MSEK | Not | 2023 | 2022 |
Nettoomsättning | 3, 4 | ||
Kostnad för sålda varor | 5, 6 | - | - |
Bruttoresultat | |||
Försäljningskostnader | 6 | - | - |
Administrationskostnader | 6 | - | - |
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader, netto | 7 | ||
- | - | ||
Rörelseresultat | |||
Finansiella intäkter | 8 | ||
Finansiella kostnader | 8 | - | - |
- | |||
Resultat efter finansiella poster | |||
Skatt | 9 | - | - |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Resultat per aktie, före och efter utspädning (SEK) | 10 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||
| Övrigt totalresultat | ||
| Poster som inte kan överföras till periodens resultat | ||
Omvärderingar av förmånsbestämda pensionsplaner | - | |
Skatt hänförligt till poster som inte kan återföras till periodens resultat | - | |
- | ||
| Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat | ||
Årets omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter | - | |
Årets förändringar i verkligt värde på kassaflödessäkringar | ||
Skatt hänförligt till förändringar i verkligt värde på kassaflödessäkringar | - | - |
- | ||
Summa övrigt totalresultat, netto | - | |
Årets totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare |
MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 11 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 12 | ||
Nyttjanderätter | 13 | ||
Långfristiga finansiella tillgångar | 14 | ||
Övriga långfristiga fordringar | |||
Uppskjuten skattefordran | 9 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 15 | ||
Kundfordringar | 14 | ||
Aktuella skattefordringar | |||
Övriga kortfristiga tillgångar | 16 | ||
Övriga kortfristiga finansiella tillgångar | 14 | ||
Likvida medel | 14 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar | |||
| Eget kapital och skulder | |||
Eget kapital hänförligt till moderföretagets aktieägare | 17 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Andra reserver | 18 | ||
Balanserade vinstmedel (inklusive årets resultat) | |||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 20 | ||
Långfristiga finansiella skulder | 13, 19 | ||
Uppskjuten skatteskuld | 9 | ||
Övriga avsättningar | 21 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Leverantörsskulder | 19 | ||
Aktuella skatteskulder | |||
Övriga kortfristiga finansiella skulder | 13, 19 | ||
Övriga kortfristiga skulder | 22 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
Summa skulder och eget kapital |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| Övrigt tillskjutet | Omräknings- | Balanserade | Summa eget | |||
MSEK | Aktiekapital | kapital | Säkringsreserv | reserv | vinstmedel | kapital |
Ingående balans per 1 januari 2022 | - | |||||
Årets resultat | ||||||
Årets övrigt totalresultat | ||||||
Årets totalresultat | ||||||
Teckningsoptioner ingående i incitamentsprogram | ||||||
Utdelning avseende 2021 | - | - | ||||
Utgående balans per 31 december 2022 | ||||||
Ingående balans per 1 januari 2023 | ||||||
Årets resultat | ||||||
Årets övrigt totalresultat | - | - | - | |||
Årets totalresultat | - | |||||
Teckningsoptioner ingående i incitamentsprogram | ||||||
Utdelning avseende 2022 | - | - | ||||
Utgående balans per 31 december 2023 |
MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| 25 | |||
| Den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | |||
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet: | |||
Av- och nedskrivningar | |||
Avskrivningar nyttjanderättstillgångar | |||
Avsättningar | |||
Realisationsvinst vid försäljning av materiella anläggningstillgångar | - | - | |
Orealiserade valutakursdifferenser | - | - | |
Övriga poster | - | - | |
Pensionsutbetalningar | - | - | |
Utbetalda avsättningar | - | ||
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | - | - | |
Realiserade valutakursdifferenser | - | - | |
Betald inkomstskatt | - | - | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
före förändringar av rörelsekapital | |||
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
Förändringar av varulager | |||
Förändringar av kundfordringar | - | ||
Förändringar av leverantörsskulder | - | - | |
| Övriga förändringar i rörelsekapital | - | - | |
- | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | - | - | |
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | - | - | |
Förvärv av rörelse, exklusive likvida medel | 31 | - | |
Försäljning av materiella anläggningstillgångar | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
Kassaflöde före finansieringsverksamheten | - | ||
| Finansieringsverksamheten | |||
Upptagna lån | 25 | ||
Amortering av lån, inklusive leasingskulder | 25 | - | - |
Inbetalda teckningsoptioner i incitamentsprogram | |||
Övrigt | - | ||
Utbetald utdelning | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Årets kassaflöde | - | - | |
Likvida medel vid årets början | |||
Valutakursdifferens i likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets slut |
| Koncernjustering, | ||||||||||
