Stockwik årsredovisning  
2024  
 
Årsredovisning 1 januari - 31 december 2024  
VD har ordet ...................................................................................................................................................................................1  
Förvaltningsberättelse....................................................................................................................................................................2  
Koncernens resultaträkning .........................................................................................................................................................18  
Koncernens balansräkning ...........................................................................................................................................................19  
Koncernens förändringar i eget kapital........................................................................................................................................20  
Koncernens rapport över kassaflöden .........................................................................................................................................21  
Moderbolagets resultaträkning....................................................................................................................................................22  
Moderbolagets balansräkning......................................................................................................................................................23  
Moderbolagets förändringar i eget kapital ..................................................................................................................................24  
Moderbolagets rapport över kassaflöden....................................................................................................................................25  
Noter.............................................................................................................................................................................................26  
Styrelsens och verkställande direktörens försäkran ....................................................................................................................55  
Revisionsberättelse ......................................................................................................................................................................56  
Bolagsstyrning ..............................................................................................................................................................................62  
Flerårsöversikt ..............................................................................................................................................................................64  
Större aktieägare per 31 december 2024....................................................................................................................................66  
Årsstämma....................................................................................................................................................................................66  
Alternativa nyckeltal.....................................................................................................................................................................67  
Definitioner av alternativa nyckeltal ............................................................................................................................................69  
 
VD har ordet  
FOKUS PÅ ORGANISK UTVECKLING GER RESULTAT  
Vårt fokus på den organiska utvecklingen av koncernens resultat och kassaflöde genererade den önskade positiva vändningen  
under året. Nettoomsättningen ökade med 4,0% (-2,5%) och EBITA med 5,2% (-21,1%) trots en ihållande lågkonjunktur, medan  
kassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 47,5% till 59,9 (40,6) MSEK.  
Vi konstaterar att den serie åtgärder som vidtogs under  
2024 för att förbättra koncernens lönsamhet och  
kostnadseffektivitet har lett till den önskade positiva  
vändningen i Stockwiks organiska utveckling, vilket  
förbättrar koncernens förutsättningar för en god framtida  
värdetillväxt. Under året rapporterade segmenten Industri  
och Tjänster ökade EBITA-resultat, medan EBITA-  
resultatet i segment Fastighetsservice var oförändrat  
samt att segmentet Hälsa minskade något i förhållande till  
föregående år.  
Inom Industrisegmentet ökade MittX, som tillverkar  
ljusramper till entreprenadfordon, både omsättning och  
rörelsemarginalerna kraftigt under året till följd av ökade  
försäljningsinsatser kombinerat med  
effektivitetsförbättringar i produktionen. Även Galdax-  
koncernen rapporterade en ökad nettoomsättning, men  
med ett något lägre rörelseresultat än under föregående  
år i en svag däckmarknad.  
För segment Hälsa kännetecknades det gångna året av  
Vd-successioner genomförda i fem av totalt sju bolag och  
Tack vare det förbättrade rörelseresultatet fortsatte  
koncernens skuldsättningsgrad, definierad som  
investeringar i framtida tillväxt i form av rekryteringar och nettoskuld/EBITDA, att minska under året till 4,06 jämfört  
utökade lokaler vilket innebar tillfälligt lägre marginaler,  
men samtidigt skapar förutsättningar för en god  
utveckling med ökande marknadsandelar.  
med 4,31 i slutet av föregående år, och 4,41 i slutet av 2022.  
Detta har en positiv effekt på koncernens uppskattade  
förmåga att betala sina räntor, vilket förbättrar utgångsläget  
för en billigare framtida finansieringslösning som i sin tur  
lägger grunden för tillväxtinvesteringar i våra befintliga  
bolag och för nya bolagsförvärv.  
Segment Fastighetsservice rapporterade omsättning och  
rörelseresultat i nivåer med föregående år, vilket är  
glädjande mot bakgrund av en ökad konkurrens i framför  
allt segmentets bygg- och måleri-relaterade  
Jag vill passa på att verkligen tacka alla koncernens  
medarbetare för ett väldigt trevligt bemötande under mitt  
första år som koncernchef och för det ihärdiga arbetet med  
att vända koncernens utveckling till lönsam organisk tillväxt i  
ett tufft marknadsklimat. I en ihållande svag konjunktur  
fortsätter vi nu det arbetet och förbereder samtidigt  
Stockwik för en ny tillväxtfas under kommande år.  
verksamheter. Mark- och anläggningsbolaget Bergfast  
stod för segmentets mest positiva resultatutveckling tack  
vare en hög beläggningsgrad och en ovanligt gynnsam  
väderlek för snöröjning vid årets inledning.  
Segment Tjänster ökade rörelseresultatet tack vare en  
positiv vändning i Run Communications som erbjuder  
drift- och konsulttjänster inom IT. Segmentets  
nettoomsättning ökade något.  
/Urban Lindskog, VD och koncernchef Stockwik Förvaltning  
AB (publ)  
Stockwik är sedan mars 2023 huvudsakligen finansierat  
via en obligation med en räntesats motsvarande Stibor  
3m plus 8,0 procentenheter.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 1  
 
Förvaltningsberättelse  
1 JANUARI - 31 DECEMBER  
Styrelsen och verkställande direktören för Stockwik Förvaltning AB (publ), org. nr 556294-7845, avger härmed årsredovisning  
och koncernredovisning för räkenskapsåret 2024.  
Resultat för räkenskapsåret samt moderbolagets och koncernens finansiella ställning framgår av förvaltningsberättelsen,  
efterföljande resultat- och balansräkningar, rapporter över totalresultat, kassaflödesanalys, specifikation över förändringar av  
eget kapital jämte tilläggsupplysningar och noter, vilka tillsammans utgör den sammanhållna årsredovisningen.  
LEGAL ORGANISATION  
Stockwik Förvaltning AB är moderbolag i koncernen. Hela koncernens legala struktur, vid årets utgång, framgår av not 18.  
VERKSAMHETEN  
Stockwik erbjuder en bas för svenska kvalitetsföretag att utvecklas organiskt och via förvärv. Stockwiks bolag ska erbjuda  
värdeskapande produkter och tjänster till företagskunder.  
Stockwik är noterat på Nasdaq OMX Stockholm Small Cap med koden STWK.  
Koncernen delas in i fyra segment; Industri, Hälsa, Fastighetsservice och Tjänster.
INDUSTRI  
I segmentet Industri ingår den operativa underkoncernen Galdax samt bolagen MittX aluminiumproffset och Trainparts.  
Galdax-koncernens verksamhet omfattar produktion  
med hög teknisk nivå av regummerade däck till tunga  
fordon (lastbilar och bussar) samt försäljning av dessa  
däck och även - i form av däckgrossist - av alla slags  
nyproducerade däck till tunga och lätta fordon samt av  
fälgar och diverse andra tillbehör. Verksamheten  
omfattar även kringtjänster till tunga och lätta fordon  
såsom lagning, däck- och fälgbyte, däckförvaring,  
däckreparationer och balansering. Galdax  
toppmoderna samt kostnads- och miljöeffektiva  
regummeringsanläggning i Vara har en kapacitet om 60  
000 däck per år, vilket gör Galdax till en av de tre  
största aktörerna i Sverige inom regummering.  
Kunderna omfattar främst däckverkstäder och åkerier  
samt en mängd andra rörelsedrivande verksamheter  
med egen transportfunktion. Kundbasen är stabil.  
Galdax-koncernen utgör en av Sveriges ledande aktörer  
på däckmarknaden och intar en etablerad och stark  
position utifrån sin storlek och ett väl utvecklat nätverk  
av utvalda återförsäljare och leverantörer av hög  
kvalitet samt dess goda rykte och höga kvalitet,  
baserat på erfaren, välutbildad och stabil personal,  
kundfokus samt fullserviceutbud, leveranssäkerhet och  
konkurrenskraftiga priser.  
2 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
MittX aluminiumproffset är ett välrenommerat industriföretag verksamt inom design, utveckling och tillverkning av ljusramper  
för montering på entreprenad- och lantbruksmaskiner. Företaget är verksamt i en expansiv nisch med intressanta produkter  
och ett starkt och väletablerat varumärke. Företaget är beläget i Färila, Hälsingland och verkar i huvudsak på den svenska  
marknaden. Verksamheten har bedrivits sedan 1995.  
Trainparts är ett välansett industriföretag med inriktning på underhåll, ombyggnad och nytillverkning av bladfjädrar, buffertar  
och draginrättningar till järnvägsfordon. Trainparts arbetar även med andra produkter för vagnsunderhåll såsom  
bromsklosskilar, centruminlägg, fotsteg, handtag, bussningar och andra slitdelar och reservdelar. Detta gör Trainparts till en  
komplett leverantör av reservdelar till järnvägsfordon. Trainparts är beläget i Bollnäs där verksamheten har bedrivits sedan  
1989.  
HÄLSA  
Segmentet Hälsa inkluderar dotterbolagen Team Hälsa, Hela Företagshälsovård, Cordinator Medical Service och Linköping  
Health Care, Hälsobolaget i Uddevalla, Tjugonde Friskvård samt Fysrehab.  
Segmentet Hälsa bidrar till förebyggande vård och förbättrad hälsa genom att erbjuda specialiserade, konsultativa tjänster  
inom bl.a. företagshälsa och organisationsutveckling. Segmentet har ett brett fullserviceutbud som skapar mervärde till  
bolagens kunder och bidrar till hållbara medarbetare och arbetsplatser.  
Segmentet har i huvudsak tre kundkategorier; företag, försäkringsbolag och i mindre utsträckning privatpersoner. Kundbasen  
är stabil med över 60 000 kundanställda. Segmentets bolag uppvisar en framskjuten position med gott rykte, hög kvalitet och  
kundfokus samt erfaren och välutbildad personal som erbjuder vård och övriga tjänster med hög tillgänglighet och personligt  
engagemang.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 3  
 
FASTIGHETSSERVICE  
Segmentet Fastighetsservice inkluderar de rörelsedrivande bolagen Mälardrottningens Bygg & Fastighet, BergFast, Aktiv  
Fastighets Förvaltning i Nacka, Kolarviks Sten & Trädgård, NF Måleri och Sundisol.  
Fastighetsservice ena del (drygt 1/2 av nettoomsättningen för segmentet) omfattar byggservice och underhållstjänster inom  
till allra största delen underhåll, reparation, till- och ombyggnad (relaterade till vattenskador, takarbeten, brandskador,  
stambyten och lokalanpassningar m.m.) enligt ett fullserviceerbjudande. Denna del av Fastighetsservice omfattar även måleri  
avseende all slags in- och utvändig målning, tapetsering och fönsterrenoveringar. Arbeten utförs omkring och i lägenheter,  
skolor, sjukhus, ålderdomshem, kontorslokaler, laboratorier och fabriksmiljöer. Kunderna är nästan uteslutande  
professionella, där en betydande del av arbetena utförs åt stat och kommun samt även åt större kunder såsom  
bostadsrättsföreningar och kommersiella fastighetsägare liksom till viss del privatpersoner. Kundbasen är stabil.  
Den andra delen i Fastighetsservice (knappt 1/2 av nettoomsättningen för segmentet) erbjuder ett brett fullserviceutbud inom  
skötsel av utemiljöer och ytor omfattande bl.a. gräsklippning, ogräsbekämpning, trädbeskärning, snöröjning och  
halkbekämpning samt projektering och mindre markanläggningsarbeten i kompletterade omfattning till den löpande skötseln  
av utemiljöer och ytor. Den här andra delen av Fastighetsservice utför även större markanläggningsarbeten. Kunderna  
återfinns bland fastighetsbolag, bostadsrättsföreningar och kommuner. Uppdragen spänner ofta över mer än ett år och  
förlängs ofta. Kundbasen är stabil.  
Verksamheten är koncentrerad till Mälardalen, där Fastighetsservice har en framskjuten position, baserat på gott rykte, hög  
kvalitet och erfaren, välutbildad och stabil personal, kundfokus, fullserviceutbud, leveranssäkerhet och konkurrenskraftiga  
priser.  
4 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
TJÄNSTER  
Segmentet Tjänster inkluderar de rörelsedrivande  
bolagen Admit, RUN Communications och SOCAB.  
Admit erbjuder ekonomitjänster som ett helhetskoncept  
och kundspecifika lösningar kring redovisning,  
lönehantering, rapportering, bokslut och  
skatterådgivning. Admit med huvudkontor i Örebro är ett  
väletablerat alternativ för små och medelstora företag  
över hela Sverige, som väljer att outsourca sina  
ekonomitjänster. Företaget bedriver en stabil och  
välskött verksamhet. Admit eftersträvar att uppfattas av  
sina kunder som den egna, effektiva och trygga  
ekonomiavdelningen med hög tillgänglighet, som  
levererar i kunskapsmässig framkant med hög kvalitet  
och personligt engagemang oavsett bransch.  
RUN Communications fokuserar sin verksamhet på IT-  
infrastruktur, privata och offentliga molntjänster samt  
konsulttjänster. Företagets tjänster riktas till allt från  
små kunder till stora internationella institutioner inom  
ett stort antal olika verksamhetsområden, samtliga med  
höga krav på funktion och säkerhet, såsom bioteknik,  
rådgivning, konstruktion och andra tillhandahållare av IT  
och företagssystem likväl som myndigheter.  
SOCAB är ett konsultföretag med fokus på inköp av varor och tjänster och erbjuder kunder inom den privata och offentliga  
sektorn hjälp under hela upphandlings- och inköpsprocessen. SOCAB erbjuder även utbildning i offentlig upphandling till  
kunder såsom yrkesskolor.  
Gedigen kunskap, konkreta metoder, hög tillgänglighet och personligt intresse genomsyrar verksamheterna. Kundbasen är  
stabil. Samtliga bolag inom segmentet Tjänster har ett gott rykte, hög kvalitet till konkurrenskraftiga priser och kundfokus samt  
erfaren, välutbildad och stabil personal med hög tillgänglighet och personligt engagemang samt fullserviceutbud och konkreta  
metoder.  
MARKNAD OCH UTVECKLING  
INDUSTRI  
Verksamheten inom Industri uppvisar en stabil och relativt konjunkturoberoende efterfrågan. Långsiktiga strukturella  
drivkrafter talar för tillväxt. Transporter med lastbil förutspås ha en positiv tillväxt under många år framöver och en god  
efterfrågan på utbytesdäck är en naturlig följd av detta. Ytterligare en drivkraft är miljöaspekten för regummerade däck, som  
kräver en bråkdel av energi i produktionen, bl.a. olja, jämfört med produktion av nya däck. Skulle konjunkturen försämras och  
vissa fordonsinnehavare väntar med att skifta till nya däck, är Stockwiks bedömning att detta till del eller helt kompenseras av  
en stigande efterfrågan på regummerade däck.  
MittX möter en historiskt stabil och växande efterfrågan med sina produkter. Ljusramperna bidrar till en förbättrad säkerhet  
och arbetsmiljö för förare av entreprenad- och jordbruksfordon.  
Trainparts verkar inom ett område med en stabil och säker efterfrågan där produkterna används i järnvägsnätet och för  
underhåll av lok- och järnvägsvagnar. Järnvägsnätet i både Sverige och övriga nordiska länder har ett löpande behov av  
underhåll vilket bedöms ha en stabil och ökande efterfrågan mot bakgrund av investeringar i hållbara transportalternativ, grön  
omställning och fokus på minskade utsläpp.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 5  
 
Inom Industrisegmentet ökade MittX, som tillverkar ljusramper till entreprenadfordon, både omsättning och  
rörelsemarginalerna kraftigt under året till följd av ökade försäljningsinsatser kombinerat med effektivitetsförbättringar i  
produktionen. Även Galdax-koncernen rapporterade en ökad nettoomsättning, men med ett något lägre rörelseresultat än  
under föregående år i en svag däckmarknad.  
HÄLSA  
Hälsa uppvisar en låg konjunkturkänslighet. Tillväxten drivs av ekonomin för företag i att ha friska medarbetare och vara en  
attraktiv arbetsgivare genom ett långsiktigt och nära samarbete med företagshälsovården samt av att vara frisk.  
Hälsomedvetenheten i samhället ökar kontinuerligt.  
För segment Hälsa kännetecknades det gångna året av Vd-successioner genomförda i fem av totalt sju bolag och investeringar  
i framtida tillväxt i form av rekryteringar och utökade lokaler vilket innebar tillfälligt lägre marginaler, men samtidigt skapar  
förutsättningar för en god utveckling med ökande marknadsandelar.  
FASTIGHETSSERVICE  
Nettoomsättningen i Fastighetsservice bedöms i huvudsak bero på det konkreta behovet och efterfrågan hos kunderna, vilket  
i många avseenden i sin helhet betraktat är relativt sett konstant med enbart mindre konjunkturella svängningar. Fastigheter  
och dess utemiljöer underhålls mer eller mindre kontinuerligt. Större markanläggningsarbeten uppvisar en större  
konjunkturkänslighet än övriga delar av Fastighetsservice. Den rådande konjunkturen har dock en underordnad betydelse i  
förhållande till den starkare efterfråga, som generellt präglar Storstockholmsområdet p.g.a. lokala faktorer såsom inflyttning  
och infrastrukturprojekt. Dessutom övergår många privata och kommunala fastighetsägare successivt från markskötsel i egen  
regi till outsourcing i syfte att säkerställa kostnads- och leveranssäkerhet. Större kunder vill dessutom gärna ha en leverantör  
av samtliga tjänster som rör utemiljön.  
Segment Fastighetsservice rapporterade omsättning och rörelseresultat i nivåer med föregående år, vilket är glädjande mot  
bakgrund av en ökad konkurrens i framför allt segmentets bygg- och måleri-relaterade verksamheter. Mark- och  
anläggningsbolaget Bergfast stod för segmentets mest positiva resultatutveckling tack vare en hög beläggningsgrad och en  
ovanligt gynnsam väderlek för snöröjning vid årets inledning.  
TJÄNSTER  
Tjänster uppvisar en låg konjunkturkänslighet. Efterfrågan  
drivs av kundernas ständiga och i lag reglerade behov av  
ekonomitjänster kring sina verksamheter respektive inköp av  
varor och tjänster samt säker tillgänglighet av data för sina  
verksamheter och tjänster. Tjänster och konsulttjänster inom  
lagen för offentlig upphandling växer ungefär som ekonomin i  
stort medan IT-relaterade tjänster har en kraftigare tillväxt.  
Segment Tjänster ökade rörelseresultatet tack vare en positiv  
vändning i Run Communications som erbjuder drift- och  
konsulttjänster inom IT. Segmentets nettoomsättning ökade  
något.  
6 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
MODERBOLAGET  
Moderbolagets verksamhet består främst av segmentsstyrning, kontroll, analys, affärsutveckling och förvärv. Stockwik  
investerar i verksamheter som uppvisar en låg grad av konjunkturkänslighet och hög stabilitet över tid.  
FINANSIELLT MÅL  
Under 2023 beslutade Stockwik att publicera ett nytt långsiktigt finansiellt mål för Stockwikkoncernen. Stockwiks finansiella  
mål är att ha en resultattillväxt (EBITA) om 15 procent. Ambitionen är att detta mål över tid ska uppnås med lika delar organisk  
respektive förvärvad tillväxt. Under 2024 har inga revideringar av tidigare mål eller ytterligare mål publicerats.  
Resultattillväxten (EBITA) för 2024 uppgick till 5,2 (-10,1) procent.  
FRAMTIDSUTSIKTER  
Stockwik gör inga prognoser för framtida tillväxt. Stockwik fokuserar på att vid varje given tidpunkt ge dotterbolagen så bra  
förutsättningar som möjligt att utvecklas positivt. Vidare har Stockwik en rigorös process i samband med förvärv vilket innebär  
att Stockwik endast investerar i bolag som uppfyller högt ställda krav på företagskultur, stabil lönsamhet och kvalitet. Kraven  
innebär att antalet förvärv inom en begränsad framtida period är svåra att förutse.  
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER RÄKENSKAPSÅRET  
FÖRSTA KVARTALET  
Tillsättning av ny VD  
Under 1Q24 beslutade styrelsen att tillsätta Urban Lindskog som ny VD och koncernchef för Stockwik. Andreas Säfstrand  
återgick till sin roll som CFO.  
ANDRA KVARTALET  
Årsstämma  
Årsstämman den 15 maj 2024 beslutade bl.a. att;  
införa ett incitamentsprogram omfattande 394 500 teckningsoptioner för ledande befattningshavare och  
nyckelpersoner inom koncernen,  
välja styrelseledamöter i enlighet med valberedningens förslag, vilket innebar omval av samtliga ledamöter,  
omvälja av revisionsbolaget Öhrlings PricewaterhouseCoopers, där Öhrlings PricewaterhouseCoopers låtit  
meddela att Henrietta Segenmark kommer att vara ansvarig revisor, samt  
bemyndiga styrelsen att besluta om emission av aktier och/eller konvertibler.  
TREDJE OCH FJÄRDE KVARTALET  
Under resterande kvartal har det inte inträffat någon händelse av väsentlig karaktär.  
FÖRVÄRV OCH AVYTTRING  
Koncernen har inte genomfört några förvärv under räkenskapsåret 2024. Se not 5 för ytterligare information gällande  
avyttringar.  
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG  
Det har inte inträffat någon händelse av väsentlig karaktär efter räkenskapsårets utgång.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 7  
 
