DANTAX A/S  
Bransagervej 15  
DK-9490 Pandrup  
CVR. nr. 36 59 15 28  
ÅRSRAPPORT FOR 2022/23  
1/7 2022 30/6 2023  
Årsrapporten er fremlagt og godkendt på selskabets  
ordinære generalforsamling den 24/10 2023  
Per Mogensen_  
Dirigent  
 
INDHOLDSFORTEGNELSE  
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Side  
-----------------------------  
Ledelsesberetning ..........................................................................................................  
Ledelsens regnskabspåtegning.......................................................................................  
Den uafhængige revisors revisionspåtegning..................................................................  
Resultatopgørelse og totalindkomstopgørelse for året 1. juli 2022 - 30. juni 2023 ..........  
1 - 5  
6
7 - 10  
11  
Balance pr. 30. juni 2023 ................................................................................................ 12 - 13  
Pengestrømsopgørelse .................................................................................................. 14  
Egenkapitalopgørelse ..................................................................................................... 15 - 16  
Noter ............................................................................................................................... 17 - 34  
 
LEDELSESBERETNING  
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Dantax A/S
Bransagervej 15
9490 Pandrup
CVR nr.  
Telefon:  
36 59 15 28  
98 24 76 77  
Hjemsted: Jammerbugt Kommune  
BESTYRELSE:  
Per Mogensen  
(formand)  
Advokat, født 1956, indtrådt i bestyrelsen i 2007  
Bestyrelsesmedlem eller direktør i; Hedegaard & Christensen Holding A/S, K.S.C.  
Holding A/S, John Peter Jensen Holding A/S, Nordic Air A/S, North Flying A/S, Kristensen  
& Linde A/S, Centrum Biler A/S, Nostro A/S, PJ Distribution A/S, Per Mogensen Invest  
ApS, Quality Seed A/S, KSC Administration A/S, HCH Gruppen A/S, Servicebroker A/S,  
Service Center Gruppen A/S og Aktiv Hvidevareservice A/S.  
John Peter Jensen  
Mads Peter Lübeck  
Direktør, født 1944, indtrådt i bestyrelsen i 1971  
Bestyrelsesmedlem eller direktør i: John Peter Jensen Holding A/S, Nordic Air A/S og  
North Flying A/S.  
Direktør, født 1967, indtrådt i bestyrelsen i 1999  
Bestyrelsesmedlem eller direktør i: Alfa Audio A/S, Cimber Advisor ApS, Rival A/S,  
Nordic Air A/S, North Flying A/S, Gatehouse Holding A/S, , MAX ApS, Autosam A/S,  
XCI A/S, XCI Holding A/S, MPL ApS, Hagens Fjedre A/S, A2M ApS, A2M II  
ApS, Clemco Danmark A/S, Create IT Real A/S,Halbyg A/S, Unimec A/S, XTC ApS,  
BD Energy Holding A/S,, BD Energy A/S Khartoum ApS, DSE Test Solutions A/S,  
Gatehouse Igniter A/S, Venti A/S, 10X ApS og Gatehouse Group A/S.  
Peter Bager  
Direktør, født 1972, indtrådt i bestyrelsen i 2014  
Bestyrelsesmedlem eller direktør i: Inmobile ApS, BLT 2016 A/S,  
Steens Group A/S, Audio Distribution Group ApS, Edge Team A/S,  
RunningXpert Group ApS, Frecon A/S, Frecon Holding ApS, Door System A/S,  
Tvilum A/S 2018, Varde Ovne A/S, Auxilium ApS,  
Johnsen Graphic Solutions A/S, Proshop Europe A/S, Proshop Europe Holding A/S,  
Bravo Tours 1998 A/S, Expromo Europe A/S, BT Air Brokers ApS, Leicon ApS,  
Via Copenhagen A/S, XTC ApS, CS Grafisk A/S, Kiloo Capital A/S, Kiloo Ventures A/S  
Kiloo Properties ApS, Massive Leasing ApS, Kiloo Play ApS, Top Tours ApS, Kiloo A/S,  
Manatee ApS, Northlands ApS, Phonetrade ApS  
Peter Bøgh Jensen  
Direktør, født 1984, indtrådt i bestyrelsen i 2015  
Tiltrådt som direktør i Dantax A/S 1/1 2016  
Bestyrelsesmedlem i John Peter Jensen Holding A/S  
REVISION:  
Beierholm, Statsautoriseret Revisionspartnerselskab, Aalborg  
Selskabsoversigt:  
Hjemmesider:  
www.dantaxradio.dk www.scansonic.dk  
www.harmonyfurn.com  
www.raidho.dk www.scansonichd.dk www.gamutaudio.com  
1
 
Generalforsamling afholdes på selskabets kontor den 24. oktober 2023, kl. 13.30.  
LEDELSESBERETNING  
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Hoved- og nøgletal for koncernen  
2022/23 2021/22 2020/21 2019/20 2018/19  
I 1.000 kr.  
21.925  
2.185  
0
21.214  
253  
26.098  
1.222  
0
22.346  
-699  
0
32.952  
673  
Nettoomsætning  
Resultat af primær drift  
Indtægt af associerede virksomheder efter skat  
Resultat af finansielle poster  
Resultat før skat  
0
4.107  
1.870  
6.650  
6.056  
8.672  
10.857  
8.399  
- 1.572  
- 1.319  
- 1.092  
27.016  
28.238  
22.011  
840  
141  
67  
Årets resultat  
77.324  
30.000  
71.424  
5.900  
70.543  
30.000  
65.760  
4.783  
92.273  
30.000  
87.408  
4.865  
72.899  
30.000  
68.322  
4.577  
78.177  
30.000  
72.364  
5.813  
Aktiver i alt  
Aktiekapital  
Egenkapital  
Forpligtelser  
10,0  
19,3  
12,2  
92  
1,2  
2,5  
4,7  
8,9  
-3,1  
-4,3  
0,1  
94  
2,0  
4,5  
9,0  
93  
Overskudsgrad  
Afkast af investeret kapital (ROIC)  
Egenkapitalens forrentning  
Soliditetsgrad  
- 1,4  
93  
28,3  
95  
28,4  
27,8  
- 3,7  
- 3,6  
74,4  
73,7  
0,2  
0,2  
20,5  
20,5  
Resultat efter skat pr. aktie (EPS)  
Udvandet resultat efter skat pr. aktie (EPS-D)  
21  
75  
10  
-
50  
68  
10  
4.478  
231  
14  
69  
Foreslået udbytte pr. aktie  
Pay-out ratio %  
241  
274  
222  
434  
295  
312  
245  
230  
Indre værdi pr. aktie  
Børskurs ultimo pr. aktie  
226  
12  
11  
11  
11  
12  
Gennemsnitlig antal ansatte  
Omsætning pr. ansat  
1.827  
1.929  
2.373  
2.031  
2.746  
For definition af nøgletal se side 34.  
Selskabet har siden den senest aflagte årsrapport og til dato udsendt følgende meddelelser til Nasdaq  
Copenhagen A/S:  
06. august 2022  
20. september 2022  
20. september 2022  
04. oktober 2022  
04. oktober 2022  
25. oktober 2022  
25. oktober 2022  
07. februar 2023  
23. maj 2023  
Tildeling af aktieoptioner  
Årsregnskabsmeddelse 2021/22  
Finanskalender 2022/23  
Årsrapport 2021/22  
Indkaldelse til generalforsamling  
Generalforsamling  
Delårsrapport for perioden 1/7 30/9 2022  
Halvårsrapport for perioden 1/7 31/12 2022  
Delårsrapport for perioden 1/7 31/3 2023  
Opjustering af resultatforventning 2022/23  
12. september 2023  
Fondsbørsmeddelelser for de seneste 5 år er tilgængelige på Dantax Radio A/S´ hjemmeside:  
www.dantaxradio.dk  
2
 
LEDELSESBERETNING  
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Aktivitet  
Koncernens hovedaktivitet består som i tidligere år af udvikling, markedsføring og salg af HiFi-udstyr. Aktiviteten  
foregår i datterselskabet Dantax Radio A/S. Salget sker primært under mærkerne Dantax, Scansonic og  
Harmony. Herudover omfatter aktiviteten produktion og salg af Raidho, Scansonic og Gamut højttalere.  
Den økonomiske stilling  
Koncernens samlede resultat efter skat udgør et overskud på 8,4 mio. kr. mod et underskud på 1,1 mio.kr. sidste  
år. Heraf udgør resultat af primær drift 1,7 mio.kr mod 0,1 mio.kr sidste år (efter skat) og resultatet af finansielle  
poster udgør 6,8 mio. kr. mod -1,2 mio. kr. sidste år (efter skat).  
I forbindelse med børsmeddelelse af d. 23. maj 2023 var forventningen til årets resultat af primær drift et  
overskud i niveauet 0 - 1 mio. kr. efter skat.  
Den overskydende likviditet påtænkes anvendt til opkøb, såfremt der kan findes en egnet opkøbsmulighed  
indenfor branchen. Indtil videre placeres likviderne i børsnoterede aktier og som bankindestående.  
Højttaler og Hi-Fi aktivitet  
Omsætning og resultat er steget i forhold til sidste år, primært som følge af øget indsats i at sælge high-  
end Hi-Fi til udlandet.  
Salget sker blandt andet under navnene Raidho, Gamut og Scansonic HD og højttalerne produceres i Pandrup.  
Produkterne sælges worldwide og har igen i år modtaget priser i internationale tests.  
Der arbejdes løbende på fokusering på færre produkter og dermed nedbringelse af lageret.  
Investeringer  
Selskabets overskydende likviditet er investeret i børsnoterede aktier. Ved årets start var der investeret for 53  
mio. kr. og i årets løb er der netto solgt for 3.4 mio. kr. Investeringen har i året løb givet et afkast på 8.7 mio.kr.  
før skat, svarende til et afkast på ca. 16,5 % for året. Sidste år var der et negativt afkast på -2%.  
Forventninger  
Med den fortsatte fokusering på højttalere, og afvikling af øvrige produkter, er der forventning om positiv udvikling  
i indtjeningen for regnskabsåret 2022/23.  
Investering  
Overskydende likviditet, placeres i børsnoterede aktier og bankindestående. Set over en længere periode  
forventes her et årligt afkast på ca. 6 %, men der må på kort sigt forventes større udsving i både positiv  
og negativ retning.  
Samlet forventes for 2023/24, før resultat af investering, et resultat i størrelsesordenen 1 - 2 mio. kr. efter skat.  
Overskudsdisponering  
Bestyrelsen foreslår, at der udbetales 6,3 mio. kr. i udbytte, svarende til 21 kr. pr aktie.  
Forretningsmæssige risici  
Konjunkturforhold  
Dantax er afhængig af udviklingen i de generelle økonomiske konjunkturer, herunder særligt udviklingen i det  
private forbrug.  
For at afbøde virkningen af den faldende efterspørgsel, satses der på afsætning af produkter indenfor forskellige  
nicher og prissegmenter. De seneste år er der satset målrettet på kvalitetshøjttalere.  
Markeder  
Dantax har en omsætning, der er jævn fordelt geografisk ud over hele verdenen.  
Konkurrenceforhold  
Markedet for forbrugerelektronik er præget af hård priskonkurrence. Markedet inden for High-End produkter er  
stabilt.  
3
 
