ÅRSREDOVISNING 2021
Information om årsstämma
Årsstämman i Maha Energy AB (publ) kommer
att hållas tisdagen den 31 maj 2022 kl. 15:00
på Grev Turegatan 30 i Stockholm. Kallelse
samt fullständiga förslag kommer att finnas
tillgängligt på www.mahaenergy.ca. För att
delta ska aktieägare vara införda i eget namn i
den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken
fredagen den 20 maj 2022, samt ha anmält
sitt deltagande till Maha Energy AB senast
tisdagen den 24 maj 2022. Aktieägare som har
låtit förvaltarregistrera sina aktier måste, för
att äga rätt att delta i stämman, begära att
tillfälligt införas i den av Euroclear Sweden AB
förda aktieboken (s.k. rösträttsregistrering).
Aktieägaren måste underrätta förvaltaren
härom i god tid före fredagen den 20 maj
2022, då sådan införing ska vara verkställd.
Rösträttsregistrering som av aktieägare
begärts i sådan tid att registreringen gjorts av
förvaltaren senast tisdagen den 24 maj 2022
kommer dock att beaktas vid framställningen
av aktieboken. Enligt aktiebolagslagen ska en
aktieägare som önskar företrädas av ombud
inlämna en dagtecknad fullmakt för ombudet.
2
INNEHÅLL
01
03
05
05
09
11
13
15
19
21
27
29
Finansiell kalender
Bolaget kommer att publicera följande
finansiella rapporter för 2022:
Kvartal 1
Rapport för första kvartalet 2022
19 maj 2022
Kvartal 2
Rapport för första halvåret och
andra kvartalet 2022
15 augusti 2022
Kvartal 3
Rapport för första nio månaderna och tredje
kvartalet 2022
14 november 2022
Kvartal 4
Bokslutskommuniké och rapport
för ärde kvartalet 2022
28 februari 2023
Bolagsstyrningsrapport
Noter till de finansiella
rapporterna
Hållbarhet — miljö, socialt
ansvar och bolagsstyrning
(ESG)
Finansiella nyckeltal
32 Förvaltningsberättelse
32 Koncernstruktur
33 Ekonomisk översikt
39 Riskhantering
43
49 Finansiella rapporter
57
82
85 Styrelsens försäkran
88 Revisionsberättelse
Maha Energy i korthet
Brev till aktieägarna
Om Maha
Mahas vision och strategi
Tillgångar
Vägkarta
Framtiden för fossila bränslen
Historik
Intervju med Mahas grundare
Styrelsen
Maha Energy-aktien
1
2
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
INTÄKTSÖKNING
PER AKTIE JÄMFÖRT
MED 2020
(resultat per aktie före utspädning
2021 var 0,19 USD)
+210%
MAHA ENERGY I KORTHET
I
N
T
Ä
K
T
E
R
$68,3 MILJONER
E
B
I
T
D
A
$47,7 MILJONER
USD
Å
R
E
T
S
R
E
S
U
L
T
A
T
2
0
2
1
$21,6 MILJONER
USD
USD
MANTIMMAR
SÄKERHETSTRÄNING OCH
UPPMÄRKSAMHET
9 900+
BOEPD
3 387
PRODUKTION
1 309
SÄKERHETS-
OBSERVATIONSKORT
ETT PROGRAM FÖR
ATT UNDERLÄTTA
KOMMUNIKATIONEN
MELLAN MAHA OCH
LOKALA INTRESSEHAVARE,
HAR INFÖRTS PÅ ALLA
VERKSAMHETSPLATSER
ARBETADE
MANTIMMAR
690 000+
MahaConnect
1
2
3
4
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Brev till aktieägarna
Kära vänner och aktieägare i Maha Energy AB,
2021 var ett övergångsår för Maha. Borrningen av Tie-4 brunnen i Brasilien dominerade året och
även om den inte slutfördes som en horisontell produktionsbrunn som ursprungligen planerat,
gav den trots allt ett produktionstest rekord. Under 24 timmar pumptestades 4 695 BOEPD ur
Tie-4 brunnen i början av 2022. Året avslutades med ännu ett rekord för årlig oljeproduktion, trots
borrförseningar och produktionsstörningar. Problemen vid Tie-4-borrningen hade omfattande
förseningseekter på produktionen från Tiefältet och vid Illinoisbassängen (Illinois Basin/IB) tog
avvattningen från de stimulerade brunnarna längre tid än planerat och försenade betydelsefull
oljeproduktion. Tillsammans försenades därför signifikanta olje-produktionsvolymer för 2021.
Borrningsförseningarna och produktionsstörningarna är något vi i ledningen tar på högsta allvar
och har som högsta prioritet att bemöta under 2022.
Dock sammanföll de stigande oljepriserna under de två första månaderna av 2022 med
betydande produktionsökningar från både Tiefältet och Illinoisbassängen. Mahas genomsnittliga
månadsproduktion uppgick till 4 328 BOEPD i januari och 5 106 BOEPD i februari 2022. Det
genomsnittliga Brent-råoljepriset var 86,51 USD per fat och 97,13 USD per fat för samma respektive
månader. I Illinoisbassängen passerade vi för första gången 1 miljon USD i intäkter under en
månad, och i februari passerade Bolaget 5 000 BOEPD i månadssnittlig oljeproduktion för hela
Bolaget. Den 20 januari 2022 slog vi Bolagsrekord med en dagsproduktion på 6 847 BOEPD.
Mahas finanser är goda och Bolaget är nu väl förberett för ytterligare organisk tillväxt i Oman,
Brasilien och USA under 2022 och framåt.
Eer att gränsen till Oman hållits stängd i sex månader på grund av Covid-19, kunde Maha
slutligen öppna ett kontor och samla början till ett borrteam under 2021. All utrustning med långa
leveranstider som behövs för borrkampanjen 2022 har beställts, inklusive de excenterskruvpumpar
(PCP) som är det bästa pump-valet för Mafraqfältet. Foderrör, övriga rördelar och brunnhuvuden
levererades enligt plan i början av 2022. En borrigg har valts ut och ett borrprogram om sex brunnar
på Mafraqfältet är planerat att påbörjas under andra kvartalet 2022. Två utvärderingsbrunnar
kommer att borras först för att inskaa betydelsefull information om fältets olje-vattenkontakt,
oljans egenskaper och kärnor från den producerande intervallen i reservoaren. Dessutom kommer
fyra horisontalborrningar genomföras och sättas i testproduktion för att utvärdera omfattningen
av eventuellt vattenintrången i den spruckna kalkstensreservoaren.
Vid Tiefältet i Brasilien sker en övergång från primär utvinning till sekundär utvinning med hjälp
av vatteninjektion. För att öka reservoartrycket kommer därför injektionsbrunnar borras under
2022. Flera faktorer påverkar oljeproduktionen vid Tiefältet; inklusive brunnens flödesnivåer,
bibehållet reservoartryck, hantering av associerad gas, försäljningsleverans av oljan och drien
på pumparna. Planen är att uppnå platåproduktion och bibehålla den så snart den pågående
horisontalborrningen Tie-5 har färdigställts senare under 2022.
Planer är långt gångna för att öka produktionen från det brasilianska Tartarugafältet genom
att minst en horisontalborrning utförs i sandstensformationen Penedo med början under 2022.
Horisontala borrningar är väl lämpade för att öka produktionen från denna täta men omfattande
sandstensreservoaren.
Under 2021 levererade teamet vid Illinoisbassängen tolv produktionsbrunnar som nu är i dri. Ny,
ytterligare mark förvärvades i anslutning till de befintliga produktionsbrunnarna i början av 2022,
vilket ger Maha 23 nya borrplatser för framtida brunnar. Bolaget kommer att se över borrplanerna
för Illinoisbassängen mot mitten av 2022 när 2021 års brunnar har gett mer information om
produktionsförhålllandena. Det är viktigt att investeringarna motiveras av produktionsnivåerna
och eventuella framtida investeringar måste vägas emot övriga investeringsmöjligheter för
Maha. Vi har bra kostnadskontroll vid Illinoisbassängen och reservoarens robusta produktivitet
och respons på stimuleringsåtgärder innebär att fältet vid dagens oljepriser bär låg risk, är
kostnadseektivt och är därför ett starkt investeringsfall.
Slutligen, ett bevis på att Bolaget ”vuxit upp” är det ökade fokuset på hållbarhet (HSE: hälsa,
säkerhet och miljö respektive ESG: miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning). Medan HSE alltid
stått i centrum för Mahas verksamhet kommer ESG snabbt ikapp. Mahas andra hållbarhetsrapport
publiceras samtidigt som denna årsredovisning och jag uppmuntrar er att läsa den. Vårt ESG-
team gör ett fantastiskt och viktigt arbete. Vi följer och rapporterar så många saker. Allt detta är
tydliga signaler att vi är en ansvarsfull global företagsmedborgare. Till exempel, i Brasilien där
vi behandlar den associerade naturgasen som en resurs, sålde vi över 85% av den producerade
gasen under 2021 till elektricitet och tunga industrier. Vi utökade också våran Gas to Wire (GTW)
anläggning från 17 till 22 gasgeneratorer. Jag är speciellt stolt över initiativ som MahaConnect,
vår kommunikationskanal med våra oljefältsgrannar, vårt universitetsstipendieprogram i Wyoming
och vårt engagemang och bidrag till sköldpaddsskyddsprogrammet ”Tamar” i Brasilien.
Jag vill avslutningsvis tacka alla våra hårt arbetande medarbetare för deras hängivenhet och
support, och rikta ett stort tack till Mahas aktieägare och vänner för ert fortsatta stöd.
Jonas Lindvall
Verkställande direktör
4
4
5
6
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Fältnära
prospektering
Utvärdering
Produktion
Risk/belöning
Prospektering,
utbyggnad
och utvinning
av råolja och
naturgas
Lagring och
transport av
oranerad
råolja och
naturgas
Tillverkning
och distribution
av olje- och
gasprodukter
Om Maha
Maha är ett svenskt, internationellt oljebolag
verksam inom prospektering och utvinning av
underpresterande olje- och gastillgångar med
hjälp av modern teknologi för oljeutvinning
(Enhanced Oil Recovery (EOR)). Maha har
samlat ett team av oljebranschexperter för att
bygga en solid grund av produktionstillgångar,
med målet att växa genom tillämpad
petroleumingenjörsteknik och fältnära
prospektering. Fokus ligger på att tillämpa
moderna EOR-teknologier för utvinning av olja
i befintliga och mogna oljefält.
Maha Energys aktier (ticker: MAHA A) är
noterade på Nasdaq Stockholms huvudlista.
Modern teknologi för oljeutvinning
För att minska och hantera risker utnyttjar
Maha bevisade och moderna teknologier
för förbättrad utvinning av olja. Under sin
livstid kan en reservoar genomgå upp till tre
distinkta utvinningsfaser: primär, sekundär
och tertiär utvinning. Vid primär utvinning
utnyttjas reservoarens naturliga tryck för
produktion. När konventionella metoder inte
längre räcker till kan moderna EOR-teknologier
användas för sekundär och tertiär utvinning
av den kvarvarande oljan i reservoaren.
Prospekteringsrisken minskas genom Mahas
strategiska affärsmodell att koncentrera
prospekteringsverksamheten till områden med
bevisade olje- och gastillgångar där ytterligare
reservoarer kan finnas.
10%
40%
50%
Mahas vision och strategi
I arbetet med att bygga ett ledande,
framgångsrikt olje- och gasbolag inom
upstreamsegmentet har Mahas expertteam
lagt grunden för en innovativ och progressiv
aärsmodell som både inriktar sig på produktion
av olja och gas, och på att skapa mervärde för
aktieägarna. Mahas strategi att producera olja
av hög kvalitet till låg kostnad stärker Bolaget
på en volatil global marknad, samtidigt som
personal- och drisäkerhet fortsatt står i fokus.
Maha har tagit fram en proaktiv och fokuserad
strategi med målet att minska potentiella risker
relaterade till den operativa verksamheten
och aärsverksamheten. Samtidigt som den
organiska tillväxten fortsätter, kommer Maha
också fortsatt utvärdera nya möjliga förvärv
och tillväxtmöjligheter för att stärka Bolagets
portfölj och balansräkning. Den mångfacetterade
strategin är baserad på fyra nyckelstrategier:
1. Värdeökning genom modern
teknologi för oljeutvinning
Maha baserar sin konkurrensfördel på modern
teknologi för oljeutvinning i kombination med
ett team av oljebranschexperter. Målet är att
växa och att producera olje- och gastillgångar
genom tillämpad petroleumingenjörsteknik och
fältnära prospektering.
2. Balans i tillgångstyper och risk/
belöningspyramiden
Mahas strategi är att förvärva befintliga olje-
och gastillgångar och öka deras värde genom
att tillämpa moderna oljeutvinningsmetoder
genom 50:40:10-principen för tillgångarna. I
enlighet med denna princip strävar Bolaget eer
att minst 50% utgörs av produktionstillgångar
med låg risk som genererar kassaflöde, medan
40% bör ha någon produktionsrelaterad risk.
Den fältnära prospekteringen som utgör cirka
10% av tillgångsportföljen är begränsad till
att vara (a) finansierad med medel från den
befintliga produktionen, och (b) i anslutning
till eller nära Bolagets producerande fält och
infrastruktur.
3. Upstreamsektorns utvecklingscykel
Upstreamsektorns utvecklingscykel
är baserad på att medel från den egna
produktionsverksamheten finansierar
prospektering eer mer olja och gas. Normalt
används inga externa medel för finansiering av
prospekteringsarbetet.
4. Den ”trebenta stolen”
Den ”trebenta stolen”-strategin är fokuserad på
värde, tillgångar i flera separata jurisdiktioner,
ekonomisk diversifiering, och stabila
produktionsmöjligheter. Maha utvärderar alla
projekt utifrån värdet per fat. Många företag
”jagar” oljevolymer, medan Maha istället
koncentrerar sig på värdet per fat. För att sprida
de politiska, lagstiningsmässiga och finansiella
riskerna är det Bolagets mål att producera olja
från minst tre olika geopolitiska regioner i
världen.
BRASILIEN USA OMAN
UPSTREAM
(uppströmsegment)
MIDSTREAM
(midstreamsegment)
DOWNSTREAM
(nedströmsegment)
Utvärdering
Fältnära
prospektering
Utvärdering
Prospektering
Utbyggnad
Utbyggnad
7
8
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Mahas produktionsmål är att växa från en
liten, oberoende junior oljeproducent till ett
mellanstort, oberoende olje- och gasbolag
med betydande produktionsvolymer. Maha
har växt och utvecklats i enlighet med den
klassiska S-kurvan för företagsutveckling.
S-kurvan (sigmoid kurva) är ett ekonomiskt
koncept som beskriver ett företags
utveckling över tid.
I början sker tillväxten långsamt, eller
ibland till och med negativt, när företagets
produkter och tjänster först når marknaden.
När konsumenterna börjar känna igen och
återvända till produkten tar tillväxten fart.
Denna period motsvarar den branta delen
av tillväxtkurvan. Senare avtar tillväxten
och övergår i en mognadsfas, längst upp
på kurvan. I denna fas måste företaget
utvecklas och ta sig till nästa S-kurva.
Maha började på den andra S-kurvan i och
med utbyggnaden av Illinoisbassängen i
USA, arbetet vid Mafraq och den ökande
produktionstillväxten vid Tiefältet.
8
9
10
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
VARFÖR BRASILIEN?
VARFÖR
OMAN?
VARFÖR
USA?
LAK RANCH – WYOMING
Enligt ett oberoende tredje part RPS Knowledge
Reservoirs beräkning uppskattas reservoaren
innehålla upp till 62 miljoner fat olja. Till dags
dato har ca. 150 000 fat olja producerats från
LAK Ranch.
» Dagsproduktion vid slutet av 2021:
Stängd
» Mahas licensandel: 99%
» Working Interest: 99%
» Förvärvat: 2013
» Dagsproduktion vid slutet av 2021:
212 BOPD
» 35 deg. API oil
» Mahas licensandel: 97%
» Förvärvat: 2020
ILLINOISBASSÄNGEN – ILLINOIS OCH INDIANA
Illinoisbassängen är en av de äldsta
oljeproducerande bassängerna i Nordamerika
och har till dags dato producerat mer än
fyra miljarder fat olja. Fältet är en grund, väl
avgränsad tillgång med låg risk och stabil
produktion av lättolja. Flera borrplatser i
närheten av befintliga brunnar har identifierats
på Illinoisbassängen.
» Dagsproduktion vid slutet av 2021:
0 BOPD
» 13 deg. API oil
» Mahas licensandel: 100%
» Förvärvat: 2020
BLOCK 70 (MAFRAQ)
Block 70 är ett block på land som innefattar
det grunda, outvecklade tungoljefältet Mafraq.
Enligt oberoende beräkningar uppskattas
Mafraqfältet innehålla mellan 185 och 510
miljoner fat olja (OOIP). Blocket omfattar en
yta om 639 km2 och Maha har fått tillgång
till 2D- och 3D-seismik insamlad av tidigare
operatörer. Åtta borrningar har genomförts på
Block 70, varav fem på Mafraq.
» Dagsproduktion vid slutet av 2021:
2 981 BOEPD
» 36-38 deg. API oil
» Mahas licensandel: 100%
» Förvärvat: 2017
TIEFÄLTET
Lättoljefältet Tie påträffades 2009. Maha
förvärvade fältet 2017 och inledde omedelbart
ett utbyggnadsprojekt för fältet. När fältet
förvärvades uppgick produktionen till 1 300
BOPD och anläggningarna var dimensionerade
att hantera upp till 2 000 BOPD. Från 2018
till 2020 utökades kapaciteten på fältets
processanläggningar till 5 000 BOPD och
försäljningskontrakt för råolja om upp till 4 850
BOPD ingicks. Produktionsvolymerna har ökat
stadigt sedan förvärvet och i början av 2022
flödade brunnen Tie-4 vid test imponerande
4 695 BOEPD.
» Dagsproduktion vid slutet av 2021:
194 BOEPD
» 41 deg. API oil
» Mahas licensandel: 75%
» Förvärvat: 2017
TARTARUGAFÄLTET
Lättoljefältet Tartaruga påträffades 1994.
Fyndborrningen påträffade olja i ett
sandstenslager som normalt inte är olje- och
gasförande i den här delen av Brasilien. Eer
testning inleddes produktion från brunnen
nästan omedelbart. Fältet producerar för
närvarande från två brunnar och har totalt
producerat mer än en miljon fat sedan
upptäckten.
9
10
11
12
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Vägkarta
Maha är väl positionerat i denna spännande
bransch för att leverera mer olja och gas i takt
med att eerfrågan fortsätter växa. Maha är
inte bara redo för ökad produktion, utan inriktar
också sina tillväxtmöjligheter på värdet per fat.
Många företag ”jagar fat”, medan Maha istället
koncentrerar sig på värdet per fat. Fokus ligger
på att producera vinstgivande fat hellre än stora
volymer olönsamma fat.
Idén, som kan verka enkel, är att maximera
värdet per fat samtidigt som företaget fortsätter
att växa.
Under sin korta tid sedan grundandet har Maha
visat sin uthållighet och till och med kunnat växa
under global marknadsoro. Bolaget fortsätter att
öka både sin produktion, tillväxt och lönsamhet.
Maha har gått från att producera 1 000 BOEPD
under 2017 till mer än 5 000 BOEPD i februari
2022 – mitt under en pågående pandemi och
inledningsvis med negativa oljepriser.
Eer att i tre år varit ett privat företag inleddes
handel i Mahas aktier på First North Growth
Market 2016. Under de följande fyra åren fick
Maha mer än 1 000 nya aktieägare och mer
än fyrfaldigade sitt börsvärde. Likviditeten
i aktien har hela tiden varit mycket hög och
över genomsnittet på Nasdaq Stockholm. Maha
beslutade därför att 2020 – mitt under pandemin
– flytta från Nasdaq First North Growth Market
och ansöka om notering på Nasdaq Stockholms
huvudlista. Från och med december 2020 ingår
Maha i Nasdaq Stockholms Small-Medium Cap-
segment.
Mahas framtida tillväxt drivs av Bolagets kassako,
Tiefältet i Brasilien. Eer två omvälvande år
är fältet nu utrustat för att hantera upp till
5 000 BOPD och associerad gas samt har
återinjiceringsutrustning för producerat vatten.
Maha har också ingått försäljningskontrakt för
råolja om upp till 4 850 BOPD. Volymerna från
Tie utgör basen för den framtida produktionen,
men den organiska tillväxten kommer främst
att komma från Oman och till mindre del från
Illinoisbassängen i USA och Tartarugafältet i
Brasilien.
Under 2021 har framsteg gjorts i förberedelserna
för att starta arbetet på Block 70 i Oman,
inklusive erhållande av nödvändiga tillstånd
och upphandling av framtida utrustning för
att kunna påbörja borraktiviteter under första
halvåret 2022. Det ökade antalet Covid-19-
fall i Oman under första halvåret 2021 ledde
till skärpta Covid-19-restriktioner, inklusive
utegångsförbud och inresestopp till landet för
utlänningar. Restriktionerna kommer sannolikt
påverka den ursprungliga tidsplanen. Framsteg
har dock gjorts i utvecklingsarbetet på blocket,
som innehåller omkring hälften av Mahas
framtida reserver och resurser.
PRODUKTIONEN 2021
Produktion Tiefältet
2 981
BOEPD
(2020: 2 673 BOEPD)
Genomsnittlig
dagsproduktion 2021
3 387 BOEPD
(2020: 3 301 BOEPD)
Tillgångar 2021
5
(2 i Brasilien, 2 i USA, 1 i
Sultanatet Oman)
Oljesnittpris 2021
USD $56,62/BOE
(2020: USD$ 33,22/BOE)
14
Brunnar borrade
under 2021
44
Produktionsbrunnar
i dri
under 2021
Produktion vid
slutet av 2021
3 407BOEPD
(2020: 4 112 BOEPD)
Produktion
Illinoisbassängen
212 BOPD
(2020: 150* BOPD)
* Not: Årsgenomsnitt kan skilja
sig grund av avrundningar och
antalet produktionsdagar.
Produktion
Tartarugafältet
194 BOEPD
(2020: 513 BOEPD)
3%+
Total
produktionsökning
Intäkter 2021
USD
$68,3
MILJONER
(2020: USD $39,0 miljoner)
12
13
14
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Land Licens
Mahas
licensandel
(%)
Status Areal (acres) BOEPD (
1
) Partner
Brazil Tie (REC-T 155) 100% Producing 1 511 2 981
Brazil REC-T 155 100% Exploration 4 276
Brazil REC-T 129 100% Exploration 7 241
Brazil REC-T 142 100% Exploration 6 856
Brazil REC-T 224 100% Exploration 7 192
Brazil REC-T 117 100% Exploration 6 795
Brazil REC-T 118 100% Exploration 7 734
Brazil Tartaruga 75% Producing 5 944 194
Petrobras
(25%)
USA Il Basin (flera) 97% Producing 3 134 212
USA LAK Ranch 99% Pre-Production 6 475 SEC (1%)
Oman Block 70 100% Pre-Production 157 900
Framtiden för fossila bränslen
Sedan oljepriskollapsen 2014 och den
efterföljande pandemin under 2020/21 har
oljeindustrin tagit mycket stryk. Investeringarna
i industrin har minskat och då efterfrågan
fortsätter att öka i oförminskad takt, trots
starka röster om energiomställning, råder
nu underskott av olja och gas i världen.
Energibolagens aktiekurser stiger som en
följd av den senaste tidens globala energikris.
Utbuds- och eerfrågebalansen håller slutligen
på att komma ikapp eer många års bristande
investeringar i olje- och gassektorn. Oljepriserna
upplever en stark återhämtning och har nu nått
sina högsta nivåer sedan nedgången 2014.
Medan fokus i energidebatten nu verkar ligga
främst på förnybara energikällor, fortsätter
fossila bränslen att spela en viktig roll i
energimixen och kommer också i framtiden fylla
delar av det globala energibehovet. Även om
förnybara energikällor växer snabbt är de inte
tillräckliga för att tillfredsställa återhämtningen
i den globala energieerfrågan. I takt med
denna återhämtning och eerfrågeökning är
fossila bränslen fortsatt en pålitlig, prisvärd
och mångsidig energiprodukt som bidrar till
elektrifieringen av samhället.
3
Primär energikonsumtion i världen per energikälla
1800 20191850 1900 1950
0 TWh
20,000 TWh
40,000 TWh
60,000 TWh
80,000 TWh
100,000 TWh
120,000 TWh
140,000 TWh
160,000 TWh
Övriga
Gas
Olja
Kol
Traditionell
biomassa
Source: Vaclav Smil (2017) & BP Statistical Review of World Energy OurWorldInData.org/energy
TWh – Terrawatt timmar
CC BY
1
Avser Mahas befintliga rapporterade nettoproduktion för kvartalet före royalties. 1 fat = 6 000 Standard Cubic Feet (SCF) gas. Omkring 87% av Mahas produktion av oljeekvivalenter är råolja.
2
https://www.iea.org/news/global-electricity-demand-is-growing-faster-than-renewables-driving-strong-increase-in-generation-from-fossil-fuels
3
https://www.iea.org/news/global-electricity-demand-is-growing-faster-than-renewables-driving-strong-increase-in-generation-from-fossil-fuels
https://ourworldindata.org/energy-mix
15
16
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
2015
2019
2021
2017
2020
2018
2013
2016
2014
» Banco BTG Pactual och Bolaget ingår ett omfinansieringsavtal och riktad placeringsavtal om USD 60 miljoner
och USD 10 miljoner för att finansiera företagets produktionsexpansion och mål.
» Itaparica-formationen påträas. Vid omfattande tester flödar formationen instabila nivåer om 139 BOPD 42
o
API olja.
» Vid initiala olje- och gastester flödar Tie-3 472 BOPD.
» Bolaget publicerar sin första hållbarhetsrapport angående året 2020.
» Maha Energy AB noteras i small cap-segmentet på Nasdaq Stockholms huvudlista.
Första handelsdag är 17 december 2020.
» GTW-generatorer installeras vid tartarugafältet för kommersiell produktion av
elektricitet.
» Borrning av brunnen Tie-3 inleds.
» Maha tilldelas Block 70 in Oman.
» Maha förvärvar Illinoisbassängen i USA.
» Maha antar GRI- och SASB-standarderna som riktlinjer för Bolagets ESG-rapportering.
» Bolagets genomsnittliga produktion under året överstiger 3 000 BOEPD.
» Det brasilianska företaget Gas to Wire (GTW) kontrakteras för att konvertera
gas till elektricitet vid fälten i Brasilien.
» Maha Energy AB inbjuds att lämna anbud på den eertraktade koncessionen
Block 70, belägen onshore i Oman. Bolaget lämnar ett anbud och inleder
förhandlingar med den omanska staten.
» En tidigare nedstängd brunn på Tiefältet utrustas med en speciellt
anpassad hydraulisk jetpump och sätts i produktion, vilket nästan
dubblar produktionen från fältet.
» Ytterligare två horisontella produktionsbrunnar och fyra
hetvatteninjektionsbrunnar borras på fältet LAK Ranch.
» Maha förvärvar fälten Tartaruga (75% licensandel) och Tie (100%
licensandel) i Brasilien.
» Införandet av artificiellt flöde fördubblar genast produktionen vid
Tartarugafältet.
» Maha Energy AB formas och aktien börjar handlas på Nasdaq Stockholm
First North Growth Market. Första handelsdag är 29 juli 2016.
» FNCA utses till Bolagets certified adviser.
» Maha Energy (USA) Inc. fortsätter utvärderings- och
utbyggnadsarbetet på LAK Ranchfältet.
» Chapman Petroleum Engineering Ltd. förbereder en reservrapport
enligt NI 51-101 (daterad 30 november 2015, med eektivt datum 1
december 2015).
» Maha Energy (USA) Inc. slutför borrprogram och
uppfyller alla avtalsförpliktelser för LAK Ranchfältet,
vareer 99% licensandel erhålls.
» Maha Energy Inc. (Canada) förvärvar en minoritetsandel
i producerande källor i Kanada som sedan såldes 2016.
» Maha Energy Inc. grundas i Alberta, Kanada av
Jonas Lindvall och Ron Panchuk.
» Oljefältet, LAK Ranch förvärvas och tre borrningar
genomförs omedelbart för att öka produktionen.
» Dokument för bolagsstyrning upprättas.
HISTORIK
15
16
17
18
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Utmaningar och framgångar 2021
Eer flera omfattande problem i Tie-4-brunnen
på Tiefältet i Brasilien vid försöken att få den
till en horisontell produktionsbrunn i Agua
Grande-reservoaren beslutades att konfigurera
brunnen till en vertikal produktionsbrunn. Så
snart brunnen var igenpluggad och sidoborrad
gick det snabbt att nå ett totalt djup om 2 221
meter den 17 december 2021. En ny elektrisk
nedsänkbar pump (ESP) testade 4 695 BOEPD,
en rekordnivå för Maha. Det är den bäst
producerande brunnen under Bolagets korta
historia och i Brasilien rankas den som den tredje
bästa brunnen som borrats på land i Brasilien.
Eer flera månaders försening på grund av
Covid-19 började Mahas borrteam samlas i
Muscat, Oman, under hösten 2021. Ett flertal
besök på fältet genomfördes under 2021 och det
stod snart klart att Mafraqfältets förra operatör
hade lämnat två fullt utrustade brunnar och
dessutom vägar och lokal infrastruktur på
plats. Maha kommer att kunna utnyttja dessa
i prospekteringsfasen på fältet. Utrustning för
borrning av upp till sex brunnar levererades
under de tre första månaderna 2022, och
Bolaget står nu redo att inleda borrnings- och
testningsarbete under första halvåret 2022.
På fältet Illinoisbassängen borrades totalt tolv
brunnar under sommaren 2021. Vid slutet av
2021 producerades olja från alla brunnar utom
en. Längre tidsperioder med stimulering av
brunnarna än förväntat ledde till, för bolaget
värdefulla, försenade produktionsdagar vid
Illinoisbassängen i slutet av 2021. Under första
delen av 2022 har produktionen fortsatt växa
tillsammans med stigande oljepriser. Februari
2022 var en rekordmånad med genomsnittliga
produktionsnivåer om 442 BOPD och
försäljningsintäkter om närmare 1,1 miljoner
USD.
Kanske mer talande när det gäller verksamhetens
effektivitet är Bolagets kostnadskontroll
vid Illinoisbassängen. Kostnaderna för
borrprogrammet under 2021 var ca. 5% lägre
än budgeterat.
Illinois Basin FramgångOman kontoret öppnas Tie-4 – 4 695 BOEP
19
20
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Intervju med Mahas grundare
Mahas historia börjar 2013 vid foten av bergen
i Alberta, Kanada, nära den vackra och vilda
naturen i kanadensiska Klippiga bergen.
Jonas Lindvall, Maha Energys verkställande
direktör och medgrundare, samlade ett team
av experter, öppnade ett kontor och satte
igång arbetet. Samma år lades Mahas starka
bolagsstyrningsgrund i och med framtagandet
av de företagspolicyer som fortfarande används
idag. Maha Energy (USA) Inc. i Wyoming
införlivades också i koncernen och LAK Ranch-
tillgången förvärvades. Sedan 2013 har Mahas
produktion växt och antalet anställda, kontor
och tillgångar har ökat. Mahas aktier har
noterats på både Nasdaq First North Growth
Market och Nasdaqs huvudlista. Bolaget finns
nu i fem länder: Brasilien, Kanada, Oman, USA
och Sverige.
Under årens lopp har du varit med om en
omvandlande resa för Maha – från tomma
händer 2013 till ett multinationellt företag med
över 80 anställda 2021. Vad har varit några av
de främsta lärdomarna från denna erfarenhet?
Det är verkligen svårt att bygga ett företag
från grunden. Det kräver enormt mycket tid och
arbete. Du behöver tillgångar av hög kvalitet att
arbeta med, stöd från aktieägarna och omge dig
med bra personer som du kan lita på.
Vad har varit svårast i arbetet med att bygga
Maha?
Att hålla tidsplaner. Borrning av brunnarna som
ger oss oljeproduktionen i Brasilien har varit
det absolut svåraste för oss. Tua förhållanden
under borrningarna och byråkratiska förseningar
i Brasilien skapar tillsammans en utmanande
arbetsmiljö. Pandemin och den eerföljande
oljepriskraschen var förstås också en stor
utmaning. Vid en punkt fick vi ta fram nya
känslighetsanalyser varje dag från vår
ekonomiska modell som beslutsunderlag.
Hur ser du på Bolagets utveckling under de
närmaste åren?
Maha är nu i en verkligt bra situation. Vi har en
stabil produktion som vi kan fortsätta växa på. Det
ör mycket lättare att fokusera på tillväxten med
positiva kassaflöden och en stadigt ökande kassa.
Vi kan nu rikta in oss på att leverera organisk
tillväxt från Tartarugafältet. Vi fortsätter också
tillväxten vid Illinoisbassängen i USA, en väldigt
stabil tillgång med mycket låg risk. Vi tittar också
på ytterligare produktionsmöjligheter i andra
områden i USA. Slutligen kommer vi att inleda
produktionstester i Oman. Mafraqfältet står för
närmare hälen av våra framtida oljevolymer
och om vi kan bevisa att olje-vattenkontakten
är där vi har starka indikationer att den kan
vara, kommer vi att kunna leverera betydande
mängder olja från Oman.
Vilka utmaningar ser du framöver? Och vilka är
några av möjligheterna?
Pandemin har skapat problem med tillgång
på utrustning på kort sikt. Leveranser av de
excenterskruvpumpar (Progressive Cavity Pumps)
som vi behöver i Oman är redan 20–26 veckor
försenade. Störningarna i distributionskedjan
kommer att påverka vår tillväxt kraigt. Som
tur är har vi lyckats få tag på den största delen
av utrustningen vi behöver för Oman, inklusive
foderrör och andra rördelar, men jag är relativt
övertygad om att vi kommer få vänta på någon
typ av utrustning.
En annan utmaning är att komma ikapp med
reservoartryckunderhållet vid Tiefältet. Som
en följd av borrförseningarna vid Tie har
vatteninjiceringen också försenats. Vi har en
del att ta igen där.
I och med att vi lyckades komma över ett par
fantastiska tillgångar under pandemin (Illinois
Basin och Oman) är vi redo att börja borra oss
till ökad produktion under de närmaste åren. Vi
blir därmed mindre beroende av förvärv för att
växa, och förvärv har blivit svårare vid dagens
oljepriser på över 100 USD per fat.
Var kommer Mahas uthållighet och styrka från?
Människorna! Vi har samlat ett enastående
team under de senaste fem åren. Vi har också
starkt stöd från våra aktieägare som förstår hur
viktigt det är att ha ett starkt kassaflöde och att
återinvestera i verksamheten. Tillväxten kommer
tveklöst från våra fem tillgångar, speciellt det
nuvarande dragloket Tiefältet!
Kan du berätta om ett särskilt minnesvärt
tillfälle?
Det finns så många, men ett som särskilt står ut
är pizzapartyt som teamet höll vid platskontoret
på Tiefältet i Brasilien, när borrningen Tie-4
testade 4 695 BOEPD i januari 2022. Det var ett
spontant party och alla på fältet var jätteglada!
Det tillfället visar verkligen teamkänslan – nästan
som en familj! Jag tycker det var fantastiskt trots
att jag själv inte kunde vara där.
Ett annat minne är när Andres Modarelli, vår
CFO, gav mig inspiration och energi under arbetet
med noteringen på Nasdaqs huvudmarknad.
Noteringsprocessen på Nasdaq var framförallt
mycket tu på hösten 2020 och jag kände mig
ganska sänkt, men Andres fann nya kraer och
tog oss till målet. Hans tålamod och uthållighet
var en inspiration för mig.
Jonas Lindvall
Verkställande direktör
21
22
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Höjdpunkter miljö, socialt ansvar
och bolagsstyrning (ESG)
MILJÖANSVAR
En viktig del i Mahas verksamhet och
utvecklingsplaner är att respektera och
minimera påverkan på miljön. Maha inkluderar
därför strategier för miljöförvaltning i den
operativa planeringen och beaktar dem i alla
skeden av verksamheten. Maha bedriver sin
verksamhet på ett sätt som respekterar miljön
och är i enlighet med gällande miljölagar och
förordningar.
