0 | |||
TIVOLI A/S - VESTERBROGADE 3 - 1630 KØBENHAVN V - CVR NR. 10404916 | |||
2 |
3 |
LEDELSESBERETNING | |
Indledning | |
Femårsoversigt | |
Strategi og forventninger | |
Strategi frem mod 2030 | |
Forventninger til 2026 | |
Selskabsledelse | |
Selskabsledelse | |
Bæredygtighedsrapportering | |
Generelt | |
Grundlag for rapporten | |
Processen til identifikation af påvirkninger, risici og | |
Miljøforhold | |
Sociale forhold | |
Ledelsesforhold | |
REGNSKAB OG NOTER | |
Koncernregnskab | |
Primære opgørelser | |
Noter | |
Moderselskabsregnskab | |
Primære opgørelser | |
Noter | |
PÅTEGNINGER OG ØVRIGE FORHOLD | |
Påtegninger | |
5 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
5 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
9 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
p | 2% |
p |
p | 1% |
p |
10 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
TUSINDE GÆSTER | |||
p | 1% |
MIO. KR. |
p |
MIO. KR. |
p |
11 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Nøgletal | |||||
Mio. kr. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
Gæstetal (tusinder) | 4.304 | 4.250 | 4.031 | 3.854 | 2.398 |
Omsætning inkl. forpagtere og lejere | 1.910,5 | 1.860,8 | 1.742,5 | 1.610,5 | 963,2 |
Resultatopgørelse | |||||
Nettoomsætning | 1.344,7 | 1.320,9 | 1.213,8 | 1.130,1 | 719,3 |
Andre driftsindtægter | 0,0 | 10,5 | 5,0 | 11,7 | 85,9 |
Resultat før af- og nedskrivninger (EBITDA) | 281,2 | 271,2 | 228,1 | 216,7 | 86,6 |
Af- og nedskrivninger | -117,9 | -108,7 | -109,5 | -119,2 | -122,2 |
Resultat af primær drift (EBIT) | 163,3 | 162,5 | 118,6 | 97,5 | -35,6 |
Finansielle poster, netto | -6,8 | -6,9 | -7,3 | -9,7 | -11,8 |
Resultat før skat | 156,3 | 155,4 | 111,1 | 87,5 | -47,6 |
Årets resultat | 121,5 | 123,6 | 86,3 | 65,1 | -41,5 |
Årets totalindkomst | 124,4 | 119,4 | 77,0 | 111,8 | -26,3 |
Balance | |||||
Langfristede aktiver | 1.675,9 | 1.569,7 | 1.505,9 | 1.490,4 | 1.501,7 |
Kortfristede aktiver | 188,5 | 223,0 | 200,0 | 183,1 | 75,0 |
Aktiver i alt | 1.864,4 | 1.792,7 | 1.705,9 | 1.673,5 | 1.576,6 |
Egenkapital | 1.240,4 | 1.146,9 | 1.049,1 | 988,4 | 876,6 |
Langfristede forpligtelser | 311,0 | 340,3 | 368,4 | 391,9 | 420,5 |
Kortfristede forpligtelser | 313,0 | 305,5 | 288,4 | 293,2 | 279,6 |
Pengestrømme | |||||
Pengestrøm fra driftsaktivitet | 241,9 | 214,8 | 191,0 | 186,8 | 164,3 |
Pengestrøm fra investeringsaktivitet | -203,3 | -163,4 | -121,9 | -83,6 | -89,4 |
Heraf til investering i materielle aktiver | -172,7 | -140,6 | -101,6 | -68,2 | -75,1 |
Pengestrøm fra finansieringsaktivitet | -68,8 | -52,2 | -57,2 | -53,0 | -86,3 |
Pengestrøm i alt | -30,2 | -0,8 | 11,9 | 50,3 | -11,4 |
Nøgletal | |||||
Mio. kr. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
Finansielle nøgletal | |||||
Overskudsgrad (EBIT-margin) | 12,1% | 12,3% | 9,8% | 8,6% | -4,9% |
Soliditetsgrad | 66,5% | 64,0% | 61,5% | 59,1% | 55,6% |
Egenkapitalens forrentning | 9,8% | 10,8% | 8,2% | 6,6% | -4,7% |
Aktionærinformation | |||||
Resultat pr. aktie (EPS), kr. | 21,2 | 21,6 | 15,1 | 11,4 | -7,3 |
Udbytte pr. aktie, kr. | 5,5 | 5,4 | 3,8 | 2,8 | 0,0 |
Indre værdi pr. aktie, kr. | 217,0 | 200,6 | 184,0 | 173,0 | 153,0 |
Payout-ratio, % | 26,0% | 25,0% | 25,0% | 25,0% | 0,0% |
Børskurs, kr. | 596,0 | 656,0 | 704,0 | 758,0 | 810,0 |
ESG | |||||
CO₂æ, scope 1 og 2, lokationsbaseret | 1.129,0 | 1.074,4 | 994,0 | 1.377,0 | 1.147,0 |
CO₂æ, scope 3, lokationsbaseret | 61.937,0 | 57.489,3 | 45.046,9 | 24.238,8 | 242,2 |
CO₂æ, total, lokationsbaseret | 63.066,0 | 58.563,7 | 46.041,0 | 25.616,2 | 25.362,0 |
CO₂æ, pr. gæst, lokationsbaseret | 14,7 | 13,8 | 11,4 | 6,7 | 10,6 |
Gennemsnitlig fuldtidsarbejdsstyrke | 2.032,0 | 983,0 | 828,0 | ||
Bestyrelsens kønsdiversitet | 25,0% | 33,3% | 25,0% | 25,0% | 25,0% |
Kønsdiversitet | 48,1% | 47,9% | 48,3% | 49,6% | 47,2% |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
13 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
14 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Resultat for 2025 | Forventninger til 2026 | |
Omsætning (mio. kr.) | 1.344,7 | 1.400,0 |
Resultat før skat (mio. kr.) | 156,3 | 145,0 |
Scope 1+2 (procentreduktion)1 | -92% | -90% |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
16 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
17 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Direktion | Kvinde | Mand |
Antal | 1 | 1 |
Andel af total | 50% | 50% |
Bestyrelse og direktion (fra venstre mod højre): John Høegh Berthelsen, Tue Ambrosius Krogh-Lund, Marie Nipper , Tom Knutzen, Jesper Nygård, Claus Gregersen, Susanne Mørch Koch og Martin Bakkegaard. |
Bestyrelse | Kvinde | Mand |
Antal | 1 | 3 |
Andel af total | 25% | 75% |
Medarbejderrepræsentanter | Kvinde | Mand |
Antal | 0 | 2 |
Andel af total | 0% | 100% |
18 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Tom Knutzen | Jesper Nygård | Claus Gregersen | Marie Nipper | Tue Ambrosius Krogh-Lund | John Høegh Berthelsen |
• Bestyrelseserfaring fra private virksomheder. • Ledelseserfaring fra danske og internationale selskaber – herunder adm. direktør i Danisco A/S og hhv. adm. direktør og finansdirektør i NKT Holding A/S. • Erfaring inden for teknologi- intensive, globale Business-to- Business-produktionsvirksom- heder og den finansielle sektor. • Strategiudvikling, organisations- udvikling, økonomistyring og værdiskabelse gennem omstruk- turering af virksomhedsporteføl- jer. | • Ledelseserfaring fra større danske organisationer, såsom adm. direktør i Realdania og KAB. • Bestyrelseserfaring fra kulturinstitutioner, filantropiske foreninger, fonde, virksomhedsnetværk mv. • International erfaring i bestyrelser og netværk. • Kompetencer inden for samfundsansvar, ESG, verdens- mål, bæredygtighed og klima. • Stor erfaring med komplekse organisationer og samskabelse mellem offentlig sektor, privat sektor og civilsamfundet. | • Bestyrelseserfaring fra private, internationale og offentlige virksomheder. Bl.a. Vækstfonden, Nasdaq OMX, Finansiel Stabilitet A/S og Fritz Hansen A/S. • Ledelseserfaring fra danske og internationale virksomheder, bl.a. som CEO for Alfred Berg København og London, Head of Equities ABN Amro, EMEA og CEO for Carnegie Investment Bank, København. • Drifts-, kapitalmarkeds-, strategiudviklings- såvel som risikostyringserfaring. | • Ledelse i kulturinstitutioner, bl.a. Copenhagen Contemporary, Tate Liverpool og ARoS Aarhus Kunstmuseum. • Stort nationalt og internationalt netværk. • Kompetencer inden for kunst, kultur, nytænkning på kunstområdet, strategiudvikling, publikumsudvikling samt kulturelle og kommercielle partnerskaber. | • Forhold vedrørende drift og vedligehold – herunder genbrug og genanvendelse (erfaring med påvirkninger under CSRD i kategorierne E1 og E5). • Gæsteservice. • Bæredygtighed. | • Salg af møder og selskaber i Tivolis restauranter og på Nimb. • Tidligere koordinator af møder og selskaber på Nimb. |
19 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
20 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
21 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
22 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
ÅRSRAPPORT 2025 | 23. MARTS 2026 | |
DELÅRSRAPPORT FOR PERIODEN 1. JANUAR - 31. MARTS 2026 | 28. APRIL 2026 | |
GENERALFORSAMLING | 28. APRIL 2026 | |
DELÅRSRAPPORT FOR PERIODEN 1. JANUAR - 30. JUNI 2026 | 14. AUGUST 2026 | |
DELÅRSRAPPORT FOR PERIODEN 1. JANUAR - 30 SEPTEMBER 2026 | 29. OKTOBER 2026 |
23 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
6 | ||||||
5 | ||||||
4 | ||||||
3 | ||||||
2 | ||||||
1 | ||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Risiko | Navn | Beskrivelse | Udvikling | Type | Beskrivelse af risiko | Væsentligste mitigerende handlinger |
A | Gæste- hændelser | Det er en forudsætning for Tivolis forretning, at gæsterne oplever en tryghed i Haven og en tryg oplevelse i forlystelserne. | På niveau | Intern risiko | • Risici for tilskadekomst af gæster i forskellig grad. | • Alle forlystelser er godkendt, og der foretages risikoanalyser af disse. • Træning af personale i gæstesikkerhed for at øge sikkerheden i henhold til gældende standarder samt håndtering og evakuering af forlystelser. • Årlig godkendelse af Københavns Politi udført med hjælp fra leverandør. • Valg af passende aktiviteter i Haven, så der skabes et trygt miljø, herunder til Fredagsrock. |
B | Gæste- efterspørgsel | Tivolis forretning er afhængig af besøgende gæster i Haven. Gæsternes efterspørgsel vil de kommende år være påvirket af usikkerhed i verdensbilledet, det økonomisk klima, stigende inflation, renteniveau og ekstraordinære hændelser. | På niveau | Ekstern risiko | • Udeblivelse af gæster vil påvirke Tivolis indtjening markant. | • Tivoli skal løbende monitorere forretningen og om nødvendigt tilpasse den til eksempelvis ændret gæstemix. • Tivoli følger sin strategi for de kommende år. • Tivoli er i sin essens en analog forretning, men tilpasser sig digital udvikling. |
24 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Risiko | Navn | Beskrivelse | Udvikling | Type | Beskrivelse af risiko | Væsentligste mitigerende handlinger |
