ÅRSREDOVISNING 2022
34
Förvaltningsberättelse
34
Koncernstruktur
35
Ekonomisk översikt
43
Riskhantering
48
Bolagsstyrningsrapport
55
Årsredovisning
63
90
Finansiella nyckeltal
93
Styrelsens försäkran
96
Revisionsberättelse
INNEHÅLL
01
03
05
06
07
10
11
13
15
18
27
31
Noter till de finansiella
rapporterna
Maha Energy i korthet
Brev till aktieägarna
Om Maha
Ny strategi & outlook
Tillgångar
Färdplan
Produktionen
Historik
Intervju med Mahas VD
Hållbarhet
Styrelsen
Maha Energy-aktien
Information Om Årsstämma
Årsstämman i Maha Energy AB (publ) kommer
att hållas onsdagen den 24 maj 2023 kl. 14:00 på
Setterwalls, Sturegatan 10 i Stockholm. Kallelse
samt fullständiga förslag kommer att finnas
tillgängliga på www.mahaenergy.ca.
För att delta ska aktieägare vara införda i eget
namn i den av Euroclear Sweden AB förda
aktieboken måndagen den 15 maj 2023, samt
ha anmält sitt deltagande till Maha Energy AB
senast onsdagen den 17 maj 2023. Aktieägare
som har låtit förvaltarregistrera sina aktier
måste, för att äga rätt att delta i stämman, begära
att tillfälligt införas i den av Euroclear Sweden
AB förda aktieboken (s.k. rösträttsregistrering).
Aktieägaren måste underrätta förvaltaren
härom i god tid före måndagen den 15 maj
2023, då sådan införing ska vara verkställd.
Rösträttsregistrering som av aktieägare
begärts i sådan tid att registreringen gjorts av
förvaltaren senast onsdagen den 17 maj 2023
kommer dock att beaktas vid framställningen
av aktieboken. Enligt aktiebolagslagen ska en
aktieägare som önskar företrädas av ombud
inlämna en dagtecknad fullmakt för ombudet.
Finansiell Kalender
Bolaget planerar att publicera följande
finansiella rapporter för 2023:
Kvartal
01
Rapport för första kvartalet 2023
15 maj 2023
Kvartal
02
Rapport för första halvåret och
andra kvartalet 2023
14 augusti 2023
Kvartal
03
Rapport för första nio månaderna
och tredje kvartalet 2023
14 november 2023
Kvartal
04
Bokslutskommuniké och rapport
för fjärde kvartalet 2023
28 februari 2024
1
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
RESULTAT PER AKTIE
0,19 USD PER AKTIE
(före och efter utspädning, jämfört
med 0,19 USD per aktie 2021)
0,19
USD
MAHA 2022 I KORTHET
2 145
BOEPD
3 213
PRODUKTION
NY
LEDNINGSGRUPP,
STÖRSTA AKTIEÄGARE
OCH FÖRNYAD STRATEGI
1
Aktiekurs
80024
Jan
SEK
USD
Mar May Jul Sep NovFeb Apr Jun Aug Oct Dec
60018
40012
Aktiekurs (SEK)
S&P Energy Level (USD)
2006
00
2
I
N
T
Ä
K
T
E
R
89,8
E
B
I
T
D
A
55,1 MUSD
Å
R
E
T
S
R
E
S
U
L
T
A
T
2
0
2
2
22,9
MUSD
MUSD
MANTIMMAR
SÄKERHETSTRÄNING OCH
UPPMÄRKSAMHET
1 347
SÄKERHETS-
OBSERVATIONSKORT
MANTIMMAR
ARBETADE
906 800+
2
3
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Brev till aktieägarna
Under sista kvartalet 2022 och första kvartalet 2023 genomfördes förändringar som omformade
Maha Energy, vilket underströks genom att styrelsen och ledningsgruppen förnyades och stärkte
vår befintliga ledningsstruktur samt förde in en ny vision och nya erfarenheter till vår ledning.
Mahas nya perspektiv, operativa utsikt och strategi stöds till fullo av den nya största aktieägaren,
en investeringsfond som styrs av Starboard, ett brasilianskt private equity-bolag. Starboard förde
med sig omfattande expertkunskap om energimarknaden i Latinamerika.
Med Starboard har Maha fått tillgång till omfattande erfarenhet speciellt som Starboard är
arkitekt och skapare av 3R Petroleum, ett betydande brasilianskt oberoende olje- och gasbolag
noterat på den brasilianska börsen. Att Maha redan inom några få månader uppnått ett antal
strategiska milstolpar visar på nyttan med denna relation. Vårt team har tagit steg för att förbättra
kapitalstrukturen och stärka balansräkningen genom en riktad nyemission om 203 miljoner SEK,
där efterfrågan var stark, och förstärker ytterligare detta mål med den pågående optimeringen
av vår tillgångsbas. Denna transaktion attraherade också viktiga institutionella investerare från
olika delar av världen, bland annat från de nordiska länderna, USA och Brasilien, vilket underströk
de goda signalerna Maha har fått från marknaden efter de nyligen genomförda förändringarna.
Försäljningen av våra tillgångar onshore Brasilien till PetroRecôncavo S.A., vilken slutfördes den
28 februari 2023, för en sammanlagd försäljningslikvid om upp till 186,9 miljoner USD positionerar
Bolaget med en finansiell flexibilitet som gör det möjligt att sträva efter tillgångar som kan erbjuda
större uppsida avseende produktion och lönsamhet. Kort efter att vi hade indikerat vår ambition
att sälja dessa tillgångar offentliggjorde vi också en verksamhetssammanslagning med DBO
Energy. DBO Energy har en andel om 15% i 3R Offshore, vilket ger tillgång till de opportunistiska
klustren Papa Terra och Peroá offshore Brasilien. 3R är en omvittnat mycket skicklig operatör,
och att genom DBO få exponering mot dessa tillgångar, expertkunskap och solida operativa
meriter är en potentiellt strategisk tillväxttransaktion. Efter att verksamhetssammanslagningen
med DBO sluförts, vilket beräknas ske i april 2023 efter att en extra bolagsstämma godkände
transaktionen den 29 mars 2023, förväntar vi oss att Maha inte bara tillförs 18,5 miljoner fat
oljeekvivalenter i 2P reserver och en nuvarande nettoproduktion som ungefärligen motsvarar de
volymer som såldes till PetroRecôncavo, utan kommer också att kunna dra nytta av de planerade
upprampningarna på Papa Terra och Peroá, och också den möjliga utbyggnaden av Malombe
(del av Peroáklustret). Detta bevisar effektiviteten i vår strategi och ger en indikation om hur
ledningen prioriterar aktieägarvärde.
Block 70 i Oman är fortsatt ett strategiskt projekt, som Maha för närvarande utvecklar och
utvärderar. Under 2022 slöt vi ett avtal som vid transaktionens slutförande innebar att vi farmade
ut 35% intresseandel till vår nya lokala partner Mafraq Energy LLC (Mafraq) mot att Mafraq betalar
sin del av alla framtida utgifter för Block 70 samt också ersätter Maha för 35% av alla tidigare
kostnader. Genom denna överenskommelse, och efter myndighetsgodkännande, har Maha och
Mafraq också den 28 januari 2023 ingått ett Joint Operating Agreement-avtal som fastställer
förhållandet mellan de två företagen avseende licensen, och med Maha som fortsatt operatör.
Mot bakgrund av deras tekniska expertkunskap, lokala förankring och meriter, bekräftar Mafraqs
intresse i vårt Block prospektiviteten i denna tillgång.
Jämfört med 2021 var intäkterna 31,5% högre och uppgick till 89,8 miljoner USD, och även om
rörelsens netback påverkades av renoveringskostnader och inflation, så uppgick Mahas netback
för rörelsen under 2022 till 60,7 miljoner USD, vilket översteg rörelsens netback under 2021 om
46,1 miljoner USD. Vid utgången av året uppgick Mahas bruttoskulder till 46,1 miljoner USD och en
likvidposition om 23,2 miljoner USD (inklusive likvida medel hänförligt till avvecklad verksamhet).
Maha avslutade 2022 med EBITDA om 55,1 miljoner USD, 15,3% högre än 47,8 miljoner USD för
2021.
4
Vi förblir optimistiska om Mahas framtida produktionspotential i takt med att 3R Offshores
tillgångar fortsätter att borras, byggas ut och optimeras (vilket Maha kommer gynnas av efter
att verksamhetssammanslagningen med DBO sluförts) och även i vår strävan att utnyttja vår
betydande kassaposition till att genomföra opportunistiska förvärv till attraktiva multiplar.
Målsättningen är att bygga upp en stabil portfölj av producerande tillgångar med tillväxt och
produktionsuppsida. Förutom att stärka våra rörelsetillgångar har vi också stärkt vårt team. I
inledningen av 2023 utsåg vi en ny CFO, Guilherme Guidolin de Campos och vi kunde också
välkomna Barbara Bittencourt som Chief Legal Officer (CLO) och Jakob Sintring som Head of
Investor Relations. Dessa utnämningar stärker laget och visar på vår vilja att ge aktieägarna full
transparens i vår kommunikation och vårt pågående engagemang för att följa höga standarder
för bolagsstyrning och integritet.
Å Maha-teamets vägnar vill vi personligen tacka er alla för ert ovärderliga stöd och tilltro till
vår förnyade styrelse och ledningsgrupp när vi nu leder Maha in i Bolagets nästa fas. Vi är fast
beslutna att vårda våra intressenters förtroende, förbättra Mahas marknadsposition med att
stärka verksamheten, fortsätta vara en ansvarsfull operatör och säkerställa en positiv arbetsmiljö
för våra anställda. Detta är nyckelfaktorerna i att skapa hållbart, långsiktigt aktieägarvärde.
Vi är förväntansfulla inför Mahas framtida potential och vi uppskattar att ni följer med på resan.
Paulo Thiago Mendonça
Verkställande direktör
4
4
5
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Om Maha
Maha är ett svenskt noterat internationellt
oljebolag verksamt inom prospektering,
utbyggnad och produktion av underpresterande
olje- och gastillgångar världen över. Under ledning
av ett mångsidigt team av branschexperter,
har Bolaget en kassaflödesinriktad strategi
och är fokuserat på att optimera sin befintliga
tillgångsbas samtidigt som man strävar efter
opportunistiska förvärv och fusioner inriktade
på mogna olje- och gasfält globalt.
Denna strategi stöds av att Maha har fått in en
storägare i form av en investeringsfond som
förvaltas av det brasilianska riskkapitalbolaget
Starboard. Starboard har en gedigen meritlista
inom både olja och gas och finansvärlden,
inklusive orkestreringen av brasilianska
börsnoterade 3R Petroleum. Det nyligen
offentliggjorda avtalet om försäljning av Mahas
brasilianska dotterbolag, som för närvarande
driver fälten Tie och Tartaruga, sätter Maha
i ett gynnsamt läge för att leta efter andra
opportunistiska tillgångar. Detta eftersom
företaget blir välkapitaliserat vid ett tillfälle då
finansieringen på de öppna marknaderna är
dyrare och mer utmanande. Denna transaktion
visar också hur Maha kan vända sitt strategiska
tänkesätt till ett som gynnar ett företag som
söker stabila, lönsamma och skalbara tillgångar.
Maha undersöker också möjligheten att avyttra
sina amerikanska tillgångar, vilket skulle ge
likviditet och kassareserver för att stödja
finansiering av nya investeringar och förvärv
av nya tillgångar till attraktiva inträdesmultiplar.
I Oman siktar Maha på att uppnå framgångsrika
resultat med den initiala produktionstestningen
tillsammans med Bolagets erfarna lokala
partner Mafraq Energy. En offentliggjord
företagssammanslagning med DBO Energy,
ett privat upstreambolag fokuserat på mogna
offshorefält i Brasilien, ger Maha exponering mot
3R Offshore, ett joint venture med 3R Petroleum.
Vid slutförandet av företagssammanslagningen
med DBO är Maha positionerad för att dra nytta
av bevisade och sannolika reserver, kassaflöde
och värden. Maha Energy handlas på Nasdaq
Stockholms huvudlista med tickersymbolen
MAHA-A.
6
Maha: Ny strategi & outlook
Med de förändringar och transaktioner Maha
gjort under 2022, har Bolaget blivit en innovativ
och progressiv energiplattform utformad för att
växa genom att lönsamt förvärva och utveckla
producerande olje- och gastillgångar. Baserat
på vår expertkunskap om industrin, finansiella
disciplin och lokala partnerskap, kommer vi
inrikta oss på mogna tillgångar globalt, med
fokus på fält med befintlig produktion som
erbjuder betydande tillväxtpotential inom
produktion, reserver och kassaflöde. Förvärv
skall erbjuda attraktiva ingångspriser, stabila
kassaflöden och investeringsbehovet skall vara
relativt lågt. Det övergripande målet för Maha
är att maximera aktieägarnas avkastning och
lönsamheten, samtidigt som verksamheten skall
drivas med hög integritet, etiskt och ansvarsfullt,
till nytta för alla intressenter.
Mahas närmaste prioriteringar ligger på att
förbättra kapitalstrukturen, balansräkningen
och likviditeten. När de två offentliggjorda
förvärvs- och fusionstransaktionerna slutförts,
(i) utfarmningen i vår omanska tillgång och (ii)
avyttringen av vår tillgång onshore Brasilien,
kommer Maha att ha en solid balansräkning med
en stark likviditet. De medel som tillförs genom
dessa transaktioner överstiger det rådande
börsvärdet på hela Bolaget. Vi utvärderar också
möjligheter för att optimera investeringar och
rörelsekostnader på vår befintliga tillgångsbas
i syfte att förbättra avkastningen.
Den nyligen undertecknade transaktionen
med PetroRecôncavo i kombination med
företagssammanslagning med DBO 2.0 (vilka
innehar 15% andel i 3R Offshores tillgångar)
visar tydligt på Mahas nya strategiska vision.
Genom att sälja de befintliga tillgångarna
i Brasilien för en försäljningslikvid (plus
tilläggsförsäljningslikvid) som uppgår till mer än
fyra gånger mer än företagssammanslagningen
med DBO (vilka i sin tur innehar ägarintressen i
3R Offshore, och indirekt i dess tillgångar, vilka
har motsvarande operativa nyckeltal), har Maha
visat att kapitalallokering och opportunistiska
transaktioner kommer vara centralt i Bolagets
nya långsiktiga strategi, med det övergripande
målet att ge en avkastning till aktieägarna som
överstiger genomsnittet.
Optimeringen av Mahas tillgångsportfölj är
en central grund i vår strategi som drivs både
organiskt och genom förvärv och avyttringar.
Organisk optimering
Mahas tillgång i Oman är ett exempel på ett
område som erbjuder väsentlig tillväxtpotential
givet dess omfattande outbyggda resurser
och reserver, trots dess relativt tidiga skede
i utvecklingsfasen. Betydande belopp har till
dags dato investerats och risken i tillgången
har minskat genom omfattande seismik och
borrning av åtta nya produktionsbrunnar. Det
ger Maha en ytterligare möjlighet att med
mindre investeringar nå potentiellt betydande
tillväxt och expansion. Genom att bli partner
med Mafraq, ett lokalt bolag med regional
expertkunskap, har Maha ytterligare kunnat
validera tillgångens värde. Baserat på framgång
avser vi att utöka genom att investera mer
kapital och resurser.
Optimering genom förvärv och fusioner
Maha har offentliggjort ett antal förvärvs- och
avyttringstransaktioner som slutförts eller är i
det närmaste slutförda.
»
Avyttring av Tartaruga- och Tiefälten
onshore Brasilien, vilken slutfördes den 28
februari 2023
»
Förväntat slutförande av vår
sammanslagning av verksamheterna med
DBO Energy, vilken inkluderar en andel om
15 procent i 3R Offshore och exponering
mot gasklustret Peroá gas och Papa Terra-
tillgången, med stora volymer olja. Båda
tillgångarna har 3R som operatör.
»
En potentiell avyttring av våra tillgångar
i Illinoisbassängen och LAK Ranch i USA.
Därtill har vi slutit flera icke offentliggjorda
avtal som möjliggör for Maha att analysera
och utvärdera ytterligare möjliga förvärv och
fusioner eller andra möjligheter i Brasilien, andra
länder i Latinamerika, Mellanöstern och Europa.
7
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
7
OMAN
Mafraq: Prospekteringstillgång onshore
I oktober 2020 ingick Maha ett prospekterings- och
produktionsdelningsavtal (EPSA) för Block 70, vilket
inkluderar det grunda outbyggda tungoljefältet Mafraq
i Sultanatet Oman. Blocket omfattar en yta om 639 km
2
och är beläget i mitten av den produktiva Ghabin Salt
Basin i de centrala delarna av Oman. Risken har minskats
genom omfattande 2D och 3D seismisk data tillsammans
med fem borrningar som genomförts före 2020, inklusive
ett produktionstest av en brunn.
Maha ingick ett utfarmningsavtal med Mafraq Energy
LLC (“Mafraq Energy”) i augusti 2022, vilket godkändes av
myndigheterna i Sultanatet Oman genom utfärdandet av
det kungliga dekretet. Det minskade Bolagets licensandel
från 100% till 65%. Avtalet innebär att Mafraq Energy
ersätter Maha för deras proportionella andel av alla
tidigare kostnader. Mafraq Energy kommer också att
behöva betala sin del av alla framtida utgifter för Block 70.
Efter undertecknandet av ett Joint Operating Agreement-
avtal den 28 januari 2023, fortsätter Maha att i
partnerskap med Mafraq Energy genomföra en stegvis
utbyggnadsapproach. Det inledande arbetsprogrammet
omfattar investeringar om cirka 20 miljoner USD
och inkluderar multipla borrningar samt seismisk
ombearbetning. Arbetsprogrammet genomförs för att
erhålla ytterligare information om reservoaren inför en
eventuell fältutbyggnadsplan. Åtta produktionsbrunnar
har borrats till dags dato, inklusive den initiala Mafraq-7,
som påbörjades fem veckor i förtid i september 2022.
» Åtta produktionsbrunnar borrade till dags dato
» 21,0 miljoner fat i 2C Betingade resurser, netto
(65% intresseandel)
(1)
» 515 tusen fat i 2P reserver , netto (65% intresseandel)
(1)
USA
Producerande tillgångar onshore
Maha har produktion från Illinoisbassängen i Illinois,
Indiana, och en nedstängd tillgång i LAK Ranch, Wyoming.
Bolaget överväger för närvarande avyttringsmöjligheter i
syfte att rationalisera och strömlinjeforma tillgångsbasen.
Ytterligare optimering av tillgångarna
Maha utvärderar en avyttring av tillgångarna i USA i
syfte att maximera aktieägarvärde och kommer att
offentliggöra mer information i takt med utvecklingen.
ILLINOISBASSÄNGEN
lätt olja (35 grader API)
Maha äger en intresseandel om 97% i Illinoisbassängen
(IB), med en produktion om 401 fat oljeekvivalenter
per dag under 2022. Det finns bevisade och sannolika
reserver (2P) om 2,7 miljoner fat oljeekvivalenter och ett
NPV10 (nettotillgångsvärde) om 20,7 miljoner USD vid
slutet av 2022. Det finns över 40 tänkbara borrplatser
och till dags dato har utvinningen på fältet varit minimal.
Fältet erbjuder vidare låga operativa kostnader, vilket
gör det till en strategisk och attraktiv tillgång med
långsiktig utvecklingspotential.
LAK RANCH
medeltjock olja (19 grader API)
Maha äger en intresseandel om 99% i detta tungoljefält,
vilket för närvarande är nedstängt. Reservoaren
beräknas innehålla cirka 62 miljoner fat oljeekvivalenter
(best case estimate, original oil in place – OOIP), varav
mindre än 150 000 har producerats till dags dato.
MAHAS TILLGÅNGAR
EN PÅGÅENDE UTVECKLING FÖR ATT MAXIMERA VÄRDET
(1)
65% intresseandel (McDaniel & Associates
Certification of Reserves, 31 december 2022)
BRASILIEN
Exponering mot tillgångar
offshore och avyttring av
onshore
Sammanslagning av verksamheterna
med DBO Energy offentliggjordes i de-
cember 2022 och pågår och försäljnin-
gen av våra tillgångar onshore Brasilien
till PetroRecôncavo S.A. slutfördes 28
februari 2023.
Föreslagen sammanslagning
av verksamheterna med DBO
Energy
Maha har ingått ett bindande avtal
avseende en sammanslagning av
verksamheterna med DBO Energy, ett
privat uppströms olje- och gasbolag
med fokus på mogna fält i Brasilien. DBO
ingick 2021 ett avtal med 3R Petroleum
om att bilda 3R Offshore, i vilket DBO har
ett innehav om 15% och 3R Petroleum
ett innehav om 85%. 3R Offshore har
100% intresseandel i Peroá och 62,5%
intresseandel i Papa Terra, kluster som
är belägna offshore Brasilien.
Transaktionen beräknas kunna slutföras
under första halvåret 2023, och Maha
förväntas då tillföras 18,5 miljoner fat
oljeekvivalenter i 2P-reserver med ett
beräknat nettotillgångsvärde (NPV10)
om 145 MUSD
(2),(3)
. Maha tillförs också
en nettoproduktion om cirka 2 000 fat
oljeekvivalenter per dag. Tillgångarna
i DBO kommer med tillhörande
infrastruktur, inklusive Papa Terra FPSO
och produktionsplattformen i Peroà,
vilket ger lägre löpande kostnader.
Denna transaktion förstärker Mahas
uppbyggnad av en diversifierad portfölj,
balanserad mellan mogna olje- och
gastillgångar onshore och offshore.
PEROÁKLUSTRET: PEROÁ, CANGOA OCH MALOMBE
(DBO har en indirekt intresseandel om 15%)
Peroáklustret är beläget i Espírito Santo-bassängen i grunda vatten utanför
Brasiliens kust. Peroáklustret omfattar de producerande fälten Peroá och
Cangoá samt Malombe-fyndigheten, vilka utvecklas genom Peroáplattformen.
Cirka 72,4% gas har utvunnits och de återstående 2P-reserverna beräknas
innefatta 19 miljoner fat oljeekvivalent per årsslutet 2022.
Med begränsade ytterligare investeringar finns kapacitet i Peroáplattformen
för att koppla samman Malombe till plattformen i framtiden och skulle kunna
tillskjuta en uppskattad produktion om 16 000 fat oljeekvivalent (brutto) per dag
när produktionen är som störst. Klustret har en 55 kilometer lång gasledning
till gasbearbetningsanläggningen Cacimbas (som drivs av Petrobras) och har
en obemannad plattform ägd med en driftskostnad om cirka 5 USD per fat
oljeekvivalent.
PAPA TERRA
(DBO har en indirekt intresseandel om 9,375%)
Papa Terra är ett tjockoljefält beläget på djupt vatten i Campos-bassängen,
cirka 100 kilometer utanför delstaten Rio de Janeiro på Brasiliens kust, och har
drivits i sex år med toppmoderna anläggningar. Genom åren har investeringarna
i infrastruktur uppgått till omkring 3 miljarder USD brutto, och alla tillgångar
ägs av licensinnehavaren. Per oktober 2022 hade cirka 2,4 procent av oljan
utvunnits och 2P-bruttoreserverna uppskattas uppgå till 166 miljoner fat
oljeekvivalenter per årsslutet 2022. Det motsvarar en utvinningsfaktor om 11,4
procent, jämfört med ett genomsnitt om 15,6 procent för Campos-bassängen,
vilket tyder på ytterligare potential för uppsida utöver 2P-reserverna.
Papa Terra upptäcktes 2003 och produktionen inleddes i november 2013.
Fältet utvecklas med en FPSO (3R-3) och en Tension Leg Wellhead Platform
(3R-2), som båda ägs pro rata av ägarna till oljefältet, med en kombinerad
bearbetningskapacitet om 140 000 fat olja per dag, en injiceringskapacitet
om 340 000 fat vatten per dag samt en lagringskapacitet på 1,4 miljoner
fat samt anslutningspunkter för att ansluta upp till 21 produktionsbrunnar
och 11 injektionsbrunnar. För närvarande är 6 produktionsbrunnar och 3
injektionsbrunnar aktiva och alla system har outnyttjad kapacitet för att
genomföra vitaliseringsåtgärder och ombyggnation.
» 15,6 miljoner fat i nettoreserver (2P) vid årsslutet 2021
» 122 MUSD i nettotillgångsvärde 2P (NPV10) vid årsslutet 2022
» Cirka 1 635 fat oljeekvivalenter per dag i nettoproduktion (fjärde
kvartalet 2022)
» Partners: 3R Petroleum (53,125%), MTI Energy (37,5%) och DBO
(9,375%)
» 23 MUSD i nettotillgångsvärde 2P (NPV10) vid årsslutet 2022
» Cirka 440 fat oljeekvivalenter per dag i nettoproduktion (fjärde
kvartalet 2022)
» Leveransavtal, försäljning: Petrobras
Tillgångar som förvärvas genom sammanslagning av
verksamheterna med DBO Energy
(2)
Baserat på offentliga reservrapporter från DeGolyer och
MacNaughton och Gaffney Cline. Värdeuppskattningar är
baserade på ett oljepris på 71 USD/fat 2023 och 66 USD/fat
därefter och ett gaspris på 5,0-5,5 USD/mcf
(3)
Institutionell presentation, 3R Petroleum, augusti 2022
8
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Maha är intresserat av att forttta investera i Brasilien. Landets royalty är mycket låg och sträcker sig från 5%
för onshoreverksamhet upp till 10% för offshoreverksamhet. Detta stödjer ett attraktivt fritt kassaflöde per fat
jämfört med andra jurisdiktioner i världen.
Framgångsrik avyttring av tillgångar onshore Brasilien: fälten Tartaruga och Tie
Maha slutförde försäljningen av Bolagets tillgångar (TIE and Tartaruga) onshore Brasilien till PetroRecôncavo den
28 februari 2023 för en försäljningslikvid om upp till 186,9 MUSD (138 MUSD, en tilläggslikvid om 36,1 MUSD plus
justeringar av likvida medel och rörelsekapital).
Avyttring av tillgångarna onshore Brasilien ger Maha en bra möjlighet att förbättra balansräkningen, och resulterar i en
större kassa efter slutförandet än Bolagets rådande marknadsvärde. Denna transaktion kommer att tillföra nödvändig
likviditet och likvida reserver för att göra det möjligt för Bolaget att fortsätta sin strategi för tillgångsallokering med
nya investeringar och förvärv av nya tillgångar till attraktiva ingångsmultiplar, med fokus på att skapa aktieägarrde.
LAK RANCH
ILLINOISBASSÄNGEN
PEROÁ, CANGOA
OCH MALOMBE
PAPA TERRA
TARTARUGAFÄLTET
TIEFÄLTET
MAFRAQ
TIEFÄLTET TARTARUGAFÄLTET
lätt olja (36-38 grader API)
Maha förvärvade 100% intresseandel i fältet
2017 och efter flera år av fältutbyggnad och
optimering uppgick produktionen under 2022 till
i genomsnitt 2 620 fat oljeekvivalenter per dag.
Oljan transporteras med tankbil till två kunder
i närheten och associerad gas komprimeras
och säljs på den lokala marknaden. Maha har
också intressen i sex prospekteringslicenser i
Reconcavobassängen, vilka befinner sig i olika
prospekteringsstadier.
lätt olja (41 grader API)
Maha höll produktionen på Tartaruga stabil på
192 fat oljeekvivalenter per dag under 2022.
Fältet producerar från två brunnar, vilka har
tillsammans producerat över 1 miljon fat sedan
fältet upptäcktes.
Maha har nyligen lämnat ett bud på de 25% på
Petrobras 25-procentiga intresseandel i fältet.
9
10
Färdplan
2022 visade sig bli ett omvälvande år för Maha,
med ny största aktieägare, en förnyad styrelse
och ledningsgrupp och en mycket intensiv
utvecklingsperiod för Bolaget under den senare
halvan av året.
Under ledning av den nya styrelsen och
ledningsgruppen är Maha fokuserat på expansion
genom strategiska värdeskapande förvärv och
fusioner till attraktiva ingångsmultiplar, organiska
tillväxtmöjligheter och att bevara styrkan i
vår balansräkning - allt utformat för att skapa
aktieägarvärde.
Mahas framgångsrika påskyndande av dessa
mål visades tydligt av de framgångar som
offentliggjordes under den senare delen av 2022
och de första veckorna under 2023. De inkluderar
slutförandet av utfarmningen av 35% intresseandel
i vårt Block 70 i Oman till vår partner Mafraq
Energy. Vidare offentliggjordes undertecknandet
av det slutgiltiga avtalet med DBO Energy avseende
sammanslagning av verksamheterna. Vi genomförde
också en framgångsrik riktad nyemission i syfte att
förbättra Bolagets kapitalstruktur. Vi slöt också en
överenskommelse om att avyttra våra tillgångar
onshore Brasilien, vilket ger ytterligare finansiell
flexibilitet. Slutligen har vi också offentliggjort att vi
undersöker en potentiell avyttring av våra tillgångar
i USA, samt undersöker möjliga förvärv över hela
världen.
Med den expertkunskap, operativa spetskunskap
och processoptimering som Maha nu besitter, så
bedömer vi att vi nu är i en position att återkomma
till produktionstillväxt på kort och medellång sikt.
Vi är fortsatt optimistiska för kontinuerlig tillväxt
för efterfrågan på olja och gas i takt med tillväxten
i globala ekonomin under det kommande årtiondet.
Efterfrågan tros stödja robusta oljepriser under
2023 och framgent allt eftersom världen återgår
till aktivitetsnivåerna som rådde före pandemin.
Vi kommer att fortsätta att leverera på vår strategi
och förvärva mogna tillgångar med övervägande
andel olja, till attraktiv värdering, och där vi ser
möjligheter att förbättra och expandera produktion,
reserver och kassaflöde. Detta ska ske med en
försiktig och genomtänkt kapitalallokering. Vår
förbättrade finansiella och operativa position stödjer
Mahas fortsatte utveckling mot att bli ett ledande
internationellt oljebolag, med mycket kunnig
styrelse och ledning som visar vägen och med stöd
av inflytelserika och erfarna partners.
6 000
Produktionsvolymer
(BOEPD)
MAHAS PRODUKTIONSPROFIL
4 000
2 000
2018
Q1
1 762
Q2
1 429
Q3
1 565
Q4
2 455
2019
Q1
2 668
Q2
2 739
Q3
3 593
Q4
3 165
2020
Q1
3 288
Q2
3 602
Q3
3 580
Q4
2 738
2021
Q1
3 742
Q2
3 104
Q3
3 607
Q4
3 099
2022
Q1
4 580
Q2
3 292
Q3
2 389
Q4
2 621
11
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Genomsnittligt
erhållet pris för
produkterna 2022
80,90 USD/BOE
(2021: 56,62 USD/BOE)
PRODUKTIONEN 2022
10
brunnar borrade
under 2022
64
produktionsbrunnar
i drift under 2022
Genomsnittlig
produktion 2022
3 213
BOEPD
(2021: 3 387 BOEPD)
Rörelsens
netback 2022
60,7 MUSD
(2021: 46,1 MUSD)
Rörelsens
netback ökade
%
under 2022 jämfört
med 2021
Intäkterna
ökade med
31%
under 2022 jämfört
med 2021
Intäkter 2022
89,8
MUSD
(2021: 68,3 MUSD)
11
12
Mahas tillgångsportfölj vid årsslutet 2022
Status i
tillgångsportföljen
per 31 dec 2022
Land Licens Mahas
intresseandel
(%)
Status Areal
(acres)
BOEPD Partner
Avyttring
(transaktionen
slutförd 28 februari
2023)
Brasilien Tie (REC-T 155) 100% Producerande 1 511 2 620
(1)
Brasilien REC-T 155 100% Prospektering 4 276
Brasilien REC-T 129 100% Prospektering 7 241
Brasilien REC-T 142 100% Prospektering 6 856
Brasilien REC-T 224 100% Prospektering 7 192
Brasilien REC-T 117 100% Prospektering 6 795
Brasilien REC-T 118 100% Prospektering 7 734
Brasilien Tartaruga 75% Producerande 5 944 192
(1)
Petrobras (25%)
Pågående förvärv Brasilien Peroá Cluster 15% Producerande Offshore 554
(2)
3R Offshore (85%)
Brasilien Papa Terra 9,375% Producerande Offshore 603
(2)
3R Offshore (53,125%)
MTI Energy (37,5%)
Avyttring övervägs USA IB. Basin (olika) 97% Producerande 3 134 399
(1)
Keepes Petroleum
(3%)
USA LAK Ranch 99% Innan
produktion
6 475 3
(1)
SEC (1%)
Pågående utveckling Oman Block 70 65% Innan
produktion
157 900
(1) Avser Mahas befintliga rapporterade nettoproduktion för helåret 2022 före royalties. 1 fat = 6 000 Standard Cubic Feet (SCF) gas.
Omkring 88% av Mahas produktion av oljeekvivalenter är råolja.
(2) Baserat på nettoproduktionen till DBO i oktober 2022.
13
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
» 2021
» Banco BTG Pactual och Bolaget ingår ett omfinansieringsavtal om MUSD 70
för att finansiera företagets produktionsexpansion och mål.
» Itaparica-formationen påträffas. Vid omfattande tester flödar formationen
instabila nivåer om 139 BOPD 42° API olja.
» Vid initiala olje- och gastester flödar Tie-3-brunnen 472 BOPD.
» 2020
» Maha Energy AB noteras i small cap-segmentet på Nasdaq Stockholms huvudlista.
Första handelsdag är 17 december 2020.
» GTW-generatorer installeras vid Tartarugafältet för kommersiell produktion av
elektricitet.
» Borrning av brunnen Tie-3 inleds.
» Maha tilldelas Block 70 in Oman.
» Maha förvärvar Illinoisbassängen i USA.
» Maha antar GRI- och SASB-standarderna som riktlinjer för Bolagets ESG-rapportering.
» 2019
» Bolagets genomsnittliga produktion under året överstiger 3 000 BOEPD.
» Det brasilianska företaget Gas to Wire (GTW) kontrakteras för att konvertera gas till
elektricitet vid fälten i Brasilien.
» Maha inbjuds att lämna anbud på koncessionen Block 70, belägen onshore Oman.
Bolaget lämnar ett anbud och inleder förhandlingar med den omanska staten.
» 2018
» Tiefältet utrustas med en speciellt anpassad hydraulisk jetpump, vilket nästan
dubblar produktionen från fältet.
Vår historia och vart vi ska
13
14
» 2022
» Tie-4 testade 4 695 BOEPD kopplad till produktionsanläggning; Tie-5 borrades och flödade 766 BOEPD utan
pump
» Inledde ett borrprogram för prospektering och utvärdering av Block 70 i Oman. Borrningarna inleddes i
september 2022, och sammanlagt fem brunnar borrades under 2022.
» Förnyelse av ledning, styrelse och ägarstruktur; tre nya styrelseledamöter i den sex personer stora
styrelsen
» En investeringsfond under Starboard blev ny största aktieägare. Starboard är ett brasilianskt private
equitybolag med omfattande erfarenhet inom olje- och gasfinansiering och arkitekten bakom 3R
Petroleum, ett betydande brasilianskt oberoende olje- och gasbolag. Investeringsfonden under Starboard
har cirka 19,9% av aktierna och är representerad i styrelse och ledning.
» Ingick ett utfarmningsavtal med Mafraq Energy LLC avseende Block 70 i Oman (35%/65%), vilket slutfördes
i januari 2023 efter godkännande av Sultanatet Oman genom ett kungligt dekret.
» Offentliggjorde sammanslagning av verksamheterna med DBO Energy, som äger 15% i 3R Offshore, för en
köpeskilling om upp till 36 775 410 nyemitterade aktier i Maha. Transaktionen förstärker Mahas uppbyggnad
av en diversifierad portfölj, balanserad mellan mogna olje- och gastillgångar på land och till havs.
» Ökar Mahas bevisade och sannolika reserver (2P-reserver), netto, med cirka 18,5 miljoner fat
oljeekvivalenter och tillskjuter cirka 2 000 fat oljeekvivalenter per dag i nettoproduktion under 2023 med
ytterligare potentiell uppsida genom upprampning av produktionen på Papa Terra- och Peroáfälten och
en potentiell utbyggnad av Malombefältet
(4)
.
» Ger 1P- och 2P-reserver med beräknat nettotillgångsvärde (NPV10) om 86 MUSD respektive 145 MUSD
(netto framtida villkorade betalningar), baserat på publika oberoende reservrapporter
(4), (5)
.
» Genomfört en riktad nyemission om 23,9 miljoner nya aktier. Nyemissionen tillförde Maha cirka 203 MSEK
före transaktionsrelaterade kostnader och tillförde nya investerare till aktieägarbasen.
» Offentliggjorde avyttringen av tillgångarna onshore Brasilien till PetroRecôncavo.
» 2023 & FRAMGENT
» Den 28 februari slutförde Maha avyttringen av tillgångarna onshore Brasilien till PetroRecôncavo, vilket
ytterligare stärker likvida medel för framtida förvärv.
» Förstärkning av ledningsgruppen med nyutsedd CFO, Guilherme Guidolin de Campos, ny Chief Legal Officer,
Barbar Bittencourt och ny chef för investerarrelationer, Jakob Sintring.
» Efter godkännande på extra bolagsstämma beräknas sammanslagningen av verksamheterna med DBO kunna
slutföras under april 2023.
» Går mot produktion på förvärvade tillgångar, inklusive Block 70 i Oman i partnerskap med Mafraq Energy.
» Slutförande av avyttringen av tillgångar i USA och därefter återinvestering av försäljningslikvid i nya projekt
i linje med de strategiska målen (optimering av kapitalstruktur och befintlig bas och samtidigt sträva efter
möjliga förvärv och fusioner med inriktning på kassaflöde) i syfte att skapa större värden.
» Fortsätta att söka ytterligare förvärvsmöjligheter i mogna oljefält onshore och offshore med attraktiva
ingångsmultiplar, där Brasilien förblir primärt område till följd av fördelar med royalty och skatt.
» Upprätthålla en finansiell flexibilitet och stark balansräkning/kapitalstruktur.
14
(4)
Reserver och tillgångsvärden härleds från offentliga reservrapporter
från DeGolyer & MacNaughton and Gaffney Cline. Baserat på ett
oljepris om 71 USD per fat under 2023 och 66 USD per fat därefter,
samt ett gaspris i spannet 5-5,5 USD per tusen kubikfot.
(5)
Presentation, 3R Petroleum, augusti 2022
15
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
En intervju med Mahas VD
Under det sista kvartalet 2022 genomgick Maha en omformande förändring,
vilken i huvudsak var ett resultat av en förnyelse av styrelsen och ledningen
där Paulo Mendonça utsågs till ny verkställande direktör. Den nya styrelsen
och ny verkställande direktör tillträdde efter att Starboard Group anslöt och
blev Mahas största aktieägare. Starboard Group är ett brasilianskt private
equity-bolag med väsentlig expertis och starka meriter inom olje- och
gasbranschen, speciellt inom den brasilianska marknaden.
Starboard var arkitekten och skaparen av det framgångsrika olje- och gasbolaget 3R Petroleum, ett
betydande brasilianskt oberoende olje- och gasbolag noterat på börsen i Brasilien. Paulo var avgörande
i att utveckla 3R till ett ledande mindre oljebolag i Latinamerika. Utöver hans erfarenhet inom 3R, så har
Paulo också genomfört stora transaktioner inom olje- och gasindustrin till värden över 5 miljarder USD.
Dessa förändringar är alla en del av Bolagets nya strategi, vilken fokuserar på att lönsamt expandera Mahas
produktion, reserver och kassaflöde genom både organisk tillväxt och förvärv, och maximera avkastningen
till aktieägarna.
Hur fick ni upp ögonen för
möjligheterna med Maha?
Som partner på Starboard, med stort fokus på den
brasilianska olje- och gasmarknaden, kände jag
till Maha. Jag kände att med en annan strategisk
inriktning där den operativa tyngdpunkten
läggs på att förbättra specifika tillgångar med
uppsida, så kunde Maha bli riktigt framgångsrikt.
Till exempel var tillgångarna onshore Brasilien
lönsamma, men ändå tycktes det finns begränsad
framgång med att förbättra tillgångarna och
deras skalbarhet, trots tidigare försök. Jag
betraktar Maha som en exceptionell plattform
för fortsatt lönsam tillväxt inom energiutveckling
genom att utöka tillgångsportföljen med nya
möjligheter, både i Brasilien och annorstädes.
Denna tro utgör grunden för vår strategi
framgent, vilken förväntas stödja vår möjlighet
att öka produktionen och öka lönsamheten för
aktieägarna.
Vilka prioriteringar ser
ni för Maha i närtid?
Under de första månaderna på Maha låg fokus
på att fastställa strategiska mål för Bolaget,
och vi är på god väg att nå dessa mål eller t
o m överträffa flera av dem. Speciellt gäller
det förbättringen av Mahas kapitalstruktur,
balansräkning och likvida medel, vilka stärktes
genom vår riktade emission om 203 miljoner
SEK. Därtill har vi börjat rationalisera våra
tillgångar genom avyttringen av tillgångarna
onshore Brasilien och vår sammanslagning av
verksamheterna med DBO. Den sistnämnda ger
oss väsentlig exponering mot tillgångar offshore
Brasilien. Vi har också offentliggjort vår avsikt
att avyttra våra underpresterande tillgångar
i USA. Allt detta syftar till att både förbättra
Mahas finansiella flexibilitet och också förbättra
tillväxtpotentialen i våra tillgångar.
Paulo Mendonça
Verkställande direktör
16
Efter slutförandet av vår senaste förvärvstran-
saktion arbetar vi nu med att realisera de bolag-
smässiga och operationella synergieffekter som
kartlagts och förverkliga riskreduceringen i vår
affärsprofil genom att lägga till gasförsäljning
till våra intäkter. Vi är också förväntansfulla över
produktionstesterna på våra omanska tillgångar
och att kunna dra nytta av stadig och stigande
produktion framgent.
Hur passar tillgångarna i Oman in i Mahas
portfölj och utvecklingsplaner?
I augusti 2022 offentliggjordes utfarmningen av
35% intresseandel i Block 70 till Mafraq Energy, en
partner som tillför betydande lokal expertkunskap
och erfarenhet om utvecklingsarbete i Oman,
vilket skickar en stark signal om den potentiella
lönsamheten i denna tillgång. Detta partnerskap
befästes genom undertecknandet av ett Joint
Operating Agreement-avtal mellan bolagen den
28 januari 2023.
Mot bakgrund av Mahas starka kassa i
kombination med utfarmningen, så har Maha
resurserna att driva detta projekt framåt i
snabbare takt.
Vad var stretgin bakom avyttringen av
tillgångarna onshore Brasilien och sedan
förvärva exponering mot tillgångar offshore
genom sammanslagning av verksamheterna
med DBO?
Mahas team såg en unik finansiell
arbitragemöjlighet med dessa båda affärer,
vilka skulle få en minimal nettoeffekt på
nuvarande produktion men en betydande
effekt på Bolagets långsiktiga tillväxtpotential.
Vi har inte bara högt förtroende för 3R som en
förträfflig operatör, utan tillgångarna offshore
Brasilien är också opportunistiska med en tydlig
utvecklingsmöjlighet och självfinansierande
investeringsprogram för att nå högre produktion
och reserver. Vi ser åtskilliga kapitaleffektiva
möjligheter för att nästan dubblera produktionen
inom 24 månader, vilket inte var möjligt med
de nyligen avyttrade tillgångarna onshore. Att
också ha det erfarna och framgångsrika teamet
från DBO som en av Mahas större aktieägare
kommer definitivt att förbättra Bolagets förmåga
att förvärva och utveckla nya tillgångar.
Vilken är er långsiktiga vision för Maha?
Maha är ett bolag som är öppet för att göra
affärer, och utgör en unik plattform inriktad mot
växande produktion genom en kombination av
optimering av befintliga tillgångar och samtidigt
också söka förvärva nya producerande tillgångar
till attraktiva ingångspriser – speciellt då vi ser
en tydlig väg till att expandera volymer på ett
kapitaleffektivt sätt.