Utsläpp
I Mahas förebyggande miljöfilosofi ingår
att optimera resursanvändningen för att
minska mängden avfall. Naturgas är både en
biprodukt av Mahas verksamhet och en resurs.
Överskottsgas förbränns normalt via fackling,
men Maha har som mål att utnyttja gasen på
bästa och mest ekonomiska sätt. När så är
ekonomiskt möjligt minskar Maha facklingen
av naturgas och reducerar därigenom utsläppen
av växthusgaser. Naturgasen används istället i
tre olika projekt:
1. elproduktion från gas (GTW)
2. produktion av komprimerad naturgas
(CDGN)
3. och återinjicering av gas
Vattenproduktion och Vattenhantering
Vatten är en värdefull och delad resurs. Skyddet av färskvatten är en viktig del av ansvarsfull
prospektering och produktion av olja och gas. Maha har därför åtagit sig att följa alla tillämpliga
lagar och förordningar avseende vatten, samt att minska förbrukning och utsläpp av vatten
när det är möjligt. Maha har välutrustade fält med spill- och avrinningskontroll för att skydda
närliggande ytvatten. Förbättrade och uppgraderade sekundära inneslutningsbarriärer och
spillsaneringsutrustning minimerar eekten av eventuella spill på marken. Maha använder också
bevisad teknologi för att begränsa föroreningsrisker vid borrningar. Bolaget har bland annat infört
och trycktestat ett foderrörsprogram för att förhindra föroreningar under jord.
» 15 rapporter av
ytvattenanalyser
vid både Tie- och
Tartarugafälten
» Mer än
270 000
m
3
vatten
producerades,
varav 96%
återinjicerades
» 100% av vattnet vid
Illinoisbassängen och
Tie användes eller
återinjicerades
» Inga eekter på
grundvattnet från
Mahas verksamhet
»
97% av vattnet användes eller
återinjicerades. Allt utsläppt vatten
samlades upp och transporterades till
en statligt licensierad anläggning för
hantering av avfallsvatten
» 23,7% minskning i
vattenkonsumtion
jämfört med 2020
UNDER 2021
Gas to Wire (GTW)
»
Tjugotvå 200 kW generatorer
vid Tie- och Tartarugafälten
» GTW generatorer konverterade
över 860 tusen kubikmeter gas
för att driva Mahas brasilianska
anläggningar i 2021
»
GTW generatorer stöde det
lokala elnätet med 9,4 miljoner
kWh
CDGN
» Fyra kommersiella
gaskompressorer vid Tiefältet
genererar Compressed Natural
Gas (CGN) för industriellt bruk
» 17 miljoner kubikmeter gas
såldes till lokala slutanvändare
22
23
24
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Socialt ansvar
Möt några av Maha-teamets medlemmar Möt några av Maha-teamets medlemmar
Möt Andre Naslausky
När blev du en del av Maha-teamet?
Jag blev en del av teamet i november 2021.
Vad är din roll på Maha och vilken utbildning och yrkesbakgrund har du?
Jag är verkställande direktör för Maha Energy Brazil Ltda.. Jag har en
flygmekanisk ingenjörsexamen från Instituto Tecnologico de Aeronautica
i Brasilien och tog däreer en masters i Management för olje- och
gasindustrin vid Heriot-Watt University i Edinburgh, Skottland. Innan
jag kom till Maha arbetade jag för oberoende oljebolag i Brasilien, men
min karriär var hos ett av de största olje- och gasserviceföretagen med
internationella uppdrag.
Vad har varit den största utmaningen på Maha?
Anpassa Mahas organisation i Brasilien eektivt så snabbt som möjligt,
överträa våra intressehavares förväntningar och samtidigt framgångsrikt
leverera en mycket omfattande produktionsutbyggnadsplan.
Vad har varit den största framgången på Maha?
Att kunna stödja mitt team i arbetet med att nå våra produktions- och
budgetmål genom att bredda planeringshorisonten, förena olika perspektiv
och etablera en resultatorienterad organisation.
Kan du nämna en betydelsefull händelse för dig på Maha?
Maha har en enastående arbetsmiljö och korta beslutsvägar i hela
organisationen, med en ständigt tillgänglig och resursstark ledningsgrupp.
Jag vill också peka på att vi i Maha Brazil fortsätter vårt starka fokus
på säkerhet med ett förstklassigt team. Genom det nära samarbetet
med subsurface-teamet och ledningen i Calgary kan vi leverera reella
produktionsförbättringar med hjälp av EOR-teknik, borrning av nya
brunnar och renovering av befintliga brunnar med hög avkastning. Vi är
stolta över arbetet tillsammans med våra lokalsamhällen, leverantörer
och olje- och gaskunder.
Ett viktigt ögonblick för mig var att testa Tie-4. Tie-4 var en mycket
utmanande borrning och eer många månaders hårt arbete var vi slutligen
redo att sätta den i produktion. Eer ett flertal tidigare besök i fält var jag
återigen tillbaka med både lednings- och fältteamet på Tie i Reconcavo
Baiano, Brasilien, nu med den första produktionsdatan från Tie-4. Brunnens
produktionsflöden visade sig vara mycket bra, och känslan av att ha
uppnått målet tillsammans med mitt team var ett av de mest givande
ögonblicken i min karriär.
Möt Walter Lima
När blev du en del av Maha-teamet?
Jag blev en del av teamet den 20 april 2020.
Vad är din roll på Maha?
Jag är produktionsförman på Tiefältet i Brasilien. Innan dess var
jag produktionsingenjör vid en oljefältsoperatör i Reconcavo- och
Potiguarbassängerna i Brasilien.
Vad har varit den största utmaningen på Maha?
Som en av de yngre på produktionsteamet har min största utmaning
varit att få teamets förtroende som ledare och att visa vad jag
kan tillföra.
Vad har varit den största framgången på Maha?
Kulturen som jag hjälpt till att utveckla i teamet, till exempel
att få operatörerna att arbeta mer självständigt och att löpande
utföra underhållsarbeten på fältet. Det har lett till minskade
produktionsavbrott från brunnarna.
Kan du nämna en betydelsefull händelse för dig på Maha?
Den fantastiska arbetsmiljön på Maha. Hela teamet är fokuserat
på en positiv arbetsmiljö på fältet.
När de nya brunnarna och GTE-03 utrustades med elektriska
nedsänkbara pumpar (ESP). Som en ESP-specialist hade jag väntat
med spänning på det ögonblicket. Då kunde jag visa hur pålitligt och
mångsidigt artificiellt flöde kan vara och hur jag kan tillföra värde
till Bolaget genom nya lösningar som ökar produktionssäkerheten.
Möt Richard Hengstmengel
När blev du en del av Maha-teamet?
Jag började i januari 2021.
Vad är din roll på Maha?
Jag studerade till bergsingenjör vid Technical University Del i
Nederländerna och tog min master 1989. Jag började arbeta för
Maha i januari 2021 och är nu Mahas borrchef i Oman.
Vad har varit den största utmaningen och framgången på Maha?
Eersom Maha är ett multinationellt företag med tillgångar och
personal spridda över Nord- och Sydamerika, Sverige och nu Oman,
var avstånden och tidsskillnaderna den största utmaningen. Trots
dessa utmaningar är jag imponerad över hur mycket teamet kan
åstadkomma med så få människor!
Kan du nämna en betydelsefull händelse för dig på Maha?
När VD:n ringde på morgonen före styrelsemötet i Stockholm och
frågade hur det var med mig – han visste att jag hade Covid. När jag
började prata om hur borrningsarbetet vid Tie-4 gick (inte så bra
just då), gjorde han det klart för mig att han var mer intresserad av
hur det var med mig personligen. Det hade aldrig hänt mig tidigare
under 30 års arbete på oljefält. Maha Energy ger verkligen känslan
av att vara en familj.
Möt Hayden Ott
När blev du en del av Maha-teamet?
Jag var först på en ingenjörspraktik under sommaren 2017 och
började sedan på heltid i februari 2019.
Vad är din roll på Maha?
Jag har en petroleumingenjörsexamen från University of Wyoming
i USA. Jag har dessutom erfarenhet som en ingenjör inom
produktionskemikalier och verksamhetsingenjör i Powder River
Basin. Jag har varit verksamhetschef för Maha i USA i två år.
Vad har varit den största utmaningen på Maha?
Min största utmaning har varit att leda arbetet med en ny
tillgång i ett område som jag inte visste något om sedan tidigare
– Illinoisbassängen. Det fanns tillfällen när utmaningarna var många
och lösningarna på problemen svåra. USA hade stängt ned på
grund av Covid och oljepriset var på botten. Det var avgörande att
snabbt kunna finna den bästa vägen framåt under en av de mest
utmanande perioderna i industrin.
Vad har varit den största framgången på Maha?
En av de många positiva sidorna med arbetet på Maha är
människorna – min största framgång är att få jobba tillsammans
med dessa personer och driva dem (och mig själv) till att genomföra
våra uppdrag framgångsrikt. Det krävs verkligen många individer
som samarbetar i ett hängivet team för att nå ett gemensamt
mål, och det har varit extremt givande för mig att få vara en del
av den processen.
Kan du nämna en betydelsefull händelse för dig på Maha?
Ett viktigt ögonblick var när jag fick samtalet med erbjudandet
att flytta till Illinois för att hjälpa till att leda arbetet med Illinois
Basin. Det var i det ögonblicket jag visste att Maha skulle fortsätta
växa och att framtiden såg ljus ut med goda möjligheter för oss
alla på Maha.
25
26
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Hälsa och säkerhet
Medarbetarnas hälsa, säkerhet och
välbefinnande är av yttersta vikt på Maha.
Bolaget vidtar förebyggande hälso- och
säkerhetsåtgärder för att minimera potentiella
arbetsplatsrisker, med målet att på sikt
eliminera dem. Mahas HSE-policy är en guide
för att förbättra och upprätthålla en säker
arbetsmiljö, men hos Maha ses säkerheten
som en attityd och en kultur istället för en
procedur och protokoll. Säkerhetskulturen är
en samling delade övertygelser som värdesätter
fokus på säkert arbete i alla situationer. En
säkerhetskultur och individuella övertygelser
skapas genom medarbetarnas aktiva deltagande.
Detta innebär att varje anställd måste vara
uppmärksam på individuella riskbedömningar,
säkra arbetsrutiner och säkerhetssamtal.
Maha lyssnar på alla medarbetare och
intressehavare och tar emot deras synpunkter
på säkerheten genom programmet DuPont™
STOP®. Säkerhetsprogrammet syar till att
öka de anställdas medvetenhet beträande
säkerhetsfrågor. Deltagarna erbjuds information,
utbildning och kompetens för att arbeta
säkrare. Studier av DuPont™ STOP® har visat
att programmet bidrar till att minska olyckor
och skador på arbetsplats.
» 1 309 säkerhetskort samlades
in under 2021
Korten hjälper Maha granska, analysera och
åtgärda eventuella säkerhetsrisker
» 83% av alla Mahas anställda och
entreprenörer är DuPont STOP®-
certifierade
Certifieringen hjälper till att integrera
säkerhetstänkande och en säkerhetskultur
på Maha
» 60 timmars DuPont STOP®-träning
Hälso- och säkerhetsindikatorer
Nyckelindikatorerna hjälper Maha granska
mätbara hälso- och säkerhetsdata, vilket i sin
tur underlättar arbetet med att införa strategier
för att reducera framtida risker.
2*
Tillbud med förlorad
arbetstid som följd (LTI)
5
Totalt rapporterade antal skador (TRI)
0
Dödsolyckor
9 900+
ränings- och uppmärksamhetsmantimmar
* Två mindre skador inträade: en person stukade fotleden
när de gick ner för en kort trappa och en i kökspersonalen fick
två stygn eer att ha skurit sig i handen. Båda individerna
har sedan dess återhämtat sig och är tillbaka på arbetet.
Bolagsstyrning
Bolagsstyrning utgör en del av grunden för Mahas företagskultur och aärsmål, och hjälper
till att stödja intressehavarnas intressen. Maha har åtagit sig att bedriva sin verksamhet på ett
ärligt, säkert och etiskt sätt med integritet och i full överensstämmelse med gällande lagar, regler
och förordningar i de länder där Bolaget är aktivt. Bolagsstyrningen utgör grunden för Mahas
aärsmodell. Dess roll är att minska risker orsakade av oetiskt beteende eller oklart ansvar och
undvika potentiella intressekonflikter. Reglerna stärker och klargör Mahas bolagsstyrningsgrund,
och säkerställer att verksamheten bedrivs på ett ansvarsfullt sätt. Därigenom ökas eektiviteten,
intressehavarnas förtroende och värdet för aktieägarna.
Mer information om Mahas ESG-initiativ och hållbarhetsarbete finns på hemsidan och i
hållbarhetsrapporten som kan laddas ned från hemsidan (www.mahaenergy.ca).
0
anti-korruptionsrapporter
0
visselblåsarrapporter
100%
av Mahas anställda har tagit del av,
förstått och följt Bolagets nyckelpolicyer
genom MahaConnect-initiativet
0
0 diskrimineringsrapporter
0
politiska bidrag
130+
personer på Maha har genomgått träning
i bolagsstyrning och uppförande på
arbetsplatsen
Mer än
27
28
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Harald Pousette
(född 1965)
Ordförande
Jonas Lindvall
(född 1967)
Verkställande direktör
Anders Ehrenblad
(född 1965)
Nicholas Walker
(född 1962)
Fredrick Cappelen
(född 1962)
Styrelsen
Styrelsen har sitt säte i Stockholm. Enligt Bolagets bolagsordning ska styrelse bestå av lägst tre
(3) och högst (7) ordinarie ledamöter, utan suppleanter. Styrelsen består för närvarande av sex (6)
ordinarie ledamöter, valda för tiden intill slutet av nästa årsstämma. Styrelsens sammansättning
har inte ändrats sedan Bolagets 2021 årsstämma i Stockholm.
Styrelsen ansvarar för Mahas strategi, organisation och bolagets verksamhet. Styrelsen ska
regelbundet utvärdera Mahas och koncernens finansiella ställning och tillse att organisationen
utformas på ett sådant sätt att redovisning, förvaltning av medel och Mahas samt koncernens
ekonomi i allmänhet övervakas på ett tillfredsställande sätt.
Styrelseledamot sedan juni 2017 och Ordförande sedan maj 2020.
Harald Pousette (född 1965) har varit styrelseledamot i Maha sedan juni 2017.
Harald har en fil kandidatexamen i ekonomi från Uppsala universitet. Harald
är för närvarande verkställande direktör för Kvalitena AB (publ). Under sin
karriär har Harald arbetat inom finans- och fastighetsbranschen samt nyligen
varit ekonomichef för Kvalitena AB. Harald är styrelseordförande i Norrfordon
Holding AB, Bil Dahl AB, Bil- och Traktorservice i Stigtomta AB och Jitech AB
samt styrelseledamot i Stig Svenssons Motorverkstad AB och bolag inom
Kvalitena-koncernen. Harald innehar 786 484 aktier.
Styrelseledamot sedan 2013 och Ordförande mellan maj 2019 och maj 2020.
Anders Ehrenblad (född 1965) har varit styrelseledamot sedan 2016. Anders arbetar
för närvarande som självständig investeringsrådgivare i energi- och techsektorn åt
Corporate Finance-bolag och privata investerare. Förutom styrelseuppdrag i Maha
sitter Anders även i styrelsen för Ehrenblad Invest och Ehrenblad Advisory AB.
Tidigare uppdrag: Investment Manager och Partner i Graviton AB, styrelsemedlem i
RF Coverage AB (förvärvat av Tcecur) och Maven Wireless AB (publ). Medgrundare i
Venture Capital Fund Alpha One. Andra seniora positioner i Fairchild Semiconductor
Ltd, Farnell Group Ltd och Ericsson Components AB. Anders har en Master of Science
(Business Administration) från Uppsala universitet. Anders innehar 378 607 aktier
i Maha.
Styrelseledamot sedan maj 2020.
Fredrik Cappelen (född 1962), bosatt i Norge, erhöll en Bachelor of Arts in Business
vid Regents University i Storbritannien. Fredrik Cappelen har varit styrelseledamot i
Maha sedan 2020 och har lång erfarenhet inom Norska olje- och gasfinanssektorn.
Han är styrelseordförande i Stella och Stella Industrier AS, båda kontrollerade av
Fredrik. Fredrik är även styrelseordförande i Proterm och styrelsemedlem i Frigaard
Gruppen och Proxll. Tidigare Head of Equities och Head of ECM på Arctic Securities
och SEB Enskilda. Fredrik innehar 150 000 aktier i Maha.
Styrelseledamot sedan maj 2019.
Nicholas Walker (född 1962) har varit styrelseledamot i Maha sedan 2019. Nicholas
(Nick) har examen i Mining Engineering från Imperial College London och Computer
Science från University College London samt en MBA från City University Business
School i London. Nick är en erfaren ledande befattningshavare med över 30 års
internationell erfarenhet inom uppströms olje- och gasindustrin inom Europa, Afrika,
Asien och Nord- och Sydamerika, inklusive uppdrag för Bow Valley Energy Inc.,
Talisman Energy Inc., Africa Oil Corp och Lundin Energy AB. Nick är för närvarande
CEO för Lundin Energy. Nick innehar 464 211 aktier i Maha.
Styrelseledamot sedan maj 2020.
Seth Lieberman (född 1961), bosatt i Storbritannien, erhöll en ekonomi kandidatexamen
vid Tu University, USA. Seth Lieberman har varit styrelseledamot i Maha sedan 2020
och är en erfaren veteran inom den internationella fastighetsbranschen, särskilt i sitt
födelseland USA och i Europa. Han har även bred erfarenhet inom företagslösningar,
finansiering och riskkapital. Han har inneha seniora befattningar vid Advanced
Capitals Real Estate Fund, UBS Investment Bank, Hypo Real Estate, Lehman Brothers
International, Credit Suisse och GE Capital. Seth Lieberman är medlem av EQT Real
Estate Funds I & II investeringskommitté. Seth Lieberman är styrelseordförande i
Kvalitena AB (publ) och ett antal av dess dotterbolag, inklusive Huski Chocolate och
Svenskt Industriflyg. Seth innehar 222 333 aktier.
Styrelseledamot sedan 2013 och verkställande direktör sedan 2016.
Jonas Lindvall (född 1967) har varit styrelseledamot i Maha sedan 2016. Jonas
har en Bachelor of Science (teknologie kandidatexamen) inom petroleumteknik
samt en Masters (Energy Business) från University of Tulsa, USA. Jonas är en
erfaren ledande befattningshavare med över 30 års internationell erfarenhet
från upstreamsegmentet inom olje- och gasindustrin inom Europa, Nordamerika,
Afrika och Asien inom företag såsom Talisman Energy, Tethys Oil AB, Shell Oil
och Lundin Oil. Jonas innehar 4 911 147 aktier i Maha och 45 000 warranter.
Seth Lieberman
(född 1961)
29
30
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Maha Energy-aktien
Den 29 juli 2016 inleddes handeln i Maha Energy
AB:s aktier på Nasdaq First North Growth Market
i Stockholm. Den 17 december 2020 noterades
Maha Energy AB:s aktier på Nasdaq Stockholms
huvudlista.
Aktiedata
Per den 31 december 2021 uppgick antalet
utestående aktier i Bolaget till 119 715 696.
100% av de utestående aktierna utgjordes av
A-aktier.
Utdelning
Styrelsen planerar att återinvestera alla
tillgängliga medel i verksamheten och lämnar
därför ingen utdelning för 2021. När Mahas
finansiella ställning i framtiden tillåter, kan
styrelsen föreslå att utdelning lämnas.
Större aktieägare Aktieinnehav
Andel av utestående aktier,
%
KVALITENA AB* 21 588 327 18,03%
BANCO BTG PACTUAL S.A. 7 470 491 6,24%
FÖRSÄKRINGSAKTIEBOLAGET, AVANZA PENSION 5 936 586 4,96%
JONAS LINDVALL (Mahas VD) 4 911 147 4,10%
ÅLANDSBANKEN I ÄGARES STÄLLE 2 076 584 1,73%
”FYSISK PERSON, NAMN UTELÄMNAT PÅ BEGÄRAN AV
AKTIEÄGAREN”
1 882 267 1,57%
HSBC TRINKHAUS AND BURKHARDT AG, DUESSELDORF, W8 1 750 000 1,46%
NORDNET PENSIONSFÖRSÄKRING AB 1 669 177 1,39%
SIX SIS AG, W8IMY 1 401 125 1,17%
SYDBANK I ÄGARES STÄLLE 1 374 876 1,15%
Delsumma 50 060 580 41,82%
Övriga aktieägare 69 655 116 58,18%
Totalt, Maha A-aktier 119 715 696 100%
Lista över de största aktieägarna per den 31 december 2021
* Inkluderar 50 000 utlånade aktier
31
32
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören r Maha Energy
AB (publ) (”Bolaget” eller ”Maha”), organisationsnummer
559018-9543, får härmed avge Bolagets årsredovisning
för räkenskapsåret 1 januari 2021–31 december 2021 och
koncernredovisning för året 1 januari 2021–31 december
2021. Denna rapport ger en översikt av Maha Energy
ABs resultat och företagsledningens analys av Bolagets
finansiella utveckling för året som avslutades den 31
december 2021. Årsredovisningen för koncernen har
upprättats i enlighet med International Financial Reporting
Standards (“IFRS”) utgivna av International Accounting
Standards Board (“IASB”) såsom de antagits av Europeiska
unionen (EU). Väsentliga redovisningsprinciper beskrivs i
not 2 till bokslutet. Alla belopp i koncernredovisningen
är angivna i koncernens rapporteringsvaluta US-dollar
(USD) om ej annat anges och alla belopp i moderbolagets
årsredovisning är angivna i svenska kronor (SEK).
Koncernstruktur
Bolagsstruktur per den 31 december 2021:
Maha Energy AB är moderbolag i en koncern i vilken
även ingår Bolagets dotterbolag Maha Energy Services
LLC (org.nr: 2018-002241022), Maha Energy Inc. (org.nr
2018256518), ett bolag bildat i enlighet med lagstiningen
i Alberta, Kanada och dess helägda dotter¬bolag Maha
Energy (US) Inc. (org.nr 2013-000637593), ett bolag bildat
i enlighet med lagstiningen i Wyoming, USA (som äger
99% av LAK Ranch i USA) och dess helägda dotterbolag
Maha Energy (Indiana) Inc. (org. nr 802584723) som äger
tillgången i Illinoisbassängen, Maha Energy (Oman) Ltd.
baserat på Cypern (vilket äger 100 % av prospekterings-
och produktionsdelningsavtalet för Block 70 i Oman
genom sin omanska filial. Maha Energy I (Brazil) AB (org.
nr 559058-0907), ett svenskt privat aktiebolag, Maha
Energy II (Brazil) AB (org. nr 559058-0899), ett svenskt
privat aktiebolag, Maha Energy Finance (Luxembourg)
S.A.R.L (org.nr B163089), ett bolag bildat i enlighet med
lagstiningen i Luxemburg som äger 99,9 % av de utgivna
och utestående aktierna i Maha Energy Brasil Ltda. (org.nr
11.230.625/0001-66) och Maha Energy I (Brazil) AB äger
resterande 0,01%. Det brasilianska limitada äger 100% av
Tiefältet och Blocken 155, 117, 118, 129, 142, 224 och 75 %
i Tartarugafältet i Brasilien.
Koncernräkenskaperna beskriver Mahas verksamhet för
räkenskapsåren 1 januari–31 december 2021 och 2020.
Maha Energy AB
Sweden
Maha Energy Inc.
Canada
Maha Energy
Brasil Ltda.
Brazil
Maha Energy (Oman)
Ltd. (Oman Branch)
Oman
Maha Energy
(Oman) Ltd.
Cyprus
Maha Energy I
(Brazil) AB
Sweden
Maha Energy
Finance (Luxem-
bourg) S.À.R.L.
Luxembourg
Maha Energy Finance
(Luxembourg)
S.À.R.L Sverige filial
(Sweden branch)
Sweden
Maha Energy II
(Brazil) AB
Sweden
Maha Energy
Services LLC
USA
100%
Maha Energy
(Indiana) Inc.
USA
Maha Energy
(US) Inc.
USA
100%
100%
100% 100%100% 100% 100%
100%100%
0.01%
99.99%
Notera: Figuren ovan visar samtliga dotterbolag i koncernen per 31 december 2021.
33
34
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Ekonomisk översikt
Resultat
Bolagets nettoresultat för året uppgick till en vinst om 21
587 kUSD (2020: -10 259 kUSD) motsvarande resultat per
aktie om 0,19 USD (2020: -0,10 USD). Ökningen i resultat
för helåret 2021 var huvudsakligen beroende på väsentligt
högre intäkter från högre råoljepriser med något ökade
produktionsvolymer jämfört med föregående år. Detta
motverkades av ökade rörelsekostnader, avskrivningar samt
finansiella kostnader till följd av ökad belåning. Dessutom
påverkades resultatet positivt av ökade övriga vinster
av engångsnatur hänförliga till återföring av upplupna
avgier för minsta arbetsåtaganden om 5 164 kUSD och
minskade administrationskostnader. I nettoresultatet
för jämförande period inkluderades en nedskrivning av
prospekterings- och utvärderingstillgångar (LAK Ranch)
om 21 miljoner USD.
Bolaget genererade också ett högre rörelseresultat före
räntor, skatter och avskrivningar (EBITDA) för helåret 2021
om 47 725 kUSD (2020: 18 104 kUSD) huvudsakligen på
grund av högre intäkter från högre råoljepriser vilket
motverkades av högre royalties och rörelsekostnader.
Produktion
2021 2020
Levererad olja (fat)
1
1 104 631 1 113 785
Levererad gas (MMSCF) 790 532 566 437
Levererad olja och gas (BOE)
2
1 236 386 1 208 191
Dagsvolym (BOEPD) 3 387 3 301
Produktionsvolymerna som visas är licensandelsvolymer
netto före statliga- och privata royalties. Cirka 89 %
(2020: 92%) av Mahas produktion av oljeekvivalenter
är råolja. Genomsnittlig dagsproduktion under helåret
2021 var huvudsakligen i nivå med samma period
i 2020. Minskade produktionsvolymer på grund av
dristörningar både på Tie- och Tartarugafälten under
andra och ärde kvartalen minskade den genomsnittliga
dagsproduktionen för helåret 2021. Bolaget förväntade sig
en ökning i produktionsvolymer i 2021 då Tie-4 brunnen
var schemalagd att komma i produktion under det tredje
kvartalet. Emellertid stötte brunnen på allvarliga problem
under borrningen av produktionshålet vilket senarelagt
469 BOEPD av produktion på årsbasis.
Intäkter
(kUSD, om ej annat anges) 2021 2020
Olje- och gasintäkter 68 306 39 018
Försäljningsvolymer (BOE) 1 206 332 1 174 386
Erhållet oljepris (USD/fat) 62,60 36,05
Erhållet gaspris (USD/MSCF) 0,79 0,67
Erhållet pris oljeekvivalenter
(USD/BOE)
56,62 33,22
Referenspris Brent (USD/fat)
3
70,86 41,76
Referenspris genomsnitt – WTI
(USD/BBL)
3
68,13 39,16
Intäkterna för helåret 2021 uppgick till 68 306 kUSD
(2020: 39 018 kUSD) vilket motsvarar en ökning om 75 %
jämfört med 2020 på grund av väsentligt ökade realiserade
oljepriser med 74 % medan försäljningsvolymerna var 3
% högre jämfört med motsvarande period föregående
år. Ökade realiserade oljepriser är tack vare förbättrade
marknadsförhållanden för råvarupriser på olja och gas
eer de kraiga prisfallen under 2020 till följd av Covid-19
pandemin.
Erhållna råoljepriser i Brasilien baseras på priset på Brent
med avdrag för aktuella rabatter, vilka fastställs årligen,
enligt följande:
Råolja från Tiefältet
Råolja från Tiefältet säljs huvudsakligen till ett närliggande
ranaderi, Dax Oil Refino S.A. (”Dax”) och Petrobras. För
råolja som sålts till ranaderi från 1 april 2021 är rabatten
i förhållande till Brentpriset enligt följande skala:
BRENT pris (USD/bbl) Rabatt (USD/bbl)
< 30 USD 5 USD
Mellan 30,1 till 40 6 USD
Mellan 40,1 till 50 7 USD
Mellan 50,1 till 80 8 USD
Över 80,1 10 %
Från den 1 april 2021 säljs råoljan från Tiefältet till Petrobras
med en väsentligt lägre rabatt i förhållande till Brentpriset
om 5,17 USD per fat. Tidigare var rabatten 6,48 USD per
fat för de första 22 680 faten levererade i månaden och
om 5,44 USD däreer, med tillägg för hänförliga skatter
vilka beräknas till 5 % av nettopriset eer avtalad rabatt.
vilket inte är tillämpligt enligt det nya försäljningsavtalet.
Råolja från Tartarugafältet
Råolja från Tartarugafältet säljs i sin helhet till Petrobras.
Från den 1 juli 2021 säljer Maha råoljan från Tartarugafältet
till Petrobras till en rabatt i förhållande till Brentpriset på
3,40 USD per fat.
Illinoisbassängen
Råolja från Illinoisbassängen säljs till ett ranaderi till det
månatliga genomsnittliga priset på WTI minus en rabatt
om cirka 3 USD per fat.
Mer information om intäkter finns i not 4 i denna
årsredovisning.
Royalties
(kUSD, om ej annat anges) 2021 2020
Royalties 9 384 5 829
Per enhet (USD/boe) 7,78 4,96
Royalties som andel i % av intäkter 13,7% 14,9%
Royalties betalas kontant och baseras på erhållna priser
före rabatter. Royaltykostnaderna ökade med 61 %
för helåret 2021 jämfört med helåret 2020. Ökningen i
royaltykostnader är i linje med ökade intäkter för samma
period. Royaltynivåerna för för helåret 2021 var lägre än för
jämförelseperioden 2020 på grund av minskad försäljning
från Tartarugafältet vilket har en högre royaltynivå jämfört
med andra fält.
ANP resolution 853/2021 – Reduktion av royaltykostnader
för små och medelstora bolag
The National Agency of Petroleum, Natural Gas and
Biofuels in Brazil (“ANP”) publicerade en resolution som,
med eekt från 1 november 2021, tillåter en reduktion av
royaltynivåer på fält som opereras av små och medelstora
bolag. Det är operatören för varje producerande fält som
skall ansöka om reduktion av royaltykostnader.
I början av november ansökte Maha om minskning av
royaltynivåerna för sina producerande fält i Brasilien.
Den 28 december 2021 beslutade ANP om att godkänna
Mahas ansökan om minskade royaltynivåer. De reducerade
royaltynivåerna började att gälla från februari 2022.
Den nya royaltynivån kommer att fortsätta gälla för de
kvarvarande livslängderna av respektive koncessionsavtal
så länge som Maha betraktas som ett medelstort bolag. Då
Maha betraktas som ett medelstort bolag (genomsnittlig
årlig global produktion är mindre än 10 000 BOEPD) har
statens royaltynivå minskat till 7,5 % (från nuvarande 10%).
Om den nya royaltynivån hade gällt vid ingången av
räkenskapsåret så hade Maha betalat cirka 1,4 miljoner
USD mindre i royaltykostnader under 2021.
Produktionskostnader
(kUSD, om ej annat anges) 2021 2020
Rörelsekostnader 11 196 7 536
Transportkostnader 1 666 2 130
Totala produktionskostnader 12 862 9 666
Per enhet (USD/BOE) 10,66 8,23
Produktionskostnaderna var 33 % högre för helåret 2021
och uppgick till 12 862 kUSD (2020: 9 666 kUSD) jämfört
med helåret 2020.
Rörelsekostnaderna var högre för helåret 2021 jämfört
med helåret 2020 huvudsakligen på grund av; för det
första att Tiefältet hade tillkommande kostnader
för ett flertal slickline-aktiviteter, för det andra att
reparations-, reservdels- och underhållskostnader på
vissa producerande källor var högre på grund av ökat fokus
på förbättrat underhåll för att öka dritiden under året
och för det tredje var Bolagets förbrukning av el fortsatt
mycket högre än i tidigare perioder på grund av att fler
brunnar utrustades med artificiella pumpsystem.
Mahas produktion transporteras huvudsakligen
med lastbil till leveransplatserna och därför
korrelerar transportkostnaderna i hög grad med
försäljningsvolymerna. Transportkostnaderna för året var
lägre än för jämförelseperioden huvudsakligen på grund
av minskad försäljning från Tartarugafältet under 2021
som har högre transportkostnader.
På en per BOE- (eller enhets-) basis var
produktionskostnaderna 10,66 USD per BOE (2020: 8,23
USD per BOE) motsvarande en ökning med 30 % jämfört
med helåret 2020 på grund av skäl som beskrivits ovan.
Rörelsens netback
(kUSD, om ej annat anges) 2021 2020
Rörelsens netback 46 060 23 523
Netback (USD/boe) 38,18 20,03
Rörelsens netback beräknas som intäkter minus royalties
och produktionskostnader och är ett nyckeltal i olje- och
gasindustrin för att jämföra prestationen internt och med
andra oljebolag. Rörelsens netback för helåret 2021 var
96 % högre jämfört med föregående år huvudsakligen
på grund av väsentligt högre erhållna oljepriser och
ökade försäljningsvolymer. Detta möttes delvis av
ökade produktions- och royaltykostnader under 2021.
Oljepriserna var väsentligt lägre under 2020 på grund av
eekterna av Covid-19 pandemin.
Avskrivningar
(kUSD, om ej annat anges) 2021 2020
Avskrivningar 8 535 5 624
Avskrivningar (USD/boe) 7,08 4,79
Avskrivningstakten beräknas på bevisade och sannolika
olje- och naturgasreserver och tar i beräkning framtida
utvecklingskostnader för att producera reserverna.
Avskrivningar beräknas på produktionsenhetsbasis.
Avskrivningstakten kommer att fluktuera för varje ny
mätperiod baserat på mängden och typen av investeringar
och antalet tillagda reserver.
Avskrivningarna för året ökade med 52 % och uppgick
till 8 535 kUSD (2020: 5 624 kUSD) med en genomsnittlig
avskrivningsgrad om 7,08 USD per boe (2020: 4,79
USD per boe). Avskrivningarna och avskrivningstakten
på en per fat-basis ökade på grund av den högre
avskrivningsbasen för Brasilien vilken påverkades av
ökningen i framtida utbyggnadsinvesteringar samt
minskningen i de brasilianska reserverna vid utgången
av 2021. Avskrivningarna för Illinoisbassängen var relativt
oförändrade i förhållande till den jämförande perioden.
Nedskrivning av prospekterings- och
utvärderingstillgångar
Per den 31 december 2021 bedömde Bolaget om det
fanns några nedskrivningsindikationer och noterade
då att det fanns nedskrivningsindikationer för de
brasilianska tillgångarna. Till följd härav genomfördes
ett nedskrivningstest vilket inte resulterade i någon
nedskrivning.
Per den 31 december 2020 bedömde Bolaget
att minskningen i framtida råvarupriser var en
nedskrivningsindikation. Till följd härav genomfördes ett
nedskrivningstest och det bokförda värdet på LAK Ranch
skrevs ner till beräknat återvinningsvärde, resulterande
i en icke-kassaflödespåverkande nedskrivning om 21
miljoner USD.
Administrationskostnader
(kUSD, om ej annat anges) 2021 2020
Administrationskostnader 5 517 5 939
Administrationskostnader (USD/boe) 4,57 5,06
1
Inkluderar levererad olja från LAK-Ranch om 2 473 fat i
2021 och 9 124 fat i 2020.
2
BOE är fat oljeekvivalenter och innefattar levererad och såld
gas. 1 fat = 6 000 Standard Cubic Feet (SCF) gas.
3
Referenspriset är från
U.S. Energy Information Agencys hemsida.
