Årsrapport

2024/25

Roblon A/S, Fabriksvej 7, Gærum, DK-9900 Frederikshavn

CVR-nr. 57 06 85 15

markedsforhold indenfor FOC-industrien i EMEA fortsat har været gældende i 2025 og har ramt hele industrien.

Resultatet af primær drift (EBIT) før særlige poster for 2024/25 blev 31,6 mDKK (29,3 mDKK), og EBIT- margin blev 13,3 % (11,9 %). Fremgangen skyldes en realiseret bruttomargin samme høje niveau som sidste år, et fald i de samlede faste omkost- ninger og reducerede af- og nedskrivninger af materielle og immaterielle aktiver.

Den realiserede omsætning og indtjening for 2024/25 er niveau med ledelsens seneste forventninger, som fremgik af delårsrapporten for 3. kvartal 2024/25.

Bestyrelsen indstiller til generalforsamlingen, at der udbetales udbytte 17,9 mDKK. Indstillingen skal ses baggrund af det realiserede resultat for den fortsættende forretning for 2024/25, koncernens overskydende likviditet pr. 31. oktober 2025, koncernens kreditfaciliteter samt ledelsens forventninger til likviditetsudviklingen for regn- skabsåret 2025/26.

Forventninger til 2025/26

Roblon har i selskabsmeddelelse nr. 10, dateret den 9. december 2025, orienteret om ledelsens forventninger til omsætning og resultat for regn- skabsåret 2025/26:

Ledelsens forventninger for regnskabsåret 2025/26 er som følger:

Omsætning 200-240 mDKK (realiseret 2024/25: 236,9 mDKK).

Resultat af primær drift før af- og nedskriv- ninger (EBITDA) og før særlige poster 10-30 mDKK (realiseret 2024/25: 45,3 mDKK).

Resultat af primær drift (EBIT) før særlige poster 0-20 mDKK (realiseret 2024/25: 31,6 mDKK).

Det er ledelsens forventning, at regnskabsåret 2025/26 vil være påvirket af et ændret produktmix, blandt andet forventes en lavere omsætning end realiseret i de seneste to regnskabsår indenfor leverancer af styrkeelementer til undersøiske energikabler. Roblons forretning indenfor under- søiske energikabler er relativ ny, og der er tale om et projektmarked, hvor der trods forventninger om markedsvækst, kan være udsving i aktiviteten år for år.

Der pågår kundedialoger, udviklingsarbejder og drøftelser vedrørende selskabets leverancer til undersøiske energikabel-projekter, som forventes igangsat efter 2026, og ledelsen forventer således at komme tilbage et højere niveau igen i regn- skabsåret 2026/27.

Der forventes fortsat øget priskonkurrence i de industrier, Roblon leverer produkter og services til samt fortsat udfordrende markedsvilkår i FOC produktgruppen.

Fremtidige forhold

Ovenstående udsagn om fremtidige forhold, herunder især forventningerne til omsætning og indtjening, er i sagens natur usikre og forbundet med risici. Mange faktorer vil være uden for Roblons kontrol og kan medføre, at de faktiske resultater vil afvige væsentligt fra de forventninger, som udtrykkes i årsrapporten. Sådanne faktorer omfatter blandt andet men ikke kun ændringer i markeds- og konkurrenceforhold, ændringer i efterspørgsel og købemønstre, valutakurs- og renteudsving samt generelle økonomiske, politiske og forretningsmæssige forhold.

Nettoomsætning (mDKK)

EBITDA før særlige poster (mDKK)

EBIT før særlige poster (mDKK)

EBIT-margin før særlige poster (%)

2023/24

2023/24

2023/24

2023/24

245,4

44,9

29,3

11,9

2024/25

2024/25

2024/25

2024/25

236,9

45,3

31,6

13,3

2022/23

2022/23

2022/23

2022/23

245,0

27,3

10,0

4,1

5

Årsrapport 2024/25

Overblik

Enhed

2024/25

2023/24

2022/23

2021/22*

2020/21*

Ordrer

Ordretilgang

mDKK

217,3

236,9

202,7

415,4

301,7

Ordrebeholdning

mDKK

33,2

53,8

61,1

111,8

79,7

Resultatopgørelse

Nettoomsætning

mDKK

236,9

245,4

245,0

380,9

249,9

Bruttoresultat

mDKK

146,3

149,3

127,5

181,2

116,7

Resultat af primær drift før af-og nedskrivninger (EBITDA) og før særlige poster

mDKK

45,3

44,9

27,3

23,4

-12,6

Resultat af primær drift (EBIT) før særlige poster

mDKK

31,6

29,3

10,0

-3,8

-32,9

Særlige poster, netto

mDKK

-3,9

-

17,9

-6,8

-

Resultat af primær drift (EBIT) efter særlige poster

mDKK

27,7

29,3

27,9

-10,6

-32,9

Finansielle poster netto

mDKK

-0,2

-2,0

-3,3

9,3

3,6

Resultat af fortsættende aktiviteter før skat

mDKK

27,5

27,2

24,6

-1,4

-29,3

Årets resultat af fortsættende aktiviteter

mDKK

21,1

21,0

20,2

-1,8

-20,8

Årets resultat af ophørende aktiviteter efter skat

mDKK

-49,6

-30,6

-24,8

-

-

Årets resultat

mDKK

-28,5

-9,6

-4,6

-1,8

-20,8

Balance

Likvide beholdninger og værdipapirer

mDKK

35,2

17,9

33,2

11,9

45,7

Aktiver

mDKK

236,2

276,5

368,1

373,1

279,8

Arbejdskapital

mDKK

59,4

76,5

141,1

155,9

100,2

Aktiekapital

mDKK

35,8

35,8

35,8

35,8

35,8

Investeret kapital

mDKK

148,6

189,7

174,1

206,5

167,5

Egenkapital

mDKK

177,8

197,3

209,6

218,8

217,3

Pengestrømme

Pengestrømme fra driftsaktiviteter

mDKK

31,4

56,2

17,8

-27,0

-42,3

Pengestrømme fra investeringsaktiviteter

mDKK

-12,5

-7,4

5,5

-25,2

21,8

Heraf investering i kortfristede værdipapirer

mDKK

-

-

-

42,3

36,9

Heraf investering i materielle anlægsaktiver

mDKK

-11,5

-7,2

6,2

-17,9

-11,1

Pengestrømme fra finansieringsaktiviteter

mDKK

-5,0

-60,6

-1,9

60,5

16,9

Af- og nedskrivninger samlet

mDKK

-13,7

-15,6

-17,4

-27,2

-20,3

Årets pengestrømme

mDKK

13,9

-11,8

21,4

8,3

-3,6

Enhed

2024/25

2023/24

2022/23

2021/22*

2020/21*

Nøgletal

Book-to-bill ratio

%

91,7

96,5

82,7

109,1

120,7

Vækst i nettoomsætning

%

-3,5

0,2

-35,7

52,4

-1,8

Bruttomargin

%

61,8

60,8

52,0

47,6

46,7

EBIT-margin

%

13,3

11,9

4,1

-1,0

-13,2

ROIC/afkast af gennemsnitlig investeret kapital

%

18,7

16,1

5,2

-2,0

-20,1

Soliditetsgrad

%

75,3

71,4

57,0

58,7

77,7

Egenkapitalens forrentning

%

-15,2

-4,7

-2,2

-0,8

-9,1

Arbejdskapital, % af omsætning

%

25,1

31,2

57,6

40,9

40,1

Beskæftigelse

Gennemsnitlig antal fuldtidsansatte medarbejdere

Antal

176

182

193

279

191

Bruttoresultat pr. fuldtidsansatte medarbejder

mDKK

0,8

0,8

0,7

0,6

0,6

Aktie-relaterede nøgletal

Resultat pr. DKK 20 aktie (EPS)

DKK

-16,0

-5,4

-2,6

-1,3

-11,6

Pris pr. overskudskrone (PE)

DKK

-7,2

-17,8

-38,7

-108,5

-13,1

Pengestrømme fra driften pr. DKK 20 aktie

DKK

17,6

31,4

9,9

-15,1

-23,7

Foreslået udbytte (% af pålydende værdi)

%

50,0

-

-

-

-

Aktiernes indre værdi

DKK

99,5

110,4

117,2

122,4

121,5

Børskurs noteret ultimo

DKK

115,0

96,0

99,8

141,0

152,0

Børskurs/indre værdi

1,2

0,9

0,9

1,2

1,3

* Der er ikke foretaget tilpasning af hoved- og nøgletal for årene 2020/21-2021/22 for ophørende aktiviteter.

De oplyste aktiebaserede nøgletal er relateret til B-aktierne.

Der henvises til nøgletalsdefinitioner og beregningsformler i note 33.

Hoved- og nøgletal

for koncernen

6

Årsrapport 2024/25

Overblik

Koncernen har gennem årtier konsolideret sig som et stærkt og anerkendt brand med fuld fokus fiberbaserede forstærknings- og styrke-elementløsninger, som indgår i slutprodukter inden for telekommunikation, olie og gas offshore, energitransmission og andre industrier.

Siden 1986 har selskabets B-aktier været noteret Fondsbørsen Nasdaq Copenhagen.

Roblon har hovedkontor og produktion i Gærum (Danmark) og produktionsenhed i Žďár nad Sázavou (Tjekkiet).

Roblon har siden selskabets etablering i 1957 opbygget stor viden om anvendelse, udvikling, produktion og salg af high performance fiberløsninger og tilhørende teknologier.

www.roblon.com

Koncernoversigt

Roblon kort fortalt

Industrielt fokus

Roblon s.r.o.

100 %

Roblon A/S

Fiber Optic Cables

Wire & Cables

Energy

Offshore Oil & Gas

Converting services

Årsrapport 2024/25

Overblik

7

02

Forretning

8

Årsrapport 2024/25

Roblons forretningsmodel

Roblon er en international virksomhed, der ønsker at være den foretrukne leverandør af high performance fiberløsninger.

Roblon har fokus udvalgte segmenter i energisektoren og telekommunikationsin- dustrien, hvor Roblons værditilbud matcher kundernes unikke behov og krav.

I modellen denne side fremgår Roblons forretningsmodel. Koncernens leverandører og kunder er hovedsageligt store globale aktører.

Ressourcer

Kerneforretning

Industrier

1. Råmaterialer

2. Forarbejdning

3. Dokumentation og forsendelse

Test

Certifikater

Forsendelse

Roblon leverer en bred produktpalette til produ- center af fiberoptiske kabler til telekommunikation

Medarbejdere

175 medarbejdere med specifik branche/fagerfaring og et værdisæt med fokus innovation og kvalitet

Teknologi og procesviden

+65 års erfaring med forædling af high performance fibre og udvikling af tekno- logi-, produktionsudstyr samt procesviden

Vidensnetværk

Værdiskabende samarbejder med universiteter og nøgleleverandører i forhold til sikring af innovation og konkurrencedygtighed

Roblon leverer råvarer og maskinteknologi til produ- center af andre typer end blot fiberoptiske kabler

Roblon udbyder via dattersel- skab i Tjekkiet twisting services for en række kunder, herunder fiberproducenter

Roblons coatede fiberprodukter, herunder tapes, straps og reb anvendes i forbindelse med udvinding og produktion af olie & gas, offshore

Kunder i energisektoren erstatter i stigende grad traditionel stålarmering med fiberløsninger

Koncernen har driftsselskaber og produktion i Danmark, Tjekkiet og USA.

High performance fiberløsninger

Fiber Optic Cables

Wire & Cables

Converting services

Offshore Oil & Gas

Energy

Coating

Tørring

Ekstrudering

Opspoling

Aramid / Glasfiber / Polyester / Kulfiber

10

Årsrapport 2024/25

Forretning

Koncernens kerneforretning er de senere år blandt andet via frasalg af forretningsområder udviklet og fokuseret mod high performance fiberløsninger og teknologier. Dette især indenfor energisektoren og telekommunikation, hvor der forventes markeds- vækst i de kommende år.

Roblons aktiviteter er koncentreret om udviklingen af produkter og services til EMEA-landene, der er Roblons primære marked, samt udvalgte oversø- iske kunder og kundeemner. Roblons definerede primære marked forventes i de kommende år at være i kraftig vækst som følge af igangværende og fremtidig udbygning af den internationale infra- struktur til digitalisering og energinet.

Roblon-koncernens vækststrategi, der rækker frem mod 2025/26, herunder de overordnede økonomiske mål, blev lanceret i efteråret 2021 med mindre justeringer undervejs.

Strategi

Roblons strategi, herunder de overordnede økono- miske mål, er skitseret i figuren denne side.

Det er ledelsens forventning, at koncernens økono- miske mål kan indfries i takt med at markedsfor- holdene i FOC produktgruppen normaliseres, og indsatser indenfor innovation og salg øges.

Som følge af, at strategiperioden udløber efter regnskabsåret 2025/26, pågår strategireview og strategiformulering til ny strategiperiode. Strategien for den næste 3-5 års periode forventes at være defineret og kommunikerbar i løbet af første halvår af 2026.

Mission

Roblon er en innovativ og bæredygtig virksomhed, der udvikler og leverer high performance fiberløsninger.

Roblons økonomiske mål

Koncernen tilstræber opnåelse af følgende årlige nøgletal under normale markeds- og konjunkturforhold:

Vision

Roblon vil være den foretrukne leverandør af high performance fiberløsninger.

Strategi

Kerneprocesser

Key Account Management Operational Exellence Innovation

Værditilbud

Roblon leverer high- performance fiberløsninger til beskyttelse og forstærkning af væsentlig infrastruktur til førende kunder inden for tele- og energisektorerne.

Hjørnestenene i Roblons værditilbud er den unikke kombination af viden om synergien mellem fiber- og maskinteknologi, tæthed kunderne og en dokumenteret kundeservice og fleksibilitet.

20 %

15 %

10 %

15 %

Et afkast af den investerede kapital (ROIC) før skat min .

En årlig vækst i resultat pr. aktie min.

En gennemsnitlig årlig EBIT-margin min.

En gennemsnitlig årlig omsætnings- vækst min.

11

Årsrapport 2024/25

Forretning

Roblon har identificeret og adresserer et markedspotentiale i størrelsesordenen 2.000 mDKK, som fordeles med 900 mDKK Composite produktgruppen og 1.100 mDKK FOC produktgruppen. Det identificerede markedspotentiale er reduceret som konsekvens af frasalget af Roblons amerikanske datterselskab i 2025, hvilket medfører, at markedspotentialet for leverancer af kabelmaterialer til FOC-kunder til det nordamerikanske marked ikke længere medtages.

Chevron

Petrobras

Shell

Statoil

Producerer og sælger kompositprodukter, der indgår i flexible risers og andre offshore applikationer

Producerer og sælger færdige løsninger til olieselskaberne

Etablerer og ejer boreplatforme

Materiale- leverandører

Producenter af udstyr til olie & gas offshore

Energiselskaber

Baker Hughes

Balmoral

National Oilwell Varco

Technip

Trelleborg

Matrix

Gearench

Øvrige materiale- leverandører

Markeder og produkter

Composite produktgruppen

I Composite produktgruppen leverer Roblon high performance styrkeelementer til udvalgte kernekunder indenfor bl.a. Olie og Gas offshore, Energitransmission 2 og andre industrier.

I Olie og Gas offshore industrien har Roblon igennem mange år leveret forskellige typer af fiber- armerede højstyrke produkter, der anvendes som styrkeelementer i olierør og bruges i forbindelse med boring og søgning efter olie og gas offshore. Produkterne bruges dels som integreret forstærk- ningselement i olie- og gasrør og dels til fast- spænding, stabilisering og forstærkning af andre elementer, som anvendes, når der bores efter olie og gas fra platforme eller skibe. Roblon efterlever de meget høje krav til sikkerhed og kvalitet i dette segment.

2 Vindenergi, elektrificering og grøn omstilling via undersøiske kabler

12

Årsrapport 2024/25

Forretning

Roblons Olie og Gas offshore relaterede forretning er nicheorienteret, og koncernen samarbejder med store og succesfulde aktører i industrien. Koncernen er derfor påvirket af de samlede vilkår for denne industri, herunder olieprisens betydning for beslutning af igangsætning af nye investerings- krævende projekter.

Ifølge diverse eksterne markedsrapporter og data indsamlet konferencer forventes vækst i olie og gas offshore investeringer frem mod 2028. Sydamerika og især Brasilien, der er Roblons hovedmarked, forventes at være den mest domi- nerende region. Den forventede markedsvækst understøttes af, at antallet af FPSO 3 forventes at stige frem mod 2030, hvormed installationskapa- citeten øges.

Indenfor Energitransmission har Roblon siden 2019/20 opbygget en position indenfor styrkeele- menter til undersøiske HVAC/DC 4 Interconnector kabler og bidraget til flere større kundeprojekter. Undersøiske HVAC/DC Interconnector kabler muliggør effektiv langdistancetransmission af elektricitet typisk fra fastland til øer og fra havvind- mølleparker ind til land. Roblons bidrag muliggør kabellægning større vanddybder, og det er et

område, hvor der forventes øget aktivitet fremad- rettet, og markedspotentialet vurderes at være stort og i kraftig vækst over de kommende år. Eksterne kilder forventer en fordobling i antallet af installerede undersøiske energikabler over de kommende år. Da der er tale om et projektmarked, kan der, trods af forventninger om markeds- vækst, være udsving i aktiviteten år for år.

Markedspotentiale

Markedsstørrelsen, som Roblon adresserer i Composite produktgruppen, ligger i niveauet 900 mDKK inklusiv Converting Services og omfatter kun i mindre omfang bidrag fra Energitransmission, da dette er et nyt område, hvor det er vanskeligt pt. at opgøre markedspotentialet. Der er tale om en industri, som i høj grad fokuserer elektri- ficering og grøn omstilling, og der forventes den baggrund markante globale vækstrater i de kommende år. Derudover er der i Europa et fokus at være selvforsynende indenfor energi og reducere afhængighed af ikke-europæiske energileverandører.

Den primære driver for markedspotentialet 900 mDKK er således Olie og Gas offshore, som

3 En FPSO (Floating Production Storage and Offloading) er et flydende fartøj, der bruges i offshore olie- og gasindustrien til at udvinde, behandle, opbe- vare og overføre olie og gas.

4 Dækker over begrebet højspænding vekselstrøm hhv. jævnstrøm

Roblon har serviceret i mange år og har solid markedsindsigt i.

13

Årsrapport 2024/25

Forretning

Fiberoptisk kabelindustri (FOC) produktgruppen

Inden for fremstilling af fiberoptiske kabler drives udviklingen af et behov for yderligere kapacitet til datatransmission. Behovet for datatransmission drives af en lang række anvendelsesområder indenfor personlig kommunikation (e-mail, sociale medier, beskeder osv.), forretningskommunikation, internetadgang, trådløse kommunikationssy- stemer, industri og automation, sundhedsvæsen, streamingservices, uddannelse, etc.

Den forventede fremtidige vækst vil være drevet af udrulning af infrastruktur til understøttelse af øget telekommunikation, herunder 5G og udbygning af datacentre, og dermed at tilvejebragt den nødvendige kapacitet til at understøtte det stadig stigende behov for øget datatransmission.

Efter en årrække med vækst har FOC-markedet siden slutningen af 2022 oplevet en afmatning, som fra foråret 2023 har taget fart i nedadgående retning. Denne globale markedsnedgang har regi- onalt især ramt de 2 største FOC-markeder Kina og USA, men også Europa er ramt.

Markedsafmatningen skyldes senest en opbrems- ning i FTTH 5 -udrulninger de store europæiske markeder som Frankrig og Spanien. Udrulningen fortsætter de østeuropæiske markeder, men

5 FTTH står for Fiber to the Home og er en bredbåndsteknologi, der leverer højhastighedsinternet via fiberoptiske kabler direkte ind i private hjem eller erhvervsejendomme.

mængden er ikke tilstrækkelig til at opveje stagna- tionen i Vesteuropa.

Som følge af den lavere efterspørgsel og deraf prispres, især fra indiske og kinesiske eksportører, har mange af Roblons kunder konsolideret deres produktion i Østeuropa. Visse europæiske kabel- producenter er under pres, som følge af den lavere efterspørgsel, ligesom der foregår en del M&A aktiviteter i Roblons kundesegment.

Den øgede konkurrence fra oversøiske kompo- nentproducenter er primært produktkategorien Rod, som er den mest prisfølsomme og volu- menbaserede komponent i et fiberoptisk kabel. Efter frasalget af Roblon US udbyder Roblon ikke længere produktkategorien Rod til sine kunder. I EMEA er et udviklingsprojekt omkring etablering af Rod produktion lukket ned som følge af markedssi- tuationen og ugunstige markedsforhold. Men den øgede konkurrence og prispres forefindes også Roblons tilbageværende produktprogram med fokus flex glass, polyester binder og ripcords i FOC-segmentet, der i højere omfang end tidligere betragtes som commodity varer med lav grad af differentiering.

Den fiberoptiske kabelindustri sammensættes af ca. 15-20 store globale producenter med produk- tion flere kontinenter, samt en lang række regi- onale og mindre kabelproducenter. Store globale

AT&T

British Telecom

T-Mobile

Verizon

Producerer og sælger materialer til anvendelse i fiberoptiske kabler

Producerer fiberoptiske kabler

Leverer internet og telekommunkations- services

Materiale- leverandører

Producenter af fiberoptiske kabler

Telekommuni- kationudbydere

AFL/FUJIKURA

CommScope

Nexans

OFS/Furukawa

Prysmian

Superior Essex

Corning Optical Communications

Øvrige materiale- leverandører

14

Årsrapport 2024/25

Forretning

producenter omfatter virksomheder som bl.a. Prysmian Group, Corning Optical Communications, CommScope, OFS/Furukawa, Superior/Essex, Nexans og AFL/Fujikura.

Markedspotentiale

Det samlede årlige markedspotentiale i EMEA baseret Roblons produktprogram med fokus flex glass, polyester binder og ripcords løsninger estimeres at udgøre 600 mDKK. Dertil kommer et markedspotentiale 500 mDKK fra salg af produktionsudstyr til FOC-industrien og beslæg- tede industrier, hvor Roblons maskinprogram finder anvendelse.

Der forventes for EMEA en vækstrate (CAGR) frem til 2028 i niveauet 2-5 %.

15

Årsrapport 2024/25

Forretning

Værdikæden og udvalgte kunder

Innovation er en af Roblons væsentligste kerne- processer. Udvikling i hele værdikæden, med udgangspunkt i værdiskabelse for Roblons nøgle- kunder vægtes højt. Innovation for Roblon betyder nye og mere bæredygtige produkter for kunderne, produceret den nyeste teknologi, som er i stadig udvikling.

Koncernens udvalgte strategiske kunder er i fokus og prioriteres højt. Udviklingsarbejdet sker sammen med kunderne og med udgangspunkt i deres behov.

Nye produkter

Roblon har i regnskabsåret 2024/25 udviklet og lanceret 2 maskiner til anvendelse i produktions- linjer for fiberoptiske kabler.

Udvikling af nye produkter til strategiske kunder, udvikling af processer og teknologi samt opkøb inden for kerneområdet er primære omdrejningspunkter for væksten i Roblon.

Roblon har udviklet en Traverserede Precision Coiling Unit, der erstatter behovet for manuel kabelguidning, hvilket efterspørges af markedet både af sikkerhedsmæssige og økonomiske årsager.

Roblon har derudover videreudviklet teknolo- gien bag Low Tension Binderen, hvilket betyder en endnu bedre performance i forbindelse med produktion af fremtidens kabeldesigns.

Derudover har Roblon med udgangspunkt i det eksisterende straps produktprogram og i samar- bejde med nøglekunde udarbejdet en ny kortere straps variant, der er rettet mod offshore floating wind applikationer. En anvendelse som Roblon har store forventninger til de kommende år.

Derudover har Roblon udviklet yderligere produktvarianter indenfor forstærkningselementer til undersøiske energikabler.

Teknologiudvikling

Roblon har i indeværende år udviklet teknologi til produktion af glas produkt i Roblon, s.r.o., og med denne teknologiudvikling er produktion af hele FOC materialeprogrammet udflyttet til produktionsenheden i Tjekkiet, hvorved Roblons kunder modtager alle FOC-materialer fra samme produktionsenhed.

Derudover har Roblon arbejdet med teknologiud- vikling til produktion af ny type tape med udgangs- punkt i Roblons eksisterende tapeproduktprogram og mange års erfaringer.

Videnressourcer

Koncernens innovationsfunktion omfattende udvik- lingsafdelingen og teknisk support beskæftiger i alt 14 medarbejdere, heraf 9 ingeniører. Der arbejdes løbende samarbejder med uddannelsesinstitu- tioner, ligesom der deltages i faglige konferencer, og der samarbejdes med selskabets kunder en række specifikke udviklingsprojekter. Dette sikrer

Innovation

løbende en fastholdelse og udvikling af kompeten- cerne, som bruges målrettet i udviklingen af nye produkter og interne optimeringer koncernens produktionsudstyr.

Investeringer

Roblon har i regnskabsåret 2024/25 gennemført investeringer i proces- og teknologi til fremstilling og coating af high performance fiber. Desuden er der investeret i digitaliserings- og automatiserings- processer, som er en del af Roblons kernepro- cesser. De samlede investeringer var 11,8 mDKK (8,4 mDKK).

Koncernens produktudviklingsomkostninger andrager i 2024/25 8,4 mDKK (7,6 mDKK), hvilket svarer til 3,5 % (3,1 %) af den samlede omsætning.

16

Årsrapport 2024/25

Forretning

Roblon er underlagt en række risici som følge af de aktiviteter, koncernen beskæftiger sig med. I Roblon bestræber ledelsen sig på, at risiko- forholdene er tilfredsstillende belyst og håndteret. I det følgende er skitseret et antal risikofaktorer, som kan have indflydelse koncernens fremtidige vækst, drift, finansielle stilling og resultat.

Ledelsen betragter effektiv risikostyring som en integreret del af koncernens aktiviteter og arbejder løbende at identificere, analysere og styre væsentlige risici for at optimere koncernens værdi- skabelse. Der gennemføres årligt en revurdering af, hvorvidt koncernens risikobillede har ændret sig, og hvorvidt de risikoreducerende tiltag er tilstræk- kelige. Bestyrelsen fastlægger retningslinjerne for de vigtigste risikoområder, følger udviklingen og sikrer, at der foreligger planer til styring af de enkelte risici, herunder strategiske, operationelle, finansielle og compliance risici.

Koncernen tilgår risikostyring ud fra en defineret og struktureret ramme, som tager afsæt i en vurde- ring af den enkelte risikos forretningsmæssige

påvirkning efter korrektion for risikoreducerende tiltag og en vurdering af sandsynligheden for at den pågældende risiko indtræffer.

Roblon koncernens governance struktur for risiko- styring fremgår af figuren denne side.

Kunde- og markedsforhold

Roblons produkter afsættes globalt, men med hovedvægten af omsætningen i Europa. Koncernen er grundlæggende en nicheaktør, hvor Roblon differentierer sig know-how, kvalitet og fleksibilitet. Generelt indgår Roblon i langvarige kunderelationer, og der fokuseres udvalgte strategiske kunder.

Koncernen kan blive påvirket af konjunkturudvik- lingen i de lande, hvor Roblons produkter afsættes.

Der er ingen væsentlig sæsonafhængighed de markeder, hvor koncernen opererer, men afsæt- ningen er i høj grad, og især i Composite produkt- gruppen, kendetegnet ved en projektsalgsmæssig struktur.

Roblons governance struktur risikostyring

Nøgleinteressenter

Roblons ledergruppe

Direktion og Roblons ledergruppe

Bestyrelse og direktion

Risikostyring

Målstyret

risiko

Afhjælpning

Risikoejerskab og aktionsplaner

Nettorisiko

Konsolidering og prioritering

Risikoreducerende tiltag

Værdier, politikker og interne kontroller og afbødende tiltag

Bruttorisiko

Bottom-up rapportering

Topdown interviews

Årlig review

17

Årsrapport 2024/25

Forretning

Koncernens produkter afsættes primært direkte til Roblons kunder og fortrinsvist til store inter- nationale og globale koncerner og i mindre grad til mindre og mellemstore virksomheder. Kundeporteføljen sammensættes af et mindre antal større globale kunder.

Tilgængelighed og prisudvikling råvarer

Roblon er afhængig af de for selskabet nødven- dige råvarers tilgængelighed og prisudvikling.

Det vurderes i særdeleshed for råvarer hvor selskabet pt. er single-sourced grund af Roblons kunders valg af brug af specifikke navn- givne råvarer, som kun tilbydes af en enkeltstående leverandør.

Mangelfuld adgang til råvarer kan betyde mang- lende afsætningsmuligheder. Stigende råvare- priser er den korte bane vanskeligt at overføre direkte til salgspriserne og omvendt forholder det sig ved faldende råvarepriser.

Roblon imødegår ovenstående risici ved aktivt at arbejde med dual-sourcing, hvor muligt, og tager løbende dialog med kunderne der hvor det vurderes at være kritisk, at overveje alterna- tive produktkvalifikationer. Herforuden arbejder selskabet efter at sikre kontraktlige volumener/pris de mest kritiske råvarer.

Nedbrud i IT-systemer og cyber angreb

Roblons drift er afhængig af stabile IT-systemer for at sikre, at produktionen kan opretholdes. Et nedbrud i IT-systemerne, uanset om det er forår- saget af interne forhold eller eksterne angreb, kan betydelige økonomiske konsekvenser.

Modstandsdygtigheden i selskabets systemer sikres løbende, og herunder også systemer der hostes af eksterne samarbejdspartnere. Roblons netværk er segmenteret for at reducere sårbarheden for eksterne angreb. Der gennem- føres løbende interne awareness kampagner og træning/uddannelse for at styrke organisati- onens forståelse for de mange forskelligartede udfordringer, som kan kompromittere Roblons IT-systemer mv. Der bruges AI til overvågning af selskabets IT-systemer, og alarmering og automa- tisk nedlukning af systemer baseret mistæn- kelige eller unormale ”events”. Der er etableret forsikringsdækninger for at reducere risikoen ved cyber crime ligesom der er etableret beredskabs- planer, som løbende testes.

