Nettoomsättning består av följande: | ||
2024 | 2023 | |
Försäljning av massa | 2 395 | 2 492 |
Resultat från massaprissäkringar | -30 | -2 |
Försäljning av biprodukter och övrigt | 129 | 120 |
Försäljning av ved | 216 | 145 |
Summa | 2 710 | 2 755 |
Intäkten från försäljning av Rottneros produkter redovisas vid en specifik tidpunkt när kontroll över produkten förs över till kunden. För varje säljtransaktion finns det bara ett prestationsåtagande: leverans av produkt i enlighet med | ||
försäljningsvillkoren. | ||
Nettoomsättning per geografisk marknad: | ||||
2024 | % | 2023 | % | |
Sverige | 632 | 23 | 605 | 22 |
Övriga Norden | 338 | 12 | 285 | 10 |
Tyskland | 363 | 13 | 370 | 13 |
Italien | 108 | 4 | 150 | 5 |
Övriga Europa | 474 | 17 | 392 | 14 |
USA | 235 | 9 | 221 | 8 |
Kina | 123 | 5 | 255 | 9 |
Indien | 207 | 8 | 275 | 10 |
Övriga världen | 231 | 9 | 202 | 7 |
Summa | 2 710 | 100 | 2 755 | 100 |
Under 2024 svarade koncernens största kund för 7 (7) procent av omsättningen. |
Fördelning omsättning massa per användningsområde: | ||||
2024 | % | 2023 | % | |
Kartong | 534 | 22 | 729 | 29 |
Skriv & tryck | 31 | 1 | 67 | 3 |
Filter | 560 | 23 | 593 | 24 |
Elektrotekniskt | 537 | 22 | 489 | 20 |
Mjukpapper | 261 | 11 | 229 | 9 |
Specialiteter | 327 | 14 | 298 | 12 |
Fibercement | 78 | 3 | 40 | 2 |
Övrigt | 67 | 3 | 47 | 2 |
Summa | 2 395 | 100 | 2 492 | 100 |
Försäljning 2024 | Försäljning Kundfordringar Kundfordringar 2023 | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 | |
Närstående | ||||
Arctic Paper S.A.-koncernen | 11 | 7 | 0 | 0 |
2024 | 2023 | |
Övriga rörelseintäkter | ||
Licenser | 8 | 8 |
Valutaresultat | 26 | 0 |
Intäkt från utsläppsrätter | 7 | 6 |
Försäkringsersättning | 1 | 5 |
Elstöd | 0 | 11 |
Sålda utsläppsrätter | 87 | 0 |
Övrigt | 5 | 5 |
Summa | 133 | 35 |
2024 | 2023 | |
Övriga rörelsekostnader | ||
Valutaresultat | 0 | -11 |
Resultat från anläggningstillgångar | -12 | 0 |
Summa | -12 | -11 |
2024 | 2023 | |
Vedråvara | -1 228 | -1 076 |
Kemikalier | -241 | -279 |
El | -93 | -126 |
Resultat från elprissäkringskontrakt | 10 | 54 |
Bränsle | -130 | -128 |
Övriga kostnader för råvaror och förnödenheter | -114 | -106 |
Summa | -1 795 | -1 661 |
2024 | 2023 | |
Revisionsuppdrag, PwC | 1,6 | 1,5 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget, PwC | 0,2 | 0,2 |
Övriga tjänster, PwC | 0,5 | 0,0 |
Summa | 2,3 | 1,7 |
Revisionsbolaget PwC har varit Rottneros revisor från och med årsstämman den 27 april 2023. Rottneros har inte köpt några väsentliga tjänster utöver revisionsverksamhet från det stämmovalda revisionsbolaget. | ||
Finansiella instrument per kategori | ||||||||||
Verkligt värde | Verkligt värde via | Upplupet | Summa | |||||||
Säkringsredovisning | övrigt totalresultat | anskaffningsvärde | redovisat värde | Verkligt värde | ||||||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Värderingsklassificering | Nivå 2 | Nivå 3 | ||||||||
Övriga aktier och andelar | – | – | 37 | 37 | – | – | 37 | 37 | 37 | 37 |
Långfristiga fordringar | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Derivatinstrument | 5 | 95 | – | – | 5 | 95 | 5 | 95 | ||
Kundfordringar | – | – | – | – | 442 | 406 | 442 | 406 | 442 | 406 |