Medical Solutions | Industrial Solutions | Integrated Solutions | moderbolag | Summa | ||||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Extern omsättning | 5 308 | 4 855 | 2 871 | 2 618 | 1 367 | 3 301 | 9 546 | 10 774 | ||
Intern omsättning | — | 4 | — | — | 12 | 10 | -12 | -14 | ||
Nettoomsättning | 5 308 | 4 859 | 2 871 | 2 618 | 1 379 | 3 311 | -12 | -14 | 9 546 | 10 774 |
| Resultat | ||||||||||
Rörelseresultat (EBITA) | 525 | 457 | 219 | 128 | 47 | 334 | -90 | -11 | 701 | 908 |
Avskrivn. immateriella tillg. fr. företagsförvärv | -31 | -30 | -11 | -10 | -2 | -1 | -44 | -41 | ||
Rörelseresultat | 494 | 427 | 208 | 118 | 45 | 333 | -90 | -11 | 657 | 867 |
Finansiella intäkter | 29 | 65 | ||||||||
Finansiella kostnader | -70 | -57 | ||||||||
Årets skattekostnad | -181 | -178 | ||||||||
Årets resultat | 435 | 697 | ||||||||
| Fordringar och skulder | ||||||||||
Segmentens tillgångar | 5 916 | 6 015 | 2 324 | 2 420 | 1 125 | 1 163 | -782 | -705 | 8 583 | 8 893 |
Ej fördelade tillgångar | 717 | 1 114 | ||||||||
Summa tillgångar | 5 916 | 6 015 | 2 324 | 2 420 | 1 125 | 1 163 | -782 | -705 | 9 300 | 10 007 |
Segmentens skulder | 1 038 | 1 029 | 505 | 472 | 769 | 1 111 | -592 | -461 | 1 720 | 2 151 |
Ej fördelade skulder | 2 409 | 2 464 | ||||||||
Summa skulder | 1 038 | 1 029 | 505 | 472 | 769 | 1 111 | -592 | -461 | 4 129 | 4 615 |
| Övriga upplysningar | ||||||||||
Investeringar (aktiverade) | 294 | 411 | 80 | 64 | 148 | 80 | — | — | 522 | 555 |
Av- och nedskrivningar | 356 | 309 | 166 | 178 | 64 | 54 | — | 1 | 586 | 542 |
| Väsentliga poster, utöver av- och | ||||||||||
| nedskrivningar som ej motsvaras av | ||||||||||
utbet., nedskr. och avsättn. | 13 | -3 | 6 | -2 | -1 | -4 | 18 | -9 | ||
| Kassaflöden i löpande verksamhet fördelade på segment | ||||||||
2023 | 2022 | |||||||
| Medical | Industrial | Integrated | Medical | Industrial | Integrated | |||
| Solutions | Solutions | Solutions | Summa | Solutions | Solutions | Solutions | Summa | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||||||
före förändringar av rörelsekapital | 849 | 377 | 115 | 1 341 | 736 | 292 | 394 | 1 422 |
Förändringar i rörelsekapital | -5 | 58 | -239 | -186 | -183 | -138 | -210 | -531 |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | 844 | 435 | -124 | 1 155 | 553 | 154 | 184 | 891 |
| Ej fördelade poster | -374 | -485 | ||||||
| Summa kassaflöde från den löpande | ||||||||
verksamheten | 781 | 406 | ||||||
| Kassaflöden i investeringsverksamhet fördelade på segment | ||||||||
2023 | 2022 | |||||||
| Medical | Industrial | Integrated | Medical | Industrial | Integrated | |||
| Solutions | Solutions | Solutions | Summa | Solutions | Solutions | Solutions | Summa | |
| Förvärv av anläggningstillgångar | -307 | -71 | -52 | -430 | -357 | -58 | -40 | -455 |
Försäljning av anläggningstillgångar | 1 | — | 4 | 5 | 3 | — | 1 | 4 |
Förvärv av rörelse, exkl. likvida medel | -19 | |||||||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | -306 | -71 | -48 | -444 | -354 | -58 | -39 | -451 |
Sverige | Övriga Norden | Övriga Europa | Nordamerika | Asien | Övriga världen | Koncernen | ||||||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Extern omsättning | 1 039 | 957 | 281 | 265 | 4 292 | 5 392 | 2 826 | 2 622 | 916 | 1 365 | 192 | 173 | 9 546 | 10 774 |
Tillgångar | 1 678 | 1 837 | 2 942 | 2 719 | 3 755 | 3 850 | 925 | 1 601 | 9 300 | 10 007 | ||||
Medelantal anställda | 1 103 | 1 074 | 1 564 | 1 522 | 1 163 | 1 059 | 1 902 | 2 972 | 5 732 | 6 627 | ||||
| Investeringar | ||||||||||||||
(aktiverade) | 111 | 128 | 175 | 195 | 137 | 171 | 99 | 61 | 522 | 555 | ||||
| Uppdelning av intäkter | ||||||||
2023 | 2022 | |||||||
| Medical | Industrial | Integrated | Medical | Industrial | Integrated | |||
| Summa | Solutions | Solutions | Solutions | Summa | Solutions | Solutions | Solutions | |
Sverige | 1 044 | 152 | 857 | 35 | 963 | 138 | 790 | 35 |
Övriga Europa | 4 573 | 2 614 | 1 470 | 489 | 5 657 | 2 317 | 1 387 | 1 953 |
Nordamerika | 2 827 | 2 200 | 451 | 176 | 2 622 | 2 085 | 359 | 178 |
Asien | 922 | 171 | 77 | 674 | 1 371 | 166 | 68 | 1 137 |
Övriga världen | 192 | 171 | 16 | 5 | 175 | 153 | 14 | 8 |
Eliminering internförsäljning | -12 | -14 | ||||||
Totala intäkter från avtal med kunder | 9 546 | 5 308 | 2 871 | 1 379 | 10 774 | 4 859 | 2 618 | 3 311 |
| Avtalssaldon | ||
2023 | 2022 | |
Kundfordringar | 1 525 | 1 522 |
| Ingående balans för avtalstillgångar avseende | ||
| utvecklingsarbete och framtagande av | ||
produktionsverktyg | 163 | 208 |
Under året resultatförda | -354 | -194 |
Under året tillkommande | 287 | 155 |
Omklassificering till avtalsskulder | 37 | -16 |
Valutakurseffekter | -16 | 10 |
| Utgående balans för avtalstillgångar avseende | ||
| utvecklingsarbete och framtagande av | ||
produktionsverktyg (se även not 16) | 117 | 163 |
| Ingående balans för avtalsskulder avseende | ||
utvecklingsarbete och framtagande av pro- duktionsverktyg | 311 | 338 |
Under året resultatförda | -468 | -316 |
Under året tillkommande | 433 | 275 |
Omklassificering till avtalstillgångar | 9 | -19 |
Valutakurseffekter | -2 | 33 |
| Utgående balans för avtalsskulder avseende | ||
| utvecklingsarbete och framtagande av | ||
