213800T7T7I7WAOX8Y722024-01-012024-12-31iso4217:SEK213800T7T7I7WAOX8Y722023-01-012023-12-31iso4217:SEKxbrli:shares213800T7T7I7WAOX8Y722024-12-31213800T7T7I7WAOX8Y722023-12-31213800T7T7I7WAOX8Y722022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800T7T7I7WAOX8Y722022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800T7T7I7WAOX8Y722022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember213800T7T7I7WAOX8Y722022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800T7T7I7WAOX8Y722022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800T7T7I7WAOX8Y722022-12-31213800T7T7I7WAOX8Y722023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800T7T7I7WAOX8Y722023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800T7T7I7WAOX8Y722023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember213800T7T7I7WAOX8Y722023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800T7T7I7WAOX8Y722023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800T7T7I7WAOX8Y722023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800T7T7I7WAOX8Y722023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800T7T7I7WAOX8Y722023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember213800T7T7I7WAOX8Y722023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800T7T7I7WAOX8Y722023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800T7T7I7WAOX8Y722024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800T7T7I7WAOX8Y722024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800T7T7I7WAOX8Y722024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember213800T7T7I7WAOX8Y722024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800T7T7I7WAOX8Y722024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800T7T7I7WAOX8Y722024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800T7T7I7WAOX8Y722024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800T7T7I7WAOX8Y722024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember213800T7T7I7WAOX8Y722024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800T7T7I7WAOX8Y722024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
ÅRSREDOVISNING 2024
Global utvecklings- och
produktionspartner för
hållbara helhetslösningar
CASE
Ökad global efterfrågan på
auto injektorer för Nolato
Självadministrerande injektionssystems framgång – ökar
patienternas självständighet
Autoinjektorer blir allt mer populära inom läkemedelsindustrin för att
förenkla egenbehandling av läkemedel. De möjliggör säker och enkel
administrering av medicin i hemmet, särskilt vid kroniska sjukdomar
som diabetes, multipel skleros (MS), hormonbehandling och vikt-
minskning, vilket minskar behovet av sjukhusbesök och frigör vård-
resurser. Den växande efterfrågan drivs av tekniska framsteg, en
åldrande befolkning, och en ökad acceptans för självmedicinering
efter pandemin. Självadministrerande injektionssystem bidrar till hög
följsamhet och minimerar risken för felaktig dosering, vilket förbätt-
rar patientens livskvalitet.
Stororder på peninjektorer till Nolato
Nolato säkrade 2024 ett långsiktigt samarbetsavtal med en befintlig
kund för produktion av komponenter till peninjektorer för behandling
av diabetes och övervikt, med en förväntad årlig omsättning på 700
MSEK. Leveranserna inleds under slutet av 2025, och Nolato inves-
terar 600 MSEK i kapacitetsexpansion i Ungern, vilket i praktiken
handlar om att utöka de befintliga lokalerna samt installera nya pro-
duktionslinjer och maskiner.
Nolatos samlade kompetens bidrar till kvalitetssäkring
Vid upprättandet av de nya produktionslinjerna i Ungern, bidrar
bland annat Nolatos Technical Design Center med projektledning,
kvalitetssäkring, och kunskapsutbyte för att säkerställa bästa möj-
liga resultat i samarbete med kunden. Även Nolatos systerbolag är
involverade för att säkerställa högsta möjliga kvalitet. Etablerandet
av en integrerad produktionslösning i Ungern stärker Nolatos posi-
tion som en pålitlig partner inom läkemedelsindustrin.
Enligt avtalet med kunden kommer Nolato att tillverka komponenter
till peninjektioner som innebär formsprutning samt delmontage av
produkten. Tillverkningen kräver en stabil processkontroll med goda
renhetsstandarder och system som säkerställer att alla krav enligt
industristandarder uppfylls. Nolato arbetar nära kunden för att
säkerställa produktionsstandarder och optimera processerna.
Förtroende och kompetens säkrar afrer
Nolatos långsiktiga fokus på leveranssäkerhet, kvalitet och precision
har byggt förtroende och säkrat framgångsrika affärer. Läkemedels-
industrins höga krav möts genom effektiva produktionsfaciliteter,
möjlighet till snabb uppskalning och hög in-house kompetens, vilket
placerar Nolato som en stark partner i branschen.
Den nya affären markerar ett viktigt steg för Nolato och bekräftar
koncernens konkurrenskraftiga erbjudande gällande förmågan att
kunna leverera storskaliga lösningar och skapa nya möjligheter för
framtida kunder. Utöver den kommersiella framgången är det värde-
fullt för Nolato att bidra till lösningar för globala hälsoutmaningar, där
förbättrad hälsa och välmående kan uppnås genom effektiva
behandlingar.
Autoinjektorer och peninjektorer har de senaste åren blivit ett allt mer viktigt sätt
för sjukvården att göra det möjligt för patienter att själva administrera läkemedel på
ett säkert och enkelt sätt. Med tekniska framsteg och en ökad efterfrågan på
självmedicinering vid kroniska sjukdomar har så kallade Självadministrerande
injektionssystem etablerat sig som en användarvänlig och effektiv lösning. Nolato
har under året uppnått en milstolpe inom affärsområdet Medical Solutions genom
en betydande order inom detta snabbt växande segment och utökar nu sin
produktion för att möta en global efterfrågan, särskilt för behandlingar inom
övervikt och diabetes.
Omfattande
investering
för utökad
kapacitet
Nolato genomför en omfattande investering i sin
befintliga fabrik i Ungern för att möta kundens
efterfrågan på peninjektorer. Projektet kan
sammanfattas i följande siffror:
Omfattning: Cirka 9 000 kvadratmeter
byggnad dedikeras till den nya produktionen,
inklusive både ombyggnad och tillbyggnad.
Investering: Totalt 600 MSEK investeras i
anläggningen, vilket omfattar produktions-
anläggning, maskiner och övrig utrustning.
Kapacitet: Produktionen kommer att omfatta
60 formsprutor och 3 nya monteringslinjer.
Ekonomisk potential: När anläggningen är i
full drift förväntas den årliga försäljningen
uppgå till 700 MSEK.
Arbetstillfällen: De nya produktionslinjerna
kommer att skapa över 200 arbetstillfällen.
Tidplan: Den uppdaterade fabriken planeras
vara i drift under slutet av 2025.
Den nya affären markerar ett viktigt steg för Nolato och
bekräftar koncernens konkurrenskraftiga erbjudande
llande förmågan att kunna leverera storskaliga lösningar
och skapa nya möjligheter för framtida kunder.
NOLATO I KORTHET
Nolato i korthet 4
2024 i korthet 6
Koncernchefens kommentar 8
Verksamheten
Afrs nytta 10
Strategi 12
Affärsmodell 14
Case 16
Omvärld&trender 18
lochutfall 22
Affären 25
Tillverkningsteknologier 27
Den tryckta årsredovisningen skickas per post till de aktieägare som har anmält till Nolato att de önskar erlla den. Den kan också beställas på
www.nolato.com, där den även finns digitalt. Årsredovisningen finns även i en engelsk version.
I enlighet med ÅRL 6 kap 10-14 § har Nolato upprättat en lagstadgad hållbarhetsrapport. Den ingår i årsredovisningen som finns tillnglig via Nolatos hemsida på sidorna 114 - 189.
INNEHÅLL
Nolatos två afrsområden
MedicalSolutions 28
EngineeredSolutions 32
Hållbar utveckling
llbarutvecklingförNo lato 36
Nolatostödjersinakunders
hållbarhetsresa 38
Case 43
NolatosarbeteinspireratavCSRD 46
Nolatoaktien och ägarna 48
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrning 50
Ersät tningsrik tlinjer 57
Styrelse 60
Koncernledning 62
Förvaltningsberättelse
och finansiella rapporter* 63
Nolatos hållbarhetsrapport 114
* Information på sidorna 63-110 är reviderad.
NOLATO I KORTHET
Nolato är en globalt etablerad
utvecklings- och produktions-
partner till ledande företag
Nolato är en global koncern som utvecklar och tillverkar produkter främst i polymera material som plast, silikon och
termoplastiska elastomerer (TPE). Koncernen arbetar nära kunder med ledande position inom omden som medicinteknik,
kemedel, konsumentelektronik, telekom, fordon, hygien och andra utvalda industriella områden. Genom nära samverkan
med både kunder och leverantörer vill vi främja utvecklingen av innovativa produkter för att skapa större affärsnytta med
minimal klimatpåverkan.
Koncernens utveckling, produktion och försäljning sker i mer än tio länder i Europa, Asien och Nordamerika. Erbjudandet
omfattar flertalet teknologier huvudsakligen inom det polymera omdet och sträcker sig längs hela värdekedjan – från
sningsorienterad utveckling med hållbarhet i fokus fram till levererad produkt.
Koncernens verksamhet är uppdelad i två affärsområden – Medical Solutions och Engineered Solutions. Under 2024
genomfördes en sammanslagning av affärsområdena Integrated Solutions och Industrial Solutions till det nya området
Engineered Solutions. Föndringen gjordes under 2024 för att utnyttja den fulla potentialen hos Nolatos nuvarande
kundbas och bättre uppfylla kundernas behov. Många av Nolatos kunder optimerar sina resurser och närvaro baserat på ett
globalt marknadsperspektiv och vill ha leverantörer med en globalt samordnad lokal närvaro.
Nolatos aktie är noterad på Nasdaq Stockholm som Large Cap-bolag i sektorn Industrials.
4
5NOLATO I KORTHET
Affärsområden/Utveckling/Produktion/Försäljning
ENGINEERED SOLUTIONS
Design, utveckling, industrialisering och produktion av
avancerade komponenter, del system och färdigförpackade
produkter för en mängd olika industrier, inklusive
erbjudanden inom EMC och termiska lösningar.
MEDICAL SOLUTIONS
Design, utveckling, industrialisering och produktion av
avancerade komponenter, del system och färdigför-
packade produkter för medicinteknik, läkemedels-
industri samt diagnostik.
Global närvaro
Våra affärsområden
Hållbarhet
Andel av koncernens totala omsättning Andel av koncernens rörelseresultat (EBITA)
Vår vision
Nolatoskavarakundensförstaval
sominnovativsamarbetspartnerinom
hållbarutvecklingochproduktion.
Nolatoskavarakundensförstaval
sominnovativsamarbetspartnerinom
hållbarutvecklingochproduktion.
Genomattstöttakundernapåderas
hållbarhetsresa,bidrarNolatotillett
merhållbartsamhälle.
OMSÄTTNING PER GEOGRAFISK MARKNAD
Sverige
12%
Ungern
14%
Övriga
världen
1%
5 837
medarbetare
27 tillverkningsplatser
4 Technical Design Centers
Närvaro i över 10 länder
Asien
11%
USA
26%
Övriga
Nordamerika
3%
Övriga
Europa
33%
6
FRAMGÅNGSRIK SAMMANSLAGNING
AV TVÅ AFFÄRSOMRÅDEN
Nolato ser att många av kunderna optimerar resurser och
närvaro utifrån ett globalt marknadsperspektiv och söker därför
globala leverantörer med lokal närvaro. Utifrån detta tog Nolato
beslutet att slå samman Integrated Solutions och Industrial
Solutions för att skapa ett nytt affärsområde, Engineered
Solutions, från första kvartalet 2024. Genom att anta en
gemensam strategi och ledning kan Nolato erbjuda kunderna ett
globalt utbud av lösningar på flera platser. Detta gör det möjligt
för Nolato att proaktivt utveckla stora nya kunder och realisera
den fulla potentialen i befintlig kundbas. Det nya affärsområdet
står för nästan hälften av koncernens försäljning och leds av
Anders Björklund.
LÅNGSIKTIGT SAMARBETSAVTAL
ETABLERAT INOM MEDICINTEKNIK
I april tecknade Nolato ett långsiktigt samarbetsavtal med en
större befintlig kund avseende leveranser av medicintekniska
hjälpmedel för att bland annat administrera läkemedel mot
övervikt och diabetes. Vid full produktion, inom en femårsperiod,
beräknas Nolato tillföras en årlig omsättning i storleksordningen
700 MSEK. Samarbetet markerar en viktig milstolpe för Nolato,
och bekräftar Nolatos affärskoncept och förmåga att växa med
globalt framgångsrika större kunder som ställer höga krav på
precision, kvalitet och leveranssäkerhet.
NOLATOS KLIMATMÅL GODKÄNNS AV SBTI
Nolato bedriver ett ambitiöst och strukturerat klimatarbete som
genomsyrar hela verksamheten. En viktig del i detta arbete har
varit att sätta upp vetenskapligt baserade klimatmål i linje med
Parisavtalet. Dessa klimatmål har i juni validerats och godkänts
av Science Based Targets Initiative (SBTi), som har etablerat ett
ramverk för klimatmål i enlighet med vad vetenskapen anser
krävs för att uppnå Parisavtalets ambition om att världen ska
begränsa den globala uppvärmningen.
FRAMGÅNGSRIK EXPANSION AV MATERIALS
Nolato ser en stark tillväxt inom Materials (tidigare EMC &
Thermal) för nya produkter och teknikområden inom fordons-
segmentet och nya marknader. Materials, som tidigare domi-
nerades av telekomsektorn, har nu en jämnare fördelning av
försäljningen mellan segmenten telekom, fordonsindustrin och
flygindustrin. Efter en längre period av minskande volymer inom
telekom, ökade dessa under andra halvåret från låga nivåer,
vilket bidragit till den kraftiga tillväxten under tredje och fjärde
kvartalet.
STARK MARGINALFÖRBÄTTRING FÖR KONCERNEN
Koncernens EBITA-marginal för helåret uppgick till 9,9%, vilket är
en förbättring med 2,6 procentenheter jämfört med föregående
år. Förbättringen är ett tydligt tecken på att de åtgärder som har
genomförts för att öka lönsamheten börjar ge resultat. Inom
Medical Solutions har strategiska prisjusteringar samt fokus på
kostnader och effektivitet bidragit till förbättringen av margi-
nalen. Engineered Solutions har också förbättrat sina marginaler,
där en fördelaktig produktmix och kostnadsbesparingar bidragit.
KOSTNADSEFFEKTIVISERINGAR
OCH STRATEGISKA PRISHÖJNINGAR
Nolato fortsätter att optimera sina totala kostnader för att stärka
lönsamheten inom samtliga enheter. Ett exempel på detta är
koncernens beslut att koncentrera den kinesiska verksamheten
till Dongguan, vilket möjliggör närmare kundrelationer och en
mer effektiv leveranskedja.
Samtidigt arbetar koncernen aktivt med att skapa försäljnings-
synergier mellan sina två affärsområden, bland annat genom att
marknadsföra sitt erbjudande till en bredare del av värdekedjan.
Detta är en viktig strategi för att säkra fler större kontrakt i
framtiden.
2024 I KORTHET
Viktiga händelser
7
Medical Solutions Engineered Solutions
2024 I KORTHET
Nyckeltal 2024 2023
Omsättning, MSEK 5 434 5 308
Rörelseresultat (EBITA), MSEK 586 525
EBITA-marginal, % 10,8 9,9
Medelantal anställda 2 805 2 687
Nyckeltal 2024 2023
Omsättning, MSEK 4 243 4 245
Rörelseresultat (EBITA), MSEK 409 266
EBITA-marginal, % 9,6 6,3
Medelantal anställda 3 023 3 036
Nyckeltal
Nolatos omsättning
uppgick till (MSEK)
9 664
(9 546)
Rörelseresultatet,
EBITA uppgick till (MSEK)
958
(701)
Rörelsemarginal,
EBITA på (procent )
9,9
(7,3)
Resultat per aktie efter
utsdning var (SEK)
2,44
(1,61)
Scope 1+2
(ton CO2e)
10 559
(12 192)
Förnybar el
89%
(89%)
Solcells-PPA
14 GWh
tecknats i Sverige
Förnybart råmaterial
(ton)
1 694
(1 201 ton)
Finansiell utveckling – koncernen
Hållbar utveckling – koncernen
8 KONCERNCHEFENS KOMMENTAR
Förbättrad marginal och
stärkt globalt erbjudande
År 2024 var ett år som präglades av många steg i rätt riktning med sikte på att nå Nolatos finansiella mål
genom ännu större fokus på lönsamma affärer och kostnadsbesparingar. Trots att marknaden känneteck
-
nades av en relativt avvaktande hållning från kunderna förbättrade vi våra nyckeltal, vilket är ett tydligt
tecken på att vi är på rätt väg.
Nolatos EBITA-marginal ökade till 9,9 pro-
cent med målet att överträffa 10,0 procent.
Vår kassagenerering stärktes till 86 procent
och överträffade därmed målet på 75 pro-
cent, medan vår soliditet förbättrades ytter-
ligare till 59 procent, klart över målet.
Nolatos strategi är att vara kundens första
val som innovativ samarbetspartner inom
hållbar utveckling och produktion. Det upp-
når vi genom att ha djup kännedom om våra
kunder och involveras tidigt i deras utveck-
lingsprocesser, samt genom vår starka när-
varo i samtliga regioner, vilket ger oss för-
mågan att betjäna stora globala kunder.
Nolatos koncernövergripande Technical
Design Centers (TDC) har varit en viktig fak-
tor för att driva utvecklingen i rätt riktning.
Under 2024 stärkte vi TDC:s kapacitet
genom att tillföra kompetens inom elektro-
nik och öppnade ett nytt Technical Design
Center i Asien. Med hjälp av TDC kan vi
vägleda våra kunder redan i designfasen,
vilket ger oss och våra kunder konkurrens-
fördelar. Förmågan att hantera komplex pro-
duktion hjälper oss även att successivt öka
andelen affärer där vi anförtros att produ-
cera kompletta system. Den utvecklingen
har hittills varit tydligast inom affärsområdet
Medical Solutions, men förväntas få större
betydelse även för utvecklingen inom Engi-
neered Solutions.
Sammanslagna affärsområden stärker
potentialen
Under året bildade vi affärsområdet Engine-
ered Solutions. Sammanslagningen är logisk
eftersom de tidigare självständiga affärsom-
rådena Integrated och Industrial ofta mötte
samma kunder med likartade behov och
utmaningar. Inom Engineered Solutions får
kunderna en kvalificerad utvecklingspartner
med global leveransförmåga, en förändring
som redan har resulterat i fler nya affärsdia-
loger om kompletta lösningar.
Engineered Solutions utvecklades stabilt
under året, trots en svagare marknad inom
både fordons- och konsumentelektronik-
sektorn. Omstruktureringen av verksam-
heten i Kina har fortsatt framgångsrikt
under året. Genom etableringen av ny pro-
duktionskapacitet i södra Kina har vi nu lagt
grunden för en lönsam och växande affär.
För Materials har breddningen av verksam-
heten, i syfte att skapa långsiktig tillväxt,
fortsatt varit gynnsam. Materials har under
året sett en bra tillväxt om 10 procent drivet
av flertalet nya affärer inom bland annat for-
donsindustrin samt återhämtning för tele-
kom under andra halvåret.
Affärsområde Medical Solutions utveckla-
des i rätt riktning och lönsamheten stärktes
under året, inte minst till följd av insatser för
att lyfta marginalerna i den amerikanska
verksamheten. Samtidigt ser vi potential att
öka tillväxten när de supply chain-utma-
ningar som fortfarande påverkade affärs-
området är lösta. Vår styrka inom Medical
Solutions befästes genom ett samarbetsav-
tal med en större befintlig kund inom medi-
cintekniska hjälpmedel som används för att
administrera läkemedel mot övervikt och
diabetes. Som en följd av avtalet investerar
vi nu i ökad produktionskapacitet i vår ung-
erska verksamhet.
Nolatos position bygger på långsiktighet,
kundförståelse och global närvaro. Erfaren-
heterna inom Medical Solutions – exempel-
vis att bygga komplexa delsystem inom
medicinsk teknik med höga kvalitetskrav
inspirerar andra delar av koncernen. Samti-
digt kan Medical Solutions ta lärdom av det
snabbare affärstempo som råder inom Engi-
neered Solutions. Nolatos styrka ligger i de
erfarenheter, kunskaper och förmågan som
helheten medför.
För många av de nya affärer som vi tar och
aktivt strävar efter är vår globala närvaro en
avgörande förutsättning. Under 2024 har vi
etablerat Nolato i Indien och vi expanderade
på ett flertal platser. Vår förvärvsstrategi har
historiskt fokuserat på att utöka vår geogra-
fiska räckvidd för att säkerställa att vi kan
möta kundernas behov på samtliga konti-
nenter. Framöver kommer fokus att skifta till
att komplettera vår befintliga affär med
kompetens inom nya material och teknolo-
gier. Vi har en etablerad och väl fungerande
intern process och utvärderar löpande möj-
ligheter till kompletterande förvärv.
llbarhet ger nya affärer
För Nolato är ett ambitiöst och strukturerat
hållbarhetsarbete inte bara en fråga om
detaljerad rapportering, utan också ett
starkt argument i våra kunddiskussioner.
Med djup materialkunskap kan vi ge kun-
derna råd kring lösningar med lägre klimat-
avtryck, ett område där vi ser en ökande
efterfrågan. Under 2024 har vi identifierat
vetenskapligt baserade klimatmål i linje med
Parisavtalet, vilka har validerats och god-
känts av Science Based Targets Initiative
9KONCERNCHEFENS KOMMENTAR
Förbättrad marginal och
stärkt globalt erbjudande
(SBTi). Det är ytterligare ett uttryck för våra
höga ambitioner inom hållbarhet och vår
långsiktiga strävan att ytterligare förbättra
vårt hållbarhetsarbete.
De geopolitiska faktorer och megatrender
som har satt sin prägel på 2024 kommer att
inverka på affärsklimatet även innevarande
år. Givet dessa förutsättningar står Nolato
väl rustat, med en geografisk närvaro som
ger oss såväl global förmåga som redun-
dans att styra affärer och produktion till de
regioner som bäst möter kundernas behov.
Vi är därför positiva till helåret 2025. Vi ser
fram emot möjligheterna att ta nya steg i
Nolatos utveckling, där vårt fokus nu ligger
på att stärka förutsättningarna till lönsam
tillväxt. Vi förväntar oss fortsatt lönsamhets-
förbättring i kombination med tillväxt för
båda våra affärsområden. Jag känner mig
trygg med att Nolato är på rätt väg och vill
rikta ett stort tack till samtliga medarbetare
för deras stora engagemang under året.
Torekov i april 2025
Christer Wahlquist
Vd och koncernchef
Vi ser fram emot
möjligheterna att ta
nya steg i Nolatos
utveckling, där vårt fokus
nu ligger på att stärka
förutsättningarna till
nsam tillväxt.
VERKSAMHETEN
SKAPAR NOLATO AFFÄRSNYTTA
Polymerer hjälper oss att
ta framtidens utmaningar
och möjliggör innovation
Samtidigt finns utmaningar med olämplig
användning, som engångsartiklar och
mikroplaster, vilket har belastat miljön och
påverkat synen på plast negativt. Nolato
bedömer i samband med nya affärer om
applikationen är lämplig att tillverka i plast
och arbetar aktivt med att utveckla smar-
tare lösningar som minskar materialåtgång
och koldioxidavtryck, bland annat genom att
använda biobaserade eller återvunna poly-
merer. Genom nära samarbete med kunder
bidrar Nolato till effektivare, hållbara pro-
dukter – från lättare fordonskomponenter
som minskar bränsleförbrukningen till artik-
lar för vården som optimerar resurser utan
att kompromissa med hygienkrav.
Nolato ser en möjlighet att påverka i positiv
riktning genom sin affärsmodell (se sidan
14) där koncernen i alla led – från utveckling
och design till produktion – bistår våra kun-
der med att ta fram smartare, effektivare
lösningar som minimerar både materialåt-
gång och råvaruanvändning. Vi hjälper dem i
urvalsprocessen till rätt material för rätt pro-
dukt med lägre koldioxidavtryck, såsom bio-
baserade polymerer i stället för oljebase-
rade alternativ. Fordonsindustrin är exempel
på en industri där återvunna material nu gör
sitt intåg. För fordon är valet av material
dessutom en effektivitetsfråga, där rätt kon-
struktion sparar vikt och därmed minskar
energiförbrukningen.
Vår princip är att vara noga med att inte
medverka vid framtagande av produkter där
polymerer används på olämpligt sätt. Vi är
selektiva med våra uppdrag och ingår
endast samarbeten med kunder där poly-
merbaserade komponenter har en tydlig,
hållbar och positiv roll att spela för att skapa
en bättre produkt.
Kundens första val inom hållbarhet
Ansvarsfulla affärer har alltid varit centralt
för Nolato. I över 30 år har koncernen aktivt
engagerat sig i hållbarhetsfrågor och Nolato
är idag en ledande aktör inom området. I
samarbeten med kunderna är koncernen
lösningsorienterad och strävar alltid efter att
finna den mest hållbara lösningen.
För Nolato är tre frågor av avgörande bety-
delse:
Att hålla kostnaderna låga
Att uppnå hög produktionseffektivitet
Att säkerställa att koncernens påverkan
är i linje med hållbarhetsambitionerna
Kundernas krav utvecklas ständigt, drivna
av hållbarhetstrender och nya lagkrav.
Nolato arbetar proaktivt och långsiktigt för
att identifiera och överträffa dessa behov,
med målet att vara kundernas förstahands-
val inom hållbarhet. Intresset för klimatfrå-
gor och användning av förnybara och åter-
vunna råvaror ökar. Vägledning om
hållbarhetsprestanda genom koldioxidav-
tryck och livscykelanalyser (LCA) är nu van-
liga, liksom krav på efterlevnad av uppfö-
randekoder i hela leverantörskedjan.
Fokus på kundnöjdhet och samarbete
För att stärka kundrelationerna genomför
Nolato regelbundet kundundersökningar.
Under det senaste året fick företaget ett
genomsnittligt betyg på 8 av 10, en förbätt-
ring från föregående år. Resultaten används
för att utveckla åtgärdsplaner och stärka
långsiktiga partnerskap. Djup förståelse för
kundernas behov, kombinerat med en lös-
ningsorienterad och proaktiv hållning, gör
Nolato till en ledande partner inom hållbara
polymerbaserade lösningar.
Polymera material, såsom plast, silikon och TPE, är idag en grundläggande byggsten för att
vårt samhälle ska fungera. När de används i rätt applikationer och på rätt sätt erbjuder
polymerer unika egenskaper som kan skräddarsys för en mängd olika behov. Tack vare sin
lätthet, hållbarhet och formbarhet – och dessutom möjligheten till återvinning – har dessa
material genom åren banat väg för innovationer inom områden som läkemedel,
medicinteknik, fordonsindustri och elektronik.
AFFÄRSNYTTA
10
VERKSAMHETEN 11
12 VERKSAMHETEN STRATEGI
Positionering och avancemang i värdekedjan
Med målet om långsiktig tillväxt och stabil avkastning till aktieägarna
ska Nolato vara en högteknologisk samarbetspartner med global
närvaro. Framåt kommer Nolato fokusera ännu mer på nära partner-
skap och att intensifiera affärsutvecklingen. Målsättningen är att
vara en värdeskapande och utvecklande partner som erbjuder total-
lösningar till kunderna, där hållbarhet med strävan efter ett klimat-
neutralt affärsfokus spelar en central roll.
Kompetens och erbjudande i världsklass
Nolato investerar i medarbetare med djup expertis och utveckling av
teknik som är i branschens framkant, i kombination med effektiv och
konkurrenskraftig Lean Manufacturing. Detta stärker förmågan att
leverera helhetslösningar där hållbarhet är en integrerad och central
komponent.
En decentraliserad organisation som ger synergier
Nolato bygger sin företagskultur på en decentraliserad affärsmodell,
vilket ger bolagen inom affärsområdena mandat att utveckla och
anpassa sina erbjudanden efter kundens specifika behov och krav.
Tack vare de två affärsområdenas gemensamma teknologier skapas
synergier och samarbeten som ytterligare stärker kundnyttan.
Kundorienterad strategi anger riktningen för organisk tillväxt
En kundorienterad strategi innebär att Nolato söker sig till stora kun-
der i segment med god organisk tillväxt vilka ger goda möjligheter
att växa och utvecklas i takt med deras erbjudande.
Expansion på prioriterade geografiska marknader
Nolatos expansion realiseras genom att följa med kunderna in på
nya marknader, genom förvärv av bolag med överensstämmande
företagskultur som kompletterar befintlig kundbas, tillsammans med
kompetens som breddar erbjudandet ytterligare.
Strategi för lönsam tillväxt
Nolato arbetar aktivt för att vara kundernas första val som en global, innovativ
helhetsleverantör av hållbara lösningar inom affärsområdena Medical Solutions
och Engineered Solutions. Genom att arbeta aktivt med strategin, är Nolato idag
en välbalanserad koncern som vilar på dessa två affärsområden, där samverkan
ger tydliga synergier. Koncernen fortsätter att utvecklas som en långsiktig och
lösningsorienterad partner till kunder och samarbetspartners med stark närvaro
i Europa, Asien och Nordamerika.
NOLATOS STYRKOR:
Tidigt engagemang i kundernas utvecklingsprocesser
Nära och långsiktigt samarbete/partnerskap med kunder
Innovativa, integrerade och högteknologiska lösningar
Hög produktivitet/Lean Manufacturing
Avancemang uppåt i värdekedjan/ökat mervärde
Global närvaro
Ansvarsfulla affärer
VERKSAMHETEN 1513
VERKSAMHETEN
Affärsmodell & Värdekedja
AFFÄRSMODELL
Kundernas behov är alltid i fokus för Nolatos
utveckling. Genom unik kompetens inom
tillverkning och utveckling av polymera
produkter för ledande företag inom utvalda
branscher, kan koncernen med hjälp av
avancerad teknologi skapa hållbara och
kostnadseffektiva lösningar för kund-
anpassade produkter. Nolato är en partner
genom hela processen, från koncept-
utveckling till högvolymproduktion.
Nolato har en väl inarbetad affärsmodell
som bygger på två decentraliserade
affärsområden, som med hög egen
beslutanderätt och gemensamma
ambitioner strävar efter att uppfylla Nolatos
vision och finansiella målsättningar. Att
affärsområdena i stort delar tillverknings-
metoder och infrastruktur bidrar till
synergivinster som stärker lönsamheten.
Kunskapsdelningen mellan koncernens
affärsområden, användandet av hög-
teknologiska metoder, utvecklings- och
designkunnande, projektledning och effektiv
produktion gör Nolato till en stabil
utvecklingspartner för kunderna. Det
möjliggör för koncernen att etablera
långsiktiga, innovativa samarbeten med
kunder och partners och generera värde för
dem, för aktieägare och medarbetare.
Nolatos strävan är att det värde koncernen
tillför kundernas produkter i förlängningen
ska bidra till ett bättre och mer välfun-
gerande samhälle. Som koncern är det viktigt
att ge tillbaka till anställda med fokus på
hälsa och utvecklingsmöjligheter samtidigt
som det skapas värde för de aktieägare som
investerar i Nolatos långsiktiga strategi.
Nolatos gemensamma värderingar att vara
professionella, välorganiserade och
ansvarsfulla återspeglas i allt vi gör
.
VISION
Nolato ska vara kundens första val som innovativ samarbetspartner inom hållbar utveckling och produktion.
RESURSER FRÅN KONCEPT TILL FÄRDIGUTVECKLAD PRODUKT VÄRDESKAPANDE
Stabil verksamhet
Stabil och ngsiktig ägarbas och
ledning samt starka finanser, skapar
trygghet för kunder och möjliggör
vidareutveckling av verksamheten.
Design för tillverkning
Genom tidig involvering kan Nolato
tillföra kompetens om ledande
teknologier, design med hållbara
lösningar och kvalificerad
projektledning.
Global produktionsnärvaro
Global infrastruktur för produktion
skapar regional närhet till marknad
och kund samt minskar sårbarheter.
Stark supply chain
Nära leverantörssamarbeten och
väletablerad rutin för
materialförsörjning bidrar till trygga
och stabila affärer.
Kundinsikt och kompetens
Djup kunskap om kundernas behov
och branscher skapar förutsättningar
för långsiktiga samarbeten.
Kunder
Rådgivning och kundanpassade
sningar som möter kundens
utmaningar och behov.
Medarbetare
Trygg och stabil arbetsgivare
som erbjuder stora
utvecklingsmöjligheter.
Aktieägare
Nolatos position och
innovationsförmåga skapar
finansiell stabilitet som bygger
ngsiktigt värde för aktigarna.
Samhälle
Genom hållbara initiativ bidrar
Nolato till skapandet av
innovativa och viktiga produkter
för ett välfungerande och
dynamiskt samhälle.
SOM BIDRAR TILL INNOVATION
OCH STABILITET
FÖR INTRESSENTER
OCH SAMHÄLLE
K
u
n
d
o
r
i
e
n
t
e
r
a
d
e
l
ö
s
n
i
n
g
a
r
F
r
a
m
t
a
g
n
i
n
g
a
v
e
f
f
e
k
t
i
v
S
t
ö
d
f
r
å
n
k
o
n
c
e
p
t
s
t
a
d
i
e
t
p
r
o
d
u
k
t
i
o
n
s
u
t
r
u
s
t
n
i
n
g
s
a
m
t
v
a
l
i
d
e
ri
n
g
U
t
v
e
c
k
li
n
g
I
n
d
u
s
t
r
i
a
l
i
s
e
r
i
n
g
O
p
t
i
m
e
r
a
d
k
o
n
s
t
r
u
k
ti
o
n
T
il
l
v
e
r
k
n
i
n
g
f
ö
r
e
f
f
e
k
t
i
v
p
r
o
d
u
k
t
i
o
n
MÖTER BEHOV INOM
TPRIORITERADE OMRÅDEN
Medical Solutions
Medicinteknik, läkemedel, diagnostik
Engineered Solutions
Produkter och produktsystem till
industriföretagen
14
VERKSAMHETEN 15
Den senaste versionen av Voicepad är en väggmonterad kontroll-
enhet som, trots sin kompakta storlek, innnehåller flera funktioner.
Den innehåller kraftfulla sirener, röststyrd kommunikation med
Verisures larmcentral och en knappsats för att hantera hemmets
uppkopplade enheter. Målet var att utveckla en kompakt enhet som
rymmer avancerad teknologi samtidigt som den är estetiskt
tilltalande. Nolato var involverat redan tidigt i projektet och spelade
en avgörande roll i utvecklingen av komponenter samt leveransen av
högkvalitativa, monteringsfärdiga delar.
Komplexa utmaningar krävde nya metoder
Med hjälp av Nolatos expertis inom formsprutning och komplex
montering har Verisures idéer kunnat omvandlas till verklighet. För att
skapa en så sofistikerad produkt som Voicepad behövde Nolato
utveckla nya metoder för att producera och montera nyckel-
komponenter. Exempelvis tillverkas frontpanelen som en unik
dubbelgjuten plastdel, vilket bidrar till både estetisk elegans och
hållbarhet. Teknologier såsom sträckning av tyg till högtalaren och
montering av denna, användes även i produktionen av Voicepad.
En av de mest avancerade processerna i produktionen är fram-
tagandet av en specialtillverkad plastfolie som med en kombination
av olika tekniker trycks med ett mönster. Filmen formas därefter till
rätt dimensioner och integreras i formverktygen för formsprutning
med plast på baksidan (in-mold labeling). Resultatet är en slitstark
och välbalanserad komponent som uppfyller Verisures höga krav
design och funktionalitet.
Ett givande samarbete
Nolatos gedigna erfarenhet inom mobil- och konsumentelektronik, i
kombination med förmågan att leverera produkter som uppfyller höga
kosmetiska och tekniska krav, lade grunden för ett framgångsrikt
samarbete med Verisure. Utvecklingen av Voicepad har dessutom
gett värdefulla insikter som stärker Nolatos kapacitet att skapa ännu
större kundvärde i framtida projekt – med fokus på smart design som
förenklar produktion och integration av ny teknologi.
VERKSAMHETEN CASE
Verisure är den ledande leverantören av professionellt övervakade larmlösningar för hushåll och
småföretag i Europa. Företaget erbjuder premiumtjänster för övervakade larm till sina mer än 5,6
miljoner kunder i 17 länder i Europa och Latinamerika. Med ambitionen att utveckla ännu bättre
lösningar har Verisure skapat en ny Voicepad – en kontrollenhet som ger användarna full kontroll
över hemmets uppkopplade larmsystem, såsom kameror och sensorer. Produktutvecklingen av
Voicepad ställde höga krav både teknisk innovation och design. För att förverkliga denna
vision valde Verisure att samarbeta med Nolato.
Case - Verisure
Verisure utvecklar framtidens säkerhetslösningar
Nolato har varit en nyckelpartner i
förverkligandet av Voicepad – inte bara
genom att leverera komponenter, utan
också genom att bidra till optimeringen av
design och processer. Samarbetet visar hur
innovativa lösningar och teknisk kompetens
kan skapa en produkt som kombinerar
design, funktion och hög kvalitet.
Daniel Kristensson, Verisures R&D-team
16
VERKSAMHETENCASE
Ett värdefullt hjälpmedel för matallergiker
Det amerikanska företaget Amulet Inc. har utvecklat en produkt som
kombinerar avancerad teknik med användarvänlighet och som ger
bättre insyn i vad maten innehåller. Produkten Allergy Amulet är en
liten, diskret och snabb allergisensor, som kan bäras som ett
smycke runt halsen. Dess utformning ställde höga krav på både
design och funktionalitet. Genom att analysera ett livsmedelsprov
på mindre än en minut ger sensorn en tydlig indikation på om spår
av det specifika allergenet finns i provet. Den högkänsliga tekniken
kan upptäcka även mycket låga halter av ett allergen, vilket gör den
till en värdefull lösning för personer med svåra matallergier.
Produkten har utvecklats i samarbete med Nolato och kan i sitt
utförande placeras inom både affärsområdena Medical Solutions
och Engineered Solutions. Genom att utnyttja Nolatos expertis inom
medicinteknik och avancerade tekniska lösningar möter Allergy
Amulet höga krav på både funktion och kvalitet, samtidigt som den
erbjuder en innovativ och användarvänlig lösning för matallergiker.
Avancerad teknik ställde höga krav på produktionen
För Nolato är Allergy Amulet ett uppdrag som ligger helt i linje med
koncernens kompetens och tekniska expertis. Nolato fick ansvaret
att ta fram en helt komplett produkt, där både avancerad teknik och
design spelar en central roll.
Kunden hade mycket specifika krav på att produkten skulle vara
kompakt i sitt tekniskt avancerade utförande. Nolato tillverkade
samtliga plastkomponenter, dekorerade dem och monterade ihop
produkten i sin egen produktionslinje. Trots sin lilla storlek rymmer
Allergy Amulet en rad avancerade komponenter inklusive sensor,
chip, batteri, och laddare. Analysen sker via en liten inbyggd kvarn
där matprovet placeras, tillsammans med en specialutvecklad
chipbaserad läsare som identifierar allergenens molekylära
”fingeravtryck”. Synkronisering med mobilen via Bluetooth, stärker
ytterligare dess användarvänlighet.
Case - Allergy Amulet
Allergy Amulet – en ökad trygghet för personer med matallergier
För personer med allvarliga matallergier kan varje måltid innebära en risk, oavsett om
det är en måltid i hemmet eller ute på en restaurang. Allergy Amulet erbjuder en
innovativ lösning för att skapa ökad trygghet i vardagen – en bärbar enhet som
snabbt och enkelt kan identifiera allergener i maten. Med denna banbrytande teknik
får människor med matallergier ett kraftfullt verktyg för att minimera riskerna och ta
kontroll över sin hälsa. Nolato var en partner i att utveckla och producera produkten.
Nolato bidrog inte bara med montering utan fungerade också som
ett bollplank för att säkerställa att lösningen fungerade i det lilla
formatet, samtidigt som den kunde produceras kostnadseffektivt
och vara estetiskt tilltalande. Eftersom uppdraget omfattade hela
processen – från idé till en producerbar lösning – är detta ett starkt
referenscase som visar bredden i Nolatos erbjudande.
17
18 VERKSAMHETEN
Flera starka globala trender påverkar de marknader där Nolato är verksamt och driver
förändringar hos koncernens kunder. Genom nära samarbete med kunder och
affärspartners arbetar Nolato för att omvandla dessa förändringar i omvärlden till nya
affärsmöjligheter. Genom att agera proaktivt stärker Nolato sin konkurrenskraft och
strävar efter att bli en central aktör i att skapa hållbara lösningar för framtiden.
Omvärldstrender
Ökad geopolitisk osäkerhet påverkar den globala handeln
Ökad geopolitisk osäkerhet, fler handelshinder i kombination
med störningar i globala försörjningskedjor bidrar till ökad
efterfrågan på globala affärspartners med regional produktion,
flöden och affärsrelationer.
Tid från utveckling till lansering
Tiden det tar från koncept och utveckling till lansering av en
produkt på marknaden är starkt kopplad till konkurrenskraften för
många av Nolatos kunder. Ju kortare process, desto tidigare går
det att börja generera intäkter och möta slutkundernas behov.
Konkurrenskraft
Genom att stötta kunderna i utvecklingen av nya innovativa och
hållbara produkter, som möter kraven på kostnadseffektivitet,
ökad differentiering och hållbarhet bidrar Nolato till att förbättra
såväl kundernas konkurrenskraft som den egna.
Digitalisering och elektrifiering
I takt med den ökade digitaliseringen och elektrifieringen i
samhället, växer behovet av polymera lösningar som bidrar till
skärmning och värmeavledning av elektronik inom såväl
befintliga som nya produktområden.
Ökat fokus på kärnverksamheten
En växande trend bland tillverkande företag är att överlåta hela
eller delar av sin produktion till externa leverantörer eller under-
leverantörer/partners. Motivet till detta är ofta behovet av en
snabbare utvecklingstakt, vilket kräver att kunderna lägger
fokus på sin kärnverksamhet. Att lägga ut ansvaret för delar som
inte tillhör kärnverksamheten till strategiska partners frigör tid
och skapar möjligheter till effektivitetsvinster.
Hållbarhet
Efterfrågan ökar på hållbart framtagna produkter som genom
hela värdekedjan från utveckling till produktion och leverans har
ett så lågt miljöavtryck som möjligt.
Differentiering
Differentiering är centralt för att bolag ska kunna attrahera
kunder och bygga en stark marknadsposition, särskilt i en hårt
konkurrensutsatt marknad. Genom att ta fram mer kostnads-
effektiva och innovativa produkter finns möjlighet att skapa
stora konkurrensfördelar.
Nolatos globala närvaro med produktion på tre kontinenter,
möjliggör fördjupade samarbeten, snabbare beslut och ökad
flexibilitet vid hantering av kriser och försörjningsstörningar.
Geografisk närhet till både kunder och leverantörer skapar nya
affärsmöjligheter, samtidigt som effektivare logistik leder till
kostnadsbesparingar och minskad klimatpåverkan.
En effektiv produktutvecklingsprocess är central för kunden och
där spelar Nolato en tydlig roll från koncept till lansering. Med
global närvaro och ansvarsfull affärspraxis blir Nolato en
strategisk partner för företag som strävar efter konkurrens-
fördelar i dagens konkurrensutsatta affärsklimat.
Nolato erbjuder ett högteknologiskt stöd och partnerskap med
global närvaro och produktion nära kunderna i fler än tio länder.
Nolato tillför mycket kompetens för att utveckla delar eller
sammansatta produkter som bidrar till exempel inom den
snabba elektrifieringen av bil- och lastbilsindustrin. Nolato har
mycket att tillföra och stor potential framåt i takt med en ökad
komplexitet i fordonen.
Nolato är väl positionerat för att effektivt hantera outsourcade
delar och kan expandera lokalt eller globalt i samarbete med
kunderna. Som högteknologisk lösningsorienterad global aktör
med regional och lokal produktion kan Nolato erbjuda inte-
grerade lösningar. Det betyder också att Nolato kan bidra till att
förenkla och förkorta kundens logistikkedja. Nolato spelar i detta
sammanhang en viktig roll inom många olika områden som en
specialiserad och effektiv produktionspartner. Det är exempelvis
vanligt att globala läkemedelsföretag fokuserar på kärnverksam-
heten – att utveckla nya läkemedel – medan andra delar av
verksamheten läggs ut på externa parter.
Genom att vara med från utvecklingsfasen och framåt i kedjan,
kan Nolato bidra med rådgivning kring hållbara materialval och
genomtänkt design som främjar en kostnadseffektiv och smidig
produktionsprocess, såväl som cirkulära produktionsflöden.
Nolato möter kundernas behov av differentiering genom
innovativa och skräddarsydda lösningar. Att Nolato i nära
partnerskap med kunderna tidigt kan engagera sig i deras
utvecklingsprocesser säkerställer att produkterna matchar
specifika behov och önskemål. Genom att främja Lean
Manufacturing och hög produktivitet bidrar Nolato till ökad
effektivitet och kvalitet.
VERKSAMHETENOMVÄRLD & TRENDER
NOLATOS STYRKORTRENDER
19
Nolatos erbjudande omfattar flertalet tekno-
logier inom det polymera området och
sträcker sig längs hela värdekedjan – från
lösningsorienterad utveckling till levererad
produkt. Kundernas och övriga intressenters
krav och förväntningar på ett proaktivt,
ansvarsfullt hållbarhetsarbete växer och fler
företag strävar efter att säkerställa en hållbar
verksamhet i hela värdekedjan. Nolatos
styrka är att stödja kundernas processer och
produkter, vilket utgör grunden för koncer-
nens framgångar under åren.
Nolato tillför kompetens tidigt i värdekedjan
genom att vara en lösningsorienterad part-
ner som kan bistå i produktutvecklingen.
Här har koncernens teknologiska expertis
och innovationsförmåga en roll för att forma
produkter som möter och överträffar kun-
dernas förväntningar. Därefter sträcker sig
Nolatos engagemang längs hela tillverk-
ningsprocessen, från design och prototyp-
tillverkning till fullskalig produktion och leve-
rans av färdiga komponenter och monterade
produkter. Genom att vara en integrerad del
av tillverkande bolags värdekedja möjliggör
Nolato inte bara produktutveckling utan
bidrar även till en hållbar och effektiv pro-
duktionsprocess.
Nolato har etablerat sig som en pålitlig och
strategisk partner i värdekedjan genom att
erbjuda högkvalitativa produkter, hållbara
lösningar och effektiva tillverknings proces-
ser. Koncernens position som specialister
inom polymera material gör det möjligt att
skapa skräddarsydda och teknologiskt
avancerade produkter som möter kunder-
nas höga krav och som kan bidra till att
accelerera kundernas framgångar.
En viktig komponent i Nolatos roll i vär-
de-kedjan är förmågan att bidra med för-
bättrad hållbarhetsprestanda genom att
optimera designen för tillverkning. Det görs
genom bättre materialval och lägre material-
åtgång, vilket i sin tur leder till högre kost-
nadseffektivitet och bättre lönsamhet för
kunden. Nolato är rätt positionerade i värde-
kedjan utifrån kunders ökade krav på deras
leverantörers förmåga att komma med håll-
bara lösningar, samtidigt som marknaden
alltmer efterfrågar och är villiga att betala
för hållbara produkter.
Se detaljerad beskrivning av värdekedjan i
hållbarhetsrapporten på sidan 114.
VERKSAMHETEN OMVÄRLD & TRENDER
Nolatosprodukteringårsomcentralakomponenterikundernas
slutprodukter.GenomattvaramedtidigtiprocessenkanNolato
bidramedrådgivningocholikastödinsatser,vilketkanhaenpo-
sitivpåverkanpåslutproduktensklimatavtryckochåtervinnings-
barhet.
KomponenternahämtasfrånNolatoavkundernaochingårse-
daniderasvidareproduktion.Därefterdistribueraskundernas
produktervidaretillslutanvändaren.IvissafalllevererarNolato
färdigaprodukterdirekttillkundensdistributionscenter.
Blandslutproduktensanvändarefinnsprivatakonsumenter,
företagochvårdaktörer(specifiktmedicintekniskaapplika-
tioner).
Iförstauppströmsledetavvärdekedjansker
produktionhosråmaterialleverantöreravde
råmaterialgranulatsomanvändsinom
Nolatosproduktion.Exempelpåråmaterial
ärolikatyperavplast,silikoner,ochelasto-
merersamtbiobaseradeochåtervunna
material.
Iandrauppströmsledetfinnsleverantörer
somförserNolatomedsåväldirektasom
indirektamaterial,produceradeutifrånrå-
varorfrånprimärproducenter.Direktamate-
rialanvändsiNolatosprodukterochutgörs
exempelvisavpolymererochfärger.Indi-
rektamaterialanvändsinomverksamheten
meningårinteiprodukterna,exempelvis
förpackningsmaterialochprocesstillsatser
ellerinköptakomponentersåsommetall
ochelektronik.
VIDAREPRODUKTION
VIDAREPRODUKTION OCH SLUTANVÄNDNING
LEVERANTÖRSBAS
DISTRIBUTION
PRIMÄR-
PRODUCENTER
MATERIAL-
LEVERANTÖRER
EGNA VERKSAMHETEN ANVÄNDNING
UTVECKLING OCH
PRODUKTION
UtvecklingiformavDesign
forManufacturingochDesign
forAssemblytillsammans
medkundsamtproduktioni
formavförädlingav
råmaterialenligtkundens
specifikationer.
Stark position i värdekedjan
Från lösningsorienterad utveckling till levererad produkt.
UPPSTRÖMS
NEDSTRÖMS
20
21VERKSAMHETEN
22
EBITA-marginal
Soliditet
Utdelningspolicy
Kassagenerering
>10% >75% >35%
9,9% 86% 59%
10,8%
Medical
Solutions
9,6%
Engineered
Solutions
MÅL MÅL MÅL
UTFALL 2024 UTFALL 2024 UTFALL 2024
UTFALL 2024
GENOMSNITT FEM ÅRGENOMSNITT FEM ÅRGENOMSNITT FEM ÅR
Målsättningen är att EBITA-marginalen
över en konjunkturcykel ska överstiga
10 procent.
lsättningen är att, över en konjunktur cykel,
uppnå en kassagenerering som överstiger
75 procent av EBIT-resultatet, mätt som
kvoten av kassafdet efter investeringar
och EBIT-resultatet.
Målsättningen är att soliditeten
över en konjunkturcykel ska
överstiga 35 procent.
Under de fem senaste åren har EBITA-
marginalen i genomsnitt uppgått till
9,8 procent.
Under de fem senaste åren har kassa-
genereringen i genomsnitt uppgått till
55 procent.
Under de fem senaste åren har soliditeten
i genomsnitt uppgått till 52 procent.
1,50 SEK
1,50 SEK
Nolatos utdelningspolicy är att föreslå en utdelning som
överstiger 50 procent av resultatet efter skatt, med
beaktande av Nolatos långsiktiga utvecklingsmöjligheter,
finansiella ställning och investeringsbehov. Styrelsens förslag
till utdelning för räkenskapret 2025 är 1,50 kronor per aktie
och utgör 61 procent av resultatet efter skatt.
FÖRSLAG 2025
VERKSAMHETEN MÅL OCH UTFALL
52%
35%
10%
9,8%
55%
75%
l och utfall
De finansiella målen speglar Nolatos strategiska inriktning, med två affärsområden och framflyttade
marknadspositioner med syfte att generera en finansiell handlingsfrihet vad avser tillväxt, nya
förvärv och god utdelningspotential till aktieägarna. Koncernen styrs med avseende på en god
intjäning, förmåga att generera kassaflöde och en sund finansiell risknivå.
UTDELNING UTDELNING
UTDELNINGSANDEL UTDELNINGSANDEL
74% 61%
VERKSAMHETENMÅL OCH UTFALL
TILLVÄXTMÅL
Nolato strävar efter att uppvisa en
tillväxt som överstiger nivån i
respektive marknadssegment.
Medical Solutions omsättning
uppgick till 5.434 MSEK (5.308),
justerat för valuta och förvärv
ökade omsättningen med 2
procent. Marknadsområde Drug
delivery samt In-vitro-diagnostik
(IVD) har visat tillväxt, medan
Läkemedelsförpackningar har
haft lägre volymer.
HÅLLBARHETSMÅL
Nolato arbetar utifrån långsiktiga mål för hållbar utveckling. Målen relaterar
till sju utvalda FN-mål som bedömts som relevanta för verksamheten. Läs
mer om koncernens arbete i hållbarhetsrapporten.
nskliga rättigheter och jämställdhet
Inga fall av kränkning av mänskliga rättigheter, diskriminering eller
tvångsarbete ska förekomma.
Nolato ska uppfattas som en attraktiv arbetsgivare.
Andelen kvinnor i ledningspositioner ska öka inom alla nivåer i
Nolato.
Energi
Fram till 2025 ska energianvändningen minska med 55 procent jäm-
fört med genomsnittet för 2011-2012 (GWh/nettoomsättning MSEK).
Säkra arbetsplatser
Nollvision för skador på arbetet. Antalet olyckor på arbetsplat-
serna ska minimeras.
System för att registrera och hantera ”near misses” ska finnas vid
alla enheter.
Miljöledningssystem
Samtliga enheter ska vara certifierade enligt ISO 14001.
Kemiska produkter
Farliga kemiska ämnen ska identifieras och där det är möjligt fasas
ut.
Kunder
Nolato ska ha en ledande position och uppfattas som kundens för-
sta val inom hållbar utveckling
.
Leverantörer
Senast 2025 ska alla strategiska leverantörer utvärderas enligt
Nolatos riktlinjer för leverantörer.
Klimat
I linje med SBTi förbinder sig Nolato att fram till 2030 minska
utsläppen av växthusgaser (Scope 1 och 2) med 70 procent jäm-
fört med basåret 2021 (ton CO2e/nettoomsättning SEK).
I linje med SBTi förbinder sig Nolato att fram till 2030 minska
utsläppen av växthusgaser i uppströms värdekedja (Scope 3) med
25 procent jämfört med basåret 2021 (ton CO2e/nettoomsättning
SEK).
Fram till 2025 ska utsläppen av växthusgaser från energianvänd-
ning (Scope 1 och 2) minska med 80 procent jämfört med genom-
snittet för 2011-2012 (ton CO2e/nettoomsättning SEK).
Klimat, råvaror och produkter
Andelen biobaserade och återvunna råvaror ska öka.
Förebyggande av korruption
Säkerställa utbildning av alla medarbetare i uppförandekoden och i
antikorruption.
Inga fall av mutor, korruption och kartellbildning ska förekomma.
JÄMSTÄLLDHET
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
2%
Medical
Solutions
Engineered Solutions omsättning
uppgick till 4.243 MSEK (4.245),
justerat för valuta och förvärv
var omsättningen oförändrad.
Marknadsområde Materials
(EMC) har visat stark tillväxt och
ökat med 10 procent, justerat för
valuta och förvärv. Även
marknadsområde Hygien och
Övrigt hade god tillväxt medan
Konsumentelektronik uppvisade
kraftigt minskade volymer.
+/-0%
Engineered
Solutions
Utfall 2024
Utfall 2024
23
24 VERKSAMHETEN
Nolatos affär
25VERKSAMHETEN
Nolatos affär bygger på att utveckla och tillverka kundanpassade produkter, framförallt
inom polymera material som plast, silikon och TPE. Med decennier av erfarenhet och djup
teknisk kompetens erbjuder vi långsiktiga och nära samarbeten med ledande kunder inom
olika branscher, där hållbarhet och cirkulär ekonomi står i fokus. Genom en god förståelse
för varje kunds specifika behov, tidig involvering i deras projekt, kvalificerad projektledning
och effektiv produktion skapar vi mervärde för både kunder, ägare och medarbetare.
DESIGN, UTVECKLING OCH TILLVERKNING SKER
INOM TVÅ AFFÄRSOMRÅDEN MED FÖLJANDE INRIKTNINGAR:
Andel av koncernens totala omsättning
Andel av koncernens rörelseresultat (EBITA)
AFFÄREN
ENGINEERED SOLUTIONS
Design, utveckling, industrialisering och
produktion av avancerade komponenter,
del system och färdigförpackade
produkter för en mängd olika industrier,
inklusive erbjudanden inom EMC och
termiska lösningar.
MEDICAL SOLUTIONS
Design, utveckling, industrialisering och
produktion av avancerade komponenter,
del system och färdigförpackade
produkter för medicinteknik,
läkemedelsindustri samt diagnostik.
VERKSAMHETEN
Synergier skapar kundvärde
Nolatos två affärsområden har många gemensamma nämnare
som skapar tydliga synergier såväl internt som externt. Båda
affärsområdena utvecklar och producerar komponenter i poly-
mera material som anpassas för att förbättra och innovera pro-
dukter inom en mängd områden. Tillverkningsprocesserna är på
många sätt likartade med moment som formsprutning, montage
och olika former av bearbetning. Det som skiljer affärsområdena
åt är slutkundernas krav och marknad samt till viss del applika-
tionskrav.
Olika regelverk och standarder inom specifika branscher gör att
det finns nischade satsningar inom Nolato som har färre syner-
gier med koncernen i stort men där affärsnyttan är stor. Ett
exempel är Materials som kan erbjuda mer standardiserade
komponenter, vilket i hög grad efterfrågas inom fordonsindustrin
och telekom. Ett annat exempel är medicinteknik som har
mycket hög kravbild med hårda regelverk kring produktionen
som skiljer sig från andra områden inom Nolato. Produktionen
inom Medical Solutions sker därför mestadels i en sluten och
kontrollerad miljö som möter kraven från kunderna.
Utveckling, produktion och försäljning finns fördelat i över tio
länder i världen, fördelat på tre kontinenter, vilket ur ett risk-
perspektiv innebär god leveranssäkerhet trots oro i omvärlden
och närhet till kunden. Nolato har fyra Technical Design Centers
(TDC) med global närvaro. De är Nolatos egna utvecklings-
enheter för att från konceptstadie konstruera och simulera pro-
dukters sammansättning. Syftet är att ta fram optimerade pro-
dukter utifrån designmässigt, hållbarhetsmässigt och ekono-
miskt perspektiv. TDC är knutna till Nolatos två affärsområden
och förväntas bidra till att generera fler och mer djupgående
affärer framöver.
Från koncept till färdigutvecklad produkt
Nolato fyller en viktig roll för att skapa värde i kundernas
värdekedja när det kommer till tillverkning. Utgångspunkten från
kunden är ofta att fylla ett identifierat behov från slutmarknaden,
där Nolatos erbjudande kan vara en möjliggörare för att möta
behoven. Som samarbetspartner bidrar Nolato med specialist-
kompetens som förbättrar kundernas process från koncept till
färdigutvecklad produkt. Nolatos Technical Design Centers
(TDC) fyller en viktig funktion, för att längre fram i processen
erbjuda kompetens som bland annat berör materialhantering.
Nolato är en partner genom hela processen för att säkerställa att
den bästa möjliga lösningen levereras. Genom att utveckla mer
kostnadseffektiva produkter med smart konstruktion stärker
Nolato kundernas konkurrenskraft och lönsamhet. Följande steg
är en möjliggörare för detta och som beskriver bredden i Nolatos
erbjudande.
FRÅN KONCEPT TILL FÄRDIGUTVECKLAD PRODUKT
1 Konceptutveckling
Nolato stöttar kunderna redan på koncept stadiet
med rådgivning om bland annat vad som är
jligt och inte möjligt att producera.
2 Kundorienterade lösningar
Nolato skapar tekniska lösningar som till exempel
ger produkten unika haptiska och kosmetiska
egenskaper, gör den vattentät, minskar vikten
och/eller reducerar dess miljöpåverkan.
3 Konstruktion
Nolato optimerar design och konstruktion för att
kunna skapa en så effektiv och hållbar produk-
tionssning som möjligt, vad gäller funktion,
kvalitet, ekonomi och hållbarhet.
4 Prototyper (3D)
Nolato visualiserar den utvecklade produkten
genom att ta fram både virtuella och fysiska
modeller, prototyper och materialprover.
5 Produktionsverktyg
Nolato specificerar och tillverkar eller köper in
formverktyg och tillrande produktions-
utrustning.
6 Fullskalig tillverkning
Nolato arbetar med flertalet tillverknings-
teknologier främst inom det polymera området
samt automation, för att på ett effektivt sätt
kunna skala upp produktionen i hög volym med
säkrad kvalitet.
7 Kvalitetssäkring
Nolato säkerställer kontinuerligt rätt kvalitet
genom automatiska visionsystem, professionella
operatörer och välfungerande system för
ständiga förbättringar.
AFFÄREN
26
VERKSAMHETEN
FORMSPRUTNING
Teknologi för att tillverka kompo-
nenter i plast, silikon, TPE och
keramer med krav på exakta mått
och hög kvalitet. Vår vanligaste
produktionsteknologi.
STANSNING
Teknologi för att tillverka platta pro-
dukter i ett eller flera material samt
för att effektivt sammanfoga detaljer
och elektronik. Vi använder den för
att producera adhesiv, packningar,
tätningar och kosmetiska detaljer
inom telekom-, fordons-, medicin-
teknik och elektronikindustrin.
FORMSPRUTBLÅSNING
Teknologi för att tillverka behållare
och flaskor i plast. Vi använder den
för att producera läkemedels-
förpackningar.
EXTRUDERING
Teknologi för att tillverka slang och
andra strängformade produkter.
Vi använder den för att producera
kirurgiinstrument och katetrar samt
EMC-packningar med mera.
DOPPFORMNING
Teknologi för att tillverka flexibla,
lufttäta produkter i flytande gummi.
Vi använder den för att producera
kateterballonger, andningsblåsor
och andra liknande produkter.
MONTERING
Montering av komponenter som ska-
par en komplett produkt eller ett del-
system. Kan ske helautomatiskt,
semiautomatiskt eller manuellt. Auto-
matmontering görs framförallt av
medicintekniska hjälpmedel, exem-
pelvis autoinjektorer som monteras
automatiskt i höga volymer.
VIDAREFÖRÄDLING
Vi ger komponenterna önskad finish
genom till exempel lackering, deko-
rering eller metallisering av detaljer
inom konsumentelektronik, medicin-
tekniska hjälpmedel med mera.
SKÄRMNING
Metoder och material som utveck-
lats för att säkerställa att olika elek-
tronikkomponenter inte stör varan-
dra. Vi använder det i produkter som
kräver skärmning som exempelvis
radiobasstationer.
Nolatos tillverkningsteknologier
Nedan presenteras de vanligaste tillverkningsteknologierna som Nolato
använder. Bredden och djupet i dessa är en del av erbjudandet till kunderna
som gör Nolato till en högteknologisk samarbetspartner.
TILLVERKNINGSTEKNOLOGIER
27
Medical Solutions
Affärsområdet Medical Solutions är verksamt på marknaden för medicinteknisk
utrustning, läkemedelsindustri samt diagnostik med utveckling och tillverkning av
komplexa produktsystem och komponenter med bas i avancerad polymerteknologi
och automation. Affärsområdet utvecklar även avancerade förpackningslösningar
för läkemedel och kosttillskott.
AFFÄRSOMRÅDEN28
MEDICAL SOLUTIONS AFFÄRSOMRÅDEN
Den generella marknaden för Medical Solu-
tions förväntas växa med 4-5 procent årli-
gen. 2024 uppgick affärsområdets tillväxt
till 2 procent. Omsättningen ökade till 5.434
MSEK (5.308) och rörelseresultatet (EBITA)
ökade till 586 MSEK (525). Marknadsom-
råde In-vitro-diagnostik (IVD) har visat till-
växt i förhållande till ett svagt föregående
år. Även Drug delivery har haft ökad omsätt-
ning, där bland annat insulinrelaterade pro-
dukter levererats i högre volymer. Mark-
nadsområdet Läkemedelsförpackningar har
haft lägre volymer på grund av lageranpass-
ningar och geopolitiska effekter hos kun-
derna efter ett starkt 2023. Volymerna inom
Övrigt har varit lägre. Under första kvartalet
redogjordes för att en av Nolatos kunder i
detta område har påverkats av återkallande
av en av deras produkter, vilket påverkat
Nolato negativt. Produkten omsatte i stor-
leksordningen 50 MSEK på helårsbasis
innan återkallelsen.
Den försiktiga tillväxten överlag beror delvis
på att kunderna under pandemin av säker-
hetsskäl byggde upp stora lager buffertar.
Lagernivåerna börjar nu återigen att
normaliseras med en återgång till ökad
efterfrågan. Ur ett större perspektiv är
trenden tydlig att efterfrågan för Medical
Solutions tjänster är stor framöver.
Den globala befolkningen fortsätter att växa
och blir generellt äldre, vilket ökar behovet
av effektiva mediciner, samtidigt som
vården i många länder är pressad. Många
globala läkemedelsbolag satsar därför allt
mer resurser på att ta fram läkemedel som
kan administreras genom självinjektion. Det
kan göras med hjälp av autoinjektorer och
penninjektorer, vilket är starkt bidragande
till Medical Solutions tillväxt.
Marknadsområdena Diagnostik och Drug
delivery har under året varit drivande i
affärs områdets utveckling. Nolatos nyteck-
nade samarbetsavtal med en större befintlig
kund kring medicintekniska hjälpmedel för
administration av läkemedel mot övervikt
och diabetes, bedöms vara en nyckelaffär
och språngbräda för affärsområdets ut-
veckling framåt.
Leveransavtalet har ingen väsentlig påver-
kan på Nolatos omsättning och resultat de
kommande två åren. Nolato investerar just
nu i att bygga upp kapacitet vid fabriken i
Ungern. Vid full produktion, inom en femårs-
period, beräknas samarbetet tillföra Nolato
700 Mkr i årlig omsättning.
Affärsområdets marknadsområden
Endoskopi och allmän kirurgi
Affärsområdets största område är endo-
skopi och allmän kirurgi. Huvuddelen av det
som produceras är olika typer av plastbase-
rade kirurgiska verktyg och instrument av
engångskaraktär, som används vid opera-
tion eller för undersökningar. Marknadsom-
rådet växte kraftigt genom förvärvet av det
amerikanska bolaget GW Plastics under
2020, vars huvudaffär är inom området.
Syftet med förvärvet var att etablera en
stark närvaro på den nordamerikanska
marknaden. Mycket resurser har lagts på att
integrera bolaget i verksamheten och öka
effektiviteten genom det interna program-
met Medical Excellence. Även strategiska
prisjusteringar har genomförts under året.
In-vitro-diagnostik
Diagnostik var det starkast växande mark-
nadsområdet inom affärsområdet, där
Medical Solutions producerar engångsma-
terial för diagnostiktester såsom pipetter,
och provrörskoppar. Den ökade efterfrågan
beror på mycket innovation och teknikut-
veckling inom diagnostik. Nuförtiden kan
man göra mer precis diagnostik och möjlig-
heterna för vad som kan analyseras från en
droppe blod eller saliv utvecklas enormt.
Medical Solutions förvärv av Treff AG i
Schweiz 2016 medförde att tillväxten inom
området diagnostik accelererade. Samtidigt
har marknaden varit turbulent, med samma
beteendemönster som inom segmentet
Endoskopi och allmän kirurgi – efter en
tillbakagång i marknaden har nu marknaden
stabiliserats.
Utvecklingen under 2024
Erbjudande
Affärsområdet Medical Solutions är
verksamt på marknaden för medicin-
teknisk utrustning, läkemedelsindustri
samt diagnostik med utveckling och
tillverkning av komplexa produktsystem
och komponenter med bas i avancerad
polymer teknologi och automation.
Vår position
Medical Solutions har en stark position
som global utvecklings- och produktions-
partner av systemlösningar till företag
inom medicinteknik, diagnostik och
läkemedelsindustrin.
Produkter
Produktlivscykel:
Lång livscykel för produkter
Exempel på områden och produkter
Astma (inhalatorer, backventiler)
Diabetes (insulinpennor, infusionsset)
Hörselhjälpmedel (tätningar,
öronsnäckor)
Hjärtrytmbehandling (tätningar till
pacemakers, hjärtförankrare)
Dialys (tätningar, kopplingar)
Urologi (urinkatetrar, uridomer)
Kirurgi (kateterballonger, kompletta
blodreningsutrustningar)
Diagnostik (PCR tester, blodanalyser,
allergitester).
Affärsområdet utvecklar och tillverkar
också standard eller kundunika
avancerade förpackningslösningar som
uppfyller kraven från läkemedels- och
kosttillskottsindustrin.
29
AFFÄRSOMRÅDEN MEDICAL SOLUTIONS
Drug delivery
Ett av Nolatos starkaste marknadsområde är
Drug delivery. Inom området tillverkas olika
typer av autoinjektorer, penninjektorer, pum-
par och andra tekniska lösningar för att leve-
rera medicin in i kroppen. Området har växt
kraftigt drivet av produkter kopplade till vikt-
minskning och diabetes som är två strate-
giskt viktiga terapier för Nolato framåt.
Nolato bedömer att det kommer vara en
fortsatt stark tillväxt inom överskådlig fram-
tid, utifrån en bred efterfrågan i marknaden.
För att behålla konkurrenskraft fokuserar
läkemedelsbolagen på att lägga ut prod u k-
tion på externa aktörer för att själva kunna
lägga mer resurser på kärnverksamheten,
dvs läkemedelsutvecklingen. Medical
Solutions hanterar idag både kompletta
produkter och delmontage samtidigt som
erbjudandet utvecklas utifrån kundernas
behov.
Läkemedelsförpackningar
Läkemedelsförpackningar är ett mindre men
viktigt marknadsområde för Medical Solu-
tions. Området har mycket synergier utifrån
affärer som genomförs med läkemedelskun-
der och medicintekniska produkter. För-
packningar är en viktig del av affären efter-
som kundbasen i många fall är den samma
som medicintekniska produkter.
Urval av kunder
Globala företag inom medicinteknik,
diagnostik och läkemedel som exempelvis:
Abbott
AstraZeneca
Becton Dickinson
Boston Scientific
Coloplast
Hamilton
Johnson & Johnson
Medtronic
Novo Nordisk
Pfizer
Roche
Sanofi
Takeda
Kundtrender
Större fokus på kärnverksamheten
med extern produktutveckling och
produktion.
Önskan om samarbete tidigt i
utvecklingsprocessen.
Projekt med allt kortare ledtider och
ökad globalisering.
Kundkrav på ett ansvarsfullt
företagande och hållbara produkter
samt förpackningar.
Ökad efterfrågan på kontinentala och
regionala produktflöden.
Försäljning
Global närvaro
Utveckling, produktion och försäljning
sker i följande länder:
Sverige
Storbritannien
Ungern
Schweiz
Polen
USA
Mexiko
Kina
Irland
Kontinensvård
Kontinentsvård är ett stort och växande om-
råde för Medical Solutions. Medical Solu-
tions försörjer ett flertal globala kunder med
komponenter och monterade produkter.
Den största kunden för Nolato är det danska
bolaget Coloplast som är världsledande
inom kontinensvård.
Kardiologi
Inom kardiologi levererar affärsområdet en
stor bredd av produkter, som exempelvis
komponenter till pacemakers, ballonger för
att expandera blodkärl och katetrar av olika
slag. Inom marknadsområdet finns väldigt
höga krav på kvalitet och produktionsmiljö,
vilket Nolato har gedigen erfarenhet av att
leva upp till.
Framåtblick
Medical Solutions prioritet framåt är att driva
organisk tillväxt, förbättra lönsamheten och
genomföra förvärv som ligger i linje med
affärsområdets strategiska prioriteringar.
Huvudfokus ligger på att vidareutveckla
affärerna inom Diagnostik och Drug Delivery.
Nolato strävar efter att öka leveransvärdet
genom utökad montering och leverans av
mer sammansatta produkter, inklusive kom-
ponenter som kan innehålla elektronik och
läkemedel. Förbättrade marginaler ska upp-
nås genom effektiviseringar, kostnadsan-
passningar och strategiska prisjusteringar.
Detta skapar en stabil grund för långsiktig,
lönsam och hållbar tillväxt.
Trenden att kunder outsourcar för att
fokusera mer av de egna resurserna på att
utveckla nya mediciner fortsätter, och här
bidrar TDC med sin spetskompetens som
stöd. Nolato kommer fortsätta att förstärka
TDC för att säkerställa att Nolato fortsatt är
i framkant gällande teknologier och förmå-
gan att hjälpa kunderna att utveckla deras
erbjudande. Medical Solutions har en tydlig
roll att spela i en utveckling som leder till
ökad produktion av mediciner och vård-
relaterade produkter. Förvärvet av GW
Plastics medförde att affärsområdet fick en
global närvaro, vilket är en förutsättning för
att genomföra affärer med de största
kunderna inom Medtech och Pharma.
Övrigt 15% (17)
Kardiologi 7% (7)
Kontinens-
vård 12% (12)
Endoskopi och
allmän kirurgi 22% (23)
In-vitro-
diagnostik
17% (14)
Drug
delivery 16% (14)
Läkemedels-
förpackningar
11% (13)
30
MEDICAL SOLUTIONS AFFÄRSOMRÅDEN
0
100
200
300
400
500
600
2021 2022 2023 20242020
Q4/23 Q1/24 Q2/24 Q3/24 Q4/24
0
30
60
90
120
150
180
relseresultat (EBITA), MSEK
EBITA-marginal, %
0
4
8
12
16
20
2022 2023 20242020 2021
Q4/23 Q1/24 Q2/24 Q3/24 Q4/24
0
300
600
900
1 200
1 500
Nettoomsättning, MSEK Affärsområdets enheter
2022 2023 20242020 2021
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
Medelantal anställda
0
100
200
300
400
500
600
2022 2023 20242020 2021
Investeringar, MSEK
Kassaflödespåverkande, exklusive rörelseförvärv och avyttringar
2023 2024
0
100
200
300
400
500
600
2023 2024
0
5
10
15
20
25
Kassaflöde, MSEK Avkastning, %
Operativt kassaflöde efter
inv.verksamh. exkl förv. & avyttr.
Avkastning på operativt
kapital
Omsättningsförändring, MSEK
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
2023 2024
Volym
Pris Mix
+2%
Valuta
+/-0%
Nolato Cerbo
Trollhättan, Sverige
Vd Cecilia Hellner
Nolato Contour
Baldwin, USA
Vd Russell Steele
Nolato Dongguan
Dongguan, Kina
Platschef Robert Chen
Nolato Hungary
Mosonmagyaróvár, Ungern
Ploieşti, Rumänien
Vd Guido Vollrath
Nolato Jaycare
Newcastle, Storbritannien
Vd Alan Sweeting
Nolato MediTech
rby och Lomma, Sverige
Vd Hanna Ingesson
Nolato MediTor
Torekov, Sverige
Vd Johan Barkentin
Nolato Querétaro
El Marques, Mexiko
Vd Eric Olvera
Nolato San Antonio
San Antonio, USA
Vd Michael Hickey
(fr o m 1/3 2025)
Nolato Sligo/Avenue
Sligo, Irland
Vd Ricardo Silva
Nolato Stargard
Stargard, Polen
Vd Jonas Hansson
Nolato Treff
Degersheim, Schweiz
Vd Guido Vollrath
Nolato Tucson
Tucson, USA
Vd George Santiago
Nolato Vermont
Bethel och Royalton, USA
Vd John Therriault
Q4/23 Q1/24 Q2/24 Q3/24 Q4/24
0
4
8
12
16
20
HELÅR
HELÅR
HELÅR
KVARTAL
KVARTAL
KVARTAL
2021 2022 2023 20242020
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
31
Engineered Solutions
Engineered Solutions stödjer samhällets digitalisering och elektrifiering genom att
designa, utveckla och tillverka avancerade material, komponenter, delsystem och
färdigförpackade produkter till kunder inom branscher som Material, Teknisk
säkerhet, Smarta hem, Fordon, Laddinfrastruktur, Hygien och övrig Industri.
