| Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 | |
| Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| 1–3, 33–38 | |||
Hyresintäkter | 4 | ||
Fastighetskostnader | 7 | - | - |
Driftresultat uthyrning | |||
Intäkter exploateringsfastigheter | |||
Kostnader exploateringsfastigheter | - | ||
Driftresultat exploateringsfastigheter | 5 | ||
Övriga intäkter | 6 | ||
Driftresultat | |||
Central administration | 7–9 | - | - |
Resultat från andelar i intresseföretag och joint ventures | 11 | ||
varav förvaltningsresultat | |||
Räntekostnad nyttjanderätt (tomträtter) | 13 | - | - |
Finansnetto | 12, 14 | - | - |
| Resultat inklusive värdeförändringar och skatt | |||
i intresseföretag och joint ventures | |||
Förvaltningsresultat | |||
Värdeförändring förvaltningsfastigheter | 18 | - | |
Värdeförändring övriga andelar 1 | 22 | - | |
Värdeförändring derivat | 26 | - | |
Resultat före skatt | - | ||
Skatt på årets resultat | 16 | - | |
Årets resultat | - | ||
Övrigt totalresultat | |||
Summa totalresultat för året | - | ||
| Årets totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | - | ||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr per aktie före utspädning 2 | 17 | - | |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr per aktie efter utspädning | - | ||
Genomsnittligt antal utestående aktier före utspädning, tusental 2 | |||
Genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning, tusental |
Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| 1–3, 32–38 | |||
| TILLGÅNGAR | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Förvaltningsfastigheter | 18 | ||
Nyttjanderätt, tomträtter | 13 | ||
Maskiner och inventarier | 19 | ||
Summa materiella anläggningstillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Andelar i intresseföretag och joint ventures | 21 | ||
Fordringar på intresseföretag och joint ventures | 35 | ||
Övriga värdepappersinnehav | 22 | ||
Derivatinstrument | 26 | ||
Andra långfristiga fordringar | |||
Summa finansiella anläggningstillgångar | |||
Uppskjuten skattefordran | 27 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Kundfordringar | 3 | ||
Fordringar på intresseföretag och joint ventures | |||
Övriga fordringar | 31 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 23 | ||
Likvida medel | |||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| 1–3, 32–38 | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 24 | ||
Aktiekapital | |||
Tillskjutet kapital/Hybridobligation | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | |||
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | 29, 30 | ||
Räntebärande skulder | 25, 26 | ||
Övriga långfristiga skulder | |||
Leasingskulder | 13 | ||
Derivatskuld | 26 | ||
Uppskjuten skatteskuld | 27 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Räntebärande skulder | 25, 26 | ||
Derivatskuld | 26 | ||
Checkräkningskredit | |||
Leverantörsskulder | |||
Aktuell skatteskuld | |||
Övriga skulder | 31 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 28 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Tillskjutet kapital/ | Övrigt tillskjutet | Balanserade vinstmedel | Eget kapital hänförligt till | Eget kapital hänförligt till innehav | Totalt | ||
Mkr | Aktiekapital | Hybridobligation | kapital | inklusive årets resultat | moder företagets aktieägare | utan bestämmande inflytande | Eget kapital vid årets slut |
Ingående eget kapital 2023-01-01 | |||||||
Årets resultat | - | - | - | ||||
Övrigt totalresultat | |||||||
Summa totalresultat för året | - | - | - | ||||
Återköp hybridobligation | - | - | - | ||||
Utdelning hybridobligation | - | - | - | ||||
Skatt hybridobligation | |||||||
Konvertering hybridobligation | - | - | - | - | |||
