213800UEV5ZAFFVQ4J852023-01-012023-12-31213800UEV5ZAFFVQ4J852022-01-012022-12-31213800UEV5ZAFFVQ4J852023-12-31213800UEV5ZAFFVQ4J852022-12-31213800UEV5ZAFFVQ4J852021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800UEV5ZAFFVQ4J852021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800UEV5ZAFFVQ4J852021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800UEV5ZAFFVQ4J852021-12-31213800UEV5ZAFFVQ4J852022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares213800UEV5ZAFFVQ4J852022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800UEV5ZAFFVQ4J852022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800UEV5ZAFFVQ4J852022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800UEV5ZAFFVQ4J852023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800UEV5ZAFFVQ4J852023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800UEV5ZAFFVQ4J852023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800UEV5ZAFFVQ4J852023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING
2023
OM HUFVUDSTADEN
Det här är Hufvudstaden 1
Året i korthet 2
VD har ordet 4
Affärsidé, strategier och mål 6
VERKSAMHET
Fastighetsmarknaden 9
Fastighetsförvaltning
Affärsområde Stockholm 12
Affärsområde NK 15
Affärsområde Göteborg 18
Övriga segment
NK Retail 21
Övrig verksamhet 22
Utveckling av fastigheter 24
Medarbetare 28
Hållbarhet 31
FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse 37
Finansiering 41
Risker och riskhantering 42
Koncernens räkningar
Resultat 46
Finansiell ställning 48
Förändringar i eget kapital 51
Kassaflöden 52
Moderbolagets räkningar
Resultaträkning 54
Balansräkning 54
Förändringar i eget kapital 55
Kassaflödesanalys 55
Finansiella noter 56
Förslag till vinstdisposition 73
Revisionsberättelse 75
NYCKELTAL
Flerårsöversikt 78
Alternativa nyckeltal 80
Affärsområden i siffror 82
Definitioner och ordlista 84
BOLAGSSTYRNING
Bolagsstyrningsrapport 86
Styrelse och revisorer 90
Koncernledning 92
Aktien och ägarna 94
Årsstämma och kalendarium 96
HÅLLBARHETSNOTER
Hållbarhetsnoter 98
Granskningsrapport hållbarhet 109
FASTIGHETER
Fastighetsförteckning 110
Fastighetsbeståndet 112
Adresser 115
Innehåll
Hufvudstaden strävar efter att erbjuda en hög servicenivå. Våra
egna fastighetstekniker besöker dagligen våra fastigheter och
kunder samt arbetar aktivt med att varabåde närvarande,
lyhörda och proaktiva.
Hänvisning till legal årsredovisning och hållbarhetsrapport. Den legala års redo visningen omfattar sidorna 6–7, 28–35, 37–73, 78–81, 86–91 samt
98–108. Jämförelser angivna inom parentes avser motsvarande belopp före gående år. Denlagstadgade hållbarhetsrapporten enligt årsredovisningslagen
återfinns på sidorna 6–7, 28–35, 43–44 samt 98–108.
Nordiska Kompaniet erbjuder inspirerande mötesplatser och är
en destination för varumärken och service i världsklass. I varu-
husen finns ett brett utbud av shopping och upplevelser kombi-
nerat med mat och dryck samt servicetjänster.
Hufvudstaden erbjuder attraktiva kontors- och butikslokaler i de mest centrala delarna av Stockholm och
Göteborg. Koncernen äger 29 fastigheter värderade till 46,7 miljarder kronor. Vi är långsiktiga fastighets-
ägare med stort fokus på god service, långa kundrelationer och hög kvalitet i både förvaltning och utveck-
ling av fastigheterna. Vårt mål är att bidra till att stärka våra kunders konkurrenskraft och varumärken
genom att tillhandahålla bästa möjliga förutsättningar för deras verksamhet. Vi erbjuder framgångsrika
företag attraktiva lokaler i centrala lägen och möjlighet att växa i våra fastigheter.
Inom koncernen ingår AB Nordiska Kompaniet som äger varumärket NK med varuhus i Stockholm och
Göteborg samt NK Retail AB som driver drygt 30 avdelningar motsvarande cirka 20 procent av antalet avdel-
ningar i varuhusen.
Hållbarhet är en viktig del i vårt dagliga arbete. Vi tar ekonomiskt och socialt ansvar samt utvecklar långsik-
tiga och miljöanpassade lösningar. Tillsammans med våra hyresgäster och samarbetspartners arbetar vi för en
hållbar stadsutveckling i Stockholm och Göteborg. Hufvudstaden grundades 1915 och A-aktien är sedan 1938
noterad på det som idag är Nasdaq Stockholm. Vi har varit verksamma i över 100 år i Stockholm och över 60 år
i Göteborg.
Hufvudstaden i korthet
Hufvudstadens affärsmodell är att vara en
långsiktig fastighetsägare med kundfokus
och hög kvalitet i både förvaltning och ut-
veckling av bolagets fastigheter.
Kunder
Ha branschens nöjdaste kunder med
fokuspå långsiktiga relationer.
Medarbetare
Attrahera och behålla professionella
medarbetare med stort engagemang.
Samhället
Bevara och utvecklaattraktiva
innerstadsmiljöer för alla.
Aktieägare
Ge god avkastning till låg risk.
46,7 mdkr
Stockholm 39,3 mdkr
Göteborg 7,4 mdkr
Branschens mest nöjda kontorshyresgäster finns hos Hufvudstaden. Vi har för sjätte året i rad placerat
oss på första plats i Fastighets barometern bland stor bolagen
1)
. 2023 resulterade i vårt högsta resultat
hittills med index 88 av 100. Placeringen är ett resultat av långsiktigt gemensamt arbete inom hela
organisationen där alla medarbetare har en viktig roll att fylla. Hufvudstadens mål är att bidra till att
göra kunderna mer framgångsrika i våra fastigheter. Fastig hets barometern startades 1997 och sedan
dess har Hufvudstaden alltid placerat sig bland de tre främsta fastighetsbolagen.
1)
Storbolag definieras som ett fastighetsbolag med fler än 100hyresgäster.
Affärsmodell Intressenter Marknadsvärde fastigheter
Det här är hufvuDstaDen
1
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Mnkr 2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning fastighetsförvaltning, brutto 2 216 2 055 1 936 1 768 1 896
Hyresintäkter, koncerninternt -183 -200 -153 -44 -43
Nettoomsättning fastighetsförvaltning, netto 2 033 1 855 1 783 1 724 1 853
Bruttoresultat fastighetsförvaltning 1 359 1 235 1 221 1 194 1 330
Värdeförändringar fastigheter -4 042 -209 2 579 -2 930 2 727
Rörelseresultat -2 256 1 089 3 865 -1 702 4 087
Årets resultat -1 927 722 2 955 -1 462 3 146
Nettovinst från löpande verksamhet 903 884 911 834 973
Verkligt värde fastigheter, mdkr 46,7 49,5 48,8 45,6 47,7
Hyresvakansgrad, % 8,8 7,0 7,3 8,2 5,0
Nettobelåningsgrad fastigheter, % 20,9 18,7 17,9 18,8 15,5
Räntetäckningsgrad, ggr 4,9 7,7 9,3 9,1 11,4
Ekonomi i korthet
Utdelning per aktie
1)
Enligt styrelsens förslag
Utdelning
0,00
0,50
1,00
1,50
2,00
2,50
3,00
3,50
4,00
4,50
2023
1)
2022202120202 019
Kronor
+5%
-36%
+4%
+4%
+0%
Finansiell stabilitet i en utmanande omvärld
Nettoomsättningen från fastighetsförvaltningen var 2 033 mnkr
(1 855), en ökning om 10 procent. Inklusive koncerninterna hyres-
intäkter var fastighetsförvaltningens nettoomsättning 2 216 mnkr
(2 055).
Fastighetsförvaltningens bruttoresultat ökade med 10 procent och
uppgick till 1 359 mnkr (1 235). Inklusive koncerninterna hyres-
intäkter var fastighetsförvaltningens bruttoresultat 1 542 mnkr
(1 435).
Årets resultat efter skatt uppgick till -1 927 mnkr (722), motsva
-
rande -9,53 kronor per aktie (3,57). Minskningen förklaras av nega-
tiva orealiserade värdeförändringar i fastighetsbeståndet.
Styrelsen föreslår en oförändrad utdelning på 2,70 kronor per
aktie(2,70).
Fastighetsbeståndet marknadsvärderades till 46,7 mdkr (49,5),
vilket ger ett långsiktigt substansvärde (EPRA NRV) om 185 kronor
per aktie (201). Årets orealiserade värdeförändringar i fastighets-
beståndet var -4 042 mnkr (-209).
Soliditeten uppgick till 59 procent (61), nettobelåningsgraden till
21procent (19) och räntetäckningsgraden var 4,9 gånger (7,7).
Hyresvakansgraden vid årets slut var 8,8 procent (7,0). Exklusive
pågående utvecklingsprojekt uppgick hyresvakansen till 5,7 pro
-
cent (4,0).
Hufvudstaden behåller en topplacering i GRESB:s internationella
hållbarhetsranking och intar i år en europeisk förstaplacering inom
kategorin Kontor och handel.
Bruttoresultat
1)
Nettoomsättning
1)
1)
Fastighetsförvaltning inklusive koncerninterna
hyresintäkter.
Bruttoresultat och nettoomsättning
0
200
400
600
800
1 000
1 200
1 400
1 600
1 800
2 000
2 200
2 400
20232022202120202 019
Mnkr
Räntetäckningsgrad
Nettobelåningsgrad fastigheter
Räntetäckningsgrad och nettobelåningsgrad
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
20232022202120202 019
0
2
4
6
8
10
12
14
16
18
20
22
24
ggr
%
Ytvakans
Hyresvakans
Hyresvakans exklusive projekt
Vakans
0
2
4
6
8
10
12
14
20232022202120202019
%
Året i korthet
2
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Terasser med utsikt över stadens Terasser med utsikt över stadens
takåsar och innegårdar med blom-takåsar och innegårdar med blom-
mande oaser skapar avkopplande mande oaser skapar avkopplande
och kreativa miljöer för människor och kreativa miljöer för människor
som arbetar i våra fastigheter.som arbetar i våra fastigheter.
Gynnsam marknadsposition i tider av förändring
D
et senaste året har präglats av fortsatt stor osäkerhet i
omvärlden, med krig i både Europa och Mellanöstern, hög
inflation och stigande räntor.
I dessa turbulenta tider visar Hufvudstadens låga riskprofil sin
styrka. Vi är precis som andra påverkade av omvärldsläget, men vår
låga belåningsgrad och starka finansiella ställning gör att vi kan
fullfölja våra stora utvecklingsprojekt och fortsätta omställningen
föratt minska vår klimatpåverkan.
Hufvudstaden äger några av Stockholms och Göteborgs allra
finaste fastigheter som alla är belägna i attraktiva citylägen. Under
2023 har efterfrågan på moderna kontor i centrala lägen varit stabil.
Detaljhandeln har haft det tufft, men trots det har vi lyckats hålla
vakansgraden låg.
Jag känner en stolthet över vad vi tillsammans åstadkommit
under detta utmanande år. Vi har för tredje året i rad ökat bruttore
-
sultatet från fastighetsförvaltningen och vi behåller förstaplace-
ringen i den årliga Nöjd kundundersökningen för kontor. Det visar
att vi i den dagliga verksamheten fokuserar på rätt saker.
Attraktiva marknadsplatser
Hufvudstadens centralt belägna fastighetsbestånd har byggts upp
under mer än hundra år. Våra fastigheter och marknadsplatser är
mycket attraktiva för såväl detaljhandlare som för kontorshyres-
gäster. För att vara ett förstahandsval behöver vi fortsätta utvecklas
itakt med beteende- och omvärldsförändringar. Viktiga förutsätt
-
ningar är närhet till kollektivtrafik samt ett bra utbud av service, buti-
ker, restauranger och kulturliv. Vår målsättning är att skapa platser
där människor trivs och där förutsättningarna är optimala för att
kunna bedriva framgångsrika verksamheter.
För att öka kontorsnärvaron och attrahera
de bästa medarbetarna har kontorets läge och
utformning blivit allt viktigare. Den trenden gynnar
ra centralt belägna fastigheter.
Bibliotekstan i Stockholm är en av de marknadsplatser som vi
förvaltar och utvecklar. Här ligger Vildmannen 7 som i slutet av
sommaren invigdes efter flera års arbete med att återuppföra den
brandskadade byggnaden. Fastigheten är helt unik med en flexibel
och modern byggnad bakom den fina bevarade sandstensfasaden
från 1800-talet. Byggnaden tillför stora kulturhistoriska värden till
Bibliotekstan och har lockat starka varumärken att etablera sig här.
Hufvudstadens största utvecklingsprojekt är Kvarteret Johanna
iGöteborg. Projektet fortlöper enligt plan och under året har stom
-
men för påbyggnaden nått full byggnadshöjd. Arbeten med fönster,
fasader och grundläggning för de nya byggnaderna pågår. Här ska
-
pas en levande mötesplats med handel och kontor som kommer
stärka Göteborgs citykärna.
Stabil kontorsmarknad i våra centrala lägen
De senaste åren har marknaden för kontor förändrats till följd av
ökat distansarbete och ett mer digitaliserat arbetssätt. De största
förändringarna i utformningen av kontoren är bättre sociala sam
-
lingsytor, nya ytor för kreativt samarbete och fler digitalt anpassade
mötesrum. För flera större företag har det förändrade arbetssättet
även medfört minskat lokalbehov. Efterfrågan på moderna kontor
ibättre lägen har ökat medan intresset för omoderna kontor i sämre
lägen minskat. För att öka kontorsnärvaron och attrahera de
bästamed arbetarna har kontorets läge och utformning blivit allt
viktigare. Den trenden gynnar våra centralt belägna fastigheter,
vilket omförhandlingen med Danske Bank i Packarhuset vid
Norrmalmstorg bekräftar.
I dessa turbulenta tider visar
Hufvudstadens låga riskprofil sin styrka.
Kontorshyresmarknaden har över lag varit positiv, men uthyrnings-
processerna tar något längre tid. Vakansen i Stockholm var inom
normalintervallet och marknadshyrorna utvecklades positivt. I Göte
-
borg påverkades marknaden av ett tillskapat överutbud av nya kon-
torsfastigheter. Vakansgraden ökade till drygt 10 procent och mark-
nadshyrorna var något stigande.
Marknaden för flexibla kontorslösningar fortsätter växa och vi ser
stor affärsnytta av vårt breda kontorserbjudande med Eget kontor,
nyckelfärdiga kontor REDO och Cecil Coworking. På så sätt kan vi
följa kunderna och deras förändrade behov över tid och alltid kunna
ge ett attraktivt erbjudande.
Ansträngt i delar av detaljhandeln
Utmaningarna är fortsatt stora för många aktörer inom detaljhan
-
deln. Konsumenterna håller hårt i plånboken för att klara av ökade
kostnader, främst kopplat till mat och boende. Det är en utveckling
som gynnat lågprissegmentet, vilket också bekräftas av våra hyres
-
gäster inom detta segment.
I Stockholm har även lyx- och premiumvarumärken utvecklats väl.
Det märks inte minst i Bibliotekstan där intresset för att etablera sig är
stort med många nya butiksöppningar och låga vakanser.
I NK-varuhusen i Stockholm och Göteborg har det fysiska och
digitala utvecklingsarbetet fortskridit med fokus på effektiviseringar
samt förbättrad kommunikation med kunder. Antalet ombyggnatio
-
ner var färre än de senaste åren och arbetet var mer riktat mot akti-
viteter och upplevelser som driver besök och försäljning.
Sammantaget har den fysiska handeln stärkts något under året
och för merparten av aktörerna är den fysiska butiken fortsatt viktig.
Allt fler varumärken som startat online väljer nu att öppna fysisk
butik. Inom de flesta segmenten sker en översyn av antalet fysiska
butiker och vid valet av etablering är läge och marknadsplats idag
ännu viktigare.
Hållbarhet och klimat
Hufvudstaden har ett långsiktigt perspektiv och hållbarhet är en
central del i verksamheten. Vårt mål är att äga fastigheter som i
grunden har god arkitektur, stor flexibilitet och hög kvalitet i material
-
val som därmed får en längre livslängd och inte byggs om lika ofta.
Vår största miljöpåverkan kommer från energianvändning och
byggprojekt. Här ser vi en stor fördel med egen driftspersonal som
dagligen arbetar med att optimera driften av fastigheterna för att
uppnå minsta möjliga klimatpåverkan och säkerställa hög kund
-
nöjdhet.
vD har orDet
4
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
I ombyggnadsprojekten testas fortlöpande ny tek-
nik för att hitta energismarta och robusta lösningar.
Fungerar den nya tekniken väl installeras den
successivt i övriga fastigheter. Under året har flera
energibesparande projekt genomförts med goda
resultat, däribland installation av solceller och geo
-
energi.
Vi arbetar med att framtidssäkra våra fastigheter
och under året har vi genomfört en rad åtgärder för
att förebygga och minimera skador vid exempelvis
extrem nederbörd.
Hufvudstaden arbetar för att uppnå ekonomisk-,
social- och miljömässig hållbarhet och förstaplat
-
sen i den internationella hållbarhetsundersök-
ningen GRESB inom kategorin Kontor och handel i
Europa bekräftar att vårt systematiska hållbarhets
-
arbete fungerar väl.
Avvaktande fastighetsmarknad
De förändrade förutsättningarna med högre räntor
har påtagligt påverkat fastighetsmarknaden. Fast
-
ighetsägare har fokuserat på att klara räntebetal-
ningar och hantera kommande låneförfall. Flera
bolag var i behov av att sälja fastigheter och
genomföra nyemissioner för att minska skuldsättningen. Detta har
skapat en obalans på marknaden med en diskrepans mellan köpa
-
res och säljares pris förväntningar. Direktavkastningskraven steg i
både Stockholm och Göteborg och den totala transaktionsvolymen
i Sverige minskade till drygt 100 mdkr. Det är den lägsta omsätt
-
ningen på många år.
Under lågränteperioden minskade skillnaderna mellan välbe
-
lägna attraktiva fastigheter och fastigheter i sämre lägen. Vi ser nu
att den skillnaden åter börjat öka. Både hyresgäster och investerare
efterfrågar alltmer högkvalitativa fastigheter med moderna och att
-
raktiva lokaler.
Den kommersiella fastighetsbranschen är till stor del skyddad
mot kostnadsökningar genom att hyrorna normalt indexeras med
KPI. Årets uppräkning var 10,9 procent och för 2024 är uppräk
-
ningen 6,5 procent. Detta medför förbättrade driftnetton i fastig-
hetsvärderingarna, vilket till viss del motverkar den negativa effek-
ten av stigande direktavkastningskrav. Hufvudstadens fastighets-
bestånd värderades vid utgången av året till 46,7 mdkr.
Ökat resultat i förvaltningsverksamheten
Kontorsverksamheten utvecklades positivt under året med ökade
hyror från indexuppräkning, nyuthyrningar och omförhandlingar.
Fördetaljhandeln har det varit ett utmanande år där den minskade
köpkraften hos hushållen påverkat butikernas omsättning negativt.
Bruttoresultat från fastighetsförvaltningen ökade med10 procent till
1 359 mnkr (1 235). Finansieringskostnaderna har successivt stigit
men Hufvudstaden har en låg belåningsgrad och god tillgång på
kapital. Under året har ny finansiering erhållits både via bank och
kapitalmarknaden.
Årets resultat efter skatt var -1 927 mnkr (722). Minskningen för -
klaras av negativa orealiserade värdeförändringar i fastighetsbeståndet.
Framtiden
2023 var ett utmanande år men jag känner tillförsikt inför 2024.
Med våra fina fastigheter och starka finansiella ställning har vi en
unik position på marknaden vilket ger oss goda förutsättningar
framöver.
Tillsammans med andra aktörer utvecklar vi attraktiva och håll
-
bara marknadsplatser i Stockholm och Göteborg där företag, varu-
märken och människor trivs, känner sig trygga och kan utvecklas.
Under det kommande året kommer vi att lägga stort fokus på för
-
valtningsverksamheten, optimera driften av fastigheterna och ligga
nära kunderna för att förstå och möta deras behov. Våra pågående
utvecklingsprojekt fortskrider och kommer framöver skapa nya
kassa flöden. Vår beprövade strategi ligger fast med stort kund-
fokus, hög kvalitet i både produkter och tjänster samt att vi med
intern kompetens skapar nya hållbara värden i fastighetsbeståndet.
Slutligen vill jag tacka alla kunder för ett fint samarbete och
Hufvudstadens medarbetare för ett gott arbete med stort engage
-
mang och mod i en utmanande tid av stora förändringar.
Stockholm i februari 2024
Anders Nygren
Verkställande direktör
vD har orDet
5
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Hög kvalitet, god service och långsiktighet
Kundfokus
Hufvudstaden ska arbeta i
nära samverkan med kunderna
och kontinue rligt bidra till att
förbättra deras affärsmöjlig-
heter och konkurrenskraft.
Kvalitet
Systematiskt kvalitets arbete
ska säkerställa hög kvalitet på
företagets samtliga produkter
och tjänster.
Kompetensutveckling
Medarbetarna ska på ett
syste matiskt sätt erbjudas
utveckling med fokus på kom-
petens och företagets
värderingar.
Affärsutveckling
Aktiv affärsutveckling och
anpassning till den digitala
utvecklingen iomvärlden ska
skapa mervärden i fastighets -
beståndet.
Hållbarhet
Hufvudstaden ska aktivt och
långsiktigt arbeta för ekono-
misk, miljömässig och social
hållbarhet.
Strategier
Vision
Hufvudstaden ska alltid
upplevas som och vara Sveriges
mest attraktiva fastighets bolag.
Affärsidé
Hufvudstaden ska i egna fastigheter i centrala
Stockholm och centrala Göteborg erbjuda
framgångsrika företag högkvalitativa kontors- och
butikslokaler på attraktiva marknadsplatser.
Syfte
Tillsammans för morgon-
dagens stad sedan 1915.
Värderingar
Hufvudstadens företagskultur präglas av ett starkt medarbetarengagemang med en tydlig och väl förankrad
värderingsgrund som genomsyrar allt vi gör. Värderingarna är vårt viktigaste verktyg för att leda och styra
verksamheten i riktning mot företagets vision och mål. De är också en förutsättning för att kunna driva verksam
-
heten mot ett ansvarsfullt företagande. Våra kärnvärden är: kvalitet, ärlighet, lyhördhet och engagemang.
affärsiDé, strategier och mÅl
6
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Våra mål
Mål Utfall
Utdelning och utdelningsandel
>
50%
Hufvudstadens aktie ska ha en god utdelnings-
tillväxt över tiden och utdelningen ska utgöra
mer än hälften av nettovinsten från den löpande
verksamheten.
61%
Styrelsen föreslår en oförändrad utdelning på 2,70 kr
per aktie (2,70), motsvarande totalt 546 mnkr. Utdel-
ningen motsvarar 61 procent av nettovinsten från den
löpande verksamheten.
Soliditet
>
40%
Soliditeten ska uppgå till minst 40 procent
över tiden.
59%
Soliditeten uppgick vid utgången av 2023 till
59 procent.
Nettovinst
+
Hufvudstaden ska successivt öka nettovinsten
frånden löpande verksamheten.
+2%
Nettovinsten från den löpande verksamheten
ökade med 2 procent.
Nöjd Kund Index
första plats
Hufvudstaden ska ha branschens nöjdaste kunder.
första plats
Vi placerade oss för sjätte året i rad på första plats
i Fastighetsbarometerns Nöjd Kundundersökning,
kategori Storbolag.
Klimatneutral förvaltning
+/– 0
Förvaltningen av fastigheter ska vara klimatneutral
senast 2025.
–26%
För att uppnå målet ska klimatpåverkande utsläpp
minskas till 0. Sedan 2019 har utsläppen minskat
med 26 procent.
Energianvändning
–16%
Energianvändningen per kvadratmeter ska minska
med minst 16 procent mellan 2019–2025.
–16%
Totalt har energianvändningen per kvadratmeter
minskat med 16 procent sedan 2019.
Miljöcertifierade fastigheter
100%
Samtliga fastigheter ska vara miljöcertifierade
senast 2025.
78%
Totalt har 78 procent av koncernens fastigheter
certifierats.
Soliditet
Miniminivå
20
30
40
50
60
70
20232022202120202019
Soliditet
%
Nettovinst löpande verksamhet
0
250
500
750
1 000
20232022202120202 019
Nettovinst
Mnkr
Energianvändning
0
20
40
60
80
100
120
20232022202120202019
kWh/kvm
Klimatneutral förvaltning
0
300
600
900
1 200
1 500
20232022202120202 019
CO
2
e ton
Utdelning per aktie
Utdelning i % av nettovinst löpande verksamhet
Miniminivå utdelningsandel
1)
Enligt styrelsens förslag
0
1,00
2,00
3,00
4,00
5,00
2023
1)
2022202120202019
Utdelning och utdelningsandel
0
20
40
60
80
100
Kronor
%
Nöjd Kund Index
65
70
75
80
85
90
95
100
20232022202120202019
Index
Hufvudstaden
Branschsnitt
Källa: CFI Group
Certifierade 78%
Ännu ej certifierade 22%
affärsiDé, strategier och mÅl
7
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Ett attraktivt kontor anpassat både för Ett attraktivt kontor anpassat både för
kreativa möten och till ett mer digita-kreativa möten och till ett mer digita-
liserat arbetssätt är avgörande för liserat arbetssätt är avgörande för
många hyresgäster vid val av lokal.många hyresgäster vid val av lokal.
Stabil efterfrågan i centrala lägen
trots osäkerhet i omvärlden
Ekonomisk omvärld
2023 var på flera sätt ett utmanande år. I Ukraina var kriget inne på
det andra året efter Rysslands fullskaliga invasion. I Mellanöstern
försämrades säkerhetsläget kraftigt i och med kriget mellan Hamas
och Israel. Inflationen var hög och för att motverka den fortsatte
centralbankerna att höja styrräntorna. Påverkan på ekonomin varie
-
rade mellan olika länder. I vissa länder var inbromsningen mjuk
medan den i andra var brantare, främst i Europa. Sammantaget
beräknades den globala bruttonationalprodukten (BNP) öka med
cirka 3 procent under 2023.
I slutet av året märktes ett par positiva tecken kring den ekono
-
miska utvecklingen. Inflationen avtog, först i USA och sedan i
Europa. Centralbankernas räntehöjningar bedömdes vara nära eller
ha passerat toppen, vilket resulterade i en positiv effekt på ränte-
och aktiemarknaderna. Merparten av världens större aktieindex
steg med tvåsiffriga uppgångar under året. Den ansträngda energi
-
marknaden i Europa, med stor volatil prissättning, stabiliserades
successivt trots osäkerhet i omvärlden. En kallare period i norra
Europa runt slutet av året medförde emellertid återigen högre
elpriser.
I Sverige påverkades samhället av kriminalitet och förhöjd
terrorhotnivå. Den svenska ekonomin befann sig i en lågkonjunktur
med sjunkande BNP-tillväxt. Inflationen var fortsatt mycket hög
men under hösten minskade den för att vid årets slut vara drygt 4
procent mätt som KPI. Riksbanken höjde styrräntan fyra gånger
från 2,50 till 4,00 procent. Arbetsmarknaden visade motståndskraft
men en försvagning noterades från hösten och arbetslösheten upp
-
gick tilldrygt 7,5 procent. Utvecklingen påverkade bostadsmarkna-
den negativt med sjunkande priser och färre produktionsstarter.
Köpkraften urholkades vilket medförde att hushållens konsumtion
minskade. För högt belånade kommersiella fastighetsägare var
situationen fortsatt utmanande inför kommande låneförfall.
Hufvudstadens delmarknader
Hufvudstaden äger och förvaltar 24 fastigheter i centrala
Stockholm. Befolkningen i Storstockholm uppgår till 2,5 miljoner
och under de senaste tio åren har antalet invånare ökat med cirka
14procent. Den ekonomiska tillväxten har över tid varit stark i
regionen. I snitt har tillväxten varit 2,9 procent per år sedan början
av2000-talet enligt SCB. Motsvarande siffra för hela Sverige är
2,2procent.
Turismen i Storstockholm fortsatte öka under 2023 och ligger nu
på samma nivå som innan covid-19-pandemin. Stora infrastruktur
-
projekt pågår i Stockholm. Bland de största projekten finns Förbifart
Stockholm och en utbyggnad av tunnelbanesystemet.
Det centrala affärsdistriktet (CBD) i Stockholm omfattar cirka
1,9 miljoner kvm kontor belägna i ett område runt Centralstationen,
Hötorget, Stureplan, Östermalmstorg, Norrmalmstorg, Kungsträd
-
gården och Sergels Torg.
I Göteborg äger Hufvudstaden 5 fastigheter. Befolkningen i
Storgöteborg uppgår till 1,1 miljoner invånare. Ökningstakten har
varit cirka 13 procent under de senaste tio åren. Den ekonomiska
tillväxten i Västra Götaland, ett område något större än det som
normalt benämns Storgöteborg, har ökat med i snitt 2,5 procent
perår mellan 2001–2022.
Göteborg betraktas ofta som en evenemangsstad och under
2023 ökade turismen ytterligare för att nu klart överstiga nivån
innan pandemin. I Göteborg är det största pågående infrastruktur
-
projektet Västlänken, en dubbelspårig järnvägsförbindelse delvis
under jord med tre nya stationer. En av stationerna kommer ligga
idirekt anslutning till Nordstans köpcentrum.
Bästa läge för kontor i centrala Göteborg bedöms vara stads-
delarna Inom Vallgraven, särskilt kvarteren närmast Hamngatorna,
samt Nordstan, Kungsportsavenyn, Masthuggskajen, Svenska
Mässan, Lilla Bommen, Gårda och Gullbergsvass. I Göteborg CBD
uppgår kontorsytan till ungefär 0,8 miljoner kvm.
Noterade fastighetsbolag
Privata fastighetsbolag
Institutionella investerare
Fastighetsfonder
Obligationsutgivare/syndikerare
Övriga investerare
Kontor
Bostäder
Industri/logistik/lager
Handel
Samhällsfastigheter
Hotell
Övrigt
30%
Internationella köpare stod för cirka 30 procent
av transaktionsvolymen 2023.
Mdkr
0
40
80
12 0
16 0
200
240
280
320
360
400
20232022202120202 0192 0182 0 172 01620152 014
Mdkr
0
40
80
12 0
16 0
200
240
280
320
360
400
20232022202120202 0192 0182 0 172 01620152 014
Källa: Nordanö Källa: Nordanö
Transaktionsvolym per investerarkategori Transaktionsvolym per fastighetstyp
Fastighetsmarknaden
9
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Investerarmarknaden
Fastighetsmarknaden var avvaktande under 2023. Riksbankens
styrräntehöjningar medförde att finansieringskostnaderna steg
ytterligare. Detta resulterade i en diskrepans mellan köparnas och
säljarnas prisförväntningar. Möjligheten till bankfinansiering var
fortsatt god, särskilt vid upparbetade kontakter, men räntenivåerna
var högre jämfört med tidigare år. På kapitalmarknaden rådde ett
osäkert läge även om aktiviteten ökade något under slutet av året.
Sammantaget minskade transaktionsvolymen kraftigt och under
2023 uppgick omsättningen till något ovan 100 mdkr. På markna
-
den initierades flera affärer av säljare som var i behov av att minska
skuldsättningen och för att hantera kommande låneförfall. Interna
-
tionella investerare stod för cirka 30 procent av transaktionsvoly-
men. De fastighetstyper som främst omsattes var logistik/lager,
kontor och bostäder.
I centrala Stockholm genomfördes ett par transaktioner under
2023. Det fanns också uppgifter om pågående försäljningar som
dragits tillbaka eller framskjutits på grund av det osäkra marknads
-
läget. För kommersiella fastigheter med kontor och butiker i
Stockholm CBD bedömdes direktavkastningskraven vara mellan
3,70 och 4,40 procent i slutet av året. I Göteborg CBD bedömdes
direktavkastningskraven uppgå till mellan 4,30 och 5,25 procent.
Hyresmarknaden
Kontor
Efterfrågan på moderna kontor med god utformning i centrala lägen
i Stockholm var stabil under året. Uthyrningsprocesserna var dock
något utdragna och utbudet påverkades även till viss del av andra
-
handsuthyrningar. Vakansen var trots konjunkturnedgången fortsatt
inom normalintervallet. I centrala Göteborg präglades kontorshyres
-
marknaden av ett ökat utbud från färdigställda projektfastigheter.
Det medförde att vakanserna steg ytterligare, vilket hade en något
återhållande effekt på marknadshyrorna.
För att attrahera nya medarbetare till sin verksamhet och stödja
ökad kontorsnärvaro bland medarbetarna efterfrågar allt fler hyres
-
gäster moderna kontor i centrala lägen med närhet till service, buti-
ker, restauranger och kultur samt goda kommunikationer. Den
fysiska kontorsarbetsplatsen är viktig vid exempelvis etablering av
nya kontakter, byggande av företagskultur samt utveckling av affä
-
rer. Kontorshyresgäster som omlokaliserar verksamheten från när-
förortsområden till mer centrala lägen väljer ofta att minska den för-
hyrda lokalytan för att möta det nya arbetssättet med distansarbete
ett par dagar i veckan. På detta sätt minskar också skillnaden i den
totala hyreskostnaden mellan de olika geografiska lägena. Trenden
på marknaden är att kontorets utformning och läge är allt viktigare.
Detta gynnar centrala kontorslokaler med hög standard.
Efterfrågan på kortare och flexiblare hyresavtal bedöms öka,
vilket coworkinganläggningar och andra nyckelfärdiga hyreskon
-
cept på marknaden tillgodoser. Det traditionella kontoret är dock
fortsatt det som efterfrågas allra främst.
Vid utgången av 2023 uppgick vakansgraden i Stockholm
CBDtill mellan 5–6 procent. Marknadshyrorna var inom intervallet
7000–9 800 kr per kvm och år exklusive fastighetsskattetillägg.
I Göteborg CBD var vakansen 10–11 procent och marknadshyrorna
mellan 3 200–4 100 kr per kvm och år exklusive fastighetsskatte
-
tillägg.
Butiker
Under 2023 påverkades försäljningen inom detaljhandeln av hög
inflation, stigande räntor och urholkad köpkraft. Störst effekt märkte
mellansegmentet medan aktörer inom lågpris- och lyxsegmenten
iflera fall ökade försäljningen trots utmanande omvärldsfaktorer.
Intresset var gott för att etablera nya butiker i bra gatuplanslägen
icentrala Stockholm. Vakansnivåerna var fortsatt begränsade i
dessa lägen och hyresutvecklingen var stabil. I Göteborg tecknades
flera hyresavtal men marknaden för butiker var något mer avvak
-
tande, särskilt utanför de bästa lägena.
Detaljhandeln är i förändring och de senaste årens förändrade
marknadsförutsättningar har skapat ytterligare utmaningar. Flera
detaljhandelsaktörer har lönsamhetsproblem, hänförligt till både
svagare försäljning och ökade kostnader. E-handeln är en etablerad
försäljningskanal för flera branscher. Under pandemin ökade
e-handelsförsäljningen kraftigt men under 2023 har försäljningen
minskat. Stigande räntor har medfört att aktörer inom e-handeln fått
fokusera på att uppnå lönsamhet istället för tillväxt. Distansarbete
ett par dagar i veckan har påverkat besökstalen i främst citylägen
iStockholm och Göteborg. Vissa dagar har lägre kundflöden medan
andra har ökade flöden, exempelvis lördagar. Sammantaget har året
varit utmanande för detaljhandeln men den fysiska handeln har
stärkt sin position som en viktig försäljnings- och marknadsförings
-
kanal. Bedömningen är att de fastigheter som erbjuder konsumen-
terna attraktiva mötes- och handelsplatser med unika köpupplevelser
Storstockholm
Storgöteborg
Stockholm CBD
Göteborg CBD
Mdkr
0
20
40
60
80
100
12 0
14 0
16 0
18 0
20232022202120202 0192 0182 0172 0162 0152 014
Mdkr
0
2
4
6
8
10
12
14
202320222021202020192 0182 0172 0 162 0152 014
Källa: Nordanö Källa: Nordanö
Transaktionsvolym i
Storstockholm och Storgöteborg
Transaktionsvolym i
Stockholm CBD och Göteborg CBD
100 mdkr
Totalt i Sverige omsattes fastigheter till ett värde
av drygt 100 mdkr.
Fastighetsmarknaden
10
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
har goda förutsättningar att även framöver möta de förändrade
konsumentbeteendena och marknadsförutsättningarna.
Marknadshyrorna i bästa kommersiella läge i Stockholm var i
intervallet 11 000–25 000 kr per kvm och år exklusive fastighets
-
skattetillägg. I centrala Göteborg bedöms bästa läge för butiker
vara Östra Nordstan, Fredstan samt Kungsgatan mellan Östra och
Västra Hamngatan. Inom dessa lägen var marknadshyrorna mellan
3000–13 000 kr per kvm och år exklusive fastighetsskattetillägg.
Uthyrbar area, kvm
Vasakronan 366 000
AMF Fastigheter 310 000
Hufvudstaden 269 000
Pembroke Real Estate 120 000
Skandia Fastigheter 119 000
SEB Trygg Liv 103 000
Källa: Nordanö
Uthyrbar area, kvm
Vasakronan 336 000
Wallenstam 231 000
Balder 159 000
Hufvudstaden 105 000
Bygg-Göta Göteborg 91 000
Platzer 82 000
Källa: Nordanö
Största fastighetsägare i Stockholm CBD
Största fastighetsägare i Göteborg CBD
Direktavkastningskrav
Stockholm CBD och Göteborg CBD
0
1
2
3
4
5
6
20232022202120202 01920182 0172 0162 0152 014
%
Stockholm kontor
Göteborg kontor
Källa: Newsec
Centrala Stockholm
Centrala Göteborg
Procentuell ökning Stockholm jämfört med 2014
Procentuell ökning Göteborg jämfört med 2014
Källa: Newsec
Centrala Stockholm
Centrala Göteborg
Procentuell ökning Stockholm jämfört med 2014
Procentuell ökning Göteborg jämfört med 2014
Källa: Newsec
Stockholm butiker
Göteborg butiker
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
202320222021202020192 0182 0172 0162 0152 014
%
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
7 000
8 000
9 000
20232022202120202 01920182 0172 0162 0152014
Kr/kvm %
0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
14 000
16 000
18 000
20 000
202320222021202020192 0182 0172 0162 0152 014
Kr/kvm %
0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
Stockholm Kontor, kr/kvm och år Butiker, kr/kvm och år
Bibliotekstan/NK 8 200–9 800 11 000–25 000
Övriga CBD 7 000–9 800 3 000–12 000
Östermalm 4 200–6 900 2 500–7 500
Gamla Stan 3 700–5 300 2 000–5 500
Södermalm 3 900–6 000 2 000–6 500
Kungsholmen 3 600–6 000 2 000–6 500
Liljeholmen 2 500–3 600 2 000–5 000
Globen 2 500–3 600 2 000–4 000
Arenastaden 2 600–3 800 2 500–10 000
Kista 2 000–2 800 2 000–5 000
Göteborg Kontor, kr/kvm och år Butiker, kr/kvm och år
CBD 3 200–4 100 3 000–13 000
Marknadshyror december 2023
(exklusive fastighetsskattetillägg)
Källa: Newsec
Kontorshyror i europeiska storstäder,
december 2023, lokaler i bästa läge
Wien
Stockholm
Prag
Paris
Oslo
Milano
Madrid
London
Köpenhamn
Lissabon
Frankfurt
Bryssel
Amsterdam
Aten
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
14 000
16 000
18 000
20 000
Kr/kvm
Vakansgrad kontor och butik i bästa läge
Marknadshyresutveckling kontor i bästa
läge, nominellt
(exklusive fastighetsskattetillägg)
Marknadshyresutveckling butik i bästa läge,
nominellt
(exklusive fastighetsskattetillägg)
Stockholm CBD
Göteborg CBD
5-årig swapränta
Källa: Nordanö
Fastighetsmarknaden
11
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Beståndets utveckling
Hufvudstaden erbjuder flera olika kontorskoncept; Eget kontor,
REDO och Cecil Coworking. Dessa koncept kompletterar varandra
och gör att Hufvudstaden kan möta hyresgästernas olika behov.
Mest efterfrågat är Eget kontor, där hyresgästerna tecknar längre
hyresavtal och lokalen kan anpassas efter hyresgästens behov. I
Hufvudstadens nyckelfärdiga kontor REDO erbjuds fullt möblerade
och utrustade lokaler med möjlighet till snabb inflyttning och kortare
avtalstider. Cecil Coworking är det mest flexibla konceptet och
erbjuder fullt utrustade kontorsplatser och kontorsrum med hög
servicenivå, frukost och lunchservering samt en unik design som
har hämtat inspiration från framgångsrika boutiquehotell.
Under året genomfördes omförhandlingar med flera kunder och
hyresavtal tecknades med ett antal nya hyresgäster. En av de större
omförhandlingarna var med kontorshyresgästen Danske Bank i
fastigheten Packarhuset 4 vid Norrmalmstorg.
En annan större omförhandling genomfördes med kontorshyres
-
gästen Entercard som utökade sina ytor i Orgelpipan 7. I fastigheten
genomfördes under året ett omfattande projekt där drygt 400 föns
-
ter byttes ut och tekniska installationer uppdaterades för att minska
energiförbrukningen.
Några kontorshyresgäster som flyttade in i Eget kontor under
året var Come On Stockholm, Keel Capital och Ramudden.
I Bibliotekstan återinvigdes den brandhärjade fastigheten Vild
-
mannen 7, en fantastiskt fin fastighet med moderna kontorsytor
bakom en 120 år gammal fasad. Cirio Advokatbyrå flyttade in vid
halvårsskiftet och förhyr samtliga kontorsytor i fastigheten. Chanel
Fragrance and Beauty Boutique, A.P.C. och ATP Atelier öppnade
sina butiker i gatuplanet lagom till julhandeln.
Utvecklingen av Bibliotekstan som Skandinaviens främsta desti
-
nation för svenskt och internationellt mode inom premium- och lyx-
segmenten fortsatte. Detaljhandeln är i förändring men intresset för
området är stort från både svenska och internationella varumärken.
Starka varumärken som öppnade butiker i våra fastigheter var bland
annat Stone Island på Norrmalmstorg och Aim´n på Kungsgatan.
Rätt mix av verksamheter är en av våra strategier för att skapa
attraktiva och levande marknadsplatser. Dessutom bidrar det till en
utökad service för kontorshyresgästerna.
Kunder
Våra kontorshyresgäster i Stockholm består av företag med behov
av lokaler med centralt läge och av hög kvalitet. De dominerande
verksamheterna är bank och finans, advokatbyråer samt konsulter
inom rekrytering, IT, management och medier. Kontorskunder som
varit hyresgäster under lång tid är bland andra Brummer & Partners,
Danske Bank, Entercard, Exportkreditnämnden, Finans inspektionen,
KG 10, Öhman samt advokatbyråerna Alrutz, Vinge och White &
Case. Totalt har affärsområdet 339 kunder (354). De tio största
kunderna hyr cirka 51 000 kvm (51 000), med en total årshyra på
410 mnkr (353).
Butikshyresgästerna är både svenska och internationella företag
med höga krav på både butiksutformning och läge. Hyresgästerna
representerar ofta välkända varumärken som endast finns på ett
fåtal väl utvalda platser. Butikshyresgästerna i Bibliotekstan består
av skandinaviska varumärken med hög modegrad som Axel Arigato,
By Marlene Birger, Byredo, Filippa K, Gant, Our Legacy, Rodebjer
och Totême kombinerat med större internationella modeföretag
som Cartier, Céline, Chanel, Maje, Michael Kors, Prada, Ralph
Lauren, Sandro och Zara. Längs Kungsgatan är flera av de största
hyresgästerna inom sport och fritid, såsom Alewalds, Haglöfs,
Naturkompaniet och Stadium. Andra stora hyresgäster är Cervera,
Telenor, Telia och Ströms.
Inom affärsområdet finns även några av Stockholms främsta
restauranger och caféer som Eataly, Misshumasshu, Pas D’Art,
Prinsen, Sempre och Vau De Ville. Restaurangerna skapar
mötesplatser, bidrar till en levande stadsbild och ökar områdets
attraktivitet.
Varumärken inom affärsområdet
BIBLIOTEKSTAN – Området mellan Norrmalmstorg, Birger Jarls-
gatan, Stureplan och Norrlandsgatan som innehåller butiker med
högklassiga varumärken samt restauranger och caféer.
BIRGER JARLSPASSAGEN – Den historiska passagen, belägen
mellan Birger Jarlsgatan och Smålandsgatan, är en välkänd mötes
-
plats som erbjuder spännande restaurangkoncept.
CECIL COWORKING – Anläggningen i Bibliotekstan erbjuder
medlemmar förstklassig service och flexibla kontorsarbetsplatser
för utveckling och nätverkande.
NORRMALMSTORG 1 – Byggnaden är en unik profilfastighet och
en kommersiell knutpunkt i Stockholm city.
Erbjudanden som möter kundernas behov
Affärsområde Stockholm är uppdelat i områdena Norrmalmstorg, Kungsgatan och Väst, bestående
av22kontors- och butiksfastigheter. Norrmalmstorg omfattar fastigheter i Bibliotekstan. Kungsgatan
omfattar fastigheter vid Kungsgatans östra del samt vid korsningen Kungsgatan/Sveavägen. Väst består
avfastigheter belägna på Drottninggatan och Klarabergsgatan, i Gamla Stan samt vid Kungsträdgården.
FastighetsFörvaltning – aFFärsområde stockholm
12
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Kontor 65%
Butik och restaurang 20%
Övrigt 15%
Kontor 71%
Butik och restaurang 25%
Övrigt 4%
31 december 2023 31 december 2022
Antal fastigheter 22 22
Uthyrbar yta, kvm 210 904 206 128
– varav kontor 135 870 132 917
– varav butik och restaurang 42 815 42 201
Årshyra, mnkr 1 510 1 329
Hyresvakansgrad, % 7,0 3,3
Ytvakansgrad, % 8,3 4,9
Antal uthyrbara garageplatser 619 619
Mnkr 2023 2022
Nettoomsättning 1 404,1 1 273,8
Underhåll -19,0 -12,7
Drift och administration -138,8 -130,1
Övriga kostnader -155,6 -152,2
Summa kostnader -313,4 -295,0
Bruttoresultat 1 090,7 978,8
1)
Inklusive koncerninterna hyresintäkter.
2023 2022
Nyuthyrning, kvm 10 700 15 300
Nyuthyrning årshyra, mnkr 70 116
Omförhandlade avtal, kvm 28 400 26 500
Omförhandlad årshyra, mnkr 212 166
Kontor Kvm
Danske Bank 10 800
Advokatfirman Vinge 7 800
Finansinspektionen 7 200
KG10 6 200
Cecil Coworking
1)
3 200
Butik & Restaurang Kvm
Zara 2 900
Eataly 2 600
Alewalds 1 300
Ströms 1 300
Chanel 1 100
1)
Helägt dotterbolag.
Fastighetsbeståndet Största hyresgäster
Fastighetsförvaltningens resultat
1)
Nyuthyrning och omförhandling
Uthyrbar yta per användning Årshyra per användning
0
50
100
150
200
250
300
350
400
450
500
2029-20282027202620252024
Årshyra, mnkr
Löptid _AO_sthlm
Förfallostruktur
FastighetsFörvaltning – aFFärsområde stockholm
13
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Vi erbjuder attraktiva lokaler och Vi erbjuder attraktiva lokaler och
anpassade kontorslösningar som Eget anpassade kontorslösningar som Eget
kontor, nyckelfärdiga kontor REDO kontor, nyckelfärdiga kontor REDO
eller Cecil Coworking, allt för att eller Cecil Coworking, allt för att
möta kundernas olika behov.möta kundernas olika behov.
AB Nordiska Kompaniet
NK:s vision är att vara ett varuhus i världsklass. NK har en unik posi
-
tion i Skandinavien som det ledande premium- och lyxvaruhuset
inom mode, skönhet och livsstil med en förstklassig service. Varu-
husen är en handels- och mötesplats där det kommersiella och det
kulturella möts för att skapa minnesvärda upplevelser. Under året
genomfördes både vår- och höstmodevisningar, NK-Galan, flera
kundkvällar och en mängd andra aktiviteter för NK:s nyckel kunder.
Den viktigaste händelsen i varuhusen är julen som startar med
avtäckning av julskyltningen och tomtens öppnande av varu husen
under skyltsöndagen.
Varumärket NK
NK är ett av Sveriges starkaste och mest välkända varumärken
bland svenska och internationella konsumenter. Att arbeta långsik
-
tigt med att vårda och bygga upp varumärket är grunden till NK:s
förmåga att främja handeln i varuhusen och därmed generera
ökade hyresintäkter och högre fastighetsvärden. NK-fastigheterna
samt varumärket NK ägs av det helägda dotterbolaget AB Nordiska
Kompaniet.
Varuhusens utveckling
Under året har ett flertal nya avdelningar och varumärken tillkommit,
däribland Axel Arigato dam, Caia Cosmetics, Levi´s dam, Loewe och
Zadig & Voltaire. I Göteborg tillkom multibrandavdelningen NK
Sophisticated och i Stockholm byggdes NK Man om och fick större
yta. Restaurangutbudet i Stockholm stärktes med Chipirón, en
tapasbar på damplanet. NK Stage är ett koncept där NK erbjuder
en yta på damplanet i Stockholm till varumärken för att under kor
-
tare perioder visa upp och sälja produkter. Totalt visades cirka 20
kurerade varumärken och upplevelser inom mode, skönhet och livs
-
stil under året. Omsättningen i varuhusen utvecklades positivt och
översteg 2022 års nivå.
Under året lanserades nya NK Nyckeln, NK:s lojalitetsprogram,
med utökade erbjudanden och en teknisk plattform som möjliggör
mer relevant kommunikation till NK:s medlemmar.
Kunder
Affärsområdets tio största hyresgäster hyr cirka 28 000 kvm
(30 000) varav det egna dotterbolaget NK Retail hyr cirka 11 300
kvm butiksyta (11 700). Tillsammans representerar de en årshyra på
229 mnkr (260).
Sammanlagt har affärsområdet 107 hyresgäster (106), både
svenska och internationella, som etablerat sig på Skandinaviens
ledande handelsplats inom premium- och lyxsegmenten.
Affärsområdet innehåller även sammanlagt 17 000 kvm
moderna och flexibla kontor vilket motsvarar 18 procent av totala
uthyrningsbara ytan. Sammanlagt finns 15 kontorshyresgäster
varav de tre största är AG Advokat, Deloitte och Starbreeze.
Unika varumärken stärker NK-varuhusen
Affärsområde NK omfattar NK-fastigheterna i Stockholm och Göteborg samt fastigheten Hästskon 10 i
Stockholm. Förutom varuhusen omfattar affärsområde NK även moderna och flexibla kontorslokaler
iNK-fastigheterna.
NK Göteborg
NK Stockholm
NK Totalt
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
3,0
3,5
2023202220212020201920182 0172 0162 0152 014
Mdkr
Försäljning NK-varuhusen
Stockholm 2023 2022
Uthyrbar varuhusyta, kvm 25 050 25 219
Uthyrbar lageryta, kvm 9 269 9 237
Totalt 34 319 34 456
Antal avdelningar 96 94
Antal restauranger 13 11
Försäljning inkl moms, mnkr 2 145 2 067
Göteborg 2023 2022
Uthyrbar varuhusyta, kvm 10 589 10 562
Uthyrbar lageryta, kvm 983 1 009
Totalt 11 572 11 571
Antal avdelningar 48 44
Antal restauranger 3 3
Försäljning inkl moms, mnkr 544 514
NK-varuhusen
FastighetsFörvaltning – aFFärsområde nk
15
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
31 december 2023 31 december 2022
Antal fastigheter 3 3
Uthyrbar yta, kvm 91 281 91 447
varav kontor 16 864 16 894
– varav butik och restaurang 36 480 36 622
Årshyra, mnkr 492 518
Hyresvakansgrad, % 4,5 7,0
Ytvakansgrad, % 5,5 7,2
Antal uthyrbara garageplatser 665 665
Fastighetsbeståndet
Mnkr 2023 2022
Nettoomsättning 484,0 477,3
Underhåll -22,2 -13,3
Drift och administration -180,2 -160,6
Övriga kostnader -50,7 -43,6
Summa kostnader -253,1 -217,5
Bruttoresultat 230,9 259,8
1)
Inklusive koncerninterna hyresintäkter.