Övriga kortfristiga fordringar | – | – | – | – | 3 | 22 | 3 | 22 | 3 | 22 |
Likvida medel | – | – | – | – | 19 | 196 | 19 | 196 | 19 | 196 |
Summa tillgångar | 5 | 95 | 37 | 37 | 465 | 624 | 507 | 756 | 507 | 756 |
Långfristiga räntebärande skulder | – | – | – | – | 341 | 59 | 341 | 59 | 341 | 59 |
Kortfristiga räntebärande skulder | – | – | – | – | 71 | 32 | 71 | 32 | 71 | 32 |
Leverantörsskulder | – | – | – | – | 291 | 284 | 291 | 284 | 291 | 284 |
Derivatinstrument | 70 | – | – | – | – | – | 70 | – | 70 | – |
Övriga icke räntebärande skulder | – | – | – | – | 4 | – | 4 | – | 4 | – |
Summa skulder | 70 | 0 | 0 | 0 | 706 | 375 | 776 | 375 | 776 | 375 |
Derivatinstrument | ||||
2024 | 2023 | |||
Tillgångar | Skulder | Tillgångar | Skulder | |
Kassaflödessäkringar | ||||
Valutaterminskontrakt | 0 | 0 | – | – |
Massapristerminskontrakt | – | – | 7 | – |
Elpristerminskontrakt | 5 | 70 | 88 | – |
Summa | 5 | 70 | 95 | – |
Minus långfristig del: | ||||
Elpristerminskontrakt | 0 | -63 | -18 | – |
Kortfristig del | 5 | 7 | 77 | – |
Effekter av derivat i resultaträkningen | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Kassaflödessäkringar | ||
Valutaprissäkringar | 0 | 0 |
Elprissäkringar | 10 | -54 |
Massaprissäkringar | -30 | 3 |
Summa | -20 | -51 |
Varav redovisas mot nettoomsättning | -30 | 3 |
Varav redovisas mot råvarukostnader | 10 | -54 |
Varav redovisas mot övriga intäkter/kostnader | 0 | 0 |
Realiserat från eget kapital via resultaträkningen | -20 | -51 |
Effekter av ineffektivitet | 0 | 0 |
Nettoeffekt i rörelseresultatet av kassaflödessäkringar | -20 | -51 |
Den ineffektiva delen, redovisad i resultaträkningen, avseende kassaflödessäkringar uppgår till 0 (0) MSEK. Avseende PPA-kontrakten så bedöms viss ineffektivitet föreligga och beräknas uppgå till -5,7 MSEK, detta har inte redovisats | ||
enligt IFRS 9 för 2024. | ||
Effekter av ekonomiska säkringar | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Elprisderivat | -8 | 10 |
Nettoeffekt i finansiella poster | -8 | 10 |
Kassaflödessäkring och reserv i eget kapital 2024 | |||||
Säkring omförd | |||||
Verkligt värde från eget kapital via Övrigt | till resultat- | ||||
Ingående balans | räkningen | Utgående balans | |||
MSEK | totalresultat | Skatteeffekt | |||
Massaprissäkring | 6 | -37 | 30 | 1 | 0 |
Elprissäkring | 54 | -123 | -10 | 27 | -51 |
Valutasäkring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Summa kassaflödes- säkringsreserv i eget kapital | 60 | -159 | 20 | 28 | -51 |
Kassaflödessäkring och reserv i eget kapital 2023 | |||||
Säkring omförd | |||||
Verkligt värde från eget kapital via Övrigt | till resultat- | ||||
Ingående balans | räkningen1 | Utgående balans | |||
MSEK | totalresultat | Skatteeffekt | |||
Massaprissäkring | 10 | -6 | 3 | 1 | 6 |
Elprissäkring | 355 | -307 | -74 | 78 | 54 |
Valutasäkring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Summa kassaflödes- säkringsreserv i eget kapital | 365 | -313 | -71 | 79 | 60 |
1) Elsäkringar som omförts från eget kapital till resultaträkningen avser -20 msek säkringar som klassificerats som finansiella i resultaträkningen. | |||||
Derivatinstrument per 31 december 2024 | |||||
Säkring | Säkrad volym | Förfallotid | Säkringsnivå Verkligt värde Säkrad andel1 | ||