RESULTATRÄKNING  
NETTOOMSÄTTNING  
Nettoomsättningen uppgick till 850,9 (818,3) MSEK vilket motsvarar en ökning om 4,0 procent.  
RESULTAT  
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 95,1 (89,5) MSEK vilket motsvarar en ökning om 6,2 procent.  
Rörelseresultat före avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar (EBITA) uppgick till 52,4 (49,8) MSEK vilket motsvarar  
en ökning med 5,2 procent. Avskrivningar på materiella tillgångar uppgick till -42,7 (-39,7) MSEK.  
Rörelseresultat (EBIT) uppgick till 44,8 (37,5) MSEK vilket motsvarar en ökning om 19,3 procent. Avskrivningar på immateriella  
tillgångar uppgick till -7,6 (-12,3) MSEK.  
Finansnettot uppgick till -51,6 (-61,4) MSEK. Av de finansiella intäkterna om totalt 1,9 (2,3) MSEK utgjordes 0,8 (1,9) MSEK av  
ränteintäkter och 1,1 (0,4) MSEK av övriga finansiella intäkter. Av de finansiella kostnaderna om totalt -53,5 (-63,7) MSEK  
utgjordes -42,8 (-44,8) MSEK av räntekostnader för obligation och säljarreverser, -5,9 (-5,1) MSEK av räntekostnader för leasing  
(IFRS 16) och -4,8 (-13,9) MSEK av kostnader för upptagande av obligationslånet i mars 2023 som periodiseras över lånets  
löptid.  
Årets resultat uppgick till -13,6 (-37,2) MSEK. Vi konstaterar att den serie åtgärder som vidtagits under 2024 för att förbättra  
koncernens lönsamhet och kostnadseffektivitet har lett till den önskade positiva förbättringen i Stockwiks organiska utveckling.  
BALANSRÄKNINGEN  
BALANSOMSLUTNING OCH EGET KAPITAL  
Balansomslutningen vid utgången av året uppgick till 803,4 (804,4) MSEK. Eget kapital uppgick till 211,2 (223,7) MSEK.  
Soliditeten uppgick därmed till 26,3 (27,8) procent.  
GOODWILL  
Det redovisade värdet av goodwill vid utgången av året uppgick till 352,1 (350,9) MSEK. För vidare information, se not 15.  
UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN  
Redovisad uppskjuten skattefordran vid utgången av året uppgick till 50,6 (51,4) MSEK, varav -29,1 (-29,8) MSEK avsåg  
uppskjuten skatt från förvärvsanalyser samt obeskattade reserver och 79,7 (81,2) MSEK avsåg uppskjuten skatt på  
underskottsavdrag, vilka saknar förfallotidpunkt då koncernen endast består av svenska aktiebolag samt leasing (IFRS 16).  
Koncernen har inte aktiverat fordran på ej avdragsgill ränta. För vidare information, se not 13 och 19.  
KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR  
LÖPANDE VERKSAMHETEN  
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 59,9 (40,6) MSEK vilket motsvarar en ökning om 47,5 procent. Det  
förbättrade kassaflödet beror på förbättrat rörelseresultat och förändringar i rörelsekapital.  
Betald ränta uppgick till -48,1 (-50,6) MSEK fördelat på ränta för obligation och säljarreverser om -42,2 (-45,3) MSEK samt  
leasingränta (IFRS 16) om -5,9 (-5,2) MSEK.  
Betald skatt uppgick till -5,5 (-5,1) MSEK fördelat på särskild löneskatt om -4,8 (-3,8) MSEK samt inkomstskatt om -0,7 (-1,3)  
MSEK.  
Rörelsekapitalförändringen var 19,2 (5,9) MSEK, vilket motsvarar en minskning av rörelsekapitalet med 13,3 MSEK.  
8 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
INVESTERINGSVERKSAMHETEN  
Kassaflödet från investeringsverksamheteten uppgick till -26,2 (-12,9) MSEK, varav -16,0 (-12,5) MSEK avsåg amortering av  
säljarreverser och tilläggsköpeskillingar.  
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN  
Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till -35,1 (-141,7) MSEK.  
MODERBOLAGET  
Nettoomsättningen för året uppgick till 31,2 (35,1) MSEK.  
Resultat före skatt för året uppgick till -11,9 (-17,1) MSEK.  
Moderbolagets likvida medel uppgick till 36,1 (38,3) MSEK vid årets utgång.  
Det har inte förekommit någon extern försäljning under året. Moderbolagets verksamhet består främst av segmentsstyrning,  
kontroll, analys, affärsutveckling och förvärv.  
RISKER OCH OSÄKERHETER  
Stockwiks verksamhet påverkas av ett antal risker vars effekter på nettoomsättning, resultat och finansiella ställning berör  
verksamheten i varierande grad. Nedan beskrivs, utan inbördes rangordning, de riskfaktorer som bedöms ha störst betydelse  
för verksamhetens framtida utveckling.  
GEOPOLITISKA LÄGET  
Rysslands invasion av Ukraina, kriget i Gaza och situationen kring Röda Havet förändrar det geopolitiska läget i världen och  
ökar osäkerheterna kring den framtida marknadsutvecklingen. Stockwik har ingen verksamhet i Ryssland, Ukraina, Israel eller  
Gazaremsan. Både den direkta och den indirekta affärsexponeringen är i övrigt mycket liten. Vi ser en generell prisökning på  
inköp av produkter och tjänster. Vi ser än så länge ingen negativ påverkan på efterfrågan. Bolaget bedömer sannolikheten för  
att ovan beskrivna risker materialiseras som hög.  
Stockwik har löpande och nära kontakt med samtliga dotterbolag och följer utvecklingen noggrant enligt fastställda rutiner.  
BOLAGSFÖRVÄRV  
Stockwik skapar en koncern av välskötta, stabila och lönsamma, mindre, svenska kvalitetsföretag och avser äga dessa företag  
på lång sikt. Ett bolagsförvärv medför verksamhetsrisker, operationella och finansiella risker, där risk finns att det förvärvade  
företaget inte når förväntade mål eller har köpts för dyrt, vilket skulle kunna inverka negativt på Stockwiks verksamhet,  
nettoomsättning, resultat, kassaflöde och finansiella ställning. Risk föreligger också att Stockwik inte identifierar lämpliga  
målbolag eller att ett intressant målbolag av olika skäl är för dyrt - p.g.a. exempelvis att konkurrens uppstår i en  
förvärvssituation - och inte kan förvärvas. Bolaget bedömer sannolikheten för att ovan beskrivna risker materialiseras som  
medelhög.  
Stockwik har etablerat rutiner för företagsbesiktning och analys av nya förvärv samt att Stockwik löpande följer befintliga  
dotterbolags utveckling enligt utarbetade processer i syfte att säkerställa att dotterbolagen uppnår förväntade mål.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 9  
 
NEDSKRIVNING AV IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR OCH AV UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN  
Stockwik genomför regelbundet värdering av goodwill - som per utgången av året uppgick till 352,1 (350,9) MSEK av totala  
tillgångar om 803,4 (804,4) MSEK - och av övriga immateriella anläggningstillgångar om 83,3 (91,0) MSEK per utgången av året  
samt av uppskjuten skattefordran om 50,6 (51,4) MSEK per utgången av året. Förändrade förutsättningar, t.ex. sämre tillväxt  
eller lönsamhet än förväntat eller högre avkastningskrav, kan innebära att det uppstår ett nedskrivningsbehov av goodwill.  
Om en tillgång inte anses rätt värderad vid nedskrivningstest kan det resultera i nedskrivning, vilket skulle kunna påverka  
koncernens resultat och finansiella ställning negativt. Bolaget bedömer sannolikheten för att ovan beskrivna risker  
materialiseras som medelhög.  
Stockwik genomför nedskrivningstest regelbundet i enlighet med tillämpliga regler. Nedskrivningstest sker per segment. Om  
en tillgång inte anses rätt värderad vid nedskrivningstest kan det resultera i nedskrivning vilket påverkar koncernens resultat  
och finansiella ställning negativt.  
BEROENDE AV NYCKELPERSONER OCH MEDARBETARE  
Stockwiks framtida utveckling av verksamheten, dess tjänster och produkter samt koncernens framtida tillväxt är beroende av  
koncernledningens och av andra nyckelpersoners liksom övriga medarbetares kunskap, erfarenhet,  
förmåga och engagemang. Stockwik är en liten organisation, vilket gör den extra känslig. Skulle Stockwik misslyckas med att  
behålla eller identifiera, attrahera, utveckla och motivera medarbetare, i synnerhet koncernledningen och andra  
nyckelpersoner, eller att det tar för lång tid att anställa medarbetare, i synnerhet nyckelpersoner, skulle det kunna inverka  
negativt på Stockwiks verksamhet, nettoomsättning, resultat, kassaflöde och finansiella ställning. Bolaget bedömer  
sannolikheten för att ovan beskrivna risker materialiseras som medelhög.  
Stockwiks och dess dotterbolags ambition är att vara attraktiva som arbetsgivare vilka utvecklar och behåller befintliga  
medarbetare samt attraherar nya medarbetare.  
ÄGARFÖRÄNDRING OCH SKATTEMÄSSIGA UNDERSKOTT  
Koncernen hade vid utgången av året en redovisad uppskjuten skatt på underskottsavdrag utan förfallotidpunkt om 79,7 (81,2)  
MSEK, vilket representerar ett väsentligt värde i ett vinstgivande bolag. Dylika skattemässiga underskott kan, enligt spärregler  
i gällande skattelagstiftning, inte utnyttjas till fullo efter vissa ägarförändringar. Ändringar i ägarstrukturen och i  
10 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
skattelagstiftningen kan leda till att dessa värden reduceras eller helt och hållet försvinner. Bolaget bedömer sannolikheten  
för att ovan beskrivna risker materialiseras som låg.  
Stockwik följer löpande befintliga dotterbolags utveckling enligt utarbetade processer i syfte att säkerställa att dotterbolagen  
uppnår förväntade mål samt att Stockwik följer förändringar i aktieägarkretsen löpande i syfte att identifiera risker.  
KONJUNKTURSVÄNGNINGAR OCH MARKNADSTILLVÄXT  
Konjunktursvängningar (efterfrågan från företag, organisationer och konsumenter samt investeringar), prisförändringar,  
branschrelaterade upp- och nedgångar och förändrade efterfråge- och konsumtionsmönster hos Stockwiks kunder etc.  
riskerar att negativt påverka volymer och priser för koncernens produkter och tjänster samt priser på införskaffade produkter  
och tjänster. Dessa faktorer omfattar främst svenska förhållande då bolagets verksamhet återfinns i Sverige. Stockwiks kunder  
återfinns bland fastighetsbolag, bostadsrättsföreningar samt stat och kommun, transportbolag/-enheter, återförsäljare av  
entreprenad- och lantbruksmaskiner samt däckverkstäder, företag generellt sett - företrädesvis små och mellanstora - och  
försäkringsbolag. Detta ger en tämligen bred och mångfacetterad mix med ett icke obetydligt inslag av offentlig sektor, vilket  
är riskreducerande för Stockwik, som uppvisar låg konjunkturkänslighet. Negativa förändringar i konjunkturen och  
marknadstillväxten skulle kunna inverka negativt på Stockwiks verksamhet, nettoomsättning, resultat, kassaflöde och  
nansiella ställning. Bolaget bedömer sannolikheten för att ovan beskrivna risker materialiseras som medelhög.  
Stockwik följer utvecklingen nogsamt för att i största möjliga mån ha en organisation och verksamhet som är rätt skaffad och  
dimensionerad. Stockwiks utgångspunkt vid förvärv av bolag som skall komma att ingå i koncernens verksamhet är att  
identifiera och förvärva företag som har låg eller ingen utväxling till konjunkturella svängningar.  
KONKURRENS  
Marknaden för Stockwiks dotterbolag kännetecknas av ett stort antal aktörer och hård konkurrens. Det finns risk för att  
Stockwiks konkurrenter konkurrerar med pris och utvecklar mer konkurrenskraftiga tjänster och produkter än Stockwik. Även  
sådana aktörer som idag inte konkurrerar med Stockwik, kan komma att bredda sitt tjänste- och produktutbud till områden  
där Stockwik är verksamt.  
Större konkurrenter har större finansiella resurser. En förändrad konkurrenssituation kan medföra ökad prispress,  
försäljningsvolymfall, tappade marknadsandelar och marginalnedgång för Stockwik, vilket riskerar att inverka negativt på  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 11  
 
Stockwiks verksamhet, nettoomsättning, resultat, kassaflöde och finansiella ställning. Bolaget bedömer sannolikheten för att  
ovan beskrivna risker materialiseras som medelhög.  
Stockwik följer konkurrenter och marknad nogsamt för att i största möjliga mån ha ett konkurrenskraftigt erbjudande.  
POLITISKA OCH SAMHÄLLSRELATERADE RISKER  
Stockwik är föremål för politiska och samhällsrelaterade risker i framför allt Sverige - bl.a. relaterat till eventuella statliga  
interventioner, eventuella förändringar i den skatterättsliga regleringen, eventuella penningpolitiska åtgärder, eventuell  
politisk, social och ekonomisk instabilitet - men också politiska och samhällsrelaterade risker globalt. Även USA:s förändrade  
politik kring bl.a. tullar kan påverka Stockwik. Osäkerhet kring dessa risker och förändringar av politiska och/eller  
samhällsrelaterade parametrar kan få återverkningar på Stockwik, dess samarbetspartners, leverantörer liksom på Stockwiks  
kunders köpkraft och köpvanor. Ovan riskfaktorer riskerar att inverka negativt på Stockwiks verksamhet, nettoomsättning,  
resultat, kassaflöde och finansiella ställning. Bolaget bedömer sannolikheten för att ovan beskrivna risker materialiseras som  
medelhög.  
Stockwik följer bl.a. informationsflöde från EU, riksdagen, regeringen, myndigheter och media nogsamt i syfte att i god tid  
identifiera förändringar inom politik och samhälle som kan komma att påverka Stockwik.  
FINANSIERINGS- OCH LIKVIDITETSRISK  
Stockwik har historiskt visat underskott och verksamheten har finansierats genom nyemissioner och lån. Internt genererade  
medel riskerar att reduceras vid resultatnedgångar och/eller större investeringar. För att utvecklas på bästa sätt kan Stockwik  
även framdeles komma att behöva tillskott av externa finansiella resurser i form av eget kapital, lån eller dylikt. Det finns risk  
för att nytt kapital inte kan anskaffas i tillräcklig omfattning eller alls, då behov uppstår, eller att det inte kan anskaffas på  
acceptabla villkor. I obligationsvillkoren - om 350 MSEK per utgången av året - finns avtalade nyckeltal, vilka koncernen möter  
per utgången av året, samt en bestämmelse, enligt vilken omedelbar återbetalning av 350 MSEK inklusive upplupen ränta kan  
krävas, för det fallet att en ny ägare förvärvar 51 procent eller mer av aktierna i Stockwik Förvaltning. Det finns risk att Stockwik  
inte möter lånevillkoren, vilket riskerar få negativa konsekvenser för utformning och volym för obligationen. Skulle ovan risker  
materialiseras, skulle detta kunna inverka negativt på Stockwiks verksamhet, kassaflöde och finansiella ställning. Bolaget  
bedömer sannolikheten för att ovan beskrivna risker materialiseras som medelhög.  
Styrelsen och koncernledningen följer löpande koncernens likviditets- och finansieringsbehov och säkerställer att koncernen  
som helhet uppfyller sina åtaganden gentemot obligationsinnehavarna och anser att verksamheten ger tillräckligt med  
överskott för att täcka den löpande driften för de kommande 12 månaderna.  
FINANSIELLA RISKER GÄLLANDE RÄNTOR  
Stockwiks samlade räntebärande låneportfölj medför risk vid ett stigande ränteläge. Låneportföljen har en blandning av rörliga  
och fasta räntor varav merparten är rörliga. Rörliga räntor justeras var tredje månad. Ränteökningar påverkar räntebärande  
skulder i form av högre räntekostnader per år. Koncernens förvaltning av likviditet i bank till högsta möjliga ränta medför en  
risk vid fallande ränteläge eller lågt ränteläge. Framför allt förändring i det geopolitiska läget har lett till ett högre ränteläge.  
Koncernen har emellertid inga betydande valutarisker. Räntehöjningarna påverkar Stockwiks resultat, kassaflöde och  
finansiella ställning negativt. Inriktningen i Stockwiks riskhantering är att begränsa eller eliminera finansiella risker med hänsyn  
tagen till kostnader, likviditet och finansiell ställning.  
Stockwik hanterar likviditetsrisk genom placering av eventuell överskottslikvidet i bank, minimering av skuldsättning med  
kassaflöde och arbetar aktivt med att se över rörelsekapitalbehovet i hela koncernen.  
Se vidare i not 3 under rubriken ”Ränterisk”.  
12 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
ÖVERTRÄDELSE AV LAGAR, REGLER OCH NORMER  
Stockwiks verksamhet regleras av allt strängare  
lagar och regler avseende t.ex. hälsa, säkerhet,  
miljö och liknande. Stockwiks verksamhet omfattas  
också av branschstandarder och andra åtaganden.  
Kostnaderna för att följa dessa lagar och  
förordningar kan vara betydande, och bristande  
efterlevnad kan leda till böter eller sanktioner, få  
civila och straffrättsliga konsekvenser, leda till  
rättegång från tredje part och förhindra eller  
begränsa Stockwiks verksamhet. Om Stockwiks  
kostnader för efterlevnad skulle öka, t.ex. på grund  
av ytterligare reglering kan Stockwiks  
vinstmarginaler i de reglerade områdena minska,  
vilket kan leda till en negativ effekt på Stockwiks  
totala vinst. Om Stockwik skulle få böter för brott  
mot tillämpliga lagar eller regler, i liten eller stor  
skala, vilket skulle ge höga kostnader och ha en  
negativ effekt på Stockwiks resultat. Dessutom  
finns det en risk att brott mot tillämpliga lagar och  
förordningar kan ge negativ publicitet, vilket kan  
innebära förlust av kunder och därmed  
nettoomsättning. Bolaget anser att de risker som  
beskrivs ovan är låga.  
Stockwik följer bl.a. informationsflöde från EU, riksdagen, regeringen och myndigheter nogsamt i syfte att i god tid identifiera  
förändringar inom lagstiftning som kan komma att påverka Stockwik.  
LAGSTIFTNING OM DATASKYDD  
Stockwik hanterar personuppgifter som främst involverar anställda, kunder, leverantörer, aktieägare och jobbkandidater. Det  
är obligatoriskt att Stockwik följer tillämplig lagstiftning, inklusive dataskyddsförordningen. Bl.a. kräver den omfattande  
dataskyddslagstiftning att Stockwik hanterar personuppgifter på ett säkert sätt och att förstå, övervaka och dokumentera hur  
personuppgifter hanteras. Det finns en risk att Stockwik hanterar personuppgifter på ett sätt som strider mot  
dataskyddslagstiftningen, vilket kan leda till administrativa sanktioner som, med tanke på den stora maximala sanktionen som  
skulle kunna beslutas av Integritetsskyddsmyndigheten, skulle kunna leda till allvarliga ekonomiska konsekvenserna för  
Stockwik. Underlåtenhet eller delvis underlåtenhet att följa dataskyddslagstiftning och föreskrifter kan leda till betydande  
böter upp till det högre på 20 miljoner euro och fyra (4) procent av koncernens globala årsomsättning. Ett brott mot  
dataskyddsbestämmelserna kan göra att koncernen utsätts för tvister och negativ publicitet, vilket kan leda till att koncernen  
måste betala skadestånd och det kan också medföra höga juridiska kostnader samt förlust av kunder, vilket skulle kunna  
påverka Stockwiks nettoomsättning, resultat, kassaflöde och finansiella ställning negativt. Bolaget bedömer sannolikheten för  
att risken materialiseras som låg.  
Stockwik följer bl.a. informationsflöde från EU, riksdagen, regeringen och myndigheter nogsamt i syfte att i god tid identifiera  
förändringar inom lagstiftning som kan komma att påverka Stockwik.  
FORSKNING OCH UTVECKLING  
Stockwik bedriver ingen egen forskning eller teknisk utveckling.  
DOTTERBOLAG OCH FILIALER UTOMLANDS  
Stockwik äger inga dotterbolag utomlands. Varken Stockwik eller något av dess dotterbolag har filialer utomlands.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 13  
 
MILJÖPÅVERKAN  
Koncernen bedriver ingen tillståndspliktig verksamhet enligt gällande miljöbestämmelser.  
TEAM och Tjugonde är auktoriserade företagshälsor hos Sveriges Företagshälsor. Tjugonde är certifierat enligt ISO 9001:2015  
och godkänd av Försäkringskassan som anordnare av företagshälsovård,  
Stockwiks dotterbolag Mälardrottningens Bygg & Fastighet är certifierade enligt BF9K.  
Stockwiks dotterbolag RUN Communications är certifierade enligt ISO 27001.  
PRINCIPER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE  
Vid årsstämman i maj 2023 antogs följande riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. De antagna riktlinjerna gäller  
i maximalt fyra år, d.v.s. fram till och med årsstämman 2027. Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalats, och  
förändringar som görs i redan avtalade ersättningar efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman. Riktlinjerna omfattar inte  
ersättningar som beslutas av aktieägarna på bolagsstämman. Med ledande befattningshavare avses, per dagen då denna  
kallelse offentliggörs, samtliga anställda i moderbolaget Stockwik Förvaltning AB, men detta kan ändras med hänsyn till  
nyanställningar och förvärv inom koncernen.  
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet  
Stockwiks strategi går ut på att förvärva och äga välskötta, stabila och lönsamma, mindre, svenska kvalitetsföretag med god  
lönsamhet. Stockwik ska ta vara på de mindre bolagens spetskompetens och erbjuda det stora bolagets trygghet samt utgöra  
en stabil plattform för dotterbolagen att expandera. Stockwik utgår ifrån tre ledord; rätt människor, rätt värderingar samt rätt  
företag.  
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess  
hållbarhet, förutsätter att Stockwik kan erbjuda en total ersättning som är marknadsmässig, konkurrenskraftig och som förmår  
behålla befintliga medarbetare samt attrahera nya kompetenta medarbetare. Vidare är det en självklarhet att ersättningen  
inte ska vara diskriminerande på grund av kön, könsöverskridande identitet eller uttryck, etnisk tillhörighet, religion eller annan  
trosuppfattning, funktionsnedsättning, sexuell läggning, ålder eller andra ovidkommande omständigheter.  
14 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
Formerna för ersättning  
Ersättningen, som bör variera i förhållande till den enskildes och koncernens prestationer, kan bestå av fast grundlön, rörlig  
kontant ersättning, eventuella prestations- och aktie- eller aktiekursrelaterade incitamentsprogram, pension och övriga  
förmåner.  
Fast grundlön ska utgöra grunden för den totala ersättningen. Den fasta grundlönen ska vara marknadsmässig och avspegla  
det ansvar som arbetet medför. Den fasta grundlönen revideras årligen. Den rörliga kontanta ersättningen ska baseras på  
koncernens resultattillväxt och lönsamhet samt kassaflöde. Kriterierna ska vara utformade så att de främjar bolagets  
affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, genom att exempelvis ha en tydlig koppling till affärsstrategin  
och främja koncernens långsiktiga utveckling vilket bl.a. innebär att en andel av eventuell utbetald rörlig ersättning bör  
återinvesteras i bolaget. Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontant ersättning ska mätas under en period om ett  
(1) år. Den årliga rörliga kontanta ersättningen kan uppgå till maximalt 100 procent av den fasta grundlönen. Rörlig kontant  
ersättning ska inte vara pensionsgrundande.  
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontant ersättning avslutats ska det genomföras en  
bedömning och sedan fastställelse av i vilken utsträckning kriterierna uppfyllts. Ersättningsutskottet ansvarar för bedömningen  
såvitt avser rörlig kontant ersättning till verkställande direktören och finanschefen. Såvitt avser rörlig kontant ersättning till  
övriga befattningshavare ansvarar verkställande direktören och finanschefen för bedömningen. Såvitt avser finansiella mål ska  
bedömningen baseras på den av bolaget senast offentliggjorda finansiella informationen.  
Inom koncernen har det av bolagsstämman inrättats aktie- eller aktiekursrelaterade incitamentsprogram. Aktie- eller  
aktiekursrelaterade incitamentsprogram ska säkerställa ett långsiktigt engagemang för koncernens utveckling, en ökad  
intressegemenskap mellan deltagaren i programmet och aktieägarna och ska implementeras på marknadsmässiga villkor.  
Grunden för bolagets aktie- eller aktiekursrelaterade incitamentsprogram utgörs av uppfattningen att lönsamma och hållbara  
aktiviteter har en positiv långsiktig effekt på aktiekursen. Programmen har en tydlig koppling till affärsstrategin och därmed  
till bolagets långsiktiga värdeskapande, inklusive dess hållbarhet. Programmen uppställer krav på egen investering. För mer  
information om utestående program, se bolagets hemsida www.stockwik.se/aktien.  
Pension, sjukförmåner och andra liknande förmåner ska följa de regler och den praxis som gäller på marknaden. För  
verkställande direktören ska pensionsförmåner, innefattande sjukförsäkring, vara premiebestämda. Pensionspremierna för  
premiebestämd pension ska uppgå till högst 24 procent av den fasta årliga kontantlönen. För övriga ledande befattningshavare  
ska pensionsförmåner, innefattande sjukförsäkring, vara premiebestämda om inte befattningshavaren omfattas av  
förmånsbestämd pension enligt tvingande kollektivavtalsbestämmelser. Rörlig kontant ersättning ska endast vara  
pensionsgrundande i den mån så följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser som är tillämpliga på befattningshavaren.  
Pensionspremierna för premiebestämd pension ska uppgå till högst 24 procent av den fasta årliga kontantlönen. Andra  
förmåner får innefatta bl.a. sjukvårdsförsäkring och bilförmån. Premier och andra kostnader i anledning av sådana förmåner  
får sammanlagt uppgå till högst 10 procent av den fasta årliga kontantlönen.  
Upphörande av anställning  
Verkställande direktören ska iaktta en uppsägningstid om 6 månader vid egen uppsägning samt har rätt till en uppsägningstid  
om högst 6 månader vid uppsägning från bolagets sida. Vid uppsägning från bolagets sida har verkställande direktören, utöver  
lön och övriga anställningsförmåner under uppsägningstiden, rätt till ett avgångsvederlag motsvarande högst 12 månadslöner.  
Finanschefen har att iaktta en uppsägningstid om högst 6 månader vid egen uppsägning samt högst 6 månaders vid uppsägning  
från bolagets sida. Övriga personer i koncernens ledningsgrupp har att iaktta en uppsägningstid om högst 3 månader vid egen  
uppsägning samt högst 3 månader vid uppsägning från bolagets sida. Ingen person utöver verkställande direktören i  
koncernens ledningsgrupp ska ha rätt till avgångsvederlag.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 15  
 