LEDELSESBERETNING  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Finansielle risici  
Koncernens finansielle risici er beskrevet i note 18, hvortil der henvises  
Videnressourcer  
Det er væsentligt for koncernens fortsatte vækst at kunne tiltrække og fastholde medarbejdere med salgs- og  
brancheerfaring.  
Incitamentsprogrammer  
Der er indført aktiebaserede incitamentsprogrammer i selskabet jf. Note 17  
Begivenheder efter regnskabsårets udløb  
Der er efter regnskabsårets udløb ikke indtruffet begivenheder, som væsentligt vil kunne forrykke koncernens  
eller moderselskabets finansielle stilling.  
Virksomhedsledelse  
God selskabsledelse
Dantax A/S har udarbejdet lovpligtig redegørelse for virksomhedsledelse jf. årsregnskabslovens § 107b for
regnskabsåret 2022/23 og offentliggjort denne på Dantax Radio A/S hjemmeside:
http://dantaxradio.dk/wp-content/uploads/2022/10/God-ledelse-2022.pdf
(Endnu ikke aktiv)
Redegørelsen indeholder en oversigt over, hvordan Dantax efterlever anbefalingerne til god selskabsledelse
samt en beskrivelse af hovedelementerne i interne kontrol- og risikostyringssystemer, samt sammensætningen af
Dantax´ ledelsesorganer.
Samfundsansvar
Dantax er bevidst om sit samfundsansvar og vil også i fremtiden arbejde på at styrke dette.
Ledelsen ønsker på alle måder at drive en virksomhed, som lever op til den danske lovgivning, og agere som en
ansvarlig virksomhed, der minimerer negative påvirkninger på interessenter og det omgivende samfund mest
muligt. Virksomheden har indtil videre valgt ikke at vedtage og implementere politikker for samfundsansvar.
Begrundelsen herfor er, at virksomhedens aktiviteter generelt udføres under hensyntagen til almindeligt
anerkendte principper og god forretningsmoral. Efter ledelsens opfattelse vil dette i sig selv medføre, at
virksomheden agerer samfundsmæssigt ansvarligt
Miljøforhold
Datterselskabet Dantax Radio A/S er omfattet af ”Bekendtgørelse om håndtering af affald af elektrisk og
elektronisk udstyr” - Elskrotbekendtgørelsen.
Ifølge elskrotbekendtgørelsen har producenter og importører ansvaret for bortskaffelse af elskrot. Til opfyldelse af
sin forpligtelse har Dantax Radio A/S tilsluttet sig den kollektive ordning Elretur.
Sociale forhold og medarbejderforhold
Dantax ønsker at udvikle sin forretning på en økonomisk og samfundsmæssig forsvarlig måde. Dette betyder, at
koncernen både vil leve op til lovgivningen i de lande og lokalsamfund, hvor man opererer.
Respekt for menneskerettigheder
Koncernens politik er, at alle mennesker skal behandles i overensstemmelse med de internationale
menneskerettigheder. Dette gælder både medarbejderne ansat i koncernen samt ansatte hos leverandører og
samarbejdspartnere.
4
 
LEDELSESBERETNING  
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Antikorruption og bestikkelse
Koncernen ønsker ikke at medvirke til korruption, bestikkelse, svindel og lignende. Dette kommunikeres også til
medarbejderne, ligesom det også forventes at leverandører og samarbejdspartnere har samme tilgang hertil.
Mål og politikker for det underrepræsenterede køn
Det er Dantax’ holdning, at alle jobs i koncernen skal besættes af de bedst kvalificerede kandidater, herunder
også pladserne på de øverste ledelsesniveauer. Dantax bestræber sig på at sikre mangfoldighed og lige
muligheder for begge køn i hele koncernen.
Der er i dag ikke kvinder i bestyrelsen i Dantax og det gælder ligeledes i den tilknyttede virksomhed.
Målet er at det underrepræsenterede køn inden år 2025, skal udgøre 20% af medlemmerne i bestyrelsen.
Bestyrelsen vender fortsat egnede kandidater blandt ansøgere og ønsker at øge diversiteten i øverste
ledelsesniveau.
Dataetik
Dataetik dækker over brugen af alle former for data, ikke kun persondata. Væsentligste dataudveksling er med:
Medarbejdere i koncernen
Kunder
Leverandører
Dataudveksling håndteres med disse på en ansvarlig måde og inden for gældende lovgivning, herunder også
GDPR og andre databeskyttelsesretlige regler.
Dataindsamlingen er begrænset til forretningskritiske data, der vurderes afgørende for en forsvarlig udøvelse af
selskabets aktiviteter.
Med baggrund i ovenstående, herunder selskabets størrelse, typen af aktiviteter og de markeder, hvorpå
koncernen opererer, har bestyrelsen besluttet ikke at vedtage politikker for selskabets dataetik.
Det vurderes løbende, hvorvidt der er behov for at vedtage politikker på området.
Aktionærinformation  
Ledelsens beholdning af aktier mv.  
Kapital Stemmer  
Nom. kr.  
%
%
Bestyrelsen/direktion  
--------------------- ---------- --------------  
John Peter Jensen Holding A/S, Pandrup, ejet  
af John Peter Jensen, Silkeborg  
22.037.800  
73,5  
73,5  
Peter Bøgh Jensen, Silkeborg  
MPL ApS, ejet af Mads Peter Lübeck, Egå  
Mads Peter Lübeck, Egå  
3.130.300  
126.000  
50.000  
10,4  
0,4  
0,2  
0,1  
0,1  
10,4  
0,4  
0,2  
0,1  
0,1  
Peter Bager, Hinnerup  
40.000  
Auxilium ApS, Hinnerup, ejet af Peter Bager  
20.000  
Selskabets aktiekapital udgør nominelt 30.000.000 kr. svarende til 300.000 stk. aktier a 100 kr., der hver giver ret  
til en stemme. Ingen aktier er tildelt særlige rettigheder. Der er ingen begrænsninger i omsætteligheden og ingen  
stemmeretsbegrænsninger. Aktionærers stemmerettighed opgøres på registreringsdatoen på baggrund af  
notering af de kapitalejerforhold, de er registreret i ejerbogen, samt de meddelelser om ejerforhold, som  
selskabet har modtaget med henblik på indførsel i ejerbogen. Registreringsdatoen ligger 1 uge før  
generalforsamlingens afholdelse.  
Aktierne er noteret på Nasdaq Copenhagen under fondskode DK0015205637.  
5
 
LEDELSESBERETNING  
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Selskabets bestyrelse består af 3-5 medlemmer, der vælges af generalforsamlingen for ét år ad gangen.  
De på generalforsamlingen behandlede anliggender afgøres ved simpelt stemmeflertal. Til vedtagelse af  
vedtægtsændringer kræves dog mindst to tredjedels stemmeflertal. For de fuldstændige regler henvises til  
vedtægterne.  
Selskabet kan, i henhold til generalforsamlingens bemyndigelse, erhverve egne aktier op til 10 % af  
aktiekapitalen. Bemyndigelsen løber frem til næste ordinære generalforsamling, hvor bestyrelsen vil anmode om  
fornyet bemyndigelse.  
Selskabet har i det forløbne regnskabsår ikke købt eller solgt egne aktier.  
LEDELSENS REGNSKABSPÅTEGNING  
Ledelsespåtegning
Vi har dags dato aflagt årsrapporten for regnskabsåret 2022/23 for Dantax A/S.
Årsrapporten er aflagt i overensstemmelse med International Financial Reporting Standards (IFRS) som
godkendt af EU og danske oplysningskrav for børsnoterede selskaber.
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet og årsregnskabet giver et retvisende billede af koncernens og
selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30. juni 2023 samt af resultatet af koncernens og selskabets
aktiviteter og pengestrømme for regnskabsåret 2022/23.
Samtidig er det vores opfattelse, at ledelsesberetningen indeholder en retvisende redegørelse for udviklingen i
koncernens og selskabets aktiviteter og økonomiske forhold, årets resultater og selskabets finansielle stilling og
den finansielle stilling som helhed for de virksomheder, der er omfattet af koncernregnskabet, samt en
beskrivelse af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som koncernen og selskabet står overfor.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Pandrup, den 19. september 2023
I direktionen  
Peter Bøgh Jensen
I bestyrelsen  
Per Mogensen
John Peter Jensen
Mads Peter Lübeck
formand
Peter Bager
Peter Bøgh Jensen
6
 
DEN UAFHÆNGIGE REVISORS REVISIONSPÅTEGNING
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Til kapitalejerne i Dantax A/S
Konklusion
Vi har revideret koncernregnskabet og årsregnskabet for Dantax A/S for regnskabsåret 01.07.22 30.06.23, der
omfatter resultatopgørelse, totalindkomstopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse, pengestrømsopgørelse og
noter, herunder anvendt regnskabspraksis, for såvel koncernen som selskabet. Koncernregnskabet og
årsregnskabet udarbejdes efter International Financial Reporting Standards som godkendt af EU og yderligere
krav i årsregnskabsloven.
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet og årsregnskabet giver et retvisende billede af koncernens og
selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30.06.23 samt af resultatet af koncernens og selskabets
aktiviteter og pengestrømme for regnskabsåret 01.07.22 - 30.06.23 i overensstemmelse med International
Financial Reporting Standards som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Vores konklusion er konsistent med vores revisionsprotokollat til revisionsudvalget og bestyrelsen.
Grundlag for konklusion
Vi har udført vores revision i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav,
der er gældende i Danmark. Vores ansvar ifølge disse standarder og krav er nærmere beskrevet i
revisionspåtegningens afsnit ”Revisors ansvar for revisionen af koncernregnskabet og årsregnskabet”. Vi er
uafhængige af koncernen i overensstemmelse med International Ethics Standards Board for Accountants’
internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) og de yderligere etiske krav, der er
gældende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i henhold til disse krav og IESBA
Code.
Det er vores opfattelse, at det opnåede revisionsbevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores
konklusion.
Efter vores bedste overbevisning er der ikke udført forbudte ikke-revisionsydelser, som omhandlet i artikel 5, stk.
1 i forordning (EU) nr. 537/2014.
Vi blev første gang valgt som revisor for Dantax A/S den 30.10.12 for regnskabsåret 01.01.12 - 30.06.13. Vi er
genvalgt årligt ved generalforsamlingsbeslutning i en samlet sammenhængende opgaveperiode på 11 år frem til
og med regnskabsåret 01.07.22 - 30.06.23.
Centrale forhold ved revisionen
Centrale forhold ved revisionen er de forhold, der efter vores faglige vurdering var mest betydelige ved vores
revision af koncernregnskabet og årsregnskabet. Disse forhold blev behandlet som led i vores revision af
koncernregnskabet og årsregnskabet som helhed og udformningen af vores konklusion herom. Vi afgiver ikke
nogen særskilt konklusion om disse forhold.
Målingen af varebeholdninger
Varebeholdninger i koncernregnskabet udgør t.DKK 12.305 og har udgjort et centralt forhold ved revisionen af
koncernregnskabet og årsregnskabet, da posten er vurderet både væsentlig og risikofyldt. Ledelsen udøver
betydelige skøn i forbindelse med målingen af varebeholdningerne, herunder foretager ledelsen vurdering af
ukurans ud fra blandt andet varebeholdningernes alder og omsætningshastighed. Der henvises endvidere til note
2 i koncernregnskabet, hvor nedskrivninger er specificeret.
Forholdet er behandlet således i revisionen
Vores revisionshandlinger vedrørende varebeholdningerne har blandt andet omfattet stikprøvevis test af
rigtigheden af kostpriser. Vi har desuden gennemgået selskabets procedurer for nedskrivning af
varebeholdninger, hvor kostprisen har oversteget forventet nettorealisationsværdi, herunder beregninger og
klassifikation af de forskellige varegrupper. Endelig har vi vurderet de foretagne skøn i forhold til historik og skøn
fra tidligere år.
7
 
