213800EKD193RVI9HL762023-01-012023-12-31213800EKD193RVI9HL762022-01-012022-12-31213800EKD193RVI9HL762023-12-31213800EKD193RVI9HL762022-12-31213800EKD193RVI9HL762021-12-31213800EKD193RVI9HL762022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800EKD193RVI9HL762022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800EKD193RVI9HL762022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember213800EKD193RVI9HL762022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares213800EKD193RVI9HL762022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800EKD193RVI9HL762023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800EKD193RVI9HL762023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800EKD193RVI9HL762023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember213800EKD193RVI9HL762023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800EKD193RVI9HL762023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800EKD193RVI9HL762023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember213800EKD193RVI9HL762023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800EKD193RVI9HL762023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800EKD193RVI9HL762023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember213800EKD193RVI9HL762023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800EKD193RVI9HL762023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800EKD193RVI9HL762021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800EKD193RVI9HL762021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800EKD193RVI9HL762021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember213800EKD193RVI9HL762021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800EKD193RVI9HL762021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800EKD193RVI9HL762022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800EKD193RVI9HL762022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800EKD193RVI9HL762022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember213800EKD193RVI9HL762022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember213800EKD193RVI9HL762022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800EKD193RVI9HL762022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember
2023
Års- ochllbarhetsredovisning
Inledning 3
2023 i korthet 4
VD-ord 5
Vårt syfte 7
Vår tillväxtstrategi 8
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Icke IFRS-nyckeltal 159
Andra finansiella definitioner 162
Innehåll
1)
Allocated share rights at grant date, before compensation for dividend and share issue.
Vad vi gör
Vi är en integrerad operatör med fast och mobil uppkoppling och
underhållningstjänster på alla våra marknader.
Var vi är verksamma
Vi har fokus på våra
kärnmarknader i Sverige och
Baltikum där vi kan uppnå hållbar
tillväxt och god lönsamhet.
Vad vi erbjuder
Tele2 tror på att frigöra de obegränsade möjligheter som uppkoppling
möjliggör för alla våra kunder. Våra snabba nät möjliggör mobil och fast
uppkoppling, telefoni, datanätstjänster, TV, streaming och globala
IoT-lösningar för miljontals kunder.
Detta är Tele2
Konsument
Uppkoppling och underhållstjänster
för privatpersoner och hushåll
Grossist
Nationell och internationell
grossistverksamhet, transport-
tjänster och SMS-tjänster
Företag
Kommunikations- och
integratörslösningar samt IoT för
företag och offentlig sektor
Tjänsteintäkter från slutkund 2023
Sverige Konsument, 59%
Sverige Företag, 19%
Litauen, 12%
Lettland, 7%
Estland, 3%
Sverige, 75%
Litauen, 15%
Lettland, 8%
Estland, 2%
Underliggande EBITDAaL 2023
Hur vi levererar
Inledning 3
2023 i korthet 4
VD-ord 5
Vårt syfte 7
Vår tillväxtstrategi 8
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
3
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
4
INLEDNING
Inledning 3
2023 i korthet 4
VD-ord 5
Vårt syfte 7
Vår tillväxtstrategi 8
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Underliggande EBITDAaL Betald utdelningTjänsteintäkter från slutkund
Tjänsteintäkterna från slutkund på 21 130 miljoner kronor ökade
med 4% på organisk basis jämfört med 2022, drivet av en stark
utveckling i Baltikum och Sverige B2B.
De totala intäkterna på 29 099 miljoner kronor ökade med 2%
på organisk basis jämfört med 2022.
Underliggande EBITDAaL på 10 409 miljoner kronor ökade med
2% organiskt jämfört med 2022 då tillväxt från tjänsteintäkter
från slutkund, kostnadsbesparingar relaterade till transforma
-
tionsprogrammet och till viss del lägre energikostnader mer
än kompenserade för inflationspress och högre kostnader för
TV-innehåll.
Nettoresultatet uppgick till 3 735 (5 574) miljoner kronor, och
resultatet per aktie till 5,40 (8,07) kronor. Nettoresultatet för
2022 inkluderade en realisationsvinst på 1 589 miljoner kronor
från avyttringen av T-Mobile Nederländerna.
Accelererad utbyggnad av 5G-nät i Sverige och Baltikum, och
uppgraderingar av fast bredband till gigabit i Sverige, vilket
möjliggör snabbare, mer tillförlitliga och säkra tjänster för våra
kunder.
Säkrade viktigt 5G-spektrum i Sverige genom nätverkssamar-
betet Net4Mobility.
Rankad som nummer ett bland Europas 500 främsta klimat-
ledare av The Financial Times, och belönad för den mest trans
-
parenta klimatrapporteringen på Stockholm OMX Large Cap av
2050 Consulting AB.
Rankad som nummer ett i Sverige och trettiotvå globalt för
jämställdhet av Equileap.
Tele2s styrelse föreslår en ordinarie utdelning på 6,90 SEK (6,80)
per aktie, vilket årsstämman 2024 ska besluta om i maj.
INTÄKTER
29 099
miljoner kronor
MEDARBETARE
4 485
obegränsade medarbetare
UTSLÄPP
97%
scope 1 och 2 minskning sedan 2019
Ordinarie utdelning
Extraordinär utdelning
1)
Föreslagen utdelning.
2023 i korthet
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
202320222021
Miljoner SEK
0
2
4
6
8
10
12
14
2024
)
20232022
SEK, per aktie
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
202320222021
Miljoner SEK
INLEDNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
5
Inledning 3
2023 i korthet 4
VD-ord 5
Vårt syfte 7
Vår tillväxtstrategi 8
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 
Under 2023 fyllde Tele2 30 år och på vilket sätt kan man bättre hedra arvet än
att lägga grunden för 30 nya framgångsrika år?
För många är åren runt 30 en tid då viktiga beslut fattas vilka läg
-
ger grunden för framtiden. Det gäller även 30-åringen Tele2. Under
jubileumsåret har vi investerat stort i att ge oss själva förutsättningar
för en framgångsrik framtid.
Jag syftar bland annat på den omfattande IT-modernisering som
vi genomfört sedan 2021, som vi intensifierade under 2023 och
som vi kommer avsluta under första halvan av 2024. Det har gått ett
par år sedan sammanslagningen av varumärkena Tele2 och Com
Hem, och konsolideringen av vår varumärkesportfölj. Men under
huven har vi haft flera olika databaser – Tele2, Com Hem, Boxer,
Comviq – vilket begränsat vår förmåga att utveckla och skräddarsy
erbjudanden till individer och hushåll. Att vi nu snart kan lägga den
typen av begränsningar bakom oss och istället allokera resurser till
utveckling av tjänster, produkter och digitala kundresor kommer
leda till radikalt bättre kundupplevelser, enklare onboarding, ökad
lojalitet och stora effektiviseringar för Tele2 framöver.
Förbättrade kundupplevelser går hand i hand med
effektivitet
Samtidigt som vi städat undan nedärvda begränsningar i IT-miljön
har vi fortsatt bygga det som ska bli Sveriges bästa 5G-nät. Vi byg
-
ger ett nät med riktig 5G, det vill säga med markant högre hastighe-
ter än 4G. Precis som med IT-moderniseringen går den förbättrade
kundupplevelsen hand-i-hand med ett effektivare Tele2. Vårt
5G-nät byggs genom vårt joint venture Net4Mobility vilket medför
delade kostnader för utbyggnad, underhåll och energi. Samtidigt
som 5G-nätverket breder ut sig över Sverige så har vi påbörjat
avvecklingen av det gamla och omoderna 2G/3G-nätverket och i
slutet av 2025 kommer Tele2 ha ett nätverk av absolut toppklass,
både i termer i kvalitet och effektivitet.
Ett strategiskt skifte med våra kunder i fokus
Investeringarna i intern och extern infrastruktur ska ses i ljuset av
det strategiska skifte Tele2 befinner sig i. Vi går från att vara en
aktör som historiskt varit framgångsrik på kundanskaffning men
saknat förmåga att bygga långvariga relationer, till en aktör med
starka varumärken som bygger sin affär på kundnöjdhet, kvalitet
och lojalitet och där kunden ser värde i att nyttja hela Tele2s pro
-
duktportfölj med mobil, bredband och tv. Som symboler för den nya
riktningen belönades exempelvis Comviq med pris för branschens
bästa service, och Tele2 lanserade Sveriges första riktiga uppkopp
-
lingsgaranti – ett tecken på vår innovationskraft och kundvärdet av
att vi erbjuder både fast och mobilt nät.
Ökad förändringstakt med
obevekligt fokus på våra kunder
Vi lägger begnsningar bakom oss
och allokerar istället resurser till
utveckling av tjänster, produkter och
digitala kundresor, vilket kommer leda
till radikalt bättre kundupplevelser,
enklare onboarding, ökad lojalitet
och stora effektiviseringar.
INLEDNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
6
Inledning 3
2023 i korthet 4
VD-ord 5
Vårt syfte 7
Vår tillväxtstrategi 8
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 
Idag kanaliserar vi utmanarkraften
till att bryta begränsningar –
våra kunders, och våra egna.
Att möjliggöra ett samhälle med
obegränsade möjligheter är
grunden till allt vi gör.
Kommersiella framgångar i tider av förändring
Kommersiellt såg vi också positiva resultat av strategiskiftet. Den
svenska konsumentverksamheten som haft en svagt negativ
utveckling under flera år vände till tillväxt i tjänsteintäkter från slut
-
kund. Man kan jämföra utvecklingen med ett stort tankerfartyg som
långsamt drivit åt fel håll, som under 2022 bromsades och under
2023 fick upp farten i rätt riktning.
Vår B2B-verksamhet har gjort en liknande resa, men kommit längre.
Vi har tagit steget fn att vara en utbytbar leverantör av hårdvara
och uppkoppling till att bli en strategisk partner som med uppkopp
-
ling som bas hjälper företag att ställa om, digitalisera, öka säkerhe-
ten och utveckla nya affärsmodeller. Enligt Svenskt Kvalitetsindex
(SKI) har Tele2 Sveriges nöjdaste kunder och den fina utvecklingen
under 2022 fortsatte under hela 2023.
Den oroliga omrld som präglade 2023 var särskilt påtaglig för
ra kollegor i Baltikum som utöver den direkta närheten till kriget i
Ukraina också hade mycket höga inflationsnivåer. Trots osäkerheten
lyckades den baltiska verksamheten konsekvent leverera fantastiska
resultat under hela 2023, mycket imponerande. Nyckeln till fram
-
gång har i stor utsträckning varit en mycket hög kundnöjdhet som i
sin tur lett till färre förlorade kunder och en minskad priskänslighet.
Med en ambition att leda inom hållbarhet
Även om Tele2 på många sätt är ett annat bolag idag än för 30 år
sedan så sitter utmanarandan djupt rotad i vår kultur och hos våra
medarbetare. På 90-talet utmanades monopolet, idag kanaliserar
vi den utmanarkraften till att bryta begränsningar – både våra kun
-
ders, och våra egna. Att möjliggöra ett samhälle med obegränsade
möjligheter är grunden till allt vi gör.
Det innefattar att möjliggöra ett hållbart samhälle. Det är fantastiskt
att se hur våra produkter och tjänster i allt större utsträckning blir
centrala när företag ska ställa om till en mer hållbar affär. Vi ser också
att vår trovärdighet som partner i en sådan omställning växer i takt
med att vårt eget hållbarhetsarbete uppmärksammas och belönas
för att ligga i absolut framkant.
Under 2023 utnämndes Tele2 till Europas klimatledare av The
Financial Times, vi utsågs till Sveriges mest jämställda företag av
Equileap och fick pris för att ha den mest transparenta hållbarhets
-
redovisningen bland svenska börsbolag. Vår ambition är att vara
ledande inom hållbarhet och under 2023 visade vi att vi kommit
långt, men vi är samtidigt medvetna om att vi måste accelerera
ytterligare under kommande år och det är vi fast beslutna om att
göra.
Slutligen vill jag rikta ett stort tack till våra kunder för förtroendet ni
ger oss, alla kollegor för allt hårt jobb under året och till alla aktie-
ägare för att ni tror på Tele2 och den spännande resa vi har framför
oss.
Kjell Johnsen
VD och koncernchef
INLEDNING
Inledning 3
2023 i korthet 4
VD-ord 5
Vårt syfte 7
Vår tillväxtstrategi 8
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 
Vår ambition:
Den ledande teleoperatören
i Norden och Baltikum
Vårt syfte driver vår ambition att vara den ledande
telekomoperatören i Norden och Baltikum. Denna
ambition är ett erkännande av styrkan i våra varu
-
märken och vår position på de marknader där vi är
verksamma, liksom vår historia av att vara en utma
-
nare och vår bevisade förmåga att skapa värde för
ra kunder, investerare, anställda och samhället.
Överlägsen kundupplevelse:
Att ge våra kunder vad de vill ha
med pålitlighet och flexibilitet
genom hela kundresan skapar en
överlägsen kundupplevelse.
Högt medarbetarengagemang:
En organisation som ger oss
en konkurrensfördel, som
motiveras av vårt syfte och vår
ambition, och som leds av våra
värderingar pålitlig, insikts-
driven och samarbetsinriktad.
Bäst aktieägaravkastning i branchen:
En effektiv organisation och verk
-
samhet som tillsammans med en
effektiv kapitalallokeringsmodell
skapar förutsättningar för en håll bar
och attraktiv ersättning till aktie -
ägarna.
Ledande inom hållbarhet:
Att uppnå våra ambitiösa hållbar
-
hetsmål och en hållbarhetsstrategi
som är integrerad i vår verksam
-
het och som uppfyller kraven från
ra intressenter, inklusive kunder,
investerare och våra anställda.
Vi fokuserar på:
Vårt syfte
Möjliggöra ett samhälle med obegränsade möjligheter
Att bryta begränsningar är att bryta ny mark. Vi har alltid utmanat begränsningar för att
skapa nya möjligheter för våra kunder och samhället i stort.
Idag är vi djupt sammankopplade med samhällets digitala livsstil och en grund för företag,
institutioner och livskvaliteten för miljontals kunder. Uppkoppling och digitalisering
genomsyrar varje sektor, varje husll. Genom att göra vår teknik mer kraftfull,
tillförlitlig och hållbar gör vi det möjligt för samhället att också bli det.
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
7
INLEDNING
Inledning 3
2023 i korthet 4
VD-ord 5
Vårt syfte 7
Vår tillväxtstrategi 8
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 
Vår strategi bygger på de djupa insikter vi har om vad våra kunder vill
ha mer av, på våra ledande varumärken och på de investeringar vi har
gjort i våra nätverk, tjänster och i vår informationsteknik. Strategin
återspeglar vårt fokus på värde balanserat med volym för långsiktig
och hållbar tillväxt i alla våra affärsområden.
Vår tillväxtstrategi
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
8
INLEDNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
9
Inledning 3
2023 i korthet 4
VD-ord 5
Vårt syfte 7
Vår tillväxtstrategi 8
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 
Mobilcentrerad mästare
i Baltikum
I Estland, Lettland och Litauen fokuserar vi på att leverera på vår
mer-för-mer-strategi för de mobilcentrerade paket av telefoni-
och bredbandstjänster som vi tillhandahåller. Vi fortsätter
investera i våra mobilnät för att att öka kundnöjdheten på alla
marknader.
Leda inom kundnöjdhet och varumärkesanseende
Vi kommer fortsätta att leda och bygga upp vårt varumärkes anse-
ende baserat på styrkan i vårt tjänsteutbud med stöd av betydande
nätverksinvesteringar. Med en överlägsen kundupplevelse fortsät
-
ter vi att attrahera och behålla kunder.
Stärka vår position inom företagssegmentet
Med stöd av en bredare produktportfölj fortsätter vi att expan-
dera på business-to-business-marknaden. Vi fokuserar på
små och medelstora företagskunder. Vi skräddarsyr tjänster
efter våra kunders behov och blir en pålitlig digitaliserings- och
kommunikationspartner.
Utveckla nästa generations hushållserbjudanden
Vi har möjlighet att erbjuda både fasta och mobila tjänster till hus-
hållen. Med investeringarna i 5G kan vi erbjuda attraktiva mobila
bredbandserbjudanden för att tillgodose hushållens bredbands
-
behov. Genom vår egen och våra partners infrastruktur möjliggör vi
attraktiva fasta bredbandstjänster.
Erkänd ledare inom
Sverige B2B och IoT
De produkter och tjänster som vi tillhandahåller är i linje med vårt
syfte att möjliggöra ett samhälle med obegränsade möjligheter.
Samtidigt är de en viktig grund för att uppnå vår ambition. För
att tjäna våra kunder väl och uppnå en hållbar tillväxt så har vi
valt en multisegmentstrategi i marknaden. Vi utnyttjar all vår
kompetens och tekniska kapacitet för att leverera lösningar och
tjänster som gör det möjligt för våra kunder att göra bättre affärer
och förbättra sina verksamheter.
Att vara den betrodda digitala integratören
Vi vill vara en partner som levererar pålitliga och förstklassiga tjäns-
ter och vara våra kunders vänliga expert. Med snabbt föränderlig
teknik och ökande krav på våra kunder är det viktigare än någonsin
att vara en betrodd partner. Vi skapar förtroende genom att vi till
-
handahåller tillförlitliga tjänster, stödjer förändringar i våra kunders
verksamheter, och garanterar enkel tillgång till tjänster och support.
Multisegmentstrategi med fokus på värdeskapande
För att stödja våra kunder på bästa sätt så har vi valt en målinriktad
multisegmentstrategi uppdelat på små och medelstora företag,
stora privata företag och för den offentliga sektorn. Vi kommer att
skapa värde för alla kunder och Tele2 genom att tillgodose de olika
behoven inom dessa segment, vilka typer av tjänster och lösningar
de vill ha och hur de ska levereras.
Leda genom fast-mobil-konvergens, hållbara
affärsmodeller och hållbar teknik
För att möta de framtida behoven hos våra kunder i varje segment
så tillhandahåller vi fasta och mobila tjänster. Vi utnyttjar tillgång
-
arna och den starka kompetensen inom Tele2 och våra partners för
att bygga hållbara affärsmodeller.
Accelerera tillväxt i det svenska
konsumentsegmentet
Sverige är vår största marknad och vi har en lång historia
av innovation och att utmana status quo. Med vår starka
varumärkesportfölj och våra ledande fasta och mobila nät, så är
vår svenska konsumentverksamhet positionerad för att leverera
hållbar tillväxt i nästa fas av konvergens mellan fast och mobilt.
Tydligt positionerade ledande varumärken
Vi har konsumentvarumärken som riktar sig till olika marknadsseg-
ment. Tele2, ett av Sveriges mest kända namn inom uppkoppling,
är ett premiumvarumärke som erbjuder våra kunder en komplett
uppsättning kombinerade tjänster inom mobil, bredband och
underhållning.
Comviq är ett mycket omtyckt varumärke som riktar sig till mel
-
lanprissegmentet med stor räckvidd i Sverige. Våra Comviq-kunder
gynnas av våra senaste investeringar i mobilnätet, samt såväl kon
-
tantkorts- som abonnemangsbaserade mobiltjänster.
Vinna hushållet genom fast-mobil-konvergens och
enastående kundupplevelse
Med en kundbas på mer än 2 miljoner människor i Sverige så har vi
en idealisk position för att dra nytta av trenderna i konvergensen
mellan fast och mobil kommunikation. Genom varumärket Tele2
kommer vi att erbjuda ytterligare personligt anpassade tjänster
till befintliga kunder, med en högkvalitativ service och överlägsen
uppkoppling. Samtidigt gör styrkan i Tele2-varumärket det möjligt
för oss att attrahera nya kunder och bygga upp vår position på den
svenska marknaden.
Leverera inom digitalisering
Vårt digitala tillvägagångssätt skapar en enhetlig och sömlös kund-
upplevelse. Genom att investera i våra IT-system kommer vi ge våra
kunder effektiva och attraktiva digitala gränssnitt som förbättrar
kundupplevelsen.
Unika människor och kultur
Vi lägger ett stort ansvar på våra medarbetare och vi utvecklar
r unika kultur för att ge oss en konkurrensfördel och skapa en
personalstyrka som är engagerad och kalibrerad mot vår strategi.
Vi vill behålla vår redan begåvade och drivna personal och kunna
attrahera nya prestationsdrivna personer med nya färdigheter
som kommer att framtidssäkra vår verksamhet. Vi strävar efter
att skapa en mångsidig och inkluderande arbetsplats som bidrar
till vår konkurrensfördel och återspeglar våra kunder och de
samhällen där vi verkar.
Bäst 5G och näverkskapacitet
Som premiumleverantör investerar vi i våra mobila och fasta
nätverk för att tillhandahålla snabbare och mer tillförlitliga upp
-
kopplingar. Investeringar i 5G ger högre hastigheter och mer
kapacitet för att tillgodose våra kunders behov. Med en helhets
-
syn utvecklar vi våra IT-system för att stödja en mer digital miljö
med ökade krav på säkerhet och pålitlighet.
Förstklassig verksamhet
Vi letar ständigt efter nya sätt att leverera till våra konsument-
och företagskunder. Genom att förenkla och effektivisera vår
verksamhet och vårt tekniska landskap, samt digitalisera våra
processer och kundupplevelser, så kommer vi att skapa en kost
-
nadseffektiv och ändamålsenlig organisation.
Våra strategiska möjliggörare
Vår ambition på medellång sikt och vår tillväxtstrategi kommer förverkligas genom strategiska möjliggörare som bidrar med
de kompetenser, den uppkoppling och verksamhetsoptimering som vi behöver.
Vår kultur
Vår kultur står i centrum för vad vi gör och har
utvecklats för att hjälpa oss att ligga steget före
och fortsätta vara en konkurrensfördel.
Pålitlig
Vi håller våra löften både
till kunder och kollegor.
Insiktsdriven
Vi har en datadriven helhetsbild
i allt vi gör – vilket gör oss ännu
mer kundorienterade.
Samarbetsinriktad
Vi tror på lagarbete, öppenhet och
generositet när det gäller att dela med oss
av kunskap och erfarenhet. Vi har ingen
prestige och vi hjälper till.
Vi är mycket stolta över vår roll att leverera kundvärde
genom att vara Pålitlig, Insiktsdriven och Samarbetsinriktad
– det kallas The Tele2 Way. Vi fokuserar på enkelhet i varje
uppgift som vi utför, och strävar efter att skapa obegränsade
möjligheter bortom alla förväntningar.
INLEDNING
Inledning 3
2023 i korthet 4
VD-ord 5
Vårt syfte 7
Vår tillväxtstrategi 8
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
10
Tele2 tror på att frigöra de obegränsade möjligheter som upp-
koppling möjliggör för alla våra kunder. Idag tillhandahåller våra
höghastighetsnätverk mobil och fast uppkoppling, telefoni,
datanätverkstjänster, TV, streaming och globala IoT-lösningar åt
miljontals kunder. Vi är ett värderingsdrivet bolag som möjliggör ett
samhälle med obegränsade möjligheter genom att vara ett ledande
telekomföretag i Norden och Baltikum. Detta uppnås genom tydliga
ambitioner där vi strävar efter att tillhandahålla överlägsna kund
-
upplevelser, skapa branschledande avkastning åt aktieägare, ha ett
högt medarbetarengagemang och vara ledande inom hållbarhet.
Vår tillväxtstrategi är fokuserad på att accelerera tillväxten i det
svenska konsumentsegmentet, vara en erkänd ledare inom B2B och
IoT i Sverige, och en mobilcentrerad mästare i Baltikum.
Tele2 är ett starkt kassagenererande bolag, och ersättning
till aktieägarna är en central del i Tele2s aktiestrategi. Under de
senaste 10 åren har vi distribuerat 89 kronor per aktie till aktieägare
genom utdelningar, av vilka 53 kronor genom ordinarie utdelningar.
Framöver är vi fast beslutna att behålla skuldsättningen inom målet
på 2,5–3,0x då underliggande EBITDAaL växer, och distribuera
minst 80% av fritt kassaflöde till eget kapital till aktieägarna.
Visionen för Tele2s hållbarhetsarbete är att vara ledande inom
hållbarhet, och vi har skördat frukterna av våra snabba åtgärder
baserade på vår strategi som lanserades 2021. Under 2023 vann vi
flera prestigefyllda utmärkelser, bland annat utsågs vi till nummer
ett i Sverige och till topp 1% globalt för jämställdhet av Equileap,
nummer ett i Financial Times Climate Leaders in Europe 2023 ran
-
king och bäst av alla företag noterade på Stockholmsbörsen när
det gäller klimatrapportering och transparens. Vi stärkte också vårt
engagemang för ”Connecting the circular society” genom att åta
oss att samla in motsvarande 30% av alla distribuerade mobiltele
-
foner till 2030.
Under 2023 fortsatte Tele2 den landsomfattande utbyggnaden
av 5G i Sverige och Baltikum. Hittills erbjuder vi 5G-uppkoppling i
mer än 170 kommuner och ännu fler städer i Sverige, med en befolk
-
ningstäckning på 60% i riket som helhet med riktiga 5G-hastigheter
för en stor majoritet. Efter det positiva resultatet 2022, när Open
Signal positionerade Tele2 som det bästa 5G-nätet för videoupple
-
velse globalt, har vi fortsatt uppnå starka resultat i 2023. Vi har även
förvärvat viktigt 5G-spektrum i Sverige och Estland under året, efter
att ha förvärvat spektrum i Litauen och Estland under 2022.
Sverige
Under året har vi avslutat transformationsprogrammet som lansera-
des i början av år 2020. Programmet uppnådde en årlig besparings-
takt på 1 005 miljoner kronor vilket är i linje med målet att uppnå 1
miljard kronor i årlig besparingstakt i slutet av första halvan av 2023.
Programmet gav betydande kostnadsbesparingar, men förbättrade
också den organisatoriska effektiviteten genom att minska den
interna komplexiteten, förenkla produktportföljen och minska den
tid som kunderna spenderar med kundtjänst.
Tele2s strategi i konsumentmarknaden är att öka kundnöjd
-
heten genom fast-mobil-konvergenta erbjudanden. Genom att
kontinuerligt förbättra kundupplevelsen via fler personifierade
tjänster kommer vi driva tillväxt med hjälp av minskat kundbortfall
och prisjusteringar i premium- och mellanskiktssegmentet. Genom
r optimerade varumärkesportfölj där Tele2 är det konvergenta
premiummärket, Comviq det mycket omtyckta mellanprissegment
-
märket, och Boxer, fortsätter vi vara relevanta för alla kundgrupper.
Vi tror att TV kommer fortsätta spela en viktigt roll i vår verk
-
samhet, och vår roll som aggregator av bra innehåll fortsätter vara
relevant då innehåll blir alltmer fragmenterat över olika tjänster
och produkter. För att bättre tillgodose ändrade beteenden och
tittartrender hos våra kunder stärktes både den fristående strea
-
mingtjänsten Tele2 Play+ och den motsvarande kombinerade
linjära streamingtjänsten avsevärt genom tillägget av Viaplays
streamingtjänster under 2022.
Inom företagssegmentet fortsätter vi att genomföra vår stra
-
tegi som innebär en segmentering av verksamheten genom att
differentiera tillvägagångssätten för SME (Small and Medium),
stora privata företag respektive det stora offentliga segmentet. Vi
utnyttjar i allt högre grad tillgångarna och den starka kompetensen
inom Tele2 och våra partners för att bygga hållbara affärsmodel
-
ler. Inom SME-segmentet är vi fokuserade på tillväxt genom en
kombination av volym och värde genom att erbjuda förenklade
paket och konvergens mellan fast och mobil telefoni baserat
på kundernas behov. Inom segmentet stora privata företag är
ambitionen fortfarande att förbättra lönsamheten genom att
fördjupa våra kundsamarbeten för att möjliggöra större kon
-
trakt, växa genom ’som tjänst’ och paketering av mobiltjänster.
Inom det stora offentliga segmentet är ambitionen att bibehålla
och utveckla våra kundrelationer genom att noggrant välja våra
affärsmöjligheter och fortsätta att leverera tillförlitliga lösningar för
ett hållbart samhälle.
Baltikum
I Baltikum kunde vi behålla stark tillväxt såväl i omsättning som
resultat genom framgångsrikt genomförande av vår strategi med
mobilcentrerad konvergens och mer-för-mer, trots en fortsatt
utmanande makroekonomiska förutsättningar. Vi kommer att fort
-
sätta att vara ledande inom kundnöjdhet och stärka vår position
inom business-to-business genom en bredare produktportfölj.
Våra investeringar i 5G möjliggör attraktiva mobila bredbandser
-
bjudanden för att tillgodose hushållens behov av bredband, och vår
egen och våra partners fasta infrastruktur möjliggör attraktiva fasta
bredbandstjänster.
Genomförande av vår tillväxtstrategi
INLEDNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
11
Inledning 3
2023 i korthet 4
VD-ord 5
Vårt syfte 7
Vår tillväxtstrategi 8
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
12
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och den verkställande direktören presenterar härmed årsredovisning och koncernredovisning för Tele2 AB (publ),
organisationsnummer 556410-8917 för räkenskapsåret 2023.
Den hållbarhetsinformation som granskats av revisorerna omfattar sidorna
40-91, där även den lagstadgade hållbarhetsrapporten ingår.
Siffrorna i denna rapport avser kvarvarande verksamheter om inget annat anges, med jämförelsetal för föregående år inom parantes.
För information om avyttrade verksamheter se not 33.
Verksamheten
Tele2-koncernen är en integrerad leverantör av fasta och mobila
uppkopplingar och underhållningstjänster. De viktigaste geogra
-
fiska marknaderna är Sverige och de tre baltiska staterna Litauen,
Lettland och Estland. Sedan Tele2 grundades 1993 har företaget
fortsatt att utmana rådande normer. I dag möjliggör koncernens
nätverk mobil och fast uppkoppling, telefoni, datanättjänster,
TV, streaming och globala IoT-lösningar för miljontals kunder.
Kundnöjdhet och smarta kombinerade erbjudanden driver tillväx
-
ten. Tele2 har varit noterad på Nasdaq Stockholm. sedan 1996 och
har cirka 4 500 anställda.
Nettoomsättning
Under 2023 ökade intäkterna med 2% organiskt till 29 099
(28 102) miljoner kronor för koncernen, drivet av fortsatt stark tillväxt
i Baltikum och Sverige B2B, delvis tyngd av främst minskade opera
-
törsintäkter. Tjänsteintäkter från slutkund ökade med 4% organiskt till
21 130 (20 097) miljoner kronor med hjälp av en fortsatt stark tillväxt
i Baltikum och Sverige B2B, medan Sverige B2C visade en marginell
tillväxt på aggregerad nivå då tillväxten inom mobilt och fast bred
-
band motverkades av nedgång i verksamhet baserad på äldre teknik
och kontantkort, som påverkades negativt av registreringskravet
som trädde i kraft i februari 2023.
Underliggande EBITDAaL
Underliggande EBITDAaL växte med 2% organiskt till 10 409
(10 060) miljoner kronor då ökade tjänsteintäkter från slutkund,
kostnadsbesparingar relaterade till transformationsprogrammet
och till viss del lägre energikostnader mer än kompenserade för
inflationspress och högre kostnader för TV-innehåll. Under 2023
var energikostnaderna ungefär 10% organiskt lägre än föregående
år, vilket till stor del är en följd av minskade marknadspriser på el och
delvis på grund av mottaget elstöd i Sverige.
Rörelseresultat och årets resultat
Rörelseresultatet minskade med 17% till 5 466 (6 596) miljoner kronor,
vilket till stor del är en följd av en realisationsvinst på 1 589 miljoner
kronor från avyttringen av T-Mobile Nederländerna under 2022.
Finansiella intäkter och kostnader uppgick till -888 (-689)
miljoner kronor.
Nettonvinsten uppgick till 3 731 (5 213) miljoner kronor under
2023, och vinsten per aktie var 5,40 (7,55) kronor.
Investeringar
Investeringar exklusive spektrum och leasing uppgick till 3 941
(3 171) miljoner kronor. Investeringarna bestod huvudsakligen av
5G-relaterade nätverksinvesteringar, uppgraderingar av det fasta
nätet i Sverige, samt IT-investeringar.
Investeringar i spektrum uppgick till 738 (170) miljoner kronor,
främst relaterat till förvärvat spektrum i Sverige.
Finansiell ställning och kassaflöde
Koncernens finansiella skuldsättningsgrad var 2,5x (2,5x) den 31
december 2023. Den ekonomiska nettoskulden uppgick till 25,6
(25,6) miljarder kronor, oförändrat jämfört med föregående år. Under
2023 har Tele2 delat ut totalt 4,7 miljarder kronor.
Fritt kassaflöde ökade till 4 720 (3 461) miljoner kronor eller 6,83 (5,01)
kronor per aktie, främst på grund av att förbättrat rörelsekapital, högre
underliggande EBITDA och lägre betald skatt översteg ökade nät
-
verksinvesteringar inklusive spektrum och högre betalt finansnetto.
Tele2s styrelse föreslår en ordinarie utdelning om 6,90 kronor per
aktie, totalt 4,8 miljarder kronor, att betalas ut i två delar och beslutas
på årsstämman 2024 i maj.
Betydande hållbarhetspriser under 2023
Tele2 rankades som nummer ett i Europas Climate Leaders
2023. För tredje gången rankade Financial Times i samarbete
med Statista Europas 500 främsta klimatledare.
Tele2 belönades för den mest transparenta klimatrapporte-
ringen på Stockholm OMX Large Cap efter att ha klättrat 66
placeringar sedan den förra rapporten. Vartannat år sedan 2014
har 2050 Consulting AB undersökt hur transparenta de större
bolagen på Stockholmsbörsen är när det gäller att rapportera
sitt klimatarbete. I granskningen ingick 133 bolag.
Tele2 rankades som nummer ett i Sverige och nummer trettiotvå
globalt för jämställdhet av Equileap. I 2023 års rapport klättrade
Tele2 41 placeringar från 2022 i den globala jämställdhetsran
-
kingen av mer än 3 700 företag, vilket placerade bolaget bland
de översta 1% av företagen i världen.
Andra väsentliga händelser under 2023
Tele2 var den första operatören att lansera en garanti för bred-
bandsuppkoppling. Våra kunder kan använda mobilnätet om
något händer med den fasta uppkopplingen, utan att förlora sitt
Wi-Fi. Tjänsten ingår i Bredband 500, 600, 1 000 och 1 200.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
13
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Tele2 och Telenor Sverige säkrade svenska 5G-frekvenser i
900-, 2 100- och 2 600 MHz-banden genom sitt nätsamarbete
Net4Mobility. Tele2s andel av förvärvspriset uppgick till 738 Mkr.
Tele2 emitterade framgångsrikt en ny obligation på 500 miljoner
euro, som placerades hos ett brett spektrum av institutionella
investerare över hela Europa.
Tele2 åtog sig att återanvända och återvinna 30% av sina distri-
buerade telefoner år 2030. I utvecklingen av detta åtagande har
Tele2 varit med och lett ett internationellt branschprojekt som
organiserats av den globala branschorganisationen för mobilo
-
peratörer GSMA och som sätter en ny ambition för återtagande
och återvinning av enheter för den globala telekomsektorn.
Tele2 gick med i Exponential Roadmap Initiative för samarbete
mot netto-noll, som samlar företag från olika sektorer med
gemensamma uppdrag att halvera utsläppen till 2030 för att nå
netto-nollutsläpp före 2050.
Tele2 utökade sitt samarbete med livsmedelsföretaget Axfood
genom att bygga och underhålla ett trådlöst nätverk i koncer
-
nens nya logistikanläggning, som är en av Europas modernaste
hubbar för att uppnå effektivare och mer hållbara leveranskedjor
inom dagligvaruhandel och e-handel.
Tele2 möjliggör hållbart skogsbruk med AirForestry och Nokia
5G Private Wireless. Nätverket gör det möjligt för AirForestry att
mobilstyra sina sex meter breda elektriska drönare som möjlig
-
gör skörd och gallring av skogen från luften.
Tele2 samarbetar med Drifter World för att optimera parkering
med AI och IoT. Tele2 levererar en cellulär IoT-anslutningslösning
som maximerar drifttiden och ger Drifter World full kontroll över
sin flotta av enheter.
Tele2 inledde ett partnerskap med IoT-företaget TH1NG, vilket
kommer att komplettera och stärka deras erbjudande inom
smarta IoT-lösningar för företagskunder inom både den privata
och offentliga sektorn.
Tele2 Sverige utökade sitt samarbete med ECPAT för att
bekämpa barns utsatthet på nätet genom att lägga till listor från
det kanadensiska Project Arachnid för att ytterligare blockera
material som innehåller övergrepp mot barn.
Tele2 har lett det europeiska forskningsprojektet AI4Green som
undersöker hur artificiell intelligens (AI) kan användas för att
minska energiförbrukningen i mobilnät och samtidigt optimera
kapaciteten för att möta konsumenternas behov. Projektet
visade att smartare mobilnät kan minska energiförbrukningen
med 30-40% på lång sikt.
Medarbetare
Den 31 december 2023 var antalet anställda i Tele2 4 485 (4 438).
Se not 31 för ytterligare information om antalet anställda, könsför-
delning och personalkostnader.
Guidning
Tele2 ger finansiell vägledning för det kommande året och finansiell
utsikt på medellång sikt (treårig horisont).
Guidningen för 2024 är 3-4% tillväxt för tjänsteintäkter från slut
-
kund på organisk basis, 1-3% tillväxt för underliggande EBITDAaL
på organisk basis och capex i relation till omsättning på 13-14%
(exklusive spektrum och leasing) medan våra nätverksinvesteringar
fortsätter i hög takt parallellt med intensifierad kundcentrerad
transformation.
Utsikten på medellång sikt är låg till medelhög ensiffrig tillväxt
för tjänsteintäkter från slutkund på organisk basis samt medelhög
ensiffrig tillväxt för underliggande EBITDAaL på organisk basis, då
vår verksamhet kommer gynnas av nya nivåer av optimering och
effektivisering som möjliggörs av det lanserade Strategy Execution
Program. Under 2025 förväntar vi oss capex i relation till omsättning
på 13-14% (exklusive spektrum och leasing) drivet av den sista fasen
av den stora 5G-expansionen i Sverige inför nedstängningen av
rt 3G-nätverk i slutet av året. Från 2026 förväntas capex i relation
till omsättning på 10-12% (exklusive spektrum och leasing) då vår
nätverksexpansion kommer att återgå till att vara efterfrågedriven.
Strategy Execution Program, som kommer löpa från Q1 2024
till Q4 2026, kommer stötta vår digitaliseringsresa och skapa ännu
mer fokus på värde och effektivitet. Det har även som målsättning
att inom 3 år uppnå 600 miljoner kronor i kostnadsbesparingar på
årsbasis. Programmet förväntas generera omstruktureringskost
-
nader på 600 miljoner kronor eller mindre under genomförandet.
Moderbolaget
Tele2 AB är moderbolaget för Tele2-koncernen. Verksamheten
omfattar koncernledning. Under 2023 var nettoomsättningen i
moderbolaget 51 (49) miljoner kronor. Nettoresultatet för helåret var
5 510 (7 222) miljoner kronor och bestod huvudsakligen av utdelning
från koncernbolag.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Den nuvarande utmanande makroekonomiska och geopolitiska
miljön påverkar också Tele2, främst genom volatila energikost
-
nader, inflationstryck och förändringar i växelkurser. Tele2 har en
motståndskraftig affärsmodell och erbjuder tjänster som värderas
högt och prioriteras av våra kunder. Dessutom har vi en solid balans
-
kning. Vi är övertygade om att vi kan navigera genom dessa osäkra
tider. Se avsnittet Riskhantering i Förvaltningsberättelsen samt not
2 för mer information om Tele2s riskexponering och riskhantering.
Hållbarhetsrapport
Tele2 har utarbetat en hållbarhetsredovisning enligt rikt-
linjerna i Global Reporting Initiative (GRI) Standards 2021.
Hållbarhetsrapporten har upprättats i enlighet med de rappor
-
teringskrav som anges i Årsredovisningslagen kapitel 6, paragraf
10 och i enlighet med de rapporteringskrav som anges i EUs
taxonomiförordning Artikel 8. Hållbarhetsredovisningen ingår
i styrelsens förvaltningsberättelse. Hållbarhetsredovisningens
omfattning och innehåll framgår i Hållbarhetsredovisning not S1
”Om hållbarhetsredovisningen”.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
14
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Femårsöversikten innehåller vissa finansiella mått som inte definieras enligt IFRS.
För ytterligare information se avsnittet Definitioner i slutet av rapporten.
Miljoner SEK 2023 2022 2021 2020 2019
KVARVARANDE VERKSAMHETER
Tjänsteintäkter från slutkund 21 130 20 097 19 349 19 184 19 466
Nettoomsättning 29 099 28 102 26 789 26 554 27 203
Underliggande EBITDA 11 885 11 395 10 900 10 484 10 309
EBITDA 11 616 11 101 10 517 12 329 9 598
Rörelseresultat 5 466 6 596 4 787 7 371 3 812
Resultat efter finansiella poster 4 578 5 907 4 307 6 855 3 367
Årets resultat 3 731 5 213 3 960 7 233 2 431
Underliggande EBITDAaL 10 409 10 060 9 639 9 239 9 043
Capex exklusive spektrum och leasing 3 941 3 171 3 158 2 717 2 387
Operativt kassaflöde 6 468 6 889 6 482 6 523 6 656
Fritt kassaflöde till eget kapital 4 720 3 461 5 760 4 799 4 159
Nyckeltal
Tillväxt i tjänsteintäkter från slutkund,
organisk 4% 3% 1% -1% 0%
Underliggande EBITDAaL-tillväxt, organisk 2% 3% 5% 2% 6%
Underliggande EBITDAaL-marginal 36% 36% 36% 35% 33%
Rörelseresultatmarginal 19% 23% 18% 28% 14%
Data per aktie (kronor)
Fritt kassaflöde till eget kapital 6,83 5,01 8,35 6,97 6,05
Miljoner SEK 2023 2022 2021 2020 2019
TOTALA VERKSAMHETEN
Årets resultat 3 735 5 574 4 306 7 408 5 134
Balansomslutning 66 059 67 656 74 251 75 411 79 784
Eget kapital 22 780 23 683 31 142 32 751 34 805
Fritt kassaflöde till eget kapital 4 720 3 461 5 785 4 879 4 840
Nyckeltal
Ekonomisk nettoskuld/Underliggande
EBITDAaL 2.5x 2,5x 2,5x 2,6x 2,5x
Data per aktie (kronor)
Årets resultat 5,40 8,07 6,25 10,76 7,28
Årets resultat, efter utspädning 5,37 8,03 6,21 10,71 7,24
Eget kapital 32,94 34,27 45,14 47,56 50,59
Fritt kassaflöde till eget kapital 6,83 5,01 8,39 7,09 7,04
Utdelning, ordinarie 6,90
1)
6,80 6.75 6,00 5,50
Utdelning, extraordinär 13,00 3,00 3,50
Börskurs på bokslutsdagen 86,54 85,10 129,10 108,60 135,85
1)
Föreslagen utdelning.
Femårsöversikt
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
15
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Kvarvarande verksamheten
Miljoner SEK
2023 2022 Organisk
%
TJÄNSTEINTÄKTER FRÅN SLUTKUND
Sverige 16 531 16 230 2%
Litauen 2 508 2 113 10%
Lettland 1 394 1 142 13%
Estland 697 612 5%
Summa 21 130 20 097 4%
NETTOOMSÄTTNING
Sverige 22 300 22 112 1%
Litauen 3 944 3 483 5%
Lettland 2 024 1 713 9%
Estland 977 911 -1%
Intern försäljning, eliminering -146 -116 17%
Summa 29 099 28 102 2%
UNDERLIGGANDE EBITDAaL
Sverige 7 768 7 890 -2%
Litauen 1 598 1 307 13%
Lettland 834 668 16%
Estland 209 196 -1%
Summa 10 409 10 060 2%
Kvarvarande verksamheten
Miljoner SEK
2023 2022 Organisk
%
CAPEX
Sverige 3 245 2 649 22%
Litauen 309 234 23%
Lettland 218 153 32%
Estland 169 135 16%
Capex exklusive spektrum och leasing 3 941 3 171 23%
Spektrum 728 170
Nyttjanderättstillgångar (leasing) 420 1 370
Summa 5 089 4 711
varav:
– Nätverk 2 501 1 981
– IT 913 729
– Kundutrustning 491 386
– Övrigt 36 75
Capex exklusive spektrum och leasing 3 941 3 171
Capex i relation till omsättning (exklusive spektrum och leasing) 14% 11%
Koncernsummering
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
16
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Tele2 ABs aktie är noterad på Nasdaq Stockholm under
symbolerna TEL2A och TEL2B.
Aktiekursens utveckling
Under 2023 steg Tele2s B-aktie med 1,7%, från 85,10 kronor till 86,54
kronor medan OMX Stockholm PI ökade med 15,5% och det euro
-
peiska branschindexet STOXX Europe 600 Telecommunications
(SXKP) ökade med 3,8%. Högsta stängningskurs för Tele2s B-aktie
under 2023 var 108,95 kronor den 28 april, medan den lägsta stäng
-
ningskursen var 75,48 kronor den 24 augusti. Den genomsnittliga
stängningskursen under 2023 var 89,41 kronor.
Totalavkastningen (d.v.s. aktiekursutvecklingen inklusive åter
-
investerade utdelningar) för Tele2s B-aktie var 9,5% under 2023,
medan OMX Stockholm All-Share Gross Index (OMXSGI) ökade
med 18,8%.
Den sammanlagda totalavkastningen för Tele2s B-aktie under
de senaste fem åren har varit 19%, och under de senaste tio åren
176%.
Under 2023 ägde 28% av handeln med Tele2s B-aktier rum på
Nasdaq Stockholm, medan 72% av handeln genomfördes på andra
handelsplatser.
Ersättning till aktieägarna
Under 2023 delade Tele2 sammanlagt ut 4,7 miljarder kronor till
aktieägarna i form av ordinarie utdelning om 6,80 kronor per aktie.
För räkenskapsåret 2023 har styrelsen för Tele2 AB beslutat att
till årsstämman den 15 maj 2024 rekommendera en ordinarie utdel
-
ning om 6,90 kronor per A- och B-aktie, totalt 4,8 miljarder kronor.
Utdelningen ska utbetalas i två delar om vardera 3,45 kronor per
aktie i maj och oktober 2024. Den föreslagna utdelningen motsvarar
101% av fritt kassaflöde till eget kapital under 2023.
Aktieägarinformation
Finansiell policy
Tele2 kommer att sträva mot att bibehålla skuldsättningsmålet eko-
nomisk nettoskuldsättning/underliggande EBITDAaL inom inter-
vallet 2,5-3,0x genom att distribuera kapital till aktieägarna genom:
En ordinarie utdelning om minst 80% av fritt kassaflöde till eget
kapital; och
Extraordinära utdelningar och/eller aktieåterköp, baserat på
återstoden av fritt kassaflöde till eget kapital, likvider fn till
-
gångsförsäljningar och balansering av nettoskuldsättningen
utifrån underliggande EBITDAaL-tillväxt.
Baserat på denna policy förväntas Tele2 distribuera mer än 100% av
fritt kassaflöde till eget kapital till aktieägarna genom en kombina
-
tion av utdelningar och/eller aktieåterköp.
Aktiekapital
Aktiekapitalet i Tele2 AB är indelat i tre aktieslag: A-aktier, B-aktier
och C-aktier. Alla aktieslagen har ett kvotvärde om 1,25 kronor per
aktie. Serie A- och B-aktierna har lika rätt till andel i företagets
nettotillgångar och vinster medan serie C-aktierna saknar rätt till
utdelning. A-aktier berättigar innehavaren till tio röster per aktie
medan B- och C-aktier till en röst per aktie.
Syftet med C-aktierna är att möjliggöra framtida leverans av
B-aktier till ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner
som deltar i Tele2s prestationsbaserade incitamentsprogram.
5-års totalavkastning (TSR) för Tele2s B-aktie och jämförelseindexet OMXSGI
Källa: Infront Finance
–20
0
20
40
60
80
100
120
20232022202120202019
OMXSGITele2-B
%
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
17
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Baserat på ett bemyndigande från bolagsstämman 2022 så har
styrelsen beslutat om en riktad emission av 1 200 000 C-aktier och
ett efterföljande återköp för totalt 2 miljoner kronor.
Per den 31 december 2023 uppgick antalet registrerade aktier
till 22,4 miljoner A-aktier, 670,4 miljoner B-aktier (varav 1,2 miljoner
i eget innehav), och 3,4 miljoner C-aktier (samtliga i eget innehav).
Tele2s A- och B-aktier är noterade på Nasdaq Stockholm. För
detaljerad information om aktiekapitalet och antalet utestående
aktier hänvisas till not 23.
Aktieägare
Under 2023 ökade antalet aktieägare i Tele2 med 6% till 121 091.
Marknadsvärdet på bolaget var 59,9 miljarder kronor vid årsskiftet.
Per den 31 december 2023 äger Kinnevik AB 19,8% av kapitalet
och 36,1% av rösterna. Ingen annan aktieägare äger, direkt eller
indirekt, mer än 10% av aktierna i Tele2.
Per den 31 december 2023 representerade de 15 största aktie-
ägarna 45,3% av aktiekapitalet och 55,9% av rösterna. Utländska
aktieägare innehade 46,5% av aktiekapitalet och 36,1% av rösterna.
Meddelande om ändring av huvudägare efter
räkenskapsårets utgång
Den 26 februari 2024 meddelade Kinnevik att man kommit överens
om att sälja hela sitt innehav i Tele2 till Freya Investissement, ett
investeringsbolag som kontrolleras gemensamt av den europeiska
telekom- och kommunikationskoncernen Iliad och dess ordförande
och grundare Xavier Niel genom NJJ Holding för ett totalt vederlag
om 13 miljarder kronor. Transaktionen kommer att genomföras i tre
steg och förväntas slutföras under det tredje kvartalet 2024, varvid
Freya Investissement kommer att inneha 19,8% av kapitalet och min
-
dre än 30% av rösterna i Tele2.
Per 31 december 2023 Kapital (%) Röster (%)
Kinnevik 19,8 36,1
BlackRock 6,1 4,7
Vanguard 3,0 2,4
Handelsbanken Fonder 2,4 1,9
Nordea Fonder 2,1 1,6
Norges Bank 1,8 1,4
Swedbank Robur Fonder 1,7 1,3
Janus Henderson Investors 1,5 1,2
Länsförsäkringar Fonder 1,2 0,9
Folksam 1,1 0,8
Avanza Pension 1,0 0,8
State Street Global Advisors 1,0 0,7
JP Morgan Asset Management 0,9 0,7
MFS Investment Management 0,9 0,7
Eurizon Capital 0,9 0,7
Totalt topp 15 45,3 55,9
Övriga 54,7 44,1
Totalt 100,0 100,0
Per 31 december 2023 Kapital (%) Röster (%)
Svenska institutionella ägare 35,3 48,4
Utländska institutionella ägare 32,1 24,9
Svenska privatpersoner 15,5 13,4
Okänd ägartyp 14,0 10,9
Övriga 3,1 2,5
Totalt 100,0 100,0
Topp 15 aktieägare Ägartyp
Källa: Modular Finance Källa: Modular Finance
Sverige 53%
USA 16%
Storbritannien 5%
Norge 3%
Finland 3%
Övriga 20%
Ägande per land baserat på kapital
Tjänsteintäkter från slutkund per affärsområde 2023 Underliggande EBITDAaLNettoomsättning
Konsumentverksamheten, 75%
Företagsverksamheten, 25%
Underliggande EBITDAaL
Underliggande EBITDAaL-marginal
Sverige
2023 i korthet
Tjänsteintäkter från slutkund ökade med 2% jämfört med
2022 mestadels drivet av en fortsatt solid utveckling inom
företagsverksamheten.
Underliggande EBITDAaL minskade med 2% då högre tillväxt i
tjänsteintäkter från slutkund och kostnadsbesparingar från trans
-
formationsprogrammet överstegs av generellt inflationstryck och
fortsatt marginalpress från produktmixen när föråldrade tjänster
minskar. Underliggande EBITDAaL förbättrades dock gradvis under
andra halvåret och återgick till tillväxt under fjärde kvartalet.
Fortsatt optimering, fmst inom Digital Capabilities and
Technology (DCT)-organisationen, genomfördes under året som en
del av transformationsprogrammet, vilket avslutades framgångsrikt
vid halvårsskiftet efter att ha uppnått målet på en årlig besparings
-
takt om minst 1 miljard kronor. Transformationsprogrammet hade en
effekt på underliggande EBITDAaL om ungefär 300 miljoner kronor
i netto under 2023 jämfört med året innan.
2024
Ett Strategy Execution Program lanserades under årets första
kvartal. Programmet som kommer löpa från Q1 2024 till Q4 2026,
kommer stötta vår digitaliseringsresa och skapa ännu mer fokus på
rde och effektivitet. Det har även som målsättning att inom 3 år
uppnå 600 miljoner kronor i kostnadsbesparingar på årsbasis med
relativt linjär kostnadsreduktion. Huvudfokus kommer att ligga på
att omforma kundresorna, optimera kanal- och kundverksamheten,
förse vår affärsverksamhet med nästa nivå av driftmiljö, samt konso
-
lidera datacenter och avveckla vårt gemensamma 3G JV.
Utbyggnaden av 5G kommer att fortsätta i full fart under året.
Parallellt fortsätter vi uppgradera det fasta nätet med Remote-
PHY, vilket är ett kostnadseffektivt sätt att modernisera nätet och
tillgodose nuvarande och framtida behov av hastighetsnivåer och
regionalnätskapacitet.
Finansiell information
Miljoner SEK
2023 2022 Organisk
%
Tjänsteintäkter från slutkund 16 531 16 230 2%
Nettoomsättning 22 300 22 112 1%
Underliggande EBITDA 9 015 9 026
Underliggande EBITDAaL 7 768 7 890 -2%
Underliggande EBITDAaL-marginal 35% 36%
Capex
Nätverk 1 960 1 575
IT 801 644
Kundutrustning 471 375
Övrigt 13 55
Capex exklusive spektrum och leasing 3 245 2 649
Spektrum 706 40
Nyttjanderättstillgångar (leasing) 322 1 217
Capex 4 273 3 906
Capex i relation till omsättning (exklu-
sive spektrum och leasing) 15% 12%
0
2 000
4 000
6 000
8 000
202320222021
Miljoner SEK/Procent
0
10
20
30
40
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
202320222021
Miljoner SEK
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
18
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Översikt per segment
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
19
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
NettoomsättningTjänsteintäkter från slutkund per tjänst 2023
Mobilt, 48%
Fast bredband, 24%
Digital-TV, 22%
Fastighetsägare och övrigt, 5%
Fast telefoni och DSL, 1%
Sverige Konsument
2023 i korthet
Under 2023 förbättrade Sverige Konsument sin tillväxt, vilket möj-
liggjordes av initiativ såsom strategisk varumärkespositionering,
utökning av portföljen, fortsatta förbättringar av tjänstekvaliteten
och genom att genomföra en balanserad kommersiell strategi för
volym och värde med Tele2 och Comviq.
Tele2s mobila abonnemang redovisade en stabil efterfrågan när
portföljen med 5G-hastighetssegmentering rullades ut ytterligare
efter lansering förra året, i kombination med nya erbjudanden med
telefoner. Comviq uppdaterade portföljen med 5G i en mer fram
-
trädande roll. Bredbandssegmentet präglades av innovation när vi
lanserade ett koncept för uppkopplingsgaranti med mobil redun
-
dans. För bredbands- och underhållningstjänster höll efterfrågan
på högre hastigheter och rikare underhållningspaket i sig, efter
-
som hushållens behov av digitala tjänster fortsätter att utvecklas.
FMC-resan fortsatte med lanseringen av ett nytt erbjudande för att
skapa snabbare kors- och merförsäljning med fokus på hushåll med
befintlig relation till Tele2.
Prisjusteringar genomfördes effektivt både på mobila och fasta
produkter mot bakgrund av den höga inflationen och dess påverkan
på de underliggande rörelsekostnaderna.
Tillväxten i tjänsteintäkter från slutkund förbättrades inom mobila
abonnemang och fast bredband,vilket översteg nedgången inom
både äldre tjänster och mobila kontantkort, där den senare påver
-
kades negativt av registreringskravet från februari 2023.
2024
Målet för Sverige Konsument under 2024 är att upprätthålla en håll-
bar tillväxtposition genom exekvering av en balanserad kommersiell
strategi för volym och värde, vilken bygger på att stärka vår ledande
varumärkesposition på marknaden - Tele2 tillgodoser den växande
FMC-efterfrågan från alltmer digitala hushåll och Comviq behåller
ledarskapet inom segmentet för digital mobil uppkoppling.
Viktiga prioriteringar inkluderar att utveckla vår kundupplevelse
med digitala funktioner, berika Tele2s hushållserbjudande med
FMC, Familj och telefoner, samt att bibehålla tillväxten inom Comviq.
Genom Strategy Execution Program kommer vi att påskynda
omformningen av kundresorna och optimera kanal- och kundverk
-
samheten för att förbättra kundupplevelsen och kundvärdet, samt
den operativa effektiviteten.
2023 2022 Organisk
%
RGUer (tusental)
1)
Mobilt 2 843 2 927 -3%
– Abonnemang 2 083 2 004 4%
– Kontantkort 760 924 -18%
Fast 1 958 1 996 -2%
– Fast bredband 969 949 2%
– Digital-TV 857 888 -3%
– Kabel och fiber 632 633 0%
– DTT 226 256 -12%
– Fast telefoni och DSL 131 158 -17%
Summa RGUer 4 801 4 923 -2%
Adresserbar fast marknad 3 894 3 713 5%
ASPU (SEK)
1)
Mobilt 172 166 4%
– Abonnemang 206 206 0%
– Kontantkort 90 85 6%
Fast 243 236 3%
– Fast bredband 259 251 3%
– Digital-TV 253 249 2%
– Kabel och fiber 224 224 0%
– DTT 330 306 8%
– Fast telefoni och DSL 80 93 -14%
Finansiell information (miljoner SEK)
Mobilt 5 961 5 862 2%
– Abonnemang 5 052 4 880 4%
– Kontantkort 909 983 -8%
Fast 5 776 5 726 1%
– Fast bredband 2 982 2 826 6%
– Digital-TV 2 654 2 707 -2%
– Kabel och fiber 1 702 1 706 0%
– DTT 952 1 001 -5%
– Fast telefoni och DSL 139 193 -28%
Fastighetsägare och övrigt 663 664 0%
Tjänsteintäkter från slutkund 12 400 12 252 1%
Operatörsintäkter 734 763
Försäljning av utrustning 2 057 1 880
Intern försäljning 0 0
Nettoomsättning 15 191 14 895 2%
1)
Oreviderat.
0
4 000
8 000
12 000
16
000
202320222021
Miljoner SEK
Sverige Företag
2023 2022
Organisk
%
RGUer (tusental)
1)
Mobilt (exkl. IoT) 1 055 1 033 2%
– Abonnemang
ASPU (SEK)
1)
Mobilt
– Abonnemang 143 141 2%
Finansiell information (miljoner SEK)
Mobilt 2 236 2 037 10%
Fast 759 820 -7%
Solutions 1 135 1 120 1%
Tjänsteintäkter från slutkund 4 131 3 977 4%
Operatörsintäkter 95 100
Försäljning av utrustning 1 774 2 016
Intern försäljning 4 3
Nettoomsättning 6 004 6 096 -2%
Sverige Wholesale
Finansiell information
Miljoner SEK
2023 2022 Organisk
%
Operatörsintäkter 1 096 1 115
Försäljning av utrustning 1 0
Intern försäljning 5 5
Nettoomsättning 1 103 1 121 -2%
1)
Oreviderat.
Tjänsteintäkter från slutkund per tjänst 2023
Mobilt, 54%
Solutions, 28%
Fast, 18%
Nettoomsättning
0
2 000
4 000
6 000
8 000
202320222021
Miljoner SEK
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
20
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Sverige Företag
2023 i korthet
Vi har fortsatt att genomföra vår strategi som fastställdes för några
år sedan genom att differentiera vårt tillvägagångssätt inom seg
-
menten SME (Small och Medium), stora privata företag och stora
offentliga företag.
Under 2023 har tillväxtområden fortsatt att kompensera för pla
-
nerade nedgångar inom äldre tjänster, där vår avveckling av koppar-
tjänster har slutförts till 90% och kunderna har migrerats till moderna
tjänster med bättre lönsamhet. När det gäller affärsutveckling har
r portfölj kompletterats med nya partners och mervärdestjänster
för flera av våra tillväxttjänster. Eftersom kvalitetscertifikat är viktiga
verktyg för vår verksamhet har vi gjort goda framsteg när det gäller
att komplettera, förnya och förlänga relevanta certifikat och diplom
under året. Vi har även fortsatt att investera i att förbättra vår kapa
-
citet inom hållbarhet och kundupplevelse.
Enligt SKI (Svenskt Kvalitetsindex) har Tele2 Sverige de mest
nöjda företagskunderna inom både bredband och mobil, vilket
är en stor bekftelse på vår strävan att vara nummer ett inom
kundupplevelse.
Vår ambition för 2023 var att fortsätta stabilisera och växa vår
verksamhet genom att genomföra vår strategi tillsammans med
särskilda insatser för att förbättra lönsamheten i de stora privata och
offentliga segmenten. Vi har gjort framsteg inom båda områdena.
Under 2023 ökade vi tjänsteintäkterna från slutkund med 4%, med
bidrag fn alla segment.
2024
Under 2024 är vår ambition att fortsätta stabilisera och växa det
svenska företagssegmentet genom att fortsätta att exekvera på
vår strategi. Initiativen inkluderar planer på att växa genom vår
breda portfölj, till exempel inom mobil, IoT och Network & Security
Solutions. Utöver detta planerar vi att produktutveckla och att för
-
bättra tillväxten i SME-segmentet.
Genom Strategy Execution Program kommer vi gradvis att dra
nytta av nästa nivå av B2B-verksamhetsmiljö som, bland annat
kommer att möjliggöra nya nivåer av förbättrad kundupplevelse
och operativ effektivitet.
Vi fortsätter följa makroläget noga och hur det påverkar våra
kunder. Vi är övertygade om att det ur ett långsiktigt perspektiv
kommer att finnas en fortsatt efterfrågan på våra tjänster baserat
på ökad digitalisering och våra kunders behov av att förbättra
sina verksamheter på olika sätt vilket inkluderar olika aspekter av
hållbarhet.
Nettoomsättning Underliggande EBITDAaL
Underliggande EBITDAaL
Underliggande EBITDAaL-marginal
2023 2022 Organisk
%
RGUer (tusental)
1)
Mobilt 2 006 2 009 0%
– Abonnemang 1 352 1 327 2%
– Kontantkort 653 682 -4%
ASPU (EUR)
1)
Mobilt 9,0 8,3 8%
– Abonnemang 11,0 10,3 7%
– Kontantkort 5,1 4,7 10%
Finansiell information (miljoner SEK)
Mobilt 2 495 2 102 10%
– Abonnemang 2 021 1 693 11%
– Kontantkort 473 409 7%
Fast 13 11 14%
Tjänsteintäkter från slutkund 2 508 2 113 10%
Operatörsintäkter 176 205
Försäljning av utrustning 1 179 1 104
Intern försäljning 81 61
Nettoomsättning 3 944 3 483 5%
Underliggande EBITDA 1 688 1 386
Underliggande EBITDAaL 1 598 1 307 13%
Underliggande EBITDAaL-marginal 41% 38%
Capex 322 381
Capex exklusive spektrum och leasing 309 234
Capex i relation till omsättning (exklu-
sive spektrum och leasing) 8% 7%
1)
Oreviderat.
0
1 000
2 000
3 000
4 000
202320222021
Miljoner SEK
0
400
800
1 200
1 600
2 000
202320222021
Miljoner SEK/Procent
0
10
20
30
40
50
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
21
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Litauen
2023 i korthet
Under 2023 fokuserade Tele2 Litauen främst på att genomföra den
famgångsrika mobilcentrerade konvergens och mer-för-mer stra
-
tegin och att accelerera den landsomfattande utbyggnaden av 5G.
Tele2 Litauens kundbas förblev i stort sett oförändrad på strax
över 2 miljoner kunder då en liten ökning av abonnemangskunder
nästan uppvägde minskningen av kontantkortskunder. Den övergri
-
pande marknadsmiljön var fortsatt mycket konkurrensutsatt under
året med fokus på 5G och företagssegmentet.
Mobil ASPU ökade med 8% i lokal valuta drivet av en kombination
av prisjusteringar baserade på vår mer-för-mer-strategi i konsu
-
mentsegmentet, fortsatt mixförändring i kundbasen mot fler abon-
nemang, ytterligare intäkter från nya produkter samt prisjusteringar
i företagssegmentet.
Tjänsteintäkter fn slutkund växte med 10% i lokal valuta, drivet
av tillväxt i ASPU.
Underliggande EBITDAaL ökade med 13% i lokal valuta drivet av
högre tjänsteintäkter från slutkund, framgångsrik kostnadshan
-
tering och lägre energikostnader, delvis motverkat av ett allmänt
inflationstryck.
Capex i relation till omsättningen (exklusive spektrum och
leasing) ökade till 8% från 7% föregående år på grund av högre
nätverksinvesteringar.
2024
Under 2024 kommer Tele2 Litauen fortsätta vår mer-för-mer-
strategi baserad på insiktsdrivna kompetenser, och avser att på
lämpliga sätt stärka positionerna på ett hållbart sätt.
Utbyggnaden av 5G tillsammans med moderniseringen av
radionätet fortsätter vara de viktigaste prioriteringarna, tillsammans
med operativa effektivitetsförbättringar.
Baltikum
Nettoomsättning Underliggande EBITDAaL
Underliggande EBITDAaL
Underliggande EBITDAaL-marginal
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
202320222021
Miljoner SEK
0
200
400
600
800
1 000
202320222021
Miljoner SEK/Procent
0
10
20
30
40
50
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
22
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Lettland
2023 i korthet
Under 2023 fokuserade Tele2 Lettland främst på fortsatt mone-
tarisering av data, mer-för-mer-strategin, digitalisering av nyck-
elprocesser samt att påskynda utrullningen av 5G-nätverket och
uppgradera kärn-nätverket.
Konkurrenssituationen har varit utmanande samtidigt som
konsumenter och företag har påverkats av inflationstrycket. Tele2
Lettland har dock lyckats öka den totala kundbasen tack vare en
kombination av framgångsrik nyförsäljning och åtgärder för att
behålla kunderna.
Mobil ASPU ökade med 9% i lokal valuta drivet av vår mer-för-
mer-strategi och de prisjusteringar som genomfördes under 2022,
samt en viss förändring i kundbasmixen mot fler abonnemang och
produkter med högre värde.
Tjänsteintäkter fn slutkund ökade med 13% i lokal valuta drivet
av ASPU-tillväxt.
Underliggande EBITDAaL ökade med 16% i lokal valuta, fmst
drivet av ökade tjänsteintäkter från slutkund, delvis motverkat av
allmänt inflationstryck.
Capex i relation till omsättning (exklusive spektrum och lea
-
sing) ökade till 11% fn 9% föregående år på grund av högre
nätverksinvesteringar.
2024
Under 2024 har Tele2 Lettland som mål att fortsätta arbetet med att
förbättra våra tjänsteerbjudanden och utforska olika strategier för
att anpassa oss till marknadsdynamiken.
Vi kommer också att fortsätta utbyggnaden av vårt 5G-nätverk
samtidigt som vi strävar efter att effektivisera våra operativa pro
-
cesser för ökad effektivitet.
2023 2022 Organisk
%
RGUer (tusental)
1)
Mobilt 1 057 1 015 4%
– Abonnemang 821 795 3%
– Kontantkort 235 221 7%
ASPU (EUR)
1)
Mobilt 9,7 8,9 9%
– Abonnemang 11,3 10,3 10%
– Kontantkort 4,0 4,0 1%
Finansiell information (miljoner SEK)
Mobilt 1 387 1 138 13%
– Abonnemang 1 261 1 022 14%
– Kontantkort 126 116 1%
Fast 7 4 54%
Tjänsteintäkter från slutkund 1 394 1 142 13%
Operatörsintäkter 119 143
Försäljning av utrustning 469 391
Intern försäljning 42 37
Nettoomsättning 2 024 1 713 9%
Underliggande EBITDA 892 717
Underliggande EBITDAaL 834 668 16%
Underliggande EBITDAaL-marginal 41% 39%
Capex 279 224
Capex exklusive spektrum och leasing 218 153
Capex i relation till omsättning (exklu-
sive spektrum och leasing) 11% 9%
1)
Oreviderat.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
23
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Estland
2023 i korthet
Tele2 Estlands mobila abonnemangskundbas växte något då vår
framgångsrika expansion inom konsumentsegmentet mer än upp
-
vägde en nedgång inom företagssegmentet, främst på grund av ett
förlorat offentligt kontrakt. Vår totala mobila kundbas förblev oför
-
ändrad på grund av den pågående migreringen från kontantkort till
abonnemang, medan vår fasta kundbas fortsatte att växa.
Vår position som prisledare inom konsumentsegmentet har
varit avgörande för att upprätthålla tillväxten under denna period
av makroekonomisk osäkerhet och hög inflation. Utvecklingen inom
företagssegmentet har förbättrats mot slutet av året.
Mobil ASPU ökade med 4% i lokal valuta drivet av en kombination
av prisjusteringar och en fortsatt mixförändring i kundbasen mot
mer abonnemang.
Tjänsteintäkterna från slutkund växte med 5% i lokal valuta, till
stor del drivet både av ASPU och en ökad volymtillväxt inom mobila
abonnemang. Underliggande EBITDAaL minskade med 1% i lokal
valuta då högre tjänsteintäkter från slutkund mer än kompenserade
för högre energikostnader, lägre bidrag från operatörsintäkter och
inflationstryck.
Capex i relation till omsättning (exklusive spektrum och lea
-
sing) ökade till 17% fn 15% föregående år på grund av högre
nätverksinvesteringar.
2024
Tele2 Estland kommer fortsätta fokusera på mer-för-mer och FMC-
baserade strategin med stöd av en förfinad go-to-market-strategi.
Den pågående utrullningen av 5G för att utöka nätverkstäckning
och kapacitet kommer att fortsätta i hög takt även under 2024.
2023 2022 Organisk
%
RGUer (tusental)
1)
Mobilt 455 455 0%
– Abonnemang 412 404 2%
– Kontantkort 44 52 -15%
ASPU (EUR)
1)
Mobilt 10,1 9,7 4%
– Abonnemang 10,8 10,5 3%
– Kontantkort 4,0 3,9 3%
Finansiell information (miljoner SEK)
Mobilt 632 554 6%
– Abonnemang 606 528 6%
– Kontantkort 26 26 -7%
Fast 64 58 3%
Tjänsteintäkter från slutkund 697 612 5%
Operatörsintäkter 82 90 -16%
Försäljning av utrustning 185 200 -14%
Intern försäljning 13 9 29%
Nettoomsättning 977 911 -1%
Underliggande EBITDA 290 266
Underliggande EBITDAaL 209 196 -1%
Underliggande EBITDAaL-marginal 21% 21%
Capex 214 200
Capex exklusive spektrum och leasing 169 135
Capex i relation till omsättning (exklu-
sive spektrum och leasing) 17% 15%
1)
Oreviderat.
Nettoomsättning
Underliggande EBITDAaL
Underliggande EBITDAaL
Underliggande EBITDAaL-marginal
0
200
400
600
800
1 000
1 200
202320222021
Miljoner SEK
0
50
100
150
200
250
202320222021
Miljoner SEK/Procent
0
10
20
30
40
50
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
24
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Unika människor och kultur
Tele2 tror vi på en kreativ, energisk och flexibel arbetsmiljö och
att den lyfter fram det bästa hos människor – alla bidrar till vår fram
-
gång. Vår öppna kultur av samarbete och inkludering utgör en viktig
grund för en stark känsla av tillhörighet, psykologisk trygghet och
välmående. Vårt syfte – att skapa förutsättningar för ett samhälle med
obegränsade möjligheter – är en stark drivkraft i allt vi gör och vi vill
göra vårt yttersta för att skapa överlägsna kundupplevelser genom
att vara Pålitliga, Insiktsdrivna och Samarbetsvilliga – vi kallar det the
Tele2Way.
Vi ger våra medarbetare ett stort ansvar och en stor ansvarsskyldig
-
het. Engagerade kollegor presterar bättre och är personligt motive-
rade att göra Tele2 till en ännu bättre arbetsplats. Som en del i Tele2s
ambition att bli den ledande telekomoperatören i Norden och Baltikum
har vi definierat fyra strategiska faktorer, var och en med tydliga nyck
-
eltal och mål som vi kvartalsvis följer upp.
Fortsätta att stärka Tele2:s kultur för att bibehålla
konkurrensfördelar
Walk-the-talk ledarskap som banar väg och engagerar
Attrahera, rekrytera, utveckla och behålla talang med
framtidens kompetenser
Främja en mångsidig och inkluderande arbetsplats att
vara stolt över
Fortsätta att stärka Tele2:s kultur för att bibehålla
konkurrensfördelar
Tele2-kulturen har varit vår konkurrensfördel i många år och har gjort
det möjligt för oss att snabbt anpassa oss till marknadsutmaningar och
kundbehov. Utmanarandan är en del av Tele2s DNA, och vårt företag
och våra medarbetare kommer alltid att fortsätta utvecklas framåt. I år
har Tele2 firat 30-årsjubileum och vid olika tillfällen har vi uppmärk
-
sammat hur företaget har utvecklats genom åren, tillsammans med
samhället, våra kunder och marknader. Vår unika kultur har varit en
konstant mittpunkt och genomsyrar allt vi gör – erbjuda överlägsna
kundupplevelser, bli ännu mer insiktsdrivna, öka samarbetet och inte
minst hålla Tele2-andan fortsatt levande. Under detta år har vi, för att
ytterligare stärka vår kultur, genomfört utbildningar och workshops
som har nått ut till fler än 1 700 medarbetare över hela organisationen.
Walk-the-talk ledarskap som banar väg och engagerar
Hög ambition och att uthålligt leverera på affärsstrategin sätter vårt
ledarskap extra i fokus. Att bana väg för och engagera våra medar
-
betare runt strategin är avgörande och en viktig del i att vara ledare
på Tele2. Det handlar om att omsätta ord i handling varje dag. Att vara
ledare innebär att vara en ambassadör och förebild för Tele2s kultur
och värderingar och att kontinuerligt inspirera, engagera och utveckla
team och individer.
Vi fortsätter att möjliggöra, utveckla och stödja nya ledare genom
att låta dem ta del av programmet MittLedarskap @ Tele2, erbjuda
nya sessioner för befintliga ledare och bjuda in till inspirationsluncher
för att skapa insikt och dialog. Genom våra ledarskapsprinciper visar
våra ledare på riktning, agerar förebilder, driver förändring och ser till
att skapa resultat – genom att engagera och utveckla våra duktiga
medarbetare längs vägen. Våra initiativ fortsätter att bära frukt, che
-
ferna på Tele2 är gång på gång högt värderade av våra medarbetare
och fortsätter att rankas på höga benchmarknivåer, vilket framgår av
resultaten i medarbetarundersökningen ”My Voice”.
Attrahera, rekrytera, utveckla och behålla talang med framtidens
kompetenser
Med våra medarbetare i centrum, och våra affärsprioriteringar som
vägledning, skapar vi de bästa förutsättningarna för Tele2 att bli
ledande. Vi fortsätter att utmana oss själva att ständigt förbättras
och ställer höga förväntningar på oss själva och andra - för vi vill
påverka och göra skillnad. Vi uppmuntrar ett utvecklingstänkande
med relevant feedback och kontinuerlig prestationsdialog mellan
ledare och medarbetare, samt mellan kollegor. På så vis säkerställer vi
att alla medarbetare har tydliga och uppdaterade mål samt frekventa
och meningsfulla samtal med sin ledare om ambitioner, prestationer
och drivkrafter för engagemang. Vi tror på att utveckla framtidens
kompetenser och de rätta organisatoriska förmågorna för att fortsätta
kunna leverera överlägsna kundupplevelser. Det betyder att lära sig
genom att utföra, delta i relevant utbildning samt ta sig an utmanande
uppdrag, tillsammans med bra coaching och samarbete. Att tillvarata
möjligheter till lärande, utöka sin kunskap och förmåga samt tillämpa
nya insikter hjälper oss att ligga steget före.