Lön och anställningsvillkor för anställda  
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för bolagets anställda  
beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och  
ökningstakt över tid har utgjort en del av ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten  
av riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa.  
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomföra riktlinjerna  
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I ersättningsutskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till  
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år  
och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman.  
Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar för koncernledningen, tillämpningen av  
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget.  
Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och  
beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra personer i koncernledningen, i den mån  
frågorna rör dem själva.  
Frångående av riktlinjerna  
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna ovan, helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det  
och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa  
bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i  
ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna. Om sådan avvikelse sker, ska information om detta  
presenteras i ersättningsrapporten inför nästkommande årsstämma.  
Aktieägarnas synpunkter  
Styrelsen har inte erhållit några synpunkter från aktieägarna på befintliga riktlinjer för ersättning till ledande  
befattningshavare.  
Det finns inga tidigare beslutade rörliga ersättningar som inte har förfallit till betalning.  
NYEMISSION AV AKTIER  
Under räkenskapsåret har inga aktier emitterats. Se not 24 - Eget kapital för mer information.  
AKTIEKAPITAL, ÄGARFÖRHÅLLANDEN M.M.  
AKTIEKAPITAL OCH ÄGARFÖRHÅLLANDEN  
Stockwik Förvaltning AB är ett publikt aktiebolag noterat på Nasdaq Stockholm Small Cap sedan 1987 med kortnamn STWK.  
Aktiebok förs av Euroclear Sweden AB, org. nr 556112-8074. Samtliga Stockwiks aktier är av samma slag, har samma rättigheter  
gentemot Stockwik, d.v.s. aktieägare äger bl.a. rätt att rösta på bolagsstämma samt erhålla vinstutdelning, och är fritt  
överlåtbara.  
16 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
Stockwiks aktiekapital per utgången av året uppgick till 3,2 (3,2) MSEK fördelat på 6 311 041 (6 311 041) aktier med ett  
kvotvärde 0,5 (0,5) SEK per aktie. Totala potentiella aktier framgår av not 14. Antalet aktieägare per utgången av året var  
11 050 (12 068). Ingen aktieägare kontrollerade 10 procent eller mer av antalet aktier och röster i bolaget.  
BEMYNDIGANDE  
Årsstämman har bemyndigat styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen, under tiden fram till nästa årsstämma, besluta om  
emission av aktier och/eller konvertibler. Styrelsen ska vid emission av aktier och/eller konvertibler ha rätt att avvika från  
aktieägarnas företrädesrätt och besluta att betalning ska kunna ske genom apport eller kvittning eller med andra villkor.  
Bemyndigandet ska vara begränsat till att avse sådant antal aktier och/eller konvertibler som innebär utgivande av eller  
konvertering till sammanlagt högst ett antal aktier som motsvarar tjugo (20) procent av antalet utestående aktier i bolaget vid  
den tidpunkt när bemyndigandet utnyttjas för första gången. Syftet med bemyndigandet är att kunna erlägga betalning med  
egna aktier och/eller konvertibler i samband med förvärv av företag eller verksamheter, inklusive att reglera eventuella  
tilläggsköpeskillingar, samt att anskaffa kapital på ett effektivt och flexibelt sätt. Utgångspunkten för emissionskursen ska vid  
avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt vara aktiens marknadsvärde vid respektive emissionstillfälle.  
ÄGARFÖRÄNDRINGAR ÖVERSTIGANDE 50 PROCENT  
Obligationsvillkoren avseende lånebelopp om sammanlagt 350 MSEK per utgången av året innehåller bestämmelse som  
innebär att obligationsinnehavarna kan kräva omedelbar återbetalning av 350 MSEK och upplupen ränta för det fallet att ny  
ägare förvärvar 51 procent eller mer av aktierna i Stockwik. Utöver detta avtal finns det inga väsentliga avtal som Stockwik är  
part i och som påverkas, ändras eller upphör om kontrollen över Stockwik förändras till följd av ett offentligt  
uppköpserbjudande. Det finns heller inga avtal mellan Stockwik och dess anställda som föreskriver ersättning om dessa säger  
upp sig, sägs upp utan skälig grund eller om deras anställning upphör som följd av ett offentligt uppköpserbjudande.  
ÄGANDE AV EGNA AKTIER  
Stockwik äger inga egna aktier per utgången av året. Stockwik har varken förvärvat eller överlåtit egna aktier under  
räkenskapsåret 2024.  
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT RESPEKTIVE HÅLLBARHETSRAPPORT  
Stockwik har valt att upprätta bolagsstyrningsrapport samt hållbarhetsrapport som från årsredovisningen skilda handlingar.  
Bolagsstyrnings- samt hållbarhetsrapport är upprättade enligt årsredovisningslagen och finns tillgängliga via  
www.stockwik.se/bolagsstyrning.  
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION  
SEK  
2024-12-31  
229 662 549  
9 064 884  
Överkursfond  
Balanserade medel  
Årets resultat  
Totalt  
-12 182 805  
226 544 628  
Styrelsen föreslår att medlen balanseras i ny räkning.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 17  
 
Koncernens resultaträkning  
MSEK  
Not  
6, 7  
8
2024  
850,9
12,1
2023  
818,3
14,9
Nettoomsättning  
Övriga intäkter  
Summa intäkter  
863,0
833,2
Råvaror och förnödenheter*  
Övriga externa kostnader  
Personalkostnader*  
Avskrivningar  
-349,4
-89,6
-328,3
-50,3
-0,6
-337,9
-90,3
-315,5
-52,0
-
9
10  
15, 16, 17  
Övriga rörelsekostnader  
Summa kostnader  
-818,3
-795,7
Rörelseresultat (EBIT)  
6
44,8
37,5
Finansiella intäkter  
Finansiella kostnader  
Finansnetto  
11  
1,9
-53,5
-51,6
2,3
-63,7
-61,4
12, 17  
Resultat före skatt  
6
-6,8
-24,0
Årets skatt  
13  
-6,8
-13,2
-37,2
Årets resultat**  
-13,6
Resultat hänförligt till:  
Moderbolagets aktieägare  
-13,6
-37,2
Resultat per aktie, kr  
14  
resultat per aktie före utspädning  
resultat per aktie efter utspädning  
-2,16
-2,16
-5,89
-5,89
Genomsnittligt antal aktier före utspädning  
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning  
6 311 041
6 311 041
6 311 041
6 311 041
* Under 3Q24 klassades konsultkostnader inom segmentet Hälsa om från personalkostnader till direkta kostnader. Denna förändring påverkar  
även jämförelsesiffrorna.  
** Koncernen saknar innehav utan bestämmande inflytande samt övrigt totalresultat.  
18 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
Koncernens balansräkning  
MSEK  
Not  
31 dec 2024  
31 dec 2023  
Tillgångar  
Anläggningstillgångar  
Goodwill  
4, 5, 15  
4, 5, 15  
16  
352,1
83,3
19,9
78,0
5,1
350,9
91,0
15,1
68,3
5,5
Övriga immateriella anläggningstillgångar  
Materiella anläggningstillgångar  
Nyttjanderättstillgångar  
Finansiella anläggningstillgångar  
Uppskjutna skattefordringar  
Summa anläggningstillgångar  
17  
4, 19  
50,6
589,0
51,4
582,2
Omsättningstillgångar  
Varulager  
21  
20  
48,3
104,2
7,4
48,2
104,8
5,6
Kundfordringar  
Övriga kortfristiga fordringar  
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter  
Likvida medel  
22  
17,2
24,9
20, 23  
37,3
38,7
Summa omsättningstillgångar  
214,4
222,2
Summa tillgångar  
803,4
804,4
Eget kapital och skulder  
Eget kapital*  
24  
Aktiekapital  
3,2
796,7
-588,8
211,2
3,2
795,6
-575,2
223,7
Övrigt tillskjutet kapital  
Balanserat resultat  
Summa eget kapital  
Långfristiga skulder och avsättningar  
Långfristiga räntebärande skulder  
20, 25  
17, 20, 25  
20, 25  
344,3
44,5
-
339,6
36,9
1,6
Långfristiga leasingskulder  
Långfristiga räntebärande skulder - säljarreverser och tilläggsköpeskillingar  
Summa långfristiga skulder och avsättningar  
388,7
378,1
Kortfristiga skulder  
Kortfristiga räntebärande skulder  
Kortfristiga leasingskulder  
20, 25  
17, 20, 25  
20, 25  
0,3
30,7
3,4
0,3
28,3
17,4
63,6
35,5
57,7
202,6
Kortfristiga räntebärande skulder - säljarreverser och tilläggsköpeskillingar  
Leverantörsskulder  
20  
76,4
39,6
53,0
203,4
Övriga kortfristiga skulder  
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter  
Summa kortfristiga skulder  
26  
Summa eget kapital och skulder  
803,4
804,4
* Koncernen saknar innehav utan bestämmande inflytande.  
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 27.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 19  
 
Koncernens förändringar i eget kapital  
Hänförligt till moderföretagets aktieägare  
Övrigt tillskjutet  
kapital  
Balanserat  
resultat  
-538,0
MSEK  
Aktiekapital  
3,2
Summa  
261,0
Ingående balans 1 jan 2023  
795,8
Totalresultat  
Årets resultat  
-
-
-
-
-37,2
-37,2
-37,2
-37,2
Summa totalresultat*  
Transaktioner med aktieägare  
Teckningsrätter  
-
-
-
-
-0,2
-0,2
-
-
-
-
-0,2
-0,2
Återköp av teckningsoptioner  
Summa transaktioner med aktieägare  
Utgående balans 31 dec 2023  
Ingående balans 1 jan 2024  
3,2
3,2
795,6
795,6
-575,2
-575,2
223,7
223,7
Totalresultat  
Årets resultat  
-
-
-
-
-13,6
-13,6
-13,6
-13,6
Summa totalresultat*  
Transaktioner med aktieägare  
Teckningsrätter  
-
-
-
1,1
-
-
-
-
1,1
-
Återköp av teckningsoptioner  
Summa transaktioner med aktieägare  
1,1
1,1
Utgående balans 31 dec 2024  
3,2
796,7
-588,8
211,2
* Koncernen saknar innehav utan bestämmande inflytande samt övrigt totalresultat.  
20 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
Koncernens rapport över kassaflöden  
MSEK  
Not  
2024  
44,8
2023  
37,5
Den löpande verksamheten  
Rörelseresultat (EBIT)  
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet  
Avskrivningar  
50,3
-1,5
0,8
52,0
-0,9
1,9
Övriga ej likviditetspåverkande poster  
Erhållna räntor  
Betalda räntor  
-48,1
-5,5
40,7
-50,6
-5,1
34,7
Betald skatt  
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital  
Förändringar av rörelsekapital  
Minskning(+)/Ökning(-) av varulager  
-0,1
7,2
8,9
-8,3
5,3
Minskning(+)/Ökning(-) av kortfristiga fordringar  
Minskning(-)/Ökning(+) av kortfristiga skulder  
Summa förändringar av rörelsekapital  
12,2
19,2
5,9
Kassaflöde från den löpande verksamheten  
59,9
40,6
Investeringsverksamheten  
Förändring av materiella anläggningstillgångar  
Förvärv av dotterbolag  
16  
5
-9,7
-16,3
-0,2
-4,2
-15,6
6,9
Avyttring av dotterbolag  
Förändring av finansiella anläggningstillgångar  
Kassaflöde från investeringsverksamheten  
-0,0
0,1
-26,2
-12,9
Finansieringsverksamheten  
Teckningsrätter  
Återköp av teckningsoptioner  
Upptagna lån  
1,1
-
-
-0,2
21,0
-36,1
-21,1
-35,1
335,5
-32,5
Utbetalningar som avser amortering av leasingskulder  
Övriga amorteringar av låneskulder  
Kassaflöde från finansieringsverksamheten  
-444,6
-141,7
29  
Periodens kassaflöde  
-1,4
-114,0
Likvida medel vid periodens början  
Likvida medel vid periodens slut  
38,7
37,3
152,7
38,7
Stockwik Årsredovisning 2024 | 21  
 
Moderbolagets resultaträkning  
MSEK  
Not  
2024  
31,2  
31,2  
2023  
35,1  
35,1  
Nettoomsättning  
Summa intäkter  
Övriga externa kostnader  
Personalkostnader  
Avskrivningar  
9, 17  
10  
-10,4  
-14,3  
-0,1  
-9,4  
-15,5  
-0,1  
Summa kostnader  
-24,8  
-25,0  
Rörelseresultat (EBIT)  
6,4  
10,1  
Finansiella intäkter  
Finansiella kostnader  
Finansnetto  
11  
12  
29,2  
-47,0  
-17,9  
31,1  
-58,3  
-27,2  
Resultat före bokslutsdispositioner och skatt  
-11,5  
-17,1  
Bokslutsdispositioner  
Förändring av periodiseringsfond  
Summa bokslutsdispositioner  
-0,4  
-0,4  
-
-
Resultat före skatt  
-11,9  
-17,1  
Årets skatt  
13  
-0,3  
-4,3  
Resultat efter skatt*  
-12,2  
-21,5  
* Moderbolaget saknar innehav utan bestämmande inflytande samt övrigt totalresultat.  
22 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
Moderbolagets balansräkning  
MSEK  
31 dec 2024  
31 dec 2023  
Not  
Tillgångar  
Anläggningstillgångar  
0,4  
5,6  
0,4  
5,6  
Maskiner och inventarier  
Andelar i koncernföretag  
Långfristiga fordringar på koncernföretag  
Finansiella anläggningstillgångar  
Uppskjuten skattefordran  
Summa anläggningstillgångar  
18  
20  
556,5  
0,7  
563,5  
0,7  
4, 19  
70,1  
633,3  
70,1  
640,4  
Omsättningstillgångar  
20  
22  
46,2  
1,0  
42,9  
1,2  
Kortfristiga fordringar på koncernföretag  
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter  
Övriga kortfristiga fordringar  
Likvida medel  
1,7  
0,0  
20, 23  
36,1  
85,0  
38,3  
82,4  
Summa omsättningstillgångar  
718,3  
722,8  
Summa tillgångar  
Eget kapital och skulder  
Eget kapital*  
24  
3,2  
3,2  
3,2  
3,2  
Aktiekapital  
Summa bundet eget kapital  
229,7  
9,1  
229,7  
29,6  
Överkursfond  
Balanserat resultat  
Årets resultat  
-12,2  
226,5  
-21,5  
237,8  
Summa fritt eget kapital  
229,7  
1,6  
241,0  
1,1  
Summa eget kapital  
Obeskattade reserver  
Långfristiga skulder och avsättningar  
20, 25  
20, 25  
344,1  
-
339,3  
0,8  
Långfristiga räntebärande skulder  
Långfristiga räntebärande skulder - säljarreverser och tilläggsköpeskillingar  
Summa långfristiga skulder och avsättningar  
344,1  
340,1  
Kortfristiga skulder  
2,6  
1,5  
16,4  
1,8  
Kortfristiga räntebärande skulder - säljarreverser och tilläggsköpeskillingar  
Leverantörsskulder  
20  
20  
130,3  
2,2  
112,6  
0,6  
Kortfristiga skulder till koncernföretag  
Övriga kortfristiga skulder  
26  
6,2  
9,2  
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter  
Summa kortfristiga skulder  
142,9  
140,6  
Summa eget kapital och skulder  
718,3  
722,8  
* Moderbolaget saknar innehav utan bestämmande inflytande.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 23  
 
Moderbolagets förändringar i eget kapital  
Hänförligt till moderföretagets aktieägare  
Överkurs- Balanserat Årets Summa eget  
MSEK  
Aktiekapital  
3,2  
fond  
resultat  
27,6  
resultat  
kapital  
262,4  
Ingående balans 1 jan 2023  
229,7  
2,0  
Totalresultat  
Årets resultat  
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-21,5  
-
-21,5  
-
Övrigt totalresultat  
Summa totalresultat*  
-21,5  
-21,5  
Transaktioner med aktieägare  
Teckningsrätter  
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Emissionskostnader  
Övriga transaktioner  
-
-
Disposition av föregående års resultat  
Summa transaktioner med aktieägare  
2,0  
2,0  
-2,0  
-2,0  
Utgående balans 31 dec 2023  
Ingående balans 1 jan 2024  
3,2  
3,2  
229,7  
229,7  
29,6  
29,6  
-21,5  
-21,5  
241,0  
241,0  
Totalresultat  
Årets resultat  
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-12,2  
-
-12,2  
-
Övrigt totalresultat  
Summa totalresultat*  
-12,2  
-12,2  
Transaktioner med aktieägare  
Teckningsrätter  
-
-
-
-
-
0,0  
0,9  
-
-
-
0,9  
Emissionskostnader  
-
-
-
-
Övriga transaktioner  
-
-
Disposition av föregående års resultat  
Summa transaktioner med aktieägare  
-
-21,5  
-20,6  
21,5  
21,5  
-
0,0  
0,9  
Utgående balans 31 dec 2024  
3,2  
229,7  
9,1  
-12,2  
229,7  
* Moderbolaget saknar innehav utan bestämmande inflytande samt övrigt totalresultat.  
24 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
Moderbolagets rapport över kassaflöden  
MSEK  
Not  
2024  
6,4  
2023  
10,1  
Den löpande verksamheten  
Rörelseresultat (EBIT)  
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet  
Avskrivningar  
0,1  
29,2  
-41,9  
0,1  
0,0  
29,5  
-45,1  
-2,6  
Erhållna räntor  
Betalda räntor  
Betald skatt  
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital  
-6,2  
-8,2  
Förändringar av rörelsekapital  
Minskning(+)/Ökning(-) av kortfristiga fordringar  
Minskning(-)/Ökning(+) av kortfristiga skulder  
Summa förändringar av rörelsekapital  
-13,0  
14,8  
1,8  
9,8  
20,4  
30,2  
Kassaflöde från den löpande verksamheten  
-4,3  
22,0  
Investeringsverksamheten  
Förändring av materiella anläggningstillgångar  
Förvärv av dotterbolag  
-0,1  
-14,9  
7,0  
0,1  
5,9  
5
Förändring av fordringar koncernföretag  
Kassaflöde från investeringsverksamheten  
-20,8  
-14,8  
-7,9  
Finansieringsverksamheten  
Teckningsrätter  
0,9  
0,0  
-
0,8  
Erhållen utdelning från dotterbolag  
Upptagna lån  
20,8  
-20,8  
9,1  
335,5  
-444,3  
-7,2  
Amortering lån  
Förändring av skulder koncernföretag  
Kassaflöde från finansieringsverksamheten  
10,1  
-115,3  
Årets kassaflöde  
-2,2  
-108,0  
Likvida medel vid årets början  
Likvida medel vid årets slut  
38,3  
36,1  
146,3  
38,3  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 25  
 
Noter  
NOT 1 – ALLMÄN INFORMATION  
Stockwik Förvaltning AB (publ),
org. nr 556294-7845, är ett
aktiebolag
registrerat i
Sverige
med säte i Solna. Adressen till  
huvudkontoret är
Frösundaviks allé 1, 169 70 Solna.
Års- och koncernredovisningen har godkänts av styrelsen och verkställande direktören den 14 april 2025 och blir föremål för  
fastställande på årsstämman den 16 maj 2025.  
Alla belopp anges, om inget annat framgår av texten, i miljontals svenska kronor (MSEK). Avrundningsdifferenser kan  
förekomma. Resultaträkningsrelaterade poster avser perioden 1 januari - 31 december, vilket också gäller poster i rapport  
över kassaflöden, och balansrelaterade poster avser utgången av den 31 december. Beloppen inom parentes anger värden  
från närmast förgående räkenskapsår.  
NOT 2 – REDOVISNINGSPRINCIPER
UTTALANDE OM ÖVERENSSTÄMMELSE MED TILLÄMPADE REGELVERK  
Koncernredovisning för Stockwik Förvaltning AB har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen (ÅRL), RFR 1  
Kompletterande redovisningsregler för koncerner samt International Financial Reporting Standards (IFRS) och tolkningar från  
IFRS Interpretations Committee (IFRS IC), sådana de har antagits av EU. Den har upprättats enligt anskaffningsvärdemetoden.  
Att upprätta rapporter  
i
överensstämmelse med IFRS kräver användning av en del viktiga uppskattningar för  
redovisningsändamål. Vidare krävs att koncernledningen gör vissa bedömningar vid tillämpningen av koncernens  
redovisningsprinciper. De områden som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa eller sådana områden där  
antaganden och uppskattningar är av väsentlig betydelse för koncernredovisningen anges i förekommande fall i respektive  
not under rubriken ”Väsentliga bedömningar och principer”.  
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som anges nedan i avsnittet  
”Moderbolagets redovisningsprinciper” i denna not. De avvikelser som förekommer mellan moderbolagets och koncernens  
redovisningsprinciper föranleds av begränsningar i möjligheterna att tillämpa IFRS i moderbolaget, framför allt till följd av ÅRL.  
Koncernens mest väsentliga redovisningsprinciper finns beskrivna i anslutning till respektive not.  
NYA OCH ÄNDRADE REDOVISNINGSPRINCIPER  
Ändrade och nya redovisningsprinciper 2024  
Inga nya standarder och tolkningar som Stockwik tillämpar från och med den 1 januari 2024 har medfört någon väsentlig  
påverkan på koncernens finansiella rapporter.  
Ändrade redovisningsprinciper 2024 och senare  
Ett antal nya standarder och ändringar av tolkningar av befintliga standarder träder i kraft för räkenskapsår som börjar efter  
den 1 januari 2025.  
IFRS 18 kommer att ersätta IAS 1 Utformning av finansiella rapporter och innebär nya krav som kommer att bidra till att uppnå  
jämförbarhet i resultatrapporteringen för liknande företag och ge användarna mer relevant information och transparens. Även  
om IFRS 18 inte kommer att påverka redovisningen eller värderingen av poster i de finansiella rapporterna, förväntas dess  
effekter på presentation och upplysningar vara genomgripande, särskilt de som är relaterade till resultaträkningen och vad  
gäller av ledningen definierade resultatmått. Ledningen utvärderar för närvarande de exakta konsekvenserna av att tillämpa  
den nya standarden på koncernredovisningen och i de finansiella rapporterna. Koncernen kommer att tillämpa den nya  
standarden från dess obligatoriska ikraftträdandedatum den 1 januari 2027. Retroaktiv tillämpning krävs, och därför kommer  
jämförande information för räkenskapsåret som avslutas den 31 december 2026 att omräknas i enlighet med IFRS 18. Inga  
andra nya eller ändrade standarder och nya tolkningar som har publicerats men ännu inte trätt i kraft bedöms inte få någon  
väsentlig effekt på koncernens finansiella rapporter när de tillämpas för första gången.  
26 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
KONCERNREDOVISNING
 
