Mnkr | Not | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | 3–4 | ||
Fastighetsförvaltning, brutto | |||
Hyresintäkter, koncerninternt | - | - | |
Fastighetsförvaltning, netto | |||
Övriga segment | |||
Fastighetsförvaltningens kostnader | |||
Underhåll | - | - | |
Drift och administration | - | - | |
Fastighetsskatt | - | - | |
Avskrivningar | 5 | - | - |
Fastighetsförvaltningens kostnader | - | - | |
Övriga segment, kostnader brutto | - | - | |
Hyreskostnader, koncerninternt | |||
Övriga segment, kostnader netto | - | - | |
Verksamhetens kostnader | 5–9 | - | - |
Bruttoresultat | |||
– varav Fastighetsförvaltning | |||
– varav Övriga segment | |||
Central administration | 5–9 | - | - |
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster och värdeförändringar | |||
Jämförelsestörande poster | 10 | ||
Värdeförändringar förvaltningsfastigheter | 16 | - | - |
Värdeförändringar räntederivat | 2 | - | |
Rörelseresultat | - | ||
Finansiella intäkter och kostnader | |||
Ränte- och finansiella intäkter | 11 | ||
Ränte- och finansiella kostnader | 12 | - | - |
- | - | ||
Resultat före skatt | - | ||
Skatt | 14 | - | |
ÅRETS RESULTAT | - | ||
Övrigt totalresultat | |||
ÅRETS TOTALRESULTAT | - | ||
Årets resultat per aktie före och efter utspädning, kr | 24 | - | |
Utdelning per aktie, kr 1) Enligt styrelsens förslag. | 1) |
Mnkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
TILLGÅNGAR | |||
Anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 15 | ||
Förvaltningsfastigheter | 16 | ||
Inventarier | 17 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 19 | ||
Långfristiga fordringar | 20 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 21 | ||
Kortfristiga fordringar | |||
Kundfordringar | 22 | ||
Övriga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 23 | ||
Likvida medel | |||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR | |||
EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | 24 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserat resultat inklusive årets resultat | |||
Summa eget kapital | |||
Långfristiga skulder | |||
Långfristiga räntebärande skulder | 25 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 26 | ||
Långfristiga leasingskulder | 25 | ||
Övriga långfristiga skulder | |||
Övriga avsättningar | 27 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
Kortfristiga skulder | |||
Kortfristiga räntebärande skulder | 25 | ||
Kortfristiga leasingskulder | 25 | ||
Leverantörsskulder | |||
Skatteskulder | |||
Övriga skulder | 28 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 30 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Övrigt tillskjutet | Balanserade vinstmedel | |||
Mnkr | Aktiekapital | kapital | inklusive årets resultat | Totalt |
Ingående eget kapital 2023-01-01 | ||||
Årets resultat | - | - | ||
Övrigt totalresultat | ||||
Årets totalresultat | - | - | ||
Utdelning | - | - | ||
Utgående eget kapital 2023-12-31 | ||||
Ingående eget kapital 2024-01-01 | ||||
Årets resultat | ||||
Övrigt totalresultat | ||||
Årets totalresultat | ||||
Utdelning | - | - | ||
Utgående eget kapital 2024-12-31 |
| Rapport över kassaflöden – koncernen | |||
Mnkr | Not | 2024 | 2023 |
Den löpande verksamheten | |||
Resultat före skatt | - | ||
Av- och nedskrivningar av tillgångar | |||
Jämförelsestörande poster | 10 | - | |
