213800CTCRPR7CPMDT802022-01-012022-12-31213800CTCRPR7CPMDT802021-01-012021-12-31213800CTCRPR7CPMDT802022-12-31213800CTCRPR7CPMDT802021-12-31213800CTCRPR7CPMDT802020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800CTCRPR7CPMDT802020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800CTCRPR7CPMDT802020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800CTCRPR7CPMDT802020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800CTCRPR7CPMDT802020-12-31iso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares213800CTCRPR7CPMDT802021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800CTCRPR7CPMDT802021-01-012021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800CTCRPR7CPMDT802021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800CTCRPR7CPMDT802021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800CTCRPR7CPMDT802021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800CTCRPR7CPMDT802021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800CTCRPR7CPMDT802021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800CTCRPR7CPMDT802021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800CTCRPR7CPMDT802022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800CTCRPR7CPMDT802022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800CTCRPR7CPMDT802022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800CTCRPR7CPMDT802022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800CTCRPR7CPMDT802022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800CTCRPR7CPMDT802022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800CTCRPR7CPMDT802022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800CTCRPR7CPMDT802022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
Årsredovisning 2022
Kort om XANO
XANO utvecklar, förvärvar och driver nischade teknikföretag
med entreprenörskap som utgångspunkt.
Med målet att vidareutveckla varje nytt företag som blir
en del av XANO-familjen, använder vi vår decentraliserade
affärsmodell för att främja ansvarstagande, bevara
entreprenörskap och vårda expertis på ett sätt som skapar
möjligheter för varje koncernföretag att fokusera på det
de gör bäst. Det är ett framgångsrikt koncept där vi hela
tiden kan hitta nya sätt att överträffa våra intressenters
förväntningar och fortsätta att utvecklas som grupp.
Vårt ursprung är enkelt och även om vi har vuxit i både
storlek och självförtroende är vi fortfarande ödmjuka.
Vi är XANO-koncernen.
XANO 20223
24
34
44
INDUSTRIAL PRODUCTS
INDUSTRIAL SOLUTIONS
PRECISION TECHNOLOGY
Årsredovisning 2022
Verksamheten 4–53
Året i korthet 4
VD har ordet 6
Vision och strategi 8
Affärsidé 10
Affärsmodell 12
Hållbarhet 14
Aktien och ägarna 16
Koncernöversikt 20
Industrial Products 24
Industrial Solutions 34
Precision Technology 44
Finansiell information 54–100
Bolagsstyrningsrapport 101
Styrelse, koncernledning och revisor 106
Aktieägarinformation 108
Adresser 109
XANO 20224
Året inleddes med god tillväxt och
bibehållet starka marginaler. Mot slutet
av perioden avtog aktivitets nivån på
berörda marknader något.
Med ett generellt svagare marknadsläge
och påtagliga kostnadsökningar däm-
pades tillväxttakten och lönsamheten
försämrades.
» Besvärande omrldsfaktorer påverkade i en successivt ökad omfattning.
» Koncernens långsiktiga finansiella mål överträffades fortsatt.
» Rörelseresultatet försämrades med 25 procent jämfört med föregående år.
» Omfattande åtgärder för att stärka lönsamheten.
» Offensiva satsningar på marknadsaktiviteter.
Året i korthet
Q1 Q2
XANO 20225
Konsekvenserna av det oroliga världs-
läget accentuerades. Lägre orderingång
i kombination med störningar i försörj-
ningskedjan försämrade produktiviteten.
Effekter av förskjutna projektleveranser
fick ett omfattande genomslag. Kost-
nadsökningarna balanserades inte fullt
ut av motsvarande prishöjningar.
Nettoomsättning
(MSEK)
3509
3 151
2020
2 239
2022
3 509
2021
Anställda
(medelantal)
1426
1 245
2020
1 055
2022
1 426
2021
Rörelseresultat
(MSEK)
341
453
2020
274
2022
341
2021
Rörelsemarginal
(%)
9,7
Anställda
(på balansdagen)
1409
Tillväxt
(%)
+11,3
Q3 Q4
XANO 20226
Försörjningsfrågor i fokus
Bristen på kritiska komponenter har varit en av våra största utmaningar under
året. Den har pglat sål våra kunders som våra egna verksamheter och lett till
betydande konsekvenser på koncernens lönsamhet och kassaflöde. Vi kommer att
se effekterna av genomförda och pågående åtgärder framöver.
Koncernens utveckling under året
Vi gick in i 2022 med stor tillit efter att
ha avslutat vårt hittills mest framgångs-
rika år. Orderläget var gott och mark-
nadstrenden generellt positiv. Trots den
rådande globala bristen på material och
komponenter hade vi en stabil försörjning
och lyckades bibehålla hög leveranspre-
cision. Vår oro för ökade kostnader och
mer utsträckta ledtider blev dock snabbt
verklighet. Rysslands invasion av Ukraina i
slutet av februari markerade inledningen
av en period med successivt alltmer besvä-
rande omvärldsfaktorer. Krigets direkta
påverkan på koncernens verksamhet var
begränsad och berörde endast ett fåtal
pågående projekt inom affärsenheten
Industrial Solutions. Dessa projekt avsluta-
des omgående.
Fram emot sommaren såg vi dock
mer omfattande konsekvenser som
förstärkte de kvardröjande effekterna av
coronapandemin. Våra företag påverkades
i varierande omfattning av störningar i
leveranskedjan och upplevde en allmänt
avtagande orderingång. Många pågående
uppdrag sköts på framtiden till följd av
brist på kritiska komponenter hos såväl
våra kunder som i våra egna verksam-
heter. Produktivitetsförsämringar blev
följden av ständiga anpassningar efter
nya förutsättningar. I kombination med
periodvis hög sjukfrånvaro ledde det till en
betydande resultatförsämring. Lönsam-
heten påverkades också av eskalerande
inköpspriser och höga energikostnader.
XANO 20227
Prisjusteringar mot kund genomfördes där
det var möjligt och vi tog till krafttag för
att minska kostnadsbasen. Effekterna av
åtgärderna ser vi successivt under 2023.
Det gånga året gav oss stora utmaningar
men det innehöll även många ljuspunkter.
Flera av våra företag utvecklades fortsatt
väl och visade såväl tillväxt som stärkta
marginaler. Vi nådde också framgångar
inom nya verksamhetsområden. Mest
markant är de avtal som slöts avseende
automationslösningar för hantering av
batterier till elektriska fordon. Här ser vi en
god utvecklingspotential. Vi har etablerat
flera verksamheter i USA för att bättre
svara upp mot behoven hos stora norda-
merikanska aktörer. Den ökade lokala
närvaron har genererat nya förfrågningar
och affärer.
Utvecklingen inom våra affärsenheter
Flera av företagen inom affärsenheten
Industrial Products visade stabila resultat.
Det var en följd av god utveckling för de
egna produktsortimenten inom infra-
struktur och industri. Däremot påverkades
våra verksamheter som har en hög andel
produktion kopplad till fordonssektorn av
minskade avropsvolymer och framflyttad
orderläggning efter försörjningsbekym-
mer hos fordonskunderna. Svårigheter
att få igenom prisjusteringar och en stor
eftersläpning i utlovad kompensation
försämrade lönsamheten. Marknadsläget
inom övriga sektorer var i all huvudsak
gott och mer resurser har tillsatts för
aktiviteter som bland annat inkluderar
introduktion av våra egna produkter på
nya marknader.
Affärsenheten Industrial Solutions
visade inledningsvis stabila margina-
ler efter god projektförsäljning under
föregående år. Mot slutet av året såg vi
dock effekterna av andra halvårets lägre
orderingång och störningar i försörjnings-
kedjan. Såväl pågående automationspro-
jekt som större affärer i uppstartsfas har
skjutits på framtiden. Samtidigt har order
inte heller realiserats i förväntad omfatt-
ning. Våra organisationer som rustat för
tillväxt har fått ställa om och växla ned.
Samtidigt har våra satsningar inom nya
verksamhetsområden och på nya geogra-
fiska marknader rönt framgångar. Med
utökade eftermarknadstjänster har nya
möjligheter också öppnats upp.
Det stod tidigt klart att affärsenheten
Precision Technology inte skulle nå före-
gående års starka utfall. Den samman-
lagda prestationen under året låg ändå
väsentligt under våra egna förväntningar.
Marknadsläget var generellt avvaktande.
Framför allt inom den för affärsenheten
dominerande medicintekniksektorn revi-
derade kunder löpande ned sina inköpsvo-
lymer. Den höga graden oförutsägbarhet
har försämrat produktiviteten och ökade
kostnader har inte kompenserats fullt ut
av motsvarande prishöjningar. Det har
slagit hårt mot lönsamheten. Åtstramande
anpassningar har kombinerats med offen-
siva satsningar på marknadssidan.
Hållbarhet
Vår vision för hållbarhetsarbetet är att vara
en ledande aktör och samarbetspartner.
Med en ny koncernövergripande strategi,
tydliga mål och än större fokus i varje
enskilt företag ska vi ta ytterligare steg
framåt. Med utgångspunkt i affärsnytta
arbetar vi vidare med att integrera hållbar-
het i hela värdekedjan. Det sker genom
samverkan såväl inom koncernen som via
externa nätverk och genom tätt utbyte
med både kunder och leverantörer samt
intressenter i samhället.
XANO Academy är en viktig del i
arbetet med nätverksbyggande, innova-
tioner och koordinering i olika projekt.
Akademin är också en plattform för
förankring av företagskulturen kopplat till
våra kärnvärden och framgångsfaktorer.
Vår ambition är att engagera och förkovra
fler medarbetare inom områden som
miljö, socialt ansvarstagande och etiskt
affärsmannaskap.
Framtidsutsikter
I närtid tror vi inte på någon större föränd-
ring vad avser generell marknadsutveck-
ling inom koncernens verksamhetsom-
den. En viss utplaning av den nedåtgående
kurvan har skett, ändå intar många större
aktörer en fortsatt avvaktande hållning.
Råmaterialpriserna har stabiliserats men
när det gäller kostnadsökningar i övrigt ser
vi fortsatta utmaningar. Vi tror vidare att
de utsträckta leveranstiderna för kritiska
komponenter kommer att kvarstå i närtid.
För flera av våra verksamheter innebär det
här sannolikt att ytterligare en period av
osäkerhet väntar.
Åtgärder i form av kostnadsbespa-
ringar och prishöjningar genomförs för
att stärka våra marginaler och öka kas-
saflödet. Vi arbetar också ihärdigt vidare
med att säkerställa kritiska processer i
försörjningskedjan för att korta ned ledti-
derna, främst avseende våra automations-
projekt. Samtidigt investerar vi i offensiva
satsningar inom prioriterade områden. Att
addera ytterligare verksamheter till kon-
cernen är något som hela tiden är aktuellt.
Vi har finansiella förutsättningar att både
vidareutveckla vår befintliga verksamhet
och genomföra flera förvärv framöver.
Tack
Den senaste tidens utveckling runt om
i världen har medfört en hel del nya
utmaningar för oss som koncern. Jag vill
därför rikta ett extra varmt tack till alla
medarbetare för stort engagemang och
ansvarstagande.
Jönköping i februari 2023
Lennart Persson
VD och koncernchef
Vision och strategi
Vår grundläggande strategi har varit oförändrad under många år.
Det innebär inte att vår verksamhet är densamma. Vi är tydligare
och mer innovativa, följer inte bara utvecklingen utan leder ofta,
har en högre tillväxttakt och en flexibel organisationsstruktur. Vårt
erbjudande till kund innehåller ofta lösningar i stället för enstaka
produkt eller tnst. Vi har alltså inte fortsatt som tidigare utan
utvecklat koncernen till att omfatta tre tydliga affärsenheter som
blir mer och mer självständiga.
XANO 20229
Stabil lönsamhet
och hög tillväxt
XANOs organiska tillväxt ska ligga på en högre nivå än den
generella marknadstillväxten. Tillväxt ska också ske genom
förvärv av verksamheter och företag. Vinstmarginalen
ska uppgå till 8 procent över tid. Soliditeten ska överstiga
30 procent.
Lägre tillväxttakt men
stark finansiell ställning
Förskjutna leveranser till följd av brister i våra kunders och
våra egna försörjningskedjor innebar en lägre organisk till-
växttakt och svagare marginaler än de senaste åren. Via före-
gående års förvärv tillkom 9 procent i omsättning och total
tillväxt under 2022 var 11 procent. Vinstmarginalen uppgick
till 8,8 procent. Soliditeten var 42 procent vid årets slut.
Marknadsledare inom
utvalda segment
Utveckla, förvärva och driva
nischade teknikföretag
XANO ska utveckla, förvärva och driva nischade företag
och genom aktivt ägande skapa mervärde för aktieägarna.
Tillverkningen ska ha ett högt teknikinnehåll med syfte att
tillgodose kundens behov. För detta krävs att XANO arbetar
inom väl definierade nischer. Servicenivå och leverans-
beredskap ska vara hög. Företagen ska eftersträva långa
och varaktiga relationer med såväl kunder som leverantörer.
XANO ska ha en tillräckligt stor marknadsandel inom respek-
tive nisch för att vara en intressant partner för både kunder
och leverantörer.
Avancerad teknik
för utvalda målgrupper
XANOs marknadserbjudande omfattar produktion och
montering av komponenter och system med tillhörande
tjänster samt utveckling, tillverkning och marknadsföring
av egna produkter. Koncernen har för närvarande verksam-
het i Norden, Estland, Nederländerna, Polen, Kina och USA.
Enheterna arbetar inom väl definierade nischer och har hög
kompetens inom sina respektive teknikområden. Den höga
tekniska kompetensen gör det möjligt att skapa mervärde för
kunderna.
XANO ska vara en ledande aktör inom utvalda marknads-
segment. XANO ska skapa starka enheter av företag, där
samordningsfördelar utnyttjas optimalt.
Vision
Strategi Marknadserbjudande
Finansiella mål
Måluppfyllelse 2022
XANO 202210
Drivkraft
Entreprenörskap med ett
starkt driv är den viktigaste
gemensamma nämnaren hos
företagen inom koncernen.
Ledarskapet är jordnära och
närvarande med tydliga krav
på delaktighet från alla med-
arbetare.
Långsiktighet
Det långsiktiga tänkandet
präglar all verksamhet inom
koncernen. XANO investerar
långsiktigt i sina företag som i
sin tur strävar efter långsiktiga
relationer och tätt samarbete
med alla intressenter.
Teknikkunnande
Koncernföretagen är nischade
och har gediget teknikkun-
nande inom sina respektive
specialistområden. Hög inno-
vationsnivå skapar effektivitet
och ömsesidig affärsnytta.
Afrsidé
XANO utvecklar, förvärvar och driver tillverkande verksamheter
med unika eller marknadsledande produkter och system med
tillhörande tjänster. Koncernen omfattar nischade teknikföretag
med industrin i Europa som huvudmarknad.
XANO skapar värde för aktieägarna genom utövande av sål
aktivt ägande som målstyrning.
Kärnvärden som skapar mervärde
Våra kärnvärden är Drivkraft, Långsiktighet och Teknikkunnande. Våra främsta styrkor är män-
niskorna, entreprenörskapet och engagemanget för långsiktiga partnerskap. Det är en vinnande
kombination som gör det möjligt för oss att möta våra intressenters förväntningar och fortsätta
utvecklas.
Vi strävar efter att driva våra verksamheter på ett hållbart sätt, med ett långsiktigt perspektiv
och på alla plan. Genom varaktig samverkan med våra intressenter vill vi skapa ett ömsesidigt
förtroende som främjar långsiktig lönsam tillväxt.
Med gemensamma fokusområden kopplade till våra kärnvärden använder vi på ett effektivt
sätt koncernens samlade kunskap och erfarenheter för att vidareutveckla våra verksamheter. På
nästa sida finns exempel på aktiviteter som genomförts och pågår inom områden som främjar
våra affärer och samtidigt stödjer hållbar utveckling.
XANO 202211
Hållbara affärer
Fredriksons har under året gjort omfattande investeringar
direkt kopplade till samarbetet med en kund som utveck-
lar hållbara energilösningar.
Blowtech har hjälpt en fordonskund att höja miljö-
prestandan i en av sina produkter genom att erbjuda
tillverkning i återvunnen polyeten.
Produktutveckling och innovationer
Blowtech arbetar med en lättviktsmetod som utöver vikt-
reducering och minskad materialåtgång medför högre
ljudabsorberingsförmåga och bättre värmeisolering hos
produkterna.
Cipax har lanserat ett nytt vattenreningssystem för
enskilda avlopp. Reningsprocessen minimerar partiklar
och ämnen som kan orsaka skada på hälsa och miljö och
uppfyller kraven för hög skyddsnivå.
Förvärv som stärker
Med egenutvecklad mjukvaruintelligens kompletterar
CIM övriga företag inom Industrial Solutions. Affärs-
enheten har därigenom möjlighet att erbjuda helhets-
lösningar och kundanpassade eftermarknadstjänster.
Lasertechs expertis inom lasersvetsning och indu-
striell 3D-printing har öppnat upp nya möjligheter för
syster företagen inom Precision Technology.
Strategisk försäljning
Automationsföretagen inom Industrial Solutions erbjuder
tjänster under hela livscykeln för den utrustning som
levereras. Långsiktig tjänstefiering fördjupar relationen
och hjälper kunderna i deras ambitioner kring produktivi-
tet, säkerhet och hållbarhet över tid.
Digitalisering
Jorgensen arbetar med uppkopplade system där fjärrdata
samlas in och i realtid övervakar funktionen i produk-
tionslinjer över hela i världen. Nödvändiga justeringar kan
göras utan att vara fysiskt på plats.
Via webbaserade plattformar med visualiserings-
verktyg hjälper Cipax sina kunder att enkelt beställa
produkter utifrån önskade parametrar.
Lönsam tillväxt
KMV har genom ett omfattande organisationslyft och
strukturerat marknadsarbete vuxit med 30 procent och
stärkt sin lönsamhet trots ett skakigt omvärldsläge.
Med lyhördhet för marknadstrender och kommande
behov etablerar företagen inom Industrial Solutions sig
i nya nischer där deras expertis kan skapa långsiktig
lönsam tillväxt.
XANO 202212
Hållbara samarbeten
Vi strävar efter att driva våra verksam-
heter på ett hållbart sätt, på alla plan
och med ett långsiktigt perspektiv. Vi
vill ha varaktiga relationer med våra
intressenter. Genom samverkan med
strategiska kunder i utvalda branscher
engageras vi i unika uppdrag. På så sätt
förstärks vår trovärdighet sam tidigt som
vi säkerställer långsiktig lönsam tillväxt.
Decentraliserad organisation
Varje koncernföretag stakar ut sin egen
färdväg och hanterar sina egna ansvars-
områden. Parallellt finns fördelarna med
att vara del av ett större sammanhang
alltid till hands genom olika samarbets-
och samordningsmöjligheter.
Kunskap och innovation
Medarbetarnas engagemang i kombi-
nation med deras specialistkunskap och
innovations förmåga skapar oändliga
möjligheter för oss att vidareutvecklas
och säkerställa trovärdigheten gent-
emot våra intressenter.
Vår verksamhetsstruktur med tre affärsenheter är utformad för
att vidareutveckla förmågor och bevara entreprenörskraften
samtidigt som samverkansfördelarna optimeras.
Affärsmodell
Utveckling och innovation
Vi ut- och omvärderar ständigt våra
strategier och mål, tar till oss ny teknik
och välkomnar ytterligare expertis till
våra tre affärsenheter. För oss är detta
kärnverksamheten och avgörande för
vår framgång som en långsiktigt hållbar
företagsgrupp. Det säkerställer inte bara
att vi förblir lönsamma för våra aktieägare
och investerare, utan bevarar också vår
ständigt inneboende nyfikenhet, drivkraft
och anpassningsförmåga.
Innovationsförmågan har en självklar
och central roll i vår affärsmodell. Att ligga
i framkant inom våra verksamhetsområ-
den gör oss trovärdiga och hjälper oss att
förbli lönsamma.
Det kan vara lätt att förbise koncer-
nens förmåga till anpassning, särskilt när
vi talar om utveckling i samband med
långsiktig lönsam tillväxt. Men i vår affärs-
modell utesluter långsiktigt tänkande och
god anpassningsförmåga inte varandra.
Vi har förmågan att se möjligheter och
anpassa oss därefter. I kombination med
tryggheten i långvariga partnerskap samt
drivet för innovationer som effektiviserar
och skapar mervärde har det gjort oss
både lönsamma och starka. Genom att
fortsätta investera i viktiga områden som
hållbarhet och teknikutveckling befäster
vi ytterligare vår långsiktiga stabilitet och
därmed vår solida finansiella ställning.
Förvärv som kompletterar
Förvärv utgör en väsentlig del av vårt
affärskoncept och vi arbetar hela tiden
aktivt med att söka upp och utvärdera
nischade företag som kan förstärka och
komplettera koncernens verksamhet.
Varje ny enhet som införlivas i
gruppen tillför ett eget perspektiv och
unik teknisk expertis, egenskaper som
stärker vårt gemensamma erbjudande.
För att varje förvärv långsiktigt ska bidra
till koncernens tillväxt och lönsamhet
är vår avsikt alltid att fortsätta utveckla
verksamheten och samtidigt bevara den
inneboende entreprenörskraften.
Utöver målsättningen att addera
kapacitet för att möta kraven från snabbt
växande marknader, inkluderar vår
förvärvsstrategi ambitionen att utöka
vårt utbud av tjänster och specialistkom-
petenser för att erbjuda våra kunder mer
omfattande lösningar.
Framgångsfaktorer
XANO 202213
Entreprenören Tord
Johansson grundar
nuvarande koncern-
modell
Börsnotering
Namnbyte till XANO
Avknoppning
ITAB Shop Concept
Avknoppning AGES
Omsättningen
överstiger
3 miljarder
1979
1988
2004
2014
2005
2021
Ackurat
Resinit
Cipax
1987-1994
KMV
Canline
Jorgensen
Blowtech
Polyketting
2012-2018
LK Precision
NPB
Pioner Boat
Fredriksons
Mikroverktyg
2004-2008
Kuggteknik
Modellteknik
Lasertech
CPS
CIM
Cipax NL (PRM)
2019-2022
Förvärv
1937
Moderbolaget
bildas
XANO 202214
Hållbarhetsrapporten för 2022 upprättas som en
från årsredovisningen skild handling och finns
publicerad på webbplatsen xano.se.
Genom vårt hållbarhetsarbete vill vi vara en ledande aktör
som aktivt möjliggör omställningen till ett mer hållbart
samhälle och företagande.
En fortsattrflyttning
Årets fokus
Samarbeten i olika former är fortsatt i fokus och en grundförut-
sättning för ett framgångsrikt hållbarhetsarbete. Vi kan generera
drivkraft och ta ett gemensamt ansvar för att leda en långsiktig
hållbar utveckling – medarbetare emellan, i relationer med kunder
och leverantörer och i dialoger med investerare och myndigheter.
Konkret har vi på koncernnivå arbetat med att formulera en ny
hållbarhetsstrategi som implementeras i koncernen under 2023.
Strategin omfattar nya och ambitiösa målsättningar. Vi har identi-
fierat ett antal områden där vi under den närmaste tiden kommer
att genomföra aktiviteter för att uppnå väsentliga förbättringar.
På så sätt vill vi göra en tydlig förflyttning med visionen att inom
vårt kompetensområde vara en ledande aktör och samarbetspart-
ner som möjliggör omställning till ett mer hållbart samhälle och
företagande.
Aktiviteter och påverkan
Internt är XANO Academy en viktig del i arbetet med nätverksbyg-
gande, innovationer och koordinering i olika projekt. Vår ambition
är att engagera och förkovra fler medarbetare inom områden som
miljömedvetenhet, socialt ansvarstagande och etiskt affärsman-
naskap. Här är vår akademi ett av verktygen för att förankra vår
strategi i hela koncernen och få framdrift i vårt hållbarhetsarbete.
För våra koncernföretag ligger möjligheterna att göra verklig
skillnad bland annat i förmågan att höja hållbarhetsprestandan hos
sina kunder. Genom långsiktig samverkan bygger vi förtroende
och bidrar med kunskap kring materialval, produktutformning
och tillverkningsmetoder som minimerar miljö- och hälsorisker. Vi
investerar i projekt och kapacitet som innebär att vår verksamhet
främjar en hållbar samhällsutveckling.
XANO 202215
Hållbara affärer är sedan några år ett av våra koncerngemensamma fokusområden. För oss innefattar
begreppet allt som påverkar våra möjligheter att driva livskraftiga verksamheter – utan att göra avkall på
vårt ansvar för människor och miljö. En förutsättning för hållbara affärer är samverkan på alla nivåer. Vi har
ett tätt utbyte med våra kunder och deltar i olika nätverk som främjar arbetet mot mer cirkulära processer.
Vi kan bidra till mer hållbara affärer med effektiva produktionsprocesser, material- och teknikkunnande,
innovationer och smarta lösningar. Vår affärsmodell skapar en drivkraft att utvecklas inom alla områden.
Industrial Products
För de plastbearbetande företagen inom
affärsenheten Industrial Products har
återvinning av material länge varit en
viktig fråga. Under året har en tydlig
förflyttning mot ökad cirkularitet skett.
Via olika initiativ har andelen återvunnet
material i produktionen ökat väsentligt.
Bland annat finns ett antal insamlingsplat-
ser för återtag och återvinning av båtar.
Materialet tas om hand och blir exempel-
vis inredning i nya båtar.
Industrial Solutions
Inom affärsenheten Industrial Solutions
handlar hållbarhet i första hand om att
presentera lösningar som innebär att
kunder kan få ut mer av både nya och
befintliga system. Genom innovationer,
smart teknik och adderade tjänster kan
vi adressera deras hållbarhetsambitioner
och bidra i deras omställningsarbete. På
så sätt fördjupas också samarbetet och
vi utvecklas tillsammans. Vi stärker både
hållbarhetsprestandan och lönsamheten.
Precision Technology
Företagen inom affärsenheten Precision
Technology fokuserar på att göra skillnad
i varje affär. Genom långsiktiga kundrela-
tioner kan företagen bidra med kunskap
och effektiva produktionsmetoder som
både optimerar tillverkningsprocessen och
slutproduktens funktion. Att välja uppdrag
som främjar en långsiktigt hållbar sam-
hällsutveckling inom sektorer som förny-
bar energi, medicinteknik och intrastuktur
är en del av strategin.
Hållbara affärer
Resinit har en aktiv samverkan
med Teknikcollege för lång-
siktig kompetensförsörjning
och kvalitetssäkring av nischad
teknikkompetens. Teknikcollege
är ett samarbete mellan företag,
kommuner och utbildningsanord-
nare som syftar till att öka status
och kvalitet på industri relevanta
utbildningar.
Framtida
medarbetare
Fredriksons har genomfört
omfattande investeringar i
fabriksyta och produktionsut-
rustning direkt kopplat till en
kund som arbetar med lagring
av energi från förnybara källor.
Ny teknik och erfarenhet från
projektet utvecklar den egna
verksamheten och kan appliceras
i kommande uppdrag.
Investeringar för
framtiden
Under 2022 har fem utvecklings-
program med totalt 72 deltagare
slutförts inom ramen för XANO
Academy. Ytterligare ett har star-
tats upp. XANO Academy är en
viktig arena för implementering
av XANOs värdegrund. Utveck-
lingsprogrammen syftar till att
skapa nätverk för kommunikation
och kunskapsutbyte.
Utveckling och
nätverksbyggande
Koncernens plastföretag har
en stark hållbarhetsprofil. De
optimerar sin tillverkning för
minskad materialåtgång och
högre energieffektivitet och
utvecklar hållbara produkter för
bland annat vattenrening. I såväl
egen regi som tillsammans med
partners etableras hållbara kedjor
för återvinning av material.
Plast och
miljöomsorg
XANO 202216
XANO-aktien
NYCKELTAL 2022 2021 2020 2019 2018
Årets resultat
MSEK
249 342 195 163 171
Eget kapital
MSEK
1 530 1 341 1 051 800 686
Balansomslutning
MSEK
3 606 3 495 2 486 2 081 1 994
Avkastning på eget kapital
%
17,1 28,8 21,1 21,8 27,6
Soliditet
%
42 38 42 38 34
Andel riskbärande kapital
%
46 41 46 43 39
Kassaflöde från den löpande verksamheten
MSEK
128 353 402 307 150
Genomsnittligt antal utestående aktier
1)
tusental
57 985 57 985 56 870 55 789 55 788
Genomsnittligt antal utestående aktier
efter utspädning
1)
tusental
59 133 59 133 58 281 58 069 58 068
Genomsnittligt antal aktier i eget förvar
1)
tusental
509 509 581 585 585
Resultat per aktie
1)
SEK
4:30 5:90 3:43 2:92 3:07
Resultat per aktie efter utspädning
1)
SEK
4:27 5:84 3:38 2:85 2:99
Kassaflöde från den löpande verksamheten
per aktie
1)
SEK
2:21 6:09 7:07 5:51 2:68
Totalt antal aktier på balansdagen
1)
tusental
58 494 58 494 58 494 56 374 56 374
Antal aktier i eget förvar på balansdagen
1)
tusental
509 509 509 585 585
Antal utestående aktier på balansdagen
1)
tusental
57 985 57 985 57 985 55 789 55 789
Eget kapital per aktie på balansdagen
1)
SEK
26:39 23:13 18:12 14:34 12:29
Börskurs på balansdagen
1)
SEK
111:00 162:50 64:75 56:50 38:25
Börskurs i relation till eget kapital per aktie
%
421 703 357 394 311
Föreslagen utdelning per aktie
1)
SEK
1:75 1:75 1:25
2)
1:00
Direktavkastning
%
1,6 1,1 1,9 2,6
1)
Jämförelsetalen har omräknats med anledning av aktiesplittar 2:1 genomförda 2019 och 2022.
2)
För att säkerställa den finansiella handlingsfriheten under pågående coronapandemi, lämnades ingen utdelning för 2019.
XANOs B-aktier inregistrerades på Stockholms börsen
den 5 december 1988 och är nu noterade på Nasdaq
Stockholm i segmentet Mid Cap.
Aktiekapitalet uppgår till 36,6 MSEK fördelat på
14 577 600 A-aktier och 43 916 614 B-aktier,
totalt 58 494 214 aktier, med kvotvärde 0:625 SEK.
Varje A-aktie berättigar till tio röster och varje B-aktie
till en röst. Totalt antal röster uppgår till 189 692 614.
Alla aktier har lika rätt till utdelning.
DEFINITIONER
Andel riskbärande kapital
Eget kapital med tillägg för avsättningar för skatter i
förhållande till totalt kapital.
Avkastning på eget kapital
Årets resultat i förhållande till genomsnittligt eget
kapital.
Börsvärde
Totalt antal aktier multiplicerat med börskursen på
balansdagen.
Direktavkastning
Föreslagen utdelning i förhållande till börskursen på
balansdagen.
Eget kapital per aktie
Eget kapital i förhållande till antalet utestående aktier
på balansdagen.
Kassaflöde från den löpande
verksamheten per aktie
Kassaflöde från den löpande verksamheten i
förhållande till genomsnittligt antal utestående aktier.
Resultat per aktie
Årets resultat i förhållande till genomsnittligt antal
utestående aktier.
Resultat per aktie efter utspädning
Årets resultat med tillägg för kostnader hänförliga till
konvertibellån i förhållande till genomsnittligt antal
utestående aktier med tillägg för genomsnittligt antal
aktier som tillkommer vid konvertering av utestående
konvertibler.
Soliditet
Eget kapital i förhållande till totalt kapital.
Totalavkastning
Årets aktiekursförändring med tillägg för utbetald
utdelning.
Fler definitioner finns på sidan 83.
-32 %
AKTIEKURS
2022
SEK
200
150
100
50
0
1 000
0
2018 2019 2020 2021 2022
XANO 202217
Tusental
Aktieuppdelning
XANOs årsstämma beslutade den 12 maj
2022 om en ökning av antalet aktier
genom aktieuppdelning (split 2:1), inne-
bärande att varje befintlig aktie delas upp
i två nya av samma slag. Avstämnings-
dagen fastställdes till den 15 juni 2022.
Uppdelning och registrering verkställdes i
juni 2022.
Kursutveckling
Under 2022 föll XANOs aktiekurs med
närmare 32 procent, från 162:50 SEK
(justerat för split) till 111:00 SEK. Högsta
betalkurs under året noterades i juni med
174:80 SEK och lägst betalades 90:20
SEK i november. Högsta stängningskurs
noterades den 2 juni med 168:00 SEK och
lägsta stängningskurs den 3 november
med 91:00 SEK.
Antalet omsatta aktier var 4 900 606
(justerat för split), motsvarande en
omsättningshastighet på 11,2 procent,
och det sammanlagda värdet av handeln
var 659 MSEK. Per den 31 december
2022 uppgick XANOs börsvärde till
6 493 MSEK, baserat på senaste stäng-
ningskurs och totalt antal aktier. Totalav-
kastningen för året var negativ. Genom-
snittet har under de senaste tio åren varit
drygt 26 procent, exkluderat värdet av
utdelade verksamheter.
Aktieägare
Antalet aktieägare minskade med 840
under året. Vid utgången av 2022 hade
XANO 6 192 aktieägare, att jämföra med
7 032 vid motsvarande tidpunkt föregå-
ende år. 5 873 av dessa var fysiska perso-
ner boende i Sverige. De tio största ägarna
förfogade tillsammans över 93,8 procent
av rösterna och 80,0 procent av kapita-
let. Det institutionella ägandet utgjorde
4,2 procent av rösterna och 13,6 procent
av kapitalet.
KURSUTVECKLING OCH AKTIEOMSÄTTNING 2018–2022
I juni 2019 och i juni 2022 genomfördes aktieuppdelning (split) med villkor 2:1. Historiska kurser har justerats.
Omsatt antal aktier per månad
Källa: Nasdaq
XANO B OMX Stockholm PI
200
150
100
50
0
800
600
400
200
0
2018 2019 2020 2021 2022
32
24
16
8
0
8
6
4
2
0
2018 2019 2020 2021 2022
2:00
1:50
1:00
0:50
0:00
4
3
2
1
0
2018 2019 2020 2021 2022
XANO 202218
Utdelningspolitik
Det är styrelsens målsättning att utdel-
ningen över en längre period ska följa
resultatutvecklingen och motsvara minst
30 procent av resultat efter skatt. Den
årliga utdelningsandelen ska dock ses
i relation till investeringsbehov och eventu-
ella återköp av aktier.
För räkenskapsåret 2022 föreslår sty-
relsen en ordinarie utdelning om x:xx SEK
(1:75) per aktie, totalt x,x MSEK (101,5)
beräknat på antalet utestående aktier
vid årets slut. Föregående års utdelnings-
belopp per aktie har omräknats med
anledning av genomförd aktieuppdelning.
Den föreslagna utdelningen motsvarar
cirka x procent (30) av årets resultat och
en direktavkastning om x,x procent (1,1)
beräknat på börskursen vid årets utgång.
Aktier i eget förvar
Antalet aktier i eget förvar uppgick på
balansdagen till 509 132 av aktieslag B,
motsvarande 0,9 procent av totalt aktieka-
pital. Med avdrag för det egna innehavet
uppgår antalet utestående aktier på
balansdagen till 57 985 082. Inga föränd-
ringar har skett under året.
Konvertibelprogram
Den 1 oktober 2020 emitterades 573 756
personalkonvertibler till kurs 122 SEK mot-
svarande nominellt 69 998 232 SEK. Till
följd av genomförd aktiesplit i juni 2022
uppgår konverteringskursen till 61:00 SEK
motsvarande 1 147 512 B-aktier. Konver-
tibeln löper under tiden 1 oktober 2020
till 30 september 2023 till ränta motsva-
rande STIBOR 3M med tillägg av 1,75 pro-
centenheter. Varje konvertibel kan under
perioden 1 september till 12 september
2023 konverteras till en aktie av serie B i
XANO Industri AB. Om samtliga konver-
tibler konverteras till aktier, blir utspäd-
ningen cirka 1,9 procent av aktiekapitalet
och cirka 0,6 procent av röste talet baserat
på dagens totala antal aktier.
Utdelning per aktie SEK
Direktavkastning %
SEK %
Eget kapital per aktie SEK
Resultat per aktie SEK
SEK SEK
rskurs på balansdagen SEK
rskurs i relation till
eget kapital %
SEK %
Utdelning Eget kapital & resultat Börskurs
XANO 202219
År Transaktion
Förändring av
aktiekapital, TSEK
Totalt aktie-
kapital, TSEK
Totalt antal
aktier
Kvotvärde,
SEK
Ingångsvärde 50 50 500 100:00
1985 Fondemission 1 150 1 200 12 000 100:00
1986 Fondemission 6 800 8 000 800 000 10:00
1987 Nyemission 500 8 500 850 000 10:00
1988 Nyemission 2 000 10 500 1 050 000 10:00
1992 Nyemission p g a konvertering 91 10 591 1 059 100 10:00
1993 Nyemission p g a konvertering 536 11 127 1 112 700 10:00
1995 Nyteckning med stöd av optionsrätter 725 11 852 1 185 200 10:00
1997 Split 2:1 0 11 852 2 370 400 5:00
1998 Fondemission 2:1 23 704 35 556 7 111 200 5:00
2006 Nedsättning av aktiekapitalet -990 34 566 6 913 200 5:00
2008 Nyemission p g a konvertering 79 34 645 6 928 974 5:00
2016 Nyemission p g a konvertering 589 35 234 7 046 745 5:00
2017 Split 2:1 0 35 234 14 093 490 2:50
2019 Split 2:1 0 35 234 28 186 980 1:25
2020 Nyemission p g a konvertering 1 325 36 559 29 247 107 1:25
2022 Split 2:1 0 36 559 58 494 214 0:625
AKTIEKAPITALETS UTVECKLING
Aktieägare A-aktier B-aktier
Totalt
antal aktier
Andel (%) av
aktiekapital röster
Anna Benjamin med närstående 10 257 600 5 902 400 16 160 000 27,63 57,19
Pomona-gruppen AB 4 320 000 12 508 360 16 828 360 28,77 29,37
Stig-Olof Simonsson med närstående
4 116 069 4 116 069 7,04 2,17
Svolder AB
3 432 786 3 432 786 5,87 1,81
Kennert Persson 1 617 652 1 617 652 2,77 0,85
Petter Fägersten med närstående 1 220 800 1 220 800 2,09 0,64
Europea i Malmö AB 984 020 984 020 1,68 0,52
Sune Lantz 961 240 961 240 1,64 0,51
Christer Persson med närstående 755 071 755 071 1,29 0,40
Försäkringsaktiebolaget Avanza Pension 738 383 738 383 1,26 0,39
Summa tio största ägare 14 577 600 32 236 781 46 814 381 80,03 93,84
Övriga ägare 11 170 701 11 170 701 19,10 5,89
Totalt antal utestående aktier 14 577 600 43 407 482 57 985 082 99,13 99,73
Aktier i eget förvar 509 132 509 132 0,87 0,27
Totalt antal aktier 14 577 600 43 916 614 58 494 214 100,00 100,00
A-aktie medför tio röster och B-aktie en röst.
STÖRSTA AKTIEÄGARE PER 31 DECEMBER 2022
Källa: Euroclear
AKTIEFÖRDELNING PER 31 DECEMBER 2022
Aktieslag Antal aktier Andel (%) Antal röster Andel (%)
A-aktier 14 577 600 25 145 776 000 77
B-aktier 43 916 614 75 43 916 614 23
Totalt 58 494 214 100 189 692 614 100
Varav i eget förvar -509 132 -509 132
Summa utestående 57 985 082 189 183 482
Antal aktier Antal ägare Andel ägare (%) Andel aktier (%) Andel röster (%)
1 500 4 890 79,18 0,70 0,22
501 1 000 404 6,54 0,53 0,16
1 001 5 000 600 9,72 2,62 0,81
5 001 10 000 126 2,04 1,54 0,48
10 001 50 000 116 1,88 4,19 1,29
50 001 100 000 10 0,16 1,41 0,43
100 001 30 0,49 88,14 96,34
Summa utestående 6 176 100,00 99,13 99,73
Aktier i eget förvar 0,87 0,27
Totalt 100,00 100,00
Ägargrupperat.
