213800CTCRPR7CPMDT802021-01-012021-12-31213800CTCRPR7CPMDT802020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800CTCRPR7CPMDT802020-01-012020-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember213800CTCRPR7CPMDT802020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800CTCRPR7CPMDT802020-01-012020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800CTCRPR7CPMDT802020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800CTCRPR7CPMDT802020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800CTCRPR7CPMDT802020-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember213800CTCRPR7CPMDT802020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800CTCRPR7CPMDT802021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800CTCRPR7CPMDT802021-01-012021-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember213800CTCRPR7CPMDT802020-01-012020-12-31213800CTCRPR7CPMDT802021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800CTCRPR7CPMDT802021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800CTCRPR7CPMDT802021-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember213800CTCRPR7CPMDT802021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800CTCRPR7CPMDT802021-12-31213800CTCRPR7CPMDT802020-12-31213800CTCRPR7CPMDT802019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800CTCRPR7CPMDT802019-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember213800CTCRPR7CPMDT802019-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember213800CTCRPR7CPMDT802019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800CTCRPR7CPMDT802019-12-31iso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares
Årsredovisning
2021
Kort om XANO
XANO utvecklar, förvärvar och driver nischade teknikföretag med
entreprenörskap som utgångspunkt.
Med målet att vidareutveckla varje nytt företag som blir en del av
XANO-familjen, använder vi vår decentraliserade affärsmodell för att
främja ansvarstagande, bevara entreprenörskap och vårda expertis på
ett sätt som skapar möjligheter för varje koncernföretag att fokusera
på det de gör bäst. Det är ett framgångsrikt koncept där vi hela tiden
kan hitta nya sätt att överträffa våra intressenters förväntningar och
fortsätta att utvecklas som grupp.
Inom XANO strävar vi efter att vara så bra vi kan inom alla
verksamhetsområden. Vårt ursprung är enkelt och även om vi har
vuxit i både storlek och självförtroende är vi fortfarande ödmjuka.
Vi är XANO-koncernen.
26
6
36
46
AFFÄRSENHETEN
INDUSTRIAL PRODUCTS
UTMANINGAR BLIR MÖJLIGHETER
AFFÄRSENHETEN
INDUSTRIAL SOLUTIONS
AFFÄRSENHETEN
PRECISION TECHNOLOGY
XANO – årsredovisning 2021
VERKSAMHETEN 4–55
Året i korthet 4
VD har ordet 6
Affärsmodell 8
Hållbarhet 16
Aktien och ägarna 18
Koncernöversikt 22
Industrial Products 26
Industrial Solutions 36
Precision Technology 46
FINANSIELL INFORMATION 56–100
Bolagsstyrningsrapport 101
Styrelse, koncernledning och revisor 106
Aktieägarinformation 108
Adresser 109
4
2 0 21 / XANO
2021 I KORTHET
Året i korthet
Q1 Q2
Ökande projektvolymer, fortsatt
stark tillväxt inom medicinteknik
och återhämning för fordons-
industrin.
Förvärv av CPS och CIM. Generellt
gynnsam marknadsutveckling.
Omfattande order avseende auto-
mationslösningar för batterier till
elektriska fordon.
3 151 +41
342 14
,
4
NETTOOMSÄTTNING
ÅRETS RESULTAT
(SEK)
(MSEK)
TILLVÄXT
RÖRELSEMARGINAL
(%)
(%)
11:80 13
,
8
RESULTAT PER AKTIE
(SEK)
VINSTMARGINAL
(%)
» God organisk tillväxt
» Stärkta marginaler
» Positiv trend i orderingång
» Etablering inom nya marknadssegment
» Ytterligare tre förvärv
LÖNSAM TILLVÄXT
God innovationsförmåga och
anpassningsbarhet var vitala
begrepp för koncernen under
2021. Flexibla verksamheter med
engagerade och ansvarstagande
medarbetare har återigen visat att
utmaningar kan bli möjligheter.
5
2 0 21 / XANO
2021 I KORTHET
Q3 Q4
FÖRVÄRV
2021
God utveckling för projektrela-
terade verksamheter. Periodvisa
produktionsuppehåll inom for-
donssektorn.
Förvärv av PRM. Stark orderin-
gång. Utmaningar i form av brist
på material och komponenter
samt ökande sjukfrånvaro.
PRM
Nederländerna
CPS
Nederländerna
CIM
Danmark
Ingår i affärsenheten
Industrial Solutions
Ingår i affärsenheten
Industrial Products
6
2 0 21 / XANO
VD HAR ORDET
Lennart Persson
VD OCH KONCERNCHEF


nda utmaningar

Vi kan summera ännu ett år som koncernens starkaste hittills. Med god
innovationsförmåga och anpassningsbarhet har vi kunnat upprätthålla hög
kvalitet och leveransprecision även under pressade förhållanden.
7
2 0 21 / XANO
VD HAR ORDET
KONCERNENS UTVECKLING UNDER ÅRET
Med en god organisk tillväxt och tillskottet av förvärvade
verksamheter överträffade vi omsättningsmässigt föregående
års utfall med mer än 40 procent. Samtidigt förbättrades
lönsamheten och vi kan summera ännu ett år som koncernens
starkaste hittills. Våra flexibla verksamheter med engagerade
och ansvarstagande medarbetare har på nytt visat att det går att
vända utmaningar till möjligheter. God innovationsförmåga och
anpassningsbarhet har medfört att koncernföretagen kunnat
upprätthålla hög kvalitet och leveransprecision även under
ansträngda förhållanden.
UTVECKLINGEN INOM VÅRA AFFÄRSENHETER
Inom Industrial Products var tillväxttrenden positiv för framför allt
de egenutvecklade produkter, där utbudet ständigt vidareutveck-
las med hållbarhet i fokus. Som konkurrensfaktor blir hållbarhet
allt viktigare för affärsenhetens företag i takt med kundernas
ökade fokus på att minska sina klimatutsläpp. Inom fordonssek-
torn var framskjutna projekt och produktionsuppehåll hos kunder
på grund av brist på insatsvaror tidvis utmanande. Tack vare aktiv
kostnadskontroll och en sammantaget gynnsam produktionsmix
kunde lönsamheten ändå bibehållas på en god nivå.
Inflödet av projektuppdrag till Industrial Solutions var högt
under året och genomförda leveranser resulterade i ett starkt
ekonomiskt utfall. Nya projekt involverar i hög utsträckning flera
av systerföretagen och samverkan inom affärsenheten intensifie-
rades ytterligare. Flera av projekten avser angränsande marknads-
segment med goda utvecklingsmöjligheter. Efter att under en tid
ha hämmats av restriktioner till följd av pandemin, tog marknads-
satsningarna i Nordamerika ny fart mot slutet av året.
Volymökningen inom Precision Technology var betydande
och i all huvudsak relaterad till medicintekniksektorn, som är
ett dominerande kundsegment för affärsenheten. Företagen
förvaltade de affärsmöjligheter som skapades på ett bra sätt och
presterade sammantaget över våra förväntningar. Smarta inves-
teringar och hög flexibilitet minimerade effekten av den alltmer
utbredda komponentbristen och affärsenheten visade trots den
kraftiga tillväxten fortsatt god lönsamhet.
KOMPLETTERANDE FÖRVÄRV SKAPAR NYA
AFFÄRSMÖJLIGHETER
Vi genomförde två förvärv i Nederländerna, CPS och PRM, samt
ett i Danmark, CIM, under det gångna året. CPS utvecklar och
tillverkar system för helautomatiserad hantering av i första hand
livsmedelsförpackningar. CIM är en ledande mjukvaruspecialist
inom industriell digitalisering. PRM arbetar med rotationsgjutning
av polymera material. CPS och CIM återfinns inom affärsenheten
Industrial Solutions och PRM inom Industrial Products.
Förvärven kompletterar övrig verksamhet väl och adderar i
vissa fall något helt nytt. Det handlar bland annat om tillgång till
angränsande kund- och marknadssegment samt expertis inom
nischade teknikområden. Med gemensamma resurser kan affärs-
enheten Industrial Solutions via CPS och CIM förse marknaden
med kompletta automationslösningar. PRM har egen kapacitet
för återvinning och återanvändning av plastmaterial som stärker
affärsenheten Industrial Products miljöprofil ytterligare.
HÅLLBARHET
Hållbara affärer har varit ett av våra koncerngemensamma
fokusområden de senaste åren. För oss innefattar begreppet allt
som påverkar våra möjligheter att driva livskraftiga verksamheter
utan att göra avkall på vårt ansvar för människor och miljö. En
förutsättning för hållbara affärer är samverkan på alla nivåer. Vi
har tätt utbyte med våra kunder och deltar i olika nätverk som
främjar arbetet mot mer cirkulära processer. Vi kan bidra till mer
hållbara affärer med effektiva produktionsprocesser, material- och
teknikkunnande, innovationer och smarta lösningar. Vår affärs-
modell skapar en drivkraft att utvecklas inom alla områden.
FRAMTIDSUTSIKTER
Det goda utfallet under 2021 förstärker vår redan tidigare solida
finansiella ställning. Samtidigt indikerar den positiva trenden i
orderingång en gynnsam marknadsutveckling även framöver. Det
som oroar just nu är i första hand den rådande globala bristen
på material och komponenter. Redan utsträckta ledtider riskerar
att förlängas ytterligare samtidigt som kostnaderna ökar. Hur
den pågående konflikten i Ukraina kommer att påverka oss är
i det här skedet svårt att bedöma. Koncernen har ingen egen
verksamhet i Ryssland, Belarus eller Ukraina och levererar inga
nya projekt till kunder i det berörda området. Utvärdering sker av
pågående aktiviteter liksom av tänkbara effekter på koncernens
materialförsörjning.
Dessa utmaningar till trots ser vi möjligheter. Våra långsik-
tiga planer ligger fast och via ett fokuserat strategiskt arbete
har vi löpande kunnat flytta fram våra marknadspositioner. Med
genomförda förvärv skapas ytterligare affärstillfällen. Vi tillför
resurser genom omfattande investeringar i form av marknads-
satsningar och kapacitetsutbyggnad. I det korta perspektivet
innebär de här aktiviteterna ökade kostnader men på längre sikt
stärker vi vår plattform för fortsatt utveckling. Framtidsplanerna
rymmer också fler förvärv och vi utvärderar hela tiden företag
som kan förstärka och komplettera koncernens verksamhet.
TACK
Som avslutning vill jag än en gång rikta ett varmt tack till
koncernens alla medarbetare som tillsammans gör en fantastisk
arbetsinsats.
Jönköping i februari 2022
Lennart Persson
VD och koncernchef