Orealiserad värdeförändring förvaltningsfastigheter | |||
Orealiserad värdeförändring räntederivat | |||
Övriga förändringar | - | - | |
Betald inkomstskatt | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||
förändringar av rörelsekapital | |||
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital: | |||
Minskning (+) / Ökning (–) av varulager | - | - | |
Minskning (+) / Ökning (–) av rörelsefordringar | - | ||
Ökning (+) / Minskning (–) av rörelseskulder | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Investeringsverksamheten | |||
Investering i immateriella tillgångar | 15 | - | - |
Investering i förvaltningsfastigheter | 16 | - | - |
Investering i inventarier | 17 | - | - |
Avyttring av inventarier | 17 | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
Finansieringsverksamheten | |||
Upptagna lån | 25 | ||
Amortering av låneskuld | 25 | - | - |
Amortering av leasingskuld | 25 | - | - |
Utbetald utdelning | 24 | - | - |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Årets kassaflöde | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Likvida medel vid årets slut | |||
TILLÄGGSUPPLYSNING TILL KASSAFLÖDESANALYSER | |||
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | - | - |
| Ränta | Ränta derivat, | Förfall | |||
| Förfalloår | krediter, mnkr | mnkr | krediter, mnkr | Andel, % | |
2025, | kv 1 | 89,8 | 0,5 | 1 100 | 11 |
2025, | kv 2 | 54,1 | 0,5 | 1 300 | 13 |
2025, | kv 3 | 36,8 | 0,5 | – | – |
2025, | kv 4 | 57,8 | 0,5 | 300 | 3 |
2026 | 190,2 | 2,0 | 2 500 | 26 | |
2027 | 159,0 | 2,0 | 2 000 | 20 | |
2028 | 97,3 | 2,0 | 500 | 5 | |
2029 | 76,2 | 0,5 | 2 100 | 22 | |
Totalt | 761,2 | 8,5 | 9 800 | 100 |
| Antal | Summa | ||
| Årshyra, tkr | kunder | årshyra, tkr | Andel, % |
0–99 | 63 | 2 503 | 0,1 |
100–499 | 50 | 16 223 | 0,8 |
500–999 | 52 | 39 676 | 1,9 |
1 000–2 499 | 141 | 251 654 | 11,9 |
2 500–4 999 | 105 | 412 581 | 19,5 |
5 000–9 999 | 61 | 473 639 | 22,4 |
10 000– | 39 | 917 885 | 43,4 |
Totalt | 511 | 2 114 161 | 100,0 |
| Redovisat till verkligt | Redovisat till upplupet | Upplysning om | ||||
| värde via resultatet | anskaffningsvärde | verkligt värde | ||||
Mnkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| KONCERNEN | ||||||
Långfristiga fordringar | 20,2 | 22,7 | 20,2 | 22,7 | ||
Kortfristiga fordringar | 58,9 | 76,1 | 58,9 | 76,1 | ||
Likvida medel | 472,6 | 382,4 | 472,6 | 382,4 | ||
Långfristiga skulder | 10,8 | – | 7 125,7 | 7 328,7 | 7 223,3 | 7 535,0 |
Kortfristiga skulder | – | 1,3 | 3 038,6 | 2 409,0 | 3 039,5 | 2 427,0 |
MODERBOLAGET 1) | ||||||
Långfristiga fordringar | 1 183,6 | 1 186,2 | 1 183,6 | 1 186,2 | ||
Kortfristiga fordringar | 320,4 | 350,2 | 320,4 | 350,2 | ||
Likvida medel | 456,5 | 372,2 | 456,5 | 372,2 | ||
Långfristiga skulder | 10,8 | – | 7 346,2 | 7 549,2 | 7 443,8 | 7 755,5 |
Kortfristiga skulder | 3 695,3 | 3 019,2 | 3 696,2 | 3 035,9 |
Affärsområde Stockholm | Affärsområde NK | Affärsområde Göteborg | Koncerneliminering | Totalt | ||||||
Mnkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| KONCERNEN | ||||||||||
| Fastighetsförvaltning | ||||||||||
Intäkter och kostnader 1) | ||||||||||
Hyresintäkter | 1 468,6 | 1 373,3 | 439,7 | 434,8 | 305,7 | 305,0 | -184,5 | -166,6 | 2 029,5 | 1 946,5 |
(varav omsättningshyrestillägg) | (3,0) | (2,1) | (7,3) | (6,8) | (0,5) | (0,0) | (-0,3) | (-0,4) | (10,5) | (8,5) |
