ÅRSRAPPORT  
2024  
Per Henrik Lings Allé 2, 2100 København Ø - CVR-nr. 15 10 77 07  
 
INDHOLD  
Koncernregnskab  
1. januar – 31. december  
1
Indledning  
CSRD Rapport  
1
32  
104  
1
Parken overblik  
32  
Introduktion til  
bæredygtighedsrapportering  
104  
105  
105  
106  
107  
108  
109  
Oversigt over noter til koncernregnskabet  
Resultatopgørelse  
2
Selskabsoplysninger  
35  
53  
63  
68  
71  
Generelle oplysninger  
Klimaændringer  
Totalindkomstopgørelse  
Balance  
3
Ledelsesberetning  
3
EU-taksonomi  
Egenkapitalopgørelse  
Pengestrømsopgørelse  
Noter  
3
Profil  
Vand- og havressourcer  
5
Brev til aktionærerne  
Årets resultater  
Hoved- og nøgletal for koncernen  
Beretning  
Ressourceanvendelse og cirkulær  
økonomi  
7
75  
87  
90  
Egen arbejdsstyrke  
Moderregnskab  
1. januar – 31. december  
8
145  
Forbrugere og slutbrugere  
Virksomhedsadfærd  
11  
14  
15  
17  
145  
146  
146  
147  
148  
149  
150  
Oversigt over noter til moderregnskabet  
Resultatopgørelse  
Forventninger 2025  
Risici  
Påtegninger  
Totalindkomstopgørelse  
Balance  
Kønsmæssig sammensætning  
af ledelsen  
95  
95  
Ledelsespåtegning  
18  
20  
20  
22  
27  
30  
Virksomhedsledelse  
Dataetik  
Egenkapitalopgørelse  
Pengestrømsopgørelse  
Noter  
96  
Den uafhængige revisors  
revisionspåtegning  
Mangfoldighedspolitik  
Bestyrelse og direktion  
Aktionærinformation  
Regnskabsberetning  
100  
Den uafhængige revisors erklæring  
med begrænset sikkerhed på  
bæredygtigheds-rapportering  
 
1
KONCERNENS OMSÆTNING  
UDGJORDE 1,4 MIA. KR. I 2024  
INDTÆGTER FORDELT  
PÅ SEGMENTER  
OMSÆTNING  
NETTORENTEBÆRENDE GÆLD  
mio. kr.  
Parken Ejendomme  
mio. kr.  
GENNEMSNITLIGT  
3 %  
1800  
1400  
1200  
1000  
800  
ANTAL ANSATTE I 2024  
1400  
1000  
600  
F.C. København  
39 %  
2024  
Lalandia  
934  
58 %  
200  
600  
2020 2021 2022 2023 2024  
2020 2021 2022 2023 2024  
 
2
SELSKABSOPLYSNINGER  
PARKEN Sport & Entertainment
A/S
 
Per Henrik Lings Allé 2  
2100 København Ø  
Revisionsudvalg  
Michael Stenskrog (formand)  
Henrik Møgelmose  
Telefon: 35 43 31 31  
Vederlagsudvalg  
Telefax: 35 43 31 13  
Hjemmeside: www.parken.dk  
E-mail: info@parken.dk  
Henrik Møgelmose (formand)  
Michael Stenskrog  
Gert Petersen  
CVR-nr.: 15 10 77 07  
Stiftet: 1. april 1991  
Hjemsted: København  
Direktion  
Jan Harrit, koncerndirektør  
Jacob Lauesen, direktør  
Bestyrelse  
Revision  
Henrik Møgelmose (formand)  
Michael Stenskrog (næstformand)  
Klaus Gad  
EY Godkendt Revisionspartnerselskab  
Dirch Passers Alle 36  
2000 Frederiksberg  
Benny Olsen  
Gert Petersen  
Generalforsamling  
Erik Skjærbæk  
Ordinær generalforsamling afholdes den 23. april 2025,  
kl. 14.00.  
 
3
PROFIL  
Som koncern lever vi af at samle og underholde menne-  
sker. Vi arbejder, når andre holder fri, og har en ambition  
om at levere sport, musik og oplevelser i høj klasse.  
PARKEN Sport  
segmenter:  
&
Entertainment består af følgende  
LALANDIA  
Lalandia driver ferie- og aktivitetscentre og udlejer ferie-  
huse. Derudover opføres og sælges feriehuse. Indtægterne  
kommer fra salg og udlejning af feriehuse samt drift af fe-  
rie- og aktivitetscentrene. Lalandia driver tre ferie- og ak-  
tivitetscentre i Rødby, Billund og Søndervig. Segmentet er  
markedsleder.  
Parken er Danmarks nationalstadion og er som sådan
hjemmebane og det naturlige samlingspunkt, når lands-  
holdene i fodbold inviterer til kamp. I København er F.C.  
København byens hold. Vi har et mål om at være de bed-  
ste – og spille med de bedste. Vi vil være fast deltager i de  
europæiske turneringer og vil være en god ambassadør for  
København.  
F.C. KØBENHAVN  
F.C. København driver fodboldklubben F.C. København  
samt Parken og aktiviteter på og omkring stadion.  
Fodboldklubbens indtægter kommer primært fra TV-  
penge, præmiepenge, salg af merchandise, sponsorater,  
transferaktiviteter, tilskuere og entréindtægter. De sportsli-  
ge resultater har derfor indvirkning på indtægterne. Øvrige  
indtægter fra stadionaktiviteter kommer fra koncerter og  
landskampe i Parken, herunder salg af Food & Beverage  
(F&B) samt rengøring i og omkring Parken.  
PARKEN EJENDOMME  
Lalandia skal være børnefamiliernes foretrukne feriested. Vi  
har en vision om at give børnefamilier en pause fra hverda-  
gen – et feriested, hvor de får tid til nærvær og glæde. Et  
sted hvor de som gæster selv bestemmer tempoet, og hvor  
de bliver mødt med værtens bedste gæsteservice.  
Parken Ejendomme omfatter Parken stadion (udlejet til F.C.  
København) og koncernens erhvervslejemål i kontortår-  
nene ved stadion.  
 
4
JURIDISK KONCERNSTRUKTUR  
(31. DECEMBER 2024)  
PARKEN SPORT & ENTERTAINMENT A/S  
HOLDING SELSKAB  
ACCOMODATION  
PARKEN EJENDOMME A/S (100 %)  
UDLEJNING AF STADION (TIL FCK P/S)  
OG KONTOREJENDOMME  
F.C. KØBENHAVN KOMPLEMENTAR-  
SELSKAB A/S (100 %)  
LALANDIA BILLUND A/S (100 %)  
DRIFT AF LALANDIA I BILLUND  
SERVICES A/S (100 %)  
UDLEJNING AF INDKVARTERINGS-  
OG OVERNATNINGSFACILITETER  
KOMPLEMENTAR FOR F.C. KØBENHAVN P/S  
F.C. KØBENHAVN P/S (100 %)  
DRIFT AF FCK SAMT UDLEJNING  
LALANDIA SØNDERVIG A/S (75 %)  
DRIFT AF LALANDIA I SØNDERVIG  
LALANDIA RØDBY A/S (100 %)  
DRIFT AF LALANDIA I RØDBY  
AF STADION  
BEACH BOWL A/S (100 %)  
OPFØRSEL OG DRIFT AF  
F.C. KØBENHAVN  
KVINDEFODBOLD A/S (100 %)  
HOLMSLAND KLIT GOLF A/S (100 %)  
PARKEN SERVICES A/S (100 %)  
EJER AF GOLFBANE  
FOOD & BEVERAGE  
FERIELEJLIGHEDER  
DRIFT AF FCK KVINDEFODBOLD  
LALANDIA MOTALA AB (100 %)  
HVILENDE SELSKAB  
 
5
BREV TIL AKTIONÆRERNE  
FORMANDENS BREV TIL AKTIONÆRERNE  
fremtidige arbejde med bæredygtighed, herunder klima-  
og miljøinitiativer, sociale forhold og virksomhedsadfærd.  
F.C. København  
Årets første kamp for F.C. København var 1/8-finalen i UEFA  
Champions League, som efter to kampe blev endestatio-  
nen for en flot UEFA Champions League sæson.  
Parken Sport & Entertainment A/S er en koncern i konstant  
udvikling. Det gjorde sig også gældende for året 2024, hvor  
vi igen lykkedes med at sætte nogle meget ambitiøse mål  
og nå dem.  
Lalandia  
Lalandia fortsatte den flotte vækst i 2024. I alt var der 2,1  
mio. overnatninger i feriehusene ved de tre lokationer i  
henholdsvis Rødby, Billund og Søndervig. Det er rekord og  
en fremgang på 4 % sammenlignet med 2023. Væksten er  
hovedsageligt drevet af en stigning i antallet af gæster fra  
Tyskland og England. Fremgangen forventes at fortsætte i  
2025.  
F.C. København startede endvidere 2024 med nyheden  
om, at de største partneraftaler med Unibet, Carlsberg  
og adidas alle blev løftet betragteligt i værdi og engage-  
ment til et hidtil uset niveau i dansk fodbold. Et bevis på  
en enorm indsats og en stærk platform, der på flere para-  
metre tiltrækker sig international opmærksomhed. Flere af  
Europas største klubber har i det forgangne år har været  
forbi Parken for at indhente inspiration.  
I en årrække er det kun gået én vej. Hvert år øges målsæt-  
ningerne for hvert af koncernens segmenter, og lige siden  
coronapandemiens afslutning er vi nået i mål, når nytåret  
kommer. F.eks. havde Lalandia i 2024 2,1 mio. overnatnin-  
ger mod 1,3 mio. overnatninger i 2019, og Parken havde i  
2024 1,1 mio. gæster mod 700.000 i 2019. En imponerende  
udvikling.  
Lalandia havde i det hele taget et år med meget aktivitet.  
I Billund er der opført 36 nye feriehuse, og i Søndervig er  
opførelsen af 141 nye ferielejligheder, i ”Strandbyen” i fuld  
gang. De fleste af de 141 ferielejligheder er allerede solgt,  
og de første ferielejligheder vil blive overdraget til ejerne i  
maj 2025.  
2024 blev også et helt særligt historisk år for F.C.  
København, idet klubbens kvindehold den 17. august 2024  
debuterede i 2. division foran et rekordstort antal tilskuere.  
5.165 entusiastiske tilskuere var mødt frem, og den hidti-  
dige rekord til en kamp mellem to danske kvindehold på  
2.204 tilskuere blev distanceret. De mange fans fastholdt  
interessen for løvinderne efteråret igennem, hvor det lyk-  
kedes at bevare et gennemsnit på omkring 1.000 tilskuere  
til hjemmebanekampene på Vanløse Idrætspark. Kvinderne  
takkede for den flotte opbakning ved at gå ubesejrede gen-  
nem sæsonen og vinde usædvanligt mange kampe med  
cifrene 3-0. Løvinderne tog førstepladsen i 2. division og  
sikrede sig samtidig en plads i kvartfinalen af pokalturne-  
ringen. Kvinderne skal nu spille om oprykning til 1. division,  
og vi kunne ikke have forestillet os en bedre start for F.C.  
Københavns Kvinder.  
Koncernen udvikler sig stabilt og solidt - præcis som vi  
ønsker det - og de tre segmenter komplementerer hinan-  
den. Det så vi også i 2024, hvor det desværre ikke lykkedes  
for F.C. København at genvinde det danske mesterskab og  
opfylde forudsætningen om deltagelse i League Phase i  
UEFA Europa League. Trods dette, blev det som følge af  
den positive udvikling i Lalandia, de øgede kommercielle  
aktiviteter og gevinst ved koncernens låneomlægning ikke  
nødvendigt at nedskrive vores forventninger til året. Det  
vidner om styrken i koncernen, der til hver en tid skal være  
bæredygtig. Vi ønsker hverken at udvikle for lånte penge  
eller at se røde tal på bundlinjen. Derfor er det også mere  
end tilfredsstillende, at vi igen kan præsentere et stærkt  
årsregnskab med en bundlinje på 229,9 mio. kr. Vi glæder  
os, når vi ser på resultaterne for hvert af vores segmenter.  
2025 forventes i det hele taget at blive endnu et travlt år. I  
Søndervig bygges der et nyt aktivitetscenter – Beach Bowl  
- på 2.000 m2. Beach Bowl vil bl.a. indeholde bowlingba-  
ner, padelbaner, fitness og spiseområde. Udvidelsen sker  
som led i Lalandias ambition om at løfte udbuddet af fami-  
lieaktiviteter i Søndervig-området og medvirke til skabel-  
sen af en stærk feriedestination, der favner både lokale og  
turister.  
I Rødby skal der foretages store renoveringsopgaver. Bl.a.  
skal taget på Aquadomen udskiftes i slutningen af året. I  
Billund udvides Aquadomen med et område, der er de-  
dikeret til familier med mindre børn. Det nye ”Kids area”  
vil indeholde en Fountain Park, et stort børnebassin og et  
varmtvandsbassin. Udvidelsen er på ca. 1.000 m2, og for-  
ventes klar til åbning den 1. juli 2025.  
I 2024 indledte koncernen arbejdet med implementerin-  
gen af Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD).  
Denne proces har givet en dybere indsigt i de miljømæs-  
sige og sociale påvirkninger, som vi har på vores omgivel-  
ser. Den indsigt, vi har opnået, vil være afgørende i vores  
I en historisk tæt Superliga lykkedes det desværre ikke F.C.  
Københavns herrer at hente det danske mesterskab hjem til  
hovedstaden igen. Med fire point til førstepladsen sluttede  
sæsonen 2023/2024 med en tredjeplads, der først gav en  
playoffkamp mod Randers FC og sidenhen tre europæiske  
 
6
kvalifikationsrunder til UEFA Conference League. For 17.  
gang på 19 år kvalificerede F.C. København sig således til et  
europæisk gruppespil og gik nok engang videre til knock-  
out-kampene på den anden side af årsskiftet. Denne gang  
mod tyske 1. FC Heidenheim fra Bundesligaen, som vi sam-  
let vandt 4-3 over og kvalificerede os til 1/8-finalen mod  
Chelsea F.C.  
2024 bød på høj aktivitet i Parken med 29 fodbold-  
kampe og seks koncerter med højdepunkter som UEFA  
Champions League 1/8-finalen mod Manchester City, en  
P!nk koncert, to Metallica-koncerter og tre koncerter med  
The Minds of 99. The Minds of 99 skrev historie som det  
eneste band nogensinde, der har afholdt tre koncerter på  
en weekend i Parken, og 150.000 gæster nød det danske  
band. Samtidig var flere Superligakampe i Parken udsolg-  
te, og F.C. København kunne allerede i februar 2024 an-  
noncere, at alle sæsonkort og abonnementer var udsolgt.  
Det samlede antal besøgende i 2024 på 1,1 mio. bringer  
igen Parken helt i top over de mest besøgte attraktioner  
på landsplan.  
Transferindtægterne for 2024 toppede den hidtidige re-  
kord fra 2023, primært på grund af salget af 20-årige Orri  
Óskarsson til Real Sociedad og 21-årige Elias Jelert til  
Galatasaray. Det var tilfredsstillende og med stor stolthed,  
at vi igen kunne sende to af vores dygtige, egenudviklede  
talenter videre til næste skridt i deres karriere. Det er hver-  
ken første eller sidste gang, det sker, og F.C. Københavns  
særlige fokus på talentudvikling er en hjørnesten i klubbens  
strategi Vi er København.  
Parken Ejendomme  
Kontortårnene i Parken er ganske eftertragtede og havde  
igen i 2024 en tomgangsprocent, der var tæt på nul. Med  
en lokation i særklasse, gode rammer og tre metrostationer  
i umiddelbar nærhed er erhvervslejemålene i Parken efter-  
spurgte, og vi har udvidet med yderligere kontorlejemål  
på 9. etage på D-tribunen. Vi forventer desuden at kunne  
etablere flere nye erhvervslejemål i Parken i 2025.  
Vi har store forventninger til F.C. Københavns fortsatte ud-  
vikling og investerer derfor løbende i fornyelsen. Blandt an-  
det afsatte vi i forbindelse med generalforsamlingen i april  
2024 et trecifret millionbeløb til opdatering og udvikling  
af faciliteterne i Parken samt fornyelse af træningsanlæg-  
get. Der er nu tre helt nyetablerede hybrid-græsbaner på  
10’eren, flere eksklusive lounger i Parken, en forstærkning  
af B-tribunen er påbegyndt, ligesom der er truffet beslut-  
ning om nye blå sæder på stadion.  
Mens vi med forventning ser frem til 2025 for PARKEN  
Sport & Entertainment A/S, vil jeg på vegne af bestyrelsen  
i PARKEN Sport & Entertainment A/S takke alle aktionærer  
for opbakningen til selskabet og alle medarbejdere for de-  
res store indsats i 2024.  
I 2024 udbyggede F.C. København desuden klubbens en-  
gagement i det danske samfund ved at indgå et nyt part-  
nerskab med Røde Kors og Hus Forbi. Disse nye initiativer  
føjes til det fortsatte samarbejde med Stop Spild Lokalt, der  
arbejder for at reducere madspild og hjælper økonomisk  
pressede borgere med gratis overskudsmad. Igen i år hen-  
tede flere end 5.000 københavnere mad til juledagene ved  
Danmarks største maduddeling Lillejuleaften i Parken, og  
Juleaften bød vi sammen med Røde Kors velkommen til  
københavnere med et begrænset netværk til samvær og  
fejring af julen.  
På vegne af bestyrelsen  
Henrik Møgelmose  
Bestyrelsesformand  
 
7
ÅRETS RESULTATER  
Koncernomsætningen udgjorde 1.425,0 mio.kr. i 2024  
(2023: 1.695,6 mio.kr.) og årets resultat før skat udgjorde  
308,4 mio.kr. (2023: 430,5 mio.kr.).  
sket i Billund, hvor der har været flere tyske- og engelske  
gæster. Der har ligeledes været fremgang i Søndervig, hvor  
der har været flere gæster fra Tyskland.  
er primært foretaget med baggrund i en ændring i mar-  
kedsafkastkravet på +0,37 % til 5,50 %.  
Segmentresultatet i 2024 for Parken Ejendomme blev 45,5  
mio.kr. (2023: 15,6 mio.kr.).  
Segmenter  
I
Billund er der opført og solgt 36 nye feriehuse.  
F.C. København  
Omsætningen og avancen fra salget af feriehusene indgår  
i årets regnskab.  
F.C Københavns herrer formåede ikke at genvinde det  
danske mesterskab i sæsonen 2023/2024, men kvalifice-  
rede sig til League Phase i UEFA Conference League. F.C.  
København kvalificerede sig efterfølgende videre til UEFA  
Conference League Knockout phase hvor vi vandt over  
1. FC Heidenheim over to kampe og mødte Chelsea F.C. i  
1/8-finalen. Efter 20 kampe i 2024/25 sæsonen ligger F.C.  
København på en 1. plads i Superligaen.  
Resultat af finansielle poster  
Resultatet af de finansielle poster blev 28,8 mio.kr. (2023:  
-47,4 mio.kr.). De primære omkostninger vedrører renter til  
realkreditlån, og indtægter vedrører primært omlægning af  
koncernens realkreditlån.  
I Søndervig er opførelsen af de nye ferielejligheder i  
”Strandbyen” i fuld gang. Der opføres i alt 141 ferielejlighe-  
der. De fleste af lejlighederne er blevet solgt i løbet af 2024.  
Omsætningen og avancen fra salget indtægtsføres i takt  
med at ferielejlighederne overdrages til køberne i 2025 og  
2026. Der er således ingen omsætning, eller resultatpåvirk-  
ning fra projektet i regnskabet for 2024.  
Årets resultat før skat  
Årets resultat før skat blev 308,4 mio.kr. mod 430,5 mio.  
kr. i 2023.  
Segmentresultatet i F.C. København blev i 2024 på 58,7  
mio.kr. (2023: 320,1 mio.kr.).  
Segmentresultatet for Lalandia blev 164,8 mio.kr. (2023:  
134,8 mio.kr.).  
Årets resultat  
Årets resultat blev 229,9 mio.kr. mod 335,0 mio.kr. i 2023.  
Lalandia  
I alt var der 2,1 mio. overnatninger i feriehusene, der ud-  
lejes af Lalandia i Rødby, Billund og Søndervig. Det er ca.  
4 % flere end i 2023. Fremgangen kan tilskrives en vækst i  
antallet af udenlandske gæster. Væksten er hovedsageligt  
Parken Ejendomme  
Udbytte  
De fire kontorejendomme i Parken var ultimo 2024 97 %  
udlejet (2023: 99 % udlejet). Investeringsejendommene er i  
2024 værdireguleret med -20,1 mio. kr. Værdireguleringen  
Der indstilles til udbetaling af udbytte på DKK 10 pr. aktie på  
den ordinære generalforsamling i 2025.  
 
8
HOVED- OG NØGLETAL FOR KONCERNEN  
mio. kr.  
2024  
2023  
2022  
2021  
2020  
HOVEDTAL  
Omsætning  
1.425,0  
-20,1  
1.695,6  
-37,7  
1.313,9  
-21,5  
1.183,1  
37,7  
541,7  
11,1  
Værdiregulering af investeringsejendomme  
Indtægter i alt  
1.404,9  
1.657,9  
1.292,4  
1.220,8  
552,8  
Primært resultat før amortiseringer,  
transferaktiviteter og særlige poster  
112,7  
415,4  
266,5  
78,0  
-208,6  
Amortiseringer  
0,5  
167,4  
0,0  
1,1  
63,6  
1,4  
36,1  
1,4  
21,8  
2,0  
-117,6  
-7,9  
Resultat af transferaktiviteter  
Resultat efter skat af fællesejede virksomheder  
Særlige poster  
0,0  
0,0  
-1,4  
0,0  
0,0  
7,7  
63,0  
86,8  
Resultat af finansielle poster  
Resultat før skat  
28,8  
-47,4  
430,5  
335,0  
335,0  
-45,1  
263,7  
190,9  
190,9  
-54,1  
105,9  
67,2  
67,2  
-39,7  
308,4  
229,9  
229,9  
-289,0  
-229,4  
-229,4  
Resultat af fortsættende aktiviteter  
Årets resultat  
Langfristede aktiver  
Kortfristede aktiver  
Aktiver i alt  
2.922,8  
587,4  
2.804,2  
623,5  
2.833,9  
343,5  
2.521,5  
263,2  
2.362,6  
507,5  
3.510,2  
197,5  
3.427,7  
197,5  
3.177,4  
197,5  
2.784,7  
197,5  
2.870,1  
197,5  
Aktiekapital  
Egenkapital  
1.402,5  
1.276,8  
1.037,0  
750,1  
652,6  
Langfristede forpligtelser  
Kortfristede forpligtelser  
1.565,5  
1.575,3  
1.636,7  
1.466,1  
1.768,5  
542,2  
575,6  
503,7  
568,5  
449,0  
Pengestrøm fra driften  
-23,2  
76,9  
398,2  
-126,0  
-96,6  
170,2  
-182,6  
-196,9  
17,9  
381,0  
-182,1  
-207,7  
-260,3  
-61,4  
-204,6  
-213,0  
-168,7  
464,2  
Pengestrøm til investering, netto  
Heraf til investering i materielle aktiver  
Pengestrøm fra finansiering  
Pengestrøm i alt  
-84,8  
-68,3  
-165,6  
106,6  
-14,6  
1.170,1  
5,5  
46,6  
Nettorentebærende gæld  
1.153,7  
1.330,6  
1.318,5  
1.387,1  
 
9
HOVED- OG NØGLETAL FOR KONCERNEN (FORTSAT)  
mio. kr.  
2024  
2023  
2022  
2021  
2020  
NØGLETAL  
Regnskabsrelaterede nøgletal  
Overskudsgrad, i %  
8,0  
3,2  
25,1  
12,1  
20,6  
8,4  
6,4  
2,8  
-37,7  
-7,3  
58,1  
22,7  
Afkastningsgrad, i %  
Likviditetsgrad, i %  
108,3  
40,0  
108,3  
37,2  
68,2  
32,6  
58,0  
26,9  
Egenkapitalandel (soliditet), i %  
Aktierelaterede nøgletal  
Indre værdi pr. aktie  
142.0  
10,00  
42,9  
129.30  
10,00  
29,5  
105,0  
10,00  
51,7  
76,0  
0,00  
0,0  
66,1  
0,00  
0,0  
Udbytte pr. aktie, kr.  
Payout ratio, i %  
Børskurs, ultimo (faktisk)  
Egenkapitalforrentning, i %  
127,5  
17,2  
134,0  
29,0  
72,8  
78,0  
9,6  
71,0  
-30,6  
21,4  
Resultat pr. aktie:  
Resultat pr. aktie (EPS), i kr.  
Resultat pr. aktie udvandet (EPS-D), i kr.  
Cash Flow Per Share (CFPS), i kr.  
23.54  
23.54  
-2,38  
34,20  
34,20  
40,76  
19,68  
19,68  
17,42  
5,28  
5,28  
-23,50  
-23,50  
-24,94  
39,00  
Gennemsnitligt antal ansatte  
934  
918  
734  
535  
504  
Der henvises til definitioner og begreber i anvendt regnskabspraksis. Resultat og udvandet  
resultat pr. aktie er beregnet i overensstemmelse med IAS 33 (koncernregnskabets note 14).  
For nøgletal vedrørende CSRD henvises til side 32.  
 
10  
UEFA CHAMPIONS LEAGUE 1/8 FINALE  
MOD MANCHESTER CITY SAMT UEFA  
CONFERENCE LEAGUE I 2024  
 
11  
BERETNING  
F.C. KØBENHAVN  
I 2024 fik F.C. Københavns første kvindehold debut.  
Kvindeholdet gik ubesejret igennem grundspillet i 2. divi-  
sion og sluttede dermed som nr. 1.  
INDTÆGTER FORDELT PÅ SEGMENTER  
I 2024 OG 2023  
Omsætningen udgjorde 553,0 mio.kr., hvilket er 372 mio.  
kr. mindre end i 2023, hvilket primært kan henføres til færre  
præmiepenge grundet deltagelse i League Phase i UEFA  
Conference League mod deltagelse i UEFA Champions  
League i 2023. De eksterne omkostninger udgjorde 297,8  
mio.kr. mod 314,2 mio.kr. i 2023, og personaleomkostnin-  
gerne udgjorde 345,4 mio.kr. mod 341,5 mio.kr. i 2023.  
Ændringen kan hovedsageligt tilskrives øgede udgifter til  
spillertruppen og staben samt til personale tilknyttet ren-  
gørings- og Food & Beverage aktiviteterne samt øvrige ak-  
tiviteter i og omkring Parken.  
På sponsorområdet lykkes det at løfte klubbens tre største  
partneraftaler med Unibet, Carlsberg og Adidas til nye høj-  
der og dermed en rekordhøj sponsoromsætning.  
Parken Ejendomme  
3 %  
Resultat af transferaktiviteter i 2024 udgjorde 167,4 mio.kr.  
mod 63,6 mio.kr. i 2023. Forbedringen kan hovedsageligt  
tilskrives højere avancer fra salg af kontraktrettigheder. I  
2024 blev der investeret 212,0 mio.kr. i nye kontraktret-  
tigheder (2023: 164,5 mio.kr.). Segmentresultatet i 2024  
udgjorde 58,7 mio.kr. (2023: 320,1 mio.kr.). Resultatet er  
tilfredsstillende.  
F.C. København  
39 %  
Lalandia  
2024  
58 %  
En væsentlig årsag til forskydning mellem omsætning og  
resultat i F.C. København er antallet af kampe, sammen-  
sætning af kampe (ude/hjemme og deltagelse i europæisk  
Leauge Phase), samt antallet af afholdte koncerter.  
LALANDIA  
Parken Ejendomme  
3 %  
Året stratede med 1/8-finalen i UEFA Champions League  
mod Manchester City, som holdet tabte over to kampe. F.C.  
København kvalificerede sig i august 2024 til League Phase  
i UEFA Conference League. F.C. København kvalificerede  
sig endvidere i december til UEFA Conference League  
Knockout phase, hvor de vandt over 1. FC Heidenheim  
over to kampe og mødte Chelsea F.C. i 1/8-finalen den 6.  
marts 2025 og 13. marts 2025. Der er i lighed med sidste år  
afholdt 6 koncerter.  
Omsætningen udgjorde 820,3 mio. kr., hvilket er 102,8  
mio. kr. mere end i 2023. Væksten er drevet af, dels en stor  
fremgang i antallet af gæster i Billund, dels af salget af 36  
nye feriehuse i Billund.  
Lalandia  
2023  
42 %  
F.C. København  
55 %  
I alt var der 2,1 mio. overnatninger i feriehusene, der ud-  
lejes af Lalandia. Det er rekord, og er en fremgang på ca.  
4 % sammenlignet med 2023. Den fortsatte fremgang kan  
hovedsageligt tilskrives flere udenlandske gæster. En øget  
marketingindsats på nærmarkederne i Tyskland, Holland  
og England har været succesfuld. Ferieperioderne på disse  
markeder ligger ofte forskudt i forhold til den danske fe-  
riekalender, hvilket betyder, at perioder med højsæson kan  
udvides. Der har især været fremgang i antallet af gæster  
fra Tyskland og England.  
I
2024 spillede F.C. København 17 hjemmekampe  
i
Superligaen, 1 pokalkamp, 3 kvalifikationskampe om del-  
tagelse i League Phase i UEFA Conference League, samt  
3 kampe i League Phase i UEFA Conference League. Det  
danske herrelandshold spillede 5 hjemmekampe mod  
henholdsvis Sverige, Serbien, Spanien og to gange mod  
Schweiz.  
Segmentresultatet udgjorde 164,8 mio. kr., hvilket er  
30,0 mio. kr. bedre end i 2023. Resultatet er meget  
tilfredsstillende.  
 
12  
PARKEN EJENDOMME  
KAPITALFORHOLD  
I 2024 er der genereret en samlet pengestrøm på -14,6  
mio. kr. (106,6 mio.kr. i 2023), der fordeler sig således:  
Koncernen har pr. 31. december 2024 en uudnyttet træk-  
ningsret på 166,8 mio.kr., hvorefter likviditetsberedskabet  
(defineret som den uudnyttede trækningsret tillagt den li-  
kvide beholdning) udgør 287,4 mio.kr. (348,2 mio.kr. pr. 31.  
december 2023). Det er ledelsens vurdering, at koncernen  
har et forsvarligt kapitalberedskab.  
Omsætningen udgjorde 87,5 mio. kr., hvilket er 4,5 mio. kr.  
højere end i 2023.  
Pengestrøm fra driftsaktiviteter udgjorde -23,2 mio.kr. i  
2024 (398,3 mio.kr. i 2023)  
Ved udgangen af 2024 var udlejningsprocenten 97 (2023:  
99). Parken stadion er udlejet til F.C. København.  
Pengestrøm til investeringsaktivitet udgjorde 76,9 mio.  
kr. i 2024 (-126,0 mio.kr. i 2023)  
Koncernen har for et variablet forrentet lån en renteswap,  
som betyder, at gæld til kreditinstitutter på i alt 220,3 mio.  
kr. pr. 31. december 2024 er baseret på en fast rente. Den  
øvrige del af gælden pr. 31. december 2024, i alt 1.063,7  
mio.kr., er baseret på variabel rente. Dette svarer til, at i alt  
17,2 % af den samlede gæld er baseret på fast rente (31.  
december 2023: 81,7 %). Der henvises i øvrigt til koncern-  
regnskabets note 32.  
Der er i 2024 foretaget værdiregulering af investerings-  
ejendomme med i alt -20,1 mio. kr. Værdireguleringen er  
primært foretaget med baggrund i en ændring i markeds-  
afkastkravet på +0,37 % til 5,50 %.  
Pengestrøm fra finansieringsaktiviteter udgjorde -68,3  
mio.kr. i 2024 (-165,6 mio.kr. i 2023)  
Segmentresultatet i 2024 udgjorde 45,5 mio. kr. (2023: 15,6  
mio. kr.) Resultatet er tilfredstillende.  
Koncernens lånerammer udgjorde ved udgangen af 2024  
nominelt ca. 1,4 mia.kr. Den rentebærende nettogæld pr.  
31. december 2024 udgjorde 1.196,3 mio.kr. (1.153,7 mio.  
kr. pr. 31. december 2023).  
UDVIKLING I RESULTATOPGØRELSEN FOR  
F.C. KØBENHAVN  
UDVIKLING I RESULTATOPGØRELSEN FOR  
LALANDIA  
UDVIKLING I RESULTATOPGØRELSEN FOR  
PARKEN EJENDOMME  
mio. kr.  
2024  
2023  
mio. kr.  
2024  
2023  
mio. kr.  
2024  
2023  
Omsætning til eksterne kunder  
553,0  
925.,0  
Omsætning  
820,3  
599,9  
55,1  
717,5  
519,7  
61,9  
Omsætning til eksterne kunder  
49,3  
50,2  
Intern omsætning mellem  
segmenterne  
Omkostninger  
Intern omsætning mellem  
segmenterne  
0,1  
643,2  
18,6  
1,9  
655,7  
14,7  
38,2  
32,8  
Af- og nedskrivninger  
Omkostninger  
Værdiregulering af  
investeringsejendomme  
Primært resultat før  
amortiseringer  
-20,1  
15,8  
6,1  
-37,7  
12,4  
17,3  
15,6  
Af- og nedskrivninger  
165,3  
135,9  
Omkostninger  
Afskrivninger  
Primært resultat før  
amortiseringer og transfer-  
aktiviteter  
Amortiseringer  
0,5  
1,1  
-108,7  
256,5  
Primært resultat  
45,5  
Primært resultat  
164,8  
134,8  
Resultat af transferaktiviteter  
167,4  
63,6  
Primært resultat  
58,7  
320,1  
 
13  
ANDRE FORHOLD  
PARKEN Sport & Entertainment A/S anvender dagsværdi  
til måling af investeringsejendomme. Ved opgørelsen af  
dagsværdien anvendes skøn og estimater, og der kan der-  
for være usikkerhed om dagsværdien. Der foretages endvi-  
dere test af værdien af goodwill mindst en gang årligt med  
henblik på vurdering af, om der er behov for nedskrivning.  
Disse test er baseret på en række forudsætninger og skøn.  
NÆRTSTÅENDE PARTER  
Der er i 2024 købt konsulentydelser for 0,4 mio.kr. hos ES  
- Parken ApS. Bestyrelsesmedlem Erik Skjærbæk er 100 %  
ejer af ES - Parken ApS. (2023: 0,6 mio.kr.).  
Ultimo 2024 udgjorde goodwill 79,2 mio.kr. (2023: 80,3  
mio.kr.) og knytter sig til Lalandia i Rødby.  
SKØNSMÆSSIG USIKKERHED  
Der henvises til koncernregnskabets note 1, hvor forhol-  
dene er yderligere omtalt.  
Ved indikation på værdiforringelse testes værdien af lang-  
fristede aktiver med fastlagt levetid. Nedskrivningstesten af  
stadion, kontraktrettigheder og egne kontorarealer beror  
på skøn relateret til de sportslige forudsætninger. Ultimo  
2024 er forudsætningerne deltagelse i League phase i UEFA  
Champions League en gang, deltagelse i League phase i  
UEFA Europa League tre gange og deltagelse i Leauge  
phase i UEFA Conference League en gang inden for hver  
femårig periode. Forudsætningerne er uændrede i forhold  
til 2023. Der er i sagens natur usikkerhed om de sportslige  
resultater og dermed den regnskabsmæssige værdi.  
BEGIVENHEDER EFTER REGNSKABSÅRETS UDLØB  
Der er ikke indtruffet begivenheder af væsentlig betydning  
for årsrapportens retvisende billede.  
 
14  
FORVENTNINGER 2025  
For 2025 forventes for koncernen en omsætning på 1.600  
til 1.700 mio.kr. og et resultat før skat på 100 til 150 mio. kr.  
Forventningerne er baseret på F.C. Københavns kvalifika-  
tion til og deltagelse i League phase i UEFA Europa League.  
LALANDIA  
LALANDIA I SØNDERVIG  
Det forventes, at omsætningen og indtjeningen fra driften  
i Rødby og Billund i 2025 vil være på samme niveau som  
realiseret i 2024. I Søndervig forventes det, at såvel omsæt-  
ning som indtjening fra driften vil blive højere i 2025 end  
realiseret i 2024. Den forventede fremgang i Søndervig er  
baseret på, at der i løbet af 2025 vil komme flere feriebo-  
liger i udlejning. Dette vil ske i takt med at de nye ferielej-  
ligheder i ”Strandbyen” overdrages til ejerne og kommer i  
udlejning.  
I Søndervig er byggeriet af 141 nye ferielejligheder i  
”Strandbyen” i fuld gang. Ferielejlighederne er beliggende  
midt i Søndervig – kun 300 meter fra Vesterhavet. De fleste  
af ferielejlighederne er solgte, hvilket vil påvirke omsætnin-  
gen og resultatet positivt i 2025 og 2026, idet ferielejlig-  
hederne vil blive indtægtsført i takt med at de overdrages  
til ejerne.  
F.C. KØBENHAVN  
Forventningerne er baseret på deltagelse i League phase  
i UEFA Europa League i sæsonen 2025/26. Deltagelse i  
League phase i UEFA Europa League i sæsonen 2025/26 vil  
kræve, at F.C. København i 2024/25 opnår en førsteplads i  
Superligaen eller vinder pokalturneringen og efterfølgende  
vinder en række kvalifikationsrunder.  
Ved siden af Lalandia vil der blive bygget et nyt aktivitets-  
center ”Beach Bowl” på ca. 2.000 m2. Beach Bowl vil ud-  
over bowlingbaner indeholde bl.a. et fitnesscenter, 2 padel  
tennisbaner, dart, air-hockey, pool borde m.m. Ligeledes  
vil der være et spisested. Det er planen, at Beach Bowl skal  
åbne i december 2025.  
LALANDIA I RØDBY  
Niveauet for salg og køb af kontraktrettigheder forventes i  
2025 at ligge under niveauet for 2024.  
I Rødby arbejdes der på at få godkendt et solcelleprojekt.  
Ligeledes overvejes det, om der skal bygges – og sælges  
– flere feriehuse. I slutningen af året skal der gennemføres  
en større renoveringsopgave, idet taget på vandlandet skal  
udskiftes. Det forventes, at denne renoveringsopgave kun  
vil påvirke driften i mindre grad.  
I Søndervig er der fortsat mulighed for at etablere et ba-  
dehotel i umiddelbar nærhed af Lalandia. Beslutning om  
opførelse af badehotellet afventer færdiggørelsen af byg-  
geriet af de nye ferielejligheder i ”Strandbyen”.  
F.C. København deltog i UEFA Conference League Knockout  
phase mod 1. FC Heidenheim den 13. februar 2025 i Parken  
og i Heidenheim den 20. februar 2025. Den 6. og 13. marts  
2025 spillede F.C. København 1/8-finale i UEFA Conference  
League mod Chelsea F.C. F.C. København spiller ligeledes  
semifinale i pokalturneringen, hvor vi møder Viborg F.F.  
Parken vil i 2025 være hjemmebane for det danske fod-  
boldlandshold, hvor kampen 20. marts 2025 mod Portugal  
er eneste kamp, hvor modstanderen er kendt.  
LALANDIA I BILLUND  
PARKEN EJENDOMME  
I Billund er der ved at blive opført yderligere 32 nye fe-  
riehuse. Det forventes, at de fleste af disse vil blive solgt  
og indtægtsført i 2025. Ligeledes arbejdes der på at ud-  
vide Aquadomen med et nyt område, der er dedikeret til  
de mindre børn. Det er planen, at udvidelsen af vandlandet  
skal indvies inden sommerferien 2025.  
Den høje udlejningsprocent forventes fastholdt. Der er ikke  
forudsat dagsværdireguleringer i 2025 (2024: -20,1 mio.  
kr.).  
Robbie Williams spiller i Parken den 19. juni 2025. Der for-  
ventes i lighed med 2024 over 1. mio. gæster i Parken i  
2025.  
Fremadrettede udsagn og forventninger  
Denne årsrapport indeholder visse fremadrettede udsagn og forventninger til fremtiden. Disse frem-  
adrettede udsagn er ikke garantier for den fremtidige udvikling og involverer risiko og usikkerhed,  
og de realiserede resultater vil muligvis afvige væsentligt fra dem, der er udtrykt i de fremadrettede  
udsagn på grund af forskellige faktorer. Læserne bør derfor ikke lægge unødig vægt på disse fremad-  
rettede udsagn, der kun er gældende pr. datoen for denne årsrapport. Koncernens omsætnings- og  
resultatudvikling vil fortsat være påvirket af bl.a. F.C. Københavns sportslige præstationer, antal bolig-  
døgn i Lalandia og tomgang i Parken Ejendomme.  
Medmindre der er tale om et lovkrav eller tilsvarende forpligtelser, er PARKEN Sport & Entertainment  
A/S ikke forpligtet og frasiger sig enhver forpligtelse til at opdatere eller revidere udsagn om fremti-  
den efter offentliggørelsen af denne årsrapport, hvad enten det skyldes nye oplysninger, fremtidige  
begivenheder eller andre forhold.  
 
15  
RISICI  
PARKEN Sport & Entertainment A/S anvender risikosty-  
ring til at sikre fortsat vækst i vores forretning og til at be-  
skytte vores medarbejdere, tilskuere, gæster, aktiver og  
omdømme.  
VÆSENTLIGE RISICI 2025  
deltagelse i League phase i UEFA Conference League en  
gang inden for hver femårig periode.  
PARKEN Sport & Entertainment A/S har identificeret føl-  
gende væsentlige risici for 2025:  
ÆNDREDE MARKEDSFORHOLD  
Det betyder, at vi:  
SPORTSLIGE RESULTATER  
Sports-, koncert-, konference-, ejendoms- og feriebran-  
cherne er alle konkurrenceprægede. Fastholdelse af kon-  
cernens konkurrenceposition afhænger af koncernens  
fortsatte evne til at udbyde produkter, der appellerer til  
forbrugerne.  
Anvender et effektivt og integreret risikostyringssystem  
samtidig med at den forretningsmæssige fleksibilitet  
bevares.  
De sportslige resultater for F.C. København har indflydelse  
på antallet af solgte billetter til de respektive kampe, li-  
gesom de sportslige resultater påvirker TV-penge, salg  
af merchandise, sponsorater og Food & Beverage. F.C.  
Københavns sportslige resultater har også betydning for  
størrelsen af præmiepenge, specielt ved deltagelse i de  
europæiske turneringer, herunder særligt League phase i  
UEFA Champions League. Ændringer i kvalifikationsregler-  
ne kan påvirke F.C. Københavns muligheder for deltagelse  
i de europæiske turneringer. Utilfredsstillende sportslige  
præstationer eller skader blandt spillere kan påvirke mu-  
ligheden for at handle spillere og dermed påvirke koncer-  
nens nettotransferaktiviteter. Utilfredsstillende sportslige  
præstationer kan ligeledes påvirke værdien af stadion ne-  
gativt. Værdien af stadionanlægget forudsætter opnåelse  
af en placering i Superligaen, der muliggør deltagelse i  
League phase i UEFA Champions League en gang, delta-  
gelse i League phase i UEFA Europa League tre gange og  
Identificerer og vurderer væsentlige risici forbundet  
med vores virksomhed.  
Efterspørgslen i nævnte brancher afhænger af en række  
eksterne faktorer, herunder den demografiske udvikling,  
sociale forhold, samt ændringer i økonomiske forhold.  
Dertil kommer øvrige risici såsom et varmere klima, øget  
digitalisering, nye forbrugsvaner særligt blandt de yngre  
kunder, lancering af alternative forbrugsmuligheder og nye  
konkurrenter på eksisterende markeder.  
Overvåger, styrer og begrænser risici.  
Risici vurderes med udgangspunkt i sandsynligheden for,  
at en hændelse indtræffer og den potentielle påvirkning  
på virksomheden. Ansvaret for håndteringen af risici ligger  
hos ledelsen i de enkelte segmenter. De væsentligste risici  
gennemgås og vurderes løbende af ledelsen i segmen-  
terne og rapporteres til koncerndirektionen og bestyrelsen  
med henblik på, at de kan følge udviklingen og træffe de  
nødvendige beslutninger. Vedligeholdelse og overvågning  
af risikostyringssystemet er koncerndirektionens ansvar.  
CYBERRELATEREDE RISICI  
En hel eller delvis nedlukning af forretningssegmenternes  
IT-systemer som følge af et cyberangreb kan få negativ  
indvirkning på koncernen.  
 
16  
MEDIEDÆKNING OG OFFENTLIG OMTALE  
SKATTER, MOMS OG AFGIFTER  
Mediedækning og offentlig omtale generelt kan få indfly-  
delse på forbrugeradfærd og -handlinger. I det omfang  
koncernen udsættes for negativ omtale, og i det omfang  
den negative omtale medfører ændrede forbrugsmønstre,  
kan det få en negativ indvirkning på koncernen. En begi-  
venhed eller en række begivenheder, som i væsentlig grad  
skader et eller flere af koncernens brands, kan få negativ  
indvirkning på værdien af de pågældende brands og ef-  
terfølgende indtægter fra de pågældende brands og mere  
generelt på koncernens omdømme.  
Ændring i skatte-, moms- og afgiftslovgivningen, herunder  
myndighedernes og domstolenes fortolkning heraf, kan få  
negativ indvirkning på koncernen. Dette særligt henset til  
udvikling inden for koncernens segmenter med nye for-  
retningsmodeller og deraf følgende eventuel ændret lov-  
givning og praksis.  
ANDRE LEGALE RISICI  
Koncernens aktiviteter er underlagt lovgivning og regu-  
lering for så vidt angår licenser, annoncering, reklame og  
markedsføring, fødevarer, miljø, arbejdsmarked og an-  
dre forhold. Manglende overholdelse af disse love, regler,  
overenskomster eller administrativ praksis kan resultere i  
tab, tilbagekaldelse eller ophør af koncernens licenser, til-  
ladelser eller godkendelser.  
FYSISK SIKKERHED  
Koncernens tre segmenter driver aktiviteter, der samler et  
stort antal mennesker på samme sted. Koncernens virk-  
somhed kan blive negativt påvirket af forskellige katastro-  
fer eller andre ulykker, herunder terrorhandlinger, vold og  
brug af pyroteknik samt andre begivenheder (eksempel-  
vis strømafbrydelser, tab af vandforsyning, forurening og  
lignende).  
Endvidere kan ændringer i disse love, andre love, regler,  
overenskomster eller administrativ praksis samt offentlige  
tilladelser få negativ indvirkning på koncernen.  
Ovenstående risici, der ikke kan anses for udtømmende,  
kan have negativ indflydelse på koncernens resultat, pen-  
gestrømme og finansielle stilling.  
PANDEMIER  
En hel eller delvis nedlukning af segmenterne som følge af  
pandemier kan få negativ indvirkning på koncernen.  
 
17  
KØNSMÆSSIG SAMMENSÆTNING AF LEDELSEN  
Koncernen tolererer ikke nogen form for diskrimination og  
finder, at en balanceret kønsfordeling i ledelsen og blandt  
medarbejderne styrker virksomhedens kultur og perfor-  
mance. Omfattet af politikken er medarbejdere med per-  
sonale- og/eller budgetansvar.  
Aktuelt har PARKEN Sport & Entertainment A/S mindre end  
50 medarbejdere, hvorfor man ikke er forpligtet til at opstil-  
le og redegøre for måltal for øgning af det underrepræsen-  
terede køn i de to øverste ledelseslag under bestyrelsen.  
målet ikke blev nået i 2024, da der ikke var nye medlemmer  
på valg på generalforsamlingen.  
På side 81 kan ses en oversigt over kønssammensætningen  
på øvrige ledelsesniveauer for koncernen.  
Koncernen tilbyder lige muligheder for mandlige og kvin-  
delige medarbejdere, der ønsker at gøre karriere i virksom-  
heden. Det indbefatter bl. a., at der i 2024 er blevet betalt  
efteruddannelse, årlige udviklingssamtaler og særligt fokus  
på at sikre, at kvindelige mellemledere deler erfaringer og  
søger inspiration såvel med hinanden som i netværk pa  
tværs af koncernen og andre virksomheder. I regnskabsåret  
har koncernen drøftet og bekræftet politikken for kønsdi-  
versitet i bestyrelsen.  
MÅLTAL FOR ØVERSTE LEDELSESORGAN, BESTYRELSEN  
PARKEN Sport & Entertainment A/S har som mål, at senest  
i 2026 skal minimum 40 % af de generalforsamlingsvalgte  
medlemmer af bestyrelsen udgøres af det underrepræsen-  
terede køn. PARKEN Sport & Entertainment A/S har i 2024  
haft en generalforsamlingsvalgt bestyrelse bestående af 4  
mænd og 0 kvinder. På selskabets generalforsamling blev  
der ikke valgt kvinder til medlem af bestyrelsen, hvorfor  
MÅLTAL FOR ØVERSTE LEDELSESORGAN,  
BESTYRELSEN  
2024  
Øverste ledelsesorgan  
Samlede antal medlemmer  
Underrepræsenterede køn i %  
Måltal i %  
4
0 %  
40 %  
2026  
Årstal for opfyldelse af måltal  
Øvrige ledelsesniveau  
Samlede antal medlemmer  
Underrepræsenterede køn i %  
Måltal i %  
N/A  
N/A  
N/A  
N/A  
Årstal for opfyldelse af måltal  
 
18  
VIRKSOMHEDSLEDELSE  
PARKEN Sport & Entertainment A/S har udarbejdet en re-  
degørelse for virksomhedsledelse, jf. årsregnskabslovens  
§ 107b, for regnskabsåret 2024 og offentliggjort denne på  
koncernens hjemmeside.  
ANBEFALING  
Hvorfor  
Hvordan  
3.4.2. Komitéen anbefaler, at ledelsesudvalg alene består  
af bestyrelsesmedlemmer, og at flertallet af et ledelses-  
udvalgs medlemmer er uafhængige.  
Det ene af to medlemmer  
af Revisionsudvalget er  
ikke uafhængig.  
Henset til selskabets størrelse  
er det fundet hensigtsmæs-  
sigt alene at have to med-  
lemmer af Revisionsudvalget  
og bevare kontinuiteten.  
Redegørelsen er opdelt i tre afsnit:  
1. En redegørelse for PARKEN Sport & Entertainment A/S’  
arbejde med Anbefalinger for god Selskabsledelse.  
3.4.4. Komitéen anbefaler, at bestyrelsen nedsætter et  
nomineringsudvalg, som mindst har følgende forbere-  
dende opgaver:  
Det vurderes ikke nød-  
vendigt at nedsætte et  
nomineringsudvalg.  
Opgaven varetages af  
formandsskabet.  
2. En beskrivelse af hovedelementerne i PARKEN Sport &  
Entertainment A/S’ interne kontrol- og risikostyrings-  
system i forbindelse med regnskabsaflæggelsen.  
beskrive de påkrævede kvalifikationer for en given  
post i bestyrelsen og direktionen, det skønnede tids-  
forbrug for de forskellige poster i bestyrelsen samt  
kompetencer, viden og erfaring, der er/bør være i de  
to ledelsesorganer,  
3. En beskrivelse af sammensætningen af PARKEN Sport  
& Entertainment A/S’ ledelsesorganer, deres udvalg og  
disses funktion.  
årligt vurdere bestyrelsens og direktionens struk-  
tur, størrelse, sammensætning og resultater samt  
udarbejde anbefalinger til bestyrelsen om eventuelle  
ændringer,  
i samarbejde med formanden forestå den årlige  
bestyrelsesevaluering og vurdere de enkelte ledel-  
sesmedlemmers kompetencer, viden, erfaring og  
succession samt rapportere til bestyrelsen herom,  
forestå rekruttering af nye bestyrelses- og direktions-  
medlemmer og indstille kandidater til bestyrelsens  
godkendelse,  
Den lovpligtige redegørelse for virksomhedsledelse for  
regnskabsåret 2024 kan læses eller downloades på https://  
filer.parken.dk/2024-Virksomhedsledelse-PSE.pdf  
PARKEN Sport & Entertainment A/S følger ikke Anbefalinger  
for god Selskabsledelse på følgende punkter i tabellen til  
højre.  
EVALUERING AF BESTYRELSE OG DIREKTION  
sikre, at der er en succesionsplan for direktionen,  
for ansættelse af ledende medarbejdere, og  
overvåge, at der udarbejdes en politik for mangfol-  
dighed til godkendelse i bestyrelsen.  
Selskabets bestyrelse gennemførte i efteråret 2024 en be-  
styrelsesevaluering. Alle bestyrelsesmedlemmer deltog i  
evalueringen.  
Hovedkonklusionerne i bestyrelsesevalueringen var, at der i  
bestyrelsen var enighed om koncernens strategiske priori-  
teter, samt at bestyrelsen besidder relevante kompetencer  
i forhold til koncernens aktiviteter og strategiske fokus-  
områder. Konklusionerne fra bestyrelsesevalueringen vil  
blive lagt til grund ved fremtidige søgninger efter relevante  
bestyrelseskandidater.  
 