8
2 0 21 / XANO
AFFÄRSMODELL

DRIVKRAFT
Entreprenörskap med ett starkt driv är den
viktigaste gemensamma nämnaren hos
företagen inom koncernen. Ledarskapet
är jordnära och närvarande med tydliga
krav på delaktighet från alla medarbetare.
LÅNGSIKTIGHET
Det långsiktiga tänkandet präglar all
verksamhet inom koncernen. XANO
investerar långsiktigt i sina företag som i
sin tur strävar efter långsiktiga relationer
och tätt samarbete med alla intressenter.
TEKNIKKUNNANDE
Koncernföretagen är nischade och har
gediget teknikkunnande inom sina
respektive specialistområden. Hög
innovationsnivå skapar effektivitet och
ömsesidig affärsnytta.
LÖNSAM TILLVÄXT
Strategiska satsningar inom utvalda
segment och omsorgsfullt genomförda
förvärv ger oss förutsättningar att
fortsätta vår tillväxtresa utan att äventyra
lönsamheten.
HÅLLBARA AFFÄRER
Med ständig teknikutveckling och hög
innovationsnivå skapar vi förtroende hos
våra intressenter. Tillsammans hittar vi
lösningar som främjar både människor
och miljö.
XANO utvecklar, förvärvar och driver tillverkande verksamheter med
unika eller marknadsledande produkter och system med tillhörande
tjänster. Koncernen omfattar nischade teknikföretag med industrin i
Europa som huvudmarknad.
XANO skapar värde för aktieägarna genom utövande av såväl aktivt
ägande som målstyrning.
HUR VÅRA KÄRNVÄRDEN
SKAPAR MERVÄRDE
KÄRNVÄRDEN
Två av våra fokusområden är lönsam tillväxt och
hållbara affärer. Med hjälp av entreprenörsandan och
innovationskraften i våra företag skapar vi långsiktiga
relationer som leder till hållbara affärer och lönsam
tillväxt.
Våra kärnvärden är drivkraft, långsiktighet och teknikkunnande.
De ligger till grund för alla beslut som kan påverka koncernen.
9
2 0 21 / XANO
AFFÄRSMODELL
MARKNADSLEDARE INOM UTVALDA SEGMENT
XANO ska vara en ledande aktör inom utvalda marknadssegment. XANO ska skapa starka enheter
av företag, där samordningsfördelar utnyttjas optimalt.
UTVECKLA, FÖRVÄRVA OCH DRIVA NISCHADE TEKNIKFÖRETAG
XANO ska utveckla, förvärva och driva nischade företag och genom aktivt ägande skapa mervärde
för aktieägarna. Tillverkningen ska ha ett högt teknikinnehåll med syfte att tillgodose kundens
behov. För detta krävs att XANO arbetar inom väl definierade nischer. Servicenivå och leverans-
beredskap ska vara hög. Företagen ska eftersträva långa och varaktiga relationer med såväl kunder
som leverantörer. XANO ska ha en tillräckligt stor marknadsandel inom respektive nisch för att vara
en intressant partner för både kunder och leverantörer.
AVANCERAD TEKNIK FÖR UTVALDA MÅLGRUPPER
XANOs marknadserbjudande omfattar produktion och montering av komponenter och system med
tillhörande tjänster samt utveckling, tillverkning och marknadsföring av egna produkter. Koncernen
har för närvarande verksamhet i Norden, Estland, Nederländerna, Polen, Kina och USA. Enheterna
arbetar inom väl definierade nischer och har hög kompetens inom sina respektive teknikområden.
Den höga tekniska kompetensen gör det möjligt att skapa mervärde för kunderna.
STABIL LÖNSAMHET OCH HÖG TILLVÄXT
XANOs organiska tillväxt ska ligga på en högre nivå än den generella marknadstillväxten.
Tillväxt ska också ske genom förvärv av verksamheter och företag. Vinstmarginalen ska
uppgå till 8 % över tid. Soliditeten ska överstiga 30 %.
UTFALL ÖVERTRÄFFAR UTTALADE FINANSIELLA MÅL
Koncernens organiska tillväxt var 25 % och via förvärv tillkom ytterligare 16 % i omsättning under
2021. Vinstmarginalen uppgick till 13,8 %. Soliditeten var 38 % vid årets slut.

Vision
Marknads-

verksamhet




Strategi
10
2 0 21 / XANO
AFFÄRSMODELL
1979
Entreprenören Tord
Johansson blir delägare.
1988
Börsnotering.
KUNSKAP OCH INNOVATION
Medarbetarnas engagemang i kombination med deras specialistkunskap och innovations-
förmåga skapar oändliga möjligheter för oss att vidareutvecklas och säkerställa trovärdigheten
gentemot våra intressenter.
DECENTRALISERAD
ORGANISATION
Varje koncernföretag stakar ut sin egen färdväg
och hanterar sina egna ansvarsområden. Parallellt
finns fördelarna med att vara del av ett större sam-
manhang alltid till hands genom olika samarbets-
och samordningsmöjligheter.
HÅLLBARA SAMARBETEN
Vi strävar efter att driva våra verksamheter på ett
hållbart sätt, med ett långsiktigt perspektiv och på
alla plan. Vi vill ha varaktiga relationer med våra
intressenter. Genom samverkan med strategiska
kunder i utvalda branscher engageras vi i unika
uppdrag. På så sätt förstärks vår trovärdighet sam-
tidigt som vi säkerställer långsiktig lönsam tillväxt.
Framgångsfaktorer
Människorna, entreprenörskapet och engagemanget för långsiktiga
partnerskap är våra främsta styrkor. Det är en vinnande kombination
som gör det möjligt för oss att möta våra intressenters förväntningar
och fortsätta utvecklas.
11
2 0 21 / XANO
AFFÄRSMODELL
FÖRVÄRVSSTRATEGI
Förvärv utgör en väsentlig del av vårt affärskoncept och
vi arbetar hela tiden aktivt med att söka upp och utvär-
dera nischade företag som kan förstärka och komplettera
koncernens verksamhet.
Varje ny enhet som införlivas i gruppen tillför ett
eget perspektiv och unik teknisk expertis, egenskaper
som stärker vårt gemensamma erbjudande. För att varje
förvärv långsiktigt ska kunna bidra till koncernens tillväxt
och lönsamhet är vår avsikt alltid att fortsätta utveckla
verksamheten och samtidigt bevara den inneboende
entreprenörskraften.
2004
Avknoppning ITAB.
2005
Namnbyte till XANO.
2014
Avknoppning AGES.
2021
Omsättningen
överstiger 3 miljarder.
1987-2006
Ackurat, Resinit,
Cipax, LK Precision, NPB,
Fredriksons, Pioner Boat.
2008-2018
Mikroverktyg, KMV,
Canline, Jorgensen,
Blowtech, Polyketting.
2019-2021
Kuggteknik, Modell-
teknik, Lasertech, CPS,
CIM, PRM.
Utöver målsättningen att addera kapacitet för att möta
kraven från snabbt växande marknader, inkluderar vår
förvärvsstrategi ambitionen att utöka vårt utbud av tjäns-
ter och specialistkompetenser för att kunna erbjuda våra
kunder mer omfattande lösningar.
12
2 0 21 / XANO
EN HÅLLBAR AFFÄRSMODELL


VÅR AFFÄRSMODELL FÖDER
FRAMGÅNG
Med tre tydliga affärsenheter – Industrial
Solutions, Industrial Products och Precision
Technology – är vår verksamhetsstruktur
utformad för att fortsätta att utveckla
kompetenserna, bevara entreprenörs-
kraften och samtidigt optimera samver-
kansfördelar. Utöver att samla adderad
expertis och teknik, expandera till nya
marknader och förstärka kapaciteten,
gör affärsmodellen det möjligt för oss att
utöka vår portfölj av tjänster och erbjuda
våra kunder mer omfattande lösningar.
Där vi tidigare var leverantörer av enskilda
tekniska komponenter och system, är vi
nu en utvecklingspartner som i stället kan
tillhandahålla en rad nischade produkter
och tjänster. På så sätt bidrar vi till att
stärka våra kunders konkurrenskraft.
Vi omvärderar ständigt våra strategier
och mål, tar hela tiden till oss ny teknik
och välkomnar ytterligare expertis till
våra tre affärsenheter. För oss är detta
kärnverksamheten och avgörande för
vår framgång som en långsiktigt hållbar
företagsgrupp. Det säkerställer inte bara
att vi förblir lönsamma för våra aktieägare
och investerare, utan bevarar också vår
ständigt inneboende nyfikenhet, drivkraft
och anpassningsförmåga.
INNOVATION ÄR EN DEL AV VÅR
FRAMTID
Innovationsförmågan utgör en vital del av
vår historia men en ännu mer betydande
del av vår framtid, och har fortsatt en
självklar och central roll i vår affärsmodell.
Att ligga i framkant inom utveckling gör
oss relevanta, effektiviserar våra processer,
skapar en bättre arbetsmiljö, minimerar
vårt klimatavtryck och hjälper oss att förbli
lönsamma.
Det kan vara lätt att förbise
XANO-koncernens förmåga till anpass-
ning, särskilt när vi talar om utveckling
i samband med långsiktig lönsam
tillväxt. Men långsiktigt tänkande och
I grunden har XANO alltid varit ett industriföretag
som många andra men vår entreprenörsdrivna och
decentraliserade affärsmodell skiljer oss lite från mängden.
Vi förvärvar, driver och utvecklar nischade teknikföretag
med entreprenörskap som nav. Varje nytt företag som blir
en del av den ständigt växande XANO-familjen tillför nya
perspektiv och unik teknisk expertis.
13
2 0 21 / XANO
EN HÅLLBAR AFFÄRSMODELL
god anpassningsförmåga utesluter inte
varandra, särskilt inte med en affärsmodell
som vår. Förmågan att se möjligheter och
anpassa oss därefter i kombination med
tryggheten i långvariga partnerskap samt
drivet för innovationer som effektiviserar
och skapar mervärde har gjort oss både
lönsamma och starka. Genom att fortsätta
investera i viktiga områden som hållbarhet
och teknikutveckling befäster vi ytterligare
vår långsiktiga stabilitet och därmed vår
solida finansiella ställning.
14
2 0 21 / XANO
Med en smart


Vår förvärvsstrategi bygger på intuition, långsiktigt
tänkande och ett orubbligt fokus på att prestera lönsam
tillväxt för våra investerare. Att integrera entreprenörsdrivna
verksamheter i en befintlig grupp av teknikföretag är en
avancerad balansakt. Vårt främsta uppdrag är därför att
redan från början ge stöd och förse våra nya dotterföretag
med verktyg som hjälper dem att utvecklas utan att hämma
den inneboende entreprenörsandan.
EN SMART FÖRVÄRVSSTRATEGI
ENTREPRENÖRSKAPET ÄR NAVET
I XANO
Entreprenörskap har alltid varit en bety-
dande del av vårt DNA och man kan säga
att det är navet i centrum för allt vi gör.
Det är något som har väglett oss genom
åren och fortsätter att driva oss än idag.
Inte minst när det gäller vår förvärvs-
process och hur vi väljer ut potentiella
dotterföretag.
Det är ingen hemlighet att vi är
noggranna när det gäller de företag
vi förvärvar och väldigt intresserade av
människorna bakom dem. Vi utvärde-
rar inte företag enbart utifrån deras
fakta och meriter. Naturligtvis måste de
uppfylla vissa kriterier, som att erbjuda
angränsande produkter eller tjänster,
visa tillväxtpotential och kunna bidra till
XANO-koncernen som helhet. Men vi
söker också entreprenörsandan, det vill
säga människorna som utgör företaget,
för att ta reda på om deras värderingar,
förhoppningar och mål är i linje med våra.
ATT HITTA RÄTT FÖRETAG
Innan vi går vidare med en djupare utvär-
dering ställer vi tre grundläggande frågor
om verksamheten: är det ett nischat tek-
nikföretag, är det entreprenörsdrivet och
har det marknadsledande potential? Om
svaret på alla dessa tre frågor är ja, finns
det anledning att titta på det lite närmare.
Vi söker bland annat efter bevis för
samstämmighet med våra tre kärnvärden:
entreprenörskap, långsiktighet och teknik-
kunnande. Nyckelområden här är lönsam-
het, effektivitet, skalbarhet, utvecklingspo-
tential, tekniknivå och specialistkunskap.
Även om de företag vi förvärvar redan är
framgångsrika inom sina nischmarknader,
har de nått en viss punkt i sin utveckling
där de inte kan ta nästa steg utan hjälp.
Det kan exempelvis bero på att det saknas
resurser för att skala upp eller hålla jämna
steg med den tekniska utvecklingen. Det
kan också handla om förmågan att se
möjligheterna, riktningen eller metoderna
för expansion till nya marknader.
ÖMSESIDIGT FÖRTROENDE
Under utvärderingen ägnar vi mycket tid
åt att verkligen lära känna människorna
bakom företagen. Var de kommer ifrån,
vad som driver dem och hur de vill se sitt
företag utvecklas. Och i det här skedet är
det också viktigt att de förstår vilka vi är, hur
vi arbetar och vad våra värderingar betyder
för oss.
15
2 0 21 / XANO
EN SMART FÖRVÄRVSSTRATEGI
Det krävs en hel del anpassningar och
kompromisser för entreprenörerna och
deras medarbetare när de förlitar sig på
oss och vår affärsmodell. Men samtidigt
litar vi mycket på dem. Vi visar starkt
förtroende för deras förmåga att följa
våra strategier och affärsplaner och att
samarbeta smidigt utan att tappa fart eller
entusiasm. Att skapa ömsesidigt förtro-
ende i ett tidigt skede är därför avgörande
för en framgångsrik integreringsperiod.
INTEGRERINGEN
Varje nytt dotterföretag införlivas i någon
av våra tre affärsenheter. Vilken det blir
bestäms av förvärvsobjektets profil långt
innan själva affären är avslutad och den
berörda affärsenhetschefen är djupt invol-
verad i hela förvärvsprocessen.
Tillsammans med koncernledningen
ansvarar respektive affärsenhetschef för
integreringsprocessen. Att utarbeta stra-
tegier är en viktig del av detta arbete. Det
slutliga målet är att vidareutveckla det nya
företaget och se till att det förblir lönsamt
– genom att göra det som det är bäst på.
6
NYA FÖRETAG
2019-2021
16
2 0 21 / XANO
XANO-ANDAN
Våra kärnvärden drivkraft, långsiktighet och teknikkunnande är
kännetecknande för XANO-andan, som bygger på koncernens
småländska ursprung. Den viktigaste gemensamma nämnaren
hos koncernföretagen är entreprenörskap med ett starkt driv.
Företagens organisationer är platta med snabba beslutsvägar och
korta tider till lösningar. Ledarskapet är jordnära och närvarande
och ställer tydliga krav på delaktighet från alla medarbetare. Högt
i tak och öppenhet karaktäriserar arbetsklimatet och intressent-
relationerna.
Vi tror att starka relationer leder till framgång, vilket är bak-
grunden till att vi investerar långsiktigt i våra företag. Det ger varje
enhet möjligheter att på bästa sätt utveckla sina egna resurser.
Med ett genuint teknikkunnande finns också förutsättningar för att
utveckla och använda nya maskiner och metoder på ett sätt som
bidrar till mer effektiv tillverkning och hållbara produkter.
VÅRT HÅLLBARHETSARBETE
Inriktning för koncernens hållbarhetsarbete är att det ska vara en
självklar del av verksamhetsstyrningen. Genom intressentinvolve-
ring i kombination med genomförda risk- och väsentlighetsanalyser
identifierar vi områden som förenar våra intressenters förvänt-
ningar och våra förutsättningar att göra skillnad.
När det gäller aktiviteter som påverkar miljön, ligger vårt över-
gripande fokus på att minska klimatutsläppen. Här jobbar vi bland
annat med att höja energieffektiviteten, välja material med minsta
möjliga miljöavtryck och ökad återvinning. Vi ska minimera vårt
avfall och det avfall som våra verksamheter ändå genererar ska tas
om hand på ett sätt som främjar cirkulär materialhantering.
För att attrahera nya medarbetare och kunna erbjuda perso-
nalen möjligheter att utvecklas ska regelbundna aktiviteter för att
stärka varumärket som arbetsgivare genomföras i alla koncern-
företag. Systematisk intressentinvolvering ska ske för att upprätt-
hålla långsiktiga relationer med såväl anställda som kunder och
leverantörer. Vi ska säkerställa god affärsetik genom kravställning
och kontroll i leverantörsledet samt löpande interna utbildningsin-
satser med uppföljning. Våra bolag ska nå och bibehålla lönsamhet
genom ständiga förbättringar, resursoptimering och kostnadsmed-
vetenhet.
En sund företagskultur, en hälsosam arbetsmiljö och engagerade
medarbetare är grundförutsättningar för utveckling och framgång.
Det är också kärnan i koncernens verksamhet och samtidigt
definitionen av långsiktig hållbarhet för XANO.