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget och samtliga koncernbolag i vilka ägandet uppgår till mer än 50 procent av  
aktiernas andel, röstvärde eller i vilka moderbolaget på annat sätt har bestämmande inflytande. Koncernredovisningen bygger  
på redovisningshandlingar upprättade för samtliga koncernbolag per den 31 december 2024.  
Köpeskillingen för förvärv av ett koncernbolag utgörs av verkligt värde på överlåtna tillgångar, skulder och de aktier som  
emitterats av koncernen. I de fall eventuella tilläggsköpeskillingar är att betrakta som ersättning för den förvärvade  
verksamheten redovisas de som räntebärande skuld i koncernbalansräkningen. Eventuella omvärderingar redovisas i  
koncernresultaträkningen. I de fall eventuella tilläggsköpeskillingar är att betrakta som en separat transaktion i form av  
ersättning för framtida tjänster redovisas tilläggsköpeskillingen enligt IFRS 2, aktierelaterade ersättningar och behandlas i  
enlighet med denna standard som personalkostnad i den period de uppkommer. Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs  
vid förvärvstidpunkten. I koncernens egna kapital ingår endast koncernbolagens resultat från och med förvärvstidpunkten.  
Resultatet från under året förvärvade koncernbolag inkluderas i koncernredovisningens resultaträkning från och med  
förvärvstidpunkten. Vinst eller förlust för under året sålda dotterbolag beräknas utifrån sådant bolags redovisade  
nettotillgångar inklusive resultat inom koncernen fram till tidpunkten för avyttring. Vinster och förluster som uppstår vid  
delavyttring av innehav i koncernbolag redovisas i resultaträkningen när det bestämmande inflytandet inte längre kvarstår.  
Koncerninterna mellanhavanden och transaktioner samt eventuella orealiserade vinster hänförbara till koncerninterna  
transaktioner elimineras vid upprättande av koncernredovisningen. Innehav utan bestämmande inflytande, redovisat som en  
andel av nettotillgångarna, presenteras i en separat kolumn under rubriken ”Koncernens förändringar i eget kapital”.  
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER  
Årsredovisningen har upprättats enligt ÅRL och RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Moderbolaget tillämpar samma  
redovisningsprinciper som koncernen utom i de undantag och tillägg som anges i rekommendationer från Rådet för finansiell  
rapportering RFR 2. De avvikelser som förekommer mellan moderbolagets och koncernens principer föranleds av  
begränsningar i möjligheterna att tillämpa IFRS i moderbolaget till följd av ÅRL. Resultaträkningen är i enlighet med ÅRL  
uppställd i kostnadsslagsindelad form. Avvikelse mellan koncernens redovisningsprinciper och moderbolaget avser framför allt  
att transaktionskostnader avseende rörelseförvärv redovisas som anskaffningsvärde i moderbolaget samt att moderbolaget  
redovisar alla leasingavtal som operationella. Lämnade koncernbidrag redovisas enligt RFR  
resultaträkningen.  
2
alternativregel  
i
Andelar i koncernföretag redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår  
köpeskillingen som erlagts för aktierna samt förvärvskostnader. Övriga tillgångar och skulder redovisas till historiska  
anskaffningsvärden med avdrag för avskrivningar och eventuella nedskrivningar.  
NOT 3 – FINANSIELL RISKHANTERING
LIKVIDITETSRISK  
Kassaflödesprognoser upprättas av koncernens rörelsedrivande företag och likviditeten följs löpande för att kontrollera att  
koncernen har tillräckligt med likvida medel för att möta behovet i den löpande verksamheten. Koncernledningen följer också  
rullande prognoser för koncernens likviditet, som består av likvida medel och outnyttjade lånelöften (checkräkningskredit), på  
basis av förväntade kassaflöden.  
KUNDKREDITRISK  
Risken att koncernens kunder inte uppfyller sina åtaganden, d.v.s. att koncernen inte erhåller betalning för sina  
kundfordringar, utgör en kundkreditrisk. Koncernen tillämpar kreditkontroll av sina kunder där information om kundernas  
finansiella ställning inhämtas från olika kreditupplysningsföretag. Se vidare i not 20 under rubriken ”Kreditrisk”.  
KAPITALRISK  
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga koncernens förmåga att fortsätta sin verksamhet så att den kan  
genera avkastning till aktieägarna och nytta för andra intressenter och att upprätthålla en optimal struktur för att hålla  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 27  
 
kostnaderna för kapitalet på en effektiv nivå. Detta kan ändras vid eventuella förvärv om t.ex. det förvärvade bolaget har en  
högre skuldsättningsgrad.  
RÄNTERISK  
Koncernen placerar sin kassa i svenska banker till högsta möjliga ränta samt att koncernen löpande utvärderar möjligheter att  
förbättra räntekostnaderna. Bolaget har en rörlig ränta på ca 99 (96) procent av sina räntebärande lån och kommer därför  
påverkas i högre omfattning av den generella ränteutvecklingen. Koncernens upplåning med fast ränta innebär att  
lånekostnaden är känslig för ränteförändringar vid omförhandling av lån. Baserat på räntebärande skulder per årets utgång  
skulle en ränteökning på 1 procentenhet innebära 3,5 (3,5) MSEK högre räntekostnader per år.  
REFINANSIERINGSRISK  
Refinansieringsrisk avser risken att inte kunna säkra tillgång till nytt kapital. Det skulle kunna innebära att ny upplåning och  
eller refinansiering av förfallna lån blir betydligt dyrare eller inte går att genomföra. För att begränsa refinansieringsrisken  
följer koncernen löpande olika möjligheter till refinansiering. Det kan ske antingen via nyemissioner, emittera nya obligationer  
eller ta upp lån från kreditfond eller bank.  
För information om löptidsanalyser samt utökad information om koncernens upplåning samt kovenanter se not 20.  
NOT 4 – KRITISKA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR  
Upprättandet av Stockwik Förvaltning AB:s koncernredovisning kräver att ett antal uppskattningar och antaganden görs, vilka  
kan påverka de redovisade värdena på tillgångar och skulder vid tidpunkten för de finansiella rapporterna.  
Därutöver påverkas även de redovisade beloppen för nettoomsättning och kostnader för de presenterade  
perioderna. Vid upprättandet av de finansiella rapporterna, har koncernledningen gjort sina bästa bedömningar av vissa  
belopp som inkluderas i de finansiella rapporterna med hänsyn tagen till dess väsentlighet. Verkligt utfall kan avvika från  
tidigare gjorda uppskattningar. I enlighet med IAS 1 ska företaget upplysa om de antaganden och andra viktiga källor till  
osäkerheter i uppskattningar som, om verkligt utfall inte stämmer, kan ha en betydande inverkan på de finansiella rapporterna.  
De källor till osäkerhet i uppskattningar och kritiska bedömningar identifierade av koncernen och som anses uppfylla dessa  
kriterier presenteras i anslutning till de poster de bedöms kunna påverka.  
Källa till osäkerhet i uppskattningar och kritiska bedömningar  
Not  
Verkligt värde på förvärvad goodwill och övriga immateriella anläggningstillgångar  
15  
Värdering av uppskjuten skatt  
19  
Finansieringsbehov (förvärv)  
23  
28 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
NOT 5 – RÖRELSEFÖRVÄRV OCH RÖRELSEAVYTTRING  
FÖRVÄRV  
Inga förvärv har genomförts under 2023 och 2024. För information avseende förvärv under 2023 där förvärvsbalanser på  
balansdagen betraktades som slutliga hänvisas till koncernens årsredovisning 2023 som finns tillgänglig på bolagets hemsida  
www.stockwik.se/arsredovisningar.  
Årets amorteringar av säljarreverser och tilläggsköpeskillingar om -16,3 (-15,6) MSEK finns under posten förvärv av dotterbolag  
i investeringsverksamheten i koncernens kassaflöde.  
Årets amorteringar av säljarreverser och tilläggsköpeskillingar om -14,9 (5,9) MSEK finns under posten förvärv av dotterbolag  
i investeringsverksamheten i moderbolagets kassaflöde. Skillnaden mellan koncernen och moderbolaget beror på att det  
förekommit amorteringar av säljarreverser hos dotterbolagen.  
AVYTTRINGAR  
Under 2024 har Stockwik sålt två bolag med begränsad verksamhet, SOCAB Syd AB och SOCAB Entreprenad AB överlät hela  
sin verksamhet inklusive samtliga anställda till underkoncernmodern SOCAB Swedish Office Consulting AB innan försäljning.  
Utöver detta har Stockwik sålt bolaget Hela Sjukvård AB som var vilande.  
Under 2023 har Stockwik sålt ett bolag med begränsad verksamhet och två vilande bolag. Östermovägens Fastighets AB bedrev  
uthyrning av fastighet till Sundisol AB som är ett bolag inom koncernen. Profit Health AB och Stockwik Incitament AB (f.d. Hela  
Företagshälsovård Förvaltning AB) var vilande.  
REDOVISNINGSPRINCIPER  
Tilläggsköpeskilling  
Vid utgången av året finns inga tilläggsköpeskillingar. Det verkliga värdet på överenskommelsen om villkorad  
tilläggsköpeskilling är beräknat genom tillämpning av avkastningsvärdeansatsen. Tilläggsköpeskillingarna är samtliga med  
relativt kort löptid och uppgår till ej väsentliga belopp för koncernen, varför detaljerade upplysningar om värdering ej lämnas.  
Aktierelaterad ersättning  
Under året har Stockwik inte erlagt köpeskilling i form av aktier i Stockwik genom apportemission. Värdet på aktier som erläggs  
såsom köpeskilling vid förvärv beräknas till verkligt värde baserat på Stockwiks noterade kurs per respektive tillträdesdag.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 29  
NOT 6 – SEGMENTSREDOVISNING  
NETTOOMSÄTTNING  
MSEK  
2024  
2023  
Industri  
289,4  
270,1  
Hälsa  
208,9  
192,4  
Fastighetsservice  
264,4  
268,9  
Tjänster  
88,2  
86,8  
Övrigt  
0,0  
-
Nettoomsättning  
850,9  
818,3  
EBITA  
MSEK  
2024  
2023  
Industri  
29,4  
24,8  
Hälsa  
18,3  
24,3  
Fastighetsservice  
20,1  
20,5  
Tjänster  
9,3  
8,5  
Koncerngemensamma transaktioner  
-24,7  
-28,3  
EBITA  
52,4  
49,8  
 
Stockwiks verksamhet är uppdelad i fyra segment: Industri, Hälsa, Fastighetsservice och Tjänster. Koncernledningen har  
fastställt segmenten baserat på den information som behandlas av den högste verkställande beslutsfattaren, d.v.s.  
koncernledningen. Uppdelningen är gjord utifrån ett kund- och försäljningsinnehållsperspektiv. Segmenten följs upp på  
nettoomsättning, rörelseresultat före avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar (EBITA) samt EBITA-marginal.  
Segmentet Industri innefattar den operativa underkoncernen Galdax samt bolagen MittX aluminiumproffset och Trainparts  
Sweden.  
Segmentet Hälsa innefattar Team Hälsa, Hela Företagshälsa, Tjugonde Friskvård, Hälsobolaget i Uddevalla, Cordinator Medical  
Service samt Fysrehab Lidköping och Linköping Health Care.  
Segmentet Fastighetsservice är den del av verksamheten som är koncentrerad till bolagen MBF, BergFast, Aktiv Fastighets  
Förvaltning i Nacka, Kolarviks Sten & Trädgård, NF Måleri och Sundisol.  
Segmentet Tjänster innefattar Admit, RUN Communications och SOCAB.  
Under året har koncernen via dotterbolaget MittX sålt varor till kunder i bland annat Norge och Storbritannien. Koncernens  
samtliga materiella och immateriella anläggningstillgångar är hänförliga till Sverige. Under året har ingen kund stått för mer  
än fem (5) procent av koncernens nettoomsättning. All försäljning mellan segmenten sker till marknadsmässiga villkor.  
Givet att segmenten inte följs upp på EBITDA-nivå har vi från och med 3Q24 valt att exkludera tabellerna EBITDA samt EBITDA-  
marginal från denna not. Från och med 3Q23 har segmentsredovisningen justerats för att exkludera fördelade  
koncerngemensamma kostnader, vilket innebär att segmenten i not redovisas utan dessa kostnader. Denna justering påverkar  
även jämförelsesiffrorna. Fördelade koncerngemensamma kostnader per segment anges nedan.  
REDOVISNINGSPRINCIPER  
Segmentsredovisningen har upprättats enligt samma redovisningsprinciper som tillämpats i koncernredovisningen i övrigt.  
30 | Stockwik Årsredovisning 2024  
EBITA-MARGINAL  
MSEK  
2024  
2023  
Industri  
10,2%  
9,2%  
Fastighetsservice  
Hälsa  
8,7%  
7,6%  
12,6%  
7,6%  
Tjänster  
10,5%  
9,8
-
%  
Koncerngemensamma transaktioner  
-
EBITA%  
6,2%  
6,1%  
AVSTÄMNING MELLAN EBITA OCH RESULTAT FÖRE SKATT  
MSEK  
2024  
2023  
EBITA  
52,4  
49,8  
Avskrivning av immateriella tillgångar  
-7,6  
-12,3  
Rörelseresultat (EBIT)  
44,8  
37,5  
Finansnetto  
-51,6  
-61,4  
Resultat före skatt  
-6,8  
-24,0  
KONCERNGEMENSAMMA KOSTNADER PER SEGMENT  
MSEK  
2024  
2023  
Industri  
13,5  
13,5  
Hälsa  
3,7  
6,8  
Fastighetsservice  
8,6  
8,6  
Tjänster  
5,3  
6,0  
Koncerngemensamma transaktioner  
0,0  
-
Summa  
31,2  
35,0  
 
Stockwik Årsredovisning 2024 | 31  
NOT 7 – INTÄKTER FRÅN AVTAL MED KUNDER  
KONCERNEN  
MSEK  
2024  
2023  
Intäkter per intäktskategori  
Produkter  
269,2  
252,9  
Service  
524,4  
496,4  
Anläggning  
57,4  
69,0  
Summa  
850,9  
818,3  
Tidpunkt för intäktsredovisning  
Vid en tidpunkt  
486,3  
456,0  
Över tid  
364,6  
362,3  
Summa  
850,9  
818,3  
INDUSTRI  
MSEK  
2024  
2023  
Intäkter per intäktskategori  
Produkter  
266,5  
248,1  
Service  
22,9  
22,0  
Summa  
289,4  
270,1  
Tidpunkt för intäktsredovisning  
Vid en tidpunkt  
289,4  
270,1  
Summa  
289,4  
270,1  
HÄLSA  
MSEK  
2024  
2023  
Intäkter per intäktskategori  
Produkter  
0,4  
0,6  
Service  
208,5  
191,8  
Summa  
208,9  
192,4  
Tidpunkt för intäktsredovisning  
Vid en tidpunkt  
194,6  
179,2  
Över tid  
14,2  
13,2  
Summa  
208,9  
192,4  
FASTIGHETSSERVICE  
MSEK  
2024  
2023  
Intäkter per intäktskategori  
Produkter  
1,0  
3,9  
Service  
206,1  
196,0  
Anläggning  
57,4  
69,0  
Summa  
264,4  
269,0  
Tidpunkt för intäktsredovisning  
Vid en tidpunkt  
1,0  
3,9  
Över tid  
263,5  
265,0  
Summa  
264,4  
269,0  
 
Intäkter från externa kunder kommer från försäljning av däckrelaterade tjänster, däck (framför allt regummerade respektive  
nya däck men också fälgar och andra däckrelaterade produkter) och ljusramper respektive hälso- och friskvårdstjänster och  
servicetjänster avseende fastigheter och mark samt anläggningstjänster och ekonomi- och upphandlingstjänster samt IT-  
tjänster.  
Betalningsvillkor till kunder är generellt 30 dagar om inte annat är avtalat.  
Koncernens intäktsrelaterade avtalstillgångar respektive avtalsskulder per 31 december 2024 uppgår till 6,8 (14,1) MSEK  
respektive 6,0 (3,5) MSEK. Av dessa har inga tillgångar från utgifter för att fullgöra ett avtal redovisats.  
REDOVISNINGSPRINCIPER  
Stockwik utgår från en femstegsmodell för att identifiera hur intäkter från avtal med kunder ska redovisas. Intäkter från avtal  
med kunder till Stockwik redovisas utifrån olika distinkta prestationsåtaganden i avtal med kunder och i takt med att de  
överförs till kund, d.v.s. när kontroll av tjänster och produkter övergår till kund. När Stockwik blir part i ett avtal med kund  
analyseras avtalet för att fastställa hur många distinkta prestationsåtaganden avtalet innehåller. Den ersättning som erhålls  
eller som kommer att erhållas enligt avtalet, transaktionspriset, fördelas på vart och ett distinkt prestationsåtagande utifrån  
respektive prestationsåtagandes relativa andel av det uppskattade fristående försäljningspriset för prestationsåtagandena.  
Det betyder att varje distinkt prestationsåtagande ska allokera sin andel av intäkten baserat på dess fristående försäljningspris  
i relation till summan av alla prestationsåtagandens fristående försäljningspris. Rörliga ersättningar allokeras vanligtvis  
proportionellt mellan de identifierade prestationsåtaganden, om det inte föreligger tydliga indikationer att den rörliga  
ersättningen inte avser samtliga identifierade åtaganden i avtalet.  
Koncernens intäkter avser tjänsteuppdrag och produktförsäljning. Nedan redogörs för hur respektive intäktsström hanteras i  
Stockwiks redovisning.  
Industri - Produkt  
Stockwik erbjuder regummerade däck, nya däck och fälgar etc. samt ljusramper och reservdelar till tåg till överenskommet  
pris per produkt inom denna del av segmentet Industri. Avtal träffas framför allt via offert- och acceptförfarande utifrån vid  
var tid fastställd eller avtalad prislista. Prestationsåtagandena överförs till kund vid en och samma tidpunkt inom denna del av  
segmentet Industri. Intäkterna för de levererade produkterna redovisas i den period de överförs till kund och till det belopp  
Stockwik har rätt att fakturera kunden.  
Industri - Service  
Stockwik erbjuder tjänster till rörligt pris (pris per tjänst) inom denna del av segmentet Industri. Intäkterna omfattar avtal för  
däckrelaterade tjänster (montering, hjulskifte, balansering och förvaring etc.). Avtal träffas framför allt via offert- och  
acceptförfarande utifrån vid var tid fastställd prislista. Prestationsåtagandena överförs till kund vid en och samma tidpunkt  
inom denna del av segmentet Industri. Intäkterna för de levererade tjänsterna redovisas i den period de överförs till kund och  
till det belopp Stockwik har rätt att fakturera kunden.  
Hälsa - Service  
Stockwik erbjuder tjänster till både fast pris (periodvisa tjänster) och rörligt pris (pris per tillfälle eller per timme) inom  
segmentet Hälsa. Intäkterna omfattar avtal för löpande hälsovårds- och friskvårdstjänster (företagshälsovård, psykiatri, gym,  
naprapat etc.). Kundavtal löper med en fast initial avtalsperiod vanligtvis på ett år med automatisk förlängning om ett år i  
32 | Stockwik Årsredovisning 2024  
TJÄNSTER  
MSEK  
2024  
2023  
Intäkter per intäktskategori  
Produkter  
1,3  
0,3  
Service  
87,0  
86,5  
Summa  
88,2  
86,8  
Tidpunkt för intäktsredovisning  
Vid en tidpunkt  
1,3  
2,8  
Över tid  
87,0  
84,0  
Summa  
88,2  
86,8  
 
taget. Prestationsåtaganden som ligger inom ramen för den fasta årliga ersättningen tas upp som en intäkt över tid då kunden  
erhåller värde kontinuerligt över avtalad tid. Prestationsåtaganden som avtalas och utförs enligt aktuell á prislista vid ett tillfälle  
eller per timme tas som en intäkt vid en tidpunkt.  
Fastighetsservice - Anläggning  
Stockwik erbjuder tjänster till både fast och rörligt pris (per timme eller tillfälle) inom denna del av segmentet  
Fastighetsservice. Intäkterna omfattar tjänstekontrakt för anläggningsarbeten (större anläggningsarbeten som inte är nära  
kopplade till skötseltjänster). Avtalen avser en viss tjänst eller vissa tjänster som vanligtvis ska överföras till kund på kortare  
tid, t.ex. inom ett par månader. Prestationsåtagandena avseende tjänster till fast pris överförs till kund över tid. För avtal till  
fast pris, redovisas intäkten baserat på hur stor andel av den totala överenskomna tjänsten som levererats under året då  
kunden erhåller och utnyttjar tjänsterna. Detta avgörs genom den faktiska nedlagda arbetstiden jämfört med totala förväntade  
arbetstiden för uppdraget. Uppskattningar gällande intäkter, kostnader eller färdigställandegraden av anläggningsarbeten  
revideras om omständigheterna förändras. I fastprisavtal betalar kunden det överenskomna priset vid överenskomna  
betalningstidpunkter. Om värdet av tjänsterna som Stockwik levererat överstiger betalningen redovisas en avtalstillgång,  
förutsatt att Stockwik har rätt fakturera kunden. Om betalningarna överstiger de levererade tjänsterna, redovisas en  
avtalsskuld. Prestationsåtagandena med rörligt pris överförs till kund vid en tidpunkt. Intäkterna för de levererade tjänsterna  
redovisas i den period de överförs till kund och till det belopp Stockwik har rätt att fakturera kunden.  
Fastighetsservice - Service  
Stockwik erbjuder tjänster till både fast och rörligt pris (pris per timme eller tillfälle) inom denna del av segmentet  
Fastighetsservice.  
Intäkterna omfattar tjänstekontrakt för
byggservice- och underhållstjänster respektive avtal för löpande skötseltjänster  
(markskötsel, teknisk förvaltning, snöröjning/halkbekämpning etc.) och anläggningsarbeten (anläggningsarbeten som är nära  
kopplade till skötselavtal).  
Avtalen för tjänstekontrakt inom byggservice- och underhållstjänster avser en viss tjänst eller vissa tjänster som vanligtvis ska  
överföras till kund på kortare tid, t.ex. inom ett en eller ett par månader. Prestationsåtagandena avseende tjänster till fast pris  
överförs till kund över tid. För avtal till fast pris redovisas intäkten baserat på hur stor andel av den totala överenskomna  
tjänsten som levererats under året då kunden erhåller och nyttjar tjänsterna. Detta avgörs genom den faktiska nedlagda  
arbetstiden jämfört med totala förväntade arbetstiden för uppdraget. Uppskattningar gällande intäkter, kostnader eller  
färdigställandegraden av byggservice- och underhållstjänster revideras om omständigheterna förändras. I fastprisavtal betalar  
kunden det överenskomna priset vid överenskomna betalningstidpunkter. Om värdet av tjänsterna som Stockwik levererat  
överstiger betalningen redovisas en avtalstillgång, förutsatt att Stockwik har rätt fakturera kunden. Om betalningarna  
överstiger de levererade tjänsterna, redovisas en avtalsskuld. Prestationsåtagandena med rörligt pris överförs till kund vid en  
tidpunkt. Intäkterna för de levererade tjänsterna redovisas i den period de överförs till kund och till det belopp Stockwik har  
rätt att fakturera kunden.  
Tjänster - Service  
Stockwik erbjuder tjänster till både fast pris (periodvisa tjänster) och rörligt pris (pris per tjänst eller timme) inom segmentet  
Tjänster. Intäkterna omfattar avtal för löpande redovisningstjänster, rådgivning inom LOU (lagen om offentlig upphandling och  
IT-tjänster. Normalt löper kundavtal tills vidare med en uppsägningstid om tre (3) månader. Prestationsåtaganden som ligger  
inom ramen för periodvisa tjänster tas upp som en intäkt över tid då kunden erhåller värde kontinuerligt över avtalad tid.  
Prestationsåtaganden som avtalas och utförs enligt aktuell á prislista vid ett tillfälle tas som en intäkt vid en tidpunkt.  
Övrigt  
Koncernen förväntar sig inte ha några avtal där tiden mellan överföringen av tjänsterna och betalningen från kunden överstiger  
ett (1) år. Till följd av detta, justerar koncernen inte transaktionspriset för effekterna av en betydande  
finansieringskomponent. Koncernen lämnar inte heller upplysningar om avtalsintäkter för kontrakt där löptiden understiger  
ett (1) år.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 33  
 
STATLIGA STÖD  
Bidrag från staten redovisas till verkligt värde då det föreligger rimlig säkerhet att bidraget kommer att erhållas och att  
koncernen kommer att uppfylla de villkor som är förknippade med bidraget. Statliga bidrag som gäller kostnader periodiseras  
och redovisas i resultaträkningen över samma perioder som de kostnader bidragen är avsedda att täcka.  
34 | Stockwik Årsredovisning 2024  
NOT 8 – ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER  
Koncernen  
Moderbolaget  
MSEK  
2024  
2023  
2024  
2023  
Erhållna bidrag för personal och el  
2,2  
5,0  
-
-
Resultat försäljning materiella och immateriella anläggningstillgångar  
1,8  
1,2  
-
-
Återförda kundförluster  
1,4  
1,2  
-
-
Fakturerade kostnader  
1,4  
1,3  
-
-
Valutakursvinster  
0,4  
0,8  
-
-
Övriga rörelseintäkter  
4,9  
5,4  
-
-
Summa  
12,1  
14,9  
-
-
NOT 9 – ERSÄTTNING TILL REVISORER  
FÖRDELNING AV ERSÄTTNING TILL REVISORER  
Koncernen  
Moderbolaget  
MSEK  
PwC  
2024  
2023  
2024  
2023  
Revisionsuppdraget  
2,0  
2,7  
0,9  
1,3  
Övriga lagstadgade uppdrag  
0,1  
0,2  
0,1  
0,2  
Skatterådgivning  
-
-
-
-
Övriga tjänster  
0,2  
-
0,2  
-
Summa  
2,3  
2,9  
1,2  
1,5  
Koncernen  
Moderbolaget  
MSEK  
2024  
2023  
2024  
2023  
Övriga revisorer  
Revisionsuppdraget  
0,1  
0,3  
-
-
Övriga lagstadgade uppdrag  
-
-
-
-
Skatterådgivning  
-
-
-
-
Övriga tjänster  
-
-
-
-
Summa  
0,1  
0,3  
-
-
 