Men en tillgänglig kassa, det rätta teamet för
att leverera tillväxt, och en sund framåtriktad
strategi, har Maha gett sig ut för att hitta, säkra
och förvärva bra producerande tillgångar till
attraktiva ingångspriser som kan ytterligare
stödja tillväxt i vår produktionsbas. Vi tror att
det kan finnas mycket tillgångar till salu på
andrahandsmarknaderna i Latinamerika, speciellt
i Brasilien. Detta då bolag som tidigare förvärvat
brasilianska tillgångar har stött på kapacitets-
eller kapitalbegränsningar eller tappat intresset
för olje- och gasmarknaden. Därtill råder inflation
över världen, vilket tvingar länder att höja sina
lokala räntor till rekordnivåer. Detta gör det nu
utmanande att få stöd från investerare genom
aktiesidan. Vi tror Maha är i en unik position till
följd av Bolagets solida kapitalstruktur och vi
följer noga möjliga opportunistiska förvärv till
attraktiva multiplar.
Maha är ett bolag som är öppet för att
göra affärer, och utgör en unik plattform
inriktad mot växande produktion...”
17
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Utöver de förändringar ni gjort i tillgångsbasen,
vilka andra steg har Maha tagit för att optimalt
positionera Bolaget för tillväxt?
Under den senare delen av 2022 genomförde
Maha framgångsrikt en riktad nyemission i
Sverige vilken tillförde 203 miljoner SEK. Även
om denna nyemission var relativt blygsam, så
var emissionen väsentligt övertecknad med
en oväntad efterfrågan och etablerade en ny
aktieägarbas från länder såsom USA, Norge
och Brasilien. Därtill har de nya aktieägarna
en långsiktig investeringsprofil, vilket innebär
att de tror på och stöttar Mahas långsiktiga
tillväxtstrategi.
Många av våra nya och gamla aktieägare följer
mycket noga vad Maha gör. Vi är fast beslutna att
sätta realistiska mål, vara mycket transparanta
i vår kommunikation och kontinuerligt leverera
på det vi utlovat. För att stödja detta mål,
offentliggjorde vi i februari 2023 att vi tillsatt
två nya ledningspersoner i syfte att förbättra
kommunikationen med marknaden och våra
aktieägare, och stödja den fortsatta utvecklingen
av interna policies hänförliga till compliance,
regelverk, ESG och annat i syfte att till fullo leva
upp till den höga standarden för bolagsstyrning
som krävs av bolag noterade i Sverige.
Vi är mycket glada över att välkomna flera
nya personer i vår ledningsgrupp under första
kvartalet 2023. Guilherme Guidolin de Campos
är vår nya CFO och har nästan 25 års erfarenhet,
senast som finansdirektör på Maha Energy
(Oman) Ltd., och dessförinnan som CFO på
Viracopos International Airport och tillförordnad
projektchef för BHP Billington i Brasilien. Barbara
Bittencourt har utsetts som Mahas Chief Legal
Officer (CLO) med ansvar för compliance, ESG samt
transaktioner och regulatoriska frågor. Barbara
Bittencourt har över 15 års erfarenhet inom
energi och naturresurser, och har varit partner
på den brasilianska advokatbyrån Demarest
Advogados, där hon tjänstgjorde på avdelningen
för energi och naturresurser. Vi är också glada att
välkomna Jakob Sintring som Mahas nya Head
of IR. Jakob har 20 års erfarenhet av investor
relations inom råvarubranschen, bland annat
som Head of IR and Communications på Kopy
Goldfields AB och tidigare ledade positioner
på Alliance Oil Company och Tethys Oil. Han
kommer att vara avgörande för att säkerställa
en tillförlitlig, konstruktiv och löpande dialog
mellan Maha och våra aktieägare samt det större
investerarkollektivet. Med vårt förstärkta team
är Bolaget mycket övertygat om att Maha är väl
positionerat för att bygga vidare på vårt växande
momentum och orubbliga engagemang för att
öka värdet för aktieägarna.
18
Etisk, säker, ansvarsfull och hållbar verksamhet är avgörande för Mahas framgång. Vi vårdar dessa
värderingar för att skydda miljön, främja positiva och varaktiga relationer med samhällen samt
skapa delat välstånd och stärka människor. Vi vill också informera aktieägare och andra intressenter
om vår strategi och hur vi presterat inom områdena miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning (ESG).
Rapporten är framtagen i enlighet med svenska årsredovisningslagen och omfattar Maha Energy
AB och dess dotterbolag. Styrelsen är ytterst ansvarig för denna rapport och har därför granskat
och godkänt den.
I enlighet med tidigare år fortsätter Maha att i sin affärsstrategi implementera de internationellt
erkända ramverken Global Reporting Initiative (GRI) och Sustainability Accounting Standards Boards
(SASB), och samtidigt också respektera FN:s mål för hållbar utveckling (UN SDG).
14
%
ökning av energiöver-
föring genom Gas to
Wire under 2022 jäm-
fört med 2021
2 146
2022 tränings-
och uppmärk-
samhetsmantimmar
anställda och
entreprenörer
100
%
av vatten som tas ut och produc-
eras används och återinjiceras för
verksamheterna på LAK Ranch,
Tie & Illinoisbassängen
100
%
Fortsatt att uppnå
100% spillsanering med
mål 0 spill
85
%
Lokal arbetskraft
där bolaget är
operatör
30% minskade
utsläppta vattenvoly-
mer 2022 jämfört med
2021 eller 2020
100
%
av anställda har tagit
del av företagets
policyer
Mahas Hållbarhet
19
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Miljö
Maha har åtagit sig att leverera långsiktigt aktieägarvärde och samtidigt verka på ett ekonomiskt, miljömässigt
och socialt hållbart sätt. Maha har historiskt sett framgångsrikt införlivat strategier för miljöförvaltning i
alla aspekter av vår affärsverksamhet, och Maha fortsätter att år för år sätta och uppfylla våra miljömål.
Det är viktigt för Bolaget att verksamheten bedrivs på ett sätt som respekterar och skyddar miljön, och
att vi därmed säkerställer att vi konsekvent följer gällande miljölagar och förordningar.
MATERIELLA RISKER RISKHANTERING
Miljöpåverkan
Negativa miljöeffekter kan utgöra hot mot Bolagets
anseende och verksamhet, och medföra högre
driftskostnader, böter och återställningskostnader.
Godkännande av miljölicenser riskerar att påverkas och
försenas om Bolagets anseende skadats.
Med en noggrann och proaktiv miljöstyrning, tillsammans
med goda kommunikationer med Mahas grannar,
myndigheter och inom företaget, kan vi fortsätta att arbeta
på ett miljömässigt ansvarsfullt sätt. Sedan 2021 har Maha
tagit en aktiv roll i att diskutera och utbilda anställda,
entreprenörer och underleverantörer i spillförebyggande
åtgärder. Även om spillvolymerna var högre 2022 än 2021
var de fortsatt väsentligt bättre än 2020 när vi inledde vårt
fokus på spillvolymer och vi har fortsatt att uppnå 100%
i att städa upp efter spill och har målsättningen att helt
undvika spill.
Vattenhantering
Hanteringen av vatten är en viktig del av Mahas
verksamhet. Brister i lagringen av vatten och hantering
av avfallsvatten kan ha effekter på både den omgivande
miljön och verksamheten, samt leda till att nödvändiga
myndighetsgodkännanden försenas.
Bolagets verksamhet kan påverka lokala grundvattennivåer
och dricksvattenkällor, antingen direkt genom avrinning
och läckage, eller indirekt genom infiltration från borrhål.
Sådan påverkan på vattnet kan medföra effekter på
människor, liksom på Bolagets anseende och lokala
relationer.
Maha strävar efter att minimera vattenutsläpp genom att
återanvända producerat vatten. 100% av det producerade
vattnet vid LAK Ranch-, Tie- och Illinois Basinfälten
används och återinjiceras. Vid Tartarugafältet samlas det
producerade vattnet upp och transporteras till en statligt
licensierad avfallsanläggning eller och återinjiceras på
fältet. Alla vattentankar på fälten inspekteras och testas
regelbundet för att undvika läckage.
Skydd av lokala dricksvattenkällor och den lokala
grundvattennivån är av högsta prioritet för Maha. Bolagets
borrplatser har därför läckage- och avrinningskontroll
samt separat utrustning för att minimera miljöeffekterna
av eventuella läckage och incidenter. Under 2022 var
volymerna av vattenutsläpp cirka 30% lägre än under 2021
och 2020. Dessa volymer av vattenutsläpp är producerat
vatten från Tartarugafältet, vilka transporteras från
fältet med tankbilar för bearbetning och återinjektion
vid godkända område under mark. Volymerna minskade
under 2022 till följd av att bolaget senare under året
återinjicerade vattenvolymerna in i den producerande
reservoaren, i enlighet med industristandard.
Maha övervakar också all fältverksamhet genom att
regelbundet testa vattenkällor i närheten. Alla tester utförs
av en oberoende, licensierad tredje part.
Vid borrning genom grundvattenmagasin (akvifer) används
lämpliga foderrör och cementeringstekniker för att på
ett säkert sätt spärra av alla grunda dricksvattenbärande
zoner. Enbart vattenbaserade borrvätskor används vid
borrning genom dessa sektioner.
Utsläpp
Prospektering och utvinning kräver energi, inklusive fossila
bränslen och elektricitet, och kan leda till utsläpp från
fackling, utluftningen eller flyktiga utsläpp. Dessa utsläpp
bidrar till klimatförändring och kan ha negativ påverkan på
luftkvaliteten lokalt och påverka människors hälsa. Detta
kan få påverkan på Bolagets rykte, samhällsrelationer och
blir alltmer föremål för statlig reglering.
Maha slutförde under 2022 en första inventering av
växthusgasutsläpp, baserat på operativ data från 2021.
Denna inventering har uppdaterats under 2023 för
verksamhetsåret 2022. Vår initiala inventering gör det
möjligt för oss att identifiera områden att förbättra och
inkludera i investerings- och verksamhetsplanerna. Syftet
är att ta fram en handlingsplan och mål, och att därefter
övervaka framsteg med att minska vårt fotavtryck inom
växthusgasutsläpp.
20
Miljömässiga initiativ på
tillgångar där Maha är
operatör
Som en del av den övergripande kultur i
vår verksamhet, följer Maha en filisofi om
att vara proaktiva snarare än reaktiva i vår
miljöhantering och vi fokuserar på insatser som
är utformade för att minimera vår påverkan.
Exempel på våra insatser under 2022 inom de
producerande områdena inkluderar:
TARTARUGA
»
Då denna tillgång ligger vid kusten,
inrättades Mahas verksamhet för att
minimera störningar på det lokala
djurlivet och livsmiljön.
»
Istället för en traditionell borrigg,
användes en kortmastad rigg i syfte
att minimera ljusföroreningar under
sköldpaddans häckningssäsong.
TIEFÄLTET
»
Elproduktion från naturgas möjliggör
att naturgas används till att generera
elektricitet, istället för att naturgasen
facklas. Elektriciteten driver utrustning
på fälten och överskottet levereras till
det lokala elnätet.
»
Allt producerat vatten (ej dricksvatten)
återinjiceras som en del i Mahas
vatteninjiceringssystem på Tie, vilket
leder till att inget vatten släpps ut på
denna plats.
»
Genom att använda gas som annars skulle
facklats, producerar Maha komprimerad
naturgas som säljs till industriella
användare. Det är en viktig källa till gas
för lokalsamhället.
LAK RANCH & ILLINOISBASSÄNGEN
»
Utsläpp av producerat vatten har
minskats till noll då 100% används och
återinjiceras.
»
Speciella oljepumpar har använts som
möjliggör att olja kan pumpas upp
samtidigt som vatten pumpas iväg.
»
Program för proaktivt förebyggande
av spill med utbildning och samtal;
förbättrade systemstrukturer; och
rutinmässiga kontroller av anläggningens
integritet.
UTSLÄPP
Mahas löpande arbete som beskrivits ovan syftar till att minimera
eller eliminera potentiellt skadliga utsläpp av växthusgaser (GHG)
till atmosfären. Detta arbete inkluderar att konvertera gas till
elektricitet och driva anläggningar på fälten samt också skicka el
till det lokala elnätet, komprimera naturgas och sälja till industriella
slutanvändare, injicering av gas tillbaka till reservoaren, vilket kan
förbättra produktionen och samtidigt binda gasen.
Maha slutförde under 2022 en inventering av koncernens
växthusgasutsläpp baserat på operativ data från 2021, och
uppdaterade under 2023 denna inventering med de uppskattade
utsläppen under 2022. Inventeringen inkluderar Scope 1 (direkta) och
Scope 2 (indirekta) utsläpp, samt fastställde viktiga resultatindikatorer
avseende utsläppsintensitet (dvs utsläpp per fat). Denna inventering
ger Maha viktig information om var bolagets största utsläppskällor
finns, vilket kommer ingå i beslutsfattande och arbetet med att
minska utsläpp. I takt med att tillgångsportföljen utökas med nya
potentiella tillgångar, kommer Maha att fortsätta prioritera arbete
med att minska utsläpp genom investeringar, förbättrad effektivitet
och andra åtgärder som kan reducera utsläpp.
VATTENHANTERING
Mahas metoder för produktion, hantering, lagring och bortskaffande
av vatten uppfyller eller överträffar konsekvent myndigheters krav
och industristandarder. Vi driver väl utvecklade fält med strikta
kontroller av spill och avrinning som viktiga åtgärder för att skydda
eventuella närliggande ytvattenkällor. Utrustning för uppsamlande av
sekundärt spill och skyddmaterial för incidenter finns lätt tillgänglig
i syfte att minimera påverkan från eventuellt spill på ekologin. I
enlighet med lokala bestämmelser övervakar och analyserar företaget
regelbundet ytvattenkvaliteten med hjälp av externa och oberoende
revisorer. Dessutom använder Maha beprövad teknik för att begränsa
potentiella föroreningsrisker under borrning.
MARK & BIOLOGISK MÅNGFALD
En proaktiv förvaltning av mark och biologisk mångfald är en
integrerad del av Mahas pågående miljövårdsarbete. Mahas
tillvägagångssätt minskar potentiella risker och kostnader samtidigt
som man säkerställer att utvecklingsplaneringen tar hänsyn till
störningar på marken, såväl som skydd av arter i riskzonen. Detta
demonstreras av vårt arbete på Tartaruga, där Maha stödjer ett
projekt för bevarande av sköldpaddor som syftar till forskning,
utbildning och bevarande.
21
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Socialt ansvar
Maha har åtagit sig att bedriva verksamheten säkert och respektfullt, på ett sätt som skyddar hälsan och
säkerheten för våra anställda, aktieägare och omgivande samhällen. Vi främjar aktivt inkludering, mångfald
och lagarbete inom alla våra verksamhetsområden samtidigt som vi bidrar till omgivande samhällen
genom finansiella initiativ och genom att om möjligt kontraktera lokalt. Mahas uppfattning är att Bolagets
framgång drivs av medarbetarnas betydande ansträngningar och uppfinningsrikedom, och därför strävar
Bolaget efter att säkerställa respekten för de anställda och för de människor som vi samarbetar med som
en integrerad del av vår affärsmetod.
MATERIELLA RISKER RISKHANTERING
Samhällsrelationer
Störningar i den lokala arbetsmarknaden kan påverka
relationen mellan Maha och de omgivande lokalsamhällena.
Negativa relationer med lokalsamhällen i anslutning till
Mahas verksamhet kan skapa förseningar av icke-teknisk
natur för Mahas produktion på grund av eventuella
protester och blockader.
Andra störningar från verksamheten på omgivande
lokalsamhällen kan bestå av ökad trafik, oljud, ljus, utsläpp
i luften, lukt och spill, som alla kan ha effekt både på
samhällena och Mahas relation med dem.
Maha stödjer goda ekonomiska relationer med de
omgivande lokalsamhällena genom att anställa lokal
personal och anlita lokala leverantörer, samt uppmuntra
underleverantörer att göra detsamma. Maha har vidare
infört kommunikationsverktyget MahaConnect för att
erbjuda lokala intressenter en kanal för att enkelt kontakta
Maha med frågor och synpunkter.
Maha har vidtagit åtgärder för att förebygga och begränsa
potentiella samhälls- och miljökonsekvenser. Genom
MahaConnect och kontaktpunkter på fälten uppmuntras
dessutom lokalbefolkningen att dela sina synpunkter och
iakttagelser.
Personalförhållanden och personalomsättning
Negativa relationer med anställda kan påverka Bolagets
anseende, kvaliteten på utfört arbete och arbetsmoralen,
samt leda till ökad personalomsättning.
Respekt både på och utanför arbetsplatsen är en väsentlig
del av Mahas affärsmetoder. Det är Mahas övertygelse
att respekt på arbetsplatsen skapar självförtroende på
alla nivåer och leder till ökad produktivitet. Under 2022
har Bolaget fortsatt att fostra en arbetsmiljö baserad på
respekt genom ett antal arbetsmiljöinriktade samtalsmöten
och kurser.
Maha har tagit fram vägledande principer för
arbetsplatsen som en del av Bolagets HSE-policyer och
rutiner. Nyckelbudskapen finns uppsatta på alla Mahas
arbetsplatser.
Relationer med intressehavare
Externa parters uppfattningar om oljeindustrin och andra
oljebolag kan påverka Maha.
Transparent och öppen kommunikation mellan Maha
och externa parter är av största vikt. Genom korrekt
rapportering och transparent extern kommunikation
undviks potentiella missuppfattningar om industrin och
Maha.
Maha värdesätter återkoppling och stödjer en öppen
dialog mellan Bolaget och dess intressehavare. Globala
investerare och intressenter kan kontakta Maha genom
de olika kommunikationskanaler som finns listade på
företagets hemsida. Lokala intressenter kan också kontakta
Maha via MahaConnect-programmet.
22
MAHA-TEAMET
Maha inser att nyckeln till fortsatt framgång och tillväxt
består i att rekrytera och behålla olika talanger. Vi
säkerställer att alla beslut rörande anställningar baseras
på meriter, relevanta kvalifikationer, prestationer och
erfarenhet. Maha främjar lika möjligheter för alla anställda,
oavsett kön, socialt eller etniskt ursprung, religion, ålder,
funktionsförmåga, sexuell läggning, nationalitet, politisk
åsikt eller medlemskap i fackföreningar. Maha säkerställer
att anställda har lika rättigheter, skyldigheter och
möjligheter när det gäller anställning och arbetsvillkor,
utbildning och utveckling.
Förutom att främja lika möjligheter har Maha också
nolltolerans mot diskriminering. Med anläggningar och
verksamheter som sträcker sig över flera länder, och
en arbetsstyrka som är representativ för en mångfald i
kultur, religion, etniskt ursprung, nationalitet och politisk
åsikt, anser Maha därför att högsta prioritet för operativ
framgång är acceptans och respekt för alla människor. Som
en central del i vårt arbete för att eliminera diskriminering
inom arbetsstyrkan, har Maha prioriterat att främja en
känsla av gemenskap och kultur av respekt. Detta innebär
att Maha behandlar alla med rättvisa, värdighet och
respekt, samtidigt som Bolaget kräver samma attityd och
förhållningssätt från våra anställda och andra intressenter.
HÄLSA OCH SÄKERHET
Maha har åtagit sig att bedriva verksamheten på ett sätt
som säkerställer hälsa och säkerhet för vår personal och
för allmänheten. Vi strävar efter att vidta mer omfattande
åtgärder i vårt arbete med att förhindra yrkesmässiga risker
eller risker som skulle kunna påverka någon i personalen
negativt.
Mahas policy inom hälsa, säkerhet och miljö (HSE) fungerar
som en kritisk guide för att upprätthålla och förbättra den
säkra arbetsmiljö som vi har etablerat, där säkerhet ses
som ett tankesätt och en kultur snarare än ett protokoll.
Vi spårar och utvärderar nyckelmått på prestation och
använder dessa i våra affärsbeslut samt för att följa
upp hur väl vi driver våra olika verksamheter. HSE-mål
införlivas i årliga företagsmål och våra resultat följs
upp regelbundet på alla nivåer i organisationen. Mahas
ledning uppmuntrar individuellt ansvar samt samordning
inom team avseende individuella riskbedömningar, säkra
arbetsmetoder och säkerhetssamtal. Vi tar in och prövar
alla säkerhetsfrågor för anställda och intressenter genom
DuPont™ STOP® Safety Program, ett säkerhetsprogram
som är avsett att styra människors tänkande och beteende
mot ett säkerhetsorienterat tankesätt. Deltagarna får
säkerhetsinformation med verkliga exempel och ges
kunskaper som gör att de kan arbeta på ett säkrare och
mer samvetsgrant sätt, vilket minskar olyckor och skador
på arbetsplatsen.
0
Tillbud med förlorad
arbetstid som följd
(LTI)
0
Totalt rapporterade
antal skador (TRI)
0
Dödsolyckor
2 146
tränings- och uppmärk-
samhetsmantimmar
1 347
säkerhetskort har samlats in under 2022
Vilket hjälper Maha att granska, analysera och vidta åtgärder
mot potentiella säkerhetsrisker
MAHAS 2022 HÄLSO- OCH SÄKERHETSINDIKATORER
Nyckelindikatorerna hjälper Maha granska mätbara hälso- och säkerhetsdata, vilket i sin tur underlättar
arbetet med att införa strategier för att reducera framtida risker.
23
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Maha respekterar omgivande samhällens rättigheter och strävar
efter att engagera Bolaget i dessa samhällen på ett transparent
och hänsynsfullt sätt. Maha prioriterar arbetet med att minimera
potentiell negativ påverkan från verksamheten på dessa områden
och människor. Därtill försöker vi säkerställa att lokala samhällen
drar nytta av vår verksamhet, både direkt och indirekt. Att anställa
lokala talanger ger omedelbar individuell nytta, bidrar till den lokala
ekonomin, är ekonomiskt förnuftigt för vårt företag och gynnar även
lokala samhällen. Majoriteten av Mahas in-country general managers
är medborgare i landet där de är verksamma. Maha anser att det
är en betydelsefull praxis att dessa chefer bidrar med sin enorma
branscherfarenhet och utbildning samtidigt som de hjälper Bolaget
att upprätthålla kontakten med omgivande samhällen och navigera
i den lokala kulturen.
Initiativ för
samhällsengagemang på
Mahas operativa tillgångar
I vårt pågående arbete med skapa och
upprätthålla pålitliga relationer med
omgivande samhällen är Maha stolt över
de initiativ vi tog under 2022 i områdena
där vi har producerande tillgångar. Efter
förändringarna i vår projektportfölj under 2023
avser vi att genomföra liknande program och
supportprojekt i våra nya operativa områden.
TARTARUGA
Maha stödde SAPOTI Cultural Enrichment
Program, ett informellt och icke
traditionellt utbildningsprojekt för att
hjälpa barn och ungdomar med läsning,
tala inför publik och teaterföreställningar.
Programmet är utformat för att engagera
dessa grupper i berättande och läsning.
» Över 300 deltagare från dessa grupper i
Tartaruga deltog
»
Innan försäljningen av tillgångarna
onshore, planerade Maha att fortsätta
med detta program på Tiefältet också
TIEFÄLTET
»
Maha använder lokala entreprenörer där
så är möjligt
» 96% av våra kontrakterade bolag är från
omgivande samhällen
LAK RANCH & ILLINOISBASSÄNGEN
» Lokala intressenter kan få kontakt med
Maha genom tvåvägskommunikation-
skanalen kallad MahaConnect, som
möjliggör för lokala intressenter att ta
formell kontakt med Bolaget
» MahaConnect gör det möjligt för Bolag-
et att förstå och ta itu med med lokala
frågor, problem och förfrågningar och har
resulterat i mycket stora förbättringar för
att underlätta en positiv och produktiv
dialog med omgivande samhällen
»
Maha har ett stipendium för äldre elever
på ett gymnasium i Wyoming som plane-
rar att fortsätta med eftergymnasia-
la studier. Studenter lämnar in en kort
uppsats om sina mål och ambitioner för
vidareutbildning, och en kandidat väljs
ut för Mahas stöd varje år.
SAMHÄLLSRELATIONER
24
25
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Bolagsstyrning
Bolagsstyrning utgör en integrerad del av Mahas grund som vägleder vår företagskultur, våra affärsmål
och hjälper till att stödja intressenternas intressen. Maha har åtagit sig att leverera värde till alla våra
intressenter (inklusive aktieägare, anställda, entreprenörer och de samhällen där vi verkar) genom att
prioritera transparens och ansvarsskyldighet. För Maha säkerställer stark bolagsstyrning att risker kan
förutses och minskas samt att våra operativa protokoll och praxis ses över för att säkerställa att aktiviteter
utförs på ett etiskt, säkert, tillförlitligt och ansvarsfullt sätt.
MATERIELLA RISKER RISKHANTERING
Oetiskt uppförande
Bristande efterlevnad av lagar och regler kan leda till
utredningar, rättsliga processer och skadat anseende.
Mahas företagspolicyer, procedurer och riktlinjer godkänns
av styrelsen och görs tillgängliga för alla anställda och
entreprenörer, som är ansvariga för att granska, förstå
och följa dessa policyer, samt att följa tillämpliga lagar och
förordningar.
Alla anställda måste också skriftligen bekräfta att de läst,
förstått och avser att följa Bolagets policyer.
Policyer
Bristfällig implementering av nyckelpolicyer och
procedurer ägnade att hantera organisationens mest
betydande risker kan leda till felaktig riskhantering.
Styrelsen granskar och godkänner regelbundet Bolagets
nyckelpolicyer. Dessa policyer distribueras sedan inom
Bolaget och kommuniceras till all personal. Under 2022 har
100% av de anställda tagit del av Bolagets uppdaterade
policyer.
Ökande krav på ESG-relaterad information
I och med noteringen på Nasdaq Stockholms
huvudmarknad krävs att Maha publicerar ESG-information.
Bristande efterlevnad av de ESG-relaterade regelverken
kan påverka Bolagets affärsverksamhet.
Genom att kontinuerligt övervaka regelverken och leva upp
till investerarnas intressen förbereds Maha för att uppfylla
informationskraven enligt regelverken. Bolaget arbetar
fortsatt med att förbättra affärsstrategin genom sina
ESG-relaterade initiativ, rutiner och rapportering. Detta
har innefattat att utöka sitt ESG-ramverk till att omfatta
kvantifiering och rapportering av växthusgasutsläpp (scope
1 och 2). Mahas ledningsgrupp och styrelse har granskat
och godkänt den årliga hållbarhetsredovisningen.
Bolagsstyrningen utgör grunden för Mahas affärsmodell. Dess roll är att minska risker orsakade av oetiskt
beteende eller oklart ansvar och undvika potentiella intressekonflikter. Våra regler stärker och klargör
Mahas bolagsstyrningsgrund, och säkerställer att verksamheten bedrivs på ett ansvarsfullt sätt. Vår
styrningsstruktur omfattar vår styrelse och dess kommittéer, tillsammans med vår ledningsgrupp.
BOLAGSSTÄMMA
VALBEREDNING
STYRELSE
VD OCH LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
REVISIONSUTSKOTT ERSÄTTNINGSUTSKOTT
INTERNA REVISORER
OLJERESERV-OCH
HSE-UTSKOTT
OBEROENDE KVALIFICERADE
RESERVGRANSKARE
EXTERNA
REVISORER
26
STYRNINGSPOLICYER
Sedan Bolagets grundande 2013 har Maha vägletts av sina omfattande bolagsstyrningspolicyer och har anpassat sin
affärspraxis efter den svenska koden för bolagsstyrning. Uppförandekoden, antikorruptionspolicy, whistleblowerpolicy,
Hälso- Säkerhets och Miljöpolicy (HSE-policy), utdelningspolicy och ersättningspolicy: dessa företagspolicyer beskriver
de allmänna etiska principer och beteenden som vi förväntar oss av våra anställda. Alla policyer och procedurer är
lättillgängliga för alla Maha-anställda och det förväntas att anställda måste granska, förstå och följa dessa policyer.
Uppförandekod
Maha är orubbligt i engagemanget att odla en kultur karaktäriserad
av ansvar och ärlighet, vilket understryks av vår uppförandekod som
fastställts av vår styrelse. De policyer och principer som beskrivs i koden
ger en tydlig bild av de förväntningar som vi ställer på våra anställda och
de som arbetar för oss, och betonar varje enskild medarbetares ansvar att
agera med integritet. Maha kräver att alla anställda och ledningsgruppen
årligen läser och bekräftar denna kod. Om någon anställd eller ledande
befattningshavare är osäker på hur dessa riktlinjer skall tolkas, eller om
det råder osäkerhet om en specifik omständighet är i linje med riktlinjerna,
ska detta alltid diskuteras med närmaste chef.
Visselblåsarpolicy
Maha främjar en arbetsplats som karatäriseras av respekt, transparens och
integritet. För att säkerställa en konsekvent efterlevnad av denna kultur
görs alla anställda medvetna om Mahas visselblåsarförfarande och vilka
kontakter man ska ta i händelse av att man bevittnar policyöverträdelser.
Visselblåsarförfarande möjliggör att ta upp farhågor om etiska och
affärsmässiga missförhållanden på arbetsplatsen eller i leverantörskedjan.
Anställda kan rapportera incidenter anonymt, i förtroende och utan
rädsla för repressalier. Maha uppmuntrar alla individer att identifiera sig
för att underlätta en korrekt utredning, men de är inte skyldiga att göra
det. Visselblåsaranmälningar tas på allvar och rapporteras till styrelsen.
För mer information om Whistleblower Policy, besök Mahas webbplats
https://mahaenergy.ca/sv/kontakt.html.
Antikorruptionspolicy
Maha är fortsatt engagerat i att bedriva all verksamhet på ett ärligt,
transparent och etiskt sätt samt att i vår verksamhet och interaktioner med
andra följa alla lagar. I detta syfte säkerställer Mahas antikorruptionspolicy
att alla som arbetar för eller på uppdrag av Maha Energy förstår och följer
alla regler, förordningar och lagar kring korruption. Policyn definierar
tydligt vilka aktiviteter som utgör korruption och betonar att alla former
av korruption är strängt förbjudna på Maha. Antikorruptionspolicyn
förbjuder anställda, dotterbolag, anknutna företag och alla andra som är
involverade i Mahas verksamhet att muta statliga tjänstemän eller kunder.
Denna policy förbjuder dem också att förfalska företagets dokument eller
underlåta att föra korrekta register relaterade till Mahas verksamhet, och
att kringgå redovisningskontroller och policyer. Alla affärspartners bör
uppträda på ett sätt som överensstämmer med antikorruptionspolicyn
vid alla affärer relaterade till Maha och/eller våra produkter. Styrelsen
har granskat och antagit denna policy och den är lätt tillgänglig på Mahas
webbplats.
100%
Samtliga anställda har granskat, förstått
och följt viktiga företagspolicyer genom
MahaConnect-initiativet
31
nyanställda eller nya entreprenörer
har genomgått träningsprogrammet
för säkerhet på arbetet
MAHA KAN MEDDELA RESULTATEN FÖR 2022:
0
Inga diskriminering-
sincidenter
0
Inga visselblåsarinci-
denter
0
Inga politiska
bidrag
0
Inga anti-
korruptionsincidenter
27
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Styrelsen
Maha har sitt säte i Stockholm. Enligt Bolagets bolagsordning ska styrelsen bestå
av lägst tre (3) och högst (7) ordinarie ledamöter, utan suppleanter. Fram till 29
mars 2023 bestod styrelsen av sex (6) ordinarie ledamöter, ursprungligen valda
för tiden intill slutet av nästa årsstämma. Antalet utökades till sju ledamöter vid
den extra bolagsstämman den 29 mars 2023.
Styrelsen ansvarar för Mahas styrning av Bolagets verksamhet. Styrelsen ska regelbundet utvärdera Mahas
och koncernens finansiella ställning och tillse att organisationen utformas på ett sådant sätt att redovisning,
förvaltning av medel och Mahas samt koncernens ekonomi i allmänhet övervakas på ett tillfredsställande
sätt. Utöver dessa ansvarsområden har Maha tre styrelseutskott: Revisionsutskottet, Ersättningsutskottet och
Oljereserv- och HSE-utskottet. Ledamöter av utskotten utses av styrelsen och består av styrelseledamöter.
Ledamöterna i utskotten tjänstgör för tiden mellan årsstämmor. Den extra bolagsstämman den 29 mars 2023
beslöt att entlediga Harald Pousette från sitt uppdrag och valde Halvard Idland och Kjetil Solbraekke som nya
ordinarie styrelseledamöter för tiden intill slutet av nästa årsstämma.
MAHA ENERGY 2022 ANNUAL REPORT
Fabio Vassel
(född 1976)
Styrelsensordförande
Paulo Mendonça
(född 1988)
Verkställande direktör
Styrelseledamot sedan 2022 och verkställande direktör sedan 2022
Paulo Mendonça (född 1988) har varit Mahas verkställande direktör sedan 2022 och
styrelseledamot sedan 2022.
Paulo har examen i maskinteknik (cum laude) från Federal University of Rio de Janeiro
(UFRJ). Han är för närvarande Managing Director för Starboard, ansvarig för private
equity-investeringar och rådgivning vid transaktioner i särskilda situationer. Paulo
har tidigare varit chef för Investment Banking på Brasil Plurals Investment Banking-
division, ansvarig för M&A, aktie- och kapitalmarknadstransaktioner och arbetat på
Asset Management i Brasil Plural. Paulo har lång erfarenhet inom olje- och gasindustrin
och har lett viktiga transaktioner inom sektorn. Paulo är ledamot i Oljereserv- och
HSE-utskottet. Paulo äger för närvarande inga aktier eller optioner i Maha.
Styrelseordförande sedan 2022
Fabio Vassel (född 1976) har varit styrelseordförande och styrelseledmot sedan 2022.
Fabio har en Master of Business Administration examen från The Wharton School vid
University of Pennsylvania samt en Bachelor of Arts examen från University of São
Paulo (FEA-USP). Fabio är Managing Director för Starboard Group. Fabio Vassel har över
25 års erfarenhet av att arbeta med Private Equity på köparsidan och Restructuring
Advisory i Latinamerika, Nordamerika och Europa. Fabio var tidigare Partner och
Head of Restructuring & Private Equity på Brasil Plural. Fabio har även erfarenhet från
Jefferies (Zürich och London), Nomura (London) och UBS Investment Bank (New York
och London). Fabio är ordförande för Ersättningsutskottet. Fabio äger för närvarande
inga aktier eller optioner i Maha.
28
Styrelseledamot sedan 2022
Viktor Modigh (född 1980) har varit styrelseledamot sedan 2022. Han har en juristexamen
från Göteborgs universitet, med en specialisering inom oljejuridik och oljekontrakt från Oslo
universitet. Viktor är för närvarande verkställande direktör på Tiveden AS och ordförande i
styrelsen för Jumpgate AB, Minotaurus Energi AS och Urtiven AS. Viktor har arbetat som jurist
för olje- och gasbolag inom regulatoriska och kontraktuella frågor, transaktioner och allmän
bolagsrätt. Han har över 20 års erfarenhet av branschöverskridande investeringar, och har innehaft
ledningspositioner inom Tethys Oil i Oman och i Förenade Arabemiraten. Viktor är medlem i
Association of International Petroleum Negotiators. Viktor är ledamot i Revisionsutskottet,
Ersättningsutskottet och Oljereserv- och HSE-utskottet. Viktor äger för närvarande inga aktier
eller optioner i Maha.
Styrelseledamot sedan 2023
Halvard Idland (född 1975) har varit styrelseledamot i Maha sedan 2023. Halvard har en M.Sc-
examen i företagsekonomi från Norges handelshøyskole (NHH). Han är medgrundare och Director
på DBO Invest och Janeiro Energy, samt styrelseledamot i Prosafe SE och 3R Offshore och
styrelseordförande i DreamLearnWork. Han har tidigare varit medgrundare och CFO på DBO
Energy och DBO 2.0 samt ledamot i revisionsutskottet för 3R Petroleum. Han har mer än 20 års
erfarenhet av industriella och finansiella investeringar inom olje- och gasindustrin i Norge och
Brasilien. Halvard är är ledamot i Mahas Revisionsutskott. Halvard äger för närvarande inga
aktier eller optioner i Maha.
Styrelseledamot sedan 2022
Enrique Peña (född 1974) har varit styrelseledamot sedan 2022. Enrique her magisterexamen i
Civil Engineering, Infrastructure Management and Public Services från Universidad Politécnica
de Madrid, en magisterexamen i Business Administration från Wharton School of Business vid
University of Pennsylvania, en magisterexamen i Education and Information från Universitat Oberta
de Catalunya samt en magisterexamen i Sustainability and Social Corporate Responsibility från
Universidad UNED-UJI. Enrique är Deputy Director för IE:s centrum för förhandling och medling
och professor i strategi vid IE University in Madrid i Spanien. Han har över 23 års erfarenhet
av affärsutveckling och strategisk ledning i stora företag som Shell, Boston Consulting Group,
Orange och Renfe. Enrique är ordförande för Revisionsutskottet. Enrique äger för närvarande
inga aktier eller optioner i Maha.
Styrelseledamot sedan 2022
Richard Norris (född 1966) har varit styrelseledamot sedan 2022. Richard har en PhD-examen i
Petroleum Engineering och en MSc-examen i Petroleum Geology från Imperial College i London
och en BSc-.examen i geologi. Richard är verkställande direktör på Pandreco Energy Advisors
Inc. Richard har över 30 års energirelaterad erfarenhet inom såväl industri som finans på både
små och stora oljebolag samt roller inom skuld- och aktiefinansiering. Richard är medlem av
Canadian Global Affairs Institute. Richard är ordförande i Oljereserv- och HSE-utskottet och
ledamot av Revisionsutskottet. Richard äger för närvarande inga aktier eller optioner i Maha.
Styrelseledamot sedan 2023
Kjetil Solbraekke (född 1962) har varit styrelseledamot i Maha sedan 2023. Han har en Cand.
Oecon examen från Oslo universitet, ekonom. Kjetil är medgrundare och verkställande direktör
för DBO Invest. Han har tidigare varit verkställande direktör för Sintef do Brasil, medgrundare
och verkställande direktör för DBO Energy och DBO 2.0 och styrelseledamot i 3R Petroleum. Han
har över 30 års erfarenhet från olika positioner inom den norska olje- och gassektorn, såsom
Assistant Director General vid det norska olje- och energidepartementet, Senior Vice President
och CFO för Norsk Hydro, verkställande direktör för Panoro Energy och Sintef do Brazil. Han
var grundare och verkställande direktör för DBO Energy. Han har varit bosatt i Brasilien sedan
2006 och är ledamot i Mahas Ersättningsutskott. Kjetil äger för närvarande 100 000 aktier och
inga optioner i Maha.
Viktor Modigh
(född 1980)
Enrique Peña
(född 1974)
Kjetil Solbraekke
(född 1962)
Halvard Idland
(född 1975)
Richard Norris
(född 1966)
6
Halvard är Director på DBO Invest som kommer att vara en stor
aktieägare i Bolaget när nyemissionen har genomförts.
7
Kjetil är verkställande direktör för DBO Invest som kommer att bli
en stor aktieägare i Bolaget när nyemissionen har genomförts.
29
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Hållbarhetsredovisning 2022 - Databilaga
Produktion Enhet GRI-index SASB Index 2020 2021 2022
Summa boe EM-EP-000.A 1 208 191 1 236 386 1 162 250
Energi Enhet GRI-index SASB Index 2020 2021 2022
Gas to Wire m
3
5 380 761 4 860 000 5 073 245
Komprimerad gas m
3
12 912 047 17 000 000 17 004 207
Utsläpp växthusgaser * Enhet GRI-index SASB Index 2020 2021 2022
Scope 1 utsläpp t CO
e 305-1 EM-EP-110a.1 e.r. 33 205 33 887
Utsläpp fackling t CO
e 305-1 EM-EP-110a.2 e.r. 12 037 13 451
Övriga förbränningsutsläpp t CO
e 305-1 EM-EP-110a.2 e.r. 10 212 9 728
Processutsläpp t CO
e 305-1 EM-EP-110a.2 e.r. 0 0
Övriga Ventilationsutsläpp t CO
e 305-1 EM-EP-110a.2 e.r. 9 475 9 157
Flyktiga utsläpp t CO
e 305-1 EM-EP-110a.2 e.r. 1 481 1 551
Icke-förbrända metanutsläpp t CO
e e.r. 12 332 12 166
Icke-förbrända metanutsläpp % av totalen 305-1 EM-EP-110a.1 e.r. 36% 28%
Scope 2 utsläpp t CO
e 305-2 e.r. 582 917
SUMMA Scope 1 + 2 utsläpp t CO
e e.r. 33 787 34 805
Utsläpp växthusgaser (GHG) intensity (Scope 1 +
Scope 2)
t CO
e/boe 305-4 e.r. 0,0273 0,0299
Hälsa och säkerhet Enhet GRI-index SASB Index 2020 2021 2022
Antal anställda som fått utbildning genom
säkerhetsprogrammet DuPont STOP® Safety
Program
Antal 52 66 31
Antal utdelade STOP safety cards Antal 604 1 309 1 347
Säkerhetsträning, arbetstimmar**
Arbetstimmar
EM-EP320a.1. 9 349 9 999 2 146
Anställda
Arbetstimmar
EM-EP320a.1. 2 445 1 638 1 016
Entreprenörer
Arbetstimmar
EM-EP320a.1. 1 873 1 302 1 130
Tillbud med förlorad arbetstid som följd Antal 403-9 EM-EP320a.1. 0 2 0
Lost time injury frequency (LTIF) Räknat per
1 000 000
mantimmars
exponering
403-9 0 2 ,88 0
Dödsfall Antal 403-9 EM-EP320a.1. 0 0 0
Timmar arbetade Timmar 403-9 603 381 690 000 906 858
Spill & utsläpp Enhet GRI-index SASB Index 2020 2021 2022
Antal miljöinspektioner genomförda av
myndigheterna
Antal 3 e.r. 4
Antal miljööverträdelse Antal 307-1 0 e.r. 1
Värde (i kanadensiska dollar) på böter avseende
miljööverträdelser/icke-monetära sanktioner
$ CAD 0 e.r. 0
Antal spill/utsläpp Antal 306-3 EM-EP-160a.2 9 13 7
Volym spill/utsläpp fat 306-3 EM-EP-160a.2 88 32 ,2 58
Spill % upprensning % 100% 100% 100%
Summa producerad olja och gas vid årets slut fat oljeekviv-
alenter
1 208 191 1 236 386 1 051 323
30
Vattenhantering Enhet GRI-index SASB Index 2020 2021 2022
Total vattenkonsumtion m
3
303-3 EM-EP-140a.1 117 026 89 289 127 234
Ytvatten m
3
303-3 - 70 197 0
Grundvatten (från brunnar) m
3
303-3 106 265 45 023*** 121 124
Tredjepartsvatten m
3
303-3 10 240 6 150 6 110
Kommunalt vatten m
3
303-3 521 - 0
Totalt producerat vatten m
3
EM-EP-140a.2 129 199 274 791 300 686
Utsläpp m
3
303-4 EM-EP-140a.2 12 185 11 898 8 288
Injicerat m
3
EM-EP-140a.2 117 014 262 892 292 398
Återanvänt m
3
EM-EP-140a.2 - - 0
Summa injcerat vatten m
3
219 094 262 892 417 067
Summa konsumerat vatten m
3
303-5 EM-EP-140a.1 14 947 89 290 2 565
Summa återanvänt vatten m
3
- - 0
Summa utsläppt vatten m
3
303-4 EM-EP-140a.2 12 185 11 898 8 288
Ytvattenanalysrapporter Antal 4 15 6
Personal Enhet GRI-index SASB Index 2020 2021 2022
Personalomsättning % 401-1 7 ,5% 6% 11%
Totalt antal anställda Antal 405-1 72 80 92
varav män Antal 405-1 56 63 59
varav kvinnor Antal 405-1 16 17 33
Ledande befattningar Antal 405-1 7 5 4
varav män Antal 405-1 5 4 4
varav kvinnor Antal 405-1 2 1 0
Anställda per land (genomsnitt)
Brasilien Antal - - 70
Kanada Antal - - 13
Oman Antal - - 4
USA Antal - - 4
Sverige Antal - - 1
Antal nyanställningar Antal 401-1 27 18 34
varav män Antal 401-1 20 17 30
varav kvinnor Antal 401-1 7 1 4
varav i Brasilien Antal 401-1 17 - 29
varav i Kanada Antal 401-1 7 - 1
varav i Oman Antal 401-1 1 - 3
varav i Sverige Antal 401-1 1 - 0
varav i USA Antal 401-1 1 - 1
Antal sociala överträdelser Antal 419-1 0 0 0
Värde (i kanadensiska dollar) på böter avseende
sociala överträdelser/icke-monetära sanktioner
Antal 419-1 0 0 0
Antal icke-tekniska förseningar till följd av sociala
frågor
Antal EM-EP-210b.2 0 0 0
Lokalanställda i Brasilien % 98% e.r. 95%
Lokalanställda i USA % 75% e.r. 100%
Lokalanställda i Oman % n/a e.r. 29%
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
31
Aktien
Den 29 juli 2016 inleddes handeln i
Maha Energy AB:s aktier på NASDAQ
First North Growth Market i Stockholm.
