SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 2 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 3 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 4 |
ÅRLIGA INTÄKTER 2024 | ||||
412 MSEK | ||||
EBITDA 2024 | ||||
109 MSEK | ||||
SILVERPRODUKTION | ||||
1 166 000 uns | ||||
BIPRODUKTER | ||||
Guld 2 595 uns | ||||
Bly 729 t | ||||
Zink 1 642 t | ||||
ANRIKNING | SILVERHALT | |||
497 000 ton | 89 g/ton | |||
INVESTERINGAR | ||||
70 MSEK | ||||
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 5 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 6 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 7 |
Hörnstenarna i Sotkamo Silvers strategi är: | ||
Utveckling av silvergruvan och säkerställande av en stabil grund för bolagets expansion | ||
Öka mineraltillgångarna genom fortsatt prospektering i den befintliga gruvan och Kajanaland | ||
Ansvarsfull användning av naturresurser | ||
Under 2024 har Sotkamo Silver: |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 8 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 9 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 10 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Aktiekurs, SEK | 1,00 | 0,79 |
Högsta aktiekurs under perioden, SEK | 2,09 | 1,54 |
Lägsta aktiekurs under perioden, SEK | 0,73 | 0,43 |
Kvotvärde, SEK | 0,96 | 0,96 |
Börsvärde, MSEK | 286 | 227 |
Antal aktier | 286 148 387 | 285 758 153 |
Antal aktier, efter utspädning | 327 383 120 | 327 383 120 |
Aktiekapital, MSEK | 276 | 276 |
Namn | Antal aktier | Ägarandel (%) |
Hexof Oy | 21 994 812 | 8 |
Esa Tauriainen | 5 237 218 | 2 |
Avanza Pension | 4 281 369 | 2 |
Petri Ailus | 3 475 000 | 1 |
Mikko Leinonen | 2 500 000 | 1 |
Jouko Eerola | 2 488 500 | 1 |
Andra | 246 171 488 | 86 |
Totalt antal aktier | 286 148 387 | 100 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 11 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 12 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 13 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 14 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 15 |
Bolagets klassificerade mineraltillgångar 8,5 miljoner ton |
Kategorierna kända och indikerade tillgångar 4,4 miljoner ton |
Silver ekvivalenthalt 95 gram/ton Ag |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 16 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 17 |
Kategori | Ton (kt) | Silver (g/t) | Guld (g/t) | Bly (%) | Zink (%) | AgEq (g/t) | Silver (koz) | Guld (koz) | Bly (t) | Zink (t) |
Känd | 865 | 54 | 0,26 | 0,21 | 0,55 | 97 | 1 502 | 7 | 1 816 | 4 757 |
Indikerad | 3 579 | 56 | 0,23 | 0,22 | 0,51 | 94 | 6 444 | 26 | 7 874 | 18 252 |
Summa | 4 444 | 56 | 0,24 | 0,22 | 0,52 | 95 | 7 945 | 34 | 9 690 | 23 009 |
Antagen | 4 052 | 52 | 0,16 | 0,25 | 0,61 | 90 | 6 774 | 21 | 10 130 | 24 717 |
Total | 8 496 | 54 | 0,20 | 0,23 | 0,56 | 92 | 14 719 | 55 | 19 820 | 47 726 |
Kategori | Ton (kt) | Silver (g/t) | Guld (g/t) | Bly (%) | Zink (%) | AgEq (g/t) | Silver (koz) | Guld (koz) | Bly (t) | Zink (t) |
Bevisad | 1 254 | 91 | 0,20 | 0,24 | 0,60 | 130 | 3 669 | 8 | 3 003 | 7 476 |
Sannolik | 138 | 82 | 0,22 | 0,32 | 0,54 | 124 | 365 | 1 | 448 | 739 |
Total | 1 392 | 90 | 0,20 | 0,25 | 0,59 | 130 | 4 034 | 9 | 3 452 | 8 215 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 18 |
Kategori | Miljon ton | Ni % | Cu % | Co % | Pt g/t | Pd g/t |
Indikerad | 0,40 | 0,63 | 0,29 | 0,04 | 0,28 | 0,62 |
Antagen | 0,09 | 0,48 | 0,23 | 0,04 | 0,21 | 0,42 |
Summa Peura-Aho | 0,49 | 0,60 | 0,27 | 0,03 | 0,27 | 0,58 |
Indikerad | 0,85 | 0,85 | 0,44 | 0,06 | 0,53 | 1,25 |
Antagen | 0,24 | 0,59 | 0,27 | 0,04 | 0,34 | 0,89 |
Summa Hietaharju | 1,09 | 0,80 | 0,40 | 0,05 | 0,49 | 1,17 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 19 |
INLEDNING Sotkamo Silvers principer för hållbar utveckling är grunden för all vår verksamhet. Vi vill verka på ett hållbart och ansvarsfullt sätt med tanke på miljön, våra intressenter, kunder och aktieägare. Denna fjärde hållbarhetsrapport för Sotkamo Silver beskriver vår verksamhet 2024. Den beskriver de viktigaste målen, åtgärderna och indikatorerna för företagets hållbarhetsarbete. Rapporten följer riktlinjerna som beskrivs i standarden International Global Reporting Initiative (GRI). Sotkamo Silver uppfyller kraven på hållbarhetsrapportering i enlighet med vid var tid gällande lagstiftning och den tidsplan som definieras i lagstiftningen. | ÅR 2024 I KORTHET Vi uppgraderade prestandanivån för våra TSM Finland-standardprotokoll inom gruvstängning, biologisk mångfald och klimatförändringar till nivå A. Vårt krishanteringssystem uppdaterades så att det uppfyller standardkraven. Vi implementerade vår uppförandekod för våra medarbetare och ordinarie entreprenörer. Resurseffektiviteten förbättrades när leveranserna av pyritkoncentrat ökade med 15 % jämfört med 2023. Vår vetenskaps- och riskbedömningsbaserade gruvstängningsplan godkändes av tillståndsmyndigheten. Vi började förbereda oss för CSRD- rapporteringen genom att genomföra en dubbel väsentlighetsanalys och GAP-analys. | ||||
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 20 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 21 |
Intressent | Förväntningar | Metoder för delaktiggörande |
KUNDER | • Hög kvalitet • Etisk och ansvarsfull affärsverksamhet | • Möten med kunden • Gruvbesök • Öppen interaktion |
PERSONAL | • Ansvarsfull verksamhet • En säker och hälsosam arbetsmiljö • Stabila anställningsförhållanden | • Personalenkät varje kvartal • Utvecklingssamtal • Utbildningar • Fortlöpande förbättring av säkerheten |
LOKALSAMHÄLLE OCH ORGANISATIONER | • Minimera miljökonsekvenserna • Öppenhet • Möjligheter till sysselsättning | • Öppen interaktion • Den gemensamma uppföljningsgruppens regelbundna möten • Årsrapportering |
TILLSTÅNDSMYNDIGHETER | • Verksamhet i enlighet med tillståndsbeslut • Öppen proaktiv kommunikation | • Kontinuerlig uppföljning och rapportering • Regelbundna myndighetsmöten |
ÄGARE | • Ansvarsfull och lönsam affärsverksamhet • Fortlöpande förbättring av hållbarhet och riskhantering • Värdeskapande | • Ekonomisk rapportering • Information enligt börsregler • Investerarmöten |
LEVERANTÖRER OCH UNDERLEVERANTÖRER | • Ansvarsfull verksamhet • En säker arbetsmiljö • Långsiktiga partnerskap • Lokala samarbetsmöjligheter | • Öppen interaktion • Fortlöpande förbättring av säkerheten • Code of Conduct |
ÖVRIGA FINSKA GRUVBOLAG | • Branschsamarbete • Genomförande av gruvansvar | • Aktivt deltagande i branschorganisationens arbete (Gruvindustri rf) |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 22 |
Ansvarsfull affärsverksamhet | |||
• Vi är en pålitlig partner och följer etiska affärspraxis | |||
• Riskhantering är avgörande för att bygga hållbar affärsverksamhet | |||
Vi är nummer ett i vår storleksklass när det gäller prestationsförmåga för gruvansvar | |||
Säkerhet och engagemang | |||
• Vi garanterar en säker och hälsosam arbetsmiljö | |||
• Engagerad och nöjd personal är en grundläggande förutsättning för vår framgång | |||
Vi förbättrar ständigt och systematiskt vår säkerhetskultur | |||
Omsorg om miljön | |||
• Vi minimerar miljöpåverkan av vår verksamhet | |||
• Vi vidtar åtgärder för att uppnå koldioxidneutrplitet senast år 2035 | |||
Vi förbinder oss till målet av klimatavtalet från Paris | |||
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 23 |