19  
VIRKSOMHEDSLEDELSE (FORTSAT)  
ANBEFALING  
Hvorfor  
Hvordan  
3.5.1. Komitéen anbefaler, at bestyrelsen en gang årligt  
gennemfører en bestyrelsesevaluering og mindst hvert  
tredje år inddrager ekstern bistand i evalueringen. Komi-  
téen anbefaler, at evalueringen har fokus på anbefalin-  
gerne om bestyrelsens arbejde, effektivitet, sammen-  
sætning og organisering, jf. anbefaling 3.1.-3.4. ovenfor,  
og som minimum altid omfatter følgende emner:  
Ekstern bistand til eva-  
luering vurderes ikke  
nødvendigt  
Der gennemføres årligt en  
intern bestyrelsesevaluering  
bestyrelsens sammensætning med fokus på kompe-  
tencer og mangfoldighed,  
bestyrelsens og det enkelte medlems bidrag og  
resultater,  
samarbejdet i bestyrelsen og mellem bestyrelsen og  
direktionen,  
formandens ledelse af bestyrelsen,  
udvalgsstrukturen og arbejdet i udvalgene,  
tilrettelæggelsen af bestyrelsesarbejdet og kvaliteten af  
bestyrelsesmaterialet, og  
bestyrelsesmedlemmernes forberedelse til og aktive  
deltagelse i møderne.  
 
20  
DATAETIK  
PARKEN Sport & Entertainment A/S offentliggør redegørel-  
se for dataetik jf. årsregnskabslovens § 99d, på koncernens  
hjemmeside. Redegørelsen for dataetik er offentliggjort på  
koncernens hjemmeside på https://filer.parken.dk/2024-  
dataetik-PSE.pdf  
MANGFOLDIGHEDSPOLITIK  
PARKEN Sport & Entertainment A/S har i henhold til års-  
regnskabslovens § 107d udarbejdet en redegørelse for  
mangfoldighed for regnskabsåret 2024 og offentliggjort  
denne på koncernens hjemmeside: https://filer.parken.  
dk/2024-mangfoldighed-PSE.pdf  
 
21  
I SØNDERVIG OPFØRES DER  
141 NYE FERIELEJLIGHEDER  
 
22  
BESTYRELSE OG DIREKTION  
OVERSIGT OVER BESTYRELSENS OG DIREKTIONENS SAMMENSÆTNING  
Udløb af  
PARKEN  
Bestyrelse  
Indtrådt  
valgperiode  
Alder  
aktier (stk.)  
Uafhængighed  
Køn  
Henrik Møgelmose, formand  
Michael Stenskrog, næstformand  
Klaus Gad  
2010  
2022  
2021  
2025  
2025  
2025  
67  
54  
56  
500  
0
Ikke uafhængig  
Uafhængig  
M
M
M
4.600  
Uafhængig  
Udpeget i  
henhold til  
Benny Olsen  
1999  
-
71  
880  
vedtægterne  
M
Udpeget i  
henhold til  
Gert Petersen  
Erik Skjærbæk  
2019  
2009  
-
72  
66  
39.032  
vedtægterne  
M
M
2025  
2.944.943  
Ikke uafhængig  
PARKEN  
Direktion  
Tiltrådt  
Alder  
aktier (stk.)  
Køn  
Jan Harrit, koncerndirektør*)  
2018  
2022  
59  
44  
10.863  
M
M
Jacob Lauesen, direktør  
0
*) Adm. direktør i Lalandia siden 2008  
 
23  
BESTYRELSESMØDER  
Deltagere  
15.  
marts  
23.  
april  
17.  
maj  
28.  
august  
30.  
september  
7.  
2.  
november  
december  
Bestyrelse  
Henrik Møgelmose, formand  
Michael Stenskrog, næstformand  
Klaus Gad  
Benny Olsen  
Gert Petersen  
Erik Skjærbæk  
Direktion  
Jan Harrit  
Jacob Lauesen  
Der har i 2024 været afholdt i alt syv bestyrelsesmøder i PARKEN Sport & Entertainment A/S.  
Der har derudover været afholdt seks revisionsudvalgsmøder  
REVISIONSUDVALGSMØDER  
9.  
1.  
30.  
19.  
28.  
20.  
Deltagere  
februar  
marts  
april  
august  
oktober  
december  
Revisionsudvalg  
Michael Stenskrog, formand  
Henrik Møgelmose  
Direktion  
Jan Harrit  
Jacob Lauesen  
 
24  
Revisionsudvalget har følgende medlemmer, som begge er  
medlemmer af bestyrelsen:  
Revisionsudvalget har i 2024 afholdt seks møder og indtil  
videre tre møder i 2025.  
Michael Stenskrog (formand)  
Henrik Møgelmose  
VEDERLAGSUDVALG  
Udvalget har i 2024 haft følgende medlemmer, som alle i  
2024 er medlemmer af bestyrelsen:  
Michael Stenskrog anses for uafhængig i forhold til  
Anbefalinger for god Selskabsledelse.  
Henrik Møgelmose (formand)  
Michael Stenskrog  
De væsentligste aktiviteter i 2024 vedrørte årsrapport 2023,  
delårsrapporterne for 1., 2. og 3. kvartal 2024 og årsrap-  
port 2024 inkl. CSRD rapportering, Vederlagsrapporten for  
2023, revisoraftalen, det aftalte honorar og den eksterne  
revisions arbejde herunder gennemgang af revisionsproto-  
kollater, samt det interne kontrolmiljø, besvigelsesrisici og  
risici i forbindelse med regnskabsaflæggelsen.  
Gert Petersen  
Michael Stenskrog anses for uafhængig i forhold til anbe-  
falinger for god Selskabsledelse. De væsentligste aktiviteter  
i 2024 vedrørte fastsættelse af løn, bonus og pension for  
ledelsen. Vederlagsudvalget har i 2024 afholdt et møde.  
SELSKABETS BESTYRELSESMEDLEMMER BESIDDER FØLGENDE SÆRLIGE KOMPETENCER  
Bestyrelse  
Særlige kompetencer  
Bestyrelse  
Særlige kompetencer  
Henrik Møgelmose,  
formand  
Erhvervsjura med særlig vægt på selskabsret,  
virksomhedsoverdragelser og kapitalmarkedsforhold.  
Benny Olsen  
Ledelse af politisk styret offentlig organisation og  
fodboldpolitiske organisationer samt ledelse af  
fodboldklub og -selskaber. Formand for B 1903 og  
formand for B 1903s Støttefond.  
Michael Stenskrog,  
næstformand  
Statsautoriseret revisor og tidligere revisionspartner  
i internationalt revisionsfirma med erfaring i revision  
og rådgivning af internationale og større danske  
selskaber, samt speciale i ejendomsselskaber.  
Gert Petersen  
Erik Skjærbæk  
Generel virksomhedsledelse og -drift. Næstformand  
for Kjøbenhavns Boldklub.  
Klaus Gad  
Tidligere advokat med speciale i fast ejendom,  
herunder særligt med erfaring indenfor  
Generel virksomhedsledelse og -drift.  
ejendomsudvikling samt køb og salg af fast ejendom.  
 
25  
SELSKABETS BESTYRELSES- OG DIREKTIONSMEDLEMMER BEKLÆDER FØLGENDE LEDELSESHVERV I ANDRE  
ERHVERVSDRIVENDE VIRKSOMHEDER BORTSET FRA 100 % EJEDE DATTERSELSKABER  
Bestyrelse  
Virksomhed  
Ledelseserhverv  
Lalandia Søndervig A/S  
HOLMSLAND KLIT GOLF A/S  
A/S Fryco  
Formand  
Formand  
Formand  
Formand  
Formand  
Formand  
Henrik Møgelmose,  
formand  
Jensen Invest A/S  
Beach Bowl A/S  
B. J. Holding Middelfart A/S  
Michael Stenskrog,  
næstformand  
ES 2011 HOLDING ApS  
Formand  
Formand eller bestyrelsesmedlem i 15  
selskaber i ES Holding 2011 ApS koncernen  
ES - PARKEN ApS  
Formand  
SV INVEST HOLDING A/S  
Kommanditselskabet Gårestrup Vindmøllelaug  
Egebjerg Vindkraft I/S  
MSK5055 Holding ApS  
MJES 1993 ApS  
Direktør og bestyrelsesmedlem  
Bestyrelsesmedlem  
Bestyrelsesmedlem  
Direktør  
Direktør  
State Drinks A/S  
Bestyrelsesmedlem  
Bestyrelsesmedlem  
Bestyrelsesmedlem  
Direktør  
PureteQ A/S  
Estech A/S  
SV INVEST ApS  
Klaus Gad  
Skademosen Invest ApS  
SØHØJLANDETS GOLF RESORT P/S  
LANGELINIEPARKEN HOLDING A/S  
LANGELINIEPARKEN ÅRHUS ApS  
NB BETON HOLDING A/S  
EJLSKOV A/S  
Formand  
Formand  
Direktør og bestyrelsesmedlem  
Direktør og bestyrelsesmedlem  
Bestyrelsesmedlem  
Bestyrelsesmedlem  
Bestyrelsesmedlem  
Bestyrelsesmedlem  
Bestyrelsesmedlem  
Bestyrelsesmedlem  
Bestyrelsesmedlem  
SPECTRAS A/S  
Trøjborg Almene Bolig ApS  
Willemoesgade 15 ApS  
Willemoesgade 15 Nord ApS  
Saltholmsgade Byhuse ApS  
 
26  
SELSKABETS BESTYRELSES- OG DIREKTIONSMEDLEMMER BEKLÆDER FØLGENDE LEDELSESHVERV I ANDRE  
ERHVERVSDRIVENDE VIRKSOMHEDER BORTSET FRA 100 % EJEDE DATTERSELSKABER (FORTSAT)  
Bestyrelse  
Virksomhed  
Ledelseserhverv  
Klaus Gad, fortsat  
Aarhus Handball Club ApS  
Willemoesgade 15 Parkering ApS  
KG Kapital ApS  
Bestyrelsesmedlem  
Bestyrelsesmedlem  
Direktør  
KG Rådgivning ApS  
Direktør  
KG EJENDOMME ApS  
KG Ejendomme Nord ApS  
Østre Skovvej 14 Bolig ApS  
Direktør  
Direktør  
Direktør  
Benny Olsen  
Gert Petersen  
Ingen ledelseshverv omfattet  
GP HOLDING 2001 ApS  
Direktør  
Fond Talsinki 2015 II A/S  
Bestyrelsesmedlem  
Erik Skjærbæk  
ES 2011 HOLDING ApS  
Direktør og bestyrelsesmedlem  
Direktør og/eller bestyrelsesmedlem/-formand  
i 15 selskaber i ES Holding 2011 ApS koncernen  
ES - PARKEN ApS  
Lalandia Søndervig A/S  
HOLMSLAND KLIT GOLF A/S  
Beach Bowl A/S  
Direktør og bestyrelsesmedlem  
Bestyrelsesmedlem  
Bestyrelsesmedlem  
Bestyrelsesmedlem  
PureteQ A/S  
Formand  
Estech A/S  
Direktør og bestyrelsesmedlem  
Direktion  
Virksomhed  
Ledelseserhverv  
Jan Harrit, koncerndirektør  
Lalandia Søndervig A/S  
HOLMSLAND KLIT GOLF A/S  
Beach Bowl A/S  
Direktør  
Direktør  
Direktør  
Jacob Lauesen  
DiningSix A/S  
Bestyrelsesmedlem  
Bestyrelsesmedlem  
Superligaen A/S  
 
27  
AKTIONÆRINFORMATION  
Selskabets aktiekapital på 197.504 t.kr. er fordelt på  
9.875.200 stk. aktier á 20 kr. Der er én aktieklasse og ingen  
begrænsninger i stemmeret eller andre begrænsninger i  
aktionærrettighederne.  
Ændring af selskabets vedtægter kræver, at 3/4 af aktie-  
kapitalen er repræsenteret på generalforsamlingen, og at  
forslag herom vedtages med 3/4 såvel af de afgivne stem-  
mer som af den på generalforsamlingen repræsenterede  
aktiekapital.  
Aktien er noteret på Nasdaq Copenhagen A/S. Pr. 30. de-  
cember 2024 var kursen 127,5 svarende til en markeds-  
værdi på 1,259 mio.kr. Der er ca. 13.500 navnenoterede  
aktionærer i selskabet.  
Den økonomiske målsætning er at skabe et tilfredsstillende  
afkast til aktionærerne. Bestyrelsen vurderer, at selskabets  
kapital- og aktiestruktur er i aktionærernes og selskabets  
interesse. Der henvises i øvrigt til oversigten over koncer-  
nens hoved- og nøgletal for informationer knyttet til udvik-  
lingen i aktiekurs, udbytte m.v.  
Følgende aktionærer har meddelt at eje 5 % eller mere af  
den samlede kapital:  
ES – PARKEN ApS, Østre Havnevej 2,2, 5700 Svendborg,  
2.944.943 stk. aktier svarende til 29,82 % af den sam-  
lede kapital.  
AKTIEKURSUDVIKLINGEN  
Aktiekursen har i årets løb ligget i intervallet 109,0 til 133,0  
og lukkede den 30. december 2024 i kurs 127,5. Selskabets  
aktiekurs lukkede ultimo 2023 på 134,0. Der blev i 2024  
udbetalt udbytte på kr. 10,00 pr. aktie (2023: DKK 10,00 pr.  
aktie).  
Seier Capital A/S, Sankt Annæ Plads 13, 3., 1250  
København K, 2.226.936 stk. aktier svarende til 22,55 %  
af den samlede kapital.  
KPS INVEST A/S, Humlevej 6, 8240 Risskov, 1.014.352  
stk. aktier svarende til 10,27 % af den samlede kapital.  
ORDINÆR GENERALFORSAMLING  
SDS Invest 2024 ApS, Ussingvej 29, Ussinggåard, 8723  
Løsning, 1.014.352 stk. aktier svarende til 10,27 % af den  
samlede kapital.  
Ordinær generalforsamling afholdes 23. april 2025.  
Bestyrelsens og koncerndirektionens beholdning af  
PARKEN Sport & Entertainment A/S-aktier udgjorde pr. 14.  
marts 2025 i alt 3.002.318 stk.  
 
28  
UDSENDTE SELSKABSMEDDELELSER I 2024  
PARKEN Sport & Entertainment A/S har udsendt følgende selskabsmeddelelser:  
Dato  
Indhold  
Dato  
Indhold  
10. januar 2024  
Allan Linneberg- Allan Linneberg-Agerholm fratræder som  
bestyrelsesformand for PARKEN Sport & Entertainment A/S  
8. juli 2024  
Der er dags dato konstateret rygter i markedet om en mulig  
transfer af fodboldspilleren Orri Óskarsson til en spansk klub  
22. januar 2024  
Lalandia i Motala - betingede aftaler om køb af jord i Sverige  
opsiges  
16. juli 2024  
Der er dags dato konstateret rygter i markedet om en mulig  
transfer af fodboldspilleren Elias Jelert Galatasaray Sportif A.S.  
9. februar 2024  
PARKEN Sport & Entertainment A/S præciserer forventningerne  
til 2023  
24. juli 2024  
Accepteret bud på Elias Jelert  
Salg af Elias Jelert er endeligt  
25. juli 2024  
22. februar 2024  
Forslag til ordinær generalforsamling  
16. august 2024  
Storaktionærmeddelelse vedrørende KPS Invest A/S, KPS Kapital  
1. marts 2024  
PARKEN Sport & Entertainment A/S udmelder forventninger til  
ApS og SDS Invest 2024 ApS  
2024 og indstiller til udbetaling af udbytte  
17. august 2024  
Storaktionærmeddelelse vedrørende Karl Peter Korsgaard  
Sørensen  
15. marts 2024  
15. marts 2024  
27. marts 2024  
3. april 2024  
Forventninger til 2024  
Årsrapport 2023  
21. august 2024  
28. august 2024  
28. august 2024  
Storaktionærmeddelelse vedrørende SDS Invest 2024 ApS  
Ordinær generalforsamling  
Delsårsrapport 1. januar – 30. juni 2024  
Storaktionærmeddelelse vedrørende KPS Invest A/S og KPS  
Kapital ApS  
Der er dags dato konstateret rygter i markedet om en mulig  
transfer af fodboldspilleren Orri Óskarsson til en spansk klub  
23. april 2024  
17. maj 2024  
21. maj 2024  
21. juni 2024  
Forløb af ordinær generalforsamling  
Delsårsrapport 1. januar – 31. marts 2024  
Forventninger 2024  
30. august 2024  
Salg af kontraktrettigheder – Orri Óskarsson  
2. september 2024 Salg af Orri Óskarsson er endeligt  
7. november 2024 Delsårsrapport 1. januar – 30. september 2024  
Sune Smith-Nielsen tiltræder som sportsdirektør for F.C.  
København P/S  
Samtlige selskabsmeddelelser kan findes på Parkens hjemmeside: www.parken.dk/selskabsmeddelelser.  
De i 2024 udsendte meddelelser vedrørende ledende medarbejders og disses nærtståendes transaktioner  
med PARKEN Sport & Entertainment A/S’ aktier er udeholdt af oversigten.  
 
29  
UDSENDTE SELSKABSMEDDELELSER I 2025  
FORVENTEDE SELSKABSMEDDELELSER I 2025  
PARKEN Sport & Entertainment A/S har udsendt følgende selskabsmeddelelser:  
PARKEN Sport & Entertainment A/S forventer på nuværende tidspunkt at udsende  
følgende selskabsmeddelelser m.v. i 2025:  
Dato  
Indhold  
Dato  
Indhold  
3. februar 2025  
PARKEN Sport & Entertainment A/S udmelder forventninger til  
2025  
14. marts 2025  
21. marts 2025  
23. april 2025  
Årsrapport 2024  
Ordinær generalforsamling (indkaldelse)  
4. februar 2025  
PARKEN Sport & Entertainment A/S igangsætter  
aktietilbagekøbsprogram  
Ordinær generalforsamling (den ordinære  
generalforsamlings forløb)  
21. februar 2025  
Forslag til ordinær generalforsamling  
22. maj 2025  
Delårsrapport 1. januar – 31. marts 2025  
28. august 2025  
Delårsrapport 1. januar – 30. juni 2025  
26. november 2025 Delårsrapport 1. januar – 30. september 2025  
 
30  
REGNSKABSBERETNING  
KONCERNEN  
Af- og nedskrivninger  
Der er i 2024 foretaget af- og nedskrivninger på i alt 81,3  
mio.kr. mod 94,9 mio.kr. i 2023.  
Årets resultat  
Årets resultat blev 229,9 mio.kr. mod 335,0 mio.kr. i 2023.  
Resultatet for 2024 fordeles med 229,9 mio.kr. til aktionæ-  
rerne i PARKEN Sport & Entertainment A/S (2023: 334,2  
mio. kr.) og med 0,0 mio.kr. til minoritetsinteresserne (2023:  
0,9 mio.kr.).  
RESULTATOPGØRELSE  
Amortiseringer  
Omsætning  
Amortisering af kontraktrettigheder på 113,2 mio.kr. (2023:  
105,6 mio.kr.) indgår i resultat af transferaktiviteter. Øvrig  
amortisering af immaterielle aktiver udgjorde 0,5 mio.kr. i  
2024 (2023: 1,1 mio.kr.).  
Koncernomsætningen udgjorde 1.425,0 mio.kr., hvilket er  
270,6 mio.kr. lavere i forhold til 2023.  
Årets omsætning og resultat før skat svarer til seneste ud-  
meldte forventninger i selskabsmeddelelse nr. 24 udsendt  
30. august 2024, hvor forventningerne for 2024 var en om-  
sætning i niveauet 1.400 til 1.450 mio. kr. og et resulat før  
skat på 285-325 mio. kr.  
I 2024 er der foretaget værdiregulering af koncernens inve-  
steringsejendomme på i alt -20,1 mio.kr. (2023: -37,7 mio.  
kr.). Værdireguleringen i 2024 er primært foretaget med  
baggrund i en ændring i markedsafkastkravet på +0,37 %  
til 5,50 %.  
Resultat af transferaktiviteter  
Resultat af transferaktiviteter i 2024 udgjorde 167,4 mio.kr.  
mod 63,6 mio.kr. i 2023. Forbedringen kan hovedsageligt  
tilskrives højere avancer fra salg af kontraktrettigheder. I  
2024 blev der investeret 212,0 mio.kr. i nye kontraktrettig-  
heder (2023: 164,5 mio.kr.).  
BALANCE  
Eksterne omkostninger, personaleomkostninger og af-  
og nedskrivninger  
Immaterielle aktiver  
Koncernens eksterne omkostninger udgjorde 618,2 mio.  
kr., hvilket er en stigning på 53,8 mio.kr. sammenholdt med  
2023.  
Finansielle poster  
De immaterielle aktiver udgjorde 386,6 mio.kr. pr. 31. de-  
cember 2024 mod 353,4 mio.kr. pr. 31. december 2023. De  
væsentligste immaterielle aktiver var kontraktrettigheder på  
304,8 mio.kr. (31. december 2023: 272,2 mio.kr.) og good-  
will på 79,2 mio.kr. (31. december 2023: 80,3 mio.kr.) ved-  
rørende Lalandia i Rødby.  
Resultatet af de finansielle poster blev 28,8 mio.kr. (2023:  
-47,4 mio.kr.). Forbedringen skyldes primært gevinster ved-  
omlægning af koncernens låneporteføjle.  
Personaleomkostningerne udgjorde 592,7 mio.kr. i 2024,  
hvilket er en stigning på 9,6 mio.kr. sammenholdt med  
2023. Udviklingen kan henføres den øgede driftsaktivitet i  
Lalandia samt stigning i udgifterne til spillertruppen og sta-  
ben i F.C. København.  
Skat af årets resultat  
Skat af årets resultat udgjorde 78,4 mio.kr. i 2024 mod 95,5  
mio.kr. i 2023. Den effektive skatteprocent for 2024 udgør  
25,4 % mod 22,2 % i 2023.  
Materielle aktiver  
Materielle aktiver udgjorde 2.367,5 mio.kr. pr. 31. december  
2024 mod 2.383,9 mio.kr. pr. 31. december 2023.  
 
31  
Andre langfristede aktiver  
EGENKAPITAL  
Andre langfristede aktiver udgjorde 168,7 mio.kr. og består  
hovedsageligt af tilgodehavender for salg af kontraktrettig-  
heder (pr. 31. december 2023: 66,8 mio.kr.).  
Koncernens egenkapital udgjorde 1.402,5 mio.kr. pr. 31. de-  
cember 2024 mod 1.276,8 mio.kr. pr. 31. december 2023.  
I 2024 blev den gennemsnitlige egenkapital forrentet med  
23,0 % mod 27,3 % i 2023. Egenkapitalandelen pr. 31. de-  
cember 2024 udgjorde 40,0 % mod 37,2 % pr. 31. december  
2023.  
Kortfristede aktiver  
De langfristede aktiver udgjorde 2.922,8 mio.kr. pr. 31. de-  
cember 2024 mod 2.804,2 mio.kr. pr. 31. december 2023.  
De kortfristede aktiver udgjorde 587,4 mio.kr. pr. 31. de-  
cember 2024 mod 623,5 mio.kr. pr. 31. december 2023.  
PENGESTRØMME  
Forpligtelser  
Driftsaktivitet  
De langfristede forpligtelser udgjorde 1.565,5 mio.kr. pr. 31.  
december 2024 mod 1.575,3 mio.kr. pr. 31. december 2023.  
I 2024 udgjorde pengestrøm fra driftsaktiviteter -23,2 mio.  
kr. mod 398,1 mio.kr. i 2023. Forskellen skyldels primært af  
F.C: København deltog i UEFA Champions League i 2023 og  
i UEFA Conference Leaegue i 2024.  
De samlede forpligtelser til kreditinstitutter udgjorde pr. 31.  
december 2024 1.284,1 mio.kr., hvilket er på samme niveau  
i forhold til 31. december 2023. Der er i 2024 foretaget om-  
lægning af størstedelen af koncernens låneportefølje.  
Investeringsaktivitet  
Pengestrøm til investeringsaktivitet udgjorde 76,9 mio.kr. i  
2024 mod -126,0 mio.kr. i 2023.  
De kortfristede forpligtelser udgjorde 542,1 mio.kr. mio.kr.  
pr. 31. december 2024 mod 575,5 mio.kr. pr. 31. december  
2023.  
Finansieringsaktivitet  
Pengestrøm fra finansieringsaktiviteter udgjorde -68,3 mio.  
kr. i 2024 mod -165,6 mio.kr. i 2023 og vedrører primært  
ændring i gæld til kreditinstitutter.  
 
32  
INTRODUKTION TIL  
BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING  
I 2024 indledte koncernen arbejdet med implementerin-  
gen af Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD),  
som omfatter både klimaregnskab og sociale nøgletal.  
Denne proces har givet koncernen en dybere indsigt i de  
miljømæssige og sociale påvirkninger, som koncernen har  
på sine omgivelser. Denne indsigt vil være afgørende for  
SAMLET ENERGIFORBRUG  
(MWh)  
ENERGIFORBRUG FRA  
VEDVARENDE ENERGIKILDER  
44.362 89
%  
at forme koncernens fremtidige strategi og arbejde med  
bæredygtighed, herunder klima- og miljøinitiativer, sociale  
forhold og virksomhedsadfærd.  
SAMLET ANTAL  
MEDARBEJDERE  
MEDARBEJDERE UNDER  
30 ÅR  
Arbejdet med CSRD-rapporteringen har omfattet en dob-  
belt væsentlighedsvurdering, hvor følgende emner blev  
vurderet væsentlige for koncernen: E1 Klimaændringer, E3  
Vand- og havressourcer, E5 Ressourceanvendelse og cir-  
kulær økonomi, S1 Egen arbejdsstyrke, S4 Forbrugere og  
slutbrugere og G1 Virksomhedsadfærd.  
4.072 74
%  
Koncernen arbejder løbende på at udvikle processerne re-  
lateret til CSRD-rapporteringen, herunder identifikation af  
væsentlige indvirkninger og muligheder i dobbelt væsent-  
lighedsvurderingen, strategiske tiltag samt at reducere sine  
negative påvirkninger.  
SAMLET MÆNGDE AFFALD  
(TON)  
SAMLET MÆNGDE AFFALD  
TIL GENANVENDELSE  
1.827 38
%  
SAMLET SCOPE 1, 2 OG 3  
(TON CO2, LOKATIONSBASERET)  
SAMLET VANDFORBRUG  
(m3)  
29.376 204.174  
 
33  
CSRD-RAPPORTEN  
ESRS oplysningskrav  
Side  
35  
ESRS oplysningskrav  
Side  
53  
ESRS 2  
BP-1  
Generelle Oplysninger  
ESRS E1  
E1 IRO-1  
E1-1  
Klimaændringer  
Generelt grundlag for udarbejdelse af CSRD-rapporten  
Oplysninger i forbindelse med specifikke omstændigheder  
Forretningsmodel, værdikæde og strategi  
35  
Væsentlige indvirkninger, risici og muligheder  
53  
BP-2  
36  
Omstillingsplan for modvirkning af klimaændringer  
54  
SBM-1  
GOV-1  
GOV-2  
36  
E1-2  
Politikker vedrørende modvirkning af og tilpasning  
til klimaændringer  
54  
54  
Administrations-, ledelses- og tilsynsorganernes rolle  
39  
E1-3  
E1-4  
Tiltag og ressourcer i forbindelse med klimapolitikker  
Bæredygtighedsforhold behandlet af koncernens  
administrations-, ledelses- og tilsynsorganer  
39  
Mål vedrørende modvirkning af og tilpasning til  
klimaændringer  
55  
55  
GOV-3  
Integration af bæredygtighedsrelaterede resultater  
i incitamentsordninger  
40  
40  
40  
41  
E1-5  
E1-6  
Energiforbrug og energiforbrugets sammensætning  
GOV-4  
GOV-5  
SBM-2  
SBM-3  
Redegørelse for due diligence  
Risikohåndtering  
Scope 1-, 2- og 3-bruttodrivhusgasemissioner  
og samlede drivhusgasemissioner  
56  
E1-7  
E1-8  
Projekter vedrørende optag af drivhusgasser  
og modvirkning af drivhusgasemissioner  
Interessenternes interesser og synspunkter  
58  
58  
59  
Væsentlige indvirkninger, risici og muligheder  
og samspillet med strategi og forretningsmodel  
Intern kulstofprissætning  
Regnskabspraksis  
42  
42  
IRO-1  
IRO-2  
IRO-2  
Beskrivelse af processerne til identifikation og vurdering  
af væsentlige indvirkninger, risici og muligheder  
Oplysningskrav i ESRS omfattet af koncernens  
CSRD-rapport  
EU taksonomi  
63  
46  
48  
EU-lovgivning  
ESRS E3  
Vand- og havressourcer  
68  
68  
69  
E3 IRO-1
Væsentlige indvirkninger, risici og muligheder  
Indarbejdelse ved henvisning  
E3-1  
E3-2  
Politikker vedrørende vand- og havressourcer  
BP-1  
Generelt grundlag for udarbejdelse af CSRD-rapporten  
Tiltag og ressourcer i forbindelse med vand-  
og havressourcer  
(Henvisning til den juridiske koncernstruktur)  
4
69  
69  
69  
GOV-1  
Administrations-, ledelses- og tilsynsorganernes rolle  
(Henvisning til afsnittet oplysninger om bestyrelsen og  
direktionens sammensætning og kompetencer, i  
ledelsesberetningen)  
E3-3  
E3-4  
Mål vedrørende vand- og havressourcer  
Vandforbrug  
24  
8
E1-5  
Energiforbrug og energiforbrugets sammensætning  
Henvisninger til specifikke oplysningskrav uden for CSRD-rapporteringen  
er, som angivet ovenfor.  
 
34  
INDHOLD  
ESRS oplysningskrav  
Side  
71  
ESRS oplysningskrav  
Side  
82  
ESRS E5  
Ressourceanvendelse og cirkulær økonomi  
S1-14  
S1-16  
S1-17  
Sundheds- og sikkerhedsindikatorer  
E5 IRO-1 Væsentlige indvirkninger, risici og muligheder  
71  
Indikatorer for vederlag  
82  
E5-1  
Politikker vedrørende ressourceforbrug og cirkulær  
økonomi  
Hændelser, klager og alvorlige indvirkninger  
på menneskerettighederne  
72  
82  
E5-2  
Tiltag og ressourcer i forbindelse med  
ressourceanvendelse og cirkulær økonomi  
72  
72  
73  
S4  
Forbrugere og slutbrugere  
87  
87  
88  
E5-3  
E5-5  
Mål vedrørende ressourceforbrug og cirkulær økonomi  
Ressourceoutput  
S4 IRO-1 Væsentlige indvirkninger, risici og muligheder  
S4-1  
S4-2  
Politikker vedrørende forbrugere og slutbrugere  
Processer for dialog med forbrugere og slutbrugere  
om indvirkninger  
ESRS S1  
S1 IRO-1  
S1-1  
Egen arbejdsstyrke  
75  
75  
77  
88  
88  
89  
89  
Væsentlige indvirkninger, risici og muligheder  
Politikker vedrørende egen arbejdsstyrke  
S4-3  
S4-4  
S4-5  
Processer til afhjælpning af negative indvirkninger  
og kanaler  
Tiltag vedrørende væsentlige indvirkninger på  
forbrugere og slutbrugere  
S1-2  
Processer for dialog med egen arbejdsstyrke  
og arbejdstagerrepræsentanter  
79  
80  
80  
Mål vedrørende håndtering af væsentlige  
indvirkninger og muligheder  
S1-3  
S1-4  
S1-5  
Processer til afhjælpning af negative indvirkninger  
og kanaler  
Tiltag vedrørende væsentlige indvirkninger på egen  
arbejdsstyrke  
ESRS G1  
Virksomhedsadfærd  
90  
90  
91  
93  
93  
Mål vedrørende håndtering af væsentlige negative  
indvirkninger  
G1 IRO-1 Væsentlige indvirkninger, risici og muligheder  
80  
81  
81  
82  
G1-1  
G1-3  
G1-4  
Politikker for virksomhedsadfærd og virksomhedskultur  
Forebyggelse og afsløring af korruption og bestikkelse  
Tilfælde af korruption eller bestikkelse  
S1-6  
S1-9  
S1-10  
Karakteristika for koncernens ansatte  
Mangfoldighedsindikatorer  
Passende aflønning  
 
35  
ESRS E2 GENERELLE OPLYSNINGER  
GRUNDLAG FOR UDARBEJDELSEN  
Denne CSRD-rapport dækker over rapporteringsperio-  
CSRD-rapporten indeholder koncernens dobbelt væsent-  
lighedsvurdering. Processen for dobbelt væsentligheds-  
vurderingen er beskrevet i IRO-1 og omfatter koncernens  
indvirkninger, risici og muligheder, både i koncernens egne  
aktiviteter og dens opstrøms- og nedstrømsaktiviteter i  
værdikæden.  
den 1. januar til 31. december 2024, og er udarbejdet på  
et konsolideret grundlag. CSRD-rapporten dækker samme  
koncern, som årsregnskabet, det omfatter alle koncernens  
selskaber. Koncernen er opdelt i 2 administrative enheder,  
hvor Lalandia selskaberne (herunder også Holmsland Klit  
Golf og Beach Bowl) udgør den ene del og den anden  
består af F.C. København, F.C. København kvindefodbold,  
Parken Ejendomme og Parken Services (visualiseret her-  
under). Dette vil afspejle sig i måden det præsenteres på,  
hvilket adskiller sig fra den koncernstruktur der er oplyst i  
den juridiske koncernstruktur i ledelsesberetningen, se side  
4. CSRD-rapporteringen indeholder elementer, hvor de to  
dele af forretningen hver især præsenterer individuelle re-  
sultater, tiltag og tilhørende kommentarer.  
BP-1  
Denne rapport indeholder PARKEN Sport & Entertainments  
(herefter omtalt koncernen) CSRD-rapport. Rapporten  
er udarbejdet  
i
overensstemmelse med Corporate  
Sustainability Reporting Directive (CSRD) samt de tilhø-  
rende European Sustainability Reporting Standards (ESRS).  
Yderligere beskriver CSRD-rapporten koncernens politik-  
ker, tiltag, mål og indikatorer. I det omfang koncernens  
politikker, tiltag, mål og indikatorer strækker sig ind i værdi-  
kæden, er dette beskrevet i de relevante afsnit.  
Koncernen er fra 2024 forpligtet til at aflægge en årlig  
CSRD-rapport. Rapporteringen skal dokumentere koncer-  
nens indvirkning på klima, miljø, mennesker og omkring-  
liggende samfund. Dette er koncernens første rapporte-  
ringsår, hvorfor der ikke er oplyst sammenligningsår ved de  
væsentlige indikatorer.  
KONCERNSTRUKTUR VED CSRD-RAPPORTERING  
PARKEN SPORT & ENTERTAINMENT A/S  
F.C. KØBENHAVN & PARKEN  
LALANDIA  
LALANDIA  
BILLUND  
LALANDIA  
RØDBY  
LALANDIA  
SØNDERVIG  
F.C. KØBENHAVN  
PARKEN EJENDOMME  
F.C. KØBENHAVN  
HERREHOLD  
F.C. KØBENHAVN  
KOMMERCIEL  
F.C. KØBENHAVN  
PARKEN SERVICES  
KVINDEHOLD  
 
36  
OPLYSNINGER I FORBINDELSE MED  
SPECIFIKKE OMSTÆNDIGHEDER  
Koncernen har etableret en række foranstaltninger, der sik-  
rer data integritet, fortrolighed og tilgængelighed i forbin-  
delse med denne rapport, for dermed at mindske de risici,  
der er forbundet med, koncernens første CSRD-rapport.  
Dette inkluderer rådgivning fra ESG-eksperter, interne kon-  
trolprocesser og implementeringen af en softwareplatform  
til rapportering af ESG-data. Selvom dette er første gang,  
koncernen offentliggør en CSRD-rapport, er datasikkerhed  
et kerneelement, der kontinuerligt overvåges og evalueres  
for at opretholde en høj grad af pålidelighed. For fortsat  
at højne datakvaliteten vil koncernen i fremtidige rappor-  
teringsår fastholde fokus på forbedringer af koncernens  
ESG-data. For yderligere information om dette, se side 40.  
F.C. Københavns indtægter kommer fra TV-penge, præ-  
miepenge, salg af merchandise, sponsorater, transferaktivi-  
teter, salg af mad og drikkevarer og entréindtægter. Øvrige  
indtægter fra stadionaktiviteter kommer fra koncerter og  
landskampe i Parken.  
BP-2  
Oplysninger omkring estimering af værdikæden samt kil-  
der til estimering og usikkerhed i resultatet, mm., jvf. ESRS  
2, pkt. 10-16 er medtaget under relevante indikatorer i  
emnestandarderne.  
PARKEN EJENDOMME  
Koncernens mest væsentlige usikkerheder, der knytter sig  
til emnestandarderne, er scope 3 beregningen, samt den  
tilgængelige data omhandlende genbrug og genanven-  
delse af vand i koncernens aktiviteter.  
Parken Ejendomme omfatter stadion (udlejet til F.C.  
København) og koncernens erhvervslejemål i kontortår-  
nene ved stadion. Parken Ejendomme har samlet 52 er-  
hvervslejemål og servicerer disse året rundt.  
Koncernen har beregnet scope 3 emissionerne ved hjælp  
af en spend-baseret metode, som medfører visse usikker-  
heder. Metoden baserer sig på økonomiske data frem for  
konkrete oplysninger om fysisk produktion, energiforbrug  
og produktionsprocesser, hvorfor generiske emissionsfak-  
torer, prisvariationer og valutakursudsving kan påvirke på-  
lideligheden af det endelige estimat. Se tabellen på side 56  
og for yderligere information om scope 3 beregningen, se  
side 61.  
Denne CSRD-rapport indeholder oplysninger, der stam-  
mer fra anden relevant lovgivning, hvilket fremgår i tabel-  
len på side 48.  
LALANDIA  
Lalandia driver ferie- og aktivitetscentre og udlejer ferie-  
huse, i Rødby, Billund og Søndervig. Derudover opføres og  
sælges ferieboliger. Indtægterne kommer fra salg og udlej-  
ning af feriehuse samt drift af ferie- og aktivitetscentrene.  
I 2024 var der 2,1 mio. overnatninger i ferieboligerne ved  
Lalandia.  
FORRETNINGSMODEL, VÆRDIKÆDE OG  
STRATEGI  
SBM-1  
PARKEN Sport  
segmenter:  
&
Entertainment består af følgende  
Koncernen har i denne rapport defineret det vand, der  
cirkulerer i Lalandias bassiner, som at det genanvendes  
og genbruges, da det recirkuleres i et lukket system, hvor  
det renses og vedligeholdes. Denne afgrænsning er dog  
forbundet med en vis usikkerhed, da det ikke er muligt at  
fastslå det nøjagtige antal cirkulationer, og dermed hvor  
mange gange vandet reelt genanvendes. Derfor har kon-  
cernen i denne rapport valgt at angive, den genanvendte  
og genbrugte vandmængde som den mængde, der befin-  
der sig i bassinerne. For yderligere information om bereg-  
ningen, se side 70.  
Koncernen beskæftiger  
i
alt 4.072  
medarbejdere.  
F. C. KØBENHAVN  
Geografisk er medarbejderne fordelt i Danmark, hvor alle  
koncernens aktiviteter er samlet.  
F.C. København driver fodboldholdene F.C. København og  
F.C. København Kvindefodbold, samt aktiviteter, i og om-  
kring Parken.  
Koncernen har ikke signifikant omsætning fra olie/gas, to-  
bak, farlig kemi eller våben.  
I 2024 besøgte 1,1 mio. gæster Parken i forbindelse med  
fodboldkampe og koncerter.  
 
37  
VÆRDIKÆDE  
at skabe en optimal oplevelse for gæster og tilskuere,  
samtidig med at der fokuseres på udviklingen af både  
sportslige og kommercielle mål.  
tæt samarbejde med partnere for at opretholde kvalite-  
ten i service og faciliteter.  
F.C. København & Parkens værdikæde  
Opstrøm: F.C. København & Parken arbejder med le-  
verandører, regulerende organer, teknologipartnere,  
sponsorer og talent- og managementbureauer. Input  
inkluderer energi, mad og drikkevarer, sportudstyr og  
eventudstyr. Indsatsen fokuserer på samarbejde med  
strategiske partnere for at sikre positive oplevelser for  
gæsterne.  
Egne aktiviteter: Lalandias egne aktiviteter fokuserer på  
udlejning af feriehuse, drift af feriecentre, udvikling af  
feriecentrene og opførelse og salg af ferieboliger. Disse  
aktiviteter er rettet mod at skabe attraktive og unikke  
oplevelser for gæsterne i feriecentrene og feriehusene.  
Nedstrøm: F.C. København  
&
Parken tilbyder  
gode oplevelser og eftersalgsservice til kunder  
og gæster. Derudover sendes affald til end-of-li-  
fe-håndtering ved relevante bortskaffelses- og  
genanvendelsesvirksomheder.  
Nedstrøm: Lalandia tilbyder gode oplevelser og efter-  
salgsservice til kunder og gæster. Derudover sendes af-  
fald til end-of-life-håndtering ved relevante bortskaf-  
felses- og genanvendelsesvirksomheder.  
Egne aktiviteter: De interne aktiviteter omfatter uddan-  
nelse og kompetenceudvikling, køb og salg af fodbold-  
spillere, markedsføring, venue services, entreindtægter,  
sponsorater, salg af merchandise, ejendomsudlejning  
og eventplanlægning. Disse aktiviteter er designet til  
LALANDIAS VÆRDIKÆDE  
Opstrøm: Lalandia arbejder med leverandører, regule-  
rende organer, samt andre strategiske partnerskaber.  
Input inkluderer råvarer, eventudstyr og energi, som  
sikres gennem et stabilt netværk af leverandører og et  
Herunder ses koncernens værdikæde opdelt i forret-  
ningsaktiviteter relevant for F.C. København & Parken og  
Lalandia:  
VÆRDIKÆDE  
TIER 2  
TIER 1  
Gæsteoplevelser  
Byggeri  
Faciliteter,  
standplads &  
eventudstyr  
Leverandører Regulerende  
& sælgere
organer  
Teknologi  
& medie-  
partnere  
Talent- &  
management-  
bureauer  
Uddannelse  
& kompe-  
tencer  
Køb & salg  
Planlægning &  
af fodbold-
organisering af  
PARKEN  
spillere  
events  
Eftersalgsservice  
F.C. KØBENHAVN  
Ejendomsudlejning  
Råvarer  
Sportsudstyr  
Mad &  
drikke  
Sponsorater &  
partnerskaber  
Energi  
Marketing  
& salg  
Venue  
services  
Partnerskab &  
samarbejder  
End-of-life  
håndtering  
TIER 1  
TIER 2  
Gæsteoplevelser  
Eftersalgsservice  
Leverandører Regulerende  
& sælgere
organer  
Energi  
Byggeri  
Faciliteter,  
standplads &  
eventudstyr  
Solenergi  
Udlejnings-  
services  
Design &  
udvikling  
LALANDIA  
Mad &  
drikke  
Sponsorater &  
partnerskaber  
Råvarer  
Marketing  
& salg  
Aquadome  
End-of-life  
håndtering  
 
38  
STRATEGI  
Med udgangspunkt i FNs verdensmål, vil vi tage et aktivt  
ansvar for at blive endnu mere for København og koble  
byen og klubben tættere sammen. Vi skal i endnu højere  
grad bidrage til byens udvikling og F.C. Københavnernes  
hverdag, ved at øge vores engagement og tilstedeværelse  
i Hovedstaden.  
Energi med omtanke  
Energi med omtanke består af tre spor:  
I koncernens strategiske arbejde lægges der vægt på an-  
svarlighed, anstændig opførsel, etisk korrekthed og mo-  
ralsk integritet, med respekt for gæster, medarbejdere og  
samarbejdspartnere. Mangfoldighed og bæredygtighed er  
centrale prioriteter, og koncernen stræber altid efter at op-  
træde ansvarligt. Derfor arbejder koncernen strategisk for  
at indgå i meningsfulde og ambitiøse partnerskaber med  
samarbejdspartnere, sponsorer og lokale aktører for at  
fremme og udvikle koncernens positive indvirkninger og  
muligheder.  
Adfærdsændringerne skal implementeres blandt med-  
arbejderne på en måde, der ikke påvirker gæsternes  
oplevelse. Dette indebærer etablering af gode vaner,  
såsom kun at tænde maskiner, når de skal bruges, og  
sikre, at intet udstyr er i drift, medmindre de er i aktiv  
anvendelse.  
Fodbolden, byen, Parken og klubben er de fire fundamen-  
tale søjler i strategien, der hver især fokuserer på en række  
fokusområder: bevægelse, sundhed, uddannelse, socialt  
engagement, klima & miljø og virksomhedsledelse.  
Justeringerne skal ske i effektivisering i åbningstiderne  
af forlystelserne, de dage eller timer, hvor antallet af  
gæster er lavt, skal de åbne forlystelser afspejle dette.  
Lalandia  
F.C. København & Parken  
Lalandia arbejder strategisk med visionen om at blive  
”Børnefamiliernes foretrukne feriested - med værtens bed-  
ste værter”, en vision, der i dagligdagen påvirker en lang  
række områder, herunder Lalandias strategiske ramme for,  
hvilke bæredygtighedsaktiviteter der skal prioriteres og  
fokuseres på. Lalandia har gjort brug af rammeværktøjet  
ESG til udvælgelsen af indsatsområder og opsætningen af  
målsætninger samt strategien ”Energi med omtanke”, som  
skaber den strategiske ramme for Lalandias nedbringelse  
af energiforbrug.  
Med ovenstående udgangspunkt fra koncernen har F.C.  
København udviklet strategien ”Vi er København”, et strate-  
gisk fundament for klubbens arbejde mod 2027. Strategien  
er også fundamentet for, hvilke bæredygtighedsaktiviteter  
der skal prioriteres og fokuseres på.  
Investeringerne skal rette sig mod mere effektiv venti-  
lation, bedre CTS styring, energieffektivisering og ud-  
skiftninger af pumper mm.  
Yderligere informationer om koncernens bæredygtigheds-  
relaterede målsætninger kan findes under de relevante  
emnestandarder.  
Vi er København  
Vi ved, at byen ikke er vores. Det er os, der er Byens. Det  
forpligter os til at arbejde for at gøre verdens bedste by  
endnu bedre. Til at skabe det bedste fodboldliv – fra første  
til sidste spark.  
 
39  
ADMINISTRATIONS-, LEDELSES- OG  
TILSYNSORGANERNES ROLLE  
BESTYRELSE  
GOV-1 OG GOV-2  
Bestyrelsesformand  
Henrik Møgelmose  
Fastlægger ESG-strategiens  
retning, samt godkende den  
årlige CSRD-rapportering.  
Ansvaret for ESG-anliggender i koncernen er forankret i  
bestyrelsen, som har uddelegeret beføjelser til koncernens  
øverste ledelse og ESG-komité. Bestyrelsen og revisions-  
udvalget har i løbet af 2024 modtaget opdateringer om  
CSRD-rapporteringen fra den øverste ledelse.  
REVISIONSUDVALGET  
Overvåger ESG-relaterede  
aktiviteter og CSRD-  
rapporteringens omfang.  
Yderligere oplysninger om bestyrelsen og direktionens  
sammensætning og kompetencer er beskrevet i ledelses-  
beretningen på side 221.  
Formand  
Michael Stenskrog  
DIREKTION  
Koncerndirektør  
Jan Harrit  
Godkender ESG-målsætninger og  
er ansvarlig for at disse indfries.  
Overordnet ansvarlig for udarbejdelse  
af CSRD rapporten samt endelige  
prioritering, vedtagelse og udførelse  
af ESG-strategier.  
Direktør  
Jacob Lauesen  
Koncernen har i rapporteringsåret investeret i opkvali-  
ficering af bæredygtighedsområdet ved at ansætte en  
Sustainability Manager. Ydermere har bestyrelsen, direktio-  
nen og Sustainability Manager adgang til eksterne kompe-  
tencer i form af ESG-rådgivere og ESG-software. Dette har  
til formål at sikre kompetencer og ekspertise i forbindelse  
med håndtering af koncernens væsentlige indvirkninger,  
risici og muligheder. Hvorvidt de eksterne kompetencer er  
tilstrækkelige og dækker koncernens behov er i dette første  
rapporteringsår vurderet af ESG-komitéen og Sustainability  
Manager.  
CFO  
Lars Ypkendanz  
SUSTAINABILITY MANAGER  
ESG KOMITÉ  
Ansvarlig for koordinering og  
dataindsamling, samt udvikling og  
eksekvering af ESG-strategier.  
Koordinerer aktiviteterne i forbindelse med  
afrapporteringen, og engagerer væsentlige  
interessenter organisatorisk. Bidrager til  
eksekveringen af ESG-strategierne.  
Visualiseringen til højre illustrerer forankringen af ESG i  
koncernen.  
Ansvarlig for konsolidering og kontrol af  
data på tværs af koncernen, indrapporteret  
af lokale dataleverandører.  
Director of Venue  
Brian Månsson  
I løbet af det første rapporteringsår for bæredygtigheds-  
information i henhold til ESRS har bestyrelsen endnu ikke  
haft en formaliseret proces til at føre tilsyn med de identi-  
ficerede indvirkninger, risici og muligheder. Bestyrelsen er  
dog blevet informeret om CSRD i rapporteringsperioden  
og har godkendt dobbelt væsentlighedsvurderingen, hvor-  
ved bestyrelsen er blevet præsenteret for de identificerede  
indvirkninger, risici og muligheder. De identificerede ind-  
virkninger, risici og muligheder har derfor ikke været be-  
handlet i forbindelse med strategiske overvejelser, beslut-  
ningsprocesser eller ansvarsfordelingen.  
Ansvarlig for overvågning af ESG-aktiviteter  
og målsætning, samt sikrer, at CSRD-  
rapporteringen sker i overensstemmelse  
med standarderne ESRS.  
Centerdirektør  
Jesper Ekman-Nielsen  
CFO  
Lars Ypkendanz  
Sustainability Manager  
Cecilie Monk  
1
ESRS oplysningspunktet er indarbejdet ved henvisning til ledelsesberetningen.  
 
40  
INTEGRATION AF BÆREDYGTIGHEDS-  
RELATEREDE RESULTATER I  
INCITAMENTSORDNINGER  
RISIKOHÅNDTERING  
definitioner og målinger. Yderligere gør den centraliserede  
tilgang til CSRD-rapportering det muligt for koncernens  
Sustainability Manager at verificere de indrapporterede  
data, herunder identificere og rette uoverensstemmelser  
eller fejl i data indsendt af koncernens selskaber. Med den-  
ne tilgang er der indarbejdet to datakontroller i processen;  
den første hos dataejerne, som kontrollerer data, før det  
indrapporteres; og derefter Sustainability Managers gen-  
nemgang af den indrapporterede data i konsoliderings og  
databehandlingsprocessen.  
GOV-5  
Koncernen er blandt de første europæiske virksomheder,  
der skal rapportere under ESRS, og da vejledningerne end-  
nu ikke er fuldt udviklede, er der forbundet usikkerhed med  
denne rapportering. Disse usikkerheder forstærkes yderli-  
gere af, at der endnu ikke er etableret en ’best practice’  
for denne type rapportering, samt at koncernen i rappor-  
teringsperioden ikke har haft et dedikeret risikostyringssy-  
stem for bæredygtighed.  
GOV-3  
Koncernen integrerer ikke bæredygtighedsrelaterede re-  
sultater i incitamentsordninger.  
REDEGØRELSE FOR DUE DILIGENCE  
GOV-4  
Det er ESG-komitéen og Sustainability Manager, der fører  
tilsyn med de interne kontroller og løbende optimerer og  
udvikler kontrollerne, så, risici i forbindelse med CSRD-  
rapporteringen mindskes.  
Der er i rapporteringsåret ikke pågået en formaliseret due  
diligence proces for ESG. Koncernen foretog løbende due  
diligence i rapporteringsperioden i relation til forseelser,  
uregelmæssigheder, upassende opførelse og/eller ulovlig-  
heder. I tilfælde af dette er der interne processer for hånd-  
tering, som beskrives på side 80.  
Koncernen har i dette første rapporteringsår prioriteret, at  
mitigere risici, hvad angår kvantitative ESG-data; særligt  
forbundet med klimaregnskabet.  
For at mindske disse risici, har koncernen valgt en soft-  
wareplatform til rapportering af ESRS og klimaregnska-  
ber, med henblik på at mindske risikoen for rapporte-  
ringsfejl og strukturere rapporteringsprocesserne ensartet  
for hele koncernen, med standardiserede beregninger,  
ESG-data præsenteret i CSRD-rapporteringen er baseret  
på regnskabsprincipperne fra ESRS. Koncernens bæredyg-  
tighedsrevisor erklærer sig med begrænset sikkerhed på  
rapporteringen, hvilket uddybes yderligere i revisorerklæ-  
ringen, se side 100.  
 