produktionsverktyg (se även not 22) | 283 | 311 |
2023 | 2022 | |
| Utvecklingskostnader för kundspecifika | ||
produkter | 546 | 676 |
2023 | 2022 | |
Materialkostnader | 3 312 | 4 553 |
Ersättningar till anställda | 2 411 | 2 053 |
Sociala avgifter | 307 | 288 |
Pensioner till anställda | 150 | 154 |
Energikostnader | 330 | 309 |
Övriga kostnader | 1 793 | 2 047 |
Avskrivningar och nedskrivningar | 596 | 544 |
Summa | 8 899 | 9 948 |
| Bland rörelsens kostnader ingår av- och | ||
nedskrivningar med följande belopp: | 2023 | 2022 |
Dataprogram | 5 | 6 |
Kundrelationer | 44 | 41 |
Byggnader och markanläggningar | 150 | 133 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar | 363 | 334 |
Inventarier, verktyg och installationer | 34 | 30 |
Summa anläggningstillgångar | 596 | 544 |
| Kundfordringar (- minskad avsättning / + ökad | ||
avsättning, för befarade kundförluster) | -10 | -2 |
Summa | 586 | 542 |
| Av- och nedskrivningar har fördelats på | ||
följande sätt: | 2023 | 2022 |
Kostnad för sålda varor | 538 | 494 |
Försäljningskostnader | 44 | 42 |
Administrationskostnader | 4 | 6 |
Summa | 586 | 542 |
Övriga rörelseintäkter | 2023 | 2022 |
Valutakurseffekter på rörelsefordringar/skulder | — | 27 |
| Realisationsvinst vid försäljning av materiella | ||
anläggningstillgångar | 4 | 2 |
Mottagna statliga bidrag i Kina | 3 | 6 |
Övriga bidrag | — | 2 |
Övrigt | 10 | 4 |
Summa | 17 | 41 |
| Övriga rörelsekostnader | ||
Valutakurseffekter på rörelsefordringar/skulder | -6 | — |
Förvärvskostnader | -1 | — |
Summa | -7 | — |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader, netto | 10 | 41 |
2023 | 2022 | |
Ränteintäkter | 14 | 22 |
Räntekostnader | -57 | -35 |
Kursvinster och kursförluster, netto | 5 | 1 |
Övriga finansiella intäkter | 10 | 41 |
Övriga finansiella kostnader | -13 | -21 |
Finansnetto | -41 | 8 |
| Redovisat som: | ||
Finansiella intäkter | 29 | 65 |
Finansiella kostnader | -70 | -57 |
Finansnetto | -41 | 8 |
2023 | 2022 | |||||||
| Netto | Netto | |||||||
| Ränte - | Ränte- | kursvinster/ | Ränte - | Ränte- | kursvinster/ | |||
| intäkter | kostnader | kursförluster | Övrigt | intäkter | kostnader | kursförluster | Övrigt | |
Derivat som används för säkring av koncerninterna lån | 1 | — | ||||||
Banktillgodohavanden | 14 | 22 | ||||||
Pensionsskuld PRI | -5 | -3 | ||||||
Låneskulder och leasingskulder | -52 | -32 | ||||||
| Omvärdering av tidigare avsatt skuld för | ||||||||
tilläggsköpeskilling vid förvärv i USA | 10 | 41 | ||||||
Leverantörsfinansavtal | -4 | -12 | ||||||
Övriga finansiella- tillgångar/skulder | -9 | 4 | -9 | 1 | ||||
Summa | 14 | -70 | 5 | 10 | 22 | -56 | 1 | 41 |
| Redovisad i resultaträkningen | ||
2023 | 2022 | |
| Aktuell skattekostnad | ||
Periodens skattekostnad | -162 | -192 |
Justering av skatt hänförligt till tidigare år | 4 | 3 |
-158 | -189 | |
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader | -23 | 11 |
Totalt redovisad skattekostnad | -181 | -178 |
| Avstämning av effektiv skatt | 2023 | 2022 |
Resultat före skatt | 616 | 875 |
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget | -127 | -180 |
Effekt av andra skattesatser för utländska kon- cernföretag | 2 | -5 |
Ej avdragsgilla kostnader | -16 | -15 |
Ej skattepliktiga intäkter | 38 | 25 |
Skatt hänförlig till tidigare år | 4 | — |
Effekt av ändrade skattesatser | — | -4 |
| Effekt av under året uppkomna underskott | ||
vilka ej aktiverats | -81 | 2 |
Schablonränta på periodiseringsfond | -1 | -1 |
Redovisad effektiv skatt | -181 | -178 |
| Redovisad i balansräkningen | ||||||
Uppskjuten skattefordran | Uppskjuten skatteskuld | Netto | ||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Immateriella anläggningstillgångar | 80 | 88 | -80 | -88 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 37 | 36 | 205 | 203 | -168 | -167 |
Nyttjanderättstillgångar | 3 | 3 | 3 | 3 | ||
Varulager | 18 | 19 | 10 | 11 | 8 | 8 |
Kundfordringar | — | 2 | — | 2 | ||
Pensionsavsättningar | 30 | 19 | 6 | 4 | 24 | 15 |
Periodiseringsfonder | 62 | 52 | -62 | -52 | ||
Övrigt | 110 | 101 | 61 | 32 | 49 | 69 |
Underskottsavdrag | 3 | 3 | 3 | 3 | ||
Skattefordringar/-skulder | 201 | 183 | 424 | 390 | -223 | -207 |
Kvittning | -187 | -96 | -187 | -96 | — | — |
Skattefordringar/-skulder, netto | 14 | 87 | 237 | 294 | -223 | -207 |
| Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag | |||||
Balans per 2022-01-01 | Redov. i årets res. | Redov. i övr. tot.res. | Förvärv av rörelse | Balans per 2022-12-31 | |
Immateriella anläggningstillgångar | -82 | -6 | -88 | ||
Materiella anläggningstillgångar | -105 | -62 | -167 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 2 | 1 | 3 | ||
Varulager | 15 | -7 | 8 | ||
Kundfordringar | 3 | -1 | 2 | ||
Pensionsavsättningar | 36 | -4 | -17 | 15 | |
Periodiseringsfonder | -61 | 9 | -52 | ||
Övrigt | 4 | 66 | -1 | 69 | |
Underskottsavdrag | 3 | 3 | |||
Summa | -185 | -4 | -18 | -207 |
Balans per 2023-01-01 | Redov. i årets res. | Redov. i övr. tot.res. | Förvärv av rörelse | Balans per 2023-12-31 | |
Immateriella anläggningstillgångar | -88 | 7 | 1 | -80 | |