C | Arbejdsmiljø | Tivoli har mange og meget forskelligartede aktiviteter, hvilket øger risikoen for fysiske og psykiske skader blandt medarbejdere. Ligeledes er en stor del af Tivolis medarbejdere sæsonansatte. Dertil essentielt, at Tivoli holder sig relevant for nuværende og potentielle kommende medarbejdere. | Faldende | Intern risiko | • Risici for tilskadekomst af medarbejdere i forskellig grad. • Høj udskiftning giver færre medarbejdere med erfaring, hvilket kan medføre dårligere gæsteoplevelser og potentielt højere omkostninger. | • Alle arbejdsulykker gennemgås hver uge af ledelsen for at sikre en kultur, hvor der i høj grad er fokus på arbejdsskader. • Initiativer er igangsat for bl.a. at sikre tilstrækkeligt fokus på oplæring og træning i sikkerhed. • Høj genansættelsesprocent som sikrer høj erfaring blandt medarbejderne. • Tivolis brand er stærkt og attraktivt og fokus skal være på høj ledelseskvalitet, godt arbejdsmiljø o.l. |
D | Brand og omdømme | Tivoli er et kendt brand, hvor medieomtale/ anmeldelser af Tivoli eller oplevelser i Tivoli kan påvirke gæsternes opfattelse af Tivoli. | På niveau | Ekstern risiko | • Dårlig medieomtale/anmeldelse kan skade den fremtidige gæsteadfærd i Haven, Nimb m.v. | • Løbende monitorering af gæstetilfredshed på tværs af Haven og Nimbs tilbud. • Løbende måling af brand og omdømme. • Klare retningslinjer for personalet, herunder de gæstevendte. |
E | Driftsstabilitet | Ustabil drift, herunder lavere oppetid end forventet på forlystelser, billetsystemer, øvrige IT-systemer, leveringssikkerhed fra leverandører mv. | På niveau | Intern risiko | • Kan medføre en dårligere gæsteoplevelse med eventuelle økonomiske tab til følge. • Stødt stigende antal cyberangreb, som kan have forskellige negative følger og medføre tab. | • Nyere data- og netværkscenter og IT-systemer højner driftsstabiliteten og sikkerheden. • Øget fokus på dialog med nøgleleverandører omkring leveringssikkerhed. • Test og træning af beredskabsplaner. |
F | Myndigheder | Det politiske klima har stor betydning for en række væsentlige forudsætninger for Tivolis aktivitetsniveau, f.eks. i forhold til mulige skærpelser omkring brug af energi (lys, varme, mv.), byggegodkendelser, lydniveau, selskabslovgivning, regulatoriske ændringer, overenskomster o.l. | På niveau | Ekstern risiko | • Kan medføre forsinkelser i byggeri e.l. og bøder ved manglende overholdelse af gældende regler. | • Tivoli indgår proaktivt i dialog med Københavns Kommune ifm. godkendelser af byggeplaner, nedrivning og ibrugtagning. • Tivoli tilstræber at få forhåndsvurderinger af relevante tiltag, der planlægges, for at sikre en korrekt fortolkning af lovgivningen/restriktioner. • Tivoli har god dialog med myndigheder og relevante interesseorganisationer med henblik på at identificere regulatoriske ændringer så hurtigt som muligt. |
G | Klima- forandringer | Tivoli er i begrænset grad rustet til at kunne modstå væsentlige klimaforandringer, f.eks. større skybrud og oversvømmelser i Haven, tørke og vandingsforbud og krav om generel mindre brug af vand til drift af Haven. | Faldende | Ekstern risiko | • Disse og andre kan medføre lave gæstetal og lavere forbrug. | • Når Tivoli foretager ombygninger/renoveringer, så tænkes en større grad af vejruafhængighed og ekstreme vejrforhold (som skybrud og tørke) ind i projekterne (overdækninger, opsamling af vand mv.). |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
27 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
28 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
ESRS DR | Paragraf | Oplysninger | Afsnit i rapporten | Side |
GOV-1 | ESRS 2, 20 c | Den ekspertise og de færdigheder, som dens administrations-, ledelses- og tilsynsorganer har med hensyn til bæredygtighedsforhold. | Selskabsledelse | |
GOV-1 | ESRS 2, 21 a | Antal medlemmer af direktionen. | Selskabsledelse | |
GOV-1 | ESRS 2, 21 a | Antal ikke-direktionsmedlemmer. | Selskabsledelse | |
GOV-1 | ESRS 2, 21 b | Oplysninger om repræsentation af ansatte og andre arbejdstagere i bestyrelsen. | Selskabsledelse | |
GOV-1 | ESRS 2, 21 c | Oplysninger om erfaring, der er relevant for virksomhedens sektorer, produkter og geografiske placering. | Selskabsledelse | |
GOV-1 | ESRS 2, 21 d | Procentdel efter køn og andre aspekter af mangfoldighed, som virksomheden tager i betragtning. | Selskabsledelse | |
GOV-1 | ESRS 2, 21 e | Procentdelen af uafhængige bestyrelsesmedlemmer. | Selskabsledelse |
29 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
30 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
31 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Kerneelementer i due diligence | Paragraf i bæredygtighedsrapporteringen | Side | ||
1) | Integrering af due diligence i ledelse, strategi og forretningsmodel | GOV-2 | Oplysninger givet til samt bæredygtighedsforhold behandlet af virksomhedens administrative, ledelsesmæssige og tilsynsførende organer. | |
GOV-3 | Indarbejdelse af bæredygtighedspræstationer i belønnings- og incitamentsstrukturer. | |||
SBM-3 | Væsentlige påvirkninger, risici og muligheder samt deres samspil med strategi og forretningsmodel. | |||
2) | Involvering af berørte interessenter i alle vigtige trin af due diligence | SBM-2 | Interesser og synspunkter fra interessenter. | |
IRO-1 | Beskrivelse af processen til at identificere og vurdere væsentlige påvirkninger, risici og muligheder. | |||
S1-2 | Medarbejderinddragelse i beslutningsprocesser og bæredygtighedsinitiativer. | |||
S2-2 | Processer til at engagere ansatte i virksomhedens værdikæde. | |||
S4-2 | Processer til at engagere forbrugere og slutbrugere (gæster) i virksomhedens aktiviteter. | |||
3) | Identificering og vurdering af negative påvirkninger | IRO-1 | Beskrivelse af processen til at identificere og vurdere væsentlige påvirkninger, risici og muligheder (E1 IRO-1, E5 IRO-1, G1 IRO-1). | |
4) | Iværksættelse af handlinger for at imødegå disse negative påvirkninger | E1-3 | Tiltag og ressourcer i forbindelse med klimaforandringer. | |
S1-3 | Tiltag og ressourcer i forbindelse med egen arbejdsstyrke. | |||
S2-3 | Processer til afhjælpning af negative påvirkninger for arbejdere i værdikæden. | |||
S2.MDR-a | Tiltag i relation til arbejdere i værdikæden. | |||
S4-4 | Tiltag i relation til forbrugere og slutbrugere (gæster). | |||
5) | Overvågning af effektiviteten af disse indsatser og kommunikation | S2-3 | Tiltag i relation til forbrugere og slutbrugere. | |
S4-3 | Tiltag i relation til forbrugere og slutbrugere (gæster). | |||
32 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
33 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
34 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Organisations interaktioner | Formål med interaktioner | Eksempler på resultater | ||
Medarbejdere | • Medarbejdervalgte bestyrelsesmedlemmer samt samarbejdsudvalg • Undersøgelser og arbejdspladsvurderinger • Medarbejdertilfredsheds- undersøgelser • Ansættelsesforhold og repræsentation af arbejdsmiljø og sikkerhed • Løbende personlige udviklingsdialoger • Interessentinterviews • Dialog med samarbejdsudvalg | • Inkludering af medarbejdernes perspektiver og erfaringer • Bidrag til en bæredygtig arbejdsplads og arbejdsliv | • Opdatering af interne politikker • Forbedring af handleplaner • Ekstra fokus fra ledelsen | |
Gæster og berørte samfund | • Exitspørgeskemaer • Tilbagemeldinger fra gæster • Interessentinterviews | • Forbedre gæsteoplevelsen • Sikre inddragelse og troværdighed • Tilbyde bæredygtige valg | • Forbedring af gæstens udvalg • Forbedring af handleplaner | |
Leverandører | • Code of Conduct • Interessentinterviews | • Sikre en respektfuld arbejdsrelation • Dekarbonisering af vores værdikæde | • Forbedring af handleplaner • Informeret udvælgelse af leverandører • Forbedring af bilag til leverandørkontrakter | |
Aktionærer/ejere | • Bestyrelsesmøder • Generalforsamling | • Forstå forventninger til bæredygtighed • Forbedring af gennemsigtighed | • Tilpasset intern kommunikation vedrørende bæredygtighedspraksis | |
Regeringen, beslutningstagere og tilsynsmyndigheder | • Interessentinterviews • Lovgivning | • Sikring af lovoverholdelse • Håndtering af klimarelaterede overgangsrisici og muligheder | • Tilpasning af forretningsmodel og strategi • Værdiskabelse og risiko reduktion fra lovgivning |
35 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
ESRS | Emne | Kategori | ESRS-emne | ED/VK | Potentiel/aktuel | Tidshorisont | Side | |||
Kort | Mellem | Lang | ||||||||
E1 | Klimaforandringer | Finansiel risiko | 1 | Klimatilpasninger - Finansielle risici forbundet med ekstreme vejrbegivenheder forværret af klimaforandringer. | ED | Potentiel | t | |||
Negativ påvirkning | 2 | Modvirkning af klimaforandringer (Scope 1 & 2) - Der er en negativ påvirkning fra Tivolis egen drift, hvilket er svarende til Tivolis udledning i scope 1 og 2. | ED | Aktuel | t | t | t | |||
Finansiel risiko | 3 | Modvirkning af klimaforandringer (Scope 1 & 2) - Finansielle risici fra Tivolis egen drift, svarende til Tivolis udledning i scope 1 og 2. | ED | Potentiel | t | |||||
Finansiel mulighed | 4 | Vedvarende energi - Der er en finansiel mulighed forbundet med vedvarende energi. | ED | Potentiel | t | t | t | |||
Negativ påvirkning | 5 | Modvirkning af klimaforandringer (GHG emissions Scope 3) - Tivolis værdikæde har en aktuel negativ virkning på miljøet grundet Tivolis samlede scope 3-emissioner. | VK | Aktuel | t | t | t | |||
Finansiel risiko | 6 | Modvirkning af klimaforandringer (GHG emissions Scope 3) - Finansielle risici forbundet med scope 3-drivhusgasemissioner og afbødning af klimaforandringer. | VK | Potentiel | t | t | t | |||