Källa: Euroclear
XANO 202220
XANO-koncernen utgörs av teknikföretag som erbjuder tillverknings-
och utvecklingstjänster för industriprodukter och automationsutrustning.
Koncernen finns representerad i Norden, Estland, Nederländerna, Polen,
Kina och USA. Verksamheten är uppdelad i affärsenheterna Industrial
Products, Industrial Solutions och Precision Technology.
Koncernöversikt
Egenutvecklade produkter
& system
Automationsutrustning och mjukva-
rulösningar, båtar och flytelement,
industritankar, vatten reningssystem
och möbeltillbehör.
Kundspecifik tillverkning
Metallbearbetning genom borrning,
svarvning, fräsning, kantbockning,
laserskärning och 3D-printing. Fram-
ställning av plastprodukter genom
formblåsning, formsprutning och
rotationsgjutning.
49 %
51 %
XANO Industri AB
Industrial Products Industrial Solutions Precision Technology
Avancerad skärande bearbet-
ning, lasersvetsning och
3D-printing för framställning
av detaljer med mycket höga
krav på kvalitet och precision.
Automationsutrustning,
mjukvarulösningar inom
industriell digitalisering samt
avancerade industriprodukter
på kontraktsuppdrag.
Komponenter och system i
plast framställda genom rota-
tionsgjutning, formsprutning
och formblåsning med hög
miljöprestanda.
XANO 202221
Förpackning & livsmedel (47 %)
Automationslösningar för förpacknings-
och livsmedelshantering bestående av
transportörer, ackumulatorer, förpack-
ningsmaskiner och kontrollsystem.
Infrastruktur & miljö (13 %)
Vattenreningssystem och pumpar för
miljö skydd. Komponenter till jordbruks-
och anläggningsmaskiner, försvars-
materiel, mätutrustning, energilagring
och klimat system.
Marin (4 %)
Båtar för offentlig sektor och privatbruk,
bojar och andra flytelement till hamnar
och fiskodlingar. Komponenter för kraft-
överföring i fartyg.
Medicinteknik & läkemedel (14 %)
Komponenter till röntgen- och dialys-
utrustning, produkter för hantering och
förvaring av läkemedel, mjukvarulös-
ningar för kontroll av produktionsflöden.
Fordon (10 %)
Metall- och plastkomponenter till per-
sonbilar och tunga fordon, exempelvis
transmissionsdetaljer, luftkanaler, rör,
tankar och behållare.
Övrig teknikindustri (12 %)
Komponenter till elektronik- och kraft-
industri samt för verktygsframställning
och materialhantering, möbeltillbehör
och konsumentprodukter.
Marknader och branscher
Norden Övriga Europa Övriga världen
39 %
16 %
45 %
XANO 202222
Affärsenheter
XANO 202223
24
Industrial Products
34
Industrial Solutions
44
Precision Technology
XANO 202224
Industrial Products
Affärsenheten utgörs av Ackurat, Blowtech och Cipax.
Ackurat förser bland annat möbel- och inredningstillverkare med
formsprutade detaljer som glidskydd, handtag och ställfötter.
Blowtech är en ledande nordisk akr inom teknisk formblåsning
med tillverkning av plastkomponenter till fordon och annan
teknisk industri.
Cipax har en ledande position inom rotationsgjutning i norra
Europa med produktsegment som båtar, industritankar och
infrastrukturlösningar.
XANO 202225
Branscher
Fordon
33 %
Infrastruktur & miljö
25 %
Marin
14 %
Övrig teknikindustri
28 %
Marknader
Norden
48 %
Övriga Europa
51 %
Övriga världen
1 %
XANO 202226
Industrial Products
Affärsenhetens företag arbetar i polymera material med stort
llbarhetsfokus. De optimerar sina processer för att minimera
materialåtgången och samtidigt öka energieffektiviteten. I såväl
egen regi som tillsammans med branschkollegor utvecklas hållbara
lösningar för återvinning och återanvändning av material.
Nettoomsättning
(MSEK)
906
703
2020
551
2022
906
2021
Anställda
(medelantal)
392
328
2020
288
2022
392
2021
Rörelseresultat
(MSEK)
86
95
2020
76
2022
86
2021
Rörelsemarginal
(%)
9,5
Anställda
(på balansdagen)
393
Tillväxt
(%)
+28,7
XANO 202227
Kundspecifika uppdrag
Affärsenhetens företag förfogar över
produktions- och tjänstefunktioner som
gör det möjligt att ta hand om kompletta
kunduppdrag omfattande allt från projekt-
ledning och konstruktion till tillverkning,
montering och distribution. Målet med
varje uppdrag är att uppnå optimal till-
verkningsekonomi och funktionalitet vare
sig det handlar om en enskild produkt
eller en totallösning.
Bearbetning av polymera material
utgör grunden till verksamheten inom
Industrial Products. Företagen använder
produktionsmetoder som formblåsning,
rotationsgjutning och formsprutning. Ett
brett spektrum av efterbearbetningstjäns-
ter erbjuds också och det finns stor erfa-
renhet av systemmontage av komplexa
produktlösningar.
Egenutvecklade produkter
Inom Industrial Products finns flera egna
produktsortiment som båtar och marina
produkter samt behållare, tankar och
materialhanteringslösningar för industri-
ellt bruk. Hållbara lösningar för enskilda
avlopp utvecklas också. Dessutom finns
ett brett utbud av små detaljer som
adderar funktionalitet vid utformning
av bland annat möbler, inredningar och
rehabiliteringsutrustning.
Kundstruktur
Globala tillverkare av tunga fordon och
personbilar utgör det största enskilda
kundsegmentet för affärsenhetens
företag. Inom infrastruktursektorn åter-
finns kunder som tillverkar bland annat
jordbruks- och anläggningsmaskiner samt
klimatsystem och vattenreningslösningar.
Andra större kundgrupper är marinor,
möbel- och inredningsproducenter samt
olika tekniska industrier. Det egna båtsor-
timentet säljs till såväl offentlig sektor som
privatpersoner via ett återförsäljarnät.
XANO 202228
Reflektioner
och insikter
Affärsenhetschef Matz Svensson
reflekterar kring det gångna året
och delar med sig av sina tankar.
Ett år med flera ansikten
2022 visade sig bli ett annorlunda år
då brist på material och komponenter,
kostnadsökningar och verksamhets-
anpassningar i mångt och mycket satte
prägeln men där också nya möjligheter
öppnade upp sig.
Med ett gott orderläge i ryggen
inriktade vi oss inledningsvis på att hålla
trycket uppe i produktionen, trots rådande
materialbrist och förlängda ledtider.
Framåt halvårsskiftet fokuserades mycket
av det dagliga arbetet på hantering av
accentuerade kostnadsuppgångar och
konsekvenser av dessa. Ett exempel var
täta prisförhandlingar. Den sista delen av
året handlade framför allt om att anpassa
verksamheten efter rådande förutsätt-
ningar.
Det var full fart i verksamheterna
under det första halvåret. Visst märkte vi
av oron kopplad till bland annat material-
försörjning och stigande priser men det
var just före sommaren vi först såg en
tydligt minskad order ingång. Affärerna
fanns där men kunderna hade bekym-
mer i sina försörjningsled och avvaktade
med beslut. Vissa åtstramningar blev
därför nödvändiga. Vi var noggranna och
snabbrörliga, såg över våra kostnader och
justerade vår prissättning. Lyhördhet och
flexibilitet var viktiga faktorer och är det
även fortsatt. Vi påverkar där vi kan.
Trots våra insatser lyckades vi inte
omedelbart balansera den ökade kost-
nadsbasen, bland annat till följd av efter-
släpande kompensation från fordonskun-
der. Genomslag av våra åtgärder ser vi
under inledningen av 2023.
God leveransförmåga
Långsiktiga samarbeten med våra leve-
rantörer har bidragit till att vi bibehållit en
fortsatt god leveranssäkerhet mot kund.
Vi har haft möjlighet att förse exempelvis
fordonsindustrin med produkter i den takt
de önskat medan de själva har haft brist
från andra håll. Under perioder med långa
leveranstider på råvaror har vi byggt upp
egna lager. Att vara leveranssäker i oroliga
tider har varit en betydelsefull konkurrens-
fördel för oss. Mot slutet av året stabili-
serades tillgången på insatsmaterial för
affärsenheten och vi drog då ned på våra
säkerhetslager.
Offensiv investering
I Bjørkelangen sex mil nordost om Oslo
påbörjade Pioner Boat under året en
ombyggnation och uppdatering av sin
produktionsanläggning. Här kommer en
modernare och mer effektiv båtproduk-
tion att vara färdigställd till sommaren
2023.
Pioners satsning är en omfattande och
betydelsefull investering för framtiden.
Vi får nu en mer effektiv produktion med
betydligt högre kapacitet. Miljömässigt blir
den också bättre än tidigare.
Pioner har utvecklat konceptet ”Ett
enkelt båtliv” som erbjuder en helhetslös-
ning till i första hand återförsäljare men
även direkt till slutkund. Båtsortimentet
Blowtech
2018
Cipax
1994
Cipax Nederland
(tidigare PRM)
2021
Pioner Boat
2006
Ackurat
1987
XANO 202229
utvecklas ständigt och under 2022 släpp-
tes den första modellen helt anpassad för
eldrift.
Materialåtervinning har länge varit en
viktig fråga inom affärsenheten och vi har
nu gjort ytterligare en hållbar förflyttning.
Pioner har etablerat ett antal insamlings-
platser för återtag och återvinning av
båtar. Dit erbjuds våra kunder att lämna
tillbaka sina båtar när de är slutanvända.
Materialet tas om hand och blir bland
annat inredning i nya båtar. Det är en
viktig del i vår strävan att skapa en cirkulär
värdekedja.
Målmedvetet arbete med
egenutvecklade produkter
Arbetet med att vidareutveckla våra egna
produktsortiment har inte taktat av under
detta annorlunda år utan snarare intensi-
fierats. Den största anledningen till denna
målmedvetna satsning är att vi genom
gedigen kunskap och mångårig erfaren-
het har möjlighet att erbjuda marknaden
smarta och hållbara lösningar. Det ger oss
dessutom en bättre kontroll över hela pro-
cessen, vilket optimerar resursutnyttjandet
och ökar stabiliteten i våra företag.
Affärsenheten har haft stora fram-
gångar med sina egenutvecklade produk-
ter inom framför allt infrastruktursektorn.
Det finns en träffsäkerhet när det kommer
till kvalitet, design och funktion. En viktig
del i arbetet med att synliggöra produk-
terna på marknaden är att bilda värde-
skapande partnerskap med återförsäljare.
Nya samarbeten inleds löpande, under
året till exempel med flera VVS-grossister.
Lösningar för rening av avloppsvat-
ten är ett specifikt område där vi har haft
stora framgångar de senaste åren. Vi
började med att producera egna tankar
för nedgrävning men utvecklingen har
fortsatt. Nu erbjuder vi kompletta system.
Vi täcker ett stort behov hos hushåll som
inte har kommunalt avlopp och under
året har ett nytt vattenreningssystem
för enskilda avlopp lanserats. Systemet
uppfyller kraven för hög skyddsnivå, där
reningsprocessen minimerar partiklar och
ämnen som kan orsaka skada på hälsa
och miljö.
Trygg partner i oroliga tider
Verksamhetsanpassningar efter det mer
utmanande affärsklimatet har genomförts
och pågår. Däremot har vi bibehållit all vår
sälj- och utvecklingskapacitet. På så sätt
har möjligheterna att hitta nya affärer och
ta ytterligare marknadsandelar ökat.
Under de senaste månaderna har vi
sett ett ökat inflöde av förfrågningar. Det
är ett gott tecken att kunderna betraktar
oss som en pålitlig leverantör. När det är
oroliga tider är det naturligt att söka sig
till en långsiktigt trygg partner och det
är något som har gynnat oss under det
gångna året. Det här är något vi med
stolthet tar med oss liksom det värde vi
skapar för våra kunder genom vårt håll-
barhetsfokus.
Möjligheter och utmaningar
Affärsenhetens företag har sammantaget ett bra
orderläge och inflödet av förfrågningar har en stigande
trend. Via det senaste förvärvet har nya kundsegment
och geografiska områden introducerats. Med ett eget
produkt- och tjänsteerbjudande som ständigt utvecklas
samt en uttalad hållbarhetsprofil finns goda förutsätt-
ningar för tillväxt och stärkt marknadsposition. Genom
den egna verksamheten för återvinning av material bidrar
affärsenheten till höjd miljöprestanda hos sina kunder.
Satsningarna på digitala försäljningsverktyg för industri-
tankar, möbeltillbehör och båtar liksom etablering av
värdeskapande partnerskap med återförsäljare fortsät-
ter. Dessutom pågår en kapacitetsförstärkning inom vår
båttillverkning.
Affärsenhetens företag har goda relationer i för-
sörjningsleden och generellt en hög leveransförmåga.
Tillgången till och priset på plastråvara har stabiliserats.
Med kvardröjande komponentbrist hos kunderna inom
framför allt fordonsindustrin väntas dock de utdragna
säljprocesserna bestå ytterligare en tid framöver. Flera
andra kundgrupper dras också med långa ledtider i sina
leveranskedjor.
XANO 202230
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
11 % 12 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
35 % 30 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
54 % 58 %
BLOWTECH
Gnosjö / Kongsvinger
Nettoomsättning MSEK 318,3
Tillväxt % +17,0
Anställda medeltal 116
CIPAX
Bjørkelangen / Helsingfors / Skebobruk / Taebla / Rijssen
Nettoomsättning MSEK 495,8
Tillväxt % +12,8
Anställda medeltal 227
ACKURAT
Bakowo / Helsingfors / Lammhult
Nettoomsättning MSEK 97,8
Tillväxt % +2,3
Anställda medeltal 49
˛
XANO 202231
Cipax
Cipax utvecklar och tillverkar komponenter och system
genom rotationsgjutning i återvinningsbara plastmaterial.
Företagen har ett starkt fokus på kvalitet, flexibilitet och
hållbarhet med egna resurser för återvinning av plastråvara
till hög kvalitet. Tillverkningen karaktäriseras av kostnads-
effektivitet för små till medelstora serier genom låga
verktygskostnader och flexibel produktion. Flexibiliteten i
produkt utformningen möjliggör framställning av komplexa
artiklar inom sektorer som marin, infrastruktur, jordbruk,
fordon och övrig teknikindustri.
Ackurat
Ackurat tillverkar och säljer formsprutade standarddetaljer i
plast och lagerhåller tusentals artiklar, såsom glidskydd och
glidknappar till möbler, rattar, ställfötter, spakar, handtag
och olika typer av rörpluggar. Företaget erbjuder också
kundanpassade lösningar. Ackurat har enheter i Sverige,
Finland och Polen med försäljning koncent rerad till Europa.
Kunderna är framför allt tillverkare av möbler, inredningar
och maskiner.
Blowtech
Blowtech arbetar med teknisk formblåsning av plast. Vid
produktionsanläggningarna i Gnosjö och Kongsvinger
framställs komponenter till fordon och entreprenad maskiner
samt för system inom infrastruktur i medelstora till större
serier. Formblåsning som metod har en del gemensamt med
glasblåsning men med högindustriell precision i tillverk-
ningen. Tekniken är mycket användbar vid tillverkning av
komplexa former av polymera produkter som exempelvis
bensintankar, luftkanaler, olika typer av behållare och andra
tekniska detaljer.
XANO 202232
Utvecklande och
flexibelt partnerskap
Partners i samverkan
Cipax har sedan många år ett nära samar-
bete med traktortillverkaren Valtra. Med
ursprung i Sverige och Finland är Valtra en
ledande traktortillverkare och leverantör
av kundanpassade smarta lösningar i
Norden och Baltikum. Valtra är också
ett av de mest populära varumärkena i
Latinamerika. Relationen mellan företa-
gen inleddes när Valtra sökte en andra
leverantör för en specifik artikel. Med
specialistkunskaper och lång erfarenhet av
rotationsgjutning kunde Cipax erbjuda rätt
kvalitet och kostnadseffektivitet för den
typ av produktion Valtra önskade.
Utmanar och utvecklar
Samarbetet startades upp i liten skala
med denna enda, och i sammanhanget
lilla, artikel. Nu producerar Cipax ett stort
antal av Valtras nya tankar, luftkanaler och
batteri dor för flera av traktorserierna.
Valtra har en tydlig uppfattning om vad de
vill ha och vad som passar för rotations-
gjutning. Cipax har materialexpertis och
en gedigen erfarenhet av tekniken. Som
kund och leverantör utmanar företagen
varandra när det gäller produktutform-
ning och funktion. Syftet är att tillsam-
mans skapa bästa möjliga lösning för varje
enskild artikel.
Effektivitet och flexibilitet är Cipax
främsta styrkor. Det visar sig bland annat
genom snabb respons och support till
kunden, exempelvis vid frågesllningar
under konstruktionsfasen.
Mjuka värden gör skillnad
Kvalitet med kostnadseffektivitet, pro-
duktionskapacitet, ledtider och leverans-
säkerhet är faktorer som gör Cipax till
en uppskattad leverantör. Men det är de
mjuka värdena i partnerskapet som gör
skillnad i inköpsbesluten. Regelbundna
och prestigelösa möten, engagemang i
varandras olika processer och produkt-
utveckling i nära samarbete. I varierande
forum diskuteras och konkretiseras idéer
och utvecklingsmöjligheter. Hög innova-
tionsnivå, lyhördhet och en lösningsori-
enterad insllning är avgörande faktorer
för en ömsesidigt givande och långsiktigt
hållbar relation.
Valtra och Cipax utmanar varandra när det gäller
produktutformning och funktion. Tillsammans skapar
de den bästa möjliga lösningen för varje detalj.
XANO 202233
En hållbar verksamhet
Cipax vision är att vara en hållbar plast-
producent. Företagets processer stödjer
ett kretsloppsnkande där uttaget av
naturresurser minimeras genom att åter-
vinna material och återanvända det till nya
produkter. Effekten blir med andra ord
dubbel genom att mindre mängd råvara
förbrukas samtidigt som avfallsvolymerna
också krymper.
Cipax har tagit flera viktiga steg de
senaste åren och kan nu stoltsera med det
faktum att 100 % av det egna produk-
tionsspillet tas om hand. Hos Cipax-grup-
pens nederländska enhet finns komplett
utrustning för att återvinna spillmaterialet
till ny plastråvara som sedan används i den
egna tillverkningen.
Sedan några år driver Cipax också
Nordic Plastic Recycling (NPR). Via
initiativet tas bland annat uttjänta båtar
i polyeten om hand. Efter bearbetning i
olika steg är det återvunna materialet redo
att formas till nya produkter. Hur återvin-
ningsprocessen ser ut är helt avgörande
för kvaliteten på det återvunna materialet.
NPR har hittat en metod som innebär
att de vitala egenskaperna i polyetenet
bibehålls och ger en kvalitet motsvarande
ny råvara.
Materialoptimering
Blowtech är specialiserat på produkter
med komplexa former och hålrum för
antingen vätska eller luft. Företaget har
under många år tillverkat komponen-
ter i polymera material till kunder inom
fordonssektorn. Ungefär en femtedel av
företagets totala produktion utgörs av
luftkanaler till bilar.
Under 2022 framställdes den första
luftkanalen i 100 % återvunnet material.
Det skedde efter en längre period med
diskussioner med en fordonskund kring
hur miljöprestandan i deras produkter
kan förbättras. Att processen tagit tid
beror främst på kvalitetskrav och tillgång
till material. Återvunnen plast av hög
kvalitet är fortfarande en bristvara. Via
ett nytecknat volymavtal har Blowtech
säkrat leveranser av högkvalitativ polyeten
(HDPE). Materialet har återvunnits från
produktionsspill med halverad klimat-
verkan jämfört med användande av ny
råvara.
Blowtech arbetar också med en
lättviktsmetod som utöver den positiva
miljöaspekten medför viktreducering,
högre ljudabsorberingsförmåga och bättre
värmeisolering hos produkterna.
Det finns en stor efterfrågan på marknaden på produktion i
återvunnet material. Cipax och Blowtech arbetar dels med egen
återvinning, dels med försörjning via partnerskap för att tillgodose
behovet.
Omsorg om miljön
XANO 202234
Industrial Solutions
Affärsenheten utgörs av Canline, Case Packing Systems (CPS),
CIM, Fredriksons, Jorgensen, NPB och Polyketting. Företagen
tillhandahåller egenutvecklade automationslösningar i form av
förpackningsutrustning, ackumulatorer och transportörsystem
till framför allt förpacknings- och livsmedelsindustrin. CIM
utvecklar mjukvarulösningar inom industriell digitalisering.
Fredriksons genomför kontraktsuppdrag avseende avancerade
industriprodukter i små och medelstora serier för applikationer
inom huvudsakligen förpacknings- och livsmedelsindustri,
medicinteknik, infrastruktur och miljö.
XANO 202235
Branscher
Förpackning & livsmedel
76 %
Medicinteknik & läkemedel
13 %
Infrastruktur & miljö
11 %
Marknader
Norden
25 %
Övriga Europa
50 %
Övriga världen
25 %
XANO 202236
Industrial Solutions
Genom bred expertis och god innovationsförmåga har
affärsenhetens företagjlighet att tillhandahålla produkter
och tnster som adderar mervärde över tid.
Nettoomsättning
(MSEK)
2 119
1 898
2020
1 345
2022
2 119
2021
Anställda
(medelantal)
763
660
2020
572
2022
763
2021
Rörelseresultat
(MSEK)
235
282
2020
170
2022
235
2021
Rörelsemarginal
(%)
11,1
Anställda
(på balansdagen)
753
Tillväxt
(%)
+11,6
XANO 202237
Affärsenhetens erbjudande
Den största delen av verksamheten
inom Industrial Solutions kretsar kring
automationsutrustning. Såväl separata
enheter och som kompletta nyckelfärdiga
lösningar utvecklas och monteras för att
installeras hos kunder över hela världen.
Transportörer, ackumulatorer och förpack-
ningsmaskiner är några produktexempel.
Vissa maskiner styr produktionsflöden av
kartonger, metallburkar och lock medan
andra hanterar alla typer av vätskeförpack-
ningar som mjuka behållare, påsar och
flaskor. Affärsenhetens företag erbjuder
skräddarsydda helhetslösningar för olika
produktionsmiljöer. De krav som ställs på
utrustningen omfattar hög effektivitet,
skonsam hantering, flexibilitet, hygiensä-
kerhet och produktkvalitetskontroll.
Samlat tjänsteutbud
Affärsenhetens samlade tjänsteerbju-
dande omfattar ett brett spektrum. Här
inkluderas automatiserad plåtbearbet-
ning och systemmontage för avance-
rade produktlösningar och heltäckande
programvarulösningar som gör det möjligt
för kunder att fatta affärskritiska beslut
baserat på tillförlitliga data. Processerna
kring utveckling och tillverkning av auto-
mationsutrustning stöds av tjänster som
prototypframtagning med 3D-printing,
robotintegration och linjekontroll. Digital
teknik ger omedelbar fjärråtkomst och
konstant tillgänglighet. Affärsenhetens
lösningar erbjuder också identifiering på
enhetsnivå och full spårbarhet genom hela
kundens produktionsprocess.
Primär kundstruktur
Affärsenheten levererar utrustning till
globala aktörer inom förpacknings-, livs-
medels- och läkemedelsindustrin. Andra
viktiga kundsegment är medicinteknik,
infrastruktur och energi. Gemensamma
drivkrafter på marknaden är effektivitet,
flexibilitet, kvalitet, hygiensäkerhet och
spårbarhet.
XANO 202238
Affärsenhetschef Frans Augustijn
reflekterar kring det gångna året
och delar med sig av sina tankar.
Reflektioner
och insikter
Summering av året
Affärsenheten Industrial Solutions inledde
året starkt. Våra verksamheter växte orga-
niskt och föregående års förvärv tillförde
ytterligare volymer. Marknadsläget var
fortsatt stabilt avseende såväl våra egna
automationslösningar som för kontrakts-
uppdrag inom flera sektorer. Trots stör-
ningar i både våra kunders och våra egna
försörjningskedjor uppvisade affärsenhe-
ten sammantaget god lönsamhet.
Under andra kvartalet såg vi en minsk-
ning av kontraktsvolymer och förskjut-
ningar i några större automationsprojekt.
Dessutom hämmades vår verksamhet i
Kina av en nedstängningsperiod kopplad
till coronapandemin. Vidare hade svårig-
heterna att kompensera för ökade kostna-
der i pågående projekt en direkt påverkan
på resultatet.
gre utvecklingstakt och sjunkande
investeringsvilja hos större aktörer inom
framför allt förpackningssektorn innebar
en successivt lägre orderingång. Årets
andra hälft präglades i hög grad av detta
faktum. Bristen på kritiska komponenter
innebar att såväl pågående automations-
projekt som större affärer i uppstartsfas
sköts på framtiden.
Utfallet av årets samlade aktiviteter blev
inte det vi hade hoppats på. Däremot har
vi sett positiva resultat av våra satsningar
inom nya verksamhetsområden och på
nya geografiska marknader. Fördjupat
samarbete med våra kunder genom
utökade eftermarknadstjänster har också
öppnat upp nya möjligheter.
Utmaningar och lösningar
Utmaningarna i försörjningskedjan är
det som präglat våra verksamheter mest
under året. Arbetet har därr i mångt
och mycket handlat om att hitta inno-
vativa sätt att hantera konsekvenserna.
Bristen på komponenter har exempelvis
fått oss att undersöka vad vi kan förändra
i utformningen av våra lösningar för att
använda dem som faktiskt finns tillgäng-
liga. De delar som inte går att byta ut
växlas mellan projekt under olika faser i
tillverkningsprocessen.
Komponentbristen gjorde det svårt
att leverera utrustning för installation
hos kund. Maskinerna stannade längre i
våra fabriker och tog värdefull fabriksyta
i anspråk. Omfattande prisökningar och
framflyttade leveranser påverkade både
resultat och likviditet.
Lovande nytt verksamhetsområde
Med vår expertis och långa erfarenhet av
automationslösningar för olika sektorer
utforskar vi löpande nya nischer där
affärsenhetens företag kan göra skillnad.
Utrustning för hantering av batterier
till elektriska fordon är exempel på ett
nytt verksamhetsområde för oss. Via vårt
nätverk Batteryline.com lyckades vi under
det gånga året komma i kontakt med
stora aktörer på marknaden. Här har våra
satsningar burit frukt i form av stora order
och vi ser även goda utvecklingsmöjlig-
heter framöver.
Det finns förss svårigheter med
att kliva in på en ny marknad. Eftersom
branschen i sig är relativt ung är det
fortfarande inte helt klart hur framtidens
anläggningar kommer att se ut. För oss
gäller det att ta beslut om hur vi i de här
projekten bäst använder vårt kunnande
för att skapa en långsiktigt lönsam
utveckling.
Fokusområden
Strategisk förljning har under en period
varit ett gemensamt fokus för affärs-
enheten. Drivet av omständigheterna
har vi arbetat ännu hårdare med de här
Polyketting
2018
NPB
2005
CIM
CPS
2021
Fredriksons
2006
Jorgensen
2016
Canline
2015
XANO 202239
aktiviteterna i år. Ett sätt att göra det på är
att erbjuda våra tjänster till kunden under
hela livscykeln för den utrustning vi leve-
rerar. Långsiktig tjänstefiering fördjupar
relationen och stödjer kundens ambi-
tioner kring produktivitet, säkerhet och
hållbarhet över tid. När vi kommunicerar
med kunden under hela livscykeln får vi
information som hjälper oss att förbättra
konstruktion och funktionalitet. I slutän-
dan innebär det att vi erbjuder kunden
bättre produkter och service. Vi kan bis
med datautvinning och analyser under
produktionen för att öka produktiviteten
och minska såväl energianvändning som
avfall.
Offensiva satsningar
Under året har Fredriksons i Vadstena
gjort en omfattande investering direkt
kopplad till en kund inom energilagring.
I en ny produktionslinje tillverkas stora
delar av ett system som lagrar energi på
dagtid och gör energin tillgänglig även
under natten. Investeringen inkluderar
en ny byggnad och maskinpark med en
komplett produktionslinje.
I USA har vi etablerat tre nya egna
bolag. Nu har vi ett kombinerat kontor
för två av företagen i Chicago och ett i
Houston. För närvarande är försäljnings-
och servicemedarbetare verksamma här.
Hållbara lösningar
I ett större perspektiv handlar vår hållbar-
hetsambition framför allt om att hjälpa
våra kunder att bli mer hållbara. Med
vår expertis och innovationsförmåga vill
vi presentera lösningar för våra kunder
som hjälper dem att få ut mer av såväl
befintliga som nya produkter och system.
Det här är en del av vårt dagliga arbete
och något vi brinner för – att göra verklig
skillnad hos våra kunder.
Framåtblick
Vi har lärt oss mycket under det gångna
året. Vissa erfarenheter kan tyckas kost-
samma men de har ökat vår medvetenhet
och kommer därför att vara ett långsik-
tigt stöd i vår framtida utveckling. De
nuvarande omsndigheterna är definitivt
utmanande och driver oss således mot nya
gränser. På så sätt tvingas vi hela tiden
att ut- och omvärdera våra strategier och
målsättningar.
Bristen på kritiska komponenter
kommer mest sannolikt att bestå ytterli-
gare en tid. Vi prioriterar därför arbetet
med att dels förka hitta alternativa för-
sörjningsvägar, dels anpassa våra maskiner
utifrån tillgänglighet till komponenter.
Genom ett mer strukturerat kunskapsut-
byte inom affärsenheten kan vi dra nytta
av varandras erfarenheter för att hitta nya
lösningar som stärker oss.
Trots det oroliga världsläget hyser vi
en stor framtidstro. Genom våra sats-
ningar inom nya verksamhetsområden och
på nya marknader kan vi etablera givande
partnerskap. Vi ser även hög tillväxt-
potential i vårt utökade erbjudande med
smarta mjukvarulösningar och skräddar-
sydda eftermarknadstjänster.
Möjligheter och utmaningar
I närtid bedöms bristen på komponenter ha en fortsatt
hämmande effekt på delar av affärsenhetens verksam-
het. Samtidigt medför den globala finansiella oron en
lägre investeringsvilja hos stora aktörer inom berörda
branscher. Våra offensiva satsningar inom tillväxtnischer
och etablering på nya geografiska marknader med stor
utvecklingspotential är därför alltjämt i fokus. Det-
samma gäller strategisk försäljning där vårt affärserbju-
dande i allt högre grad omfattar eftermarknadstjänster.
Här ser vi tydliga möjligheter att addera ytterligare
värde för våra kunder samtidigt som vi utvecklar våra
egna verksamheter. Viktiga framgångsfaktorer är
fördjupade kundrelationer, innovationsförmåga och
samverkan mellan våra företag.
Vi arbetar hårt i alla led för att minimera påver-
kan av rådande störningar i försörjningskedjan. Det
innebär bland annat att vi anpassar våra produkter och
lösningar efter tillgången på komponenter. Genom att
involvera våra samarbetspartners tidigt i processen och
ha täta dialoger med såväl kunder som leverantörer kan
vi gemensamt återta kontrollen över händelseutveck-
lingen.
XANO 202240
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
13 % 8 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
12 % 11 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
3 % 6 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
23 % 38%
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
20 % 19 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
24 % 11 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
5 % 7 %
CANLINE
Eersel / Chicago
Nettoomsättning MSEK 290,6
Tillväxt % +21,1
Anställda medeltal 57
CASE PACKING SYSTEMS (CPS)
Stramproy
Nettoomsättning MSEK 263,8
Tillväxt % -8,4
Anställda medeltal 87
CIM INDUSTRIAL SYSTEMS
Fredericia / Hørsholm / Viby
Nettoomsättning MSEK 79,2
Tillväxt % -12,8
Anställda medeltal 46
FREDRIKSONS
Vadstena / Suzhou
Nettoomsättning MSEK 531,2
Tillväxt % -3,7
Anställda medeltal 291
JORGENSEN ENGINEERING
Odense / Houston
Nettoomsättning MSEK 461,9
Tillväxt % +12,2
Anställda medeltal 146
NPB AUTOMATION
Jönköping / Chicago
Nettoomsättning MSEK 559,8
Tillväxt % +18,3
Anställda medeltal 84
POLYKETTING
Zelhem
Nettoomsättning MSEK 105,4
Tillväxt % -15,4
Anställda medeltal 51
XANO 202241
Fredriksons
Fredriksons arbetar med kundspecifik
tillverkning som bland annat omfattar
plåtbearbetning, skärande bearbetning
och montage. Kunder är framför allt
verksamma inom livsmedelshantering,
medicinteknik, infrastruktur och miljö.
Fredriksons utvecklar och tillverkar också
transportörlösningar till främst stora
svenska företag med internationell verk-
samhet. Fredriksons kinesiska enhet tillver-
kar och levererar delsystem och kompletta
lösningar avsedda för livsmedelshantering
och bioprocesser.
Jorgensen Engineering
Jorgensen utvecklar och tillverkar
automationsutrustning och kompletta
förpackningshanteringssystem. Genom
hög tekniknivå och omfattande automa-
tionskompetens optimeras såväl maskinell
utrustning som styrsystem för maximal
effektivitet i varje moment. Kunderna är
världsledande aktörer inom segmenten
mjölkpulver, livsmedel, läkemedel, bat-
terier för elektriska fordon och djurfoder.
Installationer sker över hela världen men
Europa utgör huvudmarknaden.
Polyketting
Polyketting arbetar med utveckling och
tillverkning av automationsutrustning,
främst ackumuleringsenheter och trans-
porrsystem, för hantering av förpack-
ningar. Kunderna utgörs huvudsakligen av
företag inom livsmedelsindustrin. Polyket-
tings automationslösningar syftar till att
skapa högsta möjliga effektivitet i kunder-
nas produktionslinjer, där stora mängder
förpackningar fylls och transporteras.
CIM Industrial Systems
CIM är en ledande mjukvaruspecialist
inom industriell digitalisering. Baserat på
egenutvecklade strukturer och produkter
tillhandahåller CIM kompletta, kundan-
passade mjukvarulösningar som gör det
möjligt för dess kunder att fatta verksam-
hetskritiska beslut grundade på tillförlitliga
data.
NPB Automation
NPB utvecklar och tillverkar automations-
utrustning, primärt lösningar för lock-
hantering till burkrelaterade produkter.
Utrustningen baseras på egenutvecklad
branschunik teknik och företaget har spe-
cialistkompetens inom såväl konstruktion
och mekanik som elstyrning. Installationer
sker över hela världen till kunder inom
framför allt förpackningsindustrin.
Canline
Canline utvecklar och tillverkar automa-
tionsutrustning, huvudsakligen trans-
portörsystem för metallförpackningar.
Utrustningen baseras på egenutvecklad
branschunik teknik och företaget har spe-
cialistkompetens inom såväl konstruktion
och mekanik som elstyrning. Installationer
sker över hela världen till kunder inom
framför allt förpackningsindustrin.
Case Packing system (CPS)
CPS utvecklar och tillverkar system för
helautomatisk hantering av i första hand
livsmedelsförpackningar. Försäljningen
sker globalt med Europa som huvud-
marknad. Företaget levererar effektiva
förpackningsmaskiner som väsentligt
förbättrar kundernas hanteringsprocess
samtidigt som materialanvändningen och
kostnaderna minskar.
XANO 202242
Etablering
på nya
marknader
Utökade affärsmöjligheter
Företagen inom affärsenheten är väl
etablerade och kända på den europe-
iska marknaden. Många av kunderna är
multinationella företag och installationer
har genom åren genomförts i alla världs-
delar. För att fortsätta att växa och dra
fördelar av de affärsmöjligheter som finns,
speciellt avseende eftermarknadstjänster,
är det nödvändigt att vara tillgänglig nära
beslutsfattare för investeringar i globala
projekt.
Efter att tidigare ha representerats av
externa samarbetspartners, har Jorgen-
sen, NPB och Canline nu egen sälj- och
servicepersonal på plats i Houston och
Chicago i USA. Etableringen påbörjades
under 2020 men restriktionerna under
corona pandemin medförde förseningar
i processen.
Satsningen ger resultat
De nystartade verksamheterna har redan
sett goda förljningsresultat. Tack vare
den lokala närvaron har kontakt knutits
med aktörer vilka tidigare saknats kopp-
ling till. Det är särskilt tydligt att affärsmöj-
ligheter relaterade till tjänsteerbjudandet
ökar i och med etableringen.
Vidareutveckling av verksamheterna
fortgår och resurser tillförs. Det kan också
bli aktuellt för andra systerbolag att följa
efter. Med den nyvunna erfarenheten
kommer de då att ha en kortare introduk-
tionsfas på den amerikanska marknaden.
Komplett erbjudande
Jorgensen är ett av koncernföretagen
som redan haft framgångar tack vare
satsningen i USA. Andra viktiga fram-
gångsfaktorer är innovationsförmågan och
teknikhöjden i Jorgensens automationslös-
ningar. Företaget har genomfört många
lyckade installationer som visar på väl
genomarbetade processer och kreativitet.
Kunderna erbjuds ett partnerskap där
Jorgensen tar helhetsansvar. Inte bara
fram till installation och igångkörning utan
också för eftermarknad med tjänster för
övervakning, underhåll och uppföljning.
Skapa förtroende
Med lång erfarenhet av automationsupp-
drag inom skilda sektorer har affärsen-
hetens företag möjlighet att tillföra stort
värde i kundernas produktionsflöden.
Att skapa kontakter och göra affärer
på en ny geografisk marknad medför
utmaningar. Koncernföretagen har byggt
sina organisationer med stor omsorg
och fokus på att bygga förtroende för
sina respektive verksamheter på den nya
marknaden.
För att få utväxling av vårt utökade
marknadserbjudande är det viktigt
att finnas på plats nära beslutsfattare
i globala projekt. Affärsenheten
Industrial Solutions har etablerat
verksamheter i USA och ser där goda
utvecklingsmöjligheter.
XANO 202243
Koncernföretagen utforskar löpande nya verksamhetsområden
r hållbara och lönsamma affärer skapas. Den snabbt växande
sektorn för energilagring är ett framgångsrikt exempel.
Fortsatt utveckling
av nya verksamhetsområden
Vårt erbjudande
Affärsenheten Industrial Solutions företag
tillverkar automationsutrustning som
hanterar produktionsflöden. Leveranserna
omfattar transportörer, ackumulatorer och
förpackningsmaskiner kompletterade med
smarta mjukvarulösningar.
g tillväxttakt
Efterfrågan på batterier till elektriska
fordon har accelererat de senaste åren.
För att möta de växande behoven arbetar
batteritillverkarna intensivt med att utöka
sin produktionskapacitet. I Europa pågar
uppbyggnaden av stora anläggningar. Här
efterfrågas leverantörer som kan tillhan-
dahålla produktionslinjer optimerade för
den specifika marknaden. Med gedigen
kunskap om automationslösningar för
olika sektorer bidrar våra företag med
värde i utvecklingen. Under de senaste
åren har erfarenheter och expertis samlats
och utxlats inom nätverket BatteryLine.
Syftet är att skapa förutttningar för en
hållbar förflyttning inom batteritillverk-
ning.
Flexibla helhetslösningar
Den ökade produktionstakten inom
sektorn har föranlett en övergång från
halvautomatiska fabriker till stora, effek-
tiva anläggningar och högautomatiserade
datadrivna lösningar. Kraven på produk-
tionslinjernas kapacitet och flexibilitet är
därför omfattande.