NOT 10 – PERSONAL
LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR OCH PENSIONSKOSTNADER FÖR STYRELSE OCH LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
ersättning  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 35  
MEDELANTAL ANSTÄLLDA  
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Kvinnor  
145  
130  
1
2
Män  
259  
255  
4
3
Totalt  
404  
385  
5
5
Medelantal anställda under året anges.  
STYRELSE OCH LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE  
Ledande  
Styrelsen  
befattningshavare  
2024  
2023  
2024  
2023  
Kvinnor  
2
2
-
1
Män  
3
3
2
3
Totalt  
5
5
2
4
Antalet styrelseledamöter och ledande befattningshavare per den 31 december anges.  
LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR OCH SOCIALA KOSTNADER FÖR KONCERNEN  
Koncernen  
Moderbolaget  
MSEK  
2024  
2023  
2024  
2023  
Löner och ersättningar  
225,3  
219,2  
8,7  
11,2  
Pensionskostnader  
19,3  
16,6  
1,5  
1,1  
Sociala avgifter  
76,7  
72,1  
3,8  
2,7  
Total  
321,3  
307,9  
14,0  
15,0  
Löner, andra ersättningar samt sociala kostnader är de under året kostnadsförda beloppen, vilket inkluderar intjänade men ej  
utbetalda ersättningar. Koncernen har bara premiebestämda pensioner till ledande befattningshavare.  
Grundlön/  
Rörlig  
Övriga  
Pensions-  
MSEK  
Befattning  
Arvode
förmåner  
kostnad  
Summa  
2024  
Rune Rinnan  
Sty.ordf. & led. i Ers.utsk.  
Sty.led. & ordf. i Ers.utsk.  
0,5  
0,5  
Olof Nordberg  
Sty.led. & led. i Rev.utsk.  
0,3  
0,3  
Oskar Lindström  
Sty.led. & led. i Rev.utsk.  
0,2  
0,2  
Ulrika Malmberg Livijn  
Sty.led. & ordf. i Rev.utsk.  
0,2  
0,2  
Kristina Elfström Mackintosh  
0,3  
0,3  
Summa styrelse  
1,5  
-
-
-
1,5  
Urban Lindskog  
VD & Koncernchef  
2,8  
0,3  
0,1  
0,7  
3,8  
Andreas Säfstrand  
tf VD & Koncernchef  
0,1  
-
0,0  
0,0  
0,2  
Övriga ledande befattningshavare (en pers.)  
1,5  
0,3  
0,1  
0,4  
2,2  
Summa övriga ledande befattningshavare  
4,4  
0,5  
0,2  
1,1  
6,2  
Totalsumma  
5,9  
0,5  
0,2  
1,1  
7,7  
 
ersättning  
AVGÅNGSVEDERLAG  
Avtal om avgångsvederlag för den tidigare verkställande direktören motsvarar tolv (12) månadslöner utan pension och rörlig  
ersättning. Utöver avgångsvederlag var uppsägningstiden sex (6) månader från båda parter. Anställningen upphörde i mars  
2024. Avgångsvederlaget till den tidigare verkställande direktören utgår avseende perioden april 2024 - mars 2025.  
Avgångsvederlaget, 2,0 MSEK, reglerades under 2024 men är kostnadsfört 2023, se övriga förmåner ovan. Uppsägningslön för  
avgående VD ingår i grundlön/arvode ovan.  
Avtal om avgångsvederlag finns endast med nuvarande verkställande direktören och motsvarar sex (6) månadslöner utan  
pension, semesterersättning och rörlig ersättning. Utöver avgångsvederlag är uppsägningstiden sex (6) månader från båda  
parter.  
ERSÄTTNINGSRAPPORT  
Bolaget har upprättat en separat ersättningsrapport.  
TECKNINGSOPTIONER  
LTI 2022/2025  
Ledande befattningshavare och nyckelpersoner tecknade och tilldelades 120 000 teckningsoptioner till ett värde om 0,5 MSEK  
under räkenskapsåret 2022. Teckning av aktier med stöd av teckningsoptioner kan ske under perioden 2025-05-09 till och  
med 2025-11-07 till teckningskursen 103,4 SEK. Betalda premier för teckningsoptionerna motsvarar verkligt värde i enlighet  
med Black & Scholes modell baserat på underliggande antaganden om ett pris motsvarande 75 SEK (med justerad avistakurs  
60,8 SEK), en volatilitet om 33,4 procent, en årlig ränta om 1,52 procent, en löptid om 1 256 dagar samt en teckningskurs om  
103,4 SEK.  
LTI 2023/2026  
Ledande befattningshavare och nyckelpersoner tecknade och tilldelades 124 500 teckningsoptioner till ett värde om 0,02  
MSEK under räkenskapsåret 2023. Teckning av aktier med stöd av teckningsoptioner kan ske mellan den 13 maj 2026 till och  
med 14 november 2026 till teckningskursen 30,89 SEK. Betalda premier för teckningsoptionerna motsvarar verkligt värde i  
enlighet med Black & Scholes modell baserat på underliggande antaganden om ett pris motsvarande 25,6 SEK (med justerad  
avistakurs 8,6 SEK), en volatilitet om 37,46 procent, en årlig ränta om 2,70 procent, en löptid om 1
276 dagar samt en  
teckningskurs om 30,89 SEK.  
LTI 2024/2027  
Ledande befattningshavare och nyckelpersoner tecknade och tilldelades 394 500 teckningsoptioner till ett värde om 2,81  
MSEK under räkenskapsåret 2024. Teckning av aktier med stöd av teckningsoptioner kan ske mellan den 18 maj 2027 till och  
med 18 november 2027 till teckningskursen 18,32 SEK. Betalda premier för teckningsoptionerna motsvarar verkligt värde i  
enlighet med Black & Scholes modell baserat på underliggande antaganden om ett pris motsvarande 15,3 SEK, en volatilitet  
om 37,84 procent, en årlig ränta om 2,58 procent, en löptid om 1 282 dagar samt en teckningskurs om 18,32 SEK.  
36 | Stockwik Årsredovisning 2024  
Grundlön/  
Rörlig  
Övriga  
Pensions-  
MSEK  
Befattning  
Arvode
förmåner  
kostnad  
Summa  
2023  
Rune Rinnan  
Sty.ordf. & led. i Ers.utsk.  
Sty.led. & ordf. i Ers.utsk.  
0,5  
-
-
-
0,5  
Olof Nordberg  
Sty.led. & ordf. i Rev.utsk.  
0,2  
-
-
-
0,2  
Oskar Lindström  
Sty.led. & led. i Rev.utsk.  
0,2  
-
-
-
0,2  
Ewa Linsäter  
Sty.led. & led. i Rev.utsk.  
0,2  
-
-
-
0,2  
Ulrika Malmberg Livijn  
0,2  
-
-
-
0,2  
Summa styrelse  
1,4  
-
-
-
1,4  
Andreas Säfstrand  
tf VD & Koncernchef  
0,5  
-
0,0  
0,1  
0,6  
David Andreasson  
VD & Koncernchef  
2,0  
-
2,0  
0,4  
4,4  
Övriga ledande befattningshavare (tre pers.)  
4,3  
-
0,1  
0,7  
5,1  
Summa övriga ledande befattningshavare  
6,8  
-
2,1  
1,2  
10,2  
Totalsumma  
8,2  
-
2,1  
1,2  
11,6  
 
Utestående optioner summerat  
Totalt fanns vid utgången av året 639 000 (344 500) utestående teckningsoptioner. Under året har 394 500 nya  
teckningsoptioner tecknats och tilldelats. Under året har även 100 000 teckningsoptioner makulerats.  
REDOVISNINGSPRINCIPER  
Pensioner till anställda  
Inom Stockwik förekommer endast premiebestämda pensionsplaner. I premiebestämda planer betalar företaget fastställda  
premier till en separat juridisk enhet och har ingen förpliktelse att betala ytterligare avgifter. Koncernens resultat belastas för  
kostnaderna i takt med att pensionerna intjänas. Premierna redovisas som personalkostnader när de förfaller till betalning.  
Förutbetalda avgifter redovisas som en tillgång i den utsträckning som kontant återbetalning eller minskning av framtida  
betalningar kan komma koncernen till godo.  
Aktierelaterade ersättningar  
Stockwik har emitterat teckningsoptioner till ledande befattningshavare och vissa nyckelpersoner att utgöra långsiktigt  
incitamentsprogram.  
Betalda premier för teckningsoptionerna motsvarar verkligt värde i enlighet med Black & Scholes modell baserat på, vid  
tidpunkten för förvärv underliggande antagande aktiepris, volatilitet, riskfri ränta, löptid och teckningskurs.  
Inga övriga aktierelaterade ersättningar finns.  
Övriga finansiella intäkter om 0,0 (1,4) MSEK består av en positiv förändring om 0,0 (0,4) MSEK av tilläggsköpeskillingar då  
förvärvade bolag inte uppnått avtalade nivåer.  
Av övriga finansiella kostnader om 4,8 (13,9) MSEK avser 4,8 (13,9) MSEK periodisering av anskaffningskostnader för  
obligationslånet samt kostnader för att lösa tidigare obligation i förtid.  
REDOVISNINGSPRINCIPER  
Låneutgifter som är direkt hänförliga till inköp, uppförande eller produktion av en kvalificerad tillgång utgör del av den  
tillgångens anskaffningsvärde. Övriga låneutgifter kostnadsförs i den period de uppkommer.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 37  
NOT 11 – FINANSIELLA INTÄKTER  
Koncernen  
Moderbolaget  
MSEK  
2024  
2023  
2024  
2023  
Ränteintäkter från koncernbolag  
-
-
28,4  
28,0  
Övriga ränteintäkter  
0,8  
1,8  
0,8  
1,6  
Resultat från dotterbolag  
Resultat från intressebolag  
1,1  
-1,1  
-
0,8  
Övriga finansiella intäkter  
-
0,1  
-
0,1  
0,0  
1,4  
-
0,7  
Summa  
1,9  
2,3  
29,2  
31,1  
NOT 12 – FINANSIELLA KOSTNADER  
Koncernen  
Moderbolaget  
MSEK  
2024  
2023  
2024  
2023  
Övriga räntekostnader  
42,8  
44,8  
42,2  
44,5  
Räntekostnader leasing  
5,9  
5,1  
-
-
Övriga finansiella kostnader  
4,8  
13,9  
4,8  
13,9  
Summa  
53,5  
63,7  
47,0  
58,3  
 
Bolagen i koncernen är skattskyldiga enligt gällande lagstiftning. Årets skatt är beräknad på bokfört resultat med tillägg för ej  
avdragsgilla poster och med avdrag för ej skattepliktiga intäkter, d.v.s. årets skattepliktiga resultat. Aktuell skatt är den skatt  
som är beräknad på årets skattepliktiga resultat och hit hör även eventuell justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare  
perioder. Uppskjuten skatt avser skatt från förvärvsanalyser, obeskattade reserver, emissionskostnader och leasing enligt  
IFRS16 samt underskottsavdrag.  
REDOVISNINGSPRINCIPER  
Aktuell och uppskjuten skatt redovisas i resultaträkningen, utom när skatten avser poster som redovisas i övrigt totalresultat  
eller direkt i eget kapital. I sådana fall redovisas även skatten i övrigt totalresultat respektive eget kapital.  
38 | Stockwik Årsredovisning 2024  
NOT 13 – SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT  
Koncernen  
Moderbolaget  
MSEK  
2024  
2023  
2024  
2023  
Skatt på årets resultat  
Aktuell skatt  
-5,9  
-6,6  
-0,3  
-
Uppskjuten skatt  
-0,9  
-6,6  
-
-4,3  
Årets skatt  
-6,8  
-13,2  
-0,3  
-4,3  
Koncernen  
Moderbolaget  
MSEK  
2024  
2023  
2024  
2023  
Avstämning effektiv skatt  
Redovisat resultat före skatt  
-6,8  
-24,0  
-11,9  
-17,1  
Skatt beräknad enligt gällande skattesats 20,6% (20,6%)  
1,4  
4,9  
2,5  
3,5  
Ej avdragsgilla kostnader  
-0,8  
-1,1  
-0,4  
-0,6  
Ej skattepliktiga intäkter  
2,1  
7,2  
0,0  
0,2  
Ej avdragsgilla övriga kostnader  
-0,0  
-
0,0  
-
-
Skatt hänförlig till tidigare år  
0,1  
-
-
Ej avdragsgilla räntor  
-8,1  
-6,3  
-2,9  
-2,9  
Aktiverade/återförda skattemässiga underskott  
-0,9  
-6,6  
-
-4,3  
Förändring skattemässiga underskott för vilka uppskjuten skattefordran ej redovisats  
-2,7  
-11,3  
-
-0,3  
Skatteeffekt på övrigt  
2,2  
-0,1  
0,6  
-
Årets skatt  
-6,8  
-13,2  
-0,3  
-4,3  
NOT 14 – RESULTAT PER AKTIE  
MSEK  
2024  
2023  
Årets resultat  
-13,6  
-37,2  
Resultat per aktie  
Antal aktier  
6 311 041  
6 311 041  
Genomsnittliga antal aktier före utspädning  
6 311 041  
6 311 041  
Resultat per aktie före utspädning  
-2,16  
-5,89  
Genomsnittliga antal aktier efter utspädning  
Resultat per aktie efter utspädning  
6 311 041  
6 311 041  
-2,16  
-5,89  
Totala potentiella stamaktier vid utgången av året fördelas enligt nedan.  
Antal optioner  
Lösenpris, SEK  
Serie  
120 000  
103,4  
LTI 2022/2025  
124 500  
30,9  
LTI 2023/2026  
394 500  
18,3  
LTI 2024/2027  
639 000  
Med hänsyn till att koncernen 2024 redovisar ett negativt resultat uppstår inte någon utspädningseffekt för potentiella  
stamaktier.  
 
NOT 15 – IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
MSEK  
31 dec 2024  
31 dec 2023  
Goodwill  
Ackumulerade anskaffningsvärden  
Vid årets början  
352,2  
353,5  
Förvärv av bolag  
-
-
Fastställd förvärvsanalys  
-
-0,4  
Effekt av avyttrade dotterbolag  
1,2  
-0,8  
Vid årets slut  
353,4  
352,2  
Ackumulerade nedskrivningar  
Vid årets början  
-1,4  
-1,4  
Årets nedskrivningar  
-
-
Effekt av avyttrade dotterbolag  
0,1  
-
Vid årets slut  
-1,3  
-1,4  
Redovisat värde vid årets slut  
352,1  
350,9  
GOODWILL  
Det redovisade värdet av goodwill i koncernen framgår i tabellen ovan. Det redovisade värdet av goodwill fördelas enligt  
nedan.  
Koncernledningen prövar värdet en gång per år, eller vid indikation på värdeminskning, genom att jämföra det redovisade  
värdet med det beräknade återvinningsvärdet för respektive kassagenererande enhet (segment). Koncernledningens  
prövningar visar att det finns marginal mellan det redovisade värdet och det beräknade återvinningsvärdet för respektive  
kassagenererande enhet (segment).  
Återvinningsvärdet för 2024, som baserar sig på nyttjandevärdet, har beräknats utifrån av koncernledningen fastslagen budget  
för 2025 för respektive kassagenererande enhet (segment), affärsplan samt prognoser för perioden 2026-2029 och med ett  
antagande om evig tillväxt därefter, i en normaliserad allmänekonomisk miljö, om 2 (3) procent. I beräkningen har framtida  
kassaflöden diskonterats med en procentsats om 12,8 (12,5) procent före skatt, vilket motsvarar den antagna genomsnittliga  
kapitalkostnaden inom koncernen. Det tillämpade avkastningskravet motsvarar även koncernens bedömning av marknadens  
avkastningskrav.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 39  
MSEK  
31 dec 2024  
31 dec 2023  
Övriga immateriella tillgångar  
Ackumulerade anskaffningsvärden  
Vid årets början  
158,9  
159,0  
Förvärv av bolag  
-
-
Fastställd förvärvsanalys  
-
-
Årets investeringar  
0,1  
0,3  
Avyttringar och utrangeringar  
-0,1  
-0,5  
Vid årets slut  
158,8  
158,9  
Ackumulerade avskrivningar  
Vid årets början  
-67,8  
-55,6  
Förvärv av bolag  
-
-
Årets avskrivningar  
-7,6  
-12,3  
Avyttringar och utrangeringar  
0,0  
0,1  
Vid årets slut  
-75,4  
-67,8  
Redovisat värde vid årets slut  
83,3  
91,0  
MSEK  
31 dec 2024  
31 dec 2023  
Goodwill per kassagenererande enhet (segment)  
Industri  
75,4  
75,4  
Hälsa  
112,4  
112,3  
Fastighetsservice  
74,9  
74,6  
Tjänster  
89,4  
88,6  
Summa  
352,1  
350,9  
 
Koncernledningen utför känslighetsanalyser en gång per år som baserar sig på antaganden om nettoomsättning, EBITDA-  
marginal, rörelsekapital, WACC och investeringar vilka är de som koncernledningen bedömt som mest väsentliga.  
Koncernledningen konstaterar att antaganden om nettoomsättning (prisutveckling, volymtillväxt m.m.) och de kostnader  
(råvaror och förnödenheter, personal, övriga rörelsekostnader) som leder fram till rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA)  
är särskilt viktiga för fastställande av nyttjandevärdet, utifrån att avvikelser får stora effekter på nyttjandevärdet. I testerna  
har exempelvis antagandet om försäljningstillväxt sänkts med 5 procentenheter och EBITDA marginalen med 2  
procentenheter. I årets nedskrivningsprövning har koncernledningen konstaterat att en rimlig förändring av de väsentliga  
antagandena inte leder till något nedskrivningsbehov. Det fria kassaflödet diskonteras med en WACC på 12,8 procent.  
REDOVISNINGSPRINCIPER  
IFRS 3 ”Rörelseförvärv” kräver att goodwill och övriga immateriella anläggningstillgångar med en obestämbar nyttjandeperiod  
inte skrivs av utan prövas för nedskrivning. IFRS 3 ”Rörelseförvärv” innebär att verkligt värde på identifierbara tillgångar och  
skulder i den förvärvade verksamheten fastställs vid förvärvstidpunkten. Dessa verkliga värden innefattar även de andelar i  
tillgångarna och skulderna som är hänförliga till eventuella kvarstående minoritetsägare i den förvärvade verksamheten.  
Identifierbara tillgångar och skulder innefattar även tillgångar och skulder och avsättningar inklusive förpliktelser och anspråk  
från utomstående part som inte redovisas i den förvärvade verksamhetens balansräkning. Avsättningar görs inte för utgifter  
avseende planerade omstruktureringsåtgärder som är en följd av förvärvet. Skillnaden mellan anskaffningsvärdet för förvärvet  
och förvärvad andel av nettotillgångarna i den förvärvade verksamheten klassificeras som goodwill och redovisas som  
immateriell tillgång i balansräkningen.
Avskrivningarna av immateriella anläggningstillgångar med bestämbar nyttjandeperiod
baseras på historiska anskaffningsvärden och bedömda nyttjandeperioder för olika grupper av anläggningstillgångar. Om  
nyttjandeperioden bedöms som obestämbar sker ingen avskrivning. En bedömning som resulterar i att en immateriell tillgångs  
nyttjandeperiod är obestämbar beaktar alla relevanta förhållanden och grundas på att det inte finns någon förutsebar bortre  
tidsgräns för det nettokassaflöde som tillgången genererar. Nyttjandeperioden för goodwill antas generellt som obestämbar.  
Nyttjandeperioden för övriga immateriella anläggningstillgångar fastställs och tillgångarna skrivs av över nyttjandeperioden.  
Nyttjandevärdet utgörs av nuvärdet av de förväntade framtida kassaflödena.  
Övriga immateriella anläggningstillgångar består i huvudsak av kundavtal/-relationer från förvärv av koncernbolag.  
Nyttjandeperioden för övriga immateriella anläggningstillgångar uppgår till mellan 3-20 år.  
Goodwill som har en obestämbar nyttjandeperiod eller immateriella tillgångar som inte är färdigställda för användning skrivs  
inte av utan prövas årligen, eller vid indikation på värdeminskning, avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Tillgångar som  
skrivs av bedöms med avseende på värdenedgång närhelst händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att det  
redovisade värdet kanske inte är återvinningsbart. En nedskrivning görs med det belopp varmed tillgångens redovisade värde  
överstiger dess återvinningsvärde. Återvinningsvärdet är det högre av tillgångens verkliga värde minskat med  
försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid bedömning av nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta nivåer  
där det finns i allt väsentligt oberoende kassaflöden (rörelsesegment). För tillgångar (andra än goodwill) som tidigare har  
skrivits ner görs per varje balansdag en prövning av om återföring bör göras.  
KÄLLA TILL OSÄKERHET I UPPSKATTNINGAR OCH KRITISKA BEDÖMNINGAR  
Vid företagsförvärv värderas förvärvade immateriella anläggningstillgångar till anskaffningsvärdet. Vid nedskrivningstest  
värderas immateriella anläggningstillgångar till lägsta värdet av anskaffningsvärdet och återvinningsvärdet. Flera antaganden  
40 | Stockwik Årsredovisning 2024  
ÖVRIGA IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR  
Övriga immateriella anläggningstillgångar uppgår till 83,3 (91,0) MSEK och består av kundavtal/-relationer om 83,0 (90,7) MSEK  
och
utvecklingsutgifter samt varumärken om 0,3 (0,3) MSEK. Kundavtal/-relationer är hänförliga till förvärvade bolag och  
fördelas på segment enligt nedan.  
MSEK  
31 dec 2024  
31 dec 2023  
Kundavtal per segment  
Industri  
25,3  
27,5  
Hälsa  
28,1  
30,3  
Fastighetsservice  
0,8  
1,3  
Tjänster  
28,8  
31,6  
Summa  
83,0  
90,7  
 
och uppskattningar görs om framtida förhållanden vilka beaktas vid beräkning av det diskonterade kassaflöde som ligger till  
grund för det bedömda återvinningsvärdet. Viktiga antaganden är förväntad tillväxt, marginaler och diskonteringsränta. Om  
dessa antaganden ändras kan värdet på kvarvarande goodwill påverkas.  
Redovisat värde vid årets slut  
19,9  
15,1  
REDOVISNINGSPRINCIPER  
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningskostnad med avdrag för ackumulerade avskrivningar baserade på  
en bedömning av tillgångarnas nyttjandeperiod. Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungligt anskaffningsvärde.  
Avskrivningar sker linjärt över tillgångarnas nyttjandeperiod. Om det föreligger någon indikation på att en tillgång har minskat  
i värde sker en beräkning av tillgångens återvinningsvärde.
Återvinningsvärdet utgörs av det högsta av nyttjandevärdet av
tillgången i verksamheten och det värde som skulle erhållas om tillgången avyttrades till en oberoende part,  
nettoförsäljningsvärdet. Nyttjandevärdet utgörs av nuvärdet av samtliga in- och utbetalningar som är hänförliga till tillgången  
under dess nyttjandeperiod samt med tillägg av nuvärdet av nettoförsäljningsvärdet vid nyttjandeperiodens slut. Om det  
beräknade återvinningsvärdet understiger det redovisade värdet görs en nedskrivning till tillgångens återvinningsvärde. En  
nedskrivning redovisas i resultaträkningen. Gjorda nedskrivningar återförs om förändringar skett i de antaganden som ledde  
fram till den ursprungliga nedskrivningen. Återföring av gjord nedskrivning görs inte så att det redovisade värdet överstiger  
vad som skulle ha redovisats, efter avdrag för planenliga avskrivningar, om någon nedskrivning inte gjorts. En återföring av  
gjorda nedskrivningar redovisas i resultaträkningen.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 41  
NOT 16 – MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR  
MSEK  
31 dec 2024  
31 dec 2023  
Materiella anläggningstillgångar  
Ackumulerade anskaffningsvärden  
Vid årets början  
81,8  
91,7  
Förvärv av bolag  
-
-
Årets investeringar  
9,5  
3,1  
Avyttringar och utrangeringar  
-6,1  
-12,9  
Omklassificeringar  
-
-0,0  
Vid årets slut  
85,2  
81,8  
Ackumulerade avskrivningar  
Vid årets början  
-65,0  
-66,3  
Förvärv av bolag  
-
-
Årets avskrivningar  
-4,0  
-3,2  
Avyttringar och utrangeringar  
5,5  
4,5  
Vid årets slut  
-63,5  
-65,0  
Ackumulerade nedskrivningar  
Vid årets början  
-1,8  
-1,7  
Årets nedskrivningar  
-
-
Avyttringar  
-0,1  
-0,2  
Vid årets slut  
-1,9  
-1,8  
Nyttjandeperioder för avskrivningar enligt plan  
Antal år  
Byggnader  
15-100  
Maskiner och andra tekniska anläggningar  
5
Inventarier, verktyg och installationer  
3-5  
 
NOT 17 – NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR  
Koncernen  
Koncernen har leasingavtal för lokaler, maskiner, inventarier och transportmedel.  
I balansräkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal.  
42 | Stockwik Årsredovisning 2024  
MSEK  
31 dec 2024  
31 dec 2023  
Nyttjanderättstillgångar  
Lokaler  
54,8  
52,1  
Transportmedel och övrigt  
23,2  
16,2  
Redovisat värde  
78,0  
68,3  
Leasingskulder  
Kortfristiga  
-30,7  
-28,3  
Långfristiga  
-44,5  
-36,9  
Redovisat värde  
-75,2  
-65,2  
Tillkommande nyttjanderätter  
Tillkommande nyttjanderätter under rapportperioden  
49,7  
53,3  
Varav genom förvärvade bolag  
0,0  
-
I resultaträkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal.  
MSEK  
2024  
2023  
Avskrivningar  
Lokaler  
28,0  
39,3  
Transportmedel och övrigt  
10,6  
13,9  
Summa avskrivningar  
38,6  
53,3  
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader)  
5,9  
5,1  
Utgifter hänförliga till korttidsleasingavtal  
Utgifter hänförliga till korttidsleasingavtal med lågt värde  
0,0  
0,0  
0,0  
0,0  
Utg. hänf. till variabla leasingavg. som inte ingår i leasingskulden (ingår i admin.kost.)  
0,0  
0,0  
Det totala kassaflödet gällande leasingavtal under rapportperioden  
-43,9  
-39,4  
 