Nivå A i TSM Finland gruvansvarsssystem 2024 uppdaterade Sotkamo Silver ledningssystemen för gruvstängning, biologisk mångfald, klimatförändring till nivå A och krishantering i enlighet med standardkraven. Intressentsamarbetet nådde nivå AA. Resultatnivån för alla implementerade ledningssystem verifierades externt. Resultaten för respektive protokoll presenteras nedan: Protokoll Resultatnivå Krishantering efterlever IntressentsamarbeteAA Avfallshantering A Vattenhantering A Arbetsmiljö och säkerhet A Klimatförändringar A Hantering av biologisk mångfaldA GruvstängningA TSM Finlands standard bygger på den internationella TSM-standarden (Towards Sustainable Mining). De företag som förbinder sig till systemet följer principer som är hållbara ur naturens, människornas och ekonomins synvinkel under hela gruvdriftens livscykel, från mineralprospektering till stängning och gruveftervård. Resultatnivån bedöms i protokollen på en skala från C till AAA (C, B, A, AA och AAA), varav den lägsta nivån, C, motsvarar efterlevnad av lagens krav. I allmänhet krävs för att uppnå nivå A att man utvecklar och implementerar de processer som definieras i protokollen. På nivå A ska kommunikationen om ledningssystemen vara transparent och rapporteringen offentlig. Krishanteringens resultatnivå bedöms som efterlevande/icke efterlevande i stället för att tillämpa det ordinarie bedömningssystemet. | ||
TSM-standarden fastställer en konkret grund för utveckling av en ansvarsfull verksamhet. Företagen rapporterar sina resultat årligen och resultaten verifieras av en extern expert vart tredje år. Mer information om TSM Finland: www.kaivosvastuu.fi | ||
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 24 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 25 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 26 |
2024 | 2023 | |
SCOPE 1 | ||
Användning av sprängämnen | 91 | 92 |
Fordon | 2 543 | 2 805 |
Egen värmeproduktion | 625 | 637 |
Scope 1 totalt | 3 259 | 3 533 |
SCOPE 2 | ||
Köpt el – Marknadsbaserad | 13 872 | 13 450 |
Köpt el – Lägesbaserad | 2 332 | 1 142 |
SCOPE 3 | ||
Köpta produkter och tjänster | 4 790 | 1 362 |
Köpta kapitalvaror | 696 | |
Bränsletillverkning och elöverföringsförluster | 1 640 | 1 215 |
Transport och distribution (Ankommande) | 415 | 191 |
Avfall orsakat av verksamheten | 94 | 27 |
Affärsresor | 5 | |
Arbetsresor | 195 | 140 |
Transport och distribution (Avgående) | 562 | 545 |
Scope 3 totalt | 8 397 | 3 480 |
CO2-UTSLÄPP TOTALT | ||
Scope 1, 2 (marknadsbaserad) & 3 | 25 528 | 20 463 |
Scope 1, 2 (lägesbaserad) & 3 | 13 988 | 8 154 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 27 |
2024 | 2023 | |||
Gråberg | Anrinings- sand | Gråberg | Anrinings- sand | |
Producerad mängd | 218 | 478 | 197 | 459 |
Gruvfyllning | 218 | 26 | 197 | 7 |
Dammförhöjning | 0 | 63 | 0 | 35 |
Utnyttjad mängd | 218 | 89 | 197 | 42 |
Utnyttjad andel, % | 100 | 19 | 100 | 9 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 28 |
2024 | 2023 | |
Återvunnen metall | 227 | 134 |
Blandavfall till energi och rent träavfall | 47 | 64 |
Byggavfall | 35 | 62 |
Avfall klassificerat som farligt | 31 | 29 |
Delområde | 2024 |
Slutet kretslopp | Betydande ökning av andelen återvunnet vatten i produktionens vattenförbrukning Användning av gråberg vid gruvfyllning Användning av anrikningssand som byggmaterial för dammförhöjningar och gruvfyllning |
Resurs- effektivitet | Optimering av gruvans ventilation och uppvärmning Försäljning av pyritkoncentrat |
Utnyttjande av industriell biprodukt | Användning av biprodukt från kretskortstillverkningen som skumningskemikalie |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 29 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 30 |
Belastning | Tillstånds- gräns | Utfall år 2024 | Utfall år 2023 |
Totalt kväve (kg/år) | 7 000 | 8 070 | 14 370 |
Total fosfor (kg/år) | 40 | 90 | 41 |
Anrikningssandens svavelhalt (%) | 0,30 | 0,26 | 0,32 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 31 |
Aktuell standard | Inverkansväsentlighet | Ekonomisk väsentlighet |
E1 Klimatförändringar | x | x |
E2 Miljöföroreningar | x | x |
E3 Vattenresurser och marina resurser | x | |
E4 Biologisk mångfald och ekosystem | x | |
E5 Resursanvändning och cirkulär ekonomi | x | x |
S1 Den egna arbetskraften | x | x |
S2 Arbetstagare i värdekedjan | x | |
S3 Berörda samhällen | x | x |
S4 Konsumenter och slutanvändare | Ej väsentligt | Ej väsentligt |
G1 Ansvarsfullt företagande | x |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 32 |
DELMÅL FÖR 2025 Inom arbetsmiljö och säkerhet är målet noll skador med sjukfrånvaro. För att nå målet kommer vi att stärka arbetet att integrera riskidentifieringsrutiner i våra dagliga uppgifter och grundorsaksanalyser. Vi kommer att fortsätta vårt arbete för att skydda de lokala vattendragens ekologiska hälsa och rekreationsanvändning genom ansvarsfull vattenförvaltning, med särskilt fokus på att minska näringsbelastningen på vattnet, hålla svavelhalten i spillvattnet under tillåtna nivåer och upprätthålla en öppen kommunikation om miljöpåverkan från vår verksamhet. Vi kommer att implementera TSM Finlands standardprotokoll för rättvisa, mångfald och inkludering i vår verksamhet och i synnerhet fokusera på att utveckla vår hantering av klimatförändringar och biologisk mångfald. Vi kommer att fortsätta utveckla vår hållbarhetsrapportering baserat på dubbel väsentlighetsbedömning och gap-analys. Vi kommer att stärka arbetet för att integrera cirkulär ekonomi i vår gruvavfallshantering och i planeringen av gruvstängningen. |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 33 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 34 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 35 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 36 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 37 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 38 |
Belopp i MSEK | |||||
Koncernen | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
Försäljningsintäkter* | 412,2 | 410,3 | 370,9 | 386,8 | 365,5 |
Övriga intäkter* | 1,4 | 1,5 | 11,1 | 0,6 | 11,6 |
Årets resultat | -16,4 | 27,2 | -27,8 | -17,5 | -46,7 |
Balansomslutning | 698,7 | 697,4 | 642,5 | 663,6 | 658,0 |
Resultat per aktie före utspädning, kr | -0,06 | 0,10 | -0,14 | -0,09 | -0,26 |
Resultat per aktie efter utspädning, kr | -0,06 | 0,08 | -0,14 | -0,09 | -0,24 |
Eget kapital per aktie före utspädning, kr | 1,01 | 1,04 | 1,22 | 1,24 | 1,18 |
Eget kapital per aktie efter utspädning, kr | 0,88 | 0,91 | 1,03 | 1,18 | 1,11 |
Soliditet, %** | 41,30 | 42,50 | 37,90 | 37,50 | 32,20 |
Kassalikviditet, %** | 75,00 | 100,90 | 46,40 | 27,20 | 68,70 |
Likvida medel | 88,30 | 78,90 | 0,80 | 36,70 | 35,40 |
Medelantal anställda | 51,00 | 46,00 | 51,00 | 53,00 | 51,00 |
Moderbolaget | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
Försäljningsintäkter* | 1,5 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,1 |
Övriga intäkter* | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,6 | 0,2 |
Årets resultat | -15,1 | -171,9 | -292,0 | 32,7 | -5,6 |
Balansomslutning | 346,7 | 324,2 | 440,3 | 713,5 | 646,1 |
Resultat per aktie före utspädning, kr | -0,05 | -0,60 | -1,46 | 0,16 | -0,03 |
Resultat per aktie efter utspädning, kr | -0,05 | -0,60 | -1,46 | 0,16 | -0,03 |
Eget kapital per aktie före utspädning, kr | 0,73 | 0,79 | 1,84 | 3,29 | 3,21 |
Eget kapital per aktie efter utspädning, kr | 0,64 | 0,70 | 1,55 | 3,13 | 3,02 |
Soliditet, %** | 60,6 | 69,2 | 83,6 | 92,5 | 89,4 |
Kassalikviditet, %** | 9 | 67 | 224 | 68 | 61 |
Likvida medel | 0,7 | 2,9 | 0,7 | 31,5 | 5,0 |
Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Förslag till disposition av moderbolagets resultat, SEK | |
Överkursfond | 503 305 617 |
Balanserat resultat | -570 229 384 |
Årets resultat | -15 105 541 |
-82 029 308 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 39 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 40 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 41 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 42 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 43 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 44 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 45 |
