| Rapport över totalresultat, koncernen | |||
TSEK | Not | 2023 | 2022 |
2,4,11 | |||
Nettoomsättning | 5,6 | ||
Direkta kostnader | 5,8 | - | - |
Bruttoresultat | 5 | ||
Försäljnings- och marknadsföringskostnader | 8,10,12,13 | - | - |
Administrationskostnader | 8,9,10,12,13 | - | - |
Övriga rörelseintäkter | 7 | ||
Övriga rörelsekostnader | 14 | - | |
Rörelseresultat (EBIT) | |||
Finansiella intäkter | 15 | ||
Finansiella kostnader | 15 | - | |
Andel av resultat från innehav redovisade enligt kapitalandelsmetoden | 38 | - | |
Resultat före skatt | - | ||
Inkomstskatt | 17 | - | - |
Årets resultat | - | ||
Årets resultat är hänförligt till: | |||
Moderföretagets aktieägare | - | ||
Övrigt totalresultat för året som senare kan omklassificeras till | |||
resultaträkningen: | |||
Omräkningsdifferenser | - | ||
Summa totalresultat för året | - | ||
Summa totalresultat för året hänförligt till: | |||
Moderföretagets aktieägare | - | ||
Resultat per aktie hänförligt till moderföretagets aktieägare under perioden (uttryckt i SEK) | |||
Resultat kr per aktie före utspädning | 18 | - | |
Resultat kr per aktie efter utspädning | 18 | - |
TSEK | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Tillgångar | 1,2,3,4 | ||
Anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | |||
Goodwill | 20 | ||
Licenser | 20 | ||
Övriga immateriella anläggningstillgångar | 20 | ||
Balanserade utgifter för egen spel- och teknikutveckling | 20 | ||
Investeringar i förlagsprojekt | 20 | ||
Finansiella anläggningstillgångar | 24,25 | ||
Finansiella anläggningstillgångar | 22 | ||
Andelar i joint venture | 38 | ||
Materiella anläggningstillgångar | |||
Datorer och övriga inventarier | 21 | ||
Nyttjanderätter - byggnader | 10 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
Omsättningstillgångar | 25 | ||
Kundfordringar och övriga fordringar | 24,26 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 27 | ||
Likvida medel | 24,28,39 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar |
TSEK | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Eget kapital och skulder | |||
Eget kapital som kan hänföras till moderföretagets aktieägare | 19,29 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | |||
Balanserat resultat inklusive årets resultat | - | - | |
Summa eget kapital | |||
Långfristiga skulder | 39 | ||
Uppskjuten skatteskuld | 17 | ||
Långfristig leasingskuld | 10 | ||
Övriga långfristiga skulder | 24,37 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
Kortfristiga skulder | |||
Leverantörsskulder och övriga skulder | 24,30,37,39 | ||
Derivat | |||
Kortfristig leasingskuld | 10 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 31 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
Summa eget kapital och skulder |
TSEK | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital | Reserver | Balanserat resultat | Summa eget kapital |
Ingående balans 1 januari 2023 | - | ||||
Årets resultat | |||||
Övrigt totalresultat för året | |||||
Omräkningsdifferenser | |||||
Summa totalresultat | |||||
Transaktioner med aktieägare | |||||
Nyemission | |||||
Emissionskostnader bokförda via eget kapital | - | - | |||
Konvertering av konvertibelt lån | |||||
Summa tillskott från och värdeöverföringar till aktieägare, redovisade direkt i eget kapital | |||||
Utgående balans 31 december 2023 | - | ||||
TSEK | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital | Reserver | Balanserat resultat | Summa eget kapital |
Ingående balans 1 januari 2022 | - | ||||
Årets resultat | - | - | |||
Övrigt totalresultat för året | |||||
Omräkningsdifferenser | - | - | |||
Summa totalresultat | - | - | - | ||
Utgående balans 31 december 2022 | - |
TSEK | Not | 2023 | 2022 |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | |||
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 35 | - | |
Erhållen ränta | |||
Betalda inkomstskatter | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av | |||
rörelsekapitalet | |||
Kassaflödet från förändringar I rörelsekapital | |||
Ökning (-)/minskning (+) av rörelsefordringar | - | - | |
Ökning (+)/minskning (-) av rörelseskulder | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av | |||