Valutarisici

Koncernen har etableret en valutapolitik for at afdække eventuelle væsentlige valutarisici. Der kan således ske afdækning af valutarisici under hensyntagen til forventede fremtidige betalings- strømme og forventet fremtidig kursudvikling.

Se endvidere i note 24 for en uddybende beskri- velse af valutarisici.

Renterisici

Koncernens bankgæld sammensættes af løbende driftskreditter samt banklån med en variabel rente, mens realkreditlån i de danske bygninger er optaget som et fastforrentet lån i DKK med lang løbetid. I forhold til koncernens samlede lån vurderes der ikke at være tilknyttet nogen væsent- lige renterisici, der kræver særlig afdækning.

Se endvidere note 24 for en uddybende beskri- velse af renterisici.

Kreditrisici

Koncernens politik for kreditrisici medfører, at alle større kunder løbende kreditvurderes og forsikres. Styring af kreditrisikoen er baseret interne kreditrammer for kunder. Koncernens samlede tilgodehavender fra salg er fordelt flere kunder, lande og markeder, som sikrer en god risikospredning.

Finansielt beredskab

Koncernen vurderer løbende behovet for tilpas- ning af det finansielle beredskab. Koncernen har etableret tilfredsstillende lån og kreditrammer hos koncernens bankforbindelser. den baggrund vurderes koncernen at have tilstrækkelig likviditet til sikring af den løbende finansiering af den fremti- dige drift og investeringer.

Forsikring

Det er Roblons politik at forsikre mod risici, der kan væsentlig indflydelse koncernens økono- miske stilling. Forsikringspolitikken giver retnings- linjer for koncernens forsikringsforhold. Sammen med forsikringsmæglere vurderes koncernens forsikringsmæssige risici årligt, og der foretages løbende ændringer foranlediget af anbefalinger fra analyser udformet sammen med forsikringsmæg- lerne. Ud over lovpligtige forsikringer er der tegnet erhvervs- og produktansvar- og driftstabsforsik- ringer og cybercrimeforsikring m.fl. Ejendomme, driftsmateriel og varelager er all-riskbasis forsikret til nyværdi. Koncernen vurderes at være tilfredsstillende dækket.

Miljørisici

Roblon er ISO 14001 (miljøledelse) og ISO 9001 (kvalitetsledelse) certificeret og derved sikres det, at der ikke opstår væsentlige miljørisici i forbind- else med koncernens aktiviteter og produkter. Koncernens miljøpolitik forebygger uheld og skal sikre, at ingen produkter, som forlader virksom- heden, indeholder sundhedsskadelige stoffer.

18

Årsrapport 2024/25

Forretning

03

Finansielle resultater

19

Årsrapport 2024/25

4. kvartal 2024/25

Koncernens ordretilgang blev 34,2 mDKK i 4. kvartal 2024/25 (47,8 mDKK). Tilbagegangen 13,6 mDKK sammensættes af en tilbage- gang i Composite produktgruppen 11,9 mDKK henholdsvis i FOC produktgruppen 1,7 mDKK.

Den samlede omsætning blev 54,6 mDKK i 4. kvartal 2024/25 (68,1 mDKK) og er en tilbagegang i forhold til de realiserede niveauer i de første 3 kvar- taler af regnskabsåret 2024/25. Tilbagegangen var forventet af ledelsen.

Bruttoresultat udgjorde 30,1 mDKK, hvilket er en tilbagegang 14,1 mDKK i forhold til bruttoresultat 44,2 mDKK året før. Bruttomargin i 4. kvartal 2024/25 blev 55,1 % (64,9 %), og tilbagegangen sammenholdt med sidste år skyldes produktmix.

Resultat før af- og nedskrivninger og før særlige poster (EBITDA) blev 1,6 mDKK mod 19,1 mDKK sidste år.

Resultat af primær drift før særlige poster (EBIT) blev -1,7 mDKK (15,5 mDKK) svarende til en EBIT- margin -3,1 % mod 22,8 % sidste år.

Resultat af fortsættende aktiviteter før skat blev -1,2 mDKK (14,3 mDKK) og har været negativt påvirket af tilbagegangen i omsætningen og produktmixet, når der sammenholdes med 4. kvartal for 2023/24.

Koncernens resultatopgørelse

2024/25

Omsætningsudvikling

Roblons omsætning blev 236,9 mDKK (245,4 mDKK) i regnskabsåret 2024/25.

I produktgruppen Composite blev omsætningen 192,7 mDKK (185,4 mDKK), og fremgangen 7,3 mDKK kan primært henføres til leverancer af tapes, straps og belts til olie og gas offshore industrien. Omsætningen vedrørende styrkeelementer til undersøiske energikabler er fastholdt samme niveau som realiseret sidste år.

Omsætningen i produktgruppen FOC blev 44,2 mDKK (60,0 mDKK), og tilbagegangen 15,8 mDKK skal ses baggrund af, at de udfordrende markedsforhold indenfor FOC-industrien i EMEA fortsat har været gældende i 2025 og har ramt hele industrien.

I årsrapporten for 2023/24 forventede ledelsen en omsætning i intervallet 210-240 mDKK for regn- skabsåret 2024/25.

I selskabsmeddelelse nr. 6, den 2. juni 2025, opju- sterede ledelsen sine forventninger til helåret til en omsætning 220-250 mDKK.

I selskabsmeddelelse nr. 9, den 16. september 2025, præciserede ledelsen sine forventninger til en omsætning i intervallet 230-250 mDKK.

Den realiserede omsætning for 2024/25 for de fortsættende aktiviteter blev 236,9 mDKK og er niveau med ledelsens seneste forventninger.

Indtjening

I årsrapporten for 2023/24 forventede ledelsen for regnskabsåret 2024/25 et resultat før af- og nedskrivninger (EBITDA) og før særlige poster i intervallet 30-40 mDKK og et resultat af primær drift (EBIT) før særlige poster i intervallet 16-26 mDKK.

I selskabsmeddelelse nr. 6, den 2. juni 2025, opjusterede ledelsen sine forventninger til helåret til et EBITDA før særlige poster i intervallet 40-50 mDKK og EBIT før særlige poster i intervallet 26-36 mDKK.

I selskabsmeddelelse nr. 9, den 16. september 2025, præciserede ledelsen sine forventninger til et EBITDA før særlige poster i intervallet 45-50 mDKK og et EBIT før særlige poster i intervallet 31-36 mDKK.

Det realiserede resultat før af- og nedskrivninger (EBITDA) og før særlige poster for 2024/25 blev 45,3 mDKK, og resultat af primær drift (EBIT) før særlige poster blev 31,6 mDKK. Det realiserede resultat for 2024/25 for de fortsættende aktiviteter er niveau med ledelsens seneste forventninger.

21

Årsrapport 2024/25

Finansielle resultater

EBIT-margin for 2024/25 blev 13,3 % (11,9 %), og fremgangen skyldes blandt andet fastholdelse af en bruttomargin samme niveau som sidste år kombineret med et fald i de samlede faste omkost- ninger samt af- og nedskrivninger af materielle og immaterielle aktiver.

Resultat af fortsættende aktiviteter før skat for 2024/25 blev realiseret med 27,5 mDKK (27,2 mDKK).

Årets resultat af fortsættende aktiviteter efter skat for 2024/25 blev 21,1 mDKK (21,0 mDKK).

Årets resultat af ophørende aktiviteter efter skat for 2024/25 blev -49,6 mDKK (-30,6 mDKK).

Årets resultat af fortsættende og ophørende aktiviteter efter skat for 2024/25 blev -28,5 mDKK (-9,6 mDKK).

Bruttoresultat og -margin

Roblons bruttoresultat udgjorde 146,3 mDKK, hvilket er et fald 3,0 mDKK i forhold til sidste års bruttoresultat 149,3 mDKK. Bruttomargin i regn- skabsåret 2024/25 blev realiseret med 61,8 % (60,8 %) og er samme høje niveau som sidste år.

Andre eksterne omkostninger

Andre eksterne omkostninger blev 26,2 mDKK (22,9 mDKK), og stigningen skal blandt andet ses baggrund af øgede IT- og

konsulentomkostninger, samt enkeltstående tab kundefordring samt reklamationssag.

Personaleomkostninger

Personaleomkostninger er faldet til 77,1 mDKK (82,5 mDKK). Et fald 5,4 mDKK i forhold til sidste år, og som væsentligst skyldes tilpasninger i orga- nisationen i 2024/25 samt løn i opsigelsesperi- oden til tidligere ledelse, som var indregnet i sidste års tal med 4,0 mDKK.

Koncernen beskæftigede den 31. oktober 2025 175 medarbejdere mod 179 samme tidspunkt sidste år. Medarbejderne er fordelt koncernens loka- tioner i Danmark og Tjekkiet og sammensættes ultimo regnskabsåret af 123 timelønnede (128) og 52 funktionærer (51).

Af- og nedskrivninger

Koncernens af- og nedskrivninger blev 13,7 mDKK (15,6 mDKK), og faldet i forhold til sidste år skyldes især, at koncernens ERP-investeringer og én af koncernens større produktionslinjer nu er fuldt afskrevet.

Særlige poster

Roblon har i 2024/25 besluttet at indstille produktion og markedsføring af produktkategori til det europæiske FOC-marked, der har været under udvikling og introduktion til det europæiske marked over de seneste 1-2 år, idet der ikke er realiseret væsentlig ny omsætning herfra.

Det er ledelsens vurdering, at Roblon ikke kan opnå en konkurrencedygtig prissætning denne produktkategori i forhold til oversøiske konkur- renter, og produktet betragtes i højere grad end tidligere som en commodity produktkategori med et stort antal udbydere og stor ensartethed.

Den regnskabsmæssige konsekvens af beslut- ningen har medført at der under særlige poster er omkostningsført 3,9 mDKK, som vedrører nedskrivning af produktionsanlæg og produkt- udviklingsprojekt samt et mindre tab varebeholdninger.

Forholdet er yderligere omtalt i note 9.

Finansielle poster, netto

Koncernens finansielle poster blev -0,2 mDKK (-2,0 mDKK), og den positive udvikling skyldes udviklingen i valutakursreguleringer sammenholdt med sidste års niveau, samt renteindtægter fra udlån til Granite Falls Composite Inc. (Roblons frasolgte datterselskab).

Skat af årets resultat af fortsættende aktiviteter

Skat af årets resultat udgør 6,4 mDKK (6,2 mDKK) svarende til en skatteprocent 23,4% (22,9%).

Årets resultat af ophørende aktiviteter

Årets resultat af ophørende aktiviteter i koncernen blev -49,6 mDKK. Dette tab dækker over Roblons

frasolgte amerikanske datterselskab, og sammen- sættes af realiseret driftsresultat i Roblons ejer- periode fra den 1. november 2024 til 24. juli 2025, nedskrivninger af værdien af datterselskabet samt reklassificering af akkumulerede valutakursre- server fra egenkapitalen til resultatopgørelsen.

Det samlede resultat indeholder rådgiver- omkostninger for 5,4 mDKK, som tidligere forventedes at være i niveauet 2,5 4,0 mDKK. Rådgiveromkostningerne blev realiseret et højere niveau end forventet grund af at frasalgs- processen blev mere langtrukken end forventet.

Der henvises til note 28 for yderligere omtale.

22

Årsrapport 2024/25

Finansielle resultater

Koncernens balancesum udgjorde 236,2 mDKK pr. 31. oktober 2025 (276,5 mDKK), svarende til et fald 14,6 % i forhold til sidste år. Arbejdskapitalen udgjorde 59,4 mDKK (76,5 mDKK) svarende til 25,1 % (31,2 %) af årets omsætning. Investeret kapital ultimo oktober 2025 udgjorde 148,6 mDKK mod 189,7 mDKK sidste år.

Faldet i arbejdskapitalen med 17,1 mDKK skyldes primært reduktion i koncernens tilgodehavender. Koncernen gennemfører løbende analyser, beslut- ninger og handlinger med henblik at nedbringe kapitalbindingen i arbejdskapitalen, herunder varebeholdningerne. Der arbejdes blandt andet med tiltag rettet mod de kommercielle vilkår med kunder og leverandører, optimering af salgs- og driftsprocesser og løbende overvågning af varebe- holdninger med lav omsætningshastighed.

Ledelsen har fastlagt et mål for arbejdskapitalen til at udgøre maksimalt 25 % af årets omsætning under normale konjunkturforhold.

Immaterielle langfristede aktiver

Koncernen har i alt optaget værdi af immaterielle aktiver med 4,0 mDKK ultimo oktober 2025 (7,0 mDKK) og kan primært henføres til udviklingen i færdiggjorte produktudviklingsprojekter.

Færdiggjorte udviklingsprojekter og udviklingspro- jekter under udførelse udgør ultimo oktober 2025 2,7 mDKK (5,5 mDKK).

Materielle langfristede aktiver

Materielle langfristede aktiver er optaget i koncern- ens balance pr. 31. oktober 2025 med 86,0 mDKK (85,9 mDKK).

Langfristet udlån

Langfristet udlån omfatter tilgodehavende hos køber af Roblons tidligere amerikanske datterselskab.

Koncernen har efter en samlet kreditvurdering foretaget en mindre hensættelse 0,2 mDKK til

imødegåelse af tab tilgodehavendet. Værdien af tilgodehavendet ca. 33,2 mDKK er indregnet som et langfristet tilgodehavende i koncernens balance pr. 31. oktober 2025.

Der henvises til note 24 for yderligere omtale.

Varebeholdninger

Koncernens varebeholdninger blev 33,2 mDKK ultimo oktober 2025 (33,7 mDKK).

Tilgodehavender

De samlede tilgodehavender udgjorde 40,6 mDKK pr. 31. oktober 2025 (60,2 mDKK).

Kortfristede forpligtelser I de kortfristede forpligtelser 42,7 mDKK (29,0 mDKK) indgår kortfristet del af kreditinstitutter med 24,0 mDKK (4,0 mDKK). Koncernen har per 31. oktober 2025 klassificeret alt bankgæld i det tjek- kiske datterselskab som kortfristede forpligtelser, idet datterselskabet ikke har levet op til de aftalte indtjeningsmål (EBITDA) i henhold til aftalegrund- laget (covernants) med banken. Datterselskabet er i dialog med lokal bank om at opnå dispensation, hvilket vil betyde at 19,9 mDKK af de 24,0 mDKK under kortfristede forpligtelser får forfald efter 31. oktober 2026.

Finansiering og kapitalberedskab

Koncernens likviditetsbidrag fra driften i 2024/25 blev 40,0 mDKK (63,2 mDKK). Roblons samlede

investeringer i materielle anlægsaktiver udgjorde 11,8 mDKK (8,4 mDKK) og har blandt andet omfattet investering i energioptimeringer og herunder elektrificering af rumopvarmning ved brug af varmepumper samt en række mindre opgraderinger af produktionsudstyr samt udvi- delse af kantineforhold i Danmark.

Investering i immaterielle aktiver, herunder produktudvikling, har andraget 1,0 mDKK (0,3 mDKK).

Ultimo oktober 2025 udgjorde nettoindestående af likvide beholdninger 35,2 mDKK (17,9 mDKK).

Koncernens samlede uudnyttede kreditfaciliteter andrager 84,0 mDKK (84,0 mDKK). Det samlede likviditetsberedskab pr. 31. oktober 2025 var 119,2 mDKK (101,9 mDKK).

Egenkapital

Koncernens egenkapital udgjorde 177,8 mDKK pr. 31. oktober 2025 (197,3 DKK), og Roblon er velkonsolideret. Egenkapitalen udgør 75,3 % af de samlede aktiver (71,4 %).

Udbytte

Bestyrelsen indstiller til generalforsamlingen at der udbetales udbytte 17,9 mDKK. Indstillingen skal ses baggrund af realiseret resultatet for den fortsættende forretning for 2024/25, koncern- ens overskydende likviditet pr. 31. oktober 2025,

Koncernens balance

23

Årsrapport 2024/25

Finansielle resultater

koncernens kreditfaciliteter samt ledelsens forventninger til likviditetsudviklingen for regn- skabsåret 2025/26.

Begivenheder efter balancedagen

Koncernens tjekkiske datterselskab er i dialog med lokal bank, om at opnå dispensation vedrø- rende manglende opfyldelse af indtjeningsmål (EBITDA) i henhold til aftalegrundlag (covernants). Denne dispensation forventes modtaget i starten af januar 2026 og vil medføre at 19,9 mDKK, som rapporteres under kortfristede forpligtelser per 31. oktober 2025, får forfald efter 31. oktober 2026.

Herudover er der ikke indtrådt væsentlige begiven- heder, som har betydning for årsrapporten efter balancedagen 31. oktober 2025.

I 2024/25 blev moderselskabets omsætning 183,7 mDKK (186,2 mDKK), og resultat af primær drift før særlige poster (EBIT) blev 34,9 mDKK (29,2 mDKK).

Særlige poster i moderselskabet -80,5 mDKK (-39,5 mDKK) vedrører nedskrivning værdien af kapitalandel samt tilgodehavende i Roblons amerikanske datterselskab med 76,6 mDKK og 3,9 mDKK tab i forbindelse med indstilling af produktion og markedsføring af ét produkt til det europæiske FOC-marked.

Årets resultat efter skat blev -54,5 mDKK (-16,2 mDKK).

Moderselskab

I moderselskabet er der ikke indregnet resultat fra datterselskaber, hvilket er den væsentligste årsag til resultatforskellen sammenholdt med koncernen.

Moderselskabets soliditetsgrad ultimo oktober 2025 var 88,2 % (88,6 %).

24

Årsrapport 2024/25

Finansielle resultater

Ledelsens forventninger for regnskabsåret 2025/26 er som følger:

Omsætning 200-240 mDKK (realiseret 2024/25: 236,9 mDKK).

Resultat af primær drift før af- og nedskriv- ninger (EBITDA) og før særlige poster 10-30 mDKK (realiseret 2024/25: 45,3 mDKK).

Resultat af primær drift (EBIT) før særlige poster 0-20 mDKK (realiseret 2024/25: 31,6 mDKK).

Det er ledelsens forventning, at regnskabsåret 2025/26 vil være påvirket af et ændret produktmix, blandt andet forventes en lavere omsætning end realiseret i de seneste to regnskabsår indenfor leverancer af styrkeelementer til undersøiske

energikabler. Roblons forretning indenfor under- søiske energikabler er relativ ny, og der er tale om et projektmarked, hvor der trods forventninger om markedsvækst, kan være udsving i aktiviteten år for år.

Der pågår kundedialoger, udviklingsarbejder og drøftelser vedrørende selskabets leverancer til undersøiske energikabel-projekter, som forventes igangsat efter 2026, og ledelsen forventer således at komme tilbage et højere niveau igen i regn- skabsåret 2026/27.

Der forventes fortsat øget priskonkurrence i de industrier, Roblon leverer produkter og services til samt fortsat udfordrende markedsvilkår i FOC produktgruppen.

Forventninger til 2025/26

Roblon har i selskabsmeddelelse nr. 10, dateret den 9. december 2025, orienteret om ledelsens forventninger til omsætning og resultat for regnskabsåret 2025/26.

Fremtidige forhold

Ovenstående udsagn om fremtidige forhold, herunder især forventningerne til omsætning og indtjening, er i sagens natur usikre og forbundet med risici. Mange faktorer vil være uden for Roblons kontrol og kan medføre, at de faktiske resultater vil afvige væsentligt fra de forventninger, som udtrykkes i årsrapporten. Sådanne faktorer omfatter blandt andet men ikke kun ændringer i markeds- og konkurrenceforhold, ændringer i efterspørgsel og købemønstre, valutakurs- og renteudsving samt generelle økonomiske, politiske og forretningsmæssige forhold.

Se endvidere afsnittet vedrørende risikostyring side 17.

25

Årsrapport 2024/25

Finansielle resultater

04

Bæredygtighed og redegørelse

for samfundsansvar

26

Årsrapport 2024/25

Redegørelse for samfundsansvar

Selskabet har valgt at integrere den lovpligtige redegørelse for samfundsansvar, jf. årsregnskabs-lovens § 99 a, § 99 d og § 107 d i årsrapporten for 2024/25.

Koncernens forretningsmodel er omtalt side 10, hvortil der henvises.

Roblon anerkender det globale medansvar, koncernen har for at bidrage til en mere bære-dygtig verden. Koncernen betragter således samfundsansvar som en naturlig del af koncern-ens forretning og anerkender et ansvar for vores medarbejdere og det samfund, vi er en del af. Roblon har integreret CSR som en naturlig del af koncernens bestræbelser at eksekvere strate-gien. Roblon samarbejder med kunder og andre interessenter om at opretholde en CSR-politik og gennemføre tiltag, der bidrager til en bæredygtig værdiskabelse.

Koncernen har etableret en CSR-organisation bestående af en styregruppe, som er forankret i

direktionen. Roblons direktion har det overord-nede ansvar for CSR-politikken, ESG-ambitionen og de underliggende politikker samt strategien. CSR-styregruppen følger op CSR-strategien, driver det strategiske arbejde i praksis, og sikrer fremdrift i CSR- og ESG-initiativerne. De enkelte produktionsenheder (driften) har ansvaret for at sikre fremdrift i de lokale initiativer og rapporterer tilbage til CSR-organisationen, der arbejder for synlighed og benchmarking tværs af koncernen ved hjælp af fælles systemer, rapportering og ”best practice” principper.

CSR-organisationens ansvar er desuden at gennemført risikovurderinger, som identificerer risici og igangsætte initiativer og systemer, der sikrer, at der ikke forekommer ulovlig eller uetisk adfærd i Roblon-koncernen, som kan skade Roblons forretning eller omdømme. Selskabet har i 2024/25 samlet en række anbefalinger og guidelines i en formel Code of Conduct for medarbejdere. Roblon har endvidere etableret en whistleblowerordning, der gør det muligt for

medarbejdere, tidligere medarbejdere, kunder, leverandører, samarbejdspartnere, aktionærer og andre interessenter at indberette mistanke om ulovlig eller uetisk adfærd i Roblon-koncernen. Yderligere omtale af koncernens whistleblow-erordning findes i afsnittet ”Antikorruption & bestikkelse”.

Roblon indgår i relevante partnerskaber og netværk. Herigennem får Roblon adgang til trends, den nyeste viden og redskaber, som bidrager til, at Roblon fortsat kan indfri krav og forventninger fra vores interessenter.

Roblon er bevidst om FN’s 17 verdensmål, men har valgt at fokusere sine indsatser indenfor fem af verdensmålene. Her vurderes det, at Roblon kan gøre den største forskel. Der er yderligere omtale af de FN verdensmål, som koncernen fokuserer under afsnittet ”Roblons bidrag til indfrielse af FN’s verdensmål”.

Roblons udvalgte verdensmål

Rent vand og sanitet

Sikre at alle har adgang til vand og sanitet, og at dette forvaltes bæredygtigt.

6

7

Bæredygtig energi

Sikre at alle har adgang til pålidelig, bæredygtig og moderne energi til en overkommelig pris.

8

Anstændige jobs og økonomisk vækst

Fremme vedvarende, inklusiv og bæredygtig økonomisk vækst, fuld og produktiv beskæf-tigelse samt anstændigt arbejde til alle.

12

Ansvarligt forbrug og produktion

Sikre bæredygtigt forbrug og produktionsformer.

17

Partnerskaber for handling

Styrk det globale partnerskab for bæredygtig udvikling og øg midlerne til at målene.

28

Årsrapport 2024/25

Bæredygtighed og redegørelse for samfundsansvar

Miljø og klima

Politik

Roblon er en miljøbevidst koncern, som forpligter sig til, gennem sine aktiviteter løbende at skabe en miljørigtig udvikling under hensyntagen til naturens ressourcer, lovkrav og øvrige relevante bestemmelser.

Risici

Roblons væsentligste miljørisici er knyttet til ressourceforbrug og materialespild, samt miljøre-laterede skader.

Koncernen har kortlagt og overvåger de miljø-forhold, der kan påvirke koncernen. Roblon laver risikoanalyser og igangsætter handlingsplaner inden for de finansielle og tekniske områder for at minimere risikoen for, at koncernen påvirker miljøet negativt.

Roblon gennemfører periodisk opfølgning VOC7-emissionerne fra produktionen for at sikre overensstemmelse med miljøgodkendelser og sikre, at produktionen ikke påvirker lokalmiljøet negativt.

Roblon risikovurderer brugen af kemikalier løbende for at sikre overensstemmelse med de forord-ninger, som Roblon er underlagt.

Aktiviteter

Roblon A/S har et miljøledelsessystem, der er certificeret i henhold til ISO 14001:2015.

Gennem samarbejdet med selskabets partnere følger Roblon løbende udviklingen af nye tekno-logier inden for materialer og processer, der kan bidrage til forebyggelse og reduktion af den eksterne miljøbelastning, herunder koncernens energiforbrug.

Koncernens procedure for rapportering af miljøtal sikrer benchmarking og vidensdeling mellem de forskellige produktionssteder.

Koncernen har kortlagt og følger op energifor-bruget for løbende at finde uregelmæssigheder og optimeringsmuligheder, der kan minimere dette.

Roblon har kortlagt sine udledninger af driv-husgasser (GHG) for scope 1, 2 & 3 og udar-bejdet et særskilt klimaregnskab, som kan tilgås selskabets hjemmeside. Alle centrale ESG-nøgletal, herunder GHG-emissioner og miljødata, fremgår desuden i den efterfølgende ESG-nøgletalsoversigt i årsrapporten for 2024/25.

Roblon bidrager til bæredygtighed og grøn omstil-ling ved at fokusere at minimere spild og øge genanvendelse af koncernens produktionsaffald.

Koncernens procedurer for kemikalie-, råvare- og færdigvarestyring sikrer, at der er fokus en bæredygtig produktion, som ikke påvirker Roblons og kunders lokalmiljø negativt.

Det er koncernens ambition, at der ved design og fremstilling af nye produkter tages aktiv stilling til valg af bæredygtige materialer.

7 European Sustainability Volatile organic compound (Flygtige organiske forbindelser)

29

Årsrapport 2024/25

Bæredygtighed og redegørelse for samfundsansvar

Resultater og tiltag

Koncernens kortlægning af miljøforhold, risikovur-dering og afledte handlingsplaner har som i tidli-gere regnskabsår medført, at der ikke har været registreret kritiske miljøtilfælde i koncernen.

Der har i regnskabsårets løb fortsat været gennemført flere aktiviteter, som har sikret redu-ceret spild fra flere produktionsprocesser.

Koncernen har i regnskabsåret 2024/25 udar-bejdet et klimaregnskab for Scope 1, 2 og 3 i henhold til Greenhouse Gas Protokollen. Der er udarbejdet opgørelser for 2024/25, 2023/24 og 2022/23. Tidligere år (2021/22 og 2020/21) er ligeledes opdateret for Scope 1 og 2 med ensartet metode efter frasalg af datterselskabet i USA. Der er foretaget en genberegning af basisåret som er fastsat til 2022/23.

I regnskabsåret 2024/25 har koncernen opgjort følgende resultater i forhold til klimamålene: Scope 1 er reduceret med 45,6 % sammenlignet med basisåret. For Scope 2 er der registreret en stig-ning, hvor lokationsbaseret udledning er øget med 7,7 %, mens markedsbaseret udledning er steget med 6,0 %. Scope 3 viser en absolut reduktion 12,7 % og intensitetsmålet for Scope 3 viser en reduktion 9,7 %. Samlet set er koncern- ens udledninger for Scope 1, 2 og 3 reduceret med 11,8 % lokationsbaseret og med 10,0 % markedsbaseret.

Omtale af scopes:

Scope 1-emissionerne udgjorde 178 tons CO2e i 2024/25 mod 327 tons CO2e i basisåret, hvilket svarer til en reduktion 45,6 %. Dette over-stiger koncernens 2030-mål om en reduktion 42,0 % og indikerer en positiv udvikling i forhold til målsætningen. Reduktionen skyldes primært udfasning af naturgas til rumopvarmning i den danske enhed, hvor varmepumper er installeret som erstatning, samt en gradvis udskiftning af firmabiler fra fossildrevne til eldrevne biler.

Scope 2-emissionerne er opgjort efter både lokationsbaseret og markedsbaseret metode. Lokationsbaseret opgørelse viser 1.020 tons CO2e i 2024/25 mod 947 tons CO2e i basisåret, mens markedsbaseret opgørelse viser 2.188 tons CO2e mod 2.065 tons CO2e. Den danske enhed har haft et mindre fald i elforbruget, mens den tjekkiske enhed har oplevet en stigning som følge af installationen af en eldrevet infrarød ovn til FOC-produktion, der erstattede en naturgasovn. Dette medfører en naturlig forøgelse i Scope 2 som følge heraf.

Scope 3-emissionerne udgjorde 6.830 tons CO2e i 2024/25 mod 7.826 tons CO2e i basisåret, svarende til en absolut reduktion 12,7 %. Den største andel af reduktionen stammer fra scope 3 kategorien indkøbte varer og tjenesteydelserog skyldes et ændret produktmiks.

Scopes

30

Årsrapport 2024/25

Bæredygtighed og redegørelse for samfundsansvar

Omtale af miljødata:

Den samlede affaldsmængde har ændret sig markant. Overordnet set kan det nævnes, at den danske enhed har reduceret affaldsmængden fra 320 ton til 153 ton og den tjekkiske enhed har reduceret sin affaldsmængde fra 337 ton til 302 ton. De følgende tal fremhæver nogle af de mest væsentlige ændringer og udgør ikke en udtøm-mende opgørelse af alle affaldsfraktioner:

Roblon A/S’s deponiaffald er reduceret med 64,5 ton og glasfiber er reduceret med 29,5 ton til 0 ton. Sidste regnskabsår forøgedes mængden af jern/metal med 70 ton som følge af restaurering af lokaler med ældre maskinel. I regnskabsåret 2024/25 er jern/metal reduceret med 74,5 ton og er tilbage et gennemsnitligt niveau. De største reduktioner skyldes blandt andet længerevarende produktionsordrer, som har sikret stabil drift og mindre spild.