Den 17 december 2020 noterades
Maha Energy AB:s aktier på Nasdaq
Stockholms huvudlista med ticker
”MAHA A” och isin-kod SE0008374383.
Aktiedata
143 615 696
A-aktier
utestående
Per den 31 december 2022 uppgick
antalet utestående aktier i Bolaget till
143 615 696. 100% av de utestående
aktierna utgjordes av A-aktier.
Utdelning
Styrelsen kommer att föreslå att ingen
utdelning lämnas under 2023 baserat
på 2022 års resultat, då alla tillgängliga
medel förväntas återinvesteras i syfte
att finansiera tillväxten av Mahas
verksamhet. När Mahas finansiella
ställning i framtiden tillåter, kan
styrelsen föreslå att utdelning lämnas.
2022 Maha aktiekursutveckling vs S&P Energy Index (100 pts grund)
mars 16
febr 02
april 27
juni 08
juli 20
aug 31
okt 12
nov 23
jan 04
febr 01
Maha S&P Energy
200
150
100
-
50
Bolagsstyrning och antikorruption Enhet GRI Index SASB Index 2020 2021 2022
Bekräftade korruptionsincidenter Antal 205-3 0 0 0
Information om antikorruptionspolicy % 205-2 100% 100% 100%
Anställda % 205-2 100% 100% 100%
Styrelsen % 205-2 100% 100% 100%
Antal icke-tekniska förseningar till följd
bolagsstyrningsfrågor
Antal EM-EP-210b.2 0 0 0
Styrelsen Antal 405-1 6 6 6
Varav män Antal 405-1 6 6 6
varav kvinnor Antal 405-1 0 0 0
Politiska bidrag $ CAD 415-1 $- $- $-
e.r. = ej rapporterat
* Utsläpp av växthusgaser beräknades för Maha genom att använda 2021 som basår.
** Vid utgången av 2021, hade 94% av Maha-teamet inom fått utbildning. Antalet rapporterade för 2022 återspeglar endast antalet nyanställda och nya
entreprenörer
*** 2021 siffror har räknats om
32
Större aktieägare Aktieinnehav Andel av utestående aktier, %
FIP TURMALINA 28 520 330 19,86%
BANCO BTG PACTUAL S.A. 8 203 372 5,71%
AVANZA PENSION 7 236 380 5,04%
PERSHING, LLC, W9 5 598 494 3,90%
UBS AG LONDON BRANCH, W8IMY 4 721 985 3,29%
JONAS LINDVALL 4 676 147 3,26%
MERRILL LYNCH PROFESSIONAL CLEARING, W9 3 676 334 2,56%
EUROCLEAR BANK S.A/N.V, W8-IMY 2 336 511 1,63%
ÅLANDSBANKEN ABP (FINLAND), SVENSK FILIAL 2 035 782 1,42%
CBNY-CITIBANK N.A.-PRIVATE BANK 2 029 155 1,41%
Delsumma 69 034 490 48,07%
Övriga aktieägare 74 581 206 51,93%
Totalt, Maha A- och B-aktier 143 615 696 100%
Större aktieägare per den 31 december 2022
Förändringar i aktieägarlistan skedde efter att emissionen av 23,9 miljoner nya aktier slutfördes, vilken
omfattade en sammanlagd likvid om cirka MSEK 203 och tillförde nya aktieägare till aktieägarbasen.
33
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
34
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Maha Energy
AB (publ) (”Bolaget” eller ”Maha”), organisationsnummer
559018-9543, får härmed avge Bolagets årsredovisning
för räkenskapsåret 1 januari 2022–31 december 2022 och
koncernredovisning för året 1 januari 2022–31 december
2022. Denna rapport ger en översikt av Maha Energy
ABs resultat och företagsledningens analys av Bolagets
finansiella utveckling för året som avslutades den 31
december 2022. Årsredovisningen för koncernen har
upprättats i enlighet med International Financial Reporting
Standards (“IFRS”) utgivna av International Accounting
Standards Board (“IASB”) såsom de antagits av Europeiska
unionen (EU). Väsentliga redovisningsprinciper beskrivs i
not 2 till bokslutet. Alla belopp i koncernredovisningen
är angivna i koncernens rapporteringsvaluta US-dollar
(USD) om ej annat anges och alla belopp i moderbolagets
årsredovisning är angivna i svenska kronor (SEK).
Koncernstruktur
Bolagsstruktur per den 31 december 2022:
Maha Energy AB är moderbolag i en koncern i vilken
även ingår Bolagets dotterbolag Maha Energy Services
LLC (org.nr: 2018-002241022), Maha Energy Inc. (org.nr
2018256518), ett bolag bildat i enlighet med lagstiftningen
i Alberta, Kanada och dess helägda dotter¬bolag Maha
Energy (US) Inc. (org.nr 2013-000637593), ett bolag bildat
i enlighet med lagstiftningen i Wyoming, USA (som äger
99% av LAK Ranch i USA) och dess helägda dotterbolag
Maha Energy (Indiana) Inc. (org. nr 802584723) som äger
tillgången i Illinoisbassängen, Maha Energy (Oman) Ltd.
baserat på Cypern (vilket äger 100 % av prospekterings-
och produktionsdelningsavtalet för Block 70 i Oman
genom sin omanska filial. Maha Energy I (Brazil) AB (org.
nr 559058-0907), ett svenskt privat aktiebolag, Maha
Energy II (Brazil) AB (org. nr 559058-0899), ett svenskt
privat aktiebolag, Maha Energy Finance (Luxembourg)
S.A.R.L (org.nr B163089), ett bolag bildat i enlighet med
lagstiftningen i Luxemburg som äger 99,9 % av de utgivna
och utestående aktierna i Maha Energy Brasil Ltda. (org.nr
11.230.625/0001-66) och Maha Energy I (Brazil) AB äger
resterande 0,01%. Det brasilianska bolaget äger 100% av
Tiefältet och Blocken 155, 117, 118, 129, 142, 224 och 75 %
i Tartarugafältet i Brasilien.
Den 28 december 2022 informerade Maha om
försäljningen av Maha Energy Brasil Ltda. vilket resulterade
i en omklassificering av de brasilianska tillgångarna till
tillgångar som innehas för försäljning och som avvecklad
verksamhet (se not 8).
Koncernräkenskaperna beskriver Mahas verksamhet för
räkenskapsåren 1 januari–31 december 2022 och 2021.
Maha Energy AB
Sweden
Maha Energy Inc.
Kanada
Maha Energy
Brasil Ltda.
Brasilien
Maha Energy (Oman)
Ltd. (Oman Branch)
Oman
Maha Energy
(Oman) Ltd.
Cypern
Maha Energy I
(Brazil) AB
Sverige
Maha Energy
Finance (Luxem-
bourg) S.À.R.L.
Luxemburg
Maha Energy Finance
(Luxembourg)
S.À.R.L Sverige filial
(Sweden branch)
Sverige
Maha Energy II
(Brazil) AB
Sverige
Maha Energy
Services LLC
USA
100%
Maha Energy
(Indiana) Inc.
USA
Maha Energy
(US) Inc.
USA
100%
100%
100% 100%100% 100% 100%
100%100%
0.01%
99.99%
Notera: Figuren ovan visar samtliga dotterbolag i koncernen per 31 december 2022.
35
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Ekonomisk översikt
Försäljning av Maha Energy Brasil Ltda.
Maha informerade den 28 december 2022 att styrelsen,
i linje med Bolagets nya strategiska positionering,
hade godkänt avyttringen av Maha Energy Brasil Ltda.
(Maha Brasilien) till PetroRecôncavo, en av de största
Prospekterings- och Produktionsaktörerna (E&P) onshore i
Brasilien. Överlåtelseavtalet för försäljning av hela Mahas
andel i sitt brasilianska dotterbolag undertecknades den
27 december 2022 ("Maha Brasilien-transaktionen").
Efter årets utgång har transaktionen, den 27 januari 2023,
godkänts av den brasilianska konkurrensmyndigheten.
Maha Brasilien-transaktionen slutfördes den 28 februari
2023.
Den totala köpeskillingen kan totalt uppnå 186,9 miljoner
USD, bestående av följande:
den justerade köpeskillingen motsvarande 138 miljoner
USD plus ytterligare justeringar av rörelsekapital, netto,
om 9,3 miljoner USD samt 3,7 miljoner USD av likvida
medel, netto vilket totalt blir en justerad köpeskilling om
150,9 miljoner USD att betalas i två betalningar: (a) 95,9
miljoner USD på transaktionsdagen samt (b) 55,0 miljoner
USD sex månader efter transaktionsdagen. Dessutom
ytterligare 36,1 miljoner USD att betalas när vissa villkor har
uppfyllts, varav upp till 24,1 miljoner USD är beroende av
det genomsnittliga Brent oljepriset för de nästkommande
tre åren. Betalning skall ske från när oljepriset är 80 USD
per fat till full betalning om oljepriset kommer över 90 USD
per fat. Den återstående betalningen förutsätter synergier
med PetroRecôncavos potentiella nya tillgångar. Del av
ersättningen från transaktionen kommer att användas
som säkerhet för Mahas utestående skuld till BTG Pactual
(hänförlig till Låneavtalet daterat 30 mars 2021).
Maha Brasilien-transaktionen med PetroRecôncavo
betraktades av styrelsen som fördelaktig och i linje med
Bolagets nya portföljförvaltningsstrategi, och drevs delvis
av optimering av Bolagets tillgångsportfölj. Maha Brasilien-
transaktionen kommer att ge den nödvändiga likviditeten
och kassareserverna för att göra det möjligt för Bolaget att
fortsätta optimeringen av sin tillgångsallokeringsstrategi
via nya investeringar och förvärv av nya tillgångar med
attraktiva ingångsmultiplar, med fokus på att skapa värde
för sina aktieägare.
Till följd härav har Maha Brasilien klassificerats som
avvecklad verksamhet i Koncernens resultaträkning.
Tillgångar och skulder har redovisats som tillgångar och
skulder för försäljning i Koncernens balansräkning.
Sammanslagning mellan Maha och DBO 2.0
Maha informerade den 5 december 2022 att en bindande
överenskommelse (ett s.k. ”term sheet”) hade ingåtts
avseende en sammanslagning av verksamheterna med DBO
2.0 S.A. (”DBO”) för en köpeskilling bestående av upp till 36
775 410 nyemitterade aktier i Maha (”DBO-transaktionen”).
Maha och DBO har enligt överenskommelsen avtalat om att
färdigställa ett slutligt avtal under en period om 45 dagar.
I februari 2023, efter räkenskapsårets utgång, informerade
Maha att det slutliga avtalet med aktieägarna i DBO 2.0 S.A.
(”DBO”) avseende sammanslagningen av verksamheterna
signerats. DBO-transaktionen är villkorad av sedvanliga
förbehåll samt att en extra bolagsstämma i Maha fattar
erforderliga beslut. DBO-transaktionen förväntas slutföras
i första halvåret 2023.
DBO är ett privat uppströms olje- och gasbolag med fokus
på mogna offshorefält i Brasilien. DBO grundades 2017
och har fått Nordsjöinvesterare att investera i brasilianska
tillgångar, arbeta med brasilianska partners och tillämpa
de mest avancerade metoderna från Nordsjön för att
identifiera ytterligare reserver, utveckla mogna olje- och
gasfält, samt att öka utvinningen av olja och gas.
Sammanfattning av DBO-transaktionen:
»
Förstärker uppbyggnaden av en diversifierad portfölj,
balanserad mellan mogna olje- och gastillgångar på
land och till havs.
»
Utöver ökad produktion och ökade reserver tillför DBO
omfattande erfarenhet inom olje- och gasindustrin,
en lång meritlista av framgångsrika affärer samt
ytterligare tillväxtmöjligheter för Maha.
» Vid dess genomförande kommer den att öka Mahas
bevisade och sannolika reserver (2P-reserver) med
cirka 18,5 miljoner fat oljeekvivalenter och beräknas
tillskjuta cirka 2 000 fat oljeekvivalenter per dag i
nettoproduktion.
» Tillgångarna kommer med tillhörande infrastruktur,
vilket ger lägre rörelsekostnader, och där DBO indirekt
äger sin pro rataandel i egenskap av aktieägare i 3R
Offshore.
Resultat
Bolagets sammanlagda nettoresultat för 2022 uppgick till
22 933 TUSD (2021: 21 587 TUSD) motsvarande resultat per
aktie om 0,19 USD (2021: 0,19 USD) varav nettoresultatet
för kvarvarande verksamhet uppgick till -12 529 TUSD
(2021: -13 339 TUSD) motsvarande resultat per aktie om
-0,10 USD (2021: -0,12 USD) och avvecklad verksamhet
uppgick till 35 462 TUSD (2021: 34 926 TUSD) motsvarande
resultat per aktie om 0,29 USD (2021: 0,31 USD). Ökningen
i resultat för helåret 2022 var huvudsakligen beroende
på ökade olje- och gaspriser vilket resulterade i ökade
intäkter. Detta motverkades av ökade rörelsekostnader,
avskrivningar, administrationskostnader och ökade
uppskjutna skatter.
Bolaget genererade också ett högre rörelseresultat före
räntor, skatter och avskrivningar (EBITDA) från kvarvarande
och avvecklad verksamhet för helåret 2022 om 55 101
TUSD (2021: 47 725). Ökningen berodde huvudsakligen
på ökade oljepriser och lägre royaltykostnader vilka
motverkades av ökade produktionskostnader och
administrationskostnader.
36
1
BOE inkluderar levererad och såld gas. 1 bbl=6 000 SCF gas.
2
Försäljningsvolymerna hänför sig till den sammanslagna
verksamheten av kvarvarande och avvecklad verksamhet.
3
Priser som erhållits från den sammanslagna verksamheten av
kvarvarande och avvecklad verksamhet.
4
Referenspriset är från U.S. Energy Information Agencys hemsida.
Produktion
2022 2021
Levererad olja och gas (BOE)
1
1 172 719 1 236 386
Dagsvolym (BOEPD) – oljeekvivalenter 3 213 3 387
Kvarvarande verksamhet
Levererad olja (fat) 146 482 77 420
Dagsvolym (BOEPD) – oljeekvivalenter 401 212
Avvecklad verksamhet
Levererad olja (fat) 887 739 1 027 211
Levererad gas (MSCF) 830 989 790 532
Dagsvolym (BOEPD) – oljeekvivalenter 2 812 3 175
Produktionsvolymerna som visas är licensandelsvolymer
netto före statliga- och privata royalties. Cirka 88 % (2021:
89 %) av Mahas totala produktion av oljeekvivalenter
var råolja i 2022. Genomsnittlig dagsproduktion var
5 % lägre för 2022 jämfört med 2021 huvudsakligen
på grund av minskade produktionsvolymer i Brasilien
vilket motverkades av ökade produktionsvolymer i
Illinoisbassängen.
De genomsnittliga dagliga produktionsvolymerna från
kvarvarande verksamhet för 2022 var 89 % högre jämfört
med motsvarande perioder föregående år huvudsakligen
på grund av ökade produktionsflöden från nya brunnar
under året vilket resulterar i ökade produktionsvolymer.
De genomsnittliga dagliga produktionsvolymerna från
avvecklad verksamhet minskade för 2022 jämfört med
föregående år som ett resultat av den naturliga minskningen
i viktiga brunnar, den ökade mängden vatten i Tiefältet
och renoveringsarbeten för att återställa produktion. Tre
viktiga producerande brunnar (GTE-3, GTE-4 och Tie-1)
stängdes ner under en stor del av 2022 på grund av olika
problem inklusive rörläckage och fastnad rörutrustning.
Brist på utrustning och relaterade oljetjänster i Brasilien
har resulterat i försening av brunnsreparationsarbeten
och därför har det tagit längre tid att återstarta planerad
produktion på Tiefältet. Produktionsvolymerna på
Tartarugafältet var i nivå med 2021 på grund av en stabil
produktionsnivå med små minskningar. De producerade
gasvolymerna var också lägre än för jämförande period
på grund av minskningen i producerade oljevolymer samt
med hjälp av ökat tryck på Tiefältet som ett resultat av
vattenflödet.
Intäkter
(TUSD, om ej annat anges) 2022 2021
Olje- och gasintäkter 89 777 68 306
Kvarvarande verksamhet 12 327 5 732
Avvecklad verksamhet 77 450 62 574
Sammanslagen försäljningsvolym
(BOE)
2
1 109 699 1 206 332
Olja erhållet pris (USD/BBL)
3
90,18 62,60
Gas erhållet pris (USD/MSCF) 1,06 0,79
Oljeekvivalenter erhållet pris
(USD/BOE)
80,90 56,62
Referenspris genomsnitt – Brent
(USD/BBL)
4
100,93 70,86
Referenspris genomsnitt – WTI
(USD/BBL)
4
94,90 68,13
Intäkterna för 2022 uppgick till 89 777 TUSD (2021: 68 306
TUSD) vilket motsvarar en ökning om 31 % jämfört med 2021
huvudsakligen på grund av väsentligt ökade realiserade
priser på oljeekvivalenter med 43 % vilket motverkades av
8 % lägre försäljningsvolymer. Intäkterna för kvarvarande
verksamhet för 2022 uppgick till 12 327 TUSD (2021: 5 732
TUSD) vilket är 115 % högre än för jämförande period
huvudsakligen på grund av en 50-procentig ökning av
försäljningsvolymerna såväl som högre erhållna oljepriser
under året. Intäkterna för avvecklad verksamhet för 2022
var 24 % högre huvudsakligen på grund av ökade erhållna
priser på oljeekvivalenter.
Erhållna priser på råolja från Illinoisbassängen baseras på
det månatliga genomsnittliga priset på WTI med avdrag
för en rabatt om cirka 3 USD per fat.
Mer information om intäkter finns i not 4 i denna
årsredovisning.
Royalties
(TUSD, om ej annat anges) 2021 2020
Royalties 10 894 9 384
Royalties i procent av intäkter 12,1% 13,7%
Per enhet (USD/BOE) 9,82 7,78
Kvarvarande verksamhet 2 976 1 341
Royalties som % av intäkter 24,1% 23,4%
Avvecklad verksamhet 7 918 8 043
Royalties som % av intäkter 10,2% 12,9%
Royalties betalas kontant och baseras på erhållna priser
före rabatter. De totala royaltykostnaderna ökade i
2022 jämfört med 2021 på grund av ökade intäkter vilka
motverkades av lägre royaltynivå i Brasilien. Den effektiva
royaltynivån för 2022 var lägre än för 2021 som ett resultat
av royaltynivåreduktionen i Brasilien.
Royaltykostnaderna ökade för kvarvarande verksamhet
huvudsakligen grund av ökade intäkter för året med 115
% jämfört med 2021. Minskade royaltykostnader för
avvecklad verksamhet för 2022 jämfört med 2021 var
huvudsakligen på grund av att royaltynivån i Brasilien
minskats med 2,5 procent samt minskade totala intäkter
för året.
37
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Produktionskostnader
(TUSD, om ej annat anges) 2022 2021
Rörelsekostnader 16 145 11 196
Transportkostnader 2 009 1 666
Produktionskostnader 18 154 12 862
Per enhet (USD/BOE) 16,36 10,66
Kvarvarande verksamhet
Produktionskostnader 2 828 1 509
Avvecklad verksamhet
Rörelsekostnader 13 317 9 687
Transportkostnader 2 009 1 666
Produktionskostnader 15 326 11 353
Produktionskostnaderna var 41 % högre för 2022 och
uppgick till 18 154 TUSD (2021: 12 682 TUSD) huvudsakligen
på grund av ökade kostnader både på Tiefältet och i
Illinoisbassängen.
Produktionskostnader för kvarvarande verksamhet var 87 %
högre i 2022 och uppgick till 2 828 TUSD (2021: 1 509 TUSD)
huvudsakligen på grund av ökade försäljningsvolymer med
50 % till följd av nya brunnar och renoveringsarbeten som
utfördes under året.
Produktionskostnader för avvecklad verksamhet var
35 procent högre för 2022 jämfört med föregående år
huvudsakligen på grund av följande avseende Tiefältet;
Bolaget fick betala böter (take-or-pay) på grund av
lägre gasproduktion, fortsatta renoveringsarbeten
för att återaktivera produktion från vissa Tiebrunnar
samt inflationstryck. Mahas produktion transporteras
huvudsakligen med lastbil till leveransplatserna
och därför korrelerar transportkostnaderna med
försäljningsvolymerna. Transportkostnaderna för 2022
var högre jämfört med samma period föregående år på
grund av ökade dieselkostnader som är knutna till indexet
för Brent. Med högre Brent under innevarande period har
drivmedelskostnaderna ökat i motsvarande grad.
På en per BOE- (eller enhets-) basis var produktionskost-
naderna för 2022 16,36 USD per BOE (2021: 10,66 USD per
BOE) motsvarande en ökning med 53 % jämfört med 2021
huvudsakligen på grund av samma skäl som beskrivits
ovan.
Rörelsens netback
(TUSD, om ej annat anges) 2022 2021
Rörelsens netback 60 729 46 060
Netback (USD/BOE) 54,72 38,18
Kvarvarande verksamhet
Rörelsens netback 6 523 2 882
Netback (USD/BOE) 49,03 32,53
Avvecklad verksamhet
Rörelsens netback 54 206 43 178
Netback (USD/BOE) 55,50 38,63
Rörelsens netback beräknas som intäkter minus royalties
och produktionskostnader och är ett nyckeltal i olje- och
gasindustrin för att jämföra prestationen internt och
med andra oljebolag. Rörelsens netback för 2022 var
32 % högre jämfört med föregående år huvudsakligen
på grund av väsentligt högre erhållna oljepriser och
minskade royaltykostnader. Detta möttes delvis av ökade
produktionskostnader under året.
Avskrivningar
(TUSD, om ej annat anges) 2022 2021
Avskrivningar 13 338 8 535
Avskrivningar (USD/BOE) 12,02 7,08
Kvarvarande verksamhet 2 783 1 336
Avvecklad verksamhet 10 555 7 199
Avskrivningstakten beräknas på bevisade och sannolika
olje- och naturgasreserver och tar i beräkning framtida
utvecklingskostnader för att producera reserverna.
Avskrivningar beräknas på produktionsenhetsbasis.
Avskrivningstakten kommer att fluktuera för varje ny
mätperiod baserat på mängden och typen av investeringar
och antalet tillagda reserver.
De sammanlagda avskrivningarna uppgick till 13 338 TUSD
(med en genomsnittlig avskrivningsgrad om 12,02 USD
per boe) jämfört med 8 535 TUSD (med en genomsnittlig
avskrivningsgrad om 7,08 USD per boe) för 2021.
Avskrivningarna och avskrivningstakten på en per fat-
basis ökade på grund av den högre avskrivningsbasen. För
kvarvarande verksamhet ökade avskrivningarna för 2022
huvudsakligen på grund av ökade produktionsvolymer
jämfört med 2021. För avvecklad verksamhet ökade
avskrivningarna på grund av den högre avskrivningsbasen.
Nedskrivning av prospekterings- och
utvärderingstillgångar
Per den 31 december 2022 identifierade Bolaget
inga nedskrivningsindikationer. Per den 31 december
2021 bedömde Bolaget om det fanns några
nedskrivningsindikationer och noterade då att det fanns
nedskrivningsindikationer för de brasilianska tillgångarna.
Till följd härav genomfördes ett nedskrivningstest vilket
inte resulterade i någon nedskrivning.
Administrationskostnader
(TUSD, om ej annat anges) 2022 2021
Administrationskostnader 7 411 5 517
Administrationskostnader (USD/BOE) 6,68 4,57
Kvarvarande verksamhet 5 944 4 658
Avvecklad verksamhet 1 467 859
Administrationskostnaderna för helåret 2022 uppgick
till 7 411 TUSD (6,68 USD per fat) varav 5 944 TUSD var
hänförligt till kvarvarande verksamhet och 1 467 TUSD
var hänförligt till avvecklad verksamhet. För motsvarande
period föregående år uppgick administrationskostnaderna
till 5 517 USD (4,57 USD per fat) varav 4 658 USD avsåg
kvarvarande verksamhet och 859 TUSD avsåg avvecklad
verksamhet. Administrationskostnaderna var 34 procent
högre för 2022 på grund av icke återkommande kostnader
hänförliga till avgångsvederlag till företagsledning och
anställda, kostnader hänförliga till försäljningen av de
brasilianska tillgångarna, ökade legala arvoden och
andra kostnader på grund av Bolagets förändring och
förändringar i företagsledningen.
38
På en per boe basis var administrationskostnaderna för
2022 högre huvudsakligen på grund av ökade administra-
tionskostnader och minskade försäljningsvolymer i 2022.
I 2021 ansökte Bolaget om bidragsprogrammet Canada
Emergency Wage Subsidy (CEWS) och kvalificerade för
att erhålla 41 TUSD. Dessa bidrag har redovisats som en
minskning av de stödberättigade lönekostnaderna som
Bolaget haft under 2021.
Kostnader för prospekterings- och
affärsutveckling
Kostnader för prospektering och affärsutveckling uppgick
för 2022 till 197 TUSD (helåret 2021: 6 TUSD ) och hänför
sig helt till kvarvarande verksamhet. Prospekterings- och
affärsutvecklingskostnader är hänförliga till kvarvarande
verksamhet och avser förprospekteringsstudier för nya
områden eller nya projekt inklusive affärsutveckling.
Valutakursvinster eller förluster
Valutakursvinst, netto, för 2022 uppgick till 3 TUSD
(2021: vinst om 30 TUSD) varav 3 TUSD (2021: 21 TUSD)
var hänförligt till kvarvarande verksamhet och 0 (noll)
TUSD (2021: 9 TUSD) var hänförligt till avvecklad
verksamhet. Valutakursförändringar uppstår vid
genomförande av transaktioner denominerade i utländsk
valuta. Valutakursvinsterna för 2022 var hänförliga till
Moderbolagets bankbehållning i svenska kronor och som
har USD som funktionell valuta. Den svenska kronan har
stadigt försvagats mot den amerikanska dollarn under de
tre första kvartalen i 2022 med en mindre förstärkning i
det fjärde kvartalet 2022.
Övriga intäkter
Övriga intäkter för avvecklad verksamhet för 2022 uppgick
till 2 398 TUSD (2021: 2 443 TUSD) och var hänförligt till
utnyttjande av skattekrediter i Brasilien, kända som
Imposto sobre Circulação de Mercadorias e Serviços
(“ICMS”). ICMS är en statlig försäljningsskatt på handeln
av varor, transporter samt kommunikationstjänster.
Dessa skattekrediter kan utnyttjas mot importrelaterade
avgifter i Bolaget eller så kan de säljas till externa kunder
för utnyttjande.
Övriga vinster
Övriga vinster för avvecklad verksamhet för 2022
uppgick till 384 TUSD (2021: 5 164 TUSD) på grund av
återföring av avsättningar samt justeringar hänförliga
till personalskulder. Under 2021 har Bolaget återfört
avsättning för upplupna straffavgifter för minsta arbete
på Block 224 då Bolaget hade erhållit ett fullständigt
undantag från påföljder för utestående arbetsåtagande i
blocket. Dessutom har Bolaget också återfört en långfristig
avsättning för minsta arbetsåtaganden på Blocken 117 och
118 i Brasilien då dessa kontrakt inte längre betraktas som
förlustkontrakt. Bolaget har också justerat avsättningar
för arbets- och kontraktsskulder i samband med de
uppdaterade bedömningarna.
Finansiella kostnader, netto
Finansiella kostnader, netto för 2022 uppgick till TUSD 8
669 (2021: 9 963 TUSD) varav 9 329 TUSD (2021: 9 821 TUSD)
avsåg kvarvarande verksamhet och intäkter om 660 TUSD
(2021: 142 TUSD) avsåg avvecklad verksamhet och beskrivs
i not 6. Finansiella kostnader, netto är lägre för 2022 då
finansiella kostnader för 2021 inkluderade räntekostnader
från obligationslånet samt vissa transaktionskostnader
om 505 TUSD hänförliga till finansieringsaktiviteter men
inte direkt hänförliga till banklånet. Finansiella kostnader,
netto för 2021 inkluderade också en valutakursförlust om
784 TUSD på grund av moderbolagets ökade exponering
mot US dollar på grund av skuldfinansiering i USD.
Moderbolaget hade svenska kronor som funktionell valuta
till den 30 juni 2021.
Inkomstskatter
Bolaget redovisade en aktuell skatteintäkt om 2 548 TUSD
för 2022 (2021: skattekostnad om 2 311 TUSD) hänförligt till
avvecklad verksamhet. Under året gjorde Bolaget avdrag
för överavskrivningar tillgängliga i Brasilien. Bolaget gjorde
skattemässiga överavskrivningar för beskattningsåret
2021 och retroaktivt för de tidigare beskattningsåren
2018 - 2020 och lämnade in rättade deklarationer för
de åren vilket resulterade i skatteåterbäring som kan
användas mot innevarande års skatt vilket resulterade
i återbäring av skatt för 2022. Under 2021 resulterade
högre beskattningsbar inkomst i avvecklad verksamhet
i ökad aktuell skatt.
Beskattning av företagsvinster i Mahas avvecklade
verksamhet i Brasilien sker till en kombinerad skattesats
om 34 % (25 % bolagsskatt och 9 % sociala avgifter);
emellertid har Maha Energy Brasil Ltda. säkerställt vissa
skatteincitament (SUDENE), vilket möjliggör en minskning
om 75 % av bolagsskatten från 25 % till 6,25 % och som
innebär att den sammanlagda nettoskattesatsen blir
15,25 % .
Bolaget redovisade en uppskjuten skattekostnad för 2022
hänförlig till avvecklad verksamhet om 12 711 TUSD (2021: 5
359 TUSD). Den uppskjutna skattekostnaden var väsentligt
större än för 2021 huvudsakligen på grund av avdrag för
överavskrivningar i Brasilien vilket minskade tillgängliga
uppskjutna skattefordringar till noll och resulterade i en
uppskjuten skatteskuld om 8 169 TUSD, då skattemässiga
värden understiger bokförda värden.
Valutakursdifferenser vid omräkning av utländsk
verksamhet
Den funktionella valutan för Bolagets dotterbolag i Brasilien
är BRL; för presentationsändamålet omräknas dock alla
tillgångar och skulder till balansdagens valutakurs och
resultaträkningen omräknas till periodens genomsnittliga
valutakurs.
Valutakursdifferenser vid omräkning av utländska
verksamheter som redovisats i Rapporten över totalresultat
uppgick till 6 743 TUSD för 2022 (2021: -5 914 TUSD)
huvudsakligen på grund av att den amerikanska dollarn
försvagades mot brasilianska real (BRL) med 5 % sedan
31 december 2021.
Balansräkningen
Samtliga balansräkningsposter hänförliga till avvecklad
verksamhet har omklassificerats som tillgångar och skulder
som innehas för försäljning (se not 8). Jämförelsesiffror
har inte omklassificerats enligt IFRS och inkluderas därför
inte i not 8.
39
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Anläggningstillgångar
Olje- och gastillgångar uppgick till 14 015 TUSD (2021: 117
411 TUSD), se not 9. Den 28 december 2022 informerade
Maha om försäljningen av Maha Energy Brasil Ltda.
vilket resulterade i en omklassificering av de brasilianska
tillgångarna som tillgångar som innehas för försäljning
och avvecklad verksamhet (se not 8). Till följd härav
klassificerades 88 % av de totala anläggningstillgångarna
som omsättningstillgångar som innehas för försäljning.
Prospekterings- och utvärderingstillgångar uppgick till
29 202 TUSD (2021: 13 660 TUSD), se not 10.
Totala utvecklings- och prospekterings- och utvärder-
ingskostnader, inklusive avvecklad verksamhet, uppgick
för året till:
2022 (TUSD) Brasilien USA Oman Totalt
Utveckling 43 138 1 847 - 44 985
Prospektering och
utvärdering
- 803 14 278 15 081
43 138 2 650 14 278 60 066
2021 (TUSD)
Brasilien
USA Oman Total
Utveckling 32 164 8 821 - 40 985
Prospektering och
utvärdering
- 760 1 886 2 646
32 164 9 581 1 886 43 631
Brasilien
Utvecklingskostnaderna för avvecklad verksamhet,
huvudsakligen i Brasilien, i 2022 avsåg borrningarna
av Tie-5- och Tie-6-brunnarna samt vattenbrunnar. I
början av 2022 anslöts Tie-4-brunnen till de permanenta
produktionsanläggningarna på Tiefältet och efter att ha
testats under ett 24-timmars pumptest med en elektrisk
nedsänkbar pump (Electric Submersible Pump (ESP))
producerade brunnen 4 400 BOPD och 1 766 MSCFPD (4
695 BOEPD) med ett stabilt tryck vid brunnshuvudet om
220 psi. Både AG-zonen och SG-zonen genomborrades
och producerar tillsammans med användande av en
ESP. Maha borrade den horisontella Tie-5-brunnen i
2022 vilken designades som en horisontell brunn med
en ESP. Tie-5-brunnen färdigställdes och genomgick
en serie av stimulations- och rensningsåtgärder för att
utöka produktionen. Tie-5-brunnen genomborrade 240
meter AG-sand och började flöda fritt 766 BOEPD (590
BOPD och 1 054 MSCFPD), initialt utan användande av
en ESP, med ett stabilt tryck vid brunnshuvudet om 220
psi och mindre än 1 procent vatten. Emellertid så föreföll
det som, baserat på initial produktionsinformation, att
den horisontella reservoarsektionen kan ha skadats av
borrvätskor under borrfasen. Maha påbörjade borrningen
av Tie-6-vatteninjiceringsbrunnen den 12 juni 2022.
Slutligt djup (Total Depth) om 2 282 meter nåddes den 17
juli 2022. Agua Grande (AG) reservoaren påträffades 12
meter (TVD) högre än förväntat så denna zon testades för
att undersöka möjligheten till en kortfristig oljeproduktion i
AG. Sergi påträffades 5 meter (TVD) högre än förväntat och
båda reservoarerna genomträngde olja-/vattenkontakten
(OWC). Flödestester från brunnen var inte övertygande
och brunnen ändras nu till en vatteninjektor in i Agua
Grande i enlighet med de ursprungliga planerna. Tie WSW
(vattenbrunn) borrades som en grund vattenbrunn på
Tiefältet. Vattenbrunnen är väsentlig för tillhållande av
vatten för vatteninjiceringsprogrammet som för närvarande
implementeras på Tiefältet. En ESP installerades i brunnen
som kan hantera mer än 10 000 fat vatten per dag för
vattenflödesprogrammet.
I de tredje och fjärde kvartalen 2022 har flera
renoveringsarbeten i brunnar genomförts. ALV-2
brunnen konverterades till en gasinjektorbrunn vilket
möjliggör för oavbruten oljeproduktion och brunnen
färdigställdes med nya rör av bästa sort. GTE-3 brunnen
konverterades från att använda dubbla jetpumpar till att
producera med användande av en enda blandad ESP. Tie-
1-produktionsbrunnen behövde också arbetas med för
att få upp jetpumpar som fastnat i båda de färdigställda
strängarna. Brunnen färdigställdes på nytt med jet pumps-
produktion från en sträng. GTE-4-brunnen behövde
renoveras för att ersätta en läckande fodersträng. I fjärde
kvartalet färdigställdes renoveringsarbetsprogrammet och
alla brunnar på Tiefältet återställdes till normal produktion.
Under 2022 lämnade Bolaget ett bud på Petrobras
25-procentiga intresseandel i Tartarugafältet. Tartaruga
3 (TTG-3)-brunnen konverterades till en tillfällig brunn
för avyttring av vatten vilket kommer att reducera
rörelsekostnaderna väsentligt.
USA
Den 1 mars 2022 påbörjade Maha borrningen av Glaze
11-5-brunnen i Illinoisbassängen och färdigställdes
under det första kvartal 2022 och bidrar nu till de dagliga
produktionsvolymerna i Illinoisbassängen. Under det
första kvartalet 2022 har Bolaget tecknat ett hyresavtal
av mark om 1,9 km2 (463 acres) i Indiana, USA. Hyran ger
Maha möjlighet att borra upp till 23 produktionsbrunnar
på den hyrda marken. Marken ligger i direkt anslutning
till mark som redan innehas av Maha i området och
är en bra utvidgning av existerande produktion från
Illinoisbassängen. Hyresavtalet stipulerar att Maha måste
borra åtminstone en brunn under de första tre åren och
sedan åtminstone en brunn varje år därefter för att ha
kvar hyresrätten.
Bolaget äger tjockoljefältet LAK Ranch till 99 procent och
är operatör. LAK Ranch är beläget på den östra kanten av
den gamla och mycket produktiva ”Powder River Basin”
i Wyoming, USA. Tungoljefältet LAK Ranch stängdes ner
i början av 2020 till följd av Covid-19 pandemin. I 2022
har ingen verksamhet bedrivits förutom rutinmässig
underhållsverksamhet.
Oman
Bolaget ingick den 5 oktober 2020 i ett prospekterings-
och produktionsdelningsavtal (EPSA) med regeringen för
Sultanatet Oman avseende Block 70 som är beläget på
fastlandet i Oman. EPSA-avtalet fastställdes genom ett
kungligt dekret från Hans Majestät Sultanen av Oman
den 28 oktober 2020 och Maha blev operatör för blocket
med en 100-procentig intresseandel. Bolaget har fortsatt
2022 års borrprogram enligt plan. Under året godkände
den omanska regeringen genom ett kungligt dekret
utfarmningsavtalet med Mafraq Energy LLC vilket ger
denna strategiska partner en 35-procentig intresseandel
i Block 70 i Oman i utbyte mot att Mafraq Energy LLC
40
ersätter Maha för sin prorataandel av samtliga tidigare
kostnader. Mafraq Energy LLC kommer också att behöva
betala sin del av alla framtida utgifter på Block 70. Mafraq
Energy LLC tillför värdefull teknisk expertis såväl som ett
strategiskt partnerskap i Oman för framtida tillväxt.
Den 28 januari 2023 ingick Bolaget ett Joint Operating
Agreement (“JOA”)-avtal med Mafraq Energy LLC.
Undertecknandet av JOA-avtalet, tillsammans med
myndighetsgodkännandet genom det kungliga dekretet
74/2022 och andra relevanta förfaranden, innebär att alla
villkor uppfyllts för att slutföra Mahas utfarmning av 35 %
intresseandel till Mafraq Energy.
Övriga anläggningstillgångar uppgick till 302 TUSD
(2021: 491 TUSD) och hänför sig huvudsakligen till
fullgörandegarantier. Fullgörandegarantier avser Bolagets
finansiella hyresgaranti för verksamheten i LAK Ranch-
området och i Illinoisbassängen.
Omsättningstillgångar
Maha informerade den 28 december 2022 om avyttringen
av Maha Brasilien, sitt brasilianska dotterbolag. Efter
räkenskapsårets utgång har transaktionen godkänts
av den brasilianska konkurrensmyndigheten och Maha
Brasilien-transaktionen slutfördes den 28 februari 2023.
Maha Brasilien-tillgångarna mötte därför kriterierna för
att klassificeras som tillgångar som innehas för försäljning.
Förutbetalda kostnader och depositioner uppgick till
590 TUSD (2021: 1 239 TUSD) och bestod huvudsakligen
av förutbetalda rörelse- och försäkringskostnader.
Förutbetalda kostnader i 2022 minskade huvudsakligen
på grund av att förutbetalda kostnader avseende Maha
Brasilien omklassificerats till tillgångar som innehas för
försäljning.
Lager av råolja uppgick till 172 TUSD (2021: 247 TUSD)
och avser lager av olja i USA. Minskningen jämfört med
föregående år avser huvudsakligen minskat lager då 2021
inkluderade lager av olja i Brasilien.
Kundfordringar uppgick till 568 TUSD (2021: 5 948
TUSD), se not 11. Kundfordringar, vilka är kortfristiga,
uppgick till 429 TUSD (2021: 2 658 TUSD) och inkluderar
fakturerad försäljning av olja och gas. Den väsentliga
minskningen i kundfordringar hänför sig huvudsakligen
till klassificeringen av Maha Brasiliens kundfordringar
om 7 096 TUSD till tillgångar som innehas för försäljning.
Maha Brasiliens kundfordringar inkluderade 6 088 TUSD
av skattefordringar hänförliga till avdrag för skattemässiga
överavskrivningar, ICMS skattekrediter samt andra
skattefordringar.
Likvida medel uppgick till 19 520 TUSD (2021: 25 535 TUSD)
men, tillsammans med likvida medel i Maha Brasilien,
uppgick de till 23 228 TUSD. Likvida medel innehas för att
kunna betala alla betalningsålägganden avseende lån samt
möta pågående finansieringsbehov för verksamheten, om
det skulle behövas.
Långfristiga skulder
Den 30 mars 2021 ingick Bolaget ett låneavtal
(”Låneavtalet”) och en riktad nyemission till den
brasilianska investeringsbanken Banco BTG Pactual S.A. om
sammanlagt 70 miljoner USD med avräkning för sedvanliga
avgifter och kostnader. Per den 31 december 2022 uppgick
bankskulden till 26 590 TUSD och den kortfristiga delen
av skulden uppgick till 19 500 TUSD vilken klassificerats
som kortfristig skuld. Under året har Bolaget amorterat
11 250 TUSD av låneskulden, se not 16.
Avsättning för återställningskostnader uppgick till
1 700 TUSD (2021: 2 264 TUSD) och avser framtida
återställningsåtaganden, se not 17. Under året gjordes
en ökad avsättning för nya källor som borrats i
Illinoisbassängen. Avsättningen för återställningskostnader
hänförliga till Maha Brasilien omklassificerades som
skulder för försäljning och förklarar minskningen jämfört
med 2021.
Leasingåtaganden uppgick till 78 TUSD (2021: 2 385
TUSD) och avser den långfristiga delen av dessa.
Minskningen i leasingåtaganden beror huvudsakligen på
omklassificeringen av leasingåtaganden i Maha Brasilien
till skulder för försäljning. I 2021 års balans ingick Maha
Brasiliens femåriga leasingavtal för att leasa två HP Ariel-
kompressorer. Bolaget ingick inte några nya leasingavtal
i 2022. Den kortfristiga delen av leasingåtaganden har
redovisats som kortfristig skuld.
Övriga långfristiga skulder och avsättningar uppgick
till 0 (noll) TUSD (2021: 651 TUSD). Bolaget har återfört
en långfristig avsättning av staffavgifter för minsta
arbetsåtaganden på Blocken 117 och 118 i Brasilien då
dessa kontrakt inte längre betraktas som förlustkontrakt.
Bolaget minskade dessutom avsättningen för legala
arbetsrättsliga- och kontraktuella krav i enlighet med
den uppdaterade bedömningen.
Kortfristiga skulder
Skulder för försäljning är hänförliga till försäljningen av
Maha Brasilien som tidigare beskrivits. Samtliga skulder
i Maha Brasilien omklassificerades till kortfristiga skulder
i enlighet med IFRS.
Leverantörsskulder uppgick till 3 649 TUSD (2021: 9
644 TUSD) samt upplupna kostnader uppgick till 5 975
TUSD (2021: 5 189 TUSD), se not 20. Leverantörsskulder
och upplupna kostnader minskade på grund av
omklassificeringen av skulderna i Maha Brasilien till skulder
för försäljning. Skulderna för kvarvarande verksamhet var
huvudsakligen i linje med jämförande period. Skulderna i
Maha Brasilien minskade då investeringsaktiviteter vid årets
slut var minimala och då renoveringsarbeteskampanjen
för 2022 var slutförd. Vid årsslutet 2021 var det större
investeringsaktiviteter då borrningarna av Tie-2- och Tie-
3 var i sina slutfaser. Kortfristig del av leasingåtaganden
uppgick till 77 TUSD (2021: 1 072 TUSD) och minskade till
följd av omklassificeringen av leasingskulderna i Maha
Brasilien till skulder för försäljning.
