MEUR | Not | 2023 | 2022 |
Förvaltningsavgifter | 5 | ||
Carried interest och investeringsintäkter | 5 | ||
Summa intäkter | |||
Personalkostnader | 7 | – | – |
Förvärvsrelaterade personalkostnader | 7 | – | – |
Övriga rörelsekostnader | 6, 8 | – | – |
Totala rörelsekostnader | – | – | |
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) | |||
Avskrivningar | 5, 11, 12 | – | – |
Avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | 26 | – | – |
Rörelseresultat (EBIT) | |||
Finansnetto | 9 | - | – |
Resultat före skatt | |||
Inkomstskatt | 10 | – | – |
Periodens nettoresultat för kvarvarande verksamheter | |||
Periodens nettoresultat för avvecklade verksamheter | - | ||
Nettoresultat | |||
| Hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Resultat per aktie, EUR | 25 | ||
före utspädning | |||
varav kvarvarande verksamheter | |||
efter utspädning | |||
varav kvarvarande verksamheter | |||
| Medelantal aktier | |||
före utspädning | |||
efter utspädning |
MEUR | 2023 | 2022 |
Nettoresultat | ||
| Övrigt totalresultat | ||
| Poster som har återförts eller senare kan återföras till resultaträkningen | ||
Utländska verksamheter – valutaomräkningsdifferenser netto efter skatt | – | – |
Övrigt totalresultat för perioden | – | – |
Totalresultat för perioden | – | – |
| Hänförligt till: | ||
Moderbolagets aktieägare | – | – |
Innehav utan bestämmande inflytande | ||
– | – |
MEUR | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Goodwill | 11 | ||
Övriga immateriella anläggningstillgångar | 11 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 12 | ||
Finansiella investeringar | 18 | ||
Övriga finansiella tillgångar | 18 | ||
Övriga anläggningstillgångar | 5 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 10 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Skattefordringar | |||
Kundfordringar och övriga omsättningstillgångar | 18, 13 | ||
Upplupen ännu ej betald carried interest | 5 | ||
Förvärvsrelaterade förutbetalda personalkostnader | 26 | ||
Övriga förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | |||
Likvida medel | |||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
MEUR | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | 14 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | – | – | |
Balanserade vinstmedel inklusive nettoresultat | |||
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| Skulder | |||
| Långfristiga skulder | |||
Räntebärande skulder | 15, 19 | ||
Leasingskulder | 15, 19 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 10 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Leasingskulder | 15, 19 | ||
Skatteskulder | |||
Leverantörsskulder | 18 | ||
Övriga skulder | 16 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5, 17 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
Summa eget kapital och skulder |
| Övrigt | Summa | Innehav utan | Summa | ||||
| Aktie- | tillskjutet | Balanserade | eget | bestämmande | eget | ||
| MEUR | kapital | kapital | Reserver | vinstmedel | kapital | inflytande | kapital |
| Ingående balans per | |||||||
2023-01-01 | – | ||||||
| Summa totalresultat | |||||||
| för perioden | |||||||
Nettoresultat | |||||||
| Övrigt totalresultat | |||||||
för perioden | – | – | – | ||||
| Totalresultat för | |||||||
perioden | – | – | – | ||||
| Transaktioner med | |||||||
| moderbolagets | |||||||
| aktieägare | |||||||
Utdelning | – | – | – | ||||
Nyemissioner | |||||||
| Annullering av | |||||||
C-aktier | – | ||||||
Fondemission | – | ||||||
Aktieincitaments- program | |||||||
| Köp av egna aktier | |||||||
och/eller andelar | – | – | – | ||||
| Summa trans aktioner | |||||||
| med moderbolagets | |||||||
aktieägare | – | – | – | ||||
| Utgående balans per | |||||||
2023-12-31 | – |
| Övrigt | Summa | Innehav utan | Summa | ||||
| Aktie- | tillskjutet | Balanserade | eget | bestämmande | eget | ||
| MEUR | kapital | kapital | Reserver | vinstmedel | kapital | inflytande | kapital |
| Ingående balans per | |||||||
2022-01-01 | |||||||
| Summa totalresultat | |||||||
| för perioden | |||||||
Nettoresultat | |||||||
| Övrigt totalresultat | |||||||
för perioden | – | – | – | ||||
| Totalresultat för | |||||||
perioden | – | – | – | ||||
| Transaktioner med | |||||||
| moderbolagets | |||||||
| aktieägare | |||||||
Utdelning | – | – | – | ||||
Nyemissioner | |||||||
Transaktions- kostnader | |||||||
(netto efter skatt) | – | – | – | ||||
Aktieincitaments- program | |||||||
| Summa trans aktioner | |||||||
| med moderbolagets | |||||||
aktieägare | – | ||||||
| Utgående balans per | |||||||
2022-12-31 | – |
MEUR | Not | 2023 | 2022 |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | 20 | ||
Rörelseresultat (EBIT), kvarvarande verksamheter | |||
| Justeringar: | |||
| Avskrivningar | |||
| Förändringar i verkligt värde | – | – | |
| Valutakursdifferenser | – | – | |
| Övriga icke-kassaflödespåverkande justeringar | |||
Redovisad, ännu ej betald carried interest | 5 | – | – |
Betald carried interest | 5 | ||
Ökning (–) /minskning (+) av kundfordringar och övriga fordringar | – | – | |
Ökning (+) /minskning (–) av leverantörsskulder och övriga skulder | |||
Betald inkomstskatt | – | – | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
Investeringar i immateriella tillgångar | – | – | |
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | – | – | |
Ökning av finansiella investeringar | – | – | |
Avyttring av finansiella investeringar | |||
Erhållen ränta | |||
Köpeskilling netto efter förvärvade likvida medel | 26 | – | |
Slutlig tilläggsköpeskilling avyttring Credit | |||
Ökning/minskning av övriga tillgångar | – | – | |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | – |
MEUR | Not | 2023 | 2022 | |
Utdelning | – | – | ||
Amortering av lån | – | |||
Upptagna lån | ||||
Betalning av leasingskulder | – | – | ||
Erlagd ränta | – | – | ||
Nyemissioner | – | |||
Köp av egna aktier och/eller andelar | – | |||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | |||
Ökning (+)/minskning (–) av likvida medel | ||||
Likvida medel vid periodens början | ||||
Valutakursdifferens likvida medel | – | – | ||
Likvida medel vid periodens slut | ||||
| Kassaflöden från finansieringsverksamheten |
| Januari–december 2023 | Private | Real | Justerad | Jämförelse- | Intäkts- | IFRS | |
| MEUR | Capital | Assets | Central | total | störande poster | justeringar | rapporterad |
Summa intäkter | 1 255,9 | 836,7 | 38,2 | 2 130,8 | –46,4 | 2 084,4 | |
Personalkostnader | –658,8 | –46,5 | –705,3 | ||||
