213800FDUNKI9PVKJ4562023-01-012023-12-31213800FDUNKI9PVKJ4562022-01-012022-12-31213800FDUNKI9PVKJ4562021-01-012022-12-31213800FDUNKI9PVKJ4562023-12-31213800FDUNKI9PVKJ4562022-12-31213800FDUNKI9PVKJ4562020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800FDUNKI9PVKJ4562020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800FDUNKI9PVKJ4562022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800FDUNKI9PVKJ4562022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares213800FDUNKI9PVKJ4562020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember213800FDUNKI9PVKJ4562021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800FDUNKI9PVKJ4562021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800FDUNKI9PVKJ4562021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800FDUNKI9PVKJ4562021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember213800FDUNKI9PVKJ4562021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember213800FDUNKI9PVKJ4562021-01-012021-12-31213800FDUNKI9PVKJ4562023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800FDUNKI9PVKJ4562023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800FDUNKI9PVKJ4562023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember213800FDUNKI9PVKJ4562023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember213800FDUNKI9PVKJ4562021-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800FDUNKI9PVKJ4562021-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember213800FDUNKI9PVKJ4562021-01-012023-12-31213800FDUNKI9PVKJ4562021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800FDUNKI9PVKJ4562023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800FDUNKI9PVKJ4562023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800FDUNKI9PVKJ4562023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember213800FDUNKI9PVKJ4562021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember213800FDUNKI9PVKJ4562021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800FDUNKI9PVKJ4562021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800FDUNKI9PVKJ4562021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember213800FDUNKI9PVKJ4562021-12-31213800FDUNKI9PVKJ4562022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800FDUNKI9PVKJ4562022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800FDUNKI9PVKJ4562022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800FDUNKI9PVKJ4562022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember213800FDUNKI9PVKJ4562022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember213800FDUNKI9PVKJ4562022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800FDUNKI9PVKJ4562022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800FDUNKI9PVKJ4562022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember213800FDUNKI9PVKJ4562023-01-01213800FDUNKI9PVKJ4562022-01-01
Det skotska landmärket och järnvägsbron Forth Bridge behövde repareras och målas under 2021.
HAKI Safety utvecklade en specialutvecklad arbetsplattform som integrerades i två upphängnings-
ramar av stål som löpte längs portalkranarnas befintliga skenor. Dessutom användes hopfällbara skydds-
räcken för att plattformen skulle kunna passera tvärbalkarna. En uppskattad fördel med lösningen vara
att arbetsplatt formen på ett bättre sätt smälte in i broområdet jämfört med montering av ett fullskaligt
ställningssystem undertill eller en upphängd plattform.
REPARATION AV JÄRNVÄGSBRO
LÄS
MER
HÄR
Tomas Hilmarsson, ekonomi- och finansdirektör för HAKI Safety, hur vill du
sammanfatta det finansiella året?
Under de marknadsförutsättningar som rådde under 2023 rapporterade HAKI
Safety ett bra år. Bruttomarginalen förbättrades och lönsamheten upprätthölls
men nettoresultatet påverkades negativt av en högre räntenivå.
HAKI Safety har sedan mars 2024 nya finansiella mål, berätta mer om dem.
Det är första gången vi har finansiella mål för koncernen och jag är mycket nöjd
att de presenterades i samband med HAKI Safetys första kapitalmarknadsdag.
Avsikten är naturligtvis att investerare bättre ska kunna följa och få förståelse för
koncernens utveckling. Målen vi arbetar efter ligger i linje med vår strategiska plan
och är både realistiska och förenliga med ett ansvarsfullt risktagande.
Hur arbetar ni med skuldsättningen i koncernen?
Koncernens skuldsättning låg under 2023 på en fortsatt stabil nivå, men högre än
tidigare perioder. Vi är därför konservativa med nya investeringar i dagsläget. Vårt
främsta fokus är att minska lagernivåerna vilket tillsammans med andra
effektiviseringsåtgärder bidrar till att minska skuldsättningen.
Hur arbetar ni med förvärv?
Vårt långsiktiga mål är att förvärva ett till två bolag per år. Vi utvärderade flera
förvärvskandidater under 2023 men arbetet var främst inriktat på att konsolidera
de förvärv som genomfördes under 2022.
De förvärv vi är intresserade av ska bidra till både tillväxt och stärkta positioner
på marknaden, men också till riskdiversifiering och effektivare
produktionskapacitet.
Varför varierar era resultat så kraftigt mellan kvartal och år?
Det beror på att större enskilda kundorder inte är säsongsanknutna. Beroende på
när dessa order infaller, tenderar resultaten att variera relativt kraftigt mellan
kvartalen, vilket gör kvartalsjämförelser svårbedömda. Därför följer vi hellre
verksamhetens underliggande rullande utveckling.
Även om koncernen ännu inte når historiska lönsamhetsnivåer såg vi en tydlig
förbättring av EBITA-marginalen under den senaste 12-månaders-perioden.
Hur ser era säsongvariationer ut?
Aktivitetsnivåerna har historiskt sett varit högre under de andra och tredje
kvartalen än under de första och fjärde kvartalen. Vädret påverkar i stort
efterfrågan på våra produkter och lösningar även om många projekt inom
exempelvis infrastruktur, industri eller kommersiella fastigheter numera drivs året
runt.
Förklara vad strategisk uthyrning är och hur det driver tillväxt.
Strategisk uthyrning är ett sätt för nya kunder att lära känna våra produkter och
lösningar genom att först hyra dem för att i ett senare skede köpa desamma. Vi
erbjuder konceptet när våra kunder vill testa nya
geografier, industrisektorer eller produkter, ofta
i kombination med komplexa projekt.
I rådande marknadsläge är det en bra affär
för oss. Efterfrågan är stor, vi tar
marknadsandelar med konceptet och vi
kommer att både vidareutveckla och bredda
konceptet.
Vilka nyckeltal följer du så gott som
dagligen?
De nyckeltal som jag följer dagligen är i stort
sett samma som koncernens finansiella mål.
Därtill har jag fokus på kassaflödet som är viktigt
för att kunna fortsätta vår tillväxtresa.
Malmö i mars 2024
ETT BRA FINANSIELLT ÅR TROTS UTMANINGAR I MARKNADEN
EKONOMI- OCH FINANSDIREKTÖREN HAR ORDET
Tomas Hilmarsson
Ekonomi- och finansdirektör
HAKI Safety AB (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
20
HAKI Safety AB är ett publikt svenskt aktiebolag, och är ett dotterbolag
till Tibia Konsult AB (556154–8008). Tibia Konsult AB, som har säte i
Malmö, äger 45,1 procent av kapitalet och 53,5 procent av rösterna i
HAKI Safety AB. HAKI Safetys säte och huvudkontor återfinns i Malmö.
HAKI Safety AB är noterat på Nasdaq Stockholm Small Cap.
Verksamheten 2023
HAKI Safety AB, fram till och med den 20 december 2023 Midway
Holding, är en internationell industrikoncern. Verksamheten har sedan
2020 varit indelad i två segment:
Safe Access Solutions består av verksamheterna HAKI, Vertemax,
Novakorp, EKRO samt Norgeodesi och är fokuserad på säkerhets-
produkter och –lösningar på tillfälliga arbetsplatser. Vertemax och
Novakorp namnändrades under 2023 respektive i början av 2024 till
HAKI och saluför sina produkter under varumärket HAKI. EKRO
samt Norgeodesi är både enskilda bolagsnamn och varumärken.
Industrial Services bestod av två bolag: FAS Converting Machinery
och Landqvist Mekaniska Verkstad som utvecklar, producerar och
säljer maskinutrustning för konvertering av plastfilmsmaterial res-
pektive tillhandahåller kontraktstillverkning av komponenter till
industrikunder.
I mars 2024 kommunicerade koncernen att den avvecklar sina två
segment till förmån för ett rapporteringssegment med tillhörande ny
rapporteringsstruktur, som kommer att avspeglas i koncernens rap-
port från det första kvartalet 2024.
Med bas i det väletablerade svenska varumärket HAKI, grundat
1956, har koncernens produktportfölj och geografiska närvaro under
de senaste åren breddats genom förvärv. Innehavet av säkerhetspro-
dukter och -lösningar uppgick 2023 till 85 procent av koncernens
omsättning. Koncernens mål är att fortsätta utveckla HAKIs starka
position i Europa, tillsammans med varumärkena EKRO och Norgeo-
desi. Utbudet av säkerhetsprodukter och -lösningar till projekt säljs
före trädelsevis i Europa, och till industrisektorer som infrastruktur,
energi, industri samt bygg och anläggning.
För närmare beskrivning av Safe Access Solutions hänvisas till
sidorna 1–10, 14–18 samt not 1.
Koncernens fokus för portföljbolagen inom Industrial Services har
varit att utveckla dem tillsammans med dess ledningsgrupper med
organisk tillväxt som prioritet. FAS Converting Machinery är ett globalt
företag som utvecklar, producerar och säljer maskinutrustning för kon-
vertering av plastfilmsmaterial till produkter på rulle. Med maskin-
utrustningen tillverkar kunderna främst avfallspåsar och engångsför-
Styrelsen och verkställande direktören för HAKI Safety AB (publ) (556323–2536) lämnar härmed följande redogörelse
för 2023 års verksamhet. Rapporterna över totalresultatet, balansräkningarna, kassaflödes- och eget kapitalanalyser-
na samt redovisningsprinciper, riskredovisning och noter utgör en del av årsredovisningen.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
kläden i polyetenplast och industrifilm. FAS Converting Machinery
avyttrades i januari 2024. Landqvist Mekaniska Verkstad är ett verk-
stadsföretag som är specialiserade på kontraktstillverkning av kompo-
nenter till internationella industrikunder och regionala aktörer i Sverige.
Bolaget arbetar med kvalificerade komponenter i små och medelstora
serier för bland annat trailer-, bygg- och fordonsindustrin.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER 2023
Datum Händelse
2023-12-29 Avtal tecknas om att avyttra FAS Converting Machinery
2023-12-20 HAKI Safety handlas under HAKI A respektive HAKI B på
Nasdaq Stockholm
2023-12-12 Extra bolagsstämma beslutar om namnbytet
2023-11-09 Styrelsen föreslår att en extra bolagsstämma namnändrar
Midway Holding Aktiebolag till HAKI Safety AB
2023-10-25 Delårsrapport juli-september 2023 offentliggörs
2023-07-19 Delårsrapport april-juni 2023 offentliggörs
2023-04-25 Årsstämma hålls
2023-04-24 Delårsrapport januari-mars 2023 offentliggörs
2023-04-12 Ny segmentsrapportering presenteras där Norgeodesi flyttas
från Industrial Services till Safe Access Solutions
2023-02-08 Bokslutskommuniké 2022 offentliggörs
Väsentliga händelser efter årets slut
Avyttringen av koncernens portföljbolag FAS Converting Machinery
slutfördes den 24 januari 2024. Verksamheten avkonsoliderades
samma dag.
I samband med HAKI Safetys kapitalmarknadsdag den 14 mars
2024 presenterades finansiella mål för koncernen. Se sidan 3 för mer
information om målen.
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningsrapporten återfinns på sidorna 63-66.
Finansiell utveckling 2023
Koncernens omsättning uppgick till 1 188 Mkr (1 168), en ökning med
2 procent i förhållande till 2022. Organiskt minskade omsättningen
med 12 procent och den förvärvade tillväxten var 13 procent. Påverkan
av förändrade valutakurser hade en positiv nettoeffekt om 1 procent.
Safe Access Solutions ökade omsättningen till 1 018 Mkr (1 006), mot-
svarande en ökning med 1 procent. Geografiskt noterades god efter-
frågan i Danmark, Norge och Storbritannien under året. I Sverige
noterades lägre efterfrågan under året men med en återhämtning
under det sista kvartalet. I Österrike och Frankrike var efterfrågan stabil
men med en viss nedgång i slutet av året. I Kanada var efterfrågan
svag under hela året. Industrial Services ökade omsättningen till 170
Mkr (162), motsvarande en ökning med 5 procent. I Landqvist Mekanis-
ka Verkstad var tillväxten framför allt en effekt av en god underliggan-
de efterfrågan. FAS Converting Machinery hade en god efterfrågan på
både maskinleveranser och service.
Bruttomarginalen uppgick till 33,4 procent (31,0) där ökningen
jämfört med föregående år var relaterad till en bättre balans i pris-
sättning mot kunder för att täcka för ökade priser på råmaterial och
omkostnader samt kostnadsbesparingar.
Koncernens EBITA uppgick till 90 Mkr (84), motsvarande en EBITA-
marginal om 7,6 procent (7,2). Koncernens EBITA definieras exklusive
avskrivningar för immateriella tillgångar kopplade till förvärv samt
omvärdering av tilläggsköpeskillingar. Omstruktureringskostnader
påverkade resultatet negativt med 5 Mkr (11) och avsåg nedläggning-
en av en av koncernens lagerdepåer i Kanada.
Rörelseresultatet uppgick till 99 Mkr (102), motsvarande en rörelse-
marginal om 8,3 procent (8,7). Omvärdering av tilläggsköpeskillingar
kopplade till förvärv samt nedskrivningar av förvärvsrelaterade till-
gångar har haft en nettoeffekt på rörelseresultatet med 18 Mkr (25).
Avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar uppgick
till 9 Mkr (6).
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 153 Mkr
(-53). Rörelsekapital-bindningen minskade med 21 Mkr. Kassaflödet
från investeringsverksamheten uppgick till -73 Mkr (-158) vilket främst
avsåg utbetalning tilläggsköpeskilling Vertemax. Kassaflödet från
finansieringsverksamheten uppgick till -55 Mkr (203). Från första kvar-
talet 2023 presenteras nettoinvesteringar i tillgångar kopplade till
strategiskt hyresmaterial som del av kassaflödet från den löpande
verksamheten, vilka uppgick till 3 Mkr (-87) i perioden.
Finansnettot under perioden uppgick till -21 Mkr (-11). Periodens
finansnetto innehåller räntekostnader på -23 Mkr (-8) samt valutakurs-
effekter på 2 Mkr (-3).
Resultat efter skatt uppgick till 62 Mkr (71), vilket motsvarar 2,27 kr
per aktie före utspädning (2,60) och 2,24 kr efter utspädning (2,57), och
påverkades av högre räntekostnader jämfört med föregående år.
Koncernens nettoskuld minskade med 30 Mkr jämfört med den 31
ecember 2022, och uppgick till 376 Mkr (406). Nettoskuld exklusive
IFRS 16 leasingskulder uppgick till 298 Mkr.
HAKI Safety AB (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
21
Företagsförvärv
Inga förvärv genomfördes under 2023.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet påverkades positivt av omvärde-
ring av tilläggsköpeskillingar om 28 Mkr (18) vilka avser förvärvet av
EKRO Bausystem och Novakorp Systems. För EKRO Bausystem upp-
nåddes inte finansiella mål för utbetalning av tilläggsköpeskilling. För
Novakorp Systems har omförhandling skett av tilläggsköpeskilling
kopplad till att specifika kundprojekt senarelagts. Maximal tilläggskö-
peskilling har reducerats till 5 MEUR från tidigare 7 MEUR och intjä-
nandeperiod har förlängts till 31 december 2024. Utbetalning sker
tidigast juli 2025. I samband med utvärdering av nedskrivningstester
för affärsområdet Safe Access Solutions har nedskrivning av förvärvs-
relaterade tillgångar i form av goodwill skett om 21 Mkr i det fjärde
kvartalet, vilken är relaterad till den franska verksamheten. Transaktio-
nerna hade ingen kassaflödeseffekt.
Avyttringar
I december 2023 kommunicerade HAKI Safety att koncernen tecknat
avtal om att avyttra FAS Converting Machinery till det amerikanska
företaget CMD Corporation. Verksamheten ingår i affärsområdet
Industrial Services. Köpeskillingen uppgick till 3,7 MUSD på skuldfri
basis, med förbehåll för sedvanliga rörelsekapitaljusteringar. Affären
får inte någon väsentlig påverkan på koncernens resultat efter skatt.
Koncernens kassaflöde och nettoskuld kommer påverkas positivt med
motsvarande belopp som köpeskillingen.
Affären slutfördes den 24 januari 2024 och verksamheten avkonso-
liderades från januari 2024.
Moderbolaget
Moderbolagets verksamhet består i huvudsak av administrativa upp-
gifter. Moderbolaget hade 7 anställda vid utgången av 2023. För mo-
derbolaget uppgick resultatet efter finansiella poster till –15 MKr (–5).
Soliditeten i moderbolaget uppgick till 50 procent (50).
Icke-finansiella resultatindikatorer
Koncernens icke-finansiella resultatindikatorer beskrivs i Hållbarhets-
rapporten som återfinns på sidorna 14–18.
Miljö och lagstadgad hållbarhetsrapport
Tre av koncernens dotterbolag bedrev anmälningspliktig verksamhet i
Sverige enligt miljöbalken, varav två även kräver tillstånd. Samtliga
innehar de tillstånd som behövs för att bedriva verksamheten och inga
överträdelser inträffade under året.
I enlighet med ÅRL 6 kap 11§ har HAKI Safety upprättat en lag-
stadgad hållbarhetsrapport, se sidorna 14–18. Tabellen till höger ger
vägledning till var den lagstadgade informationen återfinns
i årsredovisningen.
OMRÅDE
Sida
Affärsmodell 6
Policys, ramverk, intressenter samt väsentliga frågor 14-15
Miljöansvar 16
Personalförhållanden och socialt ansvar 17
Mänskliga rättigheter 17
Förebyggande av korruption 18
Risker och riskhantering 23-24
Mångfald i styrelse och ledning 17, 41
Forskning och utveckling
I allt HAKI Safety gör står innovation och förbättring i fokus. Koncernen
strävar efter tillväxt, att hitta nya affärsmöjligheter och utveckla nya
sätt att hjälpa sina kunder. HAKI Safety innehar ett 20-tal patent- och
designskydd. Koncernens forskning- och utvecklingskostnader för
2023 uppgick till 26 Mkr (21).