Fastighetsförvaltningens resultat
1)
Kontor Kvm
Starbreeze 2 800
AG Advokat 2 500
Deloitte 1 800
Foyen Advokatfirma 1 200
Hästen 21 900
Butik & Restaurang Kvm
NK Retail
1)
11 30 0
Calceos 1 900
North Retail Sport 1 600
Cervera 1 500
Harjak & Månsson 1 300
1)
Helägt dotterbolag.
Största hyresgäster
Förfallostruktur
0
20
40
60
80
100
120
140
2029-20282027202620252024
Årshyra, mnkr
Löptid _AO_NK
2023 2022
Nyuthyrning, kvm 3 000 5 800
Nyuthyrning årshyra, mnkr 21 34
Omförhandlade avtal, kvm 11 000 12 100
Omförhandlad årshyra, mnkr 92 93
Nyuthyrning och omförhandling
Kontor 18%
Butik och restaurang 40%
Övrigt 18%
Parkering 24%
Uthyrbar yta per användning
Kontor 23%
Butik och restaurang 63%
Övrigt 7%
Parkering 7%
Årshyra per användning
FastighetsFörvaltning – aFFärsområde nk
16
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NK erbjuder unika och exklusiva shopping-NK erbjuder unika och exklusiva shopping-
upplevelser. Under hösten lanserades upplevelser. Under hösten lanserades
hudvårds- och makeupvarumärket Charlotte hudvårds- och makeupvarumärket Charlotte
Tilbury Beauty på NK Stockholm och på nk.se.Tilbury Beauty på NK Stockholm och på nk.se.
Beståndets utveckling
I Göteborg pågår det omfattande utvecklingsprojektet Johanna i
kvarteret Inom Vallgraven 12. Projektet pågår under flera år och
bedöms färdigställas runt årsskiftet 2025/2026. Under året har
påbyggnadsstommen i del av kvarteret nått full byggnadshöjd.
Påbyggnaden erbjuder en fantastisk utsikt över hela Göteborg. I
nybyggnadsdelen har rivnings- och spontningsarbeten färdigsställts
och del av bottenplattan har gjutits. När Kvarteret Johanna står klart
kommer Göteborgs citykärna stärkas med en ny levande mötes
-
plats innehållande kontor och butiker.
I Nordstan genomfördes under 2023 lokalanpassningar för de
nya hyresgästerna Medartuum och Revelopment som tillträdde sina
nya lokaler i Fyran respektive Femman i mitten av året. Alektum
Group är Hufvudstadens största hyresgäst i Göteborg och tillträdde
ytterligare ytor i Femman under januari. I samband med utökningen
genomfördes en anpassning av lokalerna.
Under 2023 invigdes första etappen av Hufvudstadens största
solcellsanläggning på Femmans tak. Initialt har cirka 500 kvm
solceller, av totalt planerade 1 300 kvm, tagits i drift vilket kommer
ge ett efterfrågat tillskott av egenproducerad energi.
Hufvudstaden är en av de största delägarna i Nordstans Samfäl
-
lighetsförening som äger och förvaltar Nordstans parkeringshus
med tillhörande butiker samt torg och gågator. Nordstan är ett av
Sveriges största och mest välbesökta affärscentrum med ett rikt
utbud av butiker, restauranger och parkering samt moderna kontor i
Göteborgs bästa läge. Nordstan kommer få en direktanslutning till
Västlänken via en planerad tillbyggnad och anpassning i den norra
delen av köpcentret. Under året har planering och projektering
pågått av hela entréplanet för de nya flöden av människor som
kommer tillkomma. Trafikverket bedömer att västlänkstrafiken vid
Centralen och Nordstan kommer att vara i drift 2026/2027.
Gallerian Femman som ligger i Nordstan består av cirka 16 000
kvm detaljhandelsytor fördelade på tre plan. Under året har flera
nyetableringar skett. Bland annat har köks- och inredningsbutiken
Cervera öppnat på entréplanet där även skobutiken Deichmann och
smyckeskonceptet Pandora nyetablerat sig. I december öppnade
underklädesvarumärket Intimissimi och barnkonceptet Newbie sina
flaggskeppsbutiker i Göteborg.
Under 2023 hade Femman över 12 miljoner besökare, en uppgång
med cirka 13 procent jämfört med 2022.
Omsättningen för detaljhandeln i Nordstan som helhet var när
-
mare 4,2 mdkr varav Femman omsatte över 900 mnkr och Fyran
omsatte drygt 340 mnkr.
Kunder
Kunderna i Göteborg verkar både lokalt, nationellt och internatio
-
nellt. Affärsområdets kontorskunder uppskattar centralt belägna
lokaler av hög kvalitet med närhet till Centralstationen, parkerings
-
hus, butiker, restauranger och service. De dominerande branscherna
är advokat- och revisionsbyråer samt finans- och konsultföretag.
Butikskunderna uppskattar attraktiva marknads- och handels-
platser i centrala lägen.
Detaljhandeln är under förändring vilket ställer allt högre krav
både på fastighetsägare och butiksentreprenörer. Unika och starka
marknadsplatser som Femman, Nordstan och Fredstan bedöms
framöver vara fortsatt attraktiva. Totalt finns 112 kunder (113) inom
affärsområdet. De tio största kunderna hyr cirka 26 000 kvm
(27 000) med en total årshyra på 124 mnkr (119).
Varumärken inom affärsområdet
FEMMAN – Gallerian Femman är en av Göteborgs främsta mark-
nadsplatser för shopping, mat och möten, men erbjuder också cen-
trala kontor av hög kvalitet.
FREDSTAN – Fredstan är ett levande och attraktivt stadsområde
som består av kvarteren runt Fredsgatan, mellan Brunnsparken och
Trädgårdsföreningen.
KVARTERET JOHANNA – Hufvudstadens största utvecklingspro-
jekt omfattande cirka 32 000 kvm om- och nybyggda kommersiella
lokaler. En dynamisk destination och mötesplats mitt i Göteborgs
absoluta citykärna.
NORDSTAN – Nordstan är ett av Sveriges största köpcentrum
setttill antal besökare. Hufvudstaden är en av de största
ägarna i Nordstans Samfällighetsförening med en andel om
cirka 40 procent.
Kvarteret Johanna växer fram
Fastigheterna finns i Göteborgs mest centrala affärsdistrikt uppdelade på två områden, Fredstan och
Nordstan. Fastighetsbeståndet i Fredstan omfattar kvarteren Inom Vallgraven 12 och Inom Vallgraven
3:2. Fastigheten i Nordstan består av två enheter, Fyran mot Östra Hamngatan och Femman mot
Centralstationen.
FastighetsFörvaltning – aFFärsområde göteborg
18
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
31 december 2023 31 december 2022
Antal fastigheter 4 4
Uthyrbar yta, kvm 88 657 88 987
– varav kontor 49 195 50 428
– varav butik och restaurang 31 237 31 604
Årshyra, mnkr 379 367
Hyresvakansgrad, % 21,8 20,5
Ytvakansgrad, % 31,4 30,0
Antal uthyrbara garageplatser 51 51
Kontor Kvm
Alektum Group 6 100
Folksam 3 800
Advokatfirman Vinge 3 300
Iver 2 800
Grant Thornton 2 000
Butik & Restaurang Kvm
H&M 2 100
Lidl 2 100
Stadium Outlet 1 900
Kappahl 1 900
Lager 157 1 800
2023 2022
Nyuthyrning, kvm 3 500 7 700
Nyuthyrning årshyra, mnkr 15 27
Omförhandlade avtal, kvm 6 600 10 900
Omförhandlad årshyra, mnkr 30 51
Mnkr 2023 2022
Nettoomsättning 327,9 303,6
Underhåll -5,2 -6,1
Drift och administration -64,1 -64,3
Övriga kostnader -37,9 -37,1
Summa kostnader -107,2 -107,5
Bruttoresultat 220,7 196,1
1)
Inklusive koncerninterna hyresintäkter.
0
10
20
30
40
50
60
70
80
2029-20282027202620252024
Årshyra, mnkr
Löptid _AO_Gbg
Kontor 55%
Butik och restaurang 35%
Övrigt 10%
Kontor 49%
Butik och restaurang 47%
Övrigt 4%
Fastighetsbeståndet
Fastighetsförvaltningens resultat
1)
Största hyresgäster
Nyuthyrning och omförhandling
Förfallostruktur Uthyrbar yta per användning Årshyra per användning
FastighetsFörvaltning – aFFärsområde göteborg
19
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Utvecklingen av Kvarteret Johanna Utvecklingen av Kvarteret Johanna
i Fredstan kommer att ge nya i Fredstan kommer att ge nya
möjligheter i, på och mellan husen. möjligheter i, på och mellan husen.
NK Retail AB
NK Retail, dotterbolag till AB Nordiska Kompaniet, bedriver
detaljhandelsverksamhet inom segmenten mode, accessoarer,
juveler och skönhet på sammanlagt 33 avdelningar i NK Stockholm
och NK Göteborg. En stor del av sortimentet finns även represente
-
rat på NK e-handel, som utgör ett tillväxtområde.
Varumärkesportföljen består av noggrant utvalda internationella
och svenska premium- och lyxvarumärken. Kunderbjudandet omfat
-
tar cirka 600 kända varumärken däribland Byredo, Caia Cosmetics,
Cartier, Chanel, Charlotte Tilbury, Dior, Max Mara, Moncler, Omega,
Tom Ford och Zegna. Med engagemang, förstklassig service och
inspirerande multibrandkoncept ska NK Retail vara ett självklart val
vid köp av premium- och lyxvarumärken i varuhusen och via e-han
-
del. I verksamheten arbetar 454 medarbetare, motsvarande 295
heltidstjänster.
Samarbetet mellan AB Nordiska Kompaniet och NK Retail har
lett till positiva synergier inom flera områden. Det handlar bland
annat om lansering av NK Retails avdelningar på NK e-handel,
gemensam planering av marknadsföringsaktiviteter, varu-
märkesomflyttningar och aktivering av ytor under kortare perioder,
så kallade pop-ups.
Att AB Nordiska Kompaniet bedriver del av retailverksamheten
på NK i ett eget dotterbolag har lett till en snabbare förnyelse i
bådavaruhusen och utvecklingen av NK e-handel. Under året har
NK Man i Stockholm byggts om och i det nya konceptet har lyxvaru
-
märken såsom Brunello Cucinelli, Kiton och Tom Ford lyfts fram.
Multibrandavdelningarna NK Details och NK Sophisticated har
öppnat på damplanet i Göteborg. Flera pop-ups öppnade under
året, bland annat för varumärkena Bally och Byredo. NK Retails
största avdelningar är NK Beauty, NK Fine Jewellery & Watches
och NK Man. Dessa avdelningar utgör ungefär hälften av den totala
omsättningen och har visat på en positiv utveckling under 2023.
NKRetails sortiment återfinns på NK e-handel med cirka 15 000
produkter.
Unika koncept, hög kvalitet och kundfokus
Mode 49%
Skönhet 39%
Smycken och klockor 12%
Försäljning
NK Stockholm 2023 2022
Försäljningsyta, kvm 6 909 7 448
Antal avdelningar 16 22
Försäljning inkl moms, mnkr 735 702
NK Göteborg 2023 2022
Försäljningsyta, kvm 4 369 4 259
Antal avdelningar 17 15
Försäljning inkl moms, mnkr 224 220
Totalt Totalt
Antal anställda 454 430
NK Retail
NK Retail driver och utvecklar avdelningar och sortiment på sammanlagt 11 300 kvm fördelat på NK
Stockholm och NK Göteborg. Verksamheten utgör cirka 20 procent av det totala antalet avdelningar.
Sortimentet, främst inom mode, skönhet, accessoarer och juveler, finns även representerat på NK e-handel.
övriga segment – nk retail
21
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Service i centrum
NK e-handel
S
atsningen på NK e-handel, nk.se samt övrig digital utveckling
har fortsatt. Fokus under året har varit att ansluta ytterligare
avdelningar till e-handeln samt att integrera den uppdaterade
NK Nyckeln, NK:s lojalitetsprogram, som med ny teknisk plattform
möjliggör mer relevant kommunikation till NK:s medlemmar. Lanse
-
ring av nya avdelningar på nk.se sker kontinuerligt och under året
anslöt ytterligare 8 avdelningar. Syftet med NK e-handel och nk.se är
att NK ska vara digitalt närvarande hos våra kunder samt inspirera till
shopping online och i varuhusen. Besöken på nk.se har sedan e-han
-
deln lanserades ökat med cirka 300 procent. Utbudet på nk.se ska i
stort spegla NKStockholms sortiment men också vara en digital
kanal för inspiration, information och service.
Cecil Coworking
I
Bibliotekstan i Stockholm driver Hufvudstaden Cecil Coworking.
Anläggningen är cirka 3 200 kvm stor och har plats för cirka
300 medlemmar. Cecil Coworking öppnade 2021 och erbjuder
olika alternativ för medlemmar, såsom egna kontor i varierande
storlekar, egen skrivbordsplats eller loungeplats. Anläggningen har
en unik miljö som är inspirerad av boutiquehotell runt om i världen.
PåCecil erbjuds stora möjligheter till att nätverka i gemensamma
utrymmen samlat kring den vackra ljusgården som utgör hjärtat av
anläggningen.
Under 2023 har beläggningen på Cecil i genomsnitt legat runt 95
procent och cirka 85 bolag inom flertalet branscher har sin hemvist
på Cecil.
Hos Cecil står personlig service i fokus och förutom receptions
-
service och medlemsevent erbjuds varje vardag både frukost och
lunch, tillagade av Cecils egen kock. Här finns också en fullt utrustad
konferensanläggning med inspirerande design, för både medlemmar
och externa kunder. Förutom den professionella och personliga
servicen, är det anläggningens centrala läge, fokus på design och
inredning samt framför allt medlemmarna som skapar den unika
atmosfären. Cecil är en plats där nya idéer föds och nätverk flätas
samman. Här bygger vi tillsammans en kultur där människor och
företag trivs, växer och når sin fulla potential.
Parkaden
D
et helägda dotterbolaget Parkaden AB bedriver parke-
ringsverksamhet i två av Hufvudstadens fastigheter i
Stockholm. NK Parkering i Hästskon 10 erbjuder 665
platser. I Continentalgaraget i fastigheten Orgelpipan 7, som tillhör
affärsområde Stockholm, erbjuds 435 platser.
Antalet elbilar fortsätter att öka vilket leder till ett större behov
avladdning i samband med parkering. För att möta efterfrågan
harParkaden under flera år successivt utökat antalet laddplatser.
Hälften av parkeringsplatserna i NK Parkering är för närvarande
utrustade med laddplatser. NK Parkering är ett av de parkeringshus
i Stockholm city som erbjuder flest laddplatser.
Under året investerade Parkaden AB i ett nytt bomsystem i
Continentalgaraget för smidiga passager. Intäkterna från korttids-
och abonnemangskunder ökade under 2023, vilket påverkade
nettoomsättningen positivt för Parkaden AB.
övriga segment – övrig verksamhet
22
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Cecil Coworking erbjuder arbetsplatser Cecil Coworking erbjuder arbetsplatser
i en unik miljö med attraktivt läge och i en unik miljö med attraktivt läge och
förstklassig service.förstklassig service.
Affärsutveckling
Avdelningen Affärsutveckling identifierar, utvecklar och driver kom
-
mersiella och digitala projekt för kontor och butik. Hufvudstadens
utvecklingsarbete påverkas av samhällets snabba förändringar som
innebär ändrade beteenden, behov och förväntningar. Syftet är att
höja bolagets förmåga att löpande utveckla och anpassa arbetssätt,
verksamheter och processer.
Förändrings- och utvecklingsprojekt genomförs med fokus på att
möta förändringar i samhället och våra hyresgästers behov. Under
åren har projekt drivits för att bemöta den strukturomvandling som
sker inom detaljhandeln och till viss del kontorsmarknaden. Änd
-
rade köpbeteenden, användning av kontor samt hållbarhet är fakto-
rer som är centrala i vårt utvecklingsarbete. Ett exempel är utveck-
lingen av NK:s kunderbjudande i både varuhusens fysiska miljö och
inom den digitala närvaron på nk.se.
I Nordstan har ett utvecklingsprojekt startats för att möta den nya
uppgången från Västlänken. Där skapar vi tillsammans med övriga
fastighetsägare i Nordstans samfällighetsförening en ny entré och
mötesplats med ett attraktivt erbjudande till pendlarna men även för
den befintliga kunden i Nordstan. Projektet omfattar cirka 8 700
kvm varav cirka 700 kvm avser en tillbyggnad.
Föregående års strategiarbete inom digitalisering har implemen
-
terats för att utveckla och anpassa våra verksamheter till våra kun-
ders och medarbetares behov. Syftet är att stötta verksamhetens
övergripande strategier för att bidra till att nå våra verksamhetsmål.
Fastighetsutveckling
Hufvudstadens fastigheter utvecklas löpande i en process som
utgår från hållbarhet och långsiktighet. Vårt mål är att ha bran
-
schens mest välutvecklade fastighetsbestånd. Ombyggnads- och
utvecklingsprojekt drivs av avdelningen Fastighetsutveckling. Verk
-
samheten utgörs av underhållsprojekt och lokalanpassningar samt
av större utvecklingsprojekt av befintliga och nya byggrätter. Ledord
för allt arbete är vårt syfte, Tillsammans för morgondagens stad
sedan 1915. Projekten drivs i samarbete med olika avdelningar inom
bolaget samt med våra kunder, leverantörer och samarbetspartners.
Arbetet med digitalisering av fastigheterna fördjupades under
året med ytterligare breddning av samarbetet med branschkollegor.
Energifrågor fortsatte att vara ett viktigt fokusområde, så även inom
digitaliseringen.
Bolagets hållbarhetsplan med ledorden minimera, framtidssäkra
och samarbeta utgör en av grunderna när fastigheterna utvecklas.
Genom aktiva samarbeten mellan interna och externa parter mini
-
merar vi energianvändning, rivning och materialanvändning. Vi fram-
tidssäkrar fastigheterna genom att bygga effektiva lösningar som
kan användas över lång tid samt förbereda för klimatförändringar.
En av de viktigaste åtgärderna för att minimera den totala miljöbe
-
lastningen är att vi bygger med långsiktiga lösningar och materialval
som består över tid oavsett hyresgäst. En viktig del i hållbarhets-
arbetet är de material vi väljer att bygga in i våra hus och under året
testades och utvärderades flera alternativa material med lägre miljö
-
belastning.
För att kunna efterleva de högt ställda kraven på kvalitet, flexibili
-
tet och långsiktighet har Hufvudstaden egna projektledare genom
alla led i genomförandet av projekt. Projektledarna hanterar dagli
-
gen frågor rörande projektstyrning, samordning med hyresgäst och
arbetsmiljö.
Under de senaste fem åren har Hufvudstaden i genomsnitt
investerat cirka 940 mnkr per år i projekt. För 2023 uppgick inves
-
teringarna till cirka 1 270 mnkr (980). Större utvecklings projekt
stod för cirka 70 procent, lokalanpassningar för cirka 20 procent
och underhållsprojekt för närmare 10 procent.
Pågående större projekt
Projektet Johanna, Göteborg
I kvarteret Inom Vallgraven 12 i Göteborg fortsatte det omfattande
utvecklingsprojektet Johanna under året. Produktionen i projektet
är indelad i tre huvuddelar, påbyggnads-, nybyggnads- samt
ombyggnadsdel. För påbyggnadsdelen genomfördes förstärknings
-
arbeten i befintlig byggnad och i slutet av året nådde påbyggnads-
stommen full byggnadshöjd. Nybyggnadsdelen innefattade
slutskede av rivning och miljösanering. Schaktning till grundlägg
-
ningsdjup avslutades och gjutning av ny bottenplatta påbörjades.
Den utökade byggrätten om cirka 15 000 kvm bruttoarea skapar
enny helhet för kvarteret där den nya sammanlagda byggrätten
kanbli uppemot 45 000 kvm bruttoarea. Totalt beräknas projektet
resultera i att den uthyrningsbara ytan ökar med cirka 11600 kvm.
Utveckling sker i nära samarbete med Göteborgs stad och från
färdigställandet runt årsskiftet 2025/2026 kommer Göteborgs
citykärna tillföras en levande mötesplats med kontor ochhandel.
NK Göteborg
För NK Göteborg pågår arbete med att ta fram en ny detaljplan
avseende på- och ombyggnad. Under året var arbetet främst inriktat
på utredningar och förberedelser inför kommande samråd.
Bibliotekstan, Stockholm
I Vildmannen 7 färdigställdes återuppbyggnaden efter den omfat
-
tande branden 2017. Under sommaren flyttade hyresgästen Cirio
Advokatbyrå in i fastighetens samtliga kontorsytor. I slutet av året
färdigställdes tre butikslokaler för varumärkena Chanel Fragrance
and Beauty Boutique, A.P.C. och ATP Atelier. Återstående två
butikslokaler är uthyrda och inflyttning sker under 2024. Fastighe
-
ten är helt unik med en flexibel och modern byggnad. Den bevarade
sandstensfasaden från 1800-talet tillför stora kulturhistoriska vär
-
den till Bibliotekstan.
Under året omförhandlades hyresavtalet med Danske Bank i
Packarhuset 4 vid Norrmalmstorg. Tillsammans med hyresgästen
Tillsammans utvecklar vi morgondagens stad
Hufvudstaden arbetar aktivt med att utveckla befintliga fastigheter genom att öka den uthyrningsbara
ytan, öka flexibiliteten i användning och minimera energiförbrukningen. Även miljöerna omkring våra
fastigheter utvecklas för att skapa levande och attraktiva marknadsplatser, ofta i samarbete med andra
fastighetsägare och kommuner. Utvecklingsarbetet lägger grunden för en god, långsiktig värdetillväxt.
Utveckling av Fastigheter
24
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
har planering och projektering påbörjats för anpassning och upp-
gradering av kontorsytorna. Stort fokus i ombyggnationen är på
återbruk av material samt förbättrad teknik för att minska energi-
användningen i huset. Projektet planeras vara färdigställt i slutet
av 2025.
Kungsgatan och Klarabergsgatan, Stockholm
I fastigheten Hästhuvudet 13, vid korsningen Sveavägen och
Kungsgatan i Stockholm, pågick under året en större ombyggnation
av cirka 3 100 kvm kontorslokaler. I projektet uppgraderades tek
-
niska installationer för att minska energianvändningen och förbättra
inomhusklimatet. Våningsplanen får rationellare planlösning och
den uthyrningsbara ytan kommer öka något. Inflyttning sker suc
-
cessivt från 2024.
Två omfattande projekt pågick i fastigheten Orgelpipan 7. På
kontorsvåningarna byttes samtliga fönster för att förbättra energi
-
prestandan och öka ljusinsläppet i lokalerna. Arbetet genomfördes
med stor hänsyn till de antikvariska aspekterna och efter färdigstäl
-
landet har kontorens attraktivitet ökat. Isamband med en större
omförhandling i huset, där även hyresgästen utökade den förhyrda
ytan, genomfördes en lokalanpassning och uppdatering av tekniken
för inomhusklimatet, vilket kommer bidra till vårt arbete med energi
-
besparingar.
Lokalanpassningar
En stor del av fastigheternas utveckling sker i samband med
anpassning av lokaler för befintliga och nya hyresgäster. När en
lokal blir vakant görs en utvärdering för att bedöma vilka renove
-
rings- och utvecklingsbehov som finns. Utvärderingen sker tillsam-
mans med drift- och förvaltningsorganisationen. Flexibla lösningar
krävs för att kunna möta varierande krav på planlösningar. Ökad
flexibilitet och målsättningen att minska energiförbrukningen ställer
högre krav på ventilations- och kyltekniken i lokalerna. Äldre instal
-
lationer behöver ofta bytas ut mot nyare teknik eller kompletteras
med teknik för behovsanpassad drift för att få ett optimalt inomhus
-
klimat.
Hufvudstaden äger många fastigheter i anslutning till varandra
vilket skapar stor flexibilitet då det underlättar integrering av
lokalermed angränsande ytor. Vid alla ombyggnationer läggs
storvikt vid att bevara byggnadens särart och arkitektoniska värde.
Hufvudstaden tar ansvar för att bygga och utveckla på ett hållbart,
långsiktigt och miljöanpassat sätt för att möta dagens och morgon
-
dagens krav.
Under året pågick ett 70-tal lokalanpassningar om totalt cirka
38000 kvm. Anpassningarna gjordes både för befintliga och nya
hyresgäster.
I Stockholm genomfördes lokalanpassningar till flera hyresgäster
exempelvis Flood Herslow i Rännilen 18, Keel Capital i Oxhuvudet
18 och Transitio i Grönlandet Södra 11.
I Göteborg genomfördes lokalanpassningar till flera hyresgäster
exempelvis Medartuum i Fyran och Revelopment i Femman.
I NK-fastigheterna genomfördes lokalanpassningar till flera
kontors- och butikshyresgäster exempelvis Andra AP Fonden och
Mulberry i NK Göteborg samt UBS och Calceos i NK Stockholm.
Stad Fastighet Status Lokalslag
Projektyta
(kvm)
Varav
tillskapad yta
(kvm)
Bedömd
investering
1)
(mnkr)
Bemt
färdigställande
(år)
Stockholm Vildmannen 7 Färdigställd Kontor, butik & bostäder 4 750 4 750 800 2023
Stockholm Hästhuvudet 13 Pågående Kontor 3 100 135 2024
Stockholm Packarhuset 4 Projektering Kontor 9 800
160 2025
Stockholm Orgelpipan 7 Detaljplanearbete Kontor
Göteborg Kv Inom Vallgraven 12 Pågående Kontor, butik & restaurang 31 600 11 60 0 2 200 2025/2026
Göteborg NK Göteborg Detaljplanearbete Kontor, butik & restaurang
1)
Inkluderar bedömda kostnader för hyresförluster och finansiering som löpande belastar resultaträkningen samt kostnader för evakuering. För Vildmannen 7 inkluderar investeringen extraordinära
kostnader som följer av branden 2017.
Större pågående och planerade projekt i slutet av året
Utveckling av Fastigheter
25
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Kort om Vildmannen 7
Adress: Biblioteksgatan 9, Jakobsbergsgatan 6
Område: Bibliotekstan/Norrmalmstorg
Byggår: 1895–1897 samt 2023
Uthyrningsbar yta: 4 750 kvm
Fastigheten är under projektskedet preliminärt
certifierad med BREEAM-SE nivå Excellent.
V
ildmannen 7 är ett stycke kulturhistoria både vad gäller
arkitektur och de hyresgäster fastigheten inrymt under
åren. Fastigheten uppfördes mellan åren 1895–1897 och
den ovanliga fasaden i Roslagssandsten med rik ornamentik likna
-
des vid en medeltida borg. En förödande brand total förstörde bygg-
naden i november 2017, men tack vare att man lyckades rädda den
gamla fasaden behåller fastigheten sitt magnifika yttre.
Efter en både spektakulär och komplicerad byggprocess
skänker Vildmannen 7 åter sin glans till Bibliotekstan i Stockholm.
Den nya fastigheten är ett unikt möte mellan det nya och det gamla.
De flesta fastigheter som är över 100 år har genomgått ombyggna
-
tioner, men det är ofta svårt att optimera ytor och tillgänglighetsan-
passa i så gamla hus. Möjligheten att bygga något nytt från grunden
innanför en 120 år gammal fasad sker väldigt sällan. Vildmannen 7
har sammanlagt 4 750 kvm uthyrningsbar yta och under återupp
-
byggnaden har långsiktighet varit ledordet. Nybyggnationen har
gett möjlighet att skapa en effektiv och flexibel planlösning som
med begränsad klimatpåverkan kan anpassas för olika verksamhe
-
ter i framtiden. Fastigheten innehåller energieffektiv teknik, exem-
pelvis producerar fastigheten kyla och värme via geoenergi. Inner-
gården har fått ny struktur och mer ljus. Hela byggnaden har ett fint
ljusinsläpp via gårdens stora glaspartier och franska balkonger.
Biblioteksgatans pampiga entrémotiv och den vackra ekporten har
bevarats. På insidan av kontorsentrén finns en spiraltrappa vackert
belyst via ett takfönster.
Samtliga kontorsplan hyrs av Cirio Advokatbyrå och i gatuplanets
butikslokaler tar varumärken såsom Chanel Fragrance and Beauty
Boutique, det franska modevarumärket A.P.C. och det svenska sko-
och accessoarvarumärket ATP Atelier plats.
Vildmannen 7 – ett unikt möte
mellan det gamla och det nya
27
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Hållbara medarbetare
Vårt mål är att ha branschens mest professionella och kompetenta
medarbetare. Vi strävar efter att skapa en arbetsmiljö där alla med
-
arbetare utvecklas och trivs på jobbet samt får möjlighet att bidra
med sin kompetens.
Våra värderingar genomsyrar allt vi gör. Värderingarna är grunden
för koncernens kultur och ett viktigt verktyg för att styra verksam
-
heten. Eftersom koncernen bedriver flera verksamheter med olika
karaktär varierar formuleringen av värderingarna. Gemensamt är att
vi alla sätter kunden i centrum.
Attraktiv arbetsgivare
Hufvudstaden ska vara en attraktiv arbetsgivare och medarbetarna
ska vara stolta över att jobba hos oss. Medarbetarna ska trivas, må
bra och känna sig engagerade. Vi utvärderar hur vi upplevs som
arbetsgivare genom medarbetarundersökningar och pulsmätningar.
Andelen medarbetare som skulle rekommendera Hufvudstaden
som arbetsgivare är fortsatt väldigt hög men vi strävar efter att ha
ännu fler ambassadörer.
Rekrytering och introduktion
De flesta rekryteringar genomförs i egen regi, detta för att säker
-
ställa att de blir värderingsstyrda och kompetensbaserade samt för
att bygga vårt varumärke samtidigt som vi skapar en egen kandidat
-
bas. Jämställdhet och mångfald ingår alltid som en självklar del i alla
rekryteringsprocesser.
Alla nyanställda erbjuds ett introduktionsprogram anpassat för
respektive roll. Utöver det anordnas regelbundet introduktionsut
-
bildningen Ny på Hufvudstaden där nyanställda medarbetare inom
fastighetsverksamheten får träffa några av bolagets chefer för att
lära känna varandra och bolaget bättre. Alla nyanställda genomgår
dessutom en introduktionsutbildning inom NK Skolan där även
löpande kompetensutveckling erbjuds. NK Retail har arbetat för en
ökad mångfald, jämställdhet och inkludering i arbetsgrupper. Resul
-
tatet har givit en mer dynamisk och kreativ arbetsmiljö, något som i
sig bidrar till nöjda och motiverade medarbetare.
En arbetsmiljö att trivas i
För att skapa en god arbetsmiljö där medarbetarna trivs och mår bra
prioriteras friskvård, hälsa och trivsel. Vi arbetar förebyggande med
hälsa genom att erbjuda alla medarbetare årligt friskvårdsbidrag
samt även hälsokontroller för medarbetare inom Fastighetsverksam
-
heten. Vi strävar mot låg sjukfrånvaro bland annat genom att upp-
muntra till fysisk aktivitet. Vi anordnar också gemensamma aktivite-
ter såsom besök på museum, föredrag inom hälsa och after works.
Hufvudstaden har inrättat en arbetsmiljökommitté som möts
kvartalsvis och består av representanter från alla avdelningar. Kom
-
mittén följer regelbundet upp det systematiska arbetsmiljöarbetet
samt eventuella tillbud och olyckor. Utöver detta genomförs skydds
-
ronder för att förebygga skador och skapa en god arbetsmiljö.
Mångfald, jämställdhet och inkludering är viktiga perspektiv i allt
från rekrytering till det dagliga arbetet. Till stöd har vi en aktivitets-
plan som hjälper oss att skapa en jämställd arbetsplats med förstå-
else för olikheter samt motverka diskriminering och kränkande sär-
behandling. En likabehandlingsplan har upprättats med mål inom
arbetsmiljö, föräldraskap, trakasserier, rekrytering, befordran och
kompetensutveckling samt jämställda löner. Lönekartläggning
genomförs årligen.
Jämställdhetsmålet är att uppnå en jämn könsfördelning med
minst en 40/60-procentig fördelning mellan kvinnor och män. Inom
fastighetsverksamheten är fördelningen cirka 45/55 mellan kvin
-
nor och män totalt. Inom NK Retail är merparten av medarbetarna
kvinnor vilket är vanligt förekommande inom detaljhandeln.
Ledarskap och medarbetarskap
Vi eftersträvar ett modigt, inspirerande, framåtriktat och föredömligt
ledarskap. Dessa fyra ledarkriterier ligger till grund för vår syn på
ledarskap och fungerar som ledord i vardagen för alla chefer. Detta
är också utgångspunkten för bedömning av chefernas utveckling
och resultat.
Situationsanpassat ledar- och medarbetarskap tillämpas i hela
organisationen. Det bidrar till att skapa rätt förutsättningar för att
lyckas i en värld som snabbt förändras. Vi prioriterar att kontinuerligt
identifiera och utveckla medarbetare med ledaregenskaper. Dessa
medarbetare ges tidigt möjlighet att växa in i rollen som chef. Ledar
-
skapsutbildningar genomförs löpande.
Våra chefer utbildas regelbundet i aktuella ämnen. Under året
genomfördes utbildningar i hållbart ledarskap, lönesamtal samt psy
-
kologisk säkerhet. Inom NK Retail genomfördes chefsutbildningar
inom välmående, engagemang och ledarskap, arbetsrätt samt
genomgång av medarbetarsamtal och lönerevisionsprocessen.
Kompetens och lärande
Medarbetarnas kompetens, engagemang och medverkan bidrar
tillatt driva verksamheten långsiktigt och med hög kvalitet.
Internrekrytering är en viktig del av vår företagskultur och ett sätt
att tydliggöra olika karriärvägar. Vi eftersträvar att lediga tjänster till
-
sätts internt, såväl på chefs- som på medarbetarnivå. För att lyckas
med det arbetet ses kompetensbehovet över kontinuerligt och vi
erbjuder olika typer av utbildningar och utvecklingsmöjligheter.
Under året har vi fokuserat på hållbara medarbetare och samarbete.
Temat på årets personalkonferens var Tillsammans och på årets
chefskonferens Hållbart ledarskap. I syfte att ytterligare öka med-
vetenheten inom olika hållbarhetsområden arrangerades under
hösten en hållbarhetsmånad med olika aktiviteter.
NK Retail har som mål att skapa minnesvärda upplevelser och
service i världsklass. För att inspirera till hur vi kan attrahera och
behålla medarbetare och kunder genomfördes en utbildning för
attmotivera medarbetare till bättre samarbeten, framåtanda, ökat
engagemang och kommunikation.
Hållbara medarbetare
Engagerade och kompetenta medarbetare som mår bra är nyckeln till Hufvudstadens starka företags-
kultur. Vi vill attrahera, utveckla och behålla medarbetare som med hög kompetens, servicekänsla
och kundfokus tillsammans bidrar till företagets fortsatta utveckling.
Medarbetare
28
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Fastighetsverksamheten, 38%
NK Retail, 62%
1)
Omräknat till heltidsanställda på årsbasis.
477 st
<30 år, 27%
30–39 år, 27%
40–49 år, 19%
≥50 år, 27%
40 år
<1 år, 19%
1–3 år, 31%
4–6 år, 13%
7–9 år, 10%
10–14 år, 11%
15 år, 16%
8 år
Anställda
1)
Ålder Anställningstid
På Hufvudstaden har vi ett värdeskapande På Hufvudstaden har vi ett värdeskapande
arbetssätt med fokus på samarbete och arbetssätt med fokus på samarbete och
hållbara medarbetare.hållbara medarbetare.
29
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Hållbara energilösningar i våra fastigheter Hållbara energilösningar i våra fastigheter
skapar goda förutsättningar för framtiden.skapar goda förutsättningar för framtiden.
Topplacering i GRESBs
internationella hållbarhetsranking
H
ufvudstaden behåller sin
höga placering i GRESBs
(Global Real Estate Sustaina
-
bility Benchmark) årliga internationella
ranking av fastighetsbolagens hållbar
-
hetsarbete. För tredje året i rad erhölls
93 poäng och fem av fem möjliga stjär
-
nor. Hufvudstaden placerade sig dess-
utom på första plats i Europa inom
kategorin Kontor och handel – ett
erkännande av ett branschledande
hållbarhetsarbete.
Vår roll och påverkan
De rådande klimatförändringarna är en av vår tids största utma
-
ningar och betydelsen av en hållbar omställning är tydligare än
någonsin. Bygg- och fastighetsbranschen står för en stor klimatpå
-
verkan, inte minst genom sin material- och energianvändning. I Sve-
rige står byggnader för ungefär 40 procent av energianvändningen
och för drygt en femtedel av Sveriges utsläpp av växthusgaser. Det
är en stor utmaning att minska dessa utsläpp, men genom samarbe
-
ten och utveckling av nya lösningar kan vi i branschen bidra till att
möjliggöra den omställning som krävs.
För oss är ett ansvarsfullt och ambitiöst hållbarhetsarbete en
framgångsfaktor och förutsättning för vår fortsatta affär och vi arbe
-
tar aktivt och långsiktigt för ekonomisk, miljömässig och social håll-
barhet. Hufvudstadens hållbarhetsarbete utgår från vår hållbarhets-
plan som är indelad i tre fokusområden: minimera, framtidssäkra
och samarbeta. Dessa områden sätter riktningen för bolagets håll
-
barhetsarbete. Minimera innebär att vi ska arbeta för att minska vårt
klimatavtryck och utsläpp, där Parisavtalet ligger som grund. Fram
-
tidssäkra gör vi genom att förvalta våra fastigheter och verksamhe-
ter med ett långsiktigt perspektiv. Behoven för framtidens städer
och dess invånare ändras och vi anpassar oss för att möta detta.
Samarbete är viktigt i alla led och tillsammans med våra kunder,
leverantörer och partners arbetar vi för att skapa förutsättningar för
en hållbar utveckling.
Hållbarhetsarbetet omfattar samtliga bolag i koncernen. För
ABNordiska Kompaniet finns en kompletterande hållbarhetsstra
-
tegi för varuhusverksamheten med fokus på sortiment, varuhus
ochupplevelse.
EU:s Taxonomiförordning
Syftet med taxonomin är att klassificera vilka investeringar som
är miljömässigt hållbara. Nedan presenteras en sammanfattning av
taxonomin. För fullständig taxonomiredovisning, se sidorna 105–108.
Total, mnkr
Omfattas av
taxonomin, %
Taxonomi-
förenlig, %
Omfattas ej av
taxonomin, %
Omsättning 2 962 73 11 27
Kapitalutgifter 1 301 95 1 5
Driftutgifter 90 70 8 30
Levande och hållbara
miljöer med ett 100-årigt perspektiv
Hufvudstaden har utvecklat citykärnor för människor och handel i över 100 år och vi blickar framåt
mot ytterligare ett sekel. Vi äger och förvaltar fastigheter och skapar service för en myllrande stad. När
morgondagens behov förändras ska Hufvudstaden stå rustat för att möta detta, vi är ett fastighetsbolag
som tänker långsiktigt och bevarar det värdefulla.
HållbarHet
Hållbarhetsmål
Genom samarbeten skapar vi
levande och hållbara miljöer som
bidrar till hållbar stadsutveckling.
Vi ska minimera vårt avtryck
för att nå en klimatneutral
förvaltning senast 2025.
Vi ska framtidssäkra våra
fastig heter och verksamheter
med ett 100-årigt perspektiv.
Minimera Framtidssäkra Samarbeta
Löpande mål Utfall 2023
Minska den totala mängden avfall och öka
sorterings graden från förvaltning och byggprojekt.
Sorteringsgraden för avfall från våra hyresgäster uppgick till 34 procent och
från våra byggprojekt till 92 procent.
Fastigheterna ska framtidssäkras för klimatförändringar.
Samtliga fastigheter har analyserats och konkreta handlingsplaner
har tagits fram. Flertalet åtgärder har genomförts.
Öka andelen grön finansiering.
Andelen grön finansiering uppgick till 49 procent.
Aktivt arbeta för en hållbar leverantörskedja. Våra huvud-
leverantörer ska bedömas årligen.
88 procent av våra huvudleverantörer har utvärderats.
Nollvision mot allvarliga arbetsplatsolyckor.
Under året har inga arbetsplatsolyckor inträffat.
Hufvudstaden ska ha branschens nöjdaste kunder.
Hufvudstaden placerade sig för sjätte året i rad på första plats i kategorin
Storbolag i Fastighetsbarometerns Nöjd Kundundersökning.
Mål 2025
1)
Utfall 2023
1)
Förvaltningen av fastigheter ska vara
klimatneutral.
Utsläppen av CO
2
e har minskat med 26 procent.
Energianvändningen per kvadratmeter ska minska
med 16 procent.
Energianvändningen per kvadratmeter har minskat med 16 procent.
Samtliga fastigheter ska vara miljöcertifierade.
78 procent av fastigheterna är certifierade.
Mål 2030
1)
Utfall 2023
Klimatpåverkande utsläpp från projektutveckling
ska halveras.
Under året har vi i flera projekt haft stort fokus på återbruk och bevarande av
material.
1)
Målen togs fram 2020 och utgår därmed från basår 2019. Utfall beräknat i förhållande till basåret.
HållbarHet
32
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Minskad klimatpåverkan
Hufvudstaden står bakom Sveriges klimatmål om nettonollutsläpp
2045. Vi har som mål att nå en klimatneutral förvaltning senast
2025 och målet omfattar de utsläpp som genereras inom ramen för
vår egen verksamhet. För att uppnå målet kommer Hufvudstaden
fortsätta investera i energieffektiva åtgärder och teknik med mins
-
kad klimatpåverkan. En viktig förutsättning för att nå målet är även
att lokala energiproducenter blir klimatneutrala.
Under året har vi påbörjat ett arbete med att ta fram en ny energi-
strategi och nya långsiktiga mål. Vi har även fortsatt arbetet med att
se över alternativ till befintliga köldmedier för att hitta alternativ med
mindre klimatpåverkan. Sedan 2019 har utsläppen minskat med 26
procent. Utsläppen för 2023 har ökat något jämfört med 2022 på
grund av mer utsläpp av köldmedia samt att fjärrvärme leverantören
iGöteborg har haft en sämre bränslemix.
Ytterligare ett mål för att minska vår klimatpåverkan är att halvera
utsläppen från vår projektutveckling, mätt i utsläpp per kvm, till
2030. För att uppnå detta mål arbetar vi för att minimera ny resurs-
användning genom fokus på att behålla befintliga planlösningar och
byggelement samt välja material med lägre klimatavtryck och som
håller över tid.
heternas energieffektivitet. Vi har även installerat solceller på fastig
-
heten Femman. All vår elanvändning kommer från 100 procent
förnybar, ursprungsmärkt el. Sedan 2019 har energianvändningen
per kvadratmeter minskat med16 procent och jämfört med föregå
-
ende år var minskningen 5 procent.
Bygg- och rivningsavfall
Vid hyresgästanpassningar eller andra stora projekt som på- och
ombyggnationer uppstår stora mängder avfall. För att minimera
detta avfall arbetar Hufvudstaden med material av god kvalitet och
långsiktiga lösningar vilket innefattar design och funktionalitet som
håller över tid. Därmed minimeras risken för större ombyggnationer
och avfallsmängder när en ny hyresgäst flyttar in. Vi arbetar för att
främja fler cirkulära materialflöden genom återbruk och material-
återvinning. Bland annat följer vi kontinuerligt upp utsorteringen av
bygg- och rivningsavfall. Vi ser stor potential i värdet av befintligt
material och därmed möjlighet till ökad återanvändning. Vi har även
fortsatt testa nya lösningar för återbruk, exempelvis när vårt eget
kontor i Göteborg renoverades.
Arbete för minimerat avfall på NK
NK vill erbjuda produkter av hög kvalitet som håller länge och hjälpa
våra kunder att förlänga livslängden på produkter. Detta gör vi bland
annat genom att erbjuda tjänster som skomakare och skräddare
ivaruhuset i Stockholm. Som en del i vårt arbete för cirkularitet
harNK dedikerat en del av sin varuhusyta för second hand med
avdelningarna The Vintagebar i Stockholm och Vintagefamiljen i
Göteborg. NK arbetar för att minska mängden avfall som uppstår
iverksamheten. Varuhusen har infört digitala kvitton som alternativ
till papperskvitton, samt minimerat antalet skyltar som tas fram
under kampanjer.
Hufvudstaden har som mål att uppnå en klimatneutral förvalt-
ning senast 2025. Målet innebär att nettoutsläppen av växt-
husgaser ska vara noll och inbegriper de utsläpp som genere-
ras inom ramen för vår egen verksamhet. Till dessa räknas
utsläpp från egna fordon, köldmedia (scope 1) och inköpt
energi (scope 2). Vi har även valt att inkludera tjänsteresor
(scope 3) inom ramen för klimatneutral förvaltning. I första
hand ska de faktiska utsläppen minskas. För de utsläpp som
inte kan elimineras helt tillåts klimatkompensation för att neu
-
tralisera utsläppen.
Hufvudstaden får pris för återbruk
N
är Hufvudstadens kontor i Göteborg skulle renoveras låg fokus på
återbruk istället för att köpa nytt. Vi målade om återbrukade dörrar,
behöll mattor i kontorslandskapet och gjorde om befintliga skriv
-
bord för att passa in i den nya miljön – ett tydligt sätt att minimera avfall och
klimatpåverkan från projektet. Med enkla medel lyckades vi uppdatera kon
-
toret och få en känsla av nytt utan att kompromissa med kvaliteten. Bland
medarbetarna på kontoret har även kunskapen och medvetenheten kring
återbruk ökat under renoveringsarbetet. För arbetet vann Hufvudstaden
Årets uppstickare av Business Region Göteborg AB inom initiativet Hand
-
slaget, ett forum som syftar till att skapa en cirkulär marknadsplats inom
Göteborg.
Minimera
Hufvudstaden har satt ambitiösa klimatmål för att minimera
utsläppen. Våra åtaganden om minskade utsläpp har validerats
av Science Based Targets Initiative
(SBTi). SBTi är ett globalt initiativ som
hjälper företag att fastställa mål för
minskade utsläpp i linje med senaste
forskningen och Parisavtalet.
Effektivare energianvändning
Effektiv energianvändning är en viktig komponent för att uppnå en
mer hållbar fastighetsförvaltning. Därför arbetar vi aktivt med att
utveckla vår verksamhet för att minska energianvändningen, både
genom driftoptimering och investeringar i energieffektiv teknik.
Under 2023 har vi bland annat byggt om undercentralerna i kvarte
-
ren Rännilen, Pumpstocken och Kvasten, vilket har förbättrat fastig-
HållbarHet
Vi anpassar för framtiden
Framtidssäkring av våra fastigheter är ett viktigt arbete eftersom vi
har ett långsiktigt perspektiv i förvaltning och förädling av fastig
-
hetsbeståndet. En nyckelfaktor är att bygga rätt från början med
material av god kvalitet som håller över tid. Exempelvis finns stav
-
parkettgolv som legat i vissa fastigheter i över 100 år och som klarat
av upprepade slipningar, olika typer av verksamheter och hyresgäs
-
ter. Alla från planlösningar till material och teknik i våra fastigheter,
ska vara flexibla och anpassningsbara för nya behov och lätt kunna
ändras med en minimerad resursåtgång.
Byggmaterialet i projekten ska miljögranskas genom Byggvaru
-
bedömningen, fastighetsbranschens databas för miljöbedömningar
av byggmaterial. Under året har Hufvudstaden fortsatt arbetet med
framtagande av en standard för bygg- och materialval. Ambitionen
är att skapa flexibla och tidlösa fastigheter vilket därmed kan säker
-
ställa resursbesparingar genom att undvika ombyggnationer i den
mån det är möjligt.
Klimatanpassade fastigheter
Det av stor betydelse att anpassa våra fastigheter och områden för
framtidens klimat i syfte att minimera risker för skador på dessa
samt att vi ska behålla konkurrenskraften över tid. Klimatföränd
-
ringar som till exempel skyfall och översvämningar på grund av
kraftig nederbörd eller stigande vattennivåer medför ökade risker
för vår verksamhet. Eftersom varje fastighet är unik och har olika
förutsättningar har vi arbetat fram en konkret handlings- och
utvecklingsplan för samtliga fastigheter för att kunna hantera över
-
svämningar. Planerna har utvecklats genom djupgående analyser
och med platsbesök för att identifiera potentiella risker och hitta
nödvändiga åtgärder. Handlingsplanerna ses över och uppdateras
årligen. Under året har vi bland annat installerat backventiler i flera
kvarter som minimerar risken för översvämning. Vi har även iord
-
ningställt ett nödförråd i fastigheten Kvasten 2, i Bibliotekstan, med
skyfallsutrustning, vilket bland annat inkluderar vattendammsugare
och reservpumpar. Det möjliggör att vi snabbt kan agera ifall ett sky
-
fall eller översvämning inträffar och därmed begränsa skadorna på
fastigheterna. Klimatanpassningsåtgärder är ett ständigt pågående
arbete som vi hela tiden utvecklar.
Miljöcertifierade fastigheter
Hufvudstadens mål är att samtliga fastigheter ska vara miljöcertifie
-
rade år 2025. Miljöcertifiering är ett bra underlag för det fortsatta
hållbarhetsarbetet då det ger oss en oberoende granskning av att
byggnaden uppfyller krav inom bland annat energi, inomhusmiljö
och material. Under året har vi certifierat Svärdfisken 2, Kvasten 2,
Kvasten 6 och Kvasten 9 enligt BREAAM In-Use. Islutet av 2023
var 78 procent av vårt bestånd miljöcertifierat.
Stopp för päls och kontanter på NK
I mars 2023 slutade NK att sälja päls till följd av ett etiskt ställnings
-
tagande inom ramen för vårt hållbarhetsarbete. Beslutet togs
gemensamt av NK och företagarna i varuhusen och omfattar både
hela pälsverk och produkter som har detaljer av äkta päls. De
senaste åren har päls i varuhusets sortiment minskat successivt till
följd av förändrade attityder och köpbeteenden bland kunder. Under
2023 beslutades även att NK-varuhusen skulle bli kontantfria.
Beslutet grundades i att allt färre använder kontanter samtidigt som
riskerna med kontantförsäljning har blivit större.
Framtidssäkra
För att motverka väder relaterade risker har
vi investerat i översvämningsskydd som kan
begränsa skadorna på våra fastigheter
vid extrema skyfall.
HållbarHet
För en attraktiv stadsutveckling
För att skapa säkra och attraktiva städer samarbetar Hufvudstaden
med andra fastighetsägare, organisationer samt Stockholm Stad
och Göteborg Stad i flera olika projekt. Sedan flera år tillbaka har vi
deltagit i samverkansprojektet Purple Flag i Göteborg som arbetar
för bättre och tryggare upplevelser i stadskärnan. Purple Flag certi
-
fierar städer och stadskärnor utifrån faktorer som säkerhet, tillgäng-
lighet och utbud av aktiviteter under kvälls- och nattetid. Enligt Poli-
sen har projektet gett resultat och sedan det påbörjades har antalet
anmälda brott minskat.
Även i Stockholm pågår samarbeten för att skapa tryggare och
attraktivare miljöer i staden. Det görs bland annat genom bättre
belysning, upprustning av gator och cykelbanor, stärkt kvällsutbud,
sociala insatser samt klimatanpassning av staden.
Vi deltar i ett forskningsfinansierat projekt som syftar till att
utreda möjligheten att samlasta gods från olika aktörer i centrala
Stockholm för att minska mängden transporter. Visionen är att för
-
stå och skapa förutsättningar för ett hållbart transportsystem i sta-
den och därmed kunna reducera trängsel, antalet fordonskilometer
och energianvändning. Projektet leds av Scania och är ett samar
-
bete mellan Stockholm Stad och flertalet fastighetsägare.