Under året fortsatte vi att genomföra våra olika utvecklingspro
-
gram, såsom Aspiration Program, med syftet att frigöra deltagarnas
potential som ledare. Vårt Executive Trainee-program fortsätter att
vara en bra ingång för unga yrkesverksamma. På Tele2 kommer vi alltid
att göra vårt bästa för att se till att våra anställda är trygga, motiverade
och glada över att arbeta på Tele2. Vi tror på en sund balans mellan
arbete och privatliv och mäter inte resultat i antalet arbetade timmar.
Under året har vi förbättrat vår rekryteringsupplevelse för ledare och
kandidater, uppdaterat vårt Employer Value Proposition och blivit
utsedda till karriärföretag av organisationen Karriärföretagen.
En mångsidig och inkluderande arbetsplats att vara stolt över
Som en del av Tele2s ambition att bli den ledande telekomoperatö
-
ren i Norden och Baltikum är det också viktigt att vara ledande inom
hållbarhet. För att uppnå detta har vi prioriterat fyra områden, vart
och ett med tydligt ansvar förankrat i koncernledningen, långsiktiga
mål och väl definierade nyckeltal för att mäta framsteg. Mångfald och
inkludering är ett av dessa fyra områden. Vi fortsätter att bygga en
inkluderande kultur där man kan vara sig själv och bidra med sitt unika
perspektiv till arbetsplatsen, och en miljö där alla har samma chans att
utvecklas och uppnå sin fulla potential.
För att bibehålla hög medvetenhet, genomföra konkreta åtgär
-
der och en hållbar förändring arbetar vi med en årlig eventkalender
med ett brett utbud av olika aktiviteter kopplade till mångfald och
inkludering. Vi deltar i Pride, Women in Tech, uppmärksammar olika
kulturella högtider och bjuder in till återkommande lärandesessioner
runt inkluderande ledarskap och omedvetna fördomar. Tele2s ambi
-
tion är alltid att anställa de bästa talangerna; med hänsyn till värde-
ringar, erfarenhet och kompetens som matchar vår ambition och
kultur. Genom att erbjuda möjligheter att växa och utvecklas internt
åtar vi oss att fortsätta främja och bygga ett företag som värdesätter
mångfald i alla dess former. Vi är stolta över att vara rankade som det
främsta företaget för jämställdhet av Equileap (2023). Vi är också stolta
över att upplevd inkludering ligger över den högre benchmarknivån i
medarbetarundersökningen ”My Voice”.
Riktlinjer för arvoden till ledande befattningshavare
De nuvarande riktlinjerna för arvoden till ledande befattningshavare
godkändes av årsstämman 2023 och presenteras i not 31. Det finns
inga ändringar i riktlinjerna för ersättning för 2024.
Medarbetare
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
25
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Tele2 arbetar aktivt med att identifiera och övervaka de mest bety-
dande riskerna genom en riskhanteringsprocess. Syftet med denna
process är att minska förekomsten av oförutsedda händelser och
att skapa ett förbättrat beslutsfattande som ökar chanserna för
att bolaget ska uppnå de strategiska, finansiella och operationella
målen och aktivt arbeta för att minska påverkan av och sannolikhe
-
ten för de identifierade riskerna.
Avsnittet beskriver den strategiska riskhanteringsprocessen
och sammanfattar de viktigaste risk- och osäkerhetsfaktorerna.
Processen relaterad till riskhantering för finansiell rapportering
och andra operativa risker utarbetas i avsnittet Intern kontroll
över finansiell rapportering (delavsnittet ”Riskbedömning” i
Bolagsstyrningsrapporten).
Strategisk riskhantering
Risker och osäkerhetsfaktorer med potentiellt stor inverkan på
Tele2s övergripande resultat eller strategiska mål bedöms av VD
och ledningsgruppen (GLT). Dessa risker kan relatera till särskilda
strategiska initiativ, finansiella mål eller Tele2s vision, men de kan
också relatera till andra risker som illustreras i avsnittet ”Intern kon
-
troll över finansiell rapportering”, i de fall de bedöms kunna ha en
sentlig inverkan på de strategiska målsättningarna.
De strategiska riskerna definieras först som riskområden. För
varje sådant riskområde utses sedan en riskägare som är ansvarig
för att, inom detta område, identifiera mer specifika riskscenarion,
för vilka sannolikhet och konsekvens sedan beräknas. Riskägarna
är även ansvariga för att identifiera nödvändiga åtgärder för att om
möjligt minska sannolikheten och begränsa skadeverkningarna ifall
scenariot blir verklighet, samt att bevaka och rapportera hur risken
utvecklas till ledningsgruppen.
De strategiska riskerna rapporteras också till och diskuteras med
Revisionsutskottet och/eller hela styrelsen. En sammanfattning
av de mest betydande riskerna och osäkerhetsfaktorerna som är
identifierade av Tele2 samt hur de hanteras beskrivs nedan.
Tele2s
lednings-
grupp
Uppföljning och
rapportering
Identifiering av
riskområden
Tillsättning av
riskägare
Identifiering av
riskscenarion
Bedömning av
sannolikhet och
påverkan
Identifiering av
åtgärder
Process för hantering av strategiska risker
De mest betydande strategiska riskerna
RISK BESKRIVNING RISKHANTERING
Risker relaterade till
spektrumauktioner
Att vinna spektrumauktioner är nödvändigt för att Tele2 ska kunna bedriva en betydande del av sin
verksamhet. Om spektrumlicenser inte erhålls till ett rimligt pris, om en sådan licens tilldelas en av
Tele2s konkurrenter eller bördan av att efterleva licenskrav kan leda till att Tele2 inte kan uppgradera,
underhålla eller bygga ut sina mobilnät.
Tele2 har implementerat processer för att säkerställa efterlevnad av licenskrav, öka
chanserna för förlängning och förnyande av befintliga licenser samt att anskaffa
nya licenser. Tele2 har även ett nära samarbete med myndigheter och intresseorga-
nisationer för att få information om kommande tilldelningar eller omfördelningar av
licenser, men utfallet av sådana tilldelningar är förenat med osäkerhet.
Risker relaterade
till regleringar
Tele2s möjligheter att effektivt svara på nya eller förändrade lagar, regler och myndighetsbeslut
för telekommunikationstjänster kan avsevärt påverka förutsättningarna för Tele2s verksamhet och
konkurrenssituation på de marknader där Tele2 verkar (t. ex. genom en minskad flexibilitet avseende
tariffstrukturer för operatörs- och roamingtjänster, avreglering av tillgång till koppar- och fiber-
nätverk tillhörande operatörer med dominerande ställning, potentiell reglering av kabeltjänster till
flerfamiljshus eller avreglering av nuvarande öppen tillgång till enfamiljshus i Sverige, fortlöpande
fokus på nätneutralitet och konsumentskyddslagstiftning, säkerhetsrelaterade regler och bestäm-
melser som lägger till administrativa bördor, begränsar våra val av nätverks- och systemdesign
och/eller begränsar vårt val av partners och leverantörer).
Tele2 övervakar noggrant utvecklingen vad gäller regleringar för att proaktivt kunna
hantera förändringar. Tele2 arbetar också aktivt med dessa frågor och är engage-
rade i fortlöpande dialog med relevanta myndigheter och andra intresseorganisa-
tioner för att åstadkomma rimliga och rättvisa villkor för Tele2 att driva verksamhet
och utvecklas på marknaden, inklusive att fmja lämplig reglering som stöder
ttvis konkurrens.
Riskhantering
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
26
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
RISK BESKRIVNING RISKHANTERING
Risker relaterade
till att bedriva
verksamhet i en starkt
konkurrensutsatt
miljö och föränderlig
teknik
En ökad aktivitet hos konkurrenter, nya aktörer, lägre priser och nya kunderbjudanden, ny teknik
och marknadsberoenden kan leda till en justering av affärsmodellen, förändringar i bolagets affärs-
och prissättningsstrategi, utveckling av nya marknadssegment (t.ex. IoT) eller nya kommunikations-
lösningar (t.ex. VoIP och embedded SIM, 5G, fiber som ersätter kabel), ändrat kundbeteende (t.ex.
intäktsmigrering från röst till data, skifte från traditionell sändning av linjär-TV till betal-TV och
operatörsoberoende tjänster, förlust av innehållsrättigheter för linjär-TV), minskad kundtillväxt
och förlust av marknadsandelar och konkurrensställning.
Tele2s ledande befattningshavare följer noggrant teknologiska framsteg och
förändringar på marknaden och anpassar företagets strategier i syfte att ta till
vara på möjligheterna och skydda företaget mot eventuella hot.
Risker relaterade
till implementering
av strategier och
integration
Framgångsrik implementering av strategiska initiativ, till exempel förvärv (inklusive integrering),
avyttringar och kunderbjudanden (till exempel erbjudanden i samband med ”Fixed to Mobile
Convergence”) beror på Tele2s förmåga att omvandla organisationen, finansiella styrsystem och
ledningssystem samt processer som kan förutsäga om utvecklingen av sådana erbjudanden upp-
fyller kundernas behov. Om Tele2 inte kan verkställa sin affärsstrategi och framgångsrikt implemen-
tera strategiska initiativ kan det få effekter på koncernens verksamhet, finansiella ställning och
resultat. Dessutom förväntas effektiv integration av förvärv och positiv utveckling i de förvärvade
verksamheterna förbättra Tele2s verksamhetsresultat, både på kort och på lång sikt, men det finns
en risk för att detta inte inträffar.
För att säkerställa verkställandet av sina strategier utvecklar Tele2 kontinuerligt sina
finansiella processer och kontrollsystem, genomför kraftfulla integrationsprogram
samt attraherar och behåller kvalificerade ledare och medarbetare.
Risker relaterade
till nätkvaliteten
gentemot kunderna
Det mobila och fasta nätet är viktiga tillgångar och en förutsättning för att kunna leverera
kvalitativa och lönsamma tjänster. Såväl avbrott och störningar som förseningar i utbyggnad
och uppgraderingar kan ha allvarliga konsekvenser.
Tele2 hanterar denna risk genom att se till att systemförändringar och uppgrade-
ringar genomförs på ett kontrollerat och säkert sätt, ha redundans i system och
nätverk, genomföra säkerhetskopiering och återskapa data, samt genom att noga
bevaka systemens och nätverkens prestanda samt incidenter dygnet runt.
Risker relaterade
till nätverks- och
IT- integritet samt
personuppgifts-
säkerhet
Koncernens verksamheter hanterar stora nätverks- och datavolymer och strävar efter att säkerställa
nätverksintegritet, datasäkerhet och skydda kundernas personuppgifter. Tele2 behöver skydda
sådana tillgångar som personal, kunder, information, IT-infrastruktur, interna och offentliga nätverk
samt kontorsbyggnader och tekniska anläggningar. I takt med den ökande digitaliseringen ökar
hotet från s.k. cyberattacker som blivit allt mer avancerade och kan, om de inte förhindras, leda till
avsevärda störningar i bolagets tjänsteleverans och interna IT-infrastruktur. Dessutom, enligt för-
ordning avseende hantering av personuppgifter, kan brott mot personuppgiftsskyddet resultera
i höga böter och betydande negativ påverkan på Tele2s varumärke.
Tele2 har starkt fokus på nätverks- och IT-säkerhet och arbetar även aktivt för att
kunna efterleva samtliga krav på detta område genom att ständigt förbättra system
och processer, uppdatera säkerhetssystem och mjukvara för att förhindra data-
intrång och cyberattacker samt löpande utföra intrångstester och säkerställa
gedigna incident- och eskaleringsprocesser för att säkerställa skyddet av våra
kunders personuppgifter.
Risker relaterade till
externa relationer
Tele2 bedriver en del av sin verksamhet genom samägda företag, i vilka Tele2 inte har och inte
kommer att ha en aktiemajoritet. Sådana företag inkluderar bland annat Svenska UMTS-nät AB
tillsammans med Telia Company och Net4Mobility Handelsbolag tillsammans med Telenor. Tele2 är
även beroende av tillverkare av mobiltelefoner såsom Apple och Samsung för att attrahera kunder,
och av utrustning och nätverksleverantörer som Ericsson och Nokia för att bygga ut nätverk för att
erbjuda kunder bra uppkoppling. Tele2 är också beroende av avtal med andra nätverksoperatörer för
att tillhandahålla tjänster i stora delar av sitt nätverk. Alla dessa relationer med tredje part medför
risker, exempelvis i form av försenad utrullning, begränsningar för kund-anpassad utveckling, leve-
rantörsberoende och begränsningar i alternativa leverantörer, längre ledtider för leveranskedjan,
begränsningar i lönsamhet eller legala tvister.
Tele2 utvärderar löpande befintliga avtal och är i kontinuerlig dialog med sina
samarbetspartners och tillämpar vid behov rättsliga förfaranden. Tele2 hanterar och
utvärderar även fortlöpande de risker som är associerade med leverantörskedjan
för att bibehålla en konkurrenskraftig och väl fungerande infrastruktur.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
27
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
RISK BESKRIVNING RISKHANTERING
Risker relaterade
till kundbortfall
Kundbortfallet kan komma att öka om Tele2 inte kan leverera tillfredsställande tjänster över sitt
nätverk, vid otillfredsställande kundservice, om kundernas vilja att betala för kombinerade erbjudan-
den minskar och om Tele2 brister i förmåga att svara på konkurrenters produkt- och prisaktiviteter.
Fastighetsägare som säger upp eller inte förlänger avtal eller en stor företagskund som säger
upp sitt avtal kan även det leda till ökat kundbortfall. Dessa risker kan leda till ökade kostnader och
minskade intäkter och påverka Tele2s verksamhet, finansiella ställning och operationella resultat
negativt.
Tele2 arbetar kontinuerligt med att förbättra kunders upplevelse och nöjdhet,
vilket kommer att vara bolagets fokus även kommande år.
Risker relaterade
till förmågan att
rekrytera och behålla
nyckel medarbetare
För att bibehålla konkurrenskraften, implementera strategin och anpassa sig till föränderlig teknik
måste Tele2 rekrytera, behålla och vid behov fortbilda kompetenta medarbetare med relevant
expertis. Förlust av nyckelmedarbetare eller andra anställda som har specifika kunskaper om, eller
relationer med, kunder på de marknader där Tele2 verkar kan ha en betydande negativ effekt på
Tele2s verksamhet, finansiella ställning och operationella resultat.
Tele2 har rekryterat ett antal kompetenta medarbetare och arbetar kontinuerligt
för att skapa förutsättningar för att dessa ska stanna kvar och bidra till bolagets
fortsatta utveckling.
Finansiella risker Tele2-koncernen utsätts genom sin verksamhet för olika finansiella risker såsom valutarisker,
nterisker, likviditetsrisker, kreditrisker, risker relaterade till skatteärenden och nedskrivning
av tillgångar. Den nuvarande makroekonomiska situationen har lett till att vi har sett några av dessa
risker realiserats under det senaste året, med högre inflation som har lett till kostnads- och ränteök-
ningar.
Hantering av finansiella risker är i huvudsak centraliserad till Financefunktionen
(ansvarig för finansiering, skatt och nedskrivningbehov). Målet
är att kontrollera och minimera koncernens finansiella risker såväl som finansiella
kostnader samt optimera förhållandet mellan risker och kostnader. För ytterligare
information om finansiell riskhantering senot 2 i koncernens finansiella rapporter.
Risker relaterade till
klimatförändringar
Övergången till en ekonomi med låga koldioxidutsläpp är förknippad med övergångsrisker såsom
policy-, ansvars- eller teknikrisker som alla kan leda till ökade kostnader. Klimatförändringar driver
i ökande takt på strängare lagstiftning och beskattning beträffande utsläpp av växthusgaser och
användning av fossila bränslen. Ökande brist på naturresurser, särskilt sällsynta metaller som
används i hårdvara för nätverk och konsumentteknik, kan komma att leda till ökade hårdvarukostna-
der. Ökande energikostnader, utsläpp av växthusgaser samt prisökningar orsakade av brist på natur-
resurser kan skapa ökade kostnader.
Tele2 har gått över till att använda förnyelsebar el och har certifierat sitt miljöled-
ningssystem enligt ISO 14001:2015. Tele2 arbetar också för att minska utsläppen av
växthusgaser så snabbt som möjligt för att minska transitionsrisk, gradvis övergå till
förnybar energi där det är möjligt och göra Tele2s nätverk mer energieffektivt genom
att ta en ledande roll i forskningsprojektet AI4Green. Tele2 fortsätter också sina
insatser för att minska elektroniskt avfall och uppföljning för att säkerställa regel-
efterlevnad med relevant miljölagstiftning.
Risker relaterade till
instabila geopolitiska
förhållanden
Då Tele2 verkar i en global miljö är bolaget påverkat, och kommer fortsatt att vara påverkat, av den
allmänna ekonomiska situationen, politiska oroligheter och lokala affärsrisker såväl som av lagar,
regler och förordningar i respektive land vilket därmed påverkar efterfrågan på koncernens tjänster.
Tele2 bevakar noga den världspolitiska utvecklingen och håller sig informerad
genom den egna ledningen i dessa länder, genom regeringsrepresentanter och
oberoende källor.
Risker relaterade till
korruption och oetiska
affärsmetoder
Inom Tele2s affärsverksamhet uppstår risk för korruption, i synnerhet inom delar av verksamheten
kopplade till marknadslagstiftning, prissättning, leverantörskedjan samt i tredjepartshantering och
i kundtjänst. Faktisk eller misstänkt korruption eller oetiska affärsmetoder kan skada Tele2s varu-
märkesimage och även leda till böter och uteslutning från upphandlingsprocesser samt investe-
rings-processer. Bedrägeri kan avsevärt påverka bolagets finansiella resultat.
Tele2s anti-korruptionspolicy fastslår de principer som tillämpas hos Tele2 för att
förhindra korruption inom Tele2s affärsverksamhet. Alla anställda har informerats
om bolagets uppförandekod och Tele2s arbete för att bekämpa korruption och att
minska risken för oavsiktliga misstag. Tele2s riktlinjer för gåvor, nöjen och represen-
tation, vilka är inkluderade i antikorruptionspolicyn, har även kommunicerats i orga-
nisationen och innehåller detaljerad information om hur alla på Tele2 bör agera när
det gäller extern representation, samt om de regler som gäller för att ge och ta emot
gåvor eller andra förmåner. Bedrägerier övervakas och hanteras genom avdelning
för säkerhet.
Risker relaterade
till pandemier
Pandemier har förmågan att påverka det globala ekonomiska, sociala och politiska landskapet.
Konsekvenserna av sådana globala händelser (till exempel covid-19-pandemin) kan orsaka
störningar för Tele2s anställda, leverantörer och kunder. Om Tele2 inte kan anpassa och hantera
effekterna av sådana pandemier kan det ha en väsentlig negativ inverkan på verksamheten, den
finansiella ställningen och det operationella resultatet.
Tele2 övervakar ständigt verksamheten för att säkerställa kontinuitet i Tele2s
tjänster till kunder och samhället. Det finns en anpassningsbar krishanteringsplan
som kan genomföra mildrande åtgärder. Tele2 förblir också i nära kontakt med
lokala hälsordsmyndigheter och statliga myndigheter för att reagera och anpassa
sig till all utveckling och minimera eventuella risker för Tele2s anställda, kunder
och leverantörer.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
28
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Bolagsstyrningsrapport
Tele2s struktur för styrning
Externa föreskrifter,
exempelvis
Aktiebolagslagen
Årsredovisnings lagen
Svensk kod för
bolagsstyrning
Regelverk för
emittenter, Nasdaq
Stockholm
Branschregler, etc.
Aktieägare årsstämma
Styrelsen
Revisions- och
ersättningsutskottet
Externa revisorer
Valberedningen
Stadgar
Utvärdering
Förslag till
styrelse
och revisor
Val
Rapportering
Val
Rapporter
Affärsenheter
Koncernchef och VD
Koncernledning &
Centrala funktioner
Rapportering
Verkställande av strategier och planer
samt rapportering av framsteg
Rapportering
Strategier &
Planer
Interna
styrdokument
Rapportering
Introduktion
Bolagsstyrningsrapporten är upprättad i enlighet med årsredo-
visningslagen och den svenska koden för bolagsstyrning.
Noteringsinformation beskrivs i avsnittet Aktieägarinformation i
förvaltningsberättelsen. Bolagsstyrningsrapporterna före 2019
och de övriga bolagsstyrningsdokumenten som har publicerats
åtskilt från årsredovisningen finns att hämta på Tele2s hemsida
www.tele2.com.
Översikt av Tele2s bolagsstyrning
En sund bolagsstyrning innefattar att ett ändamålsenligt ramverk för beslutsfattande har fastställts, att ansvar har definierats och att det finns
en transparent rapportering som gör det möjligt att förstå och följa bolagets utveckling. Tele2s övergripande ramverk för bolagsstyrning kan
åskådliggöras på följande sätt:
Koden är baserad på principen att följa eller förklara, vilket
betyder att företag kan avvika fn enskilda regler i koden
förutsatt att företaget förklarar avvikelsen. Tele2 har inte
avvikit från Koden under 2023.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
29
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Årsstämma
Årsstämman 2023 hölls den 15 maj 2023. Vid mötet deltog 1133
aktieägare, personligen eller via fullmakt, vilket motsvarade 59 pro
-
cent av rösterna. Tele2s årsstämma utfördes genom både förhands-
röstning (poströstning) samt på plats i Tele2s huvudkontor i Kista.
David Andersson, en extern jurist, utsågs till stämmans ordförande.
Följande viktiga beslut fattades på årsstämman:
Godkännande av Års- och hållbarhetsredovisning för 2022 och
beslut om en ordinarie utdelning om 6,80 kronor per aktie, i två
delar om 3,40 kronor per aktie. Som avstämningsdag fastställ
-
des den 17 maj 2023 och 10 oktober 2023. Utdelningen beta-
lades ut till aktieägarna den 23 maj 2023 och 13 oktober 2023,
Beviljande av ansvarsfrihet för styrelsen och den verkställande
direktören för räkenskapsåret 2022,
Godkännande av arvoden till styrelsen och revisorn samt
arbetsordning för valberedningen,
Omval av Andrew Barron, Georgi Ganev, Eva Lindqvist, Lars-
Åke Norling, Stina Bergfors och Sam Kini som styrelseledamöter
samt val av Andrew Barron som styrelseordförande,
Omval av Deloitte som revisor till slutet av årsstämman 2024
med Didrik Roos som huvudansvarig revisor,
Godkännande av riktlinjer för ersättning till ledande befatt-
ningshavare samt huvudprinciperna för omfattningen av Tele2s
aktierelaterade långsiktiga incitamentsprogram för 2023,
Årsstämman gav styrelsen (i) bemyndigande att besluta om
emission av upp till 700,000 C-aktier, (ii) bemyndigande att
besluta om återköp av egna C-aktier, (iii) bemyndigande att
besluta om försäljning av egna B-aktier och (iv) bemyndigande
att besluta om återköp av upp till 10% av bolagets egna aktier.
Bemyndigandena gäller till nästa årsstämma. De detaljerade
villkoren för bemyndigandena återfinns i protokollet från
årsstämman.
Protokollet från årsstämman återfinns på Tele2s webbplats,
www.tele2.com.
Valberedningen för årsstämman 2023
Inför årsstämman 2023 bestod valberedningen av Anna Stenberg
utsedd av Kinnevik AB, Viktor Kockberg utsedd av Nordea
Fonder och Frank Larsson utsedd av Handelsbanken Fonder.
Valberedningen genomförde ett antal möten i person samt över
telefon under 2023, med ytterligare kontakt via e-post och inter
-
vjuer av styrelseledamöter.
Valberedningens arbete inriktades i första hand på den lång
-
siktiga utvecklingen av den övergripande styrelsesammansätt-
ningen och successionsplanering, med det övergripande syftet
att säkerställa stabilitet med hänsyn till det föreslagna bytet av
styrelseordförande. Vid bedömningen av i vilken utsträckning
styrelsen uppfyller de krav som ställs har valberedningen granskat
styrelseledamöternas förmåga att avsätta den nödvändiga tiden
och engagemanget såväl som den balans och mångfald som fås
genom erfarenheter från olika områden och geografiska regioner i
den digitala kommunikationsbranschen.
Valberedningen hade också nytta av en intern utvärdering av
styrelsen och dess enskilda medlemmar, vilken presenterades för
kommittén av styrelsens ordförande. I arbetet tillämpar valbered
-
ningen regel 4.1 i svensk kod för bolagsstyrning som sin mångfald-
spolicy och lägger därför särskild vikt vid ökad mångfald i styrelsen
beträffande kön, ålder och nationalitet samt erfarenheter, yrkes
-
bakgrund och affärsområden. Valberedningen anser att styrelsens
sammansättning är ändamålsenlig ur olika mångfaldsaspekter och
kommer att fortsätta att sträva efter en hög grad av mångfald och
jämställdhet i sina ansträngningar att sätta samman den mest kom
-
petenta styrelsen.
Valberedningen lämnade till årsstämman 2023 förslag för sty
-
relse och revisor, styrelseordförande och arvode för dessa, stäm-
moordförande samt arbetsordning för valberedningen.
Ingen ersättning har betalats av Tele2 till ledamöterna för deras
arbete inom valberedningen.
Valberedningen för årsstämman 2024
I enlighet med de förfaranden för valberedningen som beslutades
och har varit gällande sedan årsstämman 2018, har Anna Stenberg,
som representant för Kinnevik AB, sammankallat en valberedning
bestående av ledamöter utsedda av de röstmässigt största aktie-
ägarna i Tele2 AB. Medlemmarna i valberedningen för årsstämman
2024 visas i tabellen nedan:
Namn Representerar
Andel av rösterna
(feb 2024)
Anna Stenberg
(ordförande)
Kinnevik AB 32,6%
Thomas Reynauld Freya Investissment 3,5%
Viktor Kockberg Nordea Fonder 1,4%
Frank Larsson Handelsbanken Fonder 1,7%
Bolagsstämma och valberedningen
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
30
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Enligt Tele2s bolagsordning ska styrelsen bestå av lägst fem och
högst nio ledamöter, vilka väljs vid årsstämman. Tele2s bolags-
ordning återfinns på Tele2s webbplats, www.tele2.com.
På årsstämman 2023 omvaldes Andrew Barron, Georgi Ganev,
Eva Lindqvist, Lars-Åke Norling, Stina Bergfors och Sam Kini
som styrelseledamöter. Andrew Barron valdes som styrelsens
ord förande.
Bolagets koncernchef och VD, finanschef och chefsjurist närva
-
rar också vid styrelsemötena förutom när deras eget arbete utvär-
deras. Övriga medarbetare deltar vid styrelsemöten för att diskutera
särskilda frågor eller på begäran av styrelsen.
Styrelsens oberoende
Styrelsens bedömning av varje ledamots beroendeställning gent-
emot bolaget, dess aktieägare och ledning anges i styrelseleda-
ternas presentationer i avsnittet Styrelse. Ingen av styrelseledamö-
terna tillhör bolagets ledningsgrupp eller är facklig representant.
Tre av de totalt sex styrelseledamöterna vid utgången av 2023 var
kvinnor.
Tele2 uppfyller kodens krav på att en majoritet av styrelseleda
-
möterna är oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning.
Fem av de totalt sex styrelseledamöterna vid utgången av 2023 är
oberoende i förhållande till bolaget och dess verkställande ledning
och även dess större aktieägare.
Styrelsens ansvar och arbetsordning
Styrelsens arbetsordning fastställs årligen och reglerar styrelsens
uppgifter och dess möten, liksom skriftliga instruktioner för styrel
-
sens arbete och utvärdering av sin prestation. Styrelsen har också
utfärdat skriftliga instruktioner till koncernchef och VD rörande
ansvaret gentemot styrelsen och VDs befogenhet och eventuella
begränsningar att leda bolaget.
Styrelsen:
Övervakar Tele2s övergripande långsiktiga strategier och mål,
Godkänner budgetar, affärsplaner, finansiella rapporter, inves-
teringar och rekryteringsförslag,
Beslutar om förvärv och avyttringar,
Övervakar VDs arbete och bolagets utveckling, och
Utvärderar kvaliteten i bolagets funktioner för intern kontroll,
riskhantering och finansiell rapportering samt kommunicerar
med bolagets revisorer direkt och genom regelbundna rappor
-
ter från revisionsutskottet och bolagets finanschef.
Styrelsens arbete 2023
Under räkenskapsåret 2023 har styrelsen sammankallats tretton
(13) gånger via kombination av videomöte och i person, och per
capsulammöten.
Nedan följer en sammanställning av de viktigaste områden som
behandlades av styrelsen under 2023:
Granskning och godkännande av finansiella rapporter,
Granskning och uppföljning av internkontroll, riskhantering och
bolagsstyrning,
Finansieringsfrågor,
Frågor om ansvarsfullt företagande såsom integritet, risker för
korruption och affärsetik,
Personalrelaterade frågor, inklusive kompetensutveckling,
successionsplanering och riktlinjer för ersättning,
Strategigenomgång, inklusive översyn av tillväxtmöjlig-
heter, produktportfölj, utmaningar med affärsmodellen och
marknadsstrategier,
Tillsyn och utvärdering av Tele2s hållbarhetsarbete (ESG), rela-
terade risker och mål samt dess implementering och effektivitet,
Tillsyn av säkerhetsrisker och deras hantering, inklusive
cybersäkerhet,
Granskning av budgeten för 2024,
Extern utvärdering av styrelsen,
Revisionsrapporter.
Styrelseledamöternas närvaro
Namn
Styrelse-
möten
Revisions-
utskott
Ersättnings-
utskott
Antal sammanträden, inklusive
telefon- och per capsulammöten 13 7 7
Carla Smits-Nusteling* 5 4 -
Georgi Ganev 13 - -
Lars-Åke Norling 13 6 7
Andrew Barron** 12 - 5
Eva Lindqvist 13 7 -
Stina Bergfors 13 - 7
Sam Kini 12 7 -
*Medlem i styrelsen fram till årsstämman 2023
**Medlem i ersättningsutskottet fram till årsstämman 2023
Alla styrelseledamöter kompenseras för sitt arbete i enlighet med
beslut på årsstämman. Detaljer kring ersättningen visas i not 31.
Styrelseledamöterna ersätts också, mot räkning, för resekostnader i
samband med styrelsearbetet. Styrelsen har inga utestående aktie-
eller aktiekursrelaterade incitamentsprogram.
Årlig utvärdering av styrelsen
Styrelsens ordförande tillser att en årlig självutvärdering av sty-
relsens arbete genomförs där ledamöterna ges möjlighet att
ge sin syn på såväl arbetsformer, styrelsematerial, sina egna och
övriga styrelseledamöters insatser liksom uppdragets omfattning.
Utvärderingen gjordes 2023.
Styrelsen erhåller även rapporter från revisions- och ersättnings-
utskotten och utvärderar deras arbete. Utvärderingen presenteras
för valberedningen.
En utvärdering av revisionsutskottet utförs också årligen för
att säkerställa att utskottet har uppfyllt sitt uppdrag i enlighet med
revisionsutskottet skriftliga instruktion. Respons samlas in fn
medlemmarna i revisionsutskottet, utvalda medlemmar i Tele2s
ledning samt den externa revisorn.
Styrelsen
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
31
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
För att effektivisera sitt arbete har styrelsen utsett ett ersättnings-
utskott och ett revisionsutskott med särskilda uppgifter. Dessa
utskott är styrelsens förberedande organ och reducerar inte styrel
-
sens övergripande och solidariska ansvar för bolagets skötsel och
de beslut som fattas.
Utöver ovanstående utser styrelsen vid behov även förbere
-
dande arbetsgrupper för särskilda frågor, såsom exempelvis ett
kapitalstruktursutskott som arbetar med frågor om ersättning till
aktieägare och kapitalstruktur.
Revisionsutskottet
Revisionsutskottets huvudsakliga uppgift är att biträda styrelsen
i dess övervakning och utvärdering av den interna och externa
revisionsprocessen samt att utvärdera och säkerställa kvaliteten
på bolagets externa finansiella rapportering. Revisionsutskottet
övervakar också bolagets interna kontrollfunktioner.
I sitt arbete följer revisionsutskottet den skriftliga stadgan och
instruktioner som styrelsen har utformat och beslutat om samt
bestämmelserna i koden. Styrelsen har delegerat följande beslu
-
tanderätt till revisionsutskottet:
Rätt att inrätta rutiner för bokföring, internkontroll och
revisionsärenden,
Rätt att fastställa tillvägagångssätt för mottagande och hante-
ring av klagomål som bolaget mottagit beträffande bokföring,
internkontroll och revisionsärenden.
På det konstituerande styrelsemötet efter årsstämman 2023
utsåg styrelsen Eva Lindqvist till ordförande för utskottet och
Lars-Åke Norling och Sam Kini utsågs till ordinarie ledamöter. Med
hänvisning till styrelseledamöternas presentationer på avsnittet
Styrelse uppfyller Tele2 således även kodens oberoendekrav på
revisionsutskottet.
Revisionsutskottet sammanträder normalt i anslutning till styrelse
-
möten eller för att granska, utvärdera och godkänna offentliggöran-
det av koncernens externa finansiella rapporter. Revisionsutskottet
har under 2023 träffats sju (7) gånger – en (1) gång per capsulam
och sex (6) gånger genom en kombination av video och fysiskt (i
Stockholm) deltagande. Utöver ledamöterna medverkar även
koncernchef och VD, finanschefen, chefsjuristen, chefen för intern
-
revision, chefen för Financial Reporting & Operations, chefen för
Investor Relations och bolagets revisor, efter behov. Ledningen för
andra funktioner såsom IT, Network, Sustainability och Security har
funnits representerade vid delar av vissa sammanträden.
Under 2023 har revisionsutskottet i huvudsak behandlat frågor
som rör godkännande av finansiella rapporter, kapitalstruktur,
krishantering, skatt, rapportering från den externa revisorn,
uppföljning av internrevisioner och riskbedömningar, hållbar
-
het, efterlevnad och information om betydande finansiella och
kontrollprojekt. Genom sin ordförande träffar revisionsutskottet
också den externa revisorn enskilt för att diskutera bolagets redo
-
visning och kontrollmiljö. Resultatet av revisionsutskottets arbete
i form av observationer, rekommendationer och föreslagna beslut
och åtgärder rapporteras regelbundet till styrelsen.
Ersättningsutskottet
Ersättningsutskottets huvudsakliga arbete inkluderar att ge rekom-
mendationer till styrelsen rörande ersättning till och anställnings-
villkor för den verkställande ledningen. Dessa rekommendationer
och riktlinjer för ersättning till den verkställande ledningen ges även
till koncernchef och VD. Förslagen, inklusive rekommendationer för
långsiktiga incitamentsprogram, överlämnas av styrelsen till års
-
stämman för godkännande.
Efter att de antagits av årsstämman, tillämpar styrelsen riktlin
-
jerna för ersättning.
I sitt arbete styrs ersättningsutskottet av en skriftlig stadga och
instruktioner som styrelsen har fastställt.
Styrelsen utser medlemmar och ordförande i ersättningsutskot
-
tet. På det konstituerande styrelsemötet efter årsstämman 2023
utsågs Lars-Åke Norling till ordförande i ersättningsutskottet och
Stina Bergfors till medlem i utskottet.
Under 2023 höll ersättningsutskottet sju (7) möten.
Se not 31 för information om ersättning till ledande
befattningshavare.
Revisor
Vid årsstämman 2023 valdes revisionsföretaget Deloitte AB till
extern revisor fram till årsstämman 2024 i enlighet med valbe
-
redningens förslag. Didrik Roos är huvudansvarig revisor. Han är
auktoriserad revisor och partner på Deloitte. Utöver uppdraget på
Tele2 är han, bland annat, ansvarig för revisionen av Boozt, H&M
och Axfood.
Under 2023 utförde Deloitte en granskning av hållbarhetsredo
-
visningen åt Tele2 utöver de ordinarie revisionsuppdragen. Denna
granskning har blivit godkänd av revisionsutskottet.
Se not 32 för information om ersättningen till revisorerna.
Utskott och revisor
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
32
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Intern kontroll över finansiell rapportering
Den interna kontrollen över Tele2s finansiella rapportering syftar till
att ge en rimlig försäkran av tillförlitligheten i den interna sål som
externa finansiella rapporteringen och att säkerställa att den externa
finansiella rapporteringen sker i enlighet med lagstiftning, gällande
redovisningsstandarder och andra krav på börsnoterade företag.
Tele2s system för intern kontroll och riskhantering base
-
ras på ramverket ”Internal Control – Integrated Framework”
från Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway
Commission (COSO). I detta avsnitt återges huvuddragen av Tele2s
tillämpning av detta ramverk och hur det hjälper styrelsen och led
-
ningsgruppen att garantera den finansiella rapporteringen såväl
som över operativa, regulatoriska och strategiska mål.
Kontrollmiljö
Styrelsen har det övergripande ansvaret för intern kontroll över
finansiell rapportering. För att klargöra styrelsens ansvar och reglera
den interna arbetsfördelningen i styrelsen och dess utskott har en
skriftlig arbetsordning upprättats, ”Styrelsens arbetsordning för
Tele2 AB” som klargör ansvaret och reglerar styrelsens och dess
utskotts interna arbetsfördelning. Dessutom har styrelsen utsett ett
revisionsutskott med en skriftlig stadga, vars främsta uppgift är att
säkerställa att fastställda principer för finansiell rapportering och
internkontroll följs och att lämpliga relationer med bolagets revisor
upprätthålls. Resultat och observationer från intern- och extern
-
revision, vilka rapporteras till revisionsutskottet, samt ledningens
rapportering av risker, osäkerhetsfaktorer och incidenter utgör
grunden för styrelsens bedömning av den interna kontrollen över
finansiell rapportering.
Ansvar för att upprätthålla kontroll över finansiell
rapportering
Ansvaret för att upprätthålla en effektiv kontrollmiljö och det fort-
löpande arbetet med intern kontroll har delegerats till koncernchef
och VD. Detta har dokumenterats i ”Instruktion till Verkställande
Direktören för Tele2 AB”. Koncernchef och VD har i sin tur tilldelat
ansvaret för att upprätthålla interna kontroller till Tele2-koncernens
ledningsgrupp.
VÅRT SYFTE
GEMENSAMMA VÄRDERINGAR
INTERN KONTROLL – INTEGRERAT RAMVERK
Pålitlig
Samarbets -
inriktad
Insikts driven
”Möjliggöra ett samhälle med
obegränsade möjligheter”
Tilldelade ansvar
Tele2 Way
Tele2s uppförandekod
Strategiska risker
Operationella risker
Finansiella och
rapporteringsrisker
Risker relaterat till
lagar och förordningar
Styrdokument
& rutiner
Utbildning
IT-verktyg
Processkontroller
Bokslutsprocessen
IT-kontroller
Rapportering till
ledningen
Centrala funktioner
Internrevision
Kontrollmiljö
Information &
Kommu nikation
Kontroll-
aktiviteter
Uppföljning
Riskbedömning
Kontrollmiljö, Tele2s värderingar och Tele2s uppförandekod
Kontrollmiljön inom Tele2 är starkt influerad av våra värderingar
vilka genomsyrar alla delar av vår verksamhet, från utbildning av
ny personal till utformningen av den övergripande strategin. Det
finns även kontroller och aktiviteter för att säkerställa att dessa
rderingar inte bara kommunicerats till medarbetare och chefer
utan också att de efterlevs. Samtliga medarbetare och chefer utvär
-
deras utifrån dessa värderingar och chefer utbildas särskilt i ”The
Tele2 Way” för att ges chansen till ytterligare diskussion och insikter
i bolagets värderingar och arbetssätt. En annan viktig aspekt av
kontrollmiljön är ledningens upprätthållande av Tele2s uppfö
-
randekod och som en av punkterna i uppförandekoden ingår den s.k.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
33
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
”fyra ögons-principen” vilken innebär att alla åtaganden som görs
av Tele2 måste godkännas av minst två personer. Uppförandekoden
skrivs under vid anställning och bekräftas årligen av alla anställda,
och alla anställda är ansvariga för att följa uppförandekoden. Även
leverantörer och andra företagspartners som gör affärer med Tele2
måste intyga att de upprätthåller Tele2s normer genom att under
-
teckna Tele2s uppförandekod för affärspartners.
Vår visselblåsarprocess säkerställer också att alla som arbetar
på Tele2 kan rapportera möjliga fel. Varje person som gör en rap
-
port om ett potentiellt tjänstefel skyddas. Vi har implementerat en
låg tröskel för möjligheten att rapportera potentiella fel i relation
till Tele2. Rapportering kan göras antingen anonymt, konfidentiellt
eller öppet och genom olika metoder. Medlemmar från koncern-
ledningsgruppen och styrelsen (inklusive revisionsutskottet) infor
-
meras ad hoc om pågående eller avslutade utredningar.
Uppförandekoden och detaljerad information om vis
-
selblåsarprocessen återfinns på Tele2s intranät och på Tele2s
webbplats, www.tele2.com.
Riskbedömning
Tele2s operationella riskhantering är integrerad i den finansiella
rapporteringen och operativa processen i verksamheten för att
säkerställa ansvar, effektivitet, kontinuitet i verksamheten och
efterlevnad av bolagsstyrning, rättsliga krav och andra krav. De
linjeansvariga är själva ansvariga för att identifiera och mildra risker
inom sina respektive geografiska och/ eller funktionella (finansiell
rapportering och andra processer) ansvarsområden och för att
skapa handlingsplaner för att hantera dessa. Utöver detta genomför
internrevision en riskbedömning vilken sedan ligger till grund för
den årliga internrevisionsplanen. Denna bedömning tar hänsyn
till risker ur både ett geografiskt perspektiv och ett tvärfunktionellt
perspektiv, såsom illustrerat i ”Tele2s riskuniversum”.
Andra faktorer som beaktas i denna riskbedömning till revisions-
planen inkluderar finansiell påverkan, tid sedan och resultat av
tidigare revisioner, kända incidenter och felaktigheter, externa
riskbedömningar samt den strategiska riskanalysen som beskrivs
i sektionen ”Riskhantering”. Internrevisionsplanen presenteras till
revisionsutskottet för godkännande.
Information och kommunikation
Företagets styrdokument och rutiner är tillgängliga för medarbetare
på bolagets interna nätverk (intranät) eller direkt via centralt ansva
-
rig funktion. Manualer och riktlinjer av betydelse för den finansiella
rapporteringen uppdateras och kommuniceras även löpande till
berörda medarbetare. Den månatliga finansiella rapporteringen
följer en fördefinierad process och föregås av möten med respektive
Tele2s riskuniversum
Operationella
risker
Strategiska
risker
Finansiella
risker
Regulatoriska
risker
Tjänsteleverans
Kundhantering
Fakturering
Försäljning
IT
Marknadsföring
Säljkanaler
Produkthantering
Produktförsörjningskedjan
Nätverk
Tillgångshantering
HR
Säkerhet
Bedrägeri
Legala
Corporate responsibility
och etiskt uppförande
Finansiell rapportering
Treasury
Skatt
Vision & Syfte
Strategiska initiativ
Finansiella mål
Strategiska risker
Operationella risker
Finansiella risker Regulatoriska risker
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
34
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
dotterbolags ekonomi- och finansavdelning. De rapporterande
dotterbolagen får också återkoppling avseende den finansiella
rapporteringsprocessen. Företagsledningen rapporterar i sin tur
regelbundet till revisionsutskottet och styrelsen utifrån fastställda
rutiner.
Kontroller såsom IT- och behörighetskontroller, hantering av
systemförändringar, och övervakning av prestanda för de IT system
som stödjer den finansiella rapporteringen är av stor vikt för den
interna kontrollen över finansiell rapportering. Krav relaterade till
dessa områden beskrivs i policyer och standarder och förstärks
ytterligare genom kontinuerlig utbildning. Efterlevnaden av dessa
krav följs upp kontinuerligt.
Kontrollaktiviteter
För Sverige bär koncernchef och VD med dennes ledningsgrupp
ansvaret för genomförandet av kontrollaktiviteter i överensstäm
-
melse med centrala riktlinjer och styrdokument samt att hantera
eventuella andra risker de identifierat.
Finansorganisationen som leds av finanschefen har särskilt
ansvar för att säkerställa korrekt och tidsenlig finansiell rapporte
-
ring genom funktioner såsom Financial Reporting & Operations,
Business Control, Investor Relations samt Treasury. Detta innefattar
kontroller i bokslutsprocessen men även kontroller i andra proces
-
ser vilka kan tänkas ha effekt på den finansiella rapporteringen.
Kontrollerna innefattar en blandning av detaljerade kontroller på
transaktionsnivå och analyser baserat på aggregerad data.
För Baltikum, ligger liknande ansvar hos landscheferna och deras
linjeansvariga.
Granskning av inrapporterade siffror utförs även av avdelningen
Financial Reporting & Operations i samband med den månatliga
konsolideringen och rapporteringen till ledningen.
Andra funktioner som är viktiga för en god kontrollmiljö är
exempelvis Corporate Affairs (Legal & Regulatory, Security, M&A),
Procurement, Communications & Sustainability och People &
Change (HR). Var och en av dessa avdelningar ansvarar även för
att upprätthålla en Intern kontroll för hela Tele2-koncernen genom
upprättandet av koncernövergripande policydokument (inklusive
den koncernövergripande uppförandekoden), förfaranden och
finansiella manualer m.m. samt att följa upp relaterade frågor.
Revisionsutskottet granskar alla delårsrapporter och årsredo
-
visningen före publicering. Även bolagets process för finansiell
rapportering utvärderas regelbundet.
Uppföljning
Med uppföljning avses här att säkerställa att de kontrollaktiviteter
som beskrivits och hänvisats till i föregående avsnitt är ändamåls
-
enliga och att de utförs på det sätt som det är tänkt. Denna uppfölj-
ning sker på olika nivåer inom bolaget.
Uppföljning inom den svenska verksamheten
Koncernchef och VD och dennes ledningsgrupp är ansvarig för
uppföljningen av kontroller och för att bolagets riktlinjer och styrdo
-
kument efterlevs. Vid behov görs detta genom revisioner med hjälp
av experter på respektive område. Detta görs till exempel av den
centrala säkerhetsorganisationen (Security) för att identifiera och
reducera risker för bedrägeri och av den centrala inköpsorganisa
-
tionen (Procurement) tillsammans med den legala organisationen
(Legal & Regulatory) för att vid behov följa upp tillämpningen av
Tele2s uppförandekod. De kontrollfunktioner som leds av koncer
-
nens finanschef klargör och följer upp frågor relaterade till finansiell
rapportering.
Uppföljning inom Baltikum
De linjeansvariga på marknaderna följer upp kontrollerna inom sina
respektive områden med hjälp av egen personal.
Dessutom följs överensstämmelsen med bolagets riktlinjer
och styrdokument upp av de svenska funktionerna såsom Legal,
Security och Finance (inklusive finansiell rapportering, klargörande
och efterlevnad av finansmanualen genom regelbundna avstäm
-
ningar mellan ländernas respektive finansavdelning och Financial
Reporting och Operations-avdelningen). Dessutom finns Baltics
Supervisory Board där möten hålls med alla lokala VDar och CFOer,
samt koncernchef och VD, koncernens CFO, EVP Corporate Affairs
och EVP CTIO.
Uppföljning med hjälp av internrevision
Oberoende av linjeansvar och utan begränsning av funktionellt
ansvarsområde följer Tele2s internrevisionsfunktion upp efterlev
-
naden av Tele2s regler och kontrollaktiviteter genom bland annat
internrevisioner och andra aktiviteter. Internrevisionerna tar natur
-
ligtvis också hänsyn till risken för fel i den finansiella rapporteringen
och är avsedda att säkerställa överensstämmelse med policys,
processer och redovisningsstandarder, särskilt när man granskar
den finansiella bokslutsprocessen. Väsentliga risker och frågor
som noteras av Internrevisionen kommuniceras till både revisions
-
utskottet och till relevanta företagsfunktioner i syfte att inte bara
korrigera fel, men också förbättra eller förtydliga policyer och andra
styrdokument, och därmed minska risken för framtida fel.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
35
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Andrew Barron
Styrelseordförande, invald 2023
Styrelseledamot sedan 2018
Född: 1965 | Nationalitet: Brittisk medborgare
Oberoende: Oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen samt i förhållande till
bolagets större aktieägare
Innehav i Tele2: 7 035 B-aktier
Uppdrag i utskott: –
Övriga nuvarande befattningar:
Styrelseledamot i Verisure, Openreach, Astound
Broadband och Delta Fiber
Tidigare befattningar: Styrelseordförande
i Com Hem Holding, styrelseledamot i Arris
International plc., COO i Virgin Media inc.
och MTG, VD för Chellomedia, Executive
Vice President i Walt Disney Europe samt
managementkonsult hos McKinsey & Co
Utbildning: Kandidatexamen från Cambridge
University, MBA från Stanford University
Stina Bergfors
Styrelseledamot, invald 2021
Född: 1972 | Nationalitet: Svensk medborgare
Oberoende: Oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen samt i förhållande till
bolagets större aktieägare
Innehav i Tele2: Innehar inga aktier eller
ttigheter
Uppdrag i utskott: Medlem i
ersättningsutskottet
Övriga nuvarande befattningar:
Styrelseledamot i H&M och Handelsbanken.
Engagemang i Prins Daniel-stipendiet vid
Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien IVA
Tidigare befattningar: Medgrundare och VD för
United Screens, VD för Google Sverige, Youtube
Sverige och Carat Media Agency
Utbildning: B.Sc. i företagsekonomi och heders
-
doktorsexamen från Luleå tekniska universitet
Georgi Ganev
Styrelseledamot, invald 2016
Född: 1976 | Nationalitet: Svensk medborgare
Oberoende: Oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen men icke oberoende i
förhållande till bolagets större aktieägare
Innehav i Tele2: 1 030 B-aktier
Uppdrag i utskott: –
Övriga nuvarande befattningar: VD för Kinnevik,
styrelseledamot i Global Fashion Group och Aira
Group
Tidigare befattningar: VD för Dustin Group och
Bredbandsbolaget, marknadschef för Telenor
Sweden
Utbildning: Civilingenjör i informationsteknik
från Uppsala universitet
Styrelse
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
36
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Sam Kini
Styrelseledamot, invald 2021
Född: 1974 | Nationalitet: Brittisk medborgare
Oberoende: Oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen samt i förhållande till
bolagets större aktieägare
Innehav i Tele2: Innehar inga aktier eller
ttigheter
Uppdrag i utskott: Medlem i revisionsutskottet
Övriga nuvarande befattningar: CIO på
Unilever
Tidigare befattningar: IT-chef på easyJet
Group, 20 år i olika ledande och IT-fokuserade
roller hos Telenet Group, Virgin Media och
Liberty Global
Utbildning: Kandidatexamen i företagsekonomi
från University of Lincoln
Lars-Åke Norling
Styrelseledamot, invald 2018
Född: 1968 | Nationalitet: Svensk medborgare
Oberoende: Oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen samt i förhållande till
bolagets större aktieägare
Innehav i Tele2: 3 000 B-aktier
Uppdrag i utskott: Ordförande i ersättnings-
utskottet och medlem i revisionsutskottet
Övriga nuvarande befattningar: VD på Nordnet
Tidigare befattningar: Investment Director
med sektorsansvar för TMT på Kinnevik,
styrelseledamot i Millicom, VD för Dtac och Digi,
Executive Vice President för Developed Asia på
Telenor, VD för Telenor Sverige, CTO/COO på
Bredbandsbolaget
Utbildning: M.Sc. i teknisk fysik från Uppsala
universitet, M.Sc. i systemteknik från Case
Western Reserve University, MBA från
Göteborgs universitet
Eva Lindqvist
Styrelseledamot, invald 2018
Född: 1958 | Nationalitet: Svensk medborgare
Oberoende: Oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen samt i förhållande till
bolagets större aktieägare
Innehav i Tele2: 2 891 B-aktier
Uppdrag i utskott: Ordförande i
revisionsutskottet
Övriga nuvarande befattningar:
Styrelseledamot i CLS Holding plc, Nordlo,
Excillum, Keller Group plc och Nominet Ltd.
Invald i Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien
Tidigare befattningar: Styrelseledamot
i Bodycote plc, Sweco, ACAST, Chip First,
Tarsier Studios, Mr Green & Co, Kährs Holding,
Com Hem Holding, Assa Abloy, Alimak Group
och Caverion Oy. Senior Vice President
för TeliaSoneras mobilverksamhet, VD för
TeliaSonera International Carrier och ledande
befattningar inom Ericsson
Utbildning: Civilingenjör teknisk fysik, MBA
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
37
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Charlotte Hansson
Executive Vice President, koncernens finanschef
Anställd 2022
Född: 1969
Charlotte var tidigare finanschef på
Systembolaget. Innan dess var hon global
finanschef på Cision, den Nasdaq-listade och
globala leverantören av PR-relaterad mjukvara
och tjänster. Dessförinnan var hon CFO för
servicebolaget Addici och har även en bakgrund
på MTG. Charlotte är för närvarande även
styrelseledamot för Orexo, ett Nasdaq Mid Cap-
noterat medtech-bolag.
Utbildning: M.Sc. i företagsekonomi från
Handelshögskolan vid Göteborgs universitet,
Sverige.
Innehav i Tele2
1)
: 22 500 B-aktier
60 000 aktierätter (LTI 2022)
60 000 aktierätter (LTI 2023)
Hendrik de Groot
Executive Vice President, Chief Commercial
Officer
Anställd 2021
Född: 1965
Hendrik var tidigare chef för Group Commercial
på VEON. Dessförinnan arbetade han som
Chief Commercial Officer och VP Commercial &
Customer Operations på Ziggo i Nederländerna.
Under hela sin internationella karriär har
Hendrik haft flera ledande befattningar inom
telekomindustrin.
Utbildning: MBA i företagsekonomi från Vrije
University of Amsterdam och BBA i företags
-
ekonomi fn Nijenrode Business School,
Nederländerna.
Innehav i Tele2
1)
: 22 500 B-aktier
60 000 aktierätter (LTI 2021)
60 000 aktierätter (LTI 2022)
60 000 aktierätter (LTI 2023)
Kjell Johnsen
Koncernchef och VD
Anställd 2020
Född: 1968
Kjell har bred internationell erfarenhet från
seniora lednings- och styrelsepositioner från
olika industrier och länder, däribland COO för
VEON-koncernen, VD på Beeline Ryssland,
styrelseordförande för WindTre Italy och EVP
Head of Telenor Europe. Innan Kjell kom till
telekomsektorn arbetade han internationellt
för Norsk Hydro och Scandsea International.
Utbildning: Executive MBA, Strategic
Management, från Norwegian School of
Economics and Business Administration i
samarbete med HEC, Frankrike. International
Management från Norwegian School of
Management. Under sin militärtjänstgöring
studerade Kjell ryska vid militärakademin FSES
i Oslo.
Innehav i Tele2
1)
: 181 102 B-aktier
200 000 aktierätter (LTI 2021)
200 000 aktierätter (LTI 2022)
200 000 aktierätter (LTI 2023)
Ledande befattningshavare
Johan Gustafsson
Executive Vice President,
Communications & Sustainability
Anställd 2023
Född: 1986
Johan har arbetat med flera olika högprofi
-
lerade varumärken i olika sektorer och roller,
bland annat som kommunikationskonsult på
Prime Weber Shandwick, Head of Corporate
Communications på TV4 och C More, och
senast Director of Policy and External
Relations på Klarna.
Utbildning: M.Sc. inom marknadsföring från
Handelshögskolan vid Göteborgs universitet,
Sverige. B.Sc. inom marknadsföring,
Halmstad högskola, Sverige.
Innehav i Tele2
1)
: 4 000 B-aktier
24 000 aktierätter (LTI 2023)
1)
Erhållna aktierätter vid tilldelningen, före kompensation för utdelning och nyemission.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
38
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Torkel Sigurd
Executive Vice President, Corporate Affairs
Anställd 2007, ingår i ledningsgruppen sedan
2021
Född: 1975
Torkel har 20 års erfarenhet inom telekom och
har varit en del av Tele2-familjen i mer än 16 år.
Han har haft flera seniora positioner med både
strategiskt, operationellt, kommersiellt och
produktrelaterat fokus. Torkel ledde även Tele2s
M&A-enhet under bolagets internationella
konsolidering.
Utbildning: M.Sc. i teknisk fysik vid KTH Kungliga
Tekniska högskolan i Stockholm, Sverige. B.Sc.
i företagsekonomi från Stockholms universitet,
Sverige.
Innehav i Tele2
1)
: 50 373 B-aktier
27 000 aktierätter (LTI 2021)
27 000 aktierätter (LTI 2022)
27 000 aktierätter (LTI 2023)
Yogesh Malik
Executive Vice President, CTIO
Anställd 2021
Född: 1972
Under 2014-2020 var Yogesh VEON-
koncernens CTO och medlem i koncernled
-
ningen. Innan dess var han VD för Telenor India
(Uninor), efter ett flertal seniora tech-, IT- och
affärsroller i Europa, Nord- och Sydamerika,
China samt Sydasien.
Utbildning: Executive MBA i Företagsekonomi
och management, IMD Business School in
Lausanne, Schweiz. B.Sc. i ingenjörsvetenskap,
Maharaja Sayajirao University of Baroda, Indien.
Innehav i Tele2: 13 500 B-aktier
27 000 aktierätter (LTI 2021)
27 000 aktierätter (LTI 2022)
27 000 aktierätter (LTI 2023)
Kim Hagberg
Executive Vice President, Chief Operations
Anställd 2013, ingår i ledningsgruppen sedan
2018
Född: 1966
Kim var tidigare Product Management Director
på Tele2, med ansvar för korsfunktionella och
internationella processer, där teknologier blir
produkter. Innan dess arbetade Kim under 12 år
i olika positioner på Telia. Hon har därtill erfaren-
het från leverantörssidan i telekombranschen,
efter 8 år hos olika leverantörer i Kanada,
Frankrike och Schweiz.
Utbildning: B.Sc. i datavetenskap från Högskolan
i Östersund.
Innehav i Tele2
1)
: 48 234 B-aktier
27 000 aktierätter (LTI 2021)
27 000 aktierätter (LTI 2022)
27 000 aktierätter (LTI 2023)
Jenny Garneij
Executive Vice President, People & Change
Anställd 2023
Född: 1973
Jenny har haft flera HR-befattningar inom
finansbranschen, senast på Nordea som Head of
Group Corporate Communication och dessför
-
innan som Head of People inom affärsområdet
Personal Banking. Hon har också varit Human
Capital & Communications Officer på Nordnet
Bank och Senior advisor till VD på SEB. Jenny
började sin karriär på Accenture där hon arbe
-
tade i 9 år i flera olika branscher.
Utbildning: M.Sc. i företagsekonomi från
Handelshögskolan vid Göteborgs universitet,
Sverige. B.Sc. i Germansk filologi vid Karlstad
universitet, Sverige
Innehav i Tele2
1)
: 4 500 B-aktier
27 000 aktierätter (LTI 2023)
1)
Erhållna aktierätter vid tilldelningen, före kompensation för utdelning och nyemission.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
39
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Stefan Trampus
Executive Vice President, Tele2 B2B
Anställd 2018, ingår i ledningsgruppen
sedan 2021
Född: 1969
Stefan har erfarenhet från mer än 20 år i den
svenska telekombranschen, med ledande roller
som Chief Sales Officer på Com Hem, Head of
B2B and Landlord på Com Hem och Head of
Broadband på Telia Sverige. Han har även varit
VD för Tele2s dotterbolag iTUX.
Utbildning: Examen från IHM Business School,
Sverige
Innehav i Tele2
1)
: 74 669 B-aktier
27 000 aktierätter (LTI 2021)
27 000 aktierätter (LTI 2022)
60 000 aktierätter (LTI 2023)
Nathalie Dahmm
Adjungerad medlem i koncernledningen
Chief Culture & HR Business Advisory
Anställd 1999, ingår i ledningsgruppen
sedan 2021
Född: 1973
Nathalie har varit en del av Tele2-familjen i
över 20 år, med erfarenhet från flera seniora
roller inom HR, kultur, ledarskap och föränd
-
ringsarbete, såväl som flera positioner inom
nätverksorganisationen, i olika funktioner och
på olika marknader.
Utbildning: Ingenjörsvetenskap vid KTH
Kungliga Tekniska högskolan i Stockholm,
Sverige. Ekonomi vid Stockholms universitet,
Sverige.
Innehav i Tele2
1)
: 37 823 B-aktier
12 000 aktierätter (LTI 2021)
27 000 aktierätter (LTI 2022)
27 000 aktierätter (LTI 2023)
1)
Erhållna aktierätter vid tilldelningen, före kompensation för utdelning och nyemission.
Hållbarhetsredovisning
Höjdpunkter från 2023 41
Vad vi gjorde 2023 42
Tele2s hållbarhetsarbete 44
Tele2 ESG-mål 2023 49
Djupdykning: B2B:s hållbarhetsprogram &
blockering av material för sexuella övergrepp mot barn 50
Partnerskap och branschsamarbete 52
Dialog med intressenter 53
Vår uppdaterade hållbarhetsstrategi 54
Arbete med de globala målen för hållbar utveckling 55
Hållbarhetsinformation 56
GRI-index 81
EU Taxonomi 84
SASB-index 90
Huvudsakliga negativa hållbarhetseffekter – EU:s förordning
om hållbarhetsrelaterade upplysningar 91
Utan uppkoppling skulle samhället skickas tillbaka 30 år i tiden.
Utan hållbarhet, var kommer samhället vara 30 år från nu?
Tele2 finns till för att möjliggöra ett samhälle med obegränsade möjligheter.
Det inkluderar att möjliggöra ett hållbart samhälle.
llbarhetsredovisning
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
40
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
40
Blockerade försök att komma åt material
med sexuella övergrepp mot barn 2023
Tele2 är obevekliga i sin kamp för att förhindra distribu-
tionen av material med sexuella övergrepp mot barn.
Under året har Tele2 använt den innovativa tekniken som
tillhandahålls av Project Arachnid för att öka andelen
blockerade försök att komma åt den här typen av material
med nästan 100% jämfört med föregående år.
Läs mer på sida 48
5 miljoner
30 vid 30
Tele2 har åtagit sig att samla in 30%
av distribuerade enheter år 2030
Framsteg inom cirkulär ekonomi är nyckeln i Tele2s
ansträngningar för att bekämpa klimatförändringar och
minska koldioxidavtrycket i värdekedjan. Genom att mer
än fördubbla insamlingsgraden till 2030 kan Tele2 säkerställa
att enheter får ett andra liv eller återvinns ansvarsfullt.
Läs mer på sida 45
Skördar frukterna av våra ambitiösa hållbar-
hetsåtgärder
Under 2023 har Tele2 fått fantastiskt erkännande för sina
hållbarhetsinsatser, inklusive att rankas som #1 i Financial
Times Climate Leaders i Europa, #1 i Sverige för jämställd-
het av Equileap, och #1 för klimatrapportering bland
företag noterade på Stockholmsbörsen.
Läs mer på sida 43
Utnämnd till #1
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
41
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
41
Vad vi gjorde 2023
Belönade för accelererade ansträngningar och
framtidssäkring av vår verksamhet
Under 2023 har vi skördat frukten av våra ansträngningar under
de senaste åren för att accelerera våra hållbarhetsinsatser och
göra framsteg mot vårt mål att vara ledande inom hållbarhet. Detta
erkännande har kommit i olika former, såsom att vinna eftertraktade
priser, skapa en ökad positiv uppfattning om vårt engagemang för
hållbarhet bland våra anställda, mätt genom vår årliga medarbetar
-
undersökning, och fortsatt positiv trend i ESG-betyg.
2023 har också varit ett år där mycket arbete har lagts ner på att
framtidssäkra vår verksamhet genom att stärka integrationen av
hållbarhet i vår verksamhet, uppdatera vår hållbarhetsstrategi och
förbereda oss för kommande ändringar av regleringar. Dessa åtgär
-
der är viktiga för oss för att kunna nå vår ambition att vara ledande
inom hållbarhet. Målet med våra hållbarhetsinsatser är:
Hållbarhet är en integrerad del av vår kärnverksamhet och ska-
par gemensamt värde för våra intressenter.
Vi är en hållbar verksamhet som möter eller överträffar kraven
från våra intressenter, såsom kunder, investerare och anställda,
vilket möjliggör vår långsiktiga framgång som företag.
För att ytterligare integrera hållbarhet i vår verksamhet har vi upp
-
daterat vår affärsstrategi för att inkludera hållbarhet som en av de
strategiska möjliggörarna. Tele2 B2B har påbörjat ett betydande
projekt för att skapa ett hållbarhetsprogram för B2B, vilket inkluderar
målet att öka den interna medvetenheten och kunskapen, att vidta
åtgärder för att bidra till vår hållbarhetsstrategi, och att stärka B2Bs
externa kommunikation om hållbarhetsfrågor.
För att upprätthålla vår ledande position inom hållbarhet har det
under året varit nödvändigt att uppdatera vår hållbarhetsstrategi.
Den uppdaterade hållbarhetsstrategin innehåller fyra fokusområ
-
den, och kommer att vägleda vårt hållbarhetsarbete till och med
2026. Uppdateringen av strategin föranleddes av en omfattande
dialog med Tele2s intressenter, då fler än 6,600 intressenter inter
-
vjuades och fick besvara enkäter för att samla in data om de mest
sentliga hållbarhetsområdena för Tele2 att adressera. Mer infor
-
mation om dialogen med våra intressenter finns på sidan ”Dialog
med intressenter” och i Not S12.
Utöver dialogerna med våra intressenter har vi även genomfört en
dubbelmaterialitetsanalys som är anpassad till kraven i de europe
-
iska hållbarhetsrapporteringsstandarderna (ESRS). Mer informa-
tion om den uppdaterade hållbarhetsstrategin finns på sidan ”Vår
uppdaterade hållbarhetsstrategi”.
För att förbereda oss inför kommande ändringar av regleringar,
särskilt Europeiska unionens direktiv för företagshållbarhetsrap
-
portering (EU CSRD), har vi vidtagit flera åtgärder under året. Utöver
att genomföra en dubbelmaterialitetsanalys har vi också genomfört
en gap-analys av vår nuvarande rapportering jämfört med kraven
i de europeiska hållbarhetsrapporteringsstandarderna och kommit
fram till att vi är väl positionerade för att kunna rapportera enligt de
nya standarderna år 2024.
Vårt åtagande att ”framtidssäkra ett cirkulärt samhälle” har ytter
-
ligare stärkts under året, särskilt genom det mål vi har satt att samla
in 30% av enheterna som distribueras år 2030. Detta ambitiösa
mål utvecklades av arbetsgruppen för cirkulär ekonomi för enhe
-
ter inom vår branschorganisation, GSMA, vilken leds av Tele2 och
Orange. Tele2 var den enda operatören på våra marknader som åtog
sig detta GSMA-mål under 2023.
Vi är övertygade om att det är genom partnerskap som vi kan
lösa många av de samhällsutmaningar som vi möter i vår verksam
-
het. Partnerskapen som vi har med Reach for Change, Prinsparets
Stiftelse, ECPAT och Civil Rights Defenders utvecklades ytterligare
under året för att maximera den positiva påverkan för våra viktigaste
intressentgrupper och de ömsesidiga fördelarna för Tele2 och våra
partnerorganisationer.
Mätning av vår framgång
Vi värderar en extern bedömning av vår prestation och möjlighe-
ten att jämföra vårt hållbarhetsarbete för att spåra det ledarskap
vi strävar efter att visa inom vår bransch. Ett viktigt sätt att göra
detta på är genom de rapporter som görs av ESG-analytiker för
oberoende rankingar. Vi utvärderar kontinuerligt vilka rankingar vi
bör delta i, baserat på intressenters krav och vår materialitetsanalys,
för att säkerställa att våra intressenter får en korrekt bild av de fram
-
steg vi gör. Om det finns några förändringar i denna utvärdering
kommer vi att överväga att delta i ytterligare externa bedömningar.
År 2023 deltog vi i följande rankingar:
MSCI ESG Rating
S&P Global Corporate Sustainability Assessment & Rating
FTSE Russell ESG Rating
Sustainalytics ESG Risk Rating
Equileap Gender Equality Global Report & Ranking
CDP Climate Change Rating
Under ett år då vi har skördat frukten av våra accelererade insatser,
är vi glada att vi har lyckats förbättra vår prestation i alla förutom
två betyg som uppdaterades under 2023, och att vi har behållit vår
nuvarande betygsnivå där vi redan uppnått den högsta möjliga
betygsnivån. För FTSE Russell, Equileap och CDP är vi rankade bland
de högst presterande 2 procenten. Alla mätningar vi deltar i placerar
oss i den övre kvartilen, vilket är ett resultat som indikerar att vi leder
inom vår bransch. Vi är glada att se att vi har behållit vårt högsta
betyg (AAA) av MSCI, och att vårt resultat enligt FTSE Russell har
ökat till ett resultat i den 99:e percentilen.
Vi är särskilt stolta över att vi har behållit den högsta betygsnivån
A från CDP för andra året i rad, ett resultat som placerar oss före våra
konkurrenter i Sverige. Av nästan 21 000 företag som utvärderas
årligen av CDP fick endast 346 ett A-betyg för ledarskap inom
klimatförändringstransparens och prestanda år 2023. CDP lyfter
särskilt fram Tele2s starka prestationer inom målsättning, utsläpps
-
rapportering, reduktionsinitiativ och integrering av klimatfrågor i vår
affärsstrategi, finansiella planering och scenariobaserade analys.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
42
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Prestationer och utmärkelser
Klimatledare i Europa 2023
The Financial Times har utsett Tele2 till klimatledare i Europa 2023 och
placerar Tele2 överst på deras lista över 500 företag inom olika branscher.
Listan sammanställdes genom att beräkna företags prestationer när det gäller att minska sin utsläpps-
intensitet i scope 1 och scope 2, men också genom att tilldela ett betyg för att återspegla transparensen i
scope 3, utsläpp i leveranskedjan samt andra indikatorer på engagemang för att minska utsläppen.
Med våra branschledande vetenskapsbaserade mål att minska utsläppen i scope 1 och 2 till 0 år 2029
och utsläppen i scope 3 med 60% per abonnemang, vårt godkända mål för nettonoll av SBTi för år 2035
och snabba minskningar av utsläppen i scope 1 och 2 visar vi klimatledarskap. Vi kommer fortsätta att
utmana branschen att sätta mer ambitiösa mål och driva på för minskade växthusgasutsläpp i hela vår
värdekedja.
Förutom att minska våra värdekedjeutsläpp kan vi spela en nyckelroll i att möjliggöra övergången till
ett nettonoll-samhälle för våra kunder. Vi uppskattar att vi möjliggjorde för våra kunder att undvika utsläpp
motsvarande mer än 800 000 ton CO
2
-ekv år 2023.
Equileap #1
I Equileaps ranking för jämställdhet år 2023 är
Tele2 rankat som nummer 1 i Sverige och bland
de översta 1% globalt av mer än 3 800 företag
som ingår i utvärderingen.
I sin globala rapport för år 2023 inkluderade Equileap följande fall-
studie om Tele2:
“Tele2 är det bäst presterande svenska företaget och rankas som
32:a globalt med en poäng på 70%. Företaget har uppnått köns-
balans på styrelse-, koncernlednings- och arbetskraftsnivå och
kommer mycket nära på ledningsnivå (39% kvinnor). Företaget
publicerar data uppdelat efter kön när det gäller löner och en stra-
tegi för att minska löneskillnaden mellan könen, och erbjuder sina
anställda både flexibla arbetstider och platser. De publicerar sju av
Equileaps åtta rekommenderade policys som främjar jämställdhet
mellan könen och är en undertecknare av Förenta nationernas
Women’s Empowerment Principles.
Vi är fast beslutna att fortsätta arbeta för att förbättra könsbalansen
i hela vår organisation. Tele2s styrelse består av 50% kvinnor och
vår koncernlednings har 40% kvinnor, vilket ger en tydlig signal fn
toppen av organisationen om hur viktig jämställdhet är för Tele2. Att
förbättra vår könsbalans och säkerställa att vi har en inkluderande
miljö där vår mångsidiga arbetskraft kan prestera sitt bästa är en
central del av Tele2s hållbarhetsstrategi.
Klimatrapportering #1
I en rapport som publiceras vartannat år, genomförd av 2050 Consulting, utvärderades företag
noterade på Stockholmsbörsen med avseende på transparent klimatrapportering, vilket resul-
terade i att Tele2 hamnade på första plats, med en full poäng på 110 av 110. Förstaplatsen innebär
en förbättring av vår rankning med 66 platser, jämfört med den senaste utvärderingen år 2020.
Bedömningen lyfter fram specifika förbättringar, såsom Tele2s rapportering av utsläpp inom alla
väsentliga områden inom Scope 3, att vi har satt klimatmål som är godkända av Science Based
Targets-initiative, och genomfört rapportering i enlighet med rekommendationerna från Task
Force on Climate-Related Financial Disclosures.
Vi ser att våra viktigaste intressenter, såsom kunder och investerare, i allt högre grad kräver djupare
och mer detaljerad information om våra hållbarhetsinsatser. Vi strävar efter att kontinuerligt öka
kvaliteten av vår hållbarhetsdata, för att säkerställa att vår rapportering uppfyller eller överträffar
de höga krav som våra intressenter ställer på oss. Med våra ledande klimatansträngningar är vi
glada över att den höga kvaliteten och transparensen som vi strävar efter i vår klimatrapportering
är så högt ansedd.
v
No.1
Klimatledare i
Europa 2023
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
43
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Tele2s llbarhetsarbete
Vi har satt målet att vara ledande inom hållbarhet och fokuserar på
områden där hållbarhet möjliggör affärsmöjligheter och stöder vår
långsiktiga framgång som företag. Våra investeringar inom hållbar
-
het ger avkastning och maximerar skapandet av gemensamt värde
för våra kunder, investerare, anställda och andra intressenter.
Hållbarhet som en integrerad del av vår verksamhet
För att möta ökande krav från intressenter måste hållbarhet vara en
integrerad del av vår kärnverksamhet, från vår tekniska verksamhet till
marknadsföring och försäljning. Alla relevanta avdelningar i vår verk
-
samhet är aktivt engagerade i arbetet för att säkerställa att de stödjer
målen i vår hållbarhetsstrategi. Att engagera den bredare gruppen av
anställda i hållbarhet är ett återkommande ämne i intern kommunika
-
tion och aktiviteter. Detta inkluderar företagsövergripande möten
som hålls av vår VD, hållbarhetsrelaterade nyheter på vårt intranät
och live-sända djupdykningssessioner på kontoret med interna och
externa experter. För att säkerställa att chefer på alla nivåer, inklu
-
sive högre chefer, överväger hållbarhetsfrågor i sitt dagliga arbete,
är 5% av det årliga kortfristiga incitamentsprogrammet kopplat till
hållbarhetsmål. För 2023 var dessa mål relaterade till prestandan
för våra utsläppsminskningsinsatser inom Scope 1 och 2, samt våra
mångfalds- och inkluderingsinsatser. Nya mål har satts för 2024, och
de kommer att inkluderas i det kortfristiga incitamentsprogrammet
för alla chefer i Sverige, Tele2s koncernledning och de verkställande
direktörerna för våra baltiska verksamheter.
Tele2s hållbarhetsstrategi
För att säkerställa att vi lägger våra resurser och insatser där vi har
störst potential att skapa påverkan och affärsvärde har vi satt fyra
fokusområden i vår hållbarhetsstrategi. Under perioden 2021 till 2023
var fokusområdena för Tele2s hållbarhetsstrategi:
Främja cirkulär ekonomi för att bekämpa klimatförändringar
Driva på innovation för hållbarhet
Maximera potential genom mångfald och inkludering
Skydda barn i ett uppkopplat samhälle
Genom att genomföra de årliga aktiviteterna som vi sätter upp, gör vi
framsteg mot de långsiktiga ambitioner vi har för varje fokusområde
och stärker därigenom vår position. På de följande sidorna beskrivs
“Efter att ha blivit utnämnd till klimatledare i
Europa av Financial Times och fått betyget A av
CDP kommer vi fortsätta våra ansträngningar
för att minska utsläppen i vår värdekedja.
Charlotte Hansson
EVP CFO
Främja cirkulär ekonomi för att
bekämpa klimatförändringar
“Genom att använda våra tjänster har våra
kunder kunnat implementera hållbara
lösningar inom transport och skogsbruk
samt fortsätta att koppla samman
människo rättsförsvarare globalt.