Hos Roblon, s.r.o er der sendt 16,4 ton færre paprør til genanvendelse end sidste år og deponi er reduceret med 26,3 ton. Derudover ses en stigning i mængden af almindeligt pap med 10 ton samt 9 ton polyester.

Den generelle reduktion af affald understøtter en højere grad af genanvendelse, og særligt faldet i mængden af deponi og forbrændingsaffald indikerer en fortsat stigning i genanvendelsespro-centen for regnskabsåret 2024/25. Den danske enhed har øget sin genanvendelsesprocent fra 60

% til 75 %, mens den tjekkiske enhed er steget fra 50 % til 56 %.

Roblons klimaregnskabsrapport for 2024/25 kan tilgås selskabets hjemmeside: roblon.com/klimaregnskab-2025.

Koncernens fokus øges fortsat det fore-byggende arbejde med at reducere den totale affaldsmængde fra produktionsprocesserne og deponiaffald, hvilket også er beskrevet i Roblons ESG-ambition. Mens reduktion af produktionsspild har været et fokusområde i flere år, er målet om at halvere deponiaffald tilføjet som en yderligere ESG-ambition. Affald fra komposit og imprægne-rede fibre er komplekst, og genanvendelse af disse materialer er tilsvarende udfordrende. Koncernen har allerede samarbejder med aftagere, der genanvender dele af kompositaffaldet, men der er fraktioner uden nuværende løsninger. I regnskabs-året 2024/25 har koncernen afsøgt nye mulig-heder for disse som led i målsætningen om at halvere deponiaffald. Markedet for genanvendelse er fortsat under modning, og skalering til større mængder er en væsentlig udfordring. Trods dette har flere aftagere vist interesse, og genanvendel-sespotentialerne er under afklaring. Koncernen vil følge resultaterne i det kommende regnskabsår.

Koncernens fremtidige fokus for reduktion af miljøbelastningen fra elektricitet ligger fortsat produktionsudstyr med de mest energikræ-vende produktionsprocesser, samt energi brugt

til luftudskiftning og opvarmning. Koncernen har i regnskabsperioden afsøgt potentialet for installe-ring af solceller den danske og tjekkiske enheds tagareal. Den danske enhed har et potentiale til at selvforsyne ca. 15% af elforbruget og reducere 127 tCO2e årligt. Forundersøgelsen hos den tjekkiske enhed viser et potentiale at selvforsyne 20% af elforbruget svarende til en reduktion ca. 309 tCO2e årligt. Andre energi-reducerende tiltag er også blevet undersøgt i løbet af 2025, herunder identificering af potentialerne ved efterisolering af produktionsfaciliteter samt køb af vedvarende energi via oprindelsesgarantier. I det kommende regnskabsår vil koncernen foretage en nærmere vurdering af mulighederne baseret de gennem-førte forundersøgelser.

Koncernen har udfaset anvendelse af naturgas til rumopvarmning i den danske enhed i løbet af 2024/25, hvilket fremadrettet vil bidrage til yderli-gere reduktioner af scope 1-emissioner.

I regnskabsåret 2024/25 har koncernen initieret et samarbejde med Aalborg Universitet, om et livscyklusvurderingsprojekt. Projektet gennem-føres af en gruppe kandidatstuderende fra uddannelsen Miljøledelse og Bæredygtighed8og strækker sig over tredje og fjerde kvartal med afslutning i december 2025. Projektet har to overordnede formål. Det ene formål er at under-støtte koncernens strategi om at anvende LCA som et beslutningsværktøj, både til at identificere miljømæssige hot-spots i værdikæden og til at

vurdere forbedringsmuligheder, prioritere initiativer og dokumentere miljøpåvirkninger et solidt datagrundlag. Det andet formål er at understøtte uddannelsesmiljøet ved at give de studerende praktisk erfaring med anvendelse af LCA i en industriel kontekst. Samarbejdet skaber dermed gensidig værdi gennem vidensdeling og anven-delse af faglige metoder i praksis.

8 Environmental Management and Sustainability Science, Aalborg University

31

Årsrapport 2024/25

Bæredygtighed og redegørelse for samfundsansvar

Sociale- og medarbejderforhold

Politik

Som et led i indfrielsen af Roblons vækststrategi er det af afgørende betydning konstant at kunne tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft. Roblon har derfor en aktiv personalestrategi med fokus trivsel, træning og videreuddannelse.

Koncernen arbejder konstant med at sikre et arbejdsmiljø, der virker tiltrækkende såvel nuværende som kommende medarbejdere. Roblon ønsker et sundt arbejdsmiljø, der skaber arbejdsglæde, trivsel og tryghed.

Arbejdsmiljøet skal være præget af gensidig åbenhed, initiativ, tolerance og samarbejdsvilje.

Hos Roblon tolereres ingen form for mobning og chikane herunder sexisme. Der er klare procedurer for, hvor man skal henvende sig, hvis man som medarbejder oplever, at man selv eller en kollega udsættes for f.eks. mobning, chikane eller sexisme.

I Roblon arbejdes for en mangfoldig arbejdsplads og et inkluderende arbejdsmiljø. Koncernen er imod enhver form for diskrimination og ønsker at behandle ansøgere og medarbejdere lige, uanset forskelle i f.eks. køn, alder, seksualitet, etnisk oprindelse, handicap og religion.

Dette skal ligeledes afspejles i medarbejdernes relation til hinanden.

Det forventes, at alle i virksomheden efterlever Roblons etiske normer og understøtter en stærk kultur:

Roblons kultur skal hjælpe den enkelte medar-bejder til at udnytte sit potentiale og værd-sætte menneskers mangfoldighed.

Koncernen stræber efter at understøtte Roblons medarbejdere og hjælpe dem til at udnytte deres individuelle kompetencer bedst muligt i forhold til virksomhedens muligheder og behov.

Risici

Roblon udfører regelmæssige interne audits for at vurdere risici og identificere måder til at forbedre medarbejderforhold samt at optimere produkti-onsprocesser, som forbedrer arbejdsmiljøet.

Via den aktive personalestrategi, hvor der f.eks. følges op sygefravær, trivsel og kompetencer, monitoreres risici i forbindelse med Roblons medarbejdere, aktiviteter for at imødegå evt. risici kan iværksættes rette tid og sted. Risici omfatter bl.a. ergonomisk belastning i produktions-processerne og medarbejdertrivsel.

Aktiviteter

Koncernens politik for sociale forhold og medar-bejderforhold implementeres i de enkelte driftsselskaber med lokale personalehånd-bøger og retningslinjer, som er tilpasset lokale forhold og lovgivning. Det tilstræbes, at der udvikles og udbredes best practice tværs af driftsselskaberne.

Der gennemføres måling medarbejdertrivsel i Roblon A/S, og resultaterne herfra bruges til at arbejde kontinuerligt med udvikling af den enkelte medarbejders, afdelingens og den samlede trivsel.

Via en struktureret og tidlig indsats overfor sygefravær søges det at skabe tryghed og en tidlig afklaring for den berørte medarbejder. Dette under hensyntagen til lokal lovgivning. Medarbejderne er sikret mulighed for adgang til

hurtig behandling og hjælp i forbindelse med f.eks. sygdom, misbrugs- eller trivselsproblematikker via sundhedsforsikringer.

Der er i Roblon implementeret en selvstændig mangfoldighedspolitik med det formål at skitsere rammerne og principperne for Roblons syn og inddragelse af mangfoldighed i koncernens drift og udvikling.

Via løbende medarbejdersamtaler sikres fokus opdaterede jobbeskrivelser, kompetencevurde-ringer og medarbejderudvikling.

Der gennemføres den nødvendige uddannelse, udvikling og træning såvel internt som via eksterne kurser.

Sikkerhed prioriteres højt og er en væsentlig del af oplæringen og det daglige arbejde. Via arbejds-miljøorganisation og tavlemøder fastholdes fokus herpå. Roblon har implementeret systemer til registrering af nærved-ulykker samt observationer og forbedringsforslag.

Dette resulterer i, at der kan implementeres forebyggende forbedringer til arbejdsmiljøet, risikoen for ulykker mindskes. Roblon investerer løbende i nyt udstyr, der minimerer den ergono-miske belastning i udvalgte processer og imple-menterer forbedringer til kontorarbejdspladserne.

32

Årsrapport 2024/25

Bæredygtighed og redegørelse for samfundsansvar

Gennem samarbejdsudvalg og en åben dør politik, der opfordres medarbejdere og ledelse til samarbejde. Retningslinjer og muligheder for hjælp til håndtering af problematikker af samar-bejdsmæssig karakter fremgår af de lokale personalehåndbøger.

Resultater og tiltag

Trivselsundersøgelsen er i sin nuværende form inde i sit ottende år i den danske del af organisati-onen. Der gennemføres 12 pulsmålinger i løbet af regnskabsåret, og der svares en skala fra 1-5 (jo højere score jo bedre trivsel). Der er i regnskabs-året 2024/25 sket en stigning i svarprocenten til 74 % (67 %), mod en målsætning 70 %. Gennemsnitsscoren er med 4,3 (4,2) mod et mål 3,5 fastholdt et højt niveau endda med en lille stigning.

Den faldende svarprocent og dermed engagement i trivselsundersøgen i forrige regnskabsår blev adresseret pr. 1. november 2024 via en opdatering af trivselsundersøgelsen med nye spørgsmål med fokus konkret adfærd og oplevelsen af fælles-skab i dagligdagen og særlig opfølgning disse emner. Scoren de nye spørgsmål viser en høj tilfredshed med adfærd og en høj grad af fælles-skabsfølelse, og dette kan aflæses i det stigende engagement og den højere svarprocent for året.

Trivselsundersøgelsen skal udrulles til det tjekkiske datterselskab, og det har tidligere været forventet iværksat inden udgangen af regnskabsåret

2024/25. Der er i august 2025 gennemført ændring i ledelsen i det tjekkiske datterselskab, og det har været nødvendigt at udskyde implemente-ring af trivselsundersøgelsen. En værdifuld imple-mentering af trivselsundersøgelsen kræver, at der kan afsættes de nødvendige interne ressourcer til projektet. Timingen for iværksættelse afstemmes med den nye ledelse i løbet af det kommende regnskabsår.

I den danske del af organisationen blev World Mental Health Day, den 10. oktober 2025, markeret med oplæg fra HR om mental trivsel og tips til, hvad man kan gøre for at understøtte egen trivsel, herunder hvilke muligheder man som medarbejder har i Roblon, hvis man oplever mistrivsel.

Opsamling af uddannelsesbehov og -ønsker sker systematisk og bidrager til et styrket grundlag for strategisk kompetenceudvikling i koncernen.

Af særlige indsatser i den danske del af organisa-tionen kan nævnes, at alle medarbejdere er tilbudt et førstehjælpskursus i år.

Koncernen har også i 2024/25 arbejdet med udgangspunkt i det forebyggende system med det formål at minimere risikoen for arbejds-ulykker og belastningsskader. Resultatet af dette forebyggende arbejde samt træning i sikkerhed ses i nøgletallene for både moderselskabet

og det tjekkiske datterselskab. Der har ingen arbejdsskader været i koncernen i det forløbne regnskabsår.

Roblon har i regnskabsåret undersøgt niveauet for anstændig løn (“living wage” løn der muliggør en socialt acceptabel levestandard) for Roblon A/S (Danmark) og Roblon, s.r.o. (Tjekkiet). Undersøgelsen er baseret offentligt tilgænge-lige data fra wageindicator.org, hvor de nationale tal for Danmark og de regionale tal for Vysočina i Tjekkiet, hvor Roblon, s.r.o er placeret, er anvendt. Begge selskaber lever op til at give samtlige medarbejdere løn, der muliggør en socialt accep-tabel levestandard.

33

Årsrapport 2024/25

Bæredygtighed og redegørelse for samfundsansvar

Menneskerettigheder

Politik

Roblon støtter og respekterer de internationale menneskerettigheder. I lande med forhøjet risiko for krænkelse af menneskerettighederne vil koncernen bestræbe sig at forebygge even-tuelle krænkelser af menneskerettigheder og foretage afhjælpning, hvis Roblon måtte blive involveret i sådanne.

Roblon ønsker at bidrage til overholdelse af menneskerettigheder i de lande, koncernen har aktiviteter. Koncernen søger derfor at fremme indsatser, der har positiv indflydelse overhold-else af menneskerettighederne, men også at afbøde negative påvirkninger af menneske-rettighederne i Roblons værdikæde herunder underleverandører.

Roblon tager afstand fra alle former for slaveri, tvangsarbejde og børnearbejde. Roblon aner-kender medarbejdernes ret til foreningsfrihed og kollektiv forhandling.

Risici

Roblon er opmærksom de aktuelle og poten-tielle risici, som koncernens produktion, aktiviteter

og samarbejdspartnere kan give anledning til i forhold til menneskerettighederne.

Risici omfatter bl.a. retten til at blive hørt, GDPR (behandling af persondata) samt dataetiske forhold og risikoen for forskelsbehandling.

Koncernen har indført politikker og tiltag mv. for at imødegå de nævnte risici og stiller tilsva-rende forventninger til leverandører og andre samarbejdspartnere.

Aktiviteter

Roblon indhenter forsikring fra leverandørerne, om at disse anerkender menneske- og arbejdsta-gerrettigheder, ikke anvender børnearbejde mv., giver medarbejdere mulighed for foreningsfrihed, mulighed for kollektive forhandlinger, samt at der tages klar afstand fra at anvende korruption og bestikkelse.

Koncernen sikrer, at persondata om medarbej-dere, kunder og øvrige forretningsforbindelser behandles en måde, der opfylder lovgivningens krav til privatlivets beskyttelse og persondata-beskyttelse. Heri indgår sikkerhedsmæssige

foranstaltninger, der beskytter mod misbrug, læk og ødelæggelse af persondata. Som et supplement til de allerede etablerede person-data- og IT-sikkerhedspolitikker samt lokale love og retningslinjer er der udarbejdet en politik for dataetik.

Redegørelse for politik for dataetik er omtalt side 42.

Resultater og tiltag

Roblon har i 2024/25 efter ledelsens bedste overbevisning ikke været involveret i eller oplevet brud menneskerettigheder i koncernen eller i Roblons leverandørkæde.

Roblon vil i de kommende år fortsat have fokus at forbedre de procedurer og ledelsessystemer, der skal sikre overholdelse af menneskerettig-heder i hele koncernens leverandørkæde.

34

Årsrapport 2024/25

Bæredygtighed og redegørelse for samfundsansvar

Antikorruption og bestikkelse

Politik

Roblon ønsker i alle eksterne relationer at opretholde en høj integritet og ansvarlighed, og koncernen deltager ikke i korruption eller bestik-kelse. Koncernen afstår fra at tilbyde, love eller give nogen form for bestikkelse for at øve uretmæssig indflydelse eksterne relationer, herunder offent-lige som private relationer. Desuden afstår Roblon også selv fra at modtage eller acceptere nogen form for bestikkelse.

Risici

Koncernens interne kontrolsystem tilsikrer, at der ikke sker misbrug af tildelte fordele, midler samt rettigheder.

Koncernens handelsagenter eller andre, der optræder Roblons vegne, er omfattet af oven-stående forpligtelse til ikke at deltage i korruption eller bestikkelse. Udbud og leverandøraftaler indgås markedsvilkår.

Elementer i Roblons leverandør Code of Conduct har til formål at sikre, at Roblon ikke direkte eller indirekte deltager i korruption eller bestikkelse.

Ved oprettelsen af nye kunder i selskabets system afdækkes relevante risikofaktorer i kundeforholdet.

Aktiviteter

Koncernens interne finanskontroller sikrer, at de interne processer løbende overvåges.

Interne kontroller er bl.a. indlagt i selskabets forret-ningssystemer og herunder Roblons ERP-system, som bl.a. omfatter adgangsrettigheder, workflow godkendelser samt opsatte rapporter. Der er interne kontroller budgetter, udgiftsposter og udlæg. Dette reducerer muligheden for misbrug af bl.a. repræsentationsmidler samt for afholdelse af private omkostninger eller modtagelse/tildeling af fordele et ikke objektivt grundlag (nepotisme).

Koncernens whistleblowerordning gør det muligt for medarbejdere, tidligere medarbejdere, kunder, leverandører, samarbejdspartnere, aktionærer og andre interessenter at indberette mistanke om ulovlig eller uetisk adfærd i Roblon-koncernen. Dette kunne f.eks. omhandle: mistanke om økonomisk kriminalitet, bestikkelse, korruption, overtrædelse af konkurrencelovgivning eller miljø

og klimamæssige lovkrav, diskrimination, mobning, trusler eller sexisme.

Resultater og tiltag

Whistleblowerordningen er tilgængelig via Roblons hjemmeside. Der har ikke været indberetninger til ordningen i regnskabsåret.

Roblon har i regnskabsåret 2024/25 efter ledel-sens bedste overbevisning ikke været involveret i korruption eller bestikkelse i koncernen eller i leverandørkæden.

Mere end 90 % af alle koncernens leverandører har skriftligt eller anden måde tilsluttet sig Roblons Code of Conduct for leverandører eller har tilsvarende systemer implementeret.

Selskabet har i 2024/25 samlet en række anbefa-linger og guidelines i en formel Code of Conduct for medarbejdere. Der vil med mellemrum og minimum årligt ske træning og oplysningskam-pagne om denne.

Roblon vil i det kommende regnskabsår 2025/26 fortsat have fokus at opretholde et højt niveau for antallet af leverandører, der tilslutter sig Roblons Code of Conduct for leverandører.

Roblon vil ligeledes forbedre procedurer og systemer for selskabsledelse samt den risikovur-dering, der danner grundlag for fremtidige fore-byggende tiltag og due diligence processer. Disse tiltag og processer skal modvirke, at der kan fore-komme korruption eller bestikkelse i koncernen og dens leverandørkæde.

35

Årsrapport 2024/25

Bæredygtighed og redegørelse for samfundsansvar

FN's verdens-mål og globale miljøoplysnings-systemer

Den enkelte medarbejder er vigtig for, at Roblon når sine målsætninger om at bidrage til en mere bæredygtig verden og opfyldelse af de udvalgte verdensmål. Derfor gennemfører Roblon løbende oplysningskampagner og uddannelsesforløb omkring de målrettede initiativer og aktiviteter.

Flere af Roblons leverandører kommunikerer allerede deres bidrag til opfyldelsen af FN’s 17 verdensmål. I Roblons Code of Conduct har koncernen tydeliggjort over for alle leverandører, at koncernen forventer, at de starter deres egen bæredygtighedsrejse.

Verdensmål

Delmål

Roblons initiativer og aktiviteter

Nøgletal i rapport

6

Rent vand og sanitet

6.3

Brugen af kemikalier og råvarer styres ved risikovurdering og præventive handlingsplaner, der sikrer, at selskabet ikke påvirker lokalmiljøet negativt.

Ekstraordinære miljøtilfælde (#)

Meget kritiske miljøtilfælde (#)

Kritiske miljøtilfælde (#)

6.4

Vandforbrugseffektiviteten øges og forbruget reduceres.

Vandforbrug (m3)

7

Bæredygtig energi

7.3

Energieffektiviteten øges og energiforbruget reduceres.

Elektricitet forbrug (kwh)

Elektricitet forbrug/producerede materiale (kwh/kg)

Naturgas forbrug (m3)

Naturgas forbrug /producerede materiale (m3/kg)

CO2e udledning kortlægges og reduceres.

Scope 1 GHG udledning

Scope 2 GHG lokationsbaseret udledning

Scope 2 GHG markedsbaseret udledning

Scope 3 GHG udledning

8

Anstændige jobs og økonomisk vækst

8.5

Vurdering af lønniveau i koncernen baseres anerkendte benchmarks for “living wage” for at sikre, at alle medarbej-dere modtager en løn, der muliggør en socialt acceptabel levestandard.

Medarbejdere med anstændig løn (“living wage”) (%)

8.7

Klar og kommunikationsbar menneskerettighedspolitik og handlingsplaner, der sikrer effektive foranstaltninger for at udrydde tvangsarbejde, moderne slaveri og børnearbejde i hele Roblons forsyningskæde.

Koncernens leverandører der skriftligt eller anden måde tilsluttet sig Roblons Code of Conduct for leverandører eller har tilsvarende systemer implementeret (%)

8.8

Overholdelse af arbejdstagerrettigheder og forbedring af arbejdsmiljøet for samtlige medarbejdere og andre der arbejder vegne af Roblon.

Medarbejdertilfredshed (%)

Svarprocent medarbejdertilfredshed (%)

Lost Time Injury Frequency Rate (LTIFR)

Fatale ulykker (#)

Alvorlige Ulykker (#)

Mindre Ulykker (#)

12

Ansvarligt forbrug og produktion

12.4

Risikovurdering og præventive handlingsplaner der sikrer og korrekt håndtering af farligt affald samt fokus kemikaliesubstitution.

Ekstraordinære miljøtilfælde (#)

Meget kritiske miljøtilfælde (#)

Kritiske miljøtilfælde (#)

12.5

Affaldsgenereringen reduceres og genbrugsraten øges.

Affaldsmængder fra produktionsprocesser (kg)

Affaldsfraktioner Genbrug (%)

12.6

Åben og tydelig rapportering af koncernens bæredygtigheds-initiativer og indsats/fokusområder.

17

Partnerskaber for handling

17.6

17.8

Roblons strategi er fokuseret udvikling og salg af fiberbaserede styrkeelementer til den fiberoptiske kabelindustri.

17.16

17.17

Roblon søger løbende nye Shared Value partnerskaber og andre netværk, der forventes at kunne bidrage positivt til en bæredygtig værdiskabelse. Roblons kunder har i stigende grad fokus på, at de produkter, de køber, er produceret under bæredygtige forhold i hele leverandørkæden. Via disse partnerskaber og netværk får Roblon adgang til trends, nyeste viden og redskaber, som bidrager til at Roblon fortsat kan indfri krav og forventninger fra vores stakeholders.

36

Årsrapport 2024/25

Bæredygtighed og redegørelse for samfundsansvar

Globale miljøoplysningssystemer og vurderinger af virksomheders bæredygtighed

Koncernen indgår i langsigtede partnerskaber og andre netværk, der kan bidrage positivt til arbejdet med bæredygtighed.

EcoVadis

EcoVadis er en af verdens mest betroede og kendte udbydere af bæredygtighedsvurderinger for virksomheder. Herigennem har Roblon mulighed for at overvåge koncernens egne samt leverandø-rers fremskridt og dele EcoVadis bæredygtigheds-profil for koncernen med Roblons kunder og andre interessenter.

Koncernens EcoVadis Scorecard er færdiggjort og offentliggjort EcoVadis-platformen.

Roblon har i 2025 nået en score 67/100, hvilket er en fremgang i forhold til sidste års score 63/100. Roblon er blandt de bedste 20% af vurde-rede virksomheder globalt.

EcoVadis vurderer virksomheders indsats inden for miljø, arbejdstager- og menneskerettigheder, etik og bæredygtige indkøb. Roblon har især forbedret sig inden for etik og miljø, hvor vi nu scorer henholdsvis 74 og 73 ud af 100. Denne aner-kendelse er et resultat af vores målrettede arbejde med ESG og bæredygtighed og et vigtigt skridt vejen mod vores langsigtede ESG-ambitioner.

CDP

CDP er en non-profit velgørenhedsorganisation, som vurderer virksomheders og organisationers bæredygtighed. CDP’s scoringsmetode er i fuld overensstemmelse med taskforcen for klimare-laterede finansielle oplysninger (TCFD) og med større miljøstandarder og giver derfor et sammen-ligneligt datasæt om miljøoplysninger tværs af virksomheder og industrier. CDP har ændret deres scoring skala for mellemstore virksomheder som Roblon. Koncernen har i 2025 opnået en SME B score, hvilket er udtryk for et godt niveau af klimastyring og ledelse ved at have etableret en strategi og implementeret handlinger til at styre klimarelaterede risici og muligheder. Dette er den højeste score en SME kan opnå i CDP's nye score-system og det viser Roblons engagement i at reducere udledninger og arbejde mod klimamå-lene, hvilket er værdifuldt for kunder, investorer og andre interessenter.

Roblons brug af EcoVadis og CDP understøtter Roblon med at opfylde de nye bæredygtigheds- rapporteringskrav og muliggør, at koncernens kunder m.fl. kan adgang til relevante ESG-data og bæredygtighedsvurderinger en hensigts-mæssige måde.

37

Årsrapport 2024/25

Bæredygtighed og redegørelse for samfundsansvar

Redegørelse for mangfoldighedspolitik

Denne lovpligtige redegørelse for mangfoldig-hedspolitik, jf. årsregnskabslovens § 107d fremgår i det efterfølgende for 2024/25.

Roblon tror en forskelligartet og alsidig sammensætning af medarbejdere, heriblandt lige-stilling mellem køn, hvilket er beskrevet i koncer-nens mangfoldighedspolitik. Dette bidrager til en innovativ organisation og et positivt arbejdsmiljø, der medfører en øget konkurrenceevne og profita-bilitet for Roblon. Koncernens mangfoldighedspo-litik kan tilgås Roblons hjemmeside, www.roblon.com/mangfoldighedspolitik

Det overordnede mål med mangfoldigheds-politikken er, at der arbejdes for en mangfoldig arbejdsplads og et inkluderende arbejdsmiljø. Koncernen er imod enhver form for diskrimination og ønsker at behandle ansøgere og medarbejdere lige, uanset forskelle i f.eks. køn, alder, seksualitet, etnisk oprindelse, handicap og religion.

Roblon har længe haft fokus en mangfoldig arbejdsplads, hvor medarbejderne har vidt forskel-lige baggrunde, kompetencer og livsvilkår. Ikke kun i forhold til køn, alder og herkomst, men i lige høj grad i forhold til uddannelse, erfaringer og person-lighed. Derfor er målsætningen, at ledelsen i lige høj grad skal afspejle mangfoldigheden blandt vores medarbejderne. Mangfoldighedspolitikken gennemføres blandt andet gennem daglig ledelse og samarbejde, selskabets rekrutteringsproces og systematisk arbejde med medarbejdertrivsel.

I regnskabsåret 2024/25 har resultaterne af mang-foldighedspolitikken blandt andet været, at ledige stillinger er slået op internt, eksternt og bredt. Alle kvalificerede ansøgere er blevet vurderet uanset f.eks. køn, alder, seksualitet, etnisk oprindelse, handicap og religion.

Fokus medarbejdertrivsel og muligheder for at hjælp ved f.eks. mental mistrivsel understøtter tiltrækning og fastholdelse af en forskelligartet og alsidig medarbejdergruppe.

Roblon tilstræber at øge andelen af det underre-præsenterede køn i den øvrige ledelse gennem aktivt arbejde med initiativer, der understøtter det udarbejdede måltal blandt andet via følgende initiativer:

Roblon vil i forbindelse med ansættelsesprocessen:

tilstræbe at der som minimum er en person af hvert køn blandt de sidste tre kandidater i forbindelse med rekruttering af nye medarbejdere.

I forbindelse med interne forfremmelser til lederstillinger tilstræbes det at minimum én kandidat af det underrepræsenterede køn bringes i forslag.

Slå alle stillinger op internt, eksternt og bredt.

Roblon understøtter en fornuftig work-life balance for den enkelte for at sikre, at et lederjob også er attraktivt. Roblon A/S arbejder work-life balance i form af at tilbyde fleksibi-litet og skiftende karrierevalg, som en naturlig drøftelse/opmærksomhedspunkt i et langt arbejdsliv.

Roblon sikrer muligheden for intern praktisk ledelsessparring og lederudvikling.

Roblon skaber rammer for at medarbejdere med ledelsespotentiale og den enkelte leders karriereudvikling gennem muligheden for at deltage i eksterne faglige netværk, hvor medarbejdere med lederpotentiale og nye ledere kan udveksle erfaringer, overvejelser og eventuelle udfordringer, som de oplever.

Roblon vurderer og minimerer bias i sin kommunikation, profilering og fysiske miljø.

Nærmeste leder sikrer medarbejderes tilknyt-ning til arbejdspladsen under barsel. Det kan f.eks. være ved at holde barselssamtaler, eller ved at aftale, at lederen holder medarbejderen orienteret om, hvad der sker i virksomheden, imens medarbejderen er barsel.

Ved hver nyansættelse af ledere evaluerer vi, om ansættelsesprocessen har bidraget til at styrke kønsbalancen, eller om der er behov for at justere processen.