Materiella anläggningstillgångar | -167 | -1 | -168 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 3 | 3 | |||
Varulager | 8 | 8 | |||
Kundfordringar | 2 | -2 | — | ||
Pensionsavsättningar | 15 | 9 | 24 | ||
Periodiseringsfonder | -52 | -10 | -62 | ||
Övrigt | 69 | -19 | -1 | 49 | |
Underskottsavdrag | 3 | 3 | |||
Summa | -207 | -25 | 8 | 1 | -223 |
| Skatt hänförligt till övrigt totalresultat | ||
2023 | 2022 | |
| Uppskjuten skatt hänförlig till | ||
pensionsavsättningar (PRI) | 9 | -17 |
Uppskjuten skatt på valutaterminer | -1 | -1 |
Summa | 8 | -18 |
2023 | 2022 | |
| Årets resultat hänförligt till moderbolagets | ||
aktieägare | 435 | 697 |
| Genomsnittligt antal ordinarie | ||
utestående aktier | 269 377 080 | 269 377 080 |
| Resultat i kronor per aktie före och efter | ||
utspädning (SEK) | 1,61 | 2,59 |
Engångsposter* | 110 | -41 |
| Årets resultat hänförligt till moderbolagets | ||
aktieägare efter justering för engångsposter | 545 | 656 |
| Resultat i kronor per aktie exklusive | ||
| engångsposter, före och efter utspädning | ||
(SEK) | 2,02 | 2,44 |
Dataprogram | Hyresrätter | Kund relationer | Goodwill | Summa | |
| ANSKAFFNINGSVÄRDE | |||||
Per 1 januari 2022 | 42 | 4 | 491 | 1 924 | 2 461 |
Investeringar | 3 | 3 | |||
Utrangeringar | -2 | -2 | |||
Omräkningseffekter | 1 | 60 | 239 | 300 | |
Per 1 januari 2023 | 44 | 4 | 551 | 2 163 | 2 762 |
Investeringar | 3 | 3 | |||
Förvärv | 4 | 10 | 14 | ||
Omklassificeringar | 1 | 1 | |||
Omräkningseffekter | -8 | -33 | -41 | ||
Per 31 december 2023 | 48 | 4 | 547 | 2 140 | 2 739 |
| ACKUMULERADE AVSKRIVNINGAR | |||||
Per 1 januari 2022 | -27 | -3 | -197 | -227 | |
Årets avskrivningar | -6 | -41 | -47 | ||
Utrangeringar | 2 | 2 | |||
Omräkningseffekter | -1 | -17 | -18 | ||
Per 1 januari 2023 | -32 | -3 | -255 | -290 | |
Årets avskrivningar | -5 | -44 | -49 | ||
Omräkningseffekter | 1 | 1 | |||
Per 31 december 2023 | -37 | -3 | -298 | -338 | |
Bokfört värde 31 december 2022 | 12 | 1 | 296 | 2 163 | 2 472 |
Bokfört värde 31 december 2023 | 11 | 1 | 249 | 2 140 | 2 401 |
| Goodwill fördelas på koncernens segment enligt följande: | ||
2023 | 2022 | |
Medical Solutions | 1 632 | 1 669 |
Industrial Solutions | 460 | 454 |
| Integrated Solutions | ||
EMC & Thermal | 48 | 40 |
Summa | 2 140 | 2 163 |
| Antaganden vid nedskrivningsprövning | ||||||
Medical Solutions | Industrial Solutions | EMC & Thermal | ||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Riskfri ränta, % | 3,43 | 3,49 | 3,95 | 2,77 | 2,38 | 2,29 |
Skattesats, % | 19,2 | 18,2 | 18,1 | 16,1 | 21,6 | 20,6 |
Prognostiseringsperiod | 3 år | 3 år | 3 år | 3 år | 3 år | 3 år |
Tillväxt efter prognosperiod, % | 2,0 | 2,0 | 2,0 | 2,0 | 2,0 | 2,0 |
Tillämpad diskonteringsränta före skatt, % | 12,1 | 12,1 | 13,7 | 12,1 | 12,3 | 12,1 |
| Nyttjandeperioder för: | |
Byggnader | 25 år |
Markanläggningar | 20–27 år |
Formsprutor | 8–10 år |
Automatisk monteringsutrustning | 3–5 år |
Övrig maskinutrustning | 5–10 år |
IT | 3 år |
Övriga inventarier, verktyg och installationer | 5–10 å |
| Maskiner och andra | Inventarier, verktyg | Pågående nyanlägg- | |||
| Byggnader och mark | tekniska anläggningar | och installationer | ningar och förskott | Summa | |
| ANSKAFFNINGSVÄRDE | |||||
Per 1 januari 2022 | 1 177 | 3 851 | 400 | 454 | 5 882 |
Investeringar | 16 | 111 | 23 | 312 | 462 |
Försäljningar/Utrangeringar | -29 | -6 | -35 | ||
Omklassificeringar | 228 | 323 | 27 | -578 | 0 |
Omräkningseffekter | 112 | 237 | 20 | 38 | 407 |
Per 1 januari 2023 | 1 533 | 4 493 | 464 | 226 | 6 716 |
Investeringar | 6 | 115 | 13 | 281 | 415 |
I nya bolag vid förvärv | 6 | 6 | |||
Försäljningar/Utrangeringar | -188 | -5 | -193 | ||
Omklassificeringar | 8 | 184 | 18 | -211 | -1 |
Omräkningseffekter | -6 | -40 | 1 | -7 | -52 |
Per 31 december 2023 | 1 541 | 4 570 | 491 | 289 | 6 891 |
| ACKUMULERADE AV- OCH NEDSKRIVNINGAR | |||||
Per 1 januari 2022 | -449 | -2 563 | -289 | -3 301 | |
Årets avskrivningar | -57 | -334 | -28 | -419 | |
Försäljningar/Utrangeringar | 28 | 5 | 33 | ||
Omräkningseffekter | -24 | -123 | -13 | -160 | |
Per 1 januari 2023 | -530 | -2 992 | -325 | -3 847 | |
Årets avskrivningar | -69 | -363 | -31 | -463 | |
Försäljningar/Utrangeringar | 187 | 5 | 192 | ||
Omräkningseffekter | 3 | 36 | 39 | ||
Per 31 december 2023 | -596 | -3 132 | -351 | -4 079 | |
Bokfört värde 31 december 2022 | 1 003 | 1 501 | 139 | 226 | 2 869 |
Bokfört värde 31 december 2023 | 945 | 1 438 | 140 | 289 | 2 812 |
| Redovisade värden i koncernens balansräkning | ||
| för leasingskulder och årets förändringar | ||
2023 | 2022 | |
Ingående balans | 314 | 295 |
Övriga omvärderingar av IFRS 16 leasingskulder | -26 | -19 |
Årets tillkommande IFRS 16 leasingskulder | 91 | 91 |
Amorteringar | -82 | -65 |
Omräkningseffekter | -4 | 12 |
Per 31 december | 293 | 314 |
Långfristig finansiell leasingskuld | 213 | 253 |
Kortfristig finansiell leasingskuld | 80 | 61 |
Summa finansiell leasingskuld | 293 | 314 |
| Förfallostruktur för leasingskulder | ||||
2023 | 2022 | |||
Förfaller år 2023 | 61 | |||
Förfaller år 2024 | 80 | 56 | ||