Torkel Sigurd
EVP Corporate Affairs
Driva på innovation för hållbarhet
“En inkluderande kultur och våra mångfaldiga
talanger förbättrar vår affärsprestation. Att
rankas som #1 i jämställdhet i Sverige av
Equileap visar att vi är på rätt väg
Yogesh Malik
EVP CTIO
Maximera potential genom
mångfald och inkludering
“Sättet vi använder nya teknologier för att
förbättra barns liv online visar på Tele2s
engagemang för att främja möjligheterna och
minska riskerna med att leva uppkopplade liv.
Johan Gustafsson
EVP Communications & Sustainability
Skydda barn i ett uppkopplat samhälle
Verkställande ansvar för fokusområden
våra framsteg inom varje fokusområde under 2023. Under 2023
godkändes en uppdaterad hållbarhetsstrategi för 2024-2026. Mer
information om den uppdaterade strategin finns på sidan ”Vår upp
-
daterade hållbarhetsstrategi”.
Hållbarhetsstyrning
Vår styrelse är ansvarig för att fastställa hållbarhetsstrategin och
dess mål. För att främja styrelsens kunskap om hållbar utveckling har
hållbarhetsavdelningen hållit två presentationer och regelbundna
skriftliga uppdateringar till revisionsutskottet, samt presenterat
den uppdaterade hållbarhetsstrategin vid ett styrelsemöte. Utöver
detta höll våra revisorer tillsammans med hållbarhetsavdelningen
en presentation om EU:s CSRD som gjordes tillgänglig för styrelsen.
Fyra vice verkställande direktörer, som är medlemmar i Tele2s
koncernledningsgrupp och rapporterar till Tele2s VD, är ansvariga
för strategiutförandet. Tele2s koncernansvarige för hållbarhet är
ansvarig för att föreslå en strategi, rapportera och kommunicera.
Hållbarhetschefen samarbetar med de vice verkställande direk
-
törerna för att utföra strategin och göra framsteg mot målen i de
berörda affärsområdena. På landsnivå har varje land en kontaktper
-
son som är ansvarig för hållbarhet, vilket förenklar samordningen
mellan de marknader vi är verksamma inom.
ESG-mål
Vi fastställer årliga åtgärder och aktiviteter för varje av de fyra
fokusområdena för att säkerställa att vi gör framsteg mot de lång
-
siktiga målen kopplade till varje fokusområde. Dessa åtgärder och
aktiviteter utgör våra miljömässiga, sociala och styrningsrelaterade
(ESG) mål. För 2023 har majoriteten av dessa mål varit av kvalitativ
karaktär. Att ha mätbara hållbarhetsmål hjälper vår organisation att
fokusera på de viktigaste frågorna och maximera det värde vi skapar.
Utöver detta har vi satt KPI:er för de fyra fokusområdena som är
kopplade till de långsiktiga målen. Tele2 har satt ambitiösa veten
-
skapligt baserade mål för klimatet, och vårt framsteg mot dessa mål
kommer att vara ett centralt ESG-mål för oss framöver. Resultatet
av våra mål för 2023 finns på sidan ”Tele2 ESG Mål 2023” i denna
rapport.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
44
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Aktiviteter under 2023
Mäta och kommunicera affärsvärdet av implementerade
initiativ inom cirkulär ekonomi
Etablera process för återtag av utrustning i produktlivs cykeln för
B2B NaaS (Network as a Service)-produkter
Lansera Tele2 Mobile buy-back för B2B Large/Public-kunder
Fortsätta öka graden av återanvändning och restaurering
av hårdvara
Leda GSMA-projektet om cirkulär ekonomi för mobiltelefoner
Öka återtagandegraden från B2C-kunder
Definiera en plan för 100% cirkularitet för nätverksutrustning
till 2025
Säkerställa att de 20 största leverantörerna har satt CO
2
-
reduktionsmål i linje med Tele2s vetenskapligt baserade mål
Utarbeta genomförandeplan för minskning av utsläpp inom
Scope 1 och 2
Testa intern koldioxidprissättning
Nyckeltal 2023
Andel mobiltelefoner som säljs enligt en cirkulär affärsmodell:
28% (24%) av Sveriges B2B Large Enterprise & Public segment
Förändring av utsläpp inom scope 1 & 2 sedan 2019: -97% (-95%)
Förändring av utsläpp inom scope 3 sedan 2019: 11% (4%)
Med den växande angelägenheten att begränsa den globala upp
-
rmningen behöver företag samarbeta för att accelerera minsk-
ningen av koldioxidutsläpp i sina affärsaktiviteter. Tele2 strävar
efter att bidra till - och vara en möjliggörare av - transformationen
till en nettonoll-värld, genom att fokusera på åtgärder för att minska
utsläppen i vår egen värdekedja samt visa bevis för branschen att
lågkoldioxid-lösningar kan vara genomförbara och bra för affärerna.
Vår klimatpåverkan är tätt kopplad till produktionen av hårdvara,
och att minska resursanvändningen genom att övergå till en mer
cirkulär ekonomi är en av våra mest effektfulla åtgärder. I juni 2023 tog
Tele2 ett viktigt steg genom att åta sig att ta tillbaka minst 30% av alla
distribuerade mobiltelefoner år 2030 för reparation, återanvändning
eller återvinning. Detta är resultatet av arbetet med ett internationellt
Främja cirkulär ekonomi för att bekämpa klimatförändringar
I september anslöt sig Tele2 till Exponential Roadmap
Initiative, en initiativ för företag som arbetar mot
det gemensamma målet att minska klimatpåverkan
genom att halvera utsläppen varje årtionde.
Enat åtagande att
halvera utsläppen
För mer information, besök tele2.com/sustainability
Mål 8.4
Mål 12.2
Mål 12.5
Mål 13.2
Detta fokusområde bidrar till FN:s hållbarhetsmål ovan. Läs avsnittet
Arbetet med de globala målen” för en beskrivning av hur Tele2 arbetar
med dessa mål.
projekt som Tele2 leder tillsammans med vår globala branschorga-
nisation GSMA. Efter vårt åtagande som sattes 2022 att nå 100%
cirkularitet för nätverksutrustning år 2025, vilket innebär att all
nätverksutrustning säljs, återanvänds, återtillverkas eller återvinns
ansvarsfullt och att icke-återvinningsbart material förstörs säkert,
har vi under året utvecklat en plan som beskriver våra åtgärder fram
till 2025.
Eftersom vi har prioriterat dessa åtgärder har vi inte mätt affärs
-
värdet av cirkulära ekonomiinitiativ, lanserat Tele2 Mobile återköp
för B2B Large/Public eller testat en intern koldioxidprissättning.
Kontinuerliga framsteg mot nettonoll-utsläpp
Vi är stolta över att ha blivit utnämnda till Europas främsta klimatledare
bland 500 företag utvärderade av Financial Times. Bedömningen
baserades på prestanda för utsläppsminskning, transparens och
klimatåtaganden. Att få externt erkännande för våra klimatansträng
-
ningar bekräftar att vi är på rätt väg och redan har kommit långt i att
minska utsläppen i vår verksamhet. Jämfört med 2019 har Tele2s
utsläpp inom scope 1 och 2 minskat med 97% år 2023, men vi är
också fast beslutna att nå nollutsläpp inom scope 1 och 2 senast år
2029, i linje med vårt vetenskapligt baserade mål. Under 2023 har
vi utvecklat en genomförandeplan för att fasa ut de återstående
växthusgasutsläppen som orsakas av vår verksamhet, till exempel
genom bilar, reservkraftsgeneratorer och kylsystem. För att minska
utsläppen i Tele2s värdekedja är vårt huvudsakliga fokus att minska
påverkan från inköpta varor och tjänster samt kapitalvaror, eftersom
det representerar nästan 90% av scope 3-utsläppen. Förutom att
införa cirkulära affärsmodeller inkluderar vår övergångsplan också
leverantörsengagemang och hårdare krav på våra leverantörer.
Under året har vi utvärderat våra största leverantörers klimatmål för
att avgöra om de är förenliga med Tele2s ambitiösa vetenskapligt
baserade mål. Om vi finner att våra leverantörers mål inte är tillräckligt
ambitiösa kommer Tele2 att inleda en dialog med dessa leverantörer
för att tydliggöra våra förväntningar och försöka säkerställa att dessa
leverantörer sätter mål i linje med våra egna och de som fastställts i
Parisavtalets 1,5°C-mål. Ökningen av scope 3-utsläppen som inträf
-
fade under 2023 är kopplad till utrullningen av 5G, vilken medför höga
volymer av ny elektronisk utrustning.
Mätning av klimatpåverkan av våra tjänster
Under 2023 lanserade vi Tele2 Climate Impact Tool, ett verktyg för
att beräkna växthusgasutsläpp från produkter och tjänster som våra
B2B-kunder köper fn Tele2. Klimatberäkningarna genomförs i
enlighet med Greenhouse Gas Protocol och inkluderar utsläpp från
”vagga till grind”. Resultaten från verktyget kan bidra till våra kunders
egen klimatrapportering samt underlätta beslutsfattande baserat
på minskad klimatpåverkan.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
45
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Aktiviteter under 2023
Kartlägga nuvarande aktiviteter för att utvärdera
hållbarhetsvärdet
Föreslå nya initiativ för innovation i produkt- och
tjänsteerbjudanden
Stödja projektet ” Property of tomorrow”
(fastighetsägarverksamhet)
Utvärdera ökad intern effektivitet genom användning av
artificiell intelligens (AI)
Kommunicera analys av hållbarhetspåverkan för IoT-kundcase
Utvärdera möjligheter för nya forskningsprojekt efter AI4Green
Nyckeltal 2023
Mätbar social och miljömässig påverkan: Ej tillgänglig för 2023
Med ett växande intresse för smarta teknologier och det innovativa
användandet av uppkopplade enheter och artificiell intelligens ser
vi fortfarande potentialen i våra uppkopplade tjänster för att driva
övergången till ett hållbart samhälle baserat på smarta teknologier.
Tele2s erbjudande av smarta lösningar för fastighetsägare har
stärkts under året. Tele2 har etablerat ett Smart Property-team
dedikerat till utvecklingen av tjänster baserade på säkra och pålitliga
bredbandsanslutningar som förbättrar driftseffektiviteten och ska
-
par hållbarhetsvärde, såsom uppkopplade energisystem för ökad
energieffektivitet. Vi erkänner också vårt ansvar som en ledande
leverantör av internetåtkomst att säkerställa att alla medlemmar
i samhället kan ta del av den digitala världen, och vi arbetar kon
-
tinuerligt med att förbättra tillförlitligheten och tillgängligheten
hos våra nät för att minska den digitala klyftan. Ett exempel är att vi
erbjuder en tjänst till fastighetsägare som främjar digital inkludering
genom att tillhandahålla bredbandsanslutning med lägre hastighet
kostnadsfritt till hyresgäster som för närvarande inte är en del av det
digitala samhället.
Skapande av hållbarhetsvärde från våra tjänster
För att identifiera hållbarhetsvärdet från användningen av Tele2s
produkter och tjänster har vi analyserat de undvikna utsläppen som
dessa lösningar möjliggjort, i form av minskad energiförbrukning
och växthusgasutsläpp. Resultaten visar undvikande av cirka
866000 ton CO
2
-ekvivalenter, möjliggjort genom användningen
av våra tjänster, vilket motsvarar 315% av vår totala Scope 1-3 växt
-
husgasutsläpp. Mer information finns i Not S9. Under året har Tele2s
tjänster baserade på innovativa teknologier möjliggjort, bland annat,
optimerad bränsleförbrukning på havsfartyg genom smarta senso
-
rer, elfordon och självkörande färjetrafik i Stockholm samt skogsbruk
med drönare med lägre påverkan på den omgivande miljön.
Genom vårt partnerskap med Civil Rights Defenders har vi också
sett våra tjänster tillämpas för att skydda mänskliga rättigheter.
Tele2 stödjer Civil Rights Defenders ”Natalia Project” med mobil
-
nätanslutning för enheterna för att pålitligt fungera och omedelbart
dela livsviktig information från människorättsförsvarare som arbetar
runt om i världen. Under 2023 har nätverkssäkerhetsexperter från
Tele2 stöttat med realtidsövervakning och analys av hot vid en
internationell workshop med syfte att dela kunskap och praktiska
riktlinjer för att bättre hantera ökade säkerhetsrisker.
Vår ambition att kvantifiera och kommunicera den sociala och
miljömässiga påverkan har inte uppnåtts under året, då vi fortsätter
att utveckla en robust metodik för att mäta detta.
Energioptimering genom smarta funktioner
Efter avslutningen av det framgångsrika forskningsprojektet
AI4Green i 2022, där Tele2 har varit projektledare, har Tele2 gått
med i projektet RAI6Green (Robust and AI-Native Green 6G
Networks) av samma forskargrupp, som en strategisk partner och
som den enda telekomoperatören. Det nya projektet kommer att
fortsätta att forska och testa tillämpningar av nya teknologier och
artificiell intelligens med syfte att skapa robusta och hållbara mobila
nätverk, och kommer att pågå i 3 år. Under 2023 har vi också fortsatt
implementeringen av smarta funktioner för att öka energieffekti
-
viteten i våra mobila nätverk, såsom funktioner för Multiple-Input,
Multiple-Output (MIMO) sömn och dämpningfunktioner. Läs mer i
Not S8 i rapporten.
Möjliggörande av
innovativa
transportlösningar
Tele2s 5G-baserade IoT-anslutning driver den
auto noma och helt elektriska passagerarfärjan i
Stockholm. Färjan har en lägre miljöpåverkan och är
mer kostnads effektiv än konventionella färjor.
För mer information, besök tele2.com/sustainability
Mål 9.5
Mål 11.6
Detta fokusområde bidrar till FN:s hållbarhetsmål ovan. Läs avsnittet
Arbetet med de globala målen” för en beskrivning av hur Tele2 arbetar
med dessa mål.
Driva på innovation för hållbarhet
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
46
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Aktiviteter under 2023
Upprätta en mångfaldsplan
Införa en förkortad version av ”Rewire for inclusion” för anställda
inom kundtjänst och butiker och inkludera den i introduktionen
för nya anställda
Mångfalds- och inkluderingsmedvetenhet inkluderad
i introduktionen för nya anställda
Fortsätta arbetet med våra medarbetargrupper för mångfald
och inkludering, D&I Council och Women@Tele2
Definiera mångfaldsaspekter och utvärdera mätmetod
Regelbundna mångfalds- och inkluderingsaktiviteter
(både internt och externt)
Fortsätta externa samarbeten med icke-statliga organisationer
och nätverk som fmjar mångfald och inkludering
Nyckeltal2023
Inkluderingsresultat för alla anställda > 82: 86 (89)
Kvinnor som andel av totala arbetskraften: 44% (44%)
Kvinnor som andel av totala arbetskraften i Sverige: 33% (32%)
Vi är övertygade om att en inkluderande kultur med mångsidiga
talanger inte bara gör Tele2 till en bättre arbetsplats, utan också
förbättrar vår affärsprestanda. Tele2 har kommit långt, men vi förstår
också behovet av kontinuerlig utveckling och förbättring för att uppnå
en verkligt mångsidig och inkluderande arbetsplats.
I Equileaps årliga studie om jämställdhet mellan könen i svenska
och internationella företag fick Tele2 högsta betyg som det bäst pre
-
sterande företaget i Sverige under 2023. Vi är stolta över att få extern
validering för våra insatser och fortsätter vårt arbete med att förbättra
r prestanda framåt. Under det senaste året har några av dessa åtgär
-
der inkluderat att upprätta en mångfaldsplan, bedöma hur vi mäter
och följer upp mångfaldsdimensioner bland anställda samt inkludera
mångfald och inkludering i vår introduktion för nyanställda.
Bygga en inkluderande kultur tillsammans med våra anställda
Genom att engagera oss med våra anställda tror vi att vi även fångar
nya dimensioner och perspektiv på hur våra anställda upplever
företagskulturen och områden för förbättring inom mångfald och
inkludering. Tele2s Mångfalds- och Inkluderingsråd (Diversity and
För mer information, besök tele2.com/sustainability
Mål 5.1
Mål 5.5
Detta fokusområde bidrar till FN:s hållbarhetsmål ovan. Läs avsnittet
Arbetet med de globala målen” för en beskrivning av hur Tele2 arbetar
med dessa mål.
Maximera potential genom inkludering och mångfald
Inclusion Council) är därför ett viktigt forum för att både få mer insikt
och öka engagemanget. Rådet består av representanter fn våra
anställda som ger feedback på mångfaldsstrategin och åtgärder samt
arrangerar aktiviteter av och för anställda för att öka medvetenheten.
En sådan aktivitet som inleddes 2023 är svenska språkluncher vid
huvudkontoret i Kista. Varannan vecka har anställda möjlighet att öva
svenska i en arbetskontext tillsammans med svensktalande kollegor.
Andra aktiviteter inkluderar seminarier och aktiviteter för att uppmärk
-
samma kvinnors rättigheter och jämställdhet under Internationella
kvinnodagen i mars, lunchföreläsningar om opartisk rekrytering och
inkluderande ledarskap samt att medarrangera Global Virtual Telco
Pride-evenemanget tillsammans med andra svenska teknikföretag.
Under 2022 genomförde medlemmar i Mångfalds- och
Inkluderingsrådet en djupdykning för att identifiera bästa praxis för att
skapa inkluderande team. Resultaten visade att ledare som är öppna
för och erkänner värdet av olika perspektiv i beslutsfattande och aktivt
arbetar med detta i sitt team är väl positionerade för att skapa en inklu
-
derande kultur där anställda trivs och utvecklas som ett team. Under
2023 har insikterna från djupdykningen utvecklats till en workshop som
nu erbjuds till alla team på Tele2.
Vårt mål att inkludera utbildningen ”Rewire for Inclusion” för
ytterligare anställda uppnåddes inte och kommer att fortsätta som en
aktivitet för 2024.
Att stärka våra partnerskap och samarbeten
Under året har vi fortsatt att samarbeta med vårt nätverk av icke-
statliga organisationer och partners som fmjar en mer mångsidig
teknikbransch. Tele2 var en samarbetspartner för Women in Tech
2023, den största konferensen i Norden riktad mot kvinnor som arbetar
inom teknikbranschen. Under årets konferens höll Tele2 ett välbesökt
seminarium tillsammans med ECPAT Sverige om Tele2s blockerings
-
system för att förhindra distributionen av sexuellt övergreppsmaterial
på barn. Under 2023 inledde Tele2 även ett nytt samarbete med Ruter
Dam, ett ettårigt program för ledarutveckling och mentorskap för
kvinnliga ledare, med syfte att öka antalet kvinnor i ledande positioner
inom svenska företag. Under året deltog Tele2s försäljningsdirektör
för B2B i programmet, och Tele2s VD var mentor åt en av de kvinnliga
affärsledarna i programmet.
Stöd för framtida
kvinnliga affärsledare
i Ruter Dam
Tele2 har samarbetat med Ruter Dam, ett mentor-
program som syftar till att öka antalet kvinnor i
ledande positioner inom svenska företag. Bland
andra deltog Tele2s Försäljningsdirektör för B2B,
Sofia Ahlmark Hyvärinen, i programmet under året.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
47
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Skydda barn i ett uppkopplat samhälle
Aktiviteter under 2023
Definiera uppföljningsprocessen för beteendeförändringar
och kundtillväxt baserat på barnskydd
Genomföra utredning av mänskliga rättigheter med särskilt
fokus på barn
Implementera förbättringar av Tele2s blockeringssystem för
sexuellt övergreppsmaterial på barn (CSAM)
Genomföra pilotprojekt avseende utveckling av verktyg för
onlinesäkerhet riktade mot barn
Aktivitet angående förebyggande av barntrafficking online
Linjering med UNICEF:s Barnrättsprinciper för företag
Informera kunder om våra aktiviteter för att skydda barn via
digitala kanaler, partneraktiviteter och Tele2-butiker
Säkerställa ansvarsfull marknadsföringspraxis avseende barns
ttigheter
Nyckeltal 2023
Andel kundtillgänglighet för Trygg Surf (barnprofil) för Tele2
Sverige: 100%
Förändring i procentandel kunder som använder Trygg Surf
(barnprofil) för Tele2 Sverige: +34% (+21%)
Antal blockerade försök att få tillgång till CSAM (genomsnitt/
månad): 339 000 (214 000)
Att möjliggöra en säker och trygg användning av Tele2s tjänster för
barn och unga förblir ett av våra mest prioriterade ämnen. Därför
arbetar vi kontinuerligt med både proaktiva och preventiva åtgärder
för att begränsa risken för skada för våra yngsta användare online.
Vi har fortsatt vårt partnerskap med Prins Carl Philips och
Prinsessan Sofias Stiftelse, där vi tillsammans arbetar för att skapa
ett säkrare uppkopplat liv för barn. På stiftelsens utbildningssida,
Lajka, har vi ett samarbete kring en utbildningsmodul dedikerad till
föräldrar med syftet att dela kunskap om barnskydd online. Eftersom
barn nu introduceras till ett liv online i yngre åldrar har vi identifierat
behovet av att stödja föräldrar i barnets första online-interaktioner.
För att möta dessa behov har vi utökat föräldramodulen med guider
och information anpassade för föräldrar till yngre barn.
Att samarbeta med flera aktörer är avgörande
för att effektivt bekämpa spridningen av sexuellt
övergreppsmaterial på barn (CSAM) online.Genom
att gå samman med Project Arachnid och barn-
rättsorganisationen ECPAT möjliggör vi upptäckt,
identifiering, blockering och slutligen borttagning
av CSAM.
Samarbete för att bekämpa
spridningen av CSAM
För mer information, besök tele2.com/sustainability
Mål 16.2
Mål 17.17
Detta fokusområde bidrar till FN:s hållbarhetsmål ovan. Läs avsnittet
Arbetet med de globala målen” för en beskrivning av hur Tele2 arbetar
med dessa mål.
En majoritet av barn och unga använder digitala spel idag, vilket
öppnar upp nya möjligheter till underhållning för barn och nya
former av social interaktion. Liksom de nya digitala tjänsterna och
sociala medieplattformarna som den yngre generationen utforskar,
utgör digitala spel ett nytt område för föräldrar att navigera, där både
risker och fördelar kan vara svåra att förstå. För att stödja föräldrar
med barn som spelar höll Tele2 ett seminarium tillsammans med
Prins Carl Philips och Prinsessan Sofias Stiftelse på DreamHack,
rldens största LAN-party som hålls två gånger om året i Sverige.
Seminariet täckte praktiska riktlinjer, föräldraengagemang och en
paneldebatt med framstående personer inom spelvärlden, inklusive
en svensk riksdagsledamot och en av Sveriges mest populära strea
-
mers. Samtidigt som vi prioriterar dessa initiativ har aktiviteter för att
förebygga barntrafficking online, övervaka beteendeförändringar
och kundtillväxt baserat på barnskydd samt kommunikation med
kunder i butiker om våra aktiviteter ännu inte slutförts.
Stärkandet av barns rättigheter
För att stärka barns rättigheter i Tele2s verksamhet och identifiera
vårt inflytande mer djupgående har vi genomfört en konsekvens
-
bedömning av barns rättigheter (Child Rights Impact Assessment,
CRIA). Bedömningen genomfördes i linje med UNICEF:s självbe
-
dömningsverktyg för mobiloperatörer baserat på de 10 principerna
för barns rättigheter och företag, och inkluderade desktop-analys,
dialoger med interna och externa intressenter samt utvärdering av
våra nuvarande policyer och interna processer. Resultaten från CRIA
kommer att användas som grund för att fördjupa våra insatser under
de kommande åren.
Ökad blockering av CSAM med nya tekniska lösningar
I början av 2023 slutförde Tele2 implementeringen av Project
Arachnid, en ny lösning för att blockera tillgången sexuellt över
-
greppsmaterial på barn (CSAM). Implementeringen av Project
Arachnid, tillsammans med uppdaterade blockeringslistor från
Interpol och svenska polisen, har resulterat i 5 120 879 blockerade
försök att komma åt CSAM med en Tele2-anslutning under 2023,
en ökning med 99% jämfört med förra året. Dessa siffror är en tydlig
påminnelse om omfattningen av detta problem och antalet barn
som faller offer för övergrepp, och visar värdet av att kontinuerligt
utveckla våra blockeringssystem.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
48
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Tele2 ESG-mål 2023
Vi sätter årligen upp aktiviteter för det kommande kalenderåret för alla fyra fokusområden i vår håll-
barhetsstrategi, för att säkerställa framsteg mot våra långsiktiga mål. Dessa mål inom miljö, socialt
ansvarstagande och styrning (ESG) hjälper oss att fokusera på de viktigaste frågorna, vilket har varit vårt
ESG-mål
Uppnått
Främja cirkulär ekonomi för att bekämpa klimatförändringar
Mäta och kommunicera affärsvärdet av implementerade initiativ
inom cirkulär ekonomi
Nej
Etablera process för återtag av utrustning i produktlivscykeln för
B2B NaaS (Network as a Service)-produkter
Fullt
Lansera Tele2 Mobile buy-back för B2B Large/Public-kunder
Nej
Fortsätta öka graden av återanvändning och restaurering av hårdvara
Fullt
Leda GSMA-projektet om cirkulär ekonomi för mobiltelefoner
Fullt
Öka återtagandegraden från B2C-kunder
Fullt
Definiera en plan för 100% cirkularitet för nätverksutrustning till 2025
Fullt
Säkerställa att de 20 största leverantörerna har satt CO
2-
reduktionsmål i linje med
Tele2s vetenskapligt baserade mål
Fullt
Utarbeta genomförandeplan för minskning av utsläpp inom scope 1 och 2
Fullt
Testa intern koldioxidprissättning
Nej
Driva på innovation för hållbarhet
Kartlägg nuvarande aktiviteter för att utvärdera hållbarhetsvärde
Nej
Föreslå nya initiativ för innovation i produkt- och tjänsteerbjudanden
Fullt
Stödja projektet ”Property of tomorrow” (fastighetsägarverksamhet)
Fullt
Utvärdera ökad intern effektivitet genom användning av artificiell intelligens (AI)
Fullt
Kommunicera analys av hållbarhetspåverkan för IoT-kundcase
Nej
Utvärdera möjligheter för nya forskningsprojekt efter AI4Green
Fullt
ESG-mål
Uppnått
Maximera vår potential genom mångfald och inkludering
Upprätta en mångfaldsplan
Fullt
Införa en förkortad version av "Rewire for Inclusion" för anställda inom
kundtjänst och butiker och inkludera den i introduktionen för nya anställda
Delvis
Mångfalds- och inkluderingsmedvetenhet inkluderad i introduktionen för nya
anställda
Fullt
Fortsätta arbetet med våra medarbetargrupper för mångfald och inkludering, D&I
Council och Women@Tele2
Fullt
Definiera mångfaldsaspekter och utvärdera mätmetod
Fullt
Regelbundna mångfalds- och inkluderingsaktiviteter (både internt och externt)
Fullt
Fortsätt externa samarbeten med icke-statliga organisationer och nätverk
som främjar mångfald och inkludering
Fullt
Skydda barn i ett uppkopplat samhälle
Definiera uppföljningsprocessen för beteendeförändringar och kundtillväxt
baserat på barnskydd
Nej
Genomföra utredning av mänskliga rättigheter med särskilt fokus på barn
Fullt
Implementera förbättringar av Tele2s blockeringssystem för sexuellt övergrepps-
material på barn (CSAM)
Fullt
Genomföra pilotprojekt avseende utveckling av verktyg för onlinesäkerhet
riktade mot barn
Fullt
Aktivitet angående förebyggande av barntrafficking online
Nej
Linjering med UNICEF:s Barnrättsprinciper för företag
Fullt
Informera kunder om våra aktiviteter för att skydda barn via digitala kanaler, part-
neraktiviteter och Tele2-butiker
Delvis
Säkerställa ansvarsfull marknadsföringspraxis avseende barns rättigheter
Fullt
förhållningssätt under flera år. Vi har också definierat nyckeltal (KPI:er) för de fyra fokusområdena, som
mäter framsteg mot de långsiktiga målen. Resultatet av våra ESG-mål för 2023 finns i tabellen nedan.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
49
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Djupdykning:
B2B:s hållbarhetsprogram och verktyg för klimatpåverkan
För att säkerställa att hållbarhet är en integrerad del av vår B2B-verksamhet har vi under 2023 genomfört ett projekt med syftet
att skapa en plan för hållbarhet inom B2B. Våra B2B-kunder, särskilt fn stora företag och offentlig sektor, ställer allt strängare krav
på hållbarhet på Tele2 som deras leverantör. Dessa tydliga kundkrav fungerar som en viktig katalysator för nya hållbarhetsinitiativ
inom Tele2. Affärsnyttan med att leda hållbarhetsaktiviteter är tydlig från vårt B2B-perspektiv. För att säkerställa att vi uppfyller
och överträffar nuvarande och framtida kundkrav har B2B:s hållbarhetsprogram utvecklats.
Programmet har utvecklats på basis av en analys av nuläget som utvärderade B2B:s strategi och erbjudanden i relation till
kundernas hållbarhetsbehov och branschkollegors hållbarhetsprodukter och -tjänster.
Den aktuella analysen inkluderade aktiviteter såsom:
Utvärdering av Tele2s hållbarhetsstrategi, initiativ och mål i relation till B2B.
Kartläggning av hållbarhetsvärden i B2B-strategin samt de aktuella produkterna och tjänsterna.
Identifiering och prioritering av viktiga kundbehov, krav och åsikter om hållbarhet för Tele2 inom B2B-sektorn.
Jämförelse med branschkollegor.
Baserat på den aktuella analysen utvecklades en målbild. Denna målbild drog slutsatsen att Tele2 B2B kan leverera enligt
koncernens hållbarhetsstrategi genom ett hållbarhetsprogram som kombinerar tio områden av påverkan listade nedan:
Klimatpåverkansverktyg
Förståelsen för klimatpåverkan från inköpta varor och tjänster blir ett ökande krav för företag och organisationer. För att svara på dessa krav har
Tele2 utvecklat ett Klimatpåverkansverktyg (Climate Impact Tool).
Syftet med Tele2s Klimatpåverkansverktyg är att ge kunderna beräkningar av klimatpåverkan från de produkter och tjänster de köper fn
Tele2. Resultaten från Klimatpåverkansverktyget kan antingen kommuniceras på begäran eller som en del av försäljningsprocessen.
Resultaten från Klimatpåverkansverktyget visar klimatpåverkan i koldioxid-ekvivalenter från produkter eller tjänster.
Utsläppen har beräknats med användning av utsläppsfaktorer från leverantörer eller branschbästa genomsnitt. Utsläppen härstammar från
tillverkning och transport relaterad till de produkter som ingår i tjänsten samt utsläpp från transporten mellan Tele2 och kunden. Det inkluderar
inte utsläppen fn användningen av produkten, till exempel laddning av en smartphone.
9. Kundmötet 10. Kommunikation
3. Data och
insikter
5. Kompetens och
utbildning
1. Styrning för hållbarhet 2. Supply chain-styrning
6. Datacenter och
molntjänster
7. Hårdvara och
cirkularitet
4. Design för
hållbarhet
8. IoT / hållbar
IT
Intern struktur
Styrning för hållbarhet
Supply chain-styrning
Produkt- och
kompetensutveckling
Data och insikter
Design för hållbarhet
Kompetens och utbildning
Tjänsteerbjudande
Datacenter och
molntjänster
Hårdvara och cirkularitet
IoT / hållbar IT
Vänlig expert
Kundmötet
Kommunikation
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
50
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
50
Antalet fall av sexuella övergrepp mot barn online ökar snabbt, och detta är
ett växande problem globalt sett. Eftersom allt fler barn påverkas och kon
-
sekvenserna för offren är allvarliga är detta en alltmer viktig samhällsfråga.
Tele2 har en lång historia av ledarskap och ett starkt åtagande för
att förhindra distributionen av material med sexuella övergrepp mot
barn genom att blockera åtkomst till denna typ av material. Vi går långt
för att säkerställa att vi håller fast vid detta åtagande, även om det kan
leda till konflikter med reglerande organ. Tele2 har ett omfattande part
-
nerskap med ECPAT, som driver den svenska nationella hjälplinjen mot
sexuell exploatering och övergrepp mot barn. Tele2 var med och grundade
ECPAT:s telekomkoalition i Sverige 2018, som har utvecklats till ECPAT:s
techkoalition. Som en del av vårt partnerskap tillhandahåller Tele2 också
den tekniska lösningen för ”Ditt ECPAT” – en telefonsupportlinje för barn,
och ”ECPAT Vuxenstöd” – en telefonsupportlinje för föräldrar. Samtalen till
dessa hjälplinjer är gratis och anonyma. Tele2 tillhandahåller även telefoni,
telefonväxlar och teknisk support till ECPAT.
Under 2023 har Tele2 använt den senaste innovativa tekniken för
att ytterligare förbättra det arbete vi utför inom detta viktiga område.
Tele2 har introducerat nya blockeringslistor från Project Arachnid, som
har utvecklats av den kanadensiska barnrättsorganisationen Canadian
Center for Child Protection. Project Arachnid använder innovativ teknik för
att identifiera material med sexuella övergrepp mot barn och skapar nya
blockeringslistor med detta material. Under året blockerade vi över 5 mil
-
joner försök att få åtkomst till material med sexuella övergrepp mot barn,
och över 1,2 miljoner av dessa blockeringslistor kom från Arachnid-listorna.
Detta är ett område där nya utmaningar ständigt uppstår. Ett nytt
område som orsakar växande problem är AI-genererat material med sexu
-
ella övergrepp mot barn. Tele2 och ECPAT undersöker hur vi tillsammans
kan förebygga och blockera åtkomst till denna typ av material.
Djupdykning:
Project Arachnid och blockering av material
innehållande sexuella övergrepp mot barn
Fakta kring blockering:
Blockeringslistorna blockerar på domän-
nivå. Om en internetanvändare försöker
komma åt en domän som ingår i blocke rings-
listorna, omdirigeras personen automatiskt
till en polissida som informerar dem om
att webbplatsen är blockerad, hur de kan
lämna tips till polisen om liknande material
online, och en guide om hur personer med
ett sexuellt intresse för barn kan söka hjälp.
Fakta om Project Arachnid:
Arachnid grundades 2017 av Canadian
Center for Child Protection. Projektet
kopplar samman automatiserade meto
-
der för upptäckt av material med sexuellt
utnyttjande av barn (CSAM) med ett team
av experter fn hela världen för att snabbt
skicka borttagningsnotiser till elektroniska
tjänsteleverantörer. Vid slutet av 2023
hade nästan 40 miljoner borttagnings-
notiser skickats.
Den nya AI-baserade tekniken har gjort det enklare för förövare att komma
i kontakt med barn, sprida sexuellt övergreppsmaterial och skapa nätverk med
syftet att sexuellt exploatera barn. Tele2s viktiga åtagande att arbeta med att
blockera åtkomst till detta material visar tydligt hur företag kan göra skillnad
och bidra till att stoppa sexuella övergrepp mot barn.
Anna Karin Hildingson Boqvist, Generalsekreterare ECPAT Sverige
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
51
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
51
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Partnerskap och branschsamarbete
För att säkerställa att vi har ämnesspecifik expertis som krävs för
att nå våra långsiktiga hållbarhetsmål har Tele2 ingått strategiska
partnerskap med ett antal utvalda organisationer och föreningar.
Dessa partnerskap är ett viktigt sätt för Tele2 att stödja de hållbara
utvecklingsmålen, särskilt mål 17 att främja och uppmuntra effektiva
partnerskap som bygger på partnerorganisationernas erfarenhet
och resurser.
Tele2 var med och grundade Reach for Change 2010 för att
stödja socialt entreprenörskap som ett medel för att tackla sam
-
hällsproblem som barn och ungdomar står inför. Andra partnerskap
inkluderar Civil Rights Defenders, ECPAT och Prins Carl Philips och
Prinsessan Sofias Stiftelse.
Genom att samarbeta som en bransch kan vi lära av varandra
och få den styrka vi behöver för att ta itu med några av de problem
som vår bransch står inför. Genom vår branschorganisation, GSM
Association (GSMA), kan Tele2 både bidra till och få tillgång till den
gemensamma globala expertisen inom vår bransch.
Under 2023 har Tele2 fortsatt att vara projektledare för GSMA-
projektet om cirkulär ekonomi för enheter. Projektet har utvecklat ett
cirkularitetsmål att ta tillbaka minst 30% av distribuerade mobilte
-
lefoner till 2030 som Tele2 och 11 andra teleoperatörer från Europa,
Afrika och Asien har åtagit sig att uppnå.
Genom vårt partnerskap med Prins Carl Philips och Prinsessan
Sofias Stiftelse har vi utökat kunskapsplattformen Lajka med inne
-
håll för föräldrar till de yngsta internetanvändarna. Genom partner-
skapet har vi även hjälpt föräldrar att stödja sina barn i spelvärlden,
inklusive ett gemensamt evenemang på spelmässan DreamHack.
Under året har Tele2 gått med i Exponential Roadmap Initiative.
Initiativet samlar företag från olika sektorer med det gemensamma
uppdraget att halvera utsläppen till 2030 och att nå nettnollutsläpp
före 2050.
Reach for Change
Reach for Change är en internationell ideell organisation
grundad i Sverige som stödjer lokala sociala entreprenörer
att utveckla innovativa lösningar som förbättrar livet för
barn och ungdomar.
The GSM Association
GSMA främjar den ledande roll som vår bransch kan spela
för att lösa några av de utmaningar som samhällen står inför
idag, från att minska utsläppen till att ta itu med frågor som
rör mänskliga rättigheter.
Prins Carl Philip och Prinsessan Sofias Stiftelse
Ett av stiftelsens verksamhetsområden är att skapa en
säkrare och mer empatisk vardag online för barn och
ungdomar. Den driver projekt och initiativ för att informera
och skapa medvetenhet om hur föräldrar och barn kan leva
säkrare liv online.
ECPAT Sverige
ECPAT Sverige är en barnrättsorganisation som arbetar för
att bekämpa sexuell exploatering och övergrepp mot barn
genom att sprida information och vidta åtgärder för att före
-
bygga att barn och ungdomar utsätts för sexuella övergrepp.
Civil Rights Defenders
Den internationella människorättsorganisationen med bas i
Sverige stödjer människorättsförsvarare som arbetar i några
av de mest förtryckande länderna. Tele2 tillhandahåller
anslutning till organisationens Natalia-project.
Exponential roadmap initiative
Med sin grund i vetenskap och främjandet av ”Koldioxidlagen
för att halvera utsläppen varje årtionde, visar Exponential
Roadmap Initiative riktningen för hur man bygger en starkare,
mer motståndskraftig och framtidssäkrad global ekonomi
samtidigt som man ökar mänskligt välstånd och hälsa.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
52
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Intressentdialog
Under året genomförde Tele2 en omfattande intressentdialog,
vilken samlade in inspel genom enkäter och intervjuer fn över 6
600 av våra viktigaste intressenter. Dessa inkluderade investerare,
anställda, kunder, styrelsen, leverantörer, icke-statliga organisatio
-
ner och ESG-analytiker. Intressenterna ombeddes att, enligt deras
preferenser, rangordna vikten av de mest betydande hållbarhets
-
frågorna för Tele2 och branschen. Mer information finns i Not S11.
Tre ämnen framstod som de mest betydelsefulla för intressenterna:
Förebygga distribution av material med sexuella övergrepp
mot barn
Skydda barn
Attrahera och behålla talang
Vi använde denna information, kombinerat med den genomförda
dubbla materialitetsanalysen, för att informera vår hållbarhetsstra
-
tegi som lanserades i början av 2024.
I vår dialog med intressenter genomförde vi även en undersökning
om vikten av att Tele2 har en stark hållbarhetsagenda. Anställda
svarade i genomsnitt 8,8, B2C-kunder 7,0 och B2B-kunder 7,0 av 10.
Tele2 strävar efter att genomföra en stor intressentdialog vart
3–4 år, beroende på interna faktorer, såsom våra framsteg på
hållbarhetsstrategins genomförande och externa faktorer såsom
nya makroekonomiska trender, lagstiftning eller teknologi. Utöver
detta genomför Tele2 kontinuerliga dialoger med sina viktigaste
intressenter.
En sammanfattning av de viktigaste ämnena för var och en av våra
viktigaste intressentgrupper finns nedan:
För mer information, klicka på länken för att gå till hållbarhetssektio
-
nen på vår webbplats.
Styrelsen Anställda Intressenter och investerare B2B-kunder B2C-kunder
Cirkulär ekonomi
Mångfald och inkludering
Vidta åtgärder mot
klimatförändringar
Citat: ”ESG ligger ledningsgruppen på
Tele2 nära om hjärtat.
Förebygga distributionen av
material med sexuella övergrepp
mot barn
Attrahera och behålla talang
Skydda barn
Citat: ”Tele2 arbetar aktivt för att vara
ledande inom hållbarhet. Det är en
naturlig del av vår verksamhet.
Mångfald och inkludering
Cirkulär ekonomi
Ansvarsfull leverantörskedja
Citat: ”Vårt fokus ligger på Planet &
People – Tele2 är inspirerande inom
dessa områden.
Cirkulär ekonomi
Affärsetik
Ansvarsfull leverantörskedja
Citat: ”Hållbarhet är ett samarbete,
vi vill gå hand i hand när det gäller
hållbarhet.
Förebygga distributionen av material
med sexuella övergrepp mot barn
Sekretess, integritet och digital etik
Skydda barn
Citat: ”Smart användning av material
för att minimera resursanvändning och
energiförbrukning som krävs för att
hålla material i cirkulära kretslopp.
Kontinuerliga dialoger med intressenter
För att säkerställa att vår starka hållbarhetsagenda möter
kraven fn våra intressenter, genomför Tele2 kontinuerliga
dialoger med våra intressenter
Från investerare ser vi ett starkt intresse för våra hållbar-
hetsinsatser. Under hela året håller vi möten och presen-
tationer för att hålla våra investerare uppdaterade om vår
prestation. Våra B2B-kunder ger oss input om våra hållbar
-
hetsinsatser både genom sin utvärdering av upphandlingar
som vi deltar i och genom regelbundet efterfrågade möten
där hållbarhetsfrågor diskuteras.
Vi håller våra anställda informerade om våra hållbarhetsin-
satser genom möten och vårt intranät. Vi samlar kontinuer-
ligt in input genom vår medarbetarundersökning och direkt
från våra anställda.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
53
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Tele2 finns till för att möjliggöra ett samhälle av obegränsade
möjligheter. Det inkluderar att möjliggöra ett hållbart samhälle.
Under 2023 utvecklade Tele2 en uppdatering av den tidigare
framgångsrika hållbarhetsstrategin som lanserades 2021. Syftet
med den uppdaterade strategin är att säkerställa att hållbarhet är
en integrerad del av vår kärnverksamhet och skapar gemensamt
rde för våra intressenter. Som ett företag med ett genomgående
hållbart tänk maximerar vi nya affärsmöjligheter med ett win-win-
win-perspektiv för oss, våra kunder och samhället i stort.
Vår uppdaterade hållbarhetsstrategi
Den uppdaterade strategin har identifierat fyra fokusområden för
Tele2 där vi kommer att fokusera våra insatser, eftersom vi är över
-
tygade om att vi kan differentiera oss från våra konkurrenter inom
dessa områden. Detta kommer att hjälpa oss att behålla våra nuva
-
rande kunder och vinna nya kunder, investerare och medarbetare.
Dessa fokusområden har identifierats genom en rigorös dialog med
intressenter och en materialitetsanalys, som är baserad på EU:s krav
på dubbel materialitetsanalys enligt CSRD.
Den uppdaterade strategin sätter nya ambitioner för 2026, och
nya aktiviteter kommer att utvecklas varje kalenderår för att närma
oss vår ambition för 2026. Samtliga fokusområdena har en vice
verkställande direktör och medlem i koncernledningsgruppen som
fokusområdesägare. De fyra fokusområdena i den uppdaterade
strategin presenteras i modellen nedan.
Även om talang är ett nyckelämne för Tele2, skapades inte ett
separat fokusområde för att attrahera och behålla talang i den upp
-
daterade hållbarhetsstrategin, utan inkluderades i våra ämnen för
arbetsmiljö och säkerhet samt mångfald och inkludering.
HÅLLBARHETS-
STRATEGI
Accelerera hållbarhet
genom teknik
Till 2026 kommer Tele2 att använda
innovativ teknik baserad på
uppkoppling för att erbjuda och sam-
utveckla lösningar med kunder och
partners som skapar värde för B2C/
B2B-kunder och hållbarhet, främja
digital etik och minska det digitala
utanförskapet.
Växa affären med mångfald,
rättvisa och inkludering
Till 2026 kommer Tele2 att ha ett
branschledande inkluderingsresultat, en
arbetsstyrka med ökande mångfald enligt
design och en könsbalans på 40/60 för
chefer.
Skydda barn i ett
uppkopplat samhälle
Till 2026 kommer Tele2 att ses som
marknadsledaren när det gäller att stärka
möjligheter för och skydda barn online
genom att utveckla verktyg genom
partnerskap, implementera nya tekniska
lösningar och driva beteendeföränd-
ringar för att hålla barn säkra online.
Främja cirkulär ekonomi
för att bekämpa
klimatförändringar
Till 2026 kommer Tele2 att fånga nya
affärsmöjligheter inom alla segment
genom att främja cirkulär ekonomi i sam-
hället och minska den negativa klimat-
påverkan genom hela vår värdekedja.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
54
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Genom FN:s globala mål för en hållbar utveckling (Sustainable Development Goals, SDG) har ett ramverk upprättats över de viktigaste samhällsfrågorna som vi kollektivt måste ta itu med
fram till år 2030. Med en ambition om att vara ledande inom hållbarhet har vi gjort en analys över vilka mål och delmål företaget ska rikta in sig på för att säkerställa att alla tre dimensioner
tas med: biosfära, sociala och ekonomiska aspekter. Förutom att stödja alla tre dimensioner fokuserar vi även på mål 17 – Genomförande och globalt partnerskap, eftersom detta mål är ett
mål alla företag bör arbeta med. Nedan ser du en presentation över vilka mål och delmål som Tele2 arbetar med samt en kort beskrivning av hur vi arbetar med att uppfylla dessa mål .
Arbetet med de globala målen för hållbar utveckling
Tele2 har en särskild antidiskrimine-
ringspolicy och främjar och övervakar
könsbalansen.
Tele2 har satt upp som mål att ha en köns-
balans i ledningsgrupp och chefsroller för
att säkerställa ett effektivt deltagande för
kvinnor och lika möjligheter till ledarskap.
Tele2 stöder aktivt samverkan i det civila
samhället för att främja en hållbar utveck-
ling. Tele2 är en av grundarna till, och har
ett långvarigt samarbete med, Reach for
Change. Andra partnerskap inkluderar
Civil Rights Defenders, ECPAT och Prins
Carl Philips och Prinsessan Sofias stiftelse.
Smarta byggnader, transporter och
städer, med hjälp av IoT-lösningar, kan
avsevärt minska städernas miljöpåver-
kan och skapa mer hållbara städer och
samhällen.
Tele2 bidrar till att öka resurseffekti-
viteten bland annat genom att åter-
använda och återvinna inlämnade
gamla telefoner och komponenter.
Mål 5 – Jämställdhet
Mål 8 – Anständiga arbetsvillkor och
ekonomisk tillväxt
Mål 9 – Hållbar industri,
innovationer och infrastruktur
Mål 11 – Hållbara städer och
samhällen
Mål 12 – Hållbar konsumtion och produktion
Mål 17 –Genomförande och
globalt partnerskap
Klimatfrågor och åtgärder behandlas i
Tele2s policyer och i planeringsproces-
sen genom att främja hållbara sätt att
bedriva verksamhet och därmed minska
utsläppen av växthusgaser samt beakta
klimatförändringarnas negativa effekter.
För att utrota våld och övergrepp mot
barn arbetar Tele2 aktivt med och är en av
medgrundarna till ECPATs Telekomkoalition.
Tele2 arbetar aktivt för att blockera åtkomst
till webbplatser som innehåller sexuellt
övergreppsmaterial på barn.
Tele2 främjar forskning inom innovativ
teknik baserad på uppkoppling, såsom IoT.
Detta kommer sannolikt att skapa både
socialt och miljömässigt värde för många
olika intressenter.
Tele2 främjar en mer hållbar förbrukning
och minskar användning av naturresurser.
Tele2 är fast beslutna om att minimera
mängden avfall som genereras i hela
värdekedjan.
Mål 13 – Bekämpa
klimatförändringarna
Mål 16 – Fredliga och
inkluderande samhällen
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
55
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Tele2s hållbarhetsinformation presenteras i två avsnitt. Det första avsnittet innehåller noter med information om relevanta upplysningar och väsentliga hållbarhetsfrågor för Tele2, inklusive redogörelse för
styrningen av dessa områden. Det andra avsnittet inkluderar innehållsförteckning enligt GRI, följt av EU:s taxonomideklaration, SASB-indexet och ramverket för SFDR, vilka antingen innehåller eller hänvisar
till information om de relevanta upplysningarna för Tele2.
Hållbarhetsnoter i sammandrag
NOT S1 OM HÅLLBARHETSREDOVISNINGEN
Denna hållbarhetsredovisning är upprättad i enlighet med Global Reporting Initiatives (GRI) standar-
der 2021 och i enlighet med Årsredovisningslagen. Hållbarhetsredovisningen omfattar sidorna 40-91.
Hållbarhetsredovisningen omfattar Tele2 AB och dess dotterbolag. Juridiska enheter är listade i moder
-
bolagets finansiella rapporter i Not 18. Rapporteringsperioden är från och med den 1 januari 2023 till och
med den 31 december 2023.
Den här redovisningen innehåller upplysningar som specifikt refererar till de mätetal som identifierats
för Tele2s sektor av Sustainability Accounting Standards Board (SASB). Den inkluderar en kartläggning
av befintlig rapportering mot relevanta SASB-mätetal där det är möjligt, samt relevant information där
det är nödvändigt.
Tele2s rapporteringsavgränsningar har definierats genom interaktioner med intressenter och
genom interna diskussioner med exempelvis den juridiska avdelningen där omfattningen av ansvar och
arbetsområden för varje enhet har granskats. Innehållet i den rapporterade informationen speglar de
sentliga hållbarhetsområden som definieras i koncernstrategin. Det har inte skett några betydande
förändringar i informationen beträffande hållbarhet.
Identifiering och hantering av väsentliga frågor
Hantering av hållbarhetsrisker är en del av hållbarhetskraven hos Tele2s största aktieägare. Därför
genomförs diskussioner och granskningar av väsentliga frågor med de största aktieägarna årligen.
Hållbarhetsrisker och möjligheter diskuteras regelbundet vid styrelsemöten. Hållbarhetsredovisningen
är godkänd av styrelsen.
Organisatoriska förändringar
Inga organisatoriska förändringar som påverkar Tele2s rapportering har skett under 2023.
Externa initiativ
Tele2 följer tillämpliga delar av följande: FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna, Internationella
arbetsorganisationens kärnkonventioner (ILO), OECD:s (Organisation for Economic Co-operation and
Development) riktlinjer för multinationella företag, FN:s Global Compact, FN:s vägledande principer för
företag och mänskliga rättigheter samt Barnrättsprinciperna.
llbarhetsinformation
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
56
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Externt bestyrkande
Deloitte har anlitats för att översiktligt granska hållbarhetsredovisningen i dess helhet, inklusive alla
relevanta upplysningar om GRI-standarder som presenteras i GRI-indexet och data över utsläpp av
xthusgaser. Den översiktliga granskningen av hela redovisningen är viktig för att säkerställa hög kvali
-
tet och transparens i Tele2s hållbarhetsarbete och hållbarhetsrelaterade upplysningar.
Se sidan 158 för Revisorns rapport över översiktlig granskning av hållbarhetsredovisning samt ytt
-
rande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Index över hållbarhetsrapport enligt Årsredovisningslagen
Tabellen nedan visar var årsredovisningslagens krav på hållbarhetsinformation redovisas i Tele2 Års- och
hållbarhetsredovisning 2023.
Område Upplysning Sidreferens
Allmänt Affärsmodell p. 11
Miljö Policy, styrning och miljöfrågor p. 66, 67, 69, 74
Risker och riskhantering beträffande miljöfrågor p. 25-27
Mål och resultat relaterade till miljöfrågor p. 49, 66–74
Sociala förhållanden
och personal
Policy, styrning och sociala frågor p. 59, 62, 63
Risker och riskhantering beträffande sociala frågor p. 25–27
Mål och resultat relaterade till sociala frågor p. 49, 59–64
Respekt för mänskliga
rättigheter
Policy, styrning och frågor rörande mänskliga rättigheter p. 64, 65
Risker och riskhantering beträffande mänskliga rättigheter p. 25–27
Mål och resultat relaterade till mänskliga rättigheter p. 49, 65
Antikorruption Policy, styrning och frågor rörande antikorruption p. 57, 58
Risker och riskhantering beträffande antikorruption p. 25–27
Mål och resultat relaterade till antikorruption p. 57, 58
Not S1 forts.
NOT S2 AFFÄRSETIK OCH REGELEFTERLEVNAD
Ämnesbeskrivning och väsentlighet
Som ett vinstdrivande bolag måste Tele2 gå med vinst för att förbli relevant. Tele2s vinster bidrar i sin
tur till samhället genom utbetalning av löner, skatter samt inköp av tjänster och produkter. Detta i sin tur
påverkar den ekonomiska aktiviteten, staten och samhället och bidrar till ekonomisk tillväxt.
Tele2 strävar efter att leverera produkter och tjänster av hög kvalitet och arbetet med att främja
ttvisa och etiska affärsmetoder är därför ett viktigt inslag i den dagliga verksamheten och en del av
Tele2s kärnvärden. Efterlevnad av lokala lagar och förordningar säkerställer investerarnas förtroende
för Tele2 som en pålitlig affärspartner. För att mildra risker och hantera vår påverkan tillämpar Tele2 en
Uppförandekod och en Uppförandekod för affärspartner som bygger på FN:s Global Compact. Den
omfattar arbetsrätt, antikorruption, miljö, föreningsfrihet och rätten till kollektiva förhandlingar, barnar
-
bete och tvångsarbete och andra grundläggande mänskliga rättigheter.
Ledning och styrning
Ekonomiskt resultat
För att hantera påverkan relaterad till det ekonomiska resultatet övervakas Tele2s löner och skatteinbe
-
talningar i verksamhetsländerna genom internrevision. Det ekonomiska resultatet rapporteras i Års- och
hållbarhetsredovisningen samt i kvartalsrapporter.
Uppförandekod
Tele2s krav är att sunda affärsmässiga metoder ska råda genom hela verksamheten och dagliga affären.
Tele2 begär att alla anställda och affärspartners skriver under och följer Tele2s uppförandekod och tole
-
rerar inte avvikelser. Sedan 2020 genomförs årligen en digital utbildning och ett förnyat undertecknande
av Uppförandekoden för att säkerställa att alla anställda förstår och följer dess innehåll och understryker
engagemanget för de affärsetiska principer som utgör grunden för hur Tele2 bedriver sin verksamhet.
Under den årliga utbildningen 2023 uppnådde Tele2 en fullständig genomförandegrad på 100% för
utbildningen och förnyat undertecknande bland anställda och konsulter i aktiv tjänst.
Antikorruption och konkurrensbegränsande beteende
Tele2 har etablerat ett gemensamt koncernövergripande förhållningssätt beträffande antikorrup
-
tion som är formaliserat i vår Antikorruptionspolicy och Standard för fri och rättvis konkurrens. Det
åligger varje funktion att omsätta detta i praktiken på respektive marknad. De juridiska avdelning
-
arna stöder organisationen i denna strävan. Konkurrensbegränsande beteende och antikorruption
ingår i utbildningen för vissa riskfunktioner (till exempel inköp och försäljning) och den årliga utbild
-
ningen inom Uppförandekoden för alla anställda. Varje lands organisation ansvarar för att tillhan-
dahålla relevant utbildning. Alla potentiella avvikelser eller incidenter rapporteras internt via Tele2s
incidentrapporteringssystem.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
57
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Efterlevnad av lagar och förordningar
För Tele2 är det viktigt att förbli följsamma med lokala lagar och förordningar i de länder där man verkar.
För att hantera sin påverkan har Tele2 etablerat ett gemensamt koncernövergripande förhållningssätt för
hur arbetet med efterlevnad ska hanteras. Ansvaret ligger hos varje funktion att säkerställa efterlevnad
i praktiken på varje marknad. De juridiska teamen stöder organisationen i dess arbete med efterlevnad.
De juridiska teamen tillämpar en öppen dörr-policy för anställda som söker råd om etiskt och lagligt
beteende.
Marknadsföring och märkning
Marknadskommunikation är en kärnaspekt av Tele2s interaktion med sin kundbas och därför identifierad
som en väsentlig fråga. Ansvaret för marknadsföring och försäljning ligger hos de lokala teamen efter
-
som lagstiftningen skiljer sig mellan länderna. För att hantera företagets påverkan granskar det juridiska
teamet marknadsföringsmaterial innan det publiceras för att säkerställa efterlevnad. Om incidenter
inträffar rapporteras de till ansvariga chefer. Etisk kommunikation ingår också i Tele2s uppförandekod.
Relevanta funktioner introduceras till kommunikations- och marknadsföringsriktlinjer, och i Sverige finns
det en utbildning för nyanställda om dessa riktlinjer.
Kunders hälsa och säkerhet
Tele2 strävar efter att tillhandahålla säkra produkter och tjänster till sina kunder som inte påverkar deras
hälsa negativt och Tele2 arbetar proaktivt för att identifiera och övervaka potentiella hälso- och säker
-
hetsfrågor relaterade till produkterna och tjänsterna. Tele2s nätverk avger elektromagnetiska fält och
för att hantera företagets påverkan är Tele2s nätverk utformade för att fungera väl enligt tillämpliga
bestämmelser och riktlinjer i de länder där Tele2 är verksamma. Tele2 mäter de radiovågor som sänds ut
i näten på begäran av fastighetsägare.
Rapportering av överträdelser
Tele2 har åtagit sig högsta möjliga standard för transparens, ärlighet och ansvarsskyldighet. Tele2s
visselblåsarpolicy säkerställer korrekta förfaranden, skydd för visselblåsare och tillgänglighet av rap
-
porteringskanaler vid oegentligheter. Anställda kan rapportera överträdelser av Tele2s policyer genom
Tele2s incidentrapporteringssystem och vända sig till sin chef med eventuella problem eller frågor.
Dessutom finns anonyma visselblåsarkanaler tillgängliga för både anställda och externa parter.
Not S2 forts.
De juridiska avdelningarna ska alltid vara tillgängliga för anställda som har frågor beträffande etiskt
och lagligt beteende. Processer finns på plats för att rapportera eller eskalera incidenter till relevanta
gruppfunktioner eller till de högsta styrande organen om det är motiverat. Medlemmar av ledningsgrup
-
pen och (revisionsutskottet för) styrelsen informeras ad hoc om pågående eller avslutade utredningar
när deras betydelse kräver detta. Under 2023 kommunicerades sex fall av visselblåsarincidenter till
revisionsutskottet, men inget av fallen var av kritisk betydelse. Dessutom får ledningsgruppen och revi
-
sionsutskottet regelbundna rapporter, minst kvartalsvis, om hur visselblåsning fungerar på Tele2.
Resultat och framsteg
Betydande fall av bristande efterlevnad av lagar och förordningar
Tele2 hade ett (2022: fyra) betydande fall av överträdelser av lagar och regler
1)
som inträffade 2023.
Genom användningen av marknadsföringsanalystjänsten Google Analytics anklagades Tele2 för över
-
trädelse av GDPR, vilket resulterade i en bot på 12 miljoner SEK. Beslutet har överklagats.
Bekräftade fall av korruption och vidtagna åtgärder
2)
Under året rapporterades inga fall av korruption, inga incidenter där anställda avskedades eller fick
disciplinära påföljder för korruption rapporterades och inga incidenter där avtal med affärspartners
avbröts eller inte förnyades på grund av överträdelser relaterade till korruption rapporterades, vare sig
under året eller föregående år. Vidare har det inte förekommit några offentliga rättsfall eller pågående
utredningar gällande korruption som riktats mot Tele2 eller dess anställda under året eller föregående år.
Rättsliga åtgärder för konkurrensbegränsande beteende, antitrust eller monopolitiska metoder
Inga rättsliga åtgärder (2022: noll) för konkurrensbegränsande beteende, antitrust eller monopolistiska
metoder har rapporterats under året.
Bristande efterlevnad beträffande marknadsföringskommunikation
Tele2 hade sju (2022: åtta) fall av överträdelser av lagar eller frivilliga koder gällande marknadsförings
-
kommunikation, inklusive annonsering, kampanjer och sponsorskap, under året. Tre (2022: tre) av dessa
incidenter resulterade i en varning och ingen (2022: en) av dessa incidenter resulterade i en bot.
Bristande efterlevnad beträffande produkters effekter på hälsa och säkerhet
Tele2 hade inga (2022: en) fall av överträdelser av lagar och koder gällande produkters hälsa och
säkerhet.
Inga negativa hälsoeffekter har identifierats i relation till exponering för elektromagnetiska fält från
basstationer för mobiltelefoni, trådlösa nätverk eller liknande sändare.
1)
Betydande fall fastställdes genom att utvärdera den faktiska eller potentiella negativa effekten baserat på dess grad (hur allvarlig
effekten är), omfattning (hur utbredd effekten är) och irreparabla karaktär (hur svårt det är att motverka eller gottgöra den skada som
uppkommit).
2)
Tele2 rapporterar inte om bedrägerier som drabbat företaget enligt denna indikator. Försök att lura telekombolag via deras tjänster är
vanliga och Tele2 har vidtagit lämpliga åtgärder för att motverka sådana förk. Att redovisa siffror rörande telekombedrägerier skulle
skapa en skev bild och avleda upprksamheten från mer väsentliga fall av korruption som kan inträffa.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
58
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
NOT S3 DATA ÖVER ANSTÄLLDA
Ämnesbeskrivning och väsentlighet
Med ambitionen att leverera den bästa servicen i branschen investerar Tele2 i välmående och utveckling
av sina anställda. Att attrahera och behålla begåvade medarbetare med varierad bakgrund är avgörande
för Tele2 för att kunna leverera på sin strategi och upprätthålla sin företagskultur.
Ledning och styrning
Tele2 genomför medarbetarundersökningar minst en gång årligen för att följa upp kring medarbetares
tillfredsställelse och välbefinnande, med syftet att skapa en givande arbetsplats. Ett särskilt fokus i dessa
undersökningar läggs på balans mellan arbete och fritid, upplevd inkludering och psykologisk trygghet,
tillfredsställelse på arbetet och inre och yttre drivkrafter. Resultaten jämförs mot benchmark-poäng från
andra företag för att förstå förändringar och trender. Kritiska förbättringspunkter kommuniceras till lokala
chefer som omvandlar dem till lokala handlingsplaner.
Mångfald är en integrerad del av Tele2s verksamhet och vår ståndpunkt beskrivs i Policyn för mång
-
falds och inkludering, liksom i Uppförandekoden. För att hantera företagets påverkan följs nyckeltal upp
beträffande jämställdhet på alla funktionsnivåer och ligger till grund för befordrings- och rekryterings
-
beslut. Tele2 är ett starkt engagerat bolag för jämställdhet i löner och genomför regelbundna analyser av
löneskillnader för att säkerställa jämställda löner för samma typ av position eller jobb.
Tele2s nolltolerans mot alla former av diskriminering kommuniceras frekvent, varje fall utvärderas
individuellt och lämpliga åtgärder vidtas. Tele2 uppmuntrar anställda att dela information med sin chef
eller den ansvariga funktionen inom HR/Säkerhet om eventuella fall av diskriminering som de har infor
-
mation om.
Utbildning och utvecklingsprogram
Tele2 är mycket engagerat i den fortsatta utvecklingen av sina anställda och erbjuder olika utbildnings-
och utvecklingsprogram för anställda och chefer inom områden som kundservice, försäljning, miljö och
dataskydd. Tele2s ambition är att alla anställda, inklusive ledande befattningshavare, ska ha utvecklings
-
planer och årliga utvecklingssamtal.
Tele2 uppmuntrar ett utvecklingstänk med relevant feedback och kontinuerlig utvecklingssamtal mellan
chefer och anställda, såväl som mellan kollegor. Detta tillvägagångssätt strävar efter att säkerställa att
alla anställda har tydliga och uppdaterade mål samt frekventa och meningsfulla samtal med sin chef
angående deras ambitioner, prestation och drivkrafter för engagemang. Tele2 tror på ”learning by doing”,
genom exponering för utmanande uppgifter tillsammans med bra coachning, samarbete och lärande
från andra.
Tele2 ställer höga krav på ledarskap över hela organisationen och erbjuder program för chefer för
kontinuerlig utveckling, inklusive teoretiska sessioner, gruppträning och individuell läsning. Programmen
ger chefer verktyg och inspiration för att översätta övergripande strategier och engagera sina team till
ännu bättre prestationer. För att exemplifiera är här några exempel från Tele2s verksamhet. I Sverige
erbjuder Tele2 rådgivning och psykologiska tjänster, omplaceringsstöd och avgångsvederlag som
överstiger lagliga krav för att stödja fortsatt anställningsbarhet vid oundvikliga nedskärningar. I Estland
erbjuder Tele2 intern coaching och psykologiska tjänster för alla anställda. HR erbjuder stöd vid uppsäg
-
ning och övergång, såsom coaching och tjänster för att hjälpa till med nästa karriärsteg.
För mer information om anställningsutveckling, prestanda och ersättning finns på sidorna 24, 92,
137-139 i Förvaltningsberättelsen i Års- och hållbarhetsredovisningen 2023.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
59
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Resultat och framsteg
Alla uppgifter om antal anställda är presenterade i head count per 2023-12-31.
Anställda
2023
Heltidsanställda Deltidsanställda
Kvinnor Män Kvinnor Män Totalt
Sverige 893 1 846 56 54 2 849
Litauen 478 243 38 4 763
Lettland 278 218 0 0 496
Estland 225 117 26 7 375
Nederländerna 0 2 0 0 2
Totalt 1 874 2 426 120 65 4 485
2023
Fast anställda Tillfälligt anställda
Kvinnor Män Kvinnor Män Totalt
Sverige 905 1 862 44 38 2 849
Litauen 479 215 37 32 763
Lettland 263 215 15 3 496
Estland 244 118 7 6 375
Nederländerna 0 2 0 0 2
Totalt 1 891 2 412 103 79 4 485
Arbetstagare som inte är anställda
2023 2022
Sverige 4 870 4 101
Litauen 261 237
Lettland 470 378
Estland 87 68
Totalt 5 688 4 784
Arbetstagare som inte är anställda presenteras som antal personer vid slutet av 2023. Arbetstagare
inkluderar konsulter och servicepersonal, där systemutvecklare, nätverksingenjörer, tekniker, kundtjänst
och experter inom finansiella system utgör majoriteten av alla icke-anställda arbetstagare. Konsulter
anlitas antingen för att fylla kompetensgap eller för kapacitetsbehov under en begränsad tidsperiod.
Servicepersonal är externa resurser för utkontrakterade arbetsuppgifter och utför arbete som har spe
-
cificerats i ett serviceavtal mellan Tele2 och leverantören.
Nyanställda och personalomsättning
2023
Kvinnor Män Totalt
<30 30-50 >50 Totalt kvinnor <30 30-50 >50 Totalt män
Nyanställda
Sverige 90 80 7 177 94 86 17 197 374
Litauen 93 70 0 163 78 32 1 111 274
Lettland 91 32 0 123 46 20 1 67 190
Estland 49 16 1 66 21 7 1 29 95
Nederländerna 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Totalt nyanställda 323 198 8 529 239 145 20 404 933
Anställda som slutat
Sverige 69 48 14 131 76 78 29 183 314
Litauen 87 98 1 186 66 26 0 92 278
Lettland 74 47 1 122 33 16 1 50 172
Estland 36 34 5 75 17 9 3 29 104
Nederländerna 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Totalt ansllda som slutat 266 227 21 514 192 129 33 354 868
Personalomsättning
Sverige 33% 9% 8% 14% 27% 7% 5% 10% 11%
Litauen 50% 28% 9% 35% 64% 20% 0% 39% 36%
Lettland 75% 28% 8% 44% 51% 12% 12% 24% 35%
Estland 42% 22% 29% 29% 40% 13% 19% 23% 23%
Nederländerna 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
Totalt personalomsättning 47% 19% 10% 26% 39% 9% 6% 14% 19%
Personalomsättning definieras som antal anställda som slutat dividerat med genomsnittligt antal
anställda under rapporteringsåret, utgående från start- och slutdatum för rapporteringsåret.
Omsättningen i Baltikum är sannolikt relaterat till interna butiker och kundtjänst, vilka kan ha högre
omsättningsgrad av personal.
Not S3 forts.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
60
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Totalt antal anställda och kollektivavtal
I Sverige omfattas alla anställda, förutom medlemmar ledningsgruppen anställda i Tele2 AB, av kol-
lektivavtal, vilket resulterar i att 2 840 anställda omfattas. Täckningsgraden ligger på en nivå av 99,7% för
Sverige och 63,3% för hela koncernen. För Tele2s övriga verksamhetsländer bestäms arbetsförhållanden
och anställningsvillkor enligt lokala arbetslagar. Tele2 har en positiv syn på kollektivavtal och stödjer
tten för alla anställda att bilda fackföreningar och teckna kollektivavtal.
Icke-diskriminering
Inga fall av diskriminering rapporterades under 2023 (2022: noll).
Mångfald bland anställda
Kvarvarande verksamheter 2023
Kvinnor Män
Total <30 30-50 >50 Totalt
kvinnor
<30 30-50 >50 Totalt
män
Sverige 2 849 198 569 182 949 266 1 084 550 1 900
Litauen 763 164 341 11 516 102 136 9 247
Lettland 496 100 166 12 278 66 142 10 218
Estland 375 86 149 16 251 41 68 15 124
Nederländerna 2 - - - - - - 2 2
Totalt 4 485 548 1 225 221 1 994 475 1 430 586 2 491
Se Not 31 under finansiella rapporter för ytterligare information om könsfördelningen bland styrelse-
medlemmar och ledningsgrupper i aktiva koncernbolag.
Löneskillnader beträffande kön
Den senaste analysen av löneskillnader mellan män och kvinnor genomfördes för Sverige den
sista december 2023 och presenteras i tabellen nedan. Analysen bygger på lagkravet från
Jämställdhetsombudsmannen i Sverige och genomförs i samarbete med lokala fackliga företrädare och
en extern leverantör. Analysen inkluderar grundlön, exklusive rörlig lön såsom kortsiktiga incitament
eller provisioner. Ledningsgruppen anställd iTele2 AB är exkluderat. Löneskillnaderna beror främst på
ojämn könsfördelning inom seniora roller snarare än ojämställda löner på grund av kön för samma typ av
roll eller jobb. Detta är något Tele2 aktivt arbetar med som en del av mångfaldsarbetet för att ytterligare
uppnå en könsbalanserad arbetsstyrka. Siffrorna nedan är baserade på data från Tele2 Sverige, eftersom
data fn andra marknader inte är tillgänglig.
Per 2023-12-31
Medarbetarkategorier, Tele2 Sverige
Kvot
)
Genomsnittlig löneskillnad
mellan könen
Anställda inomTele2s butiker och kundtjänst 99% -1% kvar till jämställd lön
Alla andra anställda 92% -8% kvar till jämställd lön
Chefer
2)
98% -2% kvar till jämställd lön
Seniora chefer
3)
99% -1% kvar till jämställd lön
1)
Genomsnittlig lön kvinnor / Genomsnittlig lön män.
2)
Siffrorna inkluderar teamledare och juniora avdelningschefer.
3)
Siffrorna inkluderar seniora avdelningschefer, divisionschefer och chefer med funktionellt ansvar för en hel funktion.
Genomsnittliga antal utbildningstimmar per anställd och chef
Hours of training 2023 2022
Totalt Genomsnitt per per-
son (timmar)
Totalt Genomsnitt per
anställd (timmar)
Anställda 61 737 15,7 23 764 5,4
Chefer 10 427 19,2 - -
2023 är första året som utbildningstimmar rapporteras separat för anställda och chefer, och därför finns
det ingen jämförbar data tillgänglig för 2022. År 2023 har omfattningen av utbildningar utökats för att
inkludera inte bara koncernomfattande utbildningar, utan också specialiserade utbildningar på alla
marknader. Genomsnittliga timmar per person baseras på 3 943 anställda och 542 chefer år 2023, och
4 438 anställda och chefer år 2022.
Not S3 forts.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
61
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
NOT S4 ARBETSMILJÖ
Ämnesbeskrivning och väsentlighet
Tele2 strävar efter att erbjuda sina anställda en säker och hälsosam arbetsmiljö där de kan utveckla
sina långsiktiga ambitioner. För att hantera påverkan har Tele2 riktlinjer och processer på plats för att
säkerställa tillgång till hälsovård och för att förebygga olyckor. Tele2s tillvägagångssätt för hälsa och
säkerhet anpassas till den lokala lagstiftningen i varje land där man är verksam. Som det anges i Tele2s
Uppförandekod för affärspartner förväntar sig Tele2 att affärspartners tar ett liknande ansvar för hälsa
och säkerhet för de anställda inom deras organisationer, inklusive arbetstagare som arbetar på uppdrag
av Tele2.
Ledning och styrning
Tele2 arbetar systematiskt, genom interna och externa åtaganden, för att identifiera arbetsrelaterade
risker och risker för allvarliga skador genom att undersöka, implementera och följa upp arbetsmiljön och
förbättringar. Processerna för riskbedömning genomförs enligt lokal lagstiftning om arbetsmiljö och
arbetsmiljö. I Sverige görs detta arbete i samarbete med de fackföreningar som är knutna till företaget.
I Litauen övervakas och utvecklas hälso- och säkerhetskraven genom en tredjepartsorganisation. I
Estland har arbetsgivare en laglig skyldighet att ordna en läkarundersökning för en anställd vars hälsa
kan påverkas till följd av identifierade risker i arbetsmiljön. En sådan undersökning görs för varje anställd
och upprepas minst vart tredje år.
Det finns många exempel på hur Tele2 minimerar risk för faror: ett halt golv hanteras genom att lägga
en matta på golvet, en tung dörr hanteras genom att installera en dörröppnare, tunga lyft och arbete på
hög höjd är inte tillåtet utan lämpliga verktyg och säkerhetsutrustning. Om några arbetsrelaterade ska
-
dor skulle inträffa görs en rapport genom Tele2s incidentsrapporteringssystem eller en extern partner,
som sedan följs upp av Facility-avdelningen för att förhindra framtida skador. Cheferna är utbildade i hur
man skriver dessa rapporter. Anställda rapporterar eventuella arbetsrelaterade skador till sin direkta chef
och/eller HR och skyddsombud. Tele2s anställda kan också rapportera händelser via Tele2s incidents
-
rapporteringssystem eller genom Tele2s visselblåsarkanaler för att rapportera anonymt.
För att minimera påverkan från hälso- och säkerhetsrisker som identifierats på arbetsplatsen får alla
anställda utbildning i arbetsmiljöfrågor under betald arbetstid. Anställda får också nödvändiga instruk
-
tioner, säkerhetsutrustning och utbildning beroende på deras position för att säkerställa att allt arbete
kan utföras säkert i enlighet med lokal arbetsmiljölagstiftning.
I Sverige och Estland har Tele2 arbetsmiljöutskott där bland annat skyddsombud ingår, i linje med lokal
lagstiftning. Regelbundna möten hålls med utskotten för att diskutera och följa upp alla arbetsrelaterade
incidenter och arbetsmiljöförhållanden.
Utöver kraven i Uppförandekoden för affärspartners hanterar Tele2 arbetsmiljön för underleverantö
-
rer i enlighet med lokal lagstiftning.
Främjande av anställdas hälsa och rehabilitering
I Sverige följer Tele2 upp frånvaro bland anställda och erbjuder rehabiliteringsplaner för anställda
som har varit långvarigt sjuka med stöd av externa experter. Anställda har ett försäkringsprogram som
täcker rehabilitering och förebyggande vård från specialister. Tele2 respekterar anställdas integritet
och konfidentialitet av personlig och medicinsk information. Det finns också policys på plats för att
stödja anställda med att behandla och förebygga skador. Tele2 tillämpar självutvärderingschecklistor för
både chefer och anställda för att säkerställa att alla lagkrav uppfylls och att anställda är nöjda med sin
arbetsmiljö. Dessa checklistor uppdateras regelbundet.
I Estland, Lettland och Litauen erbjuds anställda ytterligare sjukförsäkring, inklusive öppenvård.