För att öka våra hyresgästers välbefinnande och bidra till en mer
levande och attraktiv miljö har flera av våra fastigheter terrasser och
innergårdar.
Ökat intresse för hållbarhet hos hyresgästerna
Intresset att samarbeta gällande frågor som avfallshantering, inom
-
husklimat, minskad energianvändning och minskade utsläpp ökar
hos våra hyresgäster. Bland annat efterfrågar fler hyresgäster ener
-
gistatistik och gröna hyresavtal. Gröna hyresavtal innebär att vi till-
sammans med hyresgästen sätter upp en konkret handlingsplan
med åtgärder som ska bidra till exempelvis minskad eller mer effek
-
tiv energianvändning och ökad avfallssortering. Vid årets slut upp-
gick andelen gröna hyresavtal till 21 procent av total uthyrbar kon-
torsyta. Samarbetet och det ökade intresset hos hyresgästerna är
positivt och en nyckelfaktor för att nå vårt mål om minskad energi
-
förbrukning.
Initiativ för ökade cirkulära flöden i Göteborg
För att möjliggöra en snabbare omställning inom bygg- och fastig
-
hetsbranschen krävs mer samarbete, både mellan företag och
offentlig sektor. Hufvudstaden, tillsammans med omkring 50 privata
och offentliga fastighetsägare, är med i initiativet Handslaget som
syftar till att öka återbruk och andra cirkulära lösningar vid ny- och
ombyggnation. Målet är att ha en etablerad återbruksmarknad
2025 vilket ska bidra till att Göteborgs klimatavtryck är nära noll år
2030. Samarbetet inom Handslaget är en viktig faktor för att nå vårt
mål om halverade utsläpp från projektutveckling till 2030. Under
året har Hufvudstaden bland annat deltagit på nätverksträffar,
workshops och mässor som anordnats av initiativet. Träffarna har
haft olika fokusområden exempelvis upphandling och klimatneu
-
trala installationer.
Branschsamarbete för hållbara leverantörsled
Tillsammans med flera kommersiella fastighetsägare i Stockholms
-
regionen har Hufvudstaden utvecklat branschsamarbetet Fastig-
hetsbranschens initiativ för hållbara leverantörsled (FIHL), med
målet att stärka branschens gemensamma hållbarhetsfokus. Initiati
-
vets syfte är att utveckla en effektivare uppföljning av hållbarhets-
aspekter för leverantörer i fastighetsbranschen genom en samord-
nad leverantörsuppföljning och enat tillvägagångssätt. Alla våra
leverantörer ska vara väl insatta i och efterleva våra krav och arbets
-
sätt. Leverantörerna utvärderas årligen genom en självskattnings-
enkät som berör områden inom bland annat arbetsmiljö, arbetsvill-
kor, skatt, mänskliga rättigheter, lagar och regler. Genom den årliga
utvärderingen får vi ett bra underlag för att minska våra risker.
Samarbete med stödorganisationer
Hufvudstaden och NK samarbetar med olika organisationer för att
bland annat samla in pengar till välgörande ändamål. Under året har
NK sålt Rosa bandet till förmån för Bröstcancerfonden. NK har
även inlett ett samarbete med välgörenhetsorganisationen Min
Stora Dag. De arbetar för att uppfylla önskningar och sprida glädje
till barn med allvarliga sjukdomar och diagnoser genom att ge dem
upplevelser under en glädjefylld stor dag.
Samarbeta
Genom Handslaget har jag fått insikt
i hur andra fastighetsägare arbetar och samlat
värdefulla erfarenheter från branschen.
Tillsammans kan vi göra skillnad.
Lina Ahlström,
Tf Projektchef och Projektledare,
Hufvudstaden
HållbarHet
Kontorets utformning och läge är viktigt Kontorets utformning och läge är viktigt
för att attrahera och behålla de bästa för att attrahera och behålla de bästa
medarbetarna. medarbetarna.
FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse 37
Finansiering 41
Risker och riskhantering 42
Koncernens räkningar
Resultat 46
Finansiell ställning 48
Förändringar i eget kapital 51
Kassaflöden 52
Moderbolagets räkningar
Resultaträkning 54
Balansräkning 54
Förändringar i eget kapital 55
Kassaflödesanalys 55
Finansiella noter 56
Förslag till vinstdisposition 73
Revisionsberättelse 75
Affärsidé
Hufvudstadens affärsidé är att i egna fastigheter i centrala
Stockholm och centrala Göteborg erbjuda framgångs rika företag
hög kvalitativa kontors- och butikslokaler på attraktiva marknads-
platser.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Under 2023 var säkerhetsläget spänt med krig i Ukraina och i
Mellanöstern. Inflationen var mycket hög under stor del av året.
Centralbankernas höjningar av styrräntorna fick successivt effekt
och i slutet av året var inflationstrycket lägre. Konjunkturen försva
-
gades även om utvecklingen skiljde sig åt mellan olika länder. Den
ansträngda energimarknaden i Europa, med stor volatil prissättning,
stabiliserades trots osäkerhet i omvärlden.
I Sverige påverkades samhället av kriminalitet och förhöjd terror
-
hotnivå. I början av året var inflationen 12 procent mätt som KPI.
Riksbankens styrräntehöjningar från 2,50 till 4,00 procent motver
-
kade inflationen och i slutet av året var den drygt 4 procent. Ekono-
min var i en lågkonjunktur med sjunkande BNP-tillväxt. Arbets-
marknaden försvagades och arbetslösheten uppgick till drygt 7,5
procent. I det pressade ekonomiska läget var hushållen återhåll
-
samma vilket hade en negativ effekt på konsumtionen.
Efterfrågan på moderna kontor i Stockholm CBD var stabil.
Uthyrningsprocesserna var dock något utdragna. Vakansen var
fortsatt inom normalintervallet och marknadshyrorna var mellan
7 000–9 800 kr per kvm vid årets slut. I Göteborg präglades kon
-
torshyresmarknaden av ett ökat utbud från färdigställda projektfast-
igheter. Vakansen steg ytterligare och i CBD var den över 10 pro-
cent. Marknadshyrorna var mellan 3 200–4 100 kr per kvm.
Efterfrågan på flexibla kontorslösningar fortsätter öka.
Hufvudstadens tre kontorskoncept Eget kontor, nyckelfärdiga
kontor REDO och Cecil Coworking möjliggör att kundernas behov
över tid kan tillgodoses.
För många aktörer inom detaljhandeln var utmaningarna stora
under året. Lönsamheten påverkades av sjunkande konsumtion och
stigande kostnader. Lågprissegmentet gynnades av denna utveck
-
ling och lyxsegmentet utvecklades också väl. Intresset för Bibliotek-
stan är fortsatt stort och vakanserna var låga. I Göteborg var mark-
naden för butiker något mer avvaktande, särskilt utanför de bästa
lägena.
För NK Retail och NK e-handel har förutsättningarna varit utma
-
nande under verksamheternas tre första år. Inom NK har det fysiska
och digitala utvecklingsarbetet fortskridit med fokus på effektivise
-
ringar samt förbättrad kommunikation med kunder för att driva
besök och försäljning.
I slutet av sommaren invigdes Vildmannen 7 efter flera års arbete
med återuppbyggnaden efter branden 2017. Fastigheten är helt
unik med en flexibel och modern byggnad bakom den ursprungliga
sandstensfasaden. Samtliga kontor och butiker i fastigheten är
uthyrda. Det omfattande projektet Kvarteret Johanna i Göteborg
fortlöper enligt plan. Under året har stommen för påbyggnaden nått
full byggnadshöjd. Arbeten med fönster och fasader samt grund
-
läggning för nybyggnationen pågår. Den uthyrningsbara ytan kom-
mer öka med cirka 11 600 kvm. Kvarteret kommer bli en levande
mötesplats med handel och kontor som stärker Göteborgs
citykärna.
Hufvudstaden har ett långsiktigt perspektiv och hållbarhet är en
central del i verksamheten. Årets förstaplats i den internationella
hållbarhetsundersökningen GRESB, inom kategorin Kontor och
handel i Europa, bekräftar att det systematiska hållbarhetsarbetet
fungerar väl.
Den höga inflationen resulterade i att årets hyror indexuppräkna
-
des med 10,9 procent. Det påverkade resultatet positivt medan sti-
gande finansieringskostnader påverkade negativt. Resultatet från
den löpande verksamheten ökade med 2 procent till 903 mnkr. De
högre räntenivåerna medförde ökade direktavkastningskrav på
fastighetsmarknaden vilket resulterade i sjunkande fastighetsvär
-
den. Hufvudstadens finansiella ställning är fortsatt mycket solid och
nettobelåningsgraden var 21 procent, soliditeten 59 procent och
räntetäckningsgraden 4,9 gånger.
Fastighetsbeståndet
Hufvudstaden ägde vid årets slut 29 fastigheter (29). Den uthyr
-
bara ytan uppgick till 285 700 kvm i Stockholm och 105 100 kvm
iGöteborg, totalt 390 800 kvm (386 600).
Den totala hyresvakansgraden i koncernen per den 31 decem
-
ber 2023 var 8,8 procent (7,0) och ytvakansgraden var 12,9 procent
(11,2). Exklusive pågående utvecklingsprojekt var hyresvakans-
graden 5,7 procent (4,0). I Stockholm var hyresvakansgraden
6,1 procent och i Göteborg 20,4 procent, exklusive pågående
projekt 5,0 procent respektive 8,8 procent.
Under året har 46 000 kvm (49 500) omförhandlats till ett årligt
hyresvärde om totalt 334 mnkr (310) och 17 200 kvm (28 800)
nykontrakterats.
Fastighetsvärde
Hufvudstaden har genomfört en intern värdering av bolagets samt
-
liga fastig heter. Syftet med värderingen är att bedöma fastighetsbe-
ståndets verkliga värde per den 31 december 2023. För att kvali-
tetssäkra värderingen har externa värderingar inhämtats från tre
obe roende värderingsföretag. De externa värderingar som gjorts vid
årsskiftet motsvarar 47procent av det internt bedömda marknads
-
värdet. Motsvarande andel vid halvårsskiftet var 33procent.
Verkligt värde för fastighetsbeståndet har per den 31 december
2023 bedömts till 46,7mdkr (49,5). Den oreali serade vär de-
förändringen uppgick till -4 042,4mnkr (-209,1), vilket främst beror
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direk tören i Hufvudstaden AB (publ), organisationsnummer 556012-8240,
får härmed avge årsredovisning för räkenskapsåret 2023 för koncernen och moderbolaget. Hufvudstadens
aktieär noterad på Nasdaq Stockholm Large Cap. L ELundberg företagen AB, organisations nummer
556056-8817, harett bestämmande in flytande iHufvud staden, varför bolaget kon solideras i Lundberg-
koncernen.
Förvaltningsberättelse
37
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
på effekten av stigande direktavkastningskrav men motverkas till
stor del av effekten av högre hyror.
Värderingsmetod
Värdering av fastighetsbeståndethar skett genom att varje enskild
fastig hets verkliga värde har bedömts. Bedömningen har gjorts
genom tillämpning av värdering enligt en variant av ortspris metoden
som kallas för nettokapitaliseringsmetoden. Metoden inne bär att
marknadens avkastningskrav sätts i relation till fastigheternas drift
-
netto.
I nedanstående tabell visas de väsentliga faktorer som påverkar
värderingen och resultateffekten före skatt därav.
Beskrivning av värderingsmetod ochantaganden finns inot16.
KÄNSLIGHETSANALYS, FASTIGHETSVÄRDERING
1)
Förändring +/–
Resultateffekt
före skatt, mnkr
Hyresintäkter 100 kr per kvm +/– 980
Fastighetskostnader 50 kr per kvm /+ 490
Hyresvakansgrad 1,0 procentenhet /+ 640
Avkastningskrav 0,25 procentenhet /+ 2 910
1)
Värdetidpunkt 2023-12-31.
Substansvärde
Baserat på värderingen av fastighets beståndet uppgick långsiktigt
substans värde (EPRA NRV) till 37,5mdkr eller 185kronor per
aktie. Aktuellt substansvärde (EPRA NTA) var 35,3mdkr eller
175kronor per aktie efter avdrag för bedömd uppskjuten skatte-
skuld. Denna bedömning har gjorts mot bakgrund av gällande
skattelagstiftning, som innebär att fastigheter kan säljas via aktie
-
bolag utan skatte konsekvenser. Bedömd verklig upp skjuten skatt
har antagits till5procent.
SUBSTANSVÄRDE 31 DECEMBER 2023
Mnkr Kr/aktie
Eget kapital 28 788,6 142
Återläggning
Redovisad uppskjuten skatt
1)
8 695,9 43
EPRA NRV (Långsiktigt substansvärde) 37 484,5 185
Avdrag
Immateriella tillgångar -94,5 0
Bedömd verklig uppskjuten skatt 5% -2 110 ,7 -10
EPRA NTA (Aktuellt substansvärde) 35 279,3 175
Återläggning
Immateriella tillgångar enligt ovan 94,5 0
Redovisad uppskjuten skatt
1)
med avdrag
för bedömd verklig uppskjuten skatt -6 585,2 -33
EPRA NDV (Substansvärde) 28 788,6 142
1)
Uppskjuten skatt enligt balansräkning avseende förvaltningsfastigheter och nyttjanderätts-
tillgångar hänförliga till tomträttsavgälder.
Känslighetsanalys resultat
I nedanstående tabell redovisas effekterna på resultat före skatt,
exklusive värdeförändringar, på helårsbasis vid förändringar av ett
antal faktorer. Ökning respektive minskning av hyresnivå, vakans
-
grad, underhålls- och driftkostnader, avskrivningar, fastighetsskatt
samt räntenivå visar de resultateffekter som hade uppstått beräknat
på aktuell information vid räkenskaps årets utgång.
Redovisade resultateffekter ska endast ses som en indikation
och inkluderar inte någon effekt av de kompenserande åt gärder
ledningen skulle kunna vidta.
KÄNSLIGHETSANALYS, RESULTAT
Förändring +/–
Resultateffekt
exkl värdeförändringar
före skatt, mnkr
Hyresnivå 100 kr per kvm +/– 39
Vakansgrad
1)
1 procentenhet /+ 24
Underhålls-,
driftkostnader och
avskrivningar 10 procent /+ 22
Fastighetsskatt
2)
1 procentenhet /+ 29
nteni 1 procentenhet /+ 37
1)
Beräknad ytvakans med 6 200 kr per kvm.
2)
Med beaktande av att del av kostnaden vidaredebiteras hyresgästerna inom
ramen för tecknade hyreskontrakt.
Hållbarhet
Hufvudstaden ska aktivt och långsiktigt arbeta för ekonomisk, miljö
-
mässig och social hållbarhet. Ett ansvarsfullt företagande är en för-
utsättning förverk samheten. Bolaget försäkrar sigom att gällande
lagar och avtal följs genom att ställa krav på och följa upp den egna
verksamheten och samarbetspartners.
Bolagets lagstadgade hållbarhetsrapport utgörs av hållbarhets
-
redovisningen och finns intagen i denna årsredovisning på sidorna
6–7, 28–35, 43–44, samt 98–108.
EU:s Taxonomiförordning
För att nå de klimatmål och målsättningar som tagits i EU:s gröna
tillväxtstrategi har EU beslutat om en taxonomi vars syfte är att defi
-
niera vilka ekonomiska aktiviteter som är hållbara. Hufvudstaden
redovisar enligt Taxonomiförordningen. För fullständig taxonomi-
redovisning se sidorna 105–108.
Medarbetare
Hufvudstadens företagskultur präglas av ett starkt medarbetaren
-
gagemang med en tydlig och väl förankrad värderingsgrund. Våra
kärnvärden är: kvalitet, ärlighet, lyhördhet och engagemang. Värde
-
ringarna präglar medarbetarnas agerande och är ett värdefullt verk-
tyg idet dagliga arbetet. De är också en förutsättning för att kunna
driva verksamheten mot ett ansvarsfullt företagande.
I koncernen uppgår antalet anställda omräknat till heltidsan
-
ställda på årsbasis till 477 medarbetare (441) och samtliga
anställda omfattas av kollektivavtal, både tjänstemän och kollekti
-
vanställda. Inom koncernen är personalomsättningen och sjukfrån-
varon låg. Mer information om medarbetare finns på sidorna 28–29
samt 98–99.
Förvaltningsberättelse
38
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Vid årsstämman 2023 fastställdes riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare att gälla från och med års stämman
2023. Dessa har följts under 2023 och fullständiga riktlinjer
redovisas i not 7.
Aktiemarknadsinformation
All informationsgivning styrs av bolagets informationspolicy.
Års redovisning och delårsrapporter publiceras på svenska och
engelska och distribueras till de aktieägare och andra som anmält
sitt intresse.
Rapporter och pressmeddelanden finns tillgängliga på
hufvudstaden.se där även anmälan om prenumeration och
beställning av information kan göras.
Bolagsstyrningsrapporten är en del av förvaltningsberättelsen
och framgår av sidorna 86–91.
Framtiden
Hufvudstadens fastigheter är unika, välunderhållna och belägna
iStockholms och Göteborgs mest centrala delar.
Bolagets verksamhet präglas av hög kvalitet och långsiktighet
ibåde produkter och tjänster. Med intern kompetens skapar vi nya
hållbara värden i fastighetsbeståndet och fortsätter omställningen
för att minska vår klimatpåverkan. Vi har en god position på markna
-
den vilket ger oss bra förutsättningar att ta oss an både framtida
möjligheter och utmaningar.
De senaste åren har marknaden för kontor förändrats till följd av
ökat distansarbete och ett mer digitaliserat arbetssätt. För att öka
kontorsnärvaron och attrahera de bästa medarbetarna har konto
-
rets utformning och läge blivit viktigare. Det gynnar våra attraktiva
fastigheter i centrala lägen med närhet till service, butiker, restau
-
ranger och kultur samt goda kommunikationer. Efterfrågan på
flexibla kontorslösningar ökar och arbetet med att utveckla våra tre
kontorskoncept Eget kontor, nyckelfärdiga kontor REDO och Cecil
Coworking kommer fortsätta även framöver.
Förändringarna och utmaningarna är stora för många aktörer
inom detaljhandeln. Lågpris- och lyxsegmenten har trots osäkra
tider utvecklats väl. Vi ser att den fysiska butiken fortsatt är viktig
och att våra attraktiva marknadsplatser är efterfrågade av både
varumärken och kunder.
För att fortsatt vara ett förstahandsval behöver vi vara lyhörda och
utvecklas i takt med beteende- och omvärldsförändringar. Under
kommande år ska vi lägga stort fokus på förvaltningsverksamheten,
optimera driften av fastigheterna och ligga nära kunderna för att
förstå deras behov. Vår starka finansiella ställning gör att pågående
utvecklingsprojekt fortskrider enligt plan vilket framöver kommer
skapa nya kassaflöden. Hållbarhetsmålen från 2019 ligger fast där
förvaltningen av fastigheterna ska vara klimatneutral 2025 och
till 2030 ska klimatpåverkande utsläpp från projektutveckling ha
halverats.
Bolagets låga riskprofil och starka finansiella ställning kommer
bibehållas. Vår beprövade affärsmodell ligger fast och målsätt
-
ningen är att fortsatt ha en god intjäningsförmåga för att successivt
öka resultatet från den löpande verksamheten.
Utdelning och vinstdisposition
Resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och kon
-
cernen ska fastställas på Hufvudstadens årsstämma den 21 mars
2024. Styrelsen föreslår en oförändrad utdelning på 2,70 kr per
aktie (2,70) motsvarande totalt 546,2 mnkr. Utdelningen motsvarar
61procent av nettovinsten från den löpande verksamheten. Styrel
-
sens förslag till vinst disposition redovisas i sin helhet i not24 samt
på sidan73.
Motiverat yttrande gällande vinst utdelningsförslaget finns på
hufvudstaden.se samt kommer att bifogas årsstämmohandlingarna.
Det kan även erhållas från bolaget på begäran.
Förvaltningsberättelse
39
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Första etappen av Hufvudstadens Första etappen av Hufvudstadens
största solcellsanläggning på fastig-största solcellsanläggning på fastig-
heten Femmans tak i Göteborg. heten Femmans tak i Göteborg.
Finansiering
Finanspolicy
Hufvudstadens finansiering och riskprofil styrs utifrån en av styrel
-
sen beslutad finanspolicy. Syftet med policyn är att säkerställa
koncernens finansieringsbehov med grund i en riskbegränsad och
kostnadseffektiv finansiering. Policyn innehåller tydliga riktlinjer vad
gäller befogenheter och behörigheter inom ramen för arbetet med
finansiering och skuldförvaltning.
All finansiering hanteras av moderbolaget. Inom finansfunktio
-
nen finns instruktioner, system och arbetsfördelning för att uppnå
en god intern kontroll och strukturerad uppföljning av verksam
-
heten.
Kapitalstruktur
Koncernen strävar efter en fördelning av eget och lånat kapital som
bidrar till att utveckla verksamheten i syfte att uppnå uppsatta mål
samt begränsa den finansiella risken. Målsättningen är att ha en
skuldportfölj bestående av olika finansieringsformer med spridda
kreditförfall.
Eget kapital, 59%
Räntebärande skulder, 21%
Uppskjuten skatteskuld, 18%
Övriga skulder, 2%
Räntebärande skulder
Koncernens totala upplåning uppgick per den 31 december 2023
till 9 400 mnkr (9 000). Av den totala upplåningen uppgick finan-
siering via kapitalmarknaden genom obligationer till 6 100 mnkr
(7000) och företagscertifikat till 1 100 mnkr (500). Säkerställda
banklån var 2 200 mnkr (1 500) och outnyttjade lånelöften uppgick
till 4 800 mnkr (6 000).
Finansieringsfaciliteter, mnkr, 31 december 2023
Lån-/facilitetstyp
Ram-/
facilitetsvolym Outnyttjat
MTN-program 12 000 5 900
Certifikatsprogram 3 000 1 900
Banklån och lånelöften 7 000 4 800
Grön finansiering
Hufvudstaden har ett ramverk för gröna obligationer som syftar till att
finansiera gröna fastigheter samt projekt inom klimatomställning och
hållbarhet. Ramverket bygger på Green Bond Principles och har
genomgått en oberoende granskning av Cicero som utfärdat en
second opinion med betyget Medium Green för de gröna villkoren
samt Excellent för styrning. Hufvudstaden har även upptagit gröna
banklån som följer utgivande institutioners ramverk för grön finansie
-
ring. Totalt uppgick grön finansiering till 4 600 mnkr (3 000), vilket
motsvarar 49 procent (33) av den totala upplåningen. Av den gröna
upplåningen uppgick gröna obligationer till 2 600 mnkr (1 500) och
gröna banklån till 2 000 mnkr (1 500). Målsättningen är att samtliga
fastigheter ska vara miljöcertifierade senast 2025 samt att öka
andelen grön finansiering.
Finansiella nyckeltal
Den genomsnittliga räntebindningstiden var 1,2 år (1,7) och den
genomsnittliga kapitalbindningstiden 2,2 år (2,6). Den genomsnitt
-
liga effektiva räntan uppgick till 3,2 procent (1,9) inklusive och
3,1procent (1,7) exklusive kostnad för outnyttjade lånelöften. För
att uppnå önskad ränteförfallostruktur sker upplåning både med
fast och rörlig ränta. Av den långfristiga upplåningen löper 4 300
mnkr (5 000) med fast ränta. .
Räntebindningsstruktur, 31 december 2023
Förfall, år Krediter, mnkr
Genomsnittlig
eff. ränta, %
1)
Andel, %
2024 5 100 4,7 54
2025 1 300 1,7 14
2026 2 500 1,2 27
2027 500 2,2 5
Totalt 9 400 3,2 100
1)
Kostnaden för outnyttjade lånelöften fördelas i tabellen i den period som krediten förfaller.
Kapitalbindningsstruktur, mnkr, 31 december 2023
Förfall, år Banklån
Obliga tioner/
Certifikat Summa
Outnyttjade
lånelöften
2024 - 2 100 2 100 1 000
2025 1 200 2 100 3 300 800
2026 - 2 500 2 500 1 000
2027 1 000 500 1 500 2 000
Totalt 2 200 7 200 9 400 4 800
Den räntebärande nettoskulden uppgick till 9 018 mnkr (8 547).
Därtill kommer leasingskuld enligt IFRS 16 om 729 mnkr (712) och
total nettoskuld uppgick till 9 747 mnkr (9 259). Nettobelåningsgra
-
den var 20,9 procent (18,7), soliditeten som över tid ska uppgå till
minst 40 procent uppgick till 59 procent (61) och räntetäcknings
-
graden var 4,9 gånger (7,7).
Finansiella risker
Hufvudstaden är främst exponerad för finansierings-, ränte- och
kreditrisker. För ytterligare information om finansiella riskerna, se not
2 på sidorna 59–60.
Hufvudstaden är en långsiktig fastighetsägare med en solid finansiell ställning och begränsad finansiell
risk. Bolaget strävar efter en fördelning av eget och lånat kapital som grundar sig i kravet på avkastning
och finansiell risk. Upplåningsbehovet tillgodoses via lån och kreditfaciliteter från flera av de större
nordiska bankerna samt investerare på kapitalmarknaden. Genom en aktiv skuldförvaltning och lång-
siktiga relationer med finansiärerna skapas förutsättningar att äga, förvalta samt utveckla bolagets
fastigheter och marknadsplatser.
Förvaltningsberättelse
41
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Risker och riskhantering
Riskområde Beskrivning av risk Beskrivning av möjlighet Hantering
Marknads- och affärsrisker
Fastighetsvärdering Höjda direktavkastningskrav, lägre
marknadshyror, ökade vakanser
och högre fastighetskostnader
leder till minskade fastighetsvärden.
gre fastighetsvärden på
marknaden leder till gynnsam-
mare förvärvsmöjligheter.
Hufvudstaden har inriktat sitt fastighetsbestånd till de
mest attraktiva kommersiella lägena i Sveriges största
städer, Stockholm och Göteborg, något som över tid
bedöms begränsa risken.
Politiska beslut Beslut om en höjning av fastig-
hetsskatt medför ökade kostnader.
Andra politiska beslut som påver-
kar är till exempel tillgång och pris
på energi samt bolagsskatt.
nkt fastighets- och bolags-
skatt eller gynnsammare
förutsättningar för Hufvud-
stadens energiförsörjning.
Kostnaden för fastighetsskatt vidaredebiteras i huvud-
sak till Hufvudstadens hyresgäster. Även del av kostna-
der för energi vidaredebiteras. Hufvudstaden arbetar
lmedvetet och långsiktigt med att minska energi-
förbrukningen.
Konjunkturförändring
kan påverka konsu-
menternas köpkraft
Hufvudstadens kommersiella fastig-
heter inrymmer främst kontor och
butiker. Butiker påverkas av hur kon-
sumenternas köpkraft utvecklas,
därmed påverkas även Hufvud-
stadens lönsamhet både beträffande
hyresinbetalningar och omsättning
för NK Retail.
Ökad köpkraft för konsumenter
resulterar i högre omsättning
för butiker vilket möjliggör
hyreshöjningar för butiks-
lokaler och högre omsättning
för NKRetail.
Hufvudstaden strävar efter att ha långa hyresavtal för
butiker med en hög garanterad minimihyra, som
begränsar risken för hyrestapp, kompletterat med en
intäktspotential från omsättningshyrestillägg. Genom
att erbjuda ett diversifierat varuutbud inom premium-
och lyxsegmentet är detaljhandelsverksamheten i NK
Retail mer motståndskraftig.
E-handel E-handeln skapar förändrade
konsumentbeteenden vilket kan
påverka efterfrågan och betal-
ningsförmågan för butikslokaler.
E-handelsaktörer ser fördelar
med att komplettera sin verk-
samhet med rsäljning i fysiska
butiker, särskilt på starka mark-
nadsplatser. NK Retail bedriver
e-handel på nk.se.
Kontinuerlig utveckling för att kunna erbjuda konsu-
menterna attraktiva mötes- och marknadsplatser med
unika köpupplevelser. Förstärka närvaron i digitala
kanaler och fortsätta utveckla NK e-handel.
Hälsa och samhälle Ett snabbföränderligt samhälle i en
integrerad värld där händelser kan få
lokala, nationella och globala effek-
ter. Exempelvis sjukdomar, geopoli-
tisk oro, IT, ekonomi och energi.
Solid ekonomisk grund ger
möjlighet att anpassa bolagets
verksamhet till förändringar på
både kort och lång sikt.
Avsatta resurser för omvärldsbevakning, god företags-
kultur, geografisk koncentration ochngsiktighet ska-
par förutsättningar för att snabbt hantera och ställa om
i syfte att bemöta uppkomna händelser.
Operativa risker
Utveckling av fastig-
heter
Felaktiga bedömningar i kalkyler.
Ökad komplexitet leder till höjda
kostnader. Ansträngda tidplaner.
Högre avkastning i fastighets-
beståndet.
Hufvudstaden driver ombyggnads- och utvecklingspro-
jekt i egen regi. Egna projektledare upphandlar och styr
genomförandet tillsammans med samarbetspartners.
Hyresutveckling Minskade hyresintäkter till följd av
sjunkande marknadshyror leder till
försämrat resultat och kassaflöde
vilket även påverkar fastighetsvär-
dena negativt.
Positiv utveckling av hyresin-
kter till följd av stigande
marknadshyror leder till ökat
resultat och kassaflöde vilket
även påverkar fastighetsvär-
dena positivt.
Hufvudstadens koncentration till fastigheter med loka-
ler i de mest intressanta kommersiella lägena begränsar
hyresrisken. Hyran för uthyrda lokaler med avtalstider
på tre år eller mer är bundna till konsumentprisindex och
många avtal har även minimi indexering. Hyresföränd-
ringar sker när avtalen omförhandlas eller nytecknas.
Hyresförluster för
vakanta lokaler
En ökad vakansgrad till följd av
minskad efterfrågan leder till
rsämrat resultat och kassaflöde
vilket även påverkar fastighets-
värdena negativt.
En minskad vakansgrad till följd
av högre efterfrågan leder till
ökat resultat och kassaflöde
vilket även påverkar fastighets-
värdena positivt.
En viss vakans för kontorslokaler bör alltid finnas för
attkunna erbjuda kunder expansionsmöjligheter,
möjlig göra ombyggnationer och pröva marknadens vil-
lighet att accepteragre hyresnivåer. Hufvudstaden
arbetar kontinuerligt i nära dialog med hyresgästerna
för att kunna möta deras behov.
Fastighetskostnader Stigande fastighetskostnader till
följd av högre priser och skatter
samt effekter från klimatföränd-
ringar med mera.
Effektivisering och bra upp-
handling möjliggör oförändrade
eller lägre fastighetskostnader.
Hufvudstaden arbetar aktivt med att optimera driften
av fastigheterna. Upphandling av elkraft görs på termin
för att minska känsligheten för svängningar i energi-
priserna. Fastighetsbeståndet är väl underhållet vilket
minskar risken för oförutsedda kostnadsökningar.
Personal Att inte uppfattas som, eller inte
varaen attraktiv och modern
arbetsgivare och därigenom inte
kunna behålla och rekrytera rätt
kompetens.
Ta tillvara på den stolthet och
engagemang som medarbe-
tarna har för fastigheterna,
Hufvudstaden som bolag och
varumärket NK.
Hufvudstaden är ett värderingsstyrt bolag som bland
annat arbetar med kompetensutveckling och jämställd-
het. Vi erbjuder en arbetsmiljö att trivas i med satsning
på friskrd och hälsa i centralt belägna arbetsplatser.
Vår värderingsstyrda företagskultur medför att vi identifierar både möjligheter och riskområden i verk-
samheten samt att vikontinuerligt bedömer bolagets finansiella risker. Hufvudstadens möjligheter att på
kort sikt påverka resultatet från fastighetsförvaltningen är begränsad. Intäkterna är reglerade i förhållan-
de vis långa hyresavtal, vanligen tre till fem år, och rörelsekostnaderna är svåra att förändra i ett kort
perspektiv med bibehållen service och kvalitet. För att framgångsrikt hanteramöjligheter och risker krävs där-
för långsiktighet och tydliga strategier.
Förvaltningsberättelse
42
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Riskområde Beskrivning av risk Beskrivning av möjlighet Hantering
Skatter Hufvudstadens verksamhet påver-
kas främst av inkomst-, fastighets-
och mervärdesskatt. Förändringar
av skattelagstiftningar kan få
effekter på verksamhet och
påverka resultatet. Brister i efter-
levnaden av skattelagstiftningen
kan innebära påföljder.
Korrekt och ansvarsfull hante-
ring ger en positiv effekt på
varumärket.
Tydliga processer och en god kontrollmiljö tillsammans
med kompetenta medarbetare med erfarenhet inom
skattelagstiftning minimerar risken för brister i efterlev-
naden. Hufvudstaden följer löpande utvecklingen inom
skatteområdet och agerar proaktivt för att vidta åtgärder
och genomföra förändringar när detta krävs.
Cybersäkerhet Externt angrepp som gör IT-tjäns-
ter otillgängliga eller på något sätt
skadar informationen.
Skapar möjligheter att utmana
vår infrastruktur och kompe-
tens genom tester.
Hufvudstaden har en infrastruktur och miljö fokuserad
på säkerhet och funktionalitet i syfte att motverka
attacker. Vidare genomförs sårbarhetstester, kontinu-
erligt förbättringsarbete samt förbättrat säkerhetsme-
dvetande i organisationen för att öka säkerheten. Vi har
implementerat riskbaserad spridning av tjänster mellan
molntjänster och lokalt driftade tjänster med omfat-
tande backuprutiner.
Finansiella risker och regelefterlevnad
Valutarisk Risken att intäkterna blir lägre eller
kostnaderna högre om exponering
sker i annan valuta än svenska
kronor.
jlighet till högre intäkter och
lägre kostnader om valutakur-
ser säkras i gynnsamt mark-
nadsläge.
I verksamheten inom NK Retail sker stora delar av varu-
inköpen i utländsk valuta, främst euro (EUR). Viss del av
detförväntade nettoutflödet av utländsk valuta har
kurssäkrats med valutaterminer.
Finansiell rapportering Hufvudstadens finansiella rappor-
tering ligger till grund för många
beslut, både internt och externt,
varför dess korrekthet är central.
Transparens i rapportering
inger förtroende och förutsätt-
ning för goda affärsrelationer.
Strukturerade processer och god intern kontroll säker-
ställer korrekthet i den finansiella rapporteringen.
Informationsläckage Extern part kommer åt känslig
information i syfte att skada
bolaget.
Skapar höjd medvetenhet hos
personalen i dessa frågor och
nya processer tas fram för att
arbeta mer strukturerat med
informationshantering.
Hufvudstaden har tekniskt skydd av känsliga informa-
tionstillgångar i flera lager. Implementerade access-
kontroller kontrollerar både kontobehörigheter och
IT-utrustning kombinerat med multifaktorautentisering.
Vi arbetar kontinuerligt med utbildning kring informa-
tionssäkerhet och hantering av personuppgifter.
Hufvudstaden är även exponerade mot finansierings-,nte- och kreditrisk. För information om dessa, se not 2 sidorna 59-60.
Hållbarhetsrisker
Byggnation och
förvaltning
av fastigheter
Risk för arbetsplatsolyckor både
internt och hos externa leverantö-
rer i våra fastigheter. Ökad risk för
skador på byggnad under pågå-
ende projekt.
En arbetsplats utan person-
skador.
Hufvudstaden arbetar systematiskt utifrån vår
arbetsmiljöplan och gör kontinuerligt arbetsmiljö-
ochmiljörevisioner. Egna projektledare upphandlar
och styr genomförandet tillsammans med sam-
arbetspartners. Vi har processer för arbets- och
ansvarsfördelning genom hela projekten.
Socialt ansvar I bygg- och fastighetsbranschen
förekommer risk för korruption,
osund konkurrens, skattebrott
(arbetslivskriminalitet) och brott
mot mänskliga rättigheter (arbets-
kraftsexploatering) i leverantörs-
ledet.
Att vara en ansvarsfull och att-
raktiv samarbetspartner och
samhällsakr ger en positiv
effekt på vårt varumärke. Det
skapar också bättre förutsätt-
ningar för god arbetsmiljö och
kvalitet i utförandet i våra bygg-
projekt.
Hufvudstaden arbetar efter en uppförandekod. Vi har
ga krav och förväntningar på samarbetspartners. Vid
upphandling genomför vi bakgrundskontroller av entre-
prenörer. Dessutom genomför vi interna och externa
kontroller på byggarbetsplatser genom bland annat
oannonserade platsbesök. Missförhållanden kan rap-
porteras anonymt via vår vissel blåsartjänst. Oegentlig-
heter som berör Hufvudstaden uppmärksammas och
utreds så tidigt som möjligt.
Negativ miljöpåverkan Bygg- och fastighetsbranschen
står för en stor andel av samhällets
energianvändning och klimatpå-
verkande utsläpp, samt genererar
stora mängder avfall.
Fastigheter utan negativt
klimatavtryck och hög miljö-
prestanda.
Hufvudstaden har strategier och mål för att minimera
energianvändning och klimatpåverkande utsläpp. Vårt
miljöprogram beskriver mål och krav för att säkerställa
att miljöpåverkan minimeras i byggprojekt. Även entre-
prenörer och leverantörer som arbetar åt Hufvudsta-
den följer miljöprogrammet. Samtliga fastigheter ska
miljöcertifieras.
Klimatförändringar Risk för förändrade nederbörds-
och temperaturmönster med
exempelvis skyfall och torka.
Långsiktigt fastighetsägande
och kunskap om våra byggna-
der ger möjlighet att förebygga
kostsamma konsekvenser.
Hufvudstaden utför riskanalyser i fastighetsbeståndet
kopplat till klimatförändringar,som extrema neder-
bördsmängder och ändrade vattennivåer. Det för att
förstå, bedöma och möjliggöra hantering av framtida
risker. Läs mer på sidan 44.
Förvaltningsberättelse
43
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Klimatriskbedömning
Hufvudstaden gör kontinuerligt bedömningar av fastighetsbestån
-
det kopplat till klimatförändringar. Under 2023 har vi implementerat
skyfallsåtgärder enligt framtagna skyfalls- och översvämningsana
-
lyser. Bland annat har vi inrättat ett jourförråd i Kvasten 2 som
innehåller skyfallsutrustning som exempelvis vattenbarriärer,
vattendamm sugare, reservpumpar och upptorkningsmaterial. Där
-
med kan vi snabbt agera vid översvämning och förhoppningsvis
minska eventuella skador på fastigheterna.
Klimatriskbedömningarna är grunden till Hufvudstadens arbete
med klimatanpassningar av fastigheter. Se vidare sidan 34.
Scenarioanalyser
Scenarioanalyserna baseras på två olika klimatscenarion – ett sce
-
nario där utsläppen i det närmaste fortsätter i dagens nivåer (RCP
8.5) och ett scenario där vi klarar att uppfylla Parisavtalet (RCP 2.6).
De klimatrelaterade riskerna innefattar både omställningsrisker och
fysiska risker. Omställningsrisker är teknikrelaterade risker, regle
-
ringar och legala risker, marknads- och anseenderisker. Fysiska ris-
ker kan vara av akuta slag som extremväder och kroniska fysiska
risker som hänger ihop med förändrat återkommande väder eller
höjda vatten- och temperaturnivåer. Sannolikt kommer flera inslag
från båda scenarierna att inträffa och även händelser som vi idag
inte kan förutspå. Vi följer utvecklingen noggrant och arbetar
löpande med att utvärdera om behov eller förutsättningar förändras.
Klimatrelaterade risker och möjligheter
Hufvudstadens arbete med att identifiera och analysera klimatrelaterade risker och möjligheter har
fortsatt under året. Syftet med arbetet är för att förstå, bedöma och möjliggöra hantering av framtida
risker för att framtidssäkra våra fastigheter och minimera eventuell finansiell påverkan. Hufvudstaden
stödjer rekommendationerna från Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD)
1)
.
Beskrivning av scenario Risker Möjligheter Möjlig finansiell påverkan
I linje med Parisavtalet
Medeltemperaturen i Sverige har stigit
med cirka 2 grader fram till 2100. Detta är
resultatet av ett fungerande globalt samar-
bete mellan politiker, företag, branscher
och samhällen som utvecklat kraftiga reg-
leringar och snabb teknikutveckling. Efter-
frågan och krav på klimatanpassade pro-
dukter och tjänster från kunder och inves-
terare är hög. Koldioxidutsläppen halveras
fram till 2050 och koldioxidskatt utökas.
Väderhändelserna blir fler och kraftfullare.
Energiintensiteten är låg och storskalig ny
förnybar energiteknik införs. Regleringar
med hållbarhetskrav påverkar byggnation
och ställer ökade krav på rapportering.
2)
Höjda skatter och avgifter samt ökade
regleringar för koldioxidutsläpp och
byggnation.
Äldre och/eller kulturskyddade fastig-
heter är svåra att få energieffektiva,
vilket gör dem mindre attraktiva.
Krav på att minimera utsläpp i värde-
kedjan ställer höga krav på föränd-
ringar i affären och företaget.
Högre priser på energi, material och
transporter på grund av hårdare krav.
Ökat behov av investering för att
energieffektivisera och klimatanpassa
fastigheter.
Ökad urbanisering och förtätning
i stadskärnorna samt närhet till
redan uppbyggd service och
infrastruktur gör Hufvudstadens
bestånd attraktivt.
Ökad efterfrågan på innovation
och ny teknik som Hufvudstaden
erbjuder.
Ökad efterfrågan på hög
nyttjandegrad av fastigheter.
Minskat behov av energi tack
vare effektivare användning
av resurser ger lägre energikost-
nader.
Kunders och investerares ökade
hållbarhetskrav gör Hufvud-
staden till en mer attraktiv
fastighetsägare och investering.
Fler investeringar i
omställningen.
Ökade kostnader för
klimatanpassningar.
Möjlighet till högre hyror
för väl klimatanpassade
fastigheter.
Högre värdering på klimat-
anpassade fastigheter.
Utsläppen forttter i dagens nivåer
Klimat- och omställningspolitiken har
misslyckats och klimatkrav från investerare
och kunder uteblir. Medeltemperaturen i
Sverige ökar med cirka 5 grader fram till
2100. Nederbördsnivåerna ökar kraftigt
med cirka 20–40 procent och både havs-
nivåerna och havstemperaturerna fortsät-
ter att stiga. Extremväder kommer allt
oftare vilket gör att verksamheter kommer
styras mer utifrån plötsliga händelser.
Energi intensiteten är hög och fossila
bränslen används fortsatt frekvent. Klimat-
förändringarna leder till fler obeboeliga
platser i världen, människor tvingas att fly,
vilket leder till ökad befolkningsmängd i
Sverige.
2)
Skador på fastigheter från extrem-
väder, exempelvis stormar och värme-
böljor.
Vattenskador på fastigheter som
blivit översvämmade på grund av
kraftig nederbörd och/eller vatten-
nivåhöjningar.
Ökad el- och energibrist på grund
av att behovet i samhället ökat.
Misslyckad klimatanpassning av
fastigheter gör att byggnader
periodvis kan behöva stängas och
blir oanvändbara.
Misslyckad eller låg nivå av klimat-
anpassning gör fastigheter mindre
attraktiva.
Stort behov av ökat underhåll och
reparationer på grund av varmare och
fuktigare klimat som påverkar teknik
och byggmaterial negativt.
Ökade kostnader som inte betalas av
försäkringar.
Ökat behov av klimatanpassning
i stora städer ökar viljan hos
staden och andra aktörer för
gemensamma insatser och sam-
arbeten, till exempel att bygga
vallar för att styra vattenflöden.
Ökad betalningsvilja för klimat-
anpassning i sder då många
aktörer och människor drabbas.
Klimatanpassade fastigheter gör
Hufvudstaden till en mer attrak-
tiv fastighetsägare.
Ökade investeringar i
hantering av klimat-
förändringar.
Ökade kostnader för
klimatanpassningar.
Ökade energikostnader.
Ökade drift- och under-
hållskostnader.
Höjda försäkringspremier/
kostnader.
Minskat värde på fastig-
heter som inte är klimat-
anpassade.
Ökat värde på fastigheter
som är klimatanpassade.
Minskade hyresinkter för
exempelvis källarplan som
inte går att hyra ut.
1)
TCFD-index presenteras på hufvudstaden.se/hallbarhetsindex.
2)
Källa: smhi.se/klimat/framtidens-klimat/fordjupade-klimatscenarier.
Förvaltningsberättelse
44
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Nordiska Kompaniet erbjuder en Nordiska Kompaniet erbjuder en
helhetsupplevelse. I varuhusen helhetsupplevelse. I varuhusen
finns restauranger, caféer och shop-finns restauranger, caféer och shop-
ping, allt under ett och samma tak.ping, allt under ett och samma tak.
Mnkr Not 2023 2022
Nettoomsättning 3–4
Fastighetsförvaltning, brutto 2 216,0 2 054,7
Hyresintäkter, koncerninternt -182,9 -199,8
Fastighetsförvaltning, netto 2 033,1 1 854,9
Övriga segment 928,5 890,9
2 961,6 2 745,8
Fastighetsförvaltningens kostnader
– Underhåll -46,4 -32,1
– Drift och administration -383,1 -355,0
– Fastighetsskatt -236,4 -227,0
– Avskrivningar 5 -7,8 -5,9
Fastighetsförvaltningens kostnader -673,7 -620,0
Övriga segment, kostnader brutto -1 001,6 -972,0
Hyreskostnader, koncerninternt 182,9 199,8
Övriga segment, kostnader netto -818,7 -772,2
Verksamhetens kostnader 5–9 -1 492,4 -1 392,2
Bruttoresultat 1 469,2 1 353,6
– varav Fastighetsförvaltning 1 359,4 1 234,9
– varav Övriga segment 109,8 118,7
Central administration 5–9 -53,2 -55,7
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster och värdeförändringar 1 416,0 1 297,9
Jämförelsestörande poster 10 370,3
Värdeförändringar förvaltningsfastigheter 16 -4 042,4 -209,1
Rörelseresultat -2 256,1 1 088,8
Finansiella intäkter och kostnader
Ränte- och finansiella intäkter 11 9,8 2,2
Ränte- och finansiella kostnader 12 -288,9 -186,7
-279,1 -184,5
Resultat före skatt -2 535,2 904,3
Skatt 14 608,0 -182,3
ÅRETS RESULTAT EFTER SKATT -1 927,2 722,0
Övrigt totalresultat
ÅRETS TOTALRESULTAT -1 927,2 722,0
Årets resultat per aktie före och efter utspädning, kronor 24 -9,53 3,57
Utdelning per aktie, kronor 2,70 2,70
1)
Enligt styrelsens förslag.
Rapport över resultat – koncernen
1)
Koncernens räKningar
46
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Kommentarer
Fastighetsförvaltning
Fastighetsförvaltningens nettoomsättning exklusive koncerninterna
hyrorom 182,9 mnkr (199,8) uppgick under perioden till 2 033,1 mnkr
(1 854,9), en ökning om cirka 10 procent. Ökningen förklaras främst av
indexering samt högre bruttohyror vid nyuthyrningar och omförhandlingar
av kontor. Sedan början av 2022 belastas nettoomsättningen av att hela
kvarteret Inom Vallgraven 12 i Göteborg tomställts för projektet Johanna.
Omsättningshyrestillägget var 8,9 mnkr (12,0) varav NK-varuhusen
stod för 6,8 mnkr (9,9). Omsättningen i NK-varuhusen uppgick till totalt
2 690 mnkr (2 581). Utöver omsättningshyrestillägg förekommer inga
väsentliga säsongsvariationer vad gäller hyror. Under året omförhandlade
Hufvudstaden hyresavtal motsvarande cirka 334 mnkr i årligt hyresvärde.
Utfallet av omförhandlingarna var positivt för kontor och negativt för
butikslokaler. I genomsnitt resulterade omförhandlingarna i en hyres-
sänkning om 2 procent jämfört med indexerad utgående hyra 2023.
Hyresvakansgraden uppgick till 8,8 procent (7,0). Exklusive pågående
utvecklingsprojekt uppgick den till 5,7 procent (4,0).
Underhållskostnaderna uppgick till -46,4 mnkr (-32,1) och driftkostna
-
derna var -270,4 mnkr (-245,8). Ökningen förklaras främst av högre kost-
nader för fastighetsdrift och utvecklingsprojekt. Administrationskostna-
derna uppgick till -112,7 mnkr (-109,2). Fastighetsskatten har ökat till följd
av särskild fastighetstaxering och uppgick till -236,4 mnkr (-227,0). Fast
-
ighetsskatten har i huvudsak vidaredebiterats till hyresgästerna. Avskriv-
ningar, vilket främst avser avskrivningar av nyttjanderättstillgångar, uppgick
till -7,8 mnkr (-5,9). Fastighets förvaltningens totala kostnader uppgick
till -673,7 mnkr (-620,0).
Bruttoresultatet för året uppgick till 1 359,4 mnkr (1 234,9). Inklusive
koncerninterna hyresintäkter var bruttoresultatet 1 542,3 mnkr (1 434,7).
Övriga segment
Övriga segment innefattar NK Retail och övrig verksamhet. Övrig verk-
samhet består av Cecil Coworking, NK e-handel och parkeringsrörelsen
i Parkaden.
Nettoomsättningen för NK Retail uppgick till 789,5 mnkr (760,2).
Kostnaderna exklusive koncerninterna hyror om -106,7 mnkr (-133,6), var
-731,7 mnkr (-691,5). Bruttoresultatet för NK Retail exklusive koncernin
-
terna hyreskostnader blev 57,8 mnkr (68,7). Minskningen beror främst på
högre inköpskostnader, lägre försäljning till fullpris samt att högre andel av
försäljningen skett inom varugrupper med lägre bruttovinst. Försäljningen
för NK Retail påverkas av säsongsvariationer där normalt det första kvarta
-
let är det svagaste och det fjärde kvartalet är det starkaste.
Nettoomsättningen för övrig verksamhet uppgick till 139,0 mnkr (130,7).
Kostnaderna, exklusive koncerninterna hyror om -76,2 mnkr (-66,2), var
-87,0 mnkr (-80,7). Bruttoresultatet exklusive koncerninterna hyreskost
-
nader blev 52,0 mnkr (50,0).
Övriga resultatposter
Central administration uppgick till -53,2 mnkr (-55,7).
Jämförelsestörande poster
Jämförelsestörande poster var 370,3 mnkr (-) och avser försäkringsersätt-
ning för återuppbyggnad av fastigheten Vildmannen 7 efter den omfat-
tande branden 2017.
Värdeförändringar
Orealiserade värdeförändringar i förvalt ningsfastigheter uppgick till
-4 042,4 mnkr (-209,1). Den orealiserade värdeminskningen beror främst
på stigande avkastningskrav, men motverkas till viss del av effekten av
högre hyror. Det genomsnittliga avkastningskravet har ökat med i snitt 39
punkter och uppgick vid värdetidpunkten till 4,1 procent (3,7).
Finansiella poster
Finansiella intäkter uppgick till 9,8 mnkr (2,2). Finansiella kostnader upp-
gick till -288,9 mnkr (-186,7). Kostnader för upplåning var -266,2 mnkr
(-163,8) varav avgifter för uttag av nya pantbrev var 0,0 mnkr (-20,6).
Ränte kostnader för leasing var -22,7 mnkr (-22,9) vilket främst avser tom
-
trättsavgälder. Ökningen av finansiella kostnader för upplåning förklaras av
ökad genomsnittlig ränta som vid årsskiftet uppgick till 3,2 procent (1,9)
inklusive kostnader för outnyttjade lånelöften.
Skatt
Koncernens skatt uppgick till 608,0 mnkr (-182,3), varav -70,4 mnkr
(-91,2) utgjorde aktuell skatt och 678,4 mnkr (-91,1) uppskjuten skatt.
Minskningen av aktuell skatt är främst hänförlig till ökade avdragsgilla
utgifter för investeringar i förvaltningsfastigheter. Förändringen av upp
-
skjuten skatt förklaras av periodens negativa orealiserade värdeföränd-
ringar i fastighetsbeståndet.
Årets resultat
Årets resultat efter skatt uppgick till -1 927,2 mnkr (722,0). Minskningen
förklaras av periodens negativa orealiserade värdeförändringar i fastig
-
hetsbeståndet.
