| Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 | |
| Mkr | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
| 1–3, 33–38 | |||
Hyresintäkter | 4 | ||
Fastighetskostnader | 7 | - | - |
Driftresultat uthyrning | |||
Intäkter exploateringsfastigheter | |||
Kostnader exploateringsfastigheter | - | - | |
Driftresultat exploateringsfastigheter | 5 | ||
Övriga intäkter | 6 | ||
Driftresultat | |||
Central administration | 7–9 | - | - |
Resultat från andelar i intresseföretag och joint ventures | 11 | ||
varav förvaltningsresultat | |||
Finansiella intäkter | 12 | ||
Räntekostnad nyttjanderätt (tomträtter) | 13 | - | - |
Finansiella kostnader | 14 | - | - |
| Resultat inklusive värdeförändringar och skatt | |||
i intresseföretag och joint ventures | |||
Förvaltningsresultat | |||
Värdeförändring förvaltningsfastigheter | 18 | - | - |
varav värdeförändringar relaterade till projekt | |||
Värdeförändring derivat | 26 | - | |
Resultat före skatt | - | ||
Skatt på årets resultat | 16 | - | |
Årets resultat | - | ||
Övrigt totalresultat | |||
Summa totalresultat för året | - | ||
| Årets totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | - | ||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr per aktie före utspädning | 17 | - | |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr per aktie efter utspädning | - | ||
| Genomsnittligt antal utestående aktier före utspädning, tusental | |||
| Genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning, tusental |
Mkr | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| 1–3, 32–38 | |||
| TILLGÅNGAR | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Förvaltningsfastigheter | 18 | ||
Nyttjanderätt, tomträtter | 13 | ||
Maskiner och inventarier | 19 | ||
Summa materiella anläggningstillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Andelar i intresseföretag och joint ventures | 21 | ||
Fordringar på intresseföretag och joint ventures | 35 | ||
Övriga värdepappersinnehav | 22 | ||
Derivatinstrument | 26 | ||
Andra långfristiga fordringar | |||
Summa finansiella anläggningstillgångar | |||
Uppskjuten skattefordran | 27 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Kundfordringar | 3 | ||
Aktuell skattefordran | |||
Fordringar på intresseföretag och joint ventures | |||
Derivatinstrument | 26 | ||
Övriga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 23 | ||
Likvida medel | |||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
Mkr | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| 1–3, 32–38 | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 24 | ||
Aktiekapital | |||
Tillskjutet kapital/Hybridobligation* | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat* | |||
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | 29,30 | ||
Räntebärande skulder | 25,26 | ||
Övriga långfristiga skulder | 31 | ||
Leasingskulder | 13 | ||
Derivatskuld | 26 | ||
Uppskjuten skatteskuld | 27 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Räntebärande skulder | 25,26 | ||
Checkräkningskredit | |||
Leverantörsskulder | |||
Aktuell skatteskuld | |||
Övriga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 28 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
| 1 | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Tillskjutet kapital/ | Övrigt tillskjutet | Balanserade vinstmedel | Eget kapital hänförligt till | Eget kapital hänförligt till innehav | Totalt | ||
Mkr | Aktiekapital | Hybridobligation | kapital | inklusive årets resultat | moder företagets aktieägare | utan bestämmande inflytande | Eget kapital vid årets slut |
Ingående eget kapital 2022-01-01 | |||||||
Ändrad klassificering av utdelning hybridkapital | - | ||||||
Nytt ingående eget kapital 2022-01-01 | |||||||
Årets resultat | |||||||
Övrigt totalresultat | |||||||
Summa totalresultat för året | |||||||
Nyemission | |||||||
Emission hybridobligation | |||||||
Återköp hybridobligation | - | - | - | ||||
Utdelning hybridobligation* | - | - | - | ||||
Utdelning aktier | - | - | - | ||||
Förvärv av minoritet | - | - | - | - | |||
| Summa transaktioner med ägare | |||||||
redovisade direkt mot eget kapital | - | - | - | - | |||
Utgående eget kapital 2022-12-31 | |||||||
Ingående eget kapital 2023-01-01 | |||||||
Årets resultat | - | - | - | ||||
Övrigt totalresultat | |||||||
Summa totalresultat för året | - | - | - | ||||
Återköp hybridobligation | - | - | - | ||||
Utdelning hybridobligation* | - | - | - | ||||
Skatt hybridobligation | |||||||
Konvertering hybridobligation | - | - | - | - | |||
| Summa transaktioner med ägare | |||||||
redovisade direkt mot eget kapital | - | - | - | - | |||
Utgående eget kapital 2023-12-31 |
| Koncernens rapport över kassaflöden | |||
Mkr | Not | 2023 | 2022 |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | 32 | ||
Driftnetto | |||
Central administration | - | - | |
Betalt finansnetto | - | - | |
Ej kassaflödespåverkande poster | - | ||
Betald inkomstskatt | - | - | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar | |||
avseende rörelsefordringar och rörelseskulder | |||