Aktiedata
Utestående aktier A
31 december 2021 119 715 696
Nyemission i fjärde kvartalet 2022 23 900 000
31 december 2022 143 615 696
41
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Den 14 december 2021 slutförde Bolaget en riktad
nyemission om 23 900 000 aktier vilken tillförde Maha
cirka 203 miljoner SEK (20,0 miljoner USD). Likviden från
nyemissionen avses i första hand användas till: i) investeringar
i prospekterings- och produktionsverksamheten i Oman;
ii) normala kostnader i Bolagets verksamhet och till
eventuella nya affärsmöjligheter och förvärv samt iii)
till att stärka Bolagets balansräkning och rörelsekapital i
enlighet med strategin för att optimera tillgångar vilken
implementerats av Bolagets nya företagsledning
Summering av den Riktade Nyemissionen:
»
Teckningskursen i den Riktade Nyemissionen uppgick
till 8,50 SEK per aktie och har fastställts baserat på
ett accelererat bookbuilding-förfarande.
»
Genom den Riktade Nyemissionen tillfördes Maha
cirka 203 miljoner SEK före direkt hänförliga
transaktionsrelaterade kostnader vilka uppgick till
cirka 8,0 miljoner SEK.
»
Den Riktade Nyemissionen tecknades av ett
antal nordiska och internationella institutionella
investerare. Dessutom har Bolagets huvudägare
Turmalina tilldelats 7 200 000 aktier.
» Genom den Riktade Nyemissionen har antalet aktier
i Bolaget ökat med 23 900 000 från 119 715 696 till
143 615 696 och aktiekapitalet har ökat med 262 900
SEK från 1 316 872,656 SEK till 1 579 772,656 SEK.
»
Den Riktade Nyemissionen innebar en utspädning
om ca 16,6 procent baserat på totala antalet aktier i
Maha efter den riktade nyemissionen.
Kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 54
657 TUSD (2021: 31 005 TUSD) vilket är en ökning med 76
% från föregående år huvudsakligen på grund av högre
netback till följd av ökade erhållna priser. Kassaflöde från
investeringsverksamheten uppgick till -62 683 TUSD (2021:
-46 995 TUSD) huvudsakligen på grund av investeringar i
Brasilien för Tie-5- och Tie-6- och WSW-brunnarna och
prospekterings- och utvärderingstillgången Block 70 i
Oman. Kassaflöde från finansieringsverksamheten uppgick
till 6 385 TUSD (2021: 35 949 TUSD) huvudsakligen från den
riktade nyemissionen av aktier. Likvida medel användes
till att återbetala Mahas banklån samt leasingbetalningar
under året.
Likviditet och kapitalresurser
Bolaget förvaltar sitt kapital för att stödja Bolagets
strategiska tillväxtmål och bibehålla en finansiell kapacitet
och flexibilitet, bevara tillgången till kapitalmarknaderna,
säkerställa dess förmåga att finansiera organisk tillväxt
och att finansiera potentiella förvärv samtidigt som man
bibehåller förmågan att hantera Bolagets finansiella
förpliktelser när de förfaller. Bolaget hanterar sin likviditet
genom att aktivt arbeta med strategier för likvida medel
och lån. Bolagets anser att kapitalstrukturen inkluderar
eget kapital på 140,9 miljoner USD (31 december 2021:
91,4 miljoner USD) plus nettoskuld på 26,6 miljoner USD
(31 december 2021: 29,9 miljoner USD).
I det fjärde kvartalet 2022 slutförde Bolaget en riktad
nyemission om 23 900 000 aktier till en teckningskurs om
8,5 SEK per aktie vilket förbättrade Bolagets likvidposition
med 203 miljoner SEK före transaktionsrelaterade
kostnader.
Bolaget hanterar sin kapitalstruktur och justerar den
baserat på förändringar i ekonomiska förutsättningar
och riskkarakteristikan i de underliggande olje-
och naturgastillgångarna. För att hantera Bolagets
kapitalbehov upprättar Bolaget årliga utgiftsbudgetar som
uppdateras vid behov beroende på olika faktorer, inklusive
framgångsrika kapitalplaceringar och allmänna marknads-
och branschförhållanden. Årliga och eventuellt senare
uppdaterade budgetar godkänns av styrelsen. Bolaget har
inga externa materiella kapitalkrav till vilka de är bundna
förutom lånekovenanterna (se not 16).
Legala frågor
Bolaget har ett antal pågående rättsliga frågor avseende
arbetskraft, regelverk och verksamheter, huvudskligen
hänförliga till den avvecklade verksamheten - Maha
Brasilien. Alla dessa betraktas som rutinmässiga och i
överensstämmelse med att bedriva verksamhet i Brasilien.
Avsättningar för juridiska processer bedöms i samråd
med Bolagets brasilianska juridiska rådgivare och har
redovisats under långfristiga skulder och avsättningar för
den avvecklade verksamheten. Efter årsskiftet slutfördes
Mahas Brasilien-transaktion i slutet av februari 2023,
emellertid kvarstår Bolaget som ansvarigt för finansiella
åtaganden upp till ett visst belopp.
Hälsa, säkerhet och miljö (HSE)
Maha anser att olje- och gasverksamhet kan och måste
genomföras på ett sätt som är säkert för medarbetare,
inhyrda konsulter, övriga intressenter, grannar och miljön.
För Maha är HSE en nyckelkomponent i verksamheten.
Maha Energy strävar efter att erbjuda en säker och
hälsosam arbetsmiljö för alla anställda, entreprenörer
och underleverantörer. Detta innebär att säkerheten
för liv, hälsa, miljö och egendom alltid kommer först –
i den ordningen. Bolaget övervakar aktivt all operativ
verksamhet och uppmanar proaktivt alla att iakttaga
och efterlysa Bolagets HSE-värden. Detta uppnås genom
utbildning, tillämpning och rapportering. Alla som arbetar
vid eller besöker Bolagets verksamhetsplatser har rätt att
när som helst stoppa arbetet för att undvika potentiellt
farliga situationer. Mahas HSE-värden anger tonen för
hur anställda, entreprenörer, investerare, besökare och
miljön hanteras.
Miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning
(Environment, Social, and Governance (ESG))
Genom en ansvarstagande verksamhet och strategisk
planering eftersträvar Maha att skapa långsiktiga värden
för alla sina intressenter. Härigenom utformar Maha sin
verksamhet på ett ansvarsfullt sätt gentemot medarbetare,
närområde och miljö. En del av att bidra till samhället och
vara en god global medborgare måste innebära att man gör
“vad som är rätt”, förutom att följa lagar och förordningar.
Miljö
Som en del av Bolagets kultur har Maha implementerat
en filosofi om att vara proaktiv snarare än reaktiv i sitt
miljöarbete. Genom att förhindra kostbara förändringar
med stor påverkan på sina utbyggnadsplaner kan Maha
förutse och identifiera potentiella risker och reducera,
om inte helt eliminera, möjlig miljö- och social påverkan
innan de kanske inträffar. Proaktiv företagsledning kan
också förebygga möjliga händelser av oåterkallelig natur
och beslut kan tas strategiskt snarare än som en reaktion
42
på en inträffade händelse. Del av en proaktiv miljöstrategi
är att maximera användandet av alla resurser och att
reducera spill där så är ekonomiskt möjligt. Till exempel
återvinner eller återinjicerar därför Maha producerat
vatten vid anläggningarna vilket inte bara minskar behovet
av att tillsätta nytt vatten utan minskar också kraven
på vattenrening. I Brasilien minskar Maha utsläppen av
naturgas genom att använda gasen från oljeproduktionen
till att generera el.
Socialt ansvar
Maha värdesätter relationerna med sina medarbetare, med
lokala samhällsinvånare och andra intressenter. Därför
görs ansträngningar för att samverka med medarbetare
och lokala samhällsinvånare på ett transparent och
respektfullt sätt. Dessutom försöker Maha förvissa sig
om att det lokala samhället har nytta av verksamheten
både direkt och indirekt. Ett sätt för Maha att bidra till det
lokala samhället och dess ekonomi är genom att anställa
medarbetare lokalt och uppmana underentreprenörer att
använda lokala entreprenörer i möjligaste mån. Maha har
också kontakt med lokala föreningar för att upprätthålla en
öppen och transparent dialog med de lokala samhällena
nära verksamheten.
Bolagsstyrning
Maha har nolltolerans vad gäller diskriminering och
har som princip att förespråka jämlika möjligheter för
medarbetare. Dessutom tas medarbetar- och bolagsetik
mycket seriöst och genomsyrar all bolagsstyrning. Del
av Mahas bolagstyrning är att Maha inte tolererar någon
form av korruption och har infört strikta policyer för
bolagsstyrning som tydligt definierar hur affärer skall
bedrivas. Det bästa sättet att förhindra korruption är
genom transparens – ett av våra kärnvärden. Bolaget har
upprättat policyer för uppförande och antikorruption för
alla sina anställda, entreprenörer och arbetstagare. Alla
bolagsstyrningspolicyer, -procedurer och -riktlinjer finns
tillgängliga för samtliga medarbetare.
Närståendetransaktioner
Vid styrelsemötet den 6 oktober 2022 erbjöd styrelsen en
resultatbaserad ersättning till verkställande direktören
(VD) för möjligheterna med Block 70. VDs ersättning
behandlas av anställningsavtalet samt av Bolagets
ersättningsguidelines vilka antagits på Årsstämman. Den
2 november 2022 accepterade VDn styrelsens erbjudande.
Per den 31 december 2022 betalades inte Finders Fee-
bonusen ut till VDn. Den 4 november 2022 beslutade
styrelsen att byta ut VDn med omedelbar effekt och den
14 december 2022 avregistrerades VDn både som VD och
styrelseledamot hos Bolagsverket.
Moderbolaget
Verksamheten i Maha Energy AB fokuseras på: a)
företagsledning och förvaltning för alla koncernenheter,
dotterbolag och utländska verksamheter; b) företagsledning
av det noterade publika svenska bolaget; c) anskaffning av
kapital för förvärv och för koncernens verksamhetstillväxt;
d) verksamhetsutveckling. Moderbolaget har två anställda.
Moderbolagets resultat för helåret 2022 uppgick till -64
878 TSEK (helåret 2021: -126 461 TSEK) vilket var högre
än för jämförelseperioden främst på grund av minskade
administrationskostnader om 9 081 TSEK (helåret 2021: 9
365 TSEK) och minskad nedskrivning av lån till dotterbolag
och andelar i koncernföretag om 19 939 TSEK (2021: 69
304 TSEK). Detta motverkades av lägre orealiserade
valutakursvinster om 7 102 TSEK (helåret 2021: vinst om
32 069 TSEK) på grund av att den amerikanska dollarn
stärktes mot den svenska kronan samt ökade finansiella
kostnader, netto om 42 960 TSEK (helåret 2021: 79 861
TSEK).
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår att ingen utdelning utbetalas för
året. Vidare föreslår styrelsen att fritt eget kapital i
moderbolaget om 363 990 486 SEK varav årets resultat
(64 876 710 SEK) balanseras i ny räkning enligt följande:
SEK
Utdelning -
Balanseras i ny räkning 363 990 486
Summa (SEK) 363 990 486
43
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Riskhantering
Bolaget är verksamt med prospektering, utveckling och
produktion av olja och gas och verksamheten är föremål
för olika risker och osäkerheter vilka inkluderar men är
inte begränsade till de som listas nedan. Riskerna och
osäkerheterna är inte de enda som Koncernen har.
Tillkommande risker och osäkerheter som inte är kända för
Bolaget eller som Bolaget för tillfället bedömer obetydliga
kan också påverka Bolagets verksamhet och innebära att
priset på Mahas aktier minskar.
En detaljerad analys av Mahas finansiella risker och
hanteringen av dessa risker beskrivs i not 23.
Icke-finansiella risker
Volatilitet i råvarupriser på olja och gas
Efterfrågan på olja och naturgas och andra
petroleumprodukter är beroende av den globala ekonomin.
Dessutom påverkar den globala ekonomin Bolagets
verksamhet, resultat och finansiella position. Flera faktorer
påverkar och kommer att fortsätta att påverka möjligheten
att sälja och priset på olja och naturgas som förvärvats
eller upptäckts av Bolaget.
Priser på olja och naturgas är föremål för stora fluktuationer
beroende på ett antal olika faktorer. Dessa faktorer
inkluderar, men är inte begränsade till politisk, social
eller ekonomisk instabilitet och geopolitisk utveckling
till exempel kriget i Ukraina, statliga regelverk, risk för
avbrott i försörjningen av förnödenheter, naturkatastrofer,
terroristattacker, tillgången till alternativa bränslen,
valutafluktuationer, förändringar i räntesatser, nedgångar
i ekonomin, naturkatastrofer, försäljningsrestriktioner,
ökad protektionism eller pandemier, såsom covid-19
pandemin, och osäkerhet om framtida ekonomiska
möjligheter. Även efter att utbrottet av covid-19 har
klingat av kan Bolagets verksamhet fortsatt påverkas
väsentligt negativt huvudsakligen på grund av den globala
ekonomiska påverkan och effekten på världsefterfrågan
och priser på olja och gas. Dessutom kan fortsatt och/
eller ökad spänning relaterad till Rysslands invasion
av Ukraina och sanktioner som införs av tredje land
väsentligt påverka den globala ekonomin negativt och
det finns en risk att den allmänna utvecklingen av olje-
och gaspriser kommer att vara volatil och påverkad av
hur länge och allvarlig som konflikten är och till vilken
grad som Rysslands export reduceras av sanktioner samt
timing och möjlighet för producenter och regeringar att
ersätta den minskade tillgången. Vidare, i senare år har
Organization of Petroleum Exporting Countries (OPEC) och
andra större oljeproducerande länder, från tid till annan,
kommit överens om frivilliga produktionsbegränsningar
och Oman har tidigare deltagit i sådana överenskommelser.
Om Oman accepterar frivilliga produktionsbegränsningar
så kan det ha en negativ effekt på Bolagets framtida olje-
och gasproduktion och försäljning från Oman.
Alla de faktorer som listats ovan skulle kunna resultera
i en väsentlig minskning av Bolagets förväntade intäkter
från produktion och en minskning i olje- och gasförvärv,
utvecklings- och prospekteringsaktiviteter. Väsentlig och/
eller utdragen minskning i olje- och naturgaspriser skulle
ha en negativ effekt på Bolagets intäkter, lönsamhet och
kassaflöden från verksamheten och skulle också kunna
påverka Bolagets möjligheter att anskaffa eget kapital
eller skuldfinansiering på acceptabla villkor. Dessutom
innebär volatila olje- och naturgaspriser att det är svårt
att bedöma värdet på producerande tillgångar för förvärv
och innebär ofta störningar i marknaden för olje- och
gasproducerande tillgångar. Till exempel mellan 31 mars
2022 och 31 mars 2023 var Brent oljepriset som lägst 73,69
USD per fat och som högst 123,58 USD per fat och WTI
benchmark oljepriset var som lägst 67,61 USD per fat och
som högst 122,11 USD per fat. Minskningen i Brent och/eller
WTI benchmark oljepriserna kan således ha en väsentlig
negativ påverkan på Bolaget. Prisfluktuationer gör det
också svårt att budgetera för och projektera avkastningen
på förvärv och utvecklings- och exploateringsprojekt.
Råvaruprisrisken som berörts ovan såväl som
andra risker såsom problem med marknadstillgång
och transportrestriktioner, reserversättning och
reservbedömningar och kostnadshantering som beskrivs
mer utförligt här kan också ha en väsentlig påverkan
på vår verksamhet, finansiella situation, resultat,
kassaflöden och vårt rykte och kan komma att betraktas
som nedskrivningsindikationer. Andra potentiella
nedskrivningsindikationer är jämförelsen med bokförda
värden på våra tillgångar i förhållande till vårt börsvärde.
Vi genomför, i enlighet med IFRS, en bedömning vid varje
rapporteringsdatum av bokförda värden på våra tillgångar.
Om priserna på råolja, flytande naturgas, raffinerade
produkter och naturgas minskar signifikant och kvarstår
på låga nivåer för en längre period eller om kostnaderna
för vår utveckling av sådana resurser väsentligen ökar så
kan bokförda värden på våra tillgångar vara föremål för
nedskrivning och våra nettoresultat skulle kunna påverkas
negativt.
Produktion koncentrerad till ett fåtal fält i två jurisdiktioner
Bolagets nuvarande produktion av olja och gas är
koncentrerad i två oljeproducerande fält i USA (emellertid
har förproduktionen från LAK Ranch temporärt
avbrutits). På grund av denna koncentration är Bolaget
oproportionerligt exponerat mot regionala utbud- och
efterfrågefaktorer samt mot förseningar eller avbrott av
produktion från källor i dessa områden på grund av lokala
regler, tillgång på utrustning, trasig utrustning, avbrott
på anläggningarna, begränsningar i tillgång till personal
och tjänster, väderförhållanden eller avbrott i bearbetning
eller transport av olja. Dessutom kan Bolaget bli exponerat
mot risker såsom förändringar i regler och förordningar
för fält som skulle kunna innebära att Bolaget permanent
eller temporärt stänger källorna i dessa fält. Dessa risker
kan komma att, om de inträffar, negativt påverka Bolagets
möjlighet att fortsätta sin verksamhet i ett eller flera av
dessa fält och det skulle kunna ha en negativ inverkan på
Bolagets resultat och finansiella ställning.
Alternativ till och förändrad efterfrågan på
petroleumprodukter
Alternativa bränslekrav, ökande konsumentefterfrågan
på alternativ till olja och naturgas såsom vattenkraft,
vindkraft, solenergi, geotermisk energi och biobränslen
samt teknologiska framsteg inom bränsleekonomi och
energigenererande anordningar skulle över tid kunna
44
reducera efterfrågan på olja och andra flytande kolväten.
Bolaget står inför en global energiomvandlingsrisk
eftersom efterfrågan på energi och global utveckling
av alternativa energikällor som inte kommer från fossila
bränslen vilket skulle kunna förändra antaganden
som används för att fastställa återvinningsvärdet av
Bolagets anläggningstillgångar och prospekterings-
och utvärderingstillgångar och skulle kunna påverka
de bokförda värdena på sådana tillgångar. Det kan
också påverka framtida utveckling eller livskraft-i
prospekteringsprospekt och kan förkorta den förväntade
återstående nyttjandeperioden för olje- och gastillgångar
och därvid öka avskrivningstakten och kan påskynda
återställningsåtaganden och därvid öka nuvärdet av
relaterad avsättning. Dessutom kan ökade myndighetskrav
och internationella fördrag som fastställer åtaganden
att minska koldioxidutsläppen (såsom Parisavtalet 2016)
minska efterfrågan på olja och gas över tid. Bolaget kan inte
förutse den negativa påverkan av förändrad efterfrågan
på olje- och gasprodukter och alla större förändringar kan
ha en väsentlig negativ påverkan på Bolagets verksamhet,
resultat och finansiella ställning till exempel vad gäller
Bolagets kassaflöden.
Prospekterings-, utvecklings- och produktionsrisker
Prospektering efter, och utveckling av olja och gas
involverar många risker, såsom risk att Bolagets kostnader
för framtida prospektering inte alltid kommer att resultera
i fynd av olja i kommersiella kvantiteter, eller att fynd
av olja i kommersiella kvantiteter inte alls sker. Bolaget
har för närvarande ett prospekteringsblock i Sultanatet
Oman (Block 70). Det är svårt att förutse kostnaderna
av att implementera ett prospekteringsborrprogram på
grund av svårigheterna med att borra i okända formationer.
Kostnaderna påverkas av borrförutsättningarna
såsom i zoner med övertryck och utrustning som
kan fastna i borrhålet samt förändringar i borrplaner
och borrplats till följd av erfarenheter från tidigare
prospekteringsbrunnar eller ny tolkning av seismisk
data. Framtida oljeprospektering kan vara olönsam, inte
bara på grund av torra brunnar men också från brunnar
som inte genererar tillräckliga nettointäkter för att ge
lönsamhet efter kostnader för borrning, rörelsekostnader
och andra kostnader. Färdigställande av en brunn
garanterar inte nödvändigtvis en vinst på investeringen
eller att kostnaderna för borrning och färdigställande samt
rörelsekostnader kan återhämtas.
Risker avseende inleverans- och processanläggningar
och allmän infrastruktur
Bolaget är beroende av tillgänglig och välfungerande
infrastruktur i anslutning till de anläggningar där man är
verksamt, såsom vägar, elkraft och tillgång till vatten och
uppsamlingssystem för olja och gas. I de områden i vilka
Bolaget är verksamt kan infrastruktur och tjänster som
behövs för petroleumverksamhet saknas. Om infrastruktur
eller system fallerar eller om de inte möter de krav Bolaget
har så skulle detta kunna resultera i försenad, utebliven
eller avbruten petroleumverksamhet, minskad produktion
och försäljning och/eller ökade kostnader och således
resultera i att Bolaget inte kan nå den fulla ekonomiska
potentialen från produktionen eller i en reduktion av de
priser som betalas för Bolagets produktion.
Beroende av motparter
Bolaget är beroende av ett fåtal viktiga motparter. En
förlust av en av Bolagets viktiga motparter, att dessa
motparter förändrar sina villkor eller ökar sina priser
eller att dessa motparter drabbas av svårigheter med
att fullfölja sina kontraktuella åtaganden skulle kunna
ha en negativ påverkan på Bolaget. Det finns också en
risk att dessa motparter får svårigheter med att fullfölja
sina kontraktuella åtaganden på grund av brist på
råvaror, strejker, skador, finansiella svårigheter och andra
förhållanden som kan påverka motparten.
Verksamhet i tillväxtländer.
Bolaget deltar i olje- och gasprojekt i Oman vilket är att
betrakta som ett tillväxtland. Olje- och gasprospektering,
utveckling och produktion i tillväxtländer är föremål
för politiska och ekonomiska osäkerheter. Beroende på
marknadsosäkerheter inkluderar, men är inte begränsat
till, risk för krig, terrorism, civil olydnad,förstörelse
av Bolagets tillgångar, kidnappning, expropriation,
förstatligande, omförhandling eller upphävande av
existerande eller framtida koncessioner och kontrakt,
införande av internationella sanktioner, förändringar
i råoljeprispolicys, en förändring i skattepolicys och
införandet av valutakontroll.
Bolaget tilldelades 2020 ett prospekteringsblock i
Sultanatet Oman. Oman är beläget i en region som har
upplevt politisk instabilitet. Denna politiska instabilitet har
inkluderat regionala krig och konflikter, såsom Gulfkriget
1991, Irakkriget 2003, konflikten i Libanon 2006 och
konflikten i Gaza 2014, spänningar mellan USA och Israel,
Syrien och Iran, terrordåd, sjöröveri och civila resolutioner.
Sedan i början av 2011 har det varit politisk osäkert i ett
stort antal länder i Mellanöstern- och Nordafrikaregionen
(MENA) och MENA-regionen är för närvarande föremål
för ett antal väpnade konflikter, inklusive de i Jemen
(som gränsar till Oman). Den nyligen överförda makten
i Oman till hans Majestät, Sultan Haitham bin Tariq, efter
frånfället av hans Majestät Sultanen Qaboos bin Said som
regerade i nästan 50 år, ansågs allmänt ha varit smidig
och fridfull, emellertid, kan det inte finnas någon garanti
för att stabiliteten kommer att fortsätta. Förekomsten av
händelser och omständigheter såsom krig eller fientlighet,
inklusive extremister eller terroristgrupper, och den
påverkan som sådana händelser och omständigheter kan
ha på Oman kan hämma Bolagets förmåga att bedriva
sin verksamhet i Oman och väsentligt påverka Bolagets
verksamhet negativt. Som i många tillväxtländer är
det juridiska systemet i Oman i kontinuerlig utveckling
vilket kan skapa en osäker miljö för investeringar och
affärsverksamhet. Dessutom är det politiska och juridiska
landskapet i Oman inom ramen för en absolut monarki.
Hans Majestät Sultanen av Oman är statschef såväl som
regeringschef. Bolagets verksamhet i Oman är beroende
av kungliga dekret, utfärdade av och är föremål för hans
Majestät Sultanens vilja. Att det juridiska landskapet är
under utveckling och att regeringen är starkt beroende
av en enda individ kan medföra juridiska osäkerheter,
avsaknad av förutsägbarhet och osäkerhet i affärsklimatet
vilket skulle kunna omöjliggöra för Bolaget att bedriva
sin verksamhet och skulle kunna ha en väsentlig negativ
inverkan på Bolagets verksamhet i Oman.
Ovanstående risker skulle därför kunna försvåra Bolagets
möjlighet att bedriva sin verksamhet i planerad omfattning.
45
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Kostnader för ny teknik
Oljeindustrin karaktäriseras av teknologiska framsteg
och introduktioner av nya produkter och tjänster som
använder ny teknologi (såsom horisontell borrning, 3D- och
4D-seismik samt djuphavsborrning) och Bolaget är i viss
mån beroende av konkurrenskraftiga tekniska lösningar
för att kunna bibehålla sin marknadsposition. Andra
oljebolag kan ha större finansiella, tekniska och personella
resurser som gör att de kan dra nytta av teknologiska
framsteg vilket i framtiden kan möjliggöra för dem att
implementera ny teknologi innan sådan teknologi blir
tillgänglig för Bolaget. Det finns en risk att Bolaget inte
kommer att kunna svara på sådant konkurrenstryck och
att kunna implementera sådan teknologi i rätt tid eller till
en kostnad som är acceptabel för Bolaget. En eller flera
av de teknologier som Bolaget för närvarande använder
eller kommer att implementera i framtiden kan komma
att vara föråldrade och Bolaget kanske inte kommer att
kunna använda den mest avancerade, kostnadseffektiva
och kommersiellt tillgängliga tekniken. I sådana fall kan
detta resultera i en minskning eller förlust av Bolagets
konkurrenskraft vilket skulle kunna ha en väsentlig
negativ inverkan på Bolagets nettoomsättning och även
verksamheten över tid.
Risk med att bedöma reserver och resurser
Det finns ett antal osäkerheter i att bedöma kvantiteter
av reserver och resurser inklusive faktorer vilka är bortom
Bolagets kontroll. Att bedöma reserver och resurser är en
subjektiv process och resultatet av borrning, testning,
produktion och annan ny data efter att bedömning gjorts
kan resultera i justering av ursprungliga bedömningar.
Reservoarparametrar kan vara olika inom
olika reservoarsektioner. Nivån på osäkerhet i
reservoarparametrar som används för att bedöma
volymen av kolväten såsom porositet, net pay och
vattenmättnad kan vara olika. Typen av formation inom
en reservoarsektion inklusive bergart och mängden
fyllning eller porositet kan variera i sidled och vertikalt
och graden av tillförlitlighet att dessa parametrar är
representativa för hela reservoaren kan stå i proportion
till det totala antalet datapunkter (brunnar) och
kvaliteten på insamlad data. Reservoarparametrar såsom
permeabilitet och effektiviteten i tryckstödet kan påverka
utvinningsprocessen. Utvinning av reserver och resurser
kan också påverkas av tillgängligheten och kvaliteten
på vatten, bränslegas, tekniska tjänster och support,
lokala driftsförhållanden, säkerhet, operatörsbolagets
genomförande och den fortsatt driften av brunns- och
anläggningsutrustning.
Ytterligare risker förknippade med uppskattningar av
reserver och resurser inkluderar operationella risker i
samband med borraktiviteter, utveckling och produktion,
förseningar eller förändringar i utvecklingsplaner
eller investeringar, osäkerheten i uppskattningar och
framtidsbedömningar vad gäller produktion, kostnader
och utgifter, hälsa, säkerhet och miljörelaterade
risker samt tillgängligheten till och effektiviteten i
tillgängligheten i borrutrustning och personal. Dessa
risker kan påverka Bolagets möjlighet att möta reserv- och
resursrapporteringsdeadlines och påverka noggrannheten
i rapporteringen.
Bolaget har historiskt sett anlitat professionella och
oberoende revisorer bemannade med professionella
geologer, ingenjörer och andra discipliner för att
utvärdera dess reservoar- och utvecklingsplaner. För
år 2022 har Maha erhållit reservuppskattningar från
McDaniel & Associates Consultants avseende Block 70 i
Oman och Bolagets tillgångar i USA. Det finns en risk att
det uppskattade reservvolymintervallet inte helt fångar
osäkerheterna. Det finns en risk att dessa uppskattningar
kan förändras över tid när ny data och information blir
tillgänglig. Faktisk produktion och kassaflöde kan därför
bli lägre än uppskattningarna, vilket i sin tur kan påverka
Bolagets förväntade resultat.
Delat ägande och beroende av partners
Under 2022 sålde Bolaget en 35-procentig ägarandel i
Block 70 i Oman till Mafraq Energy LLC (”Mafraq”) och
parterna har ingått ett Joint Operating Agreement-avtal.
Omanska regeringen behåller också rätten att "backa in" i
Block 70-avtalet när det förklaras kommersiellt, varigenom
regeringen skulle ersätta Bolaget dess proportionella andel
av tidigare kostnader.
Bolaget är därför beroende av och påverkas av sin partners
prestationer. Om Mahas partner inte presterar kan Bolaget
bland annat riskera att förlora rättigheter eller intäkter
eller ådra sig ytterligare skyldigheter eller kostnader för
att själv prestera i stället för någon av sina partners.
Miljö- och klimatrelaterade risker
Samtliga faser i olje- och naturgasverksamhet medför
miljörisker och faror och är föremål för miljöregleringar
enligt ett flertal olika lagar och förordningar i de olika
jurisdiktioner där Bolaget är verksamt. Miljölagar innebär
bland annat begränsningar och förbud mot läckage och
utsläpp av olika substanser vilka produceras i olje- och
naturgasverksamhet. Lagstiftningen kräver också att
källor och borrplatser skall drivas, underhållas, överges
och återställas på ett sådant sätt att det godkänns av de
lokala myndigheterna. Miljöregler förväntas bli mer strikta
i framtiden och kostnader förväntas öka. Misslyckande
med att följa sådana miljöregler eller andra krav som
ställs på Bolaget kan innebära civila, administrativa och
straffrättsliga påföljder.
Bolaget har sin verksamhet i regioner där det finns ett
flertal miljöregler jämte restriktioner på var och när olje-
och gasverksamhet får ske, regleringar kring utsläpp av
substanser i grundvatten, i atmosfären och på land samt
var produktionsanläggningar får placeras. Det finns för
närvarande ett naturskyddat område (naturreservat)
i närheten av Tartarugafältets verksamhet i syfte att
skydda sköldpaddornas äggläggningsplats. På grund
härav är det möjligt att det skulle kunna bli förbud
mot att borra från september till april vilket skulle
kunna begränsa Bolagets exploateringsmöjligheter.
De geografiska gränserna för, samt de aktiviteter som
skulle tillåtas i ett sådant naturreservat är för närvarande
ifrågasatta genom ett offentligt civilmål hos den lokala
federala åklagarmyndigheten. Bolaget är inte delaktigt i
förhandlingarna men resultatet kan påverka och begränsa
Bolagets verksamhet i Tartarugafältet. Dessutom är det
en risk att andra områden där Bolaget är verksamt kan
bli föremål för liknande regleringar i framtiden vilket
skulle begränsa Bolagets möjlighet att genomföra sin
verksamhet.
46
Bolaget står inför växande globala risker avseende
energiomvandling eftersom efterfrågan på energi och
global utveckling av alternativa energikällor som inte
kommer från fossila bränslen kan förändra de antaganden
som används för att fastställa återvinningsvärden
av Bolagets materiella anläggningstillgångar och
prospekterings- och utvärderingstillgångar. Sådana
antaganden kan påverka de redovisade värdena av dessa
tillgångar. Vidare kan de påverka framtida utveckling
eller lönsamheten i prospekteringsprojekt och kan
förkorta den förväntade nyttjandeperioden för olje- och
gastillgångar. Detta skulle kunna påskynda avskrivningar
och återställningsåtaganden och därvid öka nuvärdet
av avsättning för återställningskostnader. Förändringar
i miljölagstiftning kan resultera i inskränkningar i
produktion och kräva stora utgifter till exempel vad gäller
produktions-, utvecklings- och prospekteringsverksamhet.
Dessutom kan brott mot miljöregler och lagar resultera i
skulder för återställande av skador, betalning av böter och
straffavgifter av vilka vissa skulle kunna vara väsentliga och
kunna leda till begränsningar i verksamheten eller att den
måste upphöra. Det rättsliga ramverket i de jurisdiktioner
där Bolaget är verksamt innehåller, vad gäller miljö, strikt
ansvar och gemensamt och solidariskt ansvar för joint
ventureverksamhet.
Energiomställningen skulle kunna påverka framtida
råvarupriser. Prisantaganden som används vid fastställande
av återvinningsvärden innefattar marknadsförväntningar
och det ökade energibehovet i världen. Förändringar i
antaganden skulle kunna resultera i väsentlig justering
av bokförda värden på tillgångar och skulder i nästa
räkenskapsår.
Återställning
Bolaget har åtaganden vad gäller återställning av
sina fält och hänförlig infrastruktur i alla av Bolagets
verksamhetsområden. I några fall har dessa skulder
uppstått till följd av lagliga och regulatoriska krav och
i andra fall kan dessa skulder också vara avtalsenliga
åtaganden. I Brasilien diskuteras fortfarande sådana
krav och väntar på tillstånd från ANP vad gäller
återställning av källor och produktionsanläggningar
vilket kräver att Bolaget gör avsättningar för sådana
återställningskostnader. Bolaget redovisar en avsättning
vilken baseras på företagsledningens bedömning i enlighet
med gällande redovisningsregler men det finns en risk
att de faktiska återställningskostnaderna överstiger
den långfristiga avsättningen som gjorts för att täcka
sådana återställningskostnader. Bolagets avsättning för
återställningskostnader uppgick den 31 december 2022
till 1 700 TUSD och omfattar alla källor och anläggningar
i USA och i Oman. Dessutom kan Bolaget på grund av
regulatoriska krav, komma att behöva återställa källor
som inte har nått slutet av sin livslängd. Dessa risker
skulle, om de inträffar, kunna ha en väsentlig negativ
påverkan på Bolagets verksamhet och resultat. Lokala
eller nationella myndigheter och leasegivare av olje- och
gastillgångar kan dessutom kräva att Bolaget lämnar
återbetalningsgarantier, förskottsbetalningar eller
spärrade konton för framtida återställningskostnader vilka
skulle kunna påverka Bolagets likviditet.
Finansiella risker
Företagsledningens uppskattningar och antaganden
Vid upprättandet av koncernens räkenskaper i enlighet
med IFRS använder företagsledningen uppskattningar
och antaganden för att fastställa redovisade belopp för
tillgångar och skulder, intäkter och kostnader för de perioder
som omfattas och upplysningar om eventualtillgångar
och eventualförpliktelser per bokslutsdagen. Dessa
uppskattningar och antaganden måste göras då
viss information som används vid upprättandet av
räkenskaperna beror på framtida händelser, inte kan
beräknas med en hög precisionsnivå från tillgänglig data
eller inte kan kalkyleras baserat på allmänt vedertagna
metoder. I några fall är sådana uppskattningar särskilt
svåra att fastställa och Bolaget måste använda väsentliga
bedömningar. De faktiska resultaten för alla uppskattningar
som gjorts kan skilja sig avsevärt från de uppskattningar
och antaganden som Bolaget gjort och skulle kunna ha
en väsentlig negativ inverkan på Bolagets verksamhet,
finansiella ställning, rörelseresultat, kassaflöde och
framtida möjligheter.
Kreditrisk
Bolaget kan vara exponerat för kreditrisk mot tredje
part genom sina kontraktuella överenskommelser med
befintliga eller framtida joint venture partners, kunder och
andra parter. I Oman har Maha ingått ett Joint Operating
Agreement (JOA)-avtal med Mafraq Energy LLC för
Block 70. I USA marknadsför och säljer Bolaget sin olja
genom Country Mark (Illinoisbassängen) och Mercuria
Energy Trading (LAK Ranch) och erhåller betalning 30
dagar i efterskott. I USA har Bolaget hittills alltid erhållit
full betalning. Bolagets finansiella ställning skulle kunna
påverkas väsentligt negativt om någon partner inte skulle
fullfölja sina avtalsenliga åtaganden mot Bolaget.
En del av Bolagets likvida medel innehas av banker i
utländska jurisdiktioner där det skulle kunna finnas en
ökad exponering mot kreditrisk. Om någon av Bolagets
motparter inte fullföljer sina åtaganden i enlighet med
avtal skulle detta kunna påverka Bolagets verksamhet,
finansiella ställning och resultat negativt.
Likviditets- och refinansieringsrisk
Likviditetsrisk är risken att Bolaget inte kan uppfylla
sina finansiella skyldigheter när de förfaller. Bolaget har
sedan starten varit eget kapital- och lånefinansierat
genom aktie- och obligationslåneemissioner, samt
genom avyttring av tillgångar. Ytterligare kapital kan
bli nödvändigt att anskaffa för att finansiera Bolagets
framtida verksamhet och/eller för förvärv av ytterligare
licenser. Den största risken är att ett sådant behov
kan uppstå under mindre gynnsamma marknadsvillkor.
Företagsledningen förlitar sig på likviditetsbudgetering för
att bedöma Bolagets likvida situation baserat på framtida
förväntade kassaflöden. Bolaget har utestående banklån
uppgående till cirka 46,1 miljoner USD varav 19,5 miljoner
USD är kortfristigt. Lånevillkoren innehåller klausuler vilka
begränsar Bolagets möjlighet att göra vissa betalningar
eller utbetalningar såsom att betala utdelning, ta upp
ytterligare skulder, sälja eller pantsätta sina tillgångar
eller att ingå i fusion eller fission. Dessutom skall Bolaget
uppfylla vissa underhållskovenanter. Om Bolaget inte skulle
möta sina underhållskovenanter förfaller lånet direkt till
47
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
betalning tillsammans med eventuella andra belopp att
betala. Bolaget har omsättningstillgångar om cirka 174,8
miljoner USD. Det finns en risk att Bolaget vid det tillfället
antingen inte har tillräckliga likvida medel för att betala
den kortfristiga delen av skulden eller att återbetala eller
refinansiera hela skulden när den förfaller.
Refinansieringsrisk är risken att finansiering inte kan
erhållas eller förnyas vid förfall eller kan enbart erhållas
eller förnyas till väsentligen ökade kostnader. Det är en
risk att ytterligare kapital inte kan erhållas eller kan bara
erhållas till ogynnsamma villkor.
Valutarisk
Bolaget är exponerat mot förändringar i utländska
valutakurser då kostnader i utländska dotterbolag,
kostnader för olje- och gasverksamheten eller finansiella
instrument kan fluktuera på grund av förändringen i
valutakurser. Den huvudsakliga funktionella valutan
för Bolagets dotterbolag är brasilianska real (BRL) för
dotterbolagen i Brasilien och Luxemburg samt svenska
kronor (SEK) för dotterbolagen i Sverige, vilket gör
Bolaget känsligt för fluktuationer i dessa valutor mot USD.
Majoriteten av Bolagets oljeförsäljning görs i BRL baserat på
ett oljepris i USD och all rörelseverksamhet, administration
och investeringar relaterad till de brasilianska tillgångarna
sker huvudsakligen i BRL. I Sverige är Bolagets kostnader i
SEK. Dessutom vad gäller BRL finns det en risk för inflation
eller hyperinflation.
Framtida utdelningar
Historiskt har Maha inte betalat utdelning till
aktieägarna. Eftersom Bolaget för närvarande fokuserar
på att vidareutveckla och expandera sin verksamhet
återinvesteras eventuella överskott i verksamheten istället
för att finansiera Bolagets långsiktiga strategi. Bolaget har
för närvarande inga avsikter att betala utdelning, eftersom
det räknar med att alla tillgängliga medel kommer att
investeras för att finansiera tillväxten av dess verksamhet.
Storleken på möjliga framtida utdelningar beror på ett antal
faktorer, inklusive Bolagets framtida resultat, finansiella
ställning, kassaflöden, rörelsekapitalbehov, efterlevnad
av lånevillkor, juridiska och finansiella restriktioner och
andra faktorer. Det finns en risk att Bolaget inte kommer
att ha tillräckliga utdelningsbara medel i framtiden,
och följaktligen en risk att ingen utdelning kommer att
lämnas, och investerarens potentiella avkastning är
enbart beroende av aktiens framtida värde så länge ingen
utdelning lämnas.
Aktiens marknadspris och likviditet
Eftersom en investering i aktier kan minska i värde
finns det en risk att en investerare inte får tillbaka det
investerade kapitalet. Aktiekursens utveckling beror på
ett antal faktorer och kan till exempel påverkas av utbud
och efterfrågan, förändringar i faktiska eller förväntade
resultat, förändringar i vinstprognoser, regulatoriska
förändringar och andra faktorer, såsom aktieägarnas
avyttringar av större aktieinnehav. Priset på Bolagets aktie
påverkas också av makroekonomiska faktorer, i synnerhet
av oljemarknadspriset. Bolagets aktie handlas på Nasdaq
Stockholm. Under perioden 31 mars 2022 – 31 mars 2023
var Bolagets aktiekurs lägst 8,14 SEK och högst 23,88 SEK.
Följaktligen kan kursen på Bolagets aktie vara volatil och
skillnaden mellan försäljningspriset och köpeskillingen kan
vara betydande från tid till annan, vilket gör det svårare
för en aktieägare att sälja aktier vid en viss tidpunkt till
ett pris som bedöms tillfredsställande.
Utspädning
Bolaget kan behöva erhålla ytterligare finansiering
genom nyemissioner, aktierelaterade värdepapper eller
konvertibla skuldebrev, vilket kan leda till en utspädning
av befintliga aktieägares aktieinnehav i Bolaget. Det finns
en risk att ytterligare finansiering under acceptabla villkor
inte kommer att vara tillgänglig för Bolaget vid behov,
eller överhuvudtaget. Om Bolaget beslutar att anskaffa
ytterligare kapital, till exempel genom en nyemission av
aktier, finns det en risk att aktieinnehavet för Bolagets
aktieägare späds ut, vilket också kan påverka aktiekursen.
Om dessa risker skulle realiseras kan det ha en väsentlig
negativ effekt på investerarnas investerade kapital och/
eller aktiekursen.
48
Bolagsstyrningsrapport
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats i enlighet
med aktiebolagslagen (SFS 2005:551), årsredovisningslagen
(SFS 1995:1554) och svensk kod för bolagsstyrning (Koden)
och har granskats av Bolagets revisorer.
Bolaget känner inte till några avvikelser från
NASDAQ Stockholms Regelverk för emittenter,
Aktiemarknadsnämnden rekommendationer, beslut från
Nasdaq Stockholms Disciplinnämnd eller uttalanden från
Aktiemarknadsnämnden.
Maha Energy AB (publ), organisationsnummer 559018-
9543, har sitt huvudkontor på Strandvägen 5A, 114 51
Stockholm, Sverige och styrelsen har sitt säte i Stockholm,
Sverige. Bolagets hemsida är www.mahaenergy.ca.
Denna bolagsstyrningsrapport för 2022 har upprättats
i enlighet med årsredovisningslagen och Koden. Den
beskriver hur Maha har bedrivit sin bolagsstyrning under
2022.
Som ett svenskt publikt noterat bolag på NASDAQ
Stockholm (under symbol MAHA-A) måste Maha följa
NASDAQ Stockholms regelverk för emittenter vilken
återfinns på www.nasdaqomxnordic.com. Dessutom
följer Bolaget bolagsstyrningprinciper som återfinns i ett
flertal interna och externa dokument i syfte att bygga
förtroendet för hur Maha på ett ansvarsfullt sätt bedriver
sin verksamhet.
Externt och internt regelverk för bolagsstyrning
Bolaget tillämpar god sed för bolagsstyrning i enlighet
med svenska lagar och regler på området samt i enlighet
med Bolagets egen bolagsordning och interna policyer.