Marknadsområdet Materials (tidigare EMC & Thermal) är en marknadsnisch där
Nolato utvecklat specialiserat material och komponenter för värmeavledning,
tätning, dämpning och skärmning av elektronik.
AFFÄRSOMRÅDEN
Utvecklingen inom Materials har intensifierats för att
skapa elektriskt och termiskt ledande material för
skärmning och värmeavledning i elektronik. För
området Mobilitet gäller detta bland annat radar,
styrkomponenter, kameramoduler och sensorer.
Målet är att nå nya marknader och kunder genom
direkt försäljning och licenspartners, och efterfrågan
ökar i takt med fordonsindustrins elektrifiering.
Materials är strategiskt avgörande för Engineered
Solutions, då erbjudandet möter marknadens
växande krav på integrerad elektronik. Många av
affärsområdets leveranser innefattar nu elektronik,
vilket stärker Materials betydelse i kundrelationerna.
Detta gör att Nolato kan ta sig an komplexa
produktioner och skapa merförsäljning genom att
erbjuda helhetslösningar, från skärmning och
värmeavledning till integration av elektronik, form-
sprutning och montage. Nolatos unika förmåga att
kombinera dessa moment ger en konkurrensfördel.
MATERIALS STÄRKER AFFÄRERNA
32
ENGINEERED SOLUTIONS AFFÄRSOMRÅDEN
Under året tog Nolato beslutet att slå sam-
man de tidigare affärsområdena Integrated
Solutions och Industrial Solutions för att
bilda det nya affärsområdet Engineered
Solutions. Nolato ser att många av kunderna
optimerar resurser och närvaro utifrån ett
globalt marknadsperspektiv och söker där-
för globalt verksamma leverantörer som
samtidigt kan erbjuda en stark lokal närvaro.
Förändringen till ett gemensamt affärsom-
råde gör det möjligt att ännu bättre utveckla
nya kunder och realisera den fulla potentia-
len i den befintliga kundbasen. Med gemen-
sam strategi och ledning blir det möjligt att
ta sig an mer komplexa projekt och maxi-
mera värdet hos nya och befintliga kunder.
Affärsområdets marknad har på många håll
varit avvaktande under året. Det avvaktande
läget bedöms vara en effekt av det allmänna
konjunkturläget och att Nolatos erbjudande
har en bred exponering mot många olika
typer av branscher där slutkunden är kon-
sument. Trots marknadsläget har affärsom-
rådet förbättrat marginalen genom prishan-
tering, effektivisering och kostnadskontroll
samt gynnsam produktmix under andra
halvåret.
Omsättningen uppgick till 4.243 MSEK
(4.245) och rörelseresultatet (EBITA) ökade
kraftigt till 409 MSEK (266).
En lägre efterfrågan har varit tydlig under
andra halvåret inom marknadsområde For-
don, på grund av lägre nybilsförsäljning,
samt inom Konsumentelektronik där fram-
förallt nedrampning av en tidigare bety-
dande VHP-kund medfört lägre omsättning.
Marknadsområde Materials och Hygien har
dock haft god tillväxt, och mot årets slut
ökade marknadsaktiviteten.
Affärsområdets marknadsområden
Det nya affärsområdet Engineered Solutions
är indelat i fem områden som driver affärerna.
Fordon
Inom marknadsområdet tillverkas kompo-
nenter till laddboxar, exteriöra detaljer, fläkt-
komponenter, packningar och inredning.
Utmärkande för området är en ökande grad
av innovation kopplat till elektrifieringen av
både tunga och lätta fordon, vilket ställer
krav på allt fler integrerade lösningar som
bygger på polymera- och silikonmaterial.
Året har inneburit en lägre aktivitet i slut-
kundsledet vilket påverkat volymerna nega-
tivt under andra halvåret, men det är viktigt
att poängtera att affärsområdet är rätt posi-
tionerat för framtiden. Kontinuerliga innova-
tioner sker inom allt från drivsystemet och
batteritillverkning till förbättring av laddin-
frastruktur. Inom området finns en tydlig
samverkan med Materials som också gyn-
nas av den pågående elektrifieringen och
digitaliseringen.
Materials
Inom Materials efterfrågas effektiva lös-
ningar för skärmning och värmeavledning.
Materials har en stark global position på
marknaden eftersom erbjudandet är appli-
cerbart inom många av Nolatos marknads-
områden där elektronik är integrerat i en
produkt på något sätt. Materials erbjudande
delas in i områdena skärmning (EMC) och
värmeavledning (Thermal). Applikationsom-
rådena är många och gäller allt från telekom
till konsumentelektronik och medicintek-
niska produkter där det exempelvis finns ett
kretskort integrerat i apparaturen.
Verksamheten inom Materials (tidigare
EMC) uppvisade stark tillväxt jämfört med
föregående år, speciellt andra halvåret. Till-
växten kan härledas till nya produkter och
teknikområden som medför ökade mark-
nadsandelar och tillväxt.
Hygien
Inom Hygien stöttar Nolato kunder och
samhälle genom att förbättra människors
välbefinnande. Nolato levererar produkter i
polymera material som till exempel dispens-
rar för tvål och papper. Marknadsområdet
påvisar god och stabil underliggande tillväxt
som drivs av ökad medvetenhet kring
hygien och en ökad levnadsstandard. Under
året visade området god omsättningsut-
veckling, främst genom produktion av auto-
matiska tvålpumpar och pappershållare.
Produkterna inom Hygien når en bred kund-
bas, framförallt offentliga och kommersiella
byggnader, från skolor och vårdinstanser till
flygplatser.
Utvecklingen under 2024
Erbjudande
Affärsområdet Engineered Solutions är
verksamt inom marknadsområdena
Konsumentelektronik, Fordonsindustrin,
Hygien, Materials samt Övrigt. Materials
har en viktig funktion med fokus
snabbväxande teknologiområden och
specifika kund segment, som skärm-
ningslösningar till elbilar eller basstatio-
ner till mobiltelefonnäten.
Vår position
Marknaden för tillverkning av polymera och
nischade silikonprodukter är fragmenterad
och utgörs av ett stort antal företag med
stark regional och lokal förankring. Markna
-
den präglas av konkurrens och påverkas av
industrikonjunkturens utveckling. Engine
-
ered Solutions har en stark marknadsposi-
tion som en global högteknologisk samar-
betspartner med väletablerad lokal närvaro
och brett erbjudande. Affärsområdet har en
ledande position på den svenska och euro
-
peiska marknaden. Etableringen i USA och
Mexiko fortsätter att stärka marknadsposi
-
tionen ytterligare genom ett breddat kun-
derbjudande och en global produktion.
Vidare är affärsområdet väl positionerat för
att hjälpa globala kunder navigera den geo
-
politiska osäkerheten och pågående regio-
naliseringen genom att kunna erbjuda pro-
duktion på samtliga kontinenter.
Försäljning
Övrigt
37% (32)
Konsument-
elektronik 8% (16)
Fordonsindustrin 23% (24)
Materials
18% (16)
Hygien 14% (12)
33
AFFÄRSOMRÅDEN ENGINEERED SOLUTIONS
Kundtrender
Växande efterfrågan på hållbara och
cirkulära lösningar baserade på
bioplaster och återvunnen plast.
Önskan om samarbete tidigt i
utvecklingsprocessen för att
effektivisera och förbättra.
Efterfrågan på kontinentala och
regionala produktflöden.
Växande behov av globala aktörer
med samordning av lokal produktion.
Stort behov av kostnadseffektiva
lösningar.
Behov av unika designlösningar och
integrerade specialfunktioner.
Växande behov av skärmning och
värmeavledning av elektronik i
produkterna.
Efterfrågan på materialval i produkter
med lägre koldioxidavtryck.
Konsumentelektronik
Inom marknadsområdet Konsumentelektro-
nik produceras komponenter eller samman-
satta produkter som exempelvis berör
säkerhetsprodukter, biometrisk mätning,
högtalare, och andra elektronikprodukter.
Säkerhetsprodukter till hemmet är ett väx-
ande område med kunder som lanserat nya
sensorer och kameror. Det finns ett växande
behov av inbyggd elektronik och IoT, vilket
driver en större efterfrågan på kompletta
säkerhetsprodukter jämfört med tidigare.
Generellt var omrättningen lägre jämfört
med föregående år. Det beror dels på kon-
junkturlägets påverkan på konsumtionen av
sällanköpsvaror, men främst på grund av
den genomförda nedtrappningen av en tidi-
gare betydande kund inom Vaporiser Hea-
ting Products (VHP).
Övrigt
Inom marknadsområdet levererar Nolato kri-
tiska komponenter till bland annat brand-
säkra kabelgenomförningar, kaffemaskiner
och premiumverktyg. Nolato har en särskilt
stark position i marknader med höga regula-
toriska krav där kunden efterfrågar en hög
grad av automatisering i kombination med
en komplex design vilken kräver avancerad
högprecisionsformsprutning. Området har
uppvisat god tillväxt under året.
Global närvaro
Utveckling, produktion och försäljning
sker i följande länder:
Sverige
Ungern
Schweiz
Rumänien
USA
Malaysia
Kina
Mexiko
Indien
Framåtblick
Affärsområdet fokuserar framåt på att
intensifiera försäljningsarbetet inom priori-
terade områden. Lönsamheten ska stärkas
genom löpande effektiviseringar i produk-
tionsflödena och prisoptimering. Föregå-
ende år togs beslutet att avveckla verksam-
heten i Peking och koncentrera produktio-
nen i Kina till Dongguan. Beslutet innebär att
affärsområdet kommer närmare kunderna
och får effektivare leveranskedjor. Flytten
avslutades under andra halvåret 2024.
Sammanslagningen av affärsområdena har
stärkt marknadspositionen, och skapat
bättre globala produktionsförutsättningar
för ett starkare kunderbjudande. Trenden
att kunder efterfrågar kontinentala och regi-
onala produktflöden fortsätter. Engineered
Solutions närvaro på tre kontinenter är väl
rustat för att möta efterfrågan.
Engineered Solutions har ett långtgående
fokus på kundanpassade lösningar och
affärsområdet ska växa genom att succes-
sivt anpassa och utveckla erbjudandet efter
kundernas förändrade behov och efterfrå-
gan. För att Engineered Solutions ska fort-
sätta vara framgångsrikt är det centralt att
vara värdeskapande och hålla en hög tek-
nisk och kvalitetsmässig höjd för att diffe-
rentiera sig gentemot konkurrenterna.
Urval av kunder
Globala företag inom Fordon och Industri
som exempelvis:
Bosch
Brose
Continental
Geberit
Husqvarna
Kinnarps
Globala företag inom Konsumentelektronik
och Materials som exempelvis:
Bosch
Delphi
Dyson
Ericsson
Google
Gore
Harman
Huawei
Jabra
Nokia
PSS
Sonos
Sony
Magna
Verisure
ZTE
MCT Brattberg
Scania
SKF
Volvo
Volvo Cars
Produkter
Produktlivscykel:
Medel/lång
Exempel på områden och produkter
Fordon
Komponenter till laddboxar, exteriöra
detaljer, fläktkomponenter, packningar
och inredning.
Materials
Process- och materiallösningar till
skärmning av elektronik för att uppnå
elektromagnetisk kompabilitet (EMC)
samt värmeavledning.
Hygien
Till exempel dispensrar för tvål och
papper.
Konsumentelektronik
Delsystem till säkerhetsprodukter,
biometrisk mätning, högtalare, och
mobiltelefoner.
Övrigt
Konsumentprodukter såsom kaffe-
maskiner samt industriprodukter såsom
premiumverktyg och kabelgenomföringar.
34
ENGINEERED SOLUTIONS AFFÄRSOMRÅDEN
0
200
400
600
800
1 000
2020 2021 2022 2023 2024
Q4/23 Q1/24 Q2/24 Q3/24 Q4/24
0
20
40
60
80
100
120
relseresultat (EBITA), MSEK
EBITA-marginal, %
0
2
4
6
8
10
12
2021 2022 2023 20242020
Q4/23 Q1/24 Q2/24 Q3/24 Q4/24
0
200
400
600
800
1 000
1 200
2020 2021 2022 2023 2024
0
2 000
4 000
6 000
8 000
Nettoomsättning, MSEK Affärsområdets enheter
2022 2023 20242020 2021
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
7 000
Medelantal anställda
0
50
100
150
200
250
300
2021 2022 20232020 2024
Investeringar, MSEK
Kassaflödespåverkande, exklusive rörelseförvärv och avyttringar
2023 2024
0
5
10
15
20
2023 2024
0
100
200
300
400
500
600
Kassaflöde, MSEK Avkastning, %
Operativt kassaflöde efter
inv.verksamh. exkl förv. & avyttr.
Avkastning på operativt
kapital
Omsättningsförändring, MSEK
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
2023 2024
Valuta
+/-0%
Volym
Pris Mix
+/-0%
Nolato Contour
Baldwin, USA
Vd Russell Steele
Nolato Converting
Beijing, Kina
Shenzhen, Kina
Penang, Malaysia
Vd Dan Wong
Nolato Dongguan
Dongguan, Kina
Platschef Robert Chen
Nolato Gota
tene, Sverige
Vd Peter Andersson
(fr o m 1/10 2024)
Nolato Hungary
Mosonmagyaróvár, Ungern
Vd Guido Vollrath
Nolato Lövepac
Skånes Fagerhult, Sverige
Vd Fredrik Welander
Nolato Plastteknik
Göteborg, Sverige
Vd Håkan Hillqvist
(fr o m 15/5 2024)
Nolato Polymer
Torekov och Ängelholm,
Sverige
Vd Lennart Thålin
Nolato Querétaro
El Marques, Mexiko
Vd Eric Olvera
Nolato Romania
Ploiești, Rumänien
Vd Guido Vollrath
Nolato Technology Dongguan
Dongguan, Kina
Vd Thomas Hofflander
Nolato Treff
Degersheim, Schweiz
Vd Guido Vollrath
Nolato San Antonio
San Antonio, USA
Vd Michael Hickey
(fr o m 1/3 2025)
Nolato Silikonteknik
Hallsberg, Sverige
Beijing, Kina
Suzhou, Kina
Penang, Malaysia
Mosonmagyaróvár, Ungern
New Jersey, USA
Maldon, Storbritannien
Bangalore, Indien
Vd Anders Ericsson
Q4/23 Q1/24 Q2/24 Q3/24 Q4/24
0
2
4
6
8
10
12
HELÅR
HELÅR
HELÅR
KVARTAL
KVARTAL
KVARTAL
35
Hållbar utveckling
för Nolato
Nolatos strategiska hållbarhetsarbete är fast förankrat i vår verksamhet
och vision – att vara kundens första val som innovativ samarbetspartner
inom hållbar utveckling och produktion. Därför innebär hållbarhet för
oss att vi, i alla sammanhang där vi verkar, strävar mot att vara en trygg
partner som genom vår kunskap och erfarenhet aktivt bidrar till en
hållbar utveckling när vi sätter kundens behov och önskemål främst.
Detta kan för Nolatos del även innebära att vi avböjer affärer som vi
upplever inte går i linje med våra hållbarhetsmål.
HÅLLBAR UTVECKLING36
HÅLLBAR UTVECKLING 37
HÅLLBAR UTVECKLING
Vår syn på Design
Vi driver hållbarhet redan vid ritbordet, där
vi bidrar med vår omfattande kunskap och
expertis. Vi utmanar och vägleder våra kun-
der i att ta fram resurseffektiva produkter
som håller länge genom att säkerställa att
olika miljömässiga aspekter beaktas i början
av produktlivscykeln. På sidan 40 beskrivs
vårt arbete utifrån Eco-Design i mer detalj.
Nolato har tillsammans med produktägaren
ett viktigt ansvar för att bidra till att produk-
terna som tillverkas har en låg miljöbelast-
ning och så småningom även återvinns på
ett hållbart sätt. Vi följer därför en medveten
strategi att så långt som möjligt prioritera
flergångsanvändning och långsiktig använd-
ning, vilket säkerställer att de produkter vi
hjälper kunden att skapa kommer finnas
med länge. Ett viktigt undantag är emellertid
applikationer inom hälsovården, där hygi-
eniska aspekter förutsätter engångsanvänd-
ning med plast som den bästa lösningen. På
så vis kan vi utnyttja plastens möjligheter
samtidigt som förbrukningen av viktiga
resurser blir lägre över tid.
Vår syn på Leverantörer
Vår centrala roll i kundernas värdekedja
innebär att sättet som vi styr och samarbe-
tar med våra leverantörer spelar en stor roll
för hållbarhetsaspekten av en produkt. Vårt
arbete med leverantörer präglas därför av
långsiktiga samarbeten utifrån tydliga krav
och uppmuntran, vilket beskrivs i mer detalj
på sidan 41.
Genom EU:s gröna giv har uppmärksamhe-
ten vuxit för hur företag hanterar miljömäs-
siga och sociala frågor inom sin värdekedja
(CSDDD – Corporate Sustainability Due Dili-
gence Directive). Detta förväntas öka kun-
dernas krav och förväntningar på vårt age-
rande gentemot leverantörsbasen, samtidigt
som det också understryker värdet av det
hållbarhetsarbete som Nolato sedan länge
bedriver. Likaså kommer informationsbeho-
vet från våra intressenter att öka, vilket
bland annat drivits av CSRD (Corporate
Sustainability Reporting Directive), läs mer
på sidan 46.
Vår syn på Produktion
Medverkan i kundernas utvecklingsprojekt
och sedermera produktion innebär att vårt
arbetssätt i slutändan påverkar hållbarheten
i deras verksamhet. Vår syn på produktion
drivs därför av ett ansvarstagande för vårt
klimatavtryck och för människorna inom vår
organisation, vilket beskrivs i mer detalj
sidan 42.
Reduktionen av växthusgaser har under
lång tid legat högt på agendan inom sam-
hället i allmänhet och för plast-branschen i
synnerhet. Detta gör att bilden av plast som
material utmanas och medför att samtliga
aktörer inom vår värdekedja kommer be-
höva reducera användningen av fossilbase-
rade material. På Nolato arbetar vi aktivt för
att öka andelen återvunna och biobaserade
råmaterial, exempelvis genom så kallad
massbalansering som gör det möjligt för
kemiföretagen att steg-för-steg skifta från
fossil till förnybar råvara.
Nolato stödjer sina
kunders hållbarhetsresa
Genom att erbjuda stöd och aktivt vägleda våra kunder i deras hållbarhetsresa bidrar vi till ett mer
hållbart samhälle. Eftersom en stor del av produktens miljöpåverkan och tillverkningskostnad
avgörs redan vid ritbordet, ligger tyngdpunkten i det hållbarhetsvärde vi skapar i att tidigt
medverka i kundernas utvecklingsprojekt. Baserat på vår kompetens och holistiska synsätt
designprocessen, våra leverantörer och produktion har vi förmågan att utveckla den mest effektiva
och hållbara lösningen tillsammans med våra kunder. På så vis är vi våra kunders förstahandsval
som en innovativ partner inom hållbar design och produktion.
38
HÅLLBAR UTVECKLING
Hållbarhet
Nolatos fokusområden
D
e
s
i
g
n
L
e
v
e
r
a
n
t
ö
r
e
r
P
r
o
d
u
k
t
i
o
n
Kundens första val
Nolato stödjer sina kunder på
deras hållbarhetsresa som en
innovativ samarbetspartner
inom hållbar design och
produktion
Vår syn på
Leverantörer
s mer
på sidan 41
Vår syn på
Produktion
s mer på
sidan 42
Vår syn på
Design
s mer på
sidan 40
Mänskliga
rättigheter och
jämställdhet
JÄMSTÄLLDHET
Mänskliga
rättigheter och
jämställdhet
JÄMSTÄLLDHET
Energi
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
Säkra
arbetsplatser
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
Säkra
arbetsplatser
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
Miljölednings-
system
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
Kemiska
produkter
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
Klimat, råvaror
och produkter
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Klimat, råvaror
och produkter
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Kunder
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
Leverantörer
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
Förebyggande
av korruption
Förebyggande
av korruption
Hållbarhet
39
HÅLLBAR UTVECKLING
Vår syn på Design
Nolatos EcoDesign-modell
ECO
DESIGN
PRODUKT-
ANVÄNDNING
MATERIAL-
TILLVERKNING
ÅTERVINNING
VAL AV
MATERIAL
MONTERINGS-
METOD
KOMPONENT-
TILLVERKNING
& DESIGN
Cirkuläritetsaspekter är särskilt
viktiga vid optimeringen av
produktens miljöavtryck. I detta
stadie sker först en utvärdering om
produkten kan renoveras för att få
en lägre livslängd och om en
komponent kan tillverkas i ett enda
material (monomaterial), vilket
underlättar i sorteringen inför
återvinningen.
Plast ger ofta ett lägre koldioxidavtryck
än både glas och metall och avtrycket
skiljer sig även mycket åt mellan olika
typer av plaster. Beroende på produkt-
ens användningsområde väljs olika
sorter av plast och Nolato strävar efter
att hitta nya versioner av enklare
material, som både kan vara mer eko-
nomiskt och miljömässigt hållbara för
kunden.
Utformningen av produkten är avgör-
ande för miljöoptimeringen och berör
bland annat områden som vikt, till-
verkningsmetod och effektiviteten hos
verktyg och utrustning. Exempelvis
innebär en lägre vikt minskad resurs-
åtgång i form av material och energi
samt ett minskat materialspill.
Valet av plastråvara
utvärderas i syfte att hitta
förnybara alternativ till den
fossila basråvaran, så som
biobaserat eller återvunnet
material. I detta sammanhang
vägs även in var produkten
ska tillverkas och om förnybar
energi används i processen.
I detta stadiet utvärderas
produktens passiva eller
aktiva egenskaper, vilket
innebär om slutprodukten
kommer fortsätta att
förbruka resurser i
samband med användning.
Valet av monteringsmetod påverkas av
produktens tekniska livslängd,
användningsområde och utformning.
Monteringen påverkar i sin tur flera
cirkuläritetsaspekter, så som
möjligheten att reparera och
uppgradera produkten, samt sortering
i samband med slutåtervinning.
Nolatos strategiska placering i värdekedjan innebär att vi kan spela en
betydande roll i våra kunders hållbarhetsutveckling. Detta bekräftas
också av våra kunders analyser av sin klimatpåverkan, där det fram-
går att ofta mer än 80 procent ligger inom Scope 3 – som inkluderar
leverantörer som Nolato – och där inköp av komponenter och produk-
ter många gånger utgör en dominerande del. Eftersom det är redan
vid ritbordet som en produkts utformning, material och komponenter
väljs, avgörs både dess huvudsakliga miljöpåverkan och kostnad i
detta skede. Därför är det just vid ritbordet som Nolato kan göra
störst positiv skillnad ur såväl ett klimat- som kostnadsperspektiv.
Syftet med vår Eco-Designmodell är att stötta våra kunder genom att
på ett tidigt stadie försöka optimera den totala miljöpåverkan hos en
ny produkt. Detta sker genom att fokusera på aspekterna råvara,
design, tillverkning, monteringsmetod, användning och återvinning.
Modellen representerar en mentalitet som löper som en röd tråd
genom våra affärsområden och vår rådgivning i projekt. Den präglar
även hur vi tar vårt miljöansvar inom områdena råmaterial, använd-
ningen av resurser och energi samt hanteringen av avfall.
40
HÅLLBAR UTVECKLING
Hållbarhet
Vår syn på Leverantörer
Nolatos Sustainable Procurement Initiative
Climate Committed Supplier
Leverantören har åtagit sig att sätta upp mål
och att minska sina utsläpp i enlighet med
Science-Based Targets initiative (SBTi).
Green Energy Supplier
Minst 50 procent av leverantörens energi-
försörjning ska komma från förnybara källor.
’Green Energy’ avser förnybar elektricitet
med minimal klimatpåverkan, vilket ska vara
bevisat genom kontrakt och/eller Energy
Attribute Certificate (EAC).
Responsible Supplier
Leverantören följer Nolatos leverantörs-
uppförandekod och uppnår minst bronsnivå
enligt en utvärdering av EcoVadis.
På Nolato arbetar vi tillsammans med våra leverantörer för att höja
vår hållbarhetsprestanda och minska vårt klimatavtryck. Som en del
av detta lanserades Nolatos Sustainable Procurement Initiative under
2024 – ett initiativ för att fördjupa samarbetet med leverantörerna,
kommunicera våra förväntningar på aktivt klimatarbete och samtidigt
uppmärksamma deras goda insatser inom hållbarhet.
Syftet med Sustainable Procurement Initiative är att uppmuntra och
erkänna leverantörer som driver ett aktivt hållbarhetsarbete. Fram-
förallt handlar det om att uppmärksamma de som minskar sitt klima-
tavtryck, arbetar med Science-Based Targets initiative (SBTi) och
bedriver ett arbete i linje med Nolatos leverantörsuppförandekod.
Initiativet ligger i linje med Nolatos bredare mål om att minska håll-
barhetsrisker i värdekedjan och att främja såväl transparens som
ansvarstagande. Genom detta vill vi på Nolato lyfta fram vikten av
hållbarhet och ansvarsfullt företagande bland våra leverantörer och
att främja en kultur av kontinuerlig förbättring och innovation. Utmär-
kelserna innebär dessutom att de leverantörer som presterar väl
inom dessa områden får ökad synlighet bland koncernens bolag, vil-
ket skapar goda förutsättningar för att de kan bredda sitt samarbete
med Nolato.
Genom att uppnå följande kriterier kan leverantören få följande utmärkelser.
41
HÅLLBAR UTVECKLING
Vår syn på Produktion
Operational Excellence – Vårt ramverk för konkurrenskraft
Så skapar Nolato hållbarhetsvärde
Just-in-time
Genom att minska onödiga lager, både av
material och färdiga produkter, optimerar vi
produktionsflödet. Målet är att skapa
arbetsprocesser som är pålitliga, konse-
kventa och mindre personberoende, vilket
främjar stabilitet och minimerar variationer i
verksamheten.
Hållbar utveckling
När vi utvecklar våra processer tar vi hän-
syn till miljön genom att minska koldioxid-
utsläppen och minimera avfall, förbruk-
ningen av energi och vatten samt använd-
ningen av icke-förnybara resurser. Våra pro-
duktionsanläggningar har som mål att upp-
fylla kraven för certifiering enligt miljöled-
ningssystemet ISO 14001.
ker arbetsmiljö
Med hjälp av daglig uppföljning genom
”Green Cross” och regelbundna säkerhets-
inspektioner arbetar vi ständigt för att för-
bättra säkerheten på våra arbetsplatser.
Genom att observera, analysera och vidta
åtgärder minskar vi riskfaktorer och före-
bygger olyckor. Våra produktionsenheter
uppmuntras att certifieras enligt inter-
nationella standarder för arbetsmiljöledning.
Kvalitet
Genom att arbeta utifrån LEAN-principerna
och god tillverkningssed säkerställer vi att
våra kunder får högsta möjliga värde och
kvalitet. Vi identifierar problem, utvecklar
lösningar och förbättrar kontinuerligt våra
processer genom att dokumentera och
analysera data som stärker vår operativa
effektivitet.
Vår lean-kultur
Vi arbetar utifrån 5S-metoden för att konti-
nuerligt höja våra standarder och öka effek-
tiviteten i vår verksamhet. Metoden gör pro-
blem synliga, hjälper oss att förstå or-
sakerna till slöseri och ger en stabil grund
för förbättringar.
Kontinuerlig förbättring
Vårt arbete med kontinuerlig förbättring
grundar sig på att vi ska maximera värde i
alla led av produktionen. Detta innebär att
minimera källor till slöseri, så som överpro-
duktion, väntetider, olämplig bearbetning,
defekter, onödiga lager, överflödiga arbets-
moment, onödiga transporter och outnyttjad
kreativitet hos medarbetare.
EcoVadis guldmedalj
Vi har stadigt förbättrat vårt resultat efter
EcoVadis bedömning och placerade oss i
den 96:e percentilen 2024, det vill säga
bland de bästa 4 procenten av företag. Vårt
höga betyg bygger på våra framsteg inom
framförallt fyra områden:
1. Fullständig rapportering av koncernens
klimatpåverkan, inklusive Scope 3.
2. Godkända och validerade klimatmål av
Science-Based Targets-initiativet.
3. Förbättrad och mer transparent
hållbarhetsrapportering i vår senaste
årsredovisning 2023.
4. Etablering av en uppförandekod för
leverantörer och introduktion av vårt
Sustainable Procurement Initiative,
vilket visar vårt aktiva engagemang i
värdekedjan och våra åtaganden att
främja klimatåtgärder bland våra
leverantörer.
Vårt ramverk Operational Excellence följer principerna för LEAN och 5S-metoden. Dessa
vägleder oss i att bedriva en verksamhet på ett resurseffektivt sätt, vilket gynnar vår
organisation, våra kunder och miljön som helhet. Ramverket baseras på sju aspekter.
42
HÅLLBAR UTVECKLING
Hållbarhet
Återvunnen plast gav ökade miljövinster
I ett av våra projekt för Inredningskoncernen Kinnarps AB tillverkar vi underredet till
företagets rullhurts. Komponenten ifråga väger närmare 0,5 kg och bestod ursprungligen
av det tekniskt avancerade materialet PA6 (polyamidplast) som har ett högt klimat-
avtryck. Genom att byta materialet till PP-plast (polypropylen) kunde vi som ett första
steg reducera koldioxidutsläppen med hela 74 procent.
I och med att PP-plasten var en så kallad jungfrulig råvara, var det naturligt för oss att
även utforska möjligheten att istället använda återvunnen råvara. Genom detta har vi
bidragit till att kunden kan minska klimatavtrycket med ytterligare 45 procent, det vill
säga 86 procent jämfört med det ursprungliga materialet.
Utöver de positiva miljöeffekterna bidrog bytet av material till andra fördelar för kunden.
Eftersom PP-plasten är ett billigare material, kunde samma funktion uppnås till ett lägre
pris och ett lägre klimatavtryck. Genom att materialet dessutom sliter mindre på form-
verktygen som används i produktionsprocessen, får verktygen en längre livslängd, vilket
i sin tur ger viktiga miljövinster genom ett minskat behov av både löpande underhåll och
nyproduktion av verktyg.
Nynkande som bidrar till minskade kostnader och klimatavtryck
Autoinjektorn Nolava-pennan är ett virtuellt exempel på en typ av medicinsk utrustning
som tagits fram av Nolato för att kunna åskådliggöra vårt erbjudande i utvecklings-
skedet. En autoinjektor gör det möjligt för patienten att på ett enkelt sätt själv dosera ett
läkemedel som ska injiceras.
Samma koncept användes i framtagningen av en motsvarande produkt för en stor kund
inom farmakologi. I dess ursprungliga konstruktion användes en blandning av plasterna
PC (polykarbonat) och ABS (akrylbutadienstyren) för att tillverka delar av autoinjektorn.
Detta gav en tekniskt avancerad plast med hög drag- och slaghållfasthet, men som
hade ett högt klimatavtryck. För att utforska förutsättningarna för att kunna sänka
avtrycket men ändå behålla de viktiga tekniska egenskaperna, kontaktade vårt tekniska
designcenter (TDC) en materialleverantör om möjligheten att använda PP-plast
(polypropylen), en enklare plasttyp med bred användning i många applikationer.
Tester visade att det var möjligt att byta från PC- och ABS-plast till PP-plast för små
komponenter utan att byta befintliga formverktyg. Fördelarna med PP-plast är att
materialet är både billigare och har en lägre densitet, vilket ger viktiga kostnads-
besparingar för kunden som därigenom kan köpa mindre mängd material till ett lägra
kilopris. Den största vinningen ligger emellertid i att plasttypen har ett väsentligt lägre
klimatavtryck – upp till 70 procent – jämfört med de ursprungliga plasttyperna. På så vis
lyckades Nolato genom innovation och nytänkande i designstadiet påvisa hur man kan
minska inte bara kundens kostnader, utan även produktens klimatpåverkan.
43
HÅLLBAR UTVECKLING
Leverantörssamarbete ledde till reducerat CO2-avtryck
Nolato tillverkar sedan flera år komponenter till kaffemaskiner. För att minska klimat-
påverkan från komponenterna har vi, i samarbete med en framåtlutad leverantör, uppnått
betydande utsläppsminskningar utan att byta material. Minskningen har skett som ett
resultat av leverantörens omfattande energieffektiviseringar och dess övergång till för-
nybar el i sin produktion av plastgranulat.
För att hantera den tekniskt krävande miljön och de höga temperaturer som kompo-
nenterna utsätts för har det varit nödvändigt för oss att använda de avancerade plast-
typerna polyamid och ABS (akrylbutadienstyren). Båda dessa har ett relativt högt kol-
dioxidavtryck, men genom förändringarna i vår leverantörs produktionsprocess har vi
kunnat uppnå en minskning med 32 procent för respektive material.
Reduktionen är ett resultat av ett målmedvetet arbete som skett över en längre period,
från 2018 till 2024. Under 2024 har det genom dessa åtgärder för denna komponentgrupp
inom kaffemaskiner resulterat i en reducerad klimatpåverkan på över 2 000 ton CO₂e.
Massbalansering i läkemedelsförpackningar gav minskad klimatpåverkan
Nolatos läkemedelsförpackning Cerbo Solid 20 ml med barnsäkert lock tillverkas i
PE-plast respektive PP-plast. Betydande delar av Nolatos standardsortiment av läke-
medelsförpackningar finns tillgängliga i förnybar, biobaserad eller massbalanserad råvara.
För att nå sina mål om CO2-reduktion valde en större kund att låta Nolato tillverka för-
packningen med massbalanserade råmaterial. Massbalansering är en metod som gör det
möjligt att inom den vanliga tillverkningsprocessen av plastgranulat använda förnybara
råvaror utan att ändra på vare sig produktionslinjen eller produktspecifikationen, vilket
innebär stora fördelar på den reglerade läkemedelsmarknaden.
Vi tillämpar denna metod i tillverkningen av burkar och förslutningar av polyolefinbaserat
material, där andelen förnybar råvara spåras enligt ISCC Plus-certifiering (International
Sustainability and Carbon Certification). Genom massbalansering blandas fossila och
förnybara råvaror i tillverkningsprocessen av plastgranulat. Efter vissa anpassningar av
processparametrarna blir det sedan möjligt att använda samma produktionsverktyg som
vid traditionell tillverkning. Metoden ger på så sätt industrin möjligheten att steg-för-steg
ersätta fossila med förnybara råvaror, vilket därmed ger en lägre klimatpåverkan utan att
kompromissa med produktkvalitet.
Enligt kundens önskemål användes i detta fall 50 procent biobaserade råvaror, från
använd biobaserad olja så som frityrolja. Med en årsvolym av 7,5 miljoner förpackningar
innebar skiftet till massbalanserade råmaterial att kunden kunde minska sina CO2e-
utsläpp med hela 155 ton årligen.
Genom att välja massbalansering kunde vi därmed enkelt successivt börja använda
förnybara råvaror i produktionen, minska kundens beroende av fossila resurser och sänka
deras klimatavtryck – allt utan att göra avkall på vare sig kvalitet eller effektivitet.
44
HÅLLBAR UTVECKLING
Hållbarhet
45
HÅLLBAR UTVECKLING
Nolatos arbete inspirerat av CSRD
Enligt svensk lagstiftning ska bolag av Nolatos storlek sedan den 1 juli 2024 upprätta en
hållbarhetsrapport i enlighet med de upplysningskrav som framgår av European Sustainability
Reporting Standards (ESRS) inom EU:s direktiv Corporate Sustainability Reporting Directive
(CSRD). Rapporten ska, från och med det räkenskapsår som börjar närmast efter den 1 juli 2024,
ingå som en del av koncernens förvaltningsberättelse, vilket för Nolatokoncernen innebär
räkenskapsår 2025.
Hållbarhet är ett centralt område för Nolato och vi bedriver sedan flera år ett välutvecklat och
ambitiöst hållbarhetsarbete. Vi välkomnar därför den utökade omfattningen på rapporterad
information och har sett det som naturligt att redan för räkenskapsår 2024 sträva efter att följa
CSRD:s principer och rapporteringskrav. Årets hållbarhetsrapport har därmed utformats med
utgångspunkt i ESRS, men följer ännu inte fullt ut direktivets samtliga krav.
Rapporten ingår som en integrerad del av Nolatos årsredovisning och finns på sidorna 114 – 189.
Den omfattar de hållbarhetsämnen som identifierats som väsentliga för verksamheten genom en
dubbel väsentlighetsanalys och utgör även Nolatos lagstadgade hållbarhetsrapport i enlighet
med Årsredovisningslagen (ÅRL).
46
HÅLLBAR UTVECKLING
Hållbarhet
Global Compact
Tio principer kring ansvarsfullt företagande
Nolato anslöt sig under 2010 till FN:s initiativ för ansvarsfullt företagande, Global Compact.
Genom Global Compact stödjer Nolato tio grundläggande principer inom mänskliga rättigheter,
arbetsvillkor, miljöhänsyn och motarbetande av korruption. De tio principerna grundar sig på
olika FN-konventioner, exempelvis deklarationen om mänskliga rättigheter samt konventionen
mot korruption. Numera ansluter också de globala mål som FN presenterade hösten 2015 till
Global Compact. Under 2016 kopplade Nolato koncernmålen till de globala målen.
Det är ett krav att organisationer som anslutit sig till Global Compact ska göra en årlig
redovisning (Communication on Progress; COP) av hur man uppfyller de tio principerna.
47
AKTIEN
0
20
40
60
80
Jan Feb Mar Apr Maj Juni Juli Aug Sep Okt Nov Dec
SEK
Nolatoaktien och ägarna
Notering
Nolato AB inregistrerades på Stockholms-
börsen 1984 och B-aktien noteras idag på
Nasdaq Stockholm, där Nolato är ett Large
Cap-företag i sektorn Industrials. Aktiens
symbol är STO:NOLA B och ISIN-koden
SE0015962477.
Kursutveckling och omsättning
Nolatos B-aktie steg under året med 2
procent (-3). Aktien noterades vid utgången
av 2024 till 54,20 SEK (52,90). Högsta
slutkurs på Nasdaq Stockholm under 2024
var 62,20 SEK (2024-07-12) och lägsta
slutkurs var 42,20 SEK (2024-03-06).
Totalavkastning och aktiekursutveckling 2015 – 2024
Aktiekursens utveckling 2024
Boksluts-
kommuniké
6/2
Rapport tre
månader
6/5
Rapport
sex månader
18/7
Nolato totalavkastning Nolato B OMXS Industrials GI OMXS Benchmark GI
Nolato B
Rapport
nio månader
25/10
Under 2024 omsattes 143,9 miljoner Nolato
B, varav 44 procent i den öppna handeln
(Lit & Auction) och 56 procent i övrig handel
(Dark, Off-Book, OTC och SI). Av den totala
handeln skedde 58 procent på primärmark-
naden Nasdaq Stockholm, 35 procent
på Cboe Global Markets, 4 procent på LSE
Group, 2 procent på Aquis och 1 procent på
övriga marknader.
B-aktiens omsättningshastighet, beräknad
på alla marknader och all handel, var 60
procent. Antal kända aktieägare uppgick
den 31 december till 14.888 (15.594).
Aktiekapital
Aktiekapitalet i Nolato AB uppgår till 135
MSEK, fördelat på 269.377.080 aktier. Av
dessa är 27.594.000 A-aktier och
241.783.080 B-aktier. A-aktierna berättigar
till tio röster och B-aktierna till en röst. Alla
aktier har lika rätt till andel i bolagets till-
gångar och vinst.
Incitamentsprogram
Nolato har teckningsoptionsprogram för
ledningen, som kan medföra utspädning av
antal aktier. För mer information se not 27,
sidan 93.
Utdelningspolicy och utdelning
Nolatos utdelningspolicy är att föreslå en
utdelning som överstiger 50 procent av
resultatet efter skatt med beaktande av
Nolatos långsiktiga utvecklingsmöjligheter,
finansiella ställning och investeringsbehov.
För 2024 föreslår styrelsen en oförändrad
utdelning med 1,50 SEK (1,50), motsvarande
404 MSEK (404).
Utdelningsandelen, utdelningen i förhål-
lande till resultat efter skatt, uppgår till 61
procent (74, exklusive engångsposter
2023). Direktavkastningen i förhållande till
börskursen den 31 december 2024 var 2,8
procent. Under de senaste fem åren har
Nolatoaktien haft en genomsnittlig direkt-
avkastning på 2,6 procent.
Överlåtbarhet
Det finns inte någon begränsning avseende
aktiens överlåtbarhet enligt bestämmelse i
lag eller bolagsordning.
Finansiell information
Nolatos ledning arbetar löpande med att
utveckla den finansiella informationen, för
att skapa goda förutsättningar att värdera
bolaget på ett så rättvisande sätt som möj-
ligt. I detta ingår bland annat att medverka
aktivt vid träffar med analytiker, aktiespa-
rare och media. På vår hemsida, www.
nolato.se, finns bland annat information om
B-aktiens aktuella och historiska kursut-
veckling och månadsvis uppdatering av de
största aktieägarna i Nolato. På hemsidan
finns även samtliga rapporter, årsredovis-
ningar och pressmeddelanden sedan 10 år
tillbaka.
%
2023 20242015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
-100
0
100
200
300
400
500
600
700
800
48
AKTIEN
Aktiefördelning 2024-12-31
Övriga
världen
Sverige
Övriga
Europa
USA
Geografisk hemvist
Svenska
Institutionella
ägare
Svenska
privatpersoner
Utländska
Institutionella
ägare
Övriga
Ägarkategori
Juridiska
personer
Fysiska
personer
Fysisk/juridisk person
Utdelning 2020 – 2024
Årlig totalavkastning 2020 – 2024
Totalavkastning:
Analytiker
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2024*2020 2021 2022 2023
SEK
Direktavkastning 2020 – 2024
10 år 303% (årligt genomsnitt 15%)
5 år 10% (årligt genomsnitt 2%)
3 år -45% (årligt genomsnitt -18%)
Definitionen av totalavkastning (ej IFRS mått):
Totalavkastningen visar aktiekursens utveckling
in-
klusive återinvesterade utdelningar under perioden.
* Förslag 2024
* Förslag 2024
Nolatoaktien har under året följts och analyserats av
bland annat följande analytiker:
ABG Sundahl Collier – Adrian Gilani 08 5662 8692
Carnegie – Mikael Laséen 08 5886 8721
DNB – Johan Skoglund 0708 43 55 94 och
Marcus Develius 0708 48 85 67
Nordea – Carl Ragnerstam 010 1562 817
SEB – Karl Norén 08 692 7630
-60
-30
0
30
60
90
2023 20242020 2021 2022
%
0
1
2
3
4
5
2020
2021 2022 2023 2024*
%
2024 2023 2022 2021 2020
Resultat per aktie efter skatt, efter utspädning, SEK
1)
2,44 1,61 2,59 4,32 3,02
Eget kapital per aktie, efter utspädning, SEK
2)
21 19 20 18 14
Kassaflöde efter investeringsverksamheten exkl. för-
värv och avyttringar per aktie, efter utspädning, SEK 2,76 1,66 0,03 1,66 3,40
Aktiekurs 31 december, SEK 54,20 52,90 54,65 107,90 83,20
P/E-tal, ggr
3)
22 33 21 25 28
Omsättningshastighet, % 60 85 98 70 63
Utdelning (2024 förslag), SEK 1,50 1,50 1,90 1,90 1,60
Direktavkastning (2024 förslag), %
4)
2,8 2,8 3,5 1,8 1,9
Utdelning i % av resultat per aktie (2024 förslag) 61 74 78 51 53
Genomsnittligt antal aktier, efter utspädning, milj st 269,4 269,4 269,4 268,8 266,6
Kurs/eget kapital per aktie, ggr 2,6 2,8 2,7 6,0 6,0
Aktiernas marknadsvärde 31 december, MSEK 14 600 14 250 14 721 29 066 22 251
Definitioner
1)
Resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt antal aktier, IFRS mått.
2)
Redovisat eget kapital i förhållande till antal aktier.
3)
Noterad kurs 31 december i förhållande till resultat per aktie efter skatt.
4)
Utdelning för respektive år i förhållande till noterad kurs 31 december.
Data per aktie
De största aktieägarna 2024-12-31
Ägare Andel av kapitalet (%) Andel av röster (%)
2024-12-31 Förändring* 2024-12-31 Förändring*
Nordea Fonder 9,7 2,1 5,1 1,5
Familjen Jorlén 9,3 0,0 24,1 0,0
Familjen Boström 9,2 0,0 19,3 0,0
Familjen Hamrin 9,2 0,0 19,0 0,0
Första AP-fonden 8,8 -0,4 4,6 -0,2
Handelsbanken Fonder 5,4 1,6 2,8 0,8
Carnegie Fonder 3,3 0,4 1,7 0,2
Lannebo Kapitalförvaltning 2,9 -2,8 1,5 -1,5
Andra AP-fonden 2,9 -1,4 1,5 -0,7
Vanguard 2,5 0,1 1,3 0,0
Tredje AP-fonden 1,9 0,4 1,0 0,2
AMF Pension & Fonder 1,6 1,6 0,9 0,9
Dimensional Fund Advisors 1,3 0,0 0,7 0,0
BlackRock 1,2 0,0 0,6 0,0
Case Kapitalförvaltning 0,8 0,7 0,4 0,3
Total andel för de 15 största aktieägarna 70,0 -1,4 84,5 -0,6
Övriga aktieägare 30,0 1,4 15,5 0,6
* Förändring (procentenheter) av innehav jämfört med 2023-12-31.
Källa: Modular Finance
49
50 BOLAGSSTYRNING
Bolagsstyrning
Nolato är ett svenskt publikt aktiebolag. Bolagsstyrningen utgår från svensk lagstiftning (främst aktiebo-
lagslagen), Nasdaq Stockholms regelverk, Svensk kod för bolagsstyrning samt regler och rekommenda-
tioner utgivna av andra i sammanhanget relevanta organisationer. Därtill finns ett flertal principer och
regler för verksamheten fastställda av Nolato (se sidorna 53-55). I den mån dessa inte finns på bolagets
hemsida (nolato.se) är det interna dokument som inte är offentliga.
Ägarstyrning
Aktieägarna utövar sin ägarmakt på bolags-
stämmorna. Nolatos A-aktier medför 10 rös-
ter och B-aktierna 1 röst. Det finns inga
begränsningar i hur många röster en aktieä-
gare kan avge vid stämman.
Beslut vid bolagsstämma fattas normalt
med enkel majoritet. I vissa frågor föreskri-
ver aktiebolagslagen en lägsta andel aktie-
ägare närvarande vid stämman och/eller en
större majoritet.
Den bolagsstämma där styrelsen ska lägga
fram årsredovisning och revisionsberättelse
benämns årsstämma och hålls i Nolato nor-
malt i slutet av april eller i början av maj. Vid
denna stämma prövas även frågor avseende
bland annat utdelning, ansvarsfrihet för sty-
relseledamöterna och verkställande direktö-
ren, val av styrelseledamöter, styrelseordfö-
rande och revisorer. Årsstämman fastställer
även arvoden till styrelseledamöter och
revisorer, riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare samt principer för hur
ledamöterna i valberedningen utses inför
nästkommande årsstämma.
På årsstämman har aktieägare möjlighet att
ställa frågor om bolaget och dess utveck-
ling. Aktieägare har även möjlighet att få ett
ärende behandlat på stämman genom att
skriftligt begära detta hos styrelsen.
Information om förhållanden som rör aktie-
ägandet i Nolato, bland annat större ägare,
finns på sidan 49 samt på nolato.se/ir.
Årsstämma 2024
Årsstämma 2024 ägde rum den 6 maj 2024.
Vid stämman deltog 254 aktieägare, vilka
tillsammans representerade 74 procent av
antalet aktier och 86 procent av antalet rös-
ter i bolaget.
Stämman omvalde styrelseledamöterna
Fredrik Arp, Carina van den Berg, Tomas
Blomquist, Sven Boström, Lovisa Hamrin,
Åsa Hedin och Erik Lynge-Jorlén samt nyval
av Klas Forsström. Fredrik Arp omvaldes
som styrelseordförande. Ledamöterna pre-
senteras närmare på sidorna 60-61 samt på
nolato.se/bolagsstyrning.
Årsstämman beslutade bland annat om
arvode till styrelsen samt instruktion för val-
beredning. Årsstämman beslutade även om
fastställande av resultat och balansräk-
ningar för Nolato AB och för koncernen,
samt vinstdispositioner. Årsstämman bevil-
jade styrelseledamöterna och verkställande
direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret
2023.
Även ersättningsrapporten för ersättningar
till bland annat ledande befattningshavare
godkändes av stämman.
Stämman beslöt i enlighet med styrelsens
förslag om bemyndigande för styrelsen att
fatta beslut om nyemission av B-aktier.
Valberedning
Årsstämman 2024 beslutade att valbered-
ningen inför årsstämman 2025 ska bestå av
en representant för envar av de fem till
röstetalet största aktieägarna vid september
månads utgång 2024.
I enlighet med detta beslut utgörs valbered-
ningen inför årsstämman 2025 av
Henrik Jorlén, ordförande, utsedd av
familjen Jorlén
– Gun Boström, utsedd av familjen Boström
– Lovisa Hamrin, utsedd av familjen Hamrin
– Anna Magnusson, utsedd av Första AP-
fonden.
– Katarina Hammar, utsedd av Nordea Fon-
der.
Valberedningen har sedan den konstituerades
och fram till mars 2025 haft 3 möten. Därtill
har valberedningen haft löpande avstäm-
ningar per telefon och via epost.
Valberedningen kan kontaktas via epost:
henrik.jorlen@gmail.com eller vanlig post:
Nolatos valberedning, c/o Henrik Jorlén, Kom-
mendörsgatan 4, 269 77 Torekov
.
Revisor
Vid årsstämman 2024 valdes Ernst & Young
AB som revisor i Nolato, med auktoriserade
revisorn Joakim Falck som huvudansvarig.
Joakim Falck är född 1972. Auktoriserad
revisor, Ernst & Young AB. Revisor i Nolato
sedan 2018. Vald revisor i bland annat
Absolent, Hexpol, Itab Shop Concept AB
och Nefab.
Revisorn arbetar efter en revisionsplan.
Rapportering till styrelsen har skett dels
under revisionens gång, dels i samband
med att bokslutskommunikén för 2024 fast-
ställdes den 7 februari 2025.
Revisorn har under året haft vissa konsult-
uppdrag utöver revision, vilka främst har
avsett redovisnings- och skattefrågor.
Den externa revisionen är utförd i enlighet
med god revisionssed. Revisionen av årsre-
dovisningshandlingar för legala enheter
utanför Sverige sker i enlighet med lagstad-
gade krav och andra tillämpliga regler i res-
pektive land samt i enlighet med god revi-
sionssed.
Revisorn studerar regelbundet de justerade
protokollen från Nolatos styrelsemöten och
har löpande tillgång till de månadsrapporter
som styrelsen erhåller.
Revisorn har granskat ersättningarna till
ledande befattningshavare samt översiktligt
granskat bolagets halvårsrapport.
50
51BOLAGSSTYRNING
SCHEMATISK BESKRIVNING AV NOLATOKONCERNENS BOLAGSSTYRNING
Aktieägare
Styrelse
Vd & Koncernchef
Revisionsutskott
Hållbarhetsfunktion
Ersättningsutskott
Valberedning Revisor
Medical
Solutions
Engineered
Solutions
Koncern-
bolag
Koncern-
bolag
Koncernledning
Valberedningens uppgift är att till årsstämman
mna förslag på beslut om bland annat smmo -
ordförande, styrelseledamöter, styrelsearvoden,
ersättning för utskottsarbete, hur valberedningen
ska utses kommande år samt lämna förslag på
revisor och arvode till revisor.
Revisionsutskottets uppdrag är
att utöva tillsyn över processerna
för redovisning, finansiell- och
hållbarhetsrapportering samt
intern kontroll.
Ersättningsutskottet
ansvarar för
principerna samt ersättningar till
ledande befattningshavare.
Verkställande direktören leder
verksamheten inom de ramar som
styrelsen har lagt fast. VD tar i samråd
med styrelsens ordförande fram
dvändiga underlag för styrelsens
beslut, föredrar ärendena och
motiverar förslagen. VD svarar för
Nolatos affärsmässiga och finansiella
utveckling samt leder och koordinerar
den dagliga verksamheten i linje med
styrelsens riktlinjer och beslut.
Hållbarhetsfunktionen samordnar
llbarhetsarbetet, ansvarar för att
utarbeta förslag på hållbarhets-
strategi, samt konsoliderar
koncernens hållbarhetsutfall.
Hållbarhetsfunktionen utövar även
tillsyn för koncernledningens räkning.
Rapportering och kontroll sker genom att styrelsen och revisionsutskottet analyserar och bemer risker och kontrollmiljö samt övervakar den finansiella rapporteringens
kvalitet och Nolatos interna kontrollsystem. Detta sker bland annat genom instruktioner till vd och fastggande av krav på innellet i de rapporter om ekonomiska
förllanden som fortlöpande tillställs styrelsen. Vidare ska utskottet lämna rekommendationer och förslag för att säkerställa rapporteringens tillförlitlighet. Styrelsen
tar del av och säkerställer ekonomisk rapportering såsom månadsrapporter, prognoser, delårsrapporter och årsredovisning inklusive hållbarhetsredovisning.
Utskottet ska informera styrelsen om resultatet av revisionen, hur den bidrog till den finansiella rapporteringens tillförlitlighet samt vilken funktion utskottet haft.
Koncernledningen utses av VD och besr,
förutom av VD, av chefen för ekonomi & finans,
affärsområdescheferna, inköpsdirektör samt
llbarhets- och teknisk direkr.
Aktieägarnas rätt att besluta i Nolatos an gege
n-
heter utövas på årsstämman, som normalt äger
rum i slutet av april eller i början av maj. Stämman
väljer bl.a. styrelse och fattar beslut angående
utdelning och styrelse arvode samt fastställer
årsredovisningen. Genom att inom vissa tidsramar
anla ett ärende skriftligen till styrelsen äger
en aktieägare rätt att få ett ärende behandlat
på stämman.
Styrelsen ska bestå av lägst fem och
gst nio ledamöter samt högst tre
suppleanter valda av årssmman.
rutöver inr två ledamöter valda av
de anställda. Styrelsen anger den
strategiska inriktningen för Nolatos
verksamhet och är ytterst ansvarig för
koncernens hållbarhetsarbete. Den
tillsätter, avsätter och kontrollerar VD.
Revisor väljs av aktigarna på årsstämman för att
granska bolagets årsredovisning och bokföring samt
styrelsens och VD:s förvaltning. Revisorn ska även
granska ersättningar till ledande befattningshavare
samt bolagsstyrningsrapporten.
 Rapportering sker till styrelsen och till revisions-
utskott et. Vid årssmman informerar revisorn om
revisions arbetet och gjorda iakttagelser i en revi-
sionsberättelse.
Förslag
Information
Rapportering
Val
Mål
Strategier
Styrdokument
VD-instruktion
Rapportering
Förslag
Beslutsunderlag
Affärsmässig, finansiell och
etisk styrning samt kontroll
Koncernens två affärsområden samordnar
verksamheten inom ett antal koncernbolag
med liknande inriktning. Varje affärsområde
leds av afrsområdeschefen med över-
gripande ansvar för verksamheten.
Varje koncernbolag leds av en VD. Dessa har en
egen styrelse, som godkänner och beslutar
bolagets långsiktiga strategier, däribland
hållbarhetsstrategi plan, samt övergripande
struktur- och organisations förändringar. Det
operativa ansvaret för hållbar utveckling är
delegerat till respektive VD per dotterbolag.
Val
Affärsområden
Koncernbolag
= Instruktion
= Rapportering
51
BOLAGSSTYRNING
Styrelsens arbetsformer
Styrelsen anger den strategiska inriktningen
för Nolatos verksamhet och utarbetar erfor-
derliga instruktioner. Den fastställer Nolato-
koncernens ledande organisation samt till-
sätter, avsätter och kontrollerar verk-
ställande direktören.
Principer har beslutats vid konstituerande
styrelsemöte efter årsstämman angående
styrelsens arbetsordning för styrelsearbe-
tet, arbetsfördelningen mellan styrelsen och
den verkställande direktören samt den eko-
nomiska rapporteringen.
De väsentligaste delarna i dessa principer
fastslår följande:
Styrelsen ska fastlägga ett arbetsprogram
med sex ordinarie möten under året, där
olika ärenden enligt arbetsordningen ska
behandlas vid olika styrelsemöten.
Kallelse, dagordning samt underlag för
styrelsemötet ska i normalfallet sändas ut
senast en vecka före mötet. Vid mötet
ska numrerade protokoll föras.
Arbetsfördelningen klargör styrelsens
ansvar samt de viktigaste arbetsuppgif-
terna för ordföranden och verkställande
direktören. Instruktionerna för verkstäl-
lande direktören innehåller inskränkningar
för beslut kring investeringar, förvärv,
överlåtelser samt vissa avtal.
För att göra det möjligt för styrelsen att
fortlöpande följa och kontrollera koncer-
nens ekonomiska ställning och utveckling,
ska verkställande direktören förse styrel-
sen med månadsrapporter kring försälj-
ning, resultat, kapitalbindning, kassaflö-
den, balansräkning, uppföljning mot
prognoser och uppdatering av prognoser
samt information om koncernens hållbar-
hetsarbete.
Styrelsens ordförande organiserar och leder
styrelsens arbete så att detta utövas i enlighet
med svensk aktiebolagslag, andra lagar och
förordningar, gällande regler för aktiemark-
nadsbolag (inklusive Svensk kod för bolags-
styrning) samt styrelsens interna styrinstru-
ment. Ordföranden följer verksamheten genom
fortlöpande kontakter med verkställande direk-
tören och ansvarar för att övriga styrelseleda-
möter får tillfredsställande information och
beslutsunderlag.
Ordföranden ansvarar för att styrelsen fortlö-
pande uppdaterar och fördjupar sina kunska-
6 feb 6 maj 18 juli 11 sept 24 okt 20 nov 10 dec Totalt
Fredrik Arp 1 1 1 1 1 1 1 7
Carina van den Berg 1 1 1 1 1 1 1 7
Tomas Blomquist 1 1 1 1 1 1 1 7
Sven Boström 1 1 1 1 1 1 1 7
Klas Forsström* 1 1 1 1 1 5
Lovisa Hamrin 1 1 1 1 1 1 1 7
Åsa Hedin 1 1 1 1 1 1 6
Erik Lynge-Jorlén 1 1 1 1 1 1 1 7
Lars-Åke Rydh 1 1 2
Steven Gorial 1 1 1 1 1 1 6
Björn Jacobsson 1 1 1 1 1 1 1 7
* Invald vid årsstämman 2024
bedömer att samtliga stämmovalda ledamö-
ter är oberoende i förhållande till bolaget.
Närmare information om ledamöterna i
Nolatos styrelse finns på sidorna 60-61.
Nolatos Mångfaldspolicy
Nolato tillämpar Svensk kod för bolagsstyr-
ning. Av punkt 4.1 i koden framgår följande:
Styrelsen ska ha en ändamålsenlig sam-
mansättning präglad av mångsidighet och
bredd avseende de bolagsstämmovalda
ledamöternas kompetens, erfarenhet och
bakgrund. En jämn könsfördelning ska efter-
strävas.
Arbetet i styrelsen följer dessa riktlinjer.
Målet är att styrelsen ska ha en bas som är
så bred som möjlighet vad gäller olika typer
av kompetens och erfarenhet. Tillämpning
av policyn aktualiseras dels under löpande
verksamhetsår, genom diskussioner vid sty-
relsemöten och dels i samband med att val-
beredningen föreslår kandidater till Nolatos
styrelse. Resultatet av policyn ses bäst i
styrelsens bemanning.
Nuvarande styrelse representerar ett brett
spektrum. Ledamöterna har erfarenhet från
tillverkningsindustri, handel och tjänsteföre-
tag. Ledamöterna har olika typer av utbild-
ningar och arbetslivserfarenhet med både
yngre och äldre ledamöter. Styrelsen består
av ledamöter utsedda av ägarna på stäm-
man och arbetstagarledamöter utsedda av
fackklubbar inom företaget. Tre av åtta
stämmovalda ledamöter är kvinnor.
STYRELSEN OCH DESS ARBETE
per om Nolato samt i övrigt får den utbildning
som krävs för att styrelsearbetet ska kunna
bedrivas effektivt. Vidare tillser ordföranden att
det sker en årlig utvärdering av styrelsens
arbete och att valberedningen får del av
bedömningarna.
Under 2024 har en utvärdering genomförts,
där samtliga styrelseledamöter har fått ange
synpunkter och förslag samt betygsätta bland
annat styrelsens sammansättning och arbets-
sätt. Utvärderingen har presenterats för styrel-
sen i sin helhet.
Styrelsens sammansättning 2024
Bolagets styrelse efter årsstämman 2024
utgörs av åtta ledamöter valda på årsstäm-
man:
Fredrik Arp (ordförande), Carina van den
Berg, Tomas Blomquist, Sven Boström, Klas
Forsström, Lovisa Hamrin, Åsa Hedin och
Erik Lynge-Jorlén.
I styrelsen ingår även två arbetstagarrepre-
sentanter: Björn Jacobsson (LO) och Steven
Gorial (PTK). Suppleanter för dessa är Arif
Mislimi (LO), Tomas Sandblom (PTK) och
Agneta Olsson (LO). Förutom de fackliga
representanterna är ingen av styrelseleda-
möterna anställd eller operativt verksam i
bolaget.
Styrelseledamöterna Carina van den Berg,
Tomas Blomquist, Klas Forsström, Åsa
Hedin och styrelsens ordförande Fredrik Arp
anses av styrelsen som oberoende av bola-
gets större aktieägare. Nolatos styrelse
Styrelseledamöternas närvaro 2024
52
BOLAGSSTYRNING
6 feb 6 maj 14 maj 10 dec Totalt
Carina van den Berg
1 1
1 1 4
Åsa Hedin 1 1
1
1 4
Erik Lynge-Jorlén* 1 1 2
* Invald vid årsstämman 2024
Ledamöternas närvaro 2024
Under 2024 har styrelsens ledamöter närvarat
vid styrelsemöten enligt tabellen på sidan 52.
Styrelsens arbete 2024
Styrelsen har under 2024 hållit sju samman-
träden samt ett konstituerande sammanträde
efter årsstämman. Redovisning av bolagets
verksamhet, marknad och ekonomi har varit
stående punkter på dagordningen. Utöver
dessa punkter har styrelsearbetet under året
framförallt inriktats på investeringsdiskussio-
ner, marknadskommunikation, förvärvsproces-
ser, budget/prognoser, finansiering samt stra-
tegidiskussioner kring bolagets verksamhet
och hållbarhetsarbete.
Revisionsutskott
Ledamöter i revisionsutskottet är Carina van
den Berg (ordförande), Åsa Hedin samt Erik
Lynge-Jorlén, vilka har utsetts av styrelsen.
Utskottets arbete regleras av en särskild
arbetsordning, som har antagits av styrel-
sen. Revisionsutskottet har sammanträtt 4
gånger under 2024. Även bolagets CFO och
vid vissa möten även bolagets revisorer, har
deltagit i mötena. Samtliga möten har proto-
kollförts.
Ersättningsutskott
Ledamöter i ersättningsutskottet är Fredrik Arp
(ordförande) och Lovisa Hamrin, vilka har
utsetts av styrelsen. Utskottet har sammanträtt
3 gånger.
Utskottet har godkänt rörliga ersättningar samt
övriga ersättningar och förmåner för verkstäl-
lande direktören och ledande befattningsha-
vare, som redovisas i Ersättningsrapporten.
Rapportering och kontroll
Styrelsen och revisionsutskottet analyserar
och bedömer risker, kontrollmiljö samt överva-
kar den finansiella rapporteringens kvalitet
och Nolatos interna kontrollsystem. Detta sker
bland annat genom instruktioner till verkstäl-
lande direktören och fastläggande av krav
Se not 27 sidorna 93-95 för principer, berednings- och beslutsprocess samt uppgifter om ersättningar och förmåner.
ERSÄTTNINGAR TILL STYRELSEN OCH LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
innehållet i de rapporter om ekonomiska för-
hållanden som fortlöpande tillställs styrelsen,
samt vid genomgångar med ledningen och
revisorerna. Styrelsen tar del av och säker-
ställer ekonomisk rapportering såsom
månadsbokslut, prognoser, delårsrapporter
och års- samt hållbarhetsredovisning, men
har delegerat till bolagets ledning att säker-
ställa presentationsmaterial i samband med
möten med media, ägare och finansiella insti-
tutioner.
Styrelsen tar även del av upprättade protokoll
från revisionsutskottet samt deras eventuella
observationer, rekommendationer och förslag
till beslut och åtgärder vilka fortlöpande rap-
porteras till styrelsen i sin helhet.
STYRELSENS BESKRIVNING AV INTERN KONTROLL AVSEENDE DEN FINANSIELLA RAPPORTERINGEN
Styrelsen ansvarar enligt den svenska aktie-
bolagslagen och Svensk kod för bolagsstyr-
ning för den interna kontrollen i bolaget.
Styrelsen gör inte i beskrivningen något
uttalande om hur väl den interna kontrollen
har fungerat.
Nolatos internkontroll avseende den finan-
siella rapporteringen omfattar fem huvudak-
tiviteter: Skapande av en kontrollmiljö, risk-
bedömning, kontrollaktiviteter, information
och kommunikation samt uppföljning.
Kontrollmiljö
Ett effektivt styrelsearbete är grunden för
god intern kontroll. Bolagets styrelse har eta-
blerat tydliga arbetsprocesser och arbetsord-
ningar för sitt arbete. En viktig del i styrelsens
arbete är att besluta om och godkänna ett
antal grundläggande policies, riktlinjer och
ramverk relaterade till finansiell rapportering.
Dessa inkluderar bland annat uppförandekod,
informationspolicy och finanspolicy.
Styrelsen utvärderar löpande verksamhet-
ens prestationer och resultat genom rap-
portering innehållande verksamhets- och
resultatutfall, rullande prognoser, analys av
nyckeltal samt annan väsentlig operationell
och finansiell information.
Nolato har en enkel juridisk och operationell
struktur, med utarbetade styr- och intern-
kontrollsystem. Organisationen kan därmed
snabbt agera vid ändrade förutsättningar
för koncernens marknad eller inom andra
områden. Operativa beslut fattas på bolags-
eller affärsområdesnivå, medan beslut om
övergripande strategi, inriktning, förvärv,
större investeringar och övergripande finan-
siella frågor fattas av Nolatos styrelse och
koncernledning.
Den interna kontrollen avseende den finan-
siella rapporteringen inom Nolato är utfor-
mad för att fungera i denna organisation.
Inom koncernen finns ett tydligt regelverk
för delegering av ansvar och befogenheter,
vilket följer koncernens struktur.
Basen för den interna kontrollen avseende
den finansiella rapporteringen utgörs av
kontrollmiljön omfattande organisation,
beslutsvägar, befogenheter och ansvar som
kommunicerats samt den kultur som styrel-
sen och bolagsledningen kommunicerar och
verkar inom.
Styrdokument
Nolatos koncernövergripande regelverk
definieras i åtta policydokument i enlighet
med listan på sidan 54. Dessa dokument
utgör en viktig del i skapandet av en effektiv
kontrollmiljö inom Nolato.
Revisionsutskottets närvaro 2024
53
54 BOLAGSSTYRNING
De dokument som berör koncernens grund-
läggande värden baseras på den kombina-
tion av etisk och affärsmässig värdegrund
som har präglat Nolato under lång tid och
som kommuniceras till samtliga anställda,
bland annat i form av en samlingsskrift med
titeln Nolatos själ.
Utöver dessa policydokument finns en
arbetsordning för styrelsen och en instruk-
tion för verkställande direktören. Dessa
beskriver bland annat arbetsfördelningen
inom styrelsen samt ordförandens och verk-
ställande direktörens arbetsuppgifter.
Dessutom har en vd-instruktion utarbetats
för respektive verkställande direktör i dot-
terbolagen.
Chefer på olika nivåer i bolaget ansvarar för
det löpande arbetet med intern kontroll
inom sina respektive ansvarsområden.
Riskbedömning
Bolaget genomför en riskanalys av den
finansiella rapporteringen, som styrelsen
utvärderar och fastställer. I samband med
riskanalysen identifieras resultaträknings-
respektive balansräkningsposter där den
inneboende risken för väsentliga fel är för-
höjd.
I bolagets verksamhet finns dessa risker i
huvudsak i anläggningstillgångar, finansiella
instrument, varulager, kundfordringar,
upplupna kostnader samt skatter och
intäktsredovisning.
Riskbedömningarna är baserade på effekter
på den finansiella rapporteringen, utfallet av
resultaträkningen, affärsprocesser, yttre
faktorer och risken för bedrägeri.
Kontrollaktiviteter
De risker som har identifierats avseende
den finansiella rapporteringen hanteras via
bolagets kontrollaktiviteter, till exempel
behörighetskontroller i IT-system och
attestkontroller.
Detaljerade ekonomiska analyser av resul-
tat, med uppföljning mot affärsplaner och
prognoser, kompletterar de verksamhets-
specifika kontrollerna och ger en övergri-
pande bedömning av rapporteringens kvali-
tet.
Information och kommunikation
Bolagets styrande dokument för den finan-
siella rapporteringen utgörs i huvudsak av
policies och riktlinjer, vilka löpande hålls
uppdaterade och kommuniceras via rele-
vanta kanaler.
Nolatos Sl – Definierar den gemensam-
ma värdeplattformen för all verksamhet i
koncernen.
Uppförandekod – Reglerar de etiska och
nskliga principer som medarbetarna i
Nolato är skyldiga att följa. Nolatos
koncern övergripande policys kring miljö,
arbetsmiljö, leverantörer och kvalitet är
integrerade i uppförandekoden.
Finanspolicy – Reglerar hur de finansiella
riskerna ska hanteras i koncernen.
IT-policy Reglerar koncernens IT-
säkerhetsstruktur.
Informationspolicy Reglerar koncernens
informationsspridning, bland annat mot
bakgrund av de krav som börsnoteringen
ställer.
Insiderpolicy Kompletterar reglerna i
EU-förordningen om marknadsmissbruk
samt annan insider lagstiftning med direktiv
rörande anmälnings skyldighet och handel
i Nolatos aktier.
Trade sanctions policy Reglerar be-
gränsningar för anställda att ha affärs-
relationer med vissa individer, företag,
regeringar och länder enligt sanktioner,
lagar och regler utfärdade av olika länder
vid varje tillfälle.
Whistleblowingpolicy Reglerar koncer-
nens system och rutiner för mottagning
och handläggning av rapporter om even-
tuella oegentligheter.
POLICYDOKUMENT
För koncernens styrning finns följande övergripande och av styrelsen fastställda policy dokument:
54
55BOLAGSSTYRNING
ÖVRIG INFORMATION
Information samlas in från dotterbolagen
genom finansiella och operativa rapporter
till styrelserna i dotterbolagen, affärsområ-
desledningarna och koncernledningen.
För kommunikation med externa parter finns
en informationspolicy, som anger riktlinjer
för hur denna kommunikation ska göras.
Syftet med policyn är att säkra att alla infor-
mationsskyldigheter efterlevs på ett korrekt
och fullständigt sätt.
Uppföljning
Verkställande direktören ansvarar för att
den interna kontrollen är organiserad och
följs upp enligt de riktlinjer som styrelsen
har fastställt. Finansiell styrning utförs av
koncernekonomifunktionen. Den ekono-
miska rapporteringen analyseras månatligen
på detaljnivå.
Styrelsen har vid sina möten följt upp den
ekonomiska rapporteringen och bolagets
revisorer har inför styrelsen och revisions-
utskottet avrapporterat sina iakttagelser.
Revisionsutskottet har löpande fått rappor-
tering från revisorn och följer upp åtgärder
som vidtas för att förbättra eller förändra
kontrollerna. Styrelsen har månadsvis fått
ekonomiska rapporter och vid varje styrel-
semöte har bolagets ekonomiska situation
behandlats.
Styrelsen och revisionsutskottet har före
publiceringen granskat såväl årsredovis-
ningen som samtliga delårsrapporter.
Internrevision
Nolato har en enkel juridisk och operativ
struktur och utarbetade styr- och internkon-
trollsystem. Styrelsen och revisionsutskottet
följer upp organisationens bedömning av
den interna kontrollen, bland annat genom
kontakter med Nolatos revisorer. Styrelsen
har mot bakgrund av ovanstående valt att
inte ha någon särskild internrevision.
Koncernledning
Koncernens ledning bestod under 2024 av
Christer Wahlquist (koncernchef), Per-Ola
Holmström (chef ekonomi och finans),
Johan Iveberg (chef för affärsområde Medi-
cal Solutions), Anders Björklund (chef för
affärsområde Engineered Solutions), Anders
Ericsson (chef för Materials inom Engine-
ered Solutions och vd Nolato Silikonteknik),
Camilla Magnusson (chef för inköp) och
Glenn Svedberg (hållbarhets- och teknisk
direktör). Närmare information om koncern-
ledningens medlemmar finns på sidan 62.
Operativ verksamhet
All operativ verksamhet i koncernen bedrivs
i dotterbolag enligt den decentraliserade
kultur som alltid har präglat Nolato. De ope-
rativa dotterbolagen organiseras i två kund-
nära affärsområden. Information om dessa
finns på sidorna 28-35.
Information till ägare m.fl.
Nolato rapporterar till Nasdaq Stockholm,
där företagets aktie är noterad i segmentet
Large Cap. Information ges i form av kvar-
talsrapporter och pressmeddelanden i
enlighet med de krav som börsen ställer
samt enligt den informationspolicy som
Nolatos styrelse har antagit.
Rapporter, pressmeddelanden, årsredovis-
ning samt annan information finns på Nola-
tos hemsida, nolato.se/ir.
På hemsidan finns även uppdaterad informa-
tion om Nolatos bolagsstyrning, till exempel
styrelsens aktuella aktieinnehav, gällande
bolagsordning, information om årsstämman
och uppgifter om större aktieägare.
55
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för
bolagsstyrningsrapporten för år 2024 och
för att den är upprättad i enlighet med års-
redovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekom-
mendation RevR 16 Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att
vår granskning av bolagsstyrningsrapporten
har en annan inriktning och en väsentligt
mindre omfattning jämfört med den inrikt-
ning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att
denna granskning ger oss tillräcklig grund
för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats.
Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 §
andra stycket punkterna 2–6 årsredovis-
ningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket
samma lag är förenliga med årsredovis-
ningen och koncernredovisningen samt är i
överensstämmelse med årsredovisningsla-
gen.
Torekov den 10 april 2025
Ernst & Young AB
Joakim Falck
Auktoriserad revisor
REVISORS YTTRANDE OM BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Till bolagsstämman i Nolato AB, org nr 556080-4592
56 BOLAGSSTYRNING
Torekov den 3 april 2025
Fredrik Arp
Styrelsens ordförande
Carina van den Berg Tomas Blomquist Sven Boström
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Klas Forsström Lovisa Hamrin Åsa Hedin
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Erik Lynge-Jorlén Steven Gorial Björn Jacobsson
Styrelseledamot Arbetstagarrepresentant Arbetstagarrepresentant
Christer Wahlquist
Verkställande direktör
56
57ERSÄTTNINGSRIKTLINJER
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
Årsstämman 2023 i Nolato AB, org.nr 556080-4592 (Bolaget) har fastställt följande riktlinjer för
bestämmande av lön och annan ersättning till styrelseledamöter och personer i bolagsledningen.