Riktlinjer för ersättning och andra anställningsvillkor för
bolagsledningen
Riktlinjer för ersättning och andra anställningsvillkor för bolagsledning-
en antogs av årsstämman 2021. Riktlinjerna är i allt väsentligt i överens-
stämmelse med tidigare års ersättningsprinciper och baseras på redan
ingångna avtal mellan bolaget och ledande befattningshavare. Styrel-
sen har utsett ett Ersättningsutskott att förhandla ersättning med VD
och till VD att förhandla ersättning med övriga i ledningen. Slutliga
avtal redovisas för styrelsen.
HAKI Safety ska erbjuda en marknadsmässig totalkompensation
som möjliggör att ledande befattningshavare kan rekryteras och
behållas. Kompensationen till bolagsledningen består av fast lön,
pension, en utifrån fast lön begränsad del rörlig ersättning samt övriga
ersättningar. Tillsammans utgör dessa delar individens totalkompensa-
tion. Den fasta lönen ska beakta den enskildes ansvarsområden och
erfarenhet.
Bolagsledningen har rätt till pensioner, vilka ska vara avgiftsbe-
stämda. Pensionsåldern är 65 år.
Övriga ersättningar och förmåner ska vara marknadsmässiga och
bidra till att underlätta befattningshavarens möjligheter att fullgöra
sina arbetsuppgifter. Bolagsledningens anställningsavtal inkluderar
uppsägningsbestämmelser. Enligt dessa avtal kan anställning upphöra
på den anställdes eller bolagets begäran med en uppsägningstid av
tre till tolv månader.
Styrelsen äger rätt att frångå ovanstående riktlinjer om styrelsen
bedömer att det i ett enskilt fall finns särskilda skäl som motiverar det.
För ytterligare information om ersättning till ledande befattnings-
havare, se not 5. Fullständiga riktlinjer finns på koncernens hemsida.
Senast tre veckor före årsstämman offentliggör styrelsen sin Ersätt-
ningsrapport för räkenskapsåret 2023 på hemsidan.
Teckningsoptionsprogram
I november 2022 förvärvade koncernledningen teckningsoptioner i
enlighet med det långsiktiga incitamentsprogram som beslutades vid
årsstämman 2022. Optionerna förvärvades till marknadsvärde i enlighet
med värdering av oberoende tredje part.
Verkställande direktör förvärvade 150 000 optioner och övriga
ledande befattningshavare 300 000 optioner varav 100 000 var
syntetiska optioner, i enlighet med de principer som fastslogs av
årsstämman. Karin Larsson, som ingår i koncernledningen från sep-
tember 2023, förvärvade 50 000 teckningsoptioner i september 2023,
vilket avsåg de återstående optionerna i programmet. Det medför att
teckningsoptionsprogrammet från årsstämman 2022 därmed är full-
tecknat av koncernledningen. Uppdaterad marknadsvärdering av
tredje part inhämtades i samband med förvärvet av optionerna.
Teckningsoptionerna medför rätt till nyteckning av B-aktier i bola-
get under perioden 1 maj 2025 till och med 30 juni 2025 till en teck-
ningskurs om 35,80 kr, motsvarande 135 procent av den volymvägda
genomsnittskursen enligt Nasdaq Stockholms officiella kurslista för
aktien under de fem handelsdagar som följde omedelbart efter års-
stämman 2022, justerat för effekt av aktieutdelningar under perioden.
Vid beräkning av resultat per aktie har full utspädningseffekt förutsatts.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står i moderbolaget, kronor:
Balanserad vinst 119 682 141
Årets resultat 4 828 581
Summa 124 510 722
Styrelsen föreslår att vinstmedel disponeras på följande sätt, kronor:
Utdelning till aktieägare 0,90 krona per aktie 24 596 222
Balanseras i ny räkning 99 914 500
Summa 124 510 722
Styrelsen anser att förslaget till vinstdisposition är förenligt med
försiktighetsregeln i 17 kap. 3 § Aktiebolagslagen enligt följande
redogörelse: Styrelsens uppfattning är att vinstutdelningen är försvar-
lig med hänsyn till de krav verksamhetens art, omfattning och risk
ställer på storleken på det egna kapitalet, bolagets och koncernens
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Framtidsutsikter
Händelser i omvärlden utgör fortsatt en osäkerhet för marknadsut-
vecklingen framöver. Marknaden är svårbedömd och flera kunder har
och kan fortsatt komma att avvakta med större beställningar. Globala
megatrender som fortsatt befolkningstillväxt och urbanisering ökar
dock behovet av energi och infrastruktur, samtidigt som det ställs allt
högre krav på säkerhet på tillfälliga arbetsplatser. Med dessa trender
är sammantaget framtiden positiv för koncernen.
Förvaltningsberättelse, fortsättning
HAKI Safety AB (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
22
Volatilitet i efterfrågan
Förändrade kundbeteenden
Ökat beroende av stora kunder
Utveckling av förvärv
Suboptimerad resursallokering
Produktansvar
Produktionsstopp
Störningar i kritiska IT-system samt cyberrelaterade risker
Över- eller underkapacitet i produktionen
Stor lagerhållning
En viktig del i HAKI Safetys strategiska planering är att identifiera affärskritiska risker
som kan påverka koncernen negativt.
RISKER OCH RISKHANTERING
Risker och riskhantering
En ny riskhanteringsprocess med deltagare från flera funktioner inför-
des under 2023 som koncernövergripande arbetar med risker. Risker-
na grupperas i fyra kategorier:
Strategiska risker
Operationella risker
Efterlevnadsrisker
Finansiella risker
I de fyra riskkategorierna ingår hållbarhetsrisker som klimatpåverkan,
arbetsmiljörisker och risker inom området mänskliga rättigheter
samt risker som brister i efterlevnad av lagar och regler, såväl inom
koncernen som i leverantörsleden.
KONCERNRISKER STÖRRE KONCERNRISKER
Det högst styrande organet för riskhanteringen är styrelsen och dess
revisionsutskott. Det dagliga riskarbetet samordnas av funktionen för
kvalitet, hälsa, säkerhet & miljö som samlar medarbetare från den
kommersiella organisationen samt funktioner som finans, IT, HR,
kommunikation och hållbarhet. Risker behandlas också i forum som:
Sales & Operation Planning (S&OP)
Sustainability Steering Committee, som startar under 2024
Riskhantering
Varje identifierad risk bedöms enligt en femgradig skala utifrån allvar-
lighetsgrad respektive sannolikhet. Åtgärderna som sedan genomförs
fokuserar främst på att sänka sannolikheten för varje betydande risk.
En risk med ett lågt sammanlagt värde kräver inga åtgärder, med-
an risker med medelhöga värden ska hanteras genom att lämplig
åtgärd definieras och en tidpunkt för genomförande fastställs.
Resultat Risk Bedömning
1–5 Låg Acceptabel risk – ingen åtgärd behövs
6–12 Medel Åtgärder för att minska risken bör ses över
13–25 Hög Åtgärder för att minska risken behövs
HAKI Safety AB (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
23
5
5 10 15 20 25
4
4 8 12 16 20
3
3 6 9 12 15
2
2 4 6 8 10
1
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
PÅVERKAN
SANNOLIKHET
Risk Fokus och hantering
Strategiska risker
Förändrade kundbeteenden Risk för förändrade kundbeteenden generellt, liksom
konkurrenters agerande som påverkar efterfrågan av
olika produkter och dess lönsamhet
Fokus på kunder och leverantörer, konkurrentanalyser,
produktutveckling och åtgärder för ökad riskspridning
Ökat beroende av stora kunder Risk att koncernen gör sig för beroende av större
enskilda kunder
Fokus på att inneha en bred kundbas och ett breddat
kunderbjudande
Utveckling av förvärv Risk att integration av förvärvade enheter är komplice-
rade och synergier tar längre tid att realisera än förvän
-
tat
Fokus på enhetliga och fördefinierade koncernöver-
gripande processer
Suboptimerad resursallokering Risk för suboptimeringar i verksamheten Fokus på att centralisera processer och lagerdepåer
samtidigt som försäljningen bedrivs lokalt för bättre
kundservice och frigjort kapital
Produktansvar Risk för leveransförseningar och/eller kvalitetsproblem’ Fokus på processer, rutiner och kvalitetsledningssystem
via ISO 9001 vid koncernens enheter
Produktionsstopp Risk för stopp i produktionen på grund oförutsedda
händelser såsom elavbrott, underleverantörers
misslyckanden, råvarubrist
Fokus på flexibel produktion, åtgärdsplaner, outsour-
cing, användning av flera leverantörer
Operationella risker
Störningar i kritiska IT-system samt
cyber-relaterade risker
Risk att åsidosatta IT-uppgraderingar samt IT-attacker
stoppar verksamheten
Fokus på fortlöpande uppgraderingar och förebyggan
-
de åtgärder för att skydda affärskritisk information
Överkapacitet i produktionen Risk att inte kunna leverera produkter enligt avtal
och behov
Fokus på att främja ständiga förbättringar för effektiv
produktion samt hög flexibilitet i produktionsprocessen
Finansiella risker
Volatilitet i efterfrågan Risk för utbredd finansiell kris och ekonomisk nedgång
som påverkar utveckling och resultat
Fokus på åtgärdsplaner i kombination med satsning på
kompletterande produkter och geografiska marknader
för ökad riskspridning
Lagerhållning Risk att för stora lager medför brist på kapital som för-
hindrar nödvändiga investeringar
Fokus på Sales & Operation Plannings-processen samt
lageroptimering
Underkapacitet i produktionen Risk för intäktsbortfall Fokus på ökad insourcing samt optimering av antal
produktionsenheter
Efterlevnadsrisker
För närvarande inga risker med höga sammanlagda värden
RISKER MED HÖGA SAMMANLAGDA VÄRDEN
Makroekonomiska risker
Krig och konflikter kan ge upphov till globala geopolitiska effekter som
i sin tur kan påverka HAKI Safety. I koncernens relativa närområde
pågår sedan februari 2022 Rysslands krig med Ukraina. Energipriserna
ökade som en följd av kriget, vilket spädde på en begynnande infla-
tion och sedermera kraftiga ränteuppgångar, som påverkade det
allmänna konjunkturläget, vilket påverkade koncernen negativt. HAKI
Safety motverkade den negativa utvecklingen genom en mix av
kostnads besparingsåtgärder och prishöjningar. I övrig hade eller har
koncernen ingen exponering vare sig mot Ryssland eller Ukraina. I den
väpnade konflikten mellan Israel och Hamas sedan oktober 2023 finns
risk att transporter från Asien till Europa förhindras eller förlängs i och
med svårigheter att transportera gods via Röda havet. I de fall koncer-
nen berörs av detta, har alternativa europeiska leverantörer identifie-
rats och aktiverats.
Finansiella risker och riskhantering
HAKI Safetys finansiella riskhantering beskrivs i Not 19 Finansiell risk-
hantering och finansiella instrument.
Hållbarhetsrisker
HAKI Safetys hållbarhetsarbete med tillhörande risker beskrivs på
sidorna 14-18.
HAKI Safety AB (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
24
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
25
KONCERNENS RAPPORT
RÖRELSENS INTÄKTER OCH KOSTNADER, Mkr
Not
2023
2022
ÖVER TOTALRESULTATET
Nettoomsättning
1
1 188
1 168
-791
-807
BRUTTORESULTAT
397
361
Försäljningskostnader
-211
-167
Administrationskostnader
7
-81
-99
Forsknings- och utvecklingskostnader
-26
-21
Övriga rörelseintäkter
9
43
30
Övriga rörelsekostnader
9
-22
-2
RÖRELSERESULTAT
1, 2 ,3, 4, 5, 6, 7, 9, 10
99
102
Finansnetto
Finansiella intäkter
11
32
17
Finansiella kostnader
11
-53
-27
RESULTAT FÖRE SKATT
78
92
Inkomstskatt
12
-16
-22
ÅRETS RESULTAT
62
71
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET
Omräkningsdifferenser
-2
19
Poster som senare kommer att återföras i resultaträkningen
-2
19
Omvärdering av nettopensionsförpliktelser
-1
-1
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen
-1
-1
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt
-3
18
SUMMA TOTALRESULTAT FÖR ÅRET
58
89
Årets resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
62
71
Innehav utan bestämmande inflytande
-
-
Summa totalresultat för året hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
58
89
Innehav utan bestämmande inflytande
-
-
Vinst per aktie, före utspädning, hänförlig till moderbolagets aktieägare
2,27
2,60
Vinst per aktie, efter utspädning, hänförlig till moderbolagets aktieägare
2,24
2,57
Antal aktier, före utspädning, genomsnittligt under perioden
27 329 136
27 329 136
Antal aktier, efter utspädning, genomsnittligt under perioden
27 679 136
27 679 136
Föreslagen utdelning per aktie
0,9
0, 8
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
26
KONCERNENS BALANSRÄKNING
TILLGÅNGAR, Mkr
Not
2023-12-31
2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER, Mkr
Not
2023-12-31
2022-12-31
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGARKapital och reserver som kan hänföras till moderbolagets aktieägare
Immateriella tillgångar
13
Aktiekapital
20
273
273
Balanserade utgifter och andra immateriella anläggningstillgångar
60
79
Reserver
16
9
Goodwill
345
363
Balanserad vinst
355
326
SUMMA IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
405
442
643
608
Innehav utan bestämmande inflytande
-
-
Materiella anläggningstillgångar
6, 13
SUMMA EGET KAPITAL
643
608
Byggnader och mark
86
104
Långfristiga skulder
Maskiner och andra tekniska anläggningar
35
35
Skulder till kreditinstitut
21, 22
375
371
Inventarier, verktyg och installationer
196
224
Uppskjuten skatteskuld
12
22
20
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar
0
2
Övriga skulder
22
53
80
SUMMA MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
317
365
Avsättningar
23, 24
26
24
SUMMA LÅNGFRISTIGA SKULDER
476
495
Finansiella anläggningstillgångar
Uppskjuten skattefordran
12
0
0
Kortfristiga skulder
Andelar i intresseföretag
0
0
Skulder till kreditinstitut
21, 22
42
52
Andra långfristiga fordringar
16, 19
10
15
Förskott från kunder
1
9
SUMMA FINANSIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
10
15
Leverantörsskulder
60
103
SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
733
822
Skatteskulder
11
19
Övriga avsättningar
-
-
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Övriga skulder
22
20
85
Varulager m.m.
15
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
26
58
67
Råvaror och förnödenheter
32
66
SUMMA KORTFRISTIGA SKULDER
192
336
Varor under tillverkning
30
54
Skulder som har direkt samband med tillgångar som innehas till försäljning
30
22
-
Färdiga varor och handelsvaror
276
303
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
1 333
1 439
SUMMA VARULAGER
338
423
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
16, 19
118
139
Skattefordringar
4
3
Övriga fordringar
15
11
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
17
9
8
SUMMA KORTFRISTIGA FORDRINGAR
145
161
Likvida medel
18, 19
53
32
SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
536
617
Tillgångar som innehas till försäljning
30
64
-
SUMMA TILLGÅNGAR
1 333
1 439
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
27
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägareInnehav utan
Aktiekapital
Reserver
Balanserad vinst
Summa
bestämmande inflytande
Summa eget kapital
Eget kapital 2023-01-01
273
9
326
608
0
608
Totalresultat
Årets resultat
-
-
62
62
-
62,0
Övriga förändringar
10
-10
0
-
0
Övrigt totalresultat
-
-2
-1
-3
-
-3
SUMMA TOTALRESULTAT
0
8
51
58
-
58
Transaktioner med ägare
Utdelning
-
-
-22
-22
-
-22
SUMMA TRANSAKTIONER MED ÄGARE
-
-
-22
-22
-
-22
Eget kapital 2023-12-31
273
16
355
643
0
643
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägareInnehav utan
Aktiekapital
Reserver
Balanserad vinst
Summa
bestämmande inflytande
Summa eget kapital
Eget kapital 2022-01-01
273
-10
276
540
0
540
Totalresultat
Årets resultat
-
-
71
71
-
71
Övrigt totalresultat
-
18
-
18
-
18
SUMMA TOTALRESULTAT
0
18
71
89
-
89
Transaktioner med ägare
Utdelning
-
-
-21
-21
-
-21
SUMMA TRANSAKTIONER MED ÄGARE
-
-
-21
-21
-
-21
Eget kapital 2022-12-31
273
9
326
608
0
608
Reserver avser i huvudsak valutakursdifferenser vid omräkning enligt dagskursmetoden av finansiella rapporter för utlandsverksamheter samt övriga reserver i dotterbolag.
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
28
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
VERKSAMHETEN, Mkr
Not
2023
2022
Kvarvarande verksamhet
Resultat före skatt
78
92
varav betald ränta
-25
-9
varav erhållen ränta
2
1
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
-49
-21
Avskrivningar
13
115
78
Betald skatt
-1 3
-1 8
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital
132
132
Förändring av rörelsekapital
Förändring av varulager
50
-190
Förändring av kortfristiga fordringar
2
26
Förändring av kortfristiga skulder
-31
-21
Kassaflöde från den löpande verksamheten
153
-53
Investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
13
-8
-17
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
13
-15
-38
Sålda materiella anläggningstillgångar
13
0
12
Förvärvade dotterföretag
29
-50
-123
Förändring av övriga finansiella anläggningstillgångar, inkl långfristiga kundfordringar
0
1
Ökning/minskning kortfristiga finansiella placeringar och fordringar
0
6
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-74
-158
Finansieringsverksamheten
27
Amortering av lån
-21
-100
Förändring av leasingskuld
-23
-4
Upptagna lån
17
328
Förändring av kortfristiga finansiella skulder
-6
-
Utdelning
-22
-21
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-55
203
Årets kassaflöde
24
-8
Likvida medel vid årets början
32
40
Kursdifferens i likvida medel
-3
0
Likvida medel vid periodens slut
53
32
Specifikation av raden justering för poster som ej ingår i kassaflödet
Upplösing tillkommande köpeskilling
-39
-25
Avsättning omstruktrering och pension
-8
8
Övriga poster
-2
-3
-49
-21
Nettoinvesteringar i tillgångar kopplade till strategiskt hyresmaterial presenteras från och med 2023 som en del av kassaflöde från den löpande
verksamheten. Jämförelsetalen har räknats om.