Serviceintäkter | 34,0 | 30,8 | 48,0 | 49,2 | 22,6 | 22,9 | -13,9 | -16,3 | 90,7 | 86,6 |
Underhåll | -11,9 | -19,0 | -16,9 | -22,2 | -2,9 | -5,2 | -31,7 | -46,4 | ||
Drift och administration | -145,0 | -138,8 | -189,8 | -180,2 | -66,8 | -64,1 | -401,6 | -383,1 | ||
Fastighetsskatt | -156,3 | -155,0 | -44,8 | -43,9 | -36,4 | -37,5 | -237,5 | -236,4 | ||
Avskrivningar | -0,7 | -0,6 | -13,4 | -6,8 | -0,4 | -0,4 | -14,5 | -7,8 | ||
| Bruttoresultat | ||||||||||
Fastighets förvaltning | 1 188,7 | 1 090,7 | 222,8 | 230,9 | 221,8 | 220,7 | -198,4 | -182,9 | 1 434,9 | 1 359,4 |
| NK Retail | ||||||||||
Nettoomsättning | 915,7 | 789,5 | 915,7 | 789,5 | ||||||
Kostnader | -968,5 | -838,4 | 114,8 | 106,7 | -853,7 | -731,7 | ||||
Bruttoresultat NK Retail | -52,8 | -48,9 | 114,8 | 106,7 | 62,0 | 57,8 | ||||
| Övrig verksamhet | ||||||||||
Nettoomsättning | 44,6 | 44,4 | 98,7 | 94,6 | 143,3 | 139,0 | ||||
Kostnader | -46,3 | -42,9 | -125,2 | -120,3 | 83,6 | 76,2 | -87,9 | -87,0 | ||
| Bruttoresultat övrig | ||||||||||
verksamhet | -1,7 | 1,5 | -26,5 | -25,7 | 83,6 | 76,2 | 55,4 | 52,0 | ||
Central administration | -54,5 | -53,2 | ||||||||
Jämförelsestörande poster | – | 370,3 | ||||||||
| Värdeförändringar | ||||||||||
förvaltningsfastigheter | -602,6 | -4 042,4 | ||||||||
Värdeförändringar derivat | -10,8 | – | ||||||||
Rörelseresultat | 884,4 | -2 256,1 | ||||||||
Finansiella intäkter och kostnader | -321,2 | -279,1 | ||||||||
Resultat före skatt | 563,2 | -2 535,2 | ||||||||
| Tillgångar | ||||||||||
Förvaltningsfastigheter | 32 958,3 | 32 352,0 | 7 777,1 | 8 227,0 | 6 380,0 | 6 163,8 | 47 115,4 | 46 742,8 | ||
| Investeringar | ||||||||||
| Förvaltningsfastigheter och | ||||||||||
inventarier | 280,3 | 715,7 | 66,1 | 136,5 | 642,5 | 418,7 | 988,9 | 1 270,9 |
| FÖRFALLOSTRUKTUR | 1) | 2) | 3) | ||||||
2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030- | Totalt | |||
| Antal avtal | |||||||||
Kontor | 53 | 56 | 47 | 40 | 30 | 42 | 268 | ||
Butiker | 69 | 59 | 65 | 30 | 26 | 19 | 268 | ||
Övrigt | 469 | 190 | 146 | 57 | 39 | 41 | 942 | ||
Totalt koncernen | 591 | 305 | 258 | 127 | 95 | 102 | 1 478 | ||
Andel, % | 40,0 | 20,6 | 17,5 | 8,6 | 6,4 | 6,9 | 100,0 | ||
Totalt moderbolaget | 472 | 252 | 196 | 95 | 76 | 91 | 1 182 | ||
| Årshyra, mnkr | |||||||||
Kontor | 149,4 | 249,8 | 190,8 | 192,1 | 141,8 | 466,3 | 1 390,2 | ||
Butiker | 129,6 | 156,0 | 142,3 | 91,7 | 90,1 | 105,3 | 715,0 | ||
Övrigt | 31,1 | 26,9 | 24,4 | 21,0 | 21,1 | 10,0 | 134,5 | ||
Totalt koncernen | 310,1 | 432,7 | 357,5 | 304,8 | 253,0 | 581,6 | 2 239,7 | ||
Andel, % | 13,8 | 19,3 | 16,0 | 13,6 | 11,3 | 26,0 | 100,0 | ||
Totalt moderbolaget | 224,2 | 329,2 | 299,9 | 244,4 | 212,2 | 400,8 | 1 710,7 |
2024 1) | 2023 1) | |||
| Varav | Varav | |||
| män, % | män, % | |||
Moderbolaget | 154 | 49 | 151 | 49 |
– varav ledande befattningshavare | 8 | 62 | 8 | 62 |
| Helägda dotterbolag | ||||
NK Retail AB | 314 | 15 | 295 | 15 |
Parkaden AB | 2 | 100 | 2 | 100 |
Cecil Coworking AB | 5 | 20 | 5 | 20 |
NK Service AB | 19 | 53 | 24 | 33 |
Totalt koncernen | 494 | 27 | 477 | 27 |
– varav ledande befattningshavare | 8 | 62 | 8 | 62 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mnkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Avskrivningar per tillgångsslag | ||||
Balanserade utgifter för program | 33,4 | 25,6 | 0,4 | 0,6 |
