213800T68IVZFR868L422022-01-012022-12-31iso4217:SEK213800T68IVZFR868L422021-01-012021-12-31iso4217:SEKxbrli:shares213800T68IVZFR868L422022-12-31213800T68IVZFR868L422021-12-31213800T68IVZFR868L422021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800T68IVZFR868L422021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800T68IVZFR868L422021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800T68IVZFR868L422021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800T68IVZFR868L422022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800T68IVZFR868L422022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800T68IVZFR868L422022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800T68IVZFR868L422022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800T68IVZFR868L422022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800T68IVZFR868L422022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800T68IVZFR868L422022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800T68IVZFR868L422022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800T68IVZFR868L422020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800T68IVZFR868L422020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800T68IVZFR868L422020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800T68IVZFR868L422020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800T68IVZFR868L422020-12-31213800T68IVZFR868L422021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800T68IVZFR868L422021-01-012021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800T68IVZFR868L422021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800T68IVZFR868L422021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Starbreeze
årsredovisning
2022
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Inledning
3 Detta är Starbreeze
5 Året i korthet
6 VD-ord
Strategi
8 Marknad
14 Affärsmodell
15 Strategi
18 Tredjepartsförläggare
Verksamheten
19 Spelutvecklings processen
21 Varurket PAYDAY
24 Community
29 Medarbetare och organisation
Hållbarhet
35 Hållbarhet
r investerare
40 Risk
42 Aktien
Bolagsstyrning
45 Bolagsstyrnings rapport
55 Styrelse och revisor
56 Ledning
Förvaltnings berättelse
57 Förvaltnings berättelse
61 Finansiell översikt
Finansiellinformation
63 Räkenskaper och noter
97 Revisionsberättelse
Ersättningsrapport
101
The power
ofcommunity
Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Inledning
Videogamesandbeyond
Detta är Starbreeze
MedflaggskeppetPAYDAYicentrumutvecklarStarbreezeenspelportfölj
av starka varumärken. Våra varumärken och spel levererar värde över lång
tid genom vår Games as a Service-modell och ett engagerat community.
Starbreeze är en oberoende utvecklare, förläg-
gare och distributör av PC och konsolspel till en
global marknad, med studios i Stockholm,
Barcelona, Paris och London. Vi utvecklar spel
baserat på egna och andras varurken, både
internt och i samarbete med externa spelutveck-
lare. Starbreeze aktier är noterade på Nasdaq
Stockholm.
EnnyckelfaktorförPAYDAYsoch
övrigaspelportljensframngar
är att involvera spelarna i produk-
ten genom en nära dialog mellan
speletsutvecklareochfans.
Äger ett av de starkaste varu-
märkena i spelbranschen
PAYDAY.
Har marknadens största commu-
nity på platt formen Steam – 8,6
miljoner medlemmar.
Direktkontakt med communityt
genom medlemsplattformen
Starbreeze Nebula.
Tydligt fokuserade på kärnaffä-
ren: att utveckla spel med lång
livsngd för PC och konsol.
Stor erfarenhet av att skapa
engagemang och utveckla
innehåll över tid för våra spel.
Erfaren ledning och en växande,
internationell spelutvecklings-
organisation.
Stabil finansiell bas och ett
positivt kassaflöde.
Återstartad förläggarverks-
amhet och kommer fn 2023
publicera spel som tredjeparts-
rläggare.
Detta är Starbreeze
3
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
165 anställda
ifyraländer
Nettoomsättning
peraffärsområde
Nettoomsättning
perplattform
Nettoomsättning
per produkt-
kategori
Starbreeze games
96%
Övrigt
4%
PC
85%
Konsol
15%
DLC
77%
Basspel
23%
Nettoomsättning
Detta är Starbreeze
4
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Fokus på PAYDAY 3 och
tredjepartsförläggare
Året i korthet
Fortsatt lansering av en stor ngd expansions- och innellspaket till
PAYDAY 2 totalt 13 stycken under 2022.
Avtal med utvecklaren Walking Tree Games om att förgga spelet TheTribe
Must Survive och meddelade i och med detta att Starbreeze återvänder som
tredjepartsförläggare.
Nytt projekt i egen regi startat för att utveckla ett spel med planerad
lansering under 2025.
Vår partner PopReach genomförde en testlansering av mobilspelet PAYDAY
Crime War och förbereder global lansering under 2023.
I december meddelade vi att Starbreeze expanderar genom att öppna enny
studio i Storbritannien. Den brittiska studion kommer att arbeta med t
nyförvärvade IP:n och bidra i arbetet med PAYDAY 3.
I december lanserades sta generation av vår medlemsplattform:
Starbeeze Nebula.
Nyckeltal
SEK 2022 2021
Nettoomsättning 127 602 125 689
EBITDA 66 380 6 268
EBITDA justerat
1)
66 380 74 940
Resultatföreskatt –54 403 105 226
Resultat per aktie 0,08 0,14
Likvida medel 108 217 128 572
1)JusteratrenngseffekterrelateradetilllicensavtalPAYDAYCrimeWar.
Styrelsenföreslårstämmanattingenutdelninglämnasförräkenskapsåret2022.
Omsättning och resultat
MSEK
20222018
0
2019 20212020
Nettoomsättning, MSEK
Rörelseresultat (EBITDA), MSEK
350,0
280,0
118,0 125,7 127,6
2022
Året i korthet
5
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
EnstabilplatsförStarbreeze
attväxafrån
VD-ord
FörutsättningarnaärpåplatsförStarbreezeattväxlaupp.Viharenbeprövadaffärsmodell
iGamesasaServiceochdeettavspelvärldensstörstacommunitynochstarkastespel
varumärken.LanseringenavhögtefterlängtadePAYDAY3ärenmilstolpeivårrdplanatt
växasomspelutvecklareochförläggare–ochiökadtaktlanserastarkaspelupplevelser.
2023äråretrPAYDAY3
Det är en härlig känsla att snart få visa upp resul-
tatet av senaste årens hårda arbete med PAYDAY 3
och möta den stora förntan som finns på spelet
i vårt community. Med PAYDAY 3 har vi lagt grunden
för att kunna vidareutveckla r affärsmodell med
långsiktigt intäktsgenererande spel samt introdu-
cera det till en ny generation spelare på PC och
konsol. Utvecklingen av spelet har gått enligt plan
och tillsammans med vår co-publishingpartner
Plaion arbetar vi intensivt för en framngsrik
l ansering av PAYDAY 3 under 2023.
Tillsammans med ytterligare aktivitet kring PAY-
DAY-varumärket, genom vårt partnerskap med
Stockholm Syndrome med ambitionen att ta PAY-
DAY till tv- eller filmproduktion eller den kommande
lanseringen av det licensierade mobilspelet PAY-
DAY Crime War, tar vi det rsta av flera steg i att
etablera PAYDAY som ett av spelvärldens allra star-
kaste spelvarumärken och vidareutveckla vårt IP
som ett cross-mediavarumärke.
Vi utvecklar Games as a Service
Det yttersta beviset för styrkan i vår Games as a
service-modell är PAYDAY 2:s livslängd. Sedan start
har vårt team levererat 75 olika expansioner och
innehållspaket, DLC:s, varav 13 bara under det
senaste året. Ef ter snar t 10 år är det oerhör t gläd-
jande att se att vi fortsätter att expandera vårt
community med nya spelare samtidigt som vi har
personer som varit med hela vägen sedan start.
Tobias Sjögren
VD-ord
6
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Under året uppgick våra unika aktiva användare
varje månad (MAU) som högst till strax över 800 000
spelare, vilket visar på den höga engagemangs-
nivå som ligger till grund för Starbreeze försälj-
ning. Samtidigt har PAYDAY 2:s communitysida på
Steam passerat 8,6 miljoner medlemmar – det
enskilt högsta för alla spel på Steam.
Sammantaget ökade årets nettoomttning
med cirka 2 procent jämfört med föregående år
och uppgick till knappt 130 MSEK. Med ett starkt
jämförelseår i 2021 har årets underliggande för-
ljning i amerikanska dollar varit något lägre men
påverkats positivt av en för oss fördelaktig växel-
kurs.
Ökat mervärde genom Starbreeze Nebula
Starbreeze har länge haft ett av spelvärldens
mest engagerade communityn. Under mina år på
Starbreeze har jag följt hur det fortsatt växa med
imponerande hastighet och vår hängivna spelar-
bas är en av våra allra största tillngar. Ett com-
munity som ständigt bidrar till PAYDAY:s universum
och den faktiska spelutvecklingen. I och med
medlemsplattformen Starbreeze Nebula har vi nu
skapat oss fler jligheter att komma än närmre
våra PAYDAY-spelare på PC, konsoler och mobil och
dessutom för framtida spel utgivna av vår förläg-
garverksamhet. Att skapa merrde för alla våra
kunder är det tydliga målet med allt vi gör.
Återkomstsomspelförläggare
Ett av årets allra viktigaste strategiska vägval för
Starbreeze är beslutet att återuppta rollen som
tredjepartsförläggare. Vår tidigare erfarenhet
som förggare och vår grund i spelutveckling
skapar en god grund för bra partnerskap med
andra utvecklare och under de senaste åren har
viförstärkt och utvecklat de den organisation
och plattform som gör oss till en stark spelutgi-
vare. Omdet kommer vara ett viktigt ben för vår
framtida tillxt. Som förläggare fokuserar vi på
spel som kompletterar vår nuvarande kundgrupp
genom att erbjuda stort fokus på community, att
spela och uppleva tillsammans med andra spe-
lare.
Starbreeze växer
2022 xte Starbreeze fn 138 till 165 medarbetare,
som sammanlagt representerar 28 nationaliteter.
Under året har vi anställt medarbetare i Storbri-
tannien och vi har därmed verksamhet i totalt 4
nder. Kompetensbrist är en tydlig utmaning för
branschen i stort. Det är därför en källa till stolthet
att vi forttter lyckas attrahera engagerade och
talangfulla medarbetare. Vi har nått dit genom att
etablera Starbreeze som en attraktiv arbetsgivare
r våra medarbetare ges möjlighet att växa,
samtidigt som vi under året gjort flera insatser r
att stärka den sociala hållbarheten på Starbreeze.
Inte minst genom en ledarskapsutbildning för alla
medarbetare för att stärka ledarskapet och sam-
manllningen i bolaget.
Vi är l rustade r att på ett effektivt sätt
leverera flera egenutvecklade spel under de kom-
mande fem åren. Målsättningen är att lansera spel
baserade antingen på egna eller licensierade IP:n.
Större spel är i dagsget planerade att lanseras
2025 och 2027 och den expanderade IP-portföljen
kommer möjliggöra lansering av fler spel samt
bidra till en diversifierad intäktsström.
Nu tar vi nästa steg
Osäkerheten i vår omvärld är tilltagande, men
spelmarknaden står sig ännu stark och har histo-
riskt visat prov på uthållighet oberoende av kon-
junkturcykeln. Nu ser vi fram mot ett år där vi fullt
ut kan dra nytta av styrkan i hela vår organisation,
r våra framtida spelutvecklingsprojekt ska
komma på plats och där vi kan cementera förut-
ttningarna för Starbreeze framtida tillväxt och
nsamhet. En framtid som har sin grund i att leve-
rera engagerande spelupplevelser till ett fortsatt
xande community, där Games as a service och
ngsiktigt intäktsgenererande spel är motorn i
utvecklingen.
Först ut: PAYDAY 3.
Tobias Sjögren
VD
VD-ord
77
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Långsiktigt stark spelmarknad
Spelmarknaden 2022
Starbreeze är ett väletablerat varumärke på den internationella
spelmarknaden, vars spel spelas över hela världen. Efter flera år av
kraftig tillväxt minskade marknaden något under 2022.
Våra produkter säljs via plattformar som till exem-
pel Steam, PlayStation Store och Xbox Games
Store. Av de totala försäljningsintäkterna år 2022
stod Nordamerika för 47 procent, Europa för 24
procent och Asien för 15 procent.
2022 markerade en tydlig återgång till en mer
normal tillvaro efter covid-19-pandemin. Åter-
gången har haf t en avmattande effekt på spel-
marknaden, efter att spelbranschen varit en av de
branscher som blomstrade i samband med pan-
demin. Som en effekt av ökad andel distansarbete
och störningar i försörjningskedjor präglades
marknaden under 2022 fortsatt av projektrse-
ningar och uppskjutna lanseringsdatum, vilket
haft en bromsande effekt på marknadens tillväxt.
På lång sikt bedöms en stark omsättningstillväxt
inom spelindustrin, med prognoser som varierar
mellan 3,4 procent och 8 procents årlig tillxt
fram till 2026. Omsättningstillväxten drivs av ett
ökat antal spelare samt att ett stort antal attrak-
tiva speltitlar förntas lanseras de kommande
åren. Inflation och högre ntor kan komma att
påverka branschen negativt, men spelindustrin
har också historiskt visat sig motsndskraftig
under ekonomiskt osäkra tider.
STORLEK OCH TILLVÄXT
Den globala spelmarknaden växte med 32 procent
mellan 2019 och 2021 och omsatte 192,7 miljarder
USD under 2021. Den globala omsättningen förn-
Spelmarknaden 2022
Den globala spelarbasen, inkluderat
konsol-, PC- och mobilspel, upp-
skattas till nästan 3,2 miljarder
spelare som tillsammans spenderar
nästan 200 miljarder dollar per år.
8
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
tades dämpas något under 2022, i och med åter-
ngen fn pandemin och ett okert makro-
ekonomiskt läge som inneburit störningar i
leveranskedjor. Omsättningsprognosen för 2022
är 184,4 miljarder USD på den globala spelmarkna-
den, vilket inner en minskning om 4,3 procent.
Omsättning fn PC-spel ökar något, medan kon-
solspel och mobilspel ser en viss nedgång. Att
marknaden för PC-spel ligger stabil förklaras med
att plattformens starkaste titlar sett till omsätt-
ning i regel funnits i flera år marknaden, medan
marknaden för konsolspel är mer beroende av
nylanserade spel och påverkan från försenade
lanseringar blir därmed mer kännbar för konsol-
marknaden.
GEOGRAFISKA OMDEN
Asien och stillahavsomdet utgör alltjämt den
största marknaden för spel globalt och står för 48
procent av den totala omttningen 2022. Markna-
den är viktig för oss och ses långsiktigt som ett
omde att växa i. Tillxten i Asien- och stilla-
havsområdet var svag under 2022 (-5,6 procent)
och det var i stället Latinamerika (3,4 procent) och
Mellanöstern & Afrika (6,6 procent) som såg tydli-
gast tillväxt på spelmarknaden. Starbreeze spel
ljs fmst i Europa och Nordamerika. Den euro-
peiska spelmarknaden omsatte 32,9 miljarder USD
under 2022 (-3,5 procent) och den amerikanska
omsatte 48,4 miljarder USD (-5,1 procent). Kina och
USA är de största nationella marknaderna för
spelbranschen som helhet och står gemensamt
för hälften av den totala omsättningen.
SEGMENT
Historiskt sett har spelsegmenten varit tydligt
åtskilda fn varandra, men i och med framsteg
inom plattformsoberoende spelande (cross-
platform), abonnemang och olika franchiseavtal
som binder samman segmenten har gnserna för
spelandet mellan plattformar långsamt kommit
att suddas ut. Cross-platform har blivit en allt vik-
tigare faktor vid spelutgivning. Nylanserade spel
som i stor utsträckning spelas online innehåller
numera cross-platform-funktioner i någon
utsträckning.
Konsolspel
Konsolspel spelas på en stationär eller handhål-
len konsol, som är specifikt utvecklad r att spela
spel på. Playstation 5 och Xbox Series S/X är den
senaste generationen och kom i slutet av 2020.
Denya konsolerna innebär en markant ökad pre-
standa, vilket erbjuder nya möjligheter för spel-
utvecklare och upplevelser för spelare. Konsol-
spel distribueras både online via digital nedladd-
ning och i fysisk butik. Spel utvecklade till konsoler
har normalt större produktionsbudget och längre
produktionstid jämfört med mobilspel, och är i
högre grad än mobilspel utformade för längre
stunders spelande. Segmentet utgjorde 28 pro-
cent av spelmarknaden 2022 med intäkter på 51,8
miljarder USD och en tillxt på -4,2 procent.
På grund av komponentbrist har Sony och Micro-
soft haft begränsade möjligheter att möta efter-
frågan på konsolerna under de första åren, så
även under 2022.
Spelmarknaden 2022
Översikt över den globala spelmarknaden
2021–2025
miljarder USD
Översikt över den globala spelmarknaden
per segment
miljarder USD
2025E2021
0
2022 2024E2023E
CAGR 2021–2025E: 3,4%
192,7
184,4
196,0
200,8
211,2
Mobil
92,2
PC
40,5
Konsol
51,8
2022 Total
184,4
Globala spelmarknaden
99
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
PC-spel
PC-spel innefattar alla spel som kan spelas på en
PC (persondator). Den digitala försäljningen växer
långsiktigt stadigt inom segmentet, på plattfor-
mar som Steam och Epic Games Store, samtidigt
som nya distributionsformer baserade på strea-
mingteknologi tilldrar sig ett allt större intresse.
Segmentet utgjorde 22 procent av spelmarknaden
2022 med intäkter på 38,2 miljarder USD och en till-
xt på 1,8 procent.
Mobilspel
Mobilspel spelas på en mobil enhet, exempelvis
smart mobiltelefon eller surfplatta. Spelen är ofta
designade för kortare spelsessioner än för PC-
och konsolspel. Därmed krävs generellt lägre
utvecklingsbudget och kortare produktionstid för
mobilspel än för spel utvecklade till PC och konsol.
Marknaden för mobilspel bygger uteslutande på
digital distribution via plattformar som till exempel
App Store och Google Play. Segmentets intäkter
minskade med 6,4 procent 2022 men utgör alltmt
hälften av den globala spelmarknaden.
INTÄKTSMODELLER
Intäktsmodellerna varierar kraftigt inom bran-
schen. Framför allt skiljer sig ofta intäktsmodel-
lerna för mobilspel från PC- och konsolspel, men
även bland PC- och konsolspel kan det variera
stort.
Engångsförsäljning
De flesta spel till PC och konsol säljs med intäkts-
modellen engångsförsäljning. Genom modellen
kommer en majoritet av intäkterna i närtid efter
spelsppet, generellt inom ett år. Många spel som
ljs med modellen, framför allt singleplayer-spel,
har en begränsad spelutveckling och DLC-support
efter släpp.
Games as a Service (GaaS)
Games as a Service inkluderar spel som, i motsats
till engångsförsäljning, generar en lång eller kon-
tinuerlig intäktsström. Det handlar endera om
prenumerations- eller streaming modeller som
förutsätter digital distribution och där spelaren
får betala en månadsavgift för ett enskilt spel
eller plattform. Det kan också handla om tilläggs-
köp (DLC) som adderar ytterligare innell i ett
spel utöver det som användaren fått tillgång till
r spelet initialt köptes. Exempel på prenumera-
tionstnster på spelmarknaden är Xbox Game
Pass, PlayStation Now, och EA Access.
Tilläggsköp (DLC) har varit en etablerad del av
spelbranschen under en längre tid jämfört med
spel som prenumeration, men har sett en ny vår
ioch med den ökade digitala handeln med spel.
Tilläggsköp innebär en möjlighet för spelutveck-
lare och förläggare att göra spelet relevant för
slutkunden under en längre tid och därmed öka
spelets livslängd. Den kontinuerliga utvecklingen
och förljningen av nytt spelinnehåll baseras
Spelmarknaden 2022
Globala spelmarknaden
Den globala spelmarknadens intäktsfördelning
per segment 2022
PC 22%
Konsol 28%
Mobil 50%
1010
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Spelmarknaden 2022
ofta på analys av användardata och konstant
kommunikation med spelarbasen. Starbreeze har
historiskt varit en pionr för denna intäktsmodell
med spelet PAYDAY.
Free-to-play
Free-to-play är ett samlingsnamn för spel där hela
eller en betydande del av spelet är gratis för spe-
laren. Spelens intäkter grundar sig i stället på till-
ggsköp eller köp av valuta eller annat innehåll
inne i spelet, som exempelvis annonsintäkter.
Spelen kan också generera intäkter från annonser
i spelet. Free-to-play är vanligt bland mobilspel,
men förekommer även bland konsol- och PC-spel.
Free-to-play kräver en återkommande kundbas
(retention) för att spelet ska generera intäkter
–därför krävs ofta ga pande investeringar
imarknadsföring och kampanjer.
SPELBRANSCHENS VÄRDEKEDJA
Utvecklare
Utvecklare arbetar direkt med att skapa och
utveckla spel. Spelutvecklingsteamens samman-
ttning och storlek varierar kraftigt beroende på
vilken typ av spel de arbetar med. Teamen kan
bestå av allt fn gra få individer upp till flera
tusen utvecklare. Spelutvecklare som arbetar på
uppdrag åt någon annan utför vad som kallas
work for hire”, vilket ger stabilitet som affärsmo-
dell men oftast utan en större monetär uppsida.
Att arbeta med ett eget IP, eller på ett projekt där
man delfinansierar projektet, ger en bättre uppsida
men ökar risken. En utmaning för spelbranschen
generellt är brist och konkurrens om arbetskraft.
Flera studios har därför idag kontor över hela värl-
den och anställda som helt arbetar på distans.
Outsourcing och nyttjande av specialiserade
leverantörer är mycket vanligt. Spelbranschen
präglas av en internationell kultur och team
består ofta av människor från flera olika delar av
världen.
Ägare av immateriella rättigheter (IPgare)
IP-ägare är aktörer som äger den immateriella rät-
tigheten till ett varumärke som används i spel. IP-
ägare kan vara spelutvecklare som slva äger
rättigheterna till egenutvecklade spel, men ock
förggare som förvärvat en portfölj av varumär-
ken. Det kan också handla om upphovsrättshavare
till film- eller boktitlar som spel baseras på. Imma-
teriella rättigheter kan handlas med inom spel-
branschen och det är inte ovanligt att en spelut-
vecklare förrvar rättigheten till en titel från
exempelvis verkets upphovsrättshavare.
Under senare år har även underhållningsbran-
schen visat på ett ökat intresse av att köpa IP:n
från spelvärlden att utveckla fn.
Förläggare/publisher
Förggarens roll i att publicera ett spel kan
variera mellan varje enskild publicering. Det kan
inkludera att finansiera spelutvecklingen, över-
vaka och kvalitetskontrollera produktionen,
anpassa produkten och framför allt distribuera
och marknadsföra spelet till återförsäljare och
slutkund. Förggaren äger ofta spelets IP samti-
digt som utveckling och produktion genomförs av
oberoende utvecklare, alternativt av förlägga-
rens interna utvecklare. I enskilda fall kan också
utvecklaren i fga äga rättigheterna till spelet
och därmed bidrar förggaren framför allt med
marknadsföring och distribution.
Återförsäljare
Återförljaren är den sista akren i värdekedjan
innan ett spel når slutkonsumenten. Återförsälja-
ren, eller distributören, äger de kanaler som spe-
len säljs via och/eller de plattformar som spelen
spelas på. Återförsäljare kan vara fysiska och/
eller digitala. Spelen säljs via traditionella återför-
ljare, som Walmart, Amazon eller Gamestop,
men majoriteten säljs idag via digitala kanaler
som Steam, Epic Store, App Store, Google Play
samt Sonys och Microsofts plattformar för kon-
solspel.
Starbreezes roll i värdekedjan
Vi finns idag rvarande i flera led i rdekedjan i
egenskap av ägare, förläggare och IP-ägare. Idag
ljs och distribueras spelen fmst digitalt, där
Steam är den mest betydelsefulla plattformen.
Pålång sikt är målet att ta en än starkare position
över värdekedjan och att kunna självpublicera
spel i samma storlek som PAYDAY 3, eller större.
Iarbetet mot den ambitionen spelar plattformen
Starbreeze Nebula en viktig roll. För att begränsa
risk så underks möjligheterna att bygga en
portfölj av spel som innehåller även licensierade
IP:n.
1111
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Spelmarknaden 2022
Värdekedjan
IP-ägare
Utvecklare rläggare Distributörer
Utvecklar och producerar spel
Kan äga utvecklingsprojektet delvis eller
tillfullo, alternativt vara externt kontrak-
terade och arbeta mot fast ersättning
ochen royalty efter spelets lansering
Finansierar hela, eller delar av, utvecklingen
Kontrollerar och kvalitetssäkrar utvecklingen
Marknadsföring
Försäljning
Äger distributionskanaler och ibland platt-
formarr spelen spelas
Distribution kan ske både digitalt, genom till
exempel Steam, eller genom traditionella
fysiska kanaler som Amazon
3,2 miljarder
spelare globalt
1212
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Spelmarknaden 2022
Svenska spelbranschen
– 8 000 anställda i Sverige
Spelbranschen, som beskrivits som en
ny basnäring i Sverige, har vuxit sig
stark under 2000-talet. Under 2021
omsatte den svenska dataspels-
industrin omkring 27,5 miljarder kronor
och sysselsatte nära 8 000 anställda
iSverige och svenska spelbolag hade
ytterligare 11 158 medarbetare utom-
lands. Uppskattningar baserade på
nedladdningar visar att var frde
person i världen har spelat ett spel
som utvecklats i Sverige.
KONKURRENSSITUATION
Spelbranschens konkurrenssituation är tydligt
global och vi konkurrerar om spelarnas uppmärk-
samhet med stora som små akrer på en global
marknad. Det ställer krav på hög kompetens inom
såväl spelutveckling som underhållningsbran-
schen i stort. Det lägger grunden för starka varu-
märken i flera segment och produktkategorier. På
den svenska spelmarknaden har konsolideringen
fortsatt. Stora aktörer som Embracer och Still-
front Group har ett stort antal dotterbolag, och
därmed betydande verksamhet även utanför
Sverige.
1313
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Långsiktigt värdeskapande
med fokus på kärnaffären
Affärsmodell
INTÄKTSMODELLEN
r vi äger ett IP och spelet har finansierats
egen hand erller vi alla intäkter efter avdrag för
skatter och distributionskostnader. Om spelet har
finansierats av tredje part kommer de att erhålla
del av intäkterna i form av vinstdelning. När ett
spel är baserat på ett IP som Starbreeze inte äger
får även IPgaren en del av intäkterna. För egen-
finansierade spel hanterar vi kostnader för distri-
bution och marknadsföring. I de fall det finns en
medfinansiär delas denna kostnad mellan par-
terna.
EN PLATTFORM ATT VÄXA PÅ
PAYDAY: The Heist och PAYDAY 2 har inneburit en
kommersiell framng under mer än ett årtionde
och har etablerat ett engagerat community.
Spelens framngssagor har bidragit till att vi fått
möjlighet att dels vidareutveckla bolagets GaaS-
modell, dels att skapa förutsättningar för en
värdig uppföljare. Till skillnad fn de föregående
spelen kommer PAYDAY 3 lanseras samtidigt på
konsol och PC, vilket inner att än fler spelare
kommer kunna dra nytta av bolagets GaaS-modell.
Med PAYDAY 3 i spetsen kommer vi verka för att
bibehålla positionen som ledande inom GaaS men
nu även på konsolplattformarna.
EN KRAFT ATT RÄKNA MED
Återkomsten som tredjepartsförläggare innebär
att Starbreeze kan nå ut bredare med sitt varu-
rke. Med hög trovärdighet på marknaden,
starka plattformar och utökad förmåga som för-
ggare kan vi publicera färdigutvecklade spel och
därmed på et t effektiv t sätt bredda spelpor tföl-
jen. Efter PAYDAY 3:s lansering planeras ytterligare
två egenutvecklade spel, det ena för preliminär
lansering 2025 och det andra 2027. Femårsplanen
innebär inte bara att vi växer med PAYDAY, utan
även bortom PAYDAY, med möjlighet att etablera
sig som en diversifierad spelutvecklare och för-
ggare på marknaden. Utvecklingen av spel ska
ske med en
fortsatt nära relation till spelarna genom Star-
breeze Nebula och andra kanaler – med bibehållet
fokus på Games as a service-modellen.
Affärsmodell
Affärsmodell
14
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Starbreeze växer tillsammans
med sitt community
Strategi
Strategi
PAYDAY 3 är en milstolpe i strategin för framtida tillväxt, att utveckla
och publicera spel som skapar värden och intäktsströmmar bortom
spelupplevelsen. Målet är att erbjuda mer Starbreeze, till fler spelare.
Vi har en framgångsrik historik av att utveckla spel
med starka varumärken i nära relation med spe-
larbasen. Snart tio år efter lanseringen av PAYDAY 2
är spelaraktiviteten fortsatt på rekordnivåer och
spelet generar stabila kassaflöden. Med den kom-
mande lanseringen av PAYDAY 3 står vi redo att ta
sta steg för att skapa värden som stcker sig
bortom spelupplevelsen. Ett arbete som fortsatt
kommer att grundas på att bygga långsiktigt med
starkt spelarengagemang genom att i nära inter-
aktion med spelarna kontinuerligt leverera nytt
innehåll av hög kvalitet, samt att möjligra sam-
skapande.
Tillväxt frat ska skapas av nya utvecklings-
samarbeten för att nyttja vår kompetens inom
Games-as-a-Service. Målet är att expandera
PAYDAY till att bli ett brett underllningsvaru-
rke med flera intäktsgenererande produkter
påmarknaden, utöver PC och konsolspel med
kontinuerliga DLC-släpp och mobilspel. Därtill
skaIP-portljen xa med såväl egna som andra
varumärken genom att fortsätta srka både
utvecklings- och förläggarverksamheten inom
bolaget.
En utökad spelportlj med starka IP:n skapar
förutsättningar för ett fortsatt växande commu-
nity där medlemsplattformen Starbreeze Nebula
kommer att vara en viktig plattform för marknads-
föring och direktkommunikation med spelarba-
sen, men framför allt ett sätt att skapa merrde
för våra kunder genom olika tjänster och sam-
verkan.
15
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Så skapas värde bortom spelupplevelsen
Strategi
Developing games, IP and beyond
Vi är experter på att skapa action-späckade
spelupplevelser med lång livslängd för dedike-
rade spelare. Vår skickliga studio skapar karak-
tärer och berättelser som engagerar men även
som skapar förutsättningar för att ta varumär-
ket bortom spelet och skapa nya upplevelser,
kundytor och därmed intäkter.
A co-creating community
Att ge utrymme för ett entusiastiskt community
som tydligt får bidra till spelupplevelsen är ett
kraftfullt verktyg för att bygga engagemang
och stärka relationen mellan spelare, spel och
bolag. Idag innefattar co-creation såväl mod-
ding av spelen, streamers och influencers samt
cosplay.
The place to be
Vi vill erbjuda den bästa och mest inspirerande
studion att arbeta i för spelutvecklare fn hela
världen. Det är Starbreeze yttersta ambition
och vi når dit genom en kultur där vi jobbar som
ett team. En kultur och studio där medarbetare
ges möjlighet att utvecklas och som hanterar
en balans mellan yrkes- och privatliv. Det är så
Starbreeze bygger de bästa spelupplevelserna
på lång sikt.
Games as a Service
Vi ska utveckla spel som engagerar och som
levererar värde även flera år efter lansering.
Redan tidigt i spelutvecklingen sätts en plan för
hur respektive spel ska uppdateras efter lanse-
ringen: i vilken takt DLCs och tilggsköp ska lan-
seras för att förstärka spelupplevelsen. Utöver
tillägg till spelen arbetar vi aktivt för att stärka
ngsiktiga relationer med kunderna – för såväl
PAYDAY som nya varumärken.
Vi arbetar utifrån fyra
strategiska pelare för
attskapa både kort-
ochngsiktigt värde för
bolagets intressenter.
16
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Så ska Starbreeze nå ut till fler
Strategi
Under 2022 har arbetet fortsatt med att
utveckla och färdigställa PAYDAY 3, samtidigt
som vi har adderat ytterligare värden för vår
spelarbas i PAYDAY 2. Med en erfaren ledning,
enstabil finansiell ställning och med utökad
studio kapacitet är Starbreeze välpositione-
rade för att under kommande år kunna bredda
erbjudandet till fler speltitlar och kringproduk-
ter från spelen. Det kommer att vara vårt fokus
under de kommande åren att utveckla nya IP:n
till spelmarknaden, där nästa stora IP efter PAY-
DAY 3 planeras att lanseras under 2025, samti-
digt som ett strategiskt arbete inom förläggar-
verksamheten kommer medra ett effektivt
sätt att snabbt bredda spelportljen och nå
uttill fler kunder.
Roadmap
2022 2023–2024 2025 och framåt
Kärnfokus skapar kapacitet för
tillxt ...
... till en breddad IP-portlj ...
... bygger spel, IPn och värden
bortom spelupplevelsen
9 kra utvecklingen av, och kvaliteten
, PAYDAY 3
9 Fortsatt intäktsgenerering av PAYDAY
2 genom DLC
9 Utveckla och implementera
Starbreeze Nebula – förbättrat,
multi plattforms-community
9 Utökad kapacitet inom spel-
produktionen
9 Utöka IP-portljen
Lansering av PAYDAY 3 och skapande
av ett högt LTV (life-time value)
Nya IP:n i produktion (utvecklade,
förvärvade och/eller licensierade)
Multi-IP-community
Etablera och dra nytta av partnerskap
för att skapa multiplattformsvaru-
märken
Självpublicerar spel, kontroll över
helavärdekedjan
Flera spel på marknaden
Kontinuerlig intäktsgenerering
frånPAYDAY 3
Utveckling av innehåll tillsammans
med communityt (co-creation)
Bygga franchiseavtal bortom
våraspel
17
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Starbreeze som förläggare
Tredjepartsrläggare
Tredjepartsförläggare
När vi under 2023 släpper spelet The Tribe Must Survive så signalerar det starten på en ny satsning på
förläggarverksamhet. Satsningen innebär nya vägar för oss att bredda vår spelportfölj samtidigt
som innovativa spelutvecklare kan dra nytta av Starbreeze väletablerade kanaler.
Att förgga spel är ingenting nytt för oss, 2018 var
senaste gången som Starbreeze publicerade ett
spel av en extern spelutvecklare.
Det finns idag en stor bredd av skickliga mindre
spelutvecklare som enbart vill fokusera på spel-
utveckling. Bolag som idag saknar den ekonomiska
styrkan och tillng till de plattformar som krävs
för att ett enskilt spel ska nå ut till den publik som
det förtnar. Genom Starbeeze Nebula kan vi
erbjuda en tydlig marknadsföringskanal, där nya
spel kan kommuniceras till vårt community genom
korsmarknadsföring och erbjudanden. På så sätt
innebär Starbreeze Nebula inte bara merrde för
spelarna, utan också för publicerade spelutveck-
lare.
Starbreeze bidrar med trygghet för partners
genom både lång och bred erfarenhet fn egen
spelutveckling men också specifikt avseende
co-op- och multiplayer-spel med lång planerad
livslängd. Vårt förläggarteam arbetar huvudsakli-
gen med PAYDAY-varurket men har kapacitet
attxa och arbeta med flera mindre spel, vilket
ärettbra tt att skala upp organisationen för
attiframtiden arbeta med flera större spel.
Satsningen bygger på vår tidigare erfarenhet av
att vara förggare, men kompletteras också av
nya medarbetare som ska arbeta fokuserat med
detta. I takt med att förggarverksamheten växer
kommer organisationen växa därefter och vårt
inngsvärde till tredjepartsförläggning är att
verksamheten ska vara skalbar.
Det här är tredjeparts förläggning
Tredjepartsförggning inner att en
förggare ger ut ett spel som utvecklats
aven extern spelutvecklare. Publicerings-
formens styrka är bland annat att mindre
spel utvecklare erbjuds möjlighet att genom
enetablerad rläggares plattform
ut bredare med sitt spel, samtidigt som
förggarens spelportfölj breddas med
attraktiva titlar.
Om The Tribe Must Survive
The Tribe Must Survive kommer vara spelet
som markerar Starbreeze återkomst som
förggare av externa spel. Spelet utspelar
sig under stenåldern och är ett strategispel
r spelarna ste hitta olika sätt att xa
och skydda sin stam mot farorna utanför.