Bolagsledningen utgörs av vd och övriga medlemmar av koncernledningen.
Riktlinjerna ska gälla tillsvidare, dock längst
för tiden intill årsstämman 2027. Efter att
riktlinjerna antagits av årsstämman 2023
ska de tillämpas på ersättningar som avtalas
och förändringar som görs i redan avtalade
ersättningar. Förevarande riktlinjer omfattar
inte styrelsearvoden och andra ersättningar
som beslutas av bolagsstämman.
Främjande av bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
Bolaget har som övergripande mål med
verksamheten att skapa en långsiktigt god
tillväxt och stabil avkastning för aktieägarna.
Bolaget utvecklar och tillverkar polymera
produkter och system till ledande kunder
inom väl definierade marknadsområden.
Bolaget bedriver vidare ett målinriktat
arbete inom hållbarhet, vilket skapar nytta
för samhället och koncernens affärs-
verksamhet. Arbetet med hållbar utveckling
är en integrerad del i Bolagets tillväxt-
strategi och värdeskapande. Bolagets
hållbarhetsarbete är vidare systematiskt
och målinriktat och resultaten redovisas
utförligt i koncernens årliga hållbarhets-
redovisning. För ytterligare information om
Bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen
och hållbarhet hänvisas till Bolagets hem-
sida (www.nolato.com).
Genomförandet av Bolagets affärsstrategi
och tillvaratagandet av Bolagets långsiktiga
intressen samt att möta förväntningar på ett
hållbart och ansvarsfullt företagande
förutsätter att Bolaget, utifrån respektive
anställningsland, har marknadsmässiga och
konkurrenskraftiga ersättningsnivåer och
anställningsvillkor i syfte att behålla och, vid
behov, rekrytera personer i bolagsledningen
med den kompetens och erfarenhet som
krävs. Dessa riktlinjer möjliggör att ledande
befattningshavare kan erbjudas en mark-
nadsmässig och konkurrenskraftig total-
ersättning.
Den totala ersättningen ska baseras på
befattningen, den individuella prestationen,
koncernens resultat och att ersättningen
ska vara marknadsmässig och konkurrens-
kraftig i anställningslandet.
Incitamentsprogram
I Bolaget har inrättats teckningsoptions-
baserade incitamentsprogram för ledande
befattningshavare och andra nyckel-
personer i koncernen, vilka implementerats
på marknadsmässiga villkor, i syfte att öka
intresset för Bolagets verksamhet och resul-
tatutveckling samt bidra till ägarengage-
mang och höja deltagarnas motivation samt
samhörigheten med Bolaget. Därmed har
optionsprogrammen en tydlig koppling till
Bolagets affärsstrategi, tillvaratagandet av
Bolagets långsiktiga intressen samt att möta
förväntningar på ett hållbart och ansvarsfullt
företagande. De befattningshavare som
omfattas av programmet får förvärva optio-
ner till marknadspris. Nyteckning av B-aktier
vid utnyttjande av teckningsoptioner kan
ske efter tre år.
Dessa teckningsoptionsbaserade
incitamentsprogram som beslutades på
extra bolagsstämma 2016, på årsstämman
2019 samt på årsstämman 2022 beskrivs
vidare i not 27 i årsredovisningen för 2022,
som finns tillgänglig på Bolagets hemsida
(www.nolato.com).
Eftersom aktie- och aktiekursrelaterade
incitamentsprogram beslutas av bolags-
stämman omfattas de inte av dessa riktlinjer.
Formerna av ersättning
Den totala ersättningen till personer i bolags-
ledningen baseras på befattning, individuell
prestation och koncernresultat. Den totala
ersättningen får bestå av fast grundlön, rörlig
ersättning, pension och andra förmåner. Till
detta hör även villkor vid uppsägning och
avgångsvederlag. För att säkerställa att den
sammanlagda ersättningen är marknads-
mässig och konkurrenskraftig ska denna ses
över årligen. Hänsyn ska då tas till befattning,
Bolagets storlek, lön och personens erfaren-
het. Oberoende av dessa riktlinjer kan
bolags stämman därutöver fatta beslut om till
exempel ersättningar som är aktie- eller
aktiekursrelaterade.
Fast grundlön
Den fasta grundlönen ska vara relaterad till
den relevanta marknaden och spegla
omfattningen av det ansvar som arbetet
innebär. Den fasta lönen ska utgöra grunden
för den totala ersättningen.
Rörlig kontantersättning
Personer i bolagsledningen ska, utöver den
fasta grundlönen, kunna erhålla rörlig
kontant ersättning som mäts på utfall av
finansiella nyckeltal och utgår baserat på
hur väl av styrelsen fastställda målsätt-
ningar uppnås. Det krävs positivt resultat
efter finans för att rörlig kontantersättning
ska kunna utgå. Utformningen av presta-
tionsmålen ska medföra ett främjande av
Bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen
och hållbarhet. Den årliga rörliga kontanter-
sättningen kan uppgå till maximalt 60 pro-
cent av grundlönen för vd och 50 procent
av grundlönen för resterande personer i
bolagets ledning.
I Bolagets arbete med hållbar utveckling
ingår även ett miljömål att utsläppet av kol-
dioxid ska minska i framtiden i förhållande
till av styrelsen fastställda målsättningar.
Det koncernövergripande nyckeltalet är ton
koldioxid/nettoomsättning.
57
ERSÄTTNINGSRIKTLINJER
Rörlig kontantersättning enligt ovan fördelas
enligt följande.
Resultat: 45 procent
Avkastning på kapital: 45 procent
Miljömål utsläpp koldioxid: 10 procent
Den rörliga ersättningen beräknas på finan-
siella och andra nyckeltal som baseras på av
revisorerna granskade rapporter. Ersätt-
ningsutskottet godkänner ersättningarna till
vd och övriga ledande befattningshavare.
Den eller de personer som deltar i Bolagets
teckningsoptionsprogram erbjuds även en
rörlig kontantersättning motsvarande
hälften av deltagarens betalda options-
premie samt den inkomstskatt som belastar
ersättningen, förutsatt att anställningen i
koncernen inte avslutas inom tre år.
Bolagsledningen erbjuds en långsiktig rörlig
kontantersättning för att stimulera integra-
tionen av det under 2020 förvärvade bolaget
GW Plastics. Ersättningen baseras
resultatutfall under åren 2020-2022 och
utbetalas under 2023. Maximalt utfall kan
uppgå till 50 procent av en årslön (grundlön).
Den rörliga kontantersättningen är inte
pensionsgrundande.
Pensionsförmåner
Pensionspremien till vd och övriga personer i
bolagsledningen har en avgiftsbestämd pen-
sionsplan utformad i enlighet med nivåer och
praxis som gäller i det land som personen i
bolagsledningen är anställd i. Pensions-
avsättningar kan göras för personer i
bolagsledningen motsvarande maximalt 35
procent av den fasta årslönen baserat på
fast årslön samt ålder. Pensions åldern för vd
och övriga personer i ledningen är 65 år.
Övriga förner
Andra förmåner, i form av exempelvis sjuk-
vårdsförsäkring och bilförmån, kan före-
komma i enlighet med de villkor som gäller
för det land som personen i bolagsledningen
är anställd i. Sådana förmåner ska dock vara
så små som möjligt och får uppgå till maxi-
malt 10 procent av den fasta årslönen om
inte tvingande regler eller fast lokal praxis
innebär att ytterligare förmåner ska utgå.
Uppsägningstid och avngsvederlag
Personer i bolagsledningen ska erbjudas
villkor i enlighet med den lagstiftning och
praxis som gäller för det land i vilket veder-
börande är anställd. Vid anställningens upp-
hörande får uppsägningstiden maximalt
uppgå till 24 månader. Lön under uppsäg-
ningstid och avgångsvederlag får samman-
taget inte överstiga ett belopp motsvarande
den fasta lönen för 24 månader. Vid upp-
sägning från befattningshavarens sida får
uppsägningstiden vara högst 6 månader
utan rätt till avgångsvederlag. Under upp-
sägningstiden ska personer i bolagsled-
ningen vara förhindrade att verka i konkur-
rerande verksamhet.
Om styrelseledamot utför arbete för Bola-
gets räkning, utöver styrelsearbetet, ska
konsultarvode och annan ersättning för
sådant arbete kunna utgå efter särskilt
beslut av styrelsen. För styrelsearbete utgår
ingen ersättning utöver det styrelsearvode
som bolagsstämman beslutar om.
n och anställningsvillkor för anställda
I samband med styrelsens arbete med för-
slag till förevarande riktlinjer har lön och
anställningsvillkor för Bolagets anställda
beaktats. Vid utvärderingen av riktlinjernas
skälighet och begränsningar har följande
utgjort ersättningsutskottets och styrelsens
beslutsunderlag:
i) Uppgifter om anställdas totala ersättning
ii) Ersättningens komponenter
iii) Ersättningens ökning och ökningstakt
över tid
I ersättningsrapporten kommer utvecklingen
av avståndet mellan ersättningen för å ena
sidan vd och Vice vd och å andra sidan
övriga anställda som inte är ledande
befattningshavare att redovisas.
Beslutsprocessen för att fastställa,
se över och genomföra riktlinjerna
Minst vart fjärde år ska styrelsen upprätta
förslag till nya riktlinjer och lägga fram för-
slaget för beslut vid årsstämman. Fram till
dess att nya riktlinjer har antagits av bolags-
stämman ska förevarande riktlinjer gälla.
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott i
vars uppgifter det ingår att bereda styrel-
sens beslut om förslag till förevarande rikt-
linjer, ersättningsprinciper och andra
anställningsvillkor för personer i bolags-
ledningen. Ersättningsutskottet ska även
följa och utvärdera program för rörliga
ersättningar för bolagsledningen, tillämp-
ningen av riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare samt gällande ersätt-
ningsstrukturer och ersättningsnivåer i
Bolaget. Styrelsens ordförande kan vara
ordförande i utskottet. Övriga ledamöter i
utskottet ska vara oberoende i förhållande
till Bolaget och bolagsledningen.
I den mån vd eller andra i Bolagets ledning
berörs av ersättningsrelaterade frågor,
närvarar inte dessa vid styrelsens behand-
ling av och beslut avseende sådana frågor.
För det fall ersättningsutskottet anlitar en
extern uppdragstagare för arbete ska
utskottet försäkra sig om att det inte före-
ligger någon intressekonflikt till andra
uppdrag som denna person kan ha för
Bolaget eller dess ledning.
Tillfälligt frångående av riktlinjerna
Styrelsen har rätt att tillfälligt frångå
förevarande riktlinjer helt eller delvis om
styrelsen bedömer att det i speciella fall
finns särskilda skäl som motiverar det och
ett sådant frångående bedöms vara
nödvändigt för att tillgodose Bolagets
långsiktiga intressen samt att möta
förväntningar på ett hållbart och ansvarsfullt
företagande, eller för att säkerställa
Bolagets ekonomiska bärkraft. För de fall
som styrelsen gör sådant avsteg ska detta
redovisas vid nästkommande årsstämma. I
ersättningsutskottets uppgifter ingår att
bereda styrelsens beslut om eventuellt
avsteg från riktlinjerna.
58
ERSÄTTNINGSRIKTLINJER 59
STYRELSE
Nolatos styrelse
1)
För mer information om ersättningar, se koncernens not 27 på sidorna 93-95.
2)
Aktieinnehav i Nolato 2024-12-31 (2023-12-31) inkl. familj och bolag enligt Euroclear Sweden. Innehav finns alltid på www.nolato.se/aktieagare
Namn
Fredrik Arp Carina van den Berg Tomas Blomquist Sven Boström Klas Forsström
Invald
2009 (ledamot även
under 1998 – 1999)
2022 2021 2013 2024
Befattning
Styrelsens ordförande
samt ordförande i
ersättningsutskottet.
Styrelseledamot samt
ordförande i revisions-
utskottet.
Styrelseledamot. Styrelseledamot. Styrelseledamot.
Född
1953 1974 1970 1983 1967
Utbildning
Civilekonom, ekon.dr.h.c. Bachelor of business
and economics.
Marknadsekonom. B.Sc. kemi. M.Sc. Analy-
tisk Kemi och Fil. kand.
Ekonomi.
Master of science i
materials physics och
Master of business ad-
ministration samt högre
managementstudier vid
INSEAD.
Andra
styrelse-
uppdrag
Ordförande i Bravida
Holding AB och
Gränges AB.
Styrelseledamot i IPCO
AB, ledamot i IVA (Ingen
-
jörsvetenskapsakademin)
samt styrelseledamot i
IVAs näringsråd.
Bakgrund
Koncernchef Volvo Cars,
Trelleborg, PLM.
Director Global
Finance Sustainability
and Operations, SKF
Group.
VD och koncernchef
i Biotage. Ledande
befattningar inom Abbott,
Alere, Analyticon och
Johnson & Johnson.
Vd och koncernchef för
Munters Group AB.
Närvaro
7 av 7 möten 7 av 7 möten 7 av 7 möten 7 av 7 möten 5 av 7 möten
Ersättning
1)
1.132.000 462.000 325.000 325.000 366.000
Aktieinnehav
2)
30.000 B
(30.000 B)
4.000 B
(3.000 B)
4.000 B
(0)
2.558.700 B
(2.558.700 B)
12.500 B
Beroende
Oberoende i förhållande
till bolaget och till större
aktieägare.
Oberoende i förhållande
till bolaget och till större
aktieägare.
Oberoende i förhållande
till bolaget och till större
aktieägare.
Oberoende i förhållande
till bolaget, beroende till
större aktieägare.
Oberoende i förhållande
till bolaget och till större
aktieägare.
60
STYRELSE
Suppleanter till arbetstagarrepresentanterna är Arif Mislimi (LO), Agneta Olsson (LO) och Tomas Sandblom (PTK).
1)
För mer information om ersättningar, se koncernens not 27 på sidorna 93-95..
2)
Aktieinnehav i Nolato 2024-12-31 (2023-12-31) inkl. familj och bolag enligt Euroclear Sweden. Innehav finns alltid på www.nolato.se/aktieagare
Namn
Lovisa Hamrin Åsa Hedin Erik Lynge-Jorlén Steven Gorial Björn Jacobsson
Invald
2017 2014 2020 2022 2015 (ledamot även
under 2000–2013)
Suppleant 2014
Befattning
Styrelseledamot samt
ledamot i ersättnings-
utskottet.
Styrelseledamot samt
ledamot i revisions-
utskottet.
Styrelseledamot, ledamot
i revisionsutskottet och
styrelsens representant
för hållbarhetsfrågor.
Arbetstagar-
representant PTK.
Arbetstagar-
representant LO.
Född
1973 1962 1979 1983 1971
Utbildning
Civilekonom Handelshög-
skolan och Fil. kand.
Ekonomisk historia.
M.Sc. i Biofysik, Bachelor
of Arts i fysik.
Bachelor of Education. KY-akademien, NTI
med mera.
Gymnasium.
Andra
styrelse-
uppdrag
Ordförande i Herenco AB
och Hamrin Foundation.
Ledamot i Jönköping
International Business
School, Entreprenörskaps
-
forum och Advisory Board
Art Initiative Handelshög
-
skolan i Stockholm.
Styrelseordförande i
Decon AB och QbTech
AB. Styrelseledamot i
Biotage AB och Indus-
trifonden AB. Industriell
rådgivare till institu-
tionen för microteknik
och nanovetenskap
på Chalmers tekniska
högskola.
Styrelseledamot i Nolato
Plastteknik AB.
Styrelseledamot i Nolato
Gota AB.
Bakgrund
Ägare och koncernchef
i Herenco AB, ägare och
arbetande ordförande
i Herenco Holding AB,
ledande positioner i Hall
Media AB och Schibsted.
Vd Elekta Instrument AB.
Ledande befattningar
inom Siemens Health care
och Gambro AB.
Högstadielärare. Anställd i Nolato
Plastteknik.
Anställd i
Nolato Gota.
Närvaro
7 av 7 möten 6 av 7 möten 7 av 7 möten 6 av 7 möten 7 av 7 möten
Ersättning
1)
366.000 395.000 395.000 0 0
Aktieinnehav
2)
8.192.000 A +
16.679.982 B
(8.192.000 A +
16.654.332 B)
2.000 B
(0)
2.000 A + 353.485 B
(2.000 A + 350.000 B)
0
(0)
0
(0)
Beroende
Oberoende i förhållande
till bolaget, beroende till
större aktieägare.
Oberoende i förhållande
till bolaget och till större
aktieägare.
Oberoende i förhållande
till bolaget, beroende till
större aktieägare.
61
KONCERNLEDNING
Nolatos koncernledning
1)
Aktieinnehav i Nolato 2024-12-31 (2023-12-31) inkl. familj och bolag enligt Euroclear Sweden. Innehav finns alltid på www.nolato.se/aktieagare
Namn
Christer Wahlquist Per-Ola Holmström Johan Iveberg Anders Björklund
Anställd
1996 1995 2010 2023
Befattning
Vd och koncernchef sedan 2016. Vice Vd. Chef ekonomi & finans
sedan 1995.
Chef för affärsområde Medical
Solutions sedan 2016.
Chef för affärsområde Engineered
Solutions sedan 2023.
Född
1971 1964 1969 1970
Utbildning
Civilingenjör, MBA. Civilekonom. Civilingenjör. Civilingenjör.
Bakgrund
Affärsområdeschef.
Vd i koncernbolag.
Auktoriserad revisor. Ledande positioner inom Trelle-
borg, Akzo Nobel och Perstorp.
Vd i koncernbolag.
Vd Kanthal, ledande befattningar
inom Sandvikkoncernen, Gunne-
bo Industries, Volvo Construction
Equipment och Ericsson.
Aktieinnehav
1)
282.120 B (272.120 B) 180.840 B (180.840 B) 125.000 B (125.000 B) 0
Optioner
280.000 (Serie 2022/2026)
280.000 (Serie 2023/2027)
280.000 (Serie 2024/2028)
140.000 (Serie 2022/2026)
140.000 (Serie 2023/2027)
140.000 (Serie 2024/2028)
140.000 (Serie 2022/2026)
140.000 (Serie 2023/2027)
140.000 (Serie 2024/2028)
140.000 (Serie 2022/2026)
140.000 (Serie 2023/2027)
140.000 (Serie 2024/2028)
Namn
Anders Ericsson Camilla Magnusson Glenn Svedberg
Anställd
1999 2013 2007
Befattning
Vd Nolato Silikonteknik sedan
2006, chef Materials inom Engi-
neered Solutions sedan 2023.
Chef för inköp sedan 2016. Hållbarhetsdirektör sedan 2021
och Teknisk chef sedan 2023.
Född
1964 1971 1965
Utbildning
Maskiningenjör, MBA. Maskiningenjör. Civilingenjör.
Bakgrund
Ledande befattningar inom
GA Lindberg samt GE-Plastics.
Inköpschef inom Siemens,
Saab/GM.
Vd i Nolato Cerbo, Promens och
Flextronics, ledande positioner inom
Ericsson och Volvo Construction
Equipment.
Aktieinnehav
1)
11.500 B (9.500 B) 1.800 B (0) 102.000 B (102.000 B)
Optioner
140.000 (Serie 2022/2026)
140.000 (Serie 2023/2027)
140.000 (Serie 2024/2028)
140.000 (Serie 2022/2026)
10.000 (Serie 2023/2027)
20.000 (Serie 2024/2028)
120.000 (Serie 2022/2026)
140.000 (Serie 2023/2027)
140.000 (Serie 2024/2028)
62
63
Förvaltningsberättelse
och finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Verksamheten 2024 och kommentarer till den finansiella utvecklingen
..... 64
Nolatoaktien.................................................................................................. 65
Bolagsstyrning .............................................................................................. 66
Riktlinjer för ersättning ................................................................................ 66
Moderbolaget ............................................................................................... 66
Förslag till vinstdisposition .......................................................................... 66
Framtida utveckling ..................................................................................... 66
Möjliga risker i verksamheten ........................................................... 67
Koncernens finansiella rapporter och kommentarer till dessa
Koncernens resultaträkning och totalresultat ............................................70
Kommentarer till koncernens resultaträkning ............................................ 71
Koncernens balansräkning ...........................................................................72
Kommentarer till koncernens balansräkning ..............................................73
Förändringar i koncernens eget kapital ......................................................73
Koncernens kassaflödesanalys ...................................................................74
Kommentarer till koncernens kassaflödesanalys ......................................75
Noter till koncernens finansiella rapporter
Not 1 Allmän information ..............................................................................76
Not 2 Redovisnings- och värderingsprinciper ...........................................76
Not 3 Rörelsesegment ..................................................................................77
Not 4 Intäkter ................................................................................................78
Not 5 Forskning och utveckling ...................................................................79
Not 6 Kostnader fördelade på kostnadsslag .............................................79
Not 7 Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader .................................. 80
Not 8 Finansiella intäkter och kostnader .................................................. 80
Not 9 Skatt ..................................................................................................... 81
Not 10 Resultat per aktie ............................................................................ 83
Not 11 Immateriella anläggningstillgångar ................................................ 83
Not 12 Materiella anläggningstillgångar .................................................... 85
Not 13 Leasing ............................................................................................. 86
Not 14 Finansiella tillgångar .........................................................................87
Not 15 Varulager .......................................................................................... 89
Not 16 Övriga kortfristiga tillgångar ........................................................... 89
Not 17 Eget kapital ....................................................................................... 89
Not 18 Andra reserver ................................................................................. 89
Not 19 Finansiella skulder.......................................................................... 90
Not 20 Avsättningar till pensioner och liknande förpliktelser ................. 91
Not 21 Övriga avsättningar ......................................................................... 92
Not 22 Övriga kortfristiga skulder .............................................................. 92
Not 23 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser ............................... 93
Not 24 Närstående ...................................................................................... 93
Not 25 Kassaflöde ....................................................................................... 93
Not 26 Händelser efter räkenskapsårets utgång ..................................... 93
Not 27 Ersättningar till ledande befattningshavare ................................. 93
Not 28 Information angående ersättning till revisorer ............................ 95
Not 29 Medelantal anställda ..................................................................... 96
Not 30 Finansiell riskhantering ...................................................................97
Not 31 Företagsförvärv ..............................................................................100
Femårsöversikt
Femårsöversikt nyckeltal ............................................................................ 101
Alternativa nyckeltal ........................................................................ 102
Definitioner ...................................................................................... 103
Ordlista
Vanliga ovanliga ord ....................................................................................103
Moderbolagets finansiella rapporter
Moderbolagets resultaträkning och totalresultat ....................................104
Moderbolagets balansräkning ...................................................................104
Förändringar i moderbolagets eget kapital ..............................................105
Moderbolagets kassaflödesanalys ...........................................................105
Noter till moderbolagets finansiella rapporter
Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper .........................................106
Not 2 Inköp och försäljning mellan moder- och dotterbolag .................106
Not 3 Information angående ersättning till revisorer ..............................106
Not 4 Övriga rörelseintäkter ......................................................................106
Not 5 Övriga rörelsekostnader ..................................................................106
Not 6 Personal .............................................................................................106
Not 7 Intäkter från andelar i koncernföretag ...........................................107
Not 8 Finansiella intäkter ...........................................................................107
Not 9 Finansiella kostnader .......................................................................107
Not 10 Bokslutsdispositioner .....................................................................107
Not 11 Skatt .................................................................................................107
Not 12 Kostnader fördelade på kostnadsslag .........................................107
Not 13 Andelar i koncernföretag ...............................................................108
Not 14 Aktiekapital ......................................................................................109
Not 15 Upplåning ........................................................................................109
Not 16 Fordringar och skulder, koncernföretag .......................................109
Not 17 Övriga avsättningar ........................................................................109
Not 18 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ...........................109
Not 19 Obeskattade reserver ....................................................................109
Not 20 Eventualförpliktelser ......................................................................109
Not 21 Närstående ......................................................................................109
Not 22 Disposition av vinst ........................................................................109
Underskrifter och revisionsberättelse
Styrelsens intygande och underskrifter ................................................... 110
Revisionsberättelse......................................................................................111
Innehåll
64
Förvaltningsberättelse
0
300
600
900
1 200
1 500
2022 2023 20242020 2021
0,0
1,5
3,0
4,5
0
2
4
6
8
10
12
14
Rörelseresultat (EBITA)
Resultat per aktie, efter utspädning
EBITA-marginal
Affärsområdenas omsättning, rörelseresultat och EBITA-marginal 2022 – 2024
2021 2022 2023 20242020
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
MSEK
Omsättning Verksamheten 2024
Styrelsen och verkställande direktören avger
härmed årsredovisning och koncernredovisning
för Nolato AB (publ) organisationsnummer
556080-4592 för räkenskapsåret 2024. Nolato
är en svensk, börsnoterad koncern med 5.837
anställda i helägda dotterbolag i Europa, Asien
och Nordamerika. Bolagen i koncernen utvecklar
och tillverkar produkter i polymera material som
plast, silikon och TPE till ledande kunder inom
medicinteknik, läkemedel, konsumentelektronik,
telekom, fordon och andra utvalda industrisek-
torer. Affärsmodellen bygger på ett nära, lång-
varigt och innovativt samarbete med kunderna.
Genom ledande teknologi, bred kompetens och
högeffektiv produktion strävar Nolato efter att
skapa mervärde för såväl kunder som aktieägare.
Nolatos aktier är noterade på Nasdaq Stockholm,
där Nolato är ett Large Cap-företag i sektorn
Industrials.
Två affärsområden
Nolatos operativa verksamhet bedrivs inom
två kundnära affärsområden:
Medical Solutions: Utveckling och tillverkning av
komplexa produktsystem och komponenter för
medicinteknik, läkemedelsindustri samt diag-
nostik
.
Engineered Solutions: Design, utveckling,
industrialisering och produktion av avancerade
komponenter, delsystem och färdigförpackade
produkter för en mängd olika industrier, inklusi-
ve erbjudanden inom EMC och termiska lös-
ningar.
De två affärsområdena bygger sin verksamhet
samma byggstenar i form av ansvarsfullt
före
tagande, bred teknisk kompetens och avan-
cerad
produktionsteknik. Genom specialisering
inom och anpassning till respektive kundsek-
tor har affärsområdena goda möjligheter att
skapa sina egna, optimala förutsättningar för
framgång.
Eftersom affärsområdena påverkas på olika sätt
av konjunktursvängningar, händelser i omvärlden
och marknadsmönster skapas en god balans i
koncernen. Medan Medical Solutions verkar
på en marknad med långa produktlivscykler och
lågt konjunkturberoende, har Engineered Solu-
tions relativt kortare produktlivslängder och
delvis högre projektvolatilitet.
Affärsområdenas verksamhet presenteras mer
ingående på sidorna 28–35.
Finansiell översikt
Koncernens omsättning ökade under 2024 och
uppgick till 9.664 MSEK (9.546). Justerat för
valuta och förvärv ökade omsättningen med 1
procent. Rörelseresultatet (EBITA) ökade kraftigt
med 26 procent till 958 MSEK (761, exklusive
engångspost 2023), motsvarande en EBITA-
marginal på 9,9 procent (8,0). Under tredje
kvartalet 2023 redovisades en engångspost
avseende kostnader för koncentration av den
kinesiska verksamheten med 60 MSEK som
inte påverkat affärsområdenas resultat.
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 913 MSEK
(717, exklusive engångspost 2023). EBIT-margi-
nalen var 9,4 procent (7,5, exklusive engångs-
post 2023).
För mer finansiell information, se femårsöversikt
på sidan 101.
Koncernens resultat efter skatt uppgick till
658 MSEK
(545, exklusive engångsposter 2023).
Den lägre lönsamheten i den kinesiska verk-
samheten år 2023 medförde ett nedskriv-
ningsbehov av en uppskjuten skattefordran
med 50 MSEK, vilken redovisades som en
skattekostnad. Resultatet per aktie före
och efter utspädning var 2,44 SEK (2,02,
Omsättning Rörelseresultat EBITA EBITA-marginal (%)
MSEK 2024 2023 2022 2024 2023 2022 2024 2023 2022
Medical Solutions 5 434 5 308 4 859 586 525 457 10,8 9,9 9,4
Engineered Solutions 4 243 4 245 5 922 409 266 462 9,6 6,3 7,8
Koncernjust., moderb. -13 -7 -7 -37 -90 -11
Koncernen totalt 9 664 9 546 10 774 958 701 908 9,9 7,3 8,4
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
65
Förvaltningsberättelse
Övriga Europa 33% (36)
Övriga Nordamerika
3% (2)
Medical Solutions 56% (56)
Medical Solutions 59% (68)
Sverige 12% (11)
Övriga världen 1% (2)
Engineered Solutions 44% (44)
Engineered Solutions 41% (32)
Asien 11% (10)
0
200
400
600
800
1 000
1 200
1 400
2020 2021 2022 2023 2024
MSEK
Kassaflöde från den
pande verksamheten
Andel av omsättningen
Andel av rörelseresultatet (EBITA)
Omsättningen fördelad geografiskt
exklusive engångsposter 2023). Den effektiva
skatte
satsen var 22,4 procent (19,4, exklusive
engångsposter 2023).
Affärsområde – Medical Solutions
Medical Solutions omsättning uppgick till
5.434 MSEK (5.308), justerat för valuta och
förvärv en ökning med 2 procent. Marknads-
område In-vitro-diagnostik (IVD) har visat till-
växt i förhållande till ett svagt föregående år.
Även Drug delivery har haft ökad omsättning,
där bland annat insulinrelaterade produkter
levererats i högre volymer. Marknadsområdet
Läkemedelsförpackningar har haft lägre voly-
mer på grund av lageranpassningar och geo-
politiska effekter hos kunderna efter ett starkt
2023. Volymerna inom Övrigt har varit lägre.
Under första kvartalet redogjordes för att en
av Nolatos kunder i detta område har påver-
kats av återkallande av en av deras produkter,
vilket påverkat Nolato negativt. Produkten
omsatte i storleksordningen 50 MSEK på hel-
årsbasis innan återkallelsen.
Rörelseresultatet (EBITA) för Medical Solutions
ökade till 586 MSEK (525). EBITA-marginalen
för Medical Solutions uppgick till 10,8 procent
(9,9). Strategiska prisjusteringar och kost-
nadsbesparingar har bidragit till den positiva
marginalutvecklingen.
Affärsområde – Engineered Solutions
Engineered Solutions omsättning uppgick till
4.243 MSEK (4.245). Justerat för valuta och
förvärv var omsättningen oförändrad. Volymer-
na inom marknadsområde Konsumentelektronik
har minskat, framförallt nedrampning av en tidi-
gare betydande VHP-kund har medfört lägre
omsättning. Fordonsområdet uppvisade tillväxt
under första halvåret, men volymerna minskade
betydligt under andra halvåret. En lägre efter-
frågan i slutkundsledet inom fordonsindustrin
bedöms påverka även inledningen av 2025
negativt. Volymerna inom Hygien har visat god
tillväxt under året. Övrigt hade god tillväxt, där
sällanköpsvaror som haft lägre efterfrågan en
längre tid på grund av konjunktursituationen,
visade på återhämtning.
Verksamheten inom Materials (tidigare EMC)
uppvisade ökade volymer jämfört med föregå-
ende år, justerat för valuta och förvärv ökade
omsättningen med 10 procent. Stark tillväxt
för nya produkter och teknikområden medför
ökade marknadsandelar och tillväxt. Det har
under första halvåret delvis motverkats av läg-
re omsättning för nätverksutrustning inom
telekom. Efter en längre period av minskande
volymer inom telekom, ökade dessa under
andra halvåret från låga nivåer.
Rörelseresultatet (EBITA) för Engineered Solu-
tions ökade kraftigt och uppgick till 409 MSEK
(266). Gynnsam produktmix samt kostnads-
besparingar, framförallt i den kinesiska verk-
samheten, har påverkat resultatet positivt.
EBITA-marginalen för Engineered Solutions
ökade med 3,3 procentenheter till 9,6 procent
(6,3).
Hållbarhetsredovisning
I enlighet med ÅRL 6 kap. 10 - 14 § har Nolato
upprättat en lagstadgad hållbarhetsrapport
som en separat handling skild från förvalt-
ningsberättelsen. Den lagstadgade hållbar-
hetsrapporten ingår i årsredovisningen som
finns att tillgå på Nolatos hemsida på sidorna
114 - 189.
Nolatoaktien
Nolato inregistrerades på Stockholmsbörsens
OTC-lista 1984. Idag noteras bolagets B-aktier
på Nasdaq Stockholm, där Nolato är ett Large
Cap-företag i sektorn Industrials. Bolagets
A-aktier är inte noterade.
Aktiekapitalet uppgår till 135 MSEK, fördelat
på 269.377.080 aktier. Av dessa är 27.594.000
A-aktier och 241.783.080 B-aktier. A-aktierna
berättigar till tio röster och B-aktierna till en
röst. Alla aktier har lika rätt till andel i bolagets
tillgångar och vinst.
Vid utgången av 2024 hade Nolato 14.888
(15.594) aktieägare. De största ägarna utgörs
av Nordea Fonder med 10 procent, familjen
Jorlén, familjen Boström, familjen Hamrin samt
Första AP-fonden med 9 procent vardera samt
Handelsbanken Fonder med 5 procent, av
kapitalet.
Nolato äger inte några egna aktier i bolaget.
Det finns inte några begränsningar på grund
av bestämmelser i lag eller bolagsordning som
påverkar aktiens överlåtbarhet.
Nolatos ledning har erbjudits att förvärva teck-
ningsoptioner som kan medföra förvärv av
aktier till en i förväg bestämd kurs. Vid perio-
dens slut finns
Incitaments
programmet
2022/2028. I programmet har Serie
2022/2026 inlösen från 2025-12-15
till
2026-06-15 med teckningskurs 57,80 kr/st och
Serie 2023/2027 har inlösen från 2026-12-15
till 2027-06-15 med teckningskurs 59,20 kr/st
samt Serie 2024/2028 som har inlösen från
2027-12-15 till 2028-06-15 med teckningskurs
68,00 kr/st. Programmet har beaktats vid
beräkning av antal aktier efter utspädning. Vid
full nyteckning av återstående teckningsoptio-
ner ger programmet maximalt 4.960.000 nya
B-aktier.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Ungern 14% (12)
USA 26% (27)
66
Polen 2%
Ungern 14%
USA 18%
Schweiz 5%
Sverige 19%
Rumänien 1%
Mexiko 2%
Kina 30%
Irland 2%
Medical Solutions
48% (47)
Engineered Solutions
52% (53)
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
2022 2023 20242020 2021
Medelantalet anställda
Anställda per afrsområde
Medelantal
Medelantal
Anställda per land
För ytterligare information om Nolatoaktien, se
sidorna 48–49. Aktuell information om aktiekurs
och ägare finns alltid på www.nolato.com.
Bolagsstyrning
Grundläggande information om bolagets styr-
ning, styrelse och ledning finns på sidorna 50–56
och utgör Nolatos bolagsstyrningsrapport.
Riktlinjer för erttning
De på årsstämman 2023 beslutade riktlinjerna
för ersättning till ledande befattningshavare,
framgår på sidorna 57–58 i sin helhet samt i
sammanfattning i not 27 på sidorna 93–95. Av
denna not framgår även vad som gäller om
dessa personer säger upp sig själva eller
blir uppsagda av företaget. Riktlinjerna finns
även på Nolatos hemsida www.nolato.se/
bolagsstyrning.
Moderbolaget
Moderbolaget Nolato AB, som inte är rörelse-
drivande, är ett holdingbolag med gemensamma
funktioner för koncernledning samt finans-
och ekonomifunktioner.
Omsättningen uppgick till 96 MSEK (81).
Resultatet efter finansiella poster uppgick till
-37 MSEK (-26).
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande
vinstmedel:
Balanserade vinstmedel 1 761 MSEK
Årets resultat 246 MSEK
Summa 2 007 MSEK
Styrelsen och verkställande direktören föreslår
att dessa medel disponeras på följande sätt:
Utdelas till aktieägarna
1,50 SEK per aktie 404 MSEK
Överföres i ny räkning 1 603 MSEK
Summa 2 007 MSEK
Den föreslagna utdelningen är enligt styrelsens
uppfattning försvarlig avseende både de krav
som typen och storleken av verksamheten samt
de risker som förknippas med den ställer på
det egna kapitalet och bolagets kapitalbehov,
likviditet och finansiella ställning.
Framtida utveckling
Nolatos finansiella ställning är fortsatt mycket
stark, vilket skapar handlingsfrihet och möjligheter
att agera, samtidigt som det innebär att bolagets
kunder kan känna trygghet i valet av leverantör.
Hög teknisk och affärsmässig kompetens,
moderna produktionsenheter, en tydlig hållbar-
hetsprofil och en kundanpassad geografisk när-
varo i Europa, Asien och Nordamerika utgör,
tillsammans med den starka finansiella ställningen,
att Nolato har en utmärkt plattform
för den fort-
satta verksamheten. Inom Medical Solutions ser
vi möjligheter till fortsatt tillväxt genom att
investera i nya projekt och kundrelationer. Vi
fortsätter också att söka förvärv. Inom
Engine-
ered Solutions kommer vi att fortsätta arbeta
med
breddningen av
erbjudandet till närliggande pro-
dukter med våra
integrerade lösningar och fort-
sätta tillväxten till nya marknader vilket även
inkluderar förvärv.
Vi lämnar dock inte någon resultatprognos, då
bolaget som underleverantör bedriver en
verksamhet som i hög grad är avhängig av
kundernas interna beslut och egna kommersi-
ella utveckling. Faktorer hos kunderna som vi
på kort sikt inte kan påverka, till exempel fram-
flyttade eller nedlagda projekt, ökade eller
mins-
kade försäljningsvolymer och längre eller
kortare
produktlivslängd, har därmed stor betydelse
för Nolatos omsättning och resultat.
Med de positioner som vi har på marknaden och
med de investeringar som vi har genomfört inom
respektive affärsområde ska vi kunna fortsätta
utveckla Nolato. Lönsamhetsförbättring i kom-
bination med tillväxt för våra båda affärsområ-
den har hög prioritet.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Storbritannien 4%
Malaysia 3%
67FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Möjliga risker i verksamheten
Operationella risker
A
Konjunkturrisk
B
Underleverantörsrisk
C
Kundberoende
D
Leverantörsberoende
E
Råvaruprisrisk
F
Energikostnadsrisk
G
Produktionsrisker
H
Egendomsskador och avbrott
I
Juridiska risker
J
Produktansvarsrisk
K
Risker inom hållbar utveckling
L
Pandemi
Cybersäkerhetsrelaterade incidenter
Finansiella risker
N
Kundkreditrisk
O
Valutarisk
P
Ränterisk
Q
Finansierings- och likviditetsrisk
lsättningen med Nolatos
riskhantering
Att hantera riskerna i koncernens verk-
samhet samtidigt som möjligheterna till
goda affärer stärks.
Att skapa hög riskmedvetenhet i hela or-
ganisationen, från operativa funktioner på
bolagsnivå till koncernledning och styrelse.
Att stötta Nolatos styrelse och koncern-
ledning i riskbedömningar.
Att genom ett öppet och tillförlitligt flöde
av information skapa en grund för konti-
nuerlig värdering av risker och möjligheter.
Att bidra till ständiga förbättringar på alla
nivåer genom kontinuerlig värdering och
övervakning av risker.
HögLåg
Låg Hög
I
P
D
H
L
G
O
J
C
K
B
A
N
E
F
Som ett viktigt inslag i Nolatos strategiska planering ingår att identifiera möjliga risker i verksamheten, bedöma
deras sannolikhet och eventuella konsekvenser samt att minimera den negativa effekt dessa risker skulle kunna
för koncernen. De finansiella riskerna hanteras i enlighet med en av styrelsen årligen fastställd finanspolicy.
Diagrammet nedan visar vår bedömning av hur sannolikt det är att en risk inträffar och – om den skulle
göra det – vilken påverkan den i så fall skulle bedömas få på Nolatos verksamhet och resultat.
Sannolikhet
Konsekvens
Q
Risker
M
M
68
Operativa risker Riskexponering Riskhantering
A
Konjunkturrisk
Risken att en konjunkturnedgång
får väsentlig påverkan Nolatos
utveckling och resultat.
Verksamheten inom Medical Solutions och vissa delar av
Engineered Solutions har tämligen låg känslighet för konjunk-
turförändringar, medan verksamheten inom Engineered
Solutions allmän industri i stort sett följer industrikonjunkturen
i norra Europa.
Genom aktiv marknadsbevakning samt korta besluts vägar
kan snabba beslut tas om att anpassa resurserna på ett tidigt
stadium inför en befarad konjunkturnedgång.
B
Underleverantörsrisk
Risken att förändringar hos kunderna
får betydande negativ påverkan
Nolatos utveckling och resultat.
Som underleverantör är Nolato i hög grad avhängig
kundernas interna beslut och kommersiella utveckling.
Faktorer hos kunderna som vi inte kan påverka är till exempel
framflyttade eller nedlagda projekt, ökade eller minskade
försäljningsvolymer och längre eller kortare produktlivslängd.
Genom aktiv och nära kontakt med kunderna strävar vi efter
att tidigt identifiera förändringar och anpassa våra resurser.
C
Kundberoende
Risken att förändringar hos enskilda
kunder får betydande negativ påverkan
Nolatos utveckling och resultat.
Beroendet av enskilda kunder är lägst inom Engineered Solu-
tions marknadsområde för allmän industri som omfattar ett
stort antal kunder. Även Medical Solutions har god riskspridning
till ett större antal kunder, medan Engineered Solutions övriga
marknadsområden har färre kunder.
Vi arbetar aktivt med att bredda kundbas och erbjudande.
D
Leverantörsberoende
Risken att en leverantör inte kan
leverera till Nolato i tid eller med rätt
kvalitet.
Om en betydande, strategisk leverantör inte uppfyller sina
åtaganden kan vi problem att i vår tur leve rera i rätt tid eller
med rätt kvalitet till våra kunder.
För insatsvaror och maskinutrustning begränsas risken genom
att det finns ett flertal alternativa leverantörer. För leveranser
av komponenter ingående i systemprodukter sker normalt val
av leverantör tillsammans med vår kund.
E
Råvaruprisrisk
Risken att en viktig råvara ökar i pris
och väsentligt påverkar lönsamheten
negativt i olika projekt. I Nolato gäller
detta främst olika plastråvaror.
Mängden plastråvara i vår produktion varierar mellan affärs -
områdena. Inom Engineered Solutions, förutom allmän industri,
som även har andra insatsmaterial
, utgör plastråvaran enbart
5 – 10 procent av försäljningspriset, medan motsvarande andel
inom Medical Solutions är 20 25 procent och inom Engineered
Solutions allmän industri är 25 30 procent.
Vi strävar efter prisjusteringsklausuler i leveransavtal som
sträcker sig över längre tid.
F
Energikostnadsrisk
Risken att kostnaden för energi stiger
och väsentligt påverkar lönsamheten
ett negativt sätt. I Nolato gäller detta
främst inköp av el.
För produktionen använder Nolato huvudsakligen elenergi.
Energikostnaden under 2024 var 316 miljoner kronor varav
96,9 procent utgjordes av el.
Risken för negativa följder av stigande elpris begränsas genom
att koncernen tecknar fastprisavtal för mellan 20 och 80 procent
av de kommande fyra till tolv kvartalens behov.
G
Produktionsrisker
Risken för betydande leverans-
förseningar och/eller kvalitetsproblem.
Som underleverantör ska de produkter och komponenter vi
tillverkar levereras i enlighet med kundernas specifikationer
och kvalitetskrav. Störningar kan framförallt uppstå vid
uppstart av projekt men även under löpande produktion.
För att motverka störningar arbetar koncernen med ett väl ut-
vecklat koncept med kompetent personal, kvalitetssäkrings-
system, visionövervakning och checklistor. Drygt 97 procent av
produktionsenheterna är certifierade enligt ISO 9001. Flertalet är
därutöver även certifierade enligt branschspecifika standarder
som
ISO/TS 16949 (fordonsindustrin) och ISO 13485 (medicinteknik).
H
Egendomsskador och avbrott
Risken för negativ påverkan resultat
och kundförtroende till följd av brand,
explosion, naturkatastrof, maskin-
skada etc.
Större egendomsskada på byggnad eller produktionsut-
rustning kan leda till produktionsbortfall som kan påverka
koncernens resultat. Våra basteknologier finns på flertalet
produktionsenheter i koncernen, vilket gör det möjligt att
flytta produktion från en drabbad enhet till en annan enhet
vid avbrott och därmed lindra effekten av skadan.
Alla enheter ska följa Nolatos riskhanteringsmanual för att uppnå
föreskriven risknivå och därmed minska risken för betydande
skador och skapa hög leveranssäkerhet. I riskmanualen ges även
riktlinjer för koncernens sakförsäkringar. Externa riskingenjörer
besiktigar produktions enheterna enligt ett rullande schema
för att kontrollera att riskerna hanteras i linje med manualen.
I
Juridiska risker
Risken för väsentliga tvister med olika
externa intressenter.
Juridiska risker kan främst uppstå i samband med leveranser
av produkter. Det kan röra sig om kvalitets- och ansvarsfrågor
samt immaterialrättsliga frågor.
För att förebygga tvister samarbetar Nolato med externa jurister
och konsulter kring juridiska frågor, till exempel vid avtal med
kunder och leverantörer. Internt finns policies och regelverk
kring vilka avtal som respektive befattnings havare får teckna.
J
Produktansvarsrisk
Risken för att felaktigheter i en
produkt tillverkad av Nolato skulle
leda till väsentliga finansiella krav
koncernen.
Konstruktionsansvaret för produkter och komponenter ligger i
de flesta fall hos kunderna. Normalt begränsas därför Nolatos
risk till rena tillverkningsfel.
Koncernen arbetar med ett väl utvecklat koncept med kompe-
tent personal, kvalitetssäkringssystem och checklistor. I många
fall sker övervakning in-line med automatiska visionsystem.
Drygt 97 procent av produktionsenheterna är certifierade enligt
ISO 9001. Flertalet är därutöver även certifierade enligt bransch-
specifika standarder som ISO/TS 16949 (fordonsindustrin) och
ISO 13485 (medicinteknik).
K
Risker inom hållbar utveckling
Risken för väsentliga miljöskador, vilket
skulle kunna leda till kostnader eller ha
negativ inverkan Nolatos rykte.
Nolatos verksamhet innebär inte någon väsentlig miljöpåverkan
genom risk för utsläpp till luft, vatten och mark. Det finns inga
kända föroreningar av mark och grundvatten vid Nolatos
anläggningar. Farliga ämnen (asbest) i byggnader och utrust-
ningar förekommer i mycket begränsad omfattning vid ett par
anläggningar. Risken för människor och miljö bedöms som
mycket liten.
Produktionsenheterna har de miljötillstånd som krävs
av myndigheterna och uppfyller kraven i annan relevant
lagstiftning inom miljöområdet. Drygt 80 procent av
produktionsenheterna är certifierade enligt ISO 14001.
Regelbundna riskbedömningar görs för att identifiera nya
risker och/eller kostnader inom miljö området. I samband med
företagsförvärv görs regelmässigt
bedömningar av risken för
markföroreningar och andra miljöskador.
Risken för att klimatförändringarna
kommer att påverka koncernens
verksamhet.
Inga av koncernens enheter är exponerade för extrema
väderförhållanden eller översvämningar. För två anlägg-
ningar bedöms risken relaterad till vattentillgång som måttlig.
Eftersom vattenförbrukningen vid dessa anläggningar är
relativt låg är de potentiella effekterna och riskerna små
kopplade till Nolatos verksamhet i relation till vattentillgång.
Koncernen arbetar aktivt för att minska utsläppen av klimatpå-
verkande gaser från produktionsanläggningar och produkter.
Scenarioanalyser kring hur fysiska klimatförändringar, politiska
beslut och lagstiftning påverkar Nolato har inletts. I dessa
frågor tillämpar Nolato riktlinjerna i TCFD, se hållbarhetsredo
-
visningen. I samband med företagsförvärv och leverantörs-
bedömningar beaktas klimatrelaterade risker.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE RISKER
69
* Den finansiella riskhanteringen beskrivs detaljerat i not 30 på sidorna 97–99.
Operativa risker Riskexponering Riskhantering
Risken för förlorade affärer genom att
kundernas intresse för ökad användning
av biobaserade och återvunna polymera
råvaror inte uppfylls. Risken för förlorade
affärer genom ökad misstro i samhället
mot plastprodukter.
Nolato tillverkar polymera produkter som huvudsakligen är
baserade fossila råvaror. Användningen av fossila råvaror
bidrar negativt till klimatförändringen. I sortimentet finns
både produkter med lång och kort livslängd. Det finns risk att
produkter med kort livslängd sprids som skräp i miljön.
I sortimentet finns ett stort antal produkter som bidrar till
miljönytta, exempelvis genom lägre vikt och lägre innehåll av
fossil råvara. I själva verket är plast för många applikationer
ett, ur hållbarhetsperspektiv, bättre alternativ än metall och
glas och stöder lägre klimatpåverkan. För att minska risken
för att affärer går förlorade, samt för att bidra till hållbar
utveckling, ökar koncernen sina insatser inom miljöanpassad
produktutveckling som innefattar alternativa plaster tillverkade
med förnybar råvara. Utöver detta utvärderas nya projekt
utifrån tre faktorer, (i) applikation / användningstid, (ii)
cirkularitet, dvs vad händer vid slutet av produktens livscykel
och (iii) vilken råvara som används och om det finns möjlighet
att använda återvunna eller biobaserade plaster. Koncernen
implementerade under 2023 en etikpolicy vilket innebär att en
fjärde faktor tillkom (iv) etisk tillämpning av produkten.
Risken att koncernen skulle väsentligt
ökade kostnader eller negativ publicitet
grund av händelser rörande
medarbetare, respekt för mänskliga
rättigheter, affärsetik eller andra
områden inom socialt ansvar.
Nolato har större enheter i Sverige, Ungern, Storbritannien,
Schweiz, USA och Kina. Merparten av våra medarbetare
är verksamma utanför Sverige. Koncentrationen till Asien
innebär en förhöjd risk inom vad gäller arbetsförhållanden och
affärsetik (korruption). Oavsett var verksamheten bedrivs finns
risken att sunda affärsprinciper inte tillämpas.
Samtliga större enheter är helägda av Nolato, vilket underlättar
koncernens styrning inom hållbar utveckling. Nolato har stort
fokus på att i samtliga enheter skapa goda arbetsförhållanden
för medarbetarna. Nolato har nolltolerans kring mutor, korrup-
tion och kartellbildning. Nolatos grundläggande värderingar
och uppförandekod kommuniceras kontinuerligt med de an-
ställda. Leverantörerna utvärderas regelbundet via revisioner
och frågeformulär.
L
Pandemi
Spridning av covid-19 eller andra
globala pandemier kan påverka
utvecklingen av företagets verksamhet,
ställning och resultat ett negativt
sätt.
Nolato har verksamheter tre kontinenter och en global
pandemi kan påverka kundernas beteende och förmåga att
köpa koncernens produkter. Vidare kan nationella regleringar,
exempelvis nedstängning av samhället, påverka Nolatos
produktionskapacitet. Detsamma gäller leverantörer av
varor och tjänster och kunder. En global pandemi kan dock
öka efterfrågan av vissa produkter inom Nolato Medical,
exempelvis produkter inom medicinsk diagnostik.
Nolatos ansvar som arbetsgivare är att bidra till minskad
smittspridning och snabbt anpassa verksamheterna till de
nationella rekommendationer och regelverk som införs.
Grundläggande är att bedriva verksamheten ett säkert
sätt, framförallt genom försiktighetsmått och anpassade
arbetsrutiner. Erfarenheter kring detta har utvecklats och
visat sig vara effektiva. Utöver det interna arbetet kan Nolato,
genom samverkan med leverantörer och kunder, skapa
framförhållning inför en framtida global pandemi.
Cybersäkerhetsrelaterade incidenter Rykte- och kostnadspåverkan. Bristande skydd av personlig
och affärsrelaterad data samt att säkerställa cybersäkerhet
(såsom skydd mot nätfiskeattacker) kan leda till potentiella
finansiella förluster, böter, påverkan på affärskontinuitet och
skada på företagets rykte.
Efterlevnad av allt striktare cybersäkerhetsregleringar kommer
att öka behovet av investeringar i informationssäkerhet och
cybersäkerhet.
Implementering av förstärkta IT-säkerhetsprocesser kommer
att fortsätta vara i fokus.
Finansiella risker * Riskexponering Riskhantering
N
Kundkreditrisker
Risken för att en större kund ska hamna
obestånd och inte kunna betala
utförda beställningar.
Inom Engineered Solutions allmän industri och Medical
Solutions begränsas risken genom att försäljningen äger rum
i ett stort antal länder och till ett stort antal kunder, varigenom
en riskspridning uppnås. Inom Engineered Solutions övriga
marknadsområden finns färre kunder. Skulle någon av
koncernens större kunder drabbas av ekonomiska problem,
kan det uppstå kundförluster i koncernen med betydande
belopp.
 Koncernens maximala exponering av kundfordringar uppgick
vid utgången av året till 1.557 MSEK (samtliga fordringar hos
samtliga kunder).
Koncernens intäkter kommer till övervägande del från medel-
stora och stora globala kundkoncerner, vilket minskar risken
för kreditförluster, men eliminerar den inte. Nolato följer
kontinuerligt utvecklingen av förfallna fordringar samt större
kunders finansiella ställning.
O
Valutarisk
Risken att förändringen mellan olika
valutor får väsentlig negativ påverkan
Nolatos utveckling och resultat. Risken
består av transaktionsexponering, som
härrör från inköp och försäljning i olika
valutor, och omräkningsexponering,
som härrör från omräkningen av de
utländska dotterbolagens tillgångar,
skulder och resultat till svenska kronor.
Vid utgången av året fanns bedömda nettoflöden i utländsk
valuta om 437 MSEK, varav ca 50 procent var säkrade.
Därmed var ca 217 MSEK av bedömt nettoflöde osäkrat och
en förändring av den svenska kronan med ±5 procent skulle
påverka koncernens resultat med ±11 MSEK.
Koncernen har 1.229 MSEK i utländska nettotillgångar med
omräkningsexponering, huvudsakligen i Kina och Ungern.
En förändring av den svenska kronan med ±5 procent skulle
påverka nettotillgångarna i koncernen med ±61 MSEK.
Nolato valutasäkrar kort sikt en del av koncernens
bedömda nettoexponering i utländsk valuta för att utjämna
resultatfluktuationer. Se tabeller i not 30 på sidorna 97–99.
P
Ränterisk
Risken att koncernens räntenetto
försämras väsentligt vid förändrade
marknadsräntor.
Räntebärande skulder till banker uppgick vid årsskiftet till
1.343 MSEK. En ökning av räntenivån med 1 procentenhet
skulle innebära ökade årliga räntekostnader med 13 MSEK. Vid
årsskiftet uppgick koncernens finansiella nettoskuld till 671
MSEK, exklusive pensions- och leasingskulder.
För att begränsa ränterisken ska den del av de ränte bäran-
de skulderna som överstiger 400 MSEK ha en förfallo struktur
avseende räntebindning enligt följande:
Lån med löptid upp till ett år ska utgöra 35 – 65 procent.
Lån med löptid över ett år ska utgöra 35 – 65 procent.
Q
Finansierings- och likviditetsrisk
Risken att koncernen ska få problem
med tillgången till kapital.
Totalt beviljade kreditlöften i koncernen uppgår till 3.428
MSEK (3.213). Av dessa löper 1.149 MSEK till och med
2026-12-22 och 450 MSEK till 2027-04-25 samt 1.829 MSEK
till och med 2027-12-20.
För att upprätthålla finansiell flexibilitet och för att kunna
tillgodose koncernens kapitalbehov avtalas kontinuerligt
lånemöjligheter.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSERISKER
Risker
M
70
Koncernens resultaträkning
Koncernens totalresultat
MSEK
Not
2024
2023
Nettoomsättning
3, 4
9 664
9 546
Kostnad för sålda varor
5, 6
-8 051
-8 210
Bruttoresultat
1 613
1 336
Försäljningskostnader
6
-242
-227
Administrationskostnader
6
-487
-462
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader, netto
7
29
10
-700
-679
Rörelseresultat
913
657
Finansiella intäkter
8
7
29
Finansiella kostnader
8
-72
-70
-65
-41
Resultat efter finansiella poster
848
616
Skatt
9
-190
-181
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
658
435
Resultat per aktie, före och efter utspädning (SEK)
10
2,44
1,61
MSEK
2024
2023
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
658
435
Övrigt totalresultat
Poster som inte kan överföras till periodens resultat
Omvärderingar av förmånsbestämda pensionsplaner
-15
-57
Skatt hänförligt till poster som inte kan återföras till periodens resultat
3
9
-12
-48
Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat
Årets omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter
326
-109
Årets förändringar i verkligt värde på kassaflödessäkringar
-10
6
Skatt hänförligt till förändringar i verkligt värde på kassaflödessäkringar
2
-1
318
-104
Summa övrigt totalresultat, netto
306
-152
Årets totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
964
283
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
71
2022 2023 20242020 2021
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
MSEK
0
300
600
900
1 200
1 500
2022 2023 20242020 2021
MSEK
MSEK
Rörelseresultat (EBIT)
Omsättningsförändring
12 000
10 000
8 000
6 000
4 000
2 000
0
2023 2024
Volym
Pris Mix
+1%
Nettoomsättning
Koncernens omsättning uppgick till 9.664 MSEK
(9.546). Justerat för valuta och förvärv en
ökning med 1 procent.
Medical Solutions omsättning uppgick till
5.434 MSEK (5.308), justerat för valuta och
förvärv en ökning med 2 procent. Mark-
nadsområde In-vitro-diagnostik (IVD) har visat
tillväxt i förhållande till ett svagt föregående
år. Även Drug delivery har haft ökad omsätt-
ning, där bland annat insulinrelaterade pro-
dukter levererats i högre volymer. Marknads-
området Läkemedelsförpackningar har haft
lägre volymer på grund av lageranpassningar
och geopolitiska effekter hos kunderna efter
ett starkt 2023. Volymerna inom Övrigt har
varit lägre.
Engineered Solutions omsättning uppgick till
4.243 MSEK (4.245). Justerat för valuta och
förvärv var omsättningen oförändrad. Volymer-
na inom marknadsområde Konsumentelektronik
har minskat, framförallt nedrampning av en tidi-
gare betydande VHP-kund har medfört lägre
omsättning. Fordonsområdet uppvisade tillväxt
under första halvåret, men volymerna minskade
betydligt under andra halvåret. En lägre efter-
frågan i slutkundsledet inom fordonsindustrin
bedöms påverka även inledningen av 2025
negativt. Volymerna inom Hygien har visat god
tillväxt under året. Övrigt hade god tillväxt, där
sällanköpsvaror som haft lägre efterfrågan en
längre tid på grund av konjunktursituationen,
visade på återhämtning.
Verksamheten inom Materials (tidigare EMC)
uppvisade ökade volymer jämfört med föregå-
ende år, justerat för valuta och förvärv ökade
omsättningen med 10 procent. Stark tillväxt
för nya produkter och teknikområden medför
ökade marknadsandelar och tillväxt.
Bruttoresultat
Bruttoresultatet uppgick till 1.613 MSEK
(1.336). Kostnaderna för sålda varor består av
produktionskostnader för material och löner i
tillverkningen samt övriga produktionskostna-
der. Bruttomarginalen uppgick till 16,7 procent
(14,0). De totala avskrivningarna uppgick till
603 MSEK (596). De utgörs till största delen
av avskrivningar på anläggningstillgångar i pro-
duktionen, vilka ingår i kostnad för sålda varor i
resultaträkningen med 551 MSEK (548). Övri-
ga avskrivningar är framförallt avskrivningar på
immateriella tillgångar som uppkommit i sam-
band med företagsförvärv.
Övriga rörelseintäkter och
rörelsekostnader, netto
Nettot ökade till en intäkt om 29 MSEK (10), vil-
ket framförallt beror på en försäkringsersätt-
ning samt förändringar av netto valutavinster/
förluster, vilka hade större positiv påverkan
under 2024. Försäkringsersättningen motsva-
rades av lika höga kostnader för återställande
av fastighet och utrustning, men dessa redovi-
sades bland kostnad för sålda varor.
Rörelseresultat
Rörelseresultatet ökade till 913 MSEK (717,
exklusive engångspost 2023 och 657 inklusive).
Resultatförbättringen beror till större delen på
affärsområdet Engineered Solutions som haft en
gynnsam produktmix samt kostnadsbesparingar
inom framförallt den kinesiska verksamheten, som
har påverkat resultatet positivt. Inom affärsområ
-
det Medical Solutions har strategiska prisjuste-
ringar och kostnadsbesparingar bidragit.
Finansnetto
Finansnettot uppgick till -65 MSEK (-41). Jäm-
fört med föregående år var netto kursvinster/
kursförluster negativt, ränteintäkterna var läg-
re och år 2023 fanns en omvärdering av en
tilläggsköpeskilling avseende förvärvet av GW
Plastics som bidrog positivt med 10 MSEK.
Resultat efter skatt
Resultatet efter skatt uppgick till 658 MSEK
(545, exklusive engångsposter 2023 och 435
inklusive). Den starkt förbättrade lönsamheten
för koncernens verksamhet, med bland annat
en förbättrad marginal om hela 2,6 procenten-
heter, har framförallt bidragit till det förbättrade
resultatet efter skatt. Resultat per aktie före och
efter utspädning var 2,44 SEK (2,02, exklusive
engångsposter 2023 och 1,61 inklusive). Den
effektiva skattesatsen var 22,4 procent (19,4,
exklusive engångsposter 2023 och 29,4 inklu-
sive).
Omsättning
Kommentarer till koncernens resultaträkning
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Finansiella rapporter
72
Koncernens balansräkning
MSEK
Not
2024
2023
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
11
2 526
2 401
Materiella anläggningstillgångar
12
3 129
2 812
Nyttjanderätter
13
181
282
Långfristiga finansiella tillgångar
14
2
2
Övriga långfristiga fordringar
1
1
Uppskjuten skattefordran
9
13
14
Summa anläggningstillgångar
5 852
5 512
Omsättningstillgångar
Varulager
15
1 183
1 196
Kundfordringar
14
1 558
1 525
Aktuella skattefordringar
55
74
Övriga kortfristiga tillgångar
16
365
292
Övriga kortfristiga finansiella tillgångar
14
3
13
Likvida medel
14
672
688
Summa omsättningstillgångar
3 836
3 788
Summa tillgångar
9 688
9 300
Eget kapital och skulder
Eget kapital hänförligt till moderföretagets aktieägare
17
Aktiekapital
135
135
Övrigt tillskjutet kapital
488
488
Andra reserver
18
773
455
Balanserade vinstmedel (inklusive årets resultat)
4 342
4 093
Summa eget kapital
5 738
5 171
Långfristiga skulder
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser
20
241
228
Långfristiga finansiella skulder
13, 19
1 487
1 757
Uppskjuten skatteskuld
9
241
237
Övriga avsättningar
21
65
71
Summa långfristiga skulder
2 034
2 293
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder
19
704
620
Aktuella skatteskulder
114
85
Övriga kortfristiga finansiella skulder
13, 19
48
124
Övriga kortfristiga skulder
22
1 050
1 007
Summa kortfristiga skulder
1 916
1 836
Summa skulder
3 950
4 129
Summa skulder och eget kapital
9 688
9 300
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
73
0
4
8
12
16
20
24
28
32
2021 2022 2023 20242020
%
%
Sysselsatt kapital  Eget kapital  Totalt kapital
Avkastning
0
10
20
30
40
50
60
2021 2022 2023 20242020
Soliditet
Tillgångar
Anläggningstillgångarna ökade till 5.852
MSEK (5.512), vilket framförallt beror på
ökade investeringar som var högre än
avskrivningarna samt valutakurseffekter. För
immateriella anläggningstillgångar
uppgår
valutakurseffekten till 171 MSEK
(-40) och för
materiella anläggningstillgångar uppgår den
till 143 MSEK (-13).
Omsättningstillgångarna ökade med 48
MSEK. Balansposten varulager minskade med
13 MSEK. Kundfordringar ökade med 33 MSEK
Övriga kortfristiga tillgångar ökade med 73
MSEK, framförallt avtalstillgångar avseende
utvecklingsarbete
. Likvida medel minskade
med
16 MSEK och uppgick till 672 MSEK (688).
Eget kapital
Årets totalresultat om 964 MSEK, som består
av resultatet efter skatt samt valutaeffekter
från omräkningsdifferenser och omvärdering
av förmånsbestämda pensionsplaner, har till-
sammans med inbetalda teckningsoptioner i
incitamentsprogram om 7 MSEK, ökat det
egna kapitalet. Vidare har utbetald utdelning
om 404 MSEK minskat det egna kapitalet.
Avkastningen på det egna kapitalet uppgick
till 12,2 procent (8,1) och ökade tack vare ett
förbättrat resultat efter skatt.
Skulder
Ej räntebärande skulder och avsättningar öka-
de och uppgick till 2.178 MSEK (2.025) och
beror främst på att leverantörsskulder och
övriga kortfristiga skulder ökat. Även valuta-
kurseffekter har medfört ökade skulder vid
omräkning till svenska kronor. Det totala
genomsnittliga rörelsekapitalbehovet i förhål-
lande till omsätt
ningen uppgick till 13,8 procent
(13,0). Avkastningen
på sysselsatt kapital upp-
gick till 12,3 procent (9,0) och den högre
avkastningen beror på ett förbättrat resultat.
Räntebärande skulder och avsättningar mins-
kade och uppgick till 1.772 MSEK (2.104)
främst genom ökad amortering. Räntebärande
tillgångar uppgick till 672 MSEK (688) och
därmed uppgick nettoskulden till 1.100 MSEK
(1.416), inklusive pensions- och leasingskul-
der.
Kommentarer till koncernens balanskning
Förändringar i koncernens eget kapital
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Övrigt tillskjutet Omräknings-Balanserade Summa eget
MSEK
Aktiekapital
kapital
Säkringsreserv
reservvinstmedelkapital
Ingående balans per 1 januari 2023
135
488
1
558
4 210
5 392
Årets resultat
435
435
Årets övrigt totalresultat
5
-109
-48
-152
Årets totalresultat
5
-109
387
283
Teckningsoptioner ingående i incitamentsprogram
8
8
Utdelning avseende 2022
-512
-512
Utgående balans per 31 december 2023
135
488
6
449
4 093
5 171
Ingående balans per 1 januari 2024
135
488
6
449
4 093
5 171
Årets resultat
658
658
Årets övrigt totalresultat
-8
326
-12
306
Årets totalresultat
-8
326
646
964
Teckningsoptioner ingående i incitamentsprogram
7
7
Utdelning avseende 2023
-404
-404
Utgående balans per 31 december 2024
135
488
-2
775
4 342
5 738
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Finansiella rapporter
74
Koncernens kassaflödesanalys
MSEK
Not
2024
2023
25
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat
913
657
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet:
Av- och nedskrivningar
538
512
Avskrivningar nyttjanderättstillgångar
66
84
Avsättningar
3
12
Realisationsvinst vid försäljning av materiella anläggningstillgångar
-3
Orealiserade valutakursdifferenser
9
-19
Övriga poster
1
-3
Pensionsutbetalningar
-7
-6
Utbetalda avsättningar
-41
-18
Erhållen ränta
7
14
Erlagd ränta
-68
-69
Realiserade valutakursdifferenser
-2
-1
Betald inkomstskatt
-140
-151
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapital
1 279
1 009
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändringar av varulager
64
81
Förändringar av kundfordringar
39
-20
Förändringar av leverantörsskulder
23
-137
Övriga förändringar i rörelsekapital
-28
-152
98
-228
Kassaflöde från den löpande verksamheten
1 377
781
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
-5
-4
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-635
-426
Förvärv av rörelse, exklusive likvida medel
31
-19
Försäljning av materiella anläggningstillgångar
4
5
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-636
-444
Kassaflöde före finansieringsverksamheten
741
337
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån
25
56
Amortering av lån, inklusive leasingskulder
25
-401
-183
Inbetalda teckningsoptioner i incitamentsprogram
7
8
Utbetald utdelning
-404
-512
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-798
-631
Årets kassaflöde
-57
-294
Likvida medel vid årets början
688
1 011
Valutakursdifferens i likvida medel
41
-29
Likvida medel vid årets slut
672
688
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
75
0
200
400
600
800
1 000
2021 2022 2023 20242020
MSEK
0
200
400
600
800
2022 2023 20242020 2021
MSEK
0
200
400
600
800
1 000
2021 2022 2023 20242020
MSEK
Kassaflöde efter investeringar
Investeringar
Finansiell nettoskuld
Exklusive förvärv och avyttringar
Kassaflödespåverkande, exklusive förvärv och
avyttringar
Exklusive pensions- och leasingskulder
Kommentarer till koncernens kassaflödesanalys
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Kassaflödet före investeringar uppgick till 1.377
MSEK (781). Förändringar i rörelsekapital har
påverkat kassaflödet med 98 MSEK (-228). Det
förbättrade kassaflödet beror framförallt på ett
förbättrat rörelseresultat och ett lägre rörelse-
kapitalbehov.
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Kassaflödespåverkande nettoinvesteringar
exklusive förvärv och avyttringar uppgick till
636 MSEK (425). Investeringarna i materiella
anläggningstillgångar bestod framförallt av
maskiner och inventarier samt pågående
nyanläggningar men även av investeringar i
byggnader och mark. Kassaflödespåverkande
nettoinvesteringar exklusive förvärv och avytt-
ringar är fördelade på koncernens affärsområ-
den med 558 MSEK (306) inom Medical Solu-
tions och 78 MSEK (119) inom Engineered
Solutions. För Medical Solutions har investe-
ringarna framförallt utgjorts av utökad produk-
tionskapacitet, för nya kundprojekt i främst
byggnader, maskiner och andra tekniska
anläggningar. En rörelsefastighet i Sverige
som tidigare leasades, har förvärvats för 141
MSEK. Engineered Solutions investeringar har
i huvudsak utgjorts av tekniksatsningar och
utökad produktionskapacitet i form av maski-
ner och tekniska anläggningar för nya kund-
projekt.
Investeringar (netto) 2024 2023
Immateriella anläggningstillg. 5 4
Byggnader och mark 153 6
Maskiner och inventarier 122 121
Pågående nyanläggningar 356 294
Summa investeringar 636 425
Kassaflödespåverkande, exklusive förvärv och avytt-
ringar.
Kassaflöde efter investeringsverksamheten
Kassaflödet efter investeringar uppgick till
743 MSEK (446), exklusive förvärv och avytt-
ringar. Inklusive förvärv och avyttringar uppgick
kassaflödet till 741 MSEK (337).
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Finansieringsverksamheten beskriver koncer-
nens finansiering samt utdelning till aktieägarna
och uppgick till netto -798 MSEK (-631). Den
består av netto amorterade lån med -401
MSEK (-127), utbetald utdelning om -404
MSEK (-512) samt inbetalda teckningsoptioner
i incitamentsprogram om 7 MSEK (8).
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Finansiella rapporter
76
Noter till koncernens finansiella rapporter
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER NOTER
Not 1 Allmän information
Nolato är en högteknologisk utvecklare och tillverkare av polymera produktsystem
till ledande kunder inom bland annat medicinteknik, läkemedel, konsumentelek-
tronik, telekom, fordon, hygien och andra utvalda industriella sektorer.
Moderbolaget Nolato AB med organisationsnummer 556080-4592 är ett publikt
aktiebolag som är registrerat i och har säte i Båstad kommun, Sverige. Adressen
till huvudkontoret är Nolato AB, Nolatovägen 32, 269 78 Torekov.
Nolatos B-aktier är noterade på Nasdaq Stockholm, där Nolato är ett Large
Cap-företag i sektorn Industrials.
Not 2 Redovisningsprinciper
Överensstämmelse med normgivning och lag
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Re-
porting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board
(IASB) såsom de antagits av EU, samt tolkningsuttalanden från IFRS Interpreta-
tions Committee. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation
RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner, samt relevanta bestäm-
melser i årsredovisningslagen (1995:1554), tillämpats.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de
fall som anges under avsnittet Moderbolagets redovisningsprinciper.
Väsentliga tillämpade redovisningsprinciper
De angivna redovisningsprinciperna har tillämpats konsekvent på samtliga perio-
der som presenteras i koncernens finansiella rapporter.
För att förtydliga och underlätta för läsaren finns också flertalet redovisnings
-
principer och uppskattningar och bedömningar i inledningen av respektive not.
För räkenskapsåret 2024 har inga nya standarder trätt i kraft, förutom ändring i
IAS 1 Utformning av finansiella rapporter, som förtydligar klassificeringen av skul
-
der som kort- eller långfristiga samt inför nya upplysningskrav. Nolatokoncernens
klassificering av låneskulder påverkas inte och upplysningar som lämnas om kon
-
cernens kovenanter har kompletterats.
Nya IFRS och tolkningar som ännu inte börjat tillämpas
Nyheter eller ändringar med framtida användning tilllämpas inte i förtid.
Den 1 januari 2027 träder en ny redovisningstandard som ersätter ändring i IAS 1
Utformning av finansiella rapporter i kraft, med retroaktiv tillämpning för jämförelse
-
året. Tillämpningen av IFRS 18 kan komma att kräva nya bedömningar och kan kom-
ma att kräva förändringar av både presentationen av de primära rapporterna, fram-
förallt resultaträkningen, och utformningen av upplysningar i not samt upplysning av
resultatmått. Standarden har ännu inte godkänts av EU men förväntas godkännas
före den 1 januari 2027.
Presentationsgrund
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör rapporte-
ringsvalutan för moderbolaget och för koncernen. Det innebär att de finansiella
rapporterna presenteras i svenska kronor. Samtliga belopp anges i miljoner kro-
nor om inte annat anges.
Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffningsvärden, förut-
om vissa finansiella tillgångar och skulder som består av valutaderivat samt
eventuella tilläggsköpeskillingar vid förvärv, som värderas till verkligt värde.
Uppskattningar och bedömningar
Att upprätta de finansiella rapporterna kräver att företagsledningen gör bedöm-
ningar och uppskattningar som påverkar de redovisade beloppen av tillgångar,
skulder, intäkter och kostnader. Uppskattningarna och antagandena är basera-
de på historiska erfarenheter och ett antal andra faktorer som under rådande
förhållanden synes vara rimliga. Verkliga utfallet kan avvika från dessa upp-
skattningar och bedömningar. I de fall där företagsledningen har gjort väsentli-
ga bedömningar och uppskattningar, så finns mer information om det i respekti-
ve not.
Konsolideringsgrund
Dotterföretag är företag som står under ett bestämmande inflytande från Nolato AB.
För samtliga av gruppens dotterföretag existerar kontroll genom 100 procentigt
ägarskap, se moderbolagets finansiella rapporter och Not 13 Andelar i koncernföre
-
tag.