För berörda koncernföretag finns
några viktiga framgångsfaktorer.
I grunden handlar det förstås om en
genuin förselse för kundernas krav och
utmaningar. Via ett ömsesidigt förtro-
ende vill våra företag skapa långsiktiga
partnerskap med sina kunder. Med hög
kunskapsnivå och mångårig erfarenhet
från andra uppdrag erbjuds kunderna
kompletta lösningar. Förutom maskin-
komponenter är mjukvara och tillhörande
tjänster inkluderade, där verifiering och
spårbarhet är viktiga parametrar.
Automationsnivån är en annan nyckel-
faktor. Våra kunder utmanar oss ständigt
till att ligga i teknisk framkant. Hög
hastighet i kombination med skonsam
hantering är några av kraven som ställs på
utrustningen.
Hållbara affärer
Vi utforskar ständigt nya verksamhets-
områden där vi med vår sammanlagda
expertis och erfarenhet tillför värde. Våra
lösningar ska generera lönsamhet för
såväl våra kunder som våra egna företag.
De ska också stödja en långsiktigt hållbar
utveckling för inblandade parter och
samhället i stort.
När det gäller sektorn för lagring av
energi ser vi en stor tillväxtpotential både
för marknaden som helhet och för, i första
hand, våra automationsföretag. Vi är
emellertid noggranna vid uppbyggnad av
organisationer kopplade till nya verksam-
hetsområden. Det är viktigt att hitta en
fungerande modell i mindre omfattning
och sedan successivt skala upp i takt med
ökad efterfrågan.
XANO 202244
Precision Technology
Företagen inom affärsenheten Precision Technology arbetar med
komponent- och systemtillverkning genom avancerad skärande
bearbetning, lasersvetsning och 3D-printing för framställning av detaljer
med mycket höga krav på kvalitet och precision. KMV är specialiserat
invändig bearbetning, främst precisionsborrning. LK Precision
och Resinit producerar detaljer i metall respektive plast till framför
allt medicinteknisk utrustning. Mikroverktyg tillverkar finmekaniska
komponenter och transmissionsdetaljer i korta serier. Kuggteknik
kompletterar Mikroverktyg med automatiserad verksamhet för högre
volymer. Modellteknik är specialiserat inom prototyptillverkning,
formande verktyg och kortserieproduktion. Lasertech är ledande inom
industriell 3D-printing och lasersvetsning i metall.
Branscher
Medicinteknik & läkemedel
40 %
Infrastruktur & miljö
15 %
Fordon
12 %
Förpackning & livsmedel
Övrig teknikindustri
7 %
26 %
Marknader
Norden
82 %
Övriga Europa
11 %
Övriga världen
7 %
XANO 202245
XANO 202246
Precision Technology
Affärsenhetens företag har resurser att ta sig an uppdrag som
omfattar hela kedjan från prototyp till serieproduktion. Mekanisk
bearbetning och industriell 3D-printing kompletteras med tjänster
som lasermärkning, kontrollmätning och montering.
Nettoomsättning
(MSEK)
486
552
2020
345
2022
486
2021
Anställda
(medelantal)
261
247
2020
186
2022
261
2021
Rörelseresultat
(MSEK)
56
115
2020
56
2022
56
2021
Rörelsemarginal
(%)
11,5
Anställda
(på balansdagen)
253
Tillväxt
(%)
-11,9
XANO 202247
Affärsenhetens erbjudande
Affärsenhetens företag arbetar huvudsak-
ligen med skärande bearbetning i metall
och plast. Det gemensamma erbjudandet
omfattar tillverkning av komplexa kom-
ponenter i korta och långa serier liksom
framtagande av modeller, prototyper,
verktyg och fixturer. Övriga produktions-
tjänster som tillhandahålls inkluderar
industriell 3D-printing (även kallad additiv
tillverkning) och lasersvetsning.
Skärande bearbetning sker med olika
metoder och för produkter inom många
skilda industrisegment. Gemensamt för
processerna är att material bearbetas bort
från massiva stycken för framställning av
detaljer med specifika geometriska former.
Vid tillverkningen används vanligtvis
fleroperationsmaskiner som styrs av CNC-
system (Computer Numerical Control).
En flerop är en avancerad verktygsmaskin
med automatisk verktygsväxling som utför
operationer som fräsning, borrning och
gängning. Verktyg och metod väljs utifrån
den slutliga komponentens form, funk-
tion och finish samt vilket antal som ska
produceras.
3D-printing är en flexibel tillverknings-
process för framsllning av komponenter
oberoende av geometri och som också
ger flera andra fördelar. Metoden kräver
inga verktyg, det blir minimalt med mate-
rialspill och det går att integrera funktio-
ner på ett sätt som inte är möjligt med
mer konventionella produktionsmetoder.
Genom lasersvetsning erbjuds möjligheter
att sammanfoga olika detaljer, kant i kant
eller med överlappning.
Affärsenheten erbjuder helhetslös-
ningar som inkluderar allt från teknisk
innovation och projektledning till produk-
tion och verifiering. Mekanisk bearbetning
kompletteras med tillhörande tjänster som
oförstörande provning, lasermärkning och
laserhärdning, 3D-konstruktion, kontroll-
mätning och montering.
Kundstruktur
Den dominerande kundsektorn är medi-
cinteknik- och läkemedelsindustrin med
världsledande företag som utmanande
kravställare. Inom infrastruktursektorn
sker leveranser till högteknologiska kunder
inom bland annat flyg- och rymdindustrin.
Kunderna inom fordonssektorn utgörs
av globala företag med tonvikt på tunga
fordon. Långsiktiga samarbeten finns
också inom offshore- och kraftindustrin
liksom kring innovativa energilösningar,
livsmedelshantering samt säkerhet och
skydd.
XANO 202248
Affärsenhetschef Peter Elgh
reflekterar kring det gångna året
och delar med sig av sina tankar.
Förändrade förutttningar
Affärsenheten Precision Technology kom från
sitt starkaste år hittills, då företagen generellt
upplevde ett gynnsamt affärsklimat. Utma-
ningarna handlade huvudsakligen om att
ha kapacitet att effektuera de uppdrag som
fanns tillgängliga. Mot slutet av 2021 åter-
gick efterfrågan inom sektorer som under en
längre tid haft en brant stigande kurva till en
mer normaliserad nivå.
Under inledningen av 2022 fanns det
få tydliga signaler som förvarnade om de
omfattande förändringar som successivt
kom att påverka oss i allt högre utsträckning.
Affärsenheten presterade ett utfall för första
kvartalet som var i nivå med jämförelse-
perioden. En mer generellt avvaktande håll-
ning upplevdes dock från framför allt större
kunder. Flera av dem hade överkapacitet i
lager och led samtidigt av kompetensbrist.
Fram emot sommaren såg vi också stora stör-
ningar i kundernas underleverantörsled. För
oss innebar det exempelvis att avrop sköts
fram och att prognoser skruvades ned.
En påtaglig återhållsamhet inom flertalet
berörda branscher präglade det andra
halvåret. Samtidigt påverkades våra egna
verksamheter alltmer av materialbrist och
omfattande kostnadsökningar. Våra företag
hade svårt att möta kostnadsökningarna
med motsvarande prishöjningar.
Sammanfattningsvis vågar vi nog påstå
att vi aldrig tidigare haft så stora variationer
i vare sig våra kunders eller våra egna prog-
nosuppdateringar som under det gångna
året. Till viss del var situationen jämförbar
med finanskrisen 2008 men världen är mer
sammanflätad idag. Därför är påverkans-
graden också högre nu. Oförutsägbarheten
har inneburit att våra företag inte nyttjat
tillgängliga resurser på ett tillfredsställande
sätt. Den lägre produktiviteten har slagit hårt
mot lönsamheten.
Organisationerna har setts över för att
så långt som möjligt balansera kostnadsba-
sen efter de lägre volymerna. Vi har skalat
ned på inhyrd kapacitet och jobbat med
flexibla lösningar för att ändå säkerställa den
samlade kompetensen. Samtidigt fortsätter
de offensiva satsningarna på marknadssidan
för att identifiera och bearbeta nya nischer
och kundsegment.
KMV går mot strömmen
Kungsörs Mekaniska Verkstad (KMV) är ett
av våra företag som gått mot strömmen
under året. Genom att skapa ett internt
engagemang och bygga en flexibel organi-
sation utifrån företagets specifika förut-
sättningar har ett nytt och framgångsrikt
arbetssätt formats. Samtidigt har några års
intensivt och strukturerat marknadsarbete
resulterat i intressanta affärer. På så sätt
kunde KMV, trots utmanande omvärldsfak-
torer, visa stark tillväxt med god lönsamhet
under året.
Förflyttningen som KMV har gjort tar
vi med oss som årets klart lysande stjärna.
Företagsledningen har arbetet hårt såväl
internt med att skapa förståelse för hur
KMV kan erbjuda värde för sina kunder som
externt med att hitta nya affärer.
Årets fokusområden
Fokuset på hållbarhet har ytterligare skärpts
genom att företagen i sitt strategiarbete
lyft fram hållbarhetsaktiviteter i en separat
plan. Utgångspunkten är att hållbarhet ska
finnas med som en central faktor i allt vi
Reflektioner
och insikter
Kuggteknik
2019
Resinit
1988
Lasertech
Modellteknik
2020
LK Precision
2004
Kungsörs Mekaniska
(KMV)
2012
Mikroverktyg
2008
XANO 202249
gör. Självklart i våra affärer men även i
dialogen med kunderna och i samtalen
med medarbetarna. Företagens aktiviteter
ska stödja de gemensamma målen inom
koncernen men vi uppmuntrar dem också
att sätta sina egna mål utifrån vad som är
viktigt för just dem.
Skalbarhet har varit ett område där
stort fokus har lagts under året och där
frågeställningar som reflekterar årets
utmaningar har ventilerats. Det har bland
annat handlat om hur vi snabbt kan skala
upp och ned våra verksamheter efter väx-
lande behov. Vi har bland annat tittat på
hur flexibiliteten kan öka genom kompe-
tensutveckling hos befintliga medarbetare.
Ett ständigt lika aktuellt ämne för våra
företag är förmågan att behålla medar-
betare och attrahera nya. Här knyter vi
kontakter med utbildningsaktörer och
myndigheter för att långsiktigt säkerställa
kompetensförsörjningen.
Utbyte genom nätverk
En av mina egna hjärtefrågor är nät-
verksbyggande och utbyte av kompetens
mellan avdelningar och företag. Det
handlar i grunden om att stärka varandra
och dra fördel av det unika kunnande
som varje individ kan bidra med. Inom
områden som hållbarhet, produktivitet,
kompetensmatriser, arbetsrättsliga frågor,
försäljning och marknad har många av
våra medarbetare träffats i olika nätverk
för att dela med sig av sina erfarenheter.
Aktivt göra hållbar skillnad
Vi utforskar hela tiden våra möjligheter
att bidra till en hållbar samhällsutveckling.
Det syns såväl i våra affärer som i våra
långsiktiga kundrelationer och i den roll vi
har i samhället.
Våra förhållandevis små företag, de
flesta också med verksamhet på mindre
orter, påverkar i första hand genom att
vara ansvarstagande arbetsgivare samt att
stödja lokala föreningar och aktiviteter.
Att aktivt välja kunder som ligger i
framkant när det gäller omställningen till
ett mer hållbart samhälle är ett annat sätt
att påverka. Våra företag har långsiktiga
relationer med företag aktiva inom verk-
samhetsområden som förnybar energi,
medicinteknik och infrastruktur. För att
följa med kunderna i deras utveckling
investerar våra företag löpande i ny
teknik och kapacitet. Inom medicinteknik
har utbyggnad av renrummet på Resinit
genomförts. Lasertech har förstärkt sina
produktionsresurser och inlett samarbeten
med aktörer inom nya verksamhetsom-
råden.
Stark framtidstro
Ett generellt oroligt världsläge och
fortsatta störningar i försörjningsleden
kommer mest sannolikt att påverka
oss ytterligare en tid. Det gångna årets
ständiga växlingar av fokus och löpande
anpassningar har skapat en hög grad av
medvetenhet för vad som krävs av oss i
olika scenarier. Genomförda åtgärder har
ökat flexibiliteten i organisationerna som
nu är bättre rustade att möta framtida
utmaningar. Satsningarna på mark-
nadsaktiviteter innebär samtidigt större
möjligheter för tillväxt. Det finns en stark
framtidstro inom hela affärsenheten och vi
ser fram emot ett spännande 2023.
Intensivt och strukturerat marknadsarbete är ett av
affärsenhetens fokusområden. Det gångna årets utma-
nande omständigheter har höjt aktivitetsnivån ytterli-
gare och öppnat upp nya affärsmöjligheter. Våra företag
har en hög kompetens- och tekniknivå och tillsammans
resurser att ta sig an ett brett spektrum av uppdrag
inom avancerad bearbetning. Etablerade relationer med
krävande kunder ger tillgång till intressanta utvecklings-
projekt. Nya marknadsnischer har identifierats genom
en fördjupad samverkan inom affärs enheten.
Material- och komponentbrist kommer mest sanno-
likt att hämma delar av vår verksamhet ytterligare en tid
framöver. I första hand genom att större kunder saknar
insatsvaror för att slutföra olika projekt och därför
skjuter på order. Medicintekniksektorn är en domine-
rande bransch och dess utveckling påverkar i hög grad
flera av affärsenhetens företag. Efter pandemin såg vi
en tillbakagång då många aktörer satt på stora lager
men här väntas en successivt ökad efterfrågan. De olika
aktiviteterna som drivs för att säkerställa kompetensför-
sörjningen fortgår.
Möjligheter och utmaningar
XANO 202250
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
5 % 9 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
14 % 9 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
11 % 9 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
13 % 18 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
16 % 18 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
8 % 9 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
33 % 28 %
KUGGTEKNIK
Leksand
Nettoomsättning MSEK 25,9
Tillväxt % +6,1
Anställda medeltal 23
KUNGSÖRS MEKANISKA (KMV)
Kungsör
Nettoomsättning MSEK 66,5
Tillväxt % +31,2
Anställda medeltal 23
LASERTECH
Karlskoga
Nettoomsättning MSEK 51,4
Tillväxt % -28,7
Anställda medeltal 23
LK PRECISION
Skogås
Nettoomsättning MSEK 65,4
Tillväxt % -3,7
Anställda medeltal 48
MIKROVERKTYG
Södertälje / Valskog
Nettoomsättning MSEK 79,9
Tillväxt % -2,9
Anställda medeltal 47
MODELLTEKNIK
Eskilstuna
Nettoomsättning MSEK 39,7
Tillväxt % +7,0
Anställda medeltal 25
RESINIT
Västervik
Nettoomsättning MSEK 160,4
Tillväxt % -28,1
Anställda medeltal 72
XANO 202251
LK Precision
LK Precision är ett finmekaniskt företag
som producerar komplicerade detaljer i
metalliska material i små och medelstora
serier. Hög teknisk kompetens i kombina-
tion med spjutspetsteknologi inom skä-
rande bearbetning innebär att företaget
kan erbjuda skräddarsydda produktions-
lösningar, framför allt som kontraktstillver-
kare mot de stora medicinteknikföretagen
samt inom försvars-, flyg- och rymdindu-
stri.
Mikroverktyg
Mikroverktyg är en utpräglad prototyp-
tillverkare inriktad på skärande bearbet-
ning, med specialistkompetens inom
finmekaniska komponenter och transmis-
sionsdetaljer som kugghjul, splines och
kuggstänger. Tillverkningen omfattar
också fixturer, verktyg, mätdon, hydraul-
komponenter, reservdelar samt andra
detaljer med höga precisionskrav. De
viktigaste målgrupperna är fordons- och
försvarsindustrin.
Resinit
Resinits specialitet är svårbearbetade
plastmaterial med höga krav på kvalitet
och leveranssäkerhet. Företaget erbjuder
helhetslösningar där mekanisk bearbet-
ning kompletteras med tillhörande tjäns-
ter, framför allt montering, och vänder
sig främst till internationella aktörer inom
branscher som medicinteknik, livsmedel,
försvars- och kraftindustri samt övrig
teknikindustri.
Lasertech
Lasertech är ett ledande företag inom
industriell 3D-printing och lasersvetsning
i metall. I tjänsteerbjudandet ingår även
oförstörande provning, lasermärkning och
laserhärdning. Lasertechs kundstruktur
omfattar företag inom branscher som
fordon, försvar och medicinteknik.
Modellteknik
Modellteknik är ett verkstadsföretag med
spetskompetens inom avancerad skärande
bearbetning och formtillverkning. Verk-
samheten förfogar över resurser för såväl
prototyptillverkning, 3D-konstruktion,
kontrollmätning och produktutveckling
som skärande bearbetning i korta och
medellånga serier. Kunderna finns främst
inom segmenten fordon och försvar.
Kuggteknik
Kuggteknik arbetar med skärande bearbet-
ning och tillverkar kuggförsedda produkter
i metall. Verksamheten är specialiserad på
mindre kugghjul och transmissionsprodukter,
framför allt industriverktyg, i återkommande
serier till krävande industrikunder. Produk-
tionen omfattar såväl prototyper som volym-
tillverkning till snäva toleranser. Kunderna
finns främst inom segmenten verktygs- och
maskintillverkning, medicinteknik, förpack-
ningsindustri och försvar.
Kungsörs Mekaniska (KMV)
KMV är specialiserat på invändig bearbet-
ning av långa detaljer, främst precisions-
borrning. Företaget borrar hål i längder
upp till 14 meter med diameterområde
från 2 mm upp till 600 mm. Maskinrör,
kolvar och borrör till gruvindustrin samt
cylindrar och kolvstänger till hydraulik-
industrin är exempel på produkter som
framställs. Tillverkningen omfattar ock
kolvstänger till offshoreindustri.
XANO 202252
Expertis och
innovativ teknik
Lasertechs expertis inom 3D-printing och lasersvetsning
tillför en ny dimension och stärker det gemensamma
marknadserbjudandet.
Värdefull expertis
Lasertechs expertis inom lasersvetsning
och industriell 3D-printing i metall har
inneburit ett värdefullt tillskott till kon-
cernen. Speciellt inom affärsenheten Preci-
sion Technology har det gemensamma
marknadserbjudandet stärkts. Med
resurser för additiv tillverkning öppnas nya
möjligheter inom olika sektorer upp för
hela affärsenheten.
Nischad teknik
Lasertech erbjuder, som ett av få företag i
Sverige, såväl 3D-printing som lasersvets-
ning och dessutom en kombination de
båda metoderna. 3D-tekniken är nischad
och specifik men har ändå ett brett
användningsområde.
Generellt för additiv tillverkning är en hög
energi- och materialeffektivitet. Det är en
flexibel metod som lämpar sig för proto-
typer, styckeproduktion och lågvolymse-
rier. Det finns inget behov av anpassade
verktyg och är därför enkelt att snabbt
göra små justeringar mellan komponenter.
Utmaningen med 3D-printing ligger
främst i att de som konstruerar nya
industriprodukter inte spontant ser den
additiva tekniken som ett valbart alterna-
tiv. Utgångspunkten är fortfarande mer
traditionella metoder som fräsning och
svarvning. Till följd av detta är inriktningen
på marknadsarbetet också lite annor-
lunda. För Lasertech gäller det framför
allt att sprida AM-teknikens fördelar och
identifiera produkter och verksamhetsom-
råden där tillverkningsmetoden kan skapa
värde för kunden.
Goda utvecklingsmöjligheter
Lasertech ser goda utvecklingsmöjlig-
heter och har förberett organisationen
för tillväxt genom anpassning av lokaler
och utökade produktionsresurser. Allra
viktigast är dock den unika expertisen som
finns hos företagets medarbetare. Den gör
det möjligt för Lasertech att ta steget från
underleverantör till partner.
Att de satsningar som genomförs
ligger i linje med förväntningarna från
företagets högteknologiska kunder är
självklart en central faktor. Lasertech
har därför en tät dialog med bland
annat inköpare och produktutvecklare.
Återkopplingen har varit positiv och det
finns ett stort förtroende för Lasertechs
uppbyggnad av kapacitet och kunnande.
Fakta additiv tillverkning (AM)
Additiv tillverkning (även kallad 3D-prin-
ting eller friformsframställning) är en
produktionsteknik där man lager för lager
bygger upp en tredimensionell komponent
utifrån en CAD-modell.
Fördelar med tekniken:
» Extremt komplexa geometrier kan
tillverkas på ett enkelt sätt.
» Minimalt med spill eftersom nödvändigt
material läggs till i sllet för att överf-
digt tas bort.
» Svårbearbetade material blir tillgängliga.
» Snabb prototypframtagning och förhål-
landevis låg startkostnad.
» Möjliggör snabbare, mer miljömäs-
sigt hållbara och kostnadseffektiva
värdekedjor.
XANO 202253
Förändringsarbete
som lyfter
Kungsörs Mekaniska Verkstad (KMV) är ett av
koncernens företag som gick mot strömmen 2022.
Genom att linjera organisationen med dess specifika
framgångsfaktorer presterade KMV drygt 30 procent
högre omsättning och stärkta marginaler under ett år
med många yttre utmaningar.
Förändringsarbete
KMV:s VD Mattias Nettelbladt kom in i
bilden 2020. Under hans ledning har ett
omfattande förändringsarbete genom-
förts för att linjera organisationen med
företagets specifika framgångsfaktorer för
utveckling och lönsam tillväxt.
Engagemang och delaktighet
En stor del av det initiala arbetet kon-
centrerades kring att skapa förståelse för
själva förflyttningen och för att resan mot
målet måste få ta sin tid. Öppna diskus-
sioner och resonemang har skapat en
väl sammansvetsad ledningsgrupp, som
samtidigt är mångfacetterad där individer
kan dra nytta av varandras styrkor och
erfarenheter. Utifrån ledningsgruppen
sprids lärdomarna genom hela organisa-
tionen.
Strukturerat marknadsarbete
Marknads- och försäljningsfunktionen har
förstärkts med kompletterande resur-
ser. Mest väsentligt för organisationens
utveckling är dock den ökade förståelsen
för vilket värde KMV kan skapa för sina
kunder och hur den kunskapen förvaltas
och kan omsättas i affärer.
Produktionslyft
KMV har under året arbetat med utveck-
lingsaktiviteter kopplade till Produktions-
lyft. Det är ett beprövat utvecklings-
program som pågår under 18 månader.
Syftet är att stärka företagets förmåga till
förnyelse och ökad konkurrenskraft med
utgångspunkt från de egna förutsättning-
arna. Några av grundstenarna i program-
met är ledarskap, värderingar, arbetssätt
och förbättringsarbete. Arbetsmetodiken
syftar till att skapa samsyn och drivkraft
kring vad som behöver åstadkommas.
Aktiviteterna implementeras först i liten
skala för att lära och förstå, för att sedan
spridas till verksamheten i stort och på så
vis etablera nya arbetssätt.
Jobbspår för unga och nyanlända
För KMV liksom för många industrikol-
legor är rekrytering av nya medarbetare
en närmast ständig utmaning. Kungsörs
kommun driver utbildningssatsningen
Jobbspår som KMV är en del av. Med en
kombination av utbildning och praktik
ges unga och nyanlända möjlighet att ta
steget in i arbetslivet och få en menings-
full sysselsättning. För KMV är det ett bra
sätt att säkra kompetensförsörjning, just
nu har företaget tre medarbetare som
anslutit via Jobbspår.
Fakta KMV
Verksamhetsort: Kungsör
Antal anställda: 23
Omsättning: 66 MSEK
Tillväxt 2022: +31 %
Verksamhet: Specialister på lång-
hålsborrning. Komplett partner
inom avancerad, mekanisk bearbet-
ning av metall. Tillverkar produkter
som cylindrar, kolvstänger och
propelleraxlar till bland annat gruv-,
hydraulik-, energi-, process- och
offshoreindustri i Norden.
XANO 202254
Finansiell
information
XANO 202255
FINANSIELL INFORMATION 56–95
Förvaltningsberättelse 56
Femårsöversikt 59
KONCERNEN
Resultat 61
Finansiell ställning 62
Förändringar i eget kapital 64
Kassaflöde 65
Noter 66
Definitioner 83
Avstämning alternativa nyckeltal 84
MODERBOLAGET
Resultaträkningar 85
Balansräkningar 86
Förändringar i eget kapital 88
Kassaflöde 89
Noter 90
Revisionsberättelse 96
EU-taxonomin 99
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 101–105
Styrelse 106
Koncernledning, revisor 107
Aktieägarinformation 108
Adresser 109
XANO 202256
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för XANO Industri AB (publ), med organisationsnummer 556076-2055
och säte i Jönköping, Sverige, får härmed avge årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2022.
Informationen i föreliggande årsredovisning avser kvarvarande verksamhet
om inget annat anges.
VERKSAMHET
XANO utvecklar, förvärvar och driver tillverkande verksamheter med unika
eller marknadsledande produkter och system med tillhörande tjänster.
OMSÄTTNING OCH RESULTAT
Nettoomsättningen uppgick till 3 509 MSEK (3 151). Rörelseresultatet upp-
gick till 341 MSEK (453), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 9,7 pro-
cent (14,4). Resultat före skatt var 309 MSEK (433). Resul tatet innefattar
engångsposter om 1 MSEK (8), se vidare not 2.
AKTIEDATA OCH NYCKELTAL
Resultat per aktie var 4:30 SEK (5:90). Eget kapital per aktie uppgick till
26:39 SEK (23:13). Genomsnittligt antal utestående aktier var under året
57 985 082. Soliditeten var 42 procent (38) vid årets slut. Medelantalet
anställda uppgick till 1 426 (1 245).
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
De negativa konsekvenserna av coronapandemin har fortsatt varit
begränsade för koncernen. Hög sjukfrånvaro och störningar i materialför-
sörjningen har dock påverkat leveransförmågan i större utsträckning än
tidigare.
När det gäller konflikten i Ukraina bedriver XANO ingen egen verksam-
het vare sig där eller i Ryssland. De fåtal pågående projekt som fanns till
kunder i det aktuella området har avslutats. Som en följd av konflikten
accentueras dock redan tidigare besvärande omvärldsfaktorer i form av
prisökningar och bristande tillgång till insatsvaror, vilket påverkar koncern-
företagen i varierande grad.
Via nya avtal har koncernens totala kreditfaciliteter utökats med
motsvarande 820 MSEK till totalt cirka 2 200 MSEK. Härigenom säkerslls
finansieringen av XANOs fortsatta tillxt och förvärvsinriktade arbete.
Med Nordea Bank tecknades den 3 juni 2022 ett nytt avtal avseende
en kreditfacilitet om 1 700 MSEK, vilket är en utökning med 320 MSEK
från tidigare nivå. Avtalet löper över tre år med option om förlängning i
ytterligare ett plus ett år. I juni tecknades också ett kreditavtal med Svensk
Export kredit avseende en ny facilitet om cirka 500 MSEK med motsva-
rande löptid.
I enlighet med beslut på årssmman genomfördes i juni en uppdelning
av moderbolagets aktier (split) med villkor 2:1.
HÄNDELSER EFTER ÅRETS SLUT
Inga enskilda händelser av väsentlig karaktär har inträffat efter årets slut.
VERKSAMHET OCH ORGANISATION
XANO-koncernen utgörs av teknikföretag som erbjuder tillverknings- och
utvecklingstjänster för industriprodukter och automationsutrustning.
Koncernen finns representerad i Norden, Estland, Nederländerna, Polen,
Kina och USA. Företagen arbetar inom väl definierade nischer och har hög
kompetens inom respektive teknikområde. Koncernens verksamhet var
under 2022 uppdelad i tre affärsenheter: Industrial Products, Industrial
Solutions och Precision Technology.
Industrial Products utgörs av Ackurat, Blowtech och Cipax. Verksam-
heten omfattar utveckling, tillverkning och försäljning av komponenter
och system i plast framsllda genom rotationsgjutning, formsprutning och
formblåsning. Företagen levererar såväl kund specifika som egenutvecklade
produkter främst inom fordon och infrastruktur.
Företagen inom Industrial Solutions tillhandahåller egen utvecklade
automationslösningar i form av för packnings maskiner, ackumulatorer och
transportörsystem till livsmedels- och förpacknings industri. Verksamheten
omfattar även kundanpassade mjukvarulösningar inom industriell digita-
lisering samt kontraktsuppdrag avseende avancerade industriprodukter i
små och medelstora serier. Affärsenheten utgörs av Canline, Case Packing
Systems (CPS), CIM, Fredriksons, Jorgensen, NPB och Polyketting.
I Precision Technology ingår Kuggteknik, Kungsörs Mekaniska (KMV),
Lasertech, LK Precision, Mikroverktyg, Modellteknik och Resinit. Verk-
samheten omfattar avancerad skärande bearbetning, lasersvetsning och
%
4 000
3 000
2 000
1 000
0
32
24
16
8
0
2018 2019 2020 2021 2022
MSEK
Nettoomsättning MSEK
Bruttomarginal %
NETTOOMSÄTTNING & BRUTTOMARGINAL
%
480
360
240
120
0
16
12
8
4
0
2018 2019 2020 2021 2022
MSEK
Resultat före skatt MSEK
Vinstmarginal %
RESULTAT FÖRE SKATT & VINSTMARGINAL
XANO 202257
3D-printing för framsllning av detaljer med mycket höga krav på kvalitet
och precision. Produktionen omfattar främst små till medelstora serier av
detaljer och system inom bland annat medicinteknik och infrastruktur.
KONCERNENS UTVECKLING UNDER ÅRET
Efter en sammantaget stark inledning hämmades de flesta av koncernens
verksamheter av besvärande omvärldsfaktorer i en successivt ökande
omfattning under det gångna året. För helåret överträffades fortsatt
de långsiktiga finansiella målen men i förhållande till föreende år
redovisade koncernen en rörelse resultatförmring om cirka 25 procent.
Omsättningen ökade med 11 procent, varav 2 procent var organisk tillväxt.
Sett till koncernen i stort är det framför allt två faktorer som har påverkat
lönsamheten. Den ena är produktivitetsförsämringar till följd av ständiga
anpassningar av produktionen efter nya förutttningar i kombination
med periodvis hög sjukfrånvaro. Den andra är att företagen inte har
lyckats kompensera sig i tillräcklig omfattning för de kostnadsökningar de
drabbats av. Kraftfulla åtgärder i form av kostnadsbesparingar och pris-
höjningar samt för säkerställande av kritiska processer i försörjningskedjan
genomförs. Dessa kombineras med offensiva satsningar på marknadsakti-
viteter för vilka resurser löpande tillförs.
INDUSTRIAL PRODUCTS
Inom affärsenheten förekom stora skillnader i utfall mellan företagen,
varav flera visar stabila resultat. En bidragande faktor är den positiva
utvecklingen för de egna produktsortimenten inom infrastruktur och indu-
stri. Störst negativ påverkan relaterade till verksamheterna med hög andel
produktion kopplad till fordon. Här innebar bristen på insatsvaror hos
kunderna både minskade avropsvolymer och framflyttad orderläggning.
Inom fordonssegmentet har det dessutom varit srt att få igenom prisjus-
teringar och det finns också en stor eftersläpning i utlovad kompensation.
Utanför fordonssegmentet är marknadsläget överlag gott och mer resurser
har tillsatts för marknadsaktiviteter som bland annat inkluderar introduk-
tion av företagens egna produkter på nya marknader.
INDUSTRIAL SOLUTIONS
God införsäljning av projekt under föregående år gav förhållandevis stabila
marginaler under årets första nio månader. Det avslutande kvartalet präg-
lades dock i hög grad av effekterna av andra halvårets lägre orderingång
och störningar i försörjningskedjan. I praktiken har det inneburit att såväl
pågående automationsprojekt som större affärer i uppstartsfas har skjutits
på framtiden. Order har inte heller realiserats i förntad omfattning och
organisationerna som rustat för tillxt har fått slla om och växla ned.
Satsningarna inom nya verksamhetsområden och på nya geografiska
marknader har dock gett gott resultat. Fördjupat samarbete med affärsen-
hetens kunder genom utökade eftermarknadstjänster har också öppnat
upp nya möjligheter.
PRECISION TECHNOLOGY
Med hänsyn till det rådande omvärldsläget syntes föregående års starka
utfall redan på förhand svårt att nå men affärsenhetens sammanlagda
prestation det gångna året låg ändå under interna förväntningar. Utveck-
lingen under det avslutande kvartalet följde trenden från tidigare perioder
med en generellt mer avvaktande marknad. Inom den för affärsenheten
dominerande medicintekniksektorn reviderade kunder löpande ned sina
inköpsvolymer. Med en hög grad av oförutgbarhet har resurserna inte
kunnat nyttjas på ett tillfredsställande sätt och den lägre produktiviteten
har slagit hårt mot lönsamheten. Härtill har affärsenhetens företag inte
kunnat kompensera sig för ökade kostnader med motsvarande prishöj-
ningar. Anpassning av organisationerna efter de lägre volymerna har
fortsatt. Samtidigt sker offensiva satsningar på marknadssidan för att söka
upp nya nischer och kundsegment.
FRAMTIDA UTVECKLING
I närtid bems marknadsläget vara fortsatt avvaktande även om vi ser en
viss utplaning av den nedåtgående kurvan och en ökad balans i infdet
av order. Råmaterial priserna har stabiliserats men allmänna kostnadsök-
ningar inverkar fortsatt dämpande på våra affärer. Effekter av genomförda
prisjusteringar och en successiv anpassning av personalstyrkan till den
lägre orderingången kommer vi att se under innevarande kvartal. Kassa-
flöde och marginaler är i fokus på vår agenda. Vi har ett bra orderläge men
bristen på kritiska komponenter är en orosfaktor, speciellt avseende vår
projektrelaterade verksamhet. Här prioriteras därför arbetet med att hitta
alternativa försörjningsvägar tillsammans med satsningar på eftermark-
nadstjänster. Genom ett av våra senaste förvärv har vi också utökat vårt
erbjudande med mjuk varulösningar, ett område där vi ser hög tillväxtpo-
tential. Vi är således fortsatt offensiva och hyser en stor framtidstro.
6:00
4:50
3:00
1:50
0:00
3,2
2,4
1,6
0,8
0,0
2018 2019 2020 2021 2022
SEK %
Resultat per aktie SEK
Direktavkastning %
RESULTAT PER AKTIE & DIREKTAVKASTNING
1 600
1 200
800
400
0
48
36
24
12
0
2018 2019 2020 2021 2022
%MSEK
Eget kapital MSEK
Soliditet %
EGET KAPITAL & SOLIDITET
XANO 202258
INVESTERINGAR
Nettoinvesteringar i anläggnings tillgångar uppgick till 144 MSEK (598),
varav 4 MSEK avg immateriella anläggningstillgångar, 45 MSEK fastig-
heter, 90 MSEK maskiner och inventarier, 5 MSEK nyttjanderättstillgångar.
KASSAFLÖDE OCH LIKVIDITET
Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 128 MSEK (353).
gre rörelsekapital, främst i form av ökade kontraktstillgångar och mins-
kade förskottsbetalningar, har tillsammans med lägre resultatutfall bidragit
till det svagare kassaflödet i förhållande till jämförelseperioden.
Likvida medel inklusive beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick på
balansdagen till 1 363 MSEK (740).
RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Koncernens väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorer inkluderar affärsmäss-
iga risker förknippade med kunder och leverantörer samt andra omvärlds-
faktorer som till exempel prisrisker för insatsvaror. Till detta kommer
finansiella risker till följd av förändringar i valutakurser och räntenivåer.
Koncernens verksamhet spänner över många branscher och kundseg-
ment, vilket generellt innebär en god riskspridning. Vår beredskap för
omsllning är också hög. Coronapandemin är fortsatt en risk- och osäker-
hetsfaktor som kan medföra betydande konsekvenser för koncernens
verksamhet. Medarbetarnas hälsa och säkerhet är vår högsta prioritet och
vi efterlever de riktlinjer och rekommendationer som utfärdas av myndig-
heter i de länder vi verkar. Detta i sig kan innebära begränsningar i våra
möjligheter att genomföra installationer och upprätthålla servicen till våra
kunder. Samtidigt kan omfattningen av våra kunders behov av produkter
och tjänster minska väsentligt. Vidare finns risker bland annat förknippade
med materialförrjning samt inköp av tjänster och transporter, vilka i och
med den pågående konflikten i Ukraina ökat. De sanktioner som införs
mot Ryssland med anledning av invasionen, liksom eventuella motåtgärder,
kan komma att påverka delar av vår verksamhet, exempelvis i form av bris-
tande tillgång till energi. Investeringsambitionen hos några av koncernens
större kunder är också tätt knuten till den globala ekonomins utveckling.
En redogörelse för koncernens väsentliga finansiella och affärsmässiga
risker återfinns i not 35 på sidorna 8082.
VALUTA OCH RÄNTOR
XANO är genom sin internationella verksamhet exponerad för kursföränd-
ringar i framför allt DKK, EUR, NOK och USD gentemot SEK. Koncernens
ränte bärande skulder uppgick per balansdagen till 1 110 MSEK (1 116).
En beskrivning av koncernens finansiella risker finns i not 35 på sidorna
8082.
HÅLLBARHET
I enlighet med ÅRL 6 kap 11§ har XANO valt att upprätta den lagstadgade
hållbarhetsrapporten som en från årsredovisningen skild handling. Håll-
barhetsrapporten publiceras på webbplatsen www.xano.se samtidigt som
årsredovisningen. Information kopplad till EU:s taxonomi finns på sidan 29
i hållbarhetsrapporten. Fullständiga tabeller för rapportering av nyckeltal
enligt taxonomin finns på sidorna 99–100 i årsredovisningen.
MILJÖPÅVERKAN
Koncernen bedriver anmälningspliktig verksamhet enligt miljöbalken i sju
svenska dotterbolag och tillsndspliktig verksamhet i ett svenskt dotter-
bolag. Moderbolaget bedriver inte någon anmälningspliktig verksamhet.
Koncernens tillstånds- och anmälningspliktiga verksamhet påverkar den
yttre miljön genom användning av material, kemikalier, energi och vatten,
som i sin tur genererar klimatutsläpp och avfall. Vidare sker en indirekt
miljöpåverkan via produkter, förpackningar och transporter. Verksamheter,
tillverkningsprocesser och produkter är av sådan karaktär att miljöriskerna
bedöms vara begränsade. En redogörelse för koncernens miljöarbete finns
i hållbarhetsrapporten för 2022.
FORSKNING OCH UTVECKLING
Inom ramen för varje dotterbolag bedrivs kontinuerligt utveckling av
produkter och processer. Utvecklingsutgifterna, som inte är av väsentlig
storlek, kostnadsförs normalt löpande. Utgifter kan under vissa omsndig-
heter aktiveras, förutsatt att framtida ekonomiska fördelar kan påvisas och
att utgiften är av större värde. Koncernen bedriver ingen forskning i egen
regi.
AKTIEN OCH AKTIEÄGARNA
Totalt antal aktier uppgår per balansdagen till 58 494 214, fördelat på
14 577 600 A-aktier och 43 916 614 B-aktier. A-aktie medför tio röster
och B-aktie en röst. Aktieslagen har samma andel i bolagets tillgångar och
vinst. Bolaget innehar per balansdagen 509 132 egna B-aktier.
Per balansdagen fanns två aktieägare som vardera ägde och kontrolle-
rade mer än tio procent av röstetalet för samtliga aktier i bolaget. Anna
Benjamin kontrollerade genom eget innehav och innehav via närstående
57,2 procent av rösterna och 27,6 procent av kapitalet. Pomona-gruppen
innehade 29,4 procent av rösterna och 28,8 procent av kapitalet.
KONVERTIBELPROGRAM
Per den 1 oktober 2020 emitterades konvertibler om nominellt
69 998 232 SEK med förfallodag den 2 oktober 2023 till anställda inom
XANO-koncernen. Se vidare not 23 och 26.