Förvärvsrelaterade personalkostnader | – | –436,4 | –436,4 | ||||
Övriga rörelsekostnader | –245,6 | –4,0 | –249,7 | ||||
Totala rörelsekostnader | –296,9 | –226,3 | –381,2 | –904,4 | –486,9 | – | –1 391,4 |
Bruttosegmentsresultat 1) / EBITDA | 958,9 | 610,4 | –342,9 | 1 226,4 | –486,9 | –46,4 | 693,1 |
Marginal, % | 76,4% | 73,0% | 57,6% | 33,2% | |||
Avskrivningar | –54,1 | –54,1 | |||||
Avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | – | –364,1 | –364,1 | ||||
EBIT | 1 172,3 | –851,1 | –46,4 | 274,9 | |||
Finansnetto | –35,5 | –35,5 | |||||
Inkomstskatt | –117,4 | 17,3 | –100,2 | ||||
Periodens nettoresultat för kvarvarande verksamheter | 1 019,4 | –833,8 | –46,4 | 139,2 | |||
Periodens nettoresultat för avvecklade verksamheter | – | –9,3 | –9,3 | ||||
Nettoresultat | 1 019,4 | –843,1 | –46,4 | 129,9 | |||
| Januari–december 2022 | Private | Real | Justerad | Jämförelse- | Intäkts- | IFRS | |
| MEUR | Capital | Assets | Central | total | störande poster | justeringar | rapporterad |
Summa intäkter | 747,1 | 779,1 | 10,3 | 1 536,5 | –39,2 | 1 497,3 | |
Personalkostnader | –491,5 | –10,0 | –501,5 | ||||
Förvärvsrelaterade personalkostnader | – | –200,8 | –200,8 | ||||
Övriga rörelsekostnader | –215,5 | –73,5 | –288,9 | ||||
Totala rörelsekostnader | –218,5 | –207,5 | –281,1 | –707,0 | –284,2 | – | –991,2 |
Bruttosegmentsresultat 1) / EBITDA | 528,6 | 571,7 | –270,8 | 829,5 | –284,2 | –39,2 | 506,1 |
Marginal, % | 70,8% | 73,4% | 54,0% | 33,8% | |||
Avskrivningar | –43,8 | –43,8 | |||||
Avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | – | –153,6 | –153,6 | ||||
EBIT | 785,6 | –437,7 | –39,2 | 308,7 | |||
Finansnetto | –45,6 | –45,6 | |||||
Inkomstskatt | –85,8 | –1,1 | –86,9 | ||||
Periodens nettoresultat för kvarvarande verksamheter | 654,2 | –438,8 | –39,2 | 176,2 | |||
Periodens nettoresultat för avvecklade verksamheter | – | 0,1 | 0,1 | ||||
Nettoresultat | 654,2 | –438,7 | –39,2 | 176,3 | |||
2023 | 2022 | |||
| Avtals- | Avtals- | Avtals- | Avtals- | |
| MEUR | tillgångar | skulder | tillgångar | skulder |
Ingående balans | 915,0 | – | 472,9 | – |
| Upplupna intäkter redovisade | ||||
under perioden | 95,8 | 162,9 | ||
Realisering av carried interest | –114,7 | –190,3 | ||
| Förvärvade rättigheter till | ||||
intäkter | – | 512,9 | ||
Årets valutakursdifferenser | 0,0 | –43,4 | ||
Utgående balans | 896,1 | – | 915,0 | – |
2023 | 2022 | |||
| Avtals- | Avtals- | Avtals- | Avtals- | |
| MEUR | tillgångar | skulder | tillgångar | skulder |
Ingående balans | 41,0 | –23,6 | 33,6 | –9,6 |
Överföringar från avtalstill- gångar redovisade vid periodens | ||||
början till fordringar | –41,0 | –33,6 | ||
Intäkter redovisade som avtals- skuld-balans vid periodens | ||||
början | 23,6 | 9,6 | ||
Intäkter redovisade under perioden som ännu inte | ||||
fakturerats/debiterats | 126,6 | 41,0 | ||
Förskottsbetalning under perioden för prestationsåta- ganden som ännu inte utförts | –16,9 | –23,6 | ||
Utgående balans | 126,6 | –16,9 | 41,0 | –23,6 |
MEUR | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 15,2 | 15,1 |
Nya kontrakt under året | 11,0 | 7,2 |
Avskrivningar | –8,3 | –7,2 |
Summa förändring | 2,7 | 0,0 |
Utgående balans | 17,8 | 15,2 |
MEUR | 2023 | 2022 |
| Externa tjänster och konsulter | 107,1 | 165,7 |
IT-kostnader och kontorskostnader | 53,2 | 42,7 |
| Administrativa kostnader | 89,4 | 80,5 |
Summa övriga rörelsekostnader | 249,7 | 288,9 |
MEUR | 2023 | 2022 |
Löner, bonus och ersättningar | 1 021,8 | 603,4 |
Pensionskostnader, avgiftsbestämda planer | 19,5 | 16,5 |
Sociala avgifter | 53,6 | 44,2 |
1 094,9 | 664,0 | |
Övriga personalrelaterade kostnader | 46,8 | 38,2 |
| Personalkostnader | 1 141,7 | 702,3 |
| varav | varav | varav | varav | |||
| 2023 | kvinnor | män | 2022 | kvinnor | män | |
USA | 388 | 38% | 62% | 333 | 37% | 63% |
Sverige | 360 | 46% | 54% | 323 | 46% | 54% |
Storbritannien | 208 | 52% | 48% | 160 | 52% | 48% |
Luxemburg | 144 | 50% | 50% | 107 | 48% | 52% |
Kina, Hongkong | 108 | 54% | 46% | 43 | 55% | 45% |
Tyskland | 102 | 41% | 59% | 100 | 40% | 60% |
Singapore | 72 | 43% | 57% | 40 | 41% | 59% |
Nederländerna | 45 | 37% | 63% | 47 | 42% | 58% |
Japan | 41 | 34% | 66% | 20 | 40% | 60% |
Australien | 37 | 27% | 73% | 24 | 36% | 64% |
Spanien | 30 | 34% | 66% | 23 | 31% | 69% |
Frankrike | 29 | 37% | 63% | 26 | 42% | 58% |
Kina, Shanghai | 28 | 48% | 52% | 8 | 53% | 47% |
Schweiz | 26 | 44% | 56% | 21 | 52% | 48% |
Danmark | 21 | 64% | 36% | 23 | 57% | 43% |
Sydkorea | 21 | 39% | 61% | 15 | 36% | 64% |
Indien | 21 | 24% | 76% | 4 | 21% | 79% |
Italien | 18 | 47% | 53% | 16 | 42% | 58% |
Norge | 10 | 39% | 61% | 10 | 32% | 68% |
Finland | 7 | 27% | 73% | 7 | 29% | 71% |
Polen | 4 | 25% | 75% | 3 | 14% | 86% |
Irland | 3 | 33% | 67% | 1 | 0% | 100% |
Mexiko | 2 | 0% | 100% | 1 | 0% | 100% |
Brasilien | 1 | 0% | 100% | 1 | 0% | 100% |
Österrike | 1 | 30% | 70% | 1 | 100% | 0% |
Belgien | 1 | 0% | 100% | 1 | 0% | 100% |
Totalt | 1 727 | 44% | 56% | 1 359 | 43% | 57% |
Andel kvinnor | 2023 | 2022 |
Styrelse (moderbolag) | 29% | 38% |
Ledande befattningshavare | 33% | 27% |
MEUR | 2023 | 2022 |
Löner, bonus och ersättningar | 12,6 | 8,7 |
| (varav bonus) | 5,6 | 2,0 |
Aktieincitamentsprogram | 10,3 | 1,7 |
Pensionskostnader | 0,5 | 0,4 |
23,4 | 10,9 |
| Grundlön, | Aktie- | |||||
| 2023 | styrelse- | Pensions- | Övriga | incitaments- | ||
| MEUR | arvode | Bonus | kostnader | förmåner | program | Summa |
| Styrelsens ordförande (Conni Jonsson) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,3 | – | – | – | – | 0,3 |
Ersättning från dotterbolag | 0,1 | – | 0,0 | 0,0 | – | 0,1 |
| Styrelseledamot (Marcus Wallenberg) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,2 | – | – | – | – | 0,2 |
Ersättning från dotterbolag | – | – | – | – | – | – |
| Styrelseledamot (Margo Cook) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,2 | – | – | – | – | 0,2 |
Ersättning från dotterbolag | – | – | – | – | – | – |
| Styrelseledamot (Johan Forssell) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,2 | – | – | – | – | 0,2 |
Ersättning från dotterbolag | – | – | – | – | – | – |
| Styrelseledamot (Diony Lebot) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,2 | – | – | – | – | 0,2 |
Ersättning från dotterbolag | – | – | – | – | – | – |
| Styrelseledamot (Nicola Kimm) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,1 | – | – | – | – | 0,1 |
Ersättning från dotterbolag | – | – | – | – | – | – |