Bolagsordning för Bolaget innehåller inte några regler för
särskilt förfarande vad gäller att ändra bolagsordningen.
Bolaget upprättar årsredovisning och delårsrapporter i
enlighet med International Financial Reporting Standards
(IFRS), såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Maha följer både interna och externa bolagsstyrning-
sprinciper och således minskas den möjliga risken med
oklara individ- och bolagsskyldigheter och undviker in-
tressekonflikter mellan aktieägare, chefer och styrelse.
Externa bolagsstyrningsregler
Årsredovisningslagen
Börsens Regelverk för emittenter
NASDAQs regelverk
Aktiebolagslagen
Svensk kod för bolagsstyrning
Uttalanden från Aktiemarknadsnämnden
Interna bolagsstyrningsregler
Anti korruptionspolicy
Bolagsordning
Uppförandekod
Bolagets policies, riktlinjer och procedurer
Bolagsstyrningspolicy
Hälsa, säkerhet och miljöpolicy
Intern kontroll och riskhantering
Svensk kod för bolagsstyrning
Svensk kod för bolagsstyrning baseras på en tradition
av självreglering och principen följ eller förklara. Den
fungerar som ett komplement till de bolagsstyrninsregler
som finns i aktiebolagslagen, årsredovisningslagen, EU-
regler och andra regelverk såsom börsens regelverk
för emittenter och god sed på aktiemarknaden. Svensk
kod för bolagsstyrning (Koden) finns publicerad på
www.bolagsstyrning.se, där en beskrivning av den svenska
bolagsstyrningsmodellen kan återfinnas.
Bolaget känner inte till några avvikelser från Koden.
Aktieägare
Bolagets aktier är listade på Nasdaq Stockholm (MAHA-A).
Vid utgången av 2022 uppgick aktiekapitalet till
1 579 772,656 SEK, fördelat på 143 615 696 aktier. Samtliga
aktier representerar en röst per aktie. Per 31 december
2022 var antalet aktieägare 10 761 (2021: 9 481). Av det
totala antalet aktier ägs cirka 23 % av utländska aktieägare.
Turmalina Fundo De Investimento Em Participacoes
Multiestrategia är den enda aktieägaren som innehar mer
än 10 % av aktierna och rösterna, med ett innehav om 28
520 330 aktier motsvarande cirka 19,86 % av aktierna och
rösterna. För ytterligare information om aktier, aktiekapital
och aktieägare se sid. 32-33 och Bolagets hemsida.
49
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Årsstämma
Enligt aktiebolagslagen (2005:551) är årsstämman
Bolagets högsta beslutande organ. På årsstämman
utövar aktieägare sin rösträtt i centrala frågor, såsom
ändringar i bolagsordning, val av styrelseledamöter och
revisorer, fastställande av balans- och resultaträkningar,
beslut om ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och den
verkställande direktören, beslut om styrelsens förslag till
resultatdisposition och principerna för hur valberedningen
skall utses. Årsstämman måste hållas inom sex månader
från räkenskapsårets utgång. Bolaget kallar till årsstämma
genom annonsering i Post- och Inrikes Tidningar, Svenska
Dagbladet samt genom att kallelsen hålls tillgänglig på
Bolagets hemsida.
Rätt att närvara på årsstämma
Alla aktieägare som är upptagna i aktieboken på
avstämningsdagen och som har anmält sitt deltagande
till Bolaget inom utsatt tid har rätt att delta vid stämman.
Aktieägare har rätt att utöva sina respektive rösträtter
enligt beskrivning ovan (Aktieägare).
Årsstämman 2022
Årsstämman 2022 hölls i Stockholm den 31 maj 2022. På
årsstämman närvarade 31 aktieägare, personligen eller
med fullmakt, representerande 24,04 % av Bolagets
aktiekapitalet. Styrelsens ordförande och tillräckligt många
styrelseledamöter inklusive verkställande direktören var
närvarande för att kunna vara beslutsfattande såväl
som Bolagets revisor och en majoritet av ledamöterna
i valberedningen för årsstämman 2022. Ledamöterna i
valberedningen för 2022 års årsstämma närvarade också.
Enligt Bolagets bolagsordning och svensk lagstiftning ska
årsstämman adressera de frågor som listats nedan och
märkts med ett "*".
Vid årsstämman 2022 framlades samt togs beslut om
följande:
»
Godkännande av administrativa frågor avseende
årsstämman*;
»
Framläggande av årsredovisningen och
revisionsberättelsen samt koncernredovisningen och
koncernrevisionsberättelsen*;
»
Beslut om fastställande av resultat- och
balansräkningen samt koncernresultat- och
koncernbalansräkningen*;
»
Beslut om att fritt eget kapital balanseras i ny räkning
och att inte utdelning skall ske för det senaste
räkenskapsåret*;
»
Beslut om ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och
den verkställande direktören*;
»
Beslut om att antalet styrelseledamöter skall vara sex
(6) ordinarie styrelseledamöter utan suppleanter*;
»
Fastställande av arvoden åt styrelsen och revisorerna*;
» Val av styrelseledamöter och revisorer*;
» Godkännande av ersättningsrapporten*;
»
Beslut om ändring i Bolagsordningen (borttagande
av B-aktier);
»
Fastställande av riktlinjer för valberedningens
tillsättande och arbete (se nedan) *;
»
Beslut avseende incitamentsprogram och utfärdande
av teckningsoptioner till ledande befattningshavare
(LTIP 7) (se nedan);
»
Bemyndigande för styrelsen att öka aktiekapitalet.
Styrelsen bemyndigades att fatta beslut om emission
av nya aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler
vid ett eller flera tillfällen under perioden fram till
nästa årsstämma, genom kontant betalning, genom
apport eller kvittning med avvikelse från aktieägarnas
företrädesrätt. Bolagets aktiekapital ska kunna ökas
med ett belopp motsvarande 20 % av aktiekapitalet
och antalet aktier i Bolaget från och med det datum
styrelsen utnyttjar bemyndigandet.
Extra bolagsstämma 2022
En extra bolagsstämma (“EGM”) hölls i Stockholm
den 3 november 2022. Den extra bolagsstämman
sammankallades efter begäran från Foil International Spain
S.L., innehavare av cirka 12,2 procent av aktierna i Bolaget,
till styrelsen att kalla till extra bolagsstämma enligt 7 kap.
13 § aktiebolagslagen för att besluta om förslaget till val
av ny styrelse i Bolaget. Vid den extra stämman deltog 19
aktieägare, representerande 27,37 procent av rösterna och
aktiekapitalet i Bolaget. De beslut som bolagsstämman
fattade var bland annat följande;
»
Bolagsstämman beslutade i enlighet med förslaget
att välja Fabio Vassel, Paulo Thiago Mendonça och
Enrique Penã till nya ordinarie styrelseledamöter fram
till slutet av årsstämman som ska hållas 2023, samt
att entlediga Jonas Lindvall, Nicholas Walker och
Christer Lindholm från sina uppdrag som ordinarie
styrelseledamöter;
»
Bolagsstämman beslutade vidare att entlediga Harald
Pousette från posten som styrelseordförande och att
i hans ställe utse Fabio Vassel till styrelseordförande.
Årsstämman 2023
Årsstämman i Maha Energy AB (publ) kommer att hållas
den 24 maj 2023 kl 15.00 CEST hos Settervalls på Sturegatan
10 i Stockholm, Sverige.
Valberedningen och dess funktion
Valberedningen ansvarar för att förbereda och
upprätta förslag på val av styrelseledamöter, styrelsens
ordförande, ordförande vid årsstämman samt val av
revisorer. Valberedningen skall också föreslå arvoden till
styrelsens ledamöter och revisorerna. Valberedningens
sammansättning publiceras senast sex månader innan
årsstämman.
I enlighet med valberedningens förslag godkände
årsstämman 2022 (förslag att inte ändra principer för
utseende av samt instruktioner för valberedningen vilka
antogs vid års-stämman 2019) att valberedningen inför
årsstämman 2023 består av ledamöter utsedda av tre av
50
Bolagets största aktieägare baserat på aktieinnehav per den
30 september 2022 samt av Bolagets styrelseordförande.
Valberedningens ledamöter offentliggjordes på Bolagets
hemsida den 24 november 2022 (dvs. inom tidsramen
om sex månader före årsstämman som föreskrivs enligt
Koden).
Valberedningen inför årsstämman 2023 består av:
» Christer Lindholm, utsedd av Kvalitena AB
» Edwyn Neves, utsedd av Banco BTG Pactual S.A
» Rodrigo Pires, utsedd av Turmalina Fundo de
Investimento em Participações Multiestratégia och
» Fabio Vassel, styrelseordförande i Bolaget
Valberedningens rapport, inklusive slutligt förslag till
årsstämman 2023, kommer att offentliggöras på Bolagets
hemsida tillsammans med kallelsen till årsstämman när
kallelsen utfärdats. Under 2022 har valberedningen träffats
eller konfererat en (1) gång där samtliga medlemmar
närvarade eller deltog i konferensen på annat sätt.
Valberedningens syfte är att förbereda förslag i vissa
frågor, bland annat följande (som kommer att läggas fram
för årsstämman 2023 för övervägande):
» Antal styrelseledamöter
» Arvode till styrelsens ordförande, övriga styrelsele-
damöter samt revisorerna
» Val av revisorer
» Eventuell ersättning för kommittéarbete
» Styrelsens sammansättning
» Styrelseordförande
» Beslut avseende processen för Valberedningen 2022
» Ordförande för årsstämman
Valberedningens arbete innefattar en utvärdering av
styrelsens arbete, kompetens och sammansättning samt
ledamöternas oberoende. Valberedningen kommer också
att ta hänsyn till kriterier som ledamöternas bakgrund och
erfarenhet samt utvärdera det löpande arbetet.
Styrelsen och dess arbete
Styrelsens sammansättning
Efter årsstämman är styrelsen Bolagets högsta
beslutsfattande organ. Enligt aktiebolagslagen är
styrelsen ansvarig för organisation och ledning av
Bolagets verksamhet vilket innebär att styrelsen är
ansvarig för att bland annat fastställa mål och strategier,
säkerställandeprocedurer och system för uppföljning av
uppsatta mål. Styrelsen skall löpande bedöma Bolagets
finansiella ställning och utvärdering av företagsledningen.
Dessutom är styrelsen ansvarig för att säkerställa att
korrekt information lämnas till Bolagets aktieägare, att
Bolaget följer lagar och regler och att Bolaget utvecklar
och implementerar interna policyer och etiska riktlinjer.
Styrelsen har också ansvar för att säkerställa att
årsredovisning och delårsrapporter upprättas i rätt tid.
Styrelsen utser verkställande direktör och fastställer lön
och andra ersättningar.
Styrelsens ledamöter väljs årligen på årsstämman för en
period fram till nästa årsstämma. Enligt bolagsordningen
ska styrelsen bestå av minst tre (3) och högst sju (7)
styrelseledamöter utan suppleanter. Det finns inga
särskilda bestämmelser i bolagsordningen om hur
styrelseledamöterna ska tillsättas eller avsättas. Bolaget
strävar att främja mångfald på alla nivåer i Bolaget. I 2022
sammankallades en extra bolagsstämma på uppmaning
av en större aktieägare för att besluta om ett föreslaget
val av ny styrelse i Bolaget (för mer information, se Extra
bolagsstämma 2022 ovan). Fram till den 29 mars 2023
bestod Bolagets styrelse av sex (6) ledamöter utsedda till
slutet av nästa årsstämma. Detta antal ökades till sju (7)
styrelseledamöter enligt beslut på ett extra styrelsemöte
som hölls den 29 mars 2023 då Harald Pousette avgick från
sin position och Halvard Idland och Kjetil Solbraekke valdes
till nya ordinarie styrelseledamöter till slutet av nästa
årsstämma. De två nya styrelseledamöterna ansluter sig till
Mahas befintliga styrelseledamöter vilka är: Fabio Vassel
(ordförande), Paulo Mendonça, Viktor Modigh, Enrique
Peña, och Richard Norris (se presentation under ”Styrelse
och företagsledning”).
Utvärdering av styrelsens arbete
Styrelsens arbete utvärderades i en strukturerad process
som genomfördes av en tredje part. Utvärderingen
under 2022 gjordes med hjälp av en enkät som varje
styrelseledamot ombads fylla i, i syfte att få en uppfattning
om styrelseledamöternas syn på hur styrelsearbetet har
bedrivits och vilka åtgärder som kan vidtas för att förbättra
styrelsearbetet samt vilka frågor som styrelseledamöterna
anser bör uppmärksammas mer och inom vilka områden det
eventuellt kan vara lämpligt att ha ytterligare kompetens i
styrelsen. Resultaten av denna utvärdering rapporterades
till och diskuterades av styrelsen.
51
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Styrelsen från 1 juni 2022 – 3 november 2022
Ledamot Vald Position Födelseår Nationalitet
Oberoende i
förhållande
till Bolaget
Oberoende i förhållande
till Bolagets större
aktieägare
Harald Pousette 2017 Ordförande 1965 Svensk Ja Nej
Christer Lindholm 2022 Styrelseledamot 1977 Svensk Ja Nej
Jonas Lindvall
5
2013 Styrelseledamot 1967 Svensk Nej Ja
Nicholas Walker 2019 Styrelseledamot 1962 Engelsk Ja Ja
Viktor Modigh 2022 Styrelseledamot 1980 Svensk Ja Ja
Richard Norris 2022 Styrelseledamot 1966 Kanadensisk Ja Ja
Styrelsen från 3 november 2022 – 29 mars 2023
Ledamot Vald Position Födelseår Nationalitet
Oberoende i
förhållande
till Bolaget
Oberoende i förhållande
till Bolagets större
aktieägare
Fabio Vassel 2017 Ordförande 1976 Schweizisk Ja Nej
Enrique Peña 2022 Styrelseledamot 1974 Spansk Ja Nej
Harald Pousette
6
2013 Styrelseledamot 1965 Svensk Ja Ja
Paulo Mendonça
7
2019 Styrelseledamot 1988 Portugisisk Nej Nej
Viktor Modigh 2022 Styrelseledamot 1980 Svensk Ja Ja
Richard Norris 2022 Styrelseledamot 1976 Kanadensisk Ja Ja
Halvard Idland
8
2023 Styrelseledamot 1975 Norsk Ja Nej
9
Kjetil Solbraekke
8
2023 Styrelseledamot 1962 Norsk Ja Nej
10
Arbetsordning
Styrelsens arbete styrs av en fastställd arbetsordning. Styrelsen övervakar den verkställande direktörens arbete
genom löpande uppföljning av verksamheten. Styrelsen säkerställer också att det finns en ändamålsenlig förvaltning
av Bolagets organisation samt en tillfredsställande intern kontroll. Styrelsen fastställer strategier och mål samt fattar
beslut om större investeringar, förvärv och avyttringar av verksamheter eller tillgångar. Styrelsen utser också Bolagets
verkställande direktör och fastställer lön och annan ersättning till den verkställande direktören. Styrelsens ordförande
leder styrelsens arbete och ansvarar för att detta är väl organiserat och bedrivs effektivt. Det innebär bland annat
att ordföranden löpande ska följa Bolagets verksamhet i dialog med den verkställande direktören och ansvara för att
övriga styrelseledamöter får information och underlag som säkerställer hög kvalitet i diskussioner och underlag för
styrelsens beslut.
Styrelsens årscykel:
Q1 / Q2-aktiviteter:
» Godkännande av rapporten för fjärde kvartalet;
»
Godkännande av årsredovisningen och andra
årsrapporter;
»
Genomgång av revisorernas rapport och möte med
revisorerna (utan företagsledningen närvarande) för
att diskutera revisionsprocessen, hanteringen av risker
och internkontroll;
» Genomgång av ersättningspolicy för framläggande på
årsstämman;
»
Fastställande av agendan för årsstämman och
godkännanden av årsstämmomaterial;
» Godkännande av rapporten för första kvartalet;
» Årlig bedömning av investor relations;
» Genomgång av arbetsordning.
Q3 / Q4-aktiviteter:
» Antagande av budget och arbetsprogram;
»
Bedömning av styrelsens självutvärdering för överlämnande
till valberedningen;
»
Godkännande av rapporterna för andra och tredje kvartalen;
»
Genomgång av revisorernas rapport för det tredje kvartalet
och möte med revisorerna (utan företagsledningen
närvarande) för att diskutera reultatet från
kvartalsgranskningen,
» Utvärdering av den verkställande direktören;
»
Utvärdering av företagsledningen och ersättningsutskottets
förslag på ersättning;
» Detaljerade diskussioner om strategifrågor;
» Utvärdering av den interna kontrollen;
» Förnyande av försäkringsprogram.
5
Jonas Lindvall var dessutom verkställande direktör i Bolaget.
6
Harald Pousette var entledigad som styrelseledamot den 29 mars 2023
7
Paulo Mendonça är dessutom verkställande direktör i Bolaget.
8
Halvard Idland och Kjetil Solbraekke valdes till nya styrelseledamöter
den 29 mars 2023
9
Halvard är Director på DBO Invest som kommer att vara en stor
aktieägare i Bolaget när nyemissionen har genomförts.
10
Kjetil är verkställande direktör för DBO Invest som kommer att bli en
stor aktieägare i Bolaget när nyemissionen har genomförts.
52
Styrelsens arbete i 2022
Under 2022 höll styrelsen 13 möten. Närvaron på mötena med personlig närvaro visas i tabellen nedan. Bolagets
tidigare ekonomichef var styrelsens sekreterare för möten fram till den 4 november 2022, därefter var en representant
för Setterwalls (advokatbyrån som kontrakterats av Bolaget) sekreterare. Före varje möte erhöll styrelseledamöterna
en agenda och skriftlig information om de ärenden som skulle behandlas. Vid varje möte har det givits möjlighet att
diskutera utan att företagsledningens representanter varit närvarande. Bolagets revisorer har träffat Bolagets styrelse
eller respektive utskott vid minst ett tillfälle.
Före årsstämman 31 maj 2022
Styrelseledamot Styrelsen Närvaro
Revisions-
utskott
Närvaro
Ersättnings-
utskott
Närvaro
Oljereservs-
och HSE-
utskott
Närvaro
*Harald Pousette 3/3 3/3
Anders Ehrenblad 3/3 3/3 1/1
Jonas Lindvall 3/3 1/1
Nicholas Walker 3/3 1/1 1/1
Fredrik Cappelen 3/3 3/3 1/1
Seth Liberman 3/3 2/3 1/1
Efter årsstämman 31 maj 2022
Styrelseledamot Styrelsen Närvaro
Revisions-
utskott
Närvaro
Ersättnings-
utskott
Närvaro
Oljereservs-
och HSE-
utskott
Närvaro
*Harald Pousette 7/7 1/1 2/2
Jonas Lindvall 7/7 1/1
Christer Lindholm 7/7 1/1
Nicholas Walker 7/7 2/2 1/1
Viktor Modigh 7/7 1/1 2/2
Richard Norris 7/7 1/1 1/1
Efter extrastämman 4 november 2022
Styrelseledamot Styrelsen Närvaro
Revisions-
utskott
Närvaro
Ersättnings-
utskott
Närvaro
Oljereservs-
och HSE-
utskott
Närvaro
*Fabio Vassel 3/3 0/0
Enrique Peña 3/3 1/1
Harald Pousette 3/3 1/1 0/0
Paulo Mendonca 3/3 0/0
Viktor Modigh 3/3 1/1 0/0 0/0
Richard Norris 3/3 1/1 0/0
53
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Styrelseutskott
Som ett led i att effektivisera och fördjupa styrelsens arbete
i vissa frågor har styrelsen inrättat tre (3) styrelseutskott;
revisions-, ersättnings- och oljereserv-, hälsa-, säkerhets-
och miljöutskott. Utskottens ledamöter utses inom
styrelsen för tiden fram till nästkommande årsstämma.
Utskottens uppdrag och bestämmanderätt regleras av
årligen fastställda instruktioner för respektive utskott.
Kommittéerna övervakar och utvärderar vilket resulterar
i rekommendationer till styrelsen där allt beslutsfattande
äger rum.
Revisionsutskott
Styrelsen utsåg ett revisionsutskott efter årsstämman
2022 för perioden fram till och med extrastämman den
4 november 2022. Utskottet bestod av Christer Lindholm
som ordförande med Harald Pousette , Viktor Modigh
och Richard Norris som ledamöter. Efter extrastämman
den 4 november 2022 fram till årsstämman 2023 består
revisionsutskottet av Enrique Peña som ordförande med
Harald Pousette, Richard Norris and Viktor Modigh som
ledamöter. Revisionsutskottet sammanträdde vid fem (5)
tillfällen under 2022.
Revisionsutskottet är ett övervakande organ inom
Mahas styrelse. Revisionsutskottet skall säkerställa
styrelsens övervakande skyldigheter vad gäller finansiell
rapportering, riskhantering och bedöma effektiviteten
i Bolagets interna kontroll över finansiell rapportering.
Revisionsutskottet skall därvid särskilt bidra till en riktig
och regelbunden finansiell rapportering för att säkerställa
marknadens förtroende för Maha. Revisionsutskottet skall
även ha regelbunden kontakt med koncernens revisorer
som ett led i den årliga revisionsprocessen och utvärdera
revisionsarvodet samt revisorns kompetens, oberoende
och opartiskhet. Revisionsutskottet skall säkerställa att
en god kommunikation upprätthålls mellan styrelsen och
de externa revisorerna. Som en del i revisionsutskottets
funktion och ansvarsområde har revisionskommittén
träffat bolagets externa revisorer mer än en gång under
året samt också haft möte utan att företagsledningen
varit närvarande.
Ersättningsutskott
Styrelsen utsåg ett ersättningsutskott efter årsstämman
2022 för perioden fram till och med extrastämman den
4 november 2022. Utskottet bestod av Nicholas Walker
som ordförande med Harald Pousette och Viktor Modigh
som ledamöter. Efter extrastämman den 4 november 2022
fram till årsstämman 2023 består ersättningsutskottet
av Fabio Vassela som ordförande med Harald Pousette
och Viktor Modigh som ledamöter. Ersättningsutskottet
sammanträdde vid tre (3) tillfälle under 2022.
Ersättningsutskottet är ett upprättande organ inom
styrelsen med huvudsakligt ansvar att upprätta
resolutioner att fastställas av styrelsen hänförligt till
ersättningsprinciper, ersättningspolicyer och andra villkor
för anställning av företagsledning, övervaka och utvärdera
nuvarande och under året avslutade program för rörlig
ersättning till företagsledningen. Ersättningsutskottet skall
vidare övervaka och utvärdera efterföljandet av riktlinjer för
ersättning till företagsledningen vilka årsstämman enligt
lag skall fastställa samt gällande ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer i Bolaget. Arbetet i ersättningsutskottet
sker i enlighet med av styrelsen fastställda instruktioner.
Oljereserv-, hälsa-, säkerhets- och miljöutskott (HSE)
Styrelsen utsåg ett oljereserv-, hälsa-, säkerhets- och
miljöutskott efter årsstämman 2022 för perioden fram
till och med extrastämman den 4 november 2022.
Utskottet bestod av Richard Norris som ordförande med
Nicholas Walker och Jonas Lindvall som ledamöter. Efter
extrastämman den 4 november 2022 fram till årsstämman
2023 består ersättningsutskottet av Richard Norris som
ordförande med Paulo Mendonça and Viktor Modigh som
ledamöter.Utskottet sammanträdde vid två (2) tillfällen
under 2022.
Oljereservsutskottet är ansvarigt för följande funktioner:
»
assistera styrelsen i att fullgöra sina övervakande
skyldigheter vad gäller utvärderingsprocessen av
olje- och naturgasreserver i Bolaget och lämnandet
av information till marknaden avseende reservdata
och relaterad information hänförligt till Bolagets olje-
och gasverksamhet;
»
utvärdera och rekommendera utseende av
oberoende kvalificerad reservrevisor samt överse
reservrevisionsprocessen;
»
utveckla, implementera och övervaka policyer,
standards och rutiner i Bolaget vad gäller hälsa,
säkerhet och miljö inklusive information till
marknaden.
Ersättning till styrelseledamöter
Ersättning till styrelsens ordförande och övriga
styrelseledamöter följer de beslut som togs av årsstämman.
Styrelsens ledamöter är inte, förutom verkställande
direktören, anställda i Bolaget. De erhåller ingen lön från
Bolaget och får inte delta i Bolagets incitamentsprogram
avsett för anställda. Policyn som antogs av årsstämman
innehåller också ersättningar betalda till styrelseledamöter
för arbete utfört utanför styrelsearbetet.
Årsstämman 2022 fastställde att ersättningen till
styrelsens ordförande skall vara 415 kSEK per år och till
övriga styrelseledamöter 300 kSEK per styrelseledamot
och år. Ersättningar betalas inte till styrelseledamöter
i dotterbolag. Jonas Lindvall (till dess han avgick den 4
november 2022) och Paulo Mendonça som var anställda
av Maha erhöll ingen ersättning för sitt arbete som
styrelseledamöter. Detsamma gäller för Paulo Thiago
Mendonça, nuvarande VD i Bolaget, sedan han tog
över som styrelseledamot i november 2022. Årlig
ersättning till en kommittémedlem är 40 kSEK per
kommittéuppdrag. Den årliga ersättningen till ordföranden
i revisionsutskottet, ordföranden i ersättningsutskottet
och ordföranden oljereservutskottet är 60 kSEK. Dessutom
om en styrelseledamot till följd av ett styrelsebeslut utför
uppdrag som är utanför det normala styrelsearbetet
utbetalas ersättning för detta, i enlighet med Bolagets
Ersättningspolicy.
54
Företagsledning
Företagsledningen i Maha under 2022 har bestått av (i)
verkställande direktören och verksamhetschefen (Jonas
Lindvall) till dess han avgick den 4 november 2022
och ersattes av Paulo Mendonça, (ii) ekonomichefen
(Andres Modarelli) till dess han avgick den 4 november
2022 och ersattes av Bernardo Guterres, (iii) ansvarig
för verksamheten (VP Operations) (Alan Johnson), (iv)
ansvarig för Investor Relations and vice verkställande
direktör (Victoria Berg) och (v) ansvarig för under ytan-
verksamheten (Sub surface) (Robert Thomson). Styrelsen
har antagit en VD-instruktion vilken klargör ansvar och
befogenheter för den verkställande direktören. Enligt
instruktionen skall den verkställande direktören förse
styrelsen med beslutsunderlag för att möjliggöra att
styrelsen kan fatta välgrundade beslut och med dokument
för att möjliggöra att styrelsen kontinuerligt kan övervaka
aktiviteterna under året. Den verkställande direktören
är ansvarig för den dagliga verksamheten i Bolaget
och skall fatta de beslut som behövs för att utveckla
verksamheten - enligt gällande lagstiftning, affärsplan,
budget och VD-instruktionen som antagits av styrelsen
såväl som i enlighet med andra riktlinjer och instruktioner
som kommunicerats av styrelsen. Styrelsen utvärderar
verkställande direktörens arbete. Styrelsen går igenom
detta formellt minst en gång per år och utan att någon i
företagsledningen deltar i utvärderingen.
Ersättning till företagsledning
På årsstämman 2022 beslutades att anta en policy
för ersättningar och andra anställningsvillkor för
företagsledningen vilken finns tillgänglig på Bolagets
hemsida.
För kompletterande information om styrelseledamöternas
och företagsledningens ersättningar hänvisas till not 30
samt till Bolagets ersättningsrapport som finns tillgänglig
på Bolagets hemsida.
Externa revisorer
Vid årsstämman 2022 fram till och med nästa årsstämma
valdes den auktoriserade revisionsbyrån Deloitte AB till
Bolagets oberoende revisor med Fredrik Jonsson som
huvudansvarig revisor.
Finansiell rapportering och kontroll
Styrelsen har det övergripande ansvaret för den interna
kontrollen över finansiell rapportering. Mahas system
för internkontroll vad gäller finansiell rapportering har
designats för att minimera riskerna i den finansiella
rapporteringsprocessen och säkerställa en hög nivå av
tillförlitlighet i den finansiella rapporteringen. Vidare
säkerställer systemet för internkontroll att relevanta
redovisnings- och andra upplysningskrav som Maha måste
följa som noterat bolag följs.
Intern kontroll
Medan Bolagets styrelse (med biträde av revisionsutskottet)
enligt aktiebolagslagen har det yttersta ansvaret för den
interna kontrollen över Bolagets finansiella rapportering,
har ansvaret för det löpande arbetet med den finansiella
kontrollen delegerats till verkställande direktören och
ekonomichefen enligt fastställd instruktion för ekonomisk
rapportering samt VD-instruktion. Liksom för andra listade
bolag inom olje- och gassektorn har Mahas interna kontroll
avseende den finansiella rapporteringen utformats för
att minimera risker och säkerställa en hög tillförlitlighet
och efterlevnad av tillämpliga redovisningsprinciper.
Bolagets ekonomichef och verkställande direktör arbetar
kontinuerligt med att förbättra processen kring den
finansiella rapporteringen genom att utvärdera risker
för fel i den finansiella rapporteringen och tillhörande
kontrollaktiviteter. Kontrollaktiviteterna inkluderar
övervakning och godkännande från Bolagets verkställande
ledning och uppföljning av attestinstruktioner för
fakturor, skulder, kontrakt, juridiska åtaganden och
finansiella aktiviteter i förhållande till Bolagets olje- och
gasverksamhet i USA, Brasilien och Oman. Syftet med
dessa aktiviteter är att säkerställa att kontrollaktiviteter
finns på plats för de områden där risker i samband med
finansiell rapportering har identifierats och möjliga
oegentligheter. Revisionsutskottet, ekonomichefen
och verkställande direktören följer upp efterlevnad och
effektivitet avseende Bolagets interna kontroller för att
säkerställa lämplig kvalitet i de interna processerna och
utveckla kontroller som bedöms nödvändiga.
Under 2022 har inga klagomål rapporterats i enlighet med
Bolagets antikorruptions- uppförande-, eller etikpolicyer.
Information och kommunikation
Styrelsen har antagit en informationspolicy och interna
kommunikationsprocedurer i syfte att säkerställa att
extern information blir korrekt och fullständig. Det finns
också instruktioner avseende informationssäkerhet och
hur finansiell information skall kommuniceras.
Övervakning
Både styrelsen (med hjälp av revisionsutskottet)
och företagsledningen följer upp efterlevnaden och
effektiviteten i Bolagets interna kontroller för att säkerställa
kvaliteten i interna processer. Revisionsutskottet
säkerställer och övervakar att adekvata kontroller är på
plats för att identifiera riskfyllda områden hänförliga till
finansiell rapportering. I detta syfte har en oberoende
konsult, som rapporterar direkt till revisionsutskottet,
engagerats för att övervaka och testa effektiviteten i
interna kontroller.
55
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Årsredovisning
(TUSD) förutom för per aktie data Not 2022 2021
11
Intäkter
Försäljning av olja 4 12 327 5 732
Royalties (2 976) (1 341)
Nettointäkter 9 351 4 391
Kostnader för sålda produkter
Produktionskostnader 3 (2 828) (1 509)
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar 9 (2 783) (1 336)
Bruttovinst 3 740 1 546
Administrationskostnader och övriga kostnader 5 (5 944) (4 658)
Aktiebaserade ersättningar 13 (802) (419)
Kostnader för prospektering och affärsutveckling (197) (6)
Valutakursvinster/(förluster) 3 21
Rörelseresultat (3 200) (3 516)
Finansiella kostnader, netto 6 (9 329) (9 823)
Resultat före skatt (12 529) (13 339)
Aktuell och uppskjuten skatt 7 - -
Resultat från kvarvarande verksamhet (12 529) (13 339)
Resultat från avvecklad verksamhet 8 35 462 34 926
Årets resultat 22 933 21 587
Resultat per aktie före och efter utspädning
Från kvarvarande verksamhet 14 (0,10) (0,12)
Från avvecklad verksamhet 14 0,29 0,31
0,19 0,19
Vägt genomsnittligt antal aktier:
Före utspädning 120 697 888 112 912 781
Efter utspädning 120 987 859 113 080 714
(TUSD) Not 2022 2021
Årets resultat 22 933 21 587
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen:
Valutakursdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter 6 743 (5 914)
Totalresultat för perioden 29 676 15 673
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 29 676 15 673
Koncernens resultaträkning
för året som avslutades 31 december
Koncernens rapport över totalresultat
för året som avslutades 31 december
11
Jämförande period har justerats för att avse
kvarvarande verksamhet.
56
(Belopp i TUSD) Note 2022 2021
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 9 14 015 117 411
Prospekterings- och utvärderingstillgångar 10 29 202 13 660
Uppskjutna skattefordringar 7 - 3 583
Övriga anläggningstillgångar 302 491
Summa anläggningstillgångar 43 519 135 145
Omsättningstillgångar
Tillgångar som innehas för 8 153 986 -
Förutbetalda kostnader och depositioner 590 1 239
Varulager av råolja 172 247
Kundfordringar och övriga fordringar 11 568 5 948
Likvida medel 12 19 520 25 535
Summa omsättningstillgångar 174 836 32 969
SUMMA TILLGÅNGAR 218 355 168 114
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Aktiekapital 171 146
Överkursfond 106 063 86 292
Övriga reserver (33 267) (40 010)
Balanserade vinstmedel 67 930 44 997
Summa eget kapital 13 140 897 91 425
Skulder
Långfristiga skulder
Banklån 16 26 590 44 234
Avsättningar för återställning 17 1 700 2 264
Leasingskulder 18 78 2 385
Övriga långfristiga skulder och avsättningar 19 - 651
Långfristiga skulder 28 368 49 534
Kortfristiga skulder
Skulder för försäljning 19 889
-
Leverantörsskulder 20 3 649 9 644
Upplupna kostnader och avsättningar 20 5 975 5 189
Leasingskulder, kortfristig del 18 77 1 072
Banklån 16 19 500 11 250
Summa kortfristiga skulder 49 090 27 155
Summa skulder 77 458 76 689
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 218 355 168 114
Koncernens balansräkning per 31 december
57
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
(Belopp i TUSD) Not 2021 2020
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Årets resultat från kvarvarande verksamhet (12 529) (13 339)
Årets resultat från avvecklad verksamhet 35 462 34 926
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar 8 13 338 8 535
Aktiebaserade ersättningar 13 802 419
Ökning av avsättningar för återställningskostnader 5, 17 146 122
Ökning av obligationsskuld 15 - 497
Amortering av uppskjutna finansieringskostnader 16 1 838 1 233
Övriga vinster (384) (5 164)
Räntekostnader 7 689 6 920
Aktuell skatt (2 548) 2 311
Uppskjuten skatt 12 712 5 359
Orealiserade valutakursförändringar (213) 1 576
Betalning av skuld för återställningskostnader (103) -
Erhållen ränta 153 43
Betald ränta (7 507) (7 223)
Betald skatt (2 673) (2 494)
Förändring i rörelsekapital 25 8 474 (2 716)
Kassaflöde från den löpande verksamheten 54 657 31 005
Investeringsverksamheten
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 9 (47 602) (44 334)
Investeringar i prospekterings- och utvärderingstillgångar 10 (15 081) (2 645)
Spärrade likvida medel - (16)
Kassaflöde från investeringsverksamheten (62 683) (46 995)
Finansieringsverksamheten
Leasingbetalningar 18 (1 358) (1 235)
Återbetalning av obligationslån - (35 919)
Upptagande av banklån 16 - 60 000
Amortering av banklån 16 (11 250) -
Betalda finansieringskostnader - (5 132)
Nyemission av aktier (netto efter emissionskostnader) 13 18 993 9 047
Inlösen av teckningsoptioner (netto efter emissionskostnader) - 9 188
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 6 385 35 949
Förändring av likvida medel (1 641) 19 959
Likvida medel, vid årets början 25 535 6 681
Valutakursdifferenser i likvida medel (666) (1 105)
Likvida medel, vid årets slut 23 228 25 535
- varav inkluderat i Tillgångar som innehas för 8 3 708 -
- varav inkluderat i kvarvarande verksamhet 19 520 25 535
Koncernens rapport över kassaflöde
58
(Belopp i TUSD) Aktiekapital Överkurs-fond Övriga reserver
Balanserade
vinstmedel
Summa eget
kapital
Ingående balans den 1 januari 2021 122 66 120 (34 096) 23 410 55 556
Totalresultat
Årets resultat - - - 21 587 21 587
Omräkningsdifferenser - - (5 914) - (5 914)
Summa totalresultat - - (5 914) 21 587 15 673
Transaktioner med ägare
Aktiebaserade ersättningar - 419 - - 419
Nyemission av aktier (netto efter
emissionskostnader)
10 10 493 - - 10 503
Utnyttjande av teckningsoptioner och
optioner (netto efter emissionskostnader)
14 9 260 - - 9 274
Summa transaktioner med ägare 24 20 172 - - 20 196
Utgående balans den 31 december 2021 146 86 292 (40 010) 44 997 91 425
Totalresultat
Årets resultat - - - 22 933 22 933
Omräkningsdifferenser - - 6 743 - 6 743
Övrigt totalresultat - - 6 743 22 933 29 676
Transaktioner med ägare
Aktiebaserade ersättningar - 802 - - 802
Nyemission av aktier
(netto efter emissionskostnader)
25 18 969 - - 18 994
Summa transaktioner med ägare 25 19 771 - - 19 796
Utgående balans den 31 december 2022 171 106 063 (33 267) 67 930 140 897
Koncernens rapport över förändring i eget kapital
59
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
(Belopp i kSEK) Not 2022 2021
Intäkter - -
Kostnader
Administrationskostnader och övriga kostnader 5 (9 081) (9 365)
Valutakursvinster/(förluster) 7 102 32 069
Rörelseresult (1 979) 22 704
Finansiella kostnader 6 (94 283) (79 861)
Finansiella intäkter 6 51 323 -
Nedskrivning av lån till dotterbolag och aktier i dotterbolag 32 (19 939) (69 304)
Resultat före skatt (64 878) (126 461)
Inkomstskatt 7 - -
Årets resultat* (64 878) (126 461)
Moderbolagets resultaträkning
(*) Separat rapport över moderbolagets totalresultat presenteras inte, då inga poster ingår i moderbolagets övriga totalresultat.
60
(Belopp i kSEK) Not 2022 2021
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Aktier i dotterbolag 30 16 153 8 003
Lån till dotterbolag 31 691 849 644 044
708 002 652 047
Omsättningstillgångar
Kundfordringar och övriga fordringar 10 167 -
Spärrade likvida medel 50 50
Likvida medel 152 391 88 170
152 608 88 220
Summa tillgångar 860 610 740 267
Eget kapital och skulder
Bundet eget kapital
Aktiekapital 1 580 1 316
Fritt eget kapital
Överkursfond 892 763 686 398
Ansamlade förluster (463 895) (337 434)
Årets resultat (64 878) (126 461)
Summa fritt eget kapital 363 990 222 503
Summa eget kapital 365 570 223 819
Långfristiga skulder
Banklån 15 288 246 412 964
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder och upplupna kostnader 19 3 604 1 406
Banklån 15 203 190 102 078
206 794 103 484
Summa skulder 495 040 516 448
Summa eget kapital och skulder 860 610 740 267
Moderbolagets balansräkning per 31 december
61
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
(Belopp i kSEK) Not 2022 2021
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Årets resultat (64 878) (126 461)
Justering för
Nedskrivning av aktier i dotterbolag och lån 19 939 69 304
Ökning av obligationsskuld 14 - 4 176
Amortering av uppskjutna finansieringskostnader 15 19 064 10 772
Räntekostnader 6 76 838 61 534
Ränteintäkter (51 323) (32 134)
Orealiserade valutakursdifferenser (6 986) 2 228
Betald ränta (76 838) (61 534)
Förändringar i rörelsekapital 2 031 (6 136)
Kassaflöde från den löpande verksamheten (82 152) (78 251)
Investeringsverksamheten
Investeringar i dotterbolag - (25 924)
Återbetalning av lån från dotterbolag 31 151 926 17 396
Lån till dotterbolag 31 (101 566) (170 354)
Kassaflöde från den investeringsverksamheten 50 359 (178 882)
Finansieringsverksamheten
Återbetalning av obligationslån 14 - (300 000)
Upptagande av banklån (netto efter uppskjutna finansieringskostnader) 15 - 470 534
Amortering av banklån 15 (119 500) -
Nyemission av aktier (netto efter emissionskostnader) 198 433 78 560
Inlösen av teckningsoptioner (netto efter emissionskostnader) 12 - 78 210
78 933 327 303
Förändringar av likvida medel 47 140 70 170
Likvida medel, vid årets början 88 170 7 292
Valutakursdifferenser i likvida medel 17 081 10 708
Likvida medel, vid årets slut 152 391 88 170
Moderbolagets rapport över kassaflöde
62
Bundet eget
kapital
Fritt eget kapital
(Belopp i kSEK)
Aktiekapital Överkursfond Ansamlade förluster Summa Eget kapital
Ingående balans 1 januari 2021 1 117 516 500 (337 434) 180 183
Totalresultat - - (126 461) (126 461)
Transaktioner med ägare
Aktiebaserade ersättningar - 3 627 - 3 627
Nyemission av aktier (netto efter
emissionskostnader)
82 88 178 - 88 260
Utnyttjande av teckningsoptioner (netto
efter emissionskostnader)
117 78 093 - 78 210
Summa transaktioner med ägare 199 169 898 - 170 097
Utgående balans 31 december 2021 1 316 686 398 (463 895) 223 820
Totalresultat - - (64 878) (64 878)
Transaktioner med ägare
Aktiebaserade ersättningar - 8 195 - 8 195
Nyemission av aktier, netto efter
emissionskostnader
263 198 170 - 198 433
Summa transaktioner med ägare 263 206 365 - 206 628
Utgående balans 31 december 2022 1 580 892 763 (528 773) 365 570
Moderbolagets rapport över förändring i eget kapital
63
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Noter till de finansiella rapporterna
för åren som avslutades den 31 december 2022 samt 2021.
(Belopp i tabellerna är i USD, förutom för moderbolagets
finansiella rapporter vilka är i SEK, om inget annat anges).
1. Företagsinformation
Maha Energy AB (”Maha (Sweden)” eller ”Bolaget”) med
organisationsnummer 559018-9543 samt dess dotterbolag
är verksamt inom förvärv, prospektering och utveckling av
olje- och gasfyndigheter.
Bolaget har verksamhet i Brasilien, USA och i Oman.
Huvudkontoret är beläget på Strandvägen 5A, 114 51
Stockholm, Sverige. Bolagets dotterbolag Maha Energy Inc.
har sitt tekniska kontor på adressen Suite 240, 23 Sunpark
Drive SE, Calgary, Alberta, Canada T2X 3V1. Bolaget har också
ett kontor i Rio de Janeiro i Brasilien samt operativa kontor i
Grayville, IL och Newcastle, WY, USA.
Maha (Sweden) bildades den 16 juni 2015 i enlighet med den
svenska aktiebolagslagen och registrerades vid Bolagsverket
den 1 juli 2015. Maha Energy Inc. (”Maha (Kanada)”) bildades
den 23 januari 2013 enligt Alberta Business Corporations Act.
Maha (Kanada) inledde sin verksamhet den 1 februari 2013.
Bolaget informerade den 28 december 2022 om avyttringen
av Maha Energy Brasil Ltda. vilken slutfördes den 28 februari
2023.
2. Redovisningsprinciper
Grund för årsredovisningens upprättande
Koncernens räkenskaper för Maha Energy AB och dotterbolag
har upprättats i enlighet med International Financial
Reporting Standards (IFRS) och IFRS Interpretations
Committee (IFRIC)s tolkningar utgivna av International
Accounting Standards Board (IASB), såsom de godkänts
av EU och Årsredovisningslagen (1995:1554). Vidare har
RFR 1 ”Kompletterande redovisningsregler för koncerner”
följts så som de utgivits av Rådet för finansiell rapportering.
Moderbolaget använder samma redovisningsprinciper som
koncernen om inte annat anges.
Upprättandet av finansiella rapporter, i enlighet med IFRS,
kräver att ledningen genomför vissa väsentliga uppskattningar.