När spelet släpptes i demoversion under
2022 genererade det ett stort intresse
bland spelare. The Tribe Must Survive är
utvecklat av tyska Walking Tree Games
GmBH och kommer publiceras på Steam
Early Access under 2023.
18
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
En holistisk spelutveckling
med spelupplevelsen i fokus
Spelutvecklingsprocessen
Spelutvecklingsprocessen
Starbreeze har under 2022 vidareutvecklat spelutvecklingsprocessen. En struktur
och ett tillvägagångssätt har etablerats som resulterar i tydlig riktning och leverans
och i slutändan en berikande spelupplevelse för vårt community.
Starbreeze Studios består av cirka 140 medarbe-
tare. Under 2022 har den stora majoriteten av vår
studio tillsammans med externa aktörer arbetat
fokuserat med PAYDAY 3, medan ett mindre antal
medarbetare arbetat med pitchar för framtida
potentiella speltitlar och IP:n. Utvecklingsproces-
sen har under året tydliggjorts för att hitta ett
gemensamt arbetstt, där det stora målet är att
få den stora organisationen som arbetar i utveck-
lingen av ett spel att arbeta än mer sammansvet-
sat och där alla beslut som tas längs vägen görs
med spelarnas upplevelse i fokus.
Produktionsmetod
Ramverket för spelutvecklingen bygger på en tyd-
lig fördelning av roller i utvecklingsprocessen där
leveransmål sätts upp för respektive roll i respek-
tive fas. Inom ramen för målen i respektive utveck-
lingscykel fmjas kreativitet genom ett holistiskt
synsätt på utvecklingsarbetet där alla processer
utgår från spelaren och spelupplevelsen.
Starbreeze arbetssätt har varit, och är fortfa-
rande dynamiskt med trfunktionella grupper
som ställer höga krav på interaktivitet och samar-
betsförmåga. Men genom att tydligt sätta mål om
leverans i alla stadier av spelutvecklingen i alla
arbetsgrupper skapas ett fokuserat arbete där
respektive yrkesroll får stort ägandeskap och
möjlighet att arbeta med det man gör bäst och
helst. Genom ett strategiskt ledarskap hålls pro-
jektet tydligt samman och spelvisionen intakt.
Projektorganisation
Ytterst ansvariga för produktportföljen är Head of
Development som säkerställer en lyckad projekt-
leverans och är organisatoriskt ansvarig för sam-
arbetet inom produktionen. Denne delar ansvaret
med Executive Producer för varje enskild produkt.
Executive Producer är i sin tur, tillsammans med
Design Director, ytterst ansvarig för spelvisionen
och att den kommuniceras till alla parter. I varje
projekt tillkommer det också en Project Leader,
som har det övergripande ansvaret för att spel-
projektet når sina kvalitetsmål, håller sig inom
budget och levereras i tid. Därmed kan Executive
Producer och Design Director till fullo fokusera på
att uppnå spelvisionen.
Kollektivt leds studion av en ledningsgrupp
bestående av VP Studio, Head of Operations, Exe-
cutive Producer(s), Creative-, Animation-, Techno-
logy-, Art-, Design-, Audio- och QA Director. Inom
respektive projekt finns en ledarskapsstruktur
för varje delomde där domänexperter har spe-
cialister rapporterandes till sig. Produktionen
drivs av Producers på olika senioritetsnivåer.
19
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Ett spel blir till
Processen
Förproduktion Produktion Live
Vad? ByggDefinera Slutför xaBevisa Förbättra Förfina
Uppstart
Starbreeze iden-
tifierar vad spelet
ska vara, vilken
marknadspoten-
tial som finns och
hur det passar in
istrategin.
Färdigställda
f u n k t i o n e r
Alla spelets nyck-
elaspekter fung-
erar och spelet
kan spelas fn
rjan till slut.
Starbreeze tar
beslut kring utgiv-
ningsdatum.
Design och
planering
Spelkonceptet
definieras och en
tydlig plan sätts
för hur spelet ska
produceras, hur
det ska se ut och
vad det ska inne-
hålla.
Färdigställt
innehåll
Hela spelet kan
spelas genom
och allt innehåll
färdigställs.
Enbart buggar
och finjusteringar
kvarstår.
Efter lansering
Spelet genererar
omsättning och
Starbreeze arbe-
tar för att driva
engagemang hos
spelarna. Vidare
planering för
framtida DLC och
förttringar av
spelupplevelsen.
Första spelbara
versionen
Konceptet över-
tt till ett roligt
spel. Kvalitetsmål
tts och Star-
breeze resurs-
rdelar utefter
att ambitionsnivå
och publikens
förväntningar.
Fintrimning
Spelet färdigställs
för att sppas till
marknaden och
ändringar sker
bara i undantags-
fall. Marknads-
föringen intensi-
fieras.
Förvaltning
Starbreeze arbe-
tar för att spelet
ska fortsätta
generera omsätt-
ning och engage-
mang hos spe-
larna.
Spelutvecklingsprocessen
Ramverket för spelutvecklingsproces-
sen syftar till att skapas utrymme för
kreativa idéer att växa samtidigt som
tydliga rollfördelningar sätts och där
det finns tydliga målsättningar r
varje steg i produktionen.
Utvecklingsprocesserna bryggas
över av flera milstolpar. Den första mil-
stolpen nås när teamet levererar ett
koncept fn vilket ett roligt spel kan
utvecklas. Nästa milstolpe innebär att
ett kortare segment av spelet presen-
teras, i tänkt slutgiltig kvalitet. När spe-
let spps internt i Alfa-version så är
alla spelets huvudegenskaper färdig-
ställda, men inte alla kosmetiska inslag.
Det sker vid den sista interna spelver-
sionen: Beta.
Processchemat beskriver hur vi
arbetar med spelutvecklingen i stort,
men varje enskilt spel har unika förut-
ttningar som innebär att processen
ser annorlunda ut vid enskilda fall.
20
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Starbreeze flaggskepp
in i framtiden
Varumärket PAYDAY™
Varumärket PAYDAY
Sedan 2011 har Starbreeze varit starkt förknippat med varumärket PAYDAY, som var året
PAYDAY: The Heist lanserades. Trots att det snart gått tio år sedan uppföljaren PAYDAY
2 lanserades så samlar varumärket ett större community än någonsin. Med PAYDAY 3
blickar vi nu mot att erbjuda en lojal spelarbas nya engagerande upplevelser och
samtidigt introducera PAYDAY-universumet till en ny generation av spelare.
OM PAYDAY
Första spelet i PAYDAY-serien lanserades 2011 –
PAYDAY: The Heist. Spelet såldes i över en miljon
exemplar och strax därefter påbörjades utveck-
lingen av PAYDAY 2. Vid lanseringen i augusti 2013
tjänade PAYDAY 2 in utvecklingskostnaden på en
nad. Varumärket har nu varit aktivt i över 10 år
med en installerad bas på över 38 miljoner basspel
och fler än 240 uppdateringar och tilläggspaket
släppta.
PAYDAY är ett starkt IP och en populär First-per-
son shooter – eller förstapersonsskjutspel, ofta
förkortat till FPS, en datorspelsgenre där bildskär-
men motsvarar spelfigurens synfält. I FPS:s spelar
skjutvapnen en stor roll, och har varit en av flera
faktorer som attraherat spelare över lång tid,
bland annat till PAYDAY-spelen.
PAYDAY är en klassisk filminspirerad actionupple-
velse där spelaren agerar bankrånare ensam eller
tillsammans med upp till tre andra personer
online. Spelarna tar sig an olika uppdrag som till
exempel bankrån i bästa Hollywood-anda. PAYDAY 2
är fortfarande ett av de mest spelade PC-spelen
på plattformen Steam och kan nå över 75 000
aktiva spelare dagligen. Spelet har under de
senaste nio åren haft över 240 uppdateringar där
PAYDAY 2
Som mest hade PAYDAY 2
802 000
unika spelare per månad
under 2022
21
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Varumärket PAYDAY
materialet varvats med både gratis- och betalt
innehåll. De högfrekventa uppdateringarna är en
tydlig del av vår Games-as-a-service-strategi och
ökar incitamentet för spelarna att fortsätta enga-
gera sig i produkten och upplevelsen. Uppdragen i
spelet har en hög grad av omspelbarhet, där vissa
element ständigt föndras, vilket även bidrar till
den långa livslängden i innehållet som släpps.
PAYDAY 3, med lanseringsdatum under 2023, kom-
mer markera nästa steg för serien. Under 2022 har
utvecklingen av PAYDAY 3 fortsatt med full effekt
och en stor majoritet av Starbreeze Studios cirka
140 medarbetare arbetar aktivt för att kunna leve-
rera ett minst lika engagerande och långlivat spel
som sin föregångare. Ambitionen är att lansera ett
spel som det hängivna community tydligt känner
igen sig i samtidigt som PAYDAY 3 sätts i en modern
kostym och att överngen mellan spelen uppfat-
tas som naturlig.
För under de 10 år som kommer ha passerat mel-
lan lanseringen av PAYDAY 2 och PAYDAY 3, har det
gjorts tydliga framsteg inom spel och spelutveck-
ling. Nya konsoler som Playstation 5 och Xbox X/S
med klart förttrad kapacitet erbjuder nya möj-
ligheter inom spelutveckling. För att dra nytta av
samma möjligheter använder vi den kraftfulla
spelmotorn Unreal Engine, utvecklad av Epic
Games, i PAYDAY 3. Spelmotorn kommer dels inne-
ra ett mer grafiskt sende spel, samtidigt som
spelmotorns breda användarbas gör att kontinu-
erliga förbättringar av spelet blir betydligt enklare
att genomföra, jämfört med PAYDAY 2.
PAYDAY 3
PAYDAY – ett av spelvärldens
starkaste varumärken
PAYDAY 2 är en fantastisk grund att
bygga ett nytt spel från. Vi har sålt över
38 miljoner spel och fortsätter att ra
uppdateringar av spelet varje månad.
Att PAYDAY 2, snart tio år efter lanse-
ring, är minst lika relevant som tidigare
är en enorm prestation och framgång
från oss på Starbreeze. Men det är en
lika stark prestation från vårt stora
Steam-community, som med ett otro-
ligt engagemang fortsätter att spela
PAYDAY.
Samtidigt som spelutvecklingen har gått framåt
har också spelarnas krav på nylanserade spel
ökat. Flera spel har exempelvis varit banbrytande i
att erbjuda spelarna ett stort mått av personlig
anpassning av spelet, att kunna skapa sin egen
värld i spelet. Det är något som kommer vara en del
av Starbreeze arbete för att lyckas introducera en
ny generation spelare till att engagera sig i
PAYDAY:s community. För trots att PAYDAY:s spelar-
bas vuxit kontinuerligt under de senaste tio åren
har också antalet aktiva spelare världen över vuxit
påtagligt. Att introducera nya heisters till PAYDAY:s
universum är ett inspirerande arbete som kommer
bidra till att låta PAYDAY 3 modernisera bilden om
vad varumärket PAYDAY faktiskt är.
22
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Historik
2011 2013 2015 2018 2021 2022
PAYDAY: The Heist
PAYDAY: The Heist lanserades
2011 och markerade en tydlig
position för varumärket omgå-
ende, med ett stadigt växande
intresse för konceptet som
lade grunden för utvecklingen
av PAYDAY 2. Det första spelet
lanserades till Playstation och
även till Steam.
PAYDAY 2
PAYDAY 2 lanserades i augusti
2013 för PC och juni 2015 för
konsol. Det är en fartfylld
co-op förstapersonsskjutare
för fyra spelare. Spelarna antar
återigen rollerna som Dallas,
Hoxton, Wolf och Chain i det
okända PAYDAY-gänget, när
enny brottsvåg rjar i staden
Washington D.C. Sedan lanse-
ringen har det släppts över 200
uppdateringar av spelet. Dessa
innehåller nya heists, ny funk-
tionalitet, ytterligare spelbara
karaktärer, fler vapen, masker,
dräkter och nya utmaningar.
PAYDAY 2: Crimewave Edition
PAYDAY 2: Crimewave Edition
släpptes i juni 2015 i detaljhan-
deln och på den digitala mark-
naden av Starbreezes partner
505 games till konsolerna Play-
Station 4 och Xbox One. Uppda-
teringar har gjorts vid ett antal
tillllen och går att köpa till
spelet både via digital distribu-
tion på konsol och i butik.
PAYDAY 2 för Switch
PAYDAY 2 för Nintendos platt-
form Switch lanserades i
februari 2018.
PAYDAY 2 VR
Lanseringen av VR-versionen
av PAYDAY 2 skedde i mars 2018
och är en del av huvudspelet
på Steam.
PAYDAY Crime War
PAYDAY: Crime War är ett på-
ende utvecklings projekt av ett
mobilspel i PAYDAY-serien, som
licensierats till PopReach
Corporation. Förväntad lanse-
ring är 2023.
PAYDAY 3
PAYDAY 3 är vårt nästa spel i
PAYDAY-serien. Spelet lanseras
under 2023.
Avtal med PLAION
Starbreeze och PLAION ingick
ett co-publishingavtal för
lansering av PAYDAY 3.
Lansering av SB Accounts
Starbreeze Accounts var ett
viktigt steg i utvecklingen
moten egen spelarplattform
för nuvarande och framtida
spelare.
Starbreeze Nebula lanseras
I december 2022 lanserades
den nya medlemsplattformen
– Starbreeze Nebula – som en
vidareutveckling av Starbreeze
Accounts. Genom plattformen
utökas funktionerna för alla
Starbreeze spel.
Varumärket PAYDAY
23
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Starbreeze Nebula
vår medlemsplattform
Community
Community
I slutet av 2022 uppdaterades möjligheten för spelare att fördjupa upplevelsen av vår spel portfölj.
Starbreeze Nebula bygger vidare på ambitionen att skapa en stark gemenskap mellan Starbreeze
och dess spelare. I slutet av mars 2023 har medlemsplattformen lockat drygt 400 000 anslutna
spelare.
r Starbreeze Nebula uppdaterade sin grafiska
profil i december 2022 etablerades en tydlig
kanal för att kommunicera med våra spelare. Med-
lemsplattformen är sprungen ur föregångaren
Starbreeze Accounts, men med höjd ambitions-
nivå och en rad fler funktioner.
Genom Starbreeze Nebula kan spelare få be-
ningar för framsteg i sitt spelande, bland annat
nya kosmetiska tillägg i spelen. Beningarna
varierar och inkluderar exempelvis så kallade
cross-title promotions, där spelaren utför upp-
gifter i ett spel för att sedan bli belönad i ett
annat. Beningsformen är ett exempel på nya
möjligheter som Starbreeze Nebula erbjuder vad
gäller marknadsföringen av hela Starbreeze spel-
portfölj. Starbreeze Nebula öppnar även möjlig-
heten för spel över plattformsgränser, så kallat
cross-play.
En av ambitionerna med Nebula är att på sikt
även ge möjlighet till att framsteg inom ett spel på
en plattform ska kunna överföras till en annan
plattform. Sammantaget är ambitionen och för-
hoppningen med Starbreeze Nebula att spelare
ska få upp ögonen för fler Starbreeze-titlar, sam-
tidigt som det bidrar till att varje respektive spels
livslängd utökas.
Nebula
24
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Nebula
Community
Möjligheterna att kunna dra nytta av styrkan i
hela vårt communitys storlek var, fram till intro-
duktionen av Starbreeze Nebula, begränsat. Intro-
duktionen av plattformen skapar nya kommersi-
ella möjligheter där vi via Starbreeze Nebulas
landningssida kan kommunicera nyheter om vår
spelportfölj direkt till spelarna och marknadsföra
titlar direkt via Nebula eller mailutskick. Det inne-
r att Starbreeze Nebula inte bara är ett kraftfullt
verktyg för oss att kommunicera med våra spelare
utan kommer också bidra till att göra Starbreeze
till en attraktiv förläggare av tredjepartsutveck-
lade spel.
I dagsläget länkas spelarens Starbreeze Nebula
till dess Steam-konto och Nebula finns därmed
tillngligt inom ramen för spel på PC. Med lanse-
ringen av PAYDAY 3, under 2023, kommer Starbreeze
Nebula finnas tillgängligt för flera plattformar,
inkluderat Playstation och Xbox.
400 000
spelare har anslutit sig till
Starbreeze Nebula i mars 2023
25
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Community
Starbreeze – störst på Steam
Under 2022 passerade vi 8 miljoner
community- medlemmar och med 8,6 mil-
joner medlemmar är Starbreeze-com-
munityt plattformens största och har
varit sedan 2018. Forumet för PAYDAY 2 är
likaplattformens största. Steam är r
mest betydelsefulla plattform r r-
ljning och digital distribution av spel.
Medlemsantalet är ett tydligt bevis för
populariteten i våra produkter men inne-
r också en möjlighet till direktkontakt
med spelarna på Steam. Den nära dialo-
gen har bland annat medfört att vi
utvecklat några av de tilläggspaket som
medlemmarna uppskattat mest.
Fördelning av Starbreeze intäkter
från Steam per region 2022
”Från ett kommersiellt
perspektiv är det superviktigt
att ha koll på sin användar-
databas. Hundratusentals
spelare spelar våra spel varje
månad och vi har fram tills
Nebula inte haft något sätt att
prata med dem utanför sociala
medier. Nu har vi en jättebra
chans att nå ut till dem”.
Asien 18%
Latinamerika 5%
Nordamerika
45%
Europa 28%
Oceanien 3%
Mellanöstern &
Afrika 2%
26
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Efter alla dessa år växer fort-
farande PAYDAY 2:s community
TheKknowley, Youtuber och PAYDAY-partner
Community
För dem som inte redan känner dig – vem är du?
Jag heter Harry, mer känd online som TheKknow-
ley. Jag har gjort innell för PAYDAY 2 sedan beta-
versionen 2013. Under de tusentals timmar jag har
lagt ner på spelet är jag förmodligen mest känd för
att ha skapat Story of Payday-serien, som kulmi-
nerade i en fyra timmar lång förklaringsvideo av
spelets lysande berättelse!
Varför spelar du PAYDAY?
Anledningen till att jag spelar idag skiljer sig
mycket mot varför jag började spela för nästan tio
år sedan. Jag drogs till en början av den häftiga
estetiken, unika karaktärerna och samarbetsmöj-
ligheterna. Nuförtiden är det som verkligen håller
mig fast de till synes oändliga sätten att spela ige-
nom spelet och alla nya utmaningar som spelet
fortsätter erbjuda i och med varje ny uppdatering.
Hur arbetar du tillsammans med
Starbreezeidag?
Jag har haft turen att få stöd från Starbreeze
sedan 2014 när några av de första initiativen för
innehållsskapare lanserades. Jag kommer aldrig
att glömma dagen då mitt namn förevigades, i
spelet, på en plakett i rånet "The Diamond". Nur-
tiden har jag en ännu mer aktiv relation med
nga medlemmar i teamet, som har varit direkt
avgörande för att hlpa mig att slutföra mina mer
"forskningstunga" videoprojekt! Självklart kan jag
TheKknowley
27
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Community
också alltid räkna med stöd fn utvecklarna när
jag diskuterar mitt innell på sociala medier –
speciellt fn PAYDAY Twitter Man!
Hur är det med PAYDAY Twitter Man?
Vi hänger ihop som ler och långhalm! Jag fgade
nyligen vad världen skulle vara utan PAYDAY Twitter
Man. Konsensus var "en mycket mörkare plats". Jag
är begen att hålla med.
Fördesomintevet,vemärPAYDAYTwitterMan?
Han är inte bara en solstråle i sociala medier, utan
han är också hjärtat i PAYDAY:s online-community.
Hans roll är att sprida PAYDAY:s gospel genom att
dela innehåll från hela internet och ge kraft åt alla
PAYDAY-skapares röster på Twitter!
2023 går PAYDAY 2 in på sitt 10:e levnadsår.
Vadtrorduärframngsfaktorernatillattspe-
let alltjämt är högaktuellt hos spelar basen?
PAYDAY 2 är helt enkelt en tidlös titel. Allt som var
bra med spelet 2013, är fortfarande bra idag. Det är
ett av få spel där ute som har ett speluppgg som
trumfar alla tekniska framsteg som gjorts av spel-
industrin som helhet under åren. Heisting kommer
alltid vara kul. Hjälmar som flyger kommer alltid att
vara tillfredsställande och karaktärerna kommer
alltid att vara ikoniska. Vi är också lyckligt lottade
som har ett utvecklarteam som har stöttat spelet
med konsekventa uppdateringar genom åren och
jag måste också nämna vårt mycket begåvade
modding-community, som jag ser framför mig
kommer göra nya skapelser i ytterligare ett
decennium framöver!
I och med Starbreeze lansering av Starbreeze
Nebula höjs ambitionsnivån för medlems-
plattfomen. Hur skulle du vilja se att platt-
formen utvecklas?
Hittills har tillägget av Twitch Drops till kontosyste-
met varit lysande, både för streamare och tittare.
Jag skulle gärna se att det expanderade. Själv-
klart, innerst inne, skulle jag också älska att platt-
formen utvecklades till att bli motorn för att föra
PAYDAY in i cross-play-världen, och äntligen föra
samman oss PC-heisters med konsol-heisters!
Hur är stämningen i PAYDAY:s community
nuförtiden och vad är på allas läppar?
Det är svårt att tro, men efter alla dessa år växer
fortfarande PAYDAY:s community och jag har kun-
nat känna att det har byggts upp en snning
sedan 2019. PAYDAY 3 har varit en viskning i vinden
så länge jag kan minnas, men nu är det lockande
ra och vi kan inte vänta på att få se mer av det!
Till sist, elefanten i rummet, PAYDAY 3.
Detsläppsunder2023.Hurexalteradärdu,
baserat på vad du vet idag?
Just nu vet jag precis tillckligt för att börja spe-
kulera om spelet, men lite nog för att spekulatio-
nerna ska gå åt alla de håll mitt hjärta önskar. Kan
det bli mer spännande än så? Låt oss se vad en
teasertrailer gör med mig.
28
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
The place to be!
Medarbetare
Medarbetare
Engagemang är sprunget ur frihet, kreativitet och delaktighet. För att växa som företag är det en förutsättning
att vi stödjer varje enskild medarbetare i att växa och utvecklas hos Starbreeze. Genom handling skapas kultur.
Starbreeze arbetare vi utifrån följande beteenden:
Smarter Together
Vi använder ra olika erfarenheter, kompe-
tenser och bakgrunder för att sta
möjliga resultat.
Learn & Develop
Vi lär oss genom ra misstag att ge och få
feedback är en del av vår dagliga rutin.
Accountability
Vi är engagerade och håller oss själva och
andra ansvariga för att leverera fantastiska
resultat.
Enabling creativity
Genom nöje, passion och kreativitet utfors-
kar vi nya idéer och möjligheter.
29
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Medarbetare
Starbreeze är beroende av medarbetarnas kreati-
vitet, kunskap och engagemang för att kunna
skapa fantastiska upplevelser för spelare, com-
munity och bidra till lönsam och hållbar tillväxt. Vi
erbjuder stimulerande utmaningar och en öppen
och kreativ arbetsplats med drivna medarbetare i
en multinationell och mångkulturell miljö.
Huvudkontoret finns i Stockholm där majoriteten
av bolagets medarbetare är anställda. Vi har stu-
dios i Stockholm, Paris, Barcelona och London.
Organisationen har under året förstärkts med 27
nyanställningar. Det innebär att verksamheten
xer för att kunna accelerera utvecklingen av
flera spel för PC och konsol. Totalt finns drygt 30
olika nationaliteter representerade på Star-
breeze.
Samarbete och interaktion centralt
Starbreeze är en organisation där medarbetarna
tar ansvar ochter utmaningar genom samar-
bete och interaktion inom hela produktutveck-
lingen. Vi arbetar utifn en modell där varje spe-
cialistomde eller disciplin ansvarar för sin
kompetens genom samtliga produkter och säkrar
detaljer och löser designuppgifter genom samlad
expertis. Detta görs i trfunktionella grupper
genom fokus på problemlösning där kvalitet är
gt prioriterat. Modellen tar vara på den seniora
utvecklingsexpertisen i bolaget på bästa sätt och
ger samtidigt tillgång till den fingertoppskänsla
hos de unga utvecklarna som lever mitt i produk-
tens användarbas.
Under 2022 har Starbreeze presenterat en ny
policy för distansarbete. Policyn försäkrar att vi
for tsät ter vara en modern arbetsplats med flexi-
bel arbetsmiljö. Utgångspunkten är att de
anställda ska arbeta fn det fysiska kontoret,
men där olika grad av distansarbete är möjligt
beroende på den enskilda medarbetarens förut-
ttningar. På Starbreeze har vi stor erfarenhet av
att erbjuda en digital arbetsplats men ser också
hur det fysiska mötet är nödvändigt för fram-
ngsrika kreativa processer.
Antalet anställda uppgick per den 31 december
2022 till 165 personer (138). Medelåldern var vid
samma tidpunkt 43 år (40) och könsfördelningen 84
procent (82) män och 16 procent (18) kvinnor. Under
2022 har vi fortsatt fokusera på utbildningsinsat-
ser för alla ledare på Starbreeze, under 2023 kom-
mer emfas läggas på breda utbildningsinsatser
för hela företaget inom bland annat självledar-
skap.
Starbreeze r ett utvecklande och hållbart
yrkesliv
Vi ska erbjuda en fysiskt, psykiskt och socialt sund
och utvecklande arbetsplats för alla medarbetare,
r risker för arbetsskador och arbetsrelaterad
ohälsa förebyggs. Vi utrderar löpande insatser
inom arbetsmiljöområdet för att ständigt förbättra
det dagliga arbetsmiljöarbetet. Bevakning och
utveckling av arbetsmiljön ska utgöra en naturlig
del i alla verksamheter inom företaget och medar-
betarna ska inte bara veta vilka risker som kan fin-
nas, utan också kunna undvika samma risker.
Fler kvinnor i spelbranschen
2022 arbetade totalt 1775 kvinnor i
Sverige med spelutveckling, som
motsvarar 22,1 procent av branschen
totalt. Det är 345 fler jämfört med året
innan. Antalet kvinnor på svensgda
spelföretag utomlands ökade än mer,
med 51 procent. I dagsget är köns-
fördelningen som mnast inom spel-
utvecklingsbolag som specialiserat
sig VR och mobila plattformar.
30
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Medarbetare
På Starbreeze arbetar vi löpande med mångfald,
jämställdhet och utvecklingsmöjligheter för alla
medarbetare. Arbetet har hög prioritet bland alla
ledare och jämställdhetsfrågor beaktas och
bedrivs i det dagliga arbetet. Det finns tre grund-
läggande mål för Starbreeze jämställdhetsarbete:
Alla medarbetares kompetenser ska
utvecklas och tas till vara på
Alla medarbetare ska ges samma arbets-
villkor och utvecklingsmöjligheter
Alla medarbetare ska ges samma möjlig-
heter att kunna kombinera arbete med
familjeliv
Starbreeze attraherar, behåller och motiverar
anställda genom att använda korrekta och rätt-
visa ersättnings- och förmånsvillkor. Löner sätts
individuellt med hänsyn till tjänstens art och kom-
plexitet samt medarbetarnas kvalifikationer och
arbetsinsats. Ersättning och förmåner är i linje
med gällande arbetsrätt och kollektivavtal.
Marknadsmässiga löner och incitaments-
program (LTI)
Möjlighet till avancemang och karriär-
utveckling
Kompetensutveckling, på såväl chefs-
som medarbetarni
En arbetsplats pglad av öppen stäm-
ning, positiv attityd och starkt kamrat-
skap
En multinationell ochngkulturell
arbetsplats som erbjuder spännande
kontakter och nya perspektiv
Möjlighet att utveckla kunskaper genom
samarbete med medarbetare från många
olika länder, kulturer och bakgrunder
Fokus på mental och fysisk hälsa genom
såväl individuella som gemensamma
insatser
31
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Medarbetare
Nyckeltal anställda
Helår 2022 Helår 2021 Helår 2020 Helår 2019
Medelantal anställda 154 135 123 331
Antal anställda vid årets slut 165 138 124 127
Genomsnittsålder, år 42 40 37 34
Nettoomsättning per anställd, TSEK 827 931 959 846
Antal anställda per den 31 december 2022
Land Totalt
Sverige 144
Frankrike 16
USA 3
Spanien 2
Totalt 165
Tobias Sjögren
CEO
Petra Takeva
VP Franchise
Marketing &
Business
Development
Mats Juhl
CFO
Finance team
IR
IT
Staffan Nyström
VP Publishing
Publishing
Fredrik Malmqvist
VP Studio
Development
team
Karin Sigge
VP Human Resour-
ces
HR team
OrganisationNyckeltal
32
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Vi kan tänja på gränserna
för vad som är möjligt
Filip Blom, Art Producer på Starbreeze
Medarbetare
Vilken är din roll på Starbreeze?
Jag är Art Producer på Starbreeze. I stora drag
betyder det att jag ser över skapandet av de visu-
ella inslagen i våra spel, såsom till exempel karak-
tärer, vapen och banor. Utöver det leder jag även
stora delar av vår Art Outsourcing-pipeline, vilket
innebär förhandling med potentiella partners,
men jag ser även se till att samarbetet med våra
nuvarande externa kollegor fungerar så bra som
bara möjligt.
Vadfickdigenngattrjaarbeta
för Starbreeze?
Redan när jag gick på gymnasiet började jag gra-
fiskt modifiera spel, det ledde senare till att jag
kte en treårig spelutbildning i Stockholm för att
ytterligare vässa mina kunskaper. Jag hade länge
varit ett fan av Starbreeze spel och anslöt mig till
deras rekryteringstjänst under mina studieår. När
väl en passande tjänst annonserades i slutet av
2017 kte jag tjänsten snabbt och fick komma
intervju. Rätt var det var, så hade jag fått ett verk-
ligt drömjobb!
Mycket handlar om PAYDAY 3 nu. Utifrån din roll:
vad är du mest snd inför?
Jag ser fram emot att se hur vi kan knyta ihop
cken för PAYDAY 2. Spelet har ju en lång historia
med en trogen följarskala och det ställer krav på
oss att förvalta det väl. Men jag ser förss också
Filip Blom
33
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Medarbetare
fram emot att efter tio år få släppa ett nytt PAYDAY
ien ny spelmotor till alla våra fans. Det är med en
skckblandad förtjusning som man släpper en
fortsättning på ett spel som har gått så extremt
bra och är så uppskattat som PAYDAY 2 är!
Hur är det att arbeta så många tillsammans
med en enda produkt?
Att arbeta med ett stort team av utvecklare på en
enskild produkt kan vara både utmanande och
givande. Å ena sidan, att ha många begåvade indi-
vider som arbetar tillsammans leder till snabbare
framsteg och en produkt av hög kvalitet. Med
nga perspektiv och idéer som samlas, kan vi
tänja på gränserna för vad som är möjligt och
skapa verkligt exceptionella upplevelser. Å andra
sidan kan det vara komplext att koordinera och
leda ett så stort team och det krävs stark samar-
betsförmåga. Men jag tycker att vi har hittat for-
merna för det och mest av allt ser jag fördelar i att
arbeta med ett stort team av utvecklare.
r är det som roligast att vara på Starbreeze?
Som vi har det mest jämt: en rolig och samarbe-
tande arbetsmiljö där vi ständigt jobbar med
spännande och innovativa projekt. Oavsett om
det inner att delta i studioarrangerade event
och sociala sammankomster eller helt enkelt bara
njuta av umnget med alla våra härliga team-
medlemmar som kommer fn hela världen. Det är
aldrig en tråkig stund på Starbreeze. Jag vill också
lyfta fram att Starbreeze verkligen prioriterar
balans mellan arbete- och privatliv. Det innebär
att alla i vårt team kan njuta av ett tillfredställande
privatliv även utanför jobbet.
34
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
En hållbar och ansvars tagande
spelakr
Hållbarhet
Hållbarhet
Som spelutvecklare har Starbreeze ett ansvar för hur deras spelprodukter och bolagets spelutveckling
påverkar miljön, klimatet, nniskan och samhället i övrigt. Vi arbetar aktivt för att säkerställa ett
ansvarsfullt förhållningssätt och agerande inom den egna verksamheten samt i värdekedjan.
Verksamhetsstyrning
Hållbarhet, utifrån ett socialt, miljömässigt och
ekonomiskt ansvarstagande, utgör grunden i vår
verksamhet. Vår vision, mission, värderingar, upp-
förandekod och övriga styrdokument vägleder
medarbetare och chefer i det dagliga och strate-
giska arbetet, vilket bland annat omfattar perso-
nal och sociala frågor, mänskliga rättigheter, miljö
samt anti-korruption. Starbreeze ledningsgrupp
ansvarar för bolagets hållbarhetsarbete, där VD är
ytterst ansvarig.
Miljö och klimat
Spelbranschen har en relativt låg påverkan på
miljö och klimat eftersom merparten av verksam-
heterna bedrivs digitalt och distributionen av spel
främst sker via digitala kanaler. Vi har störst miljö-
och klimatpåverkan i samband med serverhallars
energiförbrukning samt tjänsteresor med flyg.
Serverdrift och digital distribution
Majoriteten av våra produkter säljs via nedladd-
ning. Vi strävar efter att främja försäljning via digi-
tala kanaler i sllet för fysisk försäljning i butik, då
digital hantering medför en minskad klimatpåver-
kan. Serverdrift och hårdvara innebär en miljö-
och klimatpåverkan, och företaget följer aktivt
utvecklingen av mer klimatvänliga serverhallar
och andra lösningar i syfte att minimera företa-
gets negativa miljö- och klimatavtryck.
Tjänsteresor
Vi eftersträvar, när så är möjligt, att fysiskt
resande och sammankomster ersätts med digi-
35
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Hållbarhet
tala alternativ, såsom digitala konferenser och
möten. Under 2022 togs en policy för tjänsteresor
fram i syfte att säkerställa ett så hållbart resett
som möjligt för våra anställda. I policyn framgår
bland annat att transportmedel med minsta möj-
liga klimatpåverkan ska prioriteras. Utmaningen
för oss ligger främst i flygresorna till USA, där de
flesta globala mässorna och fysiska konferen-
serna för spelutveckling äger rum.
Lokaler
Starbreeze hyr samtliga lokaler vilket medför
begränsad möjlighet till påverkan och kontroll
över exempelvis andel förnybar el, avfallshante-
ring och återvinningsmöjligheter. Vi för en aktiv
dialog med våra hyresvärdar i syfte att säkerställa
så miljö- och klimatvänliga lokaler med tillhörande
tjänster som möjligt.
Medarbetare
Starbreeze är ett kunskapsföretag, där företagets
framng är beroende av välende och kreativa
medarbetare. Vår målsättning är att vara ett före-
döme som arbetsplats och arbetsgivare vad gäl-
ler mångfald, engagemang och karriärmöjligheter.
Meda rbetare i flera länder
Vi har medarbetare i flera nder och det är av
gsta vikt att bedriva verksamheten rättvist och
tydligt med respekt för lokala förutsättningar.
Våra styrdokument gäller för alla medarbetare
och vi följer samtliga lagar och förordningar i de
nder vi är verksamma i.
Hälsa och säkerhet
Målsättningen med Starbreeze arbetsmiljöarbete
är att skapa en säker och hälsofmjande arbets-
plats. Risker för fysiska och psykosociala arbets-
skador förebyggs aktivt. Vi utrderar kontinuer-
ligt genomförda insatser i syfte att kunna
förbättra det dagliga arbetet.
Spelutvecklingsbranschen karaktäriseras i hög
grad av stillasittande arbete och inte sällan av hög
stressnivå. Med ambitionen att höja graden av
fysisk aktivitet samt minska risken för arbetsrela-
terad stress har vi under 2022 genomfört flera
olika aktiviteter. Vi har bland annat genomfört
ledarskapsutbildningar inriktade mot psykosocial
hälsa, lunch föreläsningar för all personal med
olika hälsofrämjande teman, såsom självledar-
skap. Ett annat exempel är att det under året
genomfördes en hälsoutmaning för all personal i
samtliga länder, vilket var en digital friskvårdsin-
sats via en app. Ett annat exempel på aktivitet i
syfte att säkerställa kreativitet och hälsofräm-
jande arbetstt var att vi under 2022 införde
fokuseringstid” mellan halv nio och halv fyra
under hektiska perioder, inga möten fick bokas
in utan medarbetarna gavs möjlighet att fullt ut få
fokusera på sina respektive arbetsuppgifter.