| Förändringar från rörelsefordringar och rörelseskulder | |||
Förändringar av rörelsefordringar | |||
Förändringar av rörelseskulder | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Investering i förvaltningsfastigheter | - | - | |
Förvärv av förvaltningsfastigheter via dotterföretag | - | - | |
Övriga investeringar materiella anläggningstillgångar | - | - | |
Försäljning av fastighet | |||
Försäljning av förvaltningsfastighet via dotterföretag | |||
Försäljning av dotterföretag till intresseföretag och joint ventures | |||
Tillskott till intresseföretag och joint ventures | - | ||
Investering fordringar intresseföretag och joint ventures | - | - | |
Amortering av finansiella anläggningstillgångar | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Upptagna lån | |||
Amortering av lån | - | - | |
Återbetalning av övriga lån och depositioner | - | - | |
Förändring av checkkredit | |||
Förvärv av aktier från icke bestämmande inflytande | - | ||
Hybridobligation, emission | |||
Hybridobligation, återköp | - | - | |
Hybridobligation, utdelning | - | - | |
Utbetald utdelning | - | ||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Årets kassaflöde | |||
Likvida medel vid årets ingång | |||
Likvida medel vid årets utgång | |||
| Räntebindningsstruktur 2023-12-31 | ||
Förfallotidpunkt, år | Volym, Mkr | Andel, % |
2024 | 1 266 | 18 |
2025 | 2 985 | 42 |
2026 | 750 | 11 |
2027 | 0 | 0 |
2028 och framåt | 2 100 | 30 |
Summa | 7 101 | 100 |
| Nominellt | Orealiserad värde- | Genomsnittlig | Marknadsvärde om | Marknadsvärde om | |
| belopp, Mkr | förändring, Mkr | ränta % | ränta +1%-enhet | ränta -1%-enhet | |
2025 | 2 000 | -77,3 | 2,7 | 30,8 | -30,8 |
2026 | 250 | -9,6 | 2,5 | 6,1 | -6,1 |
2028 | 1 400 | 3,8 | 2,6 | 65,3 | -65,3 |
2029 | 250 | -9,7 | 3,0 | 13,9 | -13,9 |
2032 | 200 | -13,1 | 3,1 | 16,4 | -16,4 |
2033 | 250 | -10,9 | 2,8 | 21,5 | -21,5 |
Summa | 4 350 | -116,8 | 2,7 | 154,1 | -154,1 |
Nyckeltal | Kovenant | Andel skulder, % | 2023 | 2022 |
Räntetäckningsgrad, ggr | >1,50 | 91 | 1,6 | 2,4 |
Räntetäckningsgrad, ggr | >1,75 | 0 | E/T | 2,4 |
Belåningsgrad, % | <60 | 82 | 57,1 | 54,6 |
Belåningsgrad, % | <65 | 9 | 57,1 | 54,6 |
Soliditet, % | >30 | 48 | 36,8 | 38,9 |
| Kapitalbindningsstruktur 2023-12-31, koncern | ||
Förfallotidpunkt, år | Volym, Mkr | Andel, % |
Q1 2024 | 472 | 7 |
Q2 2024 | 183 | 3 |
Q3 2024 | 441 | 6 |
Q4 2024 | 765 | 10 |
2025 | 2 995 | 42 |
| 2026 | 1 140 | 16 |
2027 | 0 | 0 |
2028 och framåt | 1 105 | 16 |
Summa | 7 101 | 100 |
| Kapitalbindningsstruktur 2022-12-31, koncern | ||
Förfallotidpunkt, år | Volym, Mkr | Andel, % |
| 2023 | 2 849 | 40 |
2024 | 1 729 | 24 |
2025 och framåt | 2 529 | 36 |
Summa | 7 107 | 100 |
| Koncern 2023-12-31 | |||||
| Förfaller | Räntebärande | Ränte- | Leverantörs- | Övriga | |
| inom | skulder | kostnader | skulder | skulder | Summa |
3 mån | 472,3 | 83,4 | 64,3 | 6,6 | 626,6 |
4–6 mån | 182,6 | 76,8 | 0,0 | 0,0 | 259,4 |
7–9 mån | 441,2 | 74,7 | 0,0 | 0,0 | 515,9 |
10–12 mån | 764,9 | 67,2 | 0,0 | 0,0 | 832,1 |
1–2 år | 2 995,0 | 182,3 | 0,0 | 55,0 | 3 232,3 |
2–3 år | 1 140,0 | 58,8 | 0,0 | 0,0 | 1 198,8 |
3–4 år | 0,0 | 36,0 | 0,0 | 0,0 | 36,0 |
4–5 år | 932,7 | 32,9 | 0,0 | 0,0 | 965,6 |
Mer än 5 år | 171,9 | 341,0 | 0,0 | 18,0 | 530,9 |
7 100,6 | 953,1 | 64,3 | 79,6 | 8 197,6 | |
| Koncern 2022-12-31 | |||||
| Förfaller | Räntebärande | Ränte- | Leverantörs- | Övriga | |
| inom | skulder | kostnader | skulder | skulder | Summa |
3 mån | 4,0 | 66,3 | 89,5 | 0,0 | 159,8 |
4–6 mån | 399,0 | 64,8 | 0,0 | 0,0 | 463,8 |
7–9 mån | 978,0 | 58,6 | 0,0 | 0,0 | 1 036,6 |
10–12 mån | 1 508,4 | 51,1 | 0,0 | 0,0 | 1 559,5 |
1–2 år | 1 689,0 | 135,2 | 0,0 | 0,0 | 1 824,2 |
2–3 år | 1 412,0 | 87,0 | 0,0 | 0,0 | 1 499,0 |
3–4 år | 54,8 | 45,9 | 0,0 | 0,0 | 100,7 |
4–5 år | 0,0 | 43,6 | 0,0 | 0,0 | 43,6 |
Mer än 5 år | 1 062,2 | 327,3 | 0,0 | 29,6 | 1 419,1 |
7 107,4 | 879,8 | 89,5 | 29,6 | 8 106,3 | |
| Exponering i finansiella fordringar exklusive likvida medel | ||||
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Mkr | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Kundfordringar | 19,0 | 17,3 | 8,6 | 13,4 |
Fordringar hos intresseföretag | 9,9 | 9,2 | 9,9 | 9,2 |
Fordringar hos joint ventures | 79,4 | 42,1 | 68,9 | 42,1 |
Fordringar hos dotterföretag | 0,0 | 0,0 | 1 995,0 | 1 748,8 |
Upplupna intäkter | 8,9 | 3,8 | 5,8 | 3,2 |
Övriga fordringar | 113,4 | 35,6 | 98,0 | 20,6 |
Summa | 230,6 | 108,0 | 2 186,2 | 1 837,3 |
| Ackumulerade nedskrivningar har skett av kundfordringar enligt följande: | ||||
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Mkr | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Kundfordringar | 25,4 | 32,2 | 10,1 | 14,1 |
Reserv för förväntade kreditförluster | -6,4 | -14,9 | -1,5 | -0,7 |
Summa kundfordringar | 19,0 | 17,3 | 8,6 | 13,4 |
Mkr | KONCERN | MODERBOLAG | ||
Exploateringsfastigheter | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Intäkter exploateringsfastigheter | 21,4 | 90,6 | 0,0 | 0,0 |