E5 | Ressourceforbrug og cirkulær økonomi | Negativ påvirkning | 7 | Ressourceinput - Ressourceforbrug for egen drift. | ED | Aktuel | t | t | t | |
Negativ påvirkning | 8 | Affald - Affald for egen drift. | ED | Aktuel | t | t | t | |||
Negativ påvirkning | 9 | Ressourceinput - Ressourceforbrug i værdikæden. | VK | Aktuel | t | t | t | |||
Negativ påvirkning | 10 | Affald - Produktionsaffald i værdikæden. | VK | Aktuel | t | t | t | |||
36 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
ESRS | Emne | Kategori | Beskrivelse | ED/VK | Potentiel/aktuel | Tidshorisont | Side | |||
Kort | Mellem | Lang | ||||||||
S1 | Egen arbejdsstyrke | Negativ påvirkning | 11 | Sikker beskæftigelse - Tivolis sæsonansættelser har betydning for sikker beskæftigelse. | ED | Aktuel | t | t | t | |
Negativ påvirkning | 12 | Balance mellem arbejdsliv og privatliv - Manglende fuld hensyntagen til medarbejdernes arbejdstid kan have indvirkning på trivsel. | ED | Aktuel | t | t | t | |||
Negativ påvirkning | 13 | Sundhed og sikkerhed - Fysisk arbejde i Tivoli medfører en aktuel risiko for sundhed og sikkerhed. | ED | Aktuel | t | t | t | |||
Finansiel risiko | 14 | Sundhed og sikkerhed - Arbejdsulykker kan medføre økonomisk risiko grundet sygemeldinger og øgede sygedage. | ED | Potentiel | t | t | t | |||
Negativ påvirkning | 15 | Tiltag mod vold og chikane på arbejdspladsen - Chikane og diskrimination, især mod medarbejdere med gæstekontakt, udgør en aktuel negativ påvirkning. | ED | Aktuel | t | t | t | |||
Finansiel risiko | 16 | Tiltag mod vold og chikane på arbejdspladsen - Chikane og diskrimination, især mod medarbejdere med gæstekontakt, kan medføre økonomisk risiko for Tivoli. | ED | Potentiel | t | t | t | |||
Negativ påvirkning | 17 | Mangfoldighed - Diversitet kræver, at medarbejdere føler sig inkluderet og repræsenteret i Tivoli. | ED | Aktuel | t | t | t | |||
S2 | Arbejdsstyrke i værdikæden | Negativ påvirkning | 18 | Arbejdstid - Usikkerhed om arbejdstid i værdikæden, især i industrier med sæsonarbejde. | VK | Potentiel | t | t | t | |
Negativ påvirkning | 19 | Passende aflønning - Usikkerhed om lønniveauer i værdikæden, særligt i industrier med lavtlønsrisici som fødevarer, metal og IT. | VK | Potentiel | t | t | t | |||
Negativ påvirkning | 20 | Sundhed og sikkerhed - Usikkerhed om sikket arbejdsmiljø i værdikæden – særligt i industrier som fødevarer, metal og IT. | VK | Potentiel | t | t | t | |||
Negativ påvirkning | 21 | Børnearbejde - Risiko for børnearbejde i værdikæden, særligt i landbrugssektoren – dog uden konkrete tilfælde identificeret. | VK | Potentiel | t | t | t | |||
Negativ påvirkning | 22 | Tvangsarbejde - Risiko for tvangsarbejde i værdikæden, særligt i landbrugssektoren – dog uden dokumenterede tilfælde. | VK | Potentiel | t | t | t | |||
S4 | Forbruger og slutbrugere | Negativ påvirkning | 23 | Sundhed og sikkerhed - Sikkerhed for Tivolis besøgende, grundet mængden af gæster i Tivoli om året. | VK | Aktuel | t | t | t | |
Finansiel risiko | 24 | Sundhed og sikkerhed - Risiko for finansielle tab, kompensation eller forsikringssager grundet manglende sikkerhed for Tivolis besøgende. | VK | Potentiel | t | t | t | |||
G1 | Forhold med leverandører | Negativ påvirkning | 25 | Forvaltning af forbindelser med leverandører - Forvaltning af forbindelser med leverandører er en aktuel negativ påvirkning. | ED | Aktuel | t | t | t | |
37 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
38 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
39 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Oplysningskrav | Side | Yderligere kommentar | |
ESRS 2 | Generelle oplysningskrav | ||
BP-1 | Generelt grundlag for udarbejdelse af bæredygtighedsopgørelsen | ||
BP-2 | Oplysninger i relation til specifikke omstændigheder | ||
GOV-1 | Det administrative, ledelsesmæssige og tilsynsmæssige organs rolle | ||
GOV-1, 21 a | Antallet af medlemmer og ikke medlemmer af direktionen | ||
GOV-1, 21 b | Oplysninger om repræsentation af ansatte og andre arbejdstagere | ||
GOV-1, 21 c | Oplysninger om erfaring, der er relevant for virksomhedens sektorer, produkter og geografiske placering | ||
GOV-1, 21 d | Procentdel efter køn og andre aspekter af mangfoldighed, som virksomheden tager i betragtning. | ||
GOV-1, 21 e | Procentdelen af uafhængige bestyrelsesmedlemmer | ||
GOV-1, 5 a | |||
GOV-1, 5 b | |||
GOV-2 | Oplysninger givet til og bæredygtighedsspørgsmål behandlet af virksomhedens administrative, ledelsesmæssige og tilsynsmæssige organer | ||
GOV-3 | Integration af bæredygtighedsrelaterede resultater i incitamentsordninger | ||
GOV-4 | Redegørelse om due diligence | ||
GOV-5 | Risikostyring og interne kontroller for bæredygtighedsrapportering | ||
SBM-1 | Strategi, forretningsmodel og værdikæde | Note 2.1 Segmentoplysninger | |
SBM-2 | Interessenters interesser og synspunkter | ||
SBM-3 | Væsentlige påvirkninger, risici og muligheder og deres interaktion med strategi og forretningsmodel | ||
IRO-1 | Beskrivelse af processen til at identificere og vurdere væsentlige påvirkninger, risici og muligheder | ||
IRO-2 | Oplysningskrav i ESRS dækket af virksomhedens bæredygtighedsopgørelse | ||
Oplysningskrav | Side | Yderligere kommentar | |
E1 Klimaforandringer | |||
ESRS 2 GOV-3 | Integration af bæredygtighedsrelaterede resultater i incitamentsordninger | ||
E1-1 | Omstillingsplan for afbødning af klimaforandringer | ||
ESRS 2 SBM-3 | Væsentlige påvirkninger, risici og muligheder og deres interaktion med strategi og forretningsmodel | ||
ESRS 2 IRO-1 | Beskrivelse af processerne til at identificere og vurdere væsentlige klimarelaterede påvirkninger, risici og muligheder | ||
E1-2 | Politikker relateret til afbødning og tilpasning af klimaforandringer | ||
E1-3 | Handlinger og ressourcer i forhold til klimaforandringspolitikker | ||
E1-4 | Mål relateret til afbødning og tilpasning af klimaforandringer | ||
E1-5 | Energiforbrug og miks | ||
E1-6 | Brutto, scope 1, 2, 3 og samlede drivhusgasemissioner | ||
E5 Ressourceforbrug og cirkulær økonomi | |||
ESRS 2 IRO-1 | Beskrivelse af processerne til at identificere og vurdere materialeressourceforbrug og cirkulær økonomi- relaterede påvirkninger, risici og muligheder | ||
E5-1 | Politikker relateret til ressourceforbrug og cirkulær økonomi | ||
E5-2 | Handlinger og ressourcer relateret til ressource- anvendelse og cirkulær økonomi | ||
E5-3 | Mål relateret til ressourceforbrug og cirkulær økonomi | ||
E5-4 | Ressourceforbrug | ||
E5-5 | Affald | ||
E5-6 | Finansiel effekt | ||
40 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Oplysningskrav | Side | Yderligere kommentar | |
S1 Egen arbejdsstyrke | |||
ESRS 2 SBM-2 | Interessenters interesser og synspunkter | ||
ESRS 2 SBM-3 | Væsentlige påvirkninger, risici og muligheder og deres interaktion med strategi og forretningsmodel | ||
S1-1 | Politikker relateret til egen arbejdsstyrke | ||
S1-2 | Processer for at engagere egne medarbejdere og medarbejderrepræsentanter om påvirkninger | ||
S1-3 | Processer til at afhjælpe negative påvirkninger og kanaler for egne medarbejdere til at rejse bekymringer | ||
S1-4 | Handling på væsentlige påvirkninger på egen arbejdsstyrke og tilgange til at mindske væsentlige risici og forfølge væsentlige muligheder relateret til egen arbejdsstyrke samt effektiviteten af disse handlinger | ||
S1-5 | Mål relateret til håndtering af væsentlige negative påvirkninger, fremme af positive påvirkninger og håndtering af væsentlige risici og muligheder | ||
S1-6 | Karakteristika ved virksomhedens medarbejdere | ||
S1-9 | Diversitetsmålinger | ||
S1-14 | Sundheds- og sikkerhedsmålinger | ||
S1-15 | Målinger af balance mellem arbejdsliv og privatliv | ||
S1-17 | Hændelser, klager og alvorlige menneskerettighedspåvirkninger | ||
S2 Ansatte i værdikæden | |||
ESRS 2, SBM-2 | Interessenters interesser og synspunkter | ||
ESRS 2, SBM-3 | Væsentlige påvirkninger, risici og muligheder og deres interaktion med strategi og forretningsmodel | ||
S2-1 | Politikker relateret til ansatte i værdikæden | ||
S2-2 | Processer til at engagere sig med ansatte i værdikæden om påvirkninger | ||
S2-3 | Processer til at afhjælpe negative påvirkninger og kanaler for ansatte i værdikæden for at rejse bekymringer | ||
S2-4 | Handling på væsentlige påvirkninger på værdikædearbejdere og tilgange til at håndtere væsentlige risici og forfølge væsentlige muligheder relateret til ansatte i værdikæden og effektiviteten af disse handlinger | ||
S2-5 | Mål relateret til håndtering af væsentlige negative påvirkninger, fremskridt i forhold til positive virkninger og håndtering af væsentlige risici og muligheder | ||
Oplysningskrav | Side | Yderligere kommentar | |
S4 Kunder og slutbrugere (gæster) | |||
ESRS 2, SBM-2 | Interessenters interesser og synspunkter | ||
ESRS 2, SBM-3 | Væsentlige påvirkninger, risici og muligheder og deres interaktion med strategi og forretningsmodel | ||
S4-1 | Politikker relateret til gæster | ||
S4-2 | Processer for at engagere sig med gæster om påvirkninger | ||
S4-3 | Processer til at afhjælpe negative påvirkninger og kanaler for gæster til at rejse bekymringer | ||
S4-4 | Handling på væsentlige påvirkninger på gæster og tilgange til at mindske væsentlige risici og forfølge væsentlige muligheder relateret til gæster samt effektiviteten af disse handlinger | ||
S4-5 | Mål relateret til håndtering af væsentlige negative påvirkninger, fremme af positive påvirkninger og håndtering af væsentlige risici og muligheder | ||