Koncernens räKningar
47
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Mnkr
Not
2023-12-31
2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
15
94,5
89,3
Förvaltningsfastigheter
16
46 742,8
49 546,9
Inventarier
17
66,3
51,0
Nyttjanderättstillgångar
19
727,9
711,0
Långfristiga fordringar
20
22,7
25,1
Summa anläggningstillgångar
47 654,2
50 423,3
Omsättningstillgångar
Varulager
21
255,2
220,8
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
22
24,7
31,8
Övriga fordringar
19,0
4,5
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
23
108,1
102,0
Likvida medel
382,4
453,0
Summa omsättningstillgångar
789,4
812,1
SUMMA TILLGÅNGAR
48 443,6
51 235,4
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
24
Aktiekapital
1 056,4
1 056,4
Övrigt tillskjutet kapital
628,1
628,1
Balanserat resultat inklusive årets resultat
27 104,1
29 577,5
Summa eget kapital
28 788,6
31 262,0
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder
25
7 300,0
6 500,0
Uppskjutna skatteskulder
26
8 574,8
9 253,2
Långfristiga leasingskulder
25
721,0
702,8
Övriga långfristiga skulder
99,7
104,0
Övriga avsättningar
27
28,7
31,7
Summa långfristiga skulder
16 724,2
16 591,7
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder
25
2 100,0
2 500,0
Kortfristiga leasingskulder
25
8,0
9,0
Leverantörsskulder
249,3
243,5
Skatteskulder
15,1
27,3
Övriga skulder
28
98,6
79,4
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
30
459,8
522,5
Summa kortfristiga skulder
2 930,8
3 381,7
Summa skulder
19 655,0
19 973,4
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
48 443,6
51 235,4
Rapport över finansiell ställning – koncernen
Koncernens räKningar
48
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Förvaltningsfastigheter
Fastigheternas redovisade värde i koncernen uppgick till 46 742,8 mnkr
(49 546,9). Minskningen av fastigheternas verkliga värde förklaras av
negativa orealiserade värdeförändringar i fastighetsbeståndet om
-4 042,4 mnkr (-209,1) men motverkas delvis av periodens investeringar.
Den orealiserade värdeminskningen beror främst på stigande avkastnings
-
krav, men motverkas till viss del av effekten av högre hyror. Under året
uppgick investeringar i fastighetsbeståndet till 1 238,3 mnkr (966,3). För
-
valtningsfastigheter i koncernen redovisas till verkligt värde enligt IAS 40,
vilket medför att avskrivningar inte görs. Värderingsmetoden beskrivs i not
16. Fastig heternas skattemässiga restvärde uppgick till 3,2 mdkr (3,3).
Nyttjanderättstillgångar
Nyttjanderättstillgångar uppgick till 727,9 mnkr (711,0) och består främst
av tomträttsavtal värderade till verkligt värde med motsvarande leasing-
skuld. Tomträtter betraktas som eviga hyresavtal varvid ingen avskrivning
sker.
Varulager
Varulagret består av handelsvaror inom NK Retail och uppgick till 0,5 pro-
cent (0,4) av koncernens balansomslutning och 8,6 procent (8,0) av kon-
cernens nettoomsättning.
Likvida medel
Summan av likvida medel uppgick till 382,4 mnkr (453,0). Hyres in be tal-
ningar sker huvudsakligen vid kvartalsskiften, varvid temporära över skott
kan uppstå. Överskotts likviditeten används normalt till amortering av lån
eller placeras i kortfristiga instrument med hög likviditet och låg risk. Inga
begränsningar finns avseende nyttjan de rätten av likvida medel.
Leasingskulder
Leasingskulder var 729,0 mnkr (711,8) bestående främst av tomträtts-
avtal som värderats till verkligt värde.
Räntebärande skulder
Koncernens skulder till kreditinstitut uppgick till 2 200,0 mnkr (1 500,0).
Hufvudstadens certifikatslån uppgick vid årsskiftet till 1 100,0 mnkr
(500,0) och obligationslån till 6 100,0 mnkr (7 000,0). Total upplåning
uppgick till 9 400,0 mnkr (9 000,0). Den genomsnittliga räntebindningsti
-
den var 1,2 år (1,7), kapitalbindningstiden var 2,2 år (2,6) och den genom-
snittliga räntan 3,2 procent (1,9) inklusive och 3,1 procent (1,7) exklusive
kostnad för outnyttjade lånelöften. Leasingskulder betraktas som ränte-
bärande skulder men särredovisas i rapport över finansiell ställning. Ränte -
bärande nettoskuld uppgick till 9 017,6 mnkr (8 547,0) och nettoskulden,
vilket inkluderar leasing skulden, uppgick till 9 746,6 mnkr (9 258,8).
Uppskjutna skatteskulder
Uppskjutna skatteskulder uppgick till 8 574,8 mnkr (9 253,2). Minsk-
ningen förklaras av negativa orealiserade värdeminskningar i fastighetsbe-
ståndet.
Kommentarer
Koncernens räKningar
49
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
I dag är kontoret mycket mer än bara I dag är kontoret mycket mer än bara
en plats där medarbetarna har sina en plats där medarbetarna har sina
skrivbord. Från kontoret byggs både skrivbord. Från kontoret byggs både
företagskultur och varumärke.företagskultur och varumärke.
Rapport över förändringar i eget kapital – koncernen
Övrigt tillskjutet Balanserade vinstmedel
Mnkr
Aktiekapital
kapital
inklusive årets resultat
Totalt
Ingående eget kapital 2022-01-01
1 056,4
628,1
29 381,5
31 066,0
Årets resultat
722,0
722,0
Årets övrigt totalresultat
Årets totalresultat
722,0
722,0
Utdelning
-526,0
-526,0
Utgående eget kapital 2022-12-31
1 056,4
628,1
29 577,5
31 262,0
Ingående eget kapital 2023-01-01
1 056,4
628,1
29 577,5
31 262,0
Årets resultat
-1 927,2
-1 927,2
Årets övrigt totalresultat
Årets totalresultat
-1 927,2
-1 927,2
Utdelning
-546,2
-546,2
Utgående eget kapital 2023-12-31
1 056,4
628,1
27 104,1
28 788,6
Vid årsstämman den 23 mars 2023 fick styrelsen förnyat bemyndi-
gande att förvärva aktier av serie A upp till högst 10 procent av
samtliga emitterade aktier. Syftet är att ge styrelsen möjlighet att
justera kapitalstrukturen för att där igenom skapa ökat värde för
bolagets aktie ägare och/eller möjliggöra att egna aktier används
som likvid vid eller för att finansiera förvärv av företag eller fastighet.
Hufvudstadens totala egna innehav av aktier uppgår till 8 965 000
A-aktier, vilket motsvarar 4,2 procent av samtliga emitterade aktier
och 0,9 procent av det totala antalet röster. Inga återköp har skett
under året eller efter rapportperiodens utgång.
Under 2023 lämnades en utdelning om 2, 7 0 kronor per aktie till
bolagets aktieägare, totalt 546 228 719 kronor.
Föreslagen utdelning enligt vinstdisposition uppgår till 546,2 mnkr.
Koncernens räKningar
51
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Rapport över kassaflöden – koncernen
Mnkr
Not
2023
2022
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt
-2 535,2
904,3
Av- och nedskrivningar av tillgångar
52,8
53,4
Jämförelsestörande poster
10
-187,8
Orealiserad värdeförändring förvaltningsfastigheter
4 042,4
209,1
Övriga förändringar
-2,4
-0,4
Betald inkomstskatt
-70,4
-91,2
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar av rörelsekapital
1 299,4
1 075,2
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital:
Minskning (+) / Ökning (–) av varulager
-38,2
-69,9
Minskning (+) / Ökning (–) av rörelsefordringar
-9,6
-35,2
Ökning (+) / Minskning (–) av rörelseskulder
133,7
54,2
Kassaflöde från den löpande verksamheten
1 385,3
1 024,3
Investeringsverksamheten
Investering i immateriella tillgångar
-30,8
-15,7
Investering i förvaltningsfastigheter
-1 238,3
-966,3
Investering i inventarier
-32,6
-35,9
Avyttring av inventarier
0,7
0,1
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-1 301,0
-1 017,8
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån
25
5 200,0
2 800,0
Amortering av låneskuld
25
-4 800,0
-3 000,0
Amortering av leasingskuld
25
-8,7
-9,5
Utbetald utdelning
24
-546,2
-526,0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-154,9
-735,5
Årets kassaflöde
-70,6
-729,0
Likvida medel vid årets början
453,0
1 182,0
Likvida medel vid årets slut
382,4
453,0
TILLÄGGSUPPLYSNING TILL KASSAFLÖDESANALYSER
Erhållen ränta
10,7
2,2
Erlagd ränta
-289,4
-141,6
Koncernens räKningar
52
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Kassaflödet från den löpande verksamheten före förändring av rörelse-
kapital ökade med 224,2 mnkr till 1 299,4 mnkr (1 075,2). Ökningen för
-
klaras främst av försäkringsersättning för återuppbyggnad av fastigheten
Vildmannen 7 efter den omfattande branden 2017. Förändringar i rörelse
-
kapital ökade kassaflödet med 85,9 mnkr (-50,9). Kassaflödet från den
löpande verksamheten uppgick därmed till 1 385,3 mnkr (1 024,3).
Kassaflöde från investerings verksamheten
Kassaflödet från investeringsverk sam heten uppgick till -1 301,0 mnkr
(-1 017,8) och avser investeringar i be fint ligt fastig hets bestånd, inventarier
och immateriella tillgångar.
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Kassaflödet från finansierings verk sam heten uppgick till -154,9 mnkr
(-735,5). Upplåningen ökade netto med 400,0 mnkr jämfört med en
minskning om 200,0 mnkr föregående år.
Årets kassaflöde
Årets kassaflöde uppgick till -70,6 mnkr (-729,0).
Likvida medel
Koncernens likvida medel uppgick till 382,4 mnkr (453,0) och bestod
av kassa och bankmedel. Hufvudstaden har per 31 december 2023 låne
-
löften om 5 500,0 mnkr (6 000,0). Vid årsskiftet var 4 800,0 mnkr out-
nyttjat. Certifikatprogrammet uppgick till 3 000,0 mnkr varav 1 100,0 mnkr
var utestående vid årsskiftet. Outnyttjat belopp uppgick till 1 900,0 mnkr.
Hufvudstadens MTN-program uppgår till 12 000,0 mnkr varav
6 100,0 mnkr var emitterade. Outnyttjad ram uppgick till 5 900,0 mnkr.
Inga begränsningar finns i nytt jan de rätten av likvida medel.
Kommentarer
Koncernens räKningar
53
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Moderbolagets räkningar
RESULTATRÄKNING
Mnkr Not 2023 2022
Nettoomsättning 4 1 585,9 1 444,4
Verksamhetens kostnader 5–9 -934,2 -835,3
Bruttoresultat 651,7 609,1
Central administration 5–9 -53,2 -55,8
Jämförelsestörande poster 10 315,0
Rörelseresultat 913,5 553,3
Resultat från finansiella poster
Ränte- och finansiella intäkter 11 171,4 168,4
Ränte- och finansiella kostnader 12 -266,1 -163,7
-94,7 4,7
Resultat efter finansiella poster 818,8 558,0
Bokslutsdispositioner 13 -72,8 -115,1
Resultat före skatt 746,0 442,9
Skatt 14 -71,0 -91,3
ÅRETS RESULTAT 675,0 351,6
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
Mnkr Not 2023 2022
Årets resultat 675,0 351,6
Övrigt totalresultat
ÅRETS TOTALRESULTAT 675,0 351,6
BALANSRÄKNING
Mnkr Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggnings tillgångar 15 1,0 1,6
Materiella anläggningstillgångar
Förvaltningsfastigheter 16 9 108,4 8 589,5
Inventarier 17 13,5 13,4
Summa materiella
anläggningstillgångar 9 121,9 8 602,9
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 18 5 398,4 2 598,4
Fordringar hos koncernföretag 1 163,5 3 448,0
Långfristiga fordringar 20 22,7 25,1
Summa finansiella
anläggningstillgångar 6 584,6 6 071,5
Summa anläggningstillgångar 15 707,5 14 676,0
Mnkr Not 2023-12-31 2022-12-31
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 22 4,7 7,8
Fordringar hos koncernföretag 311,3 278,3
Övriga fordringar 1,8 1,8
Förutbetalda kostnader
och upplupna intäkter 23 55,2 42,2
Summa kortfristiga fordringar 373,0 330,1
Kassa och bank 372,2 441,5
Summa omsättningstillgångar 745,2 771,6
SUMMA TILLGÅNGAR 16 452,7 15 447,6
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 24
Bundet eget kapital
Aktiekapital 1 056,4 1 056,4
Uppskrivningsfond 124,2 124,2
Reservfond 798,1 798,1
Summa bundet eget kapital 1 978,7 1 978,7
Fritt eget kapital
Balanserade vinstmedel 1 889,8 2 084,4
Årets resultat 675,0 351,6
Summa fritt eget kapital 2 564,8 2 436,0
Summa eget kapital 4 543,5 4 414,7
Obeskattade reserver 29 48,3 51,0
Avsättningar
Avsättningar till pensioner 27 28,7 31,7
Avsättningar för skatter 26 881,2 879,8
Summa avsättningar 909,9 911,5
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder 25 7 300,0 6 500,0
Skulder till koncernföretag 220,5 5,0
Övriga skulder 88,7 92,8
Summa långfristiga skulder 7 609,2 6 597,8
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 25 2 100,0 2 500,0
Leverantörsskulder 127,7 107,7
Skulder till koncernföretag 731,8 433,5
Skatteskulder 7,9 12,4
Övriga skulder 28 26,0 30,5
Upplupna kostnader
och förut betalda intäkter 30 348,4 388,5
Summa kortfristiga skulder 3 341,8 3 472,6
SUMMA EGET KAPITAL
OCH SKULDER 16 452,7 15 447,6
Moderbolagets räKningar
54
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
KASSAFLÖDESANALYS
Mnkr Not 2023 2022
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster 818,8 558,0
Av- och nedskrivningar av tillgångar 185,3 196,5
Koncernbidrag -137,8 -157,7
Jämförelsestörande poster 10 -132,5 -
Övriga förändringar -3,8 -0,1
Betald inkomstskatt -69,6 -87,6
Kassaflöde från den löpande
verksamheten före förändringar
av rörelsekapital 660,4 509,1
Kassaflöde från förändringar i
rörelsekapital:
Minskning (+) / Ökning (–) av
rörelsefordringar 94,6 74,5
Ökning (+) / Minskning (–) av
rörelseskulder 593,0 -35,0
Kassaflöde från den löpande
verksamheten 1 348,0 548,6
Investeringsverksamheten
Lämnade aktieägartillskott 18 -2 800,0 -
Investering i förvaltningsfastigheter -750,5 -515,0
Investering i inventarier -5,9 -3,2
Avyttring av inventarier 0,7 0,1
Kassaflöde från
investeringsverksamheten -3 555,7 -518,1
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 25 5 200,0 2 800,0
Amortering av låneskuld 25 -4 800,0 -3 000,0
Förändring av långfristiga fordringar 2 284,6 -
Utbetald utdelning 24 -546,2 -526,0
Kassaflöde från
finansieringsverksamheten 2 138,4 -726,0
Årets kassaflöde -69,3 -695,5
Likvida medel vid årets början 441,5 1 137,0
Likvida medel vid periodens slut 372,2 441,5
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Mnkr Aktiekapital Uppskrivningsfond Reservfond
Balanserade vinst-
medel inklusive
årets resultat Totalt
Ingående eget kapital 2022-01-01 1 056,4 124,2 798,1 2 610,4 4 589,1
Årets resultat 351,6 351,6
Årets övrigt totalresultat
Årets totalresultat 351,6 351,6
Utdelning -526,0 -526,0
Utgående eget kapital 2022-12-31 1 056,4 124,2 798,1 2 436,0 4 414,7
Ingående eget kapital 2023-01-01 1 056,4 124,2 798,1 2 436,0 4 414,7
Årets resultat 675,0 675,0
Årets övrigt totalresultat
Årets totalresultat 675,0 675,0
Utdelning -546,2 -546,2
Utgående eget kapital 2023-12-31 1 056,4 124,2 798,1 2 564,8 4 543,5
TILLÄGGSUPPLYSNING TILL KASSAFLÖDESANALYS
Mnkr 2023 2022
Erhållen ränta 33,8 10,7
Erlagd ränta -266,6 -118,7
Kommentarer
Nettoomsättningen uppgick till 1 585,9 mnkr (1 444,4). Ökningen förkla-
ras främst av indexering samt högre bruttohyror vid nyuthyrningar och
omförhandlingar av kontor. Sedan början av 2022 belastas nettoomsätt
-
ningen av att hela kvarteret Inom Vallgraven 12 i Göteborg tomställts för
projektet Johanna. Hyresintäkter utgjorde 1 533,2 mnkr (1 397,2) och
serviceintäkter uppgick till 52,7 mnkr (47,2).
Verksamhetens kostnader uppgick till -934,2 mnkr (-835,3). Ökningen
förklaras främst av högre underhållskostnader för större utvecklingspro
-
jekt samt fastighetsdrift. Bruttoresultatet uppgick till 651,7 mnkr (609,1).
Central administration var -53,2 mnkr (-55,8). Jämförelsestörande poster
uppgick till 315,0 mnkr (-) och avser försäkringsersättning för återupp
-
byggnad av fastigheten Vildmannen 7 efter den omfattande branden 2017
om 370,3 mnkr samt utrangering av byggnad i kvarteret Inom Vallgraven
12 där projektet Johanna pågår om -55,3 mnkr.
Resultatet från finansiella poster uppgick till -94,7 mnkr (4,7). I finan
-
siella poster inkluderas erhållna koncernbidrag från dotterbolag med
137,8 mnkr (157,7).
Investeringar i befintligt fastighetsbestånd och inventarier uppgick till
756,4 mnkr (518,2).
Likvida medel vid periodens utgång var 372,2 mnkr (441,5).
Moderbolagets räKningar
55
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Finansiella noter
NOT 1 REDOVISNINGSPRINCIPER
Allmän information
Hufvudstaden AB (publ) , organisationsnummer 556012–8240, är ett
aktiebolag med säte i Stockholm, Sverige. Hufvudstaden är noterat på
Nasdaq Stockholm Large Cap. Koncernen s huvudsakliga verksamhet är
ägande, utveckling och förvaltning av kommersiella fastigheter koncentre
-
rat till centrala Stockholm och Göteborg. Adressen till bolagets huvud-
kontor är Hufvudstaden AB, NK 100, 111 77 Stockholm. Besöksadress:
Regeringsgatan 38. L E Lundbergföretagen AB, org.nr 556056–8817,
Stockholm, har ett bestämmande inflytande i Hufvudstaden, varför bolaget
konsolideras i Lundbergkoncernen. Årsredovisning och koncernredovis
-
ning för Hufvudstaden AB (publ) avseende år 2023 har godkänts för publi-
cering enligt styrelsebeslut från den 15 februari 2024. Årsredovisning och
koncernredovisning föreslås fastställas på årsstämman den 21 mars 2024.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International
Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting
Standards Board (IASB) och tolkningar som utfärdats av IFRS Inter-
pretations Committee (IFRS IC) såsom de har antagits av Europeiska
Unionen (EU). Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommenda
-
tion RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats.
Hufvudstadens resultaträkningar är funktionsindelade och anpassade
till verksamheten.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen
utom i de fall som anges nedan under avsnittet ”Moderbolagets redovis
-
ningsprinciper”. De avvikelser som förekommer mellan moderbolagets och
koncernens principer föranleds av begränsningar i möjligheterna att
tillämpa IFRS i moderbolaget till följd av ÅRL och Tryggandelagen samt
i vissa fall sambandet mellan redovisning och beskattning.
Förutsättningar vid upprättande av de finansiella rapporterna
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör
rapporteringsvaluta för koncernen. Tillgångar och skulder är redovisade
till historiska anskaffningsvärden, förutom vissa finansiella tillgångar och
skulder samt förvaltningsfastigheter som värderas till verkligt värde. Värde
-
ring till verkligt värde av förvaltningsfastigheter är den redovisningsprincip
som har störst påverkan på koncernens finansiella rapporter.
De nedan angivna redovisningsprinciperna för koncernen har tilläm
-
pats på samtliga perioder, som presenteras i koncernens finansiella
rapporter, om inte annat framgår nedan. Koncernens redovisningsprinciper
har tillämpats på rapportering och konsolidering av moderbolag och
dotterbolag.
I vissa fall har avrundningar skett, vilket innebär att tabeller och
beräkningar inte alltid summerar.
Bedömningar och uppskattningar
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att kon-
cernledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden
som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade
beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Uppskattningarna
och antagandena ses över regelbundet. Bedömningar gjorda av koncern
-
ledningen vid tillämpningen av IFRS som har en betydande inverkan på
de finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som kan medföra
väsentliga justeringar i det påföljande årets finansiella rapporter beskrivs
närmare nedan.
Förvaltningsfastigheter
Värdet på en fastighet kan endast med säkerhet fastställas när likviden har
erhållits efter en försäljning. Vid bokslutet görs en uppskattning av mark
-
nadsvärdet som i redovisningstermer kallas för verkligt värde. Det verkliga
värdet bestäms utifrån en värdering enligt en variant av ortsprismetoden
som kallas för nettokapitaliseringsmetoden. Metoden innebär att markna
-
dens avkastningskrav sätts i relation till fastigheternas driftnetto. I denna
värdering görs en bedömning av varje enskild fastighets avkastningskrav.
Fastigheternas driftnetto beräknas utifrån marknadsmässiga hyresintäk
-
ter, långsiktig hyresvakansgrad samt normaliserade drift- och under-
hållskostnader. För övriga projektfastigheter och obebyggd mark har en
bedömning av värdet gjorts enligt en sammanvägning av ortsprismetoden
och en exploateringskalkyl där nettokapitaliseringsmetoden används för
en färdigbyggd fastighet med avdrag för byggkostnader, marknadsmässig
vinst för exploatören samt finansiella kostnader och hyresvakans under
byggtiden. Koncernens interna fastighetsvärdering stäms av med obero
-
ende externa värderingsföretag där ett osäkerhetsintervall på fastighets-
nivå om cirka +/– 5 procent anges kring det bedömda marknadsvärdet.
Om koncernens värdering ligger utanför osäkerhetsintervallet ges en
förklaring till orsaken till avvikelsen. Förändringar i omvärlden kan medföra
att antagande som gjorts av koncernledningen måste omprövas. Detta kan
innebära stor variation av värdet på fastighetsbeståndet vilket åskådliggörs
i känslighetsanalysen i not 16.
Nya redovisningsprinciper
Hufvudstaden ingår i en koncern, L E Lundbergföretagen, som omfattas av
OECD:s regler för Pelare II som träder i kraft 1 januari 2024. Lundbergs
utvärdering av reglerna indikerar att koncernen inte kommer att behöva
betala tilläggsskatt. Hufvudstaden tillämpar undantagsreglerna i IAS12
Inkomstskatt punkt 4A vilket anger att koncernen varken ska redovisa eller
lämna upplysning om uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatte-
skulder avseende inkomstskatter enligt andra pelaren.
Tillkommande nya eller ändrade, av EU godkända, standarder och
tolkningsuttalanden från IFRS Interpretations Committee bedöms för
närvarande inte påverka Hufvudstadens resultat eller finansiella ställning
i väsentlig omfattning. Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder är
oförändrade jämfört med årsredovisningen föregående år.
Nya standarder som träder i kraft 2024 och framåt
Nya och ändrade IFRS standarder med framtida tillämpning förväntas inte
komma att ha någon väsentlig effekt på företagets finansiella rapporter.
Koncernredovisning
Koncernbokslutet omfattar moderbolaget och samtliga dotterbolag.
Som dotterbolag konsolideras de företag över vilka moderbolaget har
direkt eller indirekt bestämmande inflytande. Dotterbolagen redovisas
enligt förvärvsmetoden, vilket innebär att övertagna tillgångar och skulder
värderats till verkligt värde enligt upprättad förvärvsanalys. Om förvärvet
inte avser rörelse, vilket är vanligt vid förvärv av fastigheter, fördelas för
-
värvskostnaden på de enskilt identifierbara tillgångarna och skulderna
efter deras verkliga värden vid förvärvstidpunkten utan redovisning av
goodwill och uppskjuten skattefordran/skuld vid förvärvet.
Finansiella noter
56
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Redovisning av intäkter och kostnader
Hyres- och serviceintäkter
Nettoomsättningen innefattar hyres- och serviceintäkter. Hyresintäkter
avser utdebiterad hyra inklusive index, tilläggsdebitering för fastighetsskatt
samt investeringar. Serviceintäkter består av all övrig tilläggsdebitering
såsom värme, kyla, sopor, vatten med mera. Hyresintäkter periodiseras
linjärt över hyreskontraktens löptid. Serviceintäkter redovisas i den period
som servicen utförs och levereras till hyresgästen. Hyres- och serviceintäk
-
ter betalas i förskott och redovisas därmed som förutbetalda intäkter.
Intäkter NK Retail
Intäkter genereras i huvudsak av försäljning av kläder, accessoarer, skön-
het och juveler till konsumenter. Koncernens prestationsåtagande är där-
med att till kund tillhandahålla varor, antingen till konsument i koncernens
egna butiker eller till e-handelskonsumenter när varor lämnas till självstän
-
dig fraktförare. Samtliga intäkter redovisas enligt IFRS 15-kategorin ”vid
en tidpunkt”, det vill säga vid leverans. Intäkter från försäljningen av varor
till ett fastställt pris redovisas när bolaget har överfört kontrollen av varan
till kund vilket normalt sker vid försäljningstillfället när kunden tar med sig
varan ut ur butiken eller vid leverans till e-handelskonsument i enlighet
med försäljningsvillkoren.
Den huvudsakliga butiksförsäljningen sker med 30 dagars öppet köp
(full returrätt), vilket innebär att intäkter från försäljningen i butik redovisas
med avdrag för beräknade returer. Den beräknade återbetalningen för
returnerade varor redovisas som en återbetalningsskuld (det bolaget för
-
väntas vara skyldig kunden). Rätten att återfå den vara som returneras
redovisas som varulager. Intäkterna minskas även med rörliga ersättningar
i form av rabatter och kundlojalitetsprogram. Försäljningsintäkterna redovi
-
sas med avdrag för mervärdesskatt, returer och rabatter, som nettoomsätt-
ning i resultaträkningen, under övriga segment.
Administrationskostnader
Administrationskostnaderna är uppdelade på fastighetsförvaltningens
administrationskostnader, som ingår i bruttoresultatet, samt centrala
administrationskostnader, som ingår i rörelseresultatet.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter och räntekostna-
der samt orealiserade och realiserade vinster på finansiella placeringar.
Ränteintäkter och -kostnader beräknas enligt effektivräntemetoden.
Leasing
Leasingavtal där koncernen är leasegivare
Koncernens samtliga hyresavtal för uthyrning av lokaler är klassificerade
som operationella leasingavtal. Redovisning av dessa framgår ovan i
avsnitt Hyres- och serviceintäkter.
Leasingavtal där koncernen är leasetagare
Koncernen redovisar en nyttjanderättstillgång och en leasingskuld vid
leasingavtalets inledningsdatum. Nyttjanderättstillgången värderas initialt
till anskaffningsvärde. Nyttjanderättstillgången skrivs av linjärt från inled
-
ningsdatumet till det tidigare av slutet av tillgångens nyttjandeperiod och
leasingperiodens slut. Leasingskulden värderas initialt till nuvärdet av åter
-
stående leasingavgifter under den bedömda leasingperioden. Leasingperi-
oden utgörs av den ej uppsägbara perioden med tillägg för ytterligare peri-
oder i avtalet om det vid inledningsdatumet bedöms som rimligt säkert att
dessa kommer att nyttjas. Leasingavgifterna diskonteras med koncernens
genomsnittliga marginella upplåningsränta. I de fall leasingavtalets impli
-
cita ränta lätt kan fastställas används den räntan. Koncernens genomsnitt-
liga marginella upplåningsränta uppgår per 2023-12-31 till 3,00 procent.
Leasingskulden för koncernens lokaler med hyra som indexuppräknas
beräknas på den hyra som gäller vid respektive rapportperiods slut.
Koncernens avtal för lokaler och mark, ej tomträtter, består i huvudsak av
ej uppsägningsbara perioder om ett flertal år, som förlängs med ytterligare
år om koncernen eller leasegivaren inte säger upp avtalet med 9–24
månaders uppsägningstid. För majoriteten av dessa avtal bedömer koncer
-
nen att det inte är rimligt säkert att avtalen kommer att förlängas bortom
den första perioden. Koncernen har i egenskap av leasetagare identifierat
tomträttsavtal som de enskilt mest väsentliga. Leasingskulden per 31
december 2023 uppgick till 729 mnkr, varav tomträttsavtalen uppgick till
694 mnkr. Tomträtter betraktas enligt IFRS 16 som eviga leasingavtal och
redovisas till verkligt värde och kommer därmed inte att skrivas av. Värdet
på nyttjanderättstillgången kvarstår till nästa omförhandling av respektive
tomträttsavgäld. Leasingskulden amorteras inte utan värdet är oförändrat
fram till omförhandling av respektive tomträttsavgäld. Kostnaderna för
tomträttsavgälder redovisas i sin helhet som en finansiell kostnad. För lea
-
singavtal som har en leasingperiod på 12 månader eller mindre eller med
en underliggande tillgång av lågt värde, understigande 50 000 kr, redovi
-
sas inte någon nyttjanderättstillgång och leasingskuld. Leasingavgifter för
dessa leasingavtal redovisas som kostnad linjärt över leasingperioden.
Ersättningar till anställda
Ersättningar till anställda såsom löner, betald semester och sociala kostna-
der med mera redovisas i takt med att de anställda har utfört tjänster i
utbyte mot ersättningen. Ersättning enligt bonusprogram redovisas vid
årets slut, se riktlinjer för rörlig ersättning i not 7. Beträffande koncernens
åtaganden för pensioner omfattas huvuddelen av de anställda tjänste-
männen av den så kallade ITP-planen som tryggas genom en försäkring
i Alecta samt de kollektivanställda av avtalspension SAF-LO. För räken
-
skapsåret 2023 har bolaget inte haft tillgång till sådan information som gör
det möjligt att redovisa dessa planer som förmånsbestämda. Pensionspla
-
nen redovisas därför som en avgiftsbestämd plan. Förpliktelser avseende
avgifter till avgiftsbestämda planer redovisas som en kostnad i resultaträk
-
ningen när de uppstår.
Skatt
Skatter redovisas i årets resultat utom då underliggande transaktion redo-
visas i övrigt totalresultat eller i eget kapital, varvid tillhörande skatteeffekt
redovisas i övrigt totalresultat eller i eget kapital. Aktuell skatt är skatt som
ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år. Hit hör även justering av
aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med
utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga
värden på tillgångar och skulder. Beloppen beräknas baserade på hur de
temporära skillnaderna förväntas bli realiserade och med tillämpning av de
skattesatser och skatteregler som är beslutade eller aviserade per balans
-
dagen. Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skill-
nader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt
att dessa kommer att medföra lägre skatteutbetalningar i framtiden.
Finansiella instrument
Koncernen klassificerar de finansiella tillgångarna och skulderna som
värderade till upplupet anskaffningsvärde eller verkligt värde via resultatet.
Finansiella instrument värderas initialt till verkligt värde med tillägg för
eventuella transaktionskostnader förutom tillgångar och skulder som vär
-
deras till verkligt värde via resultatet som initialt värderas utan tillägg för
transaktionskostnader . Finansiella tillgångar och skulder redovisas med
tillämpning av affärsdagsprincipen. En finansiell tillgång eller finansiell
skuld tas upp i balansräkningen när bolaget blir part i ett avtal. Kundfordran
tas upp i balansräkningen när faktura har skickats. Hyresfordran tas dock
upp då respektive hyresperiod påbörjats. Skuld tas upp när motparten har
presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även om faktura
ännu inte mottagits.
Finansiella noter
57
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Finansiella tillgångar och skulder värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar som ingår i denna kategori är hyres- och kundford-
ringar, likvida medel, lånefordringar samt övriga fordringar. Finansiella
skulder som ingår i denna kategori är lån, samt övriga finansiella skulder,
exempelvis leverantörsskulder. Initialt redovisat värde på lån justeras med
eventuella rabatter eller premier i samband med att lånet tas upp, och
denna justering periodiseras över lånets löptid enligt effektivräntemeto
-
den. Eventuell vinst eller förlust som uppkommer om lånet löses i förtid
redovisas i resultaträkningen.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernen redovisar som princip förväntade kreditförluster för samtliga
finansiella tillgångar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde. För
hyres- och kundfordringar värderas de förväntade kreditförlusterna utifrån
fordringarnas hela återstående avtalsenliga löptid. Koncernen använder en
matris för beräkning av dessa förväntade kreditförluster med olika förvän
-
tade förlustgrader utifrån hur länge fordringarna är sena i sina betalningar.
Förlustgraderna har beräknats utifrån historiska erfarenheter som sedan
kompletterats med justeringar för de specifika förhållanden som råder per
balansdagen samt förväntade förändringar i kundernas betalningskapaci
-
tet. Koncernen betraktar en 90 dagars försening av avtalsenliga betal-
ningar som en betydande ökning av kreditrisk och vid detta tillfälle så
anses fordran vara kreditförsämrad och förlustreserven beräknas såsom
nuvärdet av de förväntade kassaflödena diskonterade med fordrans
ursprungliga effektivränta.
Immateriella anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar som förvärvats av koncernen utgörs av
e-handelsplattform samt övriga IT-system och redovisas till anskaffnings
-
värde minus ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Utvecklingsutgifter för nya eller förbättrade processer inom koncernens
e-handelsplattform redovisas som en tillgång i rapporten över finansiell
ställning om processen är tekniskt och kommersiellt genomförbar och
koncernen har tillräckliga resurser för att slutföra processen.
Avskrivningsprinciper
Avskrivningar redovisas i årets resultat linjärt över immateriella tillgångars
beräknade nyttjandeperioder. Den beräknade nyttjandeperioden är 5 år för
de immateriella anläggningstillgångarna.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar utgörs huvudsakligen av inventarier och
redovisas till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och
eventuella nedskrivningar.
Avskrivningar fastighetsförvaltning
Avskrivningar på materiella anläggningstillgångar som används i adminis-
trationen ingår i administration fastighetsförvaltning.
Avskrivningar övriga segment
Avskrivningar avseende materiella anläggningstillgångar ingår i kostnader
för övriga segment.
Avskrivningsprinciper
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden
och beräknad nyttjandeperiod. Beräknad nyttjandeperiod för inventarier
är 3–5 år.
Förvaltningsfastigheter
Förvaltningsfastigheter är fastigheter som innehas i syfte att erhålla hyres-
intäkter och/eller värdestegring. Initialt redovisas förvaltningsfastigheter
till anskaffningsutgift, vilket inkluderar till förvärvet direkt hänförbara
utgifter. Efter den initiala redovisningen redovisas förvaltningsfastigheter
i balansräkningen till verkligt värde. Verkliga värdet baseras på interna
värderingar för varje enskild fastighet. Dessa värderingar görs vid varje
kvartalsskifte. För att kvalitetssäkra värderingen inhämtas, minst en gång
per år, oberoende externa värderingar från värderingsföretag. De externa
värderingarna omfattar normalt 30–40 procent av det internt bedömda
marknadsvärdet för fastighetsbeståndet och urvalet av fastigheter repre
-
senterar olika fastighetskategorier, orter, läge samt teknisk och byggnads-
mässig standard. Löpande under året görs en uppdatering av den interna
värderingen av fastigheterna med köp, försäljningar och gjorda investe
-
ringar. Koncernen undersöker även löpande om det finns andra indikatio-
ner på förändringar i fastigheternas verkliga värde. Dessa kan utgöras av
till exempel större uthyrningar, uppsägningar samt väsentliga förändringar
i avkastningskraven. Orealiserade och realiserade värdeförändringar redo
-
visas i resultaträkningen. Värdeförändringar redovisas netto.
Tillkommande utgifter aktiveras endast när det är troligt att framtida
ekonomiska fördelar förknippade med tillgången kommer att erhållas av
koncernen och utgiften kan fastställas med tillförlitlighet, samt att åtgär
-
den avser utbyte av en befintlig eller införande av en ny identifierad kom-
ponent. Övriga reparations- och underhållsutgifter resultatförs löpande i
den period de uppstår.
Nedskrivningar
De redovisade värdena för koncernens tillgångar – med undantag för
förvaltningsfastigheter, finansiella tillgångar samt uppskjutna skatteford
-
ringar – prövas vid varje balansdag för att bedöma om det finns indikation
på att det redovisade värdet inte kan återvinnas. Om någon sådan indika
-
tion finns beräknas tillgångens återvinningsvärde. Tillgången skrivs ner till
återvinningsvärdet om det redovisade värdet överstiger återvinningsvärdet.
Återvinningsvärdet är det högsta av verkligt värde minus försäljningskost
-
nader och dess nyttjandevärde.
Varulager
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljnings-
värdet. Anskaffningsvärdet för varulager beräknas genom tillämpning av
först in, först ut-metoden (FIFU) och inkluderar utgifter som uppkommit vid
förvärvet av lagertillgångarna och transport av dem till deras nuvarande plats
och skick. Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset i
den löpande verksamheten, minskat med beräknade försäljningskostnader.
Resultat per aktie
Beräkningen av resultatet per aktie baseras på årets resultat efter skatt
i koncernen och på det vägda genomsnittliga antalet utestående aktier
under året. Hela resultatet är hänförligt till moderbolagets aktieägare och
inga utspädningseffekter föreligger.
Kassaflödesanalyser
Kassaflödesanalyserna är upprättade enligt indirekt metod.
Segmentsredovisning
Ett segment är en redovisningsmässigt identifierbar del av koncernen
vilken tillhandahåller tjänster som är utsatta för risker och möjligheter som
skiljer sig från andra segment.
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen
(1995:1554) och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR
2 Redovisning för juridisk person. Även de uttalanden som Rådet för finan
-
siell rapportering gett ut för noterade bolag har tillämpats. RFR 2 innebär
att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen ska till
-
lämpa samtliga av EU godkända IFRS och uttalanden så långt detta är
möjligt inom ramen för årsredovisningslagen, tryggandelagen och med
hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommen-
dationen anger vilka undantag och tillägg som ska göras från IFRS. Skillna
-
derna mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper fram-
går nedan. Erhållna koncernbidrag redovisas inom kategorin finansiella
poster och lämnade koncernbidrag som bokslutsdispositioner.
Moderbolaget gör avsättningar till obeskattade reserver inom ramen
för gällande skatteregler.
Finansiella noter
58
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Ändrade redovisningsprinciper
Moderbolagets redovisningsprinciper har inte förändrats jämfört med års-
redovisningen för föregående år.
Dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärde-
metoden. Detta innebär att transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade
värdet för innehav i dotterföretag.
Förvaltningsfastigheter
Moderbolagets förvaltningsfastigheter redovisas enligt koncernens princi-
per för materiella anläggningstillgångar, men utan möjlighet att tillämpa
verkligt värdemetoden. Istället tillämpas anskaffningsvärdemetoden med
avskrivningar över bedömd nyttjandeperiod för byggnaderna. Anskaff
-
ningsvärdet utgörs av förvärvspris, lagfartskostnader och värdehöjande
förbättringsåtgärder. Endast utgifter som genererar bestående värde-
höjning av fastigheterna aktiveras. Ombyggnadskostnader av underhålls
-
karaktär belastar resultatet. Låneutgifter aktiveras ej i moderbolaget.
I enlighet med undantagsreglerna i RFR 2 för förvaltningsfastigheter,
redovisas byggnader som en enda avskrivningsenhet utan uppdelning
på komponenter.
Värdering av förvaltningsfastigheter och materiella
anläggningstillgångar
Redovisat värde för förvaltningsfastigheter och materiella anläggningstill-
gångar prövas beträffande eventuellt nedskrivningsbehov när händelser
eller ändrade förutsättningar indikerar att det redovisade värdet eventuellt
inte kommer att kunna återvinnas. Om det finns sådana indikationer och
om det redovisade värdet överstiger det förväntade återvinningsvärdet,
skrivs tillgångarna ner till återvinningsvärdet. Återvinningsvärdet motsvarar
det högsta av nettoförsäljningsvärdet och nyttjandevärdet. Nettoförsälj
-
ningsvärdet fastställs genom jämförelse med försäljningar av likartade
objekt. Nyttjandevärdet utgörs av nuvärdet av de förväntade framtida kas
-
saflödena enligt en diskonteringsfaktor före skatt, som avspeglar markna-
dens aktuella uppskattning av tidsvärdet och de risker som förknippas med
tillgången. För tillgångar som inte till övervägande del genererar obero
-
ende kassainflöden fastställs återvinningsvärdet för den kassagenere-
rande enhet till vilken tillgången hör. Eventuell nedskrivning redovisas
i resultaträkningen. Återföring av genomförda nedskrivningar görs om
återvinningsvärdet återigen överstiger tidigare redovisat värde.
Avskrivningar förvaltningsfastigheter
Moderbolagets avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaff-
ningsvärden, i förekommande fall justerade för upp- och nedskrivningar
och beräknad nyttjandeperiod. Beräknad nyttjandeperiod för byggnader är
50–100 år och för byggnadsinventarier 5–20 år. Uppskrivningar skrivs av
på den underliggande tillgångens kvarvarande avskrivningstid.
Leasade tillgångar
Moderbolaget tillämpar inte IFRS 16, i enlighet med undantaget som finns
i RFR 2. Som leasetagare redovisas leasingavgifter som kostnad linjärt
över leasingperioden och således redovisas inte nyttjanderätter och lea
-
singskulder i balansräkningen.
NOT 2 FINANSIELLA INSTRUMENT OCH
FINANSIELL RISKHANTERING
Hufvudstaden är främst exponerad för finansierings-, ränte- och kredit-
risker. Koncernen strävar efter att ha en låneportfölj med spridda kreditför
-
fall, som möjliggör eventuella amorteringar. Ingen upplåning sker i utländsk
valuta varför koncernen har en begränsad exponering för valutakursrisk.
NK Retail säkrar inköp i utländska valuta så att nettoexponeringen är låg.
Upplåning sker både med kort och lång räntebindning.
Hufvudstadens finansfunktion är en koncernfunktion med centralt
ansvar för finansiering och likviditetsplanering. Arbetet styrs utifrån en av
styrelsen beslutad finanspolicy, som syftar till att säkerställa koncernens
finansieringsbehov med grund i en riskbegränsad och kostnadseffektiv
finansiering. Inom finansfunktionen finns instruktioner, system och arbets
-
fördelning för att uppnå en god intern kontroll och uppföljning av verksam-
heten. Större finansieringslösningar och derivataffärer ska godkännas av
styrelsens ordförande och styrelsen informeras vid varje styrelsemöte om
den finansiella utvecklingen och planeringen.
Hufvudstaden har som målsättning att använda likviditetsöverskott
till att amortera befintliga lån. Överskottslikviditet, som inte används till
amortering, får endast placeras i instrument med hög likviditet och låg risk.
Information om upplåning, låneramar och villkor finns i not 25.
Finansieringsrisk
Finansieringsrisk utgörs av att svårigheter kan föreligga att erhålla finan-
siering för verksamheten vid en given tidpunkt. Hufvudstaden ska efter-
sträva att arbeta med tre till fem kreditgivare och en låneportfölj med
spridda förfall och lång löptid. För att minimera kostnaden för koncernens
upplåning och säkerställa att finansiering kan erhållas har bolaget lånelöf
-
ten som täcker behovet för omsättning av lån och investeringar. Därutöver
har bolaget ett certifikatprogram och ett MTN-program. Rullande progno
-
ser upprättas för koncernens likviditet på basis av förväntade kassaflöden.
Hufvudstadens upplåning uppgick vid årsskiftet till 9 400 mnkr (9 000).
Den genomsnittliga räntebindningstiden var 1,2 år (1,7), den genomsnitt
-
liga kapitalbindningstiden uppgick till 2,2 år (2,6) och den genomsnittliga
räntan 3,2 procent (1,9) inklusive och 3,1 procent (1,7) exklusive kostnad
för outnyttjade lånelöften. Räntebärande nettoskuld var 9 018 mnkr (8 547).
Därtill kommer leasingskuld enligt IFRS 16 uppgående till 729 mnkr (712),
total nettoskuld var 9 747 mnkr (9 259). Koncernen hade per 2023-12-31
långfristiga låne löften om 4,5 mdkr, varav 3,8 mdkr var outnyttjat. Där-
utöver fanns certifikatprogram om 3,0 mdkr, varav 1,9 mdkr var outnyttjat
samt MTN-program om 12,0 mdkr, varav 5,9 mdkr var outnyttjat. Bolaget
har betryggande marginaler till kreditgivarnas covenanter avseende
låneavtalen.
FÖRFALLOSTRUKTUR RÄNTOR OCH KAPITAL, 2023-12-31
Ränte- Nominellt
Förfalloår betalningar, mnkr
belopp, mnkr
Andel, %
2024,
kv 1
65,4
400
4
2024,
kv 2
50,0
700
8
2024,
kv 3
50,2
500
5
2024,
kv 4
42,6
500
5
2025
3 300
35
2026
95,8
2 500
27
2027
64,6
1 500
16
Totalt
520,6
9 400
100
Utöver ovanstående finns övriga kortfristiga skulder som även innefattar
leverantörsskulder, vilka normalt har en förfallotid på 30 dagar.
Ränterisk
Ränterisk avser den resultateffekt som en bestående ränteförändring
har på koncernens finansnetto. Hufvudstadens finansieringskällor utgörs
i huvudsak av eget kapital samt upplåning.
Upplåningen, som är räntebärande, medför att koncernen exponeras
för ränterisk. Hufvudstadens finanspolicy anger ramarna för hur arbetet
med hantering av ränterisker ska bedrivas. Ett övergripande mål är att
förfallostrukturen på hyresavtalen ska beaktas vid bestämmande av
räntebindningstid samt att det finns en avvägning mellan bedömd löpande
kostnad för upplåningen och risken att få en signifikant negativ påverkan
på resultatet vid en plötslig större ränteförändring. Detta innebär att
koncernens räntebindning för nettoskulden i normalfallet ska vara 1–4 år.
För att begränsa risken struktureras räntebindningen utifrån utvecklingen
på den finansiella marknaden. Differentiering av räntebindningstiden med
kort, normalt 3–6 månader, och lång räntebindning, normalt 5–7 års löptid,
Finansiella noter
59
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
sker med utgångspunkt i omvärldsanalys och kriterier i finanspolicyn. Per
2023-12-31 var koncernens räntebindningstid 1,2 år. Av långfristig upp-
låning löper 4 300 mnkr med fast ränta. En förändring av marknadsräntan
med +1 procentenhet samt antagande om oförändrad lånevolym och
räntebindningstid skulle öka Hufvudstadens räntekostnad med 37 mnkr
(30), och vid en förändring av marknadsräntan på -1 procent enhet skulle
Hufvudstadens räntekostnad minska med 37 mnkr (30).
Kreditrisk
Kreditrisken är risken för förlust om koncernens motparter inte fullgör
sina avtalsförpliktelser och eventuella säkerheter inte täcker koncernens
fordringar. Målet är att minimera kreditrisken genom förskottshyror och
att endast göra kreditaffärer med större finansieringsinstitut. Kreditrisk
kan i huvudsak hänföras till utestående kund-/hyresfordringar och
likvida medel vilka per årsskiftet hade ett bokfört värde om cirka 25 mnkr
respektive cirka 382 mnkr vilket innebär att koncernen är begränsat
exponerad för kreditrisker.
Förluster på kund-/hyresfordringar uppstår när kunder försätts i
konkurs eller av andra skäl inte kan fullfölja sina betalningsåtaganden.
Hufvudstaden begränsar kreditriskexponeringen från kund- och
hyresfordringar genom att medvetet välja kunder med dokumenterad
affärskompetens och konkurrenskraftig verksamhet. För att begränsa
riskerna ytterligare kreditkontrolleras koncernens kunder genom inhäm-
tande av information från olika kreditupplysningsföretag. I enlighet med
Hufvudstadens kreditpolicy krävs normalt säkerhet i form av deposition,
bankgaranti eller borgensförbindelse vid nyuthyrning. Hyresfordringar
förskottsaviseras.
KONCENTRATION AV KREDITRISK, 2023-12-31
1) 2)
Antal Summa
Årshyra, tkr kunder
årshyra, tkr
Andel, %
0–99
64
2 211
0,1
100–499
50
14 645
0,7
500–999
52
39 259
2,0
1 000–2 499
141
237 059
12,0
2 500–4 999
105
385 027
19,5
5 000–9 999
62
428 453
21,7
10 000–
39
869 869
44,0
Totalt
513
1 976 523
100,0
1)
Exklusive vakanta ytor samt ytor som disponeras internt inom koncernen.
2)
Årshyra per 2023-12-31.
Koncernens tio största hyresgäster representerar 22 procent av den totala
kontrakterade hyran och den enskilt största kunden utgör 5 procent, vilket
innebär att Hufvudstadens exponering mot enskilda kunders kreditrisk är
relativt begränsad.
Verkligt värde
Verkligt värde på finansiella instrument som handlas på en aktiv marknad,
till exempel finansiella tillgångar eller skulder som innehas för handel,
baseras på noterade marknadspriser på balansdagen. Det noterade priset
som används är den aktuella köpkursen. Verkligt värde på finansiella
instrument som inte handlas på en aktiv marknad fastställs med hjälp av
värderingstekniker. Verkliga värden fastställs genom diskontering av fram
-
tida betalningsflöden till aktuell marknadsränta för likvärdiga instrument.
För finansiella instrument som kundfordringar, leverantörsskulder och
liknande, vilka redovisas till upplupet anskaffningsvärde med avdrag för
eventuell nedskrivning, bedöms det verkliga värdet överensstämma med
redovisat värde då dessa instrument har en kort löptid. Det verkliga värdet
bedöms i allt väsentligt överensstämma med redovisat värde.
UPPLYSNINGAR OM VERKLIGA VÄRDEN, FINANSIELLA INSTRUMENT
Redovisat till verkligt Redovisat till upplupet Upplysning om
värde via resultatet anskaffningsvärde verkligt värde
Mnkr
2023
2022
2023
2022
2023
2022
KONCERNEN
Långfristiga fordringar
22,7
25,1
22,7
25,1
Kortfristiga fordringar
76,1
55,4
76,1
55,4
Likvida medel
Långfristiga skulder
7 328,7
6 531,7
7 535,0
6 910,7
Kortfristiga skulder
1,3
2 409,0
2 810,0
2 427,0
2 828,3
MODERBOLAGET
Långfristiga fordringar
22,7
25,1
22,7
25,1
Kortfristiga fordringar
38,9
28,7
38,9
28,7
Likvida medel
Långfristiga skulder
7 328,7
6 531,7
7 535,0
6 910,7
Kortfristiga skulder
2 287,4
2 674,2
2 304,1
2 692,5
För obligationslån med fast ränta uppgår övervärdet till 223,0 mnkr (397,3). Dessa har beräknats utifrån nivå 2 i IFRS 13 vilket betyder att värdet har
beräknats baserat på officiella marknadsnoteringar.