HÅLLBARHET
Hållbarhetsrapporten för 2021 upprättas som en från årsredovis-
ningen skild handling och finns publicerad på webbplatsen xano.se.
17
2 0 21 / XANO
HÅLLBARA SAMARBETEN
Genom samverkan med kunder och
branschkollegor utforskar våra företag
nya teknikområden som kan bidra till
långsiktigt hållbar utveckling.
SMART TILLVERKNING
MINIMERAR KLIMATUTSLÄPP
Med smarta tillverkningsmetoder och produkter
som är utformade för att var enkla att samla in,
sortera och återvinna kan våra företag hjälpa till
att minimera klimatutsläppen.
HÅLLBARHET
VÄSENTLIGA
HÅLLBARHETSFRÅGOR
» Klimatutsläpp och energianvändning
» Materialanvändning och
avfallshantering
» Employer branding
» Ansvarsfulla inköp och kvalitet
» Ekonomiskt resultat
Läs mer på sidorna 34–35 och 44–45.
Läs om Industrial Products arbete på
sidorna 26–31.
18
2 0 21 / XANO
AKTIEN & ÄGARNA
XANO-aktien
NYCKELTAL 2021 2020 2019 2018 2017
Årets resultat
MSEK
342 195 163 171 158
Eget kapital
MSEK
1 341 1 051 800 686 541
Balansomslutning
MSEK
3 495 2 486 2 081 1 994 1 520
Avkastning på eget kapital
%
28,8 21,1 21,8 27,6 33,6
Soliditet
%
38 42 38 34 36
Andel riskbärande kapital
%
41 46 43 39 40
Kassaflöde från den löpande verksamheten
MSEK
353 402 307 150 117
Genomsnittligt antal utestående aktier
1)
tusental
28 992 28 435 27 895 27 894 27 627
Genomsnittligt antal utestående aktier
efter utspädning
1)
tusental
29 566 29 140 29 035 29 034 28 767
Genomsnittligt antal aktier i eget förvar
1)
tusental
255 291 292 292 560
Resultat per aktie
1)
SEK
11:80 6:86 5:85 6:13 5:72
Resultat per aktie efter utspädning
1)
SEK
11:69 6:76 5:70 5:97 5:57
Kassaflöde från den löpande verksamheten
per aktie
1)
SEK
12:18 14:14 11:02 5:37 4:26
Totalt antal aktier på balansdagen
1)
tusental
29 247 29 247 28 187 28 187 28 187
Antal aktier i eget förvar på balansdagen
1)
tusental
255 255 292 292 560
Antal utestående aktier på balansdagen
1)
tusental
28 992 28 992 27 895 27 895 27 627
Eget kapital per aktie på balansdagen
1)
SEK
46:25 36:25 28:68 24:58 19:59
Börskurs på balansdagen
1)
SEK
325:00 129:50 113:00 76:50 74:88
Börskurs i relation till eget kapital per aktie
%
703 357 394 311 382
Föreslagen utdelning per aktie
1)
SEK
3:50 2:50
2)
2:00 2:00
Direktavkastning
%
1,1 1,9 2,6 2,7
1)
Jämförelsetalen har omräknats med anledning av aktiesplittar 2:1 genomförda 2017 och 2019.
2)
För att säkerställa den finansiella handlingsfriheten under pågående coronapandemi, lämnades ingen utdelning för 2019.
XANOs B-aktier inregistrerades på Stockholms-
börsen den 5 december 1988 och är nu noterade
på Nasdaq Stockholm i segmentet Mid Cap.
Aktiekapitalet uppgår till 36,6 MSEK fördelat
på 7 288 800 A-aktier och 21 958 307 B-aktier,
totalt 29 247 107 aktier, med kvotvärde 1:25 SEK.
Varje A-aktie berättigar till tio röster och varje
B-aktie till en röst. Totalt antal röster uppgår till
94 846 307. Alla aktier har lika rätt till utdelning.
DEFINITIONER
Andel riskbärande kapital
Eget kapital med tillägg för avsättningar för skatter i
förhållande till totalt kapital.
Avkastning på eget kapital
Årets resultat i förhållande till genomsnittligt eget
kapital.
Börsvärde
Totalt antal aktier multiplicerat med börskursen på
balansdagen.
Direktavkastning
Föreslagen utdelning i förhållande till börskursen på
balansdagen.
Eget kapital per aktie
Eget kapital i förhållande till antalet utestående aktier
på balansdagen.
Kassaflöde från den löpande
verksamheten per aktie
Kassaflöde från den löpande verksamheten i
förhållande till genomsnittligt antal utestående aktier.
Resultat per aktie
Årets resultat i förhållande till genomsnittligt antal
utestående aktier.
Resultat per aktie efter utspädning
Årets resultat med tillägg för kostnader hänförliga till
konvertibellån i förhållande till genomsnittligt antal
utestående aktier med tillägg för genomsnittligt antal
aktier som tillkommer vid konvertering av utestående
konvertibler.
Soliditet
Eget kapital i förhållande till totalt kapital.
Totalavkastning
Årets aktiekursförändring med tillägg för utbetald
utdelning.
Fler definitioner finns på sidan 85.
+151 %
AKTIEKURS
2021
SEK
400
320
240
160
80
0
800
400
0
2017 2018 2019 2020 2021
XANO B
OMX Stockholm PI
19
2 0 21 / XANO
AKTIEN & ÄGARNA
Tusental
KURSUTVECKLING
Under 2021 steg XANOs aktiekurs med 151 procent från
129:50 SEK till 325:00 SEK. Högsta betalkurs under året noterades
i augusti med 397:00 SEK och lägst betalades 127:00 SEK i januari.
Högsta stängningskurs noterades den 4 augusti med 386:00 SEK
och lägsta stängningskurs den 4 januari med 132:00 SEK.
Antalet omsatta aktier var 3 312 775, motsvarande en omsätt-
ningshastighet på 15,1 procent, och det sammanlagda värdet
av handeln var 890 MSEK. Per den 31 december 2021 uppgick
XANOs börsvärde till 9 505 MSEK, baserat på senaste stängnings-
kurs och totalt antal aktier. Totalavkastningen för året uppgick till
153 procent. Genomsnittet har under de senaste tio åren varit
drygt 30 procent, exkluderat värdet av utdelade verksamheter.
AKTIEÄGARE
Antalet aktieägare ökade väsentligt under året. Vid utgången av
2021 hade XANO 7 032 aktieägare, att jämföra med 4 422 vid
motsvarande tidpunkt föregående år. 6 726 av dessa var fysiska
personer boende i Sverige. De tio största ägarna förfogade tillsam-
mans över 93,7 procent av rösterna och 79,7 procent av kapitalet.
Det institutionella ägandet utgjorde 3,9 procent av rösterna och
12,7 procent av kapitalet.
KURSUTVECKLING OCH AKTIEOMSÄTTNING 2017–2021
I juni 2017 och i juni 2019 genomfördes aktieuppdelning (split) med villkor 2:1. Historiska kurser har justerats.
Omsatt antal aktier per månad
Källa: Nasdaq
400
300
200
100
0
800
600
400
200
0
2017 2018 2019 2020 2021
48
36
24
12
0
12
9
6
3
0
2017 2018 2019 2020 2021
4
3
2
1
0
4
3
2
1
0
2017 2018 2019 2020 2021
20
2 0 21 / XANO
AKTIEN & ÄGARNA
UTDELNINGSPOLITIK
Det är styrelsens målsättning att utdelningen över en längre period
ska följa resultatutvecklingen och motsvara minst 30 procent av
resultat efter skatt. Den årliga utdelningsandelen ska dock ses i
relation till investeringsbehov och eventuella återköp av aktier.
För räkenskapsåret 2021 föreslår styrelsen en ordinarie
utdelning om 3:50 SEK (2:50) per aktie, totalt 101,5 MSEK (72,5)
beräknat på antalet utestående aktier vid årets slut. Den föreslagna
utdelningen motsvarar cirka 30 procent (37) av årets resultat och
en direktavkastning om 1,1 procent (1,9) beräknat på börskursen
vid årets utgång.
AKTIER I EGET FÖRVAR
Antalet aktier i eget förvar uppgick på balansdagen till 254 566 av
aktieslag B, motsvarande 0,9 procent av totalt aktiekapital. Med
avdrag för det egna innehavet uppgår antalet utestående aktier
på balansdagen till 28 992 541. Inga förändringar har skett under
året.
KONVERTIBELPROGRAM
Den 1 oktober 2020 emitterades 573 756 personalkonvertibler till
kurs 122 SEK motsvarande nominellt 69 998 232 SEK. Konver-
tibeln löper under tiden 1 oktober 2020 till 30 september 2023 till
ränta motsvarande STIBOR 3M med tillägg av 1,75 procentenheter.
Varje konvertibel kan under perioden 1 september till 12 septem-
ber 2023 konverteras till en aktie av serie B i XANO Industri AB.
Om samtliga konvertibler konverteras till aktier, blir utspädningen
cirka 1,9 procent av aktiekapitalet och cirka 0,6 procent av röste-
talet baserat på dagens totala antal aktier.
Utdelning per aktie SEK
Direktavkastning %
SEK %
Eget kapital per aktie SEK
Resultat per aktie SEK
SEK SEK
rskurs på balansdagen SEK
rskurs i relation till
eget kapital %
SEK %
UTDELNING EGET KAPITAL & RESULTAT BÖRSKURS
21
2 0 21 / XANO
AKTIEN & ÄGARNA
År Transaktion
Förändring av
aktiekapital, TSEK
Totalt aktie-
kapital, TSEK
Totalt antal
aktier
Kvotvärde,
SEK
Ingångsvärde 50 50 500 100:00
1985 Fondemission 1 150 1 200 12 000 100:00
1986 Fondemission 6 800 8 000 800 000 10:00
1987 Nyemission 500 8 500 850 000 10:00
1988 Nyemission 2 000 10 500 1 050 000 10:00
1992 Nyemission p g a konvertering 91 10 591 1 059 100 10:00
1993 Nyemission p g a konvertering 536 11 127 1 112 700 10:00
1995 Nyteckning med stöd av optionsrätter 725 11 852 1 185 200 10:00
1997 Split 2:1 0 11 852 2 370 400 5:00
1998 Fondemission 2:1 23 704 35 556 7 111 200 5:00
2006 Nedsättning av aktiekapitalet -990 34 566 6 913 200 5:00
2008 Nyemission p g a konvertering 79 34 645 6 928 974 5:00
2016 Nyemission p g a konvertering 589 35 234 7 046 745 5:00
2017 Split 2:1 0 35 234 14 093 490 2:50
2019 Split 2:1 0 35 234 28 186 980 1:25
2020 Nyemission p g a konvertering 1 325 36 559 29 247 107 1:25
AKTIEKAPITALETS UTVECKLING
Aktieägare A-aktier B-aktier
Totalt
antal aktier
Andel (%) av
aktiekapital röster
Anna Benjamin med närstående 5 128 800 2 951 200 8 080 000 27,63 57,19
Pomona-gruppen AB 2 160 000 6 254 180 8 414 180 28,77 29,37
Stig-Olof Simonsson med närstående
2 037 546 2 037 546 6,97 2,15
Svolder AB
1 730 500 1 730 500 5,92 1,82
Kennert Persson 808 826 808 826 2,77 0,85
Petter Fägersten med närstående 600 800 600 800 2,05 0,63
Sune Lantz 485 000 485 000 1,66 0,51
Europea i Malmö AB 470 250 470 250 1,61 0,50
Christer Persson med närstående 376 800 376 800 1,29 0,40
Försäkringsaktiebolaget Avanza Pension 308 636 308 636 1,06 0,33
Summa tio största ägare 7 288 800 16 023 738 23 312 538 79,71 93,74
Övriga ägare 5 680 003 5 680 003 19,42 5,99
Totalt antal utestående aktier 7 288 800 21 703 741 28 992 541 99,13 99,73
Aktier i eget förvar 254 566 254 566 0,87 0,27
Totalt antal aktier 7 288 800 21 958 307 29 247 107 100,00 100,00
A-aktie medför tio röster och B-aktie en röst.
STÖRSTA AKTIEÄGARE PER 31 DECEMBER 2021
Källa: Euroclear
AKTIEFÖRDELNING PER 31 DECEMBER 2021
Aktieslag Antal aktier Andel (%) Antal röster Andel (%)
A-aktier 7 288 800 25 72 888 000 77
B-aktier 21 958 307 75 21 958 307 23
Totalt 29 247 107 100 94 846 307 100
Varav i eget förvar -254 566 -254 566
Summa utestående 28 992 541 94 591 741
Antal aktier Antal ägare Andel ägare (%) Andel aktier (%) Andel röster (%)
1 500 6 080 86,62 1,41 0,43
501 1 000 311 4,43 0,81 0,25
1 001 5 000 462 6,58 3,57 1,10
5 001 10 000 70 1,00 1,75 0,54
10 001 50 000 67 0,95 4,40 1,35
50 001 100 000 11 0,16 2,71 0,84
100 001 18 0,26 84,48 95,22
Summa utestående 7 019 100,00 99,13 99,73
Aktier i eget förvar 0,87 0,27
Totalt 100,00 100,00
Ägargrupperat.
Källa: Euroclear
22
2 0 21 / XANO
XANO-koncernen utgörs av teknikföretag som erbjuder tillverknings-
och utvecklingstjänster för industriprodukter och automationsutrustning.
Koncernen finns representerad i Norden, Estland, Nederländerna, Polen,
Kina och USA. Verksamheten är uppdelad i affärsenheterna Industrial
Products, Industrial Solutions och Precision Technology.
Koncernöversikt
11 %
4 %
11 %
XANO Industri AB
Industrial Products Industrial Solutions Precision Technology
FORDON
Metall- och plastkomponenter till
personbilar och tunga fordon, exempelvis
transmissionsdetaljer, luftkanaler, rör, tankar
och behållare.
ÖVRIG TEKNIKINDUSTRI
Komponenter till elektronik- och kraftindustri
samt för verktygsframställning och
materialhantering, möbeltillbehör och
konsumentprodukter.
MARIN
Båtar för offentlig sektor och privatbruk,
bojar och andra flytelement till hamnar
och fiskodlingar. Komponenter för
kraftöverföring i fartyg.
23
2 0 21 / XANO
13 %
45 %
16 %
45 %
55 %
FÖRPACKNING & LIVSMEDEL
Automationslösningar för förpacknings-
och livsmedelshantering besende
av transportörer, ackumulatorer,
förpackningsmaskiner och kontrollsystem.
MEDICINTEKNIK & LÄKEMEDEL
Komponenter till röntgen- och dialysutrust-
ning, produkter för hantering och förvaring
av läkemedel, mjukvarulösningar för kontroll
av produktionsflöden.
INFRASTRUKTUR & MILJÖ
Vattenreningssystem och pumpar för miljö-
skydd. Komponenter till jordbruks- och
anläggningsmaskiner, försvarsmateriel,
mätutrustning och klimatsystem.
EGENUTVECKLADE PRODUKTER
& SYSTEM
Automationsutrustning och mjukvarulösningar,
båtar och flytelement, industritankar, vatten-
reningssystem och möbeltillbehör.
KUNDSPECIFIK TILLVERKNING
Metallbearbetning genom borrning, svarv-
ning, fräsning, kantbockning, laserskärning och
3D-printing. Framställning av plastprodukter
genom formblåsning, formsprutning och rota-
tionsgjutning.
24
2 0 21 / XANO
25
2 0 21 / XANO
26
46
36
INDUSTRIAL PRODUCTS
PRECISION TECHNOLOGY
INDUSTRIAL SOLUTIONS
ra