Resultat och framsteg
Arbetsmiljösystem
Alla anställda på Tele2 (2023: 4 485 anställda) omfattas av ett arbetsmiljösystem som inkluderar den
psykosociala och fysiska arbetsmiljön. 301 arbetstagare som inte är anställda i Sverige, 2 i Lettland och
2 i Litauen, omfattas av ett arbetsmiljösystem. Dessa inkluderar konsulter som omfattas av systemet för
arbetsmiljö och säkerhet genom det arbete de utför för Tele2. På huvudkontoret i Kista, Sverige, omfattar
arbetsmiljösystemet för den fysiska arbetsmiljön också alla personer som besöker eller är belägna på
kontoret, såsom konsulter.
Skador
Sex (2022: två) arbetsrelaterade skador rapporterades under 2023, ingen av vilka har orsakat eller
bidragit till allvarliga skador. Typerna av skador som rapporterats relaterar till olyckor som inträffade på
arbetet, men inte relaterade till anställdas utförande av arbete eller till identifierade arbetsrelaterade
faror. Skadefrekvensen per 200 000 arbetade timmar var 0,18. Ingen jämförbar data är tillgänglig för
2022 eftersom detta är det första året som rapporteras om skadefrekvens.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
62
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
NOT S5 ANSVARSFULL LEVERANTÖRSSTYRNING
Ämnesbeskrivning och väsentlighet
För att upprätthålla samma normer i hela värdekedjan vill Tele2 säkerställa samma djupa förståelse och
engagemang för miljö- och samhällsfrågor bland sina leverantörer och samarbetspartner som i sin
egen verksamhet. Därför ställer Tele2 hållbarhetskrav både i samband med val av leverantör och i sina
leverantörsavtal.
För att minska riskerna relaterade till mänskliga rättigheter, arbetsförhållanden och miljö i leverans
-
kedjan kräver Tele2 att deras större affärspartner undertecknar Tele2s Uppförandekod för affärspartner.
För de som inte kan göra det finns en undantagsprocess där Tele2 utvärderar att affärspartnerns uppfö
-
randekod är i linje med Tele2s krav. På så vis inkluderas bland annat klausuler om mänskliga rättigheter,
arbetsrätt, antikorruption och miljö i de flesta avtal som Tele2 upprättar med sina affärspartner.
Ledning och styrning
Tele2s leverantörer
De flesta av Tele2s största leverantörer, baserat på utgifter, är producenter av insatsmaterial eller produk
-
ter såsom telefoner, basstationer, SIM-kort, byggföretag som gör telekommaster, plattformar för nät- och
IT-systemlösningar och tjänsteleverantörer inom områden såsom kundtjänst och media. Leverantörer
eller affärspartner (som Tele2 kallar dem) kan även utgöras av bland annat konsulter, revisorer, M&A-
rådgivare eller juridiska rådgivare. Andra telekomleverantörer är leverantörer av grossisttjänster för
samtrafik och roamingtjänster, nödvändiga för tillhandahållandet av våra tjänster på eller till andra nät
-
verk. Leverantörer kontrakteras antingen genom den centrala inköpsavdelningen, inköpsavdelningen i
landet eller direkt av olika företagsparter på central nivå eller landsnivå. Den centrala inköpsavdelningen
bistår även den svenska verksamheten.
Tele2s leverantörsbas består av flera tusen leverantörer. Det kan ske förändringar från år till år när
kontrakten löper ut och nya avtal tecknas med potentiella leverantörer. Dessa förändringar har dock inte
varit betydande under året.
Ansvarsfullt företagande och hållbar upphandling
Det finns en potentiell social och miljömässig påverkan i hela Tele2s värdekedja som beskrivs i Tele2s
Uppförandekod för affärspartner, Policy för mänskliga rättigheter samt Miljöpolicy. Där beskrivs även hur
detta hanteras samt tillgängliga mekanismer för rapportering av missförhållanden.
År 2023 hade leverantörer som representerade över 90 procent av de adresserbara utgif
-
terna
1)
undertecknat Uppförandekoden för affärspartner eller motsvarande. Vid överträdelser av
Uppförandekoden för affärspartner genomför Tele2 i första hand samtal med dessa affärspartner
för att upprätta åtgärdsplaner. Om detta inte leder till önskade förändringar har Tele2 rätt att avsluta
affärsförhållandet med den specifika affärspartnern. Tele2 har också en policy för konfliktmineraler för
att sätta fokus på en av leverantörernas viktigaste frågor.
Social och miljömässig leverantörsbedömning
Tele2s ramverk för hållbar upphandling definierar rutiner för att upphandla nya affärspartners och hur
Tele2 följer upp strategiska och kritiska leverantörer. Dessa rutiner inkluderar hållbarhet som en del av
förfrågningsunderlaget i anbudsprocessen, användningen av EcoVadis Business Sustainability Ratings,
en årlig riskbedömning och en process för att välja leverantörer för inspektioner på plats. Under 2023
granskades 90% av nya leverantörer, baserat på addresserbara utgifter
1)
, med hjälp av sociala och mil-
jömässiga kriterier. Tele2s leverantörer på EcoVadis-plattformen täckte cirka 46% av de adresserbara
utgifterna
1)
under 2023. Varje år genomförs en riskbedömning av den totala leverantörsbasen, och
följande kriterier beaktas för urval av leverantörer för inspektioner på plats: 1) leverantörernas poäng
på EcoVadis-plattformen 2) leverantörer fn olika högriskkategorier 3) leverantörer med stark expo
-
nering mot länder med stora hållbarhetsrisker 4) topp 20 leverantörer (baserat på utgifter). Baserat på
dessa 4 kriterier kommer 5 leverantörer att utses för inspektioner följande år. Inspektioner arrangeras
av hållbarhetsavdelningen och fokuserar på leverantörernas efterlevnad av Tele2s Uppförandekod för
affärspartner och Tele2s krav som ställs på deras leveranskedja.
1)
Addresserbara utgifter definieras som de totala utgifterna för koncernens inköpsfunktion.
Resultat och framsteg
Riskbedömning och granskningar
Leverantörsgranskning 2023
Totalt antal leverantörer vars sociala och miljömässiga påverkan bemts via EcoVadis
2)
82
Antal inspektioner av leverantörer på plats 5
Antal leverantörer där sociala eller miljömässiga avvikelser identifierats 5
Procentandel leverantörer som granskats där avvikelser identifierats och resulterat i en
handlingsplan för korrigerande åtgärder 100%
Procentandel leverantörer som granskats där avvikelser identifierats och resulterat i att
affärsrelationen avslutades 0
2)
Tele2 använder EcoVadis Business Sustainability Ratings för att granska och övervaka affärspartner.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
63
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Inspektioner på plats
I riskbedömningen 2023 identifierades fem leverantörer för inspektioner på plats. Samtliga fem plane
-
rade inspektioner genomfördes under 2023.
Den första inspektionen genomfördes hos en leverantör med produktion i Kina, identifierad som
verksam inom en högriskindustri (teknisk hårdvara) och med verksamhet i högriskländer. Bristande
överensstämmelse med kraven identifierades genom revisionen och resulterade i en handlingsplan för
korrigerande åtgärder som kommer att följas upp.
Den andra inspektionen genomfördes hos en leverantör med produktion i Kina, identifierad som
verksam inom en högriskindustri (teknik hårdvara) och med verksamhet i högriskländer. Bristande
överensstämmelse med kraven identifierades genom revisionen och resulterade i en handlingsplan för
korrigerande åtgärder som kommer att följas upp.
Den tredje inspektionen genomfördes hos en leverantör i Indien, med verksamhet i högriskländer.
Bristande överensstämmelse med kraven identifierades genom revisionen och resulterade i en hand
-
lingsplan för korrigerande åtgärder som kommer att följas upp.
Den fjärde inspektionen genomfördes hos en leverantör i Sverige, identifierad som verksam inom en
högriskindustri (fastigheter). Bristande överensstämmelse med kraven identifierades genom revisionen
och resulterade i en handlingsplan för korrigerande åtgärder som kommer att följas upp.
Den femte inspektionen genomfördes hos en leverantör i Sverige som tillhandahåller konsulttjänster.
Bristande överensstämmelse med kraven identifierades genom revisionen och resulterade i en hand
-
lingsplan för korrigerande åtgärder som kommer att följas upp.
Tele2 har för avsikt att publicera alla revisionsrapporter på Tele2.com.
NOT S6 MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER
Ämnesbeskrivning och väsentlighet
Tele2 strävar efter att bedriva sin verksamhet med högsta möjliga etiska standard och samtidigt efterleva
lokala lagar och förordningar samt respektera mänskliga rättigheter. Tele2s olika marknader skiljer sig
alla åt i detta avseende.
Tele2 anser att alla människor har rätt till grundläggande mänskliga rättigheter och erkänner sitt
ansvar att respektera och stödja mänskliga rättigheter i all sin affärsverksamhet, inklusive i leveransked
-
jan och i de samhällen där Tele2 bedriver sin verksamhet. Detta innebär att Tele2 undviker att orsaka eller
bidra till en negativ påverkan på de mänskliga rättigheterna genom sin affärsverksamhet och genom
de aktiviteter som Tele2 är direkt kopplade till via en affärsrelation. Policyn för mänskliga rättigheter
understryker Tele2s åtaganden inom mänskliga rättigheter.
Ledning och styrning
För att minska risker använder Tele2 två uppförandekoder baderade på FN:s Global Compact. Den
ena tillämplig på den egna verksamheten och den andra en uppförandekod för Tele2s affärspartner.
Dessa omfattar arbetsrätt, antikorruption, miljö, föreningsfrihet och kollektiva förhandlingar, barnarbete
och tvångsarbete, samt andra grundläggande mänskliga rättigheter. Uppförandekoden uppdaterades
senast i maj 2023 och Uppförandekoden för affärspartner uppdaterades senast i juni 2021.
Rättvisa arbetsförhållanden
Alla anställda hos Tele2 och dess affärspartners har rätt till grundläggande mänskliga rättigheter som ska
vara kända, förstådda, respekterade och tillämpas lika. Ingen ska vara föremål för kroppslig bestraffning,
fysiska, sexuella, psykologiska eller verbala trakasserier eller övergrepp. Tvångsarbete eller slavarbete är
strikt förbjudet. Anställda ska inte tvingas lämna depositioner eller identitetshandlingar som villkor för
anställning. Anställda ska inte tvingas arbeta fler timmar än vad som utgör gränsen för ordinarie arbetstid
och övertid enligt lagarna i det land där de är anställda. Övertidsarbete ska minst ersättas i enlighet med
den lokala lagstiftningen. Alla anställda ska ha anställningsavtal som specificerar anställningsvillkoren.
Barn under den lägsta arbetsåldern som fastställts enligt lokal lag eller som är 15 år, vilket som är högst,
får inte användas som en del av arbetskraften. Anställda under 18 år ska inte engageras i farligt eller tungt
arbete eller nattarbete. Anställdas rättigheter föreningsfrihet och kollektiva förhandlingar, i enlighet med
lagstiftningen i det land där de är anställda, ska erkännas och respekteras.
Not S5 forts.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
64
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Skydd av barns rättigheter
Att skydda barn är en hög prioritet för Tele2 och ett av de fyra fokusområdena inom hållbarhetsstrategin.
För att stödja skyddet av barns rättigheter ger Tele2 vägledning till sina anställda angående skydd av
barn. Skyddet av barns rättigheter inkluderas i Tele2s Uppförandekod och Uppförandekod för affärspart
-
ner. Affärspartners förväntas följa samma standarder när det gäller det arbete de utför för Tele2.
Tele2 tar även ansvar genom kontinuerlig blockering av försök att komma åt webbsidor som har
klassificerats som innehållande material med sexuella övergrepp mot barn, både för sina kunder och som
upptäckts på enheter som annds av Tele2s anställda. Detta görs i alla verksamhetsländer och baseras
på listor från Interpol, svenska polisen och Project Arachnid.
Kundintegritet
Tele2 åtar sig att skydda och respektera kundernas rätt till integritet och yttrandefrihet, vilka alla styrs av
Tele2s Uppförandekod och följer tillämpliga lagar och förordningar på dessa områden. Tele2 behandlar
inte kundernas personuppgifter annat än enligt tillämplig lagstiftning eller med kundernas uttryckliga
samtycke. Tele2 granskar förfrågningar från relevanta myndigheter vid varje tillfälle för att säkerställa
överensstämmelse med gällande lagstiftning, samt deltar fullt ut i remissförfaranden från myndigheterna
angående ny eller uppdaterad lagstiftning som påverkar yttrandefrihet och legitimitet. Mer information
om hantering av informationssäkerhet och integritet finns i Not S11.
Resultat och framsteg
Som en del av processen för due diligence för mänskliga rättigheter (HRDD) och för att säkerställa
efterlevnaden av EU:s taxonomiförordning om minimiskyddsåtgärder genomförde Tele2 en konse
-
kvensbedömning av mänskliga rättigheter (HRIA) under 2022 för att identifiera faktiska och potentiella
negativa effekter på mänskliga rättigheter som Tele2 kan vara involverad i. Följaktligen identifierades sex
framträdande områden för påverkan på mänskliga rättigheter, vilka var rätt till privatliv, yttrandefrihet,
icke-diskriminering, barns rättigheter, arbetstagares rättigheter och tvångsarbete. Följaktligen intensi
-
fierade Tele2 sitt arbete inom mänskliga rättigheter genom att genomföra en konsekvensbedömning av
barns rättigheter (CRIA) under 2023. Målet var att identifiera faktiska och potentiella negativa effekter på
barns rättigheter som Tele2 kan vara involverad i genom sina affärsverksamheter, sina partnerskap och
över hela sin värdekedja. Den kompletterar befintliga förfaranden som omfattar mänskliga rättigheter,
såsom Tele2s processer för värdekedjan och visselblåsareförfarande. Konsekvensbedömningen genom
-
fördes i enlighet med UNICEF:s självbedömningsverktyg för barnrättseffekter för mobila operatörer
(MO-CRIA), ett verktyg skapat för företag inom telekombranschen för att förstå deras påverkan på barn
i deras verksamhet. Baserat på MO-CRIA, benchmarking, branschanalys och dialog med intressenter
identifierades sex huvudsakliga områden för barnrättseffekter för Tele2:
Barns säkerhet online
Digital inkludering
Arbetsvillkor
Leverantörer och affärsrelationer
Marknadsföring och reklam
Produktsäkerhet
Tele2 erbjuder sin anställda utbildning i frågor som rör mänskliga rättigheter genom den årliga utbild
-
ningen i Uppförandekoden, vilket ger Tele2 möjlighet att uppfylla nya förväntningar på mänskliga rät-
tigheter och mildra och hantera negativ påverkan på mänskliga rättigheter som identifierats i dess
processer. Under 2024 kommer Tele2 att stärka HRDD-processen genom att agera på negativ påver
-
kan på mänskliga rättigheter, mäta och följa upp åtgärder, vid behov avhjälpa brister och fortsätta att
kommunicera om mänskliga rättigheter i de årliga hållbarhetsrapporterna. För att säkerställa att Tele2
kontinuerligt identifierar och hanterar faktisk och potentiell negativ påverkan på mänskliga rättigheter,
kommer ytterligare hänsyn till mänskliga rättigheter också att införlivas i befintliga företagsprocesser
och komplettera HRIA med ytterligare delar av Tele2s verksamhet och värdekedja. Tele2 kommer att
granska konsekvensbedömningar avseende mänskliga rättigheter på årlig basis.
Blockering av material innehållande sexuella övergrepp mot barn
2023 2022
Antalet blockerade förk att komma åt material med sexuella övergrepp mot barn 5 120 879 2 569 602
Project Arachnid, i kombination med uppdaterade blocklistor från Interpol och svenska polisen, har
resulterat i en ökning med 99% av blockerade försök att komma åt sexuellt övergreppsmaterial på barn
under 2023 jämfört med 2022.
Not S6 forts.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
65
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
NOT S7 AVFALL OCH VATTEN
Ämnesbeskrivning och väsentlighet
Att skapa en mer cirkulär ekonomi är en av de viktigaste frågorna för Tele2s intressenter och ett av de fyra
fokusområdena i hållbarhetsstrategin. Att skapa ett kretslopp för material- och produktionsflöden både
förlänger livslängden och upprätthåller värdet på material och produkter i Tele2s värdekedja.
Risker kopplade till vattenstress eller förlust av vattenresurser är ämnen som blir allt mer aktuella,
där företag måste identifiera och hantera sin roll i frågan. Även om nuvarande påverkan på vattenre
-
surser från Tele2s verksamhet är liten är det viktigt att mäta och följa vattenanvändning och klimatre-
laterade risker för att begränsa potentiella skador på lokala ekosystem och effekter på samhällskritisk
nätverksinfrastruktur.
Ledning och styrning
Material och avfall
Tele2 arbetar kontinuerligt med att hitta nya sätt att öka produktåtertag och minska avfallet i hela sin
värdekedja. Sedan 2021 övervakar Tele2 det avfall som genereras av verksamheten baserat på bortskaff
-
ningsmetod, för att kartlägga de största avfallskällorna och identifiera potentiella förbättringar.
Vatten och avloppsvatten
Vattenstress och tillgång till rent vatten är ett växande globalt problem. Genom vattenanvändningen
i sin verksamhet är informations- och teknikbranschen en del av problemet, men kan också vara en
del av lösningen. Internet of Things och smart teknik skapar möjligheter att hantera och övervaka vat
-
tenförsörjningen och öka vatteneffektiviteten för att minska de negativa effekterna på bland annat
ekosystem och klimat.
Under 2021 gjordes en vattenriskanalys med hjälp av WWF:s vattenriskfilter för Tele2s kontor och
datacenter i Sverige för att identifiera faktiska och potentiella vattenrisker. Resultaten indikerade låg risk
generellt på alla bedömda anläggningar.
Vattenuttag och vattenutsläpp i Tele2s verksamhet kommer från och går till tredjeparts vattendistribu
-
törer (dvs. kommunala vattenlösningar). För Tele2 finns påverkan och beroenden från vattenuttag främst
inom leveranskedjan snarare än i den egna verksamheten, medan påverkan på vattenuttag fortfarande
indikerar en potentiell risk för Tele2 i form av produktbrist eller längre leveranstider. Sedan 2021 mäter
Tele2 vattenförbrukningen från verksamheten som ett första steg mot att identifiera potentiella åtgärder
för att minska vattenanvändningen och begränsa den negativa påverkan på vattenkritiska platser. Tele2
har åtagit sig att årligen övervaka och rapportera vattenanvändningen på kontor och datacenter samt
att fastställa ett mål för vattenförbrukningen i Tele2s egen verksamhet när tillräckligt med data finns
tillgängliga.
Resultat och framsteg
Avfall genererat på operativa enheter enligt bortskaffningsmetod
1) 2)
Ton 2023 2022
Konsument Nätverk Anläggning Totalt Konsument Nätverk Anläggning Totalt
Farligt avfall
för återanvändning 100,0 0,4 - 100,4 73,0 0,8 - 73,8
för återvinning 2,7 257,7 7,1 267,5 1,9 197,9 8,2 208,0
för förbränning - 52,1 - 52,1 - 32,8 - 32,8
skickat till deponi - 17,0 - 17,0 0,2 18,4 - 18,6
Totalt farligt avfall 102,7 327,2 7,1 437,0 75,1 249,9 8,2 333,2
Icke-farligt avfall
för återanvändning 1,5 12,4 0,3 14,2 10,0 1,2 - 11,3
för återvinning 50,0 571,1 32,5 653,6 58,8 423,5 30,3 512,6
för förbränning - 191,0 14,4 205,4 - 95,0 5,7 100,6
skickat till deponi 1,5 5,2 - 6,7 0,8 7,8 - 8,7
Totalt icke-farligt avfall 53,0 779,7 47,2 879,9 69,6 527,5 36,0 633,2
Total mängd avfall 155,7 1 106,9 54,3 1 316,9 144,7 777,4 44,2 966,4
1)
Konsument inkluderar återtaget elektroniskt avfall, Nätverk inkluderar avfall från byggnation och underhåll av det mobila nätverket,
Anläggning inkluderar avfall från kontor.
2)
Bekningar är baserade på data från avfallsleverantörer och deras klassificering av farligt och icke-farligt avfall. I de fall då informa-
tion om avfall saknas har data extrapolerats från känd avfallsdata.
Genererat avfall ökade totalt med 36% 2023 jämfört med 2022. Detta beror främst på ökat avfall från
byggnation och underhåll av nätverk på alla marknader. Förbättrad datatillgänglighet för ytterligare kon
-
sument- och nätverksavfall i Sverige resulterade i ökade konsumtionsnivåer, vilket också har uppdaterats
för rapporterade data 2022.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
66
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Återtagna produkter
1)
Produktkategori 2023 2022
Andel återtagna
produkter
varav återanvända varav återvunna Andel återtagna
produkter
varav återanvända varav återvunna
Mobiltelefoner 19,9% 88,9% 11,1% 13,2% 81,5% 18,5%
1)
Data över återtagna produkter baseras på försäljningsdata för antal sålda produkter och data från Tele2s samarbetspartner och
deras insamling av begagnade produkter från B2B- och B2C-verksamhet.
Omfattningen för 2023 och 2022 inkluderar återtagande och bearbetning av mobiltelefoner från den
svenska verksamheten. Andelen återvunna mobiltelefoner i Sverige har ökat, både på grund av en ökning
av antalet återtagna produkter och på grund av en minskning av antalet skeppade mobiltelefoner. Under
2023 lades nya rapporter om återtagande av mobiltelefoner till i rapporten, både för 2023 och 2022,
vilket resulterade i en liten ökning av återtagande och återanvändning av mobiltelefoner även under
2022. Andra produktkategorier utelämnas eftersom data inte rapporteras.
Vattenförbrukning från verksamheter
Megaliter 2023 2022
Sverige 6,5 5,2
Litauen 1,5 1,3
Lettland 1,6 0,9
Estland 0,6 0,6
Total 10,2 8,0
Vattenförbrukningen ökade med 28% under 2023 jämfört med 2022, och är relaterad till ökad kontors-
närvaro för anställda och besökare efter Covid-19-pandemin. Rapporterade siffror omfattar kontor och
butiker. Tele2 hade planerat att implementera ett vattenhanteringssystem under 2023. På grund av resurs
-
begränsningar kunde Tele2 inte implementera ett sådant system, men har ambitionen att göra det under
2024.
NOT S8 ENERGI, RESOR OCH TRANSPORT
Ämnesbeskrivning och väsentlighet
Som telekomoperatör och leverantör av uppkopplade tjänster är Tele2 starkt beroende av den energi
som används i verksamheten. Genom att implementera nya lösningar och processer med ökad effek
-
tivitet kan Tele2 både minska energiförbrukningen och miljöpåverkan från sin verksamhet. För Tele2 är
elförbrukning en viktig fråga eftersom detta har varit den största källan till Tele2s utsläpp av växthusgaser
i den egna verksamheten. För att mildra effekterna har Tele2 övergått till 100 procent förnybar el i den
egna verksamheten.
Ledning och styrning
Tele2 har en uttalad ambition att öka energieffektiviteten och arbetar kontinuerligt med att optimera
energiförbrukningen i sin verksamhet och sina nätverk. Tele2s engagemang och insatser för att minska
energiförbrukningen formaliseras i Tele2s miljöpolicy, som alla anställda och affärspartners är skyldiga
att följa. För att främja övergången till förnybar energi har Tele2 åtagit sig att bli fritt från fossila bränslen
och bli ett företag som använder 100% förnybar energi i den egna verksamheten till 2025.
För att fasa ut anndningen av fossila bränslen i samband med affärsresor måste alla nya företags
-
bilar (utom servicefordon) vara eldrivna från och med 2020, vilket formaliseras i Tele2s tjänstebilspolicy.
Not S7 forts.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
67
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Resultat och framsteg
Energiförbrukning
2023 2022 2019
1)
Förbrukning Andel av
förbrukning
Förbrukning Andel av
förbrukning
Förbrukning Andel av
förbrukning
Bränsle inom organisationen (MWh)
Naturgas - - 351 0,2% 367 0,1%
Bensin - - - - - -
Diesel 133 0,0% 105 0,0% 1 862 0,7%
Totalt bränsle inom organisationen 133 0,0% 456 0,2% 2 229 0,8%
Bränsle från bilar (MWh)
E85 - - - - 7 0,0%
Bensin 3 206 1,2% 2 882 1,1% 4 466 1,6%
Diesel 2 187 0,8% 3 161 1,2% 10 382 3,7%
Gasblandning 47 0,0% 35 0,0% 9 0,0%
El 403 0,2% 263 0,1% 184 0,1%
Totalt bränsle från bilar 5 843 2,2% 6 341 2,4% 15 048 5,4%
Andel förnybar energi i totala bränsleförbrukningen (%)
2)
0,8% 0,5% 0,1%
El, värme, kyla och ånga köpt för förbrukning (MWh)
El 260 094 95,8% 248 358 93,9% 244 429 87,9%
Fjärrvärme 1 778 0,7% 1 727 0,7% 5 863 2,1%
Fjärrkyla 3 609 1,3% 7 500 2,8% 10 474 3,8%
Totalt el, värme, kyla och ånga 265 481 97,8% 257 585 97,4% 260 766 93,8%
Total energiförbrukning 271 457 100% 264 382 100% 278 043 100%
1)
Basår för vetenskapligt baserade mål.
2)
Andelen förnybar energi från bränsleförbrukningen beräknas utifrån 85 procent förnybar energi i E85 och 96 procent förnybar energi
i gasblandning.
Förbrukningen av el och fjärrvärme i Tele2s verksamheter är på en liknande nivå som under 2022.
Förbrukningen av fjärrkyla har minskat betydligt jämfört med 2022, vilket är relaterat till en kredit utfärdad
2023 från en leverantör och inte relaterat till en faktisk minskning av förbrukningen. Förbrukningen av
fjärrkyla kommer därför sannolikt att återgå till 2022 års nivåer från och med nästa år. På grund av utfas
-
ningen av naturgas för uppvärmning har förbrukningen av naturgas i organisationen minskat till noll.
Egenproducerad el från vind- och solenergi ökade i Lettland och Estland, vilket resulterade i en högre
andel off-grid-energi. År 2023 uppgick förbrukningen av off-grid-energi till 105 MWh, jämfört med 18
MWh år 2022. Energiförbrukningen från leasade bilar har ökat betydligt för elbränsle, fordonsgas och
något för diesel, medan förbrukningen av bensin har minskat. Även om bränsle från bilar endast utgör
2% av den totala energiförbrukningen, utgör påverkan från bilar omkring 80% av Tele2s totala utsläpp i
scope 1 och 2 och kommer fmst från bensin- och dieselförbrukning.
Rapporteringen för 2023 omfattar även mindre uppdateringar av 2022 års energiuppgifter på grund
av felaktigt rapporterade siffror 2022, inklusive en uppdaterad bränsleförbrukning av fordonsgas, ben
-
sin, diesel och el i bilar, och tillagd förbrukning av egenproducerad el. Den innehåller också en mindre
metoduppdatering för fjärrvärmeförbrukning i kontor, vilket resulterar i lägre energiförbrukning 2022 än
tidigare rapporterat.
Andel grön energi och el
2023 2022
Procentandel av grön energi totalt 95,83% 93,95%
Procentandel av grön el totalt 100% 100%
Energi och utsläppsintensitet per RGU
2023 2022
Energi förbrukad per RGU
1)
(Excl. bränsle) kWh 32,63 31,46
Utsläpp (scope 1 och 2) per RGU
1)
kg CO
2
-eq 0,18 0,20
1)
Revenue Generating Unit (inkomstgenererande enheter).
Minskning av energiförbrukning
Under 2023 har Tele2 tagit flera initiativ för att minska energiförbrukningen i sin verksamhet. Den
xande efterfrågan på data från kunder innebär att de energieffektiviserande åtgärderna främst är
fokuserade på Tele2s nät.
I Estland installerades nya solpaneler under 2023 på befintliga nätverksmaster och används nu på 4
pilotanläggningar, som genererade totalt 7,5 MWh el utanför nätet under året.
Efter en energibesiktning som genomfördes i Lettland 2021 fortsätter Tele2 att ersätta kylutrustning
med lösningar för frikyla och installation av solpaneler i utvalda basstationer. År 2023 uppgick den totala
egenproducerade elen från nya och befintliga solpaneler och vindkraftverk till 100 MWh.
I Litauen har initiativen för att minska energiförbrukningen från Radio Access Network (RAN) fortsatt i
både 4G- och 5G-nät genom att implementera funktioner för minskad kapacitet och stänga av hårdvara
vid låg trafik eller när ingen trafik överförs. Faktiska effektmätningar i 4G- och 5G-basstationer indikerar
energiminskningar på 350 MWh år 2023.
I Sverige har Tele2 fortsatt parameteroptimeringen i N4M- och Sunab-näten och implementeringen
av energibesparande funktioner, med potentiella energibesparingar på cirka 3,68 GWh under 2023
för Tele2s andel i alla nätverken. Ett sådant exempel är MIMO-muting där basstationsantennerna slås
på och av baserat på trafikbelastning. Ytterligare initiativ inkluderar fortsatta skarpa avstängningar
och borttagning av äldre utrustning efter utrullningen av Remote-Phy. Energiminskningarna för Tele2
inkluderar både faktiska minskningar och minskningar relaterade till flytt av hårdvara. Den uppskattade
totala energibesparingen i nätverket var cirka 321 MWh under 2023. Dessutom har fortsatt avveckling
av äldre datacenterutrustning resulterat i ytterligare 785 MWh årliga energibesparingar. För att öka
energieffektiviteten har vi även moderniserat datacenterutrustning med beräknade energiminskningar
på 534 MWh per år.
Not S8 forts.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
68
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
NOT S9 VÄXTHUSGASER OCH ÖVRIGA UTSLÄPP
Ämnesbeskrivning och väsentlighet
Växthusgaser och andra utsläpp identifieras som väsentliga aspekter mot bakgrund av att klimatföränd-
ringarna är en global utmaning. Informations- och kommunikationsteknik-branschen bidrar till denna
globala utmaning men kan också bidra till att lösa och motverka problem genom att erbjuda hållbara
innovationer baserade på uppkoppling.
Ledning och styrning
Tele2 har utvecklat en klimatstrategi med både kortsiktiga och långsiktiga åtgärder för att minska utsläp-
pen av växthusgaser i Tele2s egen verksamhet och värdekedja. Dessutom är klimatförändringsrisker inte-
grerade i Tele2s strategiska riskhanteringsprocess, där en medlem av koncernledningen tilldelats ansva-
rar att identifiera åtgärder för att minska riskerna och övervaka och rapportera utvecklingen till övriga
koncernledningen. Mer information finns under Riskhantering i Års- och hållbarhetsredovisningen.
Resultat och framsteg
Direkta och indirekta utsläpp (scope 1, 2 och 3)
Utsläpp (Ton CO
2
-eq)
2023 2022 2019
1)
Totalt
Andel av totala
växthusgas-
utsläpp
(marknads-
baserad) Totalt
Andel av totala
växthusgas-
utsläpp
(marknads-
baserad) Totalt
Andel av totala
växthusgas-
utsläpp
(marknads-
baserad)
Växthusgasutsläpp scope 1
Växthusgasutsläpp scope 1 (tCO
2
-eq) 1 347 0,4% 1 467 0,5% 3 311 1,1%
Växthusgasutsläpp scope 2
Platsbaserade växthusgasutsläpp scope 2 (tCO
2
-eq) 47 786 - 45 392 - 44 816 -
Marknadsbaserade växthusgasutsläpp scope 2
(tCO
2
-eq) 167 0,1% 176 0,1% 39 947 13,8%
Växthusgasutsläpp scope 3
Inköpta produkter och tjänster 164 782 60,0% 165 224 64,3% 174 394 60,2%
Kapitalvaror 78 621 28,6% 58 318 22,7% 39 713 13,7%
Bränsle- och energirelaterade aktiviteter 2 973 1,1% 2 940 1,2% 4 496 1,6%
Upp- och nedströms transporter och distribution 2 063 0,8% 2 542 1,0% 2 201 0,8%
Avfall genererat i verksamheten 17 0,0% 12 0,0% 6 0,0%
Affärsresor 1 307 0,5% 1 088 0,4% 2 546 0,9%
Anställdas pendling 2 734 1,0% 1 575 0,6% 3 384 1,2%
Användning av sålda produkter 20 672 7,5% 23 613 9,2% 19 494 6,7%
Hantering av uttjänta sålda produkter 48 0,0% 47 0,0% 37 0,0%
Totala indirekta (scope 3) växthusgasutsläpp (tCO
2
-eq) 273 217 99,5% 255 359 99,4% 246 271 85,1%
Totalt växthusgasutsläpp
Totalt växthusgasutsläpp (platsbaserad) (tCO
2
-eq) 322 350 - 302 218 - 294 398 -
Totalt växthusgasutsläpp (marknadsbaserad) (tCO
2
-eq) 274 731 100% 257 002 100% 289 529 100%
1)
Basår för vetenskapligt baserade mål.
Direkta och indirekta utsläpp scope 1 och 2
Under 2023 ingick marknaderna Sverige, Estland, Lettland och Litauen i Tele2s verksamhet, benämnda
som kvarvarande verksamheter i denna rapport. De totala utsläppen i scope 1 och 2 för Tele2 under 2023
var 1 514 ton CO
2
-eq vilket är en minskning med 97% jämfört med 2019 (43 258 ton CO
2
-eq). Utifrån
platsbaserade metoden är utsläppen i scope 1 och 2 för 2023 på totalt 49 133 ton CO
2
-eq, jämfört med
46 859 ton CO
2
-eq år 2022, vilket är en ökning med 5% för kvarvarande verksamheter. Detta beror
främst på ökad elförbrukning. Under de senaste åren har Tele2s utsläpp i scope 1 och 2 minskat kraftigt
tack vare ökade inköp av förnybar el med ursprungsgarantier. Eftersom 100 procent av all el som köps
in är förnybar uppgår Tele2s utsläpp fn köpt el (med den marknadsbaserade metoden) till nära noll,
med vissa utsläpp från produktion av biomassabaserad el (totalt 7 ton CO
2
-eq år 2023). Utsläppen
från energibränslen minskade med 62% jämfört med 2022, främst på grund av implementering av ny
uppvärmningsenergi på kontoren samt minskad användning av reservkraftsgeneratorer. Sedan Tele2
började köpa in 100% förnybar el är klimatpåverkan från bilar den största utsläppskällan i Tele2s scope
1 och 2. Påverkan från bilar motsvarar omkring 80% av Tele2s totala utsläpp i scope 1 och 2 och kommer
främst från bensin- och dieselförbrukning. Utsläppen från bilar har minskat med 6% sedan 2022. Detta
är ett resultat av ökad användning av el i el- och hybridbilar. För att minska dessa utsläpp ytterligare kan
Tele2 gå över till elbilar eller öka andelen bilar som körs på biobränslen. Under 2023 har Tele2 bibehållit
nivån på mer än 90% lägre utsläpp i scope 1 och 2 jämfört med basåret 2019 och är på god väg att nå sitt
vetenskapligt baserade mål på 100 procent minskade utsläpp till 2029.
Indirekta utsläpp scope 3
Utsläppen i scope 3 uppgick till totalt 273 217 ton CO
2
-eq. Detta är en ökning med 7% jämfört med före-
gående år. Ökningen beror till stor del på ökade utsläpp från inköpta varor och tjänster samt kapitalvaror
relaterade till Tele2s inköp av konsumentelektronik och nätverksutrustning. Utsläpp från affärsresor och
anställdas pendling har ökat på grund av ökade flygresor och mindre arbete hemifn eftersom år 2022
fortfarande påverkades av Covid-19-pandemin. Flera uppdateringar har gjorts av rapporteringsmeto
-
den för att förbättra datakvaliteten, vilka har tillämpats både på rapporteringen för 2023 och retroaktivt
för 2022 och basåret 2019. Uppdateringarna har resulterat i en ökning av de totala utsläppen i scope 3
med 36% för 2022 och 17% för 2019. Mer information om uppdateringarna finns på sidan 72, 73. Jämfört
med basåret 2019 har de totala utsläppen i scope 3 ökat med 11% under 2023.
Totala utsläpp av växthusgaser och intensitet (scope 1, 2 och 3)
Direkta och indirekta utsläpp av växthusgaser i scope 1, 2 och 3 (marknadsbaserad) uppgick till 274 731
ton CO
2
-eq.
Den totala växthusgasintensiteten 2023 var: 9,44 ton CO
2
-eq/ intäkter i miljoner kronor.
Beräkningarna baseras på totala intäkter om 29 099 miljoner kronor.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
69
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
EU:s system för handel med utsläppsrätter (EU ETS)
EU:s system för handel med utsläppsrätter (EU ETS) är ett styrmedel vars syfte är att minska utsläppen
av växthusgaser. Systemets centrala komponent är ett utsläppstak som begränsar den mängd växthus
-
gaser som får släppas ut varje år och företag inom utvalda sektorer måste erhålla utsläppsrätter för sina
utsläpp genom handel.
Tele2 omfattas inte av reglerna i EU ETS-ramverket men använder ramverket som ett verktyg för att
övervaka utsläpp genom att teoretiskt sätta ett pris på sina utsläpp av växthusgaser, enligt vad som visas i
tabellerna nedan.
EU:s system för handel med utsläppsrätter (ETS), beräkning av kostnad (marknadsbaserad)
2023 2022
Totala växthusgasutsläpp i scope 1 och 2 (marknadsbaserad) ton CO
2
-eq 1 514 1 643
Kostnad per ton, EUR 83 81
Total kostnad utsläppsrätter, EUR 125 662 133 083
Förändring kostnad utsläppsrätter, (%) -6% -
1)
Om Tele2 var en del av EU ETS (EU:s system för handel med utsläppsrätter) skulle den totala klimatpå-
verkan i scope 1 och 2 innebära en kostnad på 125 662 EUR (marknadsbaserad) för utsläppsrätter. Sedan
2019 har det genomsnittliga priset för utsläppsrätter mer än tredubblats (297% ökning). Under denna
period minskade Tele2 utsläppen av växthusgaser i scope 1 och 2 med -97% (marknadsbaserad) i kvar
-
varande verksamheter och avvecklade samtidigt verksamheten på den kroatiska och tyska marknaden.
EU:s system för handel med utsläppsrätter (ETS), beräkning av kostnad (platsbaserad)
2023 2022
Totala växthusgasutsläpp i scope 1 och 2 (platsbaserad) ton CO
2
-eq 49 133 46 859
Kostnad per ton, EUR 83 81
Total kostnad utsläppsrätter, EUR 4 078 039 3 795 579
Förändring kostnad utsläppsrätter, (%) 7% -
1)
1)
Det är inte möjligt att tillhandahålla data för 2022 eftersom det inte finns några jämförbara data tillgängliga från 2021.
Not S9 forts.
Under 2023 ökade de platsbaserade utsläppen med 5% och den relaterade kostnaden per ton CO
2
-eq
ökade något, vilket skulle ha resulterat i en 7-procentig ökning av den totala kostnaden för utsläppsrätter
inom ramen för EU ETS.
Klimatkompensering
För att kompensera Tele2s utsläpp i scope 1 och 2 och utsläpp från affärsresor i scope 3 för 2023, samt
utsläpp i scope 2 under 2022 på totalt 56 ton CO
2
-eq som härrör från certifikat för biomassa som felaktigt
rapporterades ha 0 utsläpp av CO
2
-eq, har Tele2 köpt klimatkompensationskrediter som motsvarar 2 877
ton CO
2
-eq.
Tele2 har använt tre olika projekt för klimatkompensering: 1) Gold Standard-certifierade projekt för
återplantering av skog och biologisk mångfald i Australien och Indien, samt ett Verra Verification Carbon
Standard-certifierat projekt för att återställa mangroveskogar i Pakistan (dessa tre projekt står för en majori
-
tet av klimatkompenseringen), 2) Kolkrediter för biokol från ett projekt i Bolivia, som är Puro Earth-certifierat
med en potentiell livslängd på hundratals år, 3) Avlägsnande av koldioxid genom Direct Air Capture-projekt,
verifierat enligt ISO 14064-2 av DNV, med uppskattad beständighet på över 1 000 år.
Undvikna utsläpp
Tele2 har genomfört en analys av sin påverkan på den minskning av koldioxidutsläpp och energiför-
brukning som möjliggörs av våra produkter och tjänster (sk. Avoided emissions). Baserat på rapporten
”The Enablement Effect” som publicerats av GSMA och Carbon Trust användes både allmänna data
och specifika Tele2-data. I analysen redovisas de koldioxidekvivalenter som årligen undviks för varje
inkluderad produkt eller tjänst samt den energi som Tele2-kunder sparar genom att använda vissa
produkter och tjänster. Syftet med att beräkna de utsläpp som undviks är att bedöma en tjänst/pro
-
dukts bidrag till Parisavtalets 1,5-gradersmål. Då detta baseras på scenarier kännetecknas resultaten
av en viss osäkerhet. I analysen jämfördes de lösningar som anges i GSMA-rapporten ”The Enablement
Effect” med Tele2s produkter och tjänster, varefter de bästa lösningarna identifierades baserat på deras
potentiellt möjliggörande effekt. De utvalda lösningarna omfattar följande kategorier av lösningar som
Tele2 erbjuder:
Direkta och indirekta utsläpp per marknad (scope 1 och 2)
Utsläpp per marknad (Ton CO
2
-eq) 2023 2022 2019
1)
Direkt Energi indirekt Totalt Andel Direkt Energi indirekt Totalt Andel Direkt Energi indirekt Totalt Andel
Kvarvarande verksamheter
Sverige 512 135 647 43% 541 96 637 39% 2 357 468 2 825 7%
Litauen 426 0 426 28% 410 0 410 25% 235 6 051 6 286 14%
Lettland 289 31 320 21% 357 80 437 26% 432 8 766 9 198 21%
Estland 120 1 121 8% 159 - 159 10% 287 24 662 24 949 58%
Totalt kvarvarande verksamheter 1 347 167 1 514 100% 1 467 176 1 643 100% 3 311 39 947 43 258 100%
1)
Basår för vetenskapligt baserade mål.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
70
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Smarta byggnader:
VVS-styrning (kommersiella byggnader)
Energiledningssystem för byggnader (el och gas, kommersiella byggnader)
Smarta mätare (el, bostäder)
Smart arbete, boende och hälsa:
Telefonkonferenser
Videosamtal med vänner och familj
Arbete hemifrån
Delningsekonomi
Smarta transporter och städer:
Smart logistik, effektiv ruttplanering och hantering av fordonsparker
Förbättring av beteende hos förare av flottfordon
Smart energi:
Anslutning av elfordon
Smart produktion:
Lagerhantering
Not S9 forts.
Sammanlagt möjliggör Tele2 att cirka 866 000 ton CO
2
-eq undviks med hjälp av de produkter och tjänster som ingår i analysen. Jämfört med Tele2s totala bruttoutsläpp i scope 1, 2 och 3 under 2023 utgör de utsläpp
som undviks mer än 315% av bruttoutsläppen i hela leveranskedjan. Merparten av Tele2s utsläpp som undviks möjliggörs genom videosamtal med vänner och familj, telefonkonferenser, tjänster för distansarbete samt
uppkoppling av elfordon. Dessa fyra kategorier utgör 90% av de utsläpp som undviks.
De beräknade utsläpp som undviks per kategori presenteras i tabellen nedan:
Möjliggörande kategori Möjliggörande underkategori Möjliggörande mekanism Måttenhet
Tele2s undvikna utsläpp
(uppskattat intervall) ton CO
2
e
Smarta byggnader Energiledningssystem för byggnader
(el, kommersiella byggnader)
Energiledningssystem leder till optimerad efterfrågan på energi och värme, vilket resulterar i
energibesparingar.
Antal anslutna energiledningssystem 2330 – 8330 (4893)
Smarta byggnader Energiledningssystem för byggnader
(gas, kommersiella byggnader)
Energiledningssystem leder till optimerad efterfrågan på energi och värme, vilket resulterar i
energibesparingar.
Antal anslutna energiledningssystem 178 – 634 (386)
Smarta byggnader VVS-styrning (kommersiella byggnader) Övervakning och kontroll av VVS-system, inklusive automatisk reglering baserat på beläggning
leder till minskad energiförbrukning.
Antal kontor med uppkopplad VVS 4018 – 6857 (5318)
Smarta byggnader Smarta mätare (el, bostäder) Användning av smarta mätare möjliggör övervakning av energiförbrukningen, ökar medvetenheten
och leder till beteendeförändringar som minskar energiförbrukningen och därmed utsläppen.
Antal anslutna smarta mätare 9275 - 25628 (17086)
Smart arbete, boende och hälsa Telefonkonferenser Användning av mobila enheter för videosamtal med vänner och familj, vilket minskar
koldioxidutsläppen genom att minska behovet av resor för att beka dem.
Minuter konferenssamtal 15278 – 132687 (53684)
Smart arbete, boende och hälsa Videosamtal med vänner och familj Use of mobile device for video calls to friends and family, thus reducing carbon emissions by
reducing the need for travel to visit them.
Antal mobilabonnemang 38763 - 231620 (118224)
Smart arbete, boende och hälsa Arbete hemifrån Användning av smartphones ger människorjlighet att arbeta hemifrån, vilket minskar behovet
av affärsresor och därmed koldioxidutsläppen.
Dagar med hemarbete 1375 – 157738 (14227)
Smart arbete, boende och hälsa Delningsekonomi Användning av mobil teknik underlättar en marknad för begagnade varor. Genom att hyra utrustning
undviker man inköp och tillverkning av nya varor, vilket minskar koldioxidutsläppen.
Antal mobilabonnemang 608 - 1628 (1006)
Smarta transporter och städer Smart logistik, effektiva ruttplanering och
hantering av fordonsparker
Bättre ruttplanering och samordning av fordonsparker med telematiksystem anslutna via mobilnät i
tunga fordon, vilket resulterar i minskad total körsträcka, minskad kötid, optimerad
bränsleförbrukning och därmed minskade utsläpp.
Antal uppkopplade lastbilar / bilar / bussar 8536 – 18928 (13506)
Smarta transporter och städer Förttring av beteende hos förare av
flottfordon
Förttrat förarbeteende genom telematiksystem som är anslutna via mobila nätverk i tunga
lastbilar, vilket leder till kortare total körsträcka, lägre bränsleförbrukning och lägre utsläpp.
Antal installerade system 384907 - 769813
(577360)
Smart energi Anslutning av elfordon Smarta elnät möjliggör anslutning av elfordon, vilket ökar övergången från bensin- och dieselbilar till
elbilar.
Antal laddningsstationer 10712 – 45734 (22728)
Smart produktion Lagerhantering Lagerstyrningssystem minskar det totala behovet av lagerhållning. Som ett resultat av detta krävs
mindre lagringsutrymme. Mindre lagringsutrymme kräver mindre energi för belysning och kylning,
vilket leder till energibesparingar och utsläppsminskningar.
Antal installerade system 31758 - 42344 (37551)
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
71
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Minskade utsläpp av växthusgaser
Tele2 engagerar sig kontinuerligt i aktiviteter för att minska utsläppen av växthusgaser från sin verksam-
het och värdekedja. För att bekämpa det betydande bidraget av utsläpp från bilbränsle i scope 1 och 2 har
Tele2 infört en tjänstebilspolicy som fmjar användningen av elektriska tjänstebilar.
Under året har Tele2 fortsatt utrullningen av solpaneler och vindkraftverk i verksamheterna i Lettland
och Estland, i syfte att öka produktionen av förnybar energi. Tele2 har även fortsatt att implementera
frikylsystem i Lettland för att minska beroendet av luftkonditioneringssystem med köldmedier. Dessutom
har Tele2 fasat ut användningen av naturgas för uppvärmning, vilket resulterat i lägre utsläpp från
energibränslen.
Tele2 fortsätter att samarbeta med leverantörer för att minska påverkan från inköpta varor och
tjänster samt kapitalvaror. Under 2023 utvärderades klimatmålen för Tele2s största leverantörer mot
Tele2s vetenskapligt baserade mål. Leverantörsdialoger kommer att fortsätta under 2024 för att göra
förväntningarna tydliga för leverantörer med otillräckligt ambitiösa mål och säkerställa kontinuerliga
utsläppsminskningar i värdekedjan.
Beräkning av utsläpp scope 1, 2 och 3
Scope 1:
Tele2 tillämpar metoden för operativ kontroll i sina beräkningar vilket innebär att utsläppen från anlägg
-
ningar och fordon under Tele2s operativa kontroll redovisas. Utsläpp från tjänstebilar inkluderar alla bilar
som körs av Tele2s tjänstgörande personal och omfattar företagsägda bilar, leasingbilar, hyrbilar och
privata bilar som används i affärsändamål. Utsläpp av köldmedieläckage ingår i scope 1 för anläggningar
där Tele2 innehar den operativa kontrollen. Den huvudsakliga datakällan för förbränning av bränsle är
den faktiska volymen bränsle som förbrukas per bränsletyp, t.ex. liter diesel eller kubikmeter gas. Om
bränslevolymen inte är tillgänglig används transporterad körsträcka per bränsletyp, t.ex. km transpor-
terad körsträcka med dieselbilar. Köldmedieläckage antas vara lika med de återfyllda volymerna i ett
kylsystem. Om data inte finns tillgängligt baseras antaganden på kända datakällor för att uppskatta de
okända delarna.
Scope 2:
Utsläpp i scope 2 avser köpt el, fjärrvärme och fjärrkyla. Data om faktisk energianvändning används i
första hand, t.ex. den faktiska elförbrukningen för en anläggning. Där primärdata inte finns tillgängliga
baseras energianvändningen på energikostnaden och en antagen kostnad per kWh. Om data inte finns
tillgängliga baseras antaganden på kända datakällor för att uppskatta de okända delarna. Tele2 tillämpar
främst den marknadsbaserade metoden vid beräkning av utsläpp i scope 2. Den platsbaserade meto
-
den används även i enlighet med rekommendationerna i GHG-protokollet, och rapporteras separat.
Beräkningarna bygger på samma data och antaganden, men olika utsläppsfaktorer har tillämpats.
Not S9 forts.
Scope 3:
Köpta varor och tjänster: När så var möjligt samlade Tele2 in data genom enkäter till hårdvaruleveran
-
törer med begäran om data på produktnivå. Om data inte fanns tillgänglig begärde Tele2 aggregerade
utsläppsdata som allokerades till Tele2 baserat på intäkter. Därtill skickades enkäter ut till tjänsteleve
-
rantörer med en förfrågan om aggregerade utsläpp på företagsnivå, vilka allokerades till Tele2 baserat
på intäkter. För att fylla de återstående dataluckorna användes en kombination av ytterligare metoder,
inklusive användning av utsläppsfaktorer från offentliga källor och extrapolering av leverantörsdata
från tidigare år. Data över inköpt hårdvara användes för att uppskatta utsläppen från hårdvara om inga
representativa utsläppsfaktorer fanns tillgängliga. I de fall då ingen av ovanstående metoder var till
-
lämplig tillämpades en spendanalys.
Kapitalvaror: Beräkningarna följer samma metod som beskrivs i avsnittet Köpta varor och tjänster
ovan eftersom dessa utsläpp även avser köp från Tele2s leverantörer.
Bränsle- och energirelaterade aktiviteter: Denna kategori anger livscykelutsläpp från direkt bräns-
leanvändning och indirekt inköpt energi, dvs. produktion och distribution av bränslen och energi vars
direkta utsläpp redovisades i scope 1 och 2. Samma data som anndes i scope 1 och 2 användes för att
beräkna utsläppen i scope 3. Den leverantörsspecifika metoden användes när utsläppsfaktorer fanns
tillgängliga. Om dessa inte fanns tillgängliga användes genomsnittsmetoden, t.ex. branschmedelvärden
för produktion och distribution av bränsle.
Uppströms och nedströms transport och distribution: Utsläpp från utgående transporter baseras på
data som rapporterats direkt av transportörer och extrapolerade utsläpp i de fall data inte varit tillgäng
-
liga. Nytt för redovisningen 2023 var att Tele2 uppskattade utsläppen fn inkommande transporter
med hjälp av vikterna från den inköpta hårdvaran tillsammans med antaganden om transportavstånd
och andelar av olika färdsätt. Tidigare baserades dessa utsläpp på en spendanalys. Den uppdaterade
metoden tillämpades på basåret och även 2022. Transportdata från Baltikum har varit otillgängliga
fram till 2023. Under 2023 kartlades och uppdaterades dessa utsläpp för basåret, 2022 och 2023.
Transportutsläppen redovisades för well-to-wheel (WTW) och ett strålningsdrivningsindex (RFI) på 2,7
lades till.
Avfall som genereras i verksamheten: Uppgifter om avfallshantering och transporter baseras huvud
-
sakligen på primärdata. Om data inte fanns tillgängliga gjordes extrapoleringar baserade på kända data-
llor för att uppskatta de okända delarna. Uppgifterna omfattar konsument- och nätverksavfall samt
avfall som genereras på kontor. Om avfallet används för att producera t.ex. fjärrvärme eller nya material
ska detta redovisas under den skapade produktens livslängd och ingår därför inte i Tele2s inventering.
Observera att för avfall som skickas till deponi ingår utsläppen från avfallshantering. Utsläpp från avfall
-
stransporter ingår också i denna kategori. Den genomsnittliga avfallsfaktorn från Defra används även
för dessa beräkningar.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
72
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not S9 forts.
Affärsresor: Beräkningar baseras i första hand på data från de resebyråer som Tele2 använder och omfat
-
tar flyg, hotellnätter, taxi och tågresor. Eftersom vissa resor inte bokades via resebyråerna uppskattades
dessa utsläpp med samma utsläppsintensitet per euro som för de resor som bokats via resebyrån.
Anställdas pendling: Den metod som används för att beräkna utsläppen från personalens pendling
uppdaterades under året. I stället för att använda den svenska resvaneundersökningen skickades en
pendlingsenkät ut till de anställda i Sverige och Baltikum. Svaren användes för att beräkna antalet dagar
på arbetsplatsen per vecka, vilka färdsätt som användes och pendlingsavståndet för en genomsnittlig
anställd i respektive land. Resultaten multiplicerades sedan med antalet FTE:er 2023, antalet arbets
-
dagar under året och utsläppsfaktorer för varje färdsätt. Resultaten från undersökningen validerades
statistiskt.
Användning av sålda produkter och hantering av uttjänta produkter: Denna kategori beräknas med
hjälp av genomsnittsmetoden och inkluderar utsläpp från de produkter som Tele2 säljer till slutanvän
-
dare. Antalet sålda produkter användes som grund för beräkningarna detta år. Elförbrukningen från
sålda produkter uppskattades och resulterande utsläpp beräknades genom att tillämpa respektive lands
utsläppsfaktor för dess elmix. Produktlivslängd, användning, energibehov och vikter uppskattades för
produktgrupper med hjälp av referensprodukter. Utsläpp från hantering av uttjänta produkter beräk
-
nades med hjälp av samma utsläppsfaktorer som för kategorin avfall som genereras i verksamheten.
Förpackningar för sålda produkter ingår i beräkningarna. För dessa beräkningar anndes genom
-
snittsdatametoden, där andelen avfall till återvinning, förbränning och deponi uppskattades baserat på
nationell statistik. Även utsläppen från avfallstransporter ingår här.
Anmärkningar om ändringar och ändrade beräkningsmetoder
Den uppskattade andelen el och bränsle som används i hybridbilar uppdaterades till 53% av sträckan
som körs på el och 47% på bränsle, baserat på data från Energimyndigheten. Tidigare anndes
antagandet om en 50/50-fördelning.
Metodiken för flera scope 3-kategorier har uppdaterats eftersom bättre data har identifierats och
använts. Dessa uppdateringar avser scope 3 kategorierna 1, 2, 4, 11 och 12. Eftersom dessa uppda
-
teringar väsentligt förändrar scope 3-inventeringen för Tele2, har resultaten för basåret och 2022
uppdaterats med samma metodik.
Data om inköpt hårdvara användes för att uppskatta utsläppen från hårdvara om inga representativa
utsläppsfaktorer fanns tillgängliga. En utgiftsbaserad analys användes tidigare för att beräkna dessa
utsläpp. Förändringen avser utsläpp i scope 3 Köpta varor och tjänster samt Kapitalvaror. Detta ledde
till minskade utsläpp på cirka 6 000 ton CO
2
-eq under basåret 2019 och ökade utsläpp på ca 18 000
ton CO
2
-eq under 2022.
Inkommande transportutsläpp uppskattades med hjälp av vikterna från den inköpta hårdvaran till-
sammans med antaganden om transportavstånd och andelar av olika färdsätt. Tidigare baserades
dessa utsläpp på en spendanalys. Uppdateringen ledde till minskade utsläpp med cirka 7 ton CO
2
-eq
under basåret 2019 och en ökning med cirka 850 ton CO
2
-eq under 2022.
Utsläppsfaktorer för uppströms produktion och distribution för Baltikum uppdaterades som ett
resultat av ökad datatillgänglighet. Detta uppdaterades även för utsläppen under 2022 och basåret.
Data om antalet sålda produkter var tillgängliga som grund för beräkningarna i scope 3 Användning
av sålda produkter och hantering av uttjänta produkter. Tidigare baserades dessa beräkningar på
antalet intäktsgenererande enheter. De uppskattade vikterna för de sålda produkterna uppdaterades
också baserat på referensprodukter. Den totala förändringen i användning av sålda produkter och
sluthantering av sålda produkter ledde till en minskning med cirka 11 300 ton CO
2
-eq under basåret
2019 och 9 000 ton CO
2
-eq under 2022.
Utsläppen från anställdas pendling baserades på en Tele2-specifik undersökning som skickades
ut till anställda i Sverige och Baltikum. Under tidigare år uppskattades dessa utsläpp baserat på en
offentlig undersökning om svenska resmönster.
Förändringar i data jämfört med tidigare år:
En mindre metoduppdatering för fjärrvärmeförbrukning på kontor gjordes för 2022 års beräkningar,
vilket resulterade i lägre energiförbrukning 2022 än vad som tidigare rapporterats.
Under redovisningen för 2023 identifierades ett historiskt rapporteringsfel för köldmedieläckage i de
estniska anläggningarna, vilket korrigerades under året. Korrigeringen ledde till uppdaterade, lägre
utsläpp från köldmedieläckage under 2022 och 2019.
Under 2023 noterades att elkilometer för hybridbilar inte tidigare rapporterats för 2022. Detta upp-
daterades för 2022, vilket resulterade i lägre förbrukning av diesel- och bensinbränsle från bilar och
ökad förbrukning av el från bilar, och därmed lägre utsläpp i scope 1 och 2.
2023 lades till data om egenproducerad el i Lettland och Estland, både för 2023 och 2022.
Under 2023 upptäcktes att Fordonsgas var felberäknad och justerades - vilket resulterade i lägre
förbrukning 2022 än tidigare rapporterat (26 MWh i stället för 29 MWh).
Transportdata från Baltikum har varit otillgänglig fram till 2023. Under 2023 kartlades och uppda-
terades dessa utsläpp för basåret, 2022 och 2023. Utsläppen från de utgående transportutsläppen
från Baltikum uppgick till cirka 350 ton CO
2
-eq under basåret 2019 och 250 ton CO
2
-eq under 2022.
De underliggande uppgifterna om utgifterna uppdaterades, eftersom det konstaterades att Baltikum
inte ingick i de rapporterade siffrorna historiskt. Detta fel rättades till och uppdaterades för basåret
och även 2022. Totalt innebar inkluderingen av Baltikum en ökning med cirka 52 000 ton CO
2
-eq
under basåret 2019, och nära 56 000 ton CO
2
-eq under 2022.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
73
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
NOT S10 BIOLOGISK MÅNGFALD
Ämnesbeskrivning och väsentlighet
Branscher som telekommunikationstjänster är beroende av miljötillgångar och ekosystemtjänster inom
sin värdekedja. Tele2s beroenden avser främst att bolaget är beroende av förvaltad mark för sin verksam
-
het med olika anläggningar (kontor, datacenter och telekommunikationsmaster).
Även om Tele2s nuvarande påverkan på biologisk mångfald från sin verksamhet anses vara obetydlig,
är det fortfarande viktigt att identifiera och hantera risker från sin verksamhet för att förhindra förlust
av biologisk mångfald och begränsa den potentiella skadan på ekosystemtjänster som är avgörande för
samhället.
Ledning och styrning
På grund av den växande oron för den biologiska mångfalden genomfördes en riskbedömning av den
biologiska mångfalden under 2023. Målet var att analysera om Tele2s kontor, datacenter eller telekom
-
munikationsmaster är verksamma i områden med rik biologisk mångfald eller skyddade områden och
om Tele2s verksamhet bidrar till förlust av biologisk mångfald. Analysen baserades på olika spatiala kart
-
verktyg för geografisk lokalisering av platser, såsom UN Biodiversity Labs (UNBL) karta eller databasen
Biodiversity Information for Europe. Dessutom användes data med öppen åtkomst från Skogsstyrelsen
och Naturvårdsverket. Resultaten visade på en generellt låg risk vid de utvärderade anläggningarna.
Dessutom följer Tele2 lokala och internationella lagar och förordningar i all verksamhet, inklusive den
svenska miljöbalken (Ds 2000:61) som reglerar byggandet av infrastruktur för att mildra potentiell nega
-
tiv miljöpåverkan.
Resultat och framsteg
Analysen omfattade Tele2s största kontorsbyggnader och datacenter i samtliga verksamhetsländer.
Telekommunikationsmaster som Tele2 har operativ kontroll över granskades på en övergripande nivå
över hela Sverige.
Resultaten visade att två av Tele2s största kontor ligger nära områden med rik biologisk mångfald
och har en låg potentiell påverkan på förlusten av biologisk mångfald. Endast 10% av de bedömda data
-
centren ligger nära ett område som är viktigt för den biologiska mångfalden, varav ett bedöms ha en
medelstor potentiell påverkan på förlusten av biologisk mångfald. Påverkan härrör från ett datacenter i
södra Sverige som ligger nära ett naturreservat och ett nyckelbiotopområde. Av säkerhetsskäl har Tele2
valt att inte offentliggöra exakt plats och storlek för datacentret. Tele2s totala bidrag till förlusten av
biologisk mångfald bedöms som låg, med ett undantag som beskrivs ovan.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
74
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
NOT S11 INFORMATION, SÄKERHET OCH INTEGRITET
Ämnesbeskrivning och väsentlighet
Tele2 ger kunder och anställdas integritet och dataskydd hög prioritet. Till följd av de erbjudna tjänster-
nas karaktär behandlar Tele2 personuppgifter.
Ledning och styrning
För att hantera företagets påverkan vidtar Tele2 organisatoriska och tekniska åtgärder och har policyer,
riktlinjer och en styrningsstruktur som alla syftar till att skydda kundernas data och uppfylla kraven i
EU:s dataskyddsförordning GDPR. Tele2 övervakar kontinuerligt utvecklingen av lagar och förordningar
och uppdaterar företagets processer och kontroller därefter. Tele2 har en dataskyddsansvarig för kon-
cernen och särskilda dataskyddsansvariga på alla Tele2s marknader som arbetar med integritet och
dataskydd. En konsekvensbedömning beträffande integritet ingår i denna projektmodell. Koncernens
dataskyddsansvarige är också dataskyddsansvarig för Sverige. Dataskyddsförfarandet är likartat i alla
lokala verksamheter. Alla anställda på Tele2 ska genomgå en dataskyddsutbildning.
För att säkerställa dataskyddet och värna om Tele2-kundernas integritet genomförs regelbundna
stresstester för att förhindra cyberattacker samt sårbarhets- och penetrationstester på Tele2s nätverk.
I sina proaktiva aktiviteter använder Tele2 tjänster fn så kallade ”white hat hackers” som letar efter
potentiella problem i IT-säkerheten och rapporterar detta till Tele2. Den allmänna dataskyddsförord
-
ningen (GDPR) fortsätter att spela en viktig roll i Tele2s arbete med att skydda enskildas privatliv och
den personliga integriteten mot intrång. För att säkerställa att alla anställda har en god förståelse för
GDPR genomför Tele2 en årlig onlineutbildning för alla anställda. Utbildningen förklarar viktiga koncept
i förordningen, beskriver hur anställda bör agera i vissa situationer samt tillhandahåller information om
vilka de kan kontakta med frågor om förordningen.
Tele2 Sverige är certifierat enligt Payment Card Industry Data Security Standard (PCI-DSS) samt ISO
27001 och genomför årliga tredjepartsgranskningar.
Resultat och framsteg
Rapporterade underbyggda klagomål mottagna under året om överträdelser mot kundintegriteten
från utomstående och styrkt av Tele2 eller från regleringsorgan samt rapporterade identifierade läckor,
stölder eller förlust av kunddata upptäckt av Tele2 anges i tabellen nedan.
Informationssäkerhet och integritetsincidenter rapporterade via Security Incidents Management System:
2023 2022
Totalt antal underbyggda klagomål mottagna gällande överträdelser mot kundintegriteten Totalt antal underbyggda klagomål mottagna gällande överträdelser mot kundintegriteten
Land
Från utomstående och
styrkt av Tele2
Från regleringsorgan
Överträdelser mot kund-
integriteten upptäckt av Tele2
Från utomstående och
styrkt av Tele2
Från regleringsorgan
Överträdelser mot kund-
integriteten upptäckt av Tele2
Sverige 6 - 4 1 - -
Litauen - - 1
1
- 1
Lettland 2 - - - - -
Estland 3 - 1 1 - 8
Totalt 11 - 6 3 0 9
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
75
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
NOT S12 INTRESSENTENGAGEMANG OCH VÄSENTLIGHET
Att samarbeta med våra intressenter är en viktig aspekt av vårt hållbarhetsarbete. Denna typ av enga-
gemang hjälper oss att avgöra vilka hållbarhetsfrågor som är mest relevanta för oss att bygga vår håll-
barhetsstrategi på och, som en följd av detta, vilka hållbarhetsfrågor som är mest väsentliga för Tele2 att
rapportera om i sin hållbarhetsredovisning.
Intressentengagemang
Tele2s dialog med intressenter tar olika former, både en mer strukturerad och formell dialog, till exempel
genom enkäter och intervjuer som genomförs under större uppdateringar av väsentlighetsanalyser, och
mer kontinuerliga dialoger med intressenter, till exempel dagliga möten med kunder, investerare och
anställda, där hållbarhetsfrågor diskuteras. Tele2 har en kontinuerlig dialog med intressenter för att följa
upp väsentliga frågor, och en ny intressentdialog som omfattar alla intressentgrupper bör genomföras
vart tredje eller fjärde år.
Tele2 har identifierat ett antal intressenter som de viktigaste, antingen där Tele2s agerande har en
betydande inverkan på dem eller där intressenternas agerande har en betydande inverkan på Tele2.
Denna analys uppdateras regelbundet för att säkerställa att Tele2 har kontakt med alla sina viktigaste
intressenter. De intressenter som identifierats som de viktigaste presenteras i figuren nedan.
Rapportering av väsentlighet
Under 2020 genomförde Tele2 en omfattande intressentdialog med viktiga intressenter, inklusive
anställda, kunder, styrelsen, leverantörer, investerare och ESG-analytiker, för att fastställa de viktigaste
hållbarhetsfrågorna för Tele2. Baserat på denna intressentdialog genomfördes en uppdaterad väsent
-
lighetsanalys, som har fastställt de väsentliga aspekter som Tele2 ska rapportera om. Påverkansanalysen
genomfördes med hjälp av en anpassning till GRI Standardernas användning av termen påverkan från ett
dubbelt materialitetsperspektiv; den effekt en organisation har på ekonomin, miljön och/eller samhället,
vilket i sin tur kan indikera dess bidrag (positivt eller negativt) till hållbar utveckling. Utöver denna externa
påverkan har även intern påverkan i form av finansiell, juridisk, ryktesmässig eller operativ påverkan
beaktats, liksom nivån på Tele2s möjlighet att påverka värdet med avseende på de specifika hållbar
-
hetsfrågorna. Totalt ansågs 18 ämnen vara relevanta för analys, och kartlades från N/A till hög potentiell
påverkan. Poängen aggregerades och användes för att informera väsentlighetsanalysen. Bedömningen
av väsentliga frågor har bekräftats genom en årlig granskning av hållbarhetsrapporteringen för räken
-
skapsåren 2021, 2022 och 2023.
Identifierade väsentliga frågor för Tele2s bransch och affär
Anställda
Kunder
Regeringar och
myndigheter
Analytiker och
investerare
Affärspartners
och leverantörer
Aktieägare
Icke-statliga
organisationer
Attrahera och behålla talang
Affärsetik
Barnskydd
Cirkulär ekonomi
Samhällsengagemang
Digital konsumtion
Mångfald och inkludering
Jämställd och tillförlitlig åtkomst till informa-
tions - och kommunikationsteknik för alla
Hälsa och säkerhet
Innovation för hållbarhet
Bekämpa spridningen av sexuellt över-
greppsmaterial på barn
Integritet och digital etik
Förnybar energi och energieffektivitet
Ansvarsfull marknadsföring och försäljning
Ansvarsfull leveranskedja
Inköp av produkter och tjänster
Hållbarhet inom förvärv
Vidta åtgärder för att bekämpa
klimatförändringar
Dubbel väsentlighetsanalys
Under 2023 uppdaterade Tele2 sin väsentlighetsanalys för att förbereda sig för det kommande direk-
tivet om hållbarhetsrapportering (CSRD). Processen inleddes med en rigorös bedömning av trender,
branschanalys och konkurrensanalys och följdes av stegen för en dubbel väsentlighetsanalys enligt
CSRD. Under den dubbla väsentlighetsanalysen beaktade Tele2 alla väsentliga ämnen, underämnen och
under-underämnen som definieras i European Sustainability Reporting Standards (ESRS) och bedömde
sentligheten utifrån två perspektiv: påverkan och finansiellt.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
76
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
2
Strategisk
Operativ
Efterlevnad
Påskynda hållbarhet
genom teknik
Främja cirkulär ekonomi
för att bekämpa
klimatförändringar
Utveckla verksamheten
med mångfald, rättvisa
och inkludering
Skydda barn i ett upp-
kopplat samhälle
Digital konsumtion
Jämställd och tillförlitlig
åtkomst till informations -
och kommunikationsteknik
för alla
Integritet och digital etik
Ansvarsfull leveranskedja
Affärsetik
Samhällsengagemang
Skydda biologisk mångfald
Vatten och föroreningar
Hälsa och säkerhet
Not S12 forts.
En bransch- och konkurrensanalys genomfördes med hjälp av sekundärdata och forskningsresultat. I
branschanalysen genomförde Tele2 en kartläggning av risker och möjligheter inom telekombranschens
rdekedja som grund för att identifiera väsentliga aspekter. I konkurrentanalysen jämförde Tele2 håll
-
barhetsstyrningen och prestationen för konkurrenter både på lokala marknader och internationellt.
En viktig skillnad mellan den väsentlighetsanalys som genomfördes 2020 och den som genomfördes
2023 är att intressenternas synpunkter endast har använts för att ge perspektiv och kunskap, inte för
att påverka prioriteringar av områden. Detta ledde till en större tonvikt på ämnesexperter från Tele2,
representanter från civilsamhället och icke-statliga organisationer i dialogerna. Trots detta ville Tele2
förstå hela spektrumet av intressenternas perspektiv, eftersom Tele2 har ambitionen att vara ledande
inom hållbarhet. Därför engagerade Tele2 fler än 6 600 personer. Intressentgrupperna inkluderade
anställda, investerare, B2B-kunder, B2C-kunder, industriorganisationer, representanter från civilsamhäl
-
let, icke-statliga organisationer och leverantörer.
Konsekvensanalyserna och de finansiella analyserna genomfördes i enlighet med metoden i ESRS. I
konsekvensanalysen utvärderas positiva och negativa effekter, allvarlighetsgrad, sannolikhet och tids
-
horisonter. Den finansiella väsentligheten beaktar risker, möjligheter, finansiell storlek och sannolikhet.
Vissa ämnen där Tele2 har liknande påverkan grupperades sedan för att göra analysen mer hanterbar.
Slutligen kartlades strategiområden mot ESRS-ämnen för att säkerställa att vår hållbarhetsstrategi leve
-
rerar på de mest väsentliga ämnena för Tele2.
Bedömningen resulterade i 10 väsentliga ämnen för Tele2:
Påverkan Finansiellt
Begränsning av klimatförändringar Ja Ja
Energi Ja Ja
Farliga ämnen och särskilt farliga ämnen Ja Ja
Vatten och marina resurser Ja Nej
Biologisk mångfald och ekosystem Ja Ja
Resursanvändning & cirkulär ekonomi Ja Ja
Egen personal Ja Ja
Arbetstagare i värdekedjan Ja Ja
Konsumenter & slutanvändare Ja Ja
Affärssed (Business conduct) Ja Ja
Resultatet av den dubbla väsentlighetsbedömningen har informerat vår uppdaterade hållbarhetsstra-
tegi, men hållbarhetsredovisning för 2023 är upprättad i enlighet med redovisningens väsentlighets-
bedömning. De resultat från den dubbla väsentlighetsbedömningen kommer att återspeglas i vår utar-
betade hållbarhetsrapportering i enlighet med European Sustainability Reporting Standards framöver.
Strategisk väsentlighet
Genom att kombinera resultaten från intressentdialogen och konsekvensanalysen, samt att anpassa sig
till verksamhetens prioriteringar och konkurrenternas positioner, kombinerades ämnena till totalt 13 och
delades in i tre olika nivåer som fastställer Tele2s strategi beträffande dem:
Strategiskt: inta en branschledande position och särskilja Tele2 från konkurrenterna för att göra det
möjligt för oss att behålla de nuvarande och vinna nya kunder, investerare och anställda.
Operativt: kontinuerligt utvecklas till en liknande nivå som branschkonkurrenternas för att uppfylla
intressenternas förväntningar.
Efterlevnad: upprätthålla nuvarande styrningsnivå och prestation då frågorna är grundläggande men
har nått mognad inom Tele2 och/eller i samhället.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
77
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Översikt över klimatrelaterade risker
Riskkategorier Materiella tillgångar Immateriella tillgångar Tidsram
Fysisk
Akut X Medellång sikt
Kronisk X X Lång sikt
Övergång
Anseende X Medellång sikt
Marknad X Kort sikt
Teknik X Medellång sikt
Policy och rättsligt X Kort - Medellång sikt
* För fullständig information om klimatrisker, se Tele2s TCFD-rapport 2020.
Kort sikt: 0–5 år
Medellång sikt: 6–10 år
Lång sikt: 11–50 år
Tabellen visar en översikt över riskbedömningen. X:en indikerar en identifierad potentiell ekonomisk
påverkan på materiella och/eller immateriella tillgångar från fysiska risker och övergångsrisker.
Översikt över klimatrelaterade möjligheter
Möjligheter Materiella tillgångar Immateriella tillgångar Tidsram
Effektivitet X X Medellång sikt
Marknad X Lång sikt
Anseende X Kort sikt
X:en indikerar en identifierad potentiell ekonomisk positiv påverkan på materiella och/eller immateriella
tillgångar från klimatrelaterade möjligheter.
Identifierade specifika klimatrelaterade risker
Fysisk risk
1. Extremväder och frekventa oväder
2. Översvämningar
3. Skogsbränder
4. Köldvågor
5. Värmeböljor
6. Minskad nederbörd
7. Ökad nederbörd
8. Ökad medeltemperatur
9. Stigande havsnivåer
Övergångsrisker
10. Oförga att uppfylla investerarnas krav på klimatrelaterade
åtgärder
11. Oförga att uppfylla bankkriterier för kredit och finansiering
12. Ökade och/eller volatila råvarupriser till följd av högre avgifter för
koldioxidutsläpp
13. Industrin för fossila bränslen och branscher som förlitar sig på fossila
bränslen förbjuds eller begränsas kraftigt
14. Begränsningar och förbud mot köldmedier som används i datacenter
15. Högre avgifter och/eller skatter på utsläpp av växthusgaser
16. Ökade krav från intressenter på företagens klimatåtgärder
17. Otillförlitlig kapacitet i elnätet
18. Abrupt förändring av användarnas beteende
NOT S13 KLIMATRELATERAD SCENARIOANALYS, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Att förstå klimatförändringar och därmed de medföljande klimatriskerna är grundläggande för att fram-
tidssäkra Tele2s verksamhet. Under 2021 implementerade Tele2 TCFD:s (Task Force on Climate-related
Financial Disclosure) rapporteringsrekommendationer i syfte att upplysa om aktuell kunskap om klimat-
riskerna och de möjligheter som är viktigast för Tele2. TCFD:s rekommendationer inkluderar upplysningar
inom fyra kategorier: Styrning, strategi, riskhantering samt mätetal och mål. Tele2 publicerade sin TCFD-
rapport 2021 och finns i sin helhet på Tele2s webbplats.
