MAHA-ENERGY.COM
I
ÅRSREDOVISNING
2024
MAHA-ENERGY.COM
2024 ÅRSREDOVISNING
II
2024 Höjdpunkter
Summa nettokassa och likvida investeringar
(TUSD) FY 2024 FY 2023
Banklån (långfristig) - -11 879
Banklån (kortfristig) - -22 500
Spärrade likvida medel 1 115 42 830
Likvida medel 8 935 88 246
Summa likvida medel inklusive
spärrade likvida medel
10 050 96 697
Brava-aktier 84 043 -
3R Offshore Skuldebrev
(Debenture) 3 483 7 833
Likvida investeringar 87 526 7 833
Summa nettokassa och likvida
investeringar
97 576 104 530
SUMMA NETTOKASSA OCH LIKVIDA
INVESTERINGAR (TUSD)
120 000
100 000
80 000
60 000
40 000
20 000
0
LIKVIDA
INVESTERINGAR
87 526
LIKVIDA
INVESTERINGAR
7 833
97 576
104 530
Stark balansräkning och likviditet
Sammanlagt saldo likvida medel, spär-
rade likvida medel och likvida invester-
ingar från kvarvarande verksamhet:
...resulterade i den största
fusionen/förvärvet i Brasilien 2024
Under det tredje kvartalet 2024 offentliggjordes slutrandet
av transaktionen som inkluderade samgåendet genom
aktieutbyte mellan Enauta och 3R Petroleum samt över-
föringen av Mahas 15-procentiga innehav i 3R Offshore till
den sammanslagna enheten Brava Energia, där Maha innehar
en ägarandel på 4,76 %.
Förvärv av 5%
i 3R Petroleum
Under det första kvartalet 2024 förr-
vade Maha en aktieägarandel på 5% i
3R Petroleum för att inleda en konsol-
ideringsprocess inom oljebranschen i
Brasilien.
2023 2024
TUSD 97 576
Låg finansiell exponering med mycket
stor potentiell uppsida i Venezuela
I mars 2024 tecknade Maha slutgiltiga överens-
kommelser och erlade 4,6 miljoner euro som en
del i det möjliga förvärvet av en indirekt ägarandel i
det venezuelanska oljebolaget PetroUrdaneta från
Novonor Latinvest Energy.
Ägarförändringen godkändes av Venezuelas
oljeminister i september 2024.
Tekniska och operativa diskussioner (“Mesas
Técnicas”) avseende återuppbyggnadsplanen för
PetroUrdaneta avslutades, där de huvudsakliga
antagandena i affärsplanen fastställdes:
en total prognostiserad produktionsvolym på
cirka 90 miljoner fat olja och 180 Bscf gas fram
till 2037 (för hela fälten)
målet är en topproduktion på omkring 40 000
fat oljeekvivalenter per dag (för hela fälten)
Maha är
ett skuldfritt
bolag
MAHA-ENERGY.COM
1
Finansiell kalender Bolaget planerar att publicera följande finansiella rapporter under 2025:
Q1 Q2 Q3
första kvartalet
januari - mars 2025
den 20 maj 2025
andra kvartalet
januari - juni 2025
den 19 augusti 2025
tredje kvartalet
januari - september 2025
den 18 november 2025
Brev till aktieägarna
Strategi
Tillgångar
Ledarskap
Aktien
Bolagsstyrningsrapport
Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter
Finansiella nyckeltal
Definitioner
Styrelsens försäkran
Revisionsberättelse
Innehåll
02
17
06
04
92
95
94
20
12
30
89
45
Maha Energys Hållbarhetsrapport återfinns i ett separat dokument tillgängligt på maha-energy.com.
Maha Energys aktier handlas på Nasdaq Stockholms
huvudlista med tickersymbolen MAHA-A.
Maha Energy är ett ledande svenskt noterat olje- och gasbolag. Bolaget
påbörjade sin resa 2013 och har idag huvudsakliga kontor i Sverige och
Brasilien. Maha är sedan 2020 noterat på Nasdaq Stockholms huvud-
marknad. Med en unik blandning av branschexperter och ett finansmark-
nadsteam, har Maha förvandlats till ett innovativt oberoende energibolag,
som strategiskt växer genom att förrva och utveckla lönsamma olje- och
gastillgångar på global basis, med målet att bygga en diversifierad och
balanserad portfölj inom sektorerna energi, olja och gas samt mineraler.
Information om
Årsstämma
Årssmman i Maha Energy
AB (publ) kommer att hållas
tisdagen den 27 maj 2025 kl.
14:00 på Setterwalls, Sturegatan
10 i Stockholm. Kallelse samt
fullständiga förslag kommer att
finnas tillgängliga på
www.maha-energy.com.
Om Maha
2024 ÅRSREDOVISNING
2
BREV TILL
AKTIEÄGARNA
02
MAHA-ENERGY.COM
3
Kära vänner och aktieägare,
2024 var ännu ett dynamiskt år för Maha, präglat av betydande framsteg inom våra viktigaste fokus-
områden: vår huvudinvestering i Brava Energia, PetroUrdaneta-projektet i Venezuela och vår oljepro-
ducerande tillgång i Illinois Basin. Vi gjorde viktiga framsteg för att minska riskerna i vår portfölj och
driva våra projekt framåt.
I linje med Mahas nya strategiska inriktning kommer vi att fokusera på kostnadsoptimering och en
mer effektiv verksamhetsmodell. Bolaget ska positioneras som en aktiv finansiell investerare inom
energi- och mineralbranschen, med målsättningen att identifiera möjligheter med hög avkastning
genom disciplinerad kapitalallokering och en optimerad kostnadsbas.
Brava Energia – Genomförde Brasiliens
största fusionen inom olja och gas 2024
Vi inledde året med att förrva en ägarandel om 5% i 3R Petro-
leum, i syfte att ta till vara på ett unikt tillfälle för konsolidering
på den brasilianska olje- och gasmarknaden. I april offentliggjorde
vi ett föreslaget samgående mellan 3R Petroleum och Enauta,
där Maha bidrog med sin ägarandel om 15% i 3R Offshore. Tran-
saktionen fortskred snabbt, och idag innehar vi 4,76 % av Brava
Energia – ett av Latinamerikas mest diversifierade oberoende
oljebolag med starka tillgångar både onshore och offshore.
Trots tidiga tekniska utmaningar uppnådde Brava betydande
milstolpar under året, inklusive första oljeproduktionen fn FPSO
Atlanta, återupptagen produktion vid Papa Terra samt förrvet av
en andel om 23% i Parque das Conchas, vilket tillförde 6 000 fat
oljeekvivalenter per dag (boepd). Vi är fortsatt övertygade om att
Bravas tillväxtbana kommer att nå produktionsnivåer på upp till
100 000 boepd under andra halvan 2025.
Framsteg i Venezuela med
kontrollerad exponering
I mars undertecknade vi slutliga avtal med PetroUrdaneta och
genomförde en initial betalning om 4,6 miljoner EUR, vilket säkrade
exklusiva rättigheter att förrva tillngarna fram till november
2025. Vi erll godkännande från Venezuelas oljeminister och
genomförde omfattande due diligence under året.
Under fjärde kvartalet inledde vi tekniska diskussioner med Petro-
Urdaneta och CVP och nådde en preliminär överenskommelse
om en produktionsplan i början av 2025. En ny affärsplan visar
potential för upp till 90 miljoner fat olja och 180 Bscf gas, med
en topproduktion på cirka 40 000 boepd – över våra ursprungliga
förväntningar.
Till dess att licenser och avtal är slutgiltigt på plats håller vi vår
finansiella exponering låg och bibehåller strikt kostnadskontroll,
vilket säkerställer maximal avkastningspotential samtidigt som
vi upprätthåller höga styrningsstandarder. Den politiska osäker-
heten kvarsr, men vi fortsätter att föra dialog med myndigheter
och noga följa utvecklingen.
Illinois – Stabilt och skalbart kassaflöde
Utöver de tre brunnar som togs i drift i januari fn vår borrkampanj
2023, sattes ytterligare tre nya brunnar i drift under tredje kvar-
talet 2024. Detta resulterade i en produktionsökning om 66% på
årsbasis, upp till sammanlagt 328 fat olja per dag (bopd).
Våra verksamheter i Illinois fortsätter att leverera starka och kost-
nadseffektiva resultat, med stabilt kassaflöde som täcker drifts-
kostnader och ger en attraktiv återbetalning på investeringen.
Finansiell utveckling
Förljningsvolymerna ökade med 67% på årsbasis, vilket drev
tillxt i både intäkter och rörelsens netback. Vi avslutade året
skuldfritt med MUSD 97,6 i likvida medel och likvida investeringar.
Under första kvartalet 2025 har vi också erhållit ytterligare MUSD
4,4 från en tilläggsköpeskilling kopplad till försäljningen av Tie och
Tartaruga till PetroRecôncavo 2023.
Maha är idag välkapitaliserat, skuldfritt och redo för tillxt – med
en stark ägarandel i Brava, en lovande möjlighet i Venezuela och
rekordproduktion fn Illinois. Framtiden ser ljus ut, och vi ser fram
emot vad som väntar.
BREV TILL
AKTIEÄGARNA
Vänliga hälsningar,
Roberto Marchiori
Verkställande direktör
Maha Energy
2024 ÅRSREDOVISNING
4
Solid kapitalstruktur och likviditet
Vi är optimistiska inför Mahas framtida produktionspotential, eftersom vi strävar efter att dra nytta av vår
betydande position av likvida medel och likvida investeringar för att genomföra opportunistiska förvärv
till attraktiva multiplar. Vi strävar efter att bygga en stabil portfölj av producerande tillgångar som erbjuder
betydande tillväxt och produktionspotential samtidigt som vi fokuserar på ett solitt kassafde.
Effektivare och optimal företagsstruktur
Vi justerar våra insatser med Mahas nya strategiska inriktning, som betonar kostnadsoptimering och en
effektivare operativ struktur. Framöver kommer bolaget att positionera sig som en aktiv finansiell inves-
terare inom energi- och mineralsektorerna, med fokus på värdeskapande genom disciplinerat kapitalallok-
ering och en förenklad kostnadsbas.
Opportunistiska och värdehöjande transaktioner
Bolaget har förnyat sin resa med en ändrad inriktning och utvecklats till en innovativ och progressiv ener-
giplattform, utformad för att växa genom lönsamma förvärv och utveckla tillgångar. Baserat på vår bran-
schkunskap, finansiella disciplin och lokala partnerskap, kommer vi inrikta oss på speciella möjligheter
med unikt hög avkastningspotential.
STRATEGI
01.
02.
03.
Maha Energy fokuserar att vara en aktiv nansiell investerare inom energi- och mineralin-
dustrin, maximera värde, öka lönsamheten och arbeta etiskt och ansvarsfullt till förmån för alla
intressenter. Mahas strategi är utformad enligt tre viktiga grundpelare:
04
MAHA-ENERGY.COM
5
Våra värderingar och vår företagskultur
Mahas företagskultur bygger på kärnvärdena Integritet, Ansvar, Respekt, Ärlighet, Excellence och Välbefinnande. Samti-
digt som Bolaget är i en förändring av verksamheten, förstärker vi också våra värderingar och srker vår organisatoriska
kultur. I detta föränderliga landskap förblir Maha engagerat i att anpassa sig till de högsta standarderna för bolags-
styrning och transparens, och rör sig kontinuerligt närmare branschledande ESG-metoder. Medan vi tar en pragmatisk
ansats till ESG-åtaganden, och ser till att dessa är uppnåeliga och i linje med vår verksamhet, är vi fast beslutna att följa
lagar och regler i de länder där vi är verksamma. Dessutom strävar vi efter att upprätthålla bästa praxis som är tillämpliga
på svenska börsnoterade bolag, och positionera Maha som en ansvarstagande och fratblickande akr inom olje- och
gassektorn.
EXCELLENS OCH VÄLBEFINNANDE
Vi sätter våra medarbetares hälsa
och säkerhet i första rummet
Vi vill vara de bästa grannarna
ANSVAR
Vi tar alltid ansvar
INTEGRITET
Vi håller det vi lovar
Vi föregår med gott exempel
Vi dömer inte
ÄRLIGHET
Vi kommer alltid att vara ärliga och uppriktiga
Vi vill bidra till vårt samhälle
Vi bryr oss mycket om miljön
RESPEKT
Vi ska alltid behandla alla med respekt
2024 ÅRSREDOVISNING
6
06
TILLNGAR
Mahas huvudsakliga portfölj inkluderar den nansiella investeringen i Brava
Energia - det börsnoterade brasilianska olja- och gasbolaget, den oljeproduc-
erande Illinoisbassängen där Maha är operatör - samt det potentiella förvärvet
av indirekt ägarandel i det venezuelanska oljebolaget PetroUrdaneta.
MAHA-ENERGY.COM
7
Brava Energia - Brasilien
En ny ledare inom Brasiliens energisektor
Brava Energia är ett av Brasiliens ledande oberoende olje- och gasbolag. Bolaget bildades
genom sammanslagningen av 3R Petroleum och Enauta, den största M&A-transaktionen i
Brasilien under 2024. Denna sammanslagning förväntades skapa möjliga synergieffekter
som överstiger 1 miljard USD. Maha Energy spelade en avgörande roll genom att ta lednin-
gen i denna transformativa transaktion, och äger 4,76% av Brava Energias utestående aktier
och är dess största industriella aktieägare.
I januari 2024 inledde Maha Energy ett betydande nytt
kapitel inom Brasiliens energibransch genom att förrva
en andel om 5% i 3R Petroleum, ett av landets mest fram-
stående oberoende olja- och gasproducenter. Denna
investering markerade början på en konsolideringsplan
inom Brasiliens olje- och gassektor, med målet att utnyttja
synergieffekter och frigöra ytterligare värde. Maha Energys
ledning och styrelse har varit djupt involverade i grundandet
och den tidiga tillväxten av 3R Petroleum.
I april 2024 offentliggjorde 3R Petroleum och Enauta planer
på att utrdera en sammanslagning. I juli 2024, mindre än
sex månader efter offentliggörandet, slutfördes transak-
tionen. Denna sammanslagning inkluderade även över-
föringen av Mahas 15-procentiga innehav i 3R Offshore i
utbyte mot ytterligare aktier i Brava.
RECÔNCAVO & MANATI
POTIGUAR & MACAU
PEROÁ & MALOMBE
PAPA TERRA &
PARQUE DAS CONCHAS
Onshore Offshore
ATLANTA
2024 ÅRSREDOVISNING
8
Med omkring 700 miljoner fat oljeekvivalenter i bevisade och sannolika reserver (2P) och en produktionsnivå under 2024
på cirka 56 000 fat oljeekvivalent per dag (boepd), rankas Brava Energia till ett av Latinamerikas största oberoende pros-
pekterings- och produktionsföretag (E&P). Företaget har en diversifierad portfölj av onshore- och offshorekoncessioner
över hela Brasilien. Maha förväntar sig att Brava Energias produktion kommer att nå nivåer upp mot 100 000 fat oljeekviv-
alent per dag (boepd) under andra halvåret 2025.
Atlanta
Atlanta oljefältet är en viktig djupvattenstillgång belägen i
Santosbassängen, cirka 185 km fn Rio de Janeiro, på ett
vattendjup av omkring 1 500 meter. År 2024 producerade
Atlanta i genomsnitt 12,5 tusen fat oljeekvivalenter per dag
(”Mboepd), varav 96% var råolja, vilket motsvarade 23% av
Brava Energias totala produktion under året. Produktionen
under året påverkades negativt av övergången till en ny
FPSO-enhet (Floating Production Storage and Offloading)
i syfte att nå en högre produktionskapacitet. Fältet har för
närvarande sex brunnar, varav bara två var i produktion i
slutet på året.
Brava Energia, genom Enauta, har framgångsrikt prospek-
terat och utvecklat denna nyckeltillgång. Atlanta började
producera 2018 genom ett tidigt s.k. early production
system. Den 31 december 2024 inleddes produktionen
från den nya FPSO-enheten, inledningsvis från två brunnar.
Anslutningen av de återstående fyra brunnarna pågår
och förntas vara klar under 2025. FPSO Atlanta har en
produktionskapacitet på upp till 50 000 fat olja per dag
(bopd), kan behandla 140 000 fat vatten per dag och har en
lagringskapacitet för 1,6 miljoner fat olja.
Brava Energia har också kontrakterat borriggen Lone Star
från Constellation Oil Services för borrning och färdigsl-
lande av två ytterligare brunnar. Borrstart är planerad till
fjärde kvartalet 2025.
Papa Terra
Papa Terra är ett tungoljefält beläget på cirka 1 200 meter
djupt i Camposbassängen, 10 kilometer utanför Rio de
Janeiros kust. Fältet är utbyggt med FPSO 3R-3 och
Tension Leg Wellhead Platform 3R-2, som tillsammans har
en kombinerad bearbetningskapacitet på 140 000 bopd.
År 2024 producerade Papa Terra 5,1 Mboepd, varav 96 %
var råolja, vilket motsvarade 9 % av Brava Energias totala
produktion under året. Produktionen under året påverkades
kraftigt av driftstopp för underhåll och till följd av regula-
toriska krav.
Sedan Brava Energia tog över driften fn tidigare oper-
atör har tillgången genomgått ett omfattande under-
hållsprogram för att återställa tillgångens operativa och
säkerhetsmässiga integritet. Detta inkluderade arbete
med panna, kraft- och bearbetningssystem, byte av
ESP-pumpar samt underhåll och inspektion av tankar och
marina system. Dessa åtgärder har successivt förbättrat
enhetens effektivitet och säkerhet. Produktionen, som
stoppades i början av september 2024, återupptogs i slutet
av december 2024. Under driftstoppet gjordes betydande
framsteg i underhålls- och återställningsarbetet för att
säkerställa produktionsenheternas integritet i Papa-Terra.
Detta möjliggör planering för bättre utnyttjande av reser-
voaren med framtida utökning av produktionen.
Genomsnittlig produktion 2024 2P reserver per
slutet av 2023
(MMBL) Olja (Mbopd) Gas (Mboepd) Summa (Mboepd)
Potiguar Complex 23.1 1.9 25.0 310.9
Recôncavo Complex 3.5 5.5 9.1 89.2
Papa-Terra 4.9 0.2 5.1 140.4
Atlanta 12.0 0.5 12.5 141.4
Peroá 0.1 2.7 2.8 11.8
Manati 0.0 1.0 1.1 7.0
Total 43.7 12.0 55.7 700.6
* Bravas förrv av 23 % av andelarna i Parque das Conchas offentliggjordes den 30 december 2024 och är inte inkluderat i tabellen ovan.
MAHA-ENERGY.COM
9
Framgent är fältets tillväxtpotential betydande. Två nya
brunnar planeras att borras med borriggen Lone Star. Den
befintliga infrastrukturen i FPSOn är redan utrustad för att
rymma ytterligare brunnar och redo att öka produktionen.
Dessutom, med en låg återvinningsfaktor (mindre än 3%)
jämfört med andra aktörer i samma bassäng och nästan 2
miljarder fat olja i marken, erbjuder fältet en tydlig möjlighet
för vidare utveckling och väsentlig tillväxtpotential.
Potiguar-komplexet
Potiguar-komplexet besr av olje- och gasfält onshore och
på grunt vatten i Potiguar-bassängen i nordöstra Brasilien.
Det inkluderar klustren Macau, Canto do Amaro, Alto do
Rodrigues, Estreito, Salina Cristal, Fazenda Pocinho, och
Pescada klustret. År 2024 producerade komplexet 23,1
tusen fat olja per dag (Mbopd) och 1,9 Mboepd i gas,
totalt 25,0 Mboepd, vilket motsvarade 45 % av Bravas totala
produktion under året.
Recôncavo-komplexet
Recôncavo-komplexet omfattar klustren Rio Ventura
och Recôncavo, båda belägna i Recôncavo-bassängen i
delstaten Bahia och med Brava som operatör. De huvud-
sakliga fälten inom detta komplex är Água Grande och
Candeias. År 2024 producerade Recôncavo-komplexet
3,5 Mbopd och 5,5 Mboepd i gas, totalt 9,0 Mboepd, vilket
motsvarade 16% av Bravas totala produktion under året.
Manati
Manati är ett naturgasfält i grunda vattnen i Camamu-Al-
mada-bassängen. Produktionen vid Manati stoppades för
underhåll i mitten av mars 2024. För närvarande förntar
sig operatören Petrobras att återuppta verksamheten
under första kvartalet 2025.
Parque das Conchas
Efter att alla villkor uppfyllts slutförde Brava i slutet av
2024 förrvet av en andel om 23% i oljefälten Abalone,
Ostra och Argonauta, som tillsammans utgör Parque
das Conchas-klustret i Campos-bassängen. Parque das
Conchas drivs av Shell, som har en 50 % andel, och ONGC
är en partner i tillgången med de återstående 27%. Under
perioden mellan januari och november 2024 var den
genomsnittliga produktionen cirka 27,0 Mboepd, varav 6,2
Mboepd motsvarade den andel som Brava förvärvade.
Peroá och Malombe
Per-klustret är en tillgång belägen i Espírito Santo-
bassängen, utanför Brasiliens kust i grunt vatten. Denna till-
gång omfattar de producerande fälten Peroá och Cang,
som producerar naturgas via Peroá-plattformen (3R-1). En
55 km lång gasledning kopplar samman plattformen med
Cacimbas gasbearbetningsanläggning. År 2024 produc-
erade Peroá 2,8 Mboepd (varav 96% gas), vilket motsvarade
5% av den totala produktionen under året.
Gasfyndigheten Malombe, som ligger utanför Peroá, kan
utvecklas effektivt och skulle innebära en betydande ökning
av framtida produktion. Andra prospekteringsmöjligheter
skulle kunna positionera Peroá-området som en ledande
gasproducent i Espírito Santo i årtionden, särskilt med
tanke på den befintliga kostnadseffektiva infrastrukturen.
Mid- och- downstreamverksamheter
I Rio Grande do Norte hanterar Brava också omfattande mid-
och- downstreamverksamheter genom Clara Camarão-raf-
finaderiet, Guamaré Marine Terminal, Guamaré Natural
Gas Processing Units (UPGNs) och lagringsenheter, som
tillsammans kallas Guamaré Industrial Asset. Förutom att
bearbeta kolväten från egen produktion, fbehandlas också
kolväten från tredjeparts-leverantörer.
2024 ANNUAL REPORT
10
PetroUrdaneta - Venezuela
PetroUrdaneta driver fälten La Paz, Mara Oeste,
Mara Este och El Moján i Maracaibo-bassängen
i nordvästra Venezuela. Fälten upptäcktes på
1920-talet, och särskilt La Paz-fältet har spelat
en avgörande roll i att etablera Venezuela som
en ledande oljeproducent. Den nuvarande
produktionen uppgår till cirka 1 500 bopd, men
har potential för att producera omkring 40 000
bopd efter investeringar.
Maha tecknade i mars 2024 slutgiltiga överenskommelser
och erlade 4,6 miljoner EUR, vilket slutför ytterligare ett
viktigt steg för förvärvet av indirekta aktieandelar i det
venezuelanska oljebolaget PetroUrdaneta från Novonor
Latinvest Energy (Novonor). Avtalen gav Maha exklusiva
rättigheter att förvärva 60 procent av Novonors spanska
bolag, som innehar 40 procents ägarandel i PetroUrdaneta,
ett olje- och gasbolag i joint venture som är verksamt i
Venezuela.
I december 2024 meddelade Maha att formella diskus-
sioner om tekniska och operativa avtal (Mesas Técnicas”)
mellan PetroUrdaneta, Maha (potentiell Partner B) och CVP
(Partner A, ett dotterbolag till PDVSA) hade inletts för att nå
en ömsesidig förståelse och enighet om återuppbyggnad-
splanen för PetroUrdaneta-fälten. Ett uppstartsmöte hölls i
december 2024 med målet att avsluta dessa diskussioner
före slutet av första halvåret 2025. Diskussionerna inom
Mesas Técnicas fortskred snabbare än förväntat, och det
tekniska arbetet var redan slutfört i februari 2025.
En uppdaterad affärsplan har tagits fram, där en första
förselse för de huvudsakliga antagandena och en färdplan
för återstoden av licensens giltighetstid, fram till 2037, har
definierats, med särskilt fokus på de kommande tre åren.
Planen skisserar en total prognostiserad produktionsvolym
på cirka 90 miljoner fat olja och 180 BSCF gas. Målet är en
topproduktion på omkring 40 000 fat oljeekvivalenter per
dag och inkluderar cirka 150 brunnar i drift. I planen har
betydande potential identifierats genom förändring av lyft-
metoder i befintliga brunnar. Affärsplanen är föremål för
godkännande från de venezuelanska myndigheterna.
Transaktionen är villkorad av att vissa förbehåll uppfylls,
vilka inkluderade (i) godkännandet från Venezuelas oljem-
inister av den föreslagna kontrollförändringen (”Change of
Control) i PetroUrdanetas Partner B (OE&P), vilket erhölls
i september 2024 och (ii) framgångsrik förhandling av
relevanta operativa- och samarbetsavtal för återuppbygg-
naden av PetroUrdanetas fält.
Som vid alla åtaganden avseende aktiviteter som rör
Venezuela och PetroUrdaneta, upprätthåller Maha sitt
åtagande att följa alla tillämpliga lagar och regler, genom-
föra noggrann due diligence och upprätthålla transparens
i sina aktiviteter. Detta inkluderar diskussioner och/eller
ansökningar om licenser från relevanta myndigheter.
Mahas kontrakterade rättigheter att slutföra transaktionen
är giltiga till november 2025.
PetroUrdaneta är ett joint venture som etablerades 2012
mellan Novonor Latinvest Energy (ett företag knutet till
det tidigare brasilianska infrastrukturkonglomeratet
Odebrecht) och det venezuelanska statliga oljebolaget
Petróleos de Venezuela S.A. (PdVSA), med syftet att utvinna
och producera råolja och naturgas. Företaget inledde sin
verksamhet i omderna La Paz, Mara Este, Mara Oeste
och El Mojan i Maracaibo-bassängen i delstaten Zulia i
nordvästra Venezuela, men kunde inte övervinna de hinder
som den politiska och ekonomiska turbulensen i landet
under det senaste decenniet medförde. Från och med 2014
minskade olje- och gasproduktionen på grund av bland
annat avbrott i vatten- och elförrjningen i området.
Fälten har genom historien producerat cirka 1,4 miljarder
fat olja och beräknas fortfarande innella omkring 8,6
miljoner fat olja (”oil in place”). Enligt reservbedömningar av
PdVSA innehåller fälten cirka 350 miljoner fat 1P-reserver
och 500 miljoner fat 2P-reserver, med enorma ytterligare
reserver av associerad gas på omkring 250 miljoner fat
oljeekvivalenter i 2P-reserver. Topproduktionen på 1950-
talet uppgick till cirka 250 000 fat olja per dag – med en
enskild brunn som producerade över 30 miljoner fat - men
den nuvarande produktionen från cirka 10 aktiva brunnarna
i La Paz-fältet är endast omkring 1 500 BOPD. De åter-
stående cirka 280 brunnarna är inaktiva.
Stor tillgång med
betydande reserver
Producerar för närvarande cirka 1 500 fat
per dag fn cirka 10 aktiva brunnar i La
Paz, med ytterligare 280 inaktiva brunnar.
En uppdaterad affärsplan skisserar en
total prognostiserad produktionsvolym på
cirka 90 miljoner fat olja och 180 BSCF
gas, med målet om en topproduktion på
omkring 40 000 boepd.
Venezuela – världens största oljereserver
Venezuela har världens största bevisade råoljereserver,
med över 300 miljarder fat år 2023, vilket motsvarar över
17% av de globala bevisade reserverna. Trots detta har
landets oljeproduktion minskat från cirka 2,5 miljoner fat
per dag år 2013 till cirka 0,7 miljoner fat per dag år 2023,
motsvarande 0,8 % av den globala råoljeproduktionen.
Produktionsminskningen har orsakats av flera faktorer,
inklusive internationella sanktioner. USA har infört olika
sanktioner mot individer och företag i Venezuela, vilket har
lett till brist på investeringar och underhåll inom energisek-
torn. En stor del av Venezuelas oljereserver består av tung
råolja, vars utvinning kräver teknisk expertis – något som
har begränsats av de internationella sanktionerna. Genom
den senaste lättnaden av vissa sanktioner har produktionen
ökat, då västerländska företag som Chevron, ENI, Repsol
och Maurel & Prom har fått möjlighet att verka i Venezuela.
(Källa: U.S. Energy Information Administration)
Politisk utveckling – sanktioner
2023 godkände USA vissa transaktioner inom olje- och
gassektorn med specifika sanktionerade parter i Vene-
zuela, inklusive PdVSA. I enlighet med OFAC:s publicerade
riktlinjer (enligt en Q&A hänförlig till sanktioner mot Vene-
zuela) och efter undertecknandet av de slutgiltiga avtalen
med Novonor, ansökte Maha under första kvartalet 2024
om en specifik licens för sina projekt med det venezu-
elanska oljebolaget PetroUrdaneta. Maha fortsätter att
noggrant följa den politiska utvecklingen i Venezuela och
har en nära dialog med relevanta intressenter. Precis som
vid alla åtaganden, avseende aktiviteter som rör Venezuela
och PetroUrdaneta, upprätthåller Maha sitt åtagande att
följa alla tillämpliga lagar och regler, genomföra noggrann
due diligence och upprätthålla transparens i sina aktiviteter.
Illinois Basin
Maha innehar en 100% arbetsandel i Illinois Basin (IB), ett
lättoljefält som producerar 35° API-olja. Området omfattar
2 597 acres (cirka 10,5 km2). Under 2024 uppgick produk-
tionen fn 62 brunnar till 328 BOPD, vilket motsvarar en
ökning med 66% från 197 BOPD år 2023. Denna tillväxt
drevs av nya brunnar från Mahas borrprogram 2023 och
2024 som sattes i produktion. De bevisade reserverna
(1P) beknas uppgå till 1,3 miljoner fat (MMbbl), medan
bevisade + sannolika reserver (2P) uppgår till 2,6 MMbbl.
Området kännetecknas av låga kostnader, låga risker
och hittills relativt låga återvinningsgrader, vilket gör
det till en strategisk tillgång med betydande långsiktig
utvecklingspotential.
Illinoisbassängen är en av Nordamerikas äldsta oljepro-
ducerande regioner. Den har varit i produktion sedan
mitten av 1800-talet. Den sträcker sig över södra Illinois,
västra Kentucky och västra Indiana. Detta är ett konven-
tionellt oljefält som kräver kostnadseffektiv borrning och
stimulering. Bassängen förblir ett viktigt oljeproducerande
område, med välutvecklad infrastruktur och ett stabilt
regelverk.
I oktober 2023 inledde Maha ett program för att borra
tre produktionsbrunnar och uppgradera anläggningarna
genom att installera en produktionsenhet. Produk-
tionsökningen inleddes i januari 2024 och en mindre
investering slutfördes under första kvartalet 2024 inom
Mahas kärnområde, vilken tillförde två producerande
brunnar, produktionsanläggningar och ytterligare möjliga
borrplatser.
I juni 2024 påbörjade Maha sitt borrprogram för året, med
målet att borra tre nya produktionsbrunnar. I september
2024 var dessa brunnar färdigställda och satta i produk-
tion. De nya brunnarna, borrade till ett djup på cirka 1 200
meter i Posey County, Indiana, har ytterligare srkt fältets
produktion.
Den råolja som Maha producerar i Illinois Basin säljs till ett
raffinaderi till WTI:s månatliga genomsnittspris, med en
mindre prisreduktion.
MAHA-ENERGY.COM
11
2024 ÅRSREDOVISNING
12
Född
1988
Nationalitet
Portugal
Utbildning
Examen i maskinteknik (cum laude) från Federal University of Rio de Janeiro (UFRJ).
Andra pågående uppdrag:
Managing Director för Starboard Group.
Tidigare uppdrag (senaste fem åren):
Ordförande i 3R Petroleum (nu Brava Energia).
Erfarenhet
Paulo Thiago Mendonça är för närvarande Managing Director för Starboard, ansvarig för private equity-investeringar och rådgivning vid
transaktioner i särskilda situationer. Paulo har tidigare varit chef för Investment Banking på Brasil Plurals Investment Banking-division, ansvarig
för M&A, aktie-och kapitalmarknadstransaktioner och arbetat på Asset Management i Brasil Plural. Paulo har lång erfarenhet inom olje- och
gasindustrin och har lett viktiga transaktioner inom sektorn. Paulo skapade och ledde investeringen i 3R Petroleum, det första upstream olje-
och gasbolaget att genomföra en börsnotering sedan 2017, med ett nuvarande marknadsvärde på över 2 miljarder USD. Paulo var styrelseord-
förande i 3R Petroleum och ansvarade aktieemissioner och skuldfinansiering för att bygga upp bolagets framgång som en banbrytande,
oberoende olje- och gasakr i Brasilien. Under sin karrr har han deltagit i flera M&A-transaktioner, börsnoteringar, omstruktureringar och
private equity-investeringar inom olje- och gasindustrin, infrastruktur, finans, industri, detaljhandel, EPC-bolag, varvsindustri, fastigheter och
flygbranschen.
Oberoende i förhållande till Bolagets styrelse och ledning:
Nej
Oberoende i förhållande till Bolagets srre aktieägare:
Nej
Aktieinnehav i Maha Energy AB:
Optioner I Maha:
1 428 051 (LTIP 9)
Paulo Thiago Mendonça
Styrelseordförande sedan september 2023 och ledamot av styrelsen sedan 2022.
Ordförande i Ersättningsutskottet och ledamot i HSE-, reserv-, och hållbarhetsutskottet
och i Investeringsutskottet.
Styrelsen
LEDARSKAP
Styrelsen och Ledning
12
MAHA-ENERGY.COM
13
STYRELSEN
Född
1980
Nationalitet
Sverige
Utbildning
Juristexamen fn Göteborgs universitet med en specialisering
inom oljejuridik och oljekontrakt från Oslo universitet.
Andra pågående uppdrag:
Styrelseordförande i Jumpgate AB, Opsy AB, Transition Energy
International AB, Klash AB, Minotaurus Energi AS och Urtiven AS.
Styrelseledamot i Grin AS. Verkställande direktör på Tiveden AS
and Infundo AB.
Tidigare uppdrag (senaste fem åren):
Erfarenhet
Viktor Modigh är medgrundare av Transition Energy Int. AB. Han
har mer än 20 års erfarenhet av investeringar inom olika sektorer
och har haft ledande befattningar hos Tethys Oil i Oman och
renade Arabemiraten. Tidigare arbetade han som jurist och
dgav främst olje- och gasbolag i frågor om reglering, avtal, tran-
saktioner och allmän bolagstt. Viktor är medlem i Association
of International Energy Negotiators.
Oberoende i förhållande till
Bolagets styrelse och ledning:
Ja
Oberoende i förhållande till
Bolagets större aktieägare:
Ja
Aktieinnehav i Maha Energy AB:
Optioner I Maha:
476 018 (LTIP 9)
Född
1975
Nationalitet
Norge
Utbildning
M.Sc i företagsekonomi från Norges Handelshøyskole (NHH).
Andra pågående uppdrag:
Medgrundare och Styrelseledmot på DBO Invest och Janeiro
Energy. Styrelseledamot i Prosafe SE. Styrelseordförande i
DreamLearnWork.
Tidigare uppdrag (senaste fem åren):
Medgrundare och CFO på DBO Energy och DBO 2.0 S.A. (senare
namnändrat till Maha Energy Offshore (Brasil) Ltda.). Ledamot i
revisionsutskottet för 3R Petroleum.
Erfarenhet
Halvard Idland har mer än 20 års erfarenhet av industriella och
finansiella investeringar inom olje- och gasindustrin i Norge och
Brasilien. Tidigare erfarenheter inkluderar DNB, Pareto, Aker Yards
och DOF innan han var med och grundade DBO Energy.