Omräkning av utländsk valuta
Vid upprättande av de finansiella rapporterna omräknas transaktioner i utländsk
valuta till de valutakurser som gäller vid respektive transaktionstidpunkt. Vid
slutet av varje rapportperiod omräknas monetära tillgångar och skulder i ut-
ländsk valuta till gällande slutkurser (balansdagskurs) per detta datum. Kursdif-
ferenser avseende rörelsefordringar och rörelseskulder redovisas i rörelseresul-
tatet, medan kursdifferenser hänförliga till finansiella tillgångar och skulder re-
dovisas som finansiella poster. Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkning
av utländska verksamheter redovisas som årets omräkningsdifferenser i övrigt
totalresultat - omräkningsreserv och kassaflödessäkringar redovisas i övrigt to-
talresultat - säkringsreserv.
Resultat och finansiell ställning för alla koncernföretags funktionella valutor,
omräknas till koncernens rapporteringsvaluta (SEK) enligt följande:
– tillgångar och skulder omräknas till balansdagskurs
– intäkter och kostnader omräknas till genomsnittlig valutakurs under räken-
skapsåret.
77
Not 3 Rörelsesegment
Redovisningsprincip
Koncernens interna rapportering omfattar två segment, Medical Solutions och
Engineered Solutions. Det är Nolatos koncernledning som beslutar hur resurser-
na ska fördelas mellan de olika segmenten och som även regelbundet bedömer
resultatet. I segmentens resultat, tillgångar och skulder har inkluderats direkt
hänförbara poster samt poster som kan fördelas på segmenten på ett rimligt
och tillförlitligt sätt.
De tillgångar som ingår i respektive affärsområde utgörs av alla rörelsetill-
gångar som används i rörelsesegmentet, huvudsakligen immateriella anlägg-
ningstillgångar uppkomna genom rörelseförvärv, materiella anläggningstillgång-
ar, lager och kundfordringar. De skulder som hänförs till rörelsesegment inne-
fattar samtliga rörelseskulder, huvudsakligen leverantörsskulder och upplupna
kostnader.
Ej fördelade poster i balansräkningen utgörs huvudsakligen av finansiella an-
läggningstillgångar, räntebärande fordringar och skulder, avsättningar och upp-
skjutna skattefordringar/-skulder. Ej fördelade poster i resultaträkningen hänför
sig till moderbolagets kostnader, omstruktureringskostnander, finansiella intäk-
ter, finansiella kostnader och skattekostnader.
Information om rörelsesegment
Medical Solutions - utveckling och tillverkning av komplexa produktsystem och
komponenter för medicinteknik, läkemedelsindustri samt diagnostik. En utförli-
gare presentation av affärsområdet finns på sidorna 28 – 31.
Engineered Solutions - design, utveckling, industrialisering och produktion av
avancerade komponenter, delsystem och färdigförpackade produkter för en
mängd olika industrier, inklusive erbjudanden inom EMC och termiska lösningar.
En utförligare presentation av affärsområdet finns på sidorna 32 - 35.
Koncernjustering,
Medical Solutions
Engineered Solutions
moderbolag
Summa
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Extern omsättning
5 431
5 308
4 233
4 238
9 664
9 546
Intern omsättning
3
10
7
-13
-7
Nettoomsättning
1)
5 434
5 308
4 243
4 245
-13
-7
9 664
9 546
Resultat
Rörelseresultat (EBITA)
586
525
409
266
-37
-90
958
701
Avskrivn. immateriella tillg. från företagsförvärv
-33
-31
-12
-13
-45
-44
Rörelseresultat
553
494
397
253
-37
-90
913
657
Finansiella intäkter
7
29
Finansiella kostnader
-72
-70
Årets skattekostnad
-190
-181
Årets resultat
658
435
1)
För uppdelning av nettoomsättning på geografiska om-
råden, se Not 4 Intäkter.
Fordringar och skulder
Segmentens tillgångar
6 411
5 916
3 574
3 449
-996
-782
8 989
8 583
Ej fördelade tillgångar
699
717
Summa tillgångar
6 411
5 916
3 574
3 449
-996
-782
9 688
9 300
Segmentens skulder
1 203
1 038
1 498
1 274
-829
-592
1 872
1 720
Ej fördelade skulder
2 078
2 409
Summa skulder
1 203
1 038
1 498
1 274
-829
-592
3 950
4 129
Anläggningstillgångar per geografiskt område
Sverige
702
617
320
327
2
1
1 024
945
Schweiz
248
265
535
595
783
860
USA
2 356
2 230
344
325
2 700
2 555
Övriga områden
1 023
772
306
363
1 329
1 135
Summa anläggningstillgångar
4 329
3 884
1 505
1 610
2
1
5 836
5 495
Övriga upplysningar
Investeringar (aktiverade)
553
294
128
228
2
683
522
Av- och nedskrivningar
367
356
235
230
602
586
Väsentliga poster, utöver av- och nedskrivningar
som ej motsvaras av utbet., nedskr. och avsättn.
-42
13
7
5
-35
18
NOTER KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Noter koncernen
78
Kassaflöden i löpande verksamhet fördelade på segment
2024
2023
Medical Engineered Medical Engineered
Solutions
Solutions
Summa
Solutions
Solutions
Summa
Kassaflöde från den löpande verksamheten före för-
ändringar av rörelsekapital
921
633
1 554
849
492
1 341
Förändringar i rörelsekapital
125
-22
103
-5
-181
-186
Kassaflöde från den löpande verksamheten
1 046
611
1 657
844
311
1 155
Ej fördelade poster
1)
-280
-374
Summa kassaflöde från den löpande verksamheten
1 377
781
Kassaflöden i investeringsverksamhet fördelade på segment
2024
2023
Medical Engineered Medical Engineered
Solutions
Solutions
Summa
Solutions
Solutions
Summa
Förvärv av anläggningstillgångar
2)
-559
-81
-640
-307
-123
-430
Försäljning av anläggningstillgångar
1
3
4
1
4
5
Förvärv av rörelse, exkl. likvida medel
-19
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-558
-78
-636
-306
-119
-444
1)
För år 2024 är koncernens förändring av rörelsekapital 98 MSEK (-228) och utfördelat per affärsområde är enligt ovan 103 MSEK (-186).
Skillnaden om 5 MSEK (42) ingår i de -280 MSEK (-374). Övriga ej fördelade poster utgörs huvudsakligen av rörelseresultat -37 MSEK (-89),
till största delen moderbolaget, orealiserade valutakursdifferenser 9 MSEK (-19), betald inkomstskatt -140 MSEK (-150) samt övrigt som
pensionsutbetalningar, utbetalda övriga avsättningar, erhållen/erlagd ränta, inklusive vissa delar av de ej kassaflödespåverkande posterna.
2)
Årets betalda investeringar i anläggningstillgångar, dvs efter justering av på balansdagen obetalda leverantörsfakturor om 35 MSEK (-18).
Redovisningsprincip
Nolatokoncernens intäkter kommer i allt väsentligt från försäljning av serie-
tillverkade produkter och produktsystem inom polymerer som plast, TPE och
silikon, som tagits fram genom utvecklingsarbete och framtagande av produk-
tionsutrustning tillsammans med våra kunder. Kunderna erhåller kontroll av-
seende produkterna efter leverans då också fakturering sker med tillämpliga
betalningsvillkor. Gemensamt framtagen produktionsutrustning, som till största
delen utgörs av verktyg, ägs i allt väsentligt av kunderna och faktureras
kunderna i förskott eller över tid utifrån nedlagda kostnader.
Nolatos kundavtal har normalt helt separerade prestationsåtaganden gällan-
de leverans av serietillverkade produkter, som utgjorde 92% av nettoomsätt-
ningen 2024, och utvecklingsarbete och framtagande av produktionsutrustning,
som anses vara en mindre separat prestation och faktureras kunden innan
eventuell serieproduktion startas. Produkterna är i huvudsak helt kundanpassa-
de och design och ritningar ägs av kunderna. Nolato åtar sig normalt alltid ett
tillverkningsansvar medan kunden normalt åtar sig ett konstruktionsansvar.
För att ge Nolato en uppfattning om kommande produktion lämnar kunderna
ofta prognoser. Prognoserna är ofta indikativa och ej bindande för kunden.
Nolato använder främst prognoserna för planering av ingående material och
maskinkapacitet och startar tillverkning efter erhållen inköpsorder av be-
ställaren. Överenskomna priser justeras löpande bland annat på grund av att
Nolato kompenserar sig för förändrade råmaterialpriser.
Nolato lämnar ingen information om återstående prestationsåtaganden då
det inte finns några ouppfyllda prestationsåtaganden efter fullgörande av er-
hållna inköpsordrar. Nolato har inga väsentliga avtal som har en ursprunglig
förväntad löptid på mer än ett år, där kunderna förbinder sig att köpa mer än
kontinuerligt lagda inköpsordrar.
Not 4 Intäkter
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER NOTER
79
Uppdelning av intäkter
2024
2023
Medical Engineered Medical Engineered
Summa
Elim.
Solutions
Solutions
Summa
Elim. Solutions Solutions
Totalt
9 664
-13
5 434
4 243
9 546
-7
5 308
4 245
Europa
5 656
-6
2 905
2 757
5 613
-4
2 766
2 851
Sverige
1 122
-3
170
955
1 040
-4
152
892
Ungern
1 343
799
544
1 183
680
503
Övriga Europa
3 191
-3
1 936
1 258
3 390
1 934
1 456
Nordamerika
2 790
2 193
597
2 826
2 200
626
USA
2 533
2 048
485
2 596
2 085
511
Övriga Nordamerika
257
145
112
230
115
115
Asien
1 032
-7
176
863
915
-3
171
747
Övriga Världen
186
160
26
192
171
21
Tabellen ovan avser i allt väsentligt produkter som överförts efter leverans.
Koncernen redovisar för år 2024 minskad avsättning för befarade kreditförluster i kundfordringar och avtalstillgångar, med 1 MSEK redovisad i kostnad för sålda varor,
se också not 14.
Avtalssaldon
2024
2023
Kundfordringar
1 558
1 525
Ingående balans för avtalstillgångar avseende
utvecklingsarbete och framtagande av
produktionsverktyg
117
163
Under året resultatförda
-189
-354
Under året tillkommande
216
287
Omklassificering till avtalsskulder
-5
37
Valutakurseffekter
22
-16
Utgående balans för avtalstillgångar avseende
utvecklingsarbete och framtagande av
produktionsverktyg (se även not 16)
161
117
Ingående balans för avtalsskulder avseende
utvecklingsarbete och framtagande av pro-
duktionsverktyg
283
311
Under året resultatförda
-241
-468
Under året tillkommande
262
433
Omklassificering till avtalstillgångar
-17
9
Valutakurseffekter
-29
-2
Utgående balans för avtalsskulder avseende
utvecklingsarbete och framtagande av
produktionsverktyg (se även not 22)
258
283
Koncernen nettoredovisar utvecklingsarbeten och framtagande av produktions-
verktyg
per huvudprodukt och kund, antingen som avtalstillgång eller avtalsskuld.
NOTER KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Noter koncernen
Not 5 Forskning och utveckling
2024
2023
Utvecklingskostnader för kundspecifika
produkter
583
546
Koncernens utvecklingskostnader avser utveckling av kundspecifika produkter i
ett nära samarbete med kunden. Produktutvecklingskostnader belastar resulta-
träkningen i kostnad för sålda varor.
Not 6 Kostnader fördelade på kostnadsslag
2024
2023
Materialkostnader
3 171
3 312
Ersättningar till anställda
2 454
2 411
Sociala avgifter
337
307
Pensioner till anställda
151
150
Energikostnader
316
330
Övriga kostnader
1 748
1 793
Avskrivningar och nedskrivningar
603
596
Summa
8 780
8 899
Bland rörelsens kostnader ingår av- och
nedskrivningar med följande belopp:
2024
2023
Dataprogram
6
5
Kundrelationer
45
44
Byggnader och markanläggningar
137
150
Maskiner och andra tekniska anläggningar
375
363
Inventarier, verktyg och installationer
40
34
Summa anläggningstillgångar
603
596
Kundfordringar (- minskad avsättning / + ökad
avsättning, för befarade kundförluster)
-1
-10
Summa
602
586
Av- och nedskrivningar har fördelats
följande sätt:
2024
2023
Kostnad för sålda varor
550
538
Försäljningskostnader
45
44
Administrationskostnader
7
4
Summa
602
586
80
Not 7 Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader
Övriga rörelseintäkter
2024
2023
Valutakurseffekter på rörelsefordringar/skulder
5
Realisationsvinst vid försäljning av materiella
anläggningstillgångar
4
Mottagna statliga bidrag i Kina
1
3
Försäkringsersättning
11
Övrigt
12
10
Summa
29
17
Övriga rörelsekostnader
Valutakurseffekter på rörelsefordringar/skulder
-6
Förvärvskostnader
-1
Summa
-7
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader, netto
29
10
Not 8 Finansiella intäkter och kostnader
Redovisningsprincip
Finansiella intäkter består av ränteintäkter på bankmedel värderade till upplupet
anskaffningsvärde. Finansiella kostnader i övrigt består i huvudsak av ränte-
kostnader på lån värderade till upplupet anskaffningsvärde och övriga låneutgif-
ter som löftesprovisioner och kreditavgifter avseende koncernens kreditavtal.
2024
2023
Ränteintäkter
7
14
Räntekostnader
-60
-57
Kursvinster och kursförluster, netto
-3
5
Övriga finansiella intäkter
10
Övriga finansiella kostnader
-9
-13
Finansnetto
-65
-41
Redovisat som:
Finansiella intäkter
7
29
Finansiella kostnader
-72
-70
Finansnetto
-65
-41
Totalt finansnetto per kategori
2024
2023
Netto Netto
Ränte - Ränte- kursvinster/ Ränte - Ränte- kursvinster/
intäkter kostnader kursförluster intäkter kostnader
kursförluster
Övrigt
Derivat som används för säkring av koncerninterna lån
1
Banktillgodohavanden
7
14
Pensionsskuld PRI
-5
-5
Låneskulder och leasingskulder
-55
-52
Omvärdering av tidigare avsatt skuld för
tilläggsköpeskilling vid förvärv i USA
10
Kundfinansavtal
-3
-4
Övriga finansiella- tillgångar/skulder
-6
-3
-9
4
Summa
7
-69
-3
14
-70
5
10
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER NOTER
81
Redovisningsprincip
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskatter redo-
visas i årets resultat utom då underliggande transaktion redovisats i övrigt total-
resultat varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i övrigt totalresultat.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångspunkt i
temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar
och skulder. Temporära skillnader beaktas inte i koncernmässig goodwill och inte
heller för skillnad som uppkommit vid första redovisningen av tillgångar och skul-
der som inte är rörelseförvärv som vid tidpunkten för transaktionen inte påverkar
vare sig redovisat eller skattepliktig resultat.
Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och
underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa kommer
att kunna utnyttjas.
Aktuell och uppskjuten skatt beräknas utifrån de skattesatser och skatteregler
som är lagstiftade eller i praktiken lagstiftade vid rapportperiodens slut och som
för uppskjuten skatt förväntas gälla för den period då den relaterade uppskjutna
skattefordran eller skatteskulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder kvittas när det finns en legal rätt
att kvitta aktuella skattefordringar mot aktuella skatteskulder samt när skatterna
debiteras av en och samma skattemyndighet och när koncernen avser att betala
de aktuella skattefordringarna och -skulderna med ett nettobelopp .
Redovisad i resultaträkningen
2024
2023
Aktuell skattekostnad
Periodens skattekostnad
-207
-162
Justering av skatt hänförligt till tidigare år
-15
4
-222
-158
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader
32
-23
Totalt redovisad skattekostnad
-190
-181
Avstämning av effektiv skatt
2024
2023
Resultat före skatt
848
616
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget
-175
-127
Effekt av andra skattesatser för utländska kon-
cernföretag
14
2
Ej avdragsgilla kostnader
-5
-16
Ej skattepliktiga intäkter
14
38
Aktuell skatt hänförlig till tidigare år
4
Uppskjuten skatt på temporära skillnader
-15
Effekt av ändrade skattesatser
-1
Effekt av under året uppkomna underskott
vilka ej aktiverats
-21
-81
Schablonränta på periodiseringsfond
-1
-1
Redovisad effektiv skatt
-190
-181
Den svenska företagsskatten uppgick till 20,6% (20,6) och den effektiva skatte-
satsen uppgick till 22,4% (29,4). Exklusive engångsposter uppgick den effektiva
skattesatsen till 22,4% (19,4).
Not 9 Skatt
Redovisad i balansräkningen
Uppskjuten skattefordran
Uppskjuten skatteskuld
Netto
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Immateriella anläggningstillgångar
78
80
-78
-80
Materiella anläggningstillgångar
26
37
202
205
-176
-168
Nyttjanderättstillgångar
38
61
-38
-61
Varulager
19
18
8
10
11
8
Pensionsavsättningar
35
30
8
6
27
24
Periodiseringsfonder
73
62
-73
-62
Leasingskulder
40
64
40
64
Övrigt
118
110
62
61
56
49
Underskottsavdrag
3
3
3
3
Skattefordringar/-skulder
241
262
469
485
-228
-223
Kvittning
-228
-248
-228
-248
Skattefordringar/-skulder, netto
13
14
241
237
-228
-223
Ej redovisade uppskjutna skattefordringar
Uppskjutna skattefordringar har i koncernen ej redovisats avseende underskottsavdrag för verksamheten i Kina uppgående till 430 MSEK (353) och kan nyttjas un-
der en femårsperiod. Det är inte sannolikt att de kommer att kunna utnyttjas mot framtida beskattningsbara vinster.
NOTER KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Noter koncernen
82
Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag
Balans per
2023-01-01
Redov. i årets res.
Redov. i övr. tot.res.
Förvärv av rörelse
Balans per 2023-12-31
Immateriella anläggningstillgångar
-88
7
1
-80
Materiella anläggningstillgångar
-167
-1
-168
Nyttjanderättstillgångar
-63
2
-61
Varulager
8
8
Kundfordringar
2
-2
Pensionsavsättningar
15
9
24
Periodiseringsfonder
-52
-10
-62
Leasingskulder
66
-2
64
Övrigt
69
-19
-1
49
Underskottsavdrag
3
3
Summa
-207
-25
8
1
-223
Balans per
2024-01-01
Redov. i årets res.
Redov. i övr. tot.res.
Förvärv av rörelse
Balans per 2024-12-31
Immateriella anläggningstillgångar
-80
2
-78
Materiella anläggningstillgångar
-168
-8
-176
Nyttjanderättstillgångar
-61
23
-38
Varulager
8
3
11
Pensionsavsättningar
24
3
27
Periodiseringsfonder
-62
-11
-73
Leasingskulder
64
-24
40
Övrigt
49
5
2
56
Underskottsavdrag
3
3
Summa
-223
-10
5
-228
Skatt nförligt till övrigt totalresultat
2024
2023
Uppskjuten skatt hänförlig till pensions-
avsättningar (PRI)
3
9
Uppskjuten skatt på valutaterminer
2
-1
Summa
5
8
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER NOTER
Global minimibeskattning Pelare II (tilläggsskatt)
Antagen lagstiftning om Pelare II har inneburit att koncernen rapporterat en tilläggskatt om 1 MSEK i Schweiz. Koncernens övriga jurisdiktioner faller in under
övergångsbestämmelserna för safe harbors lättnadsregler.
83NOTER KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Not 10 Resultat per aktie
2024
2023
Årets resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare
658
435
Genomsnittligt antal ordinarie
utestående aktier
269 377 080
269 377 080
Resultat i kronor per aktie före och efter
utspädning (SEK)
2,44
1,61
Engångsposter*
110
Årets resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare efter justering för engångsposter
658
545
Resultat i kronor per aktie exklusive
engångsposter, före och efter utspädning
(SEK)
2,44
2,02
* 2023: Engångspost avseende kostnader för koncentration av den kinesiska
verksamheten med 60 MSEK som påverkat rörelseresultatet och resultatet efter
skatt. Engångsposten har belastat koncernnivån och ingår inte i affärsområdenas
resultat. Den lägre lönsamheten i Kina har medfört ett nedskrivningsbehov av en
uppskjuten skattefordran med 50 MSEK, vilken redovisats som engångspost
inom skattekostnaden.
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att årets resultat hänförligt
till
moderbolagets aktieägare divideras med det genomsnittliga antalet utestående
ordinära
aktier under perioden.
Vid beräkning av resultat per aktie efter utspädning justeras det genomsnittli-
ga antalet utestående aktier under perioden för samtliga potentiella utspädande
ordinära aktier. Aktier från incitamentsprogram anses utspädande om slutkursen
va
r in-the-money
vid periodens slut och den genomsnittliga slutkursen för Nolatos
B-aktie under året, har överstigit lösenpriserna i respektive incitamentsprogram .
Incitamentsprogram 2022/2028
Teckningsoptionerna i Serie 2022/2026 (totalt 1.685.000 st) kan utnyttjas för
aktieteckning från och med 15 december 2025 till och med den 15 juni 2026.
Teckningsoptionerna i Serie 2023/2027 (totalt 1.750.000 st) kan utnyttjas för
aktieteckning från och med 15 december 2026 till och med den 15 juni 2027.
Teckningsoptionerna i Serie 2024/2028 (totalt 1.525.000 st) kan utnyttjas för
aktieteckning från och med 15 december 2027 till och med den 15 juni 2028.
Not 11 Immateriella anläggningstillgångar
Redovisningsprincip
Immateriella tillgångar är redovisade till ursprunglig anskaffningskostnad efter avdrag
för ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar. Avskrivning sker linjärt och
baseras på tillgångarnas nyttjandeperioder och påbörjas när tillgången tas i bruk.
Nyttjandeperioder baseras på historiska erfarenheter av nyttjande av likartade
tillgångar, användningsområde och även andra specifika egenskaper hos tillgången.
Immateriella tillgångar som redovisas separat från goodwill vid verksamhets-
förvärv består av kundrelationer.
Kundrelationer
Koncernens aktiverade kundrelationer hänför sig till förvärvade tillgångar
uppkomna genom förvärv. Avskrivningarna sker linjärt enligt plan över den
beräknade nyttjandeperioden, dvs 6 – 10 år.
Goodwill
Goodwill på förvärv av rörelse redovisas som immateriell tillgång. Goodwill
skrivs inte av utan testas årligen,
eller då det finns en indikation på att ned-
skrivnings behov föreligger,
och redovisas sedan till anskaffningsvärde minskat
med ackumulerade nedskrivningar .
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Goodwill nedskrivningsprövas årligen och då det finns en indikation på att
nedskrivningsbehov föreligger. Nedskrivningsprövning har för Medical Solutions
gjorts på segmentsnivå/affärsområdesnivå och för Engineered Solutions på
segmentsnivå/affärsområdesnivå, men exklusive den ingående affärsenheten
Materials som prövas separat.
Nedskrivning redovisas om det redovisade värdet överstiger återvinningsvärdet.
Återvinningsvärdet fastställs baserat på beräkningar av nyttjandevärden genom
användandet av diskonterade kassaflödesberäkningar. Beräkningarna av åter-
vinningsvärden baseras alla på bedömningar från företagsledningen, vilka led-
ningen anser vara rimliga givet den bästa information som finns tillgänglig.
Den diskonterade kassaflödesmodellen innefattar prognostisering av framtida
kassaflöden från rörelsen inkluderande bedömningar av intäktsvolymer, produk-
tionskostnader och behov av sysselsatt kapital. Flera antaganden görs, av vilka de
mest väsentliga är tillväxttakten för intäkter, diskonteringsräntan och
rörelsemarginal.
Prognoserna av framtida rörelsekassaflöden baseras på följande:
– budgetar och strategiska planer för en treårsperiod, vilka antagits av styrelsen i
respektive legalt bolag, av framtida intäkter och rörelsens kostnader med hjälp av ti
-
digare års utfall, allmänna marknadsförhållanden, branschutveckling och prognoser
och annan tillgänglig information,
– efter vilket ett slutvärde beräknas baserat på en tillväxtfaktor som motsvarar
förväntad inflation i det land där tillgången används.
Noter koncernen
84
Dataprogram
Hyresrätter
Kund relationer
1)
Goodwill
Summa
ANSKAFFNINGSVÄRDE
Per 1 januari 2023
44
4
551
2 163
2 762
Investeringar
3
3
Förvärv
4
10
14
Omklassificeringar
1
1
Omräkningseffekter
-8
-33
-41
Per 1 januari 2024
48
4
547
2 140
2 739
Investeringar
5
1
6
Omklassificeringar
2
2
Omräkningseffekter
1
39
150
190
Per 31 december 2024
56
5
586
2 290
2 937
ACKUMULERADE AVSKRIVNINGAR
Per 1 januari 2023
-32
-3
-255
-290
Årets avskrivningar
-5
-44
-49
Omräkningseffekter
1
1
Per 1 januari 2024
-37
-3
-298
-338
Årets avskrivningar
-6
-45
-51
Omklassificeringar
-3
-3
Omräkningseffekter
-1
-18
-19
Per 31 december 2024
-47
-3
-361
-411
Bokfört värde 31 december 2023
11
1
249
2 140
2 401
Bokfört värde 31 december 2024
9
2
225
2 290
2 526
1)
Utgörs av förvärvade övervärden. Avskrivningen av kundrelationer ingår i koncernens försäljningskostnader.
Goodwill fördelas på koncernens segment enligt följande:
2024
2023
Medical Solutions
1 756
1 632
Engineered Solutions
481
460
Materials
53
48
Summa
2 290
2 140
Antaganden vid nedskrivningsprövning
Medical Solutions
Engineered Solutions
Materials
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Riskfri ränta, %
3,47
3,43
3,97
3,95
2,27
2,38
Skattesats, %
19,4
19,2
17,2
18,1
21,5
21,6
Prognostiseringsperiod
3 år
3 år
3 år
3 år
3 år
3 år
Tillväxt efter prognosperiod, %
2,0
2,0
2,0
2,0
2,0
2,0
Tillämpad diskonteringsränta före skatt, %
12,2
12,1
13,6
13,7
12,2
12,3
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER NOTER
Verksamheter som prövats för nedskrivningsbehov har koncernen huvudsakligen i
Sverige, Storbritannien, Schweiz och USA. Dessa länder har ansetts ha ungefär
likartad förväntad inflation, vilken är i linje med riksbankers och liknande
institutioners målsättningar. Relevanta marknader har antagits växa i takt med den
allmänna inflationen.
Prognoser av framtida kassaflöden från rörelsen är justerade till nuvärde med en
lämplig diskonteringsränta. Diskonteringsräntan tar som utgångspunkt
Nolatokoncernens marginella upplåningsränta, justerad för det aktuella landets
riskpremie, om tillämpligt, och den systematiska risken i den kassagenererande
enheten vid tidpunkten för utvärderingen. Ledningen baserar diskonteringsräntan
på den inneboende risk som finns i den aktuella affären och i liknande branscher.
Prognoserna överensstämmer med historiska erfarenheter och/eller externa
informationskällor.
Vid nedskrivningsprövningen inom respektive segment har diskonteringsräntan i allt
väsentligt byggts upp segmentsvis. De olika legala bolagen inom varje segment är
relativt lika i storlek, har samma typ av kundsegment med likartat beteende och
likartade typer av produkter. Därmed har även risknivån för de legala bolagen
ansetts vara ungefär densamma.
Med dessa antaganden överstiger återvinningsvärdet redovisat värde för samtliga
kassagenererande enheter och inget nedskrivningsbehov föreligger. Känslighets-
analyser har genomförts för att utvärdera om rimliga ogynnsamma förändringar för
de mest relevanta parametrarna skulle leda till nedskrivning. Analyserna fokuserade
på försämring av den genomsnittliga tillväxttakten: från 2 procent till 1 procent,
försämrad lönsamhet: EBIT sänks med 10 procent, samt ökad diskonteringsränta:
riskfri ränta höjs med 1 procentenhet. Inga indikationer på nedskrivningsbehov
förelåg från dessa analyser.
85
Redovisningsprincip
Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffningsvärde efter
avdrag för ackumulerade avskrivningar enligt plan och eventuella nedskrivningar.
Principen för komponentindelad avskrivning av materiella anläggningstillgångar
tillämpas. Nyttjandeperioder baseras på den uppskattade tidsperiod som tillgång-
en genererar intäkter och är till stor del baserad på historiska erfarenheter av
nyttjandet av likartade tillgångar samt teknologisk utveckling. Avskrivningar sker
ej på mark och annars linjärt på tillgångarnas ursprungliga anskaffningsvärde.
Vinst eller förlust som uppkommer vid avyttring eller utrangering av en tillgång
utgörs av skillnaden mellan försäljningspriset och tillgångens redovisade värde
med avdrag för direkta försäljningskostnader. Vinst och förlust redovisas som öv-
rig rörelseintäkt/-kostnad.
Materiella anläggningstillgångar prövas för nedskrivning om någon händelse in-
träffar eller omständighet förändras som indikerar att det redovisade värdet inte
är möjligt att återvinna.
Nyttjandeperioder för:
Byggnader
25 år
Markanläggningar
20–27 år
Formsprutor
8–10 år
Automatisk monteringsutrustning
3–5 år
Övrig maskinutrustning
5–10 år
IT
3 år
Övriga inventarier, verktyg och installationer
5–10 år
Not 12 Materiella anläggningstillgångar
NOTER KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Maskiner och andra Inventarier, verktyg Pågående nyanlägg-
Byggnader och mark tekniska anläggningar och installationer
ningar och förskott
Summa
ANSKAFFNINGSVÄRDE
Per 1 januari 2023
1 533
4 493
464
226
6 716
Investeringar
6
115
13
281
415
I nya bolag vid förvärv
6
6
Försäljningar/Utrangeringar
-188
-5
-193
Omklassificeringar
8
184
18
-211
-1
Omräkningseffekter
-6
-40
1
-7
-52
Per 1 januari 2024
1 541
4 570
491
289
6 891
Investeringar
153
120
14
382
669
Försäljningar/Utrangeringar
-1
-340
-5
-346
Omklassificeringar
42
151
4
-197
Omräkningseffekter
66
162
15
18
261
Per 31 december 2024
1801
4 663
519
492
7 475
ACKUMULERADE AV- OCH NEDSKRIVNINGAR
Per 1 januari 2023
-530
-2 992
-325
-3 847
Årets avskrivningar
-69
-363
-31
-463
Försäljningar/Utrangeringar
187
5
192
Omräkningseffekter
3
36
39
Per 1 januari 2024
-596
-3 132
-351
-4079
Årets avskrivningar
-74
-376
-37
-487
Försäljningar/Utrangeringar
1
333
4
338
Omräkningseffekter
-16
-102
-118
Per 31 december 2024
-685
-3 277
-384
-4 346
Bokfört värde 31 december 2023
945
1 438
140
289
2 812
Bokfört värde 31 december 2024
1 116
1 386
135
492
3 129
Noter koncernen
86
Redovisningsprincip
Alla komponenter förutom fastighetsskatt i Sverige, har ansetts vara en leasing-
komponent. Undantagen för att inte redovisa korttidsleasingavtal och tillgångar
av lågt värde, har också tillämpats.
Diskonteringsräntan har som bas förstklassiga bostadsobligationsräntor i
Sverige, med hänsyn till leasingavtalens löptid, som sedan för utländska bolag
justerats med skillnader mellan Sveriges och utländska länders 10-åriga
statsobligationsräntor.
Leasingavtalens största tillgångsklass är fastigheter, såsom fabriker och kontor
och utgörs huvudsakligen av hyreskontrakt för produktionslokaler, främst i Kina,
Storbritannien och Sverige.
Not 13 Leasing
Redovisade värden per tillgångsslag i nyttjanderätter
Byggnader
Tomträtt
Övrig utrustning
Summa
ANSKAFFNINGSVÄRDE
Per 1 januari 2023
446
15
17
478
Årets tillkommande kontrakt
85
1
86
I nya bolag vid förvärv
5
5
Övriga omvärderingar av IFRS 16 kontrakt
-81
-12
-4
-97
Omräkningseffekter
-9
-9
Per 1 januari 2024
446
3
14
463
Årets tillkommande kontrakt
8
8
Årets utrangering
-129
-129
Omvärderingar av IFRS 16 kontrakt
-55
-55
Omräkningseffekter
20
20
Per 31 december 2024
290
3
14
307
ACKUMULERADE AVSKRIVNINGAR
Per 1 januari 2023
-167
-6
-173
Årets avskrivningar
-81
-3
-84
Övriga omvärderingar av IFRS 16 kontrakt
69
-2
4
71
Omräkningseffekter
5
5
Per 1 januari 2024
-174
-2
-5
-181
Årets avskrivningar
-63
-3
-66
Övriga omvärderingar av IFRS 16 kontrakt
129
129
Omräkningseffekter
-8
-8
Per 31 december 2024
-116
-2
-8
-126
Bokfört värde 31 december 2023
272
1
9
282
Bokfört värde 31 december 2024
174
1
6
181
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER NOTER
Redovisade värden i koncernens balansräkning
för leasingskulder och årets förändringar
2024
2023
Ingående balans
293
314
Övriga omvärderingar av IFRS 16 leasingskulder
-55
-26
Årets tillkommande IFRS 16 leasingskulder
8
91
Amorteringar
-69
-82
Omräkningseffekter
11
-4
Per 31 december
188
293
Långfristig finansiell leasingskuld
146
213
Kortfristig finansiell leasingskuld
42
80
Summa finansiell leasingskuld
188
293
87
Förfallostruktur för leasingsbetalningar
2024
2023
Förfaller år 2024
81
Förfaller år 2025
43
46
Förfaller år 2026
26
32
Förfaller år 2027
19
26
Förfaller år 2028
19
Förfaller år 2029 (2028)
och därefter
108
143
Summa finansiell leasingskuld
215
328
Förfallostruktur för leasingskulder
2024
2023
Förfaller år 2024
80
Förfaller år 2025
42
43
Förfaller år 2026
25
30
Förfaller år 2027
18
24
Förfaller år 2028
16
Förfaller år 2029 (2028)
och därefter
87
116
Summa finansiell leasingskuld
188
293
Redovisade värden i koncernens resultatkning för leasing
2024
2023
Avskrivningar på nyttjanderätter
-66
-84
Räntekostnader på leasingskulder
-7
-10
Leasingkostnader för korttidsleasingavtal
-5
-3
Leasingkostnader för tillgångar av lågt värde
-1
-1
Totalt i koncernens resultaträkning
-79
-98
Effekter av IFRS 16 på koncernens resultatkning
2024
2023
Kostnad sålda varor
77
93
EBITDA (ökning av resultatmått)
77
93
Avskrivningar i kostnad för sålda varor
-66
-84
EBITA/EBIT (ökning av resultatmått)
11
9
Räntekostnader
-7
-10
Resultat efter finansiella poster
(ökning/minskning av resultatmått)
4
-1
Skatt
-1
Resultat efter skatt (ökning/minskning
av resultatmått)
3
-1
Effekt på resultat per aktie, före utspädning (SEK)
Effekter av IFRS 16 på koncernens kassaflödesanalys
2024
2023
Rörelseresultat
11
9
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet:
Avskrivningar
66
84
Erlagd ränta
-7
-10
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapital
70
83
Övriga förändringar i rörelsekapital
Kassaflöde från den löpande verksamheten
70
83
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-70
-83
Periodens kassaflöde
Redovisningsprincip
Finansiella tillgångar redovisas initialt till verkligt värde vilket vanligtvis motsvarar anskaffningskostnad. Vanliga köp och försäljningar av finansiella tillgångar redovisas
på likviddagen. För likvida medel anses redovisat värde vara samma som verkligt värde. Derivat är kategoriserade som innehav för handel om de inte är avsedda för
säkringsredovisning och värderas då till verkligt värde via resultaträkningen. För derivat som är avsedda för säkringsredovisning sker värdering till verkligt värde via
övrigt totalresultat .
Finansiella tillgångar per kategori 2024
Not 14 Finansiella tillgångar
Upplupet Verkligt värde via Derivat – identifierade för Derivat till verkligt värde 2024
anskaffningsvärde övrigt totalresultat säkringsredovisning via resultaträkningen Summa
Långfristiga finansiella tillgångar
1)
2
2
Kundfordringar
1 558
1 558
Övriga kortfristiga finansiella tillgångar (se not 30)
3
3
Likvida medel
672
672
Redovisat värde
2 230
2
3
2 235
Verkligt värde
2 230
2
3
2 235
1)
Innehavet avser 20.000 aktier i Arenabolaget i Ängelholm AB (Catena Arena). Värdet avser ursprungligt transaktionspris (nyemission).
NOTER KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Noter koncernen
88
Finansiella tillgångar kategoriserade till upplupet anskaffningsvärde har fastställbara inbetalningar och är inte noterade på någon marknadsplats. I kategorin inkluderas
placeringar för vilka koncernen förväntar sig att återfå huvudsakligen hela den initiala investeringen, såsom kundfordringar och bankmedel. Verkligt värde på valuta-
terminskontrakten (derivat) är fastställt enligt nivå 2.
Nivå 1: Enligt priser noterade på en aktiv marknad för samma instrument. Nivå 2: Utifrån direkt eller indirekt observerbara marknadsdata som inte inkluderas i Nivå 1.
Nivå 3: Utifrån indata som inte är observerbara på marknaden .
Den genomsnittliga kredittiden under 2024 var 58 dagar (58). Kundfordringar i procent av försäljningen uppgick till 16,1% (16,0%). Koncernen har under året återfört 2
MSEK (12) av reservering för förväntade kreditförluster vid årets ingång. Årets genomförda reserveringar uppgick till 1 MSEK (2). Kreditkvaliteten på ej förfallna och ej
nedskrivna kundfordringar och övriga finansiella fordringar bedöms vara god .
Kundfordringar
Förfallna Förfallna Förfallna Förfallna
Totalt
Ej förfallna
≤ 15 dagar 16 – 30 dagar 31 – 60 dagar > 60 dagar
Förväntat bruttobelopp
1 565
1 253
163
63
30
56
Förväntade kreditförluster
-7
-3
-1
-3
31 december 2024
1 558
1 250
162
63
30
53
Förväntat bruttobelopp
1 533
1 186
179
60
37
71
Förväntade kreditförluster
-8
-1
-1
-2
-4
31 december 2023
1 525
1 185
178
60
35
67
Likvida medel och kreditbetyg
Upplupet
anskaffningsvärde
Moody's: A1
32
Standard & Poor's: AAA
63
Standard & Poor's: AA-
28
Standard & Poor's: A+
56
Standard & Poor's: A
66
Standard & Poor's: A-
403
Standard & Poor's: BBB+
11
Standard & Poor's: BBB
11
Övrigt (ej tillgängligt kreditbetyg)
2
672
2024
2023
Kundfordringar
1 565
1 533
Avgår: Reservering för förväntade kreditförluster
-7
-8
Redovisat värde
1 558
1 525
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER NOTER
Finansiella tillgångar per kategori 2023
Upplupet Verkligt värde via Derivat – identifierade för Derivat till verkligt värde 2023
anskaffningsvärde övrigt totalresultat säkringsredovisning via resultaträkningen Summa
Långfristiga finansiella tillgångar
1)
2
2
Kundfordringar
1 525
1 525
Övriga kortfristiga finansiella tillgångar (se not 30)
10
3
13
Likvida medel
688
688
Redovisat värde
2 213
2
10
3
2 228
Verkligt värde
2 213
2
10
3
2 228
1)
Innehavet avser 20.000 aktier i Arenabolaget i Ängelholm AB (Catena Arena). Värdet avser ursprungligt transaktionspris (nyemission) .
89
Not 18 Andra reserver
Säkrings- Omräknings-
reserv
reserv
Summa
Ingående balans per 1 januari 2023
1
558
559
Kassaflödessäkringar:
Vinst från verkligt värde värdering under året
6
6
Skatt från verkligt värde värdering
-1
-1
Omräkningsdifferenser
-109
-109
Utgående balans per 31 december 2023
6
449
455
Ingående balans per 1 januari 2024
6
449
455
Kassaflödessäkringar:
Förlust från verkligt värde värdering under året
-10
-10
Skatt från verkligt värde värdering
2
2
Omräkningsdifferenser
326
326
Utgående balans per 31 december 2024
-2
775
773
Säkringsreserv
Säkringsreserven innefattar den effektiva andelen av den ackumulerade
nettoförändringen av verkligt värde på ett kassaflödessäkringsinstrument hän-
förbart till säkrade transaktioner avseende försäljning och varukostnader som
ännu inte har inträffat. Överföringar till resultaträkningen av kassaflödes-
säkringar redovisas som övrig rörelseintäkt/-kostnad.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår vid om-
räkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter, som har upprättat
sina finansiella rapporter i en annan valuta, än den valuta som koncernens finan-
siella rapporter presenteras i. Moderbolaget och koncernen presenterar sina fi-
nansiella rapporter i svenska kronor.
Not 17 Eget kapital
Kapitalhantering
Koncernens målsättning är att ha en god kapitalstruktur och finansiell stabilitet.
Som kapital definieras koncernens totala redovisade egna kapital, dvs:
2024
2023
Aktiekapital
135
135
Övrigt tillskjutet kapital
488
488
Omräkningsreserv
775
449
Säkringsreserv
-2
6
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
4 342
4 093
Summa kapital hänförligt till moderföretagets
aktieägare
5 738
5 171
Koncernen har ett incitamentsprogram; Incitamentsprogram 2022/2028. Vid full
nyteckning av återstående teckningsoptioner ger programmet maximalt
4.960.000 nya B-aktier. Mer information finns i not 27.
Styrelsens ambition är att bibehålla en bra balans mellan hög avkastning som
kan möjliggöras genom en högre belåning och fördelarna och tryggheten som
en sund kapitalstruktur erbjuder. Med detta som motiv fastställer styrelsen årli-
gen koncernens finansiella mål, vilka skall ses som ett genomsnitt under en
konjunkturcykel. Måluppfyllelsen framgår nedan.
2024
2023
Finansiella mål
Utfall
Finansiella mål
Utfall
EBITA-marginal
>10%
9,9%
>10%
7,3%
Kassagenerering
>75%
86,0%
>75%
65,0%
Soliditet
>35%
59,0%
>35%
56,0%
Styrelsens förslag till utdelning skall beakta Nolatos långsiktiga utvecklings-
möjligheter, finansiella ställning och investeringsbehov. Styrelsens utdelnings-
policy innebär att styrelsen skall ha för avsikt att föreslå en utdelning som i
genomsnitt ska motsvara minst 50 procent av resultatet efter skatt. För 2024
föreslås en oförändrad utdelning om 1 ,50 SEK per aktie (1,50 SEK), mot-
svarande 404 MSEK (404). Utdelningsandelen uppgår till 61 procent (74, exklu-
sive engångsposter 2023).
NOTER KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Noter koncernen
Not 15 Varulager
Redovisningsprincip
Anskaffningsvärdet för varulager beräknas genom tillämpning av först in, först
ut-metoden (FIFU) och inkluderar utgifter som uppkommit vid förvärvet av
lagertillgångarna och transport av dem till deras nuvarande plats och skick. För
tillverkade varor och pågående arbete, inkluderar anskaffningsvärdet en rimlig
andel av indirekta kostnader baserad på normal kapacitet.
Varulagrets anskaffningsvärde kan behöva justeras då anskaffningsvärdet
överstiger nettoförsäljningsvärdet. Justering till nettoförsäljningsvärdet
inkluderar uppskattningar av teknisk och kommersiell inkurans som görs
individuellt i respektive dotterföretag. Vid uppskattning av kommersiell inkurans
är omsättningshastighet och ålder riskfaktorer .
2024
2023
Råvaror och förnödenheter
585
613
Varor under tillverkning
82
88
Färdiga varor och handelsvaror
516
495
Summa
1 183
1 196
Koncernen har under året gjort nedskrivningar av varulagret med 32 MSEK (50).
Nedskrivningar ingår i Kostnad för sålda varor i resultaträkningen.
Under året återförda nedskrivningar uppgår till 29 MSEK (34). Återföring av
tidigare nedskrivet lager beror på att dessa poster har kunnat säljas eller att de
ej längre anses vara inkuranta.
Not 16 Övriga kortfristiga tillgångar
2024
2023
Övriga fordringar
81
81
Förutbetalda kostnader
110
80
Upplupna intäkter
13
14
Avtalstillgångar avseende utvecklingsarbete
och framtagande av produktionsverktyg (se
även not 4)
161
117
Utgående balans
365
292
90
Redovisningsprincip
Finansiella skulder redovisas initialt till verkligt värde vilket vanligtvis motsvarar
anskaffningskostnad. Tilläggsköpeskillingar vid rörelseförvärv redovisas till verkligt
värde via resultaträkningen. Lån och övriga finansiella skulder, förutom derivat,
värderas till upplupet anskaffningsvärde som beräknas med effektivräntemetoden.
Not 19 Finansiella skulder
Verkligt värde har lämnats som upplysning för finansiella skulder och har avseende
långfristiga skulder beräknats med hjälp av värderingsteknik och då främst genom
diskonterade kassaflöden baserade på observerbar marknadsinformation (nivå 2).
Avseende kortfristiga skulder bedöms redovisat värde vara en god approximation av
verkligt värde.
Räntebärande skulder
Koncernens räntebärande skulder exklusive pensionsskuld och leasingskulder,
uppgick vid årets utgång till 1.343 MSEK (1.583).
Villkor och återbetalningstider
Totalt beviljade kreditlöften i koncernen uppgår till 3.428 MSEK (3.213). Av dessa
löper 1.149 MSEK till och med 2026-12-22 och 450 MSEK till 2027-04-25 samt
1.829 MSEK till och med 2027-12-20. Kreditfaciliteter på totalt 3.428 MSEK är
villkorade med sedvanliga kovenanter. Dessa inkluderar krav på finansiella
nyckeltal för koncernen omfattande nettoskuld i förhållande till rörelseresultatet
före avskrivningar (EBITDA). Kontroll av att lånevillkoren är uppfyllda görs
kvartalsvis. Koncernen har uppfyllt lånekovenanterna under hela perioden. Det
finns inga indikationer på att koncernen skulle ha svårigheter att uppfylla
kovenanterna när de nästa gång testas per kvartalsrapporteringsdagen den 31
mars 2025. Samtliga låneavtal kan sägas upp av motparten om ägarkontrollen
över bolaget väsentligt förändras.
Derivat
Verkligt värde på valutaterminskontrakten (derivat) är fastställt enligt Nivå 2.
Ytterligare upplysningar gällande finansiell riskhantering och
säkringsredovisning lämnas i not 30 finansiell riskhantering.
Nivå 1: Enligt priser noterade på en aktiv marknad för samma instrument.
Nivå 2: Utifrån direkt eller indirekt observerbara marknadsdata som inte
inkluderas i Nivå 1.
Nivå 3: Utifrån indata som inte är observerbara på marknaden .
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER NOTER
2024
2023
Redovisat Redovisat
Förfalloår
värde
Verkligt värde
värde
Verkligt värde
Långfristiga finansiella skulder
Banklån CHF (rörlig ränta)
1)
2026
243
3) 240 3)
Banklån CHF (rörlig ränta)
1)
2027
206
3) 406 3)
Banklån USD (rörlig ränta)
2)
2027
825
3)
753
690
Banklån USD (rörlig ränta)
2027
65
3) 141 3)
Tilläggsköpeskilling P&P Technology Ltd (GBP)
2026
2
2
4
4
Leasingskulder (se not 13)
146
146
213
213
Delsumma långfristiga finansiella skulder
1 487
1 757
Kortfristiga finansiella skulder
Leverantörsskulder
2024-2025
704
704
620
620
Banklån SEK (rörlig ränta)
< 3 månader
37
37
Tilläggsköpeskilling P&P Technology Ltd (GBP)
< 12 månader
2
2
2
2
Derivat identifierade för säkringsredovisning, till verkligt värde via
övrigt totalresultat (se not 30)
4
4
5
5
Leasingskulder (se not 13)
42
42
80
80
Delsumma kortfristiga finansiella skulder
752
744
Summa
2 239
2 501
1)
Utgör finansiering och samtidigt säkringsinstrument vid säkring av nettoinvestering i utländsk verksamhet, avseende Nolato Treff AG. Dessa lån löper med rörlig ränta
till förfall 2026-12-22 och 2027-12-20.
2)
Utgör finansiering och samtidigt säkringsinstrument vid säkring av nettoinvestering i utländsk verksamhet, avseende USA. Detta lån löper med rörlig ränta till förfall
2027-12-20.
3)
Bedömning att räntesatsen på de räntebärande skulderna är i enlighet med marknadsmässiga villkor per den 31 december 2024 och att det verkliga värdet på
balansdagen därmed i allt väsentligt motsvaras av det redovisade värdet.
91
Redovisningsprincip
Inom koncernen finns ett flertal såväl avgiftsbestämda som förmånsbestämda
pensionsplaner.
I avgiftsbestämda planer betalar företaget fastställda avgifter till en separat
juridisk enhet och har ingen förpliktelse att betala ytterligare avgifter. Koncernens
resultat belastas för kostnader i takt med att förmånerna intjänas.
I förmånsbestämda planer utgår ersättningar till anställda och före detta
anställda baserat på lön vid pensioneringstidpunkten och antalet intjänandeår.
Koncernen bär risken för att de utfästa ersättningarna utbetalas. Nolatos
förmånsbestämda planer avseende PRI i Sverige är icke fonderade. I
balansräkningen redovisas PRI-förpliktelserna som avsättning.
Beträffande förmånsbestämda planer så används en så kallad Projected Unit
Credit Method för att beräkna nuvärdet av förmånsbestämda förpliktelser och
kostnader avseende tjänstgöring under innevarande period. Beräkningar sker
alltid årligen och kvartalsvis om det skett större förändringar av de viktigaste
antagandena som t ex diskonteringsränta och inflation. Externa aktuarier
används för dessa beräkningar och uppskattandet av förpliktelserna och
kostnaderna involverar antaganden.
Vid beräkning av förpliktelser och kostnader görs antaganden och de mest
känsliga antagandena kan variera mellan planerna men avser i huvudsak
diskonteringsränta, pensionsindexering, framtida löneökningar och antagande
om livslängd. Dessa antaganden bestäms för varje plan separat. Diskonterings-
räntan för planer i Sverige baseras på avkastningen på bostadsobligationer vilka
har förfallotider som överensstämmer med löptiden på förpliktelsen. I Schweiz
används på motsvarande sätt avkastningen på högkvalitativa AA-klassificerade
företagsobligationer. Pensionsindexering är främst relevant för pensionerade
medlemmar i planen och är hänförligt till förändringar kopplat primärt till
inflation. Antaganden om löneökning är relevant för aktiva medlemmar i planen
och speglar tidigare erfarenheter av långsiktiga förändringar, prognoser för
kommande villkorsförändringar och förväntad inflation. Antagande om livslängd
speglar den förväntade livslängden för medlemmar i planen och bestäms
baserat på dödlighetstabell applicerbar för varje plan.
Omvärderingar uppkommer huvudsakligen vid förändringar av aktuariella
antaganden samt erfarenhetsbaserad justering, som är skillnaden mellan
aktuariella antaganden och faktiskt utfall. De redovisas direkt i övrigt total-
resultat och omklassificeras aldrig till resultaträkningen. För alla förmåns-
bestämda planer består den aktuariella kostnaden, som belastar resultatet, av
kostnad avseende tjänstgöring under innevarande period, räntekostnad netto
och, då tillämpligt, kostnad avseende tjänstgöring under tidigare perioder,
reduceringar samt regleringar. Eventuell kostnad för tjänstgöring under tidigare
perioder redovisas omedelbart. Räntekostnader netto klassificeras som
finansiella kostnader.
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i Sverige
tryggas genom en försäkring i Alecta. Pensionsplanen enligt ITP tryggas genom
en försäkring i Alecta och redovisas som en avgiftsbestämd plan.
2024
2023
Nuvärdet av förmånsbestämda pensionsplaner
i Sverige
142
133
Nuvärdet av pensionsplan i Schweiz
97
92
Övriga avsättningar till pensioner
2
3
Summa
241
228
Förmånsbestämda pensionsplaner
I Sverige finns en förmånsbestämd pensionsplan (PRI), där de anställda har rätt
till ersättning efter avslutad anställning baserat på slutlön och tjänstgöringstid.
I Schweiz har koncernen en förmånsbestämd fonderad pensionsplan, placerad i
en Schweizisk pensionsstiftelse. Verkligt värde på pensionstillgångarna är fastställt
enligt Nivå 1: enligt priser noterade på en aktiv marknad för samma instrument.
Förnsbestämda pensionsplaners verkliga värde:
2024
2023
Ingående balans
225
171
Förmåner intjänade under perioden i Sverige
3
2
Förändring av planavsättning i Schweiz
-2
-4
Räntekostnader
5
5
Pensionsutbetalningar
-7
-6
Kurseffekt
2
3
Aktuariell vinst (-) / förlust (+)
13
54
Summa
239
225
Belopp som redovisas i balansräkningen för
pensionsplan i Schweiz:
2024
2023
Nuvärdet av pensionsåtagande,
fonderad pensionsplan
541
491
Verkligt värde pensionstillgångar
-444
-399
Nettoskuld, fonderad pensionsplan*
97
92
* Nuvärdet av den förväntade nettoskulden år 2025 är 99 MSEK (balansdagskurs
per 2024-12-31).
Kategorier av pensionstillgångar för pensionsplan i
Schweiz (Nivå 1):
2024
2023
Likvida medel
0,0%
0,0%
Aktier
30,1%
29,4%
Obligationer
47,5%
48,0%
Fastighetsfonder
19,6%
19,9%
Övriga investeringar
2,8%
2,7%
De belopp som redovisas i resultatkningen under året
för pensionsplaner är följande:
2024
2023
Kostnader avseende tjänstgöring under
innevarande år i Sverige
3
2
Förändring av planavsättning i Schweiz
-2
-4
Kostnad för särskild löneskatt i Sverige
1
1
Summa pensionskostnader i rörelseresultatet
från förmånsbestämda planer
2
-1
Räntekostnad
5
5
Summa kostnader från förmånsbestämda
planer
7
4
Kostnad för avgiftsbestämda planer
129
133
Kostnad för särskild löneskatt
15
13
Summa pensionskostnader
151
150
NOTER KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Noter koncernen
Not 20 Avsättningar till pensioner och liknande förpliktelser
92
Kostnader för förnsbestämda pensionsplaner redovisas
på följande rader i övrigt totalresultat:
2024
2023
Aktuariella vinster (+) och förluster (-)
-13
-54
Särskild löneskatt
-2
-3
Uppskjuten inkomstskatt
3
9
Summa
-12
-48
Viktiga aktuariella antaganden på balansdagen för förmåns-
bestämda pensionsplaner i Sverige (vägda genomsnitt):
2024
2023
Diskonteringsränta
3,00%
3,20%
Inflation
1,80%
1,60%
Framtida årliga löneökningar
2,90%
2,70%
Personalomsättning
5,00%
5,00%
Livslängd
DUS23
DUS23
Duration avseende pensionsåtagande (år)
15,0
15,0
Viktiga aktuariella antaganden på balansdagen för
pensionsplan i Schweiz:
2024
2023
Diskonteringsränta
0,90%
1,50%
Ränta på pensions krediter
1,25%
1,75%
Inflation
1,20%
1,50%
Framtida årliga löneökningar
1,50%
2,00%
Framtida årliga pensionsökningar
0,00%
0,00%
Duration avseende pensionsåtagande (år)
15,3
14,9
Känslighetsanalys (nuvärdet av pensionsåtagandet i
balansräkningen):
Sverige Schweiz
2024 2024
Diskonteringsränta +0,5%
-11
-38
Diskonteringsränta –0,5%
10
43
Inflation +0,5%
8
5
Inflation –0,5%
-9
-5
Löneökning +0,5%
3
7
Löneökning –0,5%
-3
-7
Pensionsåtaganden inom Alecta i Sverige
Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i Alecta uppgår till
8 MSEK (7). Förväntade avgifter nästa rapportperiod för ITP 2-försäkringar som
är tecknade i Alecta uppgår till 4 MSEK. Alectas överskott kan fördelas till för-
säkringstagarna och/eller de försäkrade. Vid utgången av 2024 uppgick Alectas
överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 162 procent (158). Den
kollektiva konsolideringsnivån utgörs av verkligt värde på Alectas tillgångar i
procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstekniska
beräkningsantaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19.
Not 21 Övriga avsättningar
Redovisningsprincip
Avsättningar för produktgarantier och kundreklamationer representerar ledningens
bästa uppskattning av framtida kassaflöden nödvändiga för att reglera förpliktelserna.
Nolato åtar sig normalt aldrig ett fullständigt produktansvar då vi till största delen är
en underleverantör av delkomponenter till våra kunder. Nolato har ett tillverkningsan
-
svar för levererade delkomponenter och det kan över tid uppstå kundreklamationer.
Avsättning för:
2024
2023
Särskild löneskatt enl IAS 19 för PRI pensions-
skuld
12
10
Särskild löneskatt avseende kapitalförsäkringar
8
7
Produktgarantier och kundreklamationer
43
52
Övrigt
2
2
Belopp vid årets utgång
65
71
Not 22 Övriga kortfristiga skulder
2024
2023
Förskott från kunder avseende produkter
49
15
Avtalsskulder avseende utvecklingsarbete och
fram tagande av produktionsverktyg (se även
not 4)
258
283
Övriga kortfristiga skulder
113
126
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Löneskulder
245
199
Sociala avgifter
101
75
Ankomna varuleveranser, ej fått faktura
28
30
Energikostnader
22
22
Reklamationer
25
30
Underhåll
16
19
Verktyg
8
5
Maskiner och reservdelar
19
25
Övriga poster
166
178
Delsumma upplupna kostnader
och förutbetalda intäkter
630
583
Summa
1 050
1 007
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER NOTER
93
Not 23 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Ställda säkerheter*
2024
2023
Företagsinteckning
4
3
* Ställda säkerheter för skulder till kreditinstitut.
Eventualförpliktelser
2024
2023
Garantiåtagande, FPG/PRI
2
2
Garantiåtagande, EU-stöd
43
45
Not 25 Kassaflöde
Följande delkomponenter ingår i likvida medel:
2024
2023
Kassa och banktillgodohavanden
649
685
Tillgodohavande på koncernkonto i moderbolaget
23
3
Summa likvida medel rapporterade
i kassa flödesanalysen
672
688
Outnyttjade krediter
På balansdagen uppgår de outnyttjade krediterna i koncernen till 2.089 MSEK
(1.636).
Förvärv av verksamheter, exklusive likvida medel
Nolato har år 2023 förvärvat brittiska P&P Technology Ltd och svenska Be-Må Tools
AB. Erlagd köpeskilling var totalt 19 MSEK och förvärvade likvida medel 0 MSEK.
Avstämning av skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
2024
2023
Ingående balans för långfr.- och kortfr.
finansiella skulder
1 881
2 044
Kassaflödespåverkande förändringar
Upptagna lån
56
Amortering av lån
-332
-101
Amortering av leasingskulder
-69
-82
Ej kassaflödespåverkande förändringar
Omräkningseffekter
103
-86
Övriga omvärderingar- och årets tillk.
IFRS 16 leasingskulder, se not 13
-47
65
Omvärdering tilläggsköpeskilling
GW Plastics Inc förvärvet
-10
Förändring derivat
-1
-5
Utgående balans för långfristiga
och kortfristiga finansiella skulder
1 535
1 881
Not 24 Närstående
Koncernens transaktioner med ledande befattningshavare i form av löner och
andra ersättningar, förmåner, pensioner jämte avtal om avgångsvederlag till
styrelse och vd framgår av not 27.
Det föreligger inte några övriga väsentliga kända transaktioner med koncernens
närstående parter.
Not 26 Händelser efter räkenskapsårets utgång
Inga väsentliga händelser har inträffat efter periodens utgång, men geopolitiska
spänningar påverkar givetvis även Nolatos verksamhet och dess kunder. Det är i
dagsläget inte möjligt att förutse varaktigheten eller omfattningen och därmed
inte heller kvantifiera dessa effekter för koncernen.
NOTER KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Noter koncernen
Löner och andra ersättningar till Nolatos styrelse, verkställande direktör och
koncernledning
Principer för ersättning och förmåner
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår styrelsearvode enligt årsstämmans
beslut. Styrelsearvode utgår ej till anställda i koncernen och arbetstagarrepresentanter
.
Ersättning till verkställande direktören och andra ledande befattningshavare
utgörs av grundlön, rörlig ersättning, övriga förmåner och pension. Med ledande
befattningshavare avses de personer som tillsammans med vd utgör koncern-
ledningen. Under 2024 utgjordes koncernledningen av 6 personer, förutom vd.
Dessa utgjordes av chef ekonomi och finans Per-Ola Holmström, chef Medical
Solutions Johan Iveberg, chef Engineered Solutions Anders Björklund, chef
Materials inom Engineered Solutions och vd Nolato Silikonteknik Anders
Ericsson, chef för inköp Camilla Magnusson och hållbarhets- och teknisk
direktör Glenn Svedberg. För ytterligare information se sidan 62.
Eventuella uppdrag som enskild styrelseledamot har för bolaget utöver styrelse-
arbete ersatts med marknadsmässig betalning. Uppdragen ska dokumenteras i
avtal som specificerar uppdragsmomenten och överenskommen ersättning.
Ersättning erläggs i efterskott efter utfört arbete.
Berednings- och beslutsprocess
Styrelsen har utsett ett ersättningsutskott bestående av styrelsens ordförande
och ytterligare två styrelseledamöter. Utskottet har föreslagit och styrelsen
godkänt gällande principer för rörliga ersättningar. Utskottet har beslutat om
vd:s samtliga ersättningar och förmåner, vilka redogjorts för och godkänts av
styrelsen. Utskottet har godkänt ersättningarna till koncernledningen.
Rörlig ersättning
För vd och övriga ledande befattningshavare baseras rörlig ersättning på utfall av
resultat, avkastning på sysselsatt kapital samt miljö-KPI. Maximalt utfall kan ge 60
procent av grundlönen för vd och 3050 procent för andra ledande befattnings-
havare. Samtidigt krävs att respektive resultatområde redovisar ett positivt
resultat. Utfallet 2024 utgjorde för vd 52 procent av grundlönen (23) och för
ledande befattningshavare 2144 procent av grundlönen (1023).
Deltagarna i Nolatos incitamentsprogram erbjuds möjlighet att erhålla ersättning,
motsvarande hälften av deltagarens optionspremier samt den inkomstskatt som
belastar ersättningen, under förutsättning att deltagarens anställning i koncernen
inte avslutas innan tre år förflutit.
Incitamentsprogram 2019/2024
På ordinarie bolagsstämma den 8 maj 2019 beslutades om emission av högst
7.980.000 teckningsoptioner i tre olika serier: Serie 2019/2022, Serie 2020/2023
samt Serie 2021/2024 med 2.660.000 optioner i varje serie, som ger rätt att
teckna lika många B-aktier. Varje teckningsoption berättigar således till teckning
av en (1) ny aktie av serie B. Teckningsoptionerna överläts till ett tjugotal inom
Nolatos ledning på marknadsmässiga villkor, till ett pris som fastställts utifrån ett
beräknat marknadsvärde för teckningsoptionerna med tillämpning av Black &
Scholes optionsvärderingsmodell. Den maximala utspädningseffekten av
incitamentsprogrammets samtliga 3 serier beräknades uppgå till totalt cirka 3
procent av aktiekapitalet och 1,6 procent av rösterna (beräknat utifrån antalet
befintliga aktier), förutsatt full teckning och fullt utnyttjande av samtliga
teckningsoptioner.
Not 27 Ersättningar till ledande befattningshavare
94
Incitamentsprogram 2019/2024 – Serie 2019/2022
Det beslutades att inte genomföra denna del av programmet.
Incitamentsprogram 2019/2024 – Serie 2020/2023
Totalt tecknade optioner blev 287.500 st och priset per teckningsoption var 7,10 kr.
Teckningskurs för en B-aktie uppgick till 92,88 kr. Teckningsoptionerna kunde ut
-
nyttjas för aktieteckning från och med 1 maj 2023 till och med den 15 december
2023. Inga teckningsoptioner har utnyttjats för aktieteckning under teckningsperio
-
den.
Incitamentsprogram 2019/2024 – Serie 2021/2024
Totalt tecknade optioner blev 257.000 st och priset per teckningsoption var 9,93 kr.
Teckningskurs för en B-aktie uppgick till 140,20 kr. Teckningsoptionerna kunde ut
-
nyttjas för aktieteckning från och med 1 maj 2024 till och med den 15 december
2024. Inga teckningsoptioner har utnyttjats för aktieteckning under teckningsperio
-
den.
Incitamentsprogram 2022/2028
På ordinarie bolagsstämma den 3 maj 2022 beslutades om emission av högst
7.980.000 teckningsoptioner i tre olika serier: Serie 2022/2026, Serie 2023/2027
samt Serie 2024/2028 med 2.660.000 optioner i varje serie, som ger rätt att teckna
lika många B-aktier. Varje teckningsoption berättigar således till teckning av en
(1) ny aktie av serie B. Teckningsoptionerna överlåtes till befintliga och kommande
personal inom Nolatos ledning, till ett pris som fastställs utifrån ett beräknat
marknadsvärde för teckningsoptionerna med tillämpning av Black & Scholes op-
tionsvärderingsmodell. Den maximala utspädningseffekten av incitamentspro-
grammets samtliga 3 serier beräknas uppgå till totalt cirka 3 procent av aktieka-
pitalet och 1,5 procent av rösterna (beräknat utifrån antalet befintliga aktier),
förutsatt full teckning och fullt utnyttjande av samtliga teckningsoptioner.
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER NOTER
Incitamentsprogram 2022/2028 – Serie 2022/2026
Totalt tecknade optioner blev 1.685.000 st och priset per teckningsoption var
4,70 kr. Teckningskurs för en B-aktie uppgår till 57,80 kr. Teckningsoptionerna
kan utnyttjas för aktieteckning från och med 15 december 2025 till och med
den 15 juni 2026.
Incitamentsprogram 2022/2028 – Serie 2023/2027
Totalt tecknade optioner blev 1.750.000 st och priset per teckningsoption var
4,77 kr. Teckningskurs för en B-aktie uppgår till 59,20 kr. Teckningsoptionerna
kan utnyttjas för aktieteckning från och med 15 december 2026 till och med
den 15 juni 2027.
Incitamentsprogram 2022/2028 – Serie 2024/2028
Totalt tecknade optioner blev 1.525.000 st och priset per teckningsoption var
4,66 kr. Teckningskurs för en B-aktie uppgår till 68,00 kr. Teckningsoptionerna
kan utnyttjas för aktieteckning från och med 15 december 2027 till och med
den 15 juni 2028.
Pensioner
Pensionsåldern för vd och andra ledande befattningshavare är 65 år. Pensions-
premien till vd uppgick till 33 (35) procent av pensionsgrundande lön och följer
avgiftsbestämd pensionsplan. Rörliga ersättningar är inte pensionsgrundande.
Övriga ledande befattningshavare har avgiftsbestämd pensionsplan. För 2024
har pensionspremien i genomsnitt uppgått till 31 procent av grundlönen (31).
Rörliga ersättningar är inte pensionsgrundande.
Avgångsvederlag
För vd och andra ledande befattningshavare gäller att den anställde har en upp-
sägningstid på 6 månader. Vid uppsägning från bolagets sida gäller en uppsäg-
ningstid på 12–24 månader. Andra eventuella inkomster som uppbärs under
uppsägningstiden ska avräknas från lön och andra ersättningar som utgår under
uppsägningstiden. För både vd och övriga ledande befattningshavare gäller att
de anställda uppbär både grundlön och övriga förmåner under uppsägningstiden.
Efter uppsägningtiden utgår ingen ersättning.
Könsfördelning i styrelse och koncernledning
2024
2023
Män
Kvinnor
Män
Kvinnor
Moderbolagets styrelse inklusive koncernchef
8
3
8
3
Koncernledning inklusive koncernchef
6
1
6
1
95
Ersättningar till styrelsen, verkställande direktören och andra ledande befattningshavare i koncernledningen
Grundlön/ Rörlig Övriga Pensions- Övrig
TSEK
Styrelsearvode
1)
ersättning
2)
förmåner
3)
premie
ersättning
4)
Summa
Ersättningar och övriga förmåner under 2024
Styrelsens ordförande, Fredrik Arp
1 132
1 132
Styrelseledamot, Carina van den Berg
462
462
Styrelseledamot, Tomas Blomquist
325
325
Styrelseledamot, Sven Boström
325
325
Styrelseledamot, Klas Forsström
366
366
Styrelseledamot, Lovisa Hamrin
366
366
Styrelseledamot, Åsa Hedin
395
395
Styrelseledamot, Erik Lynge-Jorlén
395
395
Verkställande direktören, Christer Wahlquist
6 444
4 517
133
2 133
284
13 511
Vice verkställande direktören, Per-Ola Holmström
3 600
2 142
112
1 275
132
7 261
Andra ledande befattningshavare i koncernledningen (5 pers.)
12 720
6 723
380
3 836
862
24 521
Summa
26 530
13 382
625
7 244
1 278
49 059
Grundlön/ Rörlig Övriga Pensions- Övrig
TSEK
Styrelsearvode
1)
ersättning
2)
förmåner
3)
premie
ersättning
4)
Summa
Ersättningar och övriga förmåner under 2023
Styrelsens ordförande, Fredrik Arp
1 080
1 080
Styrelseledamot, Carina van den Berg
485
485
Styrelseledamot, Tomas Blomquist
310
310
Styrelseledamot, Sven Boström
310
310
Styrelseledamot, Lovisa Hamrin
350
350
Styrelseledamot, Åsa Hedin
377
377
Styrelseledamot, Erik Lynge-Jorlén
310
310
Styrelseledamot, Lars-Åke Rydh
310
310
Verkställande direktören, Christer Wahlquist
6 132
2 167
110
2 134
591
11 134
Vice verkställande direktören, Per-Ola Holmström
3 420
1 035
92
1 199
121
5 867
Andra ledande befattningshavare i koncernledningen (5 pers.)
11 820
3 864
361
3 565
693
20 303
Summa
24 904
7 066
563
6 898
1 405
40 836
1)
Inklusive ersättning för kommittéarbete. Enligt bolagsstämmobeslut oavsett utbetalningsperiod.
2)
Rörlig ersättning avser kostnadsförd ersättning för verksamhetsåret, vilken utbetalas kommande år.
3)
Övriga förmåner avser i huvudsak tjänstebil.
4)
Med övrig ersättning avses för vd och andra ledande befattningshavare utbetald tidigare intjänad semester och övriga ersättningar.
NOTER KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Noter koncernen
Not 28 Information angående ersättning till revisorer
Till bolagets revisionsbolag har ersättning utgått:
TSEK
2024
2023
EY
Revisionsuppdrag
6 695
8 337
Skatteuppdrag
546
168
Övriga uppdrag
677
959
Summa
7 918
9 464
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det
ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds
av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter.
Ersättning för revisionsuppdrag till andra revisionsbolag har uppgått till 1.081 TSEK (1.555).
96
Not 29 Medelantal anställda
2024
2023
Antal
Varav män
Antal
Varav män
Moderbolaget i Sverige
Nolato AB, Torekov
13
69%
12
75%
Dotterföretag i Sverige
Be-Må Molds AB
9
78%
4
50%
Nolato Cerbo AB, Trollhättan
166
72%
170
68%
Nolato Gota AB, Götene
207
73%
206
76%
Nolato Lövepac AB, Skånes Fagerhult
64
61%
54
65%
Nolato MediTech AB, Hörby
247
64%
259
66%
Nolato MediTor AB, Torekov
114
53%
118
51%
Nolato Plastteknik AB, Göteborg
122
73%
113
67%
Nolato Polymer AB, Torekov
81
80%
82
80%
Nolato Silikonteknik AB, Hallsberg
90
56%
85
66%
1 100
67%
1 091
68%
Dotterföretag utomlands
Avenue Mould Solutions Ltd, Irland
105
81%
99
79%
Cerbo France Sarl, Frankrike
1
0%
1
0%
GW Plastics (Dongguan) Ltd., Kina
400
50%
251
53%
GW Plastics Hong Kong Ltd., Kina
2
100%
GW Plastics Mexicana, S. de R.L de C.V., Mexiko
109
66%
109
67%
GW Plastics San Antonio, Inc., USA
108
66%
132
71%
GW Plastics Tucson, Inc., USA
199
62%
211
60%
GW Silicones, Inc., USA
55
75%
48
75%
Lövepac Converting Ltd., Kina
22
55%
36
53%
Lövepac Technology (Shenzhen) Co., Ltd., Kina
91
42%
118
40%
Nolato Contour, Inc., USA
316
65%
279
65%
Nolato EMC Kft, Ungern
42
40%
37
38%
Nolato GW, Inc., USA
301
69%
305
68%
Nolato Hungary Kft, Ungern
789
56%
757
50%
Nolato Jabar LLC., USA
76
67%
79
67%
Nolato Jaycare Ltd, Storbritannien
177
81%
170
79%
Nolato (Malaysia) SDN BHD
177
42%
108
54%
Nolato Medical Device Co. Ltd., Kina
57
49%
60
47%
Nolato Mobile Comm.Polymers (Beijing) Ltd., Kina
305
59%
972
54%
Nolato PPT Ltd, Storbritannien
22
73%
14
71%
Nolato Romania Srl, Rumänien
50
48%
50
40%
Nolato Silikonteknik (Beijing) Co., Ltd., Kina
203
56%
214
55%
Nolato Solutions India Private Ltd., Indien
10
100%
Nolato Stargard Sp.zo.o., Polen
126
22%
132
22%
Nolato Technology (Dongguan) Co., Ltd., Kina
627
62%
81
41%
Nolato Technology (Suzhou) Co., Ltd., Kina
66
45%
60
43%
Nolato Treff AG, Schweiz
290
62%
304
63%
4 724
59%
4 629
57%
5 837
61%
5 732
59%
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER NOTER
97
Verksamheten bedrivs utifrån en av styrelsen fastställd finanspolicy som anger
regler och riktlinjer för hur de olika finansiella riskerna skall hanteras. I finans-
policyn identifieras följande väsentliga risker: Valutarisk, ränterisk, finansierings-
risk samt kredit- och likviditetsrisk. Som säkringsinstrument används valuta-
och räntederivat enligt de riktlinjer som angivits av styrelsen.
Nolatokoncernen är i egenskap av låntagare och genom sin omfattande verk-
samhet utanför Sverige utsatt för olika finansiella risker. Nolatos finans policy
anger riktlinjer för hur hanteringen av dessa risker ska ske inom koncernen.
Policyn anger finansverksamhetens syfte, organisation och ansvarsfördelning
och är utformad för att hantera beskrivna risker. Finanschefen initierar och vid
behov föreslår uppdateringar av finanspolicyn samt utfärdar interna instruktioner
för att säkerställa att policyn efterlevs i den löpande verksamheten. Det är sedan
styrelsen som årligen, eller vid behov, utvärderar och fastställer de föreslagna
förändringarna i finanspolicyn.
Koncernens finansförvaltning är centraliserad till koncernens ekonomiavdelning
och fungerar som ett stabsserviceorgan. Koncernstaben ansvarar för koncern-
bolagens externa bankrelationer, likviditetshantering, finansnetto, räntebärande
skulder och tillgångar samt för koncerngemensamma betalningssystem, i egen-
skap av internbank. Centraliseringen innebär betydande stordriftsfördelar, lägre
finansieringskostnad samt bättre intern kontroll och hantering av koncernens finan-
siella risker. Inom ramen för finanspolicyn finns möjlighet att utnyttja valuta- och
ränteinstrument. Under året har enbart handel med valutaderivat förekommit.