rörelsekapitalet | |||
Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | - | - | |
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | 20 | - | - |
Förändring finansiella anläggningstillgångar | |||
Investeringar i egen spel- och teknikutveckling | 20 | - | - |
Investeringar i förlagsprojekt | - | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
Finansieringsverksamheten | |||
Nyemission | |||
Kostnader i samband med nyemission | - | ||
Återbetalning av lån | 39 | - | - |
Finansering spelutveckling | |||
Checkräkningskredit | - | ||
Effekt av finansiell leasing | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Årets kassaflöde | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Kursdifferens i likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets slut | 28 |
TSEK | 1-6 mån | 7-12 mån | 1-2 år | 3-5 år | >5 år |
Per | |||||
Leverantörsskulder och | 37 123 | - | - | - | - |
andra skulder | |||||
Leasingskuld | 6 352 | 181 | 158 | - | - |
Övriga skulder | 6 373 | 56 706 | 1 834 | - | - |
Summa | 49 848 | 56 887 | 1 992 | - | - |
TSEK | 1-6 mån | 7-12 mån | 1-2 år | 3-5 år | >5 år |
Per 31 december 2022 | |||||
Leverantörsskulder och | 15 816 | - | - | - | - |
andra skulder | |||||
Leasingskuld | 7 418 | 8 769 | 5 263 | 169 | - |
Konvertibelt lån | - | - | 215 000 | - | - |
Skuld omförhandlingsförlust | - | - | 165 000 | - | - |
Övriga skulder | 4 732 | 48 222 | 3 012 | - | - |
Summa | 27 966 | 56 991 | 388 275 | 169 | - |
Beräkning verkligt värde, Koncernen 2023 | Nivå 2 | Nivå 3 |
Finansiella tillgångar och skulder värderade till | ||
verkligt värde via resultaträkningen per 31 | ||
december 2023 | ||
Finansiella skulder | ||
Derivat | - | - |
Beräkning verkligt värde, Koncernen 2022 | Nivå 2 | Nivå 3 |
Finansiella tillgångar och skulder värderade till | ||
verkligt värde via resultaträkningen per 31 | ||
december 2022 | ||
Finansiella skulder | ||
Derivat | 2 102 | - |
2023 | 2022 | |
Spelförsäljning | ||
Nettoomsättning | 616 681 | 122 842 |
Direkta kostnader | -296 514 | -60 322 |
Bruttoresultat | 320 167 | 62 520 |
Rörelsekostnader | -93 407 | -43 379 |
Rörelseresultat | 226 760 | 19 141 |
3rd party publishing | ||
Nettoomsättning | 14 885 | - |
Direkta kostnader | -6 404 | - |
Bruttoresultat | 8 481 | - |
Rörelsekostnader | -4 788 | - |
Rörelseresultat | 3 693 | - |
Licensaffärer | ||
Nettoomsättning | 1 682 | 4 721 |
Direkta kostnader | - | - |
Bruttoresultat | 1 682 | 4 721 |
Rörelsekostnader | - | - |
Rörelseresultat | 1 682 | 4 721 |
Övrigt | ||
Nettoomsättning | 262 | 39 |
Direkta kostnader | -6 353 | -205 |
Bruttoresultat | -6 091 | -166 |
Rörelsekostnader | -35 741 | -16 950 |
Rörelseresultat | -41 832 | -17 116 |
Totalt | ||
Nettoomsättning | 633 510 | 127 602 |
Direkta kostnader | -309 271 | -60 527 |
Bruttoresultat | 324 239 | 67 075 |
Rörelsekostnader | -133 936 | -60 329 |
Rörelseresultat | 190 303 | 6 746 |
2023 | 2022 | |
Spelförsäljning | 226 760 | 19 141 |
3rd party publishing | 3 693 | - |
Licensaffärer | 1 682 | 4 721 |
Övrigt | -41 832 | -17 116 |
Summa | 190 303 | 6 746 |
Finansiella poster, netto | 17 353 | -61 149 |
Resultat före skatt | 207 656 | -54 403 |
TSEK | Totalt | ||||
2023-12-31 | Sverige | USA | Frankrike | Spanien | Koncernen |
Immateriella anläggningstillgångar | 474 900 | 43 473 | - | - | 518 373 |
Finansiella anläggningstillgångar | 6 282 | 779 | 1 170 | 259 | 8 491 |
Materiella anläggningstillgångar | 10 447 | - | 145 | - | 10 592 |
Summa | 491 629 | 44 253 | 1 315 | 259 | 537 456 |
TSEK | Totalt | ||||
2022-12-31 | Sverige | USA | Frankrike | Spanien | Koncernen |
Immateriella anläggningstillgångar | 509 283 | 45 530 | - | - | 554 813 |
Finansiella anläggningstillgångar | 7 516 | 810 | 7 | 260 | 8 593 |
Materiella anläggningstillgångar | 22 492 | - | 26 | 2 | 22 520 |
Summa | 539 291 | 46 340 | 33 | 262 | 585 926 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
TSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Royalty | 616 681 | 122 794 | - | - |
Förlagsrättigheter | 14 885 | - | - | - |
Licenser | 1 682 | - | - | - |
Övriga tjänster | 262 | 4 808 | 32 381 | 28 773 |
Summa | 633 510 | 127 602 | 32 381 | 28 773 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
TSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Valutakursvinster | - | 4 137 | -2 874 | 17 178 |
Vidarefakturering | 9 906 | 3 596 | - | - |
Publishingkostnader | ||||
Övriga intäkter | 3 801 | 11 807 | 48 | 3 |
Summa | 13 707 | 19 540 | -2 826 | 17 181 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
TSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Aktiverat utvecklingsarbete | -184 974 | -143 118 | - | - |
Externa tjänster | 155 655 | 56 195 | 16 912 | 12 910 |
Personalkostnader | 207 361 | 160 996 | 42 220 | 35 265 |
Lokalkostnader | 8 422 | 6 689 | - | - |
Av- och nedskrivningar | 249 037 | 59 634 | 15 | 112 |
Summa | 435 501 | 140 396 | 59 147 | 48 287 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
PwC, TSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Revisionsuppdraget | 1 414 | 1 202 | 1 414 | 1 202 |
Revisionsverksamhet utöver | 283 | 160 | 283 | 160 |
revisionsuppdraget | ||||
Skatterådgivning | 389 | 205 | 389 | 205 |
Övriga tjänster | 2 | 131 | 2 | 131 |
Övriga | ||||
Revisionsuppdraget | 77 | 70 | - | - |
Summa | 2 165 | 1 768 | 2 088 | 1 698 |
Nyttjanderätter i balansräkningen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Hyreslokal Stockholm | 6 164 | 20 363 |
Summa nyttjanderätter | 6 164 | 20 363 |
Förändring av nyttjanderätter under året | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Ingående nyttjanderätter 1 januari 2023 | 20 363 | 33 968 |
Tillkommande nyttjanderätter | - | 557 |
Årets avskrivning | -14 199 | -14 162 |
Redovisat värde 31 december 2023 | 6 164 | 20 363 |
Löptidsanalys för leasingskulden | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Inom ett år | 6 534 | 16 187 |
Senare än ett år men inom fem år | 158 | 5 432 |
Senare än fem år | - | - |
Summa | 6 692 | 21 619 |
2023 | 2022 | |||
Varav | Varav | |||
Medelantalet anställda | Totalt | män | Totalt | män |
Moderbolaget | ||||
Sverige | 14 | 6 | 12 | 5 |
Dotterbolagen | ||||
Sverige | 145 | 125 | 123 | 101 |
Frankrike | 19 | 17 | 15 | 14 |
USA | - | - | - | - |
Spanien | 3 | 3 | 4 | 4 |
England | 3 | 2 | - | - |
Summa | 184 | 153 | 154 | 124 |
2023 | 2022 | |||
Styrelseledamöter och ledande | Varav | Varav | ||
befattningshavare | Totalt | män | Totalt | män |
Koncernen | ||||
Styrelseledamöter | 6 | 4 | 5 | 3 |
Vd samt ledande | 6 | 4 | 6 | 4 |
befattningshavare | ||||
Moderbolaget | ||||
Styrelseledamöter | 6 | 4 | 5 | 3 |
Vd samt ledande | 6 | 4 | 6 | 4 |
befattningshavare |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Totalt | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Löner och andra ersättningar | 139 447 | 108 227 | 26 421 | 24 055 |
Sociala kostnader | 59 160 | 46 449 | 11 261 | 10 056 |
(varav pensions-kostnader) | 14 765 | 11 165 | 3 326 | 2 802 |
Summa | 198 607 | 154 676 | 37 682 | 34 111 |
Styrelsen och VD | Övriga anställda | |||
Totalt | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Koncernen | 5 238 | 5 209 | 134 209 | 103 018 |
Moderbolaget | 5 238 | 5 209 | 21 183 | 18 846 |
Styrelse och ledande befattningshavare | Grundlön/ styrelse | Rörlig ersättning | |||
2023 | arvode | och royalty | Övriga förmåner | Pensionskostnad | Summa |
Torgny Hellström, styrelseordförande | 730 | - | - | - | 730 |
Kerstin Sundberg, styrelseledamot 2023-01-01 -- 2023-05-11 | 157 | - | - | - | 157 |
Anna Lagerborg, styrelseledamot | 307 | - | - | - | 307 |
Mike Gamble, styrelseledamot 2023-01-01 -- 2023-05-11 | 260 | - | - | - | 260 |
Thomas Lindgren, styrelseledamot | 325 | - | - | - | 325 |
Christine Rankin, styrelseledamot 2023-05-11 | 279 | - | - | - | 279 |
Jon Gillard, styrelseledamot 2023-05-11 | 65 | - | - | - | 65 |
Jürgen Goeldner, styrelseledamot 2023-05-11 | 65 | - | - | - | 65 |
Tobias Sjögren, vd | 3 050 | - | - | 559 | 3 609 |
Övriga ledande befattningshavare, i genomsnitt 6 personer, vid | 8 975 | - | 124 | 1 162 | 10 261 |
årets utgång 5 personer | |||||
Summa | 14 213 | - | 124 | 1 721 | 16 058 |
Styrelse och ledande befattningshavare | Grundlön/ styrelse | Rörlig ersättning | |||
2022 | arvode | och royalty | Övriga förmåner | Pensionskostnad | Summa |
Torgny Hellström, styrelseordförande | 833 | - | - | - | 833 |