| Summa transaktioner med ägare | |||||||
redovisade direkt mot eget kapital | - | - | - | - | |||
Utgående eget kapital 2023-12-31 | |||||||
Ingående eget kapital 2024-01-01 | |||||||
Årets resultat | |||||||
Övrigt totalresultat | |||||||
Summa totalresultat för året | |||||||
Nyemission | |||||||
Återköp hybridobligation | - | - | - | ||||
Utdelning hybridobligation 1 | - | - | - | ||||
Skatt hybridobligation | |||||||
| Summa transaktioner med ägare | |||||||
redovisade direkt mot eget kapital | - | - | |||||
Utgående eget kapital 2024-12-31 |
Mkr | Not | 2024 | 2023 |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | 32 | ||
Driftnetto | |||
Central administration | - | - | |
Betalt finansnetto | - | - | |
Ej kassaflödespåverkande poster | |||
Betald inkomstskatt | - | - | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
före förändringar av rörelsekapitalet | |||
| Förändringar rörelsekapital | |||
Förändringar av rörelsefordringar | - | ||
Förändringar av rörelseskulder | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Investering i förvaltningsfastigheter | - | - | |
Förvärv av förvaltningsfastigheter via dotterföretag | - | - | |
Övriga investeringar materiella anläggningstillgångar | - | - | |
Förvärv av intresseföretag | - | ||
Förvärv av övriga aktier och andelar | - | ||
Försäljning av förvaltningsfastigheter via dotterföretag | |||
Försäljning av intresseföretag och joint venture | |||
Försäljning av dotterföretag till intresseföretag och joint venture | |||
Försäljning av fastighet | |||
Förändring av andelar i intresseföretag och joint venture | - | - | |
Investering fordringar intresseföretag och joint venture | - | - | |
Investering/amortering av finansiella anläggningstillgångar | - | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Upptagna lån | |||
Amortering av lån | - | - | |
Återbetalning av övriga lån och depositioner | - | - | |
Förändring av checkkredit | - | ||
Emission | |||
Hybridobligation, återköp | - | ||
Hybridobligation, utdelning | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | ||
Periodens kassaflöde | |||
Likvida medel vid periodens ingång | |||
Likvida medel vid periodens utgång |
| Räntebindningsstruktur 2024-12-31 | ||
Förfallotidpunkt, år | Volym, Mkr | Andel, % |
2025 | 2 213 | 30 |
2026 | 295 | 4 |
2027 | 683 | 9 |
2028 | 1 453 | 20 |
2029 och framåt | 2 700 | 37 |
Summa | 7 343 | 100 |
| Nominellt | Orealiserad värde- | Genomsnittlig | Marknadsvärde om | Marknadsvärde om | |
| Förfall | belopp, Mkr | förändring, Mkr | ränta % | ränta +1%-enhet | ränta -1%-enhet |
2025 | 1 000 | -15,4 | 2,6 | 10,1 | -10,1 |
2026 | 250 | -4,6 | 2,5 | 3,7 | -3,7 |
2028 | 1 453 | -2,3 | 2,6 | 57,2 | -57,2 |
2029 | 1 750 | -70,5 | 2,8 | 11,8 | -11,8 |
2032 | 700 | -5,2 | 2,7 | 14,7 | -14,7 |
2033 | 250 | -4,4 | 2,8 | 19,4 | -19,4 |
Summa | 5 403 | -102,4 | 2,7 | 117,0 | -117,0 |
Nyckeltal | Kovenant | Andel skulder, % | 2024 | 2023 |
Räntetäckningsgrad, ggr | >1,25 | 5 | 1,6 | 1,6 |
Räntetäckningsgrad, ggr | >1,50 | 77 | 1,6 | 1,6 |
Belåningsgrad, % | <60 | 79 | 54,7 | 57,1 |
Belåningsgrad, % | <65 | 3 | 54,7 | 57,1 |
Soliditet, % | >30 | 53 | 37,9 | 36,8 |
| Kapitalbindningsstruktur 2024-12-31, koncern | ||
Förfallotidpunkt, år | Volym, Mkr | Andel, % |
Q1 2025 | 453 | 6 |
Q2 2025 | 735 | 10 |
Q3 2025 | 272 | 4 |
Q4 2025 | 1 767 | 24 |
2026 | 1 373 | 19 |
2027 | 1 014 | 14 |
2028 | 1 465 | 20 |
2029 och framåt | 264 | 4 |
Summa | 7 343 | 100 |
| Kapitalbindningsstruktur 2023-12-31, koncern | ||
Förfallotidpunkt, år | Volym, Mkr | Andel, % |
| 2024 | 1 861 | 26 |
2025 | 2 995 | 42 |
2026 och framåt | 2 245 | 32 |
Summa | 7 101 | 100 |
| Löptidsanalys odiskonterade skulder | |||||