Förfaller år 2025 | 43 | 31 | ||
Förfaller år 2026 | 30 | 21 | ||
Förfaller år 2027 | 24 | |||
Förfaller år | 2028 | (2027) och därefter | 116 | 145 |
Summa finansiell leasingskuld | 293 | 314 |
| Redovisade värden i koncernens resultaträkning för leasing | ||
2023 | 2022 | |
Avskrivningar på nyttjanderätter | -84 | -78 |
Räntekostnader på leasingskulder | -10 | -9 |
Leasingkostnader för korttidsleasingavtal | -3 | -3 |
Leasingkostnader för tillgångar av lågt värde | -1 | -1 |
Totalt i koncernens resultaträkning | -98 | -91 |
| Effekter av IFRS 16 på koncernens resultaträkning | ||
2023 | 2022 | |
Kostnad sålda varor | 93 | 86 |
EBITDA (ökning av resultatmått) | 93 | 86 |
Avskrivningar i kostnad för sålda varor | -84 | -78 |
EBITA/EBIT (ökning av resultatmått) | 9 | 8 |
Räntekostnader | -10 | -9 |
| Resultat efter finansiella poster | ||
(minskning av resultatmått) | -1 | -1 |
Skatt | — | — |
| Resultat efter skatt | ||
(minskning av resultatmått) | -1 | -1 |
Effekt på resultat per aktie, före utspädning (SEK) | — | — |
| Effekter av IFRS 16 på koncernens kassaflödesanalys | ||
2023 | 2022 | |
Rörelseresultat | 9 | 8 |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet: | ||
Avskrivningar | 84 | 78 |
Erlagd ränta | -10 | -9 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||
före förändringar av rörelsekapital | 83 | 77 |
Övriga förändringar i rörelsekapital | — | — |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | 83 | 77 |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -83 | -77 |
Periodens kassaflöde | — | — |
| Finansiella tillgångar per kategori 2023 | |||||
| Upplupet | Verkligt värde via | Derivat – identifierade för | Derivat till verkligt värde | 2023 | |
| anskaffningsvärde | övrigt totalresultat | säkringsredovisning | via resultaträkningen | Summa | |
| Långfristiga finansiella tillgångar | 2 | 2 | |||
Kundfordringar | 1 525 | 1 525 | |||
Övriga kortfristiga finansiella tillgångar (se not 30) | 10 | 3 | 13 | ||
Likvida medel | 688 | 688 | |||
Redovisat värde | 2 213 | 2 | 10 | 3 | 2 228 |
Verkligt värde | 2 213 | 2 | 10 | 3 | 2 228 |
| Kundfordringar | ||||||
| Förfallna | Förfallna | Förfallna | Förfallna | |||
Totalt | Ej förfallna | ≤ 15 dagar | 16 – 30 dagar | 31 – 60 dagar | > 60 dagar | |
Förväntat bruttobelopp | 1 533 | 1 186 | 179 | 60 | 37 | 71 |
Förväntade kreditförluster | -8 | -1 | -1 | — | -2 | -4 |
31 december 2023 | 1 525 | 1 185 | 178 | 60 | 35 | 67 |
Förväntat bruttobelopp | 1 540 | 1 184 | 170 | 63 | 51 | 72 |
Förväntade kreditförluster | -18 | -7 | -1 | — | — | -10 |
31 december 2022 | 1 522 | 1 177 | 169 | 63 | 51 | 62 |
| Likvida medel och kreditbetyg | |
| Upplupet | |
| anskaffningsvärde | |
Moody's: A1 | 26 |
Standard & Poor's: AAA | 126 |
Standard & Poor's: AA | 76 |
Standard & Poor's: A- | 379 |
Standard & Poor's: A | 4 |
Standard & Poor's: BBB+ | 75 |
Övrigt (ej tillgängligt kreditbetyg) | 2 |
| 688 |
2023 | 2022 | |
Kundfordringar | 1 533 | 1 540 |
Avgår: Reservering för förväntade kreditförluster | -8 | -18 |
Redovisat värde | 1 525 | 1 522 |
| Finansiella tillgångar per kategori 2022 | |||||
| Upplupet | Verkligt värde via | Derivat – identifierade för | Derivat till verkligt värde | 2022 | |
| anskaffningsvärde | övrigt totalresultat | säkringsredovisning | via resultaträkningen | Summa | |
| Långfristiga finansiella tillgångar | 2 | 2 | |||
Kundfordringar | 1 522 | 1 522 | |||
Övriga kortfristiga finansiella tillgångar (se not 30) | 4 | — | 4 | ||
Likvida medel | 1 011 | 1 011 | |||
Redovisat värde | 2 533 | 2 | 4 | — | 2 539 |
Verkligt värde | 2 533 | 2 | 4 | — | 2 539 |
| Säkrings- | Omräknings- | ||
| reserv | reserv | Summa | |
Ingående balans per 1 januari 2022 | -1 | 214 | 213 |
| Kassaflödessäkringar: | |||
Vinst från verkligt värde värdering under året | 3 | 3 | |
Skatt från verkligt värde värdering | -1 | -1 | |
Omräkningsdifferenser | 344 | 344 | |
Utgående balans per 31 december 2022 | 1 | 558 | 559 |
Ingående balans per 1 januari 2023 | 1 | 558 | 559 |
| Kassaflödessäkringar: | |||
| Vinst från verkligt värde värdering under året | 6 | 6 | |
Skatt från verkligt värde värdering | -1 | -1 | |
Omräkningsdifferenser | -109 | -109 | |
Utgående balans per 31 december 2023 | 6 | 449 | 455 |
2023 | 2022 | |
Aktiekapital | 135 | 135 |
Övrigt tillskjutet kapital | 488 | 488 |
Omräkningsreserv | 449 | 558 |
Säkringsreserv | 6 | 1 |
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | 4 093 | 4 210 |
| Summa kapital hänförligt till moderföretagets | ||
aktieägare | 5 171 | 5 392 |
2023 | 2022 | |||
Finansiella mål | Utfall | Finansiella mål | Utfall | |
EBITA-marginal | >10% | 7,3% | >10% | 8,4% |
Kassagenerering | >75% | 65,0% | >75% | 1,0% |
Soliditet | >35% | 56,0% | >35% | 54,0% |
2023 | 2022 | |
Råvaror och förnödenheter | 613 | 719 |
Varor under tillverkning | 88 | 82 |
Färdiga varor och handelsvaror | 495 | 482 |
Summa | 1 196 | 1 283 |
2023 | 2022 | |
Övriga fordringar | 81 | 138 |
Förutbetalda kostnader | 80 | 68 |
Upplupna intäkter | 14 | 14 |
| Avtalstillgångar avseende utvecklingsarbete | ||