Finansiella noter
60
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Affärsområde Stockholm
Affärsområde NK
Affärsområde Göteborg
Koncerneliminering
Totalt
Mnkr
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
KONCERNEN
Fastighetsförvaltning
Intäkter och kostnader
Hyresintäkter
1 373,3
1 245,7
434,8
429,3
305,0
283,7
-182,9
-199,8
1 930,2
1 758,9
(varav omsättningshyrestillägg)
(2,1)
(1,9)
(6,8)
(9,9)
(0,0)
(0,2)
(8,9)
(12,0)
Serviceintäkter
30,8
28,1
49,2
48,0
22,9
19,9
96,0
Underhåll
-19,0
-12,7
-22,2
-13,3
-5,2
-6,1
-46,4
-32,1
Drift och administration
-138,8
-130,1
-180,2
-160,6
-64,1
-64,3
-383,1
-355,0
Fastighetsskatt
-155,0
-151,5
-43,9
-38,8
-37,5
-36,7
-236,4
-227,0
Avskrivningar
-0,6
-0,7
-6,8
-4,8
-0,4
-0,4
-7,8
-5,9
Bruttoresultat
Fastighets förvaltning
1 090,7
978,8
230,9
259,8
220,7
196,1
-182,9
-199,8
1 359,4
1 234,9
NK Retail
Nettoomsättning
789,5
760,2
789,5
Kostnader
-838,4
-825,1
106,7
133,6
-731,7
-691,5
Bruttoresultat NK Retail
-48,9
-64,9
106,7
133,6
57,8
68,7
Övrig verksamhet
Nettoomsättning
44,4
41,0
94,6
89,7
139,0
130,7
Kostnader
-42,9
-36,4
-120,3
-110,5
76,2
66,2
-87,0
-80,7
Bruttoresultat övrig
verksamhet
1,5
4,6
-25,7
-20,8
76,2
66,2
52,0
50,0
Central administration
-53,2
-55,7
Jämförelsestörande poster
-
Värdeförändringar
förvaltningsfastigheter
-4 042,4
-209,1
Rörelseresultat
-2 256,1
1 088,8
Finansiella intäkter och kostnader
-279,1
-184,5
Resultat före skatt
-2 535,2
904,3
Tillgångar
Förvaltningsfastigheter
32 352,0
33 748,4
8 227,0
9 077,7
6 163,8
6 720,8
46 742,8
49 546,9
Investeringar
Förvaltningsfastigheter och
inventarier
715,7
432,6
136,5
125,1
418,7
444,5
1 270,9
1 002,2
1)
1)
För jämförbart bestånd se Affärsområden i siffror sidan 82.
NOT 3 SEGMENTINFORMATION
Koncernens verksamhet är uppdelad i tre segment, fastighetsförvaltning,
NK Retail och övrig verksamhet. Övrig verksamhet avser Cecil Coworking
(Affärsområde Stockholm), NK e-handel och parkeringsrörelsen i Parkaden
(Affärsområde NK). Segmenten är indelade i affärsområden som följer den
operativa styrningen av verksamheten.
I moderbolaget finns endast en rörelsegren, fastighetsförvaltning. Följande
sammanställning visar intäkter och kostnader, tillgångar samt investeringar
för de olika affärsområdena året 2023 och jämförelseåret 2022.
Finansiella noter
61
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 4 LEASINGAVTAL – KONCERNEN SOM LEASEGIVARE
Operationella leasingavtal
Koncernen hyr ut lokaler i förvaltningsfastigheter. Koncernen klassificerar
dessa leasingavtal som operationella eftersom leasingavtalen inte överför
de betydande risker och förmåner som är förknippade med ägandet av
den underliggande tillgången. För löptidsanalys av leasingavgifter se tabell
nedan där återstående löptid är mellan 1 och 13 år.
FÖRFALLOSTRUKTUR
1)
2)
3)
2024
2025
2026
2027
2028
2029-
Totalt
Antal avtal
Kontor
55
58
55
29
21
44
262
Butiker
77
68
66
31
13
18
273
Övrigt
458
217
132
78
24
39
948
Totalt koncernen
590
343
253
138
58
101
1 483
Andel, %
39,8
23,1
17,1
9,3
3,9
6,8
Totalt moderbolaget
465
257
197
112
49
85
1 165
Årshyra, mnkr
Kontor
159,3
219,8
220,5
113,0
138,2
451,0
1 301,8
Butiker
143,5
163,4
167,2
81,9
44,5
79,9
680,4
Övrigt
27,7
32,9
23,9
12,5
12,7
18,9
128,6
Totalt koncernen
330,5
416,1
411,6
207,4
195,4
549,8
2 110,8
Andel, %
15,7
19,7
19,5
9,8
9,3
26,0
100,0
Totalt moderbolaget
208,7
330,9
325,5
178,4
160,9
387,5
1 591,9
1)
Inklusive kontrakt tecknade för framtida inflyttning/ikraftträdande, varvid motsvarande nu gällande yta exkluderats.
2)
Exklusive vakanta ytor samt ytor som disponeras internt inom koncernen.
3)
Exklusive bostadskontrakt .
NOT 6 MEDELANTAL ANSTÄLLDA
2023 2022
Varav Varav
män, % män, %
Moderbolaget
151
49
141
49
– varav ledande befattningshavare
8
62
8
62
Helägda dotterbolag
NK Retail AB
295
15
292
15
Parkaden AB
2
100
3
67
Cecil Coworking AB
5
20
5
20
NK Service AB
24
33
Totalt koncernen
477
27
441
26
– varav ledande befattningshavare
8
62
8
62
1)
1)
Av koncernens 59 chefer (57) är 35 kvinnor (32) eller 59 procent (56).
I moderbolagets styrelse ingick 6 män (6) och 3 kvinnor (3).
Koncernen har endast anställda i Sverige.
1) Beräkningen baseras på Full Time Equivalent (FTE).
NOT 5 AVSKRIVNINGAR
Koncernen
Moderbolaget
Mnkr
2023
2022
2023
2022
Avskrivningar per tillgångsslag
Balanserade utgifter för program
25,6
22,3
0,6
0,8
Förvaltningsfastigheter
176,2
187,7
Inventarier
17,2
10,7
5,7
5,2
Nyttjanderättstillgångar
8,0
7,2
Totalt
50,8
40,2
182,5
193,7
Avskrivningar per funktion
Fastighetsförvaltningen
Drift och administration
6,6
6,3
5,9
5,5
Avskrivningar
7,8
5,9
176,6
188,2
Övriga segment
Övriga segment, kostnader
36,2
27,8
Central administration
0,2
0,2
Totalt
50,8
40,2
182,5
193,7
Finansiella noter
62
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Riktlinjer för lön, bonus och annan ersättning till ledande befattningshavare
beslutas av årsstämman. Bolaget har följt de riktlinjer som antagits av års
-
stämman 2023, se separat avsnitt nedan.
Samtliga tillsvidareanställda medarbetare i koncernen exklusive dotter
-
bolagen NK Retail AB och NK Service AB omfattades under året av ett
bonusprogram. Bonus utfaller enligt kriterierna verksamhetsresultat och
kundnöjdhet, samt personlig bedömning för chefer. Bonus för koncernled
-
ningen följer det som presenteras under riktlinjer nedan. För övriga chefer
utgår bonus med maximalt två månadslöner. För övriga medarbetare utgår
bonus med maximalt en månadslön. För bonusprogrammet gäller att beslut
fattas för ett år i taget och att bonusen har ett tak. Bonus utfaller endast
om bolaget uppvisar ett positivt resultat utan hänsyn till orealiserade värde
-
förändringar och andra jämförelsestörande poster. I bokslutet 2023 har
bonus reserverats för resultatmål, kundnöjdhet och personliga mål.
Pensioner för koncernens anställda regleras av respektive kollektiv-
avtal, ITP-plan för tjänstemän och avtalspension SAF-LO för kollektivan
-
ställda. ITP-planen innebär både förmånsbestämd och premiebestämd
pension. 102 anställda omfattas av förmånsbestämd pension. Alectas
överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån per december har
vid årsredovisningens undertecknande ännu ej fastställts definitivt. Alectas
konsolideringsnivå uppgick per 2023-09-30 till 178 procent. Den kollek
-
tiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i
procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkrings
-
tekniska beräkningsantaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19.
Styrelsearvoden
Kostnadsförda styrelsearvoden avseende 2023 uppgår för styrelsens
ordförande, Fredrik Lundberg, till 535 000 kronor och för styrelseledamö
-
terna Claes Boustedt, Peter Egardt, Liv Forhaug, Louise Lindh, Katarina
Ljungqvist, Fredrik Persson och Sten Peterson till 267 500 kronor vardera.
Verkställande direktören Anders Nygren uppbär ingen ersättning för sitt
styrelsearbete.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Vid årsstämman 2023 fastställdes nedanstående riktlinjer för ersättning
till ledande befattningshavare att gälla från och med årsstämman 2023.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi, långsiktiga
intressen och hållbarhet
Hufvudstadens vision är att alltid upplevas som och vara Sveriges mest
attraktiva fastighetsbolag. Ett av bolagets verksamhetsmål för att uppfylla
visionen är att ha branschens mest professionella medarbetare med stort
engagemang för kunden, affärsmannaskapet och yrkeskunnandet. En
framgångsrik implementering av bolagets affärsidé, långsiktiga intressen
och hållbarhet förutsätter att bolaget kan attrahera rätt medarbetare.
Dessa riktlinjer avser att ge förutsättningar att rekrytera och behålla kvalifi
-
cerade medarbetare.
NOT 7 LÖNER OCH ERSÄTTNINGAR
Koncernen
Moderbolaget
Varav Varav Varav Varav
Tkr
2023
bonus
2022
bonus
2023
bonus
2022
bonus
Löner och andra ersättningar
Arvode till styrelsens ordförande
535
515
535
515
Arvode till övriga styrelseledamöter
1 873
1 803
1 873
1 803
Ersättning och förmåner till;
VD
4 992
289
5 270
573
4 992
289
5 270
573
Vice VD, AO NK
3 399
212
3 266
390
3 399
212
3 266
390
Vice VD, Ekonomi och Finans
2 731
171
2 960
309
2 731
171
2 960
309
Övriga ledande befattningshavare
8 723
513
9 077
811
8 723
513
9 077
788
Övriga anställda
237 113
3 018
217 783
7 416
92 184
2 787
89 889
7 243
Totalt
259 366
4 203
240 674
9 499
114 437
3 972
112 780
9 303
Sociala kostnader inklusive löneskatt
Styrelsens ordförande
55
53
55
53
Övriga styrelseledamöter
475
444
475
444
VD
1 884
2 075
1 884
2 075
Vice VD, AO NK
1 266
1 226
1 266
1 226
Vice VD, Ekonomi och Finans
1 038
1 142
1 038
1 142
Övriga ledande befattningshavare
3 320
3 401
3 319
3 401
Övriga anställda
78 911
73 219
31 879
33 057
Totalt
86 949
81 560
39 916
41 398
Pensionskostnader
VD
1 286
1 783
1 286
1 783
Vice VD, AO NK
809
828
809
828
Vice VD, Ekonomi och Finans
781
885
781
885
Övriga ledande befattningshavare
2 168
2 336
2 168
2 336
Övriga anställda
25 203
24 456
15 994
16 158
Totalt
30 247
30 288
21 038
21 990
1)
2)
2)
1)
1)
1)
För koncernen inkluderas NK Service AB från och med 2023-01-01.
2)
Löner och andra ersättningar inkluderar även icke monetära förmåner.
Finansiella noter
63
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Formerna för ersättning
Ersättning till ledande befattningshavare ska kunna bestå av fast lön, rörlig
ersättning, övriga förmåner samt pension. Den sammanlagda ersättningen
bör vara marknadsmässig och konkurrenskraftig.
Kriterierna för rörlig ersättning i form av bonus ska vara utformade så
att de främjar bolagets affärsidé och långsiktiga intressen, inklusive håll
-
barhet. Bonus ska vara kopplad till förutbestämda och mätbara kriterier
vars uppfyllelse ska mätas årligen och utgår endast om bolaget uppvisar
positivt resultat utan hänsyn till orealiserade värdeförändringar i fastighets
-
beståndet och jämförelsestörande poster. Bonus får för verkställande
direktören maximalt utgå med tre fasta månadslöner per år och för övriga
ledande befattningshavare med maximalt det högre av tre fasta månads-
löner och 250 000 kr per person och år. Bonus ska vara pensionsgrun
-
dande. Kriterierna ska till 70 procent bestå av finansiella mål relaterade till
verksamhetsresultat (det vill säga rörelseresultat exklusive värdeföränd
-
ringar i fastighetsbeståndet och jämförelsestörande poster samt med vissa
övriga justeringar föranledda bland annat av befattningshavarens ansvars
-
område och position), till 15 procent av operationella mål relaterade till
kundnöjdhet och till 15 procent av individuella mål.
Andra förmåner får innefatta bland annat förmåner enligt kollektivavtal,
sjukvårdsförsäkring och bilförmån. Sådana förmåner får sammanlagt
uppgå till högst 10 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Pensionsrätt för verkställande direktören och övriga ledande befatt
-
ningshavare ska gälla från 65 års ålder, med förmåner motsvarande ITP-
plan. I de fall ITP-planen innebär att en ledande befattningshavares pen
-
sion är premiebestämd ska pensionspremierna uppgå till högst 30 procent
av den fasta årliga kontantlönen.
Härutöver utgår en premiebestämd pension till verkställande direktören
och vice verkställande direktörerna för den del av lönen som ej omfattas av
ITP-planen. Sådana pensionspremier ska uppgå till högst 20 procent av
den fasta årliga lönen.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Vid anställningens upphörande får uppsägningstiden vara högst tolv
månader. Fast lön under uppsägningstiden och avgångsvederlag ska sam
-
mantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta lönen för två år
för verkställande direktören och vice verkställande direktörerna respektive
ett år för övriga ledande befattningshavare. Vid uppsägning från befatt
-
ningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst sex månader, utan
rätt till avgångsvederlag. I samtliga fall ska avräkning för eventuell ersätt
-
ning från ny arbetsgivare ske.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomföra riktlinjerna
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlinjer har lön
och anställningsvillkor för bolagets övriga anställda beaktats genom att
uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens komponenter samt
ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del av besluts
-
underlaget vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna.
Styrelsen har prövat frågan om inrättande av ett ersättningsutskott
men valt att inte inrätta något sådant utan hantera frågan inom ramen för
det ordinarie styrelsearbetet. Detta innebär att hela styrelsen, förutom
verkställande direktören, fullgör de uppgifter som ankommer på ett ersätt
-
ningsutskott, inklusive att följa och utvärdera program för rörliga ersätt-
ningar till koncernledningen, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och ersätt
-
ningsnivåer i bolaget.
Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor
närvarar inte verkställande direktören eller andra personer i koncernled
-
ningen, i den mån de berörs av frågorna. Styrelsen ska upprätta förslag till
nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och ska lägga fram förslaget för
beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla fram till dess att nya riktlinjer
antagits av bolagsstämman.
När mätperioden för bonusuppfyllelse avslutats ska det fastställas i
vilken utsträckning kriterierna uppfyllts. Styrelsen ansvarar för bedöm
-
ningen såvitt avser rörlig ersättning till verkställande direktören. För rörlig
ersättning till övriga befattningshavare ansvarar verkställande direktören
för bedömningen. Avseende finansiella mål ska bedömningen baseras på
den av bolaget senast offentliggjorda årsredovisningen.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen ska ha rätt att tillfälligt frångå riktlinjerna, helt eller delvis, om det
i enskilt fall finns särskilda skäl för detta och ett avsteg är nödvändigt för
att tillgodose bolagets långsiktiga intressen och hållbarhet eller för att
säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft.
Finansiella noter
64
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 8 ARVODEN OCH KOSTNADSERSÄTTNING
TILL REVISORER
Koncernen
Moderbolaget
Mnkr
2023
2022
2023
2022
PWC
Revisionsuppdrag
1,8
1,7
1,2
1,2
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget
0,4
0,4
0,4
0,4
Andra uppdrag
0,6
0,4
0,6
0,4
Totalt
2,8
2,5
2,2
2,0
NOT 9 RÖRELSENS KOSTNADER PER KOSTNADSSLAG
Koncernen
Moderbolaget
Mnkr
2023
2022
2023
2022
Råvaror och förnödenheter
478,8
450,1
Underhåll
46,1
31,7
352,5
257,3
Drift och administration
366,2
354,3
85,0
77,8
Tomträttsavgälder
13,1
13,0
Fastighetsskatt
236,4
227,0
177,5
173,0
Av- och nedskrivningar
50,8
40,1
182,4
193,4
Personalkostnader
367,3
344,7
176,9
176,6
Summa
1 545,6
1 447,9
987,4
891,1
NOT 10 JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER
Koncernen
Moderbolaget
Mnkr
2023
2022
2023
2022
Försäkringsersättning
370,3
370,3
Utrangering
-55,3
Totalt
370,3
315,0
Försäkringsersättning för återuppbyggnad av fastigheten Vildmannen 7
efter den omfattande branden 2017 varav 187,8 mnkr (-) avser tidigare
erhållen à conto-ersättning. Utrangering av byggnad i kvarteret Inom Vall
-
graven 12 där projektet Johanna pågår och posten är i sin helhet inte kas-
saflödespåverkande.
NOT 11 RÄNTE- OCH FINANSIELLA INTÄKTER
Koncernen
Moderbolaget
Mnkr
2023
2022
2023
2022
Ränteintäkter, kortfristiga pla-
ceringar
9,8
2,2
9,7
2,1
Ränteintäkter,
koncernföretag
23,9
8,6
Erhållna koncernbidrag,
dotterbolag
157,7
Totalt
9,8
2,2
171,4
168,4
Samtliga finansiella intäkter avser finansiella instrument som inte värderas
till verkligt värde.
NOT 12 RÄNTE- OCH FINANSIELLA KOSTNADER
Koncernen
Moderbolaget
Mnkr
2023
2022
2023
2022
Räntekostnader
– upplåning
243,1
125,1
243,1
– leasingskulder
22,7
22,9
Avgifter för uttag av pantbrev
20,6
20,6
Övriga finansiella kostnader
23,1
18,1
23,0
18,0
Totalt
288,9
186,7
266,1
163,7
Av de finansiella kostnaderna avser 266,2 mnkr (163,8) finansiella instrument som
inte värderas till verkligt värde.
NOT 13 BOKSLUTSDISPOSITIONER
Moderbolaget
Mnkr 2023 2022
Avskrivningar utöver plan 2,7 1,8
Lämnade koncernbidrag -75,5 -116,9
Totalt -72,8 -115,1
Finansiella noter
65
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 14 SKATT
Koncernen
Moderbolaget
Mnkr
2023
2022
2023
2022
Aktuell skattekostnad
Årets skattekostnad
-74,3
-90,7
-71,5
-87,6
Skatt hänförlig till tidigare år
3,9
-0,5
1,9
0,0
Uppskjuten skatte kostnad/ skatteintäkt
Skillnad mellan skattemässig och bokförings mässig avskrivning på fastigheter
-0,2
-2,8
-0,8
-3,1
Orealiserad värdeförändring förvaltningsfastigheter
676,7
-91,8
Effekt avsättning obeskattade reserver
2,2
4,7
Effekt avsättning pensioner
-0,6
-0,1
-0,6
-0,1
Nyttjanderättstillgångar
-3,5
0,9
Leasingskulder
3,6
-0,9
Övrigt
0,2
-1,1
-0,5
Total skatt
608,0
-182,3
-71,0
-91,3
Redovisat resultat före skatt
-2 535,2
904,3
746,0
442,9
Skatt enligt gällande skattesats 20,6%
522,3
-186,3
-153,7
-91,2
Skatt hänförlig till tidigare år
3,9
-0,5
1,9
0,0
Ej skattepliktiga intäkter
84,3
4,9
82,8
0,1
Ej avdragsgilla kostnader
-1,9
-0,4
-0,6
-0,2
Utnyttjande av tidigare underskottsavdrag
0,4
Övrigt
-0,9
0,0
-1,4
0,0
Total skatt
608,0
-182,3
-71,0
-91,3
I koncernen finns inga underskottsavdrag.
NOT 15 IMMATERIELLA ANLÄGGNINGS TILLGÅNGAR
Koncernen
Moderbolaget
Mnkr
2023
2022
2023
2022
Ingående anskaffningsvärde
137,0
122,6
2,9
4,2
Årets investeringar
30,8
15,7
Försäljningar/Utrangeringar
-1,3
-1,3
Utgående anskaffningsvärden
167,8
137,0
2,9
2,9
Ingående avskrivningar
-47,7
-25,9
-1,3
-1,0
Årets avskrivningar
-25,6
-22,3
-0,6
-0,8
Försäljningar/Utrangeringar
0,5
0,5
Utgående ackumulerade avskrivningar
-73,3
-47,7
-1,9
-1,3
Utgående planenligt restvärde
94,5
89,3
1,0
1,6
Avser förvärvade immateriella tillgångar för e-handelsplattform och andra IT-system.
Finansiella noter
66
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 16 FÖRVALTNINGSFASTIGHETER
KONCERNEN
Förvaltningsfastigheter redovisas till verkligt värde.
Koncernen
Mnkr
2023
2022
Förvaltningsfastigheter
46 742,8
49 546,9
Information om förändringar i redovisade värden på förvaltningsfastigheter.
Mnkr
2023
2022
Ingående verkligt värde
49 546,9
48 789,6
Investeringar i fastighetsbeståndet
1 238,3
966,3
Orealiserad värdeförändring
-4 042,4
-209,1
Utgående verkligt värde
46 742,8
49 546,9
För intäkter och kostnader hänförliga till förvaltningsfastigheter hänvisas
till not 3.
Samtliga fastigheter ägs av koncernen och är klassificerade som för
-
valtningsfastigheter och omfattar posterna byggnader, byggnadsinventa-
rier, mark och pågående ombyggnader. Förvaltningsfastigheter värderas
enligt nivå 3 i verkligt värdehierarkin i IFRS 13. Fastighetsbeståndet
innefattar kommersiella fastigheter med huvudsakligen kontor och butiker
vilka behandlats som en klass av tillgångar. Verkligt värde baseras på en
intern värdering.
Värderingsmetod
Värdering av fastighetsbeståndet har skett genom att varje enskild fastig-
hets verkliga värde bedömts. Bedömning har gjorts genom tillämpning av
värdering enligt en variant av ortsprismetoden som kallas för nettokapitali
-
seringsmetoden. Metoden innebär att marknadens avkastningskrav sätts i
relation till fastigheternas driftnetto.
För övriga projektfastigheter och obebyggd mark har en bedömning av
värdet gjorts enligt en sammanvägning av ortsprismetoden och en exploa
-
teringskalkyl där nettokapitaliseringsmetoden används för en färdigbyggd
fastighet med avdrag för byggkostnader, marknadsmässig vinst för exploa-
tören samt finansiella kostnader och hyresvakans under byggtiden.
Bedömningen av avkastningskraven är baserad på inhämtad informa
-
tion om marknadens förräntningskrav på köp och försäljningar av jämför-
bara fastigheter i likartade lägen. Har det gjorts få eller inga affärsavslut i
fastighetens delområde, analyseras transaktioner i anslutande områden.
Affärer som inte kommit till avslut ger även vägledning om marknadens
avkastningskrav. Hänsyn har även tagits till fastighetstyp, teknisk standard,
byggnadskonstruktion samt större investeringsbehov. Avkastningskraven
som används vid värderingen varierar mellan olika regioner och olika del
-
områden inom regionerna. Informationen stäms av med värderings- och
rådgivningsföretag. Bedömningen är att det finns en aktiv marknad utifrån
genomförda transaktioner och pågående transaktionsprocesser, därav
bedöms värderingsmodellen vara tillämplig.
Hufvudstadens genomsnittliga avkastningskrav har sedan 2018-12-31
varierat från 3,5 procent till 4,1 procent och uppgick 2023-12-31 till
4,1 procent. För fastigheter med tomträtt har beräkningen baserats på
ett avkastningskrav som är 0,20 procentenheter högre.
Driftnettot baseras på marknadsmässiga hyresintäkter. Hyresintäkterna
marknadsanpassas genom att befintliga hyror justeras med nytecknade
och omförhandlade hyresavtal samt med hänsyn till förväntad hyres-
utveckling.
Intäkterna har reducerats för en bedömd långsiktig hyresvakansgrad.
Vakansgraden baseras på fastighetsbeståndets verkliga utfall över en
konjunkturcykel samt förväntad uthyrningssituation för den enskilda fast
-
igheten. I värderingen har genomsnittlig vakansgrad bedömts till 4 procent.
Verklig genomsnittlig vakansgrad exklusive projekt har under perioden
2014–2023 varierat mellan 1 och 7 procent och uppgick per 2023-12-31
till 5,7 procent.
Avdrag har gjorts med schablonmässiga kostnader för drift och under
-
håll exklusive vidaredebiterbara kostnader samt del av fastighetsadminis-
tration. Dessa baseras på verkligt utfall och justeras för ej bestående avvi-
kelser. Genomsnittlig kostnad per kvm den senaste femårsperioden har
legat inom intervallet 550–650 kronor och bedömd kostnad i värderingen
per 2023-12-31 låg på motsvarande nivå.
Byggkostnaden baseras på schablonuppgifter samt uppgifter redovi
-
sade i aktuella tomträttsmål uppräknade med antagen kostnadsutveckling.
Därtill görs även ett avdrag för ett marknadsmässigt vinstkrav för exploatö
-
ren, finansieringskostnader och hyresvakans under byggtiden.
Extern värdering
För att kvalitetssäkra värderingen har externa värderingar inhämtats från
tre oberoende värderingsföretag, Cushman & Wakefield, Forum Fastig
-
hetsekonomi och Newsec Advice. De externa värderingarna 2023-12-31
omfattar 9 fastigheter och motsvarar 47 procent av det internt bedömda
marknadsvärdet. Motsvarande andel vid halvårsskiftet var 33 procent.
Urvalet av fastigheter har gjorts med utgångspunkt från att de valda objek
-
ten ska representera olika fastighetskategorier, orter, läge, teknisk och
byggnadsmässig standard. De fastigheter som har värderats externt är
Grönlandet Södra 11, Hästen 19 och 20 (NK Stockholm), Kåkenhusen 40
(del av), Orgelpipan 7, Packarhuset 4, Rännilen 11, Skären 9 och Vildman
-
nen 7 i Stockholm samt Nordstaden 8:24 (del av) i Göteborg.
De externa värderingsföretagen har angivit ett marknadsvärde som
uppgår till 22,9 mdkr. Hufvudstadens interna värdering av samma fastig-
heter uppgår till 22,2 mdkr. De interna värderingarna överensstämmer
således väl med de externa värderingarna.
Känslighetsanalys
Verkligt värde är en bedömning av ett sannolikt försäljningspris på markna-
den vid värdetidpunkten. Priset kan dock endast fastställas när en transak-
tion genomförts. Vid extern fastighetsvärdering anges ofta ett intervall för
att visa på osäkerheten kring uppskattningar av ett marknadsvärde. Värde
-
intervallet brukar uppgå till +/- 5 procent men kan variera beroende bland
annat på marknadssituation, fastighetens tekniska standard och investe
-
ringsbehov. Hufvudstadens fastighetsbestånd värderas till 46,7 mdkr och
med ett osäkerhetsintervall om +/- 5 procent så innebär det att det
bedömda verkliga värdet varierar med +/- 2,3 mdkr. På sidan 68 anges de
väsentliga faktorer som påverkar värderingen och resultateffekten före
skatt därav.
VID VÄRDERINGEN HAR FÖLJANDE UPPGIFTER ANVÄNTS:
Intervall (vägt genomsnitt)
Kontor och butik
2023
2022
Driftnetto (kr/kvm)
2 650–8 880
(5 370)
1 490–8 270
(4 970)
Vakans (%)
2–5
(4)
2–5
(4)
Direktavkastningskrav, Stockholm (%)
3,7–4,2
(3,9)
3,3–3,8
(3,5)
Direktavkastningskrav, Göteborg (%)
4,7–4,9
(4,8)
4,3–5,0
(4,5)
Direktavkastningskrav, totalt (%)
4,1
3,7
Finansiella noter
67
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 17 INVENTARIER
Koncernen
Moderbolaget
Mnkr
2023
2022
2023
2022
Ingående anskaffningsvärde
90,8
60,8
31,1
29,8
Årets investeringar
32,6
35,9
5,9
3,2
Försäljningar/Utrangeringar
-7,5
-5,9
-2,7
-1,9
Utgående anskaffningsvärden
115,9
90,8
34,3
31,1
Ingående avskrivningar
-39,8
-34,9
-17,7
-14,4
Årets avskrivningar
-17,2
-10,7
-5,8
-5,2
Försäljningar/Utrangeringar
7,4
5,8
2,7
1,9
Utgående ackumulerade avskrivningar
-49,6
-39,8
-20,8
-17,7
Utgående planenligt restvärde
66,3
51,0
13,5
13,4
KÄNSLIGHETSANALYS, FASTIGHETSVÄRDERING
1)
Resultateffekt
Förändring, +/– före skatt, +/–
Hyresintäkter
100 kr per kvm
980 mnkr
Fastighetskostnader
50 kr per kvm
490 mnkr
Hyresvakansgrad
1,0 procentenhet
640 mnkr
Avkastningskrav
0,25 procentenhet
2 910 mnk
1)
Värdetidpunkt 2023-12-31.
TAXERINGSVÄRDEN FÖRVALTNINGSFASTIGHETER, KONCERNEN
Mnkr
2023
2022
Taxeringsvärden byggnader
13 548,2
13 437,3
Taxeringsvärden mark
10 038,0
10 101,4
23 586,2
23 538,7
MODERBOLAGET
Förvaltningsfastigheter redovisas enligt principerna för materiella anlägg-
ningstillgångar, men utan möjlighet att tillämpa verkligt värdemetoden.
Mnkr 2023 2022
Förvaltningsfastigheter, moderbolaget 9 108,4 8 589,5
FÖRVALTNINGSFASTIGHETER EXKLUSIVE MARK
Mnkr 2023 2022
Ingående anskaffningsvärden 5 590,6 5 075,6
Årets investeringar 750,5 515,0
Årets utrangeringar -92,9 -
Utgående anskaffningsvärden 6 248,2 5 590,6
Ingående avskrivningar -2 207,5 -2 033,5
Årets avskrivningar -162,5 -174,0
Årets avskrivningar på utrangeringar 41,4 -
Utgående avskrivningar -2 328,6 -2 207,5
Ingående uppskrivningar enligt
fastställd balansräkning för
föregående år 957,6 971,3
Årets avskrivningar -13,7 -13,7
Årets nedskrivningar på uppskrivet
belopp -3,9 -
Utgående uppskrivningar 940,0 957,6
Utgående planenligt restvärde 4 859,6 4 340,7
MARK
Mnkr 2023 2022
Utgående anskaffningsvärden 1 207,4 1 207,4
Utgående värde uppskrivningar 3 041,4 3 041,4
Utgående planenligt restvärde 4 248,8 4 248,8
Förvaltningsfastigheter delas in i olika kategorier som skrivs av
enligt nedan:
– Byggnader: Kontor 1 procent
– Byggnader: Varuhus, parkeringshus, hotell, restaurang 2 procent
– Byggnadsinventarier: 5–20 procent
– Markanläggningar: 3,75–5 procent
INFORMATION OM VERKLIGT VÄRDE PÅ FÖRVALTNINGS FASTIGHETER
Mnkr 2023 2022
Förvaltningsfastigheter, moderbolaget 34 832,4 36 682,7
TAXERINGSVÄRDEN FÖRVALTNINGSFASTIGHETER, MODERBOLAGET
Mnkr 2023 2022
Taxeringsvärden byggnader 9 945,5 9 851,6
Taxeringsvärden mark 7 580,9 7 564,7
17 526,4 17 416,3
Finansiella noter
68
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 18 ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
Organisations- Kapital Nominellt värde, Redovisat värde
nummer
Säte
(röster), %
Antal
tusental
2023,
mnkr
MODERBOLAGET
Aktier i dotterbolag
AB Citypalatset
556034-7246
Stockholm
100
1 200
120
1 111,1
Fastighetsaktiebolaget Medusa
556018-7238
Stockholm
100
300
300
32,3
AB Nordiska Kompaniet
556008-6281
Stockholm
100
19 460 666
97 303
1 449,3
Parkaden AB
556085-3599
Stockholm
100
5 000
500
0,3
Gbg Inom Vallgraven 3–2 AB
556724-2531
Stockholm
100
1 000
100
0,0
Cecil Coworking AB
559242-1506
Stockholm
100
1 000
100
5,1
2 598,1
Aktier i vilande bolag
Aktiebolaget Cityparkering
556020-7440
Stockholm
100
200
100
Fastighets AB Hufvudstaden
556014-4411
Stockholm
100
500
250
0,2
Förvaltnings AB Birger Jarl
556209-4614
Stockholm
100
200
100
Förvaltnings AB Norrmalmstorg nr 1
556019-5405
Stockholm
100
150
150
2 800,0
Huvudstaden Fastighetsförvaltning AB
556556-7038
Stockholm
100
200
100
0,1
2 800,3
Moderbolaget totalt
5 398,4
ÖVRIGA KONCERNFÖRETAG
Ägda av AB Citypalatset
Aktiebolaget Hamngatsgaraget
556068-6601
Stockholm
100
3 000
300
231,5
Ägda av Förvaltnings AB Norrmalmstorg Nr 1
Fastighetsaktiebolaget Stockholms City
556019-4358
Stockholm
100
7 776
7 776
2 800,0
Ägda av Fastighetsaktiebolaget Stockholms City
Hotel Stockholm AB
556031-4303
Stockholm
100
10 000
1 000
3,4
Ägda av AB Nordiska Kompaniet
NK Cityfastigheter AB
556023-1267
Stockholm
100
1 680
168
0,4
NK Concession Aktiebolag
556313-8733
Stockholm
100
1 000
100
0,1
NK Retail AB
559268-4103
Stockholm
100
10 000 000
10 000
10,0
NK Service AB
559401-3491
Stockholm
100
100 000
1
0,1
10,6
Övriga koncernföretag totalt
3 045,5
I koncernen finns inga utländska dotterbolag. Koncernintern omsättning avser främst hyror och uppgick under året till 237,7 mnkr (250,6).
NOT 19 NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
KONCERNEN
Mnkr
Tomträtter
Lokaler
Övrigt
Totalt
Ingående balans
1 januari 2023
675,8
33,6
1,6
711,0
Avskrivningar
-7,7
-1,3
-9,0
Omvärdering
18,4
7,5
0,0
25,9
Utgående balans
31 december 2023
694,2
33,4
0,3
727,9
Ingående balans
1 januari 2022
675,8
37,1
2,5
715,4
Tillkommande
nyttjande rättstillgångar
0,6
0,6
Avskrivningar
-7,0
-2,4
-9,4
Omvärdering
3,5
0,9
4,4
Utgående balans
31 december 2022
675,8
33,6
1,6
711,0
Tillkommande nyttjanderättstillgångar under 2023 uppgick till 0,0 mnkr (0,6).
För löptidsanalys av leasingskulderna och effekterna av IFRS 16 på kas
-
sautflödet, se not 25.
FÖRÄNDRING I MODERBOLAGETS INNEHAV AV KONCERNFÖRETAG
Moderbolaget
Mnkr 2023 2022
Ingående redovisat värde 2 598,4 2 598,4
Lämnade aktieägartillskott 2 800,0
Utgående redovisat värde 5 398,4 2 598,4
Finansiella noter
69
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 20 LÅNGFRISTIGA FORDRINGAR
Koncernen
Moderbolaget
Mnkr
2023
2022
2023
2022
Ingående balans
25,1
24,9
25,1
24,7
Årets förändring
-2,4
0,2
-2,4
0,4
Utgående balans
22,7
25,1
22,7
25,1
NOT 21 VARULAGER
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsälj-
ningsvärdet. Anskaffningsvärdet för varulager beräknas genom tillämpning
av först in, först ut-metoden (FIFU) och inkluderar utgifter som uppkommit
vid förvärvet av lagertillgångarna inklusive tull och frakt. Nettoförsäljnings
-
värdet är det uppskattade försäljningspriset i den löpande verksamheten,
minskat med beräknade försäljningskostnader. Verkligt utfall av framtida
försäljningspriser kan komma att avvika från gjorda bedömningar. Den
valda metoden innebär att eventuell inkurans i varulagret har beaktats.
Varulagret utgjorde 0,5 procent (0,4) av koncernens balansomslutning
och 8,6 procent (8,0) av koncernens nettoomsättning.
Varulagrets värde i redovisningen avser enbart egenägda varor.
Koncernen tillhandahåller även lagerhållning till partnerleverantörer där
koncernen inte äger varorna och betraktas inte som en tillgång.
Inkurans
Lagret genomgår en inkuransbedömning 4 gånger årligen i samband
med kvartalsboksluten. Varulagret värderas utifrån ålder och nedskrivning
görs för varor tillhörande äldre säsonger där nettoförsäljningsvärdet
bedöms justerat. Per bokslutsdagen bedöms varulagret inneha god sam
-
mansättning.
EFFEKTER AV IFRS 16, KONCERNEN
2023
2022
Mnkr
Resultat
Balans
Totalt
Resultat
Balans
Totalt
Av- och nedskrivningar nyttjanderättstillgångar
-7,9
-1,1
-9,0
-7,2
-2,2
-9,4
Ränta på leasingskulder
-22,7
0,0
-22,7
-22,9
-0,1
-23,0
Variabla avgifter som inte ingår i värdering av leasingskulden
-1,4
-1,4
-1,2
-1,2
Intäkter från nyttjanderättstillgångar
5,7
5,7
6,3
6,3
Korttidsleasing/leasar av lågt värde
-2,2
-2,2
-2,7
-2,7
Nettoeffekt
-28,5
-1,1
-29,6
-27,7
-2,3
-30,0
NOT 22 KUNDFORDRINGAR
Koncernen
Moderbolaget
Mnkr
2023
2022
2023
2022
Kundfordringar
18,9
27,0
0,6
4,9
Hyresfordringar
5,8
4,8
4,1
2,9
Totalt
24,7
31,8
4,7
7,8
Kund- och hyresfordringar redovisas till upplupet anskaffningsvärde, vilket
normalt innebär nominellt värde.
Hyresfordringar aviseras i förskott varav merparten kvartalsvis. Kund
-
fordringar faktureras med 30 dagars betalningsvillkor. Årets kundförluster
uppgick till -2,8 mnkr (6,3). Nedskrivning görs enligt bedömning av förvän
-
tade kreditförluster. Förfallna men ej nedskrivna kund- och hyresfordringar
uppgick till 10,9 mnkr (15,1).
NOT 23 FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
Koncernen
Moderbolaget
Mnkr
2023
2022
2023
2022
Upplupna hyresintäkter
23,2
22,8
21,8
20,8
Upplupna intäkter
10,4
14,3
1,0
2,0
Förutbetalda kostnader
55,4
61,8
13,3
16,3
Förutbetalda räntekostnader
19,1
3,1
19,1
3,1
Totalt
108,1
102,0
55,2
42,2
NOT 24 EGET KAPITAL
KONCERNEN
AKTIEKAPITAL
Mnkr
2023
Fördelning på aktieserier
A
203 001 207 aktier à nominellt 5 kr
1 015,0
C 8 270 726 aktier à nominellt 5 kr
41,4
Totalt
1 056,4
Mnkr
2022
Fördelning på aktieserier
A
203 000 110 aktier à nominellt 5 kr
1 015,0
C 8 271 823 aktier à nominellt 5 kr
41,4
Totalt
1 056,4
Hufvudstaden AB (publ) har två aktieslag, serie A och serie C. Serie A
har en röst per aktie. Serie C har 100 röster per aktie. Alla aktier medför
samma rätt till andel i bolagets tillgångar och skulder. Aktierna av serie A
noterades på dåvarande Stockholms Fondbörs 1938 och är idag noterade
på listan för Large Cap på Nasdaq Stockholm. Aktierna av serie C notera
-
des 1998 och avnoterades i slutet av januari 2020 efter begäran från
Nasdaq Stockholm. Aktieägare har rätt att begära omvandling av C-aktier
till A-aktier. Under året har 1 097 st C-aktier omvandlats till A-aktier.
Hufvudstadens eget innehav uppgår till 8 965 000 A-aktier. Återköpen
genomfördes 2003 och 2020. Genomsnittligt antal utestående aktier
uppgår till 202 306 933 (202 306 933). Inga instrument finns som inne
-
bär att utspädning av antalet aktier kan ske.
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eget kapital som är tillskjutet från ägarna. Här ingår överkurser som
betalats i samband med emissioner.
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
I balanserade vinstmedel inklusive årets resultat ingår intjänade vinstmedel
i moderbolaget och dess dotterbolag. Tidigare avsättningar till reservfond,
exklusive överförda överkursfonder, ingår i denna eget kapitalpost.
Utdelning
Under 2023 lämnades en utdelning om 2,70 kr per aktie eller totalt 546
228 719 kr. För 2023 föreslår styrelsen en utdelning om 2,70 kr per aktie
eller totalt 546 228 719 kr.
Finansiella noter
70
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Kapitalhantering
Bolagets kapital definieras som koncernens redovisade egna kapital.
Hufvudstadens mål är att öka resultatet från den löpande verksam
-
heten och ha en välkonsoliderad balansräkning med en soliditet som minst
ska uppgå till 40 procent över tiden. Aktieägarna ska ha en god utdel
-
ningstillväxt över tiden och utdelningen ska utgöra mer än hälften av netto-
vinsten från den löpande verksamheten, om inte investeringar eller bola-
gets finansiella ställning i övrigt motiverar en avvikelse.
Resultat per aktie
Vid beräkning av resultat per aktie har årets totalresultat och genomsnitt-
ligt antal aktier använts. Hela resultatet är hänförligt till moderbolagets
aktieägare och inga utspädningseffekter föreligger.
2023
2022
Årets resultat, mnkr
-1 927,2
722,0
Genomsnittligt antal utestående aktier
202 306 933
202 306 933
Resultat per aktie, kr
-9,53
3,57
MODERBOLAGET
Bundna fonder
Bundna fonder får inte minskas genom vinstutdelning.
Reservfond – Syftet med reservfonden har varit att spara en del av
nettovinsten, som inte går åt för täckning av balanserad förlust.
Uppskrivningsfond – Vid en uppskrivning av en materiell eller finansiell
anläggningstillgång avsätts uppskrivningsbeloppet till en uppskrivningsfond.
Fritt eget kapital
Balanserade vinstmedel – Utgörs av tidigare års fria egna kapital efter läm-
nad vinstutdelning. Balanserade vinstmedel utgör tillsammans med årets
resultat det belopp som finns tillgängligt för utdelning till aktieägarna.
NOT 25 RÄNTEBÄRANDE SKULDER
Koncernen
Moderbolaget
Mnkr
2023
2022
2023
2022
Långfristiga skulder
Banklån
2 200
1 500
2 200
1 500
Obligationslån
5 100
5 000
5 100
5 000
Leasingskuld
721
703
Totalt
8 021
7 203
7 300
6 500
Kortfristiga skulder
Obligationslån
1 000
2 000
1 000
2 000
Certifikatslån
1 100
500
1 100
500
Leasingskuld
8
9
Totalt
2 108
2 509
2 100
2 500
Lånelöften
4 800
6 000
4 800
6 000
Upptagna banklån säkerställs normalt med pantbrev i fastigheter samt
kompletteras i ett flertal fall med garanti om soliditet och räntetäcknings
-
grad. Upptagna obligations- och certifikatslån säkerställs ej.
KAPITALBINDNING, LÅNEVILLKOR OCH EFFEKTIV RÄNTA 2023-12-31
Koncernen och Moderbolaget
Förfalloår
Genom snittlig Nominellt belopp, mnkr
effektiv ränta,
%
1)
2)
Banklån Obligationer Certifikat
2024
1,4
1 000
1 100
2025
3,9
1 200
2 100
2026
1,2
2 500
2027
4,4
1 000
500
Totalt
2 200
6 100
1 100
3)
4)
5)
1)
Samtliga lån är denominerade i SEK.
2)
Exklusive kostnader för outnyttjade lånelöften.
3)
Räntevillkor är 3 mån Stibor med tillägg för räntemarginal. Räntebetalning sker kvartalsvis.
4)
Fast ränta med årsvis kupong.
5)
Räntevillkor är 3–12 mån Stibor med tillägg för räntemarginal. Räntebetalning sker vid
emissionstillfället.
AVSTÄMNING AV SKULDER HÄNFÖRLIGA TILL
FINANSIERINGSVERSAMHETEN
Koncernen och Moderbolaget
Ingående Utgående
balans balans 31
1 januari december
Mnkr
2023
Upptagna lån
Amortering
2023
Banklån
1 500
1 200
-500
2 200
Obligationslån
7 000
1 100
-2 000
6 100
Certifikatslån
500
2 900
-2 300
1 100
Totalt
9 000
5 200
-4 800
9 400
Leasetagare
Koncernen leasar flera typer av tillgångar, främst tomträtter, lokaler,
maskiner och IT-utrustning. Inga leasingavtal innehåller kovenanter eller
andra begränsningar utöver säkerheten i den leasade tillgån gen.
Leasingskulder
Koncernen
Mnkr
2023
2022
Kortfristiga
8,0
9,0
Långfristiga
702,8
Leasingskulder som ingår i
rapporten över finansiell ställning
729,0
711,8
Belopp redovisade i rapporten över
kassaflöden
Koncernen
Mnkr
2023
2022
Summa kassautflöden hänförliga till
leasingavtal
33,0
34,6
Ovanstående kassautflöde inkluderar belopp för leasingavtal som redovi-
sas som leasingskuld, belopp som betalas för variabla leasingav gifter, kort-
tidsleasing och leasar av lågt värde .
Löptidsanalys leasingavgifter
Koncernen
Mnkr
2023
2022
< 1 år
8,0
9,0
1 år–2 år
5,0
5,9
2 år–3 år
3,1
1,7
3 år–4 år
2,0
1,0
4 år–5 år
0,9
1,0
> 5 år
710,0
Summa diskonterade
leasingavgifter
729,0
711,8
1)
1)
Utav diskonterade leasingavgifter som förfaller efter 5 år ingår diskonterade tomträttsavgälder
om 694,2 mnkr. Totalt innehar koncernen 4 stycken tomträttsavtal vars årliga tomträttsavgäl-
der summerar till 22,2 mnkr odiskonterat. Dessa leasingavtal ses som eviga ur koncernens
perspektiv då koncernen inte har någon rätt att säga upp avtalen. Samtliga tomträttsavtal
kommer att omförhandlas inom tidsperioden 1–8 år vilket kommer att få en effekt på tomträtts-
avgäldernas storlek.
Finansiella noter
71
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Löptidsanalys leasingavgifter Moderbolaget
Mnkr 2023 2022
< 1 år 11,5 14,7
1 år–5 år 1,6 11,5
> 5 år
Summa odiskonterade
leasingavgifter 13,1 26,2
NOT 26 UPPSKJUTNA SKATTESKULDER
Koncernen
Moderbolaget
Mnkr
2023
2022
2023
2022
Förvaltningsfastigheter
8 552,9
9 229,4
887,1
886,3
Obeskattade reserver
28,2
30,4
Pensionsavsättning
-5,9
-6,5
-5,9
-6,5
Nyttjanderättstillgångar
150,0
146,5
Leasingskuld
-150,1
-146,6
Övrigt
-0,3
Totalt
8 574,8
9 253,2
881,2
879,8
I koncernen finns inga underskottsavdrag per balansdagen.
FÖRÄNDRING AV UPPSKJUTNA SKATTER
Ingående Redovisat Utgående
balans över resultat- balans
Mnkr 1 januari räkningen 31 december
KONCERNEN
2023
Förvaltningsfastigheter
9 229,4
-676,5
8 552,9
Obeskattade reserver
30,4
-2,2
28,2
Pensionsavsättning
-6,5
0,6
-5,9
Nyttjanderättstillgångar
146,5
3,5
150,0
Leasingskuld
-146,6
-3,5
-150,1
Övrigt
-0,3
-0,3
9 253,2
-678,4
8 574,8
2022
Förvaltningsfastigheter
9 134,8
94,6
9 229,4
Obeskattade reserver
35,1
-4,7
30,4
Pensionsavsättning
-6,6
0,1
-6,5
Nyttjanderättstillgångar
147,4
-0,9
146,5
Leasingskuld
-147,5
0,9
-146,6
Övrigt
-1,1
1,1
9 162,1
91,1
9 253,2
Mnkr
Ingående
balans
1 januari
Redovisat
över resultat-
räkningen
Utgående
balans
31 december
MODERBOLAGET
2023
Förvaltningsfastigheter 886,3 0,8 887,1
Pensionsavsättning -6,5 0,6 -5,9
879,8 1,4 881,2
2022
Förvaltningsfastigheter 883,2 3,1 886,3
Pensionsavsättning -6,6 0,1 -6,5
Övrigt -0,5 0,5
876,1 3,7 879,8
NOT 27 ÖVRIGA AVSÄTTNINGAR
I balansräkningen har avsättning gjorts för pensionsskuld motsvarande kapital-
försäkring för verkställande direktör, vice verkställande direktör samt tidigare
verkställande direktör.
NOT 28 ÖVRIGA SKULDER
Koncernen
Moderbolaget
Mnkr
2023
2022
2023
2022
Mervärdesskatt
9,3
3,5
12,7
15,0
Övrigt
89,3
75,9
13,3
15,5
Totalt
98,6
79,4
26,0
30,5
NOT 29 OBESKATTADE RESERVER
Moderbolaget
Mnkr 2023 2022
Ackumulerade avskrivningar utöver plan
Ingående balans 51,0 52,8
Årets avskrivningar -2,7 -1,8
Utgående balans 48,3 51,0
NOT 30 UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUT BETALDA INTÄKTER
Koncernen
Moderbolaget
Mnkr
2023
2022
2023
2022
Förutbetalda hyresintäkter
325,2
325,6
Upplupna räntekostnader
59,7
66,5
59,7
66,5
Övriga upplupna kostnader
74,9
19,3
75,1
Totalt
459,8
522,5
348,4
388,5
NOT 31 STÄLLDA SÄKERHETER OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER
Koncernen
Moderbolaget
Mnkr
2023
2022
2023
2022
Fastighetsinteckningar
för skulder i kreditinstitut
3 000,6
3 500,6
3 000,6
3 500,6
(varav inteckningar i
dotterföretags fastigheter)
(863,5)
(863,5)
Andra långfristiga fordringar
22,7
25,1
22,7
25,1
Totalt
3 023,3
3 525,7
3 023,3
3 525,7
Som ställda säkerheter för egna skulder upptas pantbrev som
Hufvudstaden lämnat som säkerhet för lån i egna fastigheter. Obelånade
pantbrev finns i eget förvar. Inga eventualförpliktelser finns.
NOT 32 NÄRSTÅENDE
Hufvudstaden AB står under ett bestämmande inflytande från L E Lund-
bergföretagen och Fredrik Lundberg. Inga väsentliga transaktioner har
skett med L E Lundbergföretagen. Fredrik Lundbergs styrelsearvode
avseende 2023 uppgick till 535 000 kronor. Uppgifter om ersättning till
styrelseledamöter och ledande befattningshavare finns i not 7.
Utöver de närståenderelationer som anges för koncernen har moder-
företaget närståenderelationer, som innefattar ett bestämmande infly
-
tande över sina dotterföretag, se not 18.
NOT 33 HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat efter räkenskapsårets
utgång.
Finansiella noter
72
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar, såvitt de känner till, att årsredovisningen har upprättats
i enlighet med god redovisningssed i Sverige och koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de
internationella redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002
av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redovisningsstandarder. Årsredovisningen respektive
koncernredovisningen ger en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för moderbolaget respektive koncernen ger en rättvisande översikt över
utvecklingen av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga
risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 15 februari 2024
Fredrik Lundberg Anders Nygren
Styrelseordförande Verkställande direktör
Styrelseledamot
Claes Boustedt Peter Egardt Liv Forhaug Louise Lindh
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Katarina Ljungqvist Fredrik Persson Sten Peterson
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats den 16 februari 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Magnus Svensson Henryson
Auktoriserad revisor
Styrelsen föreslår att de medel, som enligt moderbolagets balans-
räkning står till bolags stämmans förfogande, disponeras enligt
följande.
Motiverat yttrande gällande vinstutdelningsförslaget finns på
hufvudstaden.se och kan även erhållas kostnads fritt från bolaget
på begäran.
Balanserad vinst 1 889 761 497 kr
Årets resultat 674 979 247 kr
2 564 740 744 kr
Till aktieägarna utdelas
2,70 kronor per aktie 546 228 719 kr
Balanseras i ny räkning 2 018 512 025 kr
2 564 740 744 kr
Förslag till vinstdisposition
Förslag till vinstdisposition
73
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Tillsammans med våra hyresgäster skapar Tillsammans med våra hyresgäster skapar
vi kontor att trivas i. vi kontor att trivas i.