Kerstin Sundberg, styrelseledamot | 461 | - | - | - | 461 |
Anna Lagerborg, styrelseledamot | 295 | - | - | - | 295 |
Mike Gamble, styrelseledamot | 250 | - | - | - | 250 |
Thomas Lindgren, styrelseledamot | 332 | - | - | - | 332 |
Tobias Sjögren, vd | 3 038 | - | - | 530 | 3 568 |
Övriga ledande befattningshavare, i genomsnitt 5 personer, vid | 6 400 | - | 143 | 1 092 | 7 635 |
årets utgång 5 personer | |||||
Summa | 11 609 | - | 143 | 1 622 | 13 374 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Valutaförlust | 21 413 | - | - | - |
Summa | 21 413 | - | - | - |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Ränteintäkter | 3 098 | - | 13 841 | 7 917 |
Övrigt | - | 39 | - | - |
Summa finansiella intäkter | 3 098 | 39 | 13 841 | 7 917 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Räntekostnader, konvertibla lån | 5 803 | -32 873 | 5 803 | -32 873 |
Räntekostnader leasing | -359 | -723 | - | - |
Orealiserad värdeförändring på | 2 102 | -2 102 | - | - |
derivat | ||||
Implicit ränta | 7 130 | -25 653 | 7 130 | -25 629 |
Övriga finansiella kostnader | -357 | -5 | 32 | - |
Summa finansiella kostnader | 14 319 | -61 356 | 12 965 | -58 502 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Redovisat resultat före skatt | 207 656 | -54 403 | -597 632 | -52 918 |
Skatt enligt gällande skattesats | 40 727 | 24 367 | 21 476 | 10 901 |
Skatteeffekt av övriga ej | -105 745 | -11 920 | -104 089 | -10 497 |
avdragsgilla kostnader | ||||
Skatteeffekt av övriga ej | 2 740 | 2 737 | 17 | 14 |
skattepliktiga intäkter | ||||
Skatteeffekt av kostnader för | 7 977 | - | 7 977 | - |
emission av egenkapitalinstrument | ||||
Utländsk källskatt | -340 | -861 | - | - |
Förändring av ej redovisade | ||||
skattefordringar avseende | 54 617 | -19 728 | 74 619 | -418 |
underskottsavdrag | ||||
Skatt på årets resultat enligt | -24 | -5 405 | - | - |
resultaträkningen |
Fördelning av inkomstskatt, Koncernen | 2023 | 2022 |
Aktuell skatt | -34 | -1 300 |
Uppskjuten skatt | 10 | -4 105 |
Skatt på årets resultat enligt resultaträkning | -24 | -5 405 |
Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Ingående balans uppskjuten skattefordran | -1 383 | 4 278 |
Förändring tidigare aktiverade underskott | -4 | -5 485 |
Leasing IFRS16 | -131 | -157 |
Utgående balans uppskjuten | -1 345 | -1 383 |
skatteskuld/fordran |
Specifikation uppskjuten | ||
skatteskuld/fordran | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Leasing IFRS16 | 77 | 208 |
Temporära skillnader på övervärden i Koncernen | 4 486 | 4 486 |
Omklassifcering tidigare aktiverade underskott | 1 163 | 1 167 |
Förändring avseende temporära skillnader för | -7 071 | -7 243 |
aktiverat utvecklingsarbete | ||
Summa uppskjuten skatteskuld/fordran | -1 345 | -1 382 |
Koncernen | 2023 | 2022 |
Resultat per aktie | ||
före utspädning, kr | 0,19 | -0,08 |
efter utspädning, kr | 0,19 | -0,08 |
Antal aktier vid periodens slut | ||
före utspädning | 1 476 762 040 | 724 609 266 |
efter utspädning* | 1 476 762 040 | 724 609 266 |
Genomsnittligt antal aktier | ||
före utspädning | 1 097 076 815 | 724 609 266 |
efter utspädning* | 1 097 076 815 | 724 609 266 |
Segment | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Starbreeze Games | 46 666 | 48 339 |
Övrigt | - | - |
Totalt | 46 666 | 48 339 |
Övriga immateriella | Balanserade utgifter för egen | Investeringar i | |||||
CGU | Beskrivning av CGU | Goodwill | Licenser | tillgångar | spel- och teknikutveckling | förlagsprojekt | Totalt |
Payday | Spel IP | 46 666 | - | 134 759 | 266 644 | - | 448 069 |
Baxter | Spel IP | - | 11 121 | - | 36 830 | - | 47 951 |
Roboquest | Tredjepartsförläggning | - | - | - | - | 3 529 | 3 529 |
Tribe must survive | Tredjepartsförläggning | - | - | - | - | 3 229 | 3 229 |
Övriga | Spel IP | - | - | 7 093 | 8 502 | - | 15 595 |
Summa | 46 666 | 11 121 | 141 852 | 311 976 | 6 758 | 518 373 |
Balanserade utgifter för spel- | Investeringar | ||||||
Koncernen | Goodwill | IP/Teknologi | Licenser | och teknologi- utveckling | i förlagsprojekt | Övrigt | Summa |
Ingående anskaffningsvärden per 1 januari 2023 | 232 215 | 548 888 | - | 1 189 454 | 187 326 | 6 705 | 2 164 588 |
Förvärv förlagsrättigheter | - | - | - | - | 8 580 | - | 8 580 |