Kostnader exploateringsfastigheter | -19,6 | -82,2 | 0,0 | 0,0 |
Summa | 1,8 | 8,4 | 0,0 | 0,0 |
Mkr | KONCERN | MODERBOLAG | ||
Övriga rörelseintäkter | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Lönerelaterade ersättningar/bidrag | 1,0 | 0,4 | 0,0 | 0,0 |
Försäkringsersättning | 0,8 | 1,4 | 0,2 | 0,4 |
Övriga rörelseintäkter | 13,9 | 14,5 | 9,6 | 7,8 |
Summa | 15,7 | 16,3 | 9,8 | 8,2 |
Fastighetskostnader | KONCERN | MODERBOLAG | ||
Mkr | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
El- och värmekostnader | 74,0 | 92,1 | 10,7 | 12,2 |
Övriga driftskostnader | 25,0 | 24,0 | 2,1 | 1,8 |
Reparation och underhåll | 51,1 | 57,9 | 5,7 | 5,1 |
Fastighetsskatt | 22,9 | 21,4 | 6,5 | 6,5 |
Personalkostnader | 22,7 | 21,0 | 0,0 | 0,0 |
Övriga fastighetskostnader | 56,3 | 57,0 | 7,6 | 6,5 |
Summa | 252,0 | 273,4 | 32,6 | 32,1 |
| Central administration | ||
| KONCERN | ||
Mkr | 2023 | 2022 |
Externa kostnader | 26,6 | 36,9 |
Personalkostnader | 38,8 | 33,8 |
Avskrivningar | 1,9 | 2,2 |
Summa | 67,2 | 72,9 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Mkr | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Bostäder | 468,6 | 453,3 | 10,9 | 10,3 |
Lokaler | 242,6 | 214,5 | 75,6 | 55,8 |
Garage och parkeringsplatser | 21,5 | 20,2 | 8,0 | 6,6 |
Övrigt | 0,0 | 0,3 | 0,0 | 0,0 |
Summa | 732,8 | 688,3 | 94,5 | 72,7 |
| Totalt kontrakts- | |||||
| Antal | Årligt | värde under | |||
| Kontraktsförfallostruktur | kontrakt | kontraktsvärde | Andel, % | avtalstiden | Andel, % |
| Kommersiella lokalkontrakt, löptid | |||||
2024 | 99 | 20,6 | 8 | 17,6 | 2 |
2025 | 88 | 53,4 | 20 | 85,1 | 7 |
2026 | 78 | 47,5 | 18 | 128,7 | 11 |
2027 | 71 | 49,9 | 19 | 180,3 | 16 |
2028 | 15 | 14,9 | 6 | 66,1 | 6 |
Övriga t.o.m. 2041 | 46 | 79,0 | 30 | 681,0 | 59 |
Summa | 397 | 265,3 | 100 | 1 158,8 | 100 |
Medeltalet anställda | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Kvinnor | 36 | 38 | 5 | 6 |
Män | 54 | 55 | 3 | 3 |
Summa | 90 | 93 | 8 | 8 |
| LEDANDE | ||||
| STYRELSE | BEFATTNINGSHAVARE | |||
Könsfördelning | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Kvinnor | 2 | 3 | 2 | 2 |
Män | 4 | 4 | 3 | 4 |
Summa | 6 | 7 | 5 | 6 |
Mkr | KONCERN | MODERBOLAG | ||
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Löner och andra ersättningar | ||||
| Verkställande direktör | ||||
Grundlön | 2,3 | 2,2 | 2,3 | 2,2 |
Förmåner | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Övriga ledande befattningshavare | ||||
Grundlön | 4,4 | 4,9 | 2,9 | 3,1 |
Förmåner | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Övriga anställda | 35,2 | 35,1 | 3,6 | 3,4 |
Summa | 41,9 | 42,2 | 8,8 | 8,7 |
| Pensionskostnader | ||||
Verkställande direktör | 1,7 | 1,7 | 0,7 | 1,7 |
Övriga ledande befattningshavare | 1,4 | 1,3 | 0,8 | 0,8 |
Övriga anställda | 2,8 | 2,2 | 0,6 | 0,5 |
| Övriga sociala kostnader | ||||
Verkställande direktör | 0,9 | 1,1 | 0,9 | 1,1 |
Övriga ledande befattningshavare | 1,7 | 1,9 | 1,1 | 1,2 |
Övriga anställda | 11,7 | 11,7 | 1,3 | 1,0 |
Summa | 20,2 | 19,9 | 5,4 | 6,3 |
Tkr | KONCERN | ||
| Ersättning till styrelsen | |||
som påverkat årets resultat | 2023 | 2022 | |
Boris Lennerhov | 0 | 270 | Ordförande och revisionsutskott t.o.m. augusti 2022 |
Viktoria Bergman | 360 | 240 | Ordförande fr.o.m. augusti 2022, revisionsutskott |
Axel Barchan | 165 | 180 | Styrelse, revisionsutskott t.o.m. juni 2023 |
Richard Hultin | 150 | 150 | |
Jens Ismunden | 180 | 158 | Styrelse och revisionsutskott fr.o.m. augusti 2022 |
Patrik Emanuelsson | 90 | 0 | Styrelse och revisionsutskott fr.o.m. juli 2023 |
Elin Thott | 75 | 150 | Styrelse t.o.m. maj 2023 |
Sofie Karlsryd | 113 | 75 | Fd. styrelsesuppleant numera ord. styrelseledamot |
Summa | 1 133 | 1 223 | |
| Till koncernens revisorer har ersättning utgått enligt nedan: | |||||
KONCERN | MODERBOLAG | ||||
Mkr | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Mazars AB | |||||
Revisionsuppdrag | 2,4 | 2,5 | 2,4 | 2,5 | |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag | 0,9 | 0,7 | 0,9 | 0,7 | |
Övriga uppdrag | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,1 | |
Summa | 3,3 | 3,3 | 3,3 | 3,3 | |
KONCERN | MODERBOLAG | ||||
Mkr | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| KPMG AB | |||||
Revisionsuppdrag | 0,0 | 0,5 | 0,0 | 0,0 | |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
Övriga uppdrag | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
Summa | 0,0 | 0,5 | 0,0 | 0,0 | |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Mkr | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Resultat från andelar i intresseföretag och joint ventures | 31,7 | 22,2 | 0,0 | -10,0 |
Summa | 31,7 | 22,2 | 0,0 | -10,0 |
Mkr | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Resultatandel koncernbolag | 0,0 | 0,0 | 2,3 | 2,9 |
Resultat försäljning andelar i koncernföretag | 0,0 | 0,0 | -0,8 | 36,7 |
Nedskrivning andelar i koncernföretag | 0,0 | 0,0 | -67,9 | -54,4 |
Summa | 0,0 | 0,0 | -66,4 | -14,8 |
Mkr | KONCERN | MODERBOLAG | ||
Finansiella intäkter | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ränteintäkter koncernföretag | 0,0 | 0,0 | 54,5 | 46,7 |