Under 2022 har vi arbetat med att ställa om efter
gra år med pandemi-orsakat hemarbete, till att
nu i större utstckning återgå till kontoret igen.
Under 2022 har vi tagit fram policys och riktlinjer
för hemarbete och hybridmöten, vilka omfattar
alla medarbetare.
36
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Hållbarhet
Mångfald, jämställdhet och inkludering
Vi värderar alla kollegor och blivande kollegor lik-
värdigt, oavsett kön, könsöverskridande identitet
eller uttryck, etnisk tillhörighet, religion eller
annan trosuppfattning, funktionsvariation, sexu-
ell läggning eller ålder. Det är viktigt att ingen
anställd upplever sig diskriminerad eller trakasse-
rad och nolltolerans råder.
Vårt mångfalds- och jämställdhetsarbete syftar
till att skapa en inkluderande och medveten kultur,
såväl bland medarbetare som i de affärsrelationer
och aktiviteter som vi initierar och bedriver. Som
ett resultat av rt systematiska arbete har fler
kvinnor anställts inom bolaget de senaste åren.
Starbreeze genomför flera olika typer av insat-
ser och aktiviteter inom omdet. Ett exempel är
r konferenser arrangeras så förker vi i möjli-
gaste mån säkerslla en bred palett av förelä-
sare, bland annat utifrån kön.
Attrahera och behålla talanger
Det finns en brist på spelutvecklare i Sverige, vilket
medför att förmågan att attrahera och bella
talanger blir en nyckelfga för Starbreeze. I syfte
att kunna attrahera kompetens har vi arbetat
aktivt under 2022 med att säkerställa en välfunge-
rande rekryterings- och introduktionsprocess,
vilket bland annat gett resultat i fler sökande samt
en ökad bredd av sökande.
För att säkerslla att talangfulla medarbetare
stannar kvar arbetar vi bland annat fokuserat med
att erbjuda goda karriärmöjligheter och utrymme
för personlig utveckling, oberoende var i organi-
sationen medarbetaren arbetar. Se avsnitt Kom-
petensutveckling för mer information. Två gånger
per år genomförs medarbetarundersökningar och
remellan pulsmätningar i syfte att bland annat
ta och över tid följa medarbetarengage-
manget. Höstens (2022) medarbetarundersökning
visade ett högt resultat för engagemangsnyckel-
talet eNPS, vilket påvisar en hög engagemangsnivå
bland medarbetarna.
Kompetensutveckling
Den tekniska kompetensen hos Starbreeze spel-
utvecklare säkerställs genom diverse olika kom-
petensutvecklande kunskapsutbildningar. Ett gott
ledarskap är centralt för att verksamheten ska
fungera optimalt och medarbetarnas välmående
och engagemang maximeras. Under 2022 har all
personal genomfört utbildning av extern part i
självledarskap. Likaså har ett chefsmöte med
fokus på lärande och utveckling genomförts, ett
arbete som kommer att fortgå under 2023. Under
2022 genomfördes en värderingsaktivitet för all
personal och under december genomfördes en
konferens för all personal med temat möjligra
kreativitet. Konferensens föreläsningar berörde
olika ämnen, bland annat härskarteknik.
Samhällsengagemang
För Starbreeze är det viktigt att ta sitt samhällsan-
svar och bidra till en positiv samllsutveckling
r företaget så kan.
Vårt starkaste spelvarumärke PAYDAY har 18-års-
gräns, vilket inner att vi inte kan ta emot prakti-
”Våra arbetsplatser ska karaktäriseras
av arbetsglädje, utveckling och kompe-
tenta kollegor. Motivation, engagemang,
tydlighet och samarbete är beteenden
som karaktäriserar vår kultur”.
Karin Sigge, VP Human Resources
37
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Hållbarhet
kanter yngre än så. Vi har därför inga nära praktik-
samarbeten med högstadie- och gymnasieskolor,
remot med universitet och högskolor i Sverige.
Starbreeze och specifikt VD är en aktiv föreläsare
på diverse olika arbetsmarknadsdagar och andra
events kopplat till svenska universitet och hög-
skolor.
Som en följd av Rysslands invasionskrig mot
Ukraina erbjöd vi spelutvecklare i både Ryssland
och Ukraina ansllning hos Starbreeze i Sverige.
Totalt valde fem personer att med r hlp flytta
till Sverige för anställning inom företaget.
Affärsetik
Vår verksamhet präglas av god affärsetik vad gäl-
ler samtliga aspekter av verksamheten och
affärsaktiviteter. Tillämpliga lagar, förordningar
och standarder efterlevs i de länder där vi har
verksamhet.
Anti-korruption & rättvis konkurrens
I vår uppförandekod anges grundläggande princi-
per för hur bolaget ska göra affärer. Koden utgör
en etisk kompass för medarbetare, verksamheten
samt dess partners och leverantörer. Häri anges
bland annat reglering av hur vi och våra partners/
leverantörer ska verka mot korruption och mutor
samt fmja rättvis konkurrens.
Samtliga medarbetare och chefer har tagit del
av och signerat uppförandekoden, vilket görs i
samband med rekryterings- och introduktions-
processen. Respektive chef ansvarar för att upp-
förandekoden efterlevs i den dagliga verksamhe-
ten inom sitt team.
God marknadsföring
Vi ljer respektive geografisk marknads gällande
regelverk och rekommendationer för märkning
och marknadsföring av spel, exempelvis gällande
innehåll och åldersgnser följer bolaget PEGI för
EU och ESRB r USA. Marknadsföringen är etisk,
korrekt, ärlig och reflekterar allmänt gängse
social standard för produkten.
Mänskliga rättigheter
Att sbakom och efterleva mänskliga rättigheter
ses som en slvklarhet, både i vår egen verksam-
het som i värdekedjan.
Risken att inte efterleva mänskliga rättigheter i
den egna verksamheten ser vi som låg, mot bak-
grund av att vi internt arbetar aktivt med uppfö-
randekoden, värdegrund samt att vi medvetet
undviker riskgeografier. Vi bedriver endast egen
verksamhet i länder där anställda har ett bra
nationellt arbetsrättsligt skydd, inklusive arbets-
miljö.
Det finns alltid en risk att ra partners och
leverantörer är verksamma i riskgeografier. För
att i möjligaste mån undvika eventuell risk för att
parter i leverantörsledet bryter mot de mänskliga
Starbreeze tillämpar
noll toleranspolicy mot
korruption. Inga miss-
tänkta fall har upptäckts
under 2022.
38
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Hållbarhet
rättigheterna använder vi kontraktsmässiga krav,
vilka tar sin grund i uppförandekoden samt natio-
nella lagar och förordningar.
Risker
Våra risker gällande verksamheten redovisas i
Riksavsnittet på sidorna 4041.
Om hållbarhetsrapporten
Hållbarhetsrapporten gäller för räkenskapsåret
1 januari 31 december, 2022 och avser Starbreeze
AB samt alla dot terbolag inom koncernen. Styrel-
sen ansvarar för att hållbarhetsrapporten är upp-
rättad i enlighet med bestämmelserna i ÅRL 6 kap.
Hållbarhetsrapporten är inkluderad i detta
dokument, vilken även omfattar bolagets lagstad-
gade årsredovisning för 2022.
39
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Risker och okerhetsfaktorer
Risk
Risk
Hur Starbreeze arbetar med internkontroll och riskhantering beskrivs i bolagsstyrningsrapporten.
Nedan beskrivs de mest väsentliga verksamhetsriskerna för Starbreeze, utan särskild rangordning.
Risker relaterade till externa utvecklare
Starbreeze är inom ramen för bolagets förlags-
verksamhet beroende av att de studios som
producerar de kontrakterade produktionerna
lever upp till de avtal som intts.
Förseningar i projekt
Förseningar kan äga rum både för interna projekt
och projekt där extern partner sköter utveck-
lingen. Färdigställandet av ett projekt kan även
komma att kräva mer resurser än vad som
ursprungligen beräknats och då måste vanligen,
främst i det fall det gäller ett internt projekt, kost-
naden bäras av Starbreeze.
ga intäkter vid lansering av spel eller andra
produkter
Vid lanseringar av nya spel eller andra produkter
finns risken att dessa inte mottas positivt på
marknaden. Det gäller såväl egenfinansierade
projekt som spel där Starbreeze agerar förläggare
och står för en väsentlig andel av finansieringen.
Aktiverade utvecklingsutgifter riskerar även att
behöva skrivas ned i sådana fall.
Beroende av nyckelpersoner
Starbreeze är ett kunskapsintensivt företag och
är beroende av att fortsatt kunna anslla, utbilda
och bibehålla ett antal nyckelpersoner för att nå
framng inom alla funktioner på de orter där
Starbreeze bedriver verksamhet. Det handlar
bland annat om kommersiell erfarenhet, förstå-
else för spelarnas preferenser samt kompetens
inom spelutveckling och teknik. Verksamheten är
även beroende av nyckelpersoner på lednings-
ni.
Finansieringsbehov och kapital
Inom ramen för Starbreezes verksamhet kommer
inkter ofta ojämnt fördelade över tid, vilket
påverkar likviditeten över tid. Det finns således
risk för att bolaget i framtiden kommer att behöva
kapitaliseras. Det finns vidare risk för att bolaget,
vid ett givet tillfälle, inte kan anskaffa ytterligare
kapital eller att det inte kan anskaffas på gynn-
samma villkor r befintliga aktigare. Bolaget
bemer att antagandet om fortsatt drift är upp-
fyllt. Se även not 3 D.
40
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Immaterialrättsliga frågor
Immateriella rättigheter utgör en väsentlig del av
Starbreezes tillgångar, framförallt i form av upp-
hovstt till egenutvecklade spel och mjukvara,
förläggarlicenser till spel vars rättigheter ägs av
tredje parter, patent och patentansökningar,
varumärken, samt intern specifik kunskap och
know-how. Det är således av stor vikt att de till-
gångar som utvecklas inom koncernen förblir
Starbreezes egendom. Det finns vidare risk r att
utomstående kan göra intng i bolagets immate-
riella rättigheter eller att bolaget gör intrång på
andras immateriella rättigheter.
Valutarisker
Starbreeze agerar på en internationell marknad.
En stor del av Starbreezes intäkter erlls i USD.
Samtidigt har bolaget kostnader i huvudsakligen
SEK men även EUR. Starbreeze är därför exponerat
mot fluktuationer valutamarknaden och
förändringar i valutakurser.
Risk för nedskrivningsbehov av goodwill och
andra immateriella tillgångar
Koncernbalanskningen består till stor del av
goodwill samt andra immateriella tillgångar som
per den 31 december 2022 uppgick till sammanlagt
554,8 MSEK. Starbreeze bevakar kontinuerligt
relevanta omständigheter som påverkar bolagets
verksamhet och bolagets allnna ekonomiska
situation och den möjliga påverkan sådana
omsndigheter kan ha på värderingen av bola-
gets goodwill och andra immateriella tillngar.
Det är möjligt att föndringar av sådana omstän-
digheter, eller av de många faktorer som bolaget
tar hänsyn till vid sina bemningar, antaganden
och estimat i samband med värderingen av good-
will och andra immateriella tillgångar, i framtiden
kan komma att kräva att bolaget gör nedskriv-
ningar av goodwill och andra immateriella till-
gångar.
Risk relaterat till upptaget konvertibelt lån
Bolagets nuvarande konvertibellån och omför-
handlingsskuld innefattar villkoret att vissa finan-
siella nyckeltal måste upprätthållas under lånets
löptid. Bolaget har åtagit sig att inte lämna utdel-
ning överstigande 0,15 SEK per aktie per år, att upp-
rätthålla minst 360 000 000 SEK som totalt eget
kapital, att tillse att Bolagets rörelseresultat i för-
hållande till finansiella nettoutgifter avseende
vissa perioder inte underskrider kvoten 1,0 samt
att upprätthålla ett förhållande mellan totalt eget
kapital och totalt eget kapital inklusive ränte-
Risk
bärande skulder om 0,5 i enlighet med den senast
avgivna årsredovisningen. Härigenom begränsas
Bolagets möjligheter att uppta ytterligare n och
möjligheterna att lämna utdelning. Konvertibelin-
nehavaren har rätt att bera omedelbar återbe-
talning av Konvertibelnet inklusive upplupen
obetald ränta och omförhandlingsskulden bl.a. (i)
vid brott mot dessa åtaganden avseende finan-
siella nyckeltal, (ii) i händelse av ett visst definie-
rat kontrollägarskifte i Bolaget, (iii) i händelse av
att Bolagets aktier avnoteras från Nasdaq Stock-
holm, (iv) vid beslut om att Bolaget ska träda i lik vi-
dation eller (v) om Starbreeze inte återbetalar för-
fallen skuld i annat finansieringsavtal (så kallad
cross-default).
41
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Aktien och ägarna
Aktien
Aktien
Starbreezes aktier är sedan 2 oktober 2017 noterade på Nasdaq Stockholm i segmentet Small Cap. Aktierna handlas under
kortnamnen och ISIN-koderna, STAR A och STAR B respektive SE007158928 och SE0005992831. Vid årets utgång var slutkursen
1,56 (1,01) SEK för A-aktien och 1,58 (1,00) SEK för B-aktien och det totala börsvärdet uppgick till 1 140 (726) MSEK.
Aktiekapitalet
Enligt Starbreezes bolagsordning ska aktiekapita-
let utgöra lägst 7 000 000 SEK och högst 28 000 000
SEK. Antalet aktier ska vara lägst 350 000 000
stycken och högst 1 400 000 000 stycken. Aktier kan
ges ut i två slag: A-aktier och B-aktier. Enligt
bolagsordningen ska A-aktier på beran av
ägare till sådana aktier omvandlas till B-aktier.
Bolagsordningen innehåller inga rskilda
bestämmelser om insen. Samtliga aktier är fritt
överlåtbara. Per den 31 december 2022 var antalet
utestående aktier 724 609 266 aktier (724 609 266
aktier), med envar ett kvotrde om 0,02 SEK, mot-
svarande ett aktiekapital på 14 492 TSEK (14 492
TSEK). Per den 31 december 2022 uppgick antalet
A-aktier till 166 261 344 (166 371 768) stycken samt
antalet B-aktier till 558 347 922 (558 237 498)
stycken. En A-aktie medr tio röster och en
B-aktie medför en röst.
Varje röstberättigad får vid årssmman rösta
för fulla antalet av denne ägda och företrädda
aktier utan begränsning i rösträtten. Samtliga
aktier medför lika rätt till andel i Starbreezes till-
ngar och vinst.
SEK
0
1
0,5
1,5
2
Utveckling av Starbreeze A- och B-aktie, 3 januari 2022–30 december 2022
Starbreeze BStarbreeze A
jan novoktsepaugjuljunmajaprmarfeb dec
Aktieägare
Starbreeze hade 32 298 aktieägare (32 085 aktieä-
gare) per den 31 december 2022, varav 18,6 procent
var utländska ägare.
42
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Aktien
Största aktieägarna per den
31 december 2022
1) Swedbank Robur besr av Ny Teknik BTI.
2) Via Indian Nation Aktiebolag.
Fördelning av aktier 31 december 2022,
ägargrupperat
Aktieägare A-aktier B-aktier Totalt Innehav % Röster %
Digital Bros S.P.A 61 758 625 24 890 329 86 648 954 11,96 28,93
Swedbank Robur Fonder
1)
20 360 306 86 655 786 107 016 092 14,77 13,07
Första AP-Fonden 15 590 358 58 000 000 73 590 358 10,16 9,63
Fjärde AP-Fonden 21 241 790 1 400 000 22 641 790 3,12 9,63
Avanza Pension 4 018 821 43 313 658 43 513 700 6,53 3,76
Allba Holding AB 2 928 499 0 5 170 000 0,40 1,32
Michael Hjorth
2)
2 858 210 290 600 2 998 810 0,42 1,30
Nordnet Pensionsförsäkring AB 1 421 391 13 692 598 14 982 574 2,09 1,26
Bengt Göran Westman 1 104 360 3 181 614 3 768 768 0,59 0,64
Swedbankrsäkring 261 378 7 589 814 8 070 572 1,08 0,46
Övriga 34 717 606 319 333 523 356 207 648 48,90 30,00
Totalt 166 261 344 558 347 922 724 609 266 100,00 100,00
Innehav Antal aktieägare Antal aktier Innehav % Röster %
1–500 13 365 2 129 402 0,29 0,32
501–1 000 3 955 3 118 125 0,43 0,43
1 001–5 000 7 998 20 192 980 2,79 2,48
5 001–10 000 2 668 20 058 060 2,77 2,14
10 001–20 000 1 855 27 172 633 3,75 2,72
20 001– 2 457 634 193 962 87,53 90,80
Okänd innehavsstorlek 0 17 744 104 2,44 1,10
Summa 32 298 724 609 266 100,00 100,00
Aktien
Swedish private investors, 46.3%
Financial services firms, 31.4%
Unknown investors, 2.4%
Foreign shareholders, 2.2%
Other legal entities, 17.7%
Ägarfördelning av kapital
31 December 2022
Källa: Euroclear
Ägarfördelning av kapital
31 december 2022
Källa: Euroclear
Svenska privatinvesterare, 46,3%
Svenska Institutionella Ägare, 31,4%
Okänd ägartyp, 2,4%
Utländska investerare, 2,1%
Övriga ägare, 17,7%
31,38%
2,44%
2,16%
17,67%
46,34%
43
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Aktien
Aktiekapitalets utveckling
Per den 1 januari 2015 uppgick bolagets registre-
rade aktiekapital till 2 899 707 SEK fördelat på 144
985 325 aktier, envar med ett kvotrde om 0,02
SEK. Därefter har följande förändringar av aktie-
kapitalet skett:
År Transaktion
Ökning av
aktiekapitalet
Totalt
aktiekapital
Ökning av
antalet aktier
Totalt
antal aktier
Kvotvärde
(SEK)
2015 Fondemission 1 449 853 4 349 560 72 492 662 217 477 987 0,02
2015 Nyemissioner 203 462 4 553 022 10 173 120 227 651 107 0,02
2015 Utnyttjande av teckningsoption 54 200 4 607 222 2 709 984 230 361 091 0,02
2016 Nyemissioner 799 155 5 406 377 39 957 732 270 318 823 0,02
2016 Utnyttjande av teckningsoption 132 218 5 538 594 6 610 890 276 929 713 0,02
2017 Nyemissioner 41 576 5 580 170 2 078 781 279 008 494 0,02
2017 Utnyttjande av teckningsoption 80 589 5 660 759 4 029 447 283 037 941 0,02
2018 Nyemissioner 818 596 6 479 355 40 929 778 323 967 719 0,02
2018 Utnyttjande av teckningsoption 26 557 6 505 911 1 327 836 325 295 555 0,02
2019 Konvertering av konvertibellån 81 446 6 587 357 4 072 295 329 367 849 0,02
2020 Nyemissioner 7 904 828 14 492 185 395 241 417 724 609 266 0,02
Aktien
44
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningsrapport
Allmänt om bolagsstyrning
Starbreeze är ett svenskt aktiebolag och är note-
rat på Nasdaq Stockholm. Bolagsstyrningen i Star-
breeze baseras på Nasdaqs regelverk för emit-
tenter, Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”),
aktiebolagslagen, god sed på aktiemarknaden,
bolagets bolagsordning, interna styrdokument
samt andra tilmpliga lagar, regler och rekom-
mendationer.
De interna styrdokumenten omfattar fmst
styrelsens arbetsordning, instruktion för verk-
ställande direktören, instruktion för ekonomisk
rapportering och bemyndigande- och finanspo-
licy. Vidare har Starbreeze också ett antal policy-
dokument och manualer som innehåller regler
och rekommendationer, vilka innehåller principer
och ger vägledning i bolagets verksamhet samt
för dess medarbetare.
Bolag som tilmpar Koden är inte skyldiga att vid
varje tilllle följa varje regel i Koden. Om bolaget
finner att en viss regel inte passar med nsyn till
bolagets särskilda omständigheter kan bolaget
välja en alternativ lösning, under förutttning att
bolaget då redovisar avvikelsen och den alterna-
tiva lösningen (allt enligt principen ”följ eller för-
klara”). Starbreeze tillämpar Koden sedan 2 okto-
ber 2017 då bolaget noterades på Nasdaq
Stockholm.
Bolagsstämman
Aktieägarnas inflytande i bolaget utövas vid
bolagsstämman, som är bolagets högsta beslu-
tande organ. Varje aktieägare som på avstäm-
ningsdagen för bolagssmman är införd i den av
Euroclear Sweden AB förda aktieboken och
antecknad i ett avsmningsregister eller på ett
avstämningskonto har rätt att delta, personligen
eller genom befullktigat ombud. Smman kan
besluta i alla frågor som rör bolaget och som inte
enligt aktiebolagslagen eller bolagsordningen
uttryckligen faller under ett annat bolagsorgans
exklusiva kompetens. Smman kan till exempel
besluta om ökning eller minskning av aktiekapita-
let, ändring av bolagsordningen samt att bolaget
ska tda i likvidation. Vad gäller nyemissioner av
aktier, konvertibler eller teckningsoptioner har
Aktieägare
VD
Bolagsledning
Valberedning
Ersättnings-
utskott
Bolagsstämma
Styrelse
Extern revision
Revisionsutskott
Bolagsstyrningsstruktur
45
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Bolagsstyrningsrapport
stämman, utöver möjlighet att själv besluta om
detta, möjlighet att lämna bemyndigande till sty-
relsen att fatta emissions beslutet. Varje aktieä-
gare har, oberoende av aktieinnehavets storlek,
rätt att få ett angivet ärende behandlat på
bolagssmman. Aktigare som önskar utöva
denna rätt måste framställa en skriftlig begäran
till bolagets styrelse. En sådan begäran ska i nor-
mala fall vara styrelsen tillhanda i sådan tid att
ärendet kan tas upp i kallelsen till bolagssmman.
Årsstämma hålls årligen inom sex månader efter
räkenskapsårets utgång. Stämmans ordförande
ska nomineras av valberedningen och väljas av
stämman. Till årssmmans uppgifter hör att välja
bolagets styrelse och revisorer, fastställa Kon-
cernens och bolagets balans- och resultaträk-
ningar, besluta om dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust enligt den fastställda
balanskningen samt att besluta om ansvarsfri-
het för styrelseledamöter och verkställande
direkr. Stämman beslutar även om de arvoden
som ska utgå till styrelseledamöterna och bola-
gets revisorer.
Extra bolagsstämma kan sammankallas av sty-
relsen r styrelsen anser att det finns sl att
lla en stämma före nästa årssmma. Styrelsen
ska också sammankalla extra bolagssmma när
en revisor eller aktieägare som innehar mer än tio
procent av aktierna i bolaget skriftligen begär att
stämma ska llas r att behandla ett specifikt
ärende.
Kallelse till bolagssmma ska ske genom
annonsering i Post- och Inrikes Tidningar samt på
bolagets webbplats. Vid tidpunkten för kallelse
ska information om att kallelse skett annonseras i
Dagens Industri. Kallelse till ordinarie bolags-
stämma och extra bolagssmma där ändring av
bolagsordning ska behandlas utfärdas tidigast
sex (6) och senast fyra (4) veckor före bolags-
stämman. Kallelse till annan extra bolagssmma
utfärdas tidigast sex (6) veckor före och senast
tre (3) veckor innan bolagssmman. Smmopro-
tokollet finns tillngligt på bolagets webbplats
senast två veckor efter stämman.
Under räkenskapsåret 2022 ägde årsstämman
rum den 12 maj 2022. Nästa årsstämma planeras
att äga rum den 11 maj 2023.
Valberedningen
Vid årsstämman den 13 maj 2020 beslutades att
anta ett förfarande för tillttande av valbered-
ning inför kommande årsstämmor.
Enligt detta förfarande ska valberedningen
bestå av styrelsens ordförande samt högst fyra
ledamöter, vilka ska utses av de röstmässigt
största ägarna eller ägargrupperna. De fyra till
röstetalet största aktieägarna kommer att kon-
taktas på grundval av bolagets, av Euroclear till-
handahållna, förteckning över registrerade aktie-
ägare per den sista bankdagen i augusti. Den
aktigare som inte är registrerad i Euroclear, och
som önskar att vara representerad i valbered-
ningen, ska anmäla detta till styrelsens ord-
rande senast den 1 september samt kunna styrka
ägarförhållandet. Vid bedömningen av vilka som
utgör de fyra till röstetalet största ägarna ska en
grupp aktigare anses utgöra en ägare om de (i)
ägargrupperats i Euroclear-systemet eller (ii)
offentliggjort och till bolaget skriftligen meddelat
att de träffat skriftlig överenskommelse att
genom samordnat utövande av rösträtten inta en
ngsiktig gemensam hållning i fga om bolagets
förvaltning. Styrelsens ordförande ska snarast
efter utngen av augusti månad sammankalla de
fyra röstmässigt största aktigarna i bolaget till
valberedningen. Om någon av de fyra röstmässigt
största aktieägarna avstår sin rätt att utse leda-
mot till valberedningen ska nästa aktigare i
storleksordning beredas tillfälle att utse ledamot,
dock behöver inte fler än tio aktieägare tillfgas.
Ordrande i valberedningen ska, om inte ledamö-
terna enas om annat, vara den ledamot som
representerar den största aktie ägaren. Namnen
på ledamöterna och namnen på de aktie ägare
som utsett dem samt hur valberedningen kan
kontaktas, ska offentliggöras snart valbered-
ningen utsetts, vilket ska ske senast sex månader
re årsstämman.
Valberedningens mandatperiod sträcker sig
fram till dess att ny valberedning utsetts. Arvode
ska ej utgå till valberedningens ledamöter. Bola-
get ska dock svara för skäliga kostnader förenade
med valberedningens fullgörande av uppdraget.
Valberedningens uppgift ska vara att inför års-
stämma och, i förekommande fall, extra bolags-
stämma, framlägga förslag avseende antal styrel-
seledamöter som ska väljas av stämman,
styrelsearvode, styrelsens sammansättning, sty-
relseordförande, ordförande på årssmma, val
46
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Bolagsstyrningsrapport
Styrelsens sammansättning
Namn Revisions- och ersättnings utskott
Innehaft
befattning sedan
Oberoende
Bolagetgare
Närvaro
styrelse möten
Närvaro
revisionsutskott
Närvaro
ersättnings utskott
Torgny Hellström Revisionsutskott ochersättnings utskott 2019 Ja/Ja 14/14 8/8 3/3
Kerstin Sundberg Revisionsutskott(ordförande) 2019 Ja/Ja 13/14 8/8
Mike Gamble 2021 Ja/Ja 12/14
Thomas Lindgren Revisionsutskott 2021 Ja/Ja 14/14 8/8
Anna Lagerborg Ersättningsutskott 2021 Ja/Ja 14/14 3/3
Styrelsen
Styrelsens ersättningar
2022 (TSEK)
Grundlön/
styrelse arvode
rlig
ersättning
Övriga
förmåner Pensionskostnad Summa
Torgny Hellström, styrelseordförande 833 - - - 833
Kerstin Sundberg, styrelseledamot 461 - - - 461
Anna Lagerborg, styrelse ledamot 295 - - - 291
Thomas Lindgren, styrelseledamot 332 - - - 332
Mike Gamble, styrelseledamot 250 - - - 250
Tobias Sjögren, vd 3 038 - - 530 3 568
Övriga ledande befattningshavare, i genomsnitt 5 personer, vid årets utng 5 personer 6 400 - 143 1 092 7 635
Summa 11 608 - 143 1 622 13 373
47
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Bolagsstyrningsrapport
Årshjul
Starbreeze årshjul för revision och kontroll
November–december
Rapport till styrelse och revisions-
utskott identifierade svagheter
Rapportering
Självbedömning
Åtgärder
Riskerna
hanteras
Plan och
omfattning
Intern
kontroll
Självbedömning
Januari–februari
Riskbedömning
Granska och uppdatera policyer,
rutiner och kontroller
Bolagsstyrningsrapport
Oktober
Statusuppföljning identifierade
svagheter från självbedömningen
Mars–april
Fastställ omfattning och planera
försjälvbedömning
Utrda instruktioner för slv-
bedömning
Juli–september
Åtgärder av identifierade svagheter
från självbedömning
Maj–juni
Självbedömning
Rapportera självbedömning till
revisionsutskottet och styrelsen
48
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Bolagsstyrningsrapport
av revisorer och revisorsarvoden samt hur valbe-
redningen ska utses.
Valberedningens ledamöter ska offentliggöras
på bolagets hemsida senast sex månader före
årsstämman.
Bolagets valberedning inför årssmman 2022
och för tiden intill dess att ny valberedning utsetts
består av: Michael Hjorth (Digital Bros och Indian
Nation), Caroline Sjösten (Swedbank Robur Fonder
AB), Ossian Ekdahl (Första AP-fonden), och Torgny
Hellström (styrelsens ordförande).
Styrelsen
Styrelsens uppgifter
Styrelsen bär det yttersta ansvaret för bolagets
organisation och förvaltningen av bolagets verk-
samhet, som ska ske i bolagets och samtliga
aktigares intresse. Några av styrelsens huvud-
uppgifter är att hantera strategiska fgor avse-
ende verksamhet, finansiering, etableringar, till-
växt, resultat och finansiell ställning och fortlö-
pande utrdera bolagets ekonomiska situation.
Styrelsen ska också se till att det finns effektiva
system för uppföljning och kontroll av bolagets
verksamhet och säkerställa att bolagets informa-
tionsgivning pglas av öppenhet och är korrekt,
relevant och tillförlitlig.
Styrelsens sammansättning
Enligt Starbreezes bolagsordning ska styrelsen
bestå av lägst tre och högst åtta ledamöter med
högst t suppleanter. Ledamöterna väljs normalt
årligen på årsstämman för tiden intill slutet av
nästa årsstämma, men ytterligare styrelse-
ledamöter kan väljas under året vid en extra
bolagsstämma.
Styrelsen består vid tiden för årsredovisningens
offentliggörande av fem ordinarie ledamöter:
Torgny Hellström (ordrande), Kerstin Sundberg,
Mike Gamble, Thomas Lindgren och Anna Lager-
borg.
Vid årsstämman 2022 omvaldes ledamöterna
Torgny Hellström, Kerstin Sundberg, Anna Lager-
borg, Mike Gamble och Thomas Lindgren.
Samtliga styrelseledamöter valdes för tiden
intill slutet av nästa årssmma, vilken kommer att
llas den 11 maj 2023. Varje styrelseledamot äger
dock rätt att när som helst fntda uppdraget.
Valberedningen har gjort bedömningen att
Torgny Hellström, Kerstin Sundberg, Mike Gamble,
Thomas Lindgren och Anna Lagerborg är obero-
ende i förhållande till såväl bolaget och bolags-
ledningen som större aktieägare. Styrelsens
samman sättning uppfyller därmed Kodens krav på
oberoende.
Styrelseledamöterna i bolaget presenteras i
rmare detalj i avsnittet ”Styrelse och revisorer
på sidan 55.
På sidan 47 finns en tabell avseende ledamöter-
nas deltagande i olika utskott, när ledamoten till-
trädde sin position samt styrelsens bedömning av
de olika ledamöternas oberoende.
Styrelsens ordförande
Styrelsens ordförande har till uppgift att bland
annat leda styrelsens arbete samt att tillse att
styrelsens arbete bedrivs effektivt och att styrel-
sen fullgör sina åligganden. Ordföranden ska
genom kontakter med verksllande direkren
fortlöpande få den information som behövs för
att kunna följa bolagets sllning, ekonomiska
planering och utveckling. Ordföranden ska vidare
samråda med verkställande direktören i strate-
giska frågor samt kontrollera att styrelsens beslut
verkslls ett effektivt sätt.
Styrelsens ordförande ansvarar för kontakter
med aktie ägarna i ägarfgor och för att förmedla
synpunkter fn ägarna till styrelsen. Styrelsens
ordförande väljs av bolagsstämman.
Styrelsens arbetsformer
Styrelsen följer en skriftlig arbetsordning som ses
över årligen och fastställs på det konstituerande
styrelsemötet som hålls i anslutning till årssm-
man. Arbetsordningen reglerar bland annat sty-
relsens arbetsformer, arbetsuppgifter, besluts-
ordning inom bolaget, styrelsens mötesordning,
ordförandens arbetsuppgifter samt arbetsför-
delningen mellan styrelsen och verkställande
direktören. Instruktion avseende ekonomisk rap-
portering och instruktion till verkställande direk-
tör fastställs också i samband med det konstitue-
rande styrelsemötet.
Under verksamhetret 2022 genomfördes 14
protokollförda sammanträden. Respektive leda-
mot som har närvarat vid styrelse- och utskotts-
möten framgår enligt tabellen på sidan 47.
Föredragande i strategiska fgor är verksl-
lande direk tören och i ekonomiska och finansiella
49
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Bolagsstyrningsrapport
frågor koncernens ekonomiansvarig. Under verk-
samhetsåret sammanträdde styrelsen med revi-
sorn vid ett flertal tillfällen.
Styrelsens utskott
Bolagets styrelse har inttat två utskott, revi-
sionsutskott och ersättningsutskott. Styrelsen
har antagit arbetsordningar för båda utskotten.
Revisionsutskottet
Revisionsutskottets uppgift är att bereda styrel-
sens arbete med att kvalitetssäkra bolagets
finansiella rapportering. Vidare ska revisionsut-
skottet fastställa riktlinjer för vilka andra tjänster
än revision som bolaget får upphandla av bola-
gets revisorer. Utskottet har även till uppgift att ge
sin utrdering av revisionsarbetet till valbered-
ningen vid framtagandet av valberedningens för-
slag till årssmman till val av revisorer samt stor-
leken på revisionsarvodet. Under verksamhets-
året 2022 har revisionsutskottet bland annat
samtt med bolagets revisorer kring förekom-
mande redovisnings bedömningar. Vidare har revi-
sionsutskottet föreslagit åtgärder för att bolaget
löpande ska förbättra internkontroller.
Revisionsutskottet besr sedan det konstitue-
rande styrelsemötet efter årssmman 2022 av:
Kerstin Sundberg (ordförande), Torgny Hellström,
samt Thomas Lindgren.
Ersättningsutskottet
Ersättningsutskottets uppgifter är huvudsakligen
att bereda fgor om ersättning och andra
ansllningsvillkor för VD och andra ledande
befattningshavare. Ersättningsutskottet ska
också följa och utvärdera pågående och under
året avslutade program för rörliga erttningar för
bolagsledningen samt följa och utvärdera tillämp-
ningen av de riktlinjer för ersättningar till ledande
befattningshavare som årsstämman fattat beslut
om.
Ersättningsutskottet består sedan det konsti-
tuerande styrelsemötet efter årsstämman 2022
av: Torgny Hellström (ordförande) samt Anna
Lagerborg.
Ersättning till styrelsens ledamöter
Ersättningen till, av bolagsstämman valda, styrel-
seledamöter beslutas av bolagsstämman. Vid års-
stämman 2022 beslutades att arvode skulle utgå
med 650 000 SEK till styrelsens ordrande samt
med 260 000 SEK vardera till övriga styrelseleda-
möter som inte är anställda i bolaget.
rutöver fastsllde årsstämman om arvode
till revisionsutskottets medlemmar om 175 000
kronor till ordförande och till ledamot 65 000 kro-
nor, till ersättningsutskottet ett arvode om 50 000
kronor till ordförande och 40 000 kronor till leda-
mot. Arvode till revisor utgår enligt godkänd räk-
ning.
Den ersättning som utgått till styrelsens leda-
möter under 2022 framr på sidan 47.