| Grundlön, | Aktie- | |||||
| 2023 | styrelse- | Pensions- | Övriga | incitaments- | ||
| MEUR | arvode | Bonus | kostnader | förmåner | program | Summa |
| Styrelseledamot (Gordon Orr) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,2 | – | – | – | – | 0,2 |
Ersättning från dotterbolag | – | – | – | – | – | – |
| Styrelseledamot (Brooks Entwistle) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,2 | – | – | – | – | 0,2 |
Ersättning från dotterbolag | – | – | – | – | – | – |
| Vd (Christian Sinding) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,2 | – | – | – | – | 0,2 |
Ersättning från dotterbolag | 0,4 | – | 0,0 | 0,0 | – | 0,4 |
| Övriga ledande befattningshavare | ||||||
| (11 personer) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,7 | 0,9 | 0,2 | 0,0 | 2,8 | 4,6 |
Ersättning från dotterbolag | 4,1 | 4,7 | 0,2 | 0,1 | 7,6 | 16,6 |
Summa | 6,9 | 5,6 | 0,5 | 0,1 | 10,3 | 23,4 |
Ersättning från moderbolaget | 2,4 | 0,9 | 0,2 | 0,0 | 2,8 | 6,2 |
Ersättning från dotterbolag | 4,5 | 4,7 | 0,3 | 0,1 | 7,6 | 17,2 |
| Grundlön, | Aktie- | |||||
| 2022 | styrelse- | Pensions- | Övriga | incitaments- | ||
| MEUR | arvode | Bonus | kostnader | förmåner | program | Summa |
| Styrelsens ordförande (Conni Jonsson) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,4 | – | – | – | – | 0,4 |
Ersättning från dotterbolag | 0,1 | – | 0,0 | – | – | 0,1 |
| Styrelseledamot (Marcus Wallenberg) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,2 | – | – | – | – | 0,2 |
Ersättning från dotterbolag | – | – | – | – | – | – |
| Styrelseledamot (Margo Cook) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,2 | – | – | – | – | 0,2 |
Ersättning från dotterbolag | – | – | – | – | – | – |
| Styrelseledamot (Johan Forssell) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,2 | – | – | – | – | 0,2 |
Ersättning från dotterbolag | – | – | – | – | – | – |
| Styrelseledamot (Diony Lebot) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,2 | – | – | – | – | 0,2 |
Ersättning från dotterbolag | – | – | – | – | – | – |
| Styrelseledamot (Nicola Kimm) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,2 | – | – | – | – | 0,2 |
Ersättning från dotterbolag | – | – | – | – | – | – |
| Styrelseledamot ( Edith Cooper) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,1 | – | – | – | – | 0,1 |
Ersättning från dotterbolag | – | – | – | – | – | – |
| Styrelseledamot (Gordon Orr) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,3 | – | – | – | – | 0,3 |
Ersättning från dotterbolag | – | – | – | – | – | – |
| Styrelseledamot (Brooks Entwistle) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,1 | – | – | – | – | 0,1 |
Ersättning från dotterbolag | – | – | – | – | – | – |
| Grundlön, | Aktie- | |||||
| 2022 | styrelse- | Pensions- | Övriga | incitaments- | ||
| MEUR | arvode | Bonus | kostnader | förmåner | program | Summa |
| Vd (Christian Sinding) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,4 | – | – | – | – | 0,4 |
Ersättning från dotterbolag | 0,1 | – | 0,0 | 0,0 | – | 0,2 |
| Vice vd (Caspar Callerström) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,2 | – | 0,0 | 0,0 | – | 0,3 |
Ersättning från dotterbolag | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ledande befattningshavare | ||||||
| (10 personer) | ||||||
Ersättning från moderbolaget | 0,8 | 1,0 | 0,2 | 0,0 | 1,2 | 3,2 |
Ersättning från dotterbolag | 3,2 | 1,0 | 0,1 | 0,0 | 0,5 | 4,9 |
Summa | 6,6 | 2,0 | 0,4 | 0,0 | 1,7 | 10,9 |
Ersättning från moderbolaget | 3,2 | 1,0 | 0,2 | 0,0 | 1,2 | 5,7 |
Ersättning från dotterbolag | 3,4 | 1,0 | 0,2 | 0,0 | 0,5 | 5,2 |
| Utspädning | |||
| Prestations- | Aktier | från tilldelade | |
period | Tilldelningsår | tilldelade | aktier |
2020 | 2021 | 348 106 | 0,04% |
2021 | 2022 | 385 499 | 0,04% |
2022 | 2023 | 496 056 | 0,05% |
Total | 1 229 661 | 0,13% | |
EQT:s Aktieprogram (2023) | (indikativ) | Utspädning | |
| Prestations- | Aktier | från aktier | |
period | Tilldelningsår | att tilldela | att tilldela |
2023 | 2024 | 679 983 | 0,06% |
EQT:s Option program (2023) | (indikativ) | Maximal | |
| Prestations- | Optioner att | utspädning – | |
period | Tilldelningsår | tilldela | optioner |
2023 | 2024 | 3 825 939 | 0,24% |
MEUR | 2023 | 2022 |
| KPMG | ||
Revisionstjänster | 2,2 | 2,0 |
Skatterådgivning | 0,1 | 0,1 |
Övriga tjänster | – | 0,1 |
| Övriga revisorer | ||
Revisionstjänster | – | 0,1 |
MEUR | 2023 | 2022 |
| Aktuella skattekostnader (–)/skatteintäkter (+) | ||
Aktuella skattekostnader / intäkter för året | –115,4 | –72,0 |
Skatt hänförlig till tidigare år | –0,1 | –0,5 |
–115,5 | –72,5 | |
| Uppskjutna skattekostnader (–)/ skatte intäkter (+) | ||
| Uppskjuten skatt hänförlig till | ||
temporära skillnader | 15,3 | –14,4 |
15,3 | –14,4 | |
Summa redovisad inkomstskatt | –100,2 | –86,9 |
MEUR | 2023 | 2022 |
Resultat före skatt | 239,4 | 263,1 |
| Skatt enligt gällande skattesats för | ||
moderbolaget 20,6% (20,6%) | –49,3 | –54,2 |
| Effekt av: | ||
| Utländska skattesatser | –42,7 | –9,9 |
| Ej avdragsgilla kostnader | –105,5 | –70,5 |
| Ej skattepliktiga intäkter | 81,4 | 61,1 |
| Förändring av ej aktiverade skattemässiga | ||
| underskottsavdrag | 16,7 | –10,2 |
| Skatt hänförlig till tidigare år | –0,1 | –0,5 |
| Övrigt | –0,7 | –2,6 |
Redovisad effektiv skatt | –100,2 | –86,9 |
| 2023 | ||
| Uppskjutna | Uppskjutna | |
| skatte- | skatte- | |
| MEUR | fordringar | skulder |
Materiella anläggnings tillgångar | 2,2 | 0,0 |
Immateriella anläggnings tillgångar | 60,2 | 360,8 |
Övrigt | 7,8 | 0,0 |
Underskottsavdrag | 22,0 | – |
92,1 | 360,8 | |
| 2022 | ||
| Uppskjutna | Uppskjutna | |
| skatte- | skatte- | |
| MEUR | fordringar | skulder |
Materiella anläggnings tillgångar | 2,2 | 0,5 |
Immateriella anläggnings tillgångar | 91,9 | 404,9 |
Övrigt | 4,2 | 0,0 |
Underskottsavdrag | 12,1 | – |
110,2 | 405,3 | |
MEUR | 2023 | 2022 |
Ränteintäkter | 37,5 | 8,5 |
Valutakursvinster | 13,4 | 23,4 |
Övriga finansiella intäkter | 0,1 | 0,1 |
Finansiella intäkter | 51,1 | 32,0 |
Räntekostnader | –57,1 | –43,8 |
Valutakursförluster | –23,9 | –29,4 |
Övriga finansiella kostnader | –5,5 | –4,5 |
Finansiella kostnader | –86,5 | –77,7 |
Finansnetto | –35,5 | –45,6 |
| Immateriella | ||||
| anläggningstillgångar | ||||
| Aktiverade | relaterade till | Övriga immateriella | ||
MEUR | Goodwill | utvecklingskostnader | förvärvad verksamhet | anläggnings tillgångar |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||
Ingående balans 2023-01-01 | 2 172,2 | 12,1 | 3 835,9 | 101,4 |