Valuta, termin sälj/köp (korridor) | |||||
31 MUSD 2025-01-2026-03 9,94–11,05 SEK/USD | 0 | – | |||
Massapris, termin sälj, kassaflödessäkring | |||||
– | – | – | – | – | |
Elpris, köp kassaflödessäkring | |||||
714 011 MWh | 2025-2033 | 49,6 öre/kWh | -64 | 33% | |
Elpris, finansiell | – | – | – | – | – |
Totalt verkligt värde | -64 | ||||
1) Säkrad andel avser säkrad volym jämfört med beräknad volym för samma period. |
Derivatinstrument per 31 december 2023 | |||||
Säkring | Säkrad volym | Förfallotid | Säkringsnivå | Verkligt värde | Säkrad andel1 |
Valuta USD, termin sälj | – | – | – | – | – |
Valuta EUR, termin sälj | – | – | – | – | – |
Massapris, termin sälj | 12 000 ton | 2024 13 284 SEK/ton | 7 | 3,4% | |
Elpris, termin köp kassaflödessäkring | |||||
561 336 MWh | 2024–2028 | 40,1 öre/kWh | 68 | 50,3% | |
Elpris, finansiell | 61 488 MWh | 2024 | 20 | ||
Totalt verkligt värde | 95 | ||||
Värderingen använder direkt observerbara prisnoteringar per den 31 december som klassificeras på nivå 2 i verkligt värdehierarkin enligt IFRS 13. | |||||
Likviditetsrisk per 31 december 2024 | ||||
Mindre än 3 månader | ||||
3–12 månader | 1–5 år | Över 5 år | ||
Räntebärande skulder | 17 | 52 | 341 | – |
Leverantörsskulder | 291 | |||
Summa | 308 | 52 | 341 | 0 |
Likviditetsrisk per 31 december 2023 | ||||
Mindre än 3 månader | ||||
3–12 månader | 1–5 år | Över 5 år | ||
Räntebärande skulder | 9 | 27 | 59 | – |
Leverantörsskulder | 284 | |||
Summa | 293 | 27 | 59 | 0 |
2024 | 2023 | |||
Medelantal anställda | ||||
anställda | varav kvinnor % | varav kvinnor % | ||
Moderbolaget | 23 | 44 | 22 | 45 |
Dotterföretag | 262 | 16 | 271 | 16 |
Koncernen totalt | 285 | 18 | 293 | 18 |
Varav | ||||
Sverige | 282 | 18 | 290 | 18 |
Lettland | 3 | 67 | 3 | 67 |
Löner och andra ersättningar samt sociala kostnader: | ||||||
2024 | 2023 | |||||
Löner och andra | (varav | Löner och andra | (varav | |||
Sociala | pensions- | Sociala | pensions- kostnader) | |||
ersättningar | kostnader | kostnader) ersättningar | kostnader | |||
Moderbolaget | 27 | 14 | 5 | 30 | 13 | 5 |
Dotterföretag | 172 | 72 | 19 | 179 | 70 | 15 |
Koncernen totalt 1 | 199 | 86 | 24 | 209 | 83 | 20 |
1) Av koncernens pensionskostnader avser 4,3 (3,5) MSEK verkställande direktörer och övriga ledande befattningshavare. |
Löner och andra ersättningar fördelade mellan gruppen styrelse och verkställande direktör och övriga anställda: | ||||||
2024 | 2023 | |||||
Styrelse, vd och andra | ||||||
och andra ledande | ledande | |||||
befattnings- (varav havare | rörlig ersättning) | Övriga befattnings- (varav | havare | rörlig ersättning) | Övriga | |
anställda | anställda | |||||
Moderbolaget | 15 | 1 | 12 | 15 | 2 | 16 |
Dotterföretag | 2 | 0 | 170 | 2 | 0 | 176 |
Koncernen totalt | 17 | 1 | 182 | 17 | 2 | 192 |
Grundlön/ | Rörlig | Övriga | Pensions- kostnad | Övrig | ||
Ersättningar och övriga förmåner under 2024 (MSEK) | styrelsearvode | ersättning | förmåner | ersättning | Summa | |
Styrelsens ordförande Per Lundeen | 0,7 | – | – | – | – | 0,7 |
Styrelseledamöter: | ||||||
Magnus Wikström | 0,3 | – | – | – | – | 0,3 |
Roger Mattsson | 0,3 | – | – | – | – | 0,3 |
Conny Mossberg | 0,3 | – | – | – | – | 0,3 |