41  
INTERESSENTERNES INTERESSER OG  
SYNSPUNKTER  
Interessenternes synspunkter ligger til grund for koncer-  
nens væsentlighedsvurdering, som er beskrevet mere  
detaljeret under IRO-1 se side 42. Interessentanalysen  
er fremlagt ledelsen som en del af præsentationen af  
væsentlighedsvurderingen.  
SBM-2  
Følgende tabel viser, hvordan koncernen engagerer sig  
med væsentlige interessentgrupper, formålet med dette  
engagement og resultatet af engagementet.  
INTERESSENTERNES INTERESSER OG SYNSPUNKTER  
Væsentlige interessenter (grupperet)  
Engagement og formål  
Koncernen samarbejder tæt med sine gæster om at sikre, at  
Resultat  
Værdiskabelse for gæster i koncernens faciliteter.  
Gæster1  
koncernens produkter og tjenester imødekommer gæsternes behov.  
Dette sker gennem mødet med gæster i den daglige drift og gennem  
spørgeskemaundersøgelser efter endt besøg.  
Indsigt i de forskellige gæstegrupper, samt deres  
påvirkninger af de væsentlige indvirkninger, risici og  
muligheder.  
Input fra gæsterne har dannet grundlag for koncernens strategiske  
beslutninger om drift og forretningsmodel.  
Medarbejdere  
Medarbejderne er centrale for koncernens værdiskabelse. Derfor  
er koncernen opsat på at engagere sig med medarbejderne  
på en række forskellige måder, herunder personalemøder,  
medarbejdertilfredshedsundersøgelser, ledelseskommunikation og  
kompetenceudvikling.  
Inddragelse af medarbejdernes synspunkter og perspek-  
tiver i de handlinger, koncernen foretager for at hånd-  
tere væsentlige indvirkninger, risici og muligheder.  
En sund virksomhedskultur på tværs af koncernens virk-  
somheder og afdelinger.  
Input fra medarbejderne danner grundlag for koncernens strategiske  
beslutninger om drift og forretningsmodel.  
Indsigt i de forskellige medarbejdergrupper, samt deres  
påvirkninger af de væsentlige indvirkninger, risici og  
muligheder.  
Medarbejderne har også mulighed for at give udtryk for deres  
bekymringer gennem koncernens whistleblowerordning.  
Indsigt i interne eksperters vurdering af de væsentlige  
indvirkninger, risici og muligheder relateret til klima og  
miljø, vand- og havressourcer, og ressourceanvendelse  
og cirkulær økonomi.  
Yderligere har eksperter fra medarbejdergruppen været proxyer for  
andre emner under CSRD, såsom E1, E3 og E5.  
Partnere2  
Koncernen samarbejder tæt med sine partnere om udvikling og  
muligheder til gavn for alle parter. I forbindelse med ESG er de en  
vigtig aktør, da samarbejdet med partnerne er med til at udvikle  
koncernens ESG-ambitioner.  
Udvikling af ESG-relevante initiativer.  
Indsigt i de forskellige gæstegrupper, samt deres  
påvirkninger af de væsentlige indvirkninger, risici og  
muligheder.  
1
2
Koncernen betragter følgende som tilhørende gæstekategorien: besøgende og fans.  
Koncernen betragter følgende som tilhørende partnerkategorien: sponsorer, samarbejdspartnere, husejere og lokaleaktører.  
 
42  
Væsentlige interessenter (grupperet)  
Engagement og formål  
Resultat  
Leverandører  
Koncernen er jævnligt i kontakt med sine leverandører for at sikre et  
godt samarbejde i overensstemmelse med koncernens værdier.  
Overholdelse af koncernens værdier for ansvarlig  
forretningsadfærd.  
Aktionærer  
Koncernen er i løbende dialog med sine aktionærer for at forstå  
deres interesser. Det sker blandt andet gennem generalforsamlinger  
og den årlige rapporteringsproces.  
Inddragelse af aktionærernes synspunkter og perspekti-  
ver i de handlinger, koncernen foretager for at håndtere  
væsentlige indvirkninger, risici og muligheder.  
Tilsynsmyndigheder  
Koncernen følger med i opdateringer fra tilsynsmyndigheder og  
andre relevante offentlige myndigheder for at sikre, at koncernen  
lever op til gældende regler og lovgivning.  
Overholdelse af relevante regler og lovgivning.  
VÆSENTLIGE INDVIRKNINGER, RISICI  
OG MULIGHEDER OG SAMSPILLET MED  
STRATEGI OG FORRETNINGSMODEL  
BESKRIVELSE AF PROCESSERNE TIL  
bæredygtighedsområdet, idet det muliggør en strategisk  
udvælgelse af bæredygtighedsemner identificeret af kon-  
cernens interessenter. Derfor er dobbelt væsentligheds-  
vurderingen, rammesættende for koncernens videre ar-  
bejde med bæredygtighed både internt og eksternt.  
IDENTIFIKATION OG VURDERING AF  
VÆSENTLIGE INDVIRKNINGER, RISICI  
OG MULIGHEDER  
SBM-3  
De væsentlige indvirkninger, risici og muligheder, der  
er identificeret under dobbelt væsentlighedsvurderin-  
gen, beskrives og præsenteres sammen med de rele-  
vante emnestandarder, herunder E1 Klimaændringer  
se side 53, E3 Vand- og havressourcer se side 68, E5  
Ressourceanvendelse og cirkulær økonomi se side 71, S1  
Egen arbejdsstyrke se side 75, S4 Forbrugere og slutbru-  
gere se side 87 og G1 Virksomhedsadfærd se side 90.  
IRO-1  
Som en del af den dobbelte væsentlighedsanalyse blev  
følgende standarder vurderet ikke-væsentlige: E2, E4, S2,  
S3. Til analysen anvendte koncernen ekstern rådgivnings-  
bistand samt en bred intern interessentinddragelse, men  
der blev ikke for specifikke standarder udført specielt  
designede metoder og vurderingsgrundlag som beskre-  
vet i de relevante IRO-1 krav under de emne specifikke  
standarder.  
DOBBELT VÆSENTLIGHEDSVURDERING OG  
PROCESBESKRIVELSE  
I foråret 2024 gennemførte koncernen sin første dob-  
belt væsentlighedsvurdering som forberedelse til rappor-  
teringen under CSRD. Væsentlighedsprincippet er cen-  
tralt i koncernens arbejde, prioritering og eksekvering på  
 
43  
INTERESSENTINVOLVERING  
INTERESSENTINVOLVERING  
Eksterne interessenter  
Metode  
Igennem processen har koncernen inddraget flere relevan-  
te interne og eksterne interessenter, som har givet input til  
identificeringen og vurderingen af koncernens væsentlige  
bæredygtighedsemner og indvirkninger, risici og mulighe-  
der. Følgende eksterne interessenter er i den forbindelse  
blevet inddraget gennem interviews, desktop research og  
spørgeskemaer.  
PARKEN Sport & Entertainment  
F.C. København & Parken  
Carlsberg  
Desktop research  
Spørgeskema  
Partnere  
Fanklub / Gæster  
DBU  
Interview  
Desktop research  
Desktop research  
Desktop research  
Spørgeskema  
Live Nation  
Københavns Kommune  
Gæster  
Resultatet fra interessentinddragelsen har dannet grund-  
lag for bruttolisten over indvirkninger, risici og muligheder,  
samt argumenter for scoring af relevante vurderingspara-  
metre til de respektive indvirkninger, risici og muligheder.  
Lalandia  
VisitDenmark  
Desktop research  
ESG-komitéen, som har udført dobbelt væsentlighedsvur-  
deringen, er sammensat af en række interne medarbejdere  
med et bredt kendskab til både de interessenter, som kon-  
cernen har indvirkning på og brugere af CSRD-rapporter.  
Disse medarbejdere har derfor kunnet agere som en proxy  
for de eksterne interessenter, der ikke er blevet direkte in-  
volveret i processen. Dette valg har været en væsentlig an-  
tagelse i koncernens dobbelt væsentlighedsvurdering.  
Inddragelsen af interne interessenter er sket gennem interviews og workshops.  
Interne interessenter  
Metode  
PARKEN Sport & Entertainment  
F.C. København & Parken  
Hovedaktionærer  
HR  
Interview  
Interview og workshop  
Interview og workshop  
Interview og workshop  
Interview og workshop  
ESG-komité  
HR  
Interessentinvolveringen forventes at blive udbygget i næ-  
ste års opdatering af dobbelt væsentlighedsvurderingen,  
så flere relevante interessenter inddrages i identificering  
og vurdering af koncernens indvirkninger samt finansielle  
risici og muligheder.  
Lalandia  
ESG-komité  
 
44  
VÆRDIKÆDEKORTLÆGNING  
energiforbrug, mens det sociale aspekt har haft øget fokus  
på koncernens egne medarbejdere samt gæster.  
omfang og genoprettelighed (kun for negative indvirknin-  
ger) samt sandsynlighed (kun for potentielle indvirkninger).  
Tærskelværdien for væsentlighed for indvirkninger, relate-  
ret til menneskerettigheder er blevet sænket jvf. ESRS 1.45.  
Som forberedelse til dobbelt væsentlighedsvurderingen  
blev koncernens værdikæde kortlagt med det formål at  
sikre, at dobbelt væsentlighedsvurderingen medtager alle  
relevante indvirkninger, risici og muligheder relateret til  
koncernens strategi og forretningsmodel – inklusive de  
bæredygtighedsemner, som koncernen indirekte påvirker  
gennem sine samarbejdspartnere og værdikædeaktører.  
TIDSHORISONTER  
Den finansielle væsentlighed af bæredygtighedsforhold er  
bestemt ud fra faktorernes omfang af finansielle virkninger  
og sandsynlighed.  
Tidshorisonten i CSRD-rapporteringen omfatter; en kort-  
sigtet periode svarende til den regnskabsperiode; en mel-  
lemlang periode, der strækker sig fra afslutningen af den  
kortsigtede periode og op til fem år; samt en langsigtet  
periode, der dækker mere end fem år.  
Tærskelværdien for væsentlighed er fastsat til 2,5. Denne  
fastsættelse er baseret på en skala fra 1 til 5, hvor emner  
der placerer sig over midtpunktet på 2,5, vurderes som  
relevante for koncernen. Ved at vælge midtpunktet som  
tærskelværdi sikres det, at alle emner med overvejende be-  
tydning inddrages i vurderingen af væsentlighed.  
Metodisk har koncernen gjort brug af kapitalandelsmeto-  
den til kortlægningen af værdikæden, da koncernen består  
af flere virksomheder med betydelige forskelle. I udarbej-  
delsen af koncernens værdikæde har forskellighederne i  
koncernens to væsentlige områder; 1) F.C. København &  
Parken; og 2) Lalandia, gjort det nødvendigt at opdele de  
områders værdikæder for at sikre forståelsen af disse.  
ALVORLIGHEDSVURDERING  
For at bestemme den indvirkningsmæssige og finansielle  
væsentlighed af koncernens identificerede indvirkninger,  
risici og muligheder er en alvorlighedsvurdering af alle re-  
levante ESRS-emner, underemner og under-underemner  
samt de tilknyttede indvirkninger, risici og muligheder ble-  
vet foretaget.  
VIDERE ARBEJDE MED DOBBELT  
VÆSENTLIGHEDSVURDERING  
Se side 37 for en optegning af koncernens værdikæder.  
I forbindelse med dobbelt væsentlighedsvurderingen har  
koncernen identificeret specifikke risikoområder, som  
kræver et større fokus. For koncernens miljømæssige ind-  
virkninger gælder dette emnerne affald, vandforbrug og  
Dobbelt væsentlighedsvurderingen er på nuværende tids-  
punkt ikke integreret i koncernens risikostyringssystemer  
eller i koncernens overordnede ledelsesprocesser.  
Indvirkningsvæsentligheden af bæredygtighedsforhold er  
bestemt ud fra alvorsgraden, bestående af faktorerne skala,  
 
45  
DOBBELT VÆSENTLIGHEDSVURDERING  
Resultatet af dobbelt væsentlighedsvurderingen vil løben-  
de blive monitoreret af ESG-komitéen, og hvis der skulle  
ske væsentlige ændringer i koncernen, vil væsentligheds-  
vurderingen ligeledes blive opdateret.  
Dobbelt væsentlighed  
Indvirkning  
Koncernen vil i forbindelse med næste års afrapportering  
foretage en række opdateringer til dobbelt væsentlig-  
hedsvurderingen på baggrund af erfaringer fra det første  
rapporteringsår, samt opdaterede vejledninger fra EFRAG,  
som ikke var udgivet på tidspunktet for dobbelt væsent-  
lighedsvurderingens udarbejdelse for 2024. Ændringerne  
vurderes ikke at være væsentlige. Resultatet af dobbelt  
væsentlighedsvurderingen ses til højre.  
1
2
3
11  
12  
6
7
8
9
Ikke væsentligt  
Finansielt  
OPLYSNINGSKRAV I ESRS OMFATTET  
AF KONCERNENS CSRD-RAPPORT  
4
5
14  
15  
10  
13  
IRO-2  
Koncernen har under rådgivning fra eksterne ESG-  
eksperter bestemt, hvilke oplysningskrav og informationer  
der skal rapporteres ud fra de væsentlige indvirkninger, ri-  
sici og muligheder.  
Oplysninger om oplysningskrav omfattet af koncernens  
CSRD-rapportering kan findes på næste side.  
Finansiel væsentlighed  
KLIMA OG MILJØ  
SOCIALE FORHOLD  
VIRKSOMHEDSADFÆRD  
1
2
3
4
5
6
8
12  
13  
Vand  
Arbejdsvilkår (egne  
medarbejdere)  
Virksomhedskultur  
Energi  
Korruption og bestikkelse  
9
Lige behandling og  
muligheder for alle  
(egne medarbejdere)  
Affald  
14 Beskyttelse af  
whistleblowere  
Forurening af vand  
Forurening af jord  
15  
Håndtering af leverandører  
og betalingspraksis  
10  
11  
Oplysninger relateret til  
påvirkninger for forbrugere  
og/eller slutbrugere (Gæster)  
Tilpasning til  
klimaforandringer  
Personlig sikkerhed for  
forbrugere og slutbrugere  
(Gæster)  
7
Afbødning af  
klimaforandringer  
 
46  
ESRS OPLYSNINGSKRAV OMFATTET  
AF CSRD-RAPPORT  
ESRS 2  
BP-1  
Generelle oplysninger  
Side henvisning  
ESRS E1  
Klimaændringer (fortsat)  
Side henvisning  
Generelt grundlag for udarbejdelse af bæredygtighedsrapporter  
Oplysninger i forbindelse med specifikke omstændigheder  
Administrations-, ledelses- og tilsynsorganernes rolle  
35  
36  
39  
E1-6  
Scope 1-, 2- og 3-bruttodrivhusgasemissioner og  
samlede drivhusgasemissioner  
56, 59  
BP-2  
E1-7  
E1-8  
Projekter vedrørende optag af drivhusgasser og modvirkning  
af drivhusgasemissioner finansieret ved hjælp af kulstofkreditter  
GOV-1  
GOV-2  
58  
58  
Oplysninger til og bæredygtighedsforhold behandlet af  
virksomhedens administrations-, ledelses- og tilsynsorganer  
Intern kulstofprissætning  
39  
GOV-3  
Integration af bæredygtighedsrelaterede resultater i  
incitamentsordninger  
40  
40  
ESRS E3  
Vand- og havressourcer  
Side henvisning  
GOV-4  
GOV-5  
Redegørelse om due diligence  
IRO-1  
Beskrivelse af processerne til identifikation og vurdering  
af væsentlige indvirkninger, risici og muligheder i forbindelse  
med vand- og havressourcer  
Risikohåndtering og intern kontrol forbundet med  
bæredygtighedsrapportering  
68  
69  
40  
36  
41  
E3-1  
E3-2  
E3-3  
E3-4  
Politikker vedrørende vand- og havressourcer  
SBM-1  
SBM-2  
SBM-3  
Strategi, forretningsmodel og værdikæde  
Interessenternes interesser og synspunkter  
Tiltag og ressourcer i forbindelse med vand- og havressourcer  
Mål vedrørende vand- og havressourcer  
Vandforbrug  
69  
69  
69  
Væsentlige indvirkninger, risici og muligheder og deres samspil  
med strategi og forretningsmodel  
42  
42  
45  
IRO-1  
IRO-2  
Beskrivelse af processerne til identifikation og vurdering af  
væsentlige indvirkninger, risici og muligheder  
ESRS E5  
Ressourceanvendelse og cirkulær økonomi  
Side henvisning  
Oplysningskrav i ESRS omfattet af virksomhedens  
bæredygtighedsrapport  
IRO-1  
Beskrivelse af processerne til identifikation og vurdering  
af væsentligt ressourceforbrug og indvirkninger, risici og  
muligheder i forbindelse med den cirkulære økonomi  
71  
ESRS E1  
Klimaændringer  
Side henvisning  
E5-1  
E5-2  
Politikker vedrørende ressourceforbrug og cirkulær økonomi  
72  
IRO-1  
Beskrivelse af processerne til identifikation og vurdering af  
væsentlige klimarelaterede indvirkninger, risici og muligheder  
Tiltag og ressourcer i forbindelse med ressourceanvendelse  
og cirkulær økonomi  
53  
72  
72  
73  
SBM-3  
Væsentlige indvirkninger, risici og muligheder og deres samspil  
med strategi og forretningsmodel  
E5-3  
E5-5  
Mål vedrørende ressourceforbrug og cirkulær økonomi  
Ressourceoutput  
42  
54  
E1-1  
E1-2  
Omstillingsplan for modvirkning af klimaændringer  
Politikker vedrørende modvirkning af og tilpasning  
til klimaændringer  
ESRS S1  
SBM-2  
SBM-3  
Egen arbejdsstyrke  
Side henvisning  
54  
54  
Interessenternes interesser og synspunkter  
41  
E1-3  
E1-4  
Tiltag og ressourcer i forbindelse med klimapolitikker  
Væsentlige indvirkninger, risici og muligheder og deres  
samspil med strategi og forretningsmodel  
Mål vedrørende modvirkning af og tilpasning til  
klimaændringer  
42  
77  
55  
55  
S1-1  
S1-2  
Politikker vedrørende egen arbejdsstyrke  
E1-5  
Energiforbrug og energiforbrugets sammensætning  
Processer for dialog med egen arbejdsstyrke og  
arbejdstagerrepræsentanter om indvirkninger  
79  
 
47  
ESRS OPLYSNINGSKRAV OMFATTET  
AF CSRD-RAPPORT
(FORTSAT)  
ESRS S1  
Egen arbejdsstyrke (fortsat)  
Side henvisning  
ESRS G1  
GOV-1  
IRO-1  
Virksomhedsadfærd  
Side henvisning  
S1-3  
Processer til afhjælpning af negative indvirkninger og kanaler,  
hvorigennem egen arbejdsstyrke kan give udtryk for betænkeligheder  
Administrations-, tilsyns- og ledelsesorganernes rolle  
39  
80  
Beskrivelse af processerne til identifikation og vurdering  
af væsentlige indvirkninger, risici og muligheder  
S1-4  
S1-5  
Iværksættelse af tiltag vedrørende væsentlige indvirkninger  
på egen arbejdsstyrke og tilgange til at håndtere væsentlige risici  
og forfølge væsentlige muligheder i forbindelse med egen  
arbejdsstyrke og effektiviteten af disse tiltag  
90  
91  
93  
93  
G1-1  
G1-3  
G1-4  
Politikker for virksomhedsadfærd og virksomhedskultur  
Forebyggelse og afsløring af korruption og bestikkelse  
Tilfælde af korruption eller bestikkelse  
80  
Mål vedrørende håndtering af væsentlige negative indvirkninger,  
fremme af positive indvirkninger og håndtering af væsentlige risici  
og muligheder  
80  
81  
81  
82  
82  
82  
S1-6  
Karakteristika for virksomhedens ansatte  
Mangfoldighedsindikatorer  
S1-9  
S1-10  
S1-14  
S1-16  
S1-17  
Passende aflønning  
Sundheds- og sikkerhedsindikatorer  
Indikatorer for vederlag (lønforskel og samlet aflønning)  
Hændelser, klager og alvorlige indvirkninger  
på menneskerettighederne  
82  
ESRS S4  
SBM-2  
SBM-3  
Forbrugere og slutbrugere  
Side henvisning  
Interessenternes interesser og synspunkter  
41  
Væsentlige indvirkninger, risici og muligheder og deres samspil  
med strategi og forretningsmodel  
42  
88  
88  
S4-1  
S4-2  
S4-3  
Politikker vedrørende forbrugere og slutbrugere  
Processer for dialog med forbrugere og slutbrugere om indvirkninger  
Processer til afhjælpning af negative indvirkninger og kanaler,  
hvorigennem forbrugere og slutbrugere kan give udtryk for  
betænkeligheder  
88  
S4-4  
S4-5  
Iværksættelse af tiltag vedrørende væsentlige indvirkninger på  
forbrugere og slutbrugere og tilgange til at håndtere væsentlige  
risici og forfølge væsentlige muligheder i forbindelse med  
forbrugere og slutbrugere samt effektiviteten af disse tiltag  
89  
89  
Mål vedrørende håndtering af væsentlige negative indvirkninger,  
fremme af positive indvirkninger og håndtering af væsentlige  
risici og muligheder  
 
48  
EU-LOVGIVNING  
Tabellen nedenfor præsenterer en oversigt over de oplys-  
ningskrav, der stammer fra anden relevant EU-lovgivning i  
henhold til ESRS 2. Den specifikke placering i rapporten er  
angivet ved sidetallene, og de oplysningskrav der ikke er  
vurderet væsentlige er angivet som ”Ikke væsentlig”.  
ANDEN EU-LOVGIVNING  
Reference til  
benchmark  
forordningen  
Henvisning  
til EU  
klimaloven  
Henvisning  
til SFDR  
Henvisning  
til søjle 3  
Oplysningskrav  
Datapunkt  
Væsentlighed  
Sidetal  
ESRS 2 GOV-1  
ESRS 2 GOV-1  
ESRS 2 GOV-4  
ESRS 2 SBM-1  
21 (d)  
21 (e)  
30  
Kønsdiversitet i bestyrelsen  
Væsentlig  
Væsentlig  
39, 80  
39, 22  
40  
Procentdel af uafhængige  
bestyrelsesmedlemmer  
Redegørelse om due diligence  
Væsentlig  
Deltagelse i aktiviteter relateret  
til fossile brændsler aktiviteter  
40 (d) i  
Ikke væsentlig  
Deltagelse i aktiviteter relateret  
til kemisk produktion  
ESRS 2 SBM-1  
ESRS 2 SBM-1  
ESRS 2 SBM-1  
ESRS E1-1  
40 (d) ii  
40 (d) iii  
40 (d) iv  
14  
Ikke væsentlig  
Ikke væsentlig  
Ikke væsentlig  
Væsentlig  
Deltagelse i aktiviteter relateret  
til kontroversielle våben  
Deltagelse i aktiviteter relateret  
til dyrkning og produktion af tobak  
Omstillingsplan for at opnå  
klimaneutralitet senest i 2050  
54  
Virksomheder udelukket fra  
Paristilpassede benchmarks  
ESRS E1-1  
16 (g)  
Væsentlig  
Væsentlig  
54  
55  
ESRS E1-4  
34  
Drivhusgasemissionsreduktionsmål  
Energiforbrug fra fossile kilder opdelt efter  
kilder (kun sektorer med stor indvirkning  
på klimaet)  
ESRS E1-5  
38  
Væsentlig  
55  
 
49  
Reference til  
benchmark  
forordningen  
Henvisning  
til EU  
klimaloven  
Henvisning  
til SFDR  
Henvisning  
til søjle 3  
Oplysningskrav  
Datapunkt  
Væsentlighed  
Sidetal  
Energiforbrug og energiforbrugets  
sammensætning  
ESRS E1-5  
37  
Væsentlig  
Væsentlig  
55  
55  
Energiintensitet forbundet med aktiviteter  
i sektorer med stor indvirkning på klimaet  
ESRS E1-5  
40-43  
Scope 1-, 2- og 3-  
bruttodrivhusgasemissioner og  
samlede drivhusgasemissioner  
ESRS E1-6  
44  
Væsentlig  
56  
ESRS E1-6  
53-55  
Drivhusgasemissionsintensitet, brutto  
Væsentlig  
Væsentlig  
58  
58  
ESRS E1-7  
56  
Optag af drivhusgasser og kulstofkreditter  
Eksponering af benchmark portefølje til  
klimarelaterede fysiske risici  
ESRS E1-9  
ESRS E1-9  
ESRS E1-9  
66  
Ikke væsentlig  
Ikke væsentlig  
Ikke væsentlig  
Opdeling af pengebeløb efter akut og  
kronisk fysisk risiko  
66 (a)  
66 (c)  
Placering af betydelige aktiver med  
væsentlig fysisk risiko  
Opdeling af den bogførte værdi  
af dens ejendomsaktiver efter  
energieffektivitetsklasser  
ESRS E1-9  
ESRS E1-9  
ESRS E2-4  
67 (c)  
69  
Ikke væsentlig  
Ikke væsentlig  
Ikke væsentlig  
Eksponeringsgrad af porteføljen til  
klimarelaterede muligheder  
Mængden af hvert forurenende stof  
opført i bilag II til E-PRTR-forordningen,  
der udledes til luft, vand og jord  
28  
ESRS E3-1  
ESRS E3-1  
ESRS E3-1  
9
Vand- og havressourcer  
Særlig politik  
Væsentlig  
Ikke væsentlig  
Ikke væsentlig  
69  
13  
14  
Bæredygtige oceaner og have  
 
50  
Reference til  
benchmark  
forordningen  
Henvisning  
til EU  
klimaloven  
Henvisning  
til SFDR  
Henvisning  
til søjle 3  
Oplysningskrav  
Datapunkt  
Væsentlighed  
Sidetal  
Samlet mængde genanvendt  
og genbrugt vand  
ESRS E3-4  
28 (c)  
Væsentlig  
Væsentlig  
69  
69  
Samlet vandforbrug fra egne aktiviteter  
i m3 pr.millioner EUR nettoindtægter  
ESRS E3-4  
29  
ESRS 2 SBM 3 – E4  
ESRS 2 SBM 3 – E4  
ESRS 2 SBM 3 – E4  
16 (a) i  
16 (b)  
16 (c)  
Følsomme områder for biodiversitet  
Påvirkning af jord  
Ikke væsentlig  
Ikke væsentlig  
Ikke væsentlig  
Truede arter  
Bæredygtige jord-/landbrugspraksisser  
eller -politikker  
ESRS E4-2  
24 (b)  
Ikke væsentlig  
Ikke væsentlig  
Bæredygtig praksis eller politik for  
oceaner/have  
ESRS E4-2  
24 (c)  
ESRS E4-2  
24 (d)  
37 (d)  
39  
Politikker til bekæmpelse af skovrydning  
Ikkegenanvendt affald  
Ikke væsentlig  
Væsentlig  
Væsentlig  
Væsentlig  
Væsentlig  
Væsentlig  
ESRS E5-5  
73  
73  
ESRS E5-5  
Farligt affald og radioaktivt affald  
Risiko for tilfælde af tvangsarbejde  
Risiko for tilfælde af børnearbejde  
Menneskerettighedspolitiske forpligtelser  
ESRS 2 SBM3 - S1  
ESRS 2 SBM3 - S1  
ESRS S1-1  
14 (f)  
14 (g)  
20  
76  
76  
77, 80  
Due diligence-politikker vedrørende  
emner, der er omfattet af Den  
Internationale Arbejdsorganisations  
grundlæggende konventioner 1-8  
ESRS S1-1  
21  
Væsentlig  
80  
Processer og tiltag til forebyggelse af  
menneskehandel  
ESRS S1-1  
22  
23  
Væsentlig  
Væsentlig  
80  
78  
Politik eller ledelsessystem til forebyggelse  
af arbejdsulykker  
ESRS S1-1  
 
51  
Reference til  
benchmark  
forordningen  
Henvisning  
til EU  
klimaloven  
Henvisning  
til SFDR  
Henvisning  
til søjle 3  
Oplysningskrav  
Datapunkt  
Væsentlighed  
Sidetal  
ESRS S1-3  
32 (c)  
Mekanismer til håndtering af klager  
Væsentlig  
Væsentlig  
80  
82  
Antal dødsfald og antal og hyppighed  
af arbejdsrelaterede ulykker  
ESRS S1-14  
88 (b-c)  
Antal tabte dage som følge af  
personskader, ulykker, dødsfald eller  
sygdom  
ESRS S1-14  
88 (e)  
Væsentlig  
82  
ESRS S1-16  
ESRS S1-16  
ESRS S1-17  
97 (a)  
97 (b)  
103 (a)  
Ukorrigeret lønforskel mellem kønnene  
Væsentlig  
Væsentlig  
Væsentlig  
82  
82  
82  
Andel af for høj løn til administrerende  
direktør  
Tilfælde af diskriminerende behandling  
Manglende overholdelse af  
FN's Vejledende Principper for  
Menneskerettigheder og Erhvervsliv  
og OECD's retningslinjer  
ESRS S1-17  
104 (a)  
Væsentlig  
82  
Betydelig risiko for børnearbejde eller  
tvangsarbejde i værdikæden  
ESRS SBM – S2  
ESRS S2-1  
11 (b)  
17  
Ikke væsentligt  
Ikke væsentligt  
Ikke væsentligt  
Menneskerettighedspolitiske forpligtelser  
Politikker vedrørende arbejdstagere i  
værdikæden  
ESRS S2-1  
18  
Manglende overholdelse af  
FN’s Vejledende Principper for  
Menneskerettigheder og Erhvervsliv  
og OECD’s retningslinjer  
ESRS S2-1  
19  
19  
Ikke væsentligt  
Ikke væsentligt  
Due diligence-politikker vedrørende  
emner, der er omfattet af Den  
Internationale Arbejdsorganisations  
grundlæggende konventioner 1-8  
ESRS S2-1  
 
52  
Reference til  
benchmark  
forordningen  
Henvisning  
til EU  
klimaloven  
Henvisning  
til SFDR  
Henvisning  
til søjle 3  
Oplysningskrav  
Datapunkt  
Væsentlighed  
Sidetal  
Menneskerettighedsforhold og  
-hændelser i forbindelse med  
virksomhedens opstrøms-/  
nedstrømsværdikæde  
ESRS S2-4  
ESRS S3-1  
ESRS S3-1  
36  
16  
17  
Ikke væsentligt  
Ikke væsentligt  
Ikke væsentligt  
Menneskerettighedspolitiske forpligtelser  
Manglende overholdelse af FN’s  
Vejledende Principper for Men-  
neskerettigheder Og Erhvervsliv, ILO’s  
principper eller OECD’s retningslinjer  
Menneskerettighedsforhold og  
-hændelser  
ESRS S3-4  
36  
16  
Ikke væsentligt  
Væsentlig  
Politikker vedrørende forbrugere  
og slutbrugere  
ESRS S4-1  
88  
89  
89  
Manglende overholdelse af  
FN’s Vejledende Principper for  
Menneskerettigheder Og Erhvervsliv  
og OECD’s retningslinjer  
ESRS S4-1  
17  
35  
Væsentlig  
Væsentlig  
Menneskerettighedsforhold og  
-hændelser  
ESRS S4-4  
De Forenede Nationers konvention  
mod korruption  
ESRS G1-1  
10 (b)  
Væsentlig  
Væsentlig  
92  
92  
ESRS G1-1  
10 (d)  
Beskyttelse af whistleblowere  
Bøder for overtrædelse af lovgivningen  
om bekæmpelse af korruption og  
bestikkelse  
ESRS G1-4  
24 (a)  
Væsentlig  
Væsentlig  
93  
93  
Standarder for bekæmpelse af korruption  
og bestikkelse  
ESRS G1-4  
24 (b)  
 
53  
ESRS E1 KLIMAÆNDRINGER  
VÆSENTLIGE INDVIRKNINGER, RISICI OG MULIGHEDER  
Beskrivelse  
VÆRDIKÆDE  
TIDSHORISONT  
Egne  
aktiviteter  
Type  
Opstrøm  
Nedstrøm  
Kort  
Mellem  
Lang  
Drivhusgasudledninger fra egne aktiviteter  
Koncernen har et stort forbrug af energi, hvilket generer størstedelen af  
drivhusgasemissioner i koncernens egne aktiviteter og bidrager til globale  
klimaændringer.  
Faktisk negativ  
indvirkning  
F.C. København & Parken har et stort energiforbrug i forbindelse med  
afviklingen fodboldkampe og koncerter.  
Lalandia bruger elektricitet til opvarmning, belysning og drift af sine badelande,  
aktivitetscentre og kontorer.  
Drivhusgasudledninger i værdikæden  
Koncernen påvirker klimaet gennem de drivhusgasudledninger, der opstår  
i op- og nedstrømsværdikæden, og bidrager til globale klimaændringer.  
Værdikædeudledningerne opstår særligt i forbindelse med indkøbte varer og  
services, kapitalgoder og medarbejderpendling. Scope 3-emissioner udgjorde  
i 2024 71 % af koncernens samlede udledninger.  
Faktisk negativ  
indvirkning  
Klimaændringers virkning på vejrforhold og nedbør  
Fremtidsudsigterne for øgede nedbørsmængder og omskiftelige vejrforhold i  
Danmark er et produkt af klimaændringer, hvilket udgør en finansiel risiko for  
koncernen.  
I F.C. København & Parken er særligt de store nedbørsmængder en risiko, idet  
de påvirker afviklingen af kampe og koncerter i Parken, fremmøde og billetsalg  
samt den overordnede driftssikkerhed og vedligehold af faciliteter.  
Risiko  
(fysisk)  
I Lalandia er det den operationelle påvirkning i form af øgede  
spildevandsmængder fra vejrforhold og nedbør, der kan udgøre den største  
risiko for driftssikkerheden.  
CO2-afgifter og ESG-lovgivning  
Nationale og europæiske bæredygtighedsrelaterede lovkrav udgør en finansiel  
risiko for koncernen i form af udgifter til compliance - især i forbindelse med  
EU’s bæredygtighedsrapporteringsdirektiv, CSRD, hvor koncernen er blandt de  
første europæiske virksomheder, der er forpligtet til at afrapportere på dette.  
Derudover kan fremtidige CO2-afgifter øge indkøbspriser på varer og services.  
Risiko  
(omstilling)  
For information om koncernens incitamentstruktur, se side  
40.  
For information om identificering og alvorlighedsvurdering  
af de væsentlige indvirkninger, risici og muligheder i forbin-  
delse med væsentlighedsvurderingen, se side 42.  
Væsentlighedsvurderingen har ikke involveret en mod-  
standsdygtighedsanalyse eller scenarieanalyse relateret til  
temperaturstigninger.  
 
54  
OMSTILLINGSPLAN FOR MODVIRKNING  
AF KLIMAÆNDRINGER  
aktiviteter. Som led i en styrket indsats på området blev der  
i løbet af året ansat en Sustainability Manager, der fungerer  
som en central ressource og støttefunktion for koncernens  
bæredygtighedsarbejde.  
E1-1  
Koncernen har ikke udarbejdet en omstillingsplan for mod-  
virkning af klimaændringer. EFRAG har under tilblivelsen af  
CSRD-rapporteringen for 2024 ikke udgivet endelig vej-  
ledning angående omstillingsplanlægning (”implementa-  
tion guidance on transition planning”), og planlægning af  
en omstillingsplan for modvirkning af klimaændringer vil  
blive igangsat efter udgivelsen af de officielle vejledninger  
på dette område. Koncernen har dertil ikke bestemt en for-  
ventet tidshorisont for omstillingsplanen.  
TILTAG OG RESSOURCER I FORBINDELSE  
MED KLIMAPOLITIKKER  
E1-3  
Koncernen har i dette første rapporteringsår ikke formali-  
seret nye tiltag, relateret til håndtering af drivhusgasudled-  
ninger og klima, der opfylder kravene i CSRD.  
Koncernen har derfor ikke anvendt en klimarelateret sce-  
narieanalyse til identificering og vurdering af fysiske risici  
på kort, mellemlang og lang sigt.  
Energioptimering er dog fortsat et fokusområde for hele  
koncernen, hvor der er rettet en samlet indsats mod kon-  
cernens energiforbrug for bl.a. at nedbringe mængden af  
energi, som bruges til transport, belysning og opvarmning.  
POLITIKKER VEDRØRENDE MODVIRKNING  
AF OG TILPASNING TIL KLIMAÆNDRINGER  
F.C. København & Parken deltager aktivt i European Club  
Associations (ECA) arbejdsgruppe for bæredygtighed, som  
har til formål at fremme bæredygtighed i europæisk fod-  
bold. Arbejdsgruppen arbejder tæt sammen med andre  
organisationer og fokuserer på at udvikle og dele viden  
gennem uddannelse samt på at udforme politikker, der  
bidrager til en positiv udvikling inden for bæredygtighed  
i sporten. I 2024 påbegyndte F.C. København desuden en  
plan for grøn omstilling, der via en PPA (Power Purchasing  
Agreement) fra 2025 skal sikre forsyningen af vedvarende  
energi til Parken. Denne indsats sker i samarbejde med re-  
levante interessenter og bidrager til at øge mængden af  
vedvarende energi i det danske elnet.  
E1-2  
eksisterende systemer til lys- og ventilationsstyring, hvilket  
muliggør mere effektiv kontrol og reduktion af energifor-  
bruget. Som en del af indsatsen undersøges mulighederne  
for omstilling til vedvarende energikilder, herunder solcel-  
ler. Solceller er allerede installeret i Lalandia i Søndervig, og  
det forventes, at mulighederne i Lalandia Billund og Rødby  
vil blive afklaret inden udgangen af 2025. I både Lalandia i  
Billund og Rødby anvendes desuden løsninger, hvor over-  
skudsvarme fra køleanlæg genanvendes til opvarmning,  
hvilket yderligere bidrager til en energieffektiv drift. Ved  
Lalandia i Søndervig sker opvarmningen via en lokal varme-  
central, der udnytter energien fra en stor drikkevandsled-  
ning, der løber gennem det nye anlæg. Der er således tale  
om en opvarmningskilde, hvor der udnyttes energi, som  
ellers ville være gået tabt.  
Koncernen har i dette første rapporteringsår ikke forma-  
liseret politikker inden for håndtering af drivhusgasudled-  
ninger og klima, der opfylder kravene i CSRD. Ligeledes er  
der ikke implementeret nye tiltag på dette område i den  
pågældende periode. Koncernen har nedskrevet sin hold-  
ning til klima og miljø i Redegørelse for samfundsansvar,  
hvor det beskrives, at koncernen forpligtiger sig at arbejde  
med klima, miljø og bæredygtighed, og begrænse sin ne-  
gative indvirkning herpå.  
I forlængelse heraf udarbejdede koncernen i 2024 sit før-  
ste klimaregnskab og CSRD-rapport, hvilket markerede  
et vigtigt skridt mod øget gennemsigtighed og forståelse  
af den drivhusgasudledning, der er knyttet til koncernens  
I Lalandia drives dette fokusområde under overskriften  
”Energi med omtanke” (læs mere på side 38, hvor der ar-  
bejdes med ændring af adfærd, så energi kun anvendes,  
når det er til gavn for gæsterne. Derudover opgraderes  
 
55  
E1-5, ENERGIFORBRUG OG ENERGIFORBRUGETS SAMMENSÆTNING1  
MÅL VEDRØRENDE MODVIRKNING AF OG  
TILPASNING TIL KLIMAÆNDRINGER  
Enhed  
2024  
E1-4  
Brændstofforbrug fra kul og kulprodukter  
Brændstofforbrug fra råolie og olieprodukter  
Brændstofforbrug fra naturgas  
MWh  
MWh  
MWh  
MWh  
0
865  
101  
0
Koncernen har på nuværende tidspunkt ikke opsat mål  
vedrørende modvirkning af og tilpasning til klimaændrin-  
ger. Mål forventes at blive udarbejdet i forbindelse med til-  
blivelsen af koncernens omstillingsplan for klimaændringer.  
Brændstofforbrug fra andre fossile kilder  
Forbrug af købt eller erhvervet elektricitet, varme, damp og køling  
fra fossile kilder  
MWh  
3.616  
Samlet fossilt energiforbrug  
MWh  
4.582  
Andel af forbrug fra fossile kilders af det samlede energiforbrug  
Forbrug fra nukleare kilder  
%
MWh  
%
10  
3.472  
8
Andel af forbrug fra nukleare kilder af det samlede energiforbrug  
Brændstofforbrug til vedvarende energikilder, herunder biomasse  
MWh  
0
Forbrug af købt eller erhvervet elektricitet, varme, damp og køling  
fra vedvarende energikilder  
MWh  
MWh  
MWh  
36.098  
211  
Forbruget af egenproduceret vedvarende energi, der ikke er brændsel  
Samlet forbrug af vedvarende energi  
36.309  
Vedvarende kilders andel af det samlede energiforbrug  
Samlet energiforbrug  
%
82  
MWh  
44.362  
E1-5, ENERGIINTENSITET PR. NETTOINDTÆGTER  
Enhed  
N (2024)  
% N / N-1  
Energiintensitet forbundet med aktiviteter i sektorer  
med stor klimapåvirkning  
MWh/mio. kr.  
Mio. kr.  
46  
-
Nettoindtægter fra aktiviteter i sektorer med stor  
indvirkning på klimaet1  
958  
-
1
Se koncernens samlede nettoindtægter på side 8  
 
56  
E1-6, SCOPE 1-, 2- OG 3-BRUTTODRIVHUSGASEMISSIONER  
OG SAMLEDE DRIVHUSGASEMISSIONER  
Retrospektivt  
Milepæle og målår  
Årligt  
%-mål /  
Basisår  
Basisår Komparativ  
Enhed  
(2024)  
(2024)  
N
% N / N-1  
2025  
2030  
2050  
Scope 1 - drivhusgasemissioner  
Scope 1-bruttodrivhusgasemissioner + Emissioner  
tCO2e  
%
485  
0
-
-
485  
0
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Procentdel af scope 1-drivhusgasemissioner  
fra regulerede emissionshandelsordninger  
Scope 2 - drivhusgasemissioner  
Lokationsbaserede scope  
2-bruttodrivhusgasemissioner  
tCO2e  
tCO2e  
2.916  
-
-
2.916  
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Markedsbaserede scope  
2-bruttodrivhusgasemissioner  
11.767  
11.767  
Væsentlige scope 3 - drivhusgasemissioner  
Samlede indirekte scope  
3-bruttodrivhusgasemissioner  
tCO2e  
tCO2e  
tCO2e  
25.975  
13.780  
6.567  
-
-
-
25.975  
13.780  
6.567  
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
1 Indkøbte varer og tjenesteydelser  
2 Kapitalgoder  
3 Brændstof- og energirelaterede aktiviteter  
(ikke omfattet af scope 1 eller 2)  
tCO2e  
tCO2e  
tCO2e  
tCO2e  
tCO2e  
tCO2e  
1.002  
18  
-
-
-
-
-
-
1.002  
18  
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
5 Affald generet i driften  
6 Forretningsrejser  
1.959  
1.979  
543  
1.959  
1.979  
543  
7 Medarbejderpendling  
11 Anvendelse af solgte produkter  
13 Nedstrøms leasede aktiver  
35  
35  
Samlede drivhusgasemissioner  
Samlede drivhusgasemissioner (lokationsbaserede)  
Samlede drivhusgasemissioner (markedsbaserede)  
tCO2e  
tCO2e  
29.375  
-
-
29.375  
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
38.227  
38.227  
 
57  
SCOPE 1: ANDEL AF UDLEDNINGER EFTER KILDE  
SCOPE 2: ANDEL AF UDLEDNINGER EFTER KILDE  
SCOPE 3: ANDEL AF UDLEDNINGER FRA KATEGORIER  
(tCO₂e)  
(tCO₂e)  
(tCO₂e)  
Kat. 13  
0 %  
2 %  
9 %  
12 %  
11 %  
7 %  
4 %  
51 %  
51 %  
40 %  
25 %  
88 %  
Flygtige emissioner  
Indkøbt elektricitet (inkl. elbiler)  
Indkøbt varme  
Kat. 1. Indkøbte varer og tjenesteydelser  
Kat. 2. Kapitalgoder  
Virksomhedskøretøjer  
(ekskl. elektriske køretøjer)  
Stationær forbrænding  
Kat. 3. Brændstof- og energirelaterede aktiviteter  
Kat. 5. Affald genereret i driften  
Kat. 6. Forretningsrejser  
Kat. 7. Medarbejdernes pendling  
Kat. 11. Anvendelse af solgte produkter  
Kat. 13. Downstream leasede aktiver  
I 2024 udgjorde koncernens direkte scope 1 udledning  
485 ton CO2e, svarende til 1 % af den samlede udledning.  
I modellen ovenfor ses fordelingen af udledningerne, som  
de fordeler sig på de forskellige emissioner.  
Den indirekte lokationsbaseredeudledning i scope 2 ud-  
gjorde 2.916 ton CO2e, og den markedsbaserede udled-  
ning i scope 2 udgjorde 11.766 ton CO2e, svarende til  
30 % af den samlede udledning i 2024.  
I 2024 blev der i scope 3 lokationsbaseret udledt 29.376  
ton CO2e svarende til 71 % af den samlede udledning,  
og for markedsbaseret blev der udledt 38.227 ton CO2e.  
Scope 3 bestod i perioden af ni GHG-kategorier.  
 
58  
E1-6, DRIVHUSGASINTENSITET PR. NETTOINDTÆGTER  
tCO2e/mio. DKK.  
Enhed  
2024  
Samlede drivhusgasemissioner (lokationsbaserede)  
pr. nettoindtægter  
tCO2e/mio DKK.  
tCO2e/mio DKK.  
21  
Samlede drivhusgasemissioner (markedsbaserede)  
pr. nettoindtægter  
27  
PROJEKTER VEDRØRENDE OPTAG AF  
DRIVHUSGASSER OG MODVIRKNING AF  
DRIVHUSGASEMISSIONER  
E1-7  
Koncernen har ikke nogle projekter vedrørende optag af  
drivhusgasser og modvirkning af drivhusgasemissioner fi-  
nansieret ved hjælp af kulstofkreditter.  
INTERN KULSTOFPRISSÆTNING  
E1-8  
Koncernen anvender ikke interne kulstofprissætnings  
ordninger.  
 
59  
REGNSKABSPRAKSIS  
Følgende tabel beskriver beregningsprincipperne for kon-  
cernens E1-datapunkter, samt de tilhørende datapunkter.  
REGNSKABSPRAKSIS  
ESRS  
Oplysningskrav  
Paragraf  
Datapunkt  
Regnskabspraksis  
E1-5  
35, AR 32 og Energiforbrug
og energi-  
Koncernen har anlagt en konservativ tilgang til  
behandlingen af de data, der er inkluderet i rapporten  
om energiforbrug og sammensætning.  
Data inkluderet i rapporten er indsamlet direkte fra  
Eloverblik, leverandører eller fakturaer, og omreg-  
net ved lokale el-deklarationer til energiforbruget  
sammensætning.  
39  
40  
forbrugets sammensætning  
E1-5  
Energiintensitet baseret  
på nettoindtægter  
Energiintensiteten er beregnet ud fra nettoindtægter i  
selskaber klassificeret som sektorer med stor indvirkning  
på klimaet, samt deres energiforbrug. Beregningen baserer  
sig på formlen:  
Alle koncernens selskaber, med undtagelse af F.C. Kø-  
benhavn P/S, er klassificeret i sektorer med stor klimapå-  
virkning.  
Samlede energiforbrug fra aktiviteter i sektorer  
med stor indvirkning på klimaet (MWh)  
Nettoindtægter fra aktiviteter i sektorer med  
stor indvirkning på klimaet (mio. DKK)  
E1-6  
44 a  
Scope 1 GHG-emissioner  
Scope 1-udledninger rapporteres i henhold til Greenhouse  
Gas (GHG) Protocol og omfatter alle direkte udledninger af  
drivhusgasser fra koncernens selskaber under operationel  
kontrol.  
Forbrugstallene er enten indsamlet direkte fra leverandø-  
rerne, eller estimeret baseret på faktura.  
Drivhusgasemissionerne er beregnet ved hjælp af den se-  
neste version af DEFRA (2024) GHG-konverteringsfaktorer,  
IPCC (2014) og Opteon (2023).  
Scope 1-emissionerne består af forbrug af gas, brændstof  
etc, og opdeles i tre kategorier: Fugitive emissions, stati-  
onary conbustion og mobile combustion.  
 
60  
ESRS  
Oplysningskrav  
Paragraf  
Datapunkt  
Regnskabspraksis  
E1-6  
44 b  
Scope 2 GHG-emissioner  
Scope 2-udledninger rapporteres i henhold til GHG-proto-  
kollen, og omfatter alle indirekte udledninger af drivhus-  
gasser fra koncernens selskaber under operationel kontrol.  
Herunder produktion af el og varme, som koncernen har  
købt og forbrugt.  
Lokationsbaseret  
Scope 2-udledninger for lokationsbasseret beregnes ved  
at bruge de specifikke energikilder koncernen har for el og  
varme og beregner på baggrund af gennemsnitlige emis-  
sionsfaktorer fra Energinets Miljødeklaration (2023), CTR,  
HOFOR og VEKS (2023) og AIB (2022)  
Forbrugstal indsamles direkte fra Eloverblik, leverandører  
eller fakturaer.  
Koncernen har i rapporteringsperioden ikke gjort brug af  
fjernelse, køb, salg eller overførelse af kulstof- eller CO2-  
kreditter.  
Markedsbaseret  
Scope 2-udledninger for markedsbasseret beregnes, som  
de indkøbte energimængder multipliceret med emissions-  
faktorer fra Energinet Generel el deklaration (2023) og AIB  
(2022).  
De anvendte emissionsfaktorer separerer ikke biogene  
emissioner.  
 