Oberoende i förhållande till
Bolagets styrelse och ledning:
Ja
Oberoende i förhållande till
Bolagets större aktieägare:
Nej
Aktieinnehav i Maha Energy AB:
116 337 direkgda aktier och 7 312 199,33 aktier som ägs indirekt
genom innehavet av en tredjedel av aktierna i DBO Invest S.A.
Optioner I Maha:
Viktor Modigh
Styrelseledamot sedan 2022. Ledamot
i Revisions-, etik och regelefterlevnad-
sutskottet, Ersättningsutskottet, HSE-,
reserv-, och hållbarhetsutskottet och i
Investeringsutskottet.
Halvard Idland
Styrelseledamot sedan mars 2023.
Ledamot i Revisions-, etik och
regelefterlevnadsutskottet och i
Investeringsutskottet.
2024 ÅRSREDOVISNING
14
Född
1960
Nationalitet
Norge
Utbildning
Cand.Oecon fn Oslo universitet, ekonom.
Andra pågående uppdrag:
Styrelseordförande i Norwegian Air Shuttle sedan 2021 och
styrelseordförande i DOF-koncernen sedan 2023. Styrelsele-
damot i TGS-NOPEC. Styrelseledamot i Akerhus universi-
tetssykehus, Janeiro Energy samt Energy Investors. Rådgivare
och investerare.
Tidigare uppdrag (senaste fem åren):
Global Knowledge Leader Oil & Gas på McKinsey under åren
2010-2014 och som ansvarig för olja och gas i Latinamerika och
var stationerad i Brasilien under 2013-2016. Senior Partner inom
Corporate Finance på Sparebank1 Markets 2018-2021. Styrelsele-
damot Seadrill, Nettbil och AGR Petroleum.
Erfarenhet
Ekonom på Norges finansdepartement, sekreterare i kommitn
för skattefrågor i Stortinget, ekonomisk rådgivare för Arbeider-
partiet i Norge och därefter vice finansminister i Norge under åren
1990- 1994. Därefter McKinsey & Company under 21 år, främst
inom olja och gas samt inom finans och industri, bland annat
som rådgivare till olje- och gasföretag i Nordsjön, Nordamerika,
Mellanöstern, Sydostasien och Västafrika. Han har även varit
Country Manager Norway, tillförordnad centralbankschef på
Island efter den globala finanskrisen 2008 och som ordrande
för verkställighetskommittén vid den isländska bankomstrukture-
ringen. Medgrundade i DBO Energy 2017 och 2020 var han med
och grundade Janeiro Energy, en riskkapitalfond som investerar i
företag inom den förnyelsebara sektorn.
Oberoende i förhållande till
Bolagets styrelse och ledning:
Ja
Oberoende i förhållande till
Bolagets större aktieägare:
Nej
Aktieinnehav i Maha Energy AB:
Svein Harald äger direkt eller genom bolag 3 018 840 aktier i Maha
och 7 312 199,33 aktier i Maha indirekt genom ägandet av en
tredjedel (1/3) av aktierna i DBO Invest S.A.
Optioner I Maha:
Svein Harald
Øygard
Styrelseledamot sedan september
2023. Ledamot i Ersättningsutskottet
och i Investeringsutskottet.
Född
1966
Nationalitet
Storbritannien
Utbildning
PhD i Petroleum Engineering & MSc i petroleumgeologi från
Imperial College i London och en BSc i geologi.
Andra pågående uppdrag:
Verksllande direktör på Pandreco Energy Advisors Inc och
styrelseledamot i Africa Oil Corp.
Tidigare uppdrag (senaste fem åren):
Styrelseordförande Duna Energia (Brazil)
Erfarenhet
Richard har över 30 års energirelaterad erfarenhet inom såväl
industri som finans på både små och stora oljebolag samt roller
inom skuld- och aktiefinansiering. Richard har arbetat som
ingenr i lednings- och styrelseroller i Afrika, Europa, före detta
Sovjetunionen och Sydamerika med BP, Elf Aquitaine/Total, Geop-
etrol, Candax Energy och Eland Oil and Gas. Inom finansbranschen
hade Richard en betydande roll i att skapa den europeiska gruppen
för strukturerad finansiering för olja och gas hos BNP Paribas. Som
partner på Helios Investment Partners var Richard medansvarig för
Helios private equity-investeringar inom energi i Afrika. Richard är
medlem av Canadian Global Affairs Institute.
Oberoende i förhållande till
Bolagets styrelse och ledning:
Ja
Oberoende i förhållande till
Bolagets större aktieägare:
Ja
Aktieinnehav i Maha Energy AB:
Optioner I Maha:
476 018 (LTIP 9)
Richard Norris
Styrelseledamot sedan 2022.
Ordförande i HSE-, reserv-, och hållbar-
hetsutskottet och ledamot i Revisions-,
etik och regelefterlevnadsutskottet.
STYRELSEN
MAHA-ENERGY.COM
15
Född
1974
Nationalitet
Spanien
Utbildning
Master i infrastrukturförvaltning och offentliga tjänster samt en
masterexamen som civilingenr från Universidad Policnica
de Madrid. Master i företagsekonomi från Wharton School of
the University of Pennsylvania. Master i hållbarhet och socialt
företagsansvar från Universidad UNED-UJI.
Andra pågående uppdrag:
Direkr för Starboard Group. Exekutiv direktör för IE Negotiation
and Mediation Center och professor i strategi vid IE University,
Madrid, Spanien.
Tidigare uppdrag (senaste fem åren):
Senior International Manager på Renfe. Styrelseledamot för
Mecca-Medina High Speed Train Saudi-Spanish Consortium.
Erfarenhet
Enrique Peña har över 25 års erfarenhet av afrsutveckling och
strategisk ledning i stora företag som Shell, Boston Consulting
Group, Orange och Renfe.
Oberoende i förhållande till
Bolagets styrelse och ledning:
Ja
Oberoende i förhållande till
Bolagets större aktieägare:
Nej
Aktieinnehav i Maha Energy AB:
Optioner I Maha:
476 018 (LTIP 9)
Född
1976
Nationalitet
Schweiz
Utbildning
MBA från The Wharton School vid University of Pennsylvania. BA
från University of São Paulo (FEA-USP).
Andra pågående uppdrag:
Managing Director för Starboard Group.
Tidigare uppdrag (senaste fem åren):
Styrelseordförande i 3R Petroleum och styrelseledamot i Gemini
Energy.
Erfarenhet
Fabio Vassel har över 25 års erfarenhet av att arbeta med Private
Equity på köpsidan och Restructuring Advisory i Latinamerika,
Nordamerika och Europa. Fabio arbetade tidigare på Banco
Brasil Plural (Sao Paulo), Jefferies (rich och London), Nomura
(London) och UBS Investment Bank (New York och London).
Oberoende i förhållande till
Bolagets styrelse och ledning:
Ja
Oberoende i förhållande till
Bolagets större aktieägare:
Nej
Aktieinnehav i Maha Energy AB:
Optioner I Maha:
952 035 (LTIP 9)
Enrique Peña
Styrelseledamot sedan 2022.
Ordförande i Revisions-, etik och
regelefterlevnadsutskottet.
Fabio Vassel
Styrelseledamot sedan 2022
2024 ÅRSREDOVISNING
16
Född
1985
Andra pågående uppdrag:
Utbildning
Specialisering inom Maritime Regulation and Ocean Management vid Harvard University, Boston USA (2018); magis-
terexamen inom Olja och Gas vid University of Aberdeen i Skottland (2012); jur. kand-examen vid Universidade Milton
Campos i Brasilien (2007)
Erfarenhet
Barbara Bittencourt har över 15 års erfarenhet inom energi och naturresurser, med fokus på transaktioner och
regulatoriska frågor inom olje- och gasindustrin. Innan hon anställdes på Maha var Barbara partner på den brasilianska
advokatbyn Demarest Advogados, där hon tjänstgjorde på avdelningen för energi och naturresurser. Barbara har
tidigare varit Senior Associate på DLA Piper/Campos Mello Advogados.
Aktieinnehav i Maha Energy AB:
Teckningsoptioner i Maha Energy AB:
761 628 (LTIP 8)
Barbara Bittencourt Chief Legal Officer (“CLO”) sedan 2023
Född
1988
Andra pågående uppdrag:
Utbildning
Kandidatexamen (BSc ) i Industrial Engineering fn Pontifícia Universidade Católica do Rio de Janeiro, Brasilien
Erfarenhet
Roberto har senast innehaft befattningen som New Business Development and M&A Director på Maha Energy, där han
varit med och lett Mahas förrv och fusioner (M&A) sedan 2022. Roberto har en bred erfarenhet inom investment
banking och skuldomstruktureringar. Under 14 år har han stöttat bolagsledningar för många bolag inom en rad olika
branscher såsom olja och gas, gruvdrift, metallindustri, försäkring och återförsäkring, energiförsörjning och transmis-
sionsledningar, detaljhandel samt finansiella tnster. Innan han anslldes på Maha var Roberto Executive Director på
Starboard och ledde investeringar inom private equity.
Aktieinnehav i Maha Energy AB:
Teckningsoptioner i Maha Energy AB:
1 745 397 (LTIP 8)
Roberto Marchiori
Verkställande direktör sedan 2025 och
Chief Financial Officer (“CFO) sedan 2024
Ledning
MAHA-ENERGY.COM
17
Samtliga aktier utgjordes av A-aktier och motsvarar en
röst per aktie. Per den 31 december 2024 hade Bolaget
kvarvarande bemyndigande från årssmman den 29 maj
2024 att utfärda 20 procent av aktierna fram till och med
nästa årssmma. Årsstämma 2024 bemyndigande också
styrelsen att återköpa aktier upp till 10 procent av samtliga
aktier i Bolaget. Den 12 augusti 2024 beslutat Styrelsen att
initiera ett återköpsprogram. Per den 31 december 2024
uppgick Maha Energys innehav av egna aktier till 1 528 922
(0,86 procent av det totala antalet aktier), samtliga åter-
köpta under 2024 för en sammanlagd summa om TSEK 11
987 (motsvarande cirka TUSD 1 166).
Aktiedata
178 444 753
A-aktier utestående
Maha Energys aktier handlas på Nasdaq Stockholm
(MAHA A) och med ISIN-kod SE0008374383.
Bolagets registrerade aktiekapital per 31 december
2024 uppgick till SEK 1 962 892, fördelat på
178 444 753 aktier (31 december 2023: 178 444 753)
till ett kvotrde om SEK 0,011. Aktiekapitalets
utveckling återfinns på maha-enery.com.
Aktiestatistik 2024
Den sista aktieaffären under 2024 genomfördes på SEK 6,60 vilket
motsvarar ett börsvärde om MSEK 1 178. Under året minskade
Mahas aktiekurs med 32 procent. Baserat på information fn
NASDAQ Stockholm, uppgick den högsta aktiekursen under 2024
till SEK 10,40 den 2 och 3 januari och den lägsta aktiekursen till
SEK 5,80 den 12 november. Omsättningshastigheten i aktien
(årets omsättning/utesende aktier) uppgick till 34 procent på
Nasdaq Stockholm.
Utdelning
Styrelsen kommer att föreslå att ingen utdelning lämnas under
2025 baserat på 2024 års resultat, då alla tillgängliga medel
förväntas återinvesteras i syfte att finansiera tillväxten av Mahas
verksamhet. När Mahas finansiella ställning i framtiden tillåter,
kan styrelsen föreslå att utdelning lämnas.
AKTIEN
17
2024 ÅRSREDOVISNING
18
12
9
6
0
800 000
600 000
400 000
200 000
0
3
mar
feb
apr
jun
maj
jul
aug
okt
nov
sep
dec
dec
jan
Aktiekurs
Omsättning
Aktiekursutveckling och omsättning 2024
Incitamentsprogram för teckningsoptioner
Bolaget har ett långfristigt incitamentsprogram (LTIP) för teckningsoptioner som del i ersättningspaketet till företagsledning och
anställda. Varje teckningsoption ger teckningsoptionsinnehavaren rätt att teckna en ny aktie i Bolaget till teckningspriset per aktie.
Incitamentsprogram
optioner
Utnyttjande-
period
Tecknings-
pris, SEK 1 jan 2024
Utgivna
2024
Utnytt-jade
2024
Förfallna eller
maku-lerade
2024 31 dec 2024
2020
(LTIP 4)
1 jun 2023 –
29 feb 2024
10,9 348 331 - - -348 331 -
2021
(LTIP 5)
1 jun 2024 –
28 feb 2025
12,4 773 281 - - - 773 281
2021
(LTIP 6)
1 jun 2023 –
29 feb 2024
12,4 493 568 - - -493 568 -
2022
(LTIP 7)
1 jun 2025 –
1 jun 2030
20,65 678 821 - - - 678 821
2023
(LTIP 8)
18 jan 2027 –
1 jan 2030
8,55 - 3 236 919 - -507 752 2 729 167
2023
(LTIP 9)
18 jan 2027 –
1 jan 2030
8,55 - 2 856 107 - - 2 856 107
2023
(LTIP 8)
10 jul 2027 –
1 jan 2030
8,55 - 2 983 043 - - 2 983 043
2023
(LTIP 9)
10 jul 2027 –
1 jan 2030
8,55 - 952 033 - - 952 033
Total 2 294 001 10 028 102 - -1 349 651 10 972 452
MAHA-ENERGY.COM
19
Ägare MAHA A Kapital & röster
Starboard 53 005 332 29,7%
DBO Invest S.A. 21 936 598 12,3%
Avanza Pension 4 836 324 2,7%
Akastor Asa 2 999 641 1,7%
Myrholt Tore 2 849 805 1,6%
Svein Harald Øygard 2 848 840 1,6%
Sundt AS 2 661 671 1,5%
Nordnet Pension Insurance 2 614 807 1,5%
Jonas & Maria Lindvall 2 460 884 1,4%
VR Global Partners L.P 2 151 120 1,2%
Summa 10 största aktieägare 100 341 595 56,2%
Övriga, ca 7 130 aktieägare 76 574 236 42,9%
Utestående aktier 176 915 831 99,1%
Maha Energy AB 1 528 922 0,9%
Totalt antal aktier (inkl. treasury shares) 178 444 753 100,0%
Källa: Monitor av Modular Finance per 31 december 2024. Sammanställd och bearbetad data fn bland annat Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen. Verifikationsdatum
kan variera för vissa aktigare.
Större aktieägare (per 31 december 2024)
2024 ANNUAL REPORT
20
BOLAGS-
STYRNINGS-
RAPPORT
MAHA-ENERGY.COM
21
Bolagsstyrning utgör en integrerad del av Mahas grund som vägleder vår företagskultur, våra
affärsmål och hjälper till att stödja intressenternas intressen. Maha har åtagit sig att leverera värde
till alla våra intressenter (inklusive aktieägare, anställda, entreprenörer och de samhällen där vi
verkar) genom att prioritera transparens och ansvarsskyldighet. För Maha säkerställer stark bolags-
styrning att risker kan förutses och minskas samt att våra operativa protokoll och praxis ses över
för att säkerställa att aktiviteter utförs på ett etiskt, säkert, tillförlitligt och ansvarsfullt sätt.
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats i enlighet med aktiebolagslagen (SFS 2005:551), årsredovisningslagen (SFS 1995:1554)
och svensk kod för bolagsstyrning (Koden) och har granskats av Bolagets revisorer. Den beskriver hur Maha har bedrivit sin bolags-
styrning under 2024.
Svensk kod för bolagsstyrning baseras på en tradition av
självreglering och principen följ eller förklara. Den fungerar som
ett komplement till de bolagsstyrningsregler som finns i aktiebo-
lagslagen, årsredovisningslagen, EU-regler och andra regelverk
såsom börsens regelverk för emittenter och god sed på aktiemark-
naden. Svensk kod för bolagsstyrning (Koden), uppdaterad per 1
januari 2024, finns publicerad på www.bolagsstyrning.se, där en
beskrivning av den svenska bolagsstyrningsmodellen finns.
Som ett svenskt publikt noterat bolag på NASDAQ Stock-
holm (under symbol MAHA-A) måste Maha följa NASDAQ
Stockholms regelverk för emittenter vilken återfinns på
www.nasdaq.com/european-market-activity. Dessutom följer
Bolaget bolagsstyrningsprinciper som återfinns i ett flertal interna
och externa dokument i syfte att bygga förtroendet för hur Maha
på ett ansvarsfullt sätt bedriver sin verksamhet.
Bolaget känner inte till några avvikelser fn NASDAQ Stock-
holms Regelverk för emittenter, Aktiemarknadsnämnden
rekommendationer, beslut från Nasdaq Stockholms Disciplin-
nämnd eller uttalanden från Aktiemarknadsnämnden. Bolaget har
inga avvikelser att rapportera med avseende på Koden. Rapporten
har granskats av Bolagets revisorer, se sidan 94.
Maha Energy AB (publ), organisationsnummer 559018-9543, har
sitt huvudkontor på Eriksbergsgatan 10 4tr, 114 30 Stockholm,
Sverige och styrelsen har sitt säte i Stockholm, Sverige. Bolagets
webb är www.maha-energy.com.
Bolagsstyrningen utgör grunden för Mahas affärsmodell. Dess
roll är att minska risker orsakade av oetiskt beteende eller oklart
ansvar och undvika potentiella intressekonflikter. Mahas ramverk
för bolagsstyrning stärker och klargör Mahas bolagsstyrnings-
grund, och säkerställer att verksamheten bedrivs på ett ansvars-
fullt sätt. Mahas styrningsstruktur omfattar Bolagets styrelse och
dess kommiter, tillsammans med Mahas ledningsgrupp.
Bolagsstämma
Valberedning
Styrelse
Vd och Ledande Befattningshavare
Revisions-, etik och
regelefterlevnad-
sutskott
Investeringsutskott
Interna revisorer
Ersättningsutskott
HSE-, reserv-, och
hållbarhetsutskott
Oberoende reservgranskare
Externa revisorer
2024 ÅRSREDOVISNING
22
Externt och internt regelverk för bolagsstyrning
Bolaget tillämpar god sed för bolagsstyrning i enlighet med svenska lagar och regler på området
samt i enlighet med Bolagets bolagsordning och interna policyer och rutiner. Bolagsordning för
Bolaget innehåller inte några regler för särskilt förfarande vad gäller att ändra bolagsordningen.
Bolaget upprättar årsredovisning och delårsrapporter i enlighet med International Financial
Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Maha följer både interna och externa regler för principer inom bolagsstyrning, vilket säkerställer en tydlig
ansvarsfördelning mellan individer och bolaget, minimerar potentiella risker och förebygger intressekon-
flikter mellan aktieägare, ledning och styrelse.
Nedan följer en icke uttömmande lista över de regler och riktlinjer som bolaget följer för att upprätthålla
de högsta standarderna för bolagsstyrning, samt några av Mahas grundläggande styrningspolicyer som
vägleder hela vår verksamhet.
Externa bolagsstyrningsregler
Årsredovisningslagen
NASDAQ Stockholms Regelverk för
emittenter
Aktiebolagslagen
Svensk kod för bolagsstyrning
Uttalanden från Aktiemarknadsnämnden
Interna bolagsstyrningsregler
Anti korruptionspolicy
Bolagsordning
Uppförandekod
Bolagsstyrningspolicy
Hälsa, säkerhet och miljöpolicy
Intern kontroll och riskhantering
Uppförandekod för affärspartners
Policy för attester och utgifter
Policy för US Recusal
Ersättningspolicy
Insiderpolicy
IT Policy
Dataskyddspolicy
Policy för upphandling och avtal
Arbetsordning för verkställande direktörer,
styrelse och kommittéer
MAHA-ENERGY.COM
23
Årsstämman 2025
Årsstämman i Maha Energy AB (publ) planeras att hållas den 27 maj 2025 i Stockholm.
Aktieägare
Bolagets aktier är listade på Nasdaq Stockholm (MAHA-A). Vid
utgången av 2024 uppgick aktiekapitalet till 1 962 892,283 SEK,
fördelat på 178 444 753 aktier. Samtliga aktier representerar en
röst per aktie. Per 31 december 2024 var antalet aktieägare 7
139 (2023: 8 608). Av det totala antalet aktier ägs cirka 79% av
utländska aktieägare. Starboard och DBO Invest S.A är de enda
aktieägare som innehar mer än 10% av aktierna och rösterna, med
ett innehav om 53 005 332 respektive 21 936 598 aktier, mots-
varande cirka 29,70% och 12,29% av aktierna och rösterna. För
ytterligare information om aktier, aktiekapital och aktieägare se
sid 18 och Bolagets webb.
Årsstämma
Enligt aktiebolagslagen (2005:551) är årsstämman Bolagets
gsta beslutande organ. På årsstämman utövar aktieägare sin
rösträtt i centrala fgor, såsom ändringar i bolagsordning, val
av styrelseledamöter och revisorer, fastställande av balans-och
resultaträkningar, beslut om ansvarsfrihet för styrelsele-
damöterna och den verksllande direkren, beslut om styrelsens
förslag till resultatdisposition och principerna för hur valbered-
ningen skall utses. Årssmman måste hållas inom sex månader
från räkenskapsårets utgång. Bolaget kallar till årsstämma genom
annonsering i Post- och Inrikes Tidningar, Svenska Dagbladet
samt genom att kallelsen hålls tillgänglig på Bolagets webb.
Rätt att närvara på årsstämma
Alla aktieägare som är upptagna i aktieboken på avstämnings-
dagen och som har anmält sitt deltagande till Bolaget inom utsatt
tid har rätt att delta vid smman. Aktigare har rätt att utöva
sina respektive rösträtter enligt beskrivning ovan (Aktieägare).
Årsstämman 2024
Årsstämman 2024 hölls i Stockholm den 29 maj 2024. På
årsstämman närvarade 22 aktieägare, personligen eller med
fullmakt, representerande 23,76% av Bolagets aktiekapital. Styrel-
sens ordförande och samtliga styrelseledamöter inklusive verk-
ställande direktören var närvarande såväl som Bolagets revisor
och en ledamot av valberedningen för årssmman 2024.
Vid årsstämman 2024 framlades samt togs beslut om följande:
Fabio Vassel, Paulo Thiago Mendoa, Enrique
Peña, Viktor Modigh, Richard Norris, Halvard Idland
och Svein Harald Øygard omvaldes som ordinarie
styrelseledamöter.
Paulo Thiago Mendonça omvaldes till
styrelseordförande.
Beslut om arvoden till styrelseledaterna och
revisorerna.
Godkännande av bolagets ersättningsrapport.
Beslut om att bemyndiga styrelsen att besluta om
återköp av aktier i Bolaget
Revisionsbolaget Deloitte AB omvaldes som
bolagets revisor
Beslut om ändring av bolagsordningen för att tillåta
att bolagsstämmor genomförs digitalt
Bemyndigande av styrelsen att fatta beslut om
emission av nya aktier, teckningsoptioner och/
eller konvertibler. Bolagets aktiekapital ska kunna
ökas med ett belopp motsvarande 20 procent av
aktiekapitalet och antalet aktier i bolaget från och
med det datum styrelsen utnyttjar bemyndigandet.
För mer information om årsstämman, inklusive protokoll, se Mahas webb.
2024 ÅRSREDOVISNING
24
Valberedningen och dess funktion
Valberedningen ansvarar för att förbereda och upprätta förslag
på val av styrelseledamöter, styrelsens ordförande, ordförande
vid årssmman samt val av revisorer. Valberedningen skall
också föreslå arvoden till styrelsens ledamöter och revisorerna.
Valberedningen tillämpar Kodens regel 4.1 i sitt förslag till
styrelseledamöter. Valberedningens sammansättning publiceras
senast sex månader innan årsstämman.
Principerna för utseende av samt instruktioner för valberedningen
antogs vid årssmman 2019, och har inte ändrats sedan dess. I
enlighet med dessa, skall valberedningen inför årssmman 2025
bestå av ledater utsedda av tre av Bolagets största aktieägare
baserat på aktieinnehav per den 30 september 2024 samt av
Bolagets styrelseordförande. Valberedningens ledamöter offen-
tliggjordes på Bolagets webb den 27 november 2024 (dvs inom
tidsramen om sex månader före årsstämman som föreskrivs
enligt Koden). Till följd av ägarförändringar omstrukturerades
valberedningen i mars 2025.
Valberedningen inför årssmman 2025 består av:
Rodrigo Pires, utsedd av Starboard
Luis Araujo, utsedd av DBO Invest S.A.
Tore Myrholt, representerar sig själv
Paulo Thiago Mendonça, styrelseordförande i Bolaget
Vid valberedningens första möte valdes Rodrigo Pires till
valberedningens ordförande.
Valberedningens rapport, inklusive slutligt förslag till årsstämman
2025, kommer att offentligras på Bolagets webb tillsammans
med kallelsen till årsstämman när kallelsen utfärdats.
Valberedningens syfte är att förbereda förslag i vissa frågor, bland
annat följande (som kommer att läggas fram för årsstämman
2025 för övervägande):
Antal styrelseledamöter
Arvode till styrelsens ordförande, övriga styrelseledamöter
samt revisorerna
Val av revisorer
Eventuell erttning för utskottsarbete
Styrelsens sammansättning
Styrelseordförande
Beslut avseende processen för Valberedningen 2026, om
ändringar föreslås i processen för årssmman 2025
Ordförande för årsstämman.
Valberedningens arbete innefattar en utvärdering av styrelsens
arbete, kompetens och sammansättning samt ledamöternas
oberoende. Valberedningen kommer också att ta hänsyn till krit-
erier som ledaternas bakgrund och erfarenhet samt utrdera
det löpande arbetet.
Styrelsen och dess arbete
Styrelsens sammansättning
Efter årssmman är styrelsen Bolagets högsta beslutsfattande
organ. Enligt aktiebolagslagen är styrelsen ansvarig för organisa-
tion och ledning av Bolagets verksamhet vilket innebär att styrelsen
är ansvarig för att bland annat fastslla mål och strategier, säker-
ställandeprocedurer och system för uppföljning av uppsatta mål.
Styrelsen skall löpande bedöma Bolagets finansiella ställning och
utvärdering av företagsledningen. Dessutom är styrelsen ansvarig
för att säkerställa att korrekt information lämnas till Bolagets
aktieägare, att Bolaget följer lagar och regler och att Bolaget
utvecklar och implementerar interna policyer och etiska riktlinjer.
Styrelsen har också ansvar för att säkerställa att årsredovisning
och dersrapporter uppttas i rätt tid. Styrelsen utser verkstäl-
lande direktör och fastsller lön och andra erttningar.
Styrelsens ledater och styrelseordföranden väljs årligen på
årssmman för en period fram till nästa årssmma. Enligt bolag-
sordningen ska styrelsen bestå av minst tre (3) och högst sju
(7) styrelseledater utan suppleanter. Det finns inga särskilda
bestämmelser i bolagsordningen om hur styrelseledaterna ska
tillttas eller avsättas.
Bolaget strävar efter att främja en inkluderande och rättvis miljö
i enlighet med sin ESG-rdplan. Som en del av detta åtagande
siktar Bolaget på att införa processer som aktivt främjar köns-
diversitet vid rekrytering av nya ledare och styrelsemedlemmar.
Vidare planeras initiativ inom mångfald, jämlikhet och inkludering
(DEI) som är anpassade till bolagets unika kontext, tillsammans
med andra betydelsefulla åtgärder. Dessa insatser syftar till att
skapa en diversifierad och representativ arbetsstyrka samtidigt
som de högsta standarderna för bolagsstyrning upprätthålls.
Under 2024 bestod Bolagets styrelse av sju (7) ledamöter utsedda
till slutet av nästa årssmma. Sex av styrelsens ledater är
oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen och
två av styrelsens ledamöter är också oberoende i förhållande till
bolagets större aktieägare.
MAHA-ENERGY.COM
25
UTVÄRDERING AV STYRELSEN ARBETE
Styrelsens arbete utvärderades i en strukturerad process som
genomfördes av en tredje part. Utrderingen under 2024 gjordes
med hjälp av en enkät som varje styrelseledamot ombads fylla i,
i syfte att få en uppfattning om styrelseledaternas syn på hur
styrelsearbetet har bedrivits och vilka åtgärder som kan vidtas
för att förttra styrelsearbetet samt vilka frågor som styrelsele-
damöterna anser bör upprksammas mer och inom vilka
omden det eventuellt kan vara lämpligt att ha ytterligare kompe-
tens i styrelsen. Resultaten av denna utrdering rapporterades till
och diskuterades av styrelsen, tillsammans med externa konsulter
som bolaget anlitat i detta syfte. Resultatet av utvärderingen redo-
visas även för valberedningen.
STYRELSEN 2024
Styrelsen i Maha Energy AB består av Paulo Thiago Mendonça
(ordförande), Fabio Vassel, Enrique Peña, Viktor Modigh, Richard
Norris, Halvard Idland och Svein Harald Øygard. För mer informa-
tion om Mahas styrelse, se sidan 12.
ARBETSORDNING
Styrelsens arbete styrs av en fastställd arbetsordning. Denna
arbetsordning har antagits för att säkerslla att styrelsens
arbetsprocesser uppfyller de krav som ställs enligt lag, bolagsord-
ningen, tillämpliga börsregler, Svensk kod för bolagsstyrning samt
god sed enligt självreglering. Styrelsen övervakar den verksl-
lande direktörens arbete genom löpande uppföljning av verksam-
heten. Styrelsen säkerställer också att det finns en ändamålsenlig
förvaltning av Bolagets organisation samt en tillfredsställande
intern kontroll. Styrelsen fastsller strategier och mål samt
fattar beslut om större investeringar, förrv och avyttringar av
verksamheter eller tillgångar. Styrelsen utser också Bolagets verk-
ställande direktör och fastsller lön och annan ersättning till den
verkställande direktören. Styrelsens ordförande leder styrelsens
arbete och ansvarar för att detta är väl organiserat och bedrivs
effektivt. Det innebär bland annat att ordföranden löpande ska
följa Bolagets verksamhet i dialog med den verkställande direk-
tören och ansvara för att övriga styrelseledamöter får information
och underlag som säkersller hög kvalitet i diskussioner och
underlag för styrelsens beslut.
Styrelsens arbetsordning fastställer att bland annat följande ämnen ska
behandlas under räkenskapsåret:
Antagande av budget för det kommande
räkenskapsåret, inklusive investeringsbudget;
Antagande av årsbokslut/
bokslutskommuniké;
Antagande av årsredovisningen och andra
årsrapporter;
Antagande av delårsrapporter;
Uppdra åt Mahas revisor att granska halvårs-
eller niomånadersrapporten;
Ärenden rörande bolagsstämmor;
Strategifrågor;
Antagande av Mahas och koncernens
övergripande policyer;
Utvärdering av styrelsens arbete och
verkställande direktörens arbete;
Antagande av arbetsordning för styrelsen och
utskott;
Val av utskottsmedlemmar;
Försäkringsprogram;
Beslut om förslag och yttranden till
årsstämman; och
Utvärdering av systemen för intern kontroll
2024 ÅRSREDOVISNING
26
Styrelsens arbete 2024
Under 2024 höll styrelsen 35 möten, på plats, per telefon, digitalt
eller per capsulam. Närvaron på mötena med personlig närvaro
visas i tabellen nedan. Bolagets Chief Legal Officer, Barbara
Bittencourt, var styrelsens sekreterare. Före varje möte erll
styrelseledaterna en agenda och skriftlig information om
de ärenden som skulle behandlas. Vid varje möte har det givits
möjlighet att diskutera utan att företagsledningens represen-
tanter varit närvarande. Bolagets revisorer har träffat Bolagets
styrelse eller revisionsutskott vid minst ett tillfälle.
Under 2024 var en betydande del av styrelsens arbete fokuse-
rade på Mahas investering i 3R Petroleum samt samgåendet
med Enauta, vilket resulterade i bildandet av Brava Energia. T
av Mahas styrelseledamöter valdes in i 3R Petroleums styrelse i
mars 2024 och deltog aktivt i arbetet fram till transaktionens slut-
förande i slutet av juli samma år. Därutöver ägnades betydande tid
och resurser åt att utrdera det potentiella förvärv av indirekta
aktieandelar i PetroUrdaneta i Venezuela. Styrelsen arbetade
intensivt med att skapa en fördjupad förståelse för återuppbygg-
nadsplanen för PetroUrdaneta-fälten och bevakade även den
politiska utvecklingen i Venezuela.
Styrelsen har även aktivt övervakat utvecklingen av Mahas
ESG-strategier samt de grundpelare som etablerats för bolaget,
tillsammans med de mål som anges i ESG-färdplanen. Under
första kvartalet 2024 godkände styrelsen ett strategiskt ramverk
för att integrera ESG i Mahas omstrukturerade portfölj. Detta
ramverk, som utvecklades genom omfattande analyser och
diskussioner under 2024, förblir en central prioritet och kommer
att forttta in i 2025 för att säkerställa en effektiv implement-
ering och anpassning av ESG-målen till bolagets långsiktiga strat-
egiska mål.
Styrelseledamot Styrelse Närvaro
Revisions- etik och
regelefterlevnadsutskott
Närvaro
Ersättningsutskott
Närvaro
HSE-, reservs- och
hållbarhets-utskott Närvaro
Paulo Mendonça (Ordförande) 35/35 1/2 0/2
Halvard Idland 35/35 4/5
Enrique Peña 35/35 5/5
Viktor Modigh 35/35 5/5 2/2 2/2
Richard Norris 35/35 4/5 2/2
Svein Harald Øygard 35/35 2/2
Fabio Vassel 34/35
* Det är viktigt att lyfta fram att trots Paulo Mendoas fnvaro vid vissa styrelseutskottsten, förblev han aktivt engagerad genom att delta i informella möten och diskussioner
med övriga utskottsmedlemmar. Genom dessa insatser bidrog Paulo Mendonça på ett meningsfullt sätt till att hantera relevanta frågor och säkerställa kontinuitet i utskottens
arbete.
Styrelseutskott
Som ett led i att effektivisera och fördjupa styrelsens arbete i
vissa frågor har styrelsen inrättat fyra (4) styrelseutskott; revi-
sions-, etik och regelefterlevnadsutskott-, ersättningsutskott,
HSE-, reserv- och hållbarhetsutskott samt investeringsutskott.
Utskottens ledamöter utses inom styrelsen vid det konstituer-
ande mötet efter årsstämman för tiden fram till nästkommande
årssmma. Utskottens uppdrag och bestämmanderätt regleras
av utskottens arbetsordning och instruktion. Utskotten övervakar
och utvärderar vilket resulterar i rekommendationer till styrelsen
där allt beslutsfattande äger rum.
REVISIONS-, ETIK OCH REGELEFTERLEVNAD-
SUTSKOTT
Revisions-, etik- och regelefterlevnadutskottet (”Revision-
sutskottet) är ett övervakande och förberedande organ inom
Mahas styrelse. Revisionsutskottet skall säkerställa styrelsens
övervakande skyldigheter vad gäller finansiell rapportering,
riskhantering och bema effektiviteten i Bolagets interna kontroll
över finansiell rapportering. Revisionsutskottet skall därvid särskilt
bidra till en riktig och regelbunden finansiell rapportering för att
säkerställa marknadens förtroende för Maha. Revisionsutskottet
skall även ha regelbunden kontakt med koncernens revisorer som
ett led i den årliga revisionsprocessen och utrdera revisionsar-
vodet samt revisorns kompetens, oberoende och opartiskhet.
Revisionsutskottet bistår också valberedningen med att ta fram
förslag till val av revisor och erttning till revisor på årssmman.
Revisionsutskottet skall säkerställa att en god kommunikation
upprätthålls mellan styrelsen och de externa revisorerna. Som en
del i revisionsutskottets funktion och ansvarsomde har revision-
skommitn träffat bolagets externa revisorer löpande under året,
inklusive möten utan att företagsledningen varit närvarande.