Styrning
Tele2s styrelse har ansvaret för att godkänna hållbarhetsstrategin som stöder Tele2s affärsstrategi.
Styrelsen ansvarar också för den löpande utvärderingen av kvaliteten på Tele2s interna kontrollfunk
-
tioner och riskhantering för att säkerställa att vi är tillräckligt rustade för att motverka och hantera alla
typer av risker.
Styrelsen granskar och godkänner hållbarhetsstrategin och det strategiska riskregistret en gång
per år medan uppdraget att genomföra strategin har delegerats till hållbarhetschefen och arbetet
med det strategiska riskregistret till chefen för internrevision som rapporterar till EVP Corporate Affairs.
Revisionsutskottet granskar hållbarhetsstrategin och de framsteg som gjorts kvartalsvis. Som en del
av utvecklingen av Tele2s hållbarhetsstrategi och den fördjupade förståelsen för hur klimatrisker kan
påverka företaget, kommer Tele2 att bedöma hur det proaktiva förhållningssättet till klimatförändringar
och klimatrisker bäst kan stärkas.
Strategi
Under 2020 inledde Tele2 en riskbedömning för att få en mer komplett bild av Tele2s klimatrisker där en
bedömning gjordes av både fysiska risker och övergångsrisker enligt TCFD:s rekommendationer. Dessa
inkluderar akuta och kroniska fysiska risker och övergångsrisker beträffande anseende, marknad, teknik
samt policyrelaterade och rättsliga risker. Bedömningen omfattar aktiviteter uppströms och nedströms
samt den dagliga verksamheten. I bedömningen sattes den potentiella ekonomiska påverkan i ett sam
-
manhang där det bedöms om den skulle kunna ha en påverkan på materiella tillgångar såsom infra-
struktur eller på immateriella tillgångar såsom vårt anseende. Riskbedömningen gjordes med hänsyn till
potentiell ekonomisk påverkan, risksannolikhet och tidsramen för när riskerna skulle göra sig gällande.
En översikt över riskbedömningen finns i tabellen till höger.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
78
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Mätetal och mål
Tele2 har lagt grunden för att bedöma de klimatrisker och möjligheter som är väsentliga för Tele2 med
tanke på vilken typ av påverkan en risk kan ha på verksamheten. Framstegen angående utsläpp av
xthusgaser i scope 1, 2 och 3 finns i Not S9. För att påvisa Tele2s engagemang med att bekämpa
klimatförändringarna har Tele2 tagit fram vetenskapligt baserade mål som godkänts av Science-Based
Target initiative:
Tele2 AB åtar sig att minska de absoluta utsläppen av växthusgaser i scope 1 och 2 med 100 % senast
år 2029 från basåret 2019. Tele2 AB åtar sig att minska utsläppen av växthusgaser i scope 3 med 60 %
per abonnemang senast år 2029 från basåret 2019. Tele2 AB åtar sig att uppnå nettonollutsläpp i sin
värdekedja senast år 2035.
De mätetal som har tagits i beaktande på en generell nivå utöver koldioxidutsläpp och koldioxidin
-
tensitet (per abonnemang) är driftskostnader såsom de för avbruten tjänst och kostnaden för reno-
vering och ökat underhåll, avbrott i leveranskedjor, ökade eller volatila energipriser och förändringar
i energiförsörjningen samt nationella och regionala skatter och avgifter. För att stärka arbetet med att
motverka klimatrisker inser Tele2 behovet av att involvera fler företagsfunktioner för att kunna utveckla
och kvantifiera de mätetal som är särskilt relevanta för Tele2s verksamhet. Detta inkluderar utveckling av
prestationsmått relaterade till begränsning av klimatrisker.
Klimatscenarier och affärsmässig motståndskraft
Genom Parisavtalet åtar sig världen att begränsa den globala temperaturökningen till 2 grader år 2100
och sträva efter att begränsa den till 1,5 grader. Tele2s scenarioanalys har genomförts med hjälp av
två utvecklingsvägar, så kallade RCP:er (Representative Concentration Pathways), som definierats av
Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC), nämligen: RCP2.6 och RCP8.5, och uppdaterades
under 2023 för att inkludera IEA Net Zero Emissions by 2050 Scenario (IEA NZE 2050).
RCP2.6:
RCP2.6 är en utvecklingsväg som är jämförbar med Parisavtalet och Tele2s vetenskapligt baserade
mål. Detta scenario innebär en drastisk minskning av koldioxidutsläppen och andra växthusgaser. En
övergång till en nettonegativ koldioxidekonomi som delvis är beroende av koldioxidavskiljning.
Generellt sett förväntas övergångsriskerna vara större än de fysiska riskerna med detta scenario,
men Tele2s affärsmodell innebär en måttlig exponering för övergångsrisker. Den största exponeringen
för övergångsrisker kommer att finnas i starkt förorenande branscher såsom tillverkningsindustrin
samt byggnader och material, jordbruk och energi. Med tanke på de ackumulerande egenskaperna
hos växthusgaser kommer världen att se klimatförändringar och fysiska risker även i RCP2.6-scenariot,
men de förväntas vara mindre frekventa och allvarliga jämfört med scenariot i mindre stringenta
utvecklingsvägar.
Not S13 forts.
Fysiska risker kan ha en betydande påverkan på Tele2. Däremot är motverkan av flera fysiska risker
inkluderat i Tele2s verksamhet. Övergångsrisker är oförutsägbara, men förändringar i reglering kan oftast
förberedas på förhand. Baserat på utvärderingen av dessa risker har 18 detaljerade risker utvärderats
för att bedöma deras möjliga påverkan på Tele2s verksamhet. Dessa 18 risker har utvärderats utifrån
sannolikheten att de inträffar och deras påverkan vid händelse av att de inträffar. Denna utvärdering
har genomförts med de berörda parterna i organisationen för att säkerställa korrekt utvärdering av
riskerna. Slutsatserna var att riskerna (1), (12), (13), (15) och (17) har den högsta kombinerade sannolikhet
att inträffa och högst potentiell påverkan. Identifierade potentiella motverkande insatser inkluderar ökad
motståndskraft mot klimatrelaterade risker och en ökad förståelse för effekten av övergångsförändringar
för Tele2s affärsområden.
Riskhantering
Riskhantering är grundläggande för Tele2s förmåga att uppnå sina strategiska mål och alla väsentliga
risker bedöms av koncernledningen. Även om exponeringen för klimatrisker är lägre jämfört med andra
sektorer såsom tung industri, material och byggnader eller jordbruk behöver Tele2 arbeta proaktivt för
att motverka de risker som är förknippade med klimatförändringar.
Arbetet med klimatriskerna är i ett tidigt skede och Tele2 behöver utöka kapaciteten och kunskapen
om hur man hanterar klimatrisker och vad de innebär för att kunna sprida kunskap om klimatförändringar
i hela organisationen. Risker förknippade med klimatförändringar kommer att bli större med tiden och
därför listas klimatrisker som en av riskerna i Tele2s strategiska riskregister på s. 27 i Års- och hållbar
-
hetsredovisningen 2023. Det innebär att det görs stora satsningar från koncernledningen beträffande
att diskutera, utvärdera och motverka klimatriskerna.
Enligt riskhanteringsprocessen har riskområden som identifierar klimatriskerna definierats.
Riskområdena har tilldelats en riskägare (en enskild medlem i koncernledningen) som ansvarar för det
löpande arbetet och kontinuerliga bedömningar av potentiell påverkan och sannolikhet. Utmaningar
och framsteg ska rapporteras till koncernledningen samt till revisionsutskottet och/eller styrelsen. Under
2023 genomförde koncernledningsgruppen en mer detaljerad granskning av programmet för hantering
av klimatrisker. Detta inkluderade en genomgång av en omfattande lista med föreslagna åtgärder för att
minska både fysiska risker och övergångsrisker. De föreslagna åtgärderna för fysiska risker avsåg både
fasta och mobila nätverk. Övergångsriskerna har främst påverkan på Tele2s finansavdelning, men även
på hållbarhetsavdelningen, B2B, B2C samt de fasta och mobila nätverken.
Klimatrisker har genomgått den första integreringen i det övergripande ramverket för riskhantering
och Tele2 kommer att fortsätta arbetet med att implementera det. Tele2s hantering av operativa risker är
integrerad i den finansiella rapporteringen och de operativa processerna för att säkerställa ansvarighet,
effektivitet, affärskontinuitet och efterlevnad av bolagsstyrning samt rättsliga krav och andra krav.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
79
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Med tanke på att IEA NZE 2050:s övergångsscenario fokuserar på omställningen av energisektorn
påverkas flera risker som ingår i Tele2s analys. Följande fyra omställningsrisker anses vara mest relevanta
för Tele2 i IEA NZE 2050:s omställningsscenario:
Ökade och/eller volatila råvarupriser till följd av klimatförändringar och/eller utarmning av resurser.
Möjliga konsekvenser för Tele2 inkluderar ökade kostnader på grund av högre priser på kritiska mate
-
rial över värdekedjan och ökad efterfrågan på kritiska material kan leda till utbudsbrist, vilket påverkar
både Tele2s försäljning och infrastruktur.
Industrin för fossila bränslen blir förbjuden eller kraftigt begränsad. Möjliga konsekvenser för Tele2
inkluderar ökade investeringar i forskning och utveckling och förnybara energilösningar samt ökade
priser i hela Tele2s värdekedja eftersom leverantörer måste ta hänsyn till högre energikostnader.
Ökade priser/skatter på utsläpp av växthusgaser. Möjliga konsekvenser för Tele2 inkluderar ökade
kostnader på grund av högre produktionspriser i hela värdekedjan och ökade kostnader på grund av
högre priser på förnybar energi.
Otillförlitlig kapacitet i elnätet. Möjliga konsekvenser för Tele2 inkluderar störningar i verksamhe-
ten på grund av elbrist eller energistörningar, vilket orsakar oförutsedda kostnader och potentiella
intäktsförluster.
RCP8.5:
RCP8.5 är den utvecklingsväg som världen för närvarande befinner sig på, det vill säga en framtid där
utsläppen av koldioxid och andra växthusgaser följer nuvarande utveckling. Den innebär en global upp
-
rmning på 3–5 grader och en rad andra förändringar.
De fysiska effekterna förväntas bli allvarliga i detta scenario. Det finns en direkt påverkan på de
geografiska områden där Tele2 bedriver sin verksamhet och ännu allvarligare påverkan uppströms i
leveranskedjan såväl som nedströms i den bredare värdekedjan. Även om begränsade övergångsrisker
förutses i RCP8.5, är det viktigt att komma ihåg att EU redan idag har fattat regulatoriska och politiska
beslut som kommer att påverka Tele2. Nationella regeringar har också antagit klimatrelaterad lagstift
-
ning som kommer att medföra förändringar för företag, även med denna mindre strikta politiska hållning,
och övergångsrisker måste därför kunna förstås och mildras.
IEA NZE 2050:
IEA:s scenario för nettonollutsläpp 2050 är en väg för den globala energisektorn att uppnå nettonollut-
släpp av koldioxid till 2050. Det är förenligt med att hålla den globala temperaturökningen under 1.5 °C år
2100. I scenariot antas att minskningarna av koldioxidutsläppen främst sker inom energisektorn, där de
globala energirelaterade och industriella koldioxidutsläppen ska minska med cirka 40 % mellan 2020 och
2030 och nå nettonoll 2050, och att universell tillgång till hållbar energi uppnås senast 2030. Nuvarande
och framtida teknik spelar den största rollen i omställningen i detta scenario, medan beteendeföränd
-
ringar endast står för en liten del av besparingarna av koldioxidutsläpp.
Not S13 forts.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
80
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 40
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
GRI-standard Referens Kommentar
GRI 2: Allmänna upplysningar 2021
Organisationen och dess redovisningsförfaranden
2-1 Organisationsuppgifter
Förvaltningsberättelse
(s. 12)
s. 108
Års- och hållbarhets-
redovisning 2023
2-2
Enheter som ingår i organisationens
hållbarhetsrapportering Not S1
2-3
Rapporteringsperiod, frekvens och
kontaktpunkt
Not S1, s. 160,
Tele2.com
Finansiell kalender på
Tele2.com
2-4 Ändrad information
Hållbarhetsinformation
(s. 56–74)
Ingår i respektive resultat
för varje väsentlig fråga
2-5 Externt bestyrkande Not S1, s. 154
Aktiviteter och arbetstagare
2-6
Aktiviteter, värdekedja och övriga
affärsmässiga relationer
Förvaltningsberättelse
(s. 12),
Not S1, Not S5
2-7 Anställda Not S3
2-8 Arbetstagare som inte är anställda Not S3
Governance
2-9 Styrningsstruktur och sammansättning
Bolagsstyrningsrapport,
Förvaltningsberättelse,
Tele2s
hållbarhetsarbete
2-10 Nominering och val av högsta ledningen
Bolagsstyrningsrapport
(s.28)
2-11 Ordförande i högsta ledningen
Förvaltningsberättelse
(s. 12)
2-12
Högsta ledningens roll i att övervaka
hanteringen av påverkan
Tele2s hållbarhetsarbete,
Not S13
2-13
Delegering av ansvar för hanteringen
av påverkan
Tele2s hållbarhetsarbete,
Not S13
2-14
Högsta ledningens ansvar beträffande
hållbarhetsrapportering Not S1
2-15 Intressekonflikter
Bolagsstyrningsrapport
(s. 30) Styrelsen
GRI-standard Referens Kommentar
2-16 Kommunikation av kritiska angelägenheter
Bolagsstyrningsrapport
(s. 33), Not S2
2-17 Högsta ledningens samlade kunskap Tele2s hållbarhetsarbete
2-18 Utvärdering av högsta ledningens prestation
Bolagsstyrningsrapport
(s. 30) Styrelsen
2-19 Ersättningspolicyer Not 31
2-20 Process för att fastställa ersättning Not 31
2-21 Årlig total ersättning Ersättningsrapport (s. 91)
Strategi, policyer och förfarande
2-22
Rapportering om strategi för hållbar
utveckling VD-ord
2-23 Policyåtaganden Not S2
2-24 Integrering av policyåtaganden Not S2
2-25 Process för att åtgärda negativa effekter Not S2
2-26
Mekanismer för rådgivning och
incidenthantering Not S2
2-27 Efterlevnad av lagar och förordningar Not S2
2-28 Medlemskap i organisationer
Partnerskap och
branschsamarbeten
Intressentengagemang
2-29 Metod för intressentdialog Not S12
2-30 Kollektivavtal Not S3
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
Upplysningar om väsentliga frågor
3-1 Process för att fastställa väsentliga frågor Not S12
3-2 Lista över väsentliga frågor Not S12
3-3 Hantering av väsentliga frågor
Hållbarhetsinformation
(s. 56–74)
Ingår i respektive resultat
för varje väsentlig fråga
GRI-index
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
81
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 49
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 152
Definitioner 159
GRI-standard Referens Kommentar
SPECIFIKA INDIKATORER - GRI 200: Ekonomi
GRI 201: Ekonomiskt resultat 2016
201-1 Direkt genererat och distribuerat
ekonomiskt värde
Förvaltningsberättelse
(s. 12)
Tele2 redovisar inte
publikt data över betalda
skatter per land
GRI 205: Anti-korruption 2016
205-3
Bekräftade fall av korruption och vidtagna
åtgärder Not S2
GRI 206: Konkurrensbegränsande beteende 2016
206-1
Rättsliga åtgärder för konkurrensbegränsande
beteende, antitrust och monopolitiska
metoder Not S2
SPECIFIKA INDIKATORER - 300: Miljö
GRI 301: Material 2016
301-3
Återtagna produkter och deras
förpackningsmaterial Not S7
GRI 302: Energi 2016
302-1 Energiförbrukning inom organisationen Not S8
302-3 Energiintensitet Not S8
302-4 Minskning av energiförbrukning Not S8
GRI 303: Vatten och avloppsvatten 2018
303-1 Interaktioner med vatten som delad resurs Not S7
303-2 Hantering av påverkan från utsläpp till vatten Not S7
303-5 Vattenförbrukning Not S7
GRI : Biologisk mångfald 
-
Driftsplatser som ägs, arrenderas, eller förval-
tas och som ligger i eller i anslutning till skyd-
dade områden alternativt i områden med högt
biologiskt värde utanför skyddade områden Not S
GRI 305: Utsläpp 2016
305-1 Direkt (scope 1) utsläpp av växthusgaser Not S9
305-2 Indirekt (scope 2) utsläpp av växthusgaser Not S9
305-3
Övriga indirekta (scope 3) utsläpp av
växthusgaser Not S9
305-4 Utsläppsintensitet växthusgaser Not S9
305-5 Minskade utsläpp av växthusgaser Not S9
GRI-standard Referens Kommentar
GRI 306: Avfall 2020
306-3 Genererat avfall Not S7
306-4 Avfall avlett från deponi Not S7
306-5 Avfall skickat till deponi Not S7
GRI 308: Miljöbedömning av leverantörer 2016
308-1
Nya leverantörer som utvärderats med
miljökrav Not S5
308-2
Negativ miljöpåverkan inom leverantörskedjan
och vidtagna åtgärder Not S5
SPECIFIKA INDIKATORER - 400: Sociala
GRI 401: Anställning 2016
401-1 Nyanställda och personalomsättning Not S3
GRI 403: Hälsa och säkerhet på arbetsplatsen 2018
403-1 Arbetsmiljösystem Not S4
403-2
Identifiering av faror, riskbedömning och
utredning av incidenter Not S4
403-3 Arbetsmiljötjänster Not S4
403-4
Medarbetarinflytande, konsultation och
kommunikation avseende hälsa och säkerhet Not S4
403-5 Arbetsmiljöutbildning för arbetstagarna Not S4
403-6 Främjande av arbetstagarnas hälsa Not S4
403-7
Förebyggande och riskbegränsande åtgärder
i direkt samband med affärsförbindelser Not S4
403-8
Arbetstagare som omfattas av ett lednings-
system för arbetsmiljö Not S4
403-9 Arbetsskador Not S4
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
82
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 49
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 152
Definitioner 159
GRI-standard Referens Kommentar
GRI 404: Utbildning 2016
404-1
Genomsnittligt antal utbildningstimmar per
år per medarbetare Not S3
Utelämnande av
könsfördelning,
data ej tillgängligt
404-2
Program för att höja höja medarbetarnas
kompetens och program för karriärutveckling Not S3
GRI 405: Mångfald och lika möjligheter 2016
405-1
Mångfald inom styrelse, ledning och
bland anställda
Not S3,
Not 31
GRI 406 Fall av diskriminering och vidtagna åtgärder 2016
406-1 Fall av diskriminering och vidtagna åtgärder Not S3
GRI 407: Föreningsfrihet och kollektivavtal 2016
407-1
Verksamheter eller leverantör där förenings-
frihet och rätt till kollektivavtal hotas Not S6
GRI 408: Barnarbete 2016
408-1
Verksamheter eller leverantörer med
betydande risk för barnarbete Not S6
GRI 409: Tvångsarbete 2016
409-1
Verksamheter eller leverantörer med
betydande risk för tvångsarbete Not S6
GRI-standard Referens Kommentar
GRI 414: Social bedömning av leverantörer 2016
414-1
Nya leverantörer som utvärderats med
sociala kriterier Not S5
414-2
Negativ social påverkan inom
leverantörskedjan Not S5
GRI 416: Kunders hälsa och säkerhet 2016
416-2
Bristande efterlevnad beträffande produkter
och tjänsters effekter på hälsa och säkerhet Not S2
GRI 417: Marknadsföring och märkning 2016
417-3
Bristande efterlevnad beträffande
marknadsföringskommunikation Not S2
GRI 418: Kundintegritet 2016
418-1
Underbyggda klagomål gällande överträdel-
ser mot kundintegriteten och förlust av
kunddata Not S11
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
83
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 49
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 152
Definitioner 159
Redovisning enligt artikel 8 i EU:s taxonomiförordning
EU:s taxonomi är en del av EU:s handlingsplan för finansiering av en hållbar tillväxt som tillhandahål-
ler ett gemensamt klassificeringssystem för att kunna identifiera miljömässigt hållbara verksamheter.
Taxonomin består av sex olika miljömål:
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Hållbar användning och skydd av vatten och marina resurser
Omställning till en cirkulär ekonomi
Förebyggande och kontroll av föroreningar
Skydd och återställande av biologisk mångfald och ekosystem
I rapporteringen för 2022 rapporterade Tele2 att verksamheten omfattades av de två första målen som
ingår i den delegerade förordningen för klimatfrågor. Under 2023 publicerade EU-kommissionen den
delegerade förordningen för miljöfrågor som omfattar de tekniska screeningkriterierna för de fyra sista
målen. Dessa mål kommer från och med nu att ingå i rapporteringen enligt EU:s taxonomiförordning,
med start i bedömning av taxonomiomfattning för räkenskapsåret 2023. Tele2s taxonomirapportering
för 2023 baseras på en bedömning av omfattning och förenlighet med taxonomin för de ekonomiska
aktiviteter som täcks in av den delegerade förordningen för klimatfrågor samt den delegerade förord
-
ningen för miljöfrågor. Den stora majoriteten av Tele2s ekonomiska aktiviteter omfattas inte av EU:s
taxonomi och bedömdes som icke-förenliga.
Bedömning av aktiviteter som omfattas av taxonomin
Tele2s bedömning av taxonomiomfattning inkluderar alla ekonomiska aktiviteter i förhållande till den
egna verksamheten och utvidgades under 2023 ytterligare för kapital- och driftskostnader. Denna
utökade analys tillsammans med utvidgningen av målen resulterade i sex aktiviteter som omfattas av
taxonomin för 2023. Dessa aktiviteter inkluderar:
5.4 Försäljning av begagnade varor
Aktiviteten omfattar omsättning av begagnade elektroniska enheter från kundsegmentet B2C, som säljs
vidare till tredje part. De produkter som ingår i denna aktivitet är Tivo-boxar och mobiltelefoner.
5.5 Produkt-som-tjänst och andra cirkulära användar- och resultatorienterade tjänstemodeller
Denna aktivitet inkluderar omsättning och investeringar för bredbands-, TV- och mobila bredbands
-
tjänster inom B2C-segmentet, samt mobiltelefontjänster inom B2B-segmentet, där dessa tillhandahålls
till Tele2s kunder under ett produkt-som-tjänst-avtal. Hårdvaran tillhandahålls kunden under förutsätt
-
ning att den måste återlämnas till Tele2 i slutet av kontraktet.
6.5 Transport med motorcyklar, personbilar och kommersiella fordon
Kapitalutgifter för leasade tjänstebilar ingår i denna aktivitet.
7.7 Förvärv och ägande av byggnader
Under denna aktivitet redovisas kapitalutgifter relaterade till Tele2s hyrda kontorslokaler och butiker.
Bedömningen av byggnader kan komma att utökas till att även omfatta potentiella mindre bygg
-
nader kopplade till Tele2s nätverksinfrastruktur under 2024, men för detta år separeras inte dessa
kapitalutgifter.
8.1 Databehandling, hosting och relaterade aktiviteter
Denna aktivitet omfattar datacentertjänster som genererar direkta intäkter. Aktiviteten inkluderar inte
Tele2s tjänster som kräver datacenter för att fungera.
8.2 Datadrivna lösningar för minskade utsläpp av växthusgaser
Denna aktivitet omfattar mötestjänster online inom B2B-segmentet som bedöms möjliggöra minskade
utsläpp av växthusgaser för Tele2s kunder jämfört med alternativa fysiska möten.
Bedömning av aktiviteter som är förenliga med taxonomin
För att en aktivitet ska betraktas som förenlig med taxonomiförordningen måste tre kriterier vara upp-
fyllda: aktiviteten måste ge ett väsentligt bidrag till minst ett av de sex miljömål som beskrivs ovan,
aktiviteten får inte orsaka någon betydande skada för de andra fem miljömålen och företaget måste ha
fastställt minimumkrav avseende mänskliga rättigheter, arbetstagarrättigheter och antikorruption. För
2023 har bedömningen av aktiviteter förenliga med taxonomin genomförts för de ekonomiska aktiviteter
som är relaterade till målet Begränsning av klimatförändringar (6.5, 7.7, 8.1 och 8.2). Tele2 kommer att
undersöka anpassningen för aktiviteter som är berättigade till taxonomi i förhållande till Cirkulär ekonomi
(5.4 och 5.5) under 2024.
Betydande bidrag
6.5 Transport med motorcyklar, personbilar och kommersiella fordon
För att uppfylla de tekniska screeningkriterierna för betydande bidrag måste Tele2 samla in och granska
data fn leasingpartners för fordon relaterade till specifika utsläpp. För närvarande är det möjligt att
identifiera elfordonen i bilpoolen men för den återstående delen av Tele2s fordon kommer en bedöm
-
ning att behöva göras av överensstämmelsen med övergångskriterierna för utsläpp (<50gCO
2
/km).
Under 2024 kommer Tele2 att se över möjligheten att erhålla dessa uppgifter för alla leasade fordon.
7.7 Förvärv och ägande av byggnader
För att uppfylla de tekniska screeningkriterierna för betydande bidrag krävs att Tele2 samlar in och gran
-
skar data fn fastighetsägare avseende energiprestanda för byggnader som Tele2 hyr. Tele2 uppfyller
inte kriterierna för väsentligt bidrag på grund av brist på data. Tele2 kommer att se över möjligheten att
erhålla dessa data under 2024.
8.1 Databehandling, hosting och relaterade aktiviteter
Aktiviteten är berättigad men inte i linje med de tekniska screeningkriterierna för betydande bidrag
eftersom tröskeln för denna aktivitet också är beroende av användning av köldmedier med en glo
-
bal uppvärmningspotential (Global Warming Potential, GWP) som inte överstiger 675, vilket Tele2s
EU Taxonomi
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
84
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 49
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 152
Definitioner 159
datacenter ännu inte stöder. Dessutom kräver det implementering av alla relevanta praxis som anges
som ”förväntad praxis” i den senaste versionen av European Code of Conduct on Data Centre Energy
Efficiency.
8.2 Datadrivna lösningar för minskade utsläpp av växthusgaser
Kriterierna för betydande bidrag när det gäller Tele2s digitala mötestjänster, som möjliggör utsläpps
-
minskningar (8.2), kräver demonstration av betydande minskningar av växthusgasutsläpp under hela
livscykeln jämfört med den bästa alternativa lösningen på marknaden. Digitala mötestjänster minskar
behovet av transporter, liksom andra potentiella fysiska material relaterade till fysiska möten. Detta
minskar utsläppen avsevärt eftersom utsläppen från digitala mötestjänster bedöms vara låga i jämförelse
med fysiska möten. Därför bedöms en livscykelanalys inte vara nödvändig.
Inte orsaka någon betydande skada (Do No Significant Harm, DNSH)
Tele2 har under 2023 granskat DNSH-kriterierna för potentiellt taxonomiomfattande aktiviteter och
identifierat vissa luckor som ska granskas under 2024 för att säkerställa efterlevnad för 2024. Detta
inkluderar till exempel att genomföra en mer omfattande vattenriskbedömning i förhållande till Tele2s
siter och den påverkan Tele2 har på vatten. Den befintliga TCFD-analysen kommer att uppdateras för att
inkludera alla fysiska klimatrisker som anges i bilaga A till den delegerade förordningen för klimatfrågor.
Dessutom finns det mer specifik datainsamling som måste göras för att uppfylla vissa av aktiviteterna
med avseende på t.ex. återanvändbarhet/återvinningsbarhet och krav på bildäck.
Minimiskyddsåtgärder
Mänskliga rättigheter
Tele2s nya och stärkta due diligence-process för mänskliga rättigheter (HRDD) utarbetades under
2022 och implementeras kontinuerligt i hela bolaget. Hållbarhetschefen är tilldelad ansvaret för HRDD-
processen. HRDD-processen har till syfte att motverka negativ påverkan på mänskliga rättigheter, mäta
och följa upp vidtagna åtgärder, vid behov avhjälpa brister och kontinuerligt involvera utsatta grupper.
Under 2023 fokuserade Tele2 på en av de sex viktigaste mänskliga rättigheterna som har identifierats,
nämligen barns rättigheter, genom att genomföra en konsekvensbedömning av barns rättigheter (Child
Rights Impact Assessment, CRIA). För att genomföra CRIA använde Tele2 UNICEF:s Child Rights Impact
Self-Assessment Tool for Mobile Operators (MO-CRIA), som har skapats för att telekommunikations
-
företag ska kunna förstå sin påverkan på barn i sin verksamhet. Analysen har identifierat faktisk och
potentiell påverkan på barns rättigheter som Tele2 kan bidra till genom sin verksamhet, sina partnerskap
och genom hela sin värdekedja. HRDD-processen genomförs i enlighet med FN:s vägledande principer
för företag och mänskliga rättigheter och OECD:s riktlinjer för multinationella företag.
Under 2022 genomförde Tele2 en konsekvensbedömning för mänskliga rättigheter som identifierade
negativ påverkan på mänskliga rättigheter till följd av företagets verksamhet och affärsrelationer. För
varje påverkan på mänskliga rättigheter bedömde Tele2 om företaget orsakar, bidrar eller är direkt kopplat
till påverkan, hur allvarlig påverkan är och hur påverkan ska hanteras baserat på företagskoppling. Denna
konsekvensbedömning granskades och bekräftades 2023. En översyn av konsekvensbedömningen för
mänskliga rättigheter kommer att ske årligen.
Tele2 har inte befunnits bryta mot någon av OECD:s riktlinjer eller brista i efterlevnaden av OECD:s
riktlinjer av någon av OECD:s nationella kontaktpunkter. Business and Human Rights Resource Center
har inte anklagat Tele2 för brott mot mänskliga rättigheter eller arbetsrätt.
Skatter
Skatteefterlevnad är viktigt för Tele2, och bolagsstyrning och skatteefterlevnad betraktas som viktiga
delar av tillsynen. Tele2 strävar efter att följa skattereglerna i alla jurisdiktioner där företaget är verksamt
och säkerställer skatteefterlevnad genom lämpliga processer och strategier för hantering av skatterisker.
Tele2s strategier och processer för hantering av skatterisker beskrivs i Tele2s Tax Process Narrative, som
kontinuerligt uppdateras för att säkerställa efterlevnad enligt marknadsutvecklingen. Dessutom har
Tele2 en skattepolicy som gäller för alla koncernbolag där Tele2 har bestämmande inflytande. Den nuva
-
rande skattepolicyn utarbetades av Group Accounting tillsammans med externa skattekonsulter och
granskades av koncernens finanschef innan den godkändes av styrelsen för Tele2 AB genom revisions
-
utskottet. Skattepolicyn reviderades och godkändes i november 2023. Skatterisker hanteras inom Tele2s
finansiella riskhanteringssystem, som är centraliserat inom funktionen Corporate Affairs. Tele2 bör alltid
sträva efter att söka skatterådgivning från stora och välrenommerade redovisnings- eller advokatbyråer.
Varken Tele2 eller dess ledande befattningshavare har befunnits bryta mot skattelagstiftningen.
Fri och rättvis konkurrens
Tele2 tror starkt på behovet av fortsatt konkurrens på telekommunikations- och innehållsmarknaderna.
Inget företag bör ha makt att agera oberoende av konkurrenter, leverantörer eller kunder på någon
marknad eller delmarknad, varken inom detaljhandel eller i grossistledet. Tele2s Standard för fri och
ttvis konkurrens, Antikorruptionspolicy, Uppförandekod och Uppförandekod för affärspartner faststäl
-
ler Tele2s åtaganden för att uppnå rättvis konkurrens. För att uppfylla dessa åtaganden främjar Tele2
medarbetarnas medvetenhet om vikten av att följa alla tillämpliga konkurrenslagar och förordningar
genom den årliga utbildningen inom Uppförandekoden och investerar för att säkerställa att anställda,
som i sitt dagliga arbete kan möta konkurrenter, är utbildade för att göra det på ett sätt som är förenligt
med relevanta lagar och förordningar. Varken Tele2 eller dess ledande befattningshavare har dömts för
brott mot konkurrenslagstiftningen.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
85
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 49
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 152
Definitioner 159
Anti-korruption
Tele2 har åtagit sig att bedriva sin verksamhet på högsta etiska nivå och har därför upprättat anti
-
korruptionsprocesser. Tele2 har utvecklat och antagit lämpliga interna kontrollmekanismer, etik- och
efterlevnadsprogram samt åtgärder för att förebygga och upptäcka korruption och mutor. Tele2 hanterar
korruption och affärsetik genom olika policyramverk inom antikorruption (t.ex. Antikorruptionspolicy,
Uppförandekod och Uppförandekod för affärspartner) och identifierar och övervakar risker via företagets
riskhanteringssystem och ledningssystem för leveranskedjan. Tele2 utbildar ledning och medarbetare
i antikorruption, mutor och affärsetik som ett led i den årliga utbildningen inom Uppförandekoden och
kräver att affärspartner och leverantörer undertecknar Uppförandekoden för affärspartner. Dessutom
kontrolleras leverantörer beträffande risken för korruption och mutor och högriskleverantörer följs upp
genom leverantörsgranskningar. Varken Tele2 eller dess ledande befattningshavare har dömts för kor
-
ruption eller mutbrott.
Redovisningsstandarder och redovisningsprinciper
Koncernredovisningen för 2023 har upprättats i enlighet med International Financial Reporting
Standards (IFRS) och tolkningar av IFRS Interpretations Committee (IFRS IC). I enlighet med EU:s taxono
-
miförordning redovisar Tele2 de tre nyckeltal för taxonomiskattade ekonomiska aktiviteter som beskrivs
ovan. Hur nyckeltalen har fastställts beskrivs nedan. Tele2 har under året inte haft några väsentliga taxo
-
nomirelaterade investeringsplaner och har inte identifierat några relevanta inköp av taxonomirelaterade
produkter och tjänster.
Kontextuell information
För rapporteringsåret 2023 har noll (0) taxonomi-förenliga ekonomiska aktiviteter identifierats. Att
minska koldioxidutsläppen är dock fortfarande ett prioriterat område för Tele2. Läs mer om Tele2s kli
-
matinitiativ på sidan 45, 46 and 69-73 samt initiativ gällande cirkulär ekonomi på sidan 45 och 66-67.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
86
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 49
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 152
Definitioner 159
Räkenskapsår 2023 2023 Väsentligt bidrag Inte orsaka betydande skada (’Do No Significant Harm’)
Ekonomiska aktiviteter
Koder
)
Omsättning
Andel av
omsättning för
år 2023
Begränsning
av klimatförändringar
Anpassning
till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
och ekosystem
Begränsning
av klimatförändringar
Anpassning
till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
och ekosystem
Minimiskyddsåt-
gärder
Andel
taxonomi-
förenlig (A.1)
eller taxonomi-
omfattad
omsättning(A.2)
2022
Kategori
(möjlig-
görande
aktivitet)
Kategori
(omställ-
nings-
aktivitet)
Miljoner SEK % Ja (J)/ Nej (N)/ Ej kvalificerad (N/EL) Ja / Nej Ja / Nej % E T
A. Aktiviteter som omfattas av taxonomin
A. Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
Omsättning för miljömässigt hållbara verksamheter
(taxonomiförenliga) (A.)
- .% .% .% .% .% .% .% N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A .%
Varav möjliggörande - .% .% .% .% .% .% .% N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A .% E
Varav omställningsaktivitet - .% .% N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A .% T
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är milssigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
Mål för vilken verksamhet är berättigad
)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Försäljning av begagnade varor CE .  .% N/EL N/EL N/EL N/EL EL N/EL .%
Produkt-som-tjänst CE . , .% N/EL N/EL N/EL N/EL EL N/EL .%
Databehandling, hosting och relaterade
aktiviteter
CCM .  .% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL .%
Datadrivna lösningar för minskade utsläpp av
växthusgaser
CCM .  .% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL .%
Omsättning för aktiviteter som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
(A.)
, .% .% .% .% .% .% .% .%
A. Omsättning för aktiviteter som omfattas av taxonomin
(A. + A.)
, .% .% .% .% .% .% .% .%
B. Aktiviteter som inte omfattas av taxonomin
Omsättning för aktiviteter som inte omfattas av taxonomin , .%
TOTALT , %
Omsättning
Omsättning
Nämnaren för omsättning är definierad som koncernens totala
intäkter exklusive intern försäljning, vilket visas i Not 3 på sida 117
i Års- och hållbarhetsredovisningen 2023. Täljaren baseras på
finansiell data och kunddata och inkluderar intäkter fn tillhanda
-
hållna tjänster till kunder. Täljaren inkluderar omsättning relaterat
till respektive aktivitet omfattad av taxonomin, förutom aktivitet 6.5
och 7.7.
Andel omsättning/total omsättning
Taxonomiförenlig
per mål
Taxonomiomfattad
per mål
Begränsning av klimatförändringar .% .%
Anpassning till klimatförändringar .% .%
Vatten och marina resurser .% .%
Cirkulär ekonomi .% .%
Förebyggande och kontroll av
föroreningar .% .%
Biologisk mångfald och ekosystem .% .%
1)
rkortade aktivitetskoder:
CE: Cirkulär ekonomi
CCM: Begränsning av klimatförändringar
2)
EL: Kvalificerad
N/EL: Ej kvalificerad
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
87
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 49
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 152
Definitioner 159
Räkenskapsår 2023 2023 Väsentligt bidrag Inte orsaka betydande skada (’Do No Significant Harm’)
Ekonomiska aktiviteter
Koder
)
Omsättning
Andel av CapEx för
år 2023
Begränsning
av klimat förändringar
Climate Change
Adaptation
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
och ekosystem
Begränsning
av klimat förändringar
Anpassning
till klimat förändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
och ekosystem
Minimiskydds-
åtgärder
Andel
taxonomi-
förenlig (A.1)
eller taxono-
miomfattad
CapEx (A.2)
2022
Kategori
(möjlig-
görande
aktivitet)
Kategori
(omställ -
nings-
aktivitet)
Miljoner SEK % Ja (J)/ Nej (N)/ Ej kvalificerad (N/EL) Ja / Nej Ja / Nej % E T
A. Aktiviteter som omfattas av taxonomin
A. Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
CapEx för miljömässigt hållbara verksamheter
(taxonomiförenliga) (A.)
- .% .% .% .% .% .% .% N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A .%
Varav möjliggörande - .% .% .% .% .% .% .% N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A .% E
Varav omställningsaktivitet - .% .% N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A .% T
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är milssigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
Mål för vilken verksamhet är berättigad
)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Transport med motorcyklar, personbilar och
kommersiella fordon
CCM .  .% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL .%
Förvärv och ägande av byggnader CCM .  .% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL .%
Databehandling, hosting och relaterade
aktiviteter
CCM .  .% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL .%
Datadrivna lösningar för minskade utsläpp av
växthusgaser
CCM . - .% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL .%
CapEx för aktiviteter som omfattas av taxonomin men som
inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.)
 .% .% .% .% .% .% .% .%
A. CapEx för aktiviteter som omfattas av taxonomin (A.
+ A.)
 .% .% .% .% .% .% .% .%
B. Aktiviteter som inte omfattas av taxonomin
CapEx för aktiviteter som inte omfattas av taxonomin , .%
TOTALT , %
CapEx
Kapitalutgifter (CapEx)
Nämnaren för CapEx är definierad som de direkta investeringarna
som rör anläggningstillgångar och inkluderar anskaffningskostnad
för immateriella anläggningstillgångar exklusive goodwill, materiella
anläggningstillgångar och nyttjanderättstillgångar, innan avskriv
-
ningar och nedskrivningar, vilket visas i Not 11, 12 och 13 på sidorna
123, 125 och 126 i års- och hållbarhetsredovisningen 2023. I täljaren
ingår värdet av inköpta produkter (5.5), värdet av leasade fordon
(6.5) och värdet av våra nya leasingavtal för byggnader (7.7) och
investeringar relaterade till datacentertjänster (8.1).
Andel av CapEx/totalt CapEx
Taxonomiförenlig
per mål
Taxonomiomfattad
per mål
Begränsning av klimat-förändringar .% .%
Anpassning till klimat-förändringar .% .%
Vatten och marina resurser .% .%
Cirkulär ekonomi .% .%
Förebyggande och kontroll av
föroreningar .% .%
Biologisk mångfald och ekosystem .% .%
1)
rkortade aktivitetskoder:
CE: Cirkulär ekonomi
CCM: Begränsning av klimatförändringar
2)
EL: Kvalificerad
N/EL: Ej kvalificerad
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
88
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 49
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 152
Definitioner 159
OpEx
Driftskostnader (OpEx)
Nämnaren för OpEx är definierad som de direkta kostnaderna som
rör underhåll av anläggningstillgångar som är nödvändigt för fort
-
satt och korrekt funktion av dessa tillgångar, inklusive kortsiktiga
leasingavtal, underhåll och reparationer och licens- och service
-
avtal med tredje part. I täljaren ingår direkta produktionskostnader
relaterade till datacentertjänster (8.1).
Andel av OpEx/totalt OpEx
Taxonomiförenlig
per mål
Taxonomiomfattad
per mål
Begränsning av klimatförändringar .% .%
Anpassning till klimatförändringar .% .%
Vatten och marina resurser .% .%
Cirkulär ekonomi .% .%
Förebyggande och kontroll av
föroreningar .% .%
Biologisk mångfald och ekosystem .% .%
1)
rkortade aktivitetskoder:
CE: Cirkulär ekonomi
CCM: Begränsning av klimatförändringar
2)
EL: Kvalificerad
N/EL: Ej kvalificerad
Räkenskapsår 2023 2023 Väsentligt bidrag Inte orsaka betydande skada (’Do No Significant Harm’)
Ekonomiska aktiviteter
Koder
)
Omsättning
Andel av OpEx för
år 2023
Begränsning
av klimat förändringar
Anpassning
till klimat förändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
och ekosystem
Begränsning
av klimat förändringar
Anpassning
till klimat förändringar
Vat ten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
och ekosystem
Minimiskydds-
åtgärder
Andel av
taxonomi-
förenlig (A.1)
eller taxono-
miomfattad
OpEx (A.2)
2022
Kategori
(möjlig-
görande
aktivitet)
Kategori
(om ställ-
nings-
aktivitet)
Miljoner SEK % Ja (J)/ Nej (N)/ Ej kvalificerad (N/EL) Ja / Nej Ja / Nej % E T
A.Aktiviteter som omfattas av taxonomin
A. Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
OpEx för miljömässigt hållbara verksamheter
(taxonomiförenliga) (A.)
- .% .% .% .% .% .% .% N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A .%
Varav möjliggörande - .% .% .% .% .% .% .% N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A .% E
Varav omställningsaktivitet - .% .% N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A .% T
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är milssigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
Mål för vilken verksamhet är berättigad
)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Databehandling, hosting och relaterade
aktiviteter
CCM .  .% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL .%
Opex för aktiviteter som omfattas av taxonomin men som
inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.)
 .% .% .% .% .% .% .% .%
A. OpEx för aktiviteter som omfattas av taxonomin (A.
+ A.)
 .% .% .% .% .% .% .% .%
B. Aktiviteter som inte omfattas av taxonomin
OpEx Omsättning för aktiviteter som inte omfattas av
taxonomin
, .%
TOTAL , %
HÅLLBARHETSREDOVISNING
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
89
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 49
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 152
Definitioner 159
Redovisningsmått Referenser
Verksamhetens miljöavtryck
(1) Total energiförbrukning
(2) Procentandel el från nätet
(3) Procentandel förnybar
(1) Årsredovisning Not S8
(2) Årsredovisning Not S8
(3) Årsredovisning Not S8
271 457 MWh
99,96%
95,83%
Dataskydd
Beskrivning av policyer och praxis relaterade till
beteendebaserad reklam och kundernas integritet
Årsredovisning Not S2, Not S11
Webb: Privatliv och integritet
Tele2s kunder har tillgång till mer detaljerad information
från den Tele2-verksamhet där de är abonnenter, till
exempel den lokala integritetspolicyn.
Antal kunder vars personuppgifter används sekundärt Tele2 följer den allmänna dataskyddsförordningen
(GDPR). Personuppgifter samlas in baserat på Tele2s
berättigade intresse, och i vissa fall används ett kontrakt
för sekundära ändamål, men först efter att ha fastställt att
detta nya syfte är förenligt med det ursprungliga syftet.
Totalt belopp för monetära förluster till följd av rättsliga
förfaranden relaterat till kundernas integritet
Årsredovisning Not S11
Under 2023 har inga betydande böter rapporterats till
följd av rättsliga förfaranden relaterat till integritet
(1) Antal förfrågningar om kundinformation i
brottsbekämpande syfte
(2) Antal kunder vars information begärdes
(3) Procentandel som resulterade i utlämning
Uppges inte på grund av lagstadgade krav på sekretess.
Detta lämnas endast ut i enlighet med nationella och EU-
ttsliga krav.
Datasäkerhet
(1) Antal dataintrång
(2) Procentandel som involverar personligt identifierbar-
information (PII)
(3) Antal berörda kunder
(1) Årsredovisning Not S11
Endast uppgifter om dataintrång som involverar
PII uppges.
(2) Årsredovisning Not S11
100 % av upplysningar om dataintrång enligt (1).
Inga känsliga uppgifter enligt GDPR behandlas.
(3) Mäts och rapporteras till tillsynsmyndigheter, men
offentliggörs inte av Tele2.
Beskrivning av tillvägagångssätt för att identifiera och
hantera datasäkerhetsrisker inklusive användning av
tredjepartsstandarder för cybersäkerhet
Årsredovisning ”Riskhantering”
Årsredovisning Not S11
Hantering av uttjänta produkter
(1) Material som återvinns genom återtagsprogram
(2) Procentandel av återvunnet material som
- återanvändes
- återvanns
- skickades till deponi
(1) Redovisas inte
(2) Not S7
- 89 % återanvänd
- 11 % återvunnen
- 0 % skickat till deponi
Redovisningsmått Referenser
Konkurrenskraftigt beteende och öppet internet
Totalt belopp för monetära förluster till följd av rättsliga
förfaranden relaterat till bestämmelser för konkurrens-
begränsande beteende
Under 2023 har inga betydande böter rapporterats till
följd av rättsliga förfaranden relaterat till bestämmelser
för konkurrensbegränsande beteende.
Genomsnittlig faktisk ihållande nedladdningshastighet
för
(1) Ägt och kommersiellt associerat innehåll
(2) Icke-associerat innehåll
Nedladdningshastighet mobil: > 60 Mbit/s
Nedladdningshastighet fast: 295 Mbit/s
För Tele2 är det ingen skillnad mellan (1) och (2).
Beskrivning av risker och möjligheter förknippade med
nätneutralitet, betald peering, avgiftsfri trafik och lik-
nande förfaranden
Årsredovisning ”Riskhantering”
Webb: Privatliv och integritet
All nätverkstrafik behandlas lika, ingen skillnad mellan
Tele2 eller tredje part. Peering är avräkningsfritt inom
Tele2.
Hantera systemrisker i samband med teknikavbrott
(1) Systemets genomsnittliga avbrottsfrekvens
(2) Kundens genomsnittliga avbrottstid
Redovisas inte. Tele2 beräknar och rapporterar för närva-
rande inte mätvärden för frekvensen och varaktigheten
av systemavbrott på det sätt som anges i standarden.
Diskussion om system för att tillhandahålla oavbruten
tjänst under driftstörningar
Tele2 har löpande diskussioner om system för att till-
handahålla oavbruten tjänst under driftstörningar.
Antal abonnenter och nätverkstrafik
Antal trådlösa abonnenter Årsredovisning s. 18–23
Antal trådbundna abonnenter Årsredovisning s. 18–23
Antal bredbandsabonnenter Årsredovisning s. 18–23
Nätverkstrafik Mobil: 65 PB/månad
Fast: 567 PB/månad
SASB-index
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
90
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 49
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 152
Definitioner 159
EU:s förordning om hållbarhetsrelaterade upplysningar (SFDR) syftar till att harmonisera, förenkla och öka tydligheten angående hållbarhetsrelaterad information om investeringar. Informationskraven omfattar
bland annat koldioxidutsläpp, exponering för fossila bränslen, mångfald mellan könen, due diligence i frågor som rör mänskliga rättigheter samt exponering för korruption och mutor. Med SFDR fastställs bestämmelser
för marknadsaktörer såsom fondförvaltare och investerare. Dessa bestämmelser omfattar rapportering om obligatoriska och frivilliga hållbarhetsindikatorer över de huvudsakliga negativa hållbarhetseffekterna
(Principal Adverse Impact Indicators, PAI).
Principal Adverse Impacts – Obligatoriska indikatorer
Negativ hållbarhetseffekt och indikator Referens
Utsläpp av växthusgaser
Utsläpp i scope 1 (ton CO
2
-eq)
Not S9
Utsläpp i scope 2 (ton CO
2
-eq)
Not S9
Utsläpp i scope 3 (ton CO
2
-eq)
Not S9
Totala utsläpp (ton CO
2
-eq) Not S9
Koldioxidavtryck
Koldioxidavtryck (investerare)
Ej tillämpligt
Intensitet växthusgaser
Intensitet växthusgaser (scope 1+2+3)/(€M intäkter)
Not S9
Exponering för företag verksamma inom sektorn för fossila bränslen
Verksam inom sektorn för fossila bränslen
Nej
Andel icke-förnybar energiförbrukning och produktion
Andel icke-förnybar energiförbrukning och icke-förnybar energiproduktion (%)
Not S8,
Energiproduktionsdata
ej tillgänglig
Energiförbrukningsintensitet per klimatsektor med hög påverkan
Energiförbrukning i GWh/intäkt i miljoner euro per klimatsektor med hög påverkan
Ej tillämpligt
Aktiviteter med negativ påverkan på den biologiska mångfalden i känsliga omden
Företaget har anläggningar/verksamhet i eller nära känsliga områden beträffande biologisk mångfald
där aktiviteten från de företag det investerats i har en negativ påverkan på dessa områden
Not S10
Utsläpp till vatten
Antal ton av utspp till vatten
Data ej tillgänglig
Viktförhållande farligt avfall
Antal ton farligt avfall som genererats
Not S7
Viktföhållande radioaktivt avfall
Ej tillämpligt
Negativ hållbarhetseffekt och indikator Referens
Brott mot FN:s Global Compact och OECD:s riktlinjer för multinationella företag
Medverkan till brott mot FN:s Global Compact eller OECD:s riktlinjer för multinationella företag
Nej
Brist på processer och efterlevnadsmekanismer för att övervaka efterlevnaden av FN:s Global Compacts principer
och riktlinjer för multinationella företag
Företag utan policyer för att övervaka efterlevnaden av FN:s Global Compact eller OECD:s riktlinjer för
multinationella företag eller klagomålsmekanismer för att hantera överträdelser
Nej
Ojusterat lönegap mellan män och kvinnor
Genomsnittligt ojusterat lönegap mellan män och kvinnor Not S3
Könsfördelning i styrelsen
Genomsnittlig andel kvinnliga och manliga styrelseledamöter Not 31
Exponering för kontroversiella vapen (personminor, klustervapen, kemiska vapen och biologiska vapen)
Inblandad i tillverkning eller förljning av kontroversiella vapen Nej
Principal Adverse Impacts – Frivilliga indikatorer
Negativ hållbarhetseffekt och indikator Referens
Fördelning av energiförbrukning efter typ av icke-förnybara energikällor
Andel energi från icke-förnybara källor uppdelat efter varje icke-förnybar energikälla Not S8
Antal fall av diskriminering
Antal rapporterade fall av diskriminering i intresseföretagen uttryckt som viktat genomsnitt Not S3
Antal rapporterade fall av diskriminering som lett till sanktioner i intresseföretagen uttryckt som viktat
genomsnitt Not S3
Huvudsakliga negativa hållbarhetseffekter – EU:s förordning
om hållbarhetsrelaterade upplysningar
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
91
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Förvaltningsberättelse 12
Femårsöversikt 14
Koncernsummering 15
Aktieägarinformation 16
Översikt per segment 18
Medarbetare 24
Riskhantering 25
Bolagsstyrningsrapport 28
Styrelse 35
Ledande befattningshavare 37
Hållbarhetsredovisning 49
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 152
Definitioner 159
ERSÄTTNINGSRAPPORT
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
92
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 
Ersättningsrapport
Introduktion
Denna rapport beskriver hur riktlinjerna för ersättning till ledande
befattningshavare för Tele2 AB (publ), antagna av årsstämman 2020
respektive 2023, tillämpades under år 2023. Rapporten innehåller
även information om ersättning till verkställande direktören samt
en sammanfattning av bolagets utestående långsiktiga aktie- och
aktiekursrelaterade incitamentsprogram. Rapporten har upprättats
i enlighet med aktiebolagslagen och Kollegiet för svensk bolags
-
styrnings regler om ersättningar till ledande befattningshavare och
om incitamentsprogram.
Ytterligare information om ersättningar till ledande befattnings
-
havare finns i not 31 (Anställda och personalkostnader) i års- och
hållbarhetsredovisningen för 2023. Information om ersättnings
-
utskottets arbete under 2023 finns i bolagsstyrningsrapporten i
års- och hållbarhetsredovisningen för 2023.
Styrelsearvode omfattas inte av denna rapport. Sådant arvode
beslutas årligen av årsstämman och redovisas i not 31 i års- och
hållbarhetsredovisningen för 2023.
Totalersättning till verkställande direktören under 2023
kSEK
Fast ersättning Rörlig ersättning
Befattningshavarens namn
Grundlön
1)
Andra
förmåner
Ettårig
2)
Flerårig
3)
Extraordinära
ersättningar
4)
Pensions-
ersättning
5)
Total
ersättning
Andelen fast resp.
rörlig ersättning
Kjell Johnsen 9 309 213 6 761 6 334 12 786 2 809 38 212 32/68
1)
Inkluderar semesterersättning om 164kSEK.
2)
Avser kortsiktig rörlig ersättning (STI 2023) utbetalad i mars 2024.
3)
Avser värdet av tilldelade aktier från 2020 års aktieprogram (tilldelning i april 2023) vilket var marknadspriset när aktierna tilldelas (2020: 103,66). Detta avser en skillnad jämför med
Not 31, pga olika redovisningsregler gällande IFRS2 redovisning i Not 31 jämfört med ersättningsrapporten.
4)
Avser “One Time transformation Award” som introducerades 2021 och utbetaldes i Augusti 2023, omfattande en intjänande period om 2,5 år, beskriven i ersättningsrapporten 2021.
Detta avser en skillnad mot Not 31 i Års- och hållbarhetsredovisningen, vilken enbart inkluderar belopp som härrör sig till 2023 års intjäning.
5)
Pensionskostnad, som i sin helhet avser grundlön och är premiebestämd, har i sin helhet räknats som fast ersättning.
Utveckling under 2023
Verkställande direktören sammanfattar bolagets övergripande
resultat i sin redogörelse i VD-ordet i års- och hållbarhetsredovis
-
ningen 2023.
Bolagets ersättningsriktlinjer: tillämpningsområde,
ändamål och avvikelser
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och
tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen samt dess håll
-
barhet förutsätter att bolaget kan attrahera och behålla drivna och
engagerade medarbetare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda
konkurrenskraftiga ersättningar, jämfört med jämförbara internatio
-
nella företag, för att attrahera, motivera och behålla nyckelpersoner.
Syftet är att skapa incitament för bolagsledningen att verkställa
strategiska planer och leverera framstående resultat samt att likrikta
bolagsledningens incitament med aktieägarnas intresse.
Enligt ersättningsriktlinjerna, vilka antogs av årsstämman 2023,
ska ersättningen till ledande befattningshavare vara marknadsmäs
-
siga och bestå av årlig fast grundlön, kortsiktig rörlig ersättning,
långsiktig rörlig ersättning, pensionsförmåner och andra förmåner.
För att analysera ersättningen för ledande befattningshavare anlitar
ersättningsutskottet externa leverantörers marknadslönedata både
inom Telekom och Generell industri. Styrelsen överväger ersätt
-
ningen och anser att den genomsnittliga löneökningen för alla
anställda är en viktig komponent vid fastställande av den årliga
löneökningen för ledande befattningshavare. Den kortsiktiga rörliga
ersättningen (”STI”) ska vara kopplad till förutbestämda och mätbara
kriterier som kan vara finansiella, såsom EBITDA eller försäljnings
-
intäkter, eller icke-finansiella, såsom hållbarhet, samt mätas under
en period om högst ett år. Därtill kan kriterierna även utgöras av
individanpassade kvantitativa eller kvalitativa mål. Kriterierna ska
vara utformade så att de främjar bolagets affärsstrategi och lång
-
siktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, genom att exempelvis
ha en tydlig koppling till affärsstrategin eller främja den ledande
befattningshavarens långsiktiga utveckling.
Ersättningsriktlinjerna antogs av årsstämman 2023 och finns i
not 31 i års- och hållbarhetsredovisningen och har implementerats
fullt ut. Utöver den ersättning som omfattas av ersättningsriktlin
-
jerna har bolagets årsstämmor beslutat att införa långsiktiga aktie-
och aktiekursrelaterade incitamentsprogram.
Ersättning till verkställande direktören för 2023 presenteras i
tabellen nedan.
ERSÄTTNINGSRAPPORT
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
93
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 
Aktiebaserad ersättning
Utestående aktierelaterade och aktiekursrelaterade
incitamentprogram
Bolaget har under 2023 löst in det långsiktiga aktiebaserade
incitamentsprogrammet (LTI) 2020 och implementerat LTI 2023
samt fortsatt förvaltat programmen 2021 och 2022. De långsiktiga
aktiebaserade incitamentsprogrammen riktar sig till ett utvalt antal
ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner i Tele2-
koncernen. Under förutsättning att den anställde har gjort en egen
investering i aktier i bolaget (sparaktier) har den anställde tilldelats
ett antal prestationsbaserade aktier.
Tele2’s verskställande direktör Kjell Johnsen, deltar i LTI-
programmen 2021, 2022 och 2023. För att delta i programmen har
verkställande direktören investerat i 20 000 sparaktier vardera
för LTI-programmen 2021, 2022 och 2023 och har således blivit
till delad vardera 200 000 prestationsbaserade aktierätter för
respektive LTI-program 2021, 2022 och 2023. Prestationsbaserade
aktierätter har tilldelats vederlagsfritt (med förbehåll för egen
investering) och är föremål för en intjänandeperiod om tre år samt
förutsätter fortsatt anställning. Intjänande av prestationsbaserade
aktierätter förutsätter även uppfyllelse av prestationsvillkor för
programmen 2020, 2021 och 2023 vilket är Tele2s totalavkastning
(TSR) under en treårsperiod, relativ TSR jämfört med en definierad
referensgrupp under mätperioden, samt för programmen 2021 och
2022 Operationellt Kassaflöde mätt på en kumulativ basis för Tele2-
koncernen under kassaflödesmätperioden. För LTI programmet
2023 inkluderar kassaflödesmåttet förändring av rörelsekapital.
Prestationsmåttet gällande Tele2s totalavkastning berättigar verk
-
ställande direktören till högst en prestationsbaserad aktie och med
avseende på prestationsmåtten relativ TSR och operationellt kassa
-
flöde (kassaflöde för 2023 års program) en viktning om 50% vardera,
vilket ger möjlighet till högst nio prestationsaktier till verkställande
direktören per sparaktie.
Aktierättsprogram (Verkställande direktör)
SEK Information för det rapporterade räkenskapsåret
Huvudsakliga villkor för aktieprogrammen Ingående balans Under året Utgående balans
Befattningshavarens
namn
Programmets
namn
Prestationsperiod Datum för
tilldelning
Datum för
intjänande
Utgång av
inlåsningsperiod
Aktierätter
vid årets början
1)
Tilldelade
1)
Intjänade
2)
Föremål för
prestationsvilllor
1)
Tilldelade som ej intjänats
vid årets utgång
1)
Kjell Johnsen LTI 2020 2020-2023 2020-09-15 2023 Q2 2023 Q2 16 146 248 6 333 833 0
LTI 2021 2021-2024 2021-05-10 2024 Q2 2024 Q2 27 157 349 2 065 365 29 222 713 29 222 713
LTI 2022 2022-2025 2022-05-16 2025 Q2 2025 Q2 27 304 537 2 076 595 29 381 132 29 381 132
LTI 2023 2023-2026 2023-05-29 2026 Q2 2026 Q2 0 19 841 311 19 841 311 19 841 311
1)
rde beräknat som aktiens marknadsvärde vid tidpunkten för tilldelningen (2020: 121,91, 2021: 110,69, 2022: 131,63, 2023: 95,27) multiplicerat med antal aktier som varje aktierätt högst ger rätt till, inkluderat kompensation för utdelningar som redan verkställts under respektive år.
2)
Värdet på aktierna vid intjäning är marknadspriset när aktierna tilldelas. (2020: 103,66) och baserat på uppfyllande av prestationskriterierna, varav dessa inte uppfyllts helt, enligt nedan tabell.
Verkställande direktörens prestation under det rapporterade räkenskapsåret: aktiebaserad ersättning
Befattningshavarens
namn
Programmets
namn
Beskrivning av kriterier hänförliga
till ersättningskomponenten
Relativ viktning av
prestationskriterier
a) Uppmätt prestation och
b) faktisk tilldelning / ersättningsutfall
Faktisk tilldelning
i antal aktier
Faktisk tilldelning
i SEK
Kjell Johnsen LTIP 2020 Absolut Total TSR 10% Fulfilment 2,5%, Allotment 100% 13 246 1 373 080
Relativ TSR 45% Fulfilment -16,4%, Allotment 0% 0
Operationellt kassaflöde 45% Fulfilment 104,4%, Allotment 80,29% 47 856 4 960 753
LTIP 2021 Absolut Total TSR 10% N/A
1)
Relativ TSR 45% N/A
1)
Operationellt kassaflöde 45% N/A
1)
LTIP 2022 Absolut Total TSR 10% N/A
1)
Relativ TSR 45% N/A
1)
Operationellt kassaflöde 45% N/A
1)
LTIP 2023 Absolut Total TSR 10% N/A
1)
Relativ TSR 45% N/A
1)
Kassaflöde 45% N/A
1)
1)
Prestationsperioden löper fortfarande.
ERSÄTTNINGSRAPPORT
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
94
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 
Kortsiktig rörlig ersättning
Tillämpning av prestationskriterier
Prestationskriterierna för den verkställande direktörens rörliga
ersättning har fastställts för att förverkliga bolagets strategi och
för att uppmuntra agerande som ligger i bolagets långsiktiga
intresse. Vid fastställandet av prestationskriterier har de strategiska
målen samt kort- och långsiktiga affärsprioriteringar för år 2023
beaktats. De icke-finansiella prestationskriterierna bidrar vidare till
anpassning till hållbarhet samt bolagets värderingar. På grund av
den kommersiella känsligheten kan inte bolaget avslöja de exakta
målvärdena av det kortsiktiga rörliga ersättningsprogrammet,
förrän den kortsiktiga rörliga ersättningen (STI) har betalats ut.
Varje mål har en minimi och maximinivå baserat på en målnivå och
tabellen visar det exakta utfallet av varje mål. Den verkställande
direktören deltog i bolagets incitamentsprogram kallat ”One Time
Transformation Award” som implementerades 2021, med intjänande
period till Q2 2023, vilket vidare beskrevs i ersättningsrapporten
2021 med utbetalning i augusti 2023. Utbetalningen av “One Time
Transformation Award” är beskriven under tabellen “Totalersättning
till verkställande direktören 2023”, kolumnen extraordinär
ersättning, sid 92 i denna ersättningsrapport.
Verkställande direktörens prestation under det rapporterade räkenskapsåret: rörlig kortsiktig ersättning
Kjell Johnsen
Prestationsmått Viktning Miniminivå Målnivå Maxnivå Utfall
kSEK utfall vid
minimiprestation
kSEK utfall vid
målprestation
kSEK utfall vid
maxprestation
kSEK
utfall
Underliggande EBITDAaL 30% 95% 100% 105% 99%
0 2 195 2 743 1 571
Tjänsteintäkter från slutkund 30% 95% 100% 105% 100%
0 2 195 2 743 2 196
Operationellt kassaflöde 20% 90% 100% 110% 103%
0 1 463 1 829 1 577
Hållbarhetsmål
1)
5% 96% 100% 104% 101%
0 366 457 183
Individuella mål
2)
15% 0% 80% 100% 90%
0 1097 1 372 1 235
Totalt 100% 0 7 316 9 145 6 761
)
Hållbarhetsmålen för 2023 är att mäta procentandelen kvinnliga anställda som är viktade 3%, samt reducering av koldioxidutsläpp som är viktade 2% och tabellen visar det viktade
utfallet av de två målen. D&I målet uppnåddes inte medan klimatmålte uppnåddes till max prestation.
)
Individuella mål inkluderar en vägd bedömning om personliga affärsrelaterade mål, så väl som att efterleva Tele2s värderingar och Tele2s uppförandekod.
ERSÄTTNINGSRAPPORT
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
95
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 
Avvikelser från ersättningsriktlinjerna
Enligt riktlinjerna för ersättning till ledande befattningshavare får
styrelsen besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis,
om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg
är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekono
-
miska bärkraft. Inga avvikelser har gjorts från den beslutsprocess
som enligt riktlinjerna ska tillämpas för att fastställa ersättningen.
Revisorns yttrande över bolagets efterlevnad av riktlinjerna finns
tillgänglig på www.tele2.com/sv/hur-vi-styrs/bolagsstammor/.
Ersättning och bolagets resultat
kSEK 2023 2022 2021 2020
Ersättning till verkställande direktören Kjell Johnsen (från 15/9-2020) 38 212 17 049 18 241 5 036
Ersättning till verkställande direktören Anders Nilsson (1/1-14/9 2020) 0 0 0 13 766
Underliggande EBITDAaL 10 409 000 10 060 000 9 639 000 9 239 000
Genomsnittlig ersättning baserat på antalet heltidsekvivalenter anställda i
Sverige, utom anställda i moderbolaget.
)
855 781 750 743
Förhållande genomsnittlig ersättning verkställande direktör vs. anställd 44,69 21,84 24,32 25,30
)
Genomsnittlig ersättning inkluderar grundlön, semesterersättning, förmåner, rörlig ersättning på målnivå och pension.
2)
Verkställande direktörens ersättning för 2023 inkluderar ersättningen för “One Time transformation Award” vilket omfattar två och ett halvt års intjänande period såsom beskrivet i
ersättningsrapporten 2021. I ovan tabell så ingår ersättningen för “One Time transformation Award” inte enbart för 2023, men även för ersättningen 2022 och 2021. Detta avser en
skillnad mot Not 31 i Års- och hållbarhetsredovisningen, vilken enbart inkluderar belopp som härrör sig till 2023 års intjäning.
Jämförande information avseende förändringar i ersättning och bolagets resultat
Finansiella rapporter – Koncernen
Koncernens resultaträkning 97
Koncernens totalresultat 97
Koncernens balansräkning 98
Koncernens kassaflödesanalys 99
Koncernens förändring i eget kapital 100
Noter
Noter
Finansiella rapporter
Not 1 Redovisningsprinciper och övriga upplysningar 101
Not 2 Finansiell riskhantering och finansiella instrument 113
Not 3 Nettoomsättning 117
Not 4 Segmentsrapportering 119
Not 5 Avskrivningar och nedskrivningar 121
Not 6 Övriga rörelseintäkter 121
Not 7 Övriga rörelsekostnader 121
Not 8 Ränteintäkter 121
Not 9 Räntekostnader 121
Not 10 Skatter 122
Not 11 Immateriella anläggningstillgångar 123
Not 12 Fastigheter, maskiner och inventarier 125
Not 13 Nyttjanderättstillgångar 126
Not 14 Rörelseförvärv och avyttringar 126
Not 15 Intresseföretag och joint ventures 127
Not 16 Övriga finansiella tillgångar 127
Not 17 Tillgångsförda kontraktskostnader 128
Not 18 Varulager 128
Not 19 Kundfordringar 128
Not 20 Övriga kortfristiga fordringar 129
Not 21 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 129
Not 22 Likvida medel och outnyttjade krediter 129
Not 1 Redovisningsprinciper och övriga upplysningar 149
Not 2 Nettoomsättning 149
Not 3 Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 149
Not 4 Räntekostnader och liknande resultatposter 149
Not 5 Skatter 149
Not 6 Andelar i koncernföretag 150
Not 7 Övriga finansiella anläggningstillgångar 150
Not 8 Fordringar hos koncernföretag 150
Not 9 Övriga kortfristiga fordringar 150
Not 10 Likvida medel och outnyttjade krediter 150
Not 11 Finansiella skulder 150
Not 12 Avsättningar 151
Not 13 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 151
Not 14 Eventualförpliktelser samt andra åtaganden 151
Not 15 Antal anställda 151
Not 16 Personalkostnader 151
Not 17 Arvoden till den valde revisorn 151
Not 18 Legal struktur 151
Not 23 Aktier, eget kapital och vinstdisposition 130
Not 24 Finansiella skulder 131
Not 25 Avsättningar 134
Not 26 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 134
Not 27 Ställda säkerheter 135
Not 28 Eventualförpliktelser samt andra åtaganden 135
Not 29 Leasing 135
Not 30 Kompletterande kassaflödesinformation 136
Not 31 Antalet anställda och personalkostnader 136
Not 32 Arvoden till den valde revisorn 142
Not 33 Avvecklade verksamheter 142
Not 34 Samägda företag och andra närstående företag/personer 144
Not 35 Händelser efter räkenskapsårets utgång 145
Finansiella rapporter – Moderbolaget
Moderbolagets resultaträkning 146
Moderbolagets totalresultat 146
Moderbolagets balansräkning 147
Moderbolagets kassaflödesanalys 148
Moderbolagets förändring i eget kapital 148
FINANSIELLA RAPPORTER
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
96
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 152
Definitioner 159
Koncernens resultaträkning
Miljoner SEK
Not
2023
2022
Nettoomsättning
3. 4
29 099
28 102
5
-17 288
-16 887
Bruttoresultat
11 811
11 215
Försäljningskostnader
5
-4 447
-4 228
Administrationskostnader
5
-2 176
-2 183
Resultat från andelar i intresseföretag och joint ventures
15
0
1 672
Övriga rörelseintäkter
6
387
283
Övriga rörelsekostnader
7
-109
-163
Rörelseresultat
5 466
6 596
Ränteintäkter
8
98
33
Räntekostnader
9
-1 061
-6 11
Övriga finansiella poster
76
-111
Resultat efter finansiella poster
4 578
5 907
Inkomstskatt
10
-846
-694
Årets resultat från kvarvarande verksamheter
3 731
5 213
Årets resultat från avvecklade verksamheter
33
4
3 61
Årets resultat
4
3 735
5 574
Kvarvarande verksamheter
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
3 731
5 213
Årets resultat från kvarvarande verksamheter
3 731
5 213
Resultat per aktie, kr
23
5,40
7, 5 5
Resultat per aktie efter utspädning, kr
23
5,36
7, 5 1
Totala verksamheten
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
3 735
5 574
Årets resultat från totala verksamheten
3 735
5 574
Resultat per aktie, kr
23
5,40
8 ,07
Resultat per aktie efter utspädning, kr
23
5,37
8,03
Koncernens totalresultat
Totala verksamheten
Not
2023
2022
Miljoner SEK
ÅRETS RESULTAT
3 735
5 574
Komponenter som inte kommer att omklassificeras till årets resultat
Pensioner, aktuariella vinster/förluster
31
5
189
Pensioner, aktuariella vinster/förluster, skatteeffekt
10
-1
-39
Komponenter som inte kommer att omklassificeras till årets resultat
4
150
Komponenter som kan komma att omklassificeras till årets resultat
Omräkningsdifferenser i utlandsverksamheter
-6
4 41
Reverserade omräkningsdifferenser från avvecklade verksamheter
6. 33
-1
Omräkningsdifferenser i intresseföretag
15
0
-4
Omräkningsdifferenser
-7
437
Säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter
10
-199
Skatteeffekt på ovan
10
-2
41
Säkring av nettoinvesteringar
8
-158
Valutakursdifferenser
2
278
Vinst/förlust från ändring i verkligt värde i säkringsinstrument
2
-91
130
Omklassificering av ackumulerade vinster/förluster till resultaträkningen
2
39
-2 7
Skatteeffekt på kassaflödessäkringar
10
11
-21
Kassaflödessäkringar
-42
82
Komponenter som kan komma att omklassificeras till årets resultat
-40
360
ÖVRIGT TOTALRESULTAT FÖR ÅRET, NETTO EFTER SKATT
-36
510
TOTALRESULTAT FÖR ÅRET
3 698
6 084
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
3 698
6 084
TOTALRESULTAT FÖR ÅRET
3 698
6 084
FINANSIELLA RAPPORTER
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
97
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 152
Definitioner 159
Koncernens balansräkning
Miljoner SEK
Not
31 dec, 2023
31 dec, 2022
TILLGÅNGAR
Goodwill
11
29 898
29 905
Övriga immateriella tillgångar
11
12 683
13 835
Immateriella anläggningstillgångar
42 580
43 740
Fastigheter, maskiner och inventarier
12
8 986
8 220
Nyttjanderättstillgångar
13
4 216
5 422
Materiella anläggningstillgångar
13 202
13 642
Andelar i intresseföretag och joint ventures
15
6
6
Övriga finansiella anläggningstillgångar
1 044
957
Tillgångsförda kontraktskostnader
17
81 0
633
Uppskjutna skattefordringar
10
104
81
Anläggningstillgångar
4
57 746
59 060
Varulager
18
824
1 254
Kundfordringar
19
2 111
1 986
Övriga kortfristiga fordringar
20
2 038
2 421
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
21
1 622
1 607
Kortfristiga fordringar
5 771
6 015
Kortfristiga investeringar
84
156
Likvida medel
22
1 634
1 116
Omsättningstillgångar
8 313
8 542
Tillgångar som innehas för försäljning
14, 33
54
TILLGÅNGAR
66 059
67 656
Miljoner SEK
Not
31 dec, 2023
31 dec, 2022
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Aktiekapital
23
870
8 69
Övrigt tillskjutet kapital
27 378
27 378
Reserver
171
211
Balanserat resultat
-5 640
-4 775
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
22 780
23 683
Eget kapital
22 780
23 683
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder
24
22 171
24 080
Leasingskulder
29
3 111
4 289
Avsättningar
25
1 045
1 286
Övriga räntebärande skulder
24
162
193
Räntebärande skulder
26 488
29 848
Uppskjuten skatteskuld
10
3 597
3 807
Övriga ej räntebärande skulder
24
340
0
Ej räntebärande skulder
3 938
3 807
Långfristiga skulder
30 426
33 655
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder
24
4 148
2 550
Leasingskulder
29
1 209
1 172
Avsättningar
25
46
76
Övriga räntebärande skulder
24
976
49 8
Räntebärande skulder
6 379
4 296
Leverantörsskulder
26
2 233
2 165
Aktuella skatteskulder
33
27
Övriga kortfristiga skulder
24
605
592
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
26
3 518
3 148
Ej räntebärande skulder
6 388
5 931
Kortfristiga skulder
12 767
10 227
Skulder knutna till tillgångar som innehas för försäljning
14. 33
86
91
EGET KAPITAL OCH SKULDER
66 059
67 656
FINANSIELLA RAPPORTER
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
98
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 152
Definitioner 159
Koncernens kassaflödesanalys
Totala verksamheten
Not
2023
2022
Miljoner SEK
Löpande verksamheten
Årets resultat
3 735
5 574
Poster i årets resultat som ej genererar kassaflöde
- Avskrivningar och nedskrivningar
5
6 150
6 191
- Resultat från andelar i intresseföretag och joint ventures
15
0
-1 671
- Vinst/förlust vid försäljning av materiella anläggnings tillgångar
36
55
- Vinst/förlust vid försäljning av verksamheter
-4
-2
- Incitamentsprogram
97
77
- Finansiella poster
30
53
265
- Inkomstskatt
30
81
-597
- Uppskjuten skattekostnad
-221
-2 61
Justeringar av poster i årets resultat som ej genererar kassaflöde
6 193
4 056
Rörelsekapitalet
- Varulager
18
431
-4 69
- Kundfordringar
-128
-137
- Övriga kortfristiga fordringar
-43
-424
- Övriga finansiella tillgångar
37
-2 61
- Tillgångsförda kontraktskostnader
-177
-124
- Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
-13
-34
- Leverantörsskulder
-2 3 2
370
- Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
305
-200
- Övriga kortfristiga skulder
14
-34
- Avsättningar
-109
-67
Förändringar i rörelsekapitalet
85
-1 380
Kassaflöde från den löpande verksamheten
10 013
8 250
Totala verksamheten
Not
2023
2022
Miljoner SEK
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
-1 295
-988
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-2 764
-2 593
Försäljning av materiella anläggningstillgångar
7
20
Avyttringar av aktier i koncernföretag
14
54
26
Avyttringar av aktier i intresseföretag
14
8 956
Övriga mindre förvärv
14
-6
Övriga finansiella tillgångar, lån
72
-156
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-3 926
5 259
Finansieringsverksamheten
Upptagande av lån hos kreditinstitut och liknande skulder
24
2 949
5 010
Amortering av lån hos kreditinstitut och liknande skulder
24
-2 570
-3 878
Amortering av leasingskulder
29
-1 240
-1 226
Kassaflöde från övriga räntebärande skulder
24
133
201
Amortering av andra räntebärande skulder
24
-159
-115
Betalda utdelningar
23
-4 702
-13 629
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-5 589
-13 638
Förändringar av likvida medel
497
-12 9
Likvida medel vid årets början
22
1 116
880
Valutakursdifferenser i likvida medel
22
21
366
Likvida medel vid årets slut
22
1 634
1 116
FINANSIELLA RAPPORTER
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
99
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 152
Definitioner 159
Koncernens förändring i eget kapital
Totala verksamheten
Not
31 dec, 2023
Miljoner SEK
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Aktie- Övrigt Säkrings- Omräknings- Balanserat Summa
kapital tillskjutet reserv reserv resultat eget kapital
kapital
Eget kapital, 1 januari
869
27 378
-378
589
-4 775
23 683
Årets resultat
3 735
3 735
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt
-33
-7
4
-3 6
Totalresultat för året
-33
-7
3 739
3 698
Övriga förändringar i eget kapital
Aktierelaterade ersättningar
31
97
97
Aktierelaterade ersättningar, skatteeffekt
10, 31
3
3
Nyemission
2
2
Återköp av egna aktier
-2
-2
Utdelningar
23
-4 702
-4 702
Eget kapital vid årets slut
870
27 378
-411
582
-5 640
22 780
Totala verksamheten
Not
31 dec, 2022
Miljoner SEKHänförligt till moderbolagets aktieägare
Aktie- Övrigt Säkrings- Omräknings- Balanserat Summa
kapital tillskjutet reserv reserv resultat eget kapital
kapital
Eget kapital, 1 januari
866
27 378
-301
152
3 047
31 142
Årets resultat
5 574
5 574
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt
-77
437
150
510
Totalresultat för året
-7 7
437
5 724
6 084
Övriga förändringar i eget kapital
Aktierelaterade ersättningar
31
77
77
Aktierelaterade ersättningar, skatteeffekt
10, 31
10
10
Nyemission
3
0
3
Återköp av egna aktier
-3
-3
Utdelningar
23
-13 629
-13 629
Eget kapital vid årets slut
8 69
27 378
-378
589
-4 775
23 683
FINANSIELLA RAPPORTER
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
100
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 152
Definitioner 159
Noter
NOT 1 REDOVISNINGSPRINCIPER OCH ÖVRIGA UPPLYSNINGAR
Allmänt
Koncernredovisningen upprättas enligt gällande International Financial Reporting Standards samt tolk-
ningar av IFRS Interpretations Committee (IFRS IC), vilka vid tidpunkten för årsredovisningens avgivande
antagits av EU. Vidare tillämpar koncernen Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1
Kompletterande redovisningsregler för koncerner vilken specificerar de tillägg till IFRS upplysningskrav
som krävs enligt bestämmelserna i årsredovisningslagen.