61  
ESRS  
Oplysningskrav  
Paragraf  
Datapunkt  
Regnskabspraksis  
E1-6  
44 c  
Scope 3 GHG-emissioner1  
Scope 3-udledninger rapporteres i henhold til GHG-  
protokollen ud fra værdikædeemissioner fra koncernens  
selskaber under operationel kontrol. Scope 3-udlednings-  
opgørelsen er opdelt i 15 underkategorier (kategorierne  
4, 8, 9, 10, 12, 14 og 15 er ikke væsentlige for koncernen  
ud fra koncernens forretningsmodel og værdikæde, og  
udelades derfor).  
Kategori 7 – Medarbejderpendling  
Emissionerne fra medarbejderpendling beregnes ud fra et  
estimat af antallet af dage og km medarbejderne trans-  
porterer sig til arbejde, og kommer af en undersøgelse  
blandt koncernens medarbejdere om deres transport  
til arbejde. Populationen af medarbejderne der deltog i  
undersøgelsen vurderes at være repræsentativ for hele  
medarbejdergruppen og er derfor anvendt til at estimere  
den totale pendling. De anvendte emissionsfaktorer stam-  
mer fra NTM-Calc.Advanced 4.0 og DEFRA (2023).  
Kategori 1 – Indkøbte varer og tjenesteydelser  
Emissioner fra indkøbte varer og tjenesteydelser er bereg-  
net på baggrund af spend-data fra det finansielle regnskab.  
De anvendte emissionsfaktorer stammer fra Exiobase  
(2019).  
Kategori 11 - Brug af solgte produkter  
Emissionerne fra brug af solgte produkter er beregnet ved  
hjælp af data om apparaternes estimerede elforbrug i hele  
deres levetid, ganget med den gennemsnitlig emissions-  
faktoren for elproduktionsmixet i Danmark fra Association  
of Issuing Bodies AIB (2022).  
Kategori 2 – Kapitalegoder  
Emissioner fra kapitalegder er beregnet på baggrund af  
spend-data fra det finansielle regnskab. De anvendte emis-  
sionsfaktorer stammer fra Exiobase (2019).  
Kategori 13 - Nedstrøms leasede aktiviteter  
Kategori 3 - Brændsel- og energirelaterede aktiviteter  
Nedstrøms leasede aktiviteter omfatter udlejede kontorfa-  
ciliteter i Parken ejendomme. Emissionerne beregnes ud  
fra antal M2 udlejede kontorfaciliteter Parken ejendomme  
har, og er gange med det forbrug F.C. København P/S har  
i egne kontorlokaler, og er dermed et estimeret forbrug  
for lejerne.  
Emissioner fra brændsels- og energirelaterede aktiviteter  
er beregnet ud fra data fra Eloverblik, leverandører eller  
fakturaer og de anvendte emissionsfaktorer stammer fra  
DEFRA (2023) og IEA (2023).  
Kategori 5 - Affald genereret i forbindelse med aktiviteter  
Emissionerne fra affald er beregnet ud fra data direkte fra  
leverandørerne og de anvendte emissionsfaktorer stam-  
mer fra Exiobase (2019) og DEFRA (2021).  
0 % procent af de samlede udledninger er beregnet ved  
brug af primære data fra leverandører og andre værdikæ-  
departnere.  
Kategori 6 – Forretningsrejser  
Lejemålene er udelukkende lokaliseret i Danmark, derfor  
anvendes lokationsbestemte emissionsfaktorer for elfor-  
bruget efter 125% metoden, DK1 og DK2, fra Energinet  
(2023).  
Emissionerne fra forretningsrejser er beregnet ud fra  
spend-data fra det finansielle regnskab, og inkluderer  
udgifter til flyrejser og bilrejser. De anvendte emissions-  
faktorer stammer fra Exiobase (2029) og DEFRA (2023).  
For varmeforbruget anvendes en gennemsnitemissions-  
faktor på fjernvarme fra Hovedstadsområdet, CTR, HOF-  
OR og VEKS (2022).  
De anvendte emissionsfaktorer separerer ikke biogene  
emissioner.  
1
De anvendte emissionsfaktorer er defineret i regnskabspraksis, hvoraf det ligeledes fremgår hvornår  
disse er fra. Det er ikke i alle tilfælde de seneste tilgængelige emissionsfaktorer der er anvendt.  
 
62  
ESRS  
Oplysningskrav  
Paragraf  
Datapunkt  
Regnskabspraksis  
E1-6  
44 d  
Samlede drivhusgas-  
emissioner  
De samlede drivhusgasemissioner for scope 1, 2 og 3  
opgøres for henholdsvis markedsbasserede og lokations-  
baserede  
Samlede drivhusgasemissioner markedsbaserede  
De samlede markedsbasserede drivhusgasemissioner er  
angiver som summen af de markedsbasserede Scope 1, 2  
og 3 udledninger.  
Samlede drivhusgasemissioner lokationsbaserede  
De samlede lokationsbasserede drivhusgasemissioner er  
angiver som summen af de lokationsbasserede Scope 1, 2  
og 3 udledninger.  
E1-6  
AR. 53  
Drivhusgasintensitet baseret
Drivhusgasintensiteten er beregnet ud fra summen af  
Det er beregnet ud fra følgende formel:  
på nettoindtægter  
scope 1, 2 og 3 GHG-emissioner (både markedsbaseret  
og lokationsbaseret) samt koncernens nettoindtægter  
(som oplyst på side 8).  
Samlede drivhusgasemissioner (tCO2e)  
Nettoindtægter (Monetær enhed)  
 
63  
EU-TAKSONOMI  
Taksonomiforordningen er en nøglekomponent  
i
EU  
En økonomisk aktivitet er i overensstemmelse med takso-  
nomien, hvis PARKEN Sport & Entertainment er i stand til  
at redegøre for opfyldelse af alle de tekniske screenings-  
kriterier for den pågældende aktivitet for et af EU’s seks  
miljømål som angivet i de delegerede retsakter, samt ikke  
har utilsigtede, negative effekter på de øvrige fem miljø-  
mål (Do No Significant Harm kriterier, DNSH). Endelig skal  
PARKEN Sport & Entertainment kunne redegøre for, at ak-  
tiviteten udføres i overensstemmelse med minimumsga-  
rantierne vedr. menneske- og forbrugerrettigheder, anti-  
korruption og bestikkelse, beskatning og fair konkurrence.  
(UN Guiding Principles on Human Rights, ILO Conventions  
reg. Health & Safety and OECD Guidelines on Responsible  
Business Conduct).  
med EU’s taksonomi baseres på kravene til dokumen-  
terede væsentlige bidrag og DNSH-krav for miljømålet  
klimareduktion.  
Kommissionens handlingsplan for at omdirigere kapital-  
strømme mod en mere bæredygtig økonomi. Den repræ-  
senterer et vigtigt skridt hen imod at opnå EU’s klimamål  
i 2050, da taksonomien er at betragte som et klassifika-  
tionssystem for miljømæssigt bæredygtige økonomiske  
aktiviteter.  
Økonomisk aktivitet  
Beskrivelse  
Branchekode  
6.5 Transport  
Køb og leasing af  
personbiler  
H49.32, H49.39 og  
N77.11  
med motorcykler,  
personbiler og lette  
erhvervskøretøjer  
I det følgende afsnit præsenterer vi som ikke-finansiel  
modervirksomhed andelen af vores koncernomsætning,  
kapitaludgifter (CapEx) og driftsudgifter (OpEx) for rap-  
porteringsperioden 2024, som er forbundet med takso-  
nomi-tilpassede økonomiske aktiviteter relateret til de  
seks miljømål (klimatilpasning, klimareduktion, cirkulær  
økonomi, brug af vandressourcer, forureningsbekæm-  
pelse og biodiversitet).i overensstemmelse med artikel 8 i  
taksonomiforordningen.  
7.7 Køb og ejerskab  
af bygninger  
Køb af fast ejendom  
og udøvelse af ejer-  
skab af samme  
L68  
Aktiviteter som PARKEN Sport & Entertainment bedriver,  
men som ikke er anført i de delegerede retsakter, er ikke  
omfattet af EU taksonomien.  
AKTIVITETER OMFATTET AF TAKSONOMIEN  
PARKEN Sport & Entertainment betragter omsætning,  
OpEx og CapEx (iht. de særlige taksonomidefinitioner) som  
omfattet af taksonomien. Konkret kan aktiviteterne i 2024  
henføres til ejerskab af kontorejendommene i Parken og  
leasing af personbiler. Omsætning udgøres af lejeindtæg-  
ter og kapitaliserede omkostninger udgøres af leasingkon-  
trakter til firmabiler.  
DEFINITIONER  
TAKSONOMI OMFATTEDE AKTIVITETER OG  
AKTIVITETER I OVERENSSTEMMELSE MED  
TAKSONOMIEN  
Virksomhedens økonomiske aktiviteter er omfattet af  
EU’s taksonomi, hvis de fremgår af de delegerede retsak-  
ter, der supplerer taksonomiforordningen, uanset om de  
pågældende økonomiske aktiviteter for PARKEN Sport &  
Entertainments vedkommende opfylder nogen eller alle de  
tekniske screeningskriterier, der er fastsat i de delegerede  
retsakter.  
PARKEN Sport & Entertainment har sammenholdt sine øko-  
nomiske aktiviteter med aktiviteter i de delegerede retsak-  
ter for miljømålene klimatilpasning og klimareduktion.  
Omsætning, OpEx og CapEx relateret til koncernens øvri-  
ge aktiviteter betragtes ikke som værende omfattet af EU’s  
taksonomi.  
PARKEN Sport & Entertainment bedriver aktivitet 7.7, Køb  
og administration af fast ejendom, og 6.5 leasing af per-  
sonbiler. Det er koncernens vurdering, at det væsentligste  
bidrag til opnåelse af EU’s miljømål er i relation til klima re-  
duktion, hvorfor vurderingen af, hvorvidt omsætning, OpEx  
og CapEx relateret til denne aktivitet er i overensstemmelse  
For at efterleve de tekniske screeningskriterier skal en øko-  
nomisk aktivitet i væsentligt omfang bidrage til opfyldelse  
af et af EU’s seks miljømål (klimatilpasning, klimareduktion,  
cirkulær økonomi, brug af vandressourcer, forureningsbe-  
kæmpelse og biodiversitet).  
 
64  
AKTIVITETER I OVERENSSTEMMELSE MED  
TAKSONOMIEN  
ANVENDTE REGNSKABSPRINCIPPER TIL OPGØRELSE AF  
TAKSONOMIOMFATTET OMSÆTNING, OPEX OG CAPEX  
(materielle og immaterielle investeringer i perioden), men  
eksklusive goodwill, afskrivninger og nedskrivninger. CapEx  
omfattet af taksonomien er den delmængde af periodens  
samlede investeringer, der kan henføres til aktivitet 6.5,  
Transport med personbiler, som består af leasede biler.  
CapEx ikke omfattet af taksonomien er periodens samlede  
CapEx fratrukket CapEx omfattet af taksonomien.  
PARKEN Sport & Entertainment vurderer på nuværende  
tidspunkt ikke at have tilstrækkelige informationer og  
data til at kunne fastslå og dokumentere om omsætning,  
OpEx og CapEx relateret til aktivitet 7.7, Køb og ejerskab  
af bygninger, og 6.5, transport med personbiler efterlever  
kravene i de delegerede retsakter til i væsentlig grad af bi-  
drage til opfyldelse af EU’s mål om klimareduktioner, hvor-  
for det ikke er opgjort, i hvilket omfang PARKEN Sport &  
Entertainment med sin aktivitet kan redegøre for at være i  
overensstemmelse med taksonomien.  
Omsætning, OpEx og CapEx omfattet af taksonomien,  
aktivitet 7.7, Køb og ejerskab af bygninger, og 6.5 køb og  
leasing af personbiler er opgjort i henhold til Annex I-V i  
forordningen (Disclosures Delegated Act of Regulation  
(EU) 2020/852).  
Den totale CapEx kan ses i note 15, 16 og 17..  
PARKEN Sport & Entertainment er delvist omfattet af tak-  
sonomien, men kan på nuværende tidspunkt ikke doku-  
mentere i hvilket omfang man for valgte aktiviteter er i  
overensstemmelse med taksonomien. PARKEN Sport &  
Entertainment afventer etableringen af et tilstrækkeligt  
vurderingsgrundlag, inden det overvejes, hvilken effekt det  
vil have på investeringsplaner at bringe virksomhedens ak-  
tiviteter fra blot at være omfattede til at være i overens-  
stemmelse med taksonomien.  
Taksonomirelateret OpEx  
De samlede, taksonomirelaterede udgifter i perioden er  
på basis af de anførte udgifter i det reviderede regnskab  
opgjort alene som summen af ikkekapitaliserede omkost-  
ninger relateret til bygningsrenovering, kortfristede leasing  
udgifter og alle former for omkostninger relateret til vedli-  
gehold af koncernens aktiver. I den delegerede retsakt om  
oplysningsforpligtigelser i Bilag I, punkt 1.1.3.2 beskrives  
fritagelse for beregning af tælleren i OpEx KPI’en hvilket er  
benyttet for Parkens opgørelse. Dette er tilladt hvis OpEx  
anses for at være ”ikke væsentligt” for forretningsmodellen  
hvilket er tilfældet for koncernen. OpEx omfattet af takso-  
nomien er opgjort som OpEx, der kan henføres til aktivitet  
7.7, Køb og ejerskab af bygninger. Den totale Taksonomi  
relaterede OpEx er 9,6 mio. kr. og udgør derfor en uvæ-  
sentlig del af de samlede operationelle omkostninger for  
virksomheden.  
PARKEN Sport & Entertainment er i færd med at indhente  
informationer med henblik på at kunne fastslå, om man for  
aktivitet 7.7, Køb og ejerskab af bygninger og 6.5 transport  
med personbiler er i overensstemmelse med taksonomien.  
PARKEN Sport & Entertainment opfylder ikke kravene til  
væsentligt at bidrage til opfyldelse af EU’s klimamål, og vi  
har ej heller tilstrækkelig dokumentation til at påvise ef-  
terlevelse af de delegerede retsakters krav til DNSH, og  
efterlevelse af minimumsgarantierne vedr. menneske- og  
forbrugerrettigheder, anti-korruption og bestikkelse, be-  
skatning og fair konkurrence (Minimum Safeguards, MS).  
Taksonomirelateret omsætning  
Den taksonomiomfattede omsætning er opgjort på basis af  
lejeindtægter fra udlejning af virksomhedens ejendomme.  
Den samlede omsætning for koncernen er opgjort i det re-  
viderede regnskab, og den ikke-taksonomiomfattede om-  
sætning er differencen mellem total omsætning fratrukket  
taksonomiomfattet omsætning.  
PARKEN Sport & Entertainment hverken udfører, investerer  
eller har eksponering til aktiviteter relateret til atomenergi  
eller fossile brændsler som nævnt I den delegerede retsakt  
2022/1214 og vurderer derfor disse aktiviteter irrelevante.  
Omsætningen kan ses i regnskabet på s. 105.  
Jævnfør i Annex I-V i forordningen (Disclosures Delegated  
Act) er det lovpligtigt at anvende de i Annex V fortrykte ske-  
maer til rapportering om aktiviteters omsætning, OpEx og  
CapEx omfattet og i overensstemmelse med taksonomien.  
Taksonomirelateret CapEx  
Periodens samlede CapEx er opgjort som periodens til-  
vækst i investeringer, som angivet i det reviderede regnskab  
 
65  
TAKSONOMIRELATERET OMSÆTNING  
Financial year 2024
Year  
Substantial Contribution Criteria  
DNSH criteria ('Does Not Significantly Harm')  
Mio.  
DKK  
Ja, Nej,  
ejOm  
Ja, Nej,  
ejOm  
Ja, Nej,  
ejOm  
Ja, Nej,  
ejOm  
Ja, Nej,  
ejOm  
Ja, Nej,  
ejOm  
%
Ja/Nej  
Ja/Nej  
Ja/Nej  
Ja/Nej  
Ja/Nej  
Ja/Nej  
Ja/Nej  
%
E
T
A. TAXONOMY-ELIGIBLE  
ACTIVITIES  
A.1. Environmentally  
sustainable activities  
(Taxonomy-aligned)  
Turnover of environmentally  
sustainable activities  
(Taxonomy-aligned) (A.1)  
0.00  
0.00  
0.00  
0,0%  
0,0%  
0,0%  
%
%
%
%
%
%
%
%
%
%
%
%
%
0,0%  
0,0%  
0,0%  
Of which Enabling  
Of which Transitional  
A.2 Taxonomy-eligible
but not  
environmentally sustainable  
activities (not Taxonomy-  
aligned activities)  
Om  
ejOm  
Om  
ejOm  
Om  
ejOm  
Om  
ejOm  
Om  
ejOm  
Om  
ejOm  
Aquistion and ownership of  
private eqiuty  
CM 7,7  
87.50  
6,1%  
Om  
ejOm  
ejOm  
ejOm  
ejOm  
ejOm  
3,6%  
Turnover of Taxonomy-eligible  
but not environmentally sustaina-  
ble activities (not Taxonomy-  
aligned activities) (A.2)  
87.50  
87.50  
6,1%  
6,1%  
%
%
%
%
%
3,6%  
A. Turnover
of Taxonomy  
eligible activities (A1 + A2)  
6,1%  
6,1%  
%
%
%
%
%
3,6%  
B. TAXONOMY-NON-  
ELIGIBLE ACTIVITIES  
Turnover of Taxonomy-  
non-eligible activities  
1.337,50  
93,9%  
Total  
1.425,00  
100%  
 
66  
TAKSONOMIRELATERET CAPEX  
Financial year 2024  
Year  
Substantial Contribution Criteria  
DNSH criteria ('Does Not Significantly Harm')  
Mio.  
DKK  
Ja, Nej,  
ejOm  
Ja, Nej,  
ejOm  
Ja, Nej,  
ejOm  
Ja, Nej,  
ejOm  
Ja, Nej,  
ejOm  
Ja, Nej,  
ejOm  
%
Ja/Nej  
Ja/Nej  
Ja/Nej  
Ja/Nej  
Ja/Nej  
Ja/Nej  
Ja/Nej  
%
E
T
A. TAXONOMY-ELIGIBLE  
ACTIVITIES  
A.1. Environmentally  
sustainable activities  
(Taxonomy-aligned)  
CapEx of environmentally  
sustainable activities  
(Taxonomy-aligned) (A.1)  
0.00  
0.00  
0.00  
0,0%  
0,0%  
0,0%  
%
%
%
%
%
%
%
%
%
%
%
%
%
0,0%  
0,0%  
0,0%  
Of which Enabling  
Of which Transitional  
A.2 Taxonomy-eligible
but not  
environmentally sustainable  
activities (not Taxonomy-  
aligned activities)  
Om  
ejOm  
Om  
ejOm  
Om  
ejOm  
Om  
ejOm  
Om  
ejOm  
Om  
ejOm  
Transport by motorbikes,  
passenger cars and light  
commercial vehicles  
CCM 6,5  
3.20  
1,0%  
Om  
ejOm  
ejOm  
ejOm  
ejOm  
ejOm  
0,1%  
CapEx of Taxonomy-eligible but  
not environmentally sustainable  
activities (not Taxonomy-aligned  
activities) (A.2)  
3.20  
1,0%  
%
%
%
%
%
%
0,1%  
A. CapEx
of Taxonomy  
eligible activities (A1 + A2)  
3.20  
1,0%  
%
%
%
%
%
%
0,1%  
B. TAXONOMY-NON-  
ELIGIBLE ACTIVITIES  
CapEx of Taxonomy-  
non-eligible activities  
307,10  
99,0%  
Total  
310,30  
100%  
 
67  
TAKSONOMIRELATERET OPEX  
Financial year 2024  
Year  
Substantial Contribution Criteria  
DNSH criteria ('Does Not Significantly Harm')  
Mio.  
DKK  
Ja, Nej,  
ejOm  
Ja, Nej,  
ejOm  
Ja, Nej,  
ejOm  
Ja, Nej,  
ejOm  
Ja, Nej,  
ejOm  
Ja, Nej,  
ejOm  
%
Ja/Nej  
Ja/Nej  
Ja/Nej  
Ja/Nej  
Ja/Nej  
Ja/Nej  
Ja/Nej  
%
E
T
A. TAXONOMY-ELIGIBLE  
ACTIVITIES  
A.1. Environmentally  
sustainable activities  
(Taxonomy-aligned)  
OpEx of environmentally  
sustainable activities  
(Taxonomy-aligned) (A.1)  
0,00  
0,00  
0,00  
0,0%  
0,0%  
0,0%  
0,0%  
0,0%  
0,0%  
Of which Enabling  
Of which Transitional  
A.2 Taxonomy-eligible
but not  
environmentally sustainable  
activities (not Taxonomy-  
aligned activities)  
Om  
ejOm  
Om  
ejOm  
Om  
ejOm  
Om  
ejOm  
Om  
ejOm  
Om  
ejOm  
Transport by motorbikes,  
passenger cars and light  
commercial vehicles  
CCM 6.5  
0.00  
0,0%  
Om  
ejOm  
ejOm  
ejOm  
ejOm  
ejOm  
2,2%  
OpEx of Taxonomy-eligible but  
not environmentally sustainable  
activities (not Taxonomy-aligned  
activities) (A.2)  
%
%
%
%
%
%
%
2,2%  
A. OpEx
of Taxonomy eligible  
activities (A1 + A2)  
0.00  
0,0%  
%
%
%
%
%
%
2,2%  
B. TAXONOMY-NON-  
ELIGIBLE ACTIVITIES  
OpEx of Taxonomy-non-  
eligible activities  
0.00  
0,0%  
Total  
47.8  
100%  
 
68  
ESRS E3 VAND- OG HAVRESSOURCER  
VÆSENTLIGE INDVIRKNINGER, RISICI OG MULIGHEDER  
VÆRDIKÆDE  
TIDSHORISONT  
Egne  
Beskrivelse  
Type  
Opstrøm  
aktiviteter  
Nedstrøm  
Kort  
Mellem  
Lang  
Vandforbrug  
Koncernen har et væsentligt vandforbrug grundet sin forretningsmodel.  
Dette vandforbrug er med til at tære på de lokale vandressourcer – dog  
opererer koncernen ikke i områder med vandmangel.  
Faktisk negativ  
indvirkning  
F.C. København & Parken bruger en stor mængde vand til vedligeholdelse  
og pleje af sine fodboldbaner til hverdag, samt ved event-afvikling, hvor  
vandforbruget til sanitet stiger.  
Lalandia driver tre badelande, hvor store mængder af vand er i brug i  
forbindelse med den daglige drift.  
For information om identificering af de væsentlige indvirk-  
ninger, risici og muligheder i forbindelse med væsentlig-  
hedsvurderingen, se side 42.  
Væsentlighedsvurderingen har ikke involveret en specifik  
metode eller proces relateret til vand- og havressourcer.  
 
69  
POLITIKKER VEDRØRENDE VAND- OG  
HAVRESSOURCER  
MÅL VEDRØRENDE VAND- OG  
HAVRESSOURCER  
TILTAG OG RESSOURCER I FORBINDELSE  
MED VAND- OG HAVRESSOURCER  
E3-3  
Koncernen har på nuværende tidspunkt ikke opsat mål  
vedrørende håndtering af vand- og havressourcer.  
E3-1 OG E3-2  
Koncernen har i rapporteringsåret ikke udarbejdet eller  
vedtaget politikker og tiltag til håndtering af væsentlige  
indvirkninger, risici og muligheder i forbindelse med vand-  
og havressourcer. Koncernen har nedskrevet sin holdning  
til klima og miljø i Redegørelse for samfundsansvar, hvor  
det beskrives, at koncernen forpligtiger sig at arbejde med  
klima, miljø og bæredygtighed, og begrænse sin negative  
indvirkning herpå.  
E3-4, VANDFORBRUG  
1. januar– 31. december  
Enhed  
2024  
Samlet vandforbrug  
m³  
m³  
204.174  
0
Samlet vandforbrug i områder med vandrisiko, herunder områder med høj vandstress  
Samlet genanvendt og genbrugt vand  
Samlet oplagret vand og ændringer i oplagringen  
Vandintensitet  
m³  
5.010  
50  
m³  
m³/M DKK  
143  
 
70  
REGNSKABSPRAKSIS  
Følgende tabel beskriver beregningsprincipperne for kon-  
cernens E3-datapunkter, samt de tilhørende datapunkter.  
REGNSKABSPRAKSIS  
ESRS  
Oplysningskrav  
Paragraf  
Datapunkt  
Regnskabspraksis  
E3-4  
28 a  
Samlet vandforbrug i m3  
Vandforbrug omfatter alt vand, der anvendes på koncernens lokationer. Hvis en  
ejet bygning udlejes til en ekstern part, der selv afregner vandforbruget direkte  
med vandværket, udelades dette fra rapporteringen.  
Beregningen af det samlede vandforbrug er baseret på direkte målinger af forbru-  
get på koncernens lokationer.  
E3-4  
28 b  
Samlet vandforbrug i m3 i områder med vandrisiko,  
herunder områder med høj vandstress  
Koncernen har ikke aktiviteter i områder der er udsat for vandrisiko, jf. World  
Resources Institute.  
28 c  
Samlet genanvendt og genbrugt vand  
Koncernen definerer genanvendt og genbrugt vand som den mængde vand, der  
cirkulerer i Lalandias bassiner, hvilket svarer til bassinernes samlede kapacitet.  
På den baggrund estimeres den mængde vand, der genbruges og genanvendes i  
rapporteringsperioden, ud fra kapaciteten i bassinerne. Tallet repræsenterer derfor  
den vandmængde, der cirkuleres og genbruges i det lukkede rensningssystem i  
Lalandias bassiner.  
E3-4  
28 d  
Samlet oplagret vand og ændringer i oplagringen  
Vandintensitet  
Mængden af oplagret vand er beregnet ud fra den vandmængde, som koncernen  
har mulighed for at opbevare i vandtankene, der automatisk genopfyldes efter  
brug. Det samlede forbrug beregnes dermed ud fra tankenes kapacitet.  
E3-4  
29  
Vandintensitet blev beregnet ved følgende formel:  
Totalt vandforbrug for rapporteringsperioden i m3  
Nettoomsætning (M DKK)  
 
71  
ESRS E5 RESSOURCEANVENDELSE  
OG CIRKULÆR ØKONOMI  
VÆSENTLIGE INDVIRKNINGER, RISICI OG MULIGHEDER  
VÆRDIKÆDE  
TIDSHORISONT  
Egne  
Beskrivelse  
Type  
Opstrøm  
aktiviteter  
Nedstrøm  
Kort  
Mellem  
Lang  
Affaldsstrømme fra egne aktiviteter  
Koncernen har en negativ indvirkning på klima og miljø gennem dens  
affaldsstrømme, som bidrager til ressourceudtømning, forurening og  
drivhusgasudledning. Affaldsstrømmene hænger sammen med koncernens  
aktiviteter i form af events og oplevelser og består primært af plastik og pap  
i form af emballage og organisk affald fra mad og drikke, fra alle koncernens  
lokationer.  
Faktisk negativ  
indvirkning  
I F.C. København & Parken stiger affaldsmængderne omkring fodboldkampe  
og koncerter.  
I Lalandia er det primært affald fra lokationernes aktiviteter og byggerier.  
Affaldsstrømmene håndteres og sorteres efter gældende lovgivning.  
Overgang til biokomposterbar engangsplastik på stadion  
Parken har en ambition om inden for en kort årrække, at alt nyfremstillet  
plastikemballage overgår til bionedbrydelige plastiktyper. Dette forventes at  
have en positiv effekt på F.C. Københavns markedsposition.  
Mulighed  
For information om identificering af de væsentlige indvirk-  
ninger, risici og muligheder i forbindelse med væsentlig-  
hedsvurderingen, se side 42.  
Væsentlighedsvurderingen har ikke involveret en specifik  
metode eller proces relateret til ressourceanvendelse og  
cirkulær økonomi.  
 
72  
POLITIKKER VEDRØRENDE  
RESSOURCEFORBRUG OG CIRKULÆR  
ØKONOMI  
F.C. København & Parken forbereder et tiltag for 2025, der  
skal bidrage til at omstille al engangsplastik (ølkrus, ser-  
vice mm.) i Parken til biokomposterbar plastik. Dette sker  
i samarbejde med GrønBlå A/S, som tilbyder cirkulære  
løsninger med komposterbare materialer som alternativ til  
ny plastik. Dette skal bidrage til at nedbringe Parkens sam-  
lede mængde affald og minimere klimaaftrykket. Tiltaget  
forventes at blive præsenteret i forbindelse med næste års  
CSRD-rapportering.  
E5-1  
Koncernen har i dette første rapporteringsår ikke forma-  
liseret politikker inden for håndteringen af affald fra sine  
aktiviteter. Koncernen har nedskrevet sin holdning til klima  
og miljø i Redegørelse for samfundsansvar. Her beskrives  
det, hvordan koncernen fokuserer på at minimere affalds-  
mængder, og sikre, at det håndteres korrekt og dirigeres  
til genanvendelse, samt hvordan genanvendelighed og  
mængden af genanvendt materiale spiller en vigtig rolle for  
koncernen i forbindelse med beslutninger om anlægsar-  
bejde, renoveringer og affaldshåndtering.  
MÅL VEDRØRENDE RESSOURCEFORBRUG  
OG CIRKULÆR ØKONOMI  
E5-3  
Koncernen har på nuværende tidspunkt ikke opsat mål  
vedrørende ressourceforbrug og cirkulær økonomi.  
TILTAG OG RESSOURCER I FORBINDELSE  
MED RESSOURCEANVENDELSE OG  
CIRKULÆR ØKONOMI  
Mål for overgangen til biokomposterbar engangsplastik i  
forbindelse med samarbejdet med GrønBlå A/S forventes  
at blive udarbejdet i 2025.  
E5-2  
Koncernen har i dette første rapporteringsår ikke gennem-  
ført nye tiltag relateret til ressourceforbrug og cirkulær  
økonomi, der opfylder kravene i CSRD.  
 
73  
E5-5, RESSOURCEOUTPUT  
RESSOURCEOUTPUT  
1. januar– 31. december  
2024  
Enhed  
E5-5  
Koncernens primære affaldsstrømme relaterer sig  
til den overordnede drift af stadion og feriecentre.  
Affaldskategorierne dækker over organisk affald fra mad  
og drikke, plastik fra emballage og service, samt restaffald  
i forbindelse med koncernens øvrige aktiviteter.  
Samlet mængde affald  
Ton  
Ton  
Ton  
Ton  
Ton  
1827  
16  
Samlet mængde farligt affald  
Samlet mængde ikke-farligt affald  
Samlet mængde radioaktivt affald  
Samlet mængde ikke-farligt affald sendt til genanvendelse  
1811  
0
1811  
Samlet mængde ikke-genanvendt affald  
Ton  
1129  
Procentdel af ikke-genanvendt affald  
%
62  
Samlet mængde ikke-farligt genanvendt affald  
Procentdel af ikke-farligt genanvendt affald  
Ikke-farligt affald sendt til genbrug  
Ton  
%
683  
38  
Ton  
Ton  
Ton  
0
Ikke-farligt affald sendt til genanvendelse  
411  
273  
Ikke-farligt affald sendt til andre genanvendelsesoperationer  
Samlet mængde farligt affald sendt til genanvendelse  
Farligt affald sendt til genbrug  
Ton  
Ton  
Ton  
Ton  
15  
0
Farligt affald sendt til genanvendelse  
15  
0
Farligt affald sendt til andre genanvendelsesoperationer  
Samlet mængde ikke-farligt affald sendt til bortskaffelse  
Ikke-farligt affald sendt til forbrænding  
Ton  
Ton  
Ton  
Ton  
1128  
1121  
7
Ikke-farligt affald sendt til deponi  
Ikke-farligt affald sendt til andre bortskaffelsesoperationer  
0
Samlet mængde farligt affald sendt til bortskaffelse  
Farligt affald sendt til forbrænding  
Ton  
Ton  
Ton  
Ton  
2
1
Farligt affald sendt til deponi  
0,15  
0
Farligt affald sendt til andre bortskaffelsesoperationer  
 
74  
REGNSKABSPRAKSIS  
Følgende tabel beskriver beregningsprincipperne for kon-  
cernens E5-datapunkter, samt de tilhørende datapunkter.  
REGNSKABSPRAKSIS  
ESRS  
Oplysningskrav  
Paragraf  
Datapunkt  
Regnskabspraksis  
E5-5  
37 a  
Ressourceoutput  
Koncernens affald måles i ton fordelt på forskellige håndteringsmetoder, herunder  
genbrug, genanvendelse, andre genanvendelsesoperationer, forbrænding, deponi  
og farligt affald.  
Dette opgøres på baggrund af leverandørdata.  
E5-5  
37 d  
Den samlede mængde affald og procentdelen  
af ikke-genanvendt affald  
Den samlede mængde, samt ikke-genanvendt affald, opgøres som summen af  
kategorierne der ikke sendes til genanvendelse. Procentdelen beregnes ved at dele  
mængden af ikke-genanvendt affald med den samlede mængde affald.  
 
75  
ESRS S1 EGEN ARBEJDSSTYRKE  
VÆSENTLIGE INDVIRKNINGER, RISICI OG MULIGHEDER  
VÆRDIKÆDE  
TIDSHORISONT  
Egne  
Beskrivelse  
Type  
Opstrøm  
aktiviteter  
Nedstrøm  
Kort  
Mellem  
Lang  
Medarbejdervilkår i forbindelse med arbejdstider og balance mellem  
arbejds- og privatliv  
Koncernen driver underholdnings-, overnatnings- og restaurationsvirksomhed,  
og derfor kan arbejdstider variere. Dette betyder, at koncernens aktiviteter  
udføres i alle døgnets 24 timer. Disse vilkår vurderes at have en væsentlig  
indvirkning på udvalgte medarbejdergrupper, der varetager servicefunktioner  
i forbindelse med eksekvering af events og overnatninger  
Faktisk negativ  
indvirkning  
Arbejdsskader  
Koncernens aktiviteter medfører fysisk arbejde for udvalgte medarbejdergrupper,  
hvilket udgør en negativ indvirkning på disse medarbejdere i form af potentielle  
arbejdsulykker.  
I F.C. København er det især arbejdsgruppen fodboldspillere, der er særligt udsat  
for dette, da de i deres jobaktivitet risikerer at blive skadet. Derudover er der  
risiko for arbejdsulykker i flere af F.C. København & Parkens øvrige funktioner,  
som kræver fysisk aktivitet i forbindelse med deres arbejde.  
Faktisk negativ  
indvirkning  
Ligeledes er der risici for arbejdsulykker forbundet med Lalandias aktiviteter, da  
der er flere funktioner, der kræver fysisk aktivitet  
Træning og kompetenceudvikling  
Koncernen tilbyder alle sine medarbejdere relevant træning og  
kompetenceudvikling og betragter dette som et væsentligt element i at fastholde  
og udvikle dygtige medarbejdere. Dette forventes at have en positiv indvirkning  
på medarbejdernes trivsel og arbejdsglæde.  
Faktisk positiv  
indvirkning  
F.C. København har fokus på talentudvikling, af medarbejdergruppen  
fodboldspillere, men også de fastansatte i arbejdsstyrken opfordres til personlig  
og faglig udvikling.  
I Lalandia er det centralt, at medarbejdere løbende udvider deres kompetencer  
og ansvarsområder. Dette understøttes af et onboardingforløb, samt brand- og  
redningskurser, som alle nye medarbejdere gennemgår.  
Træning og kompetenceudvikling relateret til fodboldspillere  
Træning og udvikling af kompetencer er essentielt for F.C. Københavns strategi,  
når det gælder udnyttelse af de økonomiske potentialer, der ligger i udviklingen  
af unge fodboldtalenter gennem akademiets uddannelsesforløb. Denne tilgang  
gavner både koncernen, som får økonomiske gevinster, og individet, der kan  
opnå store sportslige muligheder baseret på den enkeltes præstationer på banen.  
Faktisk positiv  
indvirkning  
 
76  
VÆRDIKÆDE  
TIDSHORISONT  
Egne  
Beskrivelse  
Type  
Opstrøm  
aktiviteter  
Nedstrøm  
Kort  
Mellem  
Lang  
Partnerskaber om særlige arbejdsvilkår  
Koncernen har en positiv indvirkning på særligt udsatte mennesker ved at  
tilbyde flexjobansættelser på tværs af koncernens aktiviteter. Koncernen ser sig  
selv som en vigtig brik i samspillet med det omkringliggende samfund. Denne  
rolle påtager koncernen sig og afsøger løbende områder, hvor der med afsæt i  
kerneforretningen, kan ydes et bidrag til samfundet. Dette gøres ofte i samspil  
med koncernens væsentlige interessenter.  
Faktisk positiv  
indvirkning  
Diskrimination og mobning  
Koncernen beskæftiger 4.072 medarbejdere, hvilket medfører en risiko for  
hændelser af diskrimination og mobning, hvilket vurderes som en potentiel  
negativ indvirkning – særligt for minoriteter og andre marginaliserede grupper.  
Potentiel  
negativ  
indvirkning  
Koncernen har en nultolerance overfor diskrimination og mobning, og der stilles  
krav fra UEFA for antiracismepolitikker, som koncernen efterlever.  
Diversitet i ledelsen  
Koncernens nuværende niveau af diversitet i de øvre ledelseslag kan potentielt  
udgøre en negativ indvirkning på medarbejderne i form af manglende  
rollemodeller for kvinder. Koncernen anser mangfoldighed som et vigtigt  
element i at sikre innovation og konkurrenceevne, samt at tiltrække dygtige  
medarbejdere.  
Potentiel  
negativ  
indvirkning  
Tiltrækning og tilknytning af medarbejdere  
Koncernen er afhængig af en løbende fastholdelse og rekruttering af  
kompetente medarbejdere, hvorfor dette emne er finansielt væsentligt.  
Koncernen anser det som vigtigt at være en attraktiv arbejdsplads med  
høj medarbejdertrivsel og iværksætter løbende tiltag for at tilsikre dette.  
Organisationen er åben og indbyder til dialog på tværs af hele koncernen.  
Risiko  
For information om identificering af de væsentlige indvirk-  
ninger, risici og muligheder i forbindelse med væsentlig-  
hedsvurderingen, se side 42.  
For information om medarbejderperspektivers indvirkning  
på strategiske beslutninger om drift og forretningsmodel,  
se side 41.  
Da koncernen udelukkende har medarbejdere i Danmark,  
er emner som menneskehandel, tvangsarbejde og børne-  
arbejde ikke blevet vurderet som væsentlige i forbindelse  
med væsentlighedsvurderingen.  
 
77  
POLITIKKER VEDRØRENDE EGEN  
ARBEJDSSTYRKE  
S1-1  
Koncernens væsentlige indvirkninger, risici og muligheder  
for egen arbejdsstyrke håndteres gennem nedenstående  
politikker:  
POLITIKKER VEDRØRENDE EGEN ARBEJDSSTYRKE  
Højeste ansvarlige  
ledelsesniveau i  
koncernen  
Tredjeparts-  
standarder  
eller initiativer  
Politik  
Indhold  
Omfang  
Tilgængelighed  
Redegørelse for samfundsansvar  
Partnerskaber om særlige  
arbejdsvilkår  
Koncern  
Bestyrelsen  
FN's Retningslinjer for  
Menneskerettigheder  
og Erhverv  
Tilgængelig for offentligheden  
via koncernens hjemmeside  
Tiltrækning og tilknytning  
af medarbejdere  
Mangfoldighed  
Diversitet i ledelsen  
Koncern  
Bestyrelsen  
Tilgængelig for offentligheden  
via koncernens hjemmeside  
Personalehåndbog  
Medarbejdervilkår i forbindelse  
med arbejdstider og balance  
mellem arbejds- og privatliv  
Parken og  
F. C. København  
Ledergruppen  
Internt dokument  
Arbejdsskader  
Sikkerhedsforhold  
Træning og kompetenceudvikling  
Diskrimination og mobning  
Medarbejderhåndbog  
Medarbejdervilkår i forbindelse  
med arbejdstider og balance  
mellem arbejds- og privatliv  
Lalandia  
Koncerndirektør  
Internt dokument  
Arbejdsskader  
Sikkerhedsforhold  
Træning og kompetenceudvikling  
Diskrimination og mobning  
 
78  
MEDARBEJDERVILKÅR I FORBINDELSE MED  
ARBEJDSTIDER OG BALANCE MELLEM ARBEJDS-  
OG PRIVATLIV  
arbejdsskader er målrettet de reelle udfordringer og behov  
i den lokale arbejdssituation. Eventuelle arbejdsskader regi-  
streres gennem koncernens HR-afdelinger.  
PARTNERSKABER OM SÆRLIGE ARBEJDSVILKÅR  
Koncernen beskriver i politikken Redegørelse for samfunds-  
ansvar sit fokus på at arbejde med organisationer omkring  
partnerskaber om særlige arbejdsvilkår. F.C. København  
har i denne forbindelse igangsat et samarbejde med Dansk  
Idrætsforbund om projektet Startblokken, hvor arbejdsløse  
unge mellem 18-29 år tilbydes et forløb, som skal klargøre  
dem til arbejdsmarkedet. Lalandia samarbejder med lokale  
jobcentre og kommuner om at hjælpe mennesker, som er  
på kanten af arbejdsmarkedet, i arbejde. Samarbejdet retter  
sig mod borgere, der skal tilbage i arbejde via arbejdsprøv-  
ning og/eller flexjob ordningen.  
Koncernen håndterer medarbejdervilkår i forbindelse med  
arbejdstider gennem politikkerne Medarbejderhåndbog  
(Lalandia) og Personalehåndbog (F.C. København  
Parken). Lalandia har i sin Medarbejderhåndbog nedskrevet  
en livsfasepolitik, som skal gøre det muligt for den enkelte  
medarbejder i dialog med sin nærmeste leder, at indrette  
sit arbejdsliv, så det tager hensyn til privatlivet.  
Løsansatte medarbejdere, der arbejder i boderne i Parken,  
er ikke omfattet af disse politikker, hvorfor alle vagter på-  
begyndes med en sikkerhedsbriefing af de ansvarlige i bo-  
derne for at mitigere risikoen for potentielle arbejdsskader.  
&
Yderligere overholder koncernen gældende arbejdsmiljø-  
lovgivning.  
F.C. København & Parken lægger i Personalehåndbogen  
vægt på at overarbejde skal begrænses.  
TRÆNING OG KOMPETENCEUDVIKLING  
Koncernen er opmærksom på den negative indvirkning,  
som varierende arbejdstider kan have for den enkelte  
medarbejder. Alle medarbejdere i koncernen er dækket  
af arbejdstidsdirektivet, hvilket sikrer daglige pauser, hvi-  
letid mellem vagter, maksimal ugentlig arbejdstid, ferie og  
en række andre aspekter i forbindelse med natarbejde. I  
forbindelse med arbejdstid, betragter koncernen lovæn-  
dringen i arbejdstidsdirektivet om tidsregistrering som et  
redskab, til at skabe yderligere transparens og opmærk-  
somhed på de allerede eksisterende rammer.  
Koncernen håndterer træning og kompetenceudvikling  
gennem politikkerne Personalehåndbog (F.C. København  
& Parken) og Medarbejderhåndbog (Lalandia). Disse po-  
litikker beskriver Lalandia og F.C. København & Parkens  
forpligtelse til at sikre, at alle medarbejdere har adgang til  
relevant læring og udvikling i deres respektive stilling. Der  
gælder særlige vilkår for fodboldspillerne i F.C. København  
på området træning og kompetenceudvikling, da det er  
grundelementet i deres ansættelse, at de i hele deres an-  
sættelsesperiode er i en trænings- og kompetenceudvik-  
lingsproces, som skal udvikle deres kompetencer på fod-  
boldbanen. Denne talentudvikling udgør også en finansiel  
mulighed for F.C. København gennem økonomiske afkast  
fra transferaktiviteter, samtidig med at spillerne opnår mu-  
lighed for at udvikle deres sportslige karrierer, baseret på  
deres præstationer på banen.  
DISKRIMINATION OG MOBNING  
Koncernen håndterer diskrimination og mobning gennem  
politikkerne Personalehåndbog (F.C. København & Parken)  
og Medarbejderhåndbog (Lalandia). Disse politikker beskri-  
ver F.C. København & Parken og Lalandias forpligtelse til  
at forebygge og bekæmpe alle former for diskrimination  
og mobning på arbejdspladsen. Yderligere har Lalandia en  
beredskabsplan, som sikrer en hurtig og effektiv håndtering  
af eventuelle krænkelser, så der tages ansvar for både fore-  
byggelse og håndtering af sådanne sager.  
ARBEJDSSKADER  
Processen for håndtering af indberetninger om diskrimi-  
nerende eller mobbende adfærd, kan ske til den nærme-  
ste leder, arbejdsmiljørepræsentant eller HR-medarbejder,  
som herefter vil undersøge henvendelsen grundigt og  
følge op med de nødvendige forholdsregler og/eller an-  
sættelsesretlige sanktioner, afhængigt af den konkrete  
situations grovhed og øvrige omstændigheder. Ellers kan  
medarbejderne benytte whistleblowerordningen, se side  
92 for yderligere information om denne. Desuden vil hen-  
holdsvis direktøren (F.C. København & Parken) eller pågæl-  
dende centerdirektøren (Lalandia) blive orienteret.  
Koncernen håndterer medarbejdersikkerhed gennem poli-  
tikkerne Personalehåndbog (F.C. København & Parken) og  
Medarbejderhåndbog (Lalandia). Disse politikker beskriver  
Lalandia og F.C. København & Parkens forpligtelse til at sik-  
re et sikkert og sundt arbejdsmiljø og modvirke potentielle  
arbejdsskader. For at understøtte dette arbejde er der etab-  
leret arbejdsmiljøorganisationer (AMO) i F.C. København og  
Lalandia, som overvåger og sikrer overholdelse af arbejds-  
miljøstandarder. Denne tilgang sikrer, at håndteringen af  
Som en del af koncernens forpligtelse til medarbejderud-  
vikling investerer koncernen målrettet i muligheden for  
træning og kompetenceudvikling for alle medarbejdere.  
Koncernen anerkender vigtigheden af at skabe mulighe-  
der for læring og talentudvikling, hvilket understøtter både  
personlig udvikling og organisationens langsigtede succes.  
 
79  
I F.C. København er timelønnede ansatte ikke omfattet af  
en formaliseret politik, men her følges F.C. Københavns  
Code of Conduct, der fastsætter forventninger til adfærd  
og sikrer beskyttelse mod diskrimination og mobning.  
PROCESSER FOR DIALOG MED EGEN  
ARBEJDSSTYRKE  
Derudover har F.C. København & Parken etableret flere  
relevante mekanismer for at fremme dialog og engage-  
ment med medarbejderne, herunder MUS og AMOs ar-  
bejde. MUS finder sted årligt, men er også afhængig af  
den enkelte leder, da mange afdelinger holder individuelle  
1:1-samtaler. AMO mødes kvartalsvis, og dets medlemmer  
er uddannet til at håndtere arbejdsmiljøspørgsmål. Disse  
processer sikrer, at medarbejdernes trivsel og arbejdsmiljø  
konstant overvåges og justeres efter behov. Input fra disse  
processer formidles videre til ledelsen.  
S1-2  
Koncernen har etableret processer for dialog og  
engagement med medarbejderne med henblik på  
at forstå, evaluere og adressere arbejdsmæssige  
indvirkninger og forhold. Disse processer omfatter bl.a.  
Arbejdspladsvurderinger (APV), Medarbejdertilfredsheds-  
undersøgelser (MTU), Medarbejderudviklingssamtaler  
(MUS) og Arbejdsmiljøorganisationen (AMO), som alle er  
integrerede elementer af koncernens datterselskabers  
processer.  
DIVERSITET I LEDELSEN  
Håndteringen af diversitet i ledelsen sker gennem koncer-  
nens politik Mangfoldighed. Formålet med mangfoldig-  
hedspolitikken er, at der kommer mere diversitet i ledelsen,  
bl.a. i forhold til alder, køn, uddannelse- og erhvervsmæs-  
sig baggrund.  
I F.C. København & Parken er der på nuværende tids-  
punkt ikke iværksat specifikke tiltag, der giver indsigt i  
potentielt sårbare eller marginaliserede grupper inden for  
arbejdsstyrken.  
Yderligere informationer om koncernens målsætninger og  
arbejde med diversitet i koncernen kan findes under S1-5  
på side 80 og S1-9 på side 81.  
Ansvaret for denne dialog varetages af de respektive sel-  
skabers HR-afdelinger, som ligeledes har ansvaret for be-  
handlingen og håndteringen af den tilhørende feedback.  
Håndtering af eventuelle negative indvirkninger vurderes  
fra sag til sag, i samråd mellem medarbejder, leder og HR.  
I Lalandia er der ligeledes etableret mekanismer for at sikre  
løbende dialog og engagement med medarbejderne. MUS  
er centrale elementer i denne proces. MUS mellem leder  
og medarbejder afholdes årligt for alle Lalandias fastan-  
satte medarbejdere.  
TILTRÆKNING OG TILKNYTNING AF MEDARBEJDERE  
Koncernen har i rapporteringsperioden ikke målt eller spo-  
ret effektiviteten af de etablerede processer.  
Koncernen beskriver i politikken Redegørelse for sam-  
fundsansvar sit fokus på at arbejde med tiltrækning og  
tilknytning af medarbejdere. Koncernen anser det som  
vigtigt at være en attraktiv arbejdsplads og iværksætter lø-  
bende tiltag for at sikre dette, f.eks. gennem forbedring af  
arbejdsmiljøet. I koncernen støtter og tilgodeses medar-  
bejdere således, at de får de bedste forudsætninger for at  
trives på arbejdspladsen.  
Derudover har Lalandia etableret et Ungeråd, hvor unge  
medarbejdere mellem 14-23 år giver input til ledelsen om,  
hvordan arbejdspladsen kan forbedres for den yngre gene-  
ration. Ungerådet, der fungerer på alle Lalandias lokationer,  
vælges gennem både frivillig ansøgning og ledelsens an-  
befalinger. Medlemmerne deltager i Ungerådet i op til to år  
og er bl.a. involveret i jobmesser og som testpersoner for  
nye initiativer.  
Koncernen udfører hvert tredje år den lovpligtige APV-  
undersøgelse, som er en lovpligtig undersøgelse for at  
identificere og reducere risici på arbejdspladsen, i hen-  
holdsvis Lalandia og F.C. København & Parken. Derudover  
gennemfører selskaberne med jævne mellemrum  
MTU’er, som håndteres af de relevante ledere og HR,  
som beskrevet i henholdsvis Personalehåndbogen og  
Medarbejderhåndbogen.  
 
80  
PROCESSER TIL AFHJÆLPNING AF  
NEGATIVE INDVIRKNINGER OG KANALER  
MÅL VEDRØRENDE HÅNDTERING AF  
VÆSENTLIGE INDVIRKNINGER OG  
MULIGHEDER  
Politikker relateret til menneskerettigheder  
Koncernen tager i sit arbejde med menneskerettigheder  
afsæt i FN’s Retningslinjer for Menneskerettigheder  
og Erhverv, herunder tolkningen af, at det er statens  
rolle at beskytte, og virksomheders rolle at respektere  
menneskerettighederne, dette er beskrevet i politikken  
Redegørelse for samfundsansvar. For koncernen er  
det vigtigt at sikre, at hverken medarbejdere, gæster  
eller øvrige interessenter oplever nogen form for  
forskelsbehandling eller diskrimination. Ud over den  
generelle opmærksomhed på lige rettigheder for alle,  
uanset køn, alder, religion, seksuel orientering eller  
etnicitet, har koncernen særlig opmærksomhed rettet  
mod, at sikre handicappede lige adgang til de forskellige  
tilbud, som virksomhederne i koncernen tilbyder.  
S1-3  
Koncernen har etableret en række kanaler, hvorigennem  
medarbejdere kan give udtryk for betænkeligheder. Disse  
er beskrevet i foregående afsnit og inkluderer APV, AMO,  
MTU og MUS.  
S1-5  
Som et led i koncernens politik Mangfoldighed, er der op-  
sat målsætninger for kønsdiversitet i bestyrelsen.  
Ydermere har koncernen etableret en tredjepartshåndteret  
whistleblowerordning, der skal sikre at negative indvirknin-  
ger mitigeres, identificeres og afhjælpes. Yderligere infor-  
mation om whistleblowerordningen og politikken, samt  
hvordan koncernen beskytter indberetteren mod repres-  
salier, kan findes under G1-1 på side 91.  
MÅLTAL FOR KØNSMÆSSIG SAMMENSÆTNING AF  
ØVERSTE LEDELSESORGAN, BESTYRELSEN  
Koncernen har som mål, at senest i 2026 skal minimum  
40 % af de generalforsamlingsvalgte medlemmer af besty-  
relsen udgøres af det underrepræsenterede køn.  
Koncernen har ikke en Global Framework Agreement  
eller andre formelle aftaler vedrørende arbejdstageres  
menneskerettigheder, men sikrer respekt for disse gennem  
interne politikker og retningslinjer, som understøtter fair  
arbejdsforhold og overholdelse af gældende lovgivning.  
Medarbejdere og andre opfordres til at benytte koncernens  
whistleblowerordning til at rapportere og registrere  
eventuelle brud på politikkerne.  
Samtlige medarbejdere og medarbejderrepræsentanter  
har adgang til whistleblowerordningen og kan fremføre  
deres bekymringer via de eksisterende kanaler for dialog.  
Medarbejdere opfordres ligeledes til at kontakte deres  
nærmeste leder, hvis de føler sig negativt påvirket af iden-  
tificerede indvirkninger, risici og muligheder eller andre ar-  
bejdsrelaterede forhold.  
I 2024 bestod koncernens generalforsamlingsvalgte besty-  
relse af 6 mænd og 0 kvinder. Da der ikke blev valgt kvinder  
til bestyrelsen ved selskabets generalforsamling, blev målet  
ikke nået i 2024.  
Medarbejdere og deres repræsentanter har ikke været ind-  
draget i udarbejdelsen af denne målsætning.  
Koncernen har ikke implementeret en specifik politik rettet  
mod menneskehandel, tvangsarbejde eller børnearbejde.  
Overholdelse af gældende lovgivning i Danmark sikrer  
imidlertid, at disse forhold håndteres i overensstemmelse  
med de højeste juridiske standarder, hvorfor en separat  
politik ikke er anset som nødvendig.  
Målsætningen er beskrevet  
i
koncernens politik  
TILTAG VEDRØRENDE VÆSENTLIGE  
INDVIRKNINGER PÅ EGEN ARBEJDSSTYRKE  
Mangfoldighed, som har til formål at skitsere rammerne  
og principperne for koncernens syn på og inddragelse  
af mangfoldigheden i koncernens virksomhedsdrift og  
ledelse.  
Koncernen har i rapporteringsperioden ikke iværksat  
yderligere tiltag, til afhjælpning af mulige indvirkninger på  
menneskerettigheder.  
S1-4  
Koncernen har i dette første rapporteringsår ikke gennem-  
ført nye tiltag relateret til egen arbejdsstyrke, der opfylder  
kravene i CSRD. Ligeledes er der ikke implementeret nye  
tiltag på dette område i den pågældende periode.  
Koncernen vurderer ikke, at dens aktiviteter udsætter  
medarbejdere for væsentlige risici for tvangs- eller  
børnearbejde.  
 