35
36
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Administrationskostnaderna presenteras netto efter
fördelning av vissa kostnader till produktionskostnader.
Administrationskostnader för året 2021 uppgick till 5 517
kUSD (4,57 USD per BOE), vilket är en minskning med 7%
jämfört med jämförelseårets administrationskostnader om
5 939 kUSD (5,06 USD per BOE) huvudsakligen på grund
av engångskostnader i 2020 för noteringen på Nasdaqs
huvudlista, kostnader för omfinansieringsaktiviteter samt
hänförliga juridiska kostnader.
På en per boe basis var administrationskostnaderna 10 %
lägre jämfört med föregående år huvudsakligen på grund
av minskade administrationskostnader om 7 %.
Dessutom ansökte Bolaget om bidragsprogrammet Canada
Emergency Wage Subsidy (CEWS) under året och under
föregående år och kvalificerade för att erhålla 41 kUSD
(2020: 157 kUSD). Dessa bidrag har redovisats som en
minskning av de stödberättigade lönekostnaderna som
Bolaget ha under perioderna.
Kostnader för prospekterings- och aärsutveckling
Kostnader för prospekterings- och aärsutveckling uppgick
till 6 kUSD i 2021 (2020: 208 kUSD). Dessa kostnader hänför
sig till underhåll på prospekteringsfälten i Brasilien och
Mahas förprospekteringsstudie och utvärdering av nya
områden eller nya projekt, inklusive aärsutveckling.
Valutakursvinster eller förluster
Valutakursvinst, netto för 2021 uppgick till 30 kUSD (2020:
förlust om 245 kUSD). Valutakursförändringar uppstår vid
reglering av transaktioner i utländsk valuta. Från den 1
juli 2021 ändrade Maha Energy AB (”moderbolaget”) sin
funktionella valuta från svenska kronor till US dollar för
att bättre reflektera Bolagets aärsverksamhet. Denna
förändring eliminerar omräkningen av Moderbolagets
räkenskaper till US dollar för presentationsändamål.
Förändringen i funktionell valuta redovisades prospektivt
från den 1 juli 2021. I enlighet med svensk Årsredovisningslag
(1995:1554) är presentationsvalutan för moderbolagets
finansiella rapporter i svenska kronor.
Övriga intäkter
Övriga intäkter för 2021 uppgick till 2 443 kUSD (2020: 1 066
kUSD). Under året har Bolaget redovisat övriga vinster om 2
443 kUSD hänförliga till försäljning av skattekrediter, kända
som Imposto sobre Circulação de Mercadorias e Serviços
(“ICMS”). ICMS är en statlig försäljningsskatt på handeln
av varor, transporter samt kommunikationstjänster. Dessa
skattekrediter kan utnyttjas mot importrelaterade avgier
i Bolaget eller så kan de säljas till externa kunder.
Övriga vinster
Övriga vinster för 2021 uppgick till 5 164 kUSD (2020:
noll KUSD) på grund av återföring av avsättningar samt
justeringar. Under ärde kvartalet har Bolaget återfört
avsättning för upplupna straffavgifter för minsta
arbetsåtagande på Block 224 då Bolaget hade erhållit
ett fullständigt undantag från påföljder för utestående
arbetsåtagande i blocket. Dessutom har Bolaget
också återfört en långfristig avsättning för minsta
arbetsåtaganden på Blocken 117 och 118 i Brasilien då
dessa kontrakt inte längre betraktas som förlustkontrakt.
Bolaget har också justerat avsättningar för arbets-
och kontraktsskulder i samband med de uppdaterade
bedömningarna.
Finansiella kostnader, netto
Finansiella kostnader, netto för helåret 2021 uppgick
till 9 963 kUSD (2020: 4 982 kUSD) och beskrivs i not 6.
Finansiella kostnader, netto är högre för innevarande
period huvudsakligen på grund av ökade räntekostnader
på grund av ökad lånefinansiering, avskrivningar av
uppläggningskostnader hänförliga till det nya banklånet
(se not 15) samt vissa transaktionskostnader om 505 kUSD
hänförliga till finansieringsaktiviteter men inte direkt
hänförliga till banklånet. Finansiella kostnader, netto för
helåret 2021 inkluderar också en valutakursförlust om 784
kUSD på grund av moderbolagets ökade exponering mot US
dollar på grund av skuldfinansiering i USD. Moderbolaget
hade svenska kronor som funktionell valuta till den 30
juni 2021. Under andra kvartalet försvagades den svenska
kronan i förhållande till US dollar från då Bolaget erhöll
lånebeloppet till utgången av kvartalet vilket resulterade
i en orealiserad valutakursförlust.
Inkomstskatter
Aktuell skattekostnad är 109 % högre och uppgick till
2 311 kUSD för 2021 jämfört med 1 106 kUSD för 2020.
Ökade skattepliktiga intäkter i Brasilien till följd av
högre olje- och gaspriser under året möttes av ökade
skattekrediter hänförliga till skatteincitament vid
årsskiet. Beskattning av företagsvinster i Brasilien sker
till en kombinerad skattesats om 34 % (25 % bolagsskatt
och 9 % sociala avgier); emellertid har Maha Energy
Brazil Ltda. säkerställt vissa skatteincitament (SUDENE)
till beskattningsåret 2029 på båda sina licensområden,
vilket möjliggör en minskning om 75 % av bolagsskatten
från 25 % till 6,25 % och som innebär att den sammanlagda
skattesatsen blir 15,25 %.
Uppskjuten skattekostnad uppgick för 2021 till 5
359 kUSD jämfört med en uppskjuten skatteintäkt
om 4 594 kUSD för föregående år. En uppskjuten
skatt uppstår huvudsakligen då det är en skillnad i
beräkningen av avskrivningar för skatteändamål och
för bokföringsändamål. För 2020 fastställde Bolaget att
baserat på det brasilianska rörelsesegmentets resultat
och reservingenjöruppskattningar sannolikt att det
kommer att gå att återvinna tidigare ej redovisade
uppskjutna skattefordringar hänförliga till Tiefältet och
således redovisades en uppskjuten skatteintäkt. Den
uppskjutna skattefordran redovisades med beaktande
av beräknade avdragsgilla temporära skillnader och
framtida skattemässiga underskottsavdrag. Uppskjutna
skattefordringar redovisades inte för någon annan
jurisdiktion (se not 7).
Bolaget är verksamt i olika länder med olika skattesystem
där bolagsskatten skiljer sig från reglerna i Sverige.
Bolagsskattesatsen för Bolaget kan variera mellan 15 och
28 %, emellertid är merparten i Brasilien där skattesatsen
för Maha eer erhållna skatteincitament är 15,25 %. Den
eektiva skattesatsen för redovisningsperioden påverkas
av ett flertal poster som inte får fullt skatteavdrag.
Brasiliansk skattereform
Den 1 september 2021 godkände Brasiliens ”House of
Deputies” lagförslag 2337 om en omfattande reform av
det brasilianska skattesystemet. Om det genomförs skulle
bolagsskatten minska från en kombinerad skattesats
om 34 % till 27 % (och kan minskas ytterligare till 26
% under förutsättning att vissa budgetmål möts). Det
skulle krävas att bolagsskatt måste beräknas och betalas
kvartalsvis istället för på årsbasis samt skulle en källskatt
om 15 % på utdelningar införas; räntor på netto eget
kapital skulle elimineras (dvs. motsvarande en betalning
av utdelning som är avdragsgill i Brasilien), och skulle
kräva att skattebetalare genomför kapitalreduceringar till
marknadsvärden (istället för som nu till bokförda värden)
och stärka reglerna för förtäckt vinstutdelning, vilket skulle
kräva att närståendetransaktioner görs på aärsmässiga
villkor (ytterligare eerlevnadskrav).
Den legala processen tar normalt sett tid i Brasilien och
nuvarande skrivning av lagförslaget kan fortfarande bli
justerat i nästa steg. Lagförslaget har skickats och är hos
den federala senaten och det är därför svårt att förutspå
om det kan godkännas i 2022.
Valutakursdierenser vid omräkning av utländsk
verksamhet
Valutakursdifferenser vid omräkning av utländska
verksamheter som redovisats i Rapporten över
totalresultat uppgick till en förlust om 5 914 KUSD för
2021 huvudsakligen på grund av att den amerikanska
dollarn stärktes mot brasilianska real (BRL) under året. Den
funktionella valutan för Bolagets dotterbolag i Brasilien
är BRL; för presentationsändamålet omräknas dock alla
tillgångar och skulder till balansdagens valutakurs och
resultaträkningen omräknas till periodens genomsnittliga
valutakurs. Växelkursen för amerikanska dollar mot
brasilianska real per den 31 december 2021 stärktes med
7 % jämfört med växelkursen per 31 december 2020.
Balansräkningen
Anläggningstillgångar
Olje- och gastillgångar uppgick till 117 411 kUSD
(2020: 91 045 kUSD), se not 8. Prospekterings- och
utvärderingstillgångar uppgick till 13 660 kUSD (2020: 11
014 kUSD), se not 9.
Totala utvecklings- och prospekterings- och
utvärderingskostnader uppgick för året till:
2021 kUSD Brazil USA Oman Total
Utveckling 32 164 8 821 40 985
Prospektering
och
utvärdering
760 1 886 2 646
32 164 9 581 1 886 43 631
2020 kUSD Brazil USA Oman Total
Förvärv 4 538 10 350 14 888
Utveckling 25 562 1 508 27 070
Prospektering
och
utvärdering
448 448
25 562 6 494 10 350 42 406
Utvecklingskostnaderna i 2021 i Brasilien avsåg
huvudsakligen borrningarna av Tie-4- och Tie-3-brunnarna
och uppgradering av Tie- och Tartarugaanläggningarna.
Tie-3-brunnen färdigställdes och testades under andra
kvartalet 2021. Ett renoveringsarbete för att åtgärda
borrskador avslutades lyckosamt och brunnen har
konverterats till en brunn med en artificiell jetpump
för att ytterligare öka produktionsvolymerna. Maha
påbörjade borrningen av Tie-4-brunnen i juli 2021 med
ett planerat artificiellt pumpsystem med användande
av en elektrisk nedsänkbar pump (ESP). Tie-4-brunnen
designades ursprungligen som en horisontell brunn i
Agua Grande-reservoaren men brunnen konfigurerades
till en vertikal oljeproducerande brunn från både AG-
och SG-reservoarerna efter att ha stött på allvarliga
borrproblem. Den 20 januari 2022 anslöts Tie-4-brunnen
till de permanenta produktionsanläggningarna på Tiefältet
och testades under ett 24-timmars pumptest med en ESP.
På Tartarugafältet, i det tredje kartalet, började 7-TTG-
1D-SES (TTG1) brunnen läcka vid färdigställande vilket
nödvändiggjorde arbete för att reparera läckan. En rigg
mobiliserades i oktober och brunnen renoverades och
återställdes till produktion under ärde kvartalet 2021.
Produktionsanläggningarna vid Tiefältet har uppgraderats
till en hanteringskapacitet om 5 000 BOPD tillsammans
med produktion av associerad gas och vatten. Kapaciteten
för gasåterinjicering har frikopplat oljeproduktion från
produktionen av associarad gas och möjliggör kontinuerlig
oljeproduktion oberoende av gasleveransbegränsningar.
I Illinoisbassängen färdigställde Maha tolv-brunns
borrnings- och stimuleringsprogrammet och utökning av
oljeproduktion påbörjades då brunnar började producera.
Initiala produktionsnivåer varierar mellan 50 - 75 BOPD
per stimulerad brunn. Nuvarande produktion reducerades
i vissa områden där stimuleringar genomfördes för att
optimera resultaten. Bolaget producerar för närvarande
olja från totalt 34 brunnar i området.
Bolaget ingick den 5 oktober 2020 ett prospekterings-
och produktionsdelningsavtal (EPSA) med myndigheterna
för Sultanatet Oman avseende Block 70 som är beläget
på land i Oman. EPSA-avtalet fastställdes genom ett
kungligt dekret från Hans Majestät Sultanen av Oman
den 28 oktober 2020 och Maha blev operatör för blocket
med 100% andel. Ursprunglig köpeskilling för Block 70
var 10 miljoner USD samt 0,3 miljoner USD i vissa årliga
betalningsåtaganden. Under 2021 har framsteg gjorts
för att erhålla nödvändiga godkännanden och vad gäller
upphandling av framtida utrustning så att borraktiviteter
kan påbörjas under första halvåret 2022. Det ökade antalet
Covid-19 fall i Oman under första halvåret 2021 ledde till
striktare Covid-19 restriktioner som utegångsförbud och
inreseförbud för icke-omanier och kommer sannolikt att
påverka den ursprungliga tidsplanen.
Tungoljefältet LAK Ranch stängdes ner i början av 2020
till följd av Covid-19 pandemin och var fortsatt nedstängt i
2021. Bolaget har inte fokuserat på LAK Ranch under året.
I 2020 redovisade Maha återvunnen uppskjuten
skattefordran om 4 594 kUSD vilket ökade den uppskjutna
skattefordran till 9 978 kUSD som framgår av not 7. Bolaget
37
38
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
fastställde att baserat på det brasilianska rörelsesegmentets
resultat och reservingenjöruppskattningar var det en rimlig
sannolikhet att det kommer att gå att återvinna tidigare
ej redovisade uppskjutna skattefordringar hänförliga till
Tiefältet. Den uppskjutna skattefordran har redovisats
med beaktande av beräknade avdragsgilla temporära
skillnader och framtida skattemässiga underskottsavdrag.
Under 2021 redovisades en uppskjuten skattekostnad då
verksamheten i Brasilien redovisade höga skattepliktiga
intäkter resulterande från ökade oljepriser och den
uppskjutna skattefordran reducerades därför till 3 583
kUSD.
Övriga anläggningstillgångar uppgick till 491 kUSD
(2020: 432 kUSD) och hänför sig huvudsakligen till
fullgörandegarantier och långfristigt lager av råolja i
Brasilien. Fullgörandegarantier avser Bolagets finansiella
hyresgaranti för verksamheten i LAK Ranch-området och
i Illinoisbassängen.
Omsättningstillgångar
Förutbetalda kostnader och depositioner uppgick till 1
239 kUSD (2020: 1 434 kUSD) och bestod huvudsakligen
av förutbetalda rörelse- och försäkringskostnader.
Förutbetalda kostnader i 2021 har minskat på grund av
att förskott hänförliga till vissa investeringsprojekt har
utnyttjats.
Lager av råolja uppgick till 247 kUSD (2020: 347 kUSD)
och avser lager av olja i Brasilien. Minskningen jämfört
med föregående år avser huvudsakligen minskat lager vid
Tartarugafältet. Lager av olja från Tartarugafältet säljs så
snart det lastats på transportenhet.
Kundfordringar uppgick till 5 948 kUSD (2020: 3 092 kUSD),
se not 10. Kundfordringar för olje- och gasförsäljning, vilka
är kortfristiga, uppgick 2 658 kUSD (2020: 1 600 kUSD).
Likvida medel uppgick till 25 535 kUSD (2020: 6 681 kUSD)
eersom Bolaget kunde säkerställa likvida medel med
ny finansiering (se not 15). Lånebeloppet användes för
att lösa in obligationslånet om 300 miljoner SEK och
kvarvarande likvida medel används för att finansiera
pågående investeringsprojekt i Bolaget. Likvida medel
innehas för att kunna betala alla betalningsålägganden
avseende lån samt möta pågående finansieringsbehov
för verksamheten, om det skulle behövas.
Långfristiga skulder
Den 30 mars 2021 ingick Bolaget ett låneavtal
(”Låneavtalet”) och en riktad nyemission till den
brasilianska investeringsbanken Banco BTG Pactual S.A.
om sammanlagt 70 miljoner USD med avräkning för
sedvanliga avgier och kostnader. Lånebeloppet användes
för att lösa den utestående obligationslåneskulden om
300 miljoner SEK under andra kvartalet. Per den 31
december 2021 uppgick bankskulden till 44 234 kUSD
och den kortfristiga delen av skulden uppgick till 11 250
kUSD vilken klassificerats som kortfristig, se not 15.
Avsättning för återställningskostnader uppgick till
2 264 kUSD (2020: 2 597 kUSD) och avser framtida
återställningsåtaganden, se not 16. Under året gjordes en
ökad avsättning för nya källor som borrats i Illinoisbassängen
och för den nya källan som borrades i Brasilien vilken mer
än möttes av justering av vissa antaganden vid årets slut.
Leasingåtaganden uppgick till 2 385 kUSD (2020: 3 kUSD)
och avser den långfristiga delen av dessa. Leasingåtaganden
ökade i 2020 då Bolaget ingick ett femårigt leasingavtal
för att leasa två HP Ariel-kompressorer. Bolaget ingick
inte några nya leasingavtal i 2021. Den kortfristiga delen
av leasingåtaganden har redovisats som kortfristig skuld.
Övriga långfristiga skulder och avsättningar uppgick
till 651 kUSD (2020: 4 825 kUSD), se not 18. Bolaget har
återfört en långfristig avsättning av staavgier för minsta
arbetsåtaganden på Blocken 117 och 118 i Brasilien då
dessa kontrakt inte längre betraktas som förlustkontrakt.
Bolaget minskade dessutom avsättningen för legala
arbetsrättsliga- och kontraktuella krav i enlighet med
den uppdaterade bedömningen.
Kortfristiga skulder
Obligationsskulden uppgick till - kUSD (2020: 30 621
kUSD), se not 14. Bolaget inlöste samtliga utestående
obligationer i andra kvartalet 2021 genom användande
av lånebelopp från den nya lånefinansieringen. Kortfristig
del av bankskulden uppgick till 11 250 kUSD (2020: - ).
Leverantörsskulder uppgick till 9 644 kUSD (2020: 10
731 kUSD) samt upplupna skulder uppgick till 5 189 kUSD
(2020: 9 599 kUSD), se not 19. Leverantörsskulderna och
de upplupna kostnaderna var större i 2020 på grund av
större investeringsaktiviteter vid årets slut avseende Tie-
2- och Tie-3-borrningar och renoveringsarbeten emedan
det vid årets slut 2021 var pågående investeringsaktiviteter
huvudsakligen för Tie-4. Dessutom återförde Bolaget en
kortfristig avsättning avseende straavgi för minsta
arbetsåtagande hänförlig till Block 224 i Brasilien då
Bolaget fick ett fullständigt undantag från utestående
arbetsåtaganden. I 2020 var denna skuld fortfarande
aktuell. Kortfristig del av leasingåtaganden uppgick till 1
072 kUSD (2020: 1 243).
Aktiedata
Antal aktier per klass
Aktier 31 december 2021 31 december 2020
A 119 715 696 101 146 685
B 483 366
Total 119 715 696 101 630 051
Under 2021 utnyttjades 10 134 916 aktieoptioner till ett
lösenpris om 7,45 SEK innan de förföll den 30 juni 2021 och
motsvarande antal nya A-aktier emitterades. Kvarvarande
aktieoptioner har nu förfallit. Det totala emissionsbeloppet
var 75,5 miljoner SEK (cirka 9,0 miljoner USD) före
emissionskostnader. Dessutom konverterades 300 000
personaloptioner till A-aktier under året och samtliga
utestående B-aktier (483 366) konverterades till A-aktier.
Som ett led i den långfristiga lånefinansieringen under andra
kvartalet 2021 har Maha erhållit ett eget kapitaltillskott
om 10 miljoner USD genom en riktad nyemission (”Private
Placement”) mot utgivande av 7 470 491 nya A-aktier till
den brasilianska investeringsbanken Banco BTG Pactual
S.A. till ett pris om 11,59 SEK per aktie (se not 15).
Kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 31
005 kUSD (2020: 18 984 kUSD) vilket är en ökning med 63
% från föregående år huvudsakligen på grund av högre
netback till följd av ökade erhållna priser. Kassaflöde
från investeringsverksamheten uppgick till -46 995
kUSD (2020: -33 580 kUSD) huvudsakligen på grund av
investeringar i Brasilien för Tie-3- och Tie-4-brunnarna
och prospekterings- och utvärderingstillgången Block 70 i
Oman. Kassaflöde från finansieringsverksamheten uppgick
till 35 949 kUSD (2020: 492 kUSD) huvudsakligen från
erhållet lånebelopp avseende BTG-lånet om 54,9 miljoner
USD (netto eer finansieringskostnader), aktieteckning
om 9,0 miljoner USD (netto eer emissionskostnader)
och 9,2 miljoner USD från utnyttjandet av aktie- och
teckningsoptioner. Likvida medel användes till att
återbetala Mahas obligationslån (denominerat i SEK) med
cirka 36 miljoner USD (inklusive upplupen ränta) under
året.
Likviditet och kapitalresurser
Bolaget förvaltar sitt kapital för att stödja Bolagets
strategiska tillväxtmål och bibehålla en finansiell kapacitet
och flexibilitet, bevara tillgången till kapitalmarknaderna,
säkerställa dess förmåga att finansiera organisk
tillväxt och att finansiera potentiella förvärv samtidigt
som man bibehåller förmågan att hantera Bolagets
finansiella förpliktelser när de förfaller. Bolagets anser
att kapitalstrukturen inkluderar eget kapital på 91,4
miljoner USD (31 december 2020: 55,6 miljoner USD) plus
nettoskuld på 29,9 miljoner USD (31 december 2020: 29,3
miljoner USD). Den 31 december 2021 uppgick Bolagets
rörelsekapital till ett överskott om 5,8 miljoner USD (31
december 2020: 10,0 miljoner USD underskott), vilket
inkluderar 25,5 miljoner USD i kontanter (31 december
2020: 6,7 miljoner USD).
Bolaget kan justera sin kapitalstruktur genom att
emittera nytt eget kapital eller genom skulder och
justera sitt investeringsprogram, inom sina avtalade
arbetsåtaganden. För att hantera Bolagets kapitalbehov
upprättar Bolaget årliga utgisbudgetar som följs upp
och uppdateras vid behov beroende på olika faktorer,
inklusive planerade kapitalinvesteringar och allmänna
marknads- och branschförhållanden. De årliga budgetarna
och eerföljande uppdateringar godkänns av styrelsen.
Den 30 mars 2021 ingick Bolaget ett låneavtal
(”Låneavtalet”) och en riktad nyemission till den
brasilianska investeringsbanken Banco BTG Pactual S.A. om
sammanlagt 70 miljoner USD med avräkning för sedvanliga
avgier och kostnader. Lånebeloppet användes för att lösa
den utestående obligationslåneskulden om 300 miljoner
SEK under andra kvartalet. Kvarvarande belopp används
för att finansiera investeringar i Mahas olika tillgångar och
för Bolagets allmänna omkostnader. Dessutom utnyttjade
Bolagets obligationsinnehavare aktieoptionerna under
året, före dess förfall, vilket tillförde ytterligare cirka 9,0
miljoner USD i kontanter till Bolaget. Bolaget har inga
externa materiella kapitalkrav till vilka de är bundna
förutom lånekovenanterna (se not 15).
Legala frågor
Bolaget har ett antal redovisade, befintliga rättsliga frågor
avseende arbetskra, regelverk och verksamheter. Alla
dessa betraktas som rutinmässiga, icke-materiella och i
överensstämmelse med att bedriva verksamhet i Brasilien.
Avsättningar för juridiska processer bedöms i samråd med
Bolagets brasilianska juridiska rådgivare och har redovisats
under övriga långfristiga skulder och avsättningar.
Hälsa, säkerhet och miljö (HSE)
Maha anser att olje- och gasverksamhet kan och måste
genomföras på ett sätt som är säkert för medarbetare,
inhyrda konsulter, övriga intressenter, grannar och miljön.
För Maha är HSE en nyckelkomponent i verksamheten.
Maha Energy strävar efter att erbjuda en säker och
hälsosam arbetsmiljö för alla anställda, entreprenörer
och underleverantörer. Detta innebär att säkerheten
för liv, hälsa, miljö och egendom alltid kommer först –
i den ordningen. Bolaget övervakar aktivt all operativ
verksamhet och uppmanar proaktivt alla att iakttaga
och eerlysa Bolagets HSE-värden. Detta uppnås genom
utbildning, tillämpning och rapportering. Alla som arbetar
vid eller besöker Bolagets verksamhetsplatser har rätt att
när som helst stoppa arbetet för att undvika potentiellt
farliga situationer. Mahas HSE-värden anger tonen för
hur anställda, entreprenörer, investerare, besökare och
miljön hanteras.
Mot bakgrund av den pågående Covid-19-pandemin
har Maha fortsatt att utveckla sina ledningsmetoder för
att säkerställa hälsa och säkerhet för Bolagets anställda
och entreprenörer. Där det är möjligt har Maha tillfälligt
minskat antalet arbetare, implementerat arbete hemifrån,
utvecklat metoder för att övervaka och kontrollera
åtkomst till produktionsanläggningar genom typiska
Covid-övervakningsprotokoll och fortsätta att i högsta
grad följa lokala lagar och föreskrier. Hittills har Maha
kunnat driva alla produktionsanläggningar utan större
påverkan av Covid-19 genom hela pandemin och utgår
ifrån att det kommer att kunna fortsätta även framöver.
Miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning
(Environment, Social, and Governance (ESG))
Genom en ansvarstagande verksamhet och strategisk
planering eersträvar Maha att skapa långsiktiga värden
för alla sina intressenter. Härigenom utformar Maha sin
verksamhet på ett ansvarsfullt sätt gentemot medarbetare,
närområde och miljö. En del av att bidra till samhället och
vara en god global medborgare måste innebära att man gör
“vad som är rätt”, förutom att följa lagar och förordningar.
Miljö
Som en del av Bolagets kultur har Maha implementerat
en filosofi om att vara proaktiv snarare än reaktiv i sitt
miljöarbete. Genom att förhindra kostbara förändringar
med stor påverkan på sina utbyggnadsplaner kan Maha
förutse och identifiera potentiella risker och reducera,
om inte helt eliminera, möjlig miljö- och social påverkan
innan de kanske inträar. Proaktiv företagsledning kan
också förebygga möjliga händelser av oåterkallelig natur
och beslut kan tas strategiskt snarare än som en reaktion
på en inträade händelse. Del av en proaktiv miljöstrategi
är att maximera användandet av alla resurser och att
reducera spill där så är ekonomiskt möjligt. Till exempel
39
40
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
återvinner eller återinjicerar därför Maha producerat
vatten vid anläggningarna vilket inte bara minskar behovet
av att tillsätta nytt vatten utan minskar också kraven
på vattenrening. I Brasilien minskar Maha utsläppen av
naturgas genom att använda gasen från oljeproduktionen
till att generera el.
Socialt ansvar
Maha värdesätter relationerna med sina medarbetare, med
lokala samhällsinvånare och andra intressenter. Därför
görs ansträngningar för att samverka med medarbetare
och lokala samhällsinvånare på ett transparant och
respektfullt sätt. Dessutom försöker Maha förvissa sig
om att det lokala samhället har nytta av verksamheten
både direkt och indirekt. Ett sätt för Maha att bidra till det
lokala samhället och dess ekonomi är genom att anställa
medarbetare lokalt och uppmana underentreprenörer att
använda lokala entreprenörer i möjligaste mån. Maha har
också kontakt med lokala föreningar för att upprätthålla en
öppen och transparant dialog med de lokala samhällena
nära verksamheten.
Bolagsstyrning
Maha har nolltolerans vad gäller diskriminering och
har som princip att förespråka jämlika möjligheter för
medarbetare. Dessutom tas medarbetar- och bolagsetik
mycket seriöst och genomsyrar all bolagsstyrning. Del
av Mahas bolagstyrning är att Maha inte tolererar någon
form av korruption och har infört strikta policyer för
bolagsstyrning som tydligt definierar hur aärer skall
bedrivas. Det bästa sättet att förhindra korruption är
genom transparens – ett av våra kärnvärden. Bolaget har
upprättat policyer för uppförande och antikorruption för
alla sina anställda, entreprenörer och arbetstagare. Alla
bolagsstyrningspolicyer, -procedurer och -riktlinjer finns
tillgängliga för samtliga medarbetare.
Hållbarhetsrapport
För ytterligare ESG-information har Bolaget upprättat
sin hållbarhetsrapport för 2021 vilken är separat från
årsredovisningen. Hållbarhetsrapporten finns tillgänglig
på Bolagets hemsida.
Närståendetransaktioner
Bolaget har inte ingått några väsentliga transaktioner med
närstående i 2021 eller i 2020, se not 27.
Moderbolaget
Verksamheten i Maha Energy AB fokuseras på: a)
företagsledning och förvaltning för alla koncernenheter,
dotterbolag och utländska verksamheter; b) företagsledning
av det noterade publika svenska bolaget; c) anskaning av
kapital för förvärv och för koncernens verksamhetstillväxt;
d) verksamhetsutveckling. Moderbolaget har två anställda.
Årets resultat i moderbolaget uppgick för 2021 till -126
461 kSEK (2020: -258 342 kSEK) vilket är bättre än för
jämförelseperioden huvudsakligen på grund av minskade
nedskrivningsbelopp av lån och aktier i ett dotterbolag
om 69 304 kSEK (2020: 202 748 kSEK). Dessutom hade
moderbolaget minskade administrationskostnader om 9 365
kSEK (2020: 13 360 kSEK) och orealiserade valutakursvinster
om 32 069 kSEK (2020: 22 906 kSEK i förlust). Detta möttes
av ökade finansieringskostnader, netto om 79 861 kSEK
(2020: 24 828 kSEK) på grund av ökade räntekostnader
på banklånet och ökade valutakursförluster på grund av
exponeringen mot US dollar-lånefinansiering. Inkluderat
i finansieringskostnaderna, netto är ränteintäkter om
32 134 kSEK på lån till dotterbolag.
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår att ingen utdelning utbetalas för
året. Vidare föreslår styrelsen att fritt eget kapital i
moderbolaget om 222 501 540 SEK varav årets resultat
(126 461 609) SEK balanseras i ny räkning enligt följande:
SEK
Utdelning
Balanseras i ny räkning 222 501 540
Summa (SEK) 222 501 540
Riskhantering
Bolaget är verksamt med prospektering, utveckling och
produktion av olja och gas och verksamheten är föremål
för olika risker och osäkerheter vilka inkluderar men är
inte begränsade till de som listas nedan. Riskerna och
osäkerheterna är inte de enda som Koncernen har.
Tillkommande risker och osäkerheter som inte är kända för
Bolaget eller som Bolaget för tillfället bedömer obetydliga
kan också påverka Bolagets verksamhet och innebära att
priset på Mahas aktier minskar.
En detaljerad analys av Mahas finansiella risker och
hanteringen av dessa risker beskrivs i not 22.
Covid-19 pandemin
Covid-19 viruset och de begränsningar och avbrott som
detta medfört har ha en drastisk negativ inverkan på
den globala eerfrågan av, och priserna på, olja och gas
såväl som på marknadspriserna på olje- och gasbolags
aktier generellt inklusive på Mahas stamaktier. Det finns
inga garantier för att dessa negativa eekter inte kommer
att fortsätta eller att råvarupriser inte kommer att minska
eller fortsätta vara volatila i framtiden. Dessa faktorer är
utanför Bolagets kontroll och det är svårt att bedöma hur
dessa och andra faktorer kommer att fortsätta påverka
Bolaget och dess stamaktier. Vid datumet för denna
årsredovisning fortsätter Bolaget att följa och bedöma
sina aärsplaner och antaganden avseende situationen
på aärsmarknaden såväl som bedömningen av framtida
produktion, kassaflöde och investeringar.
Nuvarande och eventuella framtida Covid-19-utbrott kan
påverka Bolagets exponering mot och storlek på varje
identifierad risk och osäkerhet. I vilken utsträckning
Covid-19 påverkar Mahas verksamhet, verksamhetsresultat
och finansiella förhållanden beror på den framtida
utvecklingen av pandemin, vilken är mycket osäker och
är svår att förutsäga. Även eer att Covid-19 utbrotten
har avtagit kan Bolaget fortsätta att uppleva väsentligt
negativa eekter på verksamheten till följd av den globala
ekonomiska påverkan. Bolaget fortsätter att övervaka
situationen och kommer att vidareutveckla verksamheten
eer behov och lämplighet.
Icke-finansiella risker
Volatilitet i råvarupriser på olja och gas
Priser på olja och naturgas är föremål för stora fluktuationer
till följd av ett antal olika faktorer. Dessa faktorer inkluderar,
men är inte begränsade till: de ekonomiska förhållandena
i USA, Brasilien, Kanada och Sultanatet Oman, Europa
och andra viktiga marknader; statliga regelverk; politisk
stabilitet i Mellanöstern, Nordafrika och på andra
platser; risk för avbrott i försörjningen av förnödenheter;
naturkatastrofer, terroristattacker; tillgången till alternativa
bränslen; och hur Organization of Petroleum Exporting
Countries (OPEC) och andra större oljeproducerande
länder agerar påverkar den globala produktionen av olja
och naturgas. Dessutom kan geopolitiska och regionala
spänningar såsom den pågående militära konflikten
mellan Ukraina och Ryssland ha en väsentlig inverkan
på volatiliteten i olje- och gaspriser .De senaste åren har
OPEC och associerade länder, från tid till annan, kommit
överens om frivilliga produktionsbegränsningar och Oman
har tidigare deltagit i sådana överenskommelser. Om
Oman accepterar frivilliga produktionsbegränsningar så
kan det ha en negativ eekt på Bolagets framtida olje-
och gasproduktion och försäljning från Oman. Priser på
olja och naturgas är också föremål för tillgängligheten till
utländska marknader och Bolagets möjlighet att få tillgång
till sådana marknader. På grund av lägre priser eller ökade
produktionskostnader kan lönsamheten från att producera
från några källor förändras vilket skulle kunna resultera i
minskad produktionen av olja och naturgas och/eller en
reduktion i Bolagets ekonomiskt utvinningsbara reserver.
Alla de faktorer som listats ovan skulle kunna resultera
i en väsentlig minskning av Bolagets förväntade intäkter
från produktion och en minskning i olje- och gasförvärv,
utvecklings- och prospekteringsaktiviteter. Väsentlig och/
eller utdragen minskning i olje- och naturgaspriser skulle
ha en negativ eekt på Bolagets intäkter, lönsamhet och
kassaflöden från verksamheten och skulle också kunna
påverka Bolagets möjligheter att anskaa eget kapital
eller skuldfinansiering på acceptabla villkor. Dessutom
innebär volatila olje- och naturgaspriser att det är svårt
att bedöma värdet på producerande tillgångar för förvärv
och innebär oa störningar i marknaden för olje- och
gasproducerande tillgångar.
Produktion koncentrerad till ett fåtal fält i två jurisdiktioner
Bolagets nuvarande produktion av olja och gas är
koncentrerad i två oljeproducerande fält i Brasilien
och två oljeproducerande fält i USA (emellertid har
förproduktionen från LAK Ranch temporärt avbrutits). På
grund av denna koncentration är Bolaget oproportionerligt
exponerat mot regionala utbud- och eerfrågefaktorer
samt mot förseningar eller avbrott av produktion från
källor i dessa områden på grund av lokala regler, tillgång på
utrustning, trasig utrustning, avbrott på anläggningarna,
begränsningar i tillgång till personal och tjänster,
väderförhållanden eller avbrott i bearbetning eller
transport av olja. Dessutom kan Bolaget bli exponerat
mot risker såsom förändringar i regler och förordningar
för fält som skulle kunna innebära att Bolaget permanent
eller temporärt stänger källorna i dessa fält. Dessa risker
kan komma att, om de inträar, negativt påverka Bolagets
möjlighet att fortsätta sin verksamhet i ett eller flera av
dessa fält och det skulle kunna ha en negativ inverkan på
Bolagets resultat och finansiella ställning.