REDOVISNINGSPRINCIPER  
Koncernens leasingaktiviteter och redovisningen av dessa  
Koncernen leasar diverse kontors-, industri- och lagerlokaler samt parkeringsplatser, fordon, maskiner och inventarier.  
Leasingavtalen skrivs normalt för fasta perioder från 1 till 5 år. Förlängningsoptioner för avtal finns ej utan sedvanliga  
uppsägnings- eller förlängningsvillkor gäller.  
Avtal kan innehålla både leasing- och, även om det förekommer endast i undantagsfall, icke-leasingkomponenter. Om det  
förekommer icke-leasingkomponenter  
i
avtal, fördelar koncernen ersättningen  
i
avtalet till leasing- och icke-  
leasingkomponenter baserat på deras relativa fristående priser. För leasingavgifter avseende hyreslokaler för vilka koncernen  
är hyresgäst har man dock valt att inte separera leasing- och icke-leasingkomponenter och i stället redovisar dessa som en  
enda leasingkomponent.  
Villkoren förhandlas separat för varje avtal och innehåller ett stort antal olika avtalsvillkor. Leasingavtalen innehåller inga  
särskilda villkor eller restriktioner förutom att leasinggivaren bibehåller rättigheterna till leasade tillgångar.  
Koncernen redovisar leasingavtalen som nyttjanderätter och en motsvarande skuld, den dagen som den leasade tillgången  
finns tillgänglig för användning av koncernen.  
Tillgångar och skulder som uppkommer från leasingavtal redovisas initialt till nuvärde. Leasingskulderna inkluderar nuvärdet  
av följande leasingavgifter.  
fasta avgifter (inklusive till sin substans fasta avgifter), efter avdrag för eventuella förmåner i samband med  
tecknandet av leasingavtalet som ska erhållas  
variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett pris, initialt värderade med hjälp av index eller pris vid  
inledningsdatumet  
straffavgifter som utgår vid uppsägning av leasingavtalet, om leasingperioden återspeglar att koncernen kommer  
att utnyttja en möjlighet att säga upp leasingavtalet  
Leasingavgifterna diskonteras med leasingavtalets implicita ränta. Om denna räntesats inte kan fastställas enkelt, vilket  
normalt är fallet för koncernens leasingavtal, ska leasetagarens marginella låneränta användas, vilken är räntan som den  
enskilda leasetagaren skulle få betala för att låna de nödvändiga medlen för att köpa en tillgång av liknande värde som  
nyttjanderätten i en liknande ekonomisk miljö med liknande villkor och säkerheter.  
Koncernen bestämmer den marginella låneräntan på följande sätt.  
När det är möjligt används finansiering som nyligen erhållits av en utomstående part som en startpunkt och  
justeras sedan för att återspegla förändringar i finansieringsförutsättningarna sedan finansieringen erhölls  
Om koncernen inte tagit upp några lån från utomstående i närtid, används en metod som utgår från en riskfri  
ränta som justeras för kreditriskjusteringar och görs för de specifika villkoren i avtalet, t.ex. leasingperiod, land,  
valuta och säkerhet  
Koncernen är exponerad för eventuella framtida ökningar av rörliga leasingavgifter baserade på ett index eller en ränta, som  
inte ingår i leasingskulden förrän de träder i kraft. När justeringar av leasingavgifter baserade på ett index eller en ränta träder  
i kraft omvärderas leasingskulden och justeras mot nyttjanderätten.  
Leasingavgifter fördelas mellan amortering av skulden och ränta. Räntan redovisas i resultaträkningen över leasingperioden  
på ett sätt som medför en fast räntesats för den under respektive period redovisade leasingskulden.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 43  
 
Tillgångarna med nyttjanderätt värderas till anskaffningsvärde och inkluderar följande.  
Det belopp leasingskulden ursprungligen värderats till  
Leasingavgifter som betalats vid eller före inledningsdatumet, efter avdrag för eventuella förmåner som mottagits i  
samband med teckningen av leasingavtalet  
Initiala direkta utgifter  
Utgifter för att återställa tillgången till det skick som föreskrivs i leasingavtalets villkor  
Nyttjanderätter skrivs vanligen av linjärt över det kortare av nyttjandeperioden och leasingperioden. Koncernen har valt att  
inte omvärdera koncernens nyttjanderätter.  
Betalningar för samtliga leasingavtal av mindre värde kostnadsförs linjärt i resultaträkningen.  
Variabla leasingavgifter  
Koncernen har inga leasingavtal avseende lokaler med variabla leasingavgifter, t.ex. omsättningsbaserad hyra.  
Optioner att förlänga och säga upp avtal  
Koncernen har ej optioner att förlänga och säga upp avtal utan endast sedvanliga uppsägningsklausuler finns.  
Garanterade restvärden  
Koncernen har ej garanterade restvärden på sina leasade tillgångar.  
OPERATIONELL LEASING  
Moderbolaget  
I beloppet övriga externa kostnader i moderbolaget ingår lokalhyra och leasingavgifter. Moderbolaget disponerar genom  
operationella leasingavtal lokal och fordon. Betalda minimileaseavgifter avseende operationella leasingavtal uppgick under  
året till 1,0 (1,1) MSEK i moderbolaget.  
Det nominella värdet av framtida minimileaseavgifter avseende icke uppsägningsbara avtal där återstående löptid överstiger  
ett (1) år fördelar sig enligt följande.  
MSEK  
31 dec 2024  
31 dec 2023  
Förfallostruktur leasingskulder  
Inom 1 år  
0,9  
0,9  
0,2  
1,2  
1,2  
1,4  
Mellan 1-2 år  
Mellan 2-5 år  
44 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
Rösträtts-  
Rösträtts-  
MSEK  
31 dec 2024  
31 dec 2023  
26,2  
5,6  
Ingående anskaffningsvärde  
Investeringar i dotterbolag  
Aktieägartillskott  
-
-
-0,5  
0,8  
-
-20,8  
5,6  
Avyttringar till dotterbolag inom koncernen  
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden  
5,6  
5,6  
5,6  
Utgående redovisat värde  
Efter förvärv av nya bolag så överlåts nyförvärvade dotterbolag från moderbolaget nedåt i koncernen. Vidare har Stockwik  
under 2023 genomfört mindre kostnadsbesparande omstruktureringar vilket är anledning till posten ”Avyttringar till  
dotterbolag inom koncernen”.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 45  
NOT 18 – AKTIER OCH ANDELAR I KONCERNFÖRETAG  
Namn  
Org.nr  
Bolagets säte  
Ägare  
Ägarandel  
Stockwik Holding 1 AB  
559266-0681  
Täby  
Stockwik Förvaltning AB  
Stockwik Holding 1 AB  
100
100
%  
- Stockwik Industri AB  
559091-3868  
Solna  
Stockwik Industri AB  
%  
- Galdax AB  
556690-1285  
Göteborg  
100
100
%  
- Swärds Däckservice i Jönköping AB  
556809-9567  
Jönköping  
Galdax AB  
%  
- Däckcentrum i Hässleholm AB  
556421-2586  
Hässleholm  
Galdax AB  
100
100
%  
- Stans Gummiverkstad i Uddevalla AB
556225-0380  
Uddevalla  
Galdax AB  
%  
- Däckbolaget i Växjö AB  
556393-7324  
Växjö  
Galdax AB  
100
100
%  
- Anders & Peters Däckservice AB  
556738-8631  
Säffle  
Galdax AB  
%  
- Däckcenter i Åmål AB  
556637-8427  
Åmål  
Anders & Peters Däckservice AB  
100
100
%  
- MittX Aluminiumproffset AB  
556564-3383  
Färila  
Stockwik Industri AB  
%  
- Lillbyn Fastighets AB  
556555-7294  
Färila  
MittX Aluminiumproffset AB  
100
100
%  
- Trainparts Sweden AB  
556970-0940  
Bollnäs  
Stockwik Industri AB  
%  
- Stockwik Hälsovård AB  
559266-0673  
Täby  
Stockwik Holding 1 AB  
100
100
%  
- Team Hälsa i Göteborg AB  
556269-8083  
Göteborg  
Stockwik Hälsovård AB  
Stockwik Hälsovård AB  
%  
- Hälsobolaget i Uddevalla AB  
556602-5002  
Uddevalla  
Stockwik Hälsovård AB  
100
100
%  
- Cordinator Medical Service AB  
556677-6091  
Linköping  
Stockwik Hälsovård AB  
%  
- Linköping Health Care AB  
556759-4873  
Linköping  
Stockwik Hälsovård AB  
100
100
%  
- Hela Företagshälsa AB  
556771-9512  
Norrtälje  
Stockwik Hälsovård AB  
%  
- Tjugonde Friskvård AB  
556514-1719  
Malmö  
Stockwik Hälsovård AB  
100
100
%  
- Fysrehab Lidköping AB  
556721-4092  
Lidköping  
Stockwik Hälsovård AB  
%  
- Grogrund Företagsutveckling AB  
559120-2055  
Norrtälje  
Stockwik Holding 1 AB  
100
100
%  
- Stockwik Fastighetsservice AB  
556974-0318  
Stockholm  
Stockwik Fastighetsservice AB  
%  
- Mälardrottningens Bygg & Fastighet AB  
556468-7258  
Stockholm  
Stockwik Fastighetsservice AB  
100
100
%  
- BergFast AB  
556613-0612  
Stockholm  
%  
- Kolarviks Sten & Trädgård AB  
556739-4415  
Enköping  
Bergfast AB  
100
100
%  
- Aktiv Fastighetsförvaltning i Nacka AB
556669-9293  
Nacka  
Bergfast AB  
%  
- NF Måleri AB  
556397-4004  
Stockholm  
Stockwik Fastighetsservice AB  
Stockwik Fastighetsservice AB  
100
100
%  
- Sundisol AB  
556871-8851  
Sundsvall  
Stockwik Holding 1 AB  
%  
- Stockwik Tjänster AB  
556565-6195  
Stockholm  
Stockwik Tjänster AB  
100
100
%  
- RUN Communications AB  
556646-0688  
Stockholm  
Stockwik Tjänster AB  
%  
- SOCAB Swedish Office Consulting AB  
559017-3570  
Stockholm  
Stockwik Tjänster AB  
100
100
%  
- Admit Ekonomi AB  
556571-1735  
Örebro  
%  
Aktier och andelar ägda direkt av moderbolaget följer nedan.  
MSEK  
31 dec 2024  
31 dec 2023  
Kapital-
Antal  
Bokfört  
Kapital-
Antal  
Bokfört  
Bolag  
andel  
andel  
aktier  
värde  
andel  
andel  
aktier  
värde  
Stockwik Holding 1 AB  
100%  
100%  
25 000  
5,6  
100%  
100%  
25 000  
5,6  
5,6  
5,6  
 
REDOVISNINGSPRINCIPER  
Uppskjuten inkomstskatt beräknas med tillämpning av skattesatser (och skattelagstiftning) som har beslutats eller aviserats  
per balansdagen och som förväntas gälla när den berörda uppskjutna skattefordran realiseras eller den uppskjutna  
skatteskulden regleras.  
Den uppskjutna skattefordran avser underskottsavdrag som saknar förfallotidpunkt då koncernen endast består av svenska  
aktiebolag. För den delen av den uppskjutna skatten på underskottsavdrag som är hänförlig till framtida vinster finns  
möjligheterna att nyttja underskottsavdragen under överskådlig tid. Företag vilka Stockwik investerar i är traditionella stabila  
verksamheter med låg operativ risk. De har typiskt en historik som sträcker sig förbi en konjunkturcykel. Koncernledningen  
bedömer att verksamheterna på lång sikt i stort växer i linje med konjunkturen i genomsnitt och därmed också ska betraktas  
och värderas över en konjunkturcykel. Bedömningen har gjorts att en längd motsvarande en konjunkturcykel om tio (10) år  
kan överblickas.  
Koncernledningen har noggrant prövat värdet av den uppskjutna skattefordran och bedömer att det, utifrån koncernens trend  
mot och förväntade positiva resultat under kommande år, övertygande talar för att koncernen kommer att kunna göra nytta  
av den uppskjutna skattefordran och motiverar därmed det redovisade värdet av uppskjuten skatt på underskottsavdrag.  
Uppskjutna skattefordringar och -skulder nettoredovisas i balansräkningen när det föreligger en legal kvittningsrätt för aktuella  
skattefordringar och -skulder samt när de uppskjutna skattefordringarna och -skulderna hänför sig till skatter debiterade av  
en och samma skattemyndighet och avser antingen samma skattesubjekt eller olika skattesubjekt, där det finns en avsikt att  
reglera saldona genom nettobetalningar.  
46 | Stockwik Årsredovisning 2024  
NOT 19 – UPPSKJUTEN SKATT  
Koncernen  
Moderbolaget  
MSEK  
31 dec 24
31 dec 23  
31 dec 24
31 dec 23  
Uppskjuten skattefordran  
Underskottsavdrag  
79,0  
80,8  
70,1  
70,1  
Leasing enligt IFRS 16  
0,7  
0,4  
-
0,0  
Redovisat värde vid årets slut  
79,7  
81,2  
70,1  
70,1  
Uppskjuten skatteskuld  
Förvärvsanalyser  
-17,7  
-19,3  
-
-
Obeskattade reserver  
-11,4  
-10,5  
-
-
Redovisat värde vid årets slut  
-29,1  
-29,8  
-
-
Uppskjuten skatt netto  
50,6  
51,4  
70,1  
70,1  
Förändring uppskjuten skatt  
Vid årets början  
51,4  
57,8  
70,1  
74,4  
Förvärvade och avyttrade dotterbolag  
-0,1  
-0,2  
-
-
Poster redovisade mot resultaträkningen  
-0,7  
-6,2  
-
-4,3  
Redovisat värde vid årets slut  
50,6  
51,4  
70,1  
70,1  
Koncernen  
MSEK  
31 dec 24
31 dec 23  
Skattemässiga underskott och kvarstående negativa räntenetton  
Ackumulerat  
530,3  
502,7  
varav underskott  
378,1  
389,6  
varav negativa räntenetton  
152,2  
113,0  
Icke aktiverade belopp uppgår till  
152,2  
115,9  
De uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder som uppkommit i redovisningen till följd av ingångna leasingavtal  
nettoredovisas i balansräkningen i de fall förutsättningarna för kvittning är uppfyllda. Uppskjutna skatteskulder hänförliga till  
nyttjanderättstillgångar uppgår till 14,3 (13,9) MSEK och uppskjutna skattefordringar hänförliga till leasingskulder uppgår till  
13,6 (13,4) MSEK per 31 december 2024.  
Koncernen  
MSEK  
31 dec 24
31 dec 23  
Förfallotider uppskjuten skatteskuld  
Inom 12 månader  
2,6
2,1  
 
KÄLLA TILL OSÄKERHET I UPPSKATTNINGAR OCH KRITISKA BEDÖMNINGAR  
Uppskjuten skatt beräknas utifrån temporära skillnader och outnyttjade underskottsavdrag. Värderingen av skattefordringen  
görs med hänsyn till sannolikheten att koncernen kommer kunna nyttja denna mot framtida kassaflöden. Löpande gör  
koncernledningen nya bedömningar gällande fordringen med hänsyn till förändringar i marknadsförutsättningar och förväntat  
resultat. På grund av förutsättningar som ej går att förutsäga kan det verkliga utfallet komma att avvika från gjorda  
bedömningar.  
Moderbolaget  
MSEK  
31 dec 2024  
31 dec 2023  
Finansiella tillgångar och skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde  
Finansiella tillgångar  
Långfristiga fordringar dotterbolag  
Andra långfristiga fordringar  
Kortfristiga fordringar dotterbolag  
Övriga kortfristiga fordringar  
Likvida medel  
556,5  
0,7  
563,5  
0,7  
46,2  
1,7  
42,9  
0,0  
36,1  
641,2  
38,3  
645,5  
Summa finansiella tillgångar  
Långfristiga finansiella skulder  
Obligation  
344,1  
0,0  
339,3  
0,8  
Långfristiga räntebärande skulder  
Långfristiga skulder dotterbolag  
Summa långfristiga finansiella skulder  
0,0  
0,0  
344,1  
340,1  
Kortfristiga finansiella skulder  
Kortfristiga räntebärande skulder  
Leverantörsskulder  
2,6  
1,5  
16,4  
1,8  
Kortfristiga skulder dotterbolag  
Övriga kortfristiga skulder  
130,3  
1,1  
112,6  
0,0  
Summa kortfristiga finansiella skulder  
135,5  
130,8  
Summa finansiella skulder  
479,7  
470,9  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 47  
NOT 20 – UPPLYSNINGAR OM FINANSIELLA INSTRUMENT  
Koncernen  
MSEK  
31 dec 2024  
31 dec 2023  
Finansiella tillgångar och skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde  
Finansiella tillgångar  
Andra långfristiga fordringar  
5,1  
5,4  
Kundfordringar  
104,2  
104,9  
Övriga kortfristiga fordringar  
2,2  
0,5  
Likvida medel  
37,3  
38,7  
Summa finansiella tillgångar  
148,8  
149,6  
Långfristiga finansiella skulder  
Obligation  
344,1  
339,3  
Långfristiga räntebärande skulder  
Övriga långfristiga skulder  
0,2  
1,9  
Långfristiga leasingskulder  
0,0  
0,0  
44,5  
36,9  
Summa långfristiga finansiella skulder  
388,7  
378,1  
Kortfristiga finansiella skulder  
Kortfristiga räntebärande skulder  
Kortfristiga leasingskulder  
3,7  
17,6  
30,7  
28,3  
Leverantörsskulder  
76,4  
63,6  
Övriga kortfristiga skulder  
2,0  
0,5  
Summa kortfristiga finansiella skulder  
112,8  
109,9  
Summa finansiella skulder  
501,6  
488,0  
 
VERKLIGT VÄRDE  
Samtliga tillgångars och skulders bokförda värde överensstämmer i allt väsentligt med verkligt värde.  
Verkligt värde bestämt utifrån indata som inte är observerbara på marknaden. Stockwiks samtliga finansiella instrument som  
värderas till verkligt värde ingår i Nivå 3 (endast tilläggsköpeskillingar).  
Det finns inga derivat som används för säkringsredovisning.  
KREDITRISK KUNDFORDRINGAR  
Totala kundfordringar i koncernen uppgår till 106,0 (106,3) MSEK. Kreditriskreserven, d.v.s. risken för kreditförluster  
kommande 12 månaderna, bedöms till 0,7 (0,3) MSEK. Bedömningen grundar sig på analys av kunder, förfallna belopp och  
historiskt utfall. Under året har kreditförluster om 1,1 (1,2) MSEK förekommit. Sammantaget bedöms risken för kreditförlust  
som oväsentlig.  
Bland övriga fordringar ingår inte några tillgångar för vilka nedskrivningsbehov föreligger. Den maximala exponeringen för  
kreditrisk per balansdagen är det redovisade värdet för varje kategori fordringar.  
Räntebärande skulder vid utgången av året uppgick sammanlagt till 423,1 (424,0) MSEK. Av räntebärande skulder utgör  
obligationen 344,1 (339,3) MSEK vilket motsvarar 350,0 (350,0) MSEK med avdrag för förutbetalda anskaffningskostnader.  
Leasingskuld enligt IFRS 16 uppgick till 75,2 (65,2) MSEK varav 44,5 (36,9) MSEK utgör långfristig leasingskuld och 30,7 (28,3)  
MSEK kortfristig leasingskuld. Av den samlade leasingskulden utgör 18,3 (16,2) MSEK leasing av bilar, maskiner och inventarier.  
Skuld hänförlig till tilläggsköpeskillingar om 0,0 (6,6) MSEK inkluderas i räntebärande skulder. Vid årets utgång fanns reverser  
till säljare med ett sammanlagt kapitalbelopp om 3,4 (12,3) MSEK.  
Inklusive ränta och övriga kontrakterade finansiella kostnader förfaller 72,1 (93,8) MSEK av upplåningen inom tolv (12)  
månader.  
48 | Stockwik Årsredovisning 2024  
FINANSIELL RISK  
Löptidsanalys, månader  
MSEK  
2024  
0-6  
7-12  
13-24  
25-36  
37-48  
49-60  
Ränta  
Räntebärande skulder  
Obligation  
344,1  
18,0  
18,0  
359,0  
-
-
-
ca 10%  
Leasingskuld  
75,2  
17,5  
14,9  
20,5  
9,2  
4,3  
2,3  
ca 6%  
Säljarreverser och tilläggsköpeskillingar  
3,4  
0,8  
2,6  
-
-
-
-
ca 2%  
Övriga räntebärande skulder  
0,4  
0,1  
0,1  
0,2  
-
-
-
ca 3%  
Summa  
423,1  
36,5  
35,6  
379,8  
9,2  
4,3  
2,3  
Övriga skulder  
Leverantörsskulder  
76,4  
76,4  
-
-
-
-
-
Övriga skulder  
92,7  
81,4  
11,6  
-
-
-
-
Summa  
169,1  
157,8  
11,6  
-
-
-
-
Löptidsanalys, månader  
MSEK  
2023  
0-6  
7-12  
13-24  
25-36  
37-48  
49-60  
Ränta  
Räntebärande skulder  
Obligation  
339,3  
21,5  
21,4  
43,0  
350,0  
-
-
ca 12%  
Leasingskuld  
65,2  
17,5  
14,9  
20,5  
9,2  
4,3  
2,3  
ca 6%  
Säljarreverser och tilläggsköpeskillingar  
18,9  
12,5  
3,5  
1,3  
-
-
-
ca 2%  
Övriga räntebärande skulder  
0,6  
1,4  
1,1  
-
-
-
-
ca 3%  
Summa  
424,0  
52,9  
40,9  
64,8  
359,2  
4,3  
2,3  
Övriga skulder  
Leverantörsskulder  
63,6  
63,6  
-
-
-
-
-
Övriga skulder  
93,2  
81,4  
11,6  
-
-
-
-
Summa  
156,8  
145,0  
11,6  
-
-
-
-
 