| och framtagande av produktionsverktyg (se | ||
även not 4) | 117 | 163 |
Utgående balans | 292 | 383 |
2 | |||||
2023 | 2022 | |
| Nuvärdet av förmånsbestämda pensionsplaner | ||
i Sverige | 133 | 121 |
Nuvärdet av pensionsplan i Schweiz | 92 | 50 |
Övriga avsättningar till pensioner | 3 | 2 |
Summa | 228 | 173 |
| Förmånsbestämda pensionsplaners verkliga värde: | ||
2023 | 2022 | |
Ingående balans | 171 | 247 |
Förmåner intjänade under perioden i Sverige | 2 | 5 |
Förändring av planavsättning i Schweiz | -4 | 2 |
Räntekostnader | 5 | 3 |
Inlösta förmåner | — | — |
Pensionsutbetalningar | -6 | -6 |
Kurseffekt | 3 | 13 |
Aktuariell vinst (-) / förlust (+) | 54 | -93 |
Summa | 225 | 171 |
| Belopp som redovisas i balansräkningen för | ||
| pensionsplan i Schweiz: | ||
2023 | 2022 | |
Nuvärdet av pensionsåtagande, fonderad pensionsplan | 491 | 411 |
Verkligt värde pensionstillgångar | -399 | -361 |
Nettoskuld, fonderad pensionsplan* | 92 | 50 |
| * Nuvärdet av den förväntade nettoskulden år 2024 är 92 MSEK (balansdagskurs | ||
| per 2023-12-31). |
| Kategorier av pensionstillgångar för pensionsplan i | ||
| Schweiz (Nivå 1): | ||
2023 | 2022 | |
Likvida medel | 0,0% | 1,1% |
Aktier | 29,4% | 27,4% |
Obligationer | 48,0% | 47,0% |
Fastighetsfonder | 19,9% | 21,8% |
Övriga investeringar | 2,7% | 2,8% |
| De belopp som redovisas i resultaträkningen under året | ||
| för pensionsplaner är följande: | ||
2023 | 2022 | |
Kostnader avseende tjänstgöring under innevarande år i Sverige | 2 | 5 |
Förändring av planavsättning i Schweiz | -4 | 2 |
Kostnad för särskild löneskatt i Sverige | 1 | 2 |
| Summa pensionskostnader i rörelseresultatet | ||
från förmånsbestämda planer | -1 | 9 |
Räntekostnad | 5 | 3 |
| Summa kostnader från förmånsbestämda | ||
planer | 4 | 12 |
Kostnad för avgiftsbestämda planer | 133 | 131 |
Kostnad för särskild löneskatt | 13 | 11 |
Summa pensionskostnader | 150 | 154 |
| Kostnader för förmånsbestämda pensionsplaner redovisas | ||
| på följande rader i övrigt totalresultat: | ||
2023 | 2022 | |
Aktuariella vinster (+) och förluster (-) | -54 | 93 |
Särskild löneskatt | -3 | 9 |
Uppskjuten inkomstskatt | 9 | -17 |
Summa | -48 | 85 |
| Viktiga aktuariella antaganden på balansdagen för förmåns- | ||
| bestämda pensionsplaner i Sverige (vägda genomsnitt): | ||
2023 | 2022 | |
Diskonteringsränta | 3,20% | 3,70% |
Inflation | 1,60% | 2,00% |
Framtida årliga löneökningar | 2,70% | 3,10% |
Personalomsättning | 5,00% | 5,00% |
Livslängd | DUS23 | DUS21 |
Duration avseende pensionsåtagande (år) | 15,0 | 17,0 |
| Viktiga aktuariella antaganden på balansdagen för | ||
| pensionsplan i Schweiz: | ||
2023 | 2022 | |
Diskonteringsränta | 1,50% | 2,20% |
Ränta på pensions krediter | 1,75% | 1,50% |
Inflation | 1,50% | 1,50% |
Framtida årliga löneökningar | 2,00% | 2,00% |
Framtida årliga pensionsökningar | 0,00% | 0,00% |
Duration avseende pensionsåtagande (år) | 14,9 | 14,1 |
| Känslighetsanalys (nuvärdet av pensionsåtagandet i | ||
| balansräkningen): | ||
| Sverige | Schweiz | |
| 2023 | 2023 | |
Diskonteringsränta +0,5% | -9 | -33 |
Diskonteringsränta –0,5% | 10 | 37 |
Inflation +0,5% | 8 | 5 |
Inflation –0,5% | -7 | -4 |
Löneökning +0,5% | 3 | 6 |
Löneökning –0,5% | -2 | -6 |
| Avsättning för: | ||
2023 | 2022 | |
Särskild löneskatt enl IAS 19 för PRI pensions- skuld | 10 | 7 |
Särskild löneskatt avseende kapitalförsäkringar | 7 | 4 |
Produktgarantier och kundreklamationer | 52 | 50 |
Övrigt | 2 | 1 |
Belopp vid årets utgång | 71 | 62 |
2023 | 2022 | |
Förskott från kunder avseende produkter | 15 | 38 |
| Avtalsskulder avseende utvecklingsarbete och | ||
| fram tagande av produktionsverktyg (se även | ||
not 4) | 283 | 311 |
Övriga kortfristiga skulder | 126 | 125 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | ||
| Löneskulder | 199 | 181 |
Sociala avgifter | 75 | 70 |
Ankomna varuleveranser, ej fått faktura | 30 | 80 |
Energikostnader | 22 | 31 |
Reklamationer | 30 | 138 |
Underhåll | 19 | 35 |
Verktyg | 5 | 1 |
Maskiner och reservdelar | 25 | 37 |
Övriga poster | 178 | 146 |
| Delsumma upplupna kostnader | ||
och förutbetalda intäkter | 583 | 719 |
Summa | 1 007 | 1 193 |
| Ställda säkerheter* | ||
2023 | 2022 | |
Fastighetsinteckningar i Schweiz | — | 62 |
Företagsinteckning | 3 | 3 |
| * Ställda säkerheter för skulder till kreditinstitut. |
| Eventualförpliktelser | ||
2023 | 2022 | |
Garantiåtagande, FPG/PRI | 2 | 2 |
Garantiåtagande, EU-stöd | 45 | — |
| Följande delkomponenter ingår i likvida medel: | ||
2023 | 2022 | |
Kassa och banktillgodohavanden | 685 | 1 005 |
Tillgodohavande på koncernkonto i moderbolaget | 3 | 6 |
| Summa likvida medel rapporterade | ||
i kassa flödesanalysen | 688 | 1 011 |
| Avstämning av skulder hänförliga till finansieringsverksamheten | ||
2023 | 2022 | |
| Ingående balans för långfr.- och kortfr. | ||
finansiella skulder | 2 044 | 1 799 |
| Kassaflödespåverkande förändringar | ||
Upptagna lån | 56 | 121 |
Amortering av lån | -183 | -103 |
| Ej kassaflödespåverkande förändringar | ||
Omräkningseffekter | -86 | 189 |
| Övriga omvärderingar- och årets tillk. | ||