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
29
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
RÖRELSENS INTÄKTER OCH KOSTNADER, Mkr Not 2023 2022
Administrationskostnader 7 -24 -23
Övriga rörelseintäkter 9 3
RÖRELSERESULTAT -15 -20
Resultat från finansiella investeringar
Resultat från andelar i koncernföretag 8 10 17
Ränteintäkter och liknande resultatposter 11 16 10
Räntekostnader och liknande resultatposter 11 -26 -13
RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER -15 -5
Bokslutsdispositioner 19 54
Skatt på årets resultat 12 1 -7
ÅRETS RESULTAT 5 42
Moderbolagets resultat överensstämmer med Moderbolagets totalresultat.
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
30
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
EGET KAPITAL OCH SKULDER, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital (27 329 136 aktier, kvotvärde 10 kr) 20 273 273
Reservfond 11 11
SUMMA BUNDET EGET KAPITAL 284 284
Fritt eget kapital
Balanserad vinst 120 99
Årets resultat 5 42
SUMMA FRITT EGET KAPITAL 125 142
SUMMA EGET KAPITAL 409 426
Avsättningar 3 3
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 21 310 310
SUMMA LÅNGFRISTIGA SKULDER 310 310
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 21 0 10
Leverantörsskulder 2 1
Skulder till koncernföretag 86 94
Övriga skulder 2 0
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 26 4 5
SUMMA KORTFRISTIGA SKULDER 93 111
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 815 849
TILLGÅNGAR, Mkr Not 2023-12-31 2022-12-31
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella tillgångar
Balanserade utgifter och andra immateriella anläggningstillgångar 2 0
SUMMA IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR 2 0
Materiella och finansiella anläggningstillgångar
Inventarier 1 0
Andelar i koncernföretag 14 196 196
Andra långfristiga värdepappersinnehav 3 2
Uppskjuten skattefordran 12 2 1
SUMMA INVENTARIER OCH FINANSIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR 202 200
SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR 202 200
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernföretag 600 646
Skattefordringar 0 0
Övriga fordringar 0 1
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 17 1 1
SUMMA KORTFRISTIGA FORDRINGAR 601 648
Kassa och bank 18 10 2
SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR 611 649
SUMMA TILLGÅNGAR 815 849
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
31
Aktiekapital Reservfond Fria reserver Summa
Eget kapital 2023-01-01 273 11 142 426
Totalresultat
Årets resultat - - 5 5
Övrigt totalresultat - - - -
SUMMA TOTALRESULTAT 0 0 5 431
Transaktioner med ägare
Utdelning - - -22 -22
SUMMA TRANSAKTIONER MED ÄGARE -22 -22
Eget kapital 2023-12-31 273 11 125 409
Aktiekapital Reservfond Fria reserver Summa
Eget kapital 2022-01-01 273 11 120 404
Totalresultat
Årets resultat - - 42 42
Övrigt totalresultat - - - -
SUMMA TOTALRESULTAT 0 0 42 42
Transaktioner med ägare
Utdelning - - -21 -21
SUMMA TRANSAKTIONER MED ÄGARE 0 0 -21 -21
Eget kapital 2022-12-31 273 11 142 426
MODERBOLAGETS EGET KAPITAL
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
32
MODERBOLAGETS KASSAFLÖDESANALYS
RESULTAT FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN, Mkr Not 2023 2022
Resultat efter finansiella poster och bokslutsdispositioner -15 -5
varav betald ränta -22 -8
varav erhållen ränta 11 10
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 6 4
Betald skatt 0 0
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital -9 -2
Förändring av rörelsekapital
Förändring av kortfristiga fordringar 64 -278
Förändring av kortfristiga skulder -13 50
Kassaflöde från den löpande verksamheten 42 -230
Investeringsverksamheten
Investering i materiella och immateriella anläggningstillgångar 13 -2 0
Avyttrade dotterbolag 0 1
Förändring av övriga finansiella tillgångar samt kortfristiga placeringar 0 32
Kassaflöde från investeringsverksamheten -2 32
Finansieringsverksamheten 27
Amortering av lån -20 -100
Upptagna lån 11 320
Utbetald utdelning -22 -21
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -31 200
Årets kassaflöde 8 2
Likvida medel vid årets början 2 0
Likvida medel vid periodens slut 18 10 2
Specifikation av poster som ej ingår i kassaflödet
Avskrivningar 0 0
Anteciperad utdelning från dotterbolag 0 0
Övriga poster 6 3
6 4
Raden "Förändring av kortfristiga skulder" innehåller även effekt av ej kassaflödespåverkande koncernbidrag samt förändring av
tillgodohavande/skulder på koncerngemensamma bankkonton.
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
33
Denna koncernredovisning har den 21 mars 2024 godkänts av styrelsen
för offentliggörande.
Koncernredovisningen för HAKI Safety-koncernen har upprättats
i enlighet med Årsredovisningslagen, RFR 1 Kompletterande regler
för koncerner samt International Financial Reporting Standards (IFRS)
och tolkningar från IFRS Interpretations Committee (IFRIC) sådana
de antagits av EU. Moderbolagets funktionella valuta är svenska
kronor som också är rapporteringsvalutan för såväl moderbolaget
som koncernen. Koncernredovisningen har upprättats enligt
anskaffningsvärdesmetoden, förutom:
finansiella tillgångar som kan säljas, finansiella tillgångar
och skulder (inklusive derivatinstrument),
tillgångar som innehas för försäljning – värderade till verkligt
värde med avdrag för försäljningskostnader, samt
förmånsbestämda pensionsplaner – förvaltningstillgångar
värderade till verkligt värde.
Nya och ändrade standarder som tillämpas av koncernen
Det finns mindre förändringar av standarder som är godkända för
tillämpning från 2023, men ingen förändring som bedömts påverka
koncernens finansiella rapporter i väsentlig grad. Detsamma gäller för de
tolkningsuttalanden som utgivits från IFRS IC.
Koncernen har även valt att tillämpa följande ändringar i förtid:
- Annual Improvements to IFRS Standards 2018-2020, och
- Deferred Tax related to Assets and Liabilities arising from a Single
Transaction – amendments to IAS 12.
Ändringarna som anges ovan hade ingen inverkan på koncernens
finansiella rapporter.
Ett antal nya standarder och tolkningar träder ikraft för räkenskapsår
som börjar efter 1 januari 2023 och har inte tillämpats vid upprättandet
av denna finansiella rapport. Dessa nya standarder och tolkningar
väntas inte ha en väsentlig inverkan på koncernens finansiella rapporter
HAKI Safety AB (publ) (556323-2536) – noterat på Nasdaq Stockholm – är ett dotterbolag till Tibia Konsult AB (556154-8008). Tibia
Konsult AB, som har säte i Malmö, äger 45,1 procent av kapitalet och 53,5 procent av rösterna i HAKI Safety AB. Koncernens säte och
huvudkontor är i Malmö. Verksamheten är uppdelad i två segment, Safe Access Solutions och Industrial Services.
Alla belopp i Mkr om ej annat framgår av texten
på innevarande eller kommande perioder och inte heller på framtida
transaktioner.
Leasingavtal
Leasingavtal där koncernen är leasetagare
Koncernens leasingavtal delas upp i tillgångsslagen lokaler, maskiner,
inventarier och fordon. Koncernen bedömer om ett kontrakt är eller
innehåller ett leasingavtal vid avtalets början. Koncernen redovisar
en nyttjanderättstillgång och en motsvarande leasingskuld för
samtliga leasingavtal i vilka koncernen är leasetagare, förutom för
korttidsleasingavtal (leasingavtal med en leasingperiod om maximalt
12 månader) samt för leasingavtal där den underliggande tillgången
är av lågt värde. För leasingavtal som uppfyller kriterierna för lättnads-
reglerna för korttidsavtal eller lågt värde redovisar koncernen leasing-
avgifter som en rörelsekostnad linjärt över leasingperioden, om ingen
annan systematisk metod för periodisering av leasingavgiften ger en
mer rättvisande bild. Leasingskulden värderas initialt till nuvärdet av
de framtida leasingavgifter som inte har erlagts per inledningsdatum
för leasingavtalet, diskonterade med den implicita räntan, eller om
denna inte kan fastställas med lätthet, den marginella låneräntan.
Den marginella låneräntan är den räntesats som HAKI Safety skulle
behöva betala för en finansiering genom lån under en motsvarande
period, och med motsvarande säkerhet, för nyttjanderätten av en
tillgång i en liknande ekonomisk miljö. Leasingavgifter som inkluderas i
värderingen av leasingskulder omfattar följande:
fasta avgifter (inklusive till sin substans fasta avgifter),
efter avdrag för eventuella förmåner i samband med tecknandet
av leasingavtalet som ska erhållas,
variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett pris,
initialt värderade med hjälp av index eller pris vid inledningsdatumet,
belopp som förväntas betalas ut av leasetagaren enligt
restvärdesgarantier,
lösenpriset för en option att köpa om leasetagaren är rimligt
säker på att utnyttja en sådan möjlighet, och
straffavgifter som utgår vid uppsägning av leasingavtalet,
om leasingperioden återspeglar att leasetagaren kommer att
utnyttja en möjlighet att säga upp leasingavtalet.
Leasingskulder presenteras tillsammans med finansiella skulder
i balansräkningen med specifikation i not. Leasingskulder redovisas
i efterföljande perioder genom att skulden ökas för att återspegla
effekten av ränta samt reduceras för att återspegla effekten av erlagda
leasingavgifter. Leasingskulder omvärderas med en motsvarande
justering av nyttjanderättstillgången enligt de regler som återfinns
i standarden.
 Nyttjanderättstillgångar presenteras i balansräkningen tillsammans
med materiella anläggningstillgångar med specifikation i not.
Nyttjanderättstillgången redovisas initialt till värdet av leasingskulden,
med tillägg för leasingavgifter erlagda vid eller före inledningsdatum
för leasingavtalet samt initiala direkta utgifter. Nyttjanderättstillgången
redovisas i efterföljande perioder till anskaffningsvärde minus avskriv-
ningar och nedskrivningar. Om koncernen ådrar sig förpliktelser för
nedmontering av en leasad tillgång, återställning av mark eller återställning
och renovering av tillgång till skick överenskommet i kontrakt, redovisas
en avsättning för sådana förpliktelser i enligt med IAS 37. Sådana
avsättningar inkluderas i anskaffningsvärdet för nyttjanderättstillgången
såvida de inte är kopplade till produktion av varulage r.
Nyttjanderättstillgångar skrivs av över beräknad nyttjandeperiod
eller, om den är kortare, över den avtalade leasingtiden. Om ett
leasingavtal överför äganderätten vid slutet av leasingperioden eller
om anskaffningsvärdet inkluderar en sannolik exercis av en köpoption,
skrivs nyttjanderättstillgången av över nyttjandeperioden. Avskrivningen
påbörjas per inledningsdatum för leasingavtalet.
Koncernen tillämpar principerna i IAS 36 för nedskrivning av nytt-
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH FINANSIELL RISKREDOVISNING
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
34
janderättstillgångar och redovisar detta på samma sätt som beskrivs i
principerna för materiella anläggningstillgångar redovisade enligt IAS 16.
Variabla leasingavgifter som inte beror på ett index eller pris
inkluderas inte i värderingen av leasingskulder och nyttjanderätts-
tillgångar. Sådana leasingavgifter redovisas som en kostnad i rörelse-
resultatet i den period då de uppkommer.
Leasingavtal där koncernen är leasegivare
HAKI Safety hyr ut ställningsmaterial och maskiner. Intäkterna redovisas
linjärt i resultaträkningen, liksom de kostnader som är förknippade
med reparation och underhåll av uthyrd egendom.
Omräkning av utländsk valuta
(a) Funktionell valuta och rapportvaluta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna
i koncernen är värderade i den valuta som används i den ekonomiska
miljö där respektive företag huvudsakligen är verksamt (funktionell
valuta). I koncernredovisningen används SEK, som är moderbolagets
funktionella valuta och rapportvaluta .
(b) Transaktioner och balansposter
I moderbolaget samt i de svenska bolagen omräknas transaktioner
i utländsk valuta till SEK enligt de valutakurser som gäller
transaktionsdagen.
Valutakursvinster och -förluster som uppkommer vid betalning av
sådana transaktioner och vid omräkning av monetära tillgångar och
skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs, redovisas i årets resultat.
Omräkningsdifferenser för icke-monetära poster, såsom aktier som
värderas till verkligt värde via årets resultat, redovisas som en del av
verkligt värde-vinst/-förlust.
(c) Koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncernföretag som har en
annan funktionell valuta än rapportvalutan, omräknas till koncernens
rapportvaluta enligt följande:
tillgångar och skulder för var och en av balansräkningarna
omräknas till balansdagskurs,
intäkter och kostnader för var och en av resultaträkningarna
omräknas till genomsnittlig valutakurs (såvida inte denna
genomsnittliga kurs inte är en rimlig approximation av den
ackumulerade effekten av de kurser som gäller
på transaktionsdagen, i vilket fall intäkter och kostnader
omräknas per transaktionsdagen), och
alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas i övrigt
totalresultat.
Valutakurser som använts vid upprättande av koncernredovisningen
2023 2022
Genom-
snittskurs
Balans-
dagskurs
Genom-
snittskurs
Balans-
dagskurs
DKK 1,5403 1,4888 1,429 1,497
NOK 1,0054 0,9871 1,052 1,057
EUR 11,4765 11,096 10,632 11,128
GBP 13,1979 12,768 12,467 12,581
CAD 7,8637 7,5782 7,771 7,706
USD 10,6128 10,0416 10,125 10,437
Dotterföretag
Dotterföretag är alla företag (inklusive strukturerade företag) över
vilka koncernen har bestämmande inflytande. Koncernen kontrollerar
ett företag när den exponeras för eller har rätt till rörlig avkastning från
sitt innehav i företaget och har möjlighet att påverka avkastningen
genom sitt inflytande i företaget. Dotterföretag inkluderas i koncern-
redovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet
överförs till koncernen. De exkluderas ur koncernredovisningen från
och med den dag då det bestämmande inflytandet upphör.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens förvärv
av dotterföretag. Anskaffningskostnaden för ett förvärv utgörs av
verkligt värde på tillgångar som lämnats som ersättning, emitterade
egetkapitalinstrument och uppkomna eller övertagna skulder per
överlåtelsedagen. I köpeskillingen ingår även verkligt värde på alla
tillgångar eller skulder som är en följd av en överenskommelse om
villkorad köpeskilling. Förvärvsrelaterade utgifter kostnadsförs när de
uppstår. Identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder
och eventualförpliktelser i ett företagsförvärv värderas inledningsvis
till verkliga värden på förvärvsdagen. Det överskott som utgörs av
skillnaden mellan anskaffningsvärdet och det verkliga värdet på
koncernens andel av identifierbara förvärvade nettotillgångar redovisas
som goodwill. Om anskaffningskostnaden understiger verkligt värde
för det förvärvade dotterföretagets nettotillgångar, redovisas mellan-
skillnaden direkt i årets resultat.
Intäktsredovisning
Koncernen redovisar en intäkt när koncernen uppfyller ett prestations-
åtagande, vilket är då en utlovad produkt eller tjänst levereras till
kunden och kunden övertar kontrollen av varan eller tjänsten. Kontroll
av ett prestationsåtagande kan överföras över tid eller vid en tidpunkt.
Intäkten utgörs av det belopp som koncernen förväntar sig erhålla som
ersättning för överförda varor eller tjänster. För att koncernen ska kunna
redovisa intäkter från avtal med kunder analyseras varje kundavtal
i enlighet med den femstegsmodell som återfinns i standarden:
Steg 1: Identifiera ett avtal mellan minst två parter där
det finns en rättighet och ett åtagande.
Steg 2: Identifiera de olika åtagandena.
Steg 3: Fastställa transaktionspriset, det vill säga det ersättnings-
belopp som företaget förväntas erhålla i utbyte mot de utlovade
varorna eller tjänsterna. Transaktionspriset ska justeras för rörliga
delar, exempelvis eventuella rabatter.
Steg 4: Fördela transaktionspriset på de olika prestations-
åtagandena.
Steg 5: Redovisa en intäkt när prestationsåtagandena uppfylls,
det vill säga kontroll övergått till kunden. Detta görs vid ett tillfälle
eller över tid om någon av kriterierna som anges i standarden möts.
Koncernens intäkter utgörs primärt av försäljning av varor till kund.
Koncernen har också intäkter över tid främst kopplade till försäljning
av licenser för programvara men dessa uppgår till oväsentliga belopp,
se vidare i not 1. Vanligen identifieras ett avtal med kund genom att
HAKI Safety erhåller en skriftlig orderbekräftelse alternativt ett signerat
försäljningsavtal. Det förekommer vissa ramavtal med större kunder
inom koncernen, men det är först vid orderbekräftelser som slutliga
villkor och därmed koncernens verkställbara rättigheter och skyldigheter
bekräftas. I normalfallet och för merparten av koncernens försäljning av
varor förekommer det inte någon längre tid mellan orderbekräftelser
och faktisk leverans av varan, leverans sker typiskt sett inom fyra till sex
veckor från orderbekräftelse.
Generellt anses varje separat produkt i ordern utgöra ett eget
prestationsåtagande. Transaktionspriset är beroende av de rörliga delar
som finns, vilket vanligen utgörs av rabatter, bonusar samt till viss del
viten. Dessa fördelas ut över de prestationsåtaganden som identifierats
Redovisningsprinciper och riskredovisning, fortsättning
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
35
under respektive avtal, i det fallet mer än ett prestationsåtagande
finns. Intäkten redovisas då kontroll av produkterna har övergått från
HAKI Safety till kund, vilket för majoriteten av koncernens intäkter
är vid ett tillfälle, nämligen då slutförd leverans av produkten skett.