DEN UAFHÆNGIGE REVISORS REVISIONSPÅTEGNING  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Udtalelse om ledelsesberetningen
Ledelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.
Vores konklusion om koncernregnskabet og årsregnskabet omfatter ikke ledelsesberetningen, og vi udtrykker
ingen form for konklusion med sikkerhed om ledelsesberetningen.
I tilknytning til vores revision af koncernregnskabet og årsregnskabet er det vores ansvar at læse
ledelsesberetningen og i den forbindelse overveje, om ledelsesberetningen er væsentligt inkonsistent med
koncernregnskabet eller årsregnskabet eller vores viden opnået ved revisionen eller på anden måde synes at
indeholde væsentlig fejlinformation.
Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesberetningen indeholder krævede oplysninger i henhold til
årsregnskabsloven.
Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at ledelsesberetningen er i overensstemmelse med
koncernregnskabet og årsregnskabet og er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabslovens krav. Vi har
ikke fundet væsentlig fejlinformation i ledelsesberetningen.
Ledelsens ansvar for koncernregnskabet og årsregnskabet
Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et koncernregnskab og et årsregnskab, der giver et retvisende billede
i overensstemmelse med International Financial Reporting Standards som godkendt af EU og yderligere krav i
årsregnskabsloven. Ledelsen har endvidere ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig
for at udarbejde et koncernregnskab og et årsregnskab uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes
besvigelser eller fejl.
Ved udarbejdelsen af koncernregnskabet og årsregnskabet er ledelsen ansvarlig for at vurdere koncernens og
selskabets evne til at fortsætte driften, at oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor dette er relevant, samt
at udarbejde koncernregnskabet og årsregnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift,
medmindre ledelsen enten har til hensigt at likvidere koncernen og selskabet, indstille driften eller ikke har andet
realistisk alternativ end at gøre dette.
Revisors ansvar for revisionen af koncernregnskabet og årsregnskabet
Vores mål er at opnå høj grad af sikkerhed for, om koncernregnskabet og årsregnskabet som helhed er uden
væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, og at afgive en revisionspåtegning med
en konklusion. Høj grad af sikkerhed er et højt niveau af sikkerhed, men er ikke en garanti for, at en revision, der
udføres i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i
Danmark, altid vil afdække væsentlig fejlinformation, når sådan findes. Fejlinformationer kan opstå som følge af
besvigelser eller fejl og kan betragtes som væsentlige, hvis det med rimelighed kan forventes, at de enkeltvis
eller samlet har indflydelse på de økonomiske beslutninger, som regnskabsbrugerne træffer på grundlag af
koncernregnskabet og årsregnskabet.
Som led i en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de
yderligere krav, der er gældende i Danmark, foretager vi faglige vurderinger og opretholder professionel skepsis
under revisionen. Herudover:
Identificerer og vurderer vi risikoen for væsentlig fejlinformation i koncernregnskabet og årsregnskabet, uanset
om denne skyldes besvigelser eller fejl, udformer og udfører revisionshandlinger som reaktion på disse risici
samt opnår revisionsbevis, der er tilstrækkeligt og egnet til at danne grundlag for vores konklusion. Risikoen for
ikke at opdage væsentlig fejlinformation forårsaget af besvigelser er højere end ved væsentlig fejlinformation
forårsaget af fejl, idet besvigelser kan omfatte sammensværgelser, dokumentfalsk, bevidste udeladelser,
vildledning eller tilsidesættelse af intern kontrol.
8
 
DEN UAFHÆNGIGE REVISORS REVISIONSPÅTEGNING  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Opnår vi forståelse af den interne kontrol med relevans for revisionen for at kunne udforme revisionshandlinger,
der er passende efter omstændighederne, men ikke for at kunne udtrykke en konklusion om effektiviteten af
koncernens og selskabets interne kontrol.
Tager vi stilling til, om den regnskabspraksis, som er anvendt af ledelsen, er passende, samt om de
regnskabsmæssige skøn og tilknyttede oplysninger, som ledelsen har udarbejdet, er rimelige.
Konkluderer vi, om ledelsens udarbejdelse af koncernregnskabet og årsregnskabet på grundlag af
regnskabsprincippet om fortsat drift er passende, samt om der på grundlag af det opnåede revisionsbevis er
væsentlig usikkerhed forbundet med begivenheder eller forhold, der kan skabe betydelig tvivl om koncernens
og selskabets evne til at fortsætte driften. Hvis vi konkluderer, at der er en væsentlig usikkerhed, skal vi i vores
revisionspåtegning gøre opmærksom på oplysninger herom i koncernregnskabet og årsregnskabet eller, hvis
sådanne oplysninger ikke er tilstrækkelige, modificere vores konklusion. Vores konklusioner er baseret på det
revisionsbevis, der er opnået frem til datoen for vores revisionspåtegning. Fremtidige begivenheder eller forhold
kan dog medføre, at koncernen og selskabet ikke længere kan fortsætte driften.
Tager vi stilling til den samlede præsentation, struktur og indhold af koncernregnskabet og årsregnskabet,
herunder noteoplysningerne, samt om koncernregnskabet og årsregnskabet afspejler de underliggende
transaktioner og begivenheder på en sådan måde, at der gives et retvisende billede heraf.
Opnår vi tilstrækkeligt og egnet revisionsbevis for de finansielle oplysninger for virksomhederne eller
forretningsaktiviteterne i koncernen til brug for at udtrykke en konklusion om koncernregnskabet. Vi er
ansvarlige for at lede, føre tilsyn med og udføre koncernrevisionen. Vi er eneansvarlige for vores
revisionskonklusion.
Vi kommunikerer med den øverste ledelse om blandt andet det planlagte omfang og den tidsmæssige placering
af revisionen samt betydelige revisionsmæssige observationer, herunder eventuelle betydelige mangler i intern
kontrol, som vi identificerer under revisionen.
Vi afgiver også en udtalelse til den øverste ledelse om, at vi har opfyldt relevante etiske krav vedrørende
uafhængighed, og oplyser den om alle relationer og andre forhold, der med rimelighed kan tænkes at påvirke
vores uafhængighed og, hvor dette er relevant, tilhørende sikkerhedsforanstaltninger eller handlinger foretaget
for at eliminere trusler.
Med udgangspunkt i de forhold, der er kommunikeret til den øverste ledelse, fastslår vi, hvilke forhold der var
mest betydelige ved revisionen af koncernregnskabet og årsregnskabet for den aktuelle periode og dermed er
centrale forhold ved revisionen. Vi beskriver disse forhold i vores revisionspåtegning, medmindre lov eller øvrig
regulering udelukker, at forholdet offentliggøres, eller i de yderst sjældne tilfælde, hvor vi fastslår, at forholdet
ikke skal kommunikeres i vores revisionspåtegning, fordi de negative konsekvenser heraf med rimelighed ville
kunne forventes at veje tungere end de fordele, den offentlige interesse har af sådan kommunikation.
Erklæring om overholdelse af ESEF-forordningen
Som et led i revisionen af koncernregnskabet og årsregnskabet for Dantax A/S har vi udført handlinger med
henblik på at udtrykke en konklusion om, hvorvidt årsrapporten for regnskabsåret 01.07.22 30.06.23, med
filnavnet dantax-2023-06-30-en.zip, er udarbejdet i overensstemmelse med EU-Kommissionens delegerede
forordning 2019/815 om det fælles elektroniske rapporteringsformat (ESEF-forordningen), som indeholder krav til
udarbejdelse af en årsrapport i XHTML-format samt iXBRL-opmærkning af koncernregnskabet inklusive noter.
Ledelsen har ansvaret for at udarbejde en årsrapport, som overholder ESEF-forordningen, herunder:
Udarbejdelse af årsrapporten i XHTML-format,
Udvælgelse og anvendelse af passende iXBRL-tags, herunder udvidelser til ESEF-taksonomien og
forankring heraf til elementer i taksonomien, for finansiel information, som kræves opmærket, med
udøvelse af skøn hvor nødvendigt,
At sikre konsistens mellem iXBRL-opmærket data og det menneskeligt læsbare koncernregnskab, og
For den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde en årsrapport, som overholder
ESEF-forordningen.
9
 
DEN UAFHÆNGIGE REVISORS REVISIONSPÅTEGNING  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Vores ansvar er, baseret på det opnåede bevis, at opnå høj grad af sikkerhed for, om årsrapporten i alle
væsentlige henseender er udarbejdet i overensstemmelse med ESEF-forordningen, og at udtrykke en
konklusion. Arten, omfanget og den tidsmæssige placering af de valgte handlinger afhænger af revisors faglige
vurdering, herunder vurdering af risikoen for væsentlige afvigelser fra kravene i ESEF-forordningen, uanset om
disse skyldes besvigelser eller fejl. Handlingerne omfatter:
• Kontrol af, om årsrapporten er udarbejdet i XHTML-format,
• Opnåelse af en forståelse af selskabets proces for iXBRL-opmærkning og af den interne kontrol vedrørende
opmærkningsprocessen,
• Vurdering af fuldstændigheden af iXBRL-opmærkningen af koncernregnskabet inklusive noter,
• Vurdering af, hvorvidt anvendelse af iXBRL-elementer fra ESEF-taksonomien og selskabets oprettelse af
udvidelser til taksonomien er passende, når relevante elementer i ESEF-taksonomien ikke er identificeret,
• Vurdering af forankringen af udvidelser til elementer i ESEF-taksonomien, og
• Afstemning af iXBRL-opmærket data med det reviderede koncernregnskab.
Det er vores opfattelse, at årsrapporten for regnskabsåret 01.07.22 30.06.23, med filnavnet dantax-2023-06-
30-en.zip, i alle væsentlige henseender er udarbejdet i overensstemmelse med ESEF-forordningen
Aalborg, den 19. september 2023
Beierholm
Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
CVR-nr. 32 89 54 68
Martin Ødum Madsen
Statsaut. revisor
MNE-nr. mne45893
10  
 