Roblons mangfoldighedspolitik kan tilgås selskabets hjemmeside: www.roblon.com/mangfoldighedspolitik

38

Årsrapport 2024/25

Bæredygtighed og redegørelse for samfundsansvar

ESG Nøgletalsoversigt

Fortsættende aktiviteter

Enhed

2024/25

2023/24

2022/23*

2021/22

2020/21

Environment Miljødata

Roblon koncern

Scope 1 GHG emissioner

Tons CO2e

178

310

327

338

342

Scope 2 lokationsbaserede GHG emissioner

Tons CO2e

1.020

1.130

947

1.054

1079

Scope 2 markedsbaserede GHG emissioner

Tons CO2e

2.188

2.381

2.065

2.147

2080

Total scope 3 GHG emissions

Tons CO2e

6.830

7.520

7.826

-

-

Scope 3.1: Indkøbte varer og tjenesteydelser

Tons CO2e

5.708

6.355

6.909

-

-

Scope 3.3: Brændsel- og energirelaterede aktiviteter

Tons CO2e

285

334

296

-

-

Scope 3.4: Opstrøms transport og distribution

Tons CO2e

281

204

214

-

-

Scope 3.5: Affald fra drift

Tons CO2e

90

3

3

-

-

Scope 3.6: Forretningsrejser

Tons CO2e

78

235

275

-

-

Scope 3.9: Nedstrøms transport og distribution

Tons CO2e

388

389

129

-

-

Total Scope 1 + 2 + 3 (lokationsbaseret)

Tons CO2e

8.027

8.960

9.100

-

-

Total Scope 1 + 2 + 3 (markedsbaseret)

Tons CO2e

9.195

10.211

10.218

-

-

Total Scope 1 + 2 (lokationsbaseret)

Tons CO2e

1.198

1.440

1.274

1.392

1421

Total Scope 1 + 2 (markedsbaseret)

Tons CO2e

2.366

2.691

2.392

2.485

2422

Total Scope 3 opstrømsemissioner

Tons CO2e

6.442

7.131

7.697

-

-

Total Scope 3 nedstrømsemissioner

Tons CO2e

388

389

129

-

-

Total GHG emissioner pr. omsætning (intensitet)

tCO2/DKKm

38,8

41,6

41,7

Total Scope 3 emissioner pr. omsætning (intensitet)

tCO2/DKKm

28,8

30,6

31,9

-

-

Samlede affaldsmængder fra produktionsprocesser

kg

454.391

657.279

525.570

808.471

-

Enhed

2024/25

2023/24

2022/23*

2021/22

2020/21

Roblon A/S

Ekstraordinære miljøtilfælde

#

0

0

0

0

0

Meget kritiske Miljøtilfælde

#

0

0

0

0

0

Kritiske miljøtilfælde

#

0

0

0

0

0

Affaldsfraktioner Genanvendelse

%

75

60

57

66

73

Affaldsmængder fra produktionsprocesser

kg

153.053

320.017

311.636

440.469

-

Elektricitet forbrug

kWh

1.512.535

1.568.680

1.484.344

2.059.101

2.190.279

Elektricitet forbrug/producerede materiale **

kWh/kg

0,77

0,98

1,00

0,70

0,71

Naturgas forbrug

m3

38.556

72.786

100.331

114.056

108.833

Naturgas forbrug/producerede materiale **

m3/kg

0,020

0,045

0,068

0,039

0,036

Vand forbrug

m3

657

687

781

1153

974

Roblon, s.r.o.

Ekstraordinære miljøtilfælde

#

0

0

0

0

-

Meget kritiske Miljøtilfælde

#

0

0

0

0

-

Kritiske miljøtilfælde

#

0

0

0

0

-

Affaldsfraktioner Genanvendelse

%

56

50

47

47

-

Affaldsmængder fra produktionsprocesser

kg

301.338

337.262

213.934

368.002

-

Elektricitet forbrug

kWh

1.929.000

2.161.000

1.775.000

1.922.000

-

Elektricitet forbrug/producerede materiale

kWh/kg

0,59

0,55

0,51

-

-

Naturgas forbrug

m3

32.416

61.883

38.298

58.072

-

Naturgas forbrug/producerede materiale

m3/kg

0,010

0,016

0,011

-

-

Vand forbrug

m3

1.235

734

705

589

-

* Basisår.

** Producerede materialer er korrigeret således at resin og granulat medtages, og der er sket tilpasning af beregnede tal for tidligere år.

39

Årsrapport 2024/25

Bæredygtighed og redegørelse for samfundsansvar

Enhed

2024/25

2023/24

2022/23

2021/22

2020/21

Social Sociale data

Roblon-koncern

Gennemsnitlig antal fuldtidsansatte medarbejdere

#

176

182

193

187

102

Lost Time Injury frequency rate (LTIFR)

3

8

8

27

-

Anstændig løn (living wage)

%

100

-

-

-

-

Roblon A/S

Gennemsnitlig antal fuldtidsansatte medarbejdere

#

76

79

85

100

102

Medarbejdertilfredshed

Score

4,3

4,2

4,1

4,0

4,1

Svarprocent medarbejdertilfredshed

%

74

67

75

72

81

Anstændig løn (living wage)

%

100

-

-

-

-

Fatale ulykker

#

0

0

0

0

0

Alvorlige ulykker

#

0

0

0

3

0

Mindre ulykker

#

1

3

2

1

2

Roblon, s.r.o.

Gennemsnitlig antal fuldtidsansatte medarbejdere

#

100

103

108

87

-

Medarbejdertilfredshed

Score

-

-

-

-

-

Svarprocent medarbejdertilfredshed

%

-

-

-

-

_

Anstændig løn (living wage)

%

100

-

-

-

-

Fatale ulykker

#

0

0

0

0

-

Alvorlige ulykker

#

0

0

0

2

-

Mindre ulykker

#

0

0

1

4

-

Enhed

2024/25

2023/24

2022/23

2021/22

2020/21

Governance Ledelsesdata

Roblon-Koncern

Bestyrelsens kønsdiversitet

%

25

25

25

25

25

Kønsdiversitet for øvrige ledelseslag

%

20

18

16

18

23

Der henvises til nøgletalsdefinitioner og beregningsformler side43-45.

40

Årsrapport 2024/25

Bæredygtighed og redegørelse for samfundsansvar

ESG Nøgletalsoversigt

Ophørende aktiviteter

Koncernen har i 2024/25 frasolgt tidligere amerikansk datterselskab. ESG-data for regnskabsåret 2024/25 omfatter Roblons ejerperiode dækkende fra den 1. november 2024 til den 24. juli 2025.

Enhed

2024/25

2023/24

2022/23

2021/22

2020/21

Environment Miljødata

Roblon US Inc.

Scope 1 og 2 lokationsbaserede GHG udledning

Tons CO2e

1.487

1.706

1.807

2.018

2.110

Scope 1 og 2markedsbaserede GHG udledning

Tons CO2e

1.487

1.679

1.772

2.085

2368

Ekstraordinære miljøtilfælde

#

0

0

0

0

0

Meget kritiske Miljøtilfælde

#

0

0

0

0

0

Kritiske miljøtilfælde

#

0

0

0

0

0

Affaldsfraktioner Genanvendelse

%

7

15

9

9

15

Affaldsmængder fra produktionsprocesser

kg

629.462

858.013

692.784

974.996

-

Elektricitet forbrug

kWh

3.166.560

3.926.400

3.909.120

4.545.120

4.870.080

Elektricitet forbrug/producerede materiale *

kWh/kg

1,55

1,39

1,47

1,19

1,17

Naturgas forbrug

m3

282.121

283.792

355.889

355.512

351.681

Naturgas forbrug/producerede materiale *

m3/kg

0,138

0,101

0,134

0,093

0,09

Vand forbrug

m3

983

1.139

1.779

1.627

1.632

* Resin er ikke med for 2019/2020, dermed bliver forholdstallet højere

Enhed

2024/25

2023/24

2022/23

2021/22

2020/21

Social Sociale data

Roblon US Inc.

Gennemsnitlig antal fuldtidsansatte medarbejdere

#

68

72

78

92

89

Medarbejdertilfredshed

Score

-

4,4

4,4

-

-

Svarprocent - medarbejdertilfredshed

%

-

47

62

-

_

Lost Time Injury frequency rate (LTIFR)

0

0

0

5

-

Fatale ulykker

#

0

0

0

0

0

Alvorlige ulykker

#

0

0

0

0

0

Mindre ulykker

#

0

0

0

1

1

Enhed

2024/25

2023/24

2022/23

2021/22

2020/21

Governance Ledelsesdata

Kønsdiversitet for øvrige ledelseslag

%

40

29

29

25

25

Der henvises til nøgletalsdefinitioner og beregningsformler side 43-45.

41

Årsrapport 2024/25

Bæredygtighed og redegørelse for samfundsansvar

Redegørelse for politik for dataetik

Som virksomhed har Roblon et ansvar for hånd-tering af de data, som virksomheden internt modtager, registrerer, behandler og opbevarer vedrørende medarbejdere, kunder, leverandører og andre samarbejdspartnere.

Koncernen har en politik for dataetik, som har til formål at sikre fokus på, at al data bliver behandlet en etisk forsvarlig måde. Politikken for dataetik kan ikke stå alene, men skal ses som et supplement til lokale love og retningslinjer, samt de allerede etablerede persondata- og IT-sikkerhedspolitikker.

Roblon behandler primært data i forbindelse med HR, kundeinteraktion og leverandørkontakt. Det kontrolleres, at data indsamles til konkrete og legitime formål og behandles lovlig og fair vis, herunder at behandlingen kun omfatter data, der er nødvendige for at opfylde formålet med behandlingen. Samtidig bestræber koncernen sig at sikre, at de indsamlede data til enhver tid er tilstrækkelige, relevante og korrekte.

Dataansvarlige medarbejdere sikrer, at person-data ikke opbevares længere end nødvendigt, at behandling sker med respekt for den pågældende persons privatliv, samt at opbevaret data beskyttes mod uretmæssig ødelæggelse, ændring eller offentliggørelse. Roblon indgår databehandleraf-taler med tredjeparter og sælger ikke data.

Alle relevante ansatte modtager træning i sikker, lovlig og etisk databehandling. Dette sker både ved tilkøb af eksterne træningskurser, samt interne oplysningskampagner.

Enhver overtrædelse af politikken for dataetik eller koncernens interne procedurer kan indberettes gennem Roblons whistleblowerordning. Der var ingen indberetninger i 2024/25.

Politikken for dataetik godkendes årligt af bestyrelsen.

Roblons politik for dataetik kan findes her: roblon.com/dataetik-2025

Skattepolitik

Roblon har etableret en skattepolitik, der skitserer de overordnede rammer og retningslinjer for koncernens anvendelse af gældende skatte- og afgiftsregler samt at skabe åbenhed og gennem-sigtighed herom.

Koncernen tilrettelægger skattebetalingerne, således at regler, praksis og den forventede hensigt med lovgivningen efterleves inden for alle gældende skatte- og afgiftsområder. Herved tilrettelægger Roblon ligeledes sin skattepolitik således, at koncernen i overensstemmelse med lovgivers intention undgår dobbeltbeskatning og sikrer fair konkurrence.

Ovennævnte medvirker til at sikre, at Roblon betragtes som en ansvarlig betaler af skatter og afgifter uden at koncernens konkurrenceevne forringes.

Roblons skattepolitik kan findes her: roblon.com/skattepolitik-2025

42

Årsrapport 2024/25

Bæredygtighed og redegørelse for samfundsansvar

Nøgletalsdefinitioner og beregningsformler ESG

ESG nøgletal, der er angivet i oversigten side 39-41, er beregnet således:

Definition

Enhed

Environment Miljødata

Scope 1 GHG emissioner

Direkte udledninger fra virksomhedens egne aktiviteter fx brændstof til egne køretøjer, forbrænding af gas til produktionsprocesser samt opvarmning og energiproduktion.Beregningerne omfatter direkte udledninger fra Roblons egne anlæg og aktiviteter, primært forbrug af naturgas til opvarmning og benzin til firma-biler. Data indhentes direkte fra energileverandører og beregnes gennem NOVATA-platformen.

Tons CO2e

Scope 2 lokationsbase-rede GHG emissioner

Emissioner beregnes ved hjælp af den gennemsnitlige emissionsfaktor for det elnet, som virksomheden fysisk er tilsluttet. Dette afspejler den faktiske elpro-duktionsmiks for det geografiske område, inklusive både fossile og vedvarende energikilder. Beregningerne anvender emissionsfaktorer fra IEA og omfatter indirekte emissioner fra indkøbt elektricitet.

Tons CO2e

Scope 2 markedsbaserede GHG emissioner

Udledningen beregnes ud fra et residual mix uden kontraktuelle instrumenter. Denne metode har typisk højere CO2-værdier, da vedvarende energi er trukket ud af mixet. Virksomheder kan reducere deres udledninger ved at tilkøbe disse kontraktuelle instrumenter, såsom oprindelsesgarantier og Power Purchase Agreements (PPA).Dækker indirekte udledninger fra indkøbt elektricitet og omregnes med emissi-onsfaktorer fra IEA og AIB.

Tons CO2e

Total scope 3 GHG emissioner

Indirekte udledninger fra aktiviteter, der opstår uden for virksomhedens egne anlæg. Scope 3 omfatter alle væsentlige emissioner i værdikæden, som ikke er inkluderet i Scope 1 og 2.Vores scope 3-emissioner beregnes baggrund af følgende scope-kategorier:

Tons CO2e

Scope 3.1: Indkøbte varer og tjenesteydelser

Emissionerne er beregnet ud fra aktivitetsdata (massebaseret) for anvendte råmaterialer i produktionen. Emissionsfaktorer for fibre, granulat, coating og impregneringsmaterialer er cradle-to-gate data fra Ecoinvent og indtastes i NOVATA-platformen. Metal til maskiner indgår ikke, da kun indkøbsværdi er tilgængelig; der arbejdes mod at tilføje massebaserede data for forbrugt metal i regnskabsåret 2025/26.

Tons CO2e

Definition

Enhed

Scope 3.3: Brændsel- og energirelaterede aktiviteter

Omfatter emissioner fra brug af brændsler og energi, der ikke er dækket af scope 1 og 2 dvs. upstream emissioner fra købte brændsler og elektricitet samt transmission- og distributions-tab. Beregningerne er baseret aktivitets-data fra det faktiske forbrug af el, naturgas og benzin fra leverandører, indtastet i NOVATA-platformen med emissionsfaktorer fra IEA og BEIS.

Tons CO2e

Scope 3.4: Opstrøms transport og distribution

For Roblon A/S er alt data i denne kategori baseret leverandørspecifikke totalrapporter udregnet som well-to-wheel (WTW) data. For Roblon, s.r.o er alle data leveret af leverandører, men en mindre andel opgiver deres WTW. Derfor udregnes WTW via emissionsfaktorer fra Climatiq baggrund af de data, leve-randørerne har opgivet (ton-kilometer).

Tons CO2e

Scope 3.5: Affald fra drift

Aktivitetsdata for affald fremsendes af leverandører, enten som totalrapport eller via deres egne platforme, og registreres i NOVATA-platformen. For enkelte affaldstyper anvendes proxy-emissionsfaktorer, når den specifikke faktor ikke findes i NOVATA-platform.

Tons CO2e

Scope 3.6: Forretningsrejser

Omfatter forretningsrejser, hvor data indsamles gennem en kombination af metoder: leverandørspecifikke totalrapporter, aktivitetsbaserede data baseret emissionsfaktorer fra Climatiq samt udgiftsbaserede data beregnet i NOVATA-platformen. Fra 1. maj 2025 er udgiftsbaserede data udfaset, og beregningen foretages fremadrettet udelukkende aktivitetsbaseret for at sikre højere datakvalitet.

Tons CO2e

Scope 3.9: Nedstrøms transport og distribution

For Roblon A/S er alt data i denne kategori baseret leverandørspecifikke totalrapporter udregnet som well-to-wheel (WTW) data. For Roblon, s.r.o er alle data leveret af leverandører, men en mindre andel opgiver deres WTW. Derfor udregnes WTW via emissionsfaktorer fra Climatiq baggrund af de data, leve-randørerne har opgivet (ton-kilometer).

Tons CO2e

Total Scope 1 + 2 + 3 (lokationsbaseret)

Samlede udledninger fra Scope 1, Scope 2 (lokationsbaseret) og Scope 3, beregnet med lokationsbaserede emissionsfaktorer.

Tons CO2e

43

Årsrapport 2024/25

Bæredygtighed og redegørelse for samfundsansvar

Definition

Enhed

Total Scope 1 + 2 + 3 (markedsbaseret)

Samlede udledninger fra Scope 1, Scope 2 (markedsbaseret) og Scope 3, beregnet med markedsbaserede emissionsfaktorer.

Tons CO2e

Total Scope 1 + 2 (lokationsbaseret)

Samlede direkte og indirekte udledninger fra egne aktiviteter og indkøbt elektri-citet, beregnet med lokationsbaserede emissionsfaktorer.

Tons CO2e

Total Scope 1 + 2 (markedsbaseret)

Samlede direkte og indirekte udledninger fra egne aktiviteter og indkøbt elektri-citet, beregnet med markedsbaserede emissionsfaktorer.

Tons CO2e

Total Scope 3 opstrømsemissioner

Samlede udledninger fra opstrøms aktiviteter i værdikæden, herunder indkøbte varer og tjenesteydelser (3.1), brændsel- og energirelaterede aktiviteter (3.3), opstrøms transport og distribution (3.4), affald fra drift (3.5) samt forretnings-rejser (3.6).

Tons CO2e

Total Scope 3 nedstrømsemissioner

Samlede udledninger fra nedstrøms aktiviteter i værdikæden, herunder transport og distribution til kunder (Scope 3.9).

Tons CO2e

Total scope 1 + 2 + 3 GHG emissioner pr. omsætning (intensitet)

Samlede udledninger fra Scope 1, 2 og 3 i forhold til virksomhedens omsætning (tons CO2e pr. DKKm).

Tons CO2e/DKKm

Total Scope 3 emissioner pr. omsætning (intensitet)

Samlede udledninger fra Scope 3 i forhold til virksomhedens omsætning (tons CO2e pr. DKKm).

Tons CO2e/DKKm

Samlede affaldsmængder fra produktionsprocesser

Samlede affaldsfraktioner fra produktionsprocesserne

kg

Nøgletalsdefinitioner og beregningsformler ESG fortsat

ESG nøgletal, der er angivet i oversigten side 39-41, er beregnet således:

Definition

Enhed

Ekstraordinære miljøtilfælde

Ekstrem kritiske konsekvenser f.eks:

Lukning af fabrik,

Uoprettelig skade det eksterne miljø (f.eks. Planter, vand, organismer I vand, land)

#

Meget kritiske miljøtilfælde

Kritiske konsekvenser f.eks:

risiko for tab af miljøgodkendelse,

meget negativ påvirkning af de lokale omgivelser inkl. nærmeste beboelse

Langtids skade det eksterne miljø med risiko for uoprettelig skade

#

Kritiske miljøtilfælde

Vigtige eller kritiske konsekvenser f.eks:

Gentagende klager fra naboer

Sundhedseffekt eller risiko for sundhedseffekt omgivelser

Korttidsskade det det eksterne miljø. F.eks. Udslip påvirker dyreliv.

#

Affaldsfraktioner Genanvendelse

Antal affaldsfraktioner sendt til genanvendelse / totale antal affaldfaldsfraktioner x 100

%

Elektricitet forbrug

Elektricitetsforbrug ifølge opgørelse fra forsyningsselskab

kWh

Elektricitet forbrug/producerede materiale

Elektricitetsforbrug ifølge opgørelse fra forsyningsselskab / Producerede volume

kWh/kg

Naturgas forbrug

Naturgas forbrug ifølge opgørelse fra forsyningsselskab

m3

Naturgas forbrug/producerede materiale

Naturgas forbrug ifølge opgørelse fra forsyningsselskab / Producerede volume

m3/kg

Vand forbrug

Vandforbrug ifølge opgørelse fra forsyningsselskab

m3

44

Årsrapport 2024/25

Bæredygtighed og redegørelse for samfundsansvar

Nøgletalsdefinitioner og beregningsformler ESG fortsat

ESG nøgletal, der er angivet i oversigten side 39-41, er beregnet således:

Definition

Enhed

Social Sociale data

Gennemsnitlig antal fuld-tidsansatte medarbejdere

Samlede indbetaling til ATP/ ATP-satsen for en fuldtidsmedarbejder

#

Lost Time Injury frequency rate (LTIFR)

Lost Time Injury

Enhver skade pådraget af en medarbejder under arbejdet, der forhindrer dem i at kunne udføre deres arbejde i mindst én dag

Calculating Lost Time Injury Frequency Rate

(Antal fraværsskader i rapporteringsperioden x 1.000.000) / (Samlet arbejdstimer i rapporteringsperioden))

#

Medarbejdertilfredshed

Der svares en skala fra 1-5 (jo højere score jo bedre trivsel)

Score

Svarprocent medarbejdertilfredshed

Den andel af medarbejderne, der svarer månedens tema/spørgsmål.

%

Fatale ulykker

Med dødelig udgang

#

Alvorlige ulykker

Uarbejdsdygtig mindst 21 dage

#

Mindre ulykker

Uarbejdsdygtig >1-20 dage

#

Anstændig løn (living wage)

Andel af medarbejdere som modtager en leveløn tilsvarende eller højere end det offentligt tilgængelige index wageindicator.org

%

Governance Ledelsesdata

Bestyrelsens kønsdiversitet

Andel af det underrepræsenterede køn

%

Kønsdiversitet for øvrige ledelseslag

Andel af de underrepræsenterede køn

%

Leverandører der skriftligt eller anden måde tilsluttet sig Roblons Code of Conduct for leveran-dører eller har tilsvarende systemer implementeret.

Samlet antal af leverandører / antal af leverandører der skriftligt eller anden måde tilsluttet sig Roblons Code of Conduct for leverandører eller har tilsvarende systemer implementeret x 100

%

Forkortelse

Fodnote

AIB

Association of Issuing Bodies organisation for oprindelsesgarantier.

BEIS

Department for Business, Energy & Industrial Strategy britisk ministerium for erhverv, energi og industri.

Climatiq

Platform til beregning af emissioner baseret aktivitetsdata.

CO2e

CO2-ekvivalenter samlet mål for drivhusgasser omregnet til CO2.

Ecoinvent

International database med livscyklusdata.

EPA

United States Environmental Protection Agency USA's miljøbeskyttelsesagentur.

EXIOBASE

Environmental Extended Input-Output Database international database til udgiftsbaserede beregninger af miljøpåvirkninger.

GHG

Greenhouse gas drivhusgas

IEA

International Energy Agency Det Internationale Energiagentur.

NOVATA-platform

Digital platform til ESG- og klimadatahåndtering.

Oprindelsesgaranti

Guarantees of Origin oprindelsesgarantier for vedvarende energi.

PPA

Power Purchase Agreement aftale om køb af elektricitet direkte fra producent.

Scope 1, 2, 3

Standardkategorier for drivhusgasemissioner i GHG-protokollen:

Scope 1: Direkte emissioner fra egne aktiviteter.

Scope 2: Indirekte emissioner fra indkøbt energi.

Scope 3: Andre indirekte emissioner i værdikæden.

WTW

Well-to-Wheel metode til beregning af emissioner fra brændstofproduktion til brug.

45

Årsrapport 2024/25

Bæredygtighed og redegørelse for samfundsansvar

05

Virksomhedsledelse

46

Årsrapport 2024/25

06

Bestyrelse og direktion

48

Årsrapport 2024/25

Yderligere informationer om de enkelte medlemmer af bestyrelsen og direkti- onen, som uddannelse, nationalitet m.v. fremgår af den særskilt udarbejdede redegørelse for virksomhedsledelse.

Redegørelsen findes roblon.com/virksomhedsledelse-2025 .

CEO

Kim Müller

født 1969

Tiltrådt 1992, medlem af direktionen siden 2016.

Andre ledelseshverv: Erhvervsservice Nord ApS (B)

Antal aktier: 6.946 (6.946).

Co-CEO/CFO

Carsten Michno

født 1970

Tiltrådt 2015.

Andre ledelseshverv: Ingen

Antal aktier: 8.053 (8.053).

Direktion

50

Årsrapport 2024/25

Bestyrelse og direktion

07

Aktionærinformation

51

Årsrapport 2024/25

selskabets aktier i en periode fire uger efter offentliggørelsen af selskabets delårsrapporter og årsrapport.

IR-politik

Koncernen tilstræber at opretholde et højt og ensartet informationsniveau over for sine aktio- nærer og øvrige interessenter. Selskabet har som mål at have en åben og aktiv dialog med aktio- nærer, aktieanalytikere, pressen og offentligheden som helhed for at sikre, at de har den nødvendige indsigt og dermed bedste grundlag for at vurdere selskabet.

Roblon gennemfører i løbet af regnskabsåret 2-4 investor-præsentationer for mindre grupper af investorer. Disse investorpræsentationer offentlig- gøres selskabets hjemmeside hurtigst muligt efter afholdelsen.

Det er selskabets politik, at ledelsen ikke deltager i møder med investorer og analytikere eller

udtaler sig til dagspressen i en periode 3 uger før udsendelsen af delårsrapporter og årsrap- porter. Koncernen anvender tillige hjemmesiden www.roblon.com som et redskab i kommunika- tionen med aktiemarkedet. hjemmesiden kan der søges yderligere informationer om koncernen og Roblons forretning.

Spørgsmål vedrørende IR kan sendes e-mail til Investor Relations ir@roblon.com .

www.roblon.com

Selskabets hjemmeside rummer presse- og selskabsmeddelelser og yderligere informationer om koncernen. Selskabets årsrapporter for de seneste ti år samt delårsrapporter og selskabs- meddelelser for de seneste fem år findes selskabets hjemmeside, hvor man også kan tilmelde sig selskabets nyhedsservice.

Finanskalender

18. december 2025

Årsregnskabsmeddelelse

29. januar 2026

Generalforsamling

16. marts 2026

Delårsrapport for 1. kvartal 2025/26

18. juni 2026

Delårsrapport for 2. kvartal 2025/26

29. september 2026

Delårsrapport for 3. kvartal 2025/26

21. december 2026

Årsregnskabsmeddelelse

28. januar 2027

Generalforsamling

Selskabsmeddelelser

I perioden 19. december 2024 18. december 2025 har selskabet sendt følgende meddelelser til NASDAQ Copenhagen, som kan genfindes selskabets hjemmeside: www.roblon.com

12

19. december 2024

Årsregnskabsmeddelelse 2023/24

1

7. januar 2025

Indkaldelse til generalforsamling

2

30. januar 2025

Referat af generalforsamling i Roblon A/S

3

30. januar 2025

Konstituering af bestyrelsen

4

27. februar 2025

Status forventet tidspunkt for afslutning af igangværende frasalgs- proces for Roblons amerikanske datterselskab

5

13. marts 2025

Delårsrapport for 1. kvartal af 2024/25

6

2. juni 2025

Forventet frasalg af Roblons amerikanske datterselskab samt opjuste- ring af forventningerne til den fortsættende forretning for regnskabsåret 2024/25

7

18. juni 2025

Delårsrapport for 1. halvår 2024/25

8

24. juli 2024

Roblon gennemfører frasalg af koncernens amerikanske datterselskab

9

16. september 2025

Delårsrapport for 3. kvartal af 2024/25

10

9. december 2025

Foreløbigt resultat for regnskabsåret for de fortsættende aktiviteter 2024/25 og forventninger til regnskabsåret 2025/26

Meddelelserne er tilgængelige selskabets hjemmeside www.roblon.com .

53

Årsrapport 2024/25

Aktionærinformation

Udbyttepolitik

Roblons mål er at sikre et attraktivt langsigtet afkast for sine aktionærer gennem en kombination af positiv udvikling i koncernens markedsværdi suppleret med udbyttebetaling og eventuelt køb af egne aktier.

Selskabet har til hensigt, at der udbetales udbytte 40-50 % af årets resultat. Derudover kan bestyrelsen indstille til generalforsamlingen, at der udbetales ekstraordinært udbytte for et specifikt regnskabsår.

Det er afgørende, at Roblon opretholder tilstræk- kelige økonomiske ressourcer til gennemførelse af koncernens vækststrategi. Det kan således forekomme, at bestyrelsen beslutter at afvige fra den udmeldte udbyttepolitik og indstille til general- forsamlingen, at der ikke udbetales udbytte, eller udbetales et lavere udbytte end det som fremgår af udbyttepolitikken for et specifikt regnskabsår.

Ifølge selskabets vedtægter tilkommer der B-aktiekapitalen ret til et forlods udbytte 8 % af deres aktiers pålydende, såfremt der deklareres udbytte. Et eventuelt yderligere udbytte tilfalder herefter A-aktiekapitalen, indtil disse har modtaget et udbytte 8 % af deres pålydende, hvorefter et eventuelt overskydende udbytte fordeles forholds- mæssigt ligeligt til alle aktier uden hensyn til aktieklassen.

Bestyrelsen indstiller til generalforsamlingen, som afvikles i januar 2026, at der udbetales en divi- dende DKK 50% af pålydende for A- og B-aktier svarende til i alt 17,882 mDKK.

Bestyrelsens indstilling skal ses baggrund af resultatet for den fortsættende forretning for 2024/25, koncernens overskydende likviditet pr. 31. oktober 2025, koncernens kreditfaciliteter samt ledelsens forventninger til likviditetsudviklingen for regnskabsåret 2025/26.

Kursudvikling

Roblon B- aktien begyndte regnskabsåret i kurs 96 og sluttede ultimo oktober 2025 i kurs 115 svarende til en stigning 19,8 % (fald i 2023/24 3,8 %).

Den samlede markedsværdi af selskabets Roblon B-aktien udgjorde ved regnskabsårets udløb ca. 174 mDKK mod ca. 145 mDKK ved udgangen af oktober 2024.

Free float 10 for børsnoterede B-aktier i Roblon er ca. 63,1 % ved udgangen af oktober 2025 mod ca. 75,0 % i oktober 2024.

10 Udtrykket free float dækker over B-aktier i frit omløb. Aktieposter ejet af ES Holding Frederikshavn ApS og selskabets ledelse samt oplyste storaktionærer betragtes ikke som aktier i frit omløb.

Roblon A/S CMX C25 (rebased) KAX index all Copenhagen shares (rebased)

Pris Roblon A/S Volumen Roblon A/S

Kursudvikling

Prisindeks

54

Årsrapport 2024/25

Aktionærinformation

08

Påtegninger

55

Årsrapport 2024/25

Den uafhængige revisors revisionspåtegning

Til aktionærerne i Roblon A/S

Revisionspåtegning regnskabet

Konklusion

Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet og årsregnskabet giver et retvisende billede af koncernens og selskabets aktiver, passiver og f inansielle stilling pr. 31. oktober 2025 samt af resultatet af koncernens og selskabets aktiviteter og pengestrømme for regnskabsåret 1. november 2024 31. oktober 2025 i overensstemmelse med IFRS Accounting Standards som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.