Detta sammanfaller med när risker och förmåner för produkten
övergår till kunden vilket även motsvaras av att kunden i normalfallet
har fått den legala äganderätten till produkten. De rörliga delarna av
transaktionspriset (det vill säga rabatter, bonusar och eventuella viten)
hanterats som en intäktsreduktion vid transaktionstidpunkten. I de fall
kunden efter transaktionstidpunkten visar sig inte vara berättigad till
utgivna rabatter eller bonusar, eller blir skyldig till vite, bokförs en intäkt
först då koncernen anser att det inte längre föreligger sannolikhet för att
intäkten kan behöva reverseras. Ytterligare beskrivning och uppdelning
av intäkter framgår av not 1.
I sällsynta fall ingår koncernen avtal med kunder som innehåller
betydande inslag av finansieringskomponenter. Till exempel gjordes
detta vid HAKIs större försäljning till en kund i Sverige under 2023.
I detta fall tog koncernen hänsyn till finansieringskomponenten vid
fastställande av transaktionspriset och finansieringskomponenten
redovisas istället som en ränteintäkt över kreditens löptid, som uppgår
till 36 månader. Finansieringskomponenten i detta avtal uppgår ej till ett
väsentligt belopp. Utöver detta avtal ingår koncernen ibland kundavtal
som innehåller en mindre finansieringskomponent, men där kredittiden
understiger 12 månader.
I dessa fall tillämpar koncernen den praktiska lösningen i enlighet
med IFRS 15 punkt 63 och justerar således inte ersättningsbeloppet.
Finansieringskomponenter för dessa avtal bedöms inte heller uppgå till
väsentliga belopp .
Utvecklingsutgifter
Utgifter för produktanpassningar belastar normalt rörelseresultatet
löpande och redovisas som Forsknings- och utvecklingskostnader
i årets resultat. För de utgifter för utveckling där kriterierna för aktivering
uppfylls redovisas en immateriell tillgång i balansräkningen.
Aktuell och uppskjuten inkomstskatt
I resultaträkningsposten Inkomstskatt redovisas aktuell och uppskjuten
inkomstskatt för svenska och utländska koncernbolag enligt gällande
skattesats i respektive land. Den statliga inkomstskatten i Sverige
uppgick till 20,6 procent under 2021 och 21,4 procent under 2020 och
beräknas på redovisat resultat med tillägg för ej avdragsgilla poster
och med avdrag för ej skattepliktiga intäkter samt övriga avdrag, främst
skattefria utdelningar från dotterbolag.
Vid redovisning av uppskjutna skatter tillämpas balansräknings-
metoden. Enligt denna redovisas uppskjutna skatteskulder och
skattefordringar för alla temporära skillnader mellan bokförda respektive
skattemässiga värden för tillgångar och skulder samt för övriga skatte-
mässiga avdrag eller underskott. Uppskjutna skatteskulder och skatte-
fordringar beräknas utifrån gällande skattesats utan diskontering.
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning det är troligt att
framtida skattemässiga överskott kommer att finnas tillgängliga, mot
vilka de temporära skillnaderna kan utnyttjas. Aktuell och uppskjuten
skatt redovisas i resultaträkningen, utom när skatten avser poster som
redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget kapital. I sådana fall
redovisas även skatten i övrigt totalresultat respektive eget kapital.
Den förändrade skattesatsen i Sverige till 20,6 procent från 2021 fick inte
någon väsentlig påverkan på koncernens redovisade uppskjutna skatter.
Immateriella tillgångar
Goodwill utgörs av det belopp varmed anskaffningsvärdet över-
stiger det verkliga värdet på koncernens andel av det förvärvade
dotterföretagets identifierbara nettotillgångar vid förvärvstillfället.
Goodwill på förvärv av dotterföretag redovisas som immateriella
tillgångar. Goodwill testas minst årligen samt vid indikation på
nedskrivningsbehov för att identifiera eventuellt nedskrivningsbehov
och redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade
nedskrivningar. Vinst eller förlust vid avyttring av en enhet inkluderar
kvarvarande redovisat värde på den goodwill som avser den avyttrade
enheten. Goodwill fördelas på kassagenererande enheter vid prövning
av eventuellt nedskrivningsbehov. Övriga immateriella anläggnings-
tillgångar består av balanserade utvecklingsutgifter, varumärken och
kundrelationer. Internt upparbetade kundrelationer redovisas inte
i balansräkningen utan i årets resultat när kostnaden uppkommer.
Redovisade kundrelationer härrör från rörelseförvärv och har en
bestämbar nyttjandeperiod. Förvärvade kundrelationer redovisas till
anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och
eventuella ackumulerade nedskrivningar.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar har redovisats till anskaffningsvärde
med avdrag för ackumulerade avskrivningar enligt plan och eventuell
nedskrivning. Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade
värde eller redovisas som en separat tillgång, beroende på vilket som
är lämpligt, endast då det är sannolikt att de framtida ekonomiska
fördelar som är förknippade med tillgången kommer att komma
koncernen tillgodo och tillgångens anskaffningsvärde kan beräknas
på ett tillförlitligt vis. Redovisat värde för den ersatta delen tas bort
från balansräkningen. Alla andra former av reparationer och underhåll
redovisas som kostnader i resultaträkningen under den period de
uppkommer.
Avskrivningar enligt plan baseras på anskaffningsvärdet med hän-
syn tagen till eventuella nedskrivningar och periodiseras linjärt efter
bedömd nyttjandeperiod. Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod
prövas vid varje rapportperiods slut och justeras vid behov. Avskrivningar
görs ej på mark. Koncernens samtliga fastigheter klassificeras såsom
rörelsefastigheter då fastigheterna framförallt används för produktion av
varor och tjänster.
Avskrivningar
Avskrivningar enligt plan baseras på tillgångarnas anskaffningsvärden
och den beräknade nyttjandeperioden;
Kundrelationer ......................................................................... 10 -20 %
Dataprogramvaror mm .................................................... 10–20 %
Byggnader ......................................................................................... 2–5 %
Maskiner och tekniska anläggningar ................... 10–30 %
Inventarier och verktyg .................................................... 10–30 %
Redovisningsprinciper och riskredovisning, fortsättning
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
36
Nedskrivningar av icke-finansiella tillgångar
Tillgångar som har en obestämbar nyttjandeperiod skrivs inte av utan
prövas årligen avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Tillgångar som
skrivs av bedöms med avseende på värdeminskning närhelst händelser
eller förändringar i förhållanden indikerar att det redovisade värdet
kanske inte är återvinningsbart. En nedskrivning görs med det belopp
med vilket tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinnings-
värde. Återvinningsvärdet är det högre av en tillgångs verkliga värde
minskat med försäljningskostnader och nyttjandevärdet. Vid bedömning
av nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där det
finns separata identifierbara kassaflöden (kassagenererande enheter).
Ett nyttjandevärde beräknas baserat på uppskattade framtida kassa-
flöden och det beräknade restvärdet vid slutet av nyttjandeperioden.
Vid beräkning av nyttjandevärde diskonteras framtida kassaflöden till
en räntesats som tar hänsyn till marknadens bedömning av riskfri ränta
och risk förknippad med den specifika tillgången, även kallat WACC
eller diskonteringsränta. Vid beräkning av nyttjandevärde använder
koncernen faktiska resultat, prognoser för kommande perioder,
affärsplaner samt relevant tillgänglig marknadsdata.
Finansiella tillgångar och skulder
Finansiella instrument är varje form av avtal som ger upphov till en
finansiell tillgång i ett företag och en finansiell skuld eller ett egetkapital-
instrument i ett annat företag. Finansiella instrument klassificeras vid
första redovisningstillfället, bland annat utifrån i vilket syfte instrumentet
förvärvades och förvaltas. Denna klassificering bestämmer värderingen
Redovisning och borttagande
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen
när bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor.
Kundfordringar tas upp i balansräkningen när faktura har skickats och
bolagets rätt till ersättning är ovillkorlig. Skuld tas upp när motparten
har presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även om
faktura ännu inte mottagits. Leverantörsskulder tas upp när faktura
mottagits. En finansiell tillgång och finansiell skuld kvittas och redovisas
med ett nettobelopp i balansräkningen endast när det föreligger en
legal rätt att kvitta beloppen samt att det föreligger avsikt att reglera
posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera tillgången
och reglera skulden. En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen
när rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar
kontrollen över dem. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen
när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks. Detsamma
gäller för del av en finansiell tillgång eller finansiell skuld. Vinster och
förluster från borttagande ur balansräkning samt modifiering redovisas
i resultatet till den del som säkringsredovisning inte tillämp as.
Klassificering och värdering av finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar klassificeras utifrån den affärsmodell som till-
gången hanteras i och tillgångens kassaflödeskaraktär. Om den
finansiella tillgången innehas inom ramen för en affärsmodell vars mål
är att inkassera kontraktsenliga kassaflöden (hold to collect) och de
avtalade villkoren för den finansiella tillgången vid bestämda tidpunkter
ger upphov till kassaflöden som enbart består av betalningar av kapital-
belopp och ränta på det utestående kapitalbeloppet redovisas till-
gången till upplupet anskaffningsvärde.
Om affärsmodellens mål istället uppnås genom att både inkassera
avtalsenliga kassaflöden och sälja finansiella tillgångar (hold to collect
and sell), och de avtalade villkoren för den finansiella tillgången vid
bestämda tidpunkter ger upphov till kassaflöden som enbart består av
betalningar av kapitalbelopp och ränta på det utestående kapitalbeloppet
redovisas tillgången till verkligt värde via övrigt totalresultat. Alla övriga
affärsmodeller (other) där syftet är spekulation, innehav för handel eller
där kassaflödeskaraktären utesluter andra affärsmodeller innebär
redovisning till verkligt värde via resultaträkningen.
Koncernen tillämpar affärsmodellen hold to collect för samtliga
finansiella tillgångar. Koncernens finansiella tillgångar redovisas
inledningsvis till verkligt värde och därefter till upplupet anskaffnings-
värde med tillämpning av effektivräntemetoden, minskat med reser-
vering för värdeminskning.
Koncernen har per 2023-12-31 inte några tillgångar klassificerade till
verkligt värde via resultaträkningen eller verkligt värde via övrigt
totalresultat.
Klassificering och värdering av finansiella skulder
Finansiella skulder värderas till verkligt värde via resultaträkningen
om de är en villkorad köpeskilling på vilken IFRS 3 appliceras, om de
innehas för handel eller om de initialt identifieras som skulder till verkligt
värde via resultaträkningen. Koncernens finansiella skulder, exklusive
villkorade köpeskillingar, består av leverantörsskulder, låneskulder och
övriga kortfristiga skulder och värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Finansiella instrumentens verkliga värde
Det verkliga värdet för finansiella tillgångar och skulder som
handlas
på en aktiv marknad bestäms med hänvisning till noterat marknadspris.
Det verkliga värdet på andra finansiella tillgångar och skulder bestäms
enligt allmänt accepterade värderingsmodeller såsom diskontering
av framtida kassaflöden och användning av information hämtad från
aktuella marknadstransaktioner.
För samtliga finansiella tillgångar och skulder bedöms det redovisade
värdet vara en god approximation av dess verkliga värde, om inte annat
särskilt anges .
Upplupet anskaffningsvärde och effektivräntemetoden
Upplupet anskaffningsvärde för en finansiell tillgång är det belopp
till vilket den finansiella tillgången värderas vid det första redovisnings-
tillfället minus kapitalbelopp, plus den ackumulerade avskrivningen med
effektivräntemetoden av eventuell skillnad mellan det kapitalbeloppet
och det utestående kapitalbeloppet, justerat för eventuella nedskriv-
ningar. Redovisat bruttovärde för en finansiell tillgång är det upplupna
anskaffningsvärdet för en finansiell tillgång före justeringar för en
eventuell förlustreserv. Finansiella skulder redovisas till upplupet
anskaffningsvärde med användning av effektivräntemetoden eller till
verkligt värde via resultaträkningen.
Effektivräntan är den ränta som vid en diskontering av samtliga
framtida förväntade kassaflöden över den förväntade löptiden resulterar
i det initialt redovisade värdet för den finansiella tillgången eller den
finansiella skulden.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernen redovisar en förlustreserv för förväntade kreditförluster
på finansiella tillgångar som värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Per varje balansdag redovisar koncernen förändringen i förväntade
kreditförluster sedan det första redovisningstillfället i resultatet.
För samtliga finansiella tillgångar värderar koncernen förlust-
Redovisningsprinciper och riskredovisning, fortsättning
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
37
reserven till ett belopp som motsvarar 12 månaders förväntade kredit-
förluster. För finansiella instrument för vilka det har skett betydande
ökningar av kreditrisken sedan det första redovisningstillfället redovisas
en reserv baserad på kreditförluster för tillgångens hela löptid (den
generella modellen). Koncernens kundfordringar omfattas av den
förenklade modellen för nedskrivningar.
Likvida medel omfattas av den generella modellen för nedskriv-
ningar. För likvida medel tillämpas undantaget för låg kreditrisk. Även
långfristiga fordringar och upplupna intäkter omfattas av den generella
modellen.
Koncernen definierar fallissemang som att det bedöms osannolikt
att motparten kommer att möta sina åtaganden på grund av indikatorer
som finansiella svårigheter och missade betalningar. Oavsett anses
fallissemang föreligga när betalningen är 90 dagar sen. Koncernen
skriver bort en fordran när inga möjligheter till ytterligare kassaflöden
bedöms föreligga.
Avsättningar och eventualförpliktelser
Avsättningar redovisas när koncernen har en legal eller informell för-
pliktelse till följd av tidigare händelser och det är mer sannolikt att ett
utflöde av resurser krävs för att reglera åtagandet än att så inte sker och
beloppet har beräknats på ett tillförlitligt sätt. Beräkning görs med en
diskonteringsränta före skatt som återspeglar aktuell tid och risk.
Eventualförpliktelser redovisas om det föreligger ett möjligt åtag-
ande som bekräftas av en eller flera osäkra framtida händelser och
det inte är troligt att ett utflöde av en resurs kommer att krävas eller
att åtagandets storlek inte kan beräknas med tillräcklig noggrannhet.
Statliga stöd
Koncernen tillämpar IAS 20 för redovisning av statliga stöd. Statliga stöd
redovisas i balansräkningen som förutbetald intäkt när det föreligger
en rimlig säkerhet att bidraget kommer att erhållas och att HAKI Safety
kommer att uppfylla de villkor som är förknippade med bidraget.
Bidrag periodiseras systematiskt i resultaträkningen som kostnads-
reduktion över samma perioder som de kostnader bidragen är avsedda
att kompensera för. Om bidraget har tagits emot innan villkoren för att
redovisa det som intäkt har uppfyllts, redovisas bidraget som en skuld.
Vid bedömningen av koncernens förmåga att med rimlig säkerhet upp-
betala ytterligare avgifter om försäkringsbolaget inte har tillräckliga
tillgångar för att betala de ersättningar till anställda som hänger
samman med de anställdas tjänstgöring under innevarande eller
tidigare perioder.
Den skuld som redovisas i balansräkningen avseende förmåns-
bestämda pensionsplaner är nuvärdet av den förmånsbestämda för-
pliktelsen på balansdagen minus verkligt värde på förvaltningstillgång-
arna, med justeringar för ej redovisade aktuariella vinster/förluster
för tjänstgöring under tidigare perioder. Den förmånsbestämda
pensionsförpliktelsen beräknas årligen av oberoende aktuarier med
tillämpning av den s k projected unit credit method. Nuvärdet av den
förmånsbestämda förpliktelsen fastställs genom diskontering av
uppskattade framtida kassaflöden med användning av räntesatsen
för förstklassiga företagsobligationer eller statsobligationer som är
utfärdade i samma valuta som ersättningarna kommer att betalas
i och med löptider jämförbara med den aktuella pensionsskuldens.
Aktuariella vinster och förluster till följd av erfarenhetsbaserade
justeringar och förändringar i aktuariella antaganden redovisas i övrigt
totalresultat under den period då de uppstår.
För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar koncernen avgifter
till offentligt eller privat administrerade pensionsförsäkringsplaner på
obligatorisk, avtalsenlig eller frivillig basis. Koncernen har inga ytterligare
betalningsförpliktelser när avgifterna väl är betalda. Avgifterna redovisas
som personalkostnader när de förfaller till betalning. Förutbetalda
avgifter redovisas som en tillgång i den utsträckning som kontant
återbetalning eller minskning av framtida betalningar kan komma
koncernen tillgodo.
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän
I Sverige tryggas pensioner genom en försäkring i Alecta. Enligt UFR
10 från RFR, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera
arbetsgivare. För räkenskapsåret 2021 har bolaget inte haft tillgång till
sådan information som gör det möjligt att redovisa denna plan som en
förmånsbestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom
en försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.
Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de
försäkrade.
Den kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera
Redovisningsprinciper och riskredovisning, fortsättning
fylla villkoren förknippade med bidraget och sannolikheten att erhålla
bidraget, beaktas även händelser efter balansdagen. Om bidraget har
tagits emot innan villkoren för att redovisa det som kostnadsreduktion
har uppfyllts, redovisas bidraget som en skuld. Uppstår skyldighet att
återbetala statliga bidrag kommer detta att redovisas som förändring
av uppskattningar och bedömningar och i första hand reducera
återstående förutbetalda intäkter hänförliga till bidragen.
Varulager
Koncernens varulager redovisas till det lägsta av anskaffningsvärdet och
nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet fastställs med användning
av först in, först ut-metoden (FIFU). Anskaffningsvärdet för färdiga varor
och pågående arbeten består av råmaterial, direkt lön, andra direkta
kostnader och hänförbara indirekta tillverkningskostnader (baserade
på normal tillverkningskapacitet). Låneutgifter ingår inte.
Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset i den
löpande verksamheten, med avdrag för tillämpliga rörliga försälj-
ningskostnader.
Ersättningar till anställda
Vissa befattningshavare har, som komplement till sin fasta lön, en
prestationsbaserad bonus. All bonus är kontant och begränsad till viss
andel av fast lön. Bonus kostnadsförs löpande under intjänandeåret
baserat på estimat från koncernledningen och utbetalas påföljande år.