Nyanskaffningar | 42,6 | – | – | 0,5 |
Årets valutakursdifferenser | –82,2 | – | –127,3 | 0,0 |
Utgående balans 2023-12-31 | 2 132,6 | 12,1 | 3 708,6 | 101,9 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | ||||
Ingående balans 2023-01-01 | – | –12,1 | –212,2 | –100,4 |
Årets avskrivningar | – | – | –364,1 | –0,0 |
Årets valutakursdifferenser | – | – | 14,3 | –0,4 |
Utgående balans 2023-12-31 | – | –12,1 | –562,0 | –100,9 |
Redovisat värde | 2 132,6 | – | 3 146,6 | 1,1 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||
Ingående balans 2022-01-01 | 836,1 | 12,1 | 773,3 | 108,0 |
Nyanskaffningar | 1 362,9 | – | 3 274,8 | 0,2 |
Årets valutakursdifferenser | –26,7 | – | –212,1 | –6,8 |
Utgående balans 2022-12-31 | 2 172,2 | 12,1 | 3 835,9 | 101,4 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | ||||
Ingående balans 2022-01-01 | – | –12,1 | –57,3 | –106,2 |
Årets avskrivningar | – | – | –153,6 | –1,4 |
Årets valutakursdifferenser | – | – | –1,4 | 7,2 |
Utgående balans 2022-12-31 | – | –12,1 | –212,2 | –100,4 |
Redovisat värde | 2 172,2 | – | 3 623,7 | 1,0 |
| Beräknade nyttjandeperioder: | |
Investerarrelationer | 15 år |
Mjukvara | 3 år |
Varumärken | 5–8 år |
Aktiverade utvecklingskostnader | 5 år |
Kundkontrakt | Kontraktets återstående löptid, mellan 4–15 år |
Private Capital | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Diskonteringsränta efter skatt, % | 9,9 | – |
Diskonteringsränta före skatt, % | 11,2 | – |
Årlig tillväxttakt i kassaflöden efter år 5, % | 2,0 | – |
Real Assets | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Diskonteringsränta efter skatt, % | 8,8 | 8,8 |
Diskonteringsränta före skatt, % | 9,9 | 9,9 |
Årlig tillväxttakt i kassaflöden efter år 5, % | 2,0 | 2,0 |
| Nedlagda | ||
| utgifter på | ||
| annans | ||
MEUR | Inventarier | fastighet |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Ingående balans 2023-01-01 | 16,3 | 57,8 |
Nyanskaffningar | 3,3 | 19,8 |
Avyttringar och utrangeringar | –0,8 | –2,6 |
Årets valutakursdifferenser | –0,5 | –0,3 |
Utgående balans 2023-12-31 | 18,3 | 74,8 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||
Ingående balans 2023-01-01 | –10,1 | –20,3 |
Årets avskrivningar | –3,0 | –9,0 |
Avyttringar och utrangeringar | 0,5 | 0,8 |
Årets valutakursdifferenser | 0,3 | 0,3 |
Utgående balans 2023-12-31 | –12,3 | –28,2 |
Redovisat värde | 6,0 | 46,6 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Ingående balans 2022-01-01 | 13,2 | 41,6 |
Nyanskaffningar | 4,1 | 17,0 |
Avyttringar och utrangeringar | –1,1 | –0,7 |
Årets valutakursdifferenser | 0,1 | –0,2 |
Utgående balans 2022-12-31 | 16,3 | 57,8 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||
Ingående balans 2022-01-01 | –9,4 | –14,0 |
Årets avskrivningar | –1,7 | –6,2 |
Avyttringar och utrangeringar | 1,1 | 0,0 |
Årets valutakursdifferenser | –0,1 | –0,1 |
Utgående balans 2022-12-31 | –10,1 | –20,3 |
Redovisat värde | 6,2 | 37,5 |
| Kontors- | |
| MEUR | lokaler |
Ingående balans 2023-01-01 | 126,8 |
Ackumulerade avskrivningar | –33,7 |
Övriga ändringar, netto | 25,8 |
Utgående balans 2023-12-31 | 118,9 |
Ingående balans 2022-01-01 | 115,9 |
Ackumulerade avskrivningar | –27,4 |
Övriga ändringar, netto | 38,3 |
Utgående balans 2022-12-31 | 126,8 |
MEUR | 2023 | 2022 |
Inventarier | 6,0 | 6,2 |
Nedlagda utgifter på annans fastighet | 46,6 | 37,5 |
Kontorslokaler | 118,9 | 126,8 |
Redovisat värde | 171,5 | 170,5 |
| Bedömda nyttjandeperioder: | |
Inventarier | 3–5 år |
Nedlagda utgifter på annans fastighet | 3–10 år |
MEUR | 2023 | 2022 |
Utgifter som ska vidarefaktureras | 71,5 | 23,8 |
Drawdowns | 67,8 | 57,2 |
Övriga fordringar på fond | 104,3 | 122,4 |
Övriga fordringar | 100,1 | 147,0 |
Summa övriga omsättningstillgångar | 343.7 | 350,4 |
2023 | 2022 | |
| Stamaktier | ||
Emitterade per den 1 januari | 1 185 028 524 | 986 280 140 |
Konverterade C-aktier | 365 406 | – |
Nyemission | 59 306 376 | 198 748 384 |
Återköp | –61 106 376 | – |
| Emitterade per den | ||
31 december – betalda | 1 183 593 930 | 1 185 028 524 |
Totalt antal utestående C-aktier | 1 229 661 | 1 099 011 |
Totalt antal utestående aktier | 1 184 823 591 | 1 186 127 535 |
2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | |||||||
#antal aktier som släpps (miljoner) | Feb | Sep | Feb | Sep | Feb | Sep | Feb | Sep | Feb | Sep | Feb | Sep |
IPO | 64 | 98 | 100 | 87 | 63 | 63 | ||||||
Exeter | 7 | 14 | ||||||||||
LSP | 2 | 2 | 4 | |||||||||
BPEA | 16 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | ||||||
Totalt | – | 87 | 2 | 143 | – | 129 | – | 120 | – | 93 | – | 93 |
% av antal aktier i EQT AB | 7,0% | 0,2% | 11,5% | – | 10,3% | – | 9,6% | – | 7,4% | – | 7,4% | |
| MEUR | 2023 | 2022 |
| Långfristiga skulder | ||
| Leasingskulder | 91,2 | 100,1 |
| Obligationslån | 2 020,9 | 2 017,4 |
2 112,1 | 2 117,5 | |
| Kortfristiga skulder | ||
| Kortfristiga lån | – | – |
| Banklån | – | – |
| Kortfristig andel av leasingskulder | 34,3 | 31,4 |
34,3 | 31,4 |
Kreditbetyg | 2023-12-31 |
A+ | 81% |
A– | 18% |
BBB | 1% |
Totalt | 100% |
Kreditbetyg | 2022-12-31 |
A+ | 79% |
A– | 21% |
BBB | 0% |
Totalt | 100% |
| MEUR | 2023 | 2022 |
Upplupna personalkostnader | 263,5 | 195,8 |
Upplupna konsultarvoden | 25,7 | 38,1 |
Övriga upplupna kostnader | 157,1 | 160,0 |
Förutbetalda intäkter | 74,1 | 104,7 |
520,5 | 498,6 |
| MEUR | 2023 | 2022 |
| Övriga kortfristiga skulder | ||
Drawdowns | 6,4 | 2,8 |
Övrigt | 107,8 | 91,9 |
114,2 | 94,8 |
| Redovisat | Förväntad | ||||
| värde | förfallostruktur | ||||
MEUR | 2023-12-31 | Total | 2024 | 2025 | Efter 2025 |
| Räntebärande | |||||
skulder | 2 020,8 | 2 286,1 | 43,8 | 43,8 | 2 198,5 |
Leverantörsskulder | 12,2 | 12,2 | 12,2 | – | – |
Övriga skulder | 72,9 | 72,9 | 72,9 | – | – |
| Upplupna | |||||
kostnader | 179,3 | 179,3 | 179,3 | – | – |
Leasingskulder | 125,5 | 130,4 | 31,3 | 28,4 | 70,7 |
| Återstående | |||||
åtaganden | 527,9 | ||||
Totalt | 2 410,6 | 3 208,8 | 339,5 | 72,2 | 2 269,2 |
| Redovisat | Förväntad | ||||
| värde | förfallostruktur | ||||
MEUR | 2022-12-31 | Total | 2023 | 2024 | Efter 2024 |
| Räntebärande | |||||
skulder | 2 017,4 | 2 329,7 | 43,8 | 43,8 | 2 242,1 |
Leverantörsskulder | 15,8 | 15,8 | 15,8 | – | – |
Övriga skulder | 59,3 | 59,3 | 59,3 | – | – |
| Upplupna | |||||
kostnader | 194,3 | 194,3 | 194,3 | – | – |
Leasingskulder | 131,5 | 141,3 | 30,0 | 28,3 | 83,0 |
| Återstående | |||||
åtaganden | 1 057,2 | ||||
Totalt | 2 418,2 | 3 797,6 | 343,1 | 72,1 | 2 325,1 |