Den 20 mars 2023 emitterade Stockwik ett obligationslån med en initial volym om 350 MSEK. Obligationslånet har en löptid  
på 3 år och en rörlig kupong motsvarande Stibor 3m + 8,0 procentenheter, vilket vid utgången av året innebär en räntesats  
om 10,6 procent. Ränta förfaller till betalning kvartalsvis. För mer information se not 29.  
Enligt obligationsvillkoren ska följande nyckeltal uppfyllas vid utgången av varje rapportperiod.  
Nettoskuld i förhållande till konsoliderat EBITDA proforma om 4,375x, fram till och med utgången av 1Q 2025,  
därefter 4,0x fram till och med utgången av 1Q 2026.  
Kapitalbelopp för säljarreverser får ej överstiga 40,0 MSEK  
Leasingskuld avseende bilar och maskiner enligt IFRS 16 får ej överstiga 20,0 MSEK eller 20 procent av konsoliderat  
EBITDA proforma  
Likvida medel i moderbolaget måste uppgå till minst 20,0 MSEK  
Koncernen möter dessa nyckeltal vid utgången av året.  
Koncernen har beviljad checkräkningskredit om sammanlagt 25,0 (25,0) MSEK, varav 25,0 (25,0) MSEK var outnyttjad vid  
utgången av året.  
Koncernens nettoskuld uppgick till 385,8 (385,2) MSEK samt att nettoskuld/EBITDA rullande 12 månader proforma uppgick till  
4,0x (4,3x).  
Styrelsen och koncernledningen följer löpande koncernens finansieringsbehov.  
REDOVISNINGSPRINCIPER  
Stockwik klassificerar sina finansiella instrument i följande kategorier.  
Finansiella tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde  
Finansiella skulder redovisade till upplupet anskaffningsvärde  
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen  
Klassificeringen av investeringar i skuldinstrument beror på koncernens affärsmodell för hantering av finansiella tillgångar och  
de avtalsenliga villkoren för tillgångarnas kassaflöden. Investeringar i egetkapitalinstrument ska värderas till verkligt värde  
enligt IFRS 9.  
Köp och försäljningar av finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen, det datum då koncernen förbinder sig att köpa eller  
sälja tillgången. Finansiella tillgångar tas bort från balansräkningen när rätten att erhålla kassaflöden från instrumentet har  
löpt ut eller har överförts och koncernen har överfört i stort sett alla risker och förmåner som är förknippade med  
äganderätten.  
Finansiella tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde  
Koncernens redovisade finansiella tillgångar, som inte är derivat, består huvudsakligen av andra långfristiga fordringar,  
kundfordringar, övriga kortfristiga fordringar och likvida medel. I moderbolaget ingår även fordringar på koncernföretag i  
denna kategori. Dessa hålls inom en affärsmodell som syftar till att inneha tillgången för att erhålla kontraktsmässiga  
kassaflöden och avtalsvillkoren ger upphov till kassaflöden vid angivna datum som enbart utgör betalningar av kapitalbelopp  
och ränta på det utestående kapitalbeloppet. De finansiella tillgångarna uppfyller därmed kriterierna för att redovisas till  
upplupet anskaffningsvärde. Det redovisade värdet av dessa tillgångar justeras med eventuella förväntade kreditförluster (se  
stycket ”Nedskrivningsprövning för finansiella tillgångar”) nedan
. Ränteintäkter från dessa finansiella tillgångar redovisas med
effektivräntemetoden och redovisas som finansiella intäkter.
Finansiella skulder redovisade till upplupet anskaffningsvärde  
Finansiella skulder som inte innehas för handel värderas till upplupet anskaffningsvärde. Finansiella skulder i koncernen utgörs  
av långfristiga räntebärande skulder, övriga långfristiga skulder, kortfristiga räntebärande skulder, leverantörsskulder och  
övriga kortfristiga skulder. I moderbolaget ingår även skulder till koncernföretag i denna kategori. Upplupet anskaffningsvärde  
bestäms utifrån den effektivitetsränta som beräknades när skulden togs upp. Det innebär att över- och undervärden liksom  
direkta kostnader i samband med upptagande av lån periodiseras över skuldens löptid. Skulder redovisas inledningsvis till  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 49  
 
verkligt värde, netto efter transaktionskostnader. Skulder redovisas därefter till upplupet anskaffningsvärde och eventuell  
skillnad mellan erhållet belopp (netto efter transaktionskostnader) och återbetalningsbeloppet redovisas i rapporten över  
totalresultat fördelat över låneperioden, med tillämpning av effektivräntemetoden.  
Koncernens upplåning består av både långfristiga och kortfristiga räntebärande skulder och klassificeras som kortfristig i  
balansräkningen om Stockwik inte har en ovillkorad rättighet att senarelägga skuldens reglering i minst tolv (12) månader efter  
utgången av året. Övriga skulder som har en löptid längre än tolv (12) månader klassificeras som långfristig skuld medan övriga  
skulder som har en kortare löptid än tolv (12) månader klassificeras som kortfristiga skulder. Leverantörsskulder och andra  
rörelseskulder har kort förväntad löptid och värderas utan diskontering till nominella belopp. Lämnade vinstutdelningar  
redovisas som skuld efter det att bolagsstämman godkänt vinstutdelningen.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen  
Det verkliga värdet på överenskommelsen om villkorad tilläggsköpeskilling är beräknat genom tillämpning av  
avkastningsvärdeansatsen. Efterföljande omvärderingar av avsättningar för villkorade köpeskillingar samt skillnader mellan  
redovisad avsättning och faktiskt utfall redovisas i koncernens resultaträkning bland finansiella poster.  
Nedskrivningsprövning för finansiella tillgångar  
Koncernen bedömer, vid varje rapporttillfälle, framtida förväntade kreditförluster som är kopplade till tillgångar redovisade  
till upplupet anskaffningsvärde baserat på framåtriktad information. Koncernens finansiella tillgångar för vilka förväntade  
kreditförluster bedöms, utgörs i allt väsentligt av kundfordringar och övriga kortfristiga fordringar. Koncernen tillämpar den  
förenklade ansatsen för kreditreservering, d.v.s. reserven kommer att motsvara den förväntade förlusten över hela  
fordringens livslängd.  
REDOVISNINGSPRINCIPER  
Varulager har värderats till det lägsta av anskaffningskostnad och nettoförsäljningsvärdet. Varulagret redovisas enligt först in  
först ut principen och består av råvaru-, färdigvarulager, handelsvaror och pågående arbete.  
En reservering för befarad inkurans i varulagret görs när det finns objektiva grunder att anta att koncernen inte kommer att  
kunna erhålla det värde vid framtida försäljning som varulagret är bokfört till. Reserveringens storlek utgörs av skillnaden  
mellan tillgångens redovisade värde och värdet av bedömda framtida kassaflöden. Det reserverade beloppet redovisas över  
resultaträkningen. Endast en obetydlig del av varulagret värderas till nettoförsäljningsvärde.  
NOT 22 – FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
50 | Stockwik Årsredovisning 2024  
NOT 21 – VARULAGER  
31 dec 2024  
31 dec 2023  
Värde före
Inkurans, %
inkurans  
Värde efter  
Värde före
Inkurans, %
inkurans  
Värde efter  
MSEK  
inkurans  
inkurans  
Råvaror  
15,1  
0,0
15,1  
%  
14,4  
0,0
14,4  
%  
Färdiga varor  
14,5  
3,9
13,9  
%  
12,1  
5,1%  
11,5  
Handelsvaror  
19,5  
2,4%  
19,1  
22,7  
2,2%  
22,2  
Pågående arbete  
0,2  
0,0
0,2  
%  
0,1  
-2,2%  
0,1  
Summa  
49,3  
2,1%  
48,3  
49,3  
2,2%  
48,2  
Koncernen  
Moderbolaget  
MSEK  
31 dec 24
31 dec 23  
31 dec 24
31 dec 23  
Upplupna intäkter  
3,0  
10,2  
0,1  
0,1  
Övriga förutbetalda kostnader  
14,2  
14,7  
0,9  
1,1  
Summa  
17,2  
24,9  
1,0  
1,2  
 
Moderbolaget ingår i koncernens kassapool per årets utgång tillsammans med samtliga av koncernens dotterbolag. Fordringar  
respektive skulder till dotterbolag samt nettobelopp framgår i tabellen nedan.  
Moderbolaget  
MSEK  
31 dec 24
31 dec 23  
Likvida medel  
36,1  
1,5  
38,3  
10,6  
Fordringar dotterbolag hänförligt till kassapool  
Skulder dotterbolag hänförligt till kassapool  
Netto  
-130,3  
-92,7  
-112,4  
-63,5  
REDOVISNINGSPRINCIPER  
Likvida medel omfattar banktillgodohavanden och kassa.  
KRITISKA BEDÖMNINGAR OCH UPPSKATTNINGAR  
I bedömning av koncernens finansieringsbehov används främst kassaflödesprognoser. Styrelsen och koncernledningen gör  
löpande nya bedömningar och uppskattningar av de förutsättningar som påverkar kassaflödet. På grund av att dessa  
bedömningar och uppskattningar avser framtida händelser som ej går att förutsäga kan det verkliga utfallet avvika.  
KONCERNEN  
Eget kapital definieras som totalt eget kapital. För en specifikation av förändringar i koncernens egna kapital, se sida 20.  
AKTIEKAPITAL  
Enligt på årsstämma antagen bolagsordningen den 12 maj 2023 ska aktiekapitalet uppgå till lägst 1 700 000 kronor och högst  
6 800 000 kronor. Aktiekapitalet uppgick till 3,2 (3,2) MSEK per utgången av året. Antalet aktier uppgick till 6 311 041 (6 311  
041) stycken till ett kvotvärde per aktie om 0,5 (0,5) SEK. Varje aktie berättigar till en (1) röst. Vid bolagsstämman får varje  
röstberättigad rösta för fulla antalet av ägda och företrädda aktier utan begränsningar i rösträtten. Varje aktie har lika rätt till  
bolagets tillgångar och vinst.  
ÖVRIGT TILLSKJUTET KAPITAL  
Avser eget kapital som tillskjutits från aktieägarna utöver aktiekapitalet sedan registrerandet av moderbolaget Stockwik  
Förvaltning AB år 1987.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 51  
NOT 23 – LIKVIDA MEDEL  
Koncernen  
Moderbolaget  
MSEK  
31 dec 24
31 dec 23  
31 dec 24
31 dec 23  
Likvida medel  
37,3  
38,7  
36,1  
38,3  
Samtliga likvida medel utgör tillgängliga banktillgodohavanden.  
NOT 24 – EGET KAPITAL  
AKTIEKAPITALETS UTVECKLING 2020-2024  
Ökning  
Period  
Avser  
Ökning aktier  
Antal aktier  
aktiekapital  
Aktiekaptial  
Kvotvärde  
före 2020  
4 302 379  
2 151 189  
0,5  
2020  
Företrädesemission  
Företrädesemission  
430 237  
4 732 616  
215 119  
2 366 308  
0,5  
2020  
Riktad nyemission  
64 535  
4 797 151  
32 268  
2 398 575  
0,5  
2020  
Riktad nyemission  
135 135  
4 932 286  
67 568  
2 466 143  
0,5  
2020  
Riktad nyemission  
63 224  
4 995 510  
31 612  
2 497 755  
0,5  
2021  
Riktad nyemission  
10 638  
5 006 148  
5 319  
2 503 074  
0,5  
2021  
15 384  
5 021 532  
7 692  
2 510 766  
0,5  
2021  
Konverting av konvertibler  
108 747  
5 130 279  
54 374  
2 565 140  
0,5  
2021  
Riktad nyemission  
1 026 055  
6 156 334  
513 028  
3 078 167  
0,5  
2022  
Nyemission (LTI 2019/2022)  
154 707  
6 311 041  
77 354  
3 155 521  
0,5  
 
RESERVER  
Det finns inga reserver.  
AKTIERELATERADE ERSÄTTNINGAR  
Under 2024 emitterade Stockwik inga aktier.  
För en specifikation av förändringar i moderbolagets egna kapital, se sida 24.  
REDOVISNINGSPRINCIPER  
Kostnader som uppstår i samband med nyemission och återköp av eget kapitalinstrument förs direkt till eget kapital.  
52 | Stockwik Årsredovisning 2024  
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION  
Till årsstämmans förfogande står:  
SEK  
2024-12-31  
Överkursfond  
229 662 549  
Balanserade medel  
9 064 884  
Årets resultat  
-12 182 805  
Totalt  
226 544 628  
Styrelsen föreslår att medlen balanseras i ny räkning.  
NOT 25 – RÄNTEBÄRANDE SKULDER  
LÅNGFRISTIGA RÄNTEBÄRANDE SKULDER  
Koncernen  
Moderbolaget  
MSEK  
31 dec 24
31 dec 23  
31 dec 24
31 dec 23  
Långfristiga räntebärande skulder  
Långfristiga räntebärande skulder  
Långfristiga leasingskulder  
344,3  
339,6  
344,1  
339,3  
Långfristiga räntebärande skulder - säljarreverser och tilläggsköpeskillingar  
44,5  
36,9  
-
-
-
1,6  
-
0,8  
Summa  
388,7  
378,1  
344,1  
340,1  
Koncernen  
Moderbolaget  
MSEK  
2024  
2023  
2024  
2023  
Redovisat värde vid årets början  
378,1  
37,6  
340,1  
15,9  
Upplåning  
0,1  
355,0  
-
352,6  
Amortering  
-2,3  
-6,4  
-0,8  
-5,8  
Omklassificering  
12,8  
6,5  
4,8  
-8,1  
Anskaffningsutgift lån  
-
-14,5  
-
-14,5  
Redovisat värde vid årets slut  
388,7  
378,1  
344,1  
340,1  
KORTFRISTIGA RÄNTEBÄRANDE SKULDER  
Koncernen  
Moderbolaget  
MSEK  
31 dec 24
31 dec 23  
31 dec 24
31 dec 23  
Kortfristiga räntebärande skulder  
Kortfristiga leasingskulder  
Övriga räntebärande skulder  
30,7  
28,3  
-
-
0,3  
0,2  
-
-
Kortfristiga räntebärande skulder - säljarreverser och tilläggsköpeskillingar  
3,4  
17,4  
2,6  
16,4  
Summa  
34,4  
45,9  
2,6  
16,4  
 
Obligationsvillkoren avseende lånebelopp om sammanlagt 350,0 (350,0) MSEK per utgången av året innehåller bestämmelse  
som innebär att obligationsinnehavarna kan kräva omedelbar återbetalning av 350,0 (350,0) MSEK och upplupen ränta för det  
fallet att ny ägare förvärvar 51 procent eller mer av aktierna i Stockwik.  
Inga skulder förfaller längre än 5 (5) år framåt i tiden. Koncernens exponering för förändringar i ränta och kontraktsenliga  
tidpunkter för ränteomförhandling sammanfaller med förfallotidpunkter för lånen. Se not 20 för sammanställning av villkor.  
REDOVISNINGSPRINCIPER  
Skulder har upptagits till anskaffningsvärde med sedvanliga reserveringar för upplupna kostnader.  
Se vidare not 20 för redovisningsprinciper.  
Säkerheterna är ställda för koncernens finansiering. Pantsatta aktier avser aktier i koncernens dotterbolag Stockwik Holding
1, Stockwik Fastighetsservice, Stockwik Industri, Galdax, Stockwik Tjänster, Stockwik Hälsovård, Team Hälsa i Göteborg, Admit  
Ekonomi, RUN Communications, Mälardrottningens Bygg & Fastighet, BergFast, Däckcentrum i Hässleholm och MittX  
aluminiumproffset som säkerhet för obligationsfinansiering och är upptagna till motsvarande belopp. Moderbolaget har ingått  
generella borgensförbindelser för sina dotterföretag gentemot bank.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 53  
Koncernen  
Moderbolaget  
MSEK  
2024  
2023  
2024  
2023  
Redovisat värde vid årets början  
45,9  
479,9  
16,4  
450,2  
Upplåning  
75,2  
54,0  
20,8  
1,3  
Amortering  
-79,5  
-486,7  
-34,9  
-451,0  
Omklassificering  
-7,3  
-1,1  
0,3  
16,0  
Anskaffningsutgift lån  
-
-
-
-
Övrigt  
0,0  
-0,2  
-
-0,0  
Redovisat värde vid årets slut  
34,4  
45,9  
2,6  
16,4  
NOT 26 – UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER  
Koncernen  
Moderbolaget  
MSEK  
31 dec 24
31 dec 23  
31 dec 24
31 dec 23  
Upplupna lönekostnader  
Upplupna sociala avgifter  
31,3  
30,0  
2,7  
2,4  
Upplupna räntekostnader  
11,0  
10,4  
0,8  
0,7  
Övriga upplupna kostnader  
0,8  
1,0  
1,3  
1,5  
8,2  
14,9  
4,6  
1,4  
Förutbetalda intäkter  
1,7  
1,5  
-
-
Summa  
53,0  
57,7  
6,2  
9,2  
NOT 27 – STÄLLDA SÄKERHETER OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER  
Koncernen  
Moderbolaget  
MSEK  
31 dec 24
31 dec 23  
31 dec 24
31 dec 23  
Ställda säkerheter  
Kundfordringar  
-
-
-
-
Företagsinteckningar  
-
-
-
-
Pantsatta nettotillgångar (KC)/aktier (MB)  
Pantsatta fordringar på dotterbolag  
361,2  
366,7  
5,6  
5,6  
Tillgångar med äganderättsförbehåll  
-
-
556,5  
563,5  
-
-
-
-
Summa  
361,2  
366,7  
562,2  
569,1  
Koncernen  
Moderbolaget  
MSEK  
31 dec 24
31 dec 23  
31 dec 24
31 dec 23  
Eventualförpliktelser  
Borgensåtagande  
-
-
-
-
Summa  
-
-
-
-
 
NOT 28 – TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE  
Marna Förvaltning (helägt bolag till styrelseledamoten Olof Nordberg) och dess koncernbolag har köpt redovisningstjänster  
från Admit. Under året har Admits försäljning av redovisningstjänster till Marna Förvaltning och dess dotterbolag uppgått till  
1,0 (1,2) MSEK.  
Samtliga närståendetransaktioner bedöms ha varit till marknadsmässiga villkor.  
REDOVISNINGSPRINCIPER  
Kassaflödesanalysen har upprättats enligt den indirekta metoden. Det innebär att förändringar i resultat- och balansposter har  
justerats för transaktioner som inte medfört in- eller utbetalningar under året. I likvida medel ingår kassa och andra  
banktillgodohavanden.  
NOT 30 – HÄNDELSER EFTER RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG  
Det har inte inträffat någon händelse av väsentlig karaktär efter räkenskapsårets utgång.  
54 | Stockwik Årsredovisning 2024  
NOT 29 – KASSAFLÖDEN I FINANSIERINGSVERKSAMHETEN  
Kassaflödespåverkande  
Ej kassflödespåverkande  
2024  
förändringar  
förändringar  
MSEK  
IB  
Finansieringsverksamheten  
Leasing  
Övrigt  
UB  
Obligation  
339,3  
4,8  
344,1  
Leasingskulder  
65,2  
-36,1  
47,4  
-1,3  
75,2  
Övriga räntebärande skulder  
19,5  
1,0  
-16,7  
3,8  
Summa  
424,0  
-35,1  
47,4  
-13,2  
423,2  
Kassaflödespåverkande  
Ej kassflödespåverkande  
2023  
förändringar  
förändringar  
MSEK  
IB  
Finansieringsverksamheten  
Leasing  
Övrigt  
UB  
Obligation  
435,6  
-100,0  
3,7  
339,3  
Leasingskulder  
49,0  
-32,5  
50,6  
-1,9  
65,2  
Övriga räntebärande skulder  
32,8  
-9,2  
-4,2  
19,5  
Summa  
517,4  
-141,7  
50,6  
-2,4  
424,0  
 
Styrelsens och verkställande direktörens försäkran  
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar härmed att koncern- och årsredovisningen har upprättats i enlighet med  
internationella redovisningsstandarder IFRS, sådana de antagits av EU, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande  
bild av koncernens och moderbolagets ställning och resultat samt att förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget  
ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt  
beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.  
Solna den 14 april 2025  
Rune Rinnan,  
Ordförande  
Olof Nordberg,  
Ledamot  
Oskar Lindström,  
Ledamot  
Ulrika Malmberg Livijn,  
Ledamot  
Kristina Mackintosh,  
Ledamot  
Urban Lindskog,  
VD och koncernchef  
Vår revisionsberättelse har avgivits den 14 april 2025  
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB  
Henrietta Segenmark,  
Auktoriserad revisor  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 55  
 
Revisionsberättelse  
TILL BOLAGSSTÄMMAN I STOCKWIK FÖRVALTNING AB (PUBL), ORG. NR 556294-7845  
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH KONCERNREDOVISNINGEN  
UTTALANDEN  
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Stockwik Förvaltning AB (publ) för år 2024. Bolagets  
årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 2-55 i detta dokument.  
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga  
avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat  
och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen  
och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2024 och av  
dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt IFRS Redovisningsstandarder, som de antagits av EU, och  
årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.  
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.  
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den  
kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens  
(537/2014/EU) artikel 11.  
GRUND FÖR UTTALANDEN  
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa  
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt  
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår  
bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har  
tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.  
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.  
VÅR REVISIONSANSATS  
Revisionens inriktning och omfattning  
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella  
rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till  
exempel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med utgångspunkt från antaganden och prognoser om  
framtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen och  
verkställande direktören åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat övervägt om det finns belägg för systematiska  
avvikelser som givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.  
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rapporterna  
som helhet, med hänsyn tagen till bolagets och koncernens struktur, redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch  
i vilken koncernen verkar.  
56 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
Väsentlighet  
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedömning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en  
rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan  
uppstå till följd av oegentligheter eller misstag. De betraktas som väsentliga om enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas  
påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar med grund i de finansiella rapporterna.  
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapportering  
som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden fastställde vi revisionens inriktning och omfattning och våra  
granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt att bedöma effekten av enskilda och sammantagna  
felaktigheter på de finansiella rapporterna som helhet.  
Vi kom överens med revisionskommittén om att vi skulle rapportera upptäckta felaktigheter som översteg 425 TSEK samt  
felaktigheter som understeg detta belopp med som enligt vår mening borde rapporteras av kvalitativa skäl.  
SÄRSKILT BETYDELSEFULLA OMRÅDEN  
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest  
betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden  
behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som  
helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.  
SÄRSKILT BETYDELSEFULLT OMRÅDE  
HUR VÅR REVISION BEAKTADE DET SÄRSKILT  
BETYDELSEFULLA OMRÅDET  
VÄRDERING AV UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN  
I koncernen finns en uppskjuten skattefordran. Per den 31  
december uppgår den till 79,7 (81,2) MSEK. Värdet  
motsvarar i huvudsak skattemässiga underskottsavdrag.  
Företagsledningen redogör för sin bedömning av  
uppskjuten skattefordran i not 19 samt not 4.  
Vår granskning har bland annat omfattat, men är inte  
begränsat till följande:  
Vi har utvärderat rimligheten i företagsledningens  
prognoser samt bedömning av sannolikheten att nyttja  
skattemässiga underskottsavdrag mot framtida  
beskattningsbara resultat.  
En uppskjuten skattefordran ska redovisas i den  
utsträckning det är sannolikt att dessa kan utnyttjas mot  
framtida skattepliktiga överskott. Redovisningen är  
komplex då den bygger på företagsledningens  
uppskattningar och bedömningar i framtiden.  
Vi har kontrollerat den matematiska riktigheten i  
företagsledningens beräkningsmodeller.  
Vi har utvärderat rimligheten i de bedömningar och  
antaganden som ligger till grund för beräkningen av  
framtida beskattningsbara resultat. Detta innebär bland  
annat att de för värderingen mest kritiskt antagandena  
stämts av mot koncernens budget och planer. Vidare har vi  
följt upp hur tidigare års antaganden som  
Av ovanstående skäl bedöms värdering av uppskjuten  
skattefordran utgöra ett särskilt betydelsefullt område.  
företagsledningen har använt sig av har uppnåtts.  
VÄRDERING AV GOODWILL OCH IMMATERIELLA  
TILLGÅNGAR  
I koncernen finns goodwill om 352 (351) MSEK samt övriga  
immateriella tillgångar uppgår till 83 (91) MSEK fördelat på  
kassagenererande enheter (segment) hälsa, tjänster,  
industri samt fastighetsservice. Tillgångarna utgör en  
väsentlig del av koncernens balansräkning.  
Vår granskning har bland annat omfattat, men är inte  
begränsat till följande:  
Vi har med stöd av PwC:s specialister granskat den  
matematiska riktigheten i värderingsmodellen, utvärderat  
att den bygger på vedertagna värderingsprinciper samt  
rimligheten i tillämpade antaganden.  
Företagsledningen gör årligen, eller vid indikation på  
värdeminskning, en prövning av tillgångarnas värde, vilken  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 57  
 
baseras på beräkning av diskonterade framtida kassaflöde  
för de kassagenererande enheter till vilka goodwill hänför  
sig.  
Vi har utvärderat bolagets prognoser. Detta innebär  
bland annat att de för värderingen mest kritiskt  
antagandena stämts av mot koncernens budget och planer.  
Vidare har vi följt upp hur tidigare års antaganden som  
företagsledningen har använt sig av har uppnåtts  
Av not 4 och not 15 framgår hur företagsledningen gjort sin  
bedömning, samt en redogörelse för viktiga antaganden  
som har störst påverkan på testet. Det framgår även att  
företagsledningen konstaterat att inget nedskrivningsbehov  
har identifierats per 31 december 2024 baserat på de  
antaganden som gjorts.  
Vi har testat känsligheten av de viktigaste antagandena  
för att bedöma risken för att ett nedskrivningsbehov skulle  
uppstå  
Vi har granskat och bedömt rimligheten i lämnade  
upplysningar i de finansiella rapporterna.  
Genomförande av nedskrivningstest är en komplex process  
vilken i hög grad är beroende av företagsledningens  
bedömningar och uppskattningar om framtiden. Ändrade  
antaganden och beräkningar skulle kunna få väsentliga  
effekter på koncernens resultat och finansiella ställning.  
Av dessa skäl har vi bedömt att värdering av goodwill och  
immateriella tillgångar utgör ett särskilt betydelsefullt  
område i vår revision.  
ANNAN INFORMATION ÄN ÅRSREDOVISNINGEN OCH KONCERNREDOVISNINGEN  
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna  
1 samt 62-70. Den andra informationen består även av Ersättningsrapporten som vi inhämtade före datum för denna  
revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information.  
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget  
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.  
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som  
identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och  
koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt  
bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.  
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den andra informationen  
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.  
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRENS ANSVAR  
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas  
och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS  
Redovisningsstandarder så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna  
kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några  
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.  
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för  
bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om  
förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift.  
Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget,  
upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.  
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets  
finansiella rapportering.  
58 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
REVISORNS ANSVAR  
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte  
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en  
revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att  
en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en  
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller  
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och  
koncernredovisningen.  
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på  
Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av  
revisionsberättelsen.  
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR  
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust  
UTTALANDEN  
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och  
verkställande direktörens förvaltning för Stockwik Förvaltning AB (publ) för år 2024 samt av förslaget till dispositioner  
beträffande bolagets vinst eller förlust.  
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter  
och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.  
GRUND FÖR UTTALANDEN  
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.  
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt  
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.  
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.  
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRENS ANSVAR  
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till  
utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets  
och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital,  
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.  
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att  
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så  
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.  
Den verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat  
vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att  
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.  
REVISORNS ANSVAR  
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis  
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något  
väsentligt avseende:  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 59  
 