Förvärv av licens | - | - | 11 121 | - | - | - | 11 121 |
Pågående utveckling | |||||||
- Egen spelutveckling | - | 5 320 | - | 173 852 | - | - | 179 172 |
Valutadifferenser | -2 740 | -5 044 | - | -34 | - | - | -7 818 |
Utrangering | - | - | - | - | -4 904 | - | -4 904 |
Utgående anskaffningsvärden per 31 december 2023 | 229 475 | 549 164 | 11 121 | 1 363 272 | 191 002 | 6 705 | 2 350 739 |
Ingående av- och nedskrivningar per 1 januari 2023 | -183 876 | -374 578 | - | -861 264 | -183 352 | -6 705 | -1 609 775 |
Årets avskrivningar | - | -37 745 | - | -189 170 | - | - | -226 915 |
Årets nedskrivningar | - | - | - | -896 | -5 796 | - | -6 692 |
Utrangering | - | - | - | - | 4 904 | - | 4 904 |
Valutadifferenser | 1 067 | 5 011 | - | 34 | - | - | 6 112 |
Utgående av- och nedskrivningar per 31 december 2023 | -182 809 | -407 312 | - | -1 051 296 | -184 244 | -6 705 | -1 832 366 |
Summa bokfört värde per 31 december 2023 | 46 666 | 141 852 | 11 121 | 311 976 | 6 758 | - | 518 373 |
Balanserade utgifter för spel- | Investeringar | ||||||
Koncernen | Goodwill | IP/Teknologi | Licenser | och teknologi- utveckling | i förlagsprojekt | Övrigt | Summa |
Ingående anskaffningsvärden per 1 januari 2022 | 216 004 | 522 182 | - | 1 045 394 | 187 326 | 6 705 | 1 977 611 |
Pågående utveckling | |||||||
- Egen spelutveckling | - | 1 771 | - | 143 118 | - | - | 144 889 |
Valutadifferenser | 16 211 | 24 935 | - | 942 | - | - | 42 088 |
Utgående anskaffningsvärden per 31 december 2022 | 232 215 | 548 888 | - | 1 189 454 | 187 326 | 6 705 | 2 164 588 |
Ingående av- och nedskrivningar per 1 januari 2022 | -173 559 | -322 279 | - | -843 825 | -183 352 | -6 705 | -1 529 720 |
Årets avskrivningar | - | -27 584 | - | -16 497 | - | - | -44 081 |
Valutadifferenser | -10 317 | -24 715 | - | -942 | - | - | -35 974 |
Utgående av- och nedskrivningar per 31 december 2022 | -183 876 | -374 578 | - | -861 264 | -183 352 | -6 705 | -1 609 775 |
Summa bokfört värde per 31 december 2022 | 48 339 | 174 310 | - | 328 190 | 3 974 | - | 554 813 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Datorer och övriga inventarier | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Ingående anskaffningsvärden | 132 463 | 166 300 | 2 753 | 2 753 |
Inköp | 3 602 | 1 631 | - | - |
Utrangeringar och avyttringar | -90 | -37 154 | - | - |
Valutadifferenser | -15 | 1 686 | - | - |
Utgående ackumulerade | 135 960 | 132 463 | 2 753 | 2 753 |
anskaffningsvärden | ||||
Ingående avskrivningar | -130 306 | -164 255 | -2 720 | -2 608 |
Utrangeringar och avyttringar | 10 | 36 988 | - | - |
Årets avskrivningar enligt plan | -1 244 | -1 396 | -26 | -112 |
Valutadifferenser | 8 | -1 643 | - | - |
Utgående ackumulerade | -131 532 | -130 306 | -2 746 | -2 720 |
avskrivningar | ||||
Utgående restvärde enligt plan | 4 428 | 2 157 | 7 | 33 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Deposition hyresgaranti | 4 000 | 5 076 | - | - |
Övriga finansiella | 3 253 | 2 215 | 2 208 | 2 215 |
anläggningstillgångar | ||||
Summa | 7 253 | 7 291 | 2 208 | 2 215 |
Kapitalandel | Kapitalandel | Eget kapital | ||||||||
Registrerings- och | som ägs av | som ägs av | Röst- | Bokfört värde i exklusive årets | Årets | Totalt eget | ||||
verksamhetsland | Verksamhet | moderföretaget | koncernen | andel | Antal aktier | moderbolaget | resultat | resultat | kapital | |
Starbreeze Studios AB | Sverige | Spelutveckling | 100,0% | 100,0% | 100,0% | 10 000 | 16 947 | 42 705 | 3 828 | 46 533 |
Starbreeze Publishing AB | Sverige | Spelutveckling | 100,0% | 100,0% | 100,0% | 1 000 | 276 400 | 546 415 | 89 241 | 635 656 |
Starbreeze Production AB | Sverige | Spelutveckling | 100,0% | 100,0% | 100,0% | 1 000 | 15 171 | 165 867 | -438 | 165 429 |
Starbreeze USA Inc | USA | Spelutveckling | 100,0% | 100,0% | 100,0% | 100 | - | -107 208 | -2 255 | -109 463 |
Starbreeze IP LUX | Luxemburg | Teknikutveckling | 100,0% | 100,0% | 100,0% | 12 500 | - | -41 614 | -3 071 | -44 685 |
Starbreeze LA Inc | USA | Spelutveckling | - | 100,0% | 100,0% | 100 | - | 49 373 | 687 | 50 060 |
Starbreeze VR AB | Sverige | Teknikutveckling | 100,0% | 100,0% | 100,0% | 50 000 | - | 30 | 262 | 292 |