| Finansiella anläggnings - | Finansiella skulder | |||
| Verkligt värde via | tillgångar värderade till | värderade till upplupet | ||
| 2023-12-31, MEUR | resultaträkningen | upplupet anskaffningsvärde | anskaffningsvärde | Totalt |
| Finansiella tillgångar | ||||
Investeringar | 730,7 | 0,0 | 730,7 | |
Övriga långfristiga tillgångar | 0,0 | 16,7 | 16,7 | |
Kundfordringar | 0,0 | 0,0 | ||
Övriga omsättningstillgångar | 343,7 | 343,7 | ||
Upplupna intäkter | 1 039,9 | 1 039,9 | ||
Likvida medel | 1 114,0 | 1 114,0 | ||
Summa finansiella tillgångar | 730,7 | 2 514,3 | – | 3 245,0 |
| Finansiella skulder | ||||
Räntebärande skulder | 2 020,8 | 2 020,8 | ||
Leverantörsskulder | 12,2 | 12,2 | ||
Övriga skulder | 72,9 | 72,9 | ||
Upplupna kostnader | 179,3 | 179,3 | ||
Summa finansiella skulder | – | – | 2 285,1 | 2 285,1 |
| Finansiella anläggnings - | Finansiella skulder | |||
| Verkligt värde via | tillgångar värderade till | värderade till upplupet | ||
| 2022-12-31, MEUR | resultaträkningen | upplupet anskaffningsvärde | anskaffningsvärde | Totalt |
| Finansiella tillgångar | ||||
Investeringar | 668,4 | 0,0 | 668,4 | |
Övriga långfristiga tillgångar | 20,6 | 19,8 | 40,4 | |
Kundfordringar | 0,0 | 0,0 | ||
Övriga omsättningstillgångar | 350,4 | 350,4 | ||
Upplupna intäkter | 964,7 | 964,7 | ||
Likvida medel | 644,9 | 644,9 | ||
Summa finansiella tillgångar | 689,0 | 1 979,8 | – | 2 668,8 |
| Finansiella skulder | ||||
Räntebärande skulder | 2 017,4 | 2 017,4 | ||
Leverantörsskulder | 15,8 | 15,8 | ||
Övriga skulder | 59,3 | 59,3 | ||
Upplupna kostnader | 194,3 | 194,3 | ||
Summa finansiella skulder | – | – | 2 286,7 | 2 286,7 |
MEUR | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 668,4 | 477,9 |
Nettoförändringar i verkligt värde | 22,5 | 5,9 |
Förvärv | – | 124,2 |
Investeringar | 208,3 | 86,6 |
Avyttringar | –168,6 | –26,2 |
Utgående balans | 730,7 | 668,4 |
MEUR | 2023 | 2022 |
Ränta på leasingskulder | 3,5 | 2,8 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | 33,7 | 27,4 |
37,2 | 30,2 |
MEUR | 2023 | 2022 |
Summa kassautflöde för leasingkontrakt | 35,1 | 17,1 |
MEUR | 2023 | 2022 |
| Tillägg till nyttjanderättstillgång | 35,1 | 41,3 |
MEUR | 2023 | 2022 |
Förvärv av tillgångar genom leasing | 30,4 | 27,8 |
| Summa | ||||
| skulder från | ||||
| Kortfristiga | Räntebärande | finansierings- | ||
MEUR | Leasingskulder | lån | skulder | verksamheten |
Ingående balans 2023-01-01 | 131,5 | – | 2 017,4 | 2 148,9 |
Kassaflöden inkl ränta | –35,1 | – | –43,2 | –77,3 |
| Ej kassaflödespåverkande transaktioner | ||||
Upplupen ränta | 3,5 | 45,6 | 49,1 | |
Övrigt | 25,6 | 1,3 | 25,6 | |
Utgående balans 2023-12-31 | 125,5 | – | 2 020,8 | 2 146,4 |
| Summa | ||||
| skulder från | ||||
| Kortfristiga | Räntebärande | finansierings- | ||
MEUR | Leasingskulder | lån | skulder | verksamheten |
Ingående balans 2022-01-01 | 117,9 | – | 496,1 | 614,0 |
Förvärv | 23,9 | 23,9 | ||
Kassaflöden inkl ränta | –17,1 | –23,9 | 1 480,4 | 1 439,4 |
| Ej kassaflödespåverkande transaktioner | ||||
Upplupen ränta | 2,8 | 32,4 | 35,3 | |
Övrigt | 27,8 | 8,5 | 36,3 | |
Utgående balans 2022-12-31 | 131,5 | – | 2 017,4 | 2 148,9 |
MEUR | 2023 | 2022 |
Outnyttjade kreditfaciliteter | 1 500,0 | 1 500,0 |
| Försäljning av | |||||
| tjänster och | Inköp av varor | Fordringar per | Skulder per | ||
| MEUR | tillgångar | och tjänster | den 31 dec | den 31 dec | |
| Närstående | |||||
Styrelseledamöter och ledande befattningshavare | 2023 | 0,9 | 0,0 | – | – |
Styrelseledamöter och ledande befattningshavare | 2022 | 0,9 | 0,1 | 0,0 | – |
| Andel i % | |||||
Namn | Säte | Org. nummer | 2023-12-31 2022-12-31 | ||
EQT Partners AB | Sverige | 556233-7229 | 100% | 100% | |
EQT Partners Spain, S.L.U. | Spanien | B01597822 | 100% | 100% | |
EQT Partners Netherlands B.V. | Nederländerna | 77321227 | 100% | 100% | |
LSP Bioventures Inc. | USA | 4148549 | 0% | 100% | |
EQT Partners Denmark ApS | Danmark | 41073381 | 100% | 100% | |
EQT Partners AG | Schweiz | CHE-113.618.871 | 100% | 100% | |
EQT Partners AS | Norge | 940532981 | 100% | 100% | |
EQT Partners Australia Pty Ltd | Australien | 638432318 | 100% | 100% | |
EQT Partners Australia II Pty Ltd | Australien | 638488623 | 100% | 100% | |
EQT Partners Japan K.K. | Japan | 0104-01-158103 | 100% | 100% | |
EQT Partners Korea Co., Ltd. | Sydkorea | 110111-8167854 | 100% | 100% | |
EQT Partners GmbH | Tyskland | HRB 127746 | 100% | 100% | |
EQT Partners Belgium B.V. | Belgien | 0843.203.083 | 100% | 100% | |
EQT Partners Inc. | USA | 4401345 | 100% | 100% | |
EQT Partners Oy | Finland | 1098042-8 | 100% | 100% | |
EQT Partners Singapore Pte. Ltd. | Singapore | 200906516Z | 0% | 100% | |
EQT Partners Asia Limited | Hongkong | 10199637 | 100% | 100% | |
EQT Partners Shanghai Limited | Kina | 310000400514790 | 100% | 100% | |
EQT Partners Limited | Storbritannien | 6590781 | 100% | 100% | |
EQT Partners UK Advisors LLP | Storbritannien | OC338685 | 100% | 100% | |
EQT Partners UK Advisors II LLP | Storbritannien | OC397306 | 100% | 100% | |
EQT Partners S.R.L. | Italien | 10552820960 | 100% | 100% | |
EQT Partners SAS | Frankrike | 85392898400014 | 100% | 100% | |
EQT Partners Asia Pte. Ltd. | Singapore | 200004783Z | 100% | 100% | |
BPEA EQT Australia Pty. Ltd. | Australien | 631649600 | 0% | 100% | |
BPEA EQT, Inc. | USA | 5833323 | 0% | 100% | |
EQT Partners India Private Limited | Indien | U7 | 4140MH2009 | 100% | 100% |
| PTC216794 | |||||
EQT Partners Capital Limited | Hongkong | 2629750 | 100% | 100% | |
EQT Partners Hong Kong Limited | Hongkong | 645312 | 100% | 100% | |
BPEA EQT K.K. | Japan | 0104-01-063874 | 0% | 100% | |
EQT Partners Beijing Limited | Kina | 91110105MA01N | 100% | 100% | |
| 0FP32 | |||||
BPEA EQT Limited Beijing Rep Office | Kina | 110000400201823 | 100% | 100% | |
BPEA EQT Limited Shanghai WFOE | Kina | 91310000MA1FYJ | 100% | 100% | |
| 229F |
| Andel i % | ||||
Namn | Säte | Org. nummer | 2023-12-31 2022-12-31 | |
BPEA EQT Limited Shanghai Rep Office | Kina | 310115500100121 | 100% | 100% |
PT BPEA Private Advisors | Indonesien | AHU-AH.01.03- | 100% | 100% |
| 0376884 | ||||
EQT Exeter Advisors Sweden AB | Sverige | 559296-3507 | 100% | 100% |
EQT Exeter Advisors Netherlands B.V. | Nederländerna | 83321047 | 100% | 100% |
EQT Exeter Advisors Spain S.L. | Spanien | B88285325 | 100% | 100% |
EQT Exeter Advisors France SAS | Frankrike | 819960634 | 100% | 100% |
EQT Exeter Australia Pty Ltd | Australien | 659318975 | 100% | 100% |