Ränteintäkter övriga | 33,8 | 9,2 | 33,5 | 8,9 |
Summa | 33,8 | 9,2 | 88,0 | 55,6 |
2023 | 2022 | |
| Materiella anläggningstillgångar, Nyttjanderätt tomträtter | ||
Ingående värde | 181,5 | 163,6 |
Tillkommande avtal | 0,0 | 17,9 |
Avgående avtal | 0,0 | 0,0 |
Utgående värde | 181,5 | 181,5 |
| Långfristiga skulder, leasingskuld | ||
Ingående värde | 181,5 | 163,6 |
Tillkommande avtal | 0,0 | 17,9 |
Avgående avtal | 0,0 | 0,0 |
Utgående värde | 181,5 | 181,5 |
Räntekostnader för leasingskulder | 6,1 | 6,1 |
| KONCERN | ||
Mkr | KONCERN | MODERBOLAG | ||
Finansiella kostnader | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Räntekostnader koncernföretag | 0,0 | 0,0 | 26,4 | 40,4 |
Räntekostnader övriga | 302,5 | 148,9 | 10,3 | 40,8 |
Övriga finansiella kostnader | 4,9 | 3,0 | 4,1 | 2,6 |
Summa | 307,4 | 151,9 | 40,8 | 83,8 |
| Mkr | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Aktuell skatt | ||||
Årets skatteintäkt/skattekostnad | -15,0 | -8,0 | 0,0 | 0,0 |
Skatt hänförlig till tidigare år | -0,7 | -0,5 | -0,5 | 0,1 |
Summa aktuell skatt | -15,7 | -8,5 | -0,5 | 0,1 |
| Uppskjuten skatt | ||||
Obeskattade reserver | -3,9 | -3,5 | 0,0 | 0,0 |
Finansiella instrument | 31,2 | -13,2 | 16,9 | 5,9 |
Underskottsavdrag | 33,7 | -12,1 | 0,9 | -8,1 |
| Skillnad mellan fastigheternas bokförda värden | ||||
och skattemässiga värden | -10,5 | 6,8 | -2,7 | -2,2 |
Summa uppskjuten skatt | 50,5 | -22,0 | 15,1 | -4,4 |
Summa skatt | 34,8 | -30,5 | 14,6 | -4,3 |
Resultat före skatt | -240,9 | 201,9 | -147,2 | 102,7 |
Skatt enligt gällande skattesats | 49,6 | -41,6 | 30,3 | -21,2 |
Skatt hänförlig till tidigare år | -0,7 | -0,5 | -0,5 | 0,1 |
Effekt av omvärderade och ej nyttjade ränteavdrag | -5,9 | -0,6 | 0,0 | -0,6 |
| Effekt av resultat från andelar i intresseföretag | ||||
och joint ventures | 6,5 | 4,6 | 0,0 | 0,0 |
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 8,7 | 9,3 | 0,3 | 7,6 |
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader | -0,1 | -0,1 | -14,0 | -13,3 |
Skatteeffekt av avdragsgilla ej bokförda kostnader | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Ej värderad värdeförändring derivat | 0,0 | 27,3 | 0,0 | 23,6 |
| Ej redovisad uppskjuten skattefordran hänförlig till | ||||
temporära skillnader förvaltningsfastigheter | -19,9 | -24,0 | 0,0 | 0,0 |
Övriga poster | -3,3 | -4,9 | -1,5 | -0,5 |
Summa skattekostnad | 34,8 | -30,5 | 14,6 | -4,3 |
2023 | 2022 | |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr per aktie före utspädning | -1,59 | 0,84 |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr per aktie efter utspädning | -1,59 | 0,84 |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | -206,1 | 171,4 |
Utdelning hybridobligation | -46,9 | -39,8 |
Årets resultat efter avdrag utdelning hybridobligation | -253,0 | 131,6 |
2023 | 2022 | |
Antal aktier 31 december | 184 124,70 | 157 505,96 |
Vägt genomsnittligt antal aktier under året före utspädning | 159 037,40 | 157 127,60 |
2023 | 2022 | |
Vägt genomsnittligt antal aktier under året före utspädning | 159 037,4 | 157 127,6 |
Effekt av konvertibellån | 0,0 | 196,4 |
Vägt genomsnittligt antal aktier under året efter utspädning | 159 037,4 | 157 324,0 |
Mkr | KONCERN | |
Förvaltningsfastigheter enligt | 2023 | 2022 |
Extern värdering | 8 162,6 | 11 337,6 |
Intern värdering | 3 786,5 | 1 299,2 |
Pågående projekt | 339,5 | 225,8 |
Utgående redovisat värde | 12 288,6 | 12 862,6 |
Mkr | ||
| Påverkan på periodens resultat | ||
| KONCERN | ||
Mkr | 2023 | 2022 |
Fastighetsintäkter | 732,8 | 688,3 |
Fastighetskostnader för förvaltningsfastigheter som genererar fastighetsintäkter | -250,8 | -273,4 |
Fastighetskostnader för förvaltningsfastigheter som inte genererar fastighetsintäkter | -1,2 | 0,0 |
| MODERBOLAG | ||
Mkr | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 1 409,9 | 1 426,5 |
Investeringar | 17,7 | 46,8 |
Försäljningar | -245,8 | -85,7 |
Aktieägartillskott | 11,2 | 76,7 |
Nedskrivning | -67,9 | -54,4 |
Utgående anskaffningsvärden | 1 125,2 | 1 409,9 |
| Bokfört | Bokfört | |||||
| Organisations- | Antal | Kapital- | värde | värde | ||
| Företag | nummer | Säte | andelar | andel, % | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Amiralsstadens Fastigheter AB | 559388-1831 | Malmö | 250 | 100 | 0,0 | 0,0 |
Fastighets AB Sockerbetan Holding | 556878-0562 | Malmö | 500 | 100 | 0,2 | 0,2 |
Fastighets AB Örestrand | 556935-8038 | Malmö | 0 | 0,0 | 9,6 | |
Hyllinge Fastighets AB | 559235-5613 | Malmö | 250 | 100 | 9,2 | 0,0 |
Lärjungen Lägenheter 11 AB | 556875-5226 | Malmö | 1 000 | 100 | 28,1 | 28,1 |
Skattmåsen po Limhamn KB | 969716-8814 | Malmö | 100 | 38,5 | 36,2 | |
Stjernplan Tegelstenen 32 AB | 559396-7002 | Malmö | 0 | 0,0 | 0,0 | |
Svedala Folkets Hus AB | 559291-2223 | Malmö | 250 | 100 | 4,9 | 4,9 |
Söderfrö Fastighets AB | 556653-9960 | Malmö | 500 | 100 | 5,5 | 5,4 |
Trianon Antilopen AB | 556910-8987 | Malmö | 50 000 | 100 | 8,9 | 8,9 |