Prospekterings-, utvecklings- och produktionsrisker
Prospektering efter, och utveckling av olja och gas
involverar många risker, såsom risk att Bolagets kostnader
för framtida prospektering inte alltid kommer att resultera
i fynd av olja i kommersiella kvantiteter, eller att fynd av
olja i kommersiella kvantiteter inte alls sker. Bolaget har för
närvarande sex licensavtal i Brasilien i prospekteringsfasen
(RECT-T 155, REC-T 129, REC-T 142, REC-T 224, REC-T 117
och REC-T 118) och ett i Sultanatet Oman (Block 70). Det
är svårt att förutse kostnaderna av att implementera ett
prospekteringsborrprogram på grund av svårigheterna
med att borra i okända formationer. Kostnaderna påverkas
av borrförutsättningarna såsom i zoner med övertryck och
utrustning som kan fastna i borrhålet samt förändringar
i borrplaner och borrplats till följd av erfarenheter från
tidigare prospekteringsbrunnar eller ny tolkning av seismisk
data. Framtida oljeprospektering kan vara olönsam, inte
bara på grund av torra brunnar men också från brunnar
som inte genererar tillräckliga nettointäkter för att ge
lönsamhet eer kostnader för borrning, rörelsekostnader
och andra kostnader. Färdigställande av en brunn
garanterar inte nödvändigtvis en vinst på investeringen
eller att kostnaderna för borrning och färdigställande samt
rörelsekostnader kan återhämtas.
Risker avseende inleverans- och processanläggningar och
allmän infrastruktur
Bolaget är beroende av tillgänglig och välfungerande
infrastruktur i anslutning till de anläggningar där man
är verksamt, såsom vägar, elkra och tillgång till vatten
och uppsamlingssystem för olja och gas. I de områden i
vilka Bolaget är verksamt kan infrastruktur och tjänster
som behövs för petroleumverksamhet saknas. Vad gäller
Bolagets verksamhet i Brasilien kan vissa olje- och
gastjänster som vanligtvis finns tillgängliga för en operatör
behöva hämtas långtifrån i Brasilien eller möjligen från ett
annat land. Bolagets verksamhet i Brasilien är dessutom
mycket beroende på vägtransporter och lastbilschauörer
med avseende på att transporter av den produkt som
ska levereras är beroende av vägars beskaenhet och
eventuella strejker bland chauörer. Om infrastruktur eller
system fallerar eller om de inte möter de krav Bolaget har
så skulle detta kunna resultera i försenad, utebliven eller
41
42
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
avbruten petroleumverksamhet, minskad produktion och
försäljning och/eller ökade kostnader och således resultera
i att Bolaget inte kan nå den fulla ekonomiska potential
från produktionen eller i en reduktion av de priser som
betalas för Bolagets produktion.
Beroende av motparter
Bolaget är beroende av ett fåtal viktiga motparter där
avtalen i Brasilien med Petrobras och Dax Oil Refino S.A.
(“Dax”) avseende inköp av olja och avtalen med GTW
Geração e Serviços Ltda. (“GTW”) och CDGN Logistica
S.A. (“CDGN”) avseende gasförsäljning är de väsentligaste.
Dessa motparter representerar 92 % av Bolagets
sammanlagda intäkter från kunder. För tillfället finns det på
kort sikt inga möjliga alternativ till dessa motparter och en
förlust av en av dessa motparter skulle kunna bli kostsam
och tidskrävande och skulle också leda till en viss period
av anpassning till nya förutsättningar. Det är dessutom
en risk att dessa motparter kommer att förändra sina
villkor eller öka sina priser (rabatter) vilket skulle resultera
i minskade marginaler för Bolaget. Det finns också en risk
att dessa motparter kan drabbas av svårigheter att leverera
tjänster på grund av brist på råmaterial, strejker, skador,
finansiella problem eller andra händelser som kan drabba
motparten. Om riskerna skulle materialiseras så skulle det
kunna påverka Bolagets möjlighet att leverera produkter
till slutkund negativt och leda till ökade kostnader såväl
som förseningar och/eller uteblivna leveranser vilket skulle
kunna ha en negativ påverkan på Bolagets verksamhet
och indirekt på Bolagets försäljning.
Miljö- och klimatrelaterade risker
Samtliga faser i olje- och naturgasverksamhet medför
miljörisker och faror och är föremål för miljöregleringar
enligt ett flertal olika lagar och förordningar i de olika
jurisdiktioner där Bolaget är verksamt. Miljölagar innebär
bland annat begränsningar och förbud mot läckage och
utsläpp av olika substanser vilka produceras i olje- och
naturgasverksamhet. Lagstiningen kräver också att
källor och borrplatser skall drivas, underhållas, överges
och återställas på ett sådant sätt att det godkänns av de
lokala myndigheterna. Miljöregler förväntas bli mer strikta
i framtiden och kostnader förväntas öka. Misslyckande
med att följa sådana miljöregler eller andra krav som
ställs på Bolaget kan innebära civila, administrativa och
strarättsliga påföljder.
Bolagets har sin verksamhet i regioner där det finns ett
flertal miljöregler jämte restriktioner på var och när olje-
och gasverksamhet får ske, regleringar kring utsläpp av
substanser i grundvatten, i atmosfären och på land samt
var produktionsanläggningar får placeras. Det finns för
närvarande ett naturskyddat område (naturreservat)
i närheten av Tartarugafältets verksamhet i sye att
skydda sköldpaddornas äggläggningsplats. På grund
härav är det möjligt att det skulle kunna bli förbud
mot att borra från september till april vilket skulle
kunna begränsa Bolagets exploateringsmöjligheter.
De geografiska gränserna för, samt de aktiviteter som
skulle tillåtas i ett sådant naturreservat är för närvarande
ifrågasatta genom ett oentligt civilmål hos den lokala
federala åklagarmyndigheten. Bolaget är inte delaktigt i
förhandlingarna men resultatet kan påverka och begränsa
Bolagets verksamhet i Tartarugafältet. Dessutom är det
en risk att andra områden där Bolaget är verksamt kan
bli föremål för liknande regleringar i framtiden vilket
skulle begränsa Bolagets möjlighet att genomföra sin
verksamhet.
Förändringar i miljölagstiftning kan resultera i
inskränkningar i produktion och kräva stora utgifter
till exempel vad gäller produktions-, utvecklings- och
prospekteringsverksamhet. Dessutom kan brott mot
miljöregler och lagar resultera i skulder för återställande
av skador, betalning av böter och straavgier av vilka
vissa skulle kunna vara väsentliga och kunna leda till
begränsningar i verksamheten eller att den måste
upphöra. Det rättsliga ramverket i de jurisdiktioner där
Bolaget är verksamt innehåller, vad gäller miljö, strikt
ansvar och gemensamt och solidariskt ansvar för joint
ventureverksamhet.
Energiomställningen skulle kunna påverka framtida
råvarupriser. Prisantaganden som används vid fastställande
av återvinningsvärden innefattar marknadsförväntningar
och det ökade energibehovet i världen. Förändringar i
antaganden skulle kunna resultera i väsentlig justering
av bokföra värden på tillgångar och skulder i nästa
räkenskapsår.
Återställning
Bolaget har åtaganden vad gäller återställning av
sina fält och hänförlig infrastruktur i alla av Bolagets
verksamhetsområden. I några fall har dessa skulder
uppstått till följd av lagliga och regulatoriska krav och
i andra fall kan dessa skulder också vara avtalsenliga
åtaganden. I Brasilien diskuteras fortfarande sådana
krav och väntar på tillstånd från ANP vad gäller
återställning av källor och produktionsanläggningar
vilket kräver att Bolaget gör avsättningar för sådana
återställningskostnader. Bolaget redovisar en avsättning
vilken baseras på företagsledningens bedömning i enlighet
med gällande redovisningsregler men det finns en risk
att de faktiska återställningskostnaderna överstiger
den långfristiga avsättningen som gjorts för att täcka
sådana återställningskostnader. Bolagets avsättning för
återställningskostnader uppgick den 31 december 2021 till
2 597 kUSD och omfattar alla källor och anläggningar i
Brasilien och i USA. Dessutom kan Bolaget på grund av
regulatoriska krav, komma att behöva återställa källor
som inte har nått slutet av sin livslängd. Dessa risker
skulle, om de inträar, kunna ha en väsentlig negativ
påverkan på Bolagets verksamhet och resultat. Lokala
eller nationella myndigheter och leasegivare av olje- och
gastillgångar kan dessutom kräva att Bolaget lämnar
återbetalningsgarantier, förskottsbetalningar eller
spärrade konton för framtida återställningskostnader vilka
skulle kunna påverka Bolagets likviditet.
Finansiella risker
Företagsledningens uppskattningar och antaganden
Vid upprättandet av koncernens räkenskaper i enlighet
med IFRS använder företagsledningen uppskattningar
och antaganden för att fastställa redovisade belopp för
tillgångar och skulder, intäkter och kostnader för de perioder
som omfattas och upplysningar om eventualtillgångar
och eventualförpliktelser per bokslutsdagen. Dessa
uppskattningar och antaganden måste göras då
viss information som används vid upprättandet av
räkenskaperna beror på framtida händelser, inte kan
beräknas med en hög precisionsnivå från tillgänglig data
eller inte kan kalkyleras baserat på allmänt vedertagna
metoder. I några fall är sådana uppskattningar särskilt
svåra att fastställa och Bolaget måste använda väsentliga
bedömningar. De faktiska resultaten för alla uppskattningar
som gjorts kan skilja sig avsevärt från de uppskattningar
och antaganden som Bolaget gjort och skulle kunna ha
en väsentlig negativ inverkan på Bolagets verksamhet,
finansiella ställning, rörelseresultat, kassaflöde och
framtida möjligheter.
Kreditrisk
Bolaget kan vara exponerat för kreditrisk mot tredje
part genom sina kontraktuella överenskommelser
med befintliga eller framtida joint venture partners,
kunder och andra parter. För närvarande har Bolaget
ingått Join Operating Agreement-avtal (JOA-avtal)
avseende Tartarugafältet med Petrobras. Dessutom sker
oljeförsäljningen i Brasilien till Petrobras och ett privat
ranaderi, Dax. Hittills har Petrobras och Dax fullgjort
sina betalningsskyldigheter. Försäljning av råolja till
Dax förutbetalas men tillfälliga krediter kan lämnas till
kunder under långhelger eller allmänna helgdagar. Bolaget
erhåller betalning mellan 20 och 30 dagar i eerskott från
Petrobras. I USA marknadsför och säljer Bolaget sin olja
genom Country Mark (Illinoisbassängen) och Mercuria
Energy Trading (LAK Ranch) och erhåller betalning 30
dagar i eerskott. I USA har Bolaget hittills alltid erhållit
full betalning. Bolagets finansiella ställning skulle kunna
påverkas väsentligt negativt om någon partner inte skulle
fullfölja sina avtalsenliga åtaganden mot Bolaget.
En del av Bolagets likvida medel innehas av banker i
utländska jurisdiktion där det skulle kunna finnas en
ökad exponering mot kreditrisk. Om någon av Bolagets
motparter inte fullföljer sina åtaganden i enlighet med
avtal skulle detta kunna påverka Bolagets verksamhet,
finansiella ställning och resultat negativt.
Likviditets- och refinansieringsrisk
Likviditetsrisk är risken att Bolaget inte kan uppfylla
sina finansiella skyldigheter när de förfaller. Bolaget har
sedan starten varit eget kapital- och lånefinansierat
genom aktie- och obligationslåneemissioner, samt
genom avyttring av tillgångar. Ytterligare kapital kan
bli nödvändigt att anskaa för att finansiera Bolagets
framtida verksamhet och/eller för förvärv av ytterligare
licenser. Den största risken är att ett sådant behov
kan uppstå under mindre gynnsamma marknadsvillkor.
Företagsledningen förlitar sig på likviditetsbudgetering för
att bedöma Bolagets likvida situation baserat på framtida
förväntade kassaflöden. Bolaget har utestående banklån
uppgående till cirka 55,5 miljoner USD varav 11,3 miljoner
USD är kortfristigt. Lånevillkoren innehåller klausuler vilka
begränsar Bolagets möjlighet att göra vissa betalningar
eller utbetalningar såsom att betala utdelning, ta upp
ytterligare skulder, sälja eller pantsätta sina tillgångar
eller att ingå i fusion eller fission. Dessutom skall Bolaget
uppfylla vissa underhållskovenanter. Om Bolaget inte skulle
möta sina underhållskovenanter förfaller lånet direkt till
betalning tillsammans med eventuella andra belopp att
betala. Bolaget har omsättningstillgångar om cirka 33,0
miljoner USD. Det finns en risk att Bolaget vid det tillfället
antingen inte har tillräckliga likvida medel för att betala
den kortfristiga delen av skulden eller att återbetala eller
refinansiera hela skulden när den förfaller.
Refinansieringsrisk är risken att finansiering inte kan
erhållas eller förnyas vid förfall eller kan enbart erhållas
eller förnyas till väsentligen ökade kostnader. Det är en
risk att ytterligare kapital inte kan erhållas eller kan bara
erhållas till ogynnsamma villkor.
Valutarisk
Bolaget är exponerat mot förändringar i utländska
valutakurser då kostnader i utländska dotterbolag,
kostnader för olje- och gasverksamheten eller finansiella
instrument kan fluktuera på grund av förändringen i
valutakurser. Den huvudsakliga funktionella valutan
för Bolagets dotterbolag är brasilianska real (BRL) för
dotterbolagen i Brasilien och Luxemburg samt svenska
kronor (SEK) för dotterbolagen i Sverige, vilket gör
Bolaget känsligt för fluktuationer i dessa valutor mot USD.
Majoriteten av Bolagets oljeförsäljning görs i BRL baserat på
ett oljepris i USD och all rörelseverksamhet, administration
och investeringar relaterad till de brasilianska tillgångarna
sker huvudsakligen i BRL. I Sverige är Bolagets kostnader i
SEK. Dessutom vad gäller BRL finns det en risk för inflation
eller hyperinflation.
Valutakontroll i Brasilien
Om verksamheten i Brasilien behöver finansieras så finns
det valutakontroller som begränsar sådan finansiering. Den
brasilianska regeringen kräver att bolag registrerar in- och
utflöde av kapital hos den brasilianska centralbanken. I
Brasilien måste samtliga transaktioner göras i landets
lokala valuta. Framtida valutakontroller i Brasilien skulle
kunna förhindra Bolaget från att föra ut kapital till utlandet
vilket skulle kunna hindra Bolagets möjligheter att bedriva
sin verksamhet i Brasilien och leda till en minskning eller
förlust av inkomster från denna marknad. Dessutom
skulle valutakontroller eller förändringar i skattesystem
kunna påverka de utdelningar som Bolaget erhåller
från sina dotterbolag i Brasilien. Detta skulle kunna
ha en negativ inverkan på lönsamheten på Bolagets
verksamhet i Brasilien. För ytterligare information om
Brasiliansk skattereform och dess påverkan, se sektionen
om inkomstskatter.
43
44
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Bolagsstyrningsrapport
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats i enlighet
med aktiebolagslagen (SFS 2005:551), årsredovisningslagen
(SFS 1995:1554) och svensk kod för bolagsstyrning (Koden)
och har granskats av Bolagets revisorer.
Bolaget känner inte till några avvikelser från
NASDAQ Stockholms Regelverk för emittenter,
Aktiemarknadsnämnden rekommendationer, beslut från
Nasdaq Stockholms Disciplinnämnd eller uttalanden från
Aktiemarknadsnämnden.
Maha Energy AB (publ), organisationsnummer 559018-
9543, har sitt huvudkontor på Strandvägen 5A, 114 51
Stockholm, Sverige och styrelsen har sitt säte i Stockholm,
Sverige. Bolagets hemsida är www.mahaenergy.ca.
Denna bolagsstyrningsrapport för 2021 har upprättats
i enlighet med årsredovisningslagen och Koden. Den
beskriver hur Maha har bedrivit sin bolagsstyrning under
2021.
Som ett svenskt publikt noterat bolag på NASDAQ
Stockholm (under symbol MAHA-A) måste Maha följa
NASDAQ Stockholms regelverk för emittenter vilken
återfinns på www.nasdaqomxnordic.com. Dessutom
följer Bolaget bolagsstyrningprinciper som återfinns i ett
flertal interna och externa dokument i sye att bygga
förtroendet för hur Maha på ett ansvarsfullt sätt bedriver
sin verksamhet.
Externt och internt regelverk för bolagsstyrning
Bolaget tillämpar god sed för bolagsstyrning i enlighet
med svenska lagar och regler på området samt i enlighet
med Bolagets egen bolagsordning och interna policys.
Bolagsordning för Bolaget innehåller inte några regler för
särskilt förfarande vad gäller att ändra bolagsordningen.
Bolaget upprättar årsredovisning och delårsrapporter i
enlighet med International Financial Reporting Standards
(IFRS), såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Maha följer både interna och externa
bolagsstyrningsprinciper och således minskas den möjliga
risken med oklara individ- och bolagsskyldigheter och
undviker intressekonflikter mellan aktieägare, chefer och
styrelse.
Externa bolagsstyrningsregler
Årsredovisningslagen
Börsens Regelverk för emittenter
NASDAQs regelverk
Aktiebolagslagen
Svensk kod för bolagsstyrning
Uttalanden från Aktiemarknadsnämnden
Internal bolagsstyrningsregler
Anti korruptionspolicy
Bolagsordning
Uppförandekod
Bolagets policies, riktlinjer och procedurer
Bolagsstyrningspolicy
Hälsa, säkerhet och miljöpolicy
Intern kontroll och riskhantering
Svensk kod för bolagsstyrning
Svensk kod för bolagsstyrning baseras på en tradition
av självreglering och principen följ eller förklara. Den
fungerar som ett komplement till de bolagsstyrninsregler
som finns i aktiebolagslagen, årsredovisningslagen, EU-
regler och andra regelverk såsom börsens regelverk för
emittenter och god sed på aktiemarknaden. Svensk kod
för bolagsstyrning (Koden) finns publicerad på www.
bolagsstyrning.se, där en beskrivning av den svenska
bolagsstyrningsmodellen kan återfinnas. En reviderad
version av koden för bolagsstyrning gäller från 1 januari
2021.
Under 2021 avvek Bolaget från Kodens regler 8.1 och 8.2
då styrelsens utvärdering av styrelsens och verkställande
direktörens arbete inte har skett genom en formaliserad
process vilket ska ske enligt regelverket. Styrelsens har
bedömt att en sådan formaliserad process inte har varit
nödvändig då inga större utvecklingsområden hänförliga
till styrelsens eller verkställande direktörens arbete har
identifierats under föregående år. Styrelsen utvärderar
emellertid Bolagets operativa företagsledning inklusive
verkställande direktörens arbete såväl som styrelsens
arbete (se under rubriken ”Styrelsen och dess arbete”
för ytterligare information). En utvärdering av styrelsens
arbete, kompetens och sammansättning omfattas vidare av
valberedningens ansvarsområden. Valberedningen beaktar
också sådana kriterier som bakgrund och erfarenhet
av styrelsen och utvärderar det pågående arbetet (se
under rubriken ”Valberedningens och dess funktion” för
ytterligare information). Bolaget känner inte till några
andra avvikelser från Koden.
Aktieägare
Bolagets aktier är listade på Nasdaq Stockholm (MAHA-A).
Vid utgången av 2021 uppgick aktiekapitalet till
1 316 872, 656 SEK, fördelat på 119 715 696 aktier, varav
119 715 696 utgjordes av A-aktier och noll B-aktier.
Samtliga aktier representerar en (1) röst per aktie. Per 31
december 2021 var antalet aktieägare 9 481 (2020: 11 207).
Av det totala antalet aktier ägs ca 26,13 % av utländska
aktieägare. Kvalitena AB är den enda aktieägaren som
innehar mer än 10 % av aktierna och rösterna, med ett
innehav om 21 588 327 aktier motsvarande cirka 18,03
% av aktierna och rösterna. För ytterligare information
om aktier, aktiekapital och aktieägare se sid. 29-30 och
Bolagets hemsida.
Årsstämma
Enligt aktiebolagslagen (2005:551) är årsstämman
Bolagets högsta beslutande organ. På årsstämman
utövar aktieägare sin rösträtt i centrala frågor, såsom
ändringar i bolagsordning, val av styrelseledamöter och
revisorer, fastställande av balans- och resultaträkningar,
beslut om ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och den
verkställande direktören, beslut om styrelsens förslag till
resultatdisposition och principerna för hur valberedningen
skall utses. Årsstämman måste hållas inom sex månader
från räkenskapsårets utgång. Bolaget kallar till årsstämma
genom annonsering i Post- och Inrikes Tidningar, Svenska
Dagbladet samt genom att kallelsen hålls tillgänglig på
Bolagets hemsida.
Rätt att närvara på årsstämma
Alla aktieägare som är upptagna i aktieboken på
avstämningsdagen och som har anmält sitt deltagande
till Bolaget inom utsatt tid har rätt att delta vid stämman.
Aktieägare av A- och B-aktier har rätt att utöva sina
respektive rösträtter enligt beskrivning ovan (Aktieägare).
Årsstämman 2021
Årsstämman 2021 hölls den 27 maj 2021, endast
genom poströstning mot bakgrund av den pågående
coronaviruspandemin, och i enlighet med lagen
(2020:198) om tillfälliga undantag för att underlätta
genomförandet av bolags- och föreningsstämmor. På
årsstämman närvarade sju aktieägare, personligen eller
med fullmakt, representerande 6,41 % av aktiekapitalet.
Styrelsens ordförande, samtliga styrelsens ledamöter
inklusive verkställande direktören var närvarande såväl
som Bolagets revisor och en majoritet av ledamöterna
i valberedningen för årsstämman 2021. Ledamöterna i
valberedningen för 2021 års årsstämma närvarade också.
Enligt Bolagets bolagsordning och svensk lagstining ska
årsstämman adressera de frågor som listats nedan och
märkts med ett “*”.
Vid årsstämman 2021 framlades samt togs beslut om
följande:
»
Godkännande av administrativa frågor avseende
årsstämman*;
»
Framläggande av årsredovisningen och
revisionsberättelsen samt koncernredovisningen och
koncernrevisionsberättelsen*;
»
Beslut om fastställande av resultat- och
balansräkningen samt koncernresultat- och
koncernbalansräkningen*;
»
Beslut om att fritt eget kapital balanseras i ny räkning
och att inte utdelning skall ske för det senaste
räkenskapsåret*;
»
Beslut om ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och
den verkställande direktören*;
»
Beslut om att antalet styrelseledamöter skall vara
sex (6) ordinarie styrelseledamöter utan suppleanter;
»
Fastställande av arvoden åt styrelsen och revisorerna*;
» Val av styrelseledamöter och revisorer*;
»
Beslut om en policy för ersättningar till ledande
befattningshavare*;
» Godkännande av ersättningsrapporten*;
»
Fastställande av riktlinjer för valberedningens
tillsättande och arbete (se nedan) *;
»
Beslut avseende incitamentsprogram och utfärdande
av teckningsoptioner till ledande befattningshavare
(LTIP 5) (se nedan);
»
Beslut avseende incitamentsprogram och utfärdande
av teckningsoptioner till ledande befattningshavare
(LTIP 6) (se nedan);
»
Bemyndigande för styrelsen att öka aktiekapitalet.
Styrelsen bemyndigades att fatta beslut om emission
av nya aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler
vid ett eller flera tillfällen under perioden fram till
nästa årsstämma, genom kontant betalning, genom
apport eller kvittning med avvikelse från aktieägarnas
företrädesrätt. Bolagets aktiekapital ska kunna ökas
med ett belopp motsvarande 20 % av aktiekapitalet
och antalet aktier i Bolaget från och med det datum
styrelsen utnyttjar bemyndigandet.
Årsstämman 2022
Årsstämman i Maha Energy AB (publ) kommer att hållas
tisdagen den 31 maj 2022 kl. 15:00 på Grev Turegatan 30
i Stockholm.
Valberedningen och dess funktion
Valberedningen ansvarar för att förbereda och
upprätta förslag på val av styrelseledamöter, styrelsens
ordförande, ordförande vid årsstämman samt val av
revisorer. Valberedningen skall också föreslå arvoden till
styrelsens ledamöter och revisorerna. Valberedningen
sammansättning publiceras senast sex månader innan
årsstämman.
I enlighet med valberedningens förslag godkände
årsstämman 2021 (förslag att inte ändra principer för
utseende av samt instruktioner för valberedningen vilka
antogs vid års stämman 2019) att valberedningen inför
årsstämman 2022 består av ledamöter utsedda av tre av
Bolagets största aktieägare baserat på aktieinnehav per den
30 september 2021 samt av Bolagets styrelseordförande.
Valberedningens ledamöter oentliggjordes på Bolagets
hemsida den 26 november 2021 (dvs. inom tidsramen
om sex månader före årsstämman som föreskrivs enligt
Koden). Ordförande för valberedningen är Henrik Moren.
Valberedningen inför årsstämman 2022 består av:
» Christer Lindholm, utsedd av Kvalitena AB
» Edwyn Neves, utsedd av Banco BTG Pactual S.A
» Henrik Moren, utsedd av Jonas Lindvall
» Harald Pousette, styrelseordförande i Bolaget
45
46
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Valberedningens rapport, inklusive slutligt förslag till
årsstämman 2022, kommer att oentliggöras på Bolagets
hemsida tillsammans med kallelsen till årsstämman när
kallelsen utfärdats. Under 2021 har valberedningen träats
eller konfererat en (1) gång där samtliga medlemmar
närvarade eller deltog i konferensen på annat sätt.
Valberedningens sye är att förbereda förslag i vissa
frågor, bland annat följande (som kommer att läggas fram
för årsstämman 2022 för övervägande):
» Antal styrelseledamöter
»
Arvode till styrelsens ordförande, övriga
styrelseledamöter samt revisorerna
» Val av revisorer
» Eventuell ersättning för kommittéarbete
» Styrelsens sammansättning
» Styrelseordförande
» Beslut avseende processen för Valberedningen 2022
» Ordförande för årsstämman
Valberedningens arbete innefattar en utvärdering av
styrelsens arbete, kompetens och sammansättning samt
ledamöternas oberoende. Valberedningen kommer också
att ta hänsyn till kriterier som ledamöternas bakgrund och
erfarenhet samt utvärdera det löpande arbetet.
Styrelsen och dess arbete
Styrelsens sammansättning
Efter årsstämman är styrelsen Bolagets högsta
beslutsfattande organ. Enligt aktiebolagslagen är
styrelsen ansvarig för organisation och ledning av
Bolagets verksamhet vilket innebär att styrelsen är
ansvarig för att bland annat fastställa mål och strategier,
säkerställandeprocedurer och system för uppföljning av
uppsatta mål. Styrelsen skall löpande bedöma Bolagets
finansiella ställning och utvärdering av företagsledningen.
Dessutom är styrelsen ansvarig för att säkerställa att
korrekt information lämnas till Bolagets aktieägare, att
Bolaget följer lagar och regler och att Bolaget utvecklar
och implementerar interna policys och etiska riktlinjer.
Styrelsen har också ansvar för att säkerställa att
årsredovisning och delårsrapporter upprättas i rätt tid.
Styrelsen utser verkställande direktör och fastställer lön
och andra ersättningar.
Styrelsens ledamöter väljs årligen på årsstämman för en
period fram till nästa årsstämma. Enligt bolagsordningen
ska styrelsen bestå av minst tre (3) och högst sju (7)
styrelseledamöter utan suppleanter. Det finns inga
särskilda bestämmelser i bolagsordningen om hur
styrelseledamöterna ska tillsättas eller avsättas. Bolagets
strävar att främja mångfald på alla nivåer och tidigare år
erbjöds en kvinnlig kandidat en position på styrelesen
som avböjdes. Bolagets styrelse består för närvarande av
sex (6) ledamöter utsedda till slutet av nästa årsstämma.
Styrelsens sammansättning ändrades på årsstämman 2021.
Nuvarande styrelse utgörs av Harald Pousette ordförande,
Jonas Lindvall, Anders Ehrenblad, Fredrik Cappelen och
Nick Walker och Seth Lieberman (se presentation under
”Styrelse och företagsledning”).
Ledamot Vald Position Födelseår Nationalitet
Oberoende i
förhållande
till Bolaget
Oberoende i
förhållande till
Bolagets större
aktieägare
Harald Pousette 2017 Ordförande 1965 Svensk Ja Nej
Anders Ehrenblad 2013 Styrelseledamot 1965 Svensk Nej Ja
Jonas Lindvall
4
2013 Styrelseledamot 1967 Svensk Nej Ja
Nick Walker 2020 Styrelseledamot 1962 Engelsk Ja Ja
Fredrik Cappelen 2021 Styrelseledamot 1962 Norsk Ja Ja
Seth Lieberman 2021 Styrelseledamot 1961
Amerikansk
(USA)
Ja Nej
Arbetsordning
Styrelsens arbete styrs av en fastställd arbetsordning.
Styrelsen övervakar den verkställande direktörens arbete
genom löpande uppföljning av verksamheten. Styrelsen
säkerställer också att det finns en ändamålsenlig förvaltning
av Bolagets organisation samt en tillfredsställande
intern kontroll. Styrelsen fastställer strategier och mål
samt fattar beslut om större investeringar, förvärv och
avyttringar av verksamheter eller tillgångar. Styrelsen
utser också Bolagets verkställande direktör och fastställer
lön och annan ersättning till den verkställande direktören.
Styrelsens ordförande leder styrelsens arbete och ansvarar
för att detta är väl organiserat och bedrivs eektivt. Det
innebär bland annat att ordföranden löpande ska följa
Bolagets verksamhet i dialog med den verkställande
direktören och ansvara för att övriga styrelseledamöter
får information och underlag som säkerställer hög kvalitet
i diskussioner och underlag för styrelsens beslut.
Styrelsens årscykel:
Q1 / Q2-aktiviteter:
» Godkännande av rapporten för ärde kvartalet;
» Godkännande av årsredovisningen och andra årsrapporter;
»
Genomgång av revisorernas rapport och möte med
revisorerna (utan företagsledningen närvarande) för att
diskutera revisionsprocessen, hanteringen av risker och
internkontroll;
»
Genomgång av ersättningspolicy för framläggande på
årsstämman;
»
Fastställande av agendan för årsstämman och godkännanden
av årsstämmomaterial;
» Godkännande av rapporten för första kvartalet;
» Årlig bedömning av investor relations;
» Genomgång av arbetsordning.
Q3 / Q4-aktiviteter:
» Antagande av budget och arbetsprogram;
»
Bedömning av styrelsens självutvärdering för överlämnande
till valberedningen;
» Godkännande av rapporterna för andra och tredje kvartalen;
»
Genomgång av revisorernas rapport för det tredje kvartalet och
möte med revisorerna (utan företagsledningen närvarande) för
att diskutera reultatet från kvartalsgranskningen;
» Utvärdering av den verkställande direktören;
»
Utvärdering av företagsledningen och ersättningsutskottets
förslag på ersättning;
» Detaljerade diskussioner om strategifrågor;
» Utvärdering av den interna kontrollen;
» Förnyande av försäkringsprogram.
Styrelsens arbete i 2021
Under 2021 hölls styrelsen nio (9) möten med pesonlig
närvaro samt ett (1) per capsulam-möte. Närvaron på
mötena visas i tabellen nedan. Styrelses sekreterare
var Bolagets ekonomichef. Före varje möte erhöll
styrelseledamöterna en agenda och skrilig information
om de ärenden som skulle behandlas. Vid varje möte har det
givits möjlighet att diskutera utan att företagsledningens
representanter varit närvarande. Bolagets revisorer har
träat Bolagets styrelse eller respektive utskott vid minst
ett tillfälle.
Styrelse-ledamot Styrelsen Närvaro
Revisions-
utskott
Närvaro
Ersättnings-
utskott
Närvaro
Oljereservs-
och HSE-
utskott
Närvaro
*Harald Pousette
*
6/6
*
3/3
Anders Ehrenblad
*
6/6
*
3/3
*
2/2
Jonas Lindvall
*
6/6
*
1/1
Nick Walker
*
6/6
*
2/2
*
1/1
Fredrik Cappelen
*
6/6
*
3/3
*
1/1
Seth Lieberman
*
5/6
*
3/3
*
2/2
Styrelse-ledamot Styrelsen Närvaro
Revisions-
utskott
Närvaro
Ersättnings-
utskott
Närvaro
Oljereservs-
och HSE-
utskott
Närvaro
*Harald Pousette
*
3/3
*
2/2
Anders Ehrenblad
*
3/3
*
2/2
*
1/1
Jonas Lindvall
*
3/3
*
1/1
Nick Walker
*
3/3
*
1/1
*
1/1
Fredrik Cappelen
*
3/3
*
2/2
*
1/1
Seth Lieberman
*
3/3
*
2/2
*
1/1
Innan årsstämman 27 maj 2021
Eer årsstämman 27 maj 2021
Styrelseutskott
Som ett led i att eektivisera och fördjupa styrelsens arbete
i vissa frågor har styrelsen inrättat tre (3) styrelseutskott;
revisions-, ersättnings- och oljereserv-, hälsa-, säkerhets-
och miljöutskott. Utskottens ledamöter utses inom
styrelsen för tiden fram till nästkommande årsstämma.
Utskottens uppdrag och bestämmanderätt regleras av
årligen fastställda instruktioner för respektive utskott.
Kommitéerna övervakar och utvärderar vilket resulterar
i rekommendationer till styrelsen där allt beslutsfattande
äger rum.
Revisionsutskott
Styrelsen utsåg ett revisionsutskott kort eer årsstämman
2021 för perioden fram till och med årsstämman 2022.
Utskottet består av Harald Pousette som ordförande,
Anders Ehrenblad, Seth Lieberman och Fredrik Cappelen.
Revisionsutskottet sammanträdde vid fem (5) tillfällen
under 2021.
4
Jonas Lindvall är dessutom verkställande direktör i Bolaget.
47
48
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Revisionsutskottet är att övervakande organ inom
Mahas styrelse. Revisionsutskottet skall säkerställa
styrelsens övervakande skyldigheter vad gäller finansiell
rapportering, riskhantering och bedöma eektiviteten
i Bolagets interna kontroll över finansiell rapportering.
Revisionsutskottet skall därvid särskilt bidra till en riktig
och regelbunden finansiell rapportering för att säkerställa
marknadens förtroende för Maha. Revisionsutskottet skall
även ha regelbunden kontakt med koncernens revisorer
som ett led i den årliga revisionsprocessen och utvärdera
revisionsarvodet samt revisorns kompetens, oberoende
och opartiskhet. Revisionsutskottet skall säkerställa att
en god kommunikation upprätthålls mellan styrelsen och
de externa revisorerna. Som en del i revisionsutskottets
funktion och ansvarsområde har revisionskommittén
träat bolagets externa revisorer mer än en gång under
året samt också ha möte utan att företagsledningen
varit närvarande.
Ersättningsutskott
Styrelsen utsåg ett ersättningsutskott för perioden
fram till och med årsstämman 2022. Utskottet består
av Seth Lieberman som ordförande, Nick Walker och
Anders Ehrenblad som ledamöter. Ersättningsutskottet
sammanträdde vid tre (3) tillfälle under 2021.
Ersättningsutskottet är ett upprättande organ inom
styrelsen med huvudsakligt ansvar att upprätta
resolutioner att fastställas av styrelsen hänförligt till
ersättningsprinciper, ersättning och andra villkor för
anställning av företagsledning, övervaka och utvärdera
nuvarande och under året avslutade program för rörlig
ersättning till företagsledningen. Ersättningsutskottet skall
vidare övervaka och utvärdera eerföljandet av riktlinjer för
ersättning till företagsledningen vilka årsstämman enligt
lag skall fastställa samt gällande ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer i Bolaget. Arbetet i ersättningsutskottet
sker i enlighet med av styrelsen fastställda instruktioner.
Oljereserv-, hälsa-, säkerhets- och miljöutskott (HSE)
Styrelsen utsåg ett oljereserv-, hälsa-, säkerhets- och
miljöutskott eer årsstämman 2021 för perioden fram
till och med årsstämman 2022. Utskottet består av Nick
Walker som ordförande, Fredrik Cappelen och Jonas
Lindvall som ledamöter. Utskottet sammanträdde vid två
(2) tillfällen under 2021.