Marknadsrisk – valutarisk
Koncernen är utsatt för valutakursförändringar i framtida betalningsflöden hänförliga
till såväl kontrakterade som förväntade kommersiella åtaganden samt lån och
placeringar i utländsk valuta, så kallad transaktionsexponering. Koncernens bokslut
påverkas också av omräkningseffekter vid omräkning av utländska dotterföretags
resultat och nettotillgångar till svenska kronor, så kallad omräkningsexponering .
Transaktionsexponering
Transaktionsexponeringen härrör från koncernens försäljning och inköp i olika
valutor. Denna valutarisk består dels av risk för fluktuationer i värdet av
finansiella instrument, det vill säga kundfordringar och leverantörsskulder, dels
av valutarisken i förväntade och kontrakterade betalningsflöden. Under 2024
utgjorde Nolatos försäljning till länder utanför Sverige 88 procent (89). De
största flödesvalutorna för de svenska enheterna var EUR och USD. Nolato
valutasäkrar på kort sikt en del av koncernens nettoexponering i utländsk valuta.
Syftet med att säkra valutaexponeringen är att utjämna resultatfluktuationer.
Enligt policyn skall Nolato säkra nettoflödet av det prognostiserade in- och
utflödet av valutor på en rullande 12-månders period. I det fall nettoflödet i en
enskild valuta understiger 50 MSEK föreligger det inte något krav på säkring.
Säkringsnivåerna av flödena i respektive valuta skall vara inom ramen för nedan
angivna intervall:
Intervall
Säkrat flöde
1–3 månaders framtid
60–80%
4–6 månaders framtid
40–60%
7–9 månaders framtid
20–40%
10–12 månaders framtid
0–20%
Enskilda investeringar i maskinutrustning säkras till 100% i det fall valutaflödet
har ett motvärde överstigande 5 MSEK.
Vad gäller valutarisk i finansiella flöden relaterade till lån och placeringar i
utländsk valuta kan dessa undvikas genom att koncernens bolag lånar i lokal
valuta, alternativt valutasäkrar dessa flöden. Enligt policyn bestäms sådana
eventuella säkringar eller risktaganden från fall till fall. Eventuella säkrings-
kostnader samt skillnader i räntenivåer mellan länder vägs in i beslut om even-
tuellt risktagande av de finansiella flödena.
Vid utgången av 2024 hade koncernen valutasäkringar avseende förväntade
betalningsflöden under 2025 i EUR, GBP, PLN och USD. Använda derivat är
terminskontrakt och valutaswappar. Kontraktens volym och omfattning anges
nedan.
NOTER KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Not 30 Finansiell riskhantering
Valutaterminskontrakt
2024
2023
Nominellt Verkligt Redovisat i Redovisat i Nominellt Verkligt Redovisat i Redovisat i
MSEK värde
värde
Snittkurs
resultaträkn. övr. totalres. värde
värde
Snittkurs
resultaträkn. övr. totalres.
Säkringar för koncerninterna lån
CHF sälj mot SEK (Q4)
128
128
12,2092
5
EUR sälj mot SEK (Q4)
33
33
11,5072
12
12
11,2754
1
GBP sälj mot SEK (Q4)
62
61
13,6680
-2
91
89
12,9642
-1
4
PLN sälj mot SEK (Q4)
32
32
2,5968
32
31
2,5432
1
USD köp mot SEK (Q4)
20
18
10,7337
6
134
129
10,2983
-5
Summa
147
144
4
397
389
1
4
Kassaflödessäkringar EUR
EUR sälj mot SEK (Q1)
39
38
11,5189
27
26
11,6154
EUR sälj mot SEK (Q2)
25
25
11,4669
17
16
11,8479
EUR sälj mot SEK (Q3)
20
20
11,4317
12
11
11,5971
EUR sälj mot SEK (Q4)
8
8
11,4780
5
5
11,3377
Summa
92
91
-2
61
58
1
3
Kassaflödessäkringar USD
USD sälj mot SEK (Q1)
50
52
10,6858
45
42
10,6590
USD sälj mot SEK (Q2)
41
43
10,5966
34
31
10,8232
USD sälj mot SEK (Q3)
24
24
10,5775
25
23
10,7274
USD sälj mot SEK (Q4)
13
13
10,7060
11
10
10,3297
Summa
128
132
-3
-8
115
106
2
3
Vinster och förluster i övrigt totalresultat avseende valutaterminskontrakt per 31 december 2024 kommer att överföras till resultaträkningen vid olika tidpunkter
inom ett år från balansdagen.
Noter koncernen
98
Nettoexponering av försäljning och inköp i utländsk valuta
(kassaflödessäkringar)
12 månaders
bedömda
MSEK
nettoflöden
Totala säkringar
Procentandel
Snittkurs
EUR
182
92
51%
11,4823
USD
255
128
50%
10,6390
Summa
437
220
50%
Kontrakten tas upp till verkligt värde i balansräkningen och värdeförändringen re-
dovisas i övrigt totalresultat. När kontrakten realiseras bokas den ackumulerade
värdeförändringen mot resultaträkningen.
Transaktionsexponering vid utgången av året
(kassaflödessäkringar)
12 månaders osäkrade
MSEK
bedömda nettoflöden
Valutaförändring
Resultatpåverkan
EUR
90
+/-5%
+/-5
USD
127
+/-5%
+/-6
Summa
217
+/-11
Omräkningsexponering
Nolatos policy är att nettoinvesteringar i eget kapital i utländsk valuta normalt
inte kurssäkras, men kan efter beslut göras i vissa fall. Omräkningsdifferenser
redovisade mot övrigt totalresultat framgår av Not 18 Andra reserver .
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER NOTER
Omkningsexponering i utländska dotterföretag
Nettotill- Kronförstärk-
MSEK gångar ning med 5%
Nolato Hungary, EUR
868
-43
Nolato Mobile Comm.Polymers (Beijing), CNY
251
-13
Nolato Technology (Suzhou), CNY
74
-4
Nolato (Malaysia) SDN BHD, USD
57
-3
Nolato Silikonteknik (Beijing), CNY
42
-2
Nolato Stargard, PLN
25
-1
Nolato Romania, RON
20
-1
Nolato Medical Device (Beijing), CNY
-6
Lövepac Technology (Shenzhen), CNY
-10
1
Lövepac Converting, CNY
-19
1
Nolato Technology (Dongguan), CNY
-73
4
Summa
1 229
-61
Koncernen har ingen exponering i nettotillgångarna hos Nolato Treff AG, bolagen
i USA och bolagen i UK, då eventuella omräkningseffekter utjämnas av lån i mo-
derbolaget.
Ränterisk
Räntebindningstiden på koncernens lån och placeringar avgör
hur snabbt ränteför-
ändringar påverkar resultatet. För att begränsa Nolatokoncernens
ränterisk skall
den del av den räntebärande skulden som överstiger MSEK 400 ha en förfal-
lostruktur i löptidsintervall avseende räntebindning enligt följande:
– Upp till ett år: mellan 35–65%
– Över ett år: mellan 35–65%
Målsättning för placering av överskottslikviditet är att uppnå bästa möjliga avkast-
ning med beaktande av kreditrisk och placeringarnas likviditet. Policyn anger att
placeringar endast får ske i räntebärande värdepapper eller bankdeposition. Löpti-
den på placeringar får inte överstiga tre månader .
Likviditetsrisk
För att upprätthålla finansiell flexibilitet och för att kunna tillgodose koncernens
kapitalbehov finns avtalade kreditfaciliteter med olika avtalslängd. Dels för att
kunna finansiera fluktuationer och organisk tillväxt, dels för att ha en beredskap
för att kunna göra större investeringar och förvärv. Se Not 19 Finansiella skulder
för mer information.
99
Nettoskuld vid utgången av året (exklusive leasingskulder)
Redovisat värde Framtida ränta Räntekänslighet
2024 (MSEK)
år 2025
år 2026
år 2027
Avtalsslut
vid +1%
Räntebärande skulder (långfristiga)
Banklån, USD (rörlig ränta)
1)
825
14
14
14
2027-12-20
8
Banklån, USD (rörlig ränta)
1)
65
4
4
4
2027-12-20
1
Banklån, CHF (rörlig ränta)
1)
206
4
4
4
2027-12-20
2
Banklån, CHF (rörlig ränta)
1)
243
4
4
2026-12-22
2
Tilläggsköpeskilling P&P Technology Ltd, GBP
2
Delsumma
1 341
26
26
22
13
Räntebärande skulder (kortfristiga)
Tilläggsköpeskilling P&P Technology Ltd, GBP
2
Delsumma
2
Pensionsskulder
Pensionsskuld, SEK
2)
144
4
Pensionsskuld, CHF
2)
97
1
Delsumma
241
5
Summa skulder
1 584
Räntebärande tillgångar
Likvida medel
672
Finansiell nettoskuld
912
1)
Den framtida rörliga räntan är baserad på räntedebiteringen under år 2024 och kommer att variera under efterföljande år.
2)
Enligt prognos.
NOTER KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Vid årsskiftet uppgick koncernens finansiella skulder till 2.480 MSEK (2.729).
Icke räntebärande skulder hänför sig främst till leverantörsskulder, vars åter-
stående löptid framgår i tabellen nedan.
Förfallotid
< 1 mån
1–3 mån
4–12 mån
> 1 år
Totalt
Leverantörsskulder
512
178
10
4
704
Kreditrisk
Nolato är exponerad för kreditrisk genom sina operativa verksamheter och vissa
av sina finansiella verksamheter. Koncernens maximala exponering för kreditrisk
uppgår till 2.235 MSEK (2.228) per balansdagen. Exponeringen består av bokfört
värde för alla finansiella tillgångar.
Kreditrisk (MSEK)
2024
2023
Kundfordringar
1 558
1 525
Övriga fordringar
2
2
Derivat
3
13
Likvida medel
672
688
Summa
2 235
2 228
Noter koncernen
På operativ nivå analyseras kundfordringar löpande inom koncernen. Kundfordringar
är föremål för kreditkontroll och rutiner för godkännande finns i alla koncernbolag. I
enlighet med koncernens finanspolicy avseende kreditrisken för finansiella verksam
-
heter handlar koncernen endast med väletablerade finansiella institutioner. Transak-
tioner görs inom fastställda gränser och kreditexponering per motpart analyseras
kontinuerligt.
Säkringsredovisning
Koncernen tillämpar säkringar för att minska risker hänförliga till volatilitet i balans-
poster och framtida kassaflöden, vilka annars skulle påverka resultaträkningen.
Skillnad görs mellan säkring av kassaflöde och säkring av nettoinvesteringar i
utlandsverksamhet baserat på karaktären av den säkrade posten.
Säkringar av kassaflöden
Säkringsredovisning har tillämpats med derivatinstrument som effektivt motver-
kar variationer i kassaflödet från prognostiserad försäljning. Förändringar i verk-
ligt värde av dessa derivatinstrument som identifierats som säkringsinstrument
och som uppfyller kriterierna för säkring av framtida kassaflöden redovisas i
säkringsreserven i eget kapital via övrigt totalresultat.
Säkring av nettoinvestering
Säkringsredovisning har tillämpats med finansiella instrument som effektivt
motverkar koncernens exponering för effekter som uppstår vid omräkning av
nettotillgångarna till moderbolagets funktionella valuta i Nolato Treff AG, verk-
samheten i USA och verksamheten i UK. Vinster och förluster i säkringsinstru-
ment som uppfyller kraven för säkring av nettoinvesteringar redovisas i omräk-
ningsreserven i eget kapital via övrigt totalresultat .
100 KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER NOTER
Förvärv av P&P Technology Ltd. år 2023
Beskrivning av P&P Technology Ltd.
Nolato har förvärvat brittiska P&P Technology. Bolaget, som omsätter omkring
25 mkr på årsbasis med god lönsamhet, erbjuder komponent- och material-
lösningar inom skärmning av elektronik för att uppnå elektromagnetisk
kompabilitet, så kallad EMC. Genom förvärvet erhåller Nolato kompletterande
tillverknings teknologier, en breddad kundbas samt en förstärkt närvaro i
Storbritannien. P&P Technology, som grundades 2014, har ett 20-tal
medarbetare vid sin anläggning nordöst om London och har en diversifierad
kundbas inom bland annat flyg-, bil- och övrig industri.
Beskrivning av förvärvet
Nolato har förvärvat 100 procent av aktierna i P&P Technology Ltd. och
bestämmande inflytande har erhållits. Bolaget förvärvades den 27 april 2023
och därefter konsolideras bolaget av Nolato. Förvärvet har redovisats enligt
förvärvsmetoden, varvid den totala köpeskillingen fördelats på förvärvade
tillgångar och övertagna skulder utifrån dessas respektive verkliga värden.
Verkligt värde har fastställts med tillämpning av allmänt vedertagna principer
och metoder. Förvärvspriset för så kallat skuldfritt bolag uppgår till cirka 18
miljoner kronor, inklusive av Nolato bedömd tilläggsköpeskilling om 6 miljoner
kronor. Tilläggsköpeskillingen baseras på utfall av resultatet under perioden
2023–2025. Köpeskillingen utgörs av kontant betalning. Förvärvet har bidragit
med 17 MSEK till Nolatokoncernens intäkter under 2023 och har inte haft
någon väsentlig påverkan på koncernens vinst per aktie. Förvärvsanalysen av
bolaget är fastställd och därmed definitiv.
Förvärvsvärde, goodwill och kassaflödeseffekter
Förvärvsvärde
Förvärvsvärde 18
Avgår verkligt värde på förvärvade nettotillgångar -9
Goodwill 9
Goodwill som uppkommit i samband med transaktionen utgörs av synergier
som väntas uppnås till följd av framförallt ökade försäljningsvolymer för Nolato-
koncernen till kunder inom affärsenheten Materials som ingår i affärsområdet
Engineered Solutions. Goodwillen är inte skattemässigt avdragsgill enligt skat-
teregler i Storbritannien.
Nettotillgångar
Balansräkning Justering
vid förvärvs- till verkligt Verkligt
tillfället värde värde
Immateriella anläggningstillgångar
0
4
4
Materiella anläggningstillgångar
3
3
Nyttjanderätter
2
2
Omsättningstillgångar
6
6
Likvida medel
0
0
Övriga långfristiga finansiella
skulder
-1
-1
Uppskjuten skatteskuld
-1
-1
-2
Övriga kortfristiga finansiella
skulder
-1
-1
Övriga kortfristiga skulder
-2
-2
Förvärvade nettotillgångar
6
3
9
Immateriella anläggningstillgångar i form av kundrelationer har bedömts uppgå
till 4 MSEK och kommer redovisningsmässigt att skrivas av under 10 år. Brutto-
värde, verkligt värde och värde som förväntas bli reglerat för balansposten
kundfordringar, uppgår i samtliga fall till 3 MSEK. Förvärvsutgifter om 1 MSEK
har kostnadsförts som övriga rörelsekostnader.
Kassaflödeseffekter
Kontant erlagt förvärvsvärde 12
Avgår förvärvade likvida medel 0
Netto kassaflöde från förvärvet 12
Förvärv av Be-Må Tools AB år 2023
Nolato har förvärvat Be-Må Tools AB, ett mindre bolag i Sverige som stärker vår
kapacitet för tillverkning och service av verktyg för polymer produktion. Ett
nybildat bolag har genomfört inkråmsförvärv av nettotillgångar i Be-Må AB.
Förvärvet skedde 7 augusti 2023 och konsolideras från och samma tidpunkt.
Köpeskillingen för inkråmet exklusive likvida medel uppgår till 7 MSEK. Ingen
goodwill eller kundrelationer har åsatts. Om förvärvet skett per den 1 januari
2023, så hade det bidragit med 7 MSEK till koncernens intäkter, bedömd
helårsomsättning uppgår till cirka 10 MSEK. Förvärvets påverkan på koncernens
resultat per aktie är ej materiellt, förvärvskostnader är ej heller materiella.
Förvärvsanalysen av bolaget är fastställd och därmed definitiv.
Not 31 Företagsförvärv
101
Femårsöversikt nyckeltal
2024 2023 2022 2021 2020
Resultatmått enligt IFRS
1)
Rörelseresultat (EBIT) (MSEK) 913 657 867 1 333 1 048
Resultat per aktie efter skatt, efter utspädning (SEK)* 2,44 1,61 2,59 4,32 3,02
Resultatmått (alternativa nyckeltal)
1)
Återföring av avskrivningar på immateriella tillgångar som uppkommit
i samband med företagsförvärv 45 44 41 36 18
Rörelseresultat (EBITA) (MSEK) 958 701 908 1 369 1 066
Resultatmått per aktie (alternativa nyckeltal)
1)
Årets resultat efter skatt (MSEK) 658 435 697 1 160 806
Genomsnittligt antal aktier, före utspädning* 269 377 080 269 377 080 269 377 080 268 491 580 266 311 680
Resultat per aktie, före utspädning (SEK)* 2,44 1,61 2,58 4,32 3,03
Engångsposter 110 -41 -165 25
Årets resultat efter skatt exklusive engångsposter 658 545 656 995 831
Resultat per aktie exklusive engångsposter, före utspädning (SEK)* 2,44 2,02 2,44 3,71 3,12
Genomsnittligt antal aktier, efter utspädning* 269 377 080 269 377 080 269 377 080 268 779 516 266 560 960
Resultat per aktie, efter utspädning (SEK)* 2,44 1,61 2,59 4,32 3,02
Resultat per aktie exklusive engångsposter, efter utspädning (SEK)* 2,44 2,02 2,44 3,70 3,12
Omsättning och resultat (alternativa nyckeltal)
1)
Nettoomsättning (MSEK) 9 664 9 546 10 774 11 610 9 359
Omsättningstillväxt (%) 1 -11 -7 24 18
Resultat efter finansiella poster (MSEK) 848 616 875 1 401 1 014
Årets resultat (MSEK) 658 435 697 1 160 806
Kassaflöde (alternativa nyckeltal)
1)
Kassaflöde från den löpande verksamheten (MSEK) 1 377 781 406 1 228 1 164
Investeringsverksamheten (MSEK) -636 -444 -451 -782 -1 695
Kassaflöde efter investeringsverksamheten (MSEK) 741 337 -45 446 -531
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie, före utspädning (SEK)* 5,11 2,90 1,51 4,58 4,37
Kassaflöde efter investeringsverksamheten exklusive förvärv och avyttringar,
per aktie, före utspädning (SEK)* 2,76 1,66 0,03 1,66 3,40
Kassagenerering (%) 86 65 1 35 87
Finansiell ställning (alternativa nyckeltal)
1)
Balansomslutning (MSEK) 9 688 9 300 10 007 10 055 8 684
Eget kapital (MSEK) 5 738 5 171 5 392 4 768 3 699
Räntebärande skulder och avsättningar (MSEK) 1 772 2 104 2 206 2 041 2 417
Finansiell nettoskuld, exklusive pensions- och leasingskulder (MSEK) 671 895 708 51 298
Nyckeltal (alternativa nyckeltal)
1)
Avkastning på totalt kapital före skatt (%) 9,5 6,9 9,1 15,7 14,3
Avkastning på sysselsatt kapital före skatt (%) 12,3 9,0 12,8 22,8 20,7
Avkastning på operativt kapital före skatt (%) 13,5 9,7 14,4 27,1 29,2
Avkastning på eget kapital efter skatt (%) 12,2 8,1 13,6 28,0 23,9
EBITA-marginal (%) 9,9 7,3 8,4 11,8 11,4
Vinstmarginal (%) 8,8 6,5 8,1 12,1 10,8
Soliditet (%) 59 56 54 47 43
Skuldsättningsgrad (ggr) 0,3 0,4 0,4 0,4 0,7
Räntetäckningsgrad (ggr) 13 10 17 34 28
Medelantal anställda (st) 5 837 5 732 6 627 8 669 6 721
1)
Nolato presenterar vissa finansiella mått i denna rapport som inte definieras enligt IFRS. Nolato anser att dessa mått ger värdefull kompletterande information till in-
vesterare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av trender och bolagets prestation. Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är
dessa inte alltid jämrbara med mått som används av andra företag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS.
För definitioner av finansiella mått se sidan 103.
* Koncernen har vid periodens slut incitamentsprogram, för mer information se not 27.
FEMÅRSÖVERSIKT NYCKELTAL
Femårsöversikt och nyckeltal
102
Alternativa nyckeltal
MSEK om inte annat anges 2024 2023
Rörelseresultat (EBITDA) 1 517 1 253
Engångsposter 60
Justerat rörelseresultat (EBITDA) 1 517 1 313
Rörelseresultat (EBIT) 913 657
Återföring av avskrivningar på immateriella tillgångar som uppkommit i samband med företagsförvärv 45 44
Rörelseresultat (EBITA) 958 701
Engångsposter 60
Justerat rörelseresultat (EBITA) 958 761
EBITA-marginal (%) 9,9 7,3
Justerad EBITA-marginal (%) 9,9 8,0
Resultat efter finansiella poster 848 616
Engångsposter 60
Justerat resultat efter finansiella poster 848 676
Vinstmarginal (%) 8,8 6,5
Justerad vinstmarginal (%) 8,8 7,1
Resultat efter skatt 658 435
Engångsposter 110
Justerat resultat efter skatt 658 545
Kassaflöde efter investeringar, exklusive förvärv och avyttringar 743 446
Engångsposter (kassaflödespåverkande) 41 18
Justerat kassaflöde efter investeringar, exklusive förvärv och avyttringar 784 464
Rörelseresultat (EBIT) 913 657
Engångsposter 60
Justerat rörelseresultat (EBIT) 913 717
Kassagenerering (%) 86 65
MSEK om inte annat anges
Q4
2024
Q3
2024
Q2
2024
Q1
2024
Q4
2023
Q3
2023
Q2
2023
Q1
2023
Q4
2022
Resultat efter finansiella poster, rullande 12 mån 848 782 675 652 616
Finansiella kostnader, rullande 12 mån 69 77 77 74 70
Justerat resultat efter finansiella kostn., rullande 12 mån 917 859 752 726 686
Totalt kapital, vid utgången av perioden 9 688 9 476 9 809 9 746 9 300 9 924 10 211 10 147 10 007
Genomsnittligt totalt kapital, senaste 5 kvartalen 9 604 9 651 9 798 9 866 9 918
Avkastning på totalt kapital (%) 9,5 8,9 7,7 7,4 6,9
Justerat resultat efter finansiella kostn., rullande 12 mån 917 859 752 726 686
Sysselsatt kapital, vid utgången av perioden 7 510 7 366 7 595 7 691 7 275 7 581 7 826 7 726 7 597
Genomsnittligt sysselsatt kapital, senaste 5 kvartalen 7 487 7 502 7 594 7 620 7 601
Avkastning på sysselsatt kapital (%) 12,3 11,5 9,9 9,5 9,0
Rörelseresultat (EBIT), rullande 12 mån 913 850 749 701 657
Sysselsatt kapital, vid utgången av perioden 7 510 7 366 7 595 7 691 7 275 7 581 7 826 7 726 7 597
Kassa och bank, vid utgången av perioden 672 718 770 664 688 720 815 932 1 011
Operativt kapital, vid utgången av perioden 6 838 6 648 6 825 7 027 6 587 6 861 7 011 6 794 6 586
Genomsnittligt operativt kapital, senaste 5 kvartalen 6 785 6 790 6 862 6 856 6 768
Avkastning på operativt kapital (%) 13,5 12,5 10,9 10,2 9,7
Resultat efter skatt, rullande 12 mån 658 570 475 461 435
Eget kapital, vid utgången av perioden 5 738 5 315 5 280 5 540 5 171 5 382 5 349 5 534 5 392
Genomsnittligt eget kapital, senaste 5 kvartalen 5 409 5 338 5 344 5 395 5 366
Avkastning på eget kapital (%) 12,2 10,7 8,9 8,5 8,1
Inklusive en engångspost om 41 MSEK (18) i kassaflöde efter investeringar, exklusive förvärv och avyttringar, som avser koncentration av den kinesiska verksamheten
och startades i tredje kvartalet 2023.
Inklusive en engångspost om -60 MSEK i rörelseresultatet som avser koncentration av den kinesiska verksamheten samt -50 MSEK i skattekostnad, som totalt påverkat
resulatet efter skatt 2023 om -110 MSEK. Engångsposterna har redovisats på koncernnivå och har därmed inte påverkat affärsområdenas resultat.
ALTERNATIVA NYCKELTAL
103
Definitioner IFRS-mått
Definitioner Alternativa nyckeltal
Avkastning på totalt kapital
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader,
med tillägg för finansiella kostnader, i procent av
genomsnittligt totalt kapital enligt balansräkningen.
Avkastning på sysselsatt kapital
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader,
med tillägg för finansiella kostnader, i procent av
genomsnittligt sysselsatt kapital. Sysselsatt kapital
består av totalt kapital minskat med ej räntebäran-
de skulder och avsättningar.
Avkastning på operativt kapital
Rörelseresultat i procent av genomsnittligt operativt
kapital. Operativt kapital består av totalt kapital
minskat med ej räntebärande skulder och avsätt-
ningar samt minskat med räntebärande tillgångar.
Avkastning på eget kapital
Resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt
eget kapital.
EBITA-marginal
Rörelseresultat (EBITA) i procent av netto omsättning.
Finansiell nettoskuld/nettotillgång
Räntebärande tillgångar minskat med räntebärande
skulder och avsättningar.
Genomsnittligt antal aktier
Genomsnittligt antal aktier före utspädning utgörs av
moder bolagets vägda genomsnittliga antal utestående
aktier under perioden. Efter utspädning adderas ett
vägt snitt av de aktier som eventuellt kommer att
emitteras som ett resultat av pågående tecknings-
optionsprogram om de är
in-the-money, m
en endast
till den del som genomsnittlig börskurs under perioden
överstiger optionernas teckningskurs.
Kassaflöde från den löpande verksamheten
per aktie
Kassaflöde från den löpande verksamheten i för-
hållande till genomsnittligt antal aktier.
Kassaflöde per aktie
Kassaflöde före finansieringsverksam heten i för-
hållande till genomsnittligt antal aktier.
Kassagenerering
Kassaflöde efter investeringar, exklusive förvärv
och avyttringar dividerat med rörelseresultat (EBIT).
Kassaflödet och rörelseresultatet har justerats för
eventuella engångsposter.
Räntetäckningsgrad
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader,
med tillägg för finansiella kostnader, dividerat med
finansiella kostnader.
Rörelseresultat (EBITDA)
Resultat före skatt, finansiella intäkter och kostna-
der samt avskrivningar.
Rörelseresultat (EBITA)
Resultat före skatt, finansiella intäkter och kostna-
der samt avskrivningar på immateriella tillgångar
som uppkommit i samband med företagsförvärv.
Skuldsättningsgrad
Räntebärande skulder och avsättningar dividerat
med eget kapital.
Soliditet
Eget kapital i procent av totalt kapital enligt balans-
räkningen.
Vinstmarginal
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader i
procent av nettoomsättning.
Nolato presenterar vissa finansiella mått i denna rapport som inte definieras enligt IFRS. Nolato anser att dessa mått ger värdefull kompletterande information till in-
vesterare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av trender och bolagets prestation. Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är
dessa inte alltid jämförbara med mått som används av andra företag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS.
En del redovisade poster rör framtida händelser och det faktiska utfallet kan komma att se väsentligt annorlunda ut. Förutom de faktorer som uttryckligen har
kommenterats kan även andra faktorer väsentligt påverka det faktiska utfallet, exempelvis de ekonomiska förutsättningarna, valutakurser och räntenivåer, politiska
risker, konkurrens och prissättning, produktutveckling, kommersialisering och tekniska svårigheter, problem med leveranser samt kreditförluster hos kunderna.
Resultat per aktie
Periodens resultat som hänför sig till moderbolagets ägare
dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier.
Rörelseresultat (EBIT)
Resultat före skatt och finansiella intäkter och
kostnader.
Några vanliga ovanliga ord inom Nolatokoncernen
Polymera material
Material som plast, silikon, gummi och termoplastiska
elastomerer (TPE).
Formsprutning
Metod för produktion av polymera komponenter.
Materialet sprutas under högt tryck in i en form, där
komponenten tillverkas. Formen kallas för formverktyg.
Formsprutblåsning
Produktionsteknik där en burk först formsprutas för
att sen blåsas upp så att en behållare bildas. Används
i Nolato för produktion av läkemedelsförpackningar.
Extrudering
Metod för kontinuerlig framställning av produkter i
strängform, t.ex. slangar inom medicinteknik.
Doppformning
Metod för att framställa andningsblåsor, ventilator-
lgar och kateterballonger i syntet- eller latexgummi.
Förvärmda formar doppas ner i flytande gummi och
produkterna formas genom doppformens geometri.
Haptik/haptisk
Utformning av en yta för att göra det möjligt att
känna en funktion eller kosmetisk effekt.
Renrum
Utrymme med mycket höga krav på frånvaro av
damm partiklar, i vissa fall även minimering av
bakterier etc. Används i Nolato vid produktion av
komponenter för medicinteknik och mobiltelefoner.
Skärmning (EMC)
Teknik för att skydda elektronik från elektromagnetisk
störning, såväl internt mellan olika elektronik-
komponenter som från störningar utifrån. Görs med
packningar i silikon som innehåller silver- eller
nickelpartiklar. EMC står för engelskans Electro
Magnetic Compatibility (Elektromagnetisk
kompabilitet), som är målet för skärmningen.
DEFINITIONER ORDLISTA
Femårsöversikt och nyckeltal
104
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets totalresultat
MSEK Not 2024 2023
Nettoomsättning 2 96 81
Försäljningskostnader 6, 12 -6 -6
Administrationskostnader 3, 6, 12 -86 -74
Övriga rörelseintäkter 4 10 6
Övriga rörelsekostnader 5 -49 -50
12 -131 -124
Rörelseresultat -35 -43
Intäkter från andelar i koncernföretag 7 8 42
Finansiella intäkter 8 52 54
Finansiella kostnader 9 -62 -79
-2 17
Resultat efter finansiella poster -37 -26
Bokslutsdispositioner 10 346 390
Skatt 11 -63 -68
Årets resultat 246 296
MSEK 2024 2023
Årets totalresultat 246 296
Moderbolagets balansräkning
MSEK Not 2024 2023
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 2
Materiella anläggningstillgångar 1
Summa anläggningstillgångar 2 1
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 13 3 424 3 424
Fordringar hos koncernföretag 16 723 810
Uppskjuten skattefordran 11 6 5
Övriga långfristiga fordringar 2 2
Summa finansiella anläggningstillgångar 4 155 4 241
Summa anläggningstillgångar 4 157 4 242
Omsättningstillgångar
Fordringar hos koncernföretag 615 660
Övriga fordringar 7 7
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 28 23
Summa omsättningstillgångar 650 690
Kassa och bank 23 3
Summa tillgångar 4 830 4 935
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital (269.377.080 aktier) 14 135 135
Reservfond 488 488
Summa bundet eget kapital 623 623
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 1 761 1 869
Årets resultat 246 296
Summa fritt eget kapital 2 007 2 165
Summa eget kapital 2 630 2 788
Obeskattade reserver 19 351 296
Avsättningar
Övriga avsättningar 17
8 7
Summa avsättningar 8 7
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 15 1 274 1 399
Skulder till koncernföretag 16 262 55
Summa långfristiga skulder 1 536 1 454
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 8 15
Skulder till koncernföretag 219 310
Aktuella skatteskulder 35 32
Övriga skulder 14 17
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 18 29 16
Summa kortfristiga skulder 305 390
Summa skulder och eget kapital 4 830 4 935
MODERBOLAGETS FINANSIELLA RAPPORTER
105
Förändringar i moderbolagets eget kapital
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
MSEK Aktiekapital Reservfond Balanserat resultat Summa eget kapital
Ingående balans 1 jan 2023 135 488 2 381 3 004
Årets resultat 296 296
Årets övrigt totalresultat
Årets totalresultat 296 296
Utdelning avseende 2022 -512 -512
Utgående balans 31 dec 2023 135 488 2 165 2 788
Ingående balans 1 jan 2024 135 488 2 165 2 788
Årets resultat 246 246
Årets övrigt totalresultat
Årets totalresultat 246 246
Utdelning avseende 2023 -404 -404
Utgående balans 31 dec 2024 135 488 2 007 2 630
Moderbolagets kassaflödesanalys
MSEK Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -35 -43
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 6 3
Utdelningar från dotterbolag
16 33
Erhållen ränta 52 54
Erlagd ränta -55 -46
Realiserade valutakursdifferenser 7 -11
Betald inkomstskatt -61 -40
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar av rörelsekapital -70 -50
Förändringar i rörelsekapital
Förändringar av rörelsefordringar och rörelseskulder -81 615
Kassaflöde från den löpande verksamheten -151 565
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -2
Förvärv av finansiella anläggningstillgångar -1
Aktieägartillskott -7 -320
Kassaflöde från investeringsverksamheten -10 -320
Kassaflöde före finansieringsverksamheten -161 245
Finansieringsverksamheten
Amortering av lån 15 -208 -94
Förändring av långfristiga koncernmellanhavanden 354 128
Utbetald utdelning -404 -512
Erhållet koncernbidrag 439 230
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 181 -248
Årets kassaflöde 20 -3
Likvida medel vid årets början 3 6
Likvida medel vid årets slut* 23 3
* Tillgodohavande på koncernkonto i moderbolaget.
MODERBOLAGETS FINANSIELLA RAPPORTER
Moderbolaget
106
Noter till moderbolagets finansiella rapporter
MODERBOLAGETS FINANSIELLA RAPPORTER NOTER
Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen
(1995:1554) och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 Redo-
visning för juridisk person. Även av Rådet för finansiell rapporterings utgivna ut-
talanden gällande för noterade företag tillämpas. RFR 2 innebär att moderbolaget i
årsredovisningen för den juridiska personen skall tilllämpa samtliga av EU antagna
IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen,
tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning.
Rekommendationen anger vilka undantag från och tillägg till IFRS som skall göras.
Moderbolagets redovisningsprinciper för övrigt överensstämmer med koncernens
redovisningsprinciper med följande undantag:
Andelar i koncernföretag
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärdemetoden.
Transaktionsutgifter hänförliga till förvärv av aktier i dotterbolag inkluderas i anskaff-
ningsvärdet på andelar i koncernföretag i balansräkningen. Nedskrivningsprövning
sker årligen genom att jämföra moderbolagets bokförda anskaffningsvärden med
dotterbolagens substansvärden inklusive deras långsiktiga intjäningsförmåga.
Klassificering och uppställningsformer
Resultaträkning och balansräkning är för moderbolaget uppställda enligt årsredovis-
nings
lagens scheman, medan rapporten över totalresultat, rapporten över föränd-
ringar i eget kapital och kassaflödesanalysen baseras på IAS 1 Utformning av finan-
siella rapporter respektive IAS 7 Rapport över kassaflöden. De skillnader mot kon-
cernens rapporter som finns i moderbolagets resultat- och balansräkningar utgörs
främst av redovisning av finansiella intäkter och kostnader samt indelningen av
eget kapital.
IFRS 16 Leasingavtal
Reglerna i IFRS 16 tillämpas inte i juridisk person utan istället tillämpas reglerna i
RFR 2 p. 2–5. Moderbolaget redovisar leasingavgifter som kostnad linjärt över
leasingperioden. Kostnadsförda leasingavgifter uppgår under året till 864 Tkr
(783). De kommande tre åren uppgår leasingavgifterna till totalt ca 1.149 Tkr.
Intäkter
Utdebitering av koncerngemensamma omkostnader
Moderbolaget är av karaktären ett holdingbolag där omsättningen enbart utgör
utfakturering av koncerngemensamma kostnader, företrädelsevis personalkost-
nader för koncernstab och andra koncerngemensamma omkostnader, såsom
försäkringar, licensavgifter etc. Utfakturering sker i takt med att tjänster tillhan-
dahållits och andra resurser kommit motparten tillhanda.
Utdelningsintäkter
Utdelningsintäkter redovisas när rätten till att erhålla utdelning fastställts. Eventuell
anteciperad utdelning redovisas som fordringar hos koncernföretag och som
intäkter från andelar i koncernföretag (se not 7).
Finansiella instrument
Moderbolaget tillämpar avsnittet om IFRS 9 Finansiella instrument i RFR 2 enligt
punkten 2. Utestående derivatinstrument per 31 december 2024 redogörs för i
not 30 för koncernen.
Ersättning till anställda
Förmånsbestämda planer
Förmånsbestämda pensionsplaner tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt RFR 2
klassificeras och redovisas de förmånsbestämda pensionsplanerna som avgifts-
bestämda vilket innebär att inbetalda premier belastar resultaträkningen. Årets
avgifter till Alecta uppgår till 225 Tkr (239). I moderbolaget tillämpas andra grunder
för beräkning och värdering av de förmånsbestämda planerna än de som anges
i IAS 19. Moderbolaget följer tryggandelagens bestämmelser och Finansinspek-
tionens föreskrifter eftersom detta är en förutsättning för skattemässig avdrags-
rätt. De väsentligaste skillnaderna jämfört med reglerna i IAS 19 är hur diskonte-
ringsräntan fastställs, att beräkning av den förmånsbestämda förpliktelsen sker
utifrån nuvarande lönenivå utan antagande om framtida löneökningar, och att
alla aktuariella vinster och förluster redovisas i resultaträkningen då de uppstår.
Redovisning av inkomstskatter
I moderbolaget redovisas obeskattade reserver brutto som obeskattade reserver
i balansräkningen. Bokslutsdispositioner redovisas med bruttobelopp i resultat-
räkningen.
Koncernbidrag för juridiska personer
Lämnade och mottagna koncernbidrag i moderbolaget redovisas enligt alternativ-
regeln som bokslutsdisposition.
Not 2 Inköp och försäljning mellan moderbolag
och dotterbolag
2024 2023
Försäljning av tjänster till dotterbolag 96 81
Inköp av tjänster från dotterbolag 36 29
Not 3 Information angående ersättning till revisorer
Till bolagets revisionsbolag har ersättning utgått:
TSEK 2024 2023
EY
Revisionsuppdrag 1 092 1 339
Skatteuppdrag 448 168
Övriga uppdrag 645 929
Summa 2 185 2 436
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen
samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning, övriga arbetsuppgifter
som det ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat
biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet
av sådana övriga arbetsuppgifter.
Not 4 Övriga rörelseintäkter
2024 2023
Valutakurseffekter på rörelsefordringar/skulder 10 6
Not 5 Övriga rörelsekostnader
2024 2023
Valutakurseffekter på rörelsefordringar/skulder 4 13
Kostnader för personal som inte är anställda i
moderbolaget samt deras omkostnader 45 37
Summa 49 50
Not 6 Personal
Medelantal anställda
2024 2023
Antal
Varav
män Antal
Varav
män
Nolato AB, Torekov 13 69% 12 75%
107
Not 11 Skatt
Redovisad i resultaträkningen
2024 2023
Aktuell skattekostnad (–) / skatteintäkt (+)
Periodens skattekostnad -64 -74
-64 -74
Uppskjuten skattekostnad (–) / skatteintäkt (+)
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader 1 6
Totalt redovisad skattekostnad
-63 -68
Avstämning av effektiv skatt
Den gällande skattesatsen för inkomstskatt är 20,6% (20,6%).
2024 2023
Resultat före skatt 309 364
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget -64 -75
Kupongskatt anteciperad utdelning -1
Ej avdragsgilla kostnader -2 -1
Ej skattepliktiga intäkter 3 9
Redovisad effektiv skatt -63 -68
Uppskjuten skatt redovisad i balansräkningen 2024 2023
Övriga avsättningar 1 1
Övrigt 5 4
Summa 6 5
Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader
och underskottsavdrag
Balans per
2023-01-01
Redovisat i
årets resultat
Balans per
2023-12-31
Övriga avsättningar 1 1
Övrigt -2 6 4
Summa -1 6 5
Balans per
2024-01-01
Redovisat i
årets resultat
Balans per
2024-12-31
Övriga avsättningar 1 1
Övrigt 4 1 5
Summa 5 1 6
Not 12 Kostnader fördelade på kostnadsslag
2024 2023
Kostnader för ersättningar till anställda -69 -54
Konsultkostnader -5 -10
Resekostnader -4 -4
Reklam och PR -4 -5
Valutakurseffekter på rörelsefordringar/skulder, netto
6 -7
Kostnader för personal som inte är anställda i moder
-
bolaget samt deras omkostnader (vidarefaktureras)
-45 -37
Övriga kostnader -10 -7
Summa -131 -124
MODERBOLAGETS FINANSIELLA RAPPORTERNOTER
Moderbolaget
Not 7 Intäkter från andelar i koncernföretag
2024 2023
Likvidation och nedskrivning -8
Erhållen utdelning 16 33
Anteciperad utdelning 9
Summa 8 42
Not 8 Finansiella intäker
2024 2023
Ränteintäkter, koncernföretag 49 51
Ränteintäkter, kreditinstitut 3 3
Summa 52 54
Samtliga ränteintäkter härrör från finansiella tillgångar som värderas till upplupet
anskaffningsvärde.
Not 9 Finansiella kostnader
2024 2023
Räntekostnader, koncernföretag 9 6
Räntekostnader, kreditinstitut 40 34
Övriga finansiella kostnader 6 6
Kursdifferenser 7 33
Summa 62 79
Samtliga räntekostnader härrör från finansiella skulder som värderas till upplupet
anskaffningsvärde.
Not 10 Bokslutsdispositioner
2024 2023
Erhållna koncernbidrag 401 439
Upplösning av periodiseringsfond 30 46
Avsättning till periodiseringsfond -85 -95
Summa 346 390
Kostnader för ersättningar till anställda
2024 2023
Löner och ersättningar 45 34
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer 8 7
Sociala avgifter 16 13
Summa 69 54
Kostnads
förda ersättningar jämte förmåner till moderbolagets styrelse och vd
upp-
gick under året till 15 MSEK (13), varav 5 MSEK (2) avser rörliga ersättningar. So-
ciala avgifter till styrelse och vd uppgick till 5 MSEK (4). Av moderbolagets pen-
sionskostnader avser 2 MSEK (2) gruppen styrelse och vd. Företagets utestå-
ende pensionsskulder och förpliktelser till styrelse och vd uppgick till 0 MSEK
(0).
Könsfördelning bland ledande befattningshavare
2024 2023
Män Kvinnor Män Kvinnor
Styrelseledamöter 7 3 7 3
Verkställande direktör 1 1
Övriga ledande befattningshavare 5 1 5 1
108
Ägarandel Redovisat värde
2024 2023 2024 2023
AB Cerbo Group, Trollhättan 100% 100% 268 268
Nolato Cerbo AB, Trollhättan* 100% 100%
Cerbo France Sarl, Frankrike 100% 100%
Be-Må Molds AB 100% 100% 7 7
Injection Moulding Solutions Europe AB 100% 100%
Lövepac Converting Ltd, Kina* 100% 100% 9 9
Lövepac Technology (Shenzhen) Co., Ltd, Kina* 100% 100%
Nolato Alpha AB, Kristianstad 100% 100% 12 12
Nolato Automotive Components (Beijing) Co.,Ltd, Kina
100% 1
Nolato EMC Kft, Ungern* 100% 100% 24 24
Nolato Holding USA Inc 100% 100% 1 973 1 973
Nolato Contour Inc, USA* 100% 100%
Nolato Jabar LLC, USA* 100% 100%
Nolato GW Inc, USA* 100% 100%
GW Plastics Mexicana S. de R.L. de C.V., Mexiko* 100% 100%
GW Plastics Services S. de R.L. de C.V., Mexiko 100% 100%
GW Silicones Inc, USA* 100% 100%
GW Plastics San Antonio Inc, USA* 100% 100%
GW Plastics Tucson Inc, USA* 100% 100%
GW Plastics HoldCo Ltd, Irland 100% 100%
Avenue Mould Solutions Ltd, Irland* 100% 100%
GW Plastics Hong Kong Ltd, Kina 100% 100%
GW Plastics (Dongguan) Ltd, Kina* 100% 100%
Nolato Gota AB, Götene* 100% 100% 129 129
Nolato Holdings UK Ltd, Storbritannien 100% 100% 70 70
C A Portsmouth Ltd, Storbritannien 100% 100%
Nolato Jaycare Ltd, Storbritannien* 100% 100%
Nolato PPT Ltd, Storbritannien 100% 100%
Nolato Hungary Kft, Ungern* 100% 100% 46 46
Nolato Incentive AB, Torekov 100% 100%
Nolato Lövepac AB, Skånes Fagerhult* 100% 100% 10 10
Nolato (Malaysia) SDN BHD* 100% 100% 1 1
Nolato Medical Device (Beijing) Co.,Ltd, Kina* 100% 100%
Nolato MediTech AB, Hörby* 100% 100% 116 116
Nolato MediTor AB, Torekov* 100% 100% 9 9
Nolato Mobile Comm.Polymers (Beijing) Ltd, Kina* 100% 100% 91 91
Nolato Plastteknik AB, Göteborg* 100% 100% 42 42
Nolato Polymer AB, Torekov* 100% 100% 5 5
Nolato Produktions AB, Götene* 100% 100%
Nolato Romania S.R.L.* 100% 100%
Nolato Silikonteknik AB, Hallsberg* 100% 100% 18 18
Nolato Silikonteknik (Beijing) Co., Ltd* 100% 100% 20 20
Nolato Solutions India Private Ltd, Indien 100%
1
Nolato Stargard Sp.zo.o., Polen* 100% 100% 27 27
Nolato Technology (Dongguan) Co., Ltd, Kina* 100% 100%
Nolato Technology (Suzhou) Co.,Ltd, Kina* 100% 100% 46 46
Nolato Torekov AB, Torekov 100% 100% 12 12
Nolato Treff AG, Schweiz* 100% 100% 488 488
Redovisat värde 3 424 3 424
* Operativa enheter som ingår i hållbarhetsredovisningen, vilket rapporterats som 30 enheter totalt.
MODERBOLAGETS FINANSIELLA RAPPORTER NOTER
Not 13 Andelar i koncernföretag
2024 2023
Ingående anskaffningsvärde 3 791 3 471
Aktieägartillskott 7 320
Nybildat dotterbolag 1
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 3 799 3 791
Ingående ackumulerade nedskrivningar -367 -367
Årets nedskrivningar och likvidation -8
Utgående ackumulerade nedskrivningar -375 -367
Redovisat värde 3 424 3 424
109
Not 22 Disposition av vinst
Förslag till resultatdisposition
2024 2023
Styrelsen föreslår att till förfogande stående medel:
Balanserat resultat 1 761 1 869
Årets resultat 246 296
2 007 2 165
disponeras så att:
till aktieägare utdelas 404 404
i ny räkning överföres 1 603 1 761
2 007 2 165
MODERBOLAGETS FINANSIELLA RAPPORTERNOTER
Moderbolaget
Not 14 Aktiekapital
Aktiekapitalet i Nolato AB uppgår till 135 MSEK, fördelat på 269.377.080 aktier.
Av dessa är 27.594.000 A-aktier och 241.783.080 B-aktier. A-aktierna berättigar
till tio röster, medan B-aktierna berättigar till en röst. Alla aktier har lika rätt till
andel i bolagets tillgångar och vinst.
Antal aktier Kvotvärde Aktiekapital
Aktiekapital, 31 dec 2023 269 377 080 0,50 SEK 134 689 TSEK
Aktiekapital, 31 dec 2024 269 377 080 0,50 SEK 134 689 TSEK
Not 15 Upplåning
Förfall 2024 2023
Långfristigt banklån CHF (rörlig ränta) År 2026 243 240
Långfristigt banklån CHF (rörlig ränta) År 2027 206 406
Långfristigt banklån USD (rörlig ränta) År 2027 825 753
Summa 1 274 1 399
Avstämning av skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
2024 2023
Ingående balans för långfr.- och kortfr. finansiella skulder
1 399 1 486
Kassaflödespåverkande förändringar
Amortering av lån -208 -94
Ej kassaflödespåverkande förändringar
Omräkningseffekter 83 7
Utgående balans för långfristiga och kortfristiga
finansiella skulder 1 274 1 399
Not 16 Fordringar och skulder, koncernföretag
Fordringar hos koncernföretag
Per 1 januari 2023 955
Förändring -145
Per 1 januari 2024 810
Förändring -87
Per 31 december 2024 723
Skulder till koncernföretag
Per 1 januari 2023 55
Per 1 januari 2024 55
Förändring 207
Per 31 december 2024 262
Samtliga poster avser interna lån som ränteberäknas löpande med en marknads-
mässig ränta. Det finns ingen avtalsmässig reglerad löptid.
Not 17 Övriga avsättningar
2024 2023
Belopp vid årets ingång 7 4
Årets avsättningar 1 3
Belopp vid årets utgång 8 7
Avser framtida löneskatt för kapitalförsäkringar.
Not 18 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
2024 2023
Löneskulder 20 9
Sociala avgifter 7 5
Övriga poster 2 2
Summa 29 16
Not 19 Obeskattade reserver
2024 2023
Avsatt till periodiseringsfond (beskattningsår 2019) 30
Avsatt till periodiseringsfond (beskattningsår 2020) 40 40
Avsatt till periodiseringsfond (beskattningsår 2021) 83 83
Avsatt till periodiseringsfond (beskattningsår 2022) 48 48
Avsatt till periodiseringsfond (beskattningsår 2023) 95 95
Avsatt till periodiseringsfond (beskattningsår 2024) 85
Summa 351 296
Not 20 Eventualförpliktelser
2024 2023
Borgen till förmån för dotterbolag 282 265
Not 21 Närstående
Moderbolaget har bestämmande inflytande över dotterföretagen enligt den
struktur som beskrivs i not 13.
Vid leverans av varor och tjänster mellan koncernbolag tillämpas affärsmässiga
villkor och marknadsprissättning. Omfattningen av den koncerninterna
faktureringen av koncerngemensamma tjänster uppgår till 96 MSEK (81) vilket
framgår av not 2 och avser huvudsakligen utdebitering av koncerngemensamma
tjänster och omkostnader. Moderbolaget är internbank åt koncernföretagen,
varvid koncerninterna ränteintäkter om 49 MSEK (51) och räntekostnader om 9
MSEK (6) uppkommit i moderbolaget i den omfattning som redogörs för i not 8
och 9. Lånefordringar och skulder ränteberäknas löpande med en marknadsmässig
ränta. Det finns ingen avtalsmässig reglerad löptid. De koncerninterna
fordringarna hos moderbolaget uppgår till 723 MSEK (810) och skulderna till
koncernföretagen uppgår till 262 MSEK (55).
Under året har moderbolaget erhållit utdelning från dotterbolag om 16 MSEK
(42), varav 0 MSEK (9) avser anteciperad utdelning.
110
Styrelsens intygande och underskrifter
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder
IFRS, sådana de antagits av EU, och ger en rättvisande bild av koncernens och
moder bolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och
osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Årsredovisningen har, som framgår nedan, godkänts för utfärdande av styrelsen den
3 april 2025. Koncernens resultat- och balansräkning och moderbolagets resultat-
och balansräkning blir föremål för fastställelse på årsstämman den 6 maj 2025.
Vår revisionsberättelse har lämnats den 10 april 2025
Ernst & Young AB
Joakim Falck
Auktoriserad revisor
STYRELSENS INTYGANDE OCH UNDERSKRIFTER
Torekov den 3 april 2025
Fredrik Arp
Styrelsens ordförande
Carina van den Berg Tomas Blomquist Sven Boström
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Klas Forsström Lovisa Hamrin Åsa Hedin
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Erik Lynge-Jorlén Steven Gorial Björn Jacobsson
Styrelseledamot Arbetstagarrepresentant Arbetstagarrepresentant
Christer Wahlquist
Verkställande direktör
111
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman Nolato AB (publ), org nr 556080-4592
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Nolato AB
(publ) för räkenskapsåret 2024. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på
sidorna 63-110 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovis
-
ningslagen och ger en i alla väsentliga avs
eenden rättvisande bild av moderbolagets
finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt IFRS Redovisningsstandarder, så som
de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräk-
ningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är
förenliga med i
nnehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moder-
bolagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god
revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade
bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag
inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för våra uttalanden.
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella
bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncern-
redovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden. Beskrivningen nedan
av hur revisionen genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang. Vi har
fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns ansvar i vår rapport om
årsredovisningen också inom dessa områden. Därmed genomfördes revisionsåtgärder
som utformats för att beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen
och koncernredovisningen. Utfallet av vår granskning och de granskningsåtgärder som
genomförts för att behandla de områden som framgår nedan utgör grunden för vår
revisionsberättelse.
Värdering goodwill och andelar i koncernföretag
Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen
Goodwill redovisas till 2 290 Mkr och andelar i koncernföretag redovisas i moderbolaget
till 3 424 Mkr per 31 december 2024. Nolato prövar årligen, och vid indikation på värde-
nedgång, att redovisade värden inte överstiger beräknade återvinningsvärden för dessa
tillgångar. Återvinningsvärdena fastställs genom en nuvärdesberäkning av framtida
kassaflöden per kassaflödesgenererande enhet och baseras på förväntat utfall av ett
antal faktorer som grundas på ledningens affärsplaner och prognoser.
Nedskrivningstestet för 2024 resulterade inte i någon nedskrivning. Till följd av de
bedömningar och väsentliga antaganden som krävs vid beräkning av nyttjandevärdet
har vi bedömt värdering av goodwill och andelar i koncernföretag som ett särskilt be-
tydelsefullt område i revisionen. En beskrivning av nedskrivningstestet framgår av not 11.
I vår revision har vi utvärderat och granskat ledningens process för att upprätta
nedskrivningstest, bland annat genom att utvärdera tidigare års träffsäkerhet i
prognoser och antaganden. Vi har med stöd av våra värderingsspecialister granskat
bolagets modell och metod för att genomföra nedskrivningstest. Vi har utvärderat
bolagets känslighetsanalyser samt genomfört egna känslighetsanalyser av nyckel-
antaganden och möjliga påverkansfaktorer. Med stöd av våra värderingsspecialister har
vi också granskat rimligheten i antaganden om diskonteringsränta och långsiktig tillväxt.
Vi har bedömt huruvida lämnade upplysningar i årsredovisningen är ändamålsenliga.
REVISIONSBERÄTTELSE
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncern-
redovisningen och återfinns på sidorna 1-62. Den andra informationen består även av
ersättningsrapporten som vi inhämtade före datumet för denna revisionsberättelse. Det är
styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte
denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra
information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt
ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om informationen i
väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid
denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt
bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slut-
satsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att
rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen
och koncernredovisningen upprättas och att den ger en rättvisande bild enligt års-
redovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS Redovisnings-
standarder så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar
även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en års-
redovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen
och verkställande direktören för bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka
förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift.
Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören
avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i
övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som
innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå
på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar
med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en
professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och
112
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och
verkställande direktörens förvaltning av Nolato AB (publ) för räkenskapsåret 2024 samt
av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i
förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av
om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och
koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och
koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt
kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de
åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse
med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om
ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna
bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något a
nnat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller
bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma
om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som
utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller
försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande
granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella bedömning med
utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på
sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där
avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går
igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra
förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt
uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust
har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för
att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
REVISIONSBERÄTTELSE
koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar
och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar
revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra
uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av
oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom
oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden,
felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse
för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören
använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade
revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana
händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att
fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig
osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på
upplysningarna i årsredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om
sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och
koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram
till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden
göra att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i
årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och om
årsredovisningen och koncernredovisningen återger de underliggande transaktionerna
och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
planerar och utför vi koncernrevisionen för att inhämta tillräckliga och ändamålsenliga
revisionsbevis avseende den finansiella informationen för företag eller affärsenheter
inom koncernen som grund för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen.
Vi ansvarar för styrning, övervakning och genomgång av det revisionsarbete som
utförts för koncernrevisionens syfte. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning
samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under
revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta yrkesetiska
krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan
påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten
eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa områden som
varit de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen,
inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör de
för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i revisions-
berättelsen såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
113
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en
granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upprättat årsredovisningen
och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden
Nolato AB (publ) för räkenskapsåret 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt väsentligt
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns granskning av
Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Nolato AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för
vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rapporten
har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers-
marknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och
verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt är
upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för att uppnå
rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyrning för revisionsföretag som utför
revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt andra bestyrkande-
uppdrag och näraliggande tjänster som kräver att företaget utformar, implementerar och
hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer och rutiner avseende
efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i
lagar och andra författningar. Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn väljer
vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid
denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är
relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att
utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna,
men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rapporten
upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av att Esef-rapporten
överensstämmer med den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens resultat-,
balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har
märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Ernst & Young AB, Box 7850 103 99 Stockholm, utsågs till Nolato ABs revisor av
bolagsstämman den 6 maj 2024 och har varit bolagets revisor sedan 29 april 2015.
Torekov den 10 april 2025
Ernst & Young AB
Joakim Falck
Auktoriserad revisor
Revisorns granskning av Esef-rapporten
REVISIONSBERÄTTELSE
Nolatos hållbarhetsrapport
Nolatos lagstadgade hållbarhetsrapport för räkenskapsåret 2024 är upprättad som en från
förvaltningsberättelsen skild rapport, i enlighet med Årsredovisningslagen (ÅRL) och återfinns på de
sidor som anges i tabellen på sidan 140. Som en del av koncernens förflyttning mot att rapportera
enligt Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), presenteras hållbarhetsinformationen i
rapporten med inspiration av European Sustainability Reporting Standards (ESRS). Informationen lever
så långt som möjligt upp till upplysningskraven tillhörande de hållbarhetsämnen som Nolato
identifierat som väsentliga för verksamheten och speglar koncernens hållbarhetsarbete på ett
rättvisande sätt. Under nästkommande år fördjupas arbetet med upplysningskraven och Nolato
kommer avge en fullständig rapport i enlighet med ESRS för räkenskapsår 2025.
Kontaktperson för hållbarhetsrapporten är
Glenn Svedberg, Group Sustainability and Technology Director.
HÅLLBAR UTVECKLING
ALLMÄN INFORMATION Sidan
ESRS 2 Allmänna upplysningar
Upplysningsområde: Styrning 116
Upplysningsområde: Strategi 127
Upplysningsområde: Hantering av konsekvenser, risker och möjligheter 127
Upplysningsområde: Grund för utarbetande av hållbarhetsförklaring 140
ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Hållbar utveckling i ett 10-årsperspektiv 143
Miljöinformation
ESRS E1 – Klimatförändringar 144
Upplysningar enligt artikel 8 i förordning (EU) 2020/852 Taxonomiförordningen 156
ESRS E5 - Resursanvändning 160
Samhällsansvarsinformation
ESRS S1 – Den egna arbetskraften 164
ESRS S2 – Medarbetare i värdekedjan 172
Styrningsinformation
ESRS G1 – Ansvarsfullt företagande 176
Övrig information
Relevant men icke-väsentlig information 181
Ordförklaringar inom hållbar utveckling 186
114
HÅLLBAR UTVECKLING 115
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR
Upplysningsområde:
Styrning
NOLATOS FÖRVALTNINGS-,
LEDNINGS- OCH TILLSYNSORGAN
Styrelsen
Nolatos styrelse har huvudansvar för kon-
cernens hållbarhetsarbete och dess tillsyn
och fattar beslut om bolagets policyer.
Ledamöterna har erfarenhet från olika geo-
grafiska områden och olika branschsektorer
och flera har en bakgrund av ledande
befattningar på globala, industriella företag.
Därigenom finns en utbredd erfarenhet
inom styrelsen av att hantera miljö-, social-
och styrningsrelaterade effekter från verk-
samheten och inom dess värdekedja.
Nolato tillämpar svensk kod för bolagsstyr-
ning, där punkt 4.1 specificerar att styrelsen
bör ha en lämplig sammansättning som
speglar mångfald och bredd gällande kun-
skaper, erfarenheter och bakgrund. I styrel-
sen ingår tio ledamöter, varav 30 procent är
kvinnor. Inom styrelsen är 20 procent (2) av
ledamöterna arbetstagarrepresentanter. För-
utom de fackliga representanterna, är ingen
av styrelseledamöterna anställd eller opera-
tivt verksam i bolaget och samtliga stäm-
movalda ledamöter är oberoende i förhål-
lande till bolaget.
För att säkerställa att Nolatos hållbarhets-
strategi efterlevs och är relevant för den
affärsutveckling som koncernen löpande
genomgår, utövar styrelsen tillsyn i form av
samråd med koncernledningen och dess
hållbarhetsfunktion.
Styrelsens representant för
hållbarhetsfrågor
En särskild styrelseledamot har huvudan-
svar för tillsyn över hållbarhetsfrågor. Leda-
moten representerar styrelsens hållbarhets-
relaterade expertis avseende företagets
väsentliga konsekvenser, risker och möjlig-
heter och har å styrelsens vägnar tillsam-
mans med övriga revisionsutskottet varit
involverad i framtagningen av Nolatos
dubbla väsentlighetsanalys. Styrelsen infor-
meras regelbundet om hållbarhetsarbetet
genom en stående agendapunkt.
VD och koncernledning
Implementeringen av hållbarhetsarbetet är
delegerat till Nolatos verkställande direktör
och koncernchef, som ansvarar för att hålla
styrelsen löpande informerad genom
månadsrapporter samt minst årligen genom
en muntlig presentation av Nolatos Hållbar-
hetsdirektör. Förutom att ansvara för
löpande drift av företaget och rapportera till
styrelsen har koncernledningen det övergri-
pande ansvaret för Nolatos hållbarhetsstra-
tegi och agenda. Vid koncernledningens
möten ingår hållbarhetsarbetet som en stå-
ende agendapunkt. Den operativa imple-
menteringen och uppföljningen av hållbar-
hetsstrategin ligger förlagd hos koncernens
affärsområden och dotterbolag. Respektive
koncernbolag ansvarar för att åtgärdsplaner
och hållbarhetsstrategiplan, med en hori-
sont på 1 till 5 år, ingår som del av övergri-
pande strategiplaner. Dessa godkänns av
respektive bolags styrelse och lednings-
grupp, i samråd med koncernens verkstäl-
lande direktör och ekonomichef för att
säkerställa att koncernbolagens strategipla-
ner är i överensstämmelse med koncernens
policyer och mål.
Hållbarhetsdirektör
Hållbarhetsdirektören ingår i koncernled-
ningen och representerar dess hållbarhets-
relaterade expertis. Samordningen av kon-
cernens hållbarhetsarbete hanteras av
koncernens hållbarhetsfunktion, vars arbete
leds av Nolatos Hållbarhetsdirektör och vars
ansvar är att konsolidera och rapportera på
nyckelindikatorer (KPI:er) för måluppföljning
på koncernnivå. Hållbarhetsdirektören
ansvarar för att hålla koncernledningen
informerad om arbetet via en stående agen-
dapunkt.
Tillsammans med styrelsens representant
för hållbarhetsfrågor, har Hållbarhetsdirek-
tören ansvar för genomförandet av Nolatos
dubbla väsentlighetsanalys och dess upp-
datering, samt att därigenom löpande utöva
tillsyn för företagets väsentliga konsekven-
ser, risker och möjligheter. I detta ingår att
säkerställa att bedömningen hålls uppdate-
rad och att den ingår som en naturlig del i
koncernledningens löpande översyn av
företagets strategi, affärsmodell, målupp-
följning samt målsättning.
Revisionsutskott
Revisionsutskottet är utsett av styrelsen att
bereda styrelsens arbete med att kvalitets-
säkra Nolatos finansiella och hållbarhets-
mässiga rapportering. Utskottet sammanträ-
der minst tre gånger per år och rapporterar
löpande sitt arbete till såväl styrelse som
finanschef. Ansvaret begränsas emellertid till
de delar som granskas av bolagets revisor,
medan ansvaret för övriga delar av hållbar-
hetsarbetet (så som övergripande strategi,
kopplingar till kunderna och kommersiella
aspekter, marknadsföring av hållbarhetsar-
betet) ligger hos styrelsen som helhet.
116
ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR HÅLLBAR UTVECKLING
Hållbarhet
FÖRENKLAT ORGANISATIONSSCHEMA
Styrelse
Revisionsutskott
Medical
Solutions
Engineered
Solutions
Vd & Koncernledning
Inom
revisionsutskottets
uppdrag ingår att utöva tillsyn
över processerna för
hållbarhetsrapportering
.
Hållbarhetsfunktionen
leds av
Hållbarhetsdirektören. Funktionen
samordnar hållbarhetsarbetet,
utarbetar förslag på
hållbarhetsstrategi, konsoliderar
koncernens hållbarhetsutfall, samt
utövar tillsyn för koncernledningens
räkning.
I koncernledningen inr VD, Ekonomi- &
finanschef, Affärsområdescheferna,
Inköpsdirektör samt Hållbarhetsdirektör.
Koncernledningen har det övergripande
ansvaret för Nolatos hållbarhetsstrategi och
agenda. VD ansvarar för att hålla styrelsen
löpande informerad genom månadsrapporter.
Styrelsen
anger den strategiska
inriktningen för Nolatos verksamhet
och är ytterst ansvarig för koncernens
hållbarhetsarbete. En särskild ledamot
har huvudansvar för tillsyn av
hållbarhetsfrågor.
Den operativa implementeringen och
uppföljningen av koncernens
hållbarhetsstrategi är delegerad till
Affärsområden
och Koncernbolagen.
Det operativa ansvaret för hållbar utveckling är
delegerat till respektive koncernbolags VD.
Koncernbolagens
respektive styrelser godkänner
och beslutar bland annat om bolagets
hållbarhetsstrategiplan.
Affärsområden
Koncernbolagen
= Instruktion
= Rapportering
= Samd
Hållbarhetsfunktion
117
VÄSENTLIGA KONSEKVENSER, RISKER OCH
MÖJLIGHETER
Nolatos dubbla väsentlighetsanalys är central i koncer-
nens identifiering och bedömning av verksamhetens
väsentliga konsekvenser, risker och möjligheter. Genom
att ansvara för analysens genomförande och uppdate-
ring, har Hållbarhetsdirektören till uppgift att hålla kon-
cernledningen informerad vid dess månatliga möten om
eventuella förändringar avseende företagets väsentliga
konsekvenser, risker och möjligheter. Motsvarande
uppdatering sker även för styrelsen på årsbasis, där
hållbarhet inkluderas som separat rapportpunkt på
minst ett styrelsemöte om året. Konsekvenser och ris-
ker ingår som en naturlig del i den löpande gransk-
ningen av möjliga förvärv och nya investeringar, vilken
sker antingen på koncernivå eller bolagsnivå. Under
redovisningsperioden har koncernledningen behandlat
följande:
Hälsa och säkerhet – Efter koncernledningens årliga
uppföljning fattades ett beslut om att styrelserna för
respektive koncernbolag ska ha som stående agen-
dapunkt att följa upp frågan om hälsa och säkerhet
inom arbetsplatsen.
Övergång till hållbara råmaterial – För att påskynda
övergången och minska koncernens beroende av
fossilbaserade råmaterial, initierades ett nätverk
inom koncernen för att bidra till kunskapsdelning
bland koncernbolagen, vilket är en långsiktig åtgärd
för att uppnå ett av koncernens hållbarhetsmål.
Beslutande av koncernens klimatmål som under året
validerades av Science Based Targets initiative
(SBTi).
Förnybar elektricitet – Ett principbeslut fattades
under året för att säkra tillgång till förnybar elektrici-
tet. Detta ska ske genom att aktivt söka möjligheten
att ingå fler långsiktiga inköpsavtal gällande förnybar
el samt successivt fortsätta att globalt öka andelen
förnybar el via inköp av ursprungscertifikat.
FÖRKLARING OM TILLBÖRLIG AKTSAMHET
Centrala delar i tillbörlig
aktsamhet
Punkter i hållbarhets-
förklaringen
Koppling till
människor och/
eller miljö
a) Att bygga in tillbörlig
aktsamhet i styrning, strategi och
affärsmodell
ESRS 2 GOV-2, sidan 118
ESRS 2 GOV-3, sidan 57
ESRS 2 SBM-3, sidan 121
E1: SBM-3, sidan 145
S1: SBM-3, sidan 164
S2: SBM-3, sidan 172
Människor och Miljö
Miljö
Människor
b) Att samarbeta med påverkade
intressenter i alla huvudstegen i
tillbörlig aktsamhet
ESRS 2 SBM-2, sidan 125
ESRS 2 IRO-1, sidan 127
Människor
Människor och Miljö
c) Att identifiera och bedöma
negativa konsekvenser
ESRS IRO-1, sidan 127
ESRS 2 SBM-3, sidan 121
E1: SBM-3, sidan 145
S1: SBM-3, sidan 164
S2: SBM-3, sidan 172
Människor och Miljö
Miljö
Människor
d) Att vidta åtgärder för att
behandla dessa negativa
konsekvenser
E1-1, sidan 144
ESRS 2 MDR-A:
E1-3, sidan 148
E5-2, sidan 160
ESRS 2 MDR-A:
S1-4, sidan 166
S2-4, sidan 173
G1-4, sidan 179
Miljö
Människor
e) Att följa upp hur
ändamålsenliga dessa insatser är
och kommunicera det
ESRS 2 MDR-T:
E1-4, sidan 144
E5-3, sidan 161
ESRS 2 MDR-T:
S1-5, sidan 167
S2-5, sidan 173
ESRS 2 MDR-M:
E1-5, sidan 150
E1-6, sidan 152
E5-3, sidan 161
E5-4, sidan 160
ESRS 2 MDR-M:
S1-9, sidan 171
S1-10, sidan 168
S1-11, sidan 171
S1-12, sidan 171
S1-13, sidan 168
S1-14, sidan 169
S1-15, sidan 170
S1-16, sidan 170
S1-17, sidan 171
Miljö
Människor
Miljö
Människor
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR118
Hållbarhet
RISKHANTERING OCH
INTERN KONTROLL ÖVER
HÅLLBARHETSRAPPORTERING
Process för internkontroll
Inför sammanställningen av den information
som ska ingå i koncernens hållbarhetsrap-
portering, inhämtas narrativa och datamäs-
siga uppgifter från koncernbolagen, där
varje produktionsenhet bidrar med kvantita-
tiv och kvalitativ information enligt Nolatos
formulär för hållbarhetsredovisning.
I detta skede ingår ett internkontrollsmo-
ment hos respektive bolag, vari en själv-
skattning i uppgifternas tillförlitlighet sker
genom att årets uppgifter jämförs med
genomsnittet för de tre senaste räken-
skapsåren. Chefen för respektive bolag/
enhet är ansvarig för kvalitetssäkring och
godkännande av den information som läm-
nas. Därefter sker en ytterligare granskning
och rimlighetsbedömning av uppgifterna
inom koncernens centrala hållbarhetsfunk-
tion, där årets prestanda jämförs och veri-
fieras med föregående års uppgifter. Ytterli-
gare kvalitetskontroller görs i samband med
intervjuer och platsbesök.
Riskhantering i hållbarhets-
rapporteringen
De mest betydande riskerna förknippade
med hållbarhetsrapporteringen är relaterade
till att värden uttryckta i lokala måttenheter
kan medföra felaktigheter i sammanställ-
ningen. Detta gäller exempelvis i rapporte-
ringen av resursförbrukning, där använd-
ningen av omräkningsfaktorer och om-
vandlingen till SI-enheter kan skapa fel.
liknande sätt kan även rutiner för avrund-
ning och uppskattningar variera mellan olika
nationella kontexter. Det finns även en bety-
dande osäkerhet i uppgifter som inhämtas
från leverantörer, vilket antas beror på att
mognadsgraden och att beredskapen för
hållbarhetsrapportering är under utveckling.
Ett exempel är information kopplad till ut-
släpp inom Scope 3, där fullständigheten
och tillförlitligheten i värdena i stor utsträck-
ning avgörs av förmåga och resurser på
lokal nivå, samt uppgifter från officiell tred-
jeparts data.
För att minimera dessa risker sker en intern
granskning inom Nolatos centrala hållbar-
hetsfunktion, där uppgifterna från koncern-
bolagen kontrolleras. Genom att koncernbo-
lagen rapporterar finansiell och hållbarhets -
mässig information i ett gemensamt rappor-
teringssystem på månatlig basis där så är
möjligt, kan inhämtade uppgifter på helårs-
basis jämföras mot månatliga värden, vilket
ökar tillförlitligheten och korrektheten av
informationen. Samtliga koncernbolag är
informerade om att hållbarhets rapportering
bär samma vikt som den finansiella rappor-
teringen och tillgången till viss data ingår
även i de förväntningar som ställs på kon-
cernens leverantörer. Tillförlitligheten i
inrapporterad data ingår i Revisionsutskot-
tets rapportering till styrelsen sedan 2023.
UPPLYSNINGAR INFÖRLIVADE GENOM
HÄNVISNING
Upplysningskrav GOV-1: Förvaltnings-,
lednings- och tillsynsorganens roll; punkt
21a, b samt 23 – Se avsnitt Bolagsstyr-
ningsrapport på sidorna 60 - 61.
Upplysningskrav GOV-3: Integration av
hållbarhetsrelaterade resultat i incita-
mentssystem – Se avsnitt Ersättnings-
riktlinjer på sidorna 57 - 58.
ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR HÅLLBAR UTVECKLING 119
Upplysningsområde:
Strategi
STRATEGI, AFFÄRSMODELL OCH
VÄRDEKEDJA
Nolatokoncernen är positionerad som spe-
cialist inom utveckling och produktion av
komponenter och produkter tillverkade av
polymera material. Bolagets affärsstrategi
bygger på att i alla led från utveckling och
design till produktion bistå sina kunder med
att ta fram skräddarsydda, teknologiskt
avancerade, hållbara och kostnadseffektiva
produkter. Bolagets affärsmodell utgår ifrån
dess position i värdekedjan, vilken gör
Nolato strategiskt placerad mellan material-
leverantörer och produktägare för att bidra
med förbättrad hållbarhetsprestanda genom
att optimera designen för tillverkning utifrån
bättre materialval och lägre resursåtgång.
Detta kan i sin tur bidra till att minimera mil-
jöpåverkan och maximera såväl kostnadsef-
fektivitet som lönsamheten för kunden.
Koncernmål
Koncernens produktlösningar och kund-
grupper är ordnade enligt affärsområdena
Medical Solutions och Engineered Solutions,
vilka fördelas på de tre huvudsakliga geo-
grafiska marknaderna Europa, Nordamerika
och Asien. Nolatos hållbarhetsrelaterade
mål som gäller övergripande för hela kon-
cernens verksamhet, avser i dagsläget kli-
matmålen om att minska koncernens sam-
lade utsläpp relaterade till Scope 1 och
Scope 2 med 70 procent, samt i uppströms-
led relaterade till Scope 3 med 25 procent
till 2030, jämfört med basåret 2021.
Under den senaste perioden har koncernen
arbetat utifrån mål satta fram till 2025 kopp-
lade till energianvändning, energieffektivitet
och utfasning av farliga kemiska ämnen.
Målen gäller att minska utsläppen specifikt
från energianvändning (Scope 1 och 2) med
80 procent jämfört med genomsnittet för
2011 och 2012 (ton CO2e per omsättning),
att utifrån samma baslinjevärde minska
energianvändningen med 55 procent (GWh/
omsättning), samt identifiera och där det är
möjligt fasa ut farliga kemiska ämnen.