| Koncern 2024-12-31 | |||||
| Förfaller | Räntebärande | Ränte- | Leverantörs- | Övriga | |
| inom | skulder | kostnader | skulder | skulder | Summa |
3 mån | 453,1 | 76,4 | 50,6 | 0,0 | 580,1 |
4–6 mån | 735,3 | 73,9 | 0,0 | 0,0 | 809,2 |
7–9 mån | 271,9 | 65,0 | 0,0 | 0,0 | 336,9 |
10–12 mån | 1 766,7 | 58,1 | 0,0 | 80,8 | 1 905,6 |
1–2 år | 1 373,0 | 153,5 | 0,0 | 0,0 | 1 526,5 |
2–3 år | 1 014,4 | 96,5 | 0,0 | 0,0 | 1 110,9 |
3–4 år | 1 467,4 | 45,2 | 0,0 | 0,0 | 1 512,6 |
4–5 år | 5,7 | 10,2 | 0,0 | 0,0 | 15,9 |
Mer än 5 år | 255,7 | 270,3 | 0,0 | 0,0 | 526,0 |
7 343,2 | 849,1 | 50,6 | 80,8 | 8 323,7 |
| Koncern 2023-12-31 | |||||
| Förfaller | Räntebärande | Ränte- | Leverantörs- | Övriga | |
| inom | skulder | kostnader | skulder | skulder | Summa |
3 mån | 472,3 | 83,4 | 64,3 | 6,6 | 626,6 |
4–6 mån | 182,6 | 76,8 | 0,0 | 0,0 | 259,4 |
7–9 mån | 441,2 | 74,7 | 0,0 | 0,0 | 515,9 |
10–12 mån | 764,9 | 67,2 | 0,0 | 0,0 | 832,1 |
1–2 år | 2 995,0 | 182,3 | 0,0 | 55,0 | 3 232,3 |
2–3 år | 1 140,0 | 58,8 | 0,0 | 0,0 | 1 198,8 |
3–4 år | 0,0 | 36,0 | 0,0 | 0,0 | 36,0 |
4–5 år | 932,7 | 32,9 | 0,0 | 0,0 | 965,6 |
Mer än 5 år | 171,9 | 341,0 | 0,0 | 18,0 | 530,9 |
7 100,6 | 953,1 | 64,3 | 79,6 | 8 197,6 |
| E | ||
| KONCERN | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Kundfordringar | 32,0 | 25,4 |
| Reserv för förväntade | ||
kreditförluster | -8,7 | -6,4 |
Summa kundfordringar | 23,3 | 19,0 |
Exploateringsfastigheter | KONCERN | |
Mkr | 2024 | 2023 |
Intäkter exploateringsfastigheter | 0,0 | 21,4 |
Kostnader exploateringsfastig- heter | 0,0 | -19,6 |
Summa | 0,0 | 1,8 |
Övriga rörelseintäkter | KONCERN | |
Mkr | 2024 | 2023 |
| Lönerelaterade ersättningar/ | ||
bidrag | 1,4 | 1,0 |
Försäkringsersättning | 0,6 | 0,8 |
Övriga rörelseintäkter | 8,7 | 13,9 |
Summa | 10,7 | 15,7 |
| KONCERN | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Bostäder | 501,9 | 468,6 |
Lokaler | 247,6 | 242,6 |
Garage och parkeringsplatser | 22,9 | 21,5 |
Summa | 772,5 | 732,8 |
| Totalt kontrakts- | |||||
| Antal | Årligt | värde under | |||
| Kontraktsförfallostruktur | kontrakt | kontraktsvärde | Andel, % | avtalstiden | Andel, % |
| Kommersiella lokalkontrakt, löptid | |||||
2025 | 114 | 25,0 | 10 | 19,9 | 2 |
2026 | 89 | 48,3 | 19 | 82,6 | 8 |
2027 | 92 | 41,4 | 16 | 109,6 | 11 |
2028 | 48 | 42,2 | 17 | 146,9 | 14 |
2029 | 18 | 29,7 | 12 | 131,4 | 13 |
Övriga t.o.m. 2041 | 41 | 69,0 | 27 | 534,1 | 52 |
Summa | 402 | 255,6 | 100 | 1 024,5 | 100 |
Fastighetskostnader | KONCERN | |
Mkr | 2024 | 2023 |
El- och värmekostnader | 79,9 | 74,0 |
Övriga driftskostnader | 25,0 | 25,0 |
Reparation och underhåll | 43,2 | 51,1 |
Fastighetsskatt | 23,3 | 22,9 |
Personalkostnader | 22,2 | 22,7 |
Övriga fastighetskostnader | 59,2 | 56,3 |
Summa | 252,9 | 252,0 |
Central administration | KONCERN | |
Mkr | 2024 | 2023 |
Externa kostnader | 30,4 | 26,6 |
Personalkostnader | 36,3 | 38,8 |
Avskrivningar | 2,0 | 1,9 |
Summa | 68,7 | 67,2 |
| KONCERN | ||
Medeltalet anställda | 2024 | 2023 |
Kvinnor | 35 | 36 |
Män | 51 | 54 |
Summa | 86 | 90 |
| STYRELSE | ||
Könsfördelning | 2024 | 2022 |
Kvinnor | 2 | 2 |
Män | 4 | 4 |
Summa | 6 | 6 |
| LEDANDE | ||
| BEFATTNINGS- | ||
| HAVARE | ||
Könsfördelning | 2024 | 2023 |
Kvinnor | 2 | 2 |
Män | 3 | 3 |
Summa | 5 | 5 |
Mkr | KONCERN | |
| Löner, andra ersättningar | ||
och sociala kostnader | 2024 | 2023 |
| Löner och andra ersättningar | ||
| Verkställande direktör | ||
Grundlön | 2,3 | 2,3 |
| Övriga ledande | ||
| befattningshavare | ||
Grundlön | 4,1 | 4,4 |
Övriga anställda | 34,2 | 35,2 |
Summa | 40,6 | 41,9 |
| Pensionskostnader | ||
Verkställande direktör | 1,7 | 1,7 |
| Övriga ledande | ||
befattningshavare | 1,1 | 1,4 |