Vores konklusion er konsistent med vores revisi-onsprotokollat til revisionsudvalget og bestyrelsen.

Hvad har vi revideret

Roblon A/S’ koncernregnskab og årsregn-skab for regnskabsåret 1. november 2024 31. oktober 2025 omfatter resultatopgørelse og

totalindkomstopgørelse, balance, egenkapitalop-gørelse, pengestrømsopgørelse og noter, herunder oplysning om anvendt regnskabspraksis, for såvel koncernen som selskabet (”regnskabet”).

Grundlag for konklusion

Vi udførte vores revision i overensstemmelse med internationale standarder om revision (ISA) og de yderligere krav, der er gældende i Danmark. Vores ansvar ifølge disse standarder og krav er nærmere beskrevet i revisionspåtegningens afsnit Revisors ansvar for revisionen af regnskabet.

Det er vores opfattelse, at det opnåede revisions-bevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.

Uafhængighed

Vi er uafhængige af koncernen i overensstem-melse med International Ethics Standards Board

for Accountants’ internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) og de yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forplig-telser i overensstemmelse med disse krav og IESBA Code.

Efter vores bedste overbevisning er der ikke udført forbudte ikke-revisionsydelser som omhandlet i artikel 5, stk. 1, i forordning (EU) nr. 537/2014.

Valg

Vi blev første gang valgt som revisor for Roblon A/S den 25. januar 2018 for regnskabsåret 2017/18. Vi er genvalgt årligt ved generalforsamlingsbe-slutning i en samlet sammenhængende opga-veperiode 8 år frem til og med regnskabsåret 2024/25.

Centrale forhold ved revisionen

Centrale forhold ved revisionen er de forhold, der efter vores faglige vurdering var mest betydelige ved vores revision af regnskabet for 2024/25. Disse forhold blev behandlet som led i vores revi-sion af regnskabet som helhed og udformningen af vores konklusion herom. Vi afgiver ikke nogen særskilt konklusion om disse forhold.

57

Årsrapport 2024/25

Påtegninger

Centralt forhold ved revisionen

Måling af andre kapitalandele (præference-aktie i Granite Falls Composites Inc.)

Roblon A/S har i forbindelse med frasalget af Roblon US Inc. (det nuværende Granite Falls Composites Inc.) i 2024/25 beholdt en aktie i Granite Falls Composites Inc. Der er til aktien knyttet særlige udbytterettigheder i en årrække.

Aktien præsenteres som andre kapitalandele og måles til dagsværdi.

Ledelsen har foretaget værdiansættelsen til dagsværdi baggrund af niveau 3 i dagsværdi-hierakiet og med udgangspunkt i en tilbagedis-konteret værdi af de forventede pengestrømme hvori budgetterede og forecastede vækstrater og dækningsgrader er de vigtigste forudsæt-ninger. Pengestrømmene er baseret ledelsens bedste skøn for de fremtidige pengestrømme inkl. ledelsens vurdering af de usikkerheder, som er knyttet til tidspunktet og størrelsen af eventu-elle fremtidige udbyttebetalinger.

Vi fokuserede måling af andre kapitalan-dele, fordi måling til dagsværdi er baseret betydelige forudsætninger, herunder ledelsens forventninger til fremtidige pengestrømme samt diskonteringsfaktor.

Vi henviser til note 2 i årsregnskabet.

Hvordan vi har behandlet det centrale forhold ved revisionen

Vi opnåede forståelse af koncernens regnskabs-praksis og forretningsgange for måling af andre kapi-talandele (præferenceaktie i Granite Falls Composites Inc.).

Vi evaluerede ledelsens dagsværdiberegning af andre kapitalandele ved sammenholdelse til budget og forecast. Vi vurderede anvendte vækstrater og dækningsgrader blandt andet ved sammenholdelse til historiske data.

Vi anvendte vores specialist til at vurdere værdian-sættelsesmodellen og diskonteringsfaktoren.

Vi udfordrede ledelsen vurdering en af vækstrater, dækningsgrader og diskonteringsfaktor samt evalu-erede de usikkerhedselementer, som ledelsen har indarbejdet i dagsværdiberegningen.

Vi testede beregningerne for matematisk nøjagtighed.

Centralt forhold ved revisionen

Måling af moderselskabets kapitalandel i Roblon s.r.o

Moderselskabet måler kapitalandele i dattervirk-somheder til kostpris. Hvor kostprisen overstiger genindvindingsværdien, nedskrives til denne lavere værdi.

Ledelsen har udarbejdet nedskrivningstest værdien af kapitalandelen i Roblon s.r.o.

Nedskrivningstest er baseret en tilbagedis-konteret kapitalværdi af Roblon s. r.o’s forventede pengestrømme.

Pengestrømmene er baseret ledelsesgod-kendte budgetter og strategiplaner.

Vi fokuserede måling af moderselskabets kapitalandel i Roblon s.r.o, fordi måling af kapitalandelen er baseret betydelige forud-sætninger, herunder ledelsens forventninger til vækstrater og dækningsgrader i Roblon s.r.o samt diskonteringsfaktor.

Vi henviser til note 2 og note 17 i årsregnskabet.

Hvordan vi har behandlet det centrale forhold ved revisionen

Vi opnåede forståelse af moderselskabets regn-skabspraksis og forretningsgange for måling af moderselskabets kapitalandel i Roblon s.r.o.

Vi evaluerede ledelsens vurderinger for nedskrivning af moderselskabets kapitalandel i Roblon s.r.o ved sammenholdelse til ledelsesgodkendte budgetter. Vi vurderede anvendte vækstrater og dækningsgrader blandt andet ved anvendelse af historiske data og eksterne data.

Vi anvendte vores specialist til at vurdere diskonteringsfaktoren.

Vi udfordrede ledelsen dens vurdering af vækst-rater, dækningsgrader og diskonteringsfaktor samt evaluerede de foretagne følsomhedsanalyser.

Vi testede beregningerne for matematisk nøjagtighed.

58

Årsrapport 2024/25

Påtegninger

Udtalelse om ledelsesberetningen

Ledelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.

Vores konklusion om regnskabet omfatter ikke ledelsesberetningen, og vi udtrykker ingen form for konklusion med sikkerhed om ledelsesberetningen.

I tilknytning til vores revision af regnskabet er det vores ansvar at læse ledelsesberetningen og i den forbindelse overveje, om ledelsesberetningen er væsentligt inkonsistent med regnskabet eller vores viden opnået ved revisionen eller anden måde synes at indeholde væsentlig fejlinformation.

Vores ansvar er derudover at overveje, om ledel-sesberetningen indeholder krævede oplysninger i henhold til årsregnskabsloven.

Baseret det udførte arbejde er det vores opfattelse, at ledelsesberetningen er i overens-stemmelse med koncernregnskabet og årsregn-skabet og er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabslovens krav. Vi har ikke fundet væsentlig fejlinformation i ledelsesberetningen.

Ledelsens ansvar for regnskabet

Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et koncernregnskab og et årsregnskab, der giver et retvisende billede i overensstemmelse med IFRS Accounting Standards som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.

Ledelsen har endvidere ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde et regnskab uden væsentlig fejlinforma-tion, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl.

Ved udarbejdelsen af regnskabet er ledelsen ansvarlig for at vurdere koncernens og selskabets evne til at fortsætte driften; at oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor dette er relevant; samt at udarbejde regnskabet grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift, medmindre ledelsen enten har til hensigt at likvidere koncernen eller selskabet, indstille driften eller ikke har andet realistisk alternativ end at gøre dette.

Revisors ansvar for revisionen af regnskabet

Vores mål er at opnå høj grad af sikkerhed for, om regnskabet som helhed er uden væsentlig fejlin-formation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, og at afgive en revisionspåtegning med en konklusion. Høj grad af sikkerhed er et højt niveau af sikkerhed, men er ikke en garanti for, at en revision, der udføres i overensstemmelse med ISA og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, altid vil afdække væsentlig fejlinformation, når sådan findes. Fejlinformationer kan opstå som følge af besvigelser eller fejl og kan betragtes som væsentlige, hvis det med rimelighed kan forventes, at de enkeltvis eller samlet har indflydelse de økonomiske beslutninger, som brugerne træffer grundlag af regnskabet.

Som led i en revision, der udføres i overens-stemmelse med ISA og de yderligere krav, der er

gældende i Danmark, foretager vi faglige vurde-ringer og opretholder professionel skepsis under revisionen. Herudover:

Identificerer og vurderer vi risikoen for væsentlig fejlinformation i regnskabet, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, udformer og udfører revisionshandlinger som reaktion disse risici samt opnår revisions-bevis, der er tilstrækkeligt og egnet til at danne grundlag for vores konklusion. Risikoen for ikke at opdage væsentlig fejlinformation forårsaget af besvigelser er højere end ved væsentlig fejlinformation forårsaget af fejl, idet besvi-gelser kan omfatte sammensværgelser, doku-mentfalsk, bevid ste udeladelser, vildledning eller tilsidesættelse af intern kontrol.

Opnår vi forståelse af den interne kontrol med relevans for revisionen for at kunne udforme revisionshandlinger, der er passende efter omstændighederne, men ikke for at kunne udtrykke en konklusion om effektiviteten af koncernens og selskabets interne kontrol.

Tager vi stilling til, om den regnskabspraksis, som er anvendt af ledelsen, er passende, samt om de regnskabsmæssige skøn og tilknyttede oplys-ninger, som ledelsen har udarbejdet, er rimelige.

Konkluderer vi, om ledelsens udarbejdelse af regnskabet grundlag af regnskabsprin-cippet om fortsat drift er passende, samt om der grundlag af det opnåede revisionsbevis

er væsentlig usikkerhed forbundet med begivenheder eller forhold, der kan skabe betydelig tvivl om koncernens og selskabets evne til at fortsætte driften. Hvis vi konkluderer, at der er en væsentlig usikkerhed, skal vi i vores revisionspåtegning gøre opmærksom oplysninger herom i regnskabet eller, hvis sådanne oplysninger ikke er tilstrækkelige, modificere vores konklusion. Vores konklusi-oner er baseret det revisionsbevis, der er opnået frem til datoen for vores revisionspå-tegning. Fremtidige begivenheder eller forhold kan dog medføre, at koncernen og selskabet ikke længere kan fortsætte driften.

Tager vi stilling til den samlede præsentation, struktur og indhold af regnskabet, herunder noteoplysningerne, samt om regnskabet afspejler de underliggende transaktioner og begivenheder en sådan måde, at der gives et retvisende billede heraf.

Planlægger og udfører vi koncernrevisionen for at opnå tilstrækkeligt og egnet revisions-bevis vedrørende de finansielle oplysninger for virksomhederne eller forretningsenhederne i koncernen som grundlag for at udforme en konklusion om koncernregnskabet. Vi er ansvarlige for at lede, føre tilsyn med og gennemgå det udførte revisionsarbejde til brug for koncernrevisionen. Vi er eneansvarlige for vores revisionskonklusion.

59

Årsrapport 2024/25

Påtegninger

Vi kommunikerer med den øverste ledelse om blandt andet det planlagte omfang og den tids-mæssige placering af revisionen samt betydelige revisionsmæssige observationer, herunder even-tuelle betydelige mangler i intern kontrol, som vi identificerer under revisionen.

Vi afgiver også en udtalelse til den øverste ledelse om, at vi har opfyldt relevante etiske krav vedrø-rende uafhængighed, og oplyser den om alle rela-tioner og andre forhold, der med rimelighed kan tænkes at påvirke vores uafhængighed og, hvor dette er relevant, anvendte sikkerhedsforanstalt-ninger eller handlinger foretaget for at eliminere trusler.

Med udgangspunkt i de forhold, der er kommu-nikeret til den øverste ledelse, fastslår vi, hvilke forhold der var mest betydelige ved revisionen af regnskabet for den aktuelle periode og dermed er centrale forhold ved revisionen. Vi beskriver disse forhold i vores revisionspåtegning, medmindre lov eller øvrig regulering udelukker, at forholdet offentliggøres.

Erklæring om overholdelse af ESEF-forordningen

Som et led i revisionen af regnskabet for Roblon A/S har vi udført handlinger med henblik at udtrykke en konklusion om, hvorvidt årsrap-porten for regnskabsåret 1. november 2024 til 31. oktober 2025, med filnavnet Roblon-2025-10-31-da.zip, er udarbejdet i overensstemmelse

med EU-Kommissionens delegerede forordning 2019/815 om det fælles elektroniske rapporterings-format (ESEF-forordningen), som indeholder krav til udarbejdelse af en årsrapport i XHTML-format og iXBRL-opmærkning af koncernregnskabet inklusive noter.

Ledelsen har ansvaret for at udarbejde en årsrapport, som overholder ESEF-forordningen, herunder:

Udarbejdelse af årsrapporten i XHTML-format,

Udvælgelse og anvendelse af passende iXBRL-tags, herunder udvidelser til ESEF-taksonomien og forankring heraf til elementer i taksonomien, for finansiel information, som kræves opmærket, med udøvelse af skøn hvor nødvendigt,

At sikre konsistens mellem iXBRL-opmærket data og det menneskeligt læsbare koncern-regnskab, og

For den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde en årsrapport, som overholder ESEF - forordningen.

Vores ansvar er, baseret det opnåede bevis, at opnå høj grad af sikkerhed for, om årsrapporten i alle væsentlige henseender er udarbejdet i overensstemmelse med ESEF-forordningen, og at udtrykke en konklusion. Arten, omfanget og den

tidsmæssige placering af de valgte handlinger afhænger af revisors faglige vurdering, herunder vurdering af risikoen for væsentlige afvigelser fra kravene i ESEF-forordningen, uanset om disse skyldes besvigelser eller fejl. Handlingerne omfatter:

Kontrol af, om årsrapporten er udarbejdet i XHTML-format,

Opnåelse af en forståelse af selskabets proces for iXBRL-opmærkning og af den interne kontrol vedrørende opmærkningsprocessen,

Vurdering af fuldstændigheden af iXBRL-op-mærkningen af koncernregnskabet inklusive noter,

Vurdering af, hvorvidt anvendelse af iXBRL-ele-menter fra ESEF-taksonomien og selskabets oprettelse af udvidelser til taksonomien er passende, når relevante elementer i ESEF-taksonomien ikke er identificeret,

Vurdering af forankringen af udvidelser til elementer i ESEF-taksonomien, og

Afstemning af iXBRL-opmærket data med det reviderede koncernregnskab.

Det er vores opfattelse, at årsrapporten for Roblon A/S for regnskabsåret 1. november 2024 31. oktober 2025, med filnavnet

Roblon-2025-10-31-da.zip, i alle væsentlige henseender er udarbejdet i overensstemmelse med ESEF-forordningen.

Aalborg, 18. december 2025

PricewaterhouseCoopers

Statsautoriseret Revisionspartnerselskab

CVR-nr. 33771231

Rune Kjeldsen

Line Borregaard

statsautoriseret revisor

statsautoriseret revisor

mne34160

mne34353

60

Årsrapport 2024/25

Påtegninger

09

Regnskab

61

Årsrapport 2024/25

Balance

Pr. 31. oktober

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

Note

2025

2024

2025

2024

AKTIVER

Færdiggjorte produktudviklingsprojekter

1.075

3.107

1.075

3.107

Produktudviklingsprojekter under udførelse

1.647

2.441

1.647

2.441

Kunderelationer

863

1.003

-

-

Andre immaterielle aktiver

378

442

378

442

Immaterielle aktiver

14

3.963

6.993

3.100

5.990

Grunde og bygninger

15

54.126

50.567

15.237

11.078

Produktionsanlæg og maskiner

15

27.277

32.346

15.644

19.860

Andre anlæg, driftsmateriel og inventar

15

848

237

783

234

Materielle aktiver under udførelse

15

1.572

1.693

434

566

Leasingaktiver

16

2.184

1.065

653

785

Materielle aktiver

86.007

85.908

32.751

32.523

Kapitalandele i dattervirksomheder

17

-

-

54.441

54.441

Langfristet udlån

33.213

-

33.213

-

Udskudte skatteaktiver

21

4.087

3.310

-

-

Finansielle anlægsaktiver

37.300

3.310

87.654

54.441

Langfristede aktiver i alt

127.270

96.211

123.505

92.954

Varebeholdninger

18

33.235

33.689

24.323

24.017

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

Note

2025

2024

2025

2024

AKTIVER

Tilgodehavender fra salg

19

37.485

56.919

30.722

49.052

Tilgodehavende hos dattervirksomheder

-

-

3.162

69.615

Forudbetalt selskabsskat

53

380

-

-

Andre tilgodehavender

2.538

2.077

1.345

395

Periodeafgrænsningsposter

497

832

246

473

Tilgodehavender

40.573

60.208

35.475

119.535

Likvide beholdninger

35.156

17.904

33.077

14.706

Aktiver bestemt for salg

28

-

68.458

-

25.694

Kortfristede aktiver i alt

108.964

180.259

92.875

183.952

Aktiver i alt

236.234

276.470

216.380

276.906

63

Årsrapport 2024/25

Regnskab

Balance

Pr. 31. oktober

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

Note

2025

2024

2025

2024

PASSIVER

Aktiekapital

35.763

35.763

35.763

35.763

Andre reserver

1.645

-7.413

2.123

2.504

Overført resultat

122.554

168.983

135.078

207.044

Foreslået udbytte

17.882

-

17.882

-

Egenkapital i alt

20

177.844

197.333

190.846

245.311

Udskudte skatteforpligtelser

21

6.260

6.462

2.263

2.709

Leasingforpligtelser

1.538

559

329

521

Kreditinstitutter

22

7.858

31.821

7.858

8.269

Langfristede forpligtelser i alt

15.656

38.842

10.450

11.499

Kortfristet del af leasingforpligtelser

667

534

345

284

Kortfristet del af kreditinstitutter

22

23.969

4.000

411

400

Andre hensatte forpligtelser

23

507

106

167

106

Modtagne forudbetalinger

331

1.339

331

435

Leverandører af varer og tjenesteydelser

4.399

4.662

3.491

3.330

Selskabsskat

3.766

7.500

3.766

7.500

Anden gæld

9.095

10.867

6.573

8.041

Kortfristede forpligtelser

42.734

29.008

15.084

20.096

Forpligtelser tilknyttet aktiver bestemt for salg

28

-

11.287

-

-

Kortfristede forpligtelser i alt

42.734

40.295

15.084

20.096

Forpligtelser i alt

58.390

79.137

25.534

31.595

Passiver i alt

236.234

276.470

216.380

276.906

64

Årsrapport 2024/25

Regnskab

Egenkapitalopgørelse

Koncern

Beløb i DKK 1.000

Aktie- kapital

Reserve for valutakurs regulering

Overført resultat

Foreslået udbytte

Egen- kapital i alt

Egenkapital 01.11 2024

35.763

-7.413

168.983

0

197.333

Årets resultat

-46.429

17.882

-28.547

Valutakursregulering ved omregning af udenlandsk datterselskab

1.708

-

-

1.708

Valutakursregulering ved omregning af ophørende aktivitet

7.350

-

-

7.350

Totalindkomst for regnskabsåret

9.058

-46.429

17.882

-19.489

Egenkapital 31.10 2025

35.763

1.645

122.554

17.882

177.844

Egenkapital 01.11 2023

35.763

-4.761

178.613

0

209.615

Årets resultat

-9.630

-

-9.630

Valutakursregulering ved omregning af udenlandsk datterselskab

-1.329

-

-

-1.329

Valutakursregulering ved omregning af ophørende aktivitet

-1.323

-

-

-1.323

Totalindkomst for regnskabsåret

-2.652

-9.630

0

-12.282

Egenkapital 31.10 2024

35.763

-7.413

168.983

0

197.333

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

Aktie- kapital

Reserve for udvik- lingsom- kostninger

Overført resultat

Foreslået udbytte

Egen- kapital i alt

Egenkapital 01.11 2024

35.763

2.504

207.044

0

245.311

Årets resultat

-72.347

17.882

-54.465

Ændring i reserven

-381

381

-

-

Totalindkomst for regnskabsåret

-381

-71.966

17.882

-54.465

Egenkapital 31.10.2025

35.763

2.123

135.078

17.882

190.846

Egenkapital 01.11 2023

35.763

3.959

221.822

0

261.544

Årets resultat

-16.233

-

-16.233

Ændring i reserven

-1.455

1.455

-

-

Totalindkomst for regnskabsåret

-1.455

-14.778

0

-16.233

Egenkapital 31.10.2024

35.763

2.504

207.044

0

245.311

65

Årsrapport 2024/25

Regnskab

Pengestrømsopgørelse

for perioden 1. november 31. oktober

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

Resultat af primær drift (EBIT) efter særlige poster

27.701

29.251

-45.677

-10.277

Resultat af primær drift (EBIT) fra ophørende aktiviteter

28

-36.815

-23.862

-215

672

Resultat af primær drift (EBIT)

-9.114

5.389

-45.892

-9.605

Regulering for poster uden likviditetseffekt

26

25.527

22.467

-1.722

47.871

Ændring i arbejdskapital

27

23.637

35.393

82.343

22.939

Pengestrømme fra primær drift

40.050

63.249

34.729

61.205

Modtagne finansielle indbetalinger

668

57

2.413

2.837

Betalte finansielle omkostninger

-1.645

-2.731

-596

-1.362

Betalt selskabsskat

-7.982

-4.396

-7.940

-4.080

Modtaget selskabsskat

348

-

60

-

Pengestrømme fra driftsaktiviteter

31.439

56.179

28.666

58.600

Køb af immaterielle aktiver

-958

-250

-958

-250

Køb af materielle aktiver

-11.761

-8.423

-8.948

-6.682

Salg af materielle aktiver

242

1.263

217

1.010

Pengestrømme fra investeringsaktiviteter

-12.477

-7.410

-9.689

-5.922

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

Note

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

Lån ydet til dattervirksomheder

-

-

-

-11.466

Tilbagebetaling af driftskredit

22

-

-54.973

-

-54.973

Optagelse af leasinggæld

16

1.729

708

239

708

Afdrag leasinggæld

16

-2.601

-2.930

-370

-233

Rente leasinggæld

-136

-230

-35

-30

Afdrag gæld til kreditinstitutter

22

-4.027

-3.131

-400

-390

Pengestrømme fra finansieringsaktiviteter

-5.035

-60.556

-566

-66.384

Ændring i likvider

13.927

-11.787

18.411

-13.706

Likvider ved årets begyndelse

21.310

33.235

14.706

28.430

Kursregulering af likvider

-81

-138

-40

-18

Likvider ved årets slutning

35.156

21.310

33.077

14.706

Heraf likvider ved årets slutning der indgår i aktiver bestemt for salg

-

3.406

-

-

Likvider ved årets slutning i fortsættende aktiviter

35.156

17.904

33.077

14.706

66

Årsrapport 2024/25

Regnskab

Noter

1. Anvendt regnskabspraksis

Roblon A/S er et aktieselskab hjemmehørende i Danmark. Den finansielle del af årsrapporten for perioden 1. november 2024 31. oktober 2025 omfatter koncernregnskab for Roblon A/S og dets dattervirksomheder (koncernen) samt årsregnskab for moderselskabet. Roblon A/S aflægger årsrapport efter regnskabsklasse D.

Koncern- og årsregnskabet for Roblon A/S for 2024/25 aflægges i overensstemmelse med International Financial Reporting Standards som er godkendt af EU og danske oplys-ningskrav for børsnoterede virksomheder.

Bestyrelse og direktion har den 18. december 2025 behandlet og godkendt årsrapporten for 2024/25 for Roblon A/S.

Årsrapporten forelægges til Roblon A/S´s aktionærer til godkendelse den ordinære generalforsamling den 29. januar 2026.

Grundlag for udarbejdelse

Koncern- og årsregnskabet præsenteres i DKK, som er den funktionelle valuta for modervirksomhed, afrundet til nærmeste 1.000 DKK.

Den anvendte regnskabspraksis, som er beskrevet nedenfor og i note 32 er anvendt konsistent i regnskabsåret og for sammenligningstallene. Der er foretaget enkelte reklassifikati-oner i sammenligningstallene. Reklassifikationer påvirker ikke resultat og egenkapital. For standarder, der implementeres fremadrettet, korrigeres sammenligningstallene ikke.

Den anvendte regnskabspraksis fremgår i sin helhed af note 32.

Implementering af nye standarder og fortolkningsbidrag

Roblon A/S har implementeret de standarder og fortolknings-bidrag, der er trådt i kraft for 2024/25, hvilket ikke har medført væsentlige ændringer i regnskabspraksis. Nye og ændrede standarder implementeres ikrafttrædelsesdatoen.

IASB har udsendt nye standarder, ændringer til eksisterende standarder og fortolkningsbidrag, der endnu ikke er trådt i kraft, men som vil træde i kraft 2025/26 eller senere.

I maj 2024 udstedte IASB ændringer til IFRS 7 og 9, som er vedtaget af EU og træder i kraft for regnskabsåret, der starter 1. januar 2026 eller senere.

IFRS 7 anvendes til oplysninger om finansielle instrumenter, herunder risikostyring, kreditrisiko, likviditetsrisiko og markeds-risiko. IASB's opdatering af standarden kræver nye oplysnings-krav vedrørende finansielle aktiver med ESG-egenskaber. Det forventes ikke at ændringerne vil have væsentlig indvirkning koncernens regnskab.

IFRS 9 anvendes til klassificering og måling af finansielle aktiver og forpligtelser. Der forventes ikke væsentlige ændringer i Roblons klassificering som følge af opdatering til IFRS 9.

I april 2024 offentliggjorde IASB IFRS 18 Præsentation og oplysninger i årsregnskaber, der erstatter IAS 1. IFRS 18 standarden træder i kræft for regnskabsåret, der starter 1. januar 2027 eller senere. Koncernen er i gang med, men har endnu ikke afsluttet, sin analyse af indvirkningen fra IFRS 18 koncernens primære opgørelser og noter.

Den foreløbige analyse viser den nedenfor beskrevne væsent-lige kvalitative effekt.

IFRS 18 kræver opdeling af resultatopgørelsens poster i kategorierne drift, investering og finansiering, indkomstskat og ophørte aktiviteter, hvoraf de tre første kategorier er nye.

Derudover indfører IFRS 18 krav om mellemtotalerne "driftsre-sultat" og "resultat før finansielle poster og indkomstskat" for at adskille de tre nye kategorier.

Implementeringen af IFRS 18 medfører derfor en ændring i præsentationen af koncernens resultatopgørelse, dels ved præsentation af den påkrævede mellemtotal "resultat før finansielle poster og indkomstskat", og dels som følge af ændret klassifikation af indregnede poster for at differentiere mellem drift, investering og finansiering.

Koncernen er fortsat i gang med at analysere omfanget af sidstnævnte ændring i klassifikation, særligt i relation til indtægter og omkostninger fra investeringsaktiviteter, finansielle instrumenter, valutakursreguleringer, og monetære gevinster og tab, der som udgangspunkt skal klassificeres i samme kategori som det underliggende.

68

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

2. Skøn og vurderinger

Ved anvendelse af koncernens regnskabspraksis som beskrevet i note 32 er det nødvendigt, at ledelsen foretager skøn og vurderinger, samt opstiller forudsætninger for den regnskabsmæssige værdi af aktiver og forpligtelser, som ikke umiddelbart kan udledes af andre kilder.

Disse skøn og forudsætninger er baseret historiske erfaringer og andre relevante faktorer. De faktiske udfald kan afvige fra disse skøn. De foretagne skøn og de underliggende forudsætninger revurderes løbende. Ændringer til foretagne regnskabsmæssige skøn indregnes i den regnskabsperiode, hvori ændringer finder sted, og i fremtidige regnskabsperioder, hvis ændringen både påvirker den periode, hvori ændringen finder sted, og i fremtidige regnskabsperioder.

Indregning og måling af aktiver og forpligtelser er ofte afhængig af fremtidige begivenheder, hvorom der hersker en vis usikkerhed. I den forbindelse er det nødvendigt at forudsætte et hændelsesforløb e.l., der afspejler ledelsens vurdering af det mest sandsynlige hændelsesforløb. I koncern-regnskabet for 2024/25 er navnlig følgende forudsætninger og usikkerheder væsentlige at bemærke:

Væsentlige regnskabsmæssige skøn

Varebeholdninger

Den skønsmæssige usikkerhed ved varebeholdninger relaterer sig til nedskrivning til nettorealisationsværdi. Lagerbeholdninger nedskrives efter koncernens nedskriv-ningspraksis, der omfatter en vurdering af lagerbeholdning- ernes omsætningshastighed, og mulige tab som følge af ukurans, kvalitetsproblemer og økonomiske konjunkturer.

Varebeholdningers værdi i balancen udgør 33,2 mDKK pr. 31. oktober 2025 (33,7 mDKK). Samlet lagernedskrivning pr. 31. oktober 2025 blev 4,9 mDKK (4,7 mDKK).

Kapitalandele i dattervirksomheder

Test for værdiforringelse af dattervirksomheder foretages, hvis begivenheder eller ændrede forhold indikerer, at den regnskabsmæssige værdi ikke er genindvindelig. Målingen af dattervirksomheder kræver væsentlige skøn i forbindelse med opstilling af forskellige forudsætninger, herunder forventninger til fremtidige pengestrømme, diskonteringsfaktor samt vækst- rater i terminalperioden. Følsomheden over for ændringer i de anvendte forudsætninger - samlet eller enkeltvis - kan være betydelig.

Ledelsen har, baggrund af resultatudviklingen i 2024/25, vurderet at der har været indikationer værdiforringelse af den foretagne investering i Roblon, s.r.o. Der er derfor foretaget nedskrivningstest pr. 31. oktober 2025, der ikke har givet anledning til regnskabsmæssige nedskrivninger.

Værdien af moderselskabets kapitalandel i Roblon, s.r.o. i balancen udgør i 54,4 mDKK pr. 31. oktober 2025 (54,4 mDKK).