Utöver detta finns även ett produktrelaterat
mål om att generellt öka andelen biobase-
rad råvara i koncernens produkter, där för-
utsättningarna för att uppnå målet skiljer sig
åt baserat på lokala regler, lagstiftning och
tekniska förutsättningar. Målet att öka ande-
len återvunna material i produktionen gäller
för hela koncernen, men begränsas inom
Medical Solutions utav kvalitetskrav och
behovet av jungfruliga råvaror av medicin-
tekniska och patientsäkerhetsskäl.
Nolatos decentraliserade organisation möj-
liggör en hög grad av flexibilitet, där affärs-
områdenas bolag har mandat att utveckla
och anpassa erbjudanden utifrån kundernas
specifika behov och krav. På motsvarande
sätt har koncernbolagen ansvar att på lokal
nivå genomföra koncernens övergripande
hållbarhetsstrategi. De får därmed möjlighet
att anpassa implementeringen efter sina
specifika förutsättningar och på så vis bryta
ner målen till konkreta åtgärdsplaner.
Utmaningar med strategin
Företagets klimatstrategi har under lång tid
varit att minska sitt eget klimatavtryck
(Scope 1 och 2), samt via sin Eco-Design-
modell optimera kundernas avtryck redan i
utvecklingsstadiet.
Koncernen har under de senaste decen-
nierna successivt ökat andelen förnybar
elektricitet. På sikt kan detta dock innebära
en viss utmaning, då tillgången i vissa regio-
ner i världen förväntas bli osäker och att
reglerna för handel av ursprungscertifikat
kan komma att ändras. Nolatokoncernen
strävar därför efter att säkra långsiktiga
inköpsavtal av fossilfri elektricitet, kombine-
rat med säkring av tillgång på lokal nivå, för
försörjningen av sina produktionsenheter.
En betydande utmaning är bristen på åter-
vunnet material av rätt kvalitet, vilket påver-
kar möjligheten att uppfylla mål kopplade till
'E5 Cirkulär ekonomi'. Svårigheter finns i att
säkerställa tillgång till rätt material av rätt
kvalitet, vilket påverkar utfallet. Besläktat
med detta är även att beredskapen i kund-
ledet att välja icke-fossila eller återvunna
råmaterial kan variera, då dessa val kan
innebära högre kostnader för att anskaffa
råmaterial och att uppfylla regulatoriska
krav.
Genom att kartläggningar visat att över 96
procent av koncernens totala klimatpåver-
kan ligger i Scope 3, har koncernens fokus
utvidgats till att även inkludera minskningen
av avtrycket i värdekedjan.
Nolatokoncernens valda metodik för mät-
ning av utsläpp enligt Scope 3-data skapar
också vissa utmaningar. Den största delen
av indirekta utsläpp utgörs av inköp av varor
och tjänster, där merparten kan beräknas
med god säkerhet givet varje materials
kända tonnage och koldioxidekvivalent.
Andra utsläpp, så som transporter, mäts
däremot utifrån omkostnadsbaserade emis-
sionsfaktorer. Genom att hållbarhetsförbätt-
ringar i transport och emissioner vanligtvis
leder till ökade kostnader, resulterar denna
beräkningsmetodik till att rapporterade
utsläpp istället ökar. För att möta detta
krävs bättre mätmetoder av denna typ av
utsläpp samt uppdaterade emissionsfakto-
rer för att bättre spegla verkligheten.
Nolato har under 2024 infört ett program,
varigenom leverantörers arbete inom olika
klimatrelaterade områden premieras och
lyfts fram på central nivå i koncernen. På så
vis strävar koncernen efter att driva fram
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR120
sina leverantörers hållbara utveckling och
förstärka samarbeten med de aktörer som
delar Nolatos målsättningar och som pre-
sterar väl inom utvalda hållbarhetsområden,
så som begränsning av växthusgasutsläpp.
VÄSENTLIGA KONSEKVENSER, RISKER
OCH MÖJLIGHETER OCH DERAS
FÖRHÅLLANDE TILL STRATEGI OCH
AFFÄRSMODELL
Nolatos affärsmodell bygger på utveck-
lingen, industrialiseringen och tillverkningen
av komponenter, delsystem och produkter
av polymera material. Materialen som bola-
get är beroende av har historiskt sett
bestått av fossilt baserade råvaror, men kan
ersättas med icke-fossila och återvunna
resurser, vilket möjliggör för en hög grad av
flexibilitet i produktionen. Nolatos strategi
att fortsätta verka utifrån sin existerande
affärsmodell står sig därför stark och gör
bolaget resilient i att möta förändrade kund-
behov, lagstiftning och kostnader beträf-
fande fossilt baserade material.
Produktionen av Nolatos produkter i den
egna verksamheten och råmaterial i leve-
rantörers regi är i hög grad energikrävande
och detta har tillsammans med den klart
största faktorn, fossila råvaror, varit en källa
till verksamhetens största klimatpåverkan.
Att Nolato investerar i utvecklingen av
egenproducerad elektricitet, bland annat via
solceller, samt har ingått flera långsiktiga
avtal med solcellsparker har betydelse för
att minska exponeringen för en eventuellt
instabil energimarknad och en potentiell
framtida bristande tillgång till förnybar
energi.
Nolato analyserar även sin verksamhets kli-
matrelaterade risker och möjligheter utifrån
TCFD:s riktlinjer, som utgår ifrån styrning,
strategi, riskhantering, mätvärden och mål-
bilder. Under kommande år kommer Nolato
utvidga den scenariobaserade analysen av
klimatrelaterade risker och möjligheter i linje
med upplysningskraven enligt SBM-3 inom
E1 Klimatförändringar. I årets rapportering
väljer Nolato att inkludera sin TCFD-rappor-
tering, se sidan 145.
ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR HÅLLBAR UTVECKLING
Hållbarhet
121
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR
Uppströms
I uppströmsled har Nolato nära förbindelser
med direkta leverantörer av råmaterial,
insatsmaterial och infrastrukturtjänster (Tier
1). Förbindelserna sker främst genom
ingångna leverantörsavtal, uppförandekod
för leverantörer, leverantörsmöten, platsbe-
sök och revisioner. De nära banden till leve-
rantörsledet möjliggör därmed för ett större
inflytande över hur leverantörerna bedriver
sina respektive verksamheter utifrån miljö-
mässiga och sociala aspekter. I nästa steg
finns primärproducenter (Tier 2), med vilka
Nolato endast har indirekta förbindelser via
direkta leverantörer och där nivån av infly-
tande, och därmed möjligheten att påverka,
är betydligt lägre.
Nolatos negativa klimatpåverkan härstam-
mar primärt från inköpta råmaterial, insats-
material och transporter, inköp av kapitalva-
ror, samt från de direkta och indirekta
utsläpp som uppstår från produktionens
energianvändning. Utöver detta sker även
en negativ påverkan från arbetspendling,
avfallshantering och aktiviteter nedströms i
värdekedjan.
Utsläppen orsakar skada för miljön och
bidrar till den globala uppvärmningen. På
medellång sikt kan detta medföra finansiella
risker genom att Nolatos anseende och kon-
kurrensförutsättningar försämras. Påverkan
och de medföljande riskerna hanteras
genom att Nolato prioriterar att reducera sitt
klimatavtryck, bland annat genom att upp-
rätta och implementera konkreta åtgärder
för att nå koncernens uppsatta SBTi-mål.
Detta kan på sikt medföra ökade affärsmöj-
ligheter genom att kunder, i syfte att nå
egna klimatmål, förväntas framgent priori-
tera leverantörer med låg klimatpåverkan.
Nolato har även en positiv påverkan genom
inköpsavtal med solcellsparker, vilket möjlig-
gör den lokala utbyggnaden av förnybar
elektricitetsproduktion.
Avfallshantering, exempelvis farligt avfall,
kombinerat med hårdare lagstiftning kan
utgöra en risk för ökade kostnader. Detta
hanteras genom tydliga leverantörskrav på
området, vilket ska kunna bidra till möjlighe-
ten att uppnå cirkulära flöden.
UPPSTRÖMS
Direkt
material
Primär-
producenter
Primär-
producenter
Infrastruktur
Primär-
producenter
Leverantörer
INFRASTRUKTUR
Leverantörer
INSATSMATERIAL
Leverantörer
RÅMATERIAL
Konsekvenser, risker, möjligheter
Utsläpp av växthusgaser
Energianvändning under produktionen
Avfallshantering
Arbetsvillkor för anställda i värdekedjan
Korruption och mutor
Åtgärder och resurser
Öka andelen hållbara råmaterial
Prioriteringar i minskat klimatavtryck
Leverantörskrav inom avfallshantering
Process för tillbörlig aktsamhet som omfattar leverantörer
Visselblåsarsystem
Nolatos uppförandekod för leverantörer
Energi
Anläggningar
Utrustning
Förpackningsmaterial
Processtillsatser
Polymer
Masterbatch (färg)
Komponenter
Resurser som skapar förutsättningar
för Nolatos verksamhet men som inte
inr i produkten
Tier 1Tier 2
Indirekt
material
122
ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR HÅLLBAR UTVECKLING
Hållbarhet
EGNA VERKSAMHETEN NEDSTRÖMS
VIDAREPRODUKTION DISTRIBUTION ANVÄNDNING
Medarbetare
ker, jämlik och stimulerande arbetsplats som
erbjuder stora utvecklingsmöjligheter
Aktieägare
Nolatos position och innovationsförmåga skapar
finansiell stabilitet som bygger långsiktigt värde
för aktieägarna
Samhälle
Genom hållbara initiativ bidrar Nolato till
skapandet av innovativa och kritiska produkter
för ett välfungerande och dynamiskt samhälle
Kunder
dgivning och kundanpassade lösningar som
möter kundernas utmaningar och behov och
bidrar till att uppnå deras hållbarhetsmål
Produkter och kundsegment
Medical Solutions
Engineered Solutions
Marknader
Europa
Nordamerika
Asien
K
u
n
d
o
r
i
e
n
t
e
r
a
d
e
l
ö
s
n
i
n
g
a
r
F
r
a
m
t
a
g
n
i
n
g
a
v
e
f
f
e
k
t
i
v
S
t
ö
d
f
r
å
n
k
o
n
c
e
p
t
s
t
a
d
i
e
t
p
r
o
d
u
k
t
i
o
n
s
u
t
r
u
s
t
n
i
n
g
s
a
m
t
v
a
l
i
d
e
ri
n
g
U
t
v
e
c
k
li
n
g
I
n
d
u
s
t
r
i
a
l
i
s
e
r
i
n
g
O
p
t
i
m
e
r
a
d
k
o
n
s
t
r
u
k
ti
o
n
T
il
l
v
e
r
k
n
i
n
g
f
ö
r
e
f
f
e
k
t
i
v
p
r
o
d
u
k
t
i
o
n
Medical Solutions
Engineered Solutions
NOLATO
Anställda per geografiskt område
Europa: 46 %
Nordamerika: 20 %
Asien: 34 %
SKAPADE VÄRDEN FÖR NOLATOS
VIKTIGASTE INTRESSENTER
Styrkan i pilen representerar
nivån av inflytande som Nolato
har över aktörer längs med
värdekedjan. Inflytandet avtar
med avståndet från Nolato.
Konsekvenser, risker, möjligheter
Utsläpp av växthusgaser i egen produktion
Energianvändning i egen produktion
Resursanvändning och avfall
Affärsetiska frågor
Arbetsförhållanden
Likabehandling för egna medarbetare
Konsekvenser, risker, möjligheter
Klimatpåverkan i produktanvändning
Återvinning av produkter
Avfallshantering av sålda produkter
Klimatpåverkan från transporter och distribution
Åtgärder och resurser
Egen energiproduktion
Inköp av förnyelsebar elektricitet
Nolatos Eco-Designmodell
Skapa cirkulära flöden
Utbildning och kompetensutveckling
Visselblåsarsystem
Nolatos uppförandekod för leverantörer
Åtgärder och resurser
Nolatos Eco-Designmodell
Skapa cirkulära flöden
Visselblåsarsystem
123
Konsekvenserna för arbetstagare i värde-
kedjan bedöms i första hand ligga i potenti-
ella problem relaterade till arbetsmiljö och
mänskliga rättigheter. Det kan därför finnas
en potentiell risk för negativ social påverkan
på arbetsvillkor och rättigheter, vilket också
kan skada Nolatos anseende och försälj-
ning. Risken föreligger dock främst längre
uppströms i leverantörskedjan (Tier 2) och
för att hantera detta har Nolato implemen-
terat kontrollmekanismer, såsom en process
för tillbörlig aktsamhet för leverantörer.
Eventuell förekomst av korruption och mutor
kan medföra en potentiellt negativ påverkan
samt risker för Nolatos varumärke och eko-
nomiska risker genom böter. Detta hanteras
genom ett väl utvecklat visselblåsarsystem,
samt ett utbildningspaket i såväl Nolatos
uppförandekod som i uppförandekoden för
leverantörer, vilka bidrar till en bättre över-
vakning och möjlighet till snabbt agerande
vid eventuella incidenter.
Egen verksamhet
Inom Nolatos egen verksamhet ingår pro-
duktionsanläggningar i egen regi placerade i
Europa, Nordamerika och Asien. På dessa
platser bedrivs kärnfunktionerna utveckling,
industrialisering och tillverkning av kompo-
nenter, delsystem och produkter på upp-
drag av bolagets kunder kategoriserade
enligt affärsområdena Medical Solutions
och Engineered Solutions.
Energianvändningen vid Nolatos produktion,
såväl direkt som indirekt, genererar utsläpp
av växthusgaser, vilket orsakar skada för
miljön och bidrar till den globala uppvärm-
ningen. Omställningen inom Nolatos bransch
kommer innebära en ökad efterfrågan på
fossilfri energi, vilket på sikt kan medföra
finansiella risker för bolaget genom att bris-
tande tillgång skapar energibrister, potenti-
ella produktions- och leveransstörningar och
ökade kostnader. Detta hanteras genom att
Nolato utökar sin egen energiproduktion, via
exempelvis långsiktiga direkta avtal med
elproducenter eller installation av solceller,
och driver ett kontinuerligt förbättringsar-
bete med energieffektiviseringar.
En negativ miljöpåverkan uppstår genom ett
högt resursinflöde av jungfruliga råmaterial.
Framtida lagstiftning mot användningen av
icke-förnybar råvara utsätter Nolato även
för en möjlig finansiell risk genom bristande
tillgång av kritiska resurser. Ett skifte mot
biobaserade eller återvunna material är där-
för ett viktigt sätt att hantera detta, men
utmaningarna i att kunna anskaffa tillräck-
liga volymer av kvalitetsmaterial skulle
kunna innebära ökade kostnader, vilka förs
vidare till kund. Nolatos nuvarande strategi
enligt Eco-Designmodellen bidrar till att
minska riskerna genom att säkerställa en
högre grad av resursoptimering, vilket kan
medföra viktiga affärsmöjligheter.
Stora avfallsvolymer på grund av kassatio-
ner innebär en potentiell negativ miljöpåver-
kan, vilket i kombination med hårdare
avfallslagstiftning kan leda till finansiella ris-
ker genom ökade produktionskostnader.
Nolatos arbete inom ramarna för ISO 9001
och 14001 innebär att bolaget bedriver ett
kontinuerligt förbättringsarbete som säker-
ställer att avfall hanteras och minimeras
ett optimalt sätt. Detta bidrar till att minska
kassationer och avfallsmängder genom sor-
tering och samarbeten med lokala avfalls-
hanterare. Samtidigt pågår ett aktivt arbete
för att utveckla cirkulära flöden i bolagets
affärsmodell, där exempelvis avfall i form av
råmaterialkassation ska kunna användas
som råvara i produktionen.
En hög frekvens av arbetsolyckor och bris-
tande jämlikhet på arbetsplatsen innebär en
potentiell negativ social påverkan och skulle
kunna försämra bolagets tillväxt, leda till
ekonomiska påföljder och skada såväl anse-
ende som relationen med intressenter. Detta
hanteras genom ett kontinuerligt arbete för
att förbättra säkerheten inom arbetsmiljön,
så som investeringar i utrustning, regel-
bundna riskbedömningar och säkerhetsin-
satser. Även utbildning, samt principer om
likabehandling och lika möjligheter för alla är
viktiga faktorer för såväl säkerhet som triv-
sel inom arbetsplatsen. Avsaknaden av full-
god utbildning skulle kunna medföra sociala
och miljömässiga risker, samt försämra
bolagets anseende och framtida rekryte-
ringsmöjligheter. Nolato arbetar aktivt för att
vara en attraktiv och trygg arbetsgivare och
prioriterar kompetensanalys och -utveckling
för alla positioner inom verksamheten.
Nedströms
I nedströms led sker vidareproduktion i kun-
dens regi, där Nolatos komponenter
används i framtagningen av slutprodukten,
samt distribution och användning. Nolato
har en direkt förbindelse med kunder, vilket
sker främst utifrån ingångna avtal, kunders
uppförandekoder som åläggs Nolato, kund-
möten och kunders platsbesök. De nära för-
bindelserna innebär att Nolato har ett vik-
tigt, men begränsat, inflytande i
vidareproduktionen och de miljömässiga
och sociala aspekter som kan uppkomma,
främst genom att kunna erbjuda rådgivning
och annan form av stöd i utvecklingsfasen. I
de senare stegen (Distribution och Använd-
ning) har Nolato endast en indirekt förbin-
delse och en mycket låg grad av inflytande.
En negativ klimatpåverkan uppstår i använd-
ningsskedet av de produkter som innehåller
Nolatos komponenter. Nolatos inflytande
över denna påverkan är begränsad, då
omfattning och skala avgörs av den speci-
fika produkten, den typ av Nolato kompo-
nent som ingår, samt hur komponenten pro-
ducerats. Nolatos strategi och affärsmodell
skapar i detta sammanhang en viktig möjlig-
het. Genom att på olika sätt införa hållbar-
hetsaspekter redan i utvecklingsfasen,
bidrar Nolato till kundens förmåga att nå
sina hållbarhetsmål, exempelvis genom att
styra valet av råmaterial mot biobaserade
och återvunna alternativ eller optimering av
mängden material för att minska slutpro-
duktens resursanvändning som helhet.
En betydande faktisk negativ miljöpåverkan
uppstår i slutskedet av produktens livscykel,
där möjligheten till återvinning och återan-
vändning kan ha avgörande betydelse för
såväl omfattning som skala. Nolatos arbete
för att tillverka komponenter i monomaterial
bidrar till möjligheten att källsortera produk-
ten, vilket också gör det möjligt för att vik-
tiga material kan återanvändas i produktio-
nen av nya komponenter.
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR124
INTRESSENTERS INTRESSEN OCH
SYNPUNKTER
Nolatos verksamhet påverkar ett flertal
intressenter ur flera hänseenden och påver-
kas i sin tur av deras krav och förväntningar.
Utmärkande för Nolatos viktigaste intres-
senter är att de har en direkt relation till
bolaget och har ett aktivt intresse i hur
verksamheten bedrivs ur ett finansiellt och
hållbarhetsmässigt korrekt sätt.
Att bevaka och ta tillvara på intressenternas
fokusområden och synpunkter är centralt
för Nolato och dialoger och samarbeten
sker genom ett flertal organiserade kanaler.
Dialoger genomförs regelbundet för att
säkerställa att bolaget på ett meningsfullt
sätt kan bemöta deras frågor och hantera
deras påverkan på Nolatos strategi och
affärsmodell på såväl kort som lång sikt.
Resultatet från de löpande intressent-
dialogerna förs fram till Nolatos styrelse och
koncernledning via de stående agenda-
punkterna för hållbarhet.
Områden som fått särskild uppmärksamhet
under 2024 är:
Hanteringen av klimatfrågorna – risker,
möjligheter och arbete med att begränsa
företagets klimatutsläpp.
Bidragen till cirkulär ekonomi – utveckling
av material och produkter med lägre kol-
dioxidavtryck.
Effekterna av lagstiftning inom hållbar
utveckling – EU-direktivet kring obligato-
risk hållbarhetsredovisning (CSRD) har
uppmärksammats av flera intressenter.
ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR HÅLLBAR UTVECKLING
Hållbarhet
125
Intressentgrupp Huvudsakliga kanaler för dialog och samarbete Resultat och relevans för Nolatos strategi och affärsmodell
Kunder Kundmöten
Revisioner och platsbesök
Enkäter
Kunders uppförandekoder
Kunders dubbla väsentlighetsanalys
Krav och förväntningar på Nolatos hantering av klimatpåverkan
Krav på certifierade miljöledningssystem
Krav rörande användning av konfliktmineraler och utfasning av farliga
kemiska ämnen
Krav på implementering av hållbarhetsfrågor och tillbörlig aktsamhet i
Nolatos leverantörsled
Intresse för användning av biobaserade och/eller återvunna råvaror
Medarbetare Medarbetarundersökningar
Utvecklingssamtal
Utbildningsinsatser
Avdelningsmöten
Samverkan med fackföreningar
Krav och förväntningar beträffande:
Arbetsmiljö
Hälsa
Säkerhet
Ekonomisk ersättning
Personlig utveckling
Balans mellan arbete och privatliv
God affärsetik
Leverantörer Löpande leverantörsdialoger
Avtalsförhandlingar
Nolatos uppförandekod för leverantörer
Leverantörsutvärderingar
Kvalitetsaspekter i leverans av direkta och indirekta material
Leverantörers finansiella stabilitet och leveranssäkerhet
Integration av hållbarhet i strategi, affärsmodell, arbetssätt och rutiner
Tillgång till relevant hållbarhetsinformation för Nolatos rapportering
Leverantörers förväntningar på konsekventa och tydliga krav
Aktieägare Ägarmöten och årsstämma
Kapitalmarknadsdag
Styrelsemöten
Bank- och investerardialoger
Enkäter från banker och investerare
Nolatos långsiktiga tillväxt och lönsamhet
Aktieutdelning
Integration av hållbarhetsfrågor i affärsstrategi
Riskmedvetenhet och strukturerat riskförebyggande arbete
Konkurrenskraft utifrån miljöanpassningar, resurseffektivitet, investe-
ringar i miljöanpassad teknologi
Samhälle Lokalt samhällsengagemang
Löpande dialoger med lokalsamhällen
Engagemang i lokala samhällsprojekt stärker Nolatos varumärke och
relation med lokalsamhälle
Samarbete med universitet kan driva innovation och utveckling av mer
hållbara lösningar, vilket är en central del av företagets strategi
Myndigheter Miljöinspektioner
Arbetsmiljöinspektioner
Tillståndsärenden
Lokala, kommunala och/eller regionala samarbeten
Naturen
Tyst intressent
Indirekt via miljö- och hållbarhetsorganisationer
Nolatos mål för hållbar utveckling syftar till att minimera negativ miljöpå-
verkan
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR
Nolato har identifierat följande intressenter, som uttrycker ett intresse för hur koncernen –
och dess enskilda koncernbolag – driver sitt miljömässiga och socialt inriktade arbete och
övergripande styr och följer upp hållbarbetsarbetet. Vidare finns intressentgrupper som
potentiellt påverkas av koncernens aktiviteter, produkter och affärsmodell. Dialog och
kommunikation genomförs regelbundet för att säkerställa att Nolato på ett meningsfullt sätt
kan diskutera och hantera frågor som berör koncernen och dess intressenter. Vidare utgår
koncernen från resultat av olika ESG-utvärderingar samt trender inom näringslivet, politiken
och samhället i stort.
126
Upplysningsområde:
Hantering av konsekvenser,
risker och möjligheter
BESKRIVNING AV ARBETSGÅNGEN
FÖR ATT FASTSTÄLLA OCH BEDÖMA
VÄSENTLIGA KONSEKVENSER, RISKER
OCH MÖJLIGHETER
Nolatos process för dubbel väsentlighetsbe-
dömning är årligt återkommande och utgör
en central del av företagets hållbarhetsstra-
tegi och rapportering. Processen syftar till
att identifiera, bedöma och prioritera
väsentliga konsekvenser, risker och möjlig-
heter, både ur ett påverkan- och ett finansi-
ellt perspektiv, i enlighet med principen om
dubbel väsentlighet enligt EU:s CSRD.
1. Metod och antaganden
Nolato har i sin bedömning av hållbarhets-
ämnenas väsentlighet utgått ifrån principen
om dubbel väsentlighet som definieras i
ESRS 1 avsnitt 3. Processen inkluderade
detaljerade bedömningar av hållbarhetsäm-
nenas konsekvenser, risker och möjligheter
utifrån ett konsekventiellt och ett finansiellt
perspektiv.
Nolato har i sin bedömning av konsekventi-
ell respektive finansiell väsentlighet tilläm-
pat standardiserade graderingsmetoder, vil-
ket innebär att bedömningarna utgått ifrån
en numerisk skala med bestämda intervall.
Graderingarna har använts konsekvent för
att säkerställa en robust identifiering och
prioritering av hållbarhetsämnena.
Enligt det konsekventiella perspektivet
bedöms ett hållbarhetsämnes väsentlighet
utifrån dess koppling till bolagets faktiska
eller potentiella, positiva eller negativa kon-
sekvenser för människor eller miljön på kort,
medellång och lång sikt. Nolatos grade-
ringsmetod för konsekventiell väsentlighet
bygger på en skattning av hållbarhetsämne-
nas allvarlighetsgrad utifrån aspekterna
skala, omfattning, återställbarhet. Aspek-
terna graderades enligt en numerisk skala
från 1 till 3, medan sannolikhet graderades
från 1 till 4.
Enligt det finansiella perspektivet bedöms
ett hållbarhetsämnes finansiella väsentlig-
het utifrån i vilken grad och med vilken san-
nolikhet som ämnet genererar risker eller
möjligheter som har, eller kan förväntas ha,
en väsentlig finansiell effekt på bolaget.
Finansiell effekt bedömdes utifrån följande
aspekter: bolagets utveckling, finansiella
ställning, finansiella resultat, kassaflöden,
tillgång till finansiering eller kapitalkostnader
på kort, medellång eller lång sikt. Nolatos
graderingsmetod för finansiell väsentlighet
bygger på en skattning av storleken av den
finansiella effekten, där respektive aspekt
graderades enligt en numerisk skala från 1
till 5, där även sannolikheten för om den
inträffar på medellång sikt graderades från 1
till 5.
Grunden för bedömningen har varit intres-
sentdialoger, omvärldsanalys, marknads-
trender samt Nolatos strategiska hållbar-
hetsprioriteringar. Eftersom intressent -
perspektivet har varit en viktig aspekt av
analysen, har Nolato under 2024 genomfört
intervjuer med både interna och externa
intressenter, så som leverantörer, kunder,
investerare, ägare, styrelserepresentanter
och medarbetare. Flera medarbetare från
olika funktioner inom koncernen har även
bidragit med kunskaper. Koncernledning
och andra koncernfunktioner har varit invol-
verade under processen.
2. Konsekventiella perspektivet
Som utgångspunkt för analysen genomför-
des en kartläggning av Nolatos värdekedja,
vilken tog hänsyn till bolagets specifika
verksamheter, geografiska områden, samt
affärsförbindelser. För varje hållbarhets-
ämne identifierades sedan konsekvenser,
risker och möjligheter, samt var dessa upp-
står i värdekedjan och om de sker genom
Nolatos egen verksamhet eller till följd av
dess affärsförbindelser.
I samband med kartläggningen av värde-
kedjan identifierades även intressenter som
påverkas av Nolatos verksamhet. Nyckelin-
tressentgrupper som skulle ingå i dialogen
valdes utifrån ett antal bedömningskriterier,
så som påverkan på och insyn i bolagets
verksamhet, geografi, hållbarhetskompe-
tens och placering längs med värdekedjan.
Ett urval av intressenter som ansågs bäst
representera intressentgrupperna valdes
sedan ut för samråd och intervjuades utifrån
sin syn om Nolatos konsekvenser, risker och
möjligheter.
Informationen som inhämtades under
intressentdialogerna utgjorde ett centralt
underlag för bedömningen av hållbarhets-
ämnenas identifierade konsekvenser, risker
och möjligheter. Bedömningen genomfördes
utifrån Nolatos standardiserade graderings-
metod, där summan av de tre aspekterna av
allvarlighetsgrad multiplicerades med värdet
för sannolikhet. Tröskelvärdet för väsentlig-
ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR HÅLLBAR UTVECKLING
Hållbarhet
127
het sattes utifrån ett multiplicerat värde av
18, vilket representerar Nolatos mest bety-
dande konsekvenser enligt ESRS 1 § 42.
Resultatet av bedömningen har validerats
och godkänts av Nolatos koncernledning
och styrelse.
3. Finansiella perspektivet
Hållbarhetsrelaterade risker utgör en inte-
grerad del av koncernens riskbedömnings-
arbete och värderas med samma metodik
som övriga risker utifrån omfattning, skala
och sannolikhet. Som utgångspunkt för
bedömningen enligt det finansiella perspek-
tivet togs en fullständig förteckning över
finansiella risker och möjligheter relaterade
till hållbarhet fram i samråd med bolagets
finansavdelning. Koncernledningens med-
lemmar fick därefter individuellt ta ställning
till förteckningen och värdera sannolikhet
och konsekvens utifrån Nolatos standardi-
serade graderingsmetod, samt den roll som
bolagets beroendeförhållanden och affärs-
förbindelser spelar för respektive risk eller
möjlighet.
Såväl de sammanvägda som de individuella
bedömningarna presenterades för koncern-
ledningen, där bedömningarna diskuterades
med tonvikt på hållbarhetsämnen där åsik-
terna skiljde sig åt. Efter detta gick koncern-
ledningen åter genom sina bedömningar
och uppdaterade dessa i enlighet med över-
enskomna beslut. Den slutliga sammanväg-
ningen visade det multiplicerade värdet av
de genomsnittliga bedömningarna för finan-
siell effekt och sannolikhet. Tröskelvärdet
för finansiell väsentlighet sattes utifrån ett
multiplicerat värde av 3, vilket representerar
Nolatos mest betydande risker och möjlig-
heter.
De finansiella risker som bedömts som
väsentliga associerades sedan med relevant
hållbarhetsämne och motsvarande ämnes-
specifik ESRS-standard. De risker som inte
kunde kopplas till ämnesspecifika standar-
der infogades istället i den finansiella riska-
nalysen. Den slutliga bedömningen presen-
terades för Nolatos revisionsutskott och
styrelse.
4. Integrering och validering
Nolatos identifierade konsekvenser och ris-
ker som utkommit från dess dubbla väsent-
lighetsanalys är från och med 2024 integre-
rade i företagets övergripande riskprofil och
riskhanteringsprocess. Genom att proces-
sen för väsentlighetsbedömning upprepas
årligen förväntas förändringar vad gäller
hållbarhetsämnenas väsentlighet kunna
uppmärksammas över tid. Processen gran-
skas och godkänns av koncernledning och
styrelse, vilket säkerställer att dess resultat
även är integrerade i bolagets löpande led-
ningsprocess.
UPPLYSNINGSKRAV I
ESRS-STANDARDER SOM
OMFATTAS AV FÖRETAGETS
HÅLLBARHETSFÖRKLARING
I förteckningen nedan visas de upplysnings-
krav som Nolato följer som ett resultat av
sin väsentlighetsbedömning och som där-
med ingår i bolagets hållbarhetsförklaring. I
förteckningen ingår även specifikationer av
de konsekvenser, risker och möjligheter som
omfattas av upplysningskraven i Nolatos
väsentliga ESRS-standarder. Fastställandet
av väsentlig information i förhållande till
Nolatos väsentliga konsekvenser, risker och
möjligheter baseras på Nolatos uppfattning
om sina intressenters krav, förväntningar
och intressen. Syftet med informationen är
att ge intressenterna en rättvisande och
heltäckande bild av de konsekvenser, risker
och möjligheter som härstammar från Nola-
tos verksamhet och värdekedja och som
påverkar bolagets strategi och affärsmodell.
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR128
ESRS-
standard Underämne
Väsentlighet
Motivering till bedömning
Påverkan, risk
eller möjlighet*
Steg i vär-
dekedjan*
Sida i håll-
barhets-
förklaring*
Konse-
kventiellt
Finansiellt
E1
Klimat-
förändringar
Klimatanpassning Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Nolato ser inget behov av betydande
investeringar i anläggningar för att
anpassa till klimatförändringar eller
extremväder. Nolato rapporterar
fysiska och transitionella risker som
kan härledas från den globala tempe-
raturökningen.
Begränsning av
klimatföränd-
ringar
Väsentlig Väsentlig Nolato påverkar klimatförändringarna
genom energianvändning, dvs. elektri-
citet, fjärrvärme och användning av
fossilt-baserade bränslen, och resur-
sanvändning, där råmaterial utgör
störst del.
Negativ påverkan
Finansiell risk och
möjlighet
Uppströms
Egen verk-
samhet
Nedströms
148
Energi Väsentlig Väsentlig Nolato själv och uppströms i leveran-
törsledet konsumerar stora mängder
energi. Nolato köper till övervägande
del förnybar elenergi och Nolato upp-
muntrar även sina nyckelleverantörer
att öka sin andel förnybar elektricitet.
Negativ påverkan
Potentiell positiv
påverkan
Finansiell risk och
möjlighet
Uppströms
Egen verk-
samhet
Nedströms
149
E2
Förorening
Förorening av luft Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Nolatos verksamheter förorenar inte
luft, vatten eller mark. Utsläpp som
inte är relaterade till växthusgaser är
mycket låga och tillverkningsanlägg-
ningarna är främst belägna i industri-
områden och innehar relevanta miljö-
tillstånd.
Förorening av
vatten
Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Förorening av
mark
Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Förorening av
levande
organismer och
livsmedels-
resurser
Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Ämnen som inger
betänkligheter
Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Användningen av kemiska substanser
är mycket begränsad inom Nolatos
produktion men har dock en påverkan.
Vi övervakar, samt fasar ut farliga
kemiska substanser så långt som möj-
ligt.
Ämnen som inger
mycket stora
betänkligheter
Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Mikroplast Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Nolatos tillverkningsprocesser genere-
rar inga mikroplaster och påverkan
kopplad till hållbarhetsämnet är därför
begränsad.
E3
Vatten och
marina
resurser
Vatten Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Nolatos tillverkning förbrukar inget
vatten. Visst vattenuttag sker för
hjälpprocesser och sanitära ändamål
och rapporteras. Vattenutsläpp hante-
ras av vattenreningsverk och Nolato
släpper inte ut något vatten direkt i
haven.
Marina resurser Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Nolato varken utvinner eller använder
marina resurser.
* Anges enbart för väsentliga hållbarhetsämnen
ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR HÅLLBAR UTVECKLING
Hållbarhet
129
ESRS-
standard Underämne
Väsentlighet
Motivering till bedömning
Påverkan, risk
eller möjlighet*
Steg i vär-
dekedjan*
Sida i håll-
barhets-
förklaring*
Konse-
kventiellt
Finansiellt
E4
Biologisk
mångfald och
ekosystem
Direkta påver-
kansfaktorer som
leder till förlust av
biologisk mång-
fald
Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Nolatos direkta verksamhet har en låg
påverkan på biodiversitet, men påver-
kan är högre inom uppströms led av
värdekedjan. Nolato behöver skaffa
mer kunskap för att få insyn i dess
fullständiga konsekvenser och kopp-
lade risker/möjligheter. En utredning
har därför inletts under den fjärde
kvartalet 2024 för att granska detta
hållbarhetsämne mer ingående.
Konsekvenser för
arters tillstånd
Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Konsekvenser för
ekosystems
omfattning och
tillstånd
Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Konsekvenser för
och beroende av
ekosystemtjäns-
ter
Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
E5
Cirkulär
ekonomi
Resursinflöden,
inklusive
resursanvändning
Väsentlig Väsentlig Nolato använder stora mängder råma-
terial i sin produktion. Nolatos använd-
ning av nästan alla resurser I värde-
kedjan är jungfruliga material som är
utvunna, processade och transporte-
rade. Utvinning av jungfruliga material
kan ha negativa sociala och miljömäs-
siga konsekvenser.
Negativ påverkan
Potentiell positiv
påverkan
Finansiell
möjlighet
Egen verk-
samhet
160
Resursutflöden
relaterade till
produkter och
tjänster
Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Nolato är en tillverkare, inte en varu-
märkesägare. Som leverantör tillhan-
dahåller Nolato rådgivning kring
design för tillverkningstjänster till
varumärkesägaren och uppmuntrar till
låg resursförbrukning och en design
som främjar cirkulär ekonomi. Dock är
det varumärkesägaren som bestäm-
mer funktion och har kontroll över pro-
duktens användningscykel, vilket inne-
bär att Nolatos möjligheter att påverka
detta är begränsade.
Avfall Väsentlig Icke-
väsentlig
Nolato genererar relativt stora mäng-
der avfall i sin verksamhet, primärt
produktionsrelaterat. Nolato bedömer
att avfallsmängderna är betydande
både uppströms och nedströms, del-
vis beroende på kvalitetskraven och
produktsäkerheten i Nolatos kunders
applikationer.
Negativ påverkan
Potentiell positiv
påverkan
Finansiell risk
Uppströms
Egen verk-
samhet
Nedströms
160
* Anges enbart för väsentliga hållbarhetsämnen
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR130
ESRS-
standard Underämne
Väsentlighet
Motivering till bedömning
Påverkan, risk
eller möjlighet*
Steg i vär-
dekedjan*
Sida i håll-
barhets-
förklaring*
Konse-
kventiellt
Finansiellt
S1
Den egna
arbetskraften
Arbetsvillkor Väsentlig Väsentlig Nolato har en betydande påverkan i
samhället på egna arbetskraftens
arbetsvillkor. Trygg anställning, lika
behandling och lika möjligheter är
grundförutsättningar för egna
anställda.
Positiv påverkan
Potentiell negativ
påverkan
Finansiell risk
Egen verk-
samhet
164
Likabehandling
och lika
möjligheter för
alla
Väsentlig Väsentlig Positiv påverkan
Potentiell negativ
påverkan
Finansiell risk
Egen verk-
samhet
164
Andra
arbetsrelaterade
rättigheter
Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Nolato betraktar inte barn- och/eller
tvångsarbete som ett väsentligt ämne
inom den egna arbetsstyrkan, efter-
som sannolikheten för potentiell
påverkan är låg. Nolato har en väl eta-
blerad företagskultur, följer och efter-
lever OECD:s riktlinjer för multinatio-
nella företag samt FN:s Global
Compacts tio principer. Nolato har
nolltolerans för barn- eller tvångsar-
bete och kommer att rapportera even-
tuella fall om sådana skulle uppstå.
S2
Arbetstagare i
värdekedjan
Arbetsvillkor Väsentlig Icke-
väsentlig
Nolatos påverkan är primärt upp-
ströms i värdekedjan, påverkansmöj-
ligheten är betydligt mindre ned-
ströms.
Potentiell negativ
påverkan
Finansiell risk
Uppströms 172
Likabehandling
och lika
möjligheter för
alla
Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Området ingår i Nolatos uppfö-
randekod för leverantörer, men ämnet
anses inte vara väsentligt på grund av
den mindre omfattningen av påverkan
samt den kortare tiden för oåterkalle-
lighet jämfört med arbetsvillkor för
arbetstagare i värdekedjan.
Andra
arbetsrelaterade
rättigheter
Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Sannolikheten för potentiell påverkan
av barn- och/eller tvångsarbete hos
direkta leverantörer i värdekedjan är
lägre än den potentiella påverkan på
områden som arbetsvillkor och likabe-
handling. Nolato har en etablerad pro-
cess för att övervaka leverantörers
efterlevnad av Nolatos uppförandekod
för leverantörer och därigenom und-
vika negativa sociala konsekvenser.
Riktlinjerna för leverantörshantering
omfattar både omfattande självutvär-
deringar på frågeformulär och plats-
besök för utvalda fall baserat på risk-
profilen. Sammantaget minimerar
detta risken för andra arbetsrelaterade
rättigheter.
* Anges enbart för väsentliga hållbarhetsämnen
ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR HÅLLBAR UTVECKLING
Hållbarhet
131
* Anges enbart för väsentliga hållbarhetsämnen
ESRS-
standard Underämne
Väsentlighet
Motivering till bedömning
Påverkan, risk
eller möjlighet*
Steg i vär-
dekedjan*
Sida i håll-
barhets-
förklaring*
Konse-
kventiellt
Finansiellt
S3
Påverkade
samhällen
Samhällens
ekonomiska,
sociala och
kulturella
rättigheter
Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Tillverkningsanläggningarna är främst
belägna i industriområden och innehar
relevanta tillstånd. Nolato har inga
indikationer på att samhällen påverkas
negativt i fråga om sociala rättigheter,
politiska rättigheter, ursprungsbefolk-
ningens rättigheter eller liknande.
Samhällens civila
och politiska
rättigheter
Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Urfolks
rättigheter
Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
S4
Konsumenter
och
slutanvändare
Informationsrela-
terade konse-
kvenser för kon-
sumenter och/
eller slutanvän-
dare
Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Nolatos verksamhet bygger på tillverk-
ning för OEM-kunder, vilket innebär att
Nolatos produkter tillverkas för indu-
striella kunder/varumärkesägare i
enlighet med kundspecifikationer och
lagkrav. I många fall utför dessa kun-
der montering och/eller vidare bear-
betning innan de lanserar de kom-
pletta slutprodukterna på marknaden.
Med de tusentals användningsområ-
den som dessa slutprodukter kan ha
är det inte möjligt för Nolato att identi-
fiera varje potentiell påverkan som är
kopplad till dem. Det bör dock noteras
att Nolato har en riktlinje för “Exklude-
ring av oetisk verksamhet” som
begränsar tillverkningen för vissa spe-
cifika produktområden. För mer infor-
mation, se: Nolatos hemsida.
Personlig
säkerhet för
konsumenter och/
eller
slutanvändare
Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Social inkludering
för konsumenter
och/eller
slutanvändare
Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
G1
Ansvarsfullt
företagande
Företagskultur Väsentlig Icke-
väsentlig
Nolatos företagskultur är av stor vikt
och påverkar hela värdekedjan såväl
upp- som nedströms, samt andra
intressenter och samhället.
Positiv påverkan
Finansiell risk
Egen verk-
samhet
176
Skydd för
visselblåsare
Väsentlig Icke-
väsentlig
Skydd av visselblåsare är av stor vikt
och viktigt att säkerställa i en global
koncern. Nolatos skyddande av vissel-
blåsare påverkar hela värdekedjan
både uppströms och nedströms.
Potentiell negativ
påverkan
Finansiell risk och
möjlighet
Uppströms
Egen verk-
samhet
Nedströms
176
Djurskydd Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Nolato är inte direkt involverad i aktivi-
teter som kan påverka djurens välfärd.
Politiskt
engagemang och
lobbyverksamhet
Icke-
väsentlig
Icke-
väsentlig
Nolato är inte involverade i några poli-
tiska engagemang och bidrag till poli-
tisk verksamhet är förbjuden inom
Nolato.
Förvaltning av
förbindelser med
leverantörer,
inbegripet
betalningsrutiner
Väsentlig Icke-
väsentlig
Relationer till leverantörer är av stor
vikt för Nolato.
Positiv påverkan Uppströms 176
Korruption och
mutor
Väsentlig Icke-
väsentlig
Förebyggande av mutor och korrup-
tion omfattar hela värdekedjan och
ingår i Global Compacts 10 principer.
Potentiell negativ
påverkan
Finansiell risk
Uppströms
Egen verk-
samhet
Nedströms
178
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR132
ESRS-standard Underämne Upplysningskrav
Sida i hållbar-
hetsförklaring
E1
Klimatförändringar
Begränsning av
klimatförändringar
Energi
GOV-3: Integration av hållbarhetsrelaterade resultat i incitamentssystem 144
E1-1: Omställningsplan för begränsning av klimatförändringar 144
SBM-3: Väsentliga konsekvenser, risker och möjligheter och deras förhållande till strategi
och affärsmodell
145
IRO-1: Beskrivning av arbetsgången för att fastställa och bedöma väsentliga
klimatrelaterade konsekvenser, risker och möjligheter
145
E1-2: Policyer för begränsning av och anpassning till klimatförändringar 148
E1-3: Åtgärder och resurser med avseende på klimatförändringspolicyer 148
E1-4: Mål för begränsning av och anpassning till klimatförändringar 144
E1-5: Energianvändning och energimix 150
E1-6: Bruttoväxthusgasutsläpp inom scope 1, 2, 3 och totala växthusgasutsläpp 152
E5
Cirkulär ekonomi
Resursinflöden,
inklusive
resursanvändning
Avfall
IRO-1: Beskrivning av arbetsgången för att fastställa och bedöma väsentliga
klimatrelaterade konsekvenser, risker och möjligheter
160
E5-1: Policyer för resursanvändning och cirkulär ekonomi 160
E5-2: Åtgärder och resurser för resursanvändning och cirkulär ekonomi 160
E5-3: Mål för resursanvändning och cirkulär ekonomi 161
E5-4: Resursinflöden 162
Förteckning över de upplysningskrav som Nolato följer i utarbetandet av bolagets hållbarhetsförklaring som ett resultat
av sin väsentlighetsbedömning.
ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR HÅLLBAR UTVECKLING
Hållbarhet
133
ESRS-standard Underämne Upplysningskrav
Sida i hållbar-
hetsförklaring
S1
Den egna
arbetskraften
Arbetsvillkor
Likabehandling och lika
möjligheter för alla
SBM-2: Intressenters intressen och synpunkter 125
SBM-3: Väsentliga konsekvenser, risker och möjligheter och deras förhållande till strategi
och affärsmodell
164
S1-1: Policyer för den egna arbetskraften 164
S1-2: Rutiner för kontakter med medarbetare och deras företrädare angående
konsekvenser
165
S1-3: Rutiner för att gottgöra för negativa konsekvenser och kanaler genom vilka de egna
medarbetarna kan uppmärksamma problem
165
S1-4: Åtgärder avseende väsentliga konsekvenser för den egna arbetskraften och
strategier för att minska de väsentliga riskerna och utnyttja de väsentliga möjligheterna,
vad gäller den egna arbetskraften, och dessa åtgärders ändamålsenlighet
166
S1-5: Mål för hur väsentliga konsekvenser ska hanteras, positiva konsekvenser stärkas
och väsentliga risker och möjligheter hanteras
167
S1-6: Uppgifter om företagets anställda 167-168
S1-7: Uppgifter om medarbetare i den egna arbetskraften som inte är anställda 168
S1-8: Kollektivavtalstäckning och social dialog 170
S1-9: Mångfaldsindikatorer 171
S1-10: Tillräckliga löner 168
S1-11: Socialt skydd 171
S1-12: Personer med funktionsnedsättning 171
S1-13: Mått för utbildning och kompetensutveckling 168
S1-14: Mått för arbetsmiljö 169
S1-15: Mått för balans mellan arbete och fritid 170
S1-16: Ersättningsmått (löneskillnader och total ersättning) 170
S1-17: Incidenter, anmälningar och allvarliga konsekvenser relaterade till mänskliga
rättigheter
171
S2
Arbetstagare i
värdekedjan
Arbetsvillkor
Likabehandling och lika
möjligheter för alla
SBM-2: Intressenters intressen och synpunkter 125
SBM-3: Väsentliga konsekvenser, risker och möjligheter och deras förhållande till strategi
och affärsmodell
172
S2-1: Policyer för medarbetare i värdekedjan 172
S2-2: Rutiner för kontakter med medarbetare i värdekedjan angående konsekvenser 172
S2-3: Rutiner för att gottgöra för negativa konsekvenser och kanaler genom vilka
medarbetare i värdekedjan kan uppmärksamma problem
173
S2-4: Åtgärder avseende väsentliga konsekvenser för medarbetare i värdekedjan och
strategier för att hantera de väsentliga riskerna och utnyttja de väsentliga möjligheterna,
vad gäller medarbetare i värdekedjan, och dessa åtgärders ändamålsenlighet
173
S2-5: Mål för hur väsentliga negativa konsekvenser ska hanteras, positiva konsekvenser
stärkas och väsentliga risker och möjligheter hanteras
173
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR134
ESRS-standard Underämne Upplysningskrav
Sida i hållbar-
hetsförklaring
G1
Ansvarsfullt
företagande
Företagskultur
Skydd för visselblåsare
Förvaltning av
förbindelser med
leverantörer, inbegripet
betalningsrutiner
Korruption och mutor
GOV-1: Förvaltnings-, tillsyns- och ledningsorganens ansvar 176
G1-1: Affärsetiska policyer och företagskultur 176
G1-2: Hantering av förbindelser med leverantörer 177
G1-3: Förebyggande arbete mot, och upptäckt av, korruption och mutor 178
G1-4: Bekräftade fall av korruption och mutor 179
G1-6: Betalningspraxis 178
ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR HÅLLBAR UTVECKLING
Hållbarhet
135
Upplysningskrav
Data-
punkt
SFDR
referens
Tredje
pelaren
Refe-
rens-
förord-
ningen
EU:s
klimat-
lag
Sida i
redovis-
ning
ESRS 2 GOV-1 21 d Jämnare könsfördelning i styrelserna
116
ESRS 2 GOV-1 21 e Procentandel oberoende styrelseledamöter 116
ESRS 2 GOV-4 30
Redogörelse för due diligence (tillbörlig
aktsamhet)
118
ESRS 2 SBM-1 40 d i
Inblandning i verksamheter kopplade till fossila
bränslen
Icke-
väsentlig
ESRS 2 SBM-1 40 d ii
Inblandning i verksamheter kopplade till
kemikalieproduktion
Icke-
väsentlig
ESRS 2 SBM-1 40 d iii
Deltagande i verksamhet med anknytning till
kontroversiella vapen
Icke-
väsentlig
ESRS 2 SBM-1 40 d iv
Inblandning i verksamheter kopplade till odling
och produktion av tobak
Icke-
väsentlig
ESRS E1-1 14
Omställningsplan för klimatneutralitet senast
2050
144
ESRS E1-1 16 g
Företag som är uteslutna från
EU-referensvärdena för Parisavtalet
Ej
relevant
ESRS E1-4 34 Minskningsmål för växthusgasutsläpp 144
ESRS E1-5 38
Energiförbrukning från fossila källor uppdelad
efter källor
150
ESRS E1-5 37 Energiförbrukning och energimix 150
ESRS E1-5 40-13
Energiintensitet förknippad med verksamheter i
sektorer med hög klimatpåverkan
150
ESRS E1-6 44 Brutto och totala växthusgasutsläpp scope 1, 2, 3 152
ESRS E1-6 53-55 Bruttoutsläppsintensitet för växthusgasutsläpp 152
ESRS E1-7 56 Upptag av växthusgaser och koldioxidkrediter
Ej
relevant
ESRS E1-9 66
Referensportföljens exponering mot klimatrelate-
rade fysiska risker
Ej
relevant
ESRS E1-9 66 a
Uppdelning av monetära belopp efter akut och
kronisk fysisk risk
Ej
relevant
ESRS E1-9 66 c
Plats för betydande tillgångar utsatta för väsent-
lig fysisk risk
Ej
relevant
ESRS E1-9 67 c
Uppdelning av det redovisade värdet på sina
fastighetstillgångar efter energieffektivitetsklas-
ser
Ej
relevant
ESRS E1-9 69
Portföljens grad av exponering mot klimatrelate-
rade möjligheter
Ej
relevant
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR
Nedan följer en förteckning över alla datapunkter som härrör från annan EU-lagstiftning enligt förteckningen i ESRS 2 tillägg B, med
uppgift om var de finns i hållbarhetsförklaringen och inbegripet de som bolaget har bedömt som icke väsentliga. Sidhänvisning
anges i det fall upplysningskravet gäller ett hållbarhetsämne som identifierats vara väsentligt för Nolatos verksamhet.
136
Upplysningskrav
Data-
punkt
SFDR
referens
Tredje
pelaren
Refe-
rens-
förord-
ningen
EU:s
klimat-
lag
Sida i
redovis-
ning
ESRS E2-4 28
Mängden av varje förorening som förtecknas i
bilaga II till förordningen om ett europeiskt regis-
ter över utsläpp och överföringar som släpps ut i
luft, vatten och mark
Icke-
väsentlig
ESRS E3-1 9 Vattenresurser och marina resurser
Icke-
väsentlig
ESRS E3-1 13 Särskild strategi
Icke-
väsentlig
ESRS E3-1 14 Hållbara oceaner och hav
Icke-
väsentlig
ESRS E3-4 28 c Totalt återvunnet och återanvänt vatten
Icke-
väsentlig
ESRS E3-4 29
Total vattenförbrukning i m3 per nettoinkomst av
egen verksamhet
Icke-
väsentlig
ESRS 2 – IRO 1 – E4 16 a i
Icke-
väsentlig
ESRS 2 – IRO 1 – E4 16 b
Icke-
väsentlig
ESRS 2 – IRO 1 – E4 16 c
Icke-
väsentlig
ESRS E4-2 24 b Hållbara mark-/ jordbruksmetoder/-policyer
Icke-
väsentlig
ESRS E4-2 24 c Hållbara metoder/policyer för hållbarhet i haven
Icke-
väsentlig
ESRS E4-2 24 d Policyer för att behandla avskogning
Icke-
väsentlig
ESRS E5-5 37 d Icke-återvunnet avfall 163
ESRS E5-5 39 Farligt avfall och radioaktivt avfall
Ej
relevant
ESRS 2 – SBM3 – S1 14 f Risk att utsättas för tvångsarbete
Icke-
väsentlig
ESRS 2 – SBM3 – S1 14 g Risk att utsättas för barnarbete
Icke-
väsentlig
ESRS S1-1 20 Åtaganden i policy för mänskliga rättigheter 164
ESRS S1-1 21
Strategier för tillbörlig aktsamhet i frågor som
behandlas i Internationella arbetsorganisationens
(ILO) grundläggande konventioner 1–8
164
ESRS S1-1 22
Processer och åtgärder för att förhindra
människohandel
Icke-
väsentlig
ESRS S1-1 23
Strategi för förebyggande av arbetsplatsolyckor
eller ett system för att hantera sådana
164
ESRS S1-3 32 c
Mekanismer för klagomålshantering i samband
med personalfrågor
165
ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR HÅLLBAR UTVECKLING
Hållbarhet
137
Upplysningskrav
Data-
punkt
SFDR
referens
Tredje
pelaren
Refe-
rens-
förord-
ningen
EU:s
klimat-
lag
Sida i
redovis-
ning
ESRS S1-14 88 b, c Antal dödsfall och arbetsrelaterade olyckor 169
ESRS S1-14 88 e
Antal dagar förlorade på grund av skador, olyckor,
dödsfall eller sjukdom
169
ESRS S1-16 97 a Ojusterad löneklyfta mellan könen 170
ESRS S1-16 97 b Överdrivet hög VD-lön
170
ESRS S1-17 103 a Fall av diskriminering 171
ESRS S1-17 104 a
Underlåtenhet att iaktta FN:s vägledande
principer för företag och mänskliga rättigheter
och OECD:s riktlinjer
Ej
relevant
ESRS 2 - SBM3 - S2 11 b
Betydande risk för barnarbete eller tvångsarbete
i värdekedjan
Icke-
väsentlig
ESRS S2-1 17 Åtaganden i policy för mänskliga rättigheter 172
ESRS S2-1 18 Policyer för medarbetare i värdekedjan 172
ESRS S2-1 19
Respekterar inte FN:s vägledande principer för
företag och mänskliga rättigheter och OECD:s
riktlinjer
172
ESRS S2-1 19
Strategier för tillbörlig aktsamhet i frågor som
behandlas internationella arbetsorganisationens
(ILO) grundläggande konventioner 1–8
172
ESRS S2-4 36
Människorättsfrågor och människorättsfall
kopplade till företagets värdekedja i tidigare och
senare led
173
ESRS S3-1 16 Människorättsåtaganden
Icke-
väsentlig
ESRS S3-1 17
Underlåtenhet att iaktta FN:s vägledande
principer för företag och mänskliga rättigheter,
ILO:s principer eller OECD:s riktlinjer
Icke-
väsentlig
ESRS S3-4 36 Människorättsfrågor och människorättsincidenter
Icke-
väsentlig
ESRS S4-1 16 Policyer för konsumenter och slutanvändare
Icke-
väsentlig
ESRS S4-1 17
Underlåtenhet att iaktta FN:s vägledande
principer för företag och mänskliga rättigheter
och OECD:s riktlinjer
Icke-
väsentlig
ESRS S4-4 35 Människorättsfrågor och människorättsincidenter
Icke-
väsentlig
ESRS G1-1 10 b FN:s konvention mot korruption 177
ESRS G1-1 10 d Skydd för visselblåsare 177
ESRS G1-4 24 a
Böter för brott mot lagar mot korruption och
mutor
Ej
relevant
ESRS G1-4 24 b
Standarder för bekämpning av korruption och
mutor
179
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR138
ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR HÅLLBAR UTVECKLING
Hållbarhet
139
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR
Upplysningsområde:
Grund för utarbetande av
llbarhetsförklaring
Allmän grund för utarbetandet av
hållbarhetsförklaringen
Nolatos hållbarhetsförklaring har upprättats
med utgångspunkt i CSRD och tillhörande
ESRS och är utarbetad på konsoliderad nivå.
Nolato ser denna rapport som ett steg i
processen att successivt anpassa
hållbarhetsrapporten till CSRD.
Omfattningen är densamma som för koncer-
nens finansiella rapporter och avser samt-
liga tillverkande enheter i koncernen.
Hållbarhets förklaringens innehåll tar sin
utgångspunkt i Nolatos värdekedja, vars
omfattning presenteras mer i detalj på sid-
orna 122 - 123. Väsentlighets bedömningen
för konsekvenser, risker och möjligheter
omfattar i huvudsak underleverantörsnivå
(Tier 2) i värdekedjans tidigare led fram till
och med användningsfasen av kunders pro-
dukter i senare led. Samma omfattning gäl-
ler även för policyer, åtgärder och mål, samt
tillhörande upplysningar kopplat till Nolatos
väsentliga hållbarhetsämnen.
Redovisningen av hållbarhetsarbetet är ett
viktigt verktyg för att kommunicera hållbar-
hetsprestanda och Nolato har valt att inte-
grera redovisningen i årsredovisningen.
Ambitionen är att redovisningen, tillsam-
mans med kompletterande information, ska
ge medarbetare och externa intressenter en
transparent bild av bolagets aktiviteter inom
hållbarhetsområdet och hur dessa samspe-
lar med affärsverksamheten. Alla enheter
som ingick i Nolatokoncernen under hela
2024 ingår i redovisningen. Sammanlagt
bidrog 30 (29) produktionsanläggningar
med data.
Upplysningar med avseende på särskilda
omständigheter
Nolato har i användningen av tidshorisonter
utgått ifrån definitionerna för medellång och
lång sikt enligt ESRS 1 avsnitt 6.4.
Beräkningsmetoden för utsläpp av växthus-
gaser enligt Scope 1, 2 och 3 redovisas
under respektive ämnesspecifik standard.
Varje produktionsenhet bidrar med kvantita-
tiv och kvalitativ information enligt Nolatos
formulär för hållbarhetsredovisning. Bilden
nedan visar redovisningens årscykel. Chefen
för respektive bolag/enhet är ansvarig för
kvalitetssäkring av den information som läm-
nas. Årets prestanda jämförs och verifieras
med föregående års uppgifter. Ytterligare
kvalitetskontroller görs i samband med inter-
vjuer och platsbesök.
Scope 3 för år 2023 har korrigerats då ett
antal beräkningar hade mappats mot fel
emissionsfaktorer i beräkningen av utsläp-
pen. Därmed har de totala utsläppen inom
Scope 3 för år 2023 uppjusterats med 11
442 ton CO2e.
Upplysningar som härrör fn annan
lagstiftning
I enlighet med den svenska Årsredovis-
ningslagen (ÅRL 6 kap. 10-14 §) har bolaget
valt att inkludera hållbarhetsrapporten i års-
redovisningen. Tabellen nedan ger vägled-
ning till var den lagstadgade informationen
återfinns i årsredovisningen.
Område Sida
Affärsmodell 14, 122 - 123
Policys, ramverk, intressenter
samt väsentliga frågor
148, 160, 164,
172, 176
Miljöansvar 144 - 163
Personalförhållanden och
socialt ansvar
164 - 174
Mänskliga rättigheter 164 ,172
Förebyggande av korruption 176, 178
Risker och riskhantering 67 - 69
Mångfald i styrelse och
ledning
116, 164
Införlivande genom hänvisning
Information tillhörande upplysningskrav som
har införlivats genom hänvisning framgår
nedan:
Upplysningskrav GOV-1: Förvaltnings-,
lednings- och tillsynsorganens roll; punkt
21a, b samt 23 – Se avsnitt Bolagsstyr-
ningsrapport på sidorna 60 - 61.
Upplysningskrav GOV-3: Integration av
hållbarhetsrelaterade resultat i incita-
mentssystem – Se avsnitt Ersättnings-
riktlinjer på sidorna 57 - 58.
140
ESRS 2 – ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR HÅLLBAR UTVECKLING
Hållbarhet
Nolato använder Position Greens
mjukvaruverktyg för ESG och
hållbarhetsrapportering, vilket stärker
förutsättningarna för ett hållbart företagande
genom ett datadrivet tillvägagångssätt.
Rapport från samtliga enheter
Kvalitetssäkring av data
Hållbarhetsavsnittet i Nolatos
årsredovisning
Obligatorisk hållbarhetsrapport,
COP-rapport till FN och
CDP-rapport
Förberedelser för ny rapportering
Frågeformulär skickas ut till samt-
liga tillverkningsenheter
Förberedelser och recension
av hållbarhetsdata
Kvartal
4
Kvartal
3
Kvartal
1
Kvartal
2
141
Ämnesspecifika upplysningar
HÅLLBAR UTVECKLING142
llbar utveckling i ett 10-årsperspektiv
I ett globalt industriföretag sker förbättringar inom hållbar utveckling gradvis och över lång tid. De grundläggande
teknologierna och råvarorna är etablerade sedan länge och förbättringsarbetet kräver därför fokus på rätt saker, tydliga
mål och uppföljning. Anpassningen till mer hållbara produktionsmetoder och råvaror innebär satsningar på innovationer
och mod att genomföra dem. I ett tioårsperspektiv kan Nolato uppvisa framsteg inom flera viktiga hållbarhetsområden.
Detta är positivt men det återstår mycket att arbeta med, framförallt vad det gäller beroendet av fossilbaserade råvaror.
Område Nyckeltal 2024 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015
MILJÖANSVAR
Efterlevnad Antal överträdelser av
miljölagstiftningen (böter, sanktion)
0 0 0 0 0 2 0 2 1 2
Energi Energianvändning (GWh) 211 217 235 229 183 184 182 188 169 167
Energianvändning/försäljning
(GWh/MSEK)
0,022 0,023 0,022 0,020 0,021 0,023 0,022 0,028 0,038 0,035
Inköpt fossilfri el (% av total
elanvändning)
89 89 84 70 72 75 62 53 23 16
Klimat Utsläpp av växthusgaser från energi-
användning, market-based
Scope 1 och 2 (ton CO2e)
10 560 12 200 17 800 38 900 36 300 33 900 36 600 49 000 51 200 57 200
Utsläpp av växthusgaser Scope 1 och 2
/försäljning (ton CO2e/MSEK)
1,1 1,3 1,7 3,4 4,1 4,3 4,5 7,3 11,5 12,1
Utsläpp av växthusgaser Scope 3
(ton CO2e)
329 520
327 240*
374 260 427 660
Vatten Vattenförbrukning (1000-tal m
3
) 134,8 159,4 168,1 181,4 141,0 146,7 146,3 177,9 163,7 179,3
Vattenförbrukning/försäljning (m
3
/
MSEK)
14,0 16,7 15,6 15,6 16,0 18,5 18,1 26,5 36,8 37,9
Avfall Avfallsmängd (ton) 8 400 7 200 8 300 9 100 7 300 6 900 7 300 6 500 5 200 5 000
Avfallsmängd/försäljning (ton/MSEK) 0,87 0,76 0,77 0,78 0,83 0,88 0,90 0,97 1,16 1,05
Råvaror Vikt återvunna och biobaserade
råmaterial (ton))
1 694 1 201 756 -
Återvunna/biobaserade plaster
(% av total användning)
3 2 2 2 2 2 2 2 1 1
Lednings-
system
ISO 14001-certifierade anläggningar (%
av totala antalet)
83 83 72 72 91 100 95 95 91 95
SOCIALT ANSVAR
Medarbetare Antal medarbetare (medeltal) 5 837 5 732 6 627 8 669 6 721 5 941 6 449 7 249 6 418 7 759
Efterlevnad Antal överträdelser av arbetsmiljö-
lagstiftningen (böter, sanktion)
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Hälsa och
säkerhet
Arbetsolyckor med frånvaro (antal/
miljon arbetade timmar)
7,2 6,4 4,5 5,2 5,2 4,9 4,1 3,7 5,0 2,3
Mångfald Andel kvinnor i koncernstyrelsen (%) 30 30 30 22 33 30 30 30 22 30
Andel kvinnor i lokala lednings -grupper
(%)
27 29 28 27 25 25 22 22 20 19
Utbildning Utbildning av medarbetare
(timmar/anställd)
25 23 33 37 36 26 24 47 53 39
Lednings-
system
ISO 45001-certifierade anläggningar (%
av totala antalet)
30 24 24 24 27 29 24 27 27 30
Uppförande-
kod
Rapporterade överträdelser av
mänskliga rättigheter (antal)
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
ANSVARSFULLT FÖRETAGANDE
Korruption
och mutor
Bekräftade fall av korruption och mutor 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
HÅLLBAR UTVECKLING
* Siffran för utsläpp av växthusgaser Scope 3 avseende 2023 har korrigerats enligt förklaring på sidan 140.
143
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Miljöinformation
E1 Klimatförändringar
llbarhetsl kopplade till
incitamentsystem
Individerna i Nolatos koncernledning erhål-
ler, utöver den fasta grundlönen, en rörlig
kontantersättning baserat på utfallet av
finansiella och hållbarhetsmässiga nyckeltal.
Ersättningen utgår baserat på hur väl mål-
sättningarna som styrelsen fastställt, har
uppnåtts under året och dess nivå bygger
på ett förhållande av grundlönen. Syftet
med den rörliga kontantersättningen är att
främja bolagets affärsstrategi, långsiktiga
intressen och hållbarhet.
En del (10 %) av ersättningen bygger på
koncernens arbete med hållbar utveckling,
specifikt miljömålet om minskning av växt-
husgasutsläpp i förhållande till av styrelsen
fastställda målsättningar. Det koncernöver-
gripande nyckeltalet är ton koldioxid/net-
toomsättning. Nolatokoncernens mål är att
minska utsläppen relaterade till Scope 1 och
2 i förhållande till nettoomsättningen med
80 procent till 2025 jämfört med det
genomsnittliga värdet för 2011 – 2012.
Nolatokoncernens omställningsplan
Nolatos omställningsplan är förankrad i
såväl koncernens vision som övergripande
affärsstrategi. Detta innebär att planen
också ingår i koncernbolagens strategipla-
ner, vilka gäller på fem års sikt och ligger till
grund för budgetarbetet inom respektive
koncernbolag. Koncernbolagen förväntas
rapportera hur dess verksamhet stödjer
koncernens omställningsplan. Strategipla-
nerna i koncernbolagen godkänns av res-
pektive dotterbolagsstyrelse och aggrege-
ras sedan till en strategiplan för hela
affärsområdet, vilken presenteras för och
godkänns av Nolatokoncernens styrelse.
Nolatokoncernen är sedan 2022 ansluten till
Science-Based Targets initiative (SBTi) och
sedan 2024 är koncernens klimatmål valide-
rade och godkända av organisationen. Detta
innebär att Nolatos omställningsplan går i
linje med Parisavtalet om att begränsa den
globala uppvärmningen till 1,5 ºC till år 2050.
Som en följd av detta agerar koncernen för
att minska dess verksamhets och affärsmo-
dells beroende av fossila bränslen genom
stegvisa och metodiska investeringar i för-
nybara energikällor.
Nolatos fastställda SBTi-mål för utsläpp
inom Scope 1 och 2 är en minskning med 70
procent CO2e i absoluta tal från basåret
2021 till 2030. För att uppnå detta genom-
förs åtgärder för att investera i fossilfri ener-
giförsörjning vid koncernens produktionsan-
läggningar, utfasning av fossila bränslen
som naturgas och propan och inköp av cer-
tifikat för förnybar elektricitet. Under 2024
kom 84 procent av koncernens samlade
energiförsörjning från förnybara källor och
89 procent av elanvändningen kom från för-
nybar el.
Gällande utsläpp inom Scope 3 är målet en
minskning med 25 procent under samma
period, varav merparten ska uppnås genom
olika åtgärder för råmaterial. Exempel på
åtgärder är minskning av produktvikten, val
av polymermaterial med lägre koldioxidav-
tryck, samt framförallt genom övergången
från fossilt baserade råmaterial till åter-
vunna eller biobaserade råmaterial. Vidare
finns en förväntan om att koncernens nyck-
elleverantörer ska köpa in förnybar elektrici-
tet, samt åta sig att följa SBTi och sätta upp
mål i enlighet med Parisavtalet.
Genom att övergången till biobaserade eller
återvunna råmaterial kan ske med existe-
rande maskinell utrustning och i befintlig
infrastruktur, krävs inga betydande investe-
ringar för att genomföra omställningsplanen.
Däremot är förnybara material ofta dyrare
än fossila alternativ och omställningen för-
utsätter en betalningsvillighet och beslut-
samhet hos koncernens kunder att vara
med i denna omställning, då förändringar av
ingående material oftast måste godkännas
av kunden. Givet det nuvarande marknads-
klimatet är Nolato därför i nuläget beroende
av fossilt baserade råmaterial.
Inlåsta växthusgasutsläpp härstammar van-
ligtvis från fossildrivna system som är svåra
att byta ut på kort sikt och som därmed bin-
der verksamheten till ett visst fossilbero-
ende. Ett mindre antal av Nolatos produk-
tionsanläggningar är i dagsläget beroende
av uppvärmningssystem som drivs på fossil
naturgas. Utsläppen från dessa system
motsvarar cirka 10 procent av koncernens
totala utsläpp relaterade till Scope 1 och 2
och då bytet av uppvärmningssystem är ett
relativt omfattande arbete, representerar
detta koncernens inlåsta växthusgasut-
släpp. Bedömningen är emellertid att dessa
utsläpp inte kommer utgöra ett hinder för att
koncernen ska kunna uppnå sina reduk-
tionsmål, då den procentuella andelen av
utsläppen är så låg samt att detta kommer
kunna motverkas på medellång sikt genom
redan planerade och tidsatta investeringar i
mer energieffektiva system och därmed
kunna fasa ut naturgas som fossil energi-
källa.
Under 2024 gjordes flera framsteg i genom-
förandet av koncernens omställningsplan.
Nolato har fortsatt utöka inköpen av
förnybar elektricitet vid olika
anläggningar i världen och andelen
förnybar elektricitet var 89 procent av all
elförbrukning under 2024 med
målsättning att fortsätta öka.
144
HÅLLBAR UTVECKLING
Hållbarhet
ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Under året slöts ett ytterligare PPA-avtal
(Power Purchase Agreement) med start
2025, vilket innebär att Nolato slutit ett
långsiktigt avtal om framtida köp och
leveranser av förnybar elektricitet. Sol-
cellsparken kommer ge Nolato 14 GWh
per år och ligger i Sverige.
Genom att flytta verksamheten i Nolatos
kinesiska enhet i Beijing till Dongguan,
längre söderut minskas behovet och där-
med utsläppen från fjärrvärme. I Kina
genereras fjärrvärme till övervägande del
av fossila bränslen, vilket orsakar relativt
stor klimatpåverkan. Utsläppsminsk-
ningen från denna flytt kommer ge effekt
i Scope 2-utsläppen i klimatbokslutet för
2025.
Ett materialnätverk med ansvar att iden-
tifiera nya alternativa material samt
sprida kunskap och dela erfarenheter
upprättades inom Nolatokoncernen för
att främja och påskynda övergången till
biobaserade och återvunna råmaterial.
Genom initiativet att lyfta fram och pre-
miera leverantörer som gjort större fram-
steg inom bland annat sitt klimatarbete
vill Nolato stödja, motivera och accele-
rera klimatomställningen i uppströms led
av värdekedjan.
Konsekvenser, risker och möjligheter
kopplade till Nolatos strategi och
affärsmodell
Nolato följer sedan länge rekommendatio-
nerna för frivillig och konsekvent rapporte-
ring av klimatrelaterade finansiella risker och
möjligheter enligt Task force on Climate-re-
lated Financial Disclosures (TCFD). Trots
stora likheter skiljer sig ändå dessa rekom-
mendationer från upplysningskraven enligt
ESRS 2 SBM-3 och ESRS IRO-1 relaterade
till 'E1 Klimatförändringar' vad gäller omfatt-
ning och informationsdjup. Nolato har för
avsikt att under 2025 fördjupa sitt arbete
kopplat till klimatrelaterade konsekvenser,
risker (fysiska och omställningsmässiga)
och möjligheter i enlighet med upplysnings-
kraven som framgår inom ESRS. I nuläget
väljer Nolato dock att rapportera utifrån
TCFD:s rekommendationer.
Område TCFD-rekommendationer Referenser
Styrning
Beskriv styrelsens insikt i och
hantering av klimatrelaterade
risker och möjligheter.
Beskriv ledningens roll i värdering
och hantering av klimat relaterade
risker och möjligheter.
Klimatrelaterade risker och möjligheter ingår i
koncernens övergripande riskhantering och
affärsutvecklingsarbete. Hållbarhetsfrågor och
risker diskuteras vid minst ett styrelsemöte per
år. Styrelsen godkänner policyer samt mål och
följer upp resultaten av arbetet. Risker och
möjligheter hanteras även i linje organisationen
och i nätverk. Klimatfrågorna tas regelbundet
upp i styrelsen och i särskilt forum där kon-
cernchef, hållbarhetsdirektör och representant
från Styrelsen ingår. Hållbarhetsrelaterad redo-
visning ingår i Redo visnings utskottets ansvar.
Det bonussystem som finns för koncern-
ledningen inkluderar koncernens klimatmål.
Strategi
Beskriv de klimatrelaterade risker
och möjligheter som
organisationen har identifierat på
kort, medellång och lång sikt.
Beskriv effekterna av klimat-
relaterade risker och möjlig heter
på organisationens affärer,
strategi och finans planering.
Beskriv motståndskraften hos
organisationens strategi mot
bakgrund av olika klimat-
relaterade scenarier, inklusive ett
+2°C eller lägre scenario
.
Nolato har identifierat ett antal klimat-
relaterade risker och möjligheter. Oavsett vilket
framtida klimatscenario som kommer att gälla
är omställningen till en verksamhet med lägre
beroende av fossila bränslen och råvaror av
stor strategisk betydelse. Viktiga åtgärder är
ökad energieffektivitet, minskat beroende av
fossil energi, samt utvecklingen av produkter
med litet koldioxidavtryck.
Risk-
hantering
Beskriv organisationens
processer för att identifiera och
värdera klimatrelaterade risker.
Beskriv organisationens
processer för att hantera
klimatrelaterade risker.
Beskriv hur processer för att
identifiera, värdera och hantera
klimatrelaterade risker är
integrerade i organisationens
övergripande risk management.
Inom ramen för koncernens riskhanterings-
process har klimatrelaterade risker och
möjligheter identifierats.
Mätetal
och mål
Redovisa vilka mätetal som
organisationen använder för att
värdera klimatrelaterade risker
och möjligheter i linje med dess
strategi- och risk
managementprocesser.