Risk | Beskrivning av risk | Riskreducering och kommentarer för året |
Operationella risker | ||
Mineraltillgångar och malmreserv risk | Uppskattningar av mineraltillgångar och malmreserver är till sin natur osäkra. Ojämn fördelning av metallerna i mineraliseringen, tätheten av borrning och prover, förspänning, felaktighet och precision i provtagningen och analys av inverkan på noggrannheten hos data som används för interpolering av malm modellen. Följaktligen är malm modellen och gruvplanerna de bästa uppskattningarna och kan innehålla misstolkningar och fel. | Att öka konfidensnivån för mineraltillgångar och malmreserver genom kontinuerlig prospektering, gruvanläggning och utveckling mildrar risken och säkerställer verksamhetens livskraft på lång sikt. Tillräcklig mängd borrning och användning av bästa branschpraxis i kombination med kvalitetssäkring och kvalitetskontrollspraxis minimerar risken för datadrivna fel i uppskattningarna. |
Geoteknisk risk vid underjordsbrytning | Markfall i en lutande eller anslutande drivning kan avbryta produktionen, begränsa tillgången till gruvområden och medföra risker för människor som arbetar i gruvan. Ett ras i ett av produktionens brytningsområden kommer att orsaka förseningar, möjliga malmförluster och utspädning samt extra kostnader på grund av hantering av överstorlekar och installation av ytterligare stöd för att återfå åtkomsten till ett eller flera brytningsområden, men förhindrar inte verksamheten i andra delar av gruvan. | Bolaget utnyttjar geotekniska data (RQD och Q') och annan tillämplig information i verksamhetsplaneringen och installerar tekniskt stöd för tunnelnätet och brytningsområdena. De åtgärder som vidtas och deras tillräcklighet övervakas. Bolaget eftersträvar en situation med flera oberoende verksamhetsområden i gruvan. |
Risk för oplanerade störningar i produktionen | Stora och avancerade maskiner och utrustningslösningar används vid gruvdrift. Oplanerade störningar kan uppstå till exempel på grund av tekniska problem, personskador, olyckor eller strejk. Detta kan i sin tur leda till förseningar och att produktions- och kostnadsmål inte nås. | Stor tonvikt läggs på utbildning och underhåll samt på att identifiera kritiska element i syfte att minimera dessa risker under produktionen. Bolaget strävar efter att minimera den totala kostnaden för koncernens skaderisker. Detta görs genom att kontinuerligt utveckla skadeförebyggande och skadebegränsande verksamhetsfaktorer och genom att introducera och utveckla försäkringslösningar. Bolaget har valt att anställa kvalificerad personal, varav de flesta har lång erfarenhet inom den aktuella rollen. |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 46 |
Risk | Beskrivning av risk | Riskreducering och kommentarer för året |
Operationella risker | ||
Miljörisker | Miljöriskhanteringen och riskbedömningen tar hänsyn till både inneboende och externa miljörisker. Inneboende risker är direkta risker i gruvdriften. Externa risker är till exempel klimatförändringar och extrema väderhändelser som kan påverka gruvområdet. Gruvdriftens resultat får en omedelbar effekt på miljön. Verksamheten genererar avfallsströmmar som måste hanteras i enlighet med principerna för cirkulär ekonomi för att minimera verksamhetens miljöpåverkan och maximera resurseffektiviteten. Det outnyttjade gruvavfallet ska deponeras på anvisade gruvavfallsområden för att garantera miljösäkerheten. Utsläpp till vatten kan innehålla rester av kemikalier och sprängämnen, olja, lakvatten från den bearbetade malmen och stenskrot. Utsläpp i luften kan innehålla sot, damm, växthusgaser och andra relaterade gaser. Dessa utsläpp övervakas i enlighet med miljökrav och andra relaterade lagkrav. | Bolaget har investerat i den senaste vattenrenings- och i deponeringstekniken för gruvavfall. Anläggningarna uppfyller myndigheternas krav, och planeringen och utförandet följer BAT- principer. Miljöverksamheten utvärderas regelbundet av Finlands TSM- standardprotokoll (Towards Sustainable Mining). Extrema väderhändelser har beaktats vid planeringen av miljöinvesteringar. Vattenkvaliteten analyseras löpande. Arbetet med utsläpp baseras på riskanalys, löpande kontroller och underhåll. Bolaget har regelbunden kontakt med tillståndsmyndigheterna. |
Företagshälsovård och säkerhetsrisker | Gruvverksamheten och efterföljande processer sker i en krävande miljö med flera kända faror och riskfaktorer. Verksamheten inbegriper till exempel hantering av kemikalier, tunga maskiner, fordon och sprängämnen som kan skada personalen. Olyckor kan inträffa, och om de gör det kommer detta att få en omedelbar effekt på bolagets möjligheter och värde. | Bolaget har investerat i säkerhetskulturen och utvecklat roller som arbetssäkerhetschef, gruvsäkerhetschef och HSE-expert. Gruvsäkerhetschefen är en certifierad gruvsäkerhetstjänsteman. För att minska riskerna förknippade med all verksamhet genomförs systematiska riskbedömningar och säkerhetsrevisioner. Systematiska utredningar av tillbud och arbetsplatsolyckor finns på plats tillsammans med en etablerad lärdomskultur. Det viktigaste nyckeltalet, arbetsplatsolyckor i förhållande till arbetade timmar, diskuteras också på varje styrelsemöte. Bolagets mål är noll arbetsplatsolyckor. |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 47 |
Risk | Beskrivning av risk | Riskreducering och kommentarer för året |
Operationella risker | ||
Risk för kompetensförsörjning | Bolaget är beroende av kvalificerad personal i olika befattningar. Förmågan att behålla nuvarande personal liksom möjligheten att rekrytera ny är central för Bolagets framtida utveckling. | Bolaget arbetar kontinuerligt på att vara en attraktiv arbetsgivare för att behålla och rekrytera kvalificerad personal. Bolaget har ett gott samarbete med rekryterings- och uthyrningsföretag. När det gäller tjänsteleverantörer väljer företaget de bästa tillgängliga partnerna med goda referenser och stark ekonomisk status |
Försörjning av varor och tjänster | Bolagets alla verksamheter är beroende av löpande försörjning av utrustning, förnödenheter och tjänster. Leverantörers produktion av varor och tjänster samt logistikkedjor för in- och utleveranser är känsliga för omvärldspåverkan och störningar. | Bolaget arbetar aktivt för att minska dessa risker genom att ha flera kvalificerade leverantörer inom respektive kategori och område. I de fall där endast en leverantör finns reduceras risken genom säkerhetslager och att alternativa försörjningslösningar identifieras. Förebyggande riskhantering sker löpande men även organisationens förmåga till snabba omställningar är också en viktig komponent i hanteringen av försörjningsrisker. |
Tillståndsrisker | Sotkamo Silver har för närvarande alla nödvändiga tillstånd på plats för Silvergruvan. Förseningar i myndigheternas handläggning av tillstånd kan påverka Bolagets produktionsvolymer. | Bolaget har alltid upprätthållit en god kommunikation med berörda myndigheter och intressenter. Bolaget har implementerat hållbarhetsstandarden TSM Finland för att ytterligare förbättra verksamheten i enlighet med de miljökrav och andra tillståndskrav som ställs på bolaget. |
Imago risk | Negativ publicitet i nationella, lokala och/eller sociala medier och allmänt motstånd mot gruvindustrin eller företaget självt. Medvetna mediaattacker. | Transparent kommunikation och PR med media och andra relevan ta intressenter. Öppen och transparent information via pressmed delanden och företagets hemsida. |