Johanna Svanberg | 0,3 | – | – | – | – | 0,3 |
Julia Onstad | 0,3 | – | – | – | – | 0,3 |
Verkställande direktör Lennart Eberleh | 3,7 | 0,4 | 0,1 | 1,3 | 0,1 | 5,6 |
Andra ledande befattningshavare (åtta personer) | 10,5 | 0,5 | 0,6 | 2,9 | 0,4 | 15,1 |
Summa | 16,5 | 0,9 | 0,9 | 4,3 | 0,5 | 23,0 |
Grundlön/ | Rörlig | Övriga | Pensions- kostnad | Övrig | ||
Ersättningar och övriga förmåner under 2023 (MSEK) | styrelsearvode | ersättning | förmåner | ersättning | Summa | |
Styrelsens ordförande Per Lundeen | 0,7 | – | – | – | – | 0,7 |
Styrelseledamöter: | ||||||
Marie S. Arwidson (4 mån) | 0,1 | – | – | – | – | 0,1 |
Magnus Wikström (8 mån) | 0,2 | – | – | – | – | 0,2 |
Roger Mattsson | 0,3 | – | – | – | – | 0,3 |
Conny Mossberg | 0,3 | – | – | – | – | 0,3 |
Johanna Svanberg | 0,3 | – | – | – | – | 0,3 |
Julia Onstad | 0,3 | – | – | – | – | 0,3 |
Verkställande direktör Lennart Eberleh | 3,5 | 1,0 | 0,2 | 1,3 | 0,0 | 6,0 |
Andra ledande befattningshavare (åtta personer) | 8,8 | 1,3 | 0,7 | 2,3 | 0,1 | 13,2 |
Summa | 14,2 | 2,3 | 0,9 | 3,6 | 0,1 | 21,4 |
2024 | 2023 | |
Finansiella intäkter | ||
Externa ränteintäkter | 3 | 13 |
Utdelning från externa bolag | 1 | 1 |
Resultat från elprissäkringar | 0 | 10 |
Summa | 4 | 24 |
Finansiella kostnader | ||
Räntekostnader | -10 | -10 |
Nedskrivning finansiella tillgångar | -1 | 0 |
Övriga finansiella poster | -3 | 0 |
Värdeförändring finansiella derivat | -8 | 0 |
Summa | -24 | -10 |
2024 | 2023 | |
Aktuell skatt | -13 | -60 |
Uppskjuten skatt | 7 | 28 |
Skatt hänförbar till tidigare år | 0 | 0 |
Summa | -7 | -32 |
Skillnad mellan redovisad skattekostnad och skattekostnad baserad på gällande skattesats: | ||
2024 | 2023 | |
Redovisat resultat före skatt | 27 | 153 |
Skatt enligt gällande skattesats | -6 | -32 |
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader | -1 | -4 |
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 0 | 4 |
Skatt hänförbart till tidigare år | 0 | 0 |
Redovisad skattekostnad | -7 | -32 |
Övriga | |||||
temporära skillnader | Derivat- | Över- | Långfristiga skulder | ||
Koncernen | instrument avskrivningar | SUMMA | |||
Per den 1 januari 2023 | 3 | -129 | -142 | 0 | -268 |
Redovisat i resultaträkningen | 0 | 30 | 1 | 0 | 30 |
Redovisat i övrigt totalresultat | – | 79 | – | – | 79 |
Per den 31 december 2023 | 3 | -20 | -141 | 0 | -158 |
Redovisat i resultaträkningen | 0 | 4 | 2 | 0 | 6 |
Redovisat i övrigt totalresultat | – | 29 | – | – | 29 |
Per den 31 december 2024 | 3 | 13 | -139 | 0 | -123 |
Följande tabell ger en sammanställning av uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder. Det finns inga kortfristiga uppskjutna skattefordringar eller -skulder. | ||
2024 | 2023 | |
Uppskjutna skattefordringar, långfristiga | 0 | 0 |
Uppskjutna skatteskulder, långfristiga | -123 | -158 |
Summa | -123 | -158 |
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder kvittas när det finns en legal kvittningsrätt för aktuella skattefordringar och skatteskulder samt när uppskjutna skatter avser samma skattemyndighet. Efter sådan kvittning har följande | ||
belopp framkommit och redovisats i balansräkningen: | ||
2024 | 2023 | |
Uppskjutna skattefordringar | 6 | 2 |