Utrdering av styrelsens arbete
Styrelsearbetet utrderas årligen med syfte att
utveckla styrelsens arbetsformer och effektivi-
tet. Det är styrelsens ordförande som ansvarar för
utvärderingen och för att presentera den för val-
beredningen. Avsikten med utrderingen är att få
en uppfattning om styrelseledamöternas åsikter
om hur styrelsearbetet bedrivs och vilka åtgärder
som kan vidtas för att effektivisera styrelsearbe-
tet samt om styrelsen är kompetensmässigt väl
balanserad. Utvärderingen är ett viktigt underlag
för valberedningen inför årsstämman.
Under året 2022 har utrdering av styrelsens
arbete utförts och presenterats valberedningen.
Valberedningen har diskuterat vilka erfarenheter
och kompetenser som behövs i styrelsen, bland
annat mot bakgrund av den nu avslutade före-
tagsrekonstruktionen och den kärnverksamhet
som bolaget definierat.
Verkställande direktören och andra ledande
befattningshavare
VD och övrig koncernlednings uppgifter
Den verksllande direkren utses av styrelsen
och sköter Koncernens löpande förvaltning enligt
styrelsens riktlinjer och anvisningar. VD ansvarar
för att hålla styrelsen informerad om bolagets
utveckling och rapportera om väsentliga avvikel-
ser från fastställda affärsplaner och om händel-
ser som har stor inverkan på bolagets utveckling
och verksamhet, samt att ta fram relevant
beslutsunderlag till styrelsen exempelvis gällande
etableringar, investeringar och övriga strategiska
frågeställningar. Koncernledningen, som leds av
bolagets VD, består av personer med ansvar för
väsentliga verksamhetsområden inom Starbreeze.
50
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Bolagsstyrningsrapport
Ersättning till VD och ledande befattningshavare
Till ledande befattningshavare inklusive verksl-
landedirektören har en totalsumma avseende lön,
rörliga erttningar och andra förmåner utgått
med 11 203 TSEK (6 048) TSEK under 2022. Aktierela-
terad ersättning uppgår till 0 (0) TSEK. För ledande
befattningshavare erläggs avgiftsbestämda pen-
sionspremier vilka motsvarar kostnaden enligt
ITP-plan.
Ingen kostnad för aktieoptioner, som tilldelats
anställda, belastar räkenskapsårets resultat 0 (0)
TSEK. Se not 13 för detaljer.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-
havare
Dessa riktlinjer omfattar ledande befattnings-
havare i Starbreeze, vilka utgörs av de som fn tid
till annan inr i Bolagets ledningsgrupp. Riktlin-
jerna ska tilmpas på ersättningar som avtalas,
och föndringar som görs i redan avtalade
erttningar, efter det att riktlinjerna antagits av
årsstämman. Riktlinjerna omfattar inte ersätt-
ningar som beslutas av bolagsstämman.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder
under andra regler än svenska får vederrliga
anpassningar ske för att följa tvingande sådana
regler eller lokal praxis, varvid dessa riktlinjers
övergripande ändamål ska tillgodoses.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstra-
tegi, lång siktiga intressen och hållbarhet.
Bolagets affärsstrategi är i korthet följande:
Starbreezes är en oberoende utvecklare, skapare,
förggare och distributör av PC och konsolspel
med ett globalt marknadsfokus, med studios i
Stockholm, Barcelona,Paris och London. Med det
framgångsrika varumärket PAYDAY i centrum,
utvecklar Starbreeze spel baserat på egna och
andras varumärken, både internt och i samarbete
med externa spel utvecklare.
Starbreeze huvudsakliga verksamhet består av
egen utveckling av tv- och datorspel som helt
eller delvis finan sieras med egna medel. Majorite-
ten av bolagets ansllda har som huvudsaklig
sysselsättning att utveckla bolagets produkter.
Spelen distribueras sedan i huvudsak via digitala
plattformar såsom Steam, eller i partnerskap med
andra företag för fysisk distribution. Bolagets
slutkund är de konsumenter som köper spelet via
de olika spelplattformarna eller återförsäljare.
För ytterligare information om bolagets affärs-
strategi, se www.starbreeze.com
Bolaget ska erbjuda marknadsmässiga villkor
som gör att Bolaget kan rekrytera och behålla
kompetent personal.
rlig erttning som omfattas av dessa riktlin-
jer ska syfta till att fmja bolagets affärsstrategi
och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen till bolagsledningen kan bestå av
fast lön, rörlig ersättning, pension och andra sed-
vanliga förmåner. Därut över ska styrelsen årligen
utvärdera huruvida aktierelaterade eller aktie-
kursrelaterade incitamentsprogram bör föreslås
årsstämman. Sådana aktierelaterade eller aktie-
kursrelaterade incitamentsprogram beslutas av
bolagssmman och omfattas därför inte av
dessa riktlinjer.
Den fasta lönen omprövas som huvudregel en
ng per år och ska beakta individens kvalitativa
prestation. Ersättningen till den verksllande
direktören och övriga ledande befattningshavare
ska vara marknadsmässig.
Styrelsen ska vidare äga fatta beslut om rörlig
erttning i form av kontant bonus till Bolagets
ledande befattnings havare. Den rörliga ersätt-
ningen ska vara kopplad till förutbestämda och
mätbara kriterier. Den rörliga ersättningen på års-
basis får uppgå till högst 75 procent av den fasta
årsnen för den verksllande direkren och 50
procent av den fasta årslönen för övriga ledande
befattningshavare.
För verksllande direkr och ledande befatt-
ningshavare erläggs avgiftsbestämda pensions-
premier vilka motsvarar kostnaden enligt sedvan-
lig ITP-plan. Andra sedvanliga förner får
sammanlagt uppgå till högst 10 procent av den
fasta årslönen.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder
under andra regler än svenska får, såvitt avser
pensionsförmåner och andra förmåner, veder-
rliga anpassningar ske för att följa tvingande
sådana regler eller lokal praxis, varvid dessa rikt-
linjers övergripande ändamål ska tillgodoses.
51
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Bolagsstyrningsrapport
Upphörande av anställning
Vid uppgning från verksllande direkrens
sida råder en uppgningstid om sex månader
och vid uppsägning fn Bolagets sida gäller en
uppgningstid om sex månader med tillägget att
ett avgångsvederlag om 6 månader skall ut.
Övriga ledande befattningshavare ska ha en upp-
gningstid på tre till nio månader.
rutöver kan ersättning för eventuellt åta-
gande om konkurrensbegränsning utgå. Sådan
erttning ska kompensera för eventuellt
inkomstbortfall och ska endast utgå i den
utsträckning som den tidigare befattningshava-
ren saknar rätt till avgångsvederlag. Ersättningen
ska uppgå till högst 60 procent av den fasta kon-
tantlönen vid tidpunkten för uppsägningen, om
inte annat följer av tvingande kollektiv-
avtalsbestämmelser, och utgå under den tid som
åtagandet om konkurrensbegränsning gäller, vil-
ket ska vara högst 18 månader efter ansllning-
ens upphörande.
Lön och anställningsvillkor för ansllda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa
ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvill-
kor för bolagets anställda beaktats genom att
uppgifter om anställdas total ersättning, ersätt-
ningenskomponenter samt ersättningens ökning
och ökningstakt över tid har utgjort en del av
ersättningsutskottets och styrelsens beslutsun-
derlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlin-
jerna och de begnsningar som följer av dessa.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och
genomföra riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I
utskottets uppgifter inr att bereda styrelsens
beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare. Styrelsen ska upp-
rätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart
fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid
årsstämman.
Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer
antagits av bolagssmman. Ersättningsutskottet
ska även följa och utrdera program för rörliga
ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen
av riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-
havare samt gällande ersättningsstrukturer och
erttningsnivåer i bolaget. Vid styrelsens
behandling av och beslut i ersättningsrelaterade
frågor närvarar inte verkställande direktören eller
andra personer i bolagsledningen, i den mån de
bers av fgorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen har rätt att frångå ovanstående riktlin-
jer helt eller delvis om styrelsen bedömer att det i
ett enskilt fall finns särskilda sl som motiverar
det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose
bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets eko-
nomiska bärkraft. Som angivits ovan inr det i
ersättningsutskottets uppgifter att bereda sty-
relsens beslut i ersättningsfgor, vilket innefat-
tar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Revision och kontroll
Extern revisor
Bolagets revisor utses av bolagssmman. Revisorn
ska granska bolagets årsredovisning och bokring
samt styrelsens och den verkställande direktörens
förvaltning.
Utöver revisionsberättelsen avger revisorn även
normalt sett en översiktlig granskningsberättelse
vid tredje kvar talets delårsrapport.
Vid årsstämman den 12 maj 2022 omvaldes revisions -
firman Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, (Tors-
gatan 21, 113 21 Stockholm) till bolagets revisorer för
tiden intill slutet av den årsstämma som hålls under
2023. Öhrlings Price water houseCoopers AB har varit
bolagets revisor för år 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020,
2021, 2022 och fram till årsstämman 2023. Huvudan-
svarig revisor är auktoriserade revisorn Aleksander
Lyckow.
Aleksander Lyckow är medlem i FAR. Revisionsbe-
rättelsen undertecknas av Aleksander Lyckow.
Ersättning till revisorn
Beslut om ersättning till revisorn fattas av bolags-
stämman, efter förslag fn valberedningen. Vid års-
stämman den 12 maj 2022 beslutades att arvode till
revisorn skulle utgå enligt godkänd räkning.
Intern revision och kontroll
Styrelsens ansvar för den interna kontrollen regle-
ras i aktiebolagslagen och årsredovisningslagen
som inneller krav på att informationen om de vik-
52
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Bolagsstyrningsrapport
tigaste inslagen i Starbreezes system för intern
kontroll och riskhantering i samband med den
finansiella rapporteringen varje år ska ini
bolagsstyrningsrapporten. Styrelsens ansvar för
den interna kontrollen regleras även i Koden. Sty-
relsen ska bland annat se till att Starbreeze har
god intern kontroll och formaliserade rutiner som
säkerställer att fastlagda principer för finansiell
rapportering och intern kontroll efterlevs samt att
det finns ändamålsenliga system för uppföljning
och kontroll av bolagets verksamhet och de risker
som bolaget och dess verksamhet är förknippad
med. Den interna kontrollens övergripande syfte
är att i rimlig grad säkerställa att bolagets opera-
tiva strategier och mål följs upp och att ägarnas
investering skyddas. Den interna kontrollen ska
vidare kerställa att den externa finansiella rap-
porteringen med rimlig säkerhet är tillförlitlig och
upprättad i överensstämmelse med god redovis-
ningssed, uppfyller krav på informationsgivning i
enlighet med interna policies samt att tillämpliga
lagar och förordningar följs samt att krav på note-
rade bolag efterlevs.
Kontrollmiljö
Den interna kontrollen inom Starbreeze baseras
på en kontrollmiljö som omfattar organisation,
beslutsvägar, befogenheter och ansvar. Styrelsen
har en skriftlig arbetsordning som klargör styrel-
sens ansvar och som reglerar styrelsens arbets-
fördelning. I arbetsordningen framr även vilka
frågor som ska föreläggas styrelsen för beslut.
Rollfördelning mellan styrelse och verkställande
direktören finns kommunicerad i styrelsens
arbetsordning samt i dess vd-instruktion. Verk-
ställande direktören leder därutöver verksamhe-
ten utifrån aktiebolagslagen, andra lagar och för-
ordningar, regelverk för aktiemarknadsbolag,
svensk kod för bolagsstyrning med mera. Styrel-
sen följer upp att fastlagda principer för den
finansiella rapporteringen och interna kontrollen
efterlevs samt upprätthåller ändamålsenliga rela-
tioner med bolagets revisorer. Bolagsledningen
ansvarar för det system av interna kontroller som
krävs för att hantera väsentliga risker i den
pande verksamheten. Vidare bereder revisions-
utskottet frågor för beslut i styrelsen i syfte att
upptthålla en god kontroll.
Riskbedömning och kontrollaktiviteter
En tydlig organisation och beslutsordning syftar
till att skapa en god medvetenhet om risker hos
medarbetarna och ett väl avgt risktagande.
Inbyggda kontrollpunkter syftar även till att risken
för felaktigheter i redovisningen minimeras.
Likaså finns dokumenterade rutiner avseende
hanteringen av bolagets ekonomi- och konsoli-
deringssystem. Uppföljning sker löpande för att
vidmakthålla god intern kontroll och därmed före-
bygga och upptäcka risker.
Riskhantering
De väsentliga risker som påverkar den interna
kontrollen avseende den finansiella rapporte-
ringen och operationella kontroller identifieras
och hanteras såväl koncern-, affärs område-,
som dotterbolagsni. I styrelsen ansvarar revi-
sionsutskottet för att väsentliga finansiella risker
respektive risker för fel i den finansiella rapporte-
ringen identifieras och bereds för beslut om
eventuella åtgärder i styrelsen för att säkerställa
en korrekt finansiell rapportering. Särskilt priori-
terat är att identifiera processer där risken för
väsentliga fel relativt sett är högre på grund av
komplexiteten i processen eller i sammanhang
r stora värden är involverade.
Styrelsen ger ledningen i uppdrag att analysera
verksamheten och identifiera och kvantifiera de
risker som koncernen exponeras för. Efter att ris-
kerna identifierats har de rangordnats efter san-
nolikhet och konsekvens. Utifn denna analys
har bolaget tagit fram ett stort antal kontroller
inom omdena Finans, Management, IT, HR och
Game Development, Marketing och PR samt IR. En
planlagd självbedömningsrutin utförs enligt en
fastlagd plan och avrapportering av utfallet sker
till revisionsutskottet och styrelsen, som säker-
ställer att kontrollerna utrts. Resultat, analys
och åtgärder av detta arbete rapporteras direkt
till revisions utskottet och styrelsen.
Uppföljning
Styrelsen utvärderar kontinuerligt den informa-
tion som bolagsledningen och revisionsutskottet
presenterar. Styrelsens arbete innefattar ock
att säkerställa att åtgärder vidtas rörande even-
tuella brister och förslag till åtrder som fram-
kommit vid extern revision och den interna upp-
följningen av internkontroll som bolaget har
53
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Bolagsstyrningsrapport
implementerat. Efter att styrelsen erhållit analys
av internkontrollen bereder revisionsutskottet
förslag till beslut i styrelsen rörande åtgärder av
de brister och svagheter som har identifierats.
Vid slutet av året erhåller revisionsutskottet en
slutlig rapport över internkontrollens utfall och
status. Baserat på denna bereder revisionsut-
skottet förslag till styrelsen avseende förbätt-
ringsåtgärder. Detta är en ständigt pågående pro-
cess enligt årshjulet för revision och kontroll
nedan.
Styrelsen erhåller även löpande rapporter om
koncernens finansiella ställning och utveckling.
Efter varje kvartalsslut behandlas koncernens
ekonomiska situation och ledningen analyserar
månatligen resultatutvecklingen på detaljnivå, vil-
ket sedan månatligen avrapporteras i samman-
fattad form till styrelsen. Revisionsutskottet följer
vid sina samman träden upp den ekonomiska
redovisningen och revisionsutskottet och styrel-
sen får vid ett tilllle per räkenskapsår en särskild
föredragning från revisorerna avseende deras
iakttagelser.
54
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Styrelse och revisor
Styrelse och revisor
Torgny Hellström
Styrelseordförande sedan
extrastämman 2019
Född 1958.
Utbildning Jur. kand, Stockholms
Universitet. Executive education
Thunderbird (University of Phoenix)
Huvudsaklig sysselsättning Torgny
Hellström är verksam som styrelsele-
damot och managementkonsult och
har tidigare haft ledande positioner
som Ord förande i DDM Holding AG och
MagComp AB, styelseledmot i True
Heading AB och Seapilot AB, inom Anoto
Group, senast som VD och tidigare som
COO och chefsjurist. Torgnys tidigare
arbeten inkluderar även bland annat
Vice President Litigation inom Erics-
sonkoncernen samt befattningar inom
IBM Europe och IBM Nordic.
Andra uppdrag Styrelseordförande i
Precise Biometrics, Drupps Group AB
och Swipp AB. Styrelseledamot i
ImagnineCare AB.
Innehav i bolaget Äger direkt 500000
B-aktier
Torgny Hellstm är oberoende i förl-
lande till Bolaget, dess ledning och
större aktieägare.
Mike Gamble
Styrelseledamot sedan 2021
Född 1964.
Utbildning Ministry of Defence,
Mechanical and Production Engineer.
Huvudsaklig sysselsättning Ägare
och ledamot av RH45 Game Consulting
Ltd som är specialiserade på att arbeta
med tv-spelsutvecklare kring strategi,
ekonomi och utveckling. Branschvete-
ran från över ett kvarts sekel, tidigare
haft ledande roller på Epic, THQ och
Microsoft samt ett antal nystartade
middleware bolag. Mikes erfarenhet
stcker sig från ledande positioner
inom utveckling till ren affärsutveckling
med en teknisk vinkling.
Andra uppdrag Ledamot RH45
GameConsulting Ltd.
Innehav i bolaget
Mike Gamble är oberoende i förl-
lande till Bolaget, dess ledning och
större aktieägare.
Kerstin Sundberg
Styrelseledamot sedan
extrastämman 2019
Född 1954.
Utbildning Ekonomexamen,
Stockholms Universitet.
Huvudsaklig sysselsättning: Kerstin
Sundberg är sedan 2017 verksam som
styrelseledamot. Tidigare bakgrund
som auktoriserad revisor och finansiell
råd givare, senast som partner på
Deloitte. Hennes branschinriktning
innefattar bland annat Media och
Telecommunications samt M/A och
Transaction services.
Andra uppdrag Styrelseledamot i och
ordförande av revisions utskottet i
World Wide Fund for Nature (WWF) samt
styrelseledamot för Impero Software
och Skogsaktiebolaget Eternali AB.
Innehav i bolaget
Kerstin Sundberg är oberoende i för-
llande till Bolaget, dess ledning och
större aktieägare.
Thomas Lindgren
Styrelseledamot sedan 2021
Född 1971.
Utbildning Master of Science in Busi-
ness Administration, Stockholm School
of Economics.
Huvudsaklig sysselsättning Investe-
rare, mentor och flertalet styrelseupp-
drag. Tidigare exekutiva befattningar
på Fatshark, Goodbye Kansas Game
Invest och ISD. Tidgare CEO på Glorious
Games (Stardoll), Gamefederation och
ISD, grundare av Wanderword, TNTX,
Northify och Boden Intressenter Fast-
ighets AB.
Andra uppdrag Styrelseord förande
Wanderword, Ecobloom och Boden
Intressenter Fastighets AB. Ledamot i
Northify, Rahms Sd och TNTX.
Innehav i bolaget Äger direkt eller indi-
rekt 400 000 aktier av serie B och 261 879
av serie A.
Thomas Lindgren är oberoende i för-
llande till Bolaget, dess ledning och
större aktieägare.
Anna Lagerborg
Styrelseledamot sedan 2020
Född 1966.
Utbildning Fil.kand. i systemvetenskap
Huvudsaklig sysselsättning: Anna
arbetar idag med executive search
ochaffärsutveckling på Safemind, ett
rekyteringsföretag specialiserat inom
tech och digitalisering. Anna har en
ng bakgrund av att leda tech-organi-
sationer bland annat fn NetEnt där
hon varit utvecklingschef och ingått i
koncernledningen och från Hemnet där
hon varit CTO, tillrordnad vd och vice
vd.
Andra uppdrag
Innehav i bolaget Äger direkt eller indi-
rekt 100 000 aktier av serie B.
Anna Lagerborg är oberoende i förhål-
lande till Bolaget, dess ledning och
större aktieägare.
Revisor
Det auktoriserade revisionsbolaget
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
är valda till revisorer.
Aleksander Lyckow
Huvudansvarig revisor
Revisor i Starbreeze AB (publ)
sedan 2022.
Född 1980
Auktoriserad revisor.
55
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Bolagsledning
Bolagsledning
Tobias Sjögren
CEO sedan mars 2021
Född 1975.
Utbildning EMBA Gruppen
Bakgrund Tidigare VD för bolaget White
Wolf Entertainment, tidigare anställ-
ningar på Paradox Interactive, Stardoll
och den internationella agentfirman
DDM Agents. Chef för DICE Stockholms
studio under tiden det första Battle-
field-spelet lanserades.
Innehav i bolaget Äger direkt eller
indirekt 830 000 aktier av serie B och
30000 av serie A.
Mats Juhl
CFO sedan maj 2020
Född 1973.
Utbildning Magisterexamen i
Finansiering Lunds Universitet
Bakgrund CFO Mips AB (publ.), CFO
Tengbomgruppen AB, CFO Sweden
Arena Management KB (Friends Arena),
Finance Director Ticnet AB, Ekonomi-
chef Enea AB (publ.)
Innehav i bolaget Äger direkt eller
indirekt 1 035 000 aktier av serie B.
Fredrik Malmqvist
VP Studio sedan 2021
Född 1979.
Utbildning Bachelor of Science –
Computer Science, Karlstad University
Bakgrund Fredrik har lång och gedigen
erfarenhet fn spelbranschen, de
sen aste 10 åren som Development
Director på DICE där han arbetade med
deras Battlefield franchise, både live
och box produkter. Han har utöver det
8års erfarenhet från software utveck-
ling.
Innehav i bolaget Äger direkt 100 000
aktier av serie B.
Karin Sigge
VP Human Resources sedan 2022
Född 1981.
Utbildning Master i marknadsföring
från Handelshögskolan i Göteborg.
Bakgrund Har arbetat med HR och
rekrytering sen 2007. Har senast arbe-
tat som egen konsult och innan det
haft roller som HR chef på Netlight Con-
sulting och Digpro Solutions.
Innehav i bolaget Äger direkt 82 666
aktier av serie B.
Petra Takeva
VP Franchise sedan 2021
Född 1977.
Utbildning IHM Business School,
Forsbergs School, Bergs School of
Communication
Bakgrund Petra har över 18 års erfa-
renhet av att arbeta med marknadsfö-
ring och affärsutveckling på de byrå-
och kundsidan. Hon har utvecklat
koncept och format för produkt, tns-
ter och marknads ring, fmst inom
teknik- och underhållningsindustrin.
Innehav i bolaget Äger direkt eller
indirekt 100 000 aktier av serie B.
Staffan Nyström
VP Publishing sedan 2021
Född 1978.
Utbildning Civilingenjör – Industriell
Ekonomi, Luleå Tekniska Universitet.
Bakgrund Över 18 års erfarenhet inom
marknadsring på både byrå- och
kundsidan. Staffan drev tidigare den
interna fullservicebyn på Wargaming
och innan dess var han Head of Marke-
ting for Expansive Worlds på Avalanche
Studios.
Innehav i bolaget Äger direkt 620 154
aktier av serie B.
56
57
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Styrelsen och verksllande direkren för Starbreeze AB (publ), 556551
8932, avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för räken-
skapsåret 2022-01-01–2022-12-31, Starbreeze tjugofemte räkenskapsår. I
årsredovisningen angivna uppgifter avser, om ej annat anges, koncernen.
Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Allmänt om verksamheten
Starbreeze är en oberoende utvecklare, skapare, förggare och distribu-
tör av PC- och konsolspel för den globala marknaden.
Starbreeze grundades 1998 och har sedan dess utvecklats till en väleta-
blerad spelutvecklare och förläggare av dator- och tv-spel med kontor i
flera länder i världen och sin huvudsakliga verksamhet i Stockholm. Under
2022 bestod verksamheten huvudsakligen av egen spelutveckling och för-
lagsverksamhet med fokus på det egna IP:t PAYDAY.
Övrig verksamhet består till del av det som definierats som icke-kärn-
verksamhet, och inga resurser har under året belastat denna verksamhet.
Starbreeze-koncernen omfattas av moderbolaget Starbreeze AB (publ)
och dotterbolagen Starbreeze Production AB, Starbreeze Studios AB, Star-
breeze Publishing AB, New Starbreeze Publishing PD IP AB, Starbreeze VR AB,
Starbreeze USA Inc, Starbreeze LA Inc, Starbreeze IP LUX, Starbreeze IP LUX II
Sarl, Starbreeze Barcelona SL, Starbreeze Paris SAS, New Starbreeze Studios
AB, New Starbreeze Publishing AB, Enterspace AB, Starbreeze IP AB och Star-
breeze Studios UK Ltd. Koncernen äger även 33,3 procent i joint venture-
bolaget StarVR Corporation.
Väsentliga händelser under året
Den 8 december 2022 meddelande bolaget att det expanderar med ny stu-
dio och team i Storbritannien, genom rekryteringen av två brittiska spelve-
teraner. Den brittiska studion kommer fungera som en hub för rekrytering
av utvecklare, med fokus på att utveckla och publicera nyförrvade IP:n
och framtida projekt.
Den 12 maj 2022 hölls årssmma. Årsstämman omvalde, enligt valbered-
nings förslag, styrelsen i sin helhet och Torgny Hellstm omvaldes som
styrelsens ordförande.
I februari 2022 inledde Ryssland ett anfallskrig mot Ukraina. Starbreeze
har ingen exponering mot Ryssland eller Ukraina. Koncernen har ingen verk-
samhet eller direkt konsumentförsäljning i Ukraina, Ryssland eller Belarus.
Konsumentförsäljning sker genom digitala mellanhänder och har historiskt
representerat cirka 7% procent av totalt sålda enheter.
Optionsprogram
Per den 31 december 2022 finns inga utestående personaloptioner eller till-
delade utestående teckningsoptioner. Se vidare not 30.
Händelser efter räkenskapsårets utgång
Det har inte intffat några sentliga händelser efter kenskapsårets
utng. För detaljerad information om händelser hänvisas till Starbreeze.
com.
Nettoomsättning och resultat
Räkenskapsåret omfattar 12 månader (januari–december 2022)
Nettoomsättningen uppgick till 127,6 MSEK (125,7), varav PAYDAY stod för 121,9
MSEK (119,8). Av nettoomttningen uppgick PC till 103,9 MSEK (102,5) och kon-
sol till 18,9 MSEK (18,1).
Nettoomsättningen från Steamförsäljning av basspelet PAYDAY 2 mins-
kade med cirka 14 procent (3,8 MSEK) jämrt med motsvarande period 2021,
nettoomsättningen från DLC försäljningen (försäljning av tilläggspaket)
ökade med 1 procent (0,5 MSEK). PC-försäljning via andra plattformar upp-
gick för perioden till 7,3 MSEK jämrt med 2,7 MSEK föregående år.
Valutakursndringen mot dollarn har haft en positiv påverkan på netto-
omsättningen om 14,3 MSEK jämrt med genomsnittlig valutakurs motsva-
rande period föregående år.
Direkta kostnader uppgick till 60,5 MSEK (56,3) och består av kostnader
kopplade till spelproduktion och spelutveckling samt högre ej aktiverbara
nekostnader. I direkta kostnader ingår avskrivningar om 44,2 MSEK (42,4).
Aktiverade utvecklingsutgifter minskade de direkta kostnaderna med
112,5 MSEK (81,6) och avser spelen PAYDAY 2, PAYDAY 3 samt nya IP:n.
Försäljnings- och marknadsföringskostnader uppgick till 15,8 MSEK (12,9)
och avser fmst personalkostnader och marknadsaktiviteter. Ökningen är
främst hänförlig till genomförda marknadsaktiviteter.
Administrationskostnader uppgick till 64,1 MSEK (51,2) och avser bland
annat kontorskostnader och löner till personal som inte arbetar inom spel-
produktion eller marknadsföring, samt kostnader hänförliga till externa
tjänster. De högre kostnaderna är fmst hänrliga ökade personal- och
lokalkostnader. De högre personalkostnaderna beror också på avsättning
för framtida kostnader kopplade till personalens långsiktiga incitaments-
program kopplat till PAYDAY 3 samt omstruktureringskostnader av
engångskaraktär.
I administrationskostnaderna inr avskrivningar om 15,4 MSEK (17,6). Akti-
verade utvecklingsutgifter minskade administrationskostnaderna med 30,6
MSEK (29,9) och avser spelen PAYDAY 2, PAYDAY 3 samt nya IP:n.
Övriga intäkter uppgick till 19,5 MSEK (9,7). Posten besr av vidarefakture-
rade kostnader, omvärdering av långfristig skuld, valutakurseffekter samt
hyresintäkter. Valutakurseffekten är hänrlig till omvärdering av tillngar
och skulder i utländsk valuta.
Övriga kostnader uppr till 0,0 MSEK (–68,7). Under 2021 återfördes aktive-
rade utvecklingsutgifter relaterat till PAYDAY Crime War i samband med teck-
Förvaltningsberättelse
58
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
nandet av licensavtal med PopReach.
relseresultatet före avskrivningar och nedskrivningar, EBITDA, uppgick
till 66,4 MSEK (6,3). Justerat r engångseffekter relaterat till licensavtalet
r PAYDAY Crime War uppgick EBITDA till 66,4 MSEK (74,9). Resultatandel fn
samriskbolaget StarVR Corporation uppgick till 0,2 MSEK (0,1). Finansnettot
uppgick till –61,1 MSEK (–51,5). Kostnaderna är huvudsakligen hänförliga till
bolagets konvertibellån samt därmed förenlig skuld om –58,5 MSEK (–51,5).
Under året har den spelfinansiering som kommer att erhållas avseende
utveckling av PAYDAY 3 valutasäkrats genom köp av valutaderivat. De fram-
tida derivaten marknadsvärderas månatligen och i perioden har denna vär-
dering medrt en negativ påverkan på resultatet genom en orealiserad
rdeföndring om –2,1 MSEK.
Under perioden belastades finansnettot av räntekostnad leasings-
skuld med 0,7 MSEK (–1,1), vilket är en effekt av redovisningsstandarden IFRS
16.
Resultat före skatt uppgick för perioden till –54,4 MSEK (–105,2). Periodens
resultat uppgick till –59,8 MSEK (–103,5). Resultat per aktie, före och efter
utsdning, uppgick till –0,08 SEK (–0,14).
Finansiell ställning
Anläggningstillgångar
Goodwill uppgick vid årets utgång till 48,3 MSEK (42,4). Immateriella anlägg-
ningstillngar, som fmst besr av IP-rättigheter, uppgick till 174,3 MSEK
(199,9).
Balanserade utgifter för egen spel- och teknikutveckling uppgick till
328,2 MSEK (201,6).
Investeringar i förlagsprojekt uppgick till 4,0 MSEK (4,0).
Av- och nedskrivningar avseende immateriella tillngar uppgick till 44,1
MSEK (39,5).
Omsättningstillgångar
Kundfordringar och övriga fordringar uppgick till 11,6 MSEK (16,2) och består
främst av moms- och skattefordringar.
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter uppgick vid periodens
utng till 40,6 MSEK (29,0) varav 16,8 MSEK (14,6) avser fordran för digital förlj-
ning via fmst Steam, PlayStation Store, Xbox Live och Switch.
Eget kapital
På balansdagen uppgick koncernens egna kapital till 56,8 MSEK (122,8).
Långfristiga skulder.
ngfristiga skulder uppgick till 386,5 MSEK (442,7) varav konvertibellån och
relaterad skuld uppgick till 378,0 MSEK (319,5). Långfristig del av leasingskuld
uppgick till 5,4 MSEK (21,0).
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder uppgick totalt till 303,2 MSEK (108,6). Leverantörsskulder
och övriga skulder uppgick vid periodens utgång till 245,7 MSEK (59,9). Då PAY-
DAY 3 planeras för lansering under 2023 har skuld avseende erhållen spelfi-
nansiering om 176,9 (91,0) omklassificerats från långfristig till kortfristig
skuld. Kortfristig skuld avseende spelfinansiering kommer att öka i takt
med att finansiering erlles och skulden kommer krediteras i samband
med framtida intäktsdelning av försäljningsintäkterna från PAYDAY 3. Då kre-
diteringen sker genom intäktsdelning innebär det att den är icke kassflö-
despåverkande.
Kortfristig skuld för leasingkontrakt uppgick till 16,2 MSEK (17,8). Upplupna
kostnader och förutbetalda inkter uppgick vid årets slut till 39,2 MSEK (30,8).
Kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapi-
tal uppgick till 65,4 MSEK (61,3) där rörelseresultatet för året uppgick till 6,7
MSEK (–53,7) och justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet uppgick
till 59,9 MSEK (121,6). Under 2021 beaktades en redovisningsmässig förlust om
68,7 MSEK, vilket avsåg tidigare aktiverade utvecklingsutgifter avseende PAY-
DAY Crime War. Justering för poster som ej ingår i kassaflödet består framför
allt av avskrivningar på tillgångar om 59,6 MSEK och valutakurseffekter om 1,1
MSEK.
Kassaflöde från den löpande verksamheten ef ter förändringar i rörelse-
kapital uppgick till 57,8 MSEK (73,9).
Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till –143,9 MSEK (–109,0)
varav investeringar i egen spelutveckling uppgick till143,1 MSEK (–111,5).
Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till 65,5 MSEK (6,2)
varav IFRS 16 Leasing uppgick till –19,1 MSEK (19,1). Under året erhöll bolaget
spelfinansiering från Plaion (tidigare Koch Media Group) om 86,1 MSEK.
Periodens totala kassaflöde var –20,6 MSEK (–29,0).
Likvida medel vid periodens utgång uppgick till 108,2 MSEK (128,6).
Investeringar
Under perioden uppgick koncernens investeringar i materiella anlägg-
ningstillngar till –1,3 MSEK (1,0). Investeringar i egen spel- och teknikut-
veckling uppgick till –143,1 MSEK (–111,5).
Nedskrivningar
Starbreeze gör löpande nedskrivningsprövningar av tillgångar utan
bestämd livslängd för att säkerslla att redovisat värde av en tillng inte
överstiger verkligt värde. Under räkenskapsåret har dessa nedskrivnings-
prövningar inte medfört några nedskrivningar.
Forskning och utveckling
Koncernen bedriver forskning och utveckling inom spelutveckling. Den
största delen av bolagets utvecklingsutgifter läggs på att ta fram och upp-
datera spel och förenlig utveckling och består huvudsakligen av personal-
kostnader. Största delen av arbetet är specifikt för olika spel. Viss del av
utvecklingen avser funktioner och mekanik gemensamma för flera spel.
Kostnaderna för detta tas löpande under själva utvecklingsfasen, det vill
ga till dess att det är tekniskt möjligt att färdigslla produkten och att
den är kommersiellt gångbar. När projektet nått denna nivå och därmed
tt över i en utvecklingsfas, aktiveras utgifterna och redovisas då som en
immateriell tillng. När tillgången är färdigslld, skrivs den av i takt med
tillgångens ekonomiska livslängd.
Miljöpåverkan
Ingen av koncernens bolag bedriver någon tillståndspliktig verksamhet
enligt milbalken. Starbreeze har dock en uttalad ambition att minimera
den negativa påverkan på miljön som verksamheten har och har fastslagit
ett antal riktlinjer kring detta.
59
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Hållbarhet
Starbreeze hållbarhetsrapport återfinns sidorna 35-39 i denna årsredo-
visning. En god och säker arbetsmiljö är en viktig hållbarhetsfga för Star-
breeze. Målet med Starbreezes arbetsmilarbete är att skapa en fysiskt,
psykiskt och socialt sund och utvecklande arbetsplats för alla medarbe-
tare.
I bolagets upprandekod anges de grundläggande principerna för hur
Starbreeze r affärer. I uppförandekoden framr även vad medarbetarna
kan förvänta sig av Starbreeze som arbetsgivare när det gäller exempelvis
arbetsmiljö, säkerhet, mänskliga rättigheter, jämställdhet, hälsa och indivi-
dens integritet.
Marknadsringen ska vara etisk, ärlig och ska reflektera allmänt ngse
sociala standarder för vad som anses vara god smak och anständigt.
Personal
Antalet anställda uppgick vid årets utgång till 165 personer (138), varav 139
n och 26 kvinnor. Medelåldern uppgick per 31 december 2022 till 43 år (40).
För mer information se not 11 och 12 samt koncernens hållbarhetsrapport
sidorna 35–39 i denna årsredovisning.