Avgångsvederlag
Koncernen redovisar avgångsvederlag när den är förpliktigad att
betala sådant.
Pensionsförpliktelser
Koncernen har både förmånsbestämda och avgiftsbestämda pensions-
planer. En förmånsbestämd pensionsplan är en pensionsplan som
anger ett belopp för den pensionsförmån en anställd erhåller efter
pensionering, vanligen baserat på en eller flera faktorer såsom ålder,
tjänstgöringstid eller lön. En avgiftsbestämd pensionsplan är en
pensionsplan enligt vilken koncernen betalar fasta avgifter till en
separat juridisk enhet, vanligtvis ett försäkringsbolag.
Koncernen har inte några rättsliga eller informella förpliktelser att
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
38
mellan 125 och 175 procent. Om Alectas kollektiva konsolideringsnivå
understiger 125 procent eller överstiger 175 procent ska åtgärder vidtas
i syfte att skapa förutsättningar för att konsolideringsnivån återgår till
normalintervallet. Vid utgången av 2023 uppgick Alectas överskott i form
av den kollektiva konsolideringsnivån till 158 procent (2022: 172 procent).
Segmentrapportering
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver affärs-
verksamhet från vilken den kan få intäkter och ådra sig kostnader,
vars rörelse regelbundet granskas av bolagets högsta verkställande
beslutsfattare som underlag för beslut om fördelningen av resurser
till segmentet och bedömning av dess resultat samt om vilken
det finns fristående information. HAKI Safety styr och mäter sin
verksamhet i två segment, Safe Access Solutions och Industrial
Services. Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer
med den interna rapportering som lämnas till den högste verkställande
beslutsfattaren. I koncernen har denna funktion identifierats som
gruppen ledande befattningshavare som fattar strategiska beslut.
Safe Access Solutions och Industrial Services beskrivs på sidan 21
i årsredovisningen. Upplysningar om intäktsslag och intäkts- och
kostnadsredovisning för segmenten lämnas i not 1.
Från och med 1 januari 2023 inkluderas NOM Holding/Norgeodesi i
affärsområdet Safe Access Solutions. För att underlätta jämförelser med
föregående år finns omräknad finansiell information för segmenten för
åren 2021-2022 tillgängliga på koncernens hemsida www.hakisafety.se.
Jämförelsetal för segmenten i årsredovisningen har omräknats i enlighet
med segmentsstrukturen.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Koncernen undersöker varje år om något nedskrivningsbehov för
goodwill föreligger i enlighet med de redovisningsprinciper som
beskrivs under rubriken immateriella tillgångar ovan. Återvinningsvärde
för kassagenererande enheter (KGE) har fastställts genom beräkning
av nyttjandevärde. Beräkningarna har utgått från beräknat framtida
kassaflöde, som för 2023 baserats på finansiella budgetar upprättade
av ledningen för respektive KGE, se vidare not 13. I denna värdering
gör ledningen antaganden och uppskattningar om framtida
förhållanden, vilka ligger till grund för beräkning av återvinningsvärdet.
I samband med denna årsredovisning har ledningen gjort bedömningen
att inga rimliga förändringar i de viktiga antagandena leder till att det
beräknade sammanlagda återvinningsvärdet på respektive kassa-
genererande enhet blir lägre än deras sammanlagda redovisade värde.
Väsentliga uppskattningar och bedömningar förekommer
avseende värdering tilläggsköpeskillingar, inkurans i varulager samt
nedskrivningsbehov för kundfordringar och långfristiga fordringar.
Modellen för reservering av kundfordringar och långfristiga fordringar
beskrivs i ett separat avsnitt bland redovisningsprinciper.
Alternativa nyckeltal
HAKI Safety presenterar vissa finansiella mått som inte är definerade
i IFRS. Syftet att presentera dessa mått är att ge viss kompletterande
information till läsaren som kan vara värdefull för förståelsen av den
finansiella informationen. Dessa alternativa nyckeltal skall snarare ses
som komplement än ersättning för mått som defineras enligt IFRS.
Definitionen och en numerisk avstämning av alternativa nyckeltal finns
att tillgå på HAKI Safetys hemsida www.hakisafety.se.
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolagets finansiella rapporter har upprättats enligt ÅRL
och RFR 2. I RFR 2 finns undantag från att tillämpa IFRS 9 i juridisk
person. Ändringarna som trädde i kraft 1 januari 2018 innebär att
nedskrivningskraven i enlighet med IFRS 9 ska tillämpas även av
företag som väljer att tillämpa undantaget.
Finansiella instrument
Moderbolaget tillämpar undantaget i RFR 2 avseende IFRS 9 i juridisk
person. Vid första redovisningstillfället redovisas finansiella instrument
till anskaffningsvärde, med vilket avses det belopp som motsvarar
utgifterna för tillgångens förvärv med tillägg för transaktionsutgifter som
är direkt hänförligt till förvärvet. En finansiell tillgång respektive finansiell
skuld bokas bort från balansräkningen när den avtalsenliga rätten
till kassaflödet från tillgången har upphört eller reglerats
respektive när den avtalade förpliktelsen fullgjorts eller upphört.
Redovisningsprinciper och riskredovisning, fortsättning
Koncernbidrag och aktieägartillskott
Både erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som
boksluts-
dispositioner i moderbolaget, då syftet med dessa främst är att fördela
det skattepliktiga resultatet inom koncernen. Utdelningar från dotter-
bolag redovisas som resultat från andelar i koncernföretag.
Lämnade aktieägartillskott redovisas hos givaren som en ökning
av posten Andelar i koncernföretag varefter prövning sker om en
nedskrivning av aktiernas värde är erforderlig. Erhållna aktieägartillskott
redovisas hos mottagaren direkt mot eget kapital.
Koncernföretag
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget i enlighet med anskaff-
ningsvärdesmetoden. Bolaget redovisar enbart en intäkt för erhållna
utdelningar som är hänförliga till vinstmedel som intjänats efter förvärvet.
Utdelningar som överstiger de vinstmedel som intjänats efter förvärvet
redovisas som återbetalning av den ursprungliga investeringen och
reducerar således den redovisade andelens bokförda värde.
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
39
INNEHÅLL NOTER
Not 1 Segmentinformation 40
Not 2 Medelantal anställda 41
Not 3 Könsfördelning ledning 41
Not 4 Löner, andra ersättningar och sociala kostnader 41
Not 5 Ersättningar och övriga förmåner till ledande
befattningshavare 42
Not 6 Leasing 42
Not 7 Ersättning till revisorerna 43
Not 8 Resultat från andelar i koncernföretag 43
Not 9 Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader 44
Not 10 Kostnader fördelade på kostnadsslag 44
Not 11 Finansiella intäkter och kostnader 44
Not 12 Skatt på årets resultat 44
Not 13 Immateriella och materiella anläggningstillgångar 45
Not 14 Andelar i koncernföretag 46
Not 15 Varulager mm 47
Not 16 Kundfordringar 47
Not 17 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 48
Not 18 Likvida medel 48
Not 19 Finansiell riskhantering och finansiella instrument 48
Not 20 Aktiekapital 50
Not 21 Skulder till kreditinstitut 51
Not 22 Övriga lång- och kortfristiga skulder 52
Not 23 Avsättningar 52
Not 24 Ersättningar till anställda efter avslutad anställning 52
Not 25 Eventualförpliktelser 54
Not 26 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 54
Not 27 Förändring av skulder i finansieringsverksamheten 54
Not 28 Avyttrade dotterföretag 54
Not 29 Företagsförvärv 55
Not 30 Tillgångar och skulder i avyttringsgrupp som
innehas för försäljning 56
Not 31 Upplysningar om närstående 56
Not 32 Händelser efter balansdagen 56
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
40
NOTER
NOTER 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
NOT 1 SEGMENTINFORMATION
I nformation om rapporterbara segment
Från och med januari 2020 har HAKI Safety två affärsområden, Safe Access Solutions respektive Industrial
Services. Segmentsindelningen följer en operativ organisationsstruktur som stödjer hur HAKI Safety
strategiskt styr och följer upp verksamheten. Safe Access Solutions och Industrial Services redovisas som
rörelsesegment i enlighet med IFRS 8.
Grunden för indelningen i segment är de olika kunderbjudanden som respektive affärsområde
tillhandahåller. Kunderbjudandena inom respektive segment är enligt följande:
Safe Access Solutions erbjuder marknadsledande helhetslösningar för säkra arbetsförhållanden i komplexa
och krävande miljöer. I affärsområdet ingår varumärken som HAKI, EKRO och Norgeodesi. Det är en fullt
integrerad funktionell organisation med geografisk tyngdpunkt på Europa och Kanada.
Industrial Services utvecklar, tillverkar, marknadsför och säljer varor och tjänster för professionellt bruk
inom ett flertal olika branscher. Under räkenskapsåret har affärsområdet bestått av verksamheterna FAS
Converting Machinery och Landqvist Mekaniska Verkstad, vilka rapporteras och följs upp gemensamt av
koncernens högsta verkställande beslutsfattare.
Det som rapporteras under Centralt omfattar moderbolaget och övriga gemensamma funktioner.
Transaktioner mellan segmenten är ovanligt. Internpris mellan koncernens bolag sätts utifrån principen
om armlängds avstånd. Tillgångar och investeringar rapporteras där tillgången finns och tar i allt väsentligt
sin utgångspunkt i respektive segments juridiska enheter.
Resultaträkning
Safe Access
Solutions
Industrial
Services
Centralt Total
2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Externa intäkter
från varuförsäljning
900 924 170 162 - - 1 070 1 086
Externa intäkter
från uthyrning
118 81,6 - - - - 118 82
Summa externa intäkter * 1 018 1 006 170 162 - - 1 188 1 168
Kostnad för sålda varor -664 -684 -127 -121 - 0 -791 -807
Försäljningskostnader -195 -158 -8 -9 - - -202 -167
Administrationskostnader -51 -68 -11 -10 -18 -20 -81 -99
FoU-kostnader -18 -15,4 -8 -6 - - -26 -21
Övriga intäkter och
kostnader
12 27 0 0 - 1 12 28
Rörelseresultat 101 107 16 17 -18 -20 99 102
Finansnetto -21 -10
Inkomstskatt -17 -22
Årets resultat 62 71
* Ingen signifikant internförsäljning har skett mellan segmenten.
Intäkter från externa kunder
per geografiskt område
Safe Access
Solutions
Industrial
Services
Total
2023 2022 2023 2022 2023 2022
Sverige 85 167 76 72 161 239
Danmark 95 59 4 - 99 59
Norge 296 350 0 2 296 353
Storbritannien 268 247 2 2 270 249
Frankrike 96 46 10 - 106 46
Österrike 124 28 0 - 124 28
Nordamerika 35 99 49 43 84 141
Övriga länder 19 10 29 44 48 54
Summa intäkter 1 018 1 006 170 162 1 188 1 168
Intäkter över tid och
direkt försäljning
Safe Access
Solutions
Industrial
Services
Total
2023 2022 2023 2022 2023 2022
Över tid 22 19 0 0 22 22
Direkt försäljning 996 987 170 162 1 188 1 146
varav intäkter från uthyrning 118 81,6 - - 118 82
Summa intäkter 1 018 1 006 170 162 1 188 1 168
Fakturering för uthyrningsintäkter sker huvudsakligen månadsvis för den aktuella månaden.
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
41
Balansräkning
Safe Access
Solutions
Industrial
Services Centralt Total
2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Tillgångar 979 878 93 157 261 404 1333 1 439
Skulder 560 583 35 96 95 151 690 831
Nettoinvesteringar ** 42 355 6 11 1 1 49 368
Avskrivningar 86 67 7 10 1 1 94 78
** Avser årets investeringar – årets avyttringar, utrangeringar.
Anläggningstillgångar och nettoinvesteringar
per geografiskt område
Anläggningstillgångar Nettoinvesteringar
2023 2022 2023 2022
Sverige 464 576 11 278
Övriga Norden 147 145 21 60
Övriga länder 111 86 16 30
Summa 722 807 49 368
Information om större kunder
HAKI Safety-koncernen har inte intäkter från någon enskild kund som uppgår till 10 procent eller mer av
omsättningen och således redovisas inte detta.
NOT 2 MEDELANTAL ANSTÄLLDA
Medeltalet anställda fördelat mellan moderföretag och dotterföretag
2023 2022
Antal anställda Varav män Antal anställda Varav män
Moderbolaget 7 3 3 2
Dotterföretag 304 247 320 249
Summa 311 250 323 251
Medeltalet anställda fördelat per land
2023 2022
Antal anställda Varav män Antal anställda Varav män
Sverige 125 99 124 100
Norge 37 30 49 30
Danmark 11 9 11 9
Storbritannien 45 37 50 40
Frankrike 14 12 11 10
Österrike 54 40 54 41
Ungern 14 14 16 16
Slovakien 4 3 2 1
Kanada 5 4 6 4
USA 2 2 - -
Summa 311 250 323 251
NOT 3 KÖNSFÖRDELNING LEDNING
Koncern
2023 2022
Män Kvinnor Män Kvinnor
Styrelser 21 4 22 3
VD och övriga ledande befattningshavare 14 8 14 7
Moderbolag
2023 2022
Män Kvinnor Män Kvinnor
Styrelser 3 2 3 2
VD och övriga ledande befattningshavare 3 2 3 1
NOT 4 LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR OCH SOCIALA KOSTNADER
2023 2022
Löner och andra
ersättningar
Sociala
kostnader
Varav pensions-
kostnader
Löner och andra
ersättningar
Sociala
kostnader
Varav pensions-
kostnader
Moderbolag 9 5 3 7 4 2
Dotterföretag 189 58 16 156 41 10
Summa 198 63 18 164 44 12
Av moderbolagets pensionskostnader avser 1,4 Mkr gruppen styrelse och VD (1,1).
Av koncernens pensionskostnader avser 2,0 Mkr gruppen styrelse och VD (2,0) .
NOTER 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
42
Löner och andra ersättningar fördelat mellan moderbolaget och dotterföretag och mellan
styrelseledamöter och VD och övriga anställda
2023 2022
Styrelse och VD
(varav tantiem och bonus)
Övriga
anställda
Styrelse och VD
(varav tantiem och bonus)
Övriga
anställda
Moderbolag 4 5 4 3
(0,2) (0,3) (0,6) (0,6)
Dotterföretag 10 179 11 146
(0,5) (0,6) (1,0) (3,0)
Summa 13 185 15 149
(0,7) (0,9) (1,6) (3,6)
NOT 5 ERSÄTTNINGAR OCH ÖVRIGA FÖRMÅNER TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Moderbolaget
2023-12-31
Grundlön
Styrelsearvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad Summa
Styrelsens ordförande, Lennart Pihl 0,4 0 0 0 0,4
Verkställande direktören, Sverker Lindberg 3,1 0,2 0,1 1,4 4,8
Övriga ledande befattningshavare 5,6 0,3 0,4 0,8 7,1
Övriga styrelseledamöter
Svante Nilo Bengtsson 0,2 0 0 0 0,2
Anders Bergstrand 0,1 0 0 0 0,1
Susanne Persson 0,2 0 0 0 0,2
Anna Söderblom 0,2 0 0 0 0,2
Summa 9,8 0,5 0,5 2,2 13,0
Moderbolaget
2022-12-31
Grundlön
Styrelsearvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad Summa
Styrelsens ordförande, Lennart Pihl 0,4 - 0,0 0,0 0,4
Verkställande direktören, Sverker Lindberg 3,0 0,6 0,1 1,1 4,8
Övriga ledande befattningshavare 3,2 0,8 0,2 0,6 4,8
Övriga styrelseledamöter
Svante Nilo Bengtsson 0,2 0,0 0,0 0,0 0,2
Anders Bergstrand 0,1 0,0 0,0 0,0 0,1
Susanne Persson 0,2 0,0 0,0 0,0 0,2
Anna Söderblom
0,2 0,0 0,0 0,0 0,2
Summa 7,3 1,4 0,3 1,7 10,7
Tilläggsupplysningar
Övriga ledande befattningshavare inkluderar fyra personer under 2023.
Övriga förmåner avser tjänstebil. Pensionsvillkor enligt ITP-plan (avgiftsbestämd). Pension utgår livsvarigt från
NOT 6 LEASING
Leasingavtal där koncernen är leasetagare
Koncernen disponerar byggnader, maskiner, inventarier och fordon med leasingavtal enligt IFRS16.
Flertalet av koncernens leasingavtal innehåller utköpsklausuler vid leasingavtalens utgång.
I de fall koncernen bedömer det sannolikt att tillgången kommer att köpas ut vid avtalets förfall har
utköpsoptionen räknats in i anskaffningsvärdet.
Belopp redovisade i Balansräkningen
Nyttjanderättstillgångar IB/UB per leasingklass
Mkr
Byggnader
Maskiner &
Inventarier Fordon Totalt
2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Öppningsbalans 1 januari 61 34 21 25 12 11 95 69
Investeringar 7 1 4 2 6 2 17 5
Förvärv av dotterföretag 0 25 0 2 0 9 0 35
Avskrivningar -15 -15 -10 -9 -6 -5 -31 -29
Omvärderingar 13 15 0 3 0 -4 13 15
Valutaeffekter -1 1 0 0 -1 0 -2 1
Avslutade kontrakt 0 0 0 -1 0 0 0 -1
Summa 31 december 65 61 15 22 11 12 92 95
NOTER 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
65 år. Pensioner avser den kostnad som påverkat årets resultat. Samtliga pensionsförmåner är oantastbara och
ej villkorade av framtida anställning.
Styrelsens ordförande förhandlar lön och andra villkor för VD. VD förhandlar lön och övriga villkor för övriga
ledande befattningshavare. Slutliga avtal i dessa frågor redovisas för styrelsen. VD och övriga ledande
befattningshavare ingår i långsiktiga incitamentsprogram som beslutades vid årsstämman 2022 där samtliga
medlemmar i koncernledningen förvärvat teckningsoptioner till marknadsmässigt värde. För ytterligare
information om teckningsoptionsprogrammet, Se sid 22.