26
2 0 21 / XANO
Industrial
Products
Affärsenheten utgörs av Ackurat, Blowtech, Cipax
och PRM. Ackurat förser bland annat möbel- och
inredningstillverkare med formsprutade detaljer som
glidskydd, handtag och ställfötter. Blowtech är en
ledande nordisk aktör inom teknisk formblåsning
med tillverkning av plastkomponenter till fordon och
annan teknisk industri. Cipax har en marknadsledande
position inom rotationsgjutning i Norden och Baltikum
med produktsegment som båtar, industritankar och
infrastrukturlösningar. PRM tillverkar produkter genom
rotationsgjutning av polymera material och förfogar över
Europas största gjutmaskin.
Övrig
teknikindustri
Fordon
28 %
29 %
27 %
16 %
Infrastruktur
& miljö
Marin
BRANSCHER
PRO FORMA
Sverige
Europa utom
Norden
33 %
43 %
23 %
1 %
Norden utom
Sverige
Övriga världen
MARKNADER
INTRODUKTION TILL AFFÄRSENHETEN
27
2 0 21 / XANO
INTRODUKTION TILL AFFÄRSENHETEN
KUNDSPECIFIKA UPPDRAG
Affärsenhetens företag förfogar över produktions- och tjänste-
funktioner som gör det möjligt att ta hand om kompletta kund-
uppdrag omfattande allt från projektledning och konstruktion till
tillverkning, montering och distribution. Målet med varje uppdrag
är att uppnå optimal tillverkningsekonomi och funktionalitet vare
sig det handlar om en enskild produkt eller en totallösning.
Bearbetning av polymera material utgör grunden till verksam-
heten inom Industrial Products. Företagen använder produktions-
metoder som formblåsning, rotationsgjutning och formsprutning.
Ett brett spektrum av efterbearbetningstjänster erbjuds också
och det finns stor erfarenhet av systemmontage av komplexa
produktlösningar.
EGENUTVECKLADE PRODUKTER
Inom Industrial Products finns flera egna produktsortiment som
båtar och marina produkter samt behållare, tankar och materi-
alhanteringslösningar för industriellt bruk. Hållbara lösningar för
enskilda avlopp utvecklas också. Dessutom finns ett brett utbud
av små detaljer som adderar funktionalitet vid utformning av
bland annat möbler, inredningar och rehabiliteringsutrustning.
KUNDSTRUKTUR
Globala tillverkare av tunga fordon och personbilar utgör det
största enskilda kundsegmentet för affärsenhetens företag. Inom
infrastruktursektorn återfinns kunder som tillverkar bland annat
jordbruks- och anläggningsmaskiner samt klimatsystem och
vattenreningslösningar. Andra större kundgrupper är marinor,
möbel- och inredningsproducenter samt olika tekniska industrier.
Det egna båtsortimentet säljs till offentlig sektor samt till privat-
personer via ett återförljarnät.
PRM är ett tekniskt rotationsgjutningsföretag med
verksamhet i Rijssen, Nederländerna. Verksamheten
omfattar utveckling och tillverkning av produkter
och system genom rotationsgjutning av polymera
material. Företaget förfogar bland annat över
Europas största gjutmaskin. Kunderna utgörs av
ledande europeiska företag inom sektorer som
infrastruktur och jordbruk. PRM har 54 anställda
och omsätter ca 11 MEUR.
PRM ROTOMOULDING
NYRVÄRV
610 551 703
2019 2020 2021
75 76 95
2019 2020 2021
312 288 328
2019 2020 2021
28
2 0 21 / XANO
llbar tillxt
genom stärkta
samarbeten
Affärsenheten upplevde en generellt stigande
aktivitetsnivå på berörda marknader. I jämförelse
med föregående år var tillväxten 28 procent, varav
4 procent relaterade till nyförrvad verksamhet.
Rörelseresultatet förbättrades med 26 procent.
22 %
ANDEL AV KONCERNENS
OMSÄTTNING
INDUSTRIAL PRODUCTS
2021 I KORTHET
En sammantaget god marknadsutveckling gav högre volymer
avseende såväl kundspecifika uppdrag som egenutvecklade
produkter. Tillväxten var förhållandevis jämnt fördelad över de
primära geografiska marknaderna som utgörs av Sverige, övriga
Norden och övriga Europa. I spåren av coronapandemin har
materialförsörjningen varit ett högprioriterat ämne. Tack vare
långsiktiga samarbeten och ett aktivt inköpsarbete kunde affärs-
enhetens företag fortsatt leverera med god kvalitet och precision.
Med omfattande uppdrag inom bland annat fordonssektorn
utmanades delar av verksamheten av framskjutna projektleveran-
ser när kunderna drabbades av brist på insatsvaror. Påverkan av
detta begränsades genom god kostnadskontroll och en totalt sett
gynnsam produktionsmix med en hög andel egna produkter.
SAMARBETEN FÖR HÅLLBAR UTVECKLING
Företagen inom affärsenheten arbetar tätt tillsammans kring
utveckling av hållbara tillverkningsmetoder och produktlösningar.
De gemensamma aktiviteterna kopplas i första hand till material-
återvinning, energieffektivitet och minskade utsläpp. Allt fler
strategiska diskussioner kring klimatsmarta leveranser förs också
med kunder, exempelvis fordonstillverkare, och det pågår ett
antal samarbetsprojekt där hållbarhet är ett av de mest väsentliga
affärskriterierna. Den här typen av samverkan ligger helt i linje
703 +27,6 95 13,6 328
Nettoomsättning MSEK Tillväxt % Rörelseresultat MSEK Rörelsemarginal % Anställda medeltal
NETTOOMSÄTTNING (MSEK) RÖRELSERESULTAT (MSEK) ANSTÄLLDA (MEDELTAL)
29
2 0 21 / XANO
INDUSTRIAL PRODUCTS
MÖJLIGHETER & UTMANINGAR
Orderläget är generellt gott. Det egna produkterbjudan-
det stärks löpande och en fortsatt positiv trend väntas för
framför allt infrastrukturlösningar och båtar. Nyförvärvade
PRM har utvidgat marknadsmöjligheterna i Europa och
adderar dessutom kapacitet att tillverka riktigt stora pro-
dukter. Den digitala satsningen rullar vidare och konceptet
”Bygg din tank” har gett projektörer inom olika segment
verktygen att på ett enkelt sätt designa och beställa industri-
tankar efter specifika behov.
Cipax verksamhet i Norge har delats upp i två operativa
enheter, där båttillverkningen lyfts ut under företagsnamnet
Pioner Boat. Renodlingen skapar förutttningar att fullt ut
fokusera på de aktiviteter som ger bäst utxling för respek-
tive verksamhet.
Affärsenhetens hållbarhetsprofil har successivt stärkts
genom det pågående samarbetet med branschkollegor och
tillskottet av PRM. Via både egna initiativ och långsiktiga
partnerskap utvecklas lösningar som minskar klimatav-
trycken.
Den rådande materialbristen har hanterats väl genom
avtal med råvaruleverantörer men leveranstiderna har dragits
ut väsentligt. Komponentbrist hos kunder innebär dessutom
att projekt skjuts fram med kort varsel. De senaste månader-
nas prisökningar riskerar att hålla i sig. Justeringar mot kund
genomförs löpande för att kompensera för de högre inköps-
kostnaderna. I spåren av pandemin är också sjukfrånvaron
högre än normalt under inledningen av 2022 samtidigt som
det finns utmaningar kopplade till nyrekrytering av personal.
med affärsenhetens hållbarhetsfokus och genererar dessutom nya
affärsmöjligheter. Via förrvet av PRM, som har egna resurser
för återvinning av plastmaterial till hög kvalitet, har affärsenhe-
ten ytterligare stärkt sin miljöprofil. Detta är en viktig konkur-
rensfaktor då såväl industrikunder som konsumenter i allt högre
grad efterfrågar produkter och lösningar med minsta möjliga
miljöpåverkan.
NYFÖRVÄRV SOM STÄRKER
I november utökades affärsenheten med ännu ett nischat och
marknadsledande företag som tillför kompletterande teknik-
kompetens och hållbara produktionslösningar. Nederländska
rotationsgjutningsspecialisten PRM utgör ett bra komplement till
den befintliga verksamheten och stärker samtidigt affärsenhetens
marknadsposition i norra Europa. Med Europas största gjutmaskin
i fabriken breddar PRM också det gemensamma erbjudandet. Två
av affärsenhetens fokusområden är kunskapsutbyte och samar-
bete, speciellt när det handlar om hållbar produktion. Expertisen
som PRM för med sig kommer att ha en mycket positiv påverkan
på arbetet med att utveckla hållbara lösningar för återvinning och
återanvändning av plastmaterial.
30
2 0 21 / XANO