Starbreeze Ventures AB i likvidation | Sverige | Investeringsverksamhet | 100,0% | 100,0% | 100,0% | 50 000 | - | 111 | -111 | - |
Starbreeze Paris SAS | Frankrike | Teknikutveckling | 100,0% | 100,0% | 100,0% | 58 281 | - | 6 225 | 1 953 | 8 178 |
Starbreeze Barcelona SL | Spanien | Spelutveckling | 100,0% | 100,0% | 100,0% | 3 000 | - | -4 835 | -205 | -5 040 |
New Starbreeze Publishing AB | Sverige | Spelutveckling | - | 100,0% | 100,0% | 2 360 777 | - | 408 039 | -177 676 | 230 363 |
New Starbreeze Studios AB | Sverige | Spelutveckling | 100,0% | 100,0% | 100,0% | 500 | 26 990 | 6 610 | 741 | 7 351 |
Enterspace AB | Sverige | Teknikutveckling | 100,0% | 100,0% | 100,0% | 50 000 | - | 223 | 4 587 | 4 810 |
Enterspace International AB i likvidation | Sverige | Teknikutveckling | - | 100,0% | 100,0% | 1 733 | - | 82 | -69 | 13 |
Starbreeze IP LUX II Sarl | Luxemburg | Investeringsverksamhet | 100,0% | 100,0% | 100,0% | 230 000 | - | -146 317 | -3 153 | -149 470 |
New Starbreeze Publishing PD IP AB | Sverige | Spelutveckling | - | 100,0% | 100,0% | 500 | - | 5 000 | -4 950 | 50 |
Starbreeze IP AB | Sverige | Spelutveckling | 100,0% | 100,0% | 100,0% | 500 | 550 | 530 | -193 | 338 |
Starbreeze Studios UK Ltd | Storbritannien | Spelutveckling | 100,0% | 100,0% | 100,0% | 100 | 1 | 7 | 28 | 35 |
336 059 | 931 243 | -90 792 | 840 451 |
Moderbolaget, aktier i dotterbolag | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Ingående anskaffningsvärden | 331 373 | 325 924 |
Aktieägartillskott | 4 686 | 5 449 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 336 059 | 331 373 |
Koncernen 31 december 2023 | |||||
Verkligt värde via | Verkligt värde via övrigt | ||||
Tillgångar i balansräkningen | Upplupet anskaffningsvärde | resultaträkningen | totalresultat | Derivat | Summa |
Finansiella anläggningstillgångar | 7 253 | - | - | - | 7 253 |
Kundfordringar och övriga fordringar | 164 244 | - | - | - | 164 244 |
Likvida medel | 347 752 | - | - | - | 347 752 |
Totala tillgångar | 519 249 | - | - | - | 519 249 |
Verkligt värde via | Verkligt värde via övrigt | ||||
Skulder I balansräkningen | Upplupet anskaffningsvärde | resultaträkningen | totalresultat | Derivat | Summa |
Övriga långfristiga skulder | 489 | - | - | - | 489 |
Konvertibellån | - | - | - | - | - |
Skuld omförhandlingsförlust | - | - | - | - | - |
Leverantörsskulder och övriga skulder | 100 202 | - | - | - | 100 202 |
Totala skulder | 100 691 | - | - | - | 100 691 |
Koncernen 31 december 2022 | |||||
Verkligt värde via | Verkligt värde via övrigt | ||||
Tillgångar i balansräkningen | Upplupet anskaffningsvärde | resultaträkningen | totalresultat | Derivat | Summa |
Finansiella anläggningstillgångar | 7 291 | - | - | - | 7 291 |
Kundfordringar och övriga fordringar | 11 622 | - | - | - | 11 622 |
Likvida medel | 108 217 | - | - | - | 108 217 |
Totala tillgångar | 127 130 | - | - | - | 127 130 |
Verkligt värde via | Verkligt värde via övrigt | ||||
Skulder I balansräkningen | Upplupet anskaffningsvärde | resultaträkningen | totalresultat | Derivat | Summa |
Övriga långfristiga skulder | 1 631 | - | - | - | 1 631 |
Konvertibellån | 220 855 | - | - | - | 220 855 |
Skuld omförhandlingsförlust | 157 161 | - | - | - | 157 161 |
Leverantörsskulder och övriga skulder | 245 708 | 2 102 | - | - | 247 810 |
Totala skulder | 625 355 | 2 102 | - | - | 627 457 |
Moberbolaget 31 december 2023 | |||||
Verkligt värde via | Verkligt värde via övrigt | ||||
Tillgångar i balansräkningen | Upplupet anskaffningsvärde | resultaträkningen | totalresultat | Derivat | Summa |
Finansiella anläggningstillgångar | 2 208 | - | - | - | 2 208 |
Kundfordringar och övriga fordringar | 741 095 | - | - | - | 741 095 |
Likvida medel | 161 826 | - | - | - | 161 826 |
Totala tillgångar | 905 129 | - | - | - | 905 129 |
Verkligt värde via | Verkligt värde via övrigt | ||||
Skulder I balansräkningen | Upplupet anskaffningsvärde | resultaträkningen | totalresultat | Derivat | Summa |
Konvertibellån | - | - | - | - | - |
Skuld omförhandlingsförlust | - | - | - | - | - |
Leverantörsskulder och övriga skulder | 484 941 | - | - | - | 484 941 |
Totala skulder | 484 941 | - | - | - | 484 941 |