G1 Forretningsadfærd | |||
ESRS 2, GOV-1 | Administrations-, tilsyns- og ledelsesorganernes rolle | ||
ESRS 2, IRO-1 | Beskrivelse af processerne til at identificere og vurdere væsentlige påvirkninger, risici og muligheder | ||
G1-2 | Håndtering af forhold med leverandør | ||
41 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Oplysningskrav og relateret datapunkt | SFDR reference | Pillar 3 reference | Benchmark regulerings reference | EU- klimalovs reference | Side |
ESRS 2 GOV-1 Bestyrelsens kønsdiversitet, paragraf 21 (d) | t | t | |||
ESRS 2 GOV-1 Procentdel af bestyrelsesmedlemmer, der er uafhængige, paragraf 21 (e) | t | ||||
ESRS 2 GOV-4 Redegørelse om due diligence, paragraf 30 | t | ||||
ESRS 2 SBM-1 Deltagelse i aktiviteter i forbindelse med aktiviteter vedrørende fossile brændstoffer, paragraf 40 (d) i | t | t | t | Ikke relevant | |
ESRS 2 SBM-1 Deltagelse i aktiviteter i forbindelse med kemisk produktion, paragraf 40 (d) ii | t | t | Ikke relevant | ||
ESRS 2 SBM-1 Involvering i aktiviteter i forbindelse med kontroversielle våben, paragraf 40 (d) iii | t | t | Ikke relevant | ||
ESRS 2 SBM-1 Deltagelse i aktiviteter i forbindelse med dyrkning og produktion af tobak, paragraf 40 (d) iv | t | Ikke relevant | |||
ESRS E1-1 Omstillingsplan for at opnå klimaneutralitet senest i 2050, paragraf 14 | t | ||||
ESRS E1-1 Virksomheder, der er udelukket fra Paristilpassede benchmarks, paragraf 16 (g) | t | t | Ikke relevant | ||
ESRS E1-4 Mål for reduktion af drivhusgasemissioner, paragraf 34 | t | t | t | ||
ESRS E1-5 Energiforbrug fra fossile kilder opdelt efter kilder (kun sektorer med høj klimapåvirkning, paragraf 38 | t | Ikke relevant | |||
ESRS E1-5 Energiforbrug og energimiks, paragraf 37 | t | ||||
ESRS E1-5 Energiintensitet i forbindelse med aktiviteter i sektorer med høj klimapåvirkning, paragraf 40 til 43 | t | Ikke relevant | |||
ESRS E1-6 Bruttoemissioner i scope 1, 2, 3 og samlede drivhusgasemissioner, paragraf 44 | t | t | t | ||
ESRS E1-6 Bruttodrivhusgasemissioners intensitet, paragraf 53 til 55 | t | t | t |
Oplysningskrav og relateret datapunkt | SFDR reference | Pillar 3 reference | Benchmark regulerings reference | EU- klimalovs reference | Side |
ESRS E1-7 Optag af drivhusgasemissioner og kulstofkreditter, paragraf 56 | t | Ikke relevant | |||
ESRS E1-9 Benchmarkporteføljens eksponering for klimarelaterede fysiske risici, paragraf 66 | t | Ikke relevant | |||
ESRS E1-9 Opdeling af pengebeløb efter akut og kronisk fysisk risiko og placering af væsentlige aktiviteter med væsentlig fysisk risiko, paragraf 66 (a) og (c) | t | Ikke relevant | |||
ESRS E1-9 Opdeling af den regnskabsmæssige værdi af dets ejendomsaktiver efter energieffektivitetsklasser, paragraf 67 (c) | t | Ikke relevant | |||
ESRS E1-9 Porteføljens eksponering for klimarelaterede muligheder, paragraf 69 | t | Ikke relevant | |||
ESRS E2-4 Beløb for hvert forurenede stof, der er opført i bilag II til E-PRTR-forordningen (europæisk register over udledning og overførsel af forurenede stoffer), der udledes til luft, vand og jord, paragraf 28 | t | Ikke relevant | |||
ESRS E3-1 Vand og havressourcer, paragraf 9 | t | Ikke relevant | |||
ESRS E3-1 Særligt politikpunkt, paragraf 13 | t | Ikke relevant | |||
ESRS E3-1 Bæredygtige oceaner og have, paragraf 14 | t | Ikke relevant | |||
ESRS E3-4 Samlet genanvendt og genbrugt vand punkt, paragraf 28 (c) | t | Ikke relevant | |||
ESRS E3-4 Samlet vandforbrug i m3 pr. nettoindtægt fra egen drift , paragraf 29 | t | Ikke relevant | |||
ESRS 2 - SBM-3 - E4, paragraf 16 (a) i | t | Ikke relevant | |||
ESRS 2 - SBM-3 - E4, paragraf 16 (b) | t | Ikke relevant | |||
ESRS 2 - SBM-3 - E4, paragraf 16 (c) | t | Ikke relevant | |||
ESRS E4-2 Bæredygtig jord/landbrugspraksis eller politikker, paragraf 24 (b) | t | Ikke relevant |
42 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Oplysningskrav og relateret datapunkt | SFDR reference | Pillar 3 reference | Benchmark regulerings reference | EU- klimalovs reference | Side |
ESRS E4-2 Bæredygtig have, praksisser eller politikker, paragraf 24 (c) | t | Ikke relevant | |||
ESRS E4-2 Politikker til bekæmpelse af skovrydning, paragraf 24 (d) | t | Ikke relevant | |||
ESRS E5-5 Ikke-genanvendt affald, paragraf 37 (d) | t | ||||
ESRS E5-5 Farligt affald og radioaktivt affald, paragraf 39 | t | ||||
ESRS 2 - SBM3 - S1 Risiko for tilfælde af tvangsarbejde, paragraf 14 (f) | t | ||||
ESRS 2 - SBM3 - S1 Risiko for tilfælde af børnearbejde, paragraf 14 (g) | t | ||||
ESRS S1-1 Forpligtelser i forbindelse med menneskerettighedspolitikken, paragraf 20 | t | ||||
ESRS S1-1 Due diligence-politikker vedrørende spørgsmål, der er omfattet af Den Internationale Arbejdsorganisations grundlæggende konventioner 1-8, paragraf 21 | t | ||||
ESRS S1-1 Processer og foranstaltninger til forebyggelse af menneskehandel, paragraf 22 | t | ||||
ESRS S1-1 Politik eller ledelsessystem for forebyggelse af arbejdsulykker på arbejdspladsen, paragraf 23 | t | ||||
ESRS S1-3 Klage-/ klagebehandlingsmekanismer, paragraf 32 (c) | t | ||||
ESRS S1-14 Antal dødsfald og antal og hyppighed af arbejdsrelaterede ulykker, paragraf 88 (b) og (c) | t | t | |||
ESRS S1-14 Antal tabte dage på grund af skader, ulykker, dødsfald eller sygdom, paragraf 88 (e) | t | ||||
ESRS S1-16 Ukorrigeret lønforskel mellem mænd og kvinder, paragraf 97 (a) | t | t | Ikke relevant | ||
ESRS S1-16 For høj lønprocent for administrerende direktører, paragraf 97 (b) | t | Ikke relevant | |||
ESRS S1-17 Tilfælde af forskelsbehandling, paragraf 103 (a) | t | ||||
ESRS S1-17 Manglende overholdelse af FN’s vejledende principper om erhvervslivet og menneskerettigheder og OECD’s retningslinjer, paragraf 104 (a) | t | t |
Oplysningskrav og relateret datapunkt | SFDR reference | Pillar 3 reference | Benchmark regulerings reference | EU- klimalovs reference | Side |
ESRS 2 - SBM3 - S2 Betydelig risiko for børnearbejde eller tvangsarbejde i værdikæden, paragraf 11 (b) | t | ||||
ESRS S2-1 Forpligtelser i forbindelse med menneskerettighedspolitikken, paragraf 17 | t | ||||
ESRS S2-1 Politikker vedrørende værdikædearbejdere, paragraf 18 | t | ||||
ESRS S2-1 Manglende overholdelse af FN’s vejledende principper om erhvervslivet og menneskerettigheder og OECD’s retningslinjer, paragraf 19 | t | ||||
ESRS S2-1 Due diligence-politikker vedrørende spørgsmål, der er omfattet af Den Internationale Arbejdsorganisations grundlæggende konventioner 1-8, paragraf 19 | t | ||||
ESRS S2-4 Menneskerettighedsspørgsmål og hændelser i forbindelse med dens værdikæde i forudgående og efterfølgende omsætningsled, paragraf 36 | t | ||||
ESRS S3-1 Forpligtelser i forbindelse med menneskerettighedspolitikken, paragraf 16 | t | Ikke relevant | |||
ESRS S3-1 Manglende overholdelse af FN’s vejledende principper om erhvervslivet og menneskerettigheder, ILO’s principper eller OECD’s retningslinjer, paragraf 17 | t | Ikke relevant | |||
ESRS S3-4 Spørgsmål og hændelser vedrørende menneskerettigheder, paragraf 36 | t | Ikke relevant | |||
ESRS S4-1 Politikker vedrørende forbrugere og slutbrugere, paragraf 16 | t | ||||
ESRS S4-1 Manglende overholdelse af FN’s vejledende principper om erhvervslivet og menneskerettigheder og OECD’s retningslinjer, paragraf 17 | t | ||||
ESRS S4-4 Spørgsmål og hændelser vedrørende menneskerettigheder, paragraf 35 | t | ||||
ESRS G1-1 De Forenede Nationers konvention mod korruption, paragraf 10 (b) | t | Ikke relevant | |||
ESRS G1-1 Beskyttelse af whistleblowere, paragraf 10 (d) | t | Ikke relevant | |||
ESRS G1-1 Bøder for overtrædelse af antikorruptions- og bestikkelseslove, paragraf 24 (a) | t | t | Ikke relevant | ||
ESRS G1-1 Standarder for bekæmpelse af korruption og bestikkelse, paragraf 24 (b) | t | Ikke relevant |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
44 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
45 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
46 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
47 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
48 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
(MWh) | 2025 | 2024 |
Ikke vedvarende | ||
Brændstofforbrug fra råolie og petroleumsprodukter (MWh) | 177,0 | 209,7 |
Brændstofforbrug fra naturgas (MWh) | 562,6 | 435,3 |
Forbrug af købt eller erhvervet elektricitet, varme, damp og køling fra ikke-vedvarende kilder (MWh)1 | 9.257,6 | 8.347,1 |
Samlet ikke-vedvarende energiforbrug (MWh) | 9.997,2 | 8.992,1 |
Vedvarende | ||
Forbrug af købt eller erhvervet elektricitet, varme, damp og køling fra vedvarende kilder (MWh)1 | 11.447,0 | 11.525,8 |
Samlet vedvarende energiforbrug (MWh) | 11.447,0 | 11.525,8 |
Andel af vedvarende kilder i det samlede energiforbrug (%) | 53,4% | 56,2% |
Samlet energiforbrug (MWh) | 21.444,2 | 20.517,8 |
49 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Realiseret | Målsætning | |||||||
(tCO2æ) | 2025 | 2024 | 2022 (basisår) | Udvikling i % | 2026 | 2030 | 2050 | Årligt % mål / basisår |
Scope 1, drivhusgasemissioner | ||||||||
Brutto scope 1 drivhusgasemissioner 1 | 154,9 | 169,9 | 239,1 | -8,8% | -100,0% | -16,7% | ||
Scope 2, drivhusgasemissioner | ||||||||
Brutto lokationsbaseret scope 2 drivhusgasemissioner1 | 974,0 | 904,5 | 1.150,0 | 7,7% | ||||
Brutto markedsbaseret scope 2 drivhusgasemissioner1 | 476,7 | 400,9 | 6.757,3 | 18,9% | -100,0% | -16,7% | ||
Scope 3, drivhusgasemissioner | ||||||||