Aktierelaterade ersättningar
I koncernens långsiktiga incitamentsprogram har koncernledningen erbjudits möjlighet att förvärva
teckningsoptioner till marknadsvärde, se vidare information i not 31. Då marknadsvärde erläggs uppstår ingen
kostnad att redovisa för dessa.
Uppsägningstider
För VD löper anställningsavtalet med en uppsägningstid av tolv månader från bolagets sida och
sex månader från VD:s sida. Särskilt avgångsvederlag utgår ej.
Anställningsavtal för övriga ledande befattningshavare löper med en ömsesidig uppsägningstid om
tre till sex månader utan avgångsvederlag.
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
43
Leasingskulder enligt IFRS 16 redovisade i balansräkningen
Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Kortfristig leasingskuld 24 22
Långfristig leasingskuld 55 54
Summa 79 76
Leasingskulder är inkluderade på raderna skulder till kreditinstitut, långfristiga och kortfristiga,
i balansräkningen och avser tillkommande kontrakt enligt IFRS 16 samt leasingskulder avseende
kontrakt som tidigare redovisades som finansiell leasing enligt IAS 17.
Belopp redovisade i Resultaträkningen
Mkr 2023 2022
Avskrivning på nyttjanderättstillgångar -25 -29
Räntekostnader för leasingskulder -4 -2
Kostnader hänförliga till korttidsleasingavtal -1 -1
Kostnader hänförliga till leasingavtal av lågt värde 0 0
Kostnader hänförliga till variabla leasingavgifter 0 0
Det totala kassaflödet för leasingavtal var 22,5 (3,6) Mkr under 2023.
Leasingavtal där koncernen är operationell leasegivare
Koncernens uthyrningsverksamhet avser främst HAKI där koncernen äger ställningsmaterial som
hyrs ut till kunder. Uthyrning av ställningsmaterial sker till stor del på löpande kontrakt utan slutdatum.
Uthyrningskontrakt varar vanligtvis 3-24 månader. Utrustningen återlämnas efter hyresperioden eller att
hyreskunder erbjuds att köpa ut uthyrningsinventarier på normala affärsmässiga villkor baserat på jämförbara
marknadspriser. Uthyrningsavtalen klassificeras som leasingavtal med HAKI Safety som operationell
leasegivare. Intäkterna redovisas i resultaträkningen. I resultatet för 2023 redovisas hyresintäkter på 118,0
Mkr (81,6), vilka primärt är hänförliga till ställningsmaterial i HAKI. Uthyrningsinventarierna är bokförda som
anläggningstillgångar och skrivs av över förväntad livslängd. Kassaflödeseffekten för uthyrning, investeringar
och utköp av hyresmaterial presenteras som del av den löpande verksamheten.
Uthyrningsinventarier som hyrs ut med operationella leasingavtal
Per 31 december 2022
Anskaffningsvärde 318,2
Ackumulerade av- och nedskrivningar -144
175
Bokfört värde
1 januari – 31 december 2023
Ingående bokfört värde 175
Valutakursdifferenser -5
Inköp 76
Försäljningar/utrangeringar/omklassificeringar -84
Köpta/sålda företag 0
Nedskrivningar -4
Avskrivningar -26
Bokfört värde 13 1
NOT 7 ERSÄTTNING TILL REVISORERNA
Koncernen Moderbolaget Koncernen Moderbolaget
2023 2023 2022 2022
Deloitte
Revisionsuppdrag 2 1 2 1
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget - - 0 0
Skatterådgivning - - 0 -
Övriga tjänster - - 0 -
Summa 2 1 2 1
Övriga revisorer
Revisionsuppdrag 1 - 1 -
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget - - - -
Skatterådgivning - - - -
Övriga tjänster - - - -
Summa 1 0 1 -
Summa 3 1 3 1
Med revisionsuppdrag avses lagstadgad revision av års- och koncernredovisningen och bokföringen samt
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning samt revision och annan granskning utförd i enlighet
med överenskommelse eller avtal. Detta inkluderar övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets
revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller
genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter.
NOT 8 RESULTAT FRÅN ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
2023 2022
Nedskrivning av aktier i dotterbolag 0 0
Resultat försäljning av aktier i dotterbolag 0 1
Utdelning aktier i dotterbolag 10 17
Summa 10 17
NOTER 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
Per 31 december 2023
Anskaffningsvärde 183
Ackumulerade av- och nedskrivningar -51
Bokfört värde 131
Leasingkostnader moderbolaget
Moderbolaget disponerar bilar enligt leasingkontrakt till ett beräknat anskaffningsvärde av 0,9 Mkr (0,4).
Leasingkostnader har under 2023 uppgått till 0,1 Mkr (0,1). Återstående leasingkostnader uppgår
till 0,1 Mkr (0,1).
Moderbolagets hyreskostnader har under 2023 uppgått till 0,5 Mkr (0,4). Nuvarande hyresavtal löper
till 2025. Kostnader för 2024 0,5 Mkr, 2025 0,1 Mkr.
Samtliga leasingavtal redovisas som operationell leasing i moderbolaget.
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
44
NOT 9 ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER OCH RÖRELSEKOSTNADER
Koncernen 2023 2022
Valutakursvinster 1 1
Hyresintäkter - 2
Vinst vid avyttring av anläggningstillgångar 1 1
FORA återbetalning av AGS - 0
Statliga bidrag 2 1
Övriga poster - 0
Upplösning tillkommande köpeskilling 39 25
Summa övriga rörelseintäkter 43 30
Valutakursförluster - -1
Förvärvsrelaterade kostnader - -
Strukturkostnader - -
Nedskrivning goodwill -21 -
Övriga poster -1 -1
Summa övriga rörelsekostnader -22 -1
NOT 10 KOSTNADER FÖRDELADE PÅ KOSTNADSSLAG
2023
2022
Materialkostnader
579
626
Personalkostnader
256
218
Avskrivningar
94
78
Leasingkostnader*
1
1
Frakter
35
37
Övriga kostnader
144
134
Summa
1 109
1 094
* Avser korttidskontrakt samt kontrakt med lågt värde.
NOT 11 FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
Koncernen
2023
2022
Ränteintäkter
2
4
Valutakursvinster
29
12
Summa
32
17
Räntekostnader
-25
-12
Valutakursförluster
-28
-14
Summa
-53
-27
Mo derbolaget 2023 2022
Ränteintäkter, interna 9 9
Ränteintäkter, externa 2 1
Valutanetto 7 -
Summa 18 10
Valutanetto -7 -3
Räntekostnader, interna -2 -2
Räntekostnader, externa -19 -7
Summa -28 -13
Samtliga intäkter och kostnader härrör från instrument värderade till upplupet anskaffningsvärde.
NOT 12 SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
Inkomstskatt - koncernen 2023 2022
Aktuell skatt -15 -17
Uppskjuten skatt -1 -5
Inkomstskatt -16 -22
Aktuell skatt
Årets skattekostnad hänförlig till den utländska verksamheten -14 -15
Årets skattekostnad i Sverige -1 -2
Skatt hänförlig till tidigare år - -
Summa -15 -17
Uppskjuten skatt
Avseende underskottsavdrag - -8
Förändring av obeskattade reserver -2 4
Förändring av temporära skillnader 1 0
Summa -1 -5
Temporära skillnader i tillgångars och skulders värden, skattemässigt respektive redovisningsmässigt,
har resulterat i uppskjutna skatteskulder och fordringar avseende följande poster:
2023 Underskott
Obeskattade
reserver
Temporära
skillnader Övrigt Summa
Ingående balans 0 -5 -14 -1 -20
Omklassificeringar - 5 -5 - 0
Valutakursdifferenser - - - -1 -1
Redovisning i resultaträkningen - -2 -1 2 -1
Redovisning i eget kapital, övrigt totalresultat - - - - 0
Förändring på grund av ändrad skattesats - - - - 0
Uppskjuten skatt hänförlig till förvärvade bolag - - - - 0
Utgående balans 0 -2 -20 0 -22
N O TER 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
45
Det aktiverade underskottsavdraget löper utan tidsbegränsning, beräknas utnyttjas under 2023 och
är hänförligt till Sverige.
2022 Underskott
Obeskattade
reserver
Temporära
skillnader Övrigt Summa
Ingående balans 10 -8 -8 0 -6
Omklassificeringar -1 0 2 - 0
Valutakursdifferenser - 0 0 -1 -1
Redovisning i resultaträkningen -8 4 - - -5
Förändring på grund av ändrad skattesats - - - - -
Uppskjuten skatt hänförlig till förvärvade bolag - - -8 - -8
Utgående balans 0 -5 -14 -1 -20
Skatt på årets resultat - Moderbolaget 2023 2022
Aktuell skatt - -
Uppskjuten skatt 1 7
Skatt på årets resultat 1 7
Avstämning skattesats - Koncernen 2023 2022
Nominell skattesats 20,60% 20,60%
Resultat före skatt 78 92
Skatt enligt gällande skattesats -16 -19
Ej skattepliktiga intäkter och kostnader 6 -3
Effekt utländska skattesatser -6 -3
Skatteeffekt av ej aktiverade underskott 0 0
Skatteeffekt av övriga temporära skillnader 0 4
Skatteeffekt av rättning tidigare års skatt 0 -1
Skatt på årets resultat -16 -22
Ej aktiverade underskott avser i huvudsak underskott som uppkommit i länder där koncernen inte kan
göra sannolikt att underskotten kan nyttjas mot framtida skattepliktiga intäkter, samt underskott i avyttrade
dotterbolag.
Avstämning skattesats - Moderbolaget 2023 2022
Nominell skattesats 20,60% 20,60%
Resultat efter finansiella poster och bokslutsdispositioner 4 49
Skatt enligt gällande skattesats -1 -10
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader i huvudsak avseende näringsbetingade andelar 3 0
Skatteeffekt av ej skattepliktiga utdelningar samt resultat från andelar i koncernföretag -2 4
Skatt på årets resultat 0 -7
NOT 13 IMMATERIELLA OCH MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Koncernen
Övriga
immateriella
tillgångar Goodwill
Byggnader
och mark Maskiner
Pågående
arbete Inventarier Summa
Per 1 januari 2023
Ingående bokfört värde 79 363 104 35 2 224 807
Valutakursdifferenser 1 4 -2 0 0 -6 -4
Inköp 8 0 22 5 6 98 139
Försäljningar/utrangeringar/
omklassificeringar
0 0 -18 11 -7 -76 -90
Tillgångar klassificerade till
avyttringsgrupp som innehas för
försäljning samt avyttringar
-10 0 -3 0 0 0 -13
Nedskrivningar 0 -21 0 0 0 0 -21
Avskrivningar -18 0 -17 -15 0 -44 -94
Bokfört värde 60 345 86 35 0 196 722
Per 31 december 2023
Anskaffningsvärde 97 372 205 176 0 298 1 144
Ackumulerade av- och
nedskrivningar
-37 -26 -118 -141 0 -102 -420
Bokfört värde 60 345 86 35 0 196 722
varav bokfört värde på nyttjande-
rättstillgångar
- - 66 20 - 11 97
1 januari–31 december 2022
Ingående bokfört värde 42 216 73 42 1 123 498
Valutakursdifferenser 2 11 1 - - 6 19
Inköp 17 - 20 2 5 135 178
Försäljningar/utrangeringar/
omklassificeringar
- - - -2 -4 -43 -49
Köpta/sålda bolag 30 136 35 0 - 38 239
Nedskrivningar - - 0 0 - 0 0
Avskrivningar
-11 - -25 -7 - -35 -78
Bokfört värde 79 363 104 35 2 224 807
Per 31 december 2022
Anskaffningsvärde 104 369 205 159 2 312 1 152
Ackumulerade av- och
nedskrivningar
-26 -6 -101 -123 - -88 -344
Bokfört värde 79 363 104 35 2 224 807
varav bokfört värde på
nyttjanderättstillgångar
- - 78 17 - - 95
För vidare information om nyttjanderättstillgångar, se not 6.
I inventarier ingår uthyrningsinventarier med 131 Mkr (175). Merparten av dessa tillgångar finns
i HAKI. Uthyrning sker vanligtvis på 3-6 månader. Utrustningen återlämnas i normalfallet till HAKI Safety
efter hyresperioden, men det förekommer även att hyreskunder erbjuds att köpa ut uthyrningsinventarier
på normala affärsmässiga villkor baserat på jämförbara marknadspriser. Hyresintäkter från HAKI Safety
uthyrningsverksamhet framgår av not 1. Mer information om uthyrningsinventarier framgår av not 6.
NOTER 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
46
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill och varumärken
Koncernens rapporterbara rörelsesegment är Safe Access Solutions och Industrial Services. Goodwill
och immateriella tillgångar (varumärken) med obestämbar nyttjandeperiod fördelas på koncernens
kassagenererande enheter (KGE). För dessa varumärken finns ingen förutsägbar gräns för den tidsperiod
under vilken varumärket väntas generera nettoinbetalningar. De antaganden som använts vid beräkning av
nyttjandevärdet är desamma för goodwill och varumärken. Koncernens KGE är Safe Access Solutions där
verksamheterna följs upp gemensamt och har betydande centrala koncernfunktioner inom områdena Supply
Chain (produktförsörjning, lagerhållning och distribution), IT, Kvalitet samt Forskning och Utveckling, samt till
dotterbolaget Landqvist inom Industrial Services där verksamheterna följs upp individuellt. Vid bestämning
av tillämplig diskonteringsränta har utgångspunkten varit en rimlig fördelning mellan räntebärande skulder
och eget kapital, stabilitet i värde vid varians i intjäning över tid samt följsamhet mot konjunktur. Applicerad
diskonteringsränta uppgår till 11,3 procent (10,3) efter skatt har använts.
Återvinningsbeloppet för KGE är baserat på beräkningar av nyttjandevärde. Dessa beräkningar utgår
från beräknat framtida kassaflöde, som för 2024 baseras på finansiell budget upprättade av ledningen
för respektive KGE. För perioden från 2025-2028 har det genomsnittliga historiska utfallet vägts samman
med bolagets budget för 2024 och bolagets långsiktiga planer. Väsentliga antaganden som använts i
beräkningarna för nyttjandevärde var förväntad försäljningstillväxt, bruttomarginaler, diskonteringsränta
samt antaganden om tillväxt efter prognosperiodens slut. Tillväxttakten är satt till 2 procent bortom 5 år (2). I
samband med utvärdering av nedskrivningstester för affärsområdet Safe Access Solutions har nedskrivning
av förvärvsrelaterade tillgångar i form av goodwill skett om 21 Mkr, vilken är relaterad till den franska
verksamheten.
Goodwill
Goodwill Varumärke
2023 2022 2023 2022
Safe Access Solutions 325 343 5 5
Landqvist 20 20 - -
NOT 14 ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
Organisations- Kapital- Antal Bokfört
nummer
te
andel
Rösträtts andel
andelar värde
FAS Converting Machinery AB
556198-8378
Burlöv
100%
100%
40 000
10
FAS Inc
0100-1827-98
USA
100%
100%
-
-
Haki AB
556075-5067
Ö Göinge
100%
100%
1 550 000
114
Haki Rental AB
559080-7490
Ö Göinge
100%
100%
Haki Ltd
1203497
England
100%
100%
Turnbrock Ltd
551743
Skottland
100%
100%
Span Access Solutions Ltd
402211
Skottland
100%
100%
ODA Systems Ltd
476157
Skottland
100%
100%
Haki A/S
89391814
Danmark
100%
100%
Haki AS
982 736 765
Norge
100%
100%
Haki SAS
329088731
Frankrike
100%
100%
Haki Hungary Kft
10-09-026591
Ungern
100%
100%
Haki Australia Pty Ltd
43 159 720 635
Australien
100%
100%
Vertemax Group Ltd
7799556
England
100%
100%
Vertemax Ltd
7254120
England
100%
100%
Vertemax Inc
712561323BC0001
Kanada
100%
100%
Vertemax S.r.o.
52805581
Slovakien
100%
100%
Elebia Ltd
9889325
England
100%
100%
Novakorp Systems SARL
528 104 078
Frankrike
100%
100%
EKRO Bausystem GmbH
562496a
Österrike
100%
100%
TIM-Gruppen AB
556728-6561
Malmö
100%
100%
1 000
0
Landqvist Mekaniska Verkstad AB
556087-7168
Essunga
100%
100%
NOM Holding AS
899249852
Norge
100%
100%
2 474 940
17
Normann Olsen Maskin AS
921502958
Norge
100%
100%
Norgeodesi AS
971052201
Norge
100%
100%
Optiol Holding AB
556652-1117
Malmö
100%
100%
1 000
0
AB Prosparitas
556239-7850
Malmö
100%
100%
17 433 333
54
Summa
196
Moderbolagets förvärv uppgår till 0,0 Mkr (0,0). Bokfört värde på årets försäljningar uppgår till
0,0 Mkr (0,0). Årets kapitaltillskott uppgår till 0,0 Mkr (0,0). Årets nedskrivningar uppgår till
0,0 Mkr (0.0). Antalet legala enheter i koncernen uppgår till 28 st (28).