EQT Exeter Japan K.K. | Japan | 0104-01-089160 | 67% | 67% |
JLML 11 GK | Japan | 0104-03-021462 | 100% | 100% |
EQT Exeter Korea Limited | Sydkorea | 465-81-00642 | 75% | 75% |
EQT Exeter Advisors Germany GmbH | Tyskland | HRB 101640 | 100% | 100% |
EQT Exeter Advisors Belgium B.V. | Belgien | 0781.995.192 | 100% | 100% |
Exeter Asia Pacific Advisors SGP, LLC | USA | 4250923 | 100% | 100% |
EQT Exeter Asia Pacific Advisors Pte. Limited | Singapore | 202100784Z | 100% | 100% |
EQT Exeter China Ventures Limited | Hongkong | 71631486 | 100% | 100% |
EQT Exeter Management advisors (Shanghai) Co Ltd | Kina | 91310000 | 100% | 100% |
EQT Exeter Advisors Austria GmbH | Österrike | FN551349H | 100% | 100% |
EQT Exeter Advisors Italy S.r.l. | Italien | 11641590960 | 100% | 100% |
EQT Exeter Advisors Poland Sp. z o.o. | Polen | 0000587835 | 100% | 100% |
EQT Exeter Advisors UK Limited | Storbritannien | 13306870 | 100% | 100% |
EQT Exeter Advisors Ireland Limited | Irland | 653468 | 100% | 100% |
EQT Exeter Advisors Czech Republic spol. s r. o. | Tjeckien | 11889756 | 100% | 100% |
Exeter UK Advisor, LLP | Storbritannien | OC396135 | 100% | 100% |
Exeter Europe (UK), Ltd | Storbritannien | 09284690 | 100% | 100% |
EQT Services (UK) Limited | Storbritannien | 07936651 | 100% | 100% |
EQT Services Netherlands B.V. | Nederländerna | 851645768 | 0% | 100% |
EQT Corporate Services Netherlands B.V. | Nederländerna | 74993097 | 100% | 100% |
EQT Treasury AB | Sverige | 559227-5647 | 100% | 100% |
EQT Holdings AB | Sverige | 559244-1462 | 100% | 100% |
EQT Lightspeed S.à r.l. | Luxemburg | B246446 | 100% | 100% |
EEAKLV Limited | Sydkorea | 110114-0295277 | 100% | 100% |
EQT Exeter China Investments 1 Pte. Ltd. | Singapore | 202217730H | 100% | 100% |
| EQT Exeter Supply Chain (Changzhou) Company | Kina | 91320411MAB | 100% | 100% |
| Limited | QC28C0W |
| Andel i % | ||||
Namn | Säte | Org. nummer | 2023-12-31 2022-12-31 | |
EQT Holdings III AB | Sverige | 559289-1864 | 100% | 100% |
EQT Holdings S.à r.l. | Luxemburg | B244018 | 100% | 100% |
EQT Growth (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B249692 | 100% | 100% |
EQT Infrastructure V (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B243962 | 100% | 100% |
EQT IX (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B238938 | 100% | 100% |
EQT IX GP LLC | USA | 3167396 | 100% | 100% |
EQT Future (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B252846 | 100% | 100% |
EQT X (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B255058 | 100% | 100% |
EQT Ventures III (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B258957 | 100% | 100% |
EQT Active Core Infrastructure (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B260249 | 100% | 100% |
EQT Infrastructure VI (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B265893 | 100% | 100% |
BPEA EQT Mid-Market Growth GP, S.à r.l. | Luxemburg | B272128 | 100% | 100% |
ENXF Holdings (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B277211 | 100% | 0% |
EQT Healthcare Growth (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B268189 | 100% | 100% |
EQT Transition Infrastructure (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B275352 | 100% | 0% |
Exeter Europe GP, LLC | USA | 5610896 | 100% | 100% |
Exeter Europe, LP | USA | 5610898 | 100% | 100% |
Exeter Europe Value Venture III GP S.à r.l. | Luxemburg | B216344 | 100% | 100% |
Exeter Europe Value Venture III Feeder GP S.à r.l. | Luxemburg | B220583 | 100% | 100% |
Exeter Europe Industrial Core GP S.à r.l. | Luxemburg | B238532 | 100% | 100% |
Exeter Europe Logistics Value Fund IV GP S.à r.l. | Luxemburg | B249708 | 100% | 100% |
EPIP MF GP S.à r.l. | Luxemburg | B223215 | 100% | 100% |
EPIP MF II GP S.à r.l. | Luxemburg | B237012 | 100% | 100% |
EPIP II GP S.à r.l. | Luxemburg | B245662 | 100% | 100% |
EGIP GP S.à r.l. | Luxemburg | B195412 | 100% | 100% |
EGIP II GP S.à r.l. | Luxemburg | B191498 | 100% | 100% |
EQT Exeter China Logistics Fund GP S.à r.l. | Luxemburg | B256221 | 100% | 100% |
EQT Exeter ELC II (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B266601 | 100% | 100% |
EQT Exeter Japan 1 GP S.à r.l. | Luxemburg | B270547 | 0% | 100% |
EQT Exeter Asia Pacific Logistics Value Fund II GP S.à r.l. | Luxemburg | B277597 | 100% | 0% |
EQT Life Sciences Group B.V. | Nederländerna | 863653698 | 100% | 100% |
LSP Health Economics Fund Management B.V. | Nederländerna | 858137501 | 100% | 100% |
LSP V Management B.V. | Nederländerna | 854065155 | 100% | 100% |
LSP HEF 2 Management B.V. | Nederländerna | 858137501 | 100% | 100% |
LSP 6 Management B.V. | Nederländerna | 858491783 | 100% | 100% |
LSP Dementia Fund Management B.V. | Nederländerna | 862010469 | 100% | 100% |
LSP 7 Management B.V. | Nederländerna | 862751007 | 100% | 100% |
| Andel i % | ||||
Namn | Säte | Org. nummer | 2023-12-31 2022-12-31 | |
EQT Health Economics 3 Management B.V. | Nederländerna | 865324281 | 100% | 0% |
LSP Advisory B.V. | Nederländerna | 819117481 | 100% | 100% |
EQT Procurement S.à r.l. | Luxemburg | B201525 | 100% | 100% |
EQT Exeter Holdings US, Inc. | USA | 5402675 | 100% | 100% |
TA XII-B EPG-A Blocker Corp. | USA | 7134374 | 0% | 100% |
TA XII-B EPG-B Blocker Corp. | USA | 7134379 | 0% | 100% |
TA XII-B EPG-C Blocker Corp. | USA | 7134384 | 0% | 100% |
Exeter Property Group, LLC | USA | 4207665 | 100% | 100% |
Exeter Big Box AM Platform, LLC | USA | 5854337 | 100% | 100% |
Exeter Big Box Asset Manager, LLC | USA | 5854341 | 100% | 100% |
Exeter Property Group II, LLC | USA | 5758542 | 100% | 100% |
Exeter FeeCo I, LLC | USA | 6912131 | 100% | 100% |
EQT Exeter US GP Solutions, LLC | USA | 7399251 | 100% | 0% |
Exeter Property Group Advisors, LLC | USA | 4214673 | 100% | 100% |
Exeter Big Box Property Manager, LLC | USA | 5854344 | 100% | 100% |
Exeter Property Group Advisors II, L.P. | USA | 5758350 | 100% | 100% |
Exeter US Advisor, LLC | USA | 5610899 | 100% | 100% |
EQT Exeterfeeco Mexico S. de R. L. de C. V. | Mexiko | 2018078689 | 100% | 100% |
EQT Exeter Brazil Platform, LLC | USA | 3065333 | 100% | 100% |
EQT Exeter Brazil Ventures, LLC | USA | 7961465 | 100% | 100% |
EQT Exeter Brasil Investimentos Ltda. | Brasilien | 3523622040-2 | 100% | 100% |
Exeter China Ventures, LLC | USA | 7713778 | 100% | 100% |
EQTE Brokerage LLC | USA | 6939462 | 100% | 100% |
EQT Netherlands Management B.V. | Nederländerna | 60593733 | 0% | 100% |