81  
KØNSMÆSSIG SAMMENSÆTNING AF ØVRIGE  
LEDELSESNIVEAUER  
MANGFOLDIGHEDSINDIKATOR  
S1-6, Karakteristika for koncernens ansatte  
31. december  
Enhed  
2024  
S1-9  
Kønsfordelingen i koncernens øvrige ledelsesniveauer, er  
fordelingen således kvinder 35 % og 65 % mænd (28 kvin-  
der/51 mænd).  
Koncernens topledelse består af følgende personer1:  
Samlet antal medarbejdere  
Medarbejdere  
4.072  
Jan Harrit, koncerndirektør, PARKEN Sport &  
Entertainment  
Kvinder  
Mænd  
Andre  
Medarbejdere  
Medarbejdere  
Medarbejdere  
2.240  
1.832  
0
Koncernen tolererer ikke nogen form for diskrimination  
og finder, at en balanceret kønsfordeling i ledelsen og  
blandt medarbejderne styrker virksomhedens kultur og  
performance.  
Jacob Lauesen, direktør, PARKEN Sport &  
Entertainment og F.C. København  
Samlet antal medarbejdere  
i Danmark  
Medarbejdere  
4.072  
Lars Ypkendanz, CFO, PARKEN Sport & Entertainment  
Sune Smith-Nielsen, sportsdirektør, F.C. København  
I alt, fastansatte medarbejdere
Medarbejdere  
574  
Koncernen tilbyder lige muligheder for mandlige og kvin-  
delige medarbejdere, der ønsker at gøre karriere i koncer-  
nen. Dette inkluderer bl.a. betalt efteruddannelse, årlige  
udviklingssamtaler og særligt fokus på at sikre, at kvindelige  
mellemledere deler erfaringer og søger inspiration både  
internt i koncernen og i netværk på tværs af virksomheder.  
Kvinder  
Medarbejdere  
Medarbejdere  
Medarbejdere  
Medarbejdere  
196  
378  
0
Mænd  
Kønsfordelingen er derfor 0 kvinder og 4 mænd (100 %  
mænd).  
Andre  
I alt, midlertidigt ansatte  
0
Koncernen har i denne rapporteringsperiode ikke fastsat  
mål for de øvrige identificerede indvirkninger, risici og mu-  
ligheder, se side 75.  
S1-9, Kønsfordeling i virksomheden  
Kvinder  
Mænd  
Andre  
Medarbejdere  
Medarbejdere  
Medarbejdere  
0
0
0
31. december  
Enhed  
2024  
Samlet antal medarbejdere  
Medarbejdere  
4.072  
I alt ansatte med ikke-  
garanterede timer  
Medarbejdere  
3.498  
Kønsfordeling i topledelsen  
Kvinder  
Mænd  
%
%
0
Kvinder  
Mænd  
Andre  
Medarbejdere  
Medarbejdere  
Medarbejdere  
2.044  
1.454  
0
100  
Aldersfordeling mellem medarbejdere  
Samlede antal ansatte, der  
har forladt koncernen i løbet  
af rapporteringsperioden  
Medarbejdere under 30 år  
Medarbejdere  
3.027  
Medarbejdere mellem 30 og  
50 år  
Medarbejdere  
781  
Medarbejdere  
Medarbejdere  
696  
349  
Medarbejderomsætning  
%
19  
Medarbejdere over 50 år  
1
Denne definition afviger fra definition i ESRS S1 AR 71  
 
82  
S1-14, SUNDHEDS- OG SIKKERHEDSINDIKATORER  
31. december  
PASSENDE AFLØNNING  
Enhed  
2024  
S1-10  
Alle medarbejdere i koncernen modtager passende afløn-  
ning i overensstemmelse med relevante kollektive over-  
enskomstaftaler jf. direktivet (EU) 2022/2041.  
Antallet af medarbejdere dækket af arbejdsmiljøledelsessystem  
Medarbejdere  
4.072 (100%)  
Dødsfald som følge af registrerbare arbejdsrelaterede skader  
Dødsfald som følge af registrerbare arbejdsrelateret sygdom  
Registrerbare arbejdsrelaterede ulykker (ekskl. dødsfald)  
Samlede registrerbare arbejdsrelaterede ulykker  
Medarbejdere  
Medarbejdere  
Medarbejdere  
Medarbejdere  
0
0
121  
121  
INDIKATORER FOR VEDERLAG  
S1-16  
Samlede antal arbejdstimer udført af medarbejdere i virksomhedens  
egen arbejdsstyrke  
Koncernens forretningsområdet relateret til fodboldspillere  
er præget af høje lønniveauer. Samtidig bidrager de mange  
medarbejdere i medarbejdergruppen med ikke-garante-  
rede timer til at reducere koncernens medianløn, hvilket  
resulterer i en relativt høj samlet årlig lønforholdsprocent.  
Timer  
1.796.983  
Antal tilfælde pr. en  
million arbejdstimer  
Andel af registrerbare arbejdsrelaterede ulykker  
67  
0
Tilfælde af registrerbare arbejdsrelaterede sygdomme  
Medarbejdere  
Dage tabt på grund af arbejdsrelaterede skader og dødsfald som følge  
af arbejdsulykker samt arbejdsrelaterede sygdomme og dødsfald1  
Dage  
209  
HÆNDELSER, KLAGER OG  
ALVORLIGE INDVIRKNINGER PÅ  
MENNESKERETTIGHEDERNE  
S1-16, INDIKATORER FOR VEDERLAG,  
LØNFORSKEL OG SAMLET AFLØNNING  
S1-17  
Der er i rapporteringsperioden 2024 konstateret 0  
brud på menneskerettigheder gennem koncernens  
whistleblowerordning.  
1. januar– 31. december  
Enhed  
2024  
Samlet lønforskel mellem højeste løn og median  
Lønforskelle mellem kønnene  
%
%
77.801  
Der er i rapporteringsperioden 2024 indrapporteret 0 til-  
fælde af diskrimination eller mobning gennem koncernens  
whistleblowerordning.  
25  
1
Beregningen er opgjort uden data fra F.C. København & Parken, grundet manglende data.  
 
83  
REGNSKABSPRAKSIS  
Tabellen på de følgende sider beskriver beregningsprincip-  
perne for koncernens S1-datapunkter, samt de tilhørende  
datapunkter.  
REGNSKABSPRAKSIS  
ESRS  
Oplysningskrav  
Paragraf  
Datapunkt  
Regnskabspraksis  
S1-6  
50 a  
Det samlede antal ansatte  
Det samlede antal ansatte er opgjort ud fra aktive medarbejdere ved rapporterings-  
årets udgang. Dette dækker over fastansatte, midlertidigt ansatte og ansatte med  
ikke-garanterede timer. Det samlede antal ansatte præsenteres som antal hoveder  
og er konsolideret på koncernniveau for hele rapporteringsåret.  
Fastansatte medarbejdere  
Fastansatte medarbejdere defineres som personer ansat i koncernen med en an  
sættelseskontrakt, der inkluderer garanteret timer, uanset om denne har en fastlagt  
slutdato eller ej. Denne kategori inkluderer praktikanter.  
Midlertidigt ansatte  
Midlertidigt ansatte medarbejdere defineres som personer, hvis ansættelsesforhold  
er tidsbegrænset og afhænger af et specifikt projekt.  
Ansatte med ikke-garanterede timer  
Medarbejdere uden garanterede arbejdstimer defineres som ansatte uden  
kontraktuel sikkerhed for et fast antal arbejdstimer. Denne kategori inkluderer  
studentermedhjælpere.  
Kønsfordeling  
Køn er defineret ud fra antallet af medarbejdere der juridisk er defineret som kvinde  
eller mand. Kønsfordelingen er opgjort ud fra antal hoveder, og er konsolideret på  
koncernniveau for hele rapporteringsåret.  
 
84  
ESRS  
Oplysningskrav  
Paragraf  
Datapunkt  
Regnskabspraksis  
S1-6  
50 c  
Medarbejderomsætning  
Antallet af medarbejdere, der fratrådte i løbet af året, omfatter medarbejdere, der  
fratrådte frivilligt, på grund af afskedigelse, pensionering eller dødsfald.  
Medarbejderomsætning er beregnet ved følgende formel:  
Medarbejdere der forlod virksomheden i rapporteringsperioden  
x 100  
Antal medarbejdere ved udgangen af rapporteringsperioden  
Dette er opgjort uden antallet af medarbejdere med ikke-garanterede timer.  
66 a  
Kønsfordeling i topledelsen  
Det samlede antal er hentet fra koncernens HR-systemer, og konsolideret på kon-  
cernniveau, pr. 31. december 2024. Topledelsen er defineret som de funktioner,  
der refererer direkte til bestyrelsen.  
Køn er defineret ud fra antallet af medarbejdere der juridisk er defineret som kvinde  
eller mand. Kønsfordelingen er opgjort ud fra antal hoveder, og er konsolideret på  
koncernniveau for hele rapporteringsåret.  
S1-9  
66 b  
Aldersfordeling blandt medarbejderne  
Antal tabte dage grundet arbejdsskader  
Medarbejderdata er hentet fra koncernens HR-systemer, og konsolideret på kon-  
cernniveau, pr. 31. december 2024.  
Beregningerne inkluderer alle medarbejdere (fuldtids-, deltids- og timeansatte), og  
data er angivet på grundlag af headcount.  
Alder er defineret ud fra CPR-nummer.  
S1-14  
88 e  
Dette opgøres på baggrund af indrapporterede og registrerede sager om arbejds-  
skader fra Lalandias HR-system. Beregningen er opgjort uden data fra F.C. Køben-  
havn & Parken, grundet utilstrækkelige data.  
 
85  
ESRS  
Oplysningskrav  
Paragraf  
Datapunkt  
Regnskabspraksis  
S1-14  
AR. 89  
Andel af registrerbare arbejdsrelaterede ulykker  
Dette opgøres på baggrund af data for alle koncernens selskaber. Andelen af regi-  
strerbare arbejdsrelaterede ulykker er beregnet ved følgende formel:  
Antal arbejdsrelaterede skader  
x 1.000.000  
Antal arbejdstimer  
Dette udtrykker antallet af arbejdsrelaterede skader pr. 1.000.000 arbejdstimer.  
Samlede registrerbare arbejdsrelaterede ulykker er det konsoliderede antal af  
arbejdsulykker eksklusive dødsfald, som er blevet registreret i koncernens HR-  
systemer i rapporteringsåret.  
Antal dødsfald  
Dette opgøres på tværs af koncernen på baggrund af indrapporterede og registre-  
rede dødsfald fra arbejdsrelaterede skader og arbejdsrelaterede sydom.  
Antal af registrerede arbejdsrelaterede sygdom  
På nuværende tidspunkt kan dette ikke opgøres på grund af de juridiske restriktio-  
ner der gør sig gældende i forbindelse med at indsamle data.  
S1-16  
97 a  
Lønforskel mellem køn  
Data for den kønsbestemte lønforskel er hentet fra koncernens HR-systemer og  
konsolideret på koncernniveau pr. 31. december 2024. Kønsbestemt lønforskel er  
beregnet ved følgende formel:  
(Gennemsnitligt bruttotimelønsniveau for mandlige ansatte  
– gennemsnitligt bruttotimelønsniveau for kvindelige ansatte)  
x 100  
Gennemsnitligt bruttotimelønsniveau for mandlige ansatte  
Bruttotimelønsniveauet er defineret som; den samlede løn, som en medarbej-  
der modtager før fradrag af skat, arbejdsmarkedsbidrag og andre lovpligtige eller  
aftalte træk.  
 
86  
ESRS  
Oplysningskrav  
Paragraf  
Datapunkt  
Regnskabspraksis  
S1-16  
97 b  
Samlet årlig lønforholdsprocent  
Den kønsbestemte lønforskel er beregnet på baggrund af alle medarbejdere i  
koncernens bruttotimelønsniveau, som er defineret som den samlede løn som en  
medarbejder modtager før fradrag af skat, arbejdsmarkedsbidrag og andre lovplig-  
tige eller aftalte træk.  
Den samlet årlige lønforholdsmæssige forskel er beregnet ved følgende formel:  
Årlig samlet aflønning for virksomhedens højest lønnede person  
Median for medarbejdernes årlige samlede aflønning  
(ekskl. den højest lønnede person)  
Den højst aflønnede medarbejder er identificeret ved at opgøre en liste over den  
årlige løn for alle medarbejderne. Den årlige løn er defineret som den samlede løn  
en medarbejder modtager før fradrag af skat, arbejdsmarkedsbidrag og andre lov-  
pligtige eller aftalte træk. Medianen er beregnet ved brug af samme liste, eksklusiv  
den højst aflønnede medarbejder.  
S1-17  
103-104  
Hændelser, klager og alvorlige indvirkninger på  
menneskerettighederne  
Hændelser og klager i forbindelse med menneskerettighedsbrud og tilfælde af  
diskrimination og mobning, er bestemt ved antal indrapporteret sager gennem  
koncernens whistleblowerordning inden for rapporteringsåret.  
 
87  
ESRS S4 FORBRUGERE OG SLUTBRUGERE  
VÆSENTLIGE INDVIRKNINGER, RISICI OG MULIGHEDER  
VÆRDIKÆDE  
TIDSHORISONT  
Egne  
Beskrivelse  
Type  
Opstrøm  
aktiviteter  
Nedstrøm  
Kort  
Mellem  
Lang  
Tilskadekomster ved at samle mange mennesker  
Koncernen samler jævnligt mange mennesker, hvilket medfører en risiko for  
tilskadekomster. I F.C. København & Parken er det særligt i relation til afviklingen  
af fodboldkampe, hvor store grupper af mennesker samles, og skal begå sig på  
tribunerne og omkring Parken, hvor der kan opstå tilskadekomster.  
Potentiel negativ  
indvirkning  
I Lalandia er det særligt i relation til badelandene, hvor der er risiko for at  
gæsterne kommer til skade i vandruchebanerne eller ved nogle af de andre  
fysiske aktiviteter, som tilbydes i aktivitetscentrene.  
Omdømmerisiko i forbindelse med potentielle tilskadekomster  
Koncernen er afhængig af tillid fra gæster, og potentielle tilfælde af  
tilskadekomst, kan påvirke koncernens omdømme negativt. Dette kan potentielt  
udgøre en finansiel risiko i form af erstatningskrav.  
Risiko  
Koncernen tager sikkerhed meget alvorligt og har defineret sikkerheds-  
producerer på alle lokationer.  
Cybersikkerhed og databrud  
En del af koncernens forretningsmodel består i at håndterer personlig  
information om de gæster, der besøger lokaliteterne, hvorfor der er risiko for  
datalæk forbundet med håndteringen, samt lagringen af denne data.  
Potentielt negativ  
indvirkning  
Omdømmerisiko i relation til databrud  
Koncernen er afhængig af tilliden fra sine gæster, i tilfælde af et databrud  
eller hackerangreb kan dette have væsentlige finansielle konsekvenser for  
koncernen, og der er risiko for at gæsterne mister tilliden til bookingsystemerne.  
Risiko  
I det første rapporteringsår har koncernen ikke særskilt identificeret indvirkninger, risici og muligheder for forskellige  
gæstegrupper, men har i stedet baseret vurderingen på en samlet analyse af indvirkningen på alle koncernens gæster.  
For information om identificering af de væsentlige indvirk-  
ninger, risici og muligheder i forbindelse med væsentlig-  
hedsvurderingen, se side 42.  
Input fra gæsterne danner grundlag for koncernens strate-  
giske beslutninger om drift og forretningsmodel, for mere  
information, se side 41.  
Koncernen er opmærksom på overholdelse af menne-  
skerettigheder i sine aktiviteter der involverer gæster og  
slutbrugere.  
 
88  
POLITIKKER VEDRØRENDE FORBRUGERE  
OG SLUTBRUGERE  
indvirkninger identificeres og håndteres. Det overordnede  
ansvar for denne proces varetages af Marketing Director.  
Koncernen har i rapporteringsperioden ikke målt eller spo-  
ret effektiviteten af de etablerede processer.  
Kommer en gæst til skade i forbindelse med en fodbold-  
kamp i Parken, er der sikkerhedspersonale, sundhedsfagligt  
personale og uddannede stewards tilgængelig til håndte-  
ringen af situationen, som ved behov underretter og til-  
kalder myndighederne. Disse funktioner bærer tydelige  
uniformer ved afviklingen af fodboldkampe, så gæster kan  
identificere dem hvis behovet opstår.  
S4-1  
Koncernen har i dette første rapporteringsår ikke formali-  
seret politikker inden for håndteringen af de identificerede  
indvirkninger og risici relateret til forbrugere og slutbru-  
gere. Koncernen har nedskrevet sin holdning til håndte-  
ringen og behandlingen af gæster og samarbejdspartnere  
i Redegørelsen for samfundsansvar, hvor det beskrives, at  
koncernens grundholdning er at udvise ansvarlighed, an-  
stændighed, god etik og moral, samt respekt for gæster,  
medarbejdere, samarbejdspartnere og øvrige interessen-  
ter. Yderligere har koncernen strenge IT-procedurer for at  
beskytte gæsternes persondata, og sikre en sikker digital  
oplevelse i forbindelse med deres besøg, samt beredskabs-  
planer, som bl.a. er blevet opdateret i rapporteringsperio-  
den, for at sikre at gæsterne til enhver tid føler sig både  
trygge og sikre, når de besøger koncernens lokationer,  
uanset om det er i Parken eller Lalandia.  
Hvis der er særlige sikkerhedsforhold, der gør sig gældende  
ved en kamp, gives der besked om dette til alle gæster, der  
har købt billetter til den pågældende kamp.  
I Lalandias badelande og andre gæsteaktiviteter er der til  
enhver tid livreddere og andre førstehjælps uddannede  
medarbejdere til stede, som kan overvåge og sikre gæ-  
sternes sikkerhed, i form af overholdelse af ordensregler,  
samt yde førstehjælp, og ved behov underrette og tilkalde  
myndighederne. Livreddere og andet personale bærer altid  
uniform eller navneskilt, så de kan identificeres ved behov.  
Alle gæster der besøger Lalandia, modtager efter endt  
besøg en tilfredshedsundersøgelse fra Guest Experience,  
hvor de bl.a. kan give feedback på sikkerhedsforanstalt-  
ninger. På den måde sikres det, at eventuelle negative  
indvirkninger identificeres og håndteres. Det overordnede  
ansvar for denne proces varetages af Marketing Direktøren.  
Koncernen har i rapporteringsperioden ikke målt eller spo-  
ret effektiviteten af de etablerede processer.  
Derudover har koncernen etableret en tredjepartshåndte-  
ret whistleblower-ordning, der skal sikre at negative ind-  
virkninger mitigeres, identificeres og afhjælpes. Yderligere  
information om whistleblower-ordningen kan findes under  
G1-1 på side 91.  
Før besøget henvises gæsterne desuden til Lalandias hjem-  
meside, hvor de kan finde information om sikkerhed og  
ordensregler.  
DIALOG MED FORBRUGERE OG  
SLUTBRUGERE  
Der er i rapporteringsperioden ikke iværksat yderligere  
processer eller tiltage til engagement med særligt udsatte  
gæstegrupper.  
Koncernen vurderer, at gæsterne har kendskab til de etab-  
lerede sikkerhedsprocedurer, idet de er synlige ved kon-  
cernens aktiviteter, og den løbende interaktion med gæ-  
sterne indikerer en høj grad af tilgængelighed. Endvidere  
vurderer koncernen, at der er tillid til de etablerede sikker-  
hedsprocedurer, da de bygger på omfattende risikovurde-  
ringer og udgør en central del af forretningsmodellen, som  
løbende evalueres og forbedres i takt med det vedvarende  
fokus på området.  
S4-2  
Dialogen med koncernens gæster varetages af de enkelte  
selskaber, som sikrer en målrettet kommunikation i over-  
ensstemmelse med de specifikke behov.  
PROCESSER TIL AFHJÆLPNING AF  
NEGATIVE INDVIRKNINGER OG KANALER  
Efter hver fodboldkamp udfører F.C. København en tilfreds-  
hedsundersøgelse, udsendt af marketingafdelingen, som  
fremsendes til en repræsentativ gruppe af gæster, hvor  
gæsterne kan give feedback og gøre opmærksom på po-  
sitive og negative oplevelser. Udvælgelsen af hvilke gæster  
der modtager tilfredshedsundersøgelsen bestemmes af et  
system, der sikrer at gæster kun én gang årligt modtager  
en undersøgelse, samt at det er en repræsentativ gruppe  
fra hele stadion. Derved sikres det, at eventuelle negative  
S4-3  
Koncernens gæster kan give udtryk for betænkeligheder  
gennem kundeserviceafdelinger i koncernens dattersel-  
skaber. Under besøg har gæster altid mulighed for at tage  
kontakt til personale for at give udtryk for betænkeligheder.  
Der føres tilsyn med effektiviteten af koncernens sikker-  
hedsprocedurer, men der måles ikke på effektiviteten af  
dialogen med koncernens gæster.  
I tilfælde af gæsters tilskadekomst er der etableret detalje-  
rede beredskabsplaner for henholdsvis F.C. København &  
Parken og Lalandia.  
 
89  
TILTAG VEDRØRENDE VÆSENTLIGE  
INDVIRKNINGER PÅ FORBRUGERE OG  
SLUTBRUGERE  
I Lalandia er gæsternes sikkerhed ligeledes et højt priorite-  
ret område. På alle tre lokationer udfører en ekstern tredje-  
part sikkerhedskontroller, der sikrer, at aktiviteterne opfyl-  
der gældende sikkerhedsstandarder og lovkrav. Som en del  
af den faste procedure gennemgås hver aktivitet, før den  
tages i brug, og der føres driftsjournal for alle aktiviteter.  
Derudover benyttes Lalandias ordensregler som styrings-  
værktøj for den generelle sikkerhed. I tilfælde af ulykker  
eller gæsters tilskadekomst følges retningslinjer og proce-  
durer i den udarbejdede beredskabsplan.  
udarbejdet for at forebygge databrud og sikre en hurtig  
reaktion i tilfælde af sikkerhedsbrud. Denne IT-procedure  
har til formål at minimere risikoen for databrud gennem  
oplysning og bevidsthed blandt medarbejderne. Udover  
opdatering af IT-beredskabsplanen har F.C. København  
implementeret en række tekniske løsninger, udarbejdet af  
Microsoft, for at beskytte mod cybertrusler. Desuden blev  
alle databehandleraftaler opdateret i foråret 2024.  
S4-4  
Koncernen har i dette første rapporteringsår ikke gennem-  
ført nye tiltag relateret til forbrugere og slutbrugere, der  
opfylder kravene i CSRD. Ligeledes er der ikke implemen-  
teret nye tiltag på dette område i den pågældende periode.  
Lalandia har ligeledes implementeret klare processer for  
håndtering af databrud som en del af deres samlede IT-  
struktur, hvilket er baseret på systemet ComplyCloud.  
Dette er beskrevet i Lalandias procedure for håndtering af  
brud på persondatasikkerheden. Det skal forebygge poten-  
tielle databrud og samtidig sikre en effektiv og hurtig reak-  
tion, hvis der skulle opstå et sikkerhedsbrud.  
Sikkerhed og IT-sikkerhed er dog fortsat vigtige fokusom-  
råder for hele koncernen, hvor der er rettet indsatser i hele  
koncernen for at sikre en tryg og sikker gæsteoplevelse:  
CYBERSIKKERHED OG DATABRUD  
Cybersikkerhed er en afgørende prioritet for koncernen,  
da det er essentielt at beskytte både gæsters og medar-  
bejderes data mod uautoriseret adgang og brud på da-  
tasikkerheden. Koncernen har etableret strenge proces-  
ser og procedurer for at forebygge databrud og sikre en  
hurtig og effektiv respons i tilfælde af sikkerhedsbrud.  
Håndteringen af cybersikkerhed og databrud varetages  
af IT- og sikkerhedsafdelingerne i både F.C. København,  
Parken og Lalandia. Koncernen følger de gældende regler  
og retningslinjer inden for datasikkerhed, herunder GDPR,  
og samarbejder med eksterne eksperter for løbende at  
forbedre deres systemer og procedurer. Til håndteringen  
af overholdelse af GDPR-reglerne bruger koncernen syste-  
met ComplyCloud, hvilket danner rammerne for håndte-  
ringen af data. Processerne er udarbejdet med assistance  
fra eksterne advokatfirmaer, hvilket dækker bl.a. samtykke-  
erklæringer og procedurer for databrud. Alle medarbejdere  
er forpligtet til at følge retningslinjerne, som er beskrevet i  
personalehåndbogen, hvor de instrueres i korrekt håndte-  
ring af personlige oplysninger fra gæsterne.  
TILSKADEKOMSTER VED AT SAMLE MANGE MENNESKER  
Der er altid sikkerhedsrisici forbundet med at samle mange  
mennesker, men koncernen mitigerer disse risici gennem  
grundige sikkerhedsforanstaltninger og løbende evaluerin-  
ger, så gæsternes tryghed og sikkerhed er i fokus ved alle  
arrangementer.  
I tilfælde af et brud på gæsters persondata iværksættes  
koncernens lokale beredskabsplaner. Først identificeres  
omfanget af databruddet, hvorefter systemet afbrydes og  
isoleres, og nødvendigt oprydningsarbejde påbegyndes.  
Efterfølgende vurderes det, om procedurer eller systemer  
skal justeres for at forebygge lignende hændelser frem-  
over. Databruddet anmeldes desuden til Datatilsynet.  
I F.C. København & Parken prioriteres sikkerheden højt,  
særligt ved afvikling af arrangementer med mange men-  
nesker, såsom fodboldkampe og koncerter. Som med-  
lem af ESSMA (European Stadium & Safety Management  
Association) fokuseres der på at opretholde høje standar-  
der for sikkerhed. Der foreligger en detaljeret sikkerheds-  
plan for Parken, som dækker afviklingen af alle kampe og  
arrangementer. Sikkerhedsplanen tilpasses den specifikke  
type arrangement, hvilket sikrer en optimal og effektiv  
håndtering af sikkerhedsrisici ved de forskellige typer af  
begivenheder. Yderligere håndteres særlige gæstegrup-  
pers sikkerhed højt i forbindelse med afviklingen af fod-  
boldkampe, og F.C. København har investeret i yderligere  
tilgængeligt sundhedsfagligt personale ved afviklingen af  
fodboldkampe.  
Der har i rapporteringsperioden ikke været registeret nogle  
brud på menneskerettigheder i koncernens værdikæde.  
MÅL VEDRØRENDE HÅNDTERING AF  
VÆSENTLIGE INDVIRKNINGER OG  
MULIGHEDER  
S4-5  
Koncernen har i rapporteringsperioden ikke opsat mål i re-  
lation til de identificerede indvirkninger og risici. Der føres  
tilsyn med effektiviteten af de opsatte processer.  
I foråret 2024 gennemgik F.C. København & Parken en  
omfattende opdatering af sine databrudsprocesser i sam-  
arbejde med advokatfirmaet Gorrissen Federspiel. De  
nye processer, som er en del af IT-beredskabsplanen, er  
 
90  
ESRS G1 VIRKSOMHEDSADFÆRD  
VÆSENTLIGE INDVIRKNINGER, RISICI OG MULIGHEDER  
VÆRDIKÆDE  
TIDSHORISONT  
Egne  
Beskrivelse  
Type  
Opstrøm  
aktiviteter  
Nedstrøm  
Kort  
Mellem  
Lang  
Sund virksomhedskultur  
Koncernen har en sund virksomhedskultur på tværs af selskaberne, hvilket  
anses som en positiv indvirkning på medarbejdernes trivsel og koncernens  
samarbejdspartnere. Ved at skabe et arbejdsmiljø, der fremmer tillid,  
engagement, samarbejde og personlig udvikling, skaber koncernen varige  
resultater både internt og eksternt.  
Potentiel positiv  
indvirkning  
Korruption og bestikkelse  
Potentielle tilfælde af korruption og bestikkelse udgør en væsentlig finansiel  
risiko for koncernens finanser i form af potentielle bøder og omdømme  
konsekvenser. Koncernen opererer i en branche med højere risiko for  
korruption og bestikkelse, og der stilles krav til anti-korruptionspolitikker fra  
både national lovgivning og UEFA.  
Risiko  
Særligt aktiviteter relateret til F.C. København er udsat for risikoen for  
bestikkelse og korruption.  
For information om væsentlighedsvurderingen, se side 42.  
For information om koncernens ledelse og bestyrelse, se  
side 39.  
 
91  
POLITIKKER FOR VIRKSOMHEDSADFÆRD  
OG VIRKSOMHEDSKULTUR  
G1-1  
Koncernens væsentlige indvirkninger og risici for virksom-  
hedsadfærd håndteres gennem politikkerne i nedenstå-  
ende tabel.  
POLITIKKER FOR VIRKSOMHEDSADFÆRD OG VIRKSOMHEDSKULTUR  
Højeste ansvarlige  
Tredjepartsstandarder  
Politik  
Indhold  
Omfang  
ledelsesniveau i koncernen
eller initiativer  
Tilgængelighed  
Whistleblower-politik  
Whistleblower-politik  
Koncern  
Bestyrelsen  
Offentligt tilgængelig via  
koncernens hjemmeside  
Politik om anti-korruption, anti-bestikkelse,  
forebyggelse af hvidvask og forhindring af  
terrorfinansiering  
Korruption og bestikkelse  
Koncern  
Bestyrelsen  
Internt dokument  
Deles med relevante  
interessenter  
Personalehåndbog  
Sund virksomhedskultur  
Sund virksomhedskultur  
Parken og  
F. C. København  
Ledergruppen  
Internt dokument  
Medarbejderhåndbog  
Lalandia  
Koncerndirektør  
Internt dokument  
SUND VIRKSOMHEDSKULTUR  
i eller relateret til koncernen. Denne tilgang skal sikre, at  
eventuelle problemer identificeres og håndteres hurtigt og  
effektivt i tråd med koncernens værdier om integritet og  
ansvarlighed, samtidige bruges dette til løbende evaluering  
og forbedring af koncernens indsatser for at sikre en sund  
virksomhedskultur.  
i virksomhedskulturen, eller hvis de bliver opmærksomme  
på uregelmæssigheder eller ulovlige aktiviteter.  
Koncernen håndterer virksomhedskultur gennem politik-  
kerne Personalehåndbog (F.C. København & Parken) og  
Medarbejderhåndbog (Lalandia). Koncernen har et ønske  
om at opretholde en åben og gennemsigtig virksomheds-  
kultur, hvor medarbejderne føler sig trygge ved at udtryk-  
ke deres bekymringer og bidrage til en positiv udvikling i  
koncernen. Det er bestyrelsen og ledelsens rolle, at sikre  
en sund virksomhedskultur i koncernen. Derfor opfordres  
alle medarbejdere til proaktivt at gå i dialog med deres  
nærmeste leder eller ledelsen, hvis de observerer uregel-  
mæssigheder, upassende forhold eller ulovlige aktiviteter  
I Lalandia er ønsket om en sund virksomhedskultur beskre-  
vet i Medarbejderhåndbogen. Her fremgår det, at Lalandia  
ønsker at fremme en kultur, hvor forskelligheder betrag-  
tes som en styrke, og hvor man taler med hinanden og  
ikke om hinanden. Respekt for sine kollegaer anses som  
en afgørende forudsætning for et godt samarbejde, og  
derfor efterstræbes det at kommunikere respektfuldt og  
undgå ukvemsord, krænkende eller nedsættende adfærd.  
Lalandia accepterer ikke ord eller handlinger, der af mod-  
tageren opfattes som krænkende.  
I Personalehåndbogen for F.C. København & Parkens med-  
arbejdere fremgår det, at virksomheden ønsker at fremme  
en åben virksomhedskultur. Dette betyder, at medarbej-  
dere opfordres til at tage dialogen op med deres nærmeste  
leder, hvis de oplever usunde eller ubalancerede forhold  
 
92  
KORRUPTION OG BESTIKKELSE  
Koncernens medarbejdere har i rapporteringsperioden ikke  
modtaget specifik uddannelse eller oplæring imod korrup-  
tion og bestikkelse. Og der er endnu ikke indarbejdet en  
formaliseret proces for træning inden for organisationen  
om forretningsadfærd eller fremtidige planer for at imple-  
mentere sådan træning.  
Proces for håndtering af indberetninger  
Whistleblowerordningen administreres af Danders &  
More Advokatfirma, som sikrer fortrolig behandling af  
alle indkomne indberetninger. Indberetninger sendes til  
koncernens CFO, men hvis de vedrører CFO, vil de blive  
videresendt til koncerndirektionen. Hvis en indberetning  
omhandler koncerndirektionen, sendes den i stedet til  
bestyrelsesformanden. Hvis en indberetning vurderes som  
berettiget, vil bestyrelsesformanden blive informeret. Ved  
modtagelse af en indberetning gennemføres en indle-  
dende undersøgelse af en gruppe bestående af koncern-  
direktøren, CFO og HR-chefen, hvorefter der træffes  
passende foranstaltninger. Dernæst fastlægger gruppen  
passende tiltag, herunder en vurdering af, hvorvidt der er  
brug for yderligere undersøgelse af de forhold indberet-  
ningen angår. Er indberetningen af en karakter der kræver  
kompetente myndigheders involvering, vil indberetningen  
blive videregivet til eksempelvis politiet.  
Koncernen håndterer korruption og bestikkelse gennem  
politikkerne Whistleblower-politik og Politik om anti-  
korruption, anti-bestikkelse, forebyggelse af hvidvask og  
forhindring af terrorfinansiering. Formålet er at sikre en  
åben virksomhedskultur, hvor medarbejdere og andre in-  
teressenter frit kan rapportere uregelmæssigheder, upas-  
sende og/eller ulovlige forhold i eller omkring koncer-  
nen, uden frygt for negative konsekvenser som følge af  
sådanne indberetninger. Medarbejdere og interessenter  
opfordres til først at tage dialogen med deres nærmeste  
leder eller ledelsen, hvis de bliver opmærksomme på ure-  
gelmæssigheder eller ulovlige forhold. For at sikre at vig-  
tige oplysninger om kritisable forhold bliver indberettet,  
er whistleblowerordningen offentlig tilgængelig for alle  
medarbejdere, gæster og samarbejdspartnere. Og omtales  
også i Personalehåndbogen og Medarbejderhåndbogen  
for både F.C. København & Parken og Lalandia, hvorved  
medarbejdere introduceres til ordningen ved ansættel-  
sens begyndelse. Ordning giver medarbejdere og andre  
interessenter mulighed for at foretage indberetninger om  
sådanne forhold på en tryg og sikker måde. Whistleblower-  
politikken har til formål at beskrive, hvordan ordningen  
fungerer, herunder hvilke typer forhold der kan indberettes,  
samt hvordan håndteringen af indberetninger finder sted.  
Beskyttelse af whistleblowere  
Koncernen har indført en række foranstaltninger for at  
beskytte indberetteren. Indberetteren, der foretager en  
indberetning i god tro, er sikret mod enhver form for re-  
pressalier, og personer, der udøver repressalier, vil blive  
mødt med ansættelsesretlige sanktioner. Desuden har  
indberetteren mulighed for at forblive anonyme, idet alle  
indberetninger håndteres via Got Ethics A/S – et uafhæn-  
gigt selskab, der garanterer systemets sikkerhed og anony-  
mitet. Medarbejderne skal sikre sig, at de læser, forstår og  
overholder de informationer, der er beskrevet i den interne  
politik, Politik om anti-korruption, anti-bestikkelse, fore-  
byggelse af hvidvask og forhindring af terrorfinansiering.  
I tilfælde af at der er brug for uddybning fra indberetteren,  
vil kommunikationen indledningsvis ske via Danders &  
More. Indberetteren får mulighed for at logge sig anonymt  
på systemet og se, om der er stillet yderligere spørgsmål  
til sagen eller efterspurgt yderligere dokumentation. En  
eventuel efterfølgende dialog er anonym og beror alene på  
indberetterens villighed til at logge på systemet og besvare  
sagsbehandlerens spørgsmål.  
Koncernen lever op til gældende lovgivning fra EU’s  
whistleblowing direktiv (2019/1937).  
Koncernen vurderer, at særligt aktiviteter relateret til for-  
handlinger om fodboldspillere er særligt udsatte for risici  
for korruption og bestikkelse.  
 
93  
FOREBYGGELSE OG AFSLØRING AF  
KORRUPTION OG BESTIKKELSE  
Koncernen har haft fokus på, at underleverandører og  
deres ansatte følger gældende regler. Der har i 2024 ikke  
været konstateret sager i forbindelse med korruption eller  
bestikkelse.  
G1-3  
Korruption og bestikkelse er en forhindring for udviklingen  
af en ansvarlig og bæredygtig forretning. Derfor vil kon-  
cernen gøre sit yderste for at sikre, at samarbejdspartnere  
følger gældende regler. I koncernen er man dedikeret til  
at bekæmpe alle former for korruption og forpligter sig til  
ikke at tilbyde, love, give eller modtage nogen former for  
bestikkelse. Bestyrelsen vedtog i 2021 en Politik om anti-  
korruption, anti-bestikkelse, forebyggelse af hvidvask og  
forhindring af terrorfinansiering. Ledelsen og bestyrelsen  
vurderer løbende, om den pågældende politik er tilstræk-  
kelig til at opfylde de overordnede strategiske mål for fore-  
byggelse af korruption, bestikkelse, hvidvask og terrorfi-  
nansiering. Denne vurdering sker årligt.  
Koncernens risikofunktioner har i rapporteringsåret ikke  
gennemgået relevant uddannelse inden for korruption el-  
ler bestikkelse. I tilfælde af ændringer i lovgivning eller lig-  
nende, vil risikofunktionerne modtage relevant uddannelse.  
Udover koncernens definerede retningslinjer og politikker  
for anti-korruption deltager F.C. København i møder arran-  
geret af DBU med fokus på bekæmpelse af match-fixing.  
Ligeledes følger F.C. København de udsendte retningslinjer  
fra ECA og UEFA.  
TILFÆLDE AF KORRUPTION ELLER  
BESTIKKELSE  
Koncernen har et ansvar for at sikre, at den hverken di-  
rekte eller indirekte stiller penge eller andre økonomiske  
ressourcer til rådighed for lande, personer, virksomheder  
eller organer, der fremgår af den til enhver tid gældende  
sanktionsliste: EU’s Financial Sanctions Database. Dette er  
særligt relevant ved internationale fodboldrelaterede akti-  
viteter med klubber, agenter, spillere eller andre personer  
og/eller ved deltagelse i internationale fodboldturneringer.  
G1-4  
I 2024 har der været registreret 0 tilfælde af korruption el-  
ler bestikkelse i koncernen. Ligeledes er der ikke registreret  
brud på de definerede procedurer og standarder for anti-  
korruption og bestikkelse.  
 
94  
REGNSKABSPRAKSIS  
Følgende tabel beskriver beregningsprincipperne for kon-  
cernens G1-datapunkter, samt de tilhørende datapunkter.  
REGNSKABSPRAKSIS  
ESRS  
Oplysningskrav  
Paragraf  
Datapunkt  
Regnskabspraksis  
G1-4  
24 a  
Tilfælde af korruption eller bestikkelse  
Opgjort efter antallet af verserende eller afsluttede retssager i løbet af rapporte-  
ringsperioden vedrørende konkurrencebegrænsende adfærd og overtrædelser af  
lovgivningen om antitrust og monopoler.  
 
95  
LEDELSESPÅTEGNING  
Bestyrelse og koncerndirektion har dags dato behandlet  
og godkendt årsrapporten for 2024 for PARKEN Sport &  
Entertainment A/S.  
selskabets aktiviteter og pengestrømme for regnskabsåret  
1. januar – 31. december 2024.  
beskrivelse af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer,  
som koncernen og selskabet står overfor.  
Bæredygtighedsrapporteringen er udarbejdet i overens-  
stemmelse med de europæiske standarder for bæredyg-  
tighedsrapportering ESRS som fastsat i årsregnskabsloven  
samt artikel 8 i EU’s taksonomiforordning.  
Det er vores opfattelse, at årsrapporten for regnskabsåret  
1. januar - 31. december 2024, med filnavnet parken-  
2024-12-31-da.zip, i alle væsentlige henseender er udar-  
bejdet i overensstemmelse med ESEF-forordningen.  
Koncernregnskabet og årsregnskabet udarbejdes efter  
IFRS Accounting Standards som godkendt af EU og yderli-  
gere krav i årsregnskabsloven.  
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet og års-  
regnskabet giver et retvisende billede af koncernens  
og selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr.  
31. december 2024 samt af resultatet af koncernens og  
Ledelsesberetningen indeholder efter vores opfattelse  
en retvisende redegørelse for udviklingen i koncernens  
og selskabets aktiviteter og økonomiske forhold, årets  
resultat, pengestrømme og finansielle stilling samt en  
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens  
godkendelse.  
København, den 14. marts 2025
KONCERNDIREKTION
Jan Harrit
Koncerndirektør
Jacob Lauesen
Direktør
BESTYRELSE
Henrik Møgelmose
Formand
Michael Stenskrog
Næstformand
Klaus Gad
Benny Olsen
Gert Petersen
Erik Skjærbæk
 
96  
DEN UAFHÆNGIGE REVISORS REVISIONSPÅTEGNING  
TIL AKTIONÆRERNE I PARKEN SPORT & ENTERTAINMENT A/S  
REVISIONSPÅTEGNING PÅ REGNSKABET  
KONKLUSION  
Uafhængighed  
Vi er uafhængige af koncernen i overensstemmelse med International Ethics Standards  
Board for Accountants’ internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA  
Code) og de yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores  
øvrige etiske forpligtelser i henhold til disse krav og IESBA Code.  
Vi har revideret koncernregnskabet og årsregnskabet for Parken Sport & Entertainment  
A/S for regnskabsåret 1. januar – 31. december 2024, der omfatter resultatopgørelse, to-  
talindkomstopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse, pengestrømsopgørelse og noter,  
herunder oplysning om anvendt regnskabspraksis, for såvel koncernen som selskabet.  
Koncernregnskabet og årsregnskabet udarbejdes efter IFRS Accounting Standards som  
godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.  
Efter vores bedste overbevisning er der ikke udført forbudte ikke-revisionsydelser, som om-  
handlet i artikel 5, stk. 1, i forordning (EU) nr. 537/2014.  
Valg af revisor  
Vi blev første gang valgt som revisor for Parken Sport & Entertainment A/S den 23. april 2024  
for regnskabsåret 2024.  
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet og årsregnskabet giver et retvisende billede af  
koncernens og selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2024 samt  
af resultatet af koncernens og selskabets aktiviteter og pengestrømme for regnskabsåret  
1. januar – 31. december 2024 i overensstemmelse med IFRS Accounting Standards som  
godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.  
CENTRALE FORHOLD VED REVISIONEN  
Centrale forhold ved revisionen er de forhold, der efter vores faglige vurdering var mest  
betydelige ved vores revision af regnskaberne for regnskabsåret 2024. Disse forhold blev  
behandlet som led i vores revision af regnskaberne som helhed og udformningen af vores  
konklusion herom. Vi afgiver ikke nogen særskilt konklusion om disse forhold. For hvert af  
nedennævnte forhold er beskrivelsen af, hvordan forholdet blev behandlet ved vores revi-  
sion, givet i denne sammenhæng.  
Vores konklusion er konsistent med vores revisionsprotokollat til revisionsudvalget og  
bestyrelsen.  
GRUNDLAG FOR KONKLUSION  
Vi har opfyldt vores ansvar som beskrevet i afsnittet ”Revisors ansvar for revisionen af regn-  
skaberne”, herunder i relation til nedennævnte centrale forhold ved revisionen. Vores re-  
vision har omfattet udformning og udførelse af revisionshandlinger som reaktion på vores  
vurdering af risikoen for væsentlig fejlinformation i regnskaberne. Resultatet af vores revisi-  
onshandlinger, herunder de revisionshandlinger vi har udført for at behandle nedennævnte  
forhold, danner grundlag for vores konklusion om regnskaberne som helhed.  
Vi har udført vores revision i overensstemmelse med internationale standarder om revision  
og de yderligere krav, der er gældende i Danmark. Vores ansvar ifølge disse standarder og  
krav er nærmere beskrevet i revisionspåtegningens afsnit ”Revisors ansvar for revisionen  
af koncernregnskabet og årsregnskabet” (herefter benævnt ”regnskaberne”). Det er vores  
opfattelse, at det opnåede revisionsbevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores  
konklusion.  
 
97  
Centralt forhold ved revisionen  
Hvordan forholdet blev behandlet ved revisionen  
Værdiansættelsen af anlægsaktiver knyttet til F.C. København og stadionanlægget Parken  
Anlægsaktiver knyttet til F.C. København og stadionanlægget Parken udgør pr. 31. december  
2024 DKK 946,2 mio. og omfatter kontraktrettigheder, træningsfaciliteter i F.C. København  
samt stadionanlægget Parken og tilhørende kontorarealer. Aktiverne måles til kostpris med  
fradrag af akkumulerede amortiseringer, af- og nedskrivninger. Ledelsen har vurderet værdi-  
ansættelse af disse aktiver og foretaget en nedskrivningstest. Nedskrivningstesten foretages  
samlet for kontraktrettigheder, træningsfaciliteter samt stadionanlægget og tilhørende kon-  
torarealer , idet tilhørende pengestrømme ikke kan adskilles.  
Vi har i vores revision efterprøvet den af ledelsen udarbejdede nedskrivningstest, der er foreta-  
get efter en discounted cash-flow model baseret på forventede pengestrømme hidrørende fra  
aktiviteter relateret til nævnte anlægsaktiver, herunder deltagelse i europæiske fodboldturne-  
ringer og de tilhørende forventede indtægter over en fem-årig periode.  
Vi har vurderet den langsigtede forudsætning om deltagelse i europæiske fodboldturnerin-  
ger inden for den fem-årige periode, som Champions League, Europa League og Conference  
Leauge, baseret på F.C. Københavns historiske deltagelse i europæiske fodboldturneringer, og  
ved drøftelser med ledelsen og andre relevante nøglepersoner.  
Ledelsen har vurderet de betydelige forudsætninger indeholdt i værdiansættelsen af aktiverne  
herunder indtægtsstrømme fra præmiepenge i forbindelse med deltagelse i europæiske tur-  
neringer, sponsorater, resultat af transferaktiviteter og indtægter i tilknytning til afholdelse af  
europæiske kampe.  
Vi har påset, at strategi- og budgetgrundlaget for F.C. København understøtter den langsigtede  
forudsætning om deltagelse i europæiske fodboldturneringer samt en indtjening, som under-  
støtter værdiansættelsen af anlægsaktiverne knyttet til F.C. København og Stadionanlægget  
Parken.  
Ledelsen har i denne sammenhæng lagt vægt på en langsigtet forudsætning om deltagelse  
i europæiske fodboldturneringer, herunder én kvalifikation til UEFA Champions League, tre  
kvalifikationer til UEFA Europa League samt én kvalifikation til UEFA Europe Conference League  
inden for en femårig periode.  
Vi har gennemgået kvalifikationsreglerne til UEFA Champions League, UEFA Europa League og  
UEFA Europa Conference League og undersøgt, om der er kendte ændringer i kvalifikations-  
regler og gennemgået ledelsens forventninger til fremtidige kvalifikationsregler.  
Vi har gennemgået ledelsens vurdering af ikke-benyttede og skadede spillere og et eventuelt  
tilknyttet nedskrivningsbehov, samt ledelsens forventninger til resultat af transferaktiviteter i  
budgetperioden.  
På grundlag af gennemgangen har ledelsen ikke fundet indikationer på et nedskrivningsbehov  
eller tilbageførsel af tidligere foretagne nedskrivninger.  
Vi fokuserede på værdiansættelsen af anlægsaktiver knyttet til F.C. København og stadionan-  
lægget Parken, fordi ændring af betydelige forudsætninger kan medføre en væsentlig ændring  
af værdiansættelsen. Vi henviser til koncernregnskabets note 1 (Regnskabsmæssige skøn og  
vurderinger), note 15 (Immaterielle aktiver) og note 16 (Materielle aktiver).  
Vi har læst koncernregnskabets note 1 (Regnskabsmæssige skøn og vurderinger), note 15  
(Immaterielle aktiver) og note 16 (Materielle aktiver) og vurderet, hvorvidt de betydelige forud-  
sætninger heraf er beskrevet på passende vis.  
UDTALELSE OM LEDELSESBERETNINGEN  
Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at ledelsesberetningen er i overens-  
stemmelse med regnskaberne og er udarbejdet i overensstemmelse med den relevante  
lovgivnings krav. Vi har ikke fundet væsentlig fejlinformation i ledelsesberetningen.  
Ledelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.  
Vores konklusion om regnskaberne omfatter ikke ledelsesberetningen, og vi udtrykker som  
led i revisionen ingen form for konklusion med sikkerhed om ledelsesberetningen.  
Ledelsens ansvar for regnskaberne  
Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et koncernregnskab og et årsregnskab, der giver  
et retvisende billede i overensstemmelse med IFRS Accounting Standards som godkendt af  
EU og yderligere krav i årsregnskabsloven. Ledelsen har endvidere ansvaret for den interne  
kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde regnskaberne uden væsentlig  
fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl.  
I tilknytning til vores revision af regnskaberne er det vores ansvar at læse ledelsesberetnin-  
gen og i den forbindelse overveje, om ledelsesberetningen er væsentligt inkonsistent med  
regnskaberne eller vores viden opnået ved revisionen eller på anden måde synes at inde-  
holde væsentlig fejlinformation.  
Ved udarbejdelsen af regnskaberne er ledelsen ansvarlig for at vurdere koncernens og sel-  
skabets evne til at fortsætte driften; at oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor dette  
er relevant; samt at udarbejde regnskaberne på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat  
drift, medmindre ledelsen enten har til hensigt at likvidere koncernen eller selskabet, ind-  
stille driften eller ikke har andet realistisk alternativ end at gøre dette.  
Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesberetningen indeholder krævede oplys-  
ninger i henhold til den relevante lovgivning. Dette omfatter ikke årsregnskabslovens § 99  
a vedrørende bæredygtighedsrapporteringen, som er omfattet af den særskilte erklæring  
med begrænset sikkerhed herom.  
 