Revisions-, etik- och regelefterlevnadsutskottet ansvarar även
för att övervaka utvecklingen, implementeringen och effektivi-
teten av den etiska kulturen inom Maha. Utskottet ska särskilt
årligen granska och godkänna samtliga regelefterlevnadspolicyer,
MAHA-ENERGY.COM
27
säkerställa höga standarder för styrning av etiskt beteende,
granska effektiviteten i bolagets ramverk för etisk styrning samt
övervaka och hantera rapporter om etik- och visselbsarärenden.
Vidare ska utskottet säkerställa opartiska utredningar av
misstänkta oegentligheter eller överträdelser av etik- och rege-
lefterlevnadsstandarder, se till att lämpliga korrigerande åtgärder
vidtas och rekommendera förttringar. Det ska även identifiera,
bema och hantera etik- och regelefterlevnadsrisker inom hela
organisationen.
Medlemmarna i Revisions-, etik- och regelefterlevnadsutskottet
är Enrique Peña (ordförande), Halvard Idland, Richard Norris och
Viktor Modigh. Revisionsutskottet sammantdde vid fem (5) till-
fällen under 2024.
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
Erttningsutskottet är ett beredande organ inom styrelsen med
huvudsakligt ansvar att förbereda beslut som ska fastställas av
styrelsen avseende ersättningsprinciper, ersättningspolicyer och
andra anställningsvillkor för ledande befattningshavare, över-
vaka och utvärdera pågående och under året avslutade program
för rörlig ersättning till ledande befattningshavare. Ersättning-
sutskottet skall vidare övervaka och utvärdera efterlevnaden av
de riktlinjer för erttning till ledande befattningshavare vilka
årsstämman skall fastställa samt gällande ersättningsstrukturer
och erttningsnivåer i Bolaget. Erttningsutskottets arbete styrs
av fastsllda arbetsordningar som har beslutats av styrelsen.
Medlemmarna i Ersättningsutskottet är Paulo Mendoa
(ordförande), Viktor Modigh och Svein Harald Øygard. Ersättning-
sutskottet sammanträdde vid två (2) tillfällen under 2024.
HSE-, RESERV-, OCH HÅLLBARHETSUTSKOTT
HSE-, reserv- och hållbarhetsutskottet har ett brett ansvarsom-
råde som är avgörande för att säkerställa att Maha uppfyller sina
åtaganden inom hälsa, säkerhet, miljö och hållbarhet samt för en
korrekt utvärdering av reserver. Utskottets huvudsakliga uppgifter
inkluderar att granska och övervaka policyer och aktiviteter inom
hälsa, säkerhet och miljö för att säkerslla efterlevnad av rele-
vanta lagar och branschstandarder. Utskottet granskar även inci-
denter av bristande efterlevnad och lämnar rekommendationer för
att effektivt hantera eventuella problem.
Vidare ansvarar utskottet för att övervaka utrderingen av
olje- och naturgasreserver, vilket innefattar att bedöma externa
reservrevisorers kvalifikationer och oberoende, övervaka reservre-
visionsprocessen samt granska viktiga indata och rapportering-
skrav för att säkerställa att alla processer uppfyller regulatoriska
förväntningar. Inom hållbarhet bidrar utskottet till att forma
ESG-strategier, identifiera risker och möjligheter, säkerställa till-
förlitligheten i data samt stödja ESG-rapportering i linje med både
interna mål och externa krav. Styrelsen får regelbundna uppdater-
ingar för att säkerställa att utskottets arbete är i linje med Mahas
övergripande strategiska och styrningsmässiga mål.
Medlemmarna i utskottet är Richard Norris (ordförande), Paulo
Mendonça och Viktor Modigh. Utskottet sammantdde vid t
(2) tillfällen under 2024.
INVESTERINGSUTSKOTTET
Investeringsutskottet spelar en nyckelroll i Mahas styrn-
ingsstruktur för att säkerställa en grundlig och strukturerad
utvärdering av föreslagna investeringar. Utskottet ansvarar för
att analysera och godnna investeringar upp till 5% av bolagets
likvida medel vid tidpunkten för investeringen, med ett maxbelopp
på MUSD 5. För investeringar som överstiger dessa gränser förbe-
reder investeringsutskottet detaljerade analyser och rekommen-
dationer för slutgiltigt godnnande av styrelsen. Denna struktur
gör det möjligt för utskottet att upprätthålla tillsyn och säkerställa
att investeringarna är i linje med Mahas finansiella strategi och
riskhanteringsramverk, samtidigt som styrelsen beller den
yttersta auktoriteten över betydande finansiella beslut.
Medlemmarna i utskottet är Paulo Mendoa, Halvard Idland,
Svein Harald Øygard och Viktor Modigh. Därtill är också verksl-
lande direktören & CFO Roberto Marchiori (ordförande) medlem
i utskottet. Tidigare verkställande direkr Kjetil Solbraekke var
under 2024 också medlem i utskottet. Utskottet sammanträdde
inte under 2024 efter investeringen av 5% i 3R Petroleum.
Ersättning till styrelseledamöter
Erttning till styrelsens ordförande och övriga styrelseledamöter
följer de beslut som togs av årssmman. Styrelsens ledamöter
är inte anställda i Bolaget. De erhåller ingen lön från Bolaget. På
den extra bolagssmman i september 2023 beslutades enligt
förslaget fn valberedningen om att införa ett incitamentspro-
gram för styrelseledater genom emission av teckningsoptioner
bettigande till teckning av nya aktier i Bolaget. Under 2024 till-
delades styrelseledamöter teckningsoptioner i enlighet med detta
program.
Årsstämman 2024 fastställde att ersättningen till styrelsens
ordförande skall vara KSEK 415 per år och till övriga styrelsele-
damöter KSEK 300 per styrelseledamot och år. Ersättningar
betalas inte till styrelseledamöter i dotterbolag. Årlig ersättning
till en ledamöter i Revisions-, etik och regelefterlevnadsutskottet,
erttningsutskottet samt HSE-, reserv-, och hållbarhetsutskottet
är KSEK 40 per utskottsuppdrag. Den årliga erttningen till
ordföranden i för Revisions-, etik och regelefterlevnadsutskottet,
erttningsutskottet samt HSE-, reserv-, och hållbarhetsutskottet,
är KSEK 60. Dessutom om en styrelseledamot till följd av ett
styrelsebeslut utr uppdrag som är utanför det normala styrel-
searbetet utbetalas ersättning för detta, i enlighet med Bolagets
Erttningspolicy som antogs på årsstämman 2023.
2024 ÅRSREDOVISNING
28
Ingen ersättning utgår till medlemmarna i Investeringsutskottet
för deras tjänster. Deras deltagande och bidrag betraktas som en
del av deras bredare ansvar som styrelsemedlemmar eller ledande
befattningshavare, vilket understryker Mahas engagemang för
effektiv styrning och ansvarsfull hantering av bolagets resurser.
Företagsledning
Företagsledningen i Maha under 2024 har bestått av (i) verk-
ställande direktören Kjetil Solbraekke (avgick i mars 2025), (ii)
Chief Financial Officer Guilherme Guidolin de Campos till dess
han avgick den 14 maj 2024 och ersattes av Roberto Marchiori,
(iii) Chief Operating Officer Javier Gremes Cordero till dess han
avgick den 10 september 2024 (iv) Chief Legal Officer (Barbara
Bittencourt).
Styrelsen har antagit en VD-instruktion vilken klargör ansvar och
befogenheter för den verksllande direkren. Enligt instruk-
tionen skall den verksllande direkren förse styrelsen med
beslutsunderlag för att möjligra att styrelsen kan fatta välgrun-
dade beslut och med dokument för att möjliggöra att styrelsen
kontinuerligt kan övervaka aktiviteterna under året.
Den verksllande direkren är ansvarig för den dagliga verk-
samheten i Bolaget och skall fatta de beslut som behövs för att
utveckla verksamheten - enligt gällande lagstiftning, afrsplan,
budget och VD-instruktionen som antagits av styrelsen såväl som
i enlighet med andra riktlinjer och instruktioner som kommunic-
erats av styrelsen. Styrelsen utvärderar verkställande direktörens
arbete. Styrelsen går igenom detta formellt minst en gång per år
och utan att någon i företagsledningen deltar i utrderingen.
Ersättning till företagsledning
På årsstämman 2023 beslutades att anta en policy för erttningar
och andra anställningsvillkor för företagsledningen vilken finns
tillnglig på Bolagets webb. För kompletterande information
om styrelseledamöternas och företagsledningens ersättningar
hänvisas till not 29 samt till Bolagets ersättningsrapport som
finns tillgänglig på Bolagets webb.
Externa revisorer
Vid årsstämman 2024 fram till och med nästa årssmma valdes
den auktoriserade revisionsbyrån Deloitte AB till Bolagets obero-
ende revisor med Andreas Frountzos som huvudansvarig revisor.
Finansiell rapportering och kontroll
Styrelsen har det övergripande ansvaret för den interna kontrollen
över finansiell rapportering. Mahas processer för internkontroll
vad gäller finansiell rapportering har designats för att minimera
riskerna i den finansiella rapporteringsprocessen och säkerslla
en hög nivå av tillförlitlighet i den finansiella rapporteringen.
Vidare säkersller ramverket för internkontroll att relevanta redo-
visnings-och andra upplysningskrav som Maha måste följa som
noterat bolag följs.
INTERN KONTROLL
Medan Bolagets styrelse (med biträde av Revisions-, etik och
regelefterlevnadsutskottet) enligt aktiebolagslagen har det
yttersta ansvaret för den interna kontrollen över Bolagets finan-
siella rapportering, har ansvaret för det löpande arbetet med den
finansiella kontrollen delegerats till verkställande direktören och
CFO enligt fastställd instruktion för ekonomisk rapportering samt
VD-instruktion.
I linje med börsnoterade bolag av liknande storlek inom olje- och
gassektorn upprättller Maha ett robust internt kontrollramverk
för finansiell rapportering, som syftar till att minska risken för
felaktigheter och säkerställa hög pålitlighet samt efterlevnad av
relevanta redovisningsstandarder. Bolagets CFO och VD arbetar
kontinuerligt med att förbättra processen för finansiell rapport-
ering genom att utvärdera risken för fel i den finansiella rapport-
eringen och relaterade kontrollaktiviteter.
Kontrollaktiviteterna inkluderar övervakning och godkännande
från Bolagets verkställande ledning och uppföljning av attestin-
struktioner för fakturor, skulder, kontrakt, juridiska åtaganden och
finansiella aktiviteter i förhållande till Bolagets olje- och gasverk-
samhet i Brasilien, Oman (under avveckling), Venezuela och USA.
Syftet med dessa aktiviteter är att säkerställa att kontrollaktivi-
teter finns på plats för de omden där risker i samband med finan-
siell rapportering och möjliga oegentligheter har identifierats.
Revisions-, etik och regelefterlevnadsutskottet, CFO och verkstäl-
lande direktören följer upp efterlevnad och effektivitet avseende
Bolagets interna kontroller för att säkerställa att kvaliteten i de
interna processerna är lämpliga och utveckla kontroller som
bedöms nödvändiga.
INFORMATION OCH KOMMUNIKATION
Styrelsen har antagit en informationspolicy och interna kommu-
nikationsprocedurer i syfte att säkerställa att extern informa-
tion blir korrekt och fullsndig. Det finns också instruktioner
avseende informationssäkerhet och hur finansiell information
skall kommuniceras.
MAHA-ENERGY.COM
29
ÖVERVAKNING
Både styrelsen (med hjälp av Revisions-, etik och regelefterlev-
nadsutskottet) och företagsledningen följer upp efterlevnaden
och effektiviteten i Bolagets interna kontroller för att säkerställa
kvaliteten i interna processer. Revisions-, etik och regelefterlev-
nadsutskottet säkersller och övervakar att adekvata kontroller
är på plats för att identifiera riskfyllda områden hänförliga till
finansiell rapportering. I detta syfte har en oberoende konsult,
som rapporterar direkt till Revisions-, etik och regelefterlevnad-
sutskottet, engagerats för att övervaka och testa effektiviteten i
interna kontroller.
INTERNREVISION
I enlighet med Koden utrderar styrelsen årligen behovet av en
separat internrevisionsfunktion. Maha har ingen internrevisions-
funktion inom organisationen. För att säkerslla robustheten och
effektiviteten i de interna kontrollerna har företaget isllet anlitat
en extern leverantör för att genomföra en omfattande granskning
av de interna kontrollerna och interna revisionsprocesserna.
Denna granskning täcker alla kritiska omden inom organisa-
tionen, inklusive ekonomi, styrning, administration, riskhantering,
informationsteknologi, personal, upphandling, redovisning, skatt
och andra relevanta funktioner. Genom att använda extern expertis
säkerställer Maha en oberoende och grundlig utvärdering av sina
interna kontroller. Styrelsen anser att detta tillvägagångssätt
är effektivt och lämpligt för företagets nuvarande struktur och
verksamhet.
Styrelsen
Se sida 12 i årsredovisningen för information om Bolagets styrelse
och ledning. Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten åter-
finns på sida 98.
30
RVALTNINGS-
BERÄTTELSE
MAHA-ENERGY.COM
31
Styrelsen och verkställande direktören för Maha Energy AB (publ) (”Bolaget” eller ”Maha”),
organisationsnummer 559018-9543, får härmed avge Bolagets årsredovisning för räkenskapsåret
1 januari 2024 – 31 december 2024 och koncernredovisning för samma period. Denna rapport ger
en översikt av Mahas resultat och företagsledningens analys av Bolagets finansiella utveckling för
samma period.
Årsredovisningen för koncernen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting
Standards (“IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board (“IASB) såsom de
antagits av Europeiska unionen (EU).
Väsentliga redovisningsprinciper beskrivs i not 2 till bokslutet. Alla belopp i koncernredovisningen,
om ej annat anges, är angivna i tusen US-dollar (TUSD) och alla belopp i moderbolagets
årsredovisning är angivna i tusen svenska kronor (TSEK).
Koncernstruktur
Bolagsstruktur per den 31 december 2024:
Förvaltningsberättelse
Maha Energy
Finance
(Luxembourg)
SARL
Luxemburg
100%
Maha Energy
(Oman) Ltd.
(Oman Branch)
Oman
Maha Latam
Operacionies
C.A.
Venezuela
99%
Maha Energy
Services LLC
USA
100%
Maha Energy
(Oman) Ltd.
Cypern
100%
Maha
Energy Inc.
Kanada
100%
Maha Energy
1 (Brazil) AB
Sverige
100%
Maha Energy
2 (Brazil) AB
Sverige
100%
Brava Energia
S.A.
Brasilien
4.76%
100%
Maha Energy
BRZ Ltda
Brasilien
0,1% 99.9%
Maha Energy AB (publ)
Sverige
Maha Energy
Latam S.L
Spanien
100%
Maha Energy
Finance
(Luxembourg)
SARL
Sverige(Sverige)
100%
Maha Energy
(US) Inc.
USA
Maha Energy
(Indiana) Inc.
USA
100%
100%
2B Ametrino
AB
Sverige
7,69%
Dotterbolag
Filialer
Investeringar eller minoritetsintresse i aktier
Förvärvade eller bildade 2024
2024 ÅRSREDOVISNING
32
Investering i Brava Energia S.A
Under första kvartalet 2024 förrvade Maha 12 019 184 aktier i
Brava Energia (vid tiden för förvärvet kallat 3R Petroleum), mots-
varande 5% av aktiekapitalet i Brava Energia, för en sammanlagd
förvärvslikvid om cirka TUSD 69 194. I samband med offentlig-
randet publicerade Maha ett öppet brev där Bolaget redogjorde
för sina mål med investeringen och beskrev starten på en konsol-
ideringsplan inom den brasilianska oljemarknaden.
Under andra kvartalet 2024 offentliggjordes att Enauta, 3R Petro-
leum och Maha hade undertecknat slutgiltiga dokument avseende
samendet mellan Enauta och 3R Petroleum genom aktieutbyte
och överföringen av Mahas innehav om 15% i 3R Petroleum
Offshore S.A. till 3R Petroleum i utbyte mot aktier motsvarande
2,17% av den sammanslagna enheten som blir resultatet av ett
samende mellan 3R Petroleum och Enauta (Brava Energia).
Som en följd av att överföringen slutfördes, erll Maha under
tredje kvartalet 10 081 840 stamaktier utgivna av Brava Energia.
Tillsamman med de aktier Maha förvärvade under för kvartalet
2024, hade Maha som i slutet av fjärde kvartalet 2024 omkring 22
miljoner aktier i Brava Energia, motsvarande 4,76% av utestående
aktier.
Utvecklingen i PetroUrdaneta-förhandlingar
Maha tecknade i mars 2024 slutgiltiga överenskommelser och
erlade 4,6 miljoner EUR, vilket slutför ytterligare ett viktigt steg
för förrvet av indirekta aktieandelar i det venezuelanska oljeb-
olaget PetroUrdaneta fn Novonor. Avtalen gav Maha exklusiva
ttigheter att förvärva 60 procent av Novonors spanska bolag,
som innehar 40 procents ägarandel i PetroUrdaneta, ett olje- och
gasbolag i joint venture som är verksamt i Venezuela.
I december 2024 meddelade Maha att Mesas Técnicas-diskus-
sioner mellan PetroUrdaneta, Maha (potentiell Partner B) och CVP
(Partner A, ett dotterbolag till PDVSA) hade inletts för att nå en
ömsesidig förselse och enighet om återuppbyggnadsplanen för
PetroUrdaneta-fälten. Ett uppstartste hölls i december 2024
med målet att avsluta dessa diskussioner före slutet av första
halvåret 2025. Diskussionerna inom Mesas Técnicas fortskred
snabbare än förntat, och det tekniska arbetet var redan slutrt
i februari 2025.
Transaktionen är villkorad av att vissa förbehåll uppfylls, vilka
inkluderade (i) godkännandet från Venezuelas oljeminister av den
föreslagna kontrollförändringen (”Change of Control”) i PetroUr-
danetas Partner B (OE&P), vilket erhölls i september 2024 och (ii)
framgångsrik förhandling av relevanta operativa- och samarbet-
savtal för återuppbyggnaden av PetroUrdanetas fält.
Som vid alla åtaganden avseende aktiviteter som rör Venezuela
och PetroUrdaneta, upptthåller Maha sitt åtagande att följa alla
tillämpliga lagar och regler, genomföra noggrann due diligence
och upptthålla transparens i sina aktiviteter. Detta inkluderar
diskussioner och/eller ansökningar om licenser från relevanta
myndigheter.
Mahas kontrakterade rättigheter att slutföra transaktionen är
giltiga till november 2025.
Avyttring av Maha Energy (Oman) Ltd
Under frde kvartalet 2023 kom Maha överens med Mafraq
Energy LLC om försäljningen av Mahas dotterbolag Maha Oman,
som äger en intresseandel om 65% i Block 70, till Mafraq Energy
LLC, som ska täcka alla operativa kostnader från och med den
1 december 2023. På tillträdesdagen kommer Maha att erhålla
TUSD 2 000 i försäljningslikvid. Ytterligare tilläggsköpeskilling
om upp till TUSD 12 000 är hänförligt till faktisk produktion. Det
slutgiltiga försäljningsavtalet undertecknades i januari 2024,
vilket frigör Maha från alla hänförliga skulder. Transaktionens
slutrande är förel för vissa villkor. Verksamheten i Oman
klassificerades i december 2023 som Tillngar som innehas för
försäljning samt avvecklad verksamhet med en nedskrivning om
TUSD -25,233.
Ekonomisk översikt
MAHA-ENERGY.COM
33
Finansiella resultat
Inkter från kvarvarande verksamhet uppgick till TUSD 8 492,
vilket är en ökning fn föregående års TUSD 5 226, och tillskrivs
gre försäljningsvolymer trots lägre erllet oljepris. Även rörel-
sens netback från kvarvarande verksamhet ökade till TUSD 4 417
jämfört med TUSD 2 197 föreende år, motsvarande en ökning
om 101%.
EBITDA från kvarvarande verksamhet var negativ och uppgick
till TUSD -4 791, jämfört med TUSD -3 900 föregående år. Trots
förttringen av inkter, kom den huvudsakliga påverkan från
administrationskostnader och kompensering för Övriga intäkter/
kostnader.
Trots dessa fluktuationer lyckades Maha Energy förbättra nettore-
sultatet från den kvarvarande verksamhet till TUSD -32 565, vilket
är en förttring från föreende års TUSD -33 953.
I avvecklad verksamhet uppgick resultatet till TUSD 16 997, jämfört
med TUSD -27 198 föregående år.
Resultat per aktie (före och efter utspädning) uppgick till -0,19
USD, vilket var en förbättring fn -0,21 USD föreende år.
Maha Energy avslutade året med likvida medel om TUSD 10 050
den 31 december 2024, inklusive spärrade likvida medel om TUSD
1 115. Minskningen från föregående års likvida medel om 131 119
är huvudsakligen en följd av förrvet av aktier i Brava Energia
(tidigare 3R Petroleum), för en total summa om cirka TUSD 69
194 samt återbetalningen av samtlig utesende bankfinansiering
under året. Maha är nu ett skuldfritt bolag.
Mahas bruttoreserver före skatt i Illinoisbassängen i USA uppgick
per 31 december 2024 till 2,63 miljoner fat i bevisade och sanno-
lika reserver (2P).
Produktion
Produktionsvolymer motsvarar Mahas andel av producerade
volymer före avdrag för royalties. Bolagets kvarvarande verk-
samhet är hänförliga till olje- och gastillgångar är i Illinois-
bassängen. Genomsnittliga dagsproduktionsvolymer i Illinois-
bassängen för 2024 ökade 67% jämfört med föregående år
till följd av att tre nya produktionsbrunnar sattes i drift i januari
2024 efter 2023 års borrprogram. Därtill sattes ytterligare tre nya
produktionsbrunnar från 2024 års borrprogram i drift i slutet av
tredje kvartalet 2024.
Produktion (TUSD) 2024 2023
Summa olje- och gasproduk-
tion (BOE)
120 052 212 387
Genomsnittlig dagsproduktion
(BOEPD)
328 2 350
Kvarvarande verksamhet
Summa oljeproduktion (FAT) 120 052 71 804
Genomsnittlig dagsproduktion
(BOEPD)
328 197
Avvecklad verksamhet
Summa oljeproduktion (FAT) - 124 029
Summa gasproduktion (MSCF) - 99 324
Genomsnittlig dagsproduktion
(BOEPD)
- 340
Intäkter
Inkterna för helåret 2024 från kvarvarande verksamhet i Illi-
noisbassängen uppgick TUSD 8 492, jämfört med TUSD 5 226
under motsvarande period 2023, vilket motsvarar en ökning
med 62%. Ökningen i intäkterna är i linje med 67% ökning av
försäljningsvolymer, trots lägre erhållet oljepris. Bolaget erhåller
intäkter från överföring av produkter, huvudsakligen oljeproduk-
tion i Illinois, USA, till belopp som specificeras i kontrakt och
representerar belopp att erhålla netto efter avdrag för rabatter och
försäljningsskatter.
Prestationsåtaganden hänförliga till försäljning av råolja är
uppfyllda när kontroll över produkten har övertt till kunden då
den överlämnats till den leveransplats som överenskommits.
Bolagets huvudsakliga kund svarade för 100 procent av Bolagets
konsoliderade bruttoförsäljning under perioden. Inga interna
försäljningar eller inköp av olja och gas skedde under året.
Bolaget hade inga avtalstillgångar eller avtalsskulder under
året. Erhållna priser på råolja från Illinoisbassängen baseras på
det månatliga genomsnittliga priset på WTI med avdrag för en
rabatt om cirka 3 USD per fat. Mer information om intäkter finns i
koncernredovisningen.
197
328
20242023
Dagsproduktion Sammanlagd produktion
71 804
120 052
2024 ÅRSREDOVISNING
34
(TUSD om ej annat ange) 2023 2022
Olje- och gasinkter 8 492 14 275
Kvarvarande verksamhet 8 492 5 226
Avvecklad verksamhet - 9 049
Kombinerade försäljningsvolymer
(BOE)
117 237 279 726
Erllet oljepris (USD/BBL) 72,43 72,31
Erhåller gaspris (USD/MSCF) - 1,15
Erhållet pris oljeekvivalenter (USD/
BOE)
72,43 51,03
Referenspris genomsnitt –
Brent (USD/BBL)
80,82 82,47
Referenspris genomsnitt –
WTI (USD/BBL)
76,55 77,64
Royalties
Royalties, som regleras kontant och baseras på erhållna priser
före rabatter, ökade. Royaltykostnaderna hänförliga till kvarva-
rande verksamhet ökade med 49% under 2024 i jämfört med 2023.
Denna ökning är i linje med ökade intäkter under året, vilket indi-
kerar en konsekvent trend över finansiella mätrden.
(TUSD om ej annat ange) 2024 2023
Sammanlagda royalties 1 891 2 044
Per enhet (USD/BOE) 16,13 7,31
Royalties i procent av inkter 22,3% 14,3%
Kvarvarande verksamhet 1 891 1 268
Royalties i procent av inkter 22,3% 24,3%
Avvecklad verksamhet 0 776
Royalties i procent av inkter 0,0% 8,6%
Produktionskostnader
Produktionskostnaderna för kvarvarande verksamhet ökade
med 24% under 2024 jämfört med 2023. Detta är en mindre
ökning jämfört med att produktionen steg 67%, vilket indikerar
att produktionsprocesserna var effektiva och att kostnaderna
inte ökade proportionerligt med produktionstillväxten. Detta
resulterade i en väsentlig minskning i produktionskostnader
per fat, ned från 25 USD/fat till 18 USD/fat jämfört med 2023
(ned 28%).
(TUSD om ej annat ange) 2024 2023
Rörelsekostnader 2 184 3 058
Transportkostnader - 221
Produktionskostnader 2 184 3 279
Per enhet (USD/BOE) 18,63 11,72
Kvarvarande verksamhet
Produktionskostnader 2 184 1 761
Per enhet (USD/BOE) 18,63 25,05
Avvecklad verksamhet
Rörelsekostnader - 1 297
Transportkostnader - 221
INTÄKTER OCH ERHÅLLET OLJEPRIS
TUSD | USD/FAT
20242023
Olje- och gasintäkter Olja erhållet pris Genomsnitt WTI
77,64
76,55
72,31
72,43
1 761
2 184
PRODUKTIONSKOSTNADER OCH PRODUKTIONSKOSTNADER/FAT
TUSD | USD/FAT
20242023
Produktionskostnader Produktionskostnader/Fat
25
18
MAHA-ENERGY.COM
35
Rörelsens netback
Rörelsens netback är ett alternativt nyckeltal som används i olje-
och gasindustrin för att jämföra intern prestation med andra oljeb-
olag och beräknas som inkter minus royalties och produktion-
skostnader. Rörelsens netback för 2024 var 101% högre jämfört
med 2023 huvudsakligen på grund av högre försäljningsvolymer.
(TUSD om ej annat ange) 2024 2023
Rörelsens netback 4 417 8 952
Netback (USD/BOE) 37,68 32,00
Kvarvarande verksamhet
Rörelsens netback 4 417 2 197
Netback (USD/BOE) 37,68 7,85
Avvecklad verksamhet
Rörelsens netback - 6 755
Netback (USD/BOE) - 24,15
Avskrivningar
Avskrivningstakten beräknas på bevisade och sannolika olje- och
naturgasreserver, och tar i bekning framtida utvecklingskost-
nader för att producera reserverna. Avskrivningar beräknas på
produktionsenhetsbasis. Avskrivningstakten kommer att variera
för varje ny period baserat på mängden och typen av invester-
ingar och nya reserver. Avskrivningarna för heret 2024 ökade
med 63% och uppgick till TUSD 3 086 (med en genomsnittlig
avskrivning om USD 26,32 per BOE) jämfört med TUSD 1 898
(med en genomsnittlig avskrivning om USD 26,22 per BOE) under
2023. Ökningen i avskrivningar är huvudsakligen hänförlig till
högre produktionsvolymer.
(TUSD om ej annat anges) 2024 2023
Avskrivningar 3,086 1,851
Avskrivningar (USD/BOE) - Kvarvarande
verksamhet
26.32 6.56
Kvarvarande verksamhet 3,086 1,836
Avvecklad verksamhet - 15
Administrationskostnader
Administrationskostnader är indirekta företagskostnader som är
förknippade med att driva en verksamhet. Återkommande admin-
istrationskostnader om TUSD 5 384 ökade under 2024 jämfört
med 2023, vilket huvudsakligen förklaras med en exkludering om
TUSD 7 140 under 2023 hänförlig till avvecklad verksamhet i Oman
och Brasilien.
Dessutom bokrdes vissa kostnader relaterade till verksam-
heten i Brasilien, som i samband med överföringen av Mahas
innehav om 15% i 3R Petroleum Offshore S.A. klassificerades som
avvecklad verksamhet under 2024, som återkommande admin-
istrationskostnader av Maha från och med tredje kvartalet 2024.
Detta beror på att dessa kostnader överfördes till Maha Brasilien
genom en avknoppning.
Icke återkommande administrationskostnader var främst
hänförliga till extraordinära konsultarvoden för juridiska
och rådgivningstjänster huvudsakligen hänförliga till bland
annat undersökning av nya afrsjligheter och potentiella
förvärvstransaktioner.
Dessutom minskade den andel av administrationskostnaderna
som allokeras till investeringar och produktionskostnader till
följd av avyttringen av tillngar som tidigare absorberade dessa
kostnader.
(TUSD om ej annat ange) 2024 2023
Summa administrationskostnader 11 028 12 157
Kvarvarande verksamhet 8 196 5 017
Avvecklad verksamhet 2 832 7 140
2 197
4 417
RÖRELSENS NETBACK OCH NETBACK/FAT
TUSD | USD/FAT
20242023
Rörelsens netback Netback/Fat
8
38
JUSTERADE ADMINISTRATIONSKOSTNADER
TUSD | USD/FAT
20242023
Återkommande Ej återkommande
12 157
11 028
4 362
2 812
7 795
8 216
2024 ÅRSREDOVISNING
36
Valutakursvinster eller -förluster
Valutakursförluster, netto, för heret 2024 uppgick till TUSD -1
215 (heret 2023: TUSD 319). Valutakursförändringar uppsr vid
genomförande av transaktioner denominerade i utländsk valuta.
Valutakursvinsterna för heret är hänförliga till Moderbolagets
bankbellning i svenska kronor och som har USD som funktionell
valuta. Den svenska kronan har försvagats mot den amerikanska
dollarn under 2024 och kursen var i slutet av året 11,07 SEK/USD.
Övriga intäkter
Under helåret 2024 redovisade Bolaget övriga intäkter om TUSD 1
164 (helåret 2023: -1 356).
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella inkter minskade till TUSD 3 000 (2023: TUSD 8 155)
till följd av att 3R Offshore amorterat skuldebrev (Debenture).
Huvudsakliga förändringarna i finansiella instrument är hänförligt
till investeringen i Brava Energia. Aktierna i Brava förrvades för
ett genomsnittligt pris om 28,52 brasilianska real (BRL) (cirka
USD 5,77) under första kvartalet 2024. I slutet av juli 2024 erll
Maha 10 081 840 stamaktier i Brava Energia, vars pris i transak-
tionens slutgiltiga dokument beräknades till BRL 29,78 per aktie
(cirka USD 5,26). I slutet på året var aktiekursen volatil och hade
ett pris om BRL 23,52 (cirka USD 3,80), vilket tillsammans med
växelkursen mellan BRL och USD resulterade i en orealiserad
nettoförlust om TUSD 38 714 under året.
Finansiella kostnader minskade under hela 2024 och uppgick till
TUSD 4 198 (2023: TUSD 7 034). Denna minskning är hänförligt till
att Bolaget återbetalade all skuld.
Inkomstskatter
Bolaget redovisade ingen skattekostnad för 2024 (2023: noll).
Valutakursdifferenser vid omräkning av ut-
ländsk verksamhet
Bolagets presentationsvaluta är USD, och därr redovisas valu-
takursdifferenser vid omräkning av utländsk verksamhet i övrigt
totalresultat. Valutakursdifferenser vid omräkning av utländsk
verksamhet vilka redovisas i resultaträkningen uppgick för helåret
2024 till TUSD -3 535 (helåret 2023: TUSD -7 772).
Balansräkningen
Samtliga balansräkningsposter hänförliga till avvecklad verk-
samhet har omklassificerats som tillngar och skulder som
innehas för försäljning.
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar uppgick till TUSD 15 184 (2023:
TUSD 14 988). Prospekterings- och utvärderingskostnader
uppgick till noll (2023: noll), eftersom både Oman och Maha Brasil-
ien-transaktionerna ägde rum under 2023.
Investeringar i intressebolag uppgick till noll jämfört med TUSD 34
985 föreende år, till följd av avyttringen av Maha Energy Holding
Brasil Ltda. i samband med överringen till Brava Energia i utbyte
mot aktier.
Övriga långfristiga finansiella tillgångar uppgick till TUSD 6 256
(2023: TUSD 9 134). Dessa utgörs huvudsakligen av ett skuldebrev
(Debenture) med 3R Offshore om TUSD 3 483, köpoptionen för
förvärvet av PetroUrdaneta om TUSD 4 983 samt en investering i
2B Ametrino AB under 2023 om TUSD 1 067.
Avseende spärrade likvida medel, se kommentarer om kortfristig
och långfristig klassificering i följande stycken.
MAHA-ENERGY.COM
37
Omsättningstillgångar
Under 2023 offentliggjorde Maha den potentiella avyttringen av
Maha Oman, vilket medförde att tillgången klassificerades som
tillgångar som innehas för försäljning.
Förutbetalda kostnader och depositioner uppgick till TUSD 207
(2023: TUSD 561) och bestod huvudsakligen av rörelse- och
försäkringskostnader.
Lager av råolja minskade och uppgick till TUSD 186 (2023: TUSD
215) och avser lager av olja i USA.
Kundfordringar uppgick till TUSD 1 269 (2023: TUSD 1 092).
Bolagets spärrade likvida medel om TUSD 1 115 har spärrats
för att användas som säkerhet för vissa finansiella åtaganden
och ansvarsförbindelser per ikraftträdandet av Maha Brasilien
Transaktionen.
Likvida medel, inklusive spärrade likvida medel, uppgick till
TUSD 10 050 (2023: TUSD 131 119), huvudsakligen påverkade
av förvärvet av aktier i Brava Energia (tidigare 3R Petroleum), för
en total summa om cirka TUSD 69 194, samt återbetalningen av
Bolagets skuld.
Långfristiga skulder
Per den 31 december 2024 är bolaget skuldfritt till följd av åter-
betalningen av samtlig bankfinansiering. Därmed uppgår saldot
för bankskulder till noll, jämfört med TUSD 11 879 år 2023.
Avsättning för återställningskostnader uppgick till TUSD 479
(2023: TUSD 539) och avser framtida återsllningsåtaganden.
Vid sidan av de tillägg i avsättning som gjordes för de nya brun-
narna som borrades i Illinoisbassängen, så skedde en minskning
till följd av försäljningen genom Maha Brasilien-transaktionen.
Leasintaganden uppgick till TUSD 318 (2023: TUSD 494) och
avser kontoret i Brasilien.
Kortfristiga skulder
Skulder som innehas för försäljning är relaterade till avyttringen
av Maha Oman, som beskrivs ovan. Kortfristig del av bankn
uppgick till noll (2023: TUSD 22 500, i enlighet med förklaringen
under långfristiga skulder.
Leverantörsskulder uppgick till TUSD 828 (2023: TUSD 3 017).
Skulderna för kvarvarande verksamhet var huvudsakligen i linje
med 2023. Upplupna kostnader uppgick till TUSD 256 (2023:
TUSD 736). Kortfristig del av leasingåtaganden uppgick till TUSD
99 (2023: TUSD 104).