Ersättning till styrelse och ledande befattningshavare
Beslutade och inför årssmman 2022 föreslagna riktlinjer för erttning till
styrelse och ledande befattningshavare återfinns i Bolagsstyrningsrap-
porten på sidan 31. Kostnader under 2022 för ersättning till ledande befatt-
ningshavare framgår av not 13 samt av Ersättningsrapporten för 2022.
Moderbolaget
Starbreeze AB (publ) är moderbolag för koncernen. Ledningsgruppen och
andra centrala gruppfunk tioner finns samlade i moderbolaget.
Moderbolagets nettoomttning för 2022 uppgick till 28,8 MSEK (24,1) och
resultat före skatt uppgick till –52,9 MSEK (–26,5). Resultat efter skatt var
–52,9 MSEK (–26,5).
Aktier i dotterbolag uppgick till 326,0 MSEK (325,9).
Vid periodens utgång uppgick likvida medel till 2,8 MSEK (7,6) och moder-
bolagets egna kapital var 705,1 MSEK (758,0).
ngfristiga skulder ökade till 378,0 MSEK (319,5). Ökningen beror på ökade
skulder relaterat till finansiering av spelutveckling.
Aktien och ägarförhållande
Starbreeze aktier är sedan 2 oktober 2017 noterade på Nasdaq Stockholm i
segmentet Small Cap. Aktierna handlas under kortnamnen STAR A och STAR B
med ISIN-koderna SE007158928 och SE0005992831.
Vid årets utgång uppgick det totala börsvärdet till cirka 1 140 MSEK, jämfört
med cirka 726 MSEK föreende år.
Inom ramen för bolagets konverteringsprogram konverterades 110 424
A-aktier till B-aktier under året.
Starbreeze hade 32 299 aktigare (32 085) vid årets utgång. De tre största
ägarna vid årets slut var Digital Bros S.P.A med 11,96 procent av aktiekapitalet
och 28,93 procent av rösterna, Swedbank Robur med 14,77 procent av aktie-
kapitalet och 13,07 procent av rösterna samt Första AP- fonden med 10,16
procent av aktiekapitalet och 9,63 procent av rösterna. Mer information om
ak tien och ägare finns i avsnittet Aktie och ägare.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Hur Starbreeze arbetar med internkontroll och riskhantering beskrivs i
bolagsstyrningsrapporten. Nedan beskrivs de mest väsentliga verksam-
hetsriskerna för Starbreeze, utan särskild rangordning.
Risker relaterade till externa utvecklare
Starbreeze är inom ramen för bolagets förlagsverksamhet beroende av att
de studios som producerar de kontrakterade produktionerna lever upp till
de avtal som intts.
Förseningar i projekt
Förseningar kan äga rum både för interna projekt och projekt där extern
partner sköter utvecklingen. Färdigställandet av ett projekt kan även
komma att kva mer resurser än vad som ursprungligen beknats och då
ste vanligen, fmst i det fall det gäller ett internt projekt, kostnaden
bäras av Starbreeze.
ga intäkter vid lansering av spel eller andra produkter
Vid lanseringar av nya spel eller andra produkter finns risken att dessa inte
mottas positivt marknaden. Det ller såväl egenfinansierade projekt
som spel där Starbreeze agerar förläggare och sr för en väsentlig andel
av finansieringen. Aktiverade utvecklingsutgifter riskerar även att behöva
skrivas ned i sådana fall.
Beroende av nyckelpersoner
Starbreeze är ett kunskapsintensivt företag och är beroende av att fortsatt
kunna anställa, utbilda och bibehålla ett antal nyckelpersoner för att nå
framng inom alla funktioner på de orter där Starbreeze bedriver verksam-
het. Det handlar bland annat om kommersiell erfarenhet, förståelse för spe-
larnas preferenser samt kompetens inom spelutveckling och teknik. Verk-
samheten är även beroende av nyckelpersoner på ledningsnivå.
Finansieringsbehov och kapital
Inom ramen för Starbreezes verksamhet kommer intäkter ofta omnt för-
delade över tid, vilket verkar likviditeten över tid. Det finns således risk för
att bolaget i framtiden kommer att behöva kapitaliseras. Det finns vidare
risk r att bolaget, vid ett givet tillfälle, inte kan anskaffa ytterligare kapital
eller att det inte kan anskaffas på gynnsamma villkor för befintliga ak tieä-
gare.
Bolaget bedömer att antagandet om fortsatt drift är uppfyllt. Se även not
3.
Immaterialrättsliga frågor
Immateriella rättigheter utgör en väsentlig del av Starbreezes tillgångar,
framförallt i form av upphovsrätt till egenutvecklade spel och mjukvara, för-
ggarlicenser till spel vars rättigheter ägs av tredje parter, patent och
patentansökningar, varumärken, samt intern specifik kunskap och know-
how.
Det är således av stor vikt att de tillngar som utvecklas inom koncernen
förblir Starbreezes egendom.
Det finns vidare risk för att utomstående kan göra intrång i bolagets imma-
60
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
teriella rättigheter eller att bolaget gör intrång på andras immateriella rät-
tigheter.
Valutarisker
Starbreeze agerar på en internationell marknad. En stor del av Starbreezes
inkter erhålls i USD. Samtidigt har bolaget kostnader i huvudsakligen SEK
men även EUR. Starbreeze är därför exponerat mot fluktuationer valuta-
marknaden och förändringar i valutakurser.
Risk för nedskrivningsbehov av goodwill och andra immateriella tillgångar
Koncernbalansräkningen besr till stor del av goodwill samt andra immate-
riella tillngar som per den 31 december 2022 uppgick till sammanlagt 554,8
MSEK. Starbreeze bevakar kontinuerligt relevanta omständigheter som
verkar bolagets verksamhet och bolagets allnna ekonomiska situa-
tion och den möjliga påverkan sådana omständigheter kan ha på värde-
ringen av bolagets goodwill och andra immateriella tillgångar. Det är möjligt
att föndringar av sådana omständigheter, eller av de många faktorer som
bolaget tarnsyn till vid sina bemningar, antaganden och estimat i sam-
band med värderingen av goodwill och andra immateriella tillngar, i fram-
tiden kan komma att kräva att bolaget gör nedskrivningar av goodwill och
andra immateriella tillgångar.
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår att den balanserade vinsten om 690 606 941 kronor över-
rs i ny räkning.
SEK
Moderbolaget
31 dec 2022
Balanserat resultat –1 168 602 269
Överkursfond 1 912 127 083
Årets resultat –52 917 873
Disponeras i ny räkning 690 606 941
Utdelning
Styrelsen föreslår att ingen utdelning (0) lämnas för räkenskapsåret 2022.
Årsstämma
Ordinarie årsstämma i Starbreeze AB (publ), 556551 8932, hålls torsdagen
den 11 maj 2023.
61
Finansiell översikt
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Finansiell översikt
Koncernens totalresultat i sammandrag
TSEK 2022 2021 2020 2019
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning 127 602 125 689 118 006 280 002
Rörelsens kostnader –120 856 –179 409 –107 131 –784 364
Rörelseresultat (ebit) 6 746 –53 720 10 875 –504 362
Finansnetto –61 149 –51 506 –141 348 51 938
Resultat före skatt –54 403 –105 226 –130 473 –452 424
Inkomstskatt –5 405 1 758 193 51 325
Periodens resultat –59 808 –103 468 –130 280 –401 099
Koncernens balansräkning i sammandrag
1 januari – 31 december, TSEK 31 dec 2022 31 dec 2021 31 dec 2020 31 dec 2019
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 563 406 462 494 454 289 384 565
Materiella anläggningstillgångar 22 520 36 013 55 570 76 614
Summa anläggningstillgångar 585 926 498 507 509 859 461 179
Omsättningstillgångar 160 479 175 640 198 847 129 709
Tillgång tillgängliga för försäljning 1 084
Summa tillgångar 746 405 674 147 708 706 591 972
Eget kapital och skulder
Eget kapital 56 786 122 817 228 498 6 158
Skulder
Långfristiga skulder 386 462 442 743 329 849 184 196
Kortfristiga skulder 303 157 108 587 150 359 400 155
Skulder tillgängliga för försäljning 1 463
Summa skulder 689 619 551 330 480 208 585 814
Summa eget kapital och skulder 746 405 674 147 708 706 591 972
62
Finansiell översikt
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Koncernens kassaflödesanalys i sammandrag
TSEK 2022 2021 2020 2019
Kassaflöde från den löpande verksamheten 57 825 73 868 –24 640 49 508
Kassaflöde från investeringsverksamheten –143 936 –109 006 –96 215 –36 239
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 65 522 6 172 195 599
Periodens kassaflöde –20 589 –28 966 74 744 13 269
Likvida medel vid periodens ingång 128 572 157 423 82 787 69 289
Kursdifferens i likvida medel 234 115 –108 229
Likvida medel vid periodens utgång 108 217 128 572 157 423 82 787
Koncernens nyckeltal
TSEK 2022 2021 2020 2019
EBITDA marginal, % 52,0 5,0 41,8 –41,6
EBITDA marginal, % justerat
1)
52,0 59,6 41,8 –41,6
Vinstmarginal, % –42,6 –83,7 –110,6 –161,6
Resultat per aktie före utspädning, kr –0,08 –0,14 –0,28 –1,22
Resultat per aktie efter utspädning, kr –0,08 –0,14 –0,28 –1,22
Soliditet, % 7,6 18,2 32,2 1,0
Antal aktier vid periodens slut före utspädning, st 724 609 266 724 609 266 724 609 266 329 367 849
Antal aktier vid periodens slut efter utspädning, st 724 609 266 724 609 266 724 609 266 329 367 849
Genomsnittligt antal aktier före utspädning, st 724 609 266 724 609 266 469 754 144 328 349 775
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, st 724 609 266 724 609 266 469 754 144 328 349 775
Antalet anställda i genomsnitt, st 154 135 123 331
Antalet anställda vid periodens slut, st 165 138 124 127
1 Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar i procent av nettoomsättning justerat för engångseffekter relaterade
till licensavtal avseende PAYDAY Crime War.
63
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning
Ersättningsrapport
Finansiell information
Finansiellinformation
Förvaltningsberättelse
Innehåll
Rapport över totalresultat, koncernen 64
Finansiell ställning, koncernen 65
Koncernens förändring i eget kapital 66
Kassaflödesanalys, koncernen 66
Resultaträkning, moderbolaget 67
Balansräkning, moderbolaget 68
Moderbolagets förändring i eget kapital 69
Kassaflödesanalys, moderbolaget 69
Noter till de finansiella rapporterna
Not 1 Allmän information 70
Not 2 Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper 70
Not 3 Finansiell riskhantering 75
Not 4 Viktiga uppskattningar och bedömningar
för redovisningsändamål 76
Not 5 Segmentsinformation 77
Not 6 Nettoomsättning 79
Not 7 Övriga rörelseintäkter 79
Not 8 Kostnader fördelade på kostnadsslag 79
Not 9 Ersättning till revisorer 79
Not 10 Nyttjanderätter 80
Not 11 Medelantal ansllda 80
Not 12 Kostnader för erttningar till ansllda 80
Not 13 Ersättning till styrelse och ledande befattningshavare 81
Not 14 Övriga rörelsekostnader 82
Not 15 Finansiella intäkter och kostnader 82
Not 16 Bokslutsdispositioner 82
Not 17 Inkomstskatt och uppskjuten skatt 82
Not 18 Resultat per aktie 83
Not 19 Utdelning per aktie 83
Not 20 Immateriella anläggningstillgångar 84
Not 21 Materiella anläggningstillgångar 86
Not 22 Finansiella anläggningstillgångar 86
Not 23 Andelar i koncernretag 87
Not 24 Finansiella instrument per kategori 88
Not 25 Finansiella tillngars kreditkvalitet 89
Not 26 Kundfordringar och övriga fordringar 90
Not 27 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 90
Not 28 Likvida medel 90
Not 29 Förändring i antal aktier 90
Not 30 Aktierelaterade ersättningar 91
Not 31 Avsättningar 91
Not 32 Skuld tilläggsköpeskilling 91
Not 33 Leverantörsskulder och andra skulder 91
Not 34 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 91
Not 35 Sllda säkerheter 92
Not 36 Eventualförpliktelser 92
Not 37 Avyttring av dotterbolag 92
Not 38 Transaktioner med närsende 93
Not 39 Justering av poster som ej ingår i kassaflödet 94
Not 40 Nettoskuld 95
Revisionsberättelse 97
Definitioner, koncernens nyckeltal
I årsredovisningen refereras det till ett antal icke-IFRS resultatmått som
används för att hjälpa såväl investerare som ledning att analysera företa-
gets verksamhet. De mått som presenteras i denna rapport kan avvika från
mätningar med liknande namn i andra företag.
EBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar.
EBITDA-marginal
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar iprocent av netto-
omsättning.
EBITDA justerat
relseresultat före avskrivningar och nedskrivningar justerat för
engångseffekter relaterade till licensavtal avseende PAYDAY Crime War.
EBITDA-marginal justerat
relseresultat före avskrivningar och nedskrivningar i procent av netto-
omsättning justerat för engångseffekter relaterade till licensavtal avse-
ende PAYDAY Crime War.
Vinstmarginal
Resultat ef ter finansiella poster i procent av summan av nettoomsättning.
Resultat per aktie
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktierunder perioden.
Soliditet
Eget kapital i procent av totalt kapital.
Finansiell information
Rapport över totalresultat, koncernen
TSEK NOT 2022 2021
Nettoomsättning 5, 6 127 602 125 689
Direkta kostnader 5 ,8 -60 527 56 302
Bruttoresultat 5 67 075 69 387
Försäljnings- och marknadsföringskostnader 8, 10, 12, 13 -15 795 12 946
Administrationskostnader 8, 9, 10, 12, 13 -64 074 51 159
Övriga rörelseintäkter 7 19 540 9 670
Övriga rörelsekostnader 8, 14 68 672
Rörelseresultat (EBIT) 6 746 53 720
Finansiella intäkter 15 39 82
Finansiella kostnader 15 -61 356 51 638
Andel av resultat från innehav redovisade enligt kapitalandelsmetoden 39 168 50
Resultat före skatt -54 403 105 226
Inkomstskatt 17 -5 405 1 758
Årets resultat -59 808 103 468
Årets resultat är hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare -59 808 103 468
Övrigt totalresultat för året som senare kan omklassificeras till resultaträkningen:
Omräkningsdifferenser -6 223 2 213
Summa totalresultat för året -66 031 105 681
Summa totalresultat för året hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare -66 031 105 681
Resultat per aktie hänförligt till moderföretagets aktieägare under perioden
(uttryckt i SEK)
Resultat kr per aktie före utspädning 18 -0,08 0,14
Resultat kr per aktie efter utspädning 18 -0,08 0,14
64
Koncernens räkenskaper
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Finansiell ställning, koncernen
TSEK NOT 31 dec 2022 31 dec 2021
Tillgångar 1, 2, 3, 4
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill 20 48 339 42 445
Övriga immateriella anläggningstillgångar 20 174 310 199 903
Balanserade utgifter för egen spel- och teknikutveckling 20 328 190 201 569
Investeringar i förlagsprojekt 20 3 974 3 974
Finansiella anläggningstillgångar 24, 25
Finansiella anläggningstillgångar 22 7 291 8 011
Andelar i joint venture 39 1 302 1 133
Långfristig leasingfordran 10 1 181
Uppskjuten skattefordran 17 4 278
Materiella anläggningstillgångar
Datorer och övriga inventarier 21 2 157 2 045
Nyttjanderätter – byggnader 10 20 363 33 968
Summa anläggningstillgångar 585 926 498 507
Omsättningstillgångar 24, 25
Kundfordringar och övriga fordringar 26 11 622 16 190
Kortfristig leasingfordran 10 1 845
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 27 40 640 29 033
Likvida medel 28, 40 108 217 128 572
Summa omsättningstillgångar 160 479 175 640
Summa tillgångar 746 405 674 147
TSEK NOT 31 dec 2022 31 dec 2021
Eget kapital och skulder
Eget kapital som kan hänföras till moderföretagets aktieägare 19, 29, 30
Aktiekapital 14 492 14 492
Övrigt tillskjutet kapital 1 979 111 1 979 111
Reserver 13 210 19 433
Balanserat resultat inklusive årets resultat 1 950 027 1 890 219
Summa eget kapital 56 786 122 817
Långfristiga skulder 24
Uppskjuten skatteskuld 17 1 383
Långfristig leasingskuld 10 5 432 21 001
Övriga långfristiga skulder 38 379 647 421 742
Summa långfristiga skulder 386 462 442 743
Kortfristiga skulder 24
Leverantörsskulder och övriga skulder 31, 38, 40 245 708 59 936
Derivat 3 2 102
Kortfristig leasingskuld 10 16 187 17 806
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 32 39 160 30 845
Summa kortfristiga skulder 303 157 108 587
Summa skulder 689 619 551 330
Summa eget kapital och skulder 746 405 674 147
65
Koncernens räkenskaper
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Koncernens förändring i eget kapital
TSEK Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital Reserver
Balanserat
resultat
Summa eget
kapital
Ingående balans 1 januari 2022 14 492 1 979 111 19 433 -1 890 219 122 817
Årets resultat -59 808 -59 808
Övrigt totalresultat för året
Omräkningsdifferenser -6 223 -6 223
Summa totalresultat -6 223 -59 808 -66 031
Utgående balans 31 december 2022 14 492 1 979 111 13 210 -1 950 027 56 786
Ingående balans 1 januari 2021 14 492 1 979 111 21 646 1 786 751 228 498
Årets resultat 103 468 103 468
Övrigt totalresultat för året
Omräkningsdifferenser 2 213 2 213
Summa totalresultat 2 213 103 468 105 681
Utgående balans 31 december 2021 14 492 1 979 111 19 433 1 890 219 122 817
Kassaflödesanalys, koncernen
TSEK NOT 2022 2021
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat 6 746 53 720
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 36 59 945 121 610
Betald kreditkkostnad inkl ränta 36 3 394
Betalda inkomstskatter -1 268 3 169
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet 65 423 61 327
Kassaflödet från förändringar I rörelsekapital
Ökning (-)/minskning (+) av rörelsefordringar -15 925 7 298
Ökning (+)/minskning (-) av rörelseskulder 8 327 5 243
Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapitalet 57 825 73 868
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar 21 -1 271 993
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 70
Avyttring immateriella anläggningstillgångar 2 103
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar 20 -1 771 91
Förändring finansiella anläggningstillgångar 2 224 1 393
Investeringar i egen spel- och teknikutveckling 20 -143 118 111 488
Kassaflöde från investeringsverksamheten -143 936 109 006
Finansieringsverksamheten
Återbetalning av lån -673 55 887
Finansiering spelutveckling 86 119 79 999
Checkräkningskredit -860 1 115
Effekt av finansiell leasing -19 064 19 055
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 65 522 6 172
Årets kassaflöde -20 589 28 966
Likvida medel vid årets början 128 572 157 423
Kursdifferens i likvida medel 234 115
Likvida medel vid årets slut 28 108 217 128 572
66
Koncernens räkenskaper
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
67
Moderbolagets räkenskaper
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Resultaträkning, moderbolaget
TSEK NOT 2022 2021
1, 2, 3, 4
Nettoomsättning 6 28 773 24 100
Övriga rörelseintäkter 7 17 181 35 116
Summa intäkter 45 954 59 216
Övriga externa kostnader 8, 9 -12 910 –12 500
Personalkostnader 8, 11, 12, 13 -35 265 –28 597
Avskrivningar materiella anläggningstillgångar 8, 21 -112 –244
Rörelseresultat -2 333 17 875
Resultat från andelar i koncernföretag 19
Övriga finansiella intäkter 15 7 917 5 599
Finansiella kostnader 15 -58 502 –50 008
Resultat efter finansiella poster -52 918 –26 515
Bokslutsdispositioner 16
Resultat före skatt -52 918 –26 515
Inkomstskatt 17
Årets resultat -52 918 –26 515
68
Moderbolagets räkenskaper
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Balansräkning, moderbolaget
TSEK NOT 31 dec 2022 31 dec 2021
Tillgångar 1, 2, 3, 4
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Datorer och övriga inventarier 21 33 145
Finansiella anläggningstillgångar 24
Andelar i koncernföretag 23 331 373 325 924
Andelar i joint venture 39 4 656 4 656
Övriga finansiella anläggningstillgångar 22 2 215 2 621
Summa anläggningstillgångar 338 277 333 346
Omsättningstillgångar 24
Kundfordringar och övriga fordringar 26 1 094 1 223
Fordringar koncernföretag 26, 35 1 366 562 1 346 719
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 27 516 629
Likvida medel 28 2 782 7 594
Summa omsättningstillgångar 1 370 954 1 356 165
Summa tillgångar 1 709 231 1 689 511
TSEK NOT 31 dec 2022 31 dec 2021
Eget kapital och skulder
Eget kapital 19, 29, 30
Aktiekapital 14 492 14 492
Fritt eget kapital
Överkursfond 1 912 128 1 912 128
Balanserad vinst -1 168 603 –1 142 088
Årets resultat -52 918 –26 515
Summa eget kapital 705 099 758 017
Långfristiga skulder 24
Övriga långfristiga skulder, Konvertibla lån 38 220 855 187 982
Övriga långfristiga skulder 38 157 161 131 532
Summa långfristiga skulder 378 016 319 514
Kortfristiga skulder 24
Leverantörsskulder 31 756 1 531
Skulder till koncernbolag 31, 35 605 239 598 807
Övriga skulder 31 2 508 2 452
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 32 17 613 9 190
Summa kortfristiga skulder 626 116 611 980
Summa eget kapital och skulder 1 709 231 1 689 511
69
Moderbolagets räkenskaper
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Moderbolagets förändring i eget kapital
Bundna reserver Fria reserver
TSEK Aktiekapital
Fond för
verkligt värde Överkursfond
Balanserat
resultat
Summa eget
kapital
Ingående balans 1 januari 2022 14 492 1 912 128 -1 168 603 758 017
Årets resultat -52 918 -52 918
Utgående balans 31 december 2022 14 492 1 912 128 -1 221 521 705 099
Bundna reserver Fria reserver
TSEK Aktiekapital
Fond för
verkligt värde Överkursfond
Balanserat
resultat
Summa eget
kapital
Ingående balans 1 januari 2021 14 492 1 912 128 –1 142 087 784 532
Årets resultat –26 515 –26 515
Utgående balans 31 december 2021 14 492 1 912 128 –1 168 603 758 017
Kassaflödesanalys, moderbolaget
TSEK NOT 2022 2021
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -2 333 17 875
Justeringar för poster som inte ingår I den löpande verksamheten 36 112 –2 975
Betald kreditkostnad inkl ränta 36 –1 392
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital -2 221 13 508
Kassaflödet från förändringar i rörelsekapital
Ökning (–)/minskning (+) av rörelsefordringar -11 685 –9 155
Ökning (+)/minskning (–) av rörelseskulder 8 738 24 394
Kassaflöde från den löpande verksamheten -5 168 28 747
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar –121
Investeringar i dotterbolag 23 -50
Ökning (-)/minskning(+) kortfristiga placeringar 406
Kassaflöde från investeringsverksamheten 356 –121
Finansieringsverksamheten
Återbetalning av lån –31 938
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –31 938
Årets kassaflöde -4 812 –3 312
Likvida medel vid årets början 7 594 10 906
Kursdifferens i likvida medel
Likvida medel vid årets slut 2 782 7 594
Summa disponibla likvida medel 28 2 782 7 594
70
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Noter
2
Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när denna koncernredovisning
uppttats anges nedan. Dessa principer har tillämpats konsekvent för alla presen-
terade år, om inte annat anges.
2.1 Grund för upprättande av moderbolagets och koncernens finansiella rapporter
Koncernredovisningen för Starbreeze AB har upprättats i enlighet med Årsredovis-
ninglagen, RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner, samt Internatio-
nal Financial Reporting Standards (IFRS) och IFRIC-tolkningar sådana de antagits av
EU . Den har uppttats enligt anskaffningsvärdemetoden med undantag av omvärde-
ring av skulder värderade till verkligt värde över resultaträkningen.
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utr rapporte-
ringsvaluta för moderbolaget och koncernen. Det innebär att de finansiella rappor-
terna presenteras i svenska kronor. Samtliga belopp, om inget annat anges, är avrun-
dade till närmaste tusental.
Att upptta de finansiella rapporterna i överensstämmelse med IFRS kver
anndning av en del viktiga redovisningsmässiga uppskattningar. Vidare kvs att
företagsledningen gör vissa bedömningar vid tillämpningen av företagets redovis -
1
Allmän information
Starbreeze AB (publ) är en oberoende utvecklare, skapare, förläggare och distribur
av PC- och konsolspel med ett globalt marknads fokus.
Starbreeze grundades 1998 och har sedan dess utvecklats till en letablerad
utvecklare och förläggare av dator- och tv-spel med kontor i flera länder i världen
och sin huvudsakliga verksamhet i Stockholm.
Moderretaget, med organisationsnummer 556551–8932, är ett registrerat aktie-
bolag med säte i Stockholm i Sverige. Adressen till företaget är Regeringsgatan 38,
Box 7731, 103 95 Stockholm. Starbreeze AB (publ) är noterat på Nasdaq Stockholm i seg-
mentet Small Cap.
Denna koncernredovisning har den 13 april 2023 godkänts av st yrelsenr offent-
liggörande.
ningsprinciper. Uppskattningar och antaganden är baserade på historiska erfaren-
heter och ett antal faktorer som under rådande förllanden synes vara rimliga.
Resultatet av dessa uppskattningar och antaganden annds sedan för att bedöma
de redovisade värdena på tillngar och skulder som inte annars framr tydligt från
andra källor. Verkligt utfall kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar.
De områden som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplex eller sådana
områden där antaganden och uppskattningar är av väsentlig betydelse för koncern-
redovisningen anges i not 4. Moderföretagets redovisningsprinciper återfinns i not
2.26.
2.1.1 Ändringar i redovisningsprinciper och upplysningar
A. Nya och ändrade standarder som tillämpas av koncernen
Inga IFRS eller IFRIC-tolkningar som för första gången är obligatoriska för det räken-
skapsår som började 1 januari 2022 har haft någon väsentlig inverkan på koncernen.
B. Nya standarder, ändringar och tolkningar av befintliga standarder som ännu inte
har ttt i kraft och som inte har tilmpats i förtid av koncernen
Ett antal nya standarder och tolkningar träder i kraft för räkenskapr som börjar
efter 1 januari 2022 eller senare och har inte tilmpats vid uppttandet av denna
finansiella rapport. Dessa rntas inte få någon senlig effekt på koncernens
finansiella rapporter.
2.2 Koncernredovisning
Dotterföretag är alla företag över vilka koncernen har besmmande inflytande. Kon-
cernen kontrollerar ett företag när den exponeras för eller har rätt till rörlig avkast-
ning fn sitt innehav i företaget och har möjlighet att påverka avkastningen genom
sitt inflytande i företaget. Koncernen bedömer också om bestämmande inflytande
föreligger fasn den inte har ett aktieinnehav uppgående till mer än hälften av röst-
tterna men ändå har möjlighet att utöva besmmande inflytande genom de-facto
kontroll. De-facto kontroll kan uppstå under omsndigheter där andelen av koncer-
nens rösträtter i relation till storleken och spridningen på övriga aktieägares rösträt-
ter ger koncernen möjlighet att styra finansiella och operativa strategier etc.
Dotterföretag inkluderas i koncernredovisningen från och med den dag då det
bestämmande inflytandet överförs till koncernen. De exkluderas ur koncernredovis-
ningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet upphör.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens rörelseförvärv. Köpe-
skillingen för förrvet av ett dotterretag utgörs av verkligt värde på överlåtna till-
ngar, skulder som koncernen ådrar sig till tidigare ägare av det förrvade bolaget
och de aktier som emitterats av koncernen. I köpeskillingen ingår även verkligt värde
på alla tillgångar eller skulder som är en följd av en överenskommelse om villkorad
köpeskilling. Identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder i ett rörelse-
förrv värderas inledningsvis till verkliga värden på förrvsdagen. För varje förvärv
– det vill säga förrv för förrv – avgör koncernen om innehav utan besmmande
inflytande i det för värvade företaget redovisas till verkligt värde eller till innehavets
propor tionella andel i det redovisade värdet av det förvärvaderetagets identifier-
bara nettotillgångar.
Förvärvsrelaterade kostnader redovisas när de uppstår.
Varje villkorad köpeskilling som ska överras av koncernen redovisas till verkligt
rde vid förrvstidpunkten. Efterföljande ändringar av verkligt värde av en villkorad
köpeskilling som klassificerats som en skuld redovisas i enlighet med IFRS 9 i resultat-
räkningen.
Goodwill värderas initialt som det belopp varmed den totala köpeskillingen och
verkligt värder innehav utan bestämmande infly tande överstiger verkligt värde på
identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder. Om köpeskillingen är
gre än verkligt värde på det förrvade bolagets nettotillngar, redovisas skillna-
den direkt i resultaträkningen. Koncerninterna transaktioner, balansposter, intäkter
och kostnader på transaktioner mellan koncern företag elimineras. Vinster och för-
luster som resulterar från koncerninterna transaktioner och som är redovisade i till-
gångar elimineras också. Redovisningsprinciperna för dotterföretag har i förekom-
mande fall ändrats för att garantera en konsekvent tilmpning av koncernens
principer .
2.3 Segmentsrapportering
relsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna rap-
portering som lämnas till ledningen som är ansvarig för tilldelning av resurser och
bedömning av rörelsesegmentets resultat.
Starbreeze kärnverksamhet består av spelutveckling med PAYDAY i främsta rum-
met. Bolaget har från räkenskapsåret 2020 endast ett segment, vilket sr för den
absoluta majoriteten av all omsättning och resultat. Eventuella inkter och kostna-
der som ej är relaterade till kärnverksamheten klassificeras som övriga intäkter och
kostnader. Segmentet Starbreeze Games består av Starbreeze egenutvecklade spel.
Inkterna för året avser till största delen försäljningsintäkter och royalty för rättig-
heterna till PAYDAY. Inom Övrigt redovisas koncerngemensamma kostnader och pro-
jekt som inte är hänrliga till ovanstående segment .
71
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
2.4 Omräkning av utndsk valuta
Funktionell valuta och rapportvaluta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna i koncernen är rderade i den valuta
som används i den ekonomiska miljö där respektive företag huvudsakligen är verk-
samt (funktionell valuta). I koncern redovisningen annds SEK, som är moderreta-
gets funktionella valuta och rapportvaluta .
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan enligt de valu-
takurser som gäller på transaktionsdagen. Valutakursvinster och -förluster som
uppkommer vid betalning av sådana transaktioner och vid omräkning av monetära
tillgångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs, redovisas i resultat-
räkningen som övriga rörelseintäkter respektive övriga rörelsekostnader.
Koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncernföretag (av vilka inget har en höginfla-
tionsvaluta som funktionell valuta) som har en annan funktionell valuta än rapportva-
lutan, omräknas till koncernens rapportvaluta enligt följande:
1. tillgångar och skulder för var och en av balansräkningarna om räknas till balansda-
gens kurs
2. intäkter och kostnader för var och en av resultaträkningarna omräknas till genom-
snittlig valutakurs (såvida denna genomsnittliga kurs utgör en rimlig approximation
av den ackumulerade effekten av de kurser som gäller transaktionsdagen,
annars omräknas intäkter och kostnader till transaktionsdagens kurs), och
3. alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas i övrigt total resultat.
Goodwill och justeringar av verkligt värde som uppkommer vid förrv av en utlands-
verksamhet behandlas som tillgångar och skulder hos denna verksamhet och omräk-
nas till balansdagens kurs. Valutakursdifferenser redovisas i övrigt totalresultat .
2.5 Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar värderas till anskaffningsvärde med avdrag för
avskrivningar. I anskaffningsrdet inr utgifter som direkt kan hänföras till rvär-
vet av tillgången. Tillkommande utgifter läggs till tillngens redovisade värde eller
redovisas som en separat tillgång, beroende på vilket som är lämpligt, endast då det
är sannolikt att de framtida ekonomiska förmåner som är förknippade med tillgången
kommer att komma koncernen tillgodo och tillgångens anskaffningsvärde kan mätas
på ett tillrlitligt sätt. Alla andra former av reparationer och underhåll redovisas som
kostnader i resultaträkningen under den period de uppkommer.
Avskrivningar på tillgångar görs linjärt enligt plan över den beknade nyttjande-
perioden, enligt följande:
Datorer 3 år
Övriga inventarier 5 år
Tillgångarnas restrden och nyttjandeperiod prövas varje balansdag och justeras
vid behov.
En tillgångs redovisade värde skrivs genast ner till dess åter vinningsvärde om till-
ngens redovisade värde överstiger dess bedömda återvinningsvärde (punkt 2.7).
Vinster och förluster vid avyttring fastställs genom en jämförelse mellan försälj-
ningsintäkten och det redovisade värdet vid försäljningstidpunkten.
2.6 Immateriella anläggningstillgångar
A. Goodwill
Goodwill uppstår vid förvärv av dotterföretag och avser det belopp varmed köpeskil-
lingen överstiger Starbreeze andel i det verkliga värdet av identifierbara tillgångar,
skulder och eventualrpliktelser i det förrvade bolaget samt det verkliga rdet
på innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade bolaget.
I syfte att testa nedskrivningsbehov, fördelas goodwill som förrvats i ett rörel-
seförvärv till kassagenererande enheter eller grupper av kassagenererande enheter
som för väntas bli gynnade av synergier från för värvet. Varje enhet eller grupp av
enheter som goodwill har fördelats till motsvarar den lägsta nivå i koncernen på vil-
ken goodwillen i fråga övervakas i den interna styrningen. Goodwill övervakas för varje
kassagenererande enhet. För närvarande finns det 1 kassagenererande enheter.
Goodwill skrivs inte av, men nedskrivningstestas årligen eller oftare om händelser
eller ändringar i förllanden indikerar en möjlig värdeminskning. Det redovisade vär-
det av goodwill jämrs med återvinningsvärdet, vilket är det högsta av nyttjander-
det och det verkliga värdet minus försäljningskostnader. Eventuell nedskrivning
redovisas omedelbart som en kostnad och återrs inte .
B. Balanserade utgifter för spel- och teknikutveckling
Kostnader för underhåll av programvara kostnadsförs när de uppstår. Utvecklingsut-
gifter som är direkt hänrliga till utveckling och testning av identifierbara och unika
programvaruprodukter (vanligtvis spelutvecklingsprojekt) som kontrolleras av kon-
cernen, redovisas som immateriella tillgångar när följande kriterier är uppfyllda;
det är tekniskt möjligt att färdigställa programvaran så att den kan användas,
företagets avsikt är att färdigställa programvaran och att använda eller sälja den,
det finns förutsättningar att använda eller sälja programvaran,
det kan visas hur programvaran genererar troliga framtida ekonomiska fördelar,
adekvata tekniska, ekonomiska och andra resurser för att fulllja utvecklingen
och för at t använda eller sälja programvaran finns tillgängliga, och
de utgifter som är hänförliga till programvaran under dess utveckling kan beknas
på ett tillförlitligt sätt.
För utvecklingsprojekt som bedöms uppfylla samtliga kriterier för aktiverbarhet akti-
veras dessa utgifter i balanskningen och be - nämns ”Balanserade utgifter för egen
spel- och teknikutveckling”. Starbreeze kostnadsför utgifter för utveckling om ovan-
stående inte är uppfyllt.
Koncernen har under året aktiverat spelutvecklingsutgifter avseende PAYDAY 2,
PAYDAY 3 samt nya IP:n.
Aktiveringen nettoredovisas i resultaträkningen innebärande att utgifterna som
aktiveras minskar kostnaderna i resultaträkningen på den rad där den ursprungliga
utgiften redovisats. Tillgången skrivs av från och med lanseringen av spelet och över
en bedömd nyttjandeperiod vilket vanligtvis är mellan 18 och 120 månader .