Samlet brutto indirekte (scope 3) drivhusgasemissioner | 61.937,0 | 57.489,3 | 41.363,1 | 7,7 % | ||||
1. Købte varer og services2 | 26.783,7 | 26.463,0 | 23.851,4 | 1,2% | -30,0% | -3,8% | ||
2. Investeringer2 | 32.922,7 | 28.686,2 | 15.353,4 | 14,8% | ||||
3. Brændstof | 873,1 | 866,8 | 867,7 | 0,7% | ||||
4. Varetransport | 203,2 | 165,9 | 212,8 | 22,5% | ||||
5. Affald | 51,5 | 66,9 | 54,3 | -23,0% | ||||
6. Forretningsrejser | 105,0 | 138,0 | 82,2 | -23,9% | ||||
7. Medarbejdertransport | 337,7 | 424,5 | 213,4 | -20,5% | ||||
12. Udtjent behandling af solgte produkter | 0,8 | 0,7 | 0,4 | 15,0% | ||||
13. Downstream-leasede aktiver | 283,1 | 330,0 | 421,4 | -14,2% | ||||
14. Franchise | 376,2 | 347,3 | 306,1 | 8,3% | ||||
Samlet drivhusgasemissioner | ||||||||
Samlet drivhusgasemissioner (lokationsbaseret) | 63.066,0 | 58.563,7 | 42.752,1 | 7,7% | ||||
Samlet drivhusgasemissioner (markedsbaseret) | 62.568,6 | 58.060,1 | 48.359,5 | 7,8% | ||||
Drivhusgasintensitet baseret på nettoomsætning | ||||||||
Samlede drivhusgasemissioner (lokationsbaseret) pr. nettoomsætning (tCO₂æ/DKK mio.) | 46,9 | 44,3 | 37,8 | 5,8% | ||||
Samlede drivhusgasemissioner (markedsbaseret) pr. nettoomsætning (tCO₂æ/DKK mio.) | 46,5 | 44,0 | 42,8 | 5,9% | ||||
Samlede drivhusgasemissioner (lokationsbaseret) pr. gæst (tCO₂æ/antal gæster i tusinder) | 14,7 | 13,8 | 10,6 | 6,3% | ||||
Samlede drivhusgasemissioner (markedsbaseret) pr. gæst (tCO₂æ/antal gæster i tusinder) | 14,5 | 13,7 | 12,0 | 6,4% | ||||
50 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
51 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
52 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
KPI | Total | Andel af aktiviteter der er omfattet af taksonomien | Aktiviteter i overens- stemmelse | Andel aktiviteter i overens- stemmelse | Opdeling af miljømæssige emner af økonomiske aktiviteter i overensstemmelse | Andel af omfattede aktiviteter | Andel af omstillings- aktiviter | Ikke vurderede aktiviteter, som anses for ikke væsentlige | Aktiviteter i overens- stemmelse med klassificerings- systemet, sidste år N-1 | Andel af økonomiske aktiviteter i overens- stemmelse, sidste år N-1 | |||||
CCM | CCA | WTR | CE | PPC | BIO | ||||||||||
DKK | % | DKK | % | % | % | % | % | % | % | % | % | % | DKK | % | |
Nettoomsætning | 1.344,7 | 23,2% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0 | 0,0% |
Kapitalomkostninger | 214,2 | 72,8% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0 | 0,0% |
Driftsomkostninger | 104,7 | 63,8% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0 | 0,0% |
53 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Økonomisk aktivitet | Kode | Andel af taksonomi- omfattede aktiviteter | Aktiviteter i overens- stemmelse | Andel aktiviteter i overens- stemmelse | Opdeling af miljømæssige emner af økonomiske aktiviteter i overensstemmelse | Kategori muligheds- skabende | Kategori omstillings- aktivitet | Andel aktiviteter i overens- stemmelse af omfattede aktiviteter | |||||
CCM | CCA | WTR | CE | PPC | BIO | ||||||||
% | DKK | % | % | % | % | % | % | % | M, hvis relevant | O, hvis relevant | % | ||
Nettoomsætning | |||||||||||||
13.1 Kreative aktiviteter, kunst og forlystelser | CCA.13.1 | 2,8% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | ||||||||
7.7 Erhvervelse og ejerskab af bygninger | CCA.7.7 | 6,5% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | ||||||||
2.1 Hoteller, ferieboliger, campingpladser og lignende indkvartering | BIO 2.1 | 13,9% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | ||||||||
Samlet tilpasning for hvert mål | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |||||||
Total KPI | 23,2% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
CAPEX | |||||||||||||
13.1 Kreative aktiviteter, kunst og forlystelser | CCA.13.1 | 1,1% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | ||||||||
8.2 Computerprogrammering, konsulentbistand vedrørende informationsteknologi og lignende aktiviteter | CCA 8.2 | 17,6% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | ||||||||
8.1 Databehandling, webhosting og lignende serviceydelser | CCA 8.1 | 0,5% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | ||||||||
7.3 Installation, vedligeholdelse og reparation af energibesparende udstyr | CCM 7.3 | 2,7% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | ||||||||
7.2 Renovering af eksisterende bygninger | CCM 7.2 | 12,4% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | ||||||||
7.1 Opførsel af nye bygninger | CCM 7.1 | 31,0% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | ||||||||
5.2 Fornyelse af vandopsamlings-, vandrensnings- og vandforsyningssystemer | CCA 5.2 | 2,5% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | ||||||||
2.1 Hoteller, ferieboliger, campingpladser og lignende indkvartering | BIO 2.1 | 5,0% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | ||||||||
Samlet tilpasning for hvert mål | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |||||||
Total KPI | 72,8% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
OPEX | |||||||||||||
8.2 Computerprogrammering, konsulentbistand vedrørende informationsteknologi og lignende aktiviteter | CCA 8.2 | 22,2% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | ||||||||
8.1 Databehandling, webhosting og lignende serviceydelser | CCA 8.1 | 0,9% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | ||||||||
7.2 Renovering af eksisterende bygninger | CCM 7.2 | 24,1% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | ||||||||
6.6 Vejgodstransport | CCA 6.6 | 5,5% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | ||||||||
6.5 Transport med motorcykler, personbiler og lette erhvervskøretøjer | CCA 6.5 | 0,6% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | ||||||||
2.1 Hoteller, ferieboliger, campingpladser og lignende indkvartering | BIO 2.1 | 10,4% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | ||||||||
Samlet tilpasning for hvert mål | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |||||||
Total KPI | 63,8% | 0,0 | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
54 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
55 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
56 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
(Tons) | 2025 | 2024 |
Samlet vægt af materialer brugt i løbet af rapporteringsperioden | 59.424,5 | 58.766,8 |
Sekundære materialer | 0,0% | 0,0% |
Andel af sekundære materialer i % | 0,0% | 0,0% |
Ressourceforbrug for kapitalomkostninger | 31.075,6 | 22.307,0 |
(Tons) | 2025 | 2024 |
Farligt affald | 7,2 | 7,2 |
Ikke-farligt affald | 2.672,4 | 3.518,2 |
Affald i alt | 2.679,6 | 3.525,4 |
Genanvendt affald i alt | 1.306,3 | 1.572,8 |
Ikke-genanvendt affald i alt | 1.373,3 | 1.952,7 |
Andelen af ikke-genanvendt affald ud af den samlede mængde affald | 51,2% | 55,4% |
57 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
(Tons) | 2025 | 2024 |
Affald til forbrænding | 0,0 | 0,0 |
Affald til deponering | 0,0 | 0,0 |
Affald i alt til bortskaffelse | 0,0 | 0,0 |
Genanvendelse | 3,7 | 3,3 |
Forberedelse med henblik på genbrug | 0,0 | 0,0 |
Andre nyttiggørrelsesoperationer | 3,5 | 3,9 |
Affald i alt fjernet fra bortskaffelse | 7,2 | 7,2 |
Farligt affald i alt | 7,2 | 7,2 |
(Tons) | 2025 | 2024 |
Affald til forbrænding | 369,9 | 898,5 |
Affald til deponering | 296,0 | 212,2 |
Affald i alt til bortskaffelse | 665,9 | 1.110,7 |
Genanvendelse | 1.302,6 | 1.569,4 |
Forberedelse med henblik på genbrug | 0,0 | 0,0 |
Andre nyttiggørrelsesoperationer | 703,9 | 838,1 |
Affald i alt fjernet fra bortskafelse | 2.006,5 | 2.407,5 |
Ikke-farligt affald i alt | 2.672,4 | 3.518,2 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
59 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
60 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
61 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
62 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
63 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Antal | 2025 | 2024 | ||
Kvinder | Mænd | I alt | ||
Gennemsnitlige antal ansatte | ||||
Fuldtidsarbejdsstyrke (FTE'er) | 521 | 562 | 1.083 | 1.088 |
Antal ansatte (headcount) | 1.168 | 1.104 | 2.272 | 2.374 |
Antal | 2025 | 2024 | ||
Kvinder | Mænd | I alt | ||
Antal FTE’er | 521 | 562 | 1083 | 1.088 |
Permanente ansatte | 260 | 264 | 524 | 541 |
Midlertidige ansatte | 141 | 178 | 319 | 354 |
Medarbejdere med ikke-garanterede timer | 120 | 120 | 240 | 193 |
Antal, % | 2025 | 2024 |
Fratrådte permanente ansatte | 21 | 24 |
Fratrådte midlertidige ansatte | 90 | 87 |
Fratrådte ikke garanterede timer ansatte | 26 | 26 |
Samlet antal fratrådte | 136 | 137 |
Medarbejderomsætningshastighed, permanente ansatte | 3,9% | 4,4% |
Medarbejderomsætningshastighed, midlertidige ansatte | 28,1% | 24,7% |
Medarbejderomsætningshastighed, ikke garanterede timer ansatte | 10,7% | 13,5% |
Samlet medarbejderomsætningshastighed | 12,5% | 12,6% |
Genansættelsesprocent | 90,8% | 82,3% |
64 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Antal & % | 2025 | 2024 | ||
Kvinder | Mænd | I alt | ||
Kønsdiversitet, øverste ledelseslag1 | 1 | 3 | 4 | 3 |
Kønsdiversitet, øverste ledelseslag, i %1 | 25,0% | 33,3% | ||
Kønsdiversitet, medarbejderrepræsentant1 | 0 | 2 | 2 | 2 |
Kønsdiversitet, medarbejderrepræsentant, i %1 | 0,0% | 0,0% | ||
Kønsdiversitet, første ledelseslag | 1 | 1 | 2 | 2 |
Kønsdiversitet, første ledelseslag, i % | 50,0% | 50,0% | ||