IFRS 16 leasingskulder, se not 13 | 65 | 72 |
| Omvärdering tilläggsköpeskilling | ||
GW Plastics Inc förvärvet | -10 | -41 |
Förändring derivat | -5 | 7 |
| Utgående balans för långfristiga | ||
och kortfristiga finansiella skulder | 1 881 | 2 044 |
| Könsfördelning i styrelse och koncernledning | ||||
2023 | 2022 | |||
Män | Kvinnor | Män | Kvinnor | |
Moderbolagets styrelse inklusive koncernchef | 8 | 3 | 8 | 3 |
Koncernledning inklusive koncernchef | 6 | 1 | 6 | 1 |
| Ersättningar till styrelsen, verkställande direktören och andra ledande befattningshavare i koncernledningen | ||||||
| Grundlön/ | Rörlig | Övriga | Pensions- | Övrig | ||
| TSEK | Styrelsearvode | ersättning | förmåner | premie | ersättning | Summa |
| Ersättningar och övriga förmåner under 2023 | ||||||
Styrelsens ordförande, Fredrik Arp | 1 080 | 1 080 | ||||
Styrelseledamot, Carina van den Berg | 485 | 485 | ||||
Styrelseledamot, Tomas Blomquist | 310 | 310 | ||||
Styrelseledamot, Sven Boström | 310 | 310 | ||||
Styrelseledamot, Lovisa Hamrin | 350 | 350 | ||||
Styrelseledamot, Åsa Hedin | 377 | 377 | ||||
Styrelseledamot, Erik Lynge-Jorlén | 310 | 310 | ||||
Styrelseledamot, Lars-Åke Rydh | 310 | 310 | ||||
Verkställande direktören, Christer Wahlquist | 6 132 | 2 167 | 110 | 2 134 | 591 | 11 134 |
Vice verkställande direktören, Per-Ola Holmström | 3 420 | 1 035 | 92 | 1 199 | 121 | 5 867 |
Andra ledande befattningshavare i koncernledningen (5 pers.) | 11 820 | 3 864 | 361 | 3 565 | 693 | 20 303 |
Summa | 24 904 | 7 066 | 563 | 6 898 | 1 405 | 40 836 |
| Grundlön/ | Rörlig | Övriga | Pensions- | Övrig | ||
| TSEK | Styrelsearvode | ersättning | förmåner | premie | ersättning | Summa |
| Ersättningar och övriga förmåner under 2022 | ||||||
Styrelsens ordförande, Fredrik Arp | 1 055 | 1 055 | ||||
Styrelseledamot, Carina van der Berg | 300 | 300 | ||||
Styrelseledamot, Tomas Blomquist | 300 | 300 | ||||
Styrelseledamot, Sven Boström | 300 | 300 | ||||
Styrelseledamot, Lovisa Hamrin | 340 | 340 | ||||
Styrelseledamot, Åsa Hedin | 365 | 365 | ||||
Styrelseledamot, Erik Lynge-Jorlén | 300 | 300 | ||||
Styrelseledamot, Lars-Åke Rydh | 400 | 400 | ||||
Verkställande direktören, Christer Wahlquist | 5 676 | 649 | 104 | 2 033 | 297 | 8 759 |
Vice verkställande direktören, Per-Ola Holmström | 3 240 | 344 | 86 | 1 090 | 104 | 4 864 |
Andra ledande befattningshavare i koncernledningen (5 pers.) | 9 085 | 554 | 228 | 2 571 | 788 | 13 226 |
Summa | 21 361 | 1 547 | 418 | 5 694 | 1 189 | 30 209 |
| Till bolagets revisionsbolag har ersättning utgått: | ||
TSEK | 2023 | 2022 |
| EY | ||
Revisionsuppdrag | 8 337 | 6 063 |
Skatteuppdrag | 168 | 468 |
Övriga uppdrag | 959 | 281 |
Summa | 9 464 | 6 812 |
2023 | 2022 | |||
Antal | Varav män | Antal | Varav män | |
| Moderbolaget i Sverige | ||||
Nolato AB, Torekov | 12 | 75% | 10 | 70% |
| Dotterföretag i Sverige | ||||
Be-Må Molds AB | 4 | 50% | — | — |
Nolato Cerbo AB, Trollhättan | 170 | 68% | 159 | 69% |
Nolato Gota AB, Götene | 206 | 76% | 213 | 75% |
Nolato Lövepac AB, Skånes Fagerhult | 54 | 65% | 38 | 42% |
Nolato MediTech AB, Hörby | 259 | 66% | 279 | 66% |
Nolato MediTor AB, Torekov | 118 | 51% | 106 | 55% |
Nolato Plastteknik AB, Göteborg | 113 | 67% | 101 | 75% |
Nolato Polymer AB, Torekov | 82 | 80% | 86 | 80% |
Nolato Silikonteknik AB, Hallsberg | 85 | 66% | 82 | 65% |
1 091 | 68% | 1 064 | 68% | |
| Dotterföretag utomlands | ||||
Avenue Mould Solutions Ltd, Irland | 99 | 79% | 83 | 81% |
Cerbo France Sarl, Frankrike | 1 | 0% | 1 | 0% |
GW Plastics (Dongguan) Ltd., Kina | 251 | 53% | 242 | 54% |
GW Plastics Hong Kong Ltd., Kina | 2 | 100% | 3 | 100% |
GW Plastics Mexicana, S. de R.L de C.V., Mexiko | 109 | 67% | 109 | 65% |
GW Plastics San Antonio, Inc., USA | 132 | 71% | 112 | 71% |
GW Plastics Tucson, Inc., USA | 211 | 60% | 164 | 60% |
GW Silicones, Inc., USA | 48 | 75% | 38 | 29% |
Lövepac Converting Ltd., Kina | 36 | 53% | 49 | 55% |
Lövepac Technology (Shenzhen) Co., Ltd., Kina | 118 | 40% | 148 | 39% |
Nolato Contour, Inc., USA | 279 | 65% | 308 | 66% |
Nolato EMC Kft, Ungern | 37 | 38% | 39 | 36% |
Nolato GW, Inc., USA | 305 | 68% | 256 | 68% |
Nolato Hungary Kft, Ungern | 757 | 50% | 736 | 46% |
Nolato Jabar LLC., USA | 79 | 67% | 72 | 72% |
Nolato Jaycare Ltd, Storbritannien | 170 | 79% | 160 | 76% |
Nolato (Malaysia) SDN BHD | 108 | 54% | 90 | 46% |
Nolato Medical Device Co. Ltd., Kina | 60 | 47% | 55 | 55% |
Nolato Mobile Comm.Polymers (Beijing) Ltd., Kina | 972 | 54% | 1 865 | 49% |
Nolato PPT Ltd, Storbritannien | 14 | 71% | — | — |
Nolato Romania Srl, Rumänien | 50 | 40% | 49 | 41% |
Nolato Silikonteknik (Beijing) Co., Ltd., Kina | 214 | 55% | 206 | 56% |
Nolato Stargard Sp.zo.o., Polen | 132 | 22% | 121 | 25% |
Nolato Technology (Dongguan) Co., Ltd., Kina | 81 | 41% | 66 | 47% |
Nolato Technology (Suzhou) Co., Ltd., Kina | 60 | 43% | 248 | 46% |
Nolato Treff AG, Schweiz | 304 | 63% | 333 | 62% |
4 629 | 57% | 5 553 | 53% | |
5 732 | 59% | 6 627 | 56% | |
Intervall | Säkrat flöde |
1–3 månaders framtid | 60–80% |
4–6 månaders framtid | 40–60% |
7–9 månaders framtid | 20–40% |