Andre kapitalandele (præferenceaktie)

Andre kapitalandele, der er aktier i unoterede virksomheder, måles ved første indregning til dagsværdi, tillagt omkostninger handelsdatoen og måles efterfølgende til dagsværdi (niveau 3 i dagsværdihierakiet) i resultatopgørelsen.

Som led i salget af datterselskabet Roblon US Inc. har Roblon opretholdt ejerskab af én aktie i det frasolgte selskab (nu Granite Falls Composites Inc.), hvortil der er tilknyttet særlige udbytterettigheder i en årrække. Der er foretaget vurdering af den fremtidige indtjeningsevne og pengestrømme for Granite Falls Composites Inc., som ikke berettiger indregning af værdi af præferenceaktien.

Værdien af Roblons præferenceaktie i det frasolgte dattersel-skab er således optaget til 0 mDKK i Roblons balance.

Værdiansættelsen er sket baggrund af de gennemførte beregninger og de usikkerheder, som er tilknyttet tidspunktet og størrelsen af eventuelle fremtidige udbyttebetalinger og/eller provenu ved salg af selskabet.

Udskudte skatteaktiver

Der er foretaget regnskabsmæssige skøn ved værdiansæt-telsen af udskudte skatteaktiver, som er beskrevet i note 21 vedrørende udskudte skatteaktiver og -forpligtelser. Der henvises til noten for yderligere oplysninger.

Langfristet udlån

Tilgodehavende i Granite Falls Composites Inc. indgår i Roblons langfristede tilgodehavender til amortiseret kostpris. Der indgår væsentlige skøn i vurderingen af værdiansættelsen af lånet, ledelsens skøn er baseret indhentning af ekstern kreditvurdering, Roblons kendskab til markedet som Granite Falls Composites Inc. opererer i, samt dialog med selskabets ledelse omkring drift og forventninger til fremtiden.

69

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

3. Nettoomsætning og segmentoplysninger

Koncernens nettomsætning består primært af salg af varer og manufacturing services, som anvendes af selskabets kunder i

deres frembringelse af produkter eller i en projektsammenhæng.

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

Nettoomsætning fra eksterne kunder:

Fordelt produktgrupper

FOC

44.229

59.962

18.135

29.536

Composite

192.663

185.478

165.607

156.672

I alt

236.892

245.440

183.742

186.208

Fordelt produkttyper

Salg af varer

164.634

171.842

138.540

142.591

Lønarbejde (Manufacturing services)

72.258

73.598

45.202

43.617

I alt

236.892

245.440

183.742

186.208

Fordelt geografiske områder

Danmark

8.856

12.657

8.056

11.836

Storbritannien

42.512

46.252

40.433

43.354

Finland

37.163

33.173

36.480

32.174

Øvrige Europa

71.558

84.016

31.109

40.111

Asien

17.089

21.981

8.175

11.926

Brasilien

50.213

39.529

50.213

39.529

USA

9.501

7.832

9.276

7.278

I alt

236.892

245.440

183.742

186.208

Af koncernens langfristede aktiver er 35,9 mDKK (38,5 mDKK) placeret i Danmark og 54,1 mDKK (54,4 mDKK) placeret i Tjekkiet.

Flere af Roblons kunder er koncerner med flere produktionsselskaber. Opgørelse af omsætning til enkeltkunder er opgjort som den samlede omsætning til alle selskaber, der indgår i den enkelte kundes koncern.

Ud af koncernens samlede omsætning tegner to enkeltkunder sig for mere end 10% af koncernens samlede omsætning.

Omsætning til disse kunder udgør henholdsvis 54,9 mDKK og 54,4 mDKK. Sidste år tegnede tre enkeltkunder sig for mere end 10% af koncernens samlede omsætning. Omsætning til disse kunder udgjorde 53,1 mDKK, 45,0 mDKK og 25,9 mDKK.

Udviklingen i CZK/DKK har påvirket koncernens rapporterede nettoomsætning negativt med 0,0 mDKK (0,5 mDKK) i forhold til en forventet CZK/DKK valutakurs 30.

4. Vareforbrug

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

Vareforbrug

90.479

96.006

66.883

71.162

Ændring i nedskrivning af varebeholdninger

2.623

4.446

1.766

4.446

Tilbageførte nedskrivninger varebeholdninger

-2.470

-4.313

-2.470

-4.313

I alt

90.632

96.139

66.179

71.295

5. Arbejde udført for egen regning og opført under aktiver

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

Arbejde udført for egen regning opført under immaterielle aktiver, jf. note 14

615

187

615

187

Arbejde udført for egen regning opført under materielle aktiver, jf. note 15

348

789

348

789

I alt

963

976

963

976

6. Andre driftsindtægter

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

Fortjeneste/tab ved salg af anlægsaktiver

-54

-35

-54

-285

Administrationsbidrag datterselskaber

-

-

5.511

8.420

Leje indtægt

23

75

18

71

Forligsbeløb

1.306

-

1.306

-

Administrative serviceydelser til køber af frasolgte aktiviteter

39

-

39

-

I alt

1.314

40

6.820

8.206

70

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

7. Honorar til generalforsamlingsvalgt revisor

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

PwC

Honorar for lovpligtig revision af årsregnskabet

1.219

1.097

988

648

Honorar for skatterådgivning

83

65

-

-

Honorar for andre ydelser

281

63

281

63

I alt

1.583

1.225

1.269

711

Honorar for skatterådgivning og andre ydelser leveret af PricewaterhouseCoopers til koncernen udgør tDKK 364 (tDKK 128) og består af AI baseret IT-sikkerhedsovervågning og regnskab- og skattemæssig rådgivning.

8. Personaleomkostninger

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

Gager og lønninger

66.255

72.536

55.007

57.990

Bidragsbaserede pensioner

9.456

9.112

5.273

4.990

Andre omkostninger til social sikring

1.741

1.637

1.210

1.206

Omkostningsrefusion modtaget fra offentlige myndigheder

-393

-744

-393

-744

I alt

77.059

82.541

61.097

63.442

Gager til moderselskabets bestyrelse

1.210

1.210

1.210

1.210

Gager til moderselskabets direktion

6.389

6.263

6.389

6.263

Pensionsbidrag til moderselskabets direktion

550

546

550

546

Vederlag i fratrædelsesperioden til moderselskabets afgående administrerende direktør

-

3.221

-

3.221

Total gager og pension til moderselskabets direktion

6.939

10.030

6.939

10.030

Total gager og pension til moderselskabets bestyrelse og direktion

8.149

11.240

8.149

11.240

Gager til ledende medarbejdere

9.723

10.264

8.316

8.198

Pensionsbidrag til ledende medarbejdere

1.349

1.464

839

785

Vederlag i fratrædelsesperioden til afgående General Manager i koncernens tjekkiske datterselskab

-

1.151

-

-

Total gager og pension til ledende medarbejdere

11.072

12.879

9.155

8.983

Total gager og pension for bestyrelse, direktion og ledende medarbejdere

19.221

24.119

17.304

20.223

Koncernen har alene bidragsbaserede pensionsordninger og indbetaler løbende bidrag til et uafhængigt pensionsselskab og har ikke nogen risiko med hensyn til den fremtidige udvikling i rente, inflation, dødelighed, invaliditet m.v. for vidt angår det beløb, der til sin tid skal udbetales til medarbejderen.

Gennemsnitligt antal fuldtidsbeskæftigede

176

182

76

79

71

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

9. Særlige poster

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

Tab/nedskrivning af kapitalandele i dattervirksomheder

-

-

-76.657

-39.520

Kassation af lagervarer

-158

-

-158

-

Nedskrivning af anlægsaktiver

-3.716

-

-3.716

-

I alt

-3.874

0

-80.531

-39.520

Tab/nedskrivning af kapitalandele i dattervirksomheder består af nedskrivning af mellemværende og investeret kapital i det frasolgte amerikanske datterselskab Roblon US Inc. 45,6 mDKK. Hertil nedskrivning af kapitalandel 25,7 mDKK (39,5 mDKK), samt rådgiveromkostninger 5,4 mDKK vedrørende gennemført frasalg af datterselskabet.

Tab/nedskrivning vedrørende det amerikanske datterselskab Roblon US Inc. er for koncernen rapporteret som ophørende aktivitet og fremgår af note 28 Ophørende aktiviteter.

Roblon har i 2024/25 besluttet at indstille produktion og markedsføring af produktkategori til det europæiske FOC-marked, hvorpå der ikke tidligere er realiseret nogen væsentlig omsætning. Den regnskabsmæssige konsekvens af beslutningen er, at der under særlige poster er omkostningsført 3,9 mDKK, som vedrører nedskrivning af produktionsanlæg og produktudviklings-projekt samt et mindre tab varebeholdninger.

10. Finansielle indtægter

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

Andre renteindtægter

668

57

668

57

Renteindtægter fra dattervirksomheder

-

-

1.745

2.763

Finansielle indtægter indregnet til amortiseret kostpris

668

57

2.413

2.820

I alt finansielle indtægter

668

57

2.413

2.820

11. Finansielle omkostninger

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

Andre renteudgifter

85

88

85

88

Renter, kreditinstitutter

-

17

596

1.274

Renter leasingforpligtelse

41

43

35

30

Valutakurstab og-regulering (netto)

718

1.942

6.655

2.039

Finansielle omkostninger indregnet til amortiseret kostpris

844

2.090

7.371

3.431

I alt finansielle omkostninger

844

2.090

7.371

3.431

72

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

12. Skat af årets resultat

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

Årets skat kan opdeles således:

Skat af årets resultat af fortsættende aktiviteter

6.438

6.220

3.615

5.869

Skat vedrørende ophørte aktiviteter

-3.375

3.576

-

148

Skat af årets resultat

3.063

9.796

3.615

6.017

Skat af årets resultat fremkommer således:

Aktuel skat

4.018

7.151

4.032

7.151

Totalindkomst skat

-

-198

-

-

Udskudt skat

-1.130

3.136

-592

-893

Regulering af skat vedrørende tidligere år

175

-293

175

-241

3.063

9.796

3.615

6.017

Beregnet skat af resultat før skat

-2.431

80

-11.187

-2.248

Skatteeffekt af:

Ikke fradragsberettigede poster

4.389

9.266

14.391

8.694

Øvrige reguleringer

892

885

236

-188

Regulering af skat vedrørende tidligere år

29

-85

29

-137

Regulering af udskudt skat vedrørende tidligere år

146

-378

146

-104

Forskel i skattesatser

38

28

-

-

I alt

3.063

9.796

3.615

6.017

Effektiv skatteprocent af fortsættende aktiviteter

23,4%

22,9%

-7,1%

-53,9%

Roblon koncernens selskaber opererer i lande med en skatteprocent 15% eller derover.

13. Resultat pr. aktie (DKK)

Koncern

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

Årets resultat af fortsættende aktiviteter

21.087

20.998

Årets resultat af ophørende aktiviteter efter skat

-49.634

-30.628

Antal A-aktier á DKK 200

27.775

27.775

Antal B-aktier á DKK 20

1.510.400

1.510.400

Beregnet antal totale aktier (A-aktier omregnet med faktor 10 til 277.750 stk.)

1.788.150

1.788.150

A aktiers forholdsmæssige andel af beregnet antal totale aktier

15,5%

15,5%

Resultat pr. A-aktie fortsættende aktiviteter

117,7

117,2

Resultat pr. A-aktie ophørende aktiviteter

-277,0

-170,9

Resultat pr. A-aktie fortsættende og ophørende aktiviteter

-159,3

-53,7

B aktiers forholdsmæssige andel af beregnet antal totale aktier

84,5%

84,5%

Resultat pr. B-aktie fortsættende aktiviteter

11,8

11,7

Resultat pr. B-aktie ophørende aktiviteter

-27,8

-17,1

Resultat pr. B-aktie fortsættende og ophørende aktiviteter (EPS)

-16,0

-5,4

73

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

14. Immaterielle aktiver

Bortset fra produktudviklingsprojekter under udførelse anses alle andre immaterielle anlægsaktiver for at have bestemmelige brugstider, som aktiverne afskrives over. jf. beskrivelsen af anvendt regnskabspraksis i note 32.

Produktudviklingsprojekter under udførelse testes årligt for værdiforringelse. Testen baseres en tilbagediskonteret kapital-værdi af aktivernes forventede pengestrømme over aktivernes forventede levetid. Pengestrømmene er baseret ledelsesgod-kendt budget og strategiplaner samt en diskonteringsfaktor 11% (11%).

Nedskrivningen af produktudviklingsprojekter beløb sig til 1,5 mDKK (0,0 mDKK).

Færdiggjorte produktudviklingsprojekter testes samme måde som produktudviklingsprojekter under udførelse for værdifor-ringelse, såfremt der er indikationer værdiforringelse.

Der er i regnskabsåret 2024/25 omkostningsført udviklingsomkostninger for 7,8 mDKK (7,3 mDKK).

Ledelsen har endvidere vurderet at der har været indikationer værdiforringelse af kunderelationer i Roblon, s.r.o. i Tjekkiet. Derfor er der foretaget nedskrivningstest pr. 31. oktober 2025 af kunderelationer i Roblon, s.r.o. Pengestrømme i nedskrivning-stesten er baseret ledelsesgodkendte budget og strategiplaner, samt en diskonteringsfaktor 11%. Nedskrivningstest har ikke givet anledning til regnskabsmæssige nedskrivninger.

Andre immaterielle aktiver består af udviklet cloudbaseret IT-løsning og software og testes samme måde som udviklingspro-jekter under udførelse for værdiforringelse, såfremt der er indikationer værdiforringelse.

74

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

14. Immaterielle aktiver fortsat

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

Færdiggjorte produkt-udviklings-projekter

Produkt-udviklings-projekter under udførelse

Kunde-relationer

Andre immaterielle aktiver

Færdiggjorte produkt-udviklings-projekter

Produkt-udviklings-projekter under udførelse

Andre immaterielle aktiver

Kostpris 01.11.2024

12.085

2.441

1.400

13.076

12.085

2.441

12.807

Tilgang af egenudviklede aktiver

-

615

-

-

-

615

-

Tilgang i øvrigt

-

70

-

273

-

70

273

Nedskrivning

-

-1.479

-

-

-

-1.479

-

Kostpris 31.10.2025

12.085

1.647

1.400

13.349

12.085

1.647

13.080

Af- og nedskrivninger 01.11.2024

8.978

-

397

12.634

8.978

-

12.365

Årets afskrivninger

2.032

-

140

337

2.032

-

337

Af- og nedskrivninger 31.10.2025

11.010

0

537

12.971

11.010

0

12.702

Regnskabsmæssig værdi 31.10.2025

1.075

1.647

863

378

1.075

1.647

378

75

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

14. Immaterielle aktiver fortsat

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

Færdiggjorte produkt-udviklings-projekter

Produkt-udviklings-projekter under udførelse

Kunde-relationer

Andre immaterielle aktiver

Færdiggjorte produkt-udviklings-projekter

Produkt-udviklings-projekter under udførelse

Andre immaterielle aktiver

Kostpris 01.11.2023

12.085

2.432

11.808

17.427

12.085

2.432

12.637

Tilgang af egenudviklede aktiver

-

187

-

-

-

187

-

Tilgang i øvrigt

-

63

-

-

-

63

-

Nedskrivning

-

-71

-

-

-

-71

-

Kursregulering

-

-

-258

-112

-

-

-

Overførsel

-

-170

-

170

-

-170

170

Overført til aktiver bestemt for salg1

-

-

-10.150

-4.409

-

-

-

Kostpris 31.10.2024

12.085

2.441

1.400

13.076

12.085

2.441

12.807

Af- og nedskrivninger 01.11.2023

6.862

71

7.110

13.720

6.862

71

10.948

Tilbageførsel ved afgang

-

-71

-

-

-

-71

-

Årets afskrivninger

2.116

-

1.036

2.242

2.116

-

1.417

Kursregulering

-

-

-169

-60

-

-

-

Overført til aktiver bestemt for salg1

-

-7.580

-3.268

-

-

-

Af- og nedskrivninger 31.10.2024

8.978

0

397

12.634

8.978

0

12.365

Regnskabsmæssig værdi 31.10.2024

3.107

2.441

1.003

442

3.107

2.441

442

1 Overførte aktiver vedrører varemærker i Roblon US Inc.

76

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

15. Materielle aktiver

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

Grunde og bygninger

Produktions-anlæg og maskiner

Andre anlæg, drifts-materiel og inventar

Materielle aktiver under udførelse

Leasing- aktiver

Grunde og bygninger

Produktions-anlæg og maskiner

Andre anlæg, drifts-materiel og inventar

Materielle aktiver under udførelse

Leasing- aktiver

Kostpris 01.11.2024

100.768

144.657

6.659

1.693

2.193

38.720

76.416

5.664

566

1.207

Tilgang af egenudviklede aktiver

-

-

-

348

-

-

-

-

348

-

Tilgang i øvrigt

255

348

669

8.336

1.729

255

348

669

7.089

239

Kursregulering

2.272

2.739

42

53

42

-

-

-

-

-

Overførsler

5.106

3.190

245

-8.541

-

4.891

2.191

170

-7.252

-

Nedskrivning

-

-2.253

-

-317

-

-

-2.253

-317

Afgang

-113

-3.424

-2.392

-

-321

-113

-3.325

-2.392

-

-321

Kostpris 31.10.2025

108.288

145.257

5.223

1.572

3.643

43.753

73.377

4.111

434

1.125

Af- og nedskrivninger 01.11.2024

50.201

112.311

6.422

-

1.128

27.642

56.556

5.430

-

422

Tilbageførsel ved afgang

-113

-3.287

-2.258

-

-321

-113

-3.188

-2.258

-

-321

Kursregulering

955

1.989

42

-

37

-

-

-

-

-

Årets afskrivninger

3.119

6.967

169

-

614

987

4.365

156

-

371

Af- og nedskrivninger 31.10.2025

54.162

117.980

4.375

0

1.458

28.516

57.733

3.328

0

472

Regnskabsmæssig værdi 31.10.2025

54.126

27.277

848

1.572

2.185

15.237

15.644

783

434

653

77

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

15. Materielle aktiver fortsat

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

Grunde og bygninger

Produktions-anlæg og maskiner

Andre anlæg, drifts-materiel og inventar

Materielle aktiver under udførelse

Leasing- aktiver

Grunde og bygninger

Produktions-anlæg og maskiner

Andre anlæg, drifts-materiel og inventar

Materielle aktiver under udførelse

Leasing- aktiver

Kostpris 01.11.2023

95.989

202.429

8.085

15.740

17.210

32.321

95.580

5.867

8.223

499

Tilgang af egenudviklede aktiver

-

-

-

789

-

-

-

-

789

-

Tilgang i øvrigt

-

1.464

-

5.142

1.028

-

1.464

-

3.720

708

Kursregulering

-1.730

-2.693

-61

-194

-390

-

-

-

-

-

Overførsler

6.509

12.128

74

-18.711

-

6.399

5.767

-

-12.166

-

Afgang

-

-26.913

-404

-

-315

-

-26.395

-203

-

-

Overført til aktiver bestemt for salg

-

-41.758

-1.035

-1.073

-15.340

-

-

-

-

-

Kostpris 31.10.2024

100.768

144.657

6.659

1.693

2.193

38.720

76.416

5.664

566

1.207

Af- og nedskrivninger 01.11.2023

47.755

154.937

7.050

-

9.744

26.664

76.471

5.423

-

168

Tilbageførsel ved afgang

-

-25.619

-324

-

-315

-

-25.101

-203

-

-

Kursregulering

-658

-1.854

-46

-

-213

-

-

-

-

-

Årets afskrivninger

3.104

12.652

488

-

2.469

978

5.186

210

-

254

Overført til aktiver bestemt for salg

-

-27.805

-746

-

-10.557

-

-

-

-

-

Af- og nedskrivninger 31.10.2024

50.201

112.311

6.422

0

1.128

27.642

56.556

5.430

0

422

Regnskabsmæssig værdi 31.10.2024

50.567

32.346

237

1.693

1.065

11.078

19.860

234

566

785

78

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

16. Leasing

Roblons leasing aktivitet for fortsættende aktiviteter består af lejemål af lagerlokaler i det tjekkiske datterselskab Roblon, s.r.o.

I moderselskabet består leasing aktiver udelukkende af biler og driftsmidler.

Resultatopgørelsesposter der vedrører leasing

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

Leasing omkostninger til kontrakter med kort løbetid

632

540

632

540

Afskrivning leasede bygninger

281

251

-

-

Afskrivning leasede andre anlæg, driftsmidler og inventar

371

254

371

254

Renteomkostninger relateret til leasingforpligtelser

41

43

35

30

I alt

1.325

1.088

1.038

824

Balanceposter der vedrører leasing

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

Grunde og bygninger

Andre anlæg, drifts-materiel og inventar

Andre anlæg, drifts-materiel og inventar

Kostpris 01.11.2024

986

1.207

1.207

Tilgang

1.490

239

239

Afgang

-

-321

-321

Kursregulering

42

-

-

Kostpris 31.10.2025

2.518

1.125

1.125

Afskrivning 01.11.2024

706

422

422

Tilbageførsel ved afgang

-

-321

-321

Årets afskrivninger

243

371

371

Kursregulering

38

-

-

Afskrivninger 31.10.2025

987

472

472

Regnskabsmæssig værdi 31.10.2025

1.531

653

653

Balanceposter der vedrører leasing fortsat

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

Grunde og bygninger

Andre anlæg, drifts-materiel og inventar

Andre anlæg, drifts-materiel og inventar

Kostpris 01.11.2023

15.439

1.771

499

Tilgang

-

1.028

708

Afgang

-

-315

-

Kursregulering

-358

-32

-

Overført til aktiver bestemt for salg

-14.095

-1.245

-

Kostpris 31.10.2024

986

1.207

1.207

Afskrivning 01.11.2023

8.457

1.287

168

Tilbageførsel ved afgang

-

-315

-

Årets afskrivninger

1.991

479

254

Kursregulering

-198

-15

-

Overført til aktiver bestemt for salg

-9.544

-1.014

-

Afskrivninger 31.10.2024

706

422

422

Regnskabsmæssig værdi 31.10.2024

280

785

785

Leasing aktivernes levetid er vurderet ud fra leasingkontraktens betingelser. Såfremt der i leasingaftalen indgår muligheder for at forlænge leasingperioden vurderer ledelsen den periode, hvor det er rimeligt sikkert, at kontrakten bliver forlænget. Roblons lejemål af lagerlokaler i Tjekkiet er levetiden ifølge lejekontrakt 5 år.

Beskrivelsen af omfanget af koncernens leasingkontrakter, eksponering over for potentielle pengestrømme samt koncernens proces for fastlæggelse af diskonteringssats er beskrevet i anvendt regnskabspraksis note 32.

79

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

16. Leasing fortsat

Udvikling i leasingforpligtelser

Beløb i DKK 1.000

Koncern

Moderselskab

Balance 1. november 2024

1.093

805

Kontante ændringer:

Optagelse af gæld

1.729

239

Afdrag gæld*

-589

-370

Ikke kontante ændringer:

Kursregulering

-28

-

Balance 31. oktober 2025

2.205

674

* Hertil er afdraget 2.012 tDKK ophørende aktiviteter som fremgår af pengestrømsopgørelsen.

Balance 1. november 2023

8.092

330

Kontante ændringer:

Optagelse af gæld

708

708

Afdrag gæld

-2.930

-233

Ikke kontante ændringer:

Kursregulering

269

-

Overført til forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg

-5.046

-

Balance 31. oktober 2024

1.093

805

Pengestrømme fra leasingforpligtelser inklusiv renter

Beløb i DKK 1.000

Koncern

Moderselskab

Mindre end ét år

685

371

Ét til fem år

1.605

347

I alt 31. oktober 2025

2.290

718

Mindre end ét år

3.042

328

Ét til fem år

3.402

509

I alt 31. oktober 2024

6.444

837

17. Kapitalandele i dattervirksomheder

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

Kostpris 01.11.

54.441

119.655

Tilgang

-

-

Nedskrivning

-

-39.520

Overført til aktiver bestemt for salg

-

-25.694

Kostpris 31.10.

54.441

54.441

Navn

Hjemsted

Ejerandel

Selskabs- kapital

Roblon, s.r.o.

Tjekkiet

100%

CZK 1.202

Kapitalandel i dattervirksomhed Roblon, s.r.o.

Ledelsen har, baggrund af resultatudviklingen i 2024/25, vurderet at der har været indikationer værdiforringelse af den foretagne investering i Roblon, s.r.o.

Derfor er der foretaget nedskrivningstest pr. 31. oktober 2025, der ikke har givet anledning til regnskabsmæssige nedskrivninger.

80

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

18. Varebeholdninger

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

Råvarer og hjælpematerialer

16.809

26.579

10.943

11.307

Varer under fremstilling

8.124

9.668

6.864

6.878

Fremstillede færdigvarer

8.302

16.872

6.516

5.832

Overført til aktiver bestemt for salg

-

-19.430

-

-

I alt

33.235

33.689

24.323

24.017

Varebeholdninger fortsættende aktiviteter

Råvarer og hjælpematerialer

16.809

17.119

10.943

11.307

Varer under fremstilling

8.124

8.729

6.864

6.878

Fremstillede færdigvarer

8.302

7.841

6.516

5.832

I alt

33.235

33.689

24.323

24.017

Lagernedskrivninger:

Nedskrivninger 01.11.

4.717

6.483

4.718

4.585

Tilbageførsel af tidligere nedskrivninger

-2.470

-4.501

-2.470

-4.313

Årets nedskrivninger

2.623

5.405

1.766

4.446

Overført til aktiver bestemt for salg

-

-2.670

-

-

Nedskrivninger 31.10.

4.870

4.717

4.014

4.718

Lagernedskrivninger for fortsættende aktiviteter

Nedskrivninger 01.11.

4.717

4.584

4.718

4.585

Tilbageførsel af tidligere nedskrivninger

-2.470

-4.313

-2.470

-4.313

Årets nedskrivninger

2.623

4.446

1.766

4.446

Nedskrivninger 31.10.

4.870

4.717

4.014

4.718

Koncernen har i alt foretaget nedskrivninger for ukurans for 4,9 mDKK (4,7 mDKK), hvilket modsvarer en nedskrivningsprocent 12,8% (12,3%) af opgjort bruttoværdi af varebeholdningerne.

Moderselskabet har i alt foretaget nedskrivninger for ukurans med 4,0 mDKK (4,7 mDKK), hvilket modsvarer en nedskrivnings-procent 14,2% (16,4%) af opgjort bruttoværdi af varebeholdningerne.

Tilbageførsel af nedskrivninger vedrører varer indgået i produktionen til salg af tidligere nedskrevne varebeholdninger.

19. Tilgodehavender fra salg

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

Tilgodehavender fra salg

37.485

71.288

30.722

49.052

Overført til aktiver bestemt for salg

-

-14.369

-

-

Tilgodehavender fra salg

37.485

56.919

30.722

49.052

Af de samlede tilgodehavender fra salg er 29,4 mDKK (58,7 mDKK) sikret ved remburs, anden sikkerhed stillet af trediemand eller kreditforsikret, inklusiv ophørende aktivitet.

Der foretages nedskrivninger af tilgodehavender baseret expected credit loss-model, det opgjorte behov for nedskrivning er 1,0 mDKK (0,4 mDKK). Nedskrivninger foretages til opgjort nettorealisationsværdi. Der henvises i øvrigt til note 24 Finansielle risici afsnittet om kreditrisici.

Hensættelser 01.11

444

614

444

614

Tilbageførte hensættelser

-

-132

-

-132

Årets konstaterede tab

-

-38

-

-38

Årets hensættelser til dækning af tab

582

19

-

-

Overført til aktiver bestemt for salg

-

-19

-

-

Hensættelser 31.10

1.026

444

444

444

81

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

20. Aktiekapital

Antal stk.

Nominel værdi, Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

Aktiekapital

A-aktier, nom. stk. værdi DKK 200

27.775

27.775

5.555

5.555

B-aktier, nom. stk. værdi DKK 20

1.510.400

1.510.400

30.208

30.208

I alt

35.763

35.763

Hvert A-aktiebeløb DKK 200 giver 100 stemmer

Hvert B-aktiebeløb DKK 20 giver 1 stemme

B-aktien er ved aktiesplit den 25.03.2013 ændret fra en aktiestørrelse DKK 100 til DKK 20 pr. stk for at forøge aktiens likviditet.

Aktiekapitalen er fuldt indbetalt.

A-aktierne er ikke børsnoterede.

B-aktierne er børsnoterede. Såfremt der deklareres udbytte tilkommer der B-aktiekapitalen ret til et forlods udbytte 8% af deres aktiers pålydende.

Et eventuelt yderligere udbytte tilfalder herefter A-aktiekapitalen, indtil disse har modtaget et udbytte 8% af deres pålydende, hvorefter et eventuelt overskydende udbytte fordeles forholdsmæssigt ligeligt til alle aktier uden hensyn til aktieklassen.

Kapitalstyring

Ledelsen vurderer løbende behovet for tilpasning af kapitalstrukturen og ledelsen prioriterer en soliditetsgrad 40 % eller derover for at kunne bevare størst mulig handlefrihed i alle situationer. Soliditeten i koncernen udgør pr. 31. oktober 2025 75,3 % (71,4 %).

Koncernen tilstræber at give sine aktionærer et løbende afkast af deres investering under hensyntagen til fornøden konsolidering af egenkapitalen som grundlag for virksomhedens fremtidige udvikling. Bestyrelsen indstiller, at der udbetales udbytte for 2024/25.

baggrund af disse overvejelser anses det nuværende kapitalberedskab for at være passende til den aktuelle økonomiske situation.

Udbyttepolitik

Selskabet har til hensigt, at der udbetales udbytte 40-50 % af årets resultat. Derudover kan bestyrelsen indstille til general-forsamlingen, at der udbetales ekstraordinært udbytte for et specifikt regnskabsår.