Det kräver också att ledningen gör bedömningar när det gäller
att tillämpa Bolagets redovisningsprinciper. De områden
som innefattar en högre grad av bedömning när det gäller
komplexitet eller områden där antaganden och uppskattningar
är väsentliga för årsredovisningen anges under rubriken
”Väsentliga uppskattningar och bedömningar”. Koncernens
finansiella rapporter har upprättats baserat på historiska
anskaffningsvärden förutom för de poster som skall redovisas
till verkligt värde enligt koncernens redovisningsprinciper.
Koncerninterna transaktioner och balanser har eliminerats.
Förändring av redovisningsprinciper
Under året har Bolaget antagit justerade redovisningsstandards,
tolkningar och årliga förbättringar med effekt från 1 januari
2022. Förändringarna har inte haft en väsentlig påverkan på
koncernens finansiella redovisning. IASB har givit ut flera
justerade redovisningsstandarder vilka godkänts av EU
och som gäller från 1 januari 2023. De nya och reviderade
redovisningsstandarderna eller tolkningarna förväntas inte
ha någon matriell påverkan på Bolagets räkenskaper. Bolaget
har inte i förtid antagit några andra standards, tolkningar eller
justeringar som har utgivits men som ännu ej trätt i kraft.
Summering av väsentliga redovisningsprinciper
Tillgångar som innehas för försäljning och avvecklade
verksamheter
Bolaget klassificerar en anläggningstillgång (eller en
avyttringsgrupp) som att den innehas för försäljning om
dess redovisade värde kommer att återvinnas i huvudsak
genom försäljning, inte genom fortlöpande användning.
Anläggningstillgångar (eller avyttringsgrupp) som klassificeras
som att de innehas för försäljning upptas till det lägsta av
det redovisade värdet och det verkliga värdet efter avdrag
för kostnader för försäljning. Kostnader för försäljning är
de tillkommande kostnader som är direkt hänförliga till
försäljningen av en tillgång (eller en avyttringsgrupp) exklusive
finansiella kostnader och inkomstskatter.
Förutsättningen för att en anläggningstillgång (eller
avyttringsgrupp) skall klassificeras som att den innehas för
försäljning är att tillgångarna måste vara tillgängliga för
omedelbar försäljning eller överföring i nuvarande skick.
Åtgärder för att genomföra värdeöverföringen måste indikera
att det inte är sannolikt att betydande ändringar kommer
att göras av värdeöverföringen eller att värdeöverföringen
kommer att dras tillbaka. Företagsledningen måste vara
besluten att genomföra planen att sälja eller överföra
tillgången och att försäljningen eller överföringen förväntas
genomföras inom ett år från dagen då den klassificerats till
tillgångar som innehas för försäljning.
Olje- och gastillgångar, andra materiella anläggningstillgångar
och immateriella tillgångar skrivs inte av efter att de blivit
klassificerade som tillgångar som innehas för försäljning
eller överföring. Tillgångar och skulder klassificerade som
att de innehas för försäljning eller överföring presenteras
separat som kortfristiga tillgångar och kortfristiga skulder
i de finansiella räkenskaperna. Avvecklade verksamheter
exkluderas från resultatet från kvarvarande verksamheter och
presenteras på en rad som resultat efter skatt från avvecklade
verksamheter i resultaträkningen.
Koncernredovisningsprinciper
Koncernens räkenskaper inkluderar räkenskaperna för Maha
jämte dess dotterbolag. Dotterbolag är alla företag (jämte
företag för särskilt ändamål) över vilka Bolaget har kontroll.
Bolaget kontrollerar ett företag när Bolaget är exponerat mot,
eller har rätt till variabel ersättning från sitt engagemang i
företaget och har möjligheten att påverka ersättningarna
genom sitt ägande i företaget. Dotterbolag konsolideras från
den dag då kontroll har övergått till Bolaget. De avkonsolideras
från den dag då kontroll upphör. Koncerninterna transaktioner,
balanser och orealiserade vinster på transaktioner mellan
koncernbolag elimineras. Orealiserade förluster elimineras
likaså. Dotterbolagens redovisningsprinciper har ändrats när så
behövts för att överensstämma med de redovisningsprinciper
som antagits av Bolaget.
64
Samarbetsarrangemang
Enligt IFRS 11 Samarbetsarrangemang klassificeras investeringar
i samarbetsarrangemang som antingen gemensamt styrd
verksamhet eller joint venture. Klassificeringen beror på
parternas kontraktuella rättigheter och skyldigheter snarare
än den legala strukturen av samarbetsarrangemanget. Maha
har gemensamt styrd verksamhet i Brasiliens Tartarugafält
vilken nu är del av tillgångar som innehas för försäljning (se
not 8) såväl som efter räkenskapsårets utgång, då Maha ingick
i gemensamt styrd verksamhet i Oman. Maha redovisar sin
direkta andel i tillgångar, skulder, intäkter och kostnader i
gemensamt styrd verksamhet och sin andel i gemensamma
innehavda och uppkomna tillgångar, skulder, intäkter och
kostnader. De redovisas i de finansiella rapporterna under
relevanta rubriker. Bolaget bedriver olje- och gasverksamhet
som gemensamt styrd verksamhet vilken inte innehar status
som separat legal enhet genom licenser som innehavs
tillsammans med andra bolag. Bolagets räkenskaper innefattar
Bolagets andel av produktion, investeringar, rörelsekostnader,
omsättningstillgångar samt skulder i gemensamt styrd
verksamhet.
Rörelseförvärv
Förvärvsmetoden används vid redovisning av rörelseförvärv
vilka möter definitionen av rörelse enligt IFRS. Kostnaden för ett
förvärv uppgår till det verkliga värdet av överlåtna tillgångar,
utgivna eget kapitalinstrument och övertagna eller uppkomna
skulder på transaktionsdagen. Identifierbara förvärvade
tillgångar och skulder och övertagna eventualförpliktelser
upptas initialt till dess verkliga värden på transaktionsdagen.
Om köpeskillingen av ett förvärv understiger det verkliga
värdet av förvärvade tillgångar redovisas skillnaden direkt i
resultaträkningen. Om köpeskillingen av ett förvärv överstiger
det verkliga värdet av förvärvade tillgångar redovisas
skillnaden som goodwill i balansräkningen. Förvärvskostnader
redovisas som kostnader när de inträffar.
Eventuell tilläggsköpeskilling upptas till verkligt värde
per förvärvsdagen. Tilläggsköpeskilling som klassificeras
som eget kapital omvärderas inte och framtida reglering
redovisas i eget kapital. Tilläggsköpeskilling som klassificeras
som finansiell tillgång eller finansiell skuld enligt IFRS 9
redovisas till verkligt värde med verkligt värdeförändringar
redovisade i resultaträkningen i enlighet med IFRS 9. Annan
tilläggsköpeskilling som inte faller in i IFRS 9 upptas till
verkligt värde vid varje rapporteringstillfälle med förändringar
redovisade i resultaträkningen.
Det finns ett alternativ att använda ett frivilligt test
(koncentrationstest) för att möjliggöra en förenklad bedömning
av om en förvärvad uppsättning aktiviteter och tillgångar är en
rörelse. Kriterierna i koncentrationstestet är uppfyllda om i allt
väsentligt hela det verkliga värdet av de bruttotillgångar som
förvärvats är koncentrerade till en enskild identifierbar tillgång
eller grupp av likartade identifierbara tillgångar. Ett företag får
göra ett sådant val separat för varje transaktion eller annan
händelse. Om kriterierna i koncentrationstestet är uppfyllda
är det fastställt att uppsättningen aktiviteter och tillgångarna
inte är en rörelse, och ingen ytterligare bedömning behövs.
Utländska valutor
Poster i årsredovisningen för vart och ett av Bolagets företag
beräknas med hjälp av valutan i den primära ekonomiska
miljö där respektive företag verkar (”funktionell valuta”).
Koncernens årsredovisning anges i amerikanska dollar
(USD) som är den valuta Bolaget har valt att använda som
presentationsvaluta. De funktionella valutorna för Bolagets
dotterbolag är som följer:
Dotterbolag Funktionell valuta
Maha Energy AB (Moderbolag) USD
Maha Energy Inc. USD
Maha Energy (USA) Inc. USD
Maha Energy Services LLC USD
Maha Energy (Indiana) Inc. USD
Maha Energy 1 (Brazil) AB SEK
Maha Energy 2 (Brazil) AB SEK
Maha Energy Brasil Ltda BRL
Maha Energy Finance
(Luxembourg) S.A.R.L
BRL
Maha Energy (Oman) Ltd USD
Transaktioner och balanser
Monetära tillgångar och skulder i utländska valutor omräknas
till den valutakurs som gäller vid räkenskapsårets slut
och valutakursdifferenser redovisas i resultaträkningen.
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den valutakurs
som gäller på transaktionsdagen. Valutakursdifferenser ingår
i finansiella intäkter/kostnader i resultaträkningen.
Presentationsvaluta
Konsoliderade balansräkningar och resultaträkningar i
utländska dotterbolag omräknas i koncernredovisningen
enligt dagskursmetoden. Samtliga tillgångar och skulder i
dotterbolagen omräknas till kurser vid räkenskapsårets slut
emedan resultaträkningen omräknas till genomsnittskurser
för året, förutom för de transaktioner där transaktionsdagens
kurs är mer relevant att använda. Valutakursdifferenser som
uppstår redovisas i reserven för omräkning av utländsk
valuta i övrigt totalresultat. Vid avyttring av en utländsk
verksamhet omförs valutakursdifferensen hänförlig till den
verksamheten från eget kapital till resultaträkningen och
inkluderas i resultatet av försäljningen. Valutakursdifferenser
vilka uppstår från nettoinvesteringar i dotterbolag, använda
för att finansiera prospekteringsverksamhet, redovisas direkt
i totalresultatet.
Vid upprättande av de finansiella rapporterna har följande
valutakurser använts:
31 December 2022 31 December 2021
Valuta
Genomsnitt
Balansdagen
Genomsnitt
Balansdagen
SEK / USD 10,116 10,424 8,581 9,074
BRL / USD 5,179 5,284 5,396 5,581
65
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Segmentsrapportering
Rörelsesegment baseras på geografiskt perspektiv på
grund av de unika egenskaperna av varje lands verksamhet,
vad avser kommersiella termer eller fiskal lagstiftning. De
redovisas i enlighet med den interna rapporteringen till
Företagsledningen. Information om segment redovisas enbart
när det är applicerbart.
Klassificering av kortfristigt och långfristigt
Tillgångar och skulder i koncerns balansräkning redovisas
baserat på kortfristig respektive långfristig klassificering.
En tillgång är kortfristig när den;
»
förväntas användas eller är avsedd att säljas i den
normala verksamhetscykeln,
»
förväntas bli använd inom 12 månader efter
rapportperioden,
»
är kassa eller likvida medel såvida de inte är spärrade
för användning eller avsedda att användas för betalning
av skuld senare än 12 månader efter rapportperioden.
Alla andra tillgångar klassificeras som långfristiga.
En skuld är kortfristig när den;
» förväntas regleras i den normala verksamhetscykeln,
»
förväntas bli reglerad inom 12 månader efter
rapportperioden,
»
eller det finns ingen ovillkorlig rättighet att förskjuta
reglering av skulden i minst 12 månader efter
rapportperioden.
Alla övriga skulder klassificeras som långfristiga.
Olje- och gastillgångar
Olje-och gastillgångar redovisas initialt till anskaffningsvärde
där det är sannolikt att de kommer att generera framtida
ekonomiska vinster. Alla kostnader för anskaffande av
koncessioner, licenser eller andelar i produktionsdelningsavtal
samt för undersökning, borrning och utbyggnad av
dessa aktiveras i separata kostnadsställen, ett för varje
fält. Detta inkluderar aktivering av avsättningar för
återställningskostnader (se not 17). Olje- och gastillgångar
redovisas därefter till anskaffningsvärde minus ackumulerade
avskrivningar (inklusive eventuell nedskrivning). Vinster
och förluster på utrangeringar bestäms genom att jämföra
likviden mot den sålda tillgångens bokförda värde och
redovisas i resultaträkningen. Kostnader för rutinmässiga
underhållsarbeten och reparationer för producerande
tillgångar redovisas över resultaträkning när de uppkommer.
Erhållna ersättningar vid försäljning eller utfarmning av olje-
och gaskoncessioner i prospekteringsstadiet reducerar de
aktiverade utgifterna för varje kostnadsställe. Eventuell
ersättning överstigande de aktiverade utgifterna redovisas
i resultaträkningen.
Avskrivning
Avskrivning på producerande olje- och gastillgångar sker i
enlighet med produktionsbaserad avskrivningsmetod (unit of
production) i förhållande till bevisade och sannolika reserver
för fältet i fråga. I enlighet med produktionsenhetsmetoden
skall aktiverade utgifter vid rapporteringsdatumet,
tillsammans med förväntade framtida investeringar för
utbyggnaden av bevisade och sannolika reserver fastställda
enligt den prisnivå som förelåg på balansdagen, skrivas av i
takt med årets produktion i förhållande till beräknade totala
bevisade och sannolika reserver av olja och gas. Effekten
av eventuella förändringar i uppskattade bevisade och
sannolika reserver redovisas framåtriktat genom att skriva
av tillgångarnas kvarstående bokförda värde över den framtida
förväntade produktionen. Avskrivning per fält kostnadsförs i
resultaträkningen när produktion påbörjas.
Bevisade reserver är de mängder petroleum som, genom analys
av geologiska och tekniska data, med skälig tillförlitlighet kan
uppskattas vara kommersiellt utvinningsbara från och med ett
givet datum, från kända reservoarer under rådande ekonomiska
villkor, existerande produktionsmetoder samt nuvarande
statliga bestämmelser. Bevisade reserver kan kategoriseras
som utbyggda eller icke-utbyggda. Om deterministiska
metoder tillämpas anses termen tillförlitlighet uttrycka en hög
grad av tilltro att dessa kvantiteter kan utvinnas. Om metoder
som bygger på sannolikhetsteori tillämpas bör det vara minst
90 % sannolikhet att kvantiteterna som kan utvinnas är lika
med eller överstiger uppskattningarna.
Sannolika reserver är icke-bevisade reserver som genom
analys av geologiska och tekniska data anses mer sannolika
att kunna utvinnas än motsatsen. I detta sammanhang anses
det vara minst 50 % sannolikhet att de kvantiteterna som
kan utvinnas är minst lika stora som summan av bevisade
och sannolika reserver.
Prospekterings- och utvärderingstillgångar
Kostnader som uppkommer före licens erhållits redovisas
som kostnad i resultaträkningen i den period de uppkommer.
Prospekterings- och utvärderingstillgångar, jämte kostnader
för att förvärva licenser, prospekteringsborrningar
och färdigställandekostnader samt direkta hänförliga
administrationskostnader redovisas initialt som antingen
materiella eller immateriella prospekterings- och
utvärderingstillgångar beroende på den förvärvade
tillgångens karaktär. Dessa kostnader redovisas i separata
kostnadsställen, per fält eller prospekteringsområde, i avvaktan
på att den tekniska genomförbarheten och den kommersiella
lönsamheten kan bedömas. Fortsatta innehavskostnader
inklusive kostnader för icke-producerande leasinghyror
balanseras som prospekterings- och utvärderingstillgångar.
Intäkter från försäljning av prospekterings- och
utvärderingstillgångar redovisas som minskning av tillgångens
bokförda värde.
Den tekniska genomförbarheten och kommersiella
lönsamheten för att utvinna en resurs anses kunna avgöras
när man kunnat fastställa att bevisade reserver finns och
att dessa kan produceras kommersiellt. En översyn över
varje prospekteringslicens eller område genomförs, minst
en gång per år, för att bedöma om bevisade reserver har
upptäckts. Efter att det finns belägg för att reserver kan
produceras kommersiellt testas först prospekterings- och
utvärderingstillgångarna hänförliga till dessa reserver för
nedskrivning, och omklassificeras sedan från prospekterings-
och utvärderingstillgångar till materiella anläggningstillgångar.
Tillgångar som klassificerats som prospekterings- och
utvärderingstillgångar kan ha försäljning av råolja och
naturgas innan de klassificerats som olje- och gastillgångar.
Sådana rörelseresultat redovisas i resultaträkningen.
66
Nedskrivning av icke-finansiella tillgångar
Olje- och gastillgångar, prospekterings- och
utvärderingstillgångar samt nyttjanderättstillgångar prövas
kvartalsvis var för sig för nedskrivning. Sådan prövning görs
också när fakta och omständigheter påvisar att bokfört värde
skulle kunna överstiga återvinningsvärdet. Om det finns
indikationer om nedskrivning beräknas återvinninsvärdet
för tillgången eller den kassagenererande enheten till det
högre av nyttjandevärdet och dess verkliga värde minus
kostnader för avyttring. Nyttjandevärdet beräknas till
nuvärdet av framtida kassaflöden från fortsatt användande
av den kassagenererande enheten eller tillgången. Verkligt
värde efter försäljningskostnader motsvarar det belopp
som skulle erhållas från en avyttring av en tillgång eller en
kassagenererande enhet vid en transaktion mellan oberoende,
informerade och intresserade parter. För Bolaget är verkligt
värde minus kostnader för avyttring baserat på nuvärdet av
diskonterade kassaflöden efter skatt för reserver och resurser
med användande av framtida priskurva och kostnader i enlighet
med oberoende kvalificerad reservbedömare och eventuellt
också genom en utvärdering av jämförbara transaktioner.
Prospekterings- och utvärderingstillgångar hänförs till
aktuella kassagenererande enheter för att bedöma behovet av
nedskrivning. Nyttjanderättstillgångar kan prövas som del i en
kassagenererande enhet, som en separat kassagenererande
enhet eller som en individuell tillgång.
En nedskrivning av anläggningstillgångar och
nyttjanderättstillgång redovisas i resultaträkningen
som tillkommande avskrivning jämte nedskrivning av
prospekterings- och utvärderingstillgångar om det bokförda
värdet för en tillgång eller dess kassagenererande enhet
överstiger dess uppskattade återvinningsbara belopp.
För tidigare gjorda nedskrivningar bedöms på varje rapportdag
om det finns indikationer på att nedskrivningsförlusten har
minskat eller inte längre existerar. En nedskrivningsförlust
återförs om en förändring har skett i de uppskattningar som
användes för att fastställa det återvinningsbara beloppet
endast i den utsträckning som tillgångens bokförda värde
inte överstiger det bokförda värde som skulle ha fastställts,
netto efter ackumulerad nedskrivning och avskrivning, om
ingen nedskrivning hade redovisats. En återföring redovisas
i resultaträkningen.
Övriga materiella anläggningstillgångar
Övriga materiella anläggningstillgångar vilka inkluderar
kontorsmöbler, fasta inventarier, förbättringar i hyrda lokaler
samt maskiner och fordon upptas till anskaffningsvärde med
avdrag för ackumulerade avskrivningar. Avskrivningen är
baserad på anskaffningskostnaden och görs linjärt enligt
plan över den beräknade nyttjandeperioden om 2 till 5 år för
kontorsmöbler, fasta inventarier , fordon och förbättringar i
hyrda lokaler. Material och reservdelar hänförliga till LAK-
fältet bedöms årligen vad gäller kondition och inkurans
och om de används förs anskaffningskostnaden till
prospekteringstillgångar hänförliga till LAK-fältet.
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde
eller om lämpligt redovisas som en separat tillgång endast
då det är sannolikt att de framtida ekonomiska förmåner
som är förknippade med tillgången kommer att komma
Bolaget till del samt att tillgångens anskaffningsvärde kan
mätas på ett tillförlitligt sätt. Bokförda värden på ersatta
delar skrivs av. Övriga tillkommande kostnader betraktas
som reparations- och underhållskostnader och kostnadsförs
när de uppstår. Netto bokfört värde skrivs omedelbart ner
till återvinningsvärdet när det bokförda värdet är högre.
Återvinningsvärdet är det högre av en tillgångs verkliga värde
efter avdrag för försäljningskostnader och nyttjandevärdet.
Leasing
Bolaget utvärderar om ett kontrakt är ett leasingavtal
baserat på om kontraktet innehåller nyttjanderätten av en
underliggande tillgång under en period mot vederlag. Bolaget
fördelar vederlaget i kontraktet till varje leasingkomponent
på basis av deras relativa individuella pris.
Leasear identifieras som nyttjanderättstillgångar som del av
anläggningstillgångar och som en motsvarande leasingskuld
vid tidpunkten då den leasade tillgången är tillgänglig att
utnyttjas av Bolaget. Tillgångar och skulder i ett leasingavtal
upptas initialt på nuvärdesbasis. Leasingskulder inkluderar
nuvärdet av fasta betalningar, variabla betalningar som baseras
på ett index eller en procentsats, belopp förväntade att bli
betalda av leasetagaren i samband med restvärdesgaranti,
utnyttjandet av köpoption om leasetagaren är rimligt säker
på att utnyttja köpoptionen, och betalningar av straffavgifter
som uppstår vid avslutande av en lease, med avdrag för
eventuella leasingincitamentsfordringar. Dessa betalningar
nuvärdesjusteras med användande av Bolagets gällande
låneränta när den inbyggda räntan i leasingavtalet inte är
tillgänglig.
Leasingbetalningar fördelas mellan skulden och finansiella
kostnader. De finansiella kostnaderna redovisas i resultatet
över leasingavtalets löptid.
Leasingskulden upptas till upplupet anskaffningsvärde med
användande av effektivräntemetoden. Den omvärderas när
det är en förändring i framtida leasingbetalningar som en
följd av förändringar i index eller procentsatser, om det är en
förändring i det belopp som förväntas betalas till följd av en
restvärdesgaranti eller om det är en förändring i bedömningen
om huruvida Bolaget kommer att utnyttja en köp-,
förlängnings- eller avslutandeoption som Bolaget har kontroll
över. När en leasingskuld omvärderas görs en motsvarande
justering av bokfört värde av nyttjanderättstillgången eller
så redovisas den i resultaträkningen om det bokförda värdet
på nyttjanderättstillgången har reducerats till noll.
Nyttjanderättstillgången upptas ursprungligen till
anskaffningsvärdet, vilket består av den ursprungliga
leasingskulden jämte eventuella ursprungliga direkta
kostnader med tillägg för uppskattade kostnader för att
nedmontera och flytta den underliggande tillgången eller
för att återställa den ursprungliga tillgången eller platsen
där den är placerad, med avdrag för leasingbetalningar som
gjorts innan eller vid avtalets påbörjan. Avskrivningar av
nyttjanderättstillgången görs på linjär basis över den kortaste
perioden av tillgångens nyttjandeperiod och leasingens löptid.
Nyttjanderättstillgången kan justeras för vissa omvärderingar
av leasingskulden och nedskrivningsförluster. Leasar som har
en varaktighet av mindre än tolv månader eller leasar där
den underliggande tillgången är av lågt värde redovisas som
67
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
en kostnad i resultaträkningen linjärt över leasingperioden.
En modifiering av en lease redovisas som en separat lease
om modifieringen utökar omfattningen av leasen och om
vederlaget för leasen ökar med ett belopp som står i proportion
till den utökade omfattningen. För en modifiering som inte är
en separat lease eller där ökningen i vederlag vid tidpunkten
för modifieringen inte står i proportion till den förändrade
omfattningen kommer Bolaget att omvärdera leasingskulden
med användande av Bolagets gällande låneränta när
den inbyggda räntan i leasingavtalet inte är tillgänglig.
Nyttjanderättstillgången justeras med motsvarande belopp. En
modifiering som minskar omfattningen av leasen kommer att
redovisas som ett minskat värde på nyttjanderättstillgången
och en vinst eller förlust kommer att redovisas i resultatet i
förhållande till minskningen.
Finansiella tillgångar och skulder
Bolagets finansiella tillgångar inkluderar likvida medel,
kundfordringar, nettoinvesteringar i finansiell leasing och
långfristiga fordringar. Bolagets finansiella skulder inkluderar
leverantörsskulder, upplupna kostnader, kortfristiga
låneskulder, leasingskulder och långfristiga skulder. Finansiella
tillgångar och skulder redovisas i koncernens balansräkning
initialt till verkligt värde plus transaktionskostnader på
transaktionsdagen och upptas därefter till upplupet
anskaffningsvärde om inte annat anges. Finansiella tillgångar
upphör att redovisas när rättigheten till kassaflöden från
investeringen har upphört eller har överförts och koncernen
har överfört huvudsakligen alla risker och förmåner av
ägandet. En finansiell skuld upphör att redovisas när åtagandet
har avslutats, avbrutits eller förfallit.
Bolaget kategoriserar sina verkligt värde värderingar i en
3-nivå hierarki beroende på graden av observerbar data,
enligt följande;
» nivå 1: noterade marknadspriser i en aktiv marknad för
identiska tillgångar och skulder;
»
nivå 2: annan data än noterade marknadspriser enligt
nivå 1, som kan observeras antingen direkt eller indirekt,
och
»
nivå 3: annan information än observerbar marknadsdata
för tillgången eller skulden.
Bolaget redovisar följande finansiella tillgångar och skulder:
Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde
Tillgångar som innehas i syfte att erhålla kassaflöden enligt
kontrakt där dessa kassaflöden enbart avser betalningen
av kapitalbelopp och ränta värderas till upplupet
anskaffningsvärde. Bolaget klassificerar likvida medel och
kundfordringar till upplupet anskaffningsvärde. Bolagets
avsikt är att inneha fordringarna till dess att kassaflöde har
erhållits.
Finansiella tillgångar redovisade i övrigt totalresultat
Finansiella tillgångar redovisade i övrigt totalresultat
inkluderar tillgångar som innehas för att erhålla kontraktuella
kassaflöden och försäljning av finansiella tillgångar,
där kontraktsvillkoren vid specifika tillfällen resulterar i
kassaflöden som avser betalning av kapitalbelopp och räntor.
Finansiella tillgångar till verkligt värde redovisat i
resultaträkningen
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde redovisat
i resultaträkningen är tillgångar som inte kvalificerar som
finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde eller
som finansiella tillgångar till verkligt värde redovisat i
totalresultatet och värderas till verkligt värde redovisat i
resultaträkningen. Bolaget klassificerar derivatinstrument
till verkligt värde redovisat i resultaträkningen.
Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella skulder upptas till upplupet anskaffningsvärde
såvida de inte skall värderas till verkligt värde redovisat i
resultaträkningen eller att Bolaget har valt att värdera dem
till verkligt värde redovisat i resultaträkningen. Lån och
leverantörsskulder upptas initialt till verkligt värde efter
avdrag för eventuella transaktionskostnader och värderas
därefter med hjälp av effektivräntemetoden.
Finansiella skulder till verkligt värde redovisat i resultaträkningen
Finansiella skulder värderade till verkligt värde redovisat
i resultaträkningen är skulder som inkluderar inneboende
derivat och kan inte bli klassificerade till upplupet
anskaffningsvärde.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Beräkningen av nedskrivning av finansiella tillgångar
görs baserat på en bedömd kreditförlustmodell (ECL).
Kundfordringar förfaller inom tolv månader eller kortare
och därför bedöms inte dessa finansiella tillgångar innehålla
en väsentlig finansieringskomponent. För övriga fordringar
använder Bolaget den förenklade metoden vilket innebär att
en livstids kreditförlust bedöms vid första redovisningstillfället
för kundfordringen. Vid uppskattning av en livstids
kreditförlust beaktar Bolaget förväntade kreditförluster från
alla möjliga fallisimang över den förväntade livstiden för den
finansiella tillgången och också historiska kundförluster och
kreditbedömningar av större kunder. För ECL-avsättningar
för likvida medel bedömer Bolaget kreditvärdigheten på de
större banker där likvida medel är placerade.
Derivatinstrument
Derivat upptas initialt till verkligt värde på den dagen då
derivatkontraktet har ingåtts och därefter omvärderas
derivatet till verkligt värde vid det senare tillfället. Metoden för
att redovisa en vinst eller förlust beror på huruvida derivatet
är identifierat som ett säkringsinstrument, och om så är fallet,
vilken typ av post som har säkrats. Bolaget identifierar vissa
derivat som antingen säkring av en speciell risk hänförlig till
en identifierad tillgång, skuld eller ett fast åtagande, eller
säkring av en nettoinvestering i en utländsk verksamhet.
Likvida medel
Likvida medel utgörs av banktillgodohavanden netto efter
kvittning av eventuella övertrasseringar jämte kortfristiga
depositioner och likvida räntebärande värdepapper med en
förfallodag inom tre månader vid anskaffningstidpunkten.
68
Varulager
Varulager upptas till det lägre av anskaffningsvärdet och
nettoförsäljningsvärdet baserat på vägt genomsnittligt
anskaffningsvärde. Anskaffningsvärdet inkluderar samtliga
kostnader vilka uppstår i den löpande verksamheten för
att ta produkten till sin nuvarande plats och beskaffenhet.
Nettoförsäljningsvärdet är beräknat försäljningspris i
den löpande verksamheten med avdrag för förväntade
försäljningskostnader. Om bokfört värde överstiger
nettoförsäljningsvärdet görs en nedskrivning. Nedskrivningen
kan återföras i en senare period om de omständigheter som
orsakade nedskrivningen inte längre föreligger och varulagret
fortfarande finns. Lager av olja och gas upptas till det lägre
av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.
Eget kapital
Aktiekapitalet består av moderbolagets registrerade
aktiekapital. Kostnader hänförliga till emission av nya aktier
redovisas i eget kapital som ett avdrag från emissionslikviden.
Överskottet hänförligt till en aktieemission redovisas under
posten överkursfond. Valutaomräkningsreserven innefattar
orealiserade omräkningsdifferenser hänförliga till omräkningen
av de funktionella valutorna till rapporteringsvalutan.
Balanserad vinst innehåller de ackumulerade resultaten
hänförliga till moderbolagets aktieägare.
Aktiebaserade ersättningar
Styrelseledamöter, tjänstemän, anställda och konsulter har
tilldelats teckningsoptioner för att köpa stamaktier enligt
incitamentsprogram för teckningsoptioner. Aktiebaserade
betalningar värderas till verkligt värde för det emitterade
instrumentet och kostnadsförs linjärt under programmets
löptid. Beloppet som redovisas som en kostnad för
aktiebaserad ersättning under en redovisningsperiod
justeras för att återspegla antalet tilldelningar som beräknas
ske. Avräkningen för denna redovisade kostnad sker mot
överkursfonden.
Det verkliga värdet av teckningsoptionerna värderas
med hjälp av Black-Scholes värderingsmodell för
optioner. Värderingsuppgifterna innefattar aktiekurs på
värderingsdagen, instrumentets inlösenpris, förväntad
volatilitet, viktad genomsnittlig livstid för instrumentet
(baserat på historisk erfarenhet och beteende bland
optionsinnehavare), förväntad utdelning och den riskfria räntan
(baserat på kortfristiga statsobligationer). En förverkanderänta
uppskattas på tilldelningsdagen och justeras sedan för att
återspegla det faktiska antalet optioner som överlåts.
Resultat per aktie
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att
nettoresultatet som är tillämplig på Bolagets stamaktier
divideras med det vägda genomsnittliga antalet stamaktier
som är utestående för perioden.
Resultat per aktie efter utspädning beräknas genom att
nettoresultatet divideras med det vägda genomsnittliga
antalet stamaktier som emitterats och är utestående, och
alla ytterligare stamaktier som skulle ha varit utestående om
potentiella utspädningsinstrument omräknades med hjälp av
treasury-metoden.
Avsättningar
En avsättning redovisas när Bolaget har ett formellt eller
informellt åtagande, till följd av en tidigare händelse, och
det är sannolikt att ett utflöde av resurser kommer att krävas
för att reglera åtagandet och en tillförlitlig uppskattning kan
göras av beloppet. Avsättningarna värderas till nuvärdet av
det belopp som förväntas krävas för att reglera förpliktelsen.
Härvid används en diskonteringsränta som återspeglar en
aktuell marknadsbedömning av det tidsberoende värdet av
pengar och de risker som är förknippade med avsättningen.
Den ökning av avsättningen som beror på att tid förflyter
redovisas som finansiella kostnad.
För fält där koncernen är skyldig att bidra till
återställningskostnader görs en avsättning som motsvarar
det framtida beräknade åtagandet. En tillgång, som del av
olje- och gastillgången, motsvarande den anteciperade
återställningskostnaden redovisas. Tillgången skrivs av
över fältets livstid baserat på fältets produktion, enligt
produktionsenhetsmetoden. Redovisningstransaktionen som
utgör bokningen av tillgången tar hänsyn till nuvärdet av den
framtida skyldigheten. Nuvärdesfaktorn av den förväntade
återställningsskyldigheten löses gradvis upp över fältets
livstid och belastar de finansiella kostnaderna. Förändringar
i återställningskostnader och reserver tillämpas framåtriktat
och i enlighet med principen för den initiala redovisningen.
Avsättning för förlustkontrakt görs när de oundvikliga
utgifterna för att uppfylla förpliktelserna överstiger
de förväntade ekonomiska fördelarna av kontraktet.
Avsättningen för förlustkontrakt beräknas till nuvärdet
av framtida kassaflöden för förpliktelserna med avdrag
för eventuella beräknade återbetalningar, diskonterade
med den kreditjusterade riskfria räntan. Förändringar i de
underliggande antagandena redovisas i resultaträkningen.
Intäkter
Bolagets intäkter hänför sig till försäljning av olja och gas
i Brasilien och i USA. Bolaget redovisar intäkt när kontroll
över produkten har överförts till en kund. Det sker vanligen
vid tidpunkten då kunden erhåller de legala rättigheterna till
produkten. Bolaget säkerställer sina fullgörandeåtaganden i
kontrakt med kunderna vid leverans av råolja och naturgas,
vilket vanligtvis är den tidpunkt och det intäktsbelopp
som hänför sig till när fullgörandeåtagandet över tid inte
är signifikant. Intäkter redovisas baserat på ersättning som
specificerats i kontrakten med kunder. Intäkterna motsvarar
Bolagets andel och upptas netto från andra mineraldelägare.
Bolaget utvärderar sina arrangemang med tredje part och
partners för att fastställa om Bolaget agerar i egenskap av
huvudman eller agent. När denna utvärdering görs bedömer
företagsledningen om Bolaget erhåller kontroll över levererad
produkt, vilket indikeras av det bolag som har huvudansvar
för leverans av produkten, har möjlighet att fastställa priser
samt har lagerrisk. Om Bolaget agerar som agent i stället
för som huvudman i en transaktion upptas intäkter netto
och motsvarar den ersättning Bolaget får från transaktionen.
Bolaget har take-or-pay-kontrakt där Bolaget har
långfristiga leveransåtaganden mot att köpare betalar för
minimikvantiteter oavsett om köparen tar emot leveransen.
Dessutom betalar Bolaget en fastställd straffavgift i de fall
Bolaget inte kan infria leverans av minimikvantitet.
69
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Mahas intäktstransaktioner innehåller inga finansierings
-
komponenter och betalning förfaller typiskt sett inom 30
dagar från redovisning av intäkten. Bolaget upplyser inte om
kvarvarande fullgörandeåtaganden vilka har en ursprunglig
förväntad varaktighet av ett år eller kortare tid och Bolaget
har inga långfristiga kontrakt med utestående fullgörande-
åtaganden.
Upplysningar av väsentliga redovisningsbedömningar,
uppskattningar och antaganden hänförliga till intäkter från
avtal med kunder lämnas i not 2 i sektionen Väsentliga
uppskattningar och bedömningar.
Royalties
Den fiskala jurisdiktion där verksamheten bedrivs fastställer
om royalties betalas kontant eller i natura. Royalties som skall
betalas kontant upptas i den period då skulden uppkommer.
Royalties som regleras i natura dras av från produktionen
i den period den hänför sig till. Bolaget har bara royalties
som regleras kontant till respektive regeringsorgan samt till
privata landägare som en procent av intäkter som genereras
från försäljning av olja och gas.
Prospekteringskostnader
Kostnader som uppstår innan den legala rättigheten att
prospektera har erhållits (förprospekteringskostnader)
kostnadsförs som prospekteringskostnader i den period då de
uppstår. Kostnader som uppstår efter att den legala rättigheten
att prospektera har erhållits bokas initialt som tillgång. Om
det fastställs att fältet inte är tekniskt genomförbart och
kommersiellt lönsamt eller att Bolaget beslutar att inte
fortsätta med prospekterings- och utvärderingsaktiviteterna
bokas de ackumulerade aktiverade kostnaderna som
prospekteringskostnader.
Inkomstskatter
Inkomstskatter består av aktuella och uppskjutna
inkomstskatter. Inkomstskatter redovisas i resultaträkningen
med undantag för poster som redovisas i övrigt totalresultat
eller direkt i eget kapital.
Bolaget tillämpar balansräkningsmetoden för beräkning
av uppskjuten skatt vid redovisning av inkomstskatt. Enligt
denna metod redovisas uppskjutna skattefordringar och
skatteskulder för att återspegla temporära skillnader som
uppkommer mellan det bokförda värdet och det skattemässiga
värdet för tillgångar och skulder. Uppskjutna skattefordringar
och skatteskulder beräknas med hjälp av de skattesatser
som är beslutade eller i praktiken beslutade när tillgången
realiseras eller skulden betalas. Uppskjutna skattefordringar
redovisas i den mån som det är mer sannolikt än inte att
tillgången kommer att realiseras. Maha har redovisat
uppskjutna skattefordringar på skattemässiga förluster i
Brasilien bara i den mån det är mer sannolikt än inte att de
kommer att utnyttjas.
Uppskjutna skattefordringar eller skatteskulder kvittas när
det finns en juridiskt verkställbar rätt att kvitta aktuella
skattefordringar mot aktuella skatteskulder, och när de gäller
inkomstskatter som tas ut av samma skattemyndighet och
Bolaget har för avsikt att reglera sina aktuella skattefordringar
och skatteskulder netto.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt
Årsredovisningslagen (1995:1554) och Redovisningsrådets
rekommendation RFR 2 - Redovisning för juridiska personer.
RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den
juridiska personen skall tillämpa samtliga av EU godkända
IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för
Årsredovisningslagen och med hänsyn till sambandet mellan
redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka
undantag och tillägg som skall göras från IFRS.
Moderbolagets redovisningsprinciper avviker inte
väsentligt från koncernens redovisningsprinciper och har
använts konsekvent för samtliga perioder som omfattas av
Moderbolagets räkenskaper. Skillnaderna mellan koncernens
och Moderbolagets redovisningsprinciper framgår enligt
nedan.
Aktier och andelar
Aktier och andelar i koncernföretag redovisas till
anskaffningsvärde och prövning av nedskrivningsbehov sker
årligen. Utdelningar redovisas i resultaträkningen.
Aktieägartillskott
Ovillkorat aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos
mottagaren och aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i
den mån nedskrivning ej erfordras.
Koncernbidrag
Moderbolaget använder alternativmetoden för redovisning
av koncernbidrag och redovisar såväl lämnade som erhållna
bidrag som bokslutsdispsitioner i resultaträkningen.
Väsentliga uppskattningar och bedömningar
Bolaget gör uppskattningar och bedömningar om framtiden
som påverkar de redovisade beloppen för tillgångar och
skulder. Uppskattningar och bedömningar omprövas
kontinuerligt baserat på historisk erfarenhet och andra
faktorer, bland annat förväntade framtida händelser som
anses rimliga under rådande omständigheter. Eventuella
ändringar i redovisningsuppskattningar bokas i den period
då uppskattningarna revideras.
Nedan redogörs för de huvudsakliga antaganden om framtiden
och andra väsentliga uppskattningar vid redovisningsperiodens
slut, som om de ändrades, skulle kunna resultera i en väsentlig
justering av bokförda värden på tillgångar och skulder i nästa
räkenskapsår.
Uppskattningar om olje- och gasreserver
Uppskattningar av olje- och gasreserver används i beräkningar
vid bedömning om eventuellt nedskrivningsbehov och
vid redovisning av avskrivning av olje- och gastillgångar
samt återställningskostnader och rörelseförvärv. Erkända
standardmetoder för värdering används för att uppskatta
bevisade och sannolika reserver. Uppskattningar av bevisade
och sannolika reserver kräver bedömningar och är föremål
för årliga uppdateringar baserat på ny information såsom
förändringar i ekonomiska faktorer, inklusive råvarupriser,
kontraktstider och utvecklingsplaner.
70
Dessa metoder beaktar den framtida utbyggnadsnivån som är
nödvändig för att producera reserverna. En oberoende revisor
av olje- och gasreserver granskar dessa uppskattningar.
Förändringar i uppskattningar av olje- och gasreserver,
vilka resulterar i förändrade framtida produktionsprofiler,
kommer att påverka diskonterat kassaflöde som används vid
bedömning av nedskrivningsbehov, förväntade datumet för
återställning av borrplats och avskrivningar i enlighet med
produktionsenhetsmetoden. Förändringar i uppskattningar
av olje- och gasreserver kan till exempel uppkomma som ett
resultat från ytterligare borrning, iakttagelser av långsiktig
reservoarprestanda eller förändringar i makroekonomiska
faktorer såsom oljepris och inflation. Information avseende
bokfört värde för olje- och gastillgångar och kostnadsförda
belopp, inklusive kostnader för avskrivning, prospektering
och nedskrivning beskrivs i not 9.
Nedskrivning av olje- och gastillgångar
För att kunna genomföra nedskrivningsprövning delas
utvecklade och producerande tillgångar in i kassagenererande
enheter, baserat på separat identifierbara och i stor
utsträckning oberoende kassainflöden. För att fastställa
Bolagets kassagenererande enheter görs en bedömning.
Väsentliga antaganden i nedskrivningsmodellerna hänför
sig till priser och kostnader som baseras på framtida priskurva
och långfristiga Bolagsbedömningar. De återvinningsbara
beloppen för Bolagets kassagenererande enheter fastställs
med användandet av uppskattningar om framtida
kassaflöden baserat på framtida olje- och gaspriser och
förväntade produktionsvolymer. Dessa beräkningar kräver
att uppskattningar och bedömningar görs, bland annat
antaganden om diskonteringsränta. Antagandena om
råvarupriser kan ändras, vilket kan påverka den uppskattade
livslängden för fältet och ekonomiskt utvinningsbara reserver,
och kan kräva en justering av bokfört värde av utvecklade och
producerande tillgångar. Bolaget övervakar interna och externa
indikatorer för nedskrivning som hänför sig till tillgångar
och redovisar justeringar, vid behov, vid varje rapportperiod.
Bolaget använde verkligt värde med avdrag för kostnader för
försäljning vid bedömningen av nedskrivningsindikationer
före det att det brasilianska segmentet klassificerades som
tillgångar som innehas för försäljning.
Avsättningar för återställning
Storleken på dessa avsättningar baseras på Bolagets interna
uppskattningar. Antaganden, baserade på nuvarande
ekonomisk situation, har gjorts utifrån vad ledningen bedömer
är en rimlig grund för framtida uppskattningar av förpliktelsen.
Uppskattningarna tar hänsyn till alla betydande förändringar
av de antaganden som uppstår och de ses regelbundet över
av ledningen.
Uppskattningarna, såsom diskonteringsränta, tidpunkt
för återställande samt själva återställningskostnaden
ses över varje rapportperiod och är baserade på aktuella
förordningar. Väsentliga förändringar av uppskattningar
av föroreningar, standarder och teknik för återställande
leder till ändrade avsättningar från en period till en annan.
Faktiska återställningskostnader beror slutligen på framtida
marknadspriser för återställningskostnaderna, vilket
återspeglar marknadsvillkoren när dessa kostnader faktiskt
uppstår. Den slutliga kostnaden för de nuvarande redovisade
avsättningarna för återställning kan vara högre eller lägre än
det belopp som redovisats som avsättningar.
Kostnader för prospekterings- och utvärderingstillgångar
Tillämpning av Bolagets redovisningsprinciper för kostnader
för prospekterings- och utvärderingstillgångar kräver att
bedömningar görs vid fastställande av om det är sannolikt att
Bolaget gör en ekonomisk vinst i framtiden, vilket kan baseras
på antaganden om framtida händelser eller omständigheter.
Faktorer såsom borresultat, framtida investeringsprogram,
framtida rörelsekostnader såväl som beräknade reserver och
resurser beaktas. Vidare gör företagsledningen bedömningar
för att fastställa när prospekterings- och utvärderingstillgångar
skall omklassificers till producerande tillgångar. I samband
med dessa bedömningar tas flera faktorer i beaktande
inklusive förekomsten av reserver samt huruvida relevanta
tillstånd har erhållits från myndigheter och Bolagets egna
interna processer. Bolagets LAK-fält i USA och Block 70 i Oman
betraktas som prospekterings- och utvärderingstillgångar.