Övriga anställda | 2,6 | 2,8 |
| Övriga sociala kostnader | ||
Verkställande direktör | 1,1 | 0,9 |
| Övriga ledande | ||
befattningshavare | 1,6 | 1,7 |
Övriga anställda | 11,4 | 11,7 |
Summa | 19,5 | 20,2 |
Tkr | KONCERN | ||
| Ersättning till styrelsen | |||
som påverkat årets resultat | 2024 | 2023 | |
Viktoria Bergman | 384 | 360 | Ordförande, revisionsutskott |
Axel Barchan | 75 | 165 | Styrelse, revisionsutskott t.o.m. juni 2023 |
Emil Hjalmarsson | 0 | 0 | Styrelse och revisionsutskott fr.o.m. maj 2024 |
Richard Hultin | 158 | 150 | |
Jens Ismunden | 90 | 180 | Styrelse och revisionsutskott t.o.m. maj 2024 |
Patrik Emanuelsson | 189 | 90 | Styrelse och revisionsutskott fr.o.m. juli 2023 |
Elin Thott | 0 | 75 | Styrelse t.o.m. maj 2023 |
Sofie Karlsryd | 75 | 113 | Fd. styrelsesuppleant numera ord. styrelseledamot |
Summa | 971 | 1 133 |
| KONCERN | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
| Forvis Mazars AB | ||
Revisionsuppdrag | 2,5 | 2,4 |
| Revisionsverksamhet utöver | ||
revisionsuppdrag | 0,9 | 0,9 |
Summa | 3,4 | 3,3 |
| KONCERN | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Resultat från andelar i intresse- företag och joint ventures | 10,0 | 31,7 |
Summa | 10,0 | 31,7 |
Mkr | KONCERN | |
Finansiella intäkter | 2024 | 2023 |
Ränteintäkter övriga | 14,7 | 33,8 |
Summa | 14,7 | 33,8 |
2024 | 2023 | |
| Materiella anläggningstillgångar, Nyttjanderätt tomträtter | ||
Ingående värde | 181,5 | 181,5 |
Tillkommande avtal | 0,9 | 0,0 |
Utgående värde | 182,4 | 181,5 |
| Långfristiga skulder, leasingskuld | ||
Ingående värde | 181,5 | 181,5 |
Tillkommande avtal | 0,9 | 0,0 |
Utgående värde | 182,4 | 181,5 |
Räntekostnader för leasingskulder | 6,1 | 6,1 |
| KONCERN | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Inom 1 år | 6,1 | 6,1 |
Mellan 1–5 år | 25,2 | 11,2 |
Senare än 5 år | 34,2 | 1,5 |
Summa | 65,5 | 18,8 |
Mkr | KONCERN | |
Finansiella kostnader | 2024 | 2023 |
Räntekostnader övriga | 293,9 | 302,5 |
Övriga finansiella kostnader | 5,1 | 4,9 |
Summa | 298,9 | 307,4 |
| KONCERN | ||
| Mkr | 2024 | 2023 |
| Aktuell skatt | ||
Årets skatteintäkt/skattekostnad | -22,9 | -15,0 |
Skatt hänförlig till tidigare år | -0,7 | -0,7 |
Summa aktuell skatt | -23,6 | -15,7 |
| Uppskjuten skatt | ||
Obeskattade reserver | -7,8 | -3,9 |
Finansiella instrument | -11,9 | 31,2 |
Underskottsavdrag | 45,4 | 33,7 |
| Skillnad mellan fastigheternas | ||
bokförda värden och skatte- mässiga värden | -83,4 | -10,5 |
Summa uppskjuten skatt | -57,7 | 50,5 |
Summa skatt | -81,3 | 34,8 |
Resultat före skatt | 306,1 | -240,9 |
Skatt enligt gällande skattesats | -63,1 | 49,6 |
Skatt hänförlig till tidigare år | -0,7 | -0,7 |
Effekt av ej uppbokade under- skottsavdrag | -9,5 | -5,9 |
| Effekt av resultat från andelar | ||
| i intresseföretag och joint | ||
ventures | 2,1 | 6,5 |
| Skatteeffekt av ej skattepliktiga | ||
intäkter | 0,1 | 8,7 |
| Skatteeffekt av ej avdragsgilla | ||
kostnader | -20,2 | -0,1 |
| Skatteeffekt av avdragsgilla ej | ||
bokförda kostnader | 0,0 | -0,1 |
| Ej redovisad uppskjuten skatt på | ||
temporära skillnader | 10,5 | -19,9 |
Övriga poster | -0,5 | -3,3 |
Summa skattekostnad | -81,3 | -34,8 |
2024 | 2023 | |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr per aktie före utspädning | 1,11 | -1,59 |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr per aktie efter utspädning | 1,11 | -1,59 |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 224,8 | -206,1 |
Utdelning hybridobligation | -8,1 | -46,9 |
Årets resultat efter avdrag utdelning hybridobligation | 216,7 | -253,0 |
2024 | 2023 | |
Antal aktier 31 december | 200 374,70 | 184 124,70 |
Vägt genomsnittligt antal aktier under året före utspädning | 195 934,80 | 159 037,40 |