| Förvaltningsfastigheter | 192,9 | 176,2 | ||
Inventarier | 20,9 | 17,2 | 5,6 | 5,7 |
Nyttjanderättstillgångar | 8,1 | 8,0 | ||
Totalt | 62,4 | 50,8 | 198,9 | 182,5 |
| Avskrivningar per funktion | ||||
| Fastighetsförvaltningen | ||||
Drift och administration | 5,8 | 6,6 | 5,6 | 5,9 |
Avskrivningar | 14,5 | 7,8 | 193,3 | 176,6 |
| Övriga segment | ||||
Övriga segment, kostnader | 41,9 | 36,2 | ||
Central administration | 0,2 | 0,2 | ||
Totalt | 62,4 | 50,8 | 198,9 | 182,5 |
Koncernen | Moderbolaget | |||||||
| Varav | Varav | Varav | Varav | |||||
Tkr | 2024 | bonus | 2023 | bonus | 2024 | bonus | 2023 | bonus |
| Löner och andra ersättningar | ||||||||
Arvode till styrelsens ordförande | 555 | 535 | 555 | 535 | ||||
Arvode till övriga styrelseledamöter | 1 987 | 1 873 | 1 987 | 1 873 | ||||
| Ersättning och förmåner till; | ||||||||
VD | 5 577 | 346 | 4 992 | 289 | 5 577 | 346 | 4 992 | 289 |
Vice VD, AO NK 1) | 2 247 | 127 | 3 399 | 212 | 2 247 | 127 | 3 399 | 212 |
Vice VD, Ekonomi och Finans | 2 970 | 192 | 2 731 | 171 | 2 970 | 192 | 2 731 | 171 |
Övriga ledande befattningshavare | 9 752 | 588 | 8 723 | 513 | 9 752 | 588 | 8 723 | 513 |
Övriga anställda | 264 126 | 3 299 | 237 113 | 3 018 | 102 373 | 3 206 | 92 184 | 2 787 |
Totalt | 287 214 | 4 552 | 259 366 | 4 203 | 125 461 2) | 4 459 | 114 437 2) | 3 972 |
| Sociala kostnader inklusive löneskatt | ||||||||
Styrelsens ordförande | 57 | 55 | 57 | 55 | ||||
Övriga styrelseledamöter | 493 | 475 | 493 | 475 | ||||
VD | 2 116 | 1 884 | 2 116 | 1 884 | ||||
Vice VD, AO NK 1) | 828 | 1 266 | 828 | 1 266 | ||||
Vice VD, Ekonomi och Finans | 1 161 | 1 038 | 1 161 | 1 038 | ||||
Övriga ledande befattningshavare | 3 747 | 3 320 | 3 747 | 3 319 | ||||
Övriga anställda | 88 655 | 78 911 | 36 076 | 31 879 | ||||
Totalt | 97 057 | 86 949 | 44 478 | 39 916 | ||||
| Pensionskostnader | ||||||||
VD | 1 469 | 1 286 | 1 469 | 1 286 | ||||
Vice VD, AO NK 1) | 503 | 809 | 503 | 809 | ||||
Vice VD, Ekonomi och Finans | 940 | 781 | 940 | 781 | ||||
Övriga ledande befattningshavare | 2 925 | 2 168 | 2 925 | 2 168 | ||||
Övriga anställda | 29 489 | 25 203 | 18 906 | 15 994 | ||||
Totalt | 35 326 | 30 247 | 24 743 | 21 038 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mnkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| PWC | ||||
Revisionsuppdrag | 1,7 | 1,8 | 1,2 | 1,2 |
| Revisionsverksamhet utöver | ||||
revisionsuppdraget | 0,5 | 0,4 | 0,5 | 0,4 |
Andra uppdrag | 0,3 | 0,6 | 0,3 | 0,6 |
Totalt | 2,5 | 2,8 | 2,0 | 2,2 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mnkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Fastighetsförvaltningens | ||||
kostnader | 685,3 | 673,7 | 726,2 | 934,2 |
Övriga segment, kostnader netto | 941,6 | 818,7 | – | – |
Central administration | 54,5 | 53,2 | 54,5 | 53,2 |
Summa | 1 681,4 | 1 545,6 | 780,7 | 987,4 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mnkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Råvaror och förnödenheter | 566,9 | 478,8 | – | – |
Underhåll | 31,1 | 46,1 | 117,2 | 352,5 |
Drift och administration | 379,9 | 366,2 | 74,8 | 85,0 |
Tomträttsavgälder | – | – | 14,8 | 13,1 |
Fastighetsskatt | 237,5 | 236,4 | 177,8 | 177,5 |
Av- och nedskrivningar | 62,4 | 50,8 | 198,9 | 182,4 |
Personalkostnader | 403,6 | 367,3 | 197,2 | 176,9 |