EBITDA
EBITDA minskade under 2024 till TUSD -4 791 jämfört med TUSD
-3 900 under 2023. Trots förttringen av intäkter, kom den huvud-
sakliga påverkan från administrationskostnader och kompens-
ering för Övriga intäkter/kostnader under året samt exkluderingen
av TUSD 7 140 under 2023 hänförligt till avvecklad verksamhet i
Brasilien och Oman. EBITDA är ett alternativt (icke-IFRS) resultat-
mått och beräknas enligt följande:
EBITDA (TUSD) 2024 2023
Rörelseresultat -9 650 -7 876
Avskrivningar 3 086 1 836
Nedskrivning 558 2 459
Valutakursvinster/-förluster 1 215 -319
EBITDA -4 791 -3 900
Resultat
Resultatet från kvarvarande verksamhet för 2024 uppgick till
TUSD -32 565 (2023: TUSD -33 953) motsvarande ett resultat per
aktie om USD -0,19 (2023: -0,21 USD). Det var huvudsakligen en
följd av den orealiserad förlusten om TUSD -38 714 från inves-
tering i aktier i Brava Energia.
-3 900
-4 791
EBITDA (TUSD)
20242023
2024 ÅRSREDOVISNING
38
Ekonomisk ställning
Likviditet och kapital
Bolagets kapitalstruktur inkluderar eget kapital om TUSD 119 735
(31 december 2023: TUSD 154 825).
Bolagets spärrade likvida medel om TUSD 1 115 är hänförligt till
vissa finansiella åtaganden och ansvarsförbindelser på spärrade
konton hänförligt till Maha Brasilien Transaktionen. I oktober 2024
frigjordes cirka TUSD 4 900 fn spärrade konton i utbyte mot
bankgarantier.
Nettoskuld (nettokassa) (TUSD) 2024 2023
Banklån (långfristig) - (11 879)
Banklån (kortfristig) - (22 500)
Spärrade likvida medel 1 115 42 830
Likvida medel 8 935 88 289
Summa likvida medel inklusive
spärrade likvida medel
10 050 96 740
Aktie i Brava 84 043 -
Skuldebrev 3R Offshore (Debentures) 3 483 7 833
Likvida investeringar 87 526 7 833
Summa likvida medel, spär-
rade likvida medel och likvida
investeringar
97 576 104 530
Under 2024 återbetalades bankfinansieringen till fullo. Maha är i
slutet på året ett skuldfritt bolag.
Investeringar
Kassafde, netto, använt i investeringsverksamheten uppgick till
TUSD 81 453, huvudsakligen hänförligt till investeringar i Illinois-
bassängen samt förvärvet av aktier i Brava under första kvartalet
2024.
Närståendetransaktioner
Det har inte skett någon väsentlig förändring avseende transak-
tioner med närstående jämfört med tidigare år.
Återköpsprogram av aktier
Den 12 augusti 2024 beslöt styrelsen, med stöd av bemyndigande
från årsstämman den 29 maj 2024, att inleda ett återköpsprogram
av Bolagets egna aktier. Enligt villkoren för programmet, kan
aktier återköpas under ett eller flera tillfällen från och med den
13 augusti 2024 till nästa årssmma. Under det tredje kvartalet
2024 återköpte Maha 1 528 922 aktier (motsvarande 0,86% av
utestående aktier), vilket också är det sammanlagda antal aktier
Maha har per 31 december 2024. Bemyndigandet för återköp åter-
finns i sin helhet på Bolagets webb, www.maha-energy.com.
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår att ingen utdelning utbetalas för räkenskapsåret
2024. Vidare föresr styrelsen att fritt eget kapital i moderbolaget
om 604 084 252 varav årets resultat TSEK 309 662 SEK balanseras
i ny räkning enligt följande:
SEK
Utdelning -
Balanseras i ny räkning 604 084 252
Summa - SEK 604 084 252
MAHA-ENERGY.COM
39
Riskhantering
Bolaget är verksamt med prospektering, utveckling och produktion av olja och gas och verksamheten är
föremål för olika risker och osäkerheter vilka inkluderar men är inte begränsade till de som listas nedan. Risk-
erna och osäkerheterna är inte de enda som Koncernen har. Tillkommande risker och osäkerheter som inte är
kända för Bolaget eller som Bolaget för tillfället bedömer obetydliga kan också påverka Bolagets verksamhet
och innebära att priset på Mahas aktier minskar.
En detaljerad analys av Mahas finansiella risker och hanteringen av dessa risker beskrivs i not 20.
Icke-finansiella risker
VOLATILITET I RÅVARUPRISER
PÅ OLJA OCH GAS
Efterfrågan på olja och naturgas och andra petroleumprodukter
är beroende av den globala ekonomin. Dessutom påverkar den
globala ekonomin Bolagets verksamhet, resultat och finansiella
position. Flera faktorer påverkar och kommer att fortsätta att
påverka möjligheten att sälja och priset på olja och naturgas som
förvärvats eller upptäckts av Bolaget.
Priser på olja och naturgas är förel för stora fluktuationer
beroende på ett antal olika faktorer. Dessa faktorer inkluderar,
men är inte begränsade till politisk, social eller ekonomisk insta-
bilitet och geopolitisk utveckling till exempel krigen i Ukraina och
Mellastern, statliga regelverk, risk för avbrott i förrjningen
av förnödenheter, naturkatastrofer, terroristattacker, tillgången
till alternativa bränslen, valutafluktuationer, förändringar i ränte-
satser, nedgångar i ekonomin, naturkatastrofer, försäljningsre-
striktioner, ökad protektionism eller pandemier, och osäkerhet om
framtida ekonomiska möjligheter.
Dessutom kan fortsatt och/ eller ökad snning relaterad till Ryss-
lands invasion av Ukraina och sanktioner som införs av tredje land
väsentligt påverka den globala ekonomin negativt och det finns en
risk att den allnna utvecklingen av olje-och gaspriser kommer
att vara volatil och påverkad av hur länge och allvarlig som konf-
likten är och till vilken grad som Rysslands export reduceras av
sanktioner samt timing och möjlighet för producenter och rege-
ringar att ersätta den minskade tillgången.
Vidare, i senare år har Organization of Petroleum Exporting Coun-
tries (OPEC) och andra större oljeproducerande länder, från tid till
annan, kommit överens om frivilliga produktionsbegnsningar
och Oman har tidigare deltagit i sådana överenskommelser. Om
Oman accepterar frivilliga produktionsbegränsningar så kan det
ha en negativ effekt på Bolagets potentiella tilläggsköpeskilling
hänförlig till framtida olje- och gasproduktion och försäljning från
Oman.
Alla de faktorer som listats ovan skulle kunna resultera i en väsen-
tlig minskning av Bolagets förväntade intäkter fn produktion och
en minskning i olje- och gasförvärv, utvecklings- och prospekter-
ingsaktiviteter. Väsentlig och/eller utdragen minskning i olje- och
naturgaspriser skulle ha en negativ effekt på Bolagets inkter,
nsamhet och kassafden fn verksamheten och skulle ock
kunna påverka Bolagets möjligheter att anskaffa eget kapital eller
skuldfinansiering på acceptabla villkor.
Dessutom inner volatila olje- och naturgaspriser att det är
svårt att bema värdet på producerande tillgångar för förvärv
och inner ofta störningar i marknaden för olje- och gasproduc-
erande tillngar. Till exempel under 2024 var Brent oljepriset som
lägst 70 USD per fat och som högst 91 USD per fat. Minskningen
i Brent och/eller WTI benchmark oljepriserna kan således ha en
väsentlig negativ påverkan på Bolaget. Prisfluktuationer gör det
också svårt att budgetera för och projektera avkastningen på
förvärv och utvecklings- och exploateringsprojekt.
Råvaruprisrisken som berts ovan såväl som andra risker såsom
problem med marknadstillgång och transportrestriktioner,
reserversättning och reservbedömningar och kostnadshantering
som beskrivs mer utförligt här kan också ha en väsentlig påverkan
på vår verksamhet, finansiella situation, resultat, kassafden och
vårt rykte och kan komma att betraktas som nedskrivningsindika-
tioner. Andra potentiella nedskrivningsindikationer är jämförelsen
med bokrda värden på våra tillngar i förhållande till vårt
rsvärde. Vi genomför, i enlighet med IFRS, en bemning vid
varje rapporteringsdatum av bokförda värden på våra tillgångar.
Om priserna på råolja, flytande naturgas, raffinerade produkter
och naturgas minskar signifikant och kvarstår på låga nivåer för
en längre period eller om kostnaderna för vår utveckling av sådana
resurser väsentligen ökar så kan bokrda värden på våra till-
gångar vara föremål för nedskrivning och våra nettoresultat skulle
kunna påverkas negativt.
2024 ÅRSREDOVISNING
40
PRODUKTION KONCENTRERAD TILL ETT
TAL FÄLT I EN JURISDIKTION
Bolagets nuvarande konsoliderade produktion av olja och gas
är koncentrerad i oljeproducerande fält i USA. På grund av
denna koncentration är Bolaget oproportionerligt exponerat mot
regionala utbud- och efterfrågefaktorer samt mot förseningar
eller avbrott av produktion fn källor i dessa områden på grund
av lokala regler, tillgång på utrustning, trasig utrustning, avbrott på
anläggningarna, begränsningar i tillgång till personal och tjänster,
väderförhållanden eller avbrott i bearbetning eller transport av
olja.
Dessutom kan Bolaget bli exponerat mot risker såsom föränd-
ringar i regler och förordningar för fält som skulle kunna innera
att Bolaget permanent eller temport snger källorna i dessa
fält. Dessa risker kan komma att, om de inträffar, negativt påverka
Bolagets möjlighet att fortsätta sin verksamhet i ett eller flera av
dessa fält och det skulle kunna ha en negativ inverkan på Bolagets
resultat och finansiella ställning.
ALTERNATIV TILL OCH FÖRÄNDRAD EFTER-
FRÅGAN PÅ PETROLEUMPRODUKTER
Alternativa bränslekrav, ökande konsumentefterfrågan på alter-
nativ till olja och naturgas såsom vattenkraft, vindkraft, solenergi,
geotermisk energi och biobränslen samt teknologiska framsteg
inom bränsleekonomi och elfordon samt energigenererande
anordningar skulle över tid kunna reducera efterfrågan på olja och
andra flytande kolväten. Bolaget sr inför en global energiomvan-
dlingsrisk eftersom efterfgan på energi och global utveckling
av alternativa energikällor som inte kommer fn fossila bränslen
skulle kunna förändra antaganden som används för att fastställa
återvinningsvärdet av Bolagets anläggningstillgångar och pros-
pekterings-och utvärderingstillgångar och därmed påverka de
bokförda värdena på sådana tillngar. Denna utveckling kan
också påverka framtida utveckling eller livskraft i prospekterings-
prospekt och därmed förkorta den förväntade återstående nyttjan-
deperioden för olje- och gastillgångar och därvid öka avskrivning-
stakten och potentiellt påskynda återsllningsåtaganden och
därvid öka nuvärdet av relaterad avsättning. Dessutom kan
ökade myndighetskrav och internationella fördrag som fastställer
åtaganden att minska koldioxidutsläppen (såsom Parisavtalet
2016) minska efterfrågan på olja och gas över tid. Bolaget kan inte
förutse den negativa påverkan av föndrad efterfgan på olje-
och gasprodukter och alla större föndringar kan ha en väsentlig
negativ påverkan på Bolagets verksamhet, resultat och finansiella
ställning till exempel vad gäller Bolagets kassaflöden.
PROSPEKTERINGS-, UTVECKLINGS- OCH
PRODUKTIONSRISKER
Prospektering efter, och utveckling av olja och gas involverar
många risker, såsom risk att Bolagets kostnader för framtida pros-
pektering inte alltid kommer att resultera i fynd av olja i kommer-
siella kvantiteter, eller att fynd av olja i kommersiella kvantiteter
inte alls sker.
Det är svårt att förutse kostnaderna av att implementera ett pros-
pekteringsborrprogram på grund av svårigheterna med att borra i
okända formationer. Kostnaderna påverkas av borrförutsättning-
arna såsom i zoner med övertryck och utrustning som kan fastna
i borrlet samt förändringar i borrplaner och borrplats till följd av
erfarenheter från tidigare prospekteringsbrunnar eller ny tolkning
av seismisk data. Framtida oljeprospektering kan vara olönsam,
inte bara på grund av torra brunnar men också från brunnar som
inte genererar tillckliga nettointäkter för att ge lönsamhet efter
kostnader för borrning, rörelsekostnader och andra kostnader.
Färdigställande av en brunn garanterar inte nödvändigtvis att
investeringen gör en vinst eller prospektering och utbyggnad av
olja och gas inner många risker, såsom risker förknippade med
utgifter för framtida prospektering som inte alltid resulterar i att
olja i kommersiella mängder upptäcks, eller att kommersiella
mängder av olja överhuvudtaget upptäcks.
RISKER AVSEENDE INLEVERANS-OCH PRO-
CESSANLÄGGNINGAR OCH ALLMÄN INFRAS-
TRUKTUR
Bolaget är beroende av tillgänglig och välfungerande infrastruktur
i anslutning till de anläggningar där man är verksamt, såsom vägar,
elkraft och tillgång till vatten och uppsamlingssystem för olja och
gas. I de områden i vilka Bolaget är verksamt kan infrastruktur
och tjänster som behövs för petroleumverksamhet saknas. Om
infrastruktur eller system fallerar eller om de inte möter de krav
Bolaget har så skulle detta kunna resultera i försenad, utebliven
eller avbruten petroleumverksamhet, minskad produktion och
försäljning och/eller ökade kostnader och således resultera i att
Bolaget inte kan nå den fulla ekonomiska potentialen fn produk-
tionen eller i en reduktion av de priser som betalas för Bolagets
produktion. Denna risk är särskilt hög i vissa länder, såsom i Vene-
zuela, där Bolaget förntar sig öka produktionen i framtiden.
BEROENDE AV MOTPARTER
Bolaget är beroende av ett fåtal viktiga motparter. En förlust av en
av Bolagets viktiga motparter, att dessa motparter föndrar sina
villkor eller ökar sina priser eller att dessa motparter drabbas av
svårigheter med att fullfölja sina kontraktuella åtaganden skulle
kunna ha en negativ påverkan på Bolaget. Det finns också en risk
att dessa motparter får svårigheter med att fullfölja sina kontrak-
tuella åtaganden på grund av brist på råvaror, strejker, skador,
finansiella svårigheter och andra förllanden som kan påverka
motparten.
MAHA-ENERGY.COM
41
VERKSAMHET I TILLVÄXTLÄNDER
Bolaget deltar i olje- och gasprojekt belägna i Venezuela och
Brasilien, vilka betraktas som tillväxtmarknader. Olje- och
gasprospektering, utveckling och produktion i tillväxtländer är
förknippade med politiska, ekonomiska och juridiska osäkerheter.
Beroende på marknadsförhållandena inkluderar osäkerheterna,
men begnsas inte till, risken för krig, terrorism, inre oroli-
gheter, förstörelse eller stöld av Bolagets egendom och infras-
truktur, kidnappning, utpressning, expropriering, nationalisering,
omförhandling eller ogiltigförklaring av befintliga eller framtida
tillstånd och kontrakt, införande av internationella sanktioner, en
förändring i policy för prissättning av råolja, en förändring i skatte-
politiken och införande av valutakontroller.
Olje- och gasverksamhet i tillväxtländer som Venezuela och i
mindre grad Brasilien inner att navigera genom en komplex
uppsättning utmaningar och utsätter Bolagets personal och
anläggningar för förhöjda säkerhetsrisker. Höga brottsnivåer och
närvaron av beväpnade rebellgrupper eller droghandlare utgör
ytterligare hot mot Bolaget. Svag regleringstillsyn i vissa regioner
ökar också riskerna relaterade till fel på utrustning, olyckor och
milincidenter. Ett bolag som verkar i en sådan miljö bör införa
robusta säkerhetsprotokoll och sociala program och kan ådra sig
betydande kostnader för att skydda sina anställda, entreprerer,
samllen och tillngar. Eventuella säkerhetsincidenter, olyckor
eller miljöskador kan leda till operativa störningar, rättsligt ansvar
och skadat rykte. Att säkerställa säkra och operationer som följer
regelverk i högriskområden är utmanande och kan resultera i
högre driftskostnader för Bolaget och för operatörerna av till-
gångar som Bolaget deltar i. Dessa risker kan därför förhindra
Bolaget att bedriva verksamheten i planerad omfattning.
POLITISK OCH EKONOMISK INSTABILITET
I VENEZUELA
Bolagets potentiella investeringar i olje- och gastillgångar i Vene-
zuela utsätter Bolaget för betydande politiska och ekonomiska
risker i landet. Venezuela har under de senaste åren haft långvariga
politiska oroligheter, socialt kaos och ekonomisk instabilitet.
Dessutom har landets oljeindustri lidit av dålig förvaltning och
underinvestering, vilket har lett till en minskning av produktionen
och exporten. Omvalen av president Nicolás Maduro 2018 och
2024 var kraftigt ifrågasatt, och USA införde omfattande sank-
tioner mot Venezuela. Dessa sanktioner införs vanligtvis enligt
olika exekutiva förordningar utfärdade av USA: s presidenter och
genom regleringar som genomförs av US Treasury Department’s
Office of Foreign Assets Control (OFAC). USA: s sanktioner förb-
juder inte alla aktiviteter som involverar Venezuela. Amerikaner får
dock generellt sett inte delta i transaktioner som involverar Vene-
zuelas regering, statligt ägda företag (som Petróleos de Vene-
zuela, S.A. (PDVSA”)), och vissa andra specifikt sanktionerade
venezuelanska individer och enheter.
Dessutom kan expropriering, nationalisering, inre oroligheter
och godtyckliga ändringar i lagar och policys allvarligt påverka
företagets verksamhet i Venezuela. Höga inflationstakter, valu-
takontroller och försämrad infrastruktur riskerar också att störa
verksamhet och försörjningskedjor.
Bolaget kan möta svårigheter att ta hem vinster fn Venezuela
på grund av valutakontroller. Dessa politiska och ekonomiska
risker kan ha en väsentlig negativ effekt på Bolagets investeringar,
produktionsnivåer, lönsamhet och kassaflöden från dess venezu-
elanska tillgångar.
Överträdelser av dessa sanktioner kan leda till allvarliga civil- och
straffrättsliga påföljder. Att upprätthålla rigorösa efterlevnadspro-
cedurer i högriskländer är nödvändigt men ökar administrativa
kostnader. Eftersom sanktionspolitiken utvecklas kontinuerligt
måste Bolaget noggrant följa regleringndringar som kan
påverka dess verksamhet eller affärspartners i vissa länder.
Eventuella övertdelser av sanktioner, även oavsiktliga sådana,
kan för Bolaget utgöra betydande juridiska, ekonomiska och
ryktesskador.
Trots dessa utmaningar förblir Venezuelas oljesektor en
avgörande del av dess ekonomi och kan spela en central roll i en
framtida ekonomisk återmtning, förutsatt att den pågående
politiska krisen löses och att investeringsklimatet förbättras.
KOSTNADER FÖR NY TEKNIK
Oljeindustrin karaktäriseras av teknologiska framsteg och
introduktioner av nya produkter och tjänster som använder ny
teknologi (såsom horisontell borrning, 3D- och 4D-seismik samt
djuphavsborrning) och Bolaget är i viss mån beroende av konkur-
renskraftiga tekniska lösningar för att kunna bibehålla sin mark-
nadsposition. Andra oljebolag kan ha större finansiella, tekniska
och personella resurser som gör att de kan dra nytta av teknol-
ogiska framsteg vilket i framtiden kan möjligra för dem att
implementera ny teknologi innan sådan teknologi blir tillgänglig
för Bolaget. Det finns en risk att Bolaget inte kommer att kunna
svara på sådant konkurrenstryck och att kunna implementera
sådan teknologi i rätt tid eller till en kostnad som är acceptabel
för Bolaget. En eller flera av de teknologier som Bolaget för
närvarande använder eller kommer att implementera i framtiden
kan komma att vara föråldrade och Bolaget kanske inte kommer
att kunna använda den mest avancerade, kostnadseffektiva
och kommersiellt tillgängliga tekniken. I sådana fall kan detta
resultera i en minskning eller förlust av Bolagets konkurrenskraft
vilket skulle kunna ha en väsentlig negativ inverkan på Bolagets
nettoomsättning och även verksamheten över tid.
2024 ÅRSREDOVISNING
42
RISK MED ATT BEDÖMA RESERVER OCH
RESURSER
Det finns ett antal osäkerheter i att bedöma kvantiteter av reserver
och resurser inklusive faktorer vilka är bortom Bolagets kontroll.
Att bedöma reserver och resurser är en subjektiv process och
resultatet av borrning, testning, produktion och annan ny data
efter att bemning gjorts kan resultera i justering av ursprungliga
bedömningar.
Reservoarparametrar kan vara olika inom olika reservoarsek-
tioner. Nivån på osäkerhet i reservoarparametrar som används
för att bedöma volymen av kolväten såsom porositet, net pay
och vattenttnad kan vara olika. Typen av formation inom en
reservoarsektion inklusive bergart och mängden fyllning eller
porositet kan variera i sidled och vertikalt och graden av tillförlit-
lighet att dessa parametrar är representativa för hela reservoaren
kan stå i proportion till det totala antalet datapunkter (brunnar)
och kvaliteten på insamlad data. Reservoarparametrar såsom
permeabilitet och effektiviteten i trycksdet kan påverka utvin-
ningsprocessen. Utvinning av reserver och resurser kan också
påverkas av tillgängligheten och kvaliteten på vatten, bränslegas,
tekniska tjänster och support, lokala driftsförhållanden, säkerhet,
operatörsbolagets genomförande och den fortsatt driften av
brunns- och anläggningsutrustning.
Ytterligare risker förknippade med uppskattningar av reserver och
resurser inkluderar operationella risker i samband med borrakti-
viteter, utveckling och produktion, förseningar eller förändringar
i utvecklingsplaner eller investeringar, osäkerheten i uppskat-
tningar och framtidsbedömningar vad gäller produktion, kost-
nader och utgifter, hälsa, säkerhet och milrelaterade risker samt
tillngligheten till och effektiviteten i tillgängligheten i borrutrust-
ning och personal. Dessa risker kan påverka Bolagets möjlighet
att möta reserv- och resursrapporteringsdeadlines och påverka
noggrannheten i rapporteringen.
Bolaget har historiskt sett anlitat professionella och oberoende
revisorer bemannade med professionella geologer, ingenjörer och
andra discipliner för att utvärdera dess reservoar- och utveckling-
splaner. För år 2024 har Maha erllit reservuppskattningar från
McDaniel & Associates Consultants avseende Bolagets tillgångar
i USA. Det finns en risk att det uppskattade reservvolymintervallet
inte helt fångar osäkerheterna. Det finns en risk att dessa uppskat-
tningar kan föndras över tid när ny data och information blir till-
gänglig. Faktisk produktion och kassaflöde kan därför bli lägre än
uppskattningarna, vilket i sin tur kan påverka Bolagets förväntade
resultat.
DELAT ÄGANDE OCH BEROENDE AV PART-
NERS
Under 2023 slutförde Bolaget försäljningen av en 35-procentig
ägarandel i Block 70 i Oman till Mafraq Energy LLC (Mafraq) och
parterna har ingått ett Joint Operating Agreement-avtal. I januari
2024 tecknade Bolaget slutgiltigt avtal om att sälja resterade 65
procent till samma partner. Omanska regeringen behåller också
tten att “backa in” i Block 70-avtalet när det förklaras kommer-
siellt, varigenom regeringen skulle ersätta Bolaget dess propor-
tionella andel av tidigare kostnader. Bolaget är därr beroende
av, och påverkas av, sin partners prestationer. Om Mahas partner
misslyckas med sina prestationer kan Bolaget bland annat riskera
att förlora rättigheterna till tilläggsköpeskilling relaterade till
försäljningen av denna tillgång.
MILJÖ- OCH KLIMATRELATERADE RISKER
Samtliga faser i olje- och naturgasverksamhet medför milrisker
och faror och är förel för miljöregleringar enligt ett flertal
olika lagar och förordningar i de olika jurisdiktioner där Bolaget
är verksamt. Miljölagar innebär bland annat begränsningar
och förbud mot läckage och utsläpp av olika substanser vilka
produceras i olje- och naturgasverksamhet. Lagstiftningen kräver
också att källor och borrplatser skall drivas, underhållas, överges
och återställas på ett sådant sätt att det godkänns av de lokala
myndigheterna. Miljöregler förväntas bli mer strikta i framtiden
och kostnader förntas öka. Misslyckande med att följa sådana
milregler eller andra krav som ställs på Bolaget kan innebära
civila, administrativa och straffrättsliga påföljder.
Bolaget har sin verksamhet i regioner där det finns ett flertal
milregler jämte restriktioner på var och när olje- och gasverk-
samhet får ske, regleringar kring utsläpp av substanser i grund-
vatten, i atmosfären och på land samt var produktionsanggn-
ingar får placeras.
Förändringar i miljölagstiftning kan resultera i inskränkningar i
produktion och kräva stora utgifter till exempel vad gäller produk-
tions-, utvecklings- och prospekteringsverksamhet. Dessutom
kan brott mot miljöregler och lagar resultera i skulder för återstäl-
lande av skador, betalning av böter och straffavgifter av vilka vissa
skulle kunna vara väsentliga och kunna leda till begränsningar i
verksamheten eller att den måste uppra. Det rättsliga ramverket
i de jurisdiktioner där Bolaget är verksamt innehåller, vad gäller
mil, strikt ansvar och gemensamt och solidariskt ansvar för joint
ventureverksamhet.
MAHA-ENERGY.COM
43
ÅTERSLLNING
Bolaget har åtaganden vad gäller återsllning av sina fält och
hänförlig infrastruktur i alla av Bolagets verksamhetsområden.
I några fall har dessa skulder uppstått till följd av lagliga och
regulatoriska krav och i andra fall kan dessa skulder också vara
avtalsenliga åtaganden.
Bolaget redovisar en avsättning för kvarvarande verksamhet
vilken baseras på företagsledningens bemning i enlighet
med gällande redovisningsregler men det finns en risk att de
faktiska återställningskostnaderna överstiger den långfristiga
avsättningen som gjorts för att täcka sådana återsllningskost-
nader. Dessutom kan Bolaget på grund av regulatoriska krav,
komma att behöva återställa källor som inte har nått slutet av
sin livsngd. Dessa risker skulle, om de inträffar, kunna ha en
väsentlig negativ påverkan på Bolagets verksamhet och resultat.
Lokala eller nationella myndigheter och leasegivare av olje- och
gastillgångar kan dessutom kräva att Bolaget lämnar återbetaln-
ingsgarantier, förskottsbetalningar eller spärrade konton för fram-
tida återställningskostnader vilka skulle kunna påverka Bolagets
likviditet.
Finansiella risker
FÖRETAGSLEDNINGENS UPPSKATTNINGAR
OCH ANTAGANDEN
Vid uppttandet av koncernens räkenskaper i enlighet med IFRS
använder företagsledningen uppskattningar och antaganden för
att fastställa redovisade belopp för tillngar och skulder, inkter
och kostnader för de perioder som omfattas och upplysningar
om eventualtillngar och eventualförpliktelser per boksluts-
dagen. Dessa uppskattningar och antaganden måste göras då
viss information som används vid upprättandet av räkenskaperna
beror på framtida händelser, inte kan beräknas med en hög preci-
sionsnivå från tillgänglig data eller inte kan kalkyleras baserat på
allnt vedertagna metoder. I några fall är sådana uppskattningar
särskilt svåra att fastslla och Bolaget måste använda väsent-
liga bedömningar. De faktiska resultaten för alla uppskattningar
som gjorts kan skilja sig avsevärt från de uppskattningar och
antaganden som Bolaget gjort och skulle kunna ha en väsentlig
negativ inverkan på Bolagets verksamhet, finansiella ställning,
rörelseresultat, kassaflöde och framtida möjligheter.
KREDITRISK
Bolaget kan vara exponerat för kreditrisk mot tredje part genom
sina kontraktuella överenskommelser med befintliga eller framtida
joint venture partners, kunder och andra parter. I Oman har Maha
ingått ett Joint Operating Agreement (JOA)-avtal med Mafraq
Energy LLC för Block 70, har sålt tillngen och har nu en fordran
som förfaller vid slutförandet av transaktionen och en potentiell
tilläggsköpeskilling. I Venezuela har Maha fortfarande pågående
förhandlingar om viktiga avtal med motparter som kan innera
kreditrisker. I USA marknadsför och säljer Bolaget sin olja genom
Country Mark (Illinoisbassängen) och erhåller betalning 30 dagar
i efterskott. I USA har Bolaget hittills alltid erhållit full betalning.
Bolagets finansiella ställning skulle kunna påverkas väsentligt
negativt om någon partner inte skulle fullfölja sina avtalsenliga
åtaganden mot Bolaget.
En del av Bolagets likvida medel innehas av banker i utländska
jurisdiktioner där det skulle kunna finnas en ökad exponering
mot kreditrisk. Om någon av Bolagets motparter inte fullföljer
sina åtaganden i enlighet med avtal skulle detta kunna påverka
Bolagets verksamhet, finansiella ställning och resultat negativt.
LIKVIDITETS- OCH REFINANSIERINGSRISK
Likviditetsrisk är risken att Bolaget inte kan uppfylla sina finansi-
ella skyldigheter när de förfaller. Bolaget har sedan starten varit
eget kapital- och lånefinansierat genom aktie- och obligation-
slåneemissioner, samt genom avyttring av tillngar. Ytterligare
kapital kan bli nödvändigt att anskaffa för att finansiera Bolagets
framtida verksamhet och/eller för förvärv av ytterligare licenser.
Den största risken är att ett sådant behov kan uppstå under mindre
gynnsamma marknadsvillkor.
2024 ÅRSREDOVISNING
44
Företagsledningen förlitar sig på likviditetsbudgetering för att
bema Bolagets likvida situation baserat på framtida förväntade
kassafden. Per december 2024 har Bolaget återbetalat all bank-
finansiering och är nu ett skuldfritt bolag.
Refinansieringsrisk är risken att finansiering inte kan erhållas eller
förnyas vid förfall eller kan enbart erllas eller förnyas till väsent-
ligen ökade kostnader. Det är en risk att ytterligare kapital inte kan
erhållas eller kan bara erhållas till ogynnsamma villkor.
VALUTARISK
Bolaget är exponerat mot förändringar i utländska valutakurser
då kostnader i utländska dotterbolag, kostnader för olje- och
gasverksamheten eller finansiella instrument kan fluktuera på
grund av förändringen i valutakurser. Den huvudsakliga funktio-
nella valutan för Bolagets dotterbolag är brasilianska real (BRL)
för dotterbolagen i Brasilien och Luxemburg samt svenska kronor
(SEK) för dotterbolagen i Sverige, vilket gör Bolaget känsligt för
fluktuationer i dessa valutor mot USD.
Majoriteten av Bolagets oljeförsäljning baseras på ett oljepris i
USD och all rörelseverksamhet, administration och investeringar
relaterad till de brasilianska tillgångarna sker huvudsakligen i BRL.
I Sverige är Bolagets kostnader i SEK. Dessutom vad gäller BRL
finns det en risk för inflation eller hyperinflation.
FRAMTIDA UTDELNINGAR
Historiskt har Maha inte betalat utdelning till aktigarna.
Eftersom Bolaget för närvarande fokuserar på att vidareutveckla
och expandera sin verksamhet återinvesteras eventuella överskott
i verksamheten istället för att finansiera Bolagets långsiktiga
strategi. Bolaget har omedelbara planer på att betala utdelning,
eftersom det räknar med att alla tillngliga medel kommer att
investeras för att finansiera tillväxten av dess verksamhet.
Storleken på möjliga framtida utdelningar beror på ett antal
faktorer, inklusive Bolagets framtida resultat, finansiella sllning,
kassaflöden, rörelsekapitalbehov, efterlevnad av lånevillkor,
juridiska och finansiella restriktioner och andra faktorer. Det finns
en risk att Bolaget inte kommer att ha tillräckliga utdelningsbara
medel i framtiden, och följaktligen en risk att ingen utdelning
kommer att lämnas, och investerarens potentiella avkastning
är enbart beroende av aktiens framtida värde så länge ingen
utdelning lämnas.
AKTIENSMARKNADSPRIS OCH LIKVIDITET
Eftersom en investering i aktier kan minska i värde finns det en
risk att en investerare inte får tillbaka det investerade kapitalet.
Aktiekursens utveckling beror på ett antal faktorer och kan till
exempel påverkas av utbud och efterfrågan, förändringar i faktiska
eller förväntade resultat, förändringar i vinstprognoser, regu-
latoriska förändringar och andra faktorer, såsom aktieägarnas
avyttringar av större aktieinnehav. Priset på Bolagets aktie
påverkas också av makroekonomiska faktorer, i synnerhet av
oljemarknadspriset. Bolagets aktie handlas på Nasdaq Stock-
holm. Under 2024 var Bolagets aktiekurs som lägst 5,80 SEK och
gst 10,40 SEK. Följaktligen kan kursen på Bolagets aktie vara
volatil och skillnaden mellan försäljningspriset och köpeskillingen
kan vara betydande från tid till annan, vilket gör det svårare för
en aktigare att sälja aktier vid en viss tidpunkt till ett pris som
bedöms tillfredsställande.
UTSPÄDNING
Bolaget kan behöva erhålla ytterligare finansiering genom nyemis-
sioner, aktierelaterade värdepapper eller konvertibla skuldebrev,
vilket kan leda till en utsdning av befintliga aktieägares aktiein-
nehav i Bolaget. Det finns en risk att ytterligare finansiering under
acceptabla villkor inte kommer att vara tillnglig för Bolaget vid
behov, eller överhuvudtaget. Om Bolaget beslutar att anskaffa
ytterligare kapital, till exempel genom en nyemission av aktier,
finns det en risk att aktieinnehavet för Bolagets aktieägare späds
ut, vilket också kan påverka aktiekursen. Om dessa risker skulle
realiseras kan det ha en väsentlig negativ effekt på investerarnas
investerade kapital och/eller aktiekursen.
RISK FÖR ATT INNEHA AKTIER I ANDRA
RETAG SOM EN BETYDANDE DEL AV IN-
VESTERINGSPORTFÖLJEN
En betydande del av Mahas investeringspor tfölj är investerad i Brava
Energia S.A. (“Brava”). Brava (BRAV3:SAO) är ett publikt brasil-
ianskt olje- och gasbolag, vars aktier är listade på B3 (den brasil-
ianska börsen). Det finns en risk att Brava kanske inte kan leverera
det operativa resultat som Maha förntade sig vid förrvet av
aktierna. Det finns en risk att uppgångar och nedngar inträffar i
Bravas aktiekurs avseende priser och volymer, som inte har någon
relation till, eller som är oproportionerliga i förllande till, Bravas
intäkter. Allmänna ekonomiska och industriella faktorer kan ha
en betydande påverkan på priset på Bravas aktier, oavsett dess
faktiska inkter. Dessutom handlas Bravas aktier i brasilianska
real, vilket lägger till en faktor av valutarisk till investeringen. Detta
inner att det finns en risk att Maha, om Bolaget skulle vilja, inte
kommer att kunna sälja aktier till ett pris som motsvarar eller över-
stiger det pris som Maha förrvade aktierna för, och att Maha kan
ra en förlust på Bolagets investering.