Påverkan på periodens resultat | KONCERN | |
Mkr | 2024 | 2023 |
Fastighetsintäkter | 772,5 | 732,8 |
Fastighetskostnader för förvaltningsfastigheter som genererar fastighetsintäkter | -252,0 | -250,8 |
Fastighetskostnader för förvaltningsfastigheter som inte genererar fastighetsintäkter | -0,9 | -1,2 |
Mkr | KONCERN | |
Förvaltningsfastigheter enligt | 2024 | 2023 |
Extern värdering | 11 442,8 | 8 162,6 |
Intern värdering | 1 596,7 | 3 786,5 |
Pågående projekt | 150,3 | 339,5 |
Utgående redovisat värde | 13 189,8 | 12 288,6 |
Mkr | KONCERN | |
| Förvaltningsfastigheter | 2024 | 2023 |
Ingående balans | 12 288,7 | 12 862,6 |
Investeringar via bolag | 610,0 | 146,7 |
Investeringar i nya förvaltningsfastigheter | 35,9 | 0,0 |
Investeringar i befintliga fastigheter 1 | 194,5 | 349,7 |
Försäljning | -95,4 | -626,2 |
Försäljning till intresseföretag och joint ventures | 0,0 | -129,5 |
Värdeförändring | 156,2 | -314,6 |
Utgående redovisat värde | 13 189,9 | 12 288,6 |
Värderingsantaganden | 2024 | 2023 |
Inflation, % 2025 (2024) | 1 | 3 |
Inflation, % 2026 och framåt (2025 och framåt) | 2 | 2 |
Kalkylränta, % 1 | 4,7–9,0 | 4,6–9,0 |
Avkastningskrav, % | 2,8–7,0 | 2,4–8,0 |
| Resultateffekt fastighetsvärderingar | ||||
Mkr | Förändring +/- | Bostäder | Samhäll/kommersiellt | Summa |
Direktavkastningskrav | 0,5 procentenhet | -793/1 029 | -215/265 | -1 008/1 294 |
Kalkylränta | 0,5 procentenhet | -263/277 | -51/54 | -314/331 |
Marknadshyra | 5 procent | 689/-689 | 169/-169 | 858/-858 |
Drift och underhåll | 5 procent | -183/183 | -31/31 | -214/214 |
Marknadshyra | 10 procent | 1 378/-1 378 | 338/-338 | 1 716/-1 716 |
Drift och underhåll | 10 procent | -366/366 | -62/62 | -428/428 |
Långsiktig vakans | 5 procentenhet | -616 | -206 | -822 |
| Antaganden per segment vid fastställande av verkligt värde | |||
Bostäder | Samhäll/kommersiellt | ||
Direktavkastning | % | 2,8–5,2 | 4,2–7,0 |
Kalkylränta | % | 4,7–7,2 | 6,2–9,0 |
Långsiktig vakans | % | 0,0–6,0 2 | 0–25 |
Drift och underhåll | kr/kvm | 225–726 | 165–1 854 |
| 2 |
| KONCERN | ||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 13,7 | 12,8 |
Investeringar | 2,4 | 0,9 |
| Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 16,1 | 13,7 |
| Ingående ackumulerade | ||
avskrivningar | -10,1 | -9,3 |
Årets avskrivningar | -1,5 | -0,8 |
| Utgående ackumulerade | ||
avskrivningar | -11,6 | -10,1 |
Utgående redovisat värde | 4,5 | 3,6 |
| KONCERN | ||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 533,2 | 475,2 |
Förvärv | 13,8 | 11,0 |
Resultat | 10,0 | 31,7 |
Årets uttag/Försäljningar | -174,2 | 0,0 |
Omklassificering | -13,2 | 0,0 |
Aktieägartillskott | 37,7 | 15,3 |
| Utgående | ||
anskaffningsvärden | 407,3 | 533,2 |
| Organisations- | Kapital- | Röst- | Bokfört värde | Bokfört värde | ||
| Företag | nummer | Säte | andel, % | andel, % | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Amiralstaden Fastigheter AB 2 | 559388-1831 | Malmö | 50 | 50 | 13,9 | 0,0 |
BM Malmö AB 1 | 559254-3465 | Malmö | 45 | 45 | 0,0 | 14,5 |
Burlöv Center Fastighets AB 2 | 559165-1566 | Malmö | 50 | 50 | 346,2 | 327,6 |
Landshövdingen Holding AB 2 | 559319-3476 | Malmö | 50 | 50 | 0,0 | 170,0 |
LerTri Holding AB 2 | 559344-9019 | Malmö | 50 | 50 | 23,8 | 0,5 |
Stjernplan Tegelstenen 32 AB 1 | 559396-7002 | Malmö | 50 | 50 | 23,3 | 20,5 |
407,3 | 533,2 |
| Organisations- | |||||
| Företag | nummer | Säte | Tillgångar | Skulder | Resultat |
Amiralstaden Fastigheter AB | 559388-1831 | Malmö | 14,5 | 0,6 | 0,0 |
BM Malmö AB | 559254-3465 | Malmö | 40,1 | 40,0 | -39,0 |
Burlöv Center Fastighets AB | 559165-1566 | Malmö | 798,5 | 452,3 | 18,6 |