Risk för att förlora den sociala licensen | Den sociala acceptansen och acceptansen av bolaget och vår gruvdrift från alla intressenter är avgörande för en framgångsrik verksamhet. Oönskade miljöeffekter, konflikter med lokala intressenter eller arbetsmiljö- och säkerhetsbrister kan påverka intressenternas acceptans. | Ett hållbart och ansvarsfullt förhållningssätt till miljöfrågor och miljöpåverkan samt transparent och tidsenlig rapportering är nyckelfaktorer för att upprätthålla den sociala acceptansen och acceptansen av bolaget hos de olika intressenterna. Ett aktivt samarbete med lokala intressenter upprätthålls i form av regelbundna övervakningsgruppsmöten med representanter från lokalsamhällen. |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 48 |
Risk | Beskrivning av risk | Riskreducering och kommentarer för året |
Finansiella risker och marknadsrisker | ||
Valutakurs- och metallprisrisker | Prissättningsvillkoren för produkterna baseras främst på metallbörser och våra prissätts i USD. Av denna anledning uppstår transaktionsexponering när valutakurserna fluktuerar mellan det ögonblick då transaktionen avtalas och det ögonblick då den verkställs. Förändringar i valutakurser och metallpriser har stor inverkan på Sotkamo Silvers resultat och kassaflöde | Bolaget säkrade inte pris- eller transaktionsrisken relaterad till sålda metaller under 2024. Bolaget beslutade att under 2025 implementera silverprissäkring med euronoterade instrument i enlighet med en av styrelsen godkänd säkringspolicy. |
Omräkningsrisker | Koncernens balansräkning består huvudsakligen av tillgångar och skulder i EUR. Följaktligen har bolaget en nettoexponering i balansräkningen i EUR/SEK eftersom moderbolagets redovisningsvaluta är SEK. | I enlighet med bolagets finanspolicy elimineras effekten av omräkningsexponering inte aktivt genom aktiesäkring. |
Refinansierings- och likviditetsrisker | Risken att bolaget inte kan erhålla erforderlig finansiering eller uppfylla sina betalningsskyldigheter på grund av otillräcklig likviditet. | Bolaget begränsar refinansieringsrisken genom diversifiering av motparter, finansieringskällor och löptider samt genom god förvaltning som syftar till att säkerställa efterlevnad av låneavtalsvillkor. Aktuell likviditet finns tillgänglig i form av outnyttjad kredit, och denna ses över regelbundet. I juni förhandlade bolaget framgångsrikt med en ny miljösäkerhetsleverantör, vilket resulterade i att vi kunde frigöra 3,5 miljoner euro i kontantsäkerheter. Bolaget har fortsatt att utvärdera olika alternativ för att finansiera framtida tillväxt. |
Ränterisker | Förändringar i skuldens marknadsvärde och aktuell kostnad vid ränteförändringar. | Bolagets seniorlån är bundet till en rörlig ränta vilket exponerar bolaget för ränterisker. Konvertibla lån och andra mindre lån är bundna till en fast ränta. Bolaget arbetar för närvarande inte med räntederivat. Mindre avtal som leasingavtal är beroende av marknadsräntor. Bolaget har valt att inte säkra dem. |
Energiprisrisker | Energiprisförändringar medför risker för vårt finansiella resultat. | Bolaget har delvis säkrat elinköpspriset i enlighet med en policy som godkänts av styrelsen. |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 49 |
Risk | Beskrivning av risk | Riskreducering och kommentarer för året |
Andra risker | ||
Geopolitiska risker | Instabilitet och framväxande nya geopolitiskt oroliga områden kan också störa tillverkning och leveranser, påverka Bolagets kostnader för råmaterial och transporter samt valutakurs- och metallprisutvecklingen, vilket i sin tur påverkar koncernens finansiella resultat. | Bolaget övervakar noggrant händelser som kan inverka negativt på de makroekonomiska eller geopolitiska faktorer som påverkar dess marknader. Ett nytt globalt maktspel mellan supermakterna, i synnerhet mellan USA och Kina, dominerar det geopolitiska landskapet. Denna rivalitet manifesterar sig i handelskrig, konflikter via ombud och föränderliga allianser. Ett uppsving för auktoritärism, kupper och konflikter i det globala syd som förvärras av bakslag för demokratin och ekonomiska utmaningar, medför betydande risker. En avvikande ekonomisk utveckling globalt leder till fluktuerande penningpolitiska åtgärder och valutamarknader, vilket skapar osäkerhet. Nationalismens globala uppsving uppmuntrad av ekonomisk och kulturell oro medför utmaningar för företag som tvingas verka i allt mer protektionistiska miljöer. Bolaget arbetar kontinuerligt med affärskontinuitetsplaner utifrån möjliga konsekvenser av dessa händelser. |
Cyberrisker | Olika cyberrisker från identitetsbedrägerier till attacker mot IT- nätverket och it-tjänster och till och med processkontrollsystem har blivit vanligare och kan möta företaget och orsaka ekonomisk skada och störningar i verksamheten. | Bolaget har vidtagit åtgärder för att kontrollera åtkomsten och identiteten hos de användare som har tillgång till IT-systemen. Datanätverk segmenteras och skyddas av säkerhetszoner. Dessutom upprätthålls virusskydd, brandväggar och andra tekniska medel för mjuk- och hårdvara uppdaterade och bästa praxis tillämpas för att säkerställa cybersäkerhet. Personalen utbildas och hålls medveten om riskerna och varningarna ges om risknivån noteras vara förhöjd. |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 50 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 51 |
Belopp i MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | |||
Övriga intäkter | |||
Summa | 2 | ||
Förändring av färdiga varor | - | ||
Råvaror | - | - | |
Övriga externa kostnader | 3 | - | - |
Personalkostnader | 4 | - | - |
Avskrivningar och nedskrivningar | 5 | - | - |
Rörelseresultat | |||
Finansiella intäkter | 6 | ||
Finansiella kostnader | 7 | - | - |
Finansiella poster netto | - | - | |
Resultat efter finasiella poster | - | ||
Skatt | 8 | - | - |
Årets resultat | - | ||
Belopp i MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Övrigt totalresultat | |||
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen | |||
Omräkningsdifferens | - | ||
Kassaflödessäkringar | - | ||
Inkomstskatt för kassaflödessäkringar | - | ||
Summa totalresultat för året | - | ||
Årets totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | - | ||
Resultat per aktie, före utspädning, SEK | 16 | - | |
Resultat per aktie, efter utspädning, SEK | 16 | - | |
Totalt antal aktier |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 52 |
Belopp i MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
TILLGÅNGAR | |||
Anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 9 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 23 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 10 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 8 | ||
Övriga långfristiga fordringar | 13, 25 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
Förändring av färdiga varor | |||
Omsättningstillgångar | |||
Varulager | |||
Kundfodringar | 25 | ||
Övriga kortfristiga fordringar | 14, 25 | ||
Derivatinstrument | 28 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | ||
Likvida medel | 19, 25 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar | |||
Belopp i MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | |||
Aktiekapital | 16 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Omräkningsdifferenser | |||
Kassaflödessäkringar | - | ||
Balanserat resultat | - | - | |
Årets resultat | - | ||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Summa Eget kapital | |||
Skulder | |||
Långfristiga skulder | |||
Räntebärande skulder | 17 | ||
Långfristiga leasingskulder | 17 | ||
Långfrisiga derivatskulder | 17, 25 | ||
Uppskjuten skatteskuld | |||
Avsättning för återställning av mark | 24 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
Kortfristiga Skulder | |||
Räntebärande skulder | 17 | ||
Kortfristiga leasingskulder | 17 | ||
Derivatinstrument | 28 | ||