Moberbolaget 31 december 2022 | |||||
Tillgångar i balansräkningen | |||||
Finansiella anläggningstillgångar | 2 215 | - | - | - | 2 215 |
Kundfordringar och övriga fordringar | 1 211 188 | - | - | - | 1 211 188 |
Likvida medel | 2 782 | - | - | - | 2 782 |
Totala tillgångar | 1 216 185 | - | - | - | 1 216 185 |
Verkligt värde via | Verkligt värde via övrigt | ||||
Skulder I balansräkningen | Upplupet anskaffningsvärde | resultaträkningen | totalresultat | Derivat | Summa |
Konvertibellån | 220 855 | - | - | - | 220 855 |
Skuld omförhandlingsförlust | 157 161 | - | - | - | 157 161 |
Leverantörsskulder och övriga skulder | 452 035 | - | - | - | 452 035 |
Totala skulder | 830 051 | - | - | - | 830 051 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Grupp 1 | 160 591 | 196 |
Grupp 2 | 4 511 | 9 946 |
Summa | 165 102 | 10 142 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Kundfordringar | 165 102 | 10 142 | - | - |
Reservering för osäkra fordringar | -12 094 | -8 948 | - | - |
Fordringar koncernföretag | - | - | 740 139 | 1 210 094 |
Övriga fordringar | 11 236 | 10 428 | 956 | 1 094 |
Summa | 164 244 | 11 622 | 741 095 | 1 211 188 |
Koncernen | ||
Förfallotidsanalys | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Ej förfallna | 44 568 | 196 |
1-90 dagar | 104 432 | 900 |
3 till 6 månader | 2 632 | - |
Mer än 6 månader | 13 470 | 9 046 |
Summa | 165 102 | 10 142 |
Kundfordringar och övriga | Koncernen | |
fordringar per valuta | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
SEK | 13 012 | 10 463 |
EUR | 145 301 | 1 019 |
USD | 5 928 | 140 |
GBP | 3 | - |
Summa | 164 244 | 11 622 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Övriga interimsfordringar | 44 598 | 7 105 | 622 | 516 |
Upplupna royaltyintäkter | 17 443 | 33 535 | - | - |
Summa | 62 041 | 40 640 | 622 | 516 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Kassa och bank | 347 752 | 108 217 | 161 826 | 2 782 |
Kortfristiga placeringar | - | - | - | - |
Summa | 347 752 | 108 217 | 161 826 | 2 782 |
Antal aktier | B-aktier | A-aktier |
Antal aktier 2021-12-31 | 558 237 498 | 166 371 768 |
Nyemission | - | - |
Omvandling | 110 424 | -110 424 |
Antal aktier 2022-12-31 | 558 347 922 | 166 261 344 |
Nyteckning genom utnyttjande av konvertibel | 148 311 724 | - |
Nyemission | 466 917 220 | 136 923 830 |
Omvandling | 153 812 821 | -153 812 821 |
Antal aktier 2023-12-31 | 1 327 389 687 | 149 372 353 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Leverantörsskulder | 37 123 | 15 816 | 1 400 | 756 |
Skulder till koncernföretag | - | - | 480 753 | 448 771 |
Övriga skulder | 44 964 | 46 146 | 1 568 | 1 594 |
Sociala avgifter och liknande | 7 988 | 6 282 | 1 220 | 914 |
avgifter | ||||
Kortfristig spelfinansiering | 10 127 | 176 940 | - | - |
Checkräkningskredit | - | 524 | - | - |
Summa | 100 202 | 245 708 | 484 941 | 452 035 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Upplupna löner | 41 543 | 22 895 | 18 750 | 11 415 |
Upplupna semesterlöner | 13 585 | 10 719 | 2 516 | 2 050 |
Upplupna sociala avgifter | 4 505 | 3 504 | 791 | 696 |
semesterlön | ||||
Övriga upplupna kostnader | 48 480 | 2 042 | 2 714 | 3 452 |
Summa | 108 113 | 39 160 | 24 771 | 17 613 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Pantsatta dotterbolagsaktier för | 235 978 | 235 978 | - | - |
lånekrediter i Nordea | ||||
Deposition hyresgaranti | 4 000 | 4 000 | - | - |
Summa | 239 978 | 239 978 | - | - |
Fordringar och skulder | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Fordringar | ||
Moderbolaget Starbreeze AB | 740 139 | 1 210 094 |
Skulder | ||
Moderbolaget Starbreeze AB | 480 753 | 448 771 |
Koncernbolagsfakturering | 2023 | 2022 |
Starbreeze AB | 32 381 | 28 774 |
Starbreeze Studios AB | - | 67 |
Starbreeze Paris SAS | 25 063 | 18 047 |
Starbreeze Barcelona | 4 283 | 4 252 |
Starbreeze LA | 897 | 2 071 |
New Starbreeze Publishing AB | 153 374 | 124 677 |
New Starbreeze Studios AB | 196 409 | 151 577 |
New Starbreeze Publishing PD IP | 98 843 | 9 200 |
Starbreeze Studios UK Ltd | 3 588 | 130 |
Totalt | 514 838 | 338 795 |
Inköp från koncernbolag | 2023 | 2022 |
Starbreeze AB | 912 | 221 |
Starbreeze Paris SAS | 848 | 846 |
Starbreeze Barcelona | 149 | 270 |