Kønsdiversitet, andet ledelseslag2 | 6 | 7 | 13 | 13 |
Kønsdiversitet, andet ledelseslag, i %2 | 46,2% | 46,2% |
% | 2025 | 2024 |
Samlet kønsdiversitet | 48,1% | 47,9% |
Antal & % | <30 | 30-50 | >50 | ||||
Antal af medarbejdere (FTE’er) | 377 | 471 | 235 | ||||
Andel af medarbejdere | 34,8% | 43,5% | 21,7% | ||||
65 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Antal & % | 2025 | 2024 |
Antal dødsfald | 0 | 0 |
Hændelser, ulykker | 229 | 252 |
Hændelser med fravær, ulykker | 30 | 38 |
Hændelser uden fravær, ulykker | 199 | 214 |
Fraværsdage, ift. hændelser | 95 | 203 |
Andel af medarbejdere dækket af Tivolis arbejdsmiljøledelsessystem (headcount) | 100,0% | 100,0% |
(Ratio pr. 1 mio. arbejdstimer) | 2025 | 2024 |
Ulykkesfrekvens | 15,3 | 18,8 |
% | 2025 | 2024 |
Andel, der kan tage familierelateret orlov | 100,0% | 100,0% |
%-andel af medarbejdere, der tog familierelateret orlov, kvinder | 1,7% | 1,5% |
%-andel af medarbejdere, der tog familierelateret orlov, mænd | 0,8% | 0,5% |
%-andel af medarbejdere, der tog familierelateret orlov, samlet | 1,2% | 1,0% |
66 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
67 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
68 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
69 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
71 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
73 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
74 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
SALG | |||||||||||||||||||||||||
FOOD & BEVERAGE | HIGH-END | ||||||||||||||||||||||||
16% | omfatter alle entré-, og forlystelses-, Tivolikort- og royalty- indtægter samt sponsorindtægter og indtægter fra Tivoli Erhvervsklub. | ||||||||||||||||||||||||
driver Tivolis egne 36 spisesteder og outlets, eksklusive 11 steder, der drives af High-End (under Nimb). Spisestederne omfatter bl.a. wagamama, Anarkist Bar, fastfood-outlets og barer til Havefest og Fredagsrock. | driver et eksklusivt, 5-stjernet boutiquehotel (Nimb Hotel) med 38 værelser, Nimb Club med fitness, pool, spa samt 12 restauranter og outlets under Nimb-brandet. | ||||||||||||||||||||||||
KULTUR | ERHVERVSUDLEJNING | ||||||||||||||||||||||||
SPIL | MIO. KR. | IKKE-ALLOKERET | |||||||||||||||||||||||
2% | 1% | ||||||||||||||||||||||||
driver alle Tivolis spillehaller og spil i Haven. | TIVOLIS TOTALE OMSÆTNING | omfatter bl.a. udfakturering af arkitekter, rengøring og renovation. | |||||||||||||||||||||||
75 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Koncernregnskab | Moderselskabsregnskab | ||||||
Primære opgørelser | Primære opgørelser | ||||||
Noter | Noter | ||||||
1.2 Regnskabsmæssige vurderinger og skøn | |||||||
76 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Mio. kr. | Note | 2025 | 2024 | ||
Nettoomsætning | |||||
Omsætning | |||||
Andre eksterne omkostninger | - | - | |||
Personaleomkostninger | - | - | |||
Omkostninger | - | - | |||
Andre driftsindtægter | |||||
Resultat før af- og nedskrivninger (EBITDA) | |||||
Af- og nedskrivninger | - | - | |||
Resultat af primær drift (EBIT) | |||||
Resultat i associerede virksomheder | - | - | |||
Finansielle indtægter | |||||
Finansielle omkostninger | - | - | |||
Resultat før skat | |||||
Skat af årets resultat | - | - | |||
Årets resultat | |||||
Resultat pr. aktie (EPS), kr. | |||||
Foreslået udbytte | |||||
Overført resultat | |||||
Årets resultat | |||||
77 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Mio. kr. | Note | 2025 | 2024 | ||
Aktiver | |||||
Immaterielle aktiver | |||||
Materielle aktiver | |||||
Leasingaktiver | |||||
Kapitalandele i associerede virksomheder | |||||
Andre tilgodehavender | |||||
Langfristede aktiver i alt | |||||
Varebeholdninger | |||||
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser | |||||
Tilgodehavende selskabsskat | |||||
Tilgodehavende hos associerede virksomheder | |||||
Andre tilgodehavender | |||||
Periodeafgrænsningsposter | |||||
Likvide beholdninger | |||||
Kortfristede aktiver i alt | |||||
Aktiver i alt | |||||
Mio. kr. | Note | 2025 | 2024 | ||
Passiver | |||||
Aktiekapital | |||||
Andre reserver | |||||
Overført resultat | |||||
Foreslået udbytte | |||||
Egenkapital i alt | |||||
Gæld til realkreditinstitutter | |||||
Leje- og leasingforpligtelser | |||||
Udskudte skatteforpligtelser | |||||
Langfristede forpligtelser i alt | |||||
Gæld til realkreditinstitutter | |||||
Leje- og leasingforpligtelser | |||||
Leverandørgæld | |||||
Gæld til i associerede virksomheder | |||||
Skyldig selskabsskat | |||||
Anden gæld | |||||
Periodeafgrænsningsposter | |||||
Kortfristede forpligtelser i alt | |||||
Passiver i alt | |||||
78 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Mio. kr. | Aktie- kapital | Overført resultat | Sikrings- transak- tioner | Foreslået udbytte | I alt |
Egenkapital 1. januar 2025 | |||||
Egenkapitalbevægelser i 2025 | |||||
Årets resultat | |||||
Værdiregulering sikringsinstrumenter, herunder skat | |||||
Totalindkomst | |||||
Udloddet udbytte | - | - | |||
Egenkapital 31. december 2025 | |||||
Egenkapital 1. januar 2024 | |||||
Egenkapitalbevægelser i 2024 | |||||
Årets resultat | |||||
Værdiregulering sikringsinstrumenter, herunder skat | - | - | |||
Totalindkomst | - | ||||
Udloddet udbytte | - | - | |||
Egenkapital 31. december 2024 |
Mio. kr. | Note | 2025 | 2024 | ||
Resultat før af- og nedskrivninger | |||||
Ændring i driftskapital | - | - | |||
Pengestrøm fra primær drift før finansielle poster | |||||
Finansielle indtægter | |||||
Finansielle omkostninger | - | - | |||
Pengestrøm fra primær drift før skat | |||||
Betalt selskabsskat | - | - | |||
Pengestrøm fra driftsaktivitet | |||||
Køb af materielle og immaterielle aktiver | - | - | |||
Pengestrøm til investeringsaktivitet | - | - | |||
Afdrag realkreditlån | - | - | |||
Afdrag leasinggæld | - | - | |||
Udbetalt udbytte | - | - | |||
Pengestrøm fra finansieringsaktivitet | - | - | |||
Årets pengestrøm | - | - | |||
Likvider, primo | |||||
Likvider, ultimo | |||||
79 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
NOTE 1 | NOTE 2 | NOTE 3 | NOTE 4 | NOTE 5 | NOTE 6 | |||||||||||||||||
Indledning og anvendt praksis | Omsætning og omkostninger | Investeringer | Arbejdskapital | Finansiering | Øvrige | |||||||||||||||||
Uddybende information til overordnet forståelse af årsrapporten | Uddybende information om resultater og rentabilitet | Uddybende information om immaterielle og materielle anlægsaktiver | Uddybende information om udviking i tilgodehavender fra salg og anden gæld | Uddybende information om finansiering af Tivolis aktiviteter og risici | Uddybende information til noter i overensstemmelse med IFRS-krav | |||||||||||||||||
80 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Note | Regnskabspost | Emne | Vurdering/Skøn | Effekt |
1.1 | Omsætning | Periodisering af Tivolikort | Vurdering | òòöö |
3.2 | Materielle aktiver | Scrapværdier | Skøn | òòöö |
3.2 | Materielle aktiver | Brugstider | Skøn | òòöö |
3.3 | Leasing | Leasingperiode | Skøn | òòöö |
3.3 | Leasing | Diskonteringsfaktor | Vurdering | òòöö |
81 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Segmentrapportering 2025 | |||||||||
Mio. kr. | Spil | Food & Beverage | High- End | Erhvervs udlejning | Salg | Kultur | I alt | Ikke allokeret* | Total |
Nettoomsætning | 26,4 | 208,5 | 253,7 | 87,6 | 707,4 | 54,0 | 1.337,6 | 7,1 | 1.344,7 |
Indtægter i alt | 26,4 | 208,5 | 253,7 | 87,6 | 707,4 | 54,0 | 1.337,6 | 7,1 | 1.344,7 |
Andre eksterne omkostninger | -6,6 | -65,1 | -84,9 | -5,9 | -44,5 | -86,1 | -293,1 | -155,2 | -448,3 |
Personale- omkostninger | -13,8 | -85,5 | -109,6 | -2,4 | -122,6 | -49,2 | -383,1 | -232,1 | -615,2 |
Andre driftsindtægter | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Resultat før af- og nedskrivninger | 6,0 | 57,9 | 59,2 | 79,3 | 540,3 | -81,3 | 661,4 | -380,2 | 281,2 |
Af- og nedskrivninger | -117,9 | -117,9 | |||||||
Finansielle poster | -7,0 | -7,0 | |||||||
Resultat før skat | 156,3 | ||||||||
Segmentrapportering 2024 | |||||||||
Nettoomsætning | 25,7 | 209,6 | 241,4 | 82,3 | 686,0 | 68,5 | 1.313,5 | 7,4 | 1.320,9 |
Indtægter i alt | 25,7 | 209,6 | 241,4 | 82,3 | 686,0 | 68,5 | 1.313,5 | 7,4 | 1.320,9 |
Andre eksterne omkostninger | -7,8 | -66,7 | -82,4 | -6,3 | -31,7 | -98,4 | -293,3 | -172,4 | -465,7 |
Personale- omkostninger | -13,6 | -85,5 | -105,2 | -2,2 | -118,9 | -46,5 | -371,9 | -222,6 | -594,5 |
Andre driftsindtægter | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 10,5 | 10,5 |
Resultat før af- og nedskrivninger | 4,3 | 57,4 | 53,8 | 73,8 | 535,4 | -76,4 | 648,3 | -377,1 | 271,2 |
Af- og nedskrivninger | -108,7 | -108,7 | |||||||
Finansielle poster | -7,1 | -7,1 | |||||||
Resultat før skat | 155,4 | ||||||||
*) Ikke-allokeret består af administrative funktioner samt drift og vedligeholdelse af Haven. Disse funktioner har ingen forretningsmæssige aktiviteter og genererer kun en meget beskeden omsætning. Under “Ikke-allokeret” indgår der bl.a. udfakturering af arkitekter, rengøring og renovation. | |||||||||
Mio. kr. | 2025 | 2024 | |
Nettoomsætning fordelt på aktiviteter | Segment | ||
Varesalg | (Spil, Food & Beverage, High-End, Salg) | 402,2 | 392,9 |
Serviceydelser | (Spil, Salg, High-End, Kultur) | 788,6 | 771,7 |
Huslejeomsætning | (Erhvervsudlejning) | 87,6 | 82,3 |
Sponsorater og tilskud | (Salg, Kultur) | 39,4 | 42,0 |
Royalty | (Salg) | 19,1 | 19,7 |
Øvrig omsætning | (Kultur, Ikke-allokeret) | 7,8 | 12,3 |