RESULTAT- OG TOTALINDKOMSTOPGØRELSE FOR ÅRET 1. JULI 2022 - 30. JUNI 2023 (1.000 kr.)  
Note  
Koncern  
Moderselskab  
2022/23 2021/22  
2022/23  
2021/22  
1
1
Nettoomsætning  
Andre driftsindtægter  
21.925
405
21.214
537
0
819  
0
973  
22.330  
21.751  
819  
973  
2
3
Vareforbrug  
Andre eksterne omkostninger  
-9.174
-4.141
-11.313
-3.604
0
0
-849  
-1.101  
Bruttoresultat  
9.015
6.834
-282  
124  
4
9
Personaleomkostninger  
Afskrivning af materielle aktiver  
-6.607
-223
-6.358
-223
-928  
-223  
-902  
-223  
Resultat af primær drift  
2.185
253
-1.433  
-1.001  
10 Resultat efter skat i datter virksomheder  
-
8.747
-75
-
1.821
-3.393
2.786  
8.702  
-73  
904  
1.819  
-3.371  
5
6
Finansielle indtægter  
Finansielle omkostninger  
Resultat før skat  
10.857
-2.458
-1.319
227
9.982  
-1.649  
557  
7
Skat af årets resultat  
-1.583  
Årets resultat  
8.399
-1.092
8.399  
-1.092  
8
8
Resultat pr. aktie (kr.)  
Udvandet resultat pr. aktie (kr.)  
28,4
27,8
-3,7
-3,6
Totalindkomstopgørelse  
Årets resultat  
8.399
8.399
-1.092
-1.092
8.399  
8.399  
-1.092  
-1.092  
Totalindkomst i alt  
10  
 
BALANCE PR. 30. JUNI 2023 (1.000 kr.)  
A K T I V E R  
Koncern  
Moderselskab  
30.06.23 30.06.22  
Note  
30.06.23  
30.06.22  
Langfristede aktiver  
9
Materielle aktiver  
Grunde og bygninger  
2.490
2.490
2.713
2.713
2.490  
2.490  
2.713  
2.713  
Andre langfristede aktiver  
10 Kapitalandele i dattervirksomheder  
0
0
0
0
14.483  
14.483  
16.973  
12.472  
12.472  
15.185  
Langfristede aktiver i alt  
Kortfristede aktiver  
2.490
2.713
Varebeholdninger, handelsvarer  
11 Tilgodehavender fra salg  
12.291
1.527
522
8.967
2.782
610
0
7
522  
0
43  
938  
7
Selskabsskat  
Andre tilgodehavender  
175
0
30  
0
12 Andre værdipapirer  
Likvide beholdninger  
57.274
3.045
53.549
1.922
57.274  
1.262  
53.549  
980  
Kortfristede aktiver i alt  
AKTIVER I ALT  
74.834
77.324
67.830
70.543
59.095  
76.068  
55.510  
70.695  
11  
 
BALANCE PR. 30. JUNI 2023 (1.000 kr.)  
P A S S I V E R  
Koncern  
Moderselskab  
30.06.23 30.06.22  
Note  
30.06.23  
30.06.22  
13 EGENKAPITAL  
Aktiekapital  
Overført resultat  
Foreslået udbytte  
30.000
35.124
6.300
30.000
32.760
3.000
30.000  
35.124  
6.300  
30.000  
32.760  
3.000  
Egenkapital i alt  
71.424
65.760
71.424  
65.760  
Forpligtelser  
Langfristede forpligtelser  
7
Udskudt skat  
124
580
162
827
128  
0
168  
0
14 Garantiforpligtelser  
Langfristede forpligtelser i alt  
704
989
128  
168  
Kortfristede forpligtelser  
15 Kreditinstitutter  
173
283
407
32
2.105
857
0
825
360
40
0
0
0
0
0
0
Forudbetalinger fra kunder  
Leverandører af varer og tjenesteydelser  
Gæld til koncernforbundne virksomheder  
2.588  
1.232  
0
4.334  
0
0
433  
7
Selskabsskat  
0
14 Garantiforpligtelser  
Andre gældsforpligtelser  
1.010
1.559
1.339
696  
Kortfristede forpligtelser i alt  
Forpligtelser i alt  
5.196
5.900
3.794
4.783
4.516  
4.644  
4.767  
4.935  
PASSIVER I ALT  
77.324
70.543
76.068  
70.695  
16 Egne aktier  
17 Aktiebaseret vederlæggelse  
18 Finansielle risici og finansielle instrumenter  
19 Eventualforpligtelser og sikkerhedsstillelser  
20 Aktionærforhold  
21 Anvendt regnskabspraksis  
22 Skønsmæssig usikkerhed  
23 Begivenheder efter balancedagen  
24 Ny regnskabsregulering  
12  
 
PENGESTRØMSOPGØRELSE (1.000 kr.)  
Koncern  
Moderselskab  
2022/23 2021/22  
2022/23  
2021/22  
Driftens likviditetsvirkning:  
Nettoomsætning  
Andre driftsindtægter  
Omkostninger  
Finansielle betalinger  
Ændring i varebeholdn. og tilgodehavender  
Ændring i kreditorer og anden gæld  
Betalt skat  
21.925
405
21.214
537
-21.124
1.780
95
819  
0
-2.029  
1.496  
36  
973  
0
-1.751  
1.800  
-43  
-19.771
1.539
-2.244
-1.115
-523
481
-335
263  
-299  
-39  
171  
Pengestrøm fra driften  
216
2.648
286  
1.111  
Investeringernes likviditetsvirkning:  
Køb af andre værdipapirer, børsnoterede aktier  
Salg af andre værdipapirer, børsnoterede aktier  
Udbytte fra datterselskab  
-1.038
4.446
0
-1.708
21.800
0
-1.038  
4.446  
1.000  
-1.708  
21.800  
2.000  
Pengestrøm fra investeringer  
3.408
20.092
4.408  
22.092  
Finansieringens likviditetsvirkning:  
Lånt/-tilbagebetaling af gæld til tilknyttet virksomheder  
Udbetalt udbytte  
Udbytte af egne aktier  
-8
-3.000
334
-33
-21.000
293
-1.746  
-3.000  
334  
-1.570  
-21.000  
293  
Kreditinstitutter, kassekredit  
173
0
0
0
Pengestrøm fra finansiering  
-2.501
-20.740
-4.412  
-22.277  
Årets pengestrøm fra drift,  
investering og finansiering  
1.123
2.000
282  
926  
Likvide beholdninger, primo  
1.922
3.045
-78
980  
54  
LIKVIDE BEHOLDNINGER, ULTIMO  
1.922
1.262  
980  
Likvide beholdninger ultimo specificeres således:  
Likvide beholdninger  
3.045
3.045
1.922
1.922
1.262  
1.262  
980  
980  
I alt  
13  
 
EGENKAPITALOPGØRELSE (1.000 kr.)  
Egenkapitalopgørelse for koncernen  
Aktie-  
kapital  
Overført  
resultat  
Foreslået  
udbytte  
I alt  
Egenkapital 1. juli 2022  
30.000
0
32.760
2.099
3.000
6.300
65.760
Totalindkomst 2022/23  
Årets resultat  
8.399
8.399
Totalindkomst i alt for året  
0
2.099
6.300
Transaktioner med ejerne  
Aktiebaseret vederlæggelse  
Modregnet udbytte af egne aktier  
Vedtaget udbytte i årets løb  
Udloddet udbytte  
0
0
0
0
224
41
0
0
0
0
224
41
0
0
-3.000
-3.000
Transakt. med ejere i alt  
Egenkapital 30. juni 2023  
0
265
-3.000
6.300
-2.735
71.424
30.000
35.124
Egenkapital 1. juli 2021  
30.000
0
42.408
-4.092
15.000
3.000
87.408
-1.092
Totalindkomst 2021/22  
Årets resultat  
Totalindkomst i alt for året  
0
-4.092
3.000
-1.092
Transaktioner med ejerne  
Aktiebaseret vederlæggelse  
Udbytte af egne aktier  
Vedtaget udbytte i årets løb  
Udloddet udbytte  
0
0
0
0
151
293
-6.000
0
0
0
151
293
6.000
-21.000
0
-21.000
Transakt. med ejere i alt  
Egenkapital 30. juni 2022  
0
-5.556
32.760
-15.000
3.000
-20.556
65.760
30.000
14  
 
EGENKAPITALOPGØRELSE (1.000 kr.)  
Egenkapitalopgørelse for moderselskab  
Aktie-  
kapital  
Overført  
resultat  
Foreslået  
udbytte  
I alt  
Egenkapital 1. juli 2022  
30.000  
32.760  
3.000  
65.760  
Totalindkomst 2022/23  
Årets resultat  
0
0
2.099  
2.099  
6.300  
6.300  
8.399  
8.399  
Totalindkomst i alt for året  
Transaktioner med ejerne  
Udbytte af egne aktier  
Aktiebaseret vederlæggelse  
Udbetalt udbytte  
0
0
0
41  
224  
0
0
0
41  
224  
-3.000  
-3.000  
Transakt. med ejere i alt  
Egenkapital 30. juni 2023  
0
265  
-3.000  
6.300  
-2.735  
71.424  
30.000  
35.124  
Egenkapital 1. juli 2021  
30.000  
42.408  
15.000  
87.408  
Totalindkomst 2021/22  
Årets resultat  
0
0
-4.092  
-4.092  
3.000  
3.000  
-1.092  
-1.092  
Totalindkomst i alt for året  
Transaktioner med ejerne  
Udbytte af egne aktier  
Aktiebaseret vederlæggelse  
Vedtaget udbytte i årets løb  
Udbetalt udbytte  
0
0
0
0
293  
151  
-6.000  
0
0
0
293  
151  
6.000  
-21.000  
0
-21.000  
Transakt. med ejere i alt  
Egenkapital 30. juni 2022  
0
-5.556  
32.760  
-15.000  
3.000  
-20.556  
65.760  
30.000  
15  
 