Koncernens finansiella rapporter upprättas baserat på historiska anskaffningsvärden förutom vissa
finansiella instrument i form av övriga långfristiga placeringar, villkorade köpeskillingar och derivat
-
instrument vilka redovisas till verkligt värde. En förmånsbestämd pensionsskuld/tillgång redovisas
till nettot av verkligt värde på förvaltningstillgångar och nuvärdet av den förmånsbestämda skulden,
justerat för eventuella tillgångsbegränsningar. Om inget annat presenterats anges alla belopp i miljoner
svenska kronor (MSEK) och avser för poster relaterade till resultat och kassaflöde tolvmånadersperioden
1 januari till 31 december och för poster relaterade till finansiell ställning den 31 december. Justeringar
för avrundingar görs ej.
Nya och ändrade IFRS som tillämpas från 1 januari 2023
Inga nya eller ändrade standarder och tolkningar av standarder tillämpade från januari 2023 har haft
sentlig påverkan av Tele2 koncernens finansiella rapporter.
Nya och ändrade IFRS som ännu ej tillämpas
Inga nya eller ändrade standarder och tolkningar av standarder bedöms ha väsentlig påverkan av Tele2
koncernens finansiella rapporter 2024 och inga nyutgivna IFRS har tillämpats i förtid.
Koncernredovisning
Dotterföretag
Koncernens finansiella rapporter omfattar moderbolaget Tele2 AB och de företag där moderbolaget
har ett bestämmande inflytande. Bestämmande inflytande uppnås när Tele2 har ett inflytande över ett
företag och exponeras för, eller har rätt till, rörlig avkastning från sitt engagemang i företaget och kan
använda sitt bestämmande inflytande till att påverka avkastningen. Alla koncerninterna balanser och
transaktioner har eliminerats.
Koncernredovisningen har upprättas enligt förvärvsmetoden, vilket innebär att det i koncernens eget
kapital ingår endast den del av dotterföretagens eget kapital som tillkommit efter förvärvet och i kon
-
cernens resultaträkning ingår endast resultat fn förvärvstidpunkten och fram till avyttringstidpunkten
i det fall dotterbolaget avyttras. Det koncernmässiga anskaffningsvärdet på andelar i dotterföretag,
överförd ersättning, utgörs av summan av det verkliga värdet vid förvärvstidpunkten av vad som erläggs
kontant, via övertagande av skulder till tidigare ägare, verkligt värde på egna emitterade aktier, värdet på
innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade dotterföretaget och det verkliga värdet av tidi
-
gare ägd andel. Villkorade köpeskillingar inkluderas i överförd ersättning och redovisas till verkligt värde
vid förvärvstidpunkten. Efterföljande effekter av omvärderingar av villkorade köpeskillingar redovisas i
resultaträkningen. Förvärvade identifierbara tillgångar samt övertagna skulder redovisas initialt generellt
till verkliga värden vid förvärvstidpunkten. Redovisad goodwill utgörs av skillnaden mellan 1) överförd
ersättning erlagd för andelarna i dotterföretag, värdet på innehav utan bestämmande inflytande i det
förvärvade dotterföretaget och det verkliga värdet av tidigare ägd andel jämfört med 2) verkligt värde på
förvärvade tillgångar och övertagna skulder. Förvärvsrelaterade utgifter (transaktionsutgifter) redovisas
som kostnader i den period de uppkommer .
Vid försäljningar där moderföretaget förlorar bestämmande inflytande över ett dotterföretag, beräk
-
nas resultatet av transaktionen vid avyttringen som skillnaden mellan:
summan av det verkliga värdet för den erhållna ersättningen och det verkliga värdet av eventuellt
kvarvarande innehav och
de tidigare redovisade värdena för dotterföretagets tillgångar (inklusive goodwill) och skulder och
eventuellt innehav utan bestämmande inflytande.
Uppkommen vinst eller förlust redovisas i resultaträkningen. Eventuella belopp hänförliga till det avytt
-
rade dotterföretaget som tidigare redovisats i övrigt totalresultat klassificeras om proportionellt i förhål-
lande till avyttrad andel till resultaträkningen i samband med avyttringen.
Samarbetsarrangemang
Som samarbetsarrangemang räknas arrangemang över vilket två eller flera parter har ett gemensamt
bestämmande inflytande. Samarbetsarrangemang klassificeras antingen som gemensam verksamhet
eller joint venture. Gemensamma verksamheter, vanligen bedrivna i bolagsform, är samarbetsarrang
-
emang där Tele2 och en eller flera samarbetspartner har rätt till alla ekonomiska fördelar relaterade till
verksamhetens tillgångar. Vidare är regleringen av verksamhetens skulder beroende av parternas köp
av det som produceras i verksamheten eller kapitaltillskott till densamma. Gemensamma verksamhe
-
ter redovisas enligt klyvningsmetoden innebärande att Tele2 redovisar sin andel av tillgångar, skulder,
intäkter och kostnader samt sin andel av gemensamma tillgångar, skulder, intäkter och kostnader post
för post i koncernens finansiella rapporter. Försäljning och andra mellanhavanden med gemensamma
verksamheter har eliminerats i koncernredovisningen. I Tele2s fall utgör gemensam verksamhet av
samägda företag, se vidare avsnittet om Uppskattningar och bedömningar.
Joint venture är arrangemang där Tele2 har rätt till nettotillgångarna i arrangemanget. Dessa redo-
visas enligt kapitalandelsmetoden.
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
101
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Vid förvärv av en andel i ett samarbetsarrangemang upprättas en förvärvsanalys avseende ande-
len i detta per förvärvstidpunkten. Med förvärvstidpunkt menas den tidpunkt då koncernen blir part i
och gemensamt delar på det bestämmande inflytandet i samarbetsarrangemanget. Utgångspunkten
för förvärvsanalysen utgörs av anskaffningsvärdet för andelarna i samarbetsarrangemanget.
Anskaffningsvärdet fördelas på koncernens andel av verkligt värde vid förvärvstidpunkten på förvärvade
tillgångar och övertagna skulder med därtill hörande uppskjutna skatter och eventuell goodwill.
Intresseföretag
Som intresseföretag räknas företag där Tele2 innehar en röstandel uppgående till mellan 20 procent och
50 procent eller på annat sätt har ett betydande inflytande.
Intresseföretag redovisas enligt kapitalandelsmetoden. Det innebär att det i koncernen bokförda
rdet på andelarna i företaget motsvaras av koncernens andel i eget kapital efter anpassning till kon
-
cernens redovisningsprinciper samt eventuella återstående värden på koncernmässiga övervärden.
Resultatandel i företagens resultat efter skatt redovisas i rörelseresultatet tillsammans med avskrivningar
på koncernmässiga övervärden.
Orealiserade vinster som uppkommer från transaktioner med intresseföretag och joint ventures
elimineras i den utsträckning som motsvarar koncernens ägarandel i företaget. Orealiserade förluster
elimineras på samma sätt som orealiserade vinster, men endast i den utsträckning det inte finns något
nedskrivningsbehov .
Utländsk valuta
Redovisningen i samtliga utländska koncernföretag, samarbetsarrangemang och intresseföretag är
upprättad i den valuta som används i den primära ekonomiska miljön där respektive verksamhet bedriver
sin huvudsakliga verksamhet, dvs den funktionella valutan, vilket för samtliga dotterbolag, samarbetsar
-
rangemang och intresseföretag är den lokala valutan.
Omräkning av utländska koncernföretag, samarbetsarrangemang och intresseföretag till Tele2s
rapportvaluta (SEK) görs genom att tillgångar respektive skulder omräknas till balansdagens kurs och
intäkter respektive kostnader omräknas till periodens genomsnittliga valutakurser. Valutakursdifferenser
som uppstår genom omräkningen redovisas i övrigt totalresultat. Vid avyttring av utländska koncernfö
-
retag, samarbetsarrangemang och intresseföretag redovisas den ackumulerade valutakursdifferensen
hänförligt till den avyttrade verksamheten i resultaträkningen.
Goodwill och justeringar till verkligt värde som görs i samband med förvärv av en utlandsverksamhet
behandlas som tillgångar och skulder i den verksamhetens funktionella valuta.
Avvecklad verksamhet
En avvecklad verksamhet är en del av koncernen som antingen avyttrats eller är klassificerad som att
den innehas för försäljning och som motsvarar en självständig rörelsegren eller en väsentlig verksamhet
som bedrivs inom ett geografiskt område. En avvecklad verksamhet redovisas skiljt fn kvarvarande
verksamhet i resultaträkningen med motsvarande redovisning för jämförelseperioden.
I balansräkningen särredovisas tillgångar som innehas för försäljning samt skulder knutna till dessa
tillgångar. Jämförelseperioden påverkas inte. Tillgångar som innehas för försäljning värderas till det
lägsta av det redovisade värdet och det verkliga värdet efter avdrag för försäljningskostnader (not 33).
Intäktsredovisning
Nettoomsättningen omfattar försäljning av tjänster till konsumenter, företag, fastighetsägare och andra
operatörer inom mobil och fast telefoni, bredband och TV. Detta inkluderar abonnemangsavgifter,
samtalsintäkter, kommunikationsoperatörstjänster, försäljning av hårdvara såsom mobiltelefoner och
modem, anslutnings- och installationsavgifter, data- och informationstjänster och serviceintäkter.
Intäkter värderas och redovisas utifrån den ersättning som specificeras i avtal med kunden, dvs. netto
efter moms, rabatter och returer. Uppskattningar och bedömningar av kundbeteende som används vid
intäktsredovisningen revideras kontinuerligt för att säkerställa en rättvisande representation.
För abonnemangs- och periodavgifter överförs kontrollen över tjänsten över tid och intäkten redo
-
visas linjärt över perioden. Abonnemangsintäkterna faktureras i förskott eller månaden efter att tjänsten
har tillhandahållits kunden och betalningsvillkoren överstiger i majoriteten av fallen inte 30 dagar.
Periodavgifter till fastighetsägare faktureras främst kvartalsvis i förskott. I det fall en avgift faktureras i
förskott och Tele2 har erhållit betalning eller har rätt till betalning, uppstår en kontraktsskuld för Tele2.
Denna intäktsförs i takt med kunden erhåller kontrollen över tjänsten.
Samtalsintäkter och samtrafikintäkter redovisas som intäkt i den period som tjänsten tillhandahålls.
Intäkter fn försäljning av kontantkort och liknande förskottsbetalningar redovisas i förhållande till
verkligt kortutnyttjande fram till dess giltighetstiden löper ut. Tidpunkten för redovisning av intäkter
hänförlig till den del som kunden ej förväntas utnyttja intäktsförs i relation till kundens utnyttjande. Den
tidsmässiga effekten mellan betalning och intäktsföring redovisas som en kontraktsskuld.
Intäkter fn försäljning av varor redovisas när kontroll över varan har övergått till kunden och kon
-
cernen har rätt till betalning. Betalning sker genom månadsvisa avbetalningar eller vid leverans. Då det
föreligger en väsentlig tidsmässig effekt mellan betalning och intäktsföring av varan, justerar Tele2 för
tidsvärdet av pengar relaterade till försäljningen av produkten.
Anslutnings- och installationsavgifter och övriga förskottsavgifter intäktsförs vid försäljningstillfället
till den del Tele2 har levererat varor och tjänster i enlighet med samma principer som kundavtal innehål
-
lande flera komponenter som beskrivet ovan.
Intäkter fn data- och informationstjänster såsom datapaket, textmeddelanden och tredjeparts
-
tjänster redovisas när tjänsten tillhandahålls.
Tjänster till företagskunder inklusive funktionsbaserade lösningar för kompletta telekom- och nät
-
verkstjänster, vilka kan inkludera växeltjänster, fast- och mobil telefoni, datakommunikation och andra
skräddarsydda tjänster, inklusive systeminstallationer, redovisas över tid varvid successiv vinstavräkning
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
102
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 1 forts.
tillämpas och intäkter redovisas gradvis över kontraktet då arbetet utförs eftersom kunden simultant
erhåller och konsumerar de erhållna tjänsterna. Färdigställandegraden fastställs utifrån utförda tjänster
per rapportperiodens slut i proportion till vad som totalt ska utföras baserat på nedlagda kostnader i
relation till uppskattade totala kostnader.
För kundavtal som innehåller flera åtaganden fördelas den kontrakterade intäkten till respektive
åtagande baserat på dess relativa verkliga värde. Tjänster som faktureras baserat på utnyttjande ingår
inte i fördelningen. Intäkten för respektive del redovisas i den period komponenten levereras till kund.
När allokering mellan varor och tjänster sker kan det resultera i att intäktsföring sker vid annan tidpunkt
(tidigare eller senare) än när betalning sker. Tidseffekten mellan betalning och intäktsföring avseende
prestationsåtagandet är en kontraktstillgång eller kontraktsskuld, för ytterligare information se not 16,
20 och 26.
I de fall Tele2 agerar som agent för en annan leverantör, såsom försäljning av mobiltelefoner via
återförsäljare och innehållstjänster, redovisas intäkten netto, dvs endast den del av intäkten som tillfaller
Tele2 redovisas som intäkt när kontroll av varan har övergått till kunden.
De flesta varor och abonnemang säljs med returrätt. Returrätten varierar normalt fn 14 dagar upp
till 30 dagar. Om rätten till retur förväntas utnyttjas redovisas intäkten när denna rättighet har gått ut.
Returrätt tillämpas ej när varor eller abonnemang säljs via en tredje part.
Kontraktsmodifieringar uppstår vid förändringar i prisplaner eller när tilläggstjänster adderas. En
förändring i prisplanen resulterar i en ny framåtriktad intäktsföring. Tilläggstjänster är distinkta och
prissatta till verkligt värde och avser ett nytt kontrakt.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnader är uppställda i funktionsindelad form, vilka framgår nedan. Årets av- och nedskriv-
ningar samt personalkostnader fördelas per funktion. Totala kostnaden för av- och nedskrivningar
framgår av not 5 och totala personalkostnaden framgår av not 31.
Kostnader för sålda tjänster och utrustning
Kostnader för sålda tjänster och utrustning innehåller programbolagskostnader, kostnader för nät och
kapacitet, samtrafikavgifter samt kostnader för såld utrustning (t.ex. mobiltelefoner) till den del kostna
-
den motsvaras av en redovisad intäkt. Dessutom ingår i kostnad för sålda tjänster och utrustning den del
av kostnader för personal, lokaler, köpta tjänster samt av- och nedskrivningar på anläggningstillgångar,
inklusive nyttjanderättstillgångar, som är hänförliga till produktion av sålda tjänster.
Försäljningskostnader
Försäljningskostnader omfattar kostnader för den egna försäljningsorganisationen, köpta tjänster, per
-
sonalkostnader, nyttjanderättskostnader, kundförluster samt av- och nedskrivningar på anläggnings-
tillgångar som är hänförliga till försäljningsaktiviteter. Dessutom ingår kostnader för marknadsaktiviteter
och kundservice vilka kostnadsförs löpande. Under försäljningskostnader redovisas även den del av
Tele2s kostnad för mobiltelefoner och annan utrustning för vilka Tele2 inte får kostnadstäckning.
Administrationskostnader
Administrationskostnader innehåller del av personalkostnader, köpta tjänster samt av- och ned
-
skrivningar på anläggningstillgångar, inklusive nyttjanderättstillgångar, som är hänförliga till övriga
gemensamma funktioner. Kostnader för styrelse, företagsledning och stabsfunktioner ingår i
administrationskostnader.
Övriga rörelseintäkter och övriga rörelsekostnader
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader avser sekundära aktiviteter, kursdifferenser på poster av
rörelsekaraktär samt resultat vid försäljning av materiella och immateriella anläggningstillgångar.
Ersättning till anställda
Aktierelaterade ersättningar
Tele2 tilldelar vissa anställda aktierelaterade ersättningar. Aktierelaterade ersättningar regleras med
företagets aktier, så kallade egetkapitalreglerade ersättningar.
Kostnaden för egetkapitalreglerade ersättningar baseras på det verkliga värdet på aktierätterna
beräknat av oberoende tredje part vid tidpunkten för utfärdandet av dessa program. Dessa ersättningar
redovisas som personalkostnad under intjänandeperioden med en motsvarande ökning av eget kapital.
Till den del intjäningsvillkoren i programmet är kopplade till marknadsvillkor (TSR), beaktas dessa vid
fastställandet av det verkliga värdet av aktierätterna och justeras inte med hänsyn till måluppfyllelse.
Icke marknadsbaserade intjäningsvillkor (t.ex. operativt kassaflöde) och tjänstevillkor (anställningspe
-
riod) påverkar personalkostnaden under intjäningsperioden genom förändring av de antal aktier som
slutligen förväntas utgå.
Tele2 redovisar löpande en skuld för sociala avgifter för alla utestående aktierelaterade ersättningar.
Sociala avgifter hänförliga till aktierelaterade instrument till anställda som ersättning för köpta tjänster
kostnadsförs fördelat på de perioder under vilka tjänsterna utförs. Avsättningen för sociala avgifter
baseras på aktierätternas verkliga värde vid varje rapporttillfälle .
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
103
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 1 forts.
Ersättningar till anställda efter avslutad anställning
Inom koncernen finns ett flertal pensionsplaner, där huvuddelen av Tele2s pensionsåtaganden utgörs
av avgiftsbestämda planer (not 31) för vilka koncernen gör inbetalningar till offentliga och privata pen
-
sionsinstitut. Avgifter avseende avgiftsbestämda pensionsplaner redovisas som kostnad under den
period när de anställda utfört de tjänster avgiften avser. De avgiftsbestämda planerna säkerställer en viss
förutbestämd premieinbetalning och negativa förändringar av värdeutvecklingen av investeringar kom
-
penseras inte av Tele2 varför Tele2 inte bär risken vid pensionsutbetalningstidpunkten. Endast en mindre
del av koncernens åtagande utgörs av förmånsbestämda planer. Nuvärdet av förpliktelsen för dessa
beräknas separat för respektive förmånsbestämd plan utifrån en uppskattning av de framtida förmåner
som intjänats under tidigare och innevarande perioder. Nettoförpliktelsen redovisas i balansräkningen
som nuvärdet av förpliktelserna efter avdrag för verkligt värde på eventuella förvaltningstillgångar.
De förmånsbestämda pensionsplanerna är både fonderade (helt eller delvis) och ofonderade. I de fall
planerna är fonderade har tillgångar avskilts i en pensionsstiftelse. Dessa förvaltningstillgångar kan bara
användas för att betala ersättningar enligt pensionsavtalen.
Kostnaden för de förmånsbestämda planerna beräknas genom tillämpning av Projected Unit Credit
Method, vilken innebär att kostnaden fördelas över den anställdes tjänstgöringsperiod. Beräkningen
utförs årligen av oberoende aktuarier. Förpliktelserna värderas till nuvärdet av de förväntade framtida
utbetalningarna, med hänsyn tagen till antaganden såsom förväntade framtida löneökningar, inflation,
ökningar i sjukvårdskostnader och livslängd. Förväntade framtida utbetalningar diskonteras med en
nta som gäller på balansdagen för förstklassiga företagsobligationer, om sådan finns tillgänglig, och
med hänsyn till beräknad återstående löptid för respektive åtagande. I Sverige används, i linje med
tidigare år, bostadsobligationer för att fastställa diskonteringsräntan. Omvärderingseffekter redovisas i
övrigt totalresultat. För ett antal av koncernens anställda i Sverige tryggas åtaganden för ålderspension
och familjepension genom försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell rapportering,
UFR 10, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. I det fall Alecta inte kan till
-
handahålla tillräcklig information för att fastställa ett enskilt bolags andel av den totala förpliktelsen och
dess förvaltningstillgångar redovisas dessa pensionsplaner som avgiftsbestämda. Planerna finansieras
löpande genom pensionsförsäkringar.
Ersättningar vid uppsägning
En kostnad för ersättningar i samband med uppsägningar av personal redovisas vid den tidigaste tid
-
punkten av när företaget inte längre kan dra tillbaka erbjudandet till de anställda eller när företaget
redovisar kostnader för omstrukturering. Ersättningarna som beräknas bli reglerade efter tolv månader
redovisas till dess nuvärde. Ersättningar som inte förväntas regleras helt inom tolv månader redovisas
som långfristiga avsättningar.
Inkomstskatter
Inkomstskatter utgörs av aktuell och uppskjuten skatt. Inkomstskatter redovisas i resultaträkningen utom
då den underliggande transaktionen redovisas i övrigt totalresultat eller eget kapital varvid tillhörande
skatteeffekt redovisas i övrigt totalresultat eller eget kapital.
Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas hänförligt till det skattemässiga resultatet för
året. Hit hör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder samt skatt på utdelning från
dotterbolag.
Vid redovisning av uppskjuten skatt tillämpas balansräkningsmetoden. Metoden innebär att upp
-
skjutna skatteskulder och fordringar redovisas för alla temporära skillnader mellan bokförda respektive
skattemässiga värden för tillgångar och skulder samt för övriga skattemässiga avdrag eller underskott.
Som temporär skillnad räknas poster som är en förskjutning i tiden i fråga om när skatteplikt respektive
avdragsrätt föreligger. Uppskjutna skatteskulder och skattefordringar beräknas utifrån den antagna eller
den på balansdagen oavhängigt antagna skattesatsen vid tidpunkten för återföring av den temporära
skillnaden.
Vid redovisning av uppskjuten skattefordran tas hänsyn till underskottsavdrag och temporära skill
-
nader där det är sannolikt att underskottsavdragen och de temporära skillnaderna kommer att kunna
utnyttjas mot framtida vinster. I de fall ett företag redovisar förluster sker en bedömning av om det finns
övertygande faktorer som talar för att det kommer att finnas tillräckligt med framtida skattepliktiga
överskott.
I det fall det finns en uppskjuten skatteskuld och det finns underskottsavdrag för vilka en uppskju
-
ten skattefordran inte tidigare redovisats redovisas en uppskjuten skattefordran till åtminstone i den
utsträckning den kan kvittas mot den uppskjutna skatteskulden.
Aktuella skattefordringar och skatteskulder samt uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatte
-
skulder kvittas endast för koncernföretag inom samma skattejurisdiktion. Nettoredovisning sker endast
om Tele2s avsikt är att kvitta skattefordringar och skatteskulder.
Tele2 omfattas av OECD:s modellregler avseende Pelare 2, vilka träder i kraft den 1 januari 2024. Not
10 Skatter innehåller mer information om regleringen och påverkan på Tele2.
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar (not 11) och fastigheter, maskiner och inventarier (not 12), som ägs av
Tele2, med bestämbar nyttjandeperiod redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade
avskrivningar och nedskrivningar. Avskrivningar baseras på tillgångarnas anskaffningsvärde med avdrag
för beräknat restvärde vid nyttjandeperiodens slut och sker linjärt över tillgångarnas bedömda nyttjan
-
deperiod. Normalt är uppskattning av restvärdet för immateriella tillgångar noll. Nyttjandeperioder och
restvärden är föremål för årliga omprövningar. Avskrivningstider för immateriella anläggningstillgångar
och fastigheter, maskiner och inventarier framgår nedan .
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
104
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 1 forts.
Immateriella tillgångar
Licenser, nyttjanderätter och programvara 3–25 år
Varumärken 5–10 år
Kundavtal 5–15 år
Fastigheter, maskiner och inventarier
Byggnader 7–20 år
Kundutrustning 2–5 år
Maskiner och andra tekniska anläggningar 2–30 år
Inventarier, verktyg och installationer 2–10 år
Vid varje rapporttillfälle görs en bedömning om det föreligger någon indikation på värdeminskning
avseende koncernens tillgångar. Om det föreligger någon indikation på att en tillgång minskat i värde
sker en beräkning av tillgångens återvinningsvärde.
Återvinningsvärdet utgörs av det högsta av nyttjandevärdet och verkligt värde minskat med försälj
-
ningskostnader. Nyttjandevärdet utgörs av nuvärdet av samtliga in- och utbetalningar som är hänförliga
till tillgången under dess nyttjandeperiod, med tillägg av nuvärdet av nettoförsäljningsvärdet vid nytt
-
jandeperiodens slut. Om det beräknade återvinningsvärdet understiger det redovisade värdet görs en
nedskrivning till tillgångens återvinningsvärde .
Immateriella tillgångar
Tele2 har ett antal licenser som ger rätt att bedriva telekomverksamhet. Utgifter avseende förvärv av
dessa licenser tillgångsförs och skrivs av linjärt över licensavtalens löptid.
Goodwill utgörs av skillnaden mellan överförd ersättning erlagd för andelarna i dotterföretag alter
-
nativt inkråmet, värdet på innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade dotterföretaget och
det verkliga värdet av tidigare ägd andel och koncernens redovisade värde på förvärvade tillgångar och
övertagna skulder med avdrag för eventuella nedskrivningar.
Goodwill allokeras till de kassagenererande enheter som förväntas erhålla fördelar från förvärvet och
är, tillsammans med immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod och immateriella tillgångar
som ännu inte tagits i bruk, föremål för åtminstone årliga nedskrivningsprövningar även om någon
indikation för värdeminskning inte föreligger. Nedskrivningstest av goodwill görs på den lägsta nivå på
vilken goodwill övervakas internt och för vilka det finns identifierbara kassaflöden (kassagenererande
enhet). Återvinningsvärdet på respektive kassagenererande enhet baseras på det högre av beräknat
nyttjandevärde och verkligt värde med avdrag för försäljningskostnader. De viktigaste faktorerna som
påverkat årets nedskrivningsprövning framgår av not 11.
Vid omorganisationer eller avyttringar, som innebär att sammansättningen på kassagenere
-
rande enheter på vilka goodwill har fördelats förändras, omfördelas goodwill på berörda enheter.
Omfördelningen baseras på det relativa värdet för den del av en kassagenererande enhet som omor
-
ganisationen eller avyttringen avser och den del som kvarstår efter omorganisationen eller avyttringen.
Nuvarande varumärken har tidigare omvärderats till att ha en bestämd livslängd och redovisas till
bokfört värde vid omvärderingstillfället minskat med ackumulerade avskrivningar.
Kundavtal värderas i samband med företagsförvärv till verkligt värde. Tele2 tillämpar en modell där
en genomsnittlig historisk kundanskaffningskostnad, alternativt nuvärdet av förväntade framtida kas
-
saflöden, används för att värdera kundavtal.
Tele2 aktiverar direkta utvecklingsutgifter för verksamhetsspecifik programvara då kriterierna för
att redovisas som en tillgång är uppfyllda. Minst årlig nedskrivningsprövning genomförs för aktive
-
rade utvecklingsutgifter som ännu ej är färdigställda. Utgifterna skrivs av över nyttjandeperioden som
påbörjas när tillgången är redo för användning. Utgifter hänförliga till planeringsskedet i projekt såväl
som utgifter för underhåll och utbildning kostnadsförs löpande. Övrigt utvecklingsarbete kostnadsförs
löpande, då det inte uppfyller kriterierna för att redovisas som tillgång.
Fastigheter, maskiner och inventarier
Byggnader avser anläggningar som är avsedda att nyttjas i verksamheten. Anskaffningsvärdet inklude
-
rar direkta utgifter hänförliga till byggnaden.
Maskiner och teknisk utrustning avser anläggningar och maskiner som är avsedda att nyttjas i
verksamheten, såsom nätanläggningar. Anskaffningsvärdet inkluderar direkta utgifter hänförliga till
byggande och installation av näten.
Tillkommande utgifter för utbyggnad och värdehöjande förbättringar redovisas som tillgång medan
tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast om det är sannolikt att de framtida ekonomiska
fördelar som är förknippade med tillgången kommer att komma Tele2 till del och anskaffningsvärdet kan
beräknas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra tillkommande utgifter redovisas löpande som kostnad i den
period de uppkommer, som t.ex. reparation och underhåll.
Inventarier omfattar tillgångar som används inom administration, försäljning och drift.
Utgifter för utrustning uthyrda eller utlånade till kund aktiveras .
Leasing
Tele2 som leasetagare
För alla leasingkontrakt där Tele2 är leasetagare redovisas en nyttjanderätt (not 13) och en motsva
-
rande leasingskuld (not 29), förutom för korttidsleasar (definierat som leasar med leasingperiod om
12 månader eller kortare vid startdatum) och leasar för vilka den underliggande tillgången är av lågt
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
105
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 1 forts.
värde (med ett nyanskaffningsvärde understigande 5 000 EUR). För samtliga leasingavtal sker första
redovisning från den dagen som den leasade tillgången finns tillgänglig för användning av koncernen.
Leasingbetalningarna för korttids- och lågtvärdeleasar redovisas löpande som operationella kostnader
i resultaträkningen. Vidare tillämpar Tele2 lättnadsregeln och separerar inte leasekompontenten och
icke-leasekomponenten i ett leasingkontrakt för leasingkategorierna Siter och basstationer (typisk icke
leasekomponent är elektricitet) och Hyrd förbindelse (typisk icke leasekomponent är reparation och
underhåll). För alla andra leasingkategorier särskiljer Tele2 leasingkomponenten och exkluderar servi
-
cekomponenten vid beräkning av leasingskulden. Leasingperioden motsvarar den ej uppsägningsbara
löptiden för avtalade kontrakt förutom i de fall där Tele2 är rimligt säker på att utnyttja antingen en
förlängningsoption eller en förtida termineringsoption som finns angivet i avtalet. Se not 29 för informa
-
tion om löpande kontrakt.
Leasingskulden redovisas initialt till nuvärdet av de leasingavgifter som inte betalats vid denna
tidpunkt, diskonterat med användning av leasingavtalets implicita ränta. Om denna räntesats inte lätt
kan fastställas använder koncernen sin inkrementella låneränta. Vid bestämmande av den marginella
låneräntan tas hänsyn till i vilken valuta tillgången är leasad, löptiden på kontrakten och de underlig
-
gande kassaflödena som leasingkontraktet genererar. Variabla leasingavgifter som inte beror på ett
index eller pris inkluderas inte vid beräkningen av leasingskulden och nyttjanderätten. Dessa betalningar
redovisas istället löpande som operationella kostnader i den period som kostnaden avser. I efterföljande
perioder ökar leasingskulden löpande med räntan på leasingskulden (genom användandet av effektiv-
ntemetoden) och minskar i takt med utbetalda leasingavgifter. Leasingskulden omvärderas (med en
motsvarande justering av den hänförliga nyttjanderättstillgången) när tidigare bedömd leasingperiod
ändras, när leasingbetalningarna ändras pga ändringar i index eller ränta, när det föreligger en förändring
i bedömningen huruvida en utköpsoption kommer utnyttjas eller ej, när en förändring skett i de belopp
som förväntas betalas ut enligt en restvärdegaranti eller när ett leasingavtal ändras och ändringen inte
redovisas som ett separat leasingavtal.
Nyttjanderättstillgången består av det belopp som leasingskulden redovisats till initialt, med justering
för leasingbetalningar gjorda vid eller före inledningsdatumet och eventuella initiala direkta kostnader.
Nyttjanderätten redovisas därefter till anskaffningsvärdet minskat för ackumulerade avskrivningar och
eventuella nedskrivningar. När koncernen ådragit sig en förpliktelse att stå för kostnader att avveckla
och ta bort en leasad tillgång, återställa den plats där den är belägen eller återställa den underliggande
tillgången till det skick som krävs enligt villkoren i hyresavtalet, beräknas och redovisas en avsättning.
Kostnaden inkluderas i den hänförliga nyttjanderättstillgången såtillvida dessa kostnader inte redan
inkluderats i en materiell tillgång. Nyttjanderätten skrivs av över den kortare av leasing- och nyttjande
-
perioden för den underliggande tillgången.
I kassaflödet redovisas amortering av leasingskulden inom finansieringsverksamheten medan
ntedelen redovisas i kassaflöde fn den löpande verksamheten. Kassaflöde från korttidsleasar,
lågtvärdeleasar och rörliga avgifter som inte inkluderas i beräkningen av leasingskulden redovisas i
kassaflöde från den löpande verksamheten.
Tele2 som leasegivare
Leasingavtal där Tele2 agerar som leasegivare klassificeras antingen som finansiella eller operationella
leasingavtal. Finansiell leasing föreligger då de ekonomiska riskerna och förmånerna som är förknip
-
pade med ägandet i all väsentlighet är överförd till leasetagaren. Alla övriga leasingavtal klassificeras
som operationell leasing. När Tele2 agerar som finansiell leasegivare redovisas tillgångarna avseende
ett finansiellt leasingavtal i balansräkningen som en finansiell fordran till ett belopp motsvarande net
-
toinvesteringen i leasingavtalet, vilket motsvarar det diskonterade nuvärdet med tillämpning av en
marknadsmässig diskonteringsränta samt en försäljningsintäkt i enlighet med principerna för sedvanlig
försäljning. De finansiella intäkter som uppkommer i ett finansiellt leasingavtal redovisas i enlighet med
en konstant förräntning (fast ränta) med tillämpning av effektivräntemetoden.
Hyresintäkter fn operationella leasingavtal intäktsredovisas linjärt under respektive leasingavtals
löptid, inklusive effekten av lämnade förmåner, vilka normalt periodiseras över löptiden. Den leasade
tillgången kvarstår i balansräkningen och skrivs av över dess bedömda nyttjandeperiod.
Nedmonteringskostnader
I den utsträckning det finns ett legalt eller informellt åtagande gentemot tredje part, ingår i anskaffnings
-
värdet för både ägda och leasade tillgångar beräknade utgifter för nedmontering och bortforsling av
tillgången samt återställande av plats/område där tillgången varit installerad/uppförd. En förändring av
uppskattade utgifter för nedmontering, bortforsling och återställande läggs till eller dras ifrån redovisat
rde på berörd tillgång.
Varulager
Varulager värderas, med tillämpning av först-in först-ut principen, till det lägsta av anskaffningsvärde
och verkligt värde. Tele2s varulager består i all väsentlighet av mobiltelefoner, fasta bredbandsroutrar,
digitala TV-boxar och IT- och nätverkshårdvara.
Kontraktstillgångar och kontraktsskulder
En kontraktstillgång är Tele2s rätt till betalning för varor och tjänster som redan överförts till kunden om
denna rätt till betalning är villkorad av något annat än tidens gång. Till exempel i kombinerade avtal som
omfattar både utrustning såsom mobiltelefon och telekomtjänster, redovisar Tele2 en kontraktstillgång
när man har uppfyllt kontraktsskyldigheten att leverera telefonen, men måste fullgöra telekomtjäns
-
terna innan Tele2 har rätt till betalning. Detta är i motsats till en fordran, som är rätt till betalning som är
villkorslös, med undantag för tidens gång. En kontraktsskuld är Tele2s åtagande att leverera varor eller
tjänster till en kund vid den tidigare av när kunden förskottsbetalar eller den tid som kundens ersättning
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
106
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 1 forts.
för varor och tjänster förfallit till betalning men som Tele2 ännu inte tillhandahållit. Kontraktstillgångar
ingår i balansposterna fordringar från såld utrustning not 16 och not 20 samt i upplupna intäkter not 21.
Kontraktsskulder ingår i balansposten förutbetalda intäkter not 26.
Finansiella tillgångar och skulder
Förvärv och försäljningar av finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen, vilket är den dag koncernen
har ett åtagande att förvärva eller sälja tillgången. Finansiella skulder redovisas i balansräkningen när
Tele2 blir en part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor.
En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller
bolaget förlorar kontrollen över tillgången. Detsamma gäller för del av en finansiell tillgång. I fall där Tele2
behåller rättigheten till kassaflödena från en finansiell tillgång men ingår en förpliktelse att överföra
kassaflödena till en tredje part (en överföringsförpliktelse), tas den finansiella tillgången endast bort när
i allt väsentligt samtliga risker och fördelar som är förknippade med ägande av den finansiella tillgången
har överförts och följande villkor är uppfyllda:
Tele2 har ingen förpliktelse att betala belopp till den tredje parten såvida Tele2 inte erhåller motsva-
rande belopp från ursprungstillgången,
Tele2 är förbjudet, enligt villkoren i överföringsavtalet, att sälja eller pantsätta ursprungstillgången
förutom som säkerhet för den tredje parten gällande förpliktelsen att erlägga kassaflöden till dem och
Tele2 har en förpliktelse att vidarebefordra varje kassaflöde det erhåller å tredje partens vägnar utan
sentlig försening.
En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt
utsläcks. Detsamma gäller för del av en finansiell skuld.
Initialt redovisas finansiella instrument till verkligt värde vid anskaffningstidpunkten och därefter
löpande till verkligt värde alternativt upplupet anskaffningsvärde baserat på den initiala kategorise
-
ringen. Kategoriseringen återspeglar både koncernens affärsmodell för hantering av tillgångarna och
deras kontraktuella kassaflödesegenskaper och bestäms vid första redovisningstillfället.
Beräkning av verkligt värde för finansiella instrument
Vid fastställande av verkligt värde för finansiella instrument som inte handlas på en aktiv marknad
används olika värderingstekniker. Vid beräkning av verkligt värde för ränteswappar och valutaderivat
används officiella marknadsnoteringar som indata i beräkningen av diskonterade kassaflöden. Verkligt
värde för låneskulder uppskattas genom allmänt vedertagna metoder såsom diskontering av framtida
kassaflöden till noterad marknadsränta för respektive löptid .
Beräkning av upplupet anskaffningsvärde för finansiella instrument
Upplupet anskaffningsvärde beräknas med hjälp av effektivräntemetoden, vilket innebär att eventuella
över- eller underkurser samt direkt hänförliga kostnader eller intäkter periodiseras över kontraktets
löptid med hjälp av den beräknade effektivräntan. Effektivräntan är den ränta som exakt diskonterar
förväntade framtida betalningar genom den förväntade löptiden för den finansiella tillgången eller den
finansiella skulden till det redovisade bruttovärdet för en finansiell tillgång eller till upplupna anskaff
-
ningsvärdet för en finansiell skuld.
Kvittning av finansiella tillgångar och skulder
Finansiella tillgångar och skulder kvittas och redovisas med ett nettobelopp i balansräkningen när det
finns legal rätt att kvitta och när avsikt finns att reglera posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt
realisera tillgången och reglera skulden .
Finansiella tillgångar
Tele2s kundfordringar och övriga fordringar kategoriseras som ”Tillgångar till upplupet anskaffnings
-
rde” och redovisas initialt till verkligt värde och därefter till upplupet anskaffningsvärde. En reserv för
förväntade kreditförluster måste beräknas enligt IFRS 9 oavsett om en förlusthändelse föreligger eller
inte, se not 19. Tele2 tillämpar den förenklade modellen för att beräkna förväntade kreditförluster för
kundfordringar och kontraktstillgångar som härrör från transaktioner som faller inom tillämpningsom
-
rådet för IFRS 15 (intäkter från avtal med kunder) samt leasingfordringar. För leasingfordringar är detta
ett val av redovisningsprincip. Den förenklade modellen tillämpar en matrismodell och baseras alltid på
förväntade förlusthändelser under fordrans livstid, varvid hänsyn tas till information om historisk data
justerat för nuvarande tillgänglig information och framtida förväntade händelser och ekonomiskt läge.
För att beräkna de förväntade kreditförlusterna har kundfordringar och fordringar för såld utrustning
grupperats efter kreditriskkaraktär och antalet dagars dröjsmål. Tele2 har valt att redovisa förväntade
kreditförluster separerat efter kundtyp då risken anses differentierad. Företagskunder definieras som
en kund som primärt använder Tele2s tjänster till affärsändamål, i vilket offentlig verksamhet och icke
vinstdrivande organisationer är inkluderat. Konsumentkunder är kunder som inte är definierade som en
företagskund. De förväntade kreditförlustnivåerna har baserats på kundernas betalningshistorik under
en period på mellan 6 och 24 månader tillsammans med förlusthistoriken under samma period. De his
-
toriska kreditförlusterna justeras för att beakta makroekonomisk och framåtblickande information som
kan påverka kundernas betalningsförmåga, så som ändrade marknadsförväntningar och möjligheter
till försäljning av utestående kundfordringar. Tele2 har identifierat och gjort särskilda reservationer för
kunder vars betalningsförmåga anses särskilja sig mot övriga fordringar. Kundfordringar och fordringar
från såld utrustning där en betalning inte längre anses rimlig skrivs bort. En indikation om att en betalning
inte längre anses rimlig är att betalningen är mer än 90 dagar försenad. Kreditförluster redovisas som
rörelsekostnader.
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
107
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 1 forts.
Likvida medel kategoriseras som ”Tillgångar till upplupet anskaffningsvärde” och redovisas initialt till
verkligt värde och löpande till upplupet anskaffningsvärde. Likvida medel består dels av kassa och bank,
dels av kortfristiga placeringar med en löptid från anskaffningstidpunkten på högst tre månader. Den
generella nedskrivningsmodellen i IFRS 9 tillämpas för likvida medel och identifierat nedskrivningsbehov
var immateriellt .
Spärrade likvida medel redovisas som kortfristiga placeringar om de kan frigöras inom 12 månader
och som finansiella anläggningstillgångar om de är spärrade längre tid än 12 månader.
Finansiella skulder
Finansiella skulder kategoriseras som ”Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde”.
Värdering av dessa sker initialt till verkligt värde och sedan till upplupet anskaffningsvärde med tillämp
-
ning av effektivräntemetoden. Direkta kostnader vid upptagande av lån inkluderas i anskaffningsvärdet.
För leverantörsskulder samt för andra finansiella skulder, vars löptid är kort, sker efterföljande värdering
till nominellt belopp .
Derivatinstrument och säkringsredovisning
Koncernen designerar vissa derivat som säkringsinstrument avseende kassaflödessäkringar, ränterisk i
verkligt värdesäkringar och säkringar av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter.
Vid säkringsrelationens början dokumenterar koncernen förhållandet mellan säkringsinstrumentet
och den säkrade posten, tillsammans med dess riskhanteringsmål och dess strategi för att genomföra
olika säkringstransaktioner. Vidare, vid starten av säkringen och löpande, dokumenterar koncernen
huruvida säkringsinstrumentet är effektivt för att kvitta förändringar i kassaflöden eller verkligt värde på
den säkrade posten hänförlig till den säkrade risken, vilket är när säkringsrelationen uppfyller alla följande
krav på säkringseffektivitet:
det finns ett ekonomiskt samband mellan den säkrade posten och säkringsinstrumentet,
kreditriskens inverkan dominerar inte de värdeförändringar som följer av detta ekonomiska
förhållande och
säkringsförhållandet är samma som resultatet av den säkrade postens kvantitet som koncernen
faktiskt säkrar och den kvantitet av säkringsinstrumentet som koncernen faktiskt använder för att
säkra denna kvantitet av säkrade poster.
Om ett säkringsförhållande upphör att uppfylla kraven på säkringseffektivitet avseende säkringskvoten,
men riskhanteringsmålet för den utsedda säkringsrelationen förblir densamma, justerar koncernen
säkringsförhållandet för säkringsrelationen (ombalanserar säkringen) så att den uppfyller kvalifikations
-
kriterierna igen.
Om koncernen förväntar sig att en del av eller hela den ackumulerade förlusten i säkringsreserven
inte kommer att återvinnas i framtiden, omklassificeras detta belopp omedelbart till resultaträkningen.
Not 2 beskriver detaljerna för de verkliga värdena på de derivatinstrument som används för säkrings-
ändamål samt förändringar i säkringsreserven i eget kapital.
Valutakursförändringar på lån i utländsk valuta och värdeförändringar för andra finansiella instrument
(valutaderivat) vilka uppfyller kraven för säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet redovisas i
övrigt totalresultat. Koncernen designerar endast det inneboende värdet av valutaswapkontrakt, som
designerats för säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter, som en säkrad post, det vill säga
exklusive tidsvärde för swappen. Förändringar av tidsvärdet i swappen redovisas i resultaträkningen. Den
ineffektiva delen av valutakursförändringen respektive värdeförändringen redovisas i resultaträkningen
under övriga finansiella poster. Vid avyttring av utländska verksamheter återförs den tidigare redovisade
ackumulerade valutakursdifferensen hänförligt till den avyttrade verksamheten till resultaträkningen.
Kassaflödessäkringar redovisas på samma sätt som säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksam
-
het. Det vill säga effektiv del av värdeförändringar för ränteswapavtal som uppfyller kraven för kassa-
flödessäkring redovisas i övrigt totalresultat och den ineffektiva delen redovisas i resultaträkningen
under finansiella poster. Redovisat belopp i säkringsreserven återförs över resultaträkningen i takt med
att den säkrade posten påverkar resultaträkningen. För mer information avseende kassaflödessäkringar,
se not 2 och not 24.
Koncernen avslutar endast säkringsredovisning när säkringsrelationen (eller en del därav) inte längre
uppfyller kvalifikationskraven (efter omfördelning, om tillämpligt). När ett säkringsinstrument hänför
-
ligt till säkring av framtida kassaflöden förfaller, säljs, avvecklas eller löses in, eller koncernen avbryter
säkringsrelationen innan den säkrade transaktionen inträffat och den prognostiserade transaktionen
fortfarande förväntas inträffa, kvarstår den redovisade ackumulerade vinsten eller förlusten i säkrings
-
reserven i eget kapital och redovisas i resultaträkningen när transaktionen inträffar. Om den säkrade
transaktionen inte längre förväntas inträffa, upplöses säkringsinstrumentets ackumulerade vinster eller
förluster omedelbart mot resultaträkningen.
För säkringar av verkligt värde redovisas den effektiva och den ineffektiva delen av förändringen i
verkligt värde på derivatet i resultaträkningen, tillsammans med vinsten eller förlusten på den säkrade
posten hänförlig till den risk som skyddas, dvs på samma rad.
Övriga derivatinstrument, vilka inte säkringsredovisas, redovisas till verkligt värde med värdeföränd
-
ringar över resultaträkningen .
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
108
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 1 forts.
Fordringar och skulder i utländsk valuta
Koncernens fordringar och skulder i utländsk valuta omräknas till svenska kronor till balansdagens kurs.
Valutakursvinster respektive -förluster i samband med transaktioner i utländsk valuta i den löpande
verksamheten ingår i resultaträkningen som övriga rörelseintäkter/- kostnader. Valutakursvinster res
-
pektive -förluster på finansiella fordringar och skulder redovisas bland finansiella poster.
I de fall den långfristiga utlåningen till/upplåningen fn Tele2s utländska verksamheter betraktas som
en bestående del av moderbolagets finansiering avterlån från utlandsverksamheten, och därmed som
en utvidgning/minskning av moderbolagets investering i utlandsverksamheten, redovisas valutakurs
-
förändringar på dessa mellanhavanden i övrigt totalresultat.
En sammanställning av valutakursdifferenser som redovisats i övrigt totalresultat framgår av koncer
-
nens totalresultat och de som påverkat årets resultat framgår av not 2.
Tillgångsförda kontraktskostnader
Kostnad för att erhålla ett kontrakt aktiveras som kontraktskostnadstillgång. Dessa kostnader är till-
kommande utgifter som uppkommit i samband med att ett kontrakt med en kund erhållits och avser
främst interna och externa försäljningsprovisioner. I samband med förvärv av företag och verksamheter
rderas kundavtal varvid dessa aktiveras som immateriella tillgångar.
Tillgången skrivs av linjärt över genomsnittlig kundrelationsperiod, om kostnaden bedöms återvin
-
ningsbar på en portföljnivå. Avskrivningen bokförs som en rörelsekostnad, för att denna kostnad ska
reflekteras i det operationella resultatet.
Avskrivningsperioder:
Privatkundskontrakt 3–24 månader
Företagskontrakt 3–36 månader
Kontraktstillgången nedskrivningstestas i enlighet med IFRS 15. Ett nedskrivningsbehov föreligger om
det bokförda värdet överstiger den ersättning Tele2 förväntas erhålla för tillhandahållandet av hänförliga
varor och tjänster med avdrag för återstående direkt hänförliga kostnader.
Eget kapital
Eget kapital består av registrerat aktiekapital, övrigt tillskjutet kapital, säkringsreserv, omräkningsreserv,
balanserat resultat och årets resultat.
Övrigt tillskjutet kapital avser tillskott i form av överkurs vid nyemission. Tillkommande direkta kost
-
nader hänförliga till utgivande av nya aktier redovisas direkt mot eget kapital som en minskning, netto
efter skatt, av emissionslikviden.
Säkringsreserv avser omräkningsdifferenser på externa lån i utländsk valuta och värdeförändringar
för finansiella instrument (valutaderivat) vilka används för att säkra nettoinvesteringar i utländska verk
-
samheter samt effektiv del av värdeförändringar för ränteswapavtal som används för att säkra framtida
ntebetalningar.
Omräkningsreserv avser omräkningsdifferenser hänförliga till omräkning av utländska verksamheter
till Tele2s rapportvaluta samt omräkningsdifferenser på koncerninterna mellanhavanden som betraktas
som en utvidgning/minskning av moderbolagets nettoinvestering i utlandsverksamheten.
Antal aktier och resultat per aktie
Resultat per aktie beräknas genom att årets resultat hänförligt till moderbolagets ägare divideras med
vägt genomsnittligt antal utestående aktier under perioden. Vid beräkningen av resultat per aktie efter
utspädning justeras resultatet och det genomsnittliga antalet aktier för att ta hänsyn till effekter av
utspädande potentiella stamaktier, vilka under rapporterade perioder härrör fn aktierätter utgivna
till anställda. Vidare inkluderas det antal aktierätter, och därigenom aktier, som skulle bli intjänade om
den grad av uppfyllnad av intjäningsvillkoren som föreligger per utgången av aktuell period även skulle
föreligga vid utgången av intjäningsperioden (not 23).
Avsättningar
Avsättningar redovisas när ett företag inom koncernen, som ett resultat av inträffade händelser, har ett
legalt eller informellt åtagande, där det är sannolikt att utbetalningar kommer att krävas för att fullgöra
förpliktelsen samt att det går att göra en tillförlitlig uppskattning av det belopp som ska utbetalas.
Avsättningar beräknas till nuvärdet av de utgifter som förväntas krävas för att lösa åtagandet genom
att använda en ränta före skatt som speglar rådande marknadsvillkor avseende pengars tidsvärde och
riskerna specifika för åtagandet. Ökningen i avsättning på grund av tidsvärdet redovisas som räntekost
-
nad, eller som ränteintäkt när så är lämpligt.
Eventualförpliktelser
En eventualförpliktelse föreligger om det finns ett möjligt åtagande som härrör från inträffade händelser
och vars förekomst bekräftas endast av en eller flera osäkra framtida händelser samt när det finns ett
åtagande som inte redovisas som en skuld eller avsättning på grund av att det inte är troligt att ett utflöde
av resurser kommer att krävas eller förpliktelsens storlek inte kan beräknas med tillräcklig tillförlitlighet.
Upplysningar lämnas såvida inte sannolikheten för ett utflöde av resurser är ytterst liten.
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
109
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 1 forts.
Segmentrapportering
Segment
Riskerna i Tele2s verksamhet påverkas av de olika marknaderna där Tele2 bedriver verksamhet varför
Tele2 följer och utvärderar verksamheten utifrån länder. Varje land utgör därför Tele2s rörelsesegment.
Tele2 har valt Underliggande EBITDAaL som resultatmått för rapporterade segment, se avsnittet Icke
IFRS nyckeltal för definition. Segmentrapporteringen följer den interna rapportering som sker till den
högste verkställande beslutsfattaren, som utgörs av Tele2s koncernledning.
Tele2 AB samt andra mindre verksamheter är inkluderade i Sverige. Segmentinformation framgår av
not 4. Samma redovisningsprinciper tillämpas för respektive segment som för koncernen .
Tjänster
Tjänster som erbjuds inom de olika segmenten är mobiltelefoni, digital-TV, fast bredband, fast telefoni
och DSL, företagslösningar samt övrig verksamhet.
Tjänsten mobiltelefoni inkluderar flera olika abonnemangsformer för både privatpersoner och före
-
tag samt förbetalda kontantkort. Mobilt inkluderar även mobilt bredband, fast telefon via mobilnätet
(FVM), IoT (internet of things) och mobile carrierverksamhet. Tele2 äger näten.
TV inkluderar digital-TV levererad via fasta nätet, markbundna TV-nätet eller som OTT-tjänst.
Fast bredband omfattar alla fasta Internettjänster för slutkunder som inte är xDSL-baserade
(koppar telefonkablar) för ”last mile”-anslutningen. För Tele2 innebär detta främst antingen vertikal
fiber-koaxialkabel, fiber-till-hem (FTTH) eller fiber-till-byggnad (FTTB). Anslutning till kunden kan vara
direkt åtkomst, tillträde till accessnätet (om inte xDSL) eller ett öppet nät (där Tele2 är leverantör av
kommunikationstjänster).
Tjänster för fastighetsägare och kommunikationsleverantörer erbjuds också som en integrerad del
av den fasta konsumentverksamheten.
Fast telefoni och DSL inkluderar återförsålda produkter inom fast telefoni och xDSL-baserade anslut
-
ningstjänster via koppartelefonkablar samt internet.
Företagslösningar avser tjänster riktade mot företagskunder, vilka är komplexa och skräddarsydda,
exempelvis managed hardware, hosting, PBX-tjänster, konsultverksamhet och företagsnätverk (LAN).
Uppskattningar och bedömning av redovisningsprinciper
Koncernens finansiella rapporter är delvis baserade på antaganden och uppskattningar i samband med
upprättandet av koncernens redovisning. Uppskattningar och bedömningar är baserade på historisk
erfarenhet och en mängd andra antaganden, vilket resulterar i beslut om värdet på den tillgång eller
skuld som inte kan fastställas på annat sätt. Verkligt utfall kan avvika fn dessa uppskattningar och
bedömningar.
Nedan följer de mest väsentliga uppskattningarna och bedömningarna som använts vid upprät
-
tandet av koncernens finansiella rapporter.
Klimatrelaterade risker och möjligheter
Tele2 jobbar ständigt med att förebygga risker i samband med klimatförändringarna. Bolaget bedömer
att dessa inte har några materiella effekter på bolagets balansräkning per sista december 2023. För mer
information kring långsiktiga följdverkningar, se not S13 i Hållbarhetsredovisningen.
Goodwill – nivå för nedskrivningstest
I samband med förvärv av verksamheter allokeras goodwill till de kassagenererande enheter som för
-
väntas erhålla framtida ekonomiska fördelar i form av exempelvis synergier som ett resultat av den
förvärvade verksamheten. I de fall separata kassagenererande enheter inte kan identifieras allokeras
goodwill till den lägsta nivå på vilken verksamheten och dess tillgångar styrs och övervakas internt, vilket
är rörelsesegment.
Nedskrivningsprövning av goodwill
Vid beräkning av kassagenererande enheters återvinningsvärde för koncernens bedömning av even
-
tuellt nedskrivningsbehov på goodwill, görs antaganden om framtida förhållanden och uppskattningar
av vissa nyckelparametrar. En redogörelse av dessa antaganden och känslighetsanalys finns i not 11.
Sådana bedömningar innefattar av naturliga skäl alltid en viss osäkerhet hänförlig till bedömd tillväxt
-
takt, vinstmarginaler, investeringsnivåer och diskonteringsräntor. Skulle verkligt utfall avvika fn det
vid prövningen förväntade utfallet för en specifik period kan förväntade framtida kassaflöden behöva
omprövas vilket kan leda till en nedskrivning .
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
110
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 1 forts.
Samarbetsarrangemang
Tele2 är delägare i två samarbetsarrangemang i Sverige. Samarbetena rör mobila nät, vilka klassificerats
som gemensam verksamhet, och omfattar Svenska UMTS-nät AB (tillsammans med Telia Company)
och Net4Mobility HB (tillsammans med Telenor). Tele2 har valt att klassificera dessa samarbetsarrang
-
emang som gemensam verksamhet eftersom Tele2 bedömer sig genom avtal mellan parterna ha rätt
till tillgångarna och förpliktelse för skulderna samt de tillhörande intäkterna och kostnaderna relaterat
till respektive arrangemang. Ytterligare faktorer som ligger till grund för klassificeringen är att parterna
i respektive arrangemang har rätt till en väsentlig del av de ekonomiska förmånerna från tillgångarna
i respektive verksamhet samt att de samägda företagen är beroende av sina delägare för att löpande
kunna reglera sina skulder.
Intäktsredovisning
Intäktsredovisning inom Tele2 kräver att företagsledningen gör uppskattningar och bedömningar i ett
antal fall, huvudsakligen för att bestämma verkliga värden och i vilken period intäkten skall redovisas i.
Många avtal paketerar produkter och tjänster till ett kunderbjudande vilket för redovisningsändamål
kräver allokering av intäkter till varje del baserat på dess relativa verkliga värden genom användandet
av uppskattningar. För att avgöra om intäkten skall redovisas direkt eller periodiseras krävs att företags
-
ledningen gör bedömningar om när tjänsten och varorna har tillhandahållits såväl som uppskattningar
beträffande varje dels verkliga värde och den återstående kontraktsperioden. Se vidare not 16 och 20
avseende fordran för såld utrustning samt not 21 övriga upplupna intäkter.
Verkligt värde på förvärvade immateriella tillgångar
Vid företagsförvärv värderas förvärvade immateriella tillgångar till verkligt värde. Om det finns en aktiv
marknad för de förvärvade tillgångarna bestäms det verkliga värdet utifn priserna på denna mark
-
nad. Då det ofta saknas aktiva marknader för dessa tillgångar har värderingsmodeller utvecklats för att
uppskatta verkliga värden. Exempel på värderingsmodeller är diskontering av framtida kassaflöden och
uppskattning av Tele2s historiska kostnader för att anskaffa motsvarande tillgångar. Se vidare not 14 för
förvärv .
Värdering av anläggningstillgångar med bestämbar nyttjandeperiod
I det fall återvinningsvärdet understiger det bokförda värdet föreligger ett nedskrivningsbehov.
Vid varje rapporteringstillfälle analyseras ett antal faktorer för att bedöma huruvida det finns någon
indikation på att ett nedskrivningsbehov kan föreligga. Om det finns en sådan indikation upprättas en
nedskrivningsprövning baserat på ledningens bedömning av framtida kassaflöden inklusive använd
diskonteringsfaktor. Se vidare not 11, not 12 och not 13.
Avskrivningstider på anläggningstillgångar
Vid fastställande av nyttjandeperioder för grupper av tillgångar beaktas den historiska utvecklingen och
antaganden görs om framtida teknisk utveckling. Avskrivningarna baseras på anläggningstillgångarnas
anskaffningsvärde och beräknad nyttjandeperiod med avdrag för beräknat restvärde vid nyttjandepe
-
riodens slut. Om teknologin utvecklas snabbare än förväntat eller konkurrens, reglering eller marknads-
förutsättningar utvecklas på annat sätt än förväntat, kan koncernens bedömning av nyttjandeperioder
och restvärden påverkas.
Leasing
De viktigaste bedömningarna för leasing gäller fastställandet av om ett kontrakt (eller en del av ett
kontrakt) innehåller en lease, leasingperioden och diskonteringsräntan. När det gäller leasingperioden
innehåller en majoritet av leasingavtalen i Tele2 optioner antingen om att förlänga eller säga upp avta
-
let. Vid fastställandet av leasingperioden beaktar Tele2 alla relevanta fakta och omständigheter som
skapar ett ekonomiskt incitament att utnyttja en förlängningsoption eller inte utnyttja en option att
avsluta avtalet. Ekonomiska incitament omfattar till exempel strategiska planer, bedömning av framtida
teknikförändringar, ursprunglig investering och övervägande av kostnader för att hitta och flytta till en
ny plats, eventuella kostnader Tele2 kan debiteras för att säga upp avtalet och tidigare praxis avseende
den period under vilken Tele2 normalt har använt särskilda typer av tillgångar (leasade eller ägda) och
ekonomiska skäl för detta. Diskonteringsräntan fastställs utifrån en uppskattning av den inkrementella
låneräntan för aktuell leasingperiod och valutan. Se vidare not 29.
Värdering av uppskjutna skattefordringar och osäkra skattepositioner
Uppskjuten skatt beräknas med hänsyn till temporära skillnader och outnyttjade underskottsavdrag.
Uppskjuten skattefordran redovisas endast för avdragsgilla temporära skillnader och underskottsav
-
drag till den del det bedöms sannolikt att dessa kommer att kunna utnyttjas mot framtida skattepliktiga
överskott. Ledningen uppdaterar löpande gjorda bedömningar avseende poster relaterat till uppskjutna
skattefordringar och osäkra skattepositioner. Värderingen av uppskjuten skattefordran baseras på för
-
ntningar om framtida resultat och marknadsförutsättningar, vilka till sin natur är subjektiva. Det verk-
liga utfallet kan komma att avvika från gjorda bedömningar bland annat på grund av nu ej kända framtida
förändringar i affärsförutsättningarna, okända förändringar i skattelagstiftningar eller tolkningar eller
som resultat av skattemyndigheters eller domstolars slutliga granskning av inlämnade deklarationer. Se
vidare not 10 .
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
111
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 1 forts.
Avsättningar för tvister och skadestånd
Tele2 är part i ett antal tvister. För varje enskild tvist görs en bedömning av det mest sannolika utfallet, och
redovisning sker i överensstämmelse med detta, se vidare not 25 och not 28.
Värdering av kundfordringar
Kundfordringar värderas löpande och upptas till upplupet anskaffningsvärde. Reserver för osäkra ford
-
ringar baserar sig på förväntade förlusthändelser under fordrans livstid varvid hänsyn tas till information
om historisk data justerat för nuvarande tillgänglig information och framtida förväntade händelser och
ekonomiskt läge, se not 19.
När fordringar för såld utrustning är fakturerad omklassificeras den till kundfordringar.
Övrig information
Tele2 koncernen är en integrerad operatör med fast och mobil uppkoppling och underhållningstjänster
på våra kärnmarknader i Sverige och Baltikum. Tele2 AB (publ) , organisationsnummer 556410-8917, är
ett aktiebolag och har sitt säte i Stockholm, Sverige. Bolagets huvudkontor (telefon +46 8 5620 0060)
är beläget på Torshamnsgatan 17 i Kista, P.O. Box 462, 164 94 Kista, Stockholms län, Sverige.
Årsredovisningen, inklusive tillhörande noter, godkändes av styrelsen för utfärdande den 28 mars 2024.
Balans- och resultaträkning är föremål för fastställande på årsstämma den 15 maj 2024.
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
112
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 1 forts.
NOT 2 FINANSIELL RISKHANTERING OCH FINANSIELLA INSTRUMENT
Tele2s finansiering och finansiella risker hanteras under styrelsens kontroll och övervakande. Den finan-
siella riskhanteringen är centraliserad till koncernens Treasury-funktion. Denna funktion är ansvarig för
de risker som koncernen utsätts för såsom valutarisk, ränterisk, likviditetsrisk och kreditrisk. Syftet är att
analysera och kontrollera riskerna inom ramen för gällande policy och riktlinjer samt hantera finansiella
kostnader som uppstår på ett optimalt sätt. Riskerna övervakas, hanteras och rapporteras på löpande
basis.
Finansiella tillgångar i Tele2 består främst av fordringar på slutkunder, andra operatörer och återför
-
säljare samt likvida medel. Tele2s finansiella skulder består till stor del av lån, obligationer, leasing- samt
leverantörsskulder. Klassificering av finansiella tillgångar och skulder samt deras verkliga värden framgår
nedan.
Miljoner SEK 31 dec, 2023
Tillgångar och skulder till verkligt värde
via resultaträkningen
Tillgångar till
upplupet
anskaffnings-
värde
Finansiella
skulder till upp-
lupet anskaff-
ningsvärde
Totalt
redovisat
värde
Verkligt värde
Derivat
instrument
(nivå 2)
Övriga
instrument
(nivå 3)
Övriga finansiella tillgångar 1
2)
796 797 797
Kundfordringar 2 111 2 111 2 111
Övriga kortfristiga fordringar 89
1)
1 949 2 038 2 038
Kortfristiga investeringar 84 84 84
Likvida medel 1 634 1 634 1 634
Summa finansiella tillgångar 89 1 6 574 6 664 6 664
Skulder till kreditinstitut och liknande
skulder 26 319 26 319 25 930
Övriga räntebärande skulder 802
1)
4 655 5 457 5 454
Leverantörsskulder 2 233 2 233 2 233
Övriga kortfristiga skulder 945 945 945
Summa finansiella skulder 802 34 152 34 954 34 562
Miljoner SEK 31 dec, 2022
Tillgångar och skulder till verkligt värde
via resultaträkningen
Tillgångar till
upplupet
anskaffnings-
värde
Finansiella
skulder till upp-
lupet anskaff-
ningsvärde
Totalt
redovisat
värde
Verkligt värde
Derivat
instrument
(nivå 2)
Övriga
instrument
(nivå 3)
Övriga finansiella tillgångar 1
2)
747 748 748
Kundfordringar 1 986 1 986 1 986
Övriga kortfristiga fordringar 401
1)
2 043 2 444 2 444
Kortfristiga investeringar 156 156 156
Likvida medel 1 116 1 116 1 116
Tillgångar som innehas för försäljning 54
3)
54 54
Summa finansiella tillgångar 401 55 6 049 6 505 6 505
Skulder till kreditinstitut och liknande
skulder 26 630 26 630 25 350
Övriga räntebärande skulder 331
1)
5 821 6 152 6 142
Leverantörsskulder 2 165 2 165 2 165
Övriga kortfristiga skulder 592 592 592
Summa finansiella skulder 331 35 208 35 539 34 249
Vid bestämmande av verkligt värde på finansiella tillgångar och skulder har följande nivåer, enligt IFRS
13, och data använts:
1) Nivå 2: officiell marknadsdata avseende ränte- och valutakurser används i diskonterade kassaflödes
-
modeller baserade på kontraktsenliga kassaflöden för att bestämma verkligt värde för ränte-, verkligt
rde- och valutaderivatinstrument, lån med fast ränta och övriga räntebärande långfristiga skulder
rderade initialt till verkligt värde med efterföljande värdering till upplupet anskaffningsvärde.
2) Nivå 3: vid första redovisningstillfället bestämda att värderas till verkligt värde via resultaträkningen.
Modeller för diskontering av framtida kassaflöden annds för att uppskatta deras verkliga värde.
3) Nivå 3: tillgångar som innehas för försäljning består av tilläggsköpeskilling Tele2 Tyskland. Verkligt
rde fastställdes utifrån diskonterade framtida kassaflöden baserade på antaganden som beskrivits
i not 33 .
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
113
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Förändring i finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen i nivå 3
framgår nedan.
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Tillgångar Skulder Tillgångar Skulder
Per 1 januari 55 - 101 -16
Tilläggsköpeskilling Tele2 Tyskland
1)
-54 - -37
Övriga förändringar 0 - -8 16
I slutet av året 1 - 55
1)
Redovisas som avvecklad verksamhet, se not 33.
Kundfordringar, leverantörsskulder och övriga kortfristiga skulder har kort löptid varför en diskontering
av kassaflödena därmed inte leder till några väsentliga skillnader mellan verkligt värde och bokfört värde.
Under året har inga överföringar skett mellan de olika nivåerna i verkligt värde-hierarkin och inga
sentliga förändringar har skett i värderingstekniker, indata eller antaganden.
Nettovinst/-förlust för finansiella instrument, inklusive tillgångar och skulder knutna till tillgångar
till försäljning, uppgick till -274 (773) miljoner kronor, varav lånefordringar och kundfordringar uppgick till
-149 (–121) miljoner kronor, derivatinstrument till -126 (894) miljoner kronor .
Koncernen har derivatkontrakt vilka omfattas av ramavtal om nettning. Det innebär att man har
kvittningsrätt mellan tillgångar och skulder mot samma motpart, vilket inte speglas i redovisningen
där bruttoredovisning tillämpas. Värdet på redovisade derivat per 31 december 2023 uppgick på till
-
gångssidan till 89 (401) miljoner kronor, varav 82 (134) miljoner kronor är avsedda för säkringsredo-
visning, och på skuldsidan till 188 (331) miljoner kronor, varav 188 (331) miljoner kronor är avsedda för
säkringsredovisning.
Kapitalstruktur
Tele2s syn på bolagets kapitalstruktur (eget kapital och nettoskuldsättning) tar hänsyn till flertalet fakto
-
rer av vilka huvudfaktorerna anges nedan.
Bolagets styrelse har antagit ett skuldsättningsmål och ramverk för utdelning och aktieåterköp enligt
följande:
Tele2 kommer att eftersträva en ekonomisk nettoskuldsättning/underliggande EBITDAaL i interval-
let 2,5–3,0x och att bibehålla en kreditprofil som överensstämmer med kreditbetyget ”investment
grade
Tele2s policy syftar till att bibehålla skuldsättningsmålet genom att distribuera kapital till aktieägarna
genom:
En ordinarie utdelning på minst 80 procent av fritt kassaflöde till eget kapital och
Extrautdelningar och/eller återköp av aktier, baserat på kvarvarande fritt kassaflöde till eget kapital,
intäkter fn försäljning av tillgångar och belåning av underliggande EBITDAaL-tillväxt
Tele2 kommer kontinuerligt att diversifiera sin finansiering både vad gäller löptider och finansierings-
llor. En stabil finansiell situation är viktigt för att minimera refinansieringsrisken. Tele2s styrelse ser över
bolagets kapitalstruktur årligen samt vid behov.
Valutarisk
Valutakursrisken består i att valutakursförändringar kan få en negativ påverkan på koncernens resultat
och eget kapital. Valutaexponering uppstår i samband med betalningsflöden i utländsk valuta (trans
-
aktionsexponering) och vid omräkning av utländska dotterföretags balans- och resultaträkningar till
svenska kronor (omräkningsexponering).
Generellt valutasäkrar koncernen inte transaktionsexponering. Omräkningsexponeringen relaterad
till vissa nettoinvesteringar i utländska verksamheter säkras genom upptagande av lån eller ingående
av derivattransaktioner i de berörda valutorna i de fall det anses lämpligt. Säkringarna avseende netto-
investeringar i utländska verksamheter var 100 procent effektiva 2022 och 2023 varför ingen in-
effektivitet redovisats i resultaträkningen. Belopp avseende säkring av nettoinvestering uppgår i säk-
ringsreserven i eget kapital till -476 (–484) miljoner kronor. Per 31 december 2023 hade koncernen
även utestående valutaderivat i form av ekonomisk säkring av lån i EUR uppgående till EUR 1 371 (1 184)
miljoner. Derivaten avser säkring av monetära poster varför säkringsredovisning ej tillämpas. Redovisat
verkligt värde på derivaten uppgick netto till -607 (265) miljoner kronor.
Upplåningen, efter beaktande av valutaderivat, bärs i följande valutor (motsvarande SEK belopp).
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
SEK
1)
23 830 24 331
EUR
1)
2 489 2 299
Summa upplåning 26 319 26 630
1)
Inklusive justering för valutaderivat avsedda för minimering av exponering EUR till SEK med 15 218 (13 176) miljoner kronor .
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
114
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 2 forts.
Koncernens balans- och resultaträkning påverkas av omräkningsexponering när dotterföretagens
valuta flukturerar gentemot svenska kronan. Nettoomsättning och rörelseresultat fördelas på
nedanstående valutor.
Miljoner SEK Nettoomsättning
2023 2022
SEK 22 291 77% 22 103 79%
EUR 6 808 23% 5 999 21%
Summa 29 099 100% 28 102 100%
Miljoner SEK Rörelseresultat
2023 2022
SEK 3 392 62% 4 933 75%
EUR 2 074 38% 1 663 25%
Summa 5 466 100% 6 596 100%
Tio procents valutafluktuation av euron mot svenska kronan skulle ha en omräkningseffekt på kon-
cernens nettoomsättning respektive rörelseresultatet på årsbasis med +/- 681 (600) miljoner kronor
respektive +/- 207 (166) miljoner kronor.
Valutakursdifferenser som uppkommer i verksamheten redovisas över resultaträkningen och uppgår till
följande belopp.
Miljoner SEK 2023 2022
Övriga rörelseintäkter 67 62
Övriga rörelsekostnader -62 -80
Övriga finansiella poster 2 -94
Summa valutakursdifferenser i resultaträkningen 7 -112
Koncernens totala nettotillgångar per 31 december 2023 om 22 780 (23 683) miljoner kronor fördelade
sig per valuta i miljoner kronor enligt följande (inklusive lån och valutaderivat).
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
SEK 20 517 20 676
EUR
1)
2 263 3 007
Summa 22 780 23 683
1)
Lån utfärdade i EUR avsedda för säkring av nettoinvestering ingår med 3 606 (3 617) miljoner kronor.
Tio procents valutafluktuation mot svenska kronan skulle påverkat koncernens totala nettotillgångar
med 226 (301) miljoner kronor. En stärkning av SEK gentemot andra valutor skulle påverka netto-
tillgångarna negativt.
Ränterisk
Tele2 är exponerad mot fluktuationer i räntan. Detta då koncernen har upplåning med både fast och
rörlig ränta. Risken hanteras genom att upprätthålla en ändamålsenlig mix av fast och rörlig upplåning
samt genom upptagande av räntederivat. Risken övervakas och utvärderas kontinuerligt så att den
uppfyller durationsstrategin på det mest kostnadseffektiva sättet.
