213800T68IVZFR868L422024-01-012024-12-31iso4217:SEK213800T68IVZFR868L422023-01-012023-12-31iso4217:SEKxbrli:shares213800T68IVZFR868L422024-12-31213800T68IVZFR868L422023-12-31213800T68IVZFR868L422023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800T68IVZFR868L422023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800T68IVZFR868L422023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800T68IVZFR868L422023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800T68IVZFR868L422024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800T68IVZFR868L422024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800T68IVZFR868L422024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800T68IVZFR868L422024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800T68IVZFR868L422024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800T68IVZFR868L422024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800T68IVZFR868L422024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800T68IVZFR868L422024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800T68IVZFR868L422022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800T68IVZFR868L422022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800T68IVZFR868L422022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800T68IVZFR868L422022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800T68IVZFR868L422022-12-31213800T68IVZFR868L422023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800T68IVZFR868L422023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800T68IVZFR868L422023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800T68IVZFR868L422023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024 [Titel] [Period]
1
VD-kommentar | Omsättning och resultat | Övrig finansiell information | Finansiella rapporter |
Årsredovisning
202
4
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
2
Innehållsrteckning
0 1 Inledning
3. Starbreeze i korthet
4. 2024 i korthet
5. VD-ord
7. Varför investera i Starbreeze
02 Verksamhetsmiljö &
Strategi
9. Verksamhetsmiljö
11. Strategi & Affärsmodell
13. rdekedja för spel
03 Verksamhet & Projekt
15. Vår verksamhet
17. Våra projekt
04 Hå llb a rhe t
20. Hållbarhet
05 För investerare
29. Aktien
30. Risk
06 Bolagsstyrning
32. Bolagsstyrningsrapport
37. Styrelse och revisor
37. Ledning
07 Förvaltningsberättelse
41. Förvaltningsberättelse
08 Fin a n s ie ll in fo rm a t io n
48. Finansiell information
83. Revisionsberättelse
09 Ersättningsrapport
87. Ersättningsrapport
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
3
Starbreeze i korthet
Starbreeze är en oberoende utvecklare,
förläggare och distributör av engagerande och
sociala spelupplevelser. Med bas i Sverige och
anställda över Europa och globalt har vi varit en
kraft i den globala spelbranschen i mer än 25 år.
PAYDAY® har varit vår flaggskeppsfranchise ända sedan 2011
världens främsta bankrånsimulator och vår mest framgångsrika
spelserie. Serien fortsätter att växa och hitta nya spelare runt om
i världen. Genomr licens- och franchisemodell bygger vi vidare
på styrkan i varumärket och tar PAYDAY® till nya plattformar och
målgrupper. Det är mer än bara ett spel det är en ikonisk
spelupplevelse som engagerar miljoner.
Vi utvecklar ett nytt kooperativt multiplayerspel baserat på
världens främsta rollspel Dungeons & Dragonmed planerad
lansering under 2026.
Vi agerar förläggare åt externa utvecklare och är utgivare till
bland annat succéspelet Roboquest.
Vi tror på spel som en social upplevelse som förenar människor.
Därför fokuserar vi på att bygga, underhålla och främja relationen
med våra spelare. Genom vår plattform, Starbreeze Nebula,
strävar vi efter att skapa ett aktivt och engagerat community runt
våra spel.
Antal anställda
Nettoomsättning
186
(194 2023)
186
(634 2023)
Nettomsättning, fördelning i procent
Nettoomsättning & Rörelseresultat, 2020-2024
Män | Kvinnor | Annat
143
37
6
Spelförsäljning
67,6%
Tredjepartsförläggning
25,7%
Övrigt
6,7%
118
126
128
634
186
2020 2021 2022 2023 2024
Nettoomsättning, MSEK Rörelseresultat (EBITDA), MSEK
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
4
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
2024 i korthet
Under 2024 har vi tagit steg för att utöka och förstärka vår spelportfölj. PAYDAY3 har
växt och förbättrats med nytt innehåll och funktionalitet, och vi expanderar PAYDAY®-
varumärket genom att ta det till nya plattformar och upplevelser. Vårt Dungeons &
Dragons®-baserade spel är i produktion inför lansering under 2026. Dessutom
expanderar Roboquest med lansering på PlayStation 4 och 5 under första halvåret
2025.
PAYDAY™ 3
PROJEKT BAXTER
ROBOQUEST
PAYDAY®-FRANCHISE
Projektöversikt
Projektöversikt
Projektöversikt
Projektöversikt
PAYDAY3 fick ett flertal större uppdateringar av innehåll,
funktionalitet och förbättringar av teknisk plattform inom
både Operation Medic Bag och löpande utveckling.
Ett co-op äventyr i en reaktiv och föränderlig Dungeons &
Dragons®-värld med fokus på emergent gameplay
1
i en
oändligt omspelbar miljö
Roboquest fick betydande innehåll och förbättringar
genom flera stora uppdateringar som adderade till spelet
och utökade dess räckvidd
PAYDAY x PUBG
Starbreeze tillkännagav ett partnerskap emd
KRAFTON, Inc, bolaget bakom PUBG:
Battlegrounds, för att integrera PAYDAYs
kooperativa heist-upplevelse i PUBG
Uppdateringar
Uppdateringar
Uppdateringar
Projektöversikt
Tre DLCs:
Boys in Blue, Houston Breakout, Fear & Greed
Baxter gick in i full produktion och vi visade de första
bilderna på övergången från koncept till produktion
Super Update, Dead Cells Update, Endless Update,
Två gratis "Legacy Heists":
Diamond District, First World Bank
Kommande lansering på Playstation 4 och PlayStation 5
under första halvåret 2025
Notoriety
, en populär kooperativ FPS
plattoformen Roblox genomgick betyande
utveckling som kulminerade i dess relansering
som en officiellt licensierad PAYDA-
upplevelse
1
De oplanerade och ofta överraskande spelupplevelser som uppstår ur samspelet mellan spelmekanik, system och spelarval
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
5
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
VD-kommentar
Vi utökar vår räckvidd
Under 2024 har vi fortsatt att stärka
Starbreeze position som en studio med
flera spel i portföljen, med PAYDAY som
kärnan i vår verksamhet. De senaste 24
månaderna har spelindustrin genomgått
betydande utmaningar och snabba
förändringar, som påverkat både oss och
våra branschkollegor. Att navigera genom
dessa turbulenta tider har krävt svåra
beslut, där ett tydligt fokus och noggranna
prioriteringar varit avgörande för vår
motståndskraft och fortsatta utveckling.
Genom att utveckla och stärka våra egna
IP:n, delta i strategiskt viktiga uppdrag åt
externa uppdragsgivare, effektivisera vår
tredjepartsförläggning och optimera
organisationen, har vi stärkt vår långsiktiga
konkurrenskraft. Dessa fokuserade initiativ
är utformade för att skapa större värde
både för våra spelare och våra aktieägare.
Vi har för närvarande tre aktiva projekt som
engagerar våra nära 200 medarbetare:
PAYDAY 3, vårt Dungeons & Dragons®-
projekt "Baxter" och integrationen av
PAYDAY i "PUBG: Battlegrounds" genom ett
uppdragsavtal med KRAFTON, Inc. Dessutom
utvecklar vi aktivt vår franchise- och
licensaffär, vilket tydligt exemplifieras av
samarbetet med KRAFTON samt den
framgångsrika återlanseringen av ROBLOX-
spelet "Notoriety" under det officiella
PAYDAY-varumärket. Genom ROBLOX når vi
en ny, bredare målgrupp och bygger
ngsiktig varumärkeslojalitet. Vår filosofi är
att expandera varumärkets räckvidd och
relevans genom kreativa partnerskap med
stöd av våra starka egna titlar.
Tredjepartsförläggning förblir ett viktigt
område, där den kommersiella framgången
för Roboquest spelar en central roll. I slutet
av maj lanseras Roboquest på
PlayStation®4 och 5, vilket ger ytterligare
över 100 miljoner spelare möjligheten att
uppleva detta kritikerrosade spel. Vi har
även nyligen utökat vår portfölj med det
svenska spelet "Out of Sight" från studion
The Gang en spännande titel med unik
spelmekanik som planeras att lanseras
under första halvåret 2025.
Idag är Starbreeze en väldiversifierad
verksamhet som genererar intäkter från
egen spelutveckling, ökade bidrag från
tredjepartsförläggning, work-for-hire-avtal
samt växande licensintäkter genom viktiga
samarbeten. Sammantaget ger detta en
stabil grund för fortsatt tillväxt under 2025
och framåt.
STRATEGISK INRIKTNING
Vår strategi är att skapa engagerande och
sociala spelupplevelser med tydligt fokus
på samarbetsbaserat spel och interaktion
mellan spelare. PAYDAY förblir vårt
flaggskepps-IP, och vi fortsätter investera i
dess utveckling samtidigt som vi aktivt
utvidgar partnerskap med etablerade
varumärken såsom Dungeons & Dragons
och PUBG: Battlegrounds. Vi är dedikerade
till långsiktigt stöd för våra spel, med
betoning på hög omspelningsbarhet. Vårt
yttersta mål är att leverera minnesvärda
och ikoniska upplevelser som fördjupar
spelarengagemanget och skapar varaktig
lojalitet.
PAYDAY
PAYDAY 3
Under året har vi släppt flera efterlängtade
uppdateringar för PAYDAY 3, förbättrat
funktionaliteten och lagt till viktiga
funktioner såsom server browser, VoIP och
ett uppdaterat användargränssnitt. Spelet
fortsätter utvecklas och locka nya spelare,
med stöd av framgångsrika initiativ såsom
vårt samarbete med PlayStation®Plus,
vilket har introducerat miljontals nya
spelare till PAYDAY 3-universumet.
SAMARBETEN OCH VARUMÄRKESUTVIDGNING
Vårt strategiska partnerskap med KRAFTON,
Inc., där PAYDAY integreras i PUBG:
Battlegrounds, ger en unik möjlighet att
introducera PAYDAY-varumärket och
spelupplevelsen för en större global publik.
PUBG är en av de få verkligt ”evergreen”
och konstant populära spelplattformarna
globalt, vilket gör detta samarbete särskilt
spännande. På liknande sätt är ROBLOX-
spelet "Notoriety" ytterligare ett
framgångsrikt exempel på hur vi når en ny,
yngre publik och bygger
varumärkeskännedom hos nästa
generations spelare.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
6
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
PROJEKT BAXTER DUNGEONS & DRAGONS®
Projekt Baxter har gjort starka framsteg
under året, där regelbundna interna
speltester driver utvecklingen framåt. Vi
har pågående dialoger och spelsessioner
med potentiella partners för att maximera
projektets kommersiella potential och får
kontinuerligt positiv feedback. Vårt mål är
att leverera en unik co-op-upplevelse där
spelarnas val och handlingar påverkar
spelvärlden på ett meningsfullt sätt, och vi
är optimistiska om projektets framtida
framgång.
ORGANISATION
Under året har vi optimerat organisationen
för att bättre möta marknadens
utmaningar och fokusera resurser på vår
kärnverksamhet spelutveckling. Detta har
inneburit en måttlig nettoförändring i
personalstyrkan och en riktad
omstrukturering för att ytterligare stärka
utvecklingsteamet. Flytten till vårt nya
huvudkontor i Stockholm i början av 2025
var en viktig milstolpe för att stärka vår
interna kultur, förbättra samarbetet och
öka den övergripande effektiviteten.
AVSLUTANDE ORD
2024 har varit ett år av betydande framsteg
för Starbreeze. Vi har förbättrat våra
befintliga titlar, utökat strategiska
partnerskap och byggt en starkare grund
för långsiktig framgång. Inför 2025 är vi
optimistiska och väl positionerade för att
nå våral, driva innovation och fortsätta
leverera värde till våra spelare,
medarbetare och aktieägare.
ADOLF KRISTJANSSON, VD
MATS JUHL, CFO
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
7
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Varför investera i
Starbreeze
1. Marknad
Stor och växande sektor
Starbreeze verkar en spelmarknad som förväntas nå över 200
miljarder USD år 2026. Genom att fokusera på konsol och PC
adresserar bolaget närmare hälften av den marknaden.
Engagerade spelare
Multiplayerspel och kooperativa spel utgör ett av de snabbast
växande segmenten, med en publik som är villig att investera både
tid och pengar över lång tid.
2. Stark IP-portfölj med PAYDAY® i
centrum
Global räckvidd
PAYDAY-franchiset har över 50 miljoner spelare världen över.
Licensiering och partnerskap
Strategiska samarbeten (t.ex. med KRAFTON, Inc. för PUBG:
Battlegrounds eller ’Notoriety’ på Roblox), breddas PAYDAYs
målgrupp, skapar ytterligare intäkter och håller varumärket
kulturellt relevant r både befintliga och nya fans.
Låg risk, hög avkastning
Licensavtal ger kompletterande intäktsströmmar utan
omfattande utvecklingskostnader och bidrar till fortsatt
momentum inför kommande lanseringar.
3. Diversifierade
intäktsströmmar & nyutveckling
Nya co-op-projekt
Utveckling av ett spel baserat på det globalt välkända varumärket
Dungeons & Dragons®, vilket utnyttjar Starbreeze expertis och
utökar bolaget räckvidd.
Utnyttja PAYDAY®-kompetensen
Använd lärdomar från PAYDAY för att skapa nya spelvarumärken,
vilket minskar beroendet av ett franchise.
Trepartsförläggning (3PP)
Genom att publicera och stödja titlar som bland annat Roboquest
når Starbreeze nya genrer och målgrupper.
4. Finansiell stabilitet
Solid balansräkning
Begränsad skuldsättning och stark nettokassa ger en stabil grund
för strategiska investeringar.
Tillväxt och diversifiering
Genom att driva både egna projekt och utnyttja licensmöjligheter
stärker Starbreeze sin finansiella ställning, reducerar projektrisk
och möjliggör ytterligare satsningar på nya spelvarumärken och
expansionsmöjligheter.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
8
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Verksamhetsmil
& Strategi
02
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
9
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Verksamhetsmil
Den globala spelmarknaden fortsätter uppvisa
långsiktigt stark tillväxt, med nära 3,5 miljarder spelare
vid utgången av 2024. Totalt uppskattas marknaden
uppgå till 188 miljarder dollar under 2024, fördelat på PC-,
konsol- och mobilspel. Starbreeze adresserar primärt
PC- och konsolmarknaden.
Marknadsöversikt
Under 2024 fortsatte den globala marknaden för spel att
växa i takt med att efterfrågan på interaktiva
underhållningsupplevelser ökade. Marknaden för PC-spel
ökade med 4 procent och marknaden för konsolspel
krympte med 1 procent. Marknaden för mobilspel vände en
flerårigt negativ utveckling och växte med 3 procent.
Tillväxt
Analysföretaget Newzoo uppskattar att marknaden
kommer fortsätta växa med en CAGR om drygt tre procent
mellan 2022-2027, och marknadsvärdet förväntas uppgå
till 213,3 miljarder dollar.
Starbreeze produkter säljs via digitala plattformar som
Steam, Playstation Store, Xbox Game Store, Epic Games
Store samt genom fysiska återförsäljare. Geografiskt är
Nordamerika och Europa de största marknaderna för våra
spel och står tillsammansr drygt 70 procent av
Starbreeze intäkter.
Översikt över den globala spelmarknaden 2022-2027
miljarder USD
Översikt över den globala spelmarknaden per segment
miljarder USD
Källa: Newzoo Global Games Market Report August 2024
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
10
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Trender
Spelindustrin och marknaden är
expansiv och snabbt föränderlig. De
drivande marknadstrenderna
utvecklas och påverkas löpande av
teknologiska framsteg, förändrade
spelvanor hos konsumenter och
strukturella skiften i branschens
sammansättning
.
Ett urval av de marknadstrender som
påverkar vår verksamhet
presenteras här.
2
”Co-op”, spelform där spelare hjälps åt mot ett gemensamt mål
3
UGC” (”User Generated Content”), användargenererat innehåll
Generativ AI
Globalt fokus på IP
Co-op
2
& UGC
3
Generativ AI används idag inom spelindustrin i allt
från förproduktionsprocesser, för att generera
texturer och innehåll, skapa dynamiska och
varierande spelmiljöer samt karaktärsdesign och
animering. Enligt undersökningar förväntas
generativ AI öka den generella kvaliteten på spel
samt förkorta produktionstider, men däremot inte i
samma utsträckning minska kostnader eller lätta
branschens talangbrist.
Spelbranschen fokuserar allt mer på att bygga
starka varumärken och IP som kan expandera
både inom och utanför spelvärlden. Ett
framgångsrikt IP har potential att utvecklas till
bland annat nya spelgenres, filmer, serier,
böcker och merchandise vilket skap
ar nya och
diversifierade intäktsströmmar. Ett IP som kan
användas på flera plattformar är en viktig
konkurrensfördel, särskild i en tid då
spelmarknaden
visar tendenser på mättnad.
Spel som uppmuntrar spelare att spela
tillsammans genom att lösa problem, bygga
eller skapa växer sig alltmer populära.
Minecraft och Roblox låter spelare bygga
sina egna världar eller till och med skapa sina
egna spel från grunden och Fornite-skaparen
Epic Games har under 2023 släppt en särskild
version av sin spelmotor Unreal Engine för
att låta spelare skapa både banor och
designa hela spel baserade på varumärket
Fortnite.
För Starbreeze
För Starbreeze
För Starbreeze
Vi använder idag generativ AI primärt i
förproduktionsarbetet i våra projekt. Möjligheten
att snabbt visualisera och kommunicera en visuell
riktning eller ett designspår förkortar tiden mellan
förproduktion och produktion. Starbreeze
undersöker möjlighet att i framtiden använda
generativ AI för processuell generering avde
kommersiellt såväl som användargenererat
innehåll.
Starbreeze viktigaste spel
-IP, PAYDAY®, ger
bolaget betydande möjligheter att expandera till
nya genre och uttryck. Vi har för närvarande ett
projekt för att ta PAYDAY® till film eller TV, ett
samarbete med KRAFTON för att integrera
PAYDAY® i den globala s
uccé PUBG samt
samarbeten med indieutvecklare för att ta
varumärket till en yngre publik på bland annat
Roblox
.
Vi tror på spel som en social upplevelse som
förenar människor. Starbreeze nisch ligger
inom kooperativa multiplayerspel med en
stark koppling till community. Historiskt har
användargenererat innehåll (UGC) var en
betydande del i att driva framgången för våra
titlar och vi ska även i framtiden vara med
och utveckla och flytta gränserna för
användargenererat innehåll.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
11
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Strategi &
affärsmodell
Vi ska utveckla och förlägga spel som skapar värde och
intäktsströmmar bortom spelupplevelsen och erbjuda
mer Starbreeze, till fler spelare. Genom att förflytta oss
högre upp i värdekedjan för spelutveckling samtidigt som
vi expanderar upplevelser bortom spelprodukter ska vi
skapa både kort- och långsiktigt värde för våra
intressenter.
Starbreeze strategi kretsar kring det vi är bäst på;
kooperativa spelupplevelser med ett starkt fokus på
community. Vår verksamhet är indelad i tre huvudsakliga
områden för att bygga värde och tillväxt; Studio (bygger spel
på egna eller licensierade varumärken), Publishing (agerar
förläggare för våra egna samt externt utvecklade spel) samt
Franchise för att bygga, förstärka och lyfta våra
varumärken.
Vi har en framgångsrik historia av att utveckla spel med
starka varumärken i nära relation med spelarbasen. För oss
är det centralt att bygga långsiktigt och starkt
spelarengagemang genom kontinuerligt leverera nytt
innehåll av hög kvalitet samt möjliggöra samskapande i nära
interaktion med vårt community.
Vår strategi utgår ifrån fyra centrala pelare;
Developing Games, IP and Beyond
Vi är experter på att skapa actionspäckade spelupplevelser
med lång livslängdr dedikerade spelare. Vår skickliga
studio skapar karaktärer och berättelser som engagerar
men även skapar förutsättningar för att ta varumärken
bortom själva spelet och skapa nya upplevelser, kundytor
och intäkter.
A Co - Cre a t in g Co mm u n it y
Att ge utrymme för ett entusiastiskt community som tydligt
r bidra till spelupplevelsen är ett kraftfullt verktyg för att
bygga engagemang och stärka relationen mellan spelare,
spel och bolag. Idag innefattar medskapande (co-creation)
l modding av spelen, streamers och influensers samt
cosplay.
Life t im e Co m m it m e n t
Vi ska utveckla spel som engagerar och som levererar värde
även flera år efter lansering. Redan tidigt i spelutvecklingen
sätts en plan för hur respektive spel ska uppdateras efter
lanseringen: i vilken takt DLCs och tilläggsköp ska lanseras
för att förstärka spelupplevelsen. Utöver tillägg till att spela
arbetar vi aktivt för att stärka långsiktiga relationer med
kunderna r såväl egna som licensierade varumärken.
The Place to Be
Vi vill erbjuda den bästa och mest inspirerande studion att
arbeta i för spelutvecklare från hela världen. Det är
Starbreeze yttersta ambition och vir dit genom en kultur
r vi jobbar som ett team. En kultur och studior
medarbetare ges möjlighet att utvecklas och som hanterar
en balans mellan yrkes och privatliv. Det är så Starbreeze
bygger de bästa spelupplevelserna på lång sikt.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
12
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Vår verksamhet, strategiska pelare, hörnstenar för
spelutveckling och de värderingar vi strävar mot i
organisationen är nära sammankopplade och bildar
tillsammans grundvalarna för en stark och framgångsrik
organisation. Vi har en tydlig ram och modell för att både
uppnå våra mål och för att skapa en hållbar och
motiverande arbetsmiljö.
Tydligt strategiskt fokus
Vi ska utöka vår spelportfölj med fler titlar baserade på
starka varumärken; antingen egenutvecklade likt PAYDAY,
förrvade eller licensierade som Dungeons & Dragons® för
vårt kommande spel med kodnamnet Baxter. Kombinationen
av varumärken ger en fördelaktig riskprofil för respektive
titel och genom vår Games as a Service-modell levererar vi
kontinuerliga uppdateringar av innehåll och funktionalitet
över lång tid. Målet är att senast 2028 har tre egna titlar på
marknaden, alla med samma grundläggande affärsmodell.
Starbreeze har en förläggarverksamhet som historiskt varit
en framgång. Genom att förlägga ett fåtal utvalda spel som
följer våra hörnpelare kan vi nyttja vår interna kompetens
och samtidigt dra nytta av den upparbetade spelarbas och
community som existerar runt Starbreeze spel. Vid årets
utgång fanns tre externa titlar kontrakterade för
förläggartjänster.
En utökad spelportfölj med starka IP:n skapar
förutsättningar för ett fortsatt växande community där
medlemsplattformen Starbreeze Nebula kommer att vara en
viktig plattform för marknadsföring och
direktkommunikation med spelarbasen, men framför allt ett
sätt att skapa mervärde för våra kunder genom olika
tjänster och samverkan.
Building Community by Making Games
Verksamhet Studio Publishing Franchise
Strategiska pelare
Developing Games, IP
and Beyond
A Co-Creating
Community
Lifetime Commitment The Place to Be
Hörnste nar för spel Experience Together
Community
Engagement
Lifetime Commitment Larger than life” experience
Beteenden Smarter Together Enabling Creativity Learn & Develop Accountability
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
13
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Värdekedja för spel
IP-ÄGARE
UTVECKLARE
FÖRLÄGGARE
FYSISKA
DISTRIBUTÖRER
DIGITALA
DISTRIBUTÖRER
ÅTERFÖRSÄLJARE
Arbetar med att skapa och utveckla spel. Sammansättning och storlek
på team varierar kraftigt beroende på speltyp och fas.
KONSUMENTER
Den aktör som äger den immateriella rättigheten till ett varumärke som
används i ett spel.
Förläggarens roll varierar men kan inkludera att exempelvis finansiera
spelutvecklingen, kvalitetskontrollera produktionen men primärt
distribuera och marknadsföra spelet till återförsäljare och slutkund.
Fysiska distributörer agerar mellanhänder mellan spelutvecklare och
konsumenter genom att hantera lagring, transport och distribution till
återförsäljarledet av fysiska spelprodukter.
Digital distribution av spel innebär att spel köps, laddas ner och spelas
direkt via digitala plattformar utan behov av fysiska skivor eller
butiker
. Exempel
är Steam, Xbox Game Pass, Epic Games Store och
PlayStation Store.
Fysiska återförsäljare säljer spel i butik eller online i form av skivor och
spelkoder. Exempel är Amazon, Walmart, GameStop, POWER och
Webhallen.
Starbreeze äger allattigheter till PAYDA ]varumärket. r
närvarande finns 
PAYDAY 2
, 
PAYDAY 3
och 
Notorious: A
PAYDAY
Experience
marknaden samt gående projektför PUBG.
Starbreeze har cirka
150
spelutvecklare i olikaroller fördelade 
utveckling av PAYDAY 3, Projekt Baxter samt  pitcharför framtida
speltitlar och varumärken. 
Starbreeze agerar förläggare för PAYDAY 2 PC, har ett delat ansvar 
för PAYDAY 3 tillsammans med  Plaionsamt agerarförläggareåt andra 
studios genom  tredjepartsförläggning.
Fler än
3,3
miljarder spelare globalt
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
14
Vår
verksamhet
03
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
15
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Vår
verksamhet
Studio
Starbreeze Studios består av cirka 150 medarbetare
fördelade inom olika produktionsdiscipliner. Under
2024 har majoriteten av de anställda arbetat med
utvecklingen av PAYDAY 3 samt utvecklingen av
Dungeons & Dragons®-projektet Baxter. Ett mindre
antal medarbetare arbetar med införsäljningsmaterial
för framtida potentiella spel och varumärken.
Ramverket för spelutvecklingen bygger på en tydlig
fördelning av roller i utvecklingsprocessen där
leveransmål sätts upp för respektive roll i respektive fas.
Inom ramen för målen i respektive utvecklingscykel
främjas kreativitet genom ett holistiskt synsätt där alla
processer utgår från spelaren och spelupplevelsen.
Starbreeze arbetssätt har varit, och är fortfarande,
dynamiskt med tvärfunktionella grupper som ställer
höga krav på interaktivitet och samarbetsförmåga.
Genom att tydligt sätta mål om leverans i alla stadier av
spelutvecklingen i alla arbetsgrupper skapas ett
fokuserat arbete där respektive yrkesroll får stort
ägandeskap och möjlighet att arbeta med det man gör
bäst och helst. Genom ett strategiskt ledarskap hålls
projektet tydligt samman och spelvisionen intakt.
Publishing
Starbreeze Publishing-avdelning består av cirka 20
medarbetare med fokus på spelutgivnings- och
förläggarprocessen. Under 2024 har majoriteten av de
anställda arbetat med PAYDAY 3, Projekt Baxter samt i
rollen som tredjepartsförläggare för bland annat
Roboquest.
Avdelningen spelar en central roll i att säkerställa och
hantera olika aspekter av ett spels lansering och
distribution, med produktansvariga för respektive
speltitel. Teamet jobbar nära produktionen i Studio samt
med partners, och ansvarar för strategisk och kreativ
planering och genomförande av marknadsförings-
kampanjer och dataanalys. I Publishing ingår Community-
teamet som spelar en avgörande roll i att forma
spelupplevelsen bortom själva spelet. Genom att främja
och bidra till en positiv och engagerad gemenskap leder
det till spelens långsiktiga framgång samt fungerar som
en länk mellan den utveckling som sker i Studio och vårt
community.
Franchising
Starbreeze har en passion för att berätta historier på
nga olika sätt. Vi strävar alltid efter att förnya och
förbättra upplevelsen genom olika format och
partnerskap. Genom att både licensiera ut våra
varumärken, och integrera andras i våra spel, kan vi ge
vårt community mer av det de älskar.
Som IP-ägare strävar vi efter att vårda, stärka och
expandera våra varumärken till nya upplevelseområden
nya spelgenres, plattformar, in- och utlicensiering samt
film- och tv-projekt. Vi samarbetar också med partners
för merchandiseproduktion och andra
varumärkesbyggande aktiviteter. Vårt kommersiella
team samarbetar med övriga bolagsfunktioner och
discipliner för att fatta beslut och initiera projekt som
långsiktigt stärker våra varumärken.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
16
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Våra hörnstenar
för spel
Experience
Together
Lifetime
commitment
Community
engagement
Larger than
Life” Experience
Kooperativa multiplayerspel där
fokus ligger på att uppleva
tillsammans!
Skapa en grund för långsiktigt
engagemang; växa och utvidga
vårt community över tid
Samskapande av spelupplevelsen
Fokus på spelupplevelsen och
förkroppsligandet av ikoniska
karaktärer
Spelare-mot-dator (PvE) eller
spelare-mot-spelare (PvP) kan
båda vara rätt om det är en
kooperativ upplevelse
Omspelbarhet och variation är en
absolut nyckel för våra spel
Samskapande i
spelutvecklingsprocessen
Att vara del av något större en
gruppering eller resa
tillsammans
Alltid med fokus på gemenskap
och samhörighet genom
modding, community, streaming
m.m.
Över tid addera obestridligt
mervärde genom
intäktsmodeller som är rättvisa
r alla
Modding och användargenererat
innehåll i spelen (UGC)
Evolution i upplevelsen det
finns alltid ett sätt vidare och att
utvecklas
En blandning av gratis och betalt
innehåll till våra spel, vilket
säkerställer att
alla får mer
Engagemang och interaktion mot
community där det finns, på ett
öppet och ärligt sätt
Våra spel passar olika spelstilar,
men alltid med en känsla av
spänning
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
17
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Studioprojekt
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
18
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Externa projekt
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
19
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Hållbarhet
04
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
20
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Hållbarhet
Spelsektorn växer snabbt och som spelutvecklare
har vi ett ansvar för hur våra produkter och bolagets
verksamhet påverkar miljön, klimatet, människan och
samhället i övrigt. Vi arbetar aktivt för att säkerställa
ett ansvarsfullt förhållningssätt och agerande inom
den egna verksamheten samt i värdekedjan.
Hållbarhet för Starbreeze
Som ett av Sveriges äldsta spelutvecklingsbolag är vår
ambition att bidra till en hållbar digital tillväxt och
digital innovation. Starbreeze har växt till ett bli en
ledande aktör i branschen och byggt upp ett starkt
community inom spelvärlden, vilket gör att det ligger
ett ansvar på oss att bedriva en sund och ansvarsfull
verksamhet. Arbetet som bedrivs bygger på en
transparent och ärlig dialog med både interna och
externa intressenter, där tillit är avgörande i allt vi gör.