BPEA EQT Holdings AB | Sverige | 559374-8691 | 100% | 100% |
BPEA GP III Limited | Caymanöarna | 137871 | 100% | 100% |
BPEA Hong Kong Growth Fund GP Limited | Hongkong | 3074863 | 100% | 100% |
BPEA Private Equity GP IV Limited | Caymanöarna | 192622 | 100% | 100% |
BPEA Private Equity GP V Limited | Caymanöarna | 244752 | 100% | 100% |
BPEA Private Equity GP VI Limited | Caymanöarna | 288217 | 100% | 100% |
BPEA Private Equity GP VII Limited | Caymanöarna | 332034 | 100% | 100% |
BPEA Private Equity GP VII S.à r.l. | Luxemburg | B222407 | 100% | 100% |
BPEA Private Equity GP VIII Limited | Caymanöarna | 373499 | 100% | 100% |
BPEA Private Equity GP VIII S.à r.l. | Luxemburg | B254359 | 100% | 100% |
BPEA General Partner Limited | Caymanöarna | 355832 | 100% | 100% |
BPEA TFO Partnership GP Limited | Caymanöarna | 317126 | 100% | 100% |
BPEA Asia Real Estate GP Limited | Caymanöarna | 268444 | 100% | 100% |
| Andel i % | ||||
Namn | Säte | Org. nummer | 2023-12-31 2022-12-31 | |
BPEA Asia Real Estate GP II Limited | Caymanöarna | 325315 | 100% | 100% |
BPEA Real Estate GP II S.à r.l. | Luxemburg | B222040 | 100% | 100% |
BAKPDC3 Pte. Ltd. | Singapore | 201708595C | 100% | 100% |
EQT Fund Management S.à r.l. | Luxemburg | B167972 | 100% | 100% |
EQT Infrastructure II (GP) Limited | Storbritannien | SC416498 | 100% | 100% |
EQT Mid Market (GP) Limited | Storbritannien | SC436969 | 100% | 100% |
EQT VII Floss (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B219445 | 0% | 100% |
EQT VII Co-Investment (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B217579 | 100% | 100% |
EQT Co-Investment (GP) S.à r.l. | Luxemburg | B209598 | 100% | 100% |
EQT VII International Holdings B.V. | Nederländerna | 69473129 | 100% | 100% |
EQT VII Luxembourg (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B214397 | 100% | 100% |
EQT VII Netherlands (General Partner) B.V. | Nederländerna | 68608195 | 100% | 100% |
EQT Real Estate Limited | Storbritannien | SC504628 | 100% | 100% |
EQT Ventures (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B196578 | 100% | 100% |
EQT Mid Market US (General Partner) Limited | Storbritannien | SC500973 | 100% | 100% |
EQT Mid Market Asia III (General Partner) Limited | Storbritannien | SC521109 | 100% | 100% |
EQT Mid Market Europe (General Partner) Limited | Storbritannien | SC521108 | 100% | 100% |
EQT Infrastructure III (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B207225 | 100% | 100% |
EQT VIII (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B215816 | 100% | 100% |
EQT Management S.à r.l. | Luxemburg | B145067 | 100% | 100% |
EQT Luxembourg Management S.à r.l. | Luxemburg | B217192 | 100% | 100% |
EQT RA Management S.à r.l. | Luxemburg | B240358 | 100% | 100% |
EQT Infrastructure II (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B244690 | 100% | 100% |
EI II GP C.V. | Nederländerna | 78485266 | 100% | 100% |
EQT Mid Market (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B244691 | 100% | 100% |
EMM GP C.V. | Nederländerna | 78485622 | 100% | 100% |
EQT Public Value (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B225269 | 100% | 100% |
EQT Mid Market US (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B243106 | 100% | 100% |
EMMUS GP C.V. | Nederländerna | 78484804 | 100% | 100% |
EQT Mid Market Asia III (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B243105 | 100% | 100% |
EMMASIA III GP C.V. | Nederländerna | 78484316 | 100% | 100% |
EQT Mid Market Europe (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B243128 | 100% | 100% |
EMMEU GP C.V. | Nederländerna | 78484030 | 100% | 100% |
EQT Infrastructure IV (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B225708 | 100% | 100% |
EQT Ventures II (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B232970 | 100% | 100% |
EQT Real Estate II (General Partner) S.à r.l. | Luxemburg | B225704 | 100% | 100% |
EQT Exeter Services Luxembourg S.à r.l. | Luxemburg | B229258 | 100% | 100% |
| Andel i % | |||||
Namn | Säte | Org. nummer | 2023-12-31 2022-12-31 | ||
EQT Management SG Pte. Ltd. | Singapore | 2021226838H | 100% | 100% | |
EQT Holdings B.V. | Nederländerna | 54467861 | 100% | 100% | |
EQT Holdings II B.V. | Shareclass AS/ASE | Nederländerna | 55502903 | 100% | 100% |
EQT Infrastructure II GP B.V. | Nederländerna | 54468701 | 100% | 100% | |
EQT Holdings III B.V. | Shareclass AS | Nederländerna | 56497490 | 100% | 100% |
EQT Mid Market Immigration GP B.V. | Nederländerna | 71283730 | 100% | 100% | |
EQT Mid Market GP B.V. | Nederländerna | 55314295 | 100% | 100% | |
EQT Holdings PVF Coöperatief U.A. | Nederländerna | 71843647 | 100% | 100% | |
EQT Holdings VII B.V. | Shareclass AS | Nederländerna | 63039818 | 100% | 100% |
EQT VII (General Partner) LP | Storbritannien | SL019045 | 100% | 100% | |
EQT Holdings Real Estate B.V. | Shareclass AS | Nederländerna | 63243687 | 100% | 100% |
EQT Real Estate I (General Partner) LP | Storbritannien | SL020800 | 100% | 100% | |
EQT Holdings Ventures B.V. | Shareclass AS | Nederländerna | 63191334 | 100% | 100% |
EQT Ventures (GP) SCS | Luxemburg | B196905 | 100% | 100% | |
EQT Holdings MMUS B.V. | Shareclass AS | Nederländerna | 63039729 | 100% | 100% |
EQT Mid Market US GP B.V. | Nederländerna | 62863223 | 100% | 100% | |
EQT Holdings Mid Market Asia III Coöperatief U.A. | Nederländerna | 72183128 | 100% | 100% | |
EQT Mid Market Asia III GP B.V. | Nederländerna | 64683869 | 100% | 100% | |
EQT Holdings MM Europe B.V. | Shareclass AS | Nederländerna | 65104153 | 100% | 100% |
EQT Mid Market Europe GP B.V. | Nederländerna | 64683796 | 100% | 100% | |
EQT Holdings Infrastructure III B.V. | Shareclass AS | Nederländerna | 66262844 | 100% | 100% |
EQT Infrastructure III (GP) SCS | Luxemburg | B207350 | 100% | 100% | |
EQT Holdings VIII Coöperatief U.A. | Nederländerna | 70951098 | 100% | 100% | |
EQT VIII (GP) SCS | Luxemburg | B215860 | 100% | 100% | |
EQT Holdings Infrastructure IV Coöperatief U.A. | Nederländerna | 72203498 | 100% | 100% | |
EQT Infrastructure IV (GP) SCS | Luxemburg | B225827 | 100% | 100% | |
EQT Holdings Ventures II Coöperatief U.A. | Nederländerna | 74791478 | 100% | 100% | |
EQT Ventures II (GP) SCS | Luxemburg | B233027 | 100% | 100% | |
EQT Holdings Real Estate II Coöperatief U.A. | Nederländerna | 72225521 | 100% | 100% | |
EQT Real Estate II (GP) SCS | Luxemburg | B226491 | 100% | 100% | |
EQT Investment Verwaltungs-GmbH | Tyskland | HRB 194327 | 100% | 100% | |