MAHA-ENERGY.COM
45
45
FINANSIELLA
RAPPORTER
2024 ÅRSREDOVISNING
46
För räkenskapsåret som slutade 31 decemberKoncernens resultaträkning
Konsoliderat resultaträkning (TUSD) Not 2024 2023
Intäkter
Förljning av olja och gas 4 8 492 5 226
Royalties -1 891 -1 268
Nettointäkter 6 601 3 958
Kostnader för sålda produkter
Produktionskostnader -2 184 -1 761
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar 9 -3 086 -1 836
Bruttovinst 1 331 361
Administrationskostnader 5 -8 196 -5 017
Aktierelaterade ersättningar 12 -2 176 276
Valutakursvinster/(förluster) -1 215 319
Nedskrivning -558 -2 459
Övriga intäkter/kostnader 1 164 -1 356
Rörelseresultat -9 650 -7 876
Finansiella intäkter 6 3 000 8 155
Finansiella kostnader 6 -4 198 -7 034
Förändringar av verkligt värde i finansiella instrument 6 -38 714 -
Finansiella poster, netto -39 912 1 121
Resultat före skatt -49 562 -6 755
Aktuell och uppskjuten skatt - -
Periodens resultat från kvarvarande verksamhet -49 562 -6 755
Avvecklad verksamhet
Resultat från avvecklad verksamhet 8 16 997 -27 198
Årets resultat -32 565 -33 953
Resultat per aktie före och efter utsdning
Från kvarvarande verksamhet -0,29 -0,04
Från avvecklad verksamhet 0,10 -0,17
-0,19 -0,21
Vägt genomsnittligt antal aktier:
Före utspädning 171 631 408 164 799 396
Efter utspädning 171 372 460 164 799 396
MAHA-ENERGY.COM
47
För räkenskapsåret som slutade 31 decemberKoncernens balansräkning
Koncernens balansräkning (TUSD) Not 2024 2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 9 15 184 14 988
Andelar i intressebolag - 34 985
Långfristiga finansiella tillgångar 19 6 256 9 134
Spärrade likvida medel - 12 000
Summa anläggningstillgångar 21 440 71 107
Omsättningstillgångar
Tillgångar som innehas för försäljning 8 7 076 9 806
Förutbetalda kostnader och depositioner 207 561
Varulager av råolja 186 215
Kortfristiga finansiella tillgångar 19 87 526 -
Kundfordringar och övriga fordringar 1 269 1 092
Spärrade likvida medel 1 115 30 830
Likvida medel 8 935 88 289
Summa omsättningstillgångar 106 314 130 793
SUMMA TILLGÅNGAR 127 754 201 900
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 119 735 154 825
Skulder
Långfristiga skulder
Banklån 14 - 11 879
Avsättningar för återställningskostnader 15 479 539
Leasingskulder 16 318 494
Summa långfristiga skulder
797 12 912
Kortfristiga skulder
Skulder som innehas för försäljning 8 6 039 7 806
Banklån 14 - 22 500
Leverantörsskulder 17 828 3 017
Upplupna kostnader och avsättningar 17 256 736
Leasingskulder, kortfristig del 16 99 104
Summa kortfristiga skulder 7 222 34 163
SUMMA SKULDER 8 019 47 075
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 127 754 201 900
2024 ÅRSREDOVISNING
48
För räkenskapsåret som slutade 31 decemberKoncernens rapport över kassaflöde
Kassaflöde (TUSD) Not 2024 2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Periodens resultat från kvarvarande verksamhet -49 562 -6 755
Periodens resultat från avvecklad verksamhet 16 997 -27 198
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar 9 3 240 1 919
Nedskrivning av anläggningstillgångar 192 -
Nedskrivning 558 27 692
Aktierelaterade ersättningar 12 2 176 -276
Amortering av uppskjutna finansieringskostnader 14 886 1 389
Resultat från andelar i intressebolag -1 302 -3 977
Ränteintäkter/-kostnader 1 494 1 168
Aktuell skatt -40 -
Orealiserade (intäkter)/kostnader från placeringar 38 714 -
Orealiserade valutakursförändringar 900 -941
Realiserade (intäkter)/kostnader från placeringar 6 -17 943 -
Upplupna kostnader och avsättningar -982 1 161
Förändring i rörelsekapital -1 311 -9 543
Övriga vinster/förluster 602 -1 596
-5 381 -16 957
Betald ränta -3 893 -4 428
Erhållen ränta 907 8 710
Betald skatt 71 -
Erllen utdelning -883 -
Kassaflöde från den löpande verksamheten -9 179 -12 675
Investeringsverksamheten
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 9 -3 715 -3 237
Investeringar i prospekterings- och utvärderingstillgångar - -12 994
Ersättning från utfarmning - 10 180
Investeringar i intressebolag - -
Investeringar i övriga långfristiga finansiella tillgångar -4 997 -9 134
Investeringar i övriga kortfristiga finansiella tillgångar -72 741 -
Spärrade likvida medel 40 982 -42 830
Erttning för försäljning av avvecklad verksamhet - 150 665
Kassaflöde använt i investeringsverksamheten -40 471 92 650
Finansieringsverksamheten
Leasingbetalningar 16 -152 -82
Amortering av banklån 14 -49 500 -14 250
Aktieteckning (netto efter emissionskostnader) - -75
Erhållet/betald utdelning 924 -
Erhållen betalning på skuldebrev (debenture) 6 109 -
Banklån 15 000 -
Skuldkostnadsamortering -150 -
Återköpta aktier 12 -1 166 -
Kassaflöde från (använt i) finansieringsverksamheten -28 935 -14 407
Förändring av likvida medel -78 585 65 568
Likvida medel, vid periodens början 88 645 23 228
Valutakursdifferenser i likvida medel -760 -151
Likvida medel, vid periodens slut 9 300 88 645
‐ varav inkluderat i avvecklad verksamhet 8 365 356
‐ varav inkluderat i kvarvarande verksamhet 8 935 88 289
MAHA-ENERGY.COM
49
För räkenskapsåret som slutade 31 decemberKoncernens rapport över totalresultat
Koncernens rapport över totalresultat (TUSD) 2024 2023
Periodens resultat -32 565 -33 953
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen:
Valutakursdifferenser vid omkning av utländska verksamheter -3 535 -7 772
Överring av ackumulerade valutakurseffekter från eget kapital
vid avyttring
- 26 612
Totalresultat för perioden -36 100 -15 113
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -36 100 -15 113
För räkenskapsåret som slutade 31 december
Koncernens rapport över förändring i eget kapital
Koncernens rapport över
förändring i eget kapital (TUSD) Aktiekapital Överkursfond Övriga reserver
Balanserade
vinstmedel Eget kapital
Inende balans 1 januari 2023 171 106 063 -33 267 67 930 140 897
Totalresultat
Periodens resultat - - - -33 953 -33 953
Omräkningsdifferenser - - 18 840 - 18 840
Summa totalresultat - - 18 840 -33 953 -15 113
Transaktioner med ägare
Aktierelaterade ersättningar - -276 - - -276
Nyemission av aktier (netto efter
emissionskostnader)
37 29 280 - - 29 317
Utgående balans
31 december 2023
208 135 067 -14 427 33 977 154 825
Inende balans 1 januari 2024 208 135 067 -14 427 33 977 154 825
Totalresultat
Periodens resultat - - - -32 565 -32 565
Omräkningsdifferenser - -506 -3 029 - -3 535
Summa totalresultat - -506 -3 029 -32 565 -36 100
Transaktioner med ägare
Aktierelaterade ersättningar - 2 176 - - 2 176
Nyemission av aktier (netto efter
emissionskostnader)
- - - - -
Återköp av egna aktier - -1 166 - - -1 166
Utgående balans
31 december 2024
208 135 571 -17 456 1 412 119 735
2024 ÅRSREDOVISNING
50
För räkenskapsåret som slutade 31 decemberModerbolagets resultaträkning
Moderbolagets resultaträkning
(Belopp i TSEK) 2024 2023
Intäkter - -
Kostnader
Administrationskostnader -29 806 -51 981
Aktiebaserade ersättningar -23 073 -
Valutakursvinster/(förluster) 5 976 -12 904
Övriga intäkter/(kostnader) 161 880 -
Rörelseresultat 114 977 -64 885
Finansiella intäkter 580 083 -471 785
Finansiella kostnader -38 944 147 415
Förändringar verkligt värde, finansiella instrument -387 834 -
Resultat före skatt 268 282 -389 255
Koncernbidrag 41 380 -
Aktuell och uppskjuten skatt - -
Periodens resultat kvarvarande verksamhet 309 662 -389 255
Periodens resultat* 309 662 -389 255
* En separat rapport över Övrigt totalresultat presenteras inte för moderbolaget då det inte finns några poster inkluderade i Övrigt totalresultat för moderbolaget.
Maha Energy AB – Moderbolaget
Affärsverksamheten för Maha Energy AB fokuserar på: a) styra alla koncernföretag, dotterbolag och
utlandsverksamheter; b) styra den börsnoterade svenska enheten; c) anskaffa kapital efter behov för förvärv
och för koncernens verksamhetstillväxt; och d) verksamhetsutveckling.
Moderbolagets resultat för 2024 uppgick till TSEK 309 662 (2023: TSEK -389 255) huvudsakligen till följd av
utdelning som erhölls från dess dotterbolag i Luxemburg. Därtill uppgick valutakursvinster/(förluster) till TSEK
5 976 (2023: TSEK -12 904) och högre administrationskostnader till TSEK -29 806 (2023: TSEK -51 981).
MAHA-ENERGY.COM
51
För räkenskapsåret som slutade 31 decemberModerbolagets balansräkning
Moderbolagets balansräkning (Belopp i TSEK) Not 2024 2023
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 189 375 456 931
n till dotterbolag 337 108 332 810
Spärrade likvida medel - 121 680
526 483 911 421
Omsättningstillgångar
Kundfordringar och övriga fordringar 23 965 20 508
Övriga kortfristiga finansiella tillgångar 930 365 -
Spärrade likvida medel - 241 355
Likvida medel 32 929 876 200
987 259 1 138 063
Summa tillgångar 1 513 742 2 049 484
Eget kapital och skulder
Aktiekapital 1 963 1 963
Överkursfond 1 212 452 1 201 366
Ansamlade förluster (608 368) (918 027)
Summa eget kapital 606 047 285 302
Långfristiga skulder
Banklån (långfristig) 14 - 108 344
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder och upplupna kostnader 3 251 6 937
Lån från dotterbolag 904 444 1 403 203
Banklån (kortfristig) 14 - 245 698
907 695 1 655 838
Total Liabilities 907 695 1 764 182
Total Equity and Liabilities 1 513 742 2 049 484
2024 ÅRSREDOVISNING
52
För räkenskapsåret som slutade 31 decemberModerbolagets rapport över kassaflöde
(Belopp i TSEK) Not 2024 2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Periodens resultat 309 659 -389 255
Aktierelaterade ersättningar 12 23 073 -3 000
Nedskrivning - 397 206
Amortering av uppskjutna finansieringskostnader 14 8 058 14 940
Ränteintäkter /-kostnader 14 36 687 -87 665
Resultat från andelar i intressebolag -397 217 -
Orealiserade valutakursdifferenser 20 512 -20 652
Realiserade (intäkter)/kostnader från placeringar 161 880 -
Koncerninterna lån 49 555 -
Förutbetalda kostnader och depositioner -85 -
Förändringar i rörelsekapital -7 059 -17 006
205 063 -105 432
Betald ränta 14 -54 040 11 660
Erhållen utdelning -569 180 -
Kassaflöde från den löpande verksamheten -418 157 -93 772
Investeringsverksamheten
Spärrade likvida medel 363 035 -362 985
Investeringar i dotterbolag -176 218 -440 778
Investering i andra finansiella tillgångar -704 411 -
Nedskrivning av investeringar 443 774 -
Återbetalning av lån från dotterbolag - 83 500
n till dotterbolag - -13 350
Kassaflöde från investeringsverksamheten -73 820 -733 613
Finansieringsverksamheten
Banklån 14 159 450 1 403 203
Amortering av banklån 14 -523 122 -163 995
Skuldkostnadsamortering 14 -1 586 -
Koncerninterna lån 16 569 -
Nyemission av aktier (netto efter emissionskostnader) - 311 987
Erhållet/betald utdelning 9 383 -
Återköpta aktier 12 -11 987 -
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -351 293 1 551 195
Förändringar av likvida medel -843 270 723 809
Likvida medel, vid årets början 876 200 152 391
Likvida medel, vid årets slut 32 930 876 200
MAHA-ENERGY.COM
53
För räkenskapsåret som slutade 31 decemberModerbolagets rapport över förändring i eget kapital
Moderbolagets rapport över
förändring i eget kapital
(Belopp i TSEK)
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
Summa eget kapitalAktiekapital Överkurs-fond Ansamlade förluster
Inende balans 1 januari 2023 1 580 892 763 -528 773 365 570
Summa totalresultat - - -389 255 -389 255
Transaktioner med ägare
Aktierelaterade ersättningar - -3 000 - -3 000
Nyemission av aktier
(netto efter emissionskostnader)
383 311 604 - 311 987
Summa transaktioner med ägare 1 963 1 201 367 -918 028 285 302
Utende balans 31 december 2023 1 963 1 201 367 -918 028 285 302
Inende balans 1 januari 2024 1 963 1 201 367 -918 028 285 302
Summa totalresultat - - 309 662 309 662
Transaktioner med ägare
Aktierelaterade ersättningar - 23 070 - 23 070
Nyemission av aktier (netto efter
emissionskostnader)
- - - -
Återköp av egna aktier - -11 987 - -11 987
Summa transaktioner med ägare 1 963 1 212 450 -608 366 606 047
Utende balans 31 december 2024 1 963 1 212 450 -608 366 606 047
2024 ÅRSREDOVISNING
54
Noter till de konsoliderade
finansiella rapporterna
For the years ended December 31, 2024 and 2023.
(Tabular amounts are in US Dollars, except in the Parent Company Financial Statements where the amounts are in Swedish Krona (SEK),
unless otherwise stated).
1. Företagsinformation
Maha Energy AB (Maha (Sweden)”, ”Bolaget” eller ”Moderbo-
laget) med organisationsnummer 559018-9543 samt dess
dotterbolag (tillsammans Maha” eller “Koncernen”) är verksamt
inom förrv, prospektering och utveckling av olje- och gastill-
gångar. Koncernen har verksamhet i USA och håller för närva-
rande på att avyttra sin tillgång Block 70 i Oman. Huvudkontoret är
beläget i Stockholm, Sverige. Bolaget har operativa kontor i New
Harmony, IN, USA, och i Rio de Janeiro i Brasilien.
FÖRÄNDRINGAR I KONCERNEN
Under första kvartalet 2024 förrvade Maha Energy en ny juridisk
enhet, Maha Energy (Latam S.L) och bildade en ny enhet Maha
Latam Operaciones C.A., båda är i sina inledande utvecklingssta-
dier. Under andra kvartalet bildade Maha ett nytt bolag i Brasilien
kallat Maha Energy BRZ Ltda., genom en avknoppning fn Maha
Energy (Holding) Brasil Ltda.
2. Redovisningsprinciper
GRUND FÖR ÅRSREDOVISNINGENS UP-
PRÄTTANDE
Koncernens räkenskaper har upprättats i enlighet med Interna-
tional Accounting Standard (IAS) 34, Delårsrapportering, med
användande av redovisningsprinciper i enlighet med International
Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International
Accounting Standards Board (”IASB”), och Årsredovisning-
slagen. Vidare har RFR 1 ”Kompletterande redovisningsregler
för koncerner” följts så som de utgivits av Rådet för finansiell
rapportering.
Uppttandet av finansiella rapporter, i enlighet med IFRS, kräver
att ledningen genomför vissa väsentliga uppskattningar. Det
kräver att ledningen gör bedömningar när det gäller att tillämpa
Bolagets redovisningsprinciper. De områden som innefattar en
gre grad av bedömning när det gäller komplexitet eller områden
där antaganden och uppskattningar är väsentliga för årsredo-
visningen anges under rubriken ”Väsentliga uppskattningar och
bedömningar.
Koncernens delårsräkenskaper i sammandrag är i tusentals US
dollars (TUSD), om ej annat anges, vilket är Bolagets presen-
tations- och funktionella valuta. Dessa delårsräkenskaper i
sammandrag för koncernen har upprättats på basis av historiska
anskaffningsvärden, med undantag för vissa finansiella instru-
ment som värderas till verkligt värde.
Moderbolagets (Maha Energy AB) räkenskaper har upprättats i
enlighet med god redovisningssed i Sverige, med användande
av rekommendationen Rådet för finansiell rapportering, RFR2,
”Redovisning för juridisk person” och Årsredovisningslagen. Enligt
svenska bokföringsregler är det inte tillåtet att redovisa moder-
bolagets resultat i annan valuta än svenska kronor eller Euro och
således är moderbolagets räkenskaper upptagna i svenska kronor
och inte i Koncernens presentationsvaluta USD.
FÖRÄNDRING AV REDOVISNINGSPRINCIPER
Under året har Bolaget antagit uppdaterade redovisningsstan-
dards, tolkningar och årliga förttringar med effekt fn 1
januari 2024. Förändringarna har inte haft en väsentlig påverkan
på koncernens finansiella redovisning. Dessutom, nya eller revid-
erade redovisningsstandarderna eller tolkningarna förväntas inte
ha någon väsentlig påverkan på Bolagets räkenskaper. Dessutom
har Bolaget inte antagit några andra standards, tolkningar eller
justeringar som har utgivits men som ännu ej trätt i kraft.
MAHA-ENERGY.COM
55
Summering av väsentliga
redovisningsprinciper
1. TILLGÅNGAR SOM INNEHAS FÖR
FÖRSÄLJNING OCH AVVECKLADE
VERKSAMHETER
Bolaget klassificerar en anläggningstillgång (eller en avyttrings-
grupp) som att den innehas för försäljning om dess redovisade
värde kommer att återvinnas i huvudsak genom försäljning, inte
genom fortlöpande användning. Anläggningstillgångar (eller avyt-
tringsgrupp) som klassificeras som att de innehas för försäljning
upptas till det lägsta av det redovisade värdet och det verkliga
värdet efter avdrag för kostnader för försäljning. Kostnader för
försäljning är de tillkommande kostnader som är direkt hänförliga
till försäljningen av en tillgång (eller en avyttringsgrupp) exklusive
finansiella kostnader och inkomstskatter.
Förutsättningen för att en anläggningstillgång (eller avyttrings-
grupp) skall klassificeras som att den innehas för försäljning är
att tillgångarna måste vara tillgängliga för omedelbar försäljning
eller överföring i nuvarande skick. Åtgärder för att genomföra
värdeöverföringen måste indikera att det inte är sannolikt att bety-
dande ändringar kommer att göras av värdeöverföringen eller att
värdeöverföringen kommer att dras tillbaka. Företagsledningen
måste vara besluten att genomföra planen att sälja eller över-
föra tillgången och att förljningen eller överringen förväntas
genomföras inom ett år fn dagen då den klassificerats till till-
gångar som innehas för försäljning.
Olje- och gastillgångar, andra materiella anläggningstillgångar
och immateriella tillgångar skrivs inte av efter att de blivit klassifi-
cerade som tillngar som innehas för försäljning eller överföring.
Tillgångar och skulder klassificerade som att de innehas för
försäljning eller överföring presenteras separat som kortfristiga
tillgångar och kortfristiga skulder i de finansiella räkenskaperna.
Avvecklade verksamheter exkluderas fn resultatet från kvarva-
rande verksamheter och presenteras på en rad som resultat efter
skatt från avvecklade verksamheter i resultatkningen.
2. KONCERNREDOVISNINGSPRINCIPER
Koncernens räkenskaper inkluderar räkenskaperna för Maha
jämte dess dotterbolag. Dotterbolag är alla företag (mte företag
för särskilt ändamål) över vilka Bolaget har kontroll. Bolaget
kontrollerar ett företag när Bolaget är exponerat mot, eller har rätt
till variabel erttning från sitt engagemang i företaget och kan
påverka erttningarna genom sitt ägande i företaget. Dotterbolag
konsolideras från den dag då kontroll har övergått till Bolaget. De
avkonsolideras fn den dag då kontroll upphör. Koncerninterna
transaktioner, balanser och orealiserade vinster på transaktioner
mellan koncernbolag elimineras. Orealiserade förluster elimineras
likaså. Dotterbolagens redovisningsprinciper har ändrats när så
behövts för att överenssmma med de redovisningsprinciper
som antagits av Bolaget..
3. SAMARBETSARRANGEMANG
Enligt IFRS 11 – Samarbetsarrangemang, klassificeras inves-
teringar i samarbetsarrangemang som antingen gemensamt
styrd verksamhet eller joint venture. Klassificeringen beror på
parternas kontraktuella rättigheter och skyldigheter snarare än
den legala strukturen av samarbetsarrangemanget. Maha har
gemensamt styrd verksamhet i Omans Block 70 vilken nu är del av
tillngar som innehas för förljning. Maha redovisar sin direkta
andel i tillngar, skulder, intäkter och kostnader i gemensamt
styrd verksamhet och sin andel i gemensamma innehavda och
uppkomna tillngar, skulder, intäkter och kostnader. De redo-
visas i de finansiella rapporterna under relevanta rubriker. Bolaget
bedriver sin verksamhet som gemensamt styrd verksamhet vilken
inte innehar status som separat legal enhet genom licenser som
innehavs tillsammans med andra bolag. Bolagets räkenskaper
innefattar Bolagets andel av produktion, investeringar, rörelse-
kostnader, omsättningstillgångar samt skulder i gemensamt styrd
verksamhet.
4. KONCERNFÖRVÄRV
Förvärvsmetoden används vid redovisning av rörelseförvärv
vilka möter definitionen av rörelse enligt IFRS. Kostnaden för
ett förvärv uppgår till det verkliga värdet av överlåtna tillgångar,
utgivna eget kapitalinstrument och övertagna eller uppkomna
skulder på transaktionsdagen. Identifierbara förvärvade tillgångar
och skulder och övertagna eventualförpliktelser upptas initialt till
dess verkliga värden på transaktionsdagen. Om köpeskillingen av
ett förvärv understiger det verkliga värdet av förrvade tillgångar
redovisas skillnaden direkt i resultatkningen. Om köpeskill-
ingen av ett förvärv överstiger det verkliga värdet av förvärvade
tillgångar redovisas skillnaden som goodwill i balansräkningen.
Förvärvskostnader redovisas som kostnader när de inträffar.
Eventuell tilläggsköpeskilling upptas till verkligt värde per förrvs-
dagen. Tilläggsköpeskilling som klassificeras som eget kapital
omvärderas inte och framtida reglering redovisas i eget kapital.
Tilläggsköpeskilling som klassificeras som finansiell tillgång
eller finansiell skuld enligt IFRS 9 redovisas till verkligt värde med
verkligt värdeföndringar redovisade i resultatkningen i enlighet
med IFRS 9. Annan tilläggsköpeskilling som inte faller in i IFRS 9
upptas till verkligt värde vid varje rapporteringstillfälle med fön-
dringar redovisade i resultatkningen. Det finns ett alternativ att
använda ett frivilligt test (koncentrationstest) för att möjliggöra en
förenklad bedömning av om en förvärvad uppttning aktiviteter
och tillgångar är en rörelse. Kriterierna i koncentrationstestet är
uppfyllda om i allt väsentligt hela det verkliga värdet av de brutto-
tillngar som förrvats är koncentrerade till en enskild identifi-
erbar tillgång eller grupp av likartade identifierbara tillngar. Ett
företag får göra ett sådant val separat för varje transaktion eller
annan händelse. Om kriterierna i koncentrationstestet är uppfyllda
är det fastställt att uppttningen aktiviteter och tillngarna inte
är en rörelse, och ingen ytterligare bedömning behövs.
2024 ÅRSREDOVISNING
56
5. UTFARMNING I PROSPEKTERINGS- OCH
UTVÄRDERINGSFASEN
Bolaget redovisar ingen kostnad som den part som farmar in har
haft. Ej heller redovisas någon vinst eller förlust i samband med
utfarmning i prospekterings- och utvärderingsfasen utan redo-
visar samtliga tidigare kostnader som hafts för hela ägarandelen
såsom hänförlig till den kvarvarande ägarandelen. Den eventuella
köpeskilling som erhålls direkt fn infarmande part reducerar tidi-
gare kapitaliserade kostnader för den ursprungliga ägarandelen
och eventuella tidigare kostnader redovisas av utfarmande part
som övriga intäkter.
6. INNEHAV I INTRESSEFÖRETAG
Ett intresseföretag är ett företag över vilket Bolaget har betydande
inflytande och vilket varken är ett dotterföretag eller ett samarbet-
sarrangemang. Bolaget har betydande inflytande över ett företag
när det kan delta i intresseföretagets finansiella och operativa
strategier men inte har kontroll eller gemensam kontroll.
Enligt kapitalandelsmetoden redovisas Bolagets innehav i ett
intresseföretag inledningsvis till anskaffningsvärde och ökas eller
minskas därefter för att redovisa Bolagets andel av investerings-
objektets resultat, efter eventuella justeringar för att uppnå enhet-
liga redovisningsprinciper samt eventuella andra förändringar i
intresseföretagets egna kapital och för nedskrivningar efter det
första redovisningstillfället. Bolagets andel av intresseföretagets
resultat redovisas i koncernens resultaträkning i sammandrag
under perioden och inkluderas i EBITDA. Utdelningar och åter-
betalning av kapital som erhållits från ett intresseföretag redo-
visas som en minskning av det redovisade värdet av Bolagets
investering. Koncerninterna saldon och räntekostnader och
nteinkter som uppstår på lån och andra mellanhavanden
mellan Bolaget och dess intresseföretag elimineras inte.
I slutet av varje rapportperiod bedömer Bolaget om det finns
några objektiva bevis för att en investering i ett intresseföretag
har minskat i värde. Objektiva bevis inkluderar observerbara
data som indikerar att det finns en mätbar minskning av de
uppskattade framtida kassaflödena från investeringsobjektets
verksamhet. När det finns objektiva bevis på att en investering
har minskat i värde, jämförs det redovisade värdet av en sådan
investering med dess återvinningsvärde, vilket är det högsta
av dess verkliga värde minus avyttringskostnader och nyttjan-
devärde. Om återvinningsvärdet för en investering är mindre än
dess redovisade värde reduceras det redovisade värdet till dess
återvinningsvärde och en nedskrivning, som överstiger det redo-
visade värdet över återvinningsvärdet, redovisas i den period då
de relevanta omsndigheterna identifieras. Eventuell återföring
av denna nedskrivning redovisas i enlighet med IAS 36 i den mån
investeringens återvinningsvärde därefter ökar.
7. UTLÄNDSKA VALUTOR
Poster i årsredovisningen för vart och ett av Bolagets företag
beknas med hjälp av valutan i den primära ekonomiska mil
där respektive företag verkar (”funktionell valuta”). Koncernens
årsredovisning anges i amerikanska dollar (USD) som är den
valuta Bolaget har valt att använda som presentationsvaluta. De
funktionella valutorna för Bolagets dotterbolag är som följer:
Dotterbolag Funktionell valutaMaha Energy AB (Moderbolaget) SEKMaha Energy Inc USDMaha Energy (USA) Inc USDMaha Energy Services LLC USDMaha Energy (Indiana) Inc. USDMaha Energy 1 (Brazil) AB SEKMaha Energy 2 (Brazil) AB SEKMaha Energy BRZ Ltda BRLMaha Energy Finance (Luxembourg) BRLS.A.R.L.Maha Energy Latam S.L. EURMaha Latam Operaciones C.A. USDMaha Energy (Oman) Ltd USD
8. TRANSAKTIONER OCH BALANSER
Monetära tillgångar och skulder i utländska valutor omräknas
till den valutakurs som gäller vid räkenskapsårets slut och valu-
takursdifferenser redovisas i resultaträkningen. Transaktioner i
utländsk valuta omräknas till den valutakurs som gäller på tran-
saktionsdagen. Valutakursdifferenser ingår i finansiella intäkter/
kostnader i resultaträkningen.
9. PRESENTATIONSVALUTA
Konsoliderade balansräkningar och resultaträkningar i utländska
dotterbolag omräknas i koncernredovisningen enligt dagskurs-
metoden. Samtliga tillngar och skulder i dotterbolagen
omknas till kurser vid räkenskapsårets slut emedan resul-
tatkningen omräknas till genomsnittskurser för året, förutom för
de transaktioner där transaktionsdagens kurs är mer relevant att
använda. Valutakursdifferenser som uppstår redovisas i reserven
för omräkning av utländsk valuta i övrigt totalresultat. Vid avyttring
av en utländsk verksamhet omförs valutakursdifferensen hänförlig
till den verksamheten från eget kapital till resultaträkningen och
MAHA-ENERGY.COM
57
inkluderas i resultatet av försäljningen. Valutakursdifferenser
vilka uppstår fn nettoinvesteringar i dotterbolag, använda
för att finansiera prospekteringsverksamhet, redovisas direkt i
totalresultatet. Vid upprättande av de finansiella rapporterna har
följande valutakurser använts:
2024 2023Balans-Balans-Valuta Genomsnittdagen GenomsnittdagenUSD/BRL 5,8297 6,1851 4,9533 4,8534 BRL/SEK 1,8470 1,7898 2,1498 2,0770USD/SEK 10,4611 11,0702 10,6471 10,0806
10. SEGMENTSRAPPORTERING
Rörelsesegment baseras på geografiskt perspektiv på grund av de
unika egenskaperna av varje lands verksamhet, vad avser kommer-
siella termer eller fiskal lagstiftning. De redovisas i enlighet med
den interna rapporteringen till Företagsledningen. Information om
segment redovisas enbart när det är applicerbart.
11. KLASSIFICERING AV KORTFRISTIGT OCH
LÅNGFRISTIGT
Tillgångar och skulder i koncerns balanskning redovisas baserat
på kortfristig respektive långfristig klassificering.
En tillgång är kortfristig när den:
förväntas användas eller är avsedd att säljas i den normala
verksamhetscykeln,
förväntas bli använd inom 12 månader efter rapportperioden,
är kassa eller likvida medel såvida de inte är spärrade för
användning eller avsedda att användas för betalning av skuld
senare än 12 månader efter rapportperioden.
Alla andra tillgångar klassificeras som långfristiga.
En skuld är kortfristig när den;
förväntas regleras i den normala verksamhetscykeln,
förväntas bli reglerad inom 12 månader efter rapportperioden,
eller det finns ingen ovillkorlig rättighet att förskjuta reglering
av skulden i minst 12 månader efter rapportperioden.
Alla övriga skulder klassificeras som långfristiga.
12. OLJE- OCH GASTILLGÅNGAR
Olje-och gastillgångar redovisas initialt till anskaffningsvärde där
det är sannolikt att de kommer att generera framtida ekonomiska
vinster. Alla kostnader för anskaffande av koncessioner, licenser
eller andelar i produktionsdelningsavtal samt för undersökning,
borrning och utbyggnad av dessa aktiveras i separata kost-
nadssllen, ett för varje fält. Detta inkluderar aktivering av
avsättningar för återställningskostnader.
Olje- och gastillngar redovisas därefter till anskaffningsvärde
minus ackumulerade avskrivningar (inklusive eventuell
nedskrivning). Vinster och förluster på utrangeringar bestäms
genom att jämföra likviden mot den sålda tillgångens bokrda
värde och redovisas i resultaträkningen. Kostnader för rutin-
mässiga underhållsarbeten och reparationer för producerande
tillngar redovisas över resultatkning när de uppkommer.
Erllna erttningar vid försäljning eller utfarmning av olje- och
gaskoncessioner i prospekteringsstadiet reducerar de aktiverade
utgifterna för varje kostnadsställe. Eventuell ersättning översti-
gande de aktiverade utgifterna redovisas i resultaträkningen.
13. AVSKRIVNINGAR
Avskrivning på producerande olje- och gastillgångar sker i enlighet
med produktionsbaserad avskrivningsmetod (unit of production) i
förllande till bevisade och sannolika reserver för fältet i fråga. I
enlighet med produktionsenhetsmetoden skall aktiverade utgifter
vid rapporteringsdatumet, tillsammans med förväntade framtida
investeringar för utbyggnaden av bevisade och sannolika reserver
fastställda enligt den prisnivå som förelåg på balansdagen,
skrivas av i takt med årets produktion i förllande till beräknade
totala bevisade och sannolika reserver av olja och gas. Effekten
av eventuella föndringar i uppskattade bevisade och sannolika
reserver redovisas fratriktat genom att skriva av tillgångarnas
kvarstående bokförda värde över den framtida förväntade produk-
tionen. Avskrivning per fält kostnadsförs i resultaträkningen när
produktion påbörjas.
Bevisade reserver är de mängder petroleum som, genom analys
av geologiska och tekniska data, med slig tillförlitlighet kan
uppskattas vara kommersiellt utvinningsbara från och med ett
givet datum, från kända reservoarer under rådande ekonomiska
villkor, existerande produktionsmetoder samt nuvarande statliga
bestämmelser. Bevisade reserver kan kategoriseras som utbyggda
eller icke-utbyggda. Om deterministiska metoder tillämpas anses
termen tillförlitlighet uttrycka en hög grad av tilltro att dessa kvan-
titeter kan utvinnas. Om metoder som bygger på sannolikhetsteori
tillämpas bör det vara minst 90 % sannolikhet att kvantiteterna
som kan utvinnas är lika med eller överstiger uppskattningarna.
Sannolika reserver är icke-bevisade reserver som genom analys
av geologiska och tekniska data anses mer sannolika att kunna
utvinnas än motsatsen. I detta sammanhang anses det vara minst
50 % sannolikhet att de kvantiteterna som kan utvinnas är minst
lika stora som summan av bevisade och sannolika reserver.
2024 ÅRSREDOVISNING
58
14. PROSPEKTERINGS- OCH
UTVÄRDERINGSTILLGÅNGAR
Kostnader som uppkommer före licens erhållits redovisas som
kostnad i resultaträkningen i den period de uppkommer. Pros-
pekterings- och utvärderingstillgångar, jämte kostnader för att
förvärva licenser, prospekteringsborrningar och färdigställand-
ekostnader samt direkta hänförliga administrationskostnader
redovisas initialt som antingen materiella eller immateriella pros-
pekterings- och utvärderingstillgångar beroende på den förvär-
vade tillngens karaktär. Dessa kostnader redovisas i separata
kostnadsställen, per fält eller prospekteringsomde, i avvaktan
på att den tekniska genomförbarheten och den kommersiella löns-
amheten kan bemas. Fortsatta innehavskostnader inklusive för
icke-producerande leasinghyror balanseras som prospekterings-
och utvärderingstillgångar. Intäkter från försäljning av prospek-
terings- och utvärderingstillgångar redovisas som minskning av
tillgångens bokförda värde.
Den tekniska genomförbarheten och kommersiella lönsamheten
för att utvinna en resurs anses kunna avgöras när man kunnat
fastslla att bevisade reserver finns och att dessa kan produc-
eras kommersiellt. En översyn över varje prospekteringslicens
eller omde genomförs, minst en gång per år, för att bema om
bevisade reserver har uppckts. Efter att det finns begg för att
reserver kan produceras kommersiellt testas först prospekter-
ings- och utrderingstillngarna hänförliga till dessa reserver
för nedskrivning, och omklassificeras sedan från prospekterings-
och utvärderingstillgångar till materiella anläggningstillgångar.
Framtida oljepriskurvor fn tredje part används för att bedöma
värdet på tillgångarna. Dessa kurvor beaktar scenarier som beror
på balansen mellan utbud och efterfrågan, energiomställning och
andra faktorer som påverkar oljepriserna. Om det skulle ske någon
förändring i marknadens förväntningar avseende dessa scenarier
kan värdet på Mahas tillngar påverkas.
Tillgångar som klassificerats som prospekterings- och utvärder-
ingstillgångar kan ha förljning av råolja och naturgas innan de
klassificerats som olje- och gastillgångar. Sådana rörelseresultat
redovisas i resultaträkningen.