Leverantörsskulder | |||
Övriga kortfristiga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 18, 25 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 53 |
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
Belopp i MSEK | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital | Omräknings- differenser | Kassaflö- dessäkringar | Balanserat- resultat inkl. årets resultat | Totalt eget kapital |
Ingående eget kapital 2023-01-01 | - | |||||
Totalresultat | ||||||
Årets resultat | ||||||
Övrigt totalresultat | ||||||
Omräkningsdifferens | - | - | ||||
Kassaflödessäkringar | ||||||
Inkomskatt för kassaflödesäkringar | - | - | ||||
Summa totalresultat | - | |||||
Transaktioner med bolagets ägare | ||||||
Minskning av aktiekapitalet | - | |||||
Fondemission | - | |||||
Nyemission | ||||||
Summa transaktioner med bolagets ägare | ||||||
Utgående eget kapital 2023-12-31 | - | |||||
Totalresultat | ||||||
Årets resultat | - | - | ||||
Övrigt totalresultat | ||||||
Omräkningsdifferens | ||||||
Kassaflödessäkringar | - | - | ||||
Inkomstskatt för kassaflödessäkringar | ||||||
Summa totalresultat | - | - | - | |||
Aktieemission och konvertering av konvertibla lån | ||||||
Fondemission | ||||||
Nyemission | ||||||
Summa transaktioner med bolagets ägare | ||||||
Utgående eget kapital 2024-12-31 | - | - | ||||
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 54 |
Belopp i MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Den löpande verksamheten | |||
Periodens resultat | - | ||
Icke kassaflödespåverkande poster | 20 | ||
Betalda räntor | - | - | |
Betalda skatter | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | |||
Ökning (-)/Minskning (+) av lager | - | ||
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar | |||
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av immateriella tillgångar | 9 | ||
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | 10 | - | - |
Avyttring av materiella tillgångar | |||
Ökning av övriga finansiella tillgångar | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
Belopp i MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Finansieringsverksamheten | |||
Nyemission | |||
Betalda emissionskostnader | - | ||
Amortering av leasingskuld | 17 | - | - |
Upptagna lån | 17 | ||
Återbelalningar av lånen | 17 | - | - |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | ||
Årets kassaflöde | |||
Likvida medel vid årets början | |||
Valutakursdifferens i likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets slut |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 55 |
Belopp i KSEK | Not | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | 2 | 1,5 | 0,0 |
Övriga intäkter | 2 | 0,0 | 0,0 |
Summa intäkter | 1,5 | 0,0 | |
Råvaror | 0,0 | 0,0 | |
Övriga externa kostnader | 3 | -11,5 | -25,3 |
Personalkostnader | 4 | -2,5 | -3,2 |
Avskrivningar | 5 | -0,1 | -0,1 |
Rörelseresultat | -12,6 | -28,6 | |
Finansiella intäkter | 6 | 71,9 | 37,1 |
Finansiella kostnader | 7 | -47,0 | -160,8 |
Finansiella poster netto | 24,9 | -123,8 | |
Resultat före skatt | 12,3 | -152,4 | |
Koncernbidrag | -13,3 | -16,7 | |
Årets skatt | 8 | -14,1 | -2,8 |
Årets resultat | -15,1 | -171,9 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 56 |
Belopp i MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
TILLGÅNGAR | |||
Anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | |||
Gruvrättigheter | 9 | 0,0 | 0,0 |
0,0 | 0,0 | ||
Materiella anläggningstillgångar | |||
Maskiner och inventarier | 11 | 0,1 | 0,2 |
0,1 | 0,2 | ||
Finansiella tillgångar | |||
Andelar i koncernföretag | 12 | 174,9 | 174,9 |
Fordringar på koncernföretag | 165,6 | 128,8 | |
Andra långfristiga fordringar | 13 | 0,0 | 0,4 |
340,6 | 304,0 | ||
Summa anläggningstillgångar | 340,6 | 304,2 | |
Omsättningstillgångar | |||
Fordringar på koncernföretag | 4,3 | 16,5 | |
Övriga kortfristiga fordringar | 14 | 0,7 | 0,4 |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | 0,3 | 0,1 |
Kassa och bank | 19 | 0,7 | 2,9 |
Summa omsättningstillgångar | 6,0 | 20,0 | |
SUMMA TILLGÅNGAR | 346,7 | 324,2 | |
Belopp i MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | |||
Bundet eget kapital | |||
Aktiekapital | 16 | 275,9 | 275,5 |
Reservfond | 16,1 | 16,1 | |
292,0 | 291,7 | ||
Fritt eget kapital | |||
Överkursfond | 503,3 | 502,9 | |
Balanserat resultat | -570,2 | -398,3 | |
Årets resultat | -15,1 | -171,9 | |
-82,0 | -67,2 | ||
Summa eget kapital | 210,0 | 224,4 | |
Avsättningar | 0,0 | 0,0 | |
Skulder | |||
Långfristiga skulder | |||
Långfristigt konvertibellån | 17 | 72,0 | 69,6 |
Summa långfristiga skulder | 72,0 | 69,6 | |
Kortfristiga skulder | |||
Leverantörsskulder | 0,3 | 0,6 | |
Kortfristigt konvertibellån | 17 | 0,0 | 0,0 |
Övriga skulder | 62,4 | 28,1 | |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 18 | 2,0 | 1,5 |
Summa kortfristiga skulder | 64,7 | 30,2 | |
Summa skulder | 136,7 | 99,8 | |
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 346,7 | 324,2 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 57 |
Belopp i MSEK | Aktie- kapital | Reserv- fond | Överkurs- fond | Balanserat resultat inkl. årets resultat | Totalt eget kapital |
Ingående eget kapital 2023-01-01 | 274,9 | 16,1 | 479,2 | -402,3 | 368,0 |
Totalresultat | |||||
Årets resultat | -171,9 | -171,9 | |||
Övrigt totalt resultat | |||||
Omräkningsdifferenser | |||||
Summa totalresultat | -171,9 | -171,9 | |||
Transaktioner med bolagets ägare | |||||
Fondemission | 260,0 | -260,0 | 0,0 | ||
Nyemission | 4,6 | 34,0 | 38,6 | ||
Emissionskostnader | -10,3 | -10,3 | |||
Minskning av aktiekapitalet | -264,0 | 264,0 | 0,0 | ||
Summa transaktioner med bolaget ägare | 0,6 | 23,7 | 4,0 | 28,3 | |
Utgående eget kapital 2023-12-31 | 275,5 | 16,1 | 502,9 | -570,2 | 224,4 |
Belopp i MSEK | Aktie- kapital | Reserv- fond | Överkurs- fond | Balanserat resultat inkl. årets resultat | Totalt eget kapital |
Totalresultat | |||||
Årets resultat | -15,1 | -15,1 | |||
Övrigt totalt resultat | |||||
Omräkningsdifferenser | |||||
Summa totalresultat | -15,1 | -15,1 | |||
Transaktioner med bolagets ägare | |||||
Fondemission | |||||
Nyemission | 0,4 | 0,3 | 0,7 | ||
Emissionskostnader | |||||
Minskning av eget kapital | |||||
Summa transaktioner med bolaget ägare | 0,4 | 0,3 | 0,7 | ||
Utgående eget kapital 2024-12-31 | 275,9 | 16,1 | 503,2 | -585,3 | 210,0 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 58 |
Belopp i MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | -12,6 | -28,6 | |
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 20 | 0,1 | 0,1 |
Betalda räntor | -5,8 | -5,9 | |
Andra finansiella kostnader | 0,0 | 0,0 | |
Erhållna räntor | 0,2 | 0,0 | |
Betalda skatter | 0,1 | 0,0 | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | -18,0 | -34,4 | |
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar | -0,5 | 0,2 | |
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder | 5,2 | 8,4 | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | -13,3 | -25,9 | |
Investeringsverksamheten | |||
Investering i materiella tillgångar | 0,0 | 0,0 | |
Upptagna lån | 0,0 | -0,3 | |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | 11,0 | -0,3 | |
Belopp i MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Finansieringsverksamheten | |||
Nyemission | 0,0 | 38,6 | |
Emissionskostnader | 0,0 | -10,3 | |
Nyupptagna lån | 0,0 | 0,0 | |
Återbetalning av lånefordringar | 0,0 | 0,0 | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 0,0 | 28,4 | |
Årets kassaflöde | -2,2 | 2,2 | |
Likvida medel vid årets början | 2,9 | 0,7 | |
Valutakursdifferenser | 0,0 | 0,0 | |
Likvida medel vid årets slut | 0,7 | 2,9 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 59 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 60 |