STYRELSENS ARBETE
Årsstämman 2022 bestämde antalet ledamöter till sju. Bland de smmo-
valda ledamöterna återfinns dels personer som representerar större ägare,
dels från dessa ägare oberoende personer. Verkställande direktören och
andra tjänstemän i koncernen deltar i styrelsens sammanträden som före-
dragande eller i administrativa funktioner.
Styrelsen avhöll under verksamhetsåret 2022 åtta sammanträden. Vid
varje ordinarie sammanträde föreligger, utöver verksamhetsinformation,
fasta rapport- och beslutspunkter i enlighet med styrelsens arbetsordning.
Styrelsen tar därtill ställning i frågor av övergripande karaktär såsom
koncernens strategi, struktur- och organisationsfrågor samt förvärv och
större investeringar.
Styrelsens kontrollfunktion handhas av revisionsutskottet. Bolagets
revisor deltar vid minst ett av styrelsens sammanträden årligen. Då redo-
visas revisorns iakttagelser vid granskningen av bolagets räkenskaper,
rutiner och interna kontroll.
VALBEREDNING
På årssmman 2022 utgs en valberedning bestående av Ulf Hedlundh
som ordförande, Stig-Olof Simonsson och Anna Benjamin. Valberedning-
ens uppgift inför årsstämman 2023 är att föreslå styrelseordförande och
övriga styrelseledamöter, revisorer, mötesordförande vid stämman samt
styrelse-, utskotts- och revisionsarvoden. Valberedningen har hittills haft
tre möten inför sitt förslag till årssmman 2023, vilkas beslut har sam-
manfattats i ett beslutsprotokoll. Därtill har löpande kontakter förts mellan
ledamöterna i Valberedningen.
Bolagsordningen innehåller inga särskilda bestämmelser om tillsättande
och entledigande av styrelseledamöter eller ändring av bolagsordningen.
XANO 202259
Femårversikt
2022 2021 2020 2019 2018
RESULTATRÄKNING, MSEK
Nettoomsättning 3 509 3 151 2 239 2 128 2 044
Kostnad sålda varor -2 764 -2 375 -1 709 -1 658 -1 585
Bruttoresultat 745 776 530 470 459
Försäljningskostnader -258 -209 -161 -158 -145
Administrationskostnader -153 -127 -90 -85 -83
Övriga rörelseintäkter/-kostnader 7 13 -5 2 5
Rörelseresultat 341 453 274 229 236
Finansiella intäkter 30 12 8 9 8
Finansiella kostnader -62 -32 -31 -27 -25
Resultat före skatt 309 433 251 211 219
Skatt -60 -91 -56 -48 -48
Årets resultat 249 342 195 163 171
FINANSIELL STÄLLNING 31 DECEMBER, MSEK
Anläggningstillgångar 1 882 1 833 1 325 1 262 1 131
Omsättningstillgångar 1 724 1 662 1 161 819 863
Eget kapital 1 530 1 341 1 051 800 686
Långfristiga skulder 1 126 847 790 690 587
Kortfristiga skulder 950 1 307 645 591 721
Balansomslutning 3 606 3 495 2 486 2 081 1 994
KASSAFLÖDE, MSEK
Kassaflöde från löpande verksamhet 128 353 402 307 150
Kassaflöde från investeringsverksamhet -140 -558 -143 -108 -243
Kassaflöde efter investeringar -12 -205 259 199 -93
Kassaflöde från finansieringsverksamhet -170 180 38 -188 109
Årets kassaflöde -182 -25 297 11 16
NYCKELTAL
Rörelsemarginal, % 9,7 14,4 12,2 10,8 11,6
Vinstmarginal, % 8,8 13,8 11,2 9,9 10,7
Avkastning på eget kapital, % 17,1 28,8 21,1 21,8 27,6
Avkastning på sysselsatt kapital, % 14,3 21,8 17,3 15,4 17,9
Avkastning på totalt kapital, % 10,3 15,6 12,7 11,4 13,0
Räntetäckningsgrad, ggr 6,0 14,6 9,2 8,8 9,9
Genomsnittligt eget kapital, MSEK 1 456 1 188 925 750 620
Genomsnittligt sysselsatt kapital, MSEK 2 599 2 139 1 625 1 549 1 363
Genomsnittligt totalt kapital, MSEK 3 613 2 980 2 223 2 084 1 876
Soliditet, %
1)
42 38 42 38 34
Andel riskbärande kapital, % 46 41 46 43 39
Resultat per aktie, SEK
1, 2)
4:30 5:90 3:43 2:92 3:07
Kostnader hänförliga till konvertibla skuldförbindelser, MSEK 4 4 2 2 2
Eget kapital per aktie, SEK
2)
26:39 23:13 18:12 14:34 12:29
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie, SEK
2)
2:21 6:09 7:07 5:51 2:68
Föreslagen utdelning per aktie, SEK
2)
1:75 1:75 1:25 0:00 1:00
ÖVRIGT
Avskrivningar enligt plan, MSEK 126 104 86 84 64
Räntebärande skulder, MSEK 1 110 1 116 743 762 785
Uppskjuten skatteskuld, MSEK 111 102 86 96 91
Nettoinvesteringar exkl. företagsaffärer, MSEK 144 130 73 113 77
Medelantal anställda, exklusive korttidsarbete/permitterade 1 426 1 245 1 055 1 085 1 015
Medelantal anställda, inklusive korttidsarbete/permitterade 1 426 1 245 1 085 1 085 1 015
1)
Beräknat på årets resultat.
2)
Jämförelsetalen har omräknats med anledning av aktiesplittar med villkoret 2:1 genomförda 2019 respektive 2022.
r definitioner och information om nyckeltal, se sidorna 8384. För uppgift om antalet aktier, se sidan 16.
XANO 202260
AVTAL
Det finns inga avtal mellan bolaget och styrelsens ledamöter.
BOLAGSSTYRNING
XANOs bolagsstyrning grundar sig på svensk lagstiftning och noterings-
avtalet med Nasdaq Stockholm. I olika frågor tillämpas också de direktiv
som utfärdas av myndigheter och intressenter inom svenskt näringsliv och
på den finansiella marknaden.
Styrning, ledning och kontroll fördelas mellan aktieägarna på bolags-
stämman, styrelsen och verksllande direktören i enlighet med svensk
aktiebolagslag samt företagets bolagsordning och arbetsordning.
Alla bolag noterade på Nasdaq Stockholm ska följa Svensk kod för
bolagsstyrning (”koden”). XANOs bolagsstyrnings rapport upprättas skild
från förvaltningsberättelsen och återfinns på sidorna 101–104.
BEMYNDIGANDE FÖR ÅTERKÖP AV EGNA AKTIER
Antalet aktier i eget förvar uppgår på balansdagen till 509 132 av aktie-
slag B motsvarande 0,9 procent av totalt aktiekapital.
XANOs styrelse föreslår att årssmman ger styrelsen ett förnyat
bemyndigande att besluta om återköp av egna aktier. Ett sådant mandat
skulle innebära att styrelsen ges möjlighet att fram till nästa årsstämma
besluta om återköp av bolagets aktier. Ett eventuellt återköp kan komma
att ske såväl över börs som genom erbjudande till aktieägarna. Styrelsens
mandat föreslås även innefatta möjlighet att överlåta återköpta aktier
inom de ramar lagstiftningen medger.
BEMYNDIGANDE FÖR NYEMISSION
XANOs styrelse föreslår att årssmman ger styrelsen ett förnyat
bemyndig ande att fatta beslut om nyemission av aktier av serie B till högst
en tiondel av bolagets utgivna aktier. Ett sådant mandat skulle innera att
styrelsen ges möjlighet att fram till nästa årssmma besluta om nyemis-
sion. Emissionsvillkoren, inklusive emissionskursen, ska baseras på en
marknadsmässig värdering där emissionskursen vid varje tillfälle ska sättas
så nära marknadsvärdet som möjligt med avdrag för den rabatt som kan
krävas för att uppnå intresse för teckning.
ERSÄTTNING TILL OCH VILLKOR FÖR
LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Årsstämman fattar beslut om riktlinjer för bestämmande av lön och annan
ersättning till verkställande direktören och övriga ledande befattnings-
havare. Gällande riktlinjer beslutades av årsstämman 2022. Dessa riktlinjer
omfattar ersättnings- och andra anställningsvillkor för styrelseledamöter,
verkställande direktör och övriga medlemmar av koncernledningen. Rikt-
linjerna tillämpas på anställningsavtal som ingås efter årsstämman 2022
och för ändringar i pågående anställningsavtal som sker därefter och gälla
tills vidare, dock som längst till årsstämman 2026. Riktlinjerna avser inte
ersättningar som beslutas av bolagsstämman. Se vidare not 5.
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Moderbolaget
TILL ÅRSSTÄMMANS FÖRFOGANDE STÅR: (SEK)
Överkursfond 76 054 929
Balanserade vinstmedel 252 215 341
Årets resultat 126 134 287
Totalt 454 404 557
STYRELSEN OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖREN
RESLÅR ATT DESSA MEDEL DISPONERAS
ENLIGT FÖLJANDE:
(SEK)
Till aktieägarna utdelas kontant 1:75 SEK
1)
per aktie
(57 985 082 aktier
2)
) 101 473 894
I ny räkning balanseras 352 930 663
Totalt 454 404 557
1)
Utdelningen föreslås utbetalas vid två tillfällen med 1:00 SEK i maj och 0:75 SEK
i november.
2)
Efter avdrag för eget innehav uppgår antalet utestående aktier för närvarande till
57 985 082.
STYRELSENS YTTRANDE ÖVER DEN FÖRESLAGNA
UTDELNINGEN
Efter utbetalning av föreslagen utdelning är soliditeten betryggande mot
bakgrund av att bolagets och koncernens verksamhet fortsatt bedrivs med
lönsamhet. Likviditeten i bolaget och koncernen bedöms kunna upprätt-
hållas på en betryggande nivå.
Styrelsens uppfattning är att den föreslagna utdelningen inte hindrar
moderbolaget eller de övriga koncernbolagen från att fullgöra sina förplik-
telser på kort och lång sikt, ej heller att fullgöra erforderliga investeringar.
Den föreslagna utdelningen kan därmed försvaras med hänsyn till vad som
anförs i aktiebolagslagen 17 kap 3 § 2–3 st (försiktighetsregeln).
XANO 202261
Rapport över totalresultat
KONCERNENNOT
2022
2021
(TSEK)
Nettoomsättning
3, 4
3 508 706
3 151 375
Kostnad för sålda varor
6, 7, 8
-2 763 384
-2 375 501
Bruttoresultat
745 322
775 874
Försäljningskostnader
6, 7, 8
-257 598
-2 08 74 8
Administrationskostnader
6, 7, 8, 9
-153 15 4
-127 457
Övriga rörelseintäkter
10
25 436
26 263
Övriga rörelsekostnader
11
-18 619
-12 831
Resultat från andelar i intresseföretag
17
-15 6
-17 3
Rörelseresultat
3, 4, 5
341 2 31
452 928
Finansiella intäkter
12
29 578
12 42 0
Finansiella kostnader
13, 26
-61 812
-31 866
Resultat före skatt
308 997
433 482
Skatt
14
-59 929
-91 4 00
ÅRETS RESULTAT
249 068
342 082
– varav hänförligt till moderbolagets aktieägare
249 068
342 082
AKTIEDATA
Resultat per aktie
SEK
22, 23
4,30
5,90
Resultat per aktie efter utspädning
SEK
22, 23
4, 27
5,8 4
1)
1)
KONCERNENNOT
2022
2021
(TSEK)
ÖVRIGT TOTALRESULTAT
Poster som kan komma att omklassificeras till årets resultat
Förändring av säkringsreserv
24, 28
25 515
1 981
Skatt hänförlig till förändring av säkringsreserv
24, 28
-5 256
-408
Omräkningsdifferenser
24
21 451
18 792
ÖVRIGT TOTALRESULTAT
41 710
20 365
TOTALRESULTAT FÖR ÅRET
290 778
362 4 47
– varav hänförligt till moderbolagets aktieägare
290 778
362 447
1)
Jämförelsetalet har omräknats med anledning av aktiesplit 2:1 genomförd i juni 2022.
XANO 202262
Rapport över finansiell ställning
KONCERNENNOT
2022-12-31
2021-12-31
(TSEK)
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
15
Goodwill
968 079
962 843
Övriga immateriella anläggningstillgångar
62 606
71 941
Pågående nyanläggningar och förskott avseende immateriella anläggningstillgångar
3 518
2 119
1 034 203
1 036 903
Materiella anläggningstillgångar
16
Byggnader och mark
388 925
367 744
Maskiner och andra tekniska anläggningar
32
217 966
192 353
Inventarier, verktyg och installationer
55 047
51 081
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar
55 269
27 785
Nyttjanderättstillgångar
32
125 737
151 108
842 944
790 071
Övriga anläggningstillgångar
Andelar i intresseföretag
17
0
152
Långfristiga fordringar
1 847
1 909
Uppskjuten skattefordran
28
2 738
3 574
Summa anläggningstillgångar
1 881 732
1 832 609
Omsättningstillgångar
Varulager
18
564 699
475 626
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar och andra fordringar
4, 19, 20, 35
926 564
803 171
Derivat
20
20 427
Förutbetalda kostnader
33 783
37 346
Likvida medel
20, 21
178 334
345 864
Summa omsättningstillgångar
1 723 807
1 662 007
SUMMA TILLGÅNGAR
3 605 539
3 494 616
XANO 202263
KONCERNENNOT
2022-12-31
2021-12-31
(TSEK)
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital
23
36 559
36 559
Övrigt tillskjutet kapital
114 519
114 519
Reserver
24
73 153
31 443
Intjänade vinstmedel
1 306 010
1 158 416
Summa eget kapital
1 530 241
1 340 937
– varav hänförligt till moderbolagets aktieägare
1 530 241
1 340 937
Skulder
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder
20, 26, 30, 32
1 006 328
737 813
Övriga avsättningar
27
8 027
6 855
Uppskjuten skatteskuld
28
111 145
102 309
1 125 500
846 977
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder och andra skulder
4, 20, 29
834 936
863 646
Avsättningar
27
6 423
4 846
Derivat
20
5 885
Kortfristiga räntebärande skulder
20, 25, 30, 32
103 836
378 316
Förutbetalda intäkter
219
8 179
Aktuell skatteskuld
4 384
45 830
949 798
1 306 702
Summa skulder
2 075 298
2 153 679
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
3 605 539
3 494 616
Rapport över finansiell ställning
XANO 202264
Rapport över förändringar i eget kapital
KONCERNEN
Aktiekapital
Övrigt
Reserver
Intjänade
Totalt eget
NOTtillskjutet vinstmedelkapital
(TSEK)kapital
Eget kapital 1 januari 2021
36 559
114 519
11 078
888 815
1 050 971
Årets resultat
342 082
342 082
Övrigt totalresultat
20 365
20 365
Totalresultat för året
20 365
342 082
362 447
Lämnad utdelning, kontant
-72 481
-72 481
Totala transaktioner med aktieägare
-72 481
-72 481
Eget kapital 31 december 2021
36 559
114 519
31 443
1 158 416
1 340 937
Årets resultat
249 068
249 068
Övrigt totalresultat
41 710
41 710
Totalresultat för året
41 710
249 068
290 778
Lämnad utdelning, kontant
-101 474
-101 474
Totala transaktioner med aktieägare
-101 474
-101 474
EGET KAPITAL 31 DECEMBER 2022
23, 24
36 559
114 519
73 153
1 306 010
1 530 241
– varav hänförligt till moderbolagets aktieägare
36 559
114 519
73 153
1 306 010
1 530 241
XANO 202265
Rapport över kassaflöden
KONCERNENNOT
2022
2021
(TSEK)
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Rörelseresultat
341 231
452 928
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet, m m
Avskrivningar
126 087
103 611
Realisationsresultat vid avyttring av anläggningstillgångar
1 754
-1 030
Nedskrivning av varulager
4 577
1 141
Övrigt
1 277
6 563
Betald ränta
33
-29 304
-17 847
Erhållen ränta
33
1 845
583
Betald inkomstskatt
-111 739
-73 712
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital
335 728
472 237
Förändringar i rörelsekapital
Ökning (-) / minskning (+) av varulager
-80 450
-107 716
Ökning (-) / minskning (+) av kortfristiga fordringar
-57 972
-243 940
Ökning (+) / minskning (-) av kortfristiga skulder
-66 352
232 908
Ökning (+) / minskning (-) av övriga avsättningar
-2 521
-319
Kassaflöde från den löpande verksamheten
128 433
353 170
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
-3 935
-1 940
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-138 095
-87 509
Avyttring av materiella anläggningstillgångar
914
1 128
Indirekta investeringar genom förvärv av dotterbolag/inkråm
33, 34
-467 321
Ökning (-) / minskning (+) av övriga långfristiga fordringar
1 104
-2 952
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-140 012
-558 594
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Utbetald utdelning
-101 474
-72 481
Upptagna lån
953 601
337 727
Amortering av lån
-987 702
-62 033
Betalning av leasingskulder
-34 316
-23 209
Förändring checkräkningskrediter
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-169 891
180 004
ÅRETS KASSAFLÖDE
-181 470
-25 420
Likvida medel vid årets början
345 864
366 993
Kursdifferens i likvida medel
13 940
4 291
Likvida medel vid årets slut
21
178 334
345 864
XANO 202266
Noter
NOT 1
Allmän information
XANO Industri AB med organisationsnummer 556076-2055, är ett publikt aktiebolag
med säte i Jönköping, Sverige, vars B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm. Adressen
till företagets huvudkontor är Industrigatan 14 B, 553 02 Jönköping. XANO Industri AB
är dotterretag till Viem Invest AB med organisationsnummer 556239-3099 och säte i
nköping. Viem Invest AB är koncernens yttersta moderföretag.
Alla belopp redovisas i tusental svenska kronor (TSEK) om annat inte anges.
NOT 2
Redovisningsprinciper
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting
Standards (IFRS), såsom de antagits av EU, årsredovisningslagen samt rekommendatio-
ner och uttalanden från Rådet för finansiell rapportering.
ALLMÄNT
Tillämpade redovisnings- och värderingsprinciper är oförändrade jämfört med föregå-
ende år med undantag på grund av nya eller omarbetade standarder, tolkningar och för-
bättringar som ska tillämpas från den 1 januari 2022. Dessa nyheter har inte haft någon
väsentlig påverkan på koncernens redovisning.
Nya eller ändrade IFRS-standarder gällande från 2023 eller senare har inte tillämpats
vid upprättande av dessa finansiella rapporter. Tillämpningen av dessa nyheter bems
inte ha någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella resultat och ställning.
Koncernen har erhållit utbetalning av medel för den kollektivavtalade AGS-försäk-
ringen via Fora. Utbetalningen baseras på tidigare återbetalningar av AGS-premier för
åren 2004-2008. Erhållet belopp om 1 MSEK (8) har redovisats som övrig rörelseinkt.
KONCERNREDOVISNING
ALLMÄNT
Koncernens bokslut omfattar moderretaget, XANO Industri AB, och de företag över
vilka moderföretaget direkt eller indirekt har ett besmmande inflytande per boksluts-
dagen. Bestämmande inflytande definieras utifrån om innehavaren har förga att
styra företaget, har rätt till avkastning och möjlighet att styra de aktiviteter som påver-
kar avkastningen. Detta uppnås vanligtvis om innehavet motsvarar mer än 50 procent av
röstetalet. Per balansdagen ägs samtliga dotterföretag intagna i koncernredovisningen
till 100 procent.
Koncernredovisningen är upprättad enligt förvärvsmetoden. Detta innebär att aktier
i dotterföretag ersätts i koncernredovisningen med dotterföretagets identifierbara
tillgångar, skulder och eventualförpliktelser, värderade till verkligt värde vid förvärvstid-
punkten. Det förvärvade dotterretagets egna kapital elimineras i sin helhet vilket inne-
bär att i koncernens egna kapital ingår endast den del av dotterföretagets egna kapital
som tillkommit efter förvärvet. Om det koncernmässiga anskaffningsvärdet för aktierna
överstiger det i förrvsbalansen upptagna värdet av bolagets nettotillgångar, redovisas
skillnaden som koncernmässig goodwill. Om det koncernmässiga anskaffningsvärdet
för aktierna i sllet skulle vara lägre än värdet av bolagets nettotillgångar redovisas
mellanskillnaden direkt i årets resultat. Endast de resultat som uppkommit efter förvärv-
stidpunkten ingår i koncernens resultat. Avyttrade bolag har redovisats med sitt resultat
fram till tidpunkten för avyttringen.
RÖRELSEFÖRVÄRV
I FRS 3 tillämpas på rörelseförrv. Detta innebär bland annat att transaktionsutgifter
vid rörelseförvärv kostnadsförs samt att villkorade köpeskillingar fastställs till verkligt
värde vid förvärvstidpunkten och att effekter av omvärderingar av dessa köpeskillingar
redovisas i årets resultat .
OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA
– Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna i koncernen är
värderade i den valuta som används i den ekonomiska miljö där respektive företag
huvudsakligen är verksamt (funktionell valuta). I koncernredovisningen används SEK,
som är moderföretagets funktionella valuta och rapporteringsvaluta.
– Utländska dotterföretag
Resultat och finansiell sllning för alla koncernföretag som har en annan funktionell valuta
än rapporteringsvalutan, omräknas till koncernens rapporteringsvaluta enligt följande:
(i) Tillgångar och skulder för var och en av balansräkningarna omräknas till balans-
dagens kurs.
(ii) Intäkter och kostnader för var och en av resultaträkningarna omräknas till genom-
snittlig valutakurs.
(iii) Alla omräkningsdifferenser som uppstår redovisas i övrigt totalresultat.
Vid avyttring av en utlandsverksamhet redovisas de ackumulerade omräknings-
differenserna hänförliga till det utländska bolaget som en del av realisationsresultatet i
koncernens rapport över totalresultat.
INTRESSEFÖRETAGSREDOVISNING
Som intresseföretag betraktas de företag som inte är dotterföretag men över vilket
moderföretaget har ett betydande inflytande. I koncernens bokslut redovisas andelar
i intresseföretaget enligt kapitalandelsmetoden. Kapitalandelsmetoden innebär att
andelar i företag redovisas till anskaffningsrdet vid anskaffningstillfället och därefter
justeras med koncernens andel av förändringen i intresseföretagets nettotillgångar. Kon-
cernens andel av intresseföretagets resultat efter skatt redovisas i årets resultat .
INTÄKTER
Koncernen tillhandahåller produkter och system med tillhörande tjänster. Intäkter
redovisas när kontrollen av produkten/tjänsten har överförts till kunden. Transaktions-
priserna utgörs huvudsakligen av fasta priser.
VAROR OCH TJÄNSTER
Merparten av koncernens leveranser avser varor. Leveranserna besr dels av kund-
specifika produkter tillverkade på direkta uppdrag av kunder och dels egenutvecklade
produkter. Leveransen kan, förutom slutprodukten, innefatta starkt integrerade delar
som konstruktion och frakt och bedöms gemensamt därför normalt utgöra ett presta-
tionsåtagande. Vid försäljning av varor erhåller kunden kontroll vid leverans i enlighet
med fraktvillkoren och intäkten redovisas vid denna tidpunkt. Koncernen tillämpar ej
enhetliga fraktvillkor. Volymrabatter och andra bonusar avräknas från intäkten med det
mest sannolika värdet.
Vid försäljning av tjänster redovisas intäkten normalt över tid i takt med att presta-
tionsåtagandet uppfylls. Koncernen tillhandahåller separata tjänster som övervakning av
kunders produktionslinjer och konsultation. Tjänsteavtalen är i huvudsak fastprisuppdrag.
r varu- och tjänsteleveranser tillämpas normalt betalningsvillkoren 30 till 90 dagar
efter leverans.
PROJEKTLEVERANSER
Koncernen genomför projektleveranser till förpackningsindustrin. Leveranserna består
av egenutvecklade produkter och system. Projekten är kundunika och skapar därmed
inte en tillgång med alternativ användning. Kundavtalen är av karaktären att de ger
företaget rätt till betalning för prestation som uppnåtts till dato. Projekten kan bestå av
flera komponenter som konstruktion, maskiner, styrsystem, installation och garantiåta-
gande. Garantierna är av standardkaraktär men kan inte tillhandahållas av annan part.
Med hänsyn till den starka integrationen mellan komponenterna anses projektleveran-
serna normalt utgöra ett prestationtagande. Avtalen är i huvudsak fastprisuppdrag.
Kontrakten löper vanligen på kortare tid än 12 månader. Garantiåtaganden är normalt
tidsbegränsade till mellan 12 och 36 månader. För dessa leveranser sker intäktsredo-
visning över tid. Intäkter redovisas med utgångspunkt från en input-metod på basis
av företagets insatser för att uppfylla prestationsåtagandet (färdigställandegraden)
på balansdagen, när företaget på ett tillförlitligt sätt kan beräkna det ekonomiska
utfallet av uppdraget. Inledningsvis används förkalkyl för bemning av intäkter och
utgifter. När en mer säker prognos kan fastställas, används i stället prognosvärden för
resultatbedömning. Färdigställandegraden baseras på nedlagda utgifter i förhållande
till beräknade totala utgifter. För projekt som inledningsvis är svåra att prognostisera,
redovisas intäkten till motsvarande belopp som den upparbetade kostnaden, det vill
ga resultatet tas upp till noll kronor i avvaktan på att resultatbestämning kan göras.
Justering för befarade förluster görs så snart dessa är kända. Befarade böter eller viten
till kunderna till följd av t ex leveransförseningar minskar intäkterna med belopp som
förväntas utflyta. Dotterföretagen har fastlagda rutiner för uppföljning av projekten.
Det är företagets bemning att vald metod ger en god bild av företagets prestation
och rätt till erttning. Normala betalningsvillkor för dessa leveranser är en del vid order,
en del vid leverans och en del efter godkänd installation. Skillnaden mellan erhållen
betalning och koncernens rätt till erttning till följd av uppfylld prestation redovisas i
balansräkningen netto för varje avtal, endera som kontraktstillgång eller kontraktsskuld .
XANO 202267
PENSIONER
Pensioner och övriga förmåner efter avslutad anställning klassificeras antingen som
avgifts- eller förmånsbesmda planer. Under en avgiftsbestämd plan är företagets
åtagande begränsat till att betala fastsllda avgifter till en separat juridisk enhet
(förkringsbolag) och företaget har inga ytterligare förpliktelser. En förmånsbestämd
plan är en pensionsplan som anger ett belopp för den pensionsförmån som en anställd
erhåller efter pensioneringen, vanligen baserad på faktorer som ålder, tjänstgöringstid
och lön. En oberoende aktuarie beräknar storleken på de förpliktelser som respektive
förmånsbestämd plan medför. Aktuarien omvärderar pensionsplanernas åtagande årli-
gen och fördelar kostnader över den anslldes yrkesverksamma liv. I balansräkningen
redovisas förpliktelsen som en skuld. Inom koncernen finns främst avgifts besmda
pensionsplaner.
Merparten av koncernens svenska anställda tjänstemän omfattas av den s k ITP-pla-
nen, vilken finansieras genom pensionsförkring i Alecta eller SPP. Enligt ett uttalande
från Rådet för finansiell rapportering är detta en förmånsbesmd plan. Koncernen har
inte haft tillgång till sådan information som gör det möjligt att redovisa denna plan som
en förnsbestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP redovisas därr som en avgiftsbe-
stämd plan i enlighet med IAS 19. Härutöver finns pensionsutstelser, både för kollektiv
personal och för tjänstemän, som är avgiftsbestämda och säkras genom inbetalning av
premie till försäkringsbolag.
SKATTER
Redovisade inkomstskatter innefattar skatt som skall betalas för aktuellt år samt
förändring av uppskjuten skatt. Värdering av skattefordringar och skatte skulder sker till
nominella belopp och enligt de skatteregler och skatte satser som föreligger. Uppskjuten
skatt beräknas på temporära skillnader, som uppkommer mellan redovisade och skatte-
mässiga värden på tillgångar och skulder. De temporära skillnaderna avser huvudsakli-
gen obeskattade reserver i svenska bolag.
Uppskjutna skatteskulder redovisas i normalfallet för samtliga skattepliktiga tempo-
rära skillnader medan uppskjutna skattefordringar redovisas i den mån det är sannolikt
att beloppen kan komma att utnyttjas.
Då legal kvittningsrätt föreligger sker nettoredovisning av fordran eller skuld.
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar värderas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade
avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Om det finns en indikation på att en till-
gång minskat i värde sker en beräkning av tillgångens återvinningsvärde. I det fall redo-
visat värde överstiger återvinningsvärde sker nedskrivning till återvinningsvärdet. Om e n
tillgång inte enskilt kan prövas för nedskrivning allokeras tillgången till en kassagenere-
rande enhet för att prövas . Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast
om det är sannolikt att de ekonomiska fördelar som är förknippade med tillgången
kommer företaget till del och att anskaffningsvärdet kan beräknas på ett tillförlitligt
sätt. Andra tillkommande utgifter redovisas som kostnad i den period de uppkommer .
IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Utgifter för produkt- och processutveckling belastar normalt resultatet löpande. Utgifter
för större projekt, som är direkt sammankopplade med identifierbara produkter kontrol-
lerade av koncernen och som har troliga ekonomiska fördelar kommande år, balanseras
som immateriella anläggningstillgångar. Övriga immateriella tillgångar inkluderar både
förvärvade tillgångar och internt upparbetade tillgångar. De senare utgörs främst av
direkta kostnader för nedlagd tid samt hänförliga andelar av indirekta kostnader .
Varje år genomförs prövning av nedskrivningsbehov för goodwill. Koncernens good -
will är fördelad på koncernens kassagenererande enheter. Återvinningsbart belopp för
en kassagenererande enhet fastställs baserat på beräkningar av nyttjandevärden. Dess a
beräkningar utgår från koncernens årliga prognosprocess, vid vilken prognosen faststäl ls
av styrelsen, där framtida kassaflöden för den existerande verksamheten prognostisera s
för innevarande år samt den kommande fyraårsperioden. Kassaflödet bortom femårspe -
rioden extrapoleras. XANO använder en aktuell vägd kapitalkostnad för diskontering av
uppskattade framtida kassaflöden. Diskonterade flöden jämförs med redovisat värde .
Avskrivningar ingår i kostnaderna under respektive funktion. Avskrivning görs syste-
matiskt över tillgångarnas förväntade nyttjandeperiod enligt nedanstående förteckning.
Balanserade utvecklingsutgifter 3–10 år
Patent 3–10 år
Övriga immateriella anläggningstillgångar 3–10 år
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Avskrivningar ingår i kostnaderna under respektive funktion. Avskrivning görs systema-
tiskt över tillgångarnas förväntade nyttjandeperiod enligt nedanstående förteckning.
Byggnader 2550 år
Markanläggningar 20 år
Maskiner och inventarier 3–12 år
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
Nyttjanderätter i leasingavtal värderas vid leasingperiodens ingång till nuvärdet av
avtalade leasingavgifter, justerat för eventuella förutbetalda leasingavgifter. Se vidare
under rubriken Leasing.
Avskrivningarna ingår i kostnaderna under respektive funktion. Avskrivning görs
systematiskt över tillgångarnas förväntade nyttjandeperiod eller, om den är kortare,
avtalsperioden enligt nedanstående förteckning.
Lokaler 2–12 år
Maskiner och inventarier 2–10 år
AVTALSTILLGÅNGAR OCH AVTALSSKULDER
En avtalstillgång redovisas när koncernen har levererat produkten/tjänsten till en kund,
alternativt fullgjort ett åtagande, men ännu inte har fakturerat kunden. En avtalsskuld
redovisas när koncernen har erhållit eller ska erhålla betalning men ännu ej har levererat
produkten/tjänsten till kunden.
Nedskrivningsprövning sker löpande för avtalstillgångar. Prövning sker individuellt
och beaktar bl a finansiella svårigheter hos kunden. Härtill görs en prövning för varje
segment, varvid förntade kreditrluster bems främst utifrån ett historiskt perspek-
tiv. Årets nedskrivningsprövning för förluster har inte medfört någon reservering då
dessa bemts uppgå till oväsentliga belopp.
KUNDFORDRINGAR
Kundfordringar redovisas när företaget har fullgjort ett åtagande och/eller har rätt till
ovillkorlig ersättning och har fakturerat kunden .
VARULAGER
Varulagret värderas enligt lägsta värdets princip och först in-först ut-metoden (FIFO).
Detta innebär att varulagret tas upp till det lägsta av anskaffningsvärdet enligt FIFO-
metoden och nettoförsäljningsrdet. I egentillverkade hel- och halvfabrikat utgörs
anskaffningsvärdet av direkta tillverkningskostnader samt skäligt pålägg för indirekta
tillverkningskostnader.
LIKVIDA MEDEL
Likvida medel består av kassa och bank samt kortfristiga placeringar med en löptid på
gst tre månader.
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
Finansiella tillgångar och skulder omfattar kassa och bank, kortfristiga placeringar,
kund fordringar, lånefordringar, låneskulder, leverantörsskulder och eventuella derivat. En
finansiell tillgång eller skuld tas upp i balansräkningen när bolaget blir part till instrumen-
tets avtalsmässiga villkor . En finansiell tillgång tas bort när rätten att erhålla kassafde
från tillgången upprt eller överrts till annan part. En finansiell skuld tas bort från
balansräkningen när åtagandet utsckts genom fullgörande, upphävts eller överrts.
Finansiella instrument redovisas till upplupet anskaffningsvärde, verkligt värde via
resultatet eller verkligt värde via övrigt totalresultat beroende av hur instrumentet
klassificeras. Företagets afrsmodell för förvaltning av finansiella instrument och
egenskaperna hos de avtalsenliga kassaflödena från instrumentet utr grund för
klassificeringen .
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER VÄRDERADE TILL
VERKLIGT VÄRDE VIA RESULTATRÄKNINGEN
Finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen
omfattar tillgångar som innehas för handel samt tillgångar och skulder som redovisas
till verkligt värde via årets resultat, exempelvis derivat som ej omfattas av säkringsredo-
visning.
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER VÄRDERADE TILL
UPPLUPET ANSKAFFNINGSVÄRDE
Lånefordringar och kundfordringar värderas till upplupet anskaffningsvärde. Kreditrisk
hanteras av varje dotterföretag genom fastslagna rutiner för kreditkontroll och krav-
hantering. Nedskrivningsprövning görs löpande för dessa tillgångar. Prövning sker indivi-
duellt och beaktar bl a finansiella svårigheter hos gäldenären. Härtill görs en prövning
för varje segment varvid förväntade kreditförluster bedöms främst utifrån ett historiskt
perspektiv . Övriga finansiella skulder, som låneskulder och leverantörsskulder, värderas
till upplupet anskaffningsvärde .
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER VÄRDERADE TILL
VERKLIGT VÄRDE VIA ÖVRIGT TOTALRESULTAT
Finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat
omfattar tillgångar och skulder som säkringsredovisas.
XANO tillämpar säkringsredovisning enligt IAS 39. För att säkringsredovisning ska
kunna användas måste ett antal kriterier vara uppfyllda: positionen som säkras är iden-
XANO 202268
tifierad och exponerad för kurs- eller ränteförändringar, avsikten med instrumentet är
att utgöra en säkring samt att säkringen effektivt skyddar den underliggande positione n
mot förändringar i dess värde.
XANO använder ränteswappar för att förändra räntebindningstiden i önskad riktnin g
samt för att minska inverkan av räntefluktuationer. Dessa derivat värderas till verkligt
värde i balansräkningen. Värderingen baseras bland annat på terminsräntor, framtagna
utifrån observerbara yieldkurvor, vilka avläses i marknaden. Värderingssystemet
känner av vilken räntekonvention som är handlad och anpassar värderingen därefter.
rhållandet mellan säkringsinstrumentet och den säkrade posten dokumenteras när
transaktionen ingås. Effektiviteten i säkringsförhållandet mäts därefter löpande. I resul-
taträkningen redovisas räntekupongdelen löpande som ränteintäkt eller räntekostnad .
Övrig värdeförändring redovisas i övrigt totalresultat så länge som kriterierna för säk-
ringsredovisning och effektivitet är uppfyllda. Ineffektiv del redovisas till verkligt värde
som finansiell post i årets resultat.
XANO använder valutaderivat för säkring av försäljning i annan valuta än respektive
enhets funktionella valuta och för att minska inverkan av räntefluktuationer mellan olik a
valutor. Derivaten värderas till verkligt värde i balansräkningen. Värderingen baseras
bland annat på observerbara data som fixingkurser och swapkurser för gällande valuta .
Värdeförändring avseende derivat för säkring av försäljning redovisas i övrigt totalre-
sultat så länge som kriterierna för säkringsredovisning och effektivitet är uppfyllda och
tills dess att det säkrade fdet träffar resultaträkningen. Då det säkrade fdet träffar
resultaträkningen, redovisas värdeförändringen som nettoomsättning i förhållande till
hur det säkrade flödet intäktsförts och därutöver som kursdifferens i årets resultat. För
övriga derivat redovisas värdeförändring i övrigt totalresultat så länge som kriterierna
för säkringsredovisning och effektivitet är uppfyllda. Ineffektiv del redovisas till verkligt
värde som finansiell post i årets resultat.
XANO använder sig av lån i utländsk valuta för säkring av nettoinvesteringar i
utlandsverksamheter. Den andel av lånets omräkningsdifferens som bedöms som en
effektiv säkring redovisas som omräkningsdifferens i övrigt totalresultat. Den del av
lånets omräkningsdifferens som hänför sig till den ineffektiva delen redovisas som
finansiell post i årets resultat.
Konvertibler utgör ett sammansatt finansiellt instrument med karaktär av såväl
skuld som eget kapital. Dessa redovisas uppdelade i en del finansiell skuld och en del
egetkapitalinstrument.
När reglering eller avyttring förväntas ske senare än tolv månader efter balansdagen,
redovisas en finansiell tillgång som anläggningstillgång. Finansiella skulder med rätt att
regleras senare än tolv månader efter balansdagen redovisas som långfristiga skulder.
OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA
Fordringar och skulder i utländsk valuta har omräknats till den funktionella valutan efter
balansdagens kurs. Kursdifferenser på rörelsefordringar och rörelseskulder redovisas i
rörelseresultaten, medan kursdifferenser hänförliga till likvida medel, lånefordringar och
låneskulder ingår i finansnettot.
AVSÄTTNINGAR
Avsättningar redovisas i balansräkningen när företaget har ett legalt eller ett informellt
åtagande som är en följd av en inträffad händelse och det är mer troligt än inte att ett
utflöde av resurser krävs för att reglera åtagandet samt att en tillförlitlig uppskattning av
beloppet kan göras. Beloppen utvärderas löpande och baseras på såväl historisk erfaren-
het som rimliga förntningar på framtiden. Inom XANOs verksamhet finns produkter
som omfattas av garanti som normalt är tidsbegränsad till mellan 12 och 36 månader.
Koncernens avsättningar avser främst garantiåtaganden och pensioner.
LEASING
Leasing innebär att nyttjanderätten för aktuellt objekt redovisas som nyttjanderätts-
tillgång. Samtidigt med tillgången redovisas motsvarande åtaganden som räntebä-
rande skulder. Tillgång och skuld värderas vid leasingperiodens ingång till nuvärdet
av avtalade leasingavgifter, diskonterade med leasetagarens marginella låneränta.
Leasingavgifter som inkluderas i beräkningen innefattar bland annat fasta avgifter,
variabla leasingavgifter som beror på index eller pris initialt värderat med hjälp av index,
belopp som förväntas betalas ut enligt restvärdegarantier, lösenpriser för option att
köpa. Option om förlängning av avtal eller option att köpa beaktas i beräkningen om
leasetagaren är rimligt säker på att utnyttja en sådan möjlighet. I efterljande perioder
redovisas tillgången till anskaffningsvärde minus avskrivningar och nedskrivningar, och
skulden omvärderas för att återspegla effekten av ränta och erlagda leasingavgifter. I
resultaträkningen redovisas avskrivningar för anläggningstillgången/nyttjanderätten och
räntekostnader för leasingskulden.