& Insikter
Intervju med affärsenhetschef Matz
Svensson där han delar med sig av sina
tankar om det gångna året med några
personliga reflektioner och insikter.
INDUSTRIAL PRODUCTS
VAD HAR VARIT DEN STÖRSTA UTMANINGEN FÖR
DIN AFFÄRSENHET I ÅR?
Vi har stått inför två verkliga ytterligheter – en betydande tillväxt
i kombination med global materialbrist till följd av pandemin. Vi
var tvungna att hitta lösningar som ändå gjorde det möjligt för
oss att möta efterfrågan från våra kunder. Trots dessa utmanande
förutttningar har vi inte bara fortsatt att upprätthålla hög
leveransprestanda, vi lyckades också generera organisk tillväxt och
samtidigt förbättra vår marknadsposition.
VAD HAR NI FOKUSERAT PÅ I ÖVRIGT?
Den viktigaste enskilda händelsen inom affärsenheten Industrial
Products i år har varit förrvet av nederländska PRM, som är
specialister inom rotationsgjutning av plast och har Europas
största rotationsgjutningsmaskin. Det här är ett tillskott som gör
det möjligt för oss att erbjuda våra kunder ett mer omfattande
sortiment, leverera ännu större produkter och avsevärt öka vår
marknadsnärvaro i norra Europa.
En av årets huvudprioriteringar har därför varit de olika intro-
duktionsprocesserna som det innebär att integrera ett nyförvärv.
Ett annat fokusområde har, liksom tidigare, varit den pågående
utvecklingen av våra egna produkter, för vilka vi ser stadigt
ökande affärsmöjligheter.
Ett stående och viktigt tema för alla företag inom XANO-
koncernen är samarbete och kunskapsutbyte. Inom affärsenheten
Industrial Products handlar det särskilt om hållbarhet. Här jobbar
företagen ständigt med nya idéer för mer hållbara produkter och
processer. Det är något som vi har gjort i varierande grad under
de senaste tio åren, men vi ser nu en mer påtaglig miljömedveten-
het inom hela vårt verksamhetsområde.
SÅ DET MÄRKS EN ÖKAD EFTERFRÅGAN PÅ
HÅLLBARA LÖSNINGAR?
Absolut, men bara de senaste åren trots att vi under en längre
tid gjort en hel del framsteg när det gäller hållbarheten i våra
egna produkter. Kopplat till de globala hållbarhetsmålen söker
nu allt fler företag efter sätt för att minska sina klimatavtryck.
Vi är tacksamma för att vi startade utvecklingen av mer hållbara
lösningar så tidigt som vi gjorde. Det innebar i sin tur att vi var väl
förberedda när kunderna började efterfråga lösningar som skulle
hjälpa dem att nå sina utsläppsmål. Utöver miljövinsterna finns
det många affärsmöjligheter att fånga upp inom det här området.
För tillfället pågår utveckling av en modell för analys av klimat-
avtrycket från våra produkter. Modellen kommer att göra det
möjligt för både oss själva och våra kunder att fatta välgrundade
beslut när det gäller hållbarhetsaspekter.
Cirkularitet är ett populärt ord i min affärsenhet, och mycket
av arbetet handlar om vår strävan att uppnå en cirkulär ekonomi.
Målet är att hålla allt material inom en sluten krets genom att från
början använda rätt material och sedan se till att allt återvinns
med fokus på kvalitet. Vi har under några år samarbetat med
branschkollegor för att utveckla hållbara lösningar för återvin-
ning av plast. Att etablera ett effektivt ekosystem för insamlings-,
sorterings- och återvinningsprocesser tar dock tid.
HUR BIDRAR FÖRVÄRVET AV PRM I DET HÄR
SAMMANHANGET?
PRM hade redan samlat på sig omfattande kunskap om hållbarhet
och cirkulär ekonomi innan de blev en del av XANO-koncernen.
De har också kapacitet att själva återvinna material till högkvali-
tativ råvara, vilket innebär att PRM är ett idealiskt komplement till
vår befintliga verksamhet. Deras kompetens och resurser kommer
att göra stor skillnad i vårt arbete med att ta kontroll över hela
värdekedjan och minska vårt klimatavtryck.
31
2 0 21 / XANO
PRM ROTOMOULDING 2021
BLOWTECH 2018
PIONER BOAT 2006
CIPAX 1994
ACKURAT 1987
INDUSTRIAL PRODUCTS
Samverkan och
kunskapsutbyte är ett
viktigt stående tema
inom koncernen.
32
2 0 21 / XANO
INDUSTRIAL PRODUCTS
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
12 % 13 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
34 % 28 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
54 % 59 %
BLOWTECH
Gnosjö / Kongsvinger
Nettoomsättning MSEK 272,0
Tillväxt % +23,6
Anställda medeltal 103
CIPAX (inkl. PRM)
Bjørkelangen / Helsingfors / Skebobruk / Taebla / Rijssen
Nettoomsättning MSEK 439,6
Tillväxt % +28,1
Anställda medeltal 215
Pro forma
ACKURAT
Bakowo / Helsingfors / Lammhult
Nettoomsättning MSEK 95,6
Tillväxt % +19,1
Anställda medeltal 45
˛
33
2 0 21 / XANO
INDUSTRIAL PRODUCTS
PRM
PRM är ett tekniskt rotationsgjutningsföretag med starkt fokus
på kvalitet, flexibilitet och hållbarhet. Företaget har egna resur-
ser för återvinning av plastråvara till hög kvalitet. Över 30 års
erfarenhet i branschen har resulterat i omfattande teknik- och
materialkunskap. PRM förfogar över Europas största gjutma-
skin och kan hantera produkter med dimensioner om upp till
6,5 meter. Kunderna utgörs av ledande europeiska företag
inom sektorer som infrastruktur och jordbruk.
CIPAX
Cipax utvecklar och tillverkar komponenter och system genom
rotationsgjutning i återvinningsbara plastmaterial som har en
låg miljöpåverkan. Primära produktsegment är båtar, artiklar för
fordon och infrastruktur samt industritankar och flytelement.
Tillverkningen karaktäriseras av kostnadseffektivitet för små till
medelstora serier genom låga verktygskostnader och flexibel
produktion. Flexibiliteten i produkt utformningen möjliggör
framställning av komplexa artiklar inom sektorer som marin,
infrastruktur, fordon och övrig teknikindustri.
ACKURAT
Ackurat tillverkar och säljer formsprutade standarddetaljer i
plast och lagerhåller tusentals artiklar, såsom glidskydd och
glidknappar till möbler, rattar, ställfötter, spakar, handtag
och olika typer av rörpluggar. Företaget erbjuder ock
kundanpassade lösningar. Ackurat har enheter i Sverige,
Finland och Polen med försäljning koncent rerad till
norra Europa. Kunderna är framför allt tillverkare
av möbler, inredningar och maskiner.
BLOWTECH
Blowtech arbetar med teknisk formblåsning av plast. Vid
produktionsanläggningarna i Gnosjö och Kongsvinger framställs
komponenter till fordon och entreprenad maskiner samt för
system inom infrastruktur i medelstora till större serier.
Formblåsning som metod har en del gemensamt med
glasblåsning men med högindustriell precision i
tillverkningen. Tekniken är mycket användbar vid
tillverkning av komplexa former av polymera
produkter som exempelvis bensintankar,
luftkanaler, olika typer av behållare och andra
tekniska detaljer.
328
MEDELANTAL
ANSTÄLLDA
34
2 0 21 / XANO
HÅLLBARA AFFÄRER
En sann passion
för hållbarhet
INNOVATIVA LÖSNINGAR FÖR
HÅLLBARA AFFÄRER
Som ett led i vårt arbete med att minska
vårt samlade klimatavtryck har fokuset på
hållbara produkter och produktionsmetoder
varit stort inom affärsenheten Industrial
Products den senaste tiden. Vi är idag
involverade i flera samarbetsprojekt för
att minska energiförbrukningen och öka
återvinningsvolymerna. I dessa inkluderas
bland annat produktdesignanalys, vilket gör
det möjligt för oss att identifiera potentiella
förbättringsområden som exempelvis mini-
merar materialanvändningen och sänker
klimatutsläppen från transporter.
En annan viktig aspekt ur ett miljöper-
spektiv är att välja rätt material. Vi arbetar
med 100 % återvinningsbara polymerer och
erbjuder också lättviktsalternativ. Tillgången
till återvunnen plast av hög kvalitet är tyvärr
fortfarande begränsad, men genom olika
återvinningsinitiativ bidrar vi till att höja
denna andel för att möta ökande efterfrå-
gan från våra kunder och minimera vårt
samlade klimatavtryck.
För att säkerställa att ingen jungfrulig
råvara går förlorad, har vi inom affärsen-
heten tagit ett större grepp när det gäller
vårt eget industriella avfall. Att uppnå
cirkularitet i hanteringen, där vi antingen
använder materialet själva eller det används
av någon av våra branschkollegor, är något
vi verkligen strävar efter.
UNDERLAG FÖR VÄLGRUNDADE
B E S L U T
Inom koncernen finns flera initiativ kring
cirkularitet och klimatutsläppsminimering.
Till exempel utformar vi en utvärderingsmo-
dell för koldioxidavtryck som kommer att
användas av företagen inom affärsenheten
Industrial Products. Genom att presentera
detaljerade data för våra egna produkter,
inklusive andelen återvunnet material och
vilken typ av energi som använts i tillverk-
ningsprocessen, gör modellen det möjligt
för oss att hjälpa våra kunder att fatta
välgrundade beslut i olika valsituationer och
enkelt mäta sitt eget koldioxidavtryck.
Vissa av de aktiviteter som pågår
kräver investeringar, eftersom den teknik vi
för närvarande arbetar med till stor del är
banbrytande och ibland till och med unik.
Men det är investeringar som är nödvändiga
för att vi som enskilda företag liksom till-
verkningsindustrin i stort ska kunna nå våra
utsläppsmål, och i slutändan för planetens
överlevnad.
Vi försöker ständigt hitta innovativa sätt att förbättra vår egen och våra
kunders hållbarhetsprestanda, med det ultimata målet att minimera vår
kombinerade miljöpåverkan. En betydande del av detta arbete handlar om
att hjälpa kunder att uppnå sina utsläppsmål, men som med mycket annat
här i världen börjar utvecklingen med oss själva.
”Vi arbetar med 100 %
återvinningsbara
polymerer och erbjuder
lättviktsalternativ
som minimerar
materialanvändningen
och klimatutsläppen.
35
2 0 21 / XANO
HÅLLBARA AFFÄRER
PLAST ÄR ETT FANTASTISKT
MATERIAL – NÄR DET ANVÄNDS
MED OMSORG
Ur ett hållbarhetsperspektiv har plasten
under en lång tid haft ett något skamfilat
rykte. Genom ett skifte i fokus från materia-
let som sådant till det faktiska problemet, det
vill säga vad vi gör med plastprodukten när
den inte längre används, har inställningen
förändrats under senare år. Allt fler företag
fokuserar nu på att använda rätt sorts plast
och ta hand om den på rätt sätt, vilket
innebär att det ges allt fler möjligheter för
oss att vara en del av den resan.
Inom koncernen gör vi verkliga framsteg
när det gäller plaståtervinning, avfalls-
minskning och optimering av materialför-
brukningen. Och vi utvecklar ständigt nya
lösningar och produkter som ökar återvin-
ningsalternativen, använder alltmer återvun-
net material i tillverkningen och utformar
bättre märkningar för att göra produkter
lättare att återvinna.
BIDRA TILL RESURSOPTIMERING
Branschens största utmaning just nu är att
den globala efterfrågan på högkvalitativt
återvunnet plastmaterial vida överstiger
VÄRDET AV PLASTÅTERVINNING
När vi använder 1 kg jungfrulig polyeten (PE) i tillverkningen av plastprodukter
genereras nästan 2 kg koldioxidutsläpp. Om vi återvinner materialet och använ-
der det på nytt, minskar mängden utsläpp med ungefär hälften.
Genom smarta produktionsmetoder kan mängden material minskas och
energieffektiviteten höjas. Om produkterna dessutom utformas på ett sätt som
gör dem enkla att samla in, sortera och återvinna, kan den totala mängden
utsläpp av växthusgaser minimeras ytterligare.
Vårt yttersta mål är att
minimera vår samlade
miljöpåverkan.
tillgången. Den främsta anledningen till
detta är otillräckliga insamlings-, sorterings-
och återvinningsprocesser. Vi vill bidra till att
minska mängden värdefullt och återanvänd-
bart material som förbränns i onödan. Det
kan vi göra genom att dela med oss av vår
kunskap.
Idag har en produkt som är tillverkad av
återvunnet material ett större värde än en
motsvarande som är tillverkad av jungfrulig
råvara, och detta gäller särskilt plast. Genom
att aktivt bidra till återvinningsindustrins
utveckling och genom att göra allt vi kan
för att minska varje produkts klimatavtryck
hjälper vi våra kunder och deras konsumen-
ter att minska sitt eget klimatavtryck samti-
digt som vi skapar mer säljbara produkter.
36
2 0 21 / XANO
Industrial
Solutions
INTRODUKTION TILL AFFÄRSENHETEN
Medicinteknik
& läkemedel
Förpackning
& livsmedel
15 %
74 %
11 %
Infrastruktur
& miljö
Övriga världen
Europa utom
Norden
33 %
41 %
19 %
7 %
Sverige
Norden utom
Sverige
BRANSCHER
PRO FORMA
MARKNADER
Affärsenheten utgörs av Canline, Case Packing
Systems (CPS), CIM, Fredriksons, Jorgensen, NPB och
Polyketting. Företagen tillhandahåller egenutvecklade
automationslösningar i form av förpackningsutrustning,
ackumulatorer och transportörsystem till framför allt
förpacknings- och livsmedelsindustrin. CIM utvecklar
mjukvarulösningar inom industriell digitalisering.
Fredriksons genomför kontraktsuppdrag avseende
avancerade industriprodukter i små och medelstora
serier för applikationer inom huvudsakligen
förpacknings- och livsmedelsindustri, medicinteknik,
infrastruktur och miljö.
37
2 0 21 / XANO
AFFÄRSENHETENS ERBJUDANDE
Den största delen av verksamheten inom Industrial Solutions kretsar
kring automationsutrustning. Såväl separata enheter och som
kompletta nyckelfärdiga lösningar utvecklas och monteras för att
installeras hos kunder över hela världen. Transportörer, ackumu-
latorer och förpackningsmaskiner är några produktexempel. Vissa
maskiner styr produktionsflöden av kartonger, metallburkar och lock
medan andra hanterar alla typer av vätskeförpackningar som mjuka
behållare, påsar och flaskor. Affärsenhetens företag erbjuder skräd-
darsydda helhetslösningar för olika produktionsmiljöer. De krav som
ställs på utrustningen omfattar hög effektivitet, skonsam hantering,
flexibilitet, hygiensäkerhet och produktkvalitetskontroll.
SAMLAT TJÄNSTEUTBUD
Affärsenhetens samlade tjänsteerbjudande omfattar ett brett spek-
trum. Här inkluderas automatiserad plåtbearbetning och systemmon-
tage för avancerade produktlösningar och heltäckande program-
varulösningar som gör det möjligt för kunder att fatta affärskritiska
beslut baserat på tillförlitliga data. Processerna kring utveckling och
tillverkning av automationsutrustning stöds av tjänster som proto-
typframtagning med 3D-printing, robotintegration och linjekontroll.
Digital teknik ger omedelbar fjärråtkomst och konstant tillgänglighet.
Affärsenhetens lösningar erbjuder också identifiering på enhetsnivå
och full spårbarhet genom hela kundens produktionsprocess.
PRIMÄR KUNDSTRUKTUR
Affärsenheten levererar utrustning till globala aktörer inom för-
packnings-, livsmedels- och läkemedelsindustrin. Andra viktiga
kundsegment är medicinteknik, infrastruktur och energi. Gemen-
samma drivkrafter på marknaden är effektivitet, flexibilitet, kvalitet,
hygiensäkerhet och spårbarhet.
PRIMÄR, SEKUNDÄR OCH TERTR FÖRPACKNING
En burk är en primär förpackning därför att slutprodukten finns i
burken. Om du packar burkar i en kartong, är kartongen sekundär
förpackning. En pall med många kartonger är tertiär förpackning.
CPS utvecklar, tillverkar och säljer system för
helautomatiserad hantering av i första hand
livsmedelsförpackningar. Försäljningen sker globalt
med Europa som huvudmarknad. Företaget
levererar effektiva förpackningsmaskiner som
väsentligt förbättrar kundernas hanteringsprocess
samtidigt som materialanvändningen och
kostnaderna minskar.
CPS har sin verksamhet i Stramproy,
Nederländerna. Företaget har 70 anställda och
omsättningen uppgår till ca 25 MEUR.
CIM är en ledande mjukvaruspecialist inom
industriell digitalisering. Baserat på egenutvecklade
strukturer och produkter tillhandahåller CIM
kompletta, kundanpassade mjukvarulösningar
som gör det möjligt för dess kunder att fatta
verksamhetskritiska beslut grundade på tillförlitliga
data. Kunderna utgörs av välrenommerade företag
inom sektorerna läkemedel och infrastruktur.
CIM har sin verksamhet i Danmark och
sysselsätter 50 personer. Omsättningen uppgår
till ca 65 MDKK.
CASE PACKING SYSTEMS
CIM INDUSTRIAL SYSTEMS
NYRVÄRV
60 %
1 898 +41,2 282 14,8 660
Nettoomsättning MSEK Tillväxt % Rörelseresultat MSEK Rörelsemarginal % Anställda medeltal
1 214 1 345 1 898
2019 2020 2021
129 170 282
2019 2020 2021
581 572 660
2019 2020 2021
38
2 0 21 / XANO
Betydande
tillväxt och
starkt resultat
En längre period med högt inflöde av projektorder
genererade betydande tillväxt och starkt resultat.
Omsättningen steg med 41 procent, varav 16 procent
avsåg förrvade verksamheter. Rörelse resultatet ökade
med 66 procent i relation till föregående år.
2021 I KORTHET
Sammantaget överträffade affärsenhetens finansiella utfall våra
ursprungliga förväntningar och vi såg en generellt högre order-
ingång och intäktsnivå än föregående år. Tidigare genomförda
organisationsförändringar och fortsatt arbete med fokus på effek-
tivitet i varje steg resulterade i stärkt lönsamhet. Flera marknader
utvecklades väl och några av våra företag etablerade sig ock
inom nya geografiska områden, inklusive USA. Inom angränsande
verksamhetsområden, bland annat kopplat till batterier för elek-
triska fordon, erhölls omfattande automationsuppdrag. Projekten
berör flera av affärsenhetens företag och goda samordningsmöj-
ligheter finns. Inledningsvis hämmades delar av verksamheten av
kvarvarande reserestriktioner men genomförda vaccinationer mot
coronaviruset gav oss successivt möjlighet att avsluta våra projekt
på ett mer effektivt sätt. Pandemin hade dock fortsatt påverkan
i form av bland annat personalfrånvaro och komponentbrist i
leverantörsledet.
INTEGRERING AV NYA FÖRETAG
I maj hade vi glädjen att välkomna två nya företag till vår affärsen-
het. Nederländska CPS utvecklar utrustning för automatiserad
hantering av främst av livsmedelsförpackningar. Produkterna
angränsar till och kompletterar den befintliga verksamheten inom
affärsenheten. Det danska företaget CIM är en ledande mjukva-
ruspecialist inom industriell digitalisering. Båda företagen arbetar
traditionellt inom sektorer där affärsenhetens närvaro tidigare
varit förhållandevis låg. CPS tillför specialistkompetens inom sin
automationsnisch. Införlivandet av CIM i affärsenheten har redan
INDUSTRIAL SOLUTIONS
ANDEL AV KONCERNENS
OMSÄTTNING
NETTOOMSÄTTNING (MSEK) RÖRELSERESULTAT (MSEK) ANSTÄLLDA (MEDELTAL)
39
2 0 21 / XANO
öppnat upp nya affärsmöjligheter i form av ytterligare tjänste-
leveranser och fördjupade kontakter med kunder. Affärsenhe-
ten har nu kapacitet att tillhandahålla kompletta nyckelfärdiga
lösningar med egenutvecklad mjukvaruintelligens och därmed
styrkan att utföra omfattande och komplexa automationsupp-
drag.
NYA MARKNADER OCH VERKSAMHETSOMRÅDEN
Sektorer som livsmedel, medicinteknik och hållbara energi-
lösningar har utvecklats starkt. För företagen inom Industrial
Solutions finns stora affärsmöjligheter genom ökat utbyte
med nya aktörer i de här branscherna. Här måste vi använda
innovativa tillvägagångssätt och svara upp mot förväntningar
relaterade till respektive intressent.
Automationslösningar för tillverkning av batterier till elfor-
don är ett nytt verksamhetsområde för affärsenheten. I syfte
att skapa ett nätverk för utbyte av kunskap och information
om utvecklingsprojekt lanserades samarbetsportalen Bat-
teryLine och under våren tog vi emot stora order inom detta
segment. Att ta nästa steg kommer att ta lite tid på grund av
en tröghet i huvudaktörernas beslutsprocesser kring investe-
ringar i Europa och USA.
Sammantaget ser vi goda affärsmöjligheter i USA och våra
marknadsaktiviteter i Nordamerika ökade mot slutet av året,
efter att tidigare ha hämmats av pandemirestriktioner. Här
ser vi en stor potential inom de olika kundsegment där vi är
verksamma. En betydande andel av affärsenhetens framtida
tillväxt förväntas komma från denna marknad och de aktörer
som driver globala projekt på den.
INDUSTRIAL SOLUTIONS
MÖJLIGHETER & UTMANINGAR
För företagen inom Industrial Solutions finns det möjligheter att
bidra till en ansvarsfull utveckling inom många branscher. Med
vår samlade expertis kan vi i samverkan med kunder inom indu-
strier som förpackning, livsmedel, läkemedel och infrastruktur
skapa hållbara affärer. Det handlar både om projekt som redan
pågår och nya initiativ med fokus på omställning till miljövänlig
teknologi, där vi kan tillföra kompetens och erfarenhet.
Kopplat till omställningen från fossilbaserad till förnybar
energi sker en snabb tillväxt inom nya verksamhetsområden,
exempelvis batteritillverkning för elektriska fordon. Våra företag
har omfattande kunskaper kring automationsprocesser inom
närliggande sektorer och medverkar i arbetet med att utveckla
lösningar som underlättar transformationen.
Samarbeten inom affärsenheten driver utvecklingen av nya
affärsmodeller för eftermarknad och avancerade tjänster. Skräd-
darsydda mjukvaruapplikationer adderas till vårt erbjudande för
att ge våra kunder ett mervärde genom optimerade produktlös-
ningar och lägre driftskostnader.
I takt med etablering på nya geografiska marknader
utanför Europa ökar vår konkurrenskraft. Våra satsningar på
att förstärka vår närvaro i exempelvis USA har inneburit initiala
kostnader men här ser vi goda affärsmöjligheter framöver.
De stigande priserna och den alltmer påtagliga bristen på
material och komponenter utgör stora utmaningar för våra
strategiska partnerskap i leverantörskedjan. Här pågår ett aktivt
arbete för att upprätthålla en nära dialog med kritiska parter
och säkra leveranserna till våra kunder.
40
2 0 21 / XANO
INDUSTRIAL SOLUTIONS
Intervju med affärsenhetschef Frans
Augustijn där han delar med sig av sina
tankar kring det gångna året med några
personliga reflektioner och insikter.