Redovisa Scope 1-, Scope 2- och
Scope 3-utsläpp av växthusgaser
och de relaterade riskerna.
Koncernmålen inom energieffektivitet,
minskade utsläpp av koldioxid, samt bistå
kunderna att utveckla produkter med låg
påverkan på klimatet, har som syfte att minska
bolagets påverkan på klimatet. Under 2020
infördes ett nytt krävande klimatmål med
bäring på år 2025. Koncernen redovisar sedan
länge energianvändningen och utsläppen av
koldioxid från Scope 1 och 2, samt anger
nyckeltal för dessa områden. Under 2023
genomfördes en genomlysning av Scope
3-utsläpp som utgjorde bas för de SBTi-mål
som validerats under 2024. Från detta år
kommer koncernens Scope 3-utsläpp att
redovisas årligen.
145
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Klimatscenario
Klimatriskerna förvärras i takt med att has-
tigheten i den globala uppvärmningen ökar.
Enligt FN-rapporter som publicerades 2022
och 2023 ger vetenskapen det tydliga bud-
skapet att åtgärderna inom klimatområdet
är otillräckliga (Adaption Gap Report 2022:
Too little, Too slow; Climate adaptation fai-
lure puts world at risk). Det konstateras att
ambitionerna i många länder är höga men
genomförandet av relevanta åtgärder går
för långsamt. De senaste åtta åren var de
varmaste någonsin i världen enligt WMO,
FN:s meteorologiska organ, som registrerats
och det är möjligt att jordens medeltempe-
ratur, under ett av de kommande fem åren,
temporärt blir 1,5°C högre än medeltalet för
Fysiska risker som kan orsakas av global temperaturökning (> 2,5 ᵒC)
Risk Händelse Konsekvenser Nuvarande situation Framtida situation
Akut
Extrema vädersituationer
inträffar mer frekvent (skyfall,
stormar, tropiska cykloner,
jordskred, extrema temperaturer,
skogsbränder, etc.)
Betydande men tillfälliga
störningar av produktions-
anläggningar, transporter,
leverantörer och kunder. Ökade
driftskostnader och minskade
intäkter.
Anläggningar i USA rapporterar
risk för tornado och snöstormar.
Några betydande produktions-
störningar har inte inträffat vid
Nolatos anläggningar eller hos
leverantörer och kunder.
Frekvensen av störningar ökar
och omfattar fler produktions-
anläggningar. Detta gäller även
leverantörernas och kundernas
produktionsanläggningar. Även
transporter kan påverkas
negativt i högre utsträckning.
Kronisk
Förändrat nederbördsmönster
och förändrad temperatur.
Förhöjda havsnivåer.
Betydande och långvariga
störningar av
produktionsanläggningar,
transporter, leverantörer och
kunder. Politisk oro och
strömmar av klimatflyktingar.
En anläggning i Kina och en i
Mexiko är lokaliserade till
områden med förhöjd risk för
vattenbrist.
Återkommande episoder med
höga temperaturer försvårar
verksamheten vid ökat antal
produktionsanläggningar
(arbetsmiljörisker). Frekventa
översvämningar och kronisk
vattenbrist och vattenstress
påverkar fler anläggningar.
1850 – 1900. FN konstaterar att om insat-
serna inom klimatområdet inte intensifieras
blir det sannolikt en temperaturhöjning som
överstiger Parisavtalets 1,5 gradersmål, vil-
ket innebär att den globala temperaturök-
ningen inte hålls under 2°C och inte begrän-
sas till 1,5°C. Nolato ser därför beslutet att
ansluta sig till SBTi (Science Based Targets
initiative) som ett självklart steg för att visa
bolagets åtagande att begränsa klimatpå-
verkan.
Risker
I Nolatos klimatscenario har koncernen
utgått från att världen inte lyckas med att
begränsa utsläppen och att temperaturök-
ningen blir minst 2,5°C fram till år 2100. Kli-
matåtgärder genomförs i politiken och i
näringslivet, men i för lågt tempo. Beroendet
av fossila bränslen minskar men utsläppen
av växthusgaser fortsätter på alltför hög
nivå. Exempel på sannolika konsekvenser är
extremväder, översvämningar, torka, skogs-
bränder, vattenbrist, höjd havsnivå och för-
ändrade ekosystem.
Baserat på dessa förutsättningar har Nolato
översiktligt bedömt hur verk samheten kan
komma att påverkas av fysiska klimatrisker
(akuta, kroniska), samt av de omställnings-
processer som genomförs i samhället
(politiska beslut, lagstiftning, utveckling av
teknologier, förändringar av marknader).
146
HÅLLBAR UTVECKLINGÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Omställningsrisker som kan orsakas av global temperaturökning (> 2,5 ºC)
Risk Konsekvenser Nuvarande situation Framtida situation
Politiska beslut och
lagstiftning
Regleringar, skatter och avgifter
avseende fossila råvaror,
bränslen och utsläpp ökar.
Ökade driftskostnader.
Ökade rapporterings krav.
Påverkan av koldioxidskatter och andra avgifter
är begränsad vad det gäller produktions-
anläggningarna. Skatter och avgifter har
begränsad påverkan på råvarupriserna.
Nuvarande rapporteringskrav inom klimat-
området uppfylls.
En snabb och betydande ökning av
regleringar, skatter och avgifter ökar
kostnaderna för fossila bränslen och
råvaror. Skärpt kravbild för kapital-
anskaffning genom EU:s Taxonomi för
hållbara investeringar och ökade krav på
klimat-/hållbarhetsredovisning.
Teknologiutveckling
Ökad användning av råvaror och
processer med lägre klimat-
påverkan.
Ökad cirkularitet.
Satsningar på biobaserade och återvunna
råvaror genomförs inom koncernen. Begränsad
tillgång, höga priser samt regulatoriska krav
inom vissa branscher bromsar omställningen.
Positivt är om den globala tillgången på
biobaserade och återvunna råvaror
ökar. Negativt för koncernen är om
omställningen av råvaror och teknologi
går för långsamt, eller om konkurrerande
teknologier tar över.
Tillgång till fossilfri
energi
Ökad tillgång till fossilfri energi
minskar klimatpåverkan.
Begränsad tillgång och ökande
priser bromsar omställningen
till en polymerindustri med låg
klimatpåverkan.
I ett historiskt perspektiv har energikostnaden
för koncernen varit låg i förhållande till andra
kostnader. Omställningen till fossilfria energi-
källor sker gradvis enligt mål och planer.
Geopolitisk oro har i hög grad förändrat
spelplanen både vad det gäller kostnader och
tillgång till fossilfri energi.
Samhällets omställning till fossilfria
energislag fortsätter. Fortsatt hög prisnivå
vilket påverkar energi-, råvaru- och
transportkostnaderna.
Marknad och
förtroende
Polymerbranschen stigmatiseras
och förknippas med fossila
råvaror och produkter. Ändrade
kundpreferenser (produkter med
litet klimatavtryck krävs).
Investerare undviker branschen.
Svårt att hitta kompetent
arbetskraft.
Förtroendet och varumärket har inte påverkats
men intresset kring klimatfrågorna har ökat
betydligt hos kunder och investerare.
Oberoende forskningsrapporter visar att
plastbaserade produkter i många applikationer
är bättre alternativ än alternativa material som
metall och glas.
Om bolaget inte tillräckligt snabbt klarar
de ökande kraven på låg klimatpåverkan
av produkter och processer, blir påverkan
på varumärke och marknadsposition
betydande. Nya aktörer i olika marknads-
segment uppträder med applikationer i
konkurrerande material.
Förebyggande åtgärder och möjligheter
De viktigaste förebyggande åtgärderna
omfattar:
Inventering av klimatrelaterade risker
samt åtgärder som stöder bolagets
klimatstrategi.
Fortsatt minskning av utsläppen av
koldioxid genom energieffektivisering
och ökad användning av fossilfria
energislag.
Utveckling av produkter med mindre
koldioxidavtryck.
Klimatförändringarna medför även tänkbara
konkurrensfördelar för koncernen:
Ökad kostnadseffektivitet genom
energieffektivisering och effektiv
resursanvändning.
Produktutveckling med inriktning på
biobaserade och återvunna råvaror.
147
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Nolatos policyer kopplade till
begränsning av klimatförändringar
På övergripande nivå styrs Nolatokoncer-
nens arbete för att begränsa växthusgasut-
släpp inom den egna verksamheten och
dess värdekedja genom policydokumenten
'Nolatos uppförandekod' och 'Nolatos uppfö-
randekod för leverantörer'. Nolatos koncern-
chef ansvarar för policyernas genomförande
och båda finns tillgängliga via Nolatokoncer-
nens hemsida och i tryckta versioner inom
hela verksamheten. Utöver detta finns även
en lokal miljöpolicy upprättad på lokal nivå
av respektive koncernbolag, vilken utgår
ifrån relevanta avsnitt i 'Nolatos uppfö-
randekod'. Verkställande direktör vid respek-
tive koncernbolag ansvarar för genomföran-
det av den lokala miljöpolicyn.
Nolatos uppförandekod
'Nolatos uppförandekod' anger bindande
riktlinjer för hur Nolatos bolagsprinciper och
värderingar ska appliceras i praktiken. Den
gäller för koncernens samtliga medarbetare
samt representanter för företaget, vilket
inkluderar fast- och visstidsanställda, kon-
sulter, ledande befattningshavare och sty-
relseledamöter.
Inom policyn finns ett specifikt avsnitt tilläg-
nat miljöområdet med särskilda riktlinjer för
hur koncernen ska minska sin klimatpåver-
kan. Dess allmänna syfte är att säkerställa
att ett miljömässigt ansvarstagande finns
integrerat i Nolatos erbjudande, strategi och
budgetprocesser. Specifikt föreskriver poli-
cyn hanteringen av klimatpåverkan genom
att reducera koncernens klimatavtryck via
åtgärder som att förbättra energieffektivite-
ten, öka användningen av förnybar energi,
samt att utvärdera vilka risker och möjlighe-
ter som klimatförändringar har på affärsmo-
dellen. I policyn framgår även att koncernen
stödjer Parisavtalet och följer SBTi genom
att sätta upp mål kopplade till utsläpp inom
alla Scope-kategorier, samt ska uppmuntra
leverantörer och affärspartners att göra
detsamma.
Nolatos uppförandekod för leverantörer
Under 2024 utvecklades 'Nolatos uppfö-
randekod för leverantörer' specifikt riktad till
koncernens samtliga leverantörer. Policyn
bygger på 'Nolatos uppförandekod' samt de
externa avtal och initiativ som Nolato följer
och dess allmänna syfte är att säkerställa
att aktörer i tidigare led av koncernens vär-
dekedja känner till och upprätthåller Nolatos
grundprinciper och värderingar. Specifikt
föreskriver policyn Nolatos förväntningar
leverantörerna att hantera de väsentliga
konsekvenser, risker och möjligheter kopp-
lade till klimatförändringar som koncernen
har identifierat i uppströms led av värdeked-
jan, så som energianvändning under pro-
duktion, övergången till fossilfri elektricitet
och utsläpp av växthusgaser.
Åtgärder, resurser och mål
relaterade till policyer
Minskade utspp av växthusgaser
Under 2024 gjorde Nolato investeringar om
32 miljoner kronor i åtgärder som direkt eller
indirekt ska bidra till att minska koncernens
miljöpåverkan och är inriktade på energi-
och klimatåtgärder.
Koncernen har under året vidtagit följande
nyckelåtgärder utifrån uppsatta mål relate-
rade till SBTi för att begräna klimatföränd-
ringar:
Efter att ha anslutit sig till SBTi under 2022,
validerades Nolatos vetenskapligt baserade
klimatmål under rapporteringsåret. Målen
omfattar både direkta och indirekta utsläpp
(Scope 1 – 3), det vill säga såväl Nolatos
egen verksamhet som dess värdekedja i
både upp- och nedströms led, och syftar till
att stödja Parisavtalets mål att begränsa
den globala uppvärmningen.
Under 2024 utvecklades ett program för att
framhäva de leverantörer som bedriver ett
särskilt ambitiöst klimatarbete. Det förvän-
tade utfallet från denna åtgärd är att upp-
muntra till ett aktivt klimatarbete bland kon-
cernens nyckelleverantörer genom att
uppmärksamma deras insatser bland kon-
cernbolagen.
Globalt mål Mål Åtgärder Utfall
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Fram till 2030 ska utsläppen av
växthusgaser relaterade till Scope 1 och 2
minska med 70 procent i absoluta tal
jämfört med basåret 2021 med
baslinjevärdet 38 898 ton CO2e.
Under året har följande nyckelåtgärder relaterade till
utsläppsminskningar inom Scope 1 och 2 genomförts:
Installation av värmepumpar
Inköp av fossilfri el
Utfasning av fossila bränslen
Nolatos utsläpp inom Scope 1 och
2 har genom åtgärderna minskat
med 73 procent jämfört med
baslinjevärdet till 10 559 ton
CO2e.
Fram till 2030 ska utsläppen av
växthusgaser i uppströms värdekedja
relaterade till Scope 3 minska med 25
procent jämfört med basåret 2021 med
baslinjevärdet 367 392 ton CO2e.
Under året har följande nyckelåtgärder relaterade till
utsläppsminskningar inom Scope 3 genomförts:
Utveckling av uppförandekod för leverantörer med
särskilda krav inom växthusgasutsläpp
Utveckling av program för att öka leverantörers
engagemang
Ökad användning av hållbara råmaterial
Nolatos utsläpp i uppströms
värdekedja inom Scope 3 har
genom åtgärderna minskat med
cirka 22 procent jämfört med
baslinjevärdet till 287 744 ton
CO2e.
Minskade utsläpp av växthusgaser i enlighet med uppsatta SBTi-mål
148
HÅLLBAR UTVECKLINGÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Globalt mål Mål Åtgärder Utfall
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
Förnybar energi och elektricitet
Betydande andel energi skall vara
förnybar.
Målet är att >90 procent av inköpt
elektricitet skall vara förnybar under 2025.
Utfasning av fossila bränslen.
Inköp av fossilfri el, installation av egna
solceller, avtal med solcellsparker.
Under året har Nolato ökat andelen
förnybar energi i sin energimix till 84
procent.
Andelen förnybar elektricitet var 89
procent av den totala
elektricitetsanvändningen.
Globalt mål Mål Åtgärder Utfall
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
Effektivare energianvändning
Fram till 2025 ska energianvändningen
minska med 55 procent jämfört med
baslinjevärdet 0,045 GWh/
nettoomsättning MSEK.
Effektivare energianvändning, t. ex. installation
av värmepumpar. Under året skedde inve-
steringar i energieffektivare produktions-
utrustning och infrastruktur vid 10 av
koncernens anläggningar.
Nolatos energianvändning relativt till
omsättning har sjunkit med 52 procent
sedan baslinjevärdet till 0,022 GWh/
nettoomsättning MSEK.
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Utsläpp från energianvändning
Utsläppen av växthusgaser från
energianvändning (Scope 1 och 2) ska
minska med 80 procent fram till 2025
baslinjevärdet 17,3 ton CO2e/omsättning
MSEK (genomsnittet för 2011-2012).
Effektivare energianvändning, installation av
värmepumpar, inköp av fossilfri el, installation av
egna solceller, avtal med solcellsparker, samt
utfasning av fossila bränslen.
Nolatos utsläpp av växthusgaser från
energianvändning har minskat med 94
procent till 1,1 ton CO2e/omsättning MSEK.
Energianvändning
Nolato arbetar kontinuerligt med att för-
bättra energieffektiviteten inom sina egna
produktionsanläggningar i syfte att minska
koncernens energianvändning. Målsätt-
ningen att minska energianvändningen har
fastställts utifrån det genomsnittliga värdet
för 2011-2012, vilket var då Nolatos arbete
för att optimera sin energianvändning inled-
des.
Förnybar energi
Nolato strävar efter att öka andelen förny-
bar energi i den egna energimixen i syfte att
reducera koncernens växthusgasutsläpp.
Förnybar elektricitet införskaffades vid fyra
ytterligare fabriker under året genom kon-
trakt med elleverantörer.
149
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
E1-5: ENERGIANVÄNDNING OCH ENERGIMIX
Upplysningsområde Utfall 2024
Användning av fossil energi
Bränsleförbrukning från kol och kolprodukter (MWh) 0
Bränsleförbrukning från råolja och petroleumprodukter (MWh) 1 268
Bränsleförbrukning från naturgas (MWh) 4 934
Bränsleförbrukning från andra fossila källor (MWh) 1 073
Förbrukning av inköpt eller förvärvad elektricitet, värme, ånga och kylning från fossila källor (MWh) 26 433
Total användning av fossil energi (MWh) 33 708
Andel fossila källor i total energianvändning 15,9 %
Användning från
kärnenergikällor
Användning från kärnenergikällor (MWh) 0*
Andel från kärnenergikällor i total energianvändning 0*
Användning av förnybar energi
Bränsleförbrukning för förnybara energikällor, inbegripet biomassa (inklusive industriavfall och
kommunalt avfall av biologiskt ursprung, biogas, förnybar vätgas osv.) (MWh)
128
Förbrukning av inköpt eller förvärvad elektricitet, värme, ånga och kylning från förnybara källor
(MWh)
177 539
Förbrukning av egenproducerad förnybar icke-bränsleenergi (MWh) 85
Total användning av förnybar energi (MWh) 177 752
Andel förnybara källor i total energianvändning 84,1 %
Total energianvändning
Total energianvändning (MWh) 211 460
* El från kärnkraft ingår i elmixen i elektricitet som är rapporterad från fossila källor
Redovisningsprinciper
Energianvändningen från fjärrvärme är uppdelad i användning från fossila källor och förnybara källor enligt nationell mix för fjärrvärme i Kina
och från de specifika fjärrvärmeleverantörerna i Europa. All elektricitet som inte är inköpt som förnybar elektricitet är rapporterad som
elektricitet från fossila källor. Bränsleförbrukning från andra fossila källor kommer primärt från användning av propangas.
Energiintensitet 2024 2023 2022 2021 2020
Total energiförbrukning (GWh)
211,5 216,6 234,9
229,0
183,0
Intensitet (GWh/MSEK)*
0,022 0,023
0,022
0,020
0,021
* Se siffrorna för totala nettointäkten på sidan 70 i förvaltningsberättelsen
Energiförbrukning och mix
Förnybara källor
84%
Råolja och petroleumprodukter 1%
Andra fossila energikällor 1%
Elektricitet och fjärrvärme
från fossila källor 12%
Naturgas 2%
Totalt:
211 460 MWh
150
HÅLLBAR UTVECKLINGÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Energiåtgärder under året
Exempel på genomförda insatser för att öka
energieffektiviteten:
Intelligenta kontrollsystem med sensorer
och mjukvara med larmfunktioner som
möjliggör att agera i realtid på avvikande
oplanerad förbrukning, samt frekvens-
styrning för kylutrustningar, pumpar och
belysning. Nytt kylsystem har installerats
vid en av anläggningarna som både
reducerar energiförbrukningen samt
minskar buller till omgivningen.
Energikartläggningar enligt EU:s direktiv
för energieffektivisering har genomförts
vid ett antal enheter under året. Utred-
ningarna resulterar bland annat i optime-
ring av ventilation, kylning, belysning och
tryckluft samt annan kringutrustning.
Energieffektivare utrustning och proces-
ser där bland annat hydrauliska form-
sprutor byts ut mot elektriska som är
energieffektivare. Produktionsplanering
för att utnyttja utrustningarna så effektivt
som möjligt. Kortare cykeltider och pro-
dukter med lägre vikt minskar energian-
vändningen. Detsamma gäller frekvens-
styrning av elektriska pumpmotorer i
produktionsutrustningarna.
Det certifierade energiledningssystemet,
ISO 50001, vid enheten i Storbritannien
sätter fokus på energieffektivisering,
ytterligare tre bolag inom koncernen har
påbörjat arbetet mot certifiering.
Användning av överskottsvärme från
utrustningar för att värma lokaler och
lagerbyggnader. Installation av system
för frikyla minskar energianvändningen.
Utbyte av belysning till LED-lampor
genomförs i betydande omfattning.
Installation av närvarostyrda sensorer för
belysning. Installation av elmätare på
strategiska platser i byggnaderna. Åtgär-
der för att minimera läckage i trycklufts-
systemen samt även åtgärder för att
sänka trycket i tryckluftssystemen pågår
vid flera av dotterbolagen, avsevärd
potentiell energibesparing har identifie-
rats.
Fokuserade åtgärder för att minimera
kassationer och omkörningar, något som
samtidigt bidrar till minskad energiför-
brukning. Utbildningsinsatser och detal-
jerad övervakning av energiförbruk-
ningen engagerar medarbetarna i att
spara energi.
Flera av tillverkningsenheterna har också
sett över och justerat sina rutiner för
nedstängningsprocesser med syfte att
reducera energikonsumtionen för pro-
duktionsutrustning genom att de snabb-
are försätts i viloläge.
Sedan 2023 ingår energiförbrukning och
energieffektivitet (kWh/kg tillverkad pro-
dukt) i bokslutsprocessen och ingår i de
månatliga VD-rapporterna.
En energibesparingsgrupp med delta-
gare från alla de svenska bolagen i kon-
cernen jobbar aktivt med det gemen-
samma syftet att hitta och införa olika
effektiviseringsåtgärder. Som en konse-
kvens av detta har flera av bolagen på
lokal nivå startat egna energigrupper för
att genomdriva kontinuerliga förbätt-
ringar.
Arbete för att förbättra isoleringen av
byggnaderna genomfördes vid ett antal
av fabrikerna för att minska energibeho-
vet för uppvärmning.
PPA-avtalet med solcellspark i Södra
Sverige producerade under året 7,1 GWh.
Nolato Polen installerade solcellspaneler
under året och producerade 47 MWh,
solcellspaneler finns nu installerade vid
tre av Nolatos anläggningar.
Nolato Rumänien flyttade under 2023 sin
verksamhet till en byggnad med bättre
isolering och där inte naturgas behövs
för uppvärmning. I de nya lokalerna
används enbart värmespill från produk-
tionsprocesserna för att värma byggna-
den, detta har minskat fabrikens förbruk-
ning av direktenergi med 78 % sedan
2022.
Implementation av automatiseringsut-
rustning i vissa tillverknings- och monte-
ringsprocesser genomfördes under året,
som i vissa fall ersatte manuellt arbete
och leder till att energiförbrukningen
ökade i dessa processer. Generellt leder
automatiserade processer till lägre kas-
sation och i en del av fallen ersätter de
äldre utrustning och leder därmed till
energieffektivare processer.
0
50
100
150
200
250
2010 2012
GWh GWh/MSEK
2014 2016 2018 2020 2022 2024
0,00
0,01
0,02
0,03
0,04
0,05
Energieffektivitet
Total energiförbrukning (GWh)
GWh/MSEK
151
HÅLLBAR UTVECKLING ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
E1-6: BRUTTOVÄXTHUSGASUTSLÄPP INOM SCOPE 1, 2, 3 OCH TOTALA VÄXTHUSGASUTSLÄPP
2024 2023 2022 Basår 2021
Scope 1-växthusgasutsläpp
Bruttoväxthusgasutsläpp
Scope 1 (tCO2e)
1 587 1 585 2 471
2 700
Procentandel scope 1-
växthusgasutsläpp från reglerade utsläppshandelssystem (%)
2 % -
-
-
Scope 2-växthusgasutsläpp
Bruttoväxthusgasutsläpp
Scope 2 (platsbaserade, tCO2e)
51 366 40 039 47 066
56 879
Bruttoväxthusgasutsläpp
Scope 2 (marknadsbaserade, tCO2e)
8 972 10 607
15 358
36 198
Totala Scope 1 och 2 växthusgasutsläpp
Totalt Scope 1 och 2 utsläpp (platsbaserat, tCO2e)
52 953 41 624 49 537
59 579
Totalt Scope 1 och 2 utsläpp (marknadsbaserat, tCO2e)
10 559 12 192
17 829
38 898
Scope 1 & 2 intensitet (marknadsbaserat ton CO2e/MSEK)*
1,1 1,3
1,7
3,4
Scope 3 växthusgasutsläpp (ton CO2e)
3.1 Inköpta varor och tjänster
229 694
243 643** 274 547 321 842
3.2 Kapitalvaror 42 891 22 110** 22 510 26 844
3.3 Bränsle- och energirelaterade aktiviteter 3 094 3 065 3 435 3 643
3.4 Uppströms transport och distribution 5 473 5 253 6 679 6 226
3.5 Avfallshantering 384 680 475 645
3.6 Tjänsteresor 616 1 638 1 117 560
3.7 Pendlingsresor 5 100 7 522 7 425 7 329
3.8 Uppströms hyrda tillgångar 492 1 131 1 068 948
3.9 Nedströms transport och distribution 33 602 32 251** 41 028 38 247
3.10 Bearbetning av såld produkt 4 971 6 182 7 965 7 760
3.11 Användning av såld produkt 0 395 3 294 6 850
3.12 Avfallshantering av sålda produkter 3 194 3 362** 4 709 6 753
3.13 Uthyrda tillgångar - - - -
3.14 Franchise - - - -
3.15 Investeringar 10 10 10 10
Totalt Scope 3 329 521 327 241** 374 263 427 658
TOTALA VÄXTHUSGASUTSLÄPP
Totala utsläpp av växthusgaser (platsbaserade, tCO2e) 382 474 368 865** 423 800 484 537
Totala utsläpp av växthusgaser (marknadsbaserade, tCO2e) 340 080 339 433** 392 092 466 556
Totala växthusgas-utsläppsintensitet (marknadsbaserat ton CO2e/MSEK)* 35,2 35,6** 36,4 40,2
* Se siffrorna för totala nettointäkten på sidan 70 i förvaltningsberättelsen.
** Siffror är korrigerade enligt förklaring på sidan 140.
152
HÅLLBAR UTVECKLINGÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Redovisningsprinciper
Redovisningsprinciperna följer ESRS E1 och GHG Protokollet.
Scope 1 GHG-utsläpp
Rapporteringen av Scope 1 CO₂e-utsläpp inkluderar CO₂e-utsläpp från direkta bränslen. Utsläppsfaktorerna för respektive energityp är de
senaste tillgängliga från tredjepartsorganisationer såsom exempelvis DEFRA och USA:s federala miljöskyddsmyndighet (US Environmental
Protection Agency). Detta gäller med undantag för utsläppsfaktorerna för propan- och naturgas som är äldre. De senast tillgängliga utsläpps-
faktorerna för dessa är något lägre och som följd har Nolato för 2024 rapporterat 134 ton för högt avseende Scope 1-utsläpp. Scope
1-utsläpp med senaste tillgängliga faktorer skulle ha varit 1 453 ton CO2e.
Koldioxidkrediter och undvikna utsläpp ingår inte i redovisningen av Scope 1.
Andelen utsläpp som styrs och hanteras inom ramen för EU ETS-systemet av det totala Scope 1 var 0 procent under 2024. För Kina ingår 39
ton Scope 1-utsläpp i ETS-systemet, vilket står för 2 procent av totala Scope 1-utsläppen.
Scope 2 GHG-utsläpp
Indirekta GHG-utsläpp från den indirekta energianvändningen av elektricitet och fjärrvärme.
Platsbaserade utsläpp beräknas utifrån nationella/regionala nätmedelvärden för utsläpp i definierade geografiska områden.
Marknadsbaserade Scope 2-utsläpp avser indirekta GHG-utsläpp kopplade till inköpt elektricitet och fjärrvärme genom kontraktsmässiga
instrument såsom Energy Attribute Certificates (EACs), Renewable Energy Certificates (RECs, IRECs) och Guarantees of Origin (GoOs)
från källor som vind, vattenkraft, solenergi och biomassa. Som omräkningsfaktor från elanvändning av förnybar elektricitet tillämpas 0 ton
CO2e/MWh. För anläggningar utan sådana avtal används residualmixutsläppsfaktorer för respektive land/region för att beräkna utsläppen
från den använda elektriciteten. Där leverantörsspecifika eller residualmix-utsläppsfaktorer saknas används den nationella genomsnittliga
emissionsfaktorn i elnätet.
Utsläppen från fjärrvärme beräknas ifrån leverantörsspecifika utsläppsvärden eller utifrån nationella medelvärden.
Scope 1 0,5%
Scope 2 2,6%
Scope 3 96,9%
Totalt:
340 080 CO2e
Växthusgasutsläpp per ScopeScope 1 & 2 utsläpp
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
60 000
70 000
80 000
2010 2012
ton CO2e tCO2e/MSEK
2014 2016 2018 2020 2022 2024
0
5
10
15
20
Scope 1 & 2 utsläpp (ton CO2e)
ton CO2e/MSEK
153
HÅLLBAR UTVECKLING ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Klimatåtgärder under året
Situationen kring Nolatos klimatpåverkan
påverkas av flera faktorer, exempelvis:
Genom att köpa in fossilfri el till verksam-
heterna i Malaysia, Irland och Rumänien
samt att fortsätta den gradvisa ökningen
av andelen fossilfri elektricitet i Nordame-
rika minskar de indirekta utsläppen av
koldioxid. Inköpen genomfördes via
direkta avtal med energileverantören eller
genom olika typer av certifikatsystem
(REC, IREC, M-RETS).
Nolato Jaycare i Storbritannien har skrivit
på ett nationellt avtal för att motverka kli-
matförändringar (Climate Change Agre-
ement). Avtalet gäller energiintensiv indu-
stri och genom att minska energi-
användningen kan deltagande företag få
reducerade avgifter enligt ett brittiskt
system som kallas Climate Change Levy.
I Kina har flera av enheterna engagerat
medarbetarna och fokuserat på att
utbilda i förståelse och medvetenhet för
koldioxidutsläpp.
Flera av enheterna genomför energief-
fektiviseringsåtgärder och energirevi-
sioner för att minska sin energiförbruk-
ning.
Andra åtgärder rör utbyte av utrustning,
minskad kassation, bättre avfallshante-
ring, inköp av bränslesnålare fordon, ökad
användning av telefonkonferenser och
förbättrad logistik.
Utsläppen från inköp av kapitalvaror i
Scope 3 förutspås fluktuera mellan åren
framgent, träffsäkerheten i siffrorna är
låg då utsläppen från denna kategori
baseras på konsumtionsdata.
Minskningen av produktionen i Beijing,
Kina reducerar utsläppen markant från
inköpt elektronik i kategori 1 samt an-
vändningen av såld produkt, kategori 11.
Flera åtgärder genomförs också för att
reducera utsläppen för medarbetares
pendling och transporter.
Mängden hållbara råmaterial (definierat
som återvunna, biobaserade eller mass-
balanserade råmaterial) som användes till
produkter ökade till 1 694 ton från 1200
ton och andelen ökade därmed till 3,4 %.
Två dotterbolag till inom koncernen certi-
fierade sig enligt ISCC+, vilket möjliggör
för att tillhandahålla produkter av mass-
balanserade material till sina kunder.
Ett flertal workshops genomfördes med
nyckelleverantörer för att definiera road-
maps för reducering av klimatpåverkan
Alla dotterbolagen inom koncernen inklu-
derar sedan 2024 planerade åtgärder för
att reducera sin klimatpåverkan i sina
strategiplaner.
Scope 3-utsläpp
Indirekta GHG-utsläpp från värdekedjan. Redovisningsprinciperna följer GHG protokollet och är nedan beskrivna per kategori.
Kategori 1: Klimatpåverkan från använda råmaterial beräknas med hjälp av vikt per råmaterial och generella emissionsfaktorer per
materialtyp, i de fall där leverantörsspecifik data finns används det. Konsumtionsdata används för andra varor och tjänster.
Kategori 2 beräknas med hjälp av leverantörsspecifik data, konsumtionsdata samt genomsnittsdata.
Kategori 4 beräknas med hjälp av konsumtionsdata.
Kategorierna 5 och 12 beräknas med hjälp av hybridmetoder.
Klimatpåverkan från tjänsteresor, kategori 6, beräknas med hjälp av leverantörsspecifik data samt konsumtionsdata.
Kategori 9 beräknas från uppskattningar och genomsnittsdata.
Beräkningsmetoden för de återstående kategorierna (3, 7, 8, 10, 11 och 15) är baserad på genomsnittsdata.
Generellt sett inkluderar de huvudsakliga källorna för emissionsfaktorer DEFRA, IEA, EPD:er och leverantörsspecifika emissionsfaktorer,
upphandlingsmyndigheter och andra industridatabaser och standarder.
För beräkningarna av Scope 3 för 2024 så uppdaterades emissionsfaktorerna samt antalet leverantörsspecifika utsläppsfaktorer för
råmaterial ökade.
154
HÅLLBAR UTVECKLINGÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR 155
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
FÖLJANDE GÄLLER ENLIGT
TAXONOMIN:
Bidra till miljömål – För att vara hållbar enligt
förordningen ska verksamheten väsentligt
bidra till minst ett av de sex miljömål som är
angivna i taxonomin. Bidraget kan ske
genom interna åtgärder, och/eller att
bolagets produkter underlättar för en
intressent att bidra till något av miljömålen.
Inte motverka miljömål – Uppfyllandet av
ett eller flera av taxonomins miljömål får inte
motverka de övriga miljömålen.
Uppfylla grundläggande principer och
normer – Här avses konventioner och
riktlinjer kring bland annat arbetsmiljö och
mänskliga rättigheter.
Ansluta till tekniska kriterier – För att en
aktivitet eller produkt ska kunna betraktas
som hållbar finns det inom taxonomin
angivna specifikationer och kriterier. EU:s
taxonomi är under utveckling och det är
viktigt att känna till att förordningen inte
täcker alla hållbarhetsinitiativ inom
näringslivet. För att driva utvecklingen mot
netto-noll-utsläpp av koldioxid lägger
förordningen i ett första steg tyngdpunkten
på aktiviteter som har mycket stor
betydelse ur klimatsynpunkt och i detta steg
omfattas inte Nolatos verksamhet.
Tillkommande verksamheter
I juni 2023 antog EU-kommissionen tekniska
granskningskriterier för de fyra kvarstående
miljömålen Vatten och marina resurser,
Cirkulär ekonomi, Miljöföroreningar, och
Biologisk mångfald. Nolatos ekonomiska
verksamheter rapporteras beträffande
förenlighet för år 2024.
Genom tillägget av miljömålet Cirkulär
ekonomi omfattas nu även Nolatos
tillverkning av plastförpackningsvaror. Därav
redovisar Nolato tillverkning av läkemedels-
förpackningar vid två av dotterbolagen samt
plastförpackningar vid två ytterligare dotter-
bolag. Utöver detta bidrar även flera av
Nolatos produkter och produktgrupper till
cirkulär ekonomi, minskad klimatpåverkan
och koncernens intäkter, men omfattas inte
av EU:s taxonomi.
Kapitalutgifter
Nolatos redovisning av kapitalutgifter visar
de investeringar som skett i kapitaliserade
immateriella tillgångar respektive materiella
anläggningstillgångar. Kapitalutgifterna har
beräknats genom den procentuella andelen
av försäljningen som är relaterad till
produktgruppen plastförpackningar.
Driftsutgifter
Driftsutgifter avser, enligt taxonomins
definition, främst koncernens direkta
kostnader för forsknings- och
utvecklingsaktiviteter,
byggnadsrenoveringar, kortfristig leasing
samt underhåll och reparationer. I
beräkningen av driftsutgifter, i enlighet med
taxonomin, har justering skett för indirekta
icke-ekonomiska aktiviteter. Produktionen
av plastförpackningar är fullt integrerad i
enheterna och därmed har den procentuella
andelen av omsättningen använts vid
beräkningen av driftsutgifter.
rnkraft- och fossilgasaktiviteter
Nolato omfattas inte av de upplysningar
som avses i artikel 8.6 och 8.7 relaterade till
kärnenergi- och fossilgasrelaterade
verksamheter. Detta gäller för både
omsättning, kapitalutgifter och driftsutgifter.
Upplysningar enligt artikel 8 i förordning
(EU) 2020/852 Taxonomiförordningen
Taxonomin för miljömässigt hållbara investeringar (The Taxonomy Regulation) är en av
åtgärderna i EU:s handlingsplan för finansiering av hållbar tillväxt. Taxonomin ger möjlighet
att identifiera och jämföra investeringar som är nödvändiga för att nå en hållbar ekonomi.
Tanken är att den ska ligga till grund för framtida standarder och märkning av hållbara
finansiella produkter. Bolag med mer än 500 anställda ska redovisa omsättning,
kapitalinvesteringar och operativa kostnader i enlighet med taxonomin.
156
HÅLLBAR UTVECKLINGÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Räkenskapsår 2024 År Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande
skada (h) (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (a) (2)
Absolut omsättning (3)
Andel av Omsättning år 2024 (4)
Begränsning av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cikulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med taxonomikraven (A.1.)
eller som omfattas av taxonomikraven (A.2.)
Omsättning, år 2023 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
MSEK
% J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Verksamhet 0 0% - - - - - - - - - - - - - 0% - -
Omsättning för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
0 0% - - - - - - - - - - - - - 0%
Varav möjliggörande verksamheter 0 0% - - - - - - - - - - - - - 0% E
Varav omställningsverksamheter 0 0% - - - - - - - 0% T
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (g)
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
Tillverkning av plastförpackningar CE
1.1
747 8% EL EL EL EL EL EL 7%
Omsättning för verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
747 8% - - - - 8% - 7%
A. Omsättning för verksamheter som omfattas
av taxonomin (A.1 + A.2)
747 8% - - - - 8% - 7%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättning för verksamheter som inte omfat-
tas av taxonomin
8 917
92%
TOTALT
9 664
*
100%
Andel av omsättningen/totala omsättningen
Taxonomiförenlighet
per mål (aligned)
Mål som omfattas av
taxonomin (eligible)
CCM 0% 0%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 8%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
* Den totala omsättningen är hämtad ur Nolatos resultaträkning 2024 på sidan 70.
Omsättning 2024
Andel av omsättning från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är
förenliga med eller omfattas av taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2024.
157
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Räkenskapsår 2024 År Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande
skada (h) (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (a) (2)
Kapitalutgifter (3)
Andel av kapitalutgifterna år 2024 (4)
Begränsning av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cikulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med taxonomikrav en (A.1.)
eller som omfattas av taxonomikraven (A.2.)
kapitalutgifter, år 2023 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställnings-verksamhet (20)
MSEK
% J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Verksamhet 0 0% - - - - - - - - - - - - - 0% - -
Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
0 0% - - - - - - - - - - - - - 0%
Varav möjliggörande verksamheter 0 0% - - - - - - - - - - - - - 0% E
Varav omställningsverksamheter 0 0% - - - - - - - 0% T
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (g)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Tillverkning av plastförpackningar CE
1.1
29 5% EL EL EL EL EL EL 8%
Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är miljömässigt håll-
bara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
29 5% - - - - 5% - 8%
A. Kapitalutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 + A.2)
29 5% - - - - 5% - 8%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifterna hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
611
95%
TOTALT 640
*
100%
Andel av kapitalutgifter/totala kapitalutgifter
Taxonomiförenlighet
per mål (aligned)
Mål som omfattas av
taxonomin (eligible)
CCM 0% 0%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 5%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
* De totala kapitaluppgifterna för 2024 är hämtade från bruttoinvesteringar i Nolatos kassaflödesrapport på sidan 78.
Capex 2024
Andel av kapitalutgifter från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är
förenliga med eller omfattas av taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2024.
158
HÅLLBAR UTVECKLINGÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Räkenskapsår 2024 År Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte
orsaka betydande
skada (h) (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (a) (2)
Driftsutgifter (3)
Andel av Driftsutgifterna år 2024 (4)
Begränsning av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cikulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimskyddsåtgärder (17)
Andel förenliga med taxonomikrav en (A.1.)
eller som omfattas av taxonomikraven (A.2.)
Driftsutgifter, år 2023 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
MSEK
% J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Verksamhet 0 0% - - - - - - - - - - - - - 0% - -
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
0 0% - - - - - - - - - - - - - 0%
Varav möjliggörande verksamheter 0 0% - - - - - - - - - - - - - 0% E
Varav omställningsverksamheter 0 0% - - - - - - - 0% T
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (g)
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
Tillverkning av plastförpackningar CE
1.1
381 5% EL EL EL EL EL EL 1%
Driftsutgifter för verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
381 5% - - - - 5% - 1%
A. Driftsutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 + A.2)
381 5% - - - - 5% - 1%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifterna hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
7 670
95%
TOTALT
8 051
*
100%
Andel av driftsutgifter/totala driftsutgifter
Taxonomiförenlighet
per mål (aligned)
Mål som omfattas av
taxonomin (eligible)
CCM 0% 0%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 5%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
* De totala driftsutgifterna för 2024 är hämtade från Nolatos resultaträkning som kostnaden för sålda varor på sidan 70.
Opex 2024
Andel av driftsutgifter från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga
med eller omfattas av taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2024.
159
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Miljöinformation
E5 Resursanvändning och
cirkulär ekonomi
Nolatos arbete kopplat till
cirkulär ekonomi
Nolato har, genom att följa arbetsgången för
att fastställa och bedöma väsentliga
konsekvenser, risker och möjligheter,
kommit fram till att hållbarhetsämnena
Resursinflöden och -användning samt Avfall
är väsentliga för verksamheten.
Bedömningsprocessen har skett i samråd
med relevanta intressenter.
Resursinfden och -användning
Nolatos huvudsakliga resursinflöden avser
dels direkta material som ingår i koncernens
produkter, dels insatsmaterial som används
inom produktionen. Direkta material avser
jungfruliga polymera plastmaterial, silikoner,
elastomerer, masterbatch, komponenter
samt biobaserade och återvunna material.
Insatsmaterial avser kemikalier, packmate-
rial och produktförpackningar i plast, papper
och kartong.
Den huvudsakliga påverkan från Nolatos
inflöde och användning av resurser sker
inom koncernens egna anläggningar över en
tidshorisont på medel till lång sikt. Den
negativa påverkan uppstår från det höga
resursinflödet av jungfruliga material och
komponenter i form av både råmaterial,
emballage och insatsvaror så som elektronik
och diverse metaller. Utöver detta uppstår
även en negativ påverkan till följd av verk-
samhetens nuvarande höga beroende av
fossila råvaror.
Framtida lagar som kan förhindra använd-
ningen av icke förnybara råvaror utsätter
verksamheten, i sin nuvarande form, för
finansiella risker genom att begränsa till-
gången av kritiska resurser. Detta hanteras
genom ett aktivt arbete för att införa bioba-
serade och återvunna material i sin produk-
tion. En risk finns dock för att tillgången av
förnybar råmaterial i den kvalitet och
volymstorlek som Nolatos kunder efterfrå-
gar kan försvåras, med ökade råvarukostna-
der som följd.
Efterfrågan hos kunder på produkter av hög
andel återvunnen råvara och med låg kli-
matpåverkan ökar samt förväntas fortsätta
öka. Genom att ligga i framkant och bevaka
marknaden för återvunna polymera råmate-
rial finns en möjlighet för Nolato att bibe-
hålla sin roll som eftertraktad leverantör.
Nolatos ekodesignmodell innebär konkreta
steg för att kunder redan idag kan minska
sina produkters resursanvändning redan i
designfasen.
Avfall
Den huvudsakliga påverkan relaterad till
avfall sker över hela värdekedjan över en
tidshorisont som sträcker sig från kort till
lång sikt. Primärt uppstår den negativa
påverkan från att resurser av olika slag blir
till avfall som antingen förbränns eller depo-
neras, vilket kan ge miljöeffekter i form av
läckage och utsläpp. I nedströms led upp-
står den största negativa påverkan från hur
slutprodukten hanteras vid dess end-of-life
stadium, exempelvis för engångsprodukter
som tillverkas inom affärsområdet Medical
Solutions och andra produkter med kort
livslängd.
Felaktig hantering av avfall, farligt avfall och
deponi utgör en potentiell finansiell risk i
form av böter och därmed ökade kostnader,
vilket också förstärks genom nya direktiv för
hanteringen av avfall och förpackningar. Ur
detta hänseende är en effektiv resursan-
vändning som syftar till att minska denna
och därmed avfallsvolymerna, samt en
säker avfallshantering viktig för att minska
såväl exponeringen för kostnadsökningar
som verksamhetens miljöpåverkan. Viktiga
kostnadsbesparande möjligheter finns även
i att avfall från produktionsprocessen mals
ner och används som resurs igen, alternativt
säljs som resurs direkt till återvinningsföre-
tag.
Policyer och åtgärder för
resursanvändning och avfall
Nolato har integrerat policyer som rör resur-
sanvändning och cirkulär ekonomi i det kon-
cernövergripande policydokumentet ’Nola-
tos uppförandekod’ och andra relaterade
dokument för att hantera väsentliga konse-
kvenser, risker och möjligheter, läs vidare i
avsnitt 'E1 Klimatförändringar' på sidan 144.
Nolatos policyer och åtgärder beträffande
resursinflöden och -användning samt avfall
listas nedan. Som underlag för åtgärderna
sker kontinuerliga investeringar i ny teknik.
Utveckling sker även av koncernens tek-
niska designcenter (TDC) inom material och
produktdesign specifikt för att integrera
återvunna och biobaserade råmaterial i
existerande produktionsmetoder. Utöver
detta sker löpande intern kompetensut-
veckling genom utbildningar och interna
program för att säkerställa att hållbarhets-
målen efterlevs i hela organisationen.
Effektiv resursanvändning
Nolato minimerar användningen av naturre-
surser inom den egna verksamheten genom
kontinuerliga insatser, så som förbättrade
produktionsprocesser, investeringar i ener-
gieffektiva teknologier och övergång till fos-
silfri energi, läs mer i avsnitt 'E1 Klimatför-
ändringar' på sidan 144. Dessa har bland
annat lett till betydande minskningar av
160
HÅLLBAR UTVECKLINGÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
växthusgasutsläpp med 94 procent för
Scope 1 och 2, mätt enligt utsläpp per
omsättning (SEK) i jämförelse med medel-
värdet för basåren 2011 – 2012.
Främjande av cirkulär ekonomi
Produktens livslängd ingår som ett av
granskningskriterierna vid offering av nya
produkter. Genom att avsäga sig uppdrag
där produkten inte uppfyller koncernens håll-
barhetskrav kan Nolato minska sin påverkan i
nedströms led och främja en cirkulär eko-
nomi. Nolato ökar användningen av biobase-
rade och återvunna råvaror och säkerställer
hållbarhet genom certifieringssystem som
ISCC Plus, vilket stöder spårbarhet och
massbalansprinciper och säkerställer att
material följer höga hållbarhetsstandarder.
Eco-Designmodellen
Genom Eco-Designmodellen arbetar Nolato
aktivt för att minska sin och sina kunders
påverkan i nedströms led genom att opti-
mera produkter och minska deras totala mil-
jöpåverkan. Fokus ligger på materialval i
form av biobaserade och återvunna råvaror,
effektiv produktion, samt design som stöder
cirkularitet och återvinning. Målsättningen
är att skapa produkter med lägre resursför-
brukning och längre livscykel, bland annat
genom att använda monomaterial för att
underlätta återvinning, reparation och reno-
vering.
En optimerad materialmängd både minskar
produktionsspillet och bidrar till en lättare
produkt, vilket även ger lägre utsläpp vid
transport som i slutändan minskar både
kostnader och belastningen för miljön. En
lägre produktvikt innebär dessutom en mer
resurseffektiv tillverkningsprocess, eftersom
en mindre mängd material går snabbare att
både smälta och kyla och kräver därmed
mindre energi. Dessa aspekter utforskas
bland annat genom våra digitala simule-
ringsverktyg för att optimera energiåt-
gången och därmed minimera tillverkning-
ens klimatavtryck.
Avfallshantering
Inom den egna verksamheten och i upp-
ströms led, där Nolato har störst inflytande
att driva förändring, arbetar koncernen uti-
från EU:s avfallshierarki. Modellen vägleder
koncernens tankesätt gällande prioritering
av insatser med syftet att det genererade
avfallet i så stor utsträckning som möjligt
ska återanvändas eller återvinnas. När avfall
uppstår under produktionen handlar det
oftast om spill i form av plastmaterial som
blir över i samband med formgjutningen av
en tillverkad komponent eller vid produk-
tionsuppstarten. Som regel återanvänds
produktionsspillet i möjligaste mån i produk-
tionen, alternativt säljs materialet till återvin-
ningsföretag.
Inom ramarna för ISO 9001 och ISO 14001
strävar Nolato mot att minska kassationer
och avfallsmängder, där produktionsenhe-
terna styr arbetet utifrån egna mål och pla-
ner. Sortering av avfall sker enligt gällande
lagstiftning och samarbeten med lokala
avfallshanterare. I förhållande till omsätt-
ningen visar avfallsmängden i ett tioårsper-
spektiv en nedåtgående trend.
TT OCH MÅL
Mål relaterade till resursanvändning och cir-
kulär ekonomi
Nolato strävar efter att minska sin använd-
ning av naturresurser genom energieffekti-
viseringar, investeringar i ny teknik och
övergång till förnybar energi.
Globalt mål Målområde Nolatos mål
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Råvaror och
produkter
Andelen
biobaserade och
återvunna
råvaror ska öka.
Nolato arbetar utifrån Eco-Designmodellen
för att främja användningen av återvunna
och biobaserade material samt att designa
produkter som är enkla att återvinna och
återanvända, se ovan beskrivning. Detta är
en del av Nolatos strategi för att stödja en
cirkulär ekonomi genom att minska avfallet
inom hela värdekedjan, öka graden av cirku-
lär materialanvändning, samt att minimera
råvaruanvändning.
Koncernen stödjer Parisavtalet och det glo-
bala målet att begränsa temperaturök-
ningen till 1,5 grader och anpassar sin verk-
samhet i linje med detta genom hållbara
materialval och processer. Utifrån samarbe-
ten med aktörer inom värdekedjan samver-
kar Nolato med kunder och leverantörer för
att skapa hållbara produkter och lösningar,
vilka omfattar innovationer som stödjer cir-
kulära flöden och en minskad miljöpåverkan.
161
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
E5-4: RESURSINFLÖDEN
Upplysningsområde Utfall 2024
Totalvikt (ton),
råmaterialresurser
Under 2024 användes 50 443 ton (49 000) polymera råmaterial.
Under året användes 1 412 ton återvunna plastmaterial, 90 ton
biobaserade plaster och 192 ton certifierade massbalanserade
material och totalt uppgår detta till 3,4 % av den totala
råmaterialanvändningen av polymera material
Andelen återvunna plastmaterial uppgår till 2,8 % av den totala
råmaterialanvändningen av polymera material.
Nolato använde under året 1 342 ton metaller, metaller används
exempelvis i en del produkter som ingjuts.
Andra material som används är 54 ton (1 500) färger, lacker och
lösningsmedel.
Andel biologiska
material
Nolato använder inga biologiska material.
Totalvikt (ton),
insatsmaterial
Nolato använde 5 717 ton (5 090 ton) förpackningsmaterial under
året, varav 4 094 ton kartong, 170 ton papper och 1 453 ton plast.
Utfall relaterade till arbetet med resursanvändning och cirkulär ekonomi
Nedan följer en redogörelse för Nolatokoncernens mått och utfall beträffande
hållbarhetsämnena Resursinflöden och -användning samt Avfall.
Råmaterialanvändning
Återvunna
material 2,8%
Biobaserade
material 0,2%
Silikongummi 2,0%
Fossilt baserade plastmaterial 94,6%
Massbalanserade
material 0,4%
Hållbara råmaterial
0
500
1 000
1 500
2 000
2022
Återvunna råmaterial
Biobaserade råmaterial
Massbalanserande råmaterial
2023 2024
ton
162
HÅLLBAR UTVECKLINGÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
E5-5: RESURSUTFLÖDEN (AVFALL)
Upplysningsområde Utfall 2024
Totalvikt (ton), avfall Under 2024 uppkom 8 402 ton (7 200) avfall. Huvuddelen (79 %)
återvanns externt antingen som material (57 %) eller energi (22 %).
Totalvikt (ton), farligt
och icke-farligt avfall
Mängden farligt avfall minskade till 344 ton (410) och utgjorde 4
procent (6). Resterande mängden 8 058 ton är icke-farligt avfall.
Totalvikt (ton),
bortskaffat avfall
Totalmängden avfall som förbrändes var under året 1 921 ton och
mängden avfall till deponi var 1 135 ton.
Den dominerande delen av koncernens avfall som går till deponi
härrör från anläggningarna i Nordamerika vars infrastruktur för
kretslopp inte är lika utvecklad som i övriga regioner.
Totalvikt (ton), icke-
återvunnet avfall
Totala mängden avfall som icke återvanns som energi eller material
uppgick till 1 584 ton och stod för 19 % av den totala avfallsmängden.
Övrigt 2%
Farligt avfall 4%
Energiåtervinning 22%
Materialåtervinning 57%
Deponi eller utan
energiåtervinning 15%
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
0,0
0,3
0,6
0,9
1,2
1,5
2021 2022 2023 20242020
ton ton/MSEK
Avfallsmängd
Avfallshantering
Total avfallsmängd (ton)
Ton/MSEK
163
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Samhällsansvarsinformation
S1 Den egna arbetskraften
Konsekvenser, risker och möjligheter
kopplade till Nolatos strategi och
affärsmodell
Nolatos rutiner för dialog med den egna
arbetskraften är en viktig del av företagets
strategi att attrahera, behålla och utveckla
sina medarbetare. Genom att skapa en
öppen och dialogbaserad arbetsplats stär-
ker Nolato inte bara medarbetarnas välbe-
finnande utan också företagets långsiktiga
framgång och konkurrenskraft.
Utifrån Nolatos genomförda dubbla väsent-
lighetsanalys har följande hållbarhetsämnen
relaterade till 'S1 Den egna arbetskraften'
identifierats som väsentliga: Arbetsvillkor,
samt Likabehandling och lika möjligheter för
alla. Nedan följer en beskrivning av väsent-
liga konsekvenser, risker och möjligheter för
de identifierade hållbarhetsämnena.
Arbetsvillkor
I Nolatos strävan att vara en attraktiv
arbetsgivare ingår att kunna erbjuda en
trygg och säker arbetsplats för alla katego-
rier av medarbetare, med goda utvecklings-
möjligheter för de anställda. Nolatos potenti-
ella och faktiska negativa och positiva
påverkan kopplade till ämnet Arbetsvillkor
sker inom den egna verksamheten och gäller
över en kort, medel och lång tidshorisont.
En potentiell negativ påverkan föreligger
även inom arbetsmiljösäkerhet, där Nolato
arbetar för att kontinuerligt förbättra säker-
heten i arbetsmiljön genom nya maskiner,
regelbundna riskbedömningar och säker-
hetsgenomgångar.
Inom Nolatos verksamhet föreligger en
potentiell negativ påverkan i frågan om
arbetsbelastning. Merparten av Nolatos
medarbetare upplever en balanserad
arbetsbelastning, vilket är viktigt då stress
kan påverka välbefinnandet och leda till häl-
soproblem. Dialogen med bolagets medar-
betare är central för att kontinuerligt bevaka
arbetsbelastningen hos medarbetare och
den fortsatta utvecklingen av Nolatos roll
som attraktiv arbetsgivare utgör en viktig
del för koncernens hållbara tillväxt.
Nolatos positiva påverkan beträffande
arbetsvillkor sker framförallt utifrån regel-
bundna medarbetarsamtal och dialogen
med arbetstagarrepresentanter inom olika
typer av förtroenderåd. Genom dessa blir
det möjligt att avge och ta emot kontinuerlig
feedback som bidrar till koncernens arbete
att främja välmående och kompetensut-
veckling inom den egna arbetskraften.
Den mest påtagliga risken ligger inom en
hög frekvens av olyckor, vilka kan påverka
företagets tillväxt genom negativa ekono-
miska påföljder, varumärkesskada och för-
sämrad relation med medarbetare, kunder
och andra partners. Åtgärder för att främja
medarbetarnas välmående och kompensut-
veckling samt erbjuda en säker arbetsmiljö
är därmed avgörande för fortsatt positiv
utveckling. Insatser relaterade till dessa
åtgärder beslutas utifrån dialog i förekom-
mande forum, så som skyddskommitté, vid
bolagets olika dotterbolag.
Lika behandling och
lika möjligheter för alla
En trygg arbetsplats innebär också att man
som medarbetare ska behandlas med
respekt och inte utsättas för orättvis
behandling. Nolatos negativa och positiva
påverkan kopplad till ämnet Likabehandling
sker inom den egna verksamheten och gäller
över en kort, medel och lång tidshorisont.
Inom Nolatos verksamhet föreligger en
potentiell negativ påverkan i upplevd avsak-
nad av utbildning för nuvarande och fram-
tida arbetsuppgifter. Det är en central del av
Nolatos arbetsgivaransvar att erbjuda en
arbetsplats där alla medarbetare har lika
möjligheter till utveckling. Genom att kon-
cernen uppmuntrar medarbetare att för-
bättra sina färdigheter och kompetens för
att ta på sig nya uppgifter, skapas förutsätt-
ningarna för en positiv påverkan. En naturlig
del av de årliga medarbetarsamtalen är att
diskutera individens förutsättningar och vilja
till vidareutveckling och att planera olika for-
mer av utbildningar. Genom investeringar i
kompetensutveckling skapas viktiga finan-
siella möjligheter, så som ökad produktivitet
och större anpassningsbarhet till föränd-
ringar, vilka ger både konkurrensfördelar
och förstärkt riskhantering.
Nolato har även möjlighet till positiv påverkan
utifrån sin strävan att skapa lika möjligheter
för såväl män som kvinnor. Från detta upp-
står en viktig möjlighet, där likabehandling
stärker koncernens anseende och att mång-
fald bidrar till flera ekonomiska fördelar.
Nolatos policyer kopplade till den
egna arbetskraften
De koncerngemensamma policydokumen-
ten ’Nolatos själ’ och ’Nolatos uppförande-
kod' sammanfattar koncernens grundläg-
gande värderingar och policys relaterade till
den egna arbetskraften och kopplar dem till
bolagets affärsmodell. Båda baseras på till-
lämpliga internationella konventioner och
riktlinjer, bland annat de tio principerna i FN
Global Compact, OECD:s riktlinjer för multi-
nationella företag, ILO:s (internationella
arbetsorganisationens) konventioner, FN:s
allmänna förklaring om de mänskliga rättig-
heterna samt ISO 26000.
Dokumentet ’Nolatos själ’ samlar koncer-
nens grundläggande affärsprinciper och
värderingar i form av affärsidé, vision, vägen
till visionen och bolagets Grundbultar. Utö-
ver dessa finns även arbetsmiljöpolicyer
samt jämställdhetsplaner, mångfaldsplaner
och diskrimineringspolicyer vid de tillver-
kande enheterna.
164
HÅLLBAR UTVECKLINGÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Dokumentet ’Nolatos uppförandekod' är
kärnan för hur Nolatokoncernen ska agera
och bedriva verksamhet. Uppförandekoden
bygger på de tre grundbultarna – Affärs-
mässiga, Välorganiserade, Ansvarstagande
– som också finns beskrivna i det koncerng-
emensamma dokumentet ’Nolatos själ’.
Koden gäller alla Nolatos medarbetare och
representanter som handlar för koncernens
räkning, oavsett arbetsplats eller arbets-
uppgift, och finns tillgänglig via hemsidan
och i tryckta versioner på alla anläggningar.
Uppförandekoden tar fasta på Nolatos mest
väsentliga ansvarsfrågor kopplade till före-
tagsetik, samhälle och miljö. Inom det soci-
ala området berörs bland annat frågor om
mänskliga rättigheter, arbetsmiljö, mångfald
och inkludering, motverkande av alla typer
av diskriminering, arbetsförhållande och
-villkor samt utvecklingsmöjligheter. Uppfö-
randekoden innefattar att Nolato inte tolere-
rar människohandel, tvångsarbete och
barnarbete. Den innehåller också förebyg-
gande av arbetsplatsolyckor och nolltole-
rans mot diskriminering och trakasserier
med avseende på kön, religion, ålder, ned-
sättning, sexuell läggning, nationalitet, poli-
tisk åskådning, socialt ursprung eller etniskt
ursprung.
Uppförandekoden är ett centralt verktyg i
Nolatos efterlevnad av lagar, internationella
initiativ och andra krav. Koncernchefen
ansvarar ytterst för implementeringen och
tillämpningen av de koncernpolicyer och
riktlinjer som ingår i uppförandekoden.
Ansvaret är delegerat till samtliga chefer
inom Nolatokoncernen för att säkerställa att
den är känd och tillämpas på samma sätt
oavsett var i världen vi befinner oss. Både
uppförandekoden och ’Nolatos själ’ ingår i
utbildningar och uppföljningsprogram på alla
nivåer inom koncernen och utgör en viktig
del av arbetsintroduktionen för varje ny
medarbetare.
Dialog med den egna arbetskraften
Rutiner och tillvägagångssätt för direkt kon-
takt med den egna arbetskraften finns eta-
blerade inom koncernen. Syftet är att säker-
ställa en god arbetsmiljö, konstruktiv dialog
och stärkt engagemang bland medarbe-
tarna, vilket speglar Nolatos fokus på håll-
barhet, transparens och socialt ansvar. Det
operativa ansvaret för kontakten med den
egna arbetskraften ligger hos respektive
dotterbolags vd. Kontakter för dialog listas
nedan.
Arbetsplatsmöten: Nolato organiserar regel-
bundna möten där medarbetare och ledning
kan diskutera verksamheten, aktuella utma-
ningar och framgångar. Dessa möten funge-
rar som en kanal för att dela information och
få feedback från medarbetarna.
Medarbetarundersökningar: Nolato genom-
för regelbundna medarbetarundersökningar
för att mäta engagemang, arbetsnöjdhet
och identifiera områden för förbättring.
Resultaten används som grund för att för-
bättra arbetsmiljön.
Hälsa och säkerhet: Nolato har etablerade
rutiner för att säkerställa en säker och häl-
sosam arbetsmiljö, inklusive riskbedöm-
ningar, utbildningar och säkerhetsgenom-
gångar.
Fackligt samarbete: Nolato har en god dia-
log med fackliga organisationer och andra
arbetstagarrepresentanter. Detta inkluderar
förhandlingar kring löner, arbetsvillkor och
arbetsmiljö. Arbetstagarrepresentanter del-
tar även vid Nolatos styrelsemöten.
Individuella samtal, utbildning och vidareut-
veckling: Nolato genomför regelbundna
utvecklingssamtal där medarbetare kan dis-
kutera sina prestationer, karriärsmål och
behov av kompetensutveckling. Nolato
erbjuder också kontinuerlig utbildning för att
utveckla medarbetarnas färdigheter och för-
bättra deras långsiktiga karriärmöjligheter.
Kanaler för att uppmärksamma problem
Att agera etiskt och vidta åtgärder för att
förhindra oegentligheter är en viktig del av
Nolatos ansvarstagande. Nolato värdesätter
en öppen kultur där medarbetare och andra
intressenter ska känna sig trygga att rap-
portera om eventuella missförhållanden eller
problem på arbetsplatsen så att de kan
åtgärdas. Nolato har därför ett oberoende
externt visselblåsarsystem som är tillgäng-
ligt för medarbetare och andra externa
intressenter.
Visselblåsarfunktionen gör det möjligt att
slå larm vid misstanke om lagbrott eller all-
varliga överträdelser av Nolatos uppfö-
randekod, utan risk för att utsättas för några
former av repressalier. Rätten att visselblåsa
gäller alla som när de fick informationen om
missförhållandet, lagbrottet eller de allvar-
liga överträdelserna av uppförandekoden,
var anställda eller arbetssökande hos
Nolato, utförde arbete för Nolato eller på
annat sätt var verksam hos Nolato. Exem-
pelvis i egenskap av praktikant, beman-
ningsanställda, konsult, kund, entreprenör
eller underleverantör.
Alla medarbetare informeras om sina möjlig-
heter att framföra klagomål både i samband
med anställning och som en del i utbild-
ningen om koncernens uppförandekod.
Nolato tillämpar nolltolerans gentemot lag-
brott och brott mot mänskliga rättigheter.
Varje medarbetare, oavsett befattning eller
roll, som konstateras ha brutit mot denna
uppförandekod eller relaterade koncernrikt-
linjer, direktiv eller gällande lagar och
bestämmelser kommer att drabbas av disci-
plinära åtgärder som kan leda till uppsäg-
ning, eller i värsta fall åtal.
165
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Visselblåsarsystemet och eventuella inrap-
porteringar i detta system beskrivs i avsnitt
'G1 Ansvarsfullt företagande' på sidorna 176
- 179.
Åtgärder avseende väsentliga konse-
kvenser för den egna arbetskraften
Nolato tar ett helhetsgrepp kring både
negativa och positiva konsekvenser för den
egna arbetskraften. Åtgärderna fokuserar
på att minimera risker och negativa effekter
samt förstärka och främja positiva effekter
inom arbetsmiljö, hälsa och säkerhet, kom-
petensutveckling och likabehandling.
Nolato sätter säkerheten främst och har
nollvision för arbetsskador, vilket innebär att
ingen medarbetare inom koncernens egen
verksamhet ska skadas på arbetet. Alla
medarbetare är skyldiga att följa säkerhets-
anvisningar och att delta i säkerhetsförbätt-
rande åtgärder och aktiviteter och erbjuds
lämplig träning och vägledning för att
garantera ett säkert arbete. För att främja
säkerheten och förhindra skador är alla
maskiner och all utrustning försedda med
nödvändiga säkerhetsfunktioner, där kon-
troller utförs kontinuerligt av auktoriserade
organisationer i enlighet med lagkrav eller
andra bestämmelser. Innan användning eller
i samband med potentiellt riskfyllt arbete
ska medarbetarna erhålla lämplig och nöd-
vändig säkerhetsutbildning.
I samband med förändringar, installation av
nya maskiner och införande av nya produk-
tionsprocesser genomför Nolato med olika
periodicitet regelbundna riskbedömningar
på sina arbetsplatser och implementerar
säkerhetsrutiner för att minimera olyckor
och skador. Detta inkluderar även tydliga
rapporteringssystem för incidenter. Nolato
investerar också i arbetsmiljörelaterade
åtgärder såsom säker arbetsutrustning och
ergonomiska arbetsstationer för att minska
risken för arbetsrelaterade skador.
Utbildning och praktisk träning inom säker-
het sker löpande och följs upp regelbundet
på Nolatos anläggningar över världen.
Samtliga anläggningar är ålagda att verka
för säkra arbetsplatser i enlighet med glo-
bala standarder avseende arbetsmiljö, samt
att en skyddskommitté finns etablerad för
att säkerställa att lagar och krav efterlevs.
Nolatos enheter verkar i linje med eller är
certifierade enligt ISO 45001. Detta innebär
bland annat att risker inom arbetsmiljön
identifieras och hanteras på ett systema-
tiskt sätt, samt att kontinuerliga förbätt-
ringar genomförs för att förebygga olyckor
och att system finns upprättade för att han-
tera och registrera tillbud, så kallade ”near
misses”.
På alla anläggningar finns första hjälpen-ut-
rustning tillgänglig för medarbetare under
alla skift. Nödplaner för anläggningen finns
utarbetade och implementerade baserade
på identifierade risker och fastställda rutiner
för hantering av nödsituationer. Samtliga
nödplaner innehåller riskscenarier, evakue-
ringsrutiner och fastställda ansvarsområden
och rollfördelningar vid nödsituationer.
Övningar i nödplanen sker enligt fastställda
intervall på anläggningarna.
Nolato har tydliga riktlinjer och policyer mot
diskriminering, trakasserier och andra for-
mer av oetiskt beteende. Ett anonymt vis-
selblåsarsystem gör det möjligt för medar-
betare att rapportera problem. Nolato
agerar snabbt på rapporterade incidenter
och följer upp med åtgärder för att säker-
ställa att problemen inte återkommer.
Åtgärder för att förstärka
positiva konsekvenser
Medarbetarnas kompetens spelar en helt
avgörande roll för att Nolato ska kunna
erbjuda hållbara lösningar av högsta möjliga
kvalitet. Att erbjuda träning och utvecklings-
möjligheter är därför en viktig fråga för
Nolatokoncernens fortsatta konkurrenskraft
och inte minst för att kunna behålla och att-
rahera viktig kompetens.
Genom att prioritera interna sökande vid till-
sättandet av en ny tjänst, säkerställs att
medarbetarna får möjlighet att utveckla sin
karriär inom bolaget och att relevanta kun-
skaper behålls. De olika dotterbolagen
arbetar med kompetensutveckling anpassat
efter lokala behov och förutsättningar.
Generellt gäller emellertid att alla Nolatos
medarbetare får en individuell utvecklings-
plan bestående av egna målsättningar och
prestationer som ska hjälpa dem att
utveckla sina yrkeskunskaper och växa i sin
roll. Arbetet följs upp av närmsta chef, som
genom individuella uppföljningssamtal
coachar och vägleder medarbetarens
utveckling.
Regelbundna enkäter används för att samla
feedback och identifiera möjligheter att för-
bättra arbetsmiljön.
Uppföljning
För att säkerställa att åtgärderna är effek-
tiva utvärderar Nolato kontinuerligt sitt
arbete genom mätning och uppföljning.
Nyckeltal används för att mäta arbetsrelate-
rade skador, incidenter, engagemangsnivåer
och andra faktorer. Löpande dialoger med
fackliga organisationer och medarbetare
säkerställer att både negativa och positiva
konsekvenser hanteras.
Nolato redovisar även sina framsteg i den
årliga hållbarhetsrapporten, vilket skapar
transparens och möjliggör kontinuerlig för-
bättring.
166
HÅLLBAR UTVECKLINGÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
TT OCH MÅL
Arbetsvillkor
Nolato strävar efter säkra och sunda arbets-
förhållanden överallt där koncernen verkar.
Koncernens målsättning relaterade till säkra
arbetsplatser omfattar den egna verksam-
heten och går i linje med Nolatos uppfö-
randekod. Medarbetare ska känna sig
trygga och säkra på sin arbetsplats och där-
för sätts säkerheten främst genom en nollvi-
sion mot arbetsskador, tydliga rutiner och
ett systematiskt tillvägagångssätt hos
samtliga anläggningar.
Män Kvinnor Annat Ej angivet Totalt
Antal anställda 3 541 2 296 0 0 5 837
Antal tillsvidareanställda 3 077 1 624 0 0 4 701
Tillfälligt anställda 211 244 0 0 455
Behovsanställda 253 428 0 0 681
Antal heltidsanställda * * 0 0 5 740*
Antal deltidsanställda * * 0 0 97*
* Könsuppdelningen för heltids- och deltidsanställda är ej känd.
S1-6: Uppgifter om företagets anställda
Könstillhörighet Antal anställda 2024
Män 3 541
Kvinnor 2 296
Annat 0
Ej Angivet 0
Totalt anställda 5 837
Globalt mål Målområde Nolatos mål
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
Säkra arbets platser Ingen ska skadas på arbetet och antalet olyckor på arbetsplatserna ska minimeras
System för att registrera och hantera ”near misses” ska finnas vid alla enheter
Geografisk spridning Antal anställda
Sverige 1 113
Irland 105
Polen 126
Rumänien 50
Schweiz 290
Ungern 831
Storbritannien 199
USA 1 055
Mexico 109
Kina 1 771
Malaysia 177
Övrigt 11
167
S1-6: UPPGIFTER OM FÖRETAGETS ANSTÄLLDA
Upplysningsområde Utfall 2024
Antal anställda Nolato är en global koncern och 81 procent (81) av personalen finns
utanför Sverige.
Denna siffra presenteras på sidan 64 i den finansiella
förvaltningsberättelsen.
Totalt antal anställda
som lämnade
företaget
Sammanlagt lämnade 1 372 anställda företaget under året.
Personalomsättning Personalomsättningen var 24 procent under året.
Den ökade personalomsättningen under året förklaras av den större
omstruktureringen av enheterna i Kina.
Beskrivning metod Antal anställda rapporteras enligt FTE och beräknas genom totalt
antal arbetade timmar dividerat med genomsnittet för en
fulltidsanställd i Sverige (1 800 timmar).
S1-7: UPPGIFTER OM MEDARBETARE I DEN EGNA ARBETSKRAFTEN SOM INTE ÄR ANSTÄLLDA
Upplysningsområde Utfall 2024
Ej anställda Antalet ej anställda som sysselsattes uppgick till 772 st (850)
medarbetare under året. Samma metod som för företaget anställda
har använts.
Minskningen beror på att verksamheten i Kina under året har
konsoliderats, vilket resulterat i att antalet sysselsatta, ej anställda,
minskat under året.
S1-10: TILLRÄCKLIGA LÖNER
Tillräckliga löner Samtliga anställda hade löner som överskred definitionerna på till-
räcklig lön enligt ESRS S1.
S1-13: MÅTT FÖR UTBILDNING OCH KOMPETENSUTVECKLING
Medarbetarsamtal Under 2024 deltog 67 %, totalt 3 888 medarbetare (3 761), i
utvecklingssamtal, karriärutveckling eller annan bedömning av den
egna arbetsinsatsen varav 1 497 var kvinnor och 2 391 var män.
Antalet medarbetarsamtal var samma antal som antalet planerade
samtal av de lokala ledningsgrupperna förutom vid tre av
dotterbolagen inom koncernen.
Utbildning och
personlig utveckling
Antalet utbildningstimmar uppgick till 147 640 (133 600), varav
produktionspersonal 121 540 timmar, SAR 17 810 och chefer 8 290
timmar.
Detta motsvarar 25,3 timmar (23) per anställd, i genomsnitt 20,3
timmar för kvinnor och 28,5 timmar för män.
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Malaysia 3%
Kina 30%
Mexico 2%
USA 18%
Storbritannien 4%
Ungern 14%
Sverige 19%
Irland 2%
Polen 2%
Rumänien 1%
Schweiz 5%
Anställda per land
168
HÅLLBAR UTVECKLINGÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
S1-14: MÅTT FÖR ARBETSMILJÖ
Upplysningsområde Utfall 2024
Certifierade lednings-
system för arbetsmiljö
En komponent i det systematiska arbetet är införandet av lednings-
system för arbetsmiljö (ISO 45001). För närvarande är 30 % av dotter-
bolagen, 9 enheter, certifierade.
Andel personer som
omfattas av företagets
arbetsmiljösystem
99,6 % av företagets anställda omfattas av företagets arbetsmiljösys-
tem, ett mindre dotterbolag rapporterar att inget arbetsmiljösystem
finns för fabriken.
Dödsolyckor 0 dödsolyckor (0) inträffade under året.
Arbetsrelaterad ohälsa Frekvensen låg på 7,2 olyckor med frånvaro per miljon arbetade tim-
mar (6,4).
I ett industriellt perspektiv är detta lågt men då utfallet under året blev
något högre relativ förekomst av arbetsplatsolyckor behöver förnyat
fokus och prioritet ges detta område.
De vanligaste orsakerna till arbetsolyckor var fall och halkolyckor samt
olyckor orsakat av maskiner/utrustning.
Olyckor med frånvaro
(LWC)
Under året inträffade 75 arbetsolyckor (69). 1 olycka (0) som rörde
entreprenörer registrerades.
Förlorade arbetsdagar
(LWD)
Arbetsolyckorna resulterade i en frånvaro om 1 619 dagar (803).
Skyddskommitté Formella skyddskommittéer finns vid samtliga produktionsanlägg-
ningar utom vid två enheter.