Oljereservsutskottet är ansvarigt för följande funktioner:
»
Assistera styrelsen i att fullgöra sina övervakande
skyldigheter vad gäller utvärderingsprocessen av
olje- och naturgasreserver i Bolaget och lämnandet
av information till marknaden avseende reservdata
och relaterad information hänförligt till Bolagets olje-
och gasverksamhet;
»
Utvärdering av och rekommendation om utseende
av oberoende kvalificerad reservrevisor samt överse
reservrevisionsprocessen;
»
Utveckla, implementera och övervaka policys,
standards och rutiner i Bolaget vad gäller hälsa,
säkerhet och miljö inklusive information till
marknaden.
Ersättning till styrelseledamöter
Ersättning till styrelsens ordförande och övriga
styrelseledamöter följer de beslut som togs av årsstämman.
Styrelsens ledamöter är inte, förutom verkställande
direktören, anställda i Bolaget. De erhåller ingen lön från
Bolaget och får inte delta i Bolagets incitamentsprogram.
Policyn som antogs av årsstämman innehåller också
ersättningar betalda till styrelseledamöter för arbete utfört
utanför styrelsearbetet.
Årsstämman 2021 fastställde att ersättningen till
styrelsens ordförande skall vara 415 kSEK per år och till
övriga styrelseledamöter 300 kSEK per styrelseledamot
och år. Ersättningar betalas inte till styrelseledamöter i
dotterbolag. Jonas Lindvall som är anställd av Maha erhåller
ingen ersättning för sitt arbete som styrelseledamot.
Årlig ersättning till en kommittémedlem är 40 kSEK per
kommittéuppdrag. Den årliga ersättningen till ordföranden
i revisionsutskottet, ordföranden i ersättningsutskottet
och ordföranden oljereservutskottet är 60 kSEK. Dessutom
om en styrelseledamot till följd av ett styrelsebeslut utför
uppdrag som är utanför det normala styrelsearbetet
utbetalas ersättning för detta.
Företagsledning
Företagsledningen i Maha under 2021 har bestått av
verkställande direktören och verksamhetschefen (Jonas
Lindvall), ekonomichefen (Andres Modarelli), ansvarig för
verksamheten (VP Operations) (Alan Johnson) till 8 augusti
2021 och befordrades till ansvarig för verksamheten
(Chief Operating Ocer) från 8 augusti 2021, ansvarig
för prospektering (VP Exploration) (Jamie McKeown)
till sin pensionering den 30 november 2021, ansvarig
för Investor Relations and vice verkställande direktör
(Victoria Berg) och ansvarig för under ytan-verksamheten
(Sub surface) (Robert Thomson) från 1 november 2021.
Styrelsen har antagit en VD-instruktion vilken klargör
ansvar och befogenheter för den verkställande direktören.
Enligt instruktionen skall den verkställande direktören
förse styrelsen med beslutsunderlag för att möjliggöra att
styrelsen kan fatta välgrundade beslut och med dokument
för att möjliggöra att styrelsen kontinuerligt kan övervaka
aktiviteterna under året. Den verkställande direktören är
ansvarig för den dagliga verksamheten i Bolaget och skall
fatta de beslut som behövs för att utveckla verksamheten
- enligt gällande lagstining, aärsplan, budget och VD-
instruktionen som antagits av styrelsen såväl som i enlighet
med andra riktlinjer och instruktioner som kommunicerats
av styrelsen.
Ersättning till företagsledning
På årsstämman 2021 beslutades att anta en policy
för ersättningar och andra anställningsvillkor för
företagsledningen vilken finns tillgänglig på Bolagets
hemsida.
För kompletterande information om styrelseledamöternas
och företagsledningens ersättningar hänvisas till not 29
samt till Bolagets ersättningsrapport som finns tillgänglig
på Bolagets hemsida.
Externa revisorer
Vid årsstämman 2021 fram till och med årsstämman 2021
valdes den auktoriserade revisionsbyrån Deloitte AB till
Bolagets oberoende revisor med Fredrik Jonsson som
huvudansvarig revisor.
Finansiell rapportering och kontroll
Styrelsen har det övergripande ansvaret för den interna
kontrollen över finansiell rapportering. Mahas system
för internkontroll vad gäller finansiell rapportering har
designats för att minimera riskerna i den finansiella
rapporteringsprocessen och säkerställa en hög nivå av
tillförlitlighet i den finansiella rapporteringen. Vidare
säkerställer systemet för internkontroll att relevanta
redovisnings- och andra upplysningskrav som Maha måste
följa som noterat bolag följs.
Intern kontroll
Medan Bolagets styrelse (med biträde av revisionsutskottet)
enligt aktiebolagslagen har det yttersta ansvaret för den
interna kontrollen över Bolagets finansiella rapportering,
har ansvaret för det löpande arbetet med den finansiella
kontrollen delegerats till verkställande direktören och
ekonomichefen enligt fastställd instruktion för ekonomisk
rapportering samt VD-instruktion. Liksom för andra listade
bolag inom olje- och gassektorn har Mahas interna kontroll
avseende den finansiella rapporteringen utformats för
att minimera risker och säkerställa en hög tillförlitlighet
och efterlevnad av tillämpliga redovisningsprinciper.
Bolagets ekonomichef och verkställande direktör arbetar
kontinuerligt med att förbättra processen kring den
finansiella rapporteringen genom att utvärdera risker
för fel i den finansiella rapporteringen och tillhörande
kontrollaktiviteter. Kontrollaktiviteterna inkluderar
övervakning och godkännande från Bolagets verkställande
ledning och uppföljning av attestinstruktioner för
fakturor, skulder, kontrakt, juridiska åtaganden och
finansiella aktiviteter i förhållande till Bolagets olje- och
gasverksamhet i USA, Brasilien och Oman. Syet med
dessa aktiviteter är att säkerställa att kontrollaktiviteter
finns på plats i de områden där risker i samband med
finansiell rapportering och möjliga oegentligheter har
identifierats. Revisionsutskottet, ekonomichefen och
verkställande direktören följer upp efterlevnad och
eektivitet avseende Bolagets interna kontroller för att
säkerställa lämplig kvalitet i de interna processerna och
utveckla kontroller som bedöms nödvändiga.
Inga klagomål har rapporterats i enlighet med Bolagets
antikorruptions- uppförande-, eller etikpolicyer.
Information och kommunikation
Styrelsen har antagit en informationspolicy och interna
kommunikationsprocedurer i sye att säkerställa att
extern information blir korrekt och fullständig. Det finns
också instruktioner avseende informationssäkerhet och
hur finansiell information skall kommuniceras.
Övervakning
Både styrelsen (med hjälp av revisionsutskottet)
och företagsledningen följer upp efterlevnaden och
eektiviteten i Bolagets interna kontroller för att säkerställa
kvaliteten i interna processer. Revisionsutskottet
säkerställer och övervakar att adekvata kontroller är på
plats för att identifiera riskfyllda områden hänförliga till
finansiell rapportering. I detta sye har en oberoende
konsult, som rapporterar direkt till revisionsutskottet,
engagerats för att övervaka och testa eektiviteten i
interna controller.
49
50
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Årsredovisning
(Belopp i kUSD) Not 2021 2020
Intäkter
Försäljning av olja 4 68 306 39 018
Royalties (9 384) (5 829)
58 922 33 189
Kostnader för sålda produkter
Produktionskostnader 3 (12 862) (9 666)
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar 8 (8 535) (5 624)
Bruttovinst 37 525 17 899
Administrationskostnader och övriga kostnader 5 (5 517) (5 939)
Aktiebaserade ersättningar 12 (419) (338)
Kostnader för prospekterings- och aärsutveckling (6) (208)
Nedskrivning av prospekterings- och utvärderingstillgångar 9 (21 000)
Valutakursvinster/(förluster) 30 (245)
Övriga intäkter 2 443 1 066
Övriga vinster 5 164
Rörelseresultat 39 220 (8 765)
Finansiella kostnader, netto 6 (9 963) (4 982)
Resultat före skatt 29 257 (13 747)
Aktuell skatt 7 (2 311) (1 106)
Uppskjuten skatt (kostnad) intäkt 7 (5 359) 4 594
Årets resultat 21 587 (10 259)
Resultat per aktie före utspädning 13 0,19 (0,10)
Resultat per aktie eer utspädning 13 0,19 (0,10)
Vägt genomsnittligt antal aktier:
Före utspädning 112 912 781 101 357 757
Eer utspädning 113 080 714 106 478 943
(Belopp i kUSD) Not 2021 2020
Årets resultat 21 587 (10 259)
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen:
Valutakursdierenser 2 (5 914) (23 324)
Totalresultat för året 15 673 (33 583)
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 15 673 (33 583)
Koncernens resultaträkning
Koncernens rapport över totalresultat
(Belopp i kUSD) Not 2021 2020
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 8 117 411 91 045
Prospekterings- och utvärderingstillgångar 9 13 660 11 014
Uppskjutna skattefordringar 7 3 583 9 978
Övriga anläggningstillgångar 491 432
Summa anläggningstillgångar 135 145 112 469
Omsättningstillgångar
Förutbetalda kostnader och depositioner 1 239 1 434
Varulager av råolja 247 347
Kundfordringar 10 5 948 3 092
Likvida medel 11 25 535 6 681
Summa omsättningstillgångar 32 969 11 554
SUMMA TILLGÅNGAR 168 114 124 023
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital 146 122
Överkursfond 86 292 66 120
Övriga reserver (40 010) (34 096)
Balanserade vinstmedel 44 997 23 410
Summa eget kapital 12 91 425 55 556
Skulder
Långfristiga skulder
Banklån 15 44 234
Avsättningar för återställning 16 2 264 2 597
Leasingskulder 17 2 385 3 450
Övriga långfristiga skulder och avsättningar 18 651 4 825
Långfristiga skulder 49 534 10 872
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 19 9 644 10 731
Upplupna kostnader och avsättningar 19 5 189 9 599
Leasingskulder, kortfristig del 17 1 072 1 243
Banklån 15 11 250
Obligationslån 14 36 022
Summa kortfristiga skulder 27 155 57 595
Summa skulder 76 689 68 467
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 168 114 124 023
Koncernens balansräkning
51
52
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
(Belopp i kUSD) Not 2021 2020
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Årets resultat 21 587 (10 259)
Justering för:
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar 8 8 535 5 624
Nedskrivningar av prospekterings- och utvärderingstillgångar 9 21 000
Aktiebaserade ersättningar 12 419 338
Ökning av avsättningar för återställning 16 122 108
Ökning av obligationsskuld 14 497 1 063
Amortering av uppskjutna finansieringskostnader 15 1 233
Övriga vinster (5 164)
Räntekostnader 6 6 920 3 930
Aktuell skatt 7 2 311 1 106
Uppskjuten skattekostnad (intäkt) 7 5 359 (4 594)
Orealiserade valutaförändringar 1 576 567
Erhållen ränta 43 117
Betald ränta (7 223) (3 930)
Betald skatt (2 494) (2 556)
Förändring i rörelsekapital 24 (2 716) 6 470
Kassaflöde från den löpande verksamheten 31 005 18 984
Investeringsverksamheten
Tillgångsförvärv (netto eer likvida medel) 8 (4 152)
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 8 (44 334) (19 776)
Investeringar i prospekterings- och utvärderingstillgångar 9 (2 645) (10 798)
Spärrade likvida medel (16) 1 146
Kassaflöde från investeringsverksamheten (46 995) (33 580)
Finansieringsverksamheten
Leasingbetalningar 17 (1 235) (450)
Återbetalning av obligationslån 14 (35 919)
Upptagande av banklån 15 60 000
Betalda finansieringskostnader (5 132)
Nyemission av aktier (netto eer emissionskostnader) 15 9 047
Inlösen av teckningsoptioner (netto eer emissionskostnader) 12 9 188 942
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 35 949 492
Förändring av likvida medel 19 959 (14 104)
Likvida medel, vid årets början 6 681 22 450
Valutakursdierenser i likvida medel (1 105) (1 665)
Likvida medel, vid årets slut 25 535 6 681
Koncernens rapport över kassaflöde
(Belopp i kUSD) Aktiekapital
Överkurs-
fond
Övriga reserver
Balanserade
vinstmedel
Summa eget
kapital
Ingående balans den 1 januari
2020
122 64 840 (10 772) 33 669 87 859
Totalresultat
Årets resultat (10 259) (10 259)
Omräkningsdierenser (23 324) (23 324)
Övrigt totalresultat (23 324) (10 259) (33 583)
Transaktioner med ägare
Aktiebaserade ersättningar 338 338
Utnyttjande av
teckningsoptioner och optioner,
netto eer emissionskostnader
942 942
Summa transaktioner med
ägare
1 280 1 280
Utgående balans den 31
december 2020
122 66 120 (34 096) 23 410 55 556
Totalresultat
Årets resultat 21 587 21 587
Omräkningsdierenser (5 914) (5 914)
Övrigt totalresultat (5 914) 21 587 15 673
Transaktioner med ägare
Aktiebaserade ersättningar 419 419
Nyemission av aktier, netto
eer emissionskostnader
10 10 493 10 503
Utnyttjande av
teckningsoptioner och
optioner, netto eer
emissionskostnader
14 9 260 9 274
Summa transaktioner med
ägare
24 20 172 20 196
Utgående balans den 31
december 2021
146 86 292 (40 010) 44 997 91 425
Koncernens rapport över förändring i eget kapital
53
54
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
(Belopp i kSEK) Not 2021 2020
Intäkter
Kostnader
Administrationskostnader och övriga kostnader 5 (9 365) (13 360)
Valutakursvinster/(förluster) 32 069 (22 906)
Rörelseresult 22 704 (36 266)
Finansiella kostnader, netto 6 (79 861) (24 828)
Nedskrivning av aktier i dotterbolag och lån 30,31 (69 304) (202 748)
Koncernbidrag 5 500
Resultat före skatt (126 461) (258 342)
Inkomstskatt 7
Årets resultat* (126 461) (258 342)
Moderbolagets resultaträkning
(*) Separat rapport över moderbolagets totalresultat presenteras inte, då inga poster ingår i moderbolagets övriga totalresultat.
(Belopp i kSEK) Not 2021 2020
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Aktier i dotterbolag 30 8 003 4 368
Lån till dotterbolag 31 644 044 471 839
652 047 476 207
Omsättningstillgångar
Kundfordringar och övriga fordringar 10 116
Spärrade likvida medel 50 50
Likvida medel 88 170 7 292
88 220 7 458
Summa tillgångar 740 267 483 665
Eget kapital och skulder
Bundet eget kapital
Aktiekapital 1 316 1 117
Fritt eget kapital
Överkursfond 686 398 516 500
Ansamlade förluster (337 434) (79 092)
Årets resultat (126 461) (258 342)
Summa fritt eget kapital 222 503 179 066
Summa eget kapital 223 819 180 183
Långfristiga skulder
Banklån 15 412 964
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder och upplupna kostnader 19 1 406 7 658
Banklån 15 102 078
Obligationslån 14 295 824
103 484 303 482
Summa skulder 516 448 303 482
Summa eget kapital och skulder 740 267 483 665
Moderbolagets balansräkning
55
56
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
(Belopp i kSEK)
Bundet eget
kapital
Fritt eget kapital
Aktiekapital Överkursfond
Ansamlade
förluster
Summa Eget
kapital
Ingående balans 1 januari 2020 1 113 504 682 (79 092) 426 703
Totalresultat (258 342) (258 342)
Transaktioner med ägare
Aktiebaserade ersättningar 3 143 3 143
Utnyttjande av teckningsoptioner (netto
eer emissionskostnader)
10 6 928 6 938
Utnyttjande av personaloptioner 3 1 747 1 750
Makulering av C2-aktier (9) (9)
Summa transaktioner med ägare 4 11 818 11 822
Utgående balans 31 december 2020 1 117 516 500 (337 434) 180 183
Totalresultat (126 461) (126 461)
Transaktioner med ägare
Aktiebaserade ersättningar 3 627 3 627
Nyemission av aktier, netto eer
emissionskostnader
82 88 178 88 260
Utnyttjande av teckningsoptioner och
optioner, netto eer emissionskostnader
117 78 093 78 210
Summa transaktioner med ägare 199 169 898 170 097
Utgående balans 31 december 2021 1 316 686 398 (63 895) 223 819
Moderbolagets rapport över förändring i eget kapital
(Belopp i kSEK) Not 2021 2020
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Årets resultat (126 461) (258 342)
Justering för
Nedskrivning av aktier i dotterbolag och lån 69 304 202 748
Ökning av obligationsskuld 14 4 176 9 787
Amortering av uppskjutna finansieringskostnader 15 10 772
Räntekostnader 6 61 534 36 000
Ränteintäkter (32 134) (20 959)
Orealiserade valutakursdierenser 2 228 22 898
Betald ränta (61 534) (36 000)
Förändringar i rörelsekapital (6 136) 3 152
Kassaflöde från den löpande verksamheten (78 251) (40 716)
Investeringsverksamheten
Investeringar i dotterbolag (25 924) (4 483)
Återbetalning av lån från dotterbolag 31 17 396 57 494
Lån till dotterbolag 31 (170 354) (163 121)
Kassaflöde från den investeringsverksamheten (178 882) (110 109)
Finansieringsverksamheten
Återbetalning av obligationslån 14 (300 000)
Upptagande av banklån (netto eer uppskjutna finansieringskostnader) 15 470 534
Nyemission av aktier (netto eer emissionskostnader) 15 78 560
Inlösen av teckningsoptioner (netto eer emissionskostnader) 12 78 210 8 679
327 303 8 679
Förändringar av likvida medel 70 170 (142 146)
Likvida medel, vid årets början 7 292 152 115
Valutakursdierenser i likvida medel 10 708 (2 677)
Likvida medel, vid årets slut 88 170 7 292
Moderbolagets rapport över kassaflöde
57
58
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Noter till de finansiella rapporterna
för åren som avslutades den 31 december 2021 samt 2020.
(Belopp i tabellerna är i USD, förutom för moderbolagets
finansiella rapporter vilka är i SEK, om inget annat anges).
1. Företagsinformation
Maha Energy AB (”Maha (Sweden)” eller ”Bolaget”) med
organisationsnummer 559018-9543 samt dess dotterbolag
är verksamt inom förvärv, prospektering och utveckling av
olje- och gasfyndigheter.
Bolaget har verksamhet i Brasilien, USA och i Oman.
Huvudkontoret är beläget på Strandvägen 5A, 114 51
Stockholm, Sverige. Bolagets dotterbolag Maha Energy Inc.
har sitt tekniska kontor på adressen Suite 240, 23 Sunpark
Drive SE, Calgary, Alberta, Canada T2X 3V1. Bolaget har också
ett kontor i Rio de Janeiro i Brasilien samt operativa kontor i
Grayville, IL och Newcastle, WY, USA.
Maha (Sweden) bildades den 16 juni 2015 i enlighet med den
svenska aktiebolagslagen och registrerades vid Bolagsverket
den 1 juli 2015. Maha Energy Inc. (”Maha (Kanada)”) bildades
den 23 januari 2013 enligt Alberta Business Corporations Act.
Maha (Kanada) inledde sin verksamhet den 1 februari 2013.
2. Redovisningsprinciper
Grund för årsredovisningens upprättande
Koncernens räkenskaper för Maha Energy AB och dotterbolag
har upprättats i enlighet med International Financial
Reporting Standards (IFRS) och IFRS Interpretations
Committee (IFRIC)s tolkningar utgivna av International
Accounting Standards Board (IASB), såsom de godkänts
av EU och Årsredovisningslagen (1995:1554). Vidare har
RFR 1 ”Kompletterande redovisningsregler för koncerner”
följts så som de utgivits av Rådet för finansiell rapportering.
Moderbolaget använder samma redovisningsprinciper som
koncernen om inte annat anges.
Upprättandet av finansiella rapporter, i enlighet med IFRS,
kräver att ledningen genomför vissa väsentliga uppskattningar.
Det kräver också att ledningen gör bedömningar när det gäller
att tillämpa Bolagets redovisningsprinciper. De områden
som innefattar en högre grad av bedömning när det gäller
komplexitet eller områden där antaganden och uppskattningar
är väsentliga för årsredovisningen anges under rubriken
”Väsentliga uppskattningar och bedömningar”. Koncernens
finansiella rapporter har upprättats baserat på historiska
anskaningsvärden förutom för de poster som skall redovisas
till verkligt värde enligt koncernens redovisningsprinciper.
Koncerninterna transaktioner och balanser har eliminerats.
Förändring av redovisningsprinciper
Under året har Bolaget antagit justerade redovisningsstandards,
tolkningar och årliga förbättringar med eekt från 1 januari
2021. Förändringarna har inte ha en väsentlig påverkan på
koncernens finansiella redovisning. IASB har givit ut flera
justerade redovisningsstandarder vilka godkänts av EU
och som gäller från 1 januari 2022. De nya och reviderade
redovisningsstandarderna eller tolkningarna förväntas inte
ha någon matriell påverkan på Bolagets räkenskaper. Bolaget
har inte i förtid antagit några andra standards, tolkningar eller
justeringar som har utgivits men som ännu ej trätt i kra.
Summering av väsentliga redovisningsprinciper
Koncernredovisningsprinciper
Koncernens räkenskaper inkluderar räkenskaperna för Maha
jämte dess dotterbolag. Dotterbolag är alla företag (jämte
företag för särskilt ändamål) över vilka Bolaget har kontroll.
Bolaget kontrollerar ett företag när Bolaget är exponerat mot,
eller har rätt till variabel ersättning från sitt engagemang i
företaget och har möjligheten att påverka ersättningarna
genom sitt ägande i företaget. Dotterbolag konsolideras från
den dag då kontroll har övergått till Bolaget. De avkonsolideras
från den dag då kontroll upphör. Koncerninterna transaktioner,
balanser och orealiserade vinster på transaktioner mellan
koncernbolag elimineras. Orealiserade förluster elimineras
likaså. Dotterbolagens redovisningsprinciper har ändrats när så
behövts för att överensstämma med de redovisningsprinciper
som antagits av Bolaget.
Samarbetsarrangemang
Enligt IFRS 11 Samarbetsarrangemang klassificeras investeringar
i samarbetsarrangemang som antingen gemensamt styrd
verksamhet eller joint venture. Klassificeringen beror på
parternas kontraktuella rättigheter och skyldigheter snarare
än den legala strukturen av samarbetsarrangemanget. Maha
har gemensamt styrd verksamhet i Brasiliens Tartarugafält (se
not 4). Maha redovisar sin direkta andel i tillgångar, skulder,
intäkter och kostnader i gemensamt styrd verksamhet
och sin andel i gemensamma innehavda och uppkomna
tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. De redovisas i
de finansiella rapporterna under relevanta rubriker. Bolaget
bedriver olje- och gasverksamhet som gemensamt styrd
verksamhet vilken inte innehar status som separat legal enhet
genom licenser som innehavs tillsammans med andra bolag.
Bolagets räkenskaper innefattar Bolagets andel av produktion,
investeringar, rörelsekostnader, omsättningstillgångar samt
skulder i gemensamt styrd verksamhet.
Rörelseförvärv
Förvärvsmetoden används vid redovisning av rörelseförvärv
vilka möter definitionen av rörelse enligt IFRS. Kostnaden för ett
förvärv uppgår till det verkliga värdet av överlåtna tillgångar,
utgivna eget kapitalinstrument och övertagna eller uppkomna
skulder på transaktionsdagen. Identifierbara förvärvade
tillgångar och skulder och övertagna eventualförpliktelser
upptas initialt till dess verkliga värden på transaktionsdagen.
Om köpeskillingen av ett förvärv understiger det verkliga
värdet av förvärvade tillgångar redovisas skillnaden direkt i
resultaträkningen. Om köpeskillingen av ett förvärv överstiger
det verkliga värdet av förvärvade tillgångar redovisas
skillnaden som goodwill i balansräkningen. Förvärvskostnader
redovisas som kostnader när de inträar.
Eventuell tilläggsköpeskilling upptas till verkligt värde
per förvärvsdagen. Tilläggsköpeskilling som klassificeras
som eget kapital omvärderas inte och framtida reglering
redovisas i eget kapital. Tilläggsköpeskilling som klassificeras
som finansiell tillgång eller finansiell skuld enligt IFRS 9
redovisas till verkligt värde med verkligt värdeförändringar
redovisade i resultaträkningen i enlighet med IFRS 9. Annan
tilläggsköpeskilling som inte faller in i IFRS 9 upptas till
verkligt värde vid varje rapporteringstillfälle med förändringar
redovisade i resultaträkningen.
Det finns ett alternativ att använda ett frivilligt test
(koncentrationstest) för att möjliggöra en förenklad bedömning
av om en förvärvad uppsättning aktiviteter och tillgångar är en
rörelse. Kriterierna i koncentrationstestet är uppfyllda om i allt
väsentligt hela det verkliga värdet av de bruttotillgångar som
förvärvats är koncentrerade till en enskild identifierbar tillgång
eller grupp av likartade identifierbara tillgångar. Ett företag får
göra ett sådant val separat för varje transaktion eller annan
händelse. Om kriterierna i koncentrationstestet är uppfyllda
är det fastställt att uppsättningen aktiviteter och tillgångarna
inte är en rörelse, och ingen ytterligare bedömning behövs.
Utländska valutor
Poster i årsredovisningen för vart och ett av Bolagets företag
beräknas med hjälp av valutan i den primära ekonomiska
miljö där respektive företag verkar (”funktionell valuta”).
Koncernens årsredovisning anges i amerikanska dollar
(USD) som är den valuta Bolaget har valt att använda som
presentationsvaluta. De funktionella valutorna för Bolagets
dotterbolag är som följer:
Dotterbolag Funktionell valuta
Maha Energy Inc. USD
Maha Energy (USA) Inc. USD
Maha Energy Services LLC USD
Maha Energy (Indiana) Inc. USD
Maha Energy 1 (Brazil) AB SEK
Maha Energy 2 (Brazil) AB SEK
Maha Energy Brasil Ltda BRL
Maha Energy Finance (Luxembourg)
S.À.R.L
BRL
Maha Energy (Oman) Ltd USD
Transaktioner och balanser
Monetära tillgångar och skulder i utländska valutor
omräknas till den valutakurs som gäller vid räkenskapsårets
slut och valutakursdierenser redovisas i resultaträkningen.
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den valutakurs
som gäller på transaktionsdagen. Valutakursdierenser
ingår i finansiella intäkter/kostnader i resultaträkningen.
Presentationsvaluta
Konsoliderade balansräkningar och resultaträkningar i
utländska dotterbolag omräknas i koncernredovisningen
enligt dagskursmetoden. Samtliga tillgångar och skulder i
dotterbolagen omräknas till kurser vid räkenskapsårets slut
emedan resultaträkningen omräknas till genomsnittskurser
för året, förutom för de transaktioner där transaktionsdagens
kurs är mer relevant att använda. Valutakursdierenser som
uppstår redovisas i reserven för omräkning av utländsk
valuta i övrigt totalresultat. Vid avyttring av en utländsk
verksamhet omförs valutakursdierensen hänförlig till den
verksamheten från eget kapital till resultaträkningen och
inkluderas i resultatet av försäljningen. Valutakursdierenser
vilka uppstår från nettoinvesteringar i dotterbolag, använda
för att finansiera prospekteringsverksamhet, redovisas direkt
i totalresultatet.
Vid upprättande av de finansiella rapporterna har följande
valutakurser använts:
2021 2020
Valuta
Genomsnitt Balansdagen Genomsnitt Balansdagen
SEK / USD 8.581 9.074 9.209 8.212
BRL / USD 5.396 5.581 5.153 5.197
Segmentsrapportering
Rörelsesegment baseras på geografiskt perspektiv på
grund av de unika egenskaperna av varje lands verksamhet,
vad avser kommersiella termer eller fiskal lagstining. De
redovisas i enlighet med den interna rapporteringen till
Företagsledningen. Information om segment redovisas enbart
när det är applicerbart.
Klassificering av kortfristigt och långfristigt
Tillgångar och skulder i koncerns balansräkning redovisass baserat
på kortfristig respektive långfristig klassificering. En tillgång är
kortfristig när den:
Förväntas användas eller är avsedd att säljas i den normala
verksamhetscykeln.
Förväntas bli använd inom 12 månader eer
rapportperioden.
Är kassa eller likvida medel såvida de inte är spärrade för
användning eller avsedda att användas för betalning av
skuld senare än 12 månader eer rapportperioden.
Alla andra tillgångar klassificeras som långfristiga.
En skuld är kortfristig när den:
Förväntas regleras i den normala verksamhetscykeln.
Förväntas bli reglerad inom 12 månader eer
rapportperioden.
Eller det finns ingen ovillkorlig rättighet att för-
skjuta reglering av skulden i minst 12 månader eer
rapportperioden.
Alla övriga skulder klassificeras som långfristiga.
Olje- och gastillgångar
Olje-och gastillgångar redovisas initialt till anskaningsvärde
där det är sannolikt att de kommer att generera framtida
ekonomiska vinster. Alla kostnader för anskaffande av
koncessioner, licenser eller andelar i produktionsdelningsavtal
samt för undersökning, borrning och utbyggnad av
dessa aktiveras i separata kostnadsställen, ett för varje
fält. Detta inkluderar aktivering av avsättningar för
återställningskostnader (se not 16). Olje- och gastillgångar
redovisas däreer till anskaningsvärde minus ackumulerade
avskrivningar (inklusive eventuell nedskrivning). Vinster
och förluster på utrangeringar bestäms genom att jämföra
likviden mot den sålda tillgångens bokförda värde och
redovisas i resultaträkningen. Kostnader för rutinmässiga
underhållsarbeten och reparationer för producerande
tillgångar redovisas över resultaträkning när de uppkommer.
Erhållna ersättningar vid försäljning eller utfarmning av olje-
och gaskoncessioner i prospekteringsstadiet reducerar de
aktiverade utgifterna för varje kostnadsställe. Eventuell
ersättning överstigande de aktiverade utgierna redovisas
i resultaträkningen.
59
60
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Avskrivning
Avskrivning på producerande olje- och gastillgångar sker i
enlighet med produktionsbaserad avskrivningsmetod (unit of
production) i förhållande till bevisade och sannolika reserver
för fältet i fråga. I enlighet med produktionsenhetsmetoden
skall aktiverade utgifter vid rapporteringsdatumet,
tillsammans med förväntade framtida investeringar för
utbyggnaden av bevisade och sannolika reserver fastställda
enligt den prisnivå som förelåg på balansdagen, skrivas av i
takt med årets produktion i förhållande till beräknade totala
bevisade och sannolika reserver av olja och gas. Eekten
av eventuella förändringar i uppskattade bevisade och
sannolika reserver redovisas framåtriktat genom att skriva
av tillgångarnas kvarstående bokförda värde över den framtida
förväntade produktionen. Avskrivning per fält kostnadsförs i
resultaträkningen när produktion påbörjas.
Bevisade reserver är de mängder petroleum som, genom analys
av geologiska och tekniska data, med skälig tillförlitlighet kan
uppskattas vara kommersiellt utvinningsbara från och med ett
givet datum, från kända reservoarer under rådande ekonomiska
villkor, existerande produktionsmetoder samt nuvarande
statliga bestämmelser. Bevisade reserver kan kategoriseras
som utbyggda eller icke-utbyggda. Om deterministiska
metoder tillämpas anses termen tillförlitlighet uttrycka en hög
grad av tilltro att dessa kvantiteter kan utvinnas. Om metoder
som bygger på sannolikhetsteori tillämpas bör det vara minst
90 % sannolikhet att kvantiteterna som kan utvinnas är lika
med eller överstiger uppskattningarna.
Sannolika reserver är icke-bevisade reserver som genom
analys av geologiska och tekniska data anses mer sannolika
att kunna utvinnas än motsatsen. I detta sammanhang anses
det vara minst 50 % sannolikhet att de kvantiteterna som
kan utvinnas är minst lika stora som summan av bevisade
och sannolika reserver.
Prospekterings- och utvärderingstillgångar
Kostnader som uppkommer före licens erhållits redovisas
som kostnad i resultaträkningen i den period de uppkommer.
Prospekterings- och utvärderingstillgångar, jämte kostnader
för att förvärva licenser, prospekteringsborrningar
och färdigställandekostnader samt direkta hänförliga
administrationskostnader redovisas initialt som antingen
materiella eller immateriella prospekterings- och
utvärderingstillgångar beroende på den förvärvade
tillgångens karaktär. Dessa kostnader redovisas i separata
kostnadsställen, per fält eller prospekteringsområde, i avvaktan
på att den tekniska genomförbarheten och den kommersiella
lönsamheten kan bedömas. Fortsatta innehavskostnader
inklusive kostnader för icke-producerande leasinghyror
balanseras som prospekterings- och utvärderingstillgångar.
Intäkter från försäljning av prospekterings- och
utvärderingstillgångar redovisas som minskning av tillgångens
bokförda värde.
Den tekniska genomförbarheten och kommersiella
lönsamheten för att utvinna en resurs anses kunna avgöras
när man kunnat fastställa att bevisade reserver finns och
att dessa kan produceras kommersiellt. En översyn över
varje prospekteringslicens eller område genomförs, minst
en gång per år, för att bedöma om bevisade reserver har
upptäckts. Eer att det finns belägg för att reserver kan
produceras kommersiellt testas först prospekterings- och
utvärderingstillgångarna hänförliga till dessa reserver för
nedskrivning, och omklassificeras sedan från prospekterings-
och utvärderingstillgångar till materiella anläggningstillgångar.
Nedskrivning av icke-finansiella tillgångar
Olje- och gastillgångar, prospekterings- och
utvärderingstillgångar samt nyttjanderättstillgångar prövas
kvartalsvis var för sig för nedskrivning. Sådan prövning görs
också när fakta och omständigheter påvisar att bokfört värde
skulle kunna överstiga återvinningsvärdet. Om det finns
indikationer om nedskrivning beräknas återvinninsvärdet
för tillgången eller den kassagenererande enheten till det
högre av nyttjandevärdet och dess verkliga värde minus
kostnader för avyttring. Nyttjandevärdet beräknas till
nuvärdet av framtida kassaflöden från fortsatt användande
av den kassagenererande enheten eller tillgången. Verkligt
värde efter försäljningskostnader motsvarar det belopp
som skulle erhållas från en avyttring av en tillgång eller en
kassagenererande enhet vid en transaktion mellan oberoende,
informerade och intresserade parter. För Bolaget är verkligt
värde minus kostnader för avyttring baserat på nuvärdet av
diskonterade kassaflöden eer skatt för reserver och resurser
med användande av framtida priskurva och kostnader i enlighet
med oberoende kvalificerad reservbedömare och eventuellt
också genom en utvärdering av jämförbara transaktioner.
Prospekterings- och utvärderingstillgångar hänförs till
aktuella kassagenererande enheter för att bedöma behovet av
nedskrivning. Nyttjanderättstillgångar kan prövas som del i en
kassagenererande enhet, som en separat kassagenererande
enhet eller som en individuell tillgång.
En nedskrivning av anläggningstillgångar och
nyttjanderättstillgång redovisas i resultaträkningen
som tillkommande avskrivning jämte nedskrivning av
prospekterings- och utvärderingstillgångar om det bokförda
värdet för en tillgång eller dess kassagenererande enhet
överstiger dess uppskattade återvinningsbara belopp.
För tidigare gjorda nedskrivningar bedöms på varje rapportdag
om det finns indikationer på att nedskrivningsförlusten har
minskat eller inte längre existerar. En nedskrivningsförlust
återförs om en förändring har skett i de uppskattningar som
användes för att fastställa det återvinningsbara beloppet
endast i den utsträckning som tillgångens bokförda värde
inte överstiger det bokförda värde som skulle ha fastställts,
netto eer ackumulerad nedskrivning och avskrivning, om
ingen nedskrivning hade redovisats. En återföring redovisas
i resultaträkningen.
Övriga materiella anläggningstillgångar
Övriga materiella anläggningstillgångar vilka inkluderar
kontorsmöbler, fasta inventarier, förbättringar i hyrda lokaler
samt maskiner och fordon upptas till anskaningsvärde med
avdrag för ackumulerade avskrivningar. Avskrivningen är
baserad på anskaningskostnaden och görs linjärt enligt
plan över den beräknade nyttjandeperioden om 2 till 5 år för
kontorsmöbler, fasta inventarier , fordon och förbättringar i
hyrda lokaler. Material och reservdelar hänförliga till LAK-
fältet bedöms årligen vad gäller kondition och inkurans
och om de används förs anskaffningskostnaden till
prospekteringstillgångar hänförliga till LAK-fältet.