C. Rättigheter till programvaror
Spelrättigheter, spelmotorer och övriga programvarulicenser (teknologi) som för-
rvats genom ett rörelseförrv redovisas till verkligt värde på förrvsdagen.
Förrvade programvarulicenser aktiveras på basis av de utgifter som uppstt då
den aktuella programvaran förrvats och satts i drift. Dessa aktiverade utgifter
skrivs av under den bedömda nyttjandeperioden vilket vanligtvis är mellan 18 och 60
månader. avskrivningstiden skall spegla den ekonomiska livslängden är avskriv-
ningstiden inte alltid linjär.
D. Licenser och andra rättigheter
Licenser och andra rättigheter som rrvats separat redovisas till anskaffnings-
rde. Licenser som förrvats genom ett rörelseförrv redovisas till verkligt värde
på förvärvsdagen. Licenser och rättigheter har en bestämbar nyttjandeperiod och
redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar. Avskriv-
ningar görs för att fördela kostnaden för licenser över deras bedömda nyttjandepe-
riod på 3–10 år.
2.7 Nedskrivningar av icke finansiella tillgångar
Tillgångar som har en obestämbar nyttjandeperiod skrivs inte av utan prövas årligen
avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Tillgångar som skrivs av bedöms med
avseende på värdeminskning närhelst händelser eller förändringar i förhållanden
indikerar att det redovisade värdet kanske inte är återvinningsbart. En nedskrivning
rs med det belopp med vilket tillgångens redovisade värde överstiger dess åter-
vinningsvärde. Återvinningsvärdet är det högre av en tillngs verkliga värde minskat
med försäljningskostnader och nyttjandevärdet. Under året har koncernen skrivit
ner icke finansiella tillngar om 0 MSEK (0).
2.8 Finansiella instrument
Finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas när koncernen blir avtalspart i
fråga om det finansiella instrumentets avtalade villkor. Finansiella tillngar tas bort
från rapporten över finansiell ställning när de avtalsenliga ttigheterna avseende
NOT 2 FORTS.
72
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
den finansiella tillgången upphör, eller när den finansiella tillgången och samtliga
betydande risker och rdelar överrs. En finansiell skuld tas bort fn rapporten
över finansiell ställning när den utsläcks, det vill säga när den fullgörs, annulleras
eller upphör .
Klassificering och värdering av finansiella tillgångar vid första redovisningstillfället
Förutom de kundfordringar som inte innehåller en betydande finansieringskomponent
och värderas till transaktionspriset i enlighet med IFRS 15, värderas alla finansiella till-
gångar initialt till verkligt värde justerat för eventuella transaktionskostnader.
Efterföljande värdering av finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar, andra än de som är identifierade och effektiva som säkringsin-
strument, klassificeras i ljande kategorier:
upplupet anskaffningsvärde
verkligt värde via resultaträkningen
verkligt värde via övrigt totalresultat
Koncernen har inga finansiella tillgångar i kateogorierna verkligt värde via resultat-
räkningen respektive via övrigt totalresultat under 2022. Klassificeringen bestäms
både av:
företagets affärsmodell för förvaltningen av den finansiella tillgången och
egenskaperna hos de avtalsenliga kassaflödena från den finansiella tillgången
Alla intäkter och kostnader avseende finansiella tillngar som redovisas i resultatet
klassificeras som finansiella kostnader eller finansiella intäkter, förutom när det gäl-
ler nedskrivning av kundfordringar som klassificeras som försäljningskostnader.
Finansiella tillgångar värderas till upplupet anskaffningsvärde om tillgångarna
uppfyller följande villkor och inte redovisas till verkligt värde via resultatet:
de innehas inom ramen för en affärsmodell vars mål är att inneha de finansiella till-
gångarna och inkassera avtalsenliga kassaflöden, och
avtalsvillkoren för de finansiella tillgångarna ger upphov till kassaflöden som endast
är betalningar av kapitalbelopp och nta på det utestående kapitalbeloppet.
Efter första redovisningstillfället värderas dessa till upplupet anskaffningsvärde med
anndning av effektivräntemetoden. Diskontering utelämnas om effekten av dis-
kontering är oväsentlig.
Koncernens likvida medel, kundfordringar och de flesta övriga fordringar hör till
denna kategori av finansiella instrument.
Klassificering och värdering av finansiella skulder
Koncernens finansiella skulder innefattar leverantörsskulder och övriga skulder,
övriga långfristiga skulder samt skuld avseende tilläggsköpeskilling.
Finansiella skulder värderas initialt till verkligt värde justerat för transaktionskost-
nader, såvida koncernen inte klassificerat den finansiella skulden till verkligt rde
via resultaträkningen.
Finansiella skulder värderas efter första redovisningstillfället till upplupet anskaff-
ningsrde med hlp av effektivntemetoden, rutom finansiella skulder som r-
deras till verkligt värde via resultatet. Finansiella skulder värderade till verkligt värde
via resultat räkningen är finansiella skulder som innehas för handel och utgörs i kon-
cernen av villkorad peskilling. Skulder i denna kategori klassi ficeras som kortfris-
tiga skulder om derväntas bli reglerade inom tolv månader, annars klassificeras de
som långfristiga skulder.
Alla ränterelaterade avgifter och, om det är tillämpligt, ändringar i ett instruments
verkliga värde som redovisas i resultatet ingår i posterna Finansiella kostnader eller
Finansiella intäkter, alternativt Övriga rörelseintäkter eller Övriga rörelsekostnader .
2.9 Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernen bedömer värdet de finansiella tillgångarna genom att bedöma kunders
och och andra avtalsparters styrkor och svagheter utifrån den information som finns
tillgänglig. Då bolagets övriga fordringar avser ett tal motparter som är finansiellt
starka och betalar enligt plan eller tidigare betalningsmönster samtidigt som kon-
cernen historiskt sett inte haft några väsentliga kreditförluster görs bedömningen
att en eventuell förlustreserv utöver de redan reserverade fordringarna inte behöver
redovisas på grund av oväsentliga belopp.
2.10 Kundfordringar
Kundfordringar är belopp som ska betalas av kunder för sålda varor eller utrda
tjänster i den löpande verksamheten. Om betalning förntas inom ett år klassifice-
ras de som omsättningstillgångar. Om inte, tas de upp som anläggningstillngar.
Kundfordringar redovisas inledningsvis till verkligt värde och därefter till upplupet
anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden, minskat med eventuell
reservering för värdeminskning.
Koncernens kunder består av ett fåtal stora och finansiellt starka kunder, vilket gör
att kreditrisken i koncernen är låg. Inkterna kommer inte fn slutkunder. Fordringar
förfallna mer än 6 månader avser det gamla segmentet VRtech and Operations och
har reserverats i sin helhet.
2.11 Likvida medel
I likvida medel inr kassa, banktillgodohavanden och korta placeringar med förfal-
lotid inom tre månader fn anskaffningstidpunkten .
2.12 Aktiekapital
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktionskostnader som direkt kan
hänföras till emission av nya aktier eller optioner redovisas, netto efter eventuell
skatt, i eget kapital som ett avdrag fn emissionslikviden.
2.13 Leverantörsskulder
Leverantörsskulder är förpliktelser att betala för varor eller tjänster som har förvär-
vats i den löpande verksamheten. Leverantörsskulder klassificeras som kortfristiga
skulder om de rfaller inom ett år eller tidigare. Om inte, tas de upp som långfristiga
skulder.
Leverantörsskulder redovisas inledningsvis till verkligt värde och därefter till upp-
lupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden.
2.14 Upplåning
Bolaget har emitterat konvertibelt skuldebrev, så kallat sammansatt finansiellt
instrument, där innehavaren kan kräva konvertering till aktier, och där antalet aktier
som ska emitteras inte påverkas av förändringar i aktiernas verkliga värde. Skuldde-
len i ett sammansatt finansiellt instrument redovisas inledningsvis till verkligt värde
för en liknande skuld som inte medr rätt till konvertering till aktier. Fullsndiga vill-
kor för dessa konvertibla skuldebrev finns på bolagets hemsida.
Eget kapitaldelen redovisas inledningsvis som skillnaden mellan verkligt värde för
hela det sammansatta finansiella instrumentet och instrumentets verkliga rde om
konverteringsmöjlighet skulle saknas. Direkt hänförbara transaktionskostnader för-
delas på skuld- respektiv e eget kapitaldelen i proportion till deras initiala redovisade
rden. Eget kapitaldelen redovisas i eget kapital netto efter skatt.
Efter anskaffningstidpunkter rderas skulddelen av ett samman satt finansiellt
instrument till upplupet anskaffningsvärde genom användandet av effektivränteme-
toden. Eget kapitaldelen av ett sammansatt finansiellt instrument omvärderas inte
efter anskaffningstidpunkten.
2.15 Aktuell och uppskjuten skatt
Årets skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt. Skatt redovisas i resul-
taträkningen. Den aktuella skattekostnaden beräknas på basis av de skatteregler
som på balansdagen är beslutade eller i praktiken beslutade i de länder där moderfö-
retaget och dess dotterföretag är verksamma och genererar skattepliktiga inkter.
Ledningen utvärderar regelbundet de yrkanden som gjorts i självdeklarationer avse-
ende situationer där tillämpliga skatteregler är föremål för tolkning. Den gör, när så
bedöms lämpligt, avsättningar för belopp som troligen ska betalas till skattemyndig-
heten.
Uppskjuten skatt redovisas i sin helhet, enligt balansräknings metoden, på alla
tempora skillnader som uppkommer mellan det skattemässiga värdet på tillgångar
och skulder och dessas redovisade värden i koncernredovisningen. Om emellertid
NOT 2 FORTS.
73
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
den uppskjutna skatten uppsr till följd av en transaktion som utgör den första redo-
visningen av en tillgång eller skuld som inte är ett företags rrv och som, vid tid-
punkten för transaktionen, varken påverkar redovisat eller skattemässigt resultat,
redovisas den inte. Uppskjuten skatt redovisas heller inte om den uppstår till följd av
första redovisningen av goodwill. Uppskjuten skatt beknas med tillämpning av skat-
tesatser (och -lagar) som har beslutats eller aviserats per balansdagen och som för-
ntas gälla när den berda uppskjutna skattefordran realiseras eller den upp-
skjutna skatteskulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning det är troligt att framtida
skattessiga överskott kommer att finnas tillgängliga, mot vilka de temporära skill-
naderna kan utnyttjas.
Underskott kan ej utnyttjas mellan bolag i olika länder och det kvarvarande
svenska underskottsavdraget har en koncernbidragsspärr gentemot Enterspace AB
och de övriga svenska koncernföretagen, för förluster genererade fram tom 2016-12-
31 och kan tidigast utnyttjas 2023. För underskott genererade fram till och med 2019
finns en koncernbidragsspärr mot de två nya bolagen i koncernen, New Starbreeze
Studios AB och New Starbreeze Publishing AB. Dessa underskott kan tidigast utnyttjas
år 2026. För underskott genererade till och med utgången av 2021 finns koncernbi-
dragsspärr mot ett dotterbolag i Koncernen, New Starbreeze Publishing PD IP AB, och
dana underskott kan därr tidigast utnyttjas 2028. För underskott genererade till
och med utgången av 2022 finns dessutom en koncernbidragsspärr mot ett dotter-
bolag i Koncernen, Starbreeze IP AB, och sådana underskott kan därr tidigast
utnyttjas 2029 .
2.16 Ersättningar till anställda
Pensionsförpliktelser
Inom koncernen besr till övergande del pensionsplaner av avgiftsbestämda
pensionsplaner. I avgiftsbesmda planer betalar företaget fastställda avgifter till en
separat juridisk enhet och har ingen förpliktelse att i framtiden betala ytterligare
avgifter. Koncernens resultat belastas i form av personalkostnader i takt med att för-
månerna intjänas.
Ersättningar vid uppsägning
Ersättningar vid uppgning utgår när en ansllds anställning sagts upp av koncer-
nen före normal pensionstidpunkt eller då den ansllde accepterar frivillig avgång i
utbyte mot sådana ersättningar. Avgångsvederlag redovisas först då koncernen
erbjudit fri villig avgång eller då formell, oåterkallelig, plan fastställts.
Vinstandels- och bonusplaner
Koncernen redovisar en skuld och en kostnad för bonusprogram och rörliga ersätt-
ningar. För bonusprogram kopplad till säljroyalty redovisas skuld och kostnad först då
villkoren för att erhålla royalty är uppfyllda. Kostnad och skuld för rörliga ersättningar
baseras på beräkningar av förntat utfall.
2.17 Aktierelaterade ersättningar
Koncernen har per 31 december 2022 inga utestående personaloptionsprogram.
Koncernen har ett teckningsoptionsprogram för ledande befattningshavare och
vissa andra nyckelpersoner, i syfte att hantera nyrekryteringar och befordringar.
Programmet beskrivs i not 30.
2.18 Avsättningar
Avsättningar redovisas när koncernen har en legal eller informell förpliktelse till följd
av tidigare händelser, det är sannolikt att et t utflöde av resurser kommer att krävas
för att reglera åtagandet och beloppet har beräknats på ett tillförlitligt sätt. Inga
avsättningar görs för framtida rörelseförluster.
Avsättningarna värderas till nurdet av det belopp som förntas krävas för att
reglera förpliktelsen. Härvid används en diskonteringsränta före skatt som återspeg-
lar en aktuell marknadsbedömning av det tidsberoende värdet av pengar och de ris-
ker som är förknippade med avsättningen. Den ökning av avsättningen som beror
att tid förflyter redovisas som räntekostnad. Per 31 december finns inga avsättningar
i koncernen.
2.19 Intäktsredovisning
Koncernens löpande intäkter kommer huvudsakligen från slutkunder som betalar ett
engångspris för spelet samt från försäljning av DLC:er, det vill säga tilläggspaket till
spel. Dessa modeller beskrivs utrligare på sid 12. 76 % av koncernens omsättning för
2022 skedde via plattformen Steam. Intäkterna från Steam och övriga plattformar
faktureras månadsvis alternativt kvartalsvis månaden efter försäljningsperioden.
Betalningsvillkoren varierar från direkt betalning vid mottagande av faktura till 30
dagar från fakturadatum.
Inkter fn kunder som per spel delas ofta mellan flera parter beroende på den
roll parten har i affären. Beroende på om en part är distribur, rläggare, utvecklare
eller innehar rättigheter som spelet bygger på erhålls olika andelar av bruttointäkten
från kund. För varje avtal som koncernen ingår i som part, görs en analys av rollen och
vad det inner i fråga om att redovisningsssigt agera som huvudman (principal)
eller ombud (agent) i intäktsflödet. För de fall där koncernen bedöms som huvudman
(principal) r ett inktsflöde bruttoredovisas intäkten som nettoomttning och
de andelar som förs vidare till andra parter redovisas som kostnader i resultatk-
ningen. I dagsläget klassas koncernen som agent i samtliga avtal och redovisar där-
med nettot av intäkterna och andelarna till huvudman som nettoomsättning.
I de fall försäljning av förlagsrättigheter och eventuella licensieringsaffärer sker
skall dessa särredovisas. Under året har inga sådana transaktioner skett. Se även not
5 och 6.
För att avgöra om koncernen är huvudman eller agent i intäktstransaktionerna när
flera parter är involverade i att leverera ett spel till slutkunden, bedöms om koncer-
nen har kontroll över den tillgång som kunden köper innan den överförs. När koncer-
nen säljer via en annan part är bedömningen att man inte kontrollerar förljnings-
tjänsten som det innebär att sälja spelet till slutkunden. Koncernens bedömning är
även att man inte heller kontrollerar själva spelet (varan) i det led där det säljs till slut-
kunden via en annan part. Starbreeze sätter priset när försäljning sker via digitala
kanaler. I de fall som spelet utgörs av en fysisk produkt som säljs via återrsäljare
bedöms även om den återrsäljande parten har tagit över varulagerrisken med spe-
let, vilket är fallet i all sådan försäljning. Starbreezes sammantagna bemning är att
man i de olika transaktionskedjorna inte har kontroll över det sista försäljningsledet
och därför redovisar sina inkter netto efter avdrag för samarbetspartners och
återförsäljares andel av kundens betalning för ett spel.
Royalty för sålda spel redovisas som intäkt i den period som rsäljningen skett
enligt reglerna i IFRS 15. Enligt vissa avtal säljer Starbreeze distributionsrätten av ett
spel-IP för en specifik plattform. Detta sker oftast under spelets utveckling. Star-
breeze redovisar denna betalning som skuld till dess att spelet är klart och levererat.
Efter leverans av grundspelet, som är prestationtagande 1, intäktsförs skulden.
Eventuell framtida inktsdelning, som kan komma Starbreeze till godo, kommer att
inktsras löpande. Denna intäktsstm avser prestationsåtagande 2, som är fram-
tida DLC:er som enligt avtal kommer att tillhandahållas om spelet är framngsrikt.
Vid försäljning av spel till detaljhandeln erhåller koncernen royalty först efter slut-
konsumenten köpt spelet och inte när varan levererats ut i detaljhandeln. Butikerna
har inte möjlighet att returnera eventuellt sålda varor .
nteintäkter redovisas rdelat över löptiden med tillämpning av effektivnte-
metoden.
2.20 Leasing
Bolaget tillämpar IFRS 16 Leasing.
Samtliga lokalhyresavtal redovisats enligt IFRS 16 avser hyreslokaler. Övriga hyres-
kontrakt faller under undantagsreglerna för kontrakt av mindre värde eller med kort
löptid och avser huvudsakligen hyra av kontorsmaskiner.
Bolaget har en bil som redovisas enligt IFRS16.
Per bokslutsdatum hade koncernen ett bokfört värde på nyttjande rätterna om
20,4 MSEK (34,0). En långfristig fordran om 0,0 MSEK (1,2) samt en kortfristig fordran om
0,0 MSEK (1,8) har redovisats i enlighet med standarden avseende sublease-kontrakt.
På skuldsidan har koncernen tagit upp en långfristig skuld om 5,4 MSEK (21,0) och en
kortfristig skuld om 16,2 MSEK (17,8). Värdet på nyttjandetterna har minskat med 14,2
MSEK (14,9) som en direkt följd av avskrivningar på nyttjanderätterna under året.
Finansnettot har belastats negativt med 0,7 MSEK (1,1). Den deposition som erlagts
för lokalerna i Stockholm redovisas som en finansiell anläggningstillgång i balansräk-
ningen.
Inga hyresavgifter har betalats i förskott vid årsskiftet.
Vid diskontering av framtida leasingavgifter har Starbreeze använt den marginella
låneräntan per land som diskonteringsränta. Den marginella upplåningsräntan är
baserad på leasetagarens finansiella st yrka, land samt det aktuella leasingav talets
ngd.
NOT 2 FORTS.
74
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Då det bedömts som osannolikt att dessa kommer nyttjas har inte hänsyn tagits till
eventuella förlängningsoptioner i kontrakten vid beräkningarna. Ickeleasingkompo-
nenter såsom till expempel elkostnader har inte medtagits i bekningarna. Se även
not 10 Nyttjandetter.
2.21 Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redovisade kassaflödet
omfattar endast transaktioner som medför in- eller utbetalningar. Bolagets likvida
medel består på balansdagen av kassa- och banktillgodohavanden.
2.22 Resultat per aktie
Före utspädning
Resultat per aktie före utspädning beknas genom att det resultat som är hänförligt
till moderföretagets aktieägare divideras med ett vägt genomsnittligt antal utes-
ende stamaktier under perioden exklusive eventuella återköpta aktier som innehas
som egna aktier av moderföretaget.
Efter utsdning
För bekning av resultat per aktie efter utspädning justeras det vägda genomsnitt-
liga antalet utesende stamaktier r utspädningseffekten av samtliga potentiella
stamaktier. Ingen sådan utspädningseffekt föreligger för räkenskapsåret 2022.
Bolaget har en utestående konvertibel som vid en eventuell framtida konvertering
kan medra en utsdning om upp till 131,9 miljoner aktier.
2.23 Joint ventures
Enligt IFRS 11 ska ett innehav i ett samarbetsarrangemang klassificeras antingen som
gemensam verksamhet eller ett joint venture beroende på de kontraktuella rättighe-
terna och skyldigheterna varje investerare har. Koncernen har endast joint ventures.
Joint ventures redovisas enligt kapitalandelsmetoden.
Enligt kapitalandelsmetoden redovisas innehav i joint ventures initialt i koncer-
nens balansräkning till anskaffningskostnad. Det redovisade värdet ökar eller mins-
kar därefter för att beakta koncernens andel av resultat och övrigt totalresultat fn
sina joint ventures efter förrvstidpunkten. Koncernens andel av resultat ingår i
koncernens resultat och koncernens andel av övrigt totalresultat inr i övrigt total-
resultat i koncernen. Utdelningar från joint ventures redovisas som en minskning av
investeringens redovisade värde. Orealiserade vinster på transaktioner mellan kon-
cernen och dess joint ventures elimineras till omfattningen av koncernens innehav i
joint ventures. Orealiserade förluster elimineras ocksåvida inte transaktionen
utgör en indikation på nedskrivning av tillgången som överförs. Redovisningsprinci-
perna för joint ventures har justerats om nödndigt för att säkerställa överens-
stämmelse med koncernens redovisningsprinciper.
2.24 Tilläggsköpeskillingar
Tilläggsköpeskillingar värderas till verkligt värde och balansdagskurs. Omvärde-
ringen går över resultaträkningen och redovisas i finansnettot. Se not 4 och 32 .
2.25 Tillgångar och skulder tillgängliga för försäljning
Balansposterna är värderade till det lägsta av det redovisade värdet och det verkliga
värdet. Utländska tillgångar värderas till balans dagens kurs .
2.26 Moderbolagets redovisningsprinciper
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkning följer årsredovisningslagens uppställningsform. Det
innebär skillnader, jämfört med koncernredovisningen, främst avseende finansiella
intäkter och kostnader, avsättningar och rapport över förändringar i eget kapital.
Årsredovisningen för moderretaget, Starbreeze AB, har upprättats i enlighet med
Årsredovisningslagen och Redovisningsrådets rekommendation RFR 2. RFR 2 anger
att moderföretaget i sin års redovisning ska tilmpa International Financial Reporting
Standards (IFRS) sådana de antagits av EU, i den utstckning detta är möjligt inom
ramen för Årsredovisningslagen och Tryggandelagen, samt med hänsyn till samban-
det mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag
och tillägg som kvs i rhållande till IFRS.
Moderretaget tillämpar följaktligen de principer som presen teras i koncernre-
dovisningens not 2, med de undantag som anges nedan. Principerna har tillämpats
konsekvent för alla presenterade år, om inte annat anges. Samma redovisningsprin-
ciper som före ende år har tillämpats.
Aktier och andelar i dotterföretag och intresseföretag
Aktier och andelar i dotterretag och intresseföretag redovisas till anskaffnings-
rde efter avdrag för eventuella nedskrivningar. Erhållna utdelningar redovisas som
intäkter.
r det finns en indikation på att aktier och andelar i dotterretag eller intresse-
företag minskat i värde görs en beräkning av återvinningsvärdet. Är detta lägre än det
redovisade värdet görs en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas i posten Nedskriv-
ning av aktier idotterretag.
Moderbolaget tillämpar inte koncernens redovisning av kostnader för förrv. I
moderbolaget ingår kostnader avseende förvärv i andelar i koncernföretag under
posten anläggningstillgångar.
Finansiella instrument
I noterna om de finansiella tillngarna framgår hur posterna i balanskningen är
relaterade till den klassificering som används ikoncernens balansräkning och i kon-
cernens redovisningsprinciper. Företaget tillämpar värdering till verkligt värde enligt
ÅRL 4: 14 ad och beskrivningen av redovisningsprinciper i koncernens not 2.8 gäller
därmed även för moderföretaget.
Koncernbidrag
Koncernbidrag redovisas som en bokslutsdisposition.
Uppskjuten inkomstskatt
Belopp som avsatts till obeskattade reserver utgör skattepliktiga tempora skillna-
der. På grund av sambandet mellan redovisning och beskattning redovisar emellertid
i en juridisk person den uppskjutna skatteskulden på obeskattade reserver som en
del av de obeskattade reserverna. Även bokslutsdispositionerna i resultat räkningen
redovisas inklusive uppskjuten skatt.
Leasing
Leasingavtal, oavsett om de är finansiella eller operationella, redovisas som opera-
tionell leasing.
NOT 2 FORTS.
75
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
3
Finansiell riskhantering
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för en mängd olika finansiella risker: mark-
nadsrisk (omfattande fmst valutarisk, samt en ej väsentlig ränterisk), kreditrisk, lik-
viditetsrisk och kapitalrisk. Koncernens övergripande risk-hanteringspolicy fokuse-
rar på oförutsägbarheten på de finansiella marknaderna och eftersträvar att
minimera potentiella ogynnsamma effekter koncernens resultat. Riskhanteringen
sköts av ekonomiavdelning och vd i enlighet med de beslut som fattas av styrelsen.
En utrligare beskrivning av koncernens risker och hantering av dessa finns i r-
valtningsberättelsen.
A. Marknadsrisk
Valutarisk
Koncernen verkar internationellt och uttts för valutarisker fn olika valutaexpo-
neringar. Valutarisk uppstår genom framtida affärstransaktioner, redovisade till-
ngar och skulder och nettoinvesteringar i utlandsverksamheter. För att hantera
den valutarisk som uppkommer från framtida affärstransaktioner, redovisade till-
gångar och skulder har koncernen möjlighet att använda termins-kontrakt. Innan
kontrakt i utländsk valuta ins diskuterar CEO eller CFO eventuell hedging med sty-
relsen som kan besluta om sådan skall ske. Koncernen matchar i möjligaste mån in-
och utgående kassaflöden i de olika valutorna och erhåller därmed en naturlig form
av hedging. Valutaflödena bevakas och ljs upp kontinuerligt av finansavdelningen.
Under 2022 har bolaget använt sig av valutaderivat kopplade till förntad framtida
spelfinansiering från Plaion (tidigare Koch Media Group). Valutaderivaten används för
att säkra valutarisken r den framtida rväntade finasieringen. Derivaten redovisas
till verkligt värde över resultatkningen och per 31 december 2022 har denna värde-
ring medfört en negativ påverkan på resultatet genom en orealiserad värdefönd-
ring om -2,1 MSEK (0).
Koncernen erller royalty för sålda spel samt andra intäkter i USD.
Valutarisker uppstår r framtida affärstransaktioner eller redovisade tillgångar
och skulder uttrycks i en valuta som inte är koncernens funktionella valuta. Beslut om
terminssäkring fattas av styrelsen .
Om kursen för USD hade varit 10 procent gre i rhållande till SEK med alla andra
variabler konstanta, skulle årets intäkter per den 31 december 2022 ha varit 12,2 MSEK
(13,9) högre och årets kostnader skulle ha varit 2,6 MSEK (1,5) högre.
Om kursen för USD hade varit 10 procent gre i förhållande till SEK med alla andra
variabler konstanta, skulle årets intäkter per den 31 december 2022 ha varit 12,2 MSEK
(13,9) lägre och årets kostnader skulle ha varit 2,6 MSEK (1,5) lägre.
Om kursen för EUR hade varit 10 procent högre i rhållande till SEK med alla andra
variabler konstanta, skulle årets intäkter per den 31 december 2022 ha varit 0,4 MSEK
(0,3) högre och årets kostnader skulle ha varit 1,7 MSEK (2,3) högre.
Om kursen för EUR hade varit 10 procent lägre i rhållande till SEK med alla andra
variabler konstanta, skulle årets intäkter per den 31 december 2022 ha varit 0,4 MSEK
(0,3) lägre och årets kostnader skulle ha varit 1,7 MSEK (2,3) lägre.
Av de nettotillngar som på balansdagen 31 december 2022 fanns i utndska
valutor var ca 12,7 MSEK (0,4) hänrliga till USD. Om valutakursen r USD hade varit 10
procent högre/lägre jämrt med den valutakurs som gällde per 31 december 2022 så
skulle koncernens resultat/eget kapital efter skatt påverkats positivt/negativt med
ca 1,6 MSEK (0,0).
Av de nettotillngar som på balansdagen 31 december 2022 fanns i utndska
valutor var ca -172,0 MSEK (-72,7) hänrliga till EUR. Om valutakursen r EUR hade varit
10 procent högre/lägre jämrt med den valutakurs som gällde per 31 december 2022
så skulle koncernens resultat/eget kapital efter skatt påverkats negativt/positivt
med ca 17,2 MSEK (7,3).
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärk ts med 10 procent i förhållande
till EUR med alla andra variabler konstanta, skulle den omknade vinsten efter skatt
per den 31 december 2022 ha varit 0,3 MSEK (0,5) lägre/gre.
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärk ts med 10 procent i förhållande
till USD, med alla andra variabler konstanta, skulle den omräknade vinsten efter skatt
per den 31 december 2022 ha varit 0,1 MSEK (0,1) lägre/högre.
Moderbolaget har även fordringar på dotterbolagen, i framförallt EUR och USD.
Dessa fordringar omvärderas till balansdagens kurs och föndringar bokas via rörel-
seresultatet i moderbolaget.
nterisk avseende kassaflöde och verkliga värden
Bolaget har för närvarande räntebärande skulder i form av konvertibla lån samt en
checkräkningskredit med en dispoitionsränta kopplad till STIBOR. En ökad nta kan
innebära en ökad kostnad om cehckräkningskrediten nyttjas. Det konvertibla lånet
per med en fast nta på 2 procent. Den fasta räntan gör att ingen ränterisk förelig-
ger. Inga ntebärande tillngar finns.
Prisrisk
Koncernen exponeras för prisrisk om placeringar, vilka klassificeras som tillgångar
värderade till verkligt värde via resultaträkningen, innehas av koncernen. Per den 31
december 2022 finns inga kor t fristiga placeringar i bolaget .
B. Kreditrisk
Kreditrisk uppstår genom likvida medel och tillgodohavanden hos banker och finans-
institut samt kreditexponeringar gentemot kunder, inklusive utestående fordringar
och avtalade transaktioner. Koncernen har ingen väsentlig koncentration av kredit-
risker. Maximal kreditriskexponering motsvaras av det redovisade värden på de
finansiella tillgångarna.
Endast banker och finansinstitut som av oberoende värderare fått lägst kreditra-
ting ”A” accepteras och de finansinstitut som är godkända finns namngivna i reta-
gets finanspolicy. Om annat institut skall användas krävs styrelsebeslut. De huvud-
sakliga bankmedlen finns i svensk affärsbank.
För att minimera kreditrisker görs löpande bedömning av partners kreditvärdighet.
Eventuella obetalda belopp följs direkt upp och kontakt tas med kunderna. Vi följer
branschen och har löpande och nära kontakt med våra kunder. Koncernens kunder
består av ett fåtal stora och finansiellt starka kunder, vilket gör at t kreditrisken i kon-
cernen är låg. Intäkterna kommer inte från slutkunder. Se även not 2.9 Nedskrivning av
finansiella tillgångar.
Kvarvarande koncerninterna skulder förntas bli betalda då samtliga fordringsä-
gare enligt den fastslagna rekonstruktionsplanen.
C. Likviditetsrisk
Kassaflödesprognoser upprättas för koncernen i sin helhet. Finansavdelningen upp-
ttar och utrderar pande prognoser r koncernens likviditetsreserv. CFO är
ansvarig för att dessa tas fram och rapporteras till VD och styrelse i enlighet med
koncernens finanspolicy.
Koncernens policy är att om placeringar görs så skall dessa vara säkra placeringar
med låg risk och med korta löptider vilket minskar risk för likviditetsbrist.
Tabellen nedan analyserar koncernens finansiella skulder, upp delade efter den tid
som på balansdagen återsr fram till den avtals enliga förfallodagen. De belopp som
anges i tabellen är de avtals enliga, odiskonterade kassaflöden. Bolaget har externa
n fn Digital Bros (som i mars 2020 övertog fordran från Smilegate). 215 MSEK avser
ett konvertibelt lån (som kan konverteras till aktier med en lösenkurs på 1,63 SEK per
aktie). Externa skulder uppgår till totalt 320 MSEK. Lånen amorteras när respektive lån-
tagande bolag har tillgängliga medel och ett positivt kassaflöde. Konvertibellånet
och omförhandlingsförlusten har en löptid till 6 december 2024. För beskrivning angå-
ende risk förknippad med konvertibelt lån, se sid 41.
1–6 mån 7–12 mån
Mellan 1
och 2 år
Mellan 2
och 5 år
Mer än
5 år
Per 31 december 2022
Leverantörsskulder 15 816
Leasingskuld 7 418 8 769 5 263 169
Konvertibelt lån 215 000
Skuld omförhandlingsförlust 165 000
Övriga skulder 4 732 48 222 3 012
Summa 27 966 56 991 388 275 169
76
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
1 –6 mån 7–12 mån
Mellan 1
och 2 år
Mellan 2
och 5 år
Mer än
5 år
Per 31 december 2021
Leverantörsskulder 6 746
Leasingskuld 8 174 9 631 14 802 6 199
Konvertibel lån 215 000
Skuld omförhandlingsförlust 165 000
Övriga skulder 4 685 48 505 11 208
Summa 19 605 58 136 26 010 386 199
D. Kapitalrisk
CFO bevakar kontinuerligt koncernens likviditet och kapitalbehov r de kommande
tolv månaderna.
Styrelsen har utrderat om antagandet om fortsatt drift är uppfyllt. Nedan följer
det som ligger till grund för styrelsens bedömning:
Bolaget har tecknat förlagsavtal för PAYDAY 3 med Plaion (tidigare Koch Media) som
innebär at t spelutvecklingenr PAYDAY 3 är finansierad fram till lansering under
2023.
Bolaget kommer erlla löpande intäkter fn försäljning kopplad till PAYDAY 2 och
PAYDAY 3.
ngfristig skuld relaterad till spelfinansiering fn Plaion (tidigare Koch Media)
kommer att öka i takt med att finansiering erlles och skulden kommer krediteras i
samband med framtida intäktsdelning av försäljningsintäkterna från PAYDAY 3.
Bolaget har signat ett licensavtal med PopReach Corporation avseende PAYDAY Cri-
meWar, mobilspelsversionen av PAYDAY2 .
Baserat på ovanstående bedöms antagandet om for tsatt drif t vara uppfyllt.
E. Bekning av verkligt värde
Tabellen nedan visar finansiella instrument värderade till verkligt värde, utifrån hur
klassificeringen i verkligt värdehierarkin har gjorts. De olika nivåerna definieras enligt
följande:
Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska tillgångar eller skul-
der (nivå 1)
Andra observerbara data för tillngen eller skulden än noterade priser inklude-
rade i nivå 1, antingen direkt (det vill säga som pris noteringar) eller indirekt (det vill
ga härledda från prisnoteringar) (nivå 2).
Data för tillngen eller skulden som inte baseras på observerbara marknadsdata
(det vill säga ej observerbara data) (nivå 3).
Tabell på nästa sida visar koncernens finansiella tillgångar och skulder värderade till
verkligt värde per 31 december 2022. Under året har ingen överring skett mellan
nivåerna.
Finansiella instrument i nivå 2
Verkligt rde på finansiella instrument som inte handlas på en aktiv marknad (exem-
pelvis OTC-derivat) fastslls med hjälp av värderingstekniker. Härvid används i så
stor utsträckning som möjligt marknadsinformation då denna finns tillgänglig medan
företagsspecifik information annds i så liten utstckning som möjligt. r koncer-
nen återfinns här konvertibla lån och ett inbäddat derivat som återfinns i det konver-
tibla lånet Digital Bros. För den konvertibla lånefordran bedöms anskaffningsvärdet
motsvara verkligt värde då löptiden för konvertibeln är kort. Det inbäddade derivata-
tet i konvertibeln till Digital Bros värderas till verkligt värde baserat på rådande aktie-
kurs, aktiens volatilitet och riskfri ränta.
I de fall ett eller flera sentliga indata inte baseras på observerbar marknadsin-
formation klassificeras det berörda instrumentet i nivå 3.