”Near misses” Systemen för registrering av tillbud (”near misses”) vidareutvecklades
och under året rapporterades 602 tillbud (870) som utreddes och där
korrigerande och förebyggande åtgärder vidtogs.
Inspektioner av
arbetsmiljö-
myndigheter
Inom arbetsmiljöområdet inspekterades 16 enheter (8) av arbetsmil-
jömyndigheterna. Några väsentliga avvikelser kunde inte konstateras.
Överträdelser av
arbetsmiljölagstift-
ningen
Inga väsentliga överträdelser av arbetsmiljölagstiftningen registrera-
des under året.
Utbildning i hälsa och
säkerhet
Utbildningar i miljö och arbetsmiljö omfattade totalt 44.550 timmar vil-
ket ger i medeltal 10,5 timmar per manlig anställd och 3,9 timmar per
kvinnlig anställd. Nyanställda var en viktig målgrupp. Utbildning i För-
sta Hjälpen, kemiska hälsorisker, personlig skyddsutrustning, heta
arbeten, truckkörning, avfallshantering, brandskydd, ergonomi och
maskinsäkerhet är vanligt förekommande.
0
20
40
60
80
100
0
2
4
6
8
10
2021 2022 2023 20242020
Arbetsolyckor
Maskiner,
utrustning 29%
Övrigt 13%
Fall,
halkolyckor
38%
Tunga lyft,
repetetivt arbete
14%
Electricitet,
ånga 3%
Kemiska
substanser 3%
Orsaker till arbetsolyckor
Antal olyckor med frånvaro (LWC)
LWC per miljon arbetade timmar
169
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
S1-15: MÅTT FÖR BALANS MELLAN ARBETE OCH FRITID
Upplysningsområde Utfall 2024
Balans mellan arbete
och fritid
Alla Nolatos medarbetare har rätt till föräldraledighet enligt kollektiv-
avtal eller lagstiftningen i respektive land. Under året tog 166 kvinnor
och 159 män ut föräldraledighet.
Totalt togs 11 308 arbetsdagar ut som föräldraledighet, varav 8 069
gjordes av kvinnor och 3 239 gjordes av män.
S1-16: ERSÄTTNINGSMÅTT
Löneskillnad Vid byte av system i syfte att möta ESRS upplysningskrav på
löneskillnaden mellan män och kvinnor så måste ny datakälla
definieras för 2025.
Löneklyfta högst
betalda personen/alla
anställda
Den årliga totala ersättningsgraden för den högst betalda personen i
förhållande till medelvärdet för den totala ersättningen för alla
anställda uppgick till 30,4.
Likabehandling och lika möjligheter för alla
Inom Nolato finns en nolltolerans mot alla former av diskriminering och trakasserier och inga
kränkningar av mänskliga rättigheter eller fall av barnarbete eller tvångsarbete får lov att
förekomma. Koncernens målsättning relaterade till mänskliga rättigheter och jämställdhet
omfattar den egna verksamheten och går i linje med Nolatos uppförandekod.
Globalt mål Målområde Nolatos mål
JÄMSTÄLLDHET
Mänskliga rättigheter och
jämställdhet
Inga fall av kränkning av mänskliga rättigheter, diskriminering och tvångsarbete ska förekomma
Andelen kvinnor i ledningspositioner ska öka inom alla nivåer i Nolato
Nolato ska uppfattas som en attraktiv arbetsgivare
Nedan följer en redogörelse för Nolatokoncernens mått och utfall beträffande hållbarhets-
ämnet Likabehandling och lika möjligheter för alla.
S1-8: Kollektivavtalstäckning och social dialog
Samtliga anställda i Nolato har rätt att företrädas av fackföreningar, liksom rätt till kollektivav-
tal. I Sverige, Rumänien och Kina omfattas större delen av de anställda av kollektivavtal, i
Mexiko omfattas ungefär hälften av de anställda. Vid enheterna i övriga länder finns inte
några fackföreningar eller kollektivavtal, vilket speglar den normala situationen i dessa länder.
Kollektivavtalstäckning Social dialog
Täcknings-
grad
Anställda i EES
(Länder med > 50 anställda)
Anställda – utanför EES
(Länder med > 50 anställda)
Företrädare på arbetsplatsen (endast EES)
0 – 19% Ungern, Irland, Polen Malaysia, Schweiz, Storbritannien, USA
20 - 39 %
40 - 59 %
60 – 79 % Mexiko
80 – 100 % Sverige, Rumänien Kina Irland, Polen, Rumänien, Sverige, Ungern
170
HÅLLBAR UTVECKLINGÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
S1-9: MÅNGFALDSINDIKATORER
Upplysningsområde Utfall 2024
Fördelning män och
kvinnor
Andelen kvinnor bland de anställda var under året 39% (41).
Antalet kvinnor är 3 st i Nolatos styrelse av totalt 10 st som ingår i sty-
relsen, andelen är 30%. I koncernledningen ingår 1 kvinna av totalt 7
personer, 14% andel.
Bland övriga ledande befattningshavare är 53 chefer kvinnor, vilket
motsvarar 27% (29).
Åldersfördelning 28% av medarbetarna var <30 år, 49% mellan 31 och 50 år samt 23%
>51 år.
Åldersfördelningen visar på en bred generations-diversitet bland de
anställda.
S1-11: SOCIALT SKYDD
Socialt skydd Socialt skydd finns för Nolatos anställda för följande: Sjukdom,
arbetslöshet som startar när arbetstagaren arbetar för Nolato, arbets-
skada, föräldraledighet och pension.
Inom koncernen förekommer dessa typer av ledigheter enligt lagstift-
ningen i respektive land.
S1-12: PERSONER MED FUNKTIONSNEDSÄTTNING
Medarbetare med
funktionsvariation
47 anställda hade någon form av funktionsvariation, vilket utgör
0,81% av Nolatos arbetskraft.
Flera av dotterbolagen samlar inte in denna informationen pga GDPR.
S1-17: INCIDENTER, ANMÄLNINGAR OCH ALLVARLIGA KONSEKVENSER RELATERADE TILL MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER
Jämställdhet och
motverkande av
diskriminering
Jämställdhetsarbetet syftar bland annat till att skapa balans mellan
män och kvinnor vid anställning och karriärutveckling. Formella jäm-
ställdhetsplaner finns vid 24 av enheterna (21) och under året genom-
förde 22 enheter (22) åtgärder som främjar jämställdhet, exempelvis i
samband med rekrytering och anställning av funktionsnedsatta med-
arbetare.
0 st fall (3) av diskriminering registrerades under året.
Våld, trakasserier 3 incidenter med våld och trakasserier registrerades under året.
Relevanta åtgärder har vidtagits.
Män 70%
Män 86%
Män 73%
Kvinnor 30%
Kvinnor 14%
Kvinnor 27%
Könsfördelning Styrelse
Könsfördelning Koncernledning
Könsfördelning
Ledningsgrupper i koncernbolag
Anställda
< 30 år
28%
Anställda
> 51 år
23%
Anställda
31 - 50 år
49%
Åldersfördelning anställda
171
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Samhällsansvarsinformation
S2 Medarbetare i värdekedjan
Konsekvenser, risker och möjligheter
kopplade till Nolatos strategi och
affärsmodell
Utifrån Nolatos genomförda dubbla väsent-
lighetsanalys har hållbarhetsämnet Arbets-
villkor identifierats som väsentligt relaterat
till 'S2 Medarbetare i värdekedjan'. Nedan
följer en beskrivning av väsentliga konse-
kvenser, risker och möjligheter för det iden-
tifierade hållbarhetsämnet.
Arbetsvillkor
I linje med Nolatos vilja att bedriva ansvars-
fullt företagande ingår det som en naturlig
del att anställda inom uppströms led av vär-
dekedjan ska ha trygga och säkra arbetsvill-
kor. Ansvaret för detta vilar ytterst hos kon-
cernens samarbetspartners, men genom
tillgängliga kanaler och kontakter agerar
Nolato för att säkerställa goda arbetsformer.
Arbetet kopplat till detta sker löpande och
gäller därför över en tidshorisont på kort till
lång sikt.
Medarbetare i Nolatos värdekedja som
påverkas väsentligt inkluderar främst de
som arbetar i produktion och tillverkning,
både i Nolatos egna anläggningar och hos
koncernens leverantörer. Generellt rör det
sig primärt om anställda inom områden som
elektronik- och produktionsutrustningstill-
verkning, samt råmaterialproduktion. Bero-
ende på region kan det bland dessa finnas
anställda som potentiellt står inför utma-
ningar kopplade till arbetsförhållanden,
säkerhet, hälsa och rättvisa lönevillkor, samt
respekten för mänskliga rättigheter och
arbetslagstiftning.
De negativa konsekvenserna bedöms i för-
sta hand ligga i potentiella överträdelser vad
gäller arbetsmiljö och mänskliga rättigheter.
Den mest överhängande potentiella påver-
kan bedöms inte ligga hos koncernens
direkta leverantörer, utan istället längre upp
i leverantörskedjan. Då Nolatos kontakter i
underleverantörsledet är begränsade är
insynen i arbetsvillkoren också begränsad,
varför riskerna för negativ påverkan bedöms
som väsentliga. Förutom att dåliga arbets-
villkor och osäker arbetsmiljö i leverantörs-
ledet går emot Nolatos principer om etiskt
företagande, kan dessa orsaka skada för
Nolatos rykte och anseende som på sikt kan
påverka resursförsörjning och leda till mins-
kad försäljning. Därmed finns flera möjlighe-
ter till positiv påverkan, för såväl medarbe-
tare i värdekedjan som för Nolato, att
koncernen noga genomlyser och utvärderar
sin leverantörskedja och implementerar tyd-
liga krav när det gäller arbetsvillkor och
arbetsmiljö.
Nolatos policyer kopplade till
medarbetare i värdekedjan
Nolato har ett starkt fokus på hållbarhet och
ansvarstagande genom hela sin värdekedja.
Förutom de krav och principer som läggs
fram inom ’Nolatos uppförandekod’, vilken
beskrivs i detalj i avsnitt 'S1 Den egna
arbetskraften' på sidan 164, hanteras kon-
cernens påverkan i uppströms led av en
särskild uppförandekod för leverantörer,
genom arbete i linje med FN Global Com-
pact, samt efterlevnad av andra internatio-
nella riktlinjer.
Nolatos uppförandekod för leverantörer
Uppförandekoden för leverantörer utvärde-
ras och godkänns av koncernledningen och
gäller för Nolatos leverantörer och deras
underleverantörer, vilka förväntas erkänna
kodens principer eller ange om motsvarande
innehåll finns inom egna uppförandekoder.
Leverantörerna ska även säkerställa att
deras anställda har tillgång till informationen
i Nolatos uppförandekod. Nolato förbehåller
sig rätten att genomföra revisioner eller
andra former av bedömningar för att säker-
ställa efterlevnad, kräva korrigerande åtgär-
der och att avbryta relationen om allvarliga
brister påträffas.
Policydokumentet fastslår att leverantörer
förväntas följa samma höga standarder för
arbetsvillkor och miljö som Nolato själv
efterlever. Detta inkluderar efterlevnad av
lokala och internationella arbetsrättsliga
standarder, ett aktivt arbeta för att minska
negativ miljöpåverkan, samt nolltolerans mot
tvångsarbete, barnarbete och människohan-
del. Enligt koden ska leverantörer agera i
enlighet med tillämpliga konventioner och
riktlinjer, bland annat de tio principerna i FN
Global Compact, OECD:s riktlinjer för multi-
nationella företag, ILO:s (Internationella
arbetsorganisationens) konventioner, FN:s
allmänna förklaring om de mänskliga rättig-
heterna samt ISO 26000. Utöver detta finns
specifika krav gällande motverkandet av dis-
kriminering och möjlighet till anonym rappor-
tering av misstänkta oegentligheter, vilka
täcker både uppströms och nedströms led.
FN Global Compact
Nolato är anslutet till FN:s Global Compact
och arbetar för att uppnå de globala målen
för hållbar utveckling. Genom detta följer
Nolato FN:s tio principer för mänskliga rät-
tigheter, arbetsrätt, miljö och anti-korruption
och integrerar dessa i sin verksamhet för att
främja transparens och långsiktiga mål för
miljö, människor och samhälle.
Dialog med medarbetare i värdekedjan
Nolato arbetar aktivt med att säkerställa att
perspektiven hos medarbetare i värdeked-
jan och deras företrädare beaktas för att
hantera faktiska och potentiella konsekven-
ser av koncernens verksamhet. Genom att
upprätthålla nära samarbeten med kunder
och leverantörer, samt att främja transpa-
rens och kontinuerlig dialog om hållbarhet,
strävar Nolato efter att minska negativa
effekter och förbättra arbetsförhållandena
längs hela kedjan. Kontakten med aktörer i
värdekedjan sker vid flera olika stadier
beroende på syfte och aktuellt behov.
172
HÅLLBAR UTVECKLINGÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Nolato har integrerat hållbarhet och konti-
nuerlig förbättring som en del av koncer-
nens samverkansprocesser för att uppnå
långsiktig framgång och säkerhet i leverans-
kedjan. Vid urvalsprocessen sker en utvär-
dering och godkännande av leverantören
enligt lokala inköpsprocesser, vilka avgörs
beroende på vilka ISO-certifieringar och
kundkrav som gäller för respektive koncern-
bolag. Utöver detta sker även en årlig
genomgång av koncernens nyckelleverantö-
rer för att kontrollera efterlevnaden av deras
egna uppförandekoder, med särskild tonvikt
på mänskliga rättigheter, arbetsförhållanden
och miljöstandarder. Under samarbetets
gång sker sedan regelbundna riskbedöm-
ningar och revisioner för att identifiera och
hantera eventuella problem, vilket även
inkluderar dialog med leverantörens medar-
betare för att säkerställa efterlevnad och
identifiera behov av förbättringar. Om en
överträdelse mot Nolatos riktlinjer upptäcks,
tas omedelbar kontakt för att genomföra
korrigerande åtgärder, där dialogen sker
direkt med den berörda parten i värdeked-
jan. Utöver detta sker även kontakt på stra-
tegisk nivå för att främja långsiktiga hållbara
samarbeten och innovationer inom värde-
kedjan.
Systematiken i Nolatos flerstegskontakt
säkerställer att mänskliga rättigheter
respekteras och integreras i alla led av vär-
dekedjan. Inom Nolato ansvarar högsta led-
ningen, koncernens verkställande direktör
(CEO), för att hållbarhetsstrategin genom-
förs operativt, vilket inkluderar kontakterna
med medarbetare i värdekedjan samt utvär-
dering av effektiviteten i dessa kontakter.
Fokus ligger på att säkerställa att insikter
från dessa interaktioner reflekteras i strate-
giska beslut och företagets vägval.
Utöver detta sker även andra former av kon-
takter med medarbetare i värdekedjan.
Exempelvis anordnar koncernen utbildningar
och informativa insatser för att säkerställa
att medarbetare och deras företrädare i vär-
dekedjan förstår hållbarhetskrav och säker-
hetsstandarder.
Kanaler för att uppmärksamma problem
och gottgörelse
Nolato har etablerade rutiner att hantera
och gottgöra negativa konsekvenser i vär-
dekedjan. Rutinerna utgår ifrån koncernens
due diligence-processer, vilka innebär att
Nolato genomför regelbundna riskbedöm-
ningar och revisioner för att identifiera och
åtgärda eventuella negativa effekter på
mänskliga rättigheter och arbetsvillkor i vär-
dekedjan. Om problem upptäcks arbetar
koncernen med de berörda parterna för att
genomföra förbättringsåtgärder, så som
ändrade arbetsvillkor, kompensation eller
andra insatser som kan adressera skadan.
Medarbetare i värdekedjan har via Nolatos
visselblåsarfunktion möjlighet att rapportera
misstänkta eller faktiska brott eller andra
oegentligheter som står i strid med koncer-
nens uppförandekod. Visselblåsarfunktio-
nen och Nolatos system för rapportering
beskrivs i detalj i avsnitt 'S1 Den egna
arbetskraften' på sidan 165. I enlighet med
Nolatos uppförandekod för leverantörer för-
väntas koncernens samarbetspartners göra
Nolatos principer och riktlinjer tillgängliga
för sina medarbetare. Utöver detta delas
även information om visselblåsarkanalen via
leverantörsavtal och utbildningar.
Nolato övervakar kontinuerligt effekterna av
sina insatser genom revisioner, rapportering
och uppföljning. Koncernen utvärderar
ändamålsenligheten genom att analysera
resultat och feedback från leverantörer och
medarbetare i värdekedjan. För att säker-
ställa framsteg används nyckelindikatorer
(KPI:er) relaterade till mänskliga rättigheter
och arbetsvillkor.
l och åtgärder för att hantera
väsentliga konsekvenser
Nolato har i nuläget ingen formaliserad pro-
cess för att formulera tidsbundna och
utfallsorienterade mål kopplade till koncer-
nens positiva och negativa påverkan på
arbetstagare i värdekedjan. Det rådande
målet avser i dagsläget utvärderingen av
nyckelleverantörer utifrån Nolatos riktlinjer
för leverantörer. Under nästkommande år
kommer Nolato agera för att sätta upp pro-
cesser för målformulering där även rutiner
för samråd med värdekedjans arbetstagare,
eller deras representanter, ska ingå.
Nolatos huvudsakliga åtgärd för att förhin-
dra väsentliga negativa konsekvenser i upp-
ströms led av värdekedjan är att avkräva
strategiska leverantörer att signera koncer-
nens uppförandekod för leverantörer, vars
innehåll beskrivs ovan. Koncernens arbete
för att motverka risker sker genom flera
åtgärder, framförallt genom koncernens due
diligence process i samband med valet av
leverantör samt rutiner för leverantörsupp-
följningar och ESG-audits. I linje med detta
har Nolato ett uppsatt mål om att alla stra-
tegiska leverantörer ska vara utvärderade
enligt kodens riktlinjer senast 2025.
Som åtgärd för att förstärka möjligheten
bland medarbetare i värdekedjan att hävda
sina rättigheter omfattas samtliga leveran-
törer av Nolatos visselblåsarsystem. Genom
att de på så vis får möjlighet att rapportera
brott mot Nolatos uppförandekod för leve-
rantörer, kan Nolato indirekt bidra till att
åstadkomma positiva konsekvenser i upp-
ströms led.
173
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Globalt mål Målområde Nolatos mål
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
Leverantörer Senast 2025 ska alla nyckelleverantörer utvärderas enligt Nolatos riktlinjer för leverantörer.
Upplysningsområde Utfall 2024
Leverantörer Under 2024 hade Nolato 898 nyckelleverantörer.
Av dessa har 717 utvärderats enligt Nolatos supply chain due
diligenceprocess och godkänt Nolatos uppförandekod för
leverantörer, vilket innebär 80 % (71 %).
Under året utvärderas 664 leverantörer med hjälp av frågeformulär
och 29 st leverantörer reviderades på plats. Samarbete med en
leverantör beslutades att avslutas under året på grund av att
leverantören inte uppfyllde Nolatos krav.
174
HÅLLBAR UTVECKLINGÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR 175
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Styrningsinformation
G1 Ansvarsfullt företagande
Väsentliga ämnen kopplade till
ansvarsfullt företagande
Nolatos styrelse och koncernledning har, lik-
som för hållbarhetsarbetet i allmänhet,
huvudansvaret för att hantera affärsetiska
frågor. Ansvaret innebär att etablera och
uppdatera koncernövergripande policydo-
kument, samt att följa upp och utvärdera
verksamhetens arbete utifrån policyerna. I
uppföljningsarbetet är visselblåsarfunktio-
nen ett centralt verktyg för att upptäcka och
agera på eventuella avvikelser från koncer-
nens affärsetiska förhållningssätt.
Ansvarstagandet för affärsetiska frågor
bygger på de betydande ansamlade
erfarenheter och kunskaper som styrelsen
som helhet besitter genom tidigare och
existerande uppdrag inom näringslivet. Led-
ningsgruppen har det operativa ansvaret,
vilket understöds av ändamålsenliga utbild-
ningar inom affärsetik.
Genom Nolatos process för att identifiera
väsentliga konsekvenser, risker och möjlig-
heter relaterade till området ansvarsfullt
företaganden har följande hållbarhetsämnen
bedömts som väsentliga.
Företagskultur
Företagskultur är ett område som omfattar
primärt Nolatos egen verksamhet. Även fast
sannolikheten för allvarliga händelser
bedöms som liten, kan potentiella negativa
konsekvenser bli mycket stora om inciden-
ter faktiskt inträffar. En enhetlig företagskul-
tur stärker de interna relationerna och bidrar
till företagets externa image som en attrak-
tiv arbetsplats.
Skydd för visselblåsare
Skyddet av visselblåsare är av central bety-
delse, eftersom det är en förutsättning för
att intressenter inom hela Nolatos värde-
kedja ska känna sig trygga att rapportera
potentiella överträdelser. Genom att säker-
ställa skyddet av och anonymitet hos vissel-
blåsare stärker Nolato visselblåsarfunktio-
nens roll som medel att upptäcka och
åtgärda problem och oegentligheter, vilken i
sin tur främjar långsiktig stabilitet genom
ökad effektivitet, förbättrad produktivitet
och ett stärkt externt förtroende.
Förbindelser med leverantörer inbegripet
betalningsrutiner
Som inköpare av produkter och tjänster
påverkar Nolato sina leverantörers intäkter
och möjligheter att växa och investera. Att
förbindelserna med leverantörsledet funge-
rar är därför en förutsättning för att Nolato
ska kunna ställa krav på kvalitet, leverans-
säkerhet och innovation, vilket driver kon-
cernens leverantörer att förbättra sina pro-
cesser och produkter.
Förebyggande av korruption och mutor
Rättvisa marknadsförhållanden är en central
fråga när det gäller ansvarsfullt företagande
och omfattar hela Nolatos värdekedja. Inte
minst kan förekomsten av korruption och
mutor innebära betydande ekonomiska ris-
ker och rättsliga konsekvenser, vilka kan ris-
kera Nolatos långsiktiga stabilitet. Etiskt
korrekta affärsmetoder, rättvisa marknads-
förhållanden och förebyggandet av korrup-
tion och mutor kan därmed stärka koncer-
nens rykte och förtroende.
Nolatos affärsetiska policyer
Nolato värnar om en god affärsetik och strä-
var efter långsiktiga relationer med både
sina kunder och sina leverantörer. Samtliga
väsentliga ämnen inom ansvarsfullt företa-
gande inkluderas i policydokumenten ’Nola-
tos själ’ och ’Nolatos uppförandekod’, samt
för uppströms värdekedja i det separata
dokumentet ’Nolatos uppförandekod för
leverantörer’. Samtliga finns tillgängliga för
nedladdning via koncernens hemsida och i
tryckt format vid samtliga anläggningar.
Styrelsen har ansvaret för att godkänna
policydokumenten och koncernledningen
ansvarar för deras implementering.
I dokumentet ’Nolatos själ’ framgår koncer-
nens gemensamma värdeplattform som
genom dess tre grundbultar underbygger
Nolatos företagskultur.
Uppförandekoden uppdaterades 2023 och i
samband med detta genomfördes en obli-
gatorisk utbildning av samtliga medarbe-
tare. Framgent kommer även återkommande
utbildningar erbjudas. Koden ingår även
som en obligatorisk del i introduktionsut-
bildningen av nya medarbetare.
För att ytterligare förtydliga kraven som
omfattar koncernens leverantörer, så togs
en separat uppförandekod för leverantörer
fram under inledningen av 2024. Denna kod
ställer krav på etiska affärsmetoder, respekt
för mänskliga rättigheter och efterlevnad av
arbetslagar. Koden ställer även krav på mil-
jömässiga kriterier såsom resurseffektivitet,
minimering av avfall och utsläpp, efterlev-
nad av miljöstandarder och lagar.
Policydokumenten tar som helhet fasta på
flera av huvudaspekterna kopplade till
området ansvarsfullt företagande, specifikt
bekämpning av mutor och korruption, han-
tering av intressekonflikter, eftersträvande
av rättvis konkurrens, efterlevnad av han-
delsavtal, produktansvar, kvalitet, använd-
ning av företagets tillgångar, hantering av
personuppgifter, informationssäkerhet och
sekretess, redovisningsprinciper, skattehan-
tering, kommunikation, leverantörskrav,
samt samhällsengagemang.
Baserat på riktlinjerna i ’Nolatos själ’ och
uppförandekod arbetar koncernen kontinu-
erligt med att styra och följa upp enheternas
176
HÅLLBAR UTVECKLINGÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
sätt att upprätthålla en god företagskultur
och affärsverksamhet. Chefer och medar-
betare inom marknadsföring, försäljning
samt inköp utbildas i frågor som rör korrup-
tion, kartellbildning och sund affärsetik.
För ett globalt företag är frågorna komplexa
och synen på vad som är normala
affärsprinciper kan variera mellan olika län-
der och kulturer. Inom koncernen används
följande metoder för att styra och följa upp
etikfrågorna:
Uppförandekoden gäller alla och ledning-
arna för koncernens bolag har ansvaret
att föra värderingarna vidare inom sina
organisationer och kontrollera efterlev-
naden.
Utbildningen i uppförandekoden är obli-
gatorisk för alla nyanställda och ska
sedan upprepas vart tredje år eller
oftare, om koden uppdaterats väsentligt.
Koncernen kontrollerar löpande kostna-
der, utgifter och intäkter där det alltid är
minst två personer som godkänner en
faktura, i enlighet med four-eyes princi-
pen.
Nolato är särskilt uppmärksamt på etiska
frågor i relationer med affärspartners.
Normal affärssed i varje land ska beak-
tas, men om affärsprinciperna inte stäm-
mer överens med med Nolatos uppfö-
randekod så ska koncernen avstå från
affären eller vidta andra relevanta åtgär-
der.
En “Trade Sanctions Policy” som gäller
för alla bolag i koncernen anger hur
genomlysning ska ske av affärspartners i
länder som bedöms utgöra riskzoner.
Alla enheter i koncernen har implementerat
uppförandekoden och under året deltog
cirka 5 200 medarbetare, inklusive 95 pro-
cent av årets nyanställda, i utbildningsin-
satser kring koden.
Företagskultur
Nolatos visselblåsarfunktion utgör den cen-
trala mekanism genom vilken misstänkta
lagbrott och avvikelser från Nolatos uppfö-
randekod kan upptäckas, anmälas och utre-
das. Funktionen gör det möjligt för alla som i
ett arbetsrelaterat sammanhang har fått
information om misstänkta missförhållan-
den, lagbrott eller allvarliga överträdelser av
’Nolatos uppförandekod’ att slå larm utan
risk för att utsättas för några former av
repressalier.
Skydd av visselbsare
Visselblåsarfunktionen följer EU:s direktiv
om skydd för personer som rapporterar om
överträdelser (2019/1937), samt gällande
lokal lagstiftning. Alla visselblåsarrapporter
hanteras i ett säkert system av en obero-
ende person med tystnadsplikt, vilket skyd-
dar visselblåsaren mot risken att bli trakas-
serad eller motarbetad på grund av
visselblåsningen.
Information om visselblåsarfunktionen finns
upprättad i ’Nolatos uppförandekod’ samt
tillgänglig på hemsidan. Nolatos medarbe-
tare uppmanas att rapportera misstänkta
överträdelser av uppförandekoden eller
andra misstänkta överträdelser till sina che-
fer eller andra ledningsrepresentanter. Om
detta inte är möjligt finns möjligheten att via
visselblåsarfunktionen anonymt lyfta de
misstänkta överträdelserna för extern
bedömning.
Nolatos system för mottagande av vissel-
blåsningar innebär att koncernens intres-
senter, till exempel anställda, arbetssö-
kande, praktikanter, bemanningsanställda,
konsulter, kunder, entreprenörer och under-
leverantörer, utan risk för repressalier kan
bland annat rapportera allvarliga fall av kor-
ruption eller mutor. Rapporten tas emot av
en extern, oberoende visselblåsningsansva-
rig, som inom sju dagar bekräftar mottag-
andet och gör en inledande granskning av
den. Om granskningen visar att rapporten
uppfyller kriterierna i den svenska lagen om
visselblåsningar (2021:890) klassas rappor-
ten som visselblåsning och utreds.
Anonymiserad information från rapporten
delges därefter de personer inom Nolato
som visselblåsningsansvarig har identifierat
som lämpliga att utreda ärendet. Det kan till
exempel vara VD i det berörda bolaget eller
chefen för det affärsområde där den
berörda Nolatoenheten ingår. Beroende
ärendets allvarlighetsgrad genomförs den
vidare utredningen internt eller i samverkan
med externa resurser, exempelvis juridisk
expertis i det land som visselblåsningen
gäller.
Under den vidare utredningen samverkar
den externa visselblåsningsansvarige nära
de personer i Nolato som utför utredningen.
Dennes uppgift är att sköta kontakterna
med visselblåsaren, ta tillvara dennes
intressen och säkerställa fortsatt anonymi-
tet samt att utgöra erfarenhetsstöd till de
interna utredarna. De personer inom Nolato
som driver utredningen tar själva kontakt
med den eller de högre chefer som de anser
ska ha information om visselblåsningen och
utredningen. När ärendet är färdigbehandlat
stänger den visselblåsningsansvarige ären-
det, anonymiserar allt som skulle kunna röja
visselblåsarens identitet och arkiverar infor-
mationen i visselblåsningssystemet.
Förbindelser med leverantörer
Nyckelleverantörers arbete kontrolleras och
utvärderas utifrån ett flertal riktlinjer som
ingår i det koncerngemensamma dokumen-
tet ”Global Supplier Management Guideline”.
Dokumentet är framtaget under ledning av
koncernens Inköpsdirektör och utvärderas
årligen internt av Nolatos Koncernchef och
Hållbarhetsdirektör för att säkerställa att
den är aktuell och går i linje med bolagets
värderingar, målsättningar och rådande lag-
stiftning.
Upplysnings område Utfall 2024
Whistle-blowerfall
Under 2024 gjordes 21 rapporteringar via dessa kanaler. 3 av rapporterna uppfyllde kriterierna för att klassas som visselblåsningar
enligt den svenska visselblåsarlagen (2021:890). De gällde samma ärende i en av koncernens enheter och hanterades enligt Nolatos
rutiner för visselblåsningar. 13 inkomna rapporter hanterades som lokala HR-ärenden. 5 rapporter innehöll ofullständig information
och avslutades av visselblåsningsansvarige då det inte gick att få kontakt med rapportörerna.
Information om visselblåsartjänsten har under året givits till medarbetarna i koncernen i samband med genomgångar av Nolatos
uppförandekod.
177
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Globalt mål Målområde Åtgärder
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
Senaste 2025 ska alla nyckelleverantörer
utvärderas enligt Nolatos riktlinjer för
leverantörer
Nolatos dotterbolag har under året arbetat med att implementera
koncernens riktlinjer för leverantörskategorisering.
Utvärderingar av Nolatos strategiska leverantörer, med omfattande
frågeformulär gällande ledningssystem och hållbarhet.
Under det löpande samarbetet sker även
regelbundna kontroller och utvärderingar av
leverantörens prestationer. Nivån på kon-
trollerna styrs av leverantörens strategiska
betydelse för Nolato, vilket fastställs utifrån
en samlad bedömning enligt tre kriterier.
Kriterierna avser om leverantörens verksam-
het är placerad i ett område med betydande
geopolitisk risk, om leverantörens varor kan
ha en betydande påverkan på Nolatos för-
måga att producera, samt om leverantörens
varor motsvarar mer än 80 procent av den
totala kostnaden för materialet i en särskild
enhet som direkt används i tillverkningen av
våra produkter. Leverantörens varor ska
även uppfylla såväl regulatoriska som kvali-
tetsmässiga krav.
Utöver detta hanterar Nolato sina förbindel-
ser med leverantörer i enlighet med förkla-
ringen av tillbörlig aktsamhet under GOV-4,
se sidan 118. Genom att ställa tydliga krav
och riktlinjer på sina leverantörer kan Nolato
ha en positiv påverkan inom ansvarsfullt
företagande och genom att arbeta med en
strategisk hantering av leverantörsrelatio-
nerna kan Nolato minimera riskerna och
maximera möjligheterna.
Betalningsvillkor
Nolatos betalningsvillkor skiljer sig åt, och
följer ingångna affärsavtal och varierar
beroende på land, leverantör och typ av
inköp. Det finns standardmallar utarbetade
med villkor för olika inköpssortiment.
Förebyggande av korruption och mutor
Nolatos förebyggande arbete
Nolato har nolltolerans kring mutor, korrup-
tion och kartellbildning, vilket också ingår i
gällande policydokument. Det finns en
potentiell risk för korruption och mutor både
i hela Nolatos värdekedja såväl som i den
egna verksamheten men sannolikheten för
en eventuell incident bedöms som låg. Om
Nolato kopplas till korruption kan det inne-
bära ekonomiska risker, inklusive rättsliga
konsekvenser. Alla anställda inom Nolato får
utbildning i antikorruption som del av utbild-
ningen i Nolatos uppförandekod, vilket där-
med täcker in alla riskutsatta avdelningar.
Ledningarna för samtliga produktionsenhe-
ter genomför årligen självutvärderingar kring
antikorruption enligt checklistor från FN
Global Compact.
G1-6: BETALNINGSVILLKOR
Upplysningsområde Utfall 2024
Genomsnittlig
betalningstid
Den genomsnittliga betalningstiden för fakturor till leverantörer
uppmättes ej under 2024. I enlighet med ESRS upplysningskrav
kommer Nolato att redovisa detta mätetal för år 2025.
Betalningsvillkor till
leverantörer
Betalningsvillkoren till leverantörerna var fördelade enligt
betalningstiden som visas i diagram. Detta diagram visar de avtalade
betalningsvillkorens kontraktstid för leverantörer inom Nolatos
verksamhet. Betalningsvillkoren kan variera beroende
leverantörstyp, branschstandarder och avtalsförhandlingar. Vanliga
tidsintervall inkluderar 15, 30 och 60 dagar, men även andra
betalningstider är förekommande.
Antalet pågående
rättsliga förfaranden
för sena betalningar
Inga fall av rättsliga förfaranden för sena betalningar pågår.
15 dagar 20%
30 dagar 35%
60 dagar 26%
75 dagar 3%
90 dagar 4%
45 dagar 12%
Betalningsvillkor i antal dagar
178
Globalt mål Målområde Åtgärder
Säkerställa utbildning av alla medarbetare i
uppförandekoden och i anti-korruption
Tillämpning av förebyggande rutiner och uppförandekod samt uppföljning av efterlevnad.
Utbildning i uppförandekoden och i anti-korruption.
Information om Nolatos värderingar, företagskultur och uppförandekod ingår i
introduktionsprogram för alla nyanställda.
Inga fall av mutor, korruption och
kartellbildning ska förekomma
Tillämpning av visselblåsarsystem inom hela koncernen.
HÅLLBAR UTVECKLINGÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Anställda har en skyldighet att rapportera
misstänkta överträdelser mot uppfö-
randekoden inklusive misstänkt korruption.
Vid en incident eller misstänkt incident ska
händelsen omedelbart rapporteras till led-
ningsfunktionen för den aktuella enheten
eller via visselblåsarfunktionen. Misstanke
om korruption kan leda till rättslig prövning
beroende på typ och värde av förmånen.
När en rapport har mottagits via visselblå-
sarsystemet, granskas den av Nolatos
externa visselblåsarteam. Detta externa
team är det enda som har tillgång till vissel-
blåsarsystemet.
Rapporten bekräftas som mottagen till rap-
portören inom sju dagar, varefter valide-
ringen av rapporten påbörjas av det externa
teamet. Om rapporten klassificeras som en
visselblåsning inleder teamet en utredning
genom att kontakta en medlem av ledningen
i det berörda dotterbolaget, vanligtvis vd:n.
Om rapporten rör koncernbolagets vd kon-
taktas nästa nivå i ledningskedjan, vanligtvis
affärsområdeschefen. I vissa fall kan en
chef från ett annat koncernbolag ombes att
genomföra utredningen.
Det externa visselblåsarteamet stöttar utre-
daren under hela utredningen. Visselblåsa-
ren får information om resultatet av utred-
ningen. Det sker ingen rapportering till
andra parter, men under utredningen kan
medarbetare på högre nivåer i lednings-
kedjan informeras utifrån ett strikt behov av
att veta.
Under året genomförde flera av koncernens
enheter riktade utbildningsinsatser via
externa aktörer kring anti-korruption, kon-
kurrensrätt, kontrakthantering och andra
relevanta ämnen. Sammanlagt deltog 160
personer. Vidare har koncernbolagen identi-
fierat befattning där det kan finnas risk för
korruption och infört rutiner kring utbetal-
ningar, gåvor och donationer. Berörda med-
arbetare avkrävs att skriftligen bekräfta att
de följer principerna kring motverkande av
korruption och sanktionssystem finns
införda. Totalt lades 2 021 timmar på utbild-
ning inom anti-korruption och förebyggande
av mutor med administrativ personal och
ledningen på koncernbolagen.
G1-4: INCIDENTER AV KORRUPTION ELLER MUTOR
Upplysningsområde Utfall 2024
Bekräftade incidenter
av korruption och
mutor
0 fall (0) av mutor, korruption eller kartellbildning registrerades under
2024.
Åtgärder för att
hantera överträdelser
Inga åtgärder eftersom inga överträdelser identifierats.
Antal bekräftade fall
som ledde till avsked
eller disciplinär
åtgärd
0 fall.
179
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR180
HÅLLBAR UTVECKLINGÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Relevant men icke-väsentlig information
I denna del beskriver Nolato de områden som är viktiga men som inte bedömts som väsentliga i den dubbla väsentlighetsanalysen.
Miljölagstiftning
Systematiskt arbete med ledningssystem som grund
Hållbarhetsarbetet inom Nolato sker utifrån en koncernetablerad ram som sedan tillämpas av respektive koncernbolag utifrån lokala
behov, förutsättningar och kundkrav. Styrningen skapar flexibilitet, där varje bolag inför de certifieringar som bäst stödjer de
kundsegment man arbetar med. Som grund finns emellertid ISO 14001, som ska tillämpas inom samtliga koncernbolag för att skapa
en rigorös styrningsplattform för koncernens gemensamma hållbarhetsarbete och som styr fokus mot effektiv resursanvändning och
minimering av spill i produktionen.
Miljöledningssystem
Globalt mål Mål
Åtgärder för att nå målet
Utfall 2024
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
Samtliga enheter ska vara
certifierade enligt ISO 14001
Förvärvade bolag ska certifieras
inom en tvåårsperiod
83% (83) av produktionsenheterna är certifierade enligt ISO 14001
Nolatos bolag berörs av ett stort antal legala krav inom miljöområdet. Det rör sig både om övergripande lagstiftning och specifika vill-
kor för respektive verksamhet. Med hjälp av lagbevakning och ISO 14001 identifieras den lagstiftning som är aktuell där koncernen
verkar och bolagen genomför relevanta åtgärder. De bolag inom koncernen som inte ännu är certifierade enligt ISO 14001 uppfyller
lagkraven med hjälp av interna revisioner, periodisk rapportering till regulatoriska övervakningsorgan och kundrevisioner. I ett strate-
giskt perspektiv är det betydelsefullt att utvärdera risker och möjligheter med kommande lagstiftning, något som koncernen gör
genom att delta i nätverk och regelbundna kontakter med olika myndigheter.
ESRS E2 Föroreningar
Föroreningar är ett viktigt ämne, men bedöms inte som ett område där Nolatos påverkan, risker eller möjlighet är väsentliga. Standarden
för redovisning av förorening berör däremot koncernens verksamhet på flera olika sätt, bland annat kring efterlevnad av miljölagstiftning,
miljöledningssystem, utsläpp till atmosfären och vatten, markföroreningsfrågor, samt användningen av råvaror och kemiska produkter.
Åtaganden kring föroreningar och användning av kemiska produkter återfinns i Nolatos uppförandekod.
181
HÅLLBAR UTVECKLING ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
ESRS E2 FÖRORENINGAR
Upplysningsområde Utfall 2024
Miljölagstiftning Inga väsentliga överträdelser (0) av miljölagstiftningen registrerades
under 2024.
Miljöledningssystem ISO 14001 är grunden i strategin för hållbar utveckling och
systematiken, miljörevisionerna och certifikaten skapar förtroende
hos koncernens intressenter. Även andra ISO-standarder är viktiga
för Nolato.
114 interna miljörevisioner (102) genomfördes.
Vid 26 tillfällen (25) blev anläggningarna granskade av externa
miljörevisorer.
149 st utbildade och kvalificerade miljörevisorer finns på
koncernen
Aktiviteter pågår hos alla bolagen som ännu inte har ISO14001
certifiering och planen är att dessa ska certifieras under 2025.
Utsläpp till
atmosfären
VOC
Användningen av cirka 54 ton (53) färger, lacker och lösningsmedel
gav upphov till utsläpp av VOC om cirka 24 ton (28).
Huvuddelen av VOC-utsläppen uppstod vid tillverkningen av
andningsblåsor i Torekov där cirka 16 ton (19) gasformig etanol ut till
atmosfären. Utsläppen är uträknade via site-specifik användning.
Andra utsläpp Cirka 3,5 ton (1,4) ozonnedbrytande ämnen (F-gaser) finns i
luftkonditionering och annan utrustning. Några mindre läckage
inträffade under året, vilka motsvarade 3 procent (3) av den
installerade mängden. Utsläppen av svaveldioxid och kväveoxider
var fortsatt låga 0,6 ton (1,0).
Utsläppen av stoft och luktande ämnen är normalt försumbara, inga
klagomål har inkommit gällande utsläpp av luktande ämnen.
Farliga ämnen Användningen av farliga kemiska ämnen inom Nolato är inte
betydande, men det finns ett antal kandidater för riskminimering.
Under 2024 var det 44 olika kemikalier (cirka 20) som ersattes eller
fasades ut.
Olyckor och
okontrollerade
utsläpp
Under 2024 inträffade inga olyckshändelser eller okontrollerade
utsläpp till miljön.
Det registrerades 1 klagomål från närboende avseende buller,
ärendet hanterades och åtgärdades inom 2 arbetsdagar.
Förorenade
byggnader
Vid fyra av enheterna finns det asbest i byggnadernas golv, tak eller i
installationer. Riskerna bedöms som små och föranleder inte några
åtgärder förrän renovering ska ske.
Utsläpp till vatten Utsläpp av föroreningar till vatten är låga vid normala
produktionsförhållanden. Inom ramarna för ISO 14001 finns rutiner
för att förebygga förorening samt hantera olyckshändelser, läckage,
spill och andra oplanerade händelser.
30% av enheterna utför periodiska mätningar av eventuella utsläpp
till vatten och under året släpptes 0,22 ton COD (1,45) och 0,014 ton
(0,047) ut av näringsämnen såsom kväve och fosfor. Utsläppen
representerar inte hela koncernens verksamhet då endast enstaka
anläggningar mäter dessa utsläpp.
182
HÅLLBAR UTVECKLINGÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Åtgärder under året
Utsläppen av föroreningar till avloppsvatten är begränsade och utgörs framförallt av sanitärt vatten. Samtliga produktions enheter är anslutna
till kommunala avlopps reningsverk. Utsläppen av avloppsvatten förväntas normalt inte orsaka någon miljöpåverkan. För att minska risken för
oönskade utsläpp till vatten är förebyggande åtgärder genomförda, exempelvis oljeavskiljare och invallning av kemiska produkter.
Saneringsutrustningar finns tillgängliga och personalen tränas regelbundet i hur dessa används.
ESRS E3 Vattenresurser och
marina resurser
Användningen av vatten och marina resurser är ett viktigt ämne, men bedöms inte som ett område där Nolatos påverkan, risker eller möjlighet
är väsentliga. Standarden berör koncernens verksamhet i begränsad omfattning och endast i samband med användning av vatten. Åtagande
kring hushållning med naturresurser återfinns i Nolatos uppförandekod.
Vattenanvändning
ESRS E3 VATTENRESURSER OCH MARINA RESURSER
Upplysningsområde Utfall 2024
Vatten Nolatos anläggningar använder kommunalt vatten till
reningsutrustningar, vissa produktionsprocesser, rengöring, sanitära
ändamål och kylning. Resurseffektiv användning av vatten är ett
åtagande i koncernens uppförandekod.
Vattenanvändning Under 2024 förbrukades 132 000 m
3
(150 600) kommunalt vatten
samt 2 800 m
3
(8 800) vatten från egna brunnar. Den totala
vattenförbrukningen uppgick till 134 800 m
3
(159 400).
Vattenkostnad Vattenkostnaden uppgick till cirka 4,3 MSEK (4,5).
Återanvändning av
vatten
Vid ungefär två tredjedelar av anläggningarna finns slutna system för
recirkulation av kylvatten, dock finns i merparten av dessa
anläggningar inte mätare på hur stora volymer som recirkuleras.
Använd vattenvolym (m
3
)
m
3
/MSEK
0
40 000
80 000
120 000
160 000
200 000
0
6
12
18
24
30
2021 2022 2023 20242020
m
3
m
3
/MSEK
183
Vattenresurser
Tillgång till vatten av god kvalitet är viktig
och är en resurs som det av många goda
skäl finns anledning att hantera på ett
ansvarsfullt sätt. Huvuddelen av Nolatos
enheter är inte lokaliserade till områden
som lider av vattenbrist, eller där akvatiska
ekosystem är hotade.
Inga av Nolatos anläggningar är belägna i
områden med hög eller mycket hög risk
relaterad till vattentillgång. För två anlägg-
ningar bedöms risken relaterad till vatten-
tillgång som måttlig. Dessa är anläggning-
arna i Mexiko och Tucson, Arizona i USA.
Eftersom vattenförbrukningen vid dessa
anläggningar är relativt låg är de potentiella
effekterna och riskerna små kopplade till
Nolatos verksamhet i relation till vattentill-
gång.
Åtgärder under året
Den sammanlagda vattenförbrukningen
påverkas av fluktuationer i produktionsvo-
lymerna samt av tillfälliga läckage och
andra störningar. För att minska vattenför-
brukningen genomförs regelbundet olika
åtgärder, exempelvis tekniska lösningar,
läcksökning, förbättrade system för mät-
ning av förbrukningen, samt minskad
bevattning utomhus. Vidare genomförs
utbildningsinsatser för att öka medveten-
heten kring vattenfrågorna.
Vid anläggningarna finns tekniska system
för att minska vattenförbrukningen, exem-
pelvis slutna system för kylvatten till form-
sprutor och andra utrustningar. Staden
Beijing är identifierad som ett vattenbrist-
område och majoriteten av produktionen i
Beijing flyttades till Dongguan under 2024
varför den kvarstående vattenkonsumtio-
nen vid Nolatos enheter i Peking kraftigt
reducerades.
Det förekommer dock några produktions-
processer där vattenförbrukningen är hög.
Detta gäller framförallt tillverkningen av
andningsblåsor i latexgummi i Torekov,
Sverige, som står för cirka 11 procent (12)
av den totala vattenanvändningen för
Nolato. Fabriken i Torekov har sedan 2021
minskat sin vattenförbrukning med cirka 41
procent, en minskning av vattenanvänd-
ningen med över 10 000 m
3
, och planerar
att fortsätta minska förbrukningen genom
ytterligare åtgärder. Investeringar i mer
resurseffektiv utrustning fortsatte under
året, vilket ytterligare minskade vattenför-
brukningen med 3 500 m
3
jämfört med
2023. Under året fortsatte fabriken att
investera i flödesmätare i den vatteninten-
siva processen, vilket innebar att jämnare
vattenflöde etablerades och att för höga
flöden snabbt kan korrigeras.
ESRS E4 Biologisk mångfald
och ekosystem
Biologisk mångfald och ekosystem är ett
viktigt ämne, men bedöms inte som ett
område där Nolatos påverkan, risker eller
möjlighet är väsentliga.
Att skydda naturvärden som ekosystem,
känsliga miljöer och utsatta arter har däre-
mot ökat i betydelse. Nolato har därför
under 2024 genomfört en analys för att
undersöka påverkan och beroenden av
biologisk mångfald och ekosystem för
bolaget genom att använda TNFD:s meto-
dik. Syftet med projektet var att tillhanda-
hålla information och slutsatser som kan
stödja bedömningen av väsentlighet av
ämnet.
Nolatos verksamhet är av en passiv typ
som framförallt smälter och formar detaljer
i polymera material, där komponenter
sedan monteras i vissa fall till delsystem
och ibland kompletta slutprodukter. Genom
att varken ljud, gas eller vätskor av bety-
dande nivåer uppstår under produktionen
har Nolatos tillverkningsprocess begrän-
sade emissioner till omvärlden, vilket med-
för att Nolato generellt har ringa negativ
påverkan på biologisk mångfald.
Slutsatsen utifrån den dubbla väsentlig-
hetsanalysen är att påverkan vid Nolatos
direkta produktionsanläggningar är liten.
Trots detta finns viktiga aspekter att
beakta, inklusive att fortsätta arbetet inom
certifierade ledningssystem för miljö
(ISO14001) och att öka fokus på hante-
ringen av plastavfallet.
Även markanvändning och fysiska ingrepp
vid utbyggnad av Nolatos produktionsan-
läggningar kan medföra påverkan på lokala
biotoper och arter samt på skyddsvärda
naturområden. Vid planering av expansion
eller större verksamhetsförändringar beak-
tas fyra steg i den så kallade skadelind-
ringshierarkin, det vill säga att undvika,
minimera, återställa och kompensera
skador på natur. Att arbeta förebyggande
med dessa frågor skapar även förutsätt-
ningar att bedriva projekt effektivt.
Påverkan på den biologiska mångfalden
kan däremot uppstå genom emissioner i
andra delar av värdekedjan. Detta sker
främst indirekt genom de råmaterial som
används och leverantörskedjans processer
för att tillverka plastgranulat, oavsett om
det är fossilt eller biobaserat. Påverkan i
råvaruledet hanteras genom att välja råva-
ror och leverantörer som uppfyller krav
som finns formulerade i produktspecifika-
tioner och i Nolatos uppförandekod.
HÅLLBAR UTVECKLING ÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR184
När det gäller uppströms led av
värdekedjan finns en väsentlig påverkan i
samband med utvinning och produktion av
de inköpta råmaterialen. Den mest
betydande åtgärden för Nolato att minimera
påverkan på biologisk mångfald är därför
att stegvis öka mängden återvunnet
material. När återvunnet material används
minskar behovet av jungfruliga material,
vilket innebär att ny påverkan på biotoper
vid källan för basmaterialet, oavsett
materialtyp, motverkas.
Slutsatsen från analysen är också att
Nolato kan spela en viktig roll i att lyfta dia-
logen, ställa frågor och så småningom
ställa krav på biologisk mångfald och eko-
system gentemot leverantörer och deras
underleverantörer.
ESRS S3 Berörda samhällen
Påverkan på de samhällen som berörs av
bolagets verksamhet är ett viktigt ämne,
men bedöms inte som ett område där
Nolatos påverkan, risker eller möjlighet är
väsentliga.
I Nolatos uppförandekod åtar vi oss att
minimera påverkan och störningar i närom-
rådet invid koncernens produktionsanlägg-
ningar. Vidare har koncernen målsättningen
att vara en god och engagerad samhälls-
medborgare och bidra till positiv samhälls-
utveckling på de platser där vi bedriver
verksamhet.
Samhällsengagemang och andra
åtgärder under året
Nolato deltar aktivt i samhället, exempelvis
genom samarbeten med universitet, stu-
diebesök från skolor, ”öppet hus” för med-
arbetare och familjer, samt ekonomiskt
stöd till hälsovård, idrott och kultur.
Under 2024 kan följande aktiviteter
nämnas:
Vid 10 anläggningar genomfördes
öppet hus” med sammanlagt omkring
900 deltagare.
15 av enheterna genomförde aktiviteter
med lokala skolor, exempelvis kun-
skapsutbyte, karriärsvägledning, prak-
tikplatser och information om verksam-
heten. Ungefär 590 elever och lärare
deltog i dessa aktiviteter. Nolato var
delaktiga inom ett flertal examensarbe-
ten inom hållbarhetsområdet under året.
Nolato medverkar också vid jobbmässor
som anordnas av skolor och universitet.
Koncernen bidrar med ekonomiskt stöd
till lokala skolor, sjukvård, sport och
sociala aktiviteter. I många fall är åtag-
andet långsiktigt och något som enga-
gerar koncernens medarbetare.
“Building Hope Together” är ett initiativ
som nu pågått i tio år innebär ett lång-
siktigt engagemang i en skola i ett fat-
tigt område ungefär fyra timmar norr om
Beijing. Nolato har under årens lopp
bidragit med bland annat datorer, varma
kläder, skrivare och leksaker och även
renovering av lokaler. Under 2024 så
delade Nolato ut stipendier till 11 stu-
denter på skolan.
Nolato är sedan åtta år sedan medlem-
mar av Nordic Bioplastics Organisation.
I Schweiz så medverkade Nolato Treff i
det årliga framtidsdagen tillsammans
med den lokala skolan en dag där skol-
elever får se hur arbetet i olika roller på
ett formsprutningsföretag är.
I Ungern fortsatte anställningen av med-
arbetare med olika typer av funktions-
nedsättning, 17 personer är anställda
vid denna avdelning. Personer som är
syn- och hörselskadade har genom
anställningen fått ökad livskvalitet, sam-
tidigt som de gör utmärkta arbetsin-
satser i bolagets produktion. Funktions-
nedsatta arbetar också vid våra enheter
i Kina, Polen, USA och på andra platser.
I USA är Nolato Contour medlem i flera
nätverk (universitet, näringsliv) som vill
stimulera ungdomar att söka sig till till-
verkningsindustrin. Nolato sponsrar
interner från Alamo College i program-
met ”Alamo on the job” samt har ett
ledarskapsprogram som identifierar
framtida ledare och som ger universi-
tetspoäng medan man arbetar.
Nolato Gota har fortsatt att sponsra ett
hållbarhetsinitiativ i medelstadiet i sko-
lan i den lokala kommunen Götene.
Nolato Beijing planterade 178 träd i
Huairou-distriktet norr om Beijing.
ESRS S4 Konsumenter
och slutanvändare
Koncernens direkta kontakter med konsu-
menter och slutanvändare är mycket
begränsade.
HÅLLBAR UTVECKLINGÄMNESSPECIFIKA UPPLYSNINGAR 185
HÅLLBAR UTVECKLINGHÅLLBAR UTVECKLING ORDFÖRKLARINGAR
Arbetsrelaterad sjukdom En arbets-
relaterad sjukdom orsakas av långvarig
exponering för någon speciell arbets-
miljöfaktor. Exempel på faktorer är buller,
damm och lösningsmedel.
Arbetsrelaterad skada En arbetsrelaterad
skada är en plötslig händelse (olycka) som
kan hänföras till arbetet och som ger
upphov till ett sår eller annan skada.
Typiska arbetsskador i polymerindustrin är
skärsår, fall och skador som orsakas av
tunga lyft och repetitivt arbete. Nolato
rapporterar arbetsrelaterade skador som
en olycka som orsakar mer än en dags
frånvaro (Lost Work Case; LWC).
Frekvensen normeras genom antalet
arbetsskador anges per miljon arbetade
timmar.
CDP Carbon Disclosure Project är ett
frivilligt system för redovisning av
företagens klimatpåverkan. Primär
målgrupp är internationella investerare som
kan utnyttja informationen om klimatrisker i
samband med investeringar i olika bolag.
Nolato redovisar enligt CDP sedan 2015.
CFC/HFC Gaser som innehåller klorfluor-
karboner (CFC), klorfluorkolväten (HFC)
och föreningar som innehåller fluor har
negativa effekter på miljön genom deras
ozonnedbrytande egenskaper och
påverkan på klimatet. Innehållet av fluor gör
att gaserna kallas F-gaser och inom EU
regleras sedan 2015 sådana gaser av
F-gasförordningen. Gaserna kan finnas i
kyl- och värmepumpar, brandskydds-
utrustning och elektriska brytare.
COP Communication On Progress är en
årlig rapport som överlämnas till FN och
som redovisar hur Nolato arbetar med de
tio principerna i Global Compact.
CSDD Corporate Sustainability Due
Diligence Directive är ett EU-direktiv under
utveckling som kommer ställa krav på bolag
att visa tillbörlig aktsamhet inom den egna
verksamheten och i hela värdekedjan för att
motverka negativ påverkan på mänskliga
rättigheter, klimat och miljö.
CSRD Corporate Sustainability Reporting
Directive är ett EU-direktiv som började
gälla i svensk lagstiftning från och med juli
2024. CSRD ersätter det tidigare direktivet
NFRD (Non-Financial Reporting Directive)
och kräver att företag av en viss storlek ska
rapportera om sitt hållbarhetsarbete utifrån
ett brett antal upplysningskrav inom
områdena miljö, sociala frågor och styrning,
vilka framgår i direktivets ramverk av
standarder ESRS (European Sustainability
Reporting Standards).
Energieffektiviseringsdirektivet EU direktiv
som infördes under 2015 och som bland
annat omfattar energikartläggningar hos
stora företag. Nolato omfattas av direktivet
och genomför energikartläggningar.
Energianvändning Nolato redovisar både
den direkta energianvändningen
(användning av bränslen i egna
energianläggningar) och den indirekta
användningen (inköpt el och fjärrvärme).
ESG Begreppet står för Environmental,
Social and Governance, det vill säga miljö,
socialt ansvar och ägarstyrning. Det kallas
också ofta för sustainability eller hållbarhet.
EU:s taxonomi Taxonomin för miljömässigt
hållbara investeringar ger möjlighet att
identifiera och jämföra investeringar som är
nödvändiga för att nå en hållbar ekonomi.
5s En japansk metod för att skapa ordning
och reda på arbetsplatsen. Här ingår att
sortera, systematisera, städa, standardisera
och säkerställa. 5s är en viktig del i Lean
Manufacturing.
GHG Green House Gases, växthusgaser.
Nolato redovisar utsläppen av växthus-
gasen koldioxid (CO
2
-ekvivalenter) från
energianvändningen, dvs. Scope 1 och
Scope 2, samt Scope 3 enligt GHG
Protocol.
Global Compact Ett initiativ från FN för
ansvarsfullt företagande. Deltagande
organisationer åtar sig att stödja tio
grundläggande principer inom mänskliga
rättigheter, arbetsvillkor, miljöhänsyn och
motarbetande av korruption. Nolato anslöt
sig till Global Compact under 2010.
Globala mål Vid FN:s toppmöte 2015 antog
världens stats- och regeringschefer 17
Globala mål och Agenda 2030 för hållbar
utveckling. De globala målen och Agenda
2030 syftar till att utrota fattigdom och
hunger, förverkliga de mänskliga
rättigheterna för alla, uppnå jämställdhet
och egenmakt för alla kvinnor och flickor
samt säkerställa ett varaktigt skydd för
planeten och dess naturresurser. De
globala målen är integrerade och odelbara
och balanserar de tre dimensionerna av
hållbar utveckling: den ekonomiska, den
sociala och den miljömässiga.
Hållbar utveckling En utveckling som
tillgodoser dagens behov utan att äventyra
kommande generationers möjligheter att
tillgodose sina behov. Hållbar utveckling
omfattar ekologisk, social och ekonomisk
hållbarhet.
Hållbarhetsrapport Enligt EU-direktivet
NFRD (Non-Financial Reporting Directive)
har den svenska regeringen beslutat att det
från och med 2017 blir obligatoriskt för stora
bolag att upprätta en hållbarhets rapport.
Hållbarhetsrapporten ska enligt ÅRL
(Årsredovisningslagen) innehålla de icke-
finansiella upplysningar som behövs för
förståelsen av företagets utveckling,
ställning, resultat och konsekvenserna av
dess verksamhet, däribland upplysningar i
frågor som rör miljö, personal och sociala
förhållanden, respekt för mänskliga
rättigheter och motverkande av korruption.
Nolatos hållbarhetsrapport enligt ÅRL finns i
årsredovisningen. För Nolato kommer
hållbarhetsrapporteringen ske enligt CSRD
och dess ramverk av standarder ESRS
framgent.
Ordförklaringar inom hållbar utveckling
186
HÅLLBAR UTVECKLINGORDFÖRKLARINGAR
Hållbarhet
ISO-standarder
ISO 9001 Internationell standard för
kvalitetsledningssystem.
ISO 14001 Internationell standard kring
miljöledningssystem.
ISO 26000 Internationell standard som
ger vägledning kring hur organisationer
kan hantera frågor som rör socialt
ansvar. Standarden introducerades
under 2010 och utgör bakgrund till
Nolatos uppförandekod. Det är inte
möjligt att erhålla certifiering enligt ISO
26000.
ISO 45001 Internationell standard för
hälsa och säkerhet.
ISO 50001 Internationell standard för
energiledningssystem.
Koldioxidekvivalent (CO2e) Konceptet
koldioxidekvivalent (CO2e) är ett sätt att
uttrycka den totala påverkan av olika
växthusgaser (GHG) i termer av mängden
koldioxid (CO2) med motsvarande global
uppvärmningspotential. Det är en mått enhet
som används för att jämföra den globala
utsläppspotentialen i utsläppen från olika
växthusgaser över en specifik tidsperiod,
vanligtvis 100 år. Genom att det finns
etablerade tredjepartsberäknade uppgifter
om olika materials CO2e är det möjligt att
jämföra olika materials klimatavtryck.
Konfliktmineral Tantal, tenn, guld och
volfram kallas för konfliktmineraler om de
härrör från Demokratiska republiken Kongo
och närliggande länder. Benämningen har
uppkommit eftersom det pågår väpnade
konflikter i regionen, där gruvverksamheten
ofta bidrar till fortsatta konflikter och leder
till brott mot mänskliga rättigheter.
LCA Life Cycle Assessment
(livscykelanalys) är en metod för att
åstadkomma en helhetsbild av hur stor den
totala miljöpåverkan är under en produkts
livscykel från råvaruutvinning, via
tillverkningsprocesser och användning till
avfallshanteringen, inklusive transporter
och energiåtgång i mellanleden.
Lean Manufacturing Systematisk metod
för att hantera resurser på ett effektivt sätt.
Syftet med Lean är att identifiera alla
faktorer i en produktionsprocess som inte
skapar värde hos kunden.
LWC Lost Work Case innebär arbetsolycka
som orsakar minst en dags frånvaro.
LTAR Lost Time Accident Rate innebär
antalet förlorade arbetstimmar orsakade av
olycka dividerat med det totala antalet
arbetade timmar under perioden. LTAR
anger förlorade arbetstimmar på grund av
olyckor per 1 000 000 arbetade timmar.
Massbalansering innebär en utväxling av
fossilt material från existerande system
genom utbyte till återvunnet eller förnybart
material. Certifieringen för massbalansering
är benämnd ISCC PLUS.
Miljöaspekt De delar av en organisations
aktiviteter, produkter eller tjänster som
samspelar med miljön.
Miljörelaterade kostnader Kostnader som
kan hänföras till åtgärder för att förebygga,
minska eller återställa miljöpåverkan som
orsakas av organisationens verksamheter.
Motsvarande gäller för kostnader inom
arbetsmiljöområdet. Kostnaderna omfattar
bland annat administration, inköp av
externa tjänster, avgifter till myndigheter,
underhåll av miljöledningssystem,
avfallskostnader samt kostnader för
externa inspektioner och revisioner.
Miljörelaterade investeringar Investeringar
för att förebygga och minska miljöpåverkan
från organisationens verksamheter.
Motsvarande gäller för investeringar i bättre
arbetsmiljö.
NOx (kväveoxider) Gasformiga oxider som
bildas vid förbränningsprocesser genom
oxidation av kväve. Ämnena är skadliga för
miljö och hälsa och orsakar bland annat
försurning och övergödning.
Parisavtalet I Parisavtalet (2015), som är
kopplat till FN:s klimatkonvention, slås det
fast att den globala temperaturökningen
ska hållas väl under 2 °C och att man ska
sträva efter att begränsa den till 1,5 °C.
Polymerer Kemiska föreningar som består
av mycket långa kedjor uppbyggda av
mindre repeterande enheter (monomerer).
Plast och gummi är exempel på polymera
material.
REACH Kemikalielagstiftning inom EU som
syftar till säkrare hantering av kemikalier.
Kemiska ämnen ska registreras för en viss
användning och särskilt farliga ämnen kan
beläggas med restriktioner.
RoHS EU-lagstiftning som begränsar
användningen av vissa miljö- och
hälsofarliga ämnen.
Scope enligt GHG Protocol Redovisning av
utsläpp av klimatpåverkande gaser uttryckt
som koldioxidekvivalenter. Scope 1: Direkta
utsläpp som uppstår vid förbränning av
fossila bränslen (bensin, olja, naturgas,
propan och kol) för exempelvis tillverkning i
egenägda fabriker eller direkta utsläpp från
egenägda och/eller leasade fordon/
maskiner. Scope 2: Indirekta utsläpp som
uppstår vid produktionen av den
elektricitet, fjärrvärme och fjärrkyla som
verksamheten använder. Scope 3: Indirekta
utsläpp från produktionen av de varor och
tjänster som verksamheten köper in,
exempelvis logistik, flygresor, taxi,
hotellnätter och material.
SO
2
(svaveldioxid) Svaveldioxid bildas då
petroleumprodukter förbränns. Gasen
bidrar till försurning av vattendrag och
mark. I högre koncentration är svaveldioxid
skadlig för människors hälsa.
Science-Based Targets initiative (SBTi)
Initiativet Science Based Targets är ett
samarbete mellan CDP, United Nations
Global Compact, World Resources Institute
och World Wide Fund for Nature. Initiativet
syftar till att sätta ett vetenskapsbaserat
klimatmål i enlighet med Parisavtalet.
TCFD Task force on Climate-related Finan-
cial Disclosures (TCFD) ger rekommenda-
tioner för rapportering av klimatrelaterade
finansiella risker och möjligheter.
TNFD Taskforce on Nature-related Financial
Disclosures har utvecklat en uppsättning
rekommendationer och riktlinjer för
organisationer att rapportera och agera
kring föränderliga beroenden, påverkan,
risker och möjligheter relaterade till
naturen.
Uppförandekod (Code of Conduct)
Riktlinjer för Nolatos medarbetare, styrelse,
leverantörer m.m. inom affärsetik, miljö,
arbetsförhållanden och socialt ansvar.
VOC Lättflyktiga organiska föreningar
(Volatile Organic Compounds). En grupp av
organiska föreningar som lätt förångas i
rumstemperatur. Halten av lättflyktiga
kolväten i luften har negativa hälso- och
miljöeffekter, bland annat bidrar de till
bildandet av marknära ozon.
187
HÅLLBAR UTVECKLING188
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år 2024 på sidorna 114-187
och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen i enlighet med den äldre
lydelsen som gällde före den 1 juli 2024.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den
lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten
har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Torekov den 10 april 2025
Ernst & Young AB
Joakim Falck
Auktoriserad revisor
REVISORNS YTTRANDE AVSEENDE DEN LAGSTADGADE HÅLLBARHETSRAPPORTEN
Till bolagsstämman i Nolato AB, org nr 556080-4592
HÅLLBAR UTVECKLINGREVISORNS YTTRANDE
Hållbarhet
189
Nolatos historia
Årsredovisningen är producerad av Nolato i samarbete med Aspekta AB och Trademark Malmö AB.
Foto: Jüri Soomägi, Anders Ebefeldt m.fl.
Repro & tryck: Exakta AB. Produktionen ligger i linje med Nolatos principer för ansvarsfullt företagande, med hållbarhetsfokus, socialt
ansvars tagande och låg mil påverkan. Pappret kommer från ansvarsfulla, certifierade källor och tryckeriet är FSC- och miljöcertifierat.
1938
Nordiska Latexfabriken i Torekov grundas.
1957
Första medicintekniska komponenten
produceras.
1982
Koncernen byter namn till Nolato, en sam-
mandragning av det ursprungliga namnet.
1984
Nolatoaktien noteras på Stockholmsbörsens
OTC-lista.
1994
Koncernen når en omttning på 650 MSEK.
Förvärv av bolag i Lomma, Sunne, Hallsberg,
teborg och Ängelholm i Sverige.
1997
Nolato fördubblar sin omsättning genom för-
värv av Ericssons plastfabrik i Kristianstad
(mobiltelefonsektorn).
1998
Första koncernbolaget certifieras enligt mil-
ledningssystemet ISO 14001.
2000
Produktion i Ungern startar genom förrv.
2001
Överflyttning av mobiltelefonsektorn till Kina
inleds.
2005
Medical Solutions startar produktion i Ungern.
2006
Medical Rubber i Sverige förvärvas.
2007
Cerbo Group i Sverige förrvas.
2008
Medical Solutions startar produktion i Kina.
2010
Medical Solutions startar produktion i USA
genom förrv av Contour Plastics.
2011
Industrial Solutions startar produktion i Ru-
mänien.
2012
Medical Solutions startar produktion i Storbri-
tannien genom förrv av Cope Allman Jaycare.
2013
Nolato Sunne i Sverige avyttras.
2014
Integrated Solutions etablerar egen
produktion i Malaysia.
2016
Treff AG i Schweiz och Grizzly Medical i Polen
förvärvas.
2018
Nolato Hertila i Sverige avyttras.
2019
Integrated Solutions förvärvar amerikanska
Ja-Bar Silicone Corporation.
2020
Nolato förvärvar amerikanska GW Plastics.
2023
P&P Technology Ltd i Storbritannien och verk-
tygstillverkaren Be-Må Molds i Sverige för-
värvas.
Nolato AB
Nolatovägen 32
269 78 Torekov
Tel: 0431 442290
E-post: info@nolato.com
Nolato Beijing
402 Longsheng Industrial Park
7 Rong Chang Road East
Beijing Development Area
Beijing 100176, Kina
Tel: +86 10 6787 2200
Kristianstad
Krinova Incubator & Science Park
Nolato AB 2022:210
Stridsvagnsvägen 14
291 39 Kristianstad
Tel: 0708 74 41 70
San Diego, USA
16208 Palomino Mesa Ct
San Diego, CA 92127, USA
Tel: +1 858 859 5270
Nolato Cerbo
Box 905, 461 29 Trollhättan
Besök: Verkmästarevägen 1-3
Tel: 0520 409900
Paris, Frankrike
15 Rue Vignon
FR-75008 Paris, Frankrike
Tel: +33 1 47 975284
Nolato Contour
660 VandeBerg Street
Baldwin, WI 54002, USA
Tel: +1 715 684 4614
Nolato Converting
Beijing, Kina
Unit 1006, Building 3,
No. 16 Zhonghe Road, BDA
Beijing, 100176, Kina
Tel: +86 10 6780 5580
Shenzhen, Kina
Lövepac Technology (Shenzhen)
Co., Ltd
1st. Floor, No. 3 building, No.1 Lirong Rd
Changyi Industrial Area,
Xinshi Community,
Dalang St. Longhua District
Shenzhen 518109, Kina
Tel: +86 755 8610 6065
Penang, Malaysia
Nolato (Malaysia) Sdn. Bhd
Plot 368, Lorong Perindustrian Bukit
Minyak 21, Penang Science Park,
14100 Simpang Ampat
Penang, Malaysia
Tel: + 604 50 57 830
Nolato Dongguan
Building B10 An-Li High-Tech Park
Zhen An Road Changan
Dongguan City, Guangdong, Kina
523870
Tel: +86 769 8166 5788
Nolato Gota
Box 29, 533 21 Götene
Besök: Alsborgsgatan 2
Tel: 0511 342100
Nolato Hungary
Jánossomorjai út 3
HU-9200 Mosonmagyaróvár, Ungern
Tel: +36 96 578770
Negoiesti, Rumänien
PWP Industrial Park, Building SE 1
Comuna Aricestii Rahtivani,
Str. Londra nr. 11, 107025
Nolato Jaycare
New York Way, New York Ind. Park
Newcastle upon Tyne NE27 0QF,
Storbritannien
Tel: +44 191 296 0303
Nolato Lövepac
Ringvägen 5
286 73 Skånes Fagerhult
Tel: 0433 32300
Nolato MediTech
Box 93, 242 21 Hörby
Besök: Medicingatan 4
Tel: 0415 19700
Lomma
Box 28, 234 21 Lomma
Besök: Koppargatan 13
Tel: 0415 19700
Nolato MediTor
Nolatovägen 32
269 78 Torekov
Tel: 0431 442260
Värnamo
Be-Må Molds
Västbovägen 52
331 53 Värnamo
Tel: 0370 301725
Nolato Plastteknik
Box 4123, 422 04 Hisings Backa
Besök: Exportgatan 59
Tel: 031 588400
Nolato Polymer
Nolatovägen 32
269 78 Torekov
Tel: 0431 442200
Ängelholm
Framtidsgatan 6
262 73 Ängelholm
Tel: 0431 442200
Nolato Querétaro
Circuito del Marques Norte 23A
Parque Industrial El Marques
CP 76246 El Marques, QRO Mexiko
Tel: +52 442 256 11 00
Nolato San Antonio
901 Paulsun Street
San Antonio, TX 78219, USA
Tel: +1 210 225 1516
Nolato Silikonteknik
Box 62, 694 22 Hallsberg
Besök: Bergsmansvägen 4
Tel: 0582 88900
Beijing, Kina
Nolato Silikonteknik (Beijing) Co., Ltd
Room 207, 2nd Floor, Building 208, 7#
East Rongchang Road,
Beijing Development Area
Beijing 100176, Kina
Tel: +86 10 6787 2200
Suzhou, Kina
Nolato Electronic Technology
(Suzhou) Co.Ltd.
Room 01
No. 299 Fumin Middle Road
Tangqiao Town
Zhangjiagang City
Suzhuo 215617, Kina
Tel: +86 512 6939 0380
New Jersey, USA
Nolato Jabar
P.O. Box 1249
Andover, NJ 07821, USA
Besök: 252 Brighton Road
Tel: +1 973 786 5000
Penang, Malaysia
Nolato (Malaysia) Sdn. Bhd
Plot 368, Lorong Perindustrian Bukit
Minyak 21, Penang Science Park,
14100 Simpang Ampat
Penang, Malaysia
Tel: + 604 50 57 830
Maldon, Storbritannien
Nolato PPT
Unit 12 Maldon Trade Park,
The Causeway, Maldon,
Essex, CM9 4LJ, Storbritannien
Tel: +44 1376 550 525
Mosonmagyaróvár, Ungern
Nolato EMC Ltd.
Jánossomorjai út 3
HU-9200 Mosonmagyaróvár, Ungern
Tel: +36 96 57 87 70
Bangalore, Indien
No 23, Hi Tech Defence and Aero-
space Zone, Devanahalli, Bangalore
Rural- 562110, , Karnataka, Indien
Tel: +91 861 869 8090
Nolato Sligo/Avenue
Finisklin Business Park
Sligo, Irland, F91 AK63
Tel: +353 (0)71 916 9510
Nolato Stargard
ul. Uslugowa 1
73-110 Stargard, Polen
Tel: +48 91 573 6362
Nolato Technology
Dongguan
10# Building, Ankang Street
Chang'an Town
Dongguan, P.R.Kina
523843
Tel: +86 769 8509 5789
Nolato Treff
Taastrasse 16, 9113 Degersheim,
Schweiz
Tel: +41 71 372 55 55
Nolato Tucson
2901 East Valencia Road
Tucson, AZ 85706, USA
Tel: +1 520 294 9400
Nolato Vermont
239 Pleasant Street
Bethel, VT 05032, USA
Tel: +1 802 234 9941
272 Waterman Road
Royalton, VT 05068, USA
Tel: +1 802 763 2194
www.nolato.com