98  
Revisors ansvar for revisionen af regnskaberne  
revisionsbevis, der er opnået frem til datoen for vores revisionspåtegning. Fremtidige  
begivenheder eller forhold kan dog medføre, at koncernen og selskabet ikke længere  
kan fortsætte driften.  
Vores mål er at opnå høj grad af sikkerhed for, om regnskaberne som helhed er uden væ-  
sentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, og at afgive en revisi-  
onspåtegning med en konklusion. Høj grad af sikkerhed er et højt niveau af sikkerhed, men  
er ikke en garanti for, at en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale  
standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, altid vil afdække  
væsentlig fejlinformation, når sådan findes. Fejlinformationer kan opstå som følge af besvi-  
gelser eller fejl og kan betragtes som væsentlige, hvis det med rimelighed kan forventes, at  
de enkeltvis eller samlet har indflydelse på de økonomiske beslutninger, som regnskabsbru-  
gerne træffer på grundlag af regnskaberne.  
Tager vi stilling til den samlede præsentation, struktur og indhold af regnskaberne, her-  
under note-oplysningerne, samt om regnskaberne afspejler de underliggende transak-  
tioner og begivenheder på en sådan måde, at der gives et retvisende billede heraf.  
Planlægger og udfører vi koncernrevisionen for at opnå tilstrækkeligt og egnet revisions-  
bevis vedrørende de finansielle oplysninger for virksomhederne eller forretningsenhe-  
derne i koncernen som grundlag for at udforme en konklusion om koncernregnskabet.  
Vi er ansvarlige for at lede, føre tilsyn med og gennemgå det udførte revisionsarbejde til  
brug for koncernrevisionen. Vi er eneansvarlige for vores revisionskonklusion.  
Som led i en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale standarder om  
revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, foretager vi faglige vurderinger  
og opretholder professionel skepsis under revisionen. Herudover:  
Vi kommunikerer med den øverste ledelse om bl.a. det planlagte omfang og den tidsmæs-  
sige placering af revisionen samt betydelige revisionsmæssige observationer, herunder  
eventuelle betydelige mangler i intern kontrol, som vi identificerer under revisionen.  
Identificerer og vurderer vi risikoen for væsentlig fejlinformation i regnskaberne, uanset  
om denne skyldes besvigelser eller fejl, udformer og udfører revisionshandlinger som  
reaktion på disse risici samt opnår revisionsbevis, der er tilstrækkeligt og egnet til at dan-  
ne grundlag for vores konklusion. Risikoen for ikke at opdage væsentlig fejlinformation  
forårsaget af besvigelser er højere end ved væsentlig fejlinformation forårsaget af fejl,  
idet besvigelser kan omfatte sammensværgelser, dokumentfalsk, bevidste udeladelser,  
vildledning eller tilsidesættelse af intern kontrol.  
Vi afgiver også en udtalelse til den øverste ledelse om, at vi har opfyldt relevante etiske krav  
vedrørende uafhængighed, og oplyser den om alle relationer og andre forhold, der med  
rimelighed kan tænkes at påvirke vores uafhængighed, og, hvor det er relevant, anvendte  
sikkerhedsforanstaltninger eller handlinger foretaget for at eliminere trusler.  
Opnår vi forståelse af den interne kontrol med relevans for revisionen for at kunne ud-  
forme revisionshandlinger, der er passende efter omstændighederne, men ikke for at  
kunne udtrykke en konklusion om effektiviteten af koncernens og selskabets interne  
kontrol.  
Med udgangspunkt i de forhold, der er kommunikeret til den øverste ledelse, fastslår vi,  
hvilke forhold der var mest betydelige ved revisionen af regnskaberne for den aktuelle pe-  
riode og dermed er centrale forhold ved revisionen. Vi beskriver disse forhold i vores revisi-  
onspåtegning, medmindre lov eller øvrig regulering udelukker, at forholdet offentliggøres.  
Tager vi stilling til, om den regnskabspraksis, som er anvendt af ledelsen, er passende,  
samt om de regnskabsmæssige skøn og tilknyttede oplysninger, som ledelsen har ud-  
arbejdet, er rimelige.  
ERKLÆRING OM OVERHOLDELSE AF ESEF-FORORDNINGEN  
Som et led i revisionen af koncernregnskabet og årsregnskabet for Parken Sport &  
Entertainment A/S har vi udført handlinger med henblik på at udtrykke en konklusion om,  
hvorvidt årsrapporten for regnskabsåret 1. januar – 31. december 2024, med filnavnet  
parken-2024-12-31-da.zip, er udarbejdet i overensstemmelse med EU-Kommissionens  
delegerede forordning 2019/815 om det fælles elektroniske rapporteringsformat (ESEF-  
forordningen), som indeholder krav til udarbejdelse af en årsrapport i XHTML-format samt  
iXBRL-opmærkning af koncernregnskabet inkl. noter.  
Konkluderer vi, om ledelsens udarbejdelse af regnskaberne på grundlag af regnskabs-  
princippet om fortsat drift er passende, samt om der på grundlag af det opnåede revi-  
sionsbevis er væsentlig usikkerhed forbundet med begivenheder eller forhold, der kan  
skabe betydelig tvivl om koncernens og selskabets evne til at fortsætte driften. Hvis vi  
konkluderer, at der er en væsentlig usikkerhed, skal vi i vores revisionspåtegning gøre  
opmærksom på oplysninger herom i regnskaberne eller, hvis sådanne oplysninger  
ikke er tilstrækkelige, modificere vores konklusion. Vores konklusion er baseret på det  
 
99  
Ledelsen har ansvaret for at udarbejde en årsrapport, som overholder ESEF-forordningen,  
herunder:  
Vurdering af, hvorvidt anvendelse af iXBRL-elementer fra ESEF-taksonomien og sel-  
skabets oprettelse af udvidelser til taksonomien er passende, når relevante elementer i  
ESEF-taksonomien ikke er identificeret  
Udarbejdelse af årsrapporten i XHTML-format  
Vurdering af forankringen af udvidelser til elementer i ESEF-taksonomien, og  
Afstemning af iXBRL-opmærkede data med det reviderede koncernregnskab.  
Udvælgelse og anvendelse af passende iXBRL-tags, herunder udvidelser til ESEF-  
taksonomien og forankring heraf til elementer i taksonomien, for al finansiel informa-  
tion, som kræves opmærket, med udøvelse af skøn hvor nødvendigt  
Det er vores opfattelse, at årsrapporten for regnskabsåret 1. januar – 31. december 2024,  
med filnavnet parken-2024-12-31-da.zip, i alle væsentlige henseender er udarbejdet i over-  
ensstemmelse med ESEF-forordningen.  
At sikre konsistens mellem iXBRL-opmærket data og det menneskeligt læsbare kon-  
cernregnskab, og  
For den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde en årsrap-  
port, som overholder ESEF-forordningen.  
København, den 14. marts 2025
EY Godkendt Revisionspartnerselskab
CVR-nr. 30 70 02 28
Vores ansvar er, baseret på det opnåede bevis, at opnå høj grad af sikkerhed for, om års-  
rapporten i alle væsentlige henseender er udarbejdet i overensstemmelse med ESEF-  
forordningen, og at udtrykke en konklusion. Arten, omfanget og den tidsmæssige place-  
ring af de valgte handlinger afhænger af revisors faglige vurdering, herunder vurdering af  
risikoen for væsentlige afvigelser fra kravene i ESEF-forordningen, uanset om disse skyldes  
besvigelser eller fejl. Handlingerne omfatter:  
Lars Rhod Søndergaard
Statsautoriseret revisor
mne28632
Simon Blendstrup
Statsautoriseret revisor
mne44060
Kontrol af, om årsrapporten er udarbejdet i XHTML-format  
Opnåelse af en forståelse af selskabets proces for iXBRL-opmærkning og af den interne  
kontrol vedrørende opmærkningsprocessen  
Vurdering af fuldstændigheden af iXBRL-opmærkningen af koncernregnskabet inkl.  
noter  
 
100  
DEN UAFHÆNGIGE REVISORS ERKLÆRING MED BEGRÆNSET  
SIKKERHED PÅ BÆREDYGTIGHEDS-RAPPORTERING  
TIL KAPITALEJERNE I PARKEN SPORT & ENTERTAINMENT A/S  
KONKLUSION MED BEGRÆNSET SIKKERHED  
Arten og den tidsmæssige placering af de handlinger, der udføres ved erklæringsopgaver  
med begrænset sikkerhed, er forskellig, og omfanget heraf er mindre end de handlinger, der  
udføres ved en erklæringsopgave med høj grad af sikkerhed. Som følge heraf er den grad  
af sikkerhed, der er for erklæringsopgaver med begrænset sikkerhed, betydeligt mindre end  
den sikkerhed, der ville være opnået, hvis der var udført en erklæringsopgave med høj grad  
af sikkerhed.  
Vi har udført en erklæringsopgave med begrænset sikkerhed på bæredygtighedsrappor-  
teringen for Parken Sport & Entertainment A/S (koncernen) som præsenteret i Årsrapport  
2024 (bæredygtighedsrapporteringen),
side 32-94, for regnskabsåret 1. januar – 31. de-  
cember 2024 inkl. oplysninger indarbejdet ved henvisning anført på side 33.  
Baseret på de udførte handlinger og det opnåede bevis er vi ikke blevet bekendt med for-  
hold, der giver os anledning til at konkludere, at bæredygtighedsrapporteringen ikke i alle  
væsentlige henseender er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabslovens § 99 a,  
herunder:  
Det er vores opfattelse, at det opnåede bevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for  
vores konklusion. Vores ansvar ifølge denne standard er nærmere beskrevet i erklæringens  
afsnit ”Revisors ansvar for erklæringsopgaven”.  
Vores uafhængighed og kvalitetsstyring  
Overholdelse af European Sustainability Reporting Standards (ESRS), herunder at den  
af ledelsen gennemførte proces til identifikation af de oplysninger, der rapporteres i  
bæredygtighedsrapporten (processen), er i overensstemmelse med beskrivelsen i afsnit  
Beskrivelse af processer til identifikation og vurdering af væsentlige indvirkninger, risici  
og muligheder, side 42-45, i det generelle afsnit i bæredygtighedsrapporteringen.  
Vi er uafhængige af koncerneni overensstemmelse med International Ethics Standards  
Board for Accountants’ internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA  
Code) og de yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores  
øvrige etiske forpligtelser i henhold til disse krav og IESBA Code.  
EY Godkendt Revisionspartnerselskab anvender International Standard on Quality  
Management 1, som kræver, at vi designer, implementerer og driver et kvalitetsstyrings-  
system, herunder politikker eller procedurer vedrørende overholdelse af etiske krav, faglige  
standarder, gældende lov og øvrig regulering.  
Overholdelse af oplysningerne  
snit EU Taksonomi i miljøafsnittet, side 63-67, artikel 8 i EU forordning 2020/852  
(taksonomiforordningen).  
i
bæredygtighedsrapporteringens underaf-  
Grundlag for konklusion  
Iboende begrænsninger ved udarbejdelse af bæredygtighedsrapporteringen  
Ved rapportering af fremadrettede oplysninger i overensstemmelse med ESRS er ledelsen  
forpligtet til at udarbejde de fremadrettede oplysninger på grundlag af oplyste forudsæt-  
ninger om begivenheder, der kan indtræde i fremtiden og mulige fremtidige handlinger fra  
koncernen. De faktiske udfald bliver formentlig anderledes, idet forventede begivenheder  
ofte ikke indtræffer som forventet.  
Vi har udført vores erklæringsopgave med begrænset sikkerhed i henhold til ISAE 3000  
(ajourført) Andre erklæringsopgaver med sikkerhed end revision eller review af historiske  
finansielle oplysninger (ISAE 3000 (ajourført)) og yderligere krav gældende i Danmark.  
 
101  
Ledelsens ansvar for bæredygtighedsrapporteringen  
Revisors ansvar for erklæringsopgaven  
Ledelsen har ansvaret for at designe og implementere en proces til identifikation af de op-  
lysninger, der er rapporteret i bæredygtighedsrapporteringen i henhold til ESRS og for at  
give oplysning om denne proces i bæredygtighedsrapporteringens afsnit Beskrivelse af pro-  
cesser til identifikation og vurdering af væsentlige indvirkninger, risici og muligheder, side  
42-45, i det generelle afsnit i bæredygtighedsrapporteringen.. Dette ansvar omfatter:  
Det er vores mål at planlægge og udføre erklæringsopgaven med henblik på at opnå be-  
grænset sikkerhed for, om bæredygtighedsrapporteringen er uden væsentlig fejlinformati-  
on, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, og at afgive en erklæring med begrænset  
sikkerhed med vores konklusion. Fejlinformationer kan opstå som følge af besvigelser eller  
fejl og kan betragtes som væsentlige, hvis det med rimelighed kan forventes, at de enkeltvis  
eller samlet har indflydelse på de beslutninger, som brugerne træffer på grundlag af bære-  
dygtighedsrapporteringen i sin helhed.  
Forståelse af, i hvilken kontekst koncernensaktiviteter og forretningsforbindelser foregår  
og opnåelse af en forståelse af de interessenter, der påvirkes heraf  
Som led i en erklæringsopgave med begrænset sikkerhed, der udføres i overensstemmelse  
med ISAE 3000 (ajourført), foretager vi faglige vurderinger og opretholder en professionel  
skepsis under udførelse af opgaven.  
Identifikation af faktiske og potentielle indvirkninger (såvel negative som positive) i re-  
lation til bæredygtighedsforhold samt risici og muligheder, som har indvirkning på eller  
må forventes at have indvirkning på koncernens finansielle stilling, regnskabsmæssige  
resultat, pengestrømme, adgang til finansiering eller kapitalomkostninger på kort, mel-  
lemlang eller lang sigt  
Vores ansvar i forhold til processen omfatter:  
Opnåelse af en forståelse af processen, men ikke med det formål at udtrykke en konklu-  
sion om processens effektivitet, herunder resultatet af processen  
Vurdering af væsentligheden af de identificerede indvirkninger, risici og muligheder  
i relation til bæredygtighedsforhold ved at vælge og anvende passende niveau for  
væsentlighed  
Overvejelse af, om identificerede oplysninger opfylder de i ESRS gældende krav  
Fastlæggelse af forudsætninger, som er rimelige efter omstændighederne.  
Design og udførelse af handlinger til vurdering af, om processen er i overensstemmelse  
med koncernens beskrivelse af processen, som oplyst i afsnit Beskrivelse af processer til  
identifikation og vurdering af væsentlige indvirkninger, risici og muligheder, side 42-45,  
i det generelle afsnit i bæredygtighedsrapporteringen.  
Ledelsen har endvidere ansvaret for udarbejdelsen af bæredygtighedsrapporteringen i hen-  
hold til årsregnskabslovens § 99 a, herunder:  
Overholdelse af ESRS  
Vores øvrige ansvar i forhold til bæredygtighedsrapporteringen omfatter:  
Udarbejdelse af oplysningerne  
snit EU Taksonomi i miljøafsnittet, side 63-67, i overensstemmelse med artikel 8 i  
Taksonomiforordningen  
i
bæredygtighedsrapporteringens underaf-  
Identifikation af oplysninger, hvor det er sandsynligt, at væsentlig fejlinformation kan  
opstå som følge af besvigelse eller fejl  
Design og udførelse af handlinger målrettet de oplysninger i bæredygtighedsrapporte-  
ringen, hvor det er sandsynligt, at væsentlig fejlinformation kan opstå. Risikoen for ikke  
at opdage væsentlig fejlinformation forårsaget af besvigelser er højere end ved væsent-  
lig fejlinformation forårsaget af fejl, idet besvigelser kan omfatte sammensværgelser,  
dokumentfalsk, bevidste udeladelser, vildledning eller tilsidesættelse af intern kontrol.  
Design, implementering og opretholdelse af den interne kontrol, som ledelsen anser for  
nødvendig for at udarbejde en bæredygtighedsrapportering uden væsentlig fejlinfor-  
mation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl  
Valg og anvendelse af egnede metoder til bæredygtighedsrapportering og fastlæggelse  
af forudsætninger og for at foretage skøn, som er forsvarlige efter omstændighederne.  
 
102  
Sammenfatning af det udførte arbejde  
En erklæringsopgave med begrænset sikkerhed omfatter udførelse af handlinger for at  
opnå bevis for bæredygtighedsrapporteringen.  
Vurderet om opbygning og præsentation af bæredygtighedsrapporteringen er i over-  
ensstemmelse med ESRS  
Foretaget forespørgsler af relevant personale og udført analytiske handlinger i relation  
til udvalgte oplysninger i bæredygtighedsrapporteringen  
Arten, omfanget og den tidsmæssige placering af de valgte handlinger afhænger af faglige  
vurderinger, herunder identifikation af oplysninger, hvor det er sandsynligt, at væsentlig fej-  
linformation kan opstå i bæredygtighedsrapporteringen, uanset om denne skyldes besvi-  
gelser eller fejl.  
Udført  
substanshandlinger  
i
relation  
til  
udvalgte  
oplysninger  
i
bæredygtighedsrapporteringen  
I forbindelse med vores erklæringsopgave med begrænset sikkerhed har vi i relation til  
processen:  
Vurderet metoder, forudsætninger og data for udøvelse af væsentlige skøn og fremad-  
rettede oplysninger, og hvordan disse metoder blev anvendt  
Opnået en forståelse af processen ved at udføre forespørgsler for at forstå grundlaget  
for de oplysninger, som ledelsen anvender, og ved at gennemgå koncernens interne  
dokumentation af dens proces  
Opnået en forståelse af processen til identifikation af EU-taksonomiens økonomi-  
ske aktiviteter for omsætning, CAPEX og OPEX samt de tilhørende oplysninger i  
bæredygtighedsrapporteringen  
Vurderet hvorvidt det bevis, vi har opnået ved hjælp af vores handlinger i relation til  
den af koncernen implementerede proces, var i overensstemmelse med beskri-  
velsen af processen i afsnit Beskrivelse af processer til identifikation og vurdering af  
væsentlige indvirkninger, risici og muligheder, side 42-45, i det generelle afsnit i  
bæredygtighedsrapporteringen..  
Evalueret præsentationen og brugen af EU-taksonomiens tabeller i overensstemmelse  
med relevante krav  
Afstemt og sikret konsistens mellem de rapporterede økonomiske aktiviteter ifølge EU-  
taksonomien og de poster, der er rapporteret i årsregnskabet, herunder de oplysninger  
der er givet i tilhørende noter.  
I forbindelse med vores erklæringsopgave med begrænset sikkerhed har vi i relation til  
bæredygtighedsrapporteringen:  
København, den 14. marts 2025
EY Godkendt Revisionspartnerselskab
CVR-nr. 30 70 02 28
Opnået en forståelse af koncernens rapporteringsproces, der er relevant for udarbejdel-  
sen af koncernens bæredygtighedsrapportering, herunder konsolideringsprocesserne,  
ved at opnå en forståelse af koncernens kontrolmiljø, processer og informationssyste-  
mer, der er relevante for udarbejdelse af en bæredygtighedsrapportering, men ikke at  
vurdere udformningen af specifikke kontrolaktiviteter, opnå bevis for implementering  
heraf eller teste deres funktionalitet  
Lars Rhod Søndergaard
Statsautoriseret revisor
mne28632
Simon Blendstrup
Statsautoriseret revisor
mne44060
Vurderet om væsentlige oplysninger, som er identificeret som led i processen, er inde-  
holdt i bæredygtighedsrapporteringen  
 
103  
F.C. KØBENHAVN FIK I 2024 SIT  
FØRSTE KVINDEFODBOLDHOLD  
 
104  
KONCERNREGNSKAB  
1. JANUAR 31. DECEMBER  
Side  
Side Note  
Side Note  
105 Resultatopgørelse  
105 Totalindkomstopgørelse  
106 Balance – aktiver  
109  
110  
111  
112  
112  
112  
112  
114  
114  
1 Regnskabsmæssige skøn og vurderinger  
2 Segmentoplysninger  
122 20 Tilgodehavender  
123  
21 Aktiekapital  
3 Omsætning  
124 22 Udskudt skat  
106 Balance – passiver  
107 Egenkapitalopgørelse  
108 Pengestrømsopgørelse  
4 Værdiregulering af investeringsejendomme  
5 Eksterne omkostninger  
125 23 Hensatte forpligtelser  
125 24 Kreditinstitutter  
6 Honorar til generalforsamlingsvalgte revisorer  
7 Personaleomkostninger  
126 25 Anden gæld  
127 26 Leverandørgæld og andre gældsforpligtelser  
127 27 Kontraktforpligtelser  
8 Resultat af transferaktiviteter  
9 Af- og nedskrivninger  
127 28 Eventualaktiver, -forpligtelser, kontraktlige  
forpligtelser og sikkerhedsstillelser  
114 10 Finansielle indtægter  
128 29 Pengestrøm fra primær drift før ændring i  
driftskapital  
114  
115  
115  
115  
116  
118  
121  
121  
121  
11 Finansielle omkostninger  
12 Skat  
128 30 Ændring i driftskapital  
13 Minoritetsinteresser  
14 Resultat pr. aktie  
15 Immaterielle aktiver  
16 Materielle aktiver  
17 Leasing  
129  
31 Finansielle poster i pengestrømsopgørelse  
129 32 Renterisici m.v. samt anvendelse af afledte  
finansielle instrumenter  
133 33 Nærtstående parter  
134 34 Begivenheder efter balancedagen  
134 35 Anvendt regnskabspraksis  
143 36 Ny regnskabsregulering  
18 Andre kapitalandele  
19 Varebeholdninger  
 
105  
RESULTATOPGØRELSE  
TOTALINDKOMSTOPGØRELSE  
t.kr.  
Note  
2024  
2023  
t.kr.  
Note  
2024  
2023  
Omsætning  
2,3  
1.424.961
-20.100
1.695.564
-37.719
Årets resultat  
Anden totalindkomst  
229.937
335.029
Værdiregulering af investeringsejendomme  
Indtægter i alt  
4
1.404.861
1.657.845
Poster der kan blive reklassificeret til  
resultatopgørelsen:  
Eksterne omkostninger  
Personaleomkostninger  
Af- og nedskrivninger  
5,6  
7
618.181
592.738
81.259
564.366
583.147
94.946
Værdiregulering af sikringsinstrumenter:  
Årets værdiregulering  
9
-6.410
1.410
-34.255
7.536
21.678
0
Primært resultat før amortiseringer  
og transferaktiviteter  
Skat af værdiregulering af sikringsinstrumenter  
Reklassifikation til finansielle poster  
Andre reguleringer  
12  
112.683
415.386
-6.781
236
Amortiseringer  
9
547
167.369
279.505
1.072
63.647
Anden totalindkomst efter skat  
-11.545
-5.041
Resultat af transferaktiviteter  
Primært resultat  
8,9  
477.961
Totalindkomst i alt  
218.392
329.988
Finansielle poster  
Finansielle indtægter  
Finansielle omkostninger  
Finansielle poster i alt  
10  
11  
83.285
54.438
28.847
5.778
53.192
-47.414
Resultat før skat  
308.352
430.547
Skat af årets resultat  
12  
78.415
95.518
Årets resultat  
229.937
335.029
Fordeles således  
Aktionærer i PARKEN Sport & Entertainment A/S  
Minoritetsinteresser  
229.993
-56
334.150
879
13  
14  
229.937  
335.029  
Resultat pr. aktie  
Resultat pr. aktie (EPS) á 20 kr.  
Resultat pr. aktie udvandet (EPS-D) á 20 kr.  
23,54
34,20
23,54
34,20
 
106  
BALANCE  
t.kr.  
Note  
2024  
2023  
t.kr.  
Note  
2024  
2023  
AKTIVER  
PASSIVER  
Langfristede aktiver  
Immaterielle aktiver  
Goodwill  
Egenkapital  
15  
Aktiekapital  
21  
197.504
13.671
197.504
23.994
5.456
79.171
304.792
2.613
80.344
272.234
790
Reserve for sikringstransaktioner  
Opskrivningshenlæggelse  
Frie reserver  
Kontraktrettigheder  
Andre immaterielle aktiver  
5.456
1.030.028
98.752
897.494
98.752
Foreslået udbytte  
386.576
353.368
Aktionærerne i PARKEN Sport &  
Entertainment A/S’ andel af egenkapitalen  
Materielle aktiver  
16  
17  
1.345.411
1.223.200
Investeringsejendomme  
Stadionanlægget PARKEN  
Øvrige grunde og bygninger  
Andre anlæg, driftsmidler og inventar  
Leasingaktiver  
554.119
395.225
1.270.278
108.716
10.663
574.219
394.407
1.286.393
99.265
Minoritetsinteresser  
57.074
53.588
Egenkapital i alt  
1.402.485
1.276.788
Forpligtelser  
11.160
Langfristede forpligtelser  
Udskudt skat  
Materielle aktiver under opførelse og  
forudbetalinger for materielle aktiver  
22  
23  
24  
17  
25  
287.239
8.498
265.549
13.845
1.216.660
8.003
28.472
18.495
Hensatte forpligtelser  
Kreditinstitutter  
2.367.473
2.383.939
1.170.736
6.663
Andre langfristede aktiver  
Tilgodehavender  
Leasingforpligtelser  
Anden gæld  
20  
18  
168.724
13
66.847
13
70.377
54.500
0
Andre kapitalandele  
Kontraktforpligtelser  
Deposita  
2.950
168.737
66.860
19.066
16.791
1.575.348
Langfristede forpligtelser i alt  
1.565.529
Langfristede aktiver i alt  
2.922.786
2.804.167
Kortfristede forpligtelser  
Hensatte forpligtelser  
Kreditinstitutter  
Kortfristede aktiver  
Varebeholdninger  
23  
24  
17  
26  
13.041
113.342
4.367
12.764
72.259
3.435
19  
20  
183.636
253.516
10.198
99.332
368.923
0
Tilgodehavender  
Leasingforpligtelser  
Tilgodehavende selskabsskat  
Kontraktaktiver  
Leverandørgæld og andre gældsforpligtelser  
Selskabsskat  
334.738
0
365.956
17.679
103.445
575.538
19.422
20.073
135.179
623.507
Likvide beholdninger  
Kortfristede aktiver i alt  
120.610
587.382
Kontraktforpligtelser  
27  
76.666
542.154
Kortfristede forpligtelser i alt  
AKTIVER I ALT  
3.510.168
3.427.674
Forpligtelser i alt  
PASSIVER I ALT  
2.107.683
2.150.886
3.510.168
3.427.674
 
107  
EGENKAPITALOPGØRELSE  
Reserve  
Aktie-  
kapital  
for sikrings- Opskrivnings-  
Frie  
reserver  
Foreslået  
udbytte  
Minoritets-  
interesser  
Egenkapital  
I alt  
t.kr.  
transaktioner  
henlæggelse  
I alt  
Egenkapital 31. december 2022  
197.504
25.422
5.456
661.039
98.752
988.173
48.822
1.036.995
Kapitaludvidelse i dattervirksomhed  
7.500
7.500
Totalindkomst i 2023  
Årets resultat  
0
0
0
235.398
98.752
334.150
879
335.029
Anden totalindkomst  
Værdiregulering af sikringsinstrumenter:  
Årets værdiregulering  
Skat af værdiregulering af sikringsinstrumenter  
Reklassifikation til finansielle poster  
Anden totalindkomst i alt  
0
0
0
0
-29.623
6.517
21.678
-1.428
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
-29.623
6.517
21.678
-1.428
-4.632
1.019
0
-34.255
7.536
21.678
-5.041
-3.613
Totalindkomst i alt for perioden  
0
-1.428
0
235.398
98.752
332.722
-2.735
329.988
Transaktioner med ejere  
Udbetalt udbytte  
0
0
0
1.057
-98.752
-97.695
0
-97.695
Transaktioner med ejere i alt  
0
0
0
1.057
-98.752
-97.695
0
-97.695
Egenkapital 31. december 2023  
197.504
23.994
5.456
897.494
98.752
1.223.200
53.588
1.276.788
Kapitaludvidelse i dattervirksomhed  
0
0
0
0
0
0
5.000
5.000
Totalindkomst i 2024  
Årets resultat  
0
0
0
131.241
98.752
229.993
-56
229.937
Anden totalindkomst  
Værdiregulering af sikringsinstrumenter:  
Årets værdiregulering  
Skat af værdiregulering af sikringsinstrumenter  
Reklassifikation til finansielle poster  
Andre reguleringer  
0
0
0
0
0
-4.541
999
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
-4.541
999
-1.869
411
0
-6.410
1.410
-6.781
0
-10.323
0
-6.781
236
-10.087
-6.781
236
-11.545
236
236
0
Anden totalindkomst i alt  
-1.458
Totalindkomst i alt for perioden  
0
-10.323
0
131.477
98.752
219.906
-1.514
218.392
Transaktioner med ejere  
Udbetalt udbytte  
0
0
0
1.057
-98.752
-97.695
0
-97.695
Transaktioner med ejere i alt  
0
0
0
1.057
-98.752
-97.695
0
-97.695
Egenkapital 31. december 2024  
197.504
13.671
5.456
1.030.028
98.752
1.345.411
57.074
1.402.485
 
108  
PENGESTRØMSOPGØRELSE  
t.kr.  
Note  
2024  
2023  
t.kr.  
Note  
2024  
2023  
Årets resultat  
229.937
335.029
Fremmedfinansiering:  
31  
Indfrielse af langfristede gældsforpligtelser  
Optagelse af langfristede gældsforpligtelser  
Afdrag på langfristede gældsforpligtelser  
Ændring af gæld til kreditinstitutter, kassekredit  
Leasingbetalinger  
-980.783
981.336
-47.776
51.994
0
0
Regulering for ikke-likvide driftsposter m.v.:  
Af- og nedskrivninger  
9
9
81.259
547
94.946
1.072
-56.572
-13.115
-4.453
Amortiseringer  
Andre ikke-kontante driftsposter  
Resultat af transferaktiviteter  
Dagsværdiregulering af investeringsejendomme  
Finansielle indtægter  
-1.553
-167.369
20.100
-83.285
54.438
78.415
-9.567
-63.647
37.719
-5.778
53.192
95.518
-4.308
8, 9  
4
Optagelse af øvrige langfristede  
gældsforpligtelser  
23.896
6.199
10  
11  
12  
Aktionærer:  
Finansielle omkostninger  
Udbetalt udbytte  
-97.695
-97.695
Skat af årets resultat  
Kapitalforhøjelse, minoritetsandel  
5.000
0
Pengestrøm fra primær drift før ændring i  
driftskapital  
29  
30  
212.489
-133.192
79.297
538.484
-54.726
483.758
Pengestrøm fra finansieringsaktivitet  
-68.336
-165.636
Ændring i driftskapital  
Pengestrøm fra primær drift  
Periodens pengestrøm  
Likvider, 1. januar  
-14.569
135.179
120.610
106.649
28.530
Renteindtægter, betalt  
Renteomkostninger, betalt  
Betalt selskabsskat  
42.207
-53.739
-90.967
-23.202
5.778
-31.618
-59.647
398.271
Likvider, 31. december  
135.179
Pengestrøm fra driftsaktivitet  
Køb af immaterielle aktiver  
Salg af immaterielle aktiver  
Køb af materielle aktiver  
-214.399
376.142
-84.772
0
-173.398
144.040
-97.701
1.073
Salg af materielle aktiver  
Pengestrøm til investeringsaktivitet  
76.971
-125.986
Pengestrøm fra drifts- og investeringsaktivitet  
53.769
272.285
 
109  
NOTER  
NOTE 1  
REGNSKABSMÆSSIGE SKØN OG VURDERINGER  
Skønsmæssig usikkerhed vedrørende regnskabsposter  
Måling af den regnskabsmæssige værdi af visse aktiver og forpligtelser er baseret på skøn  
over, hvorledes fremtidige begivenheder påvirker værdien af disse aktiver og forpligtelser  
på balancedagen. Skøn, der er væsentlige for regnskabsaflæggelsen, omfatter primært im-  
materielle og materielle anlægsaktiver. De foretagne skøn og forudsætninger er baseret på  
historiske erfaringer og andre faktorer, som ledelsen vurderer forsvarlige efter omstændig-  
hederne, men som i sagens natur er usikre og uforudsigelige. Forudsætningerne kan være  
ufuldstændige eller unøjagtige, og uventede begivenheder eller omstændigheder kan  
opstå. Endvidere er koncernen underlagt risici og usikkerheder, som ikke kan kontrolleres,  
og som kan føre til, at de faktiske resultater afviger fra disse skøn.  
Der er i noterne oplyst om forudsætninger om fremtiden og andre skønsmæssige usik-  
kerheder på balancedagen, hvor der er betydelig risiko for ændringer, der kan føre til en  
væsentlig regulering af den regnskabsmæssige værdi af aktiver eller forpligtelser inden  
for det næste regnskabsår. Skøn anvendt ved måling af regnskabsposterne goodwill, F.C.  
København, feriecenteranlæg, anlægsaktiver og investeringsejendomme vurderes at være  
af særlig betydning for koncernregnskabet.  
driftsaktiver. For specifikke oplysninger om de foretagne nedskrivningstests vedrørende  
goodwill relateret til Lalandia i Rødby henvises til koncernregnskabets note 15.  
Kontorarealer til udlejning (investeringsejendomme)  
Investeringsejendomme omfatter investeringer i ejendomme med det formål at opnå  
afkast af den investerede kapital i form af løbende driftsafkast ved udlejning og/eller  
kapitalgevinst ved videresalg. Investeringsejendomme måles til dagsværdi opgjort ved  
beregnede kapitalværdier for de forventede fremtidige pengestrømme indtil tidspunktet  
for hjemfaldspligt i 2060 ved brug af en DCF-model. Væsentlige skøn i den af koncernen  
beregnede kapitalværdi omfatter lejeniveau, vedligeholdelsesomkostninger, afkastkrav og  
tomgang, jf. i øvrigt koncernregnskabets note 16.  
Væsentlige vurderinger ved anvendelse af regnskabspraksis  
Som led i anvendelsen af koncernens regnskabspraksis foretager ledelsen vurderinger, ud  
over skønsmæssige vurderinger, som kan have væsentlig indvirkning på de i koncernregn-  
skabet indregnede beløb. Ledelsens vurderinger er gengivet nedenfor.  
Indtægter fra salg af feriehuse  
Indregning og præsentation af solgte feriehuse er vurderet under hensyntagen til transak-  
tionernes karakter og tilknytning til koncernens hovedaktiviteter, antal samt perioden de  
strækker sig over (gennemførte og planlagte). Ledelsen har på baggrund heraf vurderet,  
at salg af feriehuse er relateret til koncernens primære drift og har indregnet transak-  
tionerne omsætning og eksterne omkostninger (bruttoværdier), fremfor i andre drifts-  
indtægter (netto), som omfatter indtægter af sekundær karakter i forhold til koncernens  
hovedaktiviteter.  
Væsentlige skøn i årsrapporten  
F.C. København og stadion-aktiver  
Nedskrivningstesten af stadion, kontraktrettigheder og egne kontorarealer sker samlet,  
idet tilhørende pengestrømme ikke kan udskilles pr. aktiv. De væsentligste skøn er relateret  
til de regnskabsmæssige forudsætninger. De regnskabsmæssige forudsætninger, som  
lægges til grund for nedskrivningstesten, er deltagelse i League phase i UEFA Champions  
League en gang, deltagelse i League phase i UEFA Europa League tre gange og deltagelse i  
League phase i UEFA Europa Conference League en gang inden for hver fem-årig periode.  
For yderligere oplysninger og følsomhedsanalyse henvises til koncernregnskabets note 9  
og 16.  
Klimapåvirkning  
Fremtidsudsigterne for øgede nedbørsmængder og omskiftelige vejrforhold i Danmark er  
et produkt af klimaændringer, hvilket udgør en finasiel risiko for koncernen.  
I F.C. København og Parken er særligt de store nedbørsmængder en risiko, idet de påvirker  
afviklingen af kampe og koncerter i Parken, fremmøde og billetsalg samt den overordnede  
driftssikkerhed og vedligehold af faciliteter. I Lalandia er det den operationelle påvirkning i  
form af øgede spildevandsmængder fra vejrforhold og nedbør, der kan udgøre den største  
risiko i driftssikkerheden.  
Et stadigt varmere klima i Danmark kan samtidig have positiv påvirkning ved øget turisme  
i Danmark. Den mulige driftspåvirkning ift. klimamæssige ændringer er dog usikkker mht.  
faktisk effekt, og vejrforhold kan både påvirke koncernen positivt og negativt, hvorfor det  
er vurderet, at der ikke er en væsentlig finansiel risiko for koncernen som helhed.  
Goodwill Lalandia  
Nedskrivningstesten af Lalandia er særligt knyttet til skøn over antal solgte boligdøgn,  
gennemsnitspris pr. boligdøgn, antal gæster og tilkøb pr. gæst samt forventet vækst i  
omsætningen. Såfremt der er indikation på nedskrivningsbehov på grund af ændring i  
sidste års væsentlige forudsætninger, eller senest i forbindelse med aflæggelse af kon-  
cernregnskabet, opdateres nedskrivningstest af koncernens pengestrømsfrembringende  
enheder, som goodwillen knytter sig til. I det omfang den indregnede værdi af goodwill og  
øvrige nettoaktiver i den pågældende del af virksomheden overstiger de tilbagediskonte-  
rede nettopengestrømme, foretages nedskrivning af goodwill og om nødvendigt øvrige  
 
110  
NOTER  
NOTE 2  
SEGMENTOPLYSNINGER  
Rapporteringspligtige  
mio. kr.  
F.C. København  
Lalandia  
Parken Ejendomme  
segmenter  
2024  
2023  
2024  
2023  
2024  
2023  
2024  
2023  
Omsætning til eksterne kunder  
553,0  
925,0  
820,3  
717,5  
49,3  
50,2  
1.422,6  
1.692,7  
Intern omsætning mellem segmenter  
0,1  
1,9  
0,0  
0,0  
38,2  
32,8  
38,3  
34,7  
Værdiregulering af investeringsejendomme  
0,0  
0,0  
0,0  
0,0  
-20,1  
-37,7  
-20,1  
-37,7  
Segmentindtægter  
553,1  
926,9  
820,3  
717,5  
67,4  
45,3  
1.440,8  
1.689,7  
Eksterne omkostninger  
297,8  
314,2  
368,6  
297,4  
11,9  
8,8  
678,3  
620,4  
Personaleomkostninger  
345,4  
341,5  
231,3  
222,3  
3,9  
3,6  
580,5  
567,4  
Af- og nedskrivninger  
18,6  
14,7  
55,1  
61,9  
6,1  
17,3  
79,8  
93,9  
Resultat før amortiseringer, transferaktiviteter  
og særlige poster  
-108,7  
256,5  
165,3  
135,9  
45,5  
15,6  
102,2  
408,0  
Amortiseringer  
0,0  
0,0  
0,5  
1,1  
0,0  
0,0  
0,5  
1,1  
Resultat af transferaktiviteter  
167,4  
63,6  
0,0  
0,0  
0,0  
0,0  
167,4  
63,6  
Segmentresultat før finansiering og skat  
58,7  
320,1  
164,8  
134,8  
45,5  
15,6  
269,0  
470,5  
Aktiver  
926,7  
786,2  
1.467,0  
1.412,7  
1.107,6  
1.113,0  
3.501,3  
3.311,8  
Anlægsinvesteringer  
264,5  
220,7  
24,2  
29,8  
10,1  
2,3  
298,8  
252,8  
Forpligtelser (ekskl. gæld til kreditinstitutter)  
282,2  
319,1  
299,4  
179,2  
228,8  
71,5  
810,4  
569,8  
F.C. København består af driften af herre- og kvindefodboldholdet F.C. København samt Parken Services.  
Lalandia driver ferie- og aktivitetscentre i Rødby, Billund og Søndervig, opfører og sælger samt formidler udlejning af feriehuse.  
Parken Ejendomme ejer og udlejer de fire kontortårne, der er opført i tilknytning til Parken, samt udlejning af Parken Stadion til F.C. København.  
 
111  
NOTER  
NOTE 2  
NOTE 3  
OMSÆTNING  
t.kr.  
2024  
2023  
Omsætning fra kontrakter med kunder  
Leveringsforpligtelser over tid  
TV- og præmieindtægter  
110.836  
477.453  
Samarbejdspartnere  
128.333  
107.760  
Ejendomsudlejning  
81.494  
77.170  
Andre indtægter  
26.959  
16.894  
347.622  
679.277  
Leveringsforpligtelser på et bestemt tidspunkt  
Food & Beverage, konferencecenter m.v.  
407.222  
415.408  
Merchandiseindtægter  
57.782  
59.329  
Entréindtægter  
85.544  
112.353  
Udlejningsprovisioner  
332.534  
308.525  
Øvrigt varesalg  
124.479  
120.672  
1.007.561  
1.016.287  
Anden omsætning  
Salg af feriehuse  
69.778  
0
69.778  
0
Omsætning i alt  
1.424.961  
1.695.564  
(FORTSAT)  
AFSTEMNING AF RAPPORTERINGSPLIGTIGE SEGMENTERS INDTÆGTER, RESULTAT,  
AKTIVER OG FORPLIGTELSER  
t.kr.  
2024  
2023  
Indtægter  
Segmentindtægter  
1.440.815  
1.689.699  
Omsætning fra alle andre aktiviteter  
36.887  
31.345  
Eliminering af intern omsætning mellem segmenter  
-72.841  
-63.199  
Indtægter i alt, jf. resultatopgørelsen  
1.404.861  
1.657.845  
Resultat  
Segmentresultat før finansiering og skat  
268.972  
470.471  
Ikke rapporteringspligtige segmenter  
10.533  
7.490  
Finansielle poster, netto  
28.847  
-47.414  
Resultat før skat, jf. resultatopgørelsen  
308.352  
430.547  
Aktiver  
Totale aktiver for rapporteringspligtige segmenter  
3.501.340  
3.311.832  
Totale aktiver for andre aktiviteter  
4.085  
102.337  
Andre ikke-fordelte aktiver  
4.743  
13.505  
Aktiver i alt, jf. balancen  
3.510.168  
3.427.674  
Forpligtelser  
Totale forpligtelser for rapporteringspligtige segmenter  
810.380  
569.768  
Totale forpligtelser for andre aktiviteter  
19.634  
26.015  
Andre ikke-fordelte forpligtelser, herunder gæld til  
kreditinstitutter  
1.277.669  
1.555.103  
Forpligtelser i alt, jf. balancen  
2.107.683  
2.150.886  
Omsætning fra TV- og præmieindtægter, Samarbejdspartnere, Merchandiseindtægter  
og Entréindtægter kan henføres til segmentet F.C. København. Omsætning fra Andre  
indtægter og Food & Beverage, konferencecenter m.v. kan henføres til segmenterne  
F.C. København og Lalandia. Omsætning fra Øvrigt varesalg kan henføres til segmentet  
Lalandia. Omsætning fra ejendomsudlejning og ejendomsudlejningsprovisioner kan  
henføres til segmenterne F.C. København, Lalandia og Parken Ejendomme.  
Der er indgået salgskontrakter på salg af ferielejligheder, som ikke er overdraget pr.  
31.12.2024 for 235 mio. kr.  
 
112  
NOTER  
NOTE 4  
VÆRDIREGULERING AF INVESTERINGSEJENDOMME  
t.kr.  
2024  
2023  
Værdiregulering til dagsværdi  
-20.100  
-37.719  
Værdiregulering af investeringsejendomme i alt  
-20.100  
-37.719  
I 2024 er der foretaget værdiregulering af investeringsejendomme med i alt -20,1 mio. kr.  
(2023: -37,7 mio. kr.). Der henvises tillige til koncernregnskabets note 16  
NOTE 6  
HONORAR TIL GENERALFORSAMLINGSVALGT REVISOR  
t.kr.  
2024  
2023  
Samlet honorar kan specificeres således:  
Lovpligtig revision  
1.265  
1.827  
Andre erklæringsopgaver med sikkerhed  
310  
315  
Skatte- og momsmæssig rådgivning  
169  
762  
Andre ydelser  
62  
63  
1.806  
2.967  
NOTE 5  
EKSTERNE OMKOSTNINGER  
t.kr.  
2024  
2023  
Driftsomkostninger ejendomme *)  
88.969  
95.850  
Kamp- og spilleomkostninger  
16.885  
17.619  
Food & Beverage. konferencecenter m.v.  
144.769  
157.326  
Salgs- og markedsføringsomkostninger  
38.484  
35.955  
Administrationsomkostninger  
69.562  
69.577  
Vareforbrug iøvrigt  
77.165  
74.905  
Andre omkostninger  
182.347  
113.134  
Eksterne omkostninger i alt  
618.181  
564.366  
*) Driftsomkostninger i forbindelse med investerings-  
ejendomme  
2.387  
3.119  
Heraf tomgangsomkostninger  
264  
440  
Honorarer for andre ydelser end den lovpligtige revision udført af EY Godkendt  
Revisionspartnerselskab består af rådgivning omkring regnskabs-, moms- og  
skattemæssige forhold, afgivelse af erklæring på CSRD-rapport samt andre selskabsretlige  
erklæringer. For 2023 blev den lovpligtige revision og andre ydelser udført af  
PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab.  
NOTE 7  
PERSONALEOMKOSTNINGER  
t.kr.  
2024  
2023  
Honorar til moderselskabets bestyrelse  
2.623  
2.810  
Honorar til moderselskabets direktion  
8.404  
7.046  
Gager og lønninger*  
535.940  
530.512  
Bidragsbaserede pensionsordninger  
36.552  
29.694  
Andre omkostninger til social sikring  
9.219  
5.816  
Øvrige personaleomkostninger  
0
7.269  
Personaleomkostninger i alt  
592.738  
583.147  
Gennemsnitligt antal fuldtidsansatte  
934  
918  
*) Der er modregnet 2,7 mio. kr. for udlejning af spillere i 2024.  
 
113  
NOTER  
NOTE 7  
NOTE 7  
(FORTSAT)  
SAMLET VEDERLAG TIL KONCERNDIREKTION LØN, PENSION, BONUS M.V.  
Kortfristet  
vederlag  
Pension  
Bonus  
I alt  
2024  
Jan Harrit  
2.681  
252  
1.388  
4.321  
Jacob Lauesen  
2.553  
255  
1.275  
4.083  
Vederlag koncerndirektion  
5.234  
507  
2.663  
8.404  
2023  
Jan Harrit  
2.561  
193  
1.050  
3.804  
Jacob Lauesen  
2.100  
92  
1.050  
3.242  
Vederlag koncerndirektion  
4.661  
285  
2.100  
7.046  
(FORTSAT)  
PERSONALEOMKOSTNINGER  
t.kr.  
2024  
2023  
SAMLET VEDERLAG TIL BESTYRELSEN  
Henrik Møgelmose *)  
1.379  
394  
Michael Stenskrog **)  
552  
338  
Benny Olsen)  
135  
130  
Klaus Gad  
135  
130  
Erik Skjærbæk  
135  
130  
Gert Petersen ***)  
162  
156  
Allan Linneberg-Agerholm ****)  
125  
1.469  
William Kvist *****)  
0
63  
Vederlag bestyrelsen  
2.623  
2.810  
*)  
Honoraret omfatter tillige honorar for sæde i revisionsudvalget og vederlagsudvalget samt honorar  
for varetagelse af formandsposten i Lalandia Søndervig A/S.  
**)  
Honoraret omfatter tillige honorar som formand i revisionsudvalget og sæde i vederlagsudvalget.  
***)  
Honoraret omfatter tillige honorar for sæde i vederlagsudvalget.  
****) Fratrådt
den 10. januar 2024  
*****) Fratrådt
den 21. april 2023  
 
114  
NOTER  
NOTE 8  
RESULTAT AF TRANSFERAKTIVITETER  
t.kr.  
2024  
2023  
Indtægter  
384.143  
227.539  
Omkostninger  
-96.405  
-55.503  
Amortiseringer af kontraktrettigheder  
-113.241  
-105.565  
Nedskrivninger af kontraktrettigheder  
-7.128  
-2.824  
Resultat af transferaktiviteter i alt  
167.369  
63.647  
NOTE 10  
FINANSIELLE INDTÆGTER  
t.kr.  
2024  
2023  
Renter, likvide beholdninger og værdipapirer m.v.  
5.140  
5.778  
Kursgevinst ved indfrielse af lån  
60.139  
0
Ændring af dagsværdi på afledte finansielle instrumenter  
samt overført fra sikringsreserve under egenkapital  
18.006  
0
Finansielle indtægter i alt  
83.285  
5.778  
Heraf renter på finansielle aktiver målt til amortiseret kostpris  
5.140  
5.778  
NOTE 9  
AF- OG NEDSKRIVNINGER SAMT AMORTISERINGER  
t.kr.  
2024  
2023  
Af- og nedskrivninger er indeholdt i:  
Afskrivninger (materielle aktiver)  
85.068  
81.853  
Nedskrivninger (materielle aktiver)  
5.660  
13.129  
Nedskrivninger (immaterielle aktiver)  
1.173  
0
Tilbageførte nedskrivninger (materielle aktiver)  
-10.642  
-36  
Resultat af transferaktiviteter (nedskrivning af  
kontraktrettigheder)  
7.128  
2.824  
Af- og nedskrivninger i alt  
88.387  
97.770  
Amortiseringer er indeholdt i:  
Amortiseringer (andre immaterielle aktiver)  
547  
1.072  
Resultat af transferaktiviteter (kontraktrettigheder)  
113.241  
105.565  
Amortiseringer i alt  
113.788  
106.637  
NOTE 11  
FINANSIELLE OMKOSTNINGER  
t.kr.  
2024  
2023  
Renter og amortisering, bank- og prioritetsgæld m.v.  
53.739  
53.192  
Kurstab på ved indfrielse af lån  
699  
0
Finansielle omkostninger i alt  
54.438  
53.192  
Heraf renter på finansielle forpligtelser målt til amortiseret  
kostpris  
38.726  
23.177  
Der blev i 2024 foretaget nedskrivninger på materielle aktiver på 5,7 mio. kr. vedrørende  
byggegrunde i Lalandia Søndervig A/S (2023: 13,1 mio. kr.). Der blev i 2024 foretaget  
nedskrivninger på 7,1 mio. kr. vedrørende kontraktrettigheder for spillere, der ikke indgår  
i de fremtidige planer (2023: 2,8 mio. kr.) samt nedskrivning af goodwill på 1,2 mio. kr.  
(2023: 0,0 mio. kr.).  
 
115  
NOTER  
NOTE 12  
SKAT  
t.kr.  
2024  
2023  
Årets skat kan opdeles således:  
Skat af årets resultat  
78.415  
95.518  
Skat af anden totalindkomst  
-1.410  
-7.536  
77.005  
87.982  
Aktuel skat  
49.266  
97.478  
Årets regulering af udskudt skat  
26.122  
3.056  
Regulering af aktuel skat vedrørende tidligere år  
14.697  
-269  
Regulering af udskudt skat vedrørende tidligere år  
-11.670  
-4.747  
Skat af årets resultat  
78.415  
95.518  
Skat af årets resultat kan forklares således:  
Beregnet skat 22,0 % af resultat før skat  
67.837  
94.720  
Skatteeffekt af:  
Ikke-fradragsberettigede og ikke-skattepligtige poster  
8.077  
17.178  
Ændring i ikke-indregnede udskudte skatteaktiver  
-527  
0
Regulering af skat vedrørende tidligere år  
3.028  
-5.016  
Ændring i nedskrivning af udskudte skatteaktiver  
0
-11.364  
78.415  
95.518  
Effektiv skatteprocent  
25.4%  
22,2%  
Resultat før skat  
308.352  
430.547  
22 % heraf  
67.837  
94.720  
NOTE 13  
(FORTSAT)  
t.kr.  
2024  
2023  
Minoritets-  
Minoritets-  
interesser  
I alt  
interesser  
I alt  
(25 %)  
(100 %)  
(25 %)  
(100 %)  
Årets resultat  
-56  
-224  
879  
3.514  
Årets pengestrømme  
-394  
-1.576  
73  
293  
Egenkapital pr. 31. december  
57.074  
228.297  
53.588  
214.350  
Langfristede forpligtelser  
273.171  
230.816  
Kortfristede forpligtelser  
81.447  
63.759  
Balance sum pr. 31. december  
582.915  
508.925  
NOTE 14  
RESULTAT PR. AKTIE  
t.kr.  
2024  
2023  
PARKEN Sport & Entertainment koncernens andel af årets  
resultat resultat:  
229.993  
334.150  
Gennemsnitligt antal aktier noteret på NASDAQ Copenhagen  
9.875.200  
9.875.200  
Gennemsnitligt antal egne aktier  
-105.689  
-105.689  
Gennemsnitligt antal aktier i omløb  
9.769.511  
9.769.511  
Gennemsnitligt antal aktier udvandet  
9.769.511  
9.769.511  
Resultat pr. aktie  
Resultat pr. aktie (EPS) á 20 kr.  
23,54  
34,20  
Resultat pr. aktie udvandet (EPS-D) á 20 kr.  
23,54  
34,20  
NOTE 13  
MINORITETSINTERESSER  
PARKEN Sport & Entertainment A/S ejer 75 % af Lalandia Søndervig A/S, og der er således  
minoritetsinteresser på 25 %. Lalandia Søndervig A/S har sammen med dets helejede  
datterselskaber, Holmlands Klit Golf A/S og Beach Bowl A/S, hjemsted i Ringkøbing-Skjern  
kommune.  
 