NOTER (1.000 kr.)  
1
Segmentoplysninger 2022/23  
Koncern  
Geografiske fordeling af omsætning  
2022/23  
2021/22  
Danmark  
4.556  
8.054  
Eksport  
17.369  
13.160  
21.925  
21.214  
Koncernen har kun aktiviteter indenfor HIFI-segmentet, omsætningen består af salg af handelsvarer og egen-  
producerede højttalere. Salget foregår til distributører og forhandlere.  
Omsætningen omfatter udelukkende salg af elektronikprodukter. Geografisk opdeling er sket ud fra  
landet, hvor varerne er leveret. Eksport omfatter ingen væsentlige enkeltstående lande.  
Nettoomsætningen repræsenterer salg til koncerneksterne kunder.  
Langfristede materielle aktiver udgør 2,7 mio. kr. mod 2,9 mio. kr. sidste år. Der er ingen væsentlige  
langfristede aktiver udenfor Danmark.  
Væsentlige kunder  
Samhandel med kunder der udgør over 10 % af koncernens omsætning udgør i alt 2,6 mio. kr mod  
5,6 mio. kr. sidste år.  
Andre driftsindtægter  
Andre driftsindtægter omfatter lejeindtægter fra udlejning af ejendomme.  
2
Vareforbrug  
Koncern  
I posten vareforbrug indgår:  
2022/23  
2021/22  
Årets nedskrivning til nettorealisationsværdi på varebeholdninger  
326  
1.017  
Tilbageført af tidligere års nedskrivninger  
1.067  
2.076  
3
Andre eksterne omkostninger  
Under andre eksterne omkostninger er indeholdt honorar til selskabets generalforsamlingsvalgte revisorer:  
Koncern Moderselskab  
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22  
Lovpligtig revision af årsregnskabet:  
Beierholm  
95  
90  
95  
90  
Andre erklæringsopgaver med sikkerhed:  
Beierholm  
86  
90  
86  
0
16  
 
NOTER (1.000 kr.)  
Koncern  
Moderselskab  
2022/23  
2021/22  
2022/23 2021/22  
4
Personaleomkostninger  
Gager og lønninger  
6.045  
5.970  
765  
746  
Bestyrelseshonorar  
150  
150  
150  
150  
Aktiebaseret vederlæggelse  
224  
151  
0
0
Lønrefusioner fra offentlige myndigheder  
-13  
-11  
0
0
Andre udgifter til social sikring  
201  
98  
13  
6
6.607  
6.358  
928  
902  
Gennemsnitlig antal ansatte  
12  
12  
1
1
Vederlag til ledelsen udgør:  
Moderselskabets bestyrelse, honorar  
150  
150  
150  
150  
Moderselskabets direktion, honorar  
765  
746  
765  
746  
Øvrige ledende medarbejdere, gager  
698  
697  
0
0
Øvrige ledende medarbejdere, aktieoption  
27  
27  
0
0
1.640  
1.620  
915  
896  
Koncern  
Moderselskab  
5
Finansielle indtægter  
2022/23  
2021/22  
2022/23  
2021/22  
Renter og valutakursreg. af likvide beholdninger m.v.  
47  
20  
2
18  
Udbytte  
1.567  
1.801  
1.567  
1.801  
Kursregulering af værdipapirer (dagsværdioption)  
7.133  
0
7.133  
0
8.747  
1.821  
8.702  
1.819  
Heraf renter m.v.
på finansielle aktiver, der måles til  
dagsværdi via resultatet  
1.614  
1.821  
1.569  
1.819  
6
Finansielle omkostninger  
Renter, kreditinstitutter m.v.  
75  
42  
73  
20  
Kursregulering af værdipapirer (dagsværdioption)  
0
3.351  
0
3.351  
75  
3.393  
73  
3.371  
17  
 
NOTER (1.000 kr.)  
7
Skat af årets resultat  
Koncern  
Moderselskab  
2022/23  
2021/22  
2022/23 2021/22  
Årets skat kan opdeles således:  
Skat af årets resultat  
-2.458  
227  
-1.583  
557  
-2.458  
227  
-1.583  
557  
Aktuel skat / sambeskatningsbidrag  
-2.496  
194  
-1.623  
522  
Udbytteskat uden lempelse  
0
-5  
0
-5  
Regulering af udskudt skat  
38  
38  
40  
40  
Skat af årets resultat  
-2.458  
227  
-1.583  
557  
Skat af årets resultat, af fortsættende aktiviteter, kan forklares således:  
Beregnet 22% skat af årets resultat før skat  
-2.388  
290  
-2.196  
363  
Resultat efter skat i dattervirksomheder  
0
0
613  
199  
Udbytteskat uden lempelse  
0
-5  
0
-5  
Ikke skattepligtige indtægter og omkostninger  
-70  
-58  
0
0
-2.458  
227  
-1.583  
557  
Effektiv skatteprocent  
22,6%  
17,2%  
-
-
Udskudt skat 1. juli  
162  
200  
168  
208  
Årets udskudte skat indregnet i årets resultat  
-38  
-38  
-40  
-40  
Udskudt skat 30. juni, netto  
124  
162  
128  
168  
124  
162  
128  
168  
Udskudt skat indregnet i balancen:  
Udskudt skat (forpligtelse)  
124  
162  
128  
168  
Udskudt skat 30. juni, netto  
124  
162  
128  
168  
Skatten vedrører:  
Langfristede aktiver  
162  
200  
168  
208  
Kortfristede aktiver  
-38  
-38  
-40  
-40  
124  
162  
128  
168  
18  
 
NOTER (1.000 kr.)  
8
Resultat pr. aktie  
Koncern  
2022/23  
2021/22  
Årets resultat  
8.399  
-1.092  
Antal aktier  
300.000  
300.000  
Gennemsnitlig antal egne aktier  
-4.180  
-4.180  
Gennemsnitlig antal aktier i omløb  
295.820  
295.820  
Optioner  
6.500  
5.000  
Resultat pr. aktie á 100 kr.  
28,4  
-3,7  
Udvandet resultat pr. aktie á 100 kr.  
27,8  
-3,6  
9
Materielle aktiver 2022/23  
Koncern  
Moderselskab  
Grunde og Driftsmateriel Grunde og Driftsmaterie  
bygninger og
og inventar  
inventar bygninger
Kostpris pr. 1. juli 2022  
6.631  
585  
6.631  
0
Kostpris pr. 30. juni 2023  
6.631  
585  
6.631  
0
Afskrivninger pr. 1. juli 2022  
3.918  
585  
3.918  
0
Årets afskrivninger  
223  
0
223  
0
Afskrivninger pr. 30. juni 2023  
4.141  
585  
4.141  
0
Regnskabsmæssig værdi  
pr. 30. juni 2023  
2.490  
0
2.490  
0
19  
 
NOTER (1.000 kr.)  
9
Materielle aktiver 2021/22  
Koncern  
Moderselskab  
Grunde og Driftsmateriel Grunde og Driftsmaterie  
bygninger og
og inventar  
inventar bygninger
Kostpris pr. 1. juli 2021  
6.631  
585  
6.631  
0
Kostpris pr. 30. juni 2022  
6.631  
585  
6.631  
0
Afskrivninger pr. 1. juli 2021  
3.695  
585  
3.695  
0
Årets afskrivninger  
223  
0
223  
0
Afskrivninger pr. 30. juni 2022  
3.918  
585  
3.918  
0
Regnskabsmæssig værdi  
pr. 30. juni 2022  
2.713  
0
2.713  
0
10 Kapitalandele i dattervirksomheder  
Dattervirksomheder  
Moderselskab  
2022/23  
2021/22  
Kostpris pr. 1. juli  
16.070  
16.070  
Kostpris pr. 30. juni  
16.070  
16.070  
Opskrivninger / - nedskrivninger pr. 1 juli  
-3.598  
-2.653  
Udbetalt udbytte  
-1.000  
-2.000  
Årets egenkapitalreguleringer  
224  
151  
Andel af årets resultat efter skat  
2.787  
904  
Opskrivninger / - nedskrivninger pr. 30. juni  
-1.587  
-3.598  
Regnskabsmæssig værdi 30. juni  
14.483  
12.472  
2022/23  
Andel af  
Andel af
egenkapital  
Navn og hjemsted  
Ejerandel  
resultat 30/6
2023  
Dantax Radio A/S, Pandrup  
100%  
2.787  
14.483  
2021/22  
Andel af  
Andel af
egenkapital  
Navn og hjemsted  
Ejerandel  
resultat 30/6
2022  
Dantax Radio A/S, Pandrup  
100%  
904  
12.472  
20  
 
NOTER (1.000 kr.)  
11 Tilgodehavender fra salg  
Koncern  
2022/23 2021/22  
Udvikling i nedskrivninger af tilgodehavender specificeres således:  
Nedskrivninger pr. 1. juli  
110  
95  
Nedskrivninger i året  
50  
50  
Tilbageført  
-12  
-35  
Nedskrivninger der er modregnet i posten tilgodehavender pr. 30. juni  
148  
110  
Nedskrivningerne er foretaget på baggrund af en individuel vurdering af kundernes betalingsevne.  
Den foretagne hensættelse til tab på tilgodehavender modsvarer værdien af forfaldne tilgodehavender  
pr. 30/6 2023, som ikke er betalt ultimo august 2023. Risikoen for tab vurderes således at være begrænset.  
Den regnskabsmæssige værdi af tilgodehavender skønnes at svare til dagsværdien.  
Tilgodehavender fra salg, der pr. 30. juni 2023 var overforfaldne, men ikke værdiforringede, udgør som følger:  
Forfaldsperiode:  
Op til 30 dage  
68  
117  
Mellem 30 og 90 dage  
49  
62  
Over 90 dage  
215  
6
Overforfaldne ikke værdiforringede tilgodehavender  
332  
185  
12 Andre værdipapirer  
Koncernens værdipapirbeholdning, der måles til dagsværdi, består af børsnoterede aktier.  
13 Aktiekapital  
Antal stk.  
Nominel værdi (t.kr.)  
2022/23  
2021/22  
2022/23  
2021/22  
30. juni  
300.000  
300.000  
30.000  
30.000  
Aktiekapitalen består af 300.000 aktier a nominel 100 kr. Ingen aktier er tildelt særlige rettigheder. Der er  
ingen begrænsninger i omsætteligheden og ingen stemmeretsbegrænsninger.  
21  
 
NOTER (1.000 kr.)  
14 Garantiforpligtelser  
Koncern  
2022/23  
2021/22  
Garantiforpligtelser 1. juli  
1.837  
1.939  
Anvendt i året  
-293  
-465  
Hensat for året  
-107  
363  
Garantiforpligtelser pr. 30. juni  
1.437  
1.837  
Forventet forfaldsfordeling:  
Kortfristet garantiforpligtelse  
857  
1.010  
Langfristet forpligtelse  
580  
827  
Garantiforpligtelser pr. 30. juni  
1.437  
1.837  
Garantiforpligtelsen omfatter sædvanlig forpligtelse ved garanti og reklamationsret. Hensættelsen  
er beregnet på grundlag af tidligere erfaringer vedrørende garantireparationer.  
Koncern  
15 Gæld til kreditinstitutter  
2022/23  
2021/22  
Gæld til kreditinstitutter er indregnet i balancen  
som kortfristede forpligtelser  
173  
0
Gælden, der er variabelt forrentet, forfalder indenfor 1 år. Den regnskabsmæssige værdi svarer til  
dagsværdien.  
16 Egne aktier  
Selskabet ejer 4.180 stk. egne aktier, der optages uden værdi. Aktierne udgør 1,39 % af den totale  
aktiekapital. Der er i årets løb hverken købt eller solgt egne aktier. Sidste år var der ingen salg af aktier  
og der var ingen køb.  
Kursværdien af egne aktier pr. 30/6 2023 udgør 1.145 t.kr. (30/6 2022: 1.814 t.kr)  
Formålet med beholdningen af egne aktier er afdækning af optionsaftaler i dattervirksomhed.  
22  
 