Summa | 1 681,4 | 1 545,6 | 780,7 | 987,4 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mnkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Försäkringsersättning | – | 370,3 | – | 370,3 |
Utrangering | – | – | – | -55,3 |
Totalt | – | 370,3 | – | 315,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mnkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Ränteintäkter, kortfristiga | ||||
placeringar | 13,4 | 9,8 | 13,2 | 9,7 |
Ränteintäkter, koncernföretag | 47,0 | 23,9 | ||
Erhållna koncernbidrag, dotterbolag | 76,9 | 137,8 | ||
Totalt | 13,4 | 9,8 | 137,1 | 171,4 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mnkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Räntekostnader | ||||
– upplåning | 287,0 | 243,1 | 287,1 | 243,1 |
– leasingskulder | 25,1 | 22,7 | – | – |
Övriga finansiella kostnader | 22,5 | 23,1 | 22,2 | 23,0 |
Totalt | 334,6 | 288,9 | 309,3 | 266,1 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mnkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Aktuell skattekostnad | ||||
Årets skattekostnad | -137,4 | -74,3 | -131,3 | -71,5 |
Skatt hänförlig till tidigare år | -0,1 | 3,9 | -0,3 | 1,9 |
| Uppskjuten skatte kostnad/ skatteintäkt | ||||
Skillnad mellan skattemässig och bokförings mässig avskrivning på fastigheter | -1,7 | -0,2 | -2,6 | -0,8 |
Orealiserad värdeförändring förvaltningsfastigheter | 21,4 | 676,7 | – | – |
Orealiserad värdeförändring derivat | 2,2 | – | 2,2 | – |
Effekt avsättning obeskattade reserver | -1,4 | 2,2 | – | – |
Effekt avsättning pensioner | -0,6 | -0,6 | -0,6 | -0,6 |
Nyttjanderättstillgångar | -1,3 | -3,5 | – | – |
Leasingskulder | 1,4 | 3,6 | – | – |
Övrigt 1) | -81,1 | 0,2 | -80,8 | – |
Total skatt | -198,6 | 608,0 | -213,4 | -71,0 |
| AVSTÄMNING AV EFFEKTIV SKATT | ||||
Redovisat resultat före skatt | 563,2 | -2 535,2 | 640,1 | 746,0 |
Skatt enligt gällande skattesats | -116,0 | 522,3 | -131,9 | -153,7 |
Skatt hänförlig till tidigare år | -0,1 | 3,9 | -0,3 | 1,9 |
Ej skattepliktiga intäkter | 1,0 | 84,3 2) | 0,8 | 82,8 2) |
Ej avdragsgilla kostnader | -3,8 | -1,9 | -2,8 | -0,6 |
Utnyttjande av tidigare underskottsavdrag | – | 0,4 | – | – |
Övrigt | -79,7 1) | -0,9 | -79,2 1) | -1,4 |
Total skatt | -198,6 | 608,0 | -213,4 | -71,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mnkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 167,8 | 137,0 | 2,9 | 2,9 |
Årets investeringar | 2,2 | 30,8 | – | – |
Försäljningar/Utrangeringar | -0,2 | – | – | – |
Utgående anskaffningsvärden | 169,8 | 167,8 | 2,9 | 2,9 |
Ingående avskrivningar | -73,3 | -47,7 | -1,9 | -1,3 |
Årets avskrivningar | -33,4 | -25,6 | -0,5 | -0,6 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -106,7 | -73,3 | -2,4 | -1,9 |
Utgående planenligt restvärde | 63,1 | 94,5 | 0,5 | 1,0 |
| Koncernen | ||
Mnkr | 2024 | 2023 |
Förvaltningsfastigheter | 47 115,4 | 46 742,8 |
Mnkr | 2024 | 2023 |
Ingående verkligt värde | 46 742,8 | 49 546,9 |
Investeringar i fastighetsbeståndet | 975,2 | 1 238,3 |
Orealiserad värdeförändring | -602,6 | -4 042,4 |
Utgående verkligt värde | 47 115,4 | 46 742,8 |
| Intervall (vägt genomsnitt) | ||||
Kontors- och butiksfastigheter | 2024 | 2023 | ||
Driftnetto, kr/kvm | 2 650–9 140 | (5 390) | 2 650–8 880 | (5 370) |
Vakans, % | 2–5 | (4) | 2–5 | (4) |
Direktavkastningskrav, Stockholm, % | 3,7–4,2 | (3,9) | 3,7–4,2 | (3,9) |