Landshövdingen Holding AB 3 | 559319-3476 | Malmö | - | - | 4,3 |
LerTri Holding AB | 559344-9019 | Malmö | 94,7 | 70,9 | 26,1 |
Stjernplan Tegelstenen 32 AB | 559396-7002 | Malmö | 73,2 | 49,8 | 0,0 |
Antal aktier, tusental | Kvotvärde, kr | Aktiekapital, Mkr | |
Ingående 2024-01-01 | 184 124,7 | 0,625 | 115,1 |
Nyemission | 11 500,0 | 0,625 | 7,2 |
Emission genom kvittning | 4 750,0 | 0,625 | 3,0 |
Utgående 2024-12-31 | 200 374,7 | 0,625 | 125,2 |
| KONCERN | ||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 150,0 | 0,0 |
Förvärv | 0,0 | 150,0 |
Emission | 7,3 | 0,0 |
Försäljning | -157,3 | 0,0 |
| Utgående | ||
anskaffningsvärde | 0,0 | 150,0 |
| KONCERN | ||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Förutbetalda | ||
tomträttsavgifter | 3,0 | 3,0 |
| Övriga förutbetalda | ||
kostnader | 9,6 | 8,7 |
Upplupna ränteintäkter | 3,3 | 4,0 |
Upplupna hyresintäkter | 3,9 | 4,9 |
Summa | 19,8 | 20,7 |
| KONCERN | ||
| Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Lån från banker och övriga | ||
| kreditinstitut | ||
Långfristiga skulder | 4 017,6 | 5 016,7 |
Kortfristiga skulder | 2 927,3 | 1 861,1 |
| Summa skuld lån från | ||
| banker och övriga | ||
kreditinstitut | 6 944,9 | 6 877,8 |
| Skuld obligationslån | ||
Långfristiga skulder | 99,0 | 222,8 |
Kortfristiga skulder | 299,3 | 0,0 |
| Summa skuld | ||
obligationslån | 398,3 | 222,8 |
| Övriga skulder | ||
Långfristiga skulder | 18,2 | 2,9 |
Summa övriga skulder | 18,2 | 2,9 |
| Summa långfristig | ||
upplåning | 4 134,8 | 5 242,4 |
Amortering inom 2–5 år | 3 870,5 | 4 137,4 |
Amortering senare än 5 år | 264,3 | 1 105,0 |
| Summa kortfristig | ||
upplåning | 3 226,6 | 1 861,1 |
| KONCERN | ||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående redovisat | ||
värde skuld | 157,3 | 6,0 |
Värdeförändring | -57,2 | 151,3 |
Anskaffad del via bolag | 2,3 | 0,0 |
Utgående nettoskuld | 102,4 | 157,3 |
| Varav långfristig del | ||
derivatskuld | 94,3 | 166,9 |
| Varav kortfristig del | ||
derivatskuld | 15,4 | 0,0 |
| Varav långfristig del | ||
derivatfordran | 7,3 | 9,6 |
Mkr | KONCERN | |
Uppskjuten skattefordran | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Skatt avseende | ||
| Skattemässiga underskott/ | ||
| ränteavdrag: | ||
Ingående balans | 75,7 | 29,7 |
Förändring i balansräkningen | 0,0 | 0,7 |
| Förändring direkt | ||
i eget kapital | 1,7 | 11,6 |
Förändring i resultaträkningen | 46,4 | 33,7 |
Utgående redovisat värde | 123,8 | 75,7 |
| Finansiella instrument: | ||
Ingående balans | 34,4 | 5,8 |
Förändring i resultaträkningen | -12,4 | 28,6 |
Utgående redovisat värde | 22,0 | 34,4 |
Skillnaden mellan fastig- heternas bokförda värde | ||
| och verkligt värde: | ||
Ingående balans | 0,6 | 0,0 |
Förändring i resultaträkningen | 0,2 | 0,6 |
Utgående redovisat värde | 0,8 | 0,6 |
| Nyttjanderättstillgångar: | ||
Ingående balans | 37,4 | 37,4 |
Förändring i balansräkningen | 0,2 | 0,0 |
Utgående redovisat värde | 37,6 | 37,4 |
| Kvittas mot uppskjuten | ||
skatteskuld | -37,6 | -37,4 |
Utgående redovisat värde | 146,5 | 110,7 |
Mkr | KONCERN | |
Uppskjuten skatteskuld | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Skatt avseende | ||
Obeskattade reserver i koncernföretag: | ||
Ingående balans | 11,5 | 7,6 |
Förändring i resultaträkningen | 7,8 | 3,9 |
Utgående redovisat värde | 19,3 | 11,5 |
Skillnaden mellan fastig- heternas bokförda värde | ||
| och verkligt värde: | ||
Ingående balans | 827,9 | 842,9 |
Avyttring koncernföretag | 1,0 | -26,1 |
Förändring i balansräkningen | 2,3 | 0,0 |
Förändring i resultaträkningen | 83,6 | 11,1 |
Utgående redovisat värde | 914,8 | 827,9 |
| Finansiella instrument: | ||
Ingående balans | 2,0 | 4,6 |
Förändring i resultaträkningen | -0,5 | -2,6 |