Trianon Beckasinen AB | 559254-3432 | Malmö | 250 | 100 | 1,0 | 0,5 |
Trianon Bryggan 1 AB | 556928-0281 | Malmö | 100 | 0,0 | -0,2 | |
Trianon Bunkeflostrand AB | 559150-9558 | Malmö | 500 | 100 | 0,1 | 0,1 |
Trianon Cineasten AB | 556050-4721 | Malmö | 0 | 0,0 | 145,7 | |
Trianon Docenten 4 AB | 556989-3109 | Malmö | 500 | 100 | 3,1 | 3,1 |
Trianon Docenten 8 AB | 556627-2026 | Malmö | 1 000 | 100 | 3,6 | 3,6 |
Trianon Fastighetsutveckling AB | 559257-0138 | Malmö | 250 | 100 | 0,5 | 0,5 |
Trianon Fjällrutan AB | 556758-4171 | Malmö | 0 | 0,0 | 31,7 | |
Trianon Folke AB | 559296-3556 | Malmö | 25 000 | 100 | 7,0 | 0,0 |
Trianon Gunghästen AB | 556953-6344 | Malmö | 500 | 100 | 47,0 | 47,0 |
Trianon Gåsen AB | 556997-3257 | Malmö | 0 | 0,0 | 8,2 | |
Trianon Hyllie AB | 559106-8795 | Malmö | 500 | 100 | 4,4 | 1,4 |
Trianon Hälsingör AB | 559254-3440 | Malmö | 250 | 100 | 0,0 | 0,0 |
Trianon Hämplingen AB | 556997-3240 | Malmö | 0 | 0,0 | 3,8 | |
Trianon Härsjön AB | 556734-7694 | Malmö | 10 | 100 | 20,6 | 20,6 |
Trianon Invest AB | 556258-6239 | Malmö | 1 500 | 100 | 6,4 | 6,4 |
Trianon Jordlotten AB | 559155-0248 | Malmö | 500 | 100 | 8,2 | 8,2 |
Trianon Kil AB | 556997-5096 | Malmö | 0 | 0,0 | 2,0 | |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Mkr | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 12,8 | 13,1 | 1,0 | 1,0 |
Investeringar | 0,9 | 0,4 | 0,4 | 0,0 |
Investeringar via bolag | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Försäljningar och utrangeringar | 0,0 | -0,7 | 0,0 | 0,0 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 13,7 | 12,8 | 1,4 | 1,0 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | -9,3 | -5,8 | -0,8 | -0,7 |
Omklassificeringar | 0,0 | -2,8 | 0,0 | 0,0 |
Återförda avskrivningar på avyttringar och utrangeringar | 0,0 | 0,7 | 0,0 | 0,0 |
Årets avskrivningar | -0,8 | -1,4 | -0,1 | -0,2 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -10,1 | -9,3 | -1,0 | -0,8 |
Utgående redovisat värde | 3,6 | 3,5 | 0,5 | 0,2 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Mkr | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 475,2 | 244,1 | 324,5 | 116,5 |
Förvärv | 11,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Resultatandel avyttrade intresseföretag | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Resultatandel kvarvarande intresseföretag | 0,0 | -10,0 | 0,0 | -10,0 |
Resultatandel joint ventures | 31,7 | 32,2 | 0,0 | 0,0 |
Årets uttag/Försäljningar | 0,0 | -11,3 | 0,0 | -2,2 |
Aktieägartillskott | 15,3 | 220,2 | 15,3 | 220,2 |
Utgående anskaffningsvärden | 533,2 | 475,2 | 339,8 | 324,5 |
| Organisations- | Kapital- | Röst- | Bokfört värde | Bokfört värde | ||
| Företag | nummer | Säte | andel, % | andel, % | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| BM Malmö AB | 559254-3465 | Malmö | 45 | 45 | 14,5 | 0,0 |
| Burlöv Center Fastighets AB | 559165-1566 | Malmö | 50 | 50 | 327,6 | 318,4 |
| LerTri Holding AB | 559344-9019 | Malmö | 50 | 50 | 0,5 | -0,3 |
| Landshövdingen Holding AB | 559319-3476 | Malmö | 50 | 50 | 170,0 | 157,1 |
| Stjernplan Tegelstenen 32 AB | 559396-7002 | Malmö | 50 | 50 | 20,5 | 0,0 |
533,2 | 475,2 | |||||
| Bokfört | Bokfört | |||||
| Organisations- | Antal | Kapital- | värde | värde | ||
| Företag | nummer | Säte | andelar | andel, % | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Trianon Korpen AB | 559257-0146 | Malmö | 250 | 100 | 0,0 | 0,0 |
Trianon Lerstorken AB | 556734-9831 | Malmö | 0 | 0,0 | 9,1 | |
Trianon Lerteglet 2 AB | 556935-0407 | Malmö | 500 | 100 | 9,1 | 9,1 |
Trianon Macken AB | 556717-8164 | Malmö | 1 000 | 100 | 15,0 | 15,0 |
Trianon Mozart I AB | 559133-5087 | Malmö | 50 000 | 100 | 11,1 | 11,1 |
Trianon No 1 Holding AB | 556714-6286 | Malmö | 0 | 0,0 | 21,8 | |
Trianon Notarien AB | 556997-3190 | Malmö | 0 | 0,0 | 3,2 | |
Trianon Omsorg AB | 556790-5814 | Malmö | 0 | 0,0 | 1,6 | |
Trianon Polstjärnan AB | 556648-6204 | Malmö | 34 978 468 | 100 | 647,6 | 699,6 |
Trianon Professorn Fastighets AB | 559194-2288 | Malmö | 0 | 0,0 | 6,6 | |
Trianon Projekt Holding AB | 559388-1716 | Malmö | 250 | 100 | 0,0 | 0,0 |
Trianon Resursen AB | 556082-2610 | Malmö | 1 000 | 100 | 32,2 | 32,2 |
Trianon Sege Park AB | 559058-8348 | Malmö | 500 | 100 | 5,2 | 1,7 |
Trianon Seved AB | 559155-0271 | Malmö | 500 | 100 | 0,1 | 0,1 |
Trianon Skrattmåsen AB | 556696-8763 | Malmö | 2 500 | 100 | 0,8 | 0,8 |
Trianon Slussen AB | 556939-3910 | Malmö | 500 | 100 | 1,4 | 1,4 |
Trianon Smedjan AB | 559225-5284 | Malmö | 500 | 100 | 0,1 | 2,6 |
Trianon Sorgenfri AB | 559212-7442 | Malmö | 500 | 100 | 0,5 | 0,5 |
Trianon Spiralen KB | 969628-2525 | Malmö | 100 | 15,9 | 15,9 | |
Trianon Storgatan AB | 556749-3738 | Malmö | 0 | 0,0 | 0,2 | |
Trianon Svedala 25 AB | 559165-1558 | Malmö | 500 | 100 | 0,0 | 0,1 |
Trianon Svedala 8:16 AB | 556680-8480 | Malmö | 1 000 | 100 | 13,5 | 13,5 |
Trianon Svedalagården AB | 559290-9658 | Malmö | 250 | 100 | 130,5 | 130,5 |
Trianon Tegelstenen 1 AB | 559221-3051 | Malmö | 500 | 100 | 0,1 | 0,1 |
Trianon Tegelstenen 7 AB | 559254-3580 | Malmö | 500 | 100 | 7,2 | 17,5 |