Vår ambition är att bedriva en verksamhet som är
medveten om sin påverkan på miljö och människor, och
ständigt sträva efter att bli bättre.
Våra beteenden:
Engagemang är sprunget ur frihet, kreativitet och
delaktighet. För att växa som företag är det en
förutsättning att vi stödjer varje enskild medarbetare i
att växa och utvecklas hos Starbreeze. Genom handling
skapas kultur. På Starbreeze arbetare vi utifrån följande
beteenden:
Smarter Together
Vi använder våra olika erfarenheter, kompetenser och
bakgrunder för att nå bästa möjliga resultat.
Learn & Develop
Vi lär oss genom våra misstag att ge och få feedback
är en del avr dagliga rutin.
Accountability
Vi är engagerade och håller oss själva och andra
ansvariga för att leverera fantastiska resultat.
Enabling Creativity
Genom nöje, passion och kreativitet utforskar vi nya
idéer och möjligheter.
Vårt bidrag
Starbreeze stödjer Agenda 2030 och dess holistiska
sätt att se på hållbar utveckling. För vår verksamhet har
sex globala mål identifierats där vi ser att vi har ett
stort ansvar men också möjligheten till att bidra. Målen
ger oss en bra indikator på hurrt arbete kan vara en
del av en positiv utveckling även ur ett globalt
perspektiv.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
21
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Vårt bidrag
MILJÖ OCH KLIMAT
MEDARBETARE OCH SAMHÄLLE
AFFÄRSETIK OCH STYRNING
Mål 12 ämnar säkerställa hållbara konsumtions- och
produktionsmönster. Målet belyser bland annatllbar förvaltning
och ett effektivt nyttjande av naturresurser samt minska
mängden avfall.
Mål 4 ämnar säkerställa en inkluderande och likvärdig utbildning av
god kvalitet och främja livslångt lärande för alla.
Mål 5 syftar till att öka jämställdheten mellan könen och minska all
form av diskriminering, våld och förtryck.
Mål 10 fokuserar på minskad ojämlikhet och vikten av att verka för
ett samhälle där ingen lämnas utanför i utvecklingen.
Mål 8 fokuserar på anständiga arbetsvillkor och hållbar ekonomisk
tillväxt.
Mål 17 ämnar stärka genomförandet av globala partnerskapr
llbar utveckling.
Mål 12: Merparten av Starbreeze speldistribution är digital vilket
minskar omfattningen av det fysiska distributionsledet och
därmed behovet av transport och plastförpackningar. Ambitionen
är att minimera bolagets ekologiska avtryck och därför arbetar
Starbreeze med målet genom att följa utvecklingen av
klimatsmarta alternativ till alla delar av verksamheten.
Mål 4: För att bidra till en stärkt kompetensförsörjning har
Starbreeze nära praktiksamarbeten med universitet och högskolor
runtom Sverige. Anställda är aktiva på flertalet
arbetsmarknadsdagar och vid svenska lärosäten.
Mål 5: Alla medarbetare oavsett kön ska ha samma förutsättningar
på Starbreeze. För att öka jämställdheten i spelbranschen arbetar
Starbreeze aktivt med frågan och bedriver flertal initiativ för ökad
inkludering.
Mål 10: För Starbreeze är lika rättigheter för alla, oberoende av
bakgrund och förutsättningar, av yttersta vikt. Starbreeze
säkerställer arbetsrättsligt skydd genom att enbart bedriva
verksamhet i länder med sådan nationell funktion och ställer krav
på samarbetspartners i värdekedjan med hjälp av bolagets
uppförandekod.
Mål 8: Starbreeze ämnar skapa förutsättningar för innovation och
samtidigt säkerställa anständiga arbetsvillkor genom att erbjuda
medarbetare en utvecklande och hållbar arbetsplats. För att
skapa ett stimulerande arbetsklimat där medarbetare trivs erbjuds
karriärmöjligheter och utrymme för utveckling inom bolaget. Det
utförs rutinmässiga medarbetarundersökningar för att engagera
verksamhetens alla delar.
Mål 17: Starbreeze arbetar utifrån internationella riktlinjer och
engagerar sig i globala partnerskap för att säkerställa relevans i
sitt hållbarhetsarbete och bidra till stärkta samarbeten inom
branschen.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
22
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Verksamhets-
styrning
Hållbarhet, utifrån ett socialt, miljömässigt och
ekonomiskt ansvarstagande, utgör grunden i vår
verksamhet. Vår vision, mission, värderingar,
uppförandekod och övriga styrdokument vägleder
medarbetare och chefer i det dagliga och
strategiska arbetet, vilket bland annat omfattar
personal och sociala frågor, mänskliga rättigheter,
miljö samt antikorruption. Starbreeze ledningsgrupp
ansvarar för bolagets hållbarhetsarbete, där VD är
ytterst ansvarig.
Under 2023 påbörjades ett arbete för Starbreeze att
etablera ett ramverk för att prioritera de mest
relevanta miljö-, samhälls- och bolagsstyrnings-
frågorna. Arbetet ska ta hänsyn till etablerade
internationella principer, bestämmelser, standarder
och riktlinjer. Exempel på dessa kan vara FN:s Global
Compact, EU:s taxonomi, FN:s vägledande principer för
företag och mänskliga rättigheter samt OECD:s riktlinjer
för multinationella företag.
Huvudsakliga policys
Starbreeze har en uppsättning policyer som fungerar
som stöd för hållbarhetsarbetet i vår verksamhet. Våra
viktigaste policyer är vår uppförandekod, HR-policyer,
IP-dataskydd och integritetspolicyer. Uppförandekoden
inkluderar bland annat hur vi ska arbeta inom affärsetik,
anti-korruption, bolagsstyrning, miljö och hur vi agerar
gentemot våra kollegor och samarbetspartners.
Alla policydokument har tagits fram utav ansvarig
person i enlighet med Starbreeze riktlinjer för intern
kontroll och uppdateras som minst årligen eller när
behov finns. De centrala dokumenten godkänns årligen
utav styrelsen och vid nyanställning ska varje
medarbetare ta del av dem.
Policydokument
Starbreeze arbetar utifrån bland annat följande
policydokument för att säkerställa att lagar och
värderingar efterlevs och kommuniceras till hela
bolaget. I urval;
Uppförandekod för medarbetare och
leverantörer
Informationssäkerhetspolicy
IP-dataskyddspolicy
Bolagsstyrningspolicy
Kommunikations- och Insiderpolicy
Arbetsmiljöpolicy
Integritetspolicy
Policy mot diskriminering och trakasserier
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
23
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
ENERGIFÖRBRUKNING
1
2024
2023
Total energiförbrukning, kWh 501 660 507 033
- Varav El, kWh
474 180 488 655
- Varav Värme, kWh
27 480 18 378
- Varav Kyla
- -
Andel icke förnybar el, % - -
Andel förnybar el, % 100 100
Koldioxidutsläpp, kg/CO2 1 264 992
1 Avser endast bolagets huvudkontor i Stockholm, Sverige
Miljö och
klimat
Spelbranschen har en relativt låg påverkan på miljö
och klimat eftersom merparten av verksamheterna
bedrivs digitalt och distributionen av spel främst sker
via digitala kanaler. Vår största miljö och
klimatpåverkan sker i samband med serverhallars
energiförbrukning samt tjänsteresor med flyg.
Serverdrift och digital distribution
Majoriteten av våra produkter säljs via nedladdning. Vi
strävar efter att främja försäljning via digitala kanaler i
stället för fysisk försäljning i butik, då digital hantering
kan ge en lägre klimatpåverkan i form av minskad
rbrukning avvaror. Serverdrift och hårdvara innebär
en miljö och klimatpåverkan, och Starbreeze följer
aktivt utvecklingen av mer klimatvänliga serverhallar
och andra lösningar i syfte att minimera sin
miljöpåverkan.
Tjänsteresor
Vi eftersträvar, när så är möjligt, att fysiskt resande och
sammankomster ersätts med digitala alternativ, såsom
digitala konferenser och möten. Under 2022 togs en
policy för tjänsteresor fram i syfte att säkerställa ett
hållbart resesätt som möjligt för våra anställda. I
policyn framgår bland annat att transportmedel med
minsta möjliga klimatpåverkan ska prioriteras och att
4
Data för energiförbrukning och koldioxidutsläpps tillhandahålls utav
fastighetsägaren och är beräknade utifrån antal kvadratmeter som
kollektivtrafik ska väljas då det oftast är det mest
effektiva alternativet, både ur ett finansiellt och
miljömässigt perspektiv. Utmaningen ligger främst i
flygresorna till USA, där de flesta globala mässorna och
fysiska konferenserna för spelutveckling äger rum.
Lokaler
Starbreeze hyr samtliga lokaler vilket medför begränsad
möjlighet till påverkan och kontroll över exempelvis
andel förnybar el, avfallshantering och återvinnings-
möjligheter. Vi för en aktiv dialog med våra hyresvärdar i
syfte att säkerställa miljö och klimatnliga lokaler
med tillhörande tjänster som möjligt. Vi har lokaler runt
om i världen, där det största kontoret är i Stockholm
och där över 80 procent av våra medarbetare arbetar.
Energiförbrukning och utsläpp
Starbreeze arbetar för att kontinuerligt minska sin
miljöpåverkan och påbörjade under 2023 en
kartläggning av bolagets energiförbrukning och
koldioxidutsläpp. I årets rapport har bolagets lokaler
inkluderats i beräkningarna, där över 80 procent av
bolagets medarbetare är baserade. Totalt uppgick
Starbreeze energiförbrukning till 501 660 kWh, en
minskning med 1 procent mfört med föregående år.
Omräknat till koldioxidutsläpp motsvarande det 1 264 kg,
en ökning med 27 procent då fastigheten haft en större
andel fjärrvärme i energimixen
4
. All el som köps in till
fastigheten är producerad med vindkraft och är därmed
100 procent fossilfri.
Starbreeze hyr samt schablonberäkning av andel av fastighetens
generella elförbrukning. Läs mer här.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
24
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
HÄLSA OCH VÄLMÅENDE, %
2024
2023
FRÅNVARO
2,02
1,
91
EGEN ARBETSKRAFT
2023
2023
Totalt antal
anställda (FTE)
18
6
194
1
Genomsnittligt totalt antal anställda (FTE)
189
184
Antal länder med lokal närvaro
4
4
Antal talade språk
30
30
ANSTÄLLNINGSFORM, ANTAL ANSTÄLLDA
2024
2023
Fastanställda
178
194
1
Tillfälligt anställda
7
0
Tillfälligt anställning med timlön
0
0
Heltidsanställda
185
194
Deltidsanställda
0
0
ÅLDERSFÖRDELNING, ANTAL ANSTÄLLDA
2024
2023
<30
23
35
30
-50
151
148
>50
11
11
1 Inklusive anställda som arbetar remote och exklusive konsulter.
Medarbetare
och samhälle
Starbreeze är ett kunskapsbolag, där vår framgång är
beroende av välmående och kreativa medarbetare.
Vår målsättning är att vara ett föredöme som
arbetsplats och arbetsgivare vad gäller mångfald,
engagemang och karriärmöjligheter.
Medarbetare i flera länder
Vi har medarbetare i fyra länder, med totalt ett 30-tal
nationaliteter, och det är av högsta vikt att bedriva
verksamheten rättvist och tydligt med respekt för alla
anställda och de lokala förutsättningarna. Våra
styrdokument gäller för alla medarbetare och vi följer
applicerbara lagar och förordningar i de länder vi är
verksamma.
Hälsa och säkerhet
Målsättningen med Starbreeze arbetsmiljöarbete är att
skapa en säker och hälsofrämjande arbetsplats. Risker
för fysiska och psykosociala arbetsskador förebyggs
aktivt. Det utförs kontinuerliga utvärderingar av
genomförda insatser i syfte att förbättra det dagliga
arbetet. Spelutvecklingsbranschen karaktäriseras i hög
grad av stillasittande arbete och inte sällan av hög
stressnivå. Med ambitionen att höja graden av fysisk
aktivitet samt minska risken för arbetsrelaterad stress
har vi fortsatt uppmuntra och genomföra en rad olika
aktiviteter under 2024. Det har bland annat inkluderat:
arbetsmiljöutbildning, friskvårdsbidrag,
företagsgemensam idrott och fortsatt arbete med
fokuseringstid.
Under 2023 genomfördes en granskning av bolagets
befintliga policydokument vilket innebär att de
genomgående har uppdaterats och gäller alla
medarbetare, oavsett geografisk placering. Vi följer
löpande upp sjukfrånvarostatistiken för våra
medarbetare och är observanta i de fall där finns risk
för att en negativ trend uppstår.
Mångfald, jämställdhet och inkludering
Vi bemöter alla kollegor och blivande kollegor likvärdigt,
oavsett kön, könsöverskridande identitet eller uttryck,
etnisk tillhörighet, religion eller annan trosuppfattning,
funktionsvariation, sexuell läggning eller ålder.
Starbreeze råder nolltolerans för all form av
diskriminering, trakasserier och hot. Det är därför
viktigt att alla medarbetare känner sig trygga på sin
arbetsplats och därmed vågar lyfta eventuella
incidenter med sin chef, kollegor eller
personalavdelningen.
Vårt mångfalds och jämställdhetsarbete syftar till att
skapa en inkluderande och medveten kultur, såväl bland
medarbetare som i de affärsrelationer och aktiviteter
som vi initierar och bedriver. Som ett resultat av vårt
systematiska arbete har fler kvinnor anställts inom
bolaget de senaste åren. Starbreeze genomför flera
olika typer av insatser och aktiviteter inom området. Ett
exempel är när konferenser arrangeras så försöker vi i
möjligaste mån säkerställa en bred palett av föreläsare,
bland annat utifrån kön
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
25
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
KÖNSRDELNING, %
2024
2023
Hela organisationen
- Kvinnor
20 18
- Män
77 82
- Icke-binära
2 -
- Ej specificerat
1 -
Ledningsgrupp
- Kvinnor
0 33
- Män
100 67
Styrelse
- Kvinnor
40 33
- Män
60 67
ANSTÄLLDA PER REGION, %
2024
2023
Sverige
82,6 83,5
UK
2,2 2,1
Spanien
2,7 1,5
USA
0 1,0
Irland
0 0,5
Tyskland
0 0,5
Schweiz
0 0,5
Frankrike
12,5 10,8
Totalt
100,0
100,0
ANSTÄLLNING OCH
OMSÄTTNING
2024
2023
Antal nyanställda
36 49
Personalomsättning, %
22,1 13,5
Attrahera och behålla talanger
Det finns en brist på spelutvecklare i Sverige, vilket
medför att förmågan att attrahera och behålla talanger
blir en nyckelfråga för Starbreeze. I syfte att kunna
attrahera kompetens arbetar vi aktivt med att
säkerställa en välfungerande rekryterings och
introduktionsprocess, vilket bland annat gett resultat i
fler sökande samt en ökad bredd av sökande. Under
2024 nyanställdes 36 personer.
För att säkerställa att talangfulla medarbetare stannar
kvar arbetar vi bland annat fokuserat med att erbjuda
goda karrrmöjligheter och utrymme för personlig
utveckling, oberoende var i organisationen
medarbetaren arbetar. T gånger per år genomförs
medarbetarundersökningar i syfte att bland annat mäta
och över tid följa medarbetarengagemanget.
Kompetensutveckling
Den tekniska kompetensen hos Starbreeze anställda
säkerställs genom diverse olika kompetensutvecklande
kunskapsutbildningar. Ett gott ledarskap är centralt för
att verksamheten ska fungera optimalt och
medarbetarnas välmående och engagemang
maximeras.
Samhällsengagemang
För Starbreeze är det viktigt att ta sitt samhällsansvar
och bidra till en positiv samhällsutveckling där
företaget så kan. Vårt starkaste spelvarumärke PAYDAY
har 18årsgräns, vilket innebär att vi inte kan ta emot
praktikanter yngre än så. Vi har därför inga nära
praktiksamarbeten med högstadie eller
gymnasieskolor, däremot med universitet och
högskolor i Sverige. Starbreeze uppmuntrar
medarbetare att delta som talare
arbetsmarknadsdagar och andra evenemang kopplade
till svenska universitet och högskolor samt
branschkonferenser.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
26
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Affärsetik och
styrning
Vår verksamhet präglas av god affärsetik vad gäller
samtliga aspekter av verksamheten och
affärsaktiviteter. Tillämpliga lagar, förordningar och
standarder efterlevs i de länder där vi har
verksamhet.
Anti-korruption &ttvis konkurrens
I vår uppförandekod anges grundläggande principer för
hur bolaget ska göra affärer. Koden utgör en etisk
kompass för medarbetare, verksamheten samt dess
partners och leverantörer. Den redogör för hur vi och
ra partners/ leverantörer ska verka mot korruption
och mutor samt främja rättvis konkurrens.
Samtliga medarbetare och chefer ska ta del av
uppförandekoden, vilket görs i samband med
rekryterings och introduktionsprocessen. Respektive
chef ansvarar för att upprandekoden efterlevs i den
dagliga verksamheten inom sitt team.
Visselblåsning
Starbreeze tillämpar en visselblåsarfunktion genom ett
webbaserat rapporteringssystem där information
samlas och hanteras på ett säkert sätt. I enlighet med
EU:s visselblåsardirektiv har alla som kommer i kontakt
med Starbreeze möjlighet att anonymt varna om
förekomsten av beteende eller situationer som inte går
i linje med uppförandekoden, och/eller tillämpade lagar.
Det finns inga krav på att tillhandahålla personliga
uppgifter och möjligheten till anonymitet säkerställer
visselblåsarens integritetsskydd. Syftet med
visselblåsarfunktionen är att uppmana alla aktörer,
interna och externa, att rapportera misstankar om
potentiella eller faktiska missförhållanden. Detta för att
upprätthålla bolagets kulturella värderingar samt möta
hög professionell och etisk standard genom den
dagliga verksamheten.
Information och IT-säkerhet
Information och IT-säkerhet är avgörande för att
upprätthålla långsiktig framgång för Starbreeze
verksamhet. Bolaget arbetar löpande med att utveckla
robusta system och processer för att säkerställa att
alla som kommer i kontakt med Starbreeze erhåller
personuppgiftsskydd. För att garantera konfidentialitet
och integritet i bolaget har riktlinjer utformats utifrån
ramverk som ISO 27001, CIS och GDPR. Alla strategiska
beslut kopplat till informationssäkerhet ska tas av
ledningsgruppen för att upprätthålla relevant
informationshantering och samtidigt minimera risken
att felaktigheter uppstår. Utbildningar för att öka
medvetenhet om informationssäkerhet ska löpande
genomföras med Starbreeze medarbetare för att alla
ska vara trygga med vilka risker som finns och regelverk
som gäller.
IT-säkerhet är en integrerad del i Starbreeze arbete
och det ska säkerställa lämpligt skydd av IT system och
infrastruktur för att framgångsrikt minimera risker. All
information ska behandlas av lämpliga personer och
klassas utifn den säkerhetsnivå som bedöms vara
korrekt. Känslig information ska krypteras och
behandlas enligt bolagets policyer och vid behov, ska
Starbreeze kunna fjärrstyra och radera all information
på bolagets olika enheter. Starbreeze ska som minimum
följa de lagar och regelverk som finns kopplat till
dataskydd och integritet i alla de länder som bolaget
verkar.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
27
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Personuppgifter och användarintegritet
Alla som kommer i kontakt med Starbreeze verksamhet
ska känna sig trygga med hur deras personuppgifter
hanteras. Starbreeze hanterar en stor mängd persondata
avseende anställda och kunder, därför är
användarintegritet av hög prioritet. På bolaget finns
processer för hur information insamlas och
personuppgifter behandlas i enlighet med de riktlinjer och
krav som finns i dataskyddsrordningen (GDPR).
Starbreeze Dataskyddsombud är ansvarig för att
kontrollera att bolaget följer regerverket. På Starbreeze
webbplats finns bolagets integritets policy, inklusive
separata policyer för olika spel.
God marknadsföring
Vi följer respektive geografisk marknad gällande regelverk
och rekommendationer för märkning och marknadsföring
av spel, exempelvis gällande innehåll och åldersgränser
följer bolaget PEGI för EU och ESRB för USA.
Marknadsföringen är etisk, korrekt, ärlig och reflekterar
allmänt gängse social standard för produkten.
Mänskliga rättigheter
Att stå bakom och efterleva mänskliga rättigheter ses
som en självklarhet, både i Starbreeze verksamhet och i
värdekedjan. Risken att inte efterleva mänskliga
rättigheter i den egna verksamheten bedömer vi vara låg,
mot bakgrund av att vi internt arbetar aktivt med
uppförandekoden, värdegrund samt att vi medvetet
undviker riskgeografier. Vi bedriver endast egen
verksamhet i länder där medarbetare har ett starkt
nationellt arbetsrättsligt skydd, inklusive arbetsmiljö.
Det finns alltid en risk att våra partners och leverantörer
är verksamma i riskgeografier. För att i möjligaste mån
undvika eventuell risk för att parter i leverantörsledet
bryter mot de mänskliga rättigheterna använder vi
kontraktsmässiga krav, vilka tar sin grund i
uppförandekoden samt nationella lagar och förordningar.
Risker
Våra risker gällande verksamheten redovisas i
Riskavsnittet sida 30.
Om hållbarhetsrapporten
Hållbarhetsrapporten gäller för räkenskapsåret 1 januari
31 december 2024 och avser Starbreeze AB samt alla
dotterbolag inom koncernen. Styrelsen ansvarar för att
hållbarhetsrapporten är upprättad i enlighet med
bestämmelserna i ÅRL 6 kap.
Hållbarhetsrapporten är inkluderad i detta dokument,
vilken även omfattar bolagets lagstadgade
årsredovisning för 2024.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade
llbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Starbreeze AB (publ),
org.nr 556551-8932
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för
llbarhetsrapporten för år 2024 på sidorna 20-27 och för
att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen i
enlighet med den äldre lydelsen som gällde före den 1 juli
2024.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs
rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
. Detta innebär att vår
granskning av hållbarhetsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed
i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss
tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 15 April 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Aleksander Lyckow
Auktoriserad revisor
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
28
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
För
investerare
05
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
29
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Aktien
Starbreeze aktier är sedan 2 oktober 2017 noterade på Nasdaq
Stockholm i segmentet Small Cap. Aktierna handlas under
kortnamnen STAR A och STAR B, respektive ISIN-koderna
SE007158928 och SE0005992831.
För uppdaterad information om aktiekapitalets utveckling, aktieägare,
fördelning och insynshandel bek corporate.starbreeze.com.
Handel på flera marknader
Starbreeze har två aktieslag (A- och B-aktier) som sedan 2017 är
noterade på listan för små bolag på Nasdaq Stockholm. Starbreeze
aktier handlas på flera marknadsplatser, varav den största
omsättningen sker på Nasdaq Stockholm. Under 2024 omsattes, i snitt,
aktier till ett värde om 2 miljoner kronor per handelsdag.
Ägande
Per den 31 december 2024 hade Starbreeze 32 828 (36 278) aktieägare.
Av de utestående aktierna ägdes 34,6 procent av utländska ägare och
65,4 procent av svenska ägare, varav 55,4 procent avsåg svenska
privatpersoner.
Årsstämma 2025
Årsstämman äger rum den 15 maj 2025 i Stockholm.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
30
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Risk
Starbreeze verkar i en dynamisk och utmanande
bransch där vi ständigt behöver balansera
kreativitet, teknik och marknadens krav. För att
säkra vår långsiktiga framgång arbetar vi aktivt med
internkontroll och riskhantering, vilket beskrivs mer
detaljerat i vår bolagsstyrningsrapport. Här
presenterar vi de mest väsentliga riskerna för vår
verksamhet, utan särskild rangordning, tillsammans
med våra strategier för att hantera och minimera
deras påverkan.
Omvärld
Ma rkna d s konkurre ns
Påverkan
Hård konkurrens kan påverka marknadsandelar och intäkter
negativt.
Hantering
Analysera konkurrenter regelbundet och investera i
innovation och marknadsföring för att differentiera
Starbreeze produkter.
Förändrade regulatoriska krav
Påverkan
Nya regler kan innebära kostnader för anpassning och risk för
regelefterlevnadsproblem.
Hantering
Följ regulatoriska förändringar och ha juridiska och finansiella
resurser redo för att anpassa verksamheten vid behov.
r ä n d r in g a r i d ig it a la d is t r ib ut io n s p la t t fo r m a rs villko r
Påverkan
Plattformar som Steam, Epic Games Store, Xbox Game Pass,
och PlayStation Store kan ändra sina
intäktsdelningsmodeller, prioritera egna produktioner, eller
införa restriktioner för tredjepartsutvecklare. Det kan
påverka Starbreeze negativt genom minskade intäkter eller
svårigheter att nå spelarna.
Hantering
Starbreeze kan diversifiera sina distributionskanaler, stärka
sin egen direktförsäljning via exempelvis webbshop eller
launcher, och bygga långsiktiga partnerskap med större
plattformar för att säkerställa stabila villkor.
Verksamhet
Risker relaterade till externa utvecklare
Påverkan
Om externa studios inte lever upp till avtal kan det leda till
försenade eller undermåliga leveranser, vilket påverkar
Starbreeze förtroende och ekonomi. Externa utvecklare kan
sakna relevant erfarenhet att leverera spel med hög kvalitet,
vilket kan påverka Starbreeze rykte som förläggare.
Hantering
Utvärdera partners noggrant, skapa tydliga kontrakt med
regelbundna milstolpegranskningar och upprätta
reservplaner för kritiska projekt. Tydliga processer för
kvalitetskontroll, etablerade projektledningsteam och
riskdelningsavtal.
Förseningar i projekt
Påverkan
Förseningar kan leda till ökade kostnader och försämrad
likviditet, särskilt vid interna projekt där Starbreeze bär
kostnaderna.
Hantering
Upprätta realistiska tidsplaner, skapa buffertar i
projektbudgetar och tillämpa agila arbetsmetoder för
flexibilitet vid förändringar.
Låga intäkter vid lansering av spel eller andra produkter
Påverkan
Undermåliga lanseringar kan leda till ekonomiska förluster
och krav på nedskrivning av aktiverade utvecklingskostnader.
Starbreeze är särskilt känsligt för lanseringar av spel i
PAYDAY-serien, som står för en betydande del av bolagets
intäkter.
Hantering
Utföra marknadsundersökningar, analysera målgrupper,
investera i marknadsföring och genomföra omfattande
kvalitetssäkring före lansering. Etablera PAYDAY på fler
plattformar under fler olika projekt kan reducera risken och
diversifiera intäktsströmmarna.
Immaterialrättsliga frågor
Påverkan
Intrång i Starbreeze immateriella rättigheter eller tvister kan
leda till ekonomiska och juridiska kostnader.
Hantering
Säkerställ robusta avtal, genomför regelbunden övervakning
av rättigheter och samarbeta med juridiska experter för att
skydda tillgångar.
Cyberhot och dataintrång
Påverkan
Dataintrång kan leda till förlorade kunddata, skadat
varumärke och kostnader för åtgärder.
Hantering
Implementera starka cybersäkerhetsåtgärder, utbilda
anställda och ha en incidentplan på plats.
Teknologiska förändringar och risker kopplade till nya
plattformar
Påverkan
Snabb teknologisk förändring kan göra befintliga produkter
och plattformar föråldrade.
Hantering
Följ teknologiska trender, investera i FoU och samarbeta med
teknologiska partners.
Medarbetare & Organisation
Beroende av nyckelpersoner
Påverkan
Förlust av nyckelpersoner kan påverka innovation,
effektivitet och strategisk utveckling negativt. Svårigheter
att attrahera nyckelkompetens inom utveckling och design
kan skapa flaskhalsar i utvecklingscykler.
Hantering
Implementera konkurrenskraftiga kompensationspaket,
skapa en stark företagskultur och bygga upp
talangutvecklingsprogram för intern kompetens.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
31
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Finansiering & Investeringar
Finansieringsbehov och kapital
Påverkan
Ojämna intäkter kan påverka likviditeten och skapa behov av
ytterligare finansiering, vilket kan vara svårt att anskaffa på
gynnsamma villkor.
Hantering
Diversifiera intäktskällor, optimera kassaflödeshantering och
bygga upp en buffert för att hantera perioder med låg
likviditet.
Va lut a r is ke r
Påverkan
Valutafluktuationer kan påverka intäkter och kostnader
negativt, särskilt med intäkter i USD och kostnader i SEK/EUR.
Hantering
pande användning av valutasäkringsinstrument samt
diversifiera intäktsströmmar över flera valutor.
Ne d s kr ivn in g s b e h o v a v im m a t e rie lla t illg å n g a r
Påverkan
Förändringar i omvärlden kan kräva nedskrivningar som
påverkar balansräkningen negativt.
Hantering
Bolaget genomför regelbundna och noggranna värderingar
av immateriella tillgångar samt följer upp marknadstrender
för att minimera nedskrivningsbehov.
Miljö
Hållbarhetsrelaterade krav och förväntningar
Påverkan
Hållbarhetskrav kan innebära nya ocjh ökande kostnader och
förväntningar från investerare och kunder.
Hantering
Utveckla en hållbarhetsstrategi och rapportering som
adresserar investerares och kunders förväntningar.
Miljö r e la t e ra d e ris ke r vid ko n t o r s - o c h IT-d r if t
Påverkan
Miljöpåverkan från energianvändning eller avfall kan påverka
Starbreeze rykte och leda till krav på hållbarhetsåtgärder.
Hantering
Implementera hållbar drift, såsom energieffektiv teknik och
återvinningsprogram.
Hög energiförbrukning från servrar och spelplattformar
Påverkan
Spelindustrin kan vara en energikrävande sektor, särskilt för
bolag som kräver omfattande serverkapacitet för online-
funktioner. Hög energiförbrukning kan påverka både
kostnader och hållbarhetsmål negativt.
Hantering
Optimera serverkapacitet för energieffektivitet, samarbeta
med datacenter som använder förnybar energi. Starbreeze
samarbetar med båda nationella och internationella
organisationer för att framåt kunna rapportera, följa upp och
förbättra sin miljöpåverkan bland annat från
serveranvändning och plattformar.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
32
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Bolagsstyrningsrapport
Allmänt om bolagsstyrning
Starbreeze är ett svenskt aktiebolag och är noterat på Nasdaq
Stockholm. Bolagsstyrningen i Starbreeze baseras på Nasdaqs
regelverk för emittenter, Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”),
aktiebolagslagen, god sed på aktiemarknaden, bolagets
bolagsordning, interna styrdokument samt andra tillämpliga lagar,
regler och rekommendationer.
De interna styrdokumenten omfattar främst styrelsens
arbetsordning, instruktion för verkställande direktören,
instruktion för ekonomisk rapportering och bemyndigande och
finanspolicy. Vidare har Starbreeze också ett antal
policydokument och manualer som innehåller regler och
rekommendationer, vilka innehåller principer och ger vägledning i
bolagets verksamhet samt för dess medarbetare.
Bolag som tillämpar Koden är inte skyldiga att vid varje tillfälle
följa varje regel i Koden. Om bolaget finner att en viss regel inte
passar med hänsyn till bolagets särskilda omständigheter kan
bolaget välja en alternativ lösning, under förutsättning att
bolaget då redovisar avvikelsen och den alternativa lösningen
(allt enligt principen ”följ eller förklara”). Starbreeze tillämpar
Koden sedan 2 oktober 2017 då bolaget noterades på Nasdaq
Stockholm.
Bolagsstämman
Aktieägarnas inflytande i bolaget utövas vid bolagsstämman, som
är bolagets högsta beslutande organ. Varje aktieägare som
avstämningsdagen för bolagsstämman är införd i den
av Euroclear Sweden AB förda aktieboken och antecknad i ett
avstämningsregister eller på ett avstämningskonto har rätt att
delta, personligen eller genom befullmäktigat ombud. Stämman
kan besluta i alla frågor som rör bolaget och som inte enligt
aktiebolagslagen eller bolagsordningen uttryckligen faller under
ett annat bolagsorgans exklusiva kompetens. Stämman kan till
exempel besluta om ökning eller minskning av aktiekapitalet,
ändring av bolagsordningen samt att bolaget ska träda i
likvidation. Vad gäller nyemissioner av aktier, konvertibler eller
teckningsoptioner har stämman, utöver möjlighet att själv
besluta om detta, möjlighet att lämna bemyndigande till styrelsen
att fatta emissionsbeslutet. Varje aktieägare har, oberoende av
aktieinnehavets storlek, rätt att få ett angivet ärende behandlat
på bolagsstämman. Aktieägare som önskar utöva denna rätt
måste framställa en skriftlig begäran till bolagets styrelse. En
sådan begäran ska i normala fall vara styrelsen tillhanda idan
tid att ärendet kan tas upp i kallelsen till bolagsstämman.
Årsstämma hålls årligen inom sex månader efter räkenskapsårets
utgång. Stämmans ordförande ska nomineras av valberedningen
och väljas av stämman. Till årsstämmans uppgifter hör att välja
bolagets styrelse och revisorer, fastställa Koncernens och
bolagets balans- och resultaträkningar, besluta om dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust enligt den fastställda
balansräkningen samt att besluta om ansvarsfrihet för
styrelseledamöter och verkställande direkr. Stämman beslutar
även om de arvoden som ska utgå till styrelseledamöterna och
bolagets revisorer.
Extra bolagsstämma kan sammankallas av styrelsen när styrelsen
anser att det finns skäl att hålla en stämma före nästa
årsstämma. Styrelsen ska också sammankalla extra
bolagsstämma när en revisor eller aktieägare som innehar mer än
tio procent av aktierna i bolaget skriftligen begär att stämma ska
hållas för att behandla ett specifikt ärende.
Kallelse till bolagsstämma ska ske genom annonsering i Post och
Inrikes Tidningar samt på bolagets webbplats. Vid tidpunkten för
kallelse ska information om att kallelse skett annonseras i Dagens
Industri. Kallelse till ordinarie bolagsstämma och extra
bolagsstämma där ändring av bolagsordning ska behandlas
utfärdas tidigast sex (6) och senast fyra (4) veckor före
bolagsstämman. Kallelse till annan extra bolagsstämma utfärdas
tidigast sex (6) veckor före och senast tre (3) veckor innan
bolagsstämman. Stämmoprotokollet finns tillgängligt på bolagets
webb-plats senast två veckor efter stämman.
Under räkenskapsåret 2024 ägde årsstämman rum den 15 maj
2024. Nästa årsstämma planeras att äga rum den 15 maj 2025.
Årsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag,
att bemyndiga styrelsen att intill nästa årsstämma vid ett eller
flera tillfällen besluta om emission av aktier och/eller
teckningsoptioner, med eller utan avvikelse från aktieägares
företrädesrätt, till ett antal motsvarande maximalt tio (10)
procent av det totala antalet aktier i bolaget per dagen för
årsstämman, att betalas kontant, genom apport och/ eller genom
kvittning. Utgivande av nya aktier med stöd av bemyndigandet ska
genomföras på sedvanliga villkor under rådande
marknadsförhållanden.
Valberedningen
Vid årsstämman den 13 maj 2020 beslutades att anta ett
förfarande för tillsättande av valberedning inför kommande
årsstämmor.
Enligt detta förfarande ska valberedningen bestå av styrelsens
ordförande samt högst fyra ledamöter, vilka ska utses av de
röstmässigt största ägarna eller ägargrupperna. De fyra till
röstetalet största aktieägarna kommer att kontaktas på grundval
av bolagets, av Euroclear tillhandahållna, förteckning över
registrerade aktieägare per den sista bankdagen i augusti.
Den aktieägare som inte är registrerad i Euroclear, och som
önskar att vara representerad i valberedningen, ska anmäla detta
till styrelsens ordförande senast den 1 september samt kunna
styrka ägarförhållandet. Vid bedömningen av vilka som utgör de
fyra till röstetalet största ägarna ska en grupp aktieägare anses
utgöra en ägare om de (i) ägargrupperats i Euroclearsystemet
eller (ii) offentliggjort och till bolaget skriftligen meddelat att de
träffat skriftlig överenskommelse att genom samordnat utövande
av rösträtten inta en långsiktig gemensam hållning i fråga om
bolagets förvaltning. Styrelsens ordförande ska snarast efter
utgången av augusti månad sammankalla de fyra röstmässigt
största aktieägarna i bolaget till valberedningen. Om någon av de
fyra röstmässigt största aktieägarna avstår sin rätt att utse
ledamot till valberedningen ska nästa aktieägare i storleksordning
beredas tillfälle att utse ledamot, dock behöver inte fler än tio
aktieägare tillfrågas. Ordförande i valberedningen ska, om inte
ledamöterna enas om annat, vara den ledamot som
representerar den största aktieägaren. Namnen på ledamöterna
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
33
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
och namnen på de aktieägare som utsett dem samt hur
valberedningen kan kontaktas, ska offentliggöras så snart
valberedningen utsetts, vilket ska ske senast sex månader före
årsstämman.
Valberedningens mandatperiod sträcker sig fram till dess att ny
valberedning utsetts. Arvode ska ej utgå till valberedningens
ledamöter. Bolaget ska dock svara för skäliga kostnader förenade
med valberedningens fullgörande av uppdraget.
Valberedningens uppgift ska vara att inför årsstämma och, i
förekommande fall, extra bolagsstämma, framlägga förslag
avseende antal styrelseledamöter som ska väljas av stämman,
styrelsearvode, styrelsens sammansättning, styrelseordförande,
ordförande på årsstämma, val av revisorer och revisorsarvoden
samt hur valberedningen ska utses.
Valberedningens ledamöter ska offentliggöras på bolagets
hemsida senast sex månader före årsstämman.
Bolagets valberedning inför årsstämman 2025 och för tiden intill
dess att ny valberedning utsetts består av: Michael Hjort (Indian
Nation), Christoffer Saidac (Digital Bros), Emanuel Lipschütz (Spiky
Investments AB, Strongvault Capital AB), Göran Westman (ADB-
Pedagogik G Westman AB) och adjungerad till valberedningen är
rgen Goeldner (styrelsens ordförande).
Styrelsen
Styrelsens uppgifter
Styrelsen bär det yttersta ansvaret för bolagets organisation och
förvaltningen av bolagets verk-samhet, som ska ske i bolagets
och samtliga aktieägares intresse. Några av styrelsens huvud-
uppgifter är att hantera strategiska frågor avse-ende
verksamhet, finansiering, etableringar, till-växt, resultat och
finansiell ställning och fortlöpande utvärdera bolagets
ekonomiska situation. Styrelsen ska också se till att det finns
effektiva system för uppföljning och kontroll av bolagets
verksamhet och säkerställa att bolagets informationsgivning
präglas av öppenhet och är korrekt, relevant och tillförlitlig.
Styrelsens sammansättning
Enligt Starbreeze bolagsordning ska styrelsen bestå av lägst tre
och högst åtta ledamöter med högst två suppleanter.
Ledamöterna väljs normalt årligen på årsstämman för tiden intill
slutet av nästa årsstämma, men ytterligare styrelseledamöter
kan väljas under året vid en extra bolagsstämma.
Styrelsen består vid tiden för årsredovisningens offentliggörande
av fem ordinarie ledamöter: Jürgen Goeldner (ordförande),
Christine Rankin, Jon Gillard, Thomas Lindgren och Anna
Lagerborg.
Vid årsstämman 2024 omvaldes ledamöterna Anna Lagerborg,
Christine Rankin, Thomas Lindgren, Jon Guillard samt Jürgen
Goeldner.
Samtliga styrelseledamöter valdes för tiden intill slutet av nästa
årsstämma, vilken kommer att hållas den 15 maj 2025. Varje
styrelseledamot äger dock rätt att när som helst frånträda
uppdraget.
Valberedningen har gjort bedömningen att Jürgen Goeldner,
Christine Rankin, Jon Guillard, Thomas Lindgren och Anna
Lagerborg är oberoende i förhållande till såväl bolaget och
bolagsledningen som större aktieägare. Styrelsens
sammansättning uppfyller därmed Kodens krav på oberoende.
På sidan 37 finns en tabell avseende ledamöternas deltagande i
olika utskott, när ledamoten tillträdde sin position samt
styrelsens bedömning av de olika ledamöternas oberoende.
Styre lsens ordrande
Styrelsens ordförande har till uppgift att bland annat leda
styrelsens arbete samt att tillse att styrelsens arbete bedrivs
effektivt och att styrelsen fullgör sina åligganden. Ordföranden
ska genom kontakter med verkställande direktören fortlöpande
få den information som behövs för att kunna följa bolagets
ställning, ekonomiska planering och utveckling. Ordföranden ska
vidare samråda med verkställande direktören i strategiska frågor
samt kontrollera att styrelsens beslut verkställs på ett effektivt
sätt.
Styrelsens ordförande ansvarar för kontakter med aktieägarna i
ägarfrågor och för att förmedla synpunkter från ägarna till
styrelsen. Styrelsens ordförande väljs av bolagsstämman.
Styre lsens arbetsforme r
Styrelsen följer en skriftlig arbetsordning som ses över årligen
och fastställs på det konstituerande styrelsemötet som hålls i
anslutning till årsstämman. Arbetsordningen reglerar bland annat
styrelsens arbetsformer, arbetsuppgifter, beslutsordning inom
bolaget, styrelsens mötesordning, ordförandens arbetsuppgifter
samt arbetsfördelningen mellan styrelsen och verkställande
direktören. Instruktion avseende ekonomisk rapportering och
instruktion till verkställande direktör fastställs också i samband
med det konstituerande styrelsemötet.
Under verksamhetsåret 2024 genomfördes 14 protokollförda
sammanträden. Respektive ledamot som har närvarat vid
styrelse och utskottsmöten framgår enligt tabellen på sidan 37.
Föredragande i strategiska frågor är verkställande direktören och
i ekonomiska och finansiella frågor koncernens ekonomiansvarig.
Under verksamhetsåret sammanträdde styrelsen med revisorn
vid ett flertal tillfällen.
Styrelsens utskott
Bolagets styrelse har inrättat två utskott, revisionsutskott och
ersättningsutskott. Styrelsen har antagit arbetsordningar för
båda utskotten.
Revisionsutskottet
Revisionsutskottets uppgift är att bereda styrelsens arbete med
att kvalitetssäkra bolagets finansiella rapportering. Vidare ska
revisionsutskottet fastställa riktlinjer för vilka andra tjänster än
revision som bolaget får upphandla av bolagets revisorer.
Utskottet har även till uppgift att ge sin utvärdering av
revisionsarbetet till valberedningen vid framtagandet av
valberedningens förslag till årsstämman till val av revisorer samt
storleken på revisionsarvodet. Under verksamhetsåret 2024 har
revisionsutskottet bland annat samrått med bolagets revisorer
kring förekommande redovisnings bedömningar. Vidare har
revisionsutskottet föreslagit åtgärder för att bolaget löpande ska
förbättra internkontroller.
Revisionsutskottet består sedan det konstituerande
styrelsemötet efter årsstämman 2024 av: Christine Rankin
(ordförande), Thomas Lindgren samt Jürgen Goeldner.
Ersättningsutskottet
Ersättningsutskottets uppgifter är huvudsakligen att bereda
frågor om ersättning och andra anställningsvillkor för VD och
andra ledande befattningshavare. Ersättningsutskottet ska
också följa och utvärdera pågående och under året avslutade
program för rörliga ersättningar för bolagsledningen samt följa
och utvärdera tillämpningen av de riktlinjer för ersättningar till
ledande befattningshavare som årsstämman fattat beslut om.
Ersättningsutskottet består sedan det konstituerande
styrelsemötet efter årsstämman 2024 av: Jürgen Goeldner
(ordförande) samt Anna Lagerborg.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
34
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Ersättning till styrelsens ledamöter Ersättningen till, av
bolagsstämman valda, styrelseledamöter beslutas av
bolagsstämman. Vid årsstämman 2024 beslutades att arvode
skulle utgå med 725 000 SEK till styrelsens ordförande samt med
270 000 SEK vardera till övriga styrelseledamöter som inte är
anställda i bolaget.
Därutöver fastställde årsstämman om arvode till
revisionsutskottets medlemmar om 175 000 kronor till ordförande
och till ledamot 65 000 kronor, till ersättningsutskottet ett arvode
om 50 000 kronor till ordförande och 40 000 kronor till ledamot.
Arvode till revisor utgår enligt godkänd räkning.
Den ersättning som utgått till styrelsens ledamöter under 2024
framgår på sidan 37.
Utvärdering av styrelsens arbete
Styrelsearbetet utvärderas årligen med syfte att utveckla
styrelsens arbetsformer och effektivitet. Det är styrelsens
ordförande som ansvarar för utvärderingen och för att
presentera den för valberedningen. Avsikten med utvärderingen
är att få en uppfattning om styrelseledamöternas åsikter om hur
styrelsearbetet bedrivs och vilka åtgärder som kan vidtas för att
effektivisera styrelsearbetet samt om styrelsen är
kompetensmässigt väl balanserad. Utvärderingen är ett viktigt
underlag för valberedningen inför årsstämman.
Under året 2024 har utvärdering av styrelsens arbete utförts och
presenterats valberedningen. Valberedningen har diskuterat vilka
erfarenheter och kompetenser som behövs i styrelsen, bland
annat mot bakgrund av den nu avslutade
företagsrekonstruktionen och den kärnverksamhet som bolaget
definierat.
Verkställande direktören och andra ledande
befattningshavare
VD och övrig koncernlednings uppgifter
Den verkställande direktören utses av styrelsen och sköter
Koncernens löpande förvaltning enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar. VD ansvarar för att hålla styrelsen informerad om
bolagets utveckling och rapportera om väsentliga avvikelser från
fastställda affärsplaner och om händelser som har stor inverkan
på bolagets utveckling och verksamhet, samt att ta fram relevant
besluts-underlag till styrelsen exempelvis gällande etableringar,
investeringar och övriga strategiska frågeställningar.
Koncernledningen, som leds av bolagets VD, består av personer
med ansvar för väsentliga verksamhetsområden inom Starbreeze.
Ers ä t t n in g t ill VD o c h le d a n d e b e fa t t n in g s ha va re
Till ledande befattningshavare inklusive verkställande direktören
har en totalsumma avseende lön, rörliga ersättningar och andra
förmåner utgått med 14 486 TSEK (13 870) TSEK under 2024.
Aktierelaterad ersättning uppgår till 0 (0) TSEK. För ledande
befattningshavare erläggs avgiftsbestämda pensionspremier
vilka motsvarar kostnaden enligt ITP-plan.
Rikt lin je r f ö r e rs ä t t n in g t ill le d a n d e b e fa t t n in g s h a va re
Dessa riktlinjer omfattar ledande befattningshavare i Starbreeze,
vilka utgörs av de som från tid till annan ingår i Bolagets
ledningsgrupp. Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som
avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar,
efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman. Riktlinjerna
omfattar inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra
regler än svenska får vederbörliga anpassningar ske för att följa
tvingande sådana regler eller lokal praxis, varvid dessa riktlinjers
övergripande ändamål ska tillgodoses.
Riktlinjerna ska främja bolagets affärsstrategi, långsiktiga
intressen och hållbarhet.
Bolagets affärsstrate gi är i korthe tljande:
Starbreeze är en oberoende utvecklare, skapare, förläggare och
distributör av PC och konsolspel med ett globalt marknadsfokus,
med studios i Stockholm, Barcelona, Paris och London. Med
det framgångsrika varumärket PAYDAY i centrum, utvecklar
Starbreeze spel baserat på egna och andras varumärken, både
internt och i samarbete med externa spelutvecklare.
Starbreeze huvudsakliga verksamhet består av egen utveckling av
tv och datorspel som helt eller delvis finansieras med egna
medel. Majoriteten av bolagets anställda har som huvudsaklig
sysselsättning att utveckla bolagets produkter. Spelen
distribueras sedan i huvudsak via digitala plattformar såsom
Steam, eller i partnerskap med andra företag för fysisk
distribution. Bolagets slutkund är de konsumenter som köper
spelet via de olika spelplattformarna eller återförsäljare.
För ytterligare information om bolagets affärsstrategi, se
www.starbreeze.com / corporate.starbreeze.com.
Bolaget ska erbjuda marknadsmässiga villkor som gör att Bolaget
kan rekrytera och behålla kompetent personal.
Rörlig ersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska syfta till att
främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen till bolagsledningen kan bestå av fast lön, rörlig
ersättning, pension och andra sedvanliga förmåner. Därutöver
ska styrelsen årligen utvärdera huruvida aktierelaterade eller
aktiekursrelaterade incitamentsprogram bör föreslås
årsstämman. Sådana aktierelaterade eller aktiekursrelaterade
incitamentsprogram beslutas av bolagsstämman och omfattas
därför inte av dessa riktlinjer.
Den fasta lönen omprövas som huvudregel en gång per år och ska
beakta individens kvalitativa prestation. Ersättningen till den
verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare
ska vara marknadsmässig.
Styrelsen ska vidare äga fatta beslut om rörlig ersättning i form
av kontant bonus till Bolagets ledande befattningshavare. Den
rörliga ersättningen ska vara kopplad till förutbestämda och
mätbara kriterier. Den rörliga ersättningen på årsbasis får uppgå
till högst 75 procent av den fasta årslönen för den verkställande
direktören och 50 procent av den fasta årslönen för övriga
ledande befattningshavare.
För verkställande direktör och ledande befattningshavare erläggs
avgiftsbestämda pensionspremier vilka motsvarar kostnaden
enligt sedvanlig ITPplan. Andra sedvanliga förmåner får
sammanlagt uppgå till högst 10 procent av den fasta årslönen.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra
regler än svenska får, såvitt avser pensionsförmåner och andra
förmåner, vederbörliga anpassningar ske för att följa tvingande
sådana regler eller lokal praxis, varvid dessa riktlinjers
övergripande ändamål ska tillgodoses.
Upphörande av anställning
Vid uppsägning från verkställande direktörens sida råder en
uppsägningstid om sex månader och vid uppsägning från
Bolagets sida gäller en uppsägningstid om sex månader med
tillägget att ett avgångsvederlag om 6 månader skall utgå. Övriga
ledande befattningshavare ska ha en uppsägningstid på tre till
nio månader.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
35
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Därutöver kan ersättning för eventuellt åtagande om
konkurrensbegränsning utgå. Sådan ersättning ska kompensera
för eventuellt inkomstbortfall och ska endast utgå i den
utsträckning som den tidigare befattningshavaren saknar rätt till
avgångsvederlag. Ersättningen ska uppgå till högst 60 procent av
den fasta kontantlönen vid tidpunkten för uppsägningen, om inte
annat följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser, och utgå
under den tid som åtagandet om konkurrensbegränsning gäller,
vilket ska vara högst 18 månader efter anställningens
upphörande.
Lö n o c h a n s t ä llnin g s villko r fö r a n s t ä lld a
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa
ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för bolagets
anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas
totalersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens
ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del av
ersättningsutskottets och styrelsens besluts-underlag vid
utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar
som följer av dessa.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomra
rikt linje rn a
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets
uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen
ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och
lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman.
Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av
bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa och
utvärdera program för rörliga ersättningar för bolagsledningen,
tillämpningen av riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer i bolaget. Vid styrelsens behandling av och
beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkställande
direktören eller andra personer i bolagsledningen, i den mån de
berörs av frågorna.
Frå n g å e nd e a v rikt lin je rn a
Styrelsen har rätt att frångå ovanstående riktlinjer helt eller
delvis om styrelsen bedömer att det i ett enskilt fall finns
särskilda skäl som motiverar det och ett avsteg är nödvändigt för
att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft.
Som angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att
bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar
beslut om avsteg från riktlinjerna.
Revision och kontroll
Exte rn revisor
Bolagets revisor utses av bolagsstämman. Revisorn ska granska
bolagets årsredovisning och bokföring samt styrelsens och den
verkställande direktörens förvaltning.
Utöver revisionsberättelsen avger revisorn även normalt sett en
översiktlig granskningsberättelse vid tredje kvar talets
delårsrapport.
Vid årsstämman den 15 maj 2024 omvaldes revisionsfirman
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, (Torsgatan 21, 113 21
Stockholm) till bolagets revisorer för tiden intill slutet av den
årsstämma som hålls under 2025. Öhrlings
PricewaterhouseCoopers AB har varit bolagets revisor för år
2015-2024 och fram till årsstämman 2025. Huvudansvarig revisor
är auktoriserade revisorn Aleksander Lyckow.
Aleksander Lyckow är medlem i FAR. Revisionsberättelsen
undertecknas av Aleksander Lyckow.
Ers ä t t n in g t ill re vis o rn
Beslut om ersättning till revisorn fattas av bolagsstämman, efter
förslag från valberedningen. Vid årsstämman den 15 maj 2024
beslutades att arvode till revisorn skulle utgå enligt godkänd
räkning.
Intern kontroll
Styrelsens ansvar för den interna kontrollen regleras i
aktiebolagslagen och årsredovisningslagen som innehåller krav
på att informationen om de viktigaste inslagen i Starbreeze
system för intern kontroll och riskhantering i samband med den
finansiella rapporteringen varje år ska ingå i
bolagsstyrningsrapporten. Styrelsens ansvar för den interna
kontrollen regleras även i Koden.
Styrelsen ska bland annat se till att Starbreeze har god intern
kontroll och formaliserade rutiner som säkerställer att fastlagda
principer för finansiell rapportering och intern kontroll efterlevs
samt att det finns ändamålsenliga system för uppföljning och
kontroll av bolagets verksamhet och de risker som bolaget och
dess verksamhet är förknippad med. Den interna kontrollens
övergripande syfte är att i rimlig grad säkerställa att bolagets
operativa strategier och mål följs upp och att ägarnas investering
skyddas. Den interna kontrollen ska vidare säkerställa att den
externa finansiella rapporteringen med rimlig säkerhet är
tillförlitlig och upprättad i överensstämmelse med god
redovisningssed, uppfyller krav på informationsgivning i enlighet
med interna policies samt att tillämpliga lagar och förordningar
följs samt att krav på noterade bolag efterlevs.
Mot bakgrund av ovan beskrivna styr- och internkontrollsystem
har styrelsen bedömt att det i nuläget inte finns något behov att
inrätta en särskild internrevisionsfunktion.
Ko n t ro llm iljö
Den interna kontrollen inom Starbreeze baseras på en
kontrollmiljö som omfattar organisation, beslutsvägar,
befogenheter och ansvar. Styrelsen har en skriftlig arbetsordning
som klargör styrelsens ansvar och som reglerar styrelsens
arbetsfördelning. I arbetsordningen framgår även vilka frågor som
ska föreläggas styrelsen för beslut. Rollfördelning mellan styrelse
och verkställande direktören finns kommunicerad i styrelsens
arbetsordning samt i dess VDinstruktion. Verkställande
direktören leder därutöver verksamheten utifrån
aktiebolagslagen, andra lagar och förordningar, regelverk för
aktiemarknadsbolag, svensk kod för bolagsstyrning med mera.
Styrelsen följer upp att fastlagda principer för den finansiella
rapporteringen och interna kontrollen efterlevs samt
upprätthåller ändamålsenliga relationer med bolagets revisorer.
Bolagsledningen ansvarar för det system av interna kontroller
som krävs för att hantera väsentliga risker i den löpande
verksamheten. Vidare bereder revisions-utskottet frågor för
beslut i styrelsen i syfte att upprätthålla en god kontroll.
Ris kb e d ö mn in g o c h ko n t ro lla kt ivit e t e r
En tydlig organisation och beslutsordning syftar till att skapa en
god medvetenhet om risker hos medarbetarna och ett väl avvägt
risktagande. Inbyggda kontrollpunkter syftar även till att risken
för felaktigheter i redovisningen minimeras. Likaså finns
dokumenterade rutiner avseende hanteringen av bolagets
ekonomi och konsolideringssystem. Uppföljning sker löpande för
att vidmakthålla god intern kontroll och därmed förebygga och
upptäcka risker.
Riskhantering
De väsentliga risker som påverkar den interna kontrollen
avseende den finansiella rapporteringen och operationella
kontroller identifieras och hanteras såväl på koncern,
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
36
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
affärsområde, som dotterbolagsnivå. I styrelsen ansvarar
revisionsutskottet för att väsentliga finansiella risker respektive
risker för fel i den finansiella rapporteringen identifieras och
bereds för beslut om eventuella åtgärder i styrelsen för att
säkerställa en korrekt finansiell rapportering. Särskilt prioriterat
är att identifiera processer där risken för väsentliga fel relativt
sett är högre på grund av komplexiteten i processen eller i
sammanhang där stora värden är involverade.
Styrelsen ger ledningen i uppdrag att analysera verksamheten
och identifiera och kvantifiera de risker som koncernen
exponeras för. Efter att riskerna identifierats har de rangordnats
efter sannolikhet och konsekvens. Utifrån denna analys har
bolaget tagit fram ett stort antal kontroller inom områdena
Finans, Management, IT, HR och Spelutveckling,
Förlagsverksamhet och PR samt IR. En planlagd
självbedömningsrutin utförs enligt en fastlagd plan och
avrapportering av utfallet sker till revisionsutskottet och
styrelsen, som säker-ställer att kontrollerna utförts. Resultat,
analys och åtgärder av detta arbete rapporteras direkt till
revisionsutskottet och styrelsen.
Up p fö ljnin g
Styrelsen utvärderar kontinuerligt den information som
bolagsledningen och revisionsutskottet presenterar. Styrelsens
arbete innefattar också att säkerställa att åtgärder vidtas
rörande eventuella brister och förslag till åtgärder som
framkommit vid extern revision och den interna uppföljningen av
internkontroll som bolaget har implementerat. Efter att styrelsen
erhållit analys av internkontrollen bereder revisionsutskottet
förslag till beslut i styrelsen rörande åtgärder av de brister och
svagheter som har identifierats.
Vid slutet av året erhåller revisionsutskottet en slutlig rapport
över internkontrollens utfall och status. Baserat på denna
bereder revisionsutskottet förslag till styrelsen avseende
förbättringsåtgärder. Detta är en ständigt pågående process
enligt årshjulet för revision och kontroll.
Styrelsen erhåller även löpande rapporter om koncernens
finansiella ställning och utveckling. Efter varje kvartalsslut
behandlas koncernens ekonomiska situation och ledningen
analyserar månatligen resultatutvecklingen på detaljnivå, vilket
sedan månatligen avrapporteras i sammanfattad form till
styrelsen. Revisionsutskottet följer vid sina samman träden upp
den ekonomiska redovisningen och revisionsutskottet och
styrelsen får vid ett tillfälle per räkenskapsår en särskild
föredragning från revisorerna avseende deras iakttagelser.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
37
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Styrelsens sammansättning
Na m n Re vis io n s - och ersättningsutskott Innehaft befattning sedan Oberoende bolaget/ägare Närvaro styrelsemöten Nä rva ro re vis ions ut s kott Närvaro ersättningsutskott
Jürgen Goeldner Revisions- och ersättningsutskott 2023 Ja/Ja 13/14 4/6 1/3
Anna Lagerborg Ersättningsutskott 2020 Ja/Ja 14/14 - 3/3
Thomas Lindgren Revisionsutskott 2021 Ja/Ja 13/14 5/6 -
Christin Rankin Revisionsutskott (ordförande) 2023 Ja/Ja 14/14 6/6 -
Jon Gillard - 2023 Ja/Ja 14/14 - -
Ersättning till styrelse och ledande befattningshavare*
2024 ( TS EK) Grundlön/styrelsearvode Rö rlig e rs ä t t n in g Övrigarmåne r Pensionskostnad Summa
Jürgen Goeldner, styrelseordförande 694 - - - 694
Anna Lagerborg 310 - - - 310
Thomas Lindgren 331 - - - 331
Christin Rankin 441 - - - 441
Jon Gillard 334 - - - 334
Mats Juhl, tf VD 1 772 - 75 290 2 137
Övriga ledande befattningshavare, i genomsnitt 4 personer,
vid årets utgång 4 personer
6 519 - 77 1 061 7 657
Summa 10 401 - 15 2 1 351 11 9 0 4
*för detaljerad information om Ersättning till styrelse och ledande befattningshavare, se Not 13.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
38
Inledning | Verksamhetsmiljö & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Styrelse och revisor
Jürgen Goeldner
Styrelseordförande sedan 2024,
styrelseledamot sedan 2023
Född: 1953
Ut b ild n in g : Studier i utbildning och
psykologi vid tyska universitetet i
Darmstadt
Huvudsaklig sysselsättning: Jürgen
är tysk medborgare och har
tillbringat 40 år i spelbranschen och
har haft flera ledande befattningar.
Hans senaste var som VD för Focus
Home Interactive. Juergen är idag
affärskonsult och investerare.
Andra uppdrag: Inga övriga uppdrag.
Innehav i bolaget: För uppdaterat
ägande, se denna länk.
rgen är oberoende i förhållande
till Bolaget, dess ledning och större
aktieägare.
Anna Lagerborg
Styrelseledamot sedan 2020
Född: 1966
Ut b ild n in g : Fil.kand. i
systemvetenskap.
Huvudsaklig sysselsättning: Anna
arbetar idag med executive search
och affärsutveckling på Safemind,
ett rekyteringsföretag specialiserat
inom tech och digitalisering. Anna
har en lång bakgrund av att leda
tech-organisationer bland annat
från NetEnt där hon varit
utvecklingschef och ingått i
koncernledningen och från Hemnet
där hon varit CTO, tillförordnad vd
och vice vd.
Andra uppdrag: Inga övriga uppdrag.
Innehav i bolaget: För uppdaterat
ägande, se denna länk.
Anna är oberoende i förhållande till
Bolaget, dess ledning och större
aktieägare.
Thomas Lindgren
Styrelseledamot sedan 2021
Född: 1971
Ut b ild n in g : Dubbel Master of Science
i Finance och Managerial
Accounting, Stockholm School of
Economics.
Huvudsaklig sysselsättning:
Investerare, mentor och flertalet
styrelseuppdrag. Tidigare exekutiva
befattningar på Fatshark, Goodbye
Kansas Game Invest och ISD.
Tidigare CEO på Glorious Games
(Stardoll) och Gamefederation.
Grundare av Wanderword, Northify,
TNTX och BIFAB.
Andra uppdrag: Styrelseordförande
Wanderword, Northify och BIFAB.
Ledamot i Rahms Städ och Goodbye
Kansas.
Innehav i bolaget: För uppdaterat
ägande, se denna länk.
Thomas är oberoende i förhållande
till Bolaget, dess ledning och större
aktieägare.
Ch ris t ine Ra n kin
Styrelseledamot sedan 2023
Född: 1964
Ut b ild n in g : Civilekonomexamen från
Stockholm Universitet
Huvudsaklig sysselsättning:
Christine har tidigare varit
auktoriserad revisor och delägare
PwC och har sedan 2014 haft
ledande positioner på flera bolags
ekonomiavdelningar, senast som
Senior VP Corporate Control på
Veoneer Inc.
Andra uppdrag: Styrelseledamot i
Coinshares International Ltd, Orexo
AB, 4C Group AB (publ) samt
Bonesupport AB (publ)
Innehav i bolaget: För uppdaterat
ägande, se denna länk.
Christine är oberoende i förhållande
till Bolaget, dess ledning och större
aktieägare.
J o n Gilla rd
Styrelseledamot sedan 2023
Född: 1966
Ut b ild n in g : Studier i fysik, kemi och
matematik på Oxford Brookes
University
Huvudsaklig sysselsättning: Jon är
brittisk medborgare och har varit 36
år i spelbranschen där han har haft
flera ledande befattningar inom
Games Workshop Group Plc. Jon är
nu affärskonsult, investerare och
mentor.
Andra uppdrag: Inga övriga uppdrag.
Innehav i bolaget: För uppdaterat
ägande, se denna länk.
Jon är oberoende i förhållande till
Bolaget, dess ledning och större
aktieägare.
Re vis o r
Det auktoriserade revisionsbolaget
Öhrlings PricewaterhouseCoopers
AB är valda till revisorer.
Ale ks ande r Lyc ko w
Huvudansvarig revisor i Starbreeze
AB (publ) sedan 2022.
Född 1980
Auktoriserad revisor.
Ledningsgrupp
Adolf Kristjansson
VD sedan 2025
Född: 1973
Ut b ild n in g : Magisterexamen i
företagsekonomi, inriktning Finanserieng
Baklgrund: Över 20 års erfarenhet av
spelbranschen och roller som arbetar med
några av världens mest kända spel-IP:er,
inklusive FIFA, Battlefield, Apex och Star
Wars. Innehaft roller på Electronic Arts som
International Commercial Senior Director,
Global Head of Digital och Global Strategic
Franchise Senior Director.
Innehav i bolaget: För uppdaterat ägande,
se denna länk.
Mats Juhl
CFO sedan 2020.
Född: 1973
Ut b ild n in g : Magisterexamen i Finansiering
Lunds Universitet
Bakgrund: CFO Mips AB (publ.), CFO
Tengbomgruppen AB, CFO Sweden Arena
Management KB (Friends Arena), Finance
Director Ticnet AB, Ekonomichef Enea AB
(publ.)
Innehav i bolaget: För uppdaterat ägande,
se denna länk.
Egil Strunke
Chief Operating Officer sedan 2024.
Född: 1965
Ut b ild n in g : Studier i Ekonomi, Juridik, Språk
vid Stockholms Universitet.
Bakgrund: Tidigare grundare och VD
Strunke Games, Chief Operating Officer på
Embracer Group AB (publ.), nordisk
försäljningsdirektör på 20th Century Fox,
ett flertal ledande roller på Nordic Games,
affärsområdeschef för spel på Pan Vision
samt landschef på Electronic Arts Sweden.
Innehav i bolaget: För uppdaterat ägande,
se denna länk.
Fre d rik Ma lm q vis t
Chief Product Officer sedan 2021
Född: 1979
Ut bild n ing : Bachelor of Science Computer
Science, Karlstad University
Bakgrund: Fredrik har lång och gedigen
erfarenhet fn spelbranschen, de senaste
10 åren som Development Director på DICE
där han arbetade med deras Battlefield
franchise, både live och box produkter. Han
har utöver det 8 års erfarenhet från
software utveckling.
Innehav i bolaget: För uppdaterat ägande,
se denna länk.
And Persson
Chief Marketing Officer sedan 2024
Född: 1980
Ut b ild n in g : -
Bakgrund: Med över 25 års erfarenhet inom
spelindustrin har André arbetat med över
200 produkter i ledande roller, från
produktchef, marknadsförings- och
förläggarchef till kommunikationschef på
ledande studior och förlag som Sharkmob
AB, CI Games och BANDAI NAMCO
Entertainment Europe S.A.S. Han kommer
närmast från egna verksamheten Project
369 Group Ltd.
Innehav i bolaget: För uppdaterat ägande,
se denna länk.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
39
Inledning | Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024 [Titel] [Period]
40
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
w
Förvaltnings
-
berättelse
07
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
41
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Starbreeze AB (publ),
556551-8932, avger härmed årsredovisning och
koncernredovisning för räkenskapsåret 2024010120241231,
Starbreeze 27:e räkenskapsår. I årsredovisningen angivna
uppgifter avser, om ej annat anges, koncernen. Samtliga belopp,
om inte annat anges, tas upp i TSEK. Uppgifter inom parentes
avser föregående år.
Allmänt om verksamheten
Starbreeze är en oberoende utvecklare, skapare, förläggare och
distributör av PC och konsolspel för den globala marknaden.
Starbreeze grundades 1998 och har sedan dess utvecklats till en
väletablerad spelutvecklare och förläggare av dator och tvspel
med verksamhet i flera länder i världen och sin huvudsakliga
verksamhet i Stockholm. Under 2024 bestod verksamheten
huvudsakligen av egen spelutveckling och förlagsverksamhet
med fokus på de egna IP:na PAYDAY och Baxter samt tredjeparts
förläggning.
Övrig verksamhet består till del av det som definierats som icke
rnverksamhet, och inga resurser har under året belastat denna
verksamhet.
Starbreezekoncernen omfattas av moderbolaget Starbreeze AB
(publ), dotterbolagen Starbreeze Production AB, Starbreeze
Studio AB, Starbreeze Publishing AB, New Starbreeze Publishing PD
IP AB, Starbreeze VR AB, Starbreeze Barcelona SL, Starbreeze
Paris SAS, New Starbreeze Studios AB, New Starbreeze Publishing
AB, Enterspace AB, Starbreeze IP AB och Starbreeze Studios UK
Ltd. Under året har Starbreeze USA Inc, Starbreeze LA Inc,
Starbreeze IP LUX, Starbreeze IP LUX II Sarl likviderats. Koncernen
har under året sålt sin del, 33 procent av joint venturebolaget
StarVR Corporation till Acer.
Väsentliga händelser under året
Den 12 mars beslutade Starbreeze styrelse att utse Jürgen
Goeldner till tillförordnad VD. Han ersatte Tobias Sjögren.
Den 15 maj beslutade Starbreeze styrelse att utse Mats Juhl, CFO,
till tillförordnad verkställande direktör.
Den 5 december tillkännagavs ett strategiskt partnerskap med
koreanska KRAFTON, Inc, för att genom ett work-for-hire-avtal ta
PAYDAY till KRAFTONs spel PUBG: Battlegrounds.
Händelser efter räkenskapsårets utgång
Den 30 januari tillkännagavs att PAYDAY 3 är månadsspel på
PlayStation® Plus i februari och att spelet också får sin första
betalda karaktär när fanfavoriten Jacket återvände till spelet.
Den 6 februari tillkännagavs att Starbreeze kommer agera
förläggare åt svenska spelföretaget The Gangs kommande spel,
Out of Sight.
Den 31 mars utsågs Adolf Kristjansson som ny VD för Starbreeze.
Adolf tillträdde sin tjänst den 1 april 2025. Han ersatte den
nuvarande tillförordnade VD:n Mats Juhl, som fortsätter i sin roll
som Chief Financial Officer för Starbreeze.
För detaljerad information om väsentliga händelser under året
och efter räkenskapsårets utgång hänvisas till
corporate.starbreeze.com
Nettoomsättning och resultat
Räkenskapsåret omfattar 12 månader (januaridecember 2024).
Nettoomsättningen för helåret 2024 uppgick till 185,9 MSEK
(633,5). I jämförelseperioden ingår intäkter hänförliga lanseringen
av PAYDAY 3. Spelförsäljning uppgick till 125,7 MSEK (616,7),
Tredjepartsförläggning till 47,7 MSEK (14,9) och Licensaffärer till
1,7 MSEK (1,7). Övriga intäkter uppgick till 10,7 MSEK (0,1) och avser
försäljning av Cinemaware-katalogen samt work-for-hire.
Starbreeze redovisade omsättning hänförligt till PAYDAY 3
uppgick till 82,9 MSEK (477,0). All intäkt är hänförlig plattformarna
Steam, Xbox Game Pass, Xbox X|S, Playstation 5 samt Epic Games
Store. Försäljningen består av basspelet i olika utgåvor och
licensversioner samt försäljning av DLC.
PAYDAY 2s försäljning uppgick till 41,8 MSEK (139,1) och är hänförlig
försäljning via Steam, Epic Games Store och konsolplattformar.
Direkta kostnader uppgick till 448,8 MSEK (309,3) och består av
kostnader kopplade till spelproduktion och spelutveckling. I
direkta kostnader ingår av- och nedskrivningar av immateriella
tillgångar om 396,3 MSEK (231,6), serverkostnader om 15,9 MSEK
(41,5) samt intäktsdelning kopplat till tredjepartsförläggning om
25,5 MSEK (10,8).
Aktiverade utvecklingsutgifter har minskat de direkta
kostnaderna med 185,2 MSEK (143,7) och avser spelen PAYDAY 3,
Baxter samt utveckling av nya IP:n.
Försäljnings- och marknadsföringskostnader uppgick till 30,2
MSEK (46,8) och avser marknadsaktiviteter och
personalkostnader. Under 2024 är kostnaderna för
marknadsföring lägre än i jämförelseperioden.
Administrationskostnader uppgick under perioden till 29,0 MSEK
(79,4). Justerat förmförelsestörande poster om 22,3 MSEK
uppgick kostnaderna till 51,3 MSEK. Utöver de jämförelsestörande
posterna är kostnaderna relaterade till kostnader för kontor, lön
till personal som inte jobbar inom spelproduktion eller
marknadsföring samt övriga externa kostnader.
De jämförelsestörande posterna om 22,3 MSEK, är hänförliga
återläggning av tidigare kostnadsförda personalkostnader
avseende bolagets långsiktiga incitamentsprogram kopplat till
lanseringen av PAYDAY 3 samt omstruktureringskostnader
hänförliga till personalförändringar.
I administrationskostnaderna ingår avskrivningar om 21,0 MSEK
(15,6). Aktiverade utvecklingsutgifter minskade
administrationskostnaderna med 38,5 MSEK (36,8) och avser
spelen PAYDAY 3, Baxter samt övriga IP:n.
Övriga intäkter uppgick till 8,8 MSEK (13,7). Posten består av
valutakurseffekter avseende omvärdering av tillgångar och
skulder i utländsk valuta 9,8 MSEK (-21,4).
Övriga kostnader uppgick till 6,4 MSEK (-21,4) och avser reaförlust
kopplat till likvidation av dotterbolag i Luxemburg och USA.
Föregående år bestod posten av valutakurseffekter.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
42
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Rörelseresultatet före avskrivningar och nedskrivningar, EBITDA,
uppgick till 97,6 MSEK (439,3). I jämförelseperioden påverkades
resultatet kraftigt av lanseringen av PAYDAY 3.
Finansnettot uppgick till 2,0 MSEK (17,4). Under perioden har
bolaget erhållit intäktsränta om 5,7 MSEK (3,1) kopplat till
behållning på bank. Under perioden har bolaget avvecklat sin
andel av joint venture StarVR vilket fick en negativ effekt om -0,4
MSEK samt nedskrivning av finansiella anläggningstillgångar om
-2,3 MSEK. Under perioden har bolaget skrivit ner sin leasingskuld
samt anläggningstillgång kopplat till kontoret i Stockholm, på
grund av uppsagt avtal. Detta i enlighet med IFRS 16.
Resultateffekten uppgår till 1,8 MSEK (0).
Under perioden belastades finansnettot av räntekostnad på
leasingskuld med -4,0 MSEK (-0,4).
Resultat före skatt uppgick till -317,7 MSEK (207,7).
Resultat uppgick till -317,8 MSEK (207,6).
Resultat per aktie, före och efter utspädning, uppgick till
-0,22 SEK (0,19).
Anläggningstillgångar
Licenstillgångar uppgår till 21,8 MSEK (11,1) och består av rättighet
att nyttja IP-rättigheter.
Immateriella anläggningstillgångar, som främst består av IP-
rättigheter, uppgick till 65,0 MSEK (141,9).
Balanserade utgifter för egen spel- och teknikutveckling uppgick
till 275,0 MSEK (312,0).
Investeringar i förlagsprojekt uppgick till 10,4 MSEK (6,8).
Av- och nedskrivningar avseende immateriella tillgångar uppgick
till 396,6 MSEK (233,6) under perioden. Ökningen är relaterad till
av- och nedskrivning av PAYDAY 3.
Omsättningstillgångar
Kundfordringar och övriga fordringar uppgick till 43,1 MSEK (164,2)
varav kundfordran avseende PAYDAY 3 uppgick till 19,3 MSEK.
Starbreeze erhåller likvid först efter det att Plaion erhållit likvid
och Starbreeze ställt ut en faktura på den andel som Starbreeze
har rätt till enligt avtal.
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter uppgick vid
periodens utgång till 74,1 MSEK (62,0) varav 13,3 MSEK (17,1) avser
fordran för försäljning av PAYDAY 2 samt PAYDAY 3.
Likvida medel uppgick till 191,9 MSEK (347,8).
Eget kapital
På balansdagen uppgick koncernens egna kapital till 586,9 MSEK
(894,7).
Långfristiga skulder.
Långfristiga skulder uppgick till 2,5 MSEK (2,0). Långfristig del av
leasingskuld uppgick till 0 MSEK (0,2). Under perioden har bolaget
skrivit ner sin leasingskuld och anläggningstillgång kopplat till
kontoret i Stockholm på grund av uppsägning av kontrakt. Nytt
kontor erhålls under 2025 och finns ej upptaget i böckerna i
enlighet med IFRS16.
Uppskjuten skatteskuld uppgick till 2,0 MSEK (1,3).
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder uppgick totalt till 122,2 MSEK (214,8).
Leverantörsskulder och övriga skulder uppgick vid periodens
utgång till 68,8 MSEK (100,2). Kortfristig skuld för leasingkontrakt
uppgick till 17,7 MSEK (6,5) och avser leasingkostnader för
kvarvarande period för nuvarande kontor i Stockholm. Upplupna
kostnader och förutbetalda intäkter uppgick vid periodens slut
till 35,7 MSEK (108,1).
Kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av
rörelsekapital uppgick till 40,5 MSEK (190,0) där rörelseresultatet
uppgick till -319,7 MSEK (190,3) och justering för poster som ej
ingår i kassaflödet uppgick till 354,4 MSEK (-2,5). Justering för
poster som ej ingår i kassaflödet består av av- och
nedskrivningar på tillgångar om 417,4 MSEK (249,0) och
valutakurseffekter om -9,7 MSEK (5,9). I posten ingår även den
reglering som gjorts avseende tidigare erhållen finansiering för
spelutveckling från Plaion om -59,6 MSEK (-259,6). Regleringen av
skulden genomfördes i samband med lansering av DLC då tidigare
erhållen spelfinansiering avseende utveckling intäktsförs utan
kassaflödespåverkan. Spelfinansiering erhålls löpande under
utvecklingen av PAYDAY 3 vilket innebär att kassaflödeseffekten
redan infallit.
Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändringar i
rörelsekapital uppgick till 64,9 MSEK (114,6). Rörelsekapitalet
påverkas positivt av reglerad fordran kopplad till PAYDAY 3.
Kassaflöde från investeringsverksamheten uppgick till -245,5
MSEK (-202,4) varav investeringar i egen spelutveckling uppgick
till -227,6 MSEK (-173,9). Investering i förlagsprojekt har gjorts till
ett belopp om -8,8 MSEK (-13,9) samt övriga immateriella tillgång
om -10,7 MSEK (-11,1).
Kassaflöde från finansieringsverksamheten uppgick till 24,5 MSEK
(327,4) vilket är ett resultat av erhållen spelfinansiering kopplat
till DLC-utveckling av PAYDAY 3 om 47,9 MSEK (77,9). Utestående
kundfordringar kopplat till PAYDAY 3 uppgår till 19,3 MSEK.
Leasingutgifter uppgår till -23,4 MSEK (-15,3).
Periodens totala kassaflöde var -156,1 MSEK (239,6). Likvida medel
vid årets slut uppgick till 191,9 MSEK (347,8).
Investeringar
Under perioden uppgick koncernens investeringar i materiella
anläggningstillgångar till -5,9 MSEK (-3,5). Investeringar i egen
spel- och teknikutveckling uppgick till -227,6 MSEK (-173,9).
Nedskrivningar
Starbreeze gör löpande nedskrivningsprövningar av tillgångar
utan bestämd livslängd för att säkerställa att redovisat värde av
en tillgång inte överstiger verkligt värde. Under räkenskapsåret
har dessa nedskrivningsprövningar medfört nedskrivningar
relaterat till aktiverade utvecklingskostnader avseende PAYDAY 3
om 118,6 MSEK samt övriga projekt om 8,5 SEK.
Forskning och utveckling
Koncernen bedriver forskning och utveckling inom
spelutveckling. Den största delen av bolagets utvecklingsutgifter
läggs på att ta fram och uppdatera spel och förenlig utveckling
och består huvudsakligen av personalkostnader. Största delen av
arbetet är specifikt för olika spel. Viss del av utvecklingen avser
funktioner och mekanik gemensamma för flera spel. Kostnaderna
för detta tas löpande under själva utvecklingsfasen, det vill säga
till dess att det är tekniskt möjligt att färdigställa produkten och
att den är kommersiellt gångbar. När projektet nått denna nivå
och därmed gått över i en utvecklingsfas, aktiveras utgifterna
och redovisas då som en immateriell tillgång. När tillgången är
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
43
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
färdigställd, skrivs den av i takt med tillgångens ekonomiska
livslängd.
Miljöpåverkan
Ingen av koncernens bolag bedriver någon tillståndspliktig
verksamhet enligt miljöbalken. Starbreeze har dock en uttalad
ambition att minimera den negativa påverkan på miljön som
verksamheten har och har fastslagit ett antal riktlinjer kring
detta.
Hållbarhet
Starbreeze hållbarhetsrapport återfinns på sidorna 20-27 i denna
årsredovisning. En god och säker arbetsmiljö är en viktig
hållbarhetsfga för Starbreeze. Målet med Starbreezes
arbetsmiljöarbete är att skapa en fysiskt, psykiskt och socialt
sund och utvecklande arbetsplats för alla medarbetare.
I bolagets uppförandekod anges de grundläggande principerna
för hur Starbreeze gör affärer. I uppförandekoden framgår även
vad medarbetarna kan förvänta sig av Starbreeze som
arbetsgivare när det gäller exempelvis arbetsmiljö, säkerhet,
mänskliga rättigheter, jämställdhet, hälsa och individens
integritet.
Marknadsföringen ska vara etisk, ärlig och ska reflektera allmänt
gängse sociala standarder för vad som anses vara god smak och
anständigt.
Personal
Antalet anställda uppgick vid årets utgång till 185 personer (194),
varav 77 procent män, 20 procent kvinnor och 3 icke-binära/ej
specificerat. Medelåldern uppgick per 31 december 2024 till 37 år
(34). För mer information se not 11 och 12 samt koncernens
hållbarhetsrapport på sidorna 20-27 i denna årsredovisning.
Ersättning till styrelse och ledande
befattningshavare
Beslutade och inför årsstämman 2024 reslagna riktlinjer för
ersättning till styrelse och ledande befattningshavare återfinns i
Bolagsstyrningsrapporten på sidan 32-36. Kostnader under 2024
för ersättning till ledande befattningshavare framgår av not 13
samt av Ersättningsrapporten för 2024.
Moderbolaget
Starbreeze AB (publ) är moderbolag för koncernen.
Ledningsgruppen och andra centrala gruppfunktioner finns
samlade i moderbolaget.
Moderbolagets nettoomsättning uppgick till 17,2 MSEK (32,4).
Omsättningen avser framför allt allokering av management fee.
Resultat före och efter skatt var -252,0 MSEK (-597,6).
Vid årets slut uppgick likvida medel till 106,6 MSEK (161,8) och
moderbolagets egna kapital var 484,7 MSEK (736,8).
Aktien och ägarförhållande
Starbreeze aktier är sedan 2 oktober 2017 noterade på Nasdaq
Stockholm i segmentet Small Cap. Aktierna handlas under
kortnamnen STAR A och STAR B med ISINkoderna SE007158928
och SE0005992831.
Vid årets utgång uppgick det totala börsvärdet till cirka 310 MSEK,
jämfört med cirka 696 MSEK föregående år.
Inom ramen för bolagets konverteringsprogram konverterades
7 068 445 A-aktier till B-aktier under året.
Starbreeze hade 32 828 aktieägare (36 278) vid årets utgång. De
tre största ägarna vid årets slut var Digital Bros S.P.A med 21,02
procent av aktiekapitalet och 39,67 procent av rösterna, Avanza
Pension med 15,70 procent av aktiekapitalet och 3,20 procent av
rösterna samt Nordnet Pensionsförsäkring med 3,13 procent av
aktiekapitalet och 1,81 procent av rösterna. Mer information om
aktien och ägare finns på corporate.starbreeze.com.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Hur Starbreeze arbetar med internkontroll och riskhantering
beskrivs i bolagsstyrningsrapporten. Nedan beskrivs de mest
väsentliga verksamhetsriskerna för Starbreeze, utan särskild
rangordning.
Risker relaterade till externa utvecklare
Starbreeze är inom ramen för bolagets förlagsverksamhet
beroende av att de studios som producerar de kontrakterade
produktionerna lever upp till de avtal som ingåtts.
rseningar i projekt
Förseningar kan äga rum både för interna projekt och projekt där
extern partner sköter utvecklingen. Färdigställandet av ett
projekt kan även komma att kräva mer resurser än vad som
ursprungligen beräknats och då måste vanligen, främst i det fall
det gäller ett internt projekt, kostnaden bäras av Starbreeze.
Låga intäkter vid lansering av spel eller andra
produkter
Vid lanseringar av nya spel eller andra produkter finns risken att
dessa inte mottas positivt på marknaden. Det gäller såväl
egenfinansierade projekt som spel där Starbreeze agerar
förläggare och står för en väsentlig andel av finansieringen.
Aktiverade utvecklingsutgifter riskerar även att behöva skrivas
ned i sådana fall.
Beroende av nyckelpersoner
Starbreeze är ett kunskapsintensivt företag och är beroende av
att fortsatt kunna anställa, utbilda och bibehålla ett antal
nyckelpersoner för att nå framgång inom alla funktioner på de
orter där Starbreeze bedriver verksamhet. Det handlar bland
annat om kommersiell erfarenhet, förståelse för spelarnas
preferenser samt kompetens inom spelutveckling och teknik.
Verksamheten är även beroende av nyckelpersoner på
ledningsnivå.
Finansieringsbehov och kapital
Inom ramen för Starbreezes verksamhet kommer intäkter ofta
ojämnt fördelade över tid, vilket påverkar likviditeten över tid. Det
finns således risk för att bolaget i framtiden kommer att behöva
kapitaliseras. Det finns vidare risk för att bolaget, vid ett givet
tillfälle, inte kan anskaffa ytterligare kapital eller att det inte kan
anskaffas på gynnsamma villkor för befintliga aktieägare.
Immaterialrättsliga frågor
Immateriella rättigheter utgör en väsentlig del av Starbreezes
tillgångar, framförallt i form av upphovsrätt till egenutvecklade
spel och mjukvara, förläggarlicenser till spel vars rättigheter ägs
av tredje parter, patent och patentansökningar, varumärken,
samt intern specifik kunskap och knowhow.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
44
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Det är således av stor vikt att de tillgångar som utvecklas inom
koncernen förblir Starbreezes egendom.
Det finns vidare risk för att utomstående kan göra intrång i
bolagets immateriella rättigheter eller att bolaget gör intrång på
andras immateriella rättigheter.
Valutarisker
Starbreeze agerar på en internationell marknad. En stor del av
Starbreezes intäkter erhålls i USD och EUR. Samtidigt har bolaget
kostnader i huvudsakligen SEK men även EUR. Starbreeze är
därför exponerat mot fluktuationer på valutamarknaden och
förändringar i valutakurser.
Risk för nedskrivningsbehov av immateriella
tillgångar
Koncernbalansräkningen består till stor del av immateriella
tillgångar som per den 31 december 2024 uppgick till sammanlagt
372,3 MSEK. Starbreeze bevakar kontinuerligt relevanta
omständigheter som påverkar bolagets verksamhet och
bolagets allmänna ekonomiska situation och den möjliga
påverkan sådana omständigheter kan ha på värderingen av
bolagets immateriella tillgångar. Det är möjligt att förändringar av
sådana omständigheter, eller av de många faktorer som bolaget
tar hänsyn till vid sina bedömningar, antaganden och estimat i
samband med värderingen av immateriella tillgångar, i framtiden
kan komma att kräva att bolaget gör nedskrivningar av
immateriella tillgångar. Bolaget har efter publicering av
Bokslutskommuniké 2024 slutfört en analys av tidigare aktiverade
utvecklingskostnader för 2024 hänförliga PAYDAY 3. Med
anledning av tillgångarnas värdering i förhållande till PAYDAY 3s
försäljning under 2024 har bolaget gjort en redovisningsmässig, ej
kassaflödespåverkande, justering av värdet om 118,6 MSEK på de
immateriella tillgångar som är upptagna i balansräkningen. Under
2024 uppgick därmed Starbreeze nedskrivningar relaterat till
immateriella tillgångar till 127,1 MSEK.
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår att den balanserade vinsten om 455 208 831
kronor överförs i ny räkning.
Utdelning
Styrelsen föreslår att ingen utdelning (0) lämnas för
räkenskapsåret 2024.
Årsstämma
Ordinarie årsstämma i Starbreeze AB (publ), 556551-8932, hålls
torsdagen den 15 maj 2025.
Moderbolaget
SEK
2024-12-31
Balanserat resultat -1 819 152 394
Överkursfond 2 526 378 620
Årets resultat
-252 017 395
Disponeras i ny räkning
455 208 831
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
45
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Finansiell översikt
Koncernens totalresultat i sammandrag
Koncernens balansräkning i sammandrag
TSEK 2024 2023 2022 2021
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning 185 851 633 510 127 602 125 689
Rörelsens kostnader -505 565 -443 207 -120 856 -179 409
Rörelseresultat (EBIT) -319 714 190 303 6 746 -53 720
Finansnetto 2 047 17 353 -61 149 -51 506
Resultat före skatt -317 667 207 656 -54 403 -105 226
Inkomstskatt -180 -24 -5 405 1 758
Periodens resultat -317 847 207 632 -59 808 -103 468
TSEK 2024-12-31 2023-12-31 2022-12-31 2021-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 376 544 526 864 563 406 462 494
Materiella anläggningstillgångar 25 928
10 592 22 520 36 013
Summa anläggningstillgångar 402 472 537 456 585 926 498 507
Omsättningstillgångar 309 100 574 037
160 479 175 640
Summa tillgångar 711 572 1 111 493 746 405 674 147
Eget kapital och skulder
Eget kapital 586 883 894 652 56 786 122 817
Skulder
Långfristiga skulder 2 529 1 992 386 462 442 743
Kortfristiga skulder 122 160 214 849 303 157 108 587
Summa skulder 124 689
216 841 689 619 551 330
Summa eget kapital och skulder 711 572 1 111 493 746 405 674 147
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
46
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Koncernens kassaflöde i sammandrag
Koncernens nyckeltal
1
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar i procent av nettoomsättning justerat för engångseffekter relaterade till
licensavtal avseende PAYDAY Crime War.
TSEK 2024
2023 2022 2021
Kassaflöde från den löpande verksamheten 64 870 114 575 57 825 73 868
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-245 458 -202 379 -143 936 -109 006
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 24 523 327 445 65 522
6 172
Periodens kassaflöde -156 065 239 641 -20 589
-28 966
Likvida medel vid periodens ingång 347 752 108 217
128 572 157 423
Kursdifferens i likvida medel 219 -106 234 115
Likvida medel vid periodens utgång 191 906 347 752 108 217
128 572
TSEK
2024 2023
2022 2021
EBITDA marginal, % 52,5
69,4 52,0 5,0
EBITDA marginal,
% justerat
¹ 52,5
69,4 52,0 59,6
Vinstmarginal, %
-170,9 32,8 -42,6
-83,7
Resultat per aktie före utspädning
,
kr -0,22
0,19 -0,08
-0,14
Resultat per aktie efter utspädning
, kr -0,22
0,19 -0,08
-0,14
Soliditet, % 82,5
80,5 7,6
18,2
Antal aktier vid periodens slut före utspädning
, st
1 476 762 040
1 476 762 040 724 609 266 724 609 266
Antal aktier vid periodens slut efter utspädning
, st 1 476 762 040
1 476 762 040
724 609 266 724 609 266
Genomsnittligt antal aktier före utspädning
, st 1 476 762 040
1 097 076 815 724 609 266 724 609 266
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, st
1 476 762 040 1 097 076 815 724 609 266
724 609 266
Antalet anställda i genomsnitt,
st 189
184 154
135
Antalet anställda vid periodens slut
, st 186
194 165
138
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
47
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Finansiell
information
08
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
48
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Finansiell information
Definitioner, koncernens nyckeltal
I årsredovisningen refereras det till ett antal icke IFRS
resultatmått som används för att hjälpa såväl investerare som
ledning att analysera företagets verksamhet. De mått som
presenteras i denna rapport kan avvika från mätningar med
liknande namn i andra företag.
EBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar.
EBITDA- marginal
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar i procent
av nettoomsättning.
EBITDA ju s t e r a t
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar justerat för
engångseffekter relaterade till licensavtal avseende PAYDAY
Crime War.
EBITDA- marginal justerat
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar i procent
av nettoomsättning justerat för engångseffekter relaterade till
licensavtal avseende PAYDAY Crime War.
Vinstmarginal
Resultat efter finansiella poster i procent av summan av
nettoomsättning.
Resultat per aktie
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal
aktier under perioden.
So lid it e t
Eget kapital i procent av totalt kapital.
Innehåll
Rapport över totalresultat, koncernen.............................................49
Finansiell ställning, koncernen.............................................................50
Koncernens förändring i eget kapital.................................................51
Kassaflödesanalys, koncernen............................................................52
Resultaträkning, moderbolaget...........................................................53
Balansräkning, moderbolaget...............................................................54
Moderbolagets förändring i eget kapital...........................................55
Kassaflödesanalys, moderbolaget......................................................56
No t e r t ill d e fin a n s ie lla r a p p o rt e rn a
Not 1 Allmän information ....................................................................... 57
Not 2 Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper ............... 57
Not 3 Finansiell riskhantering ............................................................... 62
Not 4 Viktiga uppskattningar och bedömningar
för redovisningsändamål ..................................................................... 63
Not 5 Segmentsinformation ................................................................. 65
Not 6 Nettoomsättning ......................................................................... 66
Not 7 Övriga rörelseintäkter ................................................................. 66
Not 8 Kostnader fördelade på kostnadsslag.................................... 66
Not 9 Ersättning till revisorer ............................................................... 66
Not 10 Nyttjanderätter ........................................................................... 66
Not 11 Medelantal anställda .................................................................. 67
Not 12 Kostnader för ersättningar till anställda .............................. 67
Not 13 Ersättning till styrelse och ledande befattnings havare .. 68
Not 14 Övriga rörelsekostnader ........................................................... 69
Not 15 Finansiella intäkter och kostnader ......................................... 69
Not 16 Bokslutsdispositioner ................................................................ 69
Not 17 Inkomstskatt och uppskjuten skatt ........................................ 69
Not 18 Resultat per aktie ....................................................................... 70
Not 19 Utdelning per aktie ..................................................................... 70
Not 20 Immateriella anläggningstillgångar ........................................ 70
Not 21 Materiella anläggningstillgångar ............................................. 73
Not 22 Finansiella anläggningstillgångar ........................................... 73
Not 23 Andelar i koncernföretag ......................................................... 74
Not 24 Finansiella instrument per kategori ....................................... 75
Not 25 Finansiella tillgångars kreditkvalitet ....................................... 77
Not 26 Kundfordringar och övriga fordringar .................................... 77
Not 27 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter .................. 77
Not 28 Likvida medel ............................................................................... 77
Not 29 Förändring i antal aktier............................................................ 77
Not 30 Leverantörsskulder och övriga skulder ................................ 77
Not 31 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter .................. 77
Not 32 Ställda säkerheter ..................................................................... 78
Not 33 Eventualförpliktelser ................................................................. 78
Not 34 Transaktioner med närstående .............................................. 78
Not 35 Justering av poster som ej ingår i kassaflödet ................... 79
Not 36ndelser efter balansdagen ................................................. 79
Not 37 Räntebärande skulder ............................................................... 79
Not 38 Andelar i joint venture............................................................... 80
Not 39 Nettoskuld ................................................................................... 81
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
49
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Rapport över totalresultat, koncernen
TSEK
Not
2024
2023
2,4,11
Nettoomsättning
5,6
185 851
633 510
Direkta kostnader
5,8
-448 848
-309 271
Bruttoresultat
5
-262 997
324 239
Försäljnings- och marknadsföringskostnader
8,10,12,13
-30 166
-46 824
Administrationskostnader
8,9,10,12,13
-28 971
-79 406
Övriga rörelseintäkter
7
8 796
13 707
Övriga rörelsekostnader
14
-6 376
-21 413
Rörelseresultat (EBIT)
-319 714
190 303
Finansiella intäkter
15
7 406
3 098
Finansiella kostnader
15
-6 717
14 319
Andel av resultat från innehav redovisade enligt kapitalandelsmetoden
38
1 358
-64
Resultat före skatt
-317 667
207 656
Inkomstskatt
17
-180
-24
Årets resultat
-317 847
207 632
Årets resultat är hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare
-317 847
207 632
Övrigt totalresultat för året som senare kan omklassificeras till
resultaträkningen:
Omräkningsdifferenser
10 078
940
Summa totalresultat för året
-307 769
208 572
Summa totalresultat för året hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare
-307 769
208 572
Resultat per aktie hänförligt till moderföretagets aktieägare under
perioden (uttryckt i SEK)
Resultat kr per aktie före utspädning
18
-0,22
0,19
Resultat kr per aktie efter utspädning
18
-0,22
0,19
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
50
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Finansiell ställning, koncernen
TSEK
Not
2024-12-31
2023-12-31
Tillgångar
1,2,3,4
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Licenser
5,20
21 845
11 121
Övriga immateriella anläggningstillgångar
5,20
65 021
188 518
Balanserade utgifter för egen spel- och teknikutveckling
5,20
275 039
311 976
Investeringar i förlagsprojekt
5,20
10 364
6 758
24,25
Finansiella anläggningstillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
5,22
4 275
7 253
Andelar i joint venture
38
-
1 238
Materiella anläggningstillgångar
Datorer och övriga inventarier
5,21
8 276
4 428
Nyttjanderätter
- byggnader
5,10
17 652
6 164
Summa anläggningstillgångar
402 472
537 456
Omsättningstillgångar
25
Kundfordringar och övriga fordringar
24,26
43 118
164 244
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
27
74 076
62 041
Likvida medel
24,28,39
191 906
347 752
Summa omsättningstillgångar
309 100
574 037
Summa tillgångar
711 572
1 111 493
TSEK
Not
2024-12-31
2023-12-31
Eget kapital och skulder
Eget kapital som kan hänföras till moderföretagets aktieägare
19,29
Aktiekapital
29 535
29 535
Övrigt tillskjutet kapital
2 593 362
2 593 362
Reserver
24 228
14 150
Balanserat resultat inklusive årets resultat
-2 060 242
-1 742 395
Summa eget kapital
586 883
894 652
39
Långfristiga skulder
Uppskjuten skatteskuld
17
2 010
1 345
Långfristig leasingskuld
10
-
158
Övriga långfristiga skulder
24,37
519
489
Summa långfristiga skulder
2 529
1 992
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder och övriga skulder
24,30,37,39
68 762
100 202
Kortfristig leasingskuld
10
17 697
6 534
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
31
35 701
108 113
Summa kortfristiga skulder
122 160
214 849
Summa skulder
124 689
216 841
Summa eget kapital och skulder
711 572
1 111 493
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
51
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Koncernens förändring i eget kapital
TSEK
Aktiekapital
Övrigt tillskjutet kapital
Reserver
Balanserat resultat
Summa eget kapital
Ingående balans 1
januari 2024
29 535
2 593 362
14 150
-1 742 395
894 652
Årets resultat
-
-
-
-317 847
-317 847
Övrigt totalresultat för året
Omräkningsdifferenser
-
-
10 078
-
10 078
Summa totalresultat
-
-
10 078
-317 847
-307 769
Utgående balans
31 december 2024
29 535
2 593 362
24 228
-2 060 242
586 883
TSEK
Aktiekapital
Övrigt tillskjutet kapital
Reserver
Balanserat resultat
Summa eget kapital
Ingående balans 1 januari 2023
14 492
1 979 111
13 210
-1 950 027
56 786
Årets resultat
-
-
-
207 632
207 632
Övrigt totalresultat för året
Omräkningsdifferenser
-
-
940
-
940
Summa totalresultat
-
-
940
207 632
208 572
Transaktioner med aktieägare
Nyemission
12 077
440 804
-
-
452 881
Emissionskostnader bokförda via eget kapital
-
-38 638
-
-
-38 638
Konvertering av konvertibelt lån
2 966
212 086
-
-
215 052
Summa tillskott från och värdeöverföringar till aktieägare, redovisade direkt i eget kapital
15 043
614 252
-
-
629 295
Utgående balans 31 december 2023
29 535
2 593 362
14 150
-1 742 395
894 652
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
52
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Kassaflödesanalys, koncernen
TSEK
Not
2024
2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat
-319 714
190 303
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
35
354 407
-2 522
Erhållen ränta
5 654
3 098
Betalda inkomstskatter
109
-902
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av
40 456
189 977
rörelsekapitalet
Kassaflödet från förändringar I rörelsekapital
Ökning (-)/minskning (+) av rörelsefordringar
123 161
-164 423
Ökning (+)/minskning (-) av rörelseskulder
-98 747
89 021
Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av
64 870
114 575
rörelsekapitalet
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-5 852
-3 506
Avyttring av materiella anläggningstillgångar
151
-
Avyttring av immateriella anläggningstillgångar
5 213
-
Avyttring av joint venture
38
2 186
-
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
20
-10 725
-11 121
Investeringar i egen spel- och teknikutveckling
20
-227 636
-173 852
Investeringar i förlagsprojekt
-8 795
-13 900
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-245 458
-202 379
Finansieringsverksamheten
Nyemission
-
452 881
Kostnader i samband med nyemission
-
-38 638
Återbetalning av lån
39
-
-149 370
Finansering spelutveckling
47 948
77 857
Effekt av finansiell leasing
-23 425
-15 285
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
24 523
327 445
Årets kassaflöde
-156 065
239 641
Likvida medel vid årets början
347 752
108 217
Kursdifferens i likvida medel
219
-106
Likvida medel vid årets slut
28
191 906
347 752
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
53
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Resultaträkning, moderbolaget
TSEK Not 2024 2023
1,2,3,4
Nettoomsättning 5,6 17 184 32 381
Övriga rörelseintäkter 7 524 -2 826
Summa intäkter 17 708 29 555
Övriga externa kostnader 8,9
-27 731 -16 901
Personalkostnader 8,11,12,13 -22 341 -42 220
Avskrivningar materiella anläggningstillgångar 8,21 -12
-26
Rörelseresultat
-32 376 -29 592
Resultat från andelar i koncernföretag 34 1 679
-513 587
Övriga finansiella intäkter 15 14 006 13 841
Finansiella kostnader 15 -4 733 12 965
Resultat efter finansiella poster -21 424
-516 373
Bokslutsdispositioner 16 -230 593 -81 259
Resultat före skatt -252 017 -597 632
Inkomstskatt 17 -
-
Årets resultat -252 017 -597 632
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
54
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Balansräkning, moderbolaget
TSEK Not 2024-12-31 2023-12-31
Tillgångar
1,2,3,4
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Datorer och övriga inventarier 21 35
7
Finansiella anläggningstillgångar
24
Andelar i koncernföretag
23 344 780
336 059
Andelar i joint venture 38 - 4 656
Övriga finansiella anläggningstillgångar 22 - 2 208
Summa anläggningstillgångar 344 815 342 930
Omsättningstillgångar
Kundfordringar och övriga fordringar 24,26 2 941 956
Fordringar koncernföretag
24,26,34 342 602
740 139
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 27 3 628 622
Likvida medel 24,28 106 609 161 826
Summa omsättningstillgångar
455 780 903 543
Summa tillgångar 800 595 1 246 473
TSEK
Not 2024-12-31
2023-12-31
Eget kapital och skulder
Eget kapital
19,29
Aktiekapital 29 535
29 535
Fritt eget kapital
Överkursfond 2 526 379 2 526 379
Balanserad vinst -1 819 153 -1 221 521
Årets resultat -252 017
-597 632
Summa eget kapital 484 744
736 761
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 24,30 1 564 1 400
Skulder till koncernbolag 24,30,34
304 417 480 753
Övriga skulder 24,30 1 912 2 788
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 31
7 958 24 771
Summa kortfristiga skulder 315 851 509 712
Summa eget kapital och skulder 800 595 1 246 473
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
55
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Moderbolagets förändring i eget kapital
TSEK Aktiekapital Fond för verkligt värde
Överkursfond Balanserat resultat
Summa eget kapital
Ingående balans 1
januari 2024 29 535
- 2 526 379 -1 819 153 736 761
Årets resultat - -
- -252 017 -252 017
Utgående balans 31 december
2024 29 535 -
2 526 379 -2 071 170 484 744
TSEK Aktiekapital Fond för verkligt värde
Överkursfond Balanserat resultat Summa eget kapital
Ingående balans
1 januari 2023
14 492 -
1 912 128 -1 221 521 705 099
Nyemission 12 077
-
440 804 -
452 881
Emissionskostnader bokförda via eget kapital
- -
-38 638 - -38 638
Konvertering av konvertibelt lån
2 966 -
212 086 - 215 052
Årets resultat - -
-
-597 632
-597 632
Utgående balans 31
december 2023 29 535
- 2 526 379 -1 819 153 736 761
Fria reserver
Bundna reserver
Fria reserver
Bundna reserver
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
56
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Kassaflödesanalys, moderbolaget
TSEK Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -32 376 -29 592
Justeringar för poster som inte ingår I den löpande verksamheten 35 12 26
Betald kreditkostnad inkl ränta 35 -2 -
Erhållen ränta 4 291 2 428
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av
rörelsekapital
-28 075 -27 138
Kassaflödet från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/minskning (+) av rörelsefordringar 452 835 -12 042
Ökning (+)/minskning (-) av rörelseskulder -482 123 -68 501
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-57 363 -107 681
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -40 -
Avyttring Joint Venture 2 186 -
Kassaflöde från investeringsverksamheten 2 146 -
Nyemission - 452 881
Kostnader i samband med nyemission - -38 638
Återbetalning av lån - -147 518
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
- 266 725
Årets kassaflöde -55 217 159 044
Likvida medel vid årets början 161 826 2 782
Likvida medel vid årets slut 106 609 161 826
Summa disponibla likvida medel 28
106 609 161 826
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
57
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Noter
Not 1 Allmän information
Starbreeze AB (publ) är en oberoende utvecklare, skapare,
förläggare och distributör av PC och konsolspel med ett globalt
marknadsfokus.
Starbreeze grundades 1998 och har sedan dess utvecklats till en
väletablerad utvecklare och förläggare av dator och tv spel med
kontor i flera länder i världen och sin huvudsakliga verksamhet i
Stockholm.
Moderföretaget, med organisationsnummer 5565518932, är
ett registrerat aktiebolag med säte i Stockholm i Sverige.
Adressen till företaget är Birger Jarlsgatan 61, Box 7731, 103 95
Stockholm . Starbreeze AB (publ) är noterat på Nasdaq Stockholm
i segmentet Small Cap.
Denna koncernredovisning har den 10 april 2025 godkänts av
styrelsen för offentliggörande .
Not 2 Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när denna
koncernredovisning upprättats anges nedan. Dessa principer har
tillämpats konsekvent för alla presenterade år, om inte annat
anges.
2.1 Grund för upprättande av moderbolagets och
koncernens finansiella rapporter
Koncernredovisningen för Starbreeze AB har upprättats i enlighet
med Årsredovisning lagen, RFR 1 Kompletterande
redovisningsregler för koncerner, samt International Financial
Reporting Standards (IFRS) och IFRIC tolkningar sådana de
antagits av EU. Den har upprättats enligt
anskaffningsvärdemetoden med undantag av omvärdering av
skulder värderade till verkligt värde över resultaträkningen.
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även
utgör rapporteringsvaluta för moderbolaget och koncernen. Det
innebär att de finansiella rapporterna presenteras i svenska
kronor. Samtliga belopp, om inget annat anges, är avrundade till
närmaste tusental.
Att upprätta de finansiella rapporterna i överensstämmelse med
IFRS kräver användning av en del viktiga redovisningsmässiga
uppskattningar. Vidare krävs att företagsledningen gör vissa
bedömningar vid tillämpningen av företagets
redovisningsprinciper. Uppskattningar och antaganden är
baserade på historiska erfarenheter och ett antal faktorer som
under rådande förhållanden synes vara rimliga. Resultatet av
dessa uppskattningar och antaganden används sedan för att
bedöma de redovisade värdena på tillgångar och skulder som
inte annars framgår tydligt från andra källor. Verkligt utfall kan
avvika från dessa uppskattningar och bedömningar. De områden
som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplex eller
sådana områden där antaganden och uppskattningar är av
väsentlig betydelse för koncernredovisningen anges i not 4.
Moderföretagets redovisningsprinciper återfinns i not 2.22
2.2 Ändringar i redovisningsprinciper och upplysningar
A.
Nya och ändrade standarder som tillämpas av koncernen
Inga IFRS eller IFRIC tolkningar som för första gången är
obligatoriska för det räkenskapsår som började 1 januari 2024 har
haft någon väsentlig inverkan på koncernen.
B.
Nya standarder, ändringar och tolkningar av befintliga
standarder som ännu inte har trätt i kraft och som inte har
tillämpats i förtid av koncernen
Ett antal nya standarder och tolkningar träder i kraft för
räkenskapsår som börjar efter 1 januari 2024 eller senare och har
inte tillämpats vid upprättandet av denna finansiella rapport.
Dessa förväntas inte få någon väsentlig effekt på koncernens
finansiella rapporter.
IFRS 18 Presentation and Disclosure in Financial Statements
Koncernen kommer att tillämpa den nya standarden från dess
obligatoriska ikraftträdandedatum den 1 januari 2027. Retroaktiv
tillämpning krävs, och därför kommer jämförande information för
räkenskapsåret som slutar 31 december 2026 att omräknas i
enlighet med IFRS 18.
2.3 Koncernredovisning
Dotterföretag är alla företag över vilka koncernen har
bestämmande inflytande.
Koncernen kontrollerar ett företag när den exponeras för eller
har rätt till rörlig avkastning från sitt innehav i företaget och har
möjlighet att påverka avkastningen genom sitt inflytande i
företaget. Koncernen bedömer också om bestämmande
inflytande föreligger fastän den inte har ett aktieinnehav
uppgående till mer än hälften av rösträtterna men ändå har
möjlighet att utöva bestämmande inflytande genom defacto
kontroll. Defacto kontroll kan uppstå under omständigheter där
andelen av koncernens rösträtter i relation till storleken och
spridningen på övriga aktieägares rösträtter ger koncernen
möjlighet att styra finansiella och operativa strategier etc.
Dotterföretag inkluderas i koncernredovisningen från och med
den dag då det bestämmande inflytandet överförs till koncernen.
De exkluderas ur koncernredovisningen från och med den dag
det bestämmande inflytandet upphör.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens
rörelseförvärv. Köpeskillingen för förvärvet av ett dotterföretag
utgörs av verkligt värde på överlåtna tillgångar, skulder som
koncernen ådrar sig till tidigare ägare av det förvärvade bolaget
och de aktier som emitterats av koncernen. I köpeskillingen ingår
även verkligt värde på alla tillgångar eller skulder som är en följd
av en överenskommelse om villkorad köpeskilling. Identifierbara
förvärvade tillgångar och övertagna skulder i ett rörelseförvärv
värderas inledningsvis till verkliga värden på förvärvsdagen. För
varje förvärv det vill säga förvärv för förvärv avgör koncernen
om innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade
företaget redovisas till verkligt värde eller till innehavets
proportionella andel i det redovisade värdet av det förvärvade
företagets identifierbara nettotillgångar.
Förvärvsrelaterade kostnader redovisas när de uppstår.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
58
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Varje villkorad köpeskilling som ska överföras av koncernen
redovisas till verkligt värde vid förvärvstidpunkten. Efterföljande
ändringar av verkligt värde av en villkorad köpeskilling som
klassificerats som en skuld redovisas i enlighet med IFRS 9 i
resultaträkningen.
Goodwill värderas initialt som det belopp varmed den totala
köpeskillingen och verkligt värde för innehav utan bestämmande
inflytande överstiger verkligt värde på identifierbara förvärvade
tillgångar och övertagna skulder. Om köpeskillingen är lägre än
verkligt värde på det förvärvade bolagets nettotillgångar,
redovisas skillnaden direkt i resultaträkningen. Koncerninterna
transaktioner, balansposter, intäkter och kostnader på
transaktioner mellan koncernföretag elimineras. Vinster och
förluster som resulterar från koncerninterna transaktioner och
som är redovisade i tillgångar elimineras.
Redovisningsprinciperna för dotterföretag har i förekommande
fall ändrats för att garantera en konsekvent tillämpning av
koncernens principer.
2.4 Segmentsrapportering
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer
med den interna rapportering som lämnas till ledningen som är
ansvarig för tilldelning av resurser och bedömning av
rörelsesegmentets resultat.
Starbreeze kärnverksamhet består huvudsakligen av
spelutveckling, spelförsäljning, tredje parts förläggning och
licensafrer. Eventuella intäkter och kostnader som ej är
relaterade till kärnverksamheten klassificeras som övriga
intäkter och kostnader. Segmentet Spelförsäljning består av
Starbreeze egenutvecklade spel. Intäkterna för året avser till
största delen försäljningsintäkter och royalty för rättigheterna
till PAYDAY.
2.5 Omräkning av utländsk valuta
Funktionell valuta och rapportvaluta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna i koncernen är
värderade i den valuta som används i den ekonomiska miljö där
respektive företag huvudsakligen är verksamt (funktionell
valuta). I koncernredovisningen används SEK , som är
moderföretagets funktionella valuta och rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella
valutan enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen.
Valutakursvinster och rluster som uppkommer vid betalning av
sådana transaktioner och vid omräkning av monetära tillgångar
och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs, redovisas i
resultaträkningen som övriga rörelseintäkter respektive övriga
rörelsekostnader.
Koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncernföretag (av vilka
inget har en hög inflationsvaluta som funktionell valuta) som har
en annan funktionell valuta än rapportvalutan, omräknas till
koncernens rapportvaluta enligt följande:
1. tillgångar och skulder för var och en av
balansräkningarna om räknas till balansdagens kurs
2. intäkter och kostnader för var och en av
resultaträkningarna omräknas till genomsnittlig
valutakurs (såvida denna genomsnittliga kurs utgör en
rimlig approximation av den ackumulerade effekten av
de kurser som gäller på transaktionsdagen, annars
omräknas intäkter och kostnader till
transaktionsdagens kurs), och
3. alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas i övrigt
total resultat.
Goodwill och justeringar av verkligt värde som uppkommer vid
förvärv av en utlandsverksamhet behandlas som tillgångar och
skulder hos denna verksamhet och omräknas till balansdagens
kurs. Valutakursdifferenser redovisas i övrigt totalresultat.
2.6 Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar värderas till anskaffningsvärde
med avdrag för avskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår utgifter
som direkt kan hänföras till förvärvet av tillgången. Tillkommande
utgifter läggs till tillgångens redovisade värde eller redovisas
som en separat tillgång, beroende på vilket som är lämpligt,
endast då det är sannolikt att de framtida ekonomiska förmåner
som är förknippade med tillngen kommer att komma
koncernen tillgodo och tillgångens anskaffningsvärde kan mätas
på ett tillförlitligt sätt. Alla andra former av reparationer och
underhåll redovisas som kostnader i resultaträkningen under den
period de uppkommer.
Avskrivningar på tillgångar görs linjärt enligt plan över den
beräknade nyttjandeperioden, enligt följande:
Datorer 3 år
Övriga inventarier 5 år
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas varje
balansdag och justeras vid behov.
En tillgångs redovisade värde skrivs genast ner till dess åter
vinningsvärde om tillgångens redovisade värde överstiger dess
bedömda återvinningsvärde (punkt 2.7).
Vinster och förluster vid avyttring fastställs genom en jämförelse
mellan försäljningsintäkten och det redovisade värdet vid
försäljningstidpunkten.
2.7 Immateriella anläggningstillgångar
A.
Balanserade utgifter för spel- och teknikutveckling
Kostnader för underhåll av programvara kostnadsförs när de
uppstår. Utvecklingsutgifter som är direkt hänförliga till
utveckling och testning av identifierbara och unika
programvaruprodukter (vanligtvis spelutvecklingsprojekt) som
kontrolleras av koncernen, redovisas som immateriella tillgångar
när följande kriterier är uppfyllda;
det är tekniskt möjligt att färdigställa programvaran så att den
kan användas,
företagets avsikt är att färdigställa programvaran och att
använda eller sälja den,
det finns förutsättningar att använda eller sälja programvaran,
det kan visas hur programvaran genererar troliga framtida
ekonomiska fördelar,
adekvata tekniska, ekonomiska och andra resurser för att
fullfölja utvecklingen och för att använda eller sälja
programvaran finns tillgängliga, och
de utgifter som är hänförliga till programvaran under dess
utveckling kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
För utvecklingsprojekt som bedöms uppfylla samtliga kriterier för
aktiverbarhet aktiveras dessa utgifter i balansräkningen och
benämns ”Balanserade utgifter för egen spel och
teknikutveckling”. Starbreeze kostnadsför utgifter för utveckling
om ovanstående inte är uppfyllt.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
59
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Koncernen har under året aktiverat spelutvecklingsutgifter
avseende PAYDAY 3, Baxter samt nya IP:n.
Aktiveringen nettoredovisas i resultaträkningen innebärande att
utgifterna som aktiveras minskar kostnaderna i resultaträkningen
på den rad där den ursprungliga utgiften redovisats. För
färdigställd egen spelutveckling sker avskrivning med degressiv
avskrivning, det vill säga ett sjunkande avskrivningsbelopp över
nyttjandeperioden. Immateriella tillgångar med bestämbar
nyttjandeperiod skrivs av från det datum då de är tillgängliga för
användning. Beräknade nytttjandeperioder för egen
spelutveckling är 5 år. Där avskrivning görs med 2/3 år 1, 33%
månad 1 och 33% månad 2-12, 15% år 2 och 6% vardera år 3-5.
B.
ttigheter till programvaror
Spelrättigheter, spelmotorer och övriga programvarulicenser
(teknologi) som förvärvats genom ett rörelseförvärv redovisas
till verkligt värde på förvärvsdagen.
Förvärvade programvarulicenser aktiveras på basis av de utgifter
som uppstått då den aktuella programvaran förvärvats och satts
i drift. Dessa aktiverade utgifter skrivs av under den bedömda
nyttjandeperioden vilket vanligtvis är mellan 18 och 60 månader.
avskrivningstiden skall spegla den ekonomiska livslängden är
avskrivningstiden inte alltid linjär.
C.
Licenser och andra rättigheter
Licenser och andra rättigheter som förvärvats separat redovisas
till anskaffningsvärde. Licenser som förvärvats genom ett
rörelseförvärv redovisas till verkligt värde på förvärvsdagen. I det
fall det finns en rörlig ersättning baserad på framtida intäkter
redovisas dessa i samband med faktiskt utfall till verkligt värde.
Licenser och rättigheter har en bestämbar nyttjandeperiod och
redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade
avskrivningar. Avskrivningar görs för att fördela kostnaden för
licenser över deras bedömda nyttjandeperiod på 310 år.
2.8 Nedskrivningar av icke finansiella tillgångar
Tillgångar som har en obestämbar nyttjandeperiod skrivs inte av
utan prövas årligen avseende eventuellt nedskrivningsbehov.
Tillgångar som skrivs av bedöms med avseende på
värdeminskning närhelst händelser eller förändringar i
förhållanden indikerar att det redovisade värdet kanske inte är
återvinningsbart. En nedskrivning görs med det belopp med vilket
tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde.
Återvinningsvärdet är det högre av en tillgångs verkliga värde
minskat med försäljningskostnader och nyttjandevärdet. Under
året har nedskrivning gjorts av projekt som bolaget fattat beslut
om att inte driva vidare eller i samband med omvärdering av
dessa projekt. Total nedskrivning för 2024 uppgår till 127,1 MSEK
(6,7).
2.9 Finansiella instrument
Finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas när
koncernen blir avtalspart i fråga om det finansiella instrumentets
avtalade villkor. Finansiella tillgångar tas bort från rapporten över
finansiell ställning när de avtalsenliga rättigheterna avseende
den finansiella tillgången upphör, eller när den finansiella
tillgången och samtliga betydande risker och fördelar överförs.
En finansiell skuld tas bort från rapporten över finansiell ställning
när den utsläcks, det vill säga när den fullgörs, annulleras eller
upphör.
Klassificering och värdering av finansiella tillgångar vid första
re d o vis n in g s t illfä lle t
Förutom de kundfordringar som inte innehåller en betydande
finansieringskomponent och värderas till transaktionspriset i
enlighet med IFRS 15, värderas alla finansiella tillgångar initialt till
verkligt värde justerat för eventuella transaktionskostnader.
Efterföljande värdering av finansiella tillngar
Finansiella tillgångar, andra än de som är identifierade och
effektiva som säkringsinstrument, klassificeras i följande
kategorier:
upplupet anskaffningsvärde
verkligt värde via resultaträkningen
verkligt värde via övrigt totalresultat
Koncernen har inga finansiella tillgångar i kategorierna verkligt
värde via resultaträkningen respektive via övrigt totalresultat
under 2024. Klassificeringen bestäms både av:
företagets affärsmodell för förvaltningen av den finansiella
tillgången och
egenskaperna hos de avtalsenliga kassaflödena från den
finansiella tillgången
Alla intäkter och kostnader avseende finansiella tillgångar som
redovisas i resultatet klassificeras som finansiella kostnader
eller finansiella intäkter, förutom när det gäller nedskrivning av
kundfordringar som klassificeras som försäljningskostnader.
Finansiella tillgångar värderas till upplupet anskaffningsvärde om
tillgångarna uppfyller följande villkor och inte redovisas till
verkligt värde via resultatet:
de innehas inom ramen för en affärsmodell vars mål är att
inneha de finansiella tillgångarna och inkassera avtalsenliga
kassaflöden, och
avtalsvillkoren för de finansiella tillgångarna ger upphov till
kassaflöden som endast är betalningar av kapitalbelopp och
ränta på det utestående kapitalbeloppet.
Efter första redovisningstillfället värderas dessa till upplupet
anskaffningsvärde med användning av effektivräntemetoden.
Diskontering utelämnas om effekten av diskontering är
oväsentlig.
Koncernens likvida medel, kundfordringar och de flesta övriga
fordringar hör till denna kategori av finansiella instrument.
Klassificering och värdering av finansiella skulder
Koncernens finansiella skulder innefattar leverantörsskulder och
övriga skulder, övriga långfristiga skulder samt skuld avseende
tilläggsköpeskilling.
Finansiella skulder värderas initialt till verkligt värde justerat för
transaktionskostnader, såvida koncernen inte klassificerat den
finansiella skulden till verkligt värde via resultaträkningen.
Finansiella skulder värderas efter första redovisningstillfället till
upplupet anskaffningsvärde med hjälp av effektivräntemetoden,
förutom finansiella skulder som värderas till verkligt värde via
resultatet. Finansiella skulder värderade till verkligt värde via
resultaträkningen är finansiella skulder som innehas för handel
och utgörs i koncernen av villkorad köpeskilling. Skulder i denna
kategori klassificeras som kortfristiga skulder om de förväntas bli
reglerade inom tolv månader, annars klassificeras de som
långfristiga skulder.
Alla ränterelaterade avgifter och, om det är tillämpligt, ändringar
i ett instruments verkliga värde som redovisas i resultatet ingår i
posterna Finansiella kostnader eller Finansiella intäkter,
alternativt Övriga rörelseintäkter eller Övriga rörelsekostnader.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
60
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
2.10 Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernen bedömer värdet på de finansiella tillgångarna genom
att bedöma kunders och andra avtalsparters styrkor och
svagheter utifrån den information som finns tillgänglig. Då
bolagets övriga fordringar avser ett fåtal motparter som är
finansiellt starka och betalar enligt plan eller tidigare
betalningsmönster samtidigt som koncernen historiskt sett inte
haft några väsentliga kreditförluster görs bedömningen att en
eventuell förlustreserv utöver de redan reserverade fordringarna
inte behöver redovisas på grund av oväsentliga belopp.
2.11 Kundfordringar
Kundfordringar är belopp som ska betalas av kunder för sålda
varor eller utförda tjänster i den löpande verksamheten. Om
betalning förväntas inom ett år klassificeraras de som
omsättningstillgångar. Om inte, tas de upp som
anläggningstillgångar. Kundfordringar redovisas inledningsvis till
verkligt värde och därefter till upplupet anskaffningsvärde med
tillämpning av effektivräntemetoden, minskat med eventuell
reservering för värdeminskning.
Koncernens kunder består av ett fåtal stora och finansiellt
starka kunder, vilket gör att kreditrisken i koncernen är låg.
Intäkterna kommer inte från slutkunder. Fordringar förfallna mer
än 6 månader avser det gamla segmentet VRtech and Operations
och har reserverats i sin helhet.
2.12 Likvida medel
I likvida medel ingår kassa, banktillgodohavanden och korta
placeringar med förfallotid inom tre månader från
anskaffningstidpunkten.
2.13 Aktiekapital
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktionskostnader
som direkt kan hänföras till emission av nya aktier eller optioner
redovisas, netto efter eventuell skatt, i eget kapital som ett
avdrag från emissionslikviden.
2.14 Leverantörsskulder
Leverantörsskulder är förpliktelser att betala för varor eller
tjänster som har förvärvats i den löpande verksamheten.
Leverantörsskulder klassificeras som kortfristiga skulder om de
förfaller inom ett år eller tidigare. Om inte, tas de upp som
långfristiga skulder.
Leverantörsskulder redovisas inledningsvis till verkligt värde och
därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av
effektivräntemetoden.
2.15 Aktuell och uppskjuten skatt
Årets skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt. Skatt
redovisas i resultaträkningen. Den aktuella skattekostnaden
beräknas på basis av de skatteregler som på balansdagen är
beslutade eller i praktiken beslutade i de länder där
moderföretaget och dess dotterföretag är verksamma och
genererar skattepliktiga intäkter. Ledningen utvärderar
regelbundet de yrkanden som gjorts i självdeklarationer
avseende situationer där tillämpliga skatteregler är föremål för
tolkning. De gör, när så bedöms lämpligt, avsättningar för belopp
som troligen ska betalas till skattemyndigheten.
Uppskjuten skatt redovisas i sin helhet, enligt balansräknings
metoden, på alla temporära skillnader som uppkommer mellan
det skattemässiga värdet på tillgångar och skulder och dessas
redovisade värden i koncernredovisningen. Om emellertid den
uppskjutna skatten uppstår till följd av en transaktion som utgör
den första redovisningen av en tillgång eller skuld som inte är ett
företags förvärv och som, vid tidpunkten för transaktionen,
varken påverkar redovisat eller skattemässigt resultat, redovisas
den inte. Uppskjuten skatt redovisas heller inte om den uppstår
till följd av första redovisningen av goodwill. Uppskjuten skatt
beräknas med tillämpning av skattesatser (och lagar) som har
beslutats eller aviserats per balansdagen och som förväntas
gälla när den berörda uppskjutna skattefordran realiseras eller
den uppskjutna skatteskulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning det är
troligt att framtida skattemässiga överskott kommer att finnas
tillgängliga, mot vilka de temporära skillnaderna kan utnyttjas.
Underskott kan ej utnyttjas mellan bolag i olika länder. För
underskott genererade fram till och med 2019 finns en
koncernbidragsspärr mot New Starbreeze Studios AB och New
Starbreeze Publishing AB. Dessa underskott kan tidigast utnyttjas
år 2026. För underskott genererade till och med utgången av 2021
finns koncernbidragsspärr mot ett dotterbolag i Koncernen, New
Starbreeze Publishing PD IP AB, och sådana underskott kan därför
tidigast utnyttjas 2028. För underskott genererade till och med
utgången av 2022 finns dessutom en koncernbidragsspärr mot
ett dotterbolag i Koncernen, Starbreeze IP AB, och sådana
underskott kan därför tidigast utnyttjas 2029.
2.16 Ersättningar till anställda
Pe ns io n s fö r p likt e ls e r
Inom koncernen består till övervägande del pensionsplaner av
avgiftsbestämda pensionsplaner. I avgiftsbestämda planer
betalar företaget fastställda avgifter till en separat juridisk
enhet och har ingen förpliktelse att i framtiden betala ytterligare
avgifter. Koncernens resultat belastas i form av
personalkostnader i takt med att förmånerna intjänas.
Erttningar vid uppsägning
Ersättningar vid uppsägning utgår när en anställds anställning
sagts upp av koncernen före normal pensionstidpunkt eller då
den anställde accepterar frivillig avgång i utbyte mot sådana
ersättningar. Avgångsvederlag redovisas först då koncernen
erbjudit frivillig avgång eller då formell, oåterkallelig, plan
fastställts.
Vin s t a n d e ls - och bonusplaner
Koncernen redovisar en skuld och en kostnad för bonusprogram
och rörliga ersättningar. Kostnad och skuld för rörliga
ersättningar baseras på beräkningar av förväntat utfall.
2.17 Intäktsredovisning
Koncernens löpande intäkter kommer huvudsakligen från
intäktsdelning via co-publishing partnern Plaion avseende
PAYDAY 3. Koncernen har även löpande intäkter från slutkunder
som betalar ett engångspris för spelet samt från försäljning av
DLC:er, det vill säga tilläggspaket till spel. Intäkterna från Plaion
och plattformar likt Steam och övriga plattformar faktureras
månadsvis alternativt kvartalsvis månaden efter
försäljningsperioden. Betalningsvillkoren varierar från direkt
betalning vid mottagande av faktura till 45 dagar från
fakturadatum.
Intäkter från kunder som köper spel delas ofta mellan flera parter
beroende på den roll parten har i affären. Beroende på om en
part är distributör, förläggare, utvecklare eller innehar
rättigheter som spelet bygger på erhålls olika andelar av
bruttointäkten från kund. För varje avtal som koncernen ingår i
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
61
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
som part, görs en analys av rollen och vad det innebär i fråga om
att redovisningsmässigt agera som huvudman (principal) eller
ombud (agent) i intäktsflödet. För de fall där koncernen bedöms
som huvudman (principal) för ett intäktsflöde bruttoredovisas
intäkten som nettoomsättning och de andelar som förs vidare till
andra parter redovisas som kostnader i resultaträkningen. I
dagsläget klassas koncernen som agent i samtliga avtal och
redovisar därmed nettot av intäkterna och andelarna till
huvudman som nettoomsättning.
I de fall försäljning av förlagsrättigheter och eventuella
licensieringsaffärer sker skall dessa särredovisas. Under året har
inga sådana transaktioner skett. Se även not 5 och 6.
För att avgöra om koncernen är huvudman eller agent i
intäktstransaktionerna när flera parter är involverade i att
leverera ett spel till slutkunden, bedöms om koncernen har
kontroll över den tillgång som kunden köper innan den överförs.
När koncernen säljer via en annan part är bedömningen att man
inte kontrollerar försäljningstjänsten som det innebär att sälja
spelet till slutkunden. Koncernens bedömning är även att man
inte heller kontrollerar själva spelet (varan) i det led där det säljs
till slutkunden via en annan part. Starbreeze sätter priset när
försäljning sker via digitala kanaler. I de fall som spelet utgörs av
en fysisk produkt som säljs via återförsäljare bedöms även om
den återförsäljande parten har tagit över varulagerrisken med
spelet, vilket är fallet i all sådan försäljning. Starbreezes
sammantagna bedömning är att man i de olika
transaktionskedjorna inte har kontroll över det sista
försäljningsledet och därför redovisar sina intäkter netto efter
avdrag för samarbetspartners och återförsäljares andel av
kundens betalning för ett spel.
Royalty för sålda spel redovisas som intäkt i den period som
försäljningen skett enligt reglerna i IFRS 15. Enligt vissa avtal säljer
Starbreeze distributionssätten av ett spel IP för en specifik
plattform. Detta sker oftast under spelets utveckling. Starbreeze
redovisar denna betalning som skuld till dess att spelet är klart
och levererat. Efter leverans av grundspelet, som är
prestationsåtagande 1, intäktsförs skulden. Eventuell framtida
intäktsdelning, som kan komma Starbreeze till godo, kommer att
intäktsföras löpande. Denna intäktsström avser
prestationsåtagande 2, som är framtida DLC:er som enligt avtal
kommer att tillhandahållas om spelet är framgångsrikt.
Vid försäljning av spel till detaljhandeln erhåller koncernen
royalty först efter slutkonsumenten köpt spelet och inte när
varan levererats ut i detaljhandeln. Butikerna har inte möjlighet
att returnera eventuellt sålda varor.
Ränteintäkter redovisas fördelat över löptiden med tillämpning
av effektivräntemetoden.
2.18 Leasing
Koncernen tillämpar IFRS 16 Leasing.
Samtliga avtal som redovisats enligt IFRS 16 avser hyreslokaler.
Övriga hyreskontrakt faller under undantagsreglerna för kontrakt
av mindre värde eller med kort löptid och avser huvudsakligen
hyra av kontorsmaskiner.
Bolaget har en bil som redovisas enligt IFRS16.
Per bokslutsdatum hade koncernen ett bokfört värde
nyttjande rätter om 17,7 MSEK (6,2). På skuldsidan har koncernen
tagit upp en långfristig skuld om 0,0 MSEK (0,2) och en kortfristig
skuld om 17,7 MSEK (6,5). Värdet på nyttjanderätterna har minskat
med 18,9 MSEK (14,2) som en direkt följd av avskrivningar på
nyttjanderätterna under året. Under året har ett nytt avtal
träffats vilket genererat i en ökad tillgång om 112,5 MSEK. Detta
avtal har senare skrivits ner med 82,0 MSEK till följd av
uppsägning av samma kontrakt. Nytt kontor erhålls under 2025
och finns ej upptaget i böckerna i enlighet med IFRS 16.
Finansnettot har belastats negativt med 4,0 MSEK (0,4). Den
deposition som erlagts för lokalerna i Stockholm redovisas som
en finansiell anläggningstillgång i balansräkningen.
Inga hyresavgifter har betalats i förskott vid årsskiftet.
Vid diskontering av framtida leasingavgifter har Starbreeze
använt den marginella låneräntan per land som
diskonteringsränta. Den marginella upplåningsräntan är baserad
på leasetagarens finansiella styrka, land samt det aktuella
leasingavtalets längd.
Då det bedömts som osannolikt att dessa kommer nyttjas har
inte hänsyn tagits till eventuella förlängningsoptioner i
kontrakten vid beräkningarna. Icke leasingkomponenter såsom
till exempel elkostnader har inte medtagits i beräkningarna. Se
även not 10 Nyttjanderätter.
2.19 Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det
redovisade kassaflödet omfattar endast transaktioner som
medför in eller utbetalningar. Bolagets likvida medel består på
balansdagen av kassa och banktillgodohavanden.
2.20 Resultat per aktie
Före utsdning
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att det
resultat som är hänförligt till moderföretagets aktieägare
divideras med ett vägt genomsnittligt antal utestående
stamaktier under perioden exklusive eventuella återköpta aktier
som innehas som egna aktier av moderretaget.
Efter utspädning
För beräkning av resultat per aktie efter utspädning justeras det
vägda genomsnittliga antalet utestående stamaktier för
utspädningseffekten av samtliga potentiella stamaktier. Ingen
sådan utspädningseffekt föreligger för räkenskapsåret 2024.
2.21 Joint ventures
Enligt IFRS 11 ska ett innehav i ett samarbetsarrangemang
klassificeras antingen som gemensam verksamhet eller en joint
venture beroende på de kontraktuella rättigheterna och
skyldigheterna varje investerare har. Koncernen har endast joint
ventures. Joint ventures redovisas enligt kapitalandelsmetoden.
Enligt kapitalandelsmetoden redovisas innehav i joint ventures
initialt i koncernens balansräkning till anskaffningskostnad. Det
redovisade värdet ökar eller minskar därefter för att beakta
koncernens andel av resultat och övrigt totalresultat från sina
joint ventures efter förvärvstidpunkten. Koncernens andel av
resultat ingår i koncernens resultat och koncernens andel av
övrigt totalresultat ingår i övrigt totalresultat i koncernen.
Utdelningar från joint ventures redovisas som en minskning av
investeringens redovisade värde. Orealiserade vinster på
transaktioner mellan koncernen och dess joint ventures
elimineras till omfattningen av koncernens innehav i joint
ventures. Orealiserade förluster elimineras också såvida inte
transaktionen utgör en indikation på nedskrivning av tillgången
som överförs. Redovisningsprinciperna för joint ventures har
justerats om nödvändigt för att säkerställa överensstämmelse
med koncernens redovisningsprinciper.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
62
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Under 2024 har bolaget sålt sin andel om 33 procent, av sitt joint
ventures StarVR Corporation till Acer.
2.22 Moderbolagets redovisningsprinciper
Uppställningsformer
Resultat och balansräkning följer årsredovisningslagens
uppställningsform. Det innebär skillnader, jämfört med
koncernredovisningen, främst avseende finansiella intäkter och
kostnader, avsättningar och rapport över förändringar i eget
kapital.
Årsredovisningen för moderföretaget, Starbreeze AB, har
upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen och
Redovisningsrådets rekommendation RFR 2. RFR 2 anger att
moderföretaget i sin årsredovisning ska tillämpa International
Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de antagits av EU, i
den utsträckning detta är möjligt inom ramen för
Årsredovisningslagen och Tryggandelagen, samt med hänsyn till
sambandet mellan redovisning och beskattning.
Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg som krävs i
förhållande till IFRS.
Moderföretaget tillämpar följaktligen de principer som
presenteras i koncernredovisningens not 2, med de undantag
som anges nedan. Principerna har tillämpats konsekvent för alla
presenterade år, om inte annat anges. Samma
redovisningsprinciper som före gående år har tillämpats.
Aktier och andelar i dotterföretag och intresseföretag
Aktier och andelar i dotterföretag och intresseföretag redovisas
till anskaffningsvärde efter avdrag för eventuella nedskrivningar.
Erhållna utdelningar redovisas som intäkter.
När det finns en indikation på att aktier och andelar i
dotterföretag eller intresseföretag minskat i värde görs en
beräkning av återvinningsvärdet. Är detta lägre än det
redovisade värdet görs en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas
i posten Nedskrivning av aktier i dotterföretag.
Moderbolaget tillämpar inte koncernens redovisning av
kostnader för förvärv. I moderbolaget ingår kostnader avseende
förvärv i andelar i koncernföretag under posten
anläggningstillgångar.
Fin a n s ie lla in s t r u m e n t
I noterna om de finansiella tillgångarna framgår hur posterna i
balansräkningen är relaterade till den klassificering som används
i koncernens balansräkning och i koncernens
redovisningsprinciper. Företaget tillämpar värdering till verkligt
värde enligt ÅRL 4: 14 ad och beskrivningen av
redovisningsprinciper i koncernens not 2.9 gäller därmed även
för moderföretaget.
Koncernbidrag
Koncernbidrag redovisas som en bokslutsdisposition.
Uppskjuten inkomstskatt
Belopp som avsatts till obeskattade reserver utgör skattepliktiga
temporära skillnader. På grund av sambandet mellan redovisning
och beskattning redovisar emellertid i en juridisk person den
uppskjutna skatteskulden på obeskattade reserver som en del av
de obeskattade reserverna. Även bokslutsdispositionerna i
resultaträkningen redovisas inklusive uppskjuten skatt.
Le a s in g
Leasingavtal, oavsett om de är finansiella eller operationella,
redovisas som operationell leasing.
Not 3 Finansiell riskhantering
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för en mängd olika
finansiella risker: marknadsrisk (omfattande främst valutarisk,
samt en ej väsentlig ränterisk), kreditrisk, likviditetskris och
kapitalrisk. Koncernens övergripande riskhanteringspolicy
fokuserar på oförutsägbarheten på de finansiella marknaderna
och eftersträvar att minimera potentiella ogynnsamma effekter
på koncernens resultat. Riskhanteringen sköts av
ekonomiavdelning och VD i enlighet med de beslut som fattas av
styrelsen. En utförligare beskrivning av koncernens risker och
hantering av dessa finns i förvaltningsberättelsen.
A.
Marknadsrisk
Valutarisk
Koncernen verkar internationellt och utsätts för valutarisker från
olika valutaexponeringar. Valutarisk uppstår genom framtida
affärstransaktioner, redovisade tillgångar och skulder och
nettoinvesteringar i utlandsverksamheter. För att hantera den
valutarisk som uppkommer från framtida affärstransaktioner,
redovisade tillgångar och skulder har koncernen möjlighet att
använda terminskontrakt. Innan kontrakt i utländsk valuta ingås
diskuterar CEO eller CFO eventuell hedging med styrelsen som
kan besluta om sådan skall ske. Koncernen matchar i möjligaste
mån in och utgående kassaflöden i de olika valutorna och
erhåller därmed en naturlig form av hedging. Valutaflödena
bevakas och följs upp kontinuerligt av finansavdelningen. Under
2022 och 2023 har bolaget använt sig av valutaderivat kopplade
till förväntad framtida spelfinansiering från Plaion.
Valutaderivaten används för att säkra valutarisken för den
framtida förväntade finansieringen. Derivaten redovisas till
verkligt värde över resultaträkningen och per 31 december 2024
finns inga utestående derivat kvar och resultateffekten var
således 0 MSEK (2,1).
Koncernen erhåller royalty för sålda spel samt andra intäkter
i USD och EUR.
Valutarisker uppstår när framtida affärstransaktioner eller
redovisade tillgångar och skulder uttrycks i en valuta som inte är
koncernens redovisningsvaluta. Beslut om terminssäkring fattas
av styrelsen.
Om kursen för USD hade varit 10 procent högre/lägre i förhållande
till SEK med alla andra variabler konstanta, skulle årets intäkter
per den 31 december 2024 ha varit 10,5 MSEK (15,2) högre och
årets kostnader skulle ha varit 5,4 MSEK (8,7) högre/lägre.
Om kursen för EUR hade varit 10 procent högre/lägre i förhållande
till SEK med alla andra variabler konstanta, skulle årets intäkter
per den 31 december 2024 ha varit 9,3 MSEK (47,3) högre och
årets kostnader skulle ha varit 7,4 MSEK (4,6) högre/lägre.
Av de nettotillgångar som på balansdagen 31 december 2024
fanns i utländska valutor var 4,6 MSEK (24,7) hänförliga till USD. Om
valutakursen för USD hade varit 10 procent högre/lägre jämfört
med den valutakurs som gällde per 31 december 2024 så skulle
koncernens resultat/eget kapital efter skatt påverkats
positivt/negativt med 0,5 MSEK (2,5).
Av de nettotillgångar som på balansdagen 31 december 2024
fanns i utländska valutor var 17,4 MSEK (214,7) hänförliga till EUR.
Om valutakursen för EUR hade varit 10 procent högre/lägre
jämfört med den valutakurs som gällde per 31 december 2024
skulle koncernens resultat/eget kapital efter skatt påverkats
negativt/positivt med 1,7 MSEK (21,5).
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts med 10
procent i förhållande till EUR med alla andra variabler konstanta,
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
63
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
skulle den omräknade vinsten efter skatt per den 31 december
2024 ha varit 4,1 MSEK (42,7) lägre/högre.
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts med 10
procent i förhållande till USD, med alla andra variabler konstanta,
skulle den omräknade vinsten efter skatt per den 31 december
2024 ha varit 6,2 MSEK (6,5) lägre/högre.
Moderbolaget har även fordringar på dotterbolagen, i framför allt
EUR och USD. Dessa fordringar omvärderas till balansdagens kurs
och förändringar bokas via rörelseresultatet i moderbolaget.
Ränterisk avseende kassaflöde och verkliga värden
Bolaget har för närvarande inga räntebärande skulder. En ökad
ränta har därmed en begränsad påverkan på bolagets
kostnadssida. Då bolaget har en positiv kassaposition medför
dock en högre ränta att bolaget erhåller ränteintäkter. En lägre
ränta medför följaktligen att ränteintäkterna blir lägre.
Prisrisk
Koncernen exponeras för prisrisk om placeringar, vilka
klassificeras som tillgångar värderade till verkligt värde via
resultaträkningen, innehas av koncernen. Per den 31 december
2024 finns inga kortfristiga placeringar i bolaget.
B.
Kreditrisk
Kreditrisk uppstår genom likvida medel och tillgodohavanden hos
banker och finansinstitut samt kreditexponeringar gentemot
kunder, inklusive utestående fordringar och avtalade
transaktioner. Koncernen har ingen väsentlig koncentration av
kreditrisker. Maximal kreditriskexponering motsvaras av det
redovisade värden på de finansiella tillgångarna.
Endast banker och finansinstitut som av oberoende värderare
fått lägst kreditrating ”A” accepteras och de finansinstitut som
är godkända finns namngivna i före tagets finanspolicy. Om annat
institut skall användas krävs styrelsebeslut. De huvudsakliga
bankmedlen finns i svensk affärsbank.
För att minimera kreditrisker görs löpande bedömning av
partners kreditvärdighet. Eventuella obetalda belopp följs direkt
upp och kontakt tas med kunderna. Vi följer branschen och har
löpande och nära kontakt med våra kunder. Koncernens kunder
består av ett fåtal stora och finansiellt starka kunder, vilket gör
att kreditrisken i koncernen är låg. Intäkterna kommer inte från
slutkunder. Se även not 2.10 Nedskrivning av finansiella tillgångar.
Kvarvarande koncerninterna skulder förväntas bli betalda i takt
med att koncernen genererar ett positivt kassaflöde.
C.
Likviditetsrisk
Kassaflödesprognoser upprättas för koncernen i sin helhet.
Finansavdelningen upprättar och utvärderar löpande prognoser
för koncernens likviditetsreserv. CFO är ansvarig för att dessa
tas fram och rapporteras till VD och styrelse i enlighet med
koncernens finanspolicy.
Koncernens policy är att om placeringar görs så skall dessa vara
säkra placeringar med låg risk och med korta löptider vilket
minskar risk för likviditetsbrist.
Tabellen nedan analyserar koncernens finansiella skulder,
uppdelade efter den tid som på balansdagen återstår fram till
den avtalsenliga förfallodagen. De belopp som anges i tabellen är
de avtalsenliga, odiskonterade kassaflöden.
D.
Kapitalrisk
CFO bevakar kontinuerligt koncernens likviditet och kapitalbehov
för de kommande tolv månaderna.
Not 4 Viktiga uppskattningar och bedömningar för
redovisningsändamål
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och
baseras på historisk erfarenhet samt andra faktorer, inklusive
förväntningar på framtida händelser som anses rimliga under
rådande förhållanden.
Koncernen gör uppskattningar och antaganden om framtiden. De
uppskattningar för redovisningsändamål som blir följden av
dessa kommer, definitionsmässigt, sällan att motsvara det
verkliga resultatet. De uppskattningar och antaganden som
innebär en betydande risk för väsentliga justeringar i redovisade
värden för tillgångar och skulder under nästkommande
räkenskapsår diskuteras nedan.
Inkomstskatter
Uppskjutna skattefordringar redovisas avseende skattemässiga
underskottsavdrag i den utsträckning som det är sannolikt att de
kan tillgodogöras genom framtida beskattningsbara vinster.
Eftersom bolagets framtida beräknade vinster inte kan beräknas
på ett tillfredställande sätt, har koncernen per den 31 december
2024 inga redovisade skattefordringar kopplade till
underskottsavdrag. Underskott kan ej utnyttjas mellan bolag i
olika länder. Underskott genererade fram till och med 2019 är
koncern bidragsspärrade gentemot New Starbreeze Publishing
AB och New Starbreeze Studios AB. För underskott genererade till
och med utgången av 2021 finns koncernbidragsspärr mot ett
dotterbolag i Koncernen, New Starbreeze Publishing PD IP AB, och
sådana underskott kan därför tidigast utnyttjas 2028. För
underskott genererade till och med utgången av 2022 finns
dessutom en koncernbidragsspärr mot ett dotterbolag i
Koncernen, Starbreeze IP AB, och sådana underskott kan därför
tidigast utnyttjas 2029.
Intäktsredovisning
Försäljning av egentillverkade spel sker digitalt och fysiskt via
externa distributörer för såväl PC som spelkonsoler som PS4, PS5,
Xbox Live och Nintendo Switch. Bruttobetalningsströmmen går i
samtliga fall via plattformsdistributören. Starbreeze har bedömt
att avtal gällande försäljning av egenutvecklade spel skall
klassificeras som intäktsdelningsavtal innebärande att
Starbreeze i sin resultaträkning endast redovisar sin andel av
intäkten, sin royalty. För avtal där bedömningen istället är att
TSEK
1-6 mån
7-12 mån
1-2 år
3-5 år
>5 år
Per 31 december 2024
Leverantörsskulder och
11 364
-
-
-
-
andra skulder
Leasingskuld
17 665
32
-
-
-
Övriga skulder
5 819
51 578
2 529
-
-
Summa
34 847
51 610
2 529
-
-
TSEK
1-6 mån
7-12 mån
1-2 år
3-5 år
>5 år
Per 31 december 2023
Leverantörsskulder och
37 123
-
-
-
-
andra skulder
Leasingskuld
6 352
181
158
-
-
Övriga skulder
6 373
56 706
1 834
-
-
Summa
49 848
56 887
1 992
-
-
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
64
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Starbreeze är part mot slutkunden så skall bolaget redovisa hela
intäkten brutto och förläggarens andel av intäkterna skall
redovisas som en avgående kostnadspost vilket innebär samma
nettoresultat som med nuvarande redovisning. I
nettoomsättningen ingår även försäljning av licenser,
spelfranchise eller andra liknande rättigheter då sådana
transaktioner är av återkommande karaktär för Bolaget.
Akt ive ring a v ut gift e r för spe lut ve c kling
Koncernens utgifter för spelutveckling aktiveras när en
bedömning av den kommersiella potentialen av spelet kan göras.
Bedömningen av kommersialiserbarhet och avkastning baseras
bland annat på tidigare släppta spel.
Leasingavtal
Då bolaget löpande ser över sitt lokalbehov är det osäkert
huruvida eventuella förlängningsoptioner på hyresavtalen
redovisade enligt IFRS16 kommer att utnyttjas. I beräkningarna
har därför inte hänsyn tagits till dessa.
Ne d s kr ivn in g s t e s t im m a t e r ie lla tillngar
Koncernen undersöker varje år omgot nedskrivningsbehov
föreligger för immateriella tillgångar med obestämbar
nyttjandeperiod, i enlighet med IFRS och IAS 36. Prövningen sker
oftare om indikation finns på värdenedgång. Årets nedskrivning
har gjorts av projekt som bolaget fattat beslut om att inte driva
vidare eller i samband med omvärdering av dessa projekt. Total
nedskrivning för 2024 uppgår till 127,1 MSEK (6,7) .
För känslighetsanalys se not 20 Immateriella
anläggningstillgångar.
Värdering av dotterbolagsaktier och fordringar på dotterbolag
Moderbolaget undersöker varje år om något nedskrivningsbehov
för dotterbolagsaktier och fordringar på dotterbolag föreligger.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
65
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Not 5 Segmentsinformation
Starbreeze har under räkenskapsåret redovisat per segmenten; spelförsäljning, 3rd party
publishing, licenser och Övrigt. Rapporteringen sker ned till rörelseresultat och ingen rapportering
sker på tillgångar och skulder.
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna rapportering som
lämnas till ledningen, som är ansvarig för tilldelning av resurser och bedömning av
rörelsesegmentets resultat. Ledningen bedömer verksamheten uppdelat på fyra segment.
Se även punkt 2.3 under redovisningsprinciper för ytterligare information om bolagets segment.
Det förekommer inga intäkter från transaktioner mellan rörelsesegmenten varför presenterad
nettoomsättning avser intäkter från externa kunder. Fördelningen av resultat per segment sker
till och med Rörelseresultat.
För avskrivningar per segment, se not 20.
Rörelseresultat stäms av mot resultat före skatt enligt följande:
Tillgångar och investeringar, fördelning 31 dec 2024.
Tillgångar och investeringar, fördelning 31 dec 2023.
2024
2023
Spelförsäljning
Nettoomsättning
125 722
616 681
Direkta kostnader
-227 268
-296 514
Bruttoresultat
-101 546
320 167
Rörelsekostnader
-10 961
-93 407
Rörelseresultat
-112 507
226 760
3rd party publishing
Nettoomsättning
47 729
14 885
Direkta kostnader
-29 427
-6 404
Bruttoresultat
18 302
8 481
Rörelsekostnader
-7 886
-4 788
Rörelseresultat
10 416
3 693
Licensaffärer
Nettoomsättning
1 731
1 682
Direkta kostnader
-
-
Bruttoresultat
1 731
1 682
Rörelsekostnader
-
-
Rörelseresultat
1 731
1 682
Övrigt
Nettoomsättning
10 669
262
Direkta kostnader
-73 593
-6 353
Bruttoresultat
-62 924
-6 091
Rörelsekostnader
-37 870
-35 741
Rörelseresultat
-100 794
-41 832
Totalt
Nettoomsättning
185 851
633 510
Direkta kostnader
-330 288
-309 271
Bruttoresultat
-144 437
324 239
Rörelsekostnader
-56 717
-133 936
Rörelseresultat
-201 154
190 303
2024
2023
Spelförsäljning
-112 507
226 760
3rd party publishing
10 416
3 693
Licensaffärer
1 731
1 682
Övrigt
-100 794
-41 832
Summa
-201 154
190 303
Finansiella poster, netto
2 047
17 353
Resultat före skatt
-199 107
207 656
TSEK
Totalt
2024-12-31
Sverige
USA
Frankrike
Spanien
Koncernen
Immateriella anläggningstillgångar
372 269
-
-
-
372 269
Finansiella anläggningstillgångar
4 000
-
7
268
4 275
Materiella anläggningstillgångar
25 840
-
88
-
25 928
Summa
402 109
-
95
268
402 472
TSEK
Totalt
2023-12-31
Sverige
USA
Frankrike
Spanien
Koncernen
Immateriella anläggningstillgångar
474 900
43 473
-
-
518 373
Finansiella anläggningstillgångar
6 282
779
1 170
259
8 491
Materiella anläggningstillgångar
10 447
-
145
-
10 592
Summa
491 629
44 253
1 315
259
537 456
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
66
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Not 6 Nettoomsättning
Tidpunkten för intäktsredovisningen sker enligt följande:
Intäktsredovisning för spelförsäljning sker i den period då
slutkunden förvärvat produkten.
Övriga tjänster intäktsredovisas i den period som prestationen
har uppfyllts.
Avt a ls t illg å n g a r o c h a vt a ls s ku ld e r
Koncernen har inga avtalstillgångar. Inom koncernen
förekommer, förutom kundfordringar, fordringar från avtal med
kunder där ersättningen för tjänster endast är beroende av den
tid som förflutit. Fordringar från avtal med kunder redovisas som
en del av Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter på raden
Royalty.
Återstående ouppfyllda prestationsåtaganden
Samtliga avtal avseende försäljning av tjänster ingående i
utvecklingsuppdrag har en ursprunglig löptid på högst ett år eller
faktureras baserat på nedlagd tid.
Not 7 Övriga rörelseintäkter
Not 8 Kostnader fördelade på kostnadsslag
Not 9 Ersättning till revisorer
Koncernen: Av revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
avser 0,1 MSEK (0,3) PwC Sverige, av arvoden för skatterådgivning
avser 0,2 MSEK (0,4) PwC Sverige och övriga tjänster 0,0 MSEK
(0,0) PwC Sverige.
Det totala revisionsarvodet för koncernen är högre i år på grund
av kostnader om 0,6 MSEK kopplade till arvode 2023.
Moderbolaget: För moderbolaget avser revisionsverksamhet
utöver revisionsuppdraget 0,1 MSEK (0,3) PwC Sverige, av arvoden
för skatterådgivning avser 0,2 MSEK (0,4) PwC Sverige och övriga
tjänster avser 0,0 MSEK (0,0) PwC Sverige.
Not 10 Nyttjanderätter
Koncernen tillämpar IFRS 16. De avtal som faller under standarden
avser hyresavtal för lokaler i Sverige. Övriga leasingavtal, t ex för
kontorsmaskiner, går under undantagsreglerna för avtal med
kort löptid och eller mindre värde och kostnadsförs även
fortsättningsvis linjärt i resultaträkningen.
Vid diskontering av framtida leasingavgifter har Starbreeze
använt den marginella låneräntan per land som
diskonteringsränta. Den marginella upplåningsräntan är baserad
på leasetagarens finansiella styrka, land samt det aktuella
leasingavtalets längd. Se även not 2.18.
Under december månad har bolaget skrivit ner sin leasingskuld
samt anläggningstillgång kopplat till kontoret i Stockholm på
grund av uppsagt avtal. Ett nytt avtal har signats för ett nytt
kontor i Stockholm med tillträde 1 januari 2025. Värdet på detta
kontrakt finns inte i redovisningen per 2024-12-31. Detta i enlighet
med IFRS 16.
Koncernen
Moderbolaget
TSEK
2024
2023
2024
2023
Spelförsäljning
125 722
616 681
-
-
3rd party publishing
47 729
14 885
-
-
Licenser
1 731
1 682
-
-
Övriga tjänster
10 669
262
17 184
32 381
Summa
185 851
633 510
17 184
32 381
Koncernen
Moderbolaget
TSEK
2024
2023
2024
2023
Valutakursvinster
9 756
-
524
-2 874
Vidarefakturering
-
9 906
-
-
Publishingkostnader
Övriga intäkter
-960
3 801
-
48
Summa
8 796
13 707
524
-2 826
Koncernen
Moderbolaget
TSEK
2024
2023
2024
2023
Aktiverat utvecklingsarbete
-238 361
-184 974
-
-
Externa tjänster
154 350
155 655
27 731
16 901
Personalkostnader
171 561
207 361
22 341
42 220
Lokalkostnader
3 077
8 422
-
-
Av- och nedskrivningar
417 358
249 037
12
26
Summa
507 985
435 501
50 084
59 147
Koncernen
Moderbolaget
PwC, TSEK
2024
2023
2024
2023
Revisionsuppdraget
2 281
1 414
2 281
1 414
Revisionsverksamhet utöver
100
283
100
283
revisionsuppdraget
Skatterådgivning
229
389
229
389
Övriga tjänster
-
2
-
2
Övriga
Revisionsuppdraget
210
77
-
-
Skatterådgivning
32
-
32
-
Summa
2 852
2 165
2 642
2 088
Nyttjanderätter i balansräkningen
2024-12-31
2023-12-31
Hyreslokal Stockholm
17 652
6 164
Summa nyttjanderätter
17 652
6 164
Förändring av nyttjanderätter under året
2024-12-31
2023-12-31
Ingående nyttjanderätter 1
januari 2024
6 164
20 363
Tillkommande nyttjanderätter
112 451
-
Årets avskrivning
-18 930
-14 199
Årets nedskrivning
-82 033
-
Redovisat värde 31 december 2024
17 652
6 164
Löptidsanalys för leasingskulden
2024-12-31
2023-12-31
Inom ett år
17 697
6 534
Senare än ett år men inom fem år
-
158
Senare än fem år
-
-
Summa
17 697
6 692
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
67
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Not 11 Medelantal anställda
Not 12 Kostnader för ersättningar till anställda
St yre ls e n
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt
årsstämmans beslut. Av årsstämman, den 15 maj 2024, beslutat
styrelsearvode för perioden fram till nästkommande årsstämma
uppgår till 2 240 TSEK (2 435). Styrelseordrande erhåller 725
TSEK (700) och styrelseledamöterna 270 TSEK (260) vardera.
Därutöver fastställde årsstämman till ersättningsutskottet ett
arvode om 50 TSEK (50) till ordförande och 40 TSEK (40) till var och
en av övriga ledamöter. Till revisionsutskottet antogs ett arvode
om 175 TSEK (175) till ordförande och 65 TSEK (65) till ledamot.
Verkställande direkren
Styrelsens ordföranderhandlar med verkställande direktören
beträffande dennes lön och villkor. Dessa föredras därefter av
ordförande för övriga styrelseledamöter, innan slutgiltigt beslut
fattas av styrelsen. I löner och ersättningar till styrelse och vd
ingår löner och förmåner för verkställande direktör under året
med 6 111 TSEK (3 050) och pensionskostnader med 641 TSEK (559).
Under året har bolaget haft 3 olika verkställande direktörer och
ersättningen inkluderar avgångsvederlag för 1. För verkställande
direktör gäller en uppsägningstid om 6 månader vid både egen
uppsägning och om uppsägning sker från bolagets sida.
För verkställande direktören erläggs avgiftsbestämda
pensionspremier vilka motsvarar kostnaden enligt ITP-plan.
Ledande befattningshavare
Ersättningar till andra ledande befattningshavare beslutas av
verkställande direktören.
Kostnader för ersättning till anställda
Löner och ersättningar fördelade mellan styrelse och vd samt
övriga anställda.
Under året har en reserv för kostnader relaterade till pågående
långsiktigt incitamentsprogram vänts och genererat i en positiv
resultateffekt om totalt 28 658 TSEK. Kostnader r ersättning till
anställda justerat för vändning av reserv uppgår för koncernen
till 135 403 TSEK.
2024
2023
Varav
Varav
Medelantalet anställda
Totalt
män
Totalt
män
Moderbolaget
Sverige
14
7
14
6
Dotterbolagen
Sverige
142
118
145
125
Frankrike
23
18
19
17
Spanien
4
4
3
3
England
6
4
3
2
Summa
189
151
184
153
2024
2023
Styrelseledamöter och ledande
Varav
Varav
befattningshavare
Totalt
män
Totalt
män
Koncernen
Styrelseledamöter
5
3
6
4
Vd samt ledande
5
5
6
4
befattningshavare
Moderbolaget
Styrelseledamöter
5
3
6
4
Vd samt ledande
5
5
6
4
befattningshavare
Koncernen
Moderbolaget
Totalt
2024
2023
2024
2023
Löner och andra ersättningar
115 698
139 447
15 373
26 421
Sociala kostnader
49 813
59 160
5 678
11 261
(varav pensions-kostnader)
16 033
14 765
3 728
3 326
Summa
165 511
198 607
21 051
37 682
Styrelsen och VD
Övriga anställda
Totalt
2024
2023
2024
2023
Koncernen
8 604
5 238
107 094
134 209
Moderbolaget
8 604
5 238
6 769
21 183
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
68
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Not 13 Ersättning till styrelse och ledande befattningshavare
Principer
Principerna för ersättningar till ledande befattningshavare
fastställdes på årsstämman i maj 2024. Ersättning till
verkställande direktör och övriga ledande befattningshavare
skall bestå av fast lön. Styrelsen äger även rätt att fatta beslut
om rörlig ersättning i form av kontant bonus till belopp som på
årsbasis ej överstiger 75 procent av den fasta årslönen för den
verkställande direktören och 50 procent av den fasta årslönen
för övrig ledande befattningshavare.
För verkställande direktör och ledande befattningshavare
erläggs avgiftsbestämda pensionspremier vilka motsvarar
kostnaden enligt sedvanlig ITP plan. För verkställande direktör
gäller en uppsägningstid om 6 månader vid egen uppsägning och
från bolagets sida. Övriga ledande befattningshavare har en
uppsägningstid på 3–9 månader. För verkställande direktör finns
avtal om avgångsvederlag på 6 månader.
Med övriga ledande befattningshavare avses ledningsgruppen
enligt sammanställningen i avsnittet Ledande befattningshavare.
Erttningar och övriga förmåner under räkenskapsåret
Till ledande befattningshavare inklusive verkställande direktören
har en totalsumma avseende lön, rörliga ersättningar och andra
förmåner utgått med 15 433 TSEK (13 870). Ledande
befattningshavare inklusive vd har i snitt uppgått till 5 personer
2024 jämfört med 7 personer 2023. För ledande
befattningshavare erläggs avgiftsbestämda pensionspremier
vilka motsvarar kostnaden enligt ITP plan.
Styrelse och ledande befattningshavare
Grundlön/
styrelse
Rörlig ersättning
2024
arvode
och royalty
Övriga förmåner
Pensionskostnad
Summa
Torgny Hellström, styrelseordförande 2024
-01-
01 -- 2024-
05-15
306
-
-
-
306
Jürgen Goeldner, styrelseledamot 2024-
01-01
-- 2024-
05-15,
styrelseordförande 2024
-
05-
15
694
-
-
-
694
Anna Lagerborg, styrelseledamot
310
-
-
-
310
Thomas Lindgren, styrelseledamot
331
-
-
-
331
Christine Rankin, styrelseledamot
441
-
-
-
441
Jon Gillard, styrelseledamot
334
-
-
-
334
Tobias Sjögren
, vd 2024
-
01-01
--
2024-
03-12
3 760
-
1
351
4 112
Jürgen Goeldner
, tf vd 2024
-03
-
12 --
2024-
05
-15
579
-
-
-
579
Mats Juhl, tf vd 2024-05-15
1 772
-
75
290
2 137
Övriga ledande befattningshavare,
i genomsnitt
4 personer, vid
7 466
-
77
1 061
8 604
årets utgång 4
personer
Summa
15 993
-
153
1 702
17 848
Styrelse och ledande befattningshavare
Grundlön/ styrelse
Rörlig ersättning
2023
arvode
och royalty
Övriga förmåner
Pensionskostnad
Summa
Torgny Hellström, styrelseordförande
730
-
-
-
730
Kerstin Sundberg, styrelseledamot 2023-01-01 -- 2023-05-11
157
-
-
-
157
Anna Lagerborg, styrelseledamot
307
-
-
-
307
Mike Gamble, styrelseledamot 2023-01-01 -- 2023-05-11
260
-
-
-
260
Thomas Lindgren, styrelseledamot
325
-
-
-
325
Christine Rankin, styrelseledamot 2023-05-11
279
-
-
-
279
Jon Gillard, styrelseledamot 2023-05-11
65
-
-
-
65
Jürgen Goeldner, styrelseledamot 2023-05-11
65
-
-
-
65
Tobias Sjögren, vd
3 050
-
-
559
3 609
Övriga ledande befattningshavare
, i genomsnitt 6 personer, vid
8 975
-
124
1 162
10 261
årets utgång 5 personer
Summa
14 213
-
124
1 721
16 058
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
69
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Not 14 Övriga rörelsekostnader
Not 15 Finansiella inkter och kostnader
Not 16 Bokslutsdispositioner
Not 17 Inkomstskatt och uppskjuten skatt
Den gällande skattesatsen är skattesatsen för inkomstskatt i
koncernen. Den genomsnittliga vägda skattesatsen uppgår till
21,6 procent. Temporära skillnader föreligger i de fall tillgångars
eller skulders respektive skattemässiga värden är olika.
Starbreeze temporära skillnader har huvudsakligen uppkommit
genom skattemässiga underskott. Uppskjutna skattefordringar
redovisas avseende skattemässiga underskottsavdrag i den
utsträckning som det är sannolikt att de kan till godogöras
genom framtida beskattningsbara vinster samt till den del de är
kvittningsbara mot uppskjuten skatteskuld på temporära
skillnader.
Ingen uppskjuten skattefordran, avseende underskottsavdrag,
har redovisats per den 31 december 2024. Per bokslutsdatum
uppgår det ej redovisade underskottsavdraget för moderbolaget
och de svenska dotterbolagen till 954,9 MSEK (874,3). Underskott
kan ej utnyttjas mellan bolag i olika länder. För underskott
genererade fram till och med 2019 är koncernbidragsspärrade
gentemot New Starbreeze Publishing AB och New Starbreeze
Studios AB. För underskott genererade till och med utgången av
2021 finns koncernbidragsspärr mot ett dotterbolag i Koncernen,
New Starbreeze Publishing PD IP AB, och sådana underskott kan
därför tidigast utnyttjas 2028. För underskott genererade till och
med utgången av 2022 finns dessutom en koncernbidragsspärr
mot ett dotterbolag i Koncernen, Starbreeze IP AB, och sådana
underskott kan därför tidigast utnyttjas 2029.
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Realisationsförlust vid likvidation
6 376
-
-
-
av dotterbolag
Valutaförlust
-
21 413
-
-
Summa
6 376
21 413
-
-
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Ränteintäkter
5 654
3 098
14 006
13 841
Nedskrivning leasingtillgång/skuld
1 752
-
-
Summa finansiella intäkter
7 406
3 098
14 006
13 841
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Räntekostnader
, konvertibla lån
-
5 803
-
5 803
Räntekostnader leasing
-4 013
-359
-
-
Orealiserad värdeförändring på
-
2 102
-
-
derivat
Implicit ränta
-
7 130
-
7 130
Nedskrivning av joint venture
-410
-
-2 471
-
Nedksrivning finansiell
-2 261
-
-2 261
-
anläggningstillgång
Övriga finansiella kostnader
-33
-357
-1
32
Summa finansiella kostnader
-6 717
14 319
-4 733
12 965
Moderbolaget
2024
2023
Koncernbidrag
-230 593
-81 259
Summa
-230 593
-81 259
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Redovisat resultat före skatt
-317 667
207 656
-252 017
-597 632
Skatt enligt gällande skattesats
56 951
40 727
51 916
21 476
Skatteeffekt av övriga ej
-29 416
-105 745
883
-104 089
avdragsgilla kostnader
Skatteeffekt av övriga ej
108
2 740
9
17
skattepliktiga intäkter
Skatteeffekt av kostnader för
-
7 977
-
7 977
emission av egenkapitalinstrument
Utländsk källskatt
-
-340
-
-
Förändring av ej redovisade
skattefordringar avseende
-27 823
54 617
-52 808
74 619
underskottsavdrag
Skatt på årets resultat enligt
-180
-24
-
-
resultaträkningen
Fördelning av inkomstskatt, Koncernen
2024
2023
Aktuell skatt
-243
-34
Uppskjuten skatt
63
10
Skatt på årets resultat enligt resultaträkning
-180
-24
Koncernen
2024-12-31
2023-12-31
Ingående balans uppskjuten skatteskuld
-1 345
-1 383
Förändring via resultaträkningen avseende
3 162
173
värde på underskottsavdrag
Förändring temporära skillnader på övervärden
-2 589
-
i Koncernen
Förändring tidigare aktiverade underskott
-1 162
-4
Leasing IFRS16
-76
-131
Utgående balans uppskjuten
-2 010
-1 345
skatteskuld/fordran
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
70
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Not 18 Resultat per aktie
Resultat per aktie före och efter utspädning beräknas genom att
resultat som är hänförligt till moderföretagets aktieägare
divideras med ett vägt genomsnittligt antal utestående aktier
under perioden.
För beräkning av resultat per aktie efter utspädning justeras det
vägda genomsnittliga antalet utestående stamaktier för
utspädningseffekten av samtliga potentiella stamaktier.
Not 19 Utdelning per aktie
Ingen utdelning kommer att föreslås.
Not 20 Immateriella anläggningstillgångar
Koncernen undersöker löpande om något nedskrivningsbehov
föreligger för immateriella tillgångar som inte är färdigställda, i
enlighet med IAS 36. För immateriella tillgångar som är
färdigställda och skrivs av, görs nedskrivningstest om koncernen
får indikationer på att verkligt värde skulle vara lägre än bokfört
värde.
Återvinningsvärden för kassagenererande enheter har fastställts
genom beräkning av nyttjandevärde. För dessa beräkningar har
uppskattning av försäljningsprognoser gjorts dels för koncernen
som helhet, dels för separata spelutvecklingsprojekt.
Kassaflödena baserar sig på en konservativ prognos.
Per den 31 december 2024 har nedskrivningstester gjorts för
immateriella tillgångar och aktier i dotterbolag.
Spelutvecklingsprojekteten för vilka kostnader har aktiverats har
testats separat. Nedskrivning gjorts av projekt som bolaget
fattat beslut om att inte driva vidare. Total nedskrivning för 2024
uppgår till 127,1 MSEK (6,7). Kvarvarande tillgångar är främst
hänförliga till kärnverksamheten inom spelutveckling, det vill
säga segmentet spelförsäljning.
För tillgångar inom segmentet spelförsäljning och övriga
tillgångar har det inom koncernen gjorts
nedskrivningsbedömningar utifrån diskonterade framtida
kassaflöden.
Tillgångarna har delats upp i olika kassagenererande enheter, så
kallade CGU:er. Indelningen i CGU:er baseras på dess
kommersialisering och inte vilken plattform som den tillhör. Som
exempel är PAYDAY en egen CGU. Inom Payday CGU:t ryms PAYDAY,
PAYDAY 2 och PAYDAY 3. Det är med andra ord inte plattformen
som avgör, utan det är själva IP:et som genererar kassaflödet.
När tillgångarna nedskrivningstestas ser man detta ur ett CGU
perspektiv. Under räkenskapsåret har dessa
nedskrivningsprövningar medfört nedskrivningar relaterat till
aktiverade utvecklingskostnader avseende PAYDAY 3 om 118,6
MSEK samt övriga projekt om 8,5 SEK.
Viktiga antaganden vid nedskrivningsprövningen är
kvantifieringen av framtida intäkter, förväntad marginal, tillväxt
och kalkylränta.
Specifikation uppskjuten
skatteskuld/fordran
2024-12-31
2023-12-31
Leasing IFRS16
1
77
Temporära skillnader på övervärden i
1 897
4 486
Omklassifcering tidigare aktiverade underskott
1
1 163
Förändring avseende temporära skillnader för
-3 909
-7 071
aktiverat utvecklingsarbete
Summa uppskjuten skatteskuld/fordran
-2 010
-1 345
Koncernen
2024
2023
Resultat per aktie
före utspädning, kr
-0,22
0,19
efter utspädning, kr
-0,22
0,19
Antal aktier vid periodens slut
före utspädning
1 476 762 040
1 476 762 040
efter utspädning*
1 476 762 040
1 476 762 040
Genomsnittligt antal aktier
före utspädning
1 476 762 040
1 097 076 815
efter utspädning*
1 476 762 040
1 097 076 815
Balanserade utgifter
Övriga immateriella
för egen spel- och
Investeringar i
CGU
Beskrivning av CGU
Licenser
tillgångar
teknikutveckling
förlagsprojekt
Totalt
Payday
Game IP
-
59 701
114 599
-
174 300
Baxter
Game IP
21 845
-
142 001
-
163 846
Roboquest
3rd party Publishing
-
-
-
8 123
8 123
Tribe must survive
3rd party Publishing
-
-
-
2 241
2 241
Övriga
Game IP
-
5 320
18 439
-
23 759
Summa
21 845
65 021
275 039
10 364
372 269
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
71
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Spe l- och te knikut ve c klingsp roje kt
För spelutvecklingsprojekten har nedskrivningsprövningen
baserats på respektive spels bedömda framtida kassaflöden och
resultat utifrån företagsledningens prognoser och budgetar för
de kommande fem åren. PAYDAY 2 har antagits få en lägre för-
säljning än den nuvarande och för PAYDAY 3 baseras de
förväntade kassaflödena på nuvarande prognos för de
kommande åren. Se vidare under avsnitt D Kapitalrisk i not 3
Finansiell riskhantering samt not 4 Viktiga uppskattningar och
bedömningar för redovisningndamål. Diskonteringsräntan som
har använts vid nedskrivningstesterna är 16,5 procent (16,3).
Bedömning har gjorts att diskonteringsräntan för kvarvarande
tillgångar är den samma för samtliga tillgångar. Det antagandet
baseras bland annat på en extern värdering av tillgångarna. En
känslighetsanalys visar att en marginal kvarstår även med ökad
diskonteringsränta på 5 procent för egenutvecklade spel.
Balanserade utgifter för spel-
Investeringar
Koncernen
IP/Teknologi
Licenser
och teknologi- utveckling
i 3rd party publishing
Övrigt
Summa
Ingående anskaffningsvärden per
1 januari 2024
778 639
11 121
1 363 272
191 002
6 705
2 350 739
Förvärv förlagsrättigheter
-
-
-
8 795
-
8 795
Förvärv av licens
-
10 724
-
-
-
10 724
Pågående utveckling
-
-
- Egen spelutveckling
-
-
227 636
-
-
227 636
Valutadifferenser
24 270
-
408
-
-
24 678
Utrangering
-380 929
-
-733 844
-98 664
-6 705
-1 220 142
Utgående anskaffningsvärden per 31 december 2024
421 980
21 845
857 472
101 133
-
1 402 430
Ingående av- och nedskrivningar per 1 januari 2024
-590 121
-
-1 051 296
-184 244
-6 705
-1 832 366
Årets avskrivningar
-75 163
-
-189 129
-5 189
-
-269 481
Årets nedskrivningar
-51 668
-
-75 423
-
-
-127 091
Utrangering
380 111
-
733 823
98 664
6 705
1 219 303
Valutadifferenser
-20 118
-
-408
-
-
-20 526
Utgående av- och nedskrivningar per 31 december
2024
-356 959
-
-582 433
-90 769
-
-1 030 161
Summa bokfört värde per 31 december 2024
65 021
21 845
275 039
10 364
-
372 269
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
72
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Balanserade utgifter för spel-
Investeringar
Koncernen
IP/Teknologi
Licenser
och teknologi- utveckling
i 3rd party publishing
Övrigt
Summa
Ingående anskaffningsvärden per
1 januari 2023
781 103
-
1 189 454
187 326
6 705
2 164 588
Försäljning förlagsrättigheter
-
-
-
8 580
-
8 580
Förvärv av licens
-
11 121
-
-
-
11 121
Pågående utveckling
- Egen spelutveckling
5 320
-
173 852
-
-
179 172
Valutadifferenser
-7 784
-
-34
-
-
-7 818
Utrangering
-
-
-
-4 904
-
-4 904
Utgående anskaffningsvärden per 31 december 2023
778 639
11 121
1 363 272
191 002
6 705
2 350 739
Ingående av
- och nedskrivningar per 1 januari 2023
-558 454
-
-861 264
-183 352
-6 705
-1 609 775
Årets avskrivningar
-37 745
-
-189 170
-
-
-226 915
Årets nedskrivningar
-
-
-896
-5 796
-
-6 692
Avyttring dotterföretag
-
-
-
4 904
-
4 904
Valutadifferenser
6 078
-
34
-
-
6 112
Utgående av-
och nedskrivningar per 31 december 2023
-590 121
-
-1 051 296
-184 244
-6 705
-1 832 366
Summa bokfört värde per 31 december
2023
188 518
11 121
311 976
6 758
-
518 373
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
73
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Not 21 Materiella anläggningstillgångar
Under året har inga nedskrivningar skett avseende koncernens
materiella anläggningstillgångar.
Not 22 Finansiella anläggningstillgångar
Utestående depositioner avser i allt väsentligt deposition för
hyra av lokaler.
Koncernen
Moderbolaget
Datorer och övriga inventarier
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Ingående anskaffningsvärden
135 960
132 463
2 753
2 753
Inköp
5 852
3 602
40
-
Utrangeringar och avyttringar
-3 012
-90
-1 177
-
Valutadifferenser
65
-15
-
-
Utgående ackumulerade
138 865
135 960
1 616
2 753
anskaffningsvärden
Ingående avskrivningar
-131 532
-130 306
-2 746
-2 720
Utrangeringar och avyttringar
2 960
10
1 177
-
Årets avskrivningar enligt plan
-1 957
-1 244
-12
-26
Valutadifferenser
-60
8
-
-
Utgående ackumulerade
-130 589
-131 532
-1 581
-2 746
avskrivningar
Utgående restvärde enligt plan
8 276
4 428
35
7
Koncernen
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Deposition hyresgaranti
4 000
4 000
-
-
Övriga finansiella
275
3 253
-
2 208
anläggningstillgångar
Summa
4 275
7 253
-
2 208
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
74
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Not 23 Andelar i koncernföretag
Kapitalandel
Kapitalandel
Eget kapital
Registrerings- och
som ägs av
som ägs av
Röst-
Bokfört värde i
exklusive årets
Årets
Totalt eget
verksamhetsland
Verksamhet
moderföretaget
koncernen
andel
Antal aktier
moderbolaget
resultat
resultat
kapital
Starbreeze Studios AB
Sverige
Spelutveckling
100,0%
100,0%
100,0%
10 000
16 947
46 533
-46 423
110
Starbreeze Publishing AB
Sverige
Spelutveckling
100,0%
100,0%
100,0%
1 000
276 400
635 656
73 119
708 775
Starbreeze Production AB
Sverige
Spelutveckling
100,0%
100,0%
100,0%
1 000
20 136
165 429
-22 100
143 330
Starbreeze VR AB
Sverige
Teknikutveckling
100,0%
100,0%
100,0%
50 000
-
292
-2
290
Starbreeze Paris SAS
Frankrike
Teknikutveckling
100,0%
100,0%
100,0%
58 281
-
8 452
-2 755
5 697
Starbreeze Barcelona SL
Spanien
Spelutveckling
100,0%
100,0%
100,0%
3 000
-
-5 229
-2 556
-7 785
New Starbreeze Publishing AB
Sverige
Spelutveckling
-
100,0%
100,0%
2 360 777
-
385 278
-152 616
232 662
New Starbreeze Studios AB
Sverige
Spelutveckling
100,0%
100,0%
100,0%
500
26 990
7 351
-3 378
3 973
Enterspace AB
Sverige
Teknikutveckling
100,0%
100,0%
100,0%
50 000
-
4 810
-
4 810
New Starbreeze Publishing PD IP AB
Sverige
Spelutveckling
-
100,0%
100,0%
500
-
5 015
-4 965
50
Starbreeze IP AB
Sverige
Spelutveckling
100,0%
100,0%
100,0%
500
4 305
4 093
-3 399
694
Starbreeze Studios UK Ltd
Storbritannien
Spelutveckling
100,0%
100,0%
100,0%
100
1
37
-16
22
344 780
1 257 720
-165 090
1 092 629
Moderbolaget, aktier i dotterbolag
2024-12-31
2023-12-31
Ingående anskaffningsvärden
336 059
331 373
Aktieägartillskott
8 721
4 686
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
344 780
336 059
Justering av tilläggsköpeskilling
- -
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
75
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Not 24 Finansiella instrument per kategori
Koncernen 31 december 2024
Verkligt värde via
Verkligt värde via övrigt
Tillgångar i balansräkningen
Upplupet anskaffningsvärde
resultaträkningen
totalresultat
Derivat
Summa
Finansiella anläggningstillgångar
4 275
-
-
-
4 275
Kundfordringar och övriga fordringar
43 118
-
-
-
43 118
Likvida medel
191 906
-
-
-
191 906
Totala tillgångar
239 299
-
-
-
239 299
Verkligt värde via
Verkligt värde via övrigt
Skulder I balansräkningen
Upplupet anskaffningsvärde
resultaträkningen
totalresultat
Derivat
Summa
Övriga långfristiga skulder
519
-
-
-
519
Leverantörsskulder och övriga skulder
68 762
-
-
-
68 762
Totala skulder
69 281
-
-
-
69 281
Koncernen 31 december 2023
Verkligt värde via
Verkligt värde via övrigt
Tillgångar i balansräkningen
Upplupet anskaffningsvärde
resultaträkningen
totalresultat
Derivat
Summa
Finansiella anläggningstillgångar
7 253
-
-
-
7 253
Kundfordringar och övriga fordringar
164 244
-
-
-
164 244
Likvida medel
347 752
-
-
-
347 752
Totala tillgångar
519 249
-
-
-
519 249
Verkligt värde via
Verkligt värde via övrigt
Skulder I balansräkningen
Upplupet anskaffningsvärde
resultaträkningen
totalresultat
Derivat
Summa
Övriga långfristiga skulder
489
-
-
-
489
Leverantörsskulder och övriga skulder
100 202
-
-
-
100 202
Totala skulder
100 691
-
-
-
100 691
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
76
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Moberbolaget 31 december 2024
Verkligt värde via
Verkligt värde via övrigt
Tillgångar i balansräkningen
Upplupet anskaffningsvärde
resultaträkningen
totalresultat
Derivat
Summa
Finansiella anläggningstillgångar
-
-
-
-
-
Kundfordringar och övriga fordringar
345 543
-
-
-
345 543
Likvida medel
106 609
-
-
-
106 609
Totala tillgångar
452 152
-
-
-
452 152
Verkligt värde via
Verkligt värde via övrigt
Skulder I balansräkningen
Upplupet anskaffningsvärde
resultaträkningen
totalresultat
Derivat
Summa
Leverantörsskulder och övriga skulder
307 893
-
-
-
307 893
Totala skulder
307 893
-
-
-
307 893
Moberbolaget 31 december 2023
Verkligt värde via
Verkligt värde via övrigt
Tillgångar i balansräkningen
Upplupet anskaffningsvärde
resultaträkningen
totalresultat
Derivat
Summa
Finansiella anläggningstillgångar
2 208
-
-
-
2 208
Kundfordringar och övriga fordringar
741 095
-
-
-
741 095
Likvida medel
161 826
-
-
-
161 826
Totala tillgångar
905 129
-
-
-
905 129
Verkligt värde via
Verkligt värde via övrigt
Skulder I balansräkningen
Upplupet anskaffningsvärde
resultaträkningen
totalresultat
Derivat
Summa
Leverantörsskulder och övriga skulder
484 941
-
-
-
484 941
Totala skulder
484 941
-
-
-
484 941
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
77
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Not 25 Finansiella tillgångars kreditkvalitet
Per den 31 december 2024 uppgår förfallna ej reglerade
kundfordringar till 24,7 MSEK (120,5).
Grupp 1: befintliga kunder (mer än 6 månader) utan tidigare
betalningsförsummelser. Grupp 2: befintliga kunder (mer än 6
månader) med vissa tidigare uteblivna betalningar.
Kreditrisk hanteras på koncernnivå. Endast banker och
kreditinstitut som av oberoende värderingsinstitut fått lägst
kreditrating ”A” accepteras.
Not 26 Kundfordringar och övriga fordringar
Då koncernen historiskt inte har haft några väsentliga
kreditförluster av materiell karaktär och gör bedömningen att
samma förhållanden kommer att råda även framåt är
bedömningen att en reservering för eventuella framtida
kreditförluster inte uppgår till väsentliga belopp. Se även not 2.10
Nedskrivning av finansiella tillgångar.
Not 27 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Upplupna royaltyintäkter avser fordringar för försäljning kopplat
till PAYDAY 2, PAYDAY 3 och Roboquest.
Not 28 Likvida medel
I likvida medel ingår kortfristiga placeringar med förfallodag inom
tre månader från anskaffningstidpunkten som lätt och utan
räntekostnader kan omvandlas till kontanter.
Not 29 Förändring i antal aktier
Aktiekapitalet, 29 535 KSEK, är fördelat på 1 476 762 040 aktier
vilket ger ett kvotvärde om 0,02 SEK per aktie. En aktie av serie A
berättigar till tio (10) röster och en aktie av serie B till en (1) röst.
Alla aktier som emitterats av moderföretaget är till fullo betalda.
Not 30 Leverantörsskulder och övriga skulder
Not 31 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
2024-12-31
2023-12-31
Grupp 1
22 018
160 591
Grupp 2
10 470
4 511
Summa
32 488
165 102
Koncernen
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Kundfordringar
32 488
165 102
-
-
Reservering för osäkra fordringar
-
-12 094
-
-
Fordringar koncernföretag
-
-
342 602
740 139
Övriga fordringar
10 630
11 236
2 941
956
Summa
43 118
164 244
345 543
741 095
Koncernen
Förfallotidsanalys
2024-12-31
2023-12-31
Ej förfallna
7 834
44 568
1-90 dagar
13 090
104 432
3 till 6 månader
6 134
2 632
Mer än 6 månader
5 430
13 470
Summa
32 488
165 102
Kundfordringar och övriga
Koncernen
fordringar per valuta
2024-12-31
2023-12-31
SEK
10 632
13 012
EUR
13 519
145 301
USD
18 967
5 928
GBP
-
3
Summa
43 118
164 244
Koncernen
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Övriga interimsfordringar
38 744
44 598
3 628
622
Upplupna royaltyintäkter
35 332
17 443
-
-
Summa
74 076
62 041
3 628
622
Koncernen
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Kassa och bank
191 906
347 752
106 609
161 826
Summa
191 906
347 752
106 609
161 826
Antal aktier
B-aktier
A-aktier
Antal aktier 2022-12-31
558 347 922
166 261 344
Nyteckning genom utnyttjande av konvertibel
148 311 724
-
Nyemission
466 917 220
136 923 830
Omvandling
153 812 821
-153 812 821
Antal aktier 2023-12-31
1 327 389 687
149 372 353
Omvandling
7 068 445
-7 068 445
Antal aktier 2024-12-31
1 334 458 132
142 303 908
Koncernen
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Leverantörsskulder
11 364
37 123
1 564
1 400
Skulder till koncernföretag
-
-
304 417
480 753
Övriga skulder
44 250
44 964
658
1 568
Sociala avgifter och liknande
8 702
7 988
1 254
1 220
avgifter
Kortfristig spelfinansiering
4 446
10 127
-
-
Summa
68 762
100 202
307 893
484 941
Koncernen
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Upplupna löner
2 014
41 543
1 185
18 750
Upplupna semesterlöner
12 671
13 585
1 706
2 516
Upplupna sociala avgifter
4 272
4 505
536
791
semesterlön
Övriga upplupna kostnader
16 744
48 480
4 531
2 714
Summa
35 701
108 113
7 958
24 771
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
78
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Not 32 Ställda säkerheter
Starbreeze ingick i mars 2021 ett co publishingavtal med Plaion
avseende PAYDAY 3. Avtalet avser både produktutveckling och
marknadsföring av PAYDAY 3 samt fortsatt utveckling och
marknadsföring av spelet enligt Starbreeze GaaS modell. All
utveckling av spelet görs av Starbreeze, som äger varumärket
och samtliga övriga rättigheter kopplat till varumärket, och Plaion
distribuerar och aktivt bistår med att marknadsföra spelet och
hantera lokala communities. Till säkerhet för av Plaion gjorda
investeringar enligt avtalet har samtliga aktier i Starbreeze
helägda dotterbolag, New Starbreeze Publishing PD IP AB,
pantsatts till förmån för Plaion.
Not 33 Eventualförpliktelser
I samband med att distributionsrättigheterna till PAYDAY
förvärvades avtalades om en royalty om 33 procent, upp till 40
miljoner amerikanska dollar, baserad på nettoresultatet för
PAYDAY 3 efter avdrag för gjorda investeringar som del av
köpeskillingen till 505 Games S.p.A. Per bokslutsdagen har ingen
royaltybetalning aktualiserats. Koncernen har inga övriga
eventualförpliktelser.
Not 34 Transaktioner med närstående
Moderbolaget Starbreeze AB, som är högsta moderbolag i
koncernen, har fakturerat för kostnader avseende spelutveckling
och del av gemensamma kostnader till koncernbolag för 17,2
MSEK (32,4). Enligt tabell nedan framgår övriga koncernbolags
fakturering till koncernbolag: Moderbolaget Starbreeze AB har
köpt tjänster för 15,0 MSEK (0,9) från koncernföretag. Övriga
koncernbolags inköp från koncernbolag framgår av tabell nedan:
Ersättning till ledande befattningshavare framgår av not 13.
Koncernen
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Pantsatta dotterbolagsaktier för
235 978
235 978
-
-
lånekrediter i Nordea
Deposition hyresgaranti
4 000
4 000
-
-
Summa
239 978
239 978
-
-
Fordringar och skulder
2024-12-31
2023-12-31
Fordringar
Moderbolaget Starbreeze AB
342 602
740 139
Skulder
Moderbolaget Starbreeze AB
304 417
480 753
Koncernbolagsfakturering
2024
2023
Starbreeze AB
17 184
32 381
Starbreeze Paris SAS
28 372
25 063
Starbreeze Barcelona
3 855
4 283
Starbreeze LA
771
897
New Starbreeze Publishing AB
157 142
153 374
New Starbreeze Studios AB
204 215
196 409
New Starbreeze Publishing PD IP
16 054
98 843
Starbreeze Studios UK Ltd
6 905
3 588
Starbreeze IP AB
13 330
-
Totalt
447 828
514 838
Inköp från koncernbolag
2024
2023
Starbreeze AB
14 985
912
Starbreeze Paris SAS
533
848
Starbreeze Barcelona
106
149
New Starbreeze Publishing AB
172 618
313 086
New Starbreeze Studios AB
6 075
6 525
New Starbreeze Publishing PD IP
112 826
136 143
Starbreeze Studios UK AB
199
140
Starbreeze IP AB
140 486
57 035
Totalt
447 828
514 838
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
79
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Not 35 Justering av poster som ej ingår i kassaflödet
Not 36 Händelser efter balansdagen
Den 30 januari tillkännagavs att PAYDAY 3 är månadsspel på
PlayStation® Plus i februari och att spelet också får sin första
betalda karaktär när fanfavoriten Jacket återvände till spelet.
Den 6 februari tillkännagavs att Starbreeze kommer agera
förläggare åt svenska spelföretaget The Gangs kommande spel,
Out of Sight.
Den 31 mars utsågs Adolf Kristjansson som ny VD för Starbreeze.
Adolf tillträdde sin tjänst den 1 april 2025. Han ersatte den
nuvarande tillförordnade VD:n Mats Juhl, som fortsätter i sin roll
som Chief Financial Officer för Starbreeze.
För detaljerad information om väsentliga händelser under året
och efter räkenskapsårets utgång hänvisas till
corporate.starbreeze.com
Not 37 Räntebärande skulder
Leverantörsfakturor finns förutom i SEK huvudsakligen i USD och EUR.
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Av-/
nedskrivningar på
396 571
233 608
-
-
immateriella tillgångar
Avskrivningar på materiella
20 787
15 428
12
26
tillgångar
Vinst/förslust försäljning av
-
-16
-
-
tillgångar
Förändring i avsättning
-
53
-
-
Övriga orealiserade kursförluster
-9 740
5 873
-
-
Orealiserad värdeförändring
-
2 103
-
-
derivat
Reglering finansieringsskuld
-59 587
-259 571
-
-
Totalt
354 407
-2 522
12
26
2024-12-31
2023-12-31
Kortfristig del som
Kortfristig del som
redovisas bland
redovisas bland
Koncernen
Långfristig del
kortfristiga skulder
Summa
Långfristig del
kortfristiga skulder
Summa
Finansiering spelutveckling
-
4 446
4 446
-
10 127
10 127
Övriga långfristiga skulder
519
-
519
489
-
489
Summa
519
4 446
4 965
489
10 127
10 616
2024-12-31
2023-12-31
Kortfristig del som
Kortfristig del som
redovisas bland
redovisas bland
Moderbolaget
Långfristig del
kortfristiga skulder
Summa
Långfristig del
kortfristiga skulder
Summa
Konvertibelt lån
-
-
-
-
-
-
Skuld omförhandlingsförlust
-
-
-
-
-
-
Summa
-
-
-
-
-
-
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
80
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Not 38 Andelar i joint venture
Bolagets joint venture med Acer, StarV R Corporation, är ett sälj
och marknadsföringsbolag som hanterar försäljningsprocessen
gentemot affärskunder samt support och eftermarknadsstöd.
Som en del av samarbetet äger och kontrollerar Starbreeze IP
rättigheterna relaterat till StarV R medan Acer tillverkar
produkten. Forskning och utveckling samt utformning av
referensdesign till headset sker gemensamt av Starbreeze och
Acer. StarV R Corporation, bär alla kostnader för marknadsföring
och försäljning av StarV R men så länge Starbreeze bibehåller IP
ttigheterna bär Starbreezes R&D-relaterade kostnader.
Tillverkningskostnader tas av Acer. I nedan avstämning
återspeglas justeringar som gjorts av Koncernen vid tillämpning
av kapitalandelsmetoden, inklusive justeringar till verkligt värde
vid tiden för förvärvet samt justeringar för skillnader i
redovisningsprinciper.
Under 2024 har bolaget sålt sin andel om 33 procent till Acer.
Nedanstående tabell visar finansiell information i sammandrag
för innehavet i joint venture företag (StarVR Corporation) som
Koncernen har bedömt som väsentligt. Informationen visar de
belopp som redovisats i de finansiella rapporterna för joint
venture företaget och inte Starbreeze andel av dessa belopp.
Avstämning av Starbreezes andel framgår ovan.
Koncernen
Verksamhetsland
Verksamhet
Kapitalandel
Röstandel
Antal aktier
Bokfört värde
StarVR Corporation
Taiwan
Teknikutveckling
-
-
-
-
2024-12-31
2023-12-31
Avstämning mot redovisade värden:
Ingående nettotillgångar 1 januari
3 751
3 945
Resultat för perioden
4 081
-30
Valutakursdifferens
35
-164
Utgående nettotillgångar
7 867
3 751
Koncernens andel
33%
33%
Koncernens andel i TSEK
2 596
1 238
Erhållen likvid avyttring Joint Venture
-2 186
-
Nedskrivning andelar i Joint Venture
-410
-
Koncernens andel i TSEK
-
1 238
Redovisat värde
-
1 238
2024-12-31
2023-12-31
Balansräkning i sammandrag
:
Omsättningstillgångar
-
11 571
Kortfristiga skulder
-
-7 820
Nettotillgångar
-
3 751
Totalresultat i sammandrag:
Intäkter
-
29
Periodens resultat
4 081
-30
Summa totalresultat
4 081
-30
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
81
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Not 39 Nettoskuld
Övriga tillgångar
Skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
Omförhandlingsförlust och övriga
Summa finansierings-
Likvida medel
Konvertibla lån
långfristiga skulder
Övriga kortfristiga skulder
verksamheten
Ingående balans per 1 januari
2024
347 752
-
-1 992
-16 661
-18 653
Kassaflöde
-155 846
-
128
-47 948
-47 820
Valutakursdifferenser
-
-
-
103
103
Övriga ej kassaflödespåverkande poster
-
-
-665
42 364
41 699
Utgående balans per 31 december 2024
191 906
-
-2 529
-22 143
-24 672
Övriga tillgångar
Skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
Omförhandlingsförlust och övriga
Summa finansierings-
Likvida medel
Konvertibla lån
långfristiga skulder
Övriga kortfristiga skulder
verksamheten
Ingående balans per 1
januari 2023
108 217
-220 855
-165 607
-177 464
-563 926
Kassaflöde
239 641
-
149 370
-77 333
72 037
Valutakursdifferenser
-106
-
-
-6 132
-6 132
Övriga ej kassaflödespåverkande poster
-
220 855
14 245
244 268
479 368
Utgående balans per 31 december 2023
347 752
-
-1 992
-16 661
-18 653
Nettoskuld
2024-12-31
2023-12-31
Likvida medel
191 906
347 752
Långfristiga låneskulder
-2 529
-1 992
Kortfristiga låneskulder
-22 143
-10 127
Nettoskuld
167 234
335 633
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
82
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Resultat och balansräkningarna kommer att föreläggas årsstämman 20250515 för fastställelse.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redo visningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rätt visande bild
av koncernens ställning och resultat.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rätt visande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga
risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och det företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm, den 14 april 2025 Starbreeze AB (publ)
rgen Goeldner
Styrelseordförande
Anna Lagerbort
Ledamot
Christine Rankin
Ledamot
Thomas Lindgren
Ledamot
Jon Gillard
Ledamot
Adolf Kristjansson
VD
Vår revisionsberättelse har avgivits den 15 april 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Aleksander Lyckow
Auktoriserad revisor
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
83
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Starbreeze AB (publ), org.nr 556551-8932
Rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för Starbreeze AB för år 2024. Bolagets
årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 41-82 i
detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31
december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella
ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt IFRS
Redovisningsstandarder, som de antagits av EU, och
årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer
resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och
rapporten över totalresultat och rapporten över finansiell
ställning för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets
revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens
(537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår
bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som
avses i revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har
tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå
och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella
rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande
direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till
exempel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har
gjorts med utgångspunkt från antaganden och prognoser om
framtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla
revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen och
verkställande direktören åsidosätter den interna kontrollen, och
bland annat övervägt om det finns belägg för systematiska
avvikelser som givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter till
följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig
granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella
rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens
struktur, redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch
i vilken koncernen verkar.
Vä s e n t ligh e t
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår
bedömning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en
rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna
innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan
uppstå till ljd av oegentligheter eller misstag. De betraktas som
väsentliga om enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar med grund
i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa
kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella
rapporteringen som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa
överväganden fastställde vi revisionens inriktning och
omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och
omfattning, samt att bedöma effekten av enskilda och
sammantagna felaktigheter på de finansiella rapporterna som
helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest
betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden
behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt
ställningstagande till, årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
84
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Sä rs kilt b e t yd e ls e fu llt o mrå d e
Hur vår revision beaktade det
s ä rs kilt b e t yd e ls e f u lla o m r å d e t
Vä rd e rin g a v im m a t e r ie lla t illgå ngar
Immateriella anläggningstillgångar inklusive balanserade utgifter för spel
- och teknikutveckling
uppgår i koncernen till
372 Mkr per 31 december 2024.Ca 47% av värdet är relaterat till Payday.
Bolaget har testat behovet av nedskrivning
.
Väsentliga antaganden vid nedskrivningstesten framgår
av not 20 i årsredovisningen och omfattar bland annat uppskattningar av framtida kassaflöden.
grund av graden av uppskattningar har vi bedömt att värderingen av goodwill och andra immateriella
tillg
ångar är ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
Vi har tagit del av företagsledningens prövning av huruvida det föreligger något nedskrivningsbehov
av goodwill och andra immateriella tillgångar. Vi utvärderade den matematiska riktigheten i de
modeller som används och bedömdesentliga antaganden i nedsk
rivningsprövningen och
rimligheten i bolagets prognoser. Vi jämförde också historiska antaganden om försäljning med
faktiskt utfall under 2023 och 2024 för Payday 3 efter lanseringen. Vi har också bedömt känsligheten
i beräkningarna. Vidare har vi granskat
en värdering som gjorts av en extern part. Vi har slutligen
bedömt om de upplysningar som lämnas i årsredovisningens noter är förenliga med IFRS. Vi fann att
bolagets metod och antaganden tillämpats konsekvent.
Redovisning av balanserade utgifter fö r spel- o c h t e kn iku t ve c klin g s a m t inve s t e rin g a r i
f
ö rla gs p r o je kt
Som framgår av förvaltningsberättelsen och not 20 så investerar Starbreeze
väsentliga belopp i
spel
- och teknikutveckling. Av not 20 framgår att 228 Mkr har aktiverats under 2024 och totalt
uppgår bokfört värde av aktiverade utgifter för spel
- och teknikutveckling samt investeringar i
förlagsprojekt till
275 Mkr. En väsentlig del av detta belopp utgör investeringar i spelet Payday 3. På
grund av beloppets storlek och att aktivering av balanserade utgifter för spel
- och teknikutveckling
innefattar bemningar av företagsledningen avseende om utgifterna uppfyller kriterierna för
akt
ivering, till exempel att det är möjligt
att tillförlitligt mäta utgifterna hänförliga till tillgången och att man kan visa att tillgången kommer
att generera framtida ekonomiska fördelar, så är detta ett särskilt betydelsefullt område i
revisionen.
Vi har tagit del av bolagets specifikation av pågående utvecklingsprojekt vilka balansförts som
immateriell tillgång under räkenskapsåret. Vi har tagit stickprov på projekten och prövat riktigheten
i att aktivera utgifterna utifrån kriterierna i IAS 38, bl
and annat genom att bedöma rutinerna för att
säkerställa att kostnaderna redovisas på rätt projekt och stickprovsvis granskat underliggande
utgifter mot underlag. Vi har också granskat beräkningen av framtida ekonomiska fördelar.
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
85
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på
sidorna 1-40 och 87-88. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och
koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör
inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra
information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information
som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens
ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS
Redovisningsstandarder, som de antagits av EU, och
årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande direktören
ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är
nödvändig för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror oegentligheter eller
misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden
som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande
direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med
verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att
göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en
revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig
säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att
en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan
finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut
som användare fattar med grund i årsredovisningen och
koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning
är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt
lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till
disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens
och verkställande direktörensrvaltning för Starbreeze AB för
år 2024 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktörerna ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens
ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den
verkställande direktören ska sköta den löpandervaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
86
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med
aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller
bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta,
är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är
förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för
att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en granskning av att
styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten)
enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden
för Starbreeze AB för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till Starbreeze AB enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens
ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-
rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller
kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att
Esefrapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en granskning som utrs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
Esefrapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning
inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av
yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga
krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis
om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och
koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar
revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i
syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga
med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett
uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att
Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTMLformat och en
avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och eget kapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med
iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, 113 97 Stockholm, utsågs
till Starbreeze ABs revisor av bolagsstämman den 15 maj 2024 och
har varit bolagets revisor sedan 25 september 2000.
Stockholm den 15 april 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Aleksander Lyckow
Auktoriserad revisor
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
87
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
Ersättningsrapport 2024
Introduktion
Denna rapport beskriver hur gällande riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare för
Starbreeze tillämpades under år 2024. Rapporten innehåller även information om ersättning till
verkställande direktören samt en sammanfattning av bolagets under 2024 utestående aktie- och
aktiekursrelaterade incitamentsprogram. Rapporten har upprättats i enlighet med
aktiebolagslagen och Kollegiets för svensk bolagsstyrning
Regler om ersättningar till ledande
befattningshavare och om incitamentsprogram
.
Ytterligare information om ersättningar till ledande befattningshavare finns i not 13 (Ersättning till
styrelse och ledande befattningshavare)sidan 68 i årsredovisningen för 2024. Information om
ersättningsutskottets arbete under 2024 finns i bolagsstyrningsrapporten på sidorna 32-36 i
årsredovisningen för 2024.
Styrelsearvode omfattas inte av denna rapport. Sådant arvode beslutas årligen av årsstämman
och redovisas i not 13 på sidan 68 i årsredovisningen för 2024.
Ut ve c kling unde r 2024
Verkställande direktören sammanfattar bolagets övergripande resultat i sin redogörelse på
sidorna 5-6 i årsredovisningen r 2024.
Bo la ge t s e rs ä t t n in g s rikt linje r: t illä m p n in gs o m rå d e , ä nd a m å l o c h a vvike ls e r
En förutsättning för en framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och
tillvaratagandet av dess långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, är att bolaget kan
rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda
konkurrenskraftig ersättning. Bolagets ersättningsriktlinjer möjliggör att ledande
befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig totalersättning. Enligt
ersättningsriktlinjerna ska ersättningen till ledande befattningshavare vara marknadsmässig och
får bestå av följande komponenter: fast lön, rörlig ersättning, pension och andra förmåner.
Därutöver ska styrelsen årligen utvärdera huruvida aktierelaterade eller aktiekursrelaterade
incitamentsprogram bör föreslås årsstämman. Den rörliga ersättningen ska utgå i form av kontant
bonus och ska vara kopplad till förutbestämda och mätbara kriterier. Utöver årlig rörlig
kontantersättning kan rörlig kontantersättning utgå i form av en long term incentive bonus
(LTI-bonus) som ska omfatta fyra verksamhetsår. Kriterierna för utbetalning av rörlig ersättning
ska vara utformade så att de främjar bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet.
Riktlinjerna finns på sidorna 32-36 i årsredovisningen för 2024. Bolaget har under 2024 följt de
tillämpliga ersättningsriktlinjerna som antagits av bolagsstämman. Inga avsteg från riktlinjerna har
gjorts och inga avvikelser har gjorts från den beslutsprocess som enligt riktlinjerna ska tillämpas
för att fastställa ersättningen. Revisorns yttrande över bolagets efterlevnad av riktlinjerna finns
tillgänglig på www.starbreeze.com. Ingen ersättning har krävts tillbaka.
Ta b e ll 1 To t a le rs ä t t n in g t ill ve rks t ä lla n d e d ire kt ö re n un d e r 2024 ( KS EK) *
Namn på VD
Fast ersättning
Rörlig ersättning
Grundlön
KSEK**
Övriga
förmåner
(Bilförmån
,
Friskvård)
Ettårig
rörlig
Flerårig
rörlig Pension
Total
Ersättning
Andel fast
/ rörlig
ersättning
Tobias Sjögren 3 342 KSEK 0 KSEK N/A 0 KSEK 351 KSEK 3 362 KSEK 100 % / 0 %
Juergen Goeldner 579 KSEK 0 KSEK N/A N/A 0 KSEK 579 KSEK 100 % / 0 %
Mats Juhl 1 772 KSEK 75 KSEK N/A 1 100 KSEK 290 KSEK 3 237 KSEK 67 % / 33 %
*
Med undantag för flerårig rörlig ersättning redovisar tabellen ersättning som belöper på 2024.
Flerårig rörlig ersättning redovisas i den mån den blivit föremål för s.k. vesting under 2024 och i den
meningen intjänats (se vidare under Rörlig ersättning nedan). Detta gäller oavsett om utbetalning
har, eller inte har, gjorts samma år.
** Inklusive semesterersättning.
Aktiebaserad ersättning
Utestående aktierelaterade och aktiekursrelaterade incitamentprogram
Starbreeze har under verksamhetsåret 2024 inte haft något aktierelaterat eller aktiekursrelaterat
incitamentsprogram.
Ersättning till verkställande direktören i aktier och aktieoptioner
Under 2024 har ingen ersättning i form av aktier eller aktieoptioner utgått till verkställande
direktören.
Rö rlig e rs ä t t n in g
Under 2024 har det inte funnits någon möjlighet för den verkställande direktören att erhålla årlig
rörlig ersättning i form av kontant bonus, och styrelsen inte fastställt några kriterier för
utbetalning av sådan ersättning under 2024 (se Tabell 1 ovan). Under 2021 har styrelsen i enlighet
med de ersättningsriktlinjer som antogs på årsstämman 2021 implementerat möjligheten till
flerårig rörlig kontantersättning i form av en long term incentive bonus (LTI-bonus) som omfattar
fyra verksamhetsår. Den verkställande direktören omfattas av denna LTI-bonus som baseras på
milstolpar relaterade till lansering, datametrics-omdömen och försäljning av PAYDAY 3 under de år
som LTI-bonusen omfattar. För verkställande direktören kan den totala rörliga kontant-
ersättningen under LTI-bonusen uppgå till maximalt 24 månadslöner. Del av LTI-bonusen är även
föremål för uppskjuten betalning under viss tid, i syfte att bidra till en långsiktigt tillväxt. Under
Org.nr: 556551-8932
Årsredovisning 2024
88
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport
2024 utbetalades LTI-bonus till verkställande direktör om 1 100 KSEK och därmed är programmet
avslutat till fullo.
Jämrande information avseendendringar i ersättningar och bolage ts resultat
Ta b e ll 2 Föndringar i e rsättning och bolage ts resultat under de senaste fyra rapporterade
r ä k e n s k a p s å r e n ( KS EK)
KS EK
RR 20 2 1
RR 20 2 2
RR 20 2 3
RR 20 2 4
Ersättning till
verkställande direktörer
3 646 3 568 3 609 7 178**
förändring
-4 954 (-
57,6%)
-78 (-2,1%) 41 (1,1%)
3 569
(98,9%)
Koncernens
rörelseresultat
-53 720 6 746 190 303
-201 154
förändring
-64 595
+60 466
+183 557
-391 457
Ersättning per anställd*
657
637
629
675
förändring
0,8%
-3,0%
-1,2%
7,3%
* Genomsnittlig ersättning baserad på genomsnittligt anställda (exklusive vd
** Inkluderat avgångsvederlag till avgående VD)
2023-04-04
Årsredovisning 2024 [Titel] [Period]
89
Inledning
| Marknad & Strategi | Verksamhet & Projekt | Hållbarhet | För investerare | Bolagsstyrning | Förvaltningsberättelse | Finansiell information | Ersättningsrapport