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen för Hufvudstaden AB (publ) för år 2023 med undantag för
bolagsstyrningsrapporten och hållbarhetsrapporten på sidorna
86–91 respektive 6–7, 28–35, 43–44 samt 98–108. Bolagets års
-
redovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 6–7, 28–35
37–73, 78–81, 86 –91 samt 98–108 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31
december 2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för
året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprät
-
tats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per
den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och kassa
-
flöde för året enligt International Financial Reporting Standards
(IFRS), såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra
uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten och hållbarhets
-
rapporten på sidorna 86–91 respektive 6–7, 28–35, 43–44 samt
98–108. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens
och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk
-
ningen och balansräkningen för moderbolaget och rapport över
resultat och rapport över finansiell ställning för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och kon
-
cernredovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande
rapport som har överlämnats till moderbolagets styrelse i enlighet
med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa stan
-
darder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero-
ende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revi-
sorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap
och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförord
-
ningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade
bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess
kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå och
bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella rappor
-
terna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande direktören
och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exempel viktiga
redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med utgångs
-
punkt från antaganden och prognoser om framtida händelser, vilka
till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi också beaktat
risken för att styrelsen och verkställande direktören åsidosätter den
interna kontrollen, och bland annat övervägt om det finns belägg för
systematiska avvikelser som givit upphov till risk för väsentliga fel
-
aktigheter till följd av oegentligheter. Vi anpassade vår revision för
att utföra en ändamålsenlig granskning i syfte att kunna uttala oss
om de finansiella rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till
koncernens struktur, redovisningsprocesser och kontroller samt
den bransch i vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedöm
-
ning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en rimlig
grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna innehåller
några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd av
oegentligheter eller misstag. De betraktas som väsentliga om
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekono
-
miska beslut som användarna fattar med grund i de finansiella rap-
porterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantitativa
väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapporteringen som
helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden fastställde
vi revisionens inriktning och omfattning och våra granskningsåtgär
-
ders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt att bedöma effekten av
enskilda och sammantagna felaktigheter på de finansiella rappor
-
terna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalan
-
den om dessa områden.
Särskilt betydelsefullt område
Intäktsredovisning
Nettoomsättningen uppgår till 2 962 MSEK och är en väsentlig
post i resultaträkningen.
Koncernen har olika intäktsslag som består av hyresintäkter och
närliggande intäktsflöden samt intäkter från detaljhandelsverksam
-
heten från NK Retail.
De olika intäktsströmmarna har olika karaktär vilket leder till olika
processer för intäktsredovisning.
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Våra revisionsåtgärder har omfattat, men inte uteslutande utgjorts
av nedan aktiviteter.
Vi har:
Utvärderat koncernens processer för intäktsredovisning.
Stickprovsvis testat ett urval kontroller i processen för hyresintäkter.
Utfört dataanalyser för att säkerställa att alla hyresavtal har
aviserats.
Testat att ett urval av hyresaviseringar stämmer mot hyresavtal.
Testat ett urval av kassatransaktioner mot köpebevis och huvud
-
bok.
Utvärderat rutiner och processer för kassahantering i detalj-
handelsverksamheten.
Granskat informationen som presenteras i årsredovisningen och
bedömt att det ger tillräcklig information enligt regelverkens krav.
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Hufvudstaden AB (publ), org.nr 556012-8240
revisionsberättelse
75
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Särskilt betydelsefullt område
Värdering av förvaltningsfastigheter
Förvaltningsfastigheter redovisas i koncernredovisningen till verk
-
ligt värde och uppgår till 46 743 MSEK per 31 december 2023.
Värdet av fastigheterna fastställs på basis av interna värderingar.
Viktiga antaganden i värderingarna är bland annat modellval,
marknadens avkastningskrav, långsiktig vakansgrad och hyresni
-
våer. För att kvalitetssäkra de interna värderingarna har företagsled-
ningen även inhämtat externa värderingar från oberoende fastig-
hetsvärderare för en delmängd av fastighetsbeståndet.
I alla värderingar som baseras på uppskattningar om framtida
utfall finns en inneboende osäkerhet i värdebedömningen.
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Våra revisionsåtgärder har omfattat, men inte uteslutande utgjorts
av nedan aktiviteter.
Vi har:
Utvärderat den interna värderingsprocessen.
Stickprovsvis testat indata i ett urval interna värderingar.
Kontrollberäknat ett urval fastighetsvärderingar.
Utvärderat väsentliga antaganden inklusive direktavkastnings
-
krav, hyresnivåer och långsiktig vakansgrad.
Stämt av de interna värderingarna mot de externa värderingar
som bolaget inhämtat. Därutöver har avstämning gjorts av de
interna värderingarna mot vår egen uppfattning av marknadens
prissättning av liknande tillgångar.
Granskat informationen som presenteras i årsredovisningen och
bedömt att det ger tillräcklig information enligt regelverkens krav.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovis
-
ningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–5,
8–27, 36, 74–77, 82–85, 92–97 samt 110–115. Ersättningsrappor
-
ten som vi inhämtade före datumet för denna revisionsberättelse
utgör också annan information. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för annan information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande
med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernre
-
dovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som identi-
fieras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning
är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid
denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat
under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar
innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller
en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har
inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att
de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäl
-
ler koncernredovisningen, enligt IFRS, så som de antagits av EU,
och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande direktören
ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvän
-
dig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som
inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De
upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka för
-
mågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om
fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om
styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget,
upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ
till att göra något av detta.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsre
-
dovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som
innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå
på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovis
-
ningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsre
-
dovisningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspektio-
nens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till
disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direk
-
törens förvaltning för Hufvudstaden AB (publ) för år 2023 samt av
förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt försla
-
get i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och
verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlö
-
pande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och
att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen,
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i
övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande direk
-
tören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer
och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvän
-
diga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse
med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryg
-
gande sätt.
revisionsberättelse
76
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att
med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelse-
ledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försum-
melse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget,
eller på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är
att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föran
-
leda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvalt
-
ningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsin-
spektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revi-
sionsberättelsen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde
-
pappersmarknaden för Hufvudstaden AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Viäroberoende i förhållande till Hufvudstaden AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en
sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i
allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval
av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåt
-
gärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad
i ett format som uppfyller dessa krav. Rimlig säkerhet är en hög grad
av säkerhet, men är ingen garanti för att en granskning som utförs
enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter
kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implementerar
och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller
rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för
yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis
om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncern
-
redovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland
annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rap
-
porteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna
kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkställande
direktören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåt-
gärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna,
men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna
kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av ända
-
målsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
attEsef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en
avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den gran
-
skade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och eget kapitalräkningar, kassa-
flödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL
i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 86–91 och för att den är upprättad i enlighet med årsredo
-
visningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 16 Revi
-
sorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att
vårgranskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning
ochomfattning som en revision enligt International Standards on
Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredo-
visningens och koncernredovisningens övriga delar samt är i över
-
ensstämmelse med årsredovisningslagen.
PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21, 113 97 Stockholm,
utsågs till Hufvudstaden AB (publ)s revisor av bolagsstämman den
23 mars 2023 och har varit bolagets revisor sedan 25 mars 2021.
Stockholm den 16 februari 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Magnus Svensson Henryson
Auktoriserad revisor
revisionsberättelse
77
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
2023 2022 2021 2020 2019
Resultaträkningar, mnkr
Nettoomsättning
Fastighetsförvaltning, brutto 2 216 2 055 1 936 1 768 1 896
Hyresintäkter, koncerninternt -183 -200 -153 -44 -43
Fastighetsförvaltning, netto 2 033 1 855 1 783 1 724 1 853
Övriga segment 929 891 705 72 85
2 962 2 746 2 488 1 796 1 938
Fastighetsförvaltningens kostnader
Underhåll, drift och administration -430 -387 -352 -325 -316
Fastighetsskatt -236 -227 -204 -201 -201
Avskrivningar -8 -6 -6 -5 -6
Fastighetsförvaltningens kostnader -674 -620 -562 -531 -523
Övriga segment, kostnader brutto -1 001 -972 -735 -69 -53
Hyreskostnader, koncerninternt 183 200 153 44 43
Övriga segment, kostnader netto -818 -772 -582 -25 -10
Verksamhetens kostnader -1 492 -1 392 -1 144 -556 -533
Bruttoresultat 1 469 1 354 1 344 1 240 1 405
– varav Fastighetsförvaltning 1 359 1 235 1 221 1 193 1 330
– varav Övriga segment 110 119 123 47 75
Central administration -53 -56 -58 -47 -49
Rörelseresultat före jämförelsestörande
poster och värdeförändringar 1 416 1 298
1 286 1 193 1 356
Jämförelsestörande poster 370 36
Värdeförändringar förvaltningsfastigheter -4 042 -209 2 579 -2 930 2 727
Värdeförändringar räntederivat 4
Rörelseresultat -2 256 1 089 3 865 -1 702 4 087
Finansiella intäkter och kostnader -279 -185 -139 -132 -119
Resultat före skatt -2 535 904 3 726 -1 833 3 968
Skatt 608 -182 -771 371 -822
Årets resultat -1 927 722 2 955 -1 462 3 146
Balansräkningar, mnkr
Tillgångar
Förvaltningsfastigheter 46 743 49 547 48 790 45 636 47 681
Övriga anläggningstillgångar 912 876 863 874 861
Omsättningstillgångar 789 812 1 446 887 1 800
Summa tillgångar 48 444 51 235 51 099 47 397 50 342
Eget kapital och skulder
Eget kapital 28 789 31 262 31 066 28 617 31 383
Räntebärande skulder 10 129 9 712 9 916 9 370 9 110
Övriga skulder och avsättningar 9 526 10 261 10 117 9 410 9 849
Summa eget kapital och skulder 48 444 51 235 51 099 47 397 50 342
Fastighetsbeståndet
Verkligt värde, mdkr 46,7 49,5 48,8 45,6 47,7
Taxeringsvärde, mdkr 23,6 23,5 20,9 20,5 20,5
Uthyrbar yta, 1 000 kvm 390,8 386,6 386,5 386,8 384,2
Hyresvakansgrad, % 8,8 7,0 7,3 8,2 5,0
Ytvakansgrad, % 12,9 11,2 10,2 9,8 6,7
Investeringar i fastigheter, mnkr 1 238 966 574 886 865
Överskottsgrad, % 70 70 71 70 72
Driftnetto per kvm
1)
3 946 3 712 3 556 3 199 3 574
1)
Beräkningen har baserats på antal kvadratmeter vid årets utgång. Anskaffade fastigheter justeras upp till årsvärde. Inklusive koncerninterna hyresintäkter.
Flerårsöversikt – koncernen
Flerårsöversikt – koncernen
78
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
2023 2022 2021 2020 2019
Finansiella nyckeltal
Avkastning på eget kapital, % -6,4 2,3 9,9 -4,9 10,4
Avkastning på eget kapital, justerad, % 3,0 2,8 3,0 2,8 3,2
Avkastning på sysselsatt kapital, % -5,6 2,6 9,8 -4,3 10,7
Soliditet, %
1)
59 61 61 60 62
Räntetäckningsgrad, ggr
1)
4,9 7,7 9,3 9,1 11,4
Skuldsättningsgrad, ggr 0,3 0,3 0,3 0,3 0,2
Nettobelåningsgrad fastigheter, %
1)
20,9 18,7 17,9 18,8 15,5
Bruttomarginal, % 49,6 49,3 54,0 69,0 72,5
Kassaflöde från den löpande verksamheten, mnkr 1 385 1 024 994 1 072 1 367
Årets kassaflöde, mnkr -71 -729 398 -923 635
Medelantal anställda 477 441 416 140 135
Data per aktie (inga utspädningseffekter finns)
Årets resultat, kr -9,53 3,57 14,61 -7,13 15,25
Utdelning, kr 2,70
2)
2,70 2,60 2,50 3,90
Utdelningsandel, % 61
2)
62 58 61 83
Eget kapital, kr 142,30 154,53 153,56 141,45 152,15
Fastigheternas verkliga värde, kr 231,05 244,91 241,17 225,58 231,16
Kassaflöde från den löpande verksamheten, kr 6,85 5,06 4,91 5,23 6,63
Årets kassaflöde, kr -0,35 -3,60 1,97 -4,50 3,08
rskurs serie A vid årets slut, kr 142,10 148,30 135,20 136,20 185,10
P/E-tal, ggr -14,9 41,5 9,3 -19,1 12,1
rskurs/eget kapital, % 99,9 96,0 88,0 96,3 121,7
Direktavkastning, % 1,9
2)
1,8 1,9 1,8 2,1
Antal utestående aktier vid årets slut 202 306 933 202 306 933 202 306 933 202 306 933 206 265 933
Genomsnittligt antal utestående aktier under året 202 306 933 202 306 933 202 306 933 205 130 742 206 265 933
Totalt antal aktier vid årets slut 211 271 933 211 271 933 211 271 933 211 271 933 211 271 933
EPRA nyckeltal
1)
EPRA Earnings, mnkr 1 433 1 025 1 032 1 020 1 132
EPRA Earnings (företagsspecifik), mnkr 1 063 1 025 1 032 984 1 132
EPRA EPS, kr 7,08 5,07 5,10 4,97 5,49
EPRA EPS (företagsspecifik), kr 5,25 5,07 5,10 4,80 5,49
EPRA NRV (Långsiktigt substansrde), mnkr 37 484,5 40 635,1 40 340,0 37 232,3 40 453,3
EPRA NRV per aktie, kr 185 201 199 184 196
EPRA NTA (Aktuellt substansvärde), mnkr 35 279,3 38 270,8 37 992,3 35 014,4 38 181,2
EPRA NTA per aktie, kr 175 189 188 173 185
EPRA NDV (Substansvärde), mnkr 28 788,6 31 262,0 31 066,0 28 616,5 31 382,7
EPRA NDV per aktie, kr 142 155 154 141 152
EPRA vakansgrad, % 5,7 4,0 5,9 6,7 1,7
1)
Hufvudstaden presenterar vissa finansiella mått som inte definieras enligt IFRS, så kallade alternativa nyckeltal. Syftet med dessa är att beskriva verksamhetens utveckling och öka jämförbarheten
mellan perioder. De nyckeltal som klassificerats som alternativa nyckeltal har definierats på sidan 84 och härledning återfinns på sidorna 80–81.
2)
Enligt styrelsens förslag.
Flerårsöversikt – koncernen
79
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Alternativa nyckeltal
Hufvudstaden tillämpar European Securities and Market Authority’s
(ESMA) riktlinjer för alternativa nyckeltal. Vissa av nyckeltalen som
presenteras ovan är alternativa nyckeltal, det vill säga ett finansiellt
mått som inte definieras enligt IFRS eller årsredovisningslagen och
som används för att beskriva verksamhetens utveckling och öka
jämförbarheten mellan perioder. Definitioner till nyckeltal återfinns i
Definitioner och ordlista, se sida 84. Nedan presenteras härledning
av alternativa nyckeltal.
Mnkr
Helår
2023
Helår
2022
Helår
2021
Helår
2020
Helår
2019
Nettovinst från den löpande verksamheten
Resultat före skatt - 2 535 904 3 726 -1 833 3 968
Återläggning jämförelsestörande poster och värdeförändringar 3 672 209 -2 579 2 894 -2 731
Schablonberäknad bolagsskatt -234 -229 -236 -227 -264
Nettovinst från den löpande verksamheten 903 884 911 834 973
Avkastning på eget kapital, justerad, %
Årets resultat efter skatt -1 927 722 2 955 -1 462 3 146
Återläggning jämförelsestörande poster och värdeförändringar 3 672 209 -2 579 2 894 -2 731
Återläggning skatt på jämförelsestörande poster och
värdeförändringar -833 -43 531 -596 563
Årets resultat, justerad 912 888 907 836 978
Genomsnittligt eget kapital 30 026 31 164 29 842 30 000 30 192
Avkastning på eget kapital, justerad, % 3,0 2,8 3,0 2,8 3,2
Nettoskuld, mnkr
Långfristiga räntebärande skulder 7 300 6 500 7 000 6 200 6 700
Långfristiga leasingskulder 721 703 707 710 719
Kortfristiga räntebärande skulder 2 100 2 500 2 200 2 450 1 650
Kortfristiga leasingskulder 8 9 9 10 41
Kassa och bank -382 -453 -1 182 -784 -1 706
Nettoskuld 9 747 9 259 8 734 8 586 7 404
Soliditet, mnkr
Eget kapital 28 789 31 262 31 066 28 617 31 383
Balansomslutning 48 444 51 235 51 099 47 397 50 342
Soliditet, % 59 61 61 60 62
Nettobelåningsgrad fastigheter, mnkr
Räntebärande skulder 9 400 9 000 9 200 8 650 8 350
Leasingskulder 729 712 716 720 760
Räntebärande tillgångar -382 -453 -1 182 -784 -1 706
Summa 9 747 9 259 8 734 8 586 7 404
Redovisat värde fastigheter 46 743 49 547 48 790 45 637 47 681
Nettobelåningsgrad fastigheter, % 20,9 18,7 17,9 18,8 15,5
Räntetäckningsgrad, mnkr
Resultat före skatt -2 535 904 3 726 -1 833 3 968
Återläggning jämförelsestörande poster och värdeförändringar 3 672 209 -2 579 2 894 -2 731
Räntekostnader 289 166 139 132 119
Summa 1 426 1 279 1 286 1 193 1 356
Räntekostnader 289 166 139 132 119
Räntetäckningsgrad, ggr 4,9 7,7 9,3 9,1 11,4
AlternAtivA nyckeltAl
80
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
European Public Real Estate Association, EPRA, är en intresse-
organisation för börsnoterade fastighetsbolag och investerare i
Europa. EPRA arbetar för att förbättra standarder och transparen
-
sen inom fastighetsbranschen för att skapa ökad trovärdighet och
trygghet för investerare. Hufvudstaden under 2023 tilldelats EPRA
sBPR Silver samt EPRA BPR Brons vilket är ett bevis för att bola
-
get arbetar strukturerat för en transparent rapportering.
För information om EPRA sBPR-relaterade nyckeltal, se
hållbarhets noterna på sidorna 98–108 samt även i separat bilaga
på hufvudstaden.se/hallbarhetsindex.
EPRA-nyckeltal
Mnkr
Her
2023
Her
2022
Helår
2021
Her
2020
Her
2019
EPRA Earnings, mnkr
Rörelseresultat -2 256 1 089 3 865 -1 702 4 087
Återläggning av värdeförändringar 4 042 209 -2 579 2 930 -2 731
Finansiella intäkter och kostnader -279 -185 -139 -132 -119
Förvaltningsresultat 1 507 1 113 1 147 1 096 1 237
Aktuell skatt förvaltningsresultat -74 -88 -115 -77 -105
EPRA Earnings 1 433 1 025 1 032 1 019 1 132
Återläggning av jämförelsestörande poster -370 0 0 -36 0
EPRA Earnings (företagsspecifik) 1 063 1 025 1 032 984 1 132
Genomsnittligt antal utestående aktier, miljoner 202,3 202,3 202,3 205,1 206,3
EPRA EPS, kr 7,08 5,07 5,10 4,97 5,49
EPRA EPS (företagsspecifik), kr 5,25 5,07 5,10 4,80 5,49
Substansvärde (EPRA NRV/NTA/NDV), mnkr
Eget kapital enligt balansräkning 28 789 31 262 31 066 28 617 31 383
Återläggning
Derivat enligt balansräkningen
Uppskjuten skatt
1)
8 696 9 373 9 274 8 616 9 071
Långsiktigt substansvärde (EPRA NRV) 37 485 40 635 40 340 37 232 40 453
Antal utestående aktier, miljoner 202,3 202,3 202,3 202,3 206,3
ngsiktigt substansvärde (EPRA NRV) per aktie, kr 185 201 199 184 196
Avdrag
Immateriella tillgångar -95 -89 -97 -127 -71
Bedömd verklig skuld uppskjuten skatt 5% -2 111 -2 275 -2 251 -2 091 -2 202
Substansvärde EPRA NTA 35 279 38 271 37 992 35 014 38 181
Antal utestående aktier, miljoner 202,3 202,3 202,3 202,3 206,3
Aktuellt substansvärde (EPRA NTA) per aktie, kr 175 189 188 173 185
Återläggning
Derivat enligt ovan
Immateriella tillgångar enligt ovan 95 89 97 127 71
Uppskjuten skatt i sin helhet -6 585 -7 098 -7 023 -6 525 -6 869
Substansvärde EPRA NDV 28 789 31 262 31 066 28 617 31 383
Antal utestående aktier, miljoner 202,3 202,3 202,3 202,3 206,3
Substansvärde (EPRA NDV) per akite, kr 142 155 154 141 152
Hyresvakansgrad exkl. projekt (EPRA vakansgrad)
Hyresvärde vakant yta, totalt 211 155 154 167 102
Hyresvärde vakant yta, projekt 74 68 29 29 67
Hyresvärde totalt 2 381 2 214 2 095 2 020 2 024
Hyresvakansgrad, % 8,8 7,0 7,3 8,2 5,0
Hyresvakansgrad projekt, % 3,1 3,0 1,4 1,5 3,3
Hyresvakansgrad exkl. projekt (EPRA vakansgrad), % 5,7 4,0 5,9 6,7 1,7
1)
Uppskjuten skatt enligt balansräkning avseende förvaltningsfastigheter och nyttjanderättstillgångar hänförliga till tomträttsavgälder.
AlternAtivA nyckeltAl
81
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Affärsområden i siffror
Fastighetsdata Affärsområde Stockholm Affärsområde NK Affärsområde Göteborg Fastighetsförvaltningen totalt
31 december
2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Antal fastigheter 22 22 3 3 4 4 29 29
Uthyrbar yta, kvm 210 904 206 128 91 281 91 447 88 657 88 987 390 842 386 562
– varav kontor 135 870 132 917 16 864 16 894 49 195 50 428 201 929 200 239
– varav butik och restaurang 42 815 42 201 36 480 36 622 31 237 31 604 110 532 110 42 7
Årshyra, mnkr 1 510 1 329 492 518 379 367 2 381 2 214
Hyresvakansgrad, % 7,0 3,3 4,5 7,0 21,8 20,5 8,8 7,0
Ytvakansgrad, % 8,3 4,9 5,5 7,2 31,4 30,0 12,9 11,2
Antal uthyrbara garageplatser 619 619 665 665 51 51 1 335 1 335
Uthyrbar yta och årshyra Affärsområde Stockholm Affärsområde NK Affärsområde Göteborg Fastighetsförvaltningen totalt
31 december 2023
Yta, kvm
Årshyra,
mnkr Yta, kvm
Årshyra,
mnkr Yta, kvm
Årshyra,
mnkr Yta, kvm
Årshyra,
mnkr
Kontor 135 870 1 074 16 864 114 49 195 185 201 929 1 373
Butik och restaurang 42 815 384 36 480 311 31 237 178 110 532 873
Lager och övrigt 12 672 23 16 423 35 4 932 10 34 027 68
Garage 18 443 26 21 514 32 1 275 2 41 232 60
Bostäder 1 104 3 0 0 2 018 4 3 122 7
Totalt 210 904 1 510 91 281 492 88 657 379 390 842 2 381
Yt- och hyresvakans Affärsområde Stockholm Affärsområde NK Affärsområde Göteborg Fastighetsförvaltningen totalt
31 december 2023
Ytvakans,
kvm
Hyres-
vakans,
mnkr
Ytvakans,
kvm
Hyres-
vakans,
mnkr
Ytvakans,
kvm
Hyres-
vakans,
mnkr
Ytvakans,
kvm
Hyres-
vakans,
mnkr
Kontor 10 240 74,7 1 956 6,0 15 911 47,1 28 107 127,8
Butik och restaurang 2 946 24,2 1 953 13,3 6 635 26,7 11 534 64,2
Lager och övrigt 2 855 4,1 1 107 2,9 2 204 3,6 6 166 10,6
Garage 884 1,0 0 0 1 275 1,9 2 159 2,9
Bostäder 504 2,0 0 0 1 840 3,2 2 344 5,2
Totalt 17 429 106,0 5 016 22,2 27 865 82,5 50 310 210,7
Affärsområde Stockholm Affärsområde NK Affärsområde Göteborg Fastighetsförvaltningen totalt
2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Fastighetsbeståndet
(jämförbart bestånd) Mnkr Kr/kvm Mnkr Kr/kvm Mnkr Kr/kvm Mnkr Kr/kvm Mnkr Kr/kvm Mnkr Kr/kvm Mnkr Kr/kvm Mnkr Kr/kvm
Bruttohyror inkl
debiterade förbruk-
ningsavgifter 1 494,4 7 086 1 334,0 6 472 507,4 5 559 518,1 5 666 410,3 4 628 397,9 4 471 2 412,1 6 172 2 250,0 5 821
(varav fastighets-
skattetillägg) 138,7 658 140,4 681 41,4 454 40,7 445 28,4 320 27,2 306 208,5 533 208,3 539
Hyresförluster
vakanta lokaler -88,5 -420 -58,8 -285 -30,1 -330 -37,9 -414 -81,4 -918 -93,4 -1 050 -200,0 -512 -190,1 -492
Kundförluster -1,8 -9 -1,4 -7 6,7 73 -2,9 -32 -1,0 -11 -0,9 -10 3,9 10 -5,2 -13
Nettoomsättning 1 404,1 6 657 1 273,8 6 180 484,0 5 302 477,3 5 220 327,9 3 699 303,6 3 411 2 216,0 5 670 2 054,7 5 316
Underhåll -19,0 -90 -12,7 -62 -22,2 -243 -13,3 -145 -5,2 -59 -6,1 -69 -46,4 -119 -32,1 -83
Drift -88,5 -420 -81,2 -394 -136,9 -1 500 -119, 5 -1 307 -45,0 -508 -45,1 -507 -270,4 -692 -245,8 -636
Administration -50,3 -238 -48,9 -237 -43,3 -474 -41,1 -449 -19,1 -215 -19,2 -216 -112,7 -288 -109,2 -282
Fastighetsskatt -155,0 -735 -151,5 -735 -43,9 -481 -38,8 -424 -37,5 -423 -36,7 -412 -236,4 -605 -227,0 -587
Avskrivningar -0,6 -3 -0,7 -3 -6,8 -74 -4,8 -52 -0,4 -5 -0,4 -4 -7,8 -20 -5,9 -15
Summa fastig-
hetskostnader -313,4 -1 486 -295,0 -1 431 -253,1 -2 772 -217,5 -2 377 -107,2 -1 210 -107,5 -1 208 -673,7 -1 724 -620,0 -1 603
Bruttoresultat 1 090,7 5 171 978,8 4 749 230,9 2 530 259,8 2 843 220,7 2 489 196,1 2 203 1 542,3 3 946 1 434,7 3 713
AFFärsområden i siFFror
82
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Löptidsanalys
1) 2) 3)
31 december 2023
Antal kontrakt 2024 2025 2026 2027 2028 2029- Totalt
Affärsområde Stockholm
Kontor 45 50 49 24 14 34 216
Butiker 17 24 35 7 6 14 103
Övrigt 362 152 87 57 16 29 703
Summa 424 226 171 88 36 77 1 022
Andel, % 41,5 22,1 16,7 8,6 3,5 7,6 100,0
Affärsområde NK
Kontor 5 3 2 0 1 4 15
Butiker 42 29 19 12 3 2 107
Övrigt 59 38 26 10 3 5 141
Summa 106 70 47 22 7 11 263
Andel, % 40,3 26,6 17,9 8,3 2,7 4,2 100,0
Affärsområde Göteborg
Kontor 5 5 4 5 6 6 31
Butiker 18 15 12 12 4 2 63
Övrigt 37 27 19 11 5 5 104
Summa 60 47 35 28 15 13 198
Andel, % 30,3 23,7 17,7 14,1 7,6 6,6 100,0
Hufvudstaden totalt
Kontor 55 58 55 29 21 44 262
Butiker 77 68 66 31 13 18 273
Övrigt 458 217 132 78 24 39 948
Summa 590 343 253 138 58 101 1 483
Andel, % 39,8 23,1 17,1 9,3 3,9 6,8 100,0
Årshyra, mnkr 2024 2025 2026 2027 2028 2029- Totalt
Affärsområde Stockholm
Kontor 117, 3 203,1 189,5 85,5 88,0 370,3 1 053,7
Butiker 42,4 70,5 110,1 17,2 15,6 54,9 310,7
Övrigt 14,9 19,9 13,8 5,5 12,0 17,6 83,7
Summa 174,6 293,5 313,4 108,2 115,6 442,8 1 448,1
Andel, % 12,0 20,3 21,6 7,5 8,0 30,6 100,0
Affärsområde NK
Kontor 30,6 9,2 15,6 0,0 14,2 33,1 102,7
Butiker 81,0 50,6 28,8 22,5 17,9 11,4 212,2
Övrigt 7,5 6,3 5,6 4,4 0,4 0,4 24,6
Summa 119,1 66,1 50,0 26,9 32,5 44,9 339,5
Andel, % 35,1 19,5 14,7 7,9 9,6 13,2 100,0
Affärsområde Göteborg
Kontor 11,4 7,5 15,4 27,5 36,0 47,6 145,4
Butiker 20,1 42,3 28,3 42,2 11,0 13,6 157,5
Övrigt 5,3 6,7 4,5 2,6 0,3 0,9 20,3
Summa 36,8 56,5 48,2 72,3 47,3 62,1 323,2
Andel, % 11,4 17,5 14,9 22,4 14,6 19,2 100,0
Hufvudstaden totalt
Kontor 159,3 219,8 220,5 113 , 0 138,2 451,0 1 301,8
Butiker 143,5 163,4 167,2 81,9 44,5 79,9 680,4
Övrigt 27,7 32,9 23,9 12,5 12,7 18,9 128,6
Summa 330,5 416,1 411,6 207,4 195,4 549,8 2 110,8
Andel, % 15,7 19,7 19,5 9,8 9,3 26,0 100,0
1)
Inklusive kontrakt tecknade för framtida inflyttning/ikraftträdande varvid motsvarande nu gällande hyra exkluderats.
2)
Exklusive vakanta ytor samt ytor som disponeras internt inom koncernen.
3)
Exklusive bostadskontrakt.
AFFärsområden i siFFror
83
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Definitioner och ordlista
Finans
Avkastning på eget kapital. Årets resultat efter skatt i förhållande till genom-
snittligt eget kapital.
Avkastning på eget kapital, justerad. Årets resultat efter skatt exklusive skatte-
justerade jämförelsestörande poster och värdeförändringar i förhållande till
genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital. Resultat före skatt plus finansiella kostnader
i förhållande till genomsnittligt sysselsatt kapital.
Bruttomarginal. Bruttoresultat i förhållande till nettoomsättning.
Central administration. Kostnader för koncernledning och koncernstaber, kost-
nader för upprätthållande av bolagets marknadsnotering samt övriga för bolaget
gemensamma kostnader.
EPRA. European Public Real Estate Association. Intresseorganisation för
börsnoterade fastighetsbolag i Europa.
EPRA Earnings – Förvaltningsresultat efter avdrag för nominell skatt. Rörelsere-
sultat före värdeförändringar med avdrag för finansiella intäkter och kostnader
samt beräknad aktuell skatt exklusive underskottsavdrag. Avdragen skatt har
beräknats med bland annat hänsyn till skattemässiga avdragsgilla avskriv-
ningar och investeringar.
EPRA Earnings (företagsspecifik) – Företagsspecifikt förvaltningsresultat efter
avdrag för nominell skatt. Rörelseresultat före jämförelsestörande poster och
värdeförändringar med avdrag för finansiella intäkter och kostnader samt
beräknad aktuell skatt exklusive underskottsavdrag. Avdragen skatt har beräk-
nats med bland annat hänsyn till skattemässiga avdragsgilla avskrivningar och
investeringar.
EPRA NRV – Net Reinstatement Value. Redovisat eget kapital med återlägg-
ning av räntederivat och uppskjuten skatt enligt balansräkning exklusive upp-
skjuten skatt på andra tillgångar och/eller skulder än förvaltningsfastigheter
och nyttjanderättstillgångar hänförliga till tomträttsavgälder.
EPRA NTA – Net Tangible Assets. Redovisat eget kapital med återläggning
av derivat och avdrag för immateriella tillgångar, justerat för verklig bedömd
uppskjuten skatt istället för nominell uppskjuten skatt.
EPRA NDV – Net Disposal Value. Redovisat eget kapital.
Förvaltningsresultat. Rörelseresultat före jämförelsestörande poster och
värdeförändringar minus finansiella intäkter och kostnader.
Genomsnittligt eget kapital. Medeltalet av ingående och utgående eget kapital
för året.
Genomsnittlig ränta på räntebärande skulder. Räntekostnader i förhållande till
genomsnittliga räntebärande skulder.
Jämförelsestörande poster. Poster av engångskaraktär och som försvårar
jämförbarheten mellan två givna perioder.
MTN-program. Medium Term Note. Ett obligationsprogram med en löptid
på1–15 år.
Nettobelåningsgrad fastigheter. Nettoskuld i förhållande till fastigheternas
redovisade värden.
Nettoskuld. Räntebärande skulder inklusive leasingskulder samt beslutad
utdelning minus kortfristiga placeringar samt likvida medel.
Nettovinst från löpande verksamhet. Resultat före skatt, exklusive värdeför-
ändringar samt jämförelsestörande poster, belastat med schablonberäknad
bolagsskatt.
Räntetäckningsgrad. Resultat efter finansiella poster exklusive jämförelse-
störande poster och värdeförändringar plus finansiella kostnader i förhållande
till finansiella kostnader.
Skatt. Koncernens totala skatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt.
Skuldsättningsgrad. Nettoskuld i förhållande till eget kapital vid årets utgång.
Soliditet. Eget kapital vid årets utgång i förhållande till balansomslutning.
Sysselsatt kapital. Balansomslutningen minskad med icke räntebärande
skulder och uppskjutna skatteskulder.
Överskottsgrad. Driftnetto i procent av nettoomsättning fastighetsförvaltning
inklusive koncerninterna hyror.
Aktie
Direktavkastning. Utdelning per aktie i förhållande till börskurs vid årets utgång.
Eget kapital per aktie. Eget kapital i förhållande till antalet utestående aktier vid
årets slut.
EPRA EPS. EPRA Earnings i förllande till genomsnittligt antal utestående
aktier under året.
EPRA EPS (företagsspecifik). EPRA Earnings (företagsspecifik) i förhållande
till genomsnittligt antal utestående aktier under året.
Free Float. Aktier tillgängliga för handel exklusive aktier som innehas av
kontrollerande ägare.
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie. Kassaflöde från den
löpande verksamheten i förhållande till genomsnittligt antal utestående aktier
under året.
P/E-tal. Börskurs vid årets utgång i förhållande till årets resultat per aktie.
Resultat per aktie. Årets resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt antal
utestående aktier under året.
Utdelningsandel. Utdelning i förhållande till nettovinst från den löpande
verksamheten.
Utestående aktier. Samtliga aktier minskat med av bolaget återköpta aktier.
Årets kassaflöde per aktie. Årets kassaflöde i förhållande till genomsnittligt
antal utestående aktier under året.
Fastighet
Bruttohyra. Definieras som kontrakterad hyra exklusive tillägg för förbruk-
ningsavgifter samt inklusive bedömd marknadshyra för vakanta lokaler.
CBD. Central Business District. En stads mest centrala del för kommersiella
kontors- och butiksfastigheter.
Direktavkastning fastigheter. Driftnetto i förhållande till verkligt värde på
fastigheter.
Driftnetto. Nettoomsättning fastighetsförvaltning inklusive koncerninterna
hyror minus fastighetsförvaltningens kostnader.
EPRA Vakansgrad. Vakant yta uppskattad till marknadshyra i förhållande till
total årshyra. Pågående utvecklingsprojekt är exkluderade.
Fastighetsskattetillägg. Ersättning från hyresgäster för fastighetsskatt.
Hyresförluster. Intäktsbortfall till följd av vakanta lokaler.
Hyresvakansgrad. Vakant yta uppskattad till marknadshyra i förhållande till total
årshyra.
Jämförbart bestånd. Under året avyttrade fastigheter exkluderas. Under året
förvärvade fastigheter medtages och föregående år justeras för motsvarande
period.
Marknadsvärde fastigheter. Det belopp fastigheterna skulle kunna överlåtas till,
under förutsättning att transaktionen görs mellan parter som är oberoende av
varandra och som har ett intresse av att den genomförs. I redovisningstermer
kallas detta för verkligt värde.
Nyuthyrning. Under året tecknat hyresavtal med ny hyresgäst, annan än den
hyresgäst som hyrde lokalen dessförinnan, eller för lokal som tidigare varit
vakant.
Omförhandling. Nytt eller förlängt hyresavtal med befintlig hyresgäst, vars
tidigare avtal löpt ut.
Omsättningshyrestillägg. Hyra utöver garanterad minimihyra, som baseras på
en butiks eller restaurangs omsättning.
Uthyrbar yta. Total yta som är tillgänglig för uthyrning.
Verkligt värde. Fastigheternas uppskattade marknadsvärde.
Ytvakansgrad. Vakant yta i kvadratmeter i förhållande till total uthyrbar yta.
Årshyra. Bruttohyra inklusive tillägg vid årets utgång uppräknad till årsbasis.
Vakanta lokaler redovisas till marknadshyra.
I vissa fall har avrundningar skett, vilket innebär att tabeller och beräkningar inte alltid summerar exakt.
deFinitioner och ordlistA
84
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Genom att återanvända material och möbler Genom att återanvända material och möbler
vid hyresgästanpassning har vi både minskat vår vid hyresgästanpassning har vi både minskat vår
klimatpåverkan och skapat en inspirerande och klimatpåverkan och skapat en inspirerande och
kreativ arbetsmiljö för medarbetarna. kreativ arbetsmiljö för medarbetarna.
Regelverk och bolagsordning
Hufvudstaden är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Stockholm.
Till grund för styrningen av koncernen ligger bland annat bolagsord
-
ningen, den svenska aktiebolagslagen, Nasdaq Stockholms regel-
verk för emittenter, Svensk kod för bolagsstyrning (Koden), Aktie-
marknadens Självregleringskommittés regler om ersättningar till
ledande befattningshavare och om incitamentsprogram samt andra
tillämpliga lagar och regler. Koden syftar bland annat till att skapa
goda förutsättningar för en aktiv och ansvars kännande ägarroll och
utgör ett led i självregleringen inom svenskt näringsliv. Den bygger
på principen följ eller förklara, vilket innebär att bolag kan avvika
från en eller flera regler i Koden om motiv finns och förklaras samt
att vald lösning beskrivs.
Hufvudstaden följer Koden med avvikelse för bestämmelser om
valberedning. Avvikelsen från Koden förklaras mer detaljerat nedan.
Aktien och ägarna
Hufvudstadens A-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm. Bolagets
C-aktie avnoterades, efter begäran av Nasdaq Stockholm, i
januari 2020. Aktiekapitalet i bolaget uppgick vid årets slut till
1 056 359 665 kronor fördelat på totalt 211 271 933 aktier, vilket
ger ett kvotvärde om 5 kronor per aktie. Av aktierna är 203 001 207
A-aktier med ett röstvärde om en röst per aktie och 8 270 726
C-aktier med ett röstvärde om 100 röster per aktie. Samtliga
aktier har lika rätt till andel i bolagets tillgångar och resultat. Största
ägare är L E Lundbergföretagen AB med totalt 47,2 procent av ute
-
stående aktier och 88,6 procent av rösterna. Utöver L E Lundberg-
företagen AB finns ingen ägare i bolaget som direkt eller indirekt
innehar aktier vars röstetal representerar en tiondel eller mer av
röstetalet för samtliga aktier i bolaget.
Enligt ett omvandlingsförbehåll i bolagsordningen har C-aktie-
ägare rätt att begära omvandling av sina C-aktier till A-aktier. Under
året har omvandling skett av 1 097 C-aktier till A-aktier. Inga
begränsningar finns i bolagsordningen avseende möjligheten att
överlåta aktier eller rösträtt på stämman. Inga kända avtal finns som
skulle påverkas till följd av ett offentligt uppköpserbjudande och
inga överträdelser av tillämpliga börsregler har förekommit.
Återköp av egna aktier
Sedan årsstämman 2003 har styrelsen haft stämmans bemyndi
-
gande att återköpa aktier av serie A, dock högst 10 procent av samt-
liga aktier i bolaget. Mandatet förnyades vid årsstämman 2023. Syftet
med bemyndigandet är att ge styrelsen möjlighet att justera kapital
-
strukturen och därigenom skapa ökat värde för aktieägarna och/eller
möjliggöra att egna aktier används som likvid vid eller för att finansiera
förvärv av företag eller fastighet. Totalt eget innehav per den 31
december 2023 uppgick till 8 965 000 A-aktier, motsvarande 4,2 pro
-
cent av samtliga aktier. Inga återköp av aktier har skett under 2023
eller efter rapporttidens utgång (till och med den 15 februari 2024).
Årsstämma
Aktieägares rätt att besluta i Hufvud stadens angelägenheter utövas
vid årsstämman. Aktieägare som är registrerade i aktieboken per
avstämningsdagen och har anmält deltagande i tid, har rätt att delta
och rösta vid årsstämman personligen eller genom ombud.
Aktieägare vars aktier är förvaltar registrerade måste, för att kunna
utöva rösträtt på årsstämman, tillfälligt omregistrera sina aktier i
eget namn, enligt vad som följer av kallelsen till årsstämman. Vidare
framgår av bolagets bolags ordning att styrelsen inför en bolags
-
stämma får besluta att aktieägarna ska kunna utöva sin rösträtt på
förhand (poströstning) enligt det förfarande som anges i aktiebo
-
lagslagen. Beslut vid stämman fattas normalt med enkel majoritet.
I vissa frågor föreskriver dock aktiebolagslagen att ett förslag ska
godkännas av en högre andel av de på stämman företrädda och
avgivna rösterna.
Enskilda aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på
stämman, kan begära det hos Hufvudstadens styrelse under
särskild adress, som publiceras på hufvudstaden.se i god tid före
kallelse tiden för stämman.
Årsstämma ska hållas i Stockholm inom sex månader efter
räkenskapsårets slut. Vid årsstämman beslutas i frågor avseende
bland annat fastställande av resultat- och balansräkningar, utdel
-
ning, ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och VD, val av styrelse-
ledamöter, styrelse ordförande och revisorer samt ersättning till sty-
relse och revisorer, principer för ersättning till ledande befattnings-
havare, godkännande av ersättningsrapport och andra viktiga frå-
gor. Kallelse till årsstämma sker genom annonsering i Post- och
Inrikes Tidningar samt på hufvudstaden.se. Att kallelse skett ska
annonseras i Dagens Nyheter.
Årsstämman 2023 hölls den 23 mars 2023. Totalt 358 aktie
-
ägare som företrädde 141 580 098 A-aktier och 8 263 132
C-aktier var företrädda. De representerade totalt 967 893 298 rös
-
ter motsvarande 95 procent av det totala antalet utestående röster.
Till stämmans ordförande valdes Fredrik Lundberg. Vid årsstämman
beslutades att fastställa den framlagda resultat- och balansräk
-
ningen samt koncernresultat- och koncernbalansräkningen och att
lämna utdelning om 2,70 kronor per aktie till aktieägarna. Stämman
beviljade styrelseledamöterna och VD ansvarsfrihet samt beslutade
om arvode till styrelseledamöter och revisorer. Vidare omvaldes
samtliga styrelseledamöter och revisorer för tiden intill slutet av
nästa årsstämma. Slutligen beslutade stämman att godkänna
ersättningsrapporten för 2022 samt bemyndigade styrelsen att
besluta om förvärv och överlåtelse av egna aktier av serie A.
Årsstämma 2024 hålls i Stockholm den 21 mars 2024.
Nominering och val av styrelse och revisorer
Enligt bolagsordningen ska styrelsen bestå av lägst fem och högst
tio ledamöter. Ledamöterna väljs på årsstämma för tiden intill slutet
av den första årsstämma som hålls efter det år då styrelseleda-
moten utsågs. Med hänsyn till den koncentrerade ägarbilden finns
ingen valberedning utsedd i Hufvudstaden. Valberedningens
uppgift, att bereda stämmans beslut i val- och arvodesfrågor, full
-
görs dock av Hufvudstadens huvudägare, L E Lundbergföretagen
AB. Hufvudstadens förfarande avseende valberedning är en avvi
-
kelse från Koden. Huvudägaren lämnar förslag på ordförande
vid årsstämma, styrelse, styrelseordförande och styrelsearvoden.
Förslag på revisor samt revisionsarvode framläggs av styrelsen.
Övriga aktieägare har möjlighet att lämna nomineringsförslag under
adress som framgår på hufvudstaden.se. Förslagen offentliggörs
senast i samband med kallelsen till årsstämman.
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningsrapport
86
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Huvudägaren har tillämpat punkt 4.1 i Koden om Mångfaldspolicy
innebärande att styrelsen ska ha en, med hänsyn till bolagets verk
-
samhet, utvecklingsskede och förhållanden i övrigt, ändamålsenlig
sammansättning. De bolagsstämmovalda ledamöternas kompe
-
tens, erfarenhet och bakgrund ska vara präglad av mångsidighet
och bredd, samt att en jämn könsfördelning ska eftersträvas. Års
-
stämman 2023 beslutade i enlighet med huvudägarens förslag,
innebärande att nio ledamöter valdes, varav tre kvinnor och sex män.
Som underlag för sitt förslag inför årsstämman 2024 har huvud
-
ägaren gjort en bedömning av huruvida den nuvarande styrelsen är
ändamålsenligt sammansatt, bland annat med ledning av tillämpliga
delar av den utvärdering av styrelsens arbete som görs årligen.
Styrelsens sammansättning
Hufvudstadens styrelse består av nio ledamöter, som valts av års
-
stämman för en period om ett år. Hufvudstadens styrelse har en
ändamålsenlig sammansättning utifrån bolagets verksamhet.
Samtliga styrelseledamöter har bedömts utifrån kompetens, erfa
-
renhet och bakgrund. Från företagsledningen har endast VD ingått
i styrelsen och han är den enda som är att betrakta som icke obero
-
ende i förhållande till bolaget. Styrelsens ordförande sedan 1998 är
Fredrik Lundberg. Fyra av ledamöterna är icke oberoende i förhål
-
lande till den största aktieägaren L E Lundbergföretagen AB
(Fredrik Lundberg, Claes Boustedt, Louise Lindh och Sten Peterson).
För ytterligare information om enskilda styrelseleda möter, se
sidorna 90–91. En utom stående advokat anlitas som styrelsens
sekreterare.
Revisorer
Aktieägare
Bolagsstämma
Styrelse
VD/Koncernledning
HUFVUDSTADENS STYRNINGSSTRUKTUR
Styrelsens ansvar
Styrelsen har enligt aktiebolagslagen ett övergripande ansvar för
koncernens organisation och förvaltning samt för att kontrollen av
bokföringen, medelsförvaltningen och ekonomiska förhållanden i
övrigt är betryggande. Styrelsen fattar beslut i frågor avseende kon
-
cernens övergripande mål, strategiska inriktning och policyer liksom
viktigare frågor som rör finansiering, förvärv, avyttringar och investe
-
ringar. Till styrelsens övriga uppgifter hör bland annat att:
Fortlöpande följa och bedöma bolagets ekonomiska situation
och affärsmässiga utveckling.
Fortlöpande utvärdera bolagets operativa ledning och VD:s
arbete.
Ansvara för att det finns en tillfredsställande kontroll av bolagets
efterlevnad av lagar och andra regler samt löpande utvärdera
bolagets system för intern kontroll och riskhantering.
Fastställa riktlinjer för bolagets uppträdande i samhället ur ett
hållbarhetsperspektiv.
Styrelsens arbete följer en av styrelsen fastställd arbetsordning,
vilken ger ramen för beslut avseende investeringar, finansiering,
ekonomiska rapporter samt övriga frågor av strategisk karaktär.
Arbetsordningen reglerar även styrelsens respektive VD:s åliggan
-
den samt arbetsfördelningen mellan styrelsen och VD. Arbets-
ordningens relevans och aktualitet ses över varje år.
Styrelsens ordförande leder styrelsearbetet och har kontinuerlig
kontakt med VD för att löpande kunna följa koncernens verksamhet
och utveckling. Ordföranden samråder med VD i strategiska frågor
och företräder bolaget i ägarfrågor samt förmedlar eventuella syn
-
punkter från aktieägare till styrelsen.
Styrelsens ordförande tillser att styrelsens arbete utvärderas en
gång per år och att nya styrelseledamöter erhåller lämplig utbild
-
ning. Utvärderingen görs genom att varje styrelseledamot fyller i en
enkät. Svaren sammanställs av ord föranden som redovisar resulta
-
tet för styrelsen. Styrelsen upptar därefter en diskussion.
Styrelsen utvärderar också VD:s arbete, utan att denne närvarar,
samt godkänner de väsentliga uppdrag VD har utanför bolaget.
Styrelsens arbete
Under 2023 hade styrelsen sju sammanträden, varav ett var konsti
-
tuerande. Ekonomisk och finansiell rapportering samt redovisning
av affärsområdenas verksamhet framläggs vid varje styrelsemöte.
Dessutom tas väsentliga frågor av principiell eller stor ekonomisk
betydelse upp vid varje ordinarie sammanträde. Styrelsearbetet har
under året särskilt inriktats på strategidiskussioner, konjunktur- och
finansieringsfrågor, fastighetsvärdering samt förvärv och investe
-
ringar. Några övriga ärenden som behandlats under året är större
pågående projekt, bland annat försäkringsersättning och färdig-
ställande av Vildmannen 7, det stora utvecklingsprojektet Johanna
och ombyggnation av Hästhuvudet 13 samt hållbarhetsfrågor.
Tjänstemän i bolaget deltar i styrelsens sammanträden såsom
föredragande.
Namn Funktion Närvaro
1)
Oberoende i
förhållande
till bolaget
Oberoende i
förhållande
till ägare
Fredrik Lundberg Ordförande 7 Ja Nej
Claes Boustedt 6 Ja Nej
Peter Egardt 7 Ja Ja
Liv Forhaug 7 Ja Ja
Louise Lindh 7 Ja Nej
Katarina Ljungqvist 7 Ja Ja
Anders Nygren VD 7 Nej (anställd) Ja
Fredrik Persson 7 Ja Ja
Sten Peterson 7 Ja Nej
1)
Under året har sju styrelsemöten hållits, varav fem efter årsstämman.
Bolagsstyrningsrapport
87
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Bolagets revisor deltog vid styrelsemötet i februari, då årsredo-
visningen för 2022 godkändes, och vid styrelsemötet i augusti i
samband med styrelsens behandling av bolagets halvårsrapport.
Styrelseutskott
Styrelsen har prövat frågan om inrättande av revisionsutskott och
ersättningsutskott men har valt att inte inrätta några utskott och
hanterar istället uppgifter som ankommer på sådana utskott inom
ramen för det ordinarie styrelsearbetet. Styrelsens fulla kompetens
kan därmed tillvaratas samtidigt som sammanträdena effektivise
-
ras. Detta innebär att hela styrelsen fullgör de uppgifter som
ankommer på ett revisionsutskott samt att hela styrelsen, förutom
VD, fullgör de uppgifter som ankommer på ett ersättningsutskott,
inklusive att följa och utvärdera pågående och under året avslutade
program för rörliga ersättningar till koncernledningen. Styrelsen
följer och utvärderar också tillämpningen av de riktlinjer för ersätt
-
ningar till ledande befattningshavare som årsstämman fattar beslut
om samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i
bolaget för ledande befattningshavare.
Koncernledning
VD leder verksamheten i enlighet med den antagna arbetsord
-
ningen för styrelse och VD, vilken innefattar styrelsens instruktioner
för VD. VD ansvarar för att styrelsen erhåller ett så sakligt, utförligt
och relevant informations- och beslutsunderlag som erfordras för
att styrelsen ska kunna fatta väl underbyggda beslut. Koncern-
ledningen består av VD, tre affärsområdeschefer, samt cheferna
för Ekonomi/Finans, Affärsutveckling, Fastighetsutveckling och
Personal. För information om enskilda medlemmar, se sidorna
92 –93.
Koncernledningen har möten cirka en gång i månaden för att
diskutera aktuella frågor och genomför strategikonferens två
gånger per år.
Revision
Enligt bolagsordningen ska bolaget ha en eller två revisorer och
motsvarande antal suppleanter, alternativt kan ett eller två registre
-
rade revisionsbolag utses. Vid årsstämman 2023 omvaldes Price-
waterhouseCoopers AB som revisionsbolag för en mandatperiod
om ett år. Magnus Svensson Henryson är huvudansvarig revisor.