Trianon Tegelstenen 26 AB | 559387-5981 | Malmö | 250 | 100 | 0,0 | 0,0 |
Trianon Tegelstenen 27 AB | 559387-5957 | Malmö | 250 | 100 | 0,0 | 0,0 |
Trianon Tegelstenen 29 AB | 559396-7010 | Malmö | 250 | 100 | 0,0 | 0,0 |
Trianon Tegelstenen 30 AB | 559398-1136 | Malmö | 0 | 0,0 | 0,0 | |
Trianon Tegelstenen 31 AB | 559396-7028 | Malmö | 0 | 0,0 | 0,0 | |
Trianon Torna AB | 556997-2382 | Malmö | 0 | 0,0 | 2,4 | |
Trianon Vallen AB | 556406-8822 | Malmö | 1 000 | 100 | 12,4 | 12,4 |
Trianon Vivaldi AB | 559165-1608 | Malmö | 500 | 100 | 0,1 | 0,1 |
| Bokfört | Bokfört | |||||
| Organisations- | Antal | Kapital- | värde | värde | ||
| Företag | nummer | Säte | andelar | andel, % | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Trianon Vårsången 2 AB | 556984-5646 | Malmö | 500 | 100 | 5,1 | 5,1 |
Trianon Vårsången AB | 556645-6819 | Malmö | 1 000 | 100 | 20,4 | 20,4 |
Vårsången Invest AB | 559023-3788 | Malmö | 500 | 100 | 0,1 | 0,1 |
1 125,2 | 1 409,9 | |||||
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Mkr | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Förvärv | 150,0 | 0,0 | 150,0 | 0,0 |
Utgående anskaffningsvärde | 150,0 | 0,0 | 150,0 | 0,0 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Mkr | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Förutbetalda försäkringspremier | 0,0 | 4,5 | 0,0 | 4,5 |
Förutbetalda tomträttsavgifter | 3,0 | 2,9 | 0,0 | 0,0 |
Övriga förutbetalda kostnader | 8,7 | 11,8 | 5,9 | 6,6 |
Upplupna ränteintäkter | 4,0 | 0,7 | 3,4 | 1,6 |
Upplupna hyresintäkter | 4,9 | 3,1 | 2,4 | 1,6 |
Övriga upplupna intäkter | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Summa | 20,7 | 22,9 | 11,7 | 14,3 |
| Organisations- | |||||
| Företag | nummer | Säte | Tillgångar | Skulder | Resultat |
BM Malmö AB | 559254-3465 | Malmö | 64,1 | 49,6 | 0,0 |
Burlöv Center Fastighets AB | 559165-1566 | Malmö | 680,7 | 353,1 | 9,3 |
LerTri Holding AB | 559344-9019 | Malmö | 68,3 | 68,6 | 0,0 |
Landshövdingen Holding AB | 559319-3476 | Malmö | 391,5 | 221,5 | 12,9 |
Stjernplan Tegelstenen 32 AB | 559396-7002 | Malmö | 69,2 | 48,7 | 9,5 |
Antal aktier, tusental | Kvotvärde, kr | Aktiekapital, Mkr | |
Ingående 2023-01-01 | 157 506,0 | 0,625 | 98,4 |
Emission genom konvertering 2023-12-11 | 26 618,7 | 0,625 | 16,6 |
Utgående 2023-12-31 | 184 124,7 | 0,625 | 115,1 |
Före omklassificering | Omklassificering | Efter omklassificering | |
Tillskjutet kapital/Hybridobligation | 467,8 | 127,3 | 595,1 |
Balanserade vinstmedel | 3 491,4 | -127,1 | 3 364,3 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
| Mkr | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Lån från banker och övriga kreditinstitut | ||||
Långfristiga skulder | 5 016,7 | 4 127,0 | 637,7 | 445,3 |
Kortfristiga skulder | 1 861,1 | 2 581,6 | 7,0 | 73,1 |
Summa skuld lån från banker och övriga kreditinstitut | 6 877,8 | 6 708,6 | 644,7 | 518,4 |
| Skuld obligationslån | ||||
Långfristiga skulder | 222,8 | 0,0 | 222,8 | 0,0 |
Kortfristiga skulder | 0,0 | 398,8 | 0,0 | 398,8 |
Summa skuld obligationslån | 222,8 | 398,8 | 222,8 | 398,8 |
| Skuld koncernbolag | ||||
Långfristiga skulder | 0,0 | 0,0 | 1 230,3 | 957,1 |
Kortfristiga skulder | 0,0 | 0,0 | 546,6 | 405,4 |
Summa skulder till koncernbolag | 0,0 | 0,0 | 1 776,9 | 1 362,5 |
| Övriga skulder | ||||
Långfristiga skulder | 2,9 | 4,5 | 0,0 | 0,0 |
Kortfristiga skulder | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Summa övriga skulder | 2,9 | 4,5 | 0,0 | 0,0 |
Summa långfristig upplåning | 5 242,4 | 4 131,5 | 2 090,8 | 1 402,4 |
Amortering inom 2–5 år | 4 137,4 | 3 064,9 | 860,5 | 445,3 |
Amortering senare än 5 år | 1 105,0 | 1 066,7 | 1 230,3 | 957,1 |
Summa kortfristig upplåning | 1 861,1 | 2 980,4 | 553,6 | 877,3 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Mkr | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Ingående redovisat värde skuld | 6,0 | 70,9 | 28,2 | 70,9 |
Värdeförändring | 151,3 | -196,4 | 138,7 | -174,2 |
Erlagd ränta | 0,0 | -11,2 | 0,0 | -11,2 |
Avyttrad del | 0,0 | 142,7 | 0,0 | 142,7 |
Utgående nettoskuld | 157,3 | 6,0 | 166,9 | 28,2 |
Varav långfristig del derivatskuld | 166,9 | 28,2 | 166,9 | 28,2 |
Varav långfristig del derivatfordran | 9,6 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Varav kortfristig del derivatfordran | 0,0 | 22,2 | 0,0 | 0,0 |
Mkr | KONCERN | MODERBOLAG | ||
Uppskjuten skattefordran | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Skatt avseende | ||||
| Skattemässiga underskott/ränteavdrag: | ||||
Ingående balans | 29,7 | 41,8 | 0,8 | 8,9 |
Förändring i balansräkningen | 0,7 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Förändring direkt i eget kapital | 11,6 | 0,0 | 11,6 | 0,0 |
Förändring i resultaträkningen | 33,7 | -12,1 | -10,8 | -8,1 |
Utgående redovisat värde | 75,7 | 29,7 | 1,6 | 0,8 |
| Finansiella instrument: | ||||
Ingående balans | 5,8 | 14,8 | 5,8 | 14,6 |
Förändring i resultaträkningen | 28,6 | -9,0 | 28,6 | -8,8 |
Utgående redovisat värde | 34,4 | 5,8 | 34,4 | 5,8 |