Tillkommande utgier läggs till tillgångens redovisade värde
eller om lämpligt redovisas som en separat tillgång endast
då det är sannolikt att de framtida ekonomiska förmåner
som är förknippade med tillgången kommer att komma
Bolaget till del samt att tillgångens anskaningsvärde kan
mätas på ett tillförlitligt sätt. Bokförda värden på ersatta
delar skrivs av. Övriga tillkommande kostnader betraktas
som reparations- och underhållskostnader och kostnadsförs
när de uppstår. Netto bokfört värde skrivs omedelbart ner
till återvinningsvärdet när det bokförda värdet är högre.
Återvinningsvärdet är det högre av en tillgångs verkliga värde
eer avdrag för försäljningskostnader och nyttjandevärdet.
Leasing
Bolaget utvärderar om ett kontrakt är ett leasingavtal
baserat på om kontraktet innehåller nyttjanderätten av en
underliggande tillgång under en period mot vederlag. Bolaget
fördelar vederlaget i kontraktet till varje leasingkomponent
på basis av deras relativa individuella pris.
Leasear identifieras som nyttjanderättstillgångar som del av
anläggningstillgångar och som en motsvarande leasingskuld
vid tidpunkten då den leasade tillgången är tillgänglig att
utnyttjas av Bolaget. Tillgångar och skulder i ett leasingavtal
upptas initialt på nuvärdesbasis. Leasingskulder inkluderar
nuvärdet av fasta betalningar, variabla betalningar som baseras
på ett index eller en procentsats, belopp förväntade att bli
betalda av leasetagaren i samband med restvärdesgaranti,
utnyttjandet av köpoption om leasetagaren är rimligt säker
på att utnyttja köpoptionen, och betalningar av straavgier
som uppstår vid avslutande av en lease, med avdrag för
eventuella leasingincitamentsfordringar. Dessa betalningar
nuvärdesjusteras med användande av Bolagets gällande
låneränta när den inbyggda räntan i leasingavtalet inte är
tillgänglig.
Leasingbetalningar fördelas mellan skulden och finansiella
kostnader. De finansiella kostnaderna redovisas i resultatet
över leasingavtalets löptid.
Leasingskulden upptas till upplupet anskaningsvärde med
användande av eektivräntemetoden. Den omvärderas när
det är en förändring i framtida leasingbetalningar som en
följd av förändringar i index eller procentsatser, om det är en
förändring i det belopp som förväntas betalas till följd av en
restvärdesgaranti eller om det är en förändring i bedömningen
om huruvida Bolaget och kommer att utnyttja en köp-,
förlängnings- eller avslutandeoption som Bolaget har kontroll
över. När en leasingskuld omvärderas görs en motsvarande
justering av bokfört värde av nyttjanderättstillgången eller
så redovisas den i resultaträkningen om det bokförda värdet
på nyttjanderättstillgången har reducerats till noll.
Nyttjanderättstillgången upptas ursprungligen till
anskaffningsvärdet, vilket består av den ursprungliga
leasingskulden jämte eventuella ursprungliga direkta
kostnader med tillägg för uppskattade kostnader för att
nedmontera och flytta den underliggande tillgången eller
för att återställa den ursprungliga tillgången eller platsen
där den är placerad, med avdrag för leasingbetalningar som
gjorts innan eller vid avtalets påbörjan. Avskrivningar av
nyttjanderättstillgången görs på linjär basis över den kortaste
perioden av tillgångens nyttjandeperiod och leasingens löptid.
Nyttjanderättstillgången kan justeras för vissa omvärderingar
av leasingskulden och nedskrivningsförluster. Leasar som har
en varaktighet av mindre än tolv månader eller leasar där
den underliggande tillgången är av lågt värde redovisas som
en kostnad i resultaträkningen linjärt över leasingperioden.
En modifiering av en lease redovisas som en separat lease
om modifieringen utökar omfattningen av leasen och om
vederlaget för leasen ökar med ett belopp som står i proportion
till den utökade omfattningen. För en modifiering som inte är
en separat lease eller där ökningen i vederlag vid tidpunkten
för modifieringen inte står i proportion till den förändrade
omfattningen kommer Bolaget att omvärdera leasingskulden
med användande av Bolagets gällande låneränta när
den inbyggda räntan i leasingavtalet inte är tillgänglig.
Nyttjanderättstillgången justeras med motsvarande belopp. En
modifiering som minskar omfattningen av leasen kommer att
redovisas som ett minskat värde på nyttjanderättstillgången
och en vinst eller förlust kommer att redovisas i resultatet i
förhållande till minskningen.
Finansiella tillgångar och skulder
Bolagets finansiella tillgångar inkluderar likvida medel,
kundfordringar, nettoinvesteringar i finansiell leasing och
långfristiga fordringar. Bolagets finansiella skulder inkluderar
leverantörsskulder, upplupna kostnader, kortfristiga
låneskulder, leasingskulder och långfristiga skulder. Finansiella
tillgångar och skulder redovisas i koncernens balansräkning
initialt till verkligt värde plus transaktionskostnader på
transaktionsdagen och upptas därefter till upplupet
anskaningsvärde om inte annat anges. Finansiella tillgångar
upphör att redovisas när rättigheten till kassaflöden från
investeringen har upphört eller har överförts och koncernen
har överfört huvudsakligen alla risker och förmåner av
ägandet. En finansiell skuld upphör att redovisas när åtagandet
har avslutats, avbrutits eller förfallit.
Bolaget kategoriserar sina verkligt värde värderingar i en
3-nivå hierarki beroende på graden av observerbar data,
enligt följande:
» nivå 1: noterade marknadspriser i en aktiv marknad för
identiska tillgångar och skulder;
»
nivå 2: annan data än noterade marknadspriser enligt
nivå 1, som kan observeras antingen direkt eller indirekt,
och
»
nivå 3: annan information än observerbar marknadsdata
för tillgången eller skulden.
Bolaget redovisar följande finansiella tillgångar och skulder:
Finansiella tillgångar till upplupet anskaningsvärde
Tillgångar som innehas i sye att erhålla kassaflöden enligt
kontrakt där dessa kassaflöden enbart avser betalningen
av kapitalbelopp och ränta värderas till upplupet
anskaningsvärde. Bolaget klassificerar likvida medel och
kundfordringar till upplupet anskaningsvärde. Bolagets
avsikt är att inneha fordringarna till dess att kassaflöde har
erhållits.
Finansiella tillgångar redovisade i övrigt totalresultat
Finansiella tillgångar redovisade i övrigt totalresultat
inkluderar tillgångar som innehas för att erhålla kontraktuella
kassaflöden och försäljning av finansiella tillgångar,
där kontraktsvillkoren vid specifika tillfällen resulterar i
61
62
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
kassaflöden som avser betalning av kapitalbelopp och räntor.
Finansiella tillgångar till verkligt värde redovisat i
resultaträkningen
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde redovisat
i resultaträkningen är tillgångar som inte kvalificerar som
finansiella tillgångar till upplupet anskaningsvärde eller
som finansiella tillgångar till verkligt värde redovisat i
totalresultatet och värderas till verkligt värde redovisat i
resultaträkningen. Bolaget klassificerar derivatinstrument
till verkligt värde redovisat i resultaträkningen.
Finansiella skulder till upplupet anskaningsvärde
Finansiella skulder upptas till upplupet anskaningsvärde
såvida de inte skall värderas till verkligt värde redovisat i
resultaträkningen eller att Bolaget har valt att värderar dem
till verkligt värde redovisat i resultaträkningen. Lån och
leverantörsskulder upptas initialt till verkligt värde eer
avdrag för eventuella transaktionskostnader och värderas
däreer med hjälp av eektivräntemetoden.
Finansiella skulder till verkligt värde redovisat i
resultaträkningen
Finansiella skulder värderade till verkligt värde redovisat
i resultaträkningen är skulder som inkluderar inneboende
derivat och kan inte bli klassificerade till upplupet
anskaningsvärde.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Beräkningen av nedskrivning av finansiella tillgångar
görs baserat på en bedömd kreditförlustmodell (ECL).
Kundfordringar förfaller inom tolv månader eller kortare
och därför bedöms inte dessa finansiella tillgångar innehålla
en väsentlig finansieringskomponent. För övriga fordringar
använder Bolaget den förenklade metoden vilket innebär att
en livstids kreditförlust bedöms vid första redovisningstillfället
för kundfordringen. Vid uppskattning av en livstids
kreditförlust beaktar Bolaget förväntade kreditförluster från
alla möjliga fallisimang över den förväntade livstiden för den
finansiella tillgången och också historiska kundförluster och
kreditbedömningar av större kunder. För ECL-avsättningar
för likvida medel bedömer Bolaget kreditvärdigheten på de
större banker där likvida medel är placerade.
Derivatinstrument
Derivat upptas initialt till verkligt värde på den dagen då
derivatkontraktet har ingåtts och därefter omvärderas
derivatet till verkligt värde vid det senare tillfället. Metoden för
att redovisa en vinst eller förlust beror på huruvida derivatet
är identifierat som ett säkringsinstrument, och om så är fallet,
vilken typ av post som har säkrats. Bolagets identifierar vissa
derivat som antingen säkring av en speciell risk hänförlig till
en identifierad tillgång, skuld eller ett fast åtagande, eller
säkring av en nettoinvestering i en utländsk verksamhet.
Likvida medel
Likvida medel utgörs av banktillgodohavanden netto eer
kvittning av eventuella övertrasseringar jämte kortfristiga
depositioner och likvida räntebärande värdepapper med en
förfallodag inom tre månader vid anskaningstidpunkten.
Varulager
Varulager upptas till det lägre av anskaningsvärdet och
nettoförsäljningsvärdet baserat på vägt genomsnittligt
anskaningsvärde. Anskaningsvärdet inkluderar samtliga
kostnader vilka uppstår i den löpande verksamheten för
att ta produkten till sin nuvarande plats och beskaenhet.
Nettoförsäljningsvärdet är beräknat försäljningspris i
den löpande verksamheten med avdrag för förväntade
försäljningskostnader. Om bokfört värde överstiger
nettoförsäljningsvärdet görs en nedskrivning. Nedskrivningen
kan återföras i en senare period om de omständigheter som
orsakade nedskrivningen inte längre föreligger och varulagret
fortfarande finns. Lager av olja och gas upptas till det lägre
av anskaningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.
Eget kapital
Aktiekapitalet består av moderbolagets registrerade
aktiekapital. Kostnader hänförliga till emission av nya aktier
redovisas i eget kapital som ett avdrag från emissionslikviden.
Överskottet hänförligt till en aktieemission redovisas under
posten överkursfond. Valutaomräkningsreserven innefattar
orealiserade omräkningsdierenser hänförliga till omräkningen
av de funktionella valutorna till rapporteringsvalutan.
Balanserad vinst innehåller de ackumulerade resultaten
hänförliga till moderbolagets aktieägare.
Aktiebaserade ersättningar
Styrelseledamöter, tjänstemän, anställda och konsulter har
tilldelats teckningsoptioner för att köpa stamaktier enligt
incitamentsprogram för teckningsoptioner. Aktiebaserade
betalningar värderas till verkligt värde för det emitterade
instrumentet och kostnadsförs linjärt under programmets
löptid. Beloppet som redovisas som en kostnad för
aktiebaserad ersättning under en redovisningsperiod
justeras för att återspegla antalet tilldelningar som beräknas
ske. Avräkningen för denna redovisade kostnad sker mot
överkursfonden.
Det verkliga värdet av teckningsoptionerna värderas
med hjälp av Black-Scholes värderingsmodell för
optioner. Värderingsuppgifterna innefattar aktiekurs på
värderingsdagen, instrumentets inlösenpris, förväntad
volatilitet, viktad genomsnittlig livstid för instrumentet
(baserat på historisk erfarenhet och beteende bland
optionsinnehavare), förväntad utdelning och den riskfria räntan
(baserat på kortfristiga statsobligationer). En förverkanderänta
uppskattas på tilldelningsdagen och justeras sedan för att
återspegla det faktiska antalet optioner som överlåts.
Resultat per aktie
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att
nettoresultatet som är tillämplig på Bolagets stamaktier
divideras med det vägda genomsnittliga antalet stamaktier
som är utestående för perioden.
Resultat per aktie eer utspädning beräknas genom att
nettoresultatet divideras med det vägda genomsnittliga
antalet stamaktier som emitterats och är utestående, och
alla ytterligare stamaktier som skulle ha varit utestående om
potentiella utspädningsinstrument omräknades med hjälp av
treasury-metoden.
Avsättningar
En avsättning redovisas när Bolaget har ett formellt eller
informellt åtagande, till följd av en tidigare händelse, och
det är sannolikt att ett utflöde av resurser kommer att krävas
för att reglera åtagandet och en tillförlitlig uppskattning kan
göras av beloppet. Avsättningarna värderas till nuvärdet av
det belopp som förväntas krävas för att reglera förpliktelsen.
Härvid används en diskonteringsränta som återspeglar en
aktuell marknadsbedömning av det tidsberoende värdet av
pengar och de risker som är förknippade med avsättningen.
Den ökning av avsättningen som beror på att tid förflyter
redovisas som finansiella kostnad.
För fält där koncernen är skyldig att bidra till
återställningskostnader görs en avsättning som motsvarar
det framtida beräknade åtagandet. En tillgång, som del av
olje- och gastillgången, motsvarande den anteciperade
återställningskostnaden redovisas. Tillgången skrivs av
över fältets livstid baserat på fältets produktion, enligt
produktionsenhetsmetoden. Redovisningstransaktionen som
utgör bokningen av tillgången tar hänsyn till nuvärdet av den
framtida skyldigheten. Nuvärdesfaktorn av den förväntade
återställningsskyldigheten löses gradvis upp över fältets
livstid och belastar de finansiella kostnaderna. Förändringar
i återställningskostnader och reserver tillämpas framåtriktat
och i enlighet med principen för den initiala redovisningen.
Avsättning för förlustkontrakt görs när de oundvikliga
utgifterna för att uppfylla förpliktelserna överstiger
de förväntade ekonomiska fördelarna av kontraktet.
Avsättningen för förlustkontrakt beräknas till nuvärdet
av framtida kassaflöden för förpliktelserna med avdrag
för eventuella beräknade återbetalningar, diskonterade
med den kreditjusterade riskfria räntan. Förändringar i de
underliggande antagandena redovisas i resultaträkningen.
Upplåning
Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt värde,
netto efter transaktionskostnader. Upplåning redovisas
däreer till upplupet anskaningsvärde med användande
av eektivräntemetoden och räntekostnad beräknad på
eektiv avkastning. Eektivräntemetoden är en metod som
används för att beräkna den upplupna kostnaden på en
finansiell skuld och för att allokera räntekostnaden över den
relevanta perioden. Den eektiva räntan är den ränta som
exakt diskonterar förväntade framtida betalningar baserat på
den finansiella skuldens förväntade livslängd, eller en kortare
period när det är lämpligt.
Intäkter
Bolagets intäkter hänför sig till försäljning av olja och gas
i Brasilien och i USA. Bolaget redovisar intäkt när kontroll
över produkten har överförts till en kund. Det sker vanligen
vid tidpunkten då kunden erhåller de legala rättigheterna till
produkten. Bolaget säkerställer sina fullgörandeåtaganden i
kontrakt med kunderna vid leverans av råolja och naturgas,
vilket vanligtvis är den tidpunkt och det intäktsbelopp som
hänför sig till när fullgörandeåtagandet övertid inte är
signifikant.
Intäkter redovisas baserat på ersättning som specificerats
i kontrakten med kunder. Intäkterna motsvarar Bolagets
andel och upptas netto från andra mineraldelägare. Bolaget
utvärderar sina arrangemang med tredje part och partners för
att fastställa om Bolaget agerar i egenskap av huvudman eller
agent. När denna utvärdering görs bedömer företagsledningen
om Bolaget erhåller kontroll över levererad produkt, vilket
indikeras av det bolag som har huvudansvar för leverans av
produkten, har möjlighet att fastställa priser samt har lagerrisk.
Om Bolaget agerar som agent i stället för som huvudman
i en transaktion upptas intäkter netto och motsvarar den
ersättning Bolaget får från transaktionen.
Mahas intäktstransaktioner innehåller inga
finansieringskomponenter och betalning förfaller typiskt
sett inom 30 dagar från redovisning av intäkten. Bolaget
upplyser inte om kvarvarande fullgörandeåtaganden vilka
har en ursprunglig förväntad varaktighet av ett år eller kortare
tid och Bolaget har inga långfristiga kontrakt med utestående
fullgörandeåtaganden.
Intäkter från försäljning av olja och gas innan kommersiell
produktion har påbörjats redovisas netto mot kaptaliserad
kostnader för Bolagets verksamheter som är i för-
produktionsstadiet (not 9). Upplysningar av väsentliga
redovisningsbedömningar, uppskattningar och antaganden
hänförliga till intäkter från avtal med kunder lämnas i not
2 i sektionen Väsentliga uppskattningar och bedömningar.
Royalties
Den fiskala jurisdiktion där verksamheten bedrivs fastställer
om royalties betalas kontant eller i natura. Royalties som skall
betalas kontant upptas i den period då skulden uppkommer.
Royalties som regleras i natura dras av från produktionen
i den period den hänför sig till. Bolaget har bara royalties
som regleras kontant till respektive regeringsorgan samt till
privata landägare som en procent av intäkter som genereras
från försäljning av olja och gas.
Prospekteringskostnader
Kostnader som uppstår innan den legala rättigheten att
prospektera har erhållits (förprospekteringskostnader)
kostnadsförs som prospekteringskostnader i den period då de
uppstår. Kostnader som uppstår eer att den legala rättigheten
att prospektera har erhållits bokas initialt som tillgång. Om
det fastställs att fältet inte är tekniskt genomförbart och
kommersiellt lönsamt eller att Bolaget beslutar att inte
fortsätta med prospekterings- och utvärderingsaktiviteterna
bokas de ackumulerade aktiverade kostnaderna som
prospekteringskostnader.
Inkomstskatter
Inkomstskatter består av aktuella och uppskjutna
inkomstskatter. Inkomstskatter redovisas i resultaträkningen
med undantag för poster som redovisas i övrigt totalresultat
eller direkt i eget kapital.
Bolaget tillämpar balansräkningsmetoden för beräkning
av uppskjuten skatt vid redovisning av inkomstskatt. Enligt
denna metod redovisas uppskjutna skattefordringar och
skatteskulder för att återspegla temporära skillnader som
uppkommer mellan det bokförda värdet och det skattemässiga
värdet för tillgångar och skulder. Uppskjutna skattefordringar
och skatteskulder beräknas med hjälp av de skattesatser
som är beslutade eller i praktiken beslutade när tillgången
realiseras eller skulden betalas. Uppskjutna skattefordringar
redovisas i den mån som det är mer sannolikt än inte att
tillgången kommer att realiseras. Maha har redovisat
uppskjutna skattefordringar på skattemässiga förluster i
Brasilien bara i den mån det är mer sannolikt än inte att de
63
64
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
kommer att utnyttjas.
Uppskjutna skattefodringar eller skatteskulder kvittas när
det finns en juridiskt verkställbar rätt att kvitta aktuella
skattefordringar mot aktuella skatteskulder, och när de gäller
inkomstskatter som tas ut av samma skattemyndighet och
Bolaget har för avsikt att reglera sina aktuella skattefordringar
och skatteskulder netto.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt
Årsredovisningslagen (1995:1554) och Redovisningsrådets
rekommendation RFR 2 - Redovisning för juridiska personer.
RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den
juri¬diska personen skall tillämpa samtliga av EU godkända
IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för
Årsredovisningslagen och med hänsyn till sambandet mellan
redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka
undantag och tillägg som skall göras från IFRS.
Moderbolagets redovisningsprinciper avviker inte
väsentligt från koncernens redovisningsprinciper och har
använts konsekvent för samtliga perioder som omfattas av
Moderbolagets räkenskaper. Skillnaderna mellan koncernens
och Moderbolagets redovisningsprinciper framgår enligt
nedan.
Aktier och andelar
Aktier och andelar i koncernföretag redovisas till
anskaningsvärde och prövning av nedskrivningsbehov sker
årligen. Utdelningar redovisas i resultaträkningen.
Aktieägartillskott
Ovillkorat aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos
mottagaren och aktive¬ras i aktier och andelar hos givaren,
i den mån nedskrivning ej erfordras.
Koncernbidrag
Moderbolaget använder alternativmetoden för redovisning
av koncernbidrag och redovisar såväl lämnade som erhållna
bidrag som bokslutsdispsitioner i resultaträkningen.
Väsentliga uppskattningar och bedömningar
Bolaget gör uppskattningar och bedömningar om framtiden
som påverkar de redovisade beloppen för tillgångar och
skulder. Uppskattningar och bedömningar omprövas
kontinuerligt baserat på historisk erfarenhet och andra
faktorer, bland annat förväntade framtida händelser som
anses rimliga under rådande omständigheter. Eventuella
ändringar i redovisningsuppskattningar bokas i den period
då uppskattningarna revideras.
Nedan redogörs för de huvudsakliga antaganden om framtiden
och andra väsentliga uppskattningar vid redovisningsperiodens
slut, som om de ändrades, skulle kunna resultera i en väsentlig
justering av bokförda värden på tillgångar och skulder i nästa
räkenskapsår.
Uppskattningar om olje- och gasreserver
Uppskattningar av olje- och gasreserver används i beräkningar
vid bedömning om eventuellt nedskrivningsbehov och
vid redovisning av avskrivning av olje- och gastillgångar
samt återställningskostnader och rörelseförvärv. Erkända
standardmetoder för värdering används för att uppskatta
bevisade och sannolika reserver. Uppskattningar av bevisade
och sannolika reserver kräver bedömningar och är föremål
för årliga uppdateringar baserat på ny information såsom
förändringar i ekonomiska faktorer, inklusive råvarupriser,
kontraktstider och utvecklingsplaner.
Dessa metoder beaktar den framtida utbyggnadsnivån som är
nödvändig för att producera reserverna. En oberoende revisor
av olje- och gasreserver granskar dessa uppskattningar.
Förändringar i uppskattningar av olje- och gasreserver,
vilka resulterar i förändrade framtida produktionsprofiler,
kommer att påverka diskonterat kassaflöde som används vid
bedömning av nedskrivningsbehov, förväntade datumet för
återställning av borrplats och avskrivningar i enlighet med
produktionsenhetsmetoden. Förändringar i uppskattningar
av olje- och gasreserver kan till exempel uppkomma som ett
resultat från ytterligare borrning, iakttagelser av långsiktig
reservoarprestanda eller förändringar i makroekonomiska
faktorer såsom oljepris och inflation. Information avseende
bokfört värde för olje- och gastillgångar och kostnadsförda
belopp, inklusive kostnader för avskrivning, prospektering
och nedskrivning beskrivs i not 8.
Tartarugakoncessionsavtalet löper ut i 2025 men innehåller
mekanismer för förlängning baserat på fortsatt produktivitet
i fältet och att en utvecklingsplan inlämnas. Vid uppskattning
av olje- och gasreserverna i Tartarugafältet använder Bolaget
uppskattningar för att fastställa om sådan förlängning skulle
bli godkänd. Reserverna, såväl nuvarande som förväntade
volymer, förutsätter att förlängningen blir godkänd. Netto
bokförda värden på olje- och gastillgångarna i Tartaruga
uppgår till 24,9 miljoner USD (2020: 26,2 miljoner USD) den
31 december 2021.
Nedskrivning av olje- och gastillgångar
För att kunna genomföra nedskrivningsprövning delas
utvecklade och producerande tillgångar in i kassagenererande
enheter, baserat på separat identifierbara och i stor
utsträckning oberoende kassainflöden. För att fastställa
Bolagets kassagenererande enheter görs en bedömning.
Väsentliga antaganden i nedskrivningsmodellerna hänför
sig till priser och kostnader som baseras på framtida priskurva
och långfristiga Bolagsbedömningar. De återvinningsbara
beloppen för Bolagets kassagenererande enheter fastställs
med användandet av uppskattningar om framtida
kassaflöden baserat på framtida olje- och gaspriser och
förväntade produktionsvolymer. Dessa beräkningar kräver
att uppskattningar och bedömningar görs, bland annat
antaganden om diskonteringsränta. Antagandena om
råvarupriser kan ändras, vilket kan påverka den uppskattade
livslängden för fältet och ekonomiskt utvinningsbara reserver,
och kan kräva en justering av bokfört värde av utvecklade
och producerande tillgångar. Bolaget övervakar interna
och externa indikatorer för nedskrivning som hänför sig
till tillgångar och redovisar justeringar, vid behov, vid varje
rapportperiod.
Avsättningar för återställning
Storleken på dessa avsättningar baseras på Bolagets interna
uppskattningar. Antaganden, baserade på nuvarande
ekonomisk situation, har gjorts utifrån vad ledningen bedömer
är en rimlig grund för framtida uppskattningar av förpliktelsen.
Uppskattningarna tar hänsyn till alla betydande förändringar
av de antaganden som uppstår och de ses regelbundet över
av ledningen.
över varje rapportperiod och är baserade på aktuella
förordningar. Väsentliga förändringar av uppskattningar
av föroreningar, standarder och teknik för återställande
leder till ändrade avsättningar från en period till en annan.
Faktiska återställningskostnader beror slutligen på framtida
marknadspriser för återställningskostnaderna, vilket
återspeglar marknadsvillkoren när dessa kostnader faktiskt
uppstår. Den slutliga kostnaden för de nuvarande redovisade
avsättningarna för återställning kan vara högre eller lägre än
det belopp som redovisats som avsättningar.
Kostnader för prospekterings- och utvärderingstillgångar
Tillämpning av Bolagets redovisningsprinciper för kostnader
för prospekterings- och utvärderingstillgångar kräver att
bedömningar görs vid fastställande av om det är sannolikt att
Bolaget gör en ekonomisk vinst i framtiden, vilket kan baseras
på antaganden om framtida händelser eller omständigheter.
Faktorer såsom borresultat, framtida investeringsprogram,
framtida rörelsekostnader såväl som beräknade reserver och
resurser beaktas. Vidare gör företagsledningen bedömningar
för att fastställa när prospekterings- och utvärderingstillgångar
skall omklassificers till producerande tillgångar. I samband
med dessa bedömningar tas flera faktorer i beaktande
inklusive förekomsten av reserver samt huruvida relevanta
tillstånd har erhållits från myndigheter och Bolagets egna
interna processer. Bolagets LAK-fält i USA och Block 70 i Oman
betraktas som prospekterings- och utvärderingstillgångar.
Även om LAK-fältet har avbrutits har Bolaget för avsikt att
använda ytterligare kapital när det bedöms vara lönsamt att
utveckla fältet igen.
Bedömning av nedskrivning av prospekterings- och
utvärderingstillgångar kräver företagsledningens
omdöme då dessa tillgångar är föremål för pågående
interna genomgångar i syfte att fastställa den tekniska
genomförbarheten och den kommersiella lönsamheten i ett
projekt. Nedskrivningsindikationer och eller återföring av
nedskrivningar baseras på företagsledningens bedömning
av framtida återvinningsvärde av prospekterings-
och utvärderingstillgången. Prospekterings- och
utvärderingstillgångar aggregeras i kassagenererande enheter
när man bedömer deras återvinningsvärde. Fastställande av
en kassagenererande enhets återvinningsvärde beskrivs ovan
under nedskrivningar av olje- och gastillgångar.
Uppskjutna skattefordringar
Bolaget redovisar de skillnader som uppstår mellan bokförda
värden på tillgångar och skulder och deras skattemässiga
värden i enlighet med IAS 12, Inkomstskatter, vilken stipulerar
att uppskjutna skattefordringar enbart tas upp till den del det
är sannolikt att framtida skattemässiga intäkter kommer att
uppstå mot vilka de temporära skillnaderna kan användas.
Företagsledningen bedömer framtida skattemässiga
vinster baserat på en finansiell modell som används för att
värdera Bolgets olje- och gastillgångar. Alla förändringar i
bedömningar och antaganden som används för de väsentliga
verksamhets- och finansiella variablerna som används i
aärsmodellen kan påverka det belopp som redovisas så
uppskjutna skattefordringar.
Eekterna till följd av förändringar i uppskattningar ger
inte upphov till justeringar i tidigare år utan redovisas
prospektivt över de kvarvarande kommersiella reserverna
i varje fält. Bolaget använder sina bästa uppskattningar och
bedömningar men de faktiska resultaten kan skilja sig från
dessa uppskattningar.
Eventualförpliktelser
Bolaget gör avsättningar för framtida förluster om Bolaget
anser att en förlust är trolig och kan beräknas med
tillförlitlighet baserat på den information som är tillgänglig
vid tillfället. Bedömningar krävs för att avgöra om en förlust
är sannolik baserat på legala tvister och om det är sannolikt
att det resulterar i ett utflöde av resurser.
Utvärdering av villkor i leasingavtal med option att förnya
eller avsluta
Bolaget fastställer leasingvillkoret som inte möjligt att
avbryta, tillsammans med perioder som omfattas av en
option att förlänga leasingavtalet om det är relativt säkert
att den kommer att utnyttjas eller perioder som omfattas
av möjligheten att avsluta leasingavtalet, om det är relativt
säkert att den inte kommer att utnyttjas. Bolaget har flera
leasingavtal som innehåller optioner att förlänga eller avsluta.
Bolaget gör bedömningar vid utvärdering om det är relativt
säkert eller inte att utnyttja en option att förnya eller avsluta
ett leasingavtal. Bedömningen omprövas om en väsentlig
händelse eller en väsentlig förändring i omständigheter
inträar som påverkar bedömningen.
Pågående Covid-19-kris
Bolaget har upprätthållit ett proaktivt angreppssätt i att
säkerställa välbefinnandet hos Bolagets anställda och
konsulter samt säkerställt att pandemin har minimal påverkan
på verksamheten. Fram tills nu har det varit minimalt med
avbrott i verksamheten på grund av Covid-19 och Bolaget har
lyckosamt kunnat fortsätta med de restriktioner som införts
i olika jurisdiktioner. Bolagets Omanprojekt har försenats
med några månader på grund av restriktionerna i Oman men
så snart som restriktionerna släpptes har Bolaget påbörjat
projektet.
65
66
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
3. Segmentinformation
Rörelsesegmenten är baserade på ett geografiskt perspektiv
och redovisas i enlighet med den interna rapporteringen
till företagsledningen. Samtliga resultat från tidigare
rörelsesegment har justerats för att spegla nuvarande
presentation av rörelsesegment.
i) Brasilien; inkluderar all olje- och gasverksamhet
från prospektering och produktion på Tiefältet och på
Tartarugafältet.
ii) USA; inkluderar all olje- och gasverksamhet på LAK-fältet
och i Illinoisbassängen.
iii) Huvudkontorssegmentet; omfattar kostnader
som huvudkontoret i Sverige och det tekniska- och
supportkontoret i Kanada har såväl som kostnader för
prospektering i Oman. Dessa rörelsesegment har liknande
ekonomisk karakteristika då de för närvarande inte
genererar intäkter.
Justeringskolumnen innefattar huvudsakligen
koncernjusteringar och elimineringar mellan segmenten.
Följande tabell redovisar rörelseresultatet för varje segment. Intäkter och resultat härrör från externa (icke
koncerninterna) transaktioner.
(kUSD) Brasilien USA Huvud-kontor Justeringar Totalt
2021
Intäkter 62 574 5 732 68 306
Royalties (8 043) (1 341) (9 384)
Produktions- och rörelsekostnader (11 353) (1 509) (12 862)
Avskrivningar (7 202) (1 270) (63) (8 535)
Administrationskostnader (945) (147) (4 425) (5 517)
Aktiebaserade ersättningar (419) (419)
Prospektering och aärsutveckling (6) (6)
Valutakursvinst eller (förlust) 21 76 189 (256) 30
Övriga intäkter 2 443 2 443
Övriga vinster 5 164 5 164
Rörelseresultat 42 659 1 541 (4 724) (256) 39 220
Finansiella kostnader, netto (2 420) (20) (7 523) (9 963)
Aktuell skatt (2 311) (2 311)
Uppskjuten skatt (4 359) (1 000) (5 359)
Årets resultat 33 569 1 521 (12 247) (1 256) 21 587
(kUSD) Brasilien USA Huvud-kontor justeringar Totalt
2020
Intäkter 37 518 1 500 39 018
Royalties (5 465) (364) (5 829)
Produktions- och rörelsekostnader (8 824) (842) (9 666)
Avskrivningar (5 009) (578) (37) (5 624)
Administrationskostnader (811) (302) (4 826) (5 939)
Aktiebaserade ersättningar (338) (338)
Prospektering och aärsutveckling (40) (168) (208)
Nedskrivningar (21 000) (21,000)
Valutakursvinst eller (förlust) 61 (63) (4 367) 4 124 (245)
Övriga intäkter 1 066 1 066
Rörelseresultat 18 536 (21 689) (9 736) 4 124 (8 765)
Finansiella kostnader, netto (2 266) (20) (2 696) (4 982)
Aktuell skatt (1 106) (1 106)
Uppskjuten skatt 8 194 (3 600) 4 594
Årets resultat 23 358 (21 709) (12 432) 524 (10 259)
(kUSD)
Tillgångar Skulder
2021 2020 2021 2020
Brasilien 124 647 103 130 53 132 59 469
USA 17 618 9 075 44 753 37 259
Huvudkontor 118 695 91 566 71 650 51 487
Koncerninterna elimineringar av
balansposter
(92 846) (79 748) 92 846 79 748
Totala tillgångar/skulder 168 114 124 023 76 689 68 467
Eget kapital 91 425 55 556
Totalt eget kapital 91 425 55 556
Total balansomslutning 168 114 124 023 168 114 124 023
För detaljerad information om olje- och gastillgångar per land
se också not 8 och 9.
Samarbetsarrangemang
Bolaget äger, tillsammans med andra deltagare, oljefältet
Tarataruga samt andra gasproducerande tillgångar i Brasilien.
Bolagets andel är 75 % i samarbetsarrangemanget. Bolaget
har rätt till en proportionerlig andel av olja och gas och står
för sin andel av kostnaderna. Samarbetsarrangemangen har
inkluderats i Brasiliensegmentet.
4. Intäkter
Bolaget erhåller intäkter från försäljning av produkter i följande
större kategorier av råvaror från olje- och gasproduktion i de
geografiska regionerna, Brasilien och USA.
(kUSD) 2021 2020
Brasilien
Råolja 61 986 37 104
Naturgas 588 414
Brasilien, olje- och gasförsäljning 62 574 37 518
USA, oljeförsäljning 5 732 1 500
Totala intäkter från avtal med
kunder
68 306 39 018
Bolaget hade två huvudkunder under 2021 (2020: två) som
var för sig svarade för mer än 10 % av Bolagets konsoliderade
bruttoförsäljning. Den totala försäljningen till dessa kunder
uppgick under helåret 2021 till cirka 51,9 miljoner USD
respektive 9,7 miljoner USD (2020: 37 miljoner USD) och
ingår i Bolagets rörelsesegment Brasilien. Cirka 76 % (2020:
70 %) av de totala intäkterna är kontrakterade med en kund
i Brasilien. Inga interna försäljningar eller inköp av olja och
gas skedde under perioden.
Bolaget hade inga kontraktstillgångar eller -skulder
under perioden. Per den 31 december 2021 inkluderades
i kundfordringar 2,1 miljoner USD av upplupna intäkter
hänförliga till produktionen för december 2021.