Bland Magnus Svensson Henrysons större uppdrag kan nämnas
Alleima AB, Bure Equity AB, Embracer Group AB, Holmen AB och
L E Lundbergföretagen AB.
Styrelsen träffar bolagets revisor två gånger per år, varav minst en
gång utan närvaro av VD. Vid dessa tillfällen lämnar revisorn en redo
-
görelse och en diskussion förs om revisionens inriktning och iaktta-
gelser. Interna rutiner och kontrollsystem granskas löpande under
året. Halvårsbokslutet granskas översiktligt. Slutlig granskning av
årsbokslut, års- respektive koncernredovisning, bokföring samt
styrelsens och VD:s förvaltning sker i januari–februari varefter
revisionsberättelse avlämnas. Hållbarhetsredovisningen granskas
översiktligt. Redovisning av arvode till revisorerna inklusive arvode för
rådgivningstjänster lämnas i not 8.
Ersättningar
Styrelsen
Ersättning till styrelsen beslutas av årsstämman. Vid årsstämman
2023 beslutades om en ersättning för perioden fram till nästa års
-
stämma om 2 430 000 kronor att fördelas på ledamöterna med
undantag för VD Anders Nygren, som inte uppbär någon ersättning
för sitt styrelsearbete. Ersättningen fördelas mellan ordföranden
med 540 000 kronor och de övriga sju, ej anställda ledamöterna
med 270 000 kronor vardera.
Koncernledningen
Riktlinjer för lön, bonus och annan ersättning till bolagets ledande
befattningshavare beslutas av årsstämman. Styrelsen ska upprätta
förslag till nya riktlinjer för ersättning när det uppkommer behov av
väsentliga ändringar av riktlinjerna, dock minst vart fjärde år. Års
-
stämman 2023 fastställde riktlinjer innebärande att bolagets ersätt-
ningar ska utgöras av marknadsmässiga löner samt ett begränsat
resultatrelaterat bonusprogram, som beskrivs nedan. Inga aktie
-
kursrelaterade incitamentssystem finns i bolaget. Dessa riktlinjer
har följts under 2023. Riktlinjerna kommer fortsätta gälla 2024 då
styrelsen inte kommer föreslå årsstämman 2024 några ändringar.
Styrelsen har upprättat en ersättningsrapport avseende
räkenskapsåret 2023 för godkännande av årsstämman 2024.
Revisorns yttrande om huruvida riktlinjer för ersättning till ledande
befattnings havare, som antogs av årsstämman 2023, har följts,
finns på hufvudstaden.se senast tre veckor före års stämman samt
kommer att bifogas årsstämmohandlingarna.
VD:s ersättning föreslås av styrelsens ordförande och fastställs
av styrelsen. VD deltar ej i detta beslut. VD beslutar om ersättning
till övriga ledande befattningshavare efter samråd med styrelsens
ordförande.
För ytterligare information om löner och ersättningar, samt rikt-
linjer för ersättning till ledande befattningshavare antagna av års
-
stämman 2023, se not 7.
Bonus
Samtliga tillsvidareanställda medarbetare i koncernen, inklusive
koncernledningen, omfattades under året av ett bonusprogram,
med undantag av medarbetare i Hufvudstadens dotterbolag NK
Retail AB och NK Service AB, vilka inte omfattades av bonuspro
-
grammet. Kriterierna för bonus för koncernledningen ska enligt rikt-
linjerna till 70 procent bestå av finansiella mål relaterade till verk-
samhetsresultat, till 15 procent av operationella mål relaterade till
kundnöjdhet och till 15 procent av individuella mål.
För såväl koncernledningens som övriga anställdas bonuspro
-
gram gäller att beslut fattas för ett år i taget och att bonusen har ett
tak. Bonus utfaller endast om bolaget uppvisar ett positivt resultat
utan hänsyn till orealiserade värdeförändringar. Under 2023 uppgick
redovisad bonus för samtliga anställda till 4,2 mnkr (9,5) eller med i
genomsnitt 148 000 kronor per person för koncernledningen inklu
-
sive VD och med i genomsnitt 21 000 kronor för övriga med arbetare.
Bolagsstyrningsrapport
88
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Intern kontroll och riskhantering
Styrelsen har det övergripande ansvaret för att Hufvudstaden har
en tillfredsställande intern kontroll. VD ansvarar för att det finns ett
betryggande system för intern kontroll, som täcker alla väsentliga
risker för fel i den finansiella rapporteringen. Hufvudstadens system
för intern kontroll omfattar kontrollmiljön, riskbedömning, kontroll-
åtgärder, information och kommunikation samt uppföljning.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön är grunden för den interna kontrollen avseende den
finansiella rapporteringen. Hufvudstadens interna kontrollstruktur
bygger bland annat på en tydlig ansvars- och arbetsfördelning såväl
mellan styrelse och VD som inom den operativa verksamheten.
Policyer och riktlinjer, som till exempel bolagets värderingsgrunder,
informationspolicy och redovisningshandbok, dokumenteras och
utvärderas kontinuerligt av koncernledning och styrelse. För att kon
-
tinuerligt följa upp verksamheten finns rutiner för finansiell rappor-
tering och analys. Rutinerna innefattar månads- och kvartalsrapport
samt budgetuppföljning och prognos. Uppgifterna genomförs av
redovisnings- och controllerfunktionen på affärsområdes- och kon
-
cernnivå.
Riskbedömning
Baserat på löpande diskussioner och möten i organisationen
identifierar, analyserar och beslutar Hufvudstadens koncernledning
om bolagets väsentliga riskområden varefter styrelsen fastställer
dessa. Koncernledningen ansvarar för hantering av risker för fel i
den finansiella rapporteringen. Styrelsen analyserar utfallet av
bolagets process för riskbedömning och riskhantering, för att säker
-
ställa att den omfattar alla väsentliga områden. Hufvudstadens
största risker kopplas till fastighetsvärdering, finansiella transaktio
-
ner, fastighets projekt och skattehantering.
Kontrollåtgärder
Hufvudstaden har, baserat på gjorda riskbedömningar, fastställt ett
antal kontrollåtgärder. Dessa är både av förebyggande natur, det vill
säga åtgärder som syftar till att undvika förluster eller felaktigheter
i rapporteringen, och av upptäckande natur. Kontrollerna ska även
säkerställa att felaktigheter blir rättade. Exempel på områden som har
väsentlig påverkan på bolagets resultat och har väl genomarbetade
kontrollåtgärder är fastighetsvärdering, underhåll, ombyggnad,
räntebetalningar samt uthyrning. Kontroller genomförs bland annat
med avvikelseanalyser och vid kvartalsvisa möten mellan affärs-
område, koncernledning och controllerfunktionen.
Information och kommunikation
Den interna informationen och externa kommunikationen regleras
på övergripande nivå bland annat av en informationspolicy. Den
interna kommunikationen till och från styrelse och ledning sker
bland annat genom att ledningen håller regelbundna informations
-
möten, både för hela företaget och för enskilda enheter. En annan
viktig kommunikationskanal är Hufvudstadens intranät. Genom
detta har samtliga medarbetare tillgång till aktuell information.
På intranätet publiceras interna policyer, riktlinjer, instruktioner och
motsvarande dokument som styr och stödjer verksamheten. Åter
-
rapporteringen kring arbetet med intern kontroll görs vid kvartals-,
ledningsgrupps- och styrelsemöten.
Uppföljning
Hufvudstadens koncernledning utvärderar löpande den interna
kontrollen avseende den finansiella rapporteringen och att rappor
-
teringen till styrelsen fungerar, framför allt genom egna analyser, att
ställa frågor och ta del av controller funktionens arbete. För att följa
upp identifierade risker och säkerställa att det interna kontrollarbe
-
tet sker på bästa sätt jobbar controllerfunktionen löpande med
denna uppföljning. Utöver kvartalsrapporter med ekonomiskt utfall
inklusive koncernledningens kommentarer kring verksamheten
erhåller styrelsen ledningens kommentarer kring hur arbetet med
intern kontroll har fungerat samt om identifierade risker bör föränd
-
ras. Bolagets revisor medverkar på styrelsemöten vid två tillfällen
per år och informerar om sina iakttagelser kring bolagets interna
rutiner och kontrollsystem. Styrelsens ledamöter har då tillfälle att
ställa frågor. Årligen görs en genomgång av väsentliga riskområden
och styrelsen tar ställning till risker i den finansiella rapporteringen
samt utvärderar den interna kontrollen.
Uttalande om internrevision
Hufvudstadens ledning har systematiskt gått igenom och strukture
-
rat den interna dokumentationen av det interna kontrollsystemet.
Det har inte framkommit något som tyder på att kontrollsystemet
inte skulle fungera på ändamålsenligt sätt. Styrelsen har därför
beslutat att inte inrätta en internrevisionsfunktion. Beslutet omprö
-
vas årligen.
Bolagsstyrningsrapport
89
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Styrelse och revisorer
Styrelsen består av nio ledamöter
utan suppleanter, samtliga valda
av årsstämman. Bland leda-
möterna finns personer med
anknytning till Hufvudstadens
största aktieägare L E Lundberg
-
företagen AB. Vidare ingår verk-
ställande direktören i styrelsen.
Andra tjänstemän i bolaget deltar
i styrelsens sammanträden såsom
föredragande. Under 2023 hade
styrelsen sju sammanträden, varav
ett konstituerande. Styrelsens
arbete följer en av styrelsen fast
-
ställd arbetsordning avseende
styrelsens respektive verkstäl
-
lande direktörens åligganden samt
arbetsfördelningen mellan styrelsen
och verkställande direktören.
Fredrik Lundberg
f 1951. Civilingenjör, civilekonom, dr h c mult
Ordförande, ledamot sedan 1998.
Verkställande direktör och koncernchef i
L E Lundbergföretagen AB.
Styrelseordförande i Holmen AB och
AB Industrivärden. Vice styrelseordförande
i Svenska Handelsbanken AB. Styrelseledamot
i L E Lundbergföretagen AB, Fastighets AB
L E Lundberg och Skanska AB.
Oberoende gentemot bolaget och bolags-
ledningen, men inte gentemot större aktieägare
(L E Lundbergföretagen AB).
Innehav i Hufvudstaden: 2 350 412 aktier
(eget och via närstående).
1)
Katarina Ljungqvist
f 1965. Företags- och förvaltningsjurist.
Ledamot sedan 2022.
Verkställande direktör i Kommuninvest.
Styrelseledamot i Svensk Exportkredit AB och
Svenska Mässan Stiftelse samt dess
huvudmannaråd.
Tidigare erfarenheter bland annat som region
-
bankschef i Handelsbanken västra Sverige och
chef Handelsbanken Digital.
Oberoende gentemot såväl bolaget och
bolagsledningen som större aktieägare.
Innehav i Hufvudstaden: 1 000 aktier.
Claes Boustedt
f 1962. Civilekonom.
Ledamot sedan 1998.
Vice verkställande direktör i
L E Lundbergföretagen AB.
Verkställande direktör i L E Lundberg Kapital
-
förvaltning AB.
Styrelseledamot i Alleima AB, Förvaltnings AB
Lunden och Sandvik AB.
Oberoende gentemot bolaget och bolags-
ledningen, men inte gentemot större aktieägare
(L E Lundbergföretagen AB).
Innehav i Hufvudstaden: 1 000 aktier.
Anders Nygren
f 1970. Civilingenjör.
Verkställande direktör och ledamot sedan
2022.
Inga väsentliga uppdrag utanför koncernen.
Oberoende gentemot större aktieägare men
inte gentemot bolaget och bolagsledningen.
Innehav i Hufvudstaden: 4 000 aktier.
1)
L E Lundbergföretagen AB innehar vidare 95 489 015 aktier i Hufvudstaden. Fredrik Lundberg med närstående innehar cirka
71 procent av rösterna och Louise Lindh med närstående innehar cirka 11 procent av rösterna i L E Lundbergföretagen AB.
styrelse och revisorer
90
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Peter Egardt
f 1949. Fil kand.
Ledamot sedan 2003.
Ledamot i Riksdagens arvodesnämnd.
Ordförande för Stockholms Konstnärliga
Högskola och Svensk-Litauiska
Samarbetsfonden.
Tidigare erfarenhet bland annat som lands-
hövding i Uppsala län, verkställande direktör
i Stockholms Handelskammare och Svenska
Handelskammarförbundet.
Oberoende gentemot såväl bolaget och
bolagsledningen som större aktieägare.
Innehav i Hufvudstaden: 22 000 aktier.
Fredrik Persson
f 1968. Civilekonom.
Ledamot sedan 2016.
Ordförande i BusinessEurope.
Styrelseordförande i Ellevio AB och JM AB.
Styrelseledamot i AB Electrolux, A. Ahlström Oy,
Holmen AB, ICA Gruppen AB och Interogo
Holding AG.
Tidigare erfarenhet bland annat som
verkställande direktör och koncernchef på
Axel Johnson AB.
Oberoende gentemot såväl bolaget och
bolagsledningen som större aktieägare.
Innehav i Hufvudstaden: 5 000 aktier.
Liv Forhaug
f 1970. Civilekonom.
Ledamot sedan 2016.
Verkställande direktör i Martin & Servera AB.
Styrelseordförande i Martin & Serveras
dotterbolag.
Styrelseledamot i Loomis AB, Svensk Handel
och Svenskt Näringsliv.
Tidigare erfarenhet bland annat som strategi-
chef på ICA Gruppen AB och partner på
McKinsey & Company.
Oberoende gentemot såväl bolaget och
bolagsledningen som större aktieägare.
Innehav i Hufvudstaden: 1 800 aktier.
Sten Peterson
f 1956. Civilingenjör.
Ledamot sedan 2006.
Styrelseledamot i Fastighets AB L E Lundberg,
Förvaltnings AB Lunden, J2L Holding AB och
L E Lundbergföretagen AB.
Tidigare erfarenhet bland annat som
verkställande direktör i Förvaltnings AB Lunden.
Oberoende gentemot bolaget och bolags-
ledningen, men inte gentemot större aktieägare
(L E Lundbergföretagen AB).
Innehav i Hufvudstaden: 2 000 aktier.
Louise Lindh
f 1979. Civilekonom.
Ledamot sedan 2007.
Styrelseordförande i Fastighets AB
L E Lundberg och J2L Holding AB.
Styrelseledamot i Holmen AB och
L E Lundbergföretagen AB.
Oberoende gentemot bolaget och bolags-
ledningen, men inte gentemot större aktieägare
(L E Lundbergföretagen AB).
Innehav i Hufvudstaden: 509 166 aktier
(eget och via närstående).
1)
REVISORER
PricewaterhouseCoopers AB
Huvudansvarig
Magnus Svensson Henryson
f 1969. Auktoriserad revisor.
SEKRETERARE
Mattias Karlsson
f 1965. Advokat vid Mannheimer Swartling
Advokatbyrå AB. Styrelsens sekreterare
sedan 2008.
styrelse och revisorer
91
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Koncernledning
Koncernledning
92
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Anders Nygren
f 1970. Civilingenjör. Verkställande direktör,
anställd 2006.
Innehav i Hufvudstaden: 4 000 aktier.
Ulrika Frisk
f 1970. Examen inom HR. Chef HR,
anställd 2022.
Innehav i Hufvudstaden: –.
John Lethenström
f 1972. Civilingenjör. Chef Fastighetsutveckling,
anställd 2017.
Innehav i Hufvudstaden: –.
Fredrik Ottosson
f 1972. Civilingenjör. Chef Affärsområde Göteborg,
anställd 2016.
Innehav i Hufvudstaden: 1 000 aktier.
Karl Palm
f 1984. Högskoleingenjör. Chef Affärsutveckling,
anställd 2014.
Innehav i Hufvudstaden: 2 000 aktier.
Åsa Roslund
f 1966. Civilekonom. Vice verkställande direktör,
Chef Ekonomi och Finans,
anställd 2005.
Innehav i Hufvudstaden: 3 000 aktier.
Frida Wijkström
f 1976. Civilingenjör. Chef Affärsområde Stockholm,
anställd 2018, tidigare anställd 2008–2015.
Innehav i Hufvudstaden: –.
Bo Wikare
f 1963. Civilingenjör. Vice verkställande direktör,
Chef Affärsområde NK,
anställd 1994.
Innehav i Hufvudstaden: 3 062 aktier.
Från vänster: Ulrika Frisk, Åsa Roslund, Frida Wijkström,
Anders Nygren, Karl Palm, John Lethenström,
Bo Wikare och Fredrik Ottosson.
Koncernledning
93
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Aktiekapital
Hufvudstaden AB bildades 1915 med ett aktiekapital på 0,6 mnkr,
6 000 aktier på nominellt 100 kronor. Aktiekapitalet uppgick vid
utgången av 2023 till 1 056,4 mnkr med ett kvotvärde om 5 kronor
per aktie.
Aktiestruktur
Hufvudstaden har två aktieslag, serie A och serie C. Serie A har en
röst per aktie och serie C har 100 röster per aktie. Det finns inga
begränsningar om hur många röster varje aktieägare kan avge vid
en bolagsstämma. Aktierna av serie A noterades på dåvarande
Stockholms Fondbörs 1938 och är idag noterade på listan för Large
Cap på Nasdaq Stockholm. Aktierna av serie C noterades 1998 och
avnoterades i slutet av januari 2020 efter begäran från Nasdaq
Stockholm.
I bolagsordningen finns ett så kallat omvandlingsförbehåll.
Det innebär att C-aktieägare, som så önskar, har rätt att begära
omvandling av sina C-aktier till A-aktier. Sedan avnoteringen har
totalt 4 338 C-aktier omvandlats till A-aktier, varav 1 097 stycken
under året.
Vid utgången av året uppgick totalt antal utestående aktier till
202 306 933, varav 194 036 207 utgjorde A-aktier och 8 270 726
utgjorde C-aktier. Därutöver ägde Hufvudstaden 8 965 000
A-aktier.
Ägarstruktur
Antalet aktieägare uppgick vid årets slut till 33 113. Den största
ägaren var L E Lundbergföretagen AB med 47,2 procent av totalt
antal utestående aktier och 88,6 procent av rösterna. Näst störst var
AMF med 9,6 procent av antalet utestående aktier och 1,9 procent
av rösterna.
Per den 31 december 2023 ägde institutioner och företag med
ett innehav om 100 000 aktier eller fler tillsammans 177 372 772
aktier motsvarande 87,7 procent av totalt antal utestående aktier
och 96,7 procent av antalet röster. Av dessa var 56 svenska
institutioner och företag, som tillsammans hade ett innehav på
139 361 865 aktier motsvarande 68,9 procent av antalet utestå
-
ende aktier och 92,9 procent av rösterna. Antalet utländska institu-
tioner och företag med ett innehav om 100 000 aktier eller fler upp-
gick till 36. Deras innehav uppgick till 38 010 907 aktier motsva-
rande 18,8 procent av antalet utestående aktier och 3,7 procent av
antalet röster. Därutöver fanns det åtta privatpersoner som vardera
ägde 100 000 aktier eller fler. Antalet aktieägare minskade under
året med 2 418. Andelen utländskt ägande minskade under året
från 21 till 20 procent av totalt antal utestående aktier.
Återköp av aktier
Sedan årsstämman 2003 har styrelsen haft stämmans mandat att
återköpa aktier av serie A, dock högst 10 procent av samtliga aktier
i bolaget. Mandatet förnyades vid årsstämman 2023. Hufvudstaden
ägde vid utgången av året 8 965 000 A-aktier, motsvarande 4,2
procent av samtliga emitterade aktier. Under 2023 har inga aktier
återköpts.
Börsvärde och omsättning
Kursen på A-aktien den 31 december 2023 var 142,10 kronor
ochtotala marknadsvärdet för samtliga aktier, baserat på kursen
förA-aktien, uppgick till 30 022 mnkr. Under året omsattes sam-
manlagt 44 miljoner aktier på Nasdaq Stockholm, vilket motsvarar
22 procent (45) av det totala antalet utestående aktier. Beräknas
omsättningshastigheten i förhållande till aktier som finns tillgäng
-
liga för handel på Nasdaq Stockholm, så kallad free float, uppgick
den till 41 procent (85). Varje handelsdag omsattes i genomsnitt
180 000 aktier i Hufvudstaden (360 000).
Utdelning
Ett av bolagets finansiella mål är att Hufvudstadsaktien ska ha en
god utdelningstillväxt över tiden och utdelningen ska utgöra mer
än hälften av nettovinsten från den löpande verksamheten, om inte
investeringar eller bolagets finansiella ställning i övrigt motiverar en
avvikelse. Styrelsen föreslår en oförändrad utdelning om 2,70 kro
-
nor per aktie (2,70) motsvarande 61 procent av nettovinsten från
den löpande verksamheten. Direktavkastningen uppgick till 1,9 pro
-
cent baserat på styrelsens förslag till utdelning och börskursen för
A-aktien per 31december 2023.
Långsiktighet och låg risk
Antal aktier
Antal
aktieägare
Andel
aktieägare, %
Antal
emitterade aktier
Andel
aktier, %
1–999 29 322 88,6 4 328 512 2,1
1 000–9 999 3 313 10,0 7 381 891 3,5
10 000–99 999 378 1,1 10 207 055 4,8
100 000– 100 0,3 180 389 475 85,4
Utestående aktier 33 113 100,0 202 306 933 95,8
Hufvudstaden 8 965 000 4,2
Samtliga emitterade aktier 211 271 933 100,0
Källa: Euroclear Sweden.
Lundbergs 47%
Svenska aktie ägare 33%
Utländska aktie ägare 20%
ÄgarfördelningÄgarstruktur per 31 december 2023
aKtien och ägarna
94
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Utesende aktier, % Emitterade aktier, %
Serie A,
antal aktier
Serie C,
antal aktier
Totalt
antal aktier Kapital Röster Kapital Röster
L E Lundbergföretagen 87 311 335 8 177 680 95 489 015 47,2 88,6 45,2 87,9
AMF 19 500 000 0 19 500 000 9,6 1,9 9,2 1,9
State Street Bank and Trust 8 946 697 0 8 946 697 4,4 0,9 4,2 0,9
BNY Mellon 4 570 761 0 4 570 761 2,3 0,5 2,2 0,4
JP Morgan Chase Bank 4 506 431 0 4 506 431 2,2 0,4 2,1 0,4
Familjen Lundberg inklusive bolag 3 522 419 66 325 3 588 744 1,8 1,0 1,7 1,0
BNP Paribas, Luxemburg 2 759 313 0 2 759 313 1,4 0,3 1,3 0,3
Spiltan Fonder 2 492 712 0 2 492 712 1,2 0,2 1,2 0,2
Norges Bank 2 428 790 0 2 428 790 1,2 0,2 1,2 0,2
Handelsbanken Fonder 2 179 371 0 2 179 371 1,1 0,2 1,0 0,2
Skogstornet 2 050 000 0 2 050 000 1,0 0,2 1,0 0,2
Övriga aktieägare 53 768 378 26 721 53 795 099 26,6 5,6 25,5 5,5
Utestående aktier 194 036 207 8 270 726 202 306 933 100,0 100,0 95,8 99,1
Hufvudstaden, eget innehav 8 965 000 8 965 000 4,2 0,9
Samtliga emitterade aktier 203 001 207 8 270 726 211 271 933 100,0 100,0
Röstetal (exkl eget innehav) 194 036 207 827 072 600 1 021 108 807
Röstetal (inkl eget innehav) 203 001 207 827 072 600 1 030 073 807
Källa: Euroclear Sweden.
Utdelning Direktavkastning, %
Antal omsatta aktier på
Nasdaq Stockholm i miljoner
Antal omsatta aktier på
Nasdaq Stockholm i miljoner
Hufvudstaden A TSR
OMX Stockholm Benchmark GI
OMX Stockholm Real Estate GI
1)
Enligt styrelsens förslag.
Källa: Nasdaq Stockholm.
1)
Samtliga aktier, baserat på kursen för A-aktien. Källa: Nasdaq Stockholm.
Källa: Nasdaq Stockholm.
Hufvudstaden A TSR
OMX Stockholm Benchmark GI
OMX Stockholm Real Estate GI
0
20 000
40 000
60 000
80 000
100 000
Börsvärde, mnkr
Sagax
Balder
Castellum
Fabege
Wallenstam
Hufvudstaden
1)
Atrium Ljungberg
Wihlborgs
Catena
Nyfosa
0
0,50
1,00
1,50
2,00
2,50
3,00
3,50
4,00
4,50
2023
1)
20222021202020192018201720162 0152014
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
3,0
3,5
4,0
4,5
Utdelning, kr Direktavkastning, %
0
1
2
3
4
5
6
DecNovOktSepAugJulJunMajAprMarFebJan
Kronor Volym
0
40
80
120
16 0
200
240
0
5
10
15
20
25
30
20232022202120202019
Kronor Volym
0
100
200
300
400
500
600
De största börsnoterade fastighetsbolagen
Per 31 december 2023
Aktiens utveckling och omsättning 2019–2023
Inklusive utdelning i jämförelse med index
Utdelning och direktavkastning
Aktiens utveckling och omsättning 2023
Inklusive utdelning i jämförelse med index
De största ägarna per 31 december 2023
aKtien och ägarna
95
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Årsstämma
Kalendarium
Delårsrapport jan mar 2024 8 maj 2024
Halvårsrapport jan jun 2024 22 augusti 2024
Delårsrapport jan sep 2024 7 november 2024
Bokslutskommuniké för 2024 13 februari 2025
Årsredovisning för 2024 februari 2025
Kontaktpersoner
Anders Nygren, verkställande direktör
Telefon 08-762 90 00, anders.nygren@hufvudstaden.se
Åsa Roslund, vice verkställande direktör, chef Ekonomi och Finans
Telefon 08-762 90 00, asa.roslund@hufvudstaden.se
Informationen publiceras även på hufvudstaden.se. Års- och hållbarhetsredovisningen distribueras till samtliga aktieägare som begärt det.
Hufvudstadens årsstämma hålls torsdagen den 21 mars 2024
klockan 15.30 på Grand Hôtel, Vinterträdgården, Stockholm, med
entré i hörnet Stallgatan/Blasieholmsgatan. Kallelse till årsstäm
-
man sker genom annonsering på Post- och Inrikes Tidningars
webbplats bolagsverket.se/poit samt på hufvudstaden.se. Informa
-
tion om att kallelse skett annonseras i Dagens Nyheter.
Anmälan
Aktieägare, som önskar delta i stämman, ska:
dels vara upptagen som aktieägare i den av Euroclear Sweden
AB framställda aktieboken avseende förhållandena onsdagen
den 13 mars 2024, varvid aktieägare som låtit förvaltarregistrera
sina aktier måste låta registrera aktierna i eget namn så att aktie
-
ägaren blir upptagen i framställningen av aktieboken per ons-
dagen den 13 mars 2024 för att äga rätt att deltaga i stämman.
Sådan registrering kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering)
och begärs hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner i sådan tid
i förväg som förvaltaren bestämmer. Rösträttsregistreringar
som gjorts av förvaltaren senast den 15 mars 2024 kommer att
beaktas vid framställningen av aktieboken,
dels anmäla sig till Hufvudstaden senast fredagen den 15 mars
2024, gärna före klockan 16.00. Anmälan ska ske per bolagets
hemsida
hufvudstaden.se,
e-post anm@hufvudstaden.se,
telefon 08-762 90 00, eller
skriftligen till Hufvudstaden AB, NK 100, 111 77 Stockholm.
Vid anmälan ska uppges namn, person- eller organisationsnummer,
telefonnummer dagtid, antal aktier samt eventuella biträden. Aktie-
ägare som företräds av ombud ska utfärda fullmakt för ombudet.
Fullmakt i original, registreringsbevis och andra behörighetshand
-
lingar måste uppvisas vid årsstämman. För att underlätta inpasse-
ringen vid stämman bör fullmakt och behörighetshandlingar vara
bolaget tillhanda under ovanstående adress i samband med anmä
-
lan. Fullmaktsformulär tillhandahålles på begäran och finns på
hufvudstaden.se.
Utdelning
Styrelsen föreslår att en utdelning om 2,70 kronor per aktie, totalt
546,2 mnkr, lämnas för år 2023 med avstämningsdag den 25 mars
2024 och beräknad utbetalningsdag den 28 mars 2024.
Årsstämma och Kalendarium
96
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Närhet till service, träning, Närhet till service, träning,
restauranger och ett livligt stadsliv är restauranger och ett livligt stadsliv är
ett sätt att attrahera medarbetare och ett sätt att attrahera medarbetare och
än mer efterfrågat vid val av kontor.än mer efterfrågat vid val av kontor.
Hållbarhetsnoter
H1 MEDARBETARE
Anställda, vid årets utgång
Koncernen
Fastighets -
verk samheten
NK Retail
Koncernen
Fastighets -
verk samheten
NK Retail
Anställda, head count
1)
2023 2023 2023 2022 2022 2022
Totalt antal anställda 652 198 454 583 153 430
Kvinnor
Antal tillsvidareanställda 435 104 331 387 77 310
– varav heltid 159 88 71 141 74 67
– varav deltid 276 16 260 246 3 243
Antal visstidsanställda 72 8 64 61 3 58
Män
Antal tillsvidareanställda 132 81 51 128 72 56
– varav heltid 97 80 17 89 72 17
– varav deltid 35 1 34 39 0 39
Antal visstidsanställda 13 5 8 7 1 6
1)
Totalt antal anställda.
Från 2023-01-01 ingår medarbetare från övertagen verksamhet i NK Service AB, en serviceorganisation som utför tjänster i NK-varuhusen. Totalt har NK Service 36 medarbetare som inräknas
i Fastighetsverksamheten ovan.
Andelen nyanställda under året i koncernen uppgår till 20 procent (15) för kvinnor och 4 procent (4) för män. Personalomsättningen uppgick till cirka 10 procent (10) i Fastighetsverksamheten
eller cirka 7 procent exklusive NK Service och till cirka 22 procent (16) i NK Retail.
Koncernen
Fastighets -
verk samheten
NK Retail
Koncernen
Fastighets -
verk samheten
NK Retail
Anställda, FTE
2)
2023 2023 2023 2022 2022 2022
Totalt antal anställda 477 182 295 441 149 292
– varav kvinnor 349 97 252 326 77 249
– varav män 128 85 43 115 72 43
2)
Omräknat till heltidsanställda på årsbasis.
Mångfald och jämställdhet
Koncernen
Fastighets -
verk samheten
NK Retail
Koncernen
Fastighets -
verk samheten
NK Retail
2023 2023 2023 2022 2022 2022
Mångfald och jämställdhet, % Kvinnor Män Kvinnor Män Kvinnor Män Kvinnor Män Kvinnor Män Kvinnor Män
Styrelse
<30 år 0 0 0 0 0 0 0 0
30–49 år 11 0 11 0 11 0 11 0
≥50 år 22 67 22 67 22 67 22 67
Koncernledning
<30 år 0 0 0 0 0 0 0 0
30–49 år 13 13 13 13 13 13 13 13
≥50 år 25 49 25 49 25 49 25 49
Övriga anställda
<30 år 22 5 13 6 26 4 18 5 7 5 22 5
30–49 år 35 11 28 23 38 7 39 12 32 25 41 8
≥50 år 21 6 16 14 23 2 20 6 14 17 22 2
Koncernens jämställdhetsmål är att ha en könsfördelning med minst 40/60-procentig fördelning mellan kvinnor och män inom alla arbetsgrupper. Vissa arbetsgrupper har uppnått en jämn
könsfördelning medan andra delar av verksamheten har en ojämn könsfördelning. Jämställdhet är en fråga som vi kontinuerligt arbetar med.
Hufvudstaden följer inte upp mångfaldsindikatorer, som religionstillhörighet eller etnicitet bland anställda.
HållbarHetsnoter
98
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Icke-diskriminering
Inga fall av diskriminering har rapporterats under året.
Hälsa och säkerhet
Hufvudstaden har arbetsmiljöpolicy, -kommitté och -ombud i enlighet med
arbetsmiljölagen. Ansvar och uppgifter delegeras enligt en delegations-
ordning och vid eventuella incidenter eller tillbud ska anställda i första hand
vända sig till närmaste chef. Vidare sker ett systematiskt arbetsmiljöarbete
för att kontinuerligt se över risker, komma med förslag till åtgärder och
främja utveckling inom den fysiska och psykosociala arbetsmiljön. Arbets
-
miljökommittén utvärderar och följer kontinuerligt upp det systematiska
arbetsmiljöarbetet. De tillser även att arbetsmiljöronder sker kontinuerligt
och utvärderas samt att incidenter och potentiella faror tas upp och utreds.
Arbetsmiljöombuden är arbetstagarnas ombud i arbetsmiljöfrågor och ver
-
kar för att tillförlitliga säkerhetsåtgärder ska finnas på plats för att skydda
de anställda. Arbetsmiljökommittén, arbetsmiljöombud och chefer utbildas
i systematiskt arbetsmiljöarbete vilket innefattar bland annat utbildning
i hjärt- och lungräddning samt första hjälpen.
Hufvudstaden erbjuder individanpassad kompetensutveckling, frisk
-
vårdsbidrag, hälsokontroller, företagshälsovård, sjukvårdsförsäkring, mas-
sage och rådgivning inom ergonomi. NK Retail har ett separat upplägg för
medarbetarhälsa, där alla anställda erbjuds individuell kompetensutbildning,
friskvårdsbidrag och företagshälsovård.
För mer information om hur vi arbetar med hälsa och säkerhet bland
anställda och i affärsrelationer, se sidorna 28, 35, 43, och 102–103 samt
nedan om arbetsrelaterade skador.
Total sjukfrånvaro 2023 uppgick till 4,6 procent och är en marginell
minskning jämfört med tidigare års 4,7 procent. Total sjukfrånvaro för
kvinnor och män under året var 5,2 procent respektive 3,2 procent.
Arbetsrelaterade skador
2023 2022
Inrapporterade olycksfall
Medar-
betare
Leveran-
törer
Medar-
betare
Leveran-
törer
Antal dödsfall 0 0 0 0
Antal arbetsplatsolyckor med
frånvaro > 8 timmar 0 0 0 6
varav allvarlig karaktär
1)
0 0 0 0
Antal arbetsrelaterade skador
2)
0 0
1)
Avser olyckor med frånvaro över 6 månader.
2)
Nyckeltalet mäts ej för leverantörer.
Arbetsrelaterade skador och sjukdomar samt olycksfall inklusive allvarliga
sådana, hanteras enligt fastställda rutiner och ska alltid anmälas till Arbets
-
miljöverket. Vid arbetsrelaterade skador kan extern part kontaktas för
företagshälso vård och stöd. Antal tillbud och incidenter redovisas inte på
grund av att det saknas kvalitetssäkrad data.
Medarbetarsamtal
Hufvudstadens mål är att alla anställda årligen ska ha medarbetarsamtal.
Samtliga medarbetare inom koncernen har haft medarbetarsamtal under
året. Under medarbetarsamtalen har chef och medarbetare en dialog om
arbetsmiljö, trivsel, prestation samt tar fram en handlingsplan för mål och
kompetensutveckling framåt. Utbildningstimmar redovisas inte på grund av
att det saknas kvalitetssäkrad data.
H2 VÄSENTLIGHETS- OCH PÅVERKANSANALYS
Hufvudstaden stämmer regelbundet av hållbarhetsarbetets relevans
genom att systematiskt analysera och kartlägga bolagets både positiva och
negativa påverkan på omvärlden.
Väsentlighets- och påverkansanalys
Inför framtagningen av 2023 års hållbarhetsrapport genomfördes en
väsentlighetsanalys av verksamheten utifrån ett holistiskt perspektiv där
vår påverkan på en mängd olika hållbarhetsområden har bedömts. Syftet
var att identifiera de områden där bolagets hållbarhetspåverkan är mest
betydande. Analysen resulterade i att vi fick fram hållbarhetsområden med
hög till mycket hög betydelse för Hufvudstaden och bolagets intressenter
samt bolagets möjlighet att bidra till en hållbar utveckling. Hållbarhetsområ
-
den med lägre betydelse sorterades bort och efterföljande analyser har
utgått från de högprioriterade områdena. För att kunna fastställa vilka håll
-
barhetsområden som är väsentliga i det hållbarhetssammanhang vi verkar i,
genomfördes först en bedömning av vilka områden vi har reell och potentiell
påverkan på utifrån ett miljömässigt, ekonomiskt och socialt perspektiv,
inklusive mänskliga rättigheter. Påverkan kan vara negativ eller positiv samt
kort-, medel- eller långsiktig. Därefter bedömdes och prioriterades samtliga
identifierade hållbarhetsområden baserat på relevans att arbeta med, res
-
pektive rapportera på, i samråd med Hufvudstadens hållbarhetsråd. Analy-
sen uppfyller kraven i Global Reporting Initiative (GRI) Standards 2021. Vårt
scope är Hufvudstadens hela verksamhet, det vill säga alla dotterbolag,
affärsområden, produkter och tjänster. Analysen är baserad på insikter från
intressentdialoger, en omfattande omvärldsbevakning och diskussioner
med interna och externa experter. Hufvudstadens ansvar analyserades
även utifrån lagstiftning och ekonomiska, miljömässiga och sociala utma
-
ningar, inklusive mänskliga rättigheter, på såväl lokal och regional som på
global nivå. Dessutom genomlystes våra affärsrelationer och intressenter
för att förstå vårt hållbarhetssammanhang. Resultatet av väsentlighets- och
påverkansanalysen 2023, det vill säga den matris som återfinns på sidan
100 och som visar vilka hållbarhetsområden som är högt prioriterade att
arbeta med och rapportera på, har godkänts av Hufvudstadens lednings
-
grupp.
Under 2023 har vi påbörjat förberedelserna inför kommande
CSRD-rapportering genom ett parallellt analysarbete i syfte att ta fram en
dubbel väsentlighetsanalys. Syftet är att identifiera företagets väsentliga
inverkan, risker och möjligheter sorterade utefter konsekventiell och finansiell
väsentlighet för att stödja utformning av framtida hållbarhetsrapportering.
Denna analys ligger inte till grund för rapportinnehållet i denna redovisning.
Förändringar i väsentliga hållbarhetsområden
Inga större förändringar har skett jämfört med före gående år.
HållbarHetsnoter
99
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
H3 MINIMERA
Energianvändning
Andel icke-fossil
energianvändning, %
Energislag
1)
EPRA-kod 2023 2022 2023 2022
Fjärrvärme, normalårskorrigerad, MWh 15 188 14 334 95 97
Fjärrkyla, MWh 3 815 6 178 100 100
Totalt fjärrvärme och fjärrkyla, normalårskorrigerad, MWh DH&C-Abs, DH&C-Lfl 19 003 20 512 96 98
Fastighetsel, MWh Elec-Abs, Elec-Lfl 18 158 18 290 100 100
Total energianvändning, normalårskorrigerad, MWh 37 161 38 802 98 99
Energiintensitet, normalårskorrigerad, kWh/kvm Energy-int 86 91 98 99
Total energianvändning, icke normalårskorrigerad, MWh 37 600 38 359 96 97
1)
Energianvändningen avser endast förvaltningsfastigheter. Energi från kvarteret Inom Vallgraven 12 där projektet Johanna bedrivs är exkluderat. För 2022 är även Inom Vallgraven 3:2 och Vildmannen
7 exkluderade, men dessa ingår 2023 i förvaltningsfastigheter.
Hufvudstaden har ingen direkt energianvändning. Vi använder inga eldningsoljor eller gas för uppvärmning av våra fastigheter. All data för den indirekta energianvändningen är exklusive verksamhetsel.
Energianvändning
Betydelse för Hufvudstadens intressenter
Uppfylla
Lokalt samhällsengagemang
Säkerställa hållbara leverantörskedjor
inklusive mänskliga rättigheter
Fokusera
Effektiv energianvändning (energi, vatten, material)
Minimera klimatpåverkande utsläpp
Jämställdhet och likabehandling
Miljö- och klimatanpassade material, produkter och tjänster
Framtidssäkrade fastigheter mot klimatförändringar
Klimatrelaterade risker
Samarbete för hållbar stadsutveckling
Medarbetares och kunders hälsa och säkerhet
Kundrelationer och samarbete med kunder i hållbarhetsfrågor
Administrera
Grön finansiering
Vårda
Avfallshantering och ökad cirkularitet
Goda arbetsvillkor och arbetsmiljö
God affärsetik och antikorruption
Betydelse för Hufvudstaden och vår möjlighet att påverka hållbar utveckling
Hög Mycket hög
Hög Mycket hög
Väsentlighets- och påverkansmatris 2023
Minimera
Framtidssäkra
Samarbeta
Väsentliga hållbarhetsfrågor
Väsentlighets- och påverkansanalysen 2023 resulterade i att Hufvudstaden har identifierat 15 hållbarhetsfrågor som väsentliga och de har
i sin tur samlats i tre fokusområden – Minimera, Framtidssäkra och Samarbeta – vilka också utgör Hufvudstadens hållbarhetsplan som redovisas
i sin helhet på sidorna 31–35.
HållbarHetsnoter
100
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Klimatpåverkande utsläpp
Klimatpåverkande utsläpp, ton CO
2
e EPRA-kod 2023 2022
Direkta utsläpp Scope 1 GHG-Dir-Abs 106 78
Köldmedier 106 77
Bilar i tjänsten 0 1
Indirekt utsläpp för produktion
av inköpt energi Scope 2 GHG-Indir-Abs 853 820
El 0 0
Fjärrvärme 762 765
Fjärrkyla 0 0
Energi projektfastigheter 91 55
Övriga indirekta utsläpp Scope 3 GHG-Indir-Abs 4 617 3 663
Fastighetsverksamhet Scope 3 Fastighetsverksamhet 4 534 3 593
Lokalanpassningar Scope 3 Fastighetsverksamhet 1 500 900
Särskilda projekt Scope 3 Fastighetsverksamhet 1 500 1 500
Avfall från hyresgäster Scope 3 Fastighetsverksamhet 40 40
Avfall från byggprojekt Scope 3 Fastighetsverksamhet 400 200
Energi och bnsle Scope 3 Fastighetsverksamhet 220 150
Hyresgästel Scope 3 Fastighetsverksamhet 870 800
Tjänsteresor Scope 3 Fastighetsverksamhet 4 3
NK Retail
1)
Scope 3 NK Retail 83 70
Totalt Scope 1+2+3 5 577 4 561
Nyckeltal 2023 2022
Koldioxidintensitet, kg/kvm a-temp Scope 1+2 GHG-Int 2,2 2,1
Koldioxidintensitet, kg/kvm BTA Scope 1+2 GHG-Int 1,9 1,8
Klimatneutral förvaltning, ton CO
2
e Scope 1+2+tjänsteresor 964 901
Scope 2 enligt valbara metoder 2023 2022
Marknadsbaserad värdering
2)
(Market based) 850 820
Geografisk värdering
3)
(Location based) 3 080 3 040
1)
Särskilda utsläpp från NK Retails verksamhet som inte ingår i övrig data för Hufvudstaden.
2)
Scope 2-utsläpp där inköpt els klimatpåverkan beräknas utifrån ursprungsgarantier.
3)
Scope 2-utsläpp där inköpt els klimatpåverkan beräknas utifrån den genomsnittliga nordiska
mixen.
Beräkningen av utsläpp av växthusgaser följer de internationella rikt linjerna
i Greenhouse Gas Protocol (GHG-protokollet). För beräkningarna tillämpar
Hufvudstaden Fastighetsägarna Sveriges vägledning för scope 3-rapporte
-
ring. Hufvudstadens beräkning av utsläpp av växthus gaser har verifierats av
tredje part.
Då utsläppen av växthusgaser kommer från ett flertal olika källor sam
-
manfattas dessa med begreppet klimatpåverkande utsläpp. För att kunna
jämföra olika växthusgaser har de räknats om till koldioxidekvivalenter
(CO
2
e). Beräkningarna av Hufvudstadens klimatpåverkande utsläpp
(CO
2
e) utvecklas kontinuerligt för mer tillförlitliga nyckeltal och till att inklu-
dera fler utsläppsposter. Beräkningen avser de mest väsentliga utsläppen
som ingår i våra övergripande mål. För scope 3 är en del av beräkningarna
baserade på faktiska data och en del på schabloner. Framförallt vid beräk
-
ning av utsläpp från lokalanpassningar och särskilda projekt finns begrän-
sad tillgång på tillförlitliga data och Hufvudstaden har på grund av detta
nyttjat generiska värden och schabloner. De flesta scope 3-utsläpp har
avrundats till närmaste tiotal eller hundratal. Huvuddelen av NK Retails
klimatpåverkande utsläpp är inkluderade i Hufvudstadens utsläpp, eftersom
NK Retail hyr butiksytor i båda NK-varuhusen och kontorsyta i en av
Hufvudstadens fastigheter. Särskilda klimatpåverkande utsläpp som redovi
-
sas för NK Retail är indirekta utsläpp (scope 3) för energianvändning och
avfall från ett hyrt lager samt transporter mellan lager och varuhus. En
väsentlig del av NK Retails klimatpåverkan bedöms komma från produktio
-
nen av de produkter NK Retail saluför. NK Retail har ingen egen produktion
utan köper dessa produkter från leverantörer över hela världen. Dessa
utsläpp har på grund av sin komplexitet inte beräknats än. Transport av pro
-
dukterna från leverantörer till NK Retails lager ingår inte heller i dagsläget.
Förklaring till beräkningar:
Lokalanpassningar: Avser indirekta utsläpp från lokalanpassningar avslutade under året. För att
beräkna utsläppen från lokalanpassningar har vi utgått från en typisk lokalanpassning för Hufvud-
staden med alla ingående komponenter och sedan beräknat utsläpp från dessa. Flertalet av de
byggnadsmaterial eller produkter som används saknar tillförlitlig utsläppsdata. I dessa fall har
vi använt oss av generiska data. Årets avslutade projekt har delats upp på mindre, medelstora
respektive större projekt. Utsläppen avser endast klimatpåverkan för ingående byggmaterial.
Särskilda projekt: Avser indirekta utsläpp från ingående byggmaterial till större projekt som
på- eller ombyggnation. För året redovisas utsläpp för utvecklingsprojektet Johanna.
Avfall från hyresgäster: Indirekta utsläpp från hyresgästavfall. Beräknas med schabloner utifrån
redovisade mängder.
Avfall från byggprojekt: Indirekta utsläpp från bygg- och rivningsavfall. Beräknas med schabloner
utifrån redovisade mängder.
Biogena utsläpp: Ingen hänsyn har tagits till biogena utsläpp.
Energi och bränsle: Avser indirekta energi- och bränslerelaterade utsläpp.
Hyresgästel: Avser indirekta utsläpp från hyresgästel där hyresgästen har eget abonnemang.
Mängden hyresgästel har beräknats med schabloner.
NK Retail: Avser indirekta utsläpp från hyrt lager samt transporter mellan lager och NK-varuhusen.
Tjänsteresor: Avser indirekta utsläpp från flyg- och tågresor. Samtliga resor är beräknade på
redovisade utsläppsdata från respektive operatör.
HållbarHetsnoter
101
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Scope Omvandlingsfaktor
Scope 1 Bilar i tnsten: 135 g/km.
Scope 1 Köldmedia: IPCC AR5.
Scope 2 Ursprungsmärkt förnybar el: 0 ton CO
2
e/MWh.
Scope 2 Underlag för fjärrvärme och fjärrkyla från Stockholm Exergi
och Göteborg Energi.
Scope 3 Lokalanpassningar: Större projekt 80 kg CO
2
e/kvm. Medel-
stora projekt 40 kg CO
2
e/kvm. Mindre projekt 22 kg CO
2
e/
kvm.
Scope 3 Särskilda projekt: Kvarteret Johanna enligt beräkningar gjorda
av extern leverantör, A1-A3.
Scope 3 Avfall från hyresgäster och byggprojekt: Baserad på statistik
från leverantörer. Emissionfaktorer från DEFRA.
Scope 3
Scope 3
Energi och bnsle: WTT-utsläpp fn bilar enligt Trafikverket.
Uppströms utsläpp för fjärrvärme och fjärrkyla: Stockholm
Exergi och Göteborg Energi. Uppströms utsläpp för el: EPD
Vattenfall.
Tjänsteresor: Inkluderar endast bokningar via SJ och BRA.
Tåg enligt SJ:s utsläppsberäkningar. Flyg enligt BRA:s
utsläppsberäkningar.
Scope 3 Hyresgästel: 90,4 g CO
2
e/kWh.
Scope 3 NK Retail: Underlag för fjärrvärme från Södertörns Fjärrvärme.
Emissionfaktorer för transporter hämtade från NTM. Avfall
baserade på statistik från leverantörer och emissonsfaktor
från DEFRA.
Vatten
Vattenförbrukning EPRA-kod 2023 2022
Kommunalt vatten, m3 Water-Abs,
Water-Lfl
192 494 185 657
Vattenintensitet, m3/kvm Water-Int 0,44 0,43
Hufvudstaden rapporterar vattendata utifrån EPRA:s riktlinjer. Vi står som
avtalspart för flertalet vattenabonnemang som används av hyresgästerna.
Redovisningen av vattenförbrukningen inkluderar därmed både förbrukning
för drift av fastig heterna och det som hyresgästerna förbrukar i verksam-
heterna. Majoriteten av vattenförbrukningen är från våra hyresgäster och vi
har begränsad möjlighet att påverka användningen. Förbrukningen skiljer
sig åt beroende på verksamhet, exempelvis restauranger har stor vattenför
-
brukning. I alla våra projekt installerar vi snålspolande utrustning.
Avfall
Avfallstyp, ton EPRA-kod 2023 2022
Icke farligt avfall
Brännbart avfall 1 324 1 165
Wellpapp 335 333
Organiskt avfall 82 33
Plast 25 28
Glas 108 98
Övrig materialåtervinning 123 43
Farligt avfall
Elektronik 12 11
Övrigt farligt avfall 7 6
Totalt avfall Waste-Abs,
Waste-Lfl
2 016 1 717
Sorteringsgrad, % 34% 32%
Hufvudstaden rapporterar avfallsdata utifrån EPRA:s riktlinjer. Vi redovisar
data för de avfallsmängder från hyresgäster som Hufvudstaden ombesörjer
och har abonnemang för. Sorterat avfall hanteras till stor del av hyresgäs
-
terna själva vilket gör att vi inte har en heltäckande statistik för avfallshante-
ringen i fastigheterna. För flera fastigheter saknas fullständig statistik gäl-
lande brännbart avfall från våra leverantörer. För dessa fastig heter utgår vi
från uppskattade värden.
För de projekt som vi har tillförlitlig statistik över bygg- och rivnings-
avfallet uppgår sorteringsgraden till 92 procent (84).
H4 FRAMTIDSSÄKRA
Miljöcertifierade fastigheter
System EPRA-kod Antal kvm, a-temp
Certifierad
yta, %
BREEAM In-Use 11 267 317 59
Miljöbyggnad 3 69 021 15
GreenBuilding 1 17 998 4
Totalt Cert-Tot 15 354 336 78
Med certifiering får vi en oberoende granskning av att byggnaden uppfyller
krav inom energi, inomhusmiljö och material. Målet är att samtliga fastighe
-
ter ska vara certifierade senast 2025.
H5 SAMARBETA
Kunders hälsa och säkerhet
Hufvudstaden är mån om kunders hälsa och säkerhet samt att ingen kom-
mer till skada inom våra verksamheter. Hufvudstaden utvärderar samtliga
fastigheter enligt myndighetskrav för hälsa och säkerhet. Det gäller bland
annat systematiskt brandskyddsarbete, besiktning av sprinklers, hissar och
eldrivna portar, obligatorisk ventilationskontroll samt elrevision och energi
-
deklaration. Det är viktigt att fastigheterna uppfyller kraven då det är en
central del i hyresgästernas arbetsmiljö.
NK Retail ställer förutom myndighetskrav även kvalitets- och säkerhets
-
krav på alla produktleverantörer, vilket är ett sätt att säkerställa säkra pro-
dukter. Vissa produktkategorier har extra hårda krav.
Inrapporterade avvikelser följs upp enligt interna riktlinjer för respektive
område. Inga avvikelser avseende lagar och regler eller rutiner gällande
kunders hälsa och säkerhet har rapporterats under 2023.