Koncernen bedömer om ett kontrakt är eller innehåller ett leasingavtal vid avtalets
rjan. Koncernen redovisar samtliga leasingavtal i vilka koncernen är leasetagare,
förutom korttidsleasingavtal (leasingavtal med en leasingperiod kortare än 12 månader)
samt leasingavtal där den underliggande tillgången är av lågt värde. För leasingavtal
som uppfyller kraven för lättnadsreglerna (korttidsavtal och tillgångar av lågt värde)
redovisas leasingavgifter som rörelsekostnad linjärt över leasingperioden. Variabla
leasingavgifter som inte beror på index eller pris inkluderas inte i värderingen. Sådana
leasingavgifter redovisas som kostnad i rörelseresultatet i den period de uppkommer .
KASSAFLÖDE
Kassaflöde redovisas genom tillämpning av den indirekta metoden. Denna innebär att
nettoresultatet justeras för transaktioner som inte medfört in- eller utbetalningar under
perioden samt för eventuella intäkter och kostnader som hänförs till investerings- eller
finansieringsverksamhetens kassaflöden.
I kassaflödesrapporten redovisas köpeskillingar för förvärvade respektive avyttrade
verksamheter på egen rad. De tillgångar och skulder som det förvärvade respektive
avyttrade bolaget hade vid tidpunkten för förrvet/avyttringen inr därr inte i
kassaflödet.
SEGMENT
Tillämpad standard kräver att upplysningar lämnas utifrån ledningens perspektiv,
vilket innebär att rapporteringen överensstämmer med hur den presenteras internt.
Koncernen rapporterar segmenten Industrial Products, Industrial Solutions och Precision
Technology. Segmenten är definierade utifrån koncernens affärsenheter, vilka är organi-
serade efter produktionsmetod och typ av produkter och tjänster.
VÄSENTLIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
Upprättandet av bokslut och tillämpningen av redovisningsprinciper baseras på
bemningar och uppskattningar om framtiden. Nedan beskrivs de områden inom vilka
väsentliga uppskattningar och bedömningar har gjorts samt de antaganden som medfö r
risk för betydande justeringar under kommande period.
INTÄKTSREDOVISNING
Koncernen genomför projektleveranser till förpackningsindustrin. För dessa projekt
redovisas intäkter med utgångspunkt från färdigställandegraden på balansdagen, när
företaget på ett tillförlitligt sätt kan beräkna det ekonomiska utfallet av uppdraget.
Metoden inner att bemningar måste göras av projektens totala inkomster och
utgifter och förändringar av dessa medför att resultatet för kommande period påverkas.
Svårigheter att bema resultatet är särskilt stora i början av projekt och för projekt
som är tekniskt komplicerade. Härutöver måste bedömning göras av huruvida villkoren
för att projektleveranserna ska redovisas över tid är uppfyllda. Redovisade intäkter för
pågående uppdrag uppgår till 2 176 MSEK (957). Se vidare not 4.
PRÖVNING AV NEDSKRIVNINGSBEHOV FÖR GOODWILL
Koncernen prövar årligen, eller när det finns en indikation på att tillgången minskat i
värde, nedskrivningsbehov för goodwill. Återvinningsvärden fastställs genom beräkning
av nyttjandevärden. För dessa beräkningar måste vissa uppskattningar göras. Koncer-
nens goodwill uppgår till 968 MSEK (963) . Se vidare not 15.
AVSÄTTNINGAR
Avsättningar definieras som skulder vilka är ovissa med avseende på belopp eller
tidpunkt för reglering. Av detta följer att det alltid görs uppskattningar då avsättningar
redovisas. Skuld avseende garantiåtaganden baseras främst på historisk erfarenhet.
r övriga avsättningar reserveras de belopp som förntas utflyta. Koncernens övriga
långfristiga avsättningar uppgår till 8,0 MSEK (6,9) och övriga kortfristiga avsättningar
uppr till 6,4 MSEK (4,8). Se vidare not 27.
DERIVAT
Koncernen innehar derivat som värderas till verkligt värde. Värdering av dessa baseras
på bedömningar och innefattar marknadsvärden som fluktuerar över tid. Härutöver kan
redovisningen komma att påverkas om kriterierna för säkringsredovisning och effektivi-
tet inte uppfylls. Per 2022-12-31 uppgår koncernens skulder avseende derivat till – MSEK
(5,9) och koncernens tillgångar avseende derivat till 20,4 MSEK (–). Se vidare not 20.
LEASINGAVTAL
Tillämpningen av IFRS16 Leasingavtal kräver hög grad av bemning vid fastställande
av nyttjandetillgångarnas och leasingskuldernas värde, till exempel för att bema
leasingperiod och diskonteringsränta. Koncernens nyttjanderättstillgångar avseende
leasingavtal uppgår till 113 MSEK (122). Se vidare not 32.
XANO 202269
NOT 3
Redovisning per rörelsesegment m m
Upplysningar avseende rörelsesegment lämnas utifrån ledningens perspektiv, vilket stämmer överens med hur de presenteras internt. Koncernen rapporterar segmenten Industrial
Products, Industrial Solutions och Precision Technology. Verksamheten inom respektive segment beskrivs på sidorna 5657. Segmenten redovisas enligt samma redovisningsprinci -
per som koncernen. Ofördelade poster avser huvudsakligen moderföretaget.
UPPDELNING AV INTÄKTER/
NETTOOMSÄTTNING
INDUSTRIAL PRODUCTS INDUSTRIAL SOLUTIONS PRECISION TECHNOLOGY
ELIMINERING/
OFÖRDELADE POSTER
KONCERNEN TOTALT
2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Geografiska marknader
1)
Sverige 250 507 230 763 399 783 353 242 394 556 434 874 -1 719 -2 005 1 043 127 1 016 874
Övriga Norden 186 790 163 779 134 572 136 889 5 281 3 527 326 643 304 195
Övriga Europa 461 675 302 487 1 050 441 779 549 52 490 49 738 1 564 606 1 131 774
Övriga världen 6 456 6 377 534 458 628 705 33 416 63 450 574 330 698 532
Totalt 905 428 703 406 2 119 254 1 898 385 485 743 551 589 -1 719 -2 005 3 508 706 3 151 375
Produkttyp
Egna produkter 247 018 229 854 1 463 662 1 363 805 1 610 3 999 3 -109 1 712 293 1 597 549
Kundspecifik tillverkning 658 410 473 552 655 592 534 580 484 133 547 590 -1 722 -1 896 1 796 413 1 553 826
Totalt 905 428 703 406 2 119 254 1 898 385 485 743 551 589 -1 719 -2 005 3 508 706 3 151 375
Tidpunkt för intäktsredovisning
Försäljning av vara eller tjänst (vid en tidpunkt) 905 428 703 406 704 376 672 861 485 743 551 589 -1 719 -2 005 2 093 828 1 925 851
Försäljning av tjänst (över tid) 79 045 49 803 79 045 49 80 3
Projekt (över tid) 1 335 833 1 175 721 1 335 833 1 175 721
Totalt 905 428 703 406 2 119 254 1 898 385 485 743 551 589 -1 719 -2 005 3 508 706 3 151 375
1)
Intäkter per geografisk marknad avser intäkter fördelade på geografiska områden efter var kunderna är lokaliserade.
Marknadsmässiga villkor tillämpas vid transaktioner mellan segmenten.
XANO-koncernen har för närvarande ingen kund från vilken intäkterna utgör mer än tio procent av koncernens totala intäkter.
RESULTATPOSTER PER SEGMENT
2022 2021
Internt rapporterat
resultat före skatt
Utfördelade koncern-
gemensamma kostnader
och koncernbidrag
Resultat före skatt Internt rapporterat
resultat före skatt
Utfördelade koncern-
gemensamma kostnader
och koncernbidrag
Resultat före skatt
Industrial Products 75 446 -51 075 24 371 89 989 -58 834 31 155
Industrial Solutions 207 065 -63 307 143 758 274 240 -106 943 167 297
Precision Technology 50 455 -36 179 14 276 110 900 -96 688 14 212
Ofördelade poster -23 969 150 561 126 592 -41 647 262 465 220 818
Koncernen totalt 308 997 0 308 997 433 482 0 433 482
RESULTATPOSTER PER SEGMENT
2022 2021
Ränteintäkter Räntekostnader Skatt Avskrivningar Ränteintäkter Räntekostnader Skatt Avskrivningar
Industrial Products 1 316 -9 707 -4 145 -39 173 482 -4 995 -6 702 -28 360
Industrial Solutions 2 779 -20 121 -25 681 -57 214 1 578 -11 900 -36 902 -45 839
Precision Technology 176 -5 785 -2 951 -29 303 72 -4 353 -2 280 -28 960
Ofördelade poster -1 676 2 038 -27 152 -397 -1 569 -662 -45 516 -452
Koncernen totalt 2 595 -33 575 -59 929 -126 087 563 -21 910 -91 400 -103 611
TILLGÅNGAR OCH SKULDER PER SEGMENT
2022 2021
Tillgångar Skulder Investeringar Uppskjutna
skatteskulder
Tillgångar Skulder Investeringar Uppskjutna
skatteskulder
Industrial Products 759 938 133 656 52 150 21 460 729 751
1)
135 479 96 544 18 096
Industrial Solutions 2 274 107 699 978 58 284 48 104 2 062 705
2)
722 583 471 271 41 330
Precision Technology 523 353 87 413 33 629 18 485 555 751
3)
100 389 28 821 17 055
Ofördelade poster 48 141 44 087 -265 23 096 146 409
4)
79 099 1 457 25 828
Koncernen totalt 3 605 539 965 134 143 798 111 145 3 494 616 1 037 550 598 093 102 309
1)
Uppskjutna skattefordringar ingår med 199 TSEK (231).
2)
Uppskjutna skattefordringar ingår med 1 436 TSEK (1 570).
3)
Uppskjutna skattefordringar ingår med 587 TSEK (725).
4)
Uppskjutna skattefordringar ingår med 516 TSEK (1 048).
Tillgångar per segment består av samtliga tillgångar. Skulder per segment består av rörelseskulder exklusive räntebärande skulder. Investeringar består av inköp och förljning av materiella och immateriella anlägg-
ningstillgångar, inklusive ökningar och minskningar som blivit följden av förvärv och avyttring av dotterföretag. Under 2022 har totala rörelsetillgångar, som lager och kundfordringar, ökat inom Industrial Products
och Industrial Solutions medan de minskat inom Precision Technology.
XANO 202270
TILLGÅNGAR OCH
INVESTERINGAR PER
G EO G R A FI S K
MARKNAD
2022 2021
Anläggnings-
tillgångar
Investeringar
Anläggnings-
tillgångar
Investeringar
Sverige 711 589 75 702 664 252 57 609
Övriga Norden 658 788 48 070 647 913 162 999
Övriga Europa 472 997 16 103 478 218 343 519
Övriga världen 38 358 3 923 42 226 33 966
Koncernen totalt 1 881 732 143 798 1 832 609 598 093
Redovisat värde på tillgångar och investeringar fördelade på geografiska områden
efter var tillgångarna är lokaliserade.
NOT 4
Intäkter, avtalstillgångar och avtalsskulder
AVTALSTILLGÅNGAR
2022 2021
Kontraktstillgångar för pågående uppdrag 297 480 172 83 3
Upplupna intäkter 12 369 3 36 8
309 849 176 20 1
AVTALSSKULDER
2022 2021
Kontraktsskulder för pågående uppdrag 289 591 328 62 5
Förskott från kunder 42 302 20 89 3
Förutbetalda intäkter 219 8 17 9
332 112 357 69 7
Totala uppdragsinkomster för projekt redovisade som intäkter över tid uppgår till
1 335 833 TSEK (1 175 721).
Intäkter har under perioden redovisats från prestationtaganden uppfyllda i
tidigare perioder med -17 742 TSEK (2 708).
R PÅGÅENDE UPPDRAG
2022 2021
Intäkter från leveranser som redovisas över tid 2 175 780 956 743
Kostnader för leveranser som redovisas över tid -1 715 321 -725 355
Redovisat resultat 460 459 231 388
Erhållna förskott 1 633 207 1 394 780
Kontraktstillgångar 297 480 172 833
Kontraktsskulder 289 591 328 625
Ouppfyllda prestationsåtaganden som förväntas intäktsredovisas senare än inom ett
år uppgår ej till väsentliga belopp. Beträffande nedskrivningsprövning, se not 35.
AVTALSTILLGÅNGAR OCH AVTALSSKULDER Tillgångar Skulde r
Vid årets början 176 201 357 69 7
Tillgångar vid årets början som omklassificerats till
kundfordringar eller avtalsskulder
Skulder vid årets början som redovisats som intäkt
2022
-101 151 -259 339
Tillkommande tillgångar/skulder 219 434 216 62 7
Förvärv av dotterföretag
Omräkningsdifferenser 15 365 17 12 7
Vid årets slut 309 849 332 112
NOT 5
Anställda och personalkostnader
MEDELANTAL ANSTÄLLDA
2022
varav män
2021
varav män
Sverige 663 82 % 613 83 %
Nederländerna 240 90 % 149 91 %
Danmark 190 91 % 163 91 %
Norge 114 89 % 101 88 %
Estland 105 87 % 105 90 %
Kina 93 83 % 100 82 %
Polen 11 36 % 9 33 %
USA 6 67 % 1 0 %
Finland 4 75 % 4 75 %
Koncernen totalt 1 426 85 % 1 245 86 %
ANDEL MÄN I STYRELSE/FÖRETAGSLEDNING
2022 2021
Moderföretaget
Styrelseledamöter 57 % 60 %
Ledande befattningshavare 50 % 50 %
Rörelsedrivande dotterföretag
Styrelseledamöter 74 % 76 %
Ledande befattningshavare 81 % 79 %
LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR OCH
SOCIALA KOSTNADER
2022 2021
Löner och ersättningar 760 241 618 059
Sociala kostnader 213 694 179 718
(varav pensionskostnader
1, 2, 3, 4)
) (84 225) (63 196)
Koncernen totalt 973 935 797 777
1)
Av koncernens pensionskostnader avser 9 352 TSEK (7 759) gruppen styrelse och VD. Koncernens
ute stående pensionsförpliktelser till dessa uppgår till 0 TSEK (0).
2)
Årets kostnad för pensionsförpliktelser som är tecknade i Alecta (redovisas som en avgiftsbestämd
plan) uppgår till 13 934 TSEK (13 318). Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller
de försäkrade. Vid utgången av 2022 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva försäkrings-
nivån till 172 procent (172). Avgift för kommande år beräknas bli i nivå med 2022 års.
3)
Pensionskostnader innefattar ej löneskatt. Löneskatt redovisas i sociala kostnader.
4)
I två av koncernens svenska dotterföretag finns pensionsförpliktelser tryggade genom kapital-
försäkring. Kvarstående belopp redovisas som tillgång respektive pensionsskuld och uppgår till
549 TSEK (675).
XANO 202271
FÖRDELNING AV LÖNER
OCH ANDRA
ERSÄTTNINGAR
2022 2021
Styrelse
Övriga
anställda
Styrelse
Övriga
anställda
och VD
1)
och VD
1)
Sverige 30 300 282 248 29 613 259 874
(varav tantiem) (3 648) (5 891)
Danmark 5 541 175 141 3 954 141 871
(varav tantiem) (469) (237)
Nederländerna 5 646 143 751 2 739 83 47 2
(varav tantiem) (159) (183)
Norge 2 033 60 785 2 311 49 796
(varav tantiem) (7) (285)
Kina 2 028 22 112 2 154 19 395
(varav tantiem) (–) (148)
Estland 563 20 073 588 18 373
(varav tantiem) (–) (81)
USA 5 722 22 3
(varav tantiem) (–) (–)
Finland 2 243 2 100
(varav tantiem) (–) (–)
Polen 2 055 1 59 6
(varav tantiem) (–) (–)
Koncernen totalt 46 111 714 130 41 359 576 700
(varav tantiem) (4 283) (6 825)
1)
Omfattar ersättningar till styrelseledamöter, koncernledning och verkställande direktörer. Tantiem
innefattar ej semesterersättning.
ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
OCH STYRELSELEDAMÖTER
Ersättning till ledande befattningshavare ska baseras på marknadsmässiga villkor,
befattning, individuell prestation och koncernens resultat. Den totala ersättningen
ska utgöras av fast kontantlön, rörlig kontantersättning, pensionsförner och andra
förmåner. Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till finansiella eller strate-
giska prestationsmål. Dessutom kan bolagsstämman – oaktat dessa riktlinjer – besluta
om aktierelaterade eller aktiekursrelaterade ersättningar. Den fasta ersättningen ska
utgöras av kontant grundlön samt värdet av förmåner, inklusive pensionsförn. Den
fasta ersättningen ska utras av kontant grundn samt värdet av förner, inklusive
pensionsförn. Den fasta erttningen ska utgöra minst 50 procent av den totala
erttningen. Den fasta erttningen ska avspegla det ansvar som tjänsten medför
och vara konkurrenskraftig på relevant marknad. Lönerevision ska ske årligen för
att säkerställa fortsatt konkurrenskraft och för att belöna individuella prestationer.
Rörlig kontant ersättning ska utgöra högst 50 procent av den totala ersättningen
och maximalt motsvara nio månaders kontant grundlön. Rörlig ersättning ska
huvudsakligen relatera till finansiella prestationsmål men också kunna mätas mot
icke-finansiella mål för att därigenom uppnå fokus på aktiviteter som främjar bolagets
affärs- respektive hållbarhetsstrategi och långsiktiga intressen. Målen ska fastsllas av
styrelsen och vara specifika, tydligt mätbara och tidsbundna. Rörlig ersättning kopplad
till finansiella mål fastställs årligen och utbetalas efter fastsllt årsbokslut. All rörlig
erttning är villkorad av ett positivt nettoresultat för koncernen och ska justeras i
efterhand om den utbetalats på felaktiga grunder. För ledande befattningshavare ska
finnas pensionsutfästelser med pensionsålder 65 år. Pensionsförmåner, innefattande
sjukrsäkring, ska vara premiebaserade. Rörlig erttning ska inte vara pensionsgrun-
dande. Pensionspremierna, inklusive eventuell löneväxling, ska uppgå till högst 35
procent av den pensionsgrundande lönen. Andra förmåner får innefatta bland annat
sjukrdsrsäkring och tjänstebil i enlighet med vid var tid gällande skatteregler.
Mellan bolaget och verksllande direktören ska gälla en ömsesidig uppgningstid om
sex månader. Vid uppsägning från bolagets sida ska verkställande direkren erhålla
ett avgångsvederlag motsvarande 18 månadslöner. Avgångsvederlaget ska avräknas
mot andra inkomster. Vid uppsägning från verkställande direktörens sida ska inget
avgångsvederlag utgå. För övriga ledande befattningshavare ska gälla en ömsesidig
uppsägningstid om sex månader. Vid uppsägning från bolagets sida ska befattnings-
havaren erhålla ett avgångsvederlag motsvarande sex månadslöner. Avgångsvederla-
get ska avräknas mot andra inkomster. Vid uppsägning från befattningshavarens sida
ska inget avgångsvederlag utgå. För de fall styrelseledamot utför tjänster för bolaget
utöver styrelsearbetet, kan särskilt arvode för detta utbetalas förutsatt att sådana
tjänster bidrar till implementeringen av bolaget affärs- respektive hållbarhetsstrategi
och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen. Sådant konsultarvode får för
varje enskild styrelseledamot aldrig överstiga det årliga styrelsearvodet. Arvodet
ska vara marknadsmässigt. Ersättningar till verksllande direktören ska beslutas av
styrelsen baserat på rekommendation av ersättningsutskottet. Ersättningar till övriga
ledande befattningshavare ska beslutas av ersättningsutskottet och rapporteras till
styrelsen. Erttningsutskottet ska följa och utvärdera tillämpningen av riktlinjerna för
ersättning samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget. Baserat
på rekommendation från ersättningsutskottet ska styrelsen, vart fjärde år eller när
väsentliga förändringar uppkommer, upprätta förslag till nya riktlinjer för beslut vid
årssmman. Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor, sk a
verkställande direkren eller andra ledande befattningshavare inte närvara i den mån
de berörs av frågorna. Vid beredning av styrelsens förslag till erttningsriktlinjer ska
lön och ansllningsvillkor för bolagets övriga ansllda beaktas och en förklaring till
den årliga förändringen av ersättningen till varje enskild befattningshavare i relation till
den genomsnittliga ersättningen för bolagets övriga anställda ska ges. Utvecklingen
av avståndet mellan ledande befattningshavares ersättning och ersättning till övriga
anställdas ska redovisas i ersättningsrapporten. Styrelsen kan, baserat på rekommen-
dation av erttningsutskottet, göra avsteg från riktlinjerna om särskilda skäl föreligger
och det bedöms nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen eller för
att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Avsteg ska endast ske undantagsvis.
Riktlinjerna tillämpas på anställningsavtal som ingås efter årsstämman 2022 och för
ändringar i pågående anställningsavtal som sker därefter. Med undantag av begräns-
ningsregler för rörlig ersättning och definition av pensionsgrundande lön, tillämpas
riktlinjerna i nuvarande avtal med ledande befattningshavare.
Gällande ersättningsvillkor för verkställande direktören och andra ledande befatt-
ningshavare omfattar av kontant grundlön, rörlig kontanterttning, övriga förmåner
samt pensionspremier. Med andra ledande befattningshavare avses CFO, som tillsam-
mans med verkställande direktören utgör koncernledningen.
Årsstämman beslutade att styrelsearvode om 1 850 TSEK skulle fördelas med
350 TSEK till ordförande och 250 TSEK till var och en av styrelsens övriga ordinarie
ledamöter för tiden fram till och med nästa årssmma. Årsstämman beslutade vidare
att arvode för uppdrag i erttningsutskott skulle utgå med 20 TSEK per person och
arvode för uppdrag i revisionsutskott skulle utgå med 30 TSEK per ordinarie ledamot
och 50 TSEK till dess ordförande. Under 2022 har 170 TSEK kostnadsförts avseende
dessa uppdrag.
Koncernledningen har under 2022 utgjorts av verkställande direktören Lennart
Persson och CFO Marie Ek Jonson. Till verkställande direkren har utgått lön och
förmåner om sammanlagt 9 161 TSEK (9 646), varav rörlig erttning utgör 3 030 TSEK
(3 708). Till övriga ledande befattningshavare har utgått lön och förmåner om
sammanlagt 2 137 TSEK (2 254), varav rörlig erttning utgör 80 TSEK (300). Vid
årssmman 2020 beslutades att utge konvertibla skuldförbindelser till ansllda, vilket
även omfattade koncernledningen. Det finns inga utestående aktie- eller aktiekursrela-
terade incitamentsprogram.
För ledande befattningshavare finns avgiftsbestämda pensionsutfästelser med
pensionsålder 65 år. Pensionspremien för verkställande direktören uppr enligt avtal
till 30 procent (30) av den pensionsgrundande lönen. För övriga ledande befattnings-
havare finns pensionsutstelse motsvarande den kollektivavtalade ITP-planen.
Härutöver finns möjlighet att omfördela löneuttag till extra pensionsinsättning. För
övriga ledande befattningshavare har pensionspremien i genomsnitt upptt till
30 procent (30) av den pensionsgrundande lönen. Med pensionsgrundande lön avses
enligt gällande avtal grundlön och bilförmån samt ett genomsnitt av de tre senaste
årens rörliga ersättning. Pensionskostnaderna uppgick för verkställande direktören
till 2 595 TSEK (2 286). För övriga ledande befattningshavare uppgick pensions-
kostnaderna till 585 TSEK (547).
Mellan bolaget och verkställande direktören gäller en ömsesidig uppsägningstid
om sex månader. Vid uppgning från bolagets sida erhåller verksllande direktören
ett avgångsvederlag motsvarande 18 månadslöner. Avgångsvederlaget avräknas
mot andra inkomster. Vid uppsägning från verkställande direktörens sida utgår inget
avgångs vederlag. För övriga ledande befattningshavare gäller en ömsesidig uppsäg-
ningstid om sex månader. Vid uppsägning från bolagets sida erhåller befattnings-
havaren ett avgångsvederlag motsvarande sex månadslöner. Avgångsvederlaget
avräknas mot andra inkomster. Vid uppgning från befattningshavarens sida utgår
inget avgångsvederlag.
NOT 6
Kostnader per kostnadsslag
2022 2021
Materialkostnader -1 550 429 -1 383 70 6
Personalkostnader -1 104 233 -933 24 9
Avskrivningar -126 087 -103 61 1
Övriga externa kostnader -393 387 -291 14 0
-3 174 136 -2 711 706
XANO 202272
NOT 7
Personalkostnader
PERSONALKOSTNADER FÖRDELADE
PÅ FUNKTION
2022 2021
Kostnad för sålda varor -849 247 -715 79 1
Försäljningskostnader -153 091 -127 06 8
Administrationskostnader -101 895 -90 39 0
-1 104 233 -933 249
NOT 8
Avskrivningar
AVSKRIVNINGAR FÖRDELADE PÅ FUNKTION
2022 2021
Kostnad för sålda varor -109 175 -89 52 7
Försäljningskostnader -12 795 -10 91 5
Administrationskostnader -4 117 -3 16 9
-126 087 -103 611
AVSKRIVNINGAR FÖRDELADE PÅ
TILLGÅNGSSLAG
2022 2021
Övriga immateriella anläggningstillgångar -13 665 -10 5 1 9
Byggnader och mark -18 271 -15 9 1 1
Maskiner och andra tekniska anläggningar -38 495 -32 5 2 6
Inventarier, verktyg och installationer -17 642 -12 1 9 0
Nyttjanderättstillgångar -38 014 -32 46 5
-126 087 -103 611
NOT 9
Arvode och kostnadsersättning till revisorer
2022 2021
KPMG (fg år Ernst & Young)
Revisionsuppdrag -2 349 -1 61 4
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget -57 -7 4
Skatterådgivning -104 -10 7
Övriga tjänster -15 4
-2 510 -1 94 9
Övriga revisorer
Revisionsuppdrag -2 386 -1 32 1
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget -177 -7 9
Skatterådgivning -146 -2 6
Övriga tjänster -310 -2 0
-3 019 -1 44 6
Totalt -5 529 -3 39 5
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen, delårsrapporter, styrel-
sens och verkställande direktörens förvaltning samt bolagsstyrningsrapporten.
NOT 10
Övriga rörelseintäkter
2022 2021
Hyresintäkter 45 8 2
Kursvinster på rörelsefordringar/-skulder 22 779 14 34 5
Övrigt 2 612 11 83 6
25 436 26 263
NOT 11
Övriga rörelsekostnader
2022 2021
Kostnader uthyrning lokaler/personal -45 -82
Kursförluster på rörelsefordringar/-skulder -18 526 -12 229
Övrigt -48 -52 0
-18 619 -12 831
NOT 12
Finansiella intäkter
2022 2021
Ränteintäkter och liknande resultatposter 2 595 563
Kursvinster på finansiella fordringar/skulder 26 983 11 857
29 578 12 420
NOT 13
Finansiella kostnader
2022 2021
Räntekostnader och liknande resultatposter -33 575 -21 91 0
Kursförluster på finansiella fordringar/skulder -28 237 -9 956
-61 812 -31 866
NOT 14
Skatt på årets resultat
2022 2021
Aktuell skatt -55 382 -88 587
Uppskjuten skatt -2 814 -865
Skatt på utdelning från utländska dotterföretag -1 733 -1 948
-59 929 -91 400
Skillnaden mellan svensk inkomstskattesats 20,6 % (20,6) och effektiv skattesats
uppkommer på följande sätt:
2022 2021
Redovisat resultat före skatt 308 997 433 482
Skatt enligt svensk inkomstskattesats -63 653
21 %
-89 297
21 %
Skatteeffekt av
Koncernmässiga överavskrivningar
-2
0 %
Avvikelse i skattesats i utländska dotterföretag -1 071
0 %
-1 092
0 %
Transaktionskostnader vid förvärv
-737
0 %
Säkring av valutarisk i utlandsverksamheter 7 313
-2 %
1 495
-0 %
Skattereduktion för investeringar i Sverige
1 192
-0 %
Utdelning från utländska dotterföretag -1 880
0 %
-1 688
0 %
Justering av aktuell skatt för tidigare perioder 674
-0 %
0
0 %
Övriga skattemässiga justeringar -1 312
0 %
-1 271
0 %
Redovisad skatt -59 929
19 %
-91 400
21 %
XANO 202273
NOT 15
Immateriella anläggningstillgångar
GOODWILL
2022 2021
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 964 583 628 190
Förvärv av dotterföretag 334 504
Årets omräkningsdifferenser 5 249 1 889
Vid årets slut 969 832 964 583
Ackumulerade avskrivningar
Vid årets början -1 638 -1 635
Årets omräkningsdifferenser -13 -3
Vid årets slut -1 651 -1 638
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början -102 -102
Vid årets slut -102 -102
Restvärde vid årets slut 968 079 962 843
Goodwill fördelar sig på koncernens kassagenererande enheter, vilka utgörs av seg-
ment. Bedömning av återvinningsvärden innefattar antaganden om tillväxt, resultat-
utveckling och investeringar, inklusive investeringar i rörelsekapital. Antagen tillväxt,
som baseras på budget för 2023 samt för den kommande prognosperioden, uppr
beroende på segment till 2–6 procent (26) under denna period och därefter uthålligt
till 2 procent (2). Antagna rörelsemarginaler uppr uthålligt till 12–16 procent (11–16) .
Antaganden om tillväxt och marginaler baseras på tidigare års utfall och ledningens
förväntningar på marknadsutvecklingen.
1)
Investeringsbelopp baseras på prognos och
är därefter uthålligt i nivå med avskrivningarna.
Goodwill prövas minst årligen för nedskrivningsbehov. Vid årets prövning har en
diskonteringsränta
2)
(WACC) om 12,0 procent (10,8) före skatt använts. Årets prövnin g
har ej påvisat något nedskrivningsbehov. Ett antal känslighetsanalyser där uthållig till-
växttakt satts till 0 procent, rörelsemarginalen försämrats med 2 procentenheter från
prognosnivå eller diskonteringsräntan ökats med 2 procentenheter, har gjorts. Inga av
dessa analyser indikerar något behov av nedskrivning.
1)
Då koncernens totala rörelseresultat innefattar ofördelade poster med negativt resultat, främst avseend e
kostnader för moderföretaget, blir koncernens totala rörelsemarginal lägre än de antagna för de kassa-
genererande enheterna/segmenten.
2)
Diskonteringsräntan utgör ett riskjusterat avkastningskrav, som förutom riskfri ränta inkluderar en
riskpremie baserad på genomsnittlig marknadsriskpremie på den svenska aktiemarknaden med premie-
tillägg baserat på bolagets storlek samt bolagets kostnad för lånat kapital och som därtill har justerats
för skuldsättningsgrad härledd ur marknadsdata.
GOODWILL PER SEGMENT
2022 2021
Industrial Products 115 922 114 94 5
Industrial Solutions 723 488 719 22 9
Precision Technology 128 669 128 66 9
968 079 962 843
ÖVRIGA IMMATERIELLA
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
2022 2021
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 120 058 66 767
Nyanskaffningar 797 1 258
Förvärv av dotterföretag 45 279
Avyttringar och utrangeringar -43 -1 496
Omklassificeringar 2 888 7 127
Årets omräkningsdifferenser 1 363 1 123
Vid årets slut 125 063 120 058
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -48 117 -37 032
Avyttringar och utrangeringar 45 149
Årets avskrivning enligt plan -13 665 -10 519
Årets omräkningsdifferenser -720 -715
Vid årets slut -62 457 -48 117
Planenligt restvärde vid årets slut
1)
62 606 71 941
Kvarvarande avskrivningstid, år
1)
varav
Balanserade utvecklingsutgifter 7 55 346 67 121
Patent 7 256 171
Övriga 2 7 004 4 649
PÅGÅENDE NYANLÄGGNINGAR
2022 2021
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 2 119 8 460
Nyanskaffningar/förskott 3 136 682
Omklassificeringar -1 878 -7 127
Årets omräkningsdifferenser 141 104
Vid årets slut 3 518 2 119
NOT 16
Materiella anläggningstillgångar
BYGGNADER OCH MARK
2022 2021
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 539 703 499 11 7
Nyanskaffningar 8 271 15 24 6
Förvärv av dotterföretag 24 40 6
Avyttringar och utrangeringar -22 -8 90 9
Omklassificeringar 19 150 4 645
Årets omräkningsdifferenser 16 624 5 19 8
Vid årets slut 583 726 539 70 3
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -171 959 -163 24 6
Avyttringar och utrangeringar 12 8 90 8
Omklassificeringar -1 4
Årets avskrivning enligt plan -18 271 -15 91 1
Årets omräkningsdifferenser -4 583 -1 69 6
Vid årets slut -194 801 -171 95 9
Planenligt restvärde vid årets slut
1)
388 925 367 744
1)
varav mark 38 356 36 10 9
XANO 202274
MASKINER OCH ANDRA TEKNISKA
ANLÄGGNINGAR
2022 2021
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 586 773 523 86 8
Nyanskaffningar 49 509 27 70 2
Förvärv av dotterföretag 24 63 6
Avyttringar och utrangeringar -29 609 -3 17 9
Omklassificeringar 11 521 2 44 8
Årets omräkningsdifferenser 13 496 11 29 8
Vid årets slut 631 690 586 77 3
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -394 420 -359 55 1
Avyttringar och utrangeringar 29 656 3 13 9
Omklassificeringar 39 3 99 7
Årets avskrivning enligt plan -38 495 -32 52 6
Årets omräkningsdifferenser -10 504 -9 47 9
Vid årets slut -413 724 -394 42 0
Planenligt restvärde vid årets slut 217 966 192 35 3
INVENTARIER, VERKTYG OCH
INSTALLATIONER
2022 2021
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 165 046 138 48 9
Nyanskaffningar 20 400 17 32 3
Förvärv av dotterföretag 8 96 0
Avyttringar och utrangeringar -9 772 -10 65 3
Omklassificeringar 1 259 6 17 2
Årets omräkningsdifferenser 7 797 4 75 5
Vid årets slut 184 730 165 04 6
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -113 965 -105 95 8
Avyttringar och utrangeringar 7 182 10 27 6
Omklassificeringar 21 -2 39 2
Årets avskrivning enligt plan -17 642 -12 19 0
Årets omräkningsdifferenser -5 279 -3 70 1
Vid årets slut -129 683 -113 96 5
Planenligt restvärde vid årets slut 55 047 51 08 1
PÅGÅENDE NYANLÄGGNINGAR
2022 2021
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 27 785 14 28 8
Nyanskaffningar/förskott 59 923 27 55 8
Utrangeringar -123
Omklassificeringar -33 000 -14 85 6
Årets omräkningsdifferenser 684 79 5
Vid årets slut 55 269 27 78 5
Tillkommande avtalsenliga åtaganden att förvärva materiella anläggningstillgångar
uppr till 44 403 TSEK (26 038) .
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
2022 2021
Vid årets början 151 108 111 023
Nyanskaffningar och justeringar 12 536 39 007
Förvärv av dotterföretag 30 223
Avslutade kontrakt -7 200 -1 266
Avskrivningar -38 014 -32 465
Omräkningsdifferenser 7 307 4 586
Vid årets slut 125 737 151 108
NOT 17
Andelar i intressebolag
2022 2021
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 392 529
Årets resultatandel
1)
-156 -173
Årets omräkningsdifferenser 11 36
Vid årets slut 247 392
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början -240 -223
Årets omräkningsdifferenser -7 -17
Vid årets slut -247 -240
Utgående redovisat värde 0 152
Företagsnamn
Organisationsnummer
Säte
Kapital-
andel
Röst-
andel
Antal
andelar
Eget
kapital
1)
Resultat
efter skatt
1)
Nordic Plastic Recycling AS
918 069 283
Åndalsnes, Norge
24 % 24 % 14 286 292 -715
1)
Baserat på preliminärt resultat .
NOT 18
Varulager
2022 2021
Råvaror och förnödenheter 274 076 214 072
Varor under tillverkning 118 152 118 806
Färdiga varor och handelsvaror 130 020 99 689
Pågående arbeten för annans räkning 712 1 890
Förskott till leverantörer 41 739 41 169
564 699 475 626
Nedskrivning har skett med totalt 4 577 TSEK (1 141). Total utgift för varor som redovi-
sas som kostnad uppr till 1 550 429 TSEK (1 383 706).
NOT 19
Kundfordringar och andra fordringar
2022 202 1
Kundfordringar 550 446 569 12 8
Skattefordran 20 781 6 05 5
Övriga fordringar 45 488 51 78 7
Upplupna intäkter 12 369 3 36 8
Kontraktstillgångar 297 480 172 83 3
926 564 803 171
XANO 202275
NOT 20
Finansiella tillgångar och skulder
FÖRDELNING PER KATEGORI
2022
Finansiella
tillgångar
värderade till
verkligt värde via
övrigt totalresultat
Låne- och
kundfordringar
värderade till
upplupet anskaff-
ningsvärde
Finansiella skulder
värderade till
verkligt värde via
resultaträkningen
Finansiella ford-
ringar/skulder vär-
derade till verkligt
värde via övrigt
totalresultat
Övriga finansiella
skulder
Totalt redovisat
värde
Verkligt värde
1)
Finansiella tillgångar
Kundfordringar
2)
550 446 550 446 550 446
Derivat
3, 4)
20 427 20 427 20 427
Likvida medel 178 334 178 334 178 334
Summa finansiella tillgångar 728 780 20 427 749 207
Finansiella skulder
Låneskulder 919 840 919 840 919 840
Leasingskulder
5)
122 090 122 090
Konvertibellån 68 234 68 234 69 998
Summa räntebärande skulder 1 110 164 1 110 164
Leverantörsskulder 271 972 271 972 271 972
Derivat
Summa finansiella skulder 1 382 136 1 382 136
FÖRDELNING PER KATEGORI
2021
Finansiella
tillgångar
värderade till
verkligt värde via
resultaträkningen
Låne- och
kundfordringar
värderade till
upplupet anskaff-
ningsvärde
Finansiella skulder
värderade till
verkligt värde via
resultaträkningen
Finansiella skulder
värderade till
verkligt värde via
övrigt totalresultat
Övriga finansiella
skulder
Totalt redovisat
värde
Verkligt värde
1)
Finansiella tillgångar
Kundfordringar
2)
569 128 569 128 569 128
Derivat
Likvida medel 345 864 345 864 345 864
Summa finansiella tillgångar 914 992 914 992
Finansiella skulder
Låneskulder 907 837 907 837 907 837
Leasingskulder
5)
142 416 142 416
Konvertibellån 65 876 65 876 69 998
Summa räntebärande skulder 1 116 129 1 116 129
Leverantörsskulder 279 699 279 699 279 699
Derivat 5 885 5 885 5 885
Summa finansiella skulder 5 885 1 395 828 1 401 713
1)
Verkligt värde för finansiella tillgångar och skulder, med undantag av konvertibellån och leasingskulder, uppskattas i allt väsentligt vara lika med redovisat värde.
2)
Årets kostnadsförda kundförluster uppgår till 1 249 TSEK (2 089), varav 8 TSEK (-183) är konstaterade kundförluster. Erforderlig nedskrivning av utestående fordringar uppgår till 5 978 TSEK (5 466), se vidare not 35.
3)
Derivat avser valutaterminskontrakt som värderats till verkligt värde och tillhör värderingsnivå 2 enligt IFRS 13. Årets värdeförändring uppgår till 3 797 TSEK (-5 315) exklusive skatt. Posten är effektivt säkrad och
redovisas som "Förändring av säkringsreserv" i rapport över totalresultat.