NOTER (1.000 kr.)  
17 Aktiebaseret vederlæggelse  
Dantax A/S har i februar 2020 etableret et aktieoptionsprogram. Aktieoptionsprigrammet er i  
august 2021 udvidet til at omfatte ny salgsdirektør i Dantax Radio A/S  
Aktieoptionsprogrammet omfatter i alt 6.500 stk aktieoptioner pr 30/6 2023.  
Hver aktieoption giver optionsejen ret til at købe en aktie a nominel 100 kr. i Dantax A/S. De ude-  
stående optioner svarer til 2,2% af aktiekapitalen i Dantax A/S, hvis samtlige aktieoptioner udnyttes.  
Optionerne er udstedt til en udnyttelseskurs, der svarer til børskursen for selskabets aktier på  
tildelingstidspunktet. Udnyttelse af aktieoptionerne er betinget af, at medarbejderne ikke har opsagt  
deres stilling i selskabet på udnyttelsestidspunktet.  
Optionerne kan udnyttes, når der er forløbet mindst 3 år og højst 5 år fra tildelingstidspunktet, og kan  
udelukkende afregnes i aktier (egenkapitalordning).  
Den skønnede dagsværdi af de tildelte aktieoptioner er opgjort til et gennemsnit på 94 kr. pr. option  
på tildelingstidspunktet.  
Dagsværdien på tildelingstidspunktet er opgjort med udgangspunkt i anvendelse af Black Scholes-  
modellen til værdiansættelse af optioner. Værdiansættelsen er baseret på følgende forudsætninger:  
tildeling  
tildeling  
tildeling  
tildeling  
tildeling  
28/2 20  
2/8 20  
3/5 21  
1/8 21  
1/8 22  
Aktiekurs på tildelingstidspunkt (kr. pr  
230  
228  
280  
312  
442  
Udnyttelseskurs (kr. pr. aktie)  
230  
228  
280  
312  
442  
Forventet volatilitet (%)  
40  
40  
40  
40  
40  
Risikofri rente (%)  
1
0
0
0
0
Forventet udbytterate (%)  
0
0
0
0
0
Periode til udløb (år)  
5
5
5
5
5
Antal tildelte aktieoptioner  
1.000  
1.000  
1.000  
2.000  
1.500  
Den forventede volalitet er baseret på skøn på tildelingstidspunktet. Periode til udløb er opgjort ud fra  
den tidligst mulige udnyttelse af aktieoptionen.  
2022/23  
2021/22  
Resultatført aktiebaseret vederlæggelse hidrørende fra egenkapitalordning  
224  
151  
23  
 
NOTER (1.000 kr.)  
18 Finansielle risici og finansielle instrumenter  
Koncernen er som følge af sin drift, investeringer og finansiering eksponeret over for ændringer i valutakurser  
og renteniveau. Det er koncernens politik ikke at foretage aktiv spekulation i finansielle risici. Koncernens  
finansielle styring retter sig således alene mod styring af finansielle risici vedrørende drift og finansiering.  
Placering af overskydende likviditet i børsnoterede inden- og udenlandske aktier medfører, at koncernen  
er eksponeret overfor ændringer i aktiekurserne. Risikoen reduceret ved spredning af akteinvesteringerne,  
dels på forskellige brancher og dels på forskellige lande/valutaer.  
Der er ingen ændringer i koncernens risikoeksponering eller risikostyring sammenholdt med 2021/22.  
Vedrørende beskrivelse af anvendt regnskabspraksis og metoder, herunder anvendte indregningskriterier  
og målingsgrundlag, henvises til omtale under anvendt regnskabspraksis.  
Koncern  
Moderselskab  
2022/23  
2021/22  
2022/23 2021/22  
Kategorier af finansielle aktiver og forpligtelser:  
Finansielle aktiver (værdipapirer), der måles til dagsværdi  
via resultatopgørelsen (noterede priser, niveau 1)  
57.274  
53.549  
57.274  
53.549  
Udlån og tilgodehavender  
1.702  
2.782  
0
0
58.976  
56.331  
57.274  
53.549  
Finansielle forpligtelser, der måles til amortiseret kostpris  
2.029  
2.744  
696  
433  
2.029  
2.744  
696  
433  
Dagsværdien vurderes at svare til den regnskabsmæssige værdi.  
Valutarisiko  
Hovedparten af koncernens indkøb sker i USD eller EUR, og salget sker hovedsageligt i EUR, DKK og USD.  
For køb/salg i USD sker der løbende afdækning af valutarisikoen i form af valutaterminsforretninger.  
Ved ændring i kurserne på indkøbsvalutaerne er der, med en vis forsinkelse, mulighed for stort set  
tilsvarende ændring i salgspriserne i lokal valuta.  
24  
 
NOTER (1.000 kr.)  
18 Finansielle risici og finansielle instrumenter (fortsat)  
Mellemværende i fremmed valuta pr. 30/6 2023 (1.000 DKK):  
Afdækket  
Tilgode-  
ved valuta-  
Netto  
Valuta  
Forfaldsperiode  
havende  
Gæld terminsfor.  
position  
SEK  
0-12 måneder  
0
0
0
0
NOK  
0-12 måneder  
0
26  
0
-26  
EUR  
0-12 måneder  
1.200  
0
0
1.200  
USD  
0-12 måneder  
28  
0
0
28  
Valutakursrisikoen på balanceposterne pr 30/6 2021 vurderes at være uvæsentlige, henset til koncernens  
nettoeksponering, jf. ovenfor.  
Mellemværende i fremmed valuta pr. 30/6 2022 (1.000 DKK):  
Afdækket  
Tilgode-  
ved valuta-  
Netto  
Valuta  
Forfaldsperiode  
havende  
Gæld terminsfor.  
position  
SEK  
0-12 måneder  
0
0
0
0
NOK  
0-12 måneder  
0
25  
0
-25  
EUR  
0-12 måneder  
1.386  
0
0
1.386  
USD  
0-12 måneder  
1.787  
0
0
1.787  
Forventede fremtidige transaktioner:  
Til sikring af koncernens forventede fremtidige transaktioner er der indgået valutaterminsforretninger:  
Udskudt  
Udskudt  
indregning indregning  
30/6 2023
30/6 2022  
Forfaldsperiode Sikringsinstrument  
Valuta  
t. kr.  
t. kr.  
Varekøb, netto  
0-4 måneder Valutatermin  
USD  
0
0
Likviditetsrisiko  
Det er koncernens politik i forbindelse med låneoptagelse at sikre størst mulig fleksibilitet gennem  
spredning af låneoptagelsen under hensyntagen til prissætningen. Koncernens likviditetsreserve består  
af likvide midler, værdipapirer og uudnyttede kreditfaciliteter. Det er koncernens målsætning at have et til-  
strækkeligt likviditetsberedskab til fortsat at kunne disponere hensigtsmæssigt i tilfælde af udsving i  
likviditeten. Koncernens aftaler med pengeinstitutter indeholder ingen særlige betingelser, covenants eller  
lignende.  
Koncernens likviditetsreserve, der består af likvide midler, værdipapirer og uudnyttede kreditfaciliteter,  
udgør pr. 30/6 2023 71,1 mio. kr. (30/6 2022 66,3 mio.kr.)  
På baggrund af koncernens langfristede forventninger til den fremtidige drift og det aktuelle likviditets-  
beredskab, er der ikke identificeret væsentlige likviditetsrisici.  
25  
 
NOTER (1.000 kr.)  
18 Finansielle risici og finansielle instrumenter (fortsat)  
Renterisiko  
Selskabets bankgæld består af variabelt forrentede kreditter med årlig genforhandling. Det forventes,  
at kreditterne forlænges på vilkår svarende til de nugældende. Koncernens nettoindestående  
pr. 30/6 2023 udgør 2.873 t.kr., mod et nettotræk på 1,9 mio. kr. sidste år.  
Set over året vil en ændring i renteniveauet på 1% p.a. have en effekt på under 0,03 mio. kr. pr år.  
på årets resultat, mod en effekt på 0,02 mio. kr sidste år.  
På koncernens beholdning af børsnoterede aktier er der en markedsbestemt risiko, der vanskeligt kan  
estimeres. Det er koncernens politik at minimere denne risiko ved at investere i aktieportefølje sammensat  
af investering i flere brancher og på forskellige geografiske markeder.  
Kreditrisiko  
Koncernens risiko på debitortilgodehavender søges begrænset gennem løbende kreditvurderinger og effektiv  
styring. Der henvises i øvrigt til note 11 hvoraf det fremgår, at risikoen for tab på tilgodehavender vurderes  
at være begrænset.  
Koncernen har ikke væsentlige risici vedrørende enkelte kunder eller markeder. Udover almindelig  
forretningsmæssig risiko anses debitorerne ikke forbundet med særlig risiko.  
Metoder og forudsætninger for opgørelse af dagsværdier  
Beholdningen af børsnoterede aktier værdiansættes til noterede priser (niveau 1). Valutaterminsforretninger  
værdiansættes ved brug af en indkomstmetode (Discounted cashflow). Forventede fremtidige pengestrøm-  
me er baseret på relevante observerbare forward valutakurser, og tilbagediskonteres med en diskonterings-  
sats, der afspejler kreditrisikoen for relevante modparter (niveau 2).  
For aktiver og forpligtelser, der måles til amortiseret kostpris i balancen, herunder tilgodehavender fra salg,  
andre tilgodehavender, likvide beholdninger, leverandører af varer og tjenesteydelser og andre gældsforplig-  
telser, oplyses der om dagsværdien i de respektive noter for de pågældende aktiver og forpligtelser.  
Dagsværdien anses tilnærmelsesvist at være identisk med de bogførte værdier.  
Kapitalstyring  
Koncernen vurderer løbende behovet for tilpasning af kapitalstrukturen, for at afveje det højere afkastkrav på  
egenkapitalen overfor den øgede usikkerhed, som er forbundet med fremmedkapital. Egenkapitalens andel  
af de samlede passiver udgjorde ved udgangen af regnskabsåret 92%, mod 93% sidste år.  
Målsætningen for koncernen er at have en egenkapital af en sådan størrelse, at rentebærende nettogæld  
set over året udgør under 10% af balancesummen.  
Det er Dantax A/S´s målsætning, at aktionærerne skal opnå et afkast af deres investering i form af  
kursstigning og udbytte, der overstiger en risikofri investering i obligationer.  
Udbetaling af udbytte sker under hensyntagen til fornøden konsolidering af egenkapitalen som grundlag for  
koncernens fortsatte ekspansion.  
19 Eventualforpligtelser og sikkerhedsstillelser  
Moderselskabet kautionerer over for koncernens pengeinstitutter for datterselskabets bankmellem-  
værende. Gælden udgjorde pr. 30/6 2023 172 t.kr., mod 0 t.kr., sidste år.  
Moderselskabet er sambeskattet med øvrige selskaber i koncernen, og hæfter med de øvrige sambeskat-  
tede selskaber for den samlede selskabsskat og eventuelle forpligtelser til at indeholde kildeskat på renter,  
royalties og udbytter for de sambeskattede selskaber.  
Pr. 30/6 2023 er der ingen forpligtende aftaler. Sidste år var der forpligtelser på 0
kr.  
26  
 