Utgående redovisat värde | 1,5 | 2,0 |
| Leasingskuld: | ||
Ingående balans | 37,4 | 37,4 |
Förändring i balansräkningen | 0,2 | 0,0 |
Utgående redovisat värde | 37,6 | 37,4 |
| Kvittas mot uppskjuten | ||
skattefordran | -37,6 | -37,4 |
Utgående redovisat värde | 935,7 | 841,4 |
| KONCERN | ||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Upplupna lönerelaterade | ||
kostnader | 12,1 | 11,1 |
Upplupna räntor | 24,9 | 20,4 |
Förutbetalda hyresintäkter | 86,1 | 77,5 |
Övriga poster | 17,8 | 18,3 |
Summa | 141,0 | 127,3 |
| KONCERN | ||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Säkerheter för | ||
| kreditfaciliteter: | ||
Fastighetsinteckningar | 7 754,9 | 7 067,0 |
Pantsatta aktier nettotill- gångar | 1 133,4 | 0,0 |
Summa | 8 888,3 | 7 067,0 |
Kortfristiga fordringar | KONCERN | |
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Skattefordran | 5,3 | 3,0 |
Övriga fordringar | 26,6 | 98,6 |
Summa | 31,9 | 101,6 |
| KONCERN | ||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Borgensförbindelser till | ||
| förmån för joint ventures | ||
och intresseföretag | 467,0 | 617,3 |
Summa | 467,0 | 617,3 |
Kortfristiga skulder | KONCERN | |
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Handpenning | 30,0 | 55,0 |
Övriga fordringar | 25,8 | 24,6 |
Summa | 55,8 | 79,6 |
| KONCERN | ||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Tilläggsupplysning till | ||
| kassaflödesanalys | ||
| Betalt finansnetto | ||
Erhållen ränta | 14,7 | 33,8 |
Erlagd ränta | -294,4 | -307,4 |
Erlagd räntekostnad, nyttjanderätter | -6,1 | -6,1 |
Summa betalt finansnetto | -285,8 | -279,8 |
| Justeringar för poster som | ||
| inte ingår i kassaflödet: | ||
| Av- och nedskrivningar av | ||
tillgångar | 2,0 | 1,9 |
| Nettoresultat | ||
exploateringsfastigheter | 0,0 | -1,8 |
Summa | 2,0 | 0,1 |
Förvärvade tillgångar och skulder: | 2024 | 2023 |
Förvaltningsfastigheter | 610,0 | 146,7 |
Rörelsefordringar | 3,5 | 28,1 |
Likvida medel | 1,7 | 0,3 |
Långfristiga skulder | -468,3 | -159,0 |
Övriga rörelseskulder och avsättningar | -23,0 | -1,4 |
Summa nettotillgångar | 123,9 | 14,7 |
Avgår: Likvida medel i den förvärvade enheten | -1,7 | -0,3 |
Lösen extern skuld minus upptagande av ny skuld | 11,5 | 34,7 |
Överenskommen reglering av fordran respektive skuld till säljaren vid förvärv av bolag | -83,5 | 31,7 |
Påverkan på likvida medel | 50,1 | 80,8 |
Avyttrade nettotillgångar via dotterföretag: | 2024 | 2023 |
Förvaltningsfastigheter | 134,2 | 749,9 |
Rörelsefordringar | 2,4 | 6,6 |
Likvida medel | 0,1 | 6,7 |
Långfristiga skulder | 0,0 | -375,6 |
Uppskjutna skatteskulder | -1,4 | -26,1 |
Kortfristiga skulder | -10,7 | -63,3 |
Övriga rörelseskulder och avsättningar | -75,0 | -88,7 |
Andelar i intresseföretag | 0,0 | -20,5 |
Resultat vid avyttring | 18,5 | 41,7 |
Försäljningspris | 68,1 | 230,8 |
Avgår: Likvida medel | -0,1 | -6,7 |
Överenskommen reglering via revers | -50,5 | -86,0 |
Betalning genom aktier | -35,9 | -95,0 |
Reglering av koncernfordran | 72,3 | 82,0 |
Påverkan på likvida medel | 54,1 | 125,1 |
| KONCERN | Ej kassaflödespåverkande | |||||
| Poster från finansierings- | Kassa flödes- | Förvärv/ | Omklassifi- | |||
verksamheten | 2023-12-31 | påverkande | Försäljning | Nyttjanderätt | cering | 2024-12-31 |
| Långfristiga och kortfristiga | ||||||
räntebärande skulder | 7 306,7 | -221,4 | 457,7 | 0,8 | 0,0 | 7 543,8 |
| Summa skulder från | ||||||
finansieringsverksamheten | 7 306,7 | -221,4 | 457,7 | 0,8 | 0,0 | 7 543,8 |
| KONCERN | Ej kassaflödespåverkande | |||||
| Poster från | Kassaflödes- | Förvärv/ | Omklassifi- | |||
finansieringsverksamheten | 2022-12-31 | påverkande | Försäljning | Nyttjanderätt | cering | 2023-12-31 |