Finansiella instrument i nivå 3
Verkligt värde har uppskattats genom att beräkna nuvärdet av framtida förntade
kassaflöden. Beräkningarna är baserade en diskonteringsränta uppgående till 9
procent och antagna sannolikhetsjusterade intäkter.
Bekning verkligt värde, koncernen 2022 Nivå 2 Nivå 3
Finansiella tillgångar och skulder värderade till
verkligt värde över resultaträkningen per 31
december 2022
Finansiella skulder
Derivat 2 102
Bekning verkligt värde, koncernen 2021 Nivå 2 Nivå 3
Finansiella tillgångar och skulder värderade till
verkligt värde över resultaträkningen per 31
december 2021
Finansiella skulder
Derivat
NOT 3 FORTS.
4
Viktiga uppskattningar och bedömningar
för redovisningsändamål
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras på historisk erfa-
renhet samt andra faktorer, inklusive förväntningar på framtida händelser som anses
rimliga under rådande förhållanden.
Koncernen gör uppskattningar och antaganden om framtiden. De uppskattningar
för redovisningsändamål som blir följden av dessa kommer, definitionsmässigt, säl-
lan att motsvara det verkliga resultatet. De uppskattningar och antaganden som
inner en betydande risk för väsentliga justeringar i redovisade värden för till-
gångar och skulder under nästkommande räkenskapsår diskuteras nedan.
Inkomstskatter
Uppskjutna skattefordringar redovisas avseende skattemässiga underskottsavdrag
i den utsträckning som det är sannolikt att de kan tillgodogöras genom framtida
beskattningsbara vinster.
Eftersom bolagets framtida beräknade vinster inte kan beräknas på ett tillfred-
ställande sätt, har koncernen per den 31 december 2022 inga redovisade skatteford-
ringar kopplade till underskottsavdrag. Underskott kan ej utnyttjas mellan bolag i
olika länder och det kvarvarande svenska underskottsavdraget har en koncernbi-
dragsspärr gentemot Enterspace AB och de övriga svenska koncernföre tagen, för
förluster genererade fram tom 2016-12-31 och kan tidigast utnyttjas 2023. Underskott
genererade t o m 2019 är koncern bidragssrrade gentemot de två nya bolagen i kon-
cernen, New Starbreeze Publishing AB och New Starbreeze Studios AB. För underskott
genererade till och med utgången av 2021 finns koncernbidragsspärr mot ett dotter-
bolag i Koncernen, New Starbreeze Publishing PD IP AB, och sådana underskott kan
rr tidigast utnyttjas 2028. För underskott genererade till och med utgången av
2022 finns dessutom en koncernbidragsspärr mot ett dotterbolag i Koncernen, Star-
breeze IP AB, och sådana underskott kan därr tidigast utnyttjas 2029
Starbreeze har även bolag som är lokaliserade i Luxemburg, där framtida vinster
kan komma att beskattas till en lägre skattesats än i Sverige. Skulle detta skatteupp-
gg inte godkännas av skattemyndigheten kan eventuella framtida vinster drabba
Starbreeze på negativt sätt .
Intäktsredovisning
Försäljning av egentillverkade spel sker digitalt och fysiskt via externa distributörer
för sål PC som spelkonsoller som PS4, Xbox Live och Nintendo Switch. Bruttobetal-
ningsströmmen går i samtliga fall via plattformsdistributören. Starbreeze har bedömt
att avtal gällande försäljning av egenutvecklade spel skall klassificeras som intäkts-
delningsavtal innebärande att Starbreeze i sin resultaträkning endast redovisar sin
77
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
andel av intäkten, sin royalty. För avtal där bedömningen isllet är att Starbreeze är
part mot slutkunden så skall bolaget redovisa hela intäkten brutto och förläggarens
andel av intäkterna skall redovisas som en avende kostnadspost vilket innebär
samma nettoresultat som med nuvarande redovisning. I nettoomsättningen inr
även försäljning av licenser, spelfranchise eller andra liknande rättigheter då sådana
transaktioner är av återkommande karakr för Bolaget. Under 2022 har inga sådana
transaktioner förekommit.
Aktivering av utgifter för spelutveckling
Koncernens utgifter för spelutveckling aktiveras när en bedömning av den kommer-
siella potentialen av spelet kan göras. Bedömningen av kommersialiserbarhet och
avkastning baseras bland annat på tidigare släppta spel.
Tilläggsköpeskilling ePawn
För villkorad köpeskilling, som är kopplad till intäkterna kopplade till den teknologi
som förvärvades 2016, har sannolikhetsbedömning gjorts och skulden tas upp som
skuld i moderbolaget och koncernen. Per 31 december 2022 är tilläggsköpeskillingen 0.
Leasingavtal
Då bolaget löpande ser över sitt lokoalbehov är det osäkert huruvida eventuella för-
längningsoptioner på hyresavtalen redovisade enligt IFRS16 kommer att utnyttjas. I
beräkningarna har därr inte hänsyn tagits till dessa.
Nedskrivningstest immateriella tillgångar
Koncernen undersöker varje år om något nedskrivningsbehov föreligger för goodwill
och andra immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod, i enlighet med
IFRS och IAS 36. Prövningen sker oftare om indikation finns på värdenedgång. Årests
nedskrivningstest visade inte något nedskrivningsbehov. Om den planerade lan-
seringen av Payday 3 inte skulle bli framngsrik kan det leda till eventuella framtida
nedskrivningsbehov av balanserade utgifter.
För känslighetsanalys se not 20 Immateriella anläggningstillgångar .
Värdering av dotterbolagsaktier och fordringar dotterbolag
Moderbolaget undersöker varje år om något nedskrivningsbehov för dotterbolags-
aktier och fordringar på dotterbolag föreligger. Ingen nedskrivning har gjorts under
räkenskapsåret.
Fortsatt drift
Se not 3 D.
5
Segmentsinformation
Starbreeze har under räkenskapsåret redovisat per segmenten; Starbreeze Games
och Övrigt. Rapporteringen sker ned till rörelseresultat och ingen rapportering sker
på tillgångar och skulder.
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna
rapportering som lämnas till ledningen, som är ansvarig för tilldelning av resurser och
bedömning av rörelsesegmentets resultat. Ledningen bedömer verksamheten upp-
delat på två segment.
Se även punkt 2.3 under redovisningsprinciper för ytterligare information om bola-
gets segment.
Segmentsrapportering, Koncernen 2022 2021
Starbreeze Games
Nettoomsättning 121 904 120 213
Direkta kostnader -60 322 –55 442
Bruttoresultat 61 582 64 771
Rörelsekostnader -43 379 –109 020
Rörelseresultat 18 203 –44 249
2022 2021
Övrigt
Nettoomsättning 5 698 5 476
Direkta kostnader -205 –860
Bruttoresultat 5 493 4 616
Rörelsekostnader -16 950 –14 087
Rörelseresultat -11 457 –9 471
2022 2021
Totalt
Nettoomsättning 127 602 125 689
Direkta kostnader -60 527 –56 302
Bruttoresultat 67 075 69 387
Rörelsekostnader -60 329 –123 107
Rörelseresultat 6 746 –53 720
Det förekommer inga intäkter från transaktioner mellan rörelse segmenten varför
presenterad nettoomsättning avser intäkter från externa kunder. Fördelningen av
resultat per segment sker till och med Rörelseresultat.
relseresultat stäms av mot resultat före skatt enligt följande:
2022 2021
Starbreeze Games 18 203 –44 249
Övrigt -11 457 –9 471
Summa 6 746 –53 720
Finansiella poster, netto -61 149 –51 506
Resultat före skatt -54 403 –105 226
Koncernens intäkter kommer från fyra olika regioner enligt nedan. Koncernen säljer
inte direkt till slutkund utan försäljningen sker till distributörer/ plattformsägare. Den
största distributören /plattformsägaren, Steam, stod för 76 procent av omsättningen
under 2022.
78
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Segmentsrapportering, Koncernen
2022 Nettoomsättning Starbreeze Games Övrigt Totalt
Spel (PC & Konsol)
Europa 20 797 825 21 622
Nordamerika 98 512 152 98 664
Asien 2 508 2 508
Övriga världen
Tjänster
Europa
Nordamerika
Licensaffär
Europa
Nordamerika 4 721 4 721
Övrigt
Europa 87 87
Total nettoomsättning 121 904 5 698 127 602
2021 Nettoomsättning Starbreeze Games Övrigt Totalt
Spel (PC & Konsol)
Europa 33 746 33 746
Nordamerika 53 549 730 54 279
Asien 21 104 21 104
Övriga världen 11 437 11 437
Tjänster
Europa 90 90
Nordamerika 16 16
Licensaffär
Europa 227 227
Nordamerika 4 656 4 656
Övrigt
Europa 134 134
Total nettoomsättning 120 213 5 476 125 689
NOT 5 FORTS.
Tillgångar och investeringar, fördelning 31 dec 2022.
Sverige USA Frankrike Spanien
Totalt
Koncernen
Immateriella anläggningstillgångar 509 283 45 530 554 813
Finansiella anläggningstillgångar 7 516 810 7 260 8 593
Materiella anläggningstillgångar 22 492 26 2 22 520
Summa 539 291 46 340 33 262 585 926
Tillgångar och investeringar, fördelning 31 dec 2021.
Sverige USA Frankrike Spanien
Totalt
Koncernen
Immateriella anläggningstillgångar 408 140 39 750 447 890
Finansiella anläggningstillgångar 6 296 1 410 6 658 239 14 603
Materiella anläggningstillgångar 35 659 310 37 8 36 014
Summa 450 095 41 470 6 695 247 498 507
79
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
6
Nettoomsättning
Tidpunkten för intäktsredovisningen sker enligt följande: Intäkts redovisning för
utecklingsuppdrag sker i den period då tjänsten utrts och för royalty sker den i den
period då slutkunden förrvat produkten.
Övriga tnster intäktsredovisas i den period som prestationen har uppfyllts.
Avtalstillgångar och avtalsskulder
Koncernen har inga avtalstillgångar. Inom koncernen förekommer, förutom kundford-
ringar, fordringar fn avtal med kunder där ersättningen för tjänster endast är bero-
ende av den tid som förflutit. Fordringar från avtal med kunder redovisas som en del
av Förutbetalda kostnader och upplupna inkter på raden Royalty.
Återstående ouppfyllda prestationsåtaganden
Samtliga avtal avseende förljning av tnster inende i utvecklingsuppdrag har en
ursprunglig löptid på högst ett år eller faktureras baserat på nedlagd tid.
Koncernen Moderbolaget
2022 2021 2022 2021
Royalty 122 794 120 672
Övriga tjänster 4 808 5 017 28 773 24 100
Summa 127 602 125 689 28 773 24 100
7
Övriga rörelseintäkter
Koncernen Moderbolaget
2022 2021 2022 2021
Valutakursvinster 4 137 6 554 17 178 6 772
Vidarefakturering publishing-
kostnader 3 596
Övriga intäkter 11 807 3 116 3 28 344
Summa 19 540 9 670 17 181 35 116
8
Kostnader fördelade kostnadsslag
Koncernen Moderbolaget
2022 2021 2022 2021
Aktiverat utvecklingsarbete -143 118 –111 488
Externa tjänster 56 195 38 609 12 910 12 500
Personalkostnader 160 996 131 874 35 265 28 597
Lokalkostnader 6 689 1 424
Övriga kostnader 68 672
Av- och nedskrivningar 59 634 59 988 112 244
Summa 140 396 189 079 48 287 41 341
9
Ersättning till revisorer
Koncernen Moderbolaget
PwC 2022 2021 2022 2021
Revisionsuppdraget 1 202 1 294 1 202 1 294
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget 160 262 160 262
Skatterådgivning 205 268 205 268
Övriga tjänster 131 27 131 27
Övriga revisorer
Revisionsuppdraget 70 76
Summa 1 768 1 927 1 698 1 851
Koncernen: Av revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget avser 0,2 MSEK (0,3)
PwC Sverige, av arvoden för skattedgivning avser 0,2 MSEK (0,3) PwC Sverige och
övriga tjänster 0,1 MSEK (0,0) PwC Sverige.
Det totala revisionsarvodet för koncernen är i linje med föreende år.
Moderbolaget: För moderbolaget avser revisionsverksamhet utöver revisionsupp-
draget 0,2 MSEK (0,3) PwC Sverige, av arvoden för skatterådgivning avser 0,2 MSEK (0,3)
PwC Sverige och övriga tjänster avser 0,1 MSEK (0,0) PwC Sverige.
80
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
10
Nyttjanderätter
Koncernen tillämpar IFRS 16. De avtal som faller under standarden avser hyresavtal för
lokaler i Sverige. Övriga leasingavtal, t ex för kontorsmaskiner, går under undantags-
reglerna för avtal med kort löptid och eller mindre värde och kostnadsförs även fort-
sättningsvis linjärt i resultaträkningen.
Vid diskontering av framtida leasingavgifter har Starbreeze använt den marginella
låneräntan per land som diskonteringsränta. Den marginella upplåningsräntan är
baserad på leasetagarens finansiella st yrka, land samt det aktuella leasingav talets
ngd. Se även not 2.20.
Nyttjanderätter i balansräkningen 2022-12-31 2021-12-31
Hyreslokal Stockholm 20 363 33 968
Summa nyttjanderätter 20 363 33 968
Förändring av nyttjanderätter under året 2022-12-31 2021-12-31
Ingående nyttjanderätter per 1 januari 2021 33 968 48 866
Tillkommande nyttjanderätter 557
Valutajustering 14
Årets avskrivning -14 162 –14 912
Redovisat värde 31 december 2021 20 363 33 968
Löptidsanalys för leasingskulden 2022-12-31 2021-12-31
Inom ett år 16 187 17 806
Senare än ett år men inom fem år 5 432 21 001
Senare än fem år
Summa 21 619 38 807
Löptidsanalys för leasingfordran 2022-12-31 2021-12-31
Inom ett år 1 845
Senare än ett år men inom fem år 1 181
Senare än fem år
Summa 3 026
11
Medelantal anställda
2022 2021
Medelantalet anställda Totalt
Varav
män Totalt
Varav
män
Moderbolaget
Sverige 12 5 12 6
Dotterbolagen
Sverige 123 101 105 85
Frankrike 15 14 12 11
USA 1
Spanien 4 4 5 5
Summa 154 124 135 107
2022 2021
Styrelseledamöter och ledande
befattningshavare
Antal
balans-
dagen
Varav
män
Antal
balans-
dagen
Varav
män
Koncernen
Styrelseledamöter 5 3 5 3
Vd samt ledande befattningshavare 6 4 2 2
Moderbolaget
Styrelseledamöter 5 3 5 3
Vd samt ledande befattningshavare 6 4 2 2
12
Kostnader r ersättningar till anställda
Styrelsen
Till styrelsens ordrande och ledater utr arvode enligt årsstämmans beslut. Av
årssmman, den 12 maj 2022, beslutat styrelsearvode för perioden fram till nästkom-
mande årssmma uppgår till 2 085 TSEK (2 525). Styrelseordförande erhåller 650 TSEK
(750) och styrelseledaterna 260 TSEK (225) vardera. Därutöver fastsllde årssm-
man till ersättningsutskottet ett arvode om 50 TSEK (70) till ordrande och 40 TSEK
(60) till var och en av övriga ledamöter. Till revisionsutskottet antogs ett arvode om 175
TSEK (280) till ordrande och 65 TSEK (120) till ledamot.
Verkställande direktören
Styrelsens ordförande förhandlar med verkställande direktören beträffande dennes
n och villkor. Dessa föredras därefter av ord rande för övriga styrelseledater,
innan slutgiltigt beslut fattas av styrelsen. I löner och erttningar till styrelse och vd
ingår löner och förmåner för verksllande direktör under året med 3 038 TSEK (3 001)
och pensionskostnader med 530 TSEK (645). För verkställande direktör gäller en upp-
gningstid om 6 månader vid både egen uppgning och om uppsägning sker fn
bolagets sida. Enligt avtal uppr avgångsvederlaget till 6 månader.
För verkställande direktören erläggs avgiftsbestämda pensionspremier vilka mot-
svarar kostnaden enligt ITP-plan.
Ledande befattningshavare
Ersättningar till andra ledande befattningshavare beslutas av verkställande direk-
ren.
Kostnader för ersättning till anställda
Koncernen Moderbolaget
Totalt 2022 2021 2022 2021
Löner och andra ersättningar 108 227 88 073 24 055 18 408
Sociala kostnader 46 449 37 115 10 056 8 856
(varav pensionskostnader) 11 165 8 839 2 802 2 786
Summa 154 676 125 188 34 111 27 264
Löner och ersättningar fördelade mellan st yrelse och vd samt övriga anställda
Styrelsen och VD Övriga anställda
Totalt 2022 2021 2022 2021
Koncernen 5 209 5 411 103 018 82 662
Moderbolaget 5 209 5 411 18 846 12 997
Under året har en reserv för kostnader relaterade till pående långsiktigt incita-
mentsprogram bokats upp om totalt 15 064 TSEK (7 200).
81
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
13
Ersättning till styrelse och ledande
b e f a t t n i n g s h a v a r e
Principer
Principerna för ersättningar till ledande befattningshavare fastställdes på årsstäm-
man i maj 2022. Erttning till verkställande direktör och övriga ledande befattnings-
havare skall bestå av fast lön. Styrelsen äger även rätt att fatta beslut om rörlig
ersättning i form av kontant bonus till belopp som på årsbasis ej överstiger 75 pro-
cent av den fasta årslönen för den verkställande direkren och 50 procent av den
fasta årslönen för övrig ledande befattningshavare.
För verkställande direktör och ledande befattningshavare erläggs avgiftsbe-
stämda pensionspremier vilka motsvarar kostnaden enligt sedvanlig ITP-plan. För
verkställande direktör gäller en uppsägningstid om 6 månader vid egen uppsägning
och fn bolagets sida. Övriga ledande befattningshavare har en uppsägningstid på
39 månader. För verkställande direktör finns avtal om avgångsvederlag på 6 måna-
der.
Med övriga ledande befattningshavare avses ledningsgruppen enligt samman-
ställningen i avsnittet Ledande befattningshavare.
Ersättningar och övriga förmåner under räkenskapsåret
Till ledande befattningshavare inklusive verkställande direktören har en totalsumma
avseende lön, rörliga erttningar och andra förmåner uttt med 11 203 TSEK (6 048).
Ledande befattningshavare inklusive vd har ökat från 2 personer 2021 till 6 personer
2022. För ledande befattningshavare erläggs avgiftsbestämda pensionspremier vilka
motsvarar kostnaden enligt ITP-plan.
Styrelse och ledande befattningshavare 2022
Grundlön/
styrelse arvode
Rörlig ersättning
och royalty Övriga förmåner Pensionskostnad Summa
Torgny Hellström, styrelseord förande 833 833
Kerstin Sundberg, styrelseledamot 461 461
Anna Lagerborg, styrelse ledamot 295 295
Mike Gamble, styrelseledamot 250 250
Thomas Lindgren, styrelseledamot 332 332
Tobias Sjögren, vd 3 038 530 3 568
Övriga ledande befattningshavare, i genomsnitt 5 personer, vid årets
utgång 5 personer 6 400 143 1 092 7 635
Summa 11 609 143 1 622 13 374
Styrelse och ledande befattningshavare 2021
Grundlön/
styrelse arvode
Rörlig ersättning
och royalty Övriga förmåner Pensionskostnad Summa
Torgny Hellström, styrelseord förande 971 971
Jan Benjaminson, styrelseledamot 2021-01-01 - 2021-11-19 336 336
Kerstin Sundberg, styrelseledamot 539 539
Anna Lagerborg, styrelse ledamot 272 272
Mike Gamble, styrelseledamot 2021-05-12 140 140
Thomas Lindgren, styrelseledamot 2021-05-12 152 152
Tobias Sjögren, vd 3 001 645 3 646
Övriga ledande befattningshavare, i genomsnitt 2 personer, vid årets
utgång 2 personer 1 563 250 200 389 2 402
Summa 6 974 250 200 1 034 8 458
82
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
14
Övriga rörelsekostnader
Koncernen Moderbolaget
2022 2021 2022 2021
Realisationsförlust vid avyttring av
immateriell anäggningstillgång –68 672
Summa –68 672
15
Finansiella intäkter och kostnader
Koncernen Moderbolaget
2022 2021 2022 2021
Ränteintäkter 7 917 5 599
Övrigt 39 82
Summa finansiella intäkter 39 82 7 917 5 599
Räntekostnader –1 035 –578
Räntekostnader, konvertibla lån -32 873 –27 980 -32 873 –27 980
Räntekostnader leasing -723 –1 116
Orealiserad värdeförändring på derivat -2 102
Implicit ränta -25 653 –21 450 -25 629 –21 450
Övriga finansiella kostnader -5 –57
Summa finansiella kostnader -61 356 –51 638 -58 502 –50 008
16
Bokslutsdispositioner
Bolaget har inga bokslutsdispositioner per 2022-12-31.
17
Inkomstskatt och uppskjuten skatt
Den gällande skattesatsen är skattesatsen för inkomstskatt i koncernen. Den genom-
snittliga vägda skattesatsen uppgår till 20,8 %. Tempo rära skillnader föreligger i de fall
tillgångars eller skulders respektive skattemässiga värden är olika. Starbreeze tem-
porära skillnader har huvudsakligen uppkommit genom skattemässiga underskott.
Uppskjutna skattefordringar redovisas avseende skattemässiga underskottsavdrag i
den utsträckning som det är sannolikt att de kan till godogöras genom framtida
beskattningsbara vinster samt till den del de är kvittningsbara mot uppskjuten skatte-
skuld på temporära skillnader.
Ingen uppskjuten skattefordran, avseende underskottsavdrag, har redovisats per
den 31 december 2022. Per bokslutsdatum uppgår det ej redovisade underskottsav-
draget för moderbolaget och de svenska dotterbolagen till 653,3 MSEK (599,5). Under-
skott kan ej utnyttjas mellan bolag i olika länder och det kvarvarande svenska under-
skottsavdraget har en koncernbidragsspärr gentemot Enterspace AB och de övriga
svenska koncernföretagen, för förluster genererade fram tom 2016-12-31 och kan tidi-
gast utnyttjas 2023. För underskott genererade fram till och med 2019 finns dessutom
koncernbidragssrr mot de två nya bolagen i koncernen, New Starbreeze Studios AB
och New Starbreeze Publishing AB. Dessa underskott kan tidigast utnyttjas år 2026.
Koncernen Moderbolaget
2022 2021 2022 2021
Redovisat resultat före skatt
-54 403 –105 226 -52 918 –26 515
Skatt enligt gällande skattesats 24 367 21 413 10 901 5 462
Skatteeffekt av övriga ej avdragsgilla
kostnader -11 920 627 -10 497 9 234
Skatteeffekt av övriga ej skattepliktiga
intäkter 2 737 9 262 14 –6 561
Utländsk källskatt -861 –877
Förändring av ej redovisade skatteford-
ringar avseende underskottsavdrag -19 728 –25 772 -418 –8 135
Justering av föregående års skatt –2 895
Skatt på årets resultat enligt resul-
taträkningen -5 405 1 758
Fördelning av inkomstskatt, Koncernen 2022 2021
Aktuell skatt -1 300 –3 870
Uppskjuten skatt -4 105 5 628
Skatt på årets resultat enligt resultaträkning -5 405 1 758
Koncernen 2022-12-31 2021-12-31
Ingående balans uppskjuten
skatteskuld/fordran 4 278 161
Förändring via resultaträkning avseende tempo-
rära skillnader för aktiverat utvecklingsarbete -19 242
Förändring temporära skillnader på övervärden i
Koncernen 5 139
Förändring tidigare aktiverade underskott -5 485 –1 197
Leasing IFRS16 -157 –67
Utgående balans uppskjuten
skatteskuld/fordran -1 383 4 278
Specifikation uppskjuten
skatteskuld/fordran 2022-12-31 2021-12-31
Leasing IFRS16 208 365
Temporära skillnader på övervärden i Koncernen 4 486 4 486
Omklassificering tidigare aktiverade underskott 1 167 6 652
Förändring avseende temporära skillnader för
aktiverat utvecklingsarbete -7 243 –7 225
Summa uppskjuten skatteskuld/ fordran -1 383 4 278
83
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
19
Utdelning per aktie
Ingen utdelning kommer att föreslås .
18
Resultat per aktie
Resultat per aktie före och efter utspädning beknas genom att resultat som är
nförligt till moderretagets aktieägare divideras med ett vägt genomsnittligt
antal utestående aktier under perioden.
För bekning av resultat per aktie efter utsdning justeras det vägda genom-
snittliga antalet utesende stamaktier för utspädningseffekten av samtliga poten-
tiella stamaktier.
Koncernen 2022 2021
Resultat per aktie
före utspädning, kr -0,08 –0,14
efter utspädning, kr -0,08 –0,14
Antal aktier vid periodens slut
före utspädning 724 609 266 724 609 266
efter utspädning
1)
724 609 266 724 609 266
Genomsnittligt antal aktier
före utspädning 724 609 266 724 609 266
efter utspädning
1)
724 609 266 724 609 266
1)
Utspädningseffekten hänförlig till en eventuell konvertering avseende den konverti-
bel som innehas av Digital Bros har ej beaktats i ovan beräkning då ingen konverte-
ring har påkallats.
84
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
20
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwillen besr av synergier och andra immateriella tillgångar såsom marknads-
position och personal från förrven av Overkill Software i juni 2012, Orange Grove
Media LLC i juli 2015 och Payday Production LLC i september 2015.
Koncernen undersöker löpande om något nedskrivningsbehov föreligger för
goodwill och andra immateriella tillngar som inte är färdigställda, i enlighet med IAS
36. För Immateriella tillngar som är färdigsllda och skrivs av, görs nedskrivnings-
test om koncernen får indikationer på att verkligt värde skulle vara lägre än bokrt
värde.
Återvinningsvärden för kassagenererande enheter har fastställts genom beräk-
ning av nyttjanderde. För dessa bekningar har uppskattning av försäljningsprog-
noser gjorts dels för koncernen som helhet, dels för separata spelutvecklingspro-
jekt. Kassaflödena baserar sig på en konservativ prognos.
Per den 31 december 2022 har nedskrivningstester gjorts för goodwill och aktier i
dotterbolag. Spelutvecklingsprojekteten för vilka kostnader har aktiverats har tes-
tats separat. Testerna har inte resulterat i några nedskrivningar under 2022.
Kvarvarande tillgångar är främst hänförliga till kärnverksamheten inom spelutveck-
ling, det vill säga segmentet Starbreeze Games.
Kvarvarande goodwill, 48,3 MSEK finns i segmentet Starbreeze Games. Återvinnings-
rdet utgörs främst av kassaflöden relaterade till PAYDAY.
För tillgångar inom segmentet Starbreeze Games och övriga tillgångar har det inom
koncernen gjorts nedskrivningsbedömningar utifrån diskonterade framtida kassa-
flöden.
Tillgångarna har delats upp i olika kassagenererande enheter, sk CGU:er. Indel-
ningen i CGU:er baseras på dess kommersialisering och inte vilken plattform som den
tillhör. Som exempel är PAYDAY en egen CGU. Inom Payday CGU:t r yms PAYDAY, PAYDAY 2
och PAYDAY 3. Det är med andra ord inte plattformen som avgör, utan det är själva IP:et
som genererar kassaflödet. När tillngarna nedskrivningstestas ser man detta ur
ett CGU perspektiv. Inga nedskrivningar har gjorts under 2022.
Goodwill
Vid bekning av nyttjandevärdet har en traditionell kassaflödes modell använts. En
skattesats om 20,6 procent har använts vilket antas motsvara genomsnittet i koncer-
nen. Vidare har en diskonteringsränta, före skatt, på 20–25 procent applicerats. En
nslighetsanalys visar att marginal kvarstår även med en justering av diskonte-
ringsränta på 5 procent. Nedskrivningstestet ranledde inte någon nedskrivning per
2022. Den genomsnittliga EBITDA marginalen har r prognosperioden varit 34 procent.
Viktiga antaganden vid nedskrivningsprövningen är kvantifieringen av framtida
intäkter, tillväxt och kalkylränta.
Den för värvade Goodwillen fördelar sig per segment enligt nedanstående tabell.
Segment 2022-12-31 2021-12-31
Starbreeze Games 48 339 42 445
Totalt 48 339 42 445
Kvarvarande CGU:er efter nedskrivningsprövning
CGU Beskrivning av CGU Goodwill
Övriga immateriella
tillgångar
Balanserade utgifter
för egen spel- och
teknikutveckling
Investeringar I
Förlagsprojekt Totalt
Payday Spel IP 48 339 172 537 324 898 545 774
Hype Spel IP 3 974 3 974
Övriga Spel IP 1 773 3 292 5 065
Summa 48 339 174 310 328 190 3 974 554 813
Spel- och teknikutvecklingsprojekt
För spelutvecklingsprojekten har nedskrivningsprövningen baserats på respektive
spels bedömda framtida kassaflöden och resultat utifrån företagsledningens prog-
noser och budgetar för de kommande sju åren. PAYDAY 2 har antagits få en lägre för-
säljning än den nuvarande och för PAYDAY 3 baseras de för väntade kassaflödena
efter historik fn tidigare PAYDAY-spel. PAYDAY 3 lanseras 2023 och antas försäljnings-
ssigt vara starkast de första månaderna efter lansering. Vi har tecknat avtal med
förlagspartner r PAYDAY 3 som kan bidra med både kapital och erfarenheter och
rdet på tillngarna är beroende av ett sådant samarbete. Se vidare under avsnitt
D Kapitalrisk i not 3 Finansiell riskhantering. Diskonteringsntan som har använts vid
nedskrivningstesterna är 20–25 procent. Bedömning har gjorts att diskonteringsn-
tan för kvarvarande tillgångar är densamma för samtliga tillgångar. Det antagandet
baseras bland annat på en extern värdering av tillngarna. En känslighetsanalys
visar att en marginal kvarstår även med ökad diskonteringsränta på 5 procent för
egen utvecklade spel.
85
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
NOT 20 FORTS.
Koncernen
Goodwill IP/Teknologi
Balanserade utgifter
för egen spel- och
teknikutveckling
Investeringar i
förlagsprojekt Övrigt Summa
Ingående anskaffningsvärden per 1 januari 2022 216 004 522 182 1 045 394 187 326 6 705 1 977 610
Pågående utveckling
– Egen spelutveckling 1 771 143 118 144 889
Valutadifferenser 16 211 24 935 942 42 088
Utgående anskaffningsvärden per 31 december 2022 232 215 548 888 1 189 454 187 326 6 705 2 164 587
Ingående av- och nedskrivningar per 1 januari 2022 –173 559 –322 279 –843 825 –183 352 –6 705 –1 529 719
Årets avskrivningar –27 584 –16 497 –44 081
Valutadifferenser –10 317 –24 715 –942 –35 974
Utgående av- och nedskrivningar per 31 december 2022 –183 876 –374 578 –861 264 –183 352 –6 705 –1 609 774
Summa bokfört värde per 31 december 2022 48 339 174 310 328 190 3 974 554 813
Ingående anskaffningsvärden per 1 januari 2021 209 085 510 098 1 004 484 187 326 6 705 1 917 697
Försäljning förlagsrättigheter –70 776 –70 776
Pågående utveckling
– Egen spelutveckling 111 488 111 488
– Egen teknikutveckling 91 91
Valutadifferenser 6 919 11 993 198 19 110
Utgående anskaffningsvärden per 31 december 2021 216 004 522 182 1 045 394 187 326 6 705 1 977 610
Ingående av- och nedskrivningar per 1 januari 2021 –170 258 –281 584 –833 049 –183 352 –6 705 –1 474 947
Årets avskrivningar –28 878 –10 579 –39 457
Valutadifferenser –3 301 –11 817 –197 –15 315
Utgående av- och nedskrivningar per 31 december 2021 –173 559 –322 279 –843 825 –183 352 –6 705 –1 529 719
Summa bokfört värde per 31 december 2021 42 445 199 903 201 569 3 974 447 891
86
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
21
Materiella anläggningstillgångar
Koncernen Moderbolaget
Datorer och övriga inventarier 2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
Ingående anskaffnings värden 166 300 187 106 2 753 3 690
Inköp 1 631 993 121
Utrangeringar och avyttringar –37 154 –23 092 –1 058
Valutakursdifferenser 1 686 1 293
Utgående ackumulerade
anskaffnings värden 132 463 166 300 2 753 2 753
Ingående avskrivningar –164 255 –180 402 –2 608 –3 422
Utrangeringar och avyttringar 36 988 22 073 1 058
Årets avskrivningar enligt plan –1 396 –4 677 –112 –244
Valutakursdifferenser –1 643 –1 249
Utgående ackumulerade
avskrivningar –130 306 –164 255 –2 720 –2 608
Utgående restvärde enligt plan 2 157 2 045 33 145
Under året har inga nedskrivningar skett avseende koncernens materiella angg-
ningstillgångar.
22
Finansiella anläggningstillgångar
Koncernen Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
Deposition hyresgaranti 5 076 5 976 585
Övriga finansiella anläggnings-
tillgångar 2 215 2 035 2 215 2 036
Summa 7 291 8 011 2 215 2 621
Utestående depositioner avser i allt väsentligt deposition för hyra av lokaler.