| Skillnaden mellan fastigheternas bokförda värde | ||||
| och verkligt värde: | ||||
Ingående balans | 0,0 | -1,1 | 0,0 | 0,0 |
Förändring i balansräkningen | 0,0 | 1,1 | 0,0 | 0,0 |
Förändring i resultaträkningen | 0,6 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Utgående redovisat värde | 0,6 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Nyttjanderättstillgångar: | ||||
Ingående balans | 37,4 | 33,7 | 0,0 | 0,0 |
Förändring i balansräkningen | 0,0 | 3,7 | 0,0 | 0,0 |
Utgående redovisat värde | 37,4 | 37,4 | 0,0 | 0,0 |
Kvittas mot uppskjuten skatteskuld | -37,4 | -37,4 | 0,0 | 0,0 |
Utgående redovisat värde | 110,7 | 35,5 | 36,0 | 6,6 |
Mkr | KONCERN | MODERBOLAG | ||
Uppskjuten skatteskuld | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Skatt avseende | ||||
| Obeskattade reserver i koncernföretag: | ||||
Ingående balans | 7,6 | 4,1 | 0,0 | 0,0 |
Förändring i resultaträkningen | 3,9 | 3,5 | 0,0 | 0,0 |
Utgående redovisat värde | 11,5 | 7,6 | 0,0 | 0,0 |
| Skillnaden mellan fastigheternas bokförda värde | ||||
| och verkligt värde: | ||||
Ingående balans | 842,9 | 853,2 | 12,8 | 10,7 |
Avyttring koncernföretag | -26,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Förändring i balansräkningen | 0,0 | -3,0 | 0,0 | 0,0 |
Förändring i resultaträkningen | 11,1 | -7,3 | 2,7 | 2,1 |
Utgående redovisat värde | 827,9 | 842,9 | 15,5 | 12,8 |
| Finansiella instrument: | ||||
Ingående balans | 4,6 | 0,0 | 0,0 | 15,1 |
Förändring i resultaträkningen | -2,6 | 4,6 | 0,0 | -15,1 |
Utgående redovisat värde | 2,0 | 4,6 | 0,0 | 0,0 |
| Leasingskuld: | ||||
Ingående balans | 37,4 | 33,7 | 0,0 | 0,0 |
Förändring i balansräkningen | 0,0 | 3,7 | 0,0 | 0,0 |
Utgående redovisat värde | 37,4 | 37,4 | 0,0 | 0,0 |
Kvittas mot uppskjuten skattefordran | -37,4 | -37,4 | 0,0 | 0,0 |
Utgående redovisat värde | 841,4 | 855,1 | 15,5 | 12,8 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Mkr | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Upplupna lönerelaterade kostnader | 11,1 | 9,9 | 3,5 | 3,2 |
Upplupna räntor | 20,4 | 18,2 | 0,0 | 0,4 |
Förutbetalda hyresintäkter | 77,5 | 76,0 | 12,0 | 8,8 |
Övriga poster | 18,3 | 15,4 | 3,5 | 3,0 |
Summa | 127,3 | 119,5 | 19,1 | 15,3 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Mkr | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Säkerheter för kreditfaciliteter: | ||||
Fastighetsinteckningar | 7 067,0 | 6 880,0 | 659,4 | 600,6 |
Summa | 7 067,0 | 6 880,0 | 659,4 | 600,6 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Mkr | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Borgensförbindelser till förmån för koncernföretag | 0,0 | 0,0 | 5 964,3 | 5 965,5 |
| Borgensförbindelser till förmån för joint ventures och | ||||
intresseföretag | 617,3 | 390,1 | 617,3 | 390,1 |
Summa | 617,3 | 390,1 | 6 581,6 | 6 355,6 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Mkr | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Förskott | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Övriga poster | 2,9 | 4,5 | 0,0 | 0,0 |
Summa | 2,9 | 4,5 | 0,0 | 0,0 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Mkr | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Tilläggsupplysning till kassaflödesanalys | ||||
| Betalt finansnetto | ||||
Erhållen ränta | 33,8 | 3,4 | 23,5 | 0,2 |
Avyttrad derivatfordran | 0,0 | 142,7 | 0,0 | 142,7 |
Erlagd ränta | -307,4 | -163,1 | -27,2 | -43,4 |
Erlagd räntekostnad, nyttjanderätter | -6,1 | -6,1 | 0,0 | 0,0 |
Summa betalt finansnetto | -279,8 | -23,1 | -3,7 | 99,5 |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet: | ||||
Av- och nedskrivningar av tillgångar | 1,9 | 2,2 | 45,4 | 32,6 |
Nettoresultat exploateringsfastigheter | -1,8 | -8,4 | 0,0 | 0,0 |
Summa | 0,1 | -6,2 | 45,4 | 32,6 |
Förvärvade tillgångar och skulder: | 2023 | 2022 |
Förvaltningsfastigheter | 146,7 | 38,0 |
Maskiner och inventarier | 0,0 | 0,0 |
Uppskjuten skattefordran | 0,0 | 0,0 |
Rörelsefordringar | 28,1 | 0,1 |
Likvida medel | 0,3 | 3,6 |
Fordringar, ägare | 0,0 | 0,0 |
Långfristiga skulder | -159,0 | -18,2 |
Övriga rörelseskulder och avsättningar | -1,4 | -1,0 |
Summa nettotillgångar | 14,7 | 22,5 |
Avgår: Likvida medel i den förvärvade enheten | -0,3 | -3,6 |
Förvärv av aktier från icke bestämmande inflytande | 0,0 | 0,0 |
Förvärv av intresseföretag | 0,0 | -11,3 |
Lösen extern skuld minus upptagande av ny skuld | 34,7 | 0,0 |
Överenskommen reglering av fordran respektive skuld till säljaren vid förvärv av bolag | 31,7 | 0,0 |
Påverkan på likvida medel | 80,8 | 7,7 |
Avyttrade nettotillgångar via dotterföretag: | 2023 | 2022 |
Förvaltningsfastigheter | 749,9 | 122,3 |
Rörelsefordringar | 6,6 | 0,0 |
Likvida medel | 6,7 | 0,0 |
Långfristiga skulder | -375,6 | -82,5 |
Uppskjutna skatteskulder | -26,1 | 0,0 |
Kortfristiga skulder | -63,3 | 0,0 |
Övriga rörelseskulder och avsättningar | -88,7 | -3,6 |
Andelar i intresseföretag | -20,5 | 41,7 |
Resultat vid avyttring | 41,7 | 0,0 |
Försäljningspris | 230,8 | 36,2 |
Avgår: Likvida medel | -6,7 | 0,0 |
Överenskommen reglering via revers | -86,0 | 0,0 |