FY 2024 | FY 2023 | |
Justering av metallinnehåll i nettoomsättningen | -0,2 | -1,0 |
Marknadsprisjustering i nettoomsättningen | -0,8 | 0,0 |
Totalt | -1,1 | -1,0 |
FY 2024 | FY 2023 | |
Nettoomsättning | 413,0 | 406,8 |
Andra intäkter | 0,5 | 5,0 |
FY 2024 | FY 2023 | |
Nettoomsättning | 412,2 | 410,3 |
Andra intäkter | 1,4 | 1,5 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 61 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 62 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 63 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 64 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 65 |
Avtalsenliga löptider för finansiella skulder per 31 december 2024 (MSEK) | 0-1 år | 1-2 år | 2-5 år | Mer än 5 år | Summa avtalsenliga kassaflöden |
Lån från kreditinstitut | 25,7 | 12,3 | 24,5 | 0,0 | 62,5 |
Leasingskulder | 3,8 | 2,3 | 0,3 | 0,0 | 6,4 |
Seniorlån | 45,9 | 93,0 | 0,0 | 0,0 | 139,0 |
Konvertibellån | 0,0 | 72,0 | 0,0 | 0,0 | 72,0 |
Leverantörsskulder* | 53,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 53,0 |
*Alla leverantörsskulder förfaller under året 2025 |
Avtalsenliga löptider för finansiella skulder per 31 december 2023 (MSEK) | 0-1 år | 1-2 år | 2-5 år | Mer än 5 år | Summa avtalsenliga kassaflöden |
Lån från kreditinstitut | 13,0 | 13,0 | 35,6 | 0,0 | 61,6 |
Leasingskulder | 5,8 | 3,8 | 1,7 | 0,0 | 11,3 |
Seniorlån | 27,7 | 44,4 | 89,9 | 0,0 | 162,0 |
Konvertibellån | 0,0 | 0,0 | 69,6 | 0,0 | 69,6 |
Leverantörsskulder* | 53,8 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 53,8 |
*Alla leverantörsskulder förfaller under året 2024 |
2024 | 2023 | |
Balansdagskurs | 11,4865 | 11,0960 |
Genomsnittskurs | 11,4322 | 11,4765 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 66 |
Belopp i MSEK | 2024 | 2023 |
Koncernen | ||
Omsättning per geografiskt område och produkt | ||
Finland, Zink-silverkoncentrat | 35,4 | 33,5 |
Finland, pyrite | 2,4 | 2,1 |
Sverige, Silver-blykoncentrat | 374,4 | 371,2 |
Sverige, pyrite | 0,0 | 0,0 |
Summa nettoomsättning | 412,2 | 406,8 |
Belopp i MSEK | 2024 | 2023 |
Koncernen | ||
Materiella anläggningstillgångar per geografiskt område | ||
Finland | 541,2 | 517,3 |
Sverige | 0,1 | 0,2 |
Summa anläggningstillgångar | 541,3 | 517,5 |
Belopp i MSEK | 2024 | 2023 |
Koncernen | ||
PwC | ||
Revisionsuppdrag1) | 2,2 | 1,8 |
Arvoden för revisionsnära konsulttjänster2) | 0,0 | 0,0 |
Arvoden för skattekonsultationer3) | 0,0 | 0,0 |
Alla övriga arvoden4) | 0,0 | 0,2 |
Summa | 2,2 | 2,0 |
MODERBOLAGET | ||
PwC | ||
Revisionsuppdrag1) | 1,3 | 1,1 |
Arvoden för revisionsnära konsulttjänster2) | 0,0 | 0,0 |
Arvoden för skattekonsultationer3) | 0,0 | 0,0 |
Alla övriga arvoden4) | 0,0 | 0,1 |
Summa | 1,3 | 1,2 |
Medelantal anställda | 2024 | 2023 |
Moderbolaget i sverige | ||
Män | 0 | 0 |
Kvinnor | 0 | 0 |
Totalt i moderbolaget | 0 | 0 |
Dotterbolaget i finland | ||
Män | 43 | 40 |
Kvinnor | 8 | 6 |
Totalt i dotterföretag | 51 | 46 |
Koncernen totalt | 51 | 46 |
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader MSEK | 2024 | 2023 |
Koncernen | ||
Styrelse, VD och företagsledning | 10,6 | 10,2 |
(varav rörlig ersättning) | 0,0 | 1,3 |
Övriga anställda | 26,5 | 27,4 |
Avgår aktiverade lönekostnader | ||
Summa | 37,1 | 37,6 |
Sociala kostnader | 0,4 | 1,2 |
Pensionskostnader | 6,8 | 5,8 |
Avgår aktiverade sociala kostnader och pensioner | ||
Summa | 7,2 | 7,0 |
Moderbolaget | ||
Styrelse | 2,5 | 2,4 |
Övriga anställda | 0,0 | 0,0 |
Summa | 2,5 | 2,4 |
Sociala kostnader | 0,0 | 0,0 |
Pensionskostnader | 0,0 | 0,0 |
Summa | 0,0 | 0,0 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 67 |
Belopp i KSEK | Kön | Grundlön/ arvode | Rörlig ersättning | Revisions- kommiteen | Sociala kostnader | Pensions- kostnader | Total kostnad |
Eeva-Liisa Virkkunen, styrelseordförande | Kvinna | 576 | 46 | 622 | |||
Sixten Sunabacka, vice styrelseordförande | Man | 403 | 403 | ||||
Jarmo Vesanto, styrelseledamot | Man | 99 | 99 | ||||
Kimmo Luukkonen, styrelseledamot | Man | 345 | 46 | 391 | |||
Jukka Jokela, styrelseledamot | Man | 345 | 345 | ||||
Mauri Visuri, styrelseledamot | Man | 351 | 351 | ||||
Joni Lukkaroinen, styrelseledamot | Man | 246 | 246 | ||||
Mikko Jalasto, VD | Man | 2 799 | 83 | 489 | 3 371 | ||
Övriga ledande befattningshavare, 3 st | Man | 5 401 | 161 | 943 | 6 505 | ||
Summa | 10 565 | 0 | 92 | 244 | 1 432 | 12 333 |
Belopp i KSEK | Kön | Grundlön/ arvode | Rörlig ersättning | Revisions- kommiteen | Sociala kostnader | Pensions- kostnader | Total kostnad |
Eeva-Liisa Virkkunen, styrelseordförande | Kvinna | 586 | 46 | 632 | |||
Sixten Sunabacka, vice styrelseordförande | Man | 417 | 417 | ||||
Jarmo Vesanto, styrelseledamot | Man | 376 | 376 | ||||
Kimmo Luukkonen, styrelseledamot | Man | 370 | 29 | 399 | |||
Jukka Jokela, styrelseledamot | Man | 364 | 364 | ||||
Mauri Visuri, styrelseledamot | Man | 222 | 222 | ||||
Mikko Jalasto, VD | Man | 2 099 | 599 | 81 | 472 | 3 251 | |
Övriga ledande befattningshavare, 3 st | Man | 4 399 | 736 | 153 | 898 | 6 186 | |
Summa | 8 833 | 1 335 | 75 | 234 | 1 370 | 11 847 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 68 |
Belopp i MSEK | 2024 | 2023 |
Koncernen | ||
Avskrivning immateriella tillgångar | 0,0 | 0,0 |
Avskrivning materiella anläggningstillgångar | 71,6 | 67,8 |
Avskrivning av nyttjanderättstillgångar | 4,9 | 5,3 |
Nedskrivning av immateriella tillgångar | 0,0 | 0,0 |
Summa avskrivningar | 76,5 | 73,1 |
Moderbolaget | ||
Avskrivning materiella anläggningstillgångar | 0,1 | 0,1 |
Nedskrivning av immateriella tillgångar | 0,0 | 0,0 |
Summa av- och nedskrivningar | 0,1 | 0,1 |
Belopp i MSEK | 2024 | 2023 |
Koncernen | ||
Valutakursvinster | 4,0 | 0,0 |
Ränteintäkter | 2,5 | 0,7 |
Verkligt värdevinster på skuldinstrument till verkligt värde via resultaträkningen | 0,0 | 0,0 |
Summa finansiella intäkter | 6,4 | 0,7 |
Moderbolaget | ||
Valutakursvinster | 0,8 | 6,2 |
Valutkursvinster, koncern | 40,2 | 0,0 |
Ränteintäkter | 0,1 | 0,0 |
Ränteintäkter, koncern | 30,8 | 30,9 |
Summa finansiella intäkter | 71,9 | 37,1 |
Belopp i KSEK | 2024 | 2023 |
Koncernen | ||
Valutakursförluster | 0,6 | 3,5 |
Ränta återställandereserv | 2,3 | 2,7 |
Ränta leasingskuld | 0,4 | 0,6 |
Räntekostnader | 31,4 | 30,6 |
Andra finansiella kostnader | 6,5 | 0,0 |
Summa finansiella kostnader | 41,2 | 37,4 |
Moderbolaget | ||
Räntekostnader, övriga* | 7,4 | 122,7 |
Justeringar avseende ränta på tidigare års | 0,0 | 38,1 |
Valutakursförluster | 0,0 | 0,0 |
Valutakursförluster, koncern | 39,6 | 0,0 |
Summa finansiella kostnader | 47,0 | 160,8 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 69 |
Belopp i MSEK | % | 2024 | % | 2023 |
Resultat före skatt | -2,3 | 30,0 | ||
Skatt enligt gällande skattesats för koncernen | 20,0 | 0,5 | 20,0 | -6,0 |
Skatteffekt av | ||||
Ej avdragsgilla kostnader | -5,7 | -4,3 | ||
Utnyttjade underskottsavdrag | 0,0 | 16,3 | ||
Skatteeffekt av nettoförlust från rörelsen som inte redovisats som en uppskjuten skattefordran | 0,0 | 0,0 | ||
Ökning av uppskjutna avskrivningar i beskattningen | 5,8 | -5,4 | ||
Övriga poster | -0,5 | -0,6 | ||
Justering avseende tidigare år | -14,1 | -2,8 | ||
Redovisad aktuell skatt | -14,1 | -2,8 |
Belopp i KSEK | % | 2024 | % | 2023 |
Resultat före skatt | -1,0 | -169,1 | ||
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget | 20,0 | 0,2 | 20,0 | 33,8 |
Skatteffekt av | ||||
Ej avdragsgilla kostnader | -0,2 | -23,3 | ||
Ej skattepliktiga intäkter | 0,0 | 0,0 | ||
Utnyttjade underskottsavdrag | 0,0 | 0,0 | ||
Skatteeffekt av nettoförlust från rörelsen som | ||||
redovisats som en uppskjuten skattefordran | ||||
Justering avseende tidigare år | -14,1 | -13,4 | ||
Övriga poster | 0,0 | 0,8 | ||
Redovisad aktuell skatt | -14,1 | -2,8 |