Även om LAK-fältet har avbrutits har Bolaget för avsikt att
använda ytterligare kapital när det bedöms vara lönsamt att
utveckla fältet igen.
Bedömning av nedskrivning av prospekterings- och
utvärderingstillgångar kräver företagsledningens
omdöme då dessa tillgångar är föremål för pågående
interna genomgångar i syfte att fastställa den tekniska
genomförbarheten och den kommersiella lönsamheten i ett
projekt. Nedskrivningsindikationer och eller återföring av
nedskrivningar baseras på företagsledningens bedömning
av framtida återvinningsvärde av prospekterings-
och utvärderingstillgången. Prospekterings- och
utvärderingstillgångar aggregeras i kassagenererande enheter
när man bedömer deras återvinningsvärde. Fastställande av
en kassagenererande enhets återvinningsvärde beskrivs ovan
under nedskrivningar av olje- och gastillgångar.
Uppskjutna skattefordringar
Bolaget redovisar de skillnader som uppstår mellan bokförda
värden på tillgångar och skulder och deras skattemässiga
värden i enlighet med IAS 12, Inkomstskatter, vilken stipulerar
att uppskjutna skattefordringar enbart tas upp till den del det
är sannolikt att framtida skattemässiga intäkter kommer att
uppstå mot vilka de temporära skillnaderna kan användas.
Företagsledningen bedömer framtida skattemässiga
vinster baserat på en finansiell modell som används för att
värdera Bolgets olje- och gastillgångar. Alla förändringar i
bedömningar och antaganden som används för de väsentliga
verksamhets- och finansiella variablerna som används i
affärsmodellen kan påverka det belopp som redovisas som
uppskjutna skattefordringar.
Effekterna till följd av förändringar i uppskattningar ger
inte upphov till justeringar i tidigare år utan redovisas
prospektivt över de kvarvarande kommersiella reserverna
i varje fält. Bolaget använder sina bästa uppskattningar och
bedömningar men de faktiska resultaten kan skilja sig från
dessa uppskattningar.
Eventualförpliktelser
Bolaget gör avsättningar för framtida förluster om Bolaget
anser att en förlust är trolig och kan beräknas med
tillförlitlighet baserat på den information som är tillgänglig
vid tillfället. Bedömningar krävs för att avgöra om en förlust
är sannolik baserat på legala tvister och om det är sannolikt
att det resulterar i ett utflöde av resurser.
71
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Utvärdering av villkor i leasingavtal med option att förnya
eller avsluta
Bolaget fastställer leasingvillkoret som inte möjligt att
avbryta, tillsammans med perioder som omfattas av en
option att förlänga leasingavtalet om det är relativt säkert
att det kommer att utnyttjas eller perioder som omfattas
av möjligheten att avsluta leasingavtalet, om det är relativt
säkert att det inte kommer att utnyttjas. Bolaget har flera
leasingavtal som innehåller optioner att förlänga eller avsluta.
Bolaget gör bedömningar vid utvärdering om det är relativt
säkert eller inte att utnyttja en option att förnya eller avsluta
ett leasingavtal. Bedömningen omprövas om en väsentlig
händelse eller en väsentlig förändring i omständigheter
inträffar som påverkar bedömningen.
3. Segmentinformation
Rörelsesegmenten är baserade på ett geografiskt perspektiv och redovisas i enlighet med den interna rapporteringen till
företagsledningen. Samtliga resultat från tidigare rörelsesegment har justerats för att spegla nuvarande presentation av
rörelsesegment.
i) USA; inkluderar all olje- och gasverksamhet på LAK-fältet och i Illinoisbassängen.
ii) Huvudkontorssegmentet; omfattar kostnader som huvudkontoret i Sverige och det tekniska- och supportkontoret i
Kanada har såväl som kostnader för prospektering i Oman. Dessa rörelsesegment har liknande ekonomisk karakteristika
då de för närvarande inte genererar intäkter
Justeringskolumnen innefattar huvudsakligen koncernjusteringar och elimineringar mellan segmenten.
Följande tabell redovisar rörelseresultatet för varje segment. Intäkter och resultat härrör från externa (icke koncerninterna)
transaktioner.
2022 (TUSD) USA Huvudkontor Totalt
Intäkter 12 327 - 12 327
Royalties (2 976) - (2 976)
Produktions- och rörelsekostnader (2 828) - (2 828)
Avskrivningar (2 709) (74) (2 783)
Administrationskostnader (247) (5 697) (5 944)
Aktiebaserade ersättningar - (802) (802)
Prospektering och affärsutveckling - (197) (197)
Valutakursförlust - 3 3
Rörelseresultat 3 567 (6 767) (3 200)
Finansiella kostnader, netto (27) (9 302) (9 329)
Årets resultat från kvarvarande verksamheter 3 540 (16 069) (12 529)
2021 (TUSD) USA Huvudkontor Totalt
Intäkter 5 732 - 5 732
Royalties (1 341) - (1 341)
Produktions- och rörelsekostnader (1 509) - (1 509)
Avskrivningar (1 270) (66) (1 336)
Administrationskostnader (147) (4 511) (4 658)
Aktiebaserade ersättningar - (419) (419)
Prospektering och affärsutveckling - (6) (6)
Valutakursförlust 76 (55) 21
Rörelseresultat 1 541 (5 057) (3 516)
Finansiella kostnader, netto (20) (9 803) (9 823)
Årets resultat från kvarvarande verksamheter 1 521 (14 860) (13 339)
72
(TUSD)
Tillgångar Skulder
2022 2021 2022 2021
Brasilien
12
153 986 124 647 19 889 53 132
USA 17 330 17 618 41 383 44 753
Huvudkontor 145 286 118 695 114 433 71 650
Koncerninterna elimineringar av
balansposter
(98 247) (92 846) (98 247) (92 846)
Totala tillgångar/skulder 218 355 168 114 77 458 76 689
Eget kapital - - 140 897 91 425
Totalt eget kapital - - 140 897 91 425
Total balansomslutning 218 355 168 114 218 355 168 114
För detaljerad information om olje- och gastillgångar per land se också not 9 och 10.
Samarbetsarrangemang
Bolaget äger, tillsammans med andra deltagare, oljefältet
Tarataruga samt andra gasproducerande tillgångar i Brasilien.
Bolagets andel är 75 % i samarbetsarrangemanget. Bolaget
har rätt till en proportionerlig andel av olja och gas och står
för sin andel av kostnaderna. Samarbetsarrangemanget har
inkluderats i avvecklad verksamhet.
Den 28 januari 2023 ingick Bolaget ett Joint Operating
Agreement (“JOA”)-avtal avseende Block 70 i Oman och
slutförde överlåtelsen av 35 % intresseandel till Mafraq
Energy, i enlighet med utfarmningsavtalet som parterna
signerade i augusti 2022. Maha är operatör på Block 70 med ett
65 procentigt ägarintresse. Se not 35 för ytterligare detaljer.
4. Intäkter
Bolaget erhåller intäkter från överföring av produkter vid en
tidpunkt från oljeproduktion i USA.
(TUSD) 2022 2021
Kvarvarande verksamheter - totala
intäkter från avtal med kunder
12 327 5 732
Intäkter upptas till belopp som specificeras i kontrakt och
representerar belopp att erhålla netto efter avdrag för rabatter
och försäljningsskatter. Prestationsåtaganden hänförliga till
försäljning av råolja är uppfyllda när kontroll över produkten
har övergått till kunden. Det inträffar när oljan fysiskt har
överlämnats till den leveransplats som överenskommits med
kunden och kunden har erhållit den legala äganderätten.
Bolagets kvarvarande verksamhet hade en huvudkund under
2022 (2021: en) som individuellt svarade för 100 procent
av Bolagets konsoliderade bruttoförsäljning. Inga interna
försäljningar eller inköp av olja och gas skedde under perioden.
Bolaget hade inga avtalstillgångar eller avtalsskulder under
redovisningsperioden. Per den 31 december 2022 inkluderades
i kundfordringar 0,4 miljoner USD av intäkter från försäljning
hänförlig till produktionen för innevarande kvartal.
5. Administrationskostnader
Koncernen TUSD Moderbolaget kSEK
2022 2021 2022 2021
Personalkostnader 7 676 4 059 2 948 3 674
Hyra och kontorskostnader 402 900 137 144
Försäkringar 255 151 - -
Noterings- och
marknadsföringskostnader
469 186 1 792 2 656
Kostnader för externa tjänster 939 909 2 890 1 530
Dataprogram och IT 214 285 93 225
Resekostnader 378 221 130 23
Ej återvinningsbara skatter och övriga
kostnader
110 96 1 091 848
Överfört till rörelsekostnader (4 499) (1 290) - -
5 944 5 517 9 081 9 365
12
Tillgångar och skulder i Brasilien har klassificerats som
tillgångar och skulder för försäljning.
73
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
13
Moderbolagets ränteintäkter avser huvudsakligen
ränteintäkter på koncernlån.
6. Finansiella kostnader, netto
Koncernen TUSD Moderbolaget kSEK
2022 2021 2022 2021
Ränta på obligationskuld - 1 463 - 12 300
Ökning av obligationsskuld (not 15) - 497 - 4 176
Ökning av avsättningar för återställning 28 122 - -
Amortering av uppskjutna
finansieringskostnader (not 16)
1 838 1 233 17 445 10 772
Finansieringskostnader - 505 - 4 613
Valutakursförlust - 784 - 34 200
Räntekostnader (not 16) 7 527 5 456 76 838 45 934
Ränteintäkter
13
(65) (97) (51 323) (32 134)
9 329 9 963 42 960 79 861
7. Inkomstskatt
Koncernen (TUSD) Moderbolaget (TSEK)
2022 2021 2022 2021
Aktuell skattekostnad - - - -
Uppskjuten skattekostnad (intäkt) - - - -
Totalt - - - -
Bolaget hade inga inkomstskattekostnader för kvarvarande verksamhet i 2022 eller 2021.
Inkomstskatt för Mahas Brasilienverksamhet har redovisats i avvecklad verksamhet (Not 8).
Gällande skattesats avser bolagsskattesatsen för Bolagets huvudkontorsverksamhet i Sverige. Skatt på Bolagets resutat före
skatt från kvarvarande verksamhet avviker från det teoretiska beloppet som skulle uppstå vid användandet av den svenska
bolagsskattesatsen enligt följande:
TUSD Moderbolaget TSEK
2022 2021 2022 2021
Resultat före skatt (12 529) (13 339) (64 878) (126 461)
Gällande skattesats 20,6% 20,6% 20,6% 20,6%
Förväntad skattekostnad (intäkt) (2 581) (2 748) (13 365) (26 051)
Effekt av olika skattesatser 1 214 530 - -
Ej avdragsgilla poster 1 969 2 015 11 927 22 801
Färändringar i ej redovisade uppskjutna
skattefordringar och övrigt
(602) 203 1 438 3 250
Skattekostnad (intäkt) - - - -
Aktuell skattekostnad - - - -
Uppskjuten skattekostnad (intäkt) - - - -
Totalt - - - -
Mahas olje- och gasverksamhet i Oman omfattas av ett Prospekterings- produktionsdelningsavtal (”EPSA”). Enligt villkoren
i EPSA-avtalet betalas omansk inkomstskatt genom regeringens andel av olja och ingen skattefordran eller skatteskuld
redovisas avseende verksamheten i Oman.
Uppskjuten skattefordran redovisas om det är mer sannolikt än inte att tillgången kommer att realiseras. Bolaget har inte
redovisat några uppskjutna skattefordringar på sina underskottsavdrag eller andra avdragsgilla temporära skillnader för sin
kvarvarande verksamhet då det är osäkert om de kan utnyttjas.
74
En summering av Mahas bedömda underskottsavdrag:
Skattemässiga underskott
(TUSD) 2022 Förfall
Sverige 18 014 Ej tidsbestämda
Luxemburg 10 047 Början av 2034
Kanada 3 394 Början av 2033
USA 18 791 Början av 2033
50 246
8. Tillgångar som innehas för försäljning och avvecklad verksamhet – Maha Brasilien
Maha informerade den 28 december 2022 att styrelsen hade godkänt avyttringen av sitt brasilianska dotterbolag, Maha
Energy Brasil Ltda. till PetroRecôncavo, en av de största prospekterings- och produktionsaktörerna onshore i Brasilien.
Överlåtelseavtalet för försäljning av hela Mahas andel i sitt brasilianska dotterbolag (”Maha Brasilien-transaktionen”)
undertecknades den 27 december 2022 och försäljningens genomförande var villkorad av sedvanliga förbehåll. Efter
räkenskapsårets utgång godkändes Maha Brasilien-transaktionen av den brasilianska konkurrensmyndigheten och slutfördes
den 28 februari 2023.
Till följd härav har Brasiliensegmentet klassificerats som Tillgångar som innehas för försäljning och verksamheten har
klassificerats som avvecklad verksamhet. Tillgångarna har upptagits till det lägsta av det redovisade värdet och det verkliga
värdet efter avdrag för kostnader för försäljning. Ingen nedskrivning har redovisats i samband med omklassificeringen av
tillgångarna.
Resultat från avvecklad verksamhet
(TUSD) except per share amounts 2022 2021
Intäkter
Försäljning av olja och gas 77 450 62 574
Royalties (7 918) (8 043)
Nettointäkter 69 532 54 531
Kostnader för sålda produkter
Produktionskostnader (15 326) (11 353)
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar (10 555) (7 199)
Bruttovinst 43 651 35 979
Administrationskostnader och övriga kostnader (1 467) (859)
Valutakursvinster/(förluster) - (9)
Övriga intäkter (förluster) 2 398 2 443
Övriga vinster 384 5 164
Rörelseresultat 44 966 42 736
Finansiella kostnader, netto (660) (140)
Resultat före skatt 45 626 42 596
Aktuell skatt 2 548 (2 311)
Uppskjuten skatt (12 712) (5 359)
Periodens resultat 35 462 34 926
Belopp inkluderat i totalresultat:
(TUSD) 2022 2021
Valutakursdifferenser 7 515 (6 852)
75
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Tillgångar och skulder för försäljning
(TUSD) 31 december 2022
Tillgångar som innehas för försäljning
Materiella anläggningstillgångar 141 761
Övriga anläggningstillgångar 863
Förutbetalda kostnader och depositioner 557
Varulager av råolja 7 097
Likvida medel 3 708
Summa tillgångar som innehas för försäljning 153 986
Skulder för försäljning
Avsättningar för återställningskostnader 1 020
Uppskjutna skatteskulder 8 169
Leasingskulder 3 488
Övriga långfristiga skulder och avsättningar 353
Leverantörsskulder 3 182
Upplupna kostnader och avsättningar 3 676
Summa skulder för försäljning 19 888
Nettotillgångar som innehas för försäljning 134 098
Kassflöde från avvecklad verksamhet
TUSD 2022 2021
Kassaflöde från den löpande verksamheten 54 397 43 148
Kassaflöde använt i investeringsverksamheten (45 669) (35 606)
Kassaflöde använt i finansieringsverksamheten (12 198) (4 858)
76
9. Materiella anläggningstillgångar
(TUSD)
Olje- och gas-
tillgångar
Övriga
anläggnings-
tillgångar
Nyttjanderätts-
tillgångar Totalt
Anskaffningsvärde
31 december 2020 96 746 2 157 6 018 104 921
Anskaffningar 41 161 214 - 41 375
Förvärv - - (30) (30)
Förändring i återställningskostnader (360) - - (360)
Omräkningsdifferens (7 000) (190) (14) (7 204)
31 december 2021 130 547 2 181 5 974 138 702
Anskaffningar 43 277 367 1 396 45 040
Överföring till tillgångar som innehas för försäljning (164 070) (710) (7 176) (171 956)
Förändring i återställningskostnader (104) - - (104)
Omräkningsdifferens 7 407 39 62 7 508
31 december 2022 17 057 1 877 256 19 190
Avskrivningar
31 december 2020 (12 513) (751) (612) (13 876)
Avskrivningar (7 000) (142) (1 267) (8 409)
Omräkningsdifferens 951 19 24 994
31 december 2021 (18 562) (874) (1 855) (21 291)
Avskrivningar (11 483) (133) (1 378) (12 994)
Överföring till tillgångar som innehas för försäljning 26 719 420 3 057 30 196
Omräkningsdifferens (1 105) (22) 41 (1 086)
31 december 2022 (4 431) (609) (135) (5 175)
Bokfört värde
31 december 2021 111 985 1 307 4 119 117 411
31 december 2022 12 626 1 268 121 14 015
(TUSD) Brasilien
14
USA Huvud-kontor Totalt
Olje- och gastillgångar 137 351 12 626 - 149 977
Övriga anläggningstillgångar 290 1 138 130 1 558
Nyttjanderättstillgångar 4 119 - 121 4 240
31 december 2022 141 760 13 764 251 155 775
Olje- och gastillgångar 98 230 13 757 - 111 987
Övriga anläggningstillgångar 251 962 96 1 309
Nyttjanderättstillgångar 3 943 - 172 4 115
31 december 2021 102 424 14 719 268 117 411
Olje- och gastillgångar hänförliga till Maha Brasilien
omklassificerades till tillgångar som innehas för försäljning
efter offentliggörandet av Maha Brasilien-transaktionen
den 28 december 2022, se not 8. Kvarvarande olje-
och gastillgångar avser de olje- och gasproducerande
tillgångarna i USA. Huvudkontorssegmentet inkluderar
övriga anläggningstillgångar för samtliga huvudkontorsbolag
inklusive Oman. Avskrivningar för kvarvarande verksamhet
uppgick till 2 783 TUSD (2021: 1 336) för 2022 och ingår i raden
Avskrivningar i koncernens resultaträkning.
Per den 31 december 2022 gjorde Bolaget en utvärdering
av de materiella anläggningstillgångarna för eventuella
nedskrivningsindikationer och Bolaget noterade att det fanns
nedskrivningsindikationer för de brasilianska tillgångarna på
grund av minskning i reservvolymer och nuvärde. Bolaget
genomförde nedskrivningstest och fastställde att ingen
nedskrivning behövde redovisas.
14
Tillgångar och skulder i Brasilien har klassificerats som
tillgångar och skulder för försäljning.
77
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
10. Prospekterings- och utvärderingstillgångar
(TUSD)
Balans 31 december 2019 11 014
Kostnader i perioden 2 646
Balans 31 december 2021 13 660
Kostnader i perioden 15 685
Förändring i återställningskostnader (143)
Balans 31 december 2022 29 202
Prospekterings- och utvärderingstillgångar hänför sig till icke-
producerande olje- och gastillgångar i LAK Ranch-blocket,
USA och är till sin natur immateriella. Ingen nedskrivning har
gjorts på dessa prospekterings- och utvärderingstillgångar. Av
de totala kostnaderna under året uppgick kostnader hänförliga
till Block 70 i Oman till 14 882 TUSD (2021: 1 886 TUSD) och
kostnader hänförliga till LAK Ranch till 803 TUSD (2021: 760
TUSD).
Den 8 augusti 2022 ingick Bolaget ett utfarmningsavtal med
Mafraq Energy LLC varvid Bolaget kommer att överföra 35
% intresseandel i Block 70 i Oman i utbyte mot att Mafraq
Energy LLC ersätter Maha för sin prorataandel av samtliga
tidigare kostnader. Mafraq Energy LLC kommer också att
behöva betala sin del av alla framtida utgifter på Block 70. Efter
årsskiftet har Bolaget ingått ett Joint Operating Agreement
(JOA)-avtal med Mafraq Energy LLC för Block 70 i Oman.
Genom signering av JOAt, tillsammans med regeringens
godkännande som ratificerats genom det kungliga dekretet
Royal Decree 74/2022 samt andra relevanta procedurer så
har samtliga villkor som behövs för att avsluta överföringen
av Mahas 35-procentiga intresseandel till Mafraq Energy,
enligt utfarmningsavtalet som signerades av parterna i augusti
2022, godkänts.
Nedskrivning av prospekterings- och
utvärderingstillgångar
Prospekterings- och utvärderingstillgångar testas för
nedskrivning både när det finns en händelse eller omständighet
som utgör en indikation för nedskrivning såväl som vid en
eventuell omklassificering till olje- och gastillgångar inom
materiella anläggningstillgångar. Per den 31 december 2022
och 2021 gjorde Bolaget en bedömning av om det finns
några indikationer på möjligt nedskrivningsbehov av sina
prospekterings och utvärderingstillgångar. Som ett resultatet
av denna bedömning konstaterade Bolaget att det inte
föreligger några nedskrivningsindikationer.
11. Kundfordringar
Koncernen TUSD Moderbolaget KSEK
2022 2021 2022 2021
Olje- och gasförsäljning 429 2 658 - -
Skattefordringar och övriga fordringar 139 3 290 167 -
568 5 948 167 -
Kundfordringar hänförliga till Maha Brasilien omklassificerades till tillgångar som innehas för försäljning efter offentliggörandet
av Maha Brasilien-transaktionen den 28 december 2022, se not 8. Huvuddelen av Bolagets fordringar för försäljning av
olja och gas är med en kund avseende oljeförsäljningen i USA. Bolagets policy för att motverka kreditrisk hänförlig till
dessa balanser är att etablera avtalsförhållande med kreditvärdiga inköpsorganisationer. Per den 31 december 2022 var de
förväntade kreditförlusterna minimala och inkluderas i reserven för Bolagets kundfordringar. Bolaget har inte någon historik av
betalningsproblem med kunderna vilka huvudsakligen har höga kreditvärdigheter eller inte har någon historik av fallissemang.
12. Likvida medel
(TUSD) 2022 2021
Likvida medel 12 379 17 532
Kortfristiga placeringar 7 141 8 003
19 520 25 535
Likvida medel hänförliga till Maha Brasilien omklassificerades till tillgångar som innehas för försäljning efter offentliggörandet
av Maha Brasilien-transaktionen den 28 december 2022, se not 8.
78
13. Aktiekapital
Antal aktier per klass
Utestående aktier A B Totalt
Balans 31 december 2020 101 146 685 483 366 101 630 051
Inlösen av aktieoptioner 10 134 916 - 10 134 916
Inlösen av teckningsoptioner 480 238 - 480 238
Nyemission av aktier 7 470 491 - 7 470 791
Konvertering av B-aktier 483 366 (483 366) -
Balans 31 december 2021 119 715 696 - 119 715 696
Nyemission av aktier 23 900 000 - 23 900 000
Balans 31 december 2022 143 615 696 - 143 615 696
Den 14 december 2021 slutförde Bolaget en riktad nyemission
om 23 900 000 aktier vilken tillförde Maha cirka 203 miljoner
SEK (20,0 miljoner USD). Genom den Riktade Nyemissionen
har antalet aktier i Bolaget ökat med 23 900 000 från 119
715 696 till 143 615 696 och aktiekapitalet har ökat med 262
900 SEK från 1 316 872,656 SEK till 1 579 772,656 SEK. Den
Riktade Nyemissionen innebar en utspädning om ca 16,6
procent baserat på totala antalet aktier i Maha efter den
riktade nyemissionen.
Under 2021 utnyttjades 10 134 916 Maha A-teckningsoptioner
till ett lösenpris om 7,45 kronor per aktie, före deras
förfall den 30 juni 2021 och samma antal A-aktier utgavs.
Kvarvarande Maha A-teckningsoptioner har nu förfallit.
Emissionslikviden blev 75,5 MSEK (cirka 9,0 miljoner USD) före
emissionskostnader. Dessutom utnyttjades och konverterades
300 000 personaloptioner till A-aktier under året. Ytterligare
180 238 personaloptioner som utnyttjades vid årsskiftet 2020
registrerades till A-aktier. Kvarvarande B-aktier (483 366)
konverterades till A-aktier under 2021.
Som ett led i den långfristiga lånefinansieringen under andra
kvartalet 2022 har Maha erhållit ett eget kapitaltillskott
om 10 miljoner USD genom en riktad nyemission (”Private
Placement”) mot utgivande av 7 470 491 nya A-aktier till ett
pris om 11,59 SEK per aktie (se not 16).
Bolaget har informerat om konverteringen av B-aktier till
A-aktier i tidigare publicerat prospekt vilket finns tillgängligt
på Bolagets hemsida.
Incitamentsprogram för teckningsoptioner (personaloptioner)
Bolaget har ett långfristigt incitamentsprogram (LTIP) att utge teckningsoptioner som del i ersättningspaketet till företagsledning
och anställda. 2022 års personaloptioner utgavs under andra kvartalet 2022. Utgivna men ej allokerade personaloptioner
innehas av Bolaget. Per den 31 december 2022 var utestående teckningsoptioner enligt följande;
Antal teckningsoptioner
Utestående
Tecknings-
optioner Utnyttjande
Tecknings-
pris, SEK 1 Jan 2022
Utgivna
2022
Utnyttjade
2022
Förfallna eller
maku-lerade eller
förverkade 2022
31 december
2022
2019 LTIP-3
1 juni 2022 – 28
februari 2023
28.10 500 000 - - (128 333) 371 667
2020 LTIP-4
1 juni 2023 – 29
februari 2024
10.90 460 000 - - (90 000) 370 000
2021 LTIP-5
1 juni 2024 – 28
februari 2025
12.40 1 048 286 - - (30 000) 1 018 286
2021 LTIP-6
1 juni 2023 – 29
februari 2024
12.40 524 143 - - - 524 143
2022 (LTIP-7)
1 juni 2025 – 28
februari 2030
20.65 - 1 197 157 - (25 000) 1 172 157
Totalt 2 532 429 1 197 157 - (273 333) 3 456 253
Varje teckningsoption berättigar innehavaren att teckna en ny aktie i Bolaget för teckningspriset per aktie. Verkligt värde på
teckningsoptionerna enligt incitamentsprogrammet har uppskattats på tilldelningsdagen med Black & Scholes-modellen.
79
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Vägda genomsnittliga antaganden och de verkliga värdena är enligt följande:
2022
Incitamentsprogram
2021
Incitamentsprogram
Riskfri ränta (%) 1,55 -0,03
Förväntade villkor (år) 8,0 3,25
Förväntad volatilitet (%) 55 55
Förverkandegrad (%) 10,0 10,0
Vägt genomsnittligt verkligt värde (SEK) 11,02 4,32
Den totala kostnaden för aktiebaserad ersättning för 2022 uppgick till 802 TUSD (2021: 419 TUSD).
14. Vinst per aktie
Vinst per aktie beräknas genom att dela resultatet hänförligt till stamaktieägarna i moderbolaget med vägt genomsnittligt
antal stamaktier för året.
2022 2021
Resultat från kvarvarande verksamhet (TUSD) (12 529) (13 339)
Resultat från avvecklad verksamhet (TUSD) 35 462 34 926
Resultat hänförligt till Moderbolagets aktieägare (TUSD) 22 933 21 587
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier 120 697 888 112 912 781
Vinst per aktie för kvarvarande verksamhet (USD): (0,10) (0,12)
Vinst per aktie för avvecklad verksamhet (USD): 0,29 0,31
Vinst per aktie (USD): 0,19 0,19
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning 120 987 859 113 080 714
Vinst per aktie för kvarvarande verksamhet efter utspädning (USD): (0,10) (0,12)
Vinst per aktie för avvecklad verksamhet efter utspädning (USD) 0,29 0,31
Vinst per aktie efter utspädning (USD): 0,19 0,19
15. Obligationsskuld
TUSD kSEK
31 januari 2021 36 022 295 824
Uppskrivning av obligationsskuld (diskonteringseffekt) 497 4 176
Återbetalning av obligationsskuld (35 919) (300 000)
Valutakurseffekt (600) -
31 december 2021 - -
Obligationlånets förfallodag fastställdes till den 29 maj 2021, emellertid inlöste Bolaget den 5 maj 2021 samtliga utestående
obligationer. Lånet inlöstes till ett belopp motsvarande 100 % av nominellt belopp (dvs. 100 000 SEK per obligation) plus
upplupen ränta per den 5 maj 2021 om 15 600 kSEK som betalades till obligationsinnehavarna. Ingen avgift för tidig inlösen
utgick då obligationerna inlöstes till 100 % av deras nominella belopp.
80
16. Banklån
TUSD kSEK
Banklån 60 000 504 276
Valutakursjustering - 43 524
Uppskjutna finansieringskostnader (4 516) (32 758)
31 December 2021 55 484 515 042
Amortering av lån (11 250) (119 500)
Uppskjutna finansieringskostnader 1 856 19 064
Valutakursjustering - 76 830
31 December 2022 46 090 491 436
Avgår: Kortfristig skuld 19 500 203 190
Långfristig skuld 26 590 288 246
Den 30 mars 2021 signerade Bolaget ett låneavtal avseende
ett seniort säkerställt lån om 60 miljoner USD (”Lånet”) vilket
förfaller den 31 mars 2025. Lånebeloppet har använts för att
återbetala det utestående obligationslånet om 300 miljoner
SEK och för att finansiera Bolagets expansionsprogram inom
olje- och gasproduktion.
Lånet löper med en ränta som ökar stegvis från 12,75 % till 13,5
% när lånet närmar sig förfall. Lånet amorteras kvartalsvis i
efterskott och är säkerställt med huvudsakligen alla tillgångar
och aktier i Maha Energy och dess dotterbolag. Kapitalbeloppet
skall återbetalas kvartalsvis över fyraårsperioden med
början 15 månader efter dagen för låneavtalet. Från dagen
för låneavtalet och till utbetalningsdagen den 23 april 2021
skall en avgift motsvarande en årlig ränta om 12,60 %
betalas. Efter utbetalning har Bolaget löst in det säkerställda
obligationslånet den 5 maj 2021 med ett totalt belopp om 315,6
miljoner SEK inklusive upplupen ränta (se not 15).
Låneavtalet kräver att Bolaget uppfyller vissa kovenanter
inklusive nettoräntebärande skulder i förhållande till
de senaste 12-månadernas EBITDA om mer än 3,0 vid
utgången av varje kvartal. Enligt låneavtalet har Bolaget vissa
restriktioner i att betala och överföra medel till personer
utanför Mahakoncernen såväl som andra allmänna villkor
relaterade till liknande lånearrangemang.
I samband med finansieringstransaktionen erhöll Bolaget
också ett eget kapitaltillskott om 10 miljoner USD genom en
riktad nyemission (”Private Placement”) till samma bank mot
utgivande av 7 470 491 nya aktier till ett pris om 11,59 SEK per
aktie, vilket motsvarar en tioprocentig rabatt i förhållande till
de 15 senaste dagarnas volymviktade genomsnittliga aktiepris
innan dagen för låneavtalet. Denna rabatt uppgick till 1,1
miljoner USD och har proportionellt allokerats till uppskjutna
finansieringskostnader och emissionskostnader.
Bolaget redovisade direkt hänförliga transaktionskostnader
om 5,2 miljoner USD som uppskjutna finansieringskostnader
vilket också innefattar del av den tioprocentiga rabatten
på Mahaaktien till den riktade nyemissionen. Uppskjutna
finansieringskostnader kommer att amorteras över lånets
löptid. Övriga transaktionskostnader om 0,5 miljoner USD
till följd av finansieringsaktiviteter och som inte var direkt
hänförliga till den aktuella genomförda lånefinansieringen
har kostnadsförts.
17. Avsättningar för återställningskostnader
Avsättningar för återställningskostnader motsvarar nuvärdet av förväntade framtida kostnader hänförliga till Bolagets
kostnader för att överge och återställa sina olje-och gaskällor och verksamheter.
Följande tabell redovisar avstämningen av ingående och utgående avsättning för återställning:
(TUSD)
Balans 31 december 2020 2 597
Ökning av avsättning 122
Anskaffningar 251
Förändring av uppskattningar (611)
Valutakursdifferens (95)
Balans 31 december 2021 2 264
Ökning av avsättning 146
Anskaffningar 769
Överföring till skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning (1 020)
Ansvar regleras (103)
Förändring av uppskattningar (411)
Valutakursdifferens 55
Balans 31 december 2022 1 700
81
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Det totala odiskonterade beloppet av framtida kassaflöden
som behövs för att återställa åtagandena per 31 december
2022 var cirka 3 158 TUSD (2021: 7 648 TUSD). Vid beräkning av
nuvärdet av avsättning för USA-tillgångarna har 2,5 % (2021:
2,0 %) inflation och en genomsnittlig diskonteringsfaktor om
3,5 % (2021: 2,0 %) använts, vilket motsvarar den långfristiga
riskfria ränteprognosen i USA. Baserat på de uppskattningar
som gjorts vid beräkningen av avsättning för återställande
per 31 december 2022 beräknas cirka 100 % av den totala
avsättningen regleras mellan 16-22 år.
Avsättningar för återställningskostnader hänförliga till Maha
Brasilien omklassificerades till skulder för försäljning efter
offentliggörandet av Maha Brasilien-transaktionen den 28
december 2022.
18. Leasingskulder
(TUSD)
Balans 31 december 2020 4 693
Anskaffningar -
Räntekostnader 122
Leasingbetalningar (1 236)
Valutaomräkningsdifferens (122)
31 december 2021 3 457
Anskaffningar 1 416
Räntekostnader 139
Leasingbetalningar (1 358)
Överföring till skulder hänförliga till tillgångar som
innehas för försäljning
(3 486)
Valutaomräkningsdifferens (13)
31 december 2022 155
Avgår kortfristig del 77
Leasingskuld – långfristig 78
Bolaget har leasingskulder för kontrakt hänförliga till kontor
och utrustning. Leasingvillkoren förhandlas om individuellt
och innehåller en stor mängd olika villkor och förutsättningar.
De sammanlagda betalningarna som gjorts för kortfristiga
leasar av mindre värde var inte betydande för 2022 och
2021 och är inte inkluderade i leasingskulderna. Bolagets
leasingskulder omfattar perioder om ett till fem år men det kan
finnas möjlighet till förlängning. Det odiskonterade kassaflödet
hänförligt till leasingskulder beskrivs i not 21.
Leasingskulder hänförliga till Maha Brasilien omklassificerades
till skulder för försäljning efter offentliggörandet av Maha
Brasilien-transaktionen den 28 december 2022.
19. Övriga långfristiga skulder och avsättningar
TUSD
2022 2021
Avsättning för arbets- och
avtalstvister
- 651
Avsättning för minsta
arbetsåtagande
- -
- 651
Övriga långfristiga skulder och avsättningar hänförliga till
Maha Brasilien omklassificerades till skulder för försäljning
efter offentliggörandet av Maha Brasilien-transaktionen den
28 december 2022. Det finns inga övriga långfristiga skulder
och avsättningar hänförliga till kvarvarande verksamhet.
Under 2021 har Maha återfört den långfristiga avsättningen
för minsta arbetsåtagande för Blocken 117 och 118 i Brasilien
då Bolaget erhållit en förlängning till november 2024 och
dessa kontrakt betraktas inte längre som förlustkontrakt.
20. Leverantörsskulder och upplupna kostnader
Koncernen TUSD Moderbolaget kSEK
2022 2021 2022 2021
Leverantörsskulder 3 649 8 135 172 119
Upplupna kostnader 5 975 5 188 3 432 1 287
Skatteskulder (se not 7) - 1 510 - -
9 624 14 833 3 604 1 406
82
21. Förändringar i skulder som påverkar kassaflöde från finansieringsverksamheten
Förändringar i skulder vars kassaflödesförändringar inkluderas i finansieringsverksamheten i kassaflödesanalysen är enligt
följande:
Ej kassaflödesförändringar
1 januari 2022 Kassaflöden
Tillägg för
leasing enligt
IFRS 16
Amortering
av uppskjutna
finansierings-
kostnader
Foreign
exchange
movement
Förändring av
valutakurs-
differens
31 december
2022
Leasingskuld 3 457 (1 358) 1 555 - (13) (3 486) 155
Banklån 55 484 (11 250) - 1 856 - - 46 090
Bonds Payable 36 022 (35 919) - 497 (600) -
Ej kassaflödesförändringar
1 januari 2021 Kassaflöden
Tillägg för
leasing enligt
IFRS 16
Amortering
av uppskjutna
finansierings-
kostnader
Foreign
exchange
movement
Förändring av
valutakurs-
differens
31 december
2022
Leasingskuld 4 693 (1 235) 122 - (123) 3 457 155
Banklån - 54 252 - 1 232 55 484 46 090
Obligationsskuld
36 022 (35 919) - 497 (600) -
22. Finansiella tillgångar och skulder
Bolagets finansiella tillgångar och skulder består
av likvida medel, spärrade medel, kundfordringar,
fullgörandegarantier, finansiella leasar, leverantörsskulder
och interimsskulder, leasingskulder, långfristiga skulder och
banklåneskuld.
För finansiella instrument vilka redovisas till verkligt värde i
balansräkningen används följande verkligt värde hierarki;
» nivå 1: noterade marknadspriser i en aktiv marknad;
» nivå 2: annan data än noterade marknadspriser enligt
nivå 1, som kan observeras antingen direkt eller
indirekt, och
» nivå 3: annan information än observerbar
marknadsdata.
Verkligt värde på finansiella tillgångar och skulder
Bolagets likvida medel, kundfordringar samt
leverantörsskulder och interimsskulder har bedömts
i enlighet med ovan beskrivna verkligt värde hierarki.
Verkliga värden på likvida medel, spärrade medel,
kundfordringar samt leverantörsskulder och interimskulder
uppskattas motsvara deras bokförda värden på grund av
dessa instruments korta förfall.
Verkliga värden på finansiella leasar uppskattas motsvara
deras bokföra värden på grund av den specifika icke-
försäljningsbara karakteristikan av dessa instrument.
Banklånet redovisas till upplupet anskaffningsvärde vilket i
stort motsvarar verkligt värde.
23. Hantering av finansiella risker
Bolaget undersöker noggrant de risker vilka man är exponerad
mot och bedömer påverkan och sannolikhet för de riskerna.
Bolagets riskhanteringspolicyer har fastställts för att identifiera
och analysera de risker Bolaget står inför för att fastställa
relevanta risknivåer och för att följa marknadsvillkoren och
Bolagets aktiviteter. Bolagets styrelse har det övergripande
ansvaret för fastställande och uppföljning av Bolagets
riskhantering men delegerar ansvaret för genomförande till
Bolagets ledning.
De typer av riskexponeringar samt de målsättningar och
policyer för att hantera dessa riskexponeringar beskrivs nedan:
a) Valutarisk
Maha är ett svenskt bolag som är verksamt globalt och därför
har Bolaget väsentlig exponering mot utländsk valuta, både
vad gäller för kontanttransaktioner samt vid omräkning
från utländska bolags funktionella valuta till Bolagets
presentationsvaluta i USD. Från den 1 juli 2022 ändrade
Maha Energy AB (”moderbolaget”) sin funktionella valuta
från svenska kronor till US dollar för att bättre reflektera
Bolagets affärsverksamhet. Förändringen i funktionell valuta
redovisades prospektivt från den 1 juli 2022. I enlighet med
svensk Årsredovisningslag (1995:1554) är presentationsvalutan
för moderbolagets finansiella rapporter fortsatt i svenska
kronor.
Den huvudsakliga funktionella valutan för Bolagets dotterbolag
i Brasilien, vilket har klassificerats som avvecklad verksamhet,
och Luxemburg är brasilianska real (BRL). För samtliga övriga
dotterbolag i Kanada, USA och Cypern samt dess filial i Oman
är US dollar funktionell valuta. Bolagets oljeförsäljning
i den avvecklade verksamheten görs i BRL baserat på ett
oljepris i USD och all rörelseverksamhet, administration och
investeringar relaterad till den avvecklade verksamheten
sker huvudsakligen i BRL. I Sverige är Bolagets kostnader i
SEK förutom banklånet som är upptaget i US dollar och som
därför inte påverkas av valutaförändringar.
83
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
I syfte att minimera valutarisker hålls Bolagets likvida medel
huvudsakligen i USD som investeringar i Cayman BTG Bank och
i USD i Sverige, Kanada och Oman. I Kanada och Oman växlas
USD till CAD respetive OMR enbart när så behövs. Bolagets
avvecklade verksamhet är självfinansierad då de likvida
medel som genereras från verksamheten har använts till
investeringar och andra utgifter vilket minimerar valutarisken.
Följande tabell summerar den effekt en förändring i den
avvecklade verksamhetens valuta mot USD skulle ha på
Bolagets rörelseresultatet inklusive resultat från den
avvecklade verksamheten för året som avslutades 31
december 2022.
Genomsnittskurs
2022
10% USD-
försvagning
10% USD-
förstärkning
BRL/USD 5,1787 4,8565 5,9357
Total effekt
resultatet,
TUSD
4 321 -3 536
Bolaget redovisade en valutakursvinst för året om 3 TUSD (2021:
30 TUSD) för kvarvarande verksamhet. Valutakursförändringar
uppstår vid betalning av transaktioner i utländsk valuta och
vid omräkning av rörelsekapitalet till gällande valutakurser
på balansdagen för de monetära tillgångar och skulder som
innehas i andra valutor än de funktionella valutorna i Bolagets
dotterbolag. Exponering i utländsk valuta med avseende på
transaktioner denominerade i utländsk valuta är minimal
både i Brasilien och i Sverige eftersom huvuddelen av alla
transaktioner sker i den lokala funktionella valutan.
b) Kreditrisk
Exponering mot kreditrisk uppstår då en kund eller annan tredje
part underlåter att uppfylla sina avtalsenliga skyldigheter mot
Bolaget. Bolagets policy är att begränsa kreditrisk genom
att begränsa motparter till större banker och olje- och
gasbolag. Vid det fall det fastställs att det finns en kreditrisk
vid försäljning av olja och gas är policyn att kräva en remburs
(eller liknande instrument) för hela värdet av försäljningen
eller förskottsbetalning. Policyn vad gäller samarbetspartners
är att lita på det underliggande samarbetsavtalet och att
överta ägandet i licensen eller samarbetspartnerns andel av
produktionen om cash calls eller andra skulder inte betalas.
Per 31 december 2022 uppgick Bolagets kundfordringar för
kvarvarande verksamhet till 568 TUSD (2021: 5 948 TUSD).
Bolagets kundfordringar för kvarvarande verksamhet är i USA.
Bolaget marknadsför och säljer oljan genom marknadsbolag
och betalningar erhålls inom 30 dagar. Det finns ingen aktuell
historik om kreditförluster och förväntade kreditförluster
är inte betydande. Övriga kortfristiga fordringar betraktas
som säkra eftersom de huvudsakligen hänför sig till skatt
och förskott till anställda. Bolagets likvida medel finns
huvudssakligen i stora kanadensiska, caymanska och svenska
finansinstitut.
c) Likviditetsrisk
Likviditetsrisk är risken att Bolaget inte kan uppfylla sina
finansiella skyldigheter när de förfaller. Likviditetsrisk
inkluderar också risken att inte vid rätt tid kunna omsätta
tillgångar till rimliga priser. Bolaget har sedan starten
varit eget kapital- och lånefinansierat genom aktie- och
obligationslåneemissioner. Bolaget har en planerings- och
budgetprocess för att hjälpa till att fastställa vilka likvida
medel som behövs i Bolagets normala verksamhet och på
löpande basis. Bolaget säkerställer löpande att tillräckliga
likvida medel finns för att täcka den dagliga verksamheten,
med beaktande av förväntade kassaflöden från verksamheten
och innehavet av likvida medel.
Bolaget hanterar sin likviditetsrisk genom att säkerställa
att det har flera källor till kapital inklusive likvida medel,
kassaflöde från verksamheten såväl som tillgänglighet
till kapitalmarknaden. Per den 31 december 2022 hade
Bolaget omsättningstillgångar om 174,8 miljoner USD varav
154 miljoner USD är hänförligt till tillgångar som innehas
för försäljning, positivt kassaflöde från verksamheten och
kortfristiga skulder om 49,1 miljoner USD inklusive 19,9
miljoner USD hänförligt till skulder för försäljning. Den 30
mars 2022 ingick Bolaget ett låneavtal (”Låneavtalet”) och
en riktad nyemission till den brasilianska investeringsbanken
Banco BTG Pactual S.A. om sammanlagt 70 miljoner USD med
avräkning för sedvanliga avgifter och kostnader. Lånebeloppet
användes för att lösa den utestående obligationslåneskulden
om 300 miljoner SEK under andra kvartalet. Kvarvarande
belopp används för att finansiera investeringar i Mahas olika
tillgångar och för Bolagets allmänna omkostnader. Dessutom
utnyttjade Bolagets obligationsinnehavare aktieoptionerna
under året, före dess förfall, vilket tillförde ytterligare cirka
9,0 miljoner USD i kontanter till Bolaget. Bolaget har inga
externa materiella kapitalkrav till vilka de är bundna förutom
lånekovenanterna (se not 16). Bolaget kunde genomföra
en kapitalanskaffning genom en riktad nyemission och är
övertygad om att det skulle vara möjligt att anskaffa ytterligare
kapital på kapitalmarknaderna om det skulle behövas.