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot  
bolaget, eller  
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.  
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om  
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.  
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige  
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett  
förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.  
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:  
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.  
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN  
UTTALANDE  
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och  
verkställande direktören har upprättat årsredovisningen [och koncernredovisningen] i ett format som möjliggör enhetlig  
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Stockwik  
Förvaltning AB (publ) för år 2024.  
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.  
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk  
rapportering.  
GRUND FÖR UTTALANDET  
Vi har utfört granskningen enligt FAR:s rekommendation RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt  
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stockwik Förvaltning  
AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.  
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.  
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRENS ANSVAR  
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4  
a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och  
verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa  
beror på oegentligheter eller misstag.  
REVISORNS ANSVAR  
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller  
kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.  
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är  
upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.  
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god  
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund  
av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de  
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.  
60 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Management 1, som kräver att företaget utformar,  
implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av  
yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.  
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som  
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som  
ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på  
oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta  
för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är  
ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna  
kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande  
direktörens antaganden.  
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en  
avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.  
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar,  
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.  
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21, 113 97 Stockholm, utsågs Stockwik Förvaltning AB (publ)s revisor av  
bolagsstämman den 15 maj 2024 och har varit bolagets revisor sedan 7 maj 2008.  
Stockholm den 14 april 2025  
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB  
Henrietta Segenmark  
Auktoriserad revisor  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 61  
 
Bolagsstyrning  
STYRELSE OCH REVISOR  
RUNE RINNAN (1958)  
Sty.ordf. sedan 2008 samt led. i Ers.utsk.  
OLOF NORDBERG (1970)  
Sty.led. sedan 2010 samt ordf. i Ers.utsk.  
OSKAR LINDSTRÖM (1972)  
Sty.led. sedan 2019 samt led. i Rev.utsk.  
Utbildning: Civ ek.  
Utbildning: Civ ek.  
Utbildning: Civ ek.  
Erfarenhet: VD och koncernchef för Nordic  
Technology Group AS, grundare och  
managing partner för Televenture – NIK VI  
SCSp, sty.ordf. för RR Capital AS,  
Televentures Capital AS, TeleVenture  
Management, Wavetrain Systems AS,  
Erfarenhet: sty.led. och VD för Marna  
Förvaltning AB samt sty.led. och VD för  
Protorp Fastigheter AB. Tidigare erfarenhet  
bl.a. som CEO och Founding Partner för RPE  
Holding AB, CFO för Audumbla  
Erfarenhet: Sty.ordf. och VD för Velocita  
AB, sty.led. för Trollheim Universe AB och  
Trollheim Studios AB. Tidigare erfarenhet  
som sty.led. och CFO för Upplands Motor  
Holding AB, sty.ordf. för Trollheim Studios  
samt sty.led. för AdCityMedia AB, Sign &  
Image Sweden AB och Brunna  
Communication Group och Corporate  
Franatech AS, CrayoNano AS, Condalign AS Finance Swedbank, sty.ordf. för Destination  
och MossHydro AS m.m. Tidigare  
erfarenhet som sty.ordf. för Eltek AS,  
Conax AS, Otrum AS, TC Connect AB (nu  
TCECUR), T Connect AS och Opplysningen  
AS (1881) m.m.  
Innehav i Stockwik: 250 000 aktier via  
Televenture Capital AS som är dotterbolag  
till RR Capital AS som ägs av Rune Rinnan.  
Ekerö AB och Admit Ekonomi AB samt  
sty.led. för Retail Invest Vehicle 2 AB,  
Jungfrusunds Skärgårdsstad, Kvarnängen  
Skogar Säbyholm AB och Lagerhaus AB.  
Innehav i Stockwik: 220 082 aktier via Marna  
Förvaltning AB samt privat.  
Industripartner AB.  
Innehav i Stockwik: 414 163 aktier via  
Velocita AB samt privat.  
REVISOR  
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB.  
Henrietta Segenmark (1977), Auktoriserad  
revisor och huvudansvarig revisor sedan  
2024.  
ULRIKA MALMBERG LIVIJN (1968)  
Sty.led. sedan 2022 samt led. i Rev.utsk.  
KRISTINA ELFSTRÖM MACKINTOSH (1964)  
Sty.led. sedan 2023 samt ordf. i Rev.utsk.  
Utbildning: Jur kand.  
Utbildning: Civ ek samt Affärsjuridik.  
Erfarenhet: grundare och VD för Mackintosh  
Erfarenhet: grundare och senior konsult på Consulting AB samt Group CFO för Addnode  
Livijn Advisory AB samt sty.ordf. i Evisens  
Securities Services AB och sty.led. i  
Sehlhall Fastigheter AB, Verdane Fund  
Manager AB och Senseworks AB. Tidigare  
erfarenhet som sty.led. i Rikshem AB.  
Group AB. Tidigare erfarenhet som Group  
CFO på Charge Amps AB, Lagercrantz Group  
AB och Surewood Industries samt  
styrelseledamot i Truxor Wetland  
Equipment AB, Kondator AB, Svenska  
Industriborstar i Västerås AB, Anebyhus AB  
och Spaljisten AB.  
Innehav i Stockwik: 22 000 aktier via Livijn  
Advisory AB.  
Innehav i Stockwik: 17 764 aktier.  
62 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE  
URBAN LINDSKOG (1965)  
VD och koncernchef sedan februari 2024.  
ANDREAS SÄFSTRAND (1983)  
CFO sedan januari 2014.  
Utbildning: Civ ing samt MBA.  
Utbildning: Jur kand.  
Erfarenhet: Styrelseledamot i Green Cargo  
AB och tidigare divisionschef på  
Lagercrantz Group AB, vice ordförande i  
Sjätte AP-fonden samt flera uppdrag som  
interim VD.  
Erfarenhet: Tidigare Senior Associate på  
Advokatfirma DLA Piper.  
Innehav i Stockwik: 125 289 aktier samt 41  
111 teckningsoptioner i serie 2023/2026 och  
22 000 teckningsoptioner i serie 2024/2027.  
Innehav i Stockwik: 85 000 aktier samt 300  
000 teckningsoptioner i serie 2024/2027.  
SEGMENTSCHEFER  
URBAN LINDSKOG (1965), tf segmentschef  
för Stockwik Industri. Vänligen se fg avsnitt  
för mer information om Urban.  
ULRIKA LANNER (1961)  
Segmentschef för Stockwik Hälsovård  
sedan mars 2023.  
JOAKIM TÜBINGER (1968)  
Segmentschef för Stockwik  
Fastighetsservice sedan mars 2023.  
Utbildning: BA prevented health.  
Utbildning: Studier inom  
entreprenadjuridik.  
Erfarenhet: Segmentschef för Stockwik  
Hälsovård samt grundare av TEAM Hälsa  
AB. Tidigare erfarenhet som  
Erfarenhet: Segmentschef för Stockwik  
Fastighetsservice och VD för Bergfast AB.  
Tidigare erfarenhet som regionchef för  
Svensk Markservice AB.  
verksamhetsansvarig på TEAM Hälsa AB.  
Innehav i Stockwik: 1 000 aktier samt 7 500  
teckningsoptioner i serie 2023/2026 och  
10 000 teckningsoptioner i serie  
2024/2027.  
Innehav i Stockwik: 30 667 aktier samt  
15 416 teckningsoptioner i serie  
2023/2026 och 16 323 teckningsoptioner i  
serie 2024/2027.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 63  
 
Flerårsöversikt  
RESULTATRÄKNING  
MSEK  
2024  
850,9  
95,1  
52,4  
44,8  
-6,8  
2023  
818,3  
89,5  
2022  
764,6  
82,8  
55,4  
39,2  
0,7  
2021  
584,5  
68,4  
42,6  
30,6  
0,6  
2020  
426,8  
37,0  
19,7  
11,4  
-13,9  
0,4  
Nettoomsättning  
EBITDA  
EBITA  
49,8  
EBIT  
37,5  
Resultat före skatt  
Årets resultat  
-24,0  
-37,2  
-13,6  
3,8  
-8,9  
BALANSRÄKNING  
31 dec 2024  
435,4  
19,9  
31 dec 2023  
441,9  
15,1  
31 dec 2022  
455,8  
23,7  
31 dec 2021  
369,8  
21,2  
31 dec 2020  
272,0  
9,7  
MSEK  
Immateriella anläggningstillgångar  
Materiella anläggningstillgångar  
Finansiella anläggningstillgångar  
Varulager  
133,7  
48,3  
125,2  
48,2  
114,3  
57,1  
100,9  
32,6  
95,9  
22,1  
Övriga fordringar  
128,8  
37,3  
135,3  
38,7  
128,8  
152,7  
932,4  
113,9  
187,0  
825,4  
83,4  
Likvida medel  
86,8  
Summa tillgångar  
803,4  
804,4  
569,9  
Eget kapital  
211,2  
388,7  
203,4  
803,4  
223,7  
378,1  
202,6  
804,4  
261,0  
37,6  
254,0  
405,8  
165,6  
825,4  
118,7  
325,5  
125,7  
569,9  
Långfristiga skulder och avsättningar  
Kortfristiga skulder  
633,8  
932,4  
Summa eget kapital och skulder  
KASSAFLÖDESANALYS  
MSEK  
2024  
59,9  
-26,2  
-35,1  
-1,4  
2023  
40,6  
2022  
26,0  
2021  
6,2  
2020  
33,1  
-63,3  
98,0  
67,7  
Kassaflöde från den löpande verksamheten  
Kassaflöde från investeringsverksamheten  
Kassaflöde från finansieringsverksamheten  
Årets kassaflöde  
-12,9  
-102,0  
41,8  
-94,2  
188,2  
100,2  
-141,7  
-114,0  
-34,2  
64 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
NYCKELTAL  
MSEK om annat ej anges  
Nettoomsättning  
2024  
850,9  
4,0%  
2023  
818,3  
7,0%  
2022  
764,6  
30,8%  
2021  
584,5  
36,9%  
2020  
426,8  
23,3%  
Nettoomsättningstillväxt, %  
EBITDA  
95,1  
89,5  
82,8  
68,4  
37,0  
EBITDA-marginal, %  
11,2%  
10,9%  
10,8%  
11,7%  
8,7%  
EBITA  
52,4  
49,8  
55,4  
42,6  
19,7  
EBITA-marginal, %  
6,2%  
6,1%  
7,2%  
7,3%  
4,6%  
EBIT  
44,8  
37,5  
39,2  
30,6  
11,4  
EBIT-marginal, %  
5,3%  
4,6%  
5,1%  
5,2%  
2,7%  
Resultat före skatt (EBT)  
EBT-marginal, %  
-6,8  
-24,0  
-2,9%  
0,7  
0,6  
-13,9  
-3,3%  
-0,8%  
0,1%  
0,1%  
Årets resultat  
-13,6  
-1,6%  
-37,2  
-4,5%  
3,8  
-8,9  
0,4  
Vinstmarginal, %  
0,5%  
-1,5%  
0,1%  
Medelantal anställda  
404  
2,1  
385  
2,1  
400  
1,9  
312  
1,9  
246  
1,7  
Omsättning per anställd  
Eget kapital, per 31 dec  
Soliditet, %  
211,2  
26,3%  
223,7  
27,8%  
261,0  
28,0%  
254,0  
30,8%  
118,7  
20,8%  
Nettoskuld, per 31 dec  
Nettoskuld/EBITDA  
385,8  
4,06  
3,90  
385,2  
4,31  
4,01  
364,8  
4,41  
4,41  
257,3  
3,76  
3,76  
252,1  
6,81  
6,81  
Nettoskuld/Justerad EBITDA *  
* EBITDA justerad för jämförelsestörande poster i enlighet med definition i obligationsvillkor.  
Flerårsöversikten utgör total verksamhet och har inte räknats om med hänsyn till avvecklad verksamhet.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 65  
 
Större aktieägare per 31 december 2024  
Ägare  
Antal aktier/röster  
Andel aktier/röster  
9,2%  
578 158  
414 163  
375 044  
365 000  
323 635  
250 000  
220 082  
179 986  
133 740  
119 788  
2 959 596  
3 351 445  
6 311 041  
Försäkringsaktiebolaget Avanza Pension  
Oskar Lindström, privat samt via bolag  
Nordnet Pensionsförsäkring AB  
Henrik Scharp, via bolag  
Swedbank Försäkring AB  
Rune Rinnan, via bolag  
6,6%  
5,9%  
5,8%  
5,1%  
4,0%  
3,5%  
Olof Nordberg, privat och via bolag  
David Andreasson, privat  
UBS Switzerland AG  
2,9%  
2,1%  
1,9%  
Claes Amnäs, privat samt via bolag  
Summa 10 största ägarna  
Summa övriga ägare  
46,9%  
53,1%  
100,0%  
Totalsumma  
Årsstämma  
Årsstämma avseende det senast avslutade verksamhetsåret avhålls den 16 maj 2025 kl. 10:00. Styrelsen har beslutat att  
aktieägarna före årsstämman ska ha möjlighet att utöva sin rösträtt genom poströstning i enlighet med bestämmelserna i 7  
kap. 4 a § aktiebolagslagen (2005:551) och bolagets bolagsordning. Aktieägare kan därmed välja att utöva sin rösträtt vid  
stämman genom poströstning, genom fysiskt deltagande eller genom ombud. Formulär för poströstning finns tillgängligt på  
bolagets hemsida, www.stockwik.se/bolagsstamma.  
66 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
Alternativa nyckeltal  
ANVÄNDNING AV ICKE-INTERNATIONAL FINANCIAL REPORTING STANDARDS (”IFRS”)  
RESULTATMÅTT  
Riktlinjer avseende alternativa nyckeltal för företag vars värdepapper är noterade på en reglerad marknad inom EU har getts  
ut av European Securities and Markets Authority (ESMA). I delårsrapporten refereras det till ett antal icke-IFRS resultatmått  
som används för att hjälpa såväl investerare som koncernledning att analysera företagets verksamhet. Nedan anges de olika  
icke-IFRS resultatmått, som inte återfinns i IFRS-regelverket, som använts som ett komplement till den finansiella information  
som redovisats enligt IFRS.  
EBITDA OCH EBITDA-MARGINAL  
2024  
3Q  
2023  
3Q  
MSEK  
4Q  
-1,4  
2Q  
-8,6  
1Q  
-3,2  
4Q  
-14,0  
-19,3  
-12,2  
-14,0  
2Q  
-13,1  
3,9  
1Q  
-3,4  
Periodens resultat  
Skatter  
-0,5  
0,6  
-6,6  
0,7  
-8,3  
0,4  
0,5  
1,6  
Finansiella intäkter och kostnader  
Avskrivningar av materiella och immateriella  
anläggningstillgångar  
EBITDA  
-13,1  
-12,3  
-11,9  
-12,6  
-13,1  
-12,6  
-13,5  
-12,8  
-14,6  
-12,8  
-19,1  
-13,2  
-15,5  
-12,0  
32,3  
253,8  
12,7%  
23,4  
182,7  
12,8%  
16,7  
213,6  
7,8%  
22,6  
200,8  
11,2%  
31,7  
242,6  
13,1%  
20,1  
173,3  
11,6%  
15,3  
210,4  
7,2%  
22,5  
192,2  
11,7%  
Nettoomsättning  
EBITDA (%)  
EBITA OCH EBITA-MARGINAL  
2024  
2023  
MSEK  
4Q  
-1,4  
3Q  
-0,5  
2Q  
-8,6  
1Q  
-3,2  
4Q  
-14,0  
-19,3  
-12,2  
-2,6  
3Q  
-6,6  
2Q  
-13,1  
3,9  
1Q  
-3,4  
Periodens resultat  
Skatter  
-8,3  
0,6  
0,4  
0,5  
0,7  
1,6  
Finansiella intäkter och kostnader  
Avskrivningar av immateriella  
EBITA  
-13,1  
-1,8  
-11,9  
-1,8  
-13,1  
-1,9  
-13,5  
-2,2  
-14,6  
-2,6  
-19,1  
-3,6  
-15,5  
-3,6  
21,8  
253,8  
8,6%  
12,6  
182,7  
6,9%  
6,0  
12,0  
200,8  
6,0%  
20,2  
9,9  
5,6  
14,2  
192,2  
7,3%  
Nettoomsättning  
EBITA (%)  
213,6  
2,8%  
242,6  
8,3%  
173,3  
5,7%  
210,4  
2,7%  
SOLIDITET  
2024  
2023  
MSEK  
4Q  
211,2  
803,4  
26,3%  
3Q  
212,6  
819,9  
25,9%  
2Q  
213,0  
804,0  
26,5%  
1Q  
220,5  
808,2  
27,3%  
4Q  
223,7  
804,4  
27,8%  
3Q  
237,8  
833,6  
28,5%  
2Q  
1Q  
Eget kapital  
Totala tillgångar  
Soliditet (%)  
244,5  
257,6  
811,9 1 161,7  
30,1%  
22,2%  
NETTOSKULD  
2024  
2023  
MSEK  
4Q  
388,7  
34,4  
3Q  
387,6  
48,9  
2Q  
386,9  
43,9  
1Q  
380,0  
44,0  
4Q  
378,1  
45,9  
3Q  
379,6  
60,2  
2Q  
382,8  
39,9  
1Q  
376,1  
383,9  
-394,3  
365,8  
Långfristiga räntebärande skulder  
Kortfristiga räntebärande skulder  
Likvida medel  
-37,3  
385,8  
-22,3  
414,3  
-25,2  
405,7  
-37,4  
386,6  
-38,7  
385,2  
-24,1  
415,7  
-34,6  
388,1  
Räntebärande nettoskuld  
ORGANISK OCH FÖRVÄRVAD NETTOOMSÄTTNINGSTILLVÄXT  
MSEK  
2024  
2023  
Organisk tillväxt  
Förvärvad tillväxt  
Total nettoomsättningstillväxt  
32,6  
4,0%  
-
-19,4  
73,0  
53,7  
-2,5%  
9,6%  
7,0%  
-
32,6  
4,0%  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 67  
 
ORGANISK OCH FÖRVÄRVAD EBITA-TILLVÄXT  
MSEK  
2024  
52,4  
2023  
-11,7  
Organisk tillväxt  
Förvärvad tillväxt  
Total EBITA-tillväxt  
5,2%  
-
-21,1%  
10,8%  
-10,3%  
-
6,0  
52,4  
5,2%  
-5,7  
JUSTERAD EBITDA  
MSEK  
2024  
44,8  
3,8  
2023  
37,5  
9,9  
Rörelseresultat  
Återläggning jämförelsestörande poster  
Avskrivningar  
50,3  
98,9  
52,0  
99,4  
Justerad EBITDA  
JUSTERAD EBITA  
MSEK  
2024  
44,8  
3,8  
2023  
37,5  
9,9  
Rörelseresultat  
Återläggning jämförelsestörande poster  
Avskrivningar immateriella anläggningstillgångar  
Justerad EBITA  
7,6  
12,3  
59,7  
56,2  
JUSTERAD EBITA-MARGINAL  
MSEK  
2024  
56,2  
2023  
59,7  
Justerad EBITA  
Nettoomsättning  
Justerad EBITA-marginal  
850,9  
6,6%  
818,3  
7,3%  
JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER  
MSEK  
2024  
3,1  
0,6  
-
2023  
4,2  
5,0  
0,7  
-
Omorganisationskostnader  
Omvärdering varulager  
Avvecklad entreprenaddel  
Övrigt  
0,1  
3,8  
Jämförelsestörande poster  
9,9  
68 | Stockwik Årsredovisning 2024  
 
Definitioner av alternativa nyckeltal  
EBITDA OCH EBITDA-MARGINAL  
Resultat före skatter, räntor samt av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar. EBITDA-  
marginal utgör EBITDA i procent av nettoomsättningen.  
EBITDA och EBITDA-marginal används för att analysera lönsamheten genererad av den operativa verksamheten.  
EBITA OCH EBITA-MARGINAL  
Resultat före skatter, räntor samt av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar. EBITA-marginal utgör EBITA i  
procent av nettoomsättningen.  
EBITA och EBITA-marginal används för att analysera lönsamheten genererad av den operativa verksamheten.  
SOLIDITET  
Eget kapital i procent av totala tillgångar.  
Soliditet används för att analysera finansiell risk och visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital.  
NETTOSKULD  
Kort- och långfristiga skulder till kreditinstitut, obligationslån, säljarreverser, tilläggsköpeskilling och leasingskuld enligt IFRS16  
med avdrag för likvida medel.  
Räntebärande nettoskuld används som ett komplement för att bedöma möjlighet till vinstutdelning, att genomföra strategiska  
investeringar samt att bedöma koncernens möjligheter att leva upp till finansiella  
åtaganden.  
ORGANISK NETTOOMSÄTTNINGSTILLVÄXT  
Förändringar i nettoomsättning exklusive valutaeffekter, förvärv samt avyttringar jämfört med samma period föregående år.  
Förvärvade bolag räknas in i organisk tillväxt när de varit del av koncernen under hela jämförelseperioden.  
Organisk tillväxt används för att analysera den underliggande försäljningstillväxten drivet av förändring i volym, produktutbud  
och pris för liknande produkter mellan olika perioder.  
FÖRVÄRVAD NETTOOMSÄTTNINGSTILLVÄXT  
Förändringar i nettoomsättning som är hänförlig till förvärv jämfört med samma period föregående år.  
Förvärvad tillväxt används som en komponent för att beskriva utvecklingen av koncernens nettoomsättning där  
förvärvad tillväxt särskiljs från organisk tillväxt, förvärv samt avyttringar.  
ORGANISK RESULTATTILLVÄXT EBITA  
Förändringar i EBITA-tillväxt exklusive valutaeffekter, förvärv samt avyttringar jämfört med samma period föregående år.  
Förvärvade bolag räknas in i organisk EBITA-tillväxt när de varit del av koncernen under hela jämförelseperioden.  
Organisk EBITA-tillväxt används för att analysera den underliggande resultattillväxten.  
FÖRVÄRVAD RESULTATTILLVÄXT EBITA  
Förändringar i EBITA-tillväxt exklusive valutaeffekter, förvärv samt avyttringar jämfört med samma period föregående år.  
Förvärvad tillväxt används som en komponent för att beskriva utvecklingen av koncernens EBITA-tillväxt där  
förvärvad tillväxt särskiljs från organisk tillväxt, förvärv samt avyttringar.  
JUSTERAD EBITDA  
Resultat före skatter, räntor samt av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar justerat för  
jämförelsestörande poster.  
Syftet är att bedöma koncernens operationella aktiviteter. Justerad EBITDA underlättar jämförelser av EBITDA mellan perioder.  
Stockwik Årsredovisning 2024 | 69  
 
JUSTERAD EBITA  
Resultat före skatter, räntor samt av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar justerat för jämförelsestörande  
poster.  
Syftet är att bedöma koncernens operationella aktiviteter. Justerad EBITA underlättar jämförelser av EBITA mellan perioder.  
JUSTERAD EBITA-MARGINAL  
EBITA-marginal utgör justerad EBITA i procent av nettoomsättningen.  
Syftet är att ge en indikation på lönsamhet i förhållande till omsättning.  
JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER  
Exkludering av jämförelsestörande poster ökar jämförbarheten av resultatet mellan olika perioder.  
PROFORMA  
Proforma avser den senaste tolv månaders perioden som om samtliga portföljbolag som ingår i koncernen per räkenskapsårets  
utgång ägts under hela den tolv månaders perioden.  
Proforma används för att analysera den operativa verksamhetens utveckling.  
70 | Stockwik Årsredovisning 2024