Belopp i KSEK | Koncernen | Moderbolaget |
86,3 | 0,0 | |
Underskottsavdrag per förfalloår | ||
2029 | 55,1 | |
2030 | 15,8 | |
2032 eller senare | 15,4 | |
Utan tidsbegränsning | 0,0 | 0,0 |
Summa | 86,3 | 0,0 |
Belopp i MSEK | 2024 | 2023 |
Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Vid årets början | 50,4 | 50,4 |
Förvärv under året i moderbolaget | 0,0 | 0,0 |
Omräkningsdifferens | 0,0 | 0,0 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 50,4 | 50,4 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar | ||
Vid årets början | -50,3 | -50,3 |
Årets avskrivningar | 0,0 | 0,0 |
Årets nedskrivningar | 0,0 | 0,0 |
Omräkningsdifferens | 0,0 | 0,0 |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | -50,3 | -50,3 |
Redovisade värden | 0,0 | 0,0 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 70 |
Belopp i MSEK | Byggnader och mark | Maskiner och Inventarier | Tillredning | Pågäende nyanläggningar | Summa Materiella anläggnings- tillgångar |
Anskaffningsvärden | |||||
Ingående balans 2023-01-01 | 197,3 | 256,3 | 326,8 | 0,0 | 780,5 |
Investeringar | 0,0 | 8,0 | 35,2 | 6,9 | 50,1 |
Avyttringar och utrangeringar | 0,0 | -0,6 | 0,0 | 0,0 | -0,6 |
Årets omräkningsdifferenser | -0,3 | -1,3 | -2,1 | -0,2 | -3,9 |
Utgående balans 2023-12-31 | 197,0 | 262,5 | 359,9 | 6,7 | 826,0 |
Ingående balans 2024-01-01 | 197,0 | 262,5 | 359,9 | 6,7 | 826,0 |
Investeringar | 0,2 | 11,2 | 58,8 | 6,8 | 77,0 |
Avyttringar och utrangeringar | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Årets omräkningsdifferenser | 3,8 | 12,7 | 12,9 | 0,3 | 29,7 |
Utgående balans 2024-12-31 | 201,0 | 286,4 | 431,6 | 13,7 | 932,8 |
Avskrivningar | |||||
Ingående balans 2023-01-01 | -38,0 | -108,5 | -97,2 | 0,0 | -243,7 |
Årets avskrivningar | -8,3 | -31,1 | -28,3 | 0,0 | -67,7 |
Årets omräkningsdifferenser | 0,4 | 1,4 | 1,2 | 0,0 | 3,0 |
Utgående balans 2023-12-31 | -46,0 | -138,2 | -124,3 | 0,0 | -308,5 |
Ingående balans 2024-01-01 | -46,0 | -138,2 | -124,3 | 0,0 | -308,5 |
Årets avskrivningar | -7,8 | -30,6 | -33,2 | 0,0 | -71,6 |
Årets omräkningsdifferenser | -1,5 | -5,3 | -4,5 | 0,0 | -11,3 |
Utgående balans 2024-12-31 | -55,2 | -174,2 | -162,0 | 0,0 | -391,4 |
Redovisat värde Balansräkningen 2023-12-31 | 151,1 | 124,3 | 235,6 | 6,7 | 517,5 |
Redovisat värde Balansräkningen 2024-12-31 | 145,8 | 112,3 | 269,6 | 13,7 | 541,3 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 71 |
Belopp i MSEK | |
Anskaffningsvärden | |
Ingående balans 2023-01-01 | 0,3 |
Investeringar | 0,0 |
Avyttringar och utrangeringar | 0,0 |
Utgående balans 2023-12-31 | 0,3 |
Ingående balans 2024-01-01 | 0,3 |
Investeringar | 0,0 |
Avyttringar och utrangeringar | 0,0 |
Utgående balans 2024-12-31 | 0,3 |
Avskrivningar | |
Ingående balans 2023-01-01 | -0,1 |
Årets avskrivningar | -0,1 |
Utgående balans 2023-12-31 | -0,1 |
Ingående balans 2024-01-01 | -0,1 |
Årets avskrivningar | -0,1 |
Utgående balans 2024-12-31 | -0,2 |
Redovisat värde Balansräkningen 2023-12-31 | 0,2 |
Redovisat värde Balansräkningen 2024-12-31 | 0,1 |
Belopp i MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Vid årets början | 174,9 | 174,9 |
Utgående balans | 174,9 | 174,9 |
Redovisat värde vid årets slut | 174,9 | 174,9 |
Dotterföretag/ Org nr / Säte | Antal andelar | Andel i % | Eget kapital MSEK | Bokfört värde MSEK |
Sotkamo Silver Oy 2029706-7, Sotkamo, Finland | 180 000 | 100 | -238,6 | 174,9 |
Belopp i MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Spärrade bankmedel | 2,3 | 33,6 |
Summa långfristiga fordringar | 2,3 | 33,6 |
Belopp i MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Koncernen | ||
Momsfordran | 8,4 | 6,8 |
Skattefordran | 0,5 | 1,3 |
Övriga poster | 0,3 | 0,1 |
Summa | 9,3 | 8,2 |
Moderbolaget | ||
Momsfordran | 0,5 | 0,2 |
Skattefordran | 0,2 | 0,2 |
Övriga poster | 0,0 | 0,0 |
Summa | 0,7 | 0,4 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 72 |
Belopp i MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Koncernen | ||
Förutbetalda kostnader | 4,4 | 7,3 |
Övriga poster | 0,0 | 0,0 |
Summa | 4,4 | 7,3 |
Moderbolaget | ||
Förutbetalda kostnader | 0,3 | 0,0 |
Övriga poster | 0,0 | 0,1 |
Summa | 0,3 | 0,1 |
Belopp i MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Resultat som är hänförligt till moderföretagets aktieägare | -16,4 | 27,2 |
Vägt genomsnittligt antal aktier före utspädning | 286 148 387 | 285 758 153 |
Vägt genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 327 383 120 | 326 992 886 |
Resultat per aktie, före utspädning (SEK) | -0,06 | 0,10 |
Resultat per aktie, efter utspädning (SEK) | -0,06 | 0,08 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 73 |
Belopp i MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
RÄNTEBÄRANDE LÅNGFRISTIGA SKULDER, KONCERNEN | ||
Lån från kreditinstitut | 36,9 | 48,6 |
Leasingskulder | 1,7 | 5,1 |
Derivatskulder | 7,3 | 4,2 |
Seniorlån | 93,04 | 134,30 |
Konvertibellån* | 52,8 | 43,5 |
Summa | 191,7 | 235,6 |
*Se not 1: Konvertibellån | ||
RÄNTEBÄRANDE KORTFRISTIGA SKULDER, KONCERNEN | ||
Lån från kreditinstitut | 25,7 | 13,0 |
Leasingskulder | 3,81 | 5,40 |
Seniorlån | 45,95 | 27,70 |
Konvertibellån | 0,0 | 0,0 |
Summa | 75,4 | 46,2 |
Lån från kreditinstitut | Räntesats | Belopp i KEUR | Belopp i MSEK |
SP Optia | 12-month Euribor+2,5 % | 32 | 0,4 |
Business Finland | Grundräntän minus 3 % (alltid minst 1 %) | 5 411 | 62,2 |
OP Bank | 3-month Euribor+1,75 % | 0 | 0,0 |
Seniorlån | 12-month Euribor+6,5 % | 12 100 | 139,0 |
Summa | 17 543 | 201,5 |
Lån från kreditinstitut | Räntesats | Belopp i KEUR | Belopp i MSEK |
Konvertibellån | 8 % | 6 342 | 72,8 |
Summa | 72,8 |
Belopp i MSEK | Räntebärande skulder | Leasingskulder | Summa |
Summa 1 januari 2023 | 266,2 | 15,0 | 281,2 |
Kassaflöde | -4,6 | -8,2 | -12,7 |
Förändring i leasingavtal | 0,0 | 3,5 | 3,5 |
Konversion av konvertibelt lån | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Övriga förändringar | 6,4 | 0,0 | 6,4 |
Valutakursdifferenser | -0,8 | 0,1 | -0,7 |
Summa 31 december 2023 | 267,1 | 10,5 | 277,7 |
Kassaflöde | -29,9 | -5,3 | -35,2 |
Förändring i leasingavtal | 0,0 | 0,3 | 0,3 |
Valutakursdifferenser | 9,3 | 0,1 | 9,3 |
Övriga förändringar | 8,5 | 0,0 | 8,5 |
Summa 31 december 2024 | 254,3 | 5,5 | 259,9 |
Belopp i MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Koncernen | ||
Upplupna personalkostnader och styrelsearvoden | 6,8 | 0,0 |
Upplupna räntekostnader | 12,2 | 12,6 |
Övriga poster | 9,3 | 15,0 |
Summa | 28,3 | 27,6 |
Moderbolaget | ||
Upplupna räntekostnader | 0,0 | 1,5 |
Övriga poster | 2,0 | 3,0 |
Summa | 2,0 | 4,4 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 74 |
Belopp i MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Koncernen | |||
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | |||
Av- och nedskrivningar på immateriella tillgångar | 9 | 0,0 | 0,0 |
Avskrivningar på materiella anläggningstillgångar | 10 | 76,5 | 73,0 |
Årets avsättning för återställande av mark | 0,0 | 0,0 | |
Övrigt ej kassaflödespåverkande | 41,8 | 34,3 | |
118,3 | 107,3 | ||
Moderbolaget | |||
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | |||
Avskrivningar på materiella anläggningstillgångar | 10 | 0,1 | 0,1 |
0,1 | 0,1 |
Belopp i MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Koncernen | ||
Eventualförpliktelser | 0,0 | 10,2 |
Ställda säkerheter | ||
Pantsatt egendom avseende seniorlån | 825,4 | 773,7 |
Spärrade bankmede avseende obligationslån | 0,0 | 0,0 |
Spärrade bankmedel för återställande | 2,0 | 33,2 |
Spärrade bankmedel avseende kontokort | 0,3 | 0,4 |
Summa ställda säkerheter | 827,7 | 807,3 |
Åtaganden | ||
Investeringsåtaganden avseende materiella anläggningtillgångar | 0,0 | 0,0 |
Åtaganden hänförliga till produktionsstart 1) | 1,1 | 3,7 |