116  
NOTER  
NOTE 15  
IMMATERIELLE AKTIVER  
Andre  
Kontrakt- immaterielle  
t.kr.  
Goodwill  
rettigheder  
aktiver  
I alt  
Kostpris 1. januar 2024  
80.344  
458.874  
13.953  
553.171  
Tilgang  
0
212.032  
2.367  
214.399  
Afgang  
0
-147.868  
-574  
-148.443  
Kostpris 31. december 2024  
80.344  
523.038  
15.746  
619.127  
Amortiseringer og nedskrivninger 1. januar 2024  
0
186.640  
13.163  
199.803  
Årets amortiseringer  
0
113.241  
546  
113.787  
Årets nedskrivninger *)  
1.173  
7.128  
0
8.301  
Afgang  
0
-88.763  
-576  
-89.339  
Amortiseringer og nedskrivninger 31. december 2024  
1.173  
218.246  
13.133  
232.552  
Regnskabsmæssig værdi 31. december 2024  
79.171  
304.792  
2.613  
386.575  
Kostpris 1. januar 2023  
80.344  
432.047  
13.605  
525.996  
Tilgang  
0
164.535  
348  
164.883  
Afgang  
0
-137.708  
0
-137.708  
Kostpris 31. december 2023  
80.344  
458.874  
13.953  
553.171  
Amortiseringer og nedskrivninger 1. januar 2023  
0
189.107  
12.091  
201.198  
Årets amortiseringer  
0
105.565  
1.072  
106.637  
Årets nedskrivninger *)  
0
2.824  
0
2.824  
Afgang  
0
-110.856  
0
-110.856  
Amortiseringer og nedskrivninger 31. december 2023  
0
186.640  
13.163  
199.803  
Regnskabsmæssig værdi 31. december 2023  
80.344  
272.234  
790  
353.368  
*) Kontraktrettigheder er nedskrevet til forventet salgsværdi.  
 
117  
NOTER  
NOTE 15  
(FORTSAT)  
LALANDIA RØDBY  
Goodwill knyttet til Lalandia i Rødby udgør 79,2 mio. kr. (79,2 mio. kr. pr. 31. de-  
cember 2023). Der er ikke identificeret nedskrivningsbehov efter årets gennemførte  
nedskrivningstest.  
De væsentligste parametre ved fastlæggelse af pengestrømmene er antal solgte bolig-  
døgn/persondøgn, gennemsnitspris pr. boligdøgn og tilkøb pr. gæst.  
Værdiansættelsesmodellen er baseret på en mindre stigning i antal boligdøgn set i forhold  
til 2024. For 2025-2027 er forudsat et årligt gennemsnit på 127.300 boligdøgn for 2028 og  
2029 simpelt fremskrevet (2024: 126.300).  
Udviklingen i boligdøgnsprisen, tilkøb pr. gæst og omkostninger forventes i 2025-2027  
samlet øget med den generelle prisudvikling for 2028 og 2029 simpelt fremskrevet. Gen-  
nemsnitlig omsætning pr. boligdøgn forventes i 2025-2027 at udgøre 2.453 kr. for 2028  
og 2029 simpelt fremskrevet (2024: 2.318 kr.), mens tilkøb pr. gæst forventes at udgøre  
280 kr. (2024: 258 kr.).  
Forudsætningerne er baseret på virksomhedens historik og forventninger til fremtidig  
prisudvikling, herunder en ikke ubetydelig udlejning til ansatte der arbejder på Femern  
tunnelprojektet. Ved opgørelse af nytteværdien er anvendt en diskonteringsfaktor før skat  
på 9,43 % (10,05 % pr. 31. december 2023). Diskonteringsfaktoren efter skat udgør 7,53 %  
(8,00 % pr. 31. december 2023).  
Ingen kontrakter udgør enkeltvis over 25 % af den regnskabsmæssige værdi af kontraktret-  
tigheder pr. 31. december 2024. Der er i 2024 foretaget nedskrivninger på 7,1 mio. kr. på  
kontraktrettigheder for spillere der ikke indgik i de fremtidige planer (2023: 2,8 mio. kr.).  
Alle immaterielle aktiver eksklusiv goodwill antages at have begrænset levetid.  
GOODWILL  
Goodwill er allokeret til følgende pengestrømsfrembringende enheder:  
t.kr.  
2024  
2023  
Lalandia (Rødby)  
79.171  
79.171  
Parken  
0
1.173  
79.171  
80.344  
Ledelsen har testet den regnskabsmæssige værdi af goodwill for nedskrivningsbehov på  
baggrund af forventningerne til fremtiden i de pågældende virksomheder (pengestrøms-  
frembringende enheder). Der er i den forbindelse konstateret et nedskrivningsbehov på 1,2  
mio. kr. (2023: nedskrivningsbehov på 0,0 mio. kr.).  
Forventningerne er baseret på bestyrelsesgodkendte budgetter for 2025 og fremskrivnin-  
ger i estimatperioden (2–5 år) udarbejdet ud fra en nytteværdibetragtning (value in use).  
Væksten i terminalperioden er vurderet til 2 % (2023: 2 %).  
 
118  
NOTER  
NOTE 16  
MATERIELLE AKTIVER (2024)  
Andre  
Stadion-  
Øvrige  
Grunde og  
anlæg,  
Aktiver  
Investerings-  
anlægget  
grunde og  
bygninger driftsmateriel  
under  
t.kr.  
ejendomme  
Parken  
bygninger  
i alt  
og inventar  
opførelse  
I alt  
Kostpris 1. januar 2024  
535.670  
618.300  
1.709.144  
2.863.114  
288.291  
18.495  
3.169.900  
Reklassifikation  
120  
54  
23  
197  
-12.338  
-378  
-12.519  
Tilgang  
0
0
2.683  
2.683  
3.809  
78.280  
84.772  
Tilgang ved køb af virksomhed  
0
0
7.909  
7.909  
0
0
7.909  
Overført  
0
16.842  
19.051  
35.893  
27.352  
-63.245  
0
Afgang  
0
0
-730  
-730  
-8.786  
-4.680  
-14.196  
Kostpris 31. december 2024  
535.790  
635.196  
1.738.080  
2.909.066  
298.328  
28.472  
3.235.866  
Af- og nedskrivninger 1. januar 2024  
0
223.893  
422.751  
646.644  
189.026  
0
835.670  
Tilbageførte nedskrivninger  
0
1.770  
-1.889  
-119  
-12.196  
0
-12.315  
Reklassifikation  
0
0
5.214  
5.214  
0
0
5.214  
Afskrivninger  
0
14.308  
46.710  
61.018  
20.012  
0
81.030  
Nedskrivninger  
0
0
5.660  
5.660  
0
0
5.660  
Tilbageførsel af- og nedskrivninger  
0
0
-10.642  
-10.642  
0
0
-10.642  
Afgang  
0
0
0
0
-7.229  
0
-7.229  
Af- og nedskrivninger 31. december 2024  
0
239.971  
467.804  
707.775  
189.613  
0
897.388  
Dagsværdireguleringer 1. januar 2024  
38.549  
0
0
38.549  
0
0
38.549  
Reklassifikation  
-120  
0
0
-120  
0
0
-120  
Dagsværdireguleringer  
-20.100  
0
0
-20.100  
0
0
-20.100  
Dagsværdireguleringer 31. december 2024  
18.329  
0
0
18.329  
0
0
18.329  
Regnskabsmæssig værdi 31. december 2024  
554.119  
395.225  
1.270.276  
2.219.620  
108.715  
28.472  
2.356.807  
 
119  
NOTER  
NOTE 16  
(FORTSAT)  
INVESTERINGSEJENDOMME  
Investeringsejendomme er indregnet til dagsværdi (niveau 3 i dagsværdihierarkiet).  
Dagsværdien er opgjort ved brug af en DCF-model (ved brug af ikke-inflationskorrigerede  
pengestrømme og et ikke-inflationskorrigeret afkastkrav) samt et afkastkrav på 5,50 %  
(2023: 5,13 %), svarende til afkastkravet for tilsvarende ejendomme i området. De tilbage-  
diskonterede pengestrømme er opgjort med udgangspunkt i forventede gennemsnitlige  
lejeindtægter på ca. kr. 1.680 pr. kvm (2023 kr. 1.638 pr. kvm) (væsentligste ikke obser-  
verbare input) reduceret for nuværende tomgang og med fradrag for udlejers andel af  
driftsomkostninger. Den nuværende gennemsnitlige lejeindtægt pr. kvm udgør i 2024 kr.  
1.635 (2023: kr. 1.576).  
Værdiansættelsen er baseret på, at tomgang løbende udgør 6,0 % (2023: 6,0 %). Den nu-  
værende tomgang udgør 2,7 % (2023: 0,8 %). Endvidere er værdiansættelsen baseret på, at  
der gælder særlige skatteafskrivningsregler for ejendomme omfattet af hjemfaldspligt, og  
i dagsværdiberegningen for 2024 er indregnet effekt heraf med 31 mio. kr. (2023: 35 mio.  
kr.). Under de nuværende ejerforhold er kontorejendommene fritaget for visse offentlige  
afgifter. Såfremt et eller flere af kontortårnene sælges separat, effektueres disse afgifter,  
som forøger driftsomkostningerne, hvilket er indregnet i værdiansættelsen.  
Den foretagne dagsværdiberegning har givet anledning til en værdiregulering i 2024 på  
-20,1 mio. kr. (2023: -37,7 mio. kr.). Der har ikke været anvendt valuar ved dagsværdibe-  
regningen. Ved en stigning i afkastprocenten på 0,5 %-point vil ejendommenes dagsværdi  
falde med 32 mio. kr. (2023: 43 mio. kr.). Omvendt vil et fald i afkastprocenten på 0,5  
%-point medføre en stigning i dagsværdien på 35 mio. kr. (2023: 48 mio. kr.).  
Ved en stigning i tomgangen på 1 %-point vil ejendommenes dagsværdi falde med 6 mio.  
kr. (2023: 6 mio.kr.). Omvendt vil et fald i tomgangen på 1 %-point medføre en stigning i  
dagsværdien på 6 mio. kr. (2023: 6 mio. kr.). En ændring i den gennemsnitlige lejeindtægt  
pr. kvm på kr. 10 vil medføre en ændring i ejendommenes dagsværdi på 3,5 mio. kr. (2023:  
5 mio. kr.).  
Selskabet har indgået 47 (2023: 43) eksterne erhvervsudlejningskontrakter med en gen-  
nemsnitlig restløbetid på 9 måneder (2023: 14 måneder) og med en årlig lejeindtægt på  
42,2 mio. kr. (2022: 40,7 mio. kr.).  
DE UOPSIGELIGE LEJEINDTÆGTER ER SOM FØLGER:  
t.kr.  
2024  
2023  
0-1 år  
23.589  
32.161  
1-2 år  
4.181  
8.682  
2-3 år  
3.918  
4.018  
3-4 år  
3.595  
3.671  
4-5 år  
3.558  
3.315  
> 5 år  
7.595  
9.644  
46.436  
61.491  
STADIONANLÆGGET OG KONTRAKTRETTIGHEDER  
Den afgørende forudsætning for nedskrivningstesten på stadionanlægget og kontraktret-  
tigheder er deltagelse i League Phase i UEFA Champions League en gang, deltagelse i  
League Phase i UEFA Europa League tre gange og deltagelse i League Phase i UEFA Con-  
ference League en gang inden for hver fem-årig periode.  
Den forudsatte levetid for stadion og egne kontorarealer svarer maksimalt til restperioden  
indtil tidspunktet for hjemfaldspligt i 2060.  
 
120  
NOTER  
NOTE 16  
(FORTSAT)  
MATERIELLE AKTIVER (2023)  
Andre  
Stadion-  
Øvrige  
Grunde og  
anlæg,  
Aktiver  
Investerings-  
anlægget  
grunde og  
bygninger driftsmateriel  
under  
t.kr.  
ejendomme  
Parken  
bygninger  
i alt  
og inventar  
opførelse  
I alt  
Kostpris 1. januar 2023  
539.847  
618.300  
1.635.401  
2.793.548  
250.126  
54.999  
3.098.673  
Reklassifikation  
0
0
-8.033  
-8.033  
9.152  
0
1.119  
Tilgang  
2.262  
0
13.449  
15.711  
4.596  
80.722  
101.029  
Overført  
-6.439  
0
69.319  
62.880  
26.740  
-89.620  
0
Afgang  
0
0
-992  
-992  
-2.323  
-27.606  
-30.921  
Kostpris 31. december 2023  
535.670  
618.300  
1.709.144  
2.863.114  
288.291  
18.495  
3.169.900  
Af- og nedskrivninger 1. januar 2023  
0
209.215  
372.657  
581.872  
178.324  
14.477  
774.673  
Tilbageførte nedskrivninger  
0
0
-36  
-36  
-2.242  
-27.606  
-29.884  
Reklassifikation  
0
0
5.675  
5.675  
-5.675  
0
0
Afskrivninger  
0
14.678  
44.455  
59.133  
18.619  
0
77.752  
Nedskrivninger  
0
0
0
0
0
13.129  
13.129  
Afgang  
0
0
0
0
0
0
0
Af- og nedskrivninger 31. december 2023  
0
223.893  
422.751  
646.644  
189.026  
0
835.670  
Dagsværdireguleringer 1. januar 2023  
77.387  
0
0
77.387  
0
0
77.387  
Reklassifikation  
-1.119  
0
0
-1.119  
0
0
-1.119  
Dagsværdireguleringer  
-37.719  
0
0
-37.719  
0
0
-37.719  
Dagsværdireguleringer 31. december 2023  
38.549  
0
0
38.549  
0
0
38.549  
Regnskabsmæssig værdi 31. december 2023  
574.219  
394.407  
1.286.393  
2.255.019  
99.265  
18.495  
2.372.779  
 
121  
NOTER  
NOTE 17  
LEASING  
t.kr.  
2024  
2023  
LEASINGAKTIVER  
Balance 1. januar  
11.160  
6.654  
Regulering primo  
297  
0
Tilgang  
3.244  
9.009  
Afgang  
0
-390  
Afskrivninger  
-4.038  
-4.113  
Balance 31. december  
10.663  
11.160  
LEASINGFORPLIGTELSER  
Forfald af leasingforpligtelser  
Under 1 år  
4.741  
3.846  
Mellem 1 til 3 år  
6.846  
6.319  
Mellem 3 til 5 år  
696  
2.171  
Over 5 år  
0
4
I alt  
12.283  
12.340  
NOTE 18  
ANDRE KAPITALANDELE  
t.kr.  
2024  
2023  
Unoterede aktier  
13  
13  
Andre kapitalandele  
13  
13  
NOTE 19  
VAREBEHOLDNINGER  
t.kr.  
2024  
2023  
Grunde og bygninger  
144.516  
43.670  
Øvrige handelsvarer (merchandise- og forbrugsvarer)  
39.120  
55.662  
Varebeholdninger i alt  
183.636  
99.332  
Grunde og bygninger omfatter kostprisen for feriehuse, ubenyttede grundarealer samt  
byggeretter ved Lalandia i Billund og Lalandia Søndervig.  
Varebeholdninger, der forventes anvendt efter 12 måneder, udgør 72,8 mio. kr. (2023:  
43,7 mio. kr.) og er relateret til grundarealer samt byggeretter ved Lalandia i Billund og  
Lalandia Søndervig.  
LEASINGFORPLIGTELSER INDREGNET I BALANCEN  
Kortfristet  
4.367  
3.435  
Langfristet  
6.663  
8.003  
I alt  
11.030  
11.438  
BELØB INDREGNET I RESULTATOPGØRELSEN  
Renteomkostninger relateret til leasingforpligtelser  
462  
450  
 
122  
NOTER  
NOTE 20  
TILGODEHAVENDER  
t.kr.  
2024  
2023  
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser  
42.363  
59.859  
Tilgodehavender fra salg af kontraktrettigheder  
293.984  
167.876  
Tilgodehavender fra deltagelse i fodboldturneringer  
samt TV-penge m.v.  
17.830  
119.393  
Tilgodehavende moms m.v.  
9.197  
8.224  
Andre tilgodehavender  
58.866  
80.418  
Tilgodehavender i alt  
422.240  
435.770  
Forfaldstidspunkterne for tilgodehavender  
forventes at blive:  
0-1 år  
253.516  
368.923  
1-5 år  
168.724  
66.847  
> 5 år  
0
0
Tilgodehavender 31. december  
422.240  
435.770  
Nedskrivninger, der er indeholdt i ovenstående tilgodehavender, har udviklet sig som  
følger:  
t.kr.  
2024  
2023  
1. januar  
940  
869  
Nedskrivninger i året  
31  
66  
Realiseret i året  
-345  
-200  
Tilbageført  
-513  
206  
31. december  
113  
941  
Der henvises i øvrigt til koncernregnskabets note 32 (finansielle instrumenter og finansielle  
risici) for en yderligere beskrivelse af kreditkvalitet og kreditrisiko.  
 
123  
NOTER  
NOTE 21  
AKTIEKAPITAL  
t.kr.  
2024  
2023  
2022  
2021  
2020  
Aktiekapital 1. januar og 31. december  
197.504  
197.504  
197.504  
197.504  
197.504  
Egne aktier 1. januar og 31. december  
-2.114  
-2.114  
-2.114  
-2.114  
-2.114  
Aktiekapital i omløb  
195.390  
195.390  
195.390  
195.390  
195.390  
Antal stk.  
Nominel værdi (t.kr.)  
% af selskabskapital  
t.kr.  
2024  
2023  
2024  
2023  
2024  
2023  
Egne aktier 1. januar og  
31. december  
105.689  
105.689  
2.114  
2.114  
1,1  
1,1  
Antallet af udstedte aktier udgør 9.875.200 stk. á nom. 20 kr. Alle aktier er fuldt indbetalt.  
KAPITALSTYRING  
Ledelsen vurderer løbende behovet for tilpasning af kapitalstrukturen. Egenkapitalens  
andel af de samlede aktiver udgjorde ved udgangen af regnskabsåret 40,0 % (37,2 % pr. 31.  
december 2023). Kapitalstyringen varetages for koncernen som helhed.  
UDBYTTE  
Der indstilles til udbyttebetaling på DKK 10 pr. aktie for regnskabsåret 2024 (2023: kr. 10),  
svarende til 98.752 t.kr.  
 
124  
NOTER  
NOTE 22  
UDSKUDT SKAT  
t.kr.  
2024  
2023  
Udskudt skat 1. januar  
265.549  
269.233  
Tilgang ved køb  
7.236  
0
Årets regulering af udskudt skat  
26.119  
-1.691  
Regulering udskudt skat tidligere år  
-11.665  
0
Reklassifikation til skyldig skat  
0
-1.993  
Udskudt skat 31. december  
287.239  
265.549  
Årets regulering fordeles således:  
Indregnet i resultatopgørelsen  
14.454  
-1.691  
Indregnet i anden totalindkomst  
0
0
14.454  
-1.691  
Udskudt skat fordeles således:  
Immaterielle aktiver  
-1.517  
-1.406  
Materielle aktiver  
283.938  
276.896  
Kortfristede aktiver  
7.163  
0
Hensatte forpligtelser m.v.  
-1.177  
-3.099  
Skattemæssige underskud m.v.  
-1.168  
-6.842  
287.239  
265.549  
Udskudt skat (forpligtelse)  
287.239  
265.549  
287.239  
265.549  
Udskudte skatteaktiver, der ikke er indregnet i balancen  
Udskudte skatteaktiver, der ikke er indregnet vedrører:  
Skattemæssige underskud til fremførelse  
1.030  
1.060  
De ikke indregnede skattemæssige underskud, der kan fremføres uendeligt, kan ikke  
udnyttes i koncernens sambeskatning, og det vurderes for nærværende ikke sandsynligt,  
at de kan realiseres indenfor overskuelig fremtid.  
 
125  
NOTER  
NOTE 23  
HENSATTE FORPLIGTELSER (2024)  
Betingede  
bonus-  
t.kr.  
aftaler  
Hensatte forpligtelser 1. januar  
26.609  
Årets hensættelse  
21.370  
Anvendt i året  
-23.438  
Tilbageførte hensættelser  
-3.002  
Hensatte forpligtelser 31. december  
21.539  
Forfaldstidspunkterne for hensatte forpligtelser forventes at blive:  
0-1 år  
13.041  
1-5 år  
8.498  
> 5 år  
0
Hensatte forpligtelser 31. december  
21.539  
HENSATTE FORPLIGTELSER (2023)  
Betingede  
bonus-  
t.kr.  
aftaler  
Hensatte forpligtelser 1. januar  
9.866  
Årets hensættelse  
36.408  
Anvendt i året  
-6.701  
Tilbageførte hensættelser  
-12.964  
Hensatte forpligtelser 31. december  
26.609  
Forfaldstidspunkterne for hensatte forpligtelser forventes at blive:  
0-1 år  
12.764  
1-5 år  
13.845  
> 5 år  
0
Hensatte forpligtelser 31. december  
26.609  
NOTE 24  
KREDITINSTITUTTER  
t.kr.  
2024  
2023  
Gæld til kreditinstitutter er indregnet således i balancen:  
Langfristede forpligtelser  
1.170.736  
1.216.660  
Kortfristede forpligtelser  
113.342  
72.259  
Gæld i alt  
1.284.078  
1.288.919  
Dagsværdi  
1.305.377  
1.237.555  
Nominel værdi  
1.331.893  
1.284.114  
Forfaldstidspunkterne for gældsforpligtelserne er som følger:  
0-1 år  
113.342  
72.259  
1-3 år  
138.740  
126.285  
3-5 år  
104.071  
133.127  
> 5 år  
927.925  
957.248  
1.284.078  
1.288.919  
Til dækning af renterisici har koncernen indgået en renteswap, jf. koncernregnskabets  
note 32.  
 
126  
NOTER  
NOTE 24  
(FORTSAT)  
Koncernen har følgende lån og kreditter:  
Effektiv rente %  
Regnskabsmæssig værdi  
Dagsværdi  
Lån  
Udløb Fast/variabel  
2024  
2023  
2024  
2023  
2024  
2023  
DKK  
2024  
Variabel  
5.80  
14.519  
14.519  
DKK  
2035  
Variabel  
4.93  
18.242  
18.351  
DKK  
2038  
Variabel  
4.91  
71.354  
71.652  
DKK  
2038  
Variabel  
4.99  
60.615  
60.895  
DKK  
2039  
Fast  
1.56  
140.233  
118.188  
DKK  
2040  
Variabel *)  
5.30  
544.909  
541.980  
DKK  
2040  
Fast  
1.76  
210.057  
177.246  
DKK  
2042  
Variabel *)  
4.60  
228.990  
234.724  
DKK  
2025  
Variabel  
4.57  
66.513  
66.513  
DKK  
2025  
Variabel  
5.14  
40.736  
40.736  
DKK  
2043  
Variabel  
3.73  
367.921  
378.120  
DKK  
2044  
Variabel  
3.66  
107.636  
107.971  
DKK  
2042  
Variabel *)  
3.55  
220.558  
226.010  
DKK  
2044  
Variabel  
3.56  
246.022  
246.760  
DKK  
2043  
Variabel  
3.86  
97.388  
99.364  
DKK  
2044  
Variabel  
3.66  
18.548  
18.605  
DKK  
2043  
Variabel  
3.83  
118.755  
121.298  
1.284.078  
1.288.919  
1.305.377  
1.237.555  
*) Renten
er delvist sikret ved renteswap, som nærmere beskrevet i koncernregnskabets note 32.  
NOTE 25  
ANDEN GÆLD  
t.kr.  
2024  
2023  
Skyldig anskaffelsessum vedr. køb af kontraktrettigheder  
51.337  
30.604  
Feriepengeforpligtelser  
19.040  
23.896  
Anden gæld i alt  
70.377  
54.500  
 
127  
NOTER  
NOTE 26  
LEVERANDØRGÆLD OG ANDRE GÆLDSFORPLIGTELSER  
t.kr.  
2024  
2023  
Leverandørgæld  
94.554  
79.443  
Skyldig anskaffelsessum vedr. køb af kontraktrettigheder  
89.795  
85.244  
Feriepengeforpligtelse  
17.056  
9.761  
Momsafregning  
8.965  
30.006  
Formidlingsaftaler/udlejning (feriehuse)  
57.490  
35.059  
A-skat m.v.  
312  
40.635  
Offentlige COVID-19 lån  
0
20.100  
Skyldige omkostninger  
38.005  
40.960  
Øvrige poster  
28.561  
24.748  
Leverandørgæld og andre gældsforpligtelser i alt  
334.738  
365.956  
NOTE 28  
EVENTUALAKTIVER, FORPLIGTELSER, KONTRAKTLIGE FORPLIGTELSER OG  
SIKKERHEDSSTILLELSER  
Eventualaktiver  
Kontraktrettigheder  
Til enkelte salg af kontraktrettigheder knytter sig betalinger, der først effektueres, når og  
såfremt en række betingelser er opfyldt. Indtægter herfra indregnes, når betingelserne  
herfor er opfyldt. Ikke-indregnede kontraktuelle eventualaktiver udgjorde pr. 31. december  
2024 i niveauet 108,8 mio. kr. (2023: 47 mio. kr.)  
Eventualforpligtelser  
Stadionanlæg m.v.  
Der påhviler hjemfaldspligt på stadionanlæg og tilhørende kontortårne. Hjemfaldspligten  
effektueres 15. november 2060.  
Kaution  
Moderselskabet og datterselskaberne F.C. København P/S, Lalandia Billund A/S, Lalandia  
A/S og Parken Ejendomme A/S har stillet gensidige selvskyldnerkautioner over for koncer-  
nens hovedbankforbindelse. Moderselskabet har desuden stillet forholdsmæssig selvskyld-  
nerkaution for Lalandia Søndervig A/S svarende til moderselskabets ejerandel.  
Retssager og tvister  
Koncernen er part i enkelte tvister. Det er ledelsens opfattelse, at udfaldet heraf ikke væ-  
sentligt vil påvirke koncernens finansielle stilling ud over de tilgodehavender og forpligtel-  
ser, der er indregnet i balancen pr. 31. december 2024.  
Kontraktrettigheder  
Til enkelte køb af kontraktrettigheder knytter sig betalinger, der først effektueres, når og  
såfremt en række betingelser er opfyldt. Udgifter i forbindelse hermed indregnes over  
kontraktperioden. Ikke-indregnede kontraktuelle forpligtelser for spillere m.fl. i F.C. Køben-  
havn udgjorde 472,1 mio. kr. pr. 31. december 2024 (415,1 mio. kr. pr. 31. december 2023).  
Kontrakterne udløber i perioden 2025-2029 (2024-2028 pr. 31. december 2023). Enkelte  
kontraktrettigheder indeholder bestemmelser om deling af salgssummer ved eventuelle  
fremtidige salg.  
NOTE 27  
KONTRAKTFORPLIGTELSER  
t.kr.  
2024  
2023  
Forudbetalinger fra samarbejdspartnere m.v.  
22.818  
36.342  
Forudbetalte lejeindtægter  
4.537  
22.244  
Forudbetalte provisioner  
38.824  
42.673  
Gavekort og tilgodebeviser  
10.487  
2.186  
Kontraktforpligtelser i alt  
76.666  
103.445  
I løbet af 2024 er der indregnet 102,4 mio. kr. i omsætningen, som indgik i sidste  
års kontraktforpligtelse (2023: 72,7 mio. kr.).  
 
128  
NOTER  
NOTE 28  
NOTE 30  
ÆNDRING I DRIFTSKAPITAL  
t.kr.  
2024  
2023  
Varebeholdninger  
-84.305  
-12.211  
Tilgodehavender m.v.  
14.181  
-92.054  
Leverandørgæld, anden gæld m.v.  
-63.067  
49.539  
Ændring i driftskapital i alt  
-133.191  
-54.726  
(FORTSAT)  
SIKKERHEDSSTILLELSER  
Følgende aktiver er stillet til sikkerhed for kreditinstitutter:  
t.kr.  
2024  
2023  
Regnskabsmæssig værdi  
Grunde og bygninger samt investeringsejendomme  
2.219.622  
2.134.239  
2.219.622  
2.134.239  
Tilhørende gæld til kreditinstitutter udgør pr. 31. december  
1.284.078  
1.288.919  
NOTE 29  
PENGESTRØM FRA PRIMÆR DRIFT FØR ÆNDRING I DRIFTSKAPITAL  
t.kr.  
2024  
2023  
Primært resultat før amortiseringer og transferaktiviteter  
112.683  
415.386  
Reguleringer for ikke-likvide driftsposter m.v.:  
Afskrivninger  
81.259  
94.946  
Værdiregulering af investeringsejendomme  
20.100  
37.719  
Andre ikke-kontante driftsposter, netto  
-1.553  
-9.567  
Pengestrøm fra primær drift før ændring i driftskapital i alt  
212.489  
538.484  
 
129  
NOTER  
NOTE 31  
FINANSIELLE POSTER I PENGESTRØMSOPGØRELSEN  
Årets Ikke
kontante  
t.kr.  
2023 pengestrømme
bevægelser  
2024  
Kreditinstitutter, langfristede  
gældsforpligtelser  
1.216.660  
-40.949  
-4.975 1.170.736  
Kreditinstitutter, kortfristede  
gældsforpligtelser  
72.259  
41.083  
113.342  
Deposita  
16.791  
2.275  
0
19.066  
Anden gæld  
54.500  
0
15.877  
70.377  
1.360.210  
2.409  
10.902 1.373.521  
Årets Ikke
kontante  
t.kr.  
2022 pengestrømme bevægelser  
2023  
Kreditinstitutter, langfristede  
gældsforpligtelser  
1.290.987  
-56.572  
-17.755 1.216.660  
Kreditinstitutter, kortfristede  
gældsforpligtelser  
68.173  
-13.115  
17.201  
72.259  
Deposita  
17.919  
-1.128  
0
16.791  
Anden gæld  
25.776  
0
28.724  
54.500  
1.402.855  
-70.815  
28.170 1.360.210  
Finansielle risici  
Renterisici  
Koncernen er som følge af sin drift, investeringer og finansiering eksponeret over for æn-  
dringer i renteniveauet. Via begrænset brug af afledte finansielle instrumenter omlægges  
et variabelt forrentet lån til en fast rente, således at der sker en begrænsning af renterisi-  
koen. Der foretages en konkret vurdering af behovet for anvendelse af regnskabsmæssig  
sikring vedrørende renterisici.  
En stigning i renteniveauet på 1 %-point p.a. i forhold til balancedagens renteniveau ville alt  
andet lige have haft en negativ indvirkning på resultat efter skat og egenkapital på 9 mio.  
kr. (2023: 5 mio. kr.). Et fald i renteniveauet ville have haft en tilsvarende positiv indvirkning.  
Beregningerne er foretaget under hensyntagen til rentebetalingerne i de indgåede ren-  
teswaps. Der er ikke korrigeret for afdrag, låneoptagelse og effekt på markedsværdien af  
renteswaps ved beregningerne.  
Dagsværdien af den på balancedagen udestående renteswaps udgør 23.370 t.kr. (31. de-  
cember 2023: 66.847 t.kr.). De bagvedliggende renteswaps er følgende:  
Hovedstol  
Dagsværdi  
Effektiv  
Valuta  
i 1.000  
i t.kr.  
Udløbsår  
rente  
31. december 2024  
DKK  
206.271  
23.370  
2032  
0.21%  
23.370  
31. december 2023  
DKK  
142.836  
12.589  
2030  
0,05 %  
DKK  
75.139  
7.422  
2031  
0,09 %  
DKK  
181.457  
15.993  
2030  
0,05 %  
DKK  
218.250  
30.843  
2032  
0,21 %  
66.847  
NOTE 32  
RENTERISICI M.V. SAMT ANVENDELSE AF AFLEDTE FINANSIELLE INSTRUMENTER  
Koncernens risikostyringspolitik  
Det er koncernens politik ikke at foretage spekulation i finansielle risici. Koncernens finan-  
sielle styring retter sig således alene mod styring af finansielle risici vedrørende drift og  
finansiering. Vedrørende beskrivelse af anvendt regnskabspraksis og metoder henvises til  
omtale under anvendt regnskabspraksis.  
 
130  
NOTER  
NOTE 32  
(FORTSAT)  
Koncernen har variabelt forrentede lån samt en renteswap, som betyder, at gæld til  
kreditinstitutter på i alt 220,3 mio. kr. pr. 31. december 2024 er baseret på en fast rente.  
Den øvrige del af gælden pr. 31. december 2024, i alt 1.063,7 mio. kr., er baseret på  
variabel rente.  
Dette svarer til, at i alt 17,2 % af den samlede gæld er baseret på fast rente (31. december  
2023: 81,7 %). Der henvises i øvrigt til koncernregnskabets note 24.  
Renteswap er regnskabsmæssigt behandlet som sikring af de fremtidige pengestrømme  
på de underliggende lån, og ændringer i dagsværdien er derfor ført direkte i egenkapitalen.  
Der er i 2024 indregnet 10,3 mio. kr. direkte i egenkapitalen (negativ dagsværdiregulering  
før skat).  
Tilgode-  
Tabs-  
havende  
Forventet  
t.kr.  
procent  
beløb  
tab  
Total  
Ej forfalden  
0%  
416.481  
0
416.481  
Forfalden med 1 til 30 dage  
0%  
17.726  
0
17.726  
Forfalden med 31 til 90 dage  
10%  
1.737  
174  
1.563  
Forfalden med mere end 90 dage  
100%  
678  
678  
0
31. december 2023  
436.622  
852  
435.770  
Valutarisici  
Vurderingen er, at valutakursrisikoen er begrænset, da koncernen primært har finansielle  
aktiver og forpligtelser i DKK og EUR. Ændringer i valutakurserne vurderes, medmindre der  
er tale om markante kursændringer overfor EUR, at ville have en mindre betydning for de  
regnskabsmæssige resultater.  
Kreditrisici  
Koncernens kreditrisici er begrænsede, da der i høj grad anvendes forudbetalinger fra  
kunder. Langfristede tilgodehavender relaterer sig primært til salg af kontraktrettigheder.  
Disse er vurderet i forhold til den aktuelle tilbagediskonterede værdi.  
Koncernens maksimale kreditrisiko svarer til den regnskabsmæssige værdi på  
tilgodehavender og likvide beholdninger. Tilgodehavender vurderes løbende, og der  
foretages i fornødent omfang nedskrivninger herpå. Koncernen har ikke væsentlige risici  
vedrørende en enkelt kunde eller samarbejdspartner. Der findes ikke øvrige væsentlige  
koncentrationer af kreditrisici. På koncernens tilgodehavender pr. 31. december 2024 er  
der foretaget reservation til imødegåelse af tab med i alt 0,1 mio.kr. (0,9 mio. kr. pr. 31.  
december 2023). Forventet tab på tilgodehavender fra salg ud fra en vægtet tabsprocent  
fordeler sig således:  
LIKVIDITETSMÆSSIGE RISICI  
Koncernen udarbejder månedsvist likviditetsopfølgning og kvartalsvise fremskrivninger til  
brug for styring af likviditetsrisici.  
Ledelsen sikrer derigennem, at der er tilstrækkelige ressourcer til at betale koncernens  
forpligtelser. Koncernens likviditetsreserve består af likvide midler og kreditfaciliteter. Det  
er koncernens målsætning at have et tilstrækkeligt likviditetsberedskab til fortsat at kunne  
disponere hensigtsmæssigt i tilfælde af uforudsete udsving i likviditeten.  
Til bankaftalen er knyttet en ejerskabsbestemmelse, der berettiger hovedbankforbindelsen  
til at opsige bankaftalen, såfremt en ny storaktionær, direkte eller indirekte, opnår kontrol  
med selskabet alene eller sammen med en eller flere af de eksisterende storaktionærer.  
Det er desuden et krav, at de aftalte finansielle covenants overholdes.  
Koncernens lånerammer udgør pr. 31. december 2024 nominelt ca. 1,5 mia. kr. Den  
rentebærende nettogæld pr. 31. december 2024 udgør 1.170,1 mio. kr. (1.153,7 mio. kr. pr.  
31. december 2023). Koncernen har pr. 31. december 2024 en uudnyttet trækningsret på  
166,8 mio. kr., hvorefter likviditetsberedskabet, defineret som den uudnyttede trækningsret  
og likvide beholdninger, udgør 287,4 mio. kr. (348,2 mio. kr. pr. 31. december 2023).  
Det er ledelsens vurdering, at koncernen har et forsvarligt kapitalberedskab.  
Tilgode-  
Tabs-  
havende  
Forventet  
t.kr.  
procent  
beløb  
tab  
Total  
Ej forfalden  
0%  
404.713  
0
404.713  
Forfalden med 1 til 30 dage  
0%  
15.782  
0
15.782  
Forfalden med 31 til 90 dage  
0%  
1.253  
0
1.253  
Forfalden med mere end 90 dage  
19%  
606  
113  
493  
31. december 2024  
422.354  
113  
422.240  
 
131  
NOTER  
NOTE 32  
(FORTSAT)  
KONCERNENS GÆLDSFORPLIGTELSER  
Koncernens gældsforpligtelser forfalder som følger:  
Kontraktlige  
Regnskabs-  
penge-  
Inden  
t.kr.  
mæssig værdi  
strømme  
for 1 år  
1 til 3 år  
3 til 5 år  
Efter 5 år  
2024  
Ikke-afledte finansielle instrumenter  
Kreditinstitutter og banker  
1.284.078  
1.642.835  
89.804  
178.938  
177.716  
1.196.477  
Leasingforpligtelser  
11.030  
12.383  
4.741  
6.846  
696  
0
Anden gæld  
70.377  
70.377  
0
68.385  
1.992  
0
Kontraktforplligtelser  
79.616  
79.616  
76.666  
2.950  
0
0
Leverandørgæld og anden gæld  
334.738  
334.738  
334.738  
0
0
0
31. december 2024  
1.779.839  
2.139.949  
505.949  
257.119  
180.404  
1.196.477  
2023  
Ikke-afledte finansielle instrumenter  
Kreditinstitutter og banker  
1.288.919  
1.685.982  
104.047  
209.827  
207.544  
1.164.564  
Leasingforpligtelser  
11.160  
12.340  
3.846  
6.319  
2.171  
4
Anden gæld  
54.500  
54.500  
0
54.500  
0
0
Kontraktforplligtelser  
103.445  
103.445  
103.445  
0
0
0
Leverandørgæld og anden gæld  
365.956  
365.956  
335.352  
30.604  
0
0
31. december 2023  
1.823.980  
2.222.223  
546.690  
301.250  
209.715  
1.164.568  
 
132  
NOTER  
NOTE 32  
(FORTSAT)  
FINANSIELLE INSTRUMENTER OPGJORT TIL DAGSVÆRDI  
2024  
2023  
Regnskabs-  
Regnskabs-  
mæssig  
mæssig  
t.kr.  
værdi Dagsværdi  
værdi  
Dagsværdi  
Kategorier af finansielle instrumenter  
Andre kapitalandele  
13  
13  
13  
13  
Afledte finansielle instrumenter indgået til sikring af fremtidige pengestrømme  
23.370  
23.370  
66.847  
66.847  
Finansielle aktiver der måles til dagsværdi via totalindkomstopgørelsen  
23.383  
23.383  
66.860  
66.860  
Tilgodehavender fra salg  
422.240  
422.240  
435.770  
435.770  
Kontraktaktiver  
19.422  
19.422  
20.073  
20.073  
Likvide beholdninger  
120.610  
120.610  
135.179  
135.179  
Finansielle aktiver til amortiseret kostpris  
562.272  
562.272  
591.022  
591.022  
Kreditinstitutter  
1.284.078 1.305.377  
1.288.919  
1.237.555  
Deposita  
19.066  
19.066  
16.791  
16.791  
Anden gæld  
70.377  
70.377  
54.500  
54.500  
Kontraktforpligtelser  
79.616  
79.616  
130.445  
103.445  
Leverandørgæld og andre gældsforpligtelser  
334.738  
334.738  
365.956  
365.956  
Finansielle forpligtelser der måles til amortiseret kostpris  
1.787.875 1.809.174  
1.856.611  
1.778.247  
 
133  
NOTER  
NOTE 32  
NOTE 32  
(FORTSAT)  
(FORTSAT)  
AFLEDTE FINANSIELLE INSTRUMENTER  
Rente- og valutaswaps værdiansættes efter almindeligt anerkendte værdiansættelsestek-  
nikker baseret på relevante observerbare swap-kurver samt egen kreditrisiko.  
For oplysninger om opgørelse af dagsværdi på investeringsejendomme henvises til kon-  
cernregnskabets note 16.  
NOTE 33  
NÆRTSTÅENDE PARTER  
PARKEN Sport & Entertainment A/S har ingen nærtstående parter med bestemmende  
indflydelse. PARKEN Sport & Entertainment A/S har registreret følgende aktionærer med 5  
% eller mere af aktiekapitalen:  
ES – PARKEN ApS, Østre Havnevej 2, 2., 5700 Svendborg, 2.944.943 stk. aktier svarende  
til 29,82 % af den samlede kapital.  
Seier Capital A/S, Sankt Annæ Plads 13, 3., 1250 København K, 2.226.936 stk. aktier sva-  
rende til 22,55 % af den samlede kapital.  
SDS Invest 2024 ApS, Ussingvej 29, Ussinggåard, 8723 Løsning, 1.014.352 stk. aktier  
svarende til 10,27 % af den samlede kapital.  
KPS Invest A/S, Humlevej 6, 8240 Risskov 1.014.352 stk. aktier svarende til 10,27 % af den  
samlede kapital.  
Ledelse  
PARKEN Sport & Entertainment-koncernens nærtstående parter med betydelig indflydelse  
omfatter koncernens bestyrelse og direktion og disse personers nære familiemedlemmer.  
Nærtstående parter omfatter desuden virksomheder, hvori denne personkreds har væ-  
sentlige interesser.  
ØVRIGE FINANSIELLE INSTRUMENTER (MÅLES TIL AMORTISERET KOSTPRIS I  
BALANCEN)  
Dagsværdien af lån er værdiansat på baggrund af dagsværdien på de underliggende  
obligationer. Dagsværdien af deposita vurderes tilnærmelsesvis at være lig den regnskabs-  
mæssige værdi.  
Finansielle instrumenter vedrørende salg og køb af varer m.v. med en kort kredittid vurde-  
res at have en dagsværdi, som er lig den regnskabsmæssige værdi. Langfristede tilgodeha-  
vender er vurderet i forhold til tilbagediskonteret værdi.  
DAGSVÆRDIHIERARKI FOR AKTIVER OG PASSIVER, DER MÅLES TIL DAGSVÆRDI  
I BALANCEN  
Ikke-  
Noterede  
Observer-  
observer-  
priser  
bare input  
bare input  
(Niveau 1)  
(Niveau 2)  
(Niveau 3)  
I alt  
2024  
Investeringsejendomme  
0
0
554.119  
554.119  
Afledte finansielle instrumenter  
indgået til sikring af fremtidige  
pengestrømme  
0
23.370  
0
23.370  
I alt  
0
23.370  
554.119  
577.489  
Transaktioner med nærtstående parter  
Selskabet har i 2024 og 2023 ikke købt eller solgt aktier af eller til medlemmer af  
bestyrelsen.  
2023  
Investeringsejendomme  
0
0
574.219  
574.219  
Afledte finansielle instrumenter  
indgået til sikring af fremtidige  
pengestrømme  
0
66.847  
0
66.847  
I alt  
0
66.847  
574.219  
641.066  
 
134  
NOTER  
Bestyrelse og direktion har 14. marts 2025 behandlet og godkendt årsrapporten for 2024  
for PARKEN Sport & Entertainment A/S. Årsrapporten forelægges til PARKEN Sport &  
Entertainment A/S’ aktionærer til godkendelse på den ordinære generalforsamling den 23.  
april 2025.  
NOTE 33  
(FORTSAT)  
Der er i 2024 købt konsulentydelser for 0,4 mio. kr. (2023: 0,6 mio. kr.) hos ES - Parken  
ApS. Bestyrelsesmedlem Erik Skjærbæk er 100 % ejer af ES - Parken ApS.  
Grundlag for udarbejdelse  
Koncernregnskabet præsenteres i danske kroner afrundet til nærmeste 1.000 kr.  
Koncernregnskabet er udarbejdet efter det historiske kostprincip, bortset fra at følgende  
aktiver og forpligtelser, der måles til dagsværdi: derivater, finansielle instrumenter i han-  
delsbeholdning og investeringsejendomme. Langfristede aktiver og afhændelsesgrupper  
bestemt for salg måles til den laveste værdi af regnskabsmæssig værdi før den ændrede  
klassifikation og dagsværdi fratrukket salgsomkostninger. Den anvendte regnskabspraksis,  
som er beskrevet nedenfor, er anvendt konsistent i regnskabsåret og for sammenlignings-  
tallene. For standarder, der implementeres fremadrettet, korrigeres sammenligningstallene  
ikke.  
KB og B 1903 har i henhold til moderselskabets vedtægter ret til at udpege hver ét medlem  
til moderselskabets bestyrelse. PARKEN Sport & Entertainment A/S har indgået aftale med  
B 1903 om benyttelse af spillelicens og med KB om samarbejde i relation til elitesport.  
PARKEN Sport & Entertainment A/S har en række aftaler med KB og B1903 om bl.a. brugs-  
ret af træningsfaciliteter m.v.  
Bestyrelsens og direktionens vederlæggelse fremgår af koncernregnskabets note 7.  
Koncernen har tegnet en bestyrelses- og direktionsansvarsforsikring.  
BESKRIVELSE AF ANVENDT REGNSKABSPRAKSIS  
Koncernregnskabet  
Koncernregnskabet omfatter moderselskabet PARKEN Sport & Entertainment A/S samt  
dattervirksomheder, hvori PARKEN Sport & Entertainment A/S har bestemmende indflydel-  
se på virksomhedens finansielle og driftsmæssige politikker, så der opnås afkast eller andre  
fordele fra dens aktiviteter. Bestemmende indflydelse opnås ved direkte eller indirekte at  
eje eller råde over mere end 50 % af stemmerettighederne eller på anden måde kontrol-  
lere den pågældende virksomhed. Ved vurdering af om PARKEN Sport & Entertainment A/S  
har bestemmende eller betydelig indflydelse tages højde for potentielle stemmerettighe-  
der, der kan udnyttes på balancedagen. En koncernoversigt fremgår af side 4.  
Koncernregnskabet er udarbejdet som et sammendrag af moderselskabets og de enkelte  
dattervirksomheders regnskaber opgjort efter koncernens regnskabspraksis, elimineret for  
koncerninterne indtægter og omkostninger, aktiebesiddelser, interne mellemværender og  
udbytter samt realiserede og urealiserede fortjenester ved transaktioner mellem de kon-  
soliderede virksomheder. Urealiserede tab elimineres på samme måde som urealiserede  
fortjenester, i det omfang de ikke er udtryk for værdiforringelse.  
NOTE 34  
BEGIVENHEDER EFTER BALANCEDAGEN  
Der er ikke indtruffet begivenheder af væsentlig betydning for årsrapportens retvisende  
billede.  
NOTE 35  
ANVENDT REGNSKABSPRAKSIS  
PARKEN Sport & Entertainment A/S er et aktieselskab hjemmehørende i Danmark. Den  
finansielle del af årsrapporten for perioden 1. januar – 31. december 2024 omfatter kon-  
cernregnskab for PARKEN Sport & Entertainment A/S og dets dattervirksomheder (koncer-  
nen) samt separat årsregnskab for moderselskabet.  
Koncernregnskabet for PARKEN Sport & Entertainment A/S for 2024 aflægges i overens-  
stemmelse med IFRS Accounting Standards som godkendt af EU og yderligere krav i  
årsregnskabsloven for klasse D-virksomheder.  
Virksomhedssammenslutninger  
Nyerhvervede eller nystiftede virksomheder indregnes i koncernregnskabet fra overtagel-  
sestidspunktet. Solgte eller afviklede virksomheder indregnes i koncernregnskabet frem til  
afståelsestidspunktet. Sammenligningstal korrigeres ikke for nyerhvervede virksomheder.  
 
135  
NOTER  
NOTE 35  
ANVENDT REGNSKABSPRAKSIS (FORTSAT)  
Ophørte aktiviteter og aktiver bestemt for salg præsenteres særskilt, jf. nedenfor. Ved  
køb af nye virksomheder, hvor PARKEN Sport & Entertainment A/S opnår bestemmende  
indflydelse over den købte virksomhed, anvendes overtagelsesmetoden. De tilkøbte virk-  
somheders identificerbare aktiver, forpligtelser og eventualforpligtelser måles til dagsværdi  
på overtagelsestidspunktet. Identificerbare immaterielle aktiver indregnes, såfremt de kan  
udskilles eller udspringer fra en kontraktlig ret. Der indregnes udskudt skat af de foretagne  
omvurderinger. Overtagelsestidspunktet er det tidspunkt, hvor PARKEN Sport & Enter-  
tainment A/S faktisk opnår kontrol over den overtagne virksomhed. Positive forskelsbeløb  
(goodwill) mellem på den ene side købsvederlaget, værdien af minoritetsinteresser i den  
overtagne virksomhed og dagsværdien af eventuelle tidligere erhvervede kapitalandele,  
og på den anden side dagsværdien af de overtagne identificerbare aktiver, forpligtelser og  
eventualforpligtelser indregnes som goodwill under immaterielle aktiver. Goodwill afskri-  
ves ikke, men testes minimum årligt for nedskrivningsbehov. Første nedskrivningstest ud-  
føres inden udgangen af overtagelsesåret. Ved overtagelsen henføres goodwill til de pen-  
gestrømsfrembringende enheder, der efterfølgende danner grundlag for nedskrivningstest.  
RESULTATOPGØRELSE  
Omsætning  
Omsætningen omfatter periodiserede indtægter fra deltagelse i nationale og internatio-  
nale klubturneringer, entré, TV-aftaler, samarbejdsaftaler, udlejning af stadion og bygnin-  
ger, udlejning af investeringsejendomme (under operationel leasing), Food & Beverage  
og konferencecenter, salg af merchandise, provisioner fra udlejning af feriehuse, salg af  
feriehuse samt detailvaresalg m.v.  
Omsætningen indregnes i den periode som leveringen af ydelsen relaterer sig til eller ved  
salg af varer, herunder salg af feriehuse, ved overgang af kontrollen med varen eller ydel-  
sen til kunden. Kontingenter og sponsorater m.v. periodiseres og indregnes i de perioder,  
de vedrører.  
Omsætningen måles til dagsværdien af det aftalte vederlag ekskl. moms og afgifter op-  
krævet på vegne af tredjepart. Alle former for afgivne rabatter indregnes i omsætningen.  
Afledte finansielle instrumenter  
Afledte finansielle instrumenter indregnes fra handelsdagen og måles i balancen til  
dagsværdi. Positive og negative dagsværdier af afledte finansielle instrumenter indgår på  
særskilte linjer i balancen, og modregning af positive og negative værdier foretages alene,  
når virksomheden har ret til og intention om at afregne flere finansielle instrumenter netto.  
Værdiregulering af investeringsejendomme  
Koncernens investeringsejendomme måles til dagsværdi og værdireguleringerne indreg-  
nes i resultatopgørelsen.  
Eksterne omkostninger  
Eksterne omkostninger omfatter omkostninger medgået til opnåelse af omsætningen  
samt omkostninger til drift af ejendomme, vareforbrug ved salg feriehuse, salg, markeds-  
føring og administration m.v. Investeringsejendommenes driftsomkostninger omfatter  
omkostninger til ejendomsskatter, tomgangsomkostninger, forbrugsafgifter m.v.  
Pengestrømssikring  
Ændringer i den del af dagsværdi af afledte finansielle instrumenter, der er klassificeret  
som og opfylder betingelserne for sikring af fremtidige betalingsstrømme, og som effektivt  
sikrer ændringer i fremtidige pengestrømme, indregnes i anden totalindkomst i en særskilt  
reserve for sikringstransaktioner under egenkapitalen, indtil de sikrede pengestrømme  
påvirker resultatet. På dette tidspunkt reklassificeres gevinst eller tab vedrørende sådanne  
sikringstransaktioner fra anden totalindkomst og indregnes i samme regnskabspost som  
det sikrede. Hvis sikringsinstrumentet ikke længere opfylder kriterierne for regnskabs-  
mæssig sikring, ophører sikringsforholdet fremadrettet. Den akkumulerede værdiændring  
indregnet i anden totalindkomst reklassificeres til resultatopgørelsen, når de sikrede  
pengestrømme påvirker resultatet eller ikke længere er sandsynlige. Den del af værdiregu-  
leringen af et afledt finansielt instrument, som ikke indgår i et sikringsforhold, præsenteres  
under finansielle poster.  
Personaleomkostninger  
Personaleomkostninger omfatter lønninger, gager, herunder performancebetalinger til  
fodboldspillere, som ikke er knyttet til den oprindelige anskaffelse, honorarer samt om-  
kostninger til pension og social sikring, løntab ved udlejning af spillere samt omkostninger  
til indleje af spillere. I personaleomkostninger er fragået indtægter fra udlejning af spillere.  
 