Uppskjutna skatteskulder | -129 | -160 |
Summa | -123 | -158 |
Följande tabell ger en sammanställning av aktuella skattefordringar och skatteskulder. | ||
2024 | 2023 | |
Aktuella skattefordringar | – | – |
Aktuella skatteskulder | -1 | -22 |
Summa | -1 | -22 |
2024 | 2023 | |||||||||||
Tillgångar under | Tillgångar under | |||||||||||
Koncernen | Programvara Varumärken | Licenser | utveckling | Goodwill | Summa Programvara Varumärken | Licenser | utveckling | Goodwill | Summa | |||
Ingående anskaffningsvärde | 43 | 25 | – | – | 21 | 89 | 42 | 25 | – | – | 21 | 88 |
Årets anskaffning | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | 0 |
Årets förvärv 1 | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Under året omförda poster | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 43 | 25 | – | – | 21 | 89 | 43 | 25 | – | – | 21 | 89 |
Ingående av- och nedskrivningar | -43 | -25 | – | – | – | -68 | -43 | -25 | – | – | – | -68 |
Årets avskrivningar | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | 0 |
Under året omförda poster | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Utgående ackumulerade av- och nedskrivningar | -43 | -25 | – | – | – | -68 | -43 | -25 | – | – | – | -68 |
Utgående plan enligt restvärde | 0 | – | – | – | 21 | 21 | 0 | – | – | – | 21 | 21 |
1 Goodwill som förväntas vara skattemässigt avdragsgill uppgår till 0,0 tkr. Inga väsentliga transaktionskostnader har utgått avseende detta förvärv. |
Antaganden och bedömningar som legat till grund för nedskrivningsbedömningen framgår i sammandrag nedan: | ||
Procent | 2024 | 2023 |
WACC | 14 | 13 |
Bedömd tillväxttakt bortom prognosperioden | 2 | 2 |
Genomsnittlig tillväxttakt under prognosperioden | 4 | 4 |
Rörelsemarginal under prognosperioden | 3,8 – 4,1 | 3,8 – 4,1 |
Resultatet av nedskrivningsbedömningen för goodwill påvisar att inget nedskrivningsbehov av goodwill förelåg. |
2024 | 2023 | |||||||||||||
Påg. nyanl./ förskott | Påg. nyanl./ förskott | |||||||||||||
Koncernen | Mark Markanlägg. | Byggnader | Maskiner Inventarier | Summa | Mark Markanlägg. | Byggnader | Maskiner Inventarier | Summa | ||||||
Ingående anskaffningsvärde | 3 | 128 | 316 | 2 594 | 113 | 147 | 3 301 | 3 | 116 | 275 | 2 496 | 99 | 62 | 3 051 |
Årets anskaffning | – | 0 | 7 | 136 | 5 | 302 | 450 | – | 12 | 8 | 53 | 13 | 117 | 203 |
Försäljning/utrangering | – | – | 0 | -23 | -7 | – | -30 | – | – | –6 | –20 | –1 | –8 | –35 |
Genom förvärv | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Under året omförda poster | – | 0 | 5 | 24 | 2 | -31 | 0 | – | 0 | 39 | 65 | 2 | –24 | 82 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 3 | 128 | 328 | 2 731 | 113 | 418 | 3 721 | 3 | 128 | 316 | 2 594 | 113 | 147 | 3 301 |
Ingående avskrivningar | – | -43 | -162 | -1 717 | -81 | – | -2 003 | – | -37 | -118 | -1 593 | -71 | – | -1 819 |
Försäljning/utrangering | – | – | 0 | 12 | 6 | – | 18 | – | – | 8 | 14 | 0 | – | 22 |
Årets avskrivningar | – | -6 | -13 | -96 | -6 | – | -121 | – | -6 | -15 | -89 | -8 | – | -118 |
Under året omförda poster | – | – | – | – | – | – | – | – | – | -37 | -49 | -2 | – | -88 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | – | -49 | -175 | -1 801 | -81 | – | -2 106 | – | -43 | -162 | -1 717 | -81 | – | -2 003 |