I alt | 1.344,7 | 1.320,9 | |
Tidspunktet for indregning af omsætning | |||
På et bestemt tidspunkt | 1.059,1 | 1.045,9 | |
Over tid | 285,6 | 275,0 | |
I alt | 1.344,7 | 1.320,9 |
82 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
83 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Mio. kr. | 2025 | 2024 | |
Gager og lønninger | 554,9 | 540,3 | |
Bidragsbaseret pensionsordninger | 47,6 | 44,2 | |
Andre omkostninger til social sikring | 8,5 | 7,3 | |
Øvrige personaleomkostninger | 12,8 | 12,7 | |
I alt | 623,8 | 604,5 | |
I gager og lønninger er fragået værdi af eget arbejde på investering i materielle anlægsaktiver med i alt | -8,6 | -10,0 | |
Gager og lønninger indregnet i resultatopgørelsen | 615,2 | 594,5 | |
Gennemsnitligt antal medarbejdere | |||
Aflønning af bestyrelse og direktion: | |||
Bestyrelse og Direktion | Vederlag, gager & lønninger inkl. værdi af bil | 9,4 | 9,2 |
Pension | 0,8 | 0,7 | |
Incitamentsordninger | 4,9 | 6,2 | |
I alt | 15,1 | 16,1 | |
Mio. kr. | 2025 | 2024 |
Kompensation for faste omkostninger | 0,0 | 4,0 |
Løn kompensation | 0,0 | 6,5 |
I alt | 0,0 | 10,5 |
84 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Mio. kr. | Software | Igangværende projekter | Total |
Kostpris 1. januar 2025 | 76,6 | 26,2 | 102,8 |
Tilgang | 0,0 | 32,5 | 32,5 |
Afgang | -3,2 | 0,0 | -3,2 |
Overført fra igangværende projekter | 15,6 | -15,6 | 0,0 |
Tilgang, værdi af eget arbejde | 0,2 | 4,3 | 4,5 |
Kostpris 31. december 2025 | 89,2 | 47,4 | 136,6 |
Af- og nedskrivninger 1. januar 2025 | 46,2 | 0,0 | 46,2 |
Afskrivninger | 10,0 | 0,0 | 10,0 |
Nedskrivninger | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Afgang | -3,0 | 0,0 | -3,0 |
Af- og nedskrivninger 31. december 2025 | 53,2 | 0,0 | 53,2 |
Regnskabsmæssig værdi 31. december 2025 | 36,0 | 47,4 | 83,4 |
Kostpris 1. januar 2024 | 74,9 | 20,0 | 94,9 |
Tilgang | 0,0 | 12,0 | 12,0 |
Afgang | -10,1 | 0,0 | -10,1 |
Overført fra igangværende projekter | 8,7 | -8,7 | 0,0 |
Tilgang, værdi af eget arbejde | 3,1 | 2,9 | 6,0 |
Kostpris 31. december 2024 | 76,6 | 26,2 | 102,8 |
Af- og nedskrivninger 1. januar 2024 | 47,2 | 0,0 | 47,2 |
Afskrivninger | 9,1 | 0,0 | 9,1 |
Nedskrivninger | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Afgang | -10,1 | 0,0 | -10,1 |
Af- og nedskrivninger 31. december 2024 | 46,2 | 0,0 | 46,2 |
Regnskabsmæssig værdi 31. december 2024 | 30,4 | 26,2 | 56,6 |
Afskrives over | 3-7 år | N/A |
85 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Mio. kr. | Grunde og bygninger | Andre anlæg, drifts- materiel og inventar | Aktiver under opførsel | Total |
Kostpris 1. januar 2025 | 1.687,3 | 733,7 | 96,4 | 2.517,4 |
Tilgang | 0,0 | 0,0 | 172,7 | 172,7 |
Afgang | -5,5 | -21,1 | -3,6 | -30,2 |
Overført fra igangværende projekter | 75,4 | 55,7 | -131,1 | 0,0 |
Tilgang, værdi af eget arbejde | 0,2 | 0,6 | 3,3 | 4,1 |
Kostpris 31. december 2025 | 1.757,4 | 768,9 | 137,7 | 2.664,0 |
Af- og nedskrivninger 1. januar 2025 | 564,4 | 524,7 | 0,0 | 1.089,1 |
Afskrivninger | 40,7 | 45,3 | 0,0 | 86,0 |
Nedskrivninger | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Afgang | -4,0 | -20,9 | 0,0 | -24,9 |
Af- og nedskrivninger 31. december 2025 | 601,1 | 549,1 | 0,0 | 1.150,2 |
Regnskabsmæssig værdi 31. december 2025 | 1.156,3 | 219,8 | 137,7 | 1.513,8 |
Kostpris 1. januar 2024 | 1.667,7 | 710,0 | 51,7 | 2.429,4 |
Tilgang | 0,0 | 0,0 | 141,4 | 141,4 |
Afgang | -29,6 | -27,8 | 0,0 | -57,4 |
Overført fra igangværende projekter | 48,7 | 51,2 | -99,9 | 0,0 |
Tilgang, værdi af eget arbejde | 0,5 | 0,3 | 3,2 | 4,0 |
Kostpris 31. december 2024 | 1.687,3 | 733,7 | 96,4 | 2.517,4 |
Af- og nedskrivninger 1. januar 2024 | 556,2 | 506,4 | 0,0 | 1.062,6 |
Afskrivninger | 37,3 | 45,7 | 0,0 | 83,0 |
Nedskrivninger | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Afgang | -29,1 | -27,4 | 0,0 | -56,5 |
Af- og nedskrivninger 31. december 2024 | 564,4 | 524,7 | 0,0 | 1.089,1 |
Regnskabsmæssig værdi 31. december 2024 | 1.122,9 | 209,0 | 96,4 | 1.428,3 |
Afskrives over | 0-50 år | 3-25 år | N/A |
86 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
2025 | ||
MIO. KR. | ||
2024 | ||
MIO. KR. | ||
87 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Mio. kr. | 2025 | 2024 |
Leasingaktiver | ||
Grunde og bygninger | 46,8 | 60,8 |
Andre anlæg, driftsmateriel og inventar | 11,9 | 3,4 |
Leasingaktivet indregnet i balancen | 58,7 | 64,2 |
Der er i året tilgange, værdireguleringer eller forlængelse af eksisterende aftaler for 11,1 mio. kr. (2024: 8,8 mio kr.). | ||
Der henvises til note 5.2 for pengestrømme vedr. leasing. | ||
Leasingforpligtelser | ||
Forfalder inden for 1 år | 16,0 | 14,9 |
Forfalder mellem 1 og 5 år | 38,5 | 44,4 |
Forfalder udover 5 år | 2,3 | 1,9 |
Leasingforpligtelse indregnet i balancen | 56,8 | 61,2 |
Værdi af indregnet i resultatopgørelsen | ||
Renter vedr. leasingaftaler | 0,5 | 0,6 |
Afskrivninger på leasingaktiver | ||
Grunde og bygninger | 14,1 | 13,7 |
Andre anlæg, driftsmateriel og inventar | 2,3 | 1,8 |
Afskrivninger på leasingaktiver i alt | 16,4 | 15,5 |
Leasingaftaler med Tivoli som udlejer | ||
Inden for 1 år | 38,9 | 26,7 |
Mellem 1 og 5 år | 67,3 | 51,4 |
Efter 5 år | 0,0 | 3,8 |
Leasingaftaler med Tivoli som udlejer | 106,2 | 81,9 |
88 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Mio. kr. | 2025 | 2024 |
Lejedebitorer | 18,8 | 16,9 |
Diverse debitorer | 28,6 | 23,6 |
Regnskabsmæssig værdi pr. 31 december | 47,4 | 40,5 |
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser har følgende forfaldsprofil: | ||
Ej forfalden | 43,4 | 35,9 |
Forfalden mindre end 60 dage | 3,9 | 4,5 |
Forfalden mellem 61 og 120 dage | 0,0 | 0,5 |
Forfalden mere end 121 dage | 0,7 | 0,3 |
I alt | 48,0 | 41,2 |
Hensættelse til tab har udviklet sig som følger: | ||
Hensættelse til tab pr. 1. januar | 0,7 | 0,6 |
Årets regulering af hensættelse | 0,2 | 0,1 |
Realiserede tab på tilgodehavender | -0,3 | 0,0 |
Hensættelse til tab pr. 31. december | 0,6 | 0,7 |
Mio. kr. | 2025 | 2024 |
Skyldige personaleomkostninger | 48,0 | 46,6 |
Skyldig moms | 35,8 | 28,6 |
Øvrige | 25,6 | 35,0 |
Regnskabsmæssig værdi pr. 31 december | 109,4 | 110,2 |
89 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Mio. kr. | 2025 | 2024 |
Tivolikort | 83,3 | 71,4 |
Forestillingsbilletter, lejedepositum og øvrige | 18,5 | 28,8 |
Regnskabsmæssig værdi pr. 31 december | 101,8 | 100,2 |
Mio. kr. | 2025 | 2024 |
Ændring i tilgodehavende m.v. | -1,8 | -21,5 |
Ændring i varebeholdninger | -3,5 | -5,0 |
Ændring i leverandører, anden gæld m.v. | -1,6 | 10,2 |
I alt | -6,9 | -16,3 |
90 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Mio. kr. | 2025 | 2024 |
Langfristede forpligtelser | 257,0 | 286,1 |
Kortfristede forpligtelser | 39,3 | 37,3 |
Rentebærende gæld | 296,3 | 323,4 |
Likvide beholdninger | 44,6 | 74,8 |
Nettorentebærende gæld | 251,7 | 248,6 |
Nettorentebærende gæld / EBITDA | 0,9 | 0,9 |
Langfristede gældsforpligtelser | ||
Prioritetsgæld | 216,2 | 239,8 |
Leje- og leasing forpligtelser | 40,8 | 46,3 |
Langfristede gældsforpligtelser i alt | 257,0 | 286,1 |
Kortfristede gældsforpligtelser | ||
Prioritetsgæld | 23,3 | 22,4 |
Leje- og leasing forpligtelser | 16,0 | 14,9 |
Kortfristede gældsforpligtelser i alt | 39,3 | 37,3 |
Lang- og kortfristede gældsforpligtelser i alt | 296,3 | 323,4 |
91 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Pengestrømme, nettorentebærende gæld | ||||
Mio. kr. | Prioritets- gæld | Leje- og leasing- forpligtelser | Anden gæld | Total |
Balance 1. januar 2025 | 262,2 | 61,2 | 0,0 | 323,4 |
Årets pengestrømme | -22,7 | -15,2 | 0,0 | -37,9 |
Ikke kontante ændringer | 0,0 | 10,8 | 0,0 | 10,8 |
Balance 31. december 2025 | 239,5 | 56,8 | 0,0 | 296,3 |
Balance 1. januar 2024 | 279,1 | 66,1 | 0,0 | 345,2 |
Årets pengestrømme | -16,9 | -13,7 | 0,0 | -30,6 |
Ikke kontante ændringer | 0,0 | 8,8 | 0,0 | 8,8 |
Balance 31. december 2024 | 262,2 | 61,2 | 0,0 | 323,4 |
Langfristede gældsforpligtelser forfalder inden for følgende perioder fra balancedagen: | ||
Mio. kr. | 2025 | 2024 |
1-2 år | 22,6 | 22,6 |
2-3 år | 19,2 | 22,6 |
3-4 år | 19,2 | 19,2 |
4-5 år | 19,2 | 19,2 |
> 5 år | 136,9 | 156,1 |
Prioritetsgæld | 217,1 | 239,7 |
2025 | ||||||
Mio. kr. | Regnskabs- mæssig værdi | Betalings- forpligtelse | 2026 | 2027 | 2028 | Efter |
Obligationslån | 239,5 | 239,9 | 24,0 | 24,0 | 22,8 | 169,1 |
Renteswap | 17,6 | 22,9 | 3,1 | 2,8 | 2,6 | 14,4 |
I alt | 257,1 | 262,8 | 27,1 | 26,8 | 25,4 | 183,5 |
2024 | ||||||
Mio. kr. | Regnskabs- mæssig værdi | Betalings- forpligtelse | 2025 | 2026 | 2027 | Efter |
Obligationslån | 262,2 | 263,9 | 24,0 | 24,0 | 24,0 | 191,9 |
Renteswap | 13,9 | 26,0 | 3,1 | 3,1 | 2,8 | 17,0 |
I alt | 276,1 | 289,9 | 27,1 | 27,1 | 26,8 | 208,9 |
92 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Mio. kr. | 2025 | 2024 | ||
Sikring af fremtidig pengestrømme | Kontrakt- beløb | Dagsværdi | Kontrakt- beløb | Dagsværdi |
Finansielle instrumenter i alt (renteswaps) | -239,5 | 17,6 | -262,2 | 13,9 |
Sikringstransaktioner ført direkte på anden totalindkomst | |||
Mio. kr. | Sikrings- trans- aktioner brutto | Skat heraf | Sikrings- trans- aktioner netto |
Pengestrømme, nettorentebærende gæld | |||
Saldo 1. januar 2025 | 13,9 | -3,2 | 10,7 |
Årets bevægelser (totalindkomst) | 3,7 | -0,8 | 2,9 |
Saldo 31. december 2025 | 17,6 | -4,0 | 13,6 |
Saldo 1. januar 2024 | 19,2 | -4,3 | 14,9 |
Årets bevægelser (totalindkomst) | -5,3 | 1,1 | -4,2 |