Krav på leverantörer
Hufvudstadens huvudleverantörer finns huvudsakligen inom byggentrepre-
nad och underhåll av fastigheter. Uppförandekoden tydliggör våra förvänt-
ningar och leverantörer måste leva upp till våra kriterier. Vid upphandling
och inköp av varor och tjänster ställs krav utifrån vår uppförandekod som
kompletteras med krav inom arbetsmiljö, arbetsvillkor och miljö, där försik
-
tighetsprincipen ingår. Arbetsmiljöfrågor är särskilt prioriterade då bygg-
och underhållsarbeten kan vara riskfyllda. Alla människor som arbetar för
Hufvudstadens räkning ska, oavsett arbetsgivare, ha arbetsvillkor och en
arbetsmiljö som minst följer gällande lagstiftning. Vid ombyggnation, nypro
-
duktion, lokalanpassningar och underhåll arbetar vi efter ett miljöprogram
som beskriver miljömål och miljökrav för projekten. Miljöarbetet är ett sam
-
arbete mellan beställarens projektledning, projektörer och entreprenörer
och miljöfrågor är en stående punkt på dagordningen vid projekterings-
och byggmöten. Leverantörerna är ansvariga för att uppfylla angivna krav
i miljöprogrammet. Hufvudstadens projektledare och förvaltare upphandlar,
styr och kontrollerar leverantörerna så att de efterlever ställda krav.
Befintliga leverantörer granskas regelbundet vad gäller kvalitet, eko
-
nomi, avtal och hållbarhet. Vi genomför även flera egna revisioner och revi-
sioner genom externa parter för att granska och säkerställa att leverantörer
och entreprenörer efterlever kraven. På stora utvecklingsprojekt genomför
vi kontinuerliga miljö- och arbetsmiljörevisioner. Uppföljningen är en viktig
del i att säkra hög hållbarhetsstandard i projekt och hos leverantörer. Befint
-
liga huvudleverantörer hållbarhetsbedöms systematiskt årligen. Bedöm-
ningen är baserad på en självskattningsenkät. Svaren i enkäten ligger till
grund för riskbedömning av leverantörerna. Genom riskbedömningen kan vi
identifiera leverantörer med hög risk för avvikelse mot ställda hållbarhetskrav.
HållbarHetsnoter
102
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Utifrån riskbedömningen kan vi sedan gå vidare med ut ökad revision om
behov finns. Målet är att alla huvudleverantörer ska genomgå en årlig håll
-
barhetsbedömning. Under året har 88 procent (69) av huvudleverantörerna
hållbarhetsbedömts. Hufvudstaden kan bryta avtalet om en leverantör bry
-
ter mot uppförandekoden eller ställda miljö- och arbetsmiljökrav. Det är ett
ständigt pågående arbete med att säkerställa god hållbarhetsnivå i leveran
-
törskedjan. Det senaste året har vi arbetat med att uppdatera befintliga
ramavtal med avseende på arbetsmiljö, arbetsvillkor, efterlevnad och upp
-
följning samt att utveckla uppföljning och granskning av leverantörer.
NK Retails huvudleverantörer återfinns främst inom mode, skönhet och
juvel. NK Retail har ingen egen produktion, utan verkar som återförsäljare.
Det innebär att NK Retail har låg styrbarhet på de enskilda varumärkenas
produktion. För att säkerställa och främja en mer hållbar leverantörskedja
ställer NK Retail hållbarhetskrav på leverantörerna. Samtliga leverantörer
ska signera NK Retails hållbarhetsbilaga, som är en bilaga till huvudavtalet.
Grunden till hållbarhetsbilagan är NK:s sortimentsstandard och innehåller
krav gällande bland annat mänskliga rättigheter, arbetsförhållanden vid
produktion, djurskydd, kemikalier samt produktspecifika krav. I de fall NK
Retail ställer krav på specifika certifikat eller annat styrkande av tredje part
kontrolleras dessa vid inköp. Vid utgången av 2023 hade 71 procent (66)
av NK Retails samtliga leverantörer signerat hållbarhetsbilagan. Av NK
Retails huvudleverantörer har 92 procent (88) signerat hållbarhetsbilagan.
Antikorruption
Hufvudstaden är mån om att affärer ska gå rätt till och har nolltolerans mot
korruption. Att vara en ärlig och pålitlig affärspartner främjar goda intressen
-
trelationer. Bygg- och fastighetsbranschen har gemensamma utmaningar
att uppnå trygga och säkra arbetsplatser fria från bland annat korruption och
ojämlikhet. Stora inköp och upphandlingar vid byggprojekt innebär att det
finns risk för korruption. Utöver kravställande och granskning av leverantö
-
rer arbetar vi med ett kontroll system för att motverka riskerna för korruption,
mutor och andra överträdelser. Kontrollsystemet har en ansvarsfördelning
och strukturerade processer som säkerställer att affärer sker på ett korrekt
sätt. Det är viktigt att oegentligheter som berör företaget, och som allvarligt
kan skada verksamheten eller våra anställda, uppmärksammas och utreds
så tidigt som möjligt. Som ett led i arbetet med att motverka korruption har
NK beslutat att varuhusen ska vara kontrantfria.
H6 HÅLLBARHETSSTYRNING
Hållbarhet är en av Hufvudstadens övergripande strategier för att nå såväl
finansiella som verksamhetsmässiga mål. I processer för styrning och upp
-
följning av affärsverksamheten ingår hållbarhet som en integrerad del.
Styrelsens arbete med hållbarhet
Hufvudstadens styrelse bevakar hållbarhetsarbetet och uppdateras
löpande om arbetets utveckling. Styrelsen har givit VD ansvar för det
löpande hållbarhetsarbetet. Hållbarhetsrisker inklusive klimatrelaterade
risker och möjligheter ses över årligen och rapporteras till styrelsen. Håll-
barhetsredovisningen integreras med den finansiella rapporteringen i Års-
och Hållbarhetsredovisningen som granskas, övervakas och godkänns av
styrelsen.
Hållbarhet har tagits upp som en egen punkt vid ett styrelsemöte under
2023. Vid detta möte har hållbarhetsplanen presenterats tillsammans med
en redogörelse för de viktigaste hållbarhetsfaktorerna och hållbarhets-
riskerna i verksamheten. Väsentliga avvikelser eller åtgärder relaterade till
Hufvudstadens hållbarhetsarbete och uppförandekod rapporteras till
styrelsen vid behov. Inga väsentliga avvikelser har rapporterats till styrelsen
under året.
Styrning av hållbarhetsarbetet
Hufvudstadens koncernledning beslutar om strategi, policy och mål för
hållbarhetsarbetet. VD är ytterst ansvarig för hållbarhetsarbetets resultat
och rapporterar till styrelsen. Hufvudstadens Hållbarhetschef bereder
hållbarhetsmålen och styr arbetet mot de uppsatta målen tillsammans med
ett Hållbarhetsråd. Rådet sammanträder minst en gång per kvartal och har
till uppgift att utveckla, samordna och bevaka hållbarhetsarbetet, vilket
inkluderar klimatrelaterade risker och möjligheter. Arbetet leds av Håll-
barhetschefen och för närvarande består rådet av fem medlemmar varav
tre tillhör koncernledningen. Hållbarhetschefen rapporterar löpande till
Chef Fastighetsutveckling som tillhör koncernledningen. Vidare informerar
Hållbarhetschefen hela koncernledningen flera gånger om året kring
hållbarhetsarbetet.
För att säkerställa att hållbarhet införlivas i hela organisationen har
medarbetarna fått en genomgång av Hufvudstadens hållbarhetsplan och
de övergripande hållbarhetsmålen. Därefter har respektive avdelning till
-
sammans tagit fram hållbarhetsmål för den egna avdelningen. Avdelningar-
nas hållbarhetsmål följs upp i ett forum som träffas en gång per kvartal
bestående av representanter från respektive enhet inom Hufvudstaden. En
genomgång av Hufvudstadens hållbarhetsarbete ingår också i introduktio
-
nen av nya medarbetare. Den löpande verksamheten följer mål och rutiner
och driver tillsammans hållbarhetsarbetet framåt.
STYRNING- OCH RAPPORTERINGSSTRUKTUR HÅLLBARHET
Medarbetare
Revisorer
Hållbarhetsråd
Styrelse
VD/Koncernledning
Hållbarhetschef
HållbarHetsnoter
103
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
H7 STRATEGI OCH POLICYER
Hufvudstaden ska bidra till hållbar utveckling och vara en ansvarsfull aktör.
Våra värderingar och interna riktlinjer utgör en grund i hållbarhetsarbetet.
Uppförandekoden och policyer vägleder hur vi agerar och verkar i samhäl
-
let. Hufvudstadens värderingar finns beskrivna på sidan 6.
Ramar för hållbarhetsarbetet
Hållbarhetsarbetet utgår från FN Global Compacts tio principer och FN:s
globala mål för hållbar utveckling. Principerna och målen genomsyrar såväl
våra värderingar som våra styrdokument, såsom hållbarhetsplan, uppförande-
kod och policyer. Hufvudstadens hållbarhetsrapport följer GRI Standards
2021och är inspirerad av TCFD. Hufvudstaden följer även European Public
Real Estate Associations (EPRA) riktlinjer och stödjer Fossilfritt Sverige –
Färdplanen för fossilfri uppvärmning 2045.
Uppförandekod
Hufvudstadens uppförandekod tydliggör vårt ansvarstagande och age-
rande gentemot interna och externa intressenter. Uppförandekoden bygger
på våra värderingar och FN Global Compact samt mänskliga rättigheter
som förankrats i andra internationellt erkända normer. Den gäller samtliga
medarbetare och beskriver hur vi, våra leverantörer och affärspartners ska
agera som representanter för Hufvudstaden. Genom uppförandekoden
tar vi ställning i frågor gällande mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljö,
affärsetik och kommunikation. Anställda, leverantörer och affärspartners
ska följa gällande lagar och regler samt vår uppförandekod vilken bifogas
i större avtal.
Alla medarbetare genomgår utbildning kring vår uppförandekod. I intro
-
duktionsprogrammet för nyanställda ingår utbildning som bland annat
omfattar hållbarhetsarbetet, uppförandekoden och andra policyer samt hur
avvikelser rapporteras. Det är prioriterat att löpande föra diskussioner kring
dilemman och etiska frågor relaterat till uppförandekoden vid introduktions
-
dagar, personalkonferenser och avdelningsmöten. Avvikelser från uppfö-
randekoden ska rapporteras till närmaste chef eller vid tillfälle då detta inte
är möjligt, till annan representant för koncernen.
NK Retail har ett eget introduktionsprogram för medarbetare som inklu
-
derar utvalda policyer.
Uppförandekoden och gällande policyer är godkända av koncernled
-
ningen. Uppförandekoden, miljöpolicyn och visselblåsarpolicyn är publika
och finns tillgängliga på
hufvudstaden.se
. Övriga policyer görs tillgängliga
och kända för berörd personal.
Mänskliga rättigheter
Hufvudstaden accepterar inga kränkningar av mänskliga rättigheter. Vi
säkerställer att kontroller finns på plats för att förhindra kränkningar av
mänskliga rättigheter genom till exempel utvärderingar av leverantörer i
form av riskbedömningar och genomlysningar samt krav på efterlevnad av
vår uppförandekod. Hufvudstaden är anslutna till FN Global Compact och vi
förbinder oss att följa dess tio principer. Vi följer också de mänskliga rättig
-
heter som finns i internationella standarder såsom FN:s allmänna förklaring
om de mänskliga rättigheterna, OECD:s riktlinjer för multinationella företag
samt ILO:s åtta kärnkonventioner.
Visselblåsning
Hufvudstaden har en visselblåsartjänst som nås via hemsida och intranät.
NK Retail har en egen visselblåsartjänst som medarbetare kan nå internt.
På båda tjänsterna finns möjlighet att via en extern part anonymt rapportera
misstankar om korruption, mutor eller andra överträdelser. Alla ärenden
hanteras konfidentiellt via fastlagda rutiner. Under året rapporterades ett
fall till visselblåsartjänsterna. Fallet kunde klassificeras som okvalificerat
inom ramen för visselblåsning. Ärendet har utretts i enlighet med gällande
interna riktlinjer.
Urval av initiativ där Hufvudstaden deltar
Fastighetsägarna Sverige
Byggvarubedömningen
Sweden Green Building Council
Energimyndighetens beställargrupp för lokaler (BELOK)
Fastighetsägarnas initiativ för hållbara leverantörsled (FIHL)
Real Estate Digitalization Initiative (REDI)
Respekt för lagar och regler
Hufvudstaden har inte dömts eller ålagts böter under året på grund av brott
mot social eller ekonomisk lagstiftning. Hufvudstaden har heller inte ålagts
signifikanta böter eller icke-monetära sanktioner för brott mot miljölagstift
-
ning 2023. Däremot har två mindre avgifter om 1 000 kronor vardera
erlagts på grund av för sent inskickade köldmedierapporter.
H8 INTRESSENTER
En förutsättning för Hufvudstadens arbete med att kartlägga och analysera
väsentliga hållbarhetsområden är de insikter vi får från dialoger med våra
intressenter. Ur ett hållbarhetsperspektiv är hyresgäster, medarbetare,
ägare och andra investerare, affärspartners och samhället de mest väsent
-
liga parter att föra en dialog med eftersom de påverkas av vår verksamhet
eller har en åsikt om vilka hållbarhetsfrågor vi bör fokusera på för att mot
-
svara deras förväntningar på oss. Vi får kontinuerligt input från dem via olika
kanaler såsom möten, enkäter och andra dialogforum och säkerställer på så
sätt att det finns former för kommunikation som passar alla. Intressenternas
frågor bearbetas löpande under exempelvis styrelsemöten, ledningsmöten,
hållbarhetsråd och aktieägarmöten samt i den dagliga kontakten med med
-
arbetare, kunder, leverantörer, samarbetspartners och aktörer i samhället.
Dessutom möter vi årligen olika externa experter inom olika hållbarhetsom
-
råden. Till exempel träffar vi konsulter eller företag inom energi och klimat,
bygg och fastighet, bank och finans samt kravställande på leverantörer. I
dialoger med intressenter informerar vi om Hufvudstadens hållbarhetsar
-
bete och dess resultat.
Hufvudstadens prioriterade intressenter
Dessa intressenter har prioriterats i väsentlighets- och påverkansanalysen
då de har identifierats som mest centrala utifrån Hufvudstadens verksamhet.
Prioriterade
intressenter Nyckelfrågor Dialogform
Hyresgäster Hög servicenivå
Energianvändning
Klimatpåverkande utsläpp
Avfallshantering
Socialt ansvar inom
leverantörskedjan
• Stadsutveckling
Kundnöjdhetsmätning
• Hyresgästmöten
Nyhetsbrev
Gröna hyresavtal
Medarbetare ngfald och
likabehandling
Samhällsengagemang
Kompetensutveckling
Arbetsmil
Ledarskap
Medarbetarsamtal
Medarbetarunder-
sökningar
Personalmöten
Konferenser
Ägare
och andra
investerare
Långsiktig affärsstrategi
Transparent och sentligt
hållbarhetsarbete och
kommunikation
Socialt ansvar inom
leverantörskedjan
Afrsetik
Årsstämma och
analytikermöten
Årsredovisning och
kvartalsrapporter
Investerarträffar
Afrs-
partners
llbarhetskrav i ingångna
samarbeten
Kommunikation kring
hållbarhetsfrågor
Upphandlingar och avtal
Uppförandekod
Leverantörs-
bedömningar
Samhälle Ta ansvar för påverkan
från verksamheten
Kommunikation kring
hållbarhetsfrågor
Socialt ansvar inom
leverantörskedjan
Årsredovisning
Hemsida
Media
HållbarHetsnoter
104
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
H9 REDOVISNINGSPRINCIPER
Om hållbarhetsredovisningen
Hållbarhetsredovisningen är inkluderad i Hufvudstadens årsredovisning.
Hållbarhetsredovisningen för 2023 omfattar sidorna 6–7, 28–35, 43–44
samt 98–108 och utgör även Hufvudstadens lagstadgade hållbarhetsrap
-
port. Hållbarhetsnoterna på sidorna 98–108 innehåller kompletterande
information och data om upplysningar som lämnats i andra delar av årsredo
-
visningen. I hållbarhetsnoterna redovisas vår väsentlighets- och påverkans-
analys som hållbarhetsredovisningen utgår från. Hållbarhetsredovisningen
har upprättats i enlighet med GRi Standards 2021. Huvfudstaden redovisar
hållbarhetsinformation enligt GRI:s riktlinjer sedan 2011. Hufvudstaden
rapporterar även hållbarhetsnyckeltal utifrån European Public Real Estate
Association (EPRA) Best Practices Recommendations on Sustainability
Reporting, third version (sBPR). Index med hänvisning till vår redovisning i
förhållande till GRI:s riktlinjer, Task Force on Climate-Related Financial
Disclosures (TCFD) och EPRA:s BPR, third version, publiceras som en
separat bilaga på hufvudstaden.se.
Hållbarhetsredovisningen följer Hufvudstadens räkenskapsår och
publiceras årligen i februari. Hållbarhetsredovisningen för 2023 är över
-
siktligt granskad av tredje part. Vilka upplysningar som omfattas av revi-
sorns granskning anges i avsnittet ”Revisors rapport” på sidan 109.
Omfattning och avgränsning
Hållbarhetsredovisningen omfattar alla bolag inom koncernen. Främst
presenteras hållbarhetsinformation utifrån den verksamhet som har en
betydande och direkt påverkan ur ett hållbarhetsperspektiv, det vill säga
Hufvudstadens egen verksamhet, om inte annat anges. Uppgifter om
NK Retail presenteras när det är väsentligt för helhetsbilden av Hufvudstadens
hållbarhetsarbete till exempel när det gäller; utsläpp, leverantörsgranskning
eller medarbetare. Data som samlas in från olika dotterbolag konsolideras
enhetligt utifrån interna riktlinjer.
Verksamheter som står utanför Hufvudstadens direkta kontroll, som
leverantörer eller kunder, ingår inte i redovisningen. Uppgifter om hantering
och kravställande av Hufvudstadens leverantörer ingår i förekommande fall
i redovisningen.
H10 EU:S TAXONOMI
Taxonomiförordningen (EU 2020/852) är ett klassificeringsverktyg som
ska vara en vägledning för finansiella aktörer att identifiera ekonomiska
aktiviteter som väsentligt bidrar till uppfyllande av EU:s klimatmål och gröna
tillväxtstrategi. EU-kommissionen antog under 2023 en ny uppsättning
taxonomikriterier (utöver befintliga för miljömål ett och två som avser klimat)
för ekonomiska aktiviteter som väsentligt bidrar till ett eller flera av miljömå
-
len som inte är klimatrelaterade (miljömål tre till sex). För Hufvudstaden
bedöms miljömål fyra (cirkulär ekonomi) som tillämpligt vid uppförande av
nya byggnader och renovering av befintliga byggnader.
Sedan tidigare omfattas ekonomiska verksamheter med betydande
påverkan på klimatet samt åtgärder som vidtas för anpassning till klimat-
förändringar (miljömål ett och två).
Enligt förordningen ska redovisningen omfatta hur stor andel av omsätt
-
ning, investeringar och driftutgifter som är taxonomitillämpliga och taxonomi-
förenliga. Beräkning av nyckeltalen har gjorts i enlighet med definitionerna
1.1.1, 1.1.2 och 1.1.3 i bilaga 1 till den delegerade akten om upplysnings
-
skyldighet enligt artikel 8 i taxonomiförordningen.
En ekonomisk tillämplig verksamhet anses förenlig med förordningen,
miljömässigt hållbar, om den uppfyller kraven för väsentligt bidrag till minst
ett av sex miljömål, inte gör någon väsentlig skada på något av de reste
-
rande fem målen samt att kraven avseende sociala minimiskyddsåtgärder
är uppfyllda.
Minimiskyddsåtgärder
Enligt taxonomiförordningen måste efterlevnad av minimiskyddsåtgärder
för ansvarsfullt företagande uppfyllas för att en ekonomisk verksamhet ska
kunna klassas som förenlig. Dessa innefattar områdena mänskliga rättig-
heter, mutor och korruption, skatt och rättvis konkurrens. Efterlevnad av
minimiskyddsåtgärder bedöms utifrån ett tvådimensionellt perspektiv. Före
-
byggande genom preventiva åtgärder med kontroller av implementerade
processer för hantering av respektive område. I efterhand kontrolleras
effektiviteten av dessa åtgärder genom granskning av utfall. Hufvudstaden
lever upp till minimiskyddsåtgärdernas krav. Läs mer om hur vi arbetar med
de olika områdena på sidorna 35, 43 och 102–104.
Tillämpliga ekonomiska verksamheter
Hufvudstaden har bedömt att den tillämpliga taxonomiverksamheten för
omsättning och driftutgifter är verksamhet 7.7 Ägande och förvärv av bygg
-
nader. Avseende kapitalutgifter är merparten hänförligt till verksamhet 7.7,
men det sker även investeringar i fastigheter som inte är förenliga. I före
-
kommande fall allokeras dessa till den taxonomiverksamhet som är tillämp-
lig och således omfattas även verksamhet 7.1–7.6, se definition på sidan
106. Miljömässigt hållbara verksamheter som omfattas av taxonomin men
som för 2023 ej anses förenliga beror på att vissa DNSH-kriterier inte går
att uppfylla, främst på grund av brist på data från leverantörer.
Ägande och förvärv av byggnader
Väsentligt bidrag till begränsning av klimatförändringar
Byggnader uppförda före 2020-12-31 med energiklass A eller som ingår
bland topp 15 procent av det nationella beståndet sett till energieffektivitet
uppfyller taxonomins krav avseende väsentligt bidrag. Topp 15 procent
bedöms utifrån branschorganisationen Fastighetsägarna Sveriges fram
-
tagna tröskelvärden för energi prestanda.
Att inte orsaka betydande skada/Do No Significant Harm (DNSH)
Klimatrisk- och sårbarhetsanalyser har genomförts för samtliga förvaltnings
-
fastigheter (i enlighet med Taxonomiförordningens Bilaga A). Baserat på
resultatet har en bedömning gjorts huruvida den enskilda fastigheten löper
väsentlig risk att skadas ekonomiskt. Det är främst översvämningar på grund
av kraftig nederbörd eller stigande vattennivåer som är de största potentiella
klimatriskerna. Fastigheter med ingen eller låg riskbild bedöms uppfylla
DNSH-kravet om en klimatanpassad fastighet. Fastigheter med väsentlig
riskbild uppfyller DNSH-kravet om det för den riskutsatta fastigheten finns
en handlingsplan för klimatanpassningsarbetet som följs upp årligen.
Omsättning
Total omsättning framgår av not 3. Taxonomitillämplig omsättning innefattar
hyres- och service intäkter från förvaltningsfastigheter samt intäkter från
Cecil Coworking och Parkaden vilka redovisas i segment Övrig verksamhet.
Tillämplig omsättnings förenlighet prövas mot verksamhet 7.7, miljömål ett,
och bedöms vara förenlig om kriterierna, enligt föregående stycke, uppnås.
Förenlig omsättning uppgår till 11 procent (10) av total omsättning och
utgörs till 95 procent av hyresintäkter från förvaltningsfastigheter. Jämfört
med föregående år har förenlig omsättning ökat tack vare större omsätt
-
ningsökningar för fastigheter som är förenliga än övriga fastigheter.
Kapitalutgifter
Totala kapitalutgifter avser värdehöjande åtgärder och förvärv i förvaltnings-
fastigheter (not 16) samt investeringar i immateriella tillgångar och inventa-
rier (not 15 och 17). Om en fastighet är förenlig blir investeringar i den
fastigheten tillämpliga och förenliga och redovisas under verksamhet 7.7.
Investeringar i en fastighet som inte är förenlig bedöms på projektnivå
genom att de prövas mot tekniska granskningskriterier för väsentligt bidrag
och för att inte orsaka betydande skada för den ekonomiska verksamhet
som är tillämplig. Dessa redovisas under respektive verksamhet 7.1–7.6.
Samtliga redovisade investeringar inom verksamheterna 7.1–7.7 är hänför
-
bara till förvaltningsfastigheter. Vid bedömning av taxonomiförenlighet till-
lämpas försiktighetsprincipen, vilket innebär att i de fall det saknas underlag
för att bedöma efterlevnad anses investeringen ej förenlig. Förenliga kapi
-
talutgifter har minskat till 1 procent (6). Föregående år genomfördes några
större ombyggnadsprojekt i förenliga fastigheter.
1)
Med uppförd avses datum för inskickad bygglovsansökan senast 2020-12-31. Per den
31 december 2023 har Hufvudstaden inga fastigheter som är uppförda efter 2020-12-31, vilka
skulle ha omfattats av andra kriterier för uppfyllandet av väsentligt bidrag.
HållbarHetsnoter
105
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Driftutgifter
Totala driftutgifter, i enlighet med taxonomins definition, som är tillämpliga
avser reparationer och underhåll. Tillämpliga driftutgifter i förvaltningsfastig
-
heter avser kostnader för renovering, fastighetsskötsel, styrning, dagligt och
planerat underhåll samt reparationer. Om en fastighet är förenlig blir till
-
lämpliga driftutgifter i den fastigheten förenliga under verksamhet 7.7.
Driftutgifter prövas inte på projektnivå. Förenliga driftutgifter har minskat till
8 procent (11) beroende på lägre driftkostnader i förenliga fastigheter.
Tillämpliga ekonomiska verksamheter
7.1/3.1 Uppförande av nya byggnader (7.1 refererar till CCM och CCA,
3.1 refererar till CE)
7.2/3.2 Renovering av befintliga byggnader (7.2 refererar till CCM och
CCA, 3.2 refererar till CE)
7.3 Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning
7.4 Installation, underhåll och reparation av laddstationer för elfordon i
byggnader
7.5 Installation, underhåll och reparation av instrument och anordningar
för mätning, reglering och kontroll av byggnaders energiprestanda
7.6 Installation, underhåll och reparation av tekniker för förnybar energi
7.7 Ägande och förrv av byggnader
Miljömål
CCM = Begränsning av klimatförändringar
CCA = Anpassning till klimatförändringar
WTR = Vattenresurser och marina resurser
CE = Den cirkulära ekonomin
PPC = Förebyggande och begränsning av föroreningar
BIO = Biologisk mångfald och ekosystem
Tabellförklaringar
Kolumn 2
Ekonomiska verksamheters miljömål och index
A.1 kolumn 5–10
J: Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det
relevanta miljömålet
N: Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin
för det relevanta miljömålet
N/EL: Non eligible/omfattas ej, verksamheten omfattas inte av
taxonomin för det relevanta miljömålet
A.2 kolumn 5–10
EL: Eligible/omfattas, verksamheten omfattas av taxonomin för det
relevanta miljömålet
N/EL: Non eligible/omfattas ej, verksamheten omfattas inte av
taxonomin för det relevanta miljömålet
Kolumn 19–20
E: Möjliggörande verksamhet
T: Omställningsverksamhet
Allmänt
Streck”-”: Ej tillämpligt
Omsättning 2023
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med taxonomi-
kraven (A.1.) eller som omfattas
av taxonomikraven (A.2.)
omsättning, år 2022 (18)
Kategori möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori omställnings-
verksamhet (20)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Omsättning (3)
Andel av omsättningen,
år 2023 (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkukär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Enhet
mnkr %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter
(taxonomiförenliga)
Ägande och förvärv av byggnader CCM 7.7 325 11 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J 10
De miljömässigt hållbara
verksamheternas omsättning (A.1) 325 11 11 10
Varav möjliggörande verksamheter E
Varav omställningsverksamheter T
A.2 Verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Ägande och förvärv av byggnader CCM 7.7 1 838 62 EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 62
Omsättningen hos de verksamheter
somomfattas av taxonomin men som
inte är miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2) 1 838 62 62 62
A. Omsättning för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 2 164 73 73 72
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin 798 27
TOTALT (A+B) 2 962 100
KPI:erna för omsättning, kapitalutgifter och driftutgifter
beräknas enligt följande:
Andel taxonomitillämplig KPI =
Tillämplig KPI
Total KPI
Andel taxonomiförenlig KPI =
Förenlig KPI
Total KPI
HållbarHetsnoter
106
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Kapitalutgifter 2023
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med taxonomi-
kraven (A.1.) eller som omfattas
av taxonomikraven (A.2.) kapital-
utgifter, år 2022 (18)
Kategori möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori omställnings-
verksamhet (20)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Kapitalutgifter (3)
Andel av kapitalutgifterna,
år 2023
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkukär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Enhet
mnkr %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter
(taxonomiförenliga)
Laddstationer för elfordon i byggnader CCM 7.4 1 0 J N N/EL N/EL N/EL N/EL J J 0 E
Instrument för byggnaders energiprestanda CCM 7.5 3 0 J N N/EL N/EL N/EL N/EL J J 0 E
Tekniker för förnybar energi CCM 7.6 5 0 J N N/EL N/EL N/EL N/EL J J 1 E
Ägande och förvärv av byggnader CCM 7.7 11 1 J N N/EL N/EL N/EL N/EL J J 4
Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1) 20 1 1 6
Varav möjliggörande verksamheter 9 1 1 0 E
Varav omställningsverksamheter T
A.2 Verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Uppförande av nya byggnader
CCM & CCA
7.1/CE 3.1 174 13 EL EL N/EL N/EL EL N/EL 24
Renovering av befintliga byggnader
CCM &
CCA 7.2/CE 3.2 362 28 EL EL N/EL N/EL EL N/EL 32
Energieffektiv utrustning CCM & CCA 7.3 77 6 EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 3
Ägande och förvärv av byggnader CCM & CCA 7.7 605 47 EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 30
Kapitalutgifter för de verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2) 1 218 94 94 89
A. Kapitalutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 1 238 95 95 95
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin 63 5
TOTALT (A+B) 1 301 100
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas
av taxonomin
CCM 1% 95%
CCA 0% 95%
WTR
CE 41%
PPC
BIO
HållbarHetsnoter
107
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Driftutgifter 2023
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med taxonomik-
raven (A.1.) eller som omfattas av
taxonomikraven (A.2.) driftsutgifter,
år 2022 (18)
Kategori möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori omställnings-
verksamhet (20)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Driftsutgifter (3)
Andel av driftsutgifterna,
år 2023
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkukär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Enhet
mnkr %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Taxonomiförenliga verksamheter
Ägande och förvärv av byggnader CCM 7.7 7 8 J N N/EL N/EL N/EL N/EL J J 11
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1) 7 8 8 11
Varav möjliggörande verksamheter E
Varav omställningsverksamheter T
A.2 Verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Ägande och förvärv av byggnader CCM & CCA 7.7 56 62 EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 67
Driftsutgifter för de verksamheter
som omfattas av taxonomin men som
inte är miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2) 56 62 62 67
A. Driftsutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 63 70 70 78
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin 27 30
TOTALT (A+B) 90 100
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas
av taxonomin
CCM 8% 70%
CCA 0% 70%
WTR
CE
PPC
BIO
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter
Rad Kärnenergirelaterade verksamheter Ja/Nej
1. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling,
demonstration och utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar
som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från
bränslecykeln.
Nej
2. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker
drift av nya kärntekniska anläggningar för produktion av el eller process-
värme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom
vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp
av bästa tillgängliga teknik.
Nej
3. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga
kärntekniska anläggningar som producerar el eller processvärme, inbe-
gripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion
från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
Nej
Fossilgasrelaterade verksamheter
4. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift
avelproduktionsanläggningar som producerar el med hjälp av fossila
gasformiga bränslen.
Nej
5. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering
och drift av anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla och el
med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
6. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering
och drift av värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/kyla
med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
HållbarHetsnoter
108
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Inledning
Vi har fått i uppdrag av styrelsen i Hufvudstaden AB (publ) att översiktligt
granska Hufvudstaden AB (publ)s hållbarhetsredovisning för år 2023.
Företaget har definierat hållbarhetsredovisningens omfattning på sidorna
6–7, 28–35, 43–44 samt 98–108 i detta dokument. Den lagstadgade håll
-
barhetsrapporten definieras på sidorna 6–7, 28–35, 43–44 samt 98 –108.
Styrelsens och företagsledningens ansvar
Det är styrelsen och företagsledningen som har ansvaret för att upprätta
hållbarhetsredovisningen inklusive den lagstadgade hållbarhetsrapporten
i enlighet med tillämpliga kriterier respektive årsredovisningslagen. Kriteri
-
erna framgår på sidan 104 i hållbarhetsredovisningen, och utgörs av de
delar av GRI Standards som är tillämpliga för hållbarhetsredovisningen,
samt av företagets egna framtagna redovisnings- och beräkningsprinciper.
Detta ansvar innefattar även den interna kontroll som bedöms nödvändig
för att upprätta en hållbarhetsredovisning som inte innehåller väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om hållbarhetsredovisningen grundad
på vår översiktliga granskning och lämna ett yttrande avseende den lag
-
stadgade hållbarhetsrapporten. Vårt uppdrag är begränsat till historisk
information och inkluderar inte framåtriktad information.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med ISAE 3000
(omarbetad) Andra bestyrkandeuppdrag än revisioner och översiktliga
granskningar av historisk finansiell information. En översiktlig granskning
består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga
för upprättandet av hållbarhetsredovisningen, att utföra analytisk gransk
-
ning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. Vi har utfört vår
granskning avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten i enlighet med
FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten. En översiktlig granskning och en granskning enligt
RevR 12 har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 (International Standard on Quality
Management) och har därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket
innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av
yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar
och andra författningar. Vi är oberoende i förhållande till Hufvudstaden AB
(publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkes-
etiska ansvar enligt dessa krav.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning och
granskning enligt RevR12 gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan
säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle
kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen
grundad på en översiktlig granskning och granskning enligt RevR12 har
därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Vår granskning av hållbarhetsredovisningen utgår från de av styrelsen
och företagsledningen valda kriterierna, som definieras ovan. Vi anser att
dessa kriterier är lämpliga för upprättande av hållbarhetsredovisningen.
Vi anser att de bevis som vi skaffat under vår granskning är tillräckliga
och ändamålsenliga i syfte att ge oss grund för våra uttalanden nedan.
Uttalanden
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några
omständigheter som ger oss anledning att anse att hållbarhetsredovis
-
ningen inte, i allt väsentligt, är upprättad i enlighet med de ovan av styrelsen
och företagsledningen angivna kriterierna.
En lagstadgad hållbarhetsrapport har upprättats.
Revisors rapport över översiktlig granskning av
Hufvudstadens AB (publ)s hållbarhetsredovisning samt yttrande
avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Hufvudstaden AB (publ), organisationsnummer 556012-8240
Stockholm den 16 februari 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Magnus Svensson Henryson
Auktoriserad revisor
GranskninGsrapport HållbarHet
109
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Fastighetsförteckning
Uthyrbar yta, kvm
Fastighets-
beteckning Adress
Tomt-
areal,
kvm Inköpsår
Bygg-/
ombyggn.-år
Taxerings-
värde 2023,
mnkr
Kontor
Butik
Restau-
rang
Biograf
Lager
Garage
Bostäder
Övrigt
Totalt
AFFÄRSOMRÅDE STOCKHOLM
Förvaltningsområde Kungsgatan
Hästhuvudet 13 Sveavägen 21–23,
Kungsgatan 40–42,
Apelbergsgatan 35–37,
Olofsgatan 2–4
1 302 1929/99 1919/32/
94/2001
548,0 4 960 1 808 174 6 942
Järnplåten 28 Sveavägen 24–26,
Oxtorgsgatan 18–20,
Kungsgatan 39
1 085 1928/54 1958/95 637,0 6 403 1 341 1 464 9 208
Kåkenhusen 40 Brunnsgatan 1–9,
Norrlandsgatan 29–33,
Kungsgatan 4–10
4 934 1921/2 011 1926/28/30/
32/84/85/
89/91
1 593,0 17 204 2 897 1 668 845 22 614
Oxhuvudet 18
1)
Kungsgatan 32–38,
Sveavägen 28–30,
Apelbergsgatan 27–33,
Malmskillnadsgatan 39
4 509 1926 1931/85/
89/91
1 956,0 20 786 5 069 2 024 1 612 5 29 496
Summa 11 83 0 4 734,0 49 353 11 115 1 668 4 507 1 612 5 68 260
Förvaltningsområde Norrmalmstorg
Kvasten 2 Norrlandsgatan 16,
Jakobsbergsgatan 11
934 1966 1987 336,0 2 876 372 453 281 725 4 707
Kvasten 6
1)
Biblioteksgatan 5,
Mäster Samuelsgatan 6–8
2 075 1915 1917/90 553,0 2 816 1 324 2 839 99 7 078
Kvasten 9 Biblioteksgatan 7,
Jakobsbergsgatan 5–9
822 1955 1978/95 338,0 2 461 493 144 342 3 440
Norrmalm 2:63
2)
Norrmalmstorg 1992 1993 20,4 194 194
Packarhuset 4
1) , 3)
Norrmalmstorg 1,
Hamngatan 8,
Norrlandsgatan 2,
Smålandsgatan 11
2 195 2000 1932/2003 1 414,0 11 2 04 3 654 499 15 357
Pumpstocken 10
1)
Birger Jarlsgatan 13–15,
Mäster Samuelsgatan 2–4,
Biblioteksgatan 10–12,
Jakobsbergsgatan 1–3
2 886 1917/78/
91/2000
1865/97/
1901/29/ 84/
96/ 97/2006
1 287,8 7 811 3 889 499 75 192 1 12 467
Rännilen 8 Birger Jarlsgatan 11,
Mäster Samuelsgatan 1
645 1917 1900/90 286,0 1 895 750 28 2 673
Rännilen 11 Biblioteksgatan 8,
Mäster Samuelsgatan 5
775 1958 1902/85 277,0 1 618 809 474 2 2 903
Rännilen 18
1)
Birger Jarlsgatan 7–9,
Smålandsgatan 8–10
1 677 1963 1888/1986/
2009
713,0 4 874 1 441 375 272 6 962
Rännilen 19 Norrmalmstorg 12–14,
Biblioteksgatan 2–4,
Mäster Samuelsgatan 3
2 169 1931/39/
2007
1902/42/
64/90/2002
1 032,0 7 938 2 047 500 812 11 29 7
Skären 9 Smålandsgatan 1820,
Norrlandsgatan 8–10
2 195 1917 1984/2001/
2020
1 617,0 10 966 1 682 384 737 13 769
Vildmannen 7
1) , 4)
Biblioteksgatan 9,
Jakobsbergsgatan 6
1 290 1918 1897/2023 173,0 2 879 1 173 87 609 4 748
Summa 17 663 8 047,2 57 338 17 634 4 978 2 569 2 274 801 1 85 595
Förvaltningsområde Väst
Achilles 1
5)
Slussplan 5–9,
Skeppsbron 48,
dra Dryckesgnd 1,
Järntorgsgatan 7
1 046 1979 1600-talet/
1974
205,0 3 774 460 240 484 4 958
Grönlandet Södra 11 Drottninggatan 92–94,
Wallingatan 5,
Adolf Fredriks Kyrkog. 12
1 662 1923 1911/91 373,0 7 612 379 263 877 9 131
Kungliga Trädgården 5 Västra Trädgårdsgatan 8 673 1984 1984/95 200,0 2 756 8 2 764
Medusa 1
1), 6)
Kornhamnstorg 61,
Slussplan 1–3,
Järntorgsgatan 6
547 1980 1878/1991 103,2 1 286 242 271 104 303 2 206
Orgelpipan 7
7)
Klarabergsgatan 56–64,
Vasagatan 24–26,
Mäster Samuelsg. 65–73,
Klara Norra Kyrkogata 3–5
6 294 1979 1964/2001 1 289,0 10 033 3 421 1 969 1 661 13 450 1 30 535
Svärdfisken 2
1)
Drottninggatan 82,
Apelbergsgatan 50–52,
Olof Palmes gata 13
1 853 1921 1851/1987 324,0 3 718 175 1 893 562 1 107 7 455
Summa
12 075 2 494,2 29 179 4 677 2 743 1 893 3 696 14 557 303 1 57 049
Totalt Affärsområde Stockholm 41 568 15 275,4 135 870 33 426 9 389 1 893 10 772 18 443 1 104 7 210 904
FastighetsFörteckning
110
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Uthyrbar yta, kvm
Fastighets-
beteckning Adress
Tomt-
areal,
kvm Inköpsår
Bygg-/
ombyggn.-år
Taxerings-
värde 2023,
mnkr
Kontor
Butik
Restau-
rang
Biograf
Lager
Garage
Bostäder
Övrigt
Totalt
AFFÄRSOMRÅDE NK
Förvaltningsområde NK Stockholm
sten 19
1), 9)
och 20
8), 9)
,
Spektern 14
8), 9)
Hamngatan 18–20,
Regeringsgatan 36–40
8 875 1998 1915/91 3 309,0 11 119 21 752 2 381 3 900 16 39 168
Förvaltningsområde NK Göteborg
Inom Vallgraven 10:9
9)
Östra Hamngatan 42,
Kyrkogatan 48–54,
Fredsgatan 5–7,
Drottninggatan 39–45
4 520 1998 1964/94 695,0 4 861 9 998 591 983 16 433
Förvaltningsområde Parkaden
stskon 10
1), 10)
Regeringsgatan 47–55,
Mäster Samuelsg. 29–33
4 921 1977 1964/95 473,6 884 1 043 715 11 52 3 21 514 1 35 680
Totalt Affärsområde NK 18 316 4 477,6 16 864 32 793 3 687 16 406 21 514 17 91 281
AFFÄRSOMRÅDE
GÖTEBORG
Förvaltningsområde Göteborg
Inom Vallgraven 3:2
11)
Stora Nygatan 17,
Lilla Drottninggatan 3
784 2016 1856/2022 65,0 1 239 1 239
Inom Vallgraven 12:10
12)
dra Hamngatan 49–57,
Östra Larmgatan 1,
Drottninggatan 54–60
4 157 1967 1975 255,2 10 393 3 278 589 914 1 275 16 449
Inom Vallgraven 12:11
12)
Drottninggatan 50–52,
Södra Hamngatan 45–47,
Fredsgatan 2–4
2 138 1967/
2010/11
1875/1929/30 148,2 1 823 1 709 393 779 4 704
Nordstaden 8:24 Postgatan 26–32
och 39–43,
Nordstadstorget 2–8,
Spannmålsgatan 19,
Nils Ericsonsgatan 17,
Götgatan 9–11,
Köpmansgatan 28–34,
Östra Hamngatan 26–28
12 678 1979/2013 1972/2005/11 3 030,0 36 979 24 046 1 615 3 569 56 66 265
Nordstaden GA:5
13)
Nordstadstorget med flera 334,8
Totalt Affärsområde Göteborg 19 757 3 833,2 49 195 29 033 2 204 4 876 1 275 2 018 56 88 657
TOTALT 79 641 23 586,2 201 929 95 252 15 280 1 893 32 054 41 232 3 122 80 390 842
1)
Fastigheten är kulturhistoriskt klassificerad.
2)
Fastigheten innehas genom arrende.
3)
Ägs av dotterbolaget Fastighetsaktiebolaget Stockholms City.
4)
Fastigheten brandhärjades 2017 och återuppbyggnaden färdigställdes 2023.
5)
Fastigheten är byggnadsminnesmärkt.
6)
Ägs av dotterbolaget Fastighetsaktiebolaget Medusa.
7)
Orgelpipan 7 innehas med tomträtt. Avgälden uppgår årligen till 12,8 mnkr och är bunden till 31 oktober 2024. Taxeringsvärde
för mark ingår med 555,0 mnkr.
8)
Hästen 20 och Spektern 14 innehas med tomträtter. Avgälden för Hästen 20 uppgår till 3,6 mnkr årligen och är bunden till
30 april 2032. Avgälden för Spektern 14 uppgår årligen till 1,4 mnkr och är bunden till 30 september 2025. Taxeringsvärde
för mark ingår med 70,0 mnkr.
9)
Ägs av dotterbolaget AB Nordiska Kompaniet.
10)
Ägs av dotterbolaget AB Hamngatsgaraget. Hästskon 10 innehas med tomträtt. Avgälden uppgår årligen till 4,4 mnkr och är bunden
till 31 augusti 2024. Taxeringsvärde för mark ingår med 137,3 mnkr. Del av uthyrbar yta ingår i NK-varuhuset i Stockholm.
11 )
Ägs av dotterbolaget Gbg Inom Vallgraven 3-2 AB. Efter en färdigställd ombyggnation redovisas fastighetens uthyrbara yta
som bostäder.
12)
Fastigheten är en del av av det omfattande utvecklingsprojektet Kvarteret Johanna.
13)
Objektet är gemensamhetsanläggningar som bland annat avser parkeringsverksamhet, viss lokaluthyrning samt drift och skötsel av
gågator, lastgator, kyla och reservkraft. Taxeringsvärdet avser Hufvudstadens andel om 39,4 procent, motsvarande cirka 31 000 kvm.
För kartor och bilder
se sidorna 112–114.
FastighetsFörteckning
111
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Fastighet/Byggår/Yta
1
Grönlandet Södra 11
Byggår: 1911
Yta: 9 131 kvm
4
Hästhuvudet 13
Byggår: 1919
Yta: 6 942 kvm
Fastighet/Byggår/Yta
2
Svärdfisken 2
Byggår: 1851
Yta: 7 455 kvm
5
Oxhuvudet 18
Byggår: 1931
Yta: 29 496 kvm
Fastighet/Byggår/Yta
3
Orgelpipan 7
Byggår: 1964
Yta: 30 535 kvm
6
Järnplåten 28
Byggår: 1958
Yta: 9 208 kvm
Fastighetsbestånd Stockholm
OLOF PALMES GATA
V
Ä
S
T
R
A
T
R
Ä
D
G
Å
R
D
S
G
A
T
A
N
HAMNGATAN
SAMUELSGATAN
MÄSTER
MÄSTER SAMUELSGATAN
KLARABERGSGATAN
SKEPPSBRON
KUNGSGATAN
JAKOBSBERGSGATAN
Central-
station
Sergels
torg
Kungs-
träd-
gården
Karl XII:s
torg
Stortorget
Slussplan
Tyghus-
plan
Norr-
malms
torg
Norra
Bantorget
Hötorget
Stureplan
Humlegården
Tegnér-
lunden
KUNGSGATAN
WALLINGATAN
RÅDMANSGATAN
DROTTNINGGATAN
SVEAVÄGEN
VASAGATAN
VASABRON
CENTRALBRON
STRÖMSBRON
BRYGGARGATAN
BRUNNSGATAN
BIRGER JARLSGATAN
NORRLANDSGATAN
KUNGSTRÄDGÅRDSGATAN
REGERINGSGATAN
MALMSKILLNADSGATAN
BIBLIOTEKSGATAN
1
2
4
5
6
7
3
8
17
9
10
12
13
14
16
11
15
18
19
Fastighetsbeståndet
112
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Fastighet/Byggår/Yta
7
Kåkenhusen 40
Byggår: 1926
Yta: 22 614 kvm
10
Kungliga
Trädgården 5
Byggår: 1984
Yta: 2 764 kvm
12
Kvasten 6
Byggår: 1917
Yta: 7 078 kvm
14
Packarhuset 4
Byggår: 1932
Yta: 15 357 kvm
16
Rännilen 11
Byggår: 1902
Yta: 2 903 kvm
17
Norrmalm 2:63
Byggår: 1993
Yta: 194 kvm
Fastighet/Byggår/Yta
8
Hästskon 10
Byggår: 1964
Yta: 35 680 kvm
11
Vildmannen 7
Byggår: 1897/2023
Yta: 4 748 kvm
12
Kvasten 9
Byggår: 1978
Yta: 3 440 kvm
15
Pumpstocken 10
Byggår: 1865
Yta: 12 467kvm
16
Rännilen 18
Byggår: 1888
Yta: 6 962 kvm
18
Medusa 1
Byggår: 1878
Yta: 2 206 kvm
Fastighet/Byggår/Yta
9
Hästen 19, 20 (NK)
Byggår: 1915
Yta: 39 168kvm
12
Kvasten 2
Byggår: 1987
Yta: 4 707 kvm
13
Skären 9
Byggår: 1984/2020
Yta: 13 769 kvm
16
Rännilen 8
Byggår: 1900
Yta: 2 673 kvm
16
Rännilen 19
Byggår: 1902
Yta: 11 297 kvm
19
Achilles 1
Byggår: 1600-talet
Yta: 4 958kvm
Fastighetsbeståndet
113
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Fastighetsbestånd Göteborg
LKOMMEN TILL
VÅRA KVARTER,
MED RA TILL ALLT.
TÅG
Göteborgs Centralstation
RA FASTIGHETER
Skepps-
broplatsen
Packhus-
platsen
Lilla
Torget
Sten
Packhuskajen
Operan
Central-
stationen
Tdgårds-
reningen
Stora
Teatern
Kungs-
parken
Grönsaks-
torget
Kungs-
torget
Domkyrkan
Paddan
Kungs-
ports-
platsen
Gamla
Ullevi
Ullevi
Drottning-
torget
NORRA HAMNGATAN
DROTTNINGGATAN
KUNGSGATAN
SÖDRA HAMNGATAN
KÖPMANSGATAN
FREDSGATAN
ÖSTRA HAMNGATAN
POSTGATAN
SPANNMÅLSGATAN
RICSONSGATAN
NILS E
NORDSTAN
AVENYN
FREDS TAN
Fastighet/Byggår/Yta
1
Nordstaden 8:24
(Femman)
Byggår: 1972/2011
Yta: 45 056 kvm
3
Inom Vallgraven 12:11
Byggår: 1875/1929/30
Yta: 4 704 kvm
Fastighet/Byggår/Yta
2
Nordstaden 8:24
(Fyran)
Byggår: 1972
Yta: 21 209 kvm
4
Inom Vallgraven 10:9
(NK)
Byggår: 1964
Yta: 16 433 kvm
Fastighet/Byggår/Yta
3
Inom Vallgraven 12:10
Byggår: 1975
Yta: 16 449 kvm
5
Inom Vallgraven 3:2
Byggår: 1856/2022
Yta: 1 239 kvm
5
2
1
3
4
Fastighetsbeståndet
114
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Adresser
NK Stockholm
NK 100
111 77 STOCKHOLM
Besöksadress: Hamngatan 18–20
Telefon: 08-762 80 00
Hemsida: nk.se
NK Göteborg
NK 331
Drottninggatan 39
411 09 TEBORG
Besöksadress: Östra Hamngatan 42
Telefon: 08-762 80 00
Hemsida: nk.se
Produktion: Hallvarsson & Halvarsson i samarbete med Hufvudstaden. Fotograf: Maria Cruseman, Pao Duell, Erik G Svensson, OTW Anna Hållams/Sofia Sabel,
Dan Sjunesson, Rebecka Bjurmell, Johannes Maxweller, Anna Kuylenstierna.
Hufvudstaden AB (publ)
E-post: info@hufvudstaden.se
Hemsida: hufvudstaden.se
Organisationsnummer: 556012-8240
Styrelsens säte: Stockholm
Göteborg
Kyrkogatan 54
411 08 GÖTEBORG
Besöksadress: Kyrkogatan 54
Telefon: 031-710 21 00
NK-varuhusen
Varumärken inom koncernen
Stockholm (Huvudkontor)
NK 100
111 77 STOCKHOLM
Besöksadress: Regeringsgatan 38
Telefon: 08-762 90 00
Cecil Coworking AB
NK 100
111 77 STOCKHOLM
Besöksadress: Norrlandsgatan 10
Telefon: 08-762 94 00
E-post: info@cecilcoworking.se
Hemsida: cecilcoworking.se
Organisationsnummer: 559242-1506
NK Retail AB
Box 7152
103 88 STOCKHOLM
Besöksadress: Västra Trädgårdsgatan 8
Telefon: 08-629 20 00
E-post: nkretailkundservice@nkretail.se
Hemsida: nkretail.se
Organisationsnummer: 559268-4103
Parkaden AB
NK 100
111 77 STOCKHOLM
Besöksadress: Regeringsgatan 47– 55
Telefon: 08-762 92 00
E-post: info@parkaden.se
Hemsida: parkaden.se
Organisationsnummer: 556085-3599
adresser
115
HUFVUDSTADEN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
hufvudstaden.se