Ingående nedskrivningar | – | – | – | -14 | -10 | – | -24 | – | – | – | -31 | -11 | – | -42 |
Årets nedskrivning | – | – | – | -12 | – | – | -12 | – | – | – | 8 | 1 | – | 9 |
Försäljning/utrangering | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 3 | – | – | 3 |
Under året omförda poster | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 6 | – | – | 6 |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | -26 | -10 | – | -36 | – | – | – | -14 | -10 | – | -24 |
Utgående planenligt restvärde | 3 | 79 | 153 | 904 | 22 | 418 | 1 579 | 3 | 85 | 154 | 863 | 22 | 147 | 1 274 |
1 Nedskrivning för 2023 påverkas av positivt från återföring avseende 2022. Materiella anläggningstillgångar finns i huvudsak i Sverige. Anläggningstillgångar i Lettland uppgår till 0 (0) MSEK. |
2024 | 2023 | ||||
Redovisat värde vid årets ingång | 66 | – | |||
Förvärv av intressebolag | – | 67 | |||
Andel i intressebolagsresultat efter skatt | -5 | -1 | |||
Redovisat värde vid årets slut | 61 | 66 | |||
Intressebolag | |||||
2024 | Land | Ägd andel, % | Bokfört värde | ||
Kostrzyn Packaging Spolka Z O.O | Polen | 50 | 61 | ||
Totalt | 66 | ||||
2024 | Intäkter | Resultat | Tillgångar | Skulder | Eget kapital |
Kostrzyn Packaging Spolka Z O.O | 0 | -9 | 168 | 39 | 129 |
2023 | Land | Ägd andel, % | Bokfört värde | ||
Kostrzyn Packaging Spolka Z O.O | Polen | 50 | 66 | ||
Totalt | 66 |
2023 | Intäkter | Resultat | Tillgångar | Skulder | Eget kapital |
Kostrzyn Packaging Spolka Z O.O | 0 | -1 | 143 | 12 | 131 |
2024 | 2023 | |
Företagsinteckningar | ||
Pantsatta till Danske Bank | 510 | 285 |
Aktier i intresseföretag | ||
Pantsatta till Bank Polska Kasa Opieki S.A. | 61 | 66 |
Pantbrev | ||
Pantsatta till Danske Bank | – | – |
Summa | 571 | 351 |
2024 | 2023 | |
Råvaror och förnödenheter | 166 | 131 |
Reservdelar m.m. | 114 | 111 |
Färdigvarulager | 347 | 287 |
Nedskrivning, reservdelar | -24 | -22 |
Nedskrivning, färdigvarulager | -13 | -14 |
Summa | 590 | 493 |
2024 | 2023 | |
Kundfordringar, brutto | 442 | 406 |
Förväntade kreditförluster | – | – |
Kundfordringar, netto | 442 | 406 |
Förändringar i reserven för förväntade kreditförluster är som följer: | ||
2024 | 2023 | |
Ingående balans | – | – |
Fordringar som skrivits bort under året som ej indrivningsbara | – | – |
Utgående balans | – | – |
2024 | 2023 | |
Ej förfallna kundfordringar | 376 | 340 |
Mindre än 30 dagar från förfallodagen | 66 | 63 |
2 till 3 månader från förfallodagen | 1 | 2 |
3 till 9 månader från förfallodagen | -1 | 1 |
Summa | 442 | 406 |
Redovisade belopp, per valuta, för kundfordringar är följande: | ||
2024 | 2023 | |
USD | 109 | 233 |
EUR | 69 | 80 |
SEK | 264 | 93 |
Andra valutor | 0 | 0 |
Summa | 442 | 406 |
2024 | 2023 | |
Utsläppsrätter | 5 | 68 |
Övriga fordringar | 64 | 53 |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter: | ||
Förutbetald försäkringspremie | 9 | 2 |
Övriga förutbetalda kostnader | 9 | 12 |
Upplupna intäkter | 4 | 0 |
Summa förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 22 | 14 |
Summa | 91 | 152 |
2024 | 2023 | |
Kassa och bank | 19 | 196 |
Inga likvida medel var spärrade vid årets slut. |
2024 | 2023 | |
Banklån | 406 | 83 |