Direktavkastningskrav, Göteborg, % | 4,7–5,0 | (4,9) | 4,7–4,9 | (4,8) |
Direktavkastningskrav, genomsnitt fastighetsbeståndet, % | 4,1 | 4,1 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mnkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 115,9 | 90,8 | 34,3 | 31,1 |
Årets investeringar | 13,7 | 32,6 | 1,7 | 5,9 |
Försäljningar/Utrangeringar | -1,2 | -7,5 | -1,2 | -2,7 |
Utgående anskaffningsvärden | 128,4 | 115,9 | 34,8 | 34,3 |
Ingående avskrivningar | -49,6 | -39,8 | -20,8 | -17,7 |
Årets avskrivningar | -20,9 | -17,2 | -5,6 | -5,8 |
Försäljningar/Utrangeringar | 1,2 | 7,4 | 1,2 | 2,7 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -69,3 | -49,6 | -25,2 | -20,8 |
Utgående planenligt restvärde | 59,1 | 66,3 | 9,6 | 13,5 |
| Resultateffekt | ||
| Förändring, +/– | före skatt, +/– | |
Hyresintäkter | 100 kr per kvm | 970 mnkr |
Fastighetskostnader | 50 kr per kvm | 485 mnkr |
Hyresvakansgrad | 1,0 procentenhet | 640 mnkr |
Avkastningskrav | 0,25 procentenhet | 2 905 mnkr |
Mnkr | 2024 | 2023 |
Taxeringsvärden byggnader | 14 063,4 | 13 548,2 |
Taxeringsvärden mark | 10 089,0 | 10 038,0 |
24 152,4 | 23 586,2 |
| Organisations- | Kapital | Nominellt värde, | Redovisat värde | ||||
nummer | Säte | (röster), % | Antal | tusental | 2024, | mnkr | |
| MODERBOLAGET | |||||||
| Aktier i dotterbolag | |||||||
AB Citypalatset | 556034-7246 | Stockholm | 100 | 1 200 | 120 | 1 111,1 | |
Fastighetsaktiebolaget Medusa | 556018-7238 | Stockholm | 100 | 300 | 300 | 32,3 | |
AB Nordiska Kompaniet | 556008-6281 | Stockholm | 100 | 19 460 666 | 97 303 | 1 449,3 | |
Parkaden AB | 556085-3599 | Stockholm | 100 | 5 000 | 500 | 0,3 | |
Gbg Inom Vallgraven 3-2 AB | 556724-2531 | Stockholm | 100 | 1 000 | 100 | 0,0 | |
Cecil Coworking AB | 559242-1506 | Stockholm | 100 | 1 000 | 100 | 5,1 | |
| 2 598,1 | |||||||
| Aktier i vilande bolag | |||||||
Aktiebolaget Cityparkering | 556020-7440 | Stockholm | 100 | 200 | 100 | – | |
Fastighets AB Hufvudstaden | 556014-4411 | Stockholm | 100 | 500 | 250 | 0,2 | |
Förvaltnings AB Birger Jarl | 556209-4614 | Stockholm | 100 | 200 | 100 | – | |
Förvaltnings AB Norrmalmstorg nr 1 | 556019-5405 | Stockholm | 100 | 150 | 150 | 2 800,0 | |
Huvudstaden Fastighetsförvaltning AB | 556556-7038 | Stockholm | 100 | 200 | 100 | 0,1 | |
| 2 800,3 | |||||||
Moderbolaget totalt | 5 398,4 | ||||||
| ÖVRIGA KONCERNFÖRETAG | |||||||
| Ägda av AB Citypalatset | |||||||
Aktiebolaget Hamngatsgaraget | 556068-6601 | Stockholm | 100 | 3 000 | 300 | 231,5 | |
| Ägda av Förvaltnings AB Norrmalmstorg Nr 1 | |||||||
Fastighetsaktiebolaget Stockholms City | 556019-4358 | Stockholm | 100 | 7 776 | 7 776 | 2 800,0 | |
| Ägda av Fastighetsaktiebolaget Stockholms City | |||||||
Hotel Stockholm AB | 556031-4303 | Stockholm | 100 | 10 000 | 1 000 | 3,4 | |
| Ägda av AB Nordiska Kompaniet | |||||||
NK Cityfastigheter AB | 556023-1267 | Stockholm | 100 | 1 680 | 168 | 0,4 | |
NK Concession Aktiebolag | 556313-8733 | Stockholm | 100 | 1 000 | 100 | 0,1 | |
NK Retail AB | 559268-4103 | Stockholm | 100 | 10 000 000 | 10 000 | 10,0 | |
NK Service AB | 559401-3491 | Stockholm | 100 | 100 000 | 1 | 0,1 | |
| 10,6 | |||||||
Övriga koncernföretag totalt | 3 045,5 |
| KONCERNEN | ||||
| 2024 | ||||
Mnkr | Tomträtter | Lokaler | Övrigt | Totalt |
Ingående balans | 694,2 | 33,4 | 0,3 | 727,9 |
Tillkommande | – | – | 0,3 | 0,3 |