4)
Derivat avser ränteswappar som värderats till verkligt värde och tillhör värderingsnivå 2 enligt IFRS 13. Årets värdeförändring uppgår till 21 718 TSEK (7 296) exklusive skatt. Posten är effektivt säkrad och redovisas som
Förändring av säkringsreserv” i rapport över totalresultat.
5)
Beträffande leasingavtal, se not 32.
NEDSKRIVNING AV UTESTÅENDE
KUNDFORDRINGAR
2022 2021
Vid årets början 5 466 3 952
Förvärv av dotterföretag
Reservering för förväntade förluster 567 1 945
Återföring avseende befarade förluster -132 -460
Årets omräkningsdifferenser 77 29
Vid årets slut 5 978 5 466
Nedskrivning har bemts utifrån ett historiskt perspektiv med 0,1 % av total omsättning,
se vidare not 35.
XANO 202276
ÅLDERSFÖRDELNING
FINANSIELLA TILLGÅNGAR
PER 2022-12-31
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Förfallotid . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Totalt
–30 dgr 31–90 dgr 91–360 dgr
Kundfordringar
1)
374 611 150 635 25 200 550 446
Derivat 693 153 19 581 20 427
Likvida medel 178 334 178 334
Summa finansiella tillgångar 553 638 150 788 44 781 749 207
FINANSIELLA TILLGÅNGAR
PER 2021-12-31
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Förfallotid . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Totalt
–30 dgr 31–90 dgr 91–360 dgr
Kundfordringar
1)
428 741 105 698 34 689 569 128
Derivat
Likvida medel 345 864 345 864
Summa finansiella tillgångar 774 605 105 698 34 689 914 992
FINANSIELLA SKULDER
PER 2022-12-31
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Förfallotid . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Totalt
–30 dgr 31–90 dgr 91–360 dgr
Summa inom
1 år
Mellan 1 och
3 år
Mellan 3 och
5 år
Efter
5 år
Lån och leasingskulder 2 967 5 934 26 701 35 602 954 738 31 489 20 101 1 041 93 0
Konvertibellån
2)
68 234 68 234 68 234
Checkräkningskredit
Summa räntebärande skulder 2 967 5 934 94 935 103 836 954 738 31 489 20 101 1 110 164
Leverantörsskulder 201 991 55 754 14 227 271 972 271 97 2
Derivat
Summa finansiella skulder 204 958 61 688 109 162 375 808 954 738 31 489 20 101 1 382 13 6
Summa icke-diskonterade flöden
3)
380 732 1 054 049 34 331 20 747 1 489 859
FINANSIELLA SKULDER
PER 2021-12-31
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Förfallotid . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Totalt
–30 dgr 31–90 dgr 91–360 dgr
Summa inom
1 år
Mellan 1 och
3 år
Mellan 3 och
5 år
Efter
5 år
Lån och leasingskulder 5 619 8 550 364 147 378 316 558 129 69 337 44 471 1 050 25 3
Konvertibellån
2)
65 876 65 87 6
Checkräkningskredit
Summa räntebärande skulder 5 619 8 550 364 147 378 316 624 005 69 337 44 471 1 116 129
Leverantörsskulder
223 707 52 358 3 634 279 699 279 699
Derivat
387 58 5 440 5 885 5 885
Summa finansiella skulder 229 713 60 966 373 221 663 900 624 005 69 337 44 471 1 401 71 3
Summa icke-diskonterade flöden
3)
670 744 645 466 71 353 45 615 1 433 178
1 )
Av redovisade kundfordringar har 73 401 TSEK (129 973) förfallit till betalning, se vidare not 35 .
2)
Förfaller till betalning 2023.
3)
Innefattar bedömda framtida räntebetalningar.
I juni 2022 ingicks nya kreditavtal med koncernens huvudbanker. Avtalen löper över tre år med option på förlängning i ytterligare ett plus ett år.
Beträffande räntebindning och ränterisker samt kreditrisker, se not 35.
FÖRDELNING PER VALUTA
Finansiella tillgångar
Finansiella skulder
Långfristiga Kortfristiga
1)
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
DKK 26 575 38 241 255 292 169 280 37 746 153 797
EUR 451 987 372 948 370 868 42 255 131 922 336 304
SEK 206 787 324 220 343 990 482 197 156 053 128 162
USD 36 760 117 732 978 1 812
Övriga valutor 27 098 61 851 36 178 44 081 49 109 43 825
749 207 914 992 1 006 328 737 813 375 808 663 900
1)
Innefattar utnyttjade checkräkningskrediter med flervalutakonton.
XANO 202277
NOT 21
Likvida medel
Likvida medel inkluderar behållning på checkräkning, koncernvalutakonton.
LIKVIDA MEDEL
2022 2021
Kassa och bank 178 329 345 859
Kortfristiga placeringar 5 5
Belopp vid årets slut 178 334 345 864
NOT 22
Resultat per aktie
RESULTAT PER AKTIE FÖRE UTSPÄDNING
2022 2021
Årets resultat, TSEK 249 068 342 082
Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental 57 985 57 985
Resultat per aktie före utspädning, SEK 4,30 5,90
RESULTAT PER AKTIE EFTER UTSPÄDNING
2022 2021
Årets resultat, TSEK 249 068 342 082
Räntekostnader på konvertibla skuldförbindelser, TSEK
1)
3 618 3 331
Emissionskostnader för konvertibla skuldförbindelser, TSEK 170 17 0
Justerat resultat, TSEK 252 856 345 583
Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental 57 985 57 985
Justering för antagen konvertering av konvertibla
skuldförbindelser, tusental 1 148 1 148
Genomsnittligt antal aktier vid beräkning av
resultat per aktie, tusental 59 133 59 133
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 4,27 5,84
1)
Består av löpande ränta avseende konvertibellån justerad till marknadsränta.
Beträffande antal aktier och konvertibla skuldförbindelser, se not 23.
NOT 23
Aktiekapital m m
FÖRDELNING AV AKTIEKAPITAL
2022-12-31 2022-01-01
A-aktier 14 577 600 7 288 800
B-aktier 43 916 614 21 958 307
Totalt antal aktier 58 494 214 29 247 107
Kvotvärde, SEK 0,625 1,25
Aktiekapital, SEK 36 558 883,75 36 558 883,75
Totalt antal aktier uppgår till 58 494 214, varav 509 132 fanns i eget förvar per balans-
dagen. Genomsnittligt antal utestående aktier uppgick under 2022 till 57 985 082.
A-aktie medför tio röster och B-aktie en röst. Per balansdagen uppgick antalet röster,
efter avdrag för bolagets eget innehav, till 189 183 482.
I juni 2022 genomfördes en aktiesplit med villkoret 2:1.
Per den 1 oktober 2020 utgavs konvertibla skuldförbindelser om nominellt
69 998 TSEK motsvarande 1 147 512 aktier av serie B vid full konvertering.
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att till förfogande stående medel i
moderbolaget disponeras på så sätt att till aktieägarna utdelas kontant 1,75 SEK per
aktie, totalt 101 474 TSEK, och i ny räkning balanseras 352 930 TSEK.
NOT 24
Reserver
OMRÄKNINGSRESERV
2022 2021
Vid årets början 35 762 16 97 0
Årets omräkningsdifferenser 56 950 25 91 9
Effekt av säkring av valutarisk i utlandsverksamhet -35 499 -7 12 7
Vid årets slut 57 213 35 762
Investering i aktier i dotterretag i Danmark, Nederländerna och Norge har delvis
valutakrats genom upptagande av lån i DKK, EUR respektive NOK.
SÄKRINGSRESERV
2022 2021
Vid årets början -4 319 -5 89 2
Årets förändring inklusive skatt 20 259 1 57 3
Vid årets slut 15 940 -4 31 9
Beloppen avser effektiv del av värdeförändring i derivatinstrument använda för
säkrings redovisning. Under året har inga omklassificeringar för redovisning i årets
resultat skett.
Per balansdagen 2022-12-31 fanns ränteswapavtal avseende fast bindning med
totalt nominellt belopp om 225 MSEK (219).
2022 2021
Totala reserver 73 153 31 443
NOT 25
Checkräkningskrediter
Utnyttjade checkkrediter redovisas som kortfristiga räntebärande skulder.
CHECKRÄKNINGSKREDIT
2022 2021
Beviljad checkräkningskredit 304 451 304 09 1
Outnyttjad del -304 451 -304 09 1
Utnyttjat belopp 0 0
NOT 26
Konvertibellån
Bolaget har utepande konvertibellån redovisat till 68 234 TSEK (65 876). Nominellt
belopp för utepande lån är 69 998 TSEK. Konvertibellånet löper till den 30 septem-
ber 2023 med en årlig ränta motsvarande STIBOR 3M plus 1,75 procentenheter, dock
lägst 1,75 procent (för innevarande period 4,25 procent). Konvertibeln kan under
perioden 1–12 september 2023 inlösas mot aktier av serie B till en konverteringskurs
om 61:00 SEK. Konverteringskursen var ursprungligen 122:00 SEK men har omräknats
till följd av aktiesplit 2:1 genomförd i juni 2022. Mot bakgrund av att lånet är efterställ t
andra skulder och koncernens finansiella ställning i övrigt, kan räntan inte bedömas
motsvara en marknadsmässig ränta. Den marknadsmässiga räntan har för detta lån
bedömts uppgå till 5,64 procent (stats obligationsräntan vid emissionstidpunkten,
-0,36 procent, med tillägg för riskpremie om 6,00 procent). Lån som löper med ränta
avvikande från marknadsmässig ränta tas upp till sitt marknadsmässiga värde och skill-
naden förs till övrigt tillskjutet kapital. Resultatet belastas över lånets löptid med den
marknadsmässiga räntan. Samtidigt kommer i balansräkningen den redovisade skul-
den att öka så att den motsvarar det nominella beloppet vid löptidens utgång. Mark-
nadsvärdet för det konvertibla förlagslånet har beräknats genom en nuvärdeberäknin g
av framtida räntebetalningar och lånets nominella belopp. Årets kostnadsförda ränta
för konvertibellån uppgår till 3 945 TSEK (3 583). För utelöpande konvertibellån
motsvarar räntekostnaden 5,6 procent av verklig skuld. Resultatet belastas vidare med
emissionskostnader som uppkom vid upptagandet av konvertibellånen.
XANO 202278
NOT 27
Övriga avsättningar
LÅNGFRISTIGA
2022 2021
Garantiåtaganden 5 718 5 38 3
Pensionsåtaganden 549 67 5
Övriga åtaganden 1 760 79 7
8 027 6 855
Bedömd förfallotidpunkt
Mellan ett och fem år från balansdagen 7 803 6 63 1
Senare än fem år från balansdagen 224 22 4
KORTFRISTIGA
2022 2021
Garantiåtaganden 6 167 4 54 9
Övriga åtaganden 256 29 7
6 423 4 846
FÖRÄNDRING ÖVRIGA
AVSÄTTNINGAR
Långfristiga Kortfristiga
Garanti-
åtaganden
Pensions-
åtaganden
Övriga
åtaganden
Övrig a
åtaganden
Vid årets början 5 383 675 797 4 84 6
Årets avsättningar 502 881 1 09 8
Årets utbetalningar/nyttjande -532 -126
Årets omräkningsdifferenser 365 82 47 9
Vid årets slut 5 718 549 1 760 6 42 3
NOT 28
Uppskjuten skatt
TEMPORÄRA SKILLNADER
Temporära skillnader föreligger i de fall tillgångars eller skulders redovisade respektive
skattemässiga värden är olika. Temporära skillnader avseende följande poster har
resulterat i uppskjutna skatteskulder respektive uppskjutna skattefordringar.
2022 2021
Anläggningstillgångar, koncernposter
1)
27 574 30 977
Byggnader 4 673 4 376
Obeskattade reserver
Överavskrivningar, maskiner och inventarier 17 966 15 177
Periodiseringsfonder 21 546 25 220
Derivat 4 135 -1 121
Utländska poster med avvikande skattesats 37 279 29 281
Övriga poster -2 028 -1 601
Uppskjuten skatteskuld 111 145 102 309
Uppskjuten skattefordran
2)
-2 738 -3 574
Netto uppskjuten skatteskuld 108 407 98 735
Ingående uppskjuten skatteskuld -98 735 -84 777
Förvärv av dotterföretag -14 406
Övriga temporära skillnader 595 2 635
Omräkningsdifferens -2 192 -912
Avrundning -5 -2
Uppskjuten skattekostnad avseende
temporära skillnader 8 070 1 273
– varav redovisat i
Årets resultat 2 814 865
Övrigt totalresultat 5 256 408
1)
Avser främst koncernbokförda värden som följer av värdering till verkligt värde i samband med förvärv
av dotterföretag.
2)
1 436 TSEK (1 319) avser verksamhet i utländska dotterföretag. Med förväntad framtida utveckling
bedöms verksamheterna ge positivt resultat under kommande år och förlustavdragen har upptagits till
den del de bedöms kunna komma att nyttjas. När legal kvittningsrätt ej föreligger, redovisas fordran
som uppskjuten skattefordran i balansräkningen.
UPPSKJUTNA SKATTER
FÖRÄNDRING UPPSKJUTEN SKATTESKULD
2022 2021
Ingående uppskjuten skatteskuld 102 309 85 521
Anläggningstillgångar, koncernposter -3 403 -2 516
Byggnader 297 461
Obeskattade reserver
Överavskrivningar, maskiner och inventarier 2 789 2 028
Periodiseringsfonder -3 674 -724
Derivat 5 256 408
Övriga poster -427 -790
Förvärv av dotterföretag 15 713
Utländska poster med avvikande skattesats 7 998 2 208
Utgående uppskjuten skatteskuld 111 145 102 309
XANO 202279
FÖRÄNDRING UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN
2022 2021
Ingående uppskjuten skattefordran 3 574 744
Förändring förlustavdrag -680
Skattereduktion för investeringar i Sverige -537 1 189
Övrigt -416 1 002
Förvärv av dotterföretag 1 307
Omräkningsdifferenser 117 12
Utgående uppskjuten skattefordran 2 738 3 574
Enligt koncernens bemning omfattas uppskjutna skatter inte av upplysningskravet
avseende förfallotid enligt IAS 1.61, då det vanligen råder osäkerhet kring när en
uppskjuten skatt utlöser en betalning.
NOT 29
Leverantörsskulder och andra skulder
2022 2021
Förskott från kunder 42 302 20 89 3
Leverantörsskulder 271 972 279 69 9
Löne- och semesterlöneskulder 98 409 96 75 7
Upplupna sociala avgifter 27 297 29 53 4
Övriga upplupna kostnader 48 148 39 19 5
Övriga ej räntebärande skulder 57 217 68 94 3
Kontraktsskulder 289 591 328 62 5
834 936 863 646
NOT 30
Ställda säkerheter
2022 2021
För egna skulder
Fastighetsinteckningar 45 391 115 119
Företagsinteckningar 10 500 93 763
Tillgångar med återtaganderätt 70 027
Aktier i dotterföretag 1 143 203 1 010 949
Övriga pantsatta tillgångar 41 564 45 643
1 240 658 1 335 501
Övriga ställda panter
Pantförskriven kapitalförsäkring med pensionsåtagande 549 675
549 675
Totalt 1 241 207 1 336 176
NOT 31
Eventualförpliktelser
2022 202 1
Ansvarsförbindelser avseende förskotts-
och arbetsgarantier
91 713 70 175
Övriga förpliktelser 2 537 2 46 1
94 250 72 636
NOT 32
Leasing
Objekt avseende leasingavtal har intagits i koncernredovisningen enligt nedan.
Normala villkor för koncernens leasingavtal avseende maskiner är rörlig ränta och
en leasingperiod om sju år med ett restvärde om 25 procent av anskaffningsvärdet.
Genomsnittlig marginell låneränta om 3 procent har tillämpats vid beräkning av
leasingskulder.
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
2022 2021
Lokaler 100 012 114 550
Maskiner och andra tekniska anläggningar 12 524 24 538
Inventarier, verktyg och installationer 13 201 12 020
125 737 151 108
RÄNTEBÄRANDE SKULDER
2022 2021
Kortfristig del, inom 1 år 33 324 35 759
Långfristig del, mellan 1 och 5 år 86 018 97 723
Långfristig del, över 5 år 2 748 8 934
122 090 142 416
AVTALADE FRAMTIDA
LEASINGAVGIFTER
Leasing-
avtal
Korttidsavtal Tillgångar
med lågt
värde
Kortfristig del, inom 1 år 36 484 484 124
Långfristig del, mellan 1 och 5 år 90 454 209
Långfristig del, över 5 år 2 787
Icke-diskonterade belopp 129 725 484 333
BELOPP REDOVISADE I RAPPORT ÖVER
TOTALRESULTAT
2022 2021
Avskrivningar -38 014 -32 46 5
Räntekostnader -5 053 -4 162
Leasingkostnader avseende korttidsavtal -2 595 -2 24 2
Leasingkostnader avseende tillgångar med lågt värde -183 -155
AVSKRIVNINGAR FÖRDELADE PÅ
UNDERLIGGANDE TILLGÅNGSSLAG
2022 2021
Lokaler -25 828 -17 454
Maskiner och andra tekniska anläggningar -5 768 -8 810
Inventarier, verktyg och installationer -6 418 -6 201
-38 014 -32 465
BELOPP REDOVISADE I RAPPORT ÖVER
KASSAFLÖDEN
2022 2021
Ränteutbetalning
-4 076 -3 085
Amortering
-33 551 -29 022
Totalt betalda leasingavgifter -37 627 -32 107
Värdet av leasingavtal som ännu inte pårjats men som leasetagaren är förbunden till
uppgår ej till väsentligt belopp.
Effekt på leasingskuld vid förändring av diskonteringsräntan med 1 procent är
2,5 MSEK.
XANO 202280
NOT 33
Kassaflöde
FÖRVÄRV AV DOTTERFÖRETAG/INKRÅM
Inga rörelseförvärv genomfördes under 2022.
Under 2021 förvärvades PiWi Beheer B.V. med dotterbolag Case Packing Systems
B.V. (CPS), AV Holding 2018 ApS med dotterbolag CIM Industrial Systems A/S samt
Tussenholding Lankamp B.V. med dotterbolag PRM Kunststoffen B.V. 2021 års inves-
teringar innefattar även slutreglering av köpeskilling samt transaktionskostnader om
totalt 2 257 TSEK avseende Lasertech LSH AB, förvärvat i december 2020.
FÖRVÄRV TOTALT
2022 2021
Immateriella anläggningstillgångar 379 504
Materiella anläggningstillgångar 58 281
Nyttjanderättstillgångar 30 223
Omsättningstillgångar 227 032
Långfristiga skulder -48 784
Kortfristiga skulder -121 023
Totala köpeskillingar 525 233
Likvida medel i förvärvade verksamheter -61 488
Transaktionskostnader 3 576
Totalt kassaflöde hänförligt till förvärvade
verksamheter 467 321
Transaktionskostnader avseende förrvade enheter uppgår till – TSEK (3 576) och har
redovisats som administrationskostnader i årets resultat.
RÄNTA
Under räkenskapret uppgick betald ränta till 29 304 TSEK (17 847) och erhållen
ränta till 1 845 TSEK (583).
FÖRÄNDRINGAR I SKULDER
SOM HÄRRÖR FRÅN
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
2021-12-31
Kassaflöde
Ej likviditetspåverkande förändringar
2022-12-31
Omräknings-
differenser
Kapitaliserings-
effekt
Förvärv av
dotterföretag
Tillkommande
leasingskulder
IFRS 16
Övrigt
Långfristiga räntebärande skulder
Lån- och leasingskulder 671 937 292 702 41 689 1 006 328
Konvertibellån
65 876
2 358
-68 234
737 813 1 006 32 8
Kortfristiga räntebärande skulder
Lån- och leasingskulder 378 316 -349 401 11 702 -5 015 35 602
Konvertibellån 68 234 68 234
Checkräkningskrediter
378 316 103 83 6
1 116 129 1 110 164
NOT 34
Rörelseförvärv/-avyttringar
Under 2021 förvärvades PiWi Beheer B.V. med dotterbolag, AV Holding 2018 ApS med
dotter bolag samt Tussenholding Lankamp B.V. med dotterbolag. Om de förvärvade
enheterna hade ingått i koncernen under hela 2021, skulle omsättningen ha uppgått
till 3 407 MSEK och periodens resultat till ca 369 MSEK för helåret 2021.
Specifikation av förvärvade tillgångar och skulder finns i not 33 Kassaflöde.
NOT 35
Risker
FINANSIELLA RISKER
XANO är genom sin internationella verksamhet exponerat för finansiella risker. Med
finans iell risk avses de förändringar i koncernens kassaflöde som förklaras av föränd-
ringar av valutakurser och räntenivåer samt likviditets-, finansierings- och kreditrisker.
Koncernens policy för hantering av finansiella risker är beslutad av styrelsen och
utgör ett ramverk för riskhanteringen. Målsättningen är att minimera kostnaden för
kapitalanskaffning liksom den finansiella risken på ett kostnadseffektivt sätt. Moder-
bolaget har en central roll i hanteringen av den finansiella verksamheten, vilket medför
att koncernen kan tillvarata stordriftsrdelar samt bättre överblicka de finansiella
riskerna.
VALUTARISKER
Koncernens verksamhet är exponerad för valutarisker inom i huvudsak följande tre
områden:
» Transaktionsrisk
» Risk vid omräkning av dotterretagens resultaträkningar
» Risk vid omräkning av dotterföretagens balansräkningar
XANO 202281
TRANSAKTIONSRISKER
Transaktionsrisken uppkommer till följd av de kommersiella betalningsflöden som sker i
annan valuta än respektive dotterföretags funktionella valuta. Enligt koncernens policy
ska i normalfallet säkring av kommersiella flöden inte ske. Med anledning av föränd-
ringar i koncernens struktur och dess påverkan på valutaflöden, kan policyn komma att
förändras. Flödena bevakas kontinuerligt för att minimera transaktionsrisker.
Andelen fakturering i utländsk valuta uppgick under 2022 till 66 procent (61). Av
koncernens tillverkning ägde 44 procent (48) rum i Sverige. Huvuddelen av koncernens
produkter säljs i andra länder än där tillverkning sker. Transaktionsrisk uppsr till följd
av leveranser från tillverkningsenheterna till utländska slutkunder liksom vid inköp av
material.
En förenklad sammanställning av koncernens intäkts- och kostnadsstruktur under
2022, fördelad på valutor, finns i nedanstående tabell.
Andel (%) av SEK EUR DKK Övriga
Fakturering 34 45 2 19
Kostnad såld vara 32 43 14 11
Koncernen är framför allt exponerad för förändringar i EUR och USD. Härutöver
innehar dotterföretag fordringar och låneskulder i annan valuta än funktionell valuta,
främst EUR och USD. En genomsnittlig förändring med fem procent av alla valutor
gentemot den svenska kronan skulle för motsvarande fde medföra en resultateffekt
före skatt om ca 27 MSEK, varav ca 16 MSEK är hänförliga till USD.
Valutaterminsavtal används för att säkra försäljning i annan valuta än respektive
enhets funktionella valuta. Per balansdagen fanns valutaterminsavtal avseende försälj-
ning av 6,3 MUSD.
RISK VID OMRÄKNING AV DOTTERRETAGENS
RESULTATRÄKNINGAR
Omräkning av de utndska dotterretagens resultaträkningar till svenska kronor sker
till genomsnittskurs. Under förutsättning att fakturering och nettoresultat utfaller i lik-
het med 2022, skulle en förändring på fem procent av den svenska kronan gentemot
alla valutor påverka faktureringen med ca 86 MSEK och nettoresultatet med ca 4 MSEK .
RISK VID OMRÄKNING AV DOTTERFÖRETAGENS BALANSRÄKNINGAR
Omräkningsrisker hänför sig till förändringar orsakade av valutakursförändringar på
nettotillgångar i utländsk valuta, vilka omräknas till svenska kronor. Värdet av utländ-
ska dotterföretags nettotillgångar uppgick vid räkenskapsårets slut till 1 469 MSEK
(1 448). Kursförändringar har vid omräkning av dotterföretagens balansräkningar
påverkat övrigt totalresultat för 2022 med 21 MSEK (19). Den valutaexponering som
uppkommer genom investeringar i utländska nettotillgångar kurssäkras delvis genom
upptagande av lån i utländsk valuta. Koncernens omräkningsrisker avser främst
förändringar i EUR och CNY gentemot SEK. Med nuvarande nettotillgångar skulle en
förändring med fem procentenheter av någon av valutorna EUR eller CNY mot den
svenska kronan påverka koncernens eget kapital med 6 MSEK respektive 5 MSEK .
RÄNTERISKER
Med ränterisk avses risken att förändringar i räntenivån påverkar XANOs resultat nega-
tivt genom ökade lånekostnader. Finansiering sker huvudsakligen genom upplåning
hos banker. Genomsnittlig ränta (räntekostnader i förhållande till genomsnittliga rän-
tebärande skulder) uppgick till 2,94 procent (2,30). Koncernens räntebärande skulder,
exklusive skulder avseende leasing, uppgick på balansdagen till 994 MSEK (988), varav
769 MSEK (769) är finansierade med rörlig ränta. Genom snittlig räntebindningstid för
resterande lån uppr till 50 månader och den genom snittliga räntan var vid årets slut
3,38 procent (0,90). Nettoresultatet av en (1) procentenhets höjning av räntenivån är
ca 7,7 MSEK på årsbasis.
Koncernens skulder avseende leasing uppgick till 116 MSEK (128) .
Ränteswapavtal används för att förändra räntebindningstiden i önskad riktning
samt för att minska inverkan av räntefluktuationer. Per balansdagen fanns rän-
teswapavtal med ett totalt nominellt belopp om 225 MSEK (219).
Valutaswapavtal används för att minska räntebelastningen inom koncernens fler-
valutakonton. Per balansdagen fanns inga valutaswapavtal .
RÄNTEBINDNING AVSEENDE LÅN MED FAST RÄNTA
Förfallotidpunkt Belopp (TSEK) Medelränta (%)
1)
Andel (%)
2023 74 825 0,40 15
2024–2027 50 000 0,42 11
2028 och senare 100 000 1,48 74
Totalt 224 825 0,88 100
1)
Exklusive marginal som tillkommer för till swap-avtal underliggande lån med rörlig ränta.
LIKVIDITETS- OCH FINANSIERINGSRISKER
Med likviditets- och finansieringsrisker avses risken att inte kunna uppfylla betalnings-
förpliktelser till följd av otillräcklig likviditet eller svårighet att uppta externa lån. XANO
söker aktivt att säkerställa en hög finansieringsberedskap och effektiv kapitalanskaff-
ning genom att alltid ha bekräftade krediter. Merparten av koncernens upplåning sker
hos banker i respektive bolags lokala valuta. Även moderföretagen lånar ut medel
inom koncernen till marknadsmässiga villkor och vanligen med rörlig ränta. Betalnings-
beredskapen (likvida medel inklusive beviljade men ej utnyttjade krediter i förhållande
till nettoomttning) uppgick på balansdagen till 39 procent (23).
KREDITRISKER
Med kreditrisk avses risken att en motpart i en finansiell transaktion inte kan fullgöra
sina åtaganden. För XANO finns kreditrisk främst i kundfordringar. Risken för
kundförluster hanteras genom fastlagda rutiner för kreditkontroll och kravhantering.
Koncernens kunder är huvudsakligen stora och väletablerade företag med god betal-
ningsförmåga, fördelade på flera branscher och geografiska marknader, vilket medfört
att kundrlusterna historiskt sett varit ringa. Maximal kreditrisk avseende koncernens
kundfordringar motsvaras av redovisat värde 550 MSEK (569). Per balansdagen fanns
en kund för vilken utestående kundfordringar totalt uppgick till 55 MSEK (80).
ÅLDERSFÖRDELNING KUNDFORDRINGAR
Per balansdagen
. . . . . . . . . . Tid från förfallodag . . . . . . . . . . Totalt
Ej förfallet 6 – 30 dgr 31 – 90 dgr > 90 dgr
2022-12-31 477 045 33 275 32 866 7 260 550 446
2021-12-31 439 155 83 682 28 586 17 705 569 128
Årets kostnadsförda kundförluster uppgår till 1 249 TSEK (2 089), varav 8 TSEK (-183)
är konstaterade kundförluster. Erforderlig nedskrivning av utestående fordringar har
skett med 5 978 TSEK (5 466), se vidare not 20.
Kreditrisk föreligger även för avtalstillgångar. Maximal kreditrisk hänförlig till
avtalstillgångar motsvaras av redovisat värde 297 MSEK (173). Per balansdagen finns
en kund för vilken utestående kontraktstillgångar överstiger 30 MSEK. Årets ned-
skrivningsprövning för förluster har inte medfört någon reservering då dessa bedömts
uppgå till oväsentliga belopp .
XANO 202282
AFFÄRSMÄSSIGA RISKER
Affärsmässiga risker är förknippade med dels kunder och leverantörer samt andra
omvärldsfaktorer, dels koncernens egen verksamhet. Sett till hela koncernen är
kundkretsen bred och varierande både branschmässigt och i storlekshänseende. De
risker som föreligger i samband med kunders önskemål om produktion i lågkostnads-
land har koncernen förkt minimera genom att erbjuda tillverkning i egna utländska
enheter. Projektleveranser till förpackningsindustrin utgör en stor del av koncernens
omsättning. Den höga andelen projektbaserad försäljning medför en ökad risk för
volymsvängningar.
Vad gäller insatsvaror är metall en dominerande råvara tillsammans med plast, ofta
framställd av oljebaserade produkter. Råvarupriserna är beroende av världsmarknads-
priser och valutautveckling men också av produktionskapacitet. Antalet råvaror är
mycket stort, då metaller och plastråvaror förekommer i en mängd varianter. Prisva-
riationer för råvaror har dock en begränsad effekt på koncernens resultat, då många
kundavtal innehåller råvaruklausuler. Hanteringen av prisrisker är en del av det dagliga
arbetet och innebär krav på ständig kostnadsrationalisering och produktivitets-
utveckling.
Inom koncernens produktområde finns alltid risk för att produkter på grund av fel
skulle behöva återkallas. För att undvika dessa risker arbetar koncernens bolag med
system för kvalitetskontroll.
Mot traditionella försäkringsrisker som brand, stöld, ansvar, avbrott och liknande
har koncernen ett tillfredssllande skydd genom de försäkringar som tecknats.
Koncernens verksamhet spänner över många branscher och kundsegment, vilket
generellt innebär en god riskspridning. Beredskapen för omställning med kort varsel
är också hög. Coronapandemin är fortsatt en risk- och okerhetsfaktor som kan
medföra betydande konsekvenser för koncernens verksamhet. Medarbetarnas hälsa
och säkerhet är högsta prioritet. De riktlinjer och rekommendationer som utfärdas
av myndigheter i länder där koncernen verkar efterlevs. Detta i sig kan innera
begränsningar i möjligheterna att genomföra installationer och upprätthålla servicen
till kunder. Samtidigt kan omfattningen av kundernas behov av produkter och tjänster
minska väsentligt. Vidare finns risker bland annat förknippade med materialförrjning
samt inköp av tjänster och transporter, vilka i och med den pågående konflikten ökat.
De sanktioner som införs mot Ryssland med anledning av invasionen, liksom even-
tuella motåtgärder, kan komma att påverka delar av vår verksamhet, exempelvis i form
av bristande tillgång till energi. Investeringsambitionen hos några av koncernens srre
kunder är också tätt knuten till den globala ekonomins utveckling.
NOT 36
Kapitalhantering
XANO har som mål att under stark och stabil tillväxt uppnå en god avkastning på
eget kapital med en begränsad finansiell risk. För att nå detta mål krävs ett stabilt
kassaflöde och en stark balansräkning med en soliditet överstigande 30 procent. Vid
utgången av året var soliditeten 42 procent (38).
Koncernens finansiering är beroende av att vissa finansiella nyckeltal avtalade
med koncernens huvudbank uppnås. De gällande nyckeltalen relaterar till koncernens
riskkapital andel och nettoskuld i förhållande till resultat. Årets utfall har inneburit att
berörda nyckel tal ligger inom avtalade nier.
Det är styrelsens målsättning att utdelningen över en längre period ska följa
resultat utvecklingen och motsvara minst 30 procent av resultat efter skatt. Den årliga
utdelningsandelen ska dock ses i relation till investeringsbehov och eventuella återköp
av aktier.
NOT 37
Transaktioner med närstående
XANOs närstående utgörs av ledande befattningshavare, styrelseledamöter och
företag som står under besmmande inflytande av XANOs styrelseledamöter eller
dotterföretags ledande befattningshavare.
Utöver ersättningar som framgår av not 5, har styrelseledamöter och ledande
befattningshavare erhållit sedvanlig aktieutdelning. Ledande befattningshavare har
dessutom erhållit rätt att förrva personalkonvertibler i enlighet med beslut på
årssmma. Styrelseleda ters och ledande befattningshavares innehav av aktier o ch
konvertibler per balansdagen framgår av sidorna 106–107.
Viem Invest AB, kontrollerat av styrelseledamoten Anna Benjamin, och Pomona -
gruppen AB, under besmmande inflytande av styrelseledamoten Fredrik Rapp, är
stora aktigare i XANO. Under 2022 har inga transaktioner ägt rum mellan dessa
ägarbolag och XANO.
Det förekommer transaktioner mellan XANOs dotterföretag och företag som st år
under bestämmande inflytande av XANOs styrelseledamöter eller dotterföretags
ledande befattningshavare. Dessa transaktioner utr en del av bolagens normala
verksamhet och sker på marknadsmässiga villkor. Under 2022 har inköp från ITAB
Shop Concept AB med dotterföretag skett till XANOs dotterföretag med 1,5 MSEK
(0,0) och inköp från AGES Industri AB med dotterretag till XANOs dotterretag
med 0,8 MSEK (1,2). ITAB bedöms sammantaget stå under bestämmande inflytand e
av Pomona-gruppen AB samt styrelseledamöterna Petter Fägersten och Anna
Benjamin. AGES sr under bestämmande inflytande av Viem Invest AB och Pomon a-
gruppen AB. Inköp från INEV AB med dotterföretag, som står under bestämmande
inflytande av styrelseledamot Per Rodert, har uppgått till 1,3 MSEK (0,0). Övriga
transaktioner uppgår inte till väsentliga belopp. Per balansdagen uppgår fordringar
och skulder till närstående inte till väsentliga belopp.
NOT 38
Händelser efter årets slut
Inga enskilda händelser av väsentlig karaktär har inträffat efter årets slut.
XANO 202283
Definitioner
Nyckeltal
I denna rapport intagna nyckeltal följer främst av upplysningskrav enligt IFRS.
Övriga mått, s k alternativa nyckeltal, beskriver bl a resultatutveckling, finansiell styrka
och hur koncernen förräntat sitt kapital.
Presenterade nyckeltal beaktar verksamhetens art och bedöms ge relevant information
till aktieägare och övriga intressenter för att kunna bema koncernens möjligheter
att genomföra strategiska investeringar, leva upp till finansiella åtaganden och ge
avkastning till aktigarna samtidigt som jämförbarhet med andra företag uppnås.
Marginalmåtten presenteras också internt för respektive segment.
Beräkningen av koncernens primära alternativa nyckeltal finns på sidan 84.
ANDEL RISKBÄRANDE KAPITAL
Eget kapital med tillägg för avttningar för skatter i förhållande till totalt kapital.
AVKASTNING PÅ EGET KAPITAL
Periodens resultat i förhållande till genomsnittligt eget kapital.
AVKASTNING PÅ SYSSELSATT KAPITAL
Resultat före skatt med tillägg för finansiella kostnader i förhållande till genomsnittligt
sysselsatt kapital.
AVKASTNING PÅ TOTALT KAPITAL
Resultat före skatt med tillägg för finansiella kostnader i förhållande till genomsnittligt
totalt kapital.
BRUTTOMARGINAL
Bruttoresultat i förhållande till nettoomsättning.
DIREKTAVKASTNING
reslagen utdelning i förhållande till börskursen på balansdagen.
EGET KAPITAL PER AKTIE
Eget kapital i förhållande till antalet utestående aktier på balansdagen.
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN PER AKTIE
Kassaflöde från den löpande verksamheten i förhållande till genomsnittligt antal
utestående aktier.
MEDELANTAL ANSTÄLLDA
Genomsnittligt antal ansllda under perioden baserat på arbetad tid. Ansllda som
omfattas av korttidsarbete/permitteringar ingår endast till den del som avser faktiskt
arbetad tid.
NETTOINVESTERINGAR
Utgående balans minus ingående balans plus periodens avskrivningar, nedskrivningar
och omräkningsdifferenser avseende anläggningstillgångar.
OMSÄTTNINGSTILLVÄXT
Nettoomsättning i perioden i förhållande till nettoomsättning i en jämförelseperiod.
ORGANISK TILLVÄXT
Omsättningstillxt som genereras av egen kraft och i befintlig struktur. Beloppet har
ej korrigerats för valutakursförändringar.
RESULTAT PER AKTIE
Periodens resultat i förhållande till genomsnittligt antal utestående aktier.
RESULTAT PER AKTIE EFTER UTSPÄDNING
Periodens resultat med tillägg för kostnader hänförliga till konvertibellån i förhållande
till genomsnittligt antal utestående aktier med tillägg för genomsnittligt antal aktier
som tillkommer vid konvertering av utestående konvertibler.
RÄNTETÄCKNINGSGRAD
Resultat före skatt med tillägg för finansiella kostnader i förhållande till finansiella
kostnader.
RÖRELSEMARGINAL
Rörelseresultat i förhållande till nettoomsättning.
SOLIDITET
Eget kapital i förhållande till totalt kapital.
SYSSELSATT KAPITAL
Balansomslutning med avdrag för icke ränterande skulder.
TOTALT KAPITAL
Summa eget kapital och skulder (balansomslutning).
VINSTMARGINAL
Resultat före skatt i förhållande till nettoomsättning.
XANO 202284
I årsredovisningen intagna nyckeltal följer främst av upplysningskrav i enlighet med IFRS och årsredovisningslagen. I syfte att åskådliggöra koncernens resultatutveckling och
finansiella ställning samt hur koncernen förräntat sitt kapital, refereras även till ett antal alternativa nyckeltal som inte definieras inom IFRS-regelverket eller direkt i resultat- och
balansräkning. Nedan presenteras beräkningen av koncernens primära alternativa nyckeltal. Definitionen av respektive nyckeltal finns på sidan 83.
Avstämning alternativa nyckeltal
ANDEL RISKBÄRANDE KAPITAL
Visar koncernens långsiktiga betalningsförmåga.
2022 2021
Eget kapital hänförligt till moderföretagets
aktieägare, TSEK
1 530 241 1 340 937
Avsättningar för uppskjutna skatteskulder, TSEK 111 145 102 309
Riskbärande kapital, TSEK 1 641 386 1 443 246
Totalt kapital, TSEK 3 605 539 3 494 616
Andel riskbärande kapital, % 45,5 41,3
AVKASTNING PÅ EGET KAPITAL
Visar koncernens förmåga att skapa avkastning på eget kapital.
2022 2021
Årets resultat hänförligt till moderretagets
aktieägare, TSEK
249 068 342 082
Genomsnittligt
1)
eget kapital hänförligt till
moderföretagets aktieägare, TSEK
1 456 132 1 188 124
Avkastning på eget kapital, % 17,1 28,8
AVKASTNING PÅ SYSSELSATT KAPITAL
Visar hur väl det operativa kapitalet används för att skapa lönsam tillxt.
2022 2021
Årets resultat före skatt plus finansiella
kostnader, TSEK
370 809 465 348
Genomsnittligt
1)
sysselsatt kapital, TSEK 2 599 429 2 139 353
Avkastning på sysselsatt kapital, % 14,3 21,8
AVKASTNING PÅ TOTALT KAPITAL
Visar koncernens avkastning på totalt kapital.