Leasingskuld | 6 | 8 |
Förfaller till betalning: Inom ett år | ||
Senare än ett men inom fem år | 71 | 34 57 |
Senare än fem år | 341 0 | 0 |
Förändringar i räntebärande skulder | ||
2024 | 2023 | |
Ingående balans | 92 | 111 |
Förändringar som ingår i kassaflöde från finansieringsverksamheten: | ||
Upptagna långfristiga lån från banker | 409 | 100 |
Amortering av långfristiga lån från banker | -91 | -119 |
Förändring av checkkrediter | 2 | – |
Summa förändringar som ingår i kassaflöde från finansieringsverksamheten | 320 | -19 |
Andra förändringar: | ||
Leasingskuld | -2 | -1 |
Periodisering av direkta kostnader | 2 | – |
Summa andra förändringar | 0 | -1 |
Utgående balans | 412 | 91 |
Checkkreditfaciliteten finns tillgänglig i valutorna SEK, USD och EUR. Ränta på balansdagen var som följer: | ||||||
2024 | 2023 | |||||
Procent | SEK | USD | EUR | SEK | USD | EUR |
Checkräkningskredit | 3,64 | 5,77 | 4,25 | 5,15 | 6,60 | 5,20 |
Redovisade belopp, per valuta, för leverantörsskulder är följande: | ||
2024 | 2023 | |
SEK | 242 | 221 |
EUR | 40 | 62 |
USD | 9 | 1 |
Summa | 291 | 284 |
2024 | 2023 | |
Övriga skulder | 23 | 23 |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter: | ||
Semesterlöneskuld | 31 | 31 |
Sociala avgifter | 8 | 18 |
Löneskuld | 9 | 13 |
Råvarukostnader och insatsvaror | 109 | 102 |
Utsläppsrätter | 5 | 85 |
Övriga upplupna kostnader | 56 | 67 |
Summa upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 219 | 316 |
Summa | 248 | 339 |
2024 | 2023 | |
Andelar i koncernföretag | 327 | 327 |
Andel samriskbolag | 66 | 66 |
Andelar i samverkansbolag | 28 | 28 |
Andra långfristiga fordringar | 0 | 54 |
Fordringar på koncernbolag | 283 | 283 |
Utgående planenligt restvärde | 704 | 758 |
Andelar i koncernföretag specificeras nedan för moderbolaget. | ||||||
Bokfört värde | ||||||
Moderbolagets innehav | Org.nr. | Säte | Antal andelar | Röst/kapital andel, % | 2024 | 2023 |
Vallviks Bruk AB | 556445-8163 | Söderhamn | 415 000 | 100 | 101 | 101 |
Rottneros Bruk AB | 556014-4502 | Sunne | 2 100 000 | 100 | 89 | 89 |
Rottneros Packaging AB | 556307-5356 | Stockholm | 10 000 | 100 | 26 | 26 |
Utansjö Bruk AB | 556012-7994 | Härnösand | 500 000 | 100 | 79 | 79 |
SIA Rottneros Baltic | 319 171 | Lettland | 100 | 100 | 6 | 6 |
Nykvist Skogs AB | 556378-8735 | Gräsmark | 1 000 | 100 | 26 | 26 |
Summa | 327 | 327 |
Andelar i koncernföretag | 2024 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 872 | 872 |
Årets förvärv och kapitaltillskott | – | – |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 872 | 872 |
Ingående nedskrivningar | -545 | -545 |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | -545 | -545 |
Utgående bokfört värde | 327 | 327 |
Aktiekapital och antal aktier | ||
Koncernen och moderbolaget | Antal aktier 1 | Aktiekapital |
Per den 31 december 2024 | 152 571 925 | 153 |
Per den 31 december 2023 | 152 571 925 | 153 |
1) Exklusive moderbolagets innehav av egna aktier. |
Genomsnittligt antal utestående aktier 2024 | 152 571 925 |
Genomsnittligt antal utestående aktier 2023 | 152 571 925 |
Till årsstämmans förfogande står: | |
Balanserade vinstmedel | 410 786 201 |
Årets nettoresultat | 20 995 919 |
Totalt kronor | 431 782 120 |