21. Udskudte skatteaktiver og -forpligtelser

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

Udskudt skat 01.11.

-3.152

5.583

-2.709

-3.706

Regulering primo

-146

176

-146

104

Årets udskudte skat indregnet i årets resultat

1.130

-2.952

592

893

Kursregulering

-5

-238

-

-

Overført til aktiver bestemt for salg

-

-5.721

-

-

Udskudt skat 31.10.

-2.173

-3.152

-2.263

-2.709

Udskudte skatteaktiver

4.087

10.496

-

-

Udskudte skatteforpligtelser

-6.260

-7.927

-2.263

-2.709

Overført til aktiver bestemt for salg

-

-5.721

-

-

Udskudt skat 31.10., netto

-2.173

-3.152

-2.263

-2.709

Det hensatte beløb til udskudt skat vedrører:

Kortfristede aktiver

572

778

572

778

Immaterielle aktiver

846

1.556

682

1.318

Materielle aktiver

3.616

3.725

1.194

1.489

Fremførbart underskud

-2.465

-7.620

-

-

Kortfristede forpligtelser

-248

-132

-37

-

Langfristede forpligtelser

-148

-876

-148

-876

Overført til aktiver bestemt for salg

-

5.721

-

-

I alt

2.173

3.152

2.263

2.709

Koncernens udskudte skatteaktiver pr. 31. oktober 2025 vedrører hovedsageligt skattemæssigt underskud til senere udnyttelse i koncernens tjekkiske datterselskab. De skattemæssige underskud skyldes akkumulerede driftsunderskud og investeringer i forbindelse med den gennemførte udflytning af FOC-forretningen fra moderselskabet til det tjekkiske datterselskab.

Det vurderes overvejende sandsynligt, at der over en kortere årrække genereres indtjening i et sådant omfang at det opførte skatteaktiv kan realiseres.

82

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

22. Kreditinstitutter

Udvikling i gæld til kreditinstitutter

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

Gæld pengeinstitut

Prioritetsgæld realkredit

Driftskredit

I alt

Prioritetsgæld realkredit

Driftskredit

I alt

Balance 1. november 2024

27.152

8.669

-

35.821

8.669

-

8.669

Kontante ændringer:

Afdrag gæld

-3.627

-400

-

-4.027

-400

-

-400

Ikke kontante ændringer:

Kursregulering

33

-

-

33

-

-

0

Balance 31. oktober 2025

23.558

8.269

-

31.827

8.269

-

8.269

Gæld til kreditinstitutter er indregnet således i balancen:

Langfristede forpligtelser

-

7.858

-

7.858

7.858

-

7.858

Kortfristede forpligtelser

23.558

411

-

23.969

411

-

411

Regnskabsmæssig værdi 31. oktober 2025

23.558

8.269

-

31.827

8.269

-

8.269

Balance 1. november 2023

30.801

9.059

54.973

94.833

9.059

54.973

64.032

Kontante ændringer:

Afdrag gæld

-2.741

-390

-

-3.131

-390

-

-390

Tilbagebetaling af driftskredit

-

-

-54.973

-54.973

-

-54.973

-54.973

Ikke kontante ændringer:

Kursregulering

-908

-

-

-908

-

-

-

Balance 31. oktober 2024

27.152

8.669

-

35.821

8.669

-

8.669

Gæld til kreditinstitutter er indregnet således i balancen:

Langfristede forpligtelser

23.552

8.269

-

31.821

8.269

-

8.269

Kortfristede forpligtelser

3.600

400

-

4.000

400

-

400

Regnskabsmæssig værdi 31. oktober 2024

27.152

8.669

-

35.821

8.669

-

8.669

83

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

22. Kreditinstitutterfortsat

Pengestrømme af gæld til kreditinstitutter

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

Gæld pengeinstitut

Prioritetsgæld realkredit

Driftskredit

I alt

Prioritetsgæld realkredit

Driftskredit

I alt

Mindre end ét år

27.824

717

-

28.541

717

-

717

Ét til fem år

-

2.815

-

2.815

2.815

-

2.815

Mere end fem år

-

7.520

-

7.520

7.520

-

7.520

I alt 31. oktober 2025

27.824

11.052

-

38.876

11.052

-

11.052

Mindre end ét år

4.967

722

-

5.689

722

-

722

Ét til fem år

17.963

2.836

-

20.799

2.836

-

2.836

Mere end fem år

9.925

8.216

-

18.141

8.216

-

8.216

I alt 31. oktober 2024

32.855

11.774

-

44.629

11.774

-

11.774

Forfaldsanalysen er baseret alle udiskonterede pengestrømme inkl. estimerede rentebetalinger. Rentebetalinger er esti-meret baseret de nuværende markedsforhold.

Koncernen har per 31. oktober 2025 klassificeret alt bankgæld i det tjekkiske datterselskab som kortfristede forpligtelser, idet datterselskabet ikke har levet op til de aftalte indtjeningsmål (EBITDA) i henhold til aftalegrundlaget (covernants) med lokal bank.

Datterselskabet er i dialog med den tjekkiske bank om at opnå dispensation, som forventes givet baggrund af selskabets rettidige betaling af renter og afdrag, samt tiltag for at imødekomme indtjeningsmål (EBITDA) og positive pengestrømme frem-adrettet. Det forventes ikke, at der stilles nye krav til covernants baggrund af dispensationen.

Dispensationen vil betyde at 19,9 mDKK af de 24,0 mDKK under kortfristede forpligtelser får forfald efter 31. oktober 2026.

84

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

23. Andre hensatte forpligtelser

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

Andre hensatte forpligtelser 01.11.

106

590

106

162

Tilgang i perioden

401

543

61

-

Forbrugt i perioden

-

-484

-

-56

Overført til forpligtelser tilknyttet aktiver bestemt for salg

-

-543

-

-

Andre hensatte forpligtelser 31.10.

507

106

167

106

Andre hensatte forpligtelser består af garantiforpligtelser, der forventes forbrugt inden for 1 år.

Garantiforpligtelser vedrørende solgte varer, der leveres med garanti. De hensatte beløb er baseret konkrete vurderinger af afhjælpsomkostningerne.

24. Finansielle risici

Roblon er som følge af sin drift og investeringer eksponeret overfor en række finansielle risici, herunder markedsrisici (valuta- og renterisici), likviditetsrisici og kreditrisici. Rammerne for den finansielle risikostyring er fastlagt i koncernens valuta-, likviditets-, finansierings- og kreditpolitik.

Det er Roblons politik at operere med en lav risikoprofil, således at valtua-, rente- og kreditrisici kun opstår i forbindelse med kommercielle forhold. Det er koncernens politik ikke at foretage aktiv spekulation i finansielle risici.

Roblons styring af finansielle risici overvåges løbende af koncernens ledelse, og politikker opdateres anledningsvist og godkendes af bestyrelsen.

Koncern

Beløb i DKK 1.000

31.10. 2025

31.10. 2024

Specifikation af finansielle aktiver og forpligtelser

Langfristet udlån

33.213

-

Tilgodehavender fra salg

37.485

56.919

Andre tilgodehavender

2.538

2.077

Likvide beholdninger

35.156

17.904

Finansielle aktiver målt til amortiseret kostpris

108.392

76.900

Leasingforpligtelse

2.205

1.093

Gæld til kreditinstitutter

31.827

35.821

Modtagne forudbetalinger

331

1.339

Leverandører af varer og tjenesteydelser

4.399

4.662

Finansielle forpligtelser, der måles til amortiseret kostpris

38.762

42.915

Koncernens likviditetsreserve består af likvide beholdninger og uudnyttede kreditfaciliteter.

Forfaldsoversigt for finansielle forpligtelser.

Koncern

Beløb i DKK 1.000

31.10. 2025

31.10. 2024

Mindre end ét år

33.642

12.018

Ét til fem år

3.162

21.308

Mere end fem år

7.520

18.141

I alt

44.324

51.467

Relevante forhold vedrørende koncernens risikostyring er beskrevet i efterfølgende afsnit.

85

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

Valutarisici

En stor del af Roblons omsætning, produktions- og kapacitetsomkostninger faktureres og betales i fremmedvaluta og hoved-sageligt EUR og USD. Transaktioner i koncernens datterselskab sker primært i EUR og CZK. Alle aktiver og al gæld i dattersel-skabs balance er nomineret i CZK.

Koncernens tilgodehavende i Granite Falls Composites Inc. er nomineret i USD, og der er ikke foretaget valutakurssikring af lånet.

Roblons valutapolitik er at sikre, at DKK og EUR anvendes i størst muligt omfang ved samhandel, da EUR ikke anses som risi-kofyldt grund af fastkurspolitikken. Som følge af udsving i USD og CZK mod DKK vil dette kunne have indflydelse Roblons finansielle stilling og resultat.

Koncernens valutapolitik giver mulighed for at afdække risici ved indgåelse af valutaterminsforretninger eller andre relevante instrumenter. grund af niveauet i koncernens samlede eksponeringer har ledelsen vurderet, at der ikke har været grundlag for at indgå i forretninger til afdækning af risici. Ledelsen vurderer løbende behovet for afdækning af valutarisici, der har i regn-skabsåret ikke været behov herfor.

Koncernens valutapositioner pr. 31.10.2025 opgjort i danske kroner:

Beløb i DKK 1.000

Tilgode-havender/ likvider

Gælds-forplig-telser*

Netto-position

Valuta

EUR

61.495

-24.314

37.181

USD

37.772

307

38.079

GBP

162

-

162

SEK

-

-5

-5

CZK

946

-594

352

I alt

100.375

-24.606

75.769

Et fald 10% i USD valutakursen pr. balancedagen vil påvirke totalindkomst og egenkapital negativt med ca. 3,8 mDKK (4,3 mDKK)

En stigning 10% i USD valutakursen pr. balancedagen vil påvirke totalindkomst og egenkapital positivt med ca. 3,8 mDKK (4,3 mDKK)

Et fald 10% i CZK valutakursen pr. balancedagen vil påvirke totalindkomst og egenkapital positivt med ca. 35 tDKK (30 tDKK).

En stigning 10% i CZK valutakursen pr. balancedagen vil påvirke totalindkomst og egenkapital negativt med ca. 35 tDKK (30 tDKK).

24. Finansielle risici fortsat

Koncernens valutapositioner pr. 31.10.2024 opgjort i danske kroner:

Beløb i DKK 1.000

Tilgode-havender/ likvider

Gældsfor-pligtelser

Netto-position

Valuta

EUR

65.224

-2.699

62.525

USD

45.600

-2.283

43.317

GBP

160

-

160

CZK

357

-692

-335

I alt

111.341

-5.674

105.667

Valutapositioner 31.10.2024 indeholder tilgodehavender/likvider og gældsforpligtelser for fortsættelse aktivteter, samt aktiver bestemt for salg.

Koncernens tilgodehavender fra salg og leverandørgæld forfalder normalt senest 3 måneder efter levering.

86

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

24. Finansielle risici fortsat

Beløb i DKK 1.000

Valuta

Rente

Kreditmax i DKK

Træk pr. 31.10.2024

Driftskredit

DKK

Danske BOR 3 mdr. + margin

1.000

-

Driftskredit

DKK

CIBOR 3 mdr. + margin

80.000

-

Driftskredit (tEUR 400)

EUR

EURIBOR 1 mdr. + margin

2.984

-

I alt

83.984

0

Beløb i DKK 1.000

Valuta

Rente

Hovedstol

Restgæld pr. 31.10.2024

Gæld til kreditinstitut

DKK

Fast forrentet

9.861

8.669

Gæld til kreditinstitut

EUR

EURIBOR 1 mdr. + margin

12.418

10.628

Gæld til kreditinstitut

EUR

EURIBOR 1 mdr. + margin

18.383

16.524

I alt

40.662

35.821

Driftskreditfaciliteterne forrentes med 1-3-måneders variabel markedsrente tillagt en fast margin. Den samlede rentesats har i 2024/25 været under 4,5% (under 5,3%).

Gæld til kreditinstitutter med variabel rente forrentes med 1-måneds variabel markedsrente tillagt en fast margin. Den samlede rentesats har i 2024/25 være 3,7% (5,2%).

Koncernen har rentebærende gæld i form af ovenstående kreditfaciliteter, hvorfor eksponeringen for udsving i markedsrenterne ud fra en risikobetragtning har nogen betydning.

En stigning i markedsrenten et procentpoint p.a. i forhold til balancedagens renteniveau vil have en negativ indvirkning -0,2 mDKK (-0,3 mDKK) før skat koncernens resultat og egenkapital relateret til renteomkostning driftskreditter og gæld til kreditinstitutter. Beregning er lavet faktisk kredittræk pr. 31. oktober 2025.

Et fald i markedsrenten et procentpoint p.a. i forhold til balancedagens renteniveau vil have en positiv indvirkning 0,2 mDKK (0,3 mDKK) før skat koncernens resultat og egenkapital relateret til renteomkostning driftskreditter og gæld til kreditinstitutter. Beregningen er lavet faktisk kredittræk pr. 31. oktober 2025.

Renterisici

Roblon er som følge af finansiering af investeringer og løbende drift eksponeret over for udsving i renteniveauet.

Roblon afdækker ikke renterisici, den primære eksponering knytter sig til udsving i CIBOR og EURIBOR.

Samlet er 25,4% af koncernens lånefinansiering fastforrentet. Roblon vurderer løbende behov for refinansiering.

Koncernen har 3 kreditfaciliteter. Herudover har koncernen en garanti ramme 3 mDKK.

Beløb i DKK 1.000

Valuta

Rente

Kreditmax i DKK

Træk pr. 31.10.2025

Driftskredit

DKK

Danske BOR 3 mdr. + margin

1.000

-

Driftskredit

DKK

CIBOR 3 mdr. + 1,6250 %

75.000

-

Driftskredit

EUR/USD

EURIBOR 3 mdr. + 1,6250 %

5.000

-

Driftskredit (tEUR 400)

EUR

EURIBOR 1 mdr. + margin

2.987

-

I alt

83.987

0

Beløb i DKK 1.000

Valuta

Rente

Hovedstol

Restgæld pr. 31.10.2025

Gæld til kreditinstitut

DKK

Fast forrentet

9.861

8.269

Gæld til kreditinstitut

EUR

EURIBOR 1 mdr. + margin

12.418

9.598

Gæld til kreditinstitut

EUR

EURIBOR 1 mdr. + margin

18.383

14.693

I alt

40.662

32.560

87

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

24. Finansielle risici fortsat

Likviditetsrisici:

Koncernen sikrer et tilstrækkeligt likviditetsberedskab ved etablering af fornødne kreditfaciliteter. Dette sker ved løbende overvågning og forecast af likviditetsbehovet fra koncernens drift, for at understøtte den løbende finansiering af fremtidig drift og investeringer.

Likviditetsreserven i koncernen er sammensat således:

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

Likvide beholdninger for fortsættende aktiviteter

35.156

17.904

Uudnyttede kreditfaciliteter

83.987

83.984

I alt

119.143

101.888

Kreditrisici

Der er risiko i koncernen i forhold til tilgodehavender fra salg af varer samt tilgodehavende hos Granite Falls Composites Inc. Koncernen foretager kreditvurdering af nye kunder ligesom der løbende foretages revurderinger af bestående kunders kredit-forhold. Der vurderes individuel basis om der skal ske kreditforsikring via Roblons etablerede kreditforsikringsordning, om der skal ske hel eller delvis forudbetaling eller indhentes anden form for sikkerhed for betaling.

Tilgodehavender pr. 31. oktober 2025 er delvis kreditforsikret, og en betydelig del af koncernens tilgodehavender er sikret ved alternativ sikkerhedsstillelse. Kreditkvaliteten af ikke nedskrevne tilgodehavender vurderes at være af høj kvalitet med lav risiko for tab, baseret kendskab til pågældende kunder og koncernens interne kreditvurderingsprocedurer.

Historisk set har koncernen haft relativt små tab debitorer, og risikoen for væsentlige tab de samlede tilgodehavender vurderes at være begrænset. Der henvises i øvrigt til note 19 Tilgodehavender fra salg.

Af de samlede tilgodehavender fra salg er 29,4 mDKK (58,7 mDKK) sikret ved remburs, anden sikkerhed stillet af trediemand eller kreditforsikret.

Tilgodehavende i Granite Falls Composites Inc. indgår i Roblons langfristede tilgodehavender til amortiseret kostpris, og første afdrag gælden påbegyndes i 2028. Koncernen har anvendt den kreditjusterede model til beregning af kreditrisikoen ved indregning af tilgodehavendet. Herunder er expected credit loss-modellen anvendt til vurdering af eventuelt tab tilgodeha-vendet. I expected credit loss-modellen indgår ledelsens skøn af tab tilgodehavendet, samt sandsynligheden for at tabet realiseres. Ledelsens skøn er baseret indhentet ekstern kreditvurdering af selskabet, som viser en positiv rating. Roblons kendskab til markedet og selskabets performance i Roblons ejerskab er også taget i betragtning. Hertil budget og forecast for Granite Falls Composites Inc. for kommende år, der viser en forventning om fremtidig positiv udvikling. Det forventede tab er vurderet til 0,2 mDKK.

Moderselskabets tilgodehavende i datterselskabet Roblon, s.r.o. er i regnskabsåret forøget til 3,2 mDKK pr. 31. oktober 2025 (1,9 mDKK).

Tabsrisikoen for det tjekkiske datterselskab vurderes i henhold til expected credit loss-modellen som lav og i niveauet 0-1 %, hvilket vurderes uvæsentligt for moderselskabets balance. Som følge heraf er der ikke indregnet tab moderselskabets tilgodehavender i datterselskabet.

Tilgodehavender hos datterselskaber forrentes markedsvilkår og er ikke forfaldne.

Tilgodehavender fra salg af varer og tilgodehavender hos datterselskaber fordeler sig således:

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

Tabs-procent

31.10.2025

31.10.2024

Tabs-procent

31.10.2025

31.10.2024

Ej forfaldne

0,5%

29.070

63.011

0,5%

26.204

113.560

Overforfaldne med op til en måned

1,0%

5.123

5.725

1,0%

4.608

2.562

Overforfaldne mellem en og tre måneder

2,0%

744

2.106

2,0%

685

2.099

Overforfaldne mellem tre og seks måneder

4,0%

898

-

4,0%

737

-

Overforfaldne over 6 måneder

8,0%

1.650

446

8,0%

1.650

446

I alt

37.485

71.288

33.884

118.667

Den maksimale kreditrisiko knyttet til tilgodehavender svarer til deres regnskabsmæssige værdi.

Specifikt for overforfaldne tilgodehavender er der for koncernen pr. 31. oktober 2024 hensat 1,0 mDKK (0,4 mDKK) til imødegå-else af tab.

88

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

25. Eventualforpligtelser

Til sikkerhed for modtagne forudbetalinger er der afgivet bankgarantier for 0,7 mDKK (0 mDKK).

Roblon A/S indgår i en dansk sambeskatning med ES Holding Frederikshavn ApS som administrationsselskab. Selskabet hæfter derfor i henhold til selskabsskattelovens regler herom for indkomstskatter mv. for de sambeskattede selskaber og fra og med 1. juli 2012 ligeledes for eventuelle forpligtelser til at indeholde kildeskat renter, royalties og udbytte for de sambeskat-tede selskaber.

Koncernen har optaget et 20-årigt kontantlån med sikkerhed i ejendommen i Gærum, Danmark.

Restgælden lånet er pr. 31. oktober 2025 opgjort til 8,3 mDKK (8,7 mDKK). Den regnskabsmæssige værdi af ejendommen er 15,2 mDKK (11,1 mDKK).

Koncernen har optaget et 7-årigt kontantlån. Restgælden lånet er pr. 31. oktober 2025 opgjort til 8,8 mDKK (10,6 mDKK).

Koncernen har optaget et 10-årigt kontantlån. Restgælden lånet er pr. 31. oktober 2025 opgjort til 14,7 mDKK (16,5 mDKK).

Begge lån er stillet med sikkerhed i ejendommen i Žďár nad sázavouz, Tjekkiet mCZK 100 svarende til 30,7 mDKK (29,5 mDKK).

Den regnskabsmæssige værdi af ejendommen er 32,1 mDKK (32,3 mDKK).

Moderselskabet har overfor det tjekkiske datterselskab afgivet finansiel støtteerklæring. Hensigten hermed er, at sikre den fornødne likviditet til driften af datterselskabet og dets finansielle forpligtelser.

26. Regulering for poster uden likviditetseffekt

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

Fortjeneste/tab ved salg af materielle anlægsaktiver

3.770

-8

3.770

285

Nedskrivning af kapitalandele i dattervirksomheder

-

-

25.692

39.520

Af- og nedskrivninger af materielle og immaterielle aktiver

13.711

24.109

8.581

10.161

Ændring i langfristet tilgodehavende

-33.213

-

-33.213

-

Regulering vedrørende salg af datterselskab

50.305

-

-

-

Hensættelser

-142

59

61

-56

Valutakursregulering

-8.904

-1.693

-6.613

-2.039

I alt

25.527

22.467

-1.722

47.871

27. Ændring i arbejdskapital

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

Ændring i varebeholdninger

-3.124

44.888

-306

25.127

Ændring i tilgodehavender

19.081

11.702

84.060

14.724

Ændring i kortfristede forpligtelser

7.680

-21.197

-1.411

-16.912

I alt

23.637

35.393

82.343

22.939

89

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

28. Ophørende aktiviteter

Den 24. juli 2025 kunne Roblon i selskabsmeddelelse nr. 8 informere om, at salget af koncernens amerikanske datterselskab Roblon US Inc. er gennemført. Selskabets drift frem til frasalget er indregnet som ophørende aktivitet og specificeret i denne note.

Salget af Roblons amerikanske datterselskab blev gennemført følgende hovedvilkår:

Roblon A/S solgte Roblon US Inc. kontant for USD 1. Dog fastholdte Roblon A/S 1 aktie i selskabet, der giver Roblon A/S særlige rettigheder men ikke nogen væsentlig ejerandel i Roblon US Inc.

Som led i aftalen indskød Roblon A/S 1,172 mUSD (ca. 7,7 mDKK) i Roblon US Inc. tidspunktet for frasalgets lukningstids-punkt (closing date)

Roblon A/S’s samlede tilgodehavende hos Roblon US Inc. ca. 12,5 mUSD (ca. 88 mDKK) blev nedskrevet til 5,172 mUSD (ca. 34 mDKK) pr. closing date, og- Tilgodehavende 5,172 mUSD forrentes med 5% p.a., og renten afregnes kvartalsvis- Tilbagebetaling af tilgodehavendet sker over en ti-årlig periode startende 36 mdr. efter closing date

Roblon A/S og køber af Roblon US Inc. indgik en aktionæraftale, der gav Roblon A/S visse beskyttelser og ret til 50% af udloddet udbytte og/eller salgsprovenu ved et frasalg af Roblon US Inc. i de første 13 år efter closing date. Herefter reduceres Roblon A/S’s andel til 25% hhv. 15% de to efterfølgende år, ligesom der er aftalt en mulighed for at køber kan overtage Roblon A/S’s ene aktie i selskabet

Sker der et frasalg af Roblon US Inc. inden 36 mdr. efter closing date forfalder og betales Roblon US Inc.’s gæld til Roblon A/S og herefter tilfalder 60% af salgsprovenuet til Roblon A/S

Efter frasalget har Roblon ikke længere nogle likviditetsmæssige forpligtelser vedrørende det frasolgte amerikanske datterselskab.

Roblons tilgodehavende i det frasolgte amerikanske selskab er nedskrevet fra ca. 12,5 mUSD til 5,2 mUSD og indgår i Roblons langfristede tilgodehavende pr. 31. oktober 2025 med 33,2 mDKK.

Roblon har opretholdt ejerskabet af én aktie med særlige udbytterettigheder (præferenceaktie) i det frasolgte amerikanske datterselskab. Værdien heraf er optaget til 0 mDKK i Roblons balance pr. 31. oktober 2025. Der henvises til note 2 for yderligere information.

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

Resultatopgørelse ophørende aktiviter

Omsætning

67.151

102.159

-

-

Vareforbrug

-36.812

-65.413

-

-

Brutto resultat

30.339

36.746

0

0

Andre driftsindtægter

-

43

-

-

Andre eksterne omkostninger

-8.969

-14.447

-215

-

Personaleomkostninger

-28.175

-38.397

-

-

Tab ved afståelse af virksomhed

-30.010

672

-

672

Resultat af primær drift før af og nedskrivninger (EBITDA)

-36.815

-15.383

-215

672

Af- og nedskrivninger af materielle og immaterielle aktiver

-

-8.479

-

-

Resultat af primær drift (EBIT)

-36.815

-23.862

-215

672

Finansielle omkostninger

-1.762

-2.992

-

-

Resultat før skat

-38.577

-26.854

-215

672

Skat af årets resultat

2.282

-3.774

-

-148

Årets resultat efter skat af ophørende aktiviteter

-36.295

-30.628

-215

524

Akkumuleret valutakursreserve reklassificeret fra egenkapital til resultatopgørelsen

-13.339

-

-

-

Årets resultat af ophørende aktiviteter

-49.634

-30.628

-215

524

90

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

28. Ophørende aktiviteter fortsat

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2022/23

Resultat pr. aktie (DKK)

Resultat af ophørende aktiviteter pr. aktie (EPS)

-29,0

-17,1

Udvandet resultat af ophørende aktiviteter pr. aktie (EPS)

-29,0

-17,1

Anden totalindkomst ophørende aktiviteter

Valutakursreguleringer ved omregning af investeret kapital i datterselskab

-4.969

-900

Valutakursregulering ved omregning af udenlandsk datterselskab

-2.113

-621

Akkumuleret valutakursreserve reklassificeret fra egenkapital til resultatopgørelsen

13.339

-

Skat af anden totalindkomst

1.093

198

Anden totalindkomst af ophørende aktiviteter

7.350

-1.323

Årets totalindkomst af ophørende aktiviteter

-42.284

-31.951

Ophørende aktiviteter har påvirket pengestrømsopgørelsen således:

Pengestrøm fra driftsaktivitet

-1.232

-8.635

Pengestrøm til investeringsaktivitet

-67

-1.299

Pengestrøm fra finansieringsaktivitet

-2.107

8.779

Pengestrøm i alt fra ophørende aktiviteter

-3.406

-1.155

Regulering for poster uden likviditetseffekt for ophørende aktiviteter beløber sig til 32,8 mDKK, og relaterer sig til nedskreven gæld til moderselskab.

Koncern

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

2024/25

2023/24

Aktiver bestemt for salg

Immaterielle aktiver

-

3.711

-

-

Materielle aktiver

-

20.098

-

-

Finansielle anlægsaktiver

-

7.186

-

25.694

Varebeholdninger

-

19.430

-

-

Tilgodehavender

-

14.627

-

-

Likvide beholdninger

-

3.406

-

-

Aktiver bestemt for salg i alt

0

68.458

0

25.694

Udskudt skat

-

1.465

-

-

Leasingforpligtelser

-

5.046

-

-

Leverandører af varer og tjenesteydelser

-

3.019

-

-

Anden gæld

-

1.757

-

-

Forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg i alt

0

11.287

0

0

91

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

29. Nærtstående parter

Roblons nærtstående parter med betydelig indflydelse omfatter koncernens bestyrelse, direktion og ledende medarbejdere samt disse personers nærmeste familiemedlemmer.

Endvidere omfatter nærtstående parter betydende aktionærer, som har bestemmende indflydelse i koncernen og datterselska-berne Roblon US Inc. og Roblon, s.r.o.

Der henvises til koncerndiagram side 7.

Roblon A/S indgår i koncernregnskabet for ES Holding Frederikshavn ApS.

Bestyrelse og direktion

Ledelsens aflønning er omtalt i note 8.

Aktionærer med bestemmende indflydelse i koncernen

ES Holding Frederikshavn ApS, Prøvestens allé, 3450 Allerød, ejer A-aktierne i Roblon A/S og har den bestemmende indflydelse i koncernen.

Der har ikke været transaktioner med ES Holding Frederikshavn ApS udover sambeskatningsbidrag 7,9 mDKK (3,9 mDKK).

Transaktioner med datterselskaberne Roblon US Inc. og Roblon, s.r.o.

Transaktioner med det tidligere datterselskab, Roblon US Inc., er medtaget for ejerperioden frem til den 24. juli 2025.

Moderselskab

Beløb i DKK 1.000

2024/25

2023/24

Salg af varer til datterselskaber

834

1.981

Køb af varer fra datterselskaber

2.831

3.379

Administrationsbidrag fra datterselskaber

4.060

5.507

Viderefakturerede omkostninger fra moderselskaber

1.856

3.721

Viderefakturerede omkostninger fra datterselskaber

380

274

Renteindtægter fra datterselskaber

1.745

2.763

Tilgodehavende hos datterselskaber

3.162

23.969

Lån til datterselskab

33.213

45.646

30. Aktionærforhold

Ejerandel %

Stemmeandel %

31.10.2025

31.10.2024

31.10.2025

31.10.2024

Koncernen har registreret følgende aktionærer med mere end 5 % af aktiekapitalens stemmerettigheder eller pålydende værdi:

ES Holding Frederikshavn ApS, CVR nr. 29325731, Prøvestens allé 1, 3450 Allerød

25,1

25,1

68,8

68,8

Nordic Compound Invest A/S

10,0

-

6,4

-

ATP, CVR nr. 43405810, Kongens Vænge 8, 3400 Hillerød

7,2

7,2

3,0

3,0

31. Begivenheder efter balancedagen

Koncernens tjekkiske datterselskab er i dialog med lokal bank, om at opnå dispensation vedrørende manglende opfyldelse af indtjeningsmål (EBITDA) i henhold til aftalegrundlag (covernants). Denne dispensation forventes modtaget i starten af januar 2026, og vil medføre at 19,9 mDKK, som rapporteres under kortfristede forpligtelser per 31. oktober 2025, får forfald efter 31. oktober 2026.