87
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
23
Andelar i koncernföretag
Registrerings- och-
verksamhetsland Verksamhet
Kapital andel
som ägs av
moderföretaget
Kapitalandel som
ägs av koncernen Röstandel Antal aktier
Bokfört värde
i moderbolaget
Eget kapital
exklusive
årets resultat Årets resultat
Totalt eget
kapital
Starbreeze Studios AB Sverige Spelutveckling 100,0% 100,0% 100,0% 10 000 16 948 37 256 5 449 42 705
Starbreeze Publishing AB Sverige Spelutveckling 100,0% 100,0% 100,0% 1 000 276 400 457 917 88 498 546 415
Starbreeze Production AB Sverige Spelutveckling 100,0% 100,0% 100,0% 1 000 10 985 162 682 3 185 165 867
Starbreeze USA Inc USA Spelutveckling 100,0% 100,0% 100,0% 100 –110 406 –1 151 –111 557
Starbreeze IP LUX Luxemburg Teknikutveckling 100,0% 100,0% 100,0% 12 500 –40 353 –1 485 –41 838
Starbreeze LA Inc USA Spelutveckling 0,0% 100,0% 100,0% 100 51 628 –272 51 356
Starbreeze VR AB Sverige Teknikutveckling 100,0% 100,0% 100,0% 50 000 34 –4 30
Starbreeze Ventures AB i likvidation Sverige Investeringsverksamhet 100,0% 100,0% 100,0% 50 000 –15 594 –15 594
Starbreeze Paris SAS Frankrike Teknikutveckling 100,0% 100,0% 100,0% 58 281 8 056 –1 748 6 308
Starbreeze Barcelona SL Spanien Spelutveckling 100,0% 100,0% 100,0% 3 000 –5 086 231 –4 855
New Starbreeze Publishing AB Sverige Spelutveckling 0,0% 100,0% 100,0% 2 360 777 376 492 –146 135 230 357
New Starbreeze Studios AB Sverige Spelutveckling 100,0% 100,0% 100,0% 500 26 990 2 735 3 875 6 610
Enterspace AB Sverige Teknikutveckling 100,0% 100,0% 100,0% 50 000 363 –8 355
Enterspace International AB i likvidation Sverige Teknikutveckling 0,0% 100,0% 100,0% 1 733 29 69 97
Starbreeze IP LUX II Sarl Luxemburg Investeringsverksamhet 100,0% 100,0% 100,0% 230 000 –134 432 –11 885 –146 317
New Starbreeze Publishing PD IP AB Sverige Spelutveckling 0,0% 100,0% 100,0% 500 377 438 815
Starbreeze IP AB Sverige Spelutveckling 100,0% 100,0% 100,0% 500 50 50 –20 30
Starbreeze Studios UK Ltd Storbritannien Spelutveckling 100,0% 100,0% 100,0% 500 6 6
331 373 791 749 –60 958 730 791
2022-12-31 2021-12-31
Ingående anskaffningsvärden 325 924 322 702
Aktieägartillskott 5 449 3 239
Justering av tilläggsköpeskilling –17
Utgående ackumulerade anskaffnings värden 331 373 325 924
88
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
24
Finansiella instrument per kategori
Koncernen 31 december 2022
Tillgångar i balansräkningen
Upplupet
anskaffningsvärde
Verkligt värde via
resultat räkningen
Verkligtrde
via övrigt
totalresultat Derivat Summa
Finansiella anläggningstillgångar 7 291 7 291
Kundfordringar och övriga fordringar 11 622 11 622
Likvida medel 108 217 108 217
Totala tillgångar 127 130 127 130
Skulder i balansräkningen
Upplupet
anskaffningsvärde
Verkligt värde via
resultat räkningen
Verkligtrde
via övrigt
totalresultat Derivat Summa
Övriga långfristiga skulder 1 631 1 631
Konvertibellån 220 855 220 855
Skuld omförhandlingsförlust 157 161 157 161
Leverantörsskulder och övriga skulder 245 708 2 102 247 810
Totala skulder 625 355 2 102 627 457
Koncernen 31 december 2021
Tillgångar i balansräkningen
Upplupet
anskaffningsvärde
Verkligt värde via
resultat räkningen
Verkligtrde
via övrigt
totalresultat Derivat Summa
Finansiella anläggningstillgångar 8 011 8 011
Kundfordringar och övriga fordringar 16 190 16 190
Likvida medel 128 572 128 572
Totala tillgångar 152 773 152 773
Skulder i balansräkningen
Upplupet
anskaffningsvärde
Verkligt värde via
resultat räkningen
Verkligtrde
via övrigt
totalresultat Derivat Summa
Övriga långfristiga skulder 102 228 102 228
Konvertibellån 187 982 187 982
Skuld omförhandlingsförlust 131 532 131 532
Leverantörsskulder och övriga skulder 59 936 59 936
Totala skulder 481 678 481 678
89
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Moderbolaget 31 december 2022
Tillgångar i balansräkningen
Upplupet
anskaffningsvärde
Verkligt värde via
resultat räkningen
Verkligtrde
via övrigt
totalresultat Derivat Summa
Finansiella anläggningstillgångar 2 215 2 215
Kundfordringar och övriga fordringar 1 367 656 1 367 656
Likvida medel 2 782 2 782
Summa 1 372 653 1 372 653
Skulder i balansräkningen
Upplupet
anskaffningsvärde
Verkligt värde via
resultat räkningen
Verkligtrde
via övrigt
totalresultat Derivat Summa
Skuld omförhandlingsförlust 157 161 157 161
Konvertibellån 220 855 220 855
Leverantörsskulder och övriga skulder 603 103 603 103
Summa 981 119 981 119
Moderbolaget 31 december 2021
Tillgångar i balansräkningen
Upplupet
anskaffningsvärde
Verkligt värde via
resultat räkningen
Verkligtrde
via övrigt
totalresultat Derivat Summa
Finansiella anläggningstillgångar 2 621 2 621
Kundfordringar och övriga fordringar 1 347 942 1 347 942
Likvida medel 7 594 7 594
Summa 1 358 157 1 358 157
Skulder i balansräkningen
Upplupet
anskaffningsvärde
Verkligt värde via
resultat räkningen
Verkligtrde
via övrigt
totalresultat Derivat Summa
Skuld omförhandlingsförlust 131 532 131 532
Konvertibellån 187 982 187 982
Leverantörsskulder och övriga skulder 602 790 602 790
Summa 922 304 922 304
25
Finansiella tillgångars kreditkvalitet
2022-12-31 2021-12-31
Grupp 1 196 12 237
Grupp 2 9 946 8 240
Summa 10 142 20 477
Per den 31 december 2022 uppgår förfallna ej reglerade kundfordringar till 9,9 MSEK (8,2).
Grupp 1: befintliga kunder (mer än 6 månader) utan tidigare betalningsförsummelser.
Grupp 2: befintliga kunder (mer än 6 månader) med vissa tidigare uteblivna betalningar.
Kreditrsk hanteras på koncernni. Endast banker och kreditinstitut som av obero-
ende värderingsinstitut fått lägst kreditratingA” accepteras .
NOT 24 FORTS.
90
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
26
Kundfordringar och övriga fordringar
Koncernen Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
Kundfordringar 10 142 20 477
Reservering för osäkra ford-
ringar –8 948 –8 008
Fordringar koncernföretag 1 366 562 1 346 719
Övriga fordringar 10 428 3 721 1 094 1 223
Summa 11 622 16 190 1 367 656 1 347 942
Koncernen
Förfallotids- analys 2022-12-31 2021-12-31
Ej förfallna 196 12 237
1–90 dagar 900 108
3 till 6 månader
Mer än 6 månader 9 046 8 132
Summa 10 142 20 477
Koncernen
Kundfordringar och övriga fordringar per valuta 2022-12-31 2021-12-31
SEK 10 463 15 647
EUR 1 019 417
USD 140 126
Summa 11 622 16 190
Då koncernen historiskt inte har haft några sentliga kreditförluster av materiell
karaktär och gör bedömningen att samma förhållanden kommer att råda även framåt
är bedömningen att en reservering för eventuella framtida kreditrluster inte upp-
går till väsentliga belopp. Se även not 2.9 Nedskrivning av finansiella tillgångar .
27
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Koncernen Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
Övriga interimsfordringar 7 105 3 807 516 629
Upplupna royalty intäkter 33 535 25 226
Summa 40 640 29 033 516 629
28
Likvida medel
Koncernen Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
Kassa och bank 108 217 128 572 2 782 7 594
Summa 108 217 128 572 2 782 7 594
I likvida medel inr kortfristiga placeringar med förfallodag inom tre månader från
anskaffningstidpunkten som lätt och utan ntekostnader kan omvandlas till
kontanter.
29
Förändring i antal aktier
Aktiekapitalet, 14 492 KSEK, är fördelat på 724 609 266 aktier vilket ger ett kvotvärde om
0,02 SEK per aktie. En aktie av serie A berättigar till tio (10) ster och en aktie av serie B
till en (1) röst. Alla aktier som emitterats av moderretaget är till fullo betalda.
På årssmman i maj 2022 fattades beslut om bemyndigande av styrels en att fatta
beslut om att vid ett eller flera tillllen, intill tiden fram till slutet av nästa årssmma,
med eller utan avvikelse fn aktieägarnas företrädesrätt, fatta beslut om nyemis-
sion av B-aktier, eller av konvertibler eller teckningsoptioner berättigande till
B-aktier, motsvarande (vid tänkt utövande av sådana konvertibler eller optioner i
förekommande fall) högst tio (10) procent av vid var tid utestående antal aktier, mot
kontant betalning, genom kvittning eller apport.
Antal aktier B-aktier A-aktier
Antal aktier 2020-12-31 555 287 718 169 321 548
Omvandling 2 949 780 –2 949 780
Antal aktier 2021-12-31 558 237 498 166 371 768
Omvandling 110 424 –110 424
Antal aktier 2022-12-31 558 347 922 166 261 344
91
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
30
Aktierelaterade ersättningar
Per 31 december 2022 finns inget optionsprogram. Det senaste optionsprogrammet,
teckningsoptioner 2018/2021, löpte ut i juni 2021. Övriga personal- och teckningsop-
tionsprogram har löpt ut. Nedan följer en sammanfattning av teckningsoptionspro-
grammet.
Teckningsoptionsprogram 2018/2021
På årssmman i maj 2018 fattades beslut om ytterligare ett särskilt aktierelaterat
incitamentsprogram för ledande befattningshavare och vissa andra nyckelpersoner,
i syfte att hantera nyrekryteringar och befordringar. Totalt sett ska upp till 3 000 000
teckningsoptioner, bettigande till teckning av 3 000 000 aktier av serie B, kunna
utges inom ramen för det särskilda incitamentsprogrammet med en löptid om tre år,
med en lösenkurs motsvarande 200 procent av den då aktuella börskursen. Per den
31 december 2019 har 625 275 av dessa teckningsoptioner tilldelats, samtliga med löp-
tid till juni 2021. Teckningsoptionerna har utgivits på marknadsmässiga villkor.
För teckningsoptionsprogrammet 2018/2021 var det vägda genomsnittliga verkliga
rdet för optioner som tilldelats under räkenskapsåret, fastställt med hjälp av
Black-Scholes värderingsmodell, 22,73 SEK per option. Viktiga indata i modellen var
aktie kursen på tilldelningsdagen, volatilitet på 48,6 procent, förväntad utdelning på 0
procent, förntad löptid på optionerna på 3 år och årlig riskfri ränta på –0,39 procent.
Teckningsoptionsprogram 2018/2021 (4 år)
2022-12-31 2021-12-31
Genomsnittligt
senpris i SEK
per aktie
Ger rätt till
antal aktier
Genomsnittligt
senpris i SEK
per aktie
Ger rätt till
antal aktier
Ingående 625 275
Förverkade
teckningsoptioner –625 275
Utgående
31
Leverantörsskulder och övriga skulder
Koncernen Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
Leverantörs skulder 15 816 6 747 756 1 531
Skulder till koncernföretag 599 839 598 807
Övriga skulder 46 146 46 199 1 594 1 534
Sociala avgifter och liknande
avgifter 6 282 5 856 914 918
Kortfristig del spelfinansiering 176 940
Checkräkningskredit 524 1 134
Summa 245 708 59 936 603 103 602 790
32
Upplupna kostnader och rutbetalda intäkter
Koncernen Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
Upplupna löner 22 895 7 860 11 415 3 750
Upplupna semesterlöner 10 719 8 933 2 050 1 372
Upplupna sociala avgifter
semester lön 3 504 2 887 696 431
Övriga upplupna kostnader 2 042 11 164 3 452 3 637
Summa 39 160 30 845 17 613 9 190
33
Ställda säkerheter
Koncernen Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
Pantsatta dotterbolagsaktier 235 978 235 978
Deposition hyresgaranti 4 000 4 585
Summa 239 978 240 563
Starbreeze ingick i mars 2021 ett co-publishingavtal med Plaion (tidigare Koch Media)
avseende PAYDAY 3. Avtalet avser både produktut veckling och marknadsföring av PAY-
DAY 3 samt for tsatt utveckling och marknadsföring av spelet enligt Starbreeze GaaS-
modell. All utveckling av spelet görs av Starbreeze, som äger varumärket och samtliga
övriga rättigheter kopplat till varumärket, och Plaion kommer distribuera och aktivt
bistå med att marknadsföra spelet och hantera lokala communities. Till säkerhet för
av Plaion gjorda investeringar enligt avtalet har samtliga aktier i Starbreeze helägda
dotterbolag, New Starbreeze Publishing PD IP AB, pantsatts till rmån r Plaion.
34
Eventualförpliktelser
Koncernen har inga eventualförpliktelser .
92
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
35
Transaktioner medrstående
Moderbolaget Starbreeze AB, som är högsta moderbolag i koncernen, har fakturerat
för kostnader avseende spelutveckling och del av gemensamma kostnader till kon-
cernbolag för 28,8 MSEK (29,8 MSEK). Enligt tabell nedan framr övriga koncernbolags
fakturering till koncernbolag: Moderbolaget Starbreeze AB har pt tnster r 0,2
MSEK (1,0 MSEK) fn koncernföretag. Övriga koncernbolags inköp från koncernbolag
framgår av tabell nedan:
Ersättning till ledande befattningshavare framr av not 13.
Fordringar och skulder 2022-12-31 2021-12-31
Fordringar
Moderbolaget Starbreeze AB 1 366 562 1 346 719
Skulder
Moderbolaget Starbreeze AB 605 239 592 124
Koncernbolagsfakturering 2022 2021
Starbreeze AB 28 774 24 100
Starbreeze Studios AB 67 312
Starbreeze Paris SAS 18 047 14 295
Starbreeze Barcelona 4 252 7 211
Starbreeze LA 2 071 2 809
New Starbreeze Publishing AB 124 677 57 616
New Starbreeze Studios AB 151 577 116 013
New Starbreeze Publishing PD IP 9 200 6 857
Starbreeze Studios UK Ltd 130
Totalt 338 795 229 213
Inp fn koncernbolag 2022 2021
Starbreeze AB 221 245
Starbreeze Production AB
Starbreeze Publishing AB
Starbreeze Studios AB
Starbreeze Paris SAS 846 586
Starbreeze IP LUX II
Starbreeze Barcelona 270 245
Starbreeze LA 47
New Starbreeze Publishing AB 202 699 164 988
New Starbreeze Studios AB 6 730 5 504
New Starbreeze Publishing PD IP 124 583 57 597
Starbreeze IP AB 3 446
Totalt 338 795 229 213
37
Händelser efter balansdagen
Det har inte inträffat några sentliga händelser efter kenskapsårets utgång.
36
Justering av poster som ej ingår i kassaflödet
Koncernen Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
Avskrivningar på immateriella
tillgångar 44 081 39 457
Avskrivningar på materiella
tillgångar 15 554 20 532 112 244
Nedskrivningar på finansiella
tillgångar –1 258 –3 238
Vinst/förlust försäljning av
tillgångar –4 68 700
Förändring i avsättning 1 101 64
Utdelning 19
Övriga orealiserade
kursförluster 1 315 –5 885
Orealiserade värdeförändring
derivat –2 102
Totalt 59 945 121 610 112 –2 975
Koncernen Moderbolaget
Betald ränta 2022 2022
Kreditkostnad inklusive ränta på löst lån
Ränta checkräkningskredit
Total betald ränta
93
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
38
Räntebärande skulder
I februari 2016 erlls ett konvertibeln fn Smilegate och som därefter överlåtits till
Digital Bros. I januari 2020 fastslogs på ex tra bolagstämma ändringar av villkoren i kon-
vertibeln. De nya villkoren innebär att konvertibelns förfallodag flyttats fram till
december 2024, ursprunglig förfallodag var i februari 2020. Räntan förblir oförändrad
om 2%. Konverteringskursen fastställdes till 2,25 (13,49) kronor per aktie, omräknat
efter genomförda emissioner under 2020 är konverteringskursen 1,63 kronor per
aktie. Konvertibelns redovisade värde, värderat till upplupet anskaffningsvärde, upp-
gick per den 31 december 2022 till 220,9 MSEK (188,0 MSEK). Av konvertibelns totala
rde så utgör eget kapital 76,7 MSEK och långfristig skuld 138,3 MSEK.
Starbreeze avgift för dessa föndringar av villkoren i konvertibeln, så kallad
omrhandlingsförlust, uppgick till 165 MSEK och är ett lån efterställt konvertibeln,
redovisad som långfristig skuld, nurdesberäknat till 157,2 MSEK med en ränta på noll
(0) procent.
Amortering på konvertibel och omförhandlingsförlust skall ske om och när bolaget
har et t fritt tillgängligt kassaflöde enligt definition i rekonstruktionsplanen från 2018.
All upplåning sker i SEK. Leverantörsfakturor finns rutom i SEK huvudsakligen i USD.
2022-12-31 2021-12-31
Koncernen
Långfristig
del
Kortfristig del som
redovisas bland
kort fristiga skulder Summa
Långfristig
del
Kortfristig del som
redovisas bland
kort fristiga skulder Summa
Konvertibelt lån 220 855 220 855 187 982 187 982
Skuld omförhandlingsförlust 157 161 157 161 131 532 131 532
Checkräkningskredit Nordea 524 524 1 134 1 134
Finansiering spelutveckling 176 940 176 940 91 019 91 019
Övriga långfristiga skulder 1 631 1 631 11 208 11 208
Summa 379 647 177 464 557 111 421 742 1 134 422 876
2022-12-31 2021-12-31
Moderbolaget
Långfristig
del
Kortfristig del som
redovisas bland
kort fristiga skulder Summa
Långfristig
del
Kortfristig del som
redovisas bland
kort fristiga skulder Summa
Konvertibelt lån 220 855 220 855 187 982 187 982
Skuld omförhandlingsförlust 157 161 157 161 131 532 131 532
Summa 378 016 378 016 319 514 319 514
94
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
39
Andelar i joint venture
Koncernen
Verksam hetsland Verksamhet Kapitalandel Röstandel Antal aktier Bokfört värde
StarVR Corporation Taiwan Teknikutveckling 33% 33% 16 000 000 1 302
Bolagets joint venture med Acer, StarV R Corporation, är ett sälj- och marknadsfö-
ringsbolag som hanterar försäljningsprocessen gentemot affärskunder samt sup-
port och eftermarknadssd. Som en del av samarbetet äger och kontrollerar
Starbreeze IP-ttigheterna relaterat till StarV R medan Acer tillverkar produkten.
Forskning och utveckling samt utformning av referensdesign till headset sker
gemensamt av Starbreeze och Acer. StarV R Corporation, bär alla kostnader för mark-
nadsring och försäljning av StarV R men så länge Starbreeze bibeller IP -rättighe-
terna bär Starbreezes R&D-relaterade kostnader. Tillverkningskostnader tas av Acer.
I nedan avstämning återspeglas justeringar som gjorts av Koncernen vid tillämpning
av kapitalandelsmetoden, inklusive justeringar till verkligt värde vid tiden för förr-
vet samt justeringar för skillnader i redovisningsprinciper.
Koncernen 2022-12-31 2021-12-31
Avstämning mot redovisade värden:
Ingående nettotillgångar 1 januari 3 434 3 282
Resultat för perioden 238 –154
Valutakursdifferens 273 306
Utgående nettotillgångar 3 945 3 434
Koncernens andel 33% 33%
Koncernens andel i TSEK 1 302 1 133
Redovisat värde 1 302 1 133
Nedanstående tabell visar finansiell information i sammandrag för innehavet i joint
venture-företag (StarVR Corporation) som Koncernen har bedömt som väsentligt.
Informationen visar de belopp som redovisats i de finansiella rapporterna r joint
venture-företaget och inte Starbreeze andel av dessa belopp. Avsmning av
Starbreezes andel framgår ovan.
2022-12-31 2021-12-31
Balansräkning i sammandrag:
Omsättningstillgångar 12 099 11 241
Anläggningstillgångar 65
Kortfristiga skulder –8 154 –7 872
Nettotillgångar 3 945 3 434
Totalresultat i sammandrag:
Intäkter 15 602
Periodens resultat 238 –154
Summa totalresultat 238 –154
95
Noter
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
40
Nettoskuld
Övriga
tillgångar
Skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
Koncernen Likvida medel Konvertibla lån
Omförhandlings-
förlust
och övriga
långfristig
skulder
Övriga
kortfristiga
skulder
Summa
finansierings-
verksamheten
Ingående balans per 1 Januari 2022 128 572 –187 982 –254 762 –1 135 –443 878
Kassaflöde –20 589 673 –66 195 –65 522
Valutakursdifferenser 234
Omklassificering 91 019 –91 019
Övriga ej kassaflödespåverkande poster –32 873 –2 539 –19 115 –54 526
Utgående balans per 31 december 2022 108 217 –220 855 –165 607 –177 464 –563 926
Övriga
tillgångar
Skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
Koncernen Likvida medel Konvertibla lån
Omförhandlings-
förlust
och övriga
långfristiga
skulder
Övriga
kortfristiga
skulder
Summa
finansierings-
verksamheten
Ingående balans per 1 Januari 2021 157 423 –160 002 –169 847 –44 887 –374 736
Kassaflöde –28 966 –79 797 43 772 –36 025
Valutakursdifferenser 115
Omklassificering 1 258 1 258
Övriga ej kassaflödespåverkande poster –27 980 –6 375 –20 –34 375
Utgående balans per 31 december 2021 128 572 –187 982 –254 762 –1 135 –443 878
Nettoskuld 2022-12-31 2021-12-31
Likvida medel 108 217 128 572
Kortfristiga låneskulder –177 464 –1 135
Långfristiga låneskulder –386 462 –442 743
Nettoskuld –455 709 –315 306
96
Styrelsens signaturer
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Resultat- och balanskningarna kommer att föreläggas års stämman 2023-05-11 för
fastställelse.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncern redovisningen har
upprättats i enlighet med internationella redo visningsstandarder IFRS sådana de
antagits av EU och ger en rätt visande bild av koncernens ställning och resultat. Års-
redovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger enrätt
visande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger enrättvisande
översikt över utvecklingen av koncernens och moder bolagets verksamhet, ställning
och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbo-
laget och det företag som inr i koncernen sr inför.
Stockholm, den 13 april 2023 Starbreeze AB (publ)
Torgny Hellström
Styrelseordförande
Ledamöter
Mike Gamble Kerstin Sundberg
Thomas Lindgren Anna Lagerborg
Tobias Sjögren
Vd
Vår revisionsbettelse har avgivits den 13 april 2023
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Aleksander Lyckow
Auktoriserad revisor
97
Revisionsberättelse
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Till bolagssmman i Starbreeze AB (publ), org.nr 556551-8932
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Star-
breeze AB (publ) för år 2022. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår
på sidorna 57-107 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovis-
ningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets
finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprät-
tats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rätt-
visande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2022 och av
dess finansiella resultat och kassaflöde r året enligt International Financial
Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen. För-
valtningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balans-
räkningen för moderbolaget och rapporten över totalresultat och finansiell ställning
för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till
moderbolagets revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens (537/2014)
artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utrt revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revi-
sionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga
förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhanda-
llits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderretag eller
dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är tillckliga och ändamålsenliga
som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Starbreeze är en oberoende utvecklare, skapare, förläggare och distribur av PC
och konsolspel med ett globalt marknadsfokus.
Vi utformade vår revision genom att fastslla väsentlighetsnivå och bema ris-
ken för sentliga felaktigheter i de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt de
områden där verkställande direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar,
till exempel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med
utngspunkt fn antaganden och prognoser om framtida händelser, vilka till sin
natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen
och verkställande direktören åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat
övergt om det finns belägg r systematiska avvikelser som givit upphov till risk för
sentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utra en ändamålsenlig granskning i syfte att
kunna uttala oss om de finansiella rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till
koncernens struktur, redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i
vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedömning av väsentlighet.
En revision utformas r att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finan-
siella rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan upp-
stå till följd av oegentligheter eller misstag. De betraktas som väsentliga om enskilt
eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som använ-
darna fattar med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastsllde vi vissa kvantitativa väsentlighets-
tal, däribland r den finansiella rapporteringen som helhet. Med hjälp av dessa och
kvalitativa överväganden fastställde vi revisionens inriktning och omfattning och
ra granskningsåtgärders karakr, tidpunkt och omfattning, samt att bedöma
effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter på de finansiella rapporterna
som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
rskilt betydelsefulla områden för revisionen är de omden som enligt vår profes-
sionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades
inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa
områden.
Revisionsberättelse
98
Revisionsberättelse
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Särskilt betydelsefullt område Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Värdering av aktier i dotterbolag, goodwill och andra immateriella tillgångar
Goodwill och andra immateriella anläggningstillgångar inklusive balanserade utgifter för
spel- och teknikutveckling uppgår i koncernen till 555 Mkr per 31 december 2022. Ca 99%
av värdet är relaterat till Payday. I moderbolaget uppgår aktier i dotterbolag till 326 Mkr,
vilket också till stor del är relaterat till värden i Payday. Bolaget har testat behovet av
nedskrivning i samband med årsbokslutet. Väsentliga antaganden vid nedskrivningstes-
ten framgår av not 20 i årsredovisningen och omfattar bland annat uppskattningar av
framtida kassaflöden. På grund av graden av uppskattningar har vi bedömt att värde-
ringen av goodwill och andra immateriella tillgångar är ett särskilt betydelsefullt område
i revisionen.
Bolagets nedskrivningsprövning har inte föranlett nedskrivning.
Som framr av årsredovisningen beräknas lansering av Payday 3 ske år 2023. Som
framr av not 4 förutsätter värderingen av aktier i dotterbolag, goodwill och andra
immateriella tillngar en framgångsrik lansering. Om spelet inte skulle nå upp till för-
ntningarna kan det medra ett nedskrivningsbehov av aktier i dotterbolag, goodwill
och andra immateriella tillgångar.
Vi har tagit del av företagsledningens prövning av huruvida det föreligger något ned-
skrivningsbehov av aktier i dotterbolag, goodwill och andra immateriella tillgångar. Vi
utvärderade bolagets process för att upprätta prognostiserade kassaflöden och den
matematiska riktigheten i de modeller som används. Vi har bedömt väsentliga antagan-
den i nedskrivningsprövningen och rimligheten i bolagets prognoser samt när applicer-
bart jämfört dessa med extern data. Vi har också bedömt känsligheten i beräkningarna.
Vi har slutligen bedömt om de upplysningar som lämnas i årsredovisningens noter är för-
enliga med IFRS. Vi fann att bolagets metod och antaganden tillämpats konsekvent.
Redovisning av balanserade utgifter för spel- och teknikutveckling
samt investeringar i förlagsprojekt
Som framgår av förvaltningsberättelsen och not 20 så investerar Starbreeze väsentliga
belopp i spel- och teknikutveckling. Av not 20 framgår att 145 Mkr har aktiverats under
2022 och totalt uppgår aktiverade utgifter för spel- och teknikutveckling samt investe-
ringar i förlagsprojekt till 1 377 Mkr och bokfört värde till 332 Mkr. Merparten av detta
belopp utgör investeringar i spelet Payday 3. På grund av beloppets storlek och att akti-
vering av balanserade utgifter för spel- och teknikutveckling innefattar bedömningar av
företagsledningen avseende om utgifterna uppfyller kriterierna för aktivering, till exem-
pel att det är möjligt att tillförlitligt mäta utgifterna hänförliga till tillgången och att man
kan visa att tillgången kommer att generera framtida ekonomiska fördelar, så är detta
ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
Som framr av årsredovisningen beräknas lansering av Payday 3 ske år 2023. Som
framr av not 4 förutsätter redovisningen av balanserade utgifter för spel- och tek-
nikutveckling samt investeringar i förlagsprojekt en framgångsrik lansering. Om spelet
inte skulle nå upp till förntningarna kan det medföra ett nedskrivningsbehov av
balanserade utgifter för spel- och teknikutveckling samt investeringar i förlags-
projekt.
Vi har tagit del av bolagets specifikation av pågående utvecklingsprojekt vilka balans-
förts som immateriell tillgång under räkenskapsåret. Vi har tagit stickprov på projekten
och prövat riktigheten i att aktivera utgifterna utifrån kriterierna i IAS 38, bland annat
genom att bedöma rutinerna för att säkerställa att kostnaderna redovisas på rätt pro-
jekt och stickprovsvis granskat underliggande utgifter mot underlag. Vi har också
granskat beräkningen av framtida ekonomiska fördelar.
Annan information än årsredo visningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen och återfinns sidorna 156. Informationen i ”ersättnings-
rapport 2022” och ”hållbarhetsrapport 2022”, vilka publiceras bolagets hemsida
samtidigt med denna rapport utgör också annan information. Det är styrelsen och
verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar
inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna
andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det
vå r t ansvar at t läsa den information som identifieras ovan och överväga om infor
mationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Vid denna genomng beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat
under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar
slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi
skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direkren som har ansvaret för att årsredovis-
ningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt
årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS, så som de
antagits av EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande direktören
ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödndig för att upprätta
en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga fel-
aktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrel-
sen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och koncernens för-
ga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden
som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet
om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och
verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten
eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och upp-
gifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
99
Revisionsberättelse
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Rapport om andra krav enligt lagar ochandra
rfattningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag
till disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört
en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Starbreeze AB
(publ) för år 2022 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller
förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltnings-
berättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utrt revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt full-
gjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är tillckliga och ändamålsenliga
som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bola-
gets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en
bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och
koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moder-
bolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning
iövrigt.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsbe-
ttelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,
men är ingen garanti för att en revision som utrs enligt ISA och god revisionssed i
Sverige alltid kommer at t upptäcka en väsentlig felak tighet om en sådan finns. Felak-
tigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsent-
liga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovis-
ningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen finns Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsin-
spektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets ange-
genheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och kon-
cernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad
så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i
övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verksllande direkren ska sköta
den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland
annat vidta de åtgärder som är nödndiga för att bolagets bokring ska fullgöras i
överenssmmelse med lag och för att medelsrvaltningen ska skötas på ett
betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vår t mål beträffande revisionen av för valtningen, och därmed vårt ut talande om
ansvarsfrihet, är att inmta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet
kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något
väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föran-
leda ersättningsskyldighet mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen
eller bolagsordningen.
Vår t mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision
som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder
eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att
ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktie-
bolagslagen.
En ytterligare beskrivning av rt ansvar för revisionen av förvaltningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
100
Revisionsberättelse
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört
en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upprättat årsredo-
visningen och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering (Esefrapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om rdepappers-
marknaden för Starbreeze AB (publ) för år 2022.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt väsent-
ligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns granskning
av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Starbreeze AB (publ)
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund
för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rappor-
ten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om rdepappersmark-
naden, och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direkren bedömer nödndig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga fel-
aktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt
är upprättad i et t format som uppf yller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomr våra granskningtgärder för att uppnå
rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en gransk-
ning som utrs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upp-
cka en sentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsam-
mans rimligen kan förntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar
med grund i Esef-rapporten.
Revisionsretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisionsretag som utr
revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt andra bestyrkande-
uppdrag och näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt system för kvalitets-
kontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad
av yrkesetiska krav, standarder för yrkesuvningen och tillämpliga krav i lagar och
andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att Esef-
rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rappor-
tering av årsredovisningen och koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder
som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter
i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna risk-
bedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verksllande direkren tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna,
men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimlig-
heten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rapporten
upprättats i ett giltigt XHTML format och en avstämning av att Esef-rapporten över-
ensstämmer med den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens
resultat, balansoch eget kapitalkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef
rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, 113 97 Stockholm, utsågs till Starbreeze AB
(publ)s revisor av bolagssmman den 12 maj 2022 och har varit bolagets revisor
sedan 25 september 2000.
Stockholm den 14 april 2023
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Aleksander Lyckow
Auktoriserad revisor
101
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Introduktion
Denna rapport beskriver hur gällande riktlinjer för ersättning till ledande befatt-
ningshavare för Starbreeze tillämpades under år 2022. Rapporten innehåller även
information om ersättning till verkställande direktören samt en sammanfattning av
bolagets under 2022 utesende aktie- och aktiekursrelaterade incitamentspro-
gram. Rapporten har uppttats i enlighet med aktiebolagslagen och Kollegiets för
svensk bolagsstyrning. Regler om ersättningar till ledande befattningshavare och
om incitamentsprogram.
Ytterligare information om ersättningar till ledande befattningshavare finns i not
13 (Ersättning till styrelse och ledande befattningshavare) på sidan 83 i årsredovis-
ningen r 2022. Information om ersättningsutskottets arbete under 2022 finns i
bolagsstyrningsrapporten på sidorna 40–48 i årsredovisningen för 2022.
Styrelsearvode omfattas inte av denna rapport. Sådant arvode beslutas årligen av
årssmman och redovisas i not 13 på sidan 83 i årsredovisningen för 2022.
Utveckling under 2022
Verksllande direkren sammanfattar bolagets övergripande resultat i sin redogö-
relse på sidorna 7–8 i årsredovisningen för 2022.
Bolagets ersättningsriktlinjer: tillämpningsområde, ändamål och avvikelser
En förutsättning för en framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och
tillvaratagandet av dess långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, är att bola-
get kan rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare. r detta kvs att bolaget
kan erbjuda konkurrenskraftig ersättning. Bolagets ersättningsriktlinjer möjliggör
att ledande befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig totalersättning.
Enligt ersättningsriktlinjerna ska ersättningen till ledande befattningshavare vara
marknadsmässig och får bestå av följande komponenter: fast lön, rörlig ersättning,
pension och andra förmåner. Därutöver ska styrelsen årligen utvärdera huruvida
aktierelaterade eller aktiekursrelaterade incitamentsprogram bör föreslås års-
stämman. Den rörliga ersättningen ska utgå i form av kontant bonus och ska vara
kopplad till förutbesmda och mätbara kriterier. Utöver årlig rörlig kontantertt-
ning kan rörlig kontantersättning utgå i form av en long term incentive bonus (LTI
bonus) som ska omfatta fyra verksamhetsår. Kriterierna för utbetalning av rörlig
ersättning ska vara utformade så att de främjar bolagets affärsstrategi och långsik-
tiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
Rik tlinjerna finns på sidorna 4245 i årsredovisningen för 2022. Bola get har under
2022 följt de tillämpliga ersättningsriktlinjerna som antagits av bolagsstämman. Inga
avsteg fn riktlinjerna har gjorts och inga avvikelser har gjorts fn den besluts-
process som enligt riktlinjerna ska tillämpas för att fastställa ersättningen.
Revisorns yttrande över bolagets efterlevnad av riktlinjerna finns tillnglig på
www.starbreeze.com. Ingen ersättning har krävts tillbaka.
Ersättningsrapport
Fast ersättning Rörlig ersättning
Namn på VD Grundn KSEK**
Övriga förmåner
(Bilförmån, Friskvård) Ettårig rörlig Flerårig rörlig Pension Total Ersättning
Andel fast/
rörlig ersättning
Tobias Sjögren, vd 3 038 KSEK 0 KSEK N/A 0 KSEK 530 KSEK 3 568 KSEK 100% / 0%
* Med undantag för flerårig rörlig ersättning redovisar tabellen ersättning som belöper 2022. Flerårig rörlig ersättning redovisas i den mån den blivit föremål för s.k. vesting under 2022 och i den meningen
intjänats (se vidare under Rörlig ersättning nedan). Detta gäller oavsett om utbetalning har, eller inte har, gjorts samma år.
** [Inklusive semesterersättning om 158 KSEK.]
Tabell 1 – Totalersättning till verkställande direktören under 2022 (KSEK)*
102
Inledning Strategi Verksamhet Hållbarhet För investerare Bolagsstyrning Förvaltningsberättelse
Finansiellinformation Ersättningsrapport
Aktiebaserad ersättning
Utestående aktierelaterade och aktiekurs relaterade incitamentprogram
Starbreeze har under verksamhetret 2022 inte haft något aktierelaterat eller aktie-
kursrelaterat incitamentsprogram.
Ersättning till verkställande direktören i aktier och aktieoptioner
Under 2022 har ingen ersättning i form av aktier eller aktieoptioner utgått till verk-
ställande direktören.
Rörlig ersättning
Under 2022 har det inte funnits någon möjlighet för den verkställande direkren att
erhålla årlig rörlig ersättning i form av kontant bonus, och styrelsen inte fastsllt
gra kriterier för utbetalning av sådan ersättning under 2022 (se Tabell 1 ovan). Under
2021 har styrelsen i enlighet med de ersättningsriktlinjer som antogs på årsstämman
2021 implementerat möjligheten till flerårig rörlig kontantersättning i form av en long
term incentive bonus (LTI-bonus) som omfattar fyra verksamhetsår. Den verksl-
lande direktören omfattas av denna LTI-bonus som baseras på milstolpar relaterade
till lansering, datametrics-omdömen och förljning av PAYDAY 3 under de år som LTI
bonusen omfattar. För verkställande direktören kan den totala rörliga kontantersätt-
ningen under LTI-bonusen uppgå till maximalt 48 månadslöner. Del av LTI-bonusen är
även förel för uppskjuten betalning under viss tid, i syfte att bidra till en långsiktigt
tillväxt. Ingen del av LTI-bonusen har intjänats under 2022.
KSEK RR 2020 RR 2021 RR 2022
Ersättning till verkställande direktören 8 600 3 646 3 568
Förändring +236 (+2,8%) -4 954 (-57,6%) -78 (-2,1%)
Koncernens rörelseresultat 10 875 -53 720 6 746
Förändring +11 379 -64 595 +60 466
Ersättning per anställd* 652 657 637
Förändring 49,5% 0,8% -3,0%
* Genomsnittlig ersättning baserad på genomsnittligt anställda (exklusive vd).
Jämförande information avseende förändringar i ersättningar och bolagets resultat
Tabell 2 – Förändringar i ersättning och bolagets resultat under de senaste tre rapporterade räkenskapsåren (KSEK)
starbreeze.com