& Insikter
VILKA VAR DINA PRIMÄRA FOKUSOMRÅDEN INOM
INDUSTRIAL SOLUTIONS UNDER 2021?
Det måste vara förvärven av det nederländska företaget Case
Packing Systems (CPS) och det danska företaget CIM Industrial
Systems (CIM). CPS, som blev en del av XANO-koncernen i maj
2021, är specialiserat på sekundära förpackningar och levererar
helautomatiska lösningar för hantering av känsliga produkter som
färska grönsaker och frysta livsmedel. CIM, som också knöts till
koncernen i maj, tillhandahåller heltäckande mjukvarulösningar
för industriell digitalisering.
VAD VAR STRATEGIN BAKOM FÖRVÄRVET AV CPS?
Även om vi har stor erfarenhet av förpackningshantering, har vårt
fokus fram till nyligen legat på primärförpackningar och relaterad
verksamhet. Men när det gäller nyförvärv letar vi inte bara efter
företag med god tillväxtpotential, vi är också intresserade av
verksamheter som kan bidra till en bättre marknadsposition för
våra befintliga företag.
Så när vi utvärderar potentiella förrv för denna affärsen-
het är ett av våra huvudkriterier att de är specifikt starka inom
förpackningar. XANO-koncernens övriga krav som teknikkun-
nande, långsiktighet, entreprenörskraft och branschledande
position måste förstås också uppfyllas. Vi försöker visualisera hur
vår kombinerade expertis och teknik kan gynna våra kunder och
följaktligen våra investerare. CPS var väldigt intressant eftersom vi
kunde bocka av alla kriterier trots att deras aktiviteter inte vänder
sig mot den primära förpackningsindustrin.
VAD VAR STRATEGIN BAKOM FÖRVÄRVET AV CIM?
CIM är en ledande specialist på mjukvarulösningar för industriell
digitalisering och arbetar bland annat med datautvinning, data-
analys, artificiell intelligens, visuell övervakning, och spårnings-
applikationer. Deras system gör det möjligt för läkemedels- och
infrastrukturföretag att fatta affärskritiska beslut baserade på
tillförlitliga data.
Före förvärvet hade vi under en längre tid tittat på hur vi själva
kunde utveckla den här typen av teknik, med målet att införa tids-
besparande system och Industri 4.0-lösningar i hela koncernen.
Men så hittade vi CIM och våra planer ändrades, eftersom vi var
så imponerade av vad de redan hade utvecklat.
CIM är redan en lönsam verksamhet med potential att
fortsätta växa, helt enkelt genom att leverera system på sina
befintliga marknader. Men en annan och kanske viktigare fördel
för XANO-koncernen är den skillnad som CIM:s lösningar kan
göra för alla andra företag i gruppen.
HUR KAN CIM:S MJUKVARULÖSNINGAR GYNNA
XANO-KONCERNEN?
Ta till exempel eftermarknadslösningar, vilka kan beskrivas som att
göra affärer på utrustning som du redan har installerat. Normalt
sett kommer maskininstallatörer och ser till att maskinen kommer
på plats för att därefter få betalt. Men med skräddarsydda servi-
celeveranser fortsätter vi att generera intäkter från varje maskin
långt efter att den har installerats.
Sedan har vi naturligtvis dimensionen med beslutsstöd
(business intelligence), som ger en enorm potential för intäkts-
generering. För att inte tala om det mervärde som denna typ
av tilläggstjänster ger kunden. Tekniken liknar något vi använde
under ett installationsprojekt i Australien, där avstånds- och tids-
skillnader skapade rejäla utmaningar. Med hjälp av insamling av
fjärrdata kunde vi i realtid se hur produktionslinjen fungerade och
sedan göra nödvändiga justeringar från Europa under anläggning-
ens driftstopp.
Det här betyder att du mer eller mindre är på plats hela tiden,
vilket är en stor fördel vid inställning och justering av nya maski-
ner. Att starta upp en ny produktionslösning är en utmanade
process eftersom många saker måste passa ihop och synkronise-
ras. Om något inte flyter på enligt plan kommer det att påverka
hela systemet. Att hitta problemet är inte alltid lätt, även om du
är fysiskt på plats. Dessa linjer är ibland hela 100 meter långa, så
var ska man börja leta efter det som inte fungerar?
41
2 0 21 / XANO
INDUSTRIAL SOLUTIONS
CIM INDUSTRIAL SYSTEMS 2021
CASE PACKING SYSTEMS 2021
POLYKETTING 2018
JORGENSEN ENGINEERING 2016
CANLINE 2015
FREDRIKSONS 2006
NPB AUTOMATION 2005
När du samlar in relevant data kan du däremot snabbt se var
systemet inte fungerar optimalt eller var något behöver justeras.
Det finns en stor potential att spara tid genom att använda CIM:s
mjukvarulösningar. För att inte tala om de effektiviseringar du
kan göra genom att minimera tiden som installatörer och tekniker
behöver tillbringa på plats.
Dessutom, och kanske viktigast av allt just nu, är naturligtvis
alla miljöfördelarna med att ha fullständig kontroll över sin pro-
duktionslinje. Att kunna se var problemen är förkortar uppstart
och igångkörningar. Eventuella problem kan åtgärdas innan de
leder till att bristfälliga produkter tillverkas och blir onödigt avfall.
Genom att annda ny
teknik har vi möjligheter
att göra omfattande
tidsbesparingar.
42
2 0 21 / XANO
INDUSTRIAL SOLUTIONS
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
11 % 6 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
13 % 10 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
4 % 6 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
25 % 41%
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
19 % 20 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
22 % 9 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
6 % 8 %
CANLINE
Eersel / Chicago
Nettoomsättning MSEK 240,0
Tillväxt % +68,5
Anställda medeltal 42
CASE PACKING SYSTEMS (CPS)
Stramproy
Nettoomsättning MSEK 287,9
Tillväxt % +34,4
Anställda medeltal 74
Pro forma
CIM INDUSTRIAL SYSTEMS
Fredericia / Hørsholm / Viby
Nettoomsättning MSEK 90,8
Tillväxt % +4,3
Anställda medeltal 41
Pro forma
FREDRIKSONS
Vadstena / Suzhou
Nettoomsättning MSEK 551,7
Tillväxt % +3,9
Anställda medeltal 291
JORGENSEN ENGINEERING
Odense / Houston
Nettoomsättning MSEK 411,6
Tillväxt % +12,8
Anställda medeltal 139
NPB AUTOMATION
Jönköping / Chicago
Nettoomsättning MSEK 473,2
Tillväxt % +54,8
Anställda medeltal 64
POLYKETTING
Zelhem
Nettoomsättning MSEK 124,6
Tillväxt % +47,3
Anställda medeltal 57
43
2 0 21 / XANO
INDUSTRIAL SOLUTIONS
FREDRIKSONS
Fredriksons arbetar med kundspecifik tillverk-
ning som bland annat omfattar plåtbearbetning,
skärande bearbetning och montage. Kunder
är framför allt verksamma inom livsmedelshan-
tering, medicinteknik, infrastruktur och miljö.
Fredriksons utvecklar och tillverkar också trans-
portörlösningar till främst stora svenska företag
med internationell verksamhet. Fredriksons
kinesiska enhet tillverkar och levererar delsystem
och kompletta lösningar avsedda för livsmedels-
hantering och bioprocesser.
JORGENSEN ENGINEERING
Jorgensen utvecklar och tillverkar automa-
tionsutrustning och kompletta förpacknings-
hanteringssystem. Genom hög tekniknivå och
omfattande automationskompetens optimeras
såväl maskinell utrustning som styrsystem för
maximal effektivitet i varje moment. Kunderna
är världsledande aktörer inom segmenten
mjölkpulver, livsmedel, läkemedel och djurfoder.
Installationer sker över hela världen men Europa
utgör huvudmarknaden.
POLYKETTING
Polyketting arbetar med utveckling och tillverk-
ning av automationsutrustning, främst acku-
muleringsenheter och transportörsystem, för
hantering av förpackningar. Kunderna utgörs
huvudsakligen av företag inom livsmedelsindu-
strin. Polykettings automationslösningar syftar
till att skapa högsta möjliga effektivitet i kun-
dernas produktionslinjer, där stora mängder
förpackningar fylls och transporteras.
CIM INDUSTRIAL SYSTEMS
CIM är en ledande mjukvaruspecialist inom
industriell digitalisering. Baserat på egenutveck-
lade strukturer och produkter tillhandahåller
CIM kompletta, kundanpassade mjukvarulös-
ningar som gör det möjligt för dess kunder att
fatta verksamhetskritiska beslut grundade på
tillförlitliga data.
NPB AUTOMATION
NPB utvecklar och tillverkar automationsutrust-
ning, primärt lösningar för lockhantering till bur-
krelaterade produkter. Utrustningen baseras på
egenutvecklad branschunik teknik och företaget
har specialistkompetens inom såväl konstruktion
och mekanik som elstyrning. Installationer sker
över hela världen till kunder inom framför allt
förpackningsindustrin.
CANLINE
Canline utvecklar och tillverkar automationsut-
rustning, huvudsakligen transportörsystem för
metallförpackningar. Utrustningen baseras på
egenutvecklad branschunik teknik och företaget
har specialistkompetens inom såväl konstruktion
och mekanik som elstyrning. Installationer sker
över hela världen till kunder inom framför allt
förpackningsindustrin.
CASE PACKING SYSTEM (CPS)
CPS utvecklar och tillverkar system för helau-
tomatisk hantering av i första hand livsmed-
elsförpackningar. Försäljningen sker globalt
med Europa som huvudmarknad. Företaget
levererar effektiva förpackningsmaskiner som
väsentligt förbättrar kundernas hanteringspro-
cess samtidigt som materialanvändningen och
kostnaderna minskar.
660
MEDELANTAL
ANSTÄLLDA
44
2 0 21 / XANO
Samla kunskap och dela
expertis för att främja en