5. Administrationskostnader
kUSD Moderbolaget kSEK
2021 2020 2021 2020
Personalkostnader 4 059 3 538 3 674 6 173
Hyra och kontorskostnader 900 500 144 96
Försäkringar 151 83
Noteringskostnader 186 648 2 656 2 984
Kostnader för externa tjänster 909 1 566 1 530 1 530
Dataprogram och IT 285 295 225 164
Resekostnader 221 168 23 2
Ej återvinningsbara skatter och övriga
kostnader
96 260 848 2 411
Överfört till rörelsekostnader (1 290) (1 119)
5 517 5 939 9 365 13 360
67
68
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
6. Finansiella kostnader, netto
kUSD Moderbolaget kSEK
2021 2020 2021 2020
Ränta på obligationskuld 1 463 3 909 12 300 36 000
Ökning av obligationsskuld (not 14) 497 1 063 4 176 9 787
Ökning av avsättningar för återställning 122 108
Amortering av uppskjutna
finansieringskostnader (not 15)
1 233 10 772
Finansieringskostnader 505 4 613
Valutakursförlust 784 34 200
Räntekostnader (not 15) 5 456 21 45 934
Ränteintäkter
5
(97) (119) (32 134) (20 959)
9 963 4 982 79 861 24 828
7. Inkomstskatt
kUSD Moderbolaget (kSEK)
2021 2020 2021 2020
Aktuell skattekostnad 2 311 1 106
Uppskjuten skattekostnad (intäkt) 5 359 (4 594)
7 670 (3 488)
Aktuella skatter avser Bolagets verksamhet i Brasilien. Gällande bolagsskattesats i Brasilien är 34 %, men eer utnyttjande av
skattelättnader tillgängliga för bolag i Brasilien blev skattesatsen 15,25 % för 2021 och 2020. De brasilianska skattelättnaderna
börjar förfalla i 2029.
Gällande skattesats avser bolagsskattesatsen för Bolagets huvudkontor i Sverige. Skatt på Bolagets resultat före skatt skiljer
sig från det teoretiska belopp som skulle uppstå om skattesatsen i Sverige användes, enligt följande:
kUSD Moderbolaget (kSEK)
2021 2020 2021 2020
Resultat före skatt 29 257 (13 747) (126 461) (258 342)
Gällande skattesats 20,6% 21,4% 20,6% 21,4%
Beräknad skattekostnad (intäkt) 6 027 (2 942) (26 051) (55 285)
Eekt av olika skattesatser (1 748) (1 075)
Ej avdragsgilla kostnader 2 015 1 492 22 801 44 408
Redovisning av uppskjutna
skattefordringar
(5 333)
Förändringar i ej redovisade uppskjutna
skattefordringar och övrigt
1 376 4 370 3 250 10 877
Skattekostnad (intäkt) 7 670 (3 488)
Aktuell skattekostnad 2 311 1 106
Uppskjuten skattekostnad (intäkt) 5 359 (4 594)
Totalt 7 670 (3 488)
Specifikation av uppskjutna skattefordringar:
(kUSD) 2021 2020
Underskottsavdrag 4 926 8 801
Andra avdragsgilla temporära skillnader (1 343) 1 177
Uppskjuten skattefordran 3 583 9 978
Den uppskjutna skattefordran om 3 583 kUSD (2020: 9 978 kUSD) representerar en bedömning av skattemässiga underskottsavdrag
och andra avdragsgilla temporära skillnader i Brasilien om 10 447 kUSD (2020: 30 459 kUSD). Den uppskjutna skattefordran
har redovisats fullt ut då de framtida skattemässiga underskottsavdragen och de andra avdragsgilla temporära skillnaderna
förväntas att med större sannolikhet än inte kunna utnyttjas på grund av förväntade beskattningsbara inkomster i Brasilien.
Bolaget har inte redovisat några uppskjutna skattefordringar på andra skattemässiga underskottsavdrag eller avdragsgilla
temporära skillnader i andra jurisdiktioner inom koncernen.
En summering av Mahas bedömda underskottsavdrag:
Skattemässiga underskott
(kUSD) 2021 Förfall
Sverige 17 564 Ej tidsbestämda
Brasilien 14 487 Ej tidsbestämda
Kanada 3 102 Början av 2033
USA 23 752 Början av 2033
Luxemburg 9 514 Början av 2034
68 420
Skattemässiga underskott i Brasilien begränsas till maximalt 30% av beskattningsbar inkomst det år de yrkas avdrag för.
(kUSD)
Olje- och gas-
tillgångar
Övriga
anläggnings-
tillgångar
Nyttjanderätts-
tillgångar
Totalt
Anskaningsvärde
31 december 2019 83 917 2 163 813 86 893
Anskaningar 26 967 114 5 510 32 591
Förvärv 4 538 4 538
Förändring i återställningskostnader 614 614
Omräkningsdierens (19 290) (120) (305) (19 715)
31 december 2020 96 746 2 157 6 018 104 921
Anskaningar 41 161 214 41 375
Avyttring (30) (30)
Förändring i återställningskostnader (360) (360)
Omräkningsdierens (7 000) (190) (14) (7 204)
31 december 2021 130 547 2 181 5 974 138 702
Avskrivningar
31 december 2019 (9 751) (697) (202) (10 650)
Avskrivningar (5 033) (68) (475) (5 576)
Omräkningsdierens 2 271 14 65 2 350
31 december 2020 (12 513) (751) (612) (13 876)
Avskrivningar (7 000) (142) (1 267) (8 409)
Omräkningsdierens 951 19 24 994
31 december 2021 (18 562) (874) (1 855) (21 291)
Bokfört värde
31 december 2020 84 233 1 406 5 406 91 045
31 december 2021 111 985 1 307 4 119 117 411
8. Materiella anläggningstillgångar
5
Moderbolagets ränteintäkter avser huvudsakligen
ränteintäkter på koncernlån.
69
70
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
(kUSD) Brasilien USA Huvudkontor Totalt
Olje- och gastillgångar 98 230 13 757 111 987
Övriga anläggningstillgångar 251 962 96 1 309
Nyttjanderättstillgångar 3 943 172 4 115
31 december 2021 102 424 14 719 268 117 411
Olje- och gastillgångar 78 223 6 010 84 233
Övriga anläggningstillgångar 171 1 224 11 1 406
Nyttjanderättstillgångar 5 176 230 5 406
31 december 2020 83 570 7 234 241 91 045
Olje- och gastillgångar avser de olje- och gasproducerande
kostnadsställena i Brasilien och USA. Huvudkontorssegmentet
inkluderar övriga anläggningstillgångar för samtliga
huvudkontorsbolag inklusive Oman. Avskrivningar uppgick
till 8 535 kUSD (2020: 5 624 kUSD) för 2021 och ingår i raden
Avskrivningar i koncernens resultaträkning.
Per den 31 december 2021 gjorde Bolaget en utvärdering
av de materiella anläggningstillgångarna för eventuella
nedskrivningsindikationer och Bolaget noterade att det fanns
nedskrivningsindikationer för de brasilianska tillgångarna på
grund av minskning i reservvolymer och nuvärde. Bolaget
genomförde nedskrivningstest och fastställde att ingen
nedskrivning behövde redovisas.
Förvärv av Dome AB Inc
Den 31 mars 2020 förvärvade Bolaget vissa oljeproducerande
tillgångar i Illinoisbassängen i USA, genom förvärv av alla
utestående aktier i Dome AB Inc. (“Domeförvärvet”) mot en
kontant ersättning om 4,0 miljoner USD och övertagande av
319 kUSD i kortfristiga skulder. Dessutom aktiverade Maha 151
kUSD av transaktionskostnaderna som anskaningskostnad.
Förvärvet resulterade i en ökning av materiella
anläggningstillgångar med 4 538 kUSD, övertagande av skuld
för återställningskostnader om 68 kUSD samt 319 kUSD i
rörelsekapitalunderskott.
Bolaget tillämpade det valfria koncentrationstestet enligt IFRS
3 på detta förvärv vilket innebär att de förvärvade tillgångarna
redovisas som ett tillgångsförvärv.
(kUSD)
Balans 31 december 2019 21 216
Kostnader i perioden 400
Omanförvärv 10 350
Nedskrivningar (21 000)
Förändring i uppskattningar 48
Balans 31 december 2020 11 014
Kostnader i perioden 2 646
Balans 31 december 2021 13 660
Prospekterings- och utvärderingstillgångar hänför sig till icke-
producerande olje- och gastillgångar i LAK Ranch-blocket,
USA och är till sin natur immateriella. Ingen nedskrivning har
gjorts på dessa prospekterings- och utvärderingstillgångar. Av
de totala kostnaderna under året uppgick kostnader hänförliga
till Block 70 i Oman till 1 886 kUSD och kostnader hänförliga
till LAK Ranch till 760 kUSD. Vid årsskiet 2020 skrevs bokfört
värde på LAK Ranch ner till beräknat återvinningsvärde vilket
resulterade i en icke-kassaflödespåverkande nedskrivning
om 21 miljoner USD.
Bolaget ingick den 5 oktober 2020 ett prospekterings- och
produktionsdelningsavtal (EPSA) med myndigheterna för
Sultanatet Oman avseende Block 70 som är ett block på land
och som inkluderar det grunda outvecklade tungoljefältet
Mafraq i Oman. Bolaget betalade 10,4 miljoner USD för
förvärvet av Block 70.
9. Prospekterings- och utvärderingstillgångar
Nedskrivning av prospekterings- och utvärderingstillgångar
Prospekterings- och utvärderingstillgångar testas
för nedskrivning både när det finns en händelse eller
omständighet som utgör en indikation för nedskrivning
såväl som vid en eventuell omklassificering till olje- och
gastillgångar inom materiella anläggningstillgångar. Per
den 31 december 2021 gjorde Bolaget en bedömning av om
det finns några indikationer på möjligt nedskrivningsbehov
av sina prospekterings och utvärderingstillgångar. Som ett
resultatet av denna bedömning konstaterade Bolaget att det
inte föreligger några nedskrivningsindikationer.
Per den 31 december 2020 bedömde Bolaget att det bokförda
värdet av prospekterings- och utvärderingstillgången LAK
Ranch sannolikt inte är fullt återvinningsbart med hänsyn till
minskningen i framtida råvarupriser per den 31 december 2020.
Detta innebar en indikation om nedskrivning. Till följd härav
genomfördes en nedskrivningsprövning och det bokförda
värdet på LAK Ranch skrevs ner till beräknat återvinningsvärde,
resulterande i en icke-kassaflödespåverkande nedskrivning
om 21 miljoner USD.
10. Kundfordringar
11. Likvida medel
12. Aktiekapital
kUSD Moderbolaget kSEK
2021 2020 2021 2020
Olje- och gasförsäljning 2 658 1 600
Skattefordringar och övriga fordringar 3 290 1 492 116
5 948 3 092 116
Huvuddelen av Bolagets fordringar för försäljning av olja och gas är med Petrobras, det brasilianska nationella oljebolaget
och Dax, ett oberoende ranaderi. Bolagets policy för att motverka kreditrisk hänförlig till dessa balanser är att etablera
avtalsförhållande med kreditvärdiga inköpsorganisationer. Enligt avtalet med ranaderiet är huvuddelen av oljeförsäljningen
förutbetald före leverans med godkännande av tillfälliga krediter vid långhelger och helgdagar för att upprätthålla dagliga
leveranser då banker är stängda. Per den 31 december 2021 har Bolaget fastställt att den genomsnittliga förväntade
kreditförlusten på Bolagets kundfordringar är noll (2020: noll) då Bolaget inte har någon historik av betalningsproblem med
kunderna vilka huvudsakligen har höga kreditvärdigheter eller inte har någon historik av fallissemang.
(kUSD) 2021 2020
Likvida medel 17 532 6 681
Kortfristiga placeringar 8 003
25 535 6 681
Utestående aktier A B Totalt
Balans 31 december 2019 92 456 550 7 960 318 100 416 868
Utnyttjande av Maha A-teckningsoptioner 949 853 949 853
Konvertering av konvertibla B-aktier 7 476 952 (7 476 952)
Utnyttjande av personaloptioner 263 330 263 330
Balans 31 december 2020 101 146 685 483 366 101 630 051
Utnyttjande av Maha A-teckningsoptioner 10 134 916 10 134 916
Utnyttjande av personaloptioner 480 238 480 238
Nyemission 7 470 491 7 470 791
Konvertering av konvertibla B-aktier 483 366 (483 366)
Balans 31 december 2021 119 715 696 119 715 696
Under 2021 utnyttjades 10 134 916 Maha A-teckningsoptioner
till ett lösenpris om 7,45 kronor per aktie, före deras
förfall den 30 juni 2021 och samma antal A-aktier utgavs.
Kvarvarande Maha A-teckningsoptioner har nu förfallit.
Emissionslikviden blev 75,5 MSEK (cirka 9,0 miljoner USD) före
emissionskostnader. Dessutom utnyttjades och konverterades
300 000 personaloptioner till A-aktier under året. Ytterligare
180 238 personaloptioner som utnyttjades vid årsskiet 2020
registrerades till A-aktier. Kvarvarande B-aktier (483 366)
konverterades till A-aktier under 2021.
Som ett led i den långfristiga lånefinansieringen under andra
kvartalet 2021 har Maha erhållit ett eget kapitaltillskott
om 10 miljoner USD genom en riktad nyemission (”Private
Placement”) mot utgivande av 7 470 491 nya A-aktier till ett
pris om 11,59 SEK per aktie (se not 15).
Bolaget har informerat om konverteringen av B-aktier till
A-aktier i tidigare publicerat prospekt vilket finns tillgängligt
på Bolagets hemsida.
71
72
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Utestående Maha AB teckningsoptioner
Per den 31 december 2021 hade Bolaget inga utestående Maha A-teckningsoptioner. Nedanstående tabell visar information
om utnyttjandet av Maha A-teckningsoptioner:
Antal teckningsoptioner Lönenpris Lönenpris
# SEK USD
1 december 2019 11 352 182 7,45 0,80
Utnyttjade – Q1 (827 500) 7,45 0,78
Utnyttjade – Q2 (6 446) 7,45 0,74
Utnyttjade – Q4 (5 684) 7,45 0,82
Utnyttjade – Q4 (110 223) 7,45 0,86
31 december 2020 10 402 329 7,45 0,91
Utnyttjade – Q1 (136 963) 7,45 0,90
Utnyttjade – Q2
6
(9 997 953) 7,45 0,88
Förfall (267 413) 7,45 0,88
31 december 2021
Incitamentsprogram för teckningsoptioner (personaloptioner)
Bolaget har ett långfristigt incitamentsprogram (LTIP) att utge teckningsoptioner som del i ersättningspaketet till företagsledning
och anställda. 2021 års personaloptioner utgavs under andra kvartalet 2021. Utgivna men ej allokerade personaloptioner
innehas av Bolaget. Per den 31 december 2021 var utestående teckningsoptioner enligt följande:
Utestående
Tecknings-
optioner
Utnyttjande-period
Tecknings-
pris, SEK
1 Jan 2021
Utgivna
2021
Förfallna
2021
Utnyttjade
eller maku-
lerade 2021
31 december
2021
2018 LTIP-2
1 maj 2021 – 30
november 2021
9,20 750 000 300 000 450 000
2019 LTIP-3
1 juni 2022 – 28
februari 2023
28,10 500 000 500 000
2020 LTIP-4
1 juni 2023 – 29
februari 2024
10,90 460 000 460 000
2021 LTIP-5
1 juni 2024 – 28
februari 2025
12,40 1 048 286 1 048 286
2021 LTIP-6
1 juni 2023 – 29
februari 2024
12,40 524 143 524 143
Totalt 1 710 000 1 572 429 (300 000) 450 000 2 532 429
Varje teckningsoption berättigar innehavaren att teckna en ny aktie i Bolaget för teckningspriset per aktie. Verkligt
värde på teckningsoptionerna enligt incitamentsprogrammet har uppskattats på tilldelningsdagen med Black & Scholes-
modellen.
Vägda genomsnittliga antaganden och de verkliga värdena är enligt följande:
2021
Incitamentsprogram
2020
Incitamentsprogram
Riskfri ränta (%) -0,03 0,00
Förväntade villkor (år) 3,25 3,75
Förväntad volatilitet (%) 55 74
Förverkandegrad (%) 10,0 5,0
Vägt genomsnittligt verkligt värde (SEK) 4,32 5,75
Den totala kostnaden för aktiebaserad ersättning för 2021 uppgick till 419 kUSD (2020: 338 kUSD).
13. Vinst per aktie
14. Obligationsskuld
15. Banklån
Vinst per aktie baseras på resultatet hänförligt till stamaktieägarna och beräknas baserat på vägt genomsnittligt antal
stamaktier för de perioder som presenteras.
2021 2020
Resultat hänförligt till Moderbolagets aktieägare (kUSD) 21 587 (10 259)
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier 112 912 781 101 357 757
Vinst per aktie (USD): 0,19 (0,10)
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier eer utspädning 113 080 714 106 478 943
Vinst per aktie eer utspädning (USD): 0,19 (0,10)
kUSD kSEK
31 december 2019 30 621 286 037
Diskonteringseekt av obligtionsskuld 1 063 9 787
Valutakurseekt 4 338
31 december 2020 36 022 295 824
Uppskrivning av obligationsskuld (diskonteringseekt) 497 4 176
Återbetalning av obligationsskuld (35 919) (300 000)
Valutakurseekt (600)
31 december 2021
Obligationlånets förfallodag fastställdes till den 29 maj 2021, emellertid inlöste Bolaget den 5 maj 2021 samtliga utestående
obligationer. Lånet inlöstes till ett belopp motsvarande 100 % av nominellt belopp (dvs. 100 000 SEK per obligation) plus
upplupen ränta per den 5 maj 2021 om 15 600 kSEK som betalades till obligationsinnehavarna. Ingen avgi för tidig inlösen
utgick då obligationerna inlöstes till 100 % av deras nominella belopp.
kUSD kSEK
Banklån 60 000 504 276
Valutakurseekt 43 524
Uppskjutna finansieringskostnader (4 516) (32 758)
31 december 2021 55 484 515 042
Avgår: kortfristig del 11 250 102 078
Långfristig 44 234 412 964
Den 30 mars 2021 signerade Bolaget ett låneavtal avseende
ett seniort säkerställt lån om 60 miljoner USD (”Lånet”) vilket
förfaller den 31 mars 2025. Lånebeloppet har använts för att
återbetala det utestående obligationslånet om 300 miljoner
SEK och för att finansiera Bolagets expansionsprogram inom
olje- och gasproduktion.
Lånet löper med en ränta som ökar stegvis från 12,75 % till 13,5
% när lånet närmar sig förfall. Lånet amorteras kvartalsvis i
eerskott och är säkerställt med huvudsakligen alla tillgångar
och aktier i Maha Energy och dess dotterbolag. Kapitalbeloppet
skall återbetalas kvartalsvis över fyraårsperioden med
början 15 månader eer dagen för låneavtalet. Från dagen
för låneavtalet och till utbetalningsdagen den 23 april 2021
skall en avgift motsvarande en årlig ränta om 12,60 %
betalas. Eer utbetalning har Bolaget löst in det säkerställda
obligationslånet den 5 maj 2021 med ett totalt belopp om 315,6
miljoner SEK inklusive upplupen ränta (se not 14).
Låneavtalet kräver att Bolaget uppfyller vissa kovenanter
inklusive nettoräntebärande skulder i förhållande till
de senaste 12-månadernas EBITDA om mer än 3,0 vid
utgången av varje kvartal. Enligt låneavtalet har Bolaget vissa
restriktioner i att betala och överföra medel till personer
6
Utnyttjade teckningsoptioner i Q2 inkluderar 2 881 345
teckningsoptioner vilka utnyttjades i Q1 men för vilka aktier
emitterades i Q2.
73
74
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
utanför Mahakoncernen såväl som andra allmänna villkor
relaterade till liknande lånearrangemang.
I samband med finansieringstransaktionen erhöll Bolaget
också ett eget kapitaltillskott om 10 miljoner USD genom en
riktad nyemission (”Private Placement”) till samma bank mot
utgivande av 7 470 491 nya aktier till ett pris om 11,59 SEK per
aktie, vilket motsvarar en tioprocentig rabatt i förhållande till
de 15 senaste dagarnas volymviktade genomsnittliga aktiepris
innan dagen för låneavtalet. Denna rabatt uppgick till 1,1
miljoner USD och har proportionellt allokerats till uppskjutna
finansieringskostnader och emissionskostnader.
Bolaget redovisade direkt hänförliga transaktionskostnader
om 5,2 miljoner USD som uppskjutna finansieringskostnader
vilket också innefattar del av den tioprocentiga rabatten
på Mahaaktien till den riktade nyemissionen. Uppskjutna
finansieringskostnader kommer att amorteras över lånets
löptid. Övriga transaktionskostnader om 0,5 miljoner USD
till följd av finansieringsaktiviteter och som inte var direkt
hänförliga till den aktuella genomförda lånefinansieringen
har kostnadsförts.
16. Avsättningar för återställningskostnader
17. Leasingskulder
18. Övriga långfristiga skulder och avsättningar
19. Leverantörsskulder och upplupna kostnader
Avsättningar för återställningskostnader motsvarar nuvärdet av förväntade framtida kostnader hänförliga till Bolagets
kostnader för att överge och återställa sina olje-och gaskällor och verksamheter.
Följande tabell redovisar avstämningen av ingående och utgående avsättning för återställning:
(kUSD)
Balans 31 december 2019 2 175
Ökning av avsättning 108
Anskaningar 168
Domeförvärvet (not 8) 68
Förändring av uppskattningar 378
Valutakursdierens (300)
Balans 31 december 2020 2 597
Ökning av avsättning 122
Anskaningar 251
Förändring av uppskattningar (611)
Valutakursdierens (95)
Balans 31 december 2021 2 264
(kUSD)
Balans 31 december 2019 611
Anskaningar 4 974
Räntekostnader 21
Leasingbetalningar (450)
Valutaomräkningsdierens (463)
31 december 2020 4 693
Anskaningar
Räntekostnader 122
Leasingbetalningar (1 235)
Valutaomräkningsdierens (123)
31 december 2021 3 457
Avgår kortfristig del 1 072
Leasingskuld – långfristig 2 385
kUSD
2021 2020
Avsättning för arbets-
och avtalstvister
651 1 228
Avsättning för minsta
arbetsåtagande
3 597
651 4 825
Koncernen (kUSD) Moderbolaget (kSEK)
2021 2020 2021 2020
Leverantörsskulder 8 135 9 931 119 2 075
Upplupna kostnader 5 188 9 600 1 287 2 283
Ränteskulder 402 3 300
Skatteskulder (se not 7) 1 510 397
14 833 20 330 1 406 7 658
Det totala odiskonterade beloppet av framtida kassaflöden som
behövs för att återställa åtagandena per 31 december 2021 var
cirka 7 648 kUSD (2020: 3 531 kUSD). Vid beräkning av nuvärdet
av avsättning för återställning för de brasilianska tillgångarna
har 5,5% (2020: 4,3 %) inflation och 11,5 % (2020: 7,8 %)
diskonteringsfaktor använts, vilket motsvarar räntesatsen för
en bedömd brasiliansk långfristig statsobligation för en period
om 20 år, den uppskattade återstående tiden till återställande.
Vid beräkning av nuvärdet av avsättning för USA tillgångarna
har 2,0 % (2020: 2,0 %) inflation och en genomsnittlig
diskonteringsfaktor om 2,0% (2020: 1,5 %) använts, vilket
motsvarar den långfristiga riskfria ränteprognosen i USA.
Baserat på de uppskattningar som gjorts vid beräkningen av
avättning för återställande per 31 december 2021 beräknas
cirka 100 % av den totala avsättningen regleras mellan 15-
20 år.
Bolaget har leasingskulder för kontrakt hänförliga till kontor,
utrustning och gaskompressor. Leasingvillkoren förhandlas
om individuellt och innehåller en stor mängd olika villkor och
förutsättningar. De sammanlagda betalningarna som gjorts
för kortfristiga leasar av mindre värde var inte betydande
för 2021 och är inte inkluderade i leasingskulderna. Bolagets
leasingskulder omfattar perioder om ett till fem år men det kan
finnas möjlighet till förlängning. Det odiskonterade kassaflödet
hänförligt till leasingskulder beskrivs i not 20.
Avsättning för arbets- och avtalstvister motsvarar Bolagets
bästa bedömning vid årets slut för befintliga rättstvister.
Under året har Maha återfört den långfristiga avsättningen
för minsta arbetsåtagande för Blocken 117 och 118 i Brasilien
då Bolaget erhållit en förlängning till november 2024 och
dessa kontrakt betraktas inte längre som förlustkontrakt.
Vid årsskiet 2020 var Bolaget fortfarande i processen av
att ansöka om förlängning och det var osäkert om Bolagets
skulle erhålla ytterligare förlängning för att kunna uppfylla
minsta arbetsåtagande.
75
76
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
20. Förändringar i skulder som påverkar kassaflöde från finansieringsverksamheten
Förändringar i skulder vars kassaflödesförändringar inkluderas i finansieringsverksamheten i kassaflödesanalysen är enligt
följande:
Ej kassaflödesförändringar
1 januari 2021 Kassaflöden
Tillägg för
leasing enligt
IFRS 16
Amortering
av uppskjutna
finansierings-
kostnader
Förändring av
valutakurs-
dierens
31 december
2021
Leasingskuld 4 693 (1 235) 122 (123) 3 457
Banklån 54 252 1 232 55 484
Obligationsskuld
36 022 (35 919) 497 (600)
Ej kassaflödesförändringar
At 1 January
2020
Kassaflöden
Tillägg för
leasing enligt
IFRS 16
Amortering
av uppskjutna
finansierings-
kostnader
Förändring av
valutakurs-
dierens
31 december
2020
Leasingskuld 611 (450) 4 735 (203) 4 693
Obligationsskuld
30 621 1 063 4 338 36 022
21. Finansiella tillgångar och skulder
22. Hantering av finansiella risker
Bolagets finansiella tillgångar och skulder består av likvida
medel, spärrade medel, kundfordringar, fullgörandegarantier,
finansiella leasar, leverantörsskulder och interimsskulder,
leasingskulder, långfristiga skulder och banklåneskuld.
För finansiella instrument vilka redovisas till verkligt värde
i balansräkningen används följande verkligt värde hierarki:
» nivå 1: noterade marknadspriser i en aktiv marknad;
»
nivå 2: annan data än noterade marknadspriser
enligt nivå 1, som kan observeras antingen direkt
eller indirekt, och
» nivå 3: annan information än observerbar
marknadsdata.
Bolaget undersöker noggrant de risker vilka man är exponerad
mot och bedömer påverkan och sannolikhet för de riskerna.
Bolagets riskhanteringspolicier har fastställts för att identifiera
och analysera de risker Bolaget står inför för att fastställa
relevanta risknivåer och för att följa marknadsvillkoren och
Bolagets aktiviteter. Bolagets styrelse har det övergripande
ansvaret för fastställande och uppföljning av Bolagets
riskhantering men delegerar ansvaret för genomförande till
Bolagets ledning.
De typer av riskexponeringar samt de målsättningar och
policier för att hantera dessa riskexponeringar beskrivs nedan:
a) Valutarisk
Maha är ett svenskt bolag som är verksamt globalt och därför
har Bolaget väsentlig exponering mot utländsk valuta, både
vad gäller för kontanttransaktioner samt vid omräkning
från utländska bolags funktionella valuta till Bolagets
presentationsvaluta i USD. Från den 1 juli 2021 ändrade
Maha Energy AB (”moderbolaget”) sin funktionella valuta
från svenska kronor till US dollar för att bättre reflektera
Bolagets aärsverksamhet. Förändringen i funktionell valuta
redovisades prospektivt från den 1 juli 2021. I enlighet med
svensk Årsredovisningslag (1995:1554) är presentationsvalutan
för moderbolagets finansiella rapporter fortsatt i svenska
kronor.
Den huvudsakliga funktionella valutan för Bolagets
dotterbolag i Brasilien och Luxemburg är brasilianska real
(BRL). För samtliga övriga dotterbolag i Kanada, USA och
Cypern samt dess filial i Oman är US dollar funktionell valuta.
Bolagets oljeförsäljning i Brasilien görs i BRL baserat på ett
oljepris i USD och all rörelseverksamhet, administration och
investeringar relaterad till de brasilianska tillgångarna sker
huvudsakligen i BRL. I Sverige är Bolagets kostnader i SEK
förutom banklånet som är upptaget i US dollar och som därför
inte påverkas av valutaförändringar. Dessutom vad gäller BRL
finns det risk för inflation eller hyperinflation.
I sye att minimera valutarisker hålls Bolagets likvida medel
i huvudsakligen i USD i Cayman och i Sverige, i BRL i Brasilien
samt i USD i Kanada och Oman. I Kanada och Oman växlas
USD till CAD respetive OMR enbart när så behövs. Bolaget
finansierar rörelsekostnader och investeringar i Brasilien
med de likvida medel som genereras från de brasilianska
verksamheterna i sye att minimera valutarisken.
Följande tabell summerar de eekter en förändring i dessa
valutor mot USD skulle ha på rörelseresultatet genom
omräkning av Bolagets dotterbolags resultaträkningar från
funktionell valuta till USD för året som avslutades 31 december
2021.
Genom-
snittskurs 2021
10 % USD
försvagning
10% USD
försvagning
BRL/USD 5,3961 4,8565 5,9357
Total eekt
resultatet,
kUSD
3 971 -3 249
Bolaget redovisade en valutakursvinst för året om 30 kUSD
(2020: förlust om 245 kUSD). Valutakursförändringar uppstår
vid betalning av transaktioner i utländsk valuta och vid
omräkning av rörelsekapitalet till gällande valutakurser på
balansdagen för de monetära tillgångar och skulder som
innehas i andra valutor än de funktionella valutorna i Bolagets
dotterbolag. Exponering i utländsk valuta med avseende på
transaktioner denominerade i utländsk valuta är minimal
både i Brasilien och i Sverige eersom huvuddelen av alla
transaktioner sker i den lokala funktionella valutan.
b) Kreditrisk
Exponering mot kreditrisk uppstår då en kund eller annan tredje
part underlåter att uppfylla sina avtalsenliga skyldigheter mot
Bolaget. Bolagets policy är att begränsa kreditrisk genom
att begränsa motparter till större banker och olje- och
gasbolag. Vid det fall det fastställs att det finns en kreditrisk
vid försäljning av olja och gas är policyn att kräva en remburs
(eller liknande instrument) för hela värdet av försäljningen
eller förskottsbetalning. Policyn vad gäller samarbetspartners
är att lita på det underliggande samarbetsavtalet och att
överta ägandet i licensen eller samarbetspartnerns andel av
produktionen om cash calls eller andra skulder inte betalas.
Per 31 december 2021 uppgick Bolagets kundfordringar till 5
948 kUSD (2020: 3 092 kUSD). Merparten av Bolagets fordringar
för olje- och gasförsäljning var på Petrobras, det nationella
brasilianska oljebolaget samt på Dax, ett litet oberoende
raffinaderi i Brasilien. Huvudsakligen samtliga Bolagets
kundfordringar i Brasilien har en löptid som understiger 30
dagar. I enlighet med kreditavtalet med ranaderiet betalas
mestadels oljan i förskott med tillfälliga krediter vid långhelger
och helgdagar för att upprätthålla dagliga leveranser då banker
är stängda. I USA marknadsför och säljer Bolaget oljan genom
marknadsbolag och betalningar erhålls inom 30 dagar. Det
finns ingen aktuell historik om kreditförluster och förväntade
kreditförluster är inte betydande. Övriga kortfristiga fordringar
betraktas som säkra eersom de huvudsakligen hänför sig
till skatt och förskott till anställda. Bolagets likvida medel
finns huvudssakligen i stora kanadensiska, brasilianska och
svenska finansinstitut.
c) Likviditetsrisk
Likviditetsrisk är risken att Bolaget inte kan uppfylla sina
finansiella skyldigheter när de förfaller. Likviditetsrisk
inkluderar också risken att inte vid rätt tid kunna omsätta
tillgångar till rimliga priser. Bolaget sedan starten varit
eget kapital- och lånefinansierat genom aktie- och
obligationslåneemissioner. Bolaget har en planerings- och
forecastprocess för att hjälpa till att fastställa vilka likvida
medel som behövs i Bolagets normala verksamhet och på
löpande basis. Bolaget säkerställer löpande att tillräckliga
likvida medel finns för att täcka den dagliga verksamheten,
med beaktande av förväntade kassaflöden från verksamheten
och innehavet av likvida medel.
Bolaget hanterar sin likviditetsrisk genom att säkerställa
att det har flera källor till kapital inklusive likvida medel,
kassaflöde från verksamheten såväl som tillgänglighet till
kapitalmarknaden. Per den 31 december 2021 hade Bolaget
omsättningstillgångar om 33,0 miljoner USD, positivt
kassaflöde från verksamheten och och kortfristiga skulder
om 27,2 miljoner USD. Den 30 mars 2021 ingick Bolaget ett
låneavtal (”Låneavtalet”) och en riktad nyemission till den
brasilianska investeringsbanken Banco BTG Pactual S.A. om
sammanlagt 70 miljoner USD med avräkning för sedvanliga
avgier och kostnader. Lånebeloppet användes för att lösa
den utestående obligationslåneskulden om 300 miljoner
SEK under andra kvartalet. Kvarvarande belopp används
för att finansiera investeringar i Mahas olika tillgångar och
för Bolagets allmänna omkostnader. Dessutom utnyttjade
Bolagets obligationsinnehavare aktieoptionerna under året,
före dess förfall, vilket tillförde ytterligare cirka 9,0 miljoner
USD i kontanter till Bolaget. Bolaget har inga externa materiella
kapitalkrav till vilka de är bundna förutom lånekovenanterna
(se not 15).
Verkligt värde på finansiella tillgångar och skulder
Bolagets likvida medel, kundfordringar samt leverantörsskulder
och interimsskulder har bedömts i enlighet med ovan beskrivna
verkligt värde hierarki. Verkliga värden på likvida medel,
spärrade medel, kundfordringar samt leverantörsskulder och
interimskulder uppskattas motsvara deras bokförda värden
på grund av dessa instruments korta förfall.
Verkliga värden på finansiella leasar uppskattas motsvara deras
bokföra värden på grund av den specifika icke-försäljningsbara
karakteristikan av dessa instrument. Banklånet redovisas till
upplupet anskaningsvärde vilket i stort motsvarar verkligt
värde.
Totalt < 1 år 1 – 2 år 2 – 5 år
2021
Leverantörsskulder och upplupna kostnader 13 324 13 324
Sktteskuld 1 509 1 509
Leasingskulder 3 457 1 072 2 385
Övriga långfristiga skulder 651 651
Obligationsskuld 55 484 11 250 19 500 24 734
74 425 27 154 21 885 25 385
2020
Leverantörsskulder och upplupna kostnader 20 330 20 330
Leasingskulder 4 693 1 224 1 135 2 334
Övriga långfristiga skulder 4 825 3 597 1 228
Obligationsskuld 36 022 36 022
65 870 57 576 4 732 3 562
Förfallodagar för Bolagets odiskonterade kassautflöde hänförligt till finansiella skulder är enligt följande:
77
78
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
d) Ränterisk
Ränterisk är risken att förändringar i marknadsräntor skulle
kunna påverka intjäningsförmåga och kassaflöde. Bolaget är
exponerat mot ränterisk genom banklånet. Bolaget inlöste
obligationslånet under året. Den totala räntekostnaden för
2021 uppgick till 6 797 kUSD vilket inkluderar en räntekostnad
om 1 463 kUSD hänförlig till obligationslånet. Under året
lånade bolaget 60 miljoner USD i ett banklån och har använts
för att återbetala det utestående obligationslånet om 300
miljoner SEK. Lånet löper med en ränta som ökar stegvis
från 12,75 % till 13,5 % när lånet närmar sig förfall. Lånet
amorteras kvartalsvis i eerskott. Bolagets exponering mot
ränterisk är låg då Bolaget inte har någon skuld med rörlig
ränta eller andra finansiella ränteinstrument.
e) Råvaruprisrisk
Bolaget är föremål för prisrisker till följd av fluktuationer
i marknadspriser för olja och gas. Priser på olja och gas
påverkas av de normala ekonomiska drivkrafterna för
tillgång och eerfrågan såväl som av finansiella Investerare
och marknadsosäkerheter vilket generellt är utanför
Bolagets kontroll. Faktorer som påverkar dessa inkluderar
verksamhetsbeslut, naturkatastrofer, ekonomiska
förhållanden, politisk instabilitet eller konflikter och åtgärder
från större oljeexporterande länder.