Betalning genom aktier | -95,0 | 0,0 |
Reglering av koncernfordran | 82,0 | 0,0 |
Påverkan på likvida medel | 125,1 | 36,2 |
| KONCERN | Ej kassaflödespåverkande | |||||
| Poster från | Kassa flödes- | Förvärv/ | Omklassifi- | |||
finansieringsverksamheten | 2022-12-31 | påverkande | Försäljning | Nyttjanderätt | cering | 2023-12-31 |
| Långfristiga och kortfristiga | ||||||
räntebärande skulder | 7 289,3 | 368,4 | -372,0 | -0,7 | 0,0 | 7 285,1 |
| Summa skulder från | ||||||
finansieringsverksamheten | 7 289,3 | 368,4 | -372,0 | -0,7 | 0,0 | 7 285,1 |
| KONCERN | Ej kassaflödespåverkande | |||||
| Poster från | Kassaflödes- | Förvärv/ | Omklassi- | |||
finansieringsverksamheten | 2021-12-31 | påverkande | Försäljning | Nyttjanderätt | ficering | 2022-12-31 |
| Långfristiga och kortfristiga | ||||||
räntebärande skulder | 7 078,3 | 229,2 | 18,2 | 18,7 | -55,0 | 7 289,3 |
| Summa skulder från | ||||||
finansieringsverksamheten | 7 078,3 | 229,2 | 18,2 | 18,7 | -55,0 | 7 289,3 |
| Finansiella tillgångar | ||||||
| Finansiella tillgångar | och skulder värderade | Finansiella skulder | ||||
| värderade till upplupet | till verkliga värden vid | värderade till upplupet | ||||
| Mkr | anskaffningsvärde | resultaträkningen | anskaffningsvärde | |||
KONCERN | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Fordringar hos intresseföretag | 9,9 | 9,2 | ||||
Fordringar hos joint venture | 79,4 | 42,1 | ||||
Övriga värdepappersinnehav | 150,0 | 0,0 | ||||
Kundfordringar | 19,0 | 17,3 | ||||
Övriga fordringar | 113,4 | 35,6 | ||||
Upplupna intäkter | 8,9 | 3,8 | ||||
Likvida medel | 109,8 | 90,0 | ||||
Räntebärande skulder | 7 100,6 | 7 107,4 | ||||
Leasingskulder | 181,6 | 181,4 | ||||
Räntederivat skuld | -166,9 | -28,2 | ||||
Räntederivat fordran | 9,6 | 22,2 | ||||
Checkräkningskredit | 21,7 | 0,0 | ||||
Leverantörsskulder | 64,3 | 89,5 | ||||
Övriga skulder | 82,5 | 34,1 | ||||
Upplupna kostnader | 49,8 | 43,5 | ||||
Summa | 340,4 | 198,0 | -7,3 | -6,0 | 7 500,5 | 7 455,9 |
| Försäljning av varor | Ränteintäkter och | Inköp av varor | ||||||||
| och tjänster till | ränteutgifter med | och tjänster hos | Fordringar hos | Skulder till | ||||||
| närstående | närstående | närstående | närstående | närstående | ||||||
Mkr | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| KONCERN | ||||||||||
| Närståenderelation: | ||||||||||
Intresseföretag | 2,1 | 4,5 | 0,7 | 0,5 | 0,0 | 0,0 | 9,9 | 9,2 | 0,0 | 0,0 |
| Joint ventures | 4,6 | 5,0 | 1,3 | 2,1 | -0,6 | -0,1 | 79,3 | 41,1 | 0,0 | 0,0 |
Övriga närstående | 1,0 | 1,0 | 0,0 | 0,0 | 0,4 | -0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Summa | 7,7 | 10,5 | 2,0 | 2,6 | -0,2 | -0,2 | 89,2 | 50,3 | 0,0 | 0,0 |
| MODERBOLAG | ||||||||||
| Närståenderelation: | ||||||||||
Dotterföretag | 2,6 | 3,6 | 28,1 | 6,3 | -3,0 | -5,2 | 1 658,4 | 1 367,5 | 1 230,3 | 957,1 |
Intresseföretag | 2,1 | 4,5 | 0,7 | 0,5 | 0,0 | 0,0 | 9,9 | 9,2 | 0,0 | 0,0 |
| Joint ventures | 3,4 | 4,2 | 1,3 | 2,1 | -1,0 | -0,1 | 68,8 | 41,1 | 0,0 | 0,0 |
Övriga närstående | 0,2 | 0,2 | 0,0 | 0,0 | -0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Summa | 8,3 | 12,5 | 30,1 | 8,9 | -4,0 | -5,3 | 1 737,1 | 1 417,8 | 1 230,3 | 957,1 |
| Till bolagsstämmans förfogande står: | |
balanserat resultat | 206,4 |
överkursfond | 1 630,7 |
årets resultat | -132,6 |
| 1 704,5 | |
| Styrelsen föreslår att: | |
i ny räkning överföres | 1 704,5 |
| 1 704,5 | |
KONCERN | Totalt | Bostäder | Samhäll | Kommersiellt | ||||
| jan-dec | jan-dec | jan-dec | jan-dec | jan-dec | jan-dec | jan-dec | jan-dec | |
| Mkr | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Hyresintäkter | 726,6 | 684,9 | 516,7 | 495,1 | 90,5 | 73,5 | 119,4 | 116,3 |
Fastighetskostnader | -246,6 | -267,3 | -181,3 | 197,6 | -23,4 | -26,8 | -41,9 | -42,9 |
Driftnetto | 480,0 | 417,6 | 335,4 | 297,5 | 67,1 | 46,7 | 77,5 | 73,4 |
Räntekostnad nyttjanderätt (tomträtter) | -6,1 | -6,1 | -6,0 | -6,0 | -0,1 | -0,1 | 0,0 | 0,0 |
Värdeförändring förvaltningsfastigheter | -254,4 | -290,4 | -199,9 | -325,0 | -39,3 | 74,6 | -15,2 | -40,0 |
Segmentsresultat | 219,5 | 121,1 | 129,5 | -33,5 | 27,7 | 121,2 | 62,3 | 33,4 |
| Ej fördelade poster | ||||||||
Driftnetto avseende projektfastigheter | 0,8 | 5,7 | ||||||
Övriga intäkter och central administration | -49,7 | -56,6 | ||||||
Resultat från intresse företag och joint ventures | 31,7 | 22,2 | ||||||
Finansnetto exklusive tomträtter | -273,7 | -142,7 | ||||||
Värdeförändring projektfastigheter | -18,2 | 55,9 | ||||||
Värdeförändring derivat | -151,4 | 196,4 | ||||||
Resultat före skatt | -240,9 | 202,0 | ||||||
Skatt på årets resultat | 34,8 | -30,5 | ||||||
Årets resultat | -206,1 | 171,4 | ||||||
Verkligt värde per segment | 11 950,0 | 12 452,2 | 8 662,4 | 9 086,5 | 1 453,5 | 1 514,8 | 1 834,1 | 1 850,9 |
Verkligt värde projekt | 338,6 | 410,4 | ||||||
| Verkligt värde förvaltningsfastigheter | 12 288,6 | 12 862,6 | 8 662,4 | 9 086,5 | 1 453,5 | 1 514,8 | 1 834,1 | 1 850,9 |
Överskottsgrad, % | 67,8 | 62,6 | 64,9 | 60,1 | 74,1 | 63,5 | 64,9 | 63,1 |