KUNSKAPSUTBYTE
UTVECKLING AV EN NY NISCHMARKNAD
XANO-koncernens företag har under lång tid levererat avance-
rade, toppmoderna produktionslinjer och gradvis anpassat dessa
i takt med förändringar på marknaden. Att utveckla en produk-
tionslinjelösning för en helt ny produktkategori kräver omfattande
analys och expertis i varje enskilt fall. I det fallet utgör hanteringen
av batterier till elektriska fordon (Electric Vehicle batteries) inte
något undantag.
För att möta ökande marknadskrav genomgår batteritillverk-
ningsindustrin för närvarande en förflyttning från halvautomatiska
fabriker till stora, supereffektiva anläggningar och högautomati-
serade datadrivna lösningar. Men inom branschen utvecklas ock
ständigt nya typer av batterier, i olika storlekar och med använ-
dande av olika råvaror, och erbjuder tillverkare och deras kunder
ett brett utbud av alternativ att välja mellan. I sin strävan efter en
allt högre automationsgrad är det här en av batteritillverkarnas
största utmaningar just nu. De ständiga förändringarna innebär
att kraven på produktionslinjerna flexibilitet är omfattande.
ETT NAV FÖR EXPERTER
Som en följd av hastigt stigande produktionsvolymer för EV-
batterier, i kombination med de specifika kraven från denna
snabbväxande bransch, behöver experter från olika områden
samarbeta kring produktionsprocesser, automationssystem och
andra industri 4.0-lösningar för att möta marknadsbehovet.
Att dela kunskap, både inom XANO-koncernen och med våra
branschkollegor, har alltid varit naturligt för oss. Vi kände därför
att den självklara lösningen på de utmaningar som tillverkare av
EV-batterier stod inför var att skapa ett kunskapsnav för experter
som tillsammans kan främja utvecklingen inom industrin för bat-
teriproduktion.
Vi kan bidra med vår erfarenhet och kunskap om automation
av produktionslinjer. Genom nätverket BatteryLine delar vi och
specialister inom berörda områden med oss av vår expertis och
stödjer därmed genomförandet av en hållbar förflyttning inom
batteritillverkningen. BatteryLine är idag den enda plattformen
där branschen kan dela den senaste informationen om produk-
tions- och återvinningsprocesser för EV-batterier.
Under de senaste åren har efterfrågan på batterier till elektriska fordon
accelererat med anledning av den snabba utvecklingen på elbilsmarknaden.
Batteritillverkarna försöker därför utöka sin produktionskapacitet för
att möta behoven. På denna relativt nya nischmarknad finns det en stor
tillväxtpotential, även om det mesta av nödvändig kompetens och teknik
ännu inte har utvecklats.
45
2 0 21 / XANO
KUNSKAPSUTBYTE
Automationslösningar för tillverkning av batterier till
elektriska fordon är ett nytt verksamhetsområde för
koncernen. Några av företagen inom affärsenheten
Industrial Solutions har startat upp samarbetsportalen
BatteryLine med syfte att skapa ett nätverk för utbyte
av kunskap och information om utvecklingsprojekt.
46
2 0 21 / XANO
INTRODUKTION TILL AFFÄRSENHETEN
Precision
Technology
Infrastruktur
& miljö
Medicinteknik
& läkemedel
Övrig
teknikindustri
Fordon
Förpackning &
livsmedel
18 %
46 %
18 %
14 %
4 %
BRANSCHER
PRO FORMA
Övriga världen
Sverige
11 %
79 %
9 %
1 %
Europa utom
Norden
Norden utom
Sverige
MARKNADER
Företagen inom affärsenheten Precision Technology arbetar med
komponent- och systemtillverkning genom avancerad skärande
bearbetning, lasersvetsning och 3D-printing för framställning av detaljer
med mycket höga krav på kvalitet och precision. KMV är specialiserat på
invändig bearbetning, främst precisionsborrning. LK Precision och Resinit
producerar detaljer i metall respektive plast till framför allt medicinteknisk
utrustning. Mikroverktyg tillverkar finmekaniska komponenter
och transmissionsdetaljer i korta serier. Kuggteknik kompletterar
Mikroverktyg med automatiserad verksamhet för högre volymer.
Modellteknik är specialiserat inom prototyptillverkning, formande
verktyg och kortserieproduktion. Lasertech är ledande inom industriell
3D-printing och lasersvetsning i metall.
47
2 0 21 / XANO
INTRODUKTION TILL AFFÄRSENHETEN
AFFÄRSENHETENS ERBJUDANDE
Affärsenhetens företag arbetar huvudsakligen med skärande
bearbetning i metall och plast. Det gemensamma erbjudandet
omfattar tillverkning av komplexa komponenter i korta och långa
serier liksom framtagande av modeller, prototyper, verktyg och
fixturer. Övriga produktionstjänster som tillhandahålls inklude-
rar industriell 3D-printing (även kallad additiv tillverkning) och
lasersvetsning.
Skärande bearbetning sker med olika metoder och för pro-
dukter inom många skilda industrisegment. Gemensamt för pro-
cesserna är att material bearbetas bort från massiva stycken för
framsllning av detaljer med specifika geometriska former. Vid
tillverkningen används vanligtvis fleroperationsmaskiner som styrs
av CNC-system (Computer Numerical Control). En flerop är en
avancerad verktygsmaskin med automatisk verktygsväxling som
utför operationer som fräsning, borrning och gängning. Verktyg
och metod väljs utifrån den slutliga komponentens form, funktion
och finish samt vilket antal som ska produceras.
3D-printing är en flexibel tillverkningsprocess för framställ-
ning av komponenter oberoende av geometri och som också ger
flera andra fördelar. Metoden kräver inga verktyg, det blir inget
materialspill och det går att integrera funktioner på ett sätt som
inte är möjligt med mer konventionella produktionsmetoder.
Genom lasersvetsning erbjuds möjligheter att sammanfoga olika
detaljer, kant i kant eller med överlappning.
Affärsenheten erbjuder helhetslösningar som inkluderar allt
från teknisk innovation och projektledning till produktion och
verifiering. Mekanisk bearbetning kompletteras med tillhörande
tjänster som oförstörande provning, lasermärkning och laserhärd-
ning, 3D-konstruktion, kontrollmätning och montering.
KUNDSTRUKTUR
Den dominerande kundsektorn är medicinteknik- och läkemedels-
industrin med världsledande företag som utmanande kravställare.
Inom infrastruktursektorn sker leveranser till högteknologiska
kunder inom bland annat flyg- och rymdindustrin. Kunderna inom
fordonssektorn utgörs av globala företag med tonvikt på tunga
fordon. Långsiktiga samarbeten finns också inom offshore- och
kraftindustrin liksom kring innovativa energilösningar, livsmedels-
hantering samt säkerhet och skydd.
310 345 552
2019 2020 2021
50 56 115
2019 2020 2021
183 186 247
2019 2020 2021
48
2 0 21 / XANO