Saldo 31. december 2024 | 13,9 | -3,2 | 10,7 |
Dagsværdihierarki for finansielle instrumenter, der måles til dagsværdi i balancen | ||||
Mio. kr. | Noterede priser (niveau 1) | Observerbare input (niveau 2) | Ikke- observerbare input (niveau 3) | I alt |
2025 | 0,0 | 17,6 | 0,0 | 17,6 |
2024 | 0,0 | 13,9 | 0,0 | 13,9 |
93 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Skat af årets resultat forekommer således: | ||
Mio. kr. | 2025 | 2024 |
Aktuel skat | -35,0 | -28,1 |
Årets ændring i udskudt skat | 0,4 | -6,6 |
Regulering tidligere års skat, udskudt skat | -0,2 | 6,0 |
Regulering tidligere års skat, skat af årets resultat | 0,0 | -3,1 |
Skat indregnet i resultatopgørelsen | -34,8 | -31,8 |
Skat indregnet på egenkapitalen | -0,8 | 1,1 |
Årets skat i alt | -35,6 | -30,7 |
Skat af årets resultat kan forklares således: | ||
Beregnet 22% skat af resultat før skat | -34,4 | -34,2 |
Ikke-fradragsberettigede omkostninger | -0,4 | -0,5 |
Øvrige fradrag | 0,2 | 0,0 |
Regulering tidligere års skat, udskudt skat | -0,2 | 2,9 |
-34,8 | -31,8 | |
Effektiv skatteprocent: | 22,3% | 20,4% |
Udskudt skat fremkommer således: | ||
Mio. kr. | 2025 | 2024 |
Udskudt skat 1. januar | 54,2 | 53,6 |
Regulering vedrørende tidligere år | 0,2 | -6,0 |
Årets udskudte skat indregnet i årets resultat | -0,4 | 6,6 |
Udskudt skat 31. december | 54,0 | 54,2 |
Udskudt skat omfatter: | ||
Langfristede immaterielle aktiver | 5,3 | 6,7 |
Langfristede materielle aktiver | 55,2 | 51,9 |
Kortfristede aktiver | -0,3 | -0,3 |
Kortfristede forpligtelser | -6,2 | -4,1 |
Udskudt skat 31. december | 54,0 | 54,2 |
Der forventes anvendt/afviklet således: | ||
Inden for 12 måneder efter balancedagen | 3,9 | 5,5 |
Senere end 12 måneder efter balancedagen | 50,1 | 48,7 |
54,0 | 54,2 |
94 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Mio. kr. | 2025 | 2024 |
Årets resultat | 121,5 | 123,6 |
Gennemsnitligt antal aktier (1.000 stk.) | 5.716,7 | 5.716,7 |
Gennemsnitligt antal egne aktier | 0,0 | 0,0 |
Gennemsnitligt antal aktier i omløb (1.000 stk.) | 5.716,7 | 5.716,7 |
Resultat pr. aktie (EPS), kr. | 21,3 | 21,6 |
Mio. kr. | 2025 | 2024 |
Honorar til generalforsamlingsvalgt revisor: | ||
Deloitte | 1,9 | 2,2 |
I alt | 1,9 | 2,2 |
Beløbet specificeres således: | ||
Lovpligtig revision | 1,0 | 0,8 |
Andre erklæringsopgaver med sikkerhed | 0,6 | 0,9 |
Andre ydelser | 0,3 | 0,5 |
I alt | 1,9 | 2,2 |
Kapitalandele i associerede virksomheder | ||
Navn | Hjemsted | Ejerandel |
RK af 2018 P/S | Danmark | 50% |
Komplementarselskabet selskabet RK af 2018 ApS | Danmark | 50% |
Tivoli har haft følgende transaktioner med nærtstående parter: | ||
Mio. kr. | 2025 | 2024 |
Sponsorat vedrørende kunstneriske arrangementer fra Augustinus Fonden | 5,6 | 6,8 |
Renter til Chr. Augustinus Fabrikker Akts. | 0,0 | -0,3 |
Køb af inventar hos Fritz Hansen A/S | 0,0 | -0,7 |
Renter fra tilknyttede virksomheder | 0,3 | 0,4 |
Royalty fratrukket omkostningsgodtgørelse til RK af 2018 P/S | -1,1 | -1,5 |
95 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Egenkapitalforrentning | Overskudsgrad (EBIT- margin) | Indre værdi | |||||||||
Resultat x 100 | Resultat af primær drift x 100 | Egenkapital | |||||||||
Gennemsnitlig egenkapital | Nettoomsætning | Antal aktier | |||||||||
Resultat pr. aktie (EPS) | Udbytte pr. aktie | Payout ratio | |||||||||
Resultat | Udbytteprocent x aktiens pålydende | Udbytte betaling | |||||||||
Gennemsnitlig antal aktier i omløb | 100 | Resultat efter skat | |||||||||
Soliditetsgrad | Nettorenteværende gæld/ EBITDA | ||||||||||
Egenkapital ultimo x 100 | Nettorenteværende gæld | ||||||||||
Aktiver i alt ultimo | Resultat før af- og nedskrivninger | ||||||||||
96 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Mio. kr. | Note | 2025 | 2024 | ||
Nettoomsætning | 1.344,7 | 1.320,9 | |||
Omsætning | 1.344,7 | 1.320,9 | |||
Andre eksterne omkostninger | -448,3 | -465,7 | |||
Personaleomkostninger | -615,2 | -594,5 | |||
Omkostninger | -1.063,5 | -1.060,2 | |||
Andre driftsindtægter | 0,0 | 10,5 | |||
Resultat før af- og nedskrivninger | 281,2 | 271,2 | |||
Af- og nedskrivninger | -117,9 | -108,7 | |||
Resultat af primær drift | 163,3 | 162,5 | |||
Resultatandele fra kapitalandele | -0,4 | -0,3 | |||
Finansielle indtægter | 1,3 | 1,6 | |||
Finansielle omkostninger | -7,8 | -8,2 | |||
Resultat før skat | 156,4 | 155,6 | |||
Skat af resultat | -34,9 | -32,0 | |||
Årets resultat | 121,5 | 123,6 | |||
Resultat pr. aktie (EPS), kr. | 21,3 | 21,6 | |||
Forslået udbytte | 31,6 | 30,9 | |||
Overført resultat | 89,9 | 92,7 | |||
Årets resultat | 121,5 | 123,6 | |||
97 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Mio. kr. | Note | 2025 | 2024 | ||
Aktiver | |||||
Immaterielle aktiver | 83,4 | 56,6 | |||
Materielle aktiver | 1.513,8 | 1.428,3 | |||
Leasingaktiver | 58,7 | 64,2 | |||
Kapitalandele i dattervirksomhed | 2,4 | 2,8 | |||
Andre tilgodehavender | 6,0 | 6,2 | |||
Tilgodehavende hos dattervirksomhed | 12,7 | 12,4 | |||
Langfristede aktiver i alt | 1.677,0 | 1.570,5 | |||
Varebeholdninger | 23,0 | 19,5 | |||
Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser | 47,4 | 40,5 | |||
Tilgodehavende selskabsskat | 0,0 | 3,0 | |||
Tilgodehavende hos dattervirksomheder | 0,1 | 0,0 | |||
Andre tilgodehavender | 58,0 | 71,2 | |||
Periodeafgrænsningsposter | 15,3 | 14,0 | |||
Likvide beholdninger | 43,6 | 74,0 | |||
Kortfristede aktiver i alt | 187,4 | 222,2 | |||
Aktiver i alt | 1.864,4 | 1.792,7 | |||
Mio. kr. | Note | 2025 | 2024 | ||
Passiver | |||||
Aktiekapital | 57,2 | 57,2 | |||
Andre reserver | 77,8 | 53,9 | |||
Overført resultat | 1.073,8 | 1.004,9 | |||
Foreslået udbytte | 31,6 | 30,9 | |||
Egenkapital i alt | 1.240,4 | 1.146,9 | |||
Gæld til realkreditinstitutter | 216,2 | 239,8 | |||
Leje- og leasinggæld | 40,8 | 46,3 | |||
Udskudte skatteforpligtelser | 54,0 | 54,2 | |||
Langfristede forpligtelser i alt | 311,0 | 340,3 | |||
Gæld til realkreditinstitutter | 23,3 | 22,4 | |||
Leje- og leasingforpligtelser | 16,0 | 14,9 | |||
Leverandørgæld | 55,2 | 57,7 | |||
Gæld til i associerede virksomheder | 0,0 | 0,1 | |||
Skyldig selskabsskat | 7,3 | 0,0 | |||
Anden gæld | 109,4 | 110,2 | |||
Periodeafgrænsningsposter | 101,8 | 100,2 | |||
Kortfristede forpligtelser i alt | 313,0 | 305,5 | |||
Passiver i alt | 1.864,4 | 1.792,7 | |||
98 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Mio. kr. | Aktie- kapital | Overført resultat | Sikrings- transak- tioner | Udviklings- projekter | Forslået udbytte | I alt |
Egenkapital 1. januar 2025 | 57,2 | 1.004,9 | 9,8 | 44,1 | 30,9 | 1.146,9 |
Egenkapitalbevægelser i 2025 | ||||||
Årets resultat | 0,0 | 89,9 | 0,0 | 0,0 | 31,6 | 121,5 |
Aktiverede udviklingsomkostninger | 0,0 | -21,0 | 0,0 | 21,0 | 0,0 | 0,0 |
Værdiregulering sikringsinstrumenter, herunder skat | 0,0 | 0,0 | 2,9 | 0,0 | 0,0 | 2,9 |
Totalindkomst | 0,0 | 68,9 | 2,9 | 21,0 | 31,6 | 124,4 |
Udloddet udbytte | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -30,9 | -30,9 |
Egenkapital 31. december 2025 | 57,2 | 1.073,8 | 12,7 | 65,1 | 31,6 | 1.240,4 |
Egenkapital 1. januar 2024 | 57,2 | 919,1 | 14,0 | 37,2 | 21,6 | 1.049,1 |
Egenkapitalbevægelser i 2024 | ||||||
Årets resultat | 0,0 | 92,7 | 0,0 | 0,0 | 30,9 | 123,6 |
Aktiverede udviklingsomkostninger | 0,0 | -6,9 | 0,0 | 6,9 | 0,0 | 0,0 |
Værdiregulering sikringsinstrumenter, herunder skat | 0,0 | 0,0 | -4,2 | 0,0 | 0,0 | -4,2 |
Totalindkomst | 0,0 | 85,8 | -4,2 | 6,9 | 30,9 | 119,4 |
Udloddet udbytte | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -21,6 | -21,6 |
Egenkapital 31. december 2024 | 57,2 | 1.004,9 | 9,8 | 44,1 | 30,9 | 1.146,9 |
Mio. kr. | Note | 2025 | 2024 | ||
Resultat før af- og nedskrivninger | 281,2 | 271,2 | |||
Ændring i driftskapital | 7.1 | -7,1 | -15,3 | ||
Pengestrøm fra primær drift før finansielle poster | 274,1 | 255,9 | |||
Finansielle indtægter | 1,0 | 1,6 | |||
Finansielle omkostninger | -7,8 | -8,5 | |||
Pengestrøm fra primær drift før skat | 267,3 | 249,0 | |||
Betalt selskabsskat | -25,6 | -33,2 | |||
Pengestrøm fra driftsaktivitet | 241,7 | 215,8 | |||
Køb af materielle og immaterielle aktiver | -203,3 | -163,4 | |||
Pengestrøm til investeringsaktivitet | -203,3 | -163,4 | |||
Afdrag realkreditlån | -22,7 | -16,9 | |||
Afdrag leasinggæld | -15,2 | -13,7 | |||
Udbetalt udbytte | -30,9 | -21,6 | |||
Pengestrøm fra finansieringsaktivitet | -68,8 | -52,2 | |||
Årets pengestrøm | -30,4 | 0,2 | |||
Likvider, primo | 74,0 | 73,8 | |||
Likvider, ultimo | 43,6 | 74,0 | |||
99 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
Mio. kr. | 2025 | 2024 |
Ændring i tilgodehavender m.v. | -2,0 | -20,5 |
Ændring i varebeholdninger | -3,5 | -5,0 |
Ændring i leverandører, anden gæld m.v. | -1,6 | 10,2 |
I alt | -7,1 | -15,3 |
Kapitalandele i dattervirksomhed | ||
Navn | Hjemsted | Ejerandel |
RK Holding København A/S | Danmark | 100% |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
101 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
København, 23. marts 2026 | |||
DIREKTION | |||
BESTYRELSE | |||
102 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
103 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
104 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
105 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
106 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||
107 |
INDLEDNING | STRATEGI & FORVENTNINGER | SELSKABSLEDELSE | BÆREDYGTIGHEDSRAPPORTERING | |||||||||||||