| Långfristiga och kortfristiga | ||||||
räntebärande skulder | 7 289,3 | 390,1 | -372,0 | -0,7 | 0,0 | 7 306,7 |
| Summa skulder från | ||||||
finansieringsverksamheten | 7 289,3 | 390,1 | -372,0 | -0,7 | 0,0 | 7 306,7 |
| Finansiella tillgångar | ||||||
| Finansiella tillgångar | och skulder värderade | Finansiella skulder | ||||
| värderade till upplupet | till verkliga värden vid | värderade till upplupet | ||||
| Mkr | anskaffningsvärde | resultaträkningen | anskaffningsvärde | |||
KONCERN | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Fordringar hos intresseföretag | 12,6 | 9,9 | ||||
Fordringar hos joint venture | 73,9 | 79,4 | ||||
Övriga värdepappersinnehav | 0,0 | 150,0 | ||||
Kundfordringar | 23,4 | 19,0 | ||||
Övriga fordringar | 94,8 | 113,4 | ||||
Upplupna intäkter | 7,2 | 8,9 | ||||
Likvida medel | 124,5 | 109,8 | ||||
Räntebärande skulder | 7 343,2 | 7 100,6 | ||||
Leasingskulder | 182,4 | 181,6 | ||||
Räntederivat skuld | -109,7 | -166,9 | ||||
Räntederivat fordran | 7,3 | 9,6 | ||||
Checkräkningskredit | 0,0 | 21,7 | ||||
Leverantörsskulder | 50,6 | 64,3 | ||||
Övriga skulder | 44,0 | 82,5 | ||||
Upplupna kostnader | 54,8 | 49,8 | ||||
Summa | 336,4 | 340,4 | -102,4 | -7,3 | 7 675,0 | 7 500,5 |
| Försäljning av varor | Ränteintäkter och | Inköp av varor | ||||||||
| och tjänster till | ränteutgifter med | och tjänster hos | Fordringar hos | Skulder till | ||||||
| närstående | närstående | närstående | närstående | närstående | ||||||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| KONCERN | ||||||||||
| Närståenderelation: | ||||||||||
Intresseföretag | 1,6 | 2,1 | 0,0 | 0,7 | 0,0 | 0,0 | 12,6 | 9,9 | 0,0 | 0,0 |
| Joint ventures | 1,0 | 4,6 | 1,6 | 1,3 | 0,0 | -0,6 | 69,5 | 79,3 | 0,0 | 0,0 |
Övriga närstående | 1,1 | 1,0 | 0,0 | 0,0 | -0,3 | 0,4 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Summa | 3,7 | 7,7 | 1,6 | 2,0 | -0,3 | -0,2 | 82,1 | 89,2 | 0,0 | 0,0 |
| Förslag till disposition av bolagets vinst. | |
| Till bolagsstämmans förfogande står: | |
balanserat resultat | -11,8 |
överkursfond | 1 876,5 |
årets resultat | -31,4 |
| 1 833,3 | |
| Styrelsen föreslår att: | |
i ny räkning överföres | 1 833,3 |
KONCERN | Totalt | Bostäder | Samhäll/Kommersiellt | |||
| jan-dec | jan-dec | jan-dec | jan-dec | jan-dec | jan-dec | |
| Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Hyresintäkter | 768,4 | 726,6 | 545,8 | 516,7 | 222,6 | 209,9 |
Fastighetskostnader | -244,7 | -246,6 | -178,3 | -181,3 | -66,4 | -65,3 |
Driftnetto | 523,7 | 480,0 | 367,5 | 335,4 | 156,2 | 144,6 |
Räntekostnad nyttjanderätt (tomträtter) | -6,1 | -6,1 | -6,0 | -6,0 | -0,1 | -0,1 |
Värdeförändring förvaltningsfastigheter | 211,5 | -254,4 | 337,2 | -199,9 | -125,7 | -54,5 |
Segmentsresultat | 729,1 | 219,5 | 698,7 | 129,5 | 30,4 | 90,0 |
| Ej fördelade poster | ||||||
Driftnetto avseende projektfastigheter | -4,2 | 0,8 | ||||
| Övriga intäkter och | ||||||
central administration | -58,0 | -49,7 | ||||
| Resultat från intresse företag och | ||||||
joint ventures | 10,0 | 31,7 | ||||
Finansnetto exklusive tomträtter | -284,2 | -273,7 | ||||
Värdeförändring projektfastigheter | -55,1 | -18,2 | ||||
Värdeförändring övriga andelar | -88,8 | 0,0 | ||||
Värdeförändring derivat | 57,2 | -151,4 | ||||
Resultat före skatt | 306,1 | -240,9 | ||||
Skatt på årets resultat | -81,3 | 34,8 | ||||
Årets resultat | 224,8 | -206,1 | ||||
Verkligt värde per segment | 12 879,7 | 11 950,0 | 9 698,9 | 8 662,4 | 3 180,8 | 3 287,6 |
Verkligt värde projekt | 310,1 | 338,6 | ||||
| Verkligt värde förvaltningsfastigheter | 13 189,8 | 12 288,6 | 9 698,9 | 8 662,4 | 3 180,8 | 3 287,6 |
Överskottsgrad, % | 68,6 | 67,8 | 67,3 | 64,9 | 70,2 | 68,9 |