Avskrivningar | – | -7,8 | -0,2 | -8,0 |
Omvärdering | – | 14,4 | -0,2 | 14,2 |
Utgående balans | 694,2 | 40,0 | 0,2 | 734,4 |
| 2023 | ||||
Ingående balans | 675,8 | 33,6 | 1,6 | 711,0 |
Avskrivningar | – | -7,7 | -1,3 | -9,0 |
Omvärdering | 18,4 | 7,5 | 0,0 | 25,9 |
Utgående balans | 694,2 | 33,4 | 0,3 | 727,9 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mnkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående balans | 22,7 | 25,1 | 22,7 | 25,1 |
Årets förändring | -2,5 | -2,4 | -2,6 | -2,4 |
Utgående balans | 20,2 | 22,7 | 20,1 | 22,7 |
| EFFEKTER AV IFRS 16, KONCERNEN | 2024 | 2023 | ||||
Mnkr | Resultat | Balans | Totalt | Resultat | Balans | Totalt |
Av- och nedskrivningar nyttjanderättstillgångar | -8,1 | – | -8,1 | -7,9 | -1,1 | -9,0 |
Ränta på leasingskulder | -25,1 | -0,0 | -25,1 | -22,7 | 0,0 | -22,7 |
Variabla avgifter som inte ingår i värdering av leasingskulden | -1,0 | – | -1,0 | -1,4 | – | -1,4 |
Intäkter från nyttjanderättstillgångar | 5,1 | – | 5,1 | 5,7 | – | 5,7 |
Korttidsleasing/leasar av lågt värde | -2,0 | – | -2,0 | -2,2 | – | -2,2 |
Nettoeffekt | -31,1 | 0,0 | -31,1 | -28,5 | -1,1 | -29,6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mnkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Kundfordringar | 23,2 | 18,9 | 0,6 | 0,6 |
Hyresfordringar | 9,4 | 5,8 | 2,6 | 4,1 |
Totalt | 32,6 | 24,7 | 3,2 | 4,7 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mnkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Upplupna hyresintäkter | 22,4 | 23,2 | 20,1 | 21,8 |
Upplupna intäkter | 13,3 | 10,4 | 0,5 | 1,0 |
Förutbetalda kostnader | 58,1 | 55,4 | 13,2 | 13,3 |
Förutbetalda räntekostnader | 0,1 | 19,1 | 0,1 | 19,1 |
Upplupna ränteintäkter | 1,7 | – | 1,7 | – |
Totalt | 95,6 | 108,1 | 35,6 | 55,2 |
Mnkr | 2024 | |
| Fördelning på aktieserier | ||
A | 203 001 209 aktier à nominellt 5 kr | 1 015,0 |
C 8 270 724 aktier à nominellt 5 kr | 41,4 | |
Totalt | 1 056,4 | |
Mnkr | 2023 | |
| Fördelning på aktieserier | ||
A | 203 001 207 aktier à nominellt 5 kr | 1 015,0 |
C 8 270 726 aktier à nominellt 5 kr | 41,4 | |
Totalt | 1 056,4 | |
2024 | 2023 | |
Årets resultat, mnkr | 364,6 | -1 927,2 |
Genomsnittligt antal utestående aktier | 202 306 933 | 202 306 933 |
Resultat per aktie, kr | 1,80 | -9,53 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mnkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Långfristiga skulder | ||||
Banklån | 1 000 | 2 200 | 1 000 | 2 200 |
Obligationslån | 6 100 | 5 100 | 6 100 | 5 100 |
Leasingskuld | 728 | 721 | – | – |
Totalt | 7 828 | 8 021 | 7 100 | 7 300 |
| Kortfristiga skulder | ||||
Banklån | 500 | – | 500 | – |
Obligationslån | 2 100 | 1 000 | 2 100 | 1 000 |
Certifikatslån | 100 | 1 100 | 100 | 1 100 |
Leasingskuld | 8 | 8 | – | – |
Totalt | 2 708 | 2 108 | 2 700 | 2 100 |
Lånelöften | 5 500 | 4 800 | 5 500 | 4 800 |
| Genom snittlig | Nominellt belopp, mnkr | |||||
| effektiv ränta, | ||||||
| % | 1) | 2) | Banklån 3) | Obligationer 4) | Certifikat 5) | |
2025 | 2,7 | 500 | 2 100 | 100 | ||
2026 | 1,3 | – | 2 500 | – | ||
2027 | 3,4 | 1 000 | 1 000 | – | ||
2028 | 3,9 | – | 500 | – | ||
2029 | 3,6 | – | 2 100 | – | ||
Totalt | 1 500 | 8 200 | 100 |
| Nominellt | Marknadsvärde, | Genom snittlig | |
| Förfalloår | belopp, mnkr | mnkr | ränta, % |
2029 | 1 000 | -10,8 | 2,7 |
Totalt | 1 000 | -10,8 | 2,7 |
| 2024 | ||||