EQT Active Core Infrastructure GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 114883 | 97% | 97% | |
EQT Active Core Infrastructure Side Car GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 117622 | 98% | 0% | |
EQT Equity Investment GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 103524 | 97% | 97% | |
EQT Equity Kiwi Investments GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 110788 | 97% | 97% | |
EQT Future GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 114368 | 97% | 97% | |
EQT Growth GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 114254 | 97% | 97% | |
| Andel i % | ||||
Namn | Säte | Org. nummer | 2023-12-31 2022-12-31 | |
EQT Healthcare Growth GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 117587 | 98% | 0% |
EQT Infrastructure III Investment GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 106439 | 97% | 97% |
EQT Infrastructure IV GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 109499 | 97% | 97% |
EQT Infrastructure IV Side Car GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 111708 | 97% | 97% |
EQT Infrastructure V GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 112378 | 97% | 97% |
EQT Infrastructure VI GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 116470 | 98% | 98% |
EQT Infrastructure VI Side Car GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 117225 | 98% | 98% |
EQT Infrastructure VI Soteria Side Car GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 117789 | 98% | 0% |
EQT Investment GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 98727 | 97% | 97% |
EQT Leverage Employee GP GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 117586 | 98% | 0% |
EQT Mid Market Asia III GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 106294 | 97% | 97% |
EQT Mid Market Europe GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 105565 | 97% | 97% |
EQT Mid Market Investment GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 96874 | 97% | 97% |
EQT Mid Market US GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 103658 | 97% | 97% |
EQT Public Value GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 109578 | 97% | 97% |
EQT Ventures II GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 110584 | 97% | 97% |
EQT Ventures Investment GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 104817 | 97% | 97% |
EQT VIII GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 107356 | 97% | 97% |
EQT VIII Side Car GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 110252 | 97% | 97% |
EQT IX GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 111687 | 97% | 97% |
EQT IX Side Car GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 113956 | 97% | 97% |
EQT X GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 115219 | 98% | 98% |
EQT X Side Car GmbH & Co. KG | Tyskland | HRA 116468 | 98% | 98% |
EQT HC Holdings I B.V. | Nederländerna | 58187898 | 100% | 100% |
EQT HC Holdings II B.V. | Nederländerna | 58188177 | 100% | 100% |
White Mill Two AG | Schweiz | CHE-195.379.514 | 100% | 100% |
| MEUR | |
Verkligt värde av emitterade aktier | 228,3 |
Kontant vederlag | 112,0 |
Övertagen skuld | 23,9 |
Verkligt värde av kontantbaserad villkorad köpeskilling | 1,6 |
Total köpeskilling | 365,8 |
| Ersättning villkorad av fortsatt anställning | |
(emitterade aktier till verkligt värde) | –74,2 |
Köpeskilling för rörelseförvärv | 291,6 |
EUR | 2023 | 2022 |
Resultat per aktie före utspädning | 0,110 | 0,171 |
– varav kvarvarande verksamheter | 0,117 | 0,171 |
Resultat per aktie efter utspädning | 0,109 | 0,171 |
– varav kvarvarande verksamheter | 0,117 | 0,171 |
MEUR | 2023 | 2022 |
| Nettoresultat hänförligt till stamaktieägare, | ||
före utspädning | 129,9 | 176,3 |
Nettoresultat hänförligt till stamaktieägare, efter utspädning | 129,9 | 176,3 |
Antal aktier | 2023 | 2022 |
| Vägt genomsnittligt antal utestående aktier, | ||
före utspädning | 1 185 754 323 | 1 031 955 891 |
Antal utspädande C-aktier | 679 983 | 638 590 |
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier, efter utspädning | 1 186 434 306 | 1 032 594 481 |
| Verkligt värde | |
| redovisat | |
| MEUR | vid förvärvet |
Investeraravtal | 131,3 |
Investerarrelationer | 77,4 |
Varumärke | 0,0 |
Nyttjanderättstillgångar | 2,7 |
Materiella anläggningstillgångar | 0,1 |
Uppskjutna skattefordringar | 0,0 |
Fordringar | 0,9 |
Övriga omsättningstillgångar | 1,5 |
Likvida medel | 2,8 |
Räntebärande skulder | –4,5 |
Leasingskulder | –2,7 |
| Uppskjutna skatteskulder | |
(immateriella tillgångar) | –53,9 |
Kortfristiga skulder | –7,9 |
| Verkligt värde av identifierade tillgångar | |
och skulder | 147,8 |
Goodwill | 143,8 |
Köpeskilling för rörelseförvärv | 291,6 |
| MEUR | |
| Kontant vederlag | |
(ingår i kassaflöde från investeringsverksamheten) | –112,0 |
| Uppskjuten betalning | |
(ingår i kassaflöde från investeringsverksamheten) | 16,4 |
| Likvida medel i förvärvad verksamhet | |
(ingår i kassaflöde från investeringsverksamheten) | 2,8 |
| Förvärvskostnader | |
(ingår i kassaflöde från den löpande verksamheten) | –5,0 |
Nettoeffekt på kassaflöde | –97,8 |
| MEUR | |
Verkligt värde av emitterade aktier | 3 603,0 |
Kontant vederlag | 1 449,5 |
Total köpeskilling | 5 052,5 |
| Ersättning villkorad av fortsatt anställning | |
(emitterade aktier till verkligt värde) | –765,6 |
Köpeskilling för rörelseförvärv | 4 286,9 |
| Verkligt värde redo- | |
| MEUR | visat vid förvärvet |
Investeraravtal | 1 854,5 |
Investerarrelationer | 1 074,9 |
Varumärke | 136,6 |
Upplupen carried interest | 512,9 |
Nyttjanderättstillgångar | 27,8 |
Materiella anläggningstillgångar | 2,9 |
Finansiella investeringar | 123,2 |
Likvida medel | 126,3 |
Övriga fordringar | 65,4 |
Depositioner | 2,4 |
| Uppskjutna skatteskulder | |
(immateriella tillgångar) | –390,6 |
Uppskjutna skulder | –104,4 |
Leasingskulder | –27,8 |
Kortfristiga skulder | –235,0 |
| Verkligt värde av identifierade tillgångar | |
och skulder | 3 169,0 |
Goodwill | 1 117,8 |
Köpeskilling för rörelseförvärv | 4 286,9 |
| MEUR | |
| Kontant vederlag | |
(hänförligt till kassaflöde från investeringsverksamheten) | –1 449,5 |
| Likvida medel i förvärvad verksamhet | |
(ingår i kassaflöde från investeringsverksamheten) | 126,3 |
| Förvärvskostnader | |
(ingår i kassaflöde från den löpande verksamheten) | –56,9 |
| Transaktionskostnader relaterat till nyemission av aktier | |
(ingår i kassaflöde från finansieringsverksamheten) | –0,1 |
Nettoeffekt på kassaflöde | –1 380,2 |