136  
NOTER  
NOTE 35  
ANVENDT REGNSKABSPRAKSIS (FORTSAT)  
Resultat af transferaktiviteter  
Indtægter omfatter beløb opnået ved salg af kontraktrettigheder, herunder efterfølgende  
performancebaserede betalinger, med fradrag af den regnskabsmæssige værdi på salgs-  
tidspunktet, eventuelle salgsomkostninger, herunder honorarer til agenter, solidaritets-  
betalinger til spillerens tidligere klubber m.v. Omkostninger omfatter amortiseringer og  
eventuelle nedskrivninger på kontraktrettigheder, den ikke-amortiserede del af kontrakt-  
rettigheder på salgstidspunktet, præmier til forsikring af spillertrupperne, nedskrivning af  
tilgodehavender fra salg af kontraktrettigheder samt forventede omkostninger til overhol-  
delse af betingede forpligtelser i indgåede kontrakter m.v.  
Kontraktrettighederne amortiseres lineært over kontraktperioderne.  
Skat af årets resultat  
Selskabet er omfattet af reglerne om sambeskatning af PARKEN Sport & Entertainment  
koncernens selskaber. Den aktuelle selskabsskat fordeles ved afregning af sambeskat-  
ningsbidrag mellem de sambeskattede selskaber i forhold til disses skattepligtige indkom-  
ster. De sambeskattede selskaber indgår i acontoskatteordningen. Årets skat, der består  
af årets aktuelle selskabsskat og ændring i udskudt skat, indregnes i årets resultat, anden  
totalindkomst eller direkte i egenkapitalen.  
BALANCE  
Immaterielle aktiver  
Goodwill  
Goodwill indregnes ved første indregning i balancen til kostpris som beskrevet under  
virksomhedssammenslutninger. Efterfølgende måles goodwill til kostpris med fradrag af  
akkumulerede nedskrivninger. Der foretages ikke amortisering af goodwill. Den regnskabs-  
mæssige værdi af goodwill allokeres til koncernens pengestrømsfrembringende enheder  
på overtagelsestidspunktet. Fastlæggelsen af pengestrømsfrembringende enheder følger  
den ledelsesmæssige struktur og interne økonomistyring.  
Resultatandele efter skat i fællesejede virksomheder  
I resultatopgørelsen indregnes koncernens andel af fællesejede virksomheder efter skat.  
Særlige poster  
Indregning og præsentation af særlige poster er vurderet under hensyntagen til posternes  
art, hyppighed, om posterne direkte er knyttet til den ordinære daglige drift samt deres  
likviditetsmæssige effekt.  
Offentlige tilskud indregnes når det er rimelig sandsynligt, at de betingelser der er knyttet  
til tilskuddet kan overholdes og at tilskuddet vil blive modtaget. Offentlige tilskud indreg-  
nes under særlige poster.  
Kontraktrettigheder  
Kontraktrettigheder måles til kostpris med fradrag af akkumulerede amortiseringer og  
eventuelle nedskrivninger. Kostprisen omfatter anskaffelsesprisen og øvrige omkostninger  
direkte tilknyttet anskaffelsen.  
Finansielle indtægter og omkostninger  
Finansielle indtægter og omkostninger indeholder renter, valutakursgevinster og -tab  
vedrørende transaktioner i fremmed valuta samt op- og nedskrivninger vedrørende  
værdipapirer. Desuden indgår amortisering af finansielle aktiver og forpligtelser samt  
tillæg og godtgørelser under acontoskatteordningen m.v. Endvidere medtages æn-  
dringer i dagsværdien af afledte finansielle instrumenter, der ikke kan klassificeres som  
sikringsaftaler.  
Låneomkostninger fra generel låntagning eller lån, der direkte vedrører anskaffelse, opfø-  
relse eller udvikling af kvalificerende aktiver, henføres til kostprisen for sådanne aktiver.  
Kontraktrettighederne amortiseres lineært over kontraktperioderne. Amortiseringerne  
indregnes i resultatopgørelsen i resultat af transferaktiviteter. Til enkelte køb af kontraktret-  
tigheder knytter sig betalinger, der først effektueres, når en række betingelser er opfyldt.  
Udgifter i forbindelse hermed indregnes i resultatopgørelsen i resultat af transferaktiviteter,  
når betingelserne for udbetaling opfyldes.  
Ved forlængelse af en kontrakt i kontraktperioden, ændres amortiseringsperioden i  
overensstemmelse hermed. Fortjeneste og tab ved afhændelse af kontraktrettigheder  
indgår i resultatposten ”Resultat af transferaktiviteter” og opgøres som forskellen mel-  
lem salgsprisen med fradrag af salgsomkostninger og den regnskabsmæssige værdi på  
salgstidspunktet.  
 
137  
NOTER  
NOTE 35  
ANVENDT REGNSKABSPRAKSIS (FORTSAT)  
Andre immaterielle aktiver  
Andre immaterielle aktiver, herunder immaterielle aktiver erhvervet i forbindelse med virk-  
somhedssammenslutninger, omfatter varemærker, kunderelationer og ordrebeholdninger,  
som måles til kostpris med fradrag af amortiseringer. Andre immaterielle aktiver amortise-  
res lineært over den forventede brugstid som udgør op til 10 år.  
Immaterielle aktiver med udefinerbar brugstid amortiseres dog ikke, men testes årligt for  
nedskrivningsbehov.  
Kostprisen tillægges låneomkostninger fra specifik og generel låntagning, der direkte ved-  
rører opførelsen af det enkelte aktiv.  
Efterfølgende omkostninger, f.eks. ved udskiftning af bestanddele af et materielt aktiv,  
indregnes i regnskabsværdi af det pågældende aktiv, når det er sandsynligt, at afholdel-  
sen vil medføre fremtidige økonomiske fordele for koncernen. Indregning af de ud-  
skiftede bestanddele i balancen ophører, og den regnskabsmæssige værdi overføres til  
resultatopgørelsen.  
Alle andre omkostninger til almindelig reparation og vedligeholdelse indregnes i resultat-  
opgørelsen ved afholdelsen. Kostprisen på et samlet aktiv opdeles i separate bestanddele,  
der afskrives hver for sig, hvis brugstiden på de enkelte bestanddele er forskellig. Materielle  
aktiver afskrives lineært over aktivernes forventede brugstid, der udgør:  
Stadionanlægget Parken  
5-62 år  
Øvrige bygninger  
10-50 år  
Vandrutsjebaner  
20 år  
Teleskoptribune  
15 år  
Andre anlæg, driftsmateriel og inventar  
2-24 år  
Grunde afskrives ikke.  
Afskrivningsgrundlaget opgøres under hensyntagen til aktivets scrapværdi og reduceres  
med eventuelle nedskrivninger.  
Scrapværdien fastsættes på anskaffelsestidspunktet og revurderes årligt.  
MATERIELLE AKTIVER  
Investeringsejendomme  
Ejendomme klassificeres som investeringsejendomme, når de besiddes med det formål  
at opnå lejeindtægter og/eller kapitalgevinster. Investeringsejendomme måles ved første  
indregning til kostpris, der omfatter ejendommes anskaffelsespris og omkostninger direkte  
tilknyttet anskaffelsen. Efterfølgende måles investeringsejendomme til dagsværdi. Ændrin-  
ger i salgsværdien indregnes i resultatet som værdiregulering af investeringsejendomme  
og indgår i en særskilt post i det regnskabsår, hvori ændringen opstår.  
Dagsværdi opgøres med en afkastbaseret cash-flow-model (niveau 3 i dagsværdihierar-  
kiet), hvor de fremtidige pengestrømme tilbagediskonteres til nutidsværdi med et givet  
afkastkrav. Afkastkravet fastsættes ejendom for ejendom med udgangspunkt i en kon-  
kret vurdering af ejendommene, hvori blandt andet indgår en vurdering af afkastkrav på  
sammenlignelige ejendomme i samme geografiske område, markedsforhold, tomgang,  
renteudvikling, skattefordel for ejendomme med hjemfaldspligt m.v.  
Realiserede avancer og tab ved salg af investeringsejendomme opgøres som forskellen  
mellem den regnskabsmæssige værdi og salgsprisen og indregnes ligeledes i regnskabs-  
posten værdiregulering af investeringsejendomme.  
Overstiger scrapværdien aktivets regnskabsmæssige værdi, ophører afskrivning. Ved  
ændring i afskrivningsperioden eller scrapværdien indregnes virkningen for afskrivninger  
fremadrettet, som en ændring i regnskabsmæssigt skøn.  
Afskrivninger indregnes i resultatopgørelsen i en særskilt post. Fortjeneste og tab ved  
afhændelse af materielle aktiver opgøres som forskellen mellem salgsprisen med fradrag  
af salgsomkostninger og den regnskabsmæssige værdi på salgstidspunktet. Fortjene-  
ste eller tab indregnes i resultatopgørelsen under andre driftsindtægter eller eksterne  
omkostninger.  
Grunde og bygninger m.v.  
Grunde og bygninger samt andre anlæg, driftsmateriel og inventar måles til kostpris med  
fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger. Kostprisen omfatter anskaffelsesprisen  
samt omkostninger direkte tilknyttet anskaffelsen indtil det tidspunkt, hvor aktivet er klar til  
brug.  
 
138  
NOTER  
NOTE 35  
ANVENDT REGNSKABSPRAKSIS (FORTSAT)  
Leasingkontrakter  
Et leasingaktiv og en leasingforpligtelse indregnes i balancen, når koncernen i henhold til  
en indgået leasingaftale vedrørende et specifikt identificerbart aktiv får stillet leasingaktivet  
til rådighed i leasingperioden, og når koncernen opnår ret til stort set alle de økonomiske  
fordele fra brugen af det identificerede aktiv og retten til at bestemme over brugen af det  
identificerede aktiv.  
Leasingforpligtelser måles ved første indregning til nutidsværdien af de fremtidige lea-  
singydelser tilbagediskonteret med en alternativ lånerente. Følgende leasingbetalinger  
indregnes som en del af leasingforpligtelsen:  
Faste betalinger.  
Variable betalinger, som ændrer sig i takt med ændringer i et indeks eller en rente, base-  
ret på gældende indeks eller rente.  
Skyldige betalinger under en restværdigaranti.  
Udnyttelsesprisen for købsoptioner som ledelsen med høj sandsynlighed forventer at  
udnytte.  
Betalinger omfattet af en forlængelsesoption som koncernen med høj sandsynlighed  
forventer at udnytte.  
Bod relateret til en opsigelsesoption, medmindre koncernen med høj sandsynlighed  
ikke forventer at udnytte optionen.  
Leasingforpligtelsen måles til amortiseret kostpris under den effektive rentes metode.  
Leasingforpligtelsen genberegnes, når der er ændringer i de underliggende kontraktuelle  
pengestrømme fra ændringer i et indeks eller en rente, hvis der er ændringer i koncernens  
estimat af en restværdigaranti, eller hvis koncernen ændrer sin vurdering af, om en købs-,  
forlængelses- eller opsigelsesoption med rimelig sandsynlighed forventes udnyttet.  
Efterfølgende måles aktivet til kostpris fratrukket akkumulerede af- og nedskrivninger.  
Leasingaktivet afskrives over den korteste af leasingperioden og leasingaktivets brugstid.  
Afskrivningerne indregnes lineært i resultatopgørelsen. Leasingaktivet justeres for ændrin-  
ger i leasingforpligtelsen som følge af ændringer i vilkårene i leasingaftalen eller ændringer  
i kontraktens pengestrømme i takt med ændringer i et indeks eller en rente. Leasingaktiver  
afskrives lineært over den forventede lejeperiode, der udgør:  
Driftsmateriel 3-10
år  
Koncernen præsenterer leasingaktivet og leasingforpligtelsen særskilt i balancen.  
Koncernen har valgt at undlade at indregne leasingaktiver med lav værdi og kortfristede  
leasingaftaler i balancen. I stedet indregnes leasingydelser vedrørende disse leasingaftaler  
lineært i resultatopgørelsen.  
Nedskrivningstest af langfristede aktiver  
Goodwill og immaterielle aktiver med udefinerbar brugstid testes årligt for nedskrivnings-  
behov, første gang inden udgangen af overtagelsesåret.  
Den regnskabsmæssige værdi af goodwill testes for nedskrivning sammen med de øvrige  
langfristede aktiver i den pengestrømsfrembringende enhed eller den gruppe af pen-  
gestrømsfrembringende enheder, hvortil goodwill er allokeret og nedskrives til genind-  
vindingsværdi over resultatopgørelsen, såfremt den regnskabsmæssige værdi er højere.  
Genindvindingsværdien opgøres som hovedregel som nutidsværdien af de forventede  
fremtidige nettopengestrømme fra den virksomhed eller aktivitet (pengestrømsfrembrin-  
gende enhed), som goodwill er knyttet til. Nedskrivning af goodwill indregnes i særlige  
poster i resultatopgørelsen.  
Den samlede værdi af kontraktrettigheder testes for værdiforringelse sammen med de  
øvrige langfristede aktiver tilknyttet den underliggende aktivitet. Der nedskrives til genind-  
vindingsværdi over resultatopgørelsen, såfremt den regnskabsmæssige værdi er højere.  
Genindvindingsværdien opgøres på basis af fremtidige nettopengestrømme ved aktivernes  
brug eller samlet skønnet salgsværdi. Der foretages individuel vurdering af nedskrivnings-  
behov for skadede og udlejede spillere, samt spillere som langsigtet ikke vurderes at indgå  
i planerne for førsteholdstruppen.  
Leasingaktivet måles ved første indregning til kostpris, hvilket svarer til værdien af leasing-  
forpligtelsen korrigeret for forudbetalte leasingbetalinger med tillæg af direkte relaterede  
omkostninger og estimerede omkostninger til nedrivning, istandsættelse eller lignende og  
fratrukket modtagne rabatter eller andre typer af incitamentsbetalinger fra leasinggiver.  
 
139  
NOTER  
NOTE 35  
ANVENDT REGNSKABSPRAKSIS (FORTSAT)  
Udskudte skatteaktiver vurderes årligt og indregnes kun i det omfang, det er sandsynligt, at  
de vil blive udnyttet. Den regnskabsmæssige værdi af øvrige langfristede aktiver vurderes  
årligt for at afgøre, om der er indikation for nedskrivninger.  
Når en sådan indikation er til stede, beregnes aktivets genindvindingsværdi. Genindvin-  
dingsværdien er den højeste af aktivets dagsværdi med fradrag af forventede afhændelses-  
omkostninger eller nytteværdi. Nytteværdien beregnes som nutidsværdien af forventede  
fremtidige pengestrømme fra aktivet eller den pengestrømsfrembringende enhed, som  
aktivet er en del af.  
En nedskrivning indregnes, når den regnskabsmæssige værdi af et aktiv henholds-  
vis en pengestrømsfrembringende enhed overstiger aktivets eller den pengestrøms-  
frembringende enheds genindvindingsværdi. Nedskrivning indregnes i særlige poster i  
resultatopgørelsen.  
Nedskrivninger på goodwill tilbageføres ikke. Nedskrivninger på andre aktiver tilbageføres  
i det omfang, der er sket ændringer i de forudsætninger og skøn, der førte til nedskrivnin-  
gen. Nedskrivninger tilbageføres kun i det omfang aktivets nye regnskabsmæssige værdi  
ikke overstiger den regnskabsmæssige værdi, aktivet ville have haft efter afskrivninger,  
såfremt aktivet ikke havde været nedskrevet.  
Kontraktaktiver  
Kontraktaktiver omfatter betalte omkostninger vedrørende efterfølgende regnskabsår, målt  
til kostpris.  
EGENKAPITAL  
Udbytte  
Udbytte indregnes som en forpligtelse på tidspunktet for vedtagelse på den ordinære  
generalforsamling (deklareringstidspunktet). Udbytte, som foreslås udbetalt for året, vises  
som en særskilt post under egenkapitalen.  
Reserve for sikringstransaktioner  
Reserve for sikringstransaktioner indeholder den akkumulerede nettoændring i dagsvær-  
dien af sikringstransaktioner, der opfylder kriterierne for sikring af fremtidige betalings-  
strømme, og hvor den sikrede transaktion endnu ikke er realiseret.  
Opskrivningshenlæggelser  
Opskrivningshenlæggelser omfatter værdiregulering af tidligere domicilejendomme i  
forbindelse med ejendommene er blevet overført fra domicilejendomme til investerings-  
ejendomme. Opskrivningen overføres til overført resultat, når investeringsejendommene  
afhændes.  
Varebeholdninger  
Varebeholdninger måles til kostpris efter FIFO-metoden. Er nettorealisationsværdien lavere  
end kostprisen, nedskrives til denne lavere værdi. Kostpris for grunde og bygninger omfat-  
ter omkostninger medgået til opførsel af bygningerne samt låneomkostninger fra specifik  
og generel låntagning, der direkte vedrører opførelsen af det enkelte aktiv. Kostpris for  
handelsvarer omfatter anskaffelsespris med tillæg af hjemtagelsesomkostninger. Nettorea-  
lisationsværdien for varebeholdninger opgøres som salgssum med fradrag af omkostnin-  
ger, der afholdes for at effektuere salget, og fastsættes under hensyntagen til omsættelig-  
hed, ukurans og udvikling i forventet salgspris.  
Betalbar skat og udskudt skat  
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som be-  
regnet skat af årets skattepligtige indkomst reguleret for skat af tidligere års skattepligtige  
indkomster samt for betalte acontoskatter.  
Udskudt skat måles efter den balanceorienterede gældsmetode af alle midlertidige  
forskelle mellem regnskabsmæssig og skattemæssig værdi af aktiver og forpligtelser. Der  
indregnes dog ikke udskudt skat af midlertidige forskelle vedrørende skattemæssigt ikke-  
afskrivningsberettiget goodwill og ikke-afskrivningsberettiget kontorejendomme samt an-  
dre poster, hvor midlertidige forskelle – bortset fra virksomhedsovertagelser – er opstået  
på anskaffelsestidspunktet uden at have effekt på resultat eller skattepligtig indkomst. I de  
tilfælde, hvor opgørelse af skatteværdien kan foretages efter forskellige beskatningsregler,  
måles udskudt skat på grundlag af den af ledelsen planlagte anvendelse af aktivet hen-  
holdsvis afvikling af forpligtelsen.  
Tilgodehavender  
Tilgodehavender måles til amortiseret kostpris. Der foretages nedskrivning på individuelt  
niveau til imødegåelse af tab, hvor der vurderes at være indtruffet en objektiv indikation på,  
at et tilgodehavende er værdiforringet. Nedskrivninger foretages efter den simplificerede  
expected loss-model, hvor det forventede tab over det finansielle aktivs levetid indregnes  
straks i resultatopgørelsen. Nedskrivningen beregnes ud fra den forventede tabsprocent,  
og beregnes på baggrund af historiske data korrigeret for skøn over effekten af forventede  
ændringer i relevante parametre som fx den økonomiske udvikling mv.  
 
140  
NOTER  
NOTE 35  
ANVENDT REGNSKABSPRAKSIS (FORTSAT)  
Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af fremførselsberettigede skattemæssige  
underskud, indregnes under andre langfristede aktiver med den værdi, hvortil de forventes  
at blive anvendt, enten ved udligning i skat af fremtidig indtjening eller ved modregning i  
udskudte skatteforpligtelser inden for samme juridiske skatteenhed.  
Pengestrømsopgørelse  
Pengestrømsopgørelsen viser pengestrømme fordelt på drifts-, investerings- og finan-  
sieringsaktivitet for året, årets forskydning i likvider samt likvider ved årets begyndelse og  
slutning. Likviditetsvirkningen af køb og salg af virksomheder vises separat under penge-  
strømme fra investeringsaktivitet. I pengestrømsopgørelsen indregnes købte virksomhe-  
ders pengestrømme fra overtagelsestidspunktet, og solgte virksomheders pengestrømme  
indregnes frem til salgstidspunktet.  
Udskudt skat måles på grundlag af de skatteregler og skattesatser, der med balancedagens  
lovgivning vil være gældende, når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat.  
Ændring i udskudt skat som følge af ændringer i skattesatser indregnes i årets resultat.  
Pengestrøm fra driftsaktivitet  
Pengestrømme fra driftsaktivitet opgøres efter den indirekte metode som resultat før skat  
reguleret for ikke-kontante driftsposter, ændring i driftskapital, modtagne og betalte ren-  
ter, modtagne udbytter samt betalt selskabsskat.  
Hensatte forpligtelser  
Hensatte forpligtelser indregnes, når koncernen som følge af en begivenhed indtruffet før  
eller på balancedagen har en retlig eller faktisk forpligtelse, og det er sandsynligt, at der  
må afgives økonomiske fordele for at indfri forpligtelsen. Hensatte forpligtelser måles til  
ledelsens bedste skøn over det beløb, hvormed forpligtelsen forventes at kunne indfries.  
Ved målingen af hensatte forpligtelser foretages tilbagediskontering af de omkostninger,  
der er nødvendige for at afvikle forpligtelsen, såfremt dette har en væsentlig effekt på  
målingen af forpligtelsen. Der anvendes en før-skat diskonteringsfaktor, som reflekterer  
samfundets generelle renteniveau med tillæg af de konkrete risici, som skønnes at være på  
den hensatte forpligtelse. Regnskabsårets forskydning i diskonteringselementer indregnes  
under finansielle omkostninger.  
Pengestrøm til investeringsaktivitet  
Pengestrømme til investeringsaktivitet omfatter betaling i forbindelse med køb og salg af  
virksomheder og aktiviteter samt køb og salg af immaterielle, materielle og andre langfri-  
stede aktiver.  
Pengestrøm fra finansieringsaktivitet  
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet omfatter ændringer i størrelse eller sammensæt-  
ning af aktiekapital og omkostninger forbundet hermed samt optagelse af lån, afdrag på  
rentebærende gæld samt betaling af udbytte til selskabsdeltagere.  
Finansielle forpligtelser  
Gæld til kreditinstitutter m.v. indregnes ved lånoptagelse til dagsværdi efter fradrag af  
afholdte transaktionsomkostninger. I efterfølgende perioder måles de finansielle forplig-  
telser til amortiseret kostpris, svarende til den kapitaliserede værdi ved anvendelse af ”den  
effektive rentes metode”, således at forskellen mellem provenuet og den nominelle værdi  
indregnes i resultatopgørelsen under finansielle omkostninger over låneperioden. Øvrige  
finansielle forpligtelser måles til nettorealisationsværdi.  
Likvider  
Likvider omfatter likvide beholdninger.  
Segmentoplysninger  
Der gives oplysninger på forretningssegmenterne:  
F.C. København & Stadion, som omfatter fodbold- og stadionaktiviteterne.  
Lalandia, som omfatter aktiviteterne i Lalandia i Rødby, Billund og Søndervig.  
Kontorejendomme, som omfatter koncernens erhvervslejemål i tårnene ved Parken.  
Periodeafgrænsningsposter  
Periodeafgrænsningsposter, omfatter modtagne betalinger vedrørende indtægter i de  
efterfølgende år, målt til kostpris.  
Kontraktforpligtelser  
Kontraktforpligtelser omfatter forudbetalinger for kontingenter, samarbejdspartnere, pro-  
visioner fra udlejning af feriehuse, lejeindtægter, sponsorer, samt TV-aftaler relateret til de  
resterende kampe i sæsonen, der endnu ikke er afholdt.  
 
141  
NOTER  
NOTE 35  
ANVENDT REGNSKABSPRAKSIS (FORTSAT)  
Dagsværdi  
Dagsværdiansættelsen tager udgangspunkt i det primære marked. Hvis et primært marked  
ikke eksisterer, tages udgangspunkt i det mest fordelagtige marked, som er det marked,  
der maksimerer prisen på aktivitet eller forpligtelsen.  
Alle aktiver og forpligtelser, som måles til dagsværdi, eller hvor dagsværdien oplyses, er  
kategoriseret efter dagsværdihierarkiet, som er beskrevet nedenfor:  
Niveau 1:
Værdi opgjort ud fra dagsværdien på tilsvarende aktiver/forpligtelser på et  
velfungerende marked.  
Niveau 2:
Værdi opgjort ud fra anerkendte værdiansættelsesmetoder på baggrund af  
observerbare markedsinformationer.  
Niveau 3:
Værdi opgjort ud fra anerkendte værdiansættelsesmetoder, og rimelige skøn  
foretages på baggrund af ikke-observerbare markedsinformationer.  
Hvis det ikke er muligt at opgøre en pålidelig dagsværdi efter ovenstående niveauer, måles  
aktivitet eller forpligtelsen til kostprisen.  
I ikke-fordelte koncernomkostninger indgår en række af moderselskabets omkostninger,  
herunder koncernfunktioner. Der gives ikke segmentoplysninger for geografiske markeder,  
idet koncernen alene opererer på det danske marked.  
Segmentoplysningerne er udarbejdet i overensstemmelse med koncernens anvendte  
regnskabspraksis og følger den interne ledelsesrapportering. Segmentindtægter og  
omkostninger samt segmentaktiver og -forpligtelser omfatter de poster, der direkte kan  
henføres til det enkelte segment, samt de poster, der kan allokeres til det enkelte segment  
på et pålideligt grundlag. Ikke-fordelte poster omfatter primært aktiver og forpligtelser  
samt indtægter og omkostninger vedrørende koncernens administrative funktioner, inve-  
steringsaktivitet, indkomstskatter m.v.  
Ophørte aktiviteter  
Ophørte aktiviteter udgør en betydelig del af koncernen, hvis aktiver og pengestrømme  
operationelt og regnskabsmæssigt klart kan udskilles fra den øvrige del af koncernen, og  
hvor enheden enten er afhændet eller er udskilt som bestemt for salg, og salget forventes  
gennemført inden for ét år i henhold til en formel plan.  
Resultat efter skat af ophørte aktiviteter og værdireguleringer af tilhørende aktiver og  
forpligtelser samt gevinst/tab ved salg er præsenteret i en særskilt linje i resultatopgørel-  
sen med tilpasning af sammenligningstal. I noterne oplyses omsætning, omkostninger,  
værdireguleringer og skat for den ophørte aktivitet.  
Pengestrømme fra drifts-, investerings- og finansieringsaktiviteter for de ophørte aktivite-  
ter oplyses i noterne.  
 
142  
NOTER  
NOTE 35  
ANVENDT REGNSKABSPRAKSIS (FORTSAT)  
NØGLETALSDEFINITIONER  
Resultat pr. aktie (EPS) og udvandet resultat pr. aktie (EPS-D) opgøres i overensstemmelse  
med IAS 33. De i hoved- og nøgletalsoversigten anførte nøgletal er beregnet således:  
Primært resultat før amortiseringer og transferaktiviteter x 100  
Overskudsgrad  
Indtægter i alt  
Primært resultat før amortiseringer og transferaktiviteter x 100  
Afkastningsgrad  
Aktiver, ultimo  
Kortfristede aktiver x 100  
Likviditetsgrad  
Kortfristede forpligtelser  
Egenkapitalandel  
Egenkapital, ultimo x 100  
(soliditet)  
Aktiver i alt  
Egenkapital inkl. minoritetsint.  
Indre værdi pr. aktie  
Antal aktier, ultimo  
Årets resultat  
Egenkapitalforrentning  
Gennemsnitlig egenkapital inkl. minoritetsint.  
Aktionærerne i PARKEN Sport & Entertainment A/S’ andel af  
Resultat pr. aktie (EPS)  
årets resultat  
Gennemsnitligt antal aktier i omløb  
Aktionærerne i PARKEN Sport & Entertainment A/S’ andel af  
Resultat pr. aktie  
årets resultat  
Diluted (EPS-D)  
Gennemsnitligt antal aktier udvandet inkl. udestående  
aktieoptioners gennemsnitlige udvandingseffekt  
Cash Flow Per Share  
Pengestrøm fra driftsaktivitet  
(CFPS)  
Gennemsnitligt antal aktier  
Samlet udbyttebetaling x 100  
Payout ratio  
Aktionærerne i PARKEN Sport & Entertainment A/S’ andel af  
årets resultat  
 
143  
NOTER  
NOTE 36  
NY REGNSKABSREGULERING  
IASB har udsendt følgende nye regnskabsstandarder og fortolkningsbidrag, der ikke er  
obligatoriske for PARKEN Sport & Entertainment A/S ved udarbejdelsen af årsrapporten for  
2024:  
IAS 21 Valutaomregning - Ændringer til IAS 21: Manglende mulighed for omveksling af  
en valuta.  
IFRS 9 Finansielle Instrumenter og IFRS 7 Finansielle instrumenter: Oplysninger - Æn-  
dringer til klassifikation og måling af finansielle instrumenter.  
IFRS 18 Præsentation og oplysninger i årsregnskabet - ny IFRS-standard for præsenta-  
tion og oplysninger i årsregnskabet.  
IFRS 19 Dattervirksomheder uden offentlig interesse - Oplysninger - ny IFRS-oplys-  
ningsstandard for virksomheder, der er dattervirksomheder af virksomheder med of-  
fentlig interesse.  
Annual Improvements Volume 11.  
Ikke alle ovenstående standarder, ændringer og fortolkningsbidrag er godkendt af EU.  
De godkendte ikke-ikrafttrådte standarder og fortolkningsbidrag implementeres, i takt  
med at de bliver obligatoriske for PARKEN Sport & Entertainment A/S. Det er vurderet, at  
ingen af ovenstående standarder og fortolkningsbidrag får indflydelse på indregning og  
måling for PARKEN Sport & Entertainment A/S. Koncernen har påbegyndt, men endnu ikke  
afsluttet, sin analyse af indvirkningen fra IFRS 18 på koncernens primære opgørelser og  
noter.  
 
144  
I 2024 VAR DER I ALT 2,1 MIO. OVERNATNINGER  
I FERIEBOLIGERNE VED LALANDIA I RØDBY,  
BILLUND OG SØNDERVIG  
 
145  
ÅRSREGNSKAB - MODERSELSKAB  
1. JANUAR 31. DECEMBER  
Side  
Side Note  
Side Note  
146 Resultatopgørelse  
146 Totalindkomstopgørelse  
147 Balance – aktiver  
150  
150  
150  
151  
152  
152  
152  
152  
153  
1 Regnskabsmæssige skøn og vurderinger  
153  
154  
154  
155  
155  
156  
156  
11 Aktiekapital  
2 Honorar til generalforsamlingsvalgt revisor  
3 Personaleomkostninger  
4 Kapitalandele i dattervirksomheder  
5 Særlige poster  
12 Udskudt skat  
13 Leverandørgæld og andre gældsforpligtelser  
14 Øvrige forpligtelser  
147 Balance – passiver  
148 Egenkapitalopgørelse  
149 Pengestrømsopgørelse  
15 Likviditetsmæssige risici  
16 Finansielle instrumenter  
6 Udbytte til tilknyttede selskaber  
7 Skat  
17 Oplysning om nærtstående parter og  
transaktioner med disse  
8 Ophørende aktiviteter  
9 Leasing  
157  
157  
18 Begivenheder efter balancedagen  
19 Anvendt regnskabspraksis  
153 10 Tilgodehavender  
 
146  
RESULTATOPGØRELSE  
TOTALINDKOMSTOPGØRELSE  
t.kr.  
Note  
2024  
2023  
t.kr.  
Note  
2024  
2023  
Omsætning  
34.619  
28.406  
Årets resultat  
Anden totalindkomst  
186.714  
120.607  
Eksterne omkostninger  
Personaleomkostninger  
Af- og nedskrivninger  
8.720  
16.266  
275  
15.041  
7.526  
1.091  
4.748  
3
5
6
Poster der kan blive reklassificeret til  
resultatopgørelsen:  
Primært resultat særlige poster  
9.358  
Reklassifikation til ophørende aktiviteter  
0
55.052  
Anden total indkomst efter skat  
0
55.052  
Særlige poster  
0
8.303  
Primært resultat  
9.358  
13.051  
Totalindkomst i alt  
186.714  
175.659  
Finansielle poster  
Udbytte fra tilknyttede selskaber  
Finansielle indtægter  
200.000  
975  
215.000  
247  
Finansielle omkostninger  
Finansielle poster i alt  
10.802  
190.173  
5.164  
210.083  
Resultat før skat  
199.531  
223.134  
Skat af årets resultat  
7
8
12.817  
68.703  
Resultat af fortsættende aktiviteter  
186.714  
154.431  
Resultat af ophørende aktiviteter  
0
-33.824  
Årets resultat  
186.714  
120.607  
Forslag til resultatdisponering  
Overført resultat  
186.714  
120.607  
186.714  
120.607  
 
147  
BALANCE  
t.kr.  
Note  
2024  
2023  
t.kr.  
Note  
2024  
2023  
AKTIVER  
PASSIVER  
Materielle aktiver  
Leasingaktiver  
Egenkapital  
Aktiekapital  
9
4
0
2.302  
11  
197.504  
498.738  
98.752  
197.504  
409.719  
98.752  
Frie reserver  
Foreslået udbytte  
Egenkapital i alt  
0
2.302  
Andre langfristede aktiver  
794.994  
705.975  
Kapitalandele i dattervirksomheder  
1.113.504  
1.098.504  
1.113.504  
1.098.504  
Forpligtelser  
Langfristede forpligtelser  
Udskudt skat  
Langfristede aktiver i alt  
1.113.504  
1.100.806  
12  
9
394  
0
697  
1.400  
215  
Leasingforpligtelser  
Anden gæld  
Kortfristede aktiver  
Tilgodehavender  
274  
668  
10  
62.502  
783  
84.960  
40  
Langfristede forpligtelser i alt  
2.312  
Kontraktaktiver  
Likvide beholdninger  
Kortfristede aktiver i alt  
0
93.425  
178.425  
Kortfristede forpligtelser  
Kreditinstitutter  
63.285  
60.372  
0
0
1.022  
Leasingforpligtelser  
AKTIVER I ALT  
1.176.789  
1.279.231  
Leverandørgæld og andre gældsforpligtelser  
Selskabsskat  
13  
7
320.755  
0
554.236  
15.686  
570.944  
Kortfristede forpligtelser i alt  
381.127  
Forpligtelser i alt  
PASSIVER I ALT  
381.795  
573.256  
1.176.789  
1.279.231  
 
148  
EGENKAPITALOPGØRELSE  
Reserve for  
sikrings-  
kapital transaktioner  
Aktie-  
Frie  
reserver  
Foreslået  
udbytte  
t.kr.  
I alt  
Egenkapital 31. december 2022  
197.504  
-273  
332.028  
98.752  
628.011  
Totalindkomst i 2023  
Årets resultat  
0
0
21.855  
98.752  
120.607  
Anden totalindkomst  
Reklassifikation til finansielle poster  
Anden totalindkomst i alt  
0
273  
54.779  
0
55.052  
0
273  
54.779  
0
55.052  
Totalindkomst i alt for perioden  
0
273  
76.634  
98.752  
175.659  
Transaktioner med ejere  
Udbetalt udbytte  
0
0
1.057  
-98.752  
-97.695  
Transaktioner me ejere i alt  
0
0
1.057  
-98.752  
-97.695  
Egenkapital 31. december 2023  
197.504  
0
409.719  
98.752  
705.975  
Totalindkomst i 2024  
Årets resultat  
0
0
87.962  
98.752  
186.714  
Anden totalindkomst  
0
0
0
0
0
Anden totalindkomst i alt  
0
0
0
0
0
Totalindkomst i alt for perioden  
0
0
0
0
0
Transaktioner med ejere  
Udbetalt udbytte  
0
0
1.057  
-98.752  
-97.695  
Transaktioner med ejere i alt  
0
0
1.057  
-98.752  
-97.695  
Egenkapital 31. december 2024  
197.504  
0
498.738  
98.752  
794.994  
 
149  
PENGESTRØMSOPGØRELSE  
t.kr.  
Note  
2024  
2023  
t.kr.  
Note  
2024  
2023  
Årets resultat  
186.714  
154.431  
Fremmedfinansiering:  
Optagelse af øvrige langfristede  
gældsforpligtelser  
Regulering for ikke-likvide driftsposter m.v.:  
Af- og nedskrivninger  
0
9
-20.955  
-1.186  
-35  
9
275  
-395  
1.091  
2.212  
Ændring af gæld til kreditinstitutter, kassekredit  
Leasingbetalinger  
60.372  
Andre ikke-kontante driftsposter  
Særlige poster  
0
0
0
-8.303  
-215.000  
-247  
Lån til / fra dattervirksomheder  
Aktionærer:  
Udbytte fra tilknyttede virksomheder  
Finansielle indtægter  
-200.000  
-975  
Udbetalt udbytte  
-97.695  
-97.695  
Finansielle omkostninger  
Skat af årets resultat  
10.802  
12.817  
5.164  
Pengestrøm fra finansieringsaktivitet  
-37.323  
-119.862  
68.703  
Pengestrøm fra primær drift før ændring  
i driftskapital  
Årets pengestrøm  
-93.425  
93.425  
0
79.992  
13.433  
93.425  
9.238  
8.051  
Likvider, 1. januar 2024  
Likvider, 31. december 2024  
Ændring i driftskapital  
-211.707  
3.901  
Pengestrøm fra primær drift  
-202.469  
11.952  
Pengestrømsopgørelsen kan ikke direkte udledes af balance og resultatopgørelse.  
Renteindtægter, betalt  
Renteomkostninger, betalt  
Betalt selskabsskat  
973  
-10.799  
-28.806  
-241.101  
247  
-5.076  
231  
Pengestrøm fra driftsaktivitet  
7.354  
Investering i tilknyttede virksomheder  
-15.000  
-22.500  
Modtaget udbytter fra tilknyttede virksomheder  
200.000  
215.000  
Pengestrøm til investeringsaktivitet  
185.000  
192.500  
Pengestrøm fra drifts- og investeringsaktivitet  
-56.101  
199.854  
 
150  
NOTER  
NOTE 1  
NOTE 3  
PERSONALEOMKOSTNINGER  
REGNSKABSMÆSSIGE SKØN OG VURDERINGER  
Der vurderes ikke at være indikationer på værdiforringelse af kapitalandele, og der er  
derfor ikke væsentlige skøn i moderselskabets årsregnskab.  
t.kr.  
2024  
2023  
Honorar til modervirksomhedens bestyrelse *)  
Gager og lønninger  
2.623  
12.865  
735  
2.810  
4.523  
120  
4
Bidragsbaserede pensionsordninger  
Andre omkostninger til social sikring  
Øvrige personaleomkostninger  
Personaleomkostninger i alt  
NOTE 2  
43  
0
69  
HONORAR TIL GENERALFORSAMLINGSVALGT REVISOR  
16.266  
7.526  
t.kr.  
2024  
2023  
Gennemsnitligt antal ansatte  
6
1
Samlet honorar kan specificeres således:  
Lovpligtig revision  
*) Honoraret omfatter tillige honorar for sæde i Revisionsudvalget og Vederlagsudvalget.  
445  
310  
34  
723  
263  
Andre erklæringsopgaver med sikkerhed  
Skatte- og momsmæssig rådgivning  
Andre ydelser  
Der henvises til koncernregnskabets note 7 for specifikation af aflønning af bestyrelse og  
direktion.  
613  
0
18  
789  
1.617  
Honorarer for andre ydelser end den lovpligtige revision udført af EY Godkendt Revisi-  
onspartnerselskab består af rådgivning omkring regnskabs-, moms- og skattemæssige  
forhold samt afgivelse af erklæring på CSRD-rapport samt andre selskabsretlige erklærin-  
ger. For 2023 blev den lovpligtige revision og andre ydelser udført af Pricewarterhouse-  
Coopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab.  
 
151  
NOTER  
NOTE 4  
KAPITALANDELE I DATTERVIRKSOMHEDER  
t.kr.  
2024  
2023  
Kostpris 1. januar 2024  
Tilgang  
1.116.602  
456.588  
22.500  
15.000  
Afgang  
0
0
-28.858  
666.372  
1.116.602  
Overført *)  
Kostpris 31. december 2024  
1.131.602  
Reguleringer 1. januar 2024  
Tilbageført  
-18.098  
0
-44.174  
26.076  
Reguleringer 31. december 2024  
-18.098  
-18.098  
Regnskabsmæssig værdi 31. december 2024  
1.113.504  
1.098.504  
*) Grundet udskillelse af F.C. København P/S og Parken Ejendomme A/S pr. 1 januar 2023.  
Selskabs-  
Årets  
Navn  
Hjemsted  
Ejerandel  
kapital  
Egenkapital  
resultat  
t.kr.  
Accomodation Services A/S  
F.C. København Komplementarselskab A/S  
F.C. København P/S  
Rødby  
København  
København  
Rødby  
100%  
100%  
100%  
100%  
100%  
75%  
500  
1.112  
7.287  
2.353  
1.853  
70  
30.000  
9.800  
471.126  
111.477  
281.901  
232.451  
473.881  
48.385  
34.303  
100.927  
5.186  
Lalandia A/S  
Lalandia Billund A/S  
Billund  
15.000  
33.000  
5.000  
Lalandia Søndervig A/S  
Parken Ejendomme A/S  
Ringkøbing  
København  
100%  
33.641  
 
152  
NOTER  
NOTE 5  
NOTE 7  
(FORTSAT)  
SÆRLIGE POSTER  
t.kr.  
2024  
2023  
Posten består af værdiregulering af ejendom i forbindelse med overførsel af aktivitet til  
datterselskab i 2023.  
Skat af årets resultat kan forklares således:  
Beregnet skat 22,0 % af ordinært resultat før skat  
Skatteeffekt af:  
43.897  
49.089  
Skattetransparent dattervirksomhed  
Ikke-fradragsberettigede og ikke-skattepligtige poster  
Regulering af skat vedr. tidligere år  
12.163  
-43.289  
46  
69.422  
-49.070  
-738  
NOTE 6  
UDBYTTE FRA TILKNYTTEDE SELSKABER  
12.817  
68.703  
Posten består af udlodning af udbytte fra tilknyttede selskaber.  
Effektiv skatteprocent *)  
6,4%  
30,8%  
Resultat før skat  
199.531  
223.134  
22 % heraf  
43.897  
49.089  
NOTE 7  
*) Den effektive skatteprocent er påvirket af, at aktuelle og udskudte skatter vedrørende F.C. København P/S  
medtages i selskabet samt af ikke-skattepligtige udbytter fra dattervirksomheder.  
SKAT  
t.kr.  
2024  
2023  
NOTE 8  
Årets skat kan opdeles således:  
Skat af årets resultat  
Skat i alt  
12.817  
68.703  
OPHØRENDE AKTIVITETER  
12.817  
68.703  
t.kr.  
2024  
2023  
Sambeskatningsbidrag / aktuel skat  
Årets regulering af udskudt skat  
Regulering af skat vedr. tidligere år  
Regulering af udskudt skat vedr. tidligere år  
Skat af årets resultat  
-1.398  
14.169  
14.518  
-14.472  
12.817  
62.428  
7.013  
-824  
Omsætning  
0
85.881  
86  
Eksterne omkostninger  
0
0
0
0
44.564  
55.412  
13.741  
-27.836  
68.703  
Personaleomkostninger  
Øvrige omkostnininger  
NOTE 7  
Resultat af ophørende aktiviteter før skat  
Skat af årets resultat  
0
5.988  
Resultat af ophørende aktiviteter efter skat  
0
-33.824  
 
153  
NOTE 9  
NOTE 10  
LEASING  
TILGODEHAVENDER  
t.kr.  
t.kr.  
2024  
2023  
2024  
2023  
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser  
Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder  
Andre tilgodehavender  
47  
59.200  
3.255  
0
84.960  
0
LEASINGAKTIVER  
Balance 1. januar 2024  
Tilgang  
2.302  
0
3.393  
0
Andre tilgodehavender i alt  
62.502  
84.960  
Afgang  
-2.027  
-275  
0
0
Afskrivninger for året  
Balance 31. december 2024  
-1.091  
2.302  
Tilgodehavender, der forfalder senere end 1 år, udgør 0 t.kr. (0 t.kr. pr. 31. december 2023).  
Der er ikke foretaget nedskrivninger på ovenstående tilgodehavender.  
LEASINGFORPLIGTELSER  
Forfald af leasingforpligtelser  
Under 1 år  
0
0
0
0
0
1.079  
1.435  
0
NOTE 11  
Mellem 1 til 3 år  
Mellem 3 til 5 år  
Over 5 år  
AKTIEKAPITAL  
0
I alt  
2.514  
Der henvises til koncernregnskabets note 21.  
LEASINGFORPLIGTELSER INDREGNET I BALANCEN  
Kortfristet  
Langfristet  
I alt  
0
0
0
1.022  
1.400  
2.422  
BELØB INDREGNET I RESULTATOPGØRELSEN  
Renteomkostninger relateret til leasingforpligtelser  
0
88  
 
154  
NOTER  
NOTE 12  
UDSKUDT SKAT  
t.kr.  
NOTE 13  
LEVERANDØRGÆLD OG ANDRE GÆLDSFORPLIGTELSER (KORTFRISTET)  
t.kr.  
2024  
2023  
2024  
2023  
Leverandørgæld  
500  
118  
1.475  
157  
Udskudt skat 1. januar 2024  
697  
0
191.681  
-198.083  
7.099  
0
Feriepengeforpligtelser  
Gæld til tilknyttede virksomheder  
Momsafregning  
Overført til ophørt aktivitet  
301.789  
0
528.738  
6.611  
Årets regulering af udskudt skat  
Regulering af udskudt skat tidligere år  
Udskudt skat 31. december 2024  
14.169  
-14.472  
394  
A-skat m.v.  
6
134  
697  
Skyldige omkostninger  
Øvrige poster  
4.516  
13.826  
320.755  
3.302  
13.819  
554.236  
Årets regulering fordeles således:  
Indregnet i resultatopgørelsen  
-303  
7.099  
Leverandørgæld og andre gældsforpligtelser i alt  
-303  
7.099  
Udskudt skat fordeles således:  
Immaterielle aktiver  
-2.093  
4.143  
-1.656  
394  
-1.580  
3.352  
-1.075  
697  
Materielle aktiver  
Hensatte forpligtelser m.v.  
Udskudt skat (forpligtelse)  
394  
697  
394  
697  
 
155  
NOTER  
NOTE 14  
NOTE 15  
ØVRIGE FORPLIGTELSER  
LIKVIDITETSMÆSSIGE RISICI  
Moderselskabet og datterselskaberne F.C. København P/S, Lalandia Billund A/S, Lalandia  
A/S og Parken Ejendomme A/S har stillet gensidige selvskyldnerkautioner over for koncer-  
nens hovedbankforbindelse. Moderselskabet har desuden stillet forholdsmæssig selvskyld-  
nerkaution for Lalandia Søndervig A/S svarende til moderselskabets ejerandel.  
Selskabet udarbejder månedsvist likviditetsopfølgning og kvartalsvise forecasts til brug for  
styring af likviditetsrisici. Likviditetsreserven består at likvide midler og kreditfaciliteter. Det  
er moderselskabets målsætning at have et tilstrækkeligt likviditetsberedskab til fortsat at  
kunne disponere hensigtsmæssigt i tilfælde af uforudsete udsving i likviditeten.  
Sambeskatning  
Til bankaftalen er knyttet en ejerskabsbestemmelse, der berettiger hovedbankforbindelsen  
til at opsige bankaftalen, såfremt en ny storaktionær, direkte eller indirekte, opnår kontrol  
med selskabet alene eller sammen med en eller flere af de eksisterende storaktionærer.  
Modervirksomheden er sambeskattet med øvrige danske virksomheder i PARKEN Sport &  
Entertainment-koncernen. Som administrationsselskab hæfter modervirksomheden ube-  
grænset og solidarisk med de øvrige virksomheder i sambeskatningen for danske selskabs-  
skatter m.v. Tilgodehavende selskabsskatter og kildeskatter inden for sambeskatningskred-  
sen udgør 10,2 mio. kr. pr. 31. december 2024 (2023: Skyldige selskabsskatter 17,7 mio. kr.),  
der er afsat i modervirksomhedens balance. Eventuelle korrektioner af den skattepligtige  
sambeskatningsindkomst vil kunne medføre, at modervirksomhedens tilgodehavende/  
hæftelse udgør et større beløb.  
Det er desuden et krav, at de aftalte finansielle covenants overholdes.  
Selskabets låneramme med hovedbankforbindelsen udgjorde pr. 31. december 2024 i alt  
195,0 mio. kr. (31. december 2023: 195,0 mio. kr.) Den nettorentebærende gæld pr. 31. de-  
cember 2024 udgør 60,7 mio. kr. (0,0 mio. kr. pr. 31. december 2023). Selskabet har pr. 31.  
december 2024 uudnyttet trækningsret på 134,6 mio. kr., hvorefter likviditetsberedskabet  
defineret som uudnyttet trækningsret og likvide beholdninger udgør 134,6 mio. kr.  
Gæld til tilknyttede virksomheder vil blive indfriet i takt med at selskabet opnår likviditet  
hertil.  
Det er ledelsens vurdering, at selskabet har et forsvarligt kapitalberedskab.  
 
156  
NOTER  
NOTE 16  
FINANSIELLE INSTRUMENTER  
2024  
2023  
Regnskabs-  
Regnskabs-  
mæssig  
værdi Dagsværdi  
mæssig  
værdi  
t.kr.  
Dagsværdi  
Kategorier af finansielle instrumenter  
Likvide beholdninger  
0
59.200  
59.200  
0
59.200  
59.200  
93.425  
84.960  
93.425  
84.960  
Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder  
Finansielle aktiver til amortiseret kostpris  
178.385  
178.385  
Leverandørgæld og andre gældsforpligtelser  
Gæld til tilknyttede virksomheder  
5.135  
301.789  
306.924  
5.135  
301.789  
306.924  
4.777  
528.738  
533.515  
4.777  
528.738  
533.515  
Finansielle forpligtelser der måles til amortiseret kostpris  
NOTE 17  
OPLYSNING OM NÆRTSTÅENDE PARTER OG TRANSAKTIONER MED DISSE  
Udover omtalen i koncernregnskabets note 33 omfatter moderselskabets nærtstående  
parter dattervirksomheder, jf. note 4 til moderselskabets årsregnskab.  
Transaktioner med nærtstående parter omfatter, udover tilførsel af kapitalandele, 0,4 mio.  
kr. (2023: 0,6 mio. kr.) i konsulentydelser fra ES - Parken ApS og 34,6 mio. kr. i intern faktu-  
rering af management fee til koncernens datterselskaber.  
 
157  
NOTER  
NOTE 18  
NOTE 19  
(FORTSAT)  
Finansielle poster  
BEGIVENHEDER EFTER BALANCEDAGEN  
Udbytte fra dattervirksomheder indtægtsføres i moderselskabets resultatopgørelse i det  
regnskabsår, hvor udbyttet deklareres. Hvis der udloddes mere end periodens total-  
indkomst i dattervirksomheder i den periode, hvor udbyttet deklareres, gennemføres  
nedskrivningstest.  
Der er ikke indtruffet begivenheder af væsentlig betydning for årsrapportens retvisende  
billede.  
Kapitalandele i dattervirksomheder  
NOTE 19  
Kapitalandele i dattervirksomheder måles i moderselskabets årsregnskab til kostpris. Hvis  
der er indikation på nedskrivningsbehov, foretages nedskrivningstest som beskrevet i  
anvendt regnskabspraksis for koncernregnskabet. Hvor den regnskabsmæssige værdi  
overstiger genindvindingsværdien, nedskrives til denne lavere værdi.  
ANVENDT REGNSKABSPRAKSIS  
Det separate årsregnskab for moderselskabet er indarbejdet i årsrapporten, fordi årsregn-  
skabsloven kræver et separat moderselskabsregnskab for IFRS-aflæggere.  
Skat af årets resultat  
PARKEN Sport & Entertainment A/S er omfattet af reglerne om sambeskatning af koncer-  
nens dattervirksomheder.  
Moderselskabets årsregnskab aflægges i overensstemmelse med IFRS Accounting Stan-  
dards som godkendt af EU og danske oplysningskrav for børsnoterede selskaber..  
PARKEN Sport & Entertainment A/S er administrationsselskab for sambeskatningen og  
afregner som følge heraf alle betalinger af selskabsskat med skattemyndighederne.  
Ændring i anvendt regnskabspraksis  
Der henvises til beskrivelsen i koncernregnskabets note 35.  
Sambeskatningsbidrag til/fra dattervirksomheder indregnes under skat af årets resultat,  
skyldig og tilgodehavende skat opføres under kortfristede aktiver/forpligtelser og skyldig  
henholdsvis tilgodehavende sambeskatningsbidrag indregnes i balancen under tilgodeha-  
vender hos eller gæld til tilknyttede virksomheder.  
Beskrivelse af anvendt regnskabspraksis  
I forhold til den beskrevne anvendte regnskabspraksis for koncernregnskabet afviger mo-  
derselskabets anvendte regnskabspraksis på følgende punkter:  
 
158  
F.C. KØBENHAVN SPILLEDE 17 SUPERLIGAKAMPE  
I PARKEN I 2024 FORAN GENNEMSNITLIG  
28.004 TILSKUERE PR. KAMP  
 
159  
NOTER  
 
DESIGN OG PRODUKTION: Mindshare