Tele2 är exponerad mot följande referensräntor inom ramen för sina säkringsredovisningsrelationer
som är påverkade av referensräntereformen: EURIBOR och STIBOR (tillsammans IBORs). Som angivet
nedan, så inkluderar de säkrade posterna emitterad EUR-skuld med fast ränta samt emitterad SEK-skuld
med rörlig ränta. Tele2 bevakar noggrant marknaden samt kommunikationen fn flera arbetsgrupper
som arbetar med övergången till nya referensräntor. Detta inkluderar uttalande gjorda av ansvariga
myndigheter. Inget av koncernens finansiella kontrakt som är exponerade mot EURIBOR eller STIBOR
inkluderar adekvata och robusta reservrutiner för att hantera ett avslut av de använda referensrän
-
torna. Olika arbetsgrupper i branschen arbetar på reservrutiner för olika instrument och IBORs som
Tele2 bevakar och kommer att överväga att implementera när det anses lämpligt. Den 23 oktober 2020
offentliggjorde International Swaps and Derivatives Association (ISDA) sitt protokoll för reservrutiner
som påverkar Tele2s derivat. Tele2 har pågående diskussioner med sina relationsbanker med ambitionen
att implementera dessa rutiner i sina ISDA-avtal inför att övergången till nya refernsräntor genomförs.
Räntebärande finansiella skulder som var exponerade för ränteförändringar under de närmaste
12 månaderna, dvs kort räntebindning, uppgick till 13 653 (12 216) miljoner kronor i redovisat värde, mot-
svarande 43 (37) procent av utestående skuld vid årets slut. Beräknat på rörliga räntebärande skulder
per 31 december 2023 och under antagande att skulder med kort räntebindning omsattes per den
1 januari 2023 till 1 procent högre ränta och att räntan sedan var konstant under 12 månader, skulle detta
medföra en ytterligare räntekostnad för 2023 om 137 (122) miljoner kronor, med en negativ effekt på
resultatet efter skatt på 108 (97) miljoner kronor och en positiv effekt på övrig totalresultat med 26 (30)
miljoner kronor för 2023. Se vidare not 24.
Kapitalbeloppet på utestående räntederivat per 31 december 2023 uppgår till 1,0 (1,0) miljarder
kronor med omvandling av rörlig ränta till fast ränta samt EUR 250 miljoner, motsvarande 2,8 miljar
-
der kronor, med omvandling av fast ränta till rörlig. Kassaflödena relaterat till utestående räntederivat
förväntas uppstå och påverka resultaträkningen successivt under återstående löptid för ränteswap-
parna. Koncernen kommer reglera skillnaden mellan fast och rörlig ränta netto.
Utestående räntederivatinstrument avsedda för kassaflödes- respektive verkligt värdesäkring
framgår nedan .
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
115
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 2 forts.
Säkringsinstrument
Genomsnittlig kontrakterad
fast ränta
%
Nominellt kapitalbelopp
i valuta
miljoner
Förändring i verkligt värde
pga ineffektiv säkring
miljoner SEK
Verkligt värde
tillgångar (skulder)
miljoner SEK
31 dec, 2023 31 dec, 2022 31 dec, 2023 31 dec, 2022 2023 2022 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Kassaflödessäkringar (SEK)
Utestående ränteswappar där
Tele2 erhåller rörlig- och
betalar fast ränta
Inom 1 år
Inom 1 till 2 år
Inom 2 till 3 år 0,21 0,21 1 000 1 000 82 134
Summa kassaflödessäkringar 1 000 1 000 82 134
Verkligt värdesäkringar (EUR)
Utestående ränteswappar där
Tele2 erhåller fast- och betalar
rörlig ränta
Efter 5 år 2,13 2,13 250 250 -1 -1 -188 -330
Summa verkligt värdesäkringar 250 250 -1 -1 -188 -330
Totalt utestående räntederivat -1 -1 -106 -196
Säkrad post
Miljoner SEK Förändring i värde använt för
beräkning av ineffektivitet
Utgående balans för kassaflödessäkrings reserv
för fortsatt säkringsredovisning
2023 2022 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Rörlig ränta lån
Kassaflödessäkringar (SEK) -53 103 82 134
Fast ränta lån
Verkligt värdesäkringar (EUR) 143 -441
Likviditetsrisk
Koncernens överskottslikvidet placeras kortsiktigt eller används för amortering av lån. Likviditetsreserver
består av tillgängliga likvida medel, outnyttjade avtalade kreditfaciliteter och avtalade checkräknings
-
krediter. Vid utgången av 2023 hade koncernen en tillgänglig likviditet om 10,1 (9,7) miljarder kronor, se
vidare not 22.
Tele2 överlåter rätten till betalning av vissa operativa fordringar till finansinstitut. Under året har rätten
till betalning utan regressrätt eller återstående kreditexponering för Tele2 överförts till tredje part för
motsvarande 2 947 (2 549) miljoner kronor.
Per årsskiftet 2023 har Tele2 en hållbarhetslänkad kreditfacilitet med en grupp av åtta relationsbanker.
Under december 2023 förlängdes faciliteten med ett år till år 2028 och har yterliggare en förlägningsop
-
tion om ett år. Faciliteten uppgår till 700 miljoner EUR och var outnyttjad per den 31 december 2023.
Tele2 ABs Euro Medium-Term Note (EMTN) program om 5 miljarder EUR utgör basen för Tele2s emis
-
sioner av medium- och långfristiga skulder på såväl internationella som inhemska obligationsmarknader.
Per 31 december 2023 uppgick under programmet utgivna obligationer till 23 113 (22 475) miljoner
kronor. Se vidare not 24.
Odiskonterade, kontrakterade åtaganden framgår nedan. Kontrakterade förfallodagar baseras på det
tidigaste datum när koncernen förväntas vara tvungen att betala.
Miljoner SEK Not 31 dec, 2023
Inom 1 år 1–3 år 3–5 år Efter 5 år Totalt
Finansiella skulder
1)
24, 29 9 986 7 958 9 960 9 852 37 756
Åtaganden, övrigt 28 3 375 710 66 4 152
Summa kontrakterade åtaganden 13 362 8 668 10 026 9 852 41 907
Miljoner SEK Not 31 dec, 2022
Inom 1 år 1–3 år 3–5 år Efter 5 år Totalt
Finansiella skulder
1)
24, 29 7 541 14 046 6 806 9 543 37 936
Åtaganden, övrigt 28 3 495 2 639 66 6 200
Summa kontrakterade åtaganden 11 036 16 685 6 872 9 543 44 136
1)
Inklusive framtida räntebetalningar. Inom 1 år inkluderar derivat om 188 (331) miljoner krono r .
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
116
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 2 forts.
Kreditrisk
Tele2s kreditrisk är primärt hänförlig till kundfordringar, fordringar relaterade till såld utrustning (mobil-
telefoner), likvida medel samt positiva marknadsvärderingar på finansiella derivat som inte inkluderas
under CSA-avtal. Koncernen utvärderar löpande sin kreditrisk beträffande kundfordringar och fordringar
relaterade till såld utrustning. Då kundstocken är mycket differentierad och omfattar både privatperso
-
ner och företag, är exponeringen och därmed kreditrisken som helhet begränsad. Bolag inom koncernen
kan vid enstaka tillfällen eller löpande sälja förfallna fordringar till inkassobolag om det anses fördelaktigt.
Koncernen gör reserveringar för förväntade kundförluster, se not 19.
Den maximala kreditexponeringen för kundfordringar uppgår till 2 111 (1 986) miljoner kronor och för
fordringar relaterade till såld utrustning till 1 755 (1 790) miljoner kronor.
Kreditrisken för likvida medel och finansiella derivat är begränsad eftersom motparten består av ban
-
ker med solid och stabil kreditmässig värdering av internationella kreditvärderingsinstitut. Koncernen har
ingått ISDA-avtal rörande derivatkontrakt med samtliga motpartsbanker som ingår i derivataffärer med
koncernen. Enligt villkoren i dessa avtal kan nettopositionen på skuld/fordran till en motpart i samma valuta
endast kvittas när vissa kredithändelser inträffar såsom fallissemang och alla relevanta arrangemang
avslutas. Eftersom Tele2 för närvarande inte har lagstadgad rätt att kvitta, har dessa belopp inte netto-
redovisats i balansräkningen. I vissa fall har även Credit Support Annex (CSA) ingåtts med motparts-
banker. Under CSA-avtal kommer parterna överens om att utbyta kollateral motsvarande marknadsvär-
det av utestående derivat. Fordringar mot kreditinstitut i form av kontanter som ställts som säkerhet mot
kreditrisk under CSA-avtal uppgick per 31 december 2023 till 84 (156) miljoner kronor. Maximal kreditex
-
ponering för likvida medel uppgick till 1 634 (1 116) miljoner kronor och för derivat till 0 (0) miljoner kronor .
NOT 3 NETTOOMSÄTTNING
Nettoomsättning per segment
Miljoner SEK 2023 2022
Sverige 22 300 22 112
Litauen 3 944 3 483
Lettland 2 024 1 713
Estland 977 911
Summa inklusive internförsäljning 29 244 28 219
Intern försäljning, eliminering -146 -116
Summa 29 099 28 102
Intern försäljning
Miljoner SEK 2023 2022
Sverige 9 9
Litauen 81 61
Lettland 42 37
Estland 13 9
Summa 146 116
Nettoomsättning per valuta framgår av not 2.
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
117
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 2 forts.
Nettoomsättning indelat i kategorier
Tele2 delar in nettoomsättningen i följande huvudkategorier.
Miljoner SEK 2023 2022
Sverige Konsument
Tjänsteintäkter från slutkund 12 400 12 252
Operatörsintäkter 734 763
Försäljning av utrustning 2 057 1 880
Intern försäljning 0 0
Summa 15 191 14 895
Sverige Företag
Tjänsteintäkter från slutkund 4 131 3 977
Operatörsintäkter 95 100
Försäljning av utrustning 1 774 2 016
Intern försäljning 4 3
Summa 6 004 6 096
Sverige Wholesale
Operatörsintäkter 1 096 1 115
Försäljning av utrustning 1 0
Intern försäljning 5 5
Summa 1 103 1 121
Litauen
Tjänsteintäkter från slutkund 2 508 2 113
Operatörsintäkter 176 205
Försäljning av utrustning 1 179 1 104
Intern försäljning 81 61
Summa 3 944 3 483
Lettland
Tjänsteintäkter från slutkund 1 394 1 142
Operatörsintäkter 119 143
Försäljning av utrustning 469 391
Intern försäljning 42 37
Summa 2 024 1 713
Estland
Tjänsteintäkter från slutkund 697 612
Operatörsintäkter 82 90
Försäljning av utrustning 185 200
Intern försäljning 13 9
Summa 977 911
Intern försäljning, eliminering
-146 -116
KVARVARANDE VERKSAMHETER
Tjänsteintäkter från slutkund 21 130 20 097
Operatörsintäkter 2 304 2 416
Försäljning av utrustning 5 665 5 590
SUMMA
29 099 28 102
Återstående långfristiga ouppfyllda avtal med kunder
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Utestående belopp hänförliga till bindande avtal med kunder vilka är (delvis) ouppfyllda 5 237 4 306
Per 31 december 2023 hade Tele2 bindande avtal med kunder med en löptid upp till 120 (120) månader,
vilket resulterade i delvis ouppfyllda prestationsåtagande vid årsskiftet. Ledningen förväntar sig att
51 (49) procent av transaktionspriset som fördelats till delvis ouppfyllda avtal per 31 december 2023
kommer att redovisas som en intäkt under 2024 (2023). Återstående 34 (32) procent förväntas redovisas
som en intäkt under 2025 (2024) och 15 (19) procent under 2026–2033 (2025–2032).
All användarbaserad intäkt är exkluderad från denna upplysning då intäkten inte är fastställd i ett
kontrakt. Tele2 exkluderar intäkter från kontrakt med en kvarstående kontraktsperiod på 12 månader eller
kortare. Då Tele2 inte inkluderar samtliga kontrakt samt även har uppsägningsbara kontrakt, utgör inte
beloppet för utestående ouppfyllda prestationsåtaganden totalt förväntande intäkter under kommande
perioder.
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
118
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 3 forts.
NOT 4 SEGMENTSRAPPORTERING
Riskerna i Tele2s verksamhet påverkas av de olika marknaderna där Tele2 bedriver verksamhet varför
Tele2 följer och utvärderar verksamheten utifrån länder. Segmentrapporteringen följer den interna rap
-
portering som sker till den högste verkställande beslutsfattaren, som utgörs av Tele2s Group Leadership
Team. För ytterligare information se vidare avsnitt segmentrapportering i not 1.
Miljoner SEK 2023
Sverige Litauen Lettland Estland Intern-
eliminering
Totalt
Resultaträkning
Externt 22 291 3 862 1 982 964 29 099
Internt 9 81 42 13 -146
Nettoomsättning 22 300 3 944 2 024 977 -146 29 099
Underliggande EBITDAaL 7 768 1 598 834 209 10 409
Återföring leasingavskrivningar och ränta 1 247 90 58 81 1 475
Underliggande EBITDA 9 015 1 688 892 290 11 885
Förvärvskostnader 0
Omstruktureringskostnader -146
Avyttring av anläggningstillgångar -36
Övriga jämförelsestörande poster -86
Jämförelsestörande poster -268
EBITDA 11 616
Avskrivningar -6 150
Resultat från andelar i intresseföretag och joint ventures 0
Rörelseresultat 5 466
Ränteintäkter 98
Räntekostnader -1 061
Övriga finansiella poster 76
Inkomstskatt -846
Årets resultat från kvarvarande verksamheter 3 731
Övrig information
Investeringar i immateriella och materiella tillgångar 3 951 309 221 187 4 669
Investeringar i nyttjanderättstillgångar 322 13 58 27 420
Miljoner SEK 2022
Sverige Litauen Lettland Estland Intern-
eliminering
Totalt
Resultaträkning
Externt 22 103 3 422 1 676 902 28 102
Internt 9 61 37 9 -116
Nettoomsättning 22 112 3 483 1 713 911 -116 28 102
Underliggande EBITDAaL 7 890 1 307 668 196 10 060
Återföring leasingavskrivningar och ränta 1 137 80 49 70 1 335
Underliggande EBITDA 9 026 1 386 717 266 11 395
Förvärvskostnader 0
Omstruktureringskostnader -198
Avyttring av anläggningstillgångar -55
Övriga jämförelsestörande poster -41
Jämförelsestörande poster -294
EBITDA 11 101
Avskrivningar -6 176
Resultat från andelar i intresseföretag och joint ventures 1 672
Rörelseresultat 6 596
Ränteintäkter 33
Räntekostnader -611
Övriga finansiella poster -111
Inkomstskatt -694
Årets resultat från kvarvarande verksamheter 5 213
Övrig information
Investeringar i immateriella och materiella tillgångar 2 689 295 182 175 3 341
Investeringar i nyttjanderättstillgångar 1 217 85 42 26 1 370
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
119
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 4 forts.
Omstruktureringskostnader
Kvarvarande verksamheter
Miljoner SEK
2023 2022
Uppsägningskostnader -19 -58
Övriga personal- och konsultkostnader -19 -35
Uppsägning av avtal och andra kostnader -107 -105
Omstruktureringskostnader -146 -198
Rapporteres som:
- Kostnad för sålda tjänster -68 -36
- Försäljningskostnader -25 -59
- Administrationskostnader -54 -103
Omstruktureringskostnaderna är relaterade till transformationsprogrammet i Sverige, vilket formellt
och framgångsrikt avslutades under kvartal 2 2023. Vissa transformationsaktiviteter från programmet
är pågående och återstår att slutföras.
Avyttring av anläggningstillgångar
Kvarvarande verksamheter
Miljoner SEK
2023 2022
Nedstängning av projekt och system -13 -12
Avyttring av nätverksutrustning -29 -36
Övrigt 6 -7
Avyttring av anläggningstillgångar
2)
-36 -55
2)
Rapporteras som övriga rörelseintäkter respektive övriga rörelsekostnader.
Övriga jämförelsestörande poster
Kvarvarande verksamheter
Miljoner SEK
2023 2022
Avsättningar för juridisk tvist -13 -18
Avstämning historiska fordringar -41
Lagerjusteringar -7 -13
Värdejustering föråldrade kontantkort 2 9
Avstämning av historiska roamingrabatter -20
Kostnadsjustering historiska försäkringar -16
Kostnadsjustering historiska pensioner -10
Övrigt 0 2
Summa -86 -41
Rapporteras som:
- Kostnader för sålda tjänster -24 -35
- Försäljningskostnader -40 -17
- Administrationskostnader -23 3
- Övriga rörelseintäkter 9
Under 2023 avser övriga jämförelsestörande poster främst fyra engångsposter som påverkar resul-
taträkningen negativt; 16 miljoner kronor relaterat till äldre försäkringskostnader som uppstod mellan
2020 och 2022, 41 miljoner kronor relaterat till avstämning av fordringar kopplade till äldre system och
nätverksutrustning, 10 miljoner kronor relaterat till löneskatt på pensionsskulder och 12 miljoner kronor
som avsåg en avsättning relaterad till en administrativ bot utfärdad av Integritetsskyddsmyndigheten till
följd av Tele2s användning av verktyget Google Analytics. Tele2 har överklagat beslutet.
Anläggningstillgångar
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Sverige 51 918 53 219
Litauen 2 347 2 375
Lettland 2 305 2 268
Estland 1 176 1 198
Summa anläggningstillgångar 57 746 59 060
Anläggningstillgångar grundas på var tillgångarna är belägna. Dessa tillgångar innefattar anlägg-
ningstillgångar förutom finansiella instrument, uppskjutna skattefordringar och tillgångar avseende
ersättningar efter avslutad anställning.
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
120
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
NOT 8 RÄNTEINTÄKTER
Miljoner SEK 2023 2022
Räntor, dröjsmålsräntor 15 12
Räntor, övriga fordringar 83 22
Summa ränteintäkter 98 33
Samtliga ränteintäkter avser finansiella tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde.
Ränteintäkter på nedskrivna finansiella tillgångar, såsom kundfordringar, uppgår till oväsentliga belopp.
NOT 7 ÖVRIGA RÖRELSEKOSTNADER
Miljoner SEK 2023 2022
Valutakursförluster från rörelsen -62 -80
Försäljning/utrangering av anläggningstillgångar (not4) -36 -55
Servicekontrakt för sålda verksamheter -8 -25
Övriga kostnader -2 -3
Summa övriga rörelsekostnader -109 -163
NOT 6 ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER
Miljoner SEK 2023 2022
Försäljning till samägda företag 91 105
Återförda omräkningsdifferenser 0 0
Valutakursvinster från rörelsen 67 62
Försäljning av anläggningstillgångar 1 0
Servicekontrakt för sålda verksamheter 114 100
Övriga intäkter 113 16
Summa övriga rörelseintäkter 386 283
Övriga intäkter avser primärt elstöd i Sverige och övriga engångsposter.
NOT 9 RÄNTEKOSTNADER
Miljoner SEK 2023 2022
Räntor, kreditinstitut och liknande skulder -820 -480
Räntor, leasing (not 29) -176 -94
Räntor, övriga räntebärande skulder -62 -24
Räntor, dröjsmålsräntor -4 -13
Summa räntekostnader -1 061 -611
Samtliga räntekostnader avser finansiella skulder redovisade till upplupet anskaffningsvärde, förutom
ntekostnader relaterade till derivat uppgående till -38 (27) miljoner kronor .
NOT 5 AVSKRIVNINGAR OCH NEDSKRIVNINGAR
Miljoner SEK 2023 2022
Per funktion
Kostnader för sålda tjänster och utrustning -4 962 -4 872
Försäljningskostnader -311 -322
Administrationskostnader -878 -982
Summa avskrivningar -6 150 -6 176
Miljoner SEK 2023 2022
Per tillgångstyp
Avskrivning förvärvade övervärden -1 646 -1 719
Avskrivning övriga tillgångar -3 206 -3 221
Summa av- och nedskrivningar, immateriella och materiella tillgångar -4 851 -4 940
Avskrivning nyttjanderättstillgångar (leasing) -1 299 -1 236
Summa av- och nedskrivningar, nyttjanderättstillgångar (leasing) -1 299 -1 236
Summa av-och nedskrivningar -6 150 -6 176
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
121
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
NOT 10 SKATTER
Skattekostnad/intäkt
Miljoner SEK 2023 2022
Aktuell skattekostnad på resultat från innevarande år -1 058 -946
Aktuell skattekostnad/-intäkt på resultat från tidigare år -9 -9
Aktuell skattekostnad -1 067 -955
Uppskjuten skattekostnad/-intäkt 221 261
Summa skatt på årets resultat -846 -694
Effektiv skattesats
Skillnad mellan redovisad skattekostnad för koncernen och skattekostnad baserad på viktad gällande
skattesats i respektive land består av nedanstående poster.
Miljoner SEK 2023 2022
Resultat före skatt 4 578 5 907
Teoretisk skattekostnad/-intäkt
Teoretisk skatt enligt gällande skattesats
i respektive land -861 -18,8% -1 152 -19,5%
Skatteeffekt av
Resultat från intresseföretag 21 0,4%
Resultat från försäljning av aktier 0 0,0% 346 5,9%
Justering av tidigare års värderade skatteskulder -3 -0,1% 10 0,2%
Skattelättnader på investeringar i CAPEX 58 1,3% 94 1,6%
Ej bokförda skattepliktiga intäkter -25 -0,6% -11 -0,2%
Övriga ej avdragsgilla poster -14 -0,3% -2 -0,2%
Årets skattekostnad/-intäkt respektive effektiv
skattesats -846 -18,5% -694 -11,8%
Pelare 2 lagstiftning
Koncernen omfattas av OECD:s modellregler avseende Pelare 2. Lagstiftningen avseende Pelare 2 har
antagits i Sverige (implementerad genom Lag om tilläggsskatt [”Tilläggsskattelagen”]), där Tele2 AB
har sitt säte, och trädde i kraft den 1 januari 2024 och tillämpas för räkenskapsår som påbörjas efter den
31 december 2023. Eftersom Tilläggsskattelagen inte hade trätt i kraft på balansdagen har Tele2 inte
redovisat någon aktuell tilläggsskatt. Enligt Tilläggsskattelagen är Tele2 skyldig att betala en tilläggsskatt
för jurisdiktioner där koncernen har lågbeskattad verksamhet. Lågbeskattad verksamhet anses föreligga
om Tele2s effektiva skattesats i en jurisdiktion, beräknad enligt de särskilda reglerna i Tilläggsskattelagen,
understiger minimiskattesatsen om 15 % (”Huvudregeln”). Det finns i Tilläggsskattelagen även temporära
förenklingsregler som om de är uppfyllda för en särskild jurisdiktion innebär att tilläggsskatten för samma
jurisdiktion är 0.
Tele2 förväntar sig inte att införandet av Tilläggsskattelagen kommer att få någon väsentlig påverkan
på den effektiva skatten. Tele2 arbetar för närvarande med att analysera lagstiftningen, dess påverkan
på koncernen och att implementera nödvändiga processer för regelefterlevnad .
Uppskjuten skattefordran och skatteskuld
Uppskjuten skattefordran och skatteskuld är hänförliga till följande poster.
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Outnyttjade underskottsavdrag 17 19
Materiella och immateriella anläggningstillgångar 68 53
Fordringar 40 17
Skulder 31 27
Pensioner 10 22
Leasingskulder 610 797
Summa uppskjuten skattefordran 776 935
Nettning mot uppskjuten skatteskuld -672 -853
Summa uppskjuten skattefordran enligt balansräkningen 104 81
Immateriella anläggningstillgångar -1 757 -2 074
Fastigheter, maskiner och inventarier -448 -483
Nyttjanderättstillgångar -588 -782
Periodiseringsfond -1 182 -1 035
Skulder -294 -286
Summa uppskjuten skatteskuld -4 270 -4 660
Nettning mot uppskjuten skattefordran 672 853
Summa uppskjuten skatteskuld enligt balansräkningen -3 597 -3 806
Netto uppskjuten skattefordran och skatteskuld -3 493 -3 725
Av de uppskjutna skatteskulderna är -1 861 (–2 203) miljoner kronor relaterade till övervärden från förvärv.
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
122
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 10 forts.
NOT 11 IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Miljoner SEK 31 dec, 2023
Nyttjanderätter,
varumärken och
programvaror
Licenser
inklusive
frekvenser
Kundavtal Pågående
nyanlägg-
ningar
Totalt övriga
immateriella
tillgångar
Goodwill Totalt
Anskaffningskostnad vid årets början 13 674 3 710 10 104 633 28 121 30 627 58 749
Investeringar 0 19 1 643 1 662 1 662
Avyttringar -266 -41 -2 -10 -318 -10 -328
Omklassificeringar 1 043 29 -1 009 64 64
Valutakursdifferenser -4 -3 0 0 -7 -10 -16
Summa anskaffningskostnad 14 448 3 714 10 102 1 258 29 522 30 608 60 130
Ackumulerade avskrivningar vid årets
början -7 404 -2 067 -4 545 -14 016 0 -14 016
Avskrivningar -1 684 -224 -952 -2 860 0 -2 860
Avyttringar 259 41 2 301 301
Valutakursdifferenser 3 3 0 5 0 5
Summa ackumulerade avskrivningar -8 827 -2 247 -5 495 -16 569 0 -16 569
Ackumulerade nedskrivningar vid
årets början -269 -1 -270 -722 -992
Avyttringar 10 10
Valutakursdifferenser 2 2
Summa ackumulerade nedskrivningar -269 -1 -270 -710 -980
Summa immateriella anläggningstillgångar 5 352 1 467 4 606 1 258 12 683 29 898 42 581
Av 2023 års investeringar i immateriella tillgångar utgör internt utvecklade 602 (468) miljoner kro-
nor. Internt utvecklade immateriella tillgångar och pågående nyanläggningar består främst av intern
IT-utveckling och programvaror .
Årets förändring av uppskjuten skattefordran och -skuld redovisas nedan.
Miljoner SEK 2023
Förlustavdrag Temporära
skillnader
skattefordran
Temporära
skillnader
skatteskuld
Totalt
Uppskjuten skattefordran/-skuld per 1 januari 19 63 -3 807 -3 725
Nettning mot uppskjuten skatteskuld, ingående balans 853 -853
Redovisat i resultaträkningen -2 -169 392 221
Redovisat i övrigt totalresultat 10 -2 8
Redovisat i eget kapital 3 3
Valutakursdifferenser 0 0 0
Nettning mot uppskjuten skatteskuld -672 672
Uppskjuten skattefordran/-skuld per 31 december 17 87 -3 597 -3 493
Miljoner SEK 2022
Förlust-
avdrag
Temporära
skillnader
skattefordran
Temporära
skillnader
skatteskuld
Totalt
Uppskjuten skattefordran/-skuld per 1 januari 29 135 -4 120 -3 957
Nettning mot uppskjuten skatteskuld, ingåendebalans 829 -829
Redovisat i resultaträkningen -10 -16 287 261
Redovisat i övrigt totalresultat -39 20 -19
Redovisat i eget kapital 8 2 10
Valutakursdifferenser 0 -21 -21
Nettning mot uppskjuten skatteskuld -853 853
Uppskjuten skattefordran/-skuld per 31 december 19 63 -3 807 -3 725
Underskottsavdrag
Koncernens samlade underskottsavdrag uppgick per den 31 december 2023 till 4 999 (5 037) miljoner
kronor, för vilka uppskjuten skattefordran om 81 (91) miljoner kronor är redovisat och resterande del,
4 918 (4 947) miljoner kronor, inte redovisat. Den del som inte är redovisat härrör primärt från vårt bolag i
Luxemburg, där ingen operationell verksamhet drivs för närvarande. Totala underskottsavdragen förfal
-
ler enligt nedan.
Miljoner SEK Redovisat Inte redovisat Summa
31 dec, 2023 31 dec, 2022 31 dec, 2023 31 dec, 2022 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Löper utan begränsning i tiden 81 91 4 918 4 947 4 999 5 037
Summa samlade
underskottsavdrag 81 91 4 918 4 947 4 999 5 037
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Bolag som redovisade vinster i år och föregående år 104 81
Summa uppskjuten skattefordran 104 81
Uppskjuten skattefordran redovisades för avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag till
den del övertygande faktorer fanns att dessa kommer att kunna utnyttjas mot framtida skattepliktiga
överskott.
Skattetvister
Skatteverket nekade i mars 2019 Tele2 avdrag för en valutakursförlust relaterad till en konvertering av ett
aktieägarlån från USD till Kazakisk Tenge i samband med bildandet av Tele2s tidigare samägda bolag i
Kazakstan. Tele2 överklagade beslutet och vann i november 2022 full framgång med sitt överklagande
i kammarrätten. Domen vann laga kraft och Tele2 löste upp den tidigare gjorda avsättningen om sam
-
manlagt 363 miljoner kronor .
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
123
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 11 forts.
Miljoner SEK Not 31 dec, 2022
Nyttjanderätter,
varumärken och
programvaror
Licenser
inklusive
frekvenser
Kundavtal Pågående
nyanlägg-
ningar
Totalt övriga
immateriella
tillgångar
Goodwill Totalt
Anskaffningskostnad vid årets början 13 167 3 442 10 166 758 27 533 30 360 57 893
Investeringar 141 823 964 964
Avyttringar -374 -33 -68 -24 -499 -499
Omklassificeringar 860 109 -927 43 43
Valutakursdifferenser 21 51 6 3 81 267 349
Summa anskaffningskostnad 13 674 3 710 10 104 633 28 121 30 627 58 749
Ackumulerade avskrivningar
vid årets början -6 018 -1 820 -3 619 -11 457 -11 458
Avskrivningar -1 745 -244 -988 -2 977 -2 977
Avyttringar 371 29 68 468 468
Valutakursdifferenser -12 -31 -6 -50 -50
Summa ackumulerade avskrivningar -7 404 -2 067 -4 545 -14 016 -14 016
Ackumulerade nedskrivningar
vid årets början -269 -1 -270 -664 -934
Valutakursdifferenser -58 -58
Summa ackumulerade nedskrivningar -269 -1 -270 -722 -992
Summa immateriella
anläggningstillgångar 6 001 1 643 5 558 633 13 835 29 905 43 740
Goodwill
I samband med förvärv av verksamheter allokeras goodwill till de kassagenererande enheter som för-
ntas erhålla framtida ekonomiska fördelar, exempelvis i form av synergier, som ett resultat av den
förvärvade verksamheten. I de fall separata kassagenererande enheter inte kan identifieras allokeras
goodwill till den lägsta nivå på vilken verksamheten och dess tillgångar styrs och övervakas internt, vilket
är på operativ segmentsnivå.
Kassagenererande enheter och operativa segment
Miljoner SEK
Goodwill
31 dec, 2023 31 dec, 2022
Sverige 27 315 27 315
Litauen 937 940
Lettland 1 344 1 347
Estland 302 303
Summa 29 898 29 905
Nedskrivningsprövning av goodwill
Tele2 testar årligen om det finns nedskrivningsbehov avseende goodwill (och om tillämpligt andra imma-
teriella tillgångar med obestämbara nyttjandeperioder) genom att jämföra återvinningsvärde med redo-
visat värde för de kassagenererande enheter som dessa tillgångar är allokerade till. Återvinningsvärdet
för respektive kassagenererande enhet baseras på det högre av beräknat nyttjandevärde och verkligt
rde med avdrag för försäljningskostnader. Återvinningsvärdet för alla kassagenererande enheter har
beräknats baserat på beräknat nyttjandevärde. Huvudantaganden vid beräkning av nyttjandevärdena
är tillväxttakter, vinstmarginaler, investeringsnivåer och diskonteringsräntor. Förväntad tillväxttakt,
vinstmarginal och investeringsnivå baseras på branschdata samt ledningens bedömning av marknads
-
specifika risker och möjligheter, inklusive förväntad förändring i konkurrens, Tele2s affärsmodell och den
regulatoriska miljön. Diskonteringsräntan sätts med hänsyn tagen till rådande räntesatser och specifika
riskfaktorer i respektive kassagenererande enhet. Diskonteringsräntan efter skatt varierar mellan 8 och
11 (8 och 11) procent. Tele2 beräknar framtida kassaflöden baserat på den senaste treårsplanen. För
perioden efter detta antas en konstant årlig tillväxt om 0 till 2 (0 till 2) procent, vilket varken överstiger
genomsnittlig långsiktig tillväxt för branschen som helhet eller förväntad BNP-tillväxt på respektive
marknad.
Under 2023 har vi beaktat den utmanande makroekonomiska situationen, inklusive stigande räntor,
samt den osäkra geopolitiska miljön i värderingen av vår verksamhet. I våra antaganden om operationell
utveckling har vi därtill beaktat ökande kostnader till följd av inflationstryck samt högre nätverksinves
-
teringar på kort sikt drivet av regleringar i Sverige. Tele2 har emellertid en robust affärsmodell, då vi
erbjuder tjänster som är högt värderade och prioriterade av våra kunder. Utöver det så är segmenten
förhållandevis försiktigt värderade i vår balansräkning och vår känslighetsanalys visar att inga föränd
-
ringar inom rimlighetens gräns i väsentliga variabler skulle leda till nedskrivning. Slutsatsen är således
att ingen nedskrivning av goodwill är nödvändig.
Nyttjandevärdesberäkningarna är baserade på nedanstående antaganden per operativt segment.
Antaganden
Miljoner SEK
Diskonteringsränta
efter skatt
Prognosperiod,
i antal år
Tillväxttakt efter
prognosperioden
2023 2022 2023 2022 2023 2022
Sverige 8% 8% 3 3 0% 0%
Litauen 11% 10% 3 3 2% 2%
Lettland 11% 11% 3 3 2% 2%
Estland 11% 11% 3 3 2% 2%
Varumärken
Utöver goodwill bedömdes tidigare varumärket Com Hem ha en obestämbar nyttjandeperiod. Denna
tillgång uppkom vid sammanslagningen med Com Hem 2018. Under andra kvartalet 2021 genomförde
vi sammanslagningen av våra premiumvarumärken Com Hem och Tele2 inom konsumentverksamhe
-
ten. Inget av varumärkena skrotades, utan vi tog snarare med oss det bästa från vardera varumärke till
rt nya sammanslagna varumärke Tele2. Nyckelpremiumattribut från Com Hem-varumärket, inklusive
punkterna i logotypen, är säkrade. Com Hem-varumärket hade vid omvärderingstillfället ett bokfört
rde om 5 383 miljoner kronor, eller 4 274 miljoner kronor efter skatt. Varumärkespositioneringen har
inneburit att vi omvärderar livslängden för Com Hem-varumärket från obestämd till bestämd. Baserat
på en övergripande analys av alla relevanta fakta och omständigheter har Tele2 fastställt att livslängden
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
124
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 11 forts.
NOT 12 FASTIGHETER, MASKINER OCH INVENTARIER
Miljoner SEK 31 dec, 2023
Byggnader Inventarier,
verktyg och
installationer
Pågående
nyanläggningar
Maskiner
och andra
tekniska
anläggningar
Totalt
Anskaffningskostnad vid årets början 266 1 370 2 040 17 921 21 597
Investeringar 3 35 2 093 876 3 006
Nedmonteringskostnader -149 -149
Avyttringar 0 -14 0 -922 -936
Omklassificeringar 66 -2 076 1 947 -64
Valutakursdifferenser -1 -3 3 -24 -24
Summa anskaffningskostnad 268 1 454 2 061 19 648 23 431
Ackumulerade avskrivningar vid
årets början -220 -1 184 -7 -11 614 -13 025
Avskrivningar -8 -105 -1 880 -1 993
Avyttringar 0 13 896 909
Valutakursdifferenser 1 2 11 14
Summa ackumulerade avskrivningar -227 -1 274 -7 -12 587 -14 095
Ackumulerade nedskrivningar vid
årets början -4 -348 -352
Nedskrivning 2 2
Valutakursdifferenser 0 0 0
Summa ackumulerade nedskrivningar -3 -348 -351
Summa materiella anläggningstillgångar 41 180 2 052 6 713 8 986
Miljoner SEK 31 dec, 2022
Byggnader Inventarier,
verktyg och
installationer
Pågående
nyanläggningar
Maskiner
och andra
tekniska
anläggningar
Totalt
Anskaffningskostnad vid årets början 240 1 274 1 586 20 211 23 311
Investeringar 5 18 1 594 760 2 377
Nedmonteringskostnader -68 -68
Avyttringar -25 -28 -4 379 -4 432
Omklassificeringar 68 -1 137 1 027 -43
Valutakursdifferenser 21 36 25 369 452
Summa anskaffningskostnad 266 1 370 2 040 17 921 21 597
Ackumulerade avskrivningar vid
årets början -194 -1 079 -7 -13 864 -15 144
Avskrivningar -9 -99 -1 853 -1 962
Avyttringar 25 4 363 4 388
Valutakursdifferenser -17 -30 -260 -307
Summa ackumulerade avskrivningar -220 -1 184 -7 -11 614 -13 025
Ackumulerade nedskrivningar vid
årets början -2 -341 -343
Nedskrivning -2 -2
Valutakursdifferenser -1 -7 -8
Summa ackumulerade nedskrivningar -4 -348 -352
Summa materiella anläggningstillgångar 46 186 2 029 5 958 8 220
Inkomster under året som relaterar till operationell leasing uppgår till 146 (107) miljoner SEK, varav 98
(82) miljoner SEK hänför till inplaceringshyror. Dessa siter är rapporterade som Maskiner och andra
tekniska anläggningar. 26 (14) miljoner SEK hänför till leasing av utrustning till kunder och rapporteras
som Inventarier, verktyg och installationer i de materiella tillgångarna. Resterande belopp består av
mindre belopp fördelade på olika kategorier.
för varumärket är 10 år från omvärderingstillfället. Följdriktigt inleddes avskrivningen på det bokförda
varumärkesvärdet under andra kvartalet 2021. Under 2023 påverkades rörelseresultatet och periodens
resultat negativt med 538 (538) miljoner kronor respektive 427 (427) miljoner kronor efter skatt. Per den
31 december 2023 har varumärket således ett bokfört värde om 3 947 (4 486) miljoner kronor, eller 3 134
(3 562) miljoner kronor efter skatt.
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
125
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
NOT 14 RÖRELSEFÖRVÄRV OCH AVYTTRINGAR
Kassaflödespåverkande förvärv och försäljningar av aktier och andelar avsåg följande:
Totala veksamheten
Miljoner SEK
2023 2022
Förvärv
Övriga mindre förvärv -6
Summa förvärv av aktier och andelar -6
Avyttringar
Tele2 Schweiz,Swisscom -17
Tele2 Tyskland 58 49
T-mobile Nederländerna 8 956
Övriga mindre avyttringar -4 -5
Summa avyttring av aktier och andelar 54 8 982
Summa kassaflödespåverkan 54 8 977
Förvärv
Inga förvärv genomfördes under 2023.
Avyttringar
Under första kvartalet 2022 slutfördes försäljningen av T-Mobile Nederländerna. Köpeskillingen för
Tele2s ägarandel om 25% uppgick till 9,0 miljarder kronor. Utöver det påverkade valutasäkringar kopp
-
lade till transaktionen valutakursdifferenser i likvida medel i kassaflödesanalysen med -153 miljoner
kronor i Q4 2021 och 125 miljoner kronor under första halvåret 2022.
Kassaflödet från Tele2 Tyskland härrör till tilläggsköpeskillingen, vilket var en del av avyttringen 2020.
För ytterligare information avseende avvecklade verksamheter, se not 33.
NOT 13 NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
Tele2s leasingkontrakt består i all väsentlighet av hyra av siter och basstationer (inklusive hyra av mark),
hyrda förbindelser, lokaler, bilar och annan utrustning. Se not 29 för mer information om leasing.
Miljoner SEK Not 31 dec, 2023
Hyra
av lokaler
Siter och
basstationer
Hyrda
förbindelser
Utrustning Totalt
Anskaffningsvärde vid årets början 1 292 3 551 4 899 134 9 876
Tillkommande nyttjanderätter 123 -168 417 47 420
Övriga justeringar -38 -444 -128 -44 -653
Valutakursdifferenser -2 -3 -2 0 -7
Summa anskaffningsvärde 1 375 2 937 5 186 137 9 635
Ackumulerade avskrivningar vid årets början -549 -1 489 -2 332 -79 -4 449
Avskrivningar -161 -345 -756 -36 -1 299
Övriga justeringar 26 202 54 43 326
Valutakursdifferenser 2 4 2 0 8
Summa ackumulerade avskrivningar -682 -1 628 -3 032 -71 -5 414
Ackumulerade nedskrivningar vid årets början 0 -7 2 -5
Summa ackumulerade nedskrivningar 0 -7 2 -5
Summa nyttjanderättstillgångar 29 693 1 301 2 156 65 4 216
Miljoner SEK Not 31 dec, 2022
Hyra
av lokaler
Siter och
basstationer
Hyrda
förbindelser
Utrustning Totalt
Anskaffningsvärde vid årets början 1 189 3 130 4 477 122 8 917
Tillkommande nyttjanderätter 109 439 780 41 1 370
Övriga justeringar -27 -94 -387 -31 -540
Valutakursdifferenser 21 77 29 2 129
Summa anskaffningsvärde 1 292 3 551 4 899 134 9 876
Ackumulerade avskrivningar vid årets början -390 -1 135 -1 909 -70 -3 504
Avskrivningar -160 -404 -635 -37 -1 236
Övriga justeringar 13 77 225 30 345
Valutakursdifferenser -12 -27 -13 -1 -53
Summa ackumulerade avskrivningar -549 -1 489 -2 332 -79 -4 449
Ackumulerade nedskrivningar vid årets början 0 -7 2 -5
Summa ackumulerade nedskrivningar 0 -7 2 -5
Summa nyttjanderättstillgångar 29 743 2 055 2 569 55 5 422
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
126
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
NOT 16 ÖVRIGA FINANSIELLA TILLGÅNGAR
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Fordringar från såld utrustning 795 713
Pensionsmedel 247 242
Långfristiga värdepappersinnehav 1 1
Övriga långfristiga fordringar 1 1
Summa övriga finansiella tillgångar 1 044 957
Fordringar från såld utrustning består av fordran på kunder hänförliga till avbetalningsplaner avseende
såld utrustning, såsom mobiltelefoner och annan utrustning. Varorna har levererats till kund. Ingen
av dessa fordringar var förfallna på bokslutsdagen. När fakturering skett flyttas fakturerat belopp från
fordringar från såld utrustning till kundfordringar. Posten innehåller även kontraktstillgångar hänförliga
till tidsmässiga effekter mellan när prestationsåtagande uppfyllts och intäktsföring av varor och tjänster
skett och när betalning erhålls. Kontraktstillgångar uppkommer vid försäljning av paketerade varor och
tjänster. För information avseende kreditförlustreserv se vidare not 19.
Miljoner SEK Ägarandel (kapital/röster) 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Estonian Broadband Development Foundation, Estland 12,5% 1 1
AVY Finans AB, Sverige 3,0% 0 0
Summa långfristiga värdepappersinnehav 1 1
NOT 15 INTRESSEFÖRETAG OCH JOINT VENTURES
Miljoner SEK Ägarandel (akpital/röster) Bokfört värde på andelar Resultat från andelar
31 dec, 2023 31 dec, 2022 2023 2022
T-Mobile Netherlands Holding B.V., Nederländerna 1 672
Övriga intresseföretag och joint ventures 25%-40% 6 6 0 -1
Summa intresseföretag och joint ventures 6 6 0 1 672
I September 2021 nådde Tele2 AB en överenskommelse att sälja sin 25 procentiga andel i T-Mobile
Nederländerna och försäljningen fullbordades under kvartal 1 2022. Se not 14 avseende rörelseförvärv
och -avyttringar för ytterligare information. Vid utgången av 2023 har Tele2 inga andra väsentliga
innehav i intresseföretag.
Andelar i intresseföretag och joint ventures
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Anskaffningsvärde vid årets början 6 7
Årets resultatandel 0 1 672
Omklassificering till tillgångar som innehas till försäljning -1 668
Valutakursdifferenser -4
Summa andelar i intresseföretag och joint ventures 6 6
Utdrag ur resultaträkningar för intresseföretag och joint ventures
Miljoner SEK T-Mobile, Nederländerna Övrigt
2023 2022 2023 2022
Nettoomsättning 5 708 60 124
Årets resultat 567 1 -2
Avstämning av ovan summerad finansiell information
mot koncernens andel redovisad i den konsoliderade
resultaträkningen:
Årets resultat från intresseföretag och joint ventures 567 1 -2
Koncernens andel 142 0 -1
Avskrivning övervärden netto efter skatt -58
Reavinst vid försäljning av andelar 1 589
Koncernens andel av totalt resultat från intresseföretag
och joint ventures 1 672 0 -1
Utdrag ur balansräkningar för intresseföretag och joint ventures
Miljoner SEK Övrigt
31 dec, 2023 31 dec, 2022
Materiella anläggningstillgångar 1 1
Omsättningstillgångar 18 39
Summa tillgångar 20 40
Eget kapital 16 15
Långfristiga skulder 0 1
Kortfristiga skulder 3 24
Summa eget kapital och skulder 20 40
Avstämning av ovan summerad finansiell information mot koncernens andel redovisad i den
konsoliderade balansräkningen:
Nettotillgångar för intresseföretag och joint ventures 16 15
Koncernens andel 6 6
Redovisat värde för koncernens andel i intresseföretag och joint ventures 6 6
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
127
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
NOT 19 KUNDFORDRINGAR
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Brutto bokfört värde 2 279 2 127
Kreditförlustreserv -168 -141
Summa kundfordringar, netto 2 111 1 986
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Kreditförlustreserv vid årets början 141 138
Nettoförändring av kreditförlustreserv 27 -8
Valutakursdifferens 0 11
Summa kreditförlustreserv 168 141
Fordringar för såld utrustning
Miljoner SEK Not 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Brutto bokfört värde 1 787 1 821
Kreditförlustreserv -32 -31
Summa fordringar från såld utrustning, netto 1 755 1 790
varav långfristiga 16 795 713
varav kortfristiga 20 961 1 077
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Kreditförlustreserv vid årets början 31 42
Nettoförändring av kreditförlustreserv 1 -11
Summa kreditförlustreserv 32 31
Kreditförlustreserv
Miljoner SEK 31 dec, 2023
Förfallet
Ej förfallet 1–30
dagar
31–60
dagar
61–90
dagar
> 90
dagar
Totalt
Kundfordringar
Konsument
Förväntad kreditförlustnivå 0,5% 1,4% 9,7% 11,6% 55,2% 9,1%
Brutto bokfört värde 554 191 22 18 135 919
Kreditförlustreserv -3 -3 -2 -2 -74 -84
Företag
Förväntad kreditförlustnivå 0,2% 0,7% 8,2% 40,4% 87,9% 6,2%
Brutto bokfört värde 1085 152 29 10 84 1360
Kreditförlustreserv -3 -1 -2 -4 -74 -84
Summa kreditförlustreserv kundfordringar -6 -4 -4 -6 -148 -168
Fordringar från såld utrustning
Konsument
Förväntad kreditförlustnivå 1,8% 1,8%
Brutto bokfört värde 1 415 1415
Kreditförlustreserv -25 -25
Företag
Förväntad kreditförlustnivå 1,9% 1,9%
Brutto bokfört värde 373 373
Kreditförlustreserv -7 -7
Summa kreditförlustreserv fordringar
från såld utrustning -32 -32
När fordringar från såld utrustning faktureras omklassificeras de till kundfordringar .
NOT 18 VARULAGER
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Färdiga varor och handelsvaror 753 1 144
Övrigt 70 110
Summa varulager 824 1 254
Tele2s varulager består främst av mobiltelefoner, fasta bredbandsroutrar, digitala TV-boxar samt IT &
nätverkshårdvara. Under 2023 kostnadsfördes varor i lager med 5 593 (5 255) miljoner kronor.
NOT 17 TILLGÅNGSFÖRDA KONTRAKTSKOSTNADER
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Kontraktskostnad per 1 januari 633 505
Tillkommande 904 733
Kostnadsförda kontraktskostnader -727 -606
Summa tillgångsförda kontraktskostnader 31 december 810 633
Kostnadsförda kontraktskostnader består av periodiserade tillgångsförda kontraktskostnader.
Avskrivningen bokförs som en rörelsekostnad, för att denna kostnad ska reflekteras i det operationella
resultatet.
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
128
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 19 forts.
NOT 22 LIKVIDA MEDEL OCH OUTNYTTJADE KREDITER
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Likvida medel 1 634 1 116
Outnyttjade beviljade krediter och låneutrymmen 8 436 8 582
Summa tillgänglig likviditet 10 071 9 698
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Beviljade checkräkningskrediter 669 792
Utnyttjade checkräkningskrediter
Summa ej utnyttjade beviljade krediter 669 792
Outnyttjade låneutrymmen 7 767 7 790
Summa ej utnyttjade beviljade krediter och låneutrymmen 8 436 8 582
Tele2s andel av likvida medel i samägda företag, över vilka Tele2 har begränsad förfoganderätt, uppgick
per 31 december 2023 till 74 (130) miljoner kronor och ingick i koncernens likvida medel.
Inga specifika säkerheter är lämnade för checkräkningskrediter eller outnyttjade låneutrymmen.
Valutakursdifferens i likvida medel
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Valutakursdifferens i likvida medel som fanns per 1 januari 0 6
Valutakursdifferens i årets kassaflöde 21 359
Summa årets valutakursdifferenser i likvida medel 21 366
NOT 21 FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Hyreskostnader 118 127
Nätverkskostnader 366 239
Frekvenskostnader 2 2
Övriga förutbetalda kostnader 239 241
Totalt förutbetalda kostnader 725 609
Kunder 593 610
Andra telekomoperatörer 242 301
Övriga upplupna intäkter 61 88
Totalt upplupna intäkter 896 999
Summa förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 622 1 607
Av upplupna intäkter förväntas 64 (24) miljoner kronor att bli reglerade mer än 12 månader efter
balansdagen.
NOT 20 ÖVRIGA KORTFRISTIGA FORDRINGAR
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Fordringar från såld utrustning 961 1 077
Fordran på Net4Mobility, samägt företag i Sverige 739 717
Fordran på Svenska UMTS-nät, samägt företag i Sverige 8 8
Derivat 89 401
Mervärdesskattefordran 42 49
Aktuella skattefordringar 40 114
Fordringar på leverantörer 128 14
Övrigt 32 43
Summa övriga kortfristiga fordringar 2 038 2 421
För information avseende fordringar från såld utrustning se vidare not 16. För information avseende
kreditförlustreserv se vidare not 19. För information om derivat, se vidare not 2 .
Miljoner SEK 31 dec, 2022
Förfallet
Ej förfallet 1–30
dagar
31–60
dagar
61–90
dagar
> 90
dagar
Totalt
Kundfordringar
Konsument
Förväntad kreditförlustnivå 0,3% 1,5% 6,8% 17,4% 53,4% 7,8%
Brutto bokfört värde 670 156 22 13 129 990
Kreditförlustreserv -2 -2 -1 -2 -69 -77
Företag
Förväntad kreditförlustnivå 0,1% 1,3% 9,5% 44,0% 70,7% 5,6%
Brutto bokfört värde 943 97 11 5 82 1138
Kreditförlustreserv -1 -1 -1 -2 -58 -64
Summa kreditförlustreserv kundfordringar -3 -4 -3 -5 -127 -141
Fordringar från såld utrustning
Konsument
Förväntad kreditförlustnivå 1,9% 1,9%
Brutto bokfört värde 1 298 1298
Kreditförlustreserv -25 -25
Företag
Förväntad kreditförlustnivå 1,2% 1,2%
Brutto bokfört värde 523 523
Kreditförlustreserv -6 -6
Summa kreditförlustreserv fordringar
från såld utrustning -31 -31
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
129
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
NOT 23 AKTIER, EGET KAPITAL OCH VINSTDISPOSITION
Antal aktier
A-aktier B-aktier C -aktier Totalt
Per 1 januari 2022 22 552 163 667 789 434 2 480 000 692 821 597
Nyemitterade aktier 2 200 000 2 200 000
Omstämpling A-aktier till B-aktier -281 281
Omstämpling C-aktier till B-aktier 2 480 000 -2 480 000
Per 31 december 2022 22 551 882 670 269 715 2 200 000 695 021 597
Nyemitterade aktier 1 200 000 1 200 000
Omstämpling A-aktier till B-aktier -105 000 105 000
Totalt antal aktier per 31 december 2023 22 446 882 670 374 715 3 400 000 696 221 597
31 dec, 2023 31 dec, 2022
Totalt antal aktier 696 221 597 695 021 597
Antal aktier i eget förvar -4 588 520 -4 010 230
Antal utestående aktier 691 633 077 691 011 367
Genomsnittligt antal aktier 691 399 936 690 647 136
Antal aktier efter utspädning 696 244 505 695 074 506
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 695 634 439 694 353 388
Per den 31 december 2023 hade Tele2 121 091 identifierade aktieägare. Per den 31 december 2023
innehade Kinnevik AB 19,8 procent av kapitalet och 36,1 procent av rösterna. Ingen annan aktieägare
innehade, direkt eller indirekt, mer än tio procent av aktierna i Tele2. De femton största enskilda aktie-
ägarna representerade 45,3 procent av aktiekapitalet och 55,9 procent av rösterna.
Under tredje kvartalet 2023 omstämplades 105 000 A-aktier till B-aktier. Under första kvartalet 2022
omstämplades 281 A-aktier till B-aktier och 2 480 000 C-aktier till B-aktier.
Aktiekapitalet i Tele2 AB är uppdelat i tre aktieslag: A-aktier, B-aktier respektive C-aktier. Alla aktiesla
-
gen har ett kvotvärde om 1,25 kronor per aktie och A-aktier och B-aktier har lika rätt till andel i företagets
nettotillgångar och vinst medan C-aktierna saknar rätt till vinstutdelning. A-aktier berättigar till tio röster
per aktie och B-aktier och C-aktier berättigar till en röst per aktie.
Det finns inte några begränsningar i fråga om hur många röster varje aktieägare kan avge vid en
stämma. Det finns ingen bestämmelse i bolagsordningen som begränsar rätten att överlåta aktier.
Vid ett eventuellt uppköpserbjudande av samtliga aktier eller en majoritet av aktierna i Tele2 kan
finansieringsfaciliteterna komma att förfalla till omedelbar betalning. Dessutom kan eventuellt vissa
andra avtal komma att sägas upp.
Aktier i eget förvar
B -aktier C-aktier Totalt
Per 1 januari 2022 432 106 2 480 000 2 912 106
Nyemitterade aktier 2 200 000 2 200 000
Omstämpling C-aktier till B-aktier 2 480 000 -2 480 000
Leverans av egna aktier enligt LTI programmet -1 101 876 -1 101 876
Per 31 december 2022 1 810 230 2 200 000 4 010 230
Nyemitterade aktier 1 200 000 1 200 000
Leverans av egna aktier enligt LTI programmet -621 710 -621 710
Totalt antal aktier i eget förvar per 31 december 2023 1 188 520 3 400 000 4 588 520
Aktier i eget förvar utgör 0,5 (0,5) procent av aktiekapitalet. Den 21 april 2023 levererade Tele2 621 710
(6 maj 2022, 1 101 876) B-aktier i eget förvar till deltagarna i LTI 2020 (2021 LTI 2019) som en följd av att
aktierätter i programmet löstes in.
Utestående aktierätter
31 dec, 2023 31 dec, 2022
Incitamentsprogram 2023–2026 (LTI 2023) 1 624 035
Incitamentsprogram 2022–2025 (LTI 2022) 1 509 122 1 460 226
Incitamentsprogram 2021–2024 (LTI 2021) 1 478 271 1 441 908
Incitamentsprogram 2020–2023 (LTI 2020) 1 161 005
Summa antal utestående aktierätter 4 611 428 4 063 139
Ytterligare information framgår av not 31.
Antal aktier efter utspädning
31 dec, 2023 31 dec, 2022
Antal aktier 696 221 597 695 021 597
Antal aktier i eget förvar -4 588 520 -4 010 230
Antal utestående aktier 691 633 077 691 011 367
Antal utestående aktierätter 4 611 428 4 063 139
Totalt antal aktier efter utspädning 696 244 505 695 074 506
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
130
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 23 forts.
NOT 24 FINANSIELLA SKULDER
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder 26 319 26 630
Leasingskuld 4 320 5 460
Övriga räntebärande skulder 1 138 691
Summa räntebärande finansiella skulder 31 776 32 782
Leverantörsskulder 2 233 2 165
Övriga ej räntebärande skulder 945 592
Summa ej räntebärande finansiella skulder 3 178 2 757
Summa finansiella skulder 34 954 35 539
Finansiell riskhantering och finansiella instrument framgår av not 2.
Finansiella skulder förfaller till betalning enligt nedan.
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Nominellt värde Bokfört värde Nominellt värde Bokfört värde
Inom 3 månader 4 002 3 986 5 469 5 475
Inom 3–12 månader 5 266 5 184 1 556 1 503
Inom 1–2 år 4 916 4 826 8 848 8 711
Inom 2–3 år 2 298 2 237 4 327 4 254
Inom 3–4 år 3 583 3 536 2 464 2 418
Inom 4–5 år 5 711 5 684 3 882 3 854
Inom 5–10 år 9 364 9 299 9 231 9 160
Inom 10–15 år 244 202 187 165
Summa finansiella skulder 35 384 34 954 35 963 35 539
Räntebärande finansiella skulder
Räntebärande finansiella skulder förfaller till betalning enligt nedan:
Miljoner SEK Inom
1 år
Inom
1–2 år
Inom
2–3 år
Inom
3–4 år
Inom
4–5 år
Inom
5–15 år
Totalt
Rörlig ränta 5 113 2 873 1 622 1 272 2 774 13 653
Fast ränta 1 220 1 613 615 2 264 2 910 9 501 18 123
Summa räntebärande skulder 6 333 4 486 2 237 3 536 5 684 9 501 31 776
Resultat per aktie
Totala verksamheten Resultat per aktie Resultat per aktie efter utspädning
2023 2022 2023 2022
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
(miljoner SEK) 3 735 5 574 3 735 5 574
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier 691 399 936 690 647 136 691 399 936 690 647 136
Incitamentsprogram 2023–2026 954 273
Incitamentsprogram 2022–2025 1 453 295 938 968
Incitamentsprogram 2021–2024 1 470 705 1 390 840
Incitamentsprogram 2020–2023 356 230 1 176 531
Incitamentsprogram 2019–2022 199 913
Vägt genomsnittligt antal aktierätter 4 234 503 3 706 252
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier
efter utspädning 695 634 439 694 353 388
Resultat per aktie, kronor 5,40 8,07 5,37 8,03
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår att av till årsstämmans förfogande stående medel om totalt 33 789 264 331 kronor,
6,90 kronor per aktie i ordinarie utdelning utdelas till aktieägarna i två omgångar i maj och oktober 2024,
vilket per 31 december 2023 motsvarar 4 777 268 231 kronor. Det resterande beloppet, 29 016 996 099
kronor, balanseras i ny räkning
Med hänvisning till vad som framgår av denna årsredovisning och koncernredovisning, och vad som i
övrigt kommit till styrelsens kännedom, är styrelsens allsidiga bedömning av moderbolagets och koncer
-
nens ekonomiska ställning att utdelningen är försvarlig med hänvisning till de krav som verksamhetens
art, omfattning och risker ställer på storleken på bolagets och koncernens eget kapital samt bolagets och
koncernverksamhetens konsolideringsbehov, likviditet och allmänna finansiella ställning.
För information avseende utdelningspolicy se vidare not 2.
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
131
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 24 forts.
S kulder till kreditinstitut och liknande skulder
Miljoner SEK
Finansieringstyp
Räntevillkor Förfallodag 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Kortfristig
skuld
Långfristig
skuld
Kortfristig
skuld
Långfristig
skuld
Obligationer EUR fast 1.125% 2024 2 146 5 557
fast 2.125% 2028 5 337 5 206
fixed 3.75% 2029 5 524
fixed 0.750% 2031 3 314 3 322
Obligationer SEK STIBOR +1.45% 2023 400
fast 2% 2023 1 199
fast 1.375% 2025 500 500
STIBOR +1.2% 2025 1 199 1 199
STIBOR +1.15% 2025 1 000 1 000
rörlig räntesats 2026 1 000 1 000
fast 1.125% 2027 498 498
STIBOR +1.03% 2027 999 998
fast 3.25% 2027 299 300
STIBOR +1.1% 2027 1 298 1 298
Summa obligationer 2 146 20 967 1 599 20 876
Företagscertifikat fast räntesats 2023 796
Europeiska Investeringsbanken (EIB) fast räntesats 2024 1 387 1 391
Nordiska Investeringsbanken (NIB) rörlig räntesats 2023-2026 615 1 227 154 1 840
Syndikerade lånefaciliteter rörlig räntesats 2024 -23 -26
Summa kort- och långfristiga skulder till kreditinstitut
och liknande skulder 4 148 22 171 2 549 24 081
Summa skulder till kreditinstitut och liknande skulder 26 319 26 630
Vid rapportens utgivande har Tele2 en kreditfacilitet med ett syndikat av åtta banker. Faciliteten förfaller
2028. Lånet kan dras i flertalet valutor och räntebasen är relevant IBOR för respektive valuta. Faciliteten
uppgår till 700 miljoner EUR och var outnyttjad per den 31 december 2023 och förutbetalda engångs
-
avgifter att redovisa över resultaträkningen under återstående avtalsperiod uppgick till 23 (26) miljoner
kronor. Faciliteten är villkorad av ett antal covenantkrav vilka Tele2 förväntar sig att uppfylla.
Tele2 ABs Euro Medium-Term Note (EMTN) program utgör basen för Tele2s emissioner av medium-
och långfristiga skulder på såväl internationella som inhemska obligationsmarknader. Programmet
möjliggör för Tele2 att emittera obligationer inom ett rambelopp på 5 miljarder EUR. Den 31 december
2023 uppgick utgivna obligationer under programmet till 23,1 (22,5) miljarder kronor.
Tele2 ABs svenska program för företagscertifikat ger Tele2 möjlighet att emittera företagscertifikat
inom en ram om 8 miljarder kronor. Certifikaten kan under programmet emitteras med löptider upp till
12 månader. Certifikatprogrammet utgör ett komplement till Tele2s basfinansiering. Den 31 december
2023 hade Tele2 0 (796) miljoner kronor i utestående företagscertifikat.
Som en del i Tele2s vision att vara ledande inom hållbarhet etablerades i maj 2022 ett kombinerat
ramverk för grön och hållbarhetslänkad finansiering. Ramverket är kopplat till Tele2s hållbarhetsstrategi
och bygger på FN:s globala mål för hållbar utveckling. Under ramverket kan Tele2 emittera gröna och
hållbarhetslänkade företagsobligationer som kopplas till bolagets övergripande hållbarhetsprestanda.
Som ett led i strävan att diversifiera Tele2s finansieringskällor har Tele2 AB ett låneavtal med Nordiska
Investeringsbanken (NIB) om 1,8 (2,0) miljarder kronor samt ett låneavtal med European Investment Bank
(EIB) om 125 (125) miljoner EUR.
Den genomsnittliga skuldräntan på årets totala låneskuld uppgick till 3,2 (2,1) procent.
Övriga räntebärande skulder
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Kortfristig skuld Långfristig skuld Kortfristig skuld Långfristig skuld
Derivat 802 331
Leverantörsfinansiering, licens i Litauen 11 92 11 102
Utrustningsfinansiering 163 69 156 91
976 162 498 193
Summa övriga räntebärande skulder 1 138 691
Derivat består av ränteswappar och valutaswappar, vilka värderades till verkligt värde. Effektiv del av
swapparna redovisades i säkringsreserven i övrigt totalresultat och ineffektiv del redovisades som rän
-
tekostnader respektive övriga finansiella poster i resultaträkningen. Koncernen har derivatkontrakt vilka
omfattas av ramavtal om nettning. Detta innebär att man har kvittningsrätt mellan tillgångar och skulder
mot samma motpart, vilket inte speglas i redovisningen där bruttoredovisning tillämpas. För att minimera
motpartsrisken har Tele2 ingått CSA-avtal där säkerheter likställt med derivatens marknadsvärde utby
-
tes från tid till annan. För ytterligare information se vidare not 2.
För information om leasing se vidare not 29.
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
132
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 24 forts.
S kulder hänförliga till finansieringsverksamheten
Miljoner SEK
Skulder
1 jan, 2023
Kassaflöde från
finanseringsverksamheten
Ej kassaflödespåverkande förändringar
Skulder
31 dec, 2023
Nya och modifierade
leasar (not 29)
Valutakurs Verkligt värde Periodiserad ränta
och avgifter
Obligationer 22 475 601 -96 130 3 23 113
Företagscertifikat 796 -798 2
Nordiska Investeringsbanken (NIB) 1 994 -154 2 1 842
Europeiska Investeringsbanken (EIB) 1 391 -4 1 387
Syndikerade lånefaciliteter -26 -4 6 -23
Summa skulder till kreditinstitut och liknande skulder 26 630 -355 -100 130 13 26 319
Leasing 5 460 -1 240 96 0 3 4 320
Summa leasingskulder 5 460 -1 240 96 0 3 4 320
Derivat 331 748 -277 802
Utrustningsfinansiering 247 -15 233
Leverantörsfinansiering, licens i Litauen 113 -11 2 103
Summa övriga räntebärande skulder 691 722 2 -277 1 138
Summa räntebärande finansiella skulder 32 782 -873 96 -98 -147 16 31 776
Miljoner SEK
Skulder
1 jan, 2022
Kassaflöde från
finanseringsverksamheten
Ej kassaflödespåverkande förändringar
Skulder
31 dec, 2022
Nya och modifierade
leasar (not 29)
Valutakurs Verkligt värde Periodiserad ränta
och avgifter
Obligationer 21 326 400 1 172 -423 1 22 475
Företagscertifikat 400 395 1 796
Nordiska Investeringsbanken (NIB) 1 990 4 1 994
Europeiska Investeringsbanken (EIB) 1 278 113 0 1 391
Syndikerade lånefaciliteter -4 -22 -1 -26
Korttidslån 183 -183
Summa skulder till kreditinstitut och liknande skulder 25 173 590 1 284 -423 6 26 630
Leasing 5 414 -1 226 1 173 75 25 5 460
Summa leasingskulder 5 414 -1 226 1 173 75 25 5 460
Derivat 22 560 -251 331
Utrustningsfinansiering 157 90 247
Leverantörsfinansiering, licens i Litauen 71 32 10 113
Summa övriga räntebärande skulder 250 683 10 -251 691
Summa räntebärande finansiella skulder 30 837 46 1 173 1 370 -674 31 32 782
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
133
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 24 forts.
NOT 26 UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Personalrelaterade kostnader 518 468
Kostnader för externa tjänster 332 294
Investering i anläggningstillgångar 460 183
Andra telekomoperatörer 125 134
Återförsäljarprovisioner 59 74
Leasing- och hyreskostnader 101 101
Räntekostnader 148 159
Övriga upplupna kostnader 316 310
Summa upplupna kostnader 2 059 1 722
Kontrakt 398 406
Kontantkort 152 170
Abonnemangsavgifter 908 849
Summa förutbetalda intäkter 1 458 1 425
Summa upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 3 517 3 148
När Tele2 erhåller en betalning men inte har uppfyllt sitt prestationsåtagande uppstår en kontrakts-
skuld (förutbetald intäkt). Posten ’Kontrakt’ avser intäkter fn kontraktstjänster, projekt gentemot före-
tagskunder samt förutbetalda kapacitets- och IRU-intäkter.
Intäktsförd del av ingående balansen för kontraktsskulder uppgår till 1 153 (1 189) miljoner kronor.
NOT 25 AVSÄTTNINGAR
Miljoner SEK 2023
Ned monterings-
kostnader
Hyra av
lokaler, fiber
och kablar
Tvister Övriga
avsättningar
Pensioner
och liknande
förpliktelser
1)
Totalt
Avsättningar per 1 januari 781 4 280 298 1 362
Tillkommande avsättningar 42 36 8 85
Utnyttjad/utbetald avsättning -33 -70 -10 -112
Återförda outnyttjade avsättningar -34 -2 -68 -4 -108
Inflation, diskonteringsränta, aktuariella
och valutakursdifferenser -137 0 0 1 -136
Avsättningar per 31 december 618 2 177 294 1 091
Miljoner SEK 2022
Ned monterings-
kostnader
Hyra av
lokaler, fiber
och kablar
Tvister Övriga
avsättningar
Pensioner
och liknande
förpliktelser
Totalt
Avsättningar per 1 januari 853 4 20 314 419 1 610
Tillkommande avsättningar 42 0 -18 84 -27 82
Utnyttjad/utbetald avsättning -39 0 -68 -9 -116
Återförda outnyttjade avsättningar -39 0 -3 -51 -92
Inflation, diskonteringsränta, aktuariella
och valutakursdifferenser -37 0 0 -85 -121
Avsättningar per 31 december 781 4 280 298 1 362
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Avsättningar, kortfristiga 46 76
Avsättningar, långfristiga 1 045 1 286
Summa avsättningar 1 091 1 362
Avsättningar förväntas förfalla till betalning enligt nedan:
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Inom 1 år 46 76
Inom 1–3 år 201 306
Mer än 5 år 844 980
Summa avsättningar 1 091 1 362
Nedmonteringskostnader
Avser nedmontering och återställande av mobila och fasta nätverkssajter. Avsättningar per 31 december
2023 förväntas bli fullt utnyttjade under de kommande 30 åren.
Övriga avsättningar
Inkluderar en avsättning relaterad till fusionen med Com Hem, avseende ett oförmånligt fastprisavtal
kopplat till leverans av transmission. Den uppgick per den 31 december 2023 till 135 (203) miljoner kronor
och kommer att återföras över avtalsperioden som sträcker sig till och med den 31 december 2024. Övriga
materiella avsättningar avser ett domstolsärende avseende upphovsrätt om 15 (67) miljoner kronor,
utöver det finns även en avsättning relaterad till en sanktionsavgift fn Integritetsskyddsmyndigheten
kopplad till Tele2s användning av verktyget Google Analytics om 12 (0) miljoner kronor.
1)
För pensioner och liknande förpliktelser, se not 31.
Övriga kortfristiga skulder
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Mervärdesskatteskuld 377 333
Skuld till Net4Mobility, samägt företag i Sverige 92 84
Skuld till Svenska UMTS-nät, samägt företag i Sverige 17 22
llskatt, personal 60 57
Skuld till kunder 16 10
Skuld till andra operatörer 13 19
Övrigt 30 66
Summa övriga kortfristiga skulder 605 592
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
134
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
NOT 27 STÄLLDA SÄKERHETER
Fordringar mot kreditinstitut i form av kontanter som ställts som säkerhet mot kreditrisk uppgick per 31
december 2023 till 84 (156) miljoner kronor, se not 2. Tele2 har inga övriga väsentliga ställda säkerheter.
NOT 28 EVENTUALFÖRPLIKTELSER SAMT ANDRA ÅTAGANDEN
Andra kontrakterade åtaganden
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Åtaganden, investeringar 345 381
Åtaganden, övrigt 3 807 5 820
Summa framtida avgifter för andra kontrakterade åtaganden 4 152 6 200
Övriga åtaganden avser främst åtaganden för beställda och kontrakterade varor och tjänster som ej kan
annulleras utan ekonomisk påverkan.
NOT 29 LEASING
Tele2 som leasingtagare
Tele2s leasingkontrakt består i all väsentlighet av hyra av siter och basstationer (inklusive hyra av mark),
hyrda förbindelser, lokaler, bilar och annan utrustning. Tillkommande nyttjanderätter som består av nya
och modifierade leasingkontrakt uppgick till 420 (1 370) miljoner kronor. Under 2023 har Tele2 förändrat
antaganden för specifika icke legalt bundna kontrakt vilket minskade den förväntande kontraktslängden
och påverkade 2023 års tillkommande nyttjanderätter. Bokfört värde på leasade tillgångar redovisas i
not 13. En stor del av Tele2s leasingkontrakt är löpande kontrakt, som löper på till endera parten säger
upp kontraktet, eller kontrakt som innehåller förlängnings- eller terminerings-optioner. Dessa villkor
har inkluderats vid beräkning av leasingskulden framförallt för leasingkategorierna siter och bassta
-
tioner samt hyrda förbindelser eftersom Tele2 är rimligt säkra att fortsätta hyra baserat på koncernens
strategiska planer, inkluderande uppskattning om framtida teknologiska förändringar, och vikten av den
underliggande tillgången för koncernens verksamhet samt kostnader förknippade med att inte förlänga
avtalet. Leasingkontrakten innehåller inga restvärdegarantier.
Redovisade belopp i resultaträkningen
Miljoner SEK Not 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Avskrivning på nyttjanderättstillgångar 13 -1 299 -1 236
Räntekostnader på leasingskulden 9 -176 -94
Utgifter hänförliga till korttidsleasar -7 -6
Utgifter hänförliga till lågvärdeleasar -6 -6
Utgifter hänförliga till variabla leasingavgifter som inte ingår
i beräkningen av leasingskulden -2 -2
Summa kostnadsfört avseende leasingavtal -1 490 -1 344
Det totala kassaflödet för leasingavtal uppgick till 1 428 (1 309) miljoner kronor.
Leasingskuld
Den odiskonterade leasingskulden förfaller enligt nedan. Uppskattningsvis är cirka 40 procent av den
totala skulden ej legalt tvingande men är per definitionen i IFRS 16 bedömd som oundviklig och har därför
knats med i leasingskulden.
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Inom 1 år 1 307 1 220
Inom 1–2 år 1 165 1 191
Inom 2–3 år 667 995
Inom 3–4 år 502 869
Inom 4–5 år 365 779
Inom 5–10 år 490 693
Mer än 10 år 226 139
Summa odiskonterad leasingskuld 4 721 5 885
Tele2 som leasinggivare
Leasingintäkter under året uppgick till 136 (107) miljoner kronor och hänför sig fmst till inplaceringshy-
ror och leasing av utrustning till kunder. Kontrakten sträcker sig mellan 3 och 25 år och innehåller gene-
rellt sett ingen option att köpa tillgången vid kontraktets utgång. Kontrakterade framtida leasingintäkter
redovisas enligt nedan:
Operationell leasing
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Inom 1 år 148 120
Inom 1–2 år 30 25
Inom 2–3 år 29 24
Inom 3–4 år 28 23
Inom 4–5 år 25 22
Inom 5–10 år 91 76
Inom 10–15 år 90 76
Mer än 15 år 100 83
Summa framtida intäkter för operationell leasing 540 449
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
135
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
NOT 31 ANTALET ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
Medelantal anställda (heltidstjänster)
Medelantalet anställda och relaterad könsfördelning i tabellen nedan är omräknat till heltidstjänster.
2023 2022
Totalt varav
kvinnor
varav
män
Totalt varav
kvinnor
varav
män
Sverige 2 667 31% 69% 2 662 30% 70%
Litauen 659 66% 34% 671 68% 32%
Lettland 455 57% 43% 437 59% 41%
Estland 337 65% 35% 339 65% 35%
Nederländerna 2 - 100% 2 100%
Summa medelantal anställda 4 120 42% 58% 4 111 42% 58%
Antal anställda samt könsfördelning
Per 31 december 2023 uppgick antalet anställda i Tele2 till 4 489 (4 438) exklusive avvecklade verk-
samheter, varav 44 (45) procent kvinnor och 56 (55) procent män. En fördelning per marknad och kön
framgår nedan.
Kvarvarande verksamheter 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Totalt varav
kvinnor
varav
män
Totalt varav
kvinnor
varav
män
Sverige 2 849 33% 67% 2 789 32% 68%
Litauen 763 68% 32% 773 70% 30%
Lettland 496 56% 44% 484 58% 42%
Estland 375 67% 33% 390 67% 33%
Nederländerna 2 100% 2 100%
Summa antal anställda 4 485 44% 56% 4 438 45% 55%
Tele2 ABs styrelse består av 50 (57) procent kvinnor och 50 (43) procent män, medan könsfördelningen
bland ledande befattningshavare i koncernledningen är 40 (44) procent kvinnor och 60 (56) procent
män per 31 december 2023.
Könsfördelning i styrelser och företagsledningar för alla koncernens aktiva företag framgår av
tabellen nedan. Företagsledning avser verkställande direktörer och personer som rapporterar direkt till
verkställande direktörer.