NOTER (1.000 kr.)  
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
20 Nærtstående parter  
John Peter Jensen har via ejerskabet af John Peter Jensen Holding A/S, Pandrup, bestemmende indflydelse i  
koncernen.  
Dantax A/S indgår i koncernregnskabet for John Peter Jensen Holding A/S.
Moderselskabet har i regnskabsåret haft følgende transaktioner med nærtstående parter:  
Dantax A/S udlejer ejendom til Dantax Radio A/S. Årets leje har udgjort 413 t.kr. (2021/22; 436 t.kr.)  
Dantax A/S har købt advokatydelser hos bestyrelsesmedlem for 20 t.kr., (2021/22; 20 t.kr.).  
Udover ovennævnte transaktioner, der er sket på markedsmæssige vilkår, er der ikke gennemført væsentlige  
transaktioner med nærtstående parter. Der er ikke nedskrevet eller tabt på mellemværender på nærtstående  
parter. Ledelsesvederlag er oplyst i note 4.  
21 Anvendt regnskabspraksis  
Dantax A/S er et aktieselskab hjemmehørende i Danmark. Årsrapporten for perioden 1. juli 2022 30. juni  
2023 omfatter både koncernregnskab for Dantax A/S og dets datterselskab (koncernen) samt årsregnskab for  
moderselskabet.  
Årsrapporten samt koncernregnskabet for Dantax A/S for 2022/23 aflægges i overensstemmelse med  
International Financial Reporting Standards (IFRS) som godkendt af EU og yderligere danske oplysningskrav  
til årsrapporter for børsnoterede virksomheder, jf. IFRS-bekendtgørelsen udstedt i henhold til  
årsregnskabsloven.  
Bestyrelse og direktion har den 19. september 2023 behandlet og godkendt årsrapporten for 2022/23 for  
Dantax A/S. Årsrapporten forelægges til godkendelse på den ordinære generalforsamling den 24. oktober  
2023.  
Ændring i anvendt regnskabspraksis  
Dantax A/S har implementeret standarder og fortolkningsbidrag med ikrafttræden i 2022/23. Ingen af disse har  
påvirket indregning og måling i 2022/23 eller forventes fremover at påvirke Dantax A/S.  
Beskrivelse af anvendt regnskabspraksis  
Årsrapporten aflægges i DKK afrundet til nærmeste hele 1.000 DKK.  
Koncernregnskabet  
Koncernregnskabet omfatter modervirksomheden Dantax A/S og dattervirksomheden Dantax Radio A/S.  
Moderselskabet anses for at have kontrol, når det direkte eller indirekte ejer mere end 50% af  
stemmerettighederne eller på anden måde kan udøve eller faktisk udøver bestemmende indflydelse.  
Koncernregnskabet udarbejdes ved at sammenlægge regnskabsposter af ensartet karakter. De regnskaber,  
der anvendes til brug ved konsolideringen, udarbejdes i overensstemmelse med koncernens  
regnskabspraksis.  
Ved konsolideringen foretages eliminering af koncerninterne indtægter og omkostninger, aktiebesiddelser,  
interne mellemværender og udbytter samt realiserede og urealiserede fortjenester og tab ved transaktioner  
mellem de konsoliderede virksomheder.  
28  
 
NOTER (1.000 kr.)  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Omregning af fremmed valuta  
For hver af de rapporterende virksomheder i koncernen fastsættes en funktionel valuta. Den funktionelle valuta  
er den valuta, som benyttes i det primære økonomiske miljø, hvori den enkelte rapporterende virksomhed  
opererer. Transaktioner i andre valutaer end den funktionelle valuta er transaktioner i fremmed valuta.  
Transaktioner i fremmed valuta omregnes ved første indregning til den funktionelle valuta efter  
transaktionsdagens kurs. Valutakursdifferencer, der opstår mellem transaktionsdagens kurs og kursen på  
betalingsdagen, indregnes i resultatopgørelsen under finansielle indtægter eller omkostninger.  
Tilgodehavender, gæld og andre monetære poster i fremmed valuta omregnes til den funktionelle valuta til  
balancedagens valutakurs. Forskellen mellem balancedagens kurs og kursen på tidspunktet for  
tilgodehavendets eller gældens opståen eller kursen i den seneste årsrapport indregnes i resultatopgørelsen  
under finansielle indtægter og omkostninger.  
Ved indregning i koncernregnskabet af virksomheder med en anden funktionel valuta end DKK omregnes  
resultatopgørelserne til transaktionsdagens kurs, og balanceposterne omregnes til balancedagens  
valutakurser. Som transaktionsdagens kurs anvendes gennemsnitskurs for de enkelte måneder, i det omfang  
dette ikke giver et væsentligt anderledes billede.  
Kursforskelle, opstået ved omregning af disse virksomheders egenkapital ved årets begyndelse til  
balancedagens valutakurser samt ved omregning af resultatopgørelser fra transaktionsdagens kurs til  
balancedagens valutakurser, indregnes i anden totalindkomst under en særskilt reserve for  
valutakursreguleringer. Valutakursdifferencer, der er opstået som følge af ændringer foretaget direkte i den  
udenlandske virksomheds egenkapital, indregnes tilsvarende i anden totalindkomst.  
Afledte finansielle instrumenter  
Afledte finansielle instrumenter indregnes og måles i balancen til dagsværdi. Positive og negative dagsværdier  
af afledte finansielle instrumenter indgår i andre tilgodehavender henholdsvis anden gæld.  
Ændringer i dagsværdi af afledte finansielle instrumenter, der er klassificeret som og opfylder kriterierne for  
sikring af dagsværdien af et indregnet aktiv eller en indregnet forpligtelse, indregnes i resultatopgørelsen  
sammen med ændringer i værdien af det sikrede aktiv eller den sikrede forpligtelse.  
Ændringer i dagsværdi af afledte finansielle instrumenter, der er klassificeret som og opfylder betingelserne for  
sikring af fremtidige betalingsstrømme, og som effektivt sikrer ændringer i værdien af det sikrede, indregnes i  
egenkapitalen via anden totalindkomst under en særskilt reserve for sikringstransaktioner. Når den sikrede  
transaktion realiseres, overføres gevinst eller tab vedrørende sådanne sikringstransaktioner fra egenkapitalen  
og indregnes i samme regnskabspost som det sikrede.  
For afledte finansielle instrumenter, som ikke opfylder betingelserne for behandling som sikringsinstrumenter,  
indregnes ændringer i dagsværdi løbende i resultatopgørelsen under finansielle poster.  
Resultatopgørelsen  
Nettoomsætning  
Nettoomsætningen fra salg af varer indregnes i resultatopgørelsen, når kontrollen af varerne overgår til køber,  
dvs. på tidspunktet for levering. Nettoomsætningen opgøres som det beløb, eksklusiv moms og afgifter, der  
opkræves på vegne af tredjemand, der forventes modtaget for de leverede varer på tidspunktet for handlens  
indgåelse.  
Andre driftsindtægter og -omkostninger  
Andre driftsindtægter og -omkostninger indeholder regnskabsposter af sekundær karakter i forhold til  
virksomhedernes aktiviteter, herunder fortjeneste og tab ved løbende salg og udskiftning af materielle aktiver.  
Fortjeneste og tab ved salg af materielle aktiver opgøres som salgsprisen med fradrag af salgsomkostninger  
og den regnskabsmæssige værdi på salgstidspunktet.  
Lejeindtægter er uanset betalingstidspunkt periodiseret, så de indregnes i den periode de vedrører.  
29  
 
NOTER (1.000 kr.)  
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Finansielle indtægter og omkostninger  
Finansielle indtægter og omkostninger indeholder renter, kursgevinster og -tab samt nedskrivninger  
vedrørende værdipapirer, gæld og transaktioner i fremmed valuta, amortisering af finansielle aktiver og  
forpligtelser samt tillæg og godtgørelser under acontoskatteordningen m.v. Endvidere medtages realiserede og  
urealiserede gevinster og tab vedrørende afledte finansielle instrumenter, der ikke kan klassificeres som  
sikringsaftaler.  
Udbytte fra kapitalandele i dattervirksomheder og associerede virksomheder indtægtsføres i moderselskabets  
resultatopgørelse i det regnskabsår, hvor udbyttet deklareres.  
Skat af årets resultat  
Dantax A/S er sambeskattet med alle danske selskaber, der indgår i koncernen for John Peter Jensen Holding  
A/S. Der er herudover i koncernen valgt international sambeskatning. Den aktuelle danske selskabsskat  
fordeles mellem de sambeskattede selskaber i forhold til disses skattepligtige indkomster (fuld fordeling med  
refusion vedrørende skattemæssige underskud). De sambeskattede selskaber indgår i acontoskatteordningen.  
Årets skat, som består af årets aktuelle skat og forskydning i udskudt skat, indregnes i resultatet med den del,  
der kan henføres til årets resultat, og direkte på egenkapitalen eller i anden totalindkomst med den del, der kan  
henføres til posteringer direkte i egenkapitalen henholdsvis i anden totalindkomst.  
Balancen  
Materielle aktiver  
Materielle aktiver måles til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger.  
Kostprisen omfatter anskaffelsesprisen samt omkostninger direkte tilknyttet anskaffelsen indtil det tidspunkt,  
hvor aktivet er klar til brug. Kostprisen på et samlet aktiv opdeles i separate bestanddele, der afskrives hver for  
sig, såfremt brugstiden på de enkelte bestanddele er forskellig.  
Materielle aktiver afskrives lineært over aktivernes/komponenternes forventede brugstid, der udgør:  
Bygninger  
10 - 25 år  
Driftsmateriel og inventar
3 - 5
år  
Afskrivningsgrundlaget opgøres under hensyntagen til aktivets scrapværdi og reduceres med eventuelle  
nedskrivninger. Scrapværdien fastsættes på anskaffelsestidspunktet og revurderes årligt. Overstiger  
scrapværdien aktivets regnskabsmæssige værdi, ophører afskrivning.  
Ved ændring i afskrivningsperioden eller scrapværdien indregnes virkningen for afskrivninger fremadrettet,  
som en ændring i regnskabsmæssigt skøn.  
30  
 