10–12 månaders framtid | 0–20% |
| Valutaterminskontrakt | ||||||||||
2023 | 2022 | |||||||||
| Nominellt | Verkligt | Redovisat i | Redovisat i | Nominellt | Verkligt | Redovisat i | Redovisat i | |||
| MSEK | värde | värde | Snittkurs | resultaträkn. | övr. totalres. | värde | värde | Snittkurs | resultaträkn. | övr. totalres. |
| Säkringar för koncerninterna lån | ||||||||||
CHF sälj mot SEK (Q4) | 128 | 128 | 12,2092 | 5 | 183 | 188 | 11,2387 | -4 | ||
EUR sälj mot SEK (Q4) | 12 | 12 | 11,2754 | 1 | 50 | 51 | 10,9311 | -1 | ||
GBP sälj mot SEK (Q4) | 91 | 89 | 12,9642 | -1 | 4 | 73 | 73 | 12,4858 | 2 | |
PLN sälj mot SEK (Q4) | 32 | 31 | 2,5432 | 1 | ||||||
USD köp (sälj) mot SEK (Q4) | 134 | 129 | 10,2983 | -5 | 20 | 21 | 10,1107 | -1 | ||
Summa | 397 | 389 | 1 | 4 | 326 | 333 | 1 | -5 | ||
| Kassaflödessäkringar EUR | ||||||||||
EUR sälj mot SEK (Q1) | 27 | 26 | 11,6154 | — | — | |||||
EUR sälj mot SEK (Q2) | 17 | 16 | 11,8479 | 17 | 18 | 10,8838 | ||||
EUR sälj mot SEK (Q3) | 12 | 11 | 11,5971 | 10 | 10 | 10,9627 | ||||
EUR sälj mot SEK (Q4) | 5 | 5 | 11,3377 | 6 | 6 | 10,9767 | ||||
Summa | 61 | 58 | 1 | 3 | 33 | 34 | — | -1 | ||
| Kassaflödessäkringar USD | ||||||||||
USD sälj mot SEK (Q1) | 45 | 42 | 10,6590 | 46 | 47 | 10,2893 | ||||
USD sälj mot SEK (Q2) | 34 | 31 | 10,8232 | 35 | 34 | 10,6472 | ||||
USD sälj mot SEK (Q3) | 25 | 23 | 10,7274 | 27 | 26 | 10,7048 | ||||
USD sälj mot SEK (Q4) | 11 | 10 | 10,3297 | 13 | 13 | 10,2952 | ||||
Summa | 115 | 106 | 2 | 3 | 121 | 120 | 1 | 4 |
| Nettoexponering av försäljning och inköp i utländsk valuta | ||||
| (kassaflödessäkringar) | ||||
| 12 månaders | ||||
| bedömda | ||||
| MSEK | nettoflöden | Totala säkringar | Procentandel | Snittkurs |
EUR | 117 | 61 | 52% | 11,6538 |
USD | 229 | 115 | 50% | 10,6909 |
Summa | 346 | 176 | 51% |
| Transaktionsexponering vid utgången av året | |||
| (kassaflödessäkringar) | |||
| 12 månaders osäkrade | |||
| MSEK | bedömda nettoflöden | Valutaförändring | Resultatpåverkan |
EUR | 56 | +/-5% | +/-3 |
USD | 114 | +/-5% | +/-6 |
Summa | 170 | +/-9 |
| Omräkningsexponering i utländska dotterföretag | ||
| Nettotill- | Kronförstärk- | |
| MSEK | gångar | ning med 5% |
Nolato Hungary, EUR | 710 | -36 |
Nolato Mobile Comm.Polymers (Beijing), CNY | 210 | -11 |
Nolato Technology (Suzhou), CNY | 68 | -3 |
Nolato (Malaysia) SDN BHD, USD | 35 | -2 |
Nolato Silikonteknik (Beijing), CNY | 27 | -1 |
Nolato Stargard, PLN | 22 | -1 |
Nolato Romania, RON | 15 | -1 |
Nolato EMC Hungary, EUR | 3 | — |
Nolato Medical Device (Beijing), CNY | -1 | — |
Lövepac Converting, CNY | -1 | — |
Nolato Technology (Dongguan), CNY | -11 | 1 |
Lövepac Technology (Shenzhen), CNY | -13 | 1 |
Summa | 1 064 | -53 |
| Nettoskuld vid utgången av året (exklusive leasingskulder) | ||||||
| Redovisat värde | Framtida ränta | Räntekänslighet | ||||
| 2023 (MSEK) | år 2024 | år 2025 | år 2026 | Avtalsslut | vid +1% | |
| Räntebärande skulder (långfristiga) | ||||||
Banklån, USD (fast ränta) | 753 | 13 | 8 | 2025-08-06 | 8 | |
| Banklån, USD (rörlig ränta) | 141 | 8 | 5 | 2025-08-06 | 1 | |
| Banklån, CHF (rörlig ränta) | 406 | 10 | 6 | 2025-08-06 | 4 | |
| Banklån, CHF (rörlig ränta) | 240 | 5 | 5 | 5 | 2026-12-22 | 2 |
Tilläggsköpeskilling P&P Technology Ltd, GBP | 4 | |||||
Delsumma | 1 544 | 36 | 24 | 5 | 15 | |
| Räntebärande skulder (kortfristiga) | ||||||
Banklån, SEK (rörlig ränta) | 37 | |||||
Tilläggsköpeskilling P&P Technology Ltd, GBP | 2 | |||||
Delsumma | 39 | |||||
| Pensionsskulder | ||||||
| Pensionsskuld, SEK | 136 | 4 | ||||
| Pensionsskuld, CHF | 92 | 1 | ||||
Delsumma | 228 | 5 | ||||
Summa skulder | 1 811 | |||||
| Räntebärande tillgångar | ||||||
Likvida medel | 688 | |||||
Finansiell nettoskuld | 1 123 | |||||
1) Den framtida rörliga räntan är baserad på räntedebiteringen under år 2023 och kommer att variera under efterföljande år. | ||||||
2) Enligt prognos. |
Förfallotid | < 1 mån | 1–3 mån | 4–12 mån | > 1 år | Totalt |
Leverantörsskulder | 408 | 203 | 8 | 1 | 620 |
| Kreditrisk (MSEK) | ||
2023 | 2022 | |
Kundfordringar | 1 525 | 1 522 |
Övriga fordringar | 2 | 2 |
Derivat | 13 | 4 |
Likvida medel | 688 | 1 011 |
Summa | 2 228 | 2 539 |
| Förvärvsvärde, goodwill och kassaflödeseffekter | |
| Förvärvsvärde | |
| Förvärvsvärde | 18 |
| Avgår verkligt värde på förvärvade nettotillgångar | -9 |
| Goodwill | 9 |
| Nettotillgångar | |||
| Balansräkning | Justering | ||
| vid förvärvs- | till verkligt | Verkligt | |
| tillfället | värde | värde | |
Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 4 | 4 |
Materiella anläggningstillgångar | 3 | — | 3 |
Nyttjanderätter | 2 | — | 2 |
Omsättningstillgångar | 6 | — | 6 |
Likvida medel | 0 | — | 0 |
| Övriga långfristiga finansiella | |||
skulder | -1 | — | -1 |
Uppskjuten skatteskuld | -1 | -1 | -2 |
| Övriga kortfristiga finansiella | |||
skulder | -1 | — | -1 |
Övriga kortfristiga skulder | -2 | — | -2 |
Förvärvade nettotillgångar | 6 | 3 | 9 |
| Kassaflödeseffekter | |
| Kontant erlagt förvärvsvärde | 12 |
| Avgår förvärvade likvida medel | 0 |
| Netto kassaflöde från förvärvet | 12 |