15. NEDSKRIVNING AV ICKE-FINANSIELLA
TILLGÅNGAR
Olje- och gastillgångar, prospekterings- och utvärderingstill-
gångar samt nyttjanderättstillgångar prövas årsvis var för sig
för nedskrivning. Sådan prövning görs också när fakta och
omständigheter påvisar att bokrt värde skulle kunna överstiga
återvinningsvärdet. Om det finns indikationer om nedskrivning
beräknas återvinningsvärdet för tillgången eller den kassagener-
erande enheten till det högre av nyttjandevärdet och dess verkliga
värde minus kostnader för avyttring. Nyttjandevärdet beknas till
nuvärdet av framtida kassaflöden från fortsatt användande av den
kassagenererande enheten eller tillgången. Verkligt värde efter
försäljningskostnader motsvarar det belopp som skulle erhållas
från en avyttring av en tillng eller en kassagenererande enhet
vid en transaktion mellan oberoende, informerade och intresse-
rade parter. För Bolaget är verkligt värde minus kostnader för
avyttring baserat på nuvärdet av diskonterade kassafden efter
skatt för reserver och resurser med användande av framtida
priskurva och kostnader i enlighet med oberoende kvalificerad
reservbemare och eventuellt också genom en utvärdering av
jämförbara transaktioner. Prissättningsantaganden har inte lett
till nedskrivningsindikationer under året, men framtida variationer
i oljeprisscenarier kan påverka värdet på Mahas tillgångar.
Prospekterings- och utvärderingstillgångar hänförs till aktu-
ella kassagenererande enheter för att bedöma behovet av
nedskrivning. Nyttjanderättstillgångar kan prövas som del i en
kassagenererande enhet, som en separat kassagenererande
enhet eller som en individuell tillgång.
Om det återvinningsbara beloppet för en kassagenererande enhet
är lägre än det redovisade värdet, redovisas en nedskrivningsför-
lust. Nedskrivningsförluster på materiella anläggningstillgångar
och nyttjanderättstillgångar redovisas i de konsoliderade resul-
taträkningarna som en nedskrivningskostnad för prospekterings-
och utvärderingstillgångar.
För tidigare gjorda nedskrivningar bems på varje rapportdag om
det finns indikationer på att nedskrivningsförlusten har minskat
eller inte längre existerar. En nedskrivningsförlust återrs om
en förändring har skett i de uppskattningar som användes för att
fastslla det återvinningsbara beloppet endast i den utstckning
som tillngens bokrda värde inte överstiger det bokförda värde
som skulle ha fastställts, netto efter ackumulerad nedskrivning
och avskrivning, om ingen nedskrivning hade redovisats. En åter-
föring redovisas i resultaträkningen.
16. ÖVRIGA MATERIELLA
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Övriga materiella anläggningstillgångar vilka inkluderar
kontorsmöbler, fasta inventarier, förbättringar i hyrda lokaler samt
maskiner och fordon upptas till anskaffningsvärde med avdrag för
ackumulerade avskrivningar. Avskrivningen är baserad på anskaf-
fningskostnaden och görs linjärt enligt plan över den beräknade
nyttjandeperioden om 2 till 5 år för kontorsmöbler, fasta inven-
tarier, fordon och förttringar i hyrda lokaler. Material och reser-
vdelar bems årligen vad gäller kondition och inkurans och om de
används förs anskaffningskostnaden till prospekteringstillgångar.
Tillkommande utgifter läggs till tillngens redovisade värde eller
om lämpligt redovisas som en separat tillgång endast då det är
sannolikt att de framtida ekonomiska förmåner som är förknip-
pade med tillgången kommer att komma Bolaget till del samt att
tillngens anskaffningsvärde kan mätas på ett tillförlitligt sätt.
Bokförda värden på ersatta delar skrivs av. Övriga tillkommande
kostnader betraktas som reparations- och underhållskostnader
och kostnadsförs när de uppstår. Netto bokrt värde skrivs
MAHA-ENERGY.COM
59
omedelbart ner till återvinningsvärdet när det bokförda värdet
är högre. Återvinningsvärdet är det högre av en tillgångs verkliga
värde efter avdrag för försäljningskostnader och nyttjandevärdet.
17. FINANSIELLA TILLGÅNGAR
OCH SKULDER
Bolagets finansiella tillgångar inkluderar likvida medel, kundford-
ringar, nettoinvesteringar i finansiell leasing och långfristiga ford-
ringar. Bolagets finansiella skulder inkluderar leverantörsskulder,
upplupna kostnader, kortfristiga låneskulder, leasingskulder och
långfristiga skulder. Finansiella tillgångar och skulder redovisas
i koncernens balansräkning initialt till verkligt värde plus tran-
saktionskostnader på transaktionsdagen och upptas därefter
till upplupet anskaffningsvärde om inte annat anges. Finansiella
tillngar upphör att redovisas när rättigheten till kassaflöden från
investeringen har upphört eller har överrts och koncernen har
överfört huvudsakligen alla risker och förmåner av ägandet. En
finansiell skuld upphör att redovisas när åtagandet har avslutats,
avbrutits eller förfallit. Bolaget kategoriserar sina verkligt värde
värderingar i en 3-nivå hierarki beroende på graden av observerbar
data, enligt följande;
nivå 1: noterade marknadspriser i en aktiv marknad för
identiska tillgångar och skulder;
nivå 2: annan data än noterade marknadspriser enligt nivå 1,
som kan observeras antingen direkt eller indirekt, och
nivå 3: annan information än observerbar marknadsdata för
tillgången eller skulden.
Bolaget redovisar följande finansiella tillgångar och skulder:
Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde
Tillgångar som innehas i syfte att erhålla kassaflöden enligt
kontrakt där dessa kassaflöden enbart avser betalningen av
kapitalbelopp och ränta värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Bolaget klassificerar likvida medel och kundfordringar till upplupet
anskaffningsvärde. Bolagets avsikt är att inneha fordringarna till
dess att kassafde har erhållits.
Finansiella tillgångar redovisade i övrigt totalresultat
Finansiella tillgångar redovisade i övrigt totalresultat inkluderar
tillngar som innehas för att erhålla kontraktuella kassaflöden
och förljning av finansiella tillngar, där kontraktsvillkoren vid
specifika tillfällen resulterar i kassaflöden som avser betalning av
kapitalbelopp och räntor.
Finansiella tillgångar till verkligt värde redovisat i
resultaträkningen
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde redovisat i resul-
tatkningen är tillgångar som inte kvalificerar som finansiella
tillgångar till upplupet anskaffningsvärde eller som finansiella till-
gångar till verkligt värde redovisat i totalresultatet och värderas till
verkligt värde redovisat i resultatkningen. Bolaget klassificerar
Bolagets innehav i Bolivia och fullgörandegarantier till verkligt
värde redovisat i resultaträkningen.
Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella skulder upptas till upplupet anskaffningsvärde såvida
de inte skall värderas till verkligt värde redovisat i resultatkningen
eller att Bolaget har valt att värdera dem till verkligt värde redovisat
i resultaträkningen. Lån och leverantörsskulder upptas initialt till
verkligt värde efter avdrag för eventuella transaktionskostnader
och värderas därefter med hjälp av effektivräntemetoden.
Finansiella skulder till verkligt värde redovisat i resultaträkningen
Finansiella skulder värderade till verkligt värde redovisat i resul-
taträkningen är skulder som inkluderar inneboende derivat och
kan inte bli klassificerade till upplupet anskaffningsvärde.
18. NEDSKRIVNING AV FINANSIELLA
TILLGÅNGAR
Bekningen av nedskrivning av finansiella tillgångar görs baserat
på en bedömd kreditförlustmodell (ECL). Kundfordringar förfaller
inom tolv månader eller kortare och därför bedöms inte dessa
finansiella tillgångar innehålla en väsentlig finansieringskompo-
nent. För övriga fordringar, såsom interna fordringar t.ex. internt
mellan bolag, använder Bolaget den förenklade metoden vilket
inner att en livstids kreditförlust bems vid första redovisning-
stillfället för kundfordringen. Vid uppskattning av en livstids
kreditförlust beaktar Bolaget förntade kreditförluster från alla
möjliga fallisimang över den förväntade livstiden för den finan-
siella tillgången och också historiska kundförluster och kredit-
bemningar av större kunder. För ECL-avsättningar för likvida
medel bedömer Bolaget kreditvärdigheten på de större banker där
likvida medel är placerade.
19. DERIVATINSTRUMENT
Derivat upptas initialt till verkligt värde på den dagen då deri-
vatkontraktet har intts och därefter omvärderas derivatet till
verkligt värde vid det senare tillfället. Metoden för att redovisa en
vinst eller förlust beror på huruvida derivatet är identifierat som
ett säkringsinstrument, och om så är fallet, vilken typ av post
som har säkrats. Bolaget identifierar vissa derivat som antingen
säkring av en speciell risk hänförlig till en identifierad tillgång,
skuld eller ett fast åtagande, eller säkring av en nettoinvestering i
en utländsk verksamhet.
Bolaget har inga derivattransaktioner i bruk under 2024.
20. LIKVIDA MEDEL
Likvida medel utgörs av banktillgodohavanden netto efter kvit-
tning av eventuella övertrasseringar jämte kortfristiga deposi-
tioner och likvida ränterande värdepapper med en förfallodag
inom tre månader vid anskaffningstidpunkten.
2024 ÅRSREDOVISNING
60
21. VARULAGER
Varulager upptas till det lägre av anskaffningsvärdet och
nettoförsäljningsvärdet baserat på vägt genomsnittligt anskaf-
fningsvärde. Anskaffningsvärdet inkluderar samtliga kostnader
vilka uppstår i den löpande verksamheten för att ta produkten till
sin nuvarande plats och beskaffenhet. Nettoförsäljningsvärdet är
beräknat försäljningspris i den löpande verksamheten med avdrag
för förväntade försäljningskostnader. Om bokfört värde överstiger
nettoförsäljningsvärdet görs en nedskrivning. Nedskrivningen kan
återras i en senare period om de omsndigheter som orsakade
nedskrivningen inte längre föreligger och varulagret fortfarande
finns. Lager av olja och gas upptas till det lägre av anskaff-
ningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.
22. EGET KAPITAL
Aktiekapitalet består av moderbolagets registrerade aktiekap-
ital. Kostnader hänförliga till emission av nya aktier redovisas
i eget kapital som ett avdrag fn emissionslikviden. Över-
skottet hänförligt till en aktieemission redovisas under posten
överkursfond. Valutaomräkningsreserven innefattar orealiserade
omräkningsdifferenser hänförliga till omräkningen av de funktio-
nella valutorna till rapporteringsvalutan. Balanserad vinst inne-
håller de ackumulerade resultaten hänförliga till moderbolagets
aktieägare.
23. AKTIEBASERAD ERSÄTTNING
Styrelseledamöter, tjänstemän, anställda och konsulter har
tilldelats teckningsoptioner för att köpa stamaktier enligt incita-
mentsprogram för teckningsoptioner. Aktiebaserade betalningar
värderas till verkligt värde för det emitterade instrumentet och
kostnadsförs linrt under programmets löptid. Beloppet som
redovisas som en kostnad för aktiebaserad erttning under en
redovisningsperiod justeras för att återspegla antalet tilldelningar
som beknas ske. Avräkningen för denna redovisade kostnad
sker mot överkursfonden.
Det verkliga värdet av teckningsoptionerna värderas med hjälp
av Black-Scholes värderingsmodell för optioner. Värderingsup-
pgifterna innefattar aktiekurs på värderingsdagen, instrumentets
inlösenpris, förntad volatilitet, viktad genomsnittlig livstid för
instrumentet (baserat på historisk erfarenhet och beteende bland
optionsinnehavare), förväntad utdelning och den riskfria räntan
(baserat på kortfristiga statsobligationer). En förverkanderänta
uppskattas på tilldelningsdagen och justeras sedan för att åter-
spegla det faktiska antalet optioner som överlåts.
24. RESULTAT PER AKTIE
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att nettore-
sultatet som är tillämplig på Bolagets stamaktier divideras med
det vägda genomsnittliga antalet stamaktier som är utesende
för perioden.
Resultat per aktie efter utsdning beknas genom att nettoresul-
tatet divideras med det vägda genomsnittliga antalet stamaktier
som emitterats och är utestående, och alla ytterligare stamaktier
som skulle ha varit utestående om potentiella utspädningsinstru-
ment omräknades med hjälp av treasury-metoden.
25. AVSÄTTNINGAR
En avsättning redovisas när Bolaget har ett formellt eller informellt
åtagande, till följd av en tidigare händelse, och det är sannolikt
att ett utfde av resurser kommer att krävas för att reglera
åtagandet och en tillförlitlig uppskattning kan göras av beloppet.
Avsättningarna värderas till nuvärdet av det belopp som förväntas
krävas för att reglera förpliktelsen. Härvid används en diskonter-
ingsränta som återspeglar en aktuell marknadsbedömning av det
tidsberoende värdet av pengar och de risker som är förknippade
med avsättningen. Den ökning av avsättningen som beror på att
tid förflyter redovisas som finansiella kostnad.
För fält där koncernen är skyldig att bidra till återsllningskost-
nader görs en avsättning som motsvarar det framtida beknade
åtagandet. En tillgång, som del av olje- och gastillngen, mots-
varande den anteciperade återställningskostnaden redovisas. Till-
gången skrivs av över fältets livstid baserat på fältets produktion,
enligt produktionsenhetsmetoden. Redovisningstransaktionen
som utgör bokningen av tillgången tar hänsyn till nuvärdet av den
framtida skyldigheten. Nuvärdesfaktorn av den förväntade åter-
ställningsskyldigheten löses gradvis upp över fältets livstid och
belastar de finansiella kostnaderna. Förändringar i återställning-
skostnader och reserver tillämpas fratriktat och i enlighet med
principen för den initiala redovisningen.
Avsättning för förlustkontrakt görs när de oundvikliga utgifterna
för att uppfylla förpliktelserna överstiger de förntade ekono-
miska fördelarna av kontraktet. Avsättningen för förlustkontrakt
beknas till nuvärdet av framtida kassafden för förpliktelserna
med avdrag för eventuella beknade återbetalningar, diskon-
terade med den kreditjusterade riskfria räntan. Förändringar i de
underliggande antagandena redovisas i resultaträkningen.
MAHA-ENERGY.COM
61
26. INKTER
Inkter upptas till belopp som specificeras i kontrakt och
representerar belopp att erhålla netto efter avdrag för rabatter
och försäljningsskatter. Prestationsåtaganden hänförliga till
försäljning av råolja är uppfyllda när kontroll över produkten har
övertt till kunden. Det inträffar när oljan fysiskt har överläm-
nats till den leveransplats som överenskommits med kunden
och kunden har erllit den legala äganderätten. Bolagets kvar-
varande verksamhet har en huvudkund som individuellt svarade
för 100 procent av Bolagets konsoliderade bruttoförsäljning. Inga
interna försäljningar eller inköp av olja och gas skedde under peri-
oden. Bolaget hade inga avtalstillgångar eller avtalsskulder under
redovisningsperioden.
27. ROYALTIES
Den fiskala jurisdiktion där verksamheten bedrivs fastställer om
royalties betalas kontant eller i natura. Royalties som skall betalas
kontant upptas i den period då skulden uppkommer. Royalties
som regleras i natura dras av fn produktionen i den period den
hänför sig till. Bolaget har bara royalties som regleras kontant
till respektive regeringsorgan samt till privata langare som en
procent av inkter som genereras fn förljning av olja och gas.
28. PROSPEKTERINGSKOSTNADER
Kostnader som uppstår innan den legala rättigheten att prospek-
tera har erhållits (förprospekteringskostnader) kostnadsförs som
prospekteringskostnader i den periodde uppstår. Kostnader
som uppsr efter att den legala rättigheten att prospektera har
erllits bokas initialt som tillgång. Om det fastställs att fältet
inte är tekniskt genomförbart och kommersiellt lönsamt eller
att Bolaget beslutar att inte fortsätta med prospekterings- och
utvärderingsaktiviteterna bokas de ackumulerade aktiverade
kostnaderna som prospekteringskostnader.
29. INKOMSTSKATTER
Inkomstskatter består av aktuella och uppskjutna inkomstskatter.
Inkomstskatter redovisas i resultaträkningen med undantag
för poster som redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget
kapital. Bolaget tillämpar balansräkningsmetoden för beräkning
av uppskjuten skatt vid redovisning av inkomstskatt. Enligt denna
metod redovisas uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
för att återspegla tempora skillnader som uppkommer mellan
det bokrda värdet och det skattemässiga värdet för tillgångar
och skulder. Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
beknas med hjälp av de skattesatser som är beslutade eller i
praktiken beslutade när tillgången realiseras eller skulden betalas.
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den mån som det är mer
sannolikt än inte att tillngen kommer att realiseras.
Uppskjutna skattefordringar eller skatteskulder kvittas när det
finns en juridiskt verkställbar rätt att kvitta aktuella skatteford-
ringar mot aktuella skatteskulder, och när de gäller inkomstskatter
som tas ut av samma skattemyndighet och Bolaget har för avsikt
att reglera sina aktuella skattefordringar och skatteskulder netto.
30. FORTSATT DRIFT
Bolaget har upprättat dessa koncernredovisningar under anta-
gande om fortsatt drift, som innebär att realiseringen av tillgångar
och skulder sker i den normala verksamheten när de förfaller.
Bolaget hanterar sin kapitalstruktur för att stödja Bolagets strat-
egiska tillväxt.
Per datum för offentliggörande av denna årsredovisning, har
ledningen inte identifierat några materiella osäkerheter avseende
Bolagets förmåga för fortsatt drift under de kommande 12
månaderna.
2024 ÅRSREDOVISNING
62
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt Årsredo-
visningslagen (1995:1554) och Redovisningsrådets rekommen-
dation RFR 2 - Redovisning för juridiska personer. RFR 2 inner
att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen
skall tillämpa samtliga av EU godnda IFRS och uttalanden så
långt detta är möjligt inom ramen för Årsredovisningslagen och
med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning.
Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg som skall
göras från IFRS.
Moderbolagets redovisningsprinciper avviker inte väsentligt från
koncernens redovisningsprinciper och har använts konsekvent för
samtliga perioder som omfattas av Moderbolagets räkenskaper.
Skillnaderna mellan koncernens och Moderbolagets redovisning-
sprinciper framgår enligt nedan.
1. AKTIER OCH ANDELAR
Aktier och andelar i koncernföretag redovisas till anskaff-
ningsvärde, inklusive transaktionskostnader, och prövning av
nedskrivningsbehov sker årligen. Utdelningar i den mån de betalas
redovisas i resultaträkningen.
2. AKTIEÄGARTILLSKOTT
Ovillkorat aktigartillskott förs direkt mot eget kapital hos
mottagaren och aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i den
mån nedskrivning ej erfordras.
3. KONCERNBIDRAG
Moderbolaget använder alternativmetoden för redovisning av
koncernbidrag och redovisar såväl lämnade som erhållna bidrag
som bokslutsdispositioner i resultaträkningen.
sentliga uppskattningar och bedömningar
Bolaget gör uppskattningar och bemningar om framtiden
som påverkar de redovisade beloppen för tillgångar och skulder.
Uppskattningar och bedömningar omprövas kontinuerligt baserat
på historisk erfarenhet och andra faktorer, bland annat förväntade
framtida händelser som anses rimliga under rådande omsn-
digheter. Eventuella ändringar i redovisningsuppskattningar
bokas i den period då uppskattningarna revideras.
Nedan redors för de huvudsakliga antaganden om framtiden
och andra väsentliga uppskattningar vid redovisningsperiodens
slut, som om de ändrades, skulle kunna resultera i en väsentlig
justering av bokförda värden på tillgångar och skulder i nästa
räkenskapsår.
1. UPPSKATTNINGAR AV OLJE- OCH GASRE-
SERVER
Uppskattningar av olje- och gasreserver används i beräkningar vid
bedömning om eventuellt nedskrivningsbehov och vid redovisning
av avskrivning av olje- och gastillgångar samt återställningskost-
nader och rörelseförvärv. Erkända standardmetoder för värdering
används för att uppskatta bevisade och sannolika reserver.
Uppskattningar av bevisade och sannolika reserver kräver
bemningar och är föremål för årliga uppdateringar baserat på
ny information såsom förändringar i ekonomiska faktorer, inklu-
sive råvarupriser, kontraktstider och utvecklingsplaner.
Dessa metoder beaktar den framtida utbyggnadsnivån som är
nödvändig för att producera reserverna. En oberoende revisor av
olje- och gasreserver granskar dessa uppskattningar. Förändringar
i uppskattningar av olje- och gasreserver, vilka resulterar i förän-
drade framtida produktionsprofiler, kommer att påverka diskon-
terat kassaflöde som används vid bedömning av nedskrivnings-
behov, förväntade datumet för återställning av borrplats och
avskrivningar i enlighet med produktionsenhetsmetoden. Förän-
dringar i uppskattningar av olje- och gasreserver kan till exempel
uppkomma som ett resultat från ytterligare borrning, iakttagelser
av långsiktig reservoarprestanda eller förändringar i makroekono-
miska faktorer såsom oljepris och inflation.
2. NEDSKRIVNING AV OLJE- OCH GASTILL-
GÅNGAR
För att kunna genomföra nedskrivningsprövning delas utveck-
lade och producerande tillgångar in i kassagenererande enheter,
baserat på separat identifierbara och i stor utsträckning obero-
ende kassainflöden. För att fastställa Bolagets kassagener-
erande enheter görs en bedömning. Väsentliga antaganden i
nedskrivningsmodellerna hänför sig till priser och kostnader som
baseras på framtida priskurva och långfristiga Bolagsbedömn-
ingar. De återvinningsbara beloppen för Bolagets kassagenere-
rande enheter fastställs med användandet av uppskattningar om
framtida kassafden baserat på framtida olje- och gaspriser och
förväntade produktionsvolymer. Dessa bekningar kräver att
MAHA-ENERGY.COM
63
uppskattningar och bedömningar görs, bland annat antaganden
om diskonteringsränta. Antagandena om råvarupriser kan ändras,
vilket kan påverka den uppskattade livslängden för fältet och
ekonomiskt utvinningsbara reserver, och kan kräva en justering av
bokfört värde av utvecklade och producerande tillgångar. Bolaget
övervakar interna och externa indikatorer för nedskrivning som
hänför sig till tillgångar och redovisar justeringar, vid behov, vid
varje rapportperiod. Bolaget använde verkligt värde med avdrag
för kostnader för försäljning vid bedömningen av nedskrivningsin-
dikationer före det att det brasilianska segmentet klassificerades
som tillngar som innehas för förljning.
3. AVSÄTTNINGAR FÖR ÅTERSTÄLLNING
Storleken på dessa avsättningar baseras på Bolagets interna
uppskattningar. Antaganden, baserade på nuvarande ekonomisk
situation, har gjorts utifrån vad ledningen bedömer är en rimlig
grund för framtida uppskattningar av förpliktelsen. Uppskattning-
arna tar hänsyn till alla betydande förändringar av de antaganden
som uppsr och de ses regelbundet över av ledningen.
Uppskattningarna, såsom diskonteringsränta, tidpunkt för åter-
ställande samt själva återsllningskostnaden ses över varje
rapportperiod och är baserade på aktuella förordningar.
Väsentliga förändringar av uppskattningar av föroreningar, stan-
darder och teknik för återsllande leder till ändrade avsättningar
från en period till en annan. Faktiska återställningskostnader beror
slutligen på framtida marknadspriser för återställningskostnad-
erna, vilket återspeglar marknadsvillkoren när dessa kostnader
faktiskt uppstår. Den slutliga kostnaden för de nuvarande redo-
visade avsättningarna för återställning kan vara högre eller lägre
än det belopp som redovisats som avsättningar.
4. KOSTNADER FÖR PROSPEKTERINGS- OCH
UTVÄRDERINGSTILLGÅNGAR
Tillämpning av Bolagets redovisningsprinciper för kostnader för
prospekterings- och utvärderingstillgångar kräver att bedömn-
ingar görs vid fastställande av om det är sannolikt att Bolaget gör
en ekonomisk vinst i framtiden, vilket kan baseras på antaganden
om framtida händelser eller omsndigheter. Faktorer såsom
borresultat, framtida investeringsprogram, framtida rörelse-
kostnader såväl som beknade reserver och resurser beaktas.
Vidare gör företagsledningen bedömningar för att fastslla när
prospekterings- och utvärderingstillgångar skall omklassificers
till producerande tillgångar. I samband med dessa bedömningar
tas flera faktorer i beaktande inklusive förekomsten av reserver
samt huruvida relevanta tillsnd har erhållits fn myndigheter
och Bolagets egna interna processer.
Bedömning av nedskrivning av prospekterings- och utvärder-
ingstillgångar kräver företagsledningens omdöme då dessa till-
gångar är föremål för pågående interna genomgångar i syfte att
fastslla den tekniska genomförbarheten och den kommersiella
nsamheten i ett projekt. Nedskrivningsindikationer och eller
återföring av nedskrivningar baseras företagsledningens
bemning av framtida återvinningsvärde av prospekterings- och
utvärderingstillgången. Prospekterings- och utvärderingstill-
gångar aggregeras i kassagenererande enheter när man bedömer
deras återvinningsvärde. Fastställande av en kassagenererande
enhets återvinningsvärde beskrivs ovan under nedskrivningar av
olje- och gastillgångar.
5. UPPSKJUTNA SKATTEFORDRINGAR
Bolaget redovisar de skillnader som uppsr mellan bokrda
värden på tillgångar och skulder och deras skattemässiga
värden i enlighet med IAS 12, Inkomstskatter, vilken stipulerar
att uppskjutna skattefordringar enbart tas upp till den del det är
sannolikt att framtida skattemässiga inkter kommer att upps
mot vilka de temporära skillnaderna kan användas. Företagsled-
ningen bedömer framtida skattemässiga vinster baserat på en
finansiell modell som används för att värdera Bolagets olje- och
gastillgångar. Alla förändringar i bedömningar och antaganden
som används för de väsentliga verksamhets- och finansiella vari-
ablerna som används i afrsmodellen kan påverka det belopp
som redovisas som uppskjutna skattefordringar.
Effekterna till följd av förändringar i uppskattningar ger inte
upphov till justeringar i tidigare år utan redovisas prospektivt
över de kvarvarande kommersiella reserverna i varje fält. Bolaget
använder sina bästa uppskattningar och bemningar men de
faktiska resultaten kan skilja sig från dessa uppskattningar.
Bolaget redovisade ingen uppskjuten skattefordran under 2024.
6. EVENTUALFÖRPLIKTELSER
Bolaget gör avsättningar för framtida förluster om Bolaget anser
att en förlust är trolig och kan beräknas med tillförlitlighet baserat
på den information som är tillnglig vid tillfället. Bemningar
krävs för att avgöra om en förlust är sannolik baserat på legala
tvister och om det är sannolikt att det resulterar i ett utflöde av
resurser.
2024 ÅRSREDOVISNING
64
3. Segment Information
Rörelsesegmenten är baserade på ett geografiskt perspektiv och redovisas i enlighet med den interna rapporteringen till företagsled-
ningen. Rörelsens netback granskas regelbundet av företagsledningen.
United States of America (USA):
inkluderar all olje- och gasverksamhet i Illinoisbassängen och nedskrivningen av LAK under frde kvartalet 2023.
Huvudkontor:
Inkluderar samlade kostnader som uppsr på bolagets huvudkontor i Sverige och det tekniska- och supportkontoret i Brasilien.
Dessa kostnader fördelas inte till rörelsesegmentet. Segmentinformationen inkluderar inte några belopp för dessa avvecklade
verksamheter, vilka beskrivs mer detaljerat i not 8.
Följande tabell redovisar rörelsens netback och periodens resultat för varje segment. Intäkter och resultat
härrör från externa (icke koncerninterna) transaktioner.
Heret 2024 USA Huvudkontor KonsolideratIntäkter 8 492 - 8 492Royalties -1 891 - -1 891Produktions- och rörelsekostnader -2 184 - -2 184Rörelsens netback 4 417 - 4 417Avskrivningar -3 007 -79 -3 086Administrationskostnader - -8 196 -8 196Aktiebaserade ersättningar - -2 176 -2 176Valutakursvinster/(förluster) - -1 215 -1 215Nedskrivning - -558 -558Övriga intäkter/förluster - 1 164 1 164Rörelseresultat - -11 060 -9 650Finansiella kostnader, netto - -39 912 -39 912Aktuell och uppskjuten skatt - - -Periodens resultat från kvarvarande verksamheter - -50 972 -49 562
Helåret 2023 (TUSD) USA Huvudkontor KonsolideratIntäkter 5 226 - 5 226Royalties -1 268 - -1 268Produktions- och rörelsekostnader -1 761 - -1 761Rörelsens netback 2 197 - 2 197Avskrivningar -1 788 -48 -1 836Administrationskostnader - -5 014 -5 014Aktiebaserade ersättningar - 276 276Valutakursvinster/(förluster) - 319 319Nedskrivning - -2 459 -2 459Övriga intäkter/förluster - -1 356 -1 356Rörelseresultat 409 -8 285 -7 876Finansiella kostnader, netto - 1 121 1 121Aktuell och uppskjuten skatt - - -Periodens resultat från kvarvarande verksamheter 409 -7 164 -6 755
MAHA-ENERGY.COM
65
4. Intäkter
Bolaget erller intäkter fn förljning av oljeproduktion i Illinoisbassängen, USA.
Intäkter (TUSD) 2024 2023Summa intäkter från kvarvarande verksamheter 8 492 5 226
Inkter upptas till belopp som specificeras i kontrakt och representerar belopp att erhålla netto efter avdrag för rabatter och försäl-
jningsskatter. Prestationsåtaganden hänförliga till förljning av råolja är uppfyllda när oljan fysiskt har överlämnats till den leverans-
plats som överenskommits med kunden och kunden har erhållit den legala äganderätten. Bolagets kvarvarande verksamhet har en
huvudkund som individuellt svarade för 100 procent av Bolagets konsoliderade bruttoförsäljning.
Royalties regleras kontant och baseras på erhållna priser före rabatter. Royaltykostnaderna för frde kvartalet ligger i linje med högre
intäkter för samma period.
Royalties (TUSD, om ej annat anges) 2024 2023Royalties 1 891 1 268Royalties som % av intäkter 22,3% 24,3%
5. Administrationskostnader
Återkommande administrationskostnader avser periodiska kostnader för att upprätthålla bolagets löpande verksamhet, med undantag
för engångs- eller oregelbundna kostnader.
Administrationskostnader (TUSD) 2024 2023Extraordinära konsultarvoden -965 -Ökning av transaktioner inom förvärv&fusioner -1 517 -1 754Engångskostnader omstrukturering -269 -1 886Minskade administrationskostnader för omfördelning -61 -722Ej återkommande administrationskostnader -2 812 -4 362Återkommande administrationskostnader -5 384 -655Summa administrationskostnader för kvarvarande verksamhet -8 196 -5 017
2024 ÅRSREDOVISNING
66
Återkommande administrationskostnader relaterat till den kvarvarande verksamheten ökade under 2024 jämfört med samma period
2023, på grund av exkluderingen av TUSD 7 140 under 2023, hänförligt till avvecklade verksamheter i Brasilien och Oman.
Dessutom bokrdes vissa kostnader relaterade till verksamheten i Brasilien, som i samband med överringen av Mahas innehav om
15% i 3R Petroleum Offshore S.A. klassificerades som avvecklad verksamhet under 2024, som återkommande administrationskostnader
av Maha från och med tredje kvartalet 2024. Detta beror på att dessa kostnader överfördes till Maha Brasilien genom en avknoppning.
Sammanlagda administrationskostnader hänförligt till avvecklade verksamheter redovisas i Not 8 och i den finansiella sammanfattningen.
Konsoliderat TUSD Moderbolaget TSEKAdministrationskostnader kvarvarande och avvecklad verksamhet2024 2023 2024 2023Personalkostnader 2 324 2 236 3 837 13 664Hyra och kontorskostnader 245 174 104 296Försäkringar 325 146 101 -Noterings- och marknadsföringskostnader 78 166 828 1 670Kostnader för externa tjänster * 3 922 1 380 19 277 29 524Dataprogram och IT 213 144 662 174Resekostnader 872 529 1 938 4 584Ej återvinningsbara skatter och övriga kostnader 217 242 1 556 2 068Kvarvarande verksamhet 8 196 5 017 28 303 51 980Avvecklad verksamhet 2 832 7 140 - -Summa administrationskostnader 11 028 12 157 28 303 51 980
* Främst relaterat till investeringar i nya affärer i Venezuela.
6. Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella poster, netto (TUSD) Not 2024 2023Ränta och inkter från investeringar 1 908 8 1553R Offshore Skuldebrev (Debenture) 1 092 -Finansiella intäkter 3 000 8 155Amortering av avsättningar för återställningskostnader 15 -22 -36Amortering av uppskjutna finansieringskostnader 14 -886 -1 389Räntekostnader -3 290 -5 609Finansiella kostnader -4 198 -7 034Förändringar av verkligt värde i finansiella instrument -38 714 -Finansiella poster, netto -39 912 1 121
7. Inkomstskatt
Konsoliderat TUSD Moderbolaget TSEK2024 2023 2024 2023Aktuell skattekostnad - - - - Uppskjuten skattekostnad (intäkt) - - - - Summa - - - -
MAHA-ENERGY.COM
67
8. Avvecklad verksamhet
Försäljning av tillgångarna i Oman under fjärde kvartalet 2023
RESULTAT FRÅN AVVECKLAD VERKSAMHET - OMAN
Resultaträkning avvecklad verksamhet Oman (TUSD) 2024 2023Kostnader för sålda produkterAvskrivningar av materiella anläggningstillgångar -16 -15Bruttoresultat -16 -15Administrationskostnader -975 -1 837Valutakursvinster/(förluster) - -1Nedskrivning - -25 233Övriga intäkter/förluster - -57Rörelseresultat -991 -27 143Finansiella poster, netto 28 144Resultat före skatt -963 -26 999Periodens resultat från avvecklad verksamhet -963 -26 999
KASSAFLÖDE FRÅN AVVECKLAD VERKSAMHET - OMAN
Kassaflöde från avvecklad verksamhet (TUSD) 2024 2023Kassaflöde från den löpande verksamheten 2 541 -3 731Kassafde använt i investeringsverksamheten -2 515 -13 602
TILLGÅNGAR OCH SKULDER SOM INNEHAS FÖR FÖRSÄLJNING – OMAN
Tillgångar och skulder som innehas för försäljning – Oman (TUSD) 2024Tillgångar som innehas för försäljningMateriella anläggningstillgångar 38Prospekterings-och utvärderingstillgångar 31 863Förutbetalda kostnader och depositioner 192Kundfordringar och övriga fordringar 284Likvida medel 365Nedskrivning -24 703Summa anläggningstillgångar som innehas för försäljning 8 039Skulder som innehas för förljning Avsättningar för återställningskostnader -1 433Leverantörsskulder -3 935Upplupna kostnader och avsättningar -671Summa skulder som innehas för förljning -6 039
2024 ÅRSREDOVISNING
68
PROSPEKTERINGS-OCH UTVÄRDERINGSTILLGÅNGAR
Under 2024 avser siffrorna för prospekterings-och utvärderingstillngar i tabellen nedan den avvecklade verksamheten i Oman, som
omklassificerades som en tillng som innehas för försäljning i balansräkningen.
Prospekterings-och utvärderingstillgångar (TUSD) 31 december 2022 29 202Kostnader under perioden 12 994Förändringar i återställningskostnader -604Intäkter från utfarmning -10 180Nedskrivning av prospekterings- och utvärderingstillgångar -31 412Tillgång som innehas för försäljning -31 december 2023 -Kostnader under perioden 2 536Förändringar i återställningskostnader -Intäkter från utfarmning -Nedskrivning av prospekterings- och utvärderingstillgångar -2 536Tillgång som innehas för försäljning -31 december 2024 -
MAHA-ENERGY.COM
69
Maha Energy Holding Brasil Ltda. såldes under Q3 2024 inom ramen för överföringen av
Mahas innehav om 15% i 3R Offshore till 3R Petroleum
RESULTAT FRÅN AVVECKLAD VERKSAMHET – MAHA ENERGY HOLDING BRASIL LTDA.