| Ingående | Utgående | |||
| Mnkr | balans | Upptagna lån | Amortering | balans |
Banklån | 2 200 | – | -700 | 1 500 |
Obligationslån | 6 100 | 3 100 | -1 000 | 8 200 |
Certifikatslån | 1 100 | 1 100 | -2 100 | 100 |
Totalt | 9 400 | 4 200 | -3 800 | 9 800 |
| 2023 | ||||
| Ingående | Utgående | |||
| Mnkr | balans | Upptagna lån | Amortering | balans |
Banklån | 1 500 | 1 200 | -500 | 2 200 |
Obligationslån | 7 000 | 1 100 | -2 000 | 6 100 |
Certifikatslån | 500 | 2 900 | -2 300 | 1 100 |
Totalt | 9 000 | 5 200 | -4 800 | 9 400 |
Leasingskulder | Koncernen | |
Mnkr | 2024 | 2023 |
Kortfristiga | 7,9 | 8,0 |
Långfristiga | 727,9 | 721,0 |
Leasingskulder som ingår i rapporten över finansiell ställning | 735,8 | 729,0 |
| Belopp redovisade i rapporten över | ||
kassaflöden | Koncernen | |
Mnkr | 2024 | 2023 |
| Summa kassautflöden hänförliga till | ||
leasingavtal | 35,0 | 33,0 |
Löptidsanalys leasingavgifter | Koncernen | |
Mnkr | 2024 | 2023 |
< 1 år | 7,9 | 8,0 |
1 år–2 år | 6,9 | 5,0 |
2 år–3 år | 5,6 | 3,1 |
3 år–4 år | 4,6 | 2,0 |
4 år–5 år | 1,6 | 0,9 |
> 5 år 1) | 709,2 | 710,0 |
| Summa diskonterade | ||
leasingavgifter | 735,8 | 729,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mnkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Förvaltningsfastigheter | 8 614,0 | 8 552,9 | 970,5 | 887,1 |
Obeskattade reserver | 29,6 | 28,2 | – | – |
Räntederivat | -2,2 | – | -2,2 | – |
Pensionsavsättning | -5,3 | -5,9 | -5,3 | -5,9 |
Nyttjanderättstillgångar | 151,3 | 150,0 | – | – |
Leasingskuld | -151,5 | -150,1 | – | – |
Övrigt | – | -0,3 | – | – |
Totalt | 8 635,9 | 8 574,8 | 963,0 | 881,2 |
| Redovisat | |||
| Ingående | över resultat- | Utgående | |
| Mnkr | balans | räkningen | balans |
| KONCERNEN | |||
| 2024 | |||
Förvaltningsfastigheter | 8 552,9 | 61,1 | 8 614,0 |
Obeskattade reserver | 28,2 | 1,4 | 29,6 |
Räntederivat | – | -2,2 | -2,2 |
Pensionsavsättning | -5,9 | 0,6 | -5,3 |
Nyttjanderättstillgångar | 150,0 | 1,3 | 151,3 |
Leasingskuld | -150,1 | -1,4 | -151,5 |
Övrigt | -0,3 | 0,3 | – |
Totalt | 8 574,8 | 61,1 | 8 635,9 |
| 2023 | |||
Förvaltningsfastigheter | 9 229,4 | -676,5 | 8 552,9 |
Obeskattade reserver | 30,4 | -2,2 | 28,2 |
Pensionsavsättning | -6,5 | 0,6 | -5,9 |
Nyttjanderättstillgångar | 146,5 | 3,5 | 150,0 |
Leasingskuld | -146,6 | -3,5 | -150,1 |
Övrigt | – | -0,3 | -0,3 |
Totalt | 9 253,2 | -678,4 | 8 574,8 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mnkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Mervärdesskatt | 36,9 | 9,3 | 44,2 | 12,7 |
Övrigt | 94,8 | 89,3 | 13,6 | 13,3 |
Totalt | 131,7 | 98,6 | 57,8 | 26,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mnkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Förutbetalda hyresintäkter | 337,8 | 325,2 | 262,6 | 269,4 |
Upplupna räntekostnader | 116,4 | 59,7 | 116,4 | 59,7 |
Övriga upplupna kostnader | 93,5 | 74,9 | 43,7 | 19,3 |
Totalt | 547,7 | 459,8 | 422,7 | 348,4 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mnkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Fastighetsinteckningar | ||||
för skulder till kreditinstitut | 3 000,6 | 3 000,6 | 3 000,6 | 3 000,6 |
(varav inteckningar i dotterföretags fastigheter) | (863,5) | (863,5) | ||
Andra långfristiga fordringar | 20,2 | 22,7 | 20,1 | 22,7 |
Övrigt | 0,5 | – | – | – |
Totalt | 3 021,3 | 3 023,3 | 3 020,7 | 3 023,3 |