Prisförändringar i råoljepriser kan väsentligen påverka Bolagets
rörelseresultat, kassaflöden från rörelseverksamheten,
användande av kapital och Bolagets förmåga att möta sina
åtaganden. Huvuddelen av Bolagets produktion säljs enligt
kortfristiga kontrakt och således är Bolagets risk hänförligt
till prisförändringar i närtid. Bolaget hanterar denna risk
genom att löpande följa råvarupriser och inkluderar det
i operativa beslut, såsom kontraktering eller utöka sitt
investeringsprogram. För 2021 motsvarar naturgasproduktion
mindre än 11 % av Bolagets totala produktion och, som följd
härav, har förändringar i priser på naturgas en nominell eekt
på nuvarande intäkter.
Från tid till annan ingår Bolaget i vissa riskhanteringskontrakt
med sye att hantera marknadsrisker till följd av fluktuationer
för råvarupriser. Dessa riskhanteringskontrakt används inte
för handel eller i spekulation. Alla riskhanteringskontrakt
upptas till verkliga värden i varje redovisningsperiod med
förändringar i verkliga värden redovisade som orealiserade
vinster eller förluster i koncernens resultaträkning. Maha
ingick inga nya riskhanteringskontrakt i 2021.
Tabellen nedan summerar den eekt en förändring i erhållna
olje- och gaspriser skulle ha på nettoresultat och eget kapital
per 31 december 2021:
Årets resultat, kUSD 21 587 21 587
Möjlig förändring -10% +10%
Total eekt på årets resultat,
kUSD
(5 842) 5 842
23. Kapitalförvaltning
Bolaget förvaltar sitt kapital för att stödja Bolagets strategiska
tillväxtmål. Bolagets målsättning vid förvaltningen av
kapitalstrukturen är att bibehålla en finansiell kapacitet
och flexibilitet, bevara tillgången till kapitalmarknaderna,
säkerställa dess förmåga att finansiera organisk tillväxt och
att finansiera potentiella förvärv samtidigt som man bibehåller
förmågan att hantera Bolagets finansiella förpliktelser när de
förfaller. Bolagets anser att kapitalstrukturen inkluderar eget
kapital på 91,4 miljoner USD (31 december 2020: 55,6 miljoner
USD) plus nettoskuld på 29,9 miljoner USD (31 december
2020: 29,3 miljoner USD). Den 31 december 2021 uppgick
Bolagets rörelsekapital till ett överskott om 5,8 miljoner USD
(31 december 2020: 10,0 miljoner USD underskott), vilket
inkluderar 25,5 miljoner USD i kontanter (31 december 2020:
6,7 miljoner USD).
Bolaget kan justera sin kapitalstruktur genom att emittera
nytt eget kapital eller genom skulder och justera sitt
investeringsprogram, inom sina avtalade arbetsåtaganden.
För att hantera Bolagets kapitalbehov upprättar Bolaget årliga
utgisbudgetar som uppdateras vid behov beroende på olika
faktorer, inklusive framgångsrika kapitalinvesteringar och
allmänna marknads- och branschförhållanden. De årliga och
uppdaterade budgetarna godkänns av styrelsen.
Bolaget ingick ett låneavtal (”Låneavtalet”) och en riktad
nyemission till den brasilianska investeringsbanken Banco
BTG Pactual S.A. om sammanlagt 70 miljoner USD med
avräkning för sedvanliga avgier och kostnader. Lånebeloppet
användes för att lösa den utestående obligationslåneskulden
om 300 miljoner SEK under andra kvartalet. Kvarvarande
belopp används för att finansiera investeringar i Mahas olika
tillgångar och för Bolagets allmänna omkostnader. Dessutom
utnyttjade Bolagets obligationsinnehavare aktieoptionerna
under året, före dess förfall, vilket tillförde ytterligare cirka
9,0 miljoner USD i kontanter till Bolaget. Bolaget har inga
externa materiella kapitalkrav till vilka de är bundna förutom
lånekovenanterna (se not 15).
24. Förändring i icke-kassapåverkande rörelsekapital
(kUSD) 2021 2020
Förändring av:
Kundfordringar (2 898) 1 625
Varulager 61 (9)
Förutbetalda kostnader och depositioner 195 (176)
Leverantörsskulder och upplupna kostnader (74) 5 030
Totalt (2 716) 6 470
25. Ställda säkerheter
27. Närståendetransaktioner
28. Genomsnittligt antal anställda
Per den 31 december 2021 hade Bolaget ställda säkerheter i förhållande till säkerheter för Lånet varvid moderbolaget har
pantsatt aktierna i samtliga dotterbolag samt koncessionsrättigheter och andra tillgångar i Brasilien med ett bokfört värde
för koncernen uppgående till 63,5 miljoner USD och för moderbolaget till 8,0 miljoner USD, inklusive koncernjusteringar.
Bolaget har också lämnat garantier i förhållande till sina arbetsåtagande i Brasilien och har kontraktuella åtaganden i USA
och Oman (se not 26).
Kvalitena AB har ett ägande vad gäller röstetal om 18,0 % och har två styrelseledamotplatser. Därför kan Kvalitena AB utöva
ett väsentligt inflytande över Bolaget och är därför närstående i enlighet med IAS 24. Bolaget hyr kontorslokaler av Kvalitena
AB i Sverige. Hyresvillkoren motsvarar marknadsmässiga villkor. Per den 31 december 2021 hade Maha inga belopp utestående
vad gäller skulder eller fordringar till eller från Kvalitena AB.
I förhållande till moderbolaget betraktas dotterbolagen som närstående. Moderbolaget har ställt ut koncernlån till dotterbolag
och erhåller ränteintäkter på lån från ett av dotterbolagen.
Styrelseledamöter, förutom Jonas Lindvall, inkluderas inte i tabellen. Det finns inga kvinnor i styrelsen.
26. Åtaganden och eventualförpliktelser
Bolaget har sju koncessionsavtal med National Agency
of Petroleum, Natural Gas and Biofuels in Brazil (ANP).
Vissa av dessa prospekteringskoncessioner är föremål
för prospekterings- och återställningsåtaganden vilka
har garanterats med vissa kreditinstrument. Dessa
prospekteringsåtaganden är del av Bolagets normala
verksamhet och Bolaget har för avsikt att finansiera arbete
eller straavgier, om nödvändigt, med existerande likvida
medel, kassaflöde från verksamheten samt tillgängliga
finansieringskällor.
I det ärde kvartal erhöll Bolaget ett fullständigt undantag
från straavgier för minsta arbetsåtaganden i Block 224.
Dessutom erhöll Bolaget förlängning till november 2024 för
sina minsta arbetsåtaganden för Blocken 117 och 118. Detta
möjliggör för Bolaget att arbeta mot en ansökan om undantag
för minsta arbetsåtagande hänförligt till dessa block.
I Illinoisbassängen har Bolaget fullföljt sitt åtagande att borra
och färdigställa fyra brunnar brutto (tre brunnar netto) under
2021. För 2022 har Bolaget åtagande att borra en brunn
där man är operatör och en där man inte är operatör. Eer
årsskiet tecknade Bolaget ett arrendeavtal om 1,9 km2
(463 acres) mark i Indiana, USA. Det nya arrendet kräver att
Bolaget borrar åtminstone en brunn under de första tre åren
av arrendet och sedan åtminstone en brunn varje år däreer
för att behålla marken.
Dessutom kan Bolaget behöva betala en villkorad
köpeskilling om 3,0 miljoner USD om vissa oljepriser
och produktionsnivåmåltal möts innan 2023. Maha och
dess dotterbolag har dock inget krav på att möta den
produktionsnivå som satts som produktionsmåltal. Bolaget
har inte bokat den villkorade köpeskillingen.
Genom förvärvet av Block 70 i Oman kommer Bolaget
att genomföra minsta arbetsåtagande i den initiala
prospekteringsperioden om tre år vilket inkluderar tolkning
och omarbetning av 3D-seismik och borrandet av 10 grunda
källor. Kostnaden för dessa aktiviteter uppskattas till 20
miljoner USD.
(kUSD) Kanada USA Brasilien Sverige Bolaget
Anställda (2021)
(varav män)
13
9
4
3
62
51
1
0
80
63
Anställda (2020)
(varav män)
13
9
3
3
55
45
2
0
73
57
79
80
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
29. Ersättningar till styrelseledamöter och ledande befattningshavare
Löner och andra ersättningar till styrelseledamöter och företagsledningen:
2021 2020
Löner, andra ersättningar och andra sociala
kostnader
(kUSD)
Löner och andra
ersättningar
Sociala
kostnader
Löner och andra
ersättningar
Sociala
kostnader
Moderbolaget i Sverige
Styrelseledamöter 236 59 184 51
Anställda 109 32 64 17
Dotterbolag
Kanada 2 524 48 2 300 37
USA 295 22 323 30
Brasilien 2 335 457 2 335 497
Totalt 5 499 618 5 206 632
2021
(kUSD)
Styrelse-
arvode /
Grundlön
Andra
förmåner
7
Kortfristig
rörlig
ersättning
Ersättning
för utskotts-
arbete
Aktie-baserad
ersättning
Totalt 2021
Moderbolaget i Sverige
Victoria Berg
8
59 4 6 69
Styrelseledamöter
Jonas Lindvall
9
Harald Pousette 48 7 55
Anders Ehrenblad 35 10 45
Nicholas Walker 35 12 47
Seth Lieberman 35 10 45
Fredrik Cappelen 35 9 44
Totalt 247 4 48 6 305
Dotterbolag
Företagsledning
Jonas Lindvall 403 22 11 436
Övriga
10
767 36 16 241 1 060
Totalt företagsledning 1 170 58 16 252 1 496
2021
(kUSD)
Styrelse-
arvode /
Grundlön
Andra
förmåner
7
Kortfristig
rörlig
ersättning
Ersättning
för utskotts-
arbete
Aktie-baserad
ersättning
Totalt 2020
Moderbolaget i Sverige
Victoria Berg 40 3 4 47
Styrelseledamöter
Jonas Lindvall
8
Harald Pousette 32 15 47
Anders Ehrenblad 33 17 50
Nicholas Walker 26 21 47
Seth Lieberman 16 4 20
Fredrik Cappelen 16 4 20
Totalt 163 3 61 4 231
Dotterbolag
Företagsledning
Jonas Lindvall 403 19 27 449
Övriga
11
647 44 176 867
Totalt företagsledning 1 050 63 203 1 316
Löner, förmåner och sociala avgier
Enligt anställningsvillkoren, och vid uppsägning utan orsak
eller en förändring av kontroll och väsentligt ägarskap,
kan verkställande direktören samt övriga ledande
befattningshavare i Bolaget vara berättigade till ersättning av
mellan 3—12 månaders grundlön plus förmåner och eventuella
intjänade men obetalda bonusar. En förändring av kontroll och
ägarskap definieras som: (i) förvärv av 30 procent eller mer
av befintliga aktier samtidigt som majoriteten av styrelsen
ändras, (ii) försäljning av alla eller väsentligen alla tillgångar
i Bolaget eller (iii) styrelsens beslut att likvidera tillgångarna
eller lägga ned Bolaget. Bolaget har inte avsatt eller låtit
bokföra belopp för att tillhandahålla pension, pension eller
liknande förmåner vid uppsägning av anställning eller uppdrag
av den anställde.
Incitamentsprogram
Per dagen för denna årsredovisning hade Maha 2
532 429 teckningsoptioner enligt det långsiktiga
incitamentsprogrammet enligt följande:
Långsiktigt incitamentsprogram
I 2017 implementerade Bolaget ett långsiktigt
incitamentsprogram vilket möjliggör för årlig tilldelning
av teckningsoptioner. Varje årlig tilldelning har en treårig
varaktighet och kan inlösas i tre trancher årligen. De
utestående teckningsoptionerna utgavs eer årsstämmorna
i 2018, 2019, 2020 respektive 2021. Under 2021 emitterades
1 048 286 teckningsoptioner till vissa nyckelpersoner hos
Maha som del i Mahas LTIP 5-program samt emitterades
524 143 teckningsoptioner till vissa nyckelpersoner hos Maha
som del i Mahas LTIP 6-program eer godkännande vid
årsstämman. Utgivna men inte allokerade teckningsoptioner
hålls av Bolaget.
De fullständiga villkoren för teckningsoptionerna under det
långsiktiga incitamentsprogrammet finns på Bolagets hemsida
www.mahaenergy.ca.
7
Andra förmåner inkluderar sjukförsäkring och pension för
företagsledningen.
8
Victoria Berg övergick från att vara deltidsanställd till
heltidsanställd under året.
9
Jonas Lindvall kompenserades inte som styrelsemedlem.
10
Övriga representerar följande i företagsledningen för 2021;
Ekonomichef, ansvarig för verksamheten (VP Operations),
ansvarig för verksamheten under ytan (sub surface) (VP
Exploration and Sub-surface Manager).
11
Övriga representerar följande i företagsledningen för 2020;
Ekonomichef, ansvarig för verksamheten (VP Operations) och
ansvarig för prospektering (VP Exploration).
81
82
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
30. Aktier i dotterbolag (moderbolaget)
31. Lån till dotterbolag (moderbolaget)
Dotterbolag
Organisations-
nummer
Säte
Andel
%
2021
(kSEK)
2020
(kSEK)
Maha Energy Inc. 2017256518 Calgary, AB, Kanada 100 7 314 3 688
Maha Energy I (Brazil) AB 559058-0907 Stockholm, Sverige 100
Maha Energy II (Brazil) AB 559058-0899 Stockholm, Sverige 100 680 680
Maha Energy Finance
(Luxembourg) S.A.R.L
B163089
Grand Duchy,
Luxembourg
100
Mana Energy Services LLC 2020-002241022 Newcastle, WY, USA 100
Maha Energy (Oman) Ltd 259894 Cypern 100 9
8 003 4 368
Aktier i dotterbolag (kSEK)
2021 2020
Ingående balans 4 368 192 468
Förvärv
Avyttring
Nedskrivning (25 915) (195 726)
Lämnat aktieägartillskott 29 550 7 626
8 003 4 368
Lån till dotterbolag (kSEK)
2021 2020
Ingående balans 471 839 372 497
Nedskrivning av lån till dotterbolag (43 389) 7 022
Nya lån till dotterbolag 170 354 163,859
Amortering av lån till dotterbolag (17 396) (57 494)
Ränta från dotterbolag 32 134
Valutaomräkningsdierens 30 502
644 044 471 839
Lån till dotterbolag - kortfristiga
Lån till dotterbolag – långfristiga 644 044 471 839
Dotterbolag (kSEK) 2021 2020
Maha Energy Inc. 140 271 99 900
Maha Energy (US) Inc. 93 890 77 448
Maha Energy Services LLC 19 574
Maha Energy I (Brazil) AB (742) (742)
Maha Energy II (Brazil) AB 46 46
Maha Energy Finance (Luxembourg) S.A.R.L 212 947 178 351
Mana Energy (Indiana) Inc. 70 592 7,699
Maha Energy (Oman) Ltd. 127 040 89 563
644 044 471 839
Moderbolagets lån till dotterbolag är huvudsakligen denominerade i US dollar.
32. Revisionsarvoden
33. Förslag till vinstdisposition
34. Händelser eer balansdagen
kUSD Parent kSEK
2021 2020 2021 2020
Deloitte
Revision 232 196 653 710
Revisionsrelaterade tjänster annat än
revisionsuppdraget
24 11 220 140
Skattekonsultationer 27 50 75
Övrigt 1 119 1 000
284 376 873 1 925
Revision avser granskning av årsredovisning, räkenskaper
samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning
jämte andra uppgier vilka åligger Bolagets revisor att utföra
såväl som rådgivning eller andra tjänster som utförts på grund
av gjorda observationer i revisionen eller vid utförande av
andra liknande åtaganden. Revisionsrelaterade tjänster
annat än revisionsuppdraget avser kvalitetsgranskning jämte
Styrelsen föreslår att ingen utdelning utbetalas för året. Vidare
föreslår styrelsen att fritt eget kapital i moderbolaget om 222
501 540 SEK varav årets resultat (126 461 609) SEK balanseras
i ny räkning enligt följande:
Finansiella nyckeltal
De utvalda nyckeltalen vilka visas nedan inkluderar alternativa
nyckeltal eller nyckeltal som inte är definierade i enlighet
med IFRS och är således inte nödvändigtvis jämförbara med
nyckeltal med liknande benämning använda av andra bolag.
De finansiella nyckeltal som inte är definierade enligt IFRS är,
tillsammans med nyckeltal som är definierade i enlighet med
IFRS, använda för att underlätta företagsledningens och andra
intressenters analys av koncernen.
tjänster i anslutning till observationer som gjorts i samband
med en granskning av förordningar, Bolagsordning, stadgar
eller avtal och vilka resulterar i en rapport som är tillgänglig
även för andra än klienten. Skatterådgivning rapporteras
separat. Allt annat utgör övrigt inklusive en genomgång av
beredskapen för att uppgradera till annan noteringslista.
SEK
Utdelning
Balanseras i ny räkning 222 501 540
Summa(SEK) 222 501 540
Se rubriken ”Definition av alternativa nyckeltal” för definition
och syfte med de alternativa nyckeltalen och rubriken
”Avstämning av alternativa nyckeltal” nedan för avstämning
av ovannämnda nyckeltal. Alla alternativa nyckeltal har
hämtats från koncernens reviderade årsredovisningar för
räkenskapsåren som avslutades 31 december 2020 och 31
december 2021 om inte annat anges.
Konflikten mellan Ryssland och Ukraina kan ha en signifikant påverkan på olje- och gasindustrin. Det är emellertid inte möjligt
att bedöma vilka konsekvenser dessa oroligheter kan ha på Bolaget.
(kUSD) 2021 2020
Intäkter 68 306 39 018
Rörelsens netback 46 060 23 523
EBITDA 47 725 18 104
Årets resultat 21 587 (10 259)
Kassaflöde från den löpande verksamheten 31 005 18 984
Fritt kassaflöde (15 990) (14 596)
Nettoskuld (kUSD) 29 949 29 341
Finansiell data
83
84
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
2021 2020
Avkastning på eget kapital (%) 24 -18
Soliditet (%) 54 45
NIBD/EBITDA 0,63 1,62
TIBD/EBITDA 1,16 1,99
2021 2020
Vägt antal aktier (före utspädning) 112 912 781 101 357 757
Vägt antal aktier (eer utspädning) 113 080 714 106 478 943
Vinst per aktier (före utspädning), USD 0,19 (0,10)
Vinst per aktier (eer utspädning), USD 0,19 (0,10)
Utdelning per aktie n/a n/a
(kUSD) 2021 2020
Intäkter 68 306 39 018
Royalties (9 384) (5 829)
Rörelsekostnader (12 862) (9 666)
Rörelsens netback 46 060 23 523
(kUSD) 2021 2020
Rörelseresultat
12
39 220 (8 765)
Avskrivningar 8 535 5 624
Nedskrivningar av prospekterings- och utvärderingstillgångar 21 000
Valutakursförluster (vinster) (30) 245
EBITDA 47 725 18 104
(kUSD) 2021 2020
Kassaflöde från den löpande verksamheten 31 005 18 984
Avgår: likvida medel använda i investeringsverksamheten (46 995) (33 580)
Free cash flow (15 990) (14 596)
2021 2020
Årets resultat (kUSD) 21 587 (10 259)
Eget kapital utgående balans (kUSD) 91 425 55 556
Avkastning på eget kapital, % 24 -18
2021 2020
Totalt eget kapital (kUSD) 91 425 55 556
Balansomslutning (kUSD) 168 114 124 023
Soliditet, % 54 45
(kUSD) 2021 2020
Banklån 54 484
Obligationslån 36 022
Avgår: likvida medel (25 535) (6 681)
Nettoskuld 29 949 29 341
Nyckeltal
Data per aktie
Rörelsens netback
EBITDA
Fritt kassaflöde
Avkastning på eget kapital
Soliditet
Nettoskuld
Avstämning av alternativa nyckeltal:
Tabellerna nedan avser avstämning av alternativa nyckeltal baserat på redovisningsposter, delsummor eller totalsummor
inkluderade i koncernens reviderade årsredovisningar för räkenskapsåren som avslutades 31 december 2020 och 31 december
2021 om inte annat anges. De alternativa nyckeltalen är inte reviderade.
För definition av alternativa nyckeltal vilka inte har beräknats i enligt med IFRS se sektionen ”Definition av alternativa nyckeltal”
Definition av alternativa nyckeltal
Definition av nyckeltal som inte är definierade i IFRS (alternativa
nyckeltal) är inkluderade i definitionerna nedan. Alternativa nyckeltal
mäter historiska och framtida finansiella resultat, finansiell ställning
eller kassaflöden, men exkluderar eller inkluderar belopp som inte
skulle ha justerats på motsvarande sätt med de mest jämförbara
nyckeltalen som har definierats i enlighet med koncernens
redovisningsprinciper. Företagsledningen använder alternativa
nyckeltal för att följa utvecklingen på Bolagets verksamhet och
är av uppfattningen att alternativa nyckeltal tillsammans med
nyckeltal definierade enligt IFRS hjälper investerare att förstå
Bolagets utveckling från period till period och kan underlätta
jämförelsen med liknande företag, men är inte nödvändigtvis
jämförbara med nyckeltal med samma benämningar som används
av andra företag. Bolaget är uppfattningen att alternativa nyckeltal
ger en användbar och utökad information till investerare. Då
dessa nyckeltal inte är mer lämpade än nyckeltal definierade i
IFRS ska de användas tillsammans med dessa som komplement
snarare äs som ersättning. De alternativa nyckeltalen har inte
reviderats. Investerare uppmanas att inte sätta överdrivet stor
tillit till de alternativa nyckeltalen och uppmanas också att granska
dessa tillsammans med Bolagets reviderade årsredovisningar för
räkenskapsåren som avslutades 31 december 2021 och 31 december
2020. Se rubriken ”Avstämning av alternativa nyckeltal” ovan för
avstämning av alternativa nyckeltal.
Kassaflöde från den löpande verksamheten: Kassaflöde från den
löpande verksamheten enligt koncernens rapport över kassaflöde.
EBITDA (Earnings before interest, taxes, depreciation
and amortization and impairment): Rörelseresultat före
avskrivningar av olje- och gastillgångar, avskrivning av materiella
anläggningstillgångar, nedskrivningar, valutakursjusteringar,
räntor och skatter. EBITDA används som ett mått på Bolagets
finansiella resultat.
Vinst per aktie: Årets resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier under
året.
Vinst per aktie eer utspädning: Årets resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare dividerat med vägt genomsnittligt
antal aktier eer utspädning under året.
Soliditet: Totalt eget kapital i förhållande till balansomslutningen.
Soliditet är ett mått som ger information till en investerare att
bedöma Bolagets finansiella stabilitet och Bolagets långfristiga
betalningsförmåga.
Fritt kassaflöde: Kassaflöde från den löpande verksamheten med
avdrag för kassaflöde använt i investeringsverksamheten enligt
koncernens rapport över kassaflöde. Fritt kassaflöde visar på de
likvida medel som Bolaget har kvar eer investeringar.
Nettoskuld: Räntebärande obligationslån med avdrag för likvida
medel. Nettoskuld visar på Bolagets totala skuldsättning och
används för att bedöma Bolagets förmåga att genomföra
strategiska investeringar och leva upp till sina finansiella
åtaganden.
Nettoskuld i förhållande till EBITDA (NIBD/EBITDA): Netto
räntebärande skulder dividerat med de senaste fyra kvartalens
EBITDA. NIBD/EBITDA är relevant för att bedöma Bolagets
förmåga att genomföra strategiska investeringar och leva upp
till sina finansiella åtaganden.
Årets resultat: Årets resultat visar på Bolagets vinst eller förlust
för det aktuella året.
Rörelsens netback: Rörelsens netback definieras som intäkter
minus royalties och rörelsekostnader. Rörelsens netback är
ett vanligt mått inom olje- och gasindustrin med sye att visa
på Bolagets verksamhets eektivitet för att möjliggöra intern
jämförelse och jämförelse med andra olje- och gasbolag.
Avkastning på eget kapital: Nettoresultat dividerat med utgående
eget kapital. Avkastning på eget kapital visar på avkastningen
på ägarnas kapital.
Intäkter: intäkter visar Bolagets intäkter från olje- och
gasförsäljning före avdrag för royalties.
Totala skulder i förhållande till EBITDA (TIBD/EBITDA): Totala
räntebärande skulder dividerat med de senaste fyra kvartalens
EBITDA. TIBD/EBITDA är relevant för att bedöma Bolagets förmåga
att genomföra strategiska investeringar och leva upp till sina
finansiella åtaganden.
Vägt genomsnittligt antal aktier för året: Antal aktier vid årets
början med förändring i antal aktier vägt för den del av året de
varit utgivna. Nyckeltalet ger information till en investerare
om genomsnittliga antalet utestående aktier i Bolaget före
utspädning.
Vägt genomsnittligt antal aktier för året efter utspädning:
Antal aktier vid årets början med förändring i antal aktier vägt
för den del av året de varit utgivna med beaktande av eventuell
utspädningseekt.
12
Rörelseresultatet för 2021 inkluderar en ej kassapåverkande
återföring av en tidigare avsättning om 5 164 kUSD.
85
86
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Styrelsens försäkran
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att
koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de
antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens
ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats
i enlighet med god redovisningssed i Sverige och ger en
rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget
ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens
och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som
moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm,
11 April 2022
Harald Pousette,
Styrelsens ordförande
Nicholas Walker,
Styrelseledamot
Anders Ehrenblad,
Styrelseledamot
Seth Lieberman,
Styrelseledamot
Fredrik Cappelen,
Styrelseledamot
Jonas Lindvall,
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har avgivits den 11 april 2022
Deloitte AB
Fredrik Jonsson
Auktoriserad revisor
87
88
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Revisionsberättelse
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för Maha Energy AB (publ) för
räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-31. Bolagets
årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 32-
87 i detta dokument.
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella
ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31
december 2021 och av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt International Financial Reporting Standards
(IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens
och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer
resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget
och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen är förenliga med innehållet
i den kompletterande rapport som har överlämnats
till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse,
inga förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens
(537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade
bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller
dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de
områden som enligt vår professionella bedömning var de
mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen för den aktuella perioden.
Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen
av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Värdering av olje- och gastillgångar
Per den 31 december 2021 utgör olje- och gastillgångarna
den största delen av tillgångarna i koncernens balansräkning
och uppgår till MUSD 125,6. Olje- och gastillgångarna
utgörs av materiella anläggningstillgångar (MUSD 112) och
prospekterings- och utvärderingstillgångar (MUSD 13,6). För
ytterligare information avseende redovisningsprinciper och
kritiska uppskattningar hänvisas till Not 2 i årsredovisningen.
För ytterligare information om olje- och gastillgångar hänvisas
till not 8 och 9 i årsredovisningen.
Olje- och gastillgångar bedöms för indikation på
nedskrivningsbehov vid bokslut, och beroende på om sådan
indikation finns, föreligger det en skyldighet för bolaget att
beräkna återvinningsvärdet på olje- och gastillgångarna för
jämförelse med bokförda värden.
Arbetet med att identifiera eventuella indikatorer för
nedskrivningbehov och att genomföra potentiella
nedskrivningstest inkluderar väsentliga bedömningar och
uppskattningar av ledningen. Det föreligger en risk att
värderingen av olje- och gastillgångarna och eventuella
nedskrivningskostnader inte är korrekt beräknade. Utifrån
bedömningen av indikatorerna har ledningen konkluderat
att det föreligger sådana indikatorer för för de brasilianska
tillgångarna (materiella anläggningstillgångar). Utifrån detta
genomfördes ett nedskrivningstest vilket resulterade i att
inget behov av nedskrivning förelåg.
Vi fokuserar på värderingen av olje- och gastillgångarna till
följd av de väsentliga bedömningar och uppskattningar som
görs av företagsledningen, såsom fastställande av indikatorer
för nedskrivningsbehov, uppskattning av olje- och gasreserver,
framtida kassaflöden och diskonteringsränta. Uppskattning
av storleken på olje- och gasreserverna innefattar väsentliga
bedömningar som i sin tur är betydelsefulla i samband med
bedömning av nedskrivningsbehov samt även för att bedöma
avskrivningskostnaden för dessa tillgångar.
Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder men
var inte begränsad till dessa:
»
Vi utvärderade utformningen av relevanta interna
kontroller för identifiering av indikatorer för
nedskrivningsbehov,
»
Vi inhämtade företagsledningens bedömning av
indikatorer för nedskrivningsbehov av olje- och
gastillgångarna per 31 december 2021 och analyserade
och utmanade rimligheten i företagsledningens
antaganden kring att bedöma om sådana indikatorer
förelåg.
»
Vi har tagit del av företagsledningens
nedskrivningsprövning för Tie och Tartaruga fälten i
Brasilien och bedömt rimligheten i återvinningsvärdet
genom att bland annat bedöma företagsledningens
bedömning av framtida kassaflöden och riskerna
relaterade till tillgångarna.
»
Som ett led i vår granskning av indikatorer för
nedskrivningsbehov har vi beaktat de reservrapporter
som framtagits av bolagets externa värderare av olje-
och gastillgångarna, Chapman Petroleum Engineering,
Ltc. Vi har bedömt deras kompetens och oberoende
gentemot bolaget för att säkerställa integriteten i
framtagna värderingar.
Till bolagsstämman i Maha Energy AB (publ) organisationsnummer 559018-9543
89
90
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
»
Detta dokument innehåller även annan information
än årsredovisningen och koncernredovisningen och
återfinns på sidorna 1-32, 43-48 och 92. Det är styrelsen
och verkställande direktören som har ansvaret för denna
andra information.
»
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och
koncernredovisningen omfattar inte denna information
och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
»
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den
information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig
med årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap
vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer
om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
felaktigheter.
» Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra
informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi
skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera
i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de
antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar
även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig
för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning
som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande
direktören för bedömningen av bolagets och koncernens
förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är
tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att
fortsätta verksamheten och att använda antagandet om
fortsatt dri. Antagandet om fortsatt dri tillämpas dock inte
om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera
bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något
realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgier i övrigt, bland annat övervaka
bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet
inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en
revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig
säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet
om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om
de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen. Dessutom:
»
identifierar och bedömer vi riskerna för
väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och
koncernredovisningen, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, utformar och utför
granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa
risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga
och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra
uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig
felaktighet till följd av oegentligheter är högre än
för en väsentlig felaktighet som beror på misstag,
eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i
maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig
information eller åsidosättande av intern kontroll.
»
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets
interna kontroll som har betydelse för vår revision för
att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss
om eektiviteten i den interna kontrollen.
»
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens uppskattningar i redovisningen och
tillhörande upplysningar.
» drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och
verkställande direktören använder antagandet om
fortsatt dri vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med
grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det
finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana
händelser eller förhållanden som kan leda till betydande
tvivel om bolagets och koncernens förmåga att fortsätta
verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en
väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen
fästa uppmärksamheten på upplysningarna i
årsredovisningen och koncernredovisningen om
den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana
upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om
årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra
slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas
fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan
framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag
och en koncern inte längre kan fortsätta verksamheten.
»
utvärderar vi den övergripande presentationen,
strukturen och innehållet i årsredovisningen och
koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och
om årsredovisningen och koncernredovisningen återger
de underliggande transaktionerna och händelserna på
ett sätt som ger en rättvisande bild.
»
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den finansiella informationen för enheterna
eller aärsaktiviteterna inom koncernen för att göra
ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi
ansvarar för styrning, övervakning och utförande av
koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra
uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens
planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för
den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser
under revisionen, däribland de betydande brister i den interna
kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi
har följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och
ta upp alla relationer och andra förhållanden som rimligen
kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder
som har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder
som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer
vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla
för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen,
inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga
felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt
betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i
revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar
förhindrar upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar
och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en revision av
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Maha
Energy AB (publ) för räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-
31 samt av förslaget till dispositioner beträande bolagets
vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till
utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets
och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer
på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat
att fortlöpande bedöma bolagets ekonomiska situation
och att tillse att bolagets organisation är utformad så att
bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande
sätt. Den verkställande direktören ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och
bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att
bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag
och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande
sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
»
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
» på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av
förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna.
Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras
på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och
väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på
sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga
för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha
särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och
prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och
andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om
ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens
förslag till dispositioner beträande bolagets vinst eller förlust
har vi granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
91
92
MAHA ENERGY ÅRSREDOVISNING 2021
Revisorns uttalande om Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Maha Energy
AB (publ) för räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten #checksumma
upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till Maha Energy AB (publ) enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en
sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgi är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten
i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på
grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-
rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om
de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-
rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för
revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning
av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och
näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt system för
kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och
rutiner avseende eerlevnad av yrkesetiska krav, standarder
för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisning och
koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras,
bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter
i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av
den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och
verkställande direktören tar fram underlaget i sye att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i sye att göra ett uttalande om
eektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en teknisk
validering av Esef-rapporten, dvs. om filen som innehåller
Esef-rapporten uppfyller den tekniska specifikation som anges
i kommissionens delegerade förordning (EU) 2019/815 och en
avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Deloitte AB, utsågs till Maha Energy ABs revisor av
bolagsstämman 2020-05-27 och har varit bolagets revisor
sedan 2016-04-22.
Göteborg den 11 april 2021
Deloitte AB
Fredrik Jonsson
Auktoriserad revisor
Förkortningar
CAD Kanadensiska dollar
SEK Svenska kronor
BRL Brasilianska real
USD Amerikanska dollar
kSEK Tusen SEK
kUSD Tusen USD
MSEK Miljoner SEK
MUSD Miljoner USD
OMR Omani Rial
Oljerelaterade termer och måttenheter
BOE eller boe Fat av oljeekvivalenter
BBL eller bbl Fat
BOEPD Fat av oljeekvivalenter per dag
BOPD Fat av olja per dag
SCF eller scf Kubikfot
Mbbl Tusen fat av olja
MMbbl Miljoner fat av olja
Mboe Tusen fat av oljeekvivalenter
MMboe Miljoner fat av oljeekvivalenter
Mboepd Tusen fat av oljeekvivalenter per dag
Mbopd Tusen fat av olja per dag
MCF Tusen kubikfot
MSCFD Tusen standardkubikfot per dag
MMSCF Miljoner standardkubikfot
MMSCFPD Miljoner standardkubikfot per dag
BWPD Fat vatten per dag
Gas till olja 6 000 kubikfot = 1 fat av oljeekvivalenter
omräkning
EPSA prospekterings- och produktionsdelningsavtal
DEFINITIONER
Maha Energy AB (publ)
Huvudkontor
Strandvägen 5A
SE 114 51 Stockholm
Sweden
+46 8 611 05 11
Tekniskt kontor
240, 23 Sunpark Drive SE
Calgary, AB T2X 3V1
Canada
+1 403 454 7560
info@mahaenergy.ca
www.mahaenergy.ca
213800USNX47LQFQQN202021-01-012021-12-31213800USNX47LQFQQN202020-01-012020-12-31213800USNX47LQFQQN202021-12-31213800USNX47LQFQQN202020-12-31213800USNX47LQFQQN202019-12-31213800USNX47LQFQQN202019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800USNX47LQFQQN202020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800USNX47LQFQQN202020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800USNX47LQFQQN202019-12-31ifrs-full:SharePremiumMember213800USNX47LQFQQN202020-01-012020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember213800USNX47LQFQQN202020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember213800USNX47LQFQQN202019-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800USNX47LQFQQN202020-01-012020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800USNX47LQFQQN202020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800USNX47LQFQQN202019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800USNX47LQFQQN202020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800USNX47LQFQQN202020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800USNX47LQFQQN202021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800USNX47LQFQQN202021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800USNX47LQFQQN202021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember213800USNX47LQFQQN202021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember213800USNX47LQFQQN202021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800USNX47LQFQQN202021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800USNX47LQFQQN202021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800USNX47LQFQQN202021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:USDiso4217:USDxbrli:sharesxbrli:shares