Resultaträkning avvecklad verksamhet Brasilien (TUSD) 2024 2023Kostnader för sålda produkterProduktionskostnader - -Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar -50 -47Bruttoresultat -50 -47Administrationskostnader -1 857 -4 378Aktierelaterade ersättningar - -Valutakursvinster/(förluster) 94 -5Resultat från andelar i intressebolag 1 299 3 977Övriga intäkter/förluster 71 1 396Rörelseresultat -443 943Finansiella poster, netto 463 505Resultat före skatt 20 1 448Aktuell skatt -3 -Uppskjuten skatt - -17 1 448Vinst vid förljning av avvecklad verksamhet 17 943 -Periodens resultat från avvecklad verksamhet 17 960 1 448
KASSAFLÖDE FRÅN AVVECKLAD VERKSAMHET - MAHA ENERGY HOLDING BRASIL LTDA.
Kassaflöde från avvecklad verksamhet (TUSD) 2024 2023Kassaflöde från den löpande verksamheten -1 762 -3 619Kassafde använt i investeringsverksamheten -721 -7 620Kassaflöde från (använt i) finansieringsverksamheten 2 377 11 284
TRANSAKTIONEN 3R OFFSHORE ÖVERFÖRDES
Den 31 juli 2024 slutfördes transaktionerna som inkluderade fusionen av Enautas aktier med 3R Petroleum och överringen av Mahas
15-procentiga innehav i 3R Offshore till den sammanslagna enheten Brava Energia. Som ett resultat erhöll Maha under tredje kvartalet
2024 10 081 840 stamaktier utrdade av Brava Energia, motsvarande 2,17% av rösterna och aktiekapitalet.
Tillsammans med aktierna Bolaget förvärvade under första kvartalet 2024, innehade Maha per slutet av 2024 totalt cirka 22 miljoner
aktier i Brava Energia, vilket motsvarar 4,76% utesende aktier.
En realisationsvinst om TUSD 17,943 har redovisats under avvecklade verksamheter i tredje kvartalet 2024 till följd av denna transaktion.
Vinst vid försäljning av avvecklad verksamhet (TUSD) 2024lda nettotillngar avvecklad verksamhet 35 078Summa värde mottaget från försäljning 53 021Vinst vid försäljning av avvecklad verksamhet 17 943
2024 ÅRSREDOVISNING
70
Försäljningen av Maha Energy Brasil Ltda. under Q1 2023
I december 2022 offentliggjorde Maha avyttringen av Mahas brasilianska dotterbolag (Maha Brasilien) till PetroReconcavo, ”Maha
Brasilien Transaktionen”, vilken slutrdes i februari 2023. Den justerade köpeskillingen uppgick till TUSD 150 913 att betalas i t
betalningar: (a) TUSD 95 886 på transaktionsdagen samt (b) TUSD 55 030 sex månader efter transaktionsdagen. Dessutom kan ytter-
ligare upp till TUSD 36 100 betalas när vissa villkor har uppfyllts, varav upp till TUSD 24 100 är beroende av det genomsnittliga Brent
oljepriset för de nästkommande tre åren.
RESULTAT FRÅN AVVECKLAD VERKSAMHET - MAHA ENERGY BRASIL LTDA.
Resultaträkning avvecklad verksamhet Brasilien (TUSD) 2024 2023Intäkter Förljning av olja och gas - 9 049Royalties - -776Nettointäkter - 8 273Kostnader för sålda produkterProduktionskostnader - -1 518Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar - -Bruttovinst - 6 755Administrationskostnader - -925Aktierelaterade ersättningar - -Kostnader för prospektering och affärsutveckling - -Valutakursvinster/(förluster) - -Nedskrivning - -Resultat från andelar i intressebolag - -Övriga intäkter (förluster) - 336Övriga vinster - -Rörelseresultat - 6 166Finansiella poster, netto - -2Resultat före skatt - 6 164Aktuell skatt - -261Uppskjuten skatt - -90 - 5 813Vinst vid förljning av avvecklad verksamhet - 19 152Överring av ackumulerade valutakurseffekter från eget kapital vid avyttring - -26 612Periodens resultat från avvecklad verksamhet - -1 647
KASSAFLÖDE FRÅN AVVECKLAD VERKSAMHET MAHA ENERGY BRASIL LTDA.
Kassaflöde från avvecklad verksamhet (TUSD) 2024 2023Kassaflöde från den löpande verksamheten - 4 552Kassafde använt i investeringsverksamheten - -2 820Kassaflöde från (använt i) finansieringsverksamheten - -
MAHA-ENERGY.COM
71
RESULTAT VID FÖRSÄLJNING AV MAHA BRASILIEN VISAS I FÖLJANDE TABELL:
Resultat vid försäljning av Maha Brasilien (TUSD) 28 februari 2023 Kontant likvid 138 000Rörelsekapital- och andra justeringar 12 913lda nettotillngar fn avvecklad verksamhet -131 761Vinst vid försäljning av avvecklad verksamhet 19 152Överring av ackumulerade valutakurseffekter från eget kapital vid avyttring -26 612Summa realisationsresultat avseende avyttrad verksamhet -7 460
9. Materiella anläggningstillgångar
Olje- och Övriga Nyttjanderätts-Materiella anläggningstillgångar (TUSD)gastillgångaranläggningstillgångartillgångar SummaAnskaffningsvärde 31 december 2022 17 057 1 877 256 19 190Anskaffningar 3 237 66 606 3 909Omräkningsdifferens’ - -1 478 -256 -1 73431 december 2023 20 294 465 606 21 365Anskaffningar 3 672 20 23 3 715Nedskrivningar -7 - - -7Avyttringar - -243 - -243Förändring i återställningskostnader -77 - - -77Omräkningsdifferens - 5 -131 -12631 december 2024 23 882 247 498 24 627ACKUMULERADE AVSKRIVNINGAR31 December 2022 -4 431 -609 -135 -5 175Avskrivningar -1 775 -95 -13 -1 883Omräkningsdifferens - 546 135 68131 december 2023 -6 206 -158 -13 -6 377Avskrivningar -2 982 -8 -96 -3 086Avyttringar - 51 - 51Omräkningsdifferens - -27 -4 -3131 december 2024 -9 188 -142 -113 -9 443BOKFÖRT VÄRDE31 december 2023 14 088 307 593 14 98831 december 2024 14 694 105 385 15 184
2024 ÅRSREDOVISNING
72
(TUSD) Brasilien USA Huvudkontor KonsolideratOlje- och gastillgångar - 14 698 - 14 698Övriga anläggningstillgångar 73 17 11 101Nyttjanderättstillgångar 385 - - 38531 december 2024 458 14 715 11 15 184Olje- och gastillgångar - 14 093 - 14 093Övriga anläggningstillgångar 63 234 12 309Nyttjanderättstillgångar 586 - - 58631 december 2023 649 14 327 12 14 988
Investeringarna som gjordes under 2024, vilka uppgick till TUSD 3 715, är hänförliga till förrv, borrning, färdigställande och nedsng-
ningsprocesser, och redovisades under posten Olje- och gastillngar i balanskningen.
AVSKRIVNINGAR OCH NEDSKRIVNINGAR
Avskrivningstakten beräknas på bevisade och sannolika olje- och naturgasreserver, och tar i bekning framtida utvecklingskostnader
för att producera reserverna. Avskrivningar beräknas på produktionsenhetsbasis. Avskrivningstakten kommer att variera för varje ny
period baserat på mängden och typen av investeringar och nya reserver.
Avskrivningarna uppgick till TUSD -3 086 jämfört med TUSD -1 836 för föreende år. Ökningen i avskrivningar beror huvudsakligen på
högre produktionsvolymer.
10. Kundfordringar
TUSD Parent TSEK2024 2023 2024 2023Olje- och gasförsäljnig 362 199 - - Skattefordringar och övriga fordringar 907 893 23 965 20 508Summa 1 269 1 092 23 965 20 508
Bolagets kundfordringar är hänförliga till förljning av olja och gas med en kund i USA. För att minska kreditrisken samarbetar bolaget
med pålitliga köpare. Per den 31 december 2024 var de förntade kreditförlusterna minimala och Bolaget har inte någon historik av
betalningsproblem med denna kund, som har hög kreditvärdighet och inte något historiskt fallissemang.
11. Likvida medel
TUSD 2024 2023Likvida medel 758 13 786Kortfristiga placeringar 8 177 74 503Summa 8 935 88 289
MAHA-ENERGY.COM
73
12. Aktiekapital
Utestående aktier A B31 december 2022 143 615 696 - 143 615 696Aktier i Bolaget som innehavs av Bolaget 34 829 057 - 34 829 05731 december 2023 178 444 753 - 178 444 753Aktier i Bolaget som innehavs av Bolaget - - -31 december 2024 178 444 753 - 178 444 753
INCITAMENTSPROGRAM FÖR TECKNINGSOPTIONER (PERSONALOPTIONER)
Bolaget har ett långfristigt incitamentsprogram (LTIP) för teckningsoptioner som del i ersättningspaketet till företagsledning och
anställda.
Förfallna Incitamentspro-Utnyttjande-Tecknings-Utnyttjade eller maku-gram optionerperiodpris, SEK 1 jan 2024 Utgivna 20242024lerade 2024 31 dec 20242020 (LTIP 4) 1 jun 2023 – 10,9 348 331 - - -348 331 -29 feb 20242021 (LTIP 5) 1 jun 2024 – 12,4 773 281 - - - 773 28128 feb 20252021 (LTIP 6) 1 jun 2023 – 12,4 493 568 - - -493 568 -29 feb 20242022 (LTIP 7) 1 jun 2025 – 20,65 678 821 - - - 678 8211 jun 20302023 (LTIP 8) 18 jan 2027 – 8,55 - 3 236 919 - -507 752 2 729 1671 jan 20302023 (LTIP 9) 18 jan 2027 – 8,55 - 2 856 107 - - 2 856 1071 jan 20302023 (LTIP 8) 10 jul 2027 – 8,55 - 2 983 043 - - 2 983 0431 jan 20302023 (LTIP 9) 10 jul 2027 – 8,55 - 952 033 - - 952 0331 jan2030Summa 2 294 001 10 028 102 - 1 349 651 10 972 452
Varje teckningsoption ger teckningsoptionsinnehavaren rätt att teckna en ny aktie i Bolaget till teckningspriset per aktie. Verkligt värde
av utgivna teckningsoptioner i enlighet med incitamentsprogrammet har beräknats på tilldelningsdagen med användande av Black &
Scholes-modellen.
Den 18 september 2023 beslutade den extra bolagssmman i enlighet med styrelsens förslag att införa ett nytt incitamentsprogram
för ansllda och konsulter genom emission av högst 5 712 210 teckningsoptioner (LTIP-8).
Dessutom beslutade extra bolagssmman ock, i enlighet med valberedningens förslag, att införa ett incitamentsprogram för
styrelseledaterna genom emission av högst 3 808 140 teckningsoptioner (LTIP-9).
Optioner fn LTIP-8 och LTIP-9 utgavs i januari 2024 och i juli 2024, och beknades med hjälp av Black and Scholes-modellen, med
de antaganden som beskrivs i tabellen nedan. Den totala kostnaden för aktiebaserad ersättning för 2024 uppgick till TUSD 638 (2023:
TUSD 2 176).
2024 ÅRSREDOVISNING
74
De viktade genomsnittliga uppskattningarna och verkligt värde är följande:
2024 Incentive Program Utgivna: January 2024 July 2024Riskfri ränta (%) 2,25 2,18Genomsnittliga förväntade villkor (år) 5,95 5,48Förväntad volatilitet (%) 58,91 57,68Förverkandegrad (%) 10 10Vägt genomsnittligt verkligt värde (SEK) 5,91 4,55
ÅTERKÖPSPROGRAM AV AKTIER
Den 12 augusti 2024 beslöt styrelsen, med sd av bemyndigande från årssmman den 29 maj 2024, att initiera ett återköpsprogram
för att återköpa upp till 10 procent av Maha Energys egna aktier. Syftet med återköpsprogrammet är att ge Bolaget flexibilitet avseende
eget kapital och därigenom optimera Bolagets kapitalstruktur. Återköpta aktier kan även komma att användas som likvid vid, eller
finansiering av, förrv av företag eller verksamhet eller i samband med hantering av incitamentsprogram. Per den 31 december 2024
hade Bolaget återköpt 1 528 922 aktier (0,86% av utestående aktier), för en sammanlagd summa om TSEK 11 987 (motsvarande cirka
TUSD 1 166).
13. Resultat per aktie
Resultat per aktie beräknas genom att dela resultatet hänförligt till stamaktieägarna i moderbolaget med vägt genomsnittligt antal
stamaktier för året.
2024 2023Resultat från kvarvarande verksamhet -49 562 -5 307Resultat från avvecklad verksamhet 16 997 -28 646Resultat hänförligt till Moderbolagets aktieägare (TUSD) -32 565 -33 953Vägt genomsnittligt antal utesende aktier 171 631 408 164 799 396Resultat per aktie för kvarvarande verksamhet (USD): -0,29 -0,03Resultat per aktie för avvecklad verksamhet (USD): 0,10 -0,17Vinst per aktie (USD): -0,19 -0,20Vägt genomsnittligt antal utesende aktier efter utsdning 171 372 460 164 799 396Resultat per aktie för kvarvarande verksamhet efter utspädning (USD): -0,29 -0,03Resultat per aktie för avvecklad verksamhet efter utspädning (USD) 0,10 -0,17Resultat per aktie efter utspädning (USD): -0,19 -0,20
MAHA-ENERGY.COM
75
14. Banklån
BTG-LÅN
Bolaget hade ett låneavtal avseende ett seniort säkerställt lån om MUSD 60 (”net) hos Banco BTG Pactual (BTG”), med förfallodatum
31 mars 2025. Lånet löpte med en ränta som ökade stegvis fn 12,75 procent till 13,5 procent när lånet närmar sig förfall. Lånet
amorterades kvartalsvis. Kapitalbeloppet skulle återbetalas kvartalsvis över fyraårsperioden med början 15 månader efter dagen för
låneavtalet. I augusti 2024 beslutade Maha Energy att helt amortera bankskulden med kvarvarande likvida medel på spärrade konton.
Som ett resultat av den tidiga amorteringen, trots en avgift på 2% på kapitalbeloppet plus upplupen ränta fram till betalningsdagen,
genererar denna åtgärd cirka TUSD 600 i räntebesparingar för de kommande kvartalen.
SAFRALÅN
I augusti 2024 upptog Bolaget ett nytt bankn om TUSD 15 000 hos Banco Safra S.A. (Safra”). Låneavtalet hade en löptid om 1 år och
pte med en ränta om 6,9% per år. Räntan skulle erggs kvartalsvis. En inledande avgift om 1% av kapitalbeloppet betalades av Maha
till Safra vid undertecknandet, sammanlagt TUSD 150.
Som ett villkor för detta lån sllde bolaget en garanti motsvarande 222% av kapitalbeloppet. Garantin uppfylldes genom pantsättning
av en del av Bolagets aktier i Brava Energia.
I november 2024 återbetalade Maha hela bankskuld för att undvika att tillskjuta ytterligare kontanta medel som säkerhet, vilket skulle
resultera i högre kostnad för finansieringen.
Banklån TUSD TSEK31 december 2022 -46 090 -491 436Amortering av lån 14 250 152 740Räntekostnad -1 168 -12 446Uppskjutna finansieringskostnader -1 371 -Valutakursjustering - -2 90031 december 2023 -34 379 -354 042Nya lån -15 000 -159 450Amortering av lån 49 500 524 708Betald ränta 3 893 54 040Räntekostnad -3 128 -36 687Uppskjutna finansieringskostnader -886 -8 058Valutakursjustering - -20 51131 december 2024 - -Kortfristig skuld - -Långfristig skuld - -
2024 ÅRSREDOVISNING
76
15. Avsättningar för återställningskostnader
Återställningskostnader kommer att uppstå för Maha vid slutet av den operativa livslängden för dess olje- anläggningar och fastigheter.
Vid fastställande av beloppet för avsättningen görs antaganden och uppskattningar gällande diskonteringsräntor, de förväntade kost-
naderna för att avveckla faciliteter och avlägsna tillngar från platsen för att åtgärda miljöpåverkan samt den förntade tidpunkten
för dessa kostnader. Vid uppskattning av de förväntade kostnaderna tar Maha hänsyn till (bland andra faktorer) förändringar i miljölag-
stiftning och regler som kan påverka processen för nedmontering och borttagning av anläggningar.
Avsättningen på rapporteringsdagen representerar ledningens bästa uppskattning av nuvärdet för de framtida kostnader som krävs
för att avveckla tillgångarna. Diskonteringsräntan som används vid beräkningen av avsättningen är en marknadsbaserad riskfri ränta
baserad på tillämplig valuta och tidsram för de underliggande kassaflödena.
Följande tabell redovisar avstämningen av ingående och utgående avsättning för återställningskostnader:
Avsättningar för återställnings (TUSD) (TUSD) 31 december 2022 -1 700Ökning av avsättning för återställningskostnader -89Tillskott avsättningar för återställningskostnader -747Reglering av skulder för återställningskostnader 619Minskning av avsättning på grund av försäljning av arrenderättsdeltagandet -6Överföring till skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning 1 345Förändring av uppskattningar vid årsslutet 3931 december 2023 -539Ökning av avsättning för återställningskostnader -21Tillskott avsättningar för återställningskostnader -55Reglering av skulder för återställningskostnader -Minskning av avsättning på grund av försäljning av arrenderättsdeltagandet 22Överföring till skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning -Förändring av uppskattningar vid årsslutet 11431 december 2024 -479
MAHA-ENERGY.COM
77
16. Leasingskulder
Bolaget hyr kontorslokaler med en löptid på fem år.
Leasingskulder (TUSD) 31 december 2022 -155Anskaffningar -745Avyttringar 259Räntekostnader -25Leasingbetalningar 82Valutakursdifferens -1431 december 2023 -598Anskaffningar -24Avyttringar -Räntekostnader -33Leasingbetalningar 152Valutakursdifferens 8631 december 2024 -417Avgår kortfristig skuld -99Leasingskuld – långfristig -318
17. Leverantörsskulder och upplupna kostnader
Koncernen TUSD Moderbolaget (TSEK)2024 2023 2024 2023Leverantörsskulder -828 -3 017 -3 147 -461Upplupna kostnader -256 -736 -104 -6 476Summa -1 084 -3 753 -3 251 -6 937
18. Förändringar i skulder som påverkar kassaflöde från
finansieringsverksamheten
Förändringar i skulder vars kassaflödesförändringar inkluderas i finansieringsverksamheten i kassaflödesanalysen är enligt följande:
Ej kassaflödesförändringarAmortering Överföring till Tillägg för av uppskjutna Förändring av skulder som leasing enligt finansierings-valutakurs-innehas för 31 december 1 januari 2024 KassaflödenIFRS 16kostnaderdifferensförsäljning2024Leasingskuld -598 152 -57 - 86 - -417Banklån -34 379 50 265 -15 000 -886 - - -
Ej kassaflödesförändringarAmortering Överföring till Tillägg för av uppskjutna Förändring av skulder som leasing enligt finansierings-valutakurs-innehas för 31 december 1 januari 2023 KassaflödenIFRS 16kostnaderdifferensförsäljning2023Leasingskuld -155 82 -511 - -14 - -598Banklån -46 090 14 250 - -2 539 - - -34 379
2024 ÅRSREDOVISNING
78
19. Finansiella tillgångar och skulder
För finansiella instrument vilka redovisas till verkligt värde i balansräkningen används följande hierarki;
nivå 1: nivå 2: ni 3: noterade marknadspriser annan data än noterade annan information än i en aktiv marknad;marknadspriser enligt nivå observerbar marknadsdata.1, som kan observeras antingen direkt eller indirekt, och
Bolagets likvida medel, kortfristiga och likvida investeringar, kundfordringar samt leverantörsskulder och interimsskulder har bedömts
i enlighet med ovan beskrivna verkligt värde hierarki. Verkliga värden på dessa poster uppskattas motsvara deras redovisade värden på
grund av deras korta löptid.
De övriga långfristiga finansiella tillngarna och banklånet redovisas till upplupet anskaffningsvärde vilket i stort motsvarar verkligt
värde.
Finansiella tillgångar till Långfristiga finansiella tillgångar Upplupet verkligt värde redovisat i (TUSD) - 2024 Nivåanskaffningsvärderesultaträkningen SummaInvestering i GTB 3 - 1 067 1 067Köpoption PetroUrdaneta 3 - 4 983 4 983Fullgörandegarantier 3 - 206 206Summa - 6 256 6 256
Finansiella tillgångar till Kortfristiga finansiella tillgångar Upplupet verkligt värde redovisat i (TUSD) - 2024 Nivåanskaffningsvärderesultaträkningen SummaBrava Energia aktier 1 - 84 043 84 043Skuldebrev (Debenture) - 3R Offshore 2 3 483 - 3 483Summa 3 483 84 043 87 526
BRAVA ENERGIA
Maha har cirka 22 miljoner aktier, motsvarande 4,76% av utestående aktier i Brava Energia.
BOLIVIAN PIPELINE GASTRANSBOLIVIANO (GTB”)
Den 6 juli 2023 investerade Maha TUSD 1 000 i 2B Ametrino AB, genom förrvet av 3 845 aktier, motsvarande en intresseandel om cirka
7% i ovan nämnda bolag. Därtill betalade Bolaget TUSD 67 i transaktionskostnader. 2B Ametrino äger 38% av aktierna i GasTransboli-
viano S.A., ett bolag som i sin tur äger den bolivianska delen av pipelinen ”Brazil-Bolivia” (GTB).
SKULDEBREV (DEBENTURES) - 3R OFFSHORE
För att finansiera utbyggnaden av 3R Offshores tillgångar, har Maha under 2024 tecknat icke-konvertibla skuldebrev (debentures) till ett
belopp om TUSD 3 483 utgivna av 3R Offshore. Skuldebrevet bär en ränta kopplad till den brasilianska flytande interbankräntan (CDI)
plus en skillnad om 3,8%.
MAHA-ENERGY.COM
79
20. Hantering av finansiella risker
Bolaget undersöker noggrant de risker vilka man är exponerad mot och bedömer påverkan och sannolikhet för de riskerna. Bolagets
riskhanteringspolicyer har fastsllts för att identifiera och analysera de risker Bolaget sr inför för att fastställa relevanta risknivåer
och för att följa marknadsvillkoren och Bolagets aktiviteter. Bolagets styrelse har det övergripande ansvaret för fastställande och
uppföljning av Bolagets riskhantering men delegerar ansvaret för genomförande till Bolagets ledning.
De typer av riskexponeringar samt de målsättningar och policyer för att hantera dessa riskexponeringar
beskrivs nedan:
A) VALUTARISK
Funktionell valuta för Bolagets dotterbolag i Brasilien och Luxemburg är Brasilianska real (BRL) och svenska kronor (SEK) för bolagen
i Sverige. Detta gör Bolaget känsligt för fluktuationer mot fluktuationer i dessa valutor mot amerikanska dollar (USD).
I syfte att minimera valutarisker hålls Bolagets likvida medel huvudsakligen i USD, vilket växlas till andra valutor enbart när så behövs.
Följande tabell summerar den effekt en föndring i den avvecklade verksamhetens valuta mot USD skulle ha på Bolagets rörelseresul-
tatet inklusive resultat från den avvecklade verksamheten för året som avslutades 31 december 2024.
Genomsnittskurs 2024 10% USD-försvagning 10% USD-förstärkningBRL/USD 6.185128 5,5666 6,8036 Total effekt på resultatet, TUSD 585 -479
B) KREDITRISK
Exponering mot kreditrisk uppstår då en kund eller annan tredje part underlåter att uppfylla sina avtalsenliga skyldigheter mot Bolaget.
Bolagets policy är att begränsa kreditrisk genom att begnsa motparter till större banker och olje- och gasbolag. Vid det fall det fast-
ställs att det finns en kreditrisk vid försäljning av olja och gas är policyn att kräva en remburs (eller liknande instrument) för hela värdet
av försäljningen eller förskottsbetalning. Policyn vad gäller samarbetspartners är att lita på det underliggande samarbetsavtalet och att
överta ägandet i licensen eller samarbetspartnerns andel av produktionen om cash calls eller andra skulder inte betalas.
Per 31 december 2024 uppgick Bolagets kundfordringar för kvarvarande verksamhet i USA till TUSD 1 269 (2023: TUSD 1 092). Bolaget
marknadsför och säljer oljan genom marknadsbolag och betalningar erlls inom 30 dagar. Det finns ingen aktuell historik om kreditför-
luster och förntade kreditförluster är inte betydande. Övriga kortfristiga fordringar betraktas som säkra eftersom de huvudsakligen
hänför sig till skatt och förskott till anställda.
C) LIKVIDITETSRISK
Likviditetsrisk är risken att Bolaget inte kan uppfylla sina finansiella skyldigheter när de förfaller. Likviditetsrisk inkluderar också risken
att inte vid rätt tid kunna omsätta tillgångar till rimliga priser. Bolaget har sedan starten varit eget kapital- och lånefinansierat genom
aktie- och obligationsneemissioner. Bolaget har en planerings- och budgetprocess för att hjälpa till att fastställa vilka likvida medel
som behövs i Bolagets normala verksamhet och på löpande basis. Bolaget säkersller löpande att tillräckliga likvida medel finns för att
täcka den dagliga verksamheten, med beaktande av förntade kassafden från verksamheten och innehavet av likvida medel.
Bolaget hanterar sin likviditetsrisk genom att säkerställa att det har flera källor till kapital inklusive likvida medel, kassafde fn
verksamheten såväl som tillnglighet till kapitalmarknaden. Per den 31 december 2024 hade Bolaget omsättningstillngar om TUSD
106 314 varav TUSD 7 076 är hänförligt till tillgångar som innehas för förljning och kortfristiga skulder om TUSD 7 222 inklusive TUSD
6 039 hänförligt till skulder för försäljning.
Per december 2024 har Bolaget återbetalat all utestående skuld bankfinansiering och är skuldfritt.
2024 ÅRSREDOVISNING
80
Förfallodagar för Bolagets odiskonterade kassautflöde hänförligt till finansiella skulder för kvarvarande
verksamhet är enligt följande:
Summa < 1 år 1-2 år 2-5 år2024 Leverantörsskulder och upplupna kostnader -1 084 -1 084 - -Leasingskulder -417 -99 -100 -218Banklån - - - -Ränta banklån - - - - -1 501 -1 183 -100 -218
Summa < 1 år 1-2 år 2-5 år2023 Leverantörsskulder och upplupna kostnader -3 752 -3 752 - -Leasingskulder -598 -104 -108 -386Banklån -34 379 -22 500 -11 879 -Ränta banklån -3 031 -2 829 -202 - -41 760 -29 185 -12 189 -386
D) RÄNTERISK
Ränterisk är risken att förändringar i marknadsräntor skulle kunna påverka intjäningsförmåga och kassaflöde. Bolaget var exponerat
mot ränterisk genom Lånet.
Den totala räntekostnaden för 2024 uppgick till TUSD 4 176 (2023: TUSD 6 981) vilket inkluderar TUSD 886 av bankkostnader för Lånet
(2023: TUSD 1 389). Vid slutet av 2024 är bolaget inte utsatt för ränterisk eftersom det nu är ett skuldfritt företag.
E) RÅVARUPRISRISK
Bolaget är föremål för prisrisker till följd av fluktuationer i marknadspriser för olja och gas. Priser på olja och gas påverkas av de normala
ekonomiska drivkrafterna för tillng och efterfgan såväl som av finansiella Investerare och marknadsosäkerheter vilket generellt
är utanför Bolagets kontroll. Faktorer som påverkar dessa inkluderar verksamhetsbeslut, naturkatastrofer, ekonomiska förhållanden,
politisk instabilitet eller konflikter och åtgärder från större oljeexporterande länder.
Prisförändringar i råoljepriser kan väsentligen påverka Bolagets rörelseresultat, kassaflöden fn rörelseverksamheten, användande av
kapital och Bolagets förga att möta sina åtaganden. Huvuddelen av Bolagets produktion säljs enligt kortfristiga kontrakt och således
är Bolagets risk hänförligt till prisförändringar i närtid. Bolaget hanterar denna risk genom att löpande följa råvarupriser och inkluderar
det i operativa beslut, såsom kontraktering eller utökning av sitt investeringsprogram.
Tabellen nedan summerar den effekt en förändring i erhållna olje- och gaspriser skulle ha på nettoresultat för
kvarvarande verksamhet och eget kapital per 31 december 2024:
Årets resultat från kvarvarande verksamhet, TUSD -49 562 -49 562Möjlig förändring -10% +10%
Total effekt på årets resultat, TUSD 6 624 -6 624-13,37% -13,37%
MAHA-ENERGY.COM
81
21. Kapitalförvaltning
Bolaget förvaltar sitt kapital för att stödja Bolagets strategiska tillväxtmål och bibella en finansiell kapacitet och flexibilitet, bevara till-
gången till kapitalmarknaderna, säkerställa dess förmåga att finansiera organisk tillväxt och att finansiera potentiella förvärv samtidigt
som man bibehåller förgan att hantera Bolagets finansiella förpliktelser när de förfaller. Bolagets policy är att begränsa kreditrisken
genom att begränsa Bolagets motparter till större banker. Bolaget beaktar kreditrdighet hos de större banker där likvida medel är plac-
erade. För närvarande besr Mahas investeringar av tillngar med låg risk och kortfristiga investeringar med hög likviditet. Dessutom
kan Bolaget fn tid till annan investera i potentiellt attraktiva aktiepositioner eller högavkastande ränteplaceringar men håller sig alltid
inom Mahas interna investeringspolicy.
Bolaget anser att kapitalstrukturen inkluderar eget kapital om TUSD 119 735 (31 december 2023: TUSD 154 825) och kortfristiga till-
gångar till TUSD 106 314.
Bolaget hanterar sin kapitalstruktur och justerar den baserat på föndringar i ekonomiska förutsättningar och riskkarakteristikan i
de underliggande olje- och naturgastillngarna. För att hantera Bolagets kapitalbehov upprättar Bolaget årliga utgiftsbudgetar
som uppdateras vid behov beroende på olika faktorer, inklusive framngsrika kapitalplaceringar och allmänna marknads- och bran-
schförhållanden. Årliga och eventuellt senare uppdaterade budgetar godnns av styrelsen.
22. Förändring i icke-kassapåverkande rörelsekapital
Följande tabellen visar på det icke-kassapåverkande rörelsekapitalet:
Förändring i icke-kassapåverkande rörelsekapital (TUSD)* 31 dec 2024 31 dec 2023Förändringar: Kundfordringar -203 -3 634Varulager -29 -25Leverantörsskulder -1 307 1 099Summa -1 539 -2 560
* ör att öka tydligheten kring rörelsekapitalet kommer tabellen, från och med 2024, att endast reflektera rörelsekapitalet fn kvarvarande verksamhet.
23. Ställda säkerheter
Koncernen hade TUSD 1 115 deponerade på spärrade konton som säkerhet för potentiella skulder till följd av försäljningen av Maha
Brazil. Det belopp som behålls på spärrade konton ska frigöras, helt eller delvis (i) till PetroRecôncavo för att täcka eventuella förluster
i enlighet med det slutgiltiga avtalet, eller (ii) till Mahas fördel, vid avslutningen av det sista rättsfallet eller inom sex (6) år från Maha
Brasilien Transaktionens avslutsdatum, enligt villkoren i relevanta avtal.
Dessutom hade koncernen TUSD 9 053 i bankgaranti för potentiella eventualförpliktelser relaterade till Maha Brasilien Transaktionen,
vilket säkerslldes genom pantttning av en del av bolagets aktier i Brava Energia.
2024 ÅRSREDOVISNING
82
24. Tilläggsköpeskilling
I december 2022 offentliggjorde Maha avyttringen av sitt brasilianska dotterbolag (Maha Brasil) till PetroRecôncavo för en sammanlagd
köpeskilling om TUSD 150 916. Dessutom kan ytterligare upp till TUSD 36 100 att betalas baserat på att vissa villkor uppfylls, varav
upp till TUSD 24 100 avser det genomsnittliga Brent oljepriset för de nästkommande tre åren och TUSD 12 000 avser synergier med
PetroRecôncavo’s potentiellt nya tillgångar. Maha erhöll under första kvartalet 2025 en oljeprisrelaterad tilläggsköpeskilling på TUSD 4
410 hänförlig till det genomsnittliga oljepriset 2024.
Den årliga tilläggsköpeskillingen hänförlig till Brent-oljepriset betalas enligt tabellen nedan:
Brent 2023 2024 2025 Sammanlagt80 – 85 USD/fat 1,5 4,4 3,9 9,8 85 – 90 USD/fat 5,9 7,8 5,9 19,6Över 90 USD/fat 8,4 8,4 7,2 24,1
25. Åtaganden
Bolaget hade prospekteringsåtaganden avseende Block 117 och 118 vilka ingick i försäljningen till PetroRencavo enligt Maha Brasilien
Transaktionen. Baserat på villkoren för Maha Brasilien Transaktionen har parterna kommit överens om att begära ett undantag för
sådana åtaganden hos den brasilianska tillsynsmyndigheten för olje- och gassektorn – ANP - och då ett sådant undantag inte erhölls
innan andra delbetalningen betalades innehölls ett belopp motsvarande det ursprungliga beloppet för sådant åtagande på ett spärrat
konto. I oktober 2024 frigjordes omkring TUSD 4 659 som innehades på srrat konto i utbyte mot bankgarantier.
I Illinoisbasngen har Bolaget åtagande om att borra tre brunnar där man är operatör under 2024, fyra brunnar per år under perioden
2025 till 2027 och tre brunnar 2028. Under andra kvartalet 2024 inledde Bolaget ett borrprogram bestående av tre produktionsbrunnar
för att uppfylla detta åtagande. Dessa brunnar började generera intäkter under tredje kvartalet 2024.
26. Eventualförpliktelser
Eventualförpliktelser, för vilka Bolaget antingen inte kan göra en tillförlitlig uppskattning av den förväntade finansiella effekten som
kan uppstå vid lösningen av tvisten, eller där en utbetalning av likvida medel inte är sannolik, redovisas inte som skulder i de finansiella
rapporterna utan anges i noterna till de finansiella rapporterna, om inte sannolikheten för en utbetalning av resurser som innefattar
ekonomiska fördelar bedöms som osannolik.
För närvarande är Bolaget en del av en tvist med ANP gällande minimala prospekteringsåtaganden avseende Block 117 och 118, vilka
såldes till PetroRecôncavo som en del av Maha Brasilien-transaktionen. Enligt villkoren i Maha Brazil-transaktionen måste Maha ertta
PetroRecôncavo i händelse av förlust.
Det omtvistade beloppet motsvarar det värde som ANP har tillskrivit den icke utrda delen av arbettagandet, baserat på ett system
med ett fast värde i Reais, justerat för inflation fram till betalningsdatumet.
I slutet av 2024 uppgår den maximala uppskattade eventualförpliktelsen relaterad till denna tvist till TUSD 6 918.
MAHA-ENERGY.COM
83
27. Närståendetransaktioner
Det har inte skett någon väsentlig förändring avseende transaktioner med närstående under 2024 jämfört med tidigare år. I förhål-
lande till moderbolaget betraktas dotterbolagen som närsende. Moderbolaget har ställt ut koncernlån till dotterbolag och erhåller
nteinkter på lån från ett av dotterbolagen.
28. Genomsnittligt antal anställda
Kanada USA Brasilien Oman Sverige BolagetAnställda (2024) 1 2 17 4 1 25 (varav män) 0 2 9 4 1 16
Kanada USA Brasilien Oman Sverige BolagetAnställda (2023) 8 2 22 7 2 41(varav män) 4 2 14 7 1 28
Styrelseledamöter inkluderas inte i tabellen. Det finns inga kvinnor i styrelsen.