NOTER 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
47
NOT 15 VARULAGER MM
Varulager
Bruttovärde lager
2023-12-31
Reserverat för
inkurans
Nettovärde lager
2023-12-31
Råvararor och förnödenheter 35 -3 32
Varor under tillverkning
31 -1 30
Färdiga varor och handelsvaror 284 -8 276
Utgående balans 350 -12 338
Varulager
Bruttovärde lager
2022-12-31
Reserverat för
inkurans
Nettovärde lager
2022-12-31
Råvararor och förnödenheter 68 -2 66
Varor under tillverkning 54 0 54
Färdiga varor och handelsvaror 324 -20 303
Utgående balans 446 -22 423
Inkuransreservens utveckling
Inkuransreserv
vid årets ingång
Årets förändring av
inkuransreserven
Inkuransreserv
2023-12-31
Råvaror och förnödenheter -2 -1 -3
Varor under tillverkning 0 -1 -1
Färdiga varor och handelsvaror -20 12 -8
Utgående balans -22 10 -1 2
NOT 16 KUNDFORDRINGAR
2023 2022
Kundfordringar brutto 120 155
Avgår reservering för värdeminskning -2 -6
Kundfordringar netto 118 150
varav ej förfallna 77 95
varav förfallna inom 30 dagar 27 44
varav förfallna mellan 31 och 60 dagar 13 9
varav förfallna mellan 61 och 90 dagar 2 2
varav förfallna mellan 91 och 120 dagar 0 2
varav förfallna mellan 121 och 150 dagar 0 2
varav förfallna mellan 151 och 180 dagar - -
varav förfallna över 180 dagar 1 2
120 155
Reserv för värdeminskning årets ingång (-) -6 -9
Fordringar som skrivits bort under året (+) 0 5
Årets reservering för osäkra kundfordringar (-) 0 -7
Återförd ej utnyttjad reservering (+) 3 5
Sålda dotterföretag 0 -
Reserv för värdeminskning årets utgång (-) -2 -6
Per 2023-12-31 uppgick förfallna kundfordringar till 43 Mkr (60) varav 2 Mkr (6) reserverats.
Det reserverade beloppet bedöms utgöra de kommande 12 månadernas kreditförluster.
Andra långfristiga fordringar uppgår brutto till 10 Mkr (11). Ingen reservering motsvarande förväntade
kreditförluster under de kommande 12 månaderna har gjorts. Bokfört värde på resterande långfristiga
fordringar där inget reserveringsbehov bedöms föreligga, uppgår till 10 Mk r.
NOTER 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
48
NOT 17
FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
Koncernen
2023
2022
Förutbetalda hyror
2
3
Förutbetalda licenskostnader
2
2
Förutbetalda försäkringar
2
2
Övriga
3
2
Summa
9
8
Moderbolaget
Övriga
1
1
Summa
1
1
NOT 18
LIKVIDA MEDEL
Likvida medel utgörs av kassa och bank. Banktillgodohavanden per balansdagen är enligt följande:
Bank
Rating (dec 2023) Standard & Poor´s
2023
2022
SEB
AA-
7
1
Swedbank
A+
32
14
Övriga
-
14
18
Summa
53
32
Moderbolagets likvida medel uppgår till 10 Mkr (2). Koncernens samlade likviditet är placerad i stora banker
med höga kreditbetyg. Bland övriga banker ingår bland annat Barclays och Clydesdales i Storbritannien.
Förväntade kreditförluster de närmaste 12 månaderna bedöms vara oväsentliga. För koncernens respektive
moderbolagets outnyttjade checkräkningskrediter hänvisas till not 21 .
NOT 19 FINANSIELL RISKHANTERING OCH FINANSIELLA INSTRUMENT
Finansiell riskhantering
HAKI Safety arbetar internationellt och är därför exponerad för ränte- och finansieringsrisker samt valutarisker.
Utgångspunkten för koncernens finansverksamhet är att de finansiella riskerna, som företaget exponeras för
som en följd av affärsverksamheten, ska minimeras.
Finanspolicy och organisation
HAKI Safetys finanspolicy anger ramar för hur olika typer av finansiella risker ska hanteras och med vilken
riskexponering verksamheten ska bedrivas. Huvudansvaret för samtliga finansiella risker är centraliserad till
koncernledningen. För att uppnå stordriftsfördelar och synergieffekter och för att minimera hanterings risker är
HAKI Safetys finansiella verksamhet huvudsakligen koncentrerad till moderbolaget.
Huvudinriktningen är att eftersträva en låg riskprofil. För att få maximal tillgänglighet till och avkastning på
kapitalet har flödena i koncernen koncentrerats till koncernkonton i en stor svensk bank. Moderbolaget fungerar
som koncernens internbank och svarar bland annat för upplåning av dotterbolagens rörelsekapital.
Ränterisk
Med ränterisk avses risken att förändringar i räntenivån påverkar koncernens finansieringskostnader uppåt
eller nedåt. Per 2023-12-31 uppgick koncernens netto av likvida medel, kortfristiga placeringar och
räntebärande skulder men exklusive pensionsavsättning, till 366 Mkr (392).
En förändring av genomsnittsräntan med 1 procentenhet baserat på aktuell nettolåneskuld påverkar
finansnettot med cirka 4 Mkr (4). Koncernens räntepolicy är att så långt som möjligt använda sig av en rörlig
ränta, och huvuddelen av koncernens skulder löper med rörlig ränta. En högre räntenivå skulle innebära
negativa effekter på framför allt koncernens finansnetto. Inför möjliga förändringar av utestående krediter
övervägs förändrad räntenivå som en del av bedömningen.
Valutarisk
Förändringar i valutakurser påverkar koncernens resultat, eget kapital och konkurrenssituation på olika sätt .
Transaktionsexponering
Resultatpåverkan uppkommer då inköp och försäljning sker i olika valutor. HAKI Safetys exportförsäljning sker
i allt väsentligt i SEK, NOK, DKK, EUR, GBP, CAD och USD. En del valutarisk vid försäljning i utländsk valuta
motverkas av inköp i samma valuta. Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts med 5 procent i
förhållande till EUR, NOK, DKK, CAD, och GBP med alla andra variabler konstanta, skulle det omräknade
rörelseresultatet per den 31 december 2023 ha varit 0,8 Mkr lägre/högre avseende EUR, 2,8 Mkr högre/
lägre avseende NOK, 1,2 Mkr högre/lägre avseende DKK, 0,7 Mkr lägre/högre avseende AUD samt 7,0
Mkr högre/lägre avseende GBP, till största delen som en följd av vinster/förluster vid omräkning av skulder
och fordringar uttryckta i dessa valutor. Övriga valutor, USD, CAD och PLN bedöms inte ge upphov till några
väsentliga effekter. Transaktionsexponeringen i koncernen hanteras via en Multicurrency cashpool kopplad till
en kreditfacilitet i SEK. Koncernen säkerställer uppföljning av utländska kassaflöden och vidtar sedan löpande
köp- eller säljtransaktioner i relevant valuta för att säkerställa tillräckliga saldon i respektive valuta. Koncernen
har per 2023-12-31 inga utestående ränte- eller valutaderivatkontrakt.
Omräkningsexponering
Omräkningsexponering uppkommer genom resultatpåverkan vid omräkning av utländska dotterbolags
resultat till svenska kronor. Omräkningseffekt påverkar även eget kapital vid omräkning av utländska
dotterbolags nettotillgångar till svenska kronor. Vid omräkning av utländska dotterbolags resultaträkningar
har förändrade valutakurser under 2023 påverkat HAKI Safetys rörelseresultat med 2 Mkr (3).
Per 2023-12-31 uppgick nettotillgångarna i koncernens utländska dotterbolag, omräknade till
balansdagskurs, till 202 Mkr (131). Årets omräkningsdifferenser, som redovisas i övrigt totalresultat, uppgick till
-2 Mkr (19).
De mest betydelsefulla valutorna i koncernen är NOK, DKK, EUR, GBP, CAD och USD. Indirekt exponering
förekommer främst genom påverkan på konkurrenssituationen mellan olika företag beroende på att de har
olika valutabas för sina kostnader samt av att pris på vissa råvaror bestäms utifrån andra valutakurser än SEK.
Ett företags konkurrenskraft bestäms till stor del av produktionskostnaderna, som starkt påverkas av var
i världen produktionen sker. Inom HAKI Safety-koncernen är produktionen förlagd till Sverige förutom en
mindre andel i Ungern.
Likviditetsrisk
Likviditetsrisk hanteras genom att koncernen innehar tillräckligt med likvida medel och kortfristiga placeringar
med en likvid marknad, tillgänglig finansiering genom avtalade kreditfaciliteter och möjligheten att stänga
marknadspositioner. På grund av verksamhetens dynamiska karaktär bibehåller koncernfinans flexibiliteten
NOTER 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
49
2023-12-31
Finansiella
tillgångar värderade
till upplupet
anskaffningsvärde
(Hold to collect)
Finansiella
tillgångar värderade
till verkligt värde
via resultat räkningen
(Other)
Finansiella
skulder
värde rade till
upp lupet
anskaffningsvärde
Finansiella
skulder
värderade till
verkligt värde via
resultaträkningen
Redovisat
värde
Finansiella tillgångar
Andra långfristiga
värde pappersinnehav
- - - - 0
Andra långfristiga fordringar 10 - - - 9
Kundfordringar 118 - - - 118
Övriga fordringar 15 - - - 16
Likvida medel 53 - - - 53
Summa finansiella tillgångar 196 0 0 0 196
Finansiella skulder
Skulder till kreditinstitut
långfristiga
- - 375 - 375
Skulder till kreditinstitut
kortfristiga
- - 42 - 42
Villkorade tilläggs-
köpeskillingar
- - - 53 53
Leverantörsskulder - - 60 - 60
Förskott från kunder - - 1 - 1
Övriga kortfristiga skulder - - 89 - 89
Summa finansiella skulder 0 0 567 53 620
Upplysningar om finansiella instrument värderade till verkligt värde via årets resultat
Koncernen redovisar villkorade tilläggsköpskillingar som en övrig skuld i koncernens balansräkning och
värderas till verkligt värde via årets resultat. Värdering sker enligt nivå 3 i IFRS 13 Värdering till verkligt värde.
HAKI Safety fastställer det verkliga värdet på villkorade tilläggsköpeskillingar genom att beräkna ett nuvärde
av förväntade framtida kassaflöden där framtida kassaflöden diskonteras till värde vid rapportperiodens
utgång. Koncernen beräknar förväntade framtida kassaflöden genom att bedöma sannolikheten för olika utfall
avseende förvärvade verksamheters bruttoresultat. Vid varje rapportperiods utgångs görs en bedömning
av mest sannolika utfall, vilket betyder att förändrade antaganden om framtida utfall kan ge väsentliga
förändringar i redovisade belopp för villkorade tilläggsköpeskillinga r .
i finansieringen genom att upprätthålla avtal om lyftningsbara krediter. Ledningen följer också rullande
prognoser för koncernens likviditetsreserv på basis av förväntade kassaflöden. Koncernens kreditavtal inne-
håller sedvanliga lånevillkor vilka följs upp och rapporteras kvartalsvis. Under 2023 förekom inga överträdelser
av koncernens lånevillkor. Nuvarande huvudsakliga finansiering utgörs av ett revolverande facilitetsavtal som
gäller till mars 2025. Bolagets finansiella skulder upptagna i balansräkningen till upplupet anskaffningsvärde
redovisas i nedan tabell till odiskonterade belopp. Skulderna förfaller enligt följande:
2023-12-31 <1 år mellan 1-2 år mellan 2-5 år > 5 år
Skulder till kreditinstitut 20 318 - -
Leasingskulder enligt IFRS16 22 29 18 10
Övriga långfristiga skulder - 53 - -
Förskott från kunder 1 - - -
Leverantörsskulder 60 - - -
Övriga kortfristiga skulder 89 - - -
Summa 192 400 18 10
2022-12-31 <1 år mellan 1-2 år mellan 2-5 år > 5 år
Skulder till kreditinstitut 31 8 310 -
Leasingskulder enligt IFRS16 22 15 25 14
Övriga långfristiga skulder - 80 - -
Förskott från kunder 9 - - -
Leverantörsskulder 103 - - -
Övriga kortfristiga skulder 172 - - -
Summa 336 102 335 14
Kapitalrisk
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är dels att trygga koncernens förmåga att fortsätta sin
verksamhet, dels att kortsiktigt ha en viss överkonsolidering för att ha ett finansiellt handlingsutrymme
när förutsättningarna för förvärv bedöms som gynnsamma. Vid nuvarande koncernstruktur bedöms en
soliditet överstigande 40 procent som överkonsolidering. Soliditeten beräknas som eget kapital inklusive
minoritetsintressen i relation till balansomslutningen och uppgick på balansdagen till 48 procent (42). För att
upprätthålla eller justera kapitalstrukturen, kan koncernen förändra den utdelning som betalas till aktieägarna,
utfärda nya aktier eller sälja tillgångar för att minska skulderna .
Kr editrisk
Kreditrisken kan uppdelas i en kommersiell och en finansiell risk. Den kommersiella risken omfattar kunders
betalningsförmåga och hanteras av respektive dotterföretag genom bevakning av betalningsförmågan.
Koncernens policy är att löpande kreditpröva sina kunder. Någon kommersiell risk utöver gjorda reserveringar
bedöms ej föreligga. De finansiella riskerna för koncernen omfattar placering av överskottsmedel. Koncernens
maximala exponering för kreditrisk på balansdagen uppgår till 197 Mkr, vilket till merparten består av kund-
fordringar, långfristiga fordringar och likvida medel.
Redovisningsprinciperna för finansiella instrument har
tillämpats för nedanstående poster :
NOTER 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
50
2023
Finansiella
tillgångar värderade
till upplupet
anskaffningsvärde
(Hold to collect)
Finansiella
tillgångar värderade
till verkligt värde
via resultat räkningen
(Other)
Finansiella
skulder
värde rade till
upp lupet
anskaffningsvärde
Finansiella
skulder
värderade till
verkligt värde via
resultaträkningen Totalt
Finansnetto
Ränteintäkter och
valutakurseffekter
32 - - - 32
Räntekostnader och
valutakurseffekter
- - -53 - -53
Orealiserade värde-
förändringar
- - - - -
Summa 32 0 -53 0 -21
2022-12-31
Finansiella
tillgångar värderade
till upplupet
anskaffningsvärde
(Hold to collect)
Finansiella
tillgångar värderade
till verkligt värde
via resultat räkningen
(Other)
Finansiella
skulder
värde rade till
upp lupet
anskaffningsvärde
Finansiella
skulder
värderade till
verkligt värde via
resultaträkningen
Redovisat
värde
Finansiella tillgångar - - - - -
Andra långfristiga
värde pappersinnehav
- - - - -
Andra långfristiga fordringar 15 - - - 15
Kundfordringar 140 - - - 139
Övriga fordringar 11 - - - 11
Kortfristiga placeringar
Likvida medel 32 - - - 32
Summa finansiella tillgångar 197 0 0 0 197
Finansiella skulder - - - - -
Skulder till kreditinstitut
långfristiga
- - 371 - 371
Skulder till kreditinstitut
kortfristiga
- - 52 - 52
Villkorade tilläggs-köpeskillingar - - - 141 141
Leverantörsskulder - - 103 - 103
Förskott från kunder - - 9 - 9
Övriga kortfristiga skulder - - 23 - 23
Summa finansiella skulder 0 0 559 141 700
2022
Finansiella
tillgångar värderade
till upplupet
anskaffningsvärde
(Hold to collect)
Finansiella
tillgångar värderade
till verkligt värde
via resultat räkningen
(Other)
Finansiella
skulder
värde rade till
upp lupet
anskaffningsvärde
Finansiella
skulder
värderade till
verkligt värde via
resultaträkningen Totalt
Finansnetto
Ränteintäkter och
valutakurseffekter
17 - - - 17
Räntekostnader och
valutakurseffekter
- - -27 - -27
Orealiserade värde-
förändringar
- - - - -
Summa 17 - -27 - -10
NOT 20 AKTIEKAPITAL
Aktiefördelning Antal aktier Antal röster
A-aktier, med kvotvärde 10 kr/aktie 9 584 697 95 846 970
B-aktier, med kvotvärde 10 kr/aktie 17 744 439 17 744 439
Summa 27 329 136 113 591 409
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står i moderbolaget (kronor):
Balanserad vinst 119 682 141
Årets resultat 4 828 581
Summa 124 510 722
Styrelsen föreslår att vinstmedel disponeras på följande sätt:
Utdelning till aktieägare (0,90 kr per aktie) 24 596 222
Balanseras i ny räkning 99 914 500
Summa 124 510 7 22
NOTER 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
51
NOT 21
SKULDER TILL KREDITINSTITUT
Avstämning av nettoskuld
Koncernen
Koncernen
Mkr
2023
2022
Mkr
2023
2022
Likvida medel
53
32
Skulder till kreditinstitut
320
318
Avsättning för pensioner
-11
-15
Skulder avseende finansiell leasing
55
53
Skulder till kreditinstitut, förfaller inom ett år
-44
-52
Summa långfristig upplåning
375
371
Skulder till kreditinstitut, förfaller efter ett år
-375
-371
Nettoskuld
-376
-406
Utnyttjad checkräkningskredit
0
0
Skulder som har ett direkt samband med tillgångar som innehas till försäljning inkluderar skulder avseende
Skulder avseende finansiell leasing
22
22
finansiell leasing om 2 Mkr.
Övriga korta krediter 0 0 Skulder till Skulder till
Likvida Kortfristiga Avsättning kreditinstitut kreditinstitut
Mkr medel placeringar pensioner < 1 år
> 1 år
Summa
Nettoskuld per 31 december 2023
32
0
-15
-52
-371
-406
Kassaflöde
24
-
0
10
-2
29
Valutakursdifferenser
-3
-
1
0
0
1
Övriga ej kassaflödespåverkande poster
-
-
3
-2
-2
0
Nettoskuld per 31 december 2023
53
0
-11
-44
-375
-376
Skulder till Skulder till
Likvida Kortfristiga Avsättning kreditinstitut kreditinstitut
Mkr medel placeringar pensioner < 1 år
> 1 år
Summa
Nettoskuld per 31 december 2022
40
0
-14
-86
-31
-91
Kassaflöde
-8
-
2
41
-288
-253
Valutakursdifferenser
-
-
0
0
0
-1
Övriga ej kassaflödespåverkande poster
-
-
-2
-7
-52
-61
Nettoskuld per 31 december 2022
32
0
-15
-52
-371
-406
Nettoskuld definieras som räntebärande skulder inklusive avsättningar till pensioner med avdrag för
likvida medel och räntebärande tillgångar.