För alla koncernens aktiva företag
(exklusive avvecklade verksamheter)
31 dec, 2023 31 dec, 2022
Totalt varav
kvinnor
varav
män
Totalt varav
kvinnor
varav
män
Styrelseledamöter 22 18% 82% 22 23% 77%
Företagsledning 29 34% 66% 28 39% 61%
Summa 51 27% 73% 50 32% 68%
Personalkostnader
Miljoner SEK 2023 2022
Löner och
ersättningar
varav
bonus
Sociala
kostnader
varav
pensions-
kostnader
Personal-
kostnader
Löner och
ersättningar
varav
bonus
Sociala
kostnader
varav
pensions-
kostnader
Personal-
kostnader
Styrelse och VD 64 14 17 4 81 57 13 17 3 74
Övriga anställda 2 496 1 043 278 3 539 2 329 1 019 288 3 347
Summa 2 560 14 1 059 282 3 620 2 386 13 1 036 291 3 422
Pensioner
Miljoner SEK 2023 2022
Premiebestämda planer -268 -258
Förmånsbestämda planer, ålderspension -14 -33
Summa pensionskostnader -282 -291
De flesta anställda i Tele2 ligger i en premiebestämd pensionslösning, med majoriteten i ITP1. Genom
tidigare förvärv och historiskt har Tele2 tillåtit förmånsbestämda pensionslösningar.
Förmånsbestämda pensionsplaner utgör i all väsentlighet Sverige där bolag som ingår i koncernen
är anslutna till PRI Pensionsgaranti alternativt till Skandia. De bolag i koncernen som är anslutna till PRI
Pensionsgaranti skuldför bolagets åtagande för ITP-planens (ITP2) ålderspension i balansräkningen. En
del av pensionsskulden är låst för nyintjäning och de anställda har idag istället sin tjänstepension via pre
-
mier som betalas löpande till Collectum och Alecta. Ytterligare information avseende förmånsbestämda
pensionsplaner för ålderspension framgår härnäst.
NOT 30 KOMPLETTERANDE KASSAFLÖDESINFORMATION
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Erhållen ränta 61 18
Betald ränta -973 -408
Betalda övriga finansiella poster 77 1
Betald skatt -987 -1 215
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
136
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 31 forts.
31 dec, 2023 31 dec, 2022
Viktiga aktuariella antaganden
Diskonteringsränta 3,3% 3,7%
Framtida årliga löneökningar 2,6% 3,0%
Framtida årliga pensionsökningar 2,6% 3,0%
Långsiktig inflationsantaganden 1,6% 2,0%
Förväntad genomsnittlig återstående anställningstid 10 år 10 år
Ersättning till ledande befattningshavare
Miljoner SEK 2023
Grundlön Kortsiktig rörlig
ersättning
1)
Långsiktig rörlig
ersättning
2)
Pensionsför-
mån
Övriga
förmåner
Total
ersättning
Koncernchef och VD
Kjell Johnsen 9,1 6,8 17,8 2,8 0,2 36,7
Andra ledande befattningshavare 25,7 15,9 18,6 7,3 0,8 68,3
Summa ersättning
till ledande befattningshavare 34,8 22,7 36,4 10,1 1,0 105,0
1)
Det rörliga kortfristiga ersättningsprogrammet 2023 för ledande befattningshavare viktas 80% på finansiella kriterier och 20% på icke
finansiella kriterier, varav 5% viktas på hållbarhetsmål. Hållbarhetslen är att mäta procentandelen kvinnliga anställda samt reduc-
ering av koldioxidutsläpp. De individuella målen viktas 15% och är kopplade till affärsrelaterade mål inklusive uppfyllande av Tele2s
värderingar och Tele2s uppförandekod.
2)
Kostnaderna för långsiktig rörlig ersättning inkluderar aktieprogrammen 2021, 2022 och 2023 och är redovisade enligt redovisning-
sprincipen IFRS2. Dessutom är kostnaderna för engångsersättningen avseende Transformation award inkluderat för 2023 i långsiktig
rörlig ersättning.
I slutet av året ingår 8 (8) personer i gruppen andra ledande befattningshavare.
Miljoner SEK 2022
Grundlön Kortsiktig rörlig
ersättning
Långsiktig rörlig
ersättning
Pensionsför-
mån
Övriga
förmåner
Total ersätt-
ning
Koncernchef och VD
Kjell Johnsen 8,8 4,9 15,6 3,1 0,3 32,6
Andra ledande befattningshavare 22,6 11,8 14,5 7,1 0,7 56,6
Summa ersättning
till ledande befattningshavare 31,3 16,7 30,1 10,2 0,9 89,3
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
De nuvarande riktlinjerna för ersättning till ledande befattningshavare godkändes av årsstämman 2023
och presenteras nedan.
Miljoner SEK 2023 2022
Resultaträkning
Kostnader avseende tjänstgöring under innevarande år -16 -25
Nettoränta 4 -1
Reduceringar/regleringar -2 -6
Förmånsbestämda planer, ålderspension -14 -33
Löneskatt -1 0
Nettokostnad redovisad i resultaträkningen -15 -33
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Balansräkning
Nuvärde av fonderade förpliktelser -579 -538
Nuvärde av ej fonderade förpliktelser -2 -2
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde 573 521
Netto -8 -19
Löneskatt -39 -38
Nettofordran (+)/-skuld (–) i balansräkningen -47 -57
varav tillgångar 247 242
varav skulder -294 -298
Förändring
Nettofordran (+)/-skuld (–) vid årets början -57 -237
Nettokostnad -15 -33
Utbetalningar 20 23
Aktuariella vinster/förluster i övrigt totalresultat 5 189
Nettofordran (+)/-skuld (–) i balansräkningen vid årets slut -47 -57
De förmånsbestämda pensionsplanerna enligt ITP2 är delvis fonderade genom att Tele2s tillgångar
avskilts hos Skandia samt genom tryggande i Tele2 Gemensam Pensionsstiftelse. Per den 31 december
2023 uppgick marknadsvärdet på Tele2s tillgångar till 573 (521) miljoner kronor. Två mindre pensions
-
planer om totalt 2 (2) miljoner kronor för ledningspension och villkorad förtidspension är ofonderade.
Den förmånsbestämda pensionsförpliktelsen i Sverige beräknas med tillämpning av en diskon
-
teringsränta baserad på bostadsobligationsräntan. De svenska säkerställda bostadsobligationerna
bedöms som högkvalitativa, marknaden anses vara djup och obligationerna ges ut av stora banker,
vilket därmed uppfyller kraven enligt IAS19. Följande väsentliga aktuariella antaganden har tillämpats vid
beräkning av förpliktelserna .
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
137
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 31 forts.
Årlig fast grundlön
För att fastställa den totala ersättningen för ledande befattningshavare så använder ersättningsutskottet
en liknande metod som för att jämföra andra anställdas årliga fast ersättning, nyttjar extern marknads
-
lönedata inom telekom, Hi-Tech och generell industri samt man ser över ersättningen för jämförande
bolag. Styrelsen anser att anställdas ersättning och den årliga lönerevisionen är en viktig del i att avgöra
ökningen av årslönen för ledande befattningshavare
Kortsiktig rörlig ersättning, inklusive kriterier för tilldelning
Den kortsiktiga rörliga ersättningen (”STI”) ska vara kopplad till förutbestämda och mätbara kriterier som
kan vara finansiella, såsom EBITDA eller intäkter, eller icke-finansiella, såsom hållbarhet, samt mätas
under en period om högst ett år. Därtill kan kriterierna även utgöras av individanpassade kvantitativa eller
kvalitativa mål. För ledande befattningshavare ska den kortsiktiga rörliga ersättningen till 80 procent vara
beroende av finansiella kriterier och till 20 procent vara beroende av icke-finansiella kriterier. Kriterierna
ska vara utformade så att de främjar bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, genom att exempelvis ha en tydlig koppling till affärsstrategin, eller främja den ledande
befattningshavarens långsiktiga utveckling.
Den kortsiktiga rörliga ersättningen kan uppgå till högst 100 procent av den årliga fasta grundlönen.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontantersättning avslutats ska
det bedömas och/eller fastställas i vilken utsträckning kriterierna uppfyllts. Ersättningsutskottet ansvarar
för bedömningen såvitt avser rörlig kontantersättning till ledande befattningshavare. Såvitt avser finan
-
siella mål ska bedömningen baseras på den av bolaget senast offentliggjorda finansiella informationen.
Långsiktig rörlig ersättning, inklusive kriterier för tilldelning
Långsiktiga incitamentsprogram ska vara utformade för att säkerställa ett långsiktigt engagemang för
Tele2s utveckling och värdeskapande. Programmen kan vara både aktie- och aktiekursrelaterade eller
kontantbaserade. Framgent kommer eventuella långsiktiga aktie- och aktiekursrelaterade incitaments
-
program beslutas av bolagsstämman i särskild ordning och omfattas därför inte av dessa riktlinjer.
Pensionsförmåner
Ledande befattningshavare erbjuds avgiftsbestämda pensionsplaner, inklusive sjukförsäkring.
Pensionspremier till verkställande direktör och övriga ledande befattningshavare kan maximalt uppgå
till 20 procent av den årliga fasta grundlönen och STI, vilket kan leda till högst 40 procent avsättning av
den årliga fasta grundlönen.
Tillämpningsområde
Dessa riktlinjer omfattar verkställande direktör och koncernledningen. Inom ramen för dessa riktlinjer
inkluderas även av bolagsstämma valda styrelseledamöter i sådan utsträckning som sådana styrelsele
-
damöter utför tjänster inom deras respektive expertisområden utanför styrelseuppdraget. Riktlinjerna
är framåtblickande, det vill säga riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och förändringar
som görs i redan avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2023. Riktlinjerna
omfattar inte ersättningar som beslutas eller godkänns av bolagsstämma. Beträffande anställningsför
-
hållanden som lyder under andra regler än svenska får vederbörliga anpassningar ske för att följa sådana
tvingande regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål ska tillgodoses så
långt möjligt.
Vår syn på ersättning
Ersättningsriktlinjerna tillhandahåller en struktur som kopplar samman ersättningen med att framgångs
-
rikt uppfylla vår långsiktiga affärsstrategi, intressen och hållbarhet.
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets lång
-
siktiga intressen samt dess hållbarhet förutsätter att bolaget kan attrahera och behålla driven och
engagerad talang. För detta krävs att bolaget kan erbjuda konkurrenskraftiga ersättningar, jämfört med
jämförbara internationella företag, för att attrahera, motivera och behålla nyckelpersoner. Syftet är att
skapa incitament för bolagsledningen att verkställa strategiska planer och leverera framstående resultat
samt att koppla samman bolagsledningens incitament med aktieägarnas intresse. För mer information
gällande bolagets affärsstrategi se www.tele2.com och bolagets års- och hållbarhetsredovisning.
Långsiktiga aktie- och aktiekursrelaterade incitamentsprogram har beslutats av bolagsstämmor
i Tele2. Framgent kommer eventuella långsiktiga aktie- och aktiekursrelaterade incitamentsprogram
beslutas av bolagsstämman i särskild ordning och omfattas därför inte av dessa riktlinjer. De prestations
-
kriterier som annds för att bedöma utfallet av dessa program är tydligt kopplade till affärsstrategin
och därmed till bolagets långsiktiga värdeskapande, inklusive hållbarhet. Prestationskriterier innefattar
för närvarande bland annat Tele2s totalavkastning (TSR) och Tele2s TSR jämfört med en definierad
referensgrupp samt Tele2s kassaflöde. Sådana kriterier kan dock ändras i framtida långsiktiga aktie- och
aktiekursrelaterade incitamentsprogram. Nuvarande program uppställer även krav på egen investering
och viss flerårig innehavstid. För mer information om dessa långsiktiga aktie- och aktiekursrelaterade
incitamentsprogram, innefattande de kriterier som utfallet är beroende av, se www.tele2.com/sv/
hur-vi-styrs/ersattning.
Ersättningsformer
Ersättningen till ledande befattningshavare ska bestå av årlig fast grundlön, kortsiktig rörlig ersättning,
långsiktig rörlig ersättning, pensionsförmåner och andra förmåner.
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
138
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 31 forts.
bolaget. Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen.
Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkställande direk
-
tören eller andra ledande befattningshavare, i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda
skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersätt
-
ningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om
avsteg från riktlinjerna.
Avvikelser från riktlinjerna för ersättning till ledande befattningshavare
Enligt riktlinjerna för ersättning till ledande befattningshavare får styrelsen besluta att tillfälligt frångå
riktlinjerna helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvändigt
för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets
ekonomiska bärkraft. Under 2021 beslutade styrelsen att avvika från riktlinjerna i två hänseenden. Dels
implementerade styrelsen ett nytt kortsiktigt incitamentsprogram ”One Time Transformation Award” till
ledande befattningshavare, vilket mättes på två och ett halvt år och inte ett år som är angivet i riktlinjerna,
Dessutom kunde den verkställande direktören för 2022 och 2023, erhålla kortsiktigt rörlig ersättning om
max 175 procent av den fasta årslönen, på grund av implementeringen av ”One Time Transformation
Award”, vilket överstiger riktlinjerna som är satta till max 100 procent av den fasta årslönen. För ytterligare
tre ledande befattningshavare kunde implementationen av One Time tranformation award leda till en
utbetald kortsiktig rörlig ersättning om max 115% av den fasta årslönen, under två år.
Med tanke på prioriteringar för bolaget att nå sina mål för transformationsprogrammet, som
redan kommunicerats till marknaden samt att säkerställa fortsatt anställning för bolagets ledande
befattningshavare och nyckelpersoner, beslutade styrelsen att införa ett incitamentsprogram kall
-
lat ”One Time Transformation Award” riktat till ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner.
Incitamentsprogrammet implementerades under 2021, med en intjänandeperiod fram till Q2 2023 och
utbetalades under 2023. Utbetalningen omfattade 6-18 månadslöner per deltagare vid uppfyllande av
transformationsprojektet under 2023. Incitamentsprogrammet ”One Time Transformation Award” var
villkorat att deltagaren fortsatt var anställd under intjänandeperioden och att de uppsatta målen för
programmet uppnåddes. Det definierade målet var att nå de kostnadsbesparingar för Affärs transfor
-
mationsprogrammet i linje med vad som kommunicerats till marknaden. Verkställande direktören hade
i tillägg ytterligare ett mål för sin One Time Transformation Award, vilket var att koncernens intäktsmål
nåddes, under intjänandeperioden.
Övriga förmåner
Övriga förmåner kan utgöras av exempelvis bilförmån, hälsoförsäkring samt bostadsförmåner för
ledande befattningshavare bosatta utomlands under en begränsad period. Sådana förmåner ska uppgå
till högst fem procent av den årliga fasta grundlönen.
Upphörande av anställning
Den maximala uppsägningstiden för verkställande direktör ska vara tolv månader och sex månader
för övriga ledande befattningshavare vid uppsägning från den ledande befattningshavarens sida.
Vid uppsägning från bolagets sida föreligger rätt till lön under en period om maximalt arton måna
-
der för den verkställande direktören och en period om maximalt tolv månader för övriga ledande
befattningshavare.
Därutöver kan ersättning för eventuellt åtagande om konkurrensbegränsning utgå och sådan ersätt
-
ning ska kompensera för eventuellt inkomstbortfall. Ersättning ska utgå under den tid som åtagandet
om konkurrensbegränsning gäller, dock i högst sex månader. Med avseende på verkställande direktören
ska ersättningen uppgå till högst 60 procent av den verkställande direktörens ersättning (såväl fast och
rörlig) som betalats av bolaget under de tolv föregående månaderna innan tidpunkten för avslutandet
och med avseende på övriga ledande befattningshavare ska ersättningen uppgå till högst 80 procent
av den ledande befattningshavaren månadslön vid tidpunkten för avslutandet.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för bola
-
gets anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningsformer samt
ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del av ersättningsutskottets och styrelsens
beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av
dessa. Utvecklingen av avståndet mellan de ledande befattningshavarnas ersättning och övriga anställ
-
das ersättning kommer att redovisas i ersättningsrapporten.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomföra riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut
om förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta förslag till
nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna
ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa och
utvärdera program för rörliga ersättningar för ledande befattningshavare, tillämpningen av riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
139
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 31 forts.
Aktierätter
Under 2023 erhöll ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner 512 000 (455 000) aktierätter
i årets nya incitamentsprogram samt 89 268 ( 132 484) aktierätter i kompensation för utdelning i tidigare
års incitamentsprogram. Ingen premie erlades för aktierätterna.
Antalet aktierätter LTI 2023 LTI 2022
VD Andra ledande
befattningshavare
VD
(fd)
Andra ledande
befattningshavare
Utestående per 1 januari 2023 207 434 236 486
Tilldelade 200 000 312 000
Tilldelade, kompensation för utdelning 8 254 12 890 15 776 17 996
Totalt utestående aktierätter,
per 31 december 2023 208 254 324 890 223 210 254 482
Antalet aktierätter LTI 2021 LTI 2020
VD Andra ledande
befattningshavare
VD
(fd)
Andra ledande
befattningshavare
Utestående per 1 januari 2023
245 346 206 118 132 444 103 340
Tilldelade, kompensation för utdelning 18 659 15 693
Justeringar för resultat av prestationsvillkoren -71 342 -49 944
Utnyttjade -61 102 -53 396
Totalt utestående aktierätter,
per 31 december 2023 264 005 221 811
Ersättning till styrelsen
SEK Styrelsearvode Arvode för arbete i utskott Reseersättning Summa arvode
2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Andrew Barron
(ordförande)
1 800 000 900 000 105 000 47 948 39 682 1 847 948 1 044 682
Carla Smits-Nusteling 1 800 000 126 000 25 883 48 618 25 883 1 974 618
Georgi Ganev 660 000 660 000 660 000 660 000
Eva Lindqvist 660 000 660 000 251 000 251 000 28 635 28 835 939 635 939 835
Lars-Åke Norling 660 000 660 000 231 000 179 000 3 651 2 392 894 651 841 392
Sam Kini 660 000 660 000 126 000 126 000 39 564 42 454 825 564 828 454
Stina Bergfors 660 000 660 000 53 000 53 000 713 000 713 000
Summa arvode till
styrelseledamöter 5 100 000 6 000 000 661 000 840 000 145 681 161 980 5 906 681 7 001 980
Långsiktiga incitamentsprogrammen (LTI)
Syftet med de långsiktiga incitamentsprogrammen (LTI) är att skapa förutsättningar för att behålla
kompetent personal i Tele2-koncernen. Programmet är baserat på att det är önskvärt att ledande
befattningshavare och andra nyckelpersoner inom koncernen är aktie ägare i Tele2 AB. Deltagande
i den långsiktiga incitamentsplanen kräver att deltagaren äger Tele2-aktier, som antingen innehas
sedan tidigare eller förvärvats till marknadspris i anslutning till anmälan om deltagande i den långsiktiga
incitamentsplanen.
Genom att erbjuda en tilldelning av målbaserade och prestationsbaserade aktierätter som är base
-
rad på uppfyllandet av fastställda resultat- och verksamhetsbaserade villkor premieras deltagarna för
ökat aktieägarvärde. Programmet främjar även anställdas lojalitet och den långsiktiga värdetillväxten
i koncernen. Mot bakgrund av detta anser styrelsen att programmet kommer att få en positiv effekt på
Tele2-koncernens framtida utveckling och följaktligen vara fördelaktig för både bolaget och aktieägarna.
LTI-programmen brukar sjösättas årligen efter godkännande från bolagsstämman och löpa under
ungefär 3 år. Under 2023 avslutades LTI 2020, medan LTI 2023 startade.
Resultat LTI 2020
Aktierätternas utnyttjande i LTI 2020 var beroende av uppfyllandet av vissa mål- respektive prestations-
baserade villkor. TSR-villkoret (serie A och B nedan) mättes under perioden 1 april 2020 – 31 mars 2023,
medan operativt kassaflöde (serie C nedan) mättes från 1 januari 2020 till 31 december 2022. Utfallet
för prestationsvillkoren framgår nedan och 621 710 aktierätter blev inlösta mot aktier i Tele2 under det
andra kvartalet 2023.
Serie
Mål- respektive prestationsbaserade villkor
Miniminivå
(50%)
Stretchnivå
(100%)
Minst intjänande Prestationsutfall Tilldelning
A Total avkastning Tele2 (TSR) 0% N/A 100% 2,5% 100%
B Totalavkastning Tele2 (TSR) jämfört med en
referensgrupp
0% 20% 50% -16,4% 0%
C Operativt kassaflöde mot mål 90% 110% 30% 104,4% 80,3%
LTI 2023
Vid årsstämman den 15 maj 2023 beslutade aktieägarna att anta ett mål och prestationsbaserat incita-
mentsprogram (LTI 2023) för ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner i Tele2-koncernen.
För att delta i programmet måste deltagarna äga Tele2 B-aktier, vilka ger deltagarna mål- och presta
-
tionsrättigheter. Under förutsättning att vissa mål- respektive prestationsbaserade villkor för perioderna
1 januari 2023 – 31 december 2025 (”Kassaflödesmätperioden”) och 1 april 2023 – 31 mars 2026 (”TSR-
mätperioden”) har uppfyllts och att deltagaren vid offentliggörandet av Tele2s delårsrapport för perio
-
den januari – mars 2026 har behållit de ursprungligen innehavda aktierna samt, med vissa undantag,
behållit anställningen i Tele2-koncernen, berättigar varje aktierätt deltagaren att vederlagsfritt erhålla
aktier i bolaget (föremål för inkomstbeskattning). Total kostnad före skatt för utestående aktierätter i
incitamentsprogrammet kostnadsförs löpande under den treåriga intjänandeperioden. Dessa kostnader
beräknas att uppgå till 101 miljoner kronor, varav sociala avgifter till 34 miljoner kronor. För att säkerställa
leverans av B-aktier enligt programmet beslutade årsstämman att bemyndiga styrelsen att besluta
om nyemission av högst 700 000 C-aktier samt att därefter återköpa C-aktierna. Styrelsen har per 31
december 2023 ännu ej utnyttjat sitt mandat .
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
140
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 31 forts.
LTI 2023
Serie A Serie B Serie C
Förväntad årlig personalomsättning 10% 10% 10%
Vägd genomsnittlig aktiekurs 101,48 kr 101,48 kr 101,48 kr
Förväntad löptid (år) 2,89 2,89 2,89
Reduceringsfaktor pga marknadsvillkor 72% 67% 100%
Uppskattat verkligt värde 73,13 kr 67,82 kr 101,38 kr
Utestående aktierätter LTI 2020–2023
Mätperiod Utestående aktierätter
Genomsnittligt verkligt
värde/aktierätt vid
tilldelning (kronor)
Antalet
deltagare vid
tilldelning
TSR mätperiod Kassaflöde
mätperiod
31 dec, 2023 31 dec, 2022
LTI 2023 82 193
1 apr 2023 -
31 mar 2026
1 jan 2023 -
31 dec 2025
1 624 035
LTI 2022 116 194
1 apr 2022 -
31 mar 2025
1 jan 2022 -
31 dec 2024
1 509 122 1 460 226
LTI 2021 80 198
1 apr 2021 -
31 mar 2024
1 jan 1, 2021 -
31 dec 2023
1 478 271 1 441 908
LTI 2020 84 218
1 apr 2020 -
3 mar 2023
1 jan 2020 -
31 dec 2022
1 161 005
Summa 4 611 428 4 063 139
Inga aktierätter var inlösningsbara vid årets utgång.
Antal aktierätter LTI 2023 LTI 2022
2023 Ackumulerat 2023 Ackumulerat
Tilldelade vid utgivningstillfället 1 579 496 1 579 496 1 497 456
Utestående per 1 januari 2023 1 460 226
Tilldelade, kompensation för utdelning 64 705 64 705 108 898 163 211
Förverkade -20 166 -20 166 -60 002 -151 545
Summa utestående aktierätter,
per 31 december 2023 1 624 035 1 624 035 1 509 122 1 509 122
Antal aktierätter LTI 2021 LTI 2020
2023 Ackumulerat 2023 Ackumulerat
Tilldelade vid utgivningstillfället 1 448 860 1 597 152
Utestående per 1 januari 2023 1 441 908 1 161 005
Tilldelade, kompensation för utdelning 106 820 405 753 356 574
Förverkade -70 457 -376 342 -5 730 -798 451
Justering för utfall av uppfyllande av vissa
prestationsvillkor, aktiebaserat -533 565 -533 565
Utnyttjade, aktiebaserat -621 710 -621 710
Summa utestående aktierätter,
per 31 december 2023 1 478 271 1 478 271
Villkor och status LTI 2021–2023
Principerna och strukturen beskriven för LTI 2023 ovan gäller även för LTI 2021 och LTI 2022. Samtliga
program inkluderar villkor kopplade till absolut och relativ TSR-utveckling, samt ackumulerat kassaflöde
(serie C).
Mål- och prestationsbaserade villkor (intervall)
Maximal
vinst/rätt
Serie A
TSR
Serie B TSR
referensgrupp
Serie C
kassaflöde
LTI 2021 429 SEK >0% 0-10% 90-110%
LTI 2022 514 SEK >0% 0-10% 90-110%
LTI 2023 360 SEK >0% 0-10% 90-110%
Status LTI 2021: Från den 1 april 2021 (starten på mätperioden) till den 31 december 2023 har Tele2-aktien
nått en totalavkastning (TSR) om +3%. TSR-utvecklingen relativt till den fastställda referensgruppen var
-14% för samma period. Mätperioden avslutas den 31 mars 2024. Operationellt kassaflöde ackumulerat
för mätperioden nådde 104% av den målsatta nivån.
Status LTI 2022: Från den 1 april 2022 (starten på mätperioden) till den 31 december 2023 har Tele2-
aktien nått en totalavkastning (TSR) om -16%. TSR-utvecklingen relativt till den fastställda referensgrup
-
pen var –19% för samma period. TSR-mätperioden avslutas den 31 mars 2025. Operationellt kassaflöde
för 2022-2023 ackumulerat (två utav tre år i mätperioden) nådde 103% av den målsatta nivån.
Status LTI 2023: Fn den 1 april 2023 (starten på mätperioden) till den 31 december 2023 har Tele2-
aktien nått en totalavkastning (TSR) om -5%. TSR-utvecklingen relativt till den fastställda referens
-
gruppen var -5% för samma period. TSR-mätperioden avslutas den 31 mars 2026. Kassaflöde inklusive
förändring av rörelsekapital för helåret 2023 (det första utav tre år i mätperioden) nådde 104% av den
målsatta nivån.
Totala kostnader och skulder
Total kostnad före skatt för utestående incitamentsprogram samt skuld framgår nedan.
Miljoner SEK Verklig kostnad före skatt Förväntad total kostnad
under intjäningstiden
Skuld
2023 2022 2023 2022 31 dec, 2023 31 dec, 2022
LTI 2023 22 118 4
LTI 2022 48 27 142 123 9 4
LTI 2021 37 30 111 101 22 13
LTI 2020 7 26 82 95 17
LTI 2019 16 100
Summa 115 100 452 419 35 3 4
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
141
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
NOT 33 AVVECKLADE VERKSAMHETER
Avvecklade verksamheter inkluderar Tele2s tidigare verksamheter i Tyskland, Kroatien, Kazakstan och
Nederländerna.
Tele2 Tyskland
I december 2020 slutförde Tele2 försäljningen av bolagets verksamhet i Tyskland till Tele2 Tysklands
ledning. Köpeskillingen inkluderade en tilläggsköpeskillingskonstruktion, beroende på verksamhetens
finansiella utveckling fram till slutet av 2024. Under 2023 erhöll Tele2 tilläggsköpeskillingar som uppgick
till 54 miljoner kronor, vilket var de slutgiltiga delbetalningarna, då det maximala beloppet om 205 mil
-
joner kronor har uppnåtts.
Tele2 Kroatien
I mars 2020 slutförde Tele2 försäljningen av bolagets verksamhet i Kroatien till United Group. Under 2022
kostnadsfördes ett belopp, inklusive kursdifferenser, om 8 miljoner kronor relaterat till en pågående tvist.
Tele2 Kazakstan
Skatteverket nekade i mars 2019 Tele2 avdrag för en valutakursförlust relaterad till en konvertering av ett
aktieägarlån från USD till Kazakisk Tenge i samband med bildandet av Tele2s tidigare samägda bolag i
Kazakstan. Tele2 överklagade beslutet och vann i november 2022 full framgång med sitt överklagande i
kammarrätten. Tele2 beslutade sig således att upplösa den tidigare gjorda avsättningen om sammanlagt
363 miljoner kronor, fördelat på räntekostnader 25 miljoner kronor samt inkomstskatt från realisations
-
vinst 337 miljoner kronor.
Tele2 Nederländerna
I januari 2019 slutförde Tele2 och Deutsche Telekom sammanslagningen av Tele2 Nederländerna och
T-Mobile Nederländerna. Den nederländska verksamheten såldes för 1,9 miljarder kronor samt 25 pro
-
cent av aktierna i det nya bolaget. Under 2021 rapporterade Tele2 en positiv effekt om 130 miljoner
kronor relaterat till en tvist kopplad till bolagets tidigare verksamhet i Nederländerna, då tvisten är löst .
NOT 32 ARVODEN TILL DEN VALDE REVISORN
Miljoner SEK 2023 2022
Deloitte Övriga valda
revisorer
Deloitte Övriga valda
revisorer
Revisionsarvode 9 0 8 1
Revisionsrelaterat arvode 1 0 1 0
Konsultation, alla övriga arvoden 1 0 1
Summa arvoden per revisor 10 1 9 1
Summa arvoden till den valde revisorn 11 10
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
142
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 33 forts.
Resultaträkning
Samtliga avvecklade verksamheter ingår I resultaträkningen nedan, med retroaktiv effekt på tidigare
perioder.
Miljoner SEK 2023 2022
Räntekostnader 22
Resultat efter finansiella poster 22
Årets resultat från verksamheten 22
Vinst/förlust vid avyttring av verksamheter inklusive försäljningskostnader
och ackumulerad omräkningsdifferens 4 2
– varav Tyskland 4 13
– varav Kroatien 0 -8
– varav Nederländerna 0 -2
Inkomstskatt från realisationsvinst 337
– varav Kazakhstan 337
Årets resultat 4 361
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 4 361
Årets resultat 4 361
Resultat per aktie, kr 0,01 0,52
Resultat per aktie efter utspädning, kr 0,01 0,52
Balansräkning
Tillgångar och skulder relaterade till tillgångar som innehas för försäljning per den 31 december 2023
avser avsättningar och andra skulder avseende avyttrade verksamheter.
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
TILLGÅNGAR
Finansiella tillgångar 32
Långfristiga fordringar 32
Övriga kortfristiga fordringar 22
Kortfristiga fordringar 22
Tillgångar som innehas för försäljning 54
SKULDER
Räntebärande 26 26
Långfristiga skulder 26 26
Räntebärande 57 61
Ej räntebärande 4 4
Kortfristiga skulder 61 65
Skulder knutna till tillgångar som innehas för försäljning 86 91
Kassaflödesanalys
Miljoner SEK 2023 2022
Kassaflöde fn den löpande verksamheten 0
Kassaflöde fn investeringsverksamheten 54 27
Förändringar av likvida medel 54 27
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
143
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
NOT 34 SAMÄGDA FÖRETAG OCH ANDRA NÄRSTÅENDE FÖRETAG/PERSONER
Marknadsmässiga förhållanden och prissättning råder mellan Tele2 och samtliga närstående företag/
personer. Tele2 har under 2023 haft trans aktioner med följande närstående företag/personer.
Samägda företag
Svenska UMTS-nät AB, Sverige
Tele2 är en av två totalentreprenörer vad avser planering och drift av det samägda företaget Svenska
UMTS-nät ABs 3G nät. Tele2 och Telia Company äger 50 procent vardera och båda bolagen har tillskjutit
varsin kapitalandel till 3G-bolaget. Därutöver var utbyggnaden finansierad av ägarna baserat på en
överenskommelse från 2020. Tele2 och Telia har under 2021 påbörjat en succesiv nedmontering av
3G-nätet med målet att helt stänga nätet vid utgången av 2025.
Net4Mobility HB, Sverige
Net4Mobility är ett samägt infrastrukturbolag mellan Tele2 Sverige och Telenor Sverige, där varje part
äger 50 procent. Bolaget har i uppdrag att bygga och driva det kombinerade 2G, 4G och 5G nätet. Nätet
möjliggör för Tele2 och Telenor att erbjuda sina kunder mobila tjänster för datakommunikation och
samtal. Utbyggnaden finansieras av ägarna.
Utdrag ur resultat- och balansräkningen samt kassaflödesanalysen
Nedan redovisas finansiell information i sammandrag för väsentliga samägda företag före koncern-
interna elimineringar.
Resultaträkning 2023 2022
Miljoner SEK
Sv UMTS-nät,
Sverige
Net4Mobility,
Sverige
Sv UMTS-nät,
Sverige
Net4Mobility,
Sverige
Nettoomsättning 501 1 870 768 1 629
Rörelseresultat 58 205 114 118
Resultat före skatt 60 -28 115 -93
Årets resultat 48 -28 91 -93
Balansräkning 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Miljoner SEK
Sv UMTS-nät,
Sverige
Net4Mobility,
Sverige
Sv UMTS-nät,
Sverige
Net4Mobility,
Sverige
Immateriella anläggningstillgångar 3 968 2 887
Fastigheter, maskiner och inventarier 137 4 431 271 3 254
Nyttjanderättstillgångar 224 1 633 232 2 020
Uppskjutna skattefordringar 15 27
Kortfristiga fordringar 422 735 890 765
Summa tillgångar 798 10 768 1 421 8 926
Eget kapital 339 -585 891 -556
Obeskattade reserver 3 017 3 053
Långfristiga skulder 203 5 831 212 4 336
Kortfristiga skulder 256 2 504 318 2 093
Summa eget kapital och skulder 798 10 768 1 421 8 926
Kassaflödesanalys 2023 2022
Miljoner SEK
Sv UMTS-nät,
Sverige
Net4Mobility,
Sverige
Sv UMTS-nät,
Sverige
Net4Mobility,
Sverige
Kassaflöde fn den löpande verksamheten 711 801 249 2 064
Kassaflöde fn investeringsverksamheten -43 -1 854 -5 -1 717
Kassaflöde fn finansieringsverksamheten -698 970 -166 -217
Förändring av likvida medel -30 -83 78 131
Likvida medel vid årets början 119 142 41 10
Likvida medel vid årets slut 89 59 119 142
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
144
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Not 34 forts.
NOT 35 HÄNDELSER EFTER RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG
Den 26 februari 2024 meddelade Kinnevik AB att man kommit överens om att sälja hela sitt innehav i
Tele2 AB till Freya Investissement, ett investeringsbolag som kontrolleras gemensamt av den europeiska
telekom- och kommunikationskoncernen Iliad och dess ordförande och grundare Xavier Niel genom NJJ
Holding för ett totalt vederlag om 13 miljarder kronor. Transaktionen kommer att genomföras i tre steg
och förväntas slutföras under det tredje kvartalet 2024, varvid Freya Investissement kommer att inneha
19,8% av kapitalet och mindre än 30% av rösterna i Tele2.
Andra närstående företag/personer
Ledande befattningshavare och styrelseledamöter
Information om ledande befattningshavare och styrelseledamöter framgår av not 31.
Joint ventures och intresseföretag
Information om joint ventures och intresseföretag framgår av not 15.
Transaktioner och mellanhavanden
Transaktioner mellan Tele2 och samägda företag rapporteras till 100 procent nedan. I koncernens
finansiella rapporter ingår emellertid samägda företag baserat på Tele2s andel av tillgångar, skulder,
intäkter och kostnader (50 procent).
Miljoner SEK Nettoomsättning Rörelsens kostnader Ränteintäkter
2023 2022 2023 2022 2023 2022
Kinnevik 0 0
Övriga närstående bolag 3
Joint ventures och intresseföretag 8 1 -5 -5
Samägda företag 236 263 -1 130 -1 153 71 28
Summa 247 264 -1 135 -1 158 71 28
Miljoner SEK Övriga
fordringar
Räntebärande
fordringar
Ej räntebärande
skulder
Rntebärande
skulder
31 dec, 2023 31 dec, 2022 31 dec, 2023 31 dec, 2022 31 dec, 2023 31 dec, 2022 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Övriga närstående bolag 1
Joint ventures och
intresseföretag 0 0 1 1
Samägda företag 1 004 1 450 1 829 1 200 218 213 100 300
Summa 1 005 1 450 1 829 1 200 219 214 100 300
NOTER – KONCERNEN
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
145
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Finansiella rapporter – Moderbolaget
Moderbolagets resultaträkning
Miljoner SEK Not 2023 2022
Nettoomsättning
2 51 49
Bruttoresultat
51 49
Administrationskostnader
-105 -95
Övriga rörelseintäkter
0 0
Övriga rörelsekostnader
0 0
Rörelseresultat
-54 -47
Resultat från finansiella investeringar
Utdelningar från koncernföretag
4 800 6 300
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter
3 296 189
Räntekostnad och liknande resultatposter
4 -821 -836
Resultat efter finansiella poster
4 222 5 605
Bokslutsdispositioner, obeskattade reserver
-305 -380
Bokslutsdispositioner, koncernbidrag
1 782 2 247
Skatt på årets resultat
5 -188 -251
Årets resultat
5 510 7 222
Moderbolagets totalresultat
Miljoner SEK 2023 2022
ÅRETS RESULTAT
5 510 7 222
Komponenter som kan komma att omklassificeras
till årets resultat
Vinst/förlust från ändring i verkligt värde på säkringsinstrument
-91 130
Omklassificering av ackumulerade vinster/förluster till resultaträkningen
39 -27
Skatteeffekt på kassaflödessäkringar
11 -21
Komponenter som kan komma att omklassificeras
till årets resultat
-42 82
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt
-42 82
TOTALRESULTAT FÖR ÅRET
5 469 7 303
AVSNITT
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
146
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Moderbolagets balansräkning
Miljoner SEK Not 31 dec, 2023 31 dec, 2022
TILLGÅNGAR
Andelar i koncernföretag 6 60 894 60 894
Fordringar hos koncernföretag 8 14 467 12 359
Uppskjuten skattefordran
5 8 0
Övriga finansiella anläggningstillgångar
7 89 85
Anläggningstillgångar
75 458 73 337
Övriga fordringar hos koncernföretag
8 1 872 2 300
Övriga kortfristiga fordringar
9 86 140
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
11 5
Kortfristiga fordringar
1 969 2 444
Spärrade likvida medel
84 156
Kortfristiga placeringar
84 156
Likvida medel
10 0 0
Omsättningstillgångar
2 053 2 601
SUMMA TILLGÅNGAR
77 511 75 938
Miljoner SEK Not 31 dec, 2023 31 dec, 2022
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Aktiekapital 870 869
Reservfond 4 985 4 985
Bundet eget kapital
5 856 5 854
Reserver
22 458 22 499
Balanserat resultat
5 821 3 205
Årets resultat
5 510 7 222
Fritt eget kapital
33 789 32 927
Eget kapital
39 645 38 781
Obeskattade reserver
915 610
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder 11 22 171 24 080
Pensioner och liknande förpliktelser 112 107
Övriga skulder till koncernbolag 5 000 5 000
Uppskjuten skatteskuld 5 4
Långfristiga skulder
27 283 29 192
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder
11 4 148 2 550
Avsättningar
12 23
Övriga skulder till koncernföretag
11 5 100 4 201
Övriga räntebärande skulder
11 188 330
Räntebärande skulder
9 435 7 105
Leverantörsskulder
11 1 0
Aktuella skatteskulder
22 45
Övriga kortfristiga skulder
11 12 4
Övriga skulder till koncernföretag
0
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
13 198 201
Ej räntebärande skulder
233 251
Kortfristiga skulder
9 668 7 356
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
77 511 75 938
AVSNITT
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
147
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Moderbolagets kassaflödesanalys
Miljoner SEK 2023 2022
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -54 -47
Poster i rörelseresultat som ej genererar kassaflöde
– Incitamentsprogram
31 20
– Betald ränta
-781 -344
Betalda finansiella poster
71 0
Betald inkomstskatt
-212 -350
Justering av poster i rörelseresultat som ej genererar kassaflöde
-891 -674
Rörelsekapitalet
– Rörelsefordringar
-5 -2
– Rörelseskulder
-6 -0
Förändringar av rörelsekapitalet
-11 -2
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-955 -723
Investeringsverksamheten
Övriga finansiella tillgångar, lån
72 -156
Utlåning till koncernföretag
5 954 13 934
Kassaflöde från investeringsverksamheten
6 026 13 778
Kassaflöde efter investeringar
5 071 13 055
Finansieringsverksamheten
Upptagande av lån hos kreditinstitut och liknande skulder
2 201 4 453
Amortering av lån hos kreditinstitut och liknande skulder
-2 570 -3 878
Utdelningar
-4 703 -13 629
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-5 072 -13 055
Förändring av likvida medel
0 0
Likvida medel vid årets början
0 0
Likvida medel vid årets slut
0 0
Moderbolagets förändring i eget kapital
Miljoner SEK Bundet eget kapital Fritt eget kapital Summa eget
kapital
Aktie-
kapital
Reserv-
fond
Säkrings-
reserv
Över-
kursfond
Balanserat
resultat
Eget kapital, 1 januari 2023
869 4 985 107 22 393 10 427 38 781
Årets resultat
5 510 5 510
Övrigt totalresultat för året,
netto efter skatt
-42 -42
Totalresultat för året
-42 5 510 5 469
Övriga förändringar
i eget kapital
Aktierelaterade ersättningar
97 97
Aktierelaterade ersättningar,
skatteeffekt
1 1
Nyemission
2 2
Återköp av aktier
-2 -2
Utdelningar
-4 702 -4 702
Eget kapital,
31 december 2023
870 4 985 65 22 393 11 332 39 645
Eget kapital, 1 januari 2022
866 4 985 25 22 393 16 759 45 028
Årets resultat
7 222 7 222
Övrigt totalresultat för året,
netto efter skatt
82 82
Totalresultat för året
82 7 303
Övriga förändringar
i eget kapital
Aktierelaterade ersättningar
77 77
Aktierelaterade ersättningar,
skatteeffekt
2 2
Nyemission
3 3
Återköp av aktier
-3 -3
Utdelningar
-13 629 -13 629
Eget kapital,
31 december 2022
869 4 985 107 22 393 10 427 38 781
AVSNITT
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
148
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Noter
NOT 1 REDOVISNINGSPRINCIPER OCH ÖVRIGA UPPLYSNINGAR
Årsredovisningen för moderbolaget har upprättats enligt årsredovisningslagen samt RFR 2 Redovisning
för juridiska personer och uttalanden utgivna av Rådet för finansiell rapportering. Moderbolaget följer
samma redovisningsprinciper som koncernen (se koncernens not 1) med följande undantag.
Koncernföretag
Andelar i koncernföretag redovisas till anskaffningsvärde, inklusive avgifter direkt hänförliga till förvärvet,
med avdrag för eventuella nedskrivningar.
Klassificering och värdering av finansiella instrument
IFRS 9 Finansiella instrument tillämpas, förutom avseende finansiella garantier där det tillåtna undan-
taget enligt RFR 2 har valts. Finansiella garantier ingår i eventualförpliktelser.
Interna lån hanteras av koncernens Corporate Affairs-funktion och samtliga kredit-faciliteter gran
-
skas regelbundet. Interna lån hanteras för att erhålla kontraktsenliga kassaflöden och klassificeras därför
till upplupet anskaffningsvärde. Nedskrivningsförluster beräknas baserat på förväntade kreditförluster.
Koncernbidrag och aktieägartillskott
Koncernbidrag redovisas som bokslutsdispositioner i resultaträkningen. Aktieägartillskott förs direkt
mot eget kapital hos mottagaren och aktiveras i andelar i koncernföretag hos moderföretaget, i den mån
nedskrivning inte erfordras.
Pensioner
Moderföretaget tillämpar avgiftsbestämda planer och följer koncernens redovisningsprinciper av dessa,
pensionsutfästelsen är tryggad av kapitalförsäkringar, vilka redovisas under finansiella anläggningstill
-
gångar. Detta innebär att inbetalda pensionspremier både redovisas som en finansiell anläggningstill-
gång och som en avsättning under Pensioner och liknande förpliktelser. Premierna är inte avdragsgilla
förrän de betalas ut som pension.
Skatter
I moderföretaget redovisas obeskattade reserver utan uppdelning på eget kapital och uppskjuten skat-
teskuld, till skillnad mot i koncernen. I resultaträkningen görs, på motsvarande sätt, ingen fördelning av
bokslutsdispositionerna till uppskjuten skattekostnad.
Övrig information
Årsredovisningen har godkänts av styrelsen den 28 mars 2024. Balans- och resultaträkning är föremål
för fastställande på årsstämma den 15 maj 2024.
NOT 2 NETTOOMSÄTTNING
Nettoomsättningen avser försäljning till andra företag inom koncernen.
NOT 3 ÖVRIGA RÄNTEINTÄKTER OCH LIKNANDE RESULTATPOSTER
Miljoner SEK 2023 2022
Räntor, koncernen 289 187
Räntor, övriga 8 1
Summa övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 296 189
Samtliga ränteintäkter avser finansiella tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde.
NOT 4 RÄNTEKOSTNADER OCH LIKNANDE RESULTATPOSTER
Miljoner SEK 2023 2022
Räntor, kreditinstitut och liknande skulder -790 -409
Räntor, koncern -111 -58
Valutakursdifferens på finansiella skulder 12 -366
Övriga finansiella poster 68 -4
Summa räntekostnader och liknande resultatposter -821 -836
Samtliga räntekostnader avser finansiella skulder redovisade till upplupet anskaffningsvärde, förutom
ntekostnader relaterade till derivat uppgående till -38 (27) miljoner kronor.
NOT 5 SKATTER
Miljoner SEK 2022 2022
Aktuell skattekostnad på resultat från innevarande år -188 -239
Aktuell skattekostnad på resultat från tidigare år 0 -9
Aktuell skattekostnad -189 -249
Uppskjuten skattekostnad/intäkt 1 -2
Summa skatt på årets resultat -188 -251
Skillnad mellan bokförd skatt och skatt baserad på gällande skattesats består av nedanstående poster.
AVSNITT
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
149
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Miljoner SEK 2023 2022
Resultat före skatt 5 699 7 472
Skatteeffekt enligt skattesats i Sverige -1 174 -20,6% -1 539 -20,6%
Skatteeffekt av
Ej skattepliktig utdelning från koncernbolag 989 17,4% 1 298 17,4%
Ej bokförda skattepliktiga kostnader -2 0,0% 0 0,0%
Justering av tidigare års värderade skattefordringar 0 0,0% -9 -0,1%
Årets skattekostnad respektive effektiv skattesats -188 -3,3% -251 -3,4%
Uppskjuten skattefordran på 8 (-4) miljoner kronor är hänförlig till temporära skillnader för skulder på -15
(-26) miljoner kronor och pensioner på 23 (22) miljoner kronor.
NOT 6 ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
Företag, org. nr, säte Antal aktier Totalt
nom värde
Ägarandel
(kapital/röster)
31 dec, 2023
mSEK
31 dec, 2022
mSEK
Tele2 Sverige AB, 556267-5164, Stockholm, Sverige 1 500 000 SEK 100 100% 59 694 59 694
Tele2 Treasury AB, 556606-7764, Stockholm, Sverige 1 000 SEK 100 100% 1 200 1 200
Summa andelar i koncernföretag 60 894 60 894
Miljoner SEK 31 dec, 2022 31 dec, 2021
Anskaffningskostnad
Anskaffningskostnad 1 januari 60 894 60 894
Summa andelar i koncernföretag 60 894 60 894
En lista över alla dotterföretag, exklusive vilande företag, framgår av not 18.
NOT 7 ÖVRIGA FINANSIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Övriga finansiella anläggningstillgångar består av pensionsmedel.
NOT 8 FORDRINGAR HOS KONCERNFÖRETAG
Miljoner SEK
31 dec, 2023 31 dec, 2022
Anskaffningskostnad 1 januari 14 659 14 743
Utlåning 8 783 13 000
Återbetalningar -7 3 54 -17 702
Övrig förändring av centralkonto 252 4 618
Summa fordringar hos koncernföretag 16 340 14 659
NOT 9 ÖVRIGA KORTFRISTIGA FORDRINGAR
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Derivat 82 134
Övrigt 4 6
Summa övriga kortfristiga fordringar 86 140
Derivat består av verkligt värde ränteswappar, vilka värderades till verkligt värde. För säkringar av verkligt
värde redovisas den effektiva och den ineffektiva delen av förändringen i verkligt värde på derivatet
i resultaträkningen, tillsammans med vinsten eller förlusten på den säkrade posten hänförlig till den risk
som skyddas, dvs på samma rad. För ytterligare information se vidare koncernens not 2.
NOT 10 LIKVIDA MEDEL OCH OUTNYTTJADE KREDITER
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Likvida medel 0 0
Outnyttjade krediter och låneutrymmen 7 767 7 790
Summa tillgänglig likviditet 7 767 7 790
NOT 11 FINANSIELLA SKULDER
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder 26 319 26 630
Övriga räntebärande skulder 188 330
Summa räntebärande finansiella skulder 26 506 26 961
Leverantörsskulder 1 0
Övriga kortfristiga skulder 12 4
Summa finansiella skulder 26 520 26 965
Moderbolagets finansiella skulder består i huvudsak av skulder till kreditinstitut och liknande skulder.
Specifikation av dessa inklusive förfallostruktur framgår av koncernens not 24. Fordringar mot kre
-
ditinstitut i form av kontanter som ställts som säkerhet mot kreditrisk under CSA-avtal uppgick per 31
december 2023 till 84 (156) miljoner kronor, se koncernens not 2.
Not 5 forts.
AVSNITT
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
150
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
NOT 12 AVSÄTTNINGAR
Avsättningar uppgick till 0 (23) miljoner kronor per den 31 december 2023. Beloppet för 2022 avsåg i
sin helhet avsättningar för incitamentsprogrammet One Time Transformation Award riktat till ledande
befattningshavare och andra nyckelpersoner. För vidare information kring incitamentsprogrammet
hänvisas till not 31, avsnitt Avvikelser från riktlinjerna för ersättning till ledande befattningshavare.
NOT 13 UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
Miljoner SEK 31 dec, 2023 31 dec, 2022
Räntekostnader 148 159
Personalrelaterade kostnader 46 36
Kostnader för externa tjänster 3 6
Summa upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 198 201
NOT 14 EVENTUALFÖRPLIKTELSER SAMT ANDRA ÅTAGANDEN
Moderbolaget har ingått borgensförbindelser till förmån för koncernföretag uppgående till 3 063 (3 984)
miljoner kronor per 31 december 2023.
NOT 15 ANTAL ANSTÄLLDA
Medelantalet anställda i moderbolaget uppgår till 9 (8) personer varav 3 (3) är kvinnor och 6 (5) män.
NOT 16 PERSONALKOSTNADER
Miljoner SEK 2023 2022
Löner och
ersättningar
Sociala
kostnader
varav pensions-
kostnader
Löner och
ersättningar
Sociala
kostnader
varav pensions-
kostnader
Styrelse och VD 40 13 3 36 13 3
Övriga anställda 65 26 5 52 22 5
Summa 105 39 8 88 35 8
Personalkostnader som vidarefakturerats till Tele2 Sverige för vissa anställda i moderbolaget har nettats
mot kostnaden i resultaträkningen. Moderbolagets pensionskostnader avser avgiftsbestämda planer.
Lön och ersättning till verkställande direktören framgår av koncernens not 31.
NOT 17 ARVODEN TILL DEN VALDE REVISORN
Revisionsarvode till valda revisorer uppgår till 2 (2) miljoner kronor. Alla övriga arvoden uppgår till 0 (1)
miljoner kronor.
NOT 18 LEGAL STRUKTUR
Nedanstående tabell listar alla dotterföretag, intresseföretag, joint ventures och andra innehav som inte
är vilande företag.
Företag, org nr, säte Not
koncernen
Ägarandel (kapital/
ster)
TELE2 SVERIGE AB, 556267-5164, Stockholm, Sweden 100%
SNPAC Swedish Nr Portability Adm.Centre AB, 556595-2925, Stockholm, Sweden 15 40%
Triangelbolaget D4 AB, 556007-9799, Stockholm, Sweden 15 25%
AVY Finans AB, 559163-3259, Stockholm, Sweden 16 3%
Svenska UMTS-t Holding AB, 556606-7988, Stockholm, Sweden 100%
Svenska UMTS-nät AB, 556606-7996, Stockholm, Sweden 34 50%
Interloop AB, 556450-2606, Stockholm, Sweden 100%
Net4Mobility HB, 969739-0293, Stockholm, Sweden 34 50%
N4M Service AB, 556759-0392, Stockholm, Sweden 34 50%
iTUX Communication AB, 556699-4843, Stockholm, Sweden 100%
Tele2 IoT Latvia SIA, 40003681691, Riga, Latvia 100%
Tele2 IoT Netherlands, 72180137, Amsterdam, Netherlands 100%
UAB Tele2, 111471645, Vilnius, Lithuania 100%
UAB Tele2 prekyba, 302473332, Vilnius, Lithuania 100%
Viesoji istaiga Numerio perkelimas, 303386211, Vilnius, Lithuania 15 25%
SIA Tele2, 40003272854, Riga, Latvia 100%
SIA Baltic Shared Services Center, 40203242091, Riga, Latvia 100%
Tele2 Eesti AS, 10069046, Tallinn, Estonia 100%
Estonian Broadband Development Foundation, Estonia 16 12.50%
Tele2 Europe SA, R.C.B56944, Luxembourg 100%
Tele2 Finance Luxembourg SARL, RCB112873, Luxembourg 100%
TELE2 TREASURY AB, 556606-7764, Stockholm, Sweden 100%
AVSNITT
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
151
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Finansiella rapporter – Koncernen 97
Noter – Koncernen 101
Finansiella rapporter – Moderbolaget 146
Noter – Moderbolaget 149
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
Stockholm den 28 mars 2024
Andrew Barron
Ordförande
Stina Bergfors Georgi Ganev
Sam Kini Eva Lindqvist Lars-Åke Norling
Kjell Johnsen
VD och koncernchef
Vår revisionsberättelse har avgivits den 28 mars 2024
Deloitte AB
Didrik Roos
Auktoriserad revisor
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står (SEK):
Balanserade vinstmedel och övriga fria reserver 28 278 866 964
Årets resultat 5 510 397 367
Totalt 33 789 264 331
Styrelsen föreslår följande vinstdisposition (SEK):
Utdelning till aktieägare om 6,90 kronor per A och B aktie 4 772 268 231
Balanseras i ny räkning 29 016 996 099
Totalt 33 789 264 331
Den till årsstämman 2024 föreslagna utdelningen om 4 772 miljoner kronor, eller 6,90 kronor per A
och B aktie, utgör 128 procent av årets resultat för koncernen 2023. Utdelningen kommer att utbetalas
i två omgångar om 3,45 kronor per aktie. De föreslagna avstämningsdatumen är 17 maj 2024 för den
första utbetalningen och den 15 oktober 2024 för den andra utbetalningen. Om årsstämman godkänner
styrelsens förslag beräknas den första utbetalningen ske den 22 maj 2024 och den andra utbetalningen
beräknas ske den 18 oktober 2024.
Styrelsen bedömer att den föreslagna utdelningen är försvarlig med hänvisning till de krav som verk
-
samhetens art, omfattning och risker ställer på bolagets och koncernens eget kapital samt bolagets
och koncernverksamhetens konsolideringsbehov, likviditet och övergripande finansiella ställning. För
information angående utdelningspolicy se vidare not 2.
Styrelsen och verkställande direktören intygar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
International Financial Reporting Standards (IFRS), som antagits av EU, och tillhandahåller en rättvisande
bild av koncernens resultat och finansiella ställning. Årsredovisningen har upprättats i enlighet med
allmänt accepterade redovisningsprinciper och ger en rättvisande bild av moderbolagets resultat och
finansiella ställning. Den lagstadgade förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en
sann och rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, resultat
och finansiella ställning samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och
de företag som ingår i koncernen står inför.
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
152
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 92
Finansiella rapporter 96
Förslag till vinstdisposition 152
Revisionsberättelse 153
Definitioner 159
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Tele2 AB (publ) organisationsnummer 556410-8917
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Tele2 AB (publ) för räken
-
skapsåret 2023-01-01 - 2023-12-31 med undantag för bolagsstyrningsrapporten och hållbarhetsrap-
porten på sidorna 28-34 respektive 40-91. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på
sidorna 12-91 och 96-152 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och
ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31
december 2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), så
som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrap
-
porten och hållbarhetsrapporten på sidorna 28-34 respektive 40-91. Förvaltningsberättelsen är förenlig
med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moder
-
bolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är förenliga med
innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlig
-
het med Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige.
Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i
förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse,
inga förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits
det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag
inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning
var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktu
-
ella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande
till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om
dessa områden.
Intäktsredovisning och IT
Tele2 koncernen redovisar för 2023 intäkter om 29 099 miljoner kronor. Tele2 har flera olika intäkts
-
strömmar från ett stort antal kunder. Intäkterna karaktäriseras av en hög volym och små transaktioner
men också inslag av större projekt och sampaketerade erbjudanden som kver företagsledningens
uppskattningar och bedömningar av verkligt värde och period för intäktsredovisning. Tillförlitliga faktu
-
reringsrutiner och IT system är viktigt för tjänsteleveransen och för en korrekt och fullständig finansiell
rapportering.
Koncernens princip för intäktsredovisning beskrivs i not 1 och i not 3 presenteras intäkter per segment
och kategori.
Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder men var inte begränsade till dessa:
utvärdering om företagsledningens tillämpade redovisningsprinciper för intäkter är i enlighet med
IFRS,
granskning av relevanta interna kontroller i IT system kritiska för den finansiella rapporteringen,
granskning av relevanta interna kontroller i intäktsprocessen, samt
granskning av olika intäktsflöden genom analytisk granskning och stickprov för att säkerställa kor-
rektheten i intäktsredovisningen.
granskning av förväntade kreditförluster inklusive reserver för befarade kreditförluster, samt
utvärdera lämpligheten i upplysningar relaterade till de olika intäktsflödena och reserver för befarade
kreditförluster.
REVISIONSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
153
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 
Värdering av goodwill och övriga immateriella tillgångar
Tele2 koncernen redovisar goodwill och övriga immateriella tillgångar om 42 580 miljoner kronor per
den 31 december 2023. På årsbasis nedskrivningsprövar företagsledningen det redovisade värdet på
goodwill och övriga immateriella tillgångar. Dessa nedskrivningsprövningar är komplexa och kver
företagsledningens uppskattningar och bedömningar för att fastställa koncernens kassagenererande
enheter, val av metod för att fastställa återvinningsvärdet samt antaganden vad gäller framtida tillväxt,
vinstmarginaler, investeringsnivåer och diskonteringsräntor.
Koncernens redovisningsprincip för nedskrivningsprövning beskrivs i not 1 och i not 11 beskrivs viktiga
antaganden som använts av företagsledningen vid upprättande av den årliga nedskrivningsprövningen.
Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder men var inte begränsad till dessa:
utvärdering om Tele2s principer och rutiner för upprättande av nedskrivningsprövningar är i enlighet
med IFRS
utvärdering av företagsledningens värderingsmetod och värderingsantaganden med stöd av våra
rderingsspecialister,
granskning av rimligheten i använda affärsantaganden, såsom företagsledningens prognoser av
framtida kassaflöden,
granskning av den aritmetiska korrektheten i den använda modellen för nedskrivningsprövning, samt
granskning att ändamålsenliga upplysningar lämnas i årsredovisningen.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
och återfinns på sidorna 1-11, 92-95 och 159-163. Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna informa
-
tion och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt ansvar att
läsa den information som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är
oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla
sentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den
andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget
att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och koncern
-
redovisningen upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller
koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören
ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning
och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkstäl
-
lande direktören för bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De
upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten
och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om sty
-
relsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har
något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland
annat övervaka bolagets finansiella rapportering
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en
hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå
på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rim
-
ligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen
och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk
inställning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och koncern-
redovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför gransk-
ningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och
ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig
felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag,
eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden,
felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
REVISIONSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
154
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse för vår revision
för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för
att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören använder antagandet
om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också
en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det finns någon väsentlig
osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel
om bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det
finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på
upplysningarna i årsredovisningen och koncernredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfak
-
torn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och
koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet
för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag och en
koncern inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsredovisningen och
koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvi-
sande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella informationen
för enheterna eller affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande avseende kon
-
cernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är
ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning samt
tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland
de betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta yrkesetiska krav avse
-
ende oberoende, och ta upp alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt obe-
roende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder som
har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa områden som varit de
mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de vik
-
tigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt
betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra
författningar förhindrar upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Tele2 AB (publ) för räkenskapsåret 2023-01-01
- 2023-12-31 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och
beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med
hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storle
-
ken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta
innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets ekonomiska situation och att tillse att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska ange
-
lägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande direktören ska sköta den
löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder
som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
REVISIONSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
155
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att
inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot
eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättnings-
skyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och där
-
med vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte
är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professionellt omdöme och
har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och för
-
slaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna.
Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella bedömning med
utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder,
områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle
ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag,
vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som
underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust
har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns uttalande om Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en granskning
av att styrelsen och verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4
a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Tele2 AB (publ) för räkenskapsåret 2023-01-01
- 2023-12-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhet
-
lig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns granskning av Esef-
rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till Tele2 AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i
enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-
rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett
format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval
av vår granskning.
RevR 18 kver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet
att Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en granskning som utförs
enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i Esef-rapporten.
REVISIONSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
156
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Management 1, som kräver att företaget
utformar, implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner
avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar
och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att Esef-rapporten har upp
-
ttats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisning och koncernre-
dovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för
sentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna
riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och
verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamåls
-
enliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den
interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten
i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rapporten upprättats i ett
giltigt XHTML-format och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens resultat-, balans- och
egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet
med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 28-34 och för att den är
upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevU 16 Revisorns granskning av bolagsstyrnings
-
rapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och
en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning
ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punk
-
terna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovis-
ningens och koncernredovisningens övriga delar samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på sidorna 40-91 och för att den är upprättad
i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstad
-
gade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en
revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Deloitte AB, utsågs till Tele2 AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 15 maj 2023 och har varit bolagets
revisor sedan den 12 maj 2004.
Stockholm den 28 mars 2024
Deloitte AB
Didrik Roos
Auktoriserad revisor
REVISIONSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
157
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 
Revisorns rapport över översiktlig granskning
av hållbarhetsredovisning
Till Tele2 AB (publ), org.nr 556410-8917.
Inledningen
Vi har fått i uppdrag av styrelsen och företagsledningen i Tele2 AB (publ) att översiktligt granska Tele2s
hållbarhetsredovisning för år 2023. Företaget har definierat hållbarhetsredovisningens omfattning på
sidan 56 i års- och hållbarhetsredovisningen.
Styrelsens och företagsledningens ansvar för hållbarhetsredovisningen
Det är styrelsen och företagsledningen som har ansvaret för att upprätta hållbarhetsredovisningen i
enlighet med tillämpliga kriterier, vilka framgår på sidan 56 i års- och hållbarhetsredovisningen, och
utgörs av de delar av ramverket för hållbarhetsredovisning utgivet av GRI (Global Reporting Initiative)
som är tillämpliga för hållbarhetsredovisningen, samt av företagets egna framtagna redovisnings- och
beräkningsprinciper. Detta ansvar innefattar även den interna kontroll som bedöms nödvändig för att
upprätta en hållbarhetsredovisning som inte innehåller väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om hållbarhetsredovisningen grundad på vår översiktliga gransk
-
ning. Vårt uppdrag är begränsat till den historiska information som redovisas och omfattar således inte
framtidsorienterade uppgifter.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med ISAE 3000 (omarbetad) Andra bestyrkande
-
uppdrag än revisioner och översiktliga granskningar av historisk finansiell information. En översiktlig
granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för upprättandet
av hållbarhetsredovisningen, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga gransk
-
ningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning
jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i övrigt har.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Management 1, som kräver att företa
-
get utformar, implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner
Stockholm den 28 mars 2024
Deloitte AB
Didrik Roos
Auktoriserad revisor
Adrian Fintling
Specialistmedlem i FAR
avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och
andra författningar. Vi är oberoende i förhållande till Tele2 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i
övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa
oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit
identifierade om en revision utförts.
Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en
uttalad slutsats grundad på en revision har.
Vår granskning utgår från de av styrelsen och företagsledningen valda kriterier, som definieras ovan.
Vi anser att dessa kriterier är lämpliga för upprättande av hållbarhetsredovisningen.
Vi anser att de bevis som vi skaffat under vår granskning är tillräckliga och ändamålsenliga i syfte att
ge oss grund för vårt uttalande nedan.
Uttalande
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss
anledning att anse att hållbarhetsredovisningen inte, i allt väsentligt, är upprättad i enlighet med de ovan
av styrelsen och företagsledningen angivna kriterierna.
REVISIONSBERÄTTELSE
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
158
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 
Definitioner
Denna rapport innehåller vissa finansiella mått som inte definieras enligt IFRS, men som används av
Tele2 för att analysera bolagets finansiella resultat. Dessa nyckeltal inkluderas i rapporten eftersom de
anses utgöra värdefull kompletterande information för operationell utveckling och likviditet. Nyckeltalen
skall inte ses som substitut till Tele2s finansiella rapporter som upprättats i enlighet med IFRS. Tele2s
definitioner av dessa nyckeltal beskrivs nedan, men andra företag kan räkna ut icke IFRS-nyckeltal på ett
annat sätt och därför är nyckeltalen inte alltid jämförbara med liknande nyckeltal som används av andra
företag.
EBITDA
Tele2 anser att EBITDA är ett relevant nyckeltal för att presentera lönsamhet i enlighet med
industristandard.
EBITDA: Rörelseresultat före avskrivningar, nedskrivningar samt resultat från andelar i intresseföretag
och joint ventures.
Underliggande EBITDA
Tele2 anser att underliggande EBITDA är relevanta nyckeltal att presentera då det illustrerar lönsam-
heten av den underliggande verksamheten, samt att dessa nyckeltal används av bolagets ledning för att
analysera företagets resultat.
Underliggande EBITDA: EBITDA exklusive jämförelsestörande poster.
Jämförelsestörande poster: Avyttringar av anläggningstillgångar och transaktioner från strategiska
beslut, så som realisationsvinster och -förluster från försäljning av verksamheter, förvärvskostnader,
integreringskostnader i samband med förvärv eller sammanslagningar, omstruktureringsprogram från
omorganisationer samt andra poster som påverkar jämförbarheten.
Underliggande EBITDAaL och underliggande EBITDAaL-marginal
Tele2 anser att underliggande EBITDAaL och tillhörande marginal är relevanta nyckeltal för att
presentera lönsamheten eftersom måttet inkluderar kostnaderna för leasade tillgångar (avskrivningar
och räntor), vilken enligt IFRS 16 inte ingår i underliggande EBITDA.
Underliggande EBITDAaL: Underliggande EBITDA samt leasingavskrivningar och räntekostnader för
leasing enligt IFRS 16.
Underliggande EBITDAaL-marginal: Underliggande EBITDAaL i relation till netto omsättning exklusive
jämförelsestörande poster.
Kvarvarande verksamheter
Miljoner SEK 2023 2022
Rörelseresultat 5 466 6 596
Återföring
Resultat från andelar i intresseföretag och joint ventures 0 -1 672
Avskrivningar och nedskrivningar 6 150 6 176
EBITDA 11 616 11 101
Återföring jämförelsestörande poster:
Omstruktureringskostnader 146 198
Avyttring av anläggningstillgångar 36 55
Övriga jämförelsestörande poster 86 41
Summa jämförelsestörande poster 268 294
Underliggande EBITDA 11 885 11 395
Leasingavskrivningar -1 299 -1 240
Räntekostnader för leasing -176 -94
Underliggande EBITDAaL 10 409 10 060
Nettoomsättning 29 099 28 102
Nettoomsättning exklusive jämförelsestörande poster 29 099 28 102
Underliggande EBITDAaL-marginal 36% 36%
Icke IFRS-nyckeltal
DEFINITIONER
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
159
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 
Icke IFRS-nyckeltal 
Andra finansiella definitioner 
Betald capex och capex
Tele2 anser att betald capex är relevant att visa då det ger en indikation på hur mycket bolaget organiskt
investerar i immateriella och materiella tillgångar för att driva och expandera sin verksamhet. Tele2
anser att det är relevant att visa capex för att ge en bild över hur mycket bolaget organiskt investerar
i immateriella och materiella tillgångar samt i nyttjanderättstillgångar (leasing) för att driva och expan-
dera sin verksamhet, oberoende av när betalningarna sker.
Betald capex: Kassautflöde relaterat till investeringar av immateriella och materiella tillgångar minskat
med kassainflöde från försäljningar av immateriella och materiella tillgångar.
Capex: Investeringar av immateriella tillgångar, materiella tillgångar och nyttjanderättstillgångar
(leasing) som är kapitaliserade i balansräkningen.
Miljoner SEK 2023 2022
KVARVARANDE VERKSAMHETEN
Investeringar i immateriella och materiella tillgångar -4 059 -3 581
Försäljning av immateriella och materiella tillgångar 7 20
Betald capex -4 053 -3 561
Årets obetalda capex och återföring av betald capex från tidigare år -609 240
Återför erhållen betalning för sålda immateriella och materiella tillgångar -7 -20
Capex i immateriella och materiella tillgångar -4 669 -3 341
Investering i nyttjanderättstillgångar -420 -1 370
Capex -5 089 -4 711
Ingen capex har rapporterats avseende avvecklade verksamheter.
Operationellt kassaflöde
Tele2 anser att operationellt kassaflöde är ett relevant nyckeltal att presentera då det ger en bild av
lönsamheten av den underliggande verksamheten samtidigt som det beaktar de investeringar som kvs
för att driva och expandera verksamheten.
Operationellt kassaflöde: Underliggande EBITDAaL minskat med capex exklusive spektrum och leasing.
Kvarvarande verksamheter
Miljoner SEK
2023 2022
Underliggande EBITDAaL 10 409 10 060
Capex exklusive spektrum och leasing -3 941 -3 171
Operationellt kassaflöde 6 468 6 889
Fritt kassaflöde till eget kapital
Tele2 anser att fritt kassaflöde till eget kapital är relevant att presentera då det ger en överblick av
de medel som genereras från den löpande verksamheten efter att ha tagit hänsyn till investeringar
i immateriella och materiella tillgångar. Bolagets ledning anser att fritt kassaflöde till eget kapital är ett
betydelsefullt mått för investerare då det visar på koncernens tillgängliga medel för förvärvsrelaterade
betalningar, aktieutdelningar, aktieåterköp och återbetalning av skulder.
Fritt kassaflöde till eget kapital: Kassaflöde från den löpande verksamheten minskat med betald capex
och amortering av leasingskuld.
Miljoner SEK 2023 2022
KVARVARANDE VERKSAMHETEN
Kassaflöde från den löpande verksamheten 10 013 8 250
Betald capex -4 053 -3 561
Amortering av leasingskulder -1 240 -1 226
Fritt kassaflöde till eget kapital (eFCF) 4 720 3 461
Fritt kassaflöde till eget kapital per aktie, kr 6,83 5,01
Fritt kassaflöde till eget kapital per aktie efter utspädning, kr 6,78 4,98
ANTAL UTESTÅENDE AKTIER
Totalt antal aktier 691 633 077 691 011 367
Totalt antal aktier efter utspädning 696 244 505 695 074 506
Inget fritt kassaflöde till eget kapital har rapporterats avseende avvecklade verksamheter.
DEFINITIONER
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
160
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 
Icke IFRS-nyckeltal 
Andra finansiella definitioner 
Nettoskuldsättning och ekonomisk nettoskuldsättning
Tele2 anser att nettoskuldsättningen är relevant att presentera då den är användbar för att illustrera
skuldsättningen, den finansiella flexibiliteten och kapitalstrukturen. Den ekonomiska nettoskuldsätt
-
ningen anses relevant då den exkluderar leasingskulder, och därmed på ett konsekvent sätt kan ställas i
relation till underliggande EBITDAaL för mätning av skuldsättningsgrad.
Nettoskuldsättning: Räntebärande lång- och kortfristiga skulder exklusive avsättningar, minskat med
likvida medel, kortfristiga placeringar, spärrade bankmedel och derivat.
Ekonomisk nettoskuldsättning: Nettoskuldsättningen exklusive leasingskulder.
Totala verksamheten
Miljoner SEK
31 dec
2023
31 dec
2022
Räntebärande långfristiga skulder 26 488 29 848
Räntebärande kortfristiga skulder 6 379 4 296
Exklusive avsättningar -1 091 -1 362
Likvida medel, kortfristiga placering och spärrade bankmedel -1 720 -1 274
Derivat -89 -401
Nettoskuldsättning 29 968 31 108
Exklusive:
Leasingskulder -4 320 -5 460
Ekonomisk nettoskuldsättning 25 648 25 647
Organisk
Tele2 anser att organiska tillväxtsiffror är relevanta att presentera då de exkluderar effekter från valuta-
kursrörelser men inkluderar effekter från avyttringar och förvärv som om dessa hade inträffat första
dagen i varje rapporteringsperiod, och därför ger dessa tillväxtsiffror en bild av det underliggande
resultatet.
Organiska tillväxtsiffror: Beräknas i oförändrad valuta, vilket innebär att siffror i andra perioder räknas
om med den valutakurs som gäller för den nuvarande perioden, men inkluderar effekter från avyttringar
och förvärv som om dessa hade inträffat första dagen i varje rapporteringsperiod.
Avstämning av siffror framgår av ett excel dokument (Q4-2023-financial-and-operational-data) på
Tele2s webbplats www.tele2.com.
DEFINITIONER
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
161
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 
Icke IFRS-nyckeltal 
Andra finansiella definitioner 
Andra finansiella definitioner
Vissa andra finansiella mått som presenteras i rapporten definieras
nedan. Tele2 anser att dessa mått ger värdefull kompletterande
information till investerare och andra läsare av denna rapport.
ASPU
Genomsnittlig månatlig utgift per användare. ASPU beräknas
genom att dividera den månatliga tjänsteintäkten från slutkund för
respektive period med det genomsnittliga antalet abonnemang för
perioden. Genomsnittligt antal abonnemang beräknas som antal
abonnemang den första dagen i respektive period plus antalet
abonnemang den sista dagen i respektive period, dividerat med två.
Genomsnittlig räntekostnad
Årlig räntekostnad hänförligt till lån (exklusive straffavgifter etc)
i förhållande till genomsnittliga räntebärande skulder exklusive
avsättningar, leasingskulder, skulder relaterade till utrustnings-
finansiering, balanserade bankavgifter samt justerat för amortering
och upplåning under perioden.
Resultat per aktie
Rörelseresultat för perioden för moderbolagets aktieägare i rela-
tion till det vägda genomsnittliga antalet utestående aktier under
kenskapsåret.
Ekonomisk nettoskuldsättning/justerad EBITDAaL
(skuldsättningsgrad)
Ekonomisk nettoskuldsättning dividerat med underliggande
EBITDAaL (rullande tolv månader) för alla verksamheter som ägs
och kontrolleras av Tele2 i slutet av respektive rapporteringsperiod.
Tjänsteintäkter
Intäkter från slutkunder exklusive intäkter från utrustning.
Tjänsteintäkterna presenteras för att ge en bild av intäkter som är
kopplade till kundernas nyttjande av de tjänster företaget erbjuder.
Rörelseresultat (EBIT)
Nettoomsättning exklusive operativa kostnader.
Abonnemang (RGU)
(Revenue generation unit). Intäktskällor, vilket refererar till varje
tjänst som en unik kund abonnerar på. En unik kund som innehar
flera tjänster räknas som flera abonnemang men som en unik kund.
TSR
Totalavkastning för aktieägare (Eng: Total shareholder return)
inkluderat förändring i aktiepriset och återinvesterade utdelningar.
DEFINITIONER
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
162
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 
Icke IFRS-nyckeltal 
Andra finansiella definitioner 
Stefan Billing
Head of Investor Relations
Telefon: +46 (0) 70 166 33 10
Erik Wottrich
Head of Sustainability
Telefon: +46 (0)704 26 43 84
Tele2 AB
Organisationsnummer:
556410-8917
Box 62
164 94 Kista
Sverige
Tel + 46 (0) 8 5620 0060
www.tele2.com
Besök vår webbplats: www.tele2.com
Kontakter
TELE2 ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
163
Inledning 3
Förvaltningsberättelse 12
Ersättningsrapport 
Finansiella rapporter 
Förslag till vinstdisposition 
Revisionsberättelse 
Definitioner 