84
Förfallodagar för Bolagets odiskonterade kassautflöde hänförligt till finansiella skulder för kvarvarande verksamhet är enligt
följande:
Totalt < 1 år 1 – 2 år 2 – 5 år
2022
Leverantörsskulder och upplupna kostnader 9 624 9 624 - -
Leasingskulder 155 77 78 -
Banklån 46 090 19 500 23 250 3 340
55 869 29 201 23 328 3 340
2021
Leverantörsskulder och upplupna kostnader 13 324 13 324 - -
Skatteskuld 1 509 1 509 - -
Leasingskulder 3 457 1 072 2 385 -
Övriga långfristiga skulder 651 - - 651
Obligationsskuld 55 484 11 250 19 500 24 734
74 425 27 154 21 885 25 385
d) Ränterisk
Ränterisk är risken att förändringar i marknadsräntor skulle
kunna påverka intjäningsförmåga och kassaflöde. Bolaget är
exponerat mot ränterisk genom banklånet. Bolaget inlöste
obligationslånet under året.
Den totala räntekostnaden för 2022 uppgick till 9 509
TUSD (2021: 6 797 TUSD) vilket inkluderar 1 838 TUSD av
bankkostnader för banklånet. Under 2021 lånade Bolaget 60
miljoner USD i ett banklån som har använts för att återbetala
det utestående obligationslånet om 300 miljoner SEK. Lånet
löper med en ränta som ökar stegvis från 12,75 % till 13,5 %
när lånet närmar sig förfall. Lånet amorteras kvartalsvis i
efterskott. Bolagets exponering mot ränterisk är låg då Bolaget
inte har någon skuld med rörlig ränta eller andra finansiella
ränteinstrument.
e) Råvaruprisrisk
Bolaget är föremål för prisrisker till följd av fluktuationer
i marknadspriser för olja och gas. Priser på olja och gas
påverkas av de normala ekonomiska drivkrafterna för
tillgång och efterfrågan såväl som av finansiella Investerare
och marknadsosäkerheter vilket generellt är utanför
Bolagets kontroll. Faktorer som påverkar dessa inkluderar
verksamhetsbeslut, naturkatastrofer, ekonomiska
förhållanden, politisk instabilitet eller konflikter och åtgärder
från större oljeexporterande länder.
Prisförändringar i råoljepriser kan väsentligen påverka Bolagets
rörelseresultat, kassaflöden från rörelseverksamheten,
användande av kapital och Bolagets förmåga att möta sina
åtaganden. Huvuddelen av Bolagets produktion säljs enligt
kortfristiga kontrakt och således är Bolagets risk hänförligt
till prisförändringar i närtid. Bolaget hanterar denna risk
genom att löpande följa råvarupriser och inkluderar det
i operativa beslut, såsom kontraktering eller utöka sitt
investeringsprogram.
Från tid till annan ingår Bolaget i vissa riskhanteringskontrakt
med syfte att hantera marknadsrisker till följd av fluktuationer
för råvarupriser. Dessa riskhanteringskontrakt används inte
för handel eller i spekulation. Alla riskhanteringskontrakt
upptas till verkliga värden i varje redovisningsperiod med
förändringar i verkliga värden redovisade som orealiserade
vinster eller förluster i koncernens resultaträkning. Maha
ingick inga nya riskhanteringskontrakt i 2022.
Tabellen nedan summerar den effekt en förändring i erhållna
olje- och gaspriser skulle ha på nettoresultat för kvarvarande
verksamhet och eget kapital per 31 december 2022:
Årets resultat från
kvarvarande verksamhet,
TUSD
(12 529) (12 529)
Möjlig förändring -10 % +10 %
Total effekt på årets resultat,
TUSD
(957) 957
85
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
24. Kapitalförvaltning
Bolaget förvaltar sitt kapital för att stödja Bolagets strategiska
tillväxtmål och bibehålla en finansiell kapacitet och flexibilitet,
bevara tillgången till kapitalmarknaderna, säkerställa dess
förmåga att finansiera organisk tillväxt och att finansiera
potentiella förvärv samtidigt som man bibehåller förmågan
att hantera Bolagets finansiella förpliktelser när de förfaller.
Bolaget hanterar sin likviditet genom att aktivt arbeta
med strategier för likvida medel och lån. Bolaget anser att
kapitalstrukturen inkluderar eget kapital på 140,9 miljoner
USD (31 december 2021: 91,4 miljoner USD) plus nettoskuld
på 26,6 miljoner USD (31 december 2021: 29,9 miljoner USD).
I det fjärde kvartalet 2022 slutförde Bolaget en riktad
nyemission om 23 900 000 aktier till en teckningskurs om
8,5 SEK per aktie vilket förbättrade Bolagets likvidposition
med 203 miljoner SEK före transaktionsrelaterade kostnader.
Bolaget hanterar sin kapitalstruktur och justerar den
baserat på förändringar i ekonomiska förutsättningar
och riskkarakteristikan i de underliggande olje-
och naturgastillgångarna. För att hantera Bolagets
kapitalbehov upprättar Bolaget årliga utgiftsbudgetar som
uppdateras vid behov beroende på olika faktorer, inklusive
framgångsrika kapitalplaceringar och allmänna marknads-
och branschförhållanden. Årliga och eventuellt senare
uppdaterade budgetar godkänns av styrelsen.
25. Förändring i icke-kassapåverkande rörelsekapital
(TUSD) 31 December 2022 31 December 2021
Förändring av:
Kundfordringar (1 901) (2 898)
Varulager (241) 61
Förutbetalda kostnader och depositioner (214) 195
Leverantörsskulder och upplupna kostnader 10 830 (74)
8 474 (2 716)
26. Ställda säkerheter
Per den 31 december 2022 hade Bolaget ställda säkerheter
i förhållande till säkerheter för Banklånet varvid
moderbolaget har pantsatt aktierna i samtliga dotterbolag
samt koncessionsrättigheter och andra tillgångar i Brasilien
med ett bokfört värde för koncernen uppgående till 70,6
miljoner USD och för moderbolaget till 64,9 miljoner SEK,
inklusive koncernjusteringar. Pantsatta koncessionsrättigheter
och övriga tillgångar i Brasilien, såväl som de ställda
dotterbolagsgarantierna avseende Maha Energy (Oman)
Limited and Maha Energy (US) Inc. kommer att lösas upp i
samband med slutförandet av försäljningen av Maha Brasilien.
Bolaget har också finansiella garantier i förhållande till sina
arbetsåtagande i Brasilien och har kontraktuella åtaganden
i USA och Oman (se not 27).
27. Åtaganden och eventualförpliktelser
Bolagets avvecklade verksamhet har sju koncessionsavtal
med National Agency of Petroleum, Natural Gas and Biofuels
in Brazil (ANP). Vissa av dessa prospekteringskoncessioner
är föremål för prospekterings- och återställningsåtaganden
vilka har garanterats med vissa kreditinstrument. Dessa
prospekteringsåtaganden är del av Bolagets normala
verksamhet och Bolaget har för avsikt att finansiera arbete
eller straffavgifter, om nödvändigt, med existerande likvida
medel, kassaflöde från verksamheten samt tillgängliga
finansieringskällor. Efter räkenskapsårets utgång slutfördes
Maha Brasilien-transaktionen i slutet av februari 2023. Bolaget
kvarstår emellertid som ansvarigt för finansiella åtaganden till
ett visst belopp. Bolaget har garanterat del av dessa finansiella
åtaganden genom spärrade likvida medel.
I Illinoisbassängen har Bolaget fullföljt sitt åtagande om att
borra en brunn där man är operatör och en där man inte är
operatör. Dessutom har Bolaget, som ett led i det nyligen
genomförda markförvärvet, åtagande att borra åtminstone
en brunn på den nya marken under de första tre åren och
sedan åtminstone en brunn varje år därefter för att ha
kvar hyresrätten. Över de kommande fem åren har Bolaget
åtagande att under 2023 och 2024 borra fyra brunnar per år
där man är operatör och en, netto (0,5) brunn per år där man
inte är operatör. Under 2025 till 2027 har Bolaget åtagande
att borra tre brunnar per år där man är operatör och en, netto
(0,5) brunn per år där man inte är operatör. Ingen avsättning
för dessa åtagande har redovisats på grund av osäkerheten
av timing och uppskattning.
Genom förvärvet av Block 70 i Oman kommer Bolaget
att genomföra minsta arbetsåtagande i den initiala
prospekteringsperioden om tre år vilket inkluderar tolkning
och omarbetning av 3D-seismik och borrandet av mellan 8 och
10 grunda brunnar. Kostnaden för dessa aktiviteter uppskattas
till 20 miljoner USD brutto (netto 13,0 miljoner USD).
86
30. Ersättningar till styrelseledamöter och ledande befattningshavare
2022 2021
(TUSD)
Löner och andra
ersättningar
Sociala
kostnader
Löner och andra
ersättningar
Sociala
kostnader
Moderbolaget i Sverige
Styrelseledamöter 218 47 236 59
Anställda 73 19 109 32
Dotterbolag
Kanada 3 731 52 2 524 48
USA 462 36 295 22
Brasilien 3 771 639 2 335 457
Oman 714 6 - -
Totalt 8 969 799 5 499 618
28. Närståendetransaktioner
Jonas Lindvall var Bolagets VD och styrelseledamot till
den 4 november 2022. Den 22 juni 2022 informerade Jonas
Lindvall om sitt beslut att avgå som VD i Bolaget och den
4 november 2022 beslutade styrelsen att med omedelbar
effekt genomföra avgången som VD. I oktober 2022, när Jonas
Lindvall fortfarande var Bolagets VD och styrelseledamot,
erbjöd den tidigare styrelsen en resultatbaserad ersättning till
Jonas Lindvall för möjligheterna med Block 70 (”Finders Fee-
bonus”), vilken fastställdes till 3 % av tilldelningen av vinstolja
(profit oil) till Bolaget från Block 70, dock ej överstigande
2,0 miljoner USD. Denna transaktion (i) betraktas som en
väsentlig transaktion enligt Aktiebolagslagen 16a kap,
sektion 2, och (ii) eftersom Jonas Lindvall var både VD och
styrelseledamot den 4 november 2022 var han vid tiden för
transaktionen närstående enligt Aktiebolagslagens definition.
Därför, såsom en närståendetransaktion, kommer Maha att
söka godkännande på en extra bolagsstämma kort efter
Årsstämman som skall hållas i maj 2023. Till följd härav har
Finders Fee-bonusen inte betalats och ingen avsättning har
gjorts på grund av osäkerheten med denna transaktion.
I förhållande till moderbolaget betraktas dotterbolagen
som närstående. Moderbolaget har ställt ut koncernlån till
dotterbolag och erhåller ränteintäkter på lån från ett av
dotterbolagen.
Kvalitena AB har en plats i styrelsen och betraktas som
närstående i enlighet med IAS 24. Bolaget hyr kontor av
Kvalitena AB i Sverige. Villkoren för hyran motsvarar villkor
på armslängds avstånd. Per den 31 december 2022 hade
Maha inga utestående fordringar eller skulder till eller från
Kvalitena AB.
29. Genomsnittligt antal anställda
Kanada USA Brasilien Oman Sverige Bolaget
Anställda (2022) 13 4 70 4 1 92
(varav män) 8 3 59 4 0 74
Anställda (2021) 13 4 62 - 1 80
(varav män) 9 3 51 - 0 63
Styrelseledamöter, förutom verkställande direktören, inkluderas inte i tabellen. Det finns inga kvinnor i styrelsen.
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Löner och andra ersättningar till styrelseledamöter och företagsledningen:
2022
(TUSD)
Styrelse-
arvode /
Grundlön
Andra
förmåner
15
Kortfristig
rörlig
ersättning
Ersättning
för utskotts-
arbete
Aktie baserad
ersättning
Totalt 2022
Moderbolaget i Sverige
Victoria Berg 53 6 - - 12 71
Styrelseledamöter
Jonas Lindvall
16
- - - - - -
Paulo Mendonca
16
- - - - - -
Harald Pousette 43 - - 8 - 51
Anders Ehrenblad 15 - - 4 - 19
Nicholas Walker 27 - - 9 - 36
Seth Lieberman 15 - - 5 - 20
Fredrik Cappelen 15 - - 4 - 19
Christer Lindholm 12 - - 2 - 14
Viktor Modigh 17 - - 5 - 22
Richard Norris 17 - - 6 - 23
Fabio Vassel 7 - - 1 - 8
Enrique Pena 5 - - 1 - 6
Totalt 226 6 - 45 12 289
Dotterbolag i utlandet
Företagsledning
Jonas Lindvall
17
450 21 97 - 8 576
Paulo Mendonca 49 7 247 - - 303
Övriga
18
794 59 280 - 317 1 260
Totalt företagsledning 1 293 87 624 - 325 2 329
2021
(TUSD)
Styrelse-
arvode /
Grundlön
Andra
förmåner
15
Kortfristig
rörlig
ersättning
Ersättning
för utskotts-
arbete
Aktie baserad
ersättning
Totalt 2022
Moderbolaget i Sverige
Victoria Berg
19
59 4 - - 6 69
Styrelseledamöter
Jonas Lindvall
16
- - - - - -
Harald Pousette 48 - - 7 - 55
Anders Ehrenblad 35 - - 10 - 45
Nicholas Walker 35 - - 12 - 47
Seth Lieberman 35 - - 10 - 45
Fredrik Cappelen 35 - - 9 - 44
Totalt 247 4 - 48 6 305
Dotterbolag i utlandet
Företagsledning
Jonas Lindvall 403 22 - - 11 436
Övriga
20
767 36 16 - 241 1 060
Totalt företagsledning 1 170 58 16 - 252 1 496
15
Andra förmåner inkluderar sjukförsäkring och pension för företagsledningen.
16
Jonas Lindvall och Paolo Mendonca kompenserades inte som styrelsemedlem.
17
Se också not 28 för Finders Fee-bonus ersättning till Jonas Lindvall. Inget belopp
har betalats eller gjorts avsättning för.
18
Övriga representerar följande i företagsledningen för 2022; Ekonomichef (CFO),
ansvarig för verksamheten (COO), ansvarig för verksamheten under ytan (Sub-
surface Manager).
19
Victoria Berg övergick från att vara deltidsanställd till heltidsanställd under året.
20
Övriga representerar följande i företagsledningen för 2021; Ekonomichef (CFO),
ansvarig för verksamheten (COO), ansvarig för verksamheten under ytan (Sub-
surface Manager)
88
Löner, förmåner och sociala avgifter
Enligt anställningsvillkoren, och vid uppsägning utan orsak
eller en förändring av kontroll och väsentligt ägarskap,
kan verkställande direktören samt övriga ledande
befattningshavare i Bolaget vara berättigade till ersättning av
mellan 3—12 månaders grundlön plus förmåner och eventuella
intjänade men obetalda bonusar. En förändring av kontroll och
ägarskap definieras som: (i) förvärv av 30 procent eller mer
av befintliga aktier samtidigt som majoriteten av styrelsen
ändras, (ii) försäljning av alla eller väsentligen alla tillgångar
i Bolaget eller (iii) styrelsens beslut att likvidera tillgångarna
eller lägga ned Bolaget. Bolaget har inte avsatt eller låtit
bokföra belopp för att tillhandahålla, pension eller liknande
förmåner vid uppsägning av anställning eller uppdrag av
den anställde.
Se Bolagsstyrningsrapporten på sidorna 32-36 för ytterligare
information om Koncernens ersättningspolicyer. Under året
gjordes ingen förändring av Bolagets Ersättningspolicy. En
ersättningsrapport finns tillgänglig på Bolagets hemsida.
Incitamentsprogram
Per dagen för denna årsredovisning hade Maha
3 456 253 teckningsoptioner enligt det långsiktiga
incitamentsprogrammet enligt följande:
Långsiktigt incitamentsprogram
I 2017 implementerade Bolaget ett långsiktigt
incitamentsprogram vilket möjliggör för årlig tilldelning
av teckningsoptioner. Varje årlig tilldelning har en treårig
varaktighet och kan inlösas i tre trancher årligen. De
utestående teckningsoptionerna utgavs efter årsstämmorna
i 2019, 2020, 2021 respektive 2022. Under 2022 emitterades
1 197 157 teckningsoptioner till vissa nyckelpersoner hos
Maha som del i Mahas LTIP 7-program efter godkännande vid
årsstämman. Utgivna men inte allokerade teckningsoptioner
hålls av Bolaget.
De fullständiga villkoren för teckningsoptionerna under det
långsiktiga incitamentsprogrammet finns på Bolagets hemsida
www.mahaenergy.ca.
31. Aktier i dotterbolag (moderbolaget)
Dotterbolag
Organisations-
nummer
Säte
Andel
%
2022 kSEK 2021 kSEK
Maha Energy Inc. 2017256518 Calgary, AB, Canada 100 15 464 7 314
Maha Energy I (Brazil) AB 559058-0907 Stockholm, Sweden 100 - -
Maha Energy II (Brazil) AB 559058-0899 Stockholm, Sweden 100 680 680
Maha Energy Finance (Luxembourg)
S.A.R.L
B163089
Grand Duchy,
Luxembourg
100 - -
Mana Energy Services LLC 2020-002241022 Newcastle, WY, USA 100 - -
Maha Energy (Oman) Ltd 259894 Cyprus 100 9 9
16 153 8 003
Aktier i dotterbolag Moderbolaget (kSEK)
2022 2021
Ingående balans 8 003 4 368
Förvärv - -
Avyttring - -
Nedskrivning - (25 915)
Lämnat aktieägartillskott 8 150 29 550
16 153 8 003
32. Lån till dotterbolag (moderbolaget)
Dotterbolag (KSEK) 2022 2021
Maha Energy Inc. 162 255 140 271
Maha Energy (US) Inc. 109 770 93 890
Maha Energy I (Brazil) AB (742) (742)
Maha Energy II (Brazil) AB 46 46
Maha Energy Finance (Luxembourg) S.A.R.L 72 781 212 947
Maha Energy (Indiana) Inc. 58 833 70 592
Maha Energy (Oman) Ltd. 288 906 127 040
691 849 644 044
89
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Lån till dotterbolag Moderbolaget (kSEK)
2022 2021
Ingående balans 644 044 471 839
Nedskrivning av lån till dotterbolag (19 939) (43 389)
Nya lån till dotterbolag 101 566 170 354
Amortering av lån till dotterbolag (151 926) (17 396)
Ränta från dotterbolag 51 323 32 134
Valutaomräkningsdifferens 66 781 30 502
691 849 644 044
Lån till dotterbolag - kortfristiga - -
Lån till dotterbolag – långfristiga 691 849 644 044
Moderbolagets lån till dotterbolag är huvudsakligen denominerade i US dollar.
33. Revisionsarvoden
Koncernen TUSD Moderbolaget kSEK
2022 2021 2022 2021
Deloitte
Revision 313 232 1 062 653
Revisionsrelaterade tjänster annat än
revisionsuppdraget
18 24 129 220
Skattekonsultationer 23 27 - -
Övrigt - 1 - -
602 284 1 191 873
Revision avser granskning av årsredovisning, räkenskaper
samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning
jämte andra uppgifter vilka åligger Bolagets revisor att utföra
såväl som rådgivning eller andra tjänster som utförts på grund
av gjorda observationer i revisionen eller vid utförande av
andra liknande åtaganden. Revisionsrelaterade tjänster
annat än revisionsuppdraget avser kvalitetsgranskning jämte
tjänster i anslutning till observationer som gjorts i samband
med en granskning av förordningar, Bolagsordning, stadgar
eller avtal och vilka resulterar i en rapport som är tillgänglig
även för andra än klienten. Skatterådgivning rapporteras
separat. Allt annat utgör övrigt inklusive en genomgång av
beredskapen för att uppgradera till annan noteringslista.
34. Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår att ingen utdelning utbetalas för året. Vidare
föreslår styrelsen att fritt eget kapital i moderbolaget om 363
990 486 SEK varav årets resultat (64 876 710) SEK balanseras
i ny räkning enligt följande:
SEK
Utdelning -
Balanseras i ny räkning 363 990 486
Summa (SEK) 363 990 486
35. Händelser efter balansdagen
Den 28 februari 2023 informerad Bolaget att försäljningen
av sitt brasilianska dotterbolag Maha Energy Brazil Ltda. till
PetroRecôncavo S.A. (“PetroRecôncavo”) hade slutförts efter
att alla villkor var uppfyllda. Köpeskillingen uppgick till 174,1
miljoner USD plus 9,3 miljoner USD i rörelsekapitaljustering,
netto och 3,7 miljoner USD för justering för likvida medel från
Maha Brasilien vilket resulterade i en total köpeskilling om
upp till 186,9 miljoner USD.
Den 6 februari 2023 har Bolaget Maha signerat det slutliga
avtalet med aktieägarna i DBO avseende den tidigare offent-
liggjorda (5 december 2022) sammanslagningen av verksam-
heterna, vilket innefattar (i) utgivande av maximalt 36 775 410
nyemitterade aktier i Maha att tecknas av DBOs aktieägare
som köpeskilling; samt (ii) transfer av DBOs aktieägares be-
fintliga aktier i DBO till Maha. DBO-transaktionen är villkorad
av sedvanliga förbehåll samt att en bolagsstämma i Maha
fattar erforderliga beslut. Transaktionen förväntas slutföras
i första halvåret 2023.
Den 28 januari 2023 ingick Bolagets helägda dotterbolag Maha
Energy (Oman) Ltd. och Mafraq Energy LLC (“Mafraq Energy”)
ett Joint Operating Agreement (“JOA”)-avtal avseende Block
70 i Oman. Undertecknandet av JOA-avtalet, tillsammans
med myndighetsgodkännandet genom det kungliga dekretet
74/2022 och andra relevanta åtgärder, innebär att alla villkor
uppfyllts för att slutföra Mahas utfarmning av 35 % intresse-
andel till Mafraq Energy, som angivits i Utfarmningsavtalet
(”Farm Out Agreement”) vilket undertecknades av parterna
i augusti 2022 (”FOA”). Maha och Mafraq Energy kommer
framgent att hantera alla åtaganden till följd av överlåtelsen.
Maha är operatör på Block 70 med en 65-procentig ägarandel.
Avtalet stipulerar att Mafraq Energy skall återbetala till Maha
deras prorata andel av samtliga tidigare nedlagda kostnader.
Mafraq Energy kommer också att behöva betala sin andel av
samtliga framtida kostnader på Block 70.
90
Finansiella nyckeltal
De utvalda nyckeltalen vilka visas nedan inkluderar alternativa
nyckeltal eller nyckeltal som inte är definierade i enlighet
med IFRS och är således inte nödvändigtvis jämförbara med
nyckeltal med liknande benämning använda av andra bolag.
De finansiella nyckeltal som inte är definierade enligt IFRS är,
tillsammans med nyckeltal som är definierade i enlighet med
IFRS, använda för att underlätta företagsledningens och andra
intressenters analys av koncernen.
Se rubriken ”Definition av alternativa nyckeltal” för definition
och syfte med de alternativa nyckeltalen och rubriken
”Avstämning av alternativa nyckeltal” nedan för avstämning
av ovannämnda nyckeltal. Alla alternativa nyckeltal har
hämtats från koncernens reviderade årsredovisningar för
räkenskapsåren som avslutades 31 december 2021 och 31
december 2022 om inte annat anges.
Finansiell data
TUSD 2022 2021
Intäkter
Från kvarvarande verksamhet 12 327 5 732
Från avvecklad verksamhet 77 450 62 574
Intäkter 89 777 68 306
Rörelsens netback
Från kvarvarande verksamhet 6 523 2 882
Från avvecklad verksamhet 54 206 43 178
Rörelsens netback 60 729 46 060
EBITDA
Från kvarvarande verksamhet (420) (2 201)
Från avvecklad verksamhet 55 521 49 926
EBITDA 55 101 47 725
Nettoresultat
Från kvarvarande verksamhet (12 529) (13 337)
Från avvecklad verksamhet 35 462 34 924
Nettoresultat 22 933 21 587
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Från kvarvarande verksamhet 260 (12 141)
Från avvecklad verksamhet 54 397 43 146
Kassaflöde från den löpande verksamheten 54 657 31 005
Fritt kassaflöde
Från kvarvarande verksamhet (16 724) (23 530)
Från avvecklad verksamhet 8 698 7 540
Fritt kassaflöde (8 026) (15 990)
Nettoskuld 26 552 29 949
Nyckeltal
21
2022 2021
Avkastning på eget kapital (%) (9) 24
Soliditet (%) 65 54
NIBD/EBITDA - 0,63
TIBD/EBITDA - 1,16
Data per aktie
2022 2021
Vägt antal aktier (före utspädning) 120 697 888 112 912 781
Vägt antal aktier (efter utspädning) 120 987 859 113 080 714
Vinst per aktier (före utspädning), USD (0,10) 0,19
Vinst per aktier (efter utspädning), USD (0,10) 0,19
Utdelning per aktie n/a n/a
21
Nyckeltal och data per aktie baseras enbart på
kvarvarande verksamhet.
91
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Avstämning av alternativa nyckeltal:
Tabellerna nedan avser avstämning av alternativa nyckeltal baserat på redovisningsposter, delsummor eller totalsummor
inkluderade i koncernens reviderade årsredovisningar för räkenskapsåren som avslutades 31 december 2021 och 31 december
2022 om inte annat anges. De alternativa nyckeltalen är inte reviderade.
För definition av alternativa nyckeltal vilka inte har beräknats i enligt med IFRS se sektionen ”Definition av alternativa nyckeltal”
Rörelsens netback från kvarvarande verksamhet
(TUSD) 2022 2021
Intäkter 12 327 5 732
Royalties (2 976) (1 341)
Rörelsekostnader (2 828) (1 509)
Rörelsens netback 6 523 2 882
Rörelsens netback från avvecklad verksamhet
(TUSD) 2022 2021
Intäkter 77 450 62 574
Royalties (7 918) (8 043)
Rörelsekostnader (15 326) (11 353)
Rörelsens netback 54 206 43 178
EBITDA från kvarvarande verksamhet
(TUSD) 2022 2021
Rörelseresultat (3 200) (3 516)
Avskrivningar 2 783 1 336
Valutakursförluster (vinster) (3) (21)
EBITDA (420) (2 201)
EBITDA från avvecklad verksamhet
(TUSD) 2022 2021
Rörelseresultat 44 966 42 736
Avskrivningar 10 555 7 199
Valutakursförluster (vinster) - (9)
EBITDA 55 521 49 926
Fritt kassaflöde från kvarvarande verksamhet
(TUSD) 2022 2021
Kassaflöde från den löpande verksamheten 260 (12 143)
Avgår: likvida medel använda i investeringsverksamheten (16 984) (11 389)
Fritt kassaflöde (16 724) (23 532)
Fritt kassaflöde från avvecklad verksamhet
(TUSD) 2022 2021
Kassaflöde från den löpande verksamheten 54 397 43 148
Avgår: likvida medel använda i investeringsverksamheten (45 699) (35 606)
Fritt kassaflöde 8 698 7 542
Nettoskuld
(TUSD) 2022 2021
Bank debt 46 090 54 484
Less: cash and cash equivalents (19 538) (25 535)
Net debt 26 552 29 949
92
Avkastning på eget kapital
2022 2021
Årets resultat (TUSD) (12 529) 21 587
Eget kapital utgående balans (TUSD) 140 897 91 425
Avkastning på eget kapital ,% (9) 24
Soliditet
2022 2021
Totalt eget kapital (TUSD) 140 897 91 425
Balansomslutning (TUSD) 218 355 168 114
Soliditet, % 65 54
Definition av alternativa nyckeltal:
Definition av nyckeltal som inte är definierade i IFRS (alternativa nyckeltal) är inkluderade i definitionerna nedan. Alternativa nyckeltal
mäter historiska och framtida finansiella resultat, finansiell ställning eller kassaflöden, men exkluderar eller inkluderar belopp som
inte skulle ha justerats på motsvarande sätt med de mest jämförbara nyckeltalen som har definierats i enlighet med koncernens
redovisningsprinciper. Företagsledningen använder alternativa nyckeltal för att följa utvecklingen på Bolagets verksamhet och är av
uppfattningen att alternativa nyckeltal tillsammans med nyckeltal definierade enligt IFRS hjälper investerare att förstå Bolagets utveckling
från period till period och kan underlätta jämförelsen med liknande företag, men är inte nödvändigtvis jämförbara med nyckeltal med
samma benämningar som används av andra företag. Bolaget är av uppfattningen att alternativa nyckeltal ger en användbar och
utökad information till investerare. Då dessa nyckeltal inte är mer lämpade än nyckeltal definierade i IFRS ska de användas tillsammans
med dessa som komplement snarare än som ersättning. De alternativa nyckeltalen har inte reviderats. Investerare uppmanas att inte
sätta överdrivet stor tillit till de alternativa nyckeltalen och uppmanas också att granska dessa tillsammans med Bolagets reviderade
årsredovisningar för räkenskapsåren som avslutades 31 december 2022 och 31 december 2021. Se rubriken ”Avstämning av alternativa
nyckeltal” ovan för avstämning av alternativa nyckeltal.
Kassaflöde från den löpande verksamheten: Kassaflöde från den
löpande verksamheten enligt koncernens rapport över kassaflöde.
EBITDA (Earnings before interest, taxes, depreciation
and amortization and impairment): Rörelseresultat före
avskrivningar av olje- och gastillgångar, avskrivning av materiella
anläggningstillgångar, nedskrivningar, valutakursjusteringar,
räntor och skatter. EBITDA används som ett mått på Bolagets
finansiella resultat.
Vinst per aktie: Årets resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier under
året.
Vinst per aktie efter utspädning: Årets resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare dividerat med vägt genomsnittligt
antal aktier efter utspädning under året.
Soliditet: Totalt eget kapital i förhållande till balansomslutningen.
Soliditet är ett mått som ger information till en investerare att
bedöma Bolagets finansiella stabilitet och Bolagets långfristiga
betalningsförmåga.
Fritt kassaflöde: Kassaflöde från den löpande verksamheten med
avdrag för kassaflöde använt i investeringsverksamheten enligt
koncernens rapport över kassaflöde. Fritt kassaflöde visar på de
likvida medel som Bolaget har kvar efter investeringar.
Nettoskuld: Räntebärande obligationslån med avdrag för likvida
medel. Nettoskuld visar på Bolagets totala skuldsättning och
används för att bedöma Bolagets förmåga att genomföra
strategiska investeringar och leva upp till sina finansiella
åtaganden.
Nettoskuld i förhållande till EBITDA (NIBD/EBITDA): Netto
räntebärande skulder dividerat med de senaste fyra kvartalens
EBITDA. NIBD/EBITDA är relevant för att bedöma Bolagets
förmåga att genomföra strategiska investeringar och leva upp
till sina finansiella åtaganden.
Årets resultat: Årets resultat visar på Bolagets vinst eller förlust
för det aktuella året.
Rörelsens netback: Rörelsens netback definieras som intäkter
minus royalties och rörelsekostnader. Rörelsens netback är
ett vanligt mått inom olje- och gasindustrin med syfte att visa
på Bolagets verksamhets effektivitet för att möjliggöra intern
jämförelse och jämförelse med andra olje- och gasbolag.
Avkastning på eget kapital: Nettoresultat dividerat med utgående
eget kapital. Avkastning på eget kapital visar på avkastningen
på ägarnas kapital.
Intäkter: intäkter visar Bolagets intäkter från olje- och
gasförsäljning före avdrag för royalties.
Totala skulder i förhållande till EBITDA (TIBD/EBITDA): Totala
räntebärande skulder dividerat med de senaste fyra kvartalens
EBITDA. TIBD/EBITDA är relevant för att bedöma Bolagets förmåga
att genomföra strategiska investeringar och leva upp till sina
finansiella åtaganden.
Vägt genomsnittligt antal aktier för året: Antal aktier vid årets
början med förändring i antal aktier vägt för den del av året
de varit utgivna. Nyckeltalet ger information till en investerare
om genomsnittliga antalet utestående aktier i Bolaget före
utspädning.
Vägt genomsnittligt antal aktier för året efter utspädning: Antal
aktier vid årets början med förändring i antal aktier vägt för
den del av året de varit utgivna med beaktande av eventuell
utspädningseffekt.
93
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Styrelsens försäkran
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att
koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de
antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens
ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats
i enlighet med god redovisningssed i Sverige och ger en
rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget
ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens
och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som
moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm,
12 April 2023
Fabio Vassel,
Styrelsens ordförande
Enrique Pena,
Styrelseledamot
Halvard Idland,
Styrelseledamot
Kjetil Solbraekke,
Styrelseledamot
Richard Norris,
Styrelseledamot
Victor Modigh,
Styrelseledamot
Paulo Mendonça,
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats den 12 april 2023
Deloitte AB
Fredrik Jonsson
Auktoriserad revisor
94
95
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
96
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Maha Energy AB (publ)
organisationsnummer 559018-9543
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för Maha Energy AB (publ) för räkenskapsåret 2022-
01-01 - 2022-12-31 med undantag för bolagsstyrningsrapporten
sidorna 48-54. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning
ingår på sidorna 34-99 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den
31 december 2022 och av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen
har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger
en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens
finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International
Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU,
och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolags-
styrningsrapporten på sidorna 48-54. Förvaltningsberättelsen
är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resul-
taträkningen och balansräkningen för moderbolaget och kon-
cernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och kon-
cernredovisningen är förenliga med innehållet i den komplet-
terande rapport som har överlämnats till moderbolagets revi-
sionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014/
EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Audit-
ing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrke-
setiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat
på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har
tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelse-
fulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisnin-
gen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades
inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till,
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men
vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Värdering av olje- och gastillgångar
Per den 31 december 2022 utgör olje- och gastillgångarna den
största delen av koncernens tillgångar och uppgår till MUSD
179,2, varav MUSD 137,4 redovisas som tillgångar som innehas
för försäljning hänförliga till Maha Energy Brasil Ltda. Utöver
olje- och gastillgångar som redovisas som tillgångar som inne-
has för försäljning i år, utgörs olje- och gastillgångar av materi-
ella anläggningstillgångar (MUSD 12,6) och prospekterings- och
utvärderingstillgångar (MUSD 29,2). För ytterligare information
avseende redovisningsprinciper och kritiska uppskattningar
hänvisas till not 2 i årsredovisningen. För ytterligare infor
-
mation om olje- och gastillgångar hänvisas till not 9 och 10 i
årsredovisningen.
Olje- och gastillgångar bedöms för indikation på nedskrivnings-
behov vid bokslut, och beroende på om sådan indikation finns,
föreligger det en skyldighet för bolaget att beräkna återvin-
ningsvärdet på olje- och gastillgångarna för jämförelse med
bokförda värden.
Arbetet med att identifiera eventuella indikatorer för
nedskrivningbehov och att genomföra potentiella nedskrivning-
stest inkluderar väsentliga bedömningar och uppskattningar
av företagsledningen. Det föreligger en risk att värderingen
av olje- och gastillgångarna och eventuella nedskrivningskost-
nader inte är korrekt beräknade.
Vi fokuserar på värderingen av olje- och gastillgångarna till
följd av de väsentliga bedömningar och uppskattningar som
görs av företagsledningen, såsom fastställande av indikatorer
för nedskrivningsbehov, uppskattning av olje- och gasreserver,
avskrivningstakt, framtida kassaflöden och diskonteringsränta
samt förväntat försäljningspris för avvecklad verksamhet.
Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder men var
inte begränsad till dessa:
»
Vi utvärderade utformningen av relevanta interna kontroller
för identifiering av indikatorer för nedskrivningsbehov,
»
Vi inhämtade företagsledningens bedömning av indikatorer
för nedskrivningsbehov av olje- och gastillgångarna
per 31 december 2022 och analyserade och utmanade
rimligheten i företagsledningens antaganden kring att
bedöma om sådana indikatorer förelåg,
»
Vi granskade att tillbörliga upplysningar om olje- och
gastillgångar lämnades i årsredovisningen i enlighet med
IFRS och årsredovisningslagen.
Till bolagsstämman i Maha Energy AB (publ) organisationsnummer 559018-9543
97
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Värdering av tillgångar som innehas för försäljning
och skulder knutna till tillgångar som innehas
för försäljning samt resultat från avvecklade
verksamheter
Den 28 December 2022 offentliggjorde Maha försäljningen av
det brasilianska dotterbolaget Maha Energy Brasil Ltda. till
PetroRecôncavo. Som en följd av försäljningen klassificeras
Maha Energy Brasil Ltda. som tillgångar som innehas för
försäljning vilket utgör den största delen av tillgångarna i
koncernens balansräkning och uppgår till MUSD 154. Beslutet
att sälja det brasilianska segmentet har vidare medfört att Maha
Energy Brasil Ltda. redovisats som en avvecklad verksamhet i
koncernresultaträkningen skiljt från kvarvarande verksamhet
med motsvarande redovisning för jämförelseperioden.
Redovisning av avvecklade verksamheter förutsätter att
företagsledningen identifierar och separerar resultatet från
kvarvarande och avvecklade verksamheter samt säkerställer
att kraven i IFRS är uppfyllda för redovisning av avvecklade
verksamheter.
För information avseende redovisningsprinciper av tillgångar
som innehas för försäljning och avvecklad verksamhet, se not
2. För ytterligare upplysningar om tillgångar som innehas för
försäljning och avvecklad verksamhet, se not 8.
Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder men var
inte begränsad till dessa:
» utvärdering av ändamålsenlig klassificering av tillgångar
som innehas för försäljning samt resultat från avvecklade
verksamheter för efterlevnad av IFRS,
»
granskning av värdering före tillgångens första
klassificering som att den innehas för försäljning för
efterlevnad av IFRS,
»
granskning av att resultatet från avvecklade verksamheter
avskilts på ett ändamålsenligt sätt från resultatet från
kvarvarande verksamheter, samt
»
utvärdering av upplysningar i årsredovisningen för
efterlevnad av IFRS och årsredovisningslagen.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för den andra informationen. Den andra informationen
består av ersättningsrapporten samt sidorna 1-33 och 100-
101 i detta dokument men innefattar inte årsredovisningen,
koncernredovisningen och vår revisionsberättelse.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och
koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi
gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra
information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information
som identifieras ovan och överväga om informationen i
väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen
och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi
även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt
bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de
antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar
även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för
att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som
inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen
av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten.
De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan
påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift
tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören
avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller
inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet
inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en
revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig
säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att
en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan
finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen. Dessutom:
»
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga
felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag,
utformar och utför granskningsåtgärder bland annat
utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är
tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund
för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en
väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre
än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag,
eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi,
förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information
eller åsidosättande av intern kontroll.
»
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets
interna kontroll som har betydelse för vår revision för
att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss
om effektiviteten i den interna kontrollen.
»
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
»
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och
verkställande direktören använder antagandet om
fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med
98
grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det
finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana
händelser eller förhållanden som kan leda till betydande
tvivel om bolagets och koncernens förmåga att fortsätta
verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en
väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen
fästa uppmärksamheten på upplysningarna i
årsredovisningen och koncernredovisningen om den
väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar
är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen
och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på
de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för
revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller
förhållanden göra att ett bolag och en koncern inte längre
kan fortsätta verksamheten.
»
utvärderar vi den övergripande presentationen,
strukturen och innehållet i årsredovisningen och
koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och
om årsredovisningen och koncernredovisningen återger
de underliggande transaktionerna och händelserna på ett
sätt som ger en rättvisande bild.
»
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den finansiella informationen för enheterna
eller affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett
uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för
styrning, övervakning och utförande av koncernrevisionen.
Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens
planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den.
Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under
revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den
interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har
följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp
alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka
vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits
för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer
vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen,
inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga
felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt
betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i
revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar
förhindrar upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar
och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning för Maha Energy AB (publ) för år
2022-01-01 - 2022-12-31 samt av förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till
utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets
och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer
på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat
vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets
bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för
att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende
»
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget, eller
» på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som
kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett
förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är
förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av
förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna.
Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras
på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och
väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på
sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga
för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha
särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och
prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och
andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om
ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens
förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust
har vi granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
99
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2022
Revisorns uttalande om
Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen
och verkställande direktören har upprättat årsredovisningen
och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Maha Energy
AB (publ) för räkenskapsåret 2022-01-01 - 2022-12-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Maha Energy AB (publ)
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och än-
damålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a
§ lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegen-
tligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rap-
porten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller
kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmark-
naden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåt-
gärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är up-
prättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen ga-
ranti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsen-
tliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund
i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implemen-
terar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive
riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav,
standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och
andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisning
och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn
de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur
styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i
syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga
med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett
uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen. Gransk-
ningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten
och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens
antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och
en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med
den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassa-
flödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL
i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 48-54 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR
16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta
innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar samt
är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Deloitte AB, utsågs till Maha Energy AB (publ)s revisor av
bolagsstämman 2022-05-31 och har varit bolagets revisor
sedan 2016-04-22.
Göteborg den 12 april 2023
Deloitte AB
Fredrik Jonsson
Auktoriserad revisor
100
Förkortningar
CAD Kanadensiska dollar
SEK Svenska kronor
BRL Brasilianska real
USD Amerikanska dollar
kSEK Tusen SEK
kUSD Tusen USD
MSEK Miljoner SEK
MUSD Miljoner USD
OMR Omani Rial
Oljerelaterade termer och måttenheter
BOE eller boe Fat av oljeekvivalenter
BBL eller bbl Fat
BOEPD Fat av oljeekvivalenter per dag
BOPD Fat av olja per dag
SCF eller scf Kubikfot
Mbbl Tusen fat av olja
MMbbl Miljoner fat av olja
Mboe Tusen fat av oljeekvivalenter
MMboe Miljoner fat av oljeekvivalenter
Mboepd Tusen fat av oljeekvivalenter per dag
Mbopd Tusen fat av olja per dag
MCF Tusen kubikfot
MSCFD Tusen standardkubikfot per dag
MMSCF Miljoner standardkubikfot
MMSCFPD Miljoner standardkubikfot per dag
BWPD Fat vatten per dag
Gas till olja 6 000 kubikfot = 1 fat av oljeekvivalenter
omräkning
EPSA Prospekterings- och produktionsdelningsavtal
DEFINITIONER
Maha Energy AB (publ)
Huvudkontor
Strandvägen 5A
SE 114 51 Stockholm
Sweden
+46 8 611 05 11
Tekniskt kontor
240, 23 Sunpark Drive SE
Calgary, AB T2X 3V1
Canada
+1 403 454 7560
info@mahaenergy.ca
www.mahaenergy.ca
213800USNX47LQFQQN202022-01-012022-12-31213800USNX47LQFQQN202021-01-012021-12-31213800USNX47LQFQQN202022-12-31213800USNX47LQFQQN202021-12-31213800USNX47LQFQQN202020-12-31213800USNX47LQFQQN202020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800USNX47LQFQQN202021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800USNX47LQFQQN202021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800USNX47LQFQQN202020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember213800USNX47LQFQQN202021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember213800USNX47LQFQQN202021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember213800USNX47LQFQQN202020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800USNX47LQFQQN202021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800USNX47LQFQQN202021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800USNX47LQFQQN202020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800USNX47LQFQQN202021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800USNX47LQFQQN202021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800USNX47LQFQQN202022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800USNX47LQFQQN202022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800USNX47LQFQQN202022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember213800USNX47LQFQQN202022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember213800USNX47LQFQQN202022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800USNX47LQFQQN202022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800USNX47LQFQQN202022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800USNX47LQFQQN202022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:USDiso4217:USDxbrli:sharesxbrli:shares