NOTER (1.000 kr.)  
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Værdiforringelse af langfristede aktiver  
Den regnskabsmæssige værdi af langfristede aktiver vurderes årligt for at afgøre, om der er indikation af  
værdiforringelse. Når en sådan indikation er til stede, beregnes aktivets genindvindingsværdi. Genindvindings-  
værdien er den højeste af aktivets dagsværdi med fradrag af forventede salgsomkostninger eller kapitalværdi.  
Et tab ved værdiforringelse indregnes, når den regnskabsmæssige værdi af et aktiv overstiger aktivets  
genindvindingsværdi.  
Varebeholdninger  
Varebeholdninger måles til kostpris efter FIFO-metoden. Er nettorealisationsværdien lavere end kostprisen,  
nedskrives til denne lavere værdi.  
Kostpris for handelsvarer omfatter anskaffelsespris med tillæg af hjemtagelsesomkostninger.  
Nettorealisationsværdien for varebeholdninger opgøres som salgssum med fradrag af omkostninger, der  
afholdes for at effektuere salget, og fastsættes under hensyntagen til omsættelighed, ukurans og udvikling i  
forventet salgspris.  
Tilgodehavender  
Tilgodehavender omfatter tilgodehavender fra salg, tilgodehavender hos associerede virksomheder og andre  
tilgodehavender. Tilgodehavender indgår i kategorien udlån og tilgodehavender, der er finansielle aktiver med  
faste eller bestemmelige betalinger, som ikke er noteret på et aktivt marked, og som ikke er afledte finansielle  
instrumenter.  
Tilgodehavender måles til amortiseret kostpris. Der foretages nedskrivning til imødegåelse af tab, hvor der  
vurderes at være indtruffet en objektiv indikation på, at et tilgodehavende er værdiforringet. Hvis der foreligger  
en objektiv indikation på, at et individuelt tilgodehavende er værdiforringet, foretages nedskrivning på  
individuelt niveau.  
Nedskrivninger opgøres som forskellen mellem den regnskabsmæssige værdi og nutidsværdien af de  
forventede pengestrømme, herunder realisationsværdi af eventuelle modtagne sikkerhedsstillelser.  
Værdipapirer  
Aktier indregnes på handelsdatoen under kortfristede aktiver og måles til dagsværdi svarende til børskurs for  
børsnoterede papirer. Ændringer i dagsværdien indregnes, i henhold til dagsværdioptionen, løbende i  
resultatopgørelsen under finansielle poster.  
Egenkapital  
Udbytte  
Foreslået udbytte indregnes som en forpligtelse på tidspunktet for vedtagelse på den ordinære  
generalforsamling. Udbytte, som forventes udbetalt for året, vises som en særskilt post under egenkapitalen.  
Egne aktier  
Anskaffelses- og afståelsessummer samt udbytte for egne aktier indregnes direkte i egenkapitalen.  
Reserve for egne aktier indeholder nominel beholdning af selskabets egne aktier.  
31  
 
NOTER (1.000 kr.)  
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Selskabsskat og udskudt skat  
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets  
skattepligtige indkomst, reguleret for skat af tidligere års skattepligtige indkomster samt for betalte  
acontoskatter.  
Udskudt skat måles efter den balanceorienterede gældsmetode af alle midlertidige forskelle mellem  
regnskabsmæssig og skattemæssig værdi af aktiver og forpligtelser.  
Udskudt skat vedrørende genbeskatning af tidligere fratrukne underskud i udenlandske dattervirksomheder  
indregnes ud fra en konkret vurdering af hensigten med den enkelte dattervirksomhed.  
Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af fremførselsberettigede skattemæssige underskud,  
indregnes under andre langfristede aktiver med den værdi, hvortil de forventes at blive anvendt, enten ved  
udligning i skat af fremtidig indtjening eller ved modregning i udskudte skatteforpligtelser inden for samme  
juridiske skatteenhed og jurisdiktion.  
Der foretages regulering af udskudt skat vedrørende foretagne elimineringer af urealiserede koncerninterne  
avancer og tab.  
Udskudt skat måles på grundlag af de skatteregler og skattesatser i de respektive lande, der med  
balancedagens lovgivning vil være gældende, når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat.  
Ændring i udskudt skat som følge af ændringer i skattesatser indregnes i resultatopgørelsen med den del, som  
kan henføres til årets resultat, og henholdsvis på egenkapitalen eller i anden totalindkomst med den del, som  
kan henføres til poster indregnet direkte på egenkapitalen henholdsvis anden totalindkomst.  
Hensatte forpligtelser  
Hensatte forpligtelser indregnes, når koncernen som følge af en begivenhed indtruffet før eller på  
balancedagen har en retlig eller faktisk forpligtelse, og det er sandsynligt, at der må afgives økonomiske  
fordele for at indfri forpligtelsen.  
Garantiforpligtelser, der omfatter forpligtelser til udbedring af fejl og mangler inden for garantiperioden,  
indregnes i takt med salg af varerne på baggrund af afholdte garantiomkostninger i tidligere regnskabsår.  
Hensatte forpligtelser måles som det bedste skøn over de omkostninger, der er nødvendige for på  
balancedagen at indfri forpligtelserne. Hensatte forpligtelser med forventet forfaldstid senere end et år fra  
balancedagen måles til nutidsværdi, såfremt virkningen heraf er væsentlig.  
Finansielle gældsforpligtelser  
Gæld til kreditinstitutter indregnes ved lånoptagelse til dagsværdi efter fradrag af afholdte transaktionsomkost-  
ninger. I efterfølgende perioder måles de finansielle forpligtelser til amortiseret kostpris, svarende til den  
kapitaliserede værdi ved anvendelse af den effektive rente, således at forskellen mellem provenuet og den  
nominelle værdi indregnes i resultatopgørelsen over låneperioden.  
Øvrige gældsforpligtelser måles til amortiseret kostpris.  
Pengestrømsopgørelse  
Pengestrømsopgørelsen viser pengestrømme fordelt på drifts-, investerings- og finansieringsaktivitet for året,  
årets forskydning i likvider samt likvider ved årets begyndelse og slutning.  
Pengestrøm fra driftsaktivitet  
Pengestrømme fra driftsaktivitet opgøres som bruttoind- og udbetalinger fra omsætning, andre driftsindtægter,  
omkostninger, finansielle betalinger og betalt selskabsskat reguleret for ændringer i driftskapital.  
Pengestrøm til investeringsaktivitet  
Pengestrømme fra investeringsaktivitet omfatter betaling i forbindelse med køb og salg af virksomheder og  
aktiviteter, køb og salg af immaterielle, materielle og andre langfristede aktiver samt køb og salg af  
værdipapirer, der ikke medregnes som likvider.  
32  
 
NOTER (1.000 kr.)  
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Pengestrøm fra finansieringsaktivitet  
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet omfatter ændringer i størrelse eller sammensætning af modersel-  
skabets aktiekapital og omkostninger forbundet hermed samt optagelse af lån, afdrag på rentebærende gæld,  
køb og salg af egne aktier samt betaling af udbytte til selskabsdeltagere.  
Likvider  
Likvider omfatter likvide beholdninger, der indgår som en integreret del af likviditetsstyringen.  
Segmentoplysninger  
Der gives oplysninger på forretningssegmenter, der følger den ledelsesmæssige og interne økonomistyring.  
Segmentoplysningerne er udarbejdet i overensstemmelse med koncernens anvendte regnskabspraksis.  
Segmentindtægter og -omkostninger samt segmentaktiver og -forpligtelser omfatter de poster, der direkte kan  
henføres til det enkelte segment, samt de poster, der kan allokeres til det enkelte segment på et pålideligt  
grundlag. Ikke-allokerede poster omfatter primært aktiver og forpligtelser samt indtægter og omkostninger  
vedrørende koncernens administrative funktioner, investeringsaktivitet, indkomstskatter m.v.  
Langfristede aktiver i segmentet omfatter de langfristede aktiver, som anvendes direkte i segmentets drift,  
herunder materielle aktiver samt kapitalandele i associerede virksomheder.  
Kortfristede aktiver i segmentet omfatter de kortfristede aktiver, som anvendes direkte i segmentets drift,  
herunder varebeholdninger, tilgodehavender fra salg, andre tilgodehavender, periodeafgrænsningsposter samt  
likvide beholdninger.  
Segmentforpligtelser omfatter forpligtelser, der er afledt af segmentets drift, herunder leverandører af varer og  
tjenesteydelser samt anden gæld.  
22 Væsentlige regnskabsmæssige skøn og vurderinger  
Ved opgørelsen af den regnskabsmæssige værdi af visse aktiver og forpligtelser kræves skøn over, hvorledes  
fremtidige begivenheder påvirker værdien af disse aktiver og forpligtelser på balancedagen. Skøn, der er  
væsentlige for regnskabsaflæggelsen, foretages bl.a. ved opgørelsen af ukuransnedskrivning på varelager,  
brugstid på materielle aktiver samt ved opgørelse af garantihensættelser.  
De foretagne skøn er foretaget med udgangspunkt i tidligere erfaringer samt vurdering af markedssituation.  
Nedskrivning på varelager foretages for hvert varenummer med udgangspunkt omsætningshastighed,  
ordrebeholdning og realiseret salg efter statusdagen, samt vurdering af markedssituation.
Effekten af årets  
nedskrivninger fremgår af note 2.  
Garantiforpligtelse på solgte varer omfatter kundernes garanti og reklamationsret. Forpligtelsen er beregnet pr  
kundegruppe med udgangspunkt i historiske erfaringer, årets realiserede omkostninger. Resultatet af årets  
opgørelse fremgår af note 14.  
23 Begivenheder efter balancedagen.  
Der er efter regnskabsårets udløb ikke indtruffet begivenheder, som væsentligt vil kunne forrykke koncernens  
eller moderselskabets finansielle stilling.  
24 Ny regnskabsregulering.  
Ingen nye eller ændrede standarder og fortolkningsbidrag, forventes at få væsentlig indvirkning på koncernens  
årsrapport.  
33  
 
NOTER (1.000 kr.)  
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Nøgletal  
De i hoved- og nøgletalsoversigten anførte nøgletal er beregnet således:  
Resultat af primær drift x 100  
Overskudsgrad  
Nettoomsætning  
EBITA x 100  
Afkast af investeret kapital (ROIC)  
Gennemsnitlig investeret kapital  
Ordinært resultat
efter skat x 100  
Egenkapitalforrentning  
Gennemsnitlig egenkapital  
Egenkapital ultimo
x 100  
Soliditetsgrad  
Aktiver i alt, ultimo  
Resultat efter skat  
Resultat efter skat pr. aktie (EPS Basic)  
Gennemsnitligt antal aktier i omløb  
Udvandet resultat efter skat  
Udvandet resultat efter skat pr. aktie (EPS-D)  
Udvandet gennemsnitligt antal aktier i omløb  
Udbytteprocent x aktiens pålydende  
Foreslået udbytte pr. aktie  
100  
Udbytte i alt x 100  
Pay-out ratio  
Resultat efter skat  
Egenkapital ultimo incl. udbytte  
Indre værdi pr. 100 kr. aktie, ultimo  
Antal aktier, ultimo  
34