2022 2021
Årets resultat före skatt plus finansiella
kostnader, TSEK
370 809 465 348
Genomsnittligt
1)
totalt kapital, TSEK 3 613 435 2 979 528
Avkastning på totalt kapital, % 10,3 15,6
ORGANISK TILLVÄXT
Visar omsättningstillväxt som genereras av egen kraft.
2022 2021
Nettoomsättning i perioden minus omsättning
som genererats via förvärv minus nettoomttning
föregående period, TSEK
84 031 567 437
Nettoomsättning föregående period, TSEK 3 151 375 2 239 432
Organisk tillväxt, % 2,7 25,3
RÄNTETÄCKNINGSGRAD
Avser finansiell motståndskraft och visar hur mycket koncernens resultat kan falla utan
att räntebetalningar äventyras.
2022 2021
Årets resultat före skatt plus finansiella
kostnader, TSEK
370 809 465 348
Finansiella kostnader, TSEK 61 812 31 866
Räntetäckningsgrad, ggr 6,0 14,6
1)
Genomsnittligt kapital beräknas som ett medelvärde av ingående balans och rapporterade kvartalsdata under aktuellt år. För 2022 innebär detta att utgående balans per 31 december 2021, 31 mars 2022,
30 juni 2022, 30 september 2022 och 31 december 2022 har lagts samman och delats med 5.
XANO 202285
Resultaträkningar
MODERBOLAGET
(TSEK)
NOT
2022 2021
Nettoomsättning
29 408 45 816
Kostnad för sålda varor
Bruttoresultat 29 408 45 816
Försäljningskostnader 3, 4, 6 -5 673 -5 564
Administrationskostnader 3, 4, 5, 6 -32 154 -31 528
Övriga rörelseintäkter 350 132
Övriga rörelsekostnader
Rörelseresultat -8 069 8 856
Resultat från andelar i koncernföretag 7 121 815 222 391
Ränteintäkter och liknande resultatposter 8 49 990 16 026
Räntekostnader och liknande resultatposter 9 -19 587 -18 635
Resultat efter finansiella poster 144 149 228 638
Bokslutsdispositioner 10 10 003 -7
Resultat före skatt 154 152 228 631
Skatt 11 -28 018 -46 953
ÅRETS RESULTAT
126 134 181 678
MODERBOLAGET
(TSEK)
NOT
2022 2021
Årets resultat 126 134 181 678
Övrigt totalresultat
TOTALRESULTAT FÖR ÅRET
126 134 181 678
Rapport över totalresultat
XANO 202286
Balansräkningar
MODERBOLAGET
(TSEK)
NOT
2022-12-31 2021-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 12
Inventarier, verktyg och installationer 92 107
92 107
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 13 221 409 223 000
221 409 223 000
Summa anläggningstillgångar 221 501 223 107
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernföretag 976 733 938 939
Övriga fordringar 20 226 5
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 5 582 5 902
1 002 541 944 846
Kortfristiga placeringar 5 5
Kassa och bank 16 21 716 155 023
Summa omsättningstillgångar 1 024 262 1 099 874
SUMMA TILLGÅNGAR
1 245 763 1 322 981
XANO 202287
MODERBOLAGET
(TSEK)
NOT
2022-12-31 2021-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 14 36 559 36 559
Reservfond 8 899 8 899
45 458 45 458
Fritt eget kapital
Överkursfond 76 055 76 055
Balanserade vinstmedel 252 215 172 011
Årets resultat 126 134 181 678
454 404 429 744
Summa eget kapital 499 862 475 202
Obeskattade reserver 15 88 011 98 014
Skulder
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder 16, 17 250 000 185 876
250 000 185 876
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 68 234
Leverantörsskulder 1 531 3 398
Skulder till koncernbolag 312 301 511 980
Aktuell skatteskuld 10 511 29 337
Övriga skulder 16 3 447 7 010
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 11 866 12 164
407 890 563 889
Summa skulder 657 890 749 765
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
1 245 763 1 322 981
Balansräkningar
XANO 202288
Rapport över förändringar i eget kapital
MODERBOLAGET
NOT
BUNDET EGET KAPITAL FRITT EGET KAPITAL
TOTALT
EGET
KAPITAL
(TSEK)
Aktiekapital Reservfond Överkursfond Övrigt fritt
eget kapital
Eget kapital 1 januari 2021 36 559 8 899 76 055 244 492 366 005
Årets resultat 181 678 181 678
Övrigt totalresultat
Totalresultat för året 181 678 181 678
Lämnad utdelning, kontant -72 481 -72 481
Eget kapital 31 december 2021 36 559 8 899 76 055 353 689 475 202
Årets resultat 126 134 126 134
Övrigt totalresultat
Totalresultat för året 126 134 126 134
Lämnad utdelning, kontant -101 474 -101 474
EGET KAPITAL 31 DECEMBER 2022
14 36 559 8 899 76 055 378 349 499 862
XANO 202289
MODERBOLAGET
(TSEK)
NOT
2022 2021
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Rörelseresultat -8 069 8 856
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet, m m
Avskrivningar 15 11
Koncernbidrag 123 406 218 767
Erhållen utdelning 5 000
Betald och erhållen ränta, netto 19 -1 025 -2 622
Betald skatt -46 953 -16 463
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 67 374 213 549
Förändringar i rörelsekapital
Ökning (-) / minskning (+) av kortfristiga fordringar -31 430 -361 016
Ökning (+) / minskning (-) av kortfristiga skulder -205 978 125 815
Kassafde från den löpande verksamheten -170 034 -21 652
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -43
Kassaflöde från investeringsverksamheten -43
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Utbetald utdelning -101 474 -72 481
Ökning (+) / minskning (-) av räntebärande skulder 19
Upptagna lån 250 000
Amortering av lån -120 000
Förändring checkräkningskrediter
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 28 526 -72 481
ÅRETS KASSAFLÖDE
-141 508 -94 176
Likvida medel vid årets början 155 028 249 117
Kursdifferens i likvida medel 8 201 87
Likvida medel vid årets slut 19 21 721 155 028
Kassaflödesanalyser
XANO 202290
Noter
NOT 1
Allmän information
XANO Industri AB (publ), organisationsnummer 556076-2055, är ett aktiebolag med
säte i Jönköping, Sverige, vars B-aktier är noterade på Nasdaq Stockholm.
Alla belopp redovisas i TSEK om annat inte anges.
NOT 2
Redovisningsprinciper
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och rekommenda-
tioner och uttalanden från Rådet för finansiell rapportering.
ALLMÄNT
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som
anges nedan. Moderbolagets årsredovisning är upprättad i enlighet med rekommenda-
tion RFR 2 Redovisning för juridiska personer från Rådet för finansiell rapportering. De
avvikelser som förekommer mellan moderbolagets och koncernens principer föranleds
av begränsningar i möjligheterna att tillämpa IFRS i moderbolaget till följd av årsredo-
visningslagen samt, i vissa fall, av skatteskäl. Tillämpade redovisningsprinciper är oför-
ändrade jämfört med föregående år med undantag av nya eller omarbetade standarder,
tolkningar och förbättringar som ska tillämpas från den 1 januari 2022.
FORDRINGAR OCH SKULDER
Fordringar har upptagits till belopp varmed de beräknas inflyta. Fordringar och skulder
i utländsk valuta har omräknats efter balansdagens kurs. Kursdifferenser på rörelsens
fordringar och skulder redovisas i rörelseresultatet, medan kursdifferenser hänförliga till
finansiella fordringar och skulder ingår i finansnettot.
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Av moderbolagets nettoomsättning utgjorde 100 procent (100) fakturering mot
dotterbolag. Av moderbolagets rörelsekostnader utgjorde 3 procent (3) fakturering från
dotterbolag.
Mellan moderbolag och dotterbolag finns betydande finansiella fordringar och
skulder som löper med marknadsmässig ränta.
Utöver vad som framgår av not 3, har styrelseledamöter och ledande befattnings-
havare erhållit sedvanlig aktieutdelning. Ledande befattningshavare har dessutom
erhållit rätt till förvärv av personalkonvertibler enligt beslut på årssmma.
Moderbolaget har såsom ägare en närståenderelation med sina dotterföretag,
se not 13. Viem Invest AB, kontrollerat av styrelseledamoten Anna Benjamin, och
Pomona- gruppen AB, under bestämmande inflytande av styrelseledamoten Fredrik
Rapp, är stora aktieägare i XANO. Utöver aktieutdelning har inga transaktioner skett
mellan dessa ägarbolag och XANO.
ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
Andelar värderas enligt anskaffningsvärdemetoden. Utdelningar från dotterbolag
redovisas som intäkter. Posterna nedskrivningsprövas årligen och andelarna upptas till
gst koncernmässigt värde, d v s dotterbolagets justerade egna kapital med tillägg för
koncernmässiga övervärden.
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar värderas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade
avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Om det finns en indikation på att en
tillgång minskat i värde sker en beräkning av tillgångens återvinningsvärde. I det fall
redovisat värde överstiger återvinningsvärdet, sker nedskrivning till återvinningsvärdet.
Avskrivningar ingår i kostnaderna under respektive funktion. Avskrivning görs syste-
matiskt över tillgångarnas förväntade nyttjandeperiod enligt nedanstående.
Maskiner och inventarier 3–10 år
LIKVIDA MEDEL
Likvida medel består av kassa och bank samt kortfristiga placeringar med en löptid på
gst tre månader.
KASSAFLÖDE
Kassaflöde redovisas genom tillämpning av den indirekta metoden. Denna innebär att
nettoresultatet justeras för transaktioner som inte medför in- eller utbetalningar under
perioden samt för eventuella intäkter och kostnader som hänförs till investerings- eller
finansieringsverksamhetens kassaflöden.
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
Finansiella tillgångar och skulder redovisas normalt till anskaffningsvärdet.
Nedskrivning av finansiella anläggningstillgångar sker om bestående värdenedgång
konstaterats.
XANO använder valutaderivat och ränteswappar för att kontrollera osäker heten
i valutaflöden och framtida ränteflöden avseende koncernens lån med rörlig ränta.
Då dessa derivat ej är effektivt säkrade i bolaget, värderas de till verkligt värde via resul-
taträkningen i enlighet med ÅRL 4 kap 14 §. I resultaträkningen redovisas räntekupong-
delen löpande som ränteintäkt respektive räntekostnad.
Konvertibler utgör ett sammansatt finansiellt instrument med karaktär av såväl skuld
som eget kapital. Dessa redovisas uppdelade i en del finansiell skuld och en del egetka-
pitalinstrument.
INTÄKTER
Moderbolaget tillhandahåller dotterbolagen tjänster inom affärsutveckling, organisa-
tion, ekonomi etc. Intäkter från tjänsterna redovisas över tid i takt med att prestations-
åtagandet uppfylls. Koncernintern försäljning sker till marknadsmässiga priser.
KONCERNBIDRAG
Erhållna koncernbidrag från dotterbolag redovisas som en finansiell intäkt.
SKATTER
Redovisade inkomstskatter innefattar skatt som skall betalas för aktuellt år samt för-
ändringar av uppskjuten skatt. Värdering av skattefordringar och skatteskulder sker till
nominella belopp och enligt de skatteregler och skattesatser som föreligger. Uppskjuten
skatt beräknas på temporära skillnader, som uppkommer mellan redovisade och skatte-
mässiga värden på tillgångar och skulder.
Uppskjutna skatteskulder redovisas i normalfallet för samtliga skattepliktiga tempo-
rära skillnader, medan uppskjutna skattefordringar redovisas i den mån det är sannolikt
att beloppen kan komma att utnyttjas.
I moderbolaget redovisas, på grund av sambandet mellan redovisning och beskatt-
ning, den uppskjutna skatteskulden avseende obeskattade reserver som en del av
obeskattade reserver.
CHECKRÄKNINGSKREDIT, KONCERNVALUTAKONTON
Dotterbolagens tillgodohavanden respektive skulder på interna checkräkningskrediter
redovisas som skuld respektive fordran på koncernbolag. Koncernens sammanlagda
fordran/skuld till banken redovisas som fordran respektive skuld i moderbolaget. Mark-
nadsmässig ränta utgår på dotterbolagens tillgodohavanden respektive skulder.
LEASINGAVTAL
Moderbolaget redovisar samtliga leasingavtal, såväl finansiella som operationella, som
operationella leasingavtal. Kostnader avseende avtalen redovisas i resultaträkningen
linjärt över leasingperioden. Leasingen avser främst lokalhyror och billeasing.
XANO 202291
NOT 3
Anställda och personalkostnader
MEDELANTAL ANSTÄLLDA
2022
varav män
2021
varav män
Sverige 10 40 % 10 40 %
ANDEL MÄN I STYRELSE/FÖRETAGSLEDNING
2022 2021
Styrelseledamöter 57 % 60 %
Ledande befattningshavare 50 % 50 %
LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR OCH
SOCIALA KOSTNADER
2022 2021
Löner och ersättningar 18 428 18 400
Sociala kostnader 11 008 10 481
(varav pensionskostnader
1, 2)
) (4 209) (3 782)
29 436 28 881
1)
Av moderbolagets pensionskostnader avser 3 180 TSEK (2 833) gruppen styrelse och ledande
befattningshavare. Företagets utestående pensionsförpliktelser till dessa uppr till 0 TSEK (0).
2)
Pensionskostnader innefattar ej löneskatt.
RDELNING AV LÖNER OCH ANDRA
ERSÄTTNINGAR
2022 2021
Styrelse och ledande befattningshavare 12 908 12 966
(varav tantiem)
1)
(3 110) (4 008)
Övriga anställda 5 520 5 434
18 428 18 400
1)
Tantiem innefattar ej semesterersättning.
ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
OCH STYRELSELEDAMÖTER
Fullständiga riktlinjer för ersättnings- och andra anställningsvillkor för ledande befatt-
ningshavare finns beskrivna i koncernens not 5 på sidan 71.
Riktlinjerna tillämpas på anställningsavtal som ingås efter årsstämman 2022 och för
ändringar i pågående anställningsavtal som sker därefter. Med undantag av begräns-
ningsregler för rörlig ersättning och definition av pensionsgrundande lön, tillämpas
riktlinjerna i nuvarande avtal med ledande befattningshavare.
Gällande ersättningsvillkor för verkställande direktören och andra ledande befatt-
ningshavare omfattar av kontant grundlön, rörlig kontanterttning, övriga förmåner
samt pensionspremier. Med andra ledande befattningshavare avses CFO, som tillsam-
mans med verkställande direktören utgör koncernledningen.
Årsstämman beslutade att styrelsearvode om 1 850 TSEK skulle fördelas med
350 TSEK till ordförande och 250 TSEK till var och en av styrelsens övriga ordinarie
ledamöter för tiden fram till och med nästa årssmma. Årsstämman beslutade vidare
att arvode för uppdrag i erttningsutskott skulle utgå med 20 TSEK per person och
arvode för uppdrag i revisionsutskott skulle utgå med 30 TSEK per ordinarie ledamot
och 50 TSEK till dess ordförande. Under 2022 har 170 TSEK kostnadsförts avseende
dessa uppdrag.
Koncernledningen har under 2022 utgjorts av verkställande direktören Lennart
Persson och CFO Marie Ek Jonson. Till verkställande direkren har utgått lön och
förmåner om sammanlagt 9 161 TSEK (9 646), varav rörlig erttning utgör 3 030 TSEK
(3 708). Till övriga ledande befattningshavare har utgått lön och förmåner om
sammanlagt 2 137 TSEK (2 254), varav rörlig erttning utgör 80 TSEK (300). Vid
årssmman 2020 beslutades att utge konvertibla skuldförbindelser till ansllda, vilket
även omfattade koncernledningen. Det finns inga utestående aktie- eller aktiekursrela-
terade incitamentsprogram.
För ledande befattningshavare finns avgiftsbestämda pensionsutfästelser med
pensionsålder 65 år. Pensionspremien för verkställande direktören uppr enligt avtal
till 30 procent (30) av den pensionsgrundande lönen. För övriga ledande befatt-
ningshavare finns pensionsutfästelse motsvarande den kollektivavtalade ITP-planen.
Härutöver finns möjlighet att omfördela löneuttag till extra pensionsinsättning. För
övriga ledande befattningshavare har pensionspremien i genomsnitt upptt till
30 procent (30) av den pensionsgrundande lönen. Med pensionsgrundande lön avses
enligt gällande avtal grundlön och bilförmån samt ett genomsnitt av de tre senaste
årens rörliga ersättning. Pensionskostnaderna uppgick för verkställande direktören till
2 595 TSEK (2 286). För övriga ledande befattningshavare uppgick pensionskostna-
derna till 585 TSEK (547).
Mellan bolaget och verkställande direktören gäller en ömsesidig uppsägningstid
om sex månader. Vid uppgning från bolagets sida erhåller verksllande direktören
ett avgångsvederlag motsvarande 18 månadslöner. Avgångsvederlaget avräknas
mot andra inkomster. Vid uppsägning från verkställande direktörens sida utgår inget
avgångs vederlag. För övriga ledande befattningshavare gäller en ömsesidig uppsäg-
ningstid om sex månader. Vid uppsägning från bolagets sida erhåller befattningshava-
ren ett avgångsvederlag motsvarande sex månadslöner. Avgångsvederlaget avräknas
mot andra inkomster. Vid uppsägning från befattningshavarens sida utgår inget
avgångsvederlag.
NOT 4
Avskrivningar
AVSKRIVNINGAR FÖRDELADE PÅ FUNKTION
2022 2021
Försäljningskostnader -2 -2
Administrationskostnader -13 -9
-15 -11
AVSKRIVNINGAR FÖRDELADE PÅ
TILLGÅNGSSLAG
2022 2021
Inventarier, verktyg och installationer -15 -11
-15 -11
NOT 5
Arvode och kostnadsersättning till revisorer
2022 2021
KPMG (fg år Ernst & Young)
Revisionsuppdrag -500 -384
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget -74
Skatterådgivning -19
Övriga tjänster -65
-500 -542
Övriga revisionsbolag
Totalt -500 -542
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen, delårsrapporter, styrel-
sens och verkställande direktörens förvaltning samt bolagsstyrningsrapporten.
XANO 202292
NOT 6
Operationella leasingavtal
2022 2021
Kostnadsförda leasingavgifter 915 916
Framtida minimileaseavgifter avseende
operationella leasingavtal
ska betalas inom 1 år 978 887
ska betalas mellan 2 och 5 94 16
NOT 7
Resultat från andelar i koncernföretag
2022 2021
Utdelning från dotterbolag 5 000
Nedskrivning av aktier i dotterbolag -1 591 -1 376
Erhållna koncernbidrag 123 406 218 767
121 815 222 391
NOT 8
Ränteintäkter och liknande resultatposter
2022 2021
Ränteintäkter, koncernföretag 14 170 6 267
Ränteintäkter, övriga 23 710 7 295
Valutakursdifferenser 12 110 2 464
49 990 16 026
Övriga ränteintäkter innefattar värdeförändring om 21 718 TSEK (7 296) avseende
ränte swappar värderade till verkligt värde.
Valutakursdifferenser innefattar värdeförändring om 3 797 TSEK (–) avseende
valuta derivat värderade till verkligt värde.
NOT 9
Räntekostnader och liknande resultatposter
2022 2021
Räntekostnader, koncernföretag -3 835 -1 669
Räntekostnader, övriga -15 640 -9 274
Valutakursdifferenser -112 -7 692
-19 587 -18 635
NOT 10
Bokslutsdispositioner
2022 2021
Förändring överavskrivningar 3 -7
Periodiseringsfond, årets förändring 10 000
10 003 -7
NOT 11
Skatt på årets resultat
2022 2021
Aktuell skatt -28 018 -46 953
-28 018 -46 953
Skillnaden mellan inkomstskattesats 20,6 % (20,6) och effektiv skattesats uppkommer
på följande sätt:
2022 2021
Redovisat resultat före skatt 154 152 228 631
Skatt enligt gällande skattesats -31 755
21 %
-47 098
21 %
Skatteeffekt av
Ej avdragsgilla kostnader -1 300
1 %
-2 287
1 %
Ej skattepliktig utdelning
1 030
0 %
Övriga ej skattepliktiga intäkter 5 262
-4 %
1 503
-1 %
Schablonintäkt och avvikande skattesats för perio-
diseringsfonder
-225
0 %
-101
0 %
Redovisad skatt -28 018
18 %
-46 953
21 %
NOT 12
Materiella anläggningstillgångar
INVENTARIER, VERKTYG OCH INSTALLATIONER
2022 2021
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 1 314 1 271
Nyanskaffningar 43
Vid årets slut 1 314 1 314
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -1 207 -1 196
Årets avskrivning enligt plan -15 -11
Vid årets slut -1 222 -1 207
Planenligt restvärde vid årets slut 92 107
NOT 13
Andelar i koncernföretag
2022 2021
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 228 667 228 667
rvärv av dotterföretag
Vid årets slut 228 667 228 667
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början -5 667 -4 291
Årets nedskrivning -1 591 -1 376
Vid årets slut -7 258 -5 667
Utgående redovisat värde 221 409 223 000
XANO 202293
MODERBOLAGETS INNEHAV
FÖRETAGSNAMN ORGANISATIONSNUMMER SÄTE
ANTAL
AKTIER
KAPITALANDEL
REDOVISAT
RDE
Ackurat Industriplast AB 556076-4564 Växjö, Sverige 10 000 100 % 14 855
Blowtech Fastigheter AB 556606-9042 Gnosjö, Sverige 1 000 100 % 27 567
Blowtech Group AB 556978-1205 Gnosjö, Sverige 1 000 100 % 126 225
Cipax Industri AB 556261-0096 Jönköping, Sverige 1 000 100 % 3 483
XANO Automation AB 556432-6329 Jönköping, Sverige 5 000 100 % 17 153
XANO Evolution AB 556412-4070 Jönköping, Sverige 46 200 100 % 5 499
XANO Fastigheter AB 556237-3265 Jönköping, Sverige 30 500 100 % 4 541
XANO Precision AB 556620-3294 Jönköping, Sverige 1 000 100 % 22 086
221 40 9
DOTTERBOLAGENS INNEHAV
FÖRETAGSNAMN ORGANISATIONSNUMMER SÄTE
ANTAL AKTIER/
ANDELAR
KAPITALANDEL
Ackurat Sp. z o. o 0000404285 Gdansk, Polen 34 227 100 %
Ackurat Suomen Oy 0535817-5 Helsingfors, Finland 630 100 %
Blowtech GP AB 556560-1712 Gnosjö, Sverige 2 000 100 %
Blowtech GT AS 994841270 Kongsvinger, Norge 250 000 100 %
Canline Holding B.V. 17270976 Eersel, Nederländerna 180 100 %
Canline Systems B.V. 17270973 Eersel, Nederländerna 180 100 %
Canline Systems USA Inc. 87-1375033 Chicago IL, USA 100 100 %
Canline USA Corporation 46-3583603 Roanoke VA, USA 1 000 100 %
Case Packing Systems B.V. 13039933 Stramproy, Nederländerna 400 100 %
CIM Industrial Systems A/S 24210022 Aarhus, Danmark 860 000 100 %
Cipax AB 556065-7875 Norrtälje, Sverige 200 100 %
Cipax Eesti AS 10092500 Taebla, Estland 400 100 %
Cipax Nederland B.V. 06066255 Rijssen, Nederländerna 400 100 %
Cipax Norge AS 928 432 025 Bjørkelangen, Norge 1 778 100 %
Cipax Oy 2188914-4 Helsingfors, Finland 1 000 100 %
CPS Onroerende Zaak B.V. 13039319 Stramproy, Nederländerna 400 100 %
Fredriksons Industry (Suzhou) Co Ltd 022735 Suzhou, Kina 100 %
Fredriksons Verkstads AB 556420-7537 Vadstena, Sverige 5 000 100 %
Holtermoen Eiendom AS 928 432 009 Bjørkelangen, Norge 1 873 100 %
Holtermoen Eiendom Vest AS 928 432 017 Bjørkelangen, Norge 269 100 %
Jorgensen Engineering A/S 51 45 22 16 Odense, Danmark 30 000 000 100 %
Jorgensen Engineering USA Inc. 87-1389636 Houston TX, USA 100 100 %
AB Kuggteknik 556122-2992 Leksand, Sverige 2 500 100 %
Kungsörs Mekaniska Verkstad AB 556141-4243 Kungsör, Sverige 1 500 100 %
Lankamp Machines B.V. under fusion 06073690 Rijssen, Nederländerna 40 100 %
Lasertech LSH AB 556559-2887 Karlskoga, Sverige 500 100 %
AB LK Precision Invest 556258-1644 Stockholm, Sverige 1 000 100 %
AB LK Precision Parts 556237-5377 Stockholm, Sverige 2 000 100 %
Mikroverktyg AB 556020-8828 Södertälje, Sverige 1 000 100 %
Modellteknik i Eskilstuna AB 556504-4996 Eskilstuna, Sverige 5 000 100 %
Nordic Plastic Recycling AS 918 069 283 Åndalsnes, Norge 14 286 24 %
NPB Automation AB 556266-7948 Jönköping, Sverige 1 000 100 %
NPB Automation USA Inc. 87-1409833 Chicago IL, USA 100 100 %
Pelarstället AB 556572-2716 Eskilstuna, Sverige 1 000 100 %
Pioner Boat AS 990 374 031 Bjørkelangen, Norge 6 180 100 %
PiWi Beheer B.V. 12052152 Stramproy, Nederländerna 180 100 %
Polyketting Automation B.V. 54154067 Zelhem, Nederländerna 100
100 %
Polyketting B.V. 54154782 Zelhem, Nederländerna 1 800
100 %
Polyketting Components B.V. 54154068 Zelhem, Nederländerna 1 800 100 %
Polyketting Holding B.V. 54154065 Zelhem, Nederländerna 7 502 100 %
Polyketting Special Products B.V. 54154069 Zelhem, Nederländerna 1 800 100 %
Resinit AB 556332-1263 Västervik, Sverige 1 000 100 %
Tussenholding Lankamp B.V. 81213166 Rijssen, Nederländerna 100 000 100 %
VIAB Konsult AB 556506-0802 Jönköping, Sverige 1 000 100 %
XANO Fastigheter Ljungarum AB 556202-5220 Jönköping, Sverige 2 796 000 100 %
Dotterbolagen utgörs av 24 industriföretag. Övriga bolag har begränsad verksamhet av karaktären försäljningsbolag, holdingbolag, fastighetsbolag eller vilande bolag.
XANO 202294
NOT 14
Aktiekapital och antal aktier
FÖRDELNING AV AKTIEKAPITAL
2022-12-31 2022-01-01
A-aktier 14 577 600 7 288 800
B-aktier 43 916 614 21 958 307
Totalt antal aktier 58 494 214 29 247 107
Kvotvärde, SEK 0,625 1,25
Aktiekapital, SEK 36 558 883,75 36 558 883,75
Totalt antal aktier uppgår till 58 494 214, varav 509 132 fanns i eget förvar per balans-
dagen. Genomsnittligt antal utestående aktier uppgick under 2022 till 57 985 082.
A-aktie medför tio röster och B-aktie en röst. Per balansdagen uppgick antalet röster,
efter avdrag för bolagets eget innehav, till 189 183 482.
I juni 2022 genomfördes en aktiesplit med villkoret 2:1.
Per den 1 oktober 2020 utgavs konvertibla skuldförbindelser om nominellt
69 998 TSEK motsvarande 1 147 512 aktier av serie B vid full konvertering.
reslagen utdelning uppgår till 1:75 SEK per aktie.
NOT 15
Obeskattade reserver
2022 2021
Periodiseringsfond, avsatt 2016 10 000
Periodiseringsfond, avsatt 2017 29 000 29 000
Periodiseringsfond, avsatt 2018 31 000 31 000
Periodiseringsfond, avsatt 2019 28 000 28 000
88 000 98 000
Ackumulerade avskrivningar utöver plan 11 14
88 011 98 014
Av obeskattade reserver utgör 19 194 TSEK (21 395) uppskjuten skatteskuld.
NOT 16
Skulder
2022 2021
LÅNGFRISTIGA SKULDER
rfallotidpunkt mellan ett och fem år från balansdagen 250 000 185 876
Förfallotidpunkt senare än fem år från balansdagen
250 000 185 876
KORTFRISTIGA SKULDER
68 234
Totala räntebärande skulder 318 234 185 876
CHECKRÄKNINGSKREDIT
2022 2021
Beviljad checkräkningskredit, koncernvalutakonton 300 000 300 000
Outnyttjad del -300 000 -300 000
Utnyttjat belopp 0 0
Moderbolagets likvida medel, inklusive beviljade men ej utnyttjade externa krediter,
uppgick på balansdagen till 1 197 MSEK (419).
Bolaget har utepande konvertibellån redovisat till 68 234 TSEK (65 876). Nomi-
nellt belopp för utelöpande lån är 69 998 TSEK. Konvertibellånet löper till den 30 sep-
tember 2023 med en årlig ränta motsvarande STIBOR 3M plus 1,75 procentenheter,
dock lägst 1,75 procent (för innevarande period 4,25 procent). Konvertibeln kan under
perioden 1–12 september 2023 inlösas mot aktier av serie B till en konverteringskurs
om 61:00 SEK. (Förändring till följd av aktiesplit 2:1.) Mot bakgrund av att lånet är
eftersllt andra skulder och koncernens finansiella ställning i övrigt, kan räntan inte
bemas motsvara en marknadsmässig ränta. Den marknadsmässiga räntan har för
detta lån bemts uppgå till 5,64 procent (stats obligationsräntan vid emissionstid-
punkten, -0,36 procent, med tillägg för riskpremie om 6,00 procent). Lån som löper
med ränta avvikande från marknadsmässig ränta tas upp till sitt marknadsmässiga
värde och skillnaden förs till övrigt tillskjutet kapital. Resultatet belastas över lånets
ptid med den marknadsmässiga räntan. Samtidigt kommer i balansräkningen den
redovisade skulden att öka så att den motsvarar det nominella beloppet vid löptidens
utgång. Marknadsvärdet för det konvertibla förlagslånet har beräknats genom en
nuvärdeberäkning av framtida räntebetalningar och lånets nominella belopp. Årets
kostnadsförda ränta för konvertibellån uppgår till 3 945 TSEK (3 583). För utelöpande
konvertibellån motsvarar räntekostnaden 5,6 procent av verklig skuld.
I kortfristiga skulder ingår derivat med totalt – TSEK (5 885). Posten avser ränte-
swappar värderade till verkligt värde. Årets värdeförändring redovisas bland finansiella
poster i resultaträkningen, se not 8.
Kassa och bank inkluderar behållning på checkräkning, koncernvalutakonton, med
21 716 TSEK (155 023).
NOT 17
Ställda säkerheter
2022 2021
Aktier i dotterbolag 183 802 217 501
183 802 217 501
NOT 18
Eventualförpliktelser
2022 2021
Borgensförbindelser till förmån för dotterbolag 718 626 887 307
718 626 887 307
XANO 202295
Undertecknade försäkrar att koncern- och årsredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS,
sådana de antagits av EU, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och företagets ställning och resultat, samt
att koncern förvaltningsberättelsen och förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och företagets
verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.
Årsredovisning och koncernredovisning för XANO Industri AB (publ) avseende år 2022 har godkänts för publicering av styrelsen.
Årsredovisningen kommer att föreläggas årsstämman den 11 maj 2023 för fastställelse.
Jönköping den 30 mars 2023
Fredrik Rapp Anna Benjamin Petter Fägersten Eva-Lotta Kraft
Ordförande Vice ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Per Rodert Jennie Hammer Viskari Pontus Cornelius Lennart Persson
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har avgivits den 3 april 2023.
KPMG AB
Olle Nilsson
Auktoriserad revisor
NOT 19
Kassaflöde
RÄNTA
Betald ränta uppgick till 16 437 TSEK (8 908) och erhållen ränta till 15 412 TSEK
(6 286).
LIKVIDA MEDEL
2022 2021
Kassa och bank 21 716 155 023
Kortfristiga placeringar 5 5
Belopp vid årets slut 21 721 155 028
NOT 20
Risker
Moderbolaget är genom sin internationella verksamhet främst exponerad för finan-
siella risker till följd av förändringar i valutakurser och räntenier. En redogörelse för
koncernens väsentliga finansiella och affärsmässiga risker återfinns i not 35 på sidorna
8082.
NOT 21
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att till förfogande stående medel
disponeras enligt följande:
2022 2021
Till aktieägarna utdelas kontant 1, 75 SEK (1,75) per
aktie, beräknat på 57 985 082 aktier (57 985 082) 101 474 101 474
I ny räkning balanseras 352 930 328 27 0
454 404 429 744
Efter avdrag för eget innehav uppgår antalet utestående aktier för närvarande till
57 985 082. Antal aktier föregående år har justerats med anledning av genomförd
aktiesplit 2:1 i juni 2022.
NOT 22
Händelser efter årets slut
Inga enskilda händelser av väsentlig karaktär har inträffat efter årets slut.
XANO 202296
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i XANO Industri AB (publ), org.nr 556076-2055
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för XANO Industri
AB (publ) för år 2022. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna
56-95 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningsla-
gen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella
ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för
året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens
finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat och kassa-
flöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits
av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens
och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen
för moderbolaget samt rapport över totalresultat och rapport över finansiell ställning för
koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är fören-
liga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets
revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisions-
sed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisors-
sed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta inne-
fattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses
i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget
eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund
för våra uttalanden.
Övriga upplysningar
Revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för år 2021 har utförts av en
annan revisor som lämnat en revisionsberättelse daterad den 7 april 2022 med omodifie-
rade uttalanden i Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella
bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncern-
redovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
VÄRDERING AV GOODWILL
Se not 2 och not 15 samt redovisningsprinciper på sidan 67 i årsredovisningen och
koncernredovisningen för detaljerade upplysningar och beskrivning av området.
Beskrivning av området
Redovisat värde för goodwill uppgår per 31 december 2022 till 968 MSEK (963 MSEK) i
koncernens rapport över finansiell ställning. Goodwill motsvarar skillnaden mellan värdet
på nettotillgångar och erlagd köpeskilling vid ett förvärv.
Till skillnad från övriga anläggningstillgångar sker det inte någon avskrivning av goodwill
utan denna prövas årligen eller när det finns en indikation på värdenedgång, innebärande
att redovisade värden inte överstiger beräknat återvinningsvärde.
Återvinningsvärdet fastställs för varje kassagenererande enhet genom en nuvärdesberäk-
ning av framtida kassaflöden. Nuvärdesberäkningen av framtida kassaflöden innehåller
komplexitet och baseras på ledningens framtidsbedömningar i affärsplaner och prognoser.
Viktiga antaganden är bland annat resultatutveckling, tillväxt, investeringsbehov och
diskonteringsränta.
Framtida händelser och ny information kan förändra dessa antaganden och få en stor
påverkan på beräkningen av återvinningsvärdet. En nedskrivningsprövning innehåller
naturligt ett större inslag av uppskattningar och bedömningar varför vi har bedömt att
värdering av goodwill är ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
Hur området har beaktats i revisionen
I vår revision har vi ägnat särskilt fokus kring koncernens prövning av nedskrivningsbehov i
tillgångsposten goodwill.
Vi har bedömt om den utförda nedskrivningsprövningen för goodwill är upprättad i enlig-
het med den teknik för diskonterade kassaflöden som föreskrivs
Vi har även utvärderat bolagets process och interna kontroller för att upprätta nedskriv-
ningsprövning och hur ledningen identifierar kassagenererande enheter. Vi har också
utvärderat rimligheten i gjorda antaganden genom att utvärdera tidigare träffsäkerhet i
prognoser och antaganden.
Med hjälp av interna värderingsspecialister har vi prövat vald diskonteringsränta och anta-
ganden om långsiktig tillväxt. Ett annat viktigt moment i vårt arbete har varit att ta del av
och utvärdera bolagets känslighetsanalyser för att kunna bedöma hur rimliga förändringar
i antaganden kan påverka värderingen.
Vi har även utvärderat lämnade upplysningar i årsredovisningen om goodwill och nedskriv-
ningsprövning.
INTÄKTSREDOVISNING
Se not 2 och not 4 samt redovisningsprinciper på sidan 66 i årsredovisningen och
koncernredovisningen för detaljerade upplysningar och beskrivning av området.
Beskrivning av området
Koncernens försäljningsintäkter uppgår för år 2022 till 3 509 MSEK (3 151 MSEK). Av
koncernens försäljningsintäkter för 2022 utgör 1 336 MSEK (1 176 MSEK) projektleve-
ranser till kunder, där koncernen redovisar intäkter över tid i enlighet med IFRS 15. För
dessa projektleveranser redovisas intäkter baserat på bolagets insatser för att uppfylla
prestationsåtagandet.
Intäktsredovisningen bygger därmed på bedömningar om färdigställandegrad i förhållande
till fullständigt uppfyllande och förändringar i dessa bedömningar medför att resultatet för
kommande period påverkas. Svårigheten att bedöma resultatet är särskilt stora i början av
projekt och för projekt som är tekniskt komplicerade.
Mot bakgrund av att det finns ett stort mått av bedömningar som är av stor betydelse för
redovisningen av intäkter och resultat kopplad till intäkter som redovisas över tid har vi
bedömt att detta är ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
Hur området har beaktats i revisionen
I vår revision har vi utvärderat processen och interna kontroller för redovisning av intäkter
över tid. Vi har särskilt fokuserat på bolagets rutiner och bedömningar för att mäta förlopp
mot fullständigt uppfyllande.
Vi har därutöver för ett urval av projekt genomfört granskning mot underliggande doku-
mentation. Vi har också granskat ledningens specifika bedömning av reservationsbehov
avseende förlustkontrakt.
Vi har granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
XANO 202297
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredo-
visningen och återfinns på sidorna 1-55, 99-100 och 106-112. Den andra informationen
består också av ersättningsrapporten som vi inhämtade före datumet för denna revisions-
berättelse. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra
information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte
denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra
information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt
ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om informationen i
väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid
denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt
bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen
att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rappor-
tera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och
koncernredovisningen upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningsla-
gen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen
och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är
nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och
verkställande direktören för bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att
fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan
påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt
drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direk-
tören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i
övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen och kon-
cernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller
våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för
att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en professio-
nellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och
koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar
och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisions-
bevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalan-
den. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är
högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter
kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig
information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse
för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn
till omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna
kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören använder
antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredo-
visningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om
huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller
förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets och koncernens förmåga
att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäker-
hetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i
årsredovisningen och koncernredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller,
om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och
koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram
till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden
göra att ett bolag och en koncern inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsredovis-
ningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och om årsredovisningen
och koncernredovisningen återger de underliggande transaktionerna och händelserna
på ett sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella
informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett
uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och
utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inrikt-
ning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser
under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som
vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta yrkesetiska
krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra förhållanden som rimligen
kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att elimi-
nera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa områden som
varit de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen,
inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör
de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i revisions-
berättelsen såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT
LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
REVISORNS GRANSKNING AV FÖRVALTNING OCH FÖRSLAG TILL
DISPOSITION AV BOLAGETS VINST ELLER FÖRLUST
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en
revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för XANO Industri AB (publ)
för år 2022 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberät-
telsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs
närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund
för våra uttalanden.
XANO 202298
Jönköping den 3 april 2023
KPMG AB
Olle Nilsson
Auktoriserad revisor
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst
eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksam-
hetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna
kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter.
Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekono-
miska situation och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen,
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett
betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer
och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets
bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfri-
het, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma
om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller
bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust,
och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om
förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som
utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller för-
summelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen
av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig
främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som
utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet.
Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden
som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild
betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunder-
lag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om
ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt
ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en
granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upprättat årsredovisningen
och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för
XANO Industri AB (publ) för år 2022.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt väsentligt
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns granskning
av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till XANO Industri AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för vårt
uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rapporten har
upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden,
och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer är nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt är
upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepap-
persmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings-åtgärder för att uppnå rimlig
säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en granskning som
utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisionsföretag som utför revision
och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag
och näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket
innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav,
standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om Esef-rapporten har
upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovis-
ningen och koncernredovisningen. Vi väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat
genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar vi de delar av den
interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram
underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna
kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimlig-
heten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rapporten upprättats
i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med
den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens resultat-,
balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts
med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
KPMG AB, Box 214, 551 14, Jönköping, utsågs till XANO Industri AB (publ)s revisor av
bolagsstämman den 12 maj 2022. KPMG AB eller revisorer verksamma vid KPMG AB
har varit bolagets revisor sedan 12 maj 2022.
XANO 202299
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga
med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2022 *
Kriterier för väsentlig bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod/koder (2)
Absolut omsättning (3)
Andel av omsättningen (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten och marina
resurser (7)
Cirkulär ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald och
ekosystem (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten och marina
resurser (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald och
ekosystem (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Taxonomiförenlig
andel av
omsättningen,
år 2022 (18)
Taxonomiförenlig
andel av
omsättningen,
år 2021 (19)
Kategori
(möjliggörande
verksamhet
eller) (20)
Kategori
"(omställnings-
verksamhet)"
(21)
TSEK % % % % % % % Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej % % Möjliggörande Omställning
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheter
Omsättning för miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheter
(A.1)
0 0,0 0,0
A.2 Verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte
är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
Uppförande, utbyggnad och drift av
system för uppsamling och rening av
vatten samt vattenförsörjningssystem
5.1 2 564 0,1
Datadrivna lösningar för minskningar
av växthusgasutsläpp
8.2 8 014 0,2
Omsättning för verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
10 578 0,3
Totalt (A.1+A.2) 10 578 0,3 0,0
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättning för verksamheter som
inte omfattas av taxonomin (B)
3 498 128 99,7
Totalt (A+B) 3 508 706 100,0
* Total omsättning avser koncernens nettoomsättning för 2022. De intäkter som omfattas av taxonomin avser produktsningar för uppsamling och rening av vatten samt mjukvara för minskning av
drivmedelsförbrukning i fartyg. I ovanstående tabeller rapporterade intäkter inom aktiviteter som omfattas av taxonomin är kopplade till två avskilda legala enheter med separat redovisning, varvid
dubbelräkning kan uteslutas.
Rapportering av nyckeltal enligt taxonomin
XANO 2022100
Andel av driftsutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga
med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2022 **
Kriterier för väsentlig bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod/koder (2)
Absoluta driftsutgifter (3)
Andel av driftsutgifter (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten och marina
resurser (7)
Cirkulär ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald och
ekosystem (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten och marina
resurser (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald och
ekosystem (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Taxonomiförenlig
andel av
driftsutgifterna,
år 2022 (18)
Taxonomiförenlig
andel av
driftsutgifterna,
år 2021 (19)
Kategori
(möjliggörande
verksamhet
eller) (20)
Kategori
"(omställnings-
verksamhet)"
(21)
TSEK % % % % % % % Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej % % Möjliggörande Omställning
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheter
Driftsutgifter för miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheter (A.1)
A.2 Verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte
är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
Uppförande, utbyggnad och drift av
system för uppsamling
och rening av vatten samt
vattenförsörjningssystem
Datadrivna lösningar för minskningar
av växthusgasutsläpp
Driftsutgifter hos verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
Totalt (A.1+A.2)
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter hos verksamheter som
inte omfattas av taxonomin (B)
Totalt (A+B)
** XANO saknar idag detaljerade underlag för att kunna beräkna kapitalutgifter och driftsutgifter i enlighet med EU-taxonomin. Anledningen är att koncernens redovisningssystem för närvarande inte ger
stöd för fullständig rapportering i enlighet med EU-taxonomin. Samtliga kapitalutgifter har antagits vara hänförliga till ekonomiska verksamheter som inte omfattas av taxonomin. Underlag för totala
driftsutgifter saknas.
Andel av kapitalutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga
med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2022 **
Kriterier för väsentlig bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod/koder (2)
Absoluta
kapitalutgifter (3)
Andel av kapitalutgifter (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten och marina
resurser (7)
Cirkulär ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald och
ekosystem (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten och marina
resurser (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald och
ekosystem (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Taxonomiförenlig
andel av
kapitalutgifterna,
år 2022 (18)
Taxonomiförenlig
andel av
kapitalutgifterna,
år 2021 (19)
Kategori
(möjliggörande
verksamhet
eller) (20)
Kategori
"(omställnings-
verksamhet)"
(21)
TSEK % % % % % % % Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej % % Möjliggörande Omställning
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheter
Kapitalutgifter för miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheter (A.1)
0 0,0 0,0
A.2 Verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte
är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
Uppförande, utbyggnad och drift av
system för uppsamling och rening av
vatten samt vattenförsörjningssystem
5.1 0 0,0
Datadrivna lösningar för minskningar
av växthusgasutsläpp
8.2 0 0,0
Kapitalutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
0 0,0
Totalt (A.1+A.2) 0 0,0 0,0
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter för verksamheter som
inte omfattas av taxonomin (B)
144 696 100,0
Totalt (A+B) 144 696 100,0
AKTIEÄGARE
KONCERNSTAB
BOLAGSSMMA
STYRELSE
VALBEREDNING
KONCERNLEDNING
AFFÄRSENHET AFFÄRSENHET AFFÄRSENHET
Industrial Products Industrial Solutions Precision Technology
REVISOR
REVISIONSUTSKOTT
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
VD
XANO 2022101
SVENSK BOLAGSSTYRNINGSMODELL
Bolagsstyrningen i svenska börsbolag regleras av en kombination av skrivna
regler och praxis. Regelverket utgörs i första hand av Aktiebolagslagen och de
regler som gäller på den reglerade marknad på vilken bolagets aktier är upp-
tagna till handel. Dessutom omfattas alla noterade svenska bolag sedan 2008
av Svensk kod för bolagsstyrning (”koden”) med senast reviderade version
gällande från den 1 januari 2020. www.bolagsstyrning.se
Av aktiebolagslagen följer att det i bolaget ska finnas tre beslutsorgan:
bolagsstämma, styrelse och verkställande direktör. Det ska också finnas ett
kontrollorgan, revisor, som utses av bolagsstämman. I lagen anges vilka
uppgifter respektive organ har och vilket ansvar de personer har som ingår
i bolagsorganen. Koden kompletterar lagen genom att på några områden
ställa högre krav men möjliggör samtidigt för bolagen att avvika från dessa
om detta i det enskilda fallet skulle anses leda till bättre bolagsstyrning.
BOLAGSSTYRNING I XANO
XANO Industri AB (publ) är ett svenskt publikt aktiebolag, vars övergrip-
ande mål är att skapa långsiktigt värde för aktieägare och andra intressenter.
XANOs B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm i segmentet Mid Cap.
De informationskrav som XANO härigenom har att uppfylla finns i det av
börsen utgivna ”Nordic Main Market Rulebook for Issuers of Shares”.
XANO omfattas sedan 2008 av koden. Denna bolagsstyrningsrapport
beskriver XANOs bolagsstyrning, ledning och förvaltning samt den interna
kontrollen avseende den finansiella rapporteringen.
AKTIEÄGARE
Vid utgången av 2022 uppgick antalet aktieägare i XANO till 6 192, varav
5 899 var fysiska personer representerande 14,0 procent av rösterna och
35,7 procent av kapitalet. Det institutionella ägandet utgjorde 4,2 procent
av rösterna och 13,6 procent av kapitalet. De tio största ägarna förfogade
över 93,8 procent av rösterna och 80,0 procent av kapitalet. Per balans-
dagen fanns två aktieägare som vardera kontrollerade mer än tio procent
av såväl kapital som röstetal för samtliga aktier i bolaget. Anna Benjamin
kontrollerade genom eget innehav och innehav via närstående 57,2 procent
av rösterna och 27,6 procent av kapitalet. Pomona-gruppen AB innehade
29,4 procent av rösterna och 28,8 procent av kapitalet.
Bolagsstyrningsrapport 2022
XANO INDUSTRI AB (PUBL)
XANO 2022102
BOLAGSSTÄMMA
Bolagsstämman är det forum där aktieägarnas inflytande utövas. Bolags-
stämman är bolagets högsta beslutande organ och har en överordnad
ställning i förhållande till bolagets styrelse och verkställande direktör.
Kallelse till bolagsstämma ska enligt bolagsordningen ske genom annonsering
i Post och Inrikes Tidningar och på bolagets webbplats. Att kallelse skett ska
annonseras i Dagens Industri.
ÅRSSTÄMMA
Årsstämman samlas en gång per år för att bland annat fastställa årsredovis-
ning och koncernredovisning, bevilja ansvarsfrihet för styrelse och VD samt
att besluta om disposition av resultatet för det gångna året. Stämman väljer
också styrelse och revisor. Alla aktieägare som är direktregistrerade i aktiebo-
ken och som anmält sitt deltagande i tid kan delta i stämman och rösta för
samtliga sina aktier. Aktieägare som inte själva har möjlighet att närvara kan
företrädas via ombud.
ÅRSSTÄMMA 2022
XANOs årsstämma 2022 avhölls torsdagen den 12 maj. 48 aktieägare
representerande innehav motsvarade 94 procent av rösterna och 79 procent
av antalet utestående aktier deltog vid stämman. I huvudsak fattades följande
beslut:
» Utdelning om 3:50 SEK per aktie.
» Omval av styrelseledamöterna Fredrik Rapp, Petter Fägersten, Eva-Lotta
Kraft, Per Rodert och Anna Benjamin samt nyval av Jennie Hammer Viskari
och Pontus Cornelius. Omval av Fredrik Rapp som styrelsens ordförande.
» Val av revisionsbolaget KPMG AB med auktoriserad revisor Olle Nilsson
som huvudansvarig.
» Valberedningens sammansättning inför årsstämman 2023.
» Bemyndigande för styrelsen att fatta beslut om förvärv och överlåtelse
av egna aktier.
» Bemyndigande för styrelsen att fatta beslut om nyemission.
» Ändring av bolagsordningen.
» Uppdelning av aktier (split 2:1).
ÅRSSTÄMMA 2023
XANOs årsstämma 2023 äger rum torsdagen den 11 maj kl. 16:00 i Jönkö-
ping. Ytterligare information finns på sidan 108 i årsredovisningen för 2022
och på webbplatsen www.xano.se.
STYRELSE
Styrelsens uppdrag är att för ägarnas räkning förvalta bolagets angelägen-
heter. Enligt XANOs bolagsordning ska styrelsen utgöras av lägst tre och
högst åtta ledamöter. Årsstämman 2022 bestämde antalet ledamöter
till sju. Styrelsen utgörs för närvarande av Fredrik Rapp (ordförande), Petter
Fägersten, Eva-Lotta Kraft, Per Rodert, Anna Benjamin, Jennie Hammer
Viskari och Pontus Cornelius. Fredrik Rapp, Anna Benjamin och Petter Fäger-
sten anses beroende i förhållande till större ägare. Övriga ledamöter bedöms
vara oberoende i förhållande till såväl större ägare som bolaget och bolags-
ledningen. Bolagsordningen innehåller inga särskilda bestämmelser om tillsät-
tande och entledigande av styrelseledamöter eller ändring av bolagsordning.
Utöver lagar och rekommendationer styrs XANOs styrelsearbete av styrelsens
arbetsordning som fastställs en gång per år. Arbetsordningen innehåller bland
annat regler för arbetsfördelningen mellan styrelse och verkställande direktör,
ekonomisk rapportering och investeringar.
Styrelsen avhöll åtta sammanträden under verksamhetsåret 2022. Vid varje
ordinarie sammanträde föreligger följande fasta punkter: genomgång av före-
gående mötes protokoll, allmän genomgång av affärsenheterna med uppfölj-
ning av senaste redovisning och jämförelse med prognos samt finansiering
och likviditet. Utöver fasta rapportpunkter tar styrelsen därtill ställning i frågor
av övergripande karaktär såsom koncernens strategi, struktur- och organisa-
tionsfrågor, policyer och riktlinjer samt förvärv och större investeringar.
Bolagets revisor deltar vid minst ett av styrelsens sammanträden
årligen. Då redovisas revisorns iakttagelser vid granskningen av bolagets
räkenskaper, rutiner och interna kontroll.
Utöver fasta punkter enligt ovan omfattade programmet för 2022 föl-
jande huvudpunkter:
Nr 1 – 10 februari (digitalt)
Bokslutskommuniké 2021, rapport från revisionsutskott, revisorernas
redovisning av övergripande iakttagelser vid revision av 2021 års räkenskaper.
Nr 2 – 10 mars (digitalt)
Konsekvenser på koncernens verksamhet till följd av Rysslands invasion av
Ukraina.
Nr 3 – 5 maj
Delårsrapport tre månader, reviderad prognos 2022, rapport från
ersättningsutskott, förutsättningar inför årsstämman
Nr 4 – 5 maj
Villkor för ingående av låneavtal.
Nr 5 – 12 juli (digitalt)
Halvårsrapport.
Nr 6 – 28–29 september
Strategi koncern, reviderad prognos 2022, besök hos och fördjupad
information om Cipax Estland, affärsenheternas strategiarbete.
Nr 7 – 27 oktober
Delårsrapport nio månader, besök hos och fördjupad information om
Lasertech samt affärsenheten Precision Technology.
Nr 8 – 15 december
Budget 2023, utvärdering av styrelsens och VD:s arbete.
Styrelsen ska härutöver fastställa riktlinjer för bolagets uppträdande i
samhället. Från 2014 tillämpas en uppförandekod som ska ligga till grund för
de vardagliga besluten i XANOs verksamheter och säkerställa att koncernen
är ansvarstagande i kontakten med olika intressenter.
I december 2016 antog styrelsen en hållbarhetspolicy som anger rikt-
linjerna för koncernens hållbarhetsarbete. Policyn beskriver hur koncernens
företag ska agera för att på bästa sätt bidra till en hållbar utveckling. En
uppdaterad policy antogs i maj 2022.
REVISIONSUTSKOTT
Revisionsutskottet ska bereda styrelsens arbete med att kvalitetssäkra
bolagets finansiella rapportering, fortlöpande träffa bolagets revisor för
att informera sig om revisionens inriktning och omfattning samt diskutera
samordningen mellan den externa revisionen och den interna kontrollen och
synen på bolagets risker, fastställa riktlinjer för vilka andra tjänster än revision
som bolaget får upphandla av bolagets revisor, utvärdera revisionsinsatsen
och informera bolagets valberedning om resultatet av utvärderingen samt
biträda valberedningen vid framtagandet av förslag till revisor och arvodering
av revisions insatsen.
XANOs revisionsutskott utgörs av styrelseledamöterna Anna Benjamin,
Eva-Lotta Kraft och Per Rodert (ordförande i utskottet).
XANO 2022103
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
Ersättningsutskottet ska bereda frågor om ersättning och andra anställnings-
villkor för bolagsledningen. Ersättningsutskottet i XANO har dessutom fått i
uppdrag att bereda frågor om ersättning och andra anställningsvillkor för VD
i övriga bolag i koncernen.
XANOs ersättningsutskott utgörs av styrelsens ordförande Fredrik Rapp
(tillika utskottets ordförande) samt styrelseledamöterna Petter Fägersten och
Jennie Hammer Viskari.
VERKSTÄLLANDE DIREKTÖR
Styrelsen utser en verkställande direktör att sköta den löpande förvaltningen
av bolaget. Nuvarande VD Lennart Persson tillträdde sin post den 1 juli 2014
efter att ha varit vice VD sedan 2005.
KONCERNLEDNING
Koncernledningen utgjordes under året av VD Lennart Persson och CFO Marie
Ek Jonson.
KONCERNSTAB
Direkt underställd VD finns en stab med ansvar inom affärsutveckling, finans,
försäkring, inköp, IT, kommunikation, koncernredovisning och koncern-
gemensam administration. Härifrån styrs och samordnas projekt som om fattar
alla eller flertalet av koncernens bolag. Inom respektive område utformas
manualer och policyer som reglerar arbetet i dotterbolagen.
AFFÄRSENHETER
Koncernen utgjordes under 2022 av tre rapporterande verksamhets enheter:
Industrial Products, Industrial Solutions och Precision Technology. Den opera-
tiva ledningen för affärsenheterna rapporterar direkt till VD. Via funktioner i
koncernstaben sammanställs beslutsunderlag för styrelse och VD inom övriga
områden.
VALBEREDNING
Valberedningen är bolagsstämmans organ för beredning av stämmans beslut i
tillsättningsfrågor i syfte att skapa ett bra underlag för stämmans behandling
av dessa ärenden.
Efter förslag från huvudaktieägarna Anna Benjamin och Pomona-
gruppen AB, som tillsammans representerade 87 procent av rösterna och
56 procent av kapitalet i XANO, utsågs vid årsstämman 2022 en val beredning
bestående av Ulf Hedlundh som ordförande, Stig-Olof Simonsson och Anna
Benjamin.
Valberedningens uppgift inför årsstämman 2023 är att föreslå styrelseord-
förande och styrelseledamöter, revisor, mötesordförande vid stämman samt
styrelse- och revisionsarvoden. I sitt förslag till styrelse ska valbered ningen
föreslå de för bolaget mest kvalificerade styrelseledamöterna utifrån en
samlad bedömning kring relevant kompetens och erfarenhet samt där utöver
särskilt beakta kravet på mångsidighet och bredd i styrelsen samt eftersträva
en jämn könsfördelning. Valberedningen har vid sitt förslag särskilt följt och
beaktat punkt 4.1 i Svensk Kod för Bolagsstyrning.
Valberedningen har utvärderat styrelsens arbete med hjälp av dels en
enkätundersökning och dels personliga samtal med styrelsens ledamöter.
Resultatet av utvärderingen har delgivits styrelsens ordförande.
Valberedningen har hittills haft tre möten inför sitt förslag till årsstäm-
man 2023, vilkas beslut har sammanfattats i ett beslutsprotokoll. Därtill har
löpande kontakter förts mellan ledamöterna i Valberedningen.
REVISOR
För granskning av bolagets årsredovisning, koncernredovisning och räken-
skaper samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning ska enligt
bolags ordningen registrerat revisionsbolag eller en till två revisorer, varav
minst en ska vara auktoriserad, utses av bolagsstämman. Revisorernas
rapport ering till ägarna sker på årsstämman genom revisionsberättelsen.
Ordinarie revisorsval i XANO ägde senast rum på årsstämman 2022 och
avsåg mandattiden fram till och med årsstämman 2023. Stämman utsåg
revisionsbolaget KPMG AB med Olle Nilsson som huvud ansvarig revisor. Vid
sidan av uppdraget i XANO Industri AB har Olle Nilsson revisionsuppdrag i
bland annat KABE Group AB, Väderstad AB och Ahlstrom Sweden AB.
STYRELSENS OCH UTSKOTTENS SAMMANSÄTTNING PER DEN 31 DECEMBER 2022
Namn Invald Funktion i styrelsen Oberoende i
förhållande till
bolaget och
bolagsledningen
Oberoende i
förhållande till
större aktieägare
Deltagande
i styrelse-
sammanträden
2022
Deltagande
i ersättnings-
utskott
2022
Deltagande
i revisions utskott
2022
3)
Styrelsearvode
inklusive utskotts-
ersättning, SEK
Fredrik Rapp 2004 ordförande Ja Nej
1)
7 (8) 1 (1) 370 000
Anna Benjamin 2016 vice ordförande Ja Nej
1)
8 (8) 1 (1) 280 000
Pontus Cornelius 2022 ledamot Ja Ja 4 (4)
2)
250 000
Petter Fägersten 2011 ledamot Ja Nej
1)
8 (8) 1 (1) 270 000
Jennie Hammer Viskari 2022 ledamot Ja Ja 4 (4)
2)
– (1)
2)
270 000
Eva-Lotta Kraft 2012 ledamot Ja Ja 7 (8) 1 (1) 280 000
Per Rodert 2013 ledamot Ja Ja 8 (8) 1 (1) 300 000
2 020 000
1)
Fredrik Rapp och Anna Benjamin anses beroende i förhållande till större ägare i egenskap av ägare. Detsamma gäller vid en samlad bedömning även Petter Fägersten.
2)
Pontus Cornelius och Jennie Hammer Viskari invaldes i styrelsen vid årsstämman i maj 2022.
3)
Revisionsutskottet har genomfört ett möte för vilket beslut sammanfattats i ett beslutsprotokoll. Därtill har ledamöterna under året deltagit i ytterligare två möten vid vilka
avrapportering från koncernens revisor skett. Utskottet har också haft ett antal kontakter i samband med revisionsupphandling.
Ytterligare uppgifter om styrelse och bolagsledning finns på sidorna 106–107.
XANO 2022104
Jönköping den 30 mars 2023
Fredrik Rapp Anna Benjamin Petter Fägersten Eva-Lotta Kraft
Ordförande Vice ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Per Rodert Jennie Hammer Viskari Pontus Cornelius
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
AVVIKELSER FRÅN KODEN
För 2022 finns inga avvikelser att rapportera.
PRINCIPER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE, INCITAMENTSPROGRAM M M
Fullständiga riktlinjer för ersättnings- och andra anställningsvillkor för ledande
befattningshavare finns beskrivna i koncernens not 5 på sidan 71.
Riktlinjerna tillämpas på anställningsavtal som ingås efter årsstämman
2022 och för ändringar i pågående anställningsavtal som sker därefter.
Med undantag av begränsningsregler för rörlig ersättning och definition av
pensionsgrundande lön, tillämpas riktlinjerna i nuvarande avtal med ledande
befattningshavare.
Gällande ersättningsvillkor för verkställande direktören och andra ledande
befattningshavare omfattar av grundlön, rörlig ersättning, övriga förmåner
samt pensionspremier. Med andra ledande befattningshavare avses CFO, som
tillsammans med verkställande direktören utgör koncernledningen.
Det finns inga utestående aktie- eller aktiekursrelaterade incitamentspro-
gram.
INTERN KONTROLL AVSEENDE DEN FINANSIELLA
RAPPORTERINGEN
Enligt aktiebolagslagen och koden ansvarar styrelsen för den interna
kontrollen, vars övergripande syfte är att skydda bolagets tillgångar och
därigenom ägarnas investering.
FINANSIELL RAPPORTERING
Samtliga enheter rapporterar varje månad ekonomiskt utfall. Rapporte-
ringen konsolideras och utgör underlag för kvartalsrapporter och operativ
uppföljning. Den operativa uppföljningen sker enligt en etablerad struktur
där orderingång, fakturering, likviditet, resultat, kapitalbindning och andra för
koncernen viktiga nyckeltal sammanställs och utgör underlag för analys och
åtgärder från ledning och controllers på olika nivåer. Andra viktiga koncern-
gemensamma delar i den interna kontrollen är affärsplaner och den årliga
prognosprocessen. För kommunikation med externa parter finns en informa-
tionspolicy i syfte att säkerställa att alla informationsskyldigheter efterlevs på
ett korrekt och fullständigt sätt.
KONTROLLMILJÖ
Revisionsutskottet har till främsta uppgift att övervaka redovisnings- och
rapporteringsprocesserna samt att säkerställa kvaliteten i dessa rapporter
och processer. Ansvaret för att upprätthålla en effektiv kontrollmiljö och det
löpande arbetet med riskhantering och intern kontroll avseende den finan-
siella rapporteringen är delegerat till VD. Chefer på olika nivåer i företaget har
i sin tur detta ansvar inom sina respektive områden. Ansvar och befogen heter
definieras bland annat i VD-instruktioner, instruktioner för attesträtt och
manualer samt i andra policyer, rutiner och koder. Styrelsen fastställer koncer-
nens viktiga policyer beträffande kommunikation, kredit, finansier ing och risk
management. Koncernledningen fastställer övriga policyer och instruktioner
och ansvariga koncernfunktioner utfärdar riktlinjer samt över vakar tillämp-
ningen av regelverken.
Koncernens redovisnings- och rapporteringsregler finns fastlagda i en
ekonomihandbok som är tillgänglig för all ekonomipersonal. Tillsammans
med lagar och andra externa regelverk utgör den organisatoriska strukturen
och de interna regelverken kontrollmiljön.
RISKBEDÖMNING
XANO arbetar löpande med riskanalys där riskerna för fel inom den finansiella
rapporteringen av väsentliga resultat- och balansposter gås igenom. Även
operationella risker kartläggs.
KONTROLLAKTIVITETER
Syftet med kontrollaktiviteter är att upptäcka, förebygga och rätta felaktig-
heter och avvikelser. Policyer och riktlinjer är särskilt viktiga för en korrekt
redovisning, rapportering och informationsgivning och definierar också vilka
kontrollaktiviteter som ska utföras. Inom XANO uppdateras policyer och
riktlinjer löpande både i skrift och vid möten. Kontrollaktiviteter omfattar till
exempel attestrutiner, kontoavstämningar, analytisk uppföljning och kontroll
av IT-system. Varje enhet besöks också regelbundet av representanter från
affärsenhets- och koncernledningen varvid den interna kontrollen och finan-
siella rapporteringen utvärderas. Koncernledningen rapporterar resultatet av
sitt arbete med intern kontroll till revisionsutskottet.
Den interna kontrollen har under 2021 och 2022 huvudsakligen omfattat
aktiviteter kopplade till informationssäkerhet och GDPR. Härutöver genomförs
utbildning i IT-säkerhet och sårbarhetstestning av våra system.
UPPFÖLJNING
Koncernledning och controllers följer löpande upp den ekonomiska och
finansiella rapporteringen samt viktiga affärshändelser. Vid varje styrelse möte
följs den ekonomiska utvecklingen upp gentemot prognos samt granskas hur
beslutade investeringar följer fastställda planer. Revisionsutskottet utvärderar
löpande den interna kontrollen, bolagskoden samt väsentliga redovisningsfrå-
gor. Bolagets revisor deltar vid minst ett styrelsemöte årligen och i varje möte
med revisionsutskottet och delger då sina iakttagelser.
XANO har hittills inte funnit anledning att inrätta en särskild intern-
revisionsfunktion. Arbetet med den interna kontrollen sker inom ramen för
övrig verksamhet och främst med centrala resurser. Det är bolagets bedöm-
ning att denna utvärdering i stort motsvarar det arbete som i andra företag
utförs av en internrevisionsfunktion. Delar av den interna kontrollen granskas
löpande av revisorerna. Frågan om en särskild internrevisions funktion
kommer att prövas på nytt under 2023.
XANO 2022105
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Till bolagsstämman i XANO Industri AB (publ), org.nr 556076-2055
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för år 2022 och för att den är upprättad
i enlighet med årsredovisningslagen.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
UTTALANDE
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna
2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningen och
koncernredovisningen samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Jönköping den 3 april 2023
KPMG AB
Olle Nilsson
Auktoriserad revisor
XANO 2022106
Uppgifter om innehav avser status per den 31 december 2022 och inkluderar i förekommande fall
närståendes innehav samt innehav där respektive ledamot kan utöva ett bestämmande inflytande.
Styrelse
Ordförande invald 2004.
Huvudsaklig utbildning Civilekonom.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet VD
Pomona-gruppen, VD Talk Telecom.
Övriga uppdrag Styrelseordförande
i Argynnis Group AB, Estinvest AB,
Serica Consulting AB, Svenska
Handbollförbundet. Styrelseledamot i
ITAB Shop Concept AB, Corem Property
Group AB, AGES Industri AB, Pomona-
gruppen AB, AB Segulah m fl.
Aktieinnehav i XANO 4 320 000
A-aktier och 12 536 360 B-aktier.
Fredrik
Rapp
född 1972
Ledamot invald 2013.
Huvudsaklig utbildning Civilekonom.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet
VD INEV, VD Rörvik Timber, VD och
ekonomidirektör Munksjö.
Övriga uppdrag Styrelseordförande
i DevPort AB, Allt i Plåt AB, Orax AB.
Styrelseledamot i GMA AB, Gräsvårds-
maskiner AB, INEV AB, Jönköping
Business Development AB, Lanab
Group AB, Sport Competence AB,
Sulkysport AB, Viking Bed AB, Walker
Sweden AB.
Aktieinnehav i XANO
Per
Rodert
född 1953
Ledamot invald 2022.
Huvudsaklig utbildning Examen
från Handelshögskolan vid Göteborgs
Universitet.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet
Ledande befattningar inom bl a Tetra Pak,
Indutrade, Ernströmgruppen, Bona och
Spinova.
Övriga uppdrag Styrelseordförande i
Sluta Gräv AB.
Aktieinnehav i XANO
Pontus
Cornelius
född 1968
Vice ordförande invald 2016.
Huvudsaklig utbildning
Magisterexamen i ekonomi.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet
Projektledare affärsutveckling ICA Sverige,
manager PricewaterhouseCoopers,
controller Nobina.
Övriga uppdrag Styrelseledamot i ITAB
Shop Concept AB, AGES Industri AB,
Hand in Hand Sweden, INEV AB, Pegital
Investment AB m fl.
Aktieinnehav i XANO 10 257 600
A-aktier och 5 902 400 B-aktier.
Anna
Benjamin
född 1976
Ledamot invald 2011.
Huvudsaklig utbildning Ekonomi vid
Internationella Handelshögskolan i
Jönköping.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet VD
och marknadschef ITAB Shop Concept
Jönköping.
Övriga uppdrag Styrelseledamot i ITAB
Shop Concept AB, INEV AB, Idyllum AB,
Skanditape AB, Övre Kullen AB m fl.
Aktieinnehav i XANO 1 220 800
B-aktier.
Petter
Fägersten
född 1982
Ledamot invald 2012.
Huvudsaklig utbildning Civilingenjör,
MBA.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet
Regionchef Alfa Laval, divisionschef
Siemens-Elema, strategi- och
marknadschef FOI.
Övriga uppdrag Styrelseledamot i
Försvarshögskolan.
Aktieinnehav i XANO 8 896 B-aktier.
Eva-Lotta
Kraft
född 1951
Ledamot invald 2022.
Huvudsaklig utbildning
Ingenjörsexamen, MBA.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet
Ledande befattningar inom Veoneer/
Autoliv.
Övriga uppdrag Styrelseledamot i
Veoneer Sweden AB.
Aktieinnehav i XANO
Jennie
Hammer Viskari
född 1981
XANO 2022107
Koncernledning
CFO anställd 1992.
Huvudsaklig utbildning Civilekonom.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet Controller ITAB.
Aktieinnehav i XANO 96 000 B-aktier.
Konvertibelinnehav i XANO nom. 3 422 100 SEK
motsvarande 56 100 B-aktier.
Marie
Ek Jonson
född 1967
Verkställande direktör anställd 1998.
Huvudsaklig utbildning Ingenjörsexamen.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet CIO Eldon Vasa,
affärsutveckling ITAB, VD ITAB Kaluste och ITAB Plast.
Aktieinnehav i XANO 408 000 B-aktier.
Konvertibelinnehav i XANO nom. 5 144 862 SEK
motsvarande 84 342 B-aktier.
Väsentliga aktieinnehav eller delägarskap i till
bolaget närstående företag Inga.
Lennart
Persson
född 1968
Revisor
KPMG AB
Huvudansvarig revisor
Olle Nilsson
född 1975
Auktoriserad revisor
XANO 2022108
Aktieägarinformation
ÅRSSTÄMMA
Kommande årsstämma äger rum torsdagen den 11 maj
2023 kl. 16:00 i Jönköping.
Aktieägare som önskar delta i årsstämman ska
dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda
aktieboken den 3 maj 2023 och dels meddela bolaget
sin avsikt att delta i årsstämman på det sätt och senast
den dag som anges i kallelsen.
UTDELNING
Styrelsen föreslår årsstämman en utdelning om 1:75 SEK
per aktie för räkenskapsåret 2022. Om årsstämman
beslutar enligt förslaget, föreslås utdelningen
utbetalas vid två tillfällen enligt följande.1:00 SEK med
avstämningsdag den 15 maj 2023 och utbetalningsdag
den 19 maj 2023. 0:75 SEK med avstämningsdag
den 14 november 2023 och utbetalningsdag den
17 november 2023.
VALBEREDNING
Vid årsstämman 2022 utsågs en valberedning bestående
av Ulf Hedlundh som ordförande, Stig-Olof Simonsson
och Anna Benjamin. Valberedningens uppgift inför
årsstämman 2023 är att föreslå styrelseordförande och
övriga styrelse ledamöter, revisor, mötes ordförande vid
stämman samt styrelse-, utskotts- och revisionsarvoden.
KOMMANDE RAPPORTERINGSTILLFÄLLEN
2 maj
Delårsrapport 1 januari – 31 mars 2023
11 juli
Delårsrapport 1 januari – 30 juni 2023
26 oktober
Delårsrapport 1 januari – 30 september 2023
8 februari
Bokslutskommuniké 2023
INFORMATIONSMATERIAL
Tryckt information distribueras till de aktieägare som
meddelar bolaget att de önskar sådan. Anmälan görs
via epost till ir@xano.se eller via telefon 036-31 22 00.
Anmälan för prenumeration avseenden
pressmeddelanden görs via www.xano.se under
”Investerare”. På webbplatsen finns också rapporter
och press meddelanden tillgängliga för läsning och
nedladdning.
XANO 2022109
Adresser
CIM Industrial Systems A/S
Skanderborgvej 277, 2
DK-8260 Viby J
Telefon +45 96 84 05 00
E-post info@cim.as
Webbplats www.cim.as
Cipax AB
Stinsvägen 11
SE-763 93 Skebobruk
Telefon +46 (0)175 252 00
E-post info@cipax.com
Webbplats www.cipax.se
Cipax Nederland B.V.
Jutestraat 22
NL-7461 TR Rijssen
Telefon +31 548 515 172
E-post info.nl@cipax.com
Webbplats www.cipax.com
Cipax Norge AS
Holtermoen 12
NO-1940 Bjørkelangen
Telefon +47 63 85 30 00
E-post bjorkelangen@cipax.com
Webbplats www.cipax.com
Cipax Eesti AS
Nurme 5
EE-90801 Taebla
Telefon +372 472 44 30
E-post estonia@cipax.com
Webbplats www.cipax.com
Cipax Oy
Pulttitie 18
FI-00880 Helsingfors
Telefon +358 (0)9 727 60 06
E-post info@cipax.com
Webbplats www.cipax.com
Fredriksons Verkstads AB
Box 148
SE-592 23 Vadstena
(Besöksadress: Kronängsgatan 4)
Telefon +46 (0)143 296 00
E-post information@fredriksons.se
Webbplats www.fredriksons.se
Fredriksons Industry (Suzhou) Co Ltd
Block 2, No. 83 Weixin Road
Suzhou Industrial Park
CN-Jiangsu 215122
Telefon +86 512 628 296 00
E-post info@fredriksons.se
Webbplats www.fredriksons.se
Jorgensen Engineering A/S
M.P. Allerups Vej 20
DK-5220 Odense SØ
Telefon +45 63 13 22 11
E-post jorgensen@jorgensen.dk
Webbplats www.jorgensen.dk
Jorgensen Engineering USA Inc.
Williams Tower
2800 Post Oak Boulevard, Suite 1910
Houston, TX 77056, USA
Telefon +1 (312) 239-6336
E-post info@jorgensen-engineering.com
Webbplats www.jorgensen-engineering.com
AB Kuggteknik
Box 288
SE-793 26 Leksand
(Besöksadress: Källbacksvägen 7)
Telefon +46 (0)247 135 35
E-post info@kuggteknik.se
Webbplats www.kuggteknik.se
Kungsörs Mekaniska Verkstad AB
Box 134
SE-736 23 Kungsör
(Besöksadress: Malmbergavägen 21)
Telefon +46 (0)227 61 65 00
E-post info@kmv.se
Webbplats www.kmv.se
Lasertech LSH AB
Bofors Industriområde
SE-691 80 Karlskoga
(Besöksadress: Artilleriplan 6)
Telefon +46 (0)586 848 00
E-post info@lasertech.se
Webbplats www.lasertech.se
AB LK Precision Parts
Fräsarvägen 22
SE-142 50 Skogås
Telefon +46 (0)8 448 32 70
E-post info@lkprecision.com
Webbplats www.lkprecision.com
Mikroverktyg AB
Box 281
SE-151 23 Södertälje
(Besöksadress: Hantverksvägen 5)
Telefon +46 (0)8 550 268 00
E-post info@mikroverktyg.se
Webbplats www.mikroverktyg.se
Modellteknik i Eskilstuna AB
Box 109
SE-631 02 Eskilstuna
(Besöksadress: Fröslundavägen 5)
Telefon +46 (0)16 10 76 70
E-post mailbox@modellteknik.se
Webbplats www.modellteknik.se
NPB Automation AB
Industrigatan 14 B
SE-553 02 Jönköping
Telefon +46 (0)36 290 76 00
E-post info@npb.se
Webbplats www.npb.se
NPB Automation USA Inc.
2000 Center Drive, Suite East B212
Hoffman Estates, IL 60192 USA
Telefon +46 (0)36 290 76 00
E-post info@npb-automation.com
Webbplats www.npb-automation.com
Pioner Boat AS
Holtermoen 12
NO-1940 Bjørkelangen
Telefon +47 63 85 30 00
E-post bjorkelangen@pionerboat.com
Webbplats www.pioner.no
Polyketting B.V.
PO Box 35
NL-7020 AA Zelhem
(Besöksadress: Ambachtsweg 18)
Telefon +31 314 622 141
E-post info@polyketting.nl
Webbplats www.polyketting.nl
Resinit AB
Polymergatan 7
SE-593 50 Västervik
Telefon +46 (0)490 823 20
E-post info@resinit.se
Webbplats www.resinit.se
XANO Industri AB (publ)
Industrigatan 14 B
SE-553 02 Jönköping
Telefon +46 (0)36 31 22 00
E-post info@xano.se
Webbplats www.xano.se
Ackurat Industriplast AB
Värnamovägen 42
SE-363 44 Lammhult
Telefon +46 (0)472 26 93 00
E-post info@ackurat.se
Webbplats www.ackurat.se
Ackurat Sp. z o.o.
ul. Ordynacka 8
PL-83-050 Bakowo
Telefon +48 58 341 37 31
E-post info@ackurat.pl
Webbplats www.ackurat.pl
Ackurat Suomen Oy
Pulttitie 18
FI-00880 Helsingfors
Telefon +358 (0)9 686 00 10
E-post posti@ackurat.eu
Webbplats www.ackurat.fi
Blowtech GP AB
Spikgatan 1
SE-335 32 Gnosjö
Telefon +46 (0)370 33 15 50
E-post info@blowtechgroup.com
Webbplats www.blowtechgroup.com
Blowtech GT AS
Postboks 1354 Rasta
NO-2206 Kongsvinger
(Besöksadress: Norvald Strands veg 111)
Telefon +47 62 82 44 00
E-post post@blowtechgroup.com
Webbplats www.blowtechgroup.com
Canline Systems B.V.
Meerheide 216
NL-5521 DW Eersel
Telefon +31 (0)497 531 100
E-post info@canline.nl
Webbplats www.canline.com
Canline Systems USA Inc.
2000 Center Drive, Suite East B212
Hoffman Estates, IL 60192 USA
Telefon +31 (0)497 531 100
E-post info@canline.nl
Webbplats www.canline.com
Case Packing Systems B.V.
PO Box 3175
NL-6039 ZH Stramproy
(Besöksadress: Industrieweg 24)
Telefon +31 (0)495 566 600
E-post info@c-p-s.nl
Webbplats www.casepacker.nl
˛
XANO Industri AB (publ) / Industrigatan 14 B / SE-553 02 Jönköping
Telefon +46 (0)36 31 22 00 / info@xano.se / www.xano.se