Ställda säkerheter för skulder till kreditinstitut
Koncernen
2023
2022
Fastighetsinteckningar
-
-
Företagsinteckningar
64
64
Övriga panter
0
0
Summa
64
64
Mo derbolaget
Övriga panter
0
0
Summa
0
0
Skulder till kreditinstitut 20 30
Summa kortfristig upplåning 42 52
Total upplåning 417 424
Mo derbolaget
Mkr 2023 2022
Utnyttjad checkräkningskredit 0 0
Skulder till kreditinstitut 310 320
Summa upplåning 310 320
Av de långfristiga skulderna på 375 Mkr (371) förfaller 347 Mkr (23) till betalning mellan 1 och 2 år, 18 Mkr (335)
till betalning mellan 2 och 5 år samt 10 Mkr (14) till betalning mer än 5 år efter balansdagens utgång.
Koncernens lån är i allt väsentligt upptagna i SEK och till rörlig ränta. Verkligt värde bedöms därför
överensstämma med bokfört värde.
Koncernens beviljade checkräkningskrediter uppgår till 40,0 Mkr (40,0) varav 0,0 Mkr (0,0) är utnyttjade.
Övriga krediter uppgår till 380,0 Mkr (380,0), varav 310,0 Mkr (320) är utnyttjade .
Moderbolagets beviljade checkräkningskrediter uppgår till 40,0 Mkr (40,0), varav 0,0 Mkr (0,0) är
utnyttjade. Övriga krediter uppgår till 380,0 Mkr (380,0), varav 310,0 Mkr (320) är utnyttjade.
NOTER 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
52
NOT 22 ÖVRIGA LÅNG- OCH KORTFRISTIGA SKULDER
Koncernen, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Övriga skulder, långfristiga
Villkorad tilläggsköpeskilling rörelseförvärv 53 75
Övriga skulder 0 5
Summa 53 80
Övriga skulder, kortfristiga
Villkorad tilläggsköpeskilling rörelseförvärv 0 66
Övriga skulder 20 19
Summa 20 85
Villkorad köpeskilling avser förvärven av Vertemax, Novakorp Systems och EKRO Bausystem. Årets förändring
av villkorade köpeskillingar fördelar sig enligt följande tabell:
Villkorade tilläggsköpeskillingar rörelseförvärv, Mkr 2023 2022
Ingående balans 141 71
Tillkommande villkorade tilläggsköpskillingar 0 92
Valutakursförändring 0 6
Effekt av diskontering 1 -2
Bedömning villkorade tilläggsköpeskillingar -39 -25
Utbetalda villkorade tilläggsköpeskillingar -50 0
Utgående balans 53 141
Bedömning av villkorade köpeskillingar har under räkenskapsåret medfört en återföring om 39 Mkr (25,0), vilket
redovisats som en övrig rörelseintäkt i rapport över totalresultat. Kvarvarande villkorad tilläggsköpeskilling
avser förvärvet Novakorp Systems. För ytterligare information om värdering och klassificering av villkorade
tilläggsköpeskillingar, se not 19 samt not 29.
NOT 23 AVSÄTTNINGAR
Koncernen
Avsättningar har gjorts för pensioner, garantiåtaganden mot kund samt omstrukturering av verksamhet.
2023 2022
Ingående balans 24 15
Ianspråktagna avsättningar 0 0
Nya övriga avsättningar 3 9
Omräkningsdifferens -2 0
Utgående balans 26 24
Förändring förmånsbestämda pensioner (se not 25) 0 0
Avsatt till övriga pensioner 0 0
Utgående balans 26 24
NOT 24 ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA EFTER AVSLUTAD ANSTÄLLNING
Tabellen nedan visar var i de finansiella rapporterna som koncernens ersättningar efter avslutad anställning
är redovisade.
Redovisning avseende förmånsbestämda pensionsplaner: 2023 2022
Skuld i balansräkningen 11 12
Redovisning i rörelseresultatet -2 -0
Omvärdering mot övrigt totalresultat 1 -1
*Kostnader redovisat i rörelseresultatet inkluderar kostnader för tjänstgöring under innevarande år, kostnader för tjänstgöring under
tidigare år, nettoräntekostnader samt vinster och förluster vid regleringar.
Koncernen har förmånsbestämda pensionsplaner i Sverige och Norge, som lyder under i stort sett likartade
regelverk. Koncernens förmånsbestämda pensionsplaner är i huvudsak relaterade till Norge. Samtliga planer
är pensionsplaner baserade på slutlig lön, som ger anställda som omfattas av pensionsplanen förmåner i form
av en garanterad nivå på pensionsutbetalningarna under livstiden. Nivån på förmånen beror på de anställdas
tjänstgöringstid och lön vid pensioneringstidpunkten. Planerna är i allt väsentligt utsatta för i stort sett likartade
risker, som beskrivs nedan. Koncernens förmånsbestämda pensionsplaner är per balansdagen ofonderade
planer, för vilka företaget betalar ut ersättningar vid förfallotidpunkt .
NOTER 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
53
De belopp som redovisas i balansräkningen har beräknats enligt följande:
2023 2022
Nuvärdet av fonderade förpliktelser - -
Verkligt värde på förvaltningstillgångar - -
Nuvärdet av ofonderade förpliktelser 11 12
Skuld i balansräkningen 11 12
Förändringen i den förmånsbestämda förpliktelsen under året är följande:
2023 2022
Nuvärdet av
förpliktelsen
Verkligt värde
på förvaltnings-
tillgångarna Summa
Nuvärdet av
förpliktelsen
Verkligt värde
på förvaltnings-
tillgångarna Summa
Per 1 januari 12 0 12 12 0 12
Kostnader för tjänstgöring
under innevarande år
- - - - - -
Räntekostnader / Intäkter 0 0 0 0 0 0
0 0 0 0 0 0
Överföring vid avyttring
av dotterbolag
- - - - - -
Avkastning på förvaltnings-
tillgångar
- - - - - -
Överföring till
avgiftsbestämd plan
- - - - - -
Vinst / Förlust till följd av
ändrade antaganden
1 - 1 1 - 1
0 0 0 1 0 1
Valutakursdifferenser -1 0 -1 0 0 0
Avgifter - - - - - -
Utbetalda ersättningar -2 0 -2 -2 0 -2
Per 31 december 11 0 11 12 0 12
varav pensionsförpliktelser i
Norge
11 0 11 12 0 12
Av de aktuariella vinsterna och förlusterna var merparten relaterade till ändrade demografiska och
erfarenhetsmässiga antaganden och resterande skillnad är finansiella antagande. De viktigaste aktuariella
antagandena var följande:
2023 2022
Sverige Norge Sverige Norge
Diskonteringsränta 3,70% 3,70% 3,20% 3,20%
Inflation 2,25% 2,25% 2,00% 2,00%
Löneökningar 3,50% 3,50% 3,50% 3,50%
Pensionsökningar 3,50% 3,50% 3,50% 3,50%
Känsligheten i den förmånsbestämda förpliktelsen för ändringar i de vägda väsentliga antagandena är:
Förändring i antagande Ökning i antagande Minskning i antagande
Diskonteringsränta 0,5%/ (0,5%) -1,5%/ (-1,6%) 1,6 %/ (1,7%)
Löner 0,5%/ (0,5%) 0,0% / (0,0%) 0,0% / (0,0%)
Pensioner 0,5%/ (0,5%) 1,6%/ (1,7%) -1,5%/ (-1,6%)
Livslängd 1 år (1 år) 16,7%/ (16,3%) -16,6% / (-16,2%)
Ovanstående känslighetsanalyser baseras på en förändring i ett antagande medan alla andra antaganden
hålls konstanta. I praktiken är det osannolikt att detta inträffar och förändringar i några av antagandena
kan vara korrelerade. Vid beräkning av känsligheten i den förmånsbestämda förpliktelsen för väsentliga
aktuariella antaganden används samma metod (nuvärdet av den förmånsbestämda förpliktelsen med
tillämpning av den s.k. projected unit credit method vid slutet av rapportperioden) som
vid beräkning av pensionsskulden som redovisas i rapporten över finansiell ställning.
Vid periodens utgång förekom inga fonderade förpliktelser och därmed inga förvaltningstillgångar.
Genom sina förmånsbestämda pensionsplaner och sjukvårdsplaner efter avslutad anställning är
koncernen exponerad mot ett antal risker, de mest väsentliga riskerna beskrivs nedan:
Förändringar i obligationernas avkastning
En minskning i avkastningen på bostadsobligationer kommer att innebära en ökning av skulderna i planen.
Inflationsrisk
Merparten av planens förpliktelser är kopplade till inflationen, högre inflation leder till högre skulder.
Livslängdsantaganden
Merparten av pensionsförpliktelserna innebär att de anställda som omfattas av planen ska erhålla förmånerna
livet ut vilket medför att höjda livslängdsantaganden resulterar i högre pensionsskulder.
Avgifter till planer för ersättningar efter avslutad anställning förväntas för räkenskapsåret 2023 uppgå till
0,0 Mkr.
Löptidsanalys avseende förväntade odiskonterade betalningar för pensions- och sjukvårdsförmåner efter
avslutad anställning:
Inom 1 år 1-2 år 2-5 år > 5 år
Pensionsförmåner 2 2 6 1
NOTER 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
54
NOT 25 EVENTUALFÖRPLIKTELSER
Koncernen 2023 2022
Borgensförbindelser 0 0
Övriga eventualförpliktelser
*
4 4
Summa 4 4
*Avser fullgörandegarantier samt förskottsgarantier.
Moderbolaget
Garantiåtaganden pension 3 3
Summa 3 3
På en fastighet tidigare ägd av det nu avyttrade dotterbolaget Sporrong pågår mätningar av förekomsten av
kolväten i marken på länsstyrelsens inrådan. Mätningarna kommer att pågå fram till utgången av 2024. Om
länsstyrelsen därefter bedömer att det föreligger behov av åtgärder kan omfattning och ansvar först fastställas
efter mätperiodens slu t.
NOT 26 UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
Koncernen 2023 2022
Upplupna semesterlöner och sociala avgifter 21 25
Upplupna räntor 2 1
Upplupna lönekostnader 10 17
Mervärdesskatt 0 12
Övriga 24 12
Summa 58 67
Moderbolaget
2023 2022
Upplupna semesterlöner och sociala avgifter 1 1
Upplupna räntor 2 1
Övriga 2 3
Summa 5 5
NOT 27 FÖRÄNDRING AV SKULDER I FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Ingående
balans
2023-01-01
Kassa-
flöde
Ej kassaflödespåverkande
förändringar
Utgående
balans
2023-12-31Koncernen
Övriga
förändringar
Förvärvade
skulder
Långfristiga skulder till kreditinstitut 371 -15 19 0 375
varav leasingskulder 53 -11 13 0 55
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 52 -18 9 0 42
varav leasingskulder 22 -12 13 0 24
Totala skulder i finansieringsverksamheten 424 -33 28 0 417
Ingående
balan s
2023-01-01
Kassa-
flöde
Ej kassaflödespåverkande
förändringar
Utgående
balans
2023-12-31Moderbolaget
Övriga
förändringar
Förvärvade
skulder
Långfristiga skulder till kreditinstitut 310 0 0 0 310
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 10 -10 0 0 0
Totala skulder i finansieringsverksamheten 320 -10 0 0 310
För vidare information om leasingskulder hänvisas till not 6.
Ingående
balans
2022-01-01
Kassa-
flöde
Ej kassaflödespåverkande
förändringar
Utgående
balans
2022-12-31Koncernen
Övriga
förändringar
Förvärvade
skulder
Långfristiga skulder till kreditinstitut 31 288 5 47 371
varav leasingskulder 29 -2 4 23 53
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 86 -41 -6 13 52
varav leasingskulder 20 -2 -6 11 22
Totala skulder i finansieringsverksamheten 117 248 0 60 424
Ingående
balans
2022-01-01
Kassa-
flöde
Ej kassaflödespåverkande
förändringar
Utgående
balans
2022-12-31Moderbolaget
Övriga
förändringar
Förvärvade
skulder
Långfristiga skulder till kreditinstitut 0 310 - - 310
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 60 -60 - - 10
Totala skulder i finansieringsverksamheten 60 250 0 0 320
NOT 28 AVYTTRADE DOTTERFÖRETAG
Inga väsentliga dotterföretag har avyttrats under innevarande räkenskapsår eller under föregående
räkenskapsår.
NOTER 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
55
NOT 29 FÖRETAGSFÖRVÄRV
Inga förvärv har skett under 2023. Nedan information avser förvärv gjorda 2022.
Novakorp Systems
Den 1 juli 2022 förvärvades samtliga aktier i det franska företaget Novakorp Systems. Novakorp Systems
utvecklar, säljer och marknadsför säkerhetsprodukter för arbete på hög höjd. Frankrike är den största
marknaden, där Paris dominerar, och huvudfokus är nybyggnation. Novakorp ingår i segment Safe Access
Solutions. För Novakorp Systems har i december 2023 omförhandling skett av tilläggsköpeskilling kopplad till
att specifika kundprojekt senarelagts. Maximal tilläggsköpeskilling har reducerats till 5 MEUR från tidigare
7 MEUR och intjänandeperiod har förlängts till 31 december 2024. Utbetalning sker tidigast juli 2025. I
samband med utvärdering av nedskrivningstester för affärsområdet Safe Access Solutions har nedskrivning av
förvärvsrelaterade tillgångar i form av goodwill skett om 21 Mkr i det fjärde kvartalet, vilken är relaterad till den
franska verksamheten. Transaktionerna hade ingen kassaflödeseffekt. För ytterligare information, se not 13.
EKRO Bausystem
Den 4 oktober 2022 förvärvades samtliga aktier i det österrikiska företaget EKRO Bausystem
som tillverkar och säljer produkter för arbete på temporära arbetsplatser. Österrike är största marknad.
EKRO Bausystem grundades 1949 och har kontor, produktion och lager i Krieglach söder om Wien. EKRO
ingår i segment Safe Access Solutions. För EKRO Bausystem uppnåddes inte finansiella mål för utbetalning av
tilläggsköpeskilling.
Förvärvsanalyser fastställdes under 2023. Förutom justeringar beskrivna ovan skedde inga regleringar
mot preliminära förvärvsanalyser. Redovisningsmässiga effekter av justering tilläggsköpeskillingar samt
nedskrivning förvärvsrelaterade tillgångar har redovisats mot rörelseresultatet för räkenskapsåret 2023.
NOTER 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
HAKI Safety (publ) ÅRSREDOVISNING 2023
56
NOT 32 HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
Den 24 januari 2024 slutfördes avyttringen av FAS Convering Machinery. För mer information, se not 30.
I samband med HAKI Safetys kapitalmarknadsdag den 14 mars 2024 presenterades finansiella mål för
koncernen. För mer information om målen, Se sidan 3.
NOT 31 UPPLYSNINGAR OM NÄRSTÅENDE
Moderbolaget HAKI Safety AB genomför löpande transaktioner med sina dotterbolag i form av utfakturering
av centrala kostnader samt transaktioner rörande koncerninterna räntor och valutaväxlingar. Under 2023 har
moderbolagets intäkter från dotterbolag uppgått till 3,4 Mkr.
För upplysningar om moderbolagets interna ränteintäkter och räntekostnader hänvisas till not 11.
Moderbolagets utestående fordringar på dotterbolag per balansdagen uppgår till 600 Mkr och utestående
skulder till dotterbolag uppgår till 86 Mkr. För bolagets övriga transaktioner med närstående hänvisas till
not 5 avseende ersättningar till ledande befattningshavare. Inga transaktioner mellan HAKI Safety och dess
närstående, som har haft väsentlig inverkan på bolagets ställning och resultat, har genomförts under perioden.
I november 2022 förvärvade koncernledningen teckningsoptioner i enlighet med det långsiktiga
incitamentsprogram som beslutades vid årsstämman 2022. Optionerna förvärvades till marknadsvärde
i enlighet med värdering av oberoende tredje part. Verkställande direktör förvärvade 150 000 optioner och
övriga ledande befattningshavare 300.000 optioner varav 100 000 var syntetiska optioner, i enlighet med
de principer som fastslogs av årsstämman. Karin Larsson, som ingår i koncernledningen från september
2023, förvärvade 50 000 teckningsoptioner i september 2023, vilket avsåg de återstående optionerna i
programmet. Det medför att teckningsoptionsprogrammet från årsstämman 2022 därmed är fulltecknat av
koncernledningen. Uppdaterad marknadsvärdering av tredje part inhämtades i samband med förvärvet av
optionerna. Teckningsoptionerna medför rätt till nyteckning av B-aktier i bolaget under perioden 1 maj 2025
till och med 30 juni 2025 till en teckningskurs om 35,80 kr, motsvarande 135 procent av den volymvägda
genomsnittskursen enligt Nasdaq Stockholms officiella kurslista för aktien under de fem handelsdagar som
följde omedelbart efter årsstämman 2022, justerat för effekt av aktieutdelningar under perioden.
NOTER 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
NOT 30 TILLGÅNGAR OCH SKULDER I AVYTTRINGSGRUPP SOM INNEHAS FÖR FÖRSÄLJNING
Tillgångar som innehas för försäljning 2023
Immateriella anläggningstillgångar 10
Materiella anläggningstillgångar 4
Kundfordringar 12
Varulager 37
Övriga fordringar 1
Totala tillgångar i avyttringsgrupp som innehas till försäljning 64
Skulder direkt hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning 2023
Förskott från kunder 9
Leverantörsskulder 5
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 6
Övriga skulder 2
Totala skulder i avyttringsgrupp som innehas för försäljning 22
Den 29 december 2023 tecknade HAKI Safety avtal om att avyttra FAS Converting Machinery. Verksamheten
ingår i affärsområdet Industrial Services och hade en årlig försäljning om 90 Mkr under 2023. Köpare är
det amerikanska företaget CMD Corporation. Köpeskillingen uppgick till 3,7 MUSD på skuldfri basis, med
förbehåll för rörelsekapitaljusteringar. Affären får inte någon väsentlig påverkan på koncernens resultat efter
skatt. Koncernens kassaflöde och nettoskuld kommer påverkas positivt med motsvarande belopp som
köpeskillingen. Affären slutfördes den 24 januari 2024. I balansräkningen redovisas tillgångar och skulder
tillgängliga till försäljningen som separata poster. Verksamheten ingår i resultaträkningen för helåret.