Herudover er der ikke indtrådt væsentlige begivenheder efter balancedagen 31. oktober 2025, som har betydning for årsrapporten.

92

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

32. Anvendt regnskabspraksis

Foruden beskrivelsen i note 1, er anvendt regnskabspraksis som beskrevet nedenfor.

Generelt om indregning og måling

Aktiver indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil tilflyde koncernen/modersel-skabet, og aktivets værdi kan måles pålideligt.

Forpligtelser indregnes i balancen, når koncernen/moder-selskabet som følge af en tidligere begivenhed har en retslig eller faktisk forpligtelse, og det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil fragå selskabet, og forpligtelsens værdi kan måles pålideligt.

Ved første indregning måles aktiver og forpligtelser til kostpris. Efterfølgende måles aktiver og forpligtelser som beskrevet for hver enkelt regnskabspost nedenfor.

Ved indregning og måling tages hensyn til gevinster, tab og risici, der fremkommer, inden årsrapporten aflægges og som be- eller afkræfter forhold, der eksisterer balancedagen.

Indtægter indregnes i resultatopgørelsen i takt med at de indtjenes, herunder indregnes værdireguleringer af finansielle aktiver og forpligtelser, der måles til dagsværdi eller amorti-seret kostpris.

Endvidere indregnes omkostninger, der er afholdt for at opnå årets indtjening, herunder afskrivninger, nedskrivninger og hensatte forpligtelser samt tilbageførsler som følge af ændrede regnskabsmæssige skøn af beløb, der tidligere har været indregnet i resultatopgørelsen.

Årsrapporten aflægges efter de gældende krav fra European Single Electronic Format (ESEF). Foruden opmærkning af de primære opgørelser i årsrapporterten er noterne tillige opmærket.

iXBRL-opmærkning er foretaget i overensstemmelse med ESEF-taksonomien, som er inkluderet i ESEF-forordningen og udviklet med baggrund i IFRS-taksonomien udgivet af IFRS.

Årsrapporten, som indsendes til de danske myndig-heder, består af en særlig teknisk zip-fil indeholdende et XHTML-dokument.

Segmentoplysninger

Baseret den interne rapportering til moderselskabets bestyrelse i Roblon, rapporteres der et segment.

Ophørte aktiviteter og langfristede aktiver bestemt for salg

Ophørte aktiviteter er væsentlige forretningsområder, der er solgt eller efter en samlet plan er bestemt for salg.

Resultatet af ophørte aktiviteter præsenteres i resultatopgø-relsen som en særskilt post, der består af driftsresultatet efter skat for den pågældende aktivitet og eventuelle gevinster eller tab ved dagsværdiregulering eller salg af de aktiver og forplig-telser, der er tilknyttet aktiviteten.

Langfristede aktiver og grupper af aktiver, der er bestemt for salg, præsenteres særskilt i balancen som kortfristede aktiver.

Forpligtelser direkte tilknyttet de pågældende aktiver præsen-teres som kortfristede forpligtelser i balancen.

Langfristede aktiver bestemt for salg afskrives ikke, men nedskrives til dagsværdi fratrukket forventede salgsomkost-ninger, hvis denne værdi er lavere end den regnskabsmæssige værdi.

KONCERNREGNSKABET

Koncernregnskabet omfatter moderselskabet Roblon A/S og dattervirksomheder, hvori Roblon A/S har bestemmende indflydelse virksomhedens finansielle og driftsmæssige politikker for at opnå afkast eller andre fordele fra dens aktiviteter. Bestemmende indflydelse opnås ved direkte eller indirekte at eje eller råde over mere end 50% af stemmeret-tighederne eller anden måde kontrollere den pågældende virksomhed.

Koncernen har bestemmende indflydelse en virksomhed, hvis koncernen er eksponeret for eller har ret til variable afkast fra sin involvering i virksomheden og har mulighed for at påvirke disse afkast gennem sin råderet over virksomheden.

Ved vurdering af om Roblon A/S har bestemmende eller betydelig indflydelse tages hensyn til de de-facto-kontrol og potentielle stemmerettigheder, der balancedagen er reelle og har substans.

Koncernregnskabet er udarbejdet som et sammendrag af moderselskabets og de enkelte dattervirksomheders regn-skaber opgjort efter koncernens regnskabspraksis, elimineret for koncerninterne indtægter og omkostninger, aktiebesid-delser, mellemværender og udbytter samt realiserede og urealiserede fortjenester ved transaktioner mellem de konsoli-derede virksomheder.

Ved ophørende aktivitet sker eliminering alene i ophørende aktiviteter.

I koncernregnskabet indregnes dattervirksomhedernes regn-skabsposter 100%.

OMREGNING AF FREMMED VALUTA

For hver af de rapporterende virksomheder i koncernen fastsættes en funktionel valuta. Den funktionelle valuta er den valuta, som benyttes i det primære økonomiske miljø, hvori den enkelte rapporterende virksomhed opererer. Transaktioner i andre valutaer end den funktionelle valuta er transaktioner i fremmed valuta.

Transaktioner i fremmed valuta omregnes ved første indreg-ning til den funktionelle valuta efter transaktionsdagens kurs. Valutakursdifferencer, der opstår mellem transaktionsdagens kurs og kursen betalingsdagen, indregnes i resultatopgø-relsen under finansielle indtægter eller omkostninger.

Tilgodehavender, gæld og andre monetære poster i fremmed valuta omregnes til den funktionelle valuta til balancedagens valutakurs. Forskellen mellem balancedagens kurs og kursen tidspunktet for tilgodehavendets eller gældens opståen eller kursen i den seneste årsrapport indregnes i resultatopgø-relsen under finansielle indtægter og omkostninger.

Ved indregning i koncernregnskabet af virksomheder med en anden funktionel valuta end danske kroner omregnes resul-tatopgørelsen og anden totalindkomst til transaktionsdagens kurs, og balanceposterne omregnes til balancedagens valuta-kurser. Som transaktionsdagens kurs anvendes gennemsnits-kurs for de enkelte måneder i det omfang, dette ikke giver et væsentligt anderledes billede.

Kursregulering af mellemværender til balancedagens kurs, der anses for en del af nettoinvesteringen i udenlandske aktiviteter, indregnes via anden totalindkomst koncernregn-skabet i en særskilt reserve for valutakursreguleringer under egenkapitalen.

93

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

Kursforskelle, opstået ved omregning af disse virksomheders egenkapital ved årets begyndelse til balancedagens valuta-kurser samt ved omregning af resultatopgørelser fra transak-tionsdagens kurs til balancedagens valutakurser, indregnes i anden totalindkomst i en særskilt reserve for valutakursregule-ringer under egenkapitalen.

RESULTATOPGØRELSEN

Nettoomsætning

Nettoomsætning ved salg af fremstillede varer for begge produktgrupper FOC og Composite indregnes i resultatet, i takt med at kontrollen over varen overgår til kunden, som typisk er ved levering.

Betalingsbetingelserne i koncernens salgsaftaler med kunder afhænger af produktet, leveringsforpligtelsen samt det under-liggende kundeforhold. Betalingsbetingelserne vil typisk være løbende måned + 30-90 dage.

Koncernen har generelt ingen returneringsforpligtelser og alene almindelige garantiforpligtelser ved salg af varer.

Nettoomsætningen måles ekskl. moms, afgifter og lignende, der opkræves vegne af tredjemand.

Omkostninger i forbindelse med salgsarbejde og opnåelse af kontrakter indregnes i resultatopgørelsen når de afholdes.

Vareforbrug

Omkostningerne består af råvarer og hjælpematerialer, der er benyttet i produktionsprocessen til fremstilling for at opnå omsætningen. Råvarer og hjælpematerialer anvendt i udvik-lingsprojekter indregnes under andre eksterne omkostninger og for aktiverbare udviklingsprojekter som aktiver.

Andre driftsindtægter og -omkostninger

Andre driftsindtægter og -omkostninger indeholder regn-skabsposter af sekundær karakter i forhold til selskabets hovedformål. Væsentlige opnåede offentlige tilskud indgår under andre driftsindtægter.

Offentlige tilskud omfatter eftergivelige lån ydet af offentlige myndigheder. Eftergivelige lån indregnes under forpligtelser, indtil det er overvejende sandsynligt, at betingelserne for gældseftergivelse opfyldes.

Andre eksterne omkostninger

Andre eksterne omkostninger omfatter hovedsagelig salgs- og distributions-, vedligeholdelses-, lokale- samt administrati-onsomkostninger. Andre eksterne omkostninger indeholder tillige eksterne omkostninger vedrørende udviklingsprojekter for egen regning, der ikke opfylder kriterierne for indregning i balancen.

Udviklingsprojekter for egen regning

Udviklingsomkostninger for egen regning afholdes i de tilfælde, hvor et projekt startes op, uden der er indgået aftale med en tredjepart om eventuel medfinansiering af udviklingsprojektet.

Udviklingsomkostninger indregnes som hovedregel som omkostninger i resultatopgørelsen, når de afholdes. Udviklingsprojekter indregnes som aktiver såfremt de opfylder kravene defineret i regnskabspraksis for immaterielle aktiver.

Personaleomkostninger

Personaleomkostninger består af løn og gage, herunder pension og social sikring til produktionspersonale samt salg, indkøb, udvikling og administration.

Finansielle indtægter og omkostninger

Finansielle indtægter og omkostninger omfatter renter, kursgevinster og -tab samt nedskrivninger vedrørende gæld og transaktioner i fremmed valuta, amortisering af finansielle aktiver og forpligtelser samt tillæg og godtgørelse under aconto skatteordningen m.v.

Udlodning af optjent overskud i dattervirksomheder indtægts-føres i moderselskabets resultatopgørelse i det regnskabsår, hvor udbyttet deklareres.

Hvis der udloddes mere end dattervirksomhedens totalind-komst i perioden, gennemføres nedskrivningstest.

Skat

Årets skat, der består af årets aktuelle skat og ændring af udskudt skat, indregnes i resultatet med den del, der kan henføres til årets resultat, og i anden totalindkomst med den del, der kan henføres til posteringer i anden totalindkomst.

Ved beregning af årets aktuelle skat anvendes de balance-dagen gældende skattesatser og -regler.

Roblon A/S er sambeskattet med moderselskabet. Den aktuelle selskabsskat fordeles mellem de sambeskattede selskaber i forhold til disses skattepligtige indkomster (fuld fordeling med refusion vedrørende skattemæssige underskud).

BALANCEN

Immaterielle aktiver

Immaterielle aktiver måles til kostpris med fradrag af akku-mulerede af- og nedskrivninger eller genindvindingsværdi, såfremt denne er lavere.

Udviklingsprojekter omfatter omkostninger, lønninger og gager, der direkte kan henføres til koncernens udviklingsak-tiviteter. Eventuelle renteomkostninger lån til finansiering af udviklingsprojekter indregnes i kostprisen, hvis de vedrører udviklingsperioden.

Udviklingsprojekter, der er klart definerede og identificerbare, hvor den tekniske udnyttelsesgrad, tilstrækkelige ressourcer og et potentielt fremtidigt marked eller udviklingsmulighed i koncernen kan påvises, og hvor det er hensigten at fremstille, markedsføre eller anvende projektet, indregnes som immateri-elle aktiver hvis det er sandsynligt, at produktet eller processen vil generere fremtidige økonomiske fordele, og udviklingsom-kostningerne ved det enkelte aktiv kan måles pålideligt.

Den del af koncernens udviklingsomkostninger, der ikke opfylder ovenfor nævnte kriterier for aktivering indregnes i resultatopgørelsen i det år, de afholdes.

Færdiggjorte udviklingsprojekter afskrives lineært efter færdig-gørelsen af udviklingsarbejdet over den vurderede økonomiske brugstid. Afskrivningsperioden for de aktiverede projekter er fastsat til 5 år.

Værdi af igangværende udviklingsprojekter testes årligt for værdiforringelse.

Varemærker og kunderelationer erhvervet i forbindelse med virksomhedssammenslutninger, måles til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger.

Varemærker og kunderelationer afskrives lineært over 10 år.

Andre immaterielle aktiver består af ERP og andet forretnings-understøttende software, der måles til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger.

32. Anvendt regnskabspraksis fortsat

94

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

Andre immaterielle aktiver afskrives lineært over 3-10 år.

Der foretages nedskrivningstest for færdiggjorte udviklings-projekter, varemærker og andre immaterielle aktiver, hvis der er indikationer på, at der er sket værdiforringelse ud over de foretagne afskrivninger.

Materielle aktiver

Grunde og bygninger, produktionsanlæg og maskiner samt andre anlæg, driftsmateriel og inventar måles til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger. Der afskrives ikke grunde.

Brugstider og restværdier materielt anlæg revurderes årligt.

Kostprisen omfatter anskaffelsesprisen samt omkostninger direkte tilknyttet anskaffelsen indtil det tidspunkt, hvor aktivet er klar til brug. For egen fremstillede aktiver omfatter kostprisen direkte og indirekte omkostninger til materialer, komponenter, underleverandører og løn.

Eventuelle renteomkostninger lån til finansiering af frem-stilling af materielle aktiver indregnes i kostprisen, hvis de vedrører fremstillingsperioden.

Materielle aktiver nedskrives til genindvindingsværdien, såfremt denne er lavere end den regnskabsmæssige værdi.

Afskrivningsgrundlaget er aktivets kostpris fratrukket restvær-dien. Afskrivninger er beregnet lineært over forventet brugstid, der er fastsat således:

Bygninger 25-30 år

Væsentlige bygningsændringer 5 år

Produktionsanlæg og maskiner 3-10 år

Andre anlæg, driftsmateriel og inventar 3-5 år

32. Anvendt regnskabspraksis fortsat

Fortjeneste og tab ved afhændelse af materielle aktiver opgøres som forskellen mellem salgsprisen med fradrag af salgsomkostninger og den regnskabsmæssige værdi salgstidspunktet. Fortjeneste eller tab indregnes i resultatop-gørelsen under andre driftsindtægter og driftsomkostninger.

Nedskrivningstest af langfristede aktiver

Den regnskabsmæssige værdi af langfristede immaterielle og materielle aktiver vurderes løbende, mindst en gang årligt, for at afgøre, om der er indikation af værdiforringelse.

Når en sådan indikation er til stede, beregnes aktivets genindvindingsværdi.

Genindvindingsværdien er det højeste af et aktivs dagsværdi med fradrag af forventede afhændelsesomkostninger eller kapitalværdien. Kapitalværdien beregnes som nutidsværdien af forventede fremtidige pengestrømme fra aktivet eller de pengestrømsfrembringende enheder, som aktivet er en del af.

Et tab ved værdiforringelse indregnes, når den regnskabs-mæssige værdi af et aktiv henholdsvis en pengestrømsfrem-bringende enhed overstiger aktivets eller den pengestrøms-frembringende enheds genindvindingsværdi.

Leasingaktiver og -forpligtelser

Et leasingaktiv og en leasingforpligtelse indregnes i balancen, når koncernen i henhold til en indgået leasingaftale vedrø-rende et specifikt identificerbart aktiv får stillet leasingaktivet til rådighed i leasingperioden, og når koncernen opnår ret til stort set alle økonomiske fordele fra brugen og retten til at bestemme over brugen af det identificerede aktiv. Leasingaktiver indregnes ved første indregning til kostpris svarende til den indregnede leasingforpligtelse, justeret for eventuelle upfront payments. Leasingforpligtelserne måles til nutidsværdien af leasingydelser tilbagediskonteret over leasingperioden.

Tilbagediskonteringsfaktoren fastsættes som den rente der er oplyst i leasingkontrakten. Fremgår der ikke en rentesats anvendes satsen 3,0 % p.a

Såfremt der i leasingaftalen indgår muligheder for at forlænge leasingperioden vurderer ledelsen den periode, hvor det er rimeligt sikkert, at kontrakten bliver forlænget.

Leasingkontrakter med en total levetid under 12 måneder medtages ikke, med mindre der ligger en optionel forlængelse af kontrakten som vurderes anvendt.

Efterfølgende måles aktivet til kostpris fratrukket akkumuleret af- og nedskrivninger. Leasingforpligtelsen genberegnes hvis der sker ændringer i leasingkontrakten eller hvis koncernen ændrer sin vurdering af leasingperioden.

Den løbende leasingydelse afdrager leasingforpligtelsen, mens der i resultatopgørelsen indregnes afskrivning af leasingaktivet, beregnet ud fra leasingaktivets levetid og en renteudgift leasingforpligtelsen.

Afskrivningsgrundlaget er aktivets kostpris svarende til tilbagediskonterede værdi tillagt eventuel upfront payment. Afskrivninger er beregnet lineært over den kontraktmæssige vurderede levetid.

Biler 1-5 år

Andre anlæg, driftsmateriel og inventar 5 år

Bygninger 4-7 år

Kapitalandele i dattervirksomheder i moderselskabets årsrapport

Kapitalandele i dattervirksomheder måles til kostpris. Hvor kostprisen overstiger genindvindingsværdien, nedskrives til denne lavere værdi.

Andre kapitalandele (præferenceaktie)

Andre kapitalandele, der er aktier i unoterede virksomheder, indregnes under langfristede aktiver til dagsværdi tillagt omkostninger handelsdatoen og måles efterfølgende til dagsværdi (niveau 3 i dagsværdihierarkiet). Udbytter indregnes i resultatopgørelsen, med mindre udbyttet klart udgør genind-vinding af en del af kostprisen for investeringen. Resterende værdireguleringer indregnes i resultatopgørelsen.

Dagsværdimåling

Koncernen anvender dagsværdibegrebet i forbindelse med visse oplysningskrav og til indregning af finansielle instru-menter. Dagsværdien defineres som den pris, der kan opnås ved at sælge et aktiv, eller som skal betales for at overdrage en forpligtelse i en almindelig transaktion mellem markedsdelta-gere ("exit price").

Dagsværdien er en markedsbaseret og ikke en virksom-hedsspecifik værdiansættelse. Virksomheden anvender de forudsætninger, som markedsdeltagerne ville gøre brug af ved prisfastsættelsen af aktivet eller forpligtelsen ud fra eksiste-rende markedsforhold, herunder forudsætninger vedrørende risici. Der tages således ikke hensyn til virksomhedens hensigt med at eje aktivitet eller afvikle forpligtelsen, når dagsværdien opgøres.

Dagsværdiansættelsen tager udgangspunkt i det primære marked. Hvis et primært marked ikke eksisterer, tages udgangspunkt i det mest fordelagtige marked, som er det marked, som maksimerer prisen aktivet eller forpligtelsen fratrukket transaktionsomkostninger.

Alle aktiver og forpligtelser, som måles til dagsværdi, eller hvor dagsværdien oplyses, kategoriseres efter dagsværdihierakiet, som beskrevet nedenfor:

95

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

Niveau 1: Værdi opgjort ud fra markedsværdien tilsva-rende aktiver/forpligtelser et velfungerende marked.

Niveau 2: Værdi opgjort ud fra anerkendte værdiansæ-telsesmetoder baggrund af observerbare markedsinformationer.

Niveau 3: Værdi er opgjort ud fra anerkendte værdiansættel-sesmetoder og rimelige skøn (ikke-observerbare markedsinformationer).

Varebeholdninger

Varebeholdninger måles til kostpris efter FIFO-metoden. Er nettorealisationsværdien lavere end kostprisen, nedskrives til denne lavere værdi.

Kostprisen for råvarer og hjælpematerialer omfatter anskaffel-sespris med tillæg af hjemtagelsesomkostninger.

Kostpris for fremstillede færdigvarer samt varer under fremstil-ling omfatter kostpris for råvarer, hjælpematerialer, direkte løn og indirekte produktionsomkostninger.

Indirekte produktionsomkostninger indeholder indirekte materialer og løn samt vedligeholdelse af og afskrivning de i produktionsprocessen benyttede maskiner, fabriksbygninger og udstyr.

Nettorealisationsværdien for varebeholdninger opgøres som salgssum med fradrag af færdiggørelsesomkostninger og omkostninger, der afholdes for at effektuere salget, og fastsættes under hensyntagen til omsættelighed, ukurans og udvikling i forventet salgspris.

32. Anvendt regnskabspraksis fortsat

Tilgodehavender

Tilgodehavender omfatter tilgodehavender fra salg af varer og tjenesteydelser samt andre tilgodehavender.

Tilgodehavender måles ved første indregning til dagsværdi og efterfølgende til amortiseret kostpris, der sædvanligvis svarer til nominel værdi med fradrag af nedskrivninger til imøde-gåelse af forventede tab ved anvendelse af expected credit loss-model.

Egenkapital

Reserve for valutakursreguleringer

Reserve for valutakursreguleringer omfatter koncernens andel af valutakursdifferencer, opstået ved omregning af aktiver og forpligtelser for dattervirksomhed med en anden funktionel valuta end DKK og kursreguleringer vedrørende sikringsaktioner, der kurssikrer koncernens nettoinvesteringer i dattervirksomhed.

Reserven opløses når den sikrede transaktion realiseres, hvis de sikrede pengestrømme ikke længere forventes realiseret, eller sikringsforholdet ikke længere er effektivt.

Reserve for udviklingsomkostninger

Reserve for udviklingsomkostninger i moderselskabet indeholder aktiverede udviklingsomkostninger korrigeret for skatteeffekt og af- og nedskrivninger.

Reserven opløses, hvis de aktiverede udviklingsomkost-ninger sælges eller anden måde udgår af selskabets drift. Reserven reduceres med løbende afskrivninger og ved nedskrivninger. Hvis en nedskrivning efterfølgende tilbage-føres, reetableres reserven.

Udbytte

Udbytte indregnes som en forpligtelse tidspunktet for vedtagelse den ordinære generalforsamling. Udbytte, som foreslås udbetalt for året, vises som en særskilt post under egenkapitalen indtil generalforsamlingens vedtagelse.

Andre hensatte forpligtelser

Hensatte forpligtelser indregnes, når selskabet som følge af en begivenhed indtruffet før eller balancedagen har en retlig eller faktisk forpligtelse, og det er sandsynligt, at der afgives økonomiske fordele for at indfri forpligtelsen.

Finansielle forpligtelser

Finansielle forpligtelser indregnes ved lånoptagelse til dagsværdi efter fradrag af afholdte transaktionsomkostninger. I efterfølgende perioder måles de finansielle forpligtelser til amortiseret kostpris ved anvendelse af ”den effektive rentes metode”, forskellen mellem provenuet og den nominelle værdi indregnes i resultatopgørelsen under finansielle omkost-ninger over låneperioden. I finansielle forpligtelser indregnes tillige den kapitaliserede rest leasingforpligtelse finansielle leasingkontrakter, målt til amortiseret kostpris.

Gældsforpligtelser

Kortfristede forpligtelser, som omfatter gæld til leverandører, modtagne forudbetalinger fra kunder samt anden gæld, måles til amortiseret kostpris, hvilket normalt svarer til nominel værdi.

Selskabsskat

Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for betalt aconto skat.

Udskudt skat

Udskudt skat måles efter den balanceorienterede gældsme-tode af alle midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssige og skattemæssige værdier af aktiver og forpligtelser.

Udskudte skatteaktiver indregnes med den værdi, hvortil de forventes at blive anvendt ved modregning i udskudte skatteforpligtelser. Udskudt skat måles grundlag af de skatteregler og -satser, der med balancedagens lovgivning vil være gældende, når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat. Ændring i udskudt skat som følge af ændringer i skattesatser indregnes i resultatet med den del, der kan henføres til resultatet, og i anden totalindkomst med den del, der kan henføres til posteringer i anden totalindkomst.

Pengestrømsopgørelse

Pengestrømsopgørelsen opstilles efter den indirekte metode med udgangspunkt i resultatopgørelsens resultat af primær drift (EBIT).

Pengestrømmene viser, hvorledes nedenstående 3 aktiviteter har påvirket årets likviditet.

Pengestrømme fra driftsaktivitet omfatter EBIT reguleret for ikke kontante driftsposter, årets ændringer i driftskapital samt betalt selskabsskat.

Pengestrømme fra investeringsaktivitet omfatter penge-strømme fra køb og salg af immaterielle, materielle og finansielle aktiver.

Pengestrømme fra finansieringsaktivitet omfatter blandt andet pengestrømme fra udbytte til aktionærerne, afdrag og renter gæld til kreditinstitutter, leasingforpligtelser og kasse-kredit, samt køb og salg af egne kapitalandele og tegning af medarbejderaktier.

Likvider omfatter kontanter og bankindeståender.

96

Årsrapport 2024/25

Noter

Noter

33. Nøgletalsdefinitioner og beregningsformler

Ordrebeholdning

Værdien af indgåede ordrer som bliver til omsætning i senere regnskabsår

Ordre tilgang

Ordrebeholding ultimo + omsætning- ordrebeholdning primo

Book-to bill ratio

Ordretilgang / nettoomsætning

Vækst i nettoomsætning

(Nettoomsætning i år n- nettoomsætning i år n-1) * 100 / Nettoomsætning i år n-1

Bruttoresultat

Nettoomsætning minus vareforbrug

Bruttomargin

Bruttoresultat * 100 / nettoomsætning

EBIT-margin

Resultat af primær drift (EBIT) før særlige poster * 100 / nettoomsætning

ROIC/afkast af gennemsnitlig investeret kapital

Resultat af primær drift (EBIT) før særlige poster * 100 / gennemsnitlig investeret kapital. I investeret kapital indgår egenkapital og selskabsskat med fradrag af likvider og værdipapirer

Soliditetsgrad

Egenkapital * 100 / samlede aktiver, ultimo

Egenkapitalens forrentning

Resultat efter skat * 100 / gennemsnitlig egenkapital

Arbejdskapital

Varebeholdninger + tilgodehavender- kortfristede forpligtelser (korrigeret for skat, driftskredit og leasing)

Arbejdskapital, % af omsætning

Arbejdskapital * 100 / nettomsætning

Gennemsnitlig antal fuldtidsansatte medarbejdere

Samlede indbetaling til ATP / ATP-satsen for en fuldtidsmedarbejder (eller tilsvarende)

Bruttoavance per fuldtidsansat medarbejder

Bruttoresultat / gennemsnitlig antal fuldtidsansatte medarbejdere

Resultat pr. DKK 20 aktie (EPS)

Resultat efter skat / gennemsnitligt antal aktier (ekskl. egne aktier), opgjort i overensstemmelse med IAS 33

Pris pr. overskudskrone (PE)

Børskursen / resultat pr. DKK 20 aktie

Udbytteandel

Samlet udbytteudbetaling * 100 / resultat efter skat

Pengestrømme fra driften pr. DKK 20 aktie

Pengestrømme fra driftsaktivitet / gennemsnitligt antal aktier (ekskl. egne aktier)

Aktiernes indre værdi

Egenkapitalen / antal aktier ultimo (ekskl. egne aktier)

Børskurs/Indre værdi

Børskurs noteret ultimo / aktiernes indre værdi

Nøgletal ovenfor er udarbejdet i overensstemmelse med Finansforeningens anbefalinger.

Hoved- og nøgletal, der er angivet i oversigten side 6, er beregnet således:

97

Årsrapport 2024/25

Noter

Fabriksvej 7, Gærum

DK-9900 Frederikshavn

Danmark

CVR-nr. 57068515

Roblon.com

Roblon A/S

ÅrsrapportRevisionspåtegningParsePort XBRL Converter2024-11-012025-10-312023-11-012024-10-31213800OWIZN2WOQM2C29Regnskabsklasse DKonklusionGrundlag for konklusion213800OWIZN2WOQM2C292024-11-012025-10-31cmn:ConsolidatedMember213800OWIZN2WOQM2C292024-11-012025-10-31213800OWIZN2WOQM2C292023-11-012024-10-31213800OWIZN2WOQM2C292025-10-31213800OWIZN2WOQM2C292024-10-31213800OWIZN2WOQM2C292024-10-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800OWIZN2WOQM2C292025-10-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800OWIZN2WOQM2C292024-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800OWIZN2WOQM2C292024-11-012025-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800OWIZN2WOQM2C292025-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800OWIZN2WOQM2C292024-10-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800OWIZN2WOQM2C292024-11-012025-10-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800OWIZN2WOQM2C292025-10-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800OWIZN2WOQM2C292024-10-31ROB:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember213800OWIZN2WOQM2C292024-11-012025-10-31ROB:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember213800OWIZN2WOQM2C292025-10-31ROB:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember213800OWIZN2WOQM2C292023-10-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800OWIZN2WOQM2C292023-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800OWIZN2WOQM2C292023-11-012024-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800OWIZN2WOQM2C292023-10-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800OWIZN2WOQM2C292023-11-012024-10-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800OWIZN2WOQM2C292023-10-31ROB:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember213800OWIZN2WOQM2C292023-11-012024-10-31ROB:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember213800OWIZN2WOQM2C292023-10-31213800OWIZN2WOQM2C292025-10-31cmn:ConsolidatedMember213800OWIZN2WOQM2C292024-11-012025-10-31cmn:ConsolidatedMember1213800OWIZN2WOQM2C292024-11-012025-10-31cmn:ConsolidatedMember2213800OWIZN2WOQM2C292024-11-012025-10-31cmn:ConsolidatedMember1213800OWIZN2WOQM2C292024-11-012025-10-31cmn:ConsolidatedMember2213800OWIZN2WOQM2C292024-11-012025-10-31cmn:ConsolidatedMember3213800OWIZN2WOQM2C292024-11-012025-10-31cmn:ConsolidatedMember4213800OWIZN2WOQM2C292024-11-012025-10-31cmn:ConsolidatedMember5213800OWIZN2WOQM2C292024-11-012025-10-31cmn:ConsolidatedMember6213800OWIZN2WOQM2C292024-11-012025-10-31cmn:ConsolidatedMember1213800OWIZN2WOQM2C292024-11-012025-10-31cmn:ConsolidatedMember2213800OWIZN2WOQM2C292023-11-012024-10-31cmn:ConsolidatedMemberiso4217:DKKiso4217:DKKxbrli:sharesxbrli:pure