29. Ersättningar till styrelseledamöter och ledande befattningshavare och
övrig personal
2024 2023Löner och andra ersättningar samt Löner och andra Löner och andra sociala kostnader (TUSD)ersättningar Sociala kostnaderersättningar Sociala kostnaderModerbolaget i SverigeStyrelseledamöter 1 197 400 211 50Anställda 1 282 (52) 691 230Dotterbolag utomlandsKanada 567 7 973 41USA 253 17 223 16Brasilien 2 968 411 2 031 413Oman 705 8 581 10Summa 6 972 791 4 710 760
2024 ÅRSREDOVISNING
84
Ökningen av löner och andra ersättningar under 2024 avser de teckningsoptioner som beviljats under året,
enligt tabellerna nedan (Optionsbaserad ersättning).
Löner och andra ersättningar samt sociala Styrelsearvode Andra Kortfristig rörlig Erttning för Optionsbaserad Summa kostnader (TUSD)/GrundlönFörmåner*ersättning**utskottsarbeteErsättning2024Moderbolaget i SverigeStyrelseledamöterSvein Harald Øygard 29 - - 4 - 33 Paulo Mendonça 40 - - 10 332 382 Halvard Idland 29 - - 4 - 33 Richard Norris 29 - - 10 139 178 Viktor Modigh 29 - - 11 139 179 Fabio Vassel 29 - - - 193 222 Enrique Peña 29 - - 6 139 174 Summa 214 - - 45 942 1 201 Dotterbolag i utlandet FöretagsledningKjetil Solbraekke 341 67 - - 428 836 Övriga*** 915 117 512 - 650 2 194Summa 1 256 184 512 - 1 078 3 030
* Andra förner inkluderar sjukförsäkring och pension för ledningen.
** * Kortfristig rörlig ersättning inkluderar avgångsvederlag.
*** “Övriga” representerar följande medlemmar i ledningen för 2024: CFO, COO och CLO.
Löner och andra ersättningar samt sociala Styrelsearvode Andra Kortfristig rörlig Erttning för Optionsbaserad Summa kostnader (TUSD)/GrundlönFörmåner*ersättning**utskottsarbeteErsättning2023Moderbolaget i SverigeStyrelseledamöterSvein Harald Øygard 8 - - 1 - 9 Paulo Mendonça 11 - - 3 - 14Kjetil Solbraekke 13 - - 2 - 15Halvard Idland 21 - - 3 - 24Richard Norris 28 - - 11 - 39Viktor Modigh 28 - - 9 - 37Fabio Vassel 36 - - 4 - 40Enrique Peña 28 - - 6 - 34Total 173 - - 39 - 212Dotterbolag i utlandet FöretagsledningPaula Mendonça 339 1 328 - - 668Kjetil Solbraekke 104 13 85 - - 202Övriga*** 1 000 127 1 403 - - 2 530Summa 1 443 141 1 816 - - 3 400
* Andra förner inkluderar sjukförsäkring och pension för ledningen.
** * Kortfristig rörlig ersättning inkluderar avgångsvederlag.
*** “Övriga” representerar följande medlemmar i ledningen för 2023: CFO, COO och CLO.
MAHA-ENERGY.COM
85
LÖNER, FÖRMÅNER OCH SOCIALA AVGIFTER
Årsstämman 2023 beslutade om en policy för erttning och
andra anställningsvillkor för Ledande Befattningshavare i
koncernen, vilken finns tillnglig på Bolagets webb och besr
av följande regler avseende fast kontanterttning, förner och
sociala avgifter:
(1) Ledande Befattningshavare i Maha ska erbjudas en fast
erttning vilken ska utgå kontant, vara marknadsmässig, i linje
med erttningar inom den internationella olje- och gasindustrin,
och baserad på individens erfarenhet, ansvar, kompetens och
arbetsinsats. Den fasta ersättningen ska revideras årligen under
första kvartalet, om tillämpligt.
(2) Utöver fast ersättning ska Ledande Befattningshavare även
kunna erlla årlig rörlig ersättning vilken ska utgå kontant och
baseras på utfallet i förhållande till resultatmål inom det indivi-
duella ansvarsomdet och ska sammanfalla med aktieägarnas
intressen (”Ordinär Rörlig Kontantersättning”). Ordinär Rörlig
Kontantersättning ska vara kopplad till årliga resultatmål och
uppgå till maximalt 100 procent av den fasta bruttoerttningen.
(3) Ytterligare kontant rörlig ersättning kan utgå vid extraor-
dinära omständigheter, förutsatt att sådana extraordinära
arrangemang är tidsbegnsade och endast görs på individni
antingen i syfte att rekrytera eller behålla Ledande Befattningsha-
vare, eller som ersättning för extraordira arbetsinsatser utöver
personens ordinarie arbetsuppgifter och/eller som en bonus för
en individs prestationer vid relevanta händelser eller transak-
tioner som rör Bolaget (”Extraordinär Rörlig Kontantersättning”).
dan erttning får utges vid flera tillfällen per år men får inte
överstiga ett belopp motsvarande 50 procent av den fasta årliga
bruttokontantersättningen.
(4) Pensionsförner (inklusive sjukrsäkring, om så är
fallet, enligt gällande lag), ska vara premiebesmda om inte
befattningshavaren omfattas av förnsbestämd pension enligt
tvingande kollektivavtalsbestämmelser. Pensionspremierna för
premiebestämd pension ska uppgå till högst 10 procent av den
pensionsgrundande bruttoinkomsten.
(5) Övriga förmåner kan innefatta bland annat livförsäkring,
sjukrdsförsäkring och företagshälsovård, och ska vara av
begränsat värde i förhållande till övrig ersättning och kunna
utgå i den utsträckning detta bedöms vara marknadsmässigt
för Ledande Befattningshavare i motsvarande positioner på den
arbetsmarknad där befattningshavaren är verksam. Premier och
andra kostnader i anledning av sådana förner får sammanlagt
uppgå till högst 15 procent av den fasta bruttoerttningen.
(6) Vid uppsägning från Bolagets sida ska uppsägningstiden för
samtliga Ledande Befattningshavare vara högst sex månader med
tt till avgångsvederlag efter uppsägningstidens slut motsva-
rande högst 100 procent av den fasta bruttokontanterttningen
i maximalt 12 månader, alltså ska fast erttning under uppsägn-
ingstiden och avgångsvederlag för de Ledande Befattningsha-
varna sammantaget inte överstiga 18 fasta bruttomånadslöner.
(7) Eventuell rätt till avgångsvederlag ska minska i situationer
där erttning under aktuell period erhålls fn ett annat bolag.
Uppsägningstiden och avgångsvederlaget ska alltid, med
beaktande av begränsningarna ovan, avgöras från fall till fall med
beaktande av (i) krav enligt tilmplig lag för avtalet som ingåtts
med den Ledande Befattningshavaren, (ii) praxis i landet där
avtalet intts, och (iii) tiden som den Ledande Befattningsha-
varen har varit anställd/anlitad av Bolaget innan uppsägningen.
Se sidan 85 i bolagsstyrningsrapporten för ytterligare informa-
tion om koncernens principer för ersättning. Under innevarande
år godkände årsstämman 2023 ändringar i Bolagets ersättning-
spolicy. Ersättningsrapporten finns tillgänglig på Bolagets webb.
LÅNGSIKTIGT INCITAMENTSPROGRAM
Maha har sedan 2017 implementerat långsiktiga incitamentspro-
gram som syftar till att stärka medarbetarnas lojalitet till företaget
och motivera dem att skapa aktieägarvärde.
Maha har inte antagit något nytt långsiktigt incitamentsprogram
under 2024. Per december 2024 var därr 10 972 452 teckning-
soptioner utestående inom fyra (4) långsiktiga incitamentspro-
gram för anställda, Ledande Befattningshavare och Bolagets
styrelse.
De fullständiga villkoren för teckningsoptionerna under det lång-
siktiga incitamentsprogrammet finns på Bolagets webb – www.
maha-energy.com.
2024 ÅRSREDOVISNING
86
30. Aktier i dotterbolag (Moderbolaget)
Dotterbolag Organisations-nummer Säte Andel % 2024 (TSEK) 2023 (TSEK)Maha Energy Inc. 2017256518 Calgary, Kanada 100 12 477 12 477 Maha Energy I (Brazil) AB 559058-0907 Stockholm, Sverige 100 748 -Maha Energy II (Brazil) AB 559058-0899 Stockholm, Sverige 100 680 680Maha Energy Brasil Holding Ltda. 49.361.643/0001-50 Rio de janeiro, Brasilien 100 - 443 774Maha Energy BRZ Ltda. 54.995.828/0001-56 Rio de janeiro, Brasilien 100 114 298 -Maha Energy Finance B163089 Luxembourg 100 - -(Luxembourg) S.A.R.L.Mana Energy Services LLC 2020-002241022 Wyoming, USA 100 8 553 -Maha Energy (Oman) Ltd 259894 Cypern 100 - -Maha Latam Operaciones C.A. Venezuela 100 41 -Summa 136 797 456 931
Aktier i dotterbolag (TSEK) 2024 (TSEK) 2023 (TSEK)Ingående balans 456 931 16 153Förvärv 9 342 443 774Avyttring -329 476 -2 987Nedskrivning - -9Lämnat aktieägartillskott - -Summa 136 797 456 931
Indirekta dotterbolag Organisations-nummer Säte Andel %Maha Energy US Inc. TIN - 46-1986862 Wyoming, USA 100Maha Energy (Oman) Ltd. (Oman Branch) OM1100214536 Sultanatet Oman 100Maha Energy Indiana Inc. 7130-8332 Illinois / Indiana, USA 100Maha Energy Latam S.L. B56579964 Spanien 100Maha Energy Finance (Luxembourg) S.A.R.L Sverige #B163089 Sverige 100
Intresseföretag Huvudsaklig verksamhet te Andel % 2024 (TUSD) 2023 (TUSD)Brava Energia S.A. Olja och gas Rio de Janeiro, Brasilien 4,76 84 043 34 9852B Amentrino AB Gas Sverige 7,69 11 901 -
MAHA-ENERGY.COM
87
31. Lån till dotterbolag (moderbolaget)
Moderbolagets lån till dotterbolag är främst noterade i US dollar.
Dotterbolag 2024 (TSEK) 2023 (TSEK)Maha Energy Inc. 71 440 154 485 Maha Energy US Inc. 116 619 106 821Maha Energy I (Brazil) AB 11 088 10 093Maha Energy II (Brazil) AB - 63Maha Energy BRZ Ltda. - -Maha Energy Finance (Luxembourg) S.A.R.L - 38Maha Energy Indiana Inc. 78 094 59 329Mana Energy Services LLC 1 044 1 927Maha Energy (Oman) Ltd - -Maha Latam Operaciones C.A. 17 293 -Maha Energy Latam S.L. 151 -Maha Energy Offshore (Brasil) Ltda. - 54Summa 295 729 332 810
n till dotterbolag (TSEK) 2024 (TSEK) 2023 (TSEK)Ingående balans 332 810 691 849Nedskrivning av lån till dotterbolag -2 082 -397 206Nya lån till dotterbolag -18 488 -13 350Amortering av lån till dotterbolag - 83 500Ränta från dotterbolag - 95 861Valutaomräkningsdifferens -16 511 -127 884Summa 295 729 332 810Lån till dotterbolag - kortfristiga - -Lån till dotterbolag – långfristiga 295 729 332 810
2024 ÅRSREDOVISNING
88
32. Revisionsarvoden
TUSD ModerbolagetTSEKDeloitte2024 2023 2024 2023Revision 305 321 3 227 3 406Revisionsrelaterade tjänster annat än revisionsuppdraget 3 - 33 -Skattekonsultationer 33 52 349 552Summa 341 373 3 610 3 958
Revision avser granskning av årsredovisning och räkenskaper jämte andra uppgifter vilka åligger Bolagets revisor att utföra såväl som
rådgivning eller andra tjänster som utförts på grund av gjorda observationer i revisionen eller vid utförande av andra liknande åtaganden.
Revisionsrelaterade tjänster annat än revisionsuppdraget avser kvalitetsgranskning jämte tjänster i anslutning till observationer som
gjorts i samband med en granskning av förordningar, Bolagsordning, stadgar eller avtal och vilka resulterar i en rapport som är tillgänglig
även för andra än klienten.
Skatterådgivning rapporteras separat.
33. Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår att ingen utdelning utbetalas för året.
34. ndelser efter balansdagen
Mesas Técnicas med PetroUrdaneta och CVP (Partner A, ett dotterbolag till PDVSA) avslutades, där de huvudsakliga antagandena i
affärsplanen fastställdes. Planen skisserar en total prognostiserad produktionsvolym på cirka 90 miljoner fat olja och 180 Bscf gas
fram till 2037. Målet är en topproduktion på omkring 40 000 fat oljeekvivalenter per dag, och planen är förel för godnnande från de
venezuelanska myndigheterna samt förhandlingar om tillämpliga avtal.
Maha erhöll under första kvartalet 2024 en oljeprisrelaterad tilläggsköpeskilling på TUSD 4 410 från PetroRecôncavo. Denna betalning
är en del av Maha Brasilien-transaktionen, vilken slutfördes i början av 2023.
Maha erhöll under första kvartalet 2025 cirka TUSD 200 i utdelning från 2B Ametrino AB, motsvarande en avkastning om 18% per år. 2B
Ametrino äger 38% av aktierna i GasTransboliviano S.A., ett bolag som i sin tur äger den bolivianska delen av pipelinen ”Brazil-Bolivia”.
MAHA-ENERGY.COM
89
Finansiella nyckeltal
De utvalda nyckeltalen vilka visas nedan inkluderar alternativa nyckeltal eller nyckeltal som inte är definierade i enlighet med IFRS och
är således inte nödvändigtvis jämförbara med nyckeltal med liknande bemning använda av andra bolag. De finansiella nyckeltal som
inte är definierade enligt IFRS är, tillsammans med nyckeltal som är definierade i enlighet med IFRS, använda för att underlätta företag-
sledningens och andra intressenters analys av koncernen.
Se rubriken ”Definition av alternativa nyckeltal” för definition och syfte med de alternativa nyckeltalen och rubriken ”Avstämning av
alternativa nyckeltal” nedan för avsmning av ovanmnda nyckeltal. Alla alternativa nyckeltal har hämtats fn koncernens reviderade
årsredovisningar för räkenskapsåren som avslutades 31 december 2024 och 31 december 2023 om inte annat anges.
Finansiella nyckeltal:
KVARVARANDE VERKSAMHET:
Finansiell information (TUSD) 2024 2023
Genomsnittlig dagsproduktion (BOEPD) 328 197
Intäkter 8 492 5 226
Rörelsens netback 4 417 2 197
Administrationskostnader -8 196 -5 017
EBITDA -4 791 -3 900
Periodens resultat -49 562 -6 755
Vinst per aktie – före och efter utspädning -0,29 -0,04
Finansiella skulder - -34 379
Finansiella tillgångar 93 782 16 967
Kassaflöde från den löpande verksamheten -9 179 -12 675
Fritt kassaflöde -49 650 79 975
Likvida medel (inkl. spärrade likvida medel) 10 050 131 076
AVSEENDE AVVECKLAD VERKSAMHET AV MAHA BRAZIL UNDER 2024 OCH OMAN UNDER 2023:
Finansiell information (TUSD) 2024 2023
Genomsnittlig dagsproduktion (BOEPD) - 1 562
Intäkter - 9 049
Rörelsens netback - 6 755
Administrationskostnader -2 832 -7 140
EBITDA -1 461 5 267
Periodens resultat 16 997 -27 198
Vinst per aktie – före och efter utspädning - -0,17
Finansiella skulder - -
Finansiella tillgångar - -
Kassaflöde från den löpande verksamheten 779 821
Fritt kassaflöde -2 458 -15 601
Likvida medel (inkl. spärrade likvida medel) 365 399
2024 ÅRSREDOVISNING
90
KVARVARANDE OCH AVVECKLAD VERKSAMHET KOMBINERAT:
Finansiell information (TUSD) 2024 2023
Genomsnittlig dagsproduktion (BOEPD) 328 582
Intäkter 8 492 14 275
Rörelsens netback 4 417 8 952
Administrationskostnader -11 028 -12 157
EBITDA -6 252 1 367
Periodens resultat -32 565 -33 953
Vinst per aktie – före och efter utspädning -0,29 -0,21
Finansiella skulder - -34 379
Finansiella tillgångar 93 782 16 967
Kassaflöde från den löpande verksamheten -8 400 -11 854
Fritt kassaflöde -52 108 64 374
Likvida medel (inkl. spärrade likvida medel) 10 415 131 475
Nyckeltal
[1]
Finansiell information (TUSD) 2024 2023
Avkastning på eget kapital (%) -41,4% 3,4%
Soliditet (%) 113% 77%
Data per aktie
Data per Share (TUSD) 2024 2023
Vägt antal aktier (före utsdning) 171 631 408 164 799 396
Vägt antal aktier (efter utspädning) 171 372 460 164 799 396
Resultat per aktier (före utspädning), USD -0,29 -0,03
Resultat per aktier (efter utspädning), USD -0,29 -0,03
Utdelning per aktie n/a n/a
[1] Nyckeltal och data per aktie baseras enbart på kvarvarande verksamhet.
MAHA-ENERGY.COM
91
AVSMNING AV ALTERNATIVA RESULTATMÅTT
Tabellerna nedan avser avsmning av alternativa nyckeltal baserat på redovisningsposter, delsummor eller totalsummor inkluderade i
koncernens reviderade årsredovisningar för räkenskapsåren som avslutades 31 december 2023 och 31 december 2024 om inte annat
anges. De alternativa nyckeltalen är inte reviderade.
För definition av alternativa nyckeltal vilka inte har beräknats i enligt med IFRS se sektionen ”Definition av alternativa nyckeltal.
Rörelsens netback från kvarvarande verksamhet
(TUSD) 2024 2023
Intäkter 8 492 5 226
Royalties -1 891 -1 268
Rörelsekostnader -9 650 -1 761
Rörelsens netback -3 049 2 197
Rörelsens netback från avvecklad verksamhet
(TUSD) 2024 2023
Intäkter - 9 049
Royalties - -776
Rörelsekostnader -1 433 -1 518
Rörelsens netback -1 433 6 755
EBITDA från kvarvarande verksamhet
(TUSD) 2024 2023
Rörelseresultat -9 650 -6 933
Avskrivningar 3 086 1 883
Nedskrivning 558 2 459
Valutakursförluster/-vinster 1 215 -314
EBITDA -4 791 -2 905
EBITDA från avvecklad verksamhet
(TUSD) 2024 2023
Rörelseresultat -973 -20 977
Avskrivningar 66 15
Nedskrivning - 25 233
Valutakursförluster/-vinster -93 1
EBITDA -1 000 4 272
2024 ÅRSREDOVISNING
92
Definition av
alternativa nyckeltal:
Definition av nyckeltal som inte är definierade i IFRS (alternativa nyckeltal) är inkluderade i definitionerna
nedan.
Företagsledningen använder alternativa nyckeltal för att följa utvecklingen på Bolagets verksamhet och är av
uppfattningen att alternativa nyckeltal tillsammans med nyckeltal definierade enligt IFRS hjälper investerare
att förstå Bolagets utveckling från period till period och kan underlätta jämförelsen med liknande företag,
men är inte nödvändigtvis jämförbara med nyckeltal med samma benämningar som används av andra
företag.
De alternativa nyckeltalen har inte reviderats. Investerare uppmanas att inte sätta överdrivet stor tillit till
de alternativa nyckeltalen och uppmanas också att granska dessa tillsammans med Bolagets reviderade
årsredovisningar för räkenskapsåren som avslutades 31 december 2024 och 31 december 2023. Se rubriken
Avstämning av alternativa nyckeltal” ovan för avstämning av alternativa nyckeltal.
EBITDA (Earnings before interest, taxes, depreciation and amor-
tization and impairment): Rörelseresultat före avskrivningar av
olje- och gastillgångar, avskrivning av materiella anläggningstill-
gångar, nedskrivningar, valutakursjusteringar, räntor och skatter.
EBITDA används som ett mått på Bolagets finansiella resultat.
Resultat per aktie: Årets resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier under
året.
Resultat per aktie efter utspädning: Årets resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare dividerat med vägt genomsnittligt
antal aktier efter utspädning under året.
Soliditet: Totalt eget kapital i förhållande till balansomslutningen.
Soliditet är ett mått som ger information till en investerare att
bema Bolagets finansiella stabilitet och Bolagets långfristiga
betalningsförmåga.
Nettoskuld: Räntebärande obligationslån med avdrag för likvida
medel. Nettoskuld visar på Bolagets totala skuldsättning och
används för att bedöma Bolagets förmåga att genomföra strat-
egiska investeringar och leva upp till sina finansiella åtaganden.
Rörelsens netback: Rörelsens netback definieras som intäkter
minus royalties och rörelsekostnader. Rörelsens netback är
ett vanligt mått inom olje- och gasindustrin med syfte att visa
på Bolagets verksamhetseffektivitet för att möjliggöra intern
jämförelse och jämförelse med andra olje- och gasbolag.
Avkastning eget kapital: Nettoresultat dividerat med utgående
eget kapital. Avkastning på eget kapital visar på avkastningen på
ägarnas kapital.
Vägt genomsnittligt antal aktier för året: Antal aktier vid årets
rjan med föndring i antal aktier vägt för den del av året de
varit utgivna. Nyckeltalet ger information till en investerare
om genomsnittliga antalet utestående aktier i Bolaget före
utspädning.
Vägt genomsnittligt antal aktier för året efter utsdning:
Antal aktier vid årets början med förändring i antal aktier vägt
för den del av året de varit utgivna med beaktande av eventuell
utspädningseffekt.
MAHA-ENERGY.COM
93
Definitioner
Oljerelaterade termer och
ttenheter
BOE eller boe Fat av oljeekvivalenter
BBL eller bbl Fat
BSCF Miljard standardkubikfot
Mbbl Tusen fat av olja
MMbbl Miljoner fat av olja
Mboe Tusen fat av oljeekvivalenter
MMBoe Miljoner fat av oljeekvivalenter
Mboepd Tusen fat av oljeekvivalenter per dag
MSCF Miljon standardkubikfot
Valutaförkortningar
SEK Svenska kronor
BRL Brasilianska real
USD Amerikanska dollar
TSEK Tusen SEK
TUSD Tusen USD
Övriga termer
2P avser bevisade reserver (P90) plus sannolika reserver (P50).
3R Offshore avser 3R Petroleum Offshores S.A., bolaget som
emitterat skuldebrev (debentures) som Maha BRZ innehar
3R Petroleum avser 3R Petroleum Óleo e Gás S.A., ett brasil-
ianskt olje- och gasretag med nuvarande bolagsnamn Brava
Energia S.A.
2B Ametrino AB (tidigare kallat EIG Bolivia Pipeline AB) - avser
ett bolivianskt företag som innehar en 38% ägarandel i GasTrans-
boliviano S.A., ett företag som äger den bolivianska delen av
gasledningen “Brasil-Bolivia” eller ”GTB”.
Banco BTG Pactual avser en brasiliansk bank som Maha tidigare
hade ett låneavtal med.
Banco Safra S.A. avser en brasiliansk bank som Maha tidigare
hade ett låneavtal med.
Brava Energia avser det nya bolagsnamnet på 3R Petroleum efter
samendet med Enauta Participações S.A., i vilket Maha har
aktier.
Block 70 avser Block 70, beget i Oman, med Maha Oman som
operatör med en intresseandel om 65%.
Enauta avser Enauta Participações S.A., bolaget som gick
samman med 3R Petroleum och blev Brava Energia.
Illinoisbassängen avser Bolagets lättoljefält i Illinois/Indiana,
USA.
Mafraq avser Mafraq Energy LLC.
Maha eller Bolaget avser, beroende på sammanhang, Maha
Energy AB med organisationsnummer 559018-9543, ett publikt
svensk aktiebolag eller, koncernen som Bolaget är moderbolag i
eller dotterbolag inom koncernen.
Maha Brasilien Transaktionen avser avyttringen av Maha Brasil-
iens dotterbolag (Maha Brasilien) till PetroRecôncavo.
OE&P avser Odebrecht E&P España, S.L., partner B i Petrourda-
neta, för närvarande ägt av Novonor LATINVEST ENERGY S.À R.L.
och vilket kan komma att förrvas av Maha enligt köpoptionen
utrdad i mars 2024.
PetroUrdaneta avser ett olje- och gasbolag som bedriver
verksamhet i Venezuela och som ägs av PDVSA (60%) och OE&P
(40%). Den senast rapporterade produktionen för fältet uppr till
drygt 1 000 fat olja per dag (bopd).
PetroRecôncavo avser PetroRecôncavo S.A., vilket den 28
februari 2023 förvärvade Mahas brasilianska dotterbolag med
intresseandelar i fälten Tie och Tartaruga.
Intresseandel avser det procentuella ägarskapet i borrnings- och
utvinningsverksamheten, vilket ger ägaren (ägarna) en rätt till
deltagande i sådana verksamheter och rätten till de resurser som
produceras från aktiviteterna.
2024 ÅRSREDOVISNING
94
Styrelsens försäkran
Styrelsen och verkställande direkren förkrar att koncernredovisningen har uppttats i enlighet med internationella redovisnings-
standarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen har upprät-
tats i enlighet med god redovisningssed i Sverige och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat. Förvaltningsberät-
telsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet,
ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen
står inför.
Godkänd av styrelsen
Maha Energy AB (publ)
Org. No. 559018-9543
Stockholm, 11 april 2025
Halvard Idland
Styrelseledamot
Fabio Vassel
Styrelseledamot
Viktor Modigh
Styrelseledamot
Paulo Mendonça
Styrelsen ordförande
Roberto Marchiori
Verkställande direktör
Richard Norris
Styrelseledamot
Enrique Peña
Styrelseledamot
Svein Harald Øygard
Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats den 12 april 2025
Deloitte AB
Andreas Frountzos
Auktoriserade revisor
MAHA-ENERGY.COM
95
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Maha Energy AB organisationsnummer 559018-9543
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
UTTALANDEN
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för Maha Energy AB för räkenskapsåret 2024-01-01
- 2024-12-31. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning
ingår på sidorna 30-88 och 94 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen uppttats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
ttvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31
december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansi-
ella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt IFRS Redovisningsstan-
darder, så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastsller resul-
tatkningen och balanskningen för moderbolaget och
koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innellet i den komplet-
terande rapport som har övermnats till moderbolagets revision-
sutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014/EU)
artikel 11.
GRUND FÖR UTTALANDEN
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa
kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i
Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahål-
lits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moder-
företag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
SÄRSKILT BETYDELSEFULLA OMRÅDEN
rskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt sllningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Försäljning av intressebolag
Under 2024 avyttringen av investeringen i 3R Petroleum Offshore
S.A. (“3R Offshore”) har haft betydande påverkan på den finansi-
ella rapporteringen. Maha kom överens med 3R Petroleum Óleo
e Gás S.A. att överlåta sitt 15% innehav i 3R Offshore genom en
fusion med 3R Petroleum. I utbyte fick Maha nya aktier utfär-
dade av 3R Petroleum, motsvarande 2,17% av det totala röst- och
aktiekapitalet i den enhet som bildades genom kombinationen av
3R Petroleum och Enauta Participações S.A. Tillsammans med de
aktier Maha AB redan ägde i 3R Petroleum, innehar Maha nu cirka
4,76% av aktierna i det kombinerade 3R Petroleum/Enauta-före-
taget kallat Brava Energia efter transaktionens avslut.
Efter den ovan beskrivna transaktionen redovisas innehavet i
Brava Energia (4,76%) till verkligt värde genom resultatet i enlighet
med IFRS 9.
Information om redovisningsprinciper för företagstransaktioner
redovisas i not 2 i årsredovisningen. Ytterligare information om
finansiella tillgångar redovisas i not 19 och avvecklad verksamhet
i not 8 i årsredovisningen.
Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder men var inte
begränsad till dessa:
Utvärderat huruvida alla förändringar i aktuella investeringar
har redovisats i enlighet med det tillämpliga finansiella
rapporteringsramverket,
utvärderat omklassificeringen från eget kapitalandel till finan-
siell investering redovisad till verkligt värde,
utvärderat skatteeffekterna med hlp av interna specialister,
och
utvärdering av upplysningar i årsredovisningen för efterlevnad
av IFRS och årsredovisningslagen.
2024 ÅRSREDOVISNING
96
ANNAN INFORMATION ÄN ÅRSREDOVISNIN-
GEN OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
1-19 och 89-93. Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för denna andra information. Den andra infor-
mationen besr även av Ersättningsrapporten som vi inmtade
före datumet för denna revisionsberättelse. Annan information
består också av ersättningsrapporten som vi erll före datumet
för denna revisionsberättelse.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredo-
visningen omfattar inte denna information och vi gör inget utta-
lande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifi-
eras ovan och överga om informationen i väsentlig utsträckning
är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid
denna genomng beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat
under revisionen samt bemer om informationen i övrigt verkar
innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen inne-
håller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta.
Vi har inget att rapportera i det avseendet.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE
DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen och verksllande direkren som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS Redovisnings-
standarder så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande
direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bemer
är nödvändig för att upptta en årsredovisning och koncernredo-
visning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verksllande direkren för bemningen
av bolagets och koncernens förga att fortsätta verksamheten.
De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka
förgan att forttta verksamheten och att använda antagandet
om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock
inte om styrelsen och verksllande direkren avser att likvidera
bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finan-
siella rapportering.
REVISORNS ANSVAR
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
inneller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse
som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att uppcka
en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omme och har en professionellt skeptisk inställning under hela
revisionen. Dessutom:
identifierar och bemer vi riskerna för väsentliga felak-
tigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar
och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa
risker och inmtar revisionsbevis som är tillräckliga och
ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden.
Risken för att inte uppcka en väsentlig felaktighet till följd
av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet
som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta
agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden,
felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förselse av den del av bolagets interna
kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma
granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omstän-
digheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den
interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verk-
ställande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid
upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisions-
bevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhets-
faktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan
leda till betydande tvivel om bolagets och koncernens förmåga
att forttta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns
en väsentlig okerhetsfaktor, måste vi i revisionsbettelsen
fästa upprksamheten på upplysningarna i årsredovisningen
och koncernredovisningen om densentliga osäkerhetsfak-
torn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera
uttalandet om årsredovisningen och koncernredovisningen.
Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inmtas
fram till datumet för revisionsbettelsen. Dock kan framtida
händelser eller förllanden göra att ett bolag och en koncern
inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen
och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen,
däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och
koncernredovisningen återger de underliggande transak-
tionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande
bild.
planerar och utr vi koncernrevisionen för att inmta till-
ckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den
finansiella informationen för företag eller affärsenheter inom
koncernen som grund för att göra ett uttalande avseende
koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervak-
ning och genomng av det revisionsarbete som utrts för
koncernrevisionens syfte. Vi är ensamt ansvariga för våra
uttalanden.
MAHA-ENERGY.COM
97
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens plane-
rade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste
också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen,
däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen
som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt
relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla
relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt
oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att
eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de omden som kommuniceras med styrelsen fastställer
vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklu-
sive de viktigaste bemda riskerna för väsentliga felaktigheter,
och som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla
omdena. Vi beskriver dessa omden i revisionsbettelsen
såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning
om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar och
andra författningar
UTTALANDEN
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utrt en revision av styrelsens och verkställande direk-
törens förvaltning för Maha Energy AB för år 2024-01-01 - 2024-
12-31 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget
i förvaltningsbettelsen och beviljar styrelsens ledater och
verksllande direkren ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
GRUND FÖR UTTALANDEN
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrke-
setiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE
DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bemning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker sller på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings-
behov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situ-
ation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så att
bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvalt-
ningen ska skötas på ett betryggande sätt.
REVISORNS ANSVAR
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
företagit någon åtrd eller gjort sig skyldig till någon försum-
melse som kan föranleda erttningsskyldighet mot bolaget,
eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är
att med rimlig grad av säkerhet bema om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utrs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder
vi professionellt omme och har en professionellt skeptisk
inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen
och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkom-
mande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår profes-
sionella bemning med utgångspunkt i risk och väsentlighet.
Det inner att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder,
omden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten
och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse
för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut,
beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som
är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för
vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust har vi granskat om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Revisorns uttalande om Esef-rapporten
UTTALANDE
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
på sidorna 30-88 och 94 har vi även utfört en granskning av att
styrelsen och verkställande direktören har upprättat årsredo-
visningen och koncernredovisningen i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Maha
Energy AB (publ) för år räkenskapsåret 2024-01-01 – 2024-12-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten uppttats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
2024 ÅRSREDOVISNING
98
GRUND FÖR UTTALANDET
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till Maha Energy AB (publ) enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillckliga och ändamålsen-
liga som grund för vårt uttalande.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREK-
TÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen och verksllande direkren som har ansvaret
för att Esef-rapporten har uppttats i enlighet med 16 kap. 4 a
§ lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bemer nödvändig för att upptta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag.
REVISORNS ANSVAR
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten
i allt väsentligt är uppttad i ett format som uppfyller kraven i
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på
grundval av vår granskning. RevR 18 kräver att vi planerar och
genomför våra granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet
att Esef-rapporten är uppttad i ett format som uppfyller dessa
krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för
att en granskning som utrs enligt RevR 18 och god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsam-
mans rimligen kan förntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implementerar
och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer
eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, stan-
darder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska
utras, bland annat genom att bema riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revi-
sorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur
styrelsen och verksllande direkren tar fram underlaget i syfte
att utforma granskningtgärder som är ändamålsenliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande
om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och
en avstämning av att Esef-rapporten överenssmmer med
den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen på
sidorna 30-88 och 94.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassa-
flödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i
enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 20-29 och för att den är uppttad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår
granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning
och omfattning som en revision enligt International Standards on
Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats.
Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punk-
terna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket
samma lag är förenliga med årsredovisningens och koncernre-
dovisningens övriga delar samt är i överenssmmelse med
årsredovisningslagen.
Deloitte AB, utsågs till Maha Energy ABs revisor av bolagssmman
2024-05-29 och har varit bolagets revisor sedan 2016-04-22.
Stockholm 12 april 2025
Deloitte AB
Andreas Frountzos
Auktoriserad revisor
2024 ÅRSREDOVISNING
99
Huvudkontor
Eriksbergsgatan 10
SE-114 30
Stockholm, Sweden
+46 8 611 05 11
Tekniskt kontor
Ataulfo de Paiva street, 1165 - 5th Floor
Leblon - Rio de Janeiro, RJ / BRAZIL
22440-032
+46 8 611 05 11
Email: info@maha-energy.com
Webb: www.maha-ehergy.com
213800USNX47LQFQQN202024-01-012024-12-31213800USNX47LQFQQN202023-01-012023-12-31213800USNX47LQFQQN202024-12-31213800USNX47LQFQQN202023-12-31213800USNX47LQFQQN202022-12-31213800USNX47LQFQQN202022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800USNX47LQFQQN202023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800USNX47LQFQQN202023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800USNX47LQFQQN202022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember213800USNX47LQFQQN202023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember213800USNX47LQFQQN202023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember213800USNX47LQFQQN202022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800USNX47LQFQQN202023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800USNX47LQFQQN202023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800USNX47LQFQQN202022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800USNX47LQFQQN202023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800USNX47LQFQQN202023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800USNX47LQFQQN202024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800USNX47LQFQQN202024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800USNX47LQFQQN202024-01-012024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember213800USNX47LQFQQN202024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember213800USNX47LQFQQN202024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800USNX47LQFQQN202024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800USNX47LQFQQN202024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800USNX47LQFQQN202024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:USDiso4217:USDxbrli:sharesxbrli:shares