Summa åtaganden | 1,1 | 3,7 |
Belopp i MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Moderbolaget | ||
Eventualförpliktelser | 0,0 | 10,2 |
Pantsatt egendom avseende seniorlån | 825,4 | 773,7 |
Ställda säkerheter | ||
Spärrade bankmedel avseende kontokort | 0,3 | 0,4 |
Summa ansvarsförbindelser och ställda säkerheter | 825,7 | 774,1 |
Koncernen, Belopp i MSEK | 2024 | 2023 |
Närståenderelation | inköp av tjänster | inköp av tjänster |
VD, genom bolag | 0,0 | 0,0 |
Övriga ledande befattningshavare | 0,6 | 0,0 |
Summa | 0,6 | 0,0 |
Moderbolaget försäljning till dotterbolaget Belopp i MSEK | ||
Koncerninterna räntor | 30,8 | 30,8 |
Management fee | 6,2 | 4,7 |
Summa | 37,0 | 35,5 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 75 |
Nyttjanderättstillgångar Belopp i MSEK | Redovisatvärde 2024-01-01 | Redovisatvärde 2024-12-31 | Till- kommande leasing | Omräknings- differenser | Avskriv- ningar |
Byggnader | 2,4 | 1,1 | 0,0 | 0,1 | -1,3 |
Maskiner och inventarier | 6,9 | 3,6 | 0,0 | 0,2 | -3,6 |
Summa | 9,3 | 4,7 | 0,0 | 0,3 | -4,9 |
Nyttjanderättstillgångar Belopp i MSEK | Redovisatvärde 2023-01-01 | Redovisatvärde 2023-12-31 | Till- kommande leasing | Omräknings- differenser | Avskriv- ningar |
Byggnader | 3,9 | 2,4 | 0,1 | 0,0 | -1,6 |
Maskiner och inventarier | 7,4 | 6,9 | 0,7 | 2,6 | -3,8 |
Summa | 11,2 | 9,3 | 0,8 | 2,6 | -5,3 |
Belopp i MSEK | 2024 | 2023 |
Kassaflöde | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||
Betalda räntor | -0,4 | -0,6 |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | ||
Amortering av leasingskuld | -5,3 | -8,2 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 76 |
Belopp i MSEK | |
Redovisat belopp vid ingången av räkenskapsåret | 34,1 |
Tillkommande avsättningar | 10,5 |
Diskonteringseffekt | -2,2 |
Redovisat belopp vid slutet av räkenskapsåret | 42,4 |
Belopp i MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Finansiella tillgångar | ||
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde* | ||
Övriga långfristiga fordringar | 2,3 | 33,6 |
Övriga fordringar | 9,0 | 8,2 |
Likvida medel | 88,3 | 78,9 |
Summa | 99,6 | 120,7 |
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkning | ||
Kundfordringar | 30,3 | 37,6 |
Derivativ | 0,0 | 0,5 |
Finansiella skulder | ||
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkning | ||
Långfristiga derivatskulder | 0,0 | 4,1 |
Skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde* | ||
Upplåning | 261,6 | 267,1 |
Leverantörsskulder och övriga skulder | 71,0 | 57,6 |
Leasingskulder | 5,5 | 10,5 |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 28,3 | 27,6 |
Summa | 366,4 | 366,9 |
Belopp i MSEK | Derivatskulder |
Summa 1 januari 2023 | 1,8 |
Förändringar via resultaträkning | 2,3 |
Valutakursdifferenser | -0,1 |
Summa 31 december 2023 | 4,1 |
Förändringar via resultaträkning | 3,1 |
Valutakursdifferenser | 0,2 |
Summa 31 december 2024 | 7,3 |
Överkursfond | 503 305 617 |
Balanserat resultat | -570 229 384 |
Årets resultat | -15 105 541 |
-82 029 308 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 77 |
Förvantad redovisning | |||||||
Belopp i MSEK | Bokfört värde | Verkligt värde | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | Efter 2027 |
Elpriskontrakt | 0,5 | 0,5 | 0,5 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Säkring av framtida kassaflöden | 0,5 | 0,5 | 0,5 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Förvantad redovisning | |||||||
Belopp i MSEK | Bokfört värde | Verkligt värde | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | After 2028 |
Elpriskontrakt | -1,6 | -1,6 | -1,2 | -0,4 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Säkring av framtida kassaflöden | -1,6 | -1,6 | -1,2 | -0,4 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Belopp i MSEK | 2024 | 2023 |
Total värdejustering av säkringsinstrument redovisat i övrigt totalresultat under året | -2,1 | 0,5 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 78 |
Eeva-Liisa Virkkunen | Sixten Sunabacka | Jukka Jokela | |||
Styrelseordförande | Vice styrelseordförande | Styrelseledamot | |||
Kimmo Luukkonen | Joni Lukkaroinen | Mauri Visuri | |||
Styrelseledamot | Styrelseledamot | Styrelseledamot | |||
Mikko Jalasto | |||||
Verkställande direktör | |||||
Vår revisionsberättelse har lämnats den 31 mars 2025 | |||||
KPMG AB | |||||
Ola Larsmon | |||||
Auktoriserad revisor | |||||
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 79 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 80 |
Beskrivning av området | Hur området har beaktats i revisionen | |||
Värdering av materiella anläggningstillgångar hänförliga till Silvergruvan i Sotkamo enligt koncernredovisningen samt värdering av aktier i dotterbolag och fordringar på dotterbolag i moderbolaget. Se not 10, not 12 och redovisningsprinciper på sidorna 59-64 i årsredovisningen och koncernredovisningen för detaljerade upplysningar och beskrivning av området. Per den 31 december 2024 uppgår koncernens redovisade värde för materiella anläggningstillgångar till 541 MSEK, vilket utgör 78% av balansomslutningen. Per den 31 december 2024 uppgår moderbolagets redovisade värde för andelar i koncernföretag till 175 MSEK, vilket utgör 50% av balansomslutningen, och fordringar på koncernföretag till 166 MSEK, vilket utgör 48% av balansomslutningen. Till följd av att livslängden på gruvan är begränsad så upprättar företagsledningen årligen en nedskrivningsprövning av koncernens materiella anläggningstillgångar och moderbolagets aktier i dotterbolag och fordringar på dotterbolag. Nedskrivningsprövningen är komplex och innefattar betydande inslag av bedömningar från företagsledningen. Prövningen ska enligt gällande regelverk genomföras enligt en viss teknik där bedömningarna baseras på företagets interna affärsplan och framtida utveckling. Exempel på sådana bedömningar är framtida kassaflöden, vilka bland annat kräver antaganden om framtida metallpriser, smält- och raffineringskostnader och valutakurser. Ett annat viktigt antagande är vilken diskonteringsränta som ska användas för att återspegla marknadsmässiga bedömningar av de ekonomiska fördelarnas tidsvärde samt de särskilda risker som verksamheten står inför. Mot bakgrund av ovanstående finns det betydande bedömningar som är av betydelse för redovisningen och området har därför bedömts utgöra ett särskilt betydelsefullt område i vår revision. | Vi har tagit del av företagsledningens nedskrivningsprövning för att bedöma huruvida den är genomförd i enlighet med den teknik som föreskrivs. Vidare har vi utvärderat företagsledningens prognoser för framtida kassaflöden och de antaganden som ligger till grund för dessa, vilket inkluderar den långsiktiga tillväxttakten och den antagna diskonteringsräntan genom att ta del av och utvärdera företagsledningens dokumentation och planer. Vi har även utvärderat tidigare års bedömningar i förhållande till faktiska utfall. Vi har också kontrollerat fullständigheten i upplysningarna i årsredovisningen och bedömt om de överensstämmer med de antaganden som företagsledningen har tillämpat i sin nedskrivningsprövning samt om informationen är tillräckligt omfattande för att förstå företagsledningens bedömningar. | |||
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 81 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 82 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 83 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 84 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 85 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 86 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 87 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 88 |
SOTKAMO SILVER AB – ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 | 89 |