Afrsenheten gynnades av en stark utveckling inom
medicin tekniksektorn. Omsättningstillväxten uppgick
till 60 procent, varav 29 procent avsåg förvärvade
verksamheter. Rörelseresultatet överträffade
föregående års utfall med 105 procent.
PRECISION TECHNOLOGY
ANDEL AV KONCERNENS
OMSÄTTNING
552 +59,8 115 20,9 247
Nettoomsättning MSEK Tillväxt % Rörelseresultat MSEK Rörelsemarginal % Anställda medeltal
NETTOOMSÄTTNING (MSEK) RÖRELSERESULTAT (MSEK) ANSTÄLLDA (MEDELTAL)
18 %
2021 I KORTHET
Tillxten inom medicintekniksektorn, som är ett dominerande
kundsegment inom affärsenheten, resulterade i väsentligt högre
volymer än föregående år. Företagen kunde på ett bra sätt
förvalta de affärsmöjligheter som härigenom skapades och pre-
sterade sammantaget över alla förväntningar. För affärsenhetens
övriga branscher varierade utvecklingen och under senare delen
av året påverkades kunder inom flertalet sektorer av en alltmer
utbredd komponentbrist. Smarta investeringar och god anpass-
ningsförmåga hos våra företag begränsade de negativa effekterna
under året och som helhet kunde affärsenheten rapportera fort-
satt god tillväxt och lönsamhet. Flera omfattande uppdrag
växlade från prototypstadie till serieproduktion, vilket också
bidrog till förstärkta marginaler.
Marknadsarbetet hade en fortsatt hög prioritet med flera
nyrekryteringar och utökad samverkan mellan företagen. Gene-
rellt sett upplevdes ett stabiliserat marknadsläge även om vissa
områden fortsatt påverkades av osäkerhetsfaktorer kopplade
till pandemin. Aktivitetsnivån hos kunder inom medicinteknik
var fortsatt hög samtidigt som antalet förfrågningar och projekt
inom sektorer som fordon och försvar också ökade. Bristen på
insatsvaror hade dock en något hämmande inverkan på ledtider
och leveranser inom främst fordonsindustrin.
49
2 0 21 / XANO
PRECISION TECHNOLOGY
Affärsenhetens företag inleder 2022 med ett sammantaget
bättre orderläge än vid föregående årsskifte och tror på fort-
satt god utveckling för merparten av de berörda kundseg-
menten. Efterfrågan inom den dominerande medicintekniks-
ektorn bedöms ligga kvar på en hög nivå men med en något
utplanande tillväxtkurva.
Strategiarbetet i de nytillkomna företagen har initierat
ett tätare utbyte inom affärsenheten och nätverk har eta-
blerats för olika verksamhetsnischer. Syftet är framför allt att
utforska gemensamma utvecklingsområden och identifiera
samordningsprojekt för att skapa nya affärsmöjligheter.
Via de senaste förrven har ytterligare kapacitet och
kompletterande teknikexpertis tillförts. Gemensamt kan
företagen ta sig an uppdrag som omfattar hela kedjan från
prototyp till serieproduktion. Att det proaktiva marknadsar-
betet med stort fokus på strategiska samarbeten forttter
är därr självklart. Genom att redan i ett tidigt stadium
vara involverad i kundens process kan tillgängliga resurser
disponeras mer effektivt.
För fortsatt framgång krävs ständig organisationsutveck-
ling. Här finns flera utmaningar kopplade till områden som
rekrytering, produktionskapacitet och effektivitet. I spåren
av pandemin påverkar faktorer som brist på insatsmaterial
och generellt utsträckta ledtider. Affärsenhetens företag
arbetar vidare med resursoptimering och samordning för att
säkerställa funktioner i den egna organisationen och samti-
digt motsvara kundernas förväntningar.
UTÖKAT ERBJUDANDE
I slutet av 2020 förvärvades Modellteknik och Lasertech, som
båda bedriver verksamhet i Sverige. De nya företagen har
tillfört ytterligare kapacitet och teknikkompetens, vilket har givit
affärsenheten möjlighet att möta kundernas önskemål om en
partner som tar ansvar för hela värdekedjan, från prototyp till
serieproduktion. På så sätt skapas ökade tillväxtmöjligheter inom
såväl befintliga som nya marknadssektorer och kundsegment.
Det pågående implementeringsarbetet med de nya verksamhe-
terna har också lagt grunden för samarbete på en ny nivå inom
affärsenheten.
RESURSOPTIMERING OCH
KAPACITETSFÖRSTÄRKNING
Årets volykning innebar ett hårt tryck på respektive organisa-
tion och affärsenhetens företag arbetade intensivt med resursop-
timering för att säkerställa arbetsmiljön och samtidigt motsvara
kundernas förväntningar på bästa sätt. Tack vare effektivitet och
flexibilitet i kombination med smarta investeringar kunde hög
leveransprecision och kvalitet fortsatt upprätthållas. Utöver de
resurser som föregående års förvärv tillförde, har kapacitets-
förstärkningar genom organisationsutveckling, rekryteringar,
maskininvesteringar och utökning av produktionsytor skett.
MÖJLIGHETER & UTMANINGAR
50
2 0 21 / XANO
PRECISION TECHNOLOGY
Intervju med afrsenhetschef Peter Elgh
där han delar med sig av sina tankar om
det gångna året med några personliga
reflektioner och insikter.
VILKA OMRÅDEN VAR
PRIORITERADE INOM PRECISION
TECHNOLOGY DET GÅNGA ÅRET?
I slutet av 2020 förvärvade vi två nya
svenska företag, Modellteknik och Laser-
tech. Som affärsenhetschef har det varit
mitt jobb att säkerställa en smidig övergång
till XANO-koncernen, så det har varit ett
viktigt fokusområde.
Ett återkommande tema som berört
flera av affärsenhetens företag i år, fem
för att vara exakt, har varit tillsättandet
av en ny verkställande direktör. Som VD
för ett företag i XANO-koncernen får du
stor frihet och med den följer omfattande
ansvar. Därför är vi självklart noggranna i
våra urvalsprocesser när det gäller att hitta
rätt person för uppdraget.
ÄR DE HÄR FÖRÄNDRINGARNA EN
DEL AV UTVECKLINGSSTRATEGIN?
Vårt främsta mål är att hjälpa varje nytt
företag att utvecklas och se till att det
förblir lönsamt. Vi fokuserar på de specifika
resurser och förändringar som varje enskilt
dotterretag behöver. Ibland krävs till
exempel struktur, ibland måste vi utöka
produktionen för att höja kapaciteten och
ibland behöver vi etablera en ny lednings-
grupp. Det handlar inte om att införa en
fast uppsättning processer eller strategier.
För det mesta pågår dessa investeringar
och förändringar redan, det är inte något
vi genomför över en natt så fort vi tillträder
som nya ägare.
Varje företag inom XANO-koncernen
förvärvas av en anledning. De är vanligtvis
redan framgångsrika på sin nischmarknad
men har nått en punkt där de behöver hjälp
för att ta nästa steg i sin utveckling. Och
det här är inte bara finansiella investe-
ringar för oss. Vi lägger mycket tid på att
lära känna människorna i det förvärvade
företaget och hitta nya sätt att utveckla
verksamheten – tillsammans. Vi värnar om
våra företag och vill verkligen att alla ska
klara sig bra.
Det är därför vi ägnar mycket tid åt att
försäkra oss om att potentiella förvärv vet
exakt vilka vi är, långt innan de blir en del
av XANO-koncernen. Vi är också överty-
gade om att personliga möten är viktiga
för att lära känna varandra och träffar alltid
våra nya kollegor ansikte mot ansikte.
VAD VAR