New Starbreeze Publishing AB | 313 086 | 202 699 |
New Starbreeze Studios AB | 6 525 | 6 730 |
New Starbreeze Publishing PD IP | 136 143 | 124 583 |
Starbreeze Studios UK AB | 140 | - |
Starbreeze IP AB | 57 035 | 3 446 |
Totalt | 514 838 | 338 795 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Avskrivningar på immateriella | 233 608 | 44 081 | - | - |
tillgångar | ||||
Avskrivningar på materiella | 15 428 | 15 554 | 26 | 112 |
tillgångar | ||||
Vinst/förslust försäljning av | -16 | -4 | - | - |
tillgångar | ||||
Förändring i avsättning | 53 | 1 101 | - | - |
Övriga orealiserade kursförluster | 5 873 | 1 315 | - | - |
Orealiserad värdeförändring | 2 103 | -2 102 | - | - |
derivat | ||||
Reglering finansieringsskuld | -259 571 | - | - | - |
Totalt | -2 522 | 59 945 | 26 | 112 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |||||
Kortfristig del som | Kortfristig del som | |||||
redovisas bland | redovisas bland | |||||
Koncernen | Långfristig del | kortfristiga skulder | Summa | Långfristig del | kortfristiga skulder | Summa |
Konvertibelt lån | - | - | - | 220 855 | - | 220 855 |
Skuld omförhandlingsförlust | - | - | - | 157 161 | - | 157 161 |
Checkräkningskredit Nordea | - | - | - | - | 524 | 524 |
Finansiering spelutveckling | - | 10 127 | 10 127 | - | 176 940 | 176 940 |
Övriga långfristiga skulder | 489 | - | 489 | 1 631 | - | 1 631 |
Summa | 489 | 10 127 | 10 616 | 379 647 | 177 464 | 557 111 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |||||
Kortfristig del som | Kortfristig del som | |||||
redovisas bland | redovisas bland | |||||
Moderbolaget | Långfristig del | kortfristiga skulder | Summa | Långfristig del | kortfristiga skulder | Summa |
Konvertibelt lån | - | - | - | 220 855 | - | 220 855 |
Skuld omförhandlingsförlust | - | - | - | 157 161 | - | 157 161 |
Summa | - | - | - | 378 016 | - | 378 016 |
Koncernen | Verksamhetsland | Verksamhet | Kapitalandel | Röstandel | Antal aktier | Bokfört värde |
StarVR Corporation | Taiwan | Teknikutveckling | 33% | 33% | 16 000 000 | 1 238 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Ingående nettotillgångar 1 januari | 3 945 | 3 434 |
Resultat för perioden | -30 | 238 |
Valutakursdifferens | -163 | 273 |
Utgående nettotillgångar | 3 752 | 3 945 |
Koncernens andel | 33% | 33% |
Koncernens andel i TSEK | 1 238 | 1 302 |
Redovisat värde | 1 238 | 1 302 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Balansräkning i sammandrag: | ||
Omsättningstillgångar | 11 571 | 12 099 |
Kortfristiga skulder | -7 820 | -8 154 |
Nettotillgångar | 3 751 | 3 945 |
Totalresultat i sammandrag: | ||
Intäkter | 29 | 15 |
Periodens resultat | -30 | 238 |
Summa totalresultat | -30 | 238 |
Övriga tillgångar | Skulder hänförliga till finansieringsverksamheten | ||||
Omförhandlingsförlust och övriga | Summa finansierings- | ||||
Likvida medel | Konvertibla lån | långfristiga skulder | Övriga kortfristiga skulder | verksamheten | |
Ingående balans per 1 januari 2023 | 108 217 | -220 855 | -165 607 | -177 464 | -563 926 |
Kassaflöde | 239 641 | - | 149 370 | -77 333 | 72 037 |
Valutakursdifferenser | -106 | - | - | -6 132 | -6 132 |
Omklassificering | - | - | - | - | - |
Övriga ej kassaflödespåverkande poster | - | 220 855 | 14 245 | 250 802 | 485 902 |
Utgående balans per 31 december 2023 | 347 752 | - | -1 992 | -10 127 | -12 119 |
Övriga tillgångar | |||||
Omförhandlingsförlust och övriga | Summa finansierings- | ||||
Likvida medel | Konvertibla lån | långfristiga skulder | Övriga kortfristiga skulder | verksamheten | |
Ingående balans per 1 januari 2022 | 128 572 | -187 982 | -254 762 | -1 135 | -443 878 |
Kassaflöde | -20 589 | - | 673 | -66 195 | -65 522 |
Valutakursdifferenser | 234 | - | - | - | - |
Omklassificering | - | - | 91 019 | -91 019 | - |
Övriga ej kassaflödespåverkande poster | - | -32 873 | -2 539 | -19 115 | -54 526 |
Utgående balans per 31 december 2022 | 108 217 | -220 855 | -165 607 | -177 464 | -563 926 |
Nettoskuld | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Likvida medel | 347 752 | 108 217 |
Kortfristiga låneskulder | -10 127 | -177 464 |
Långfristiga låneskulder | -1 992 | -386 462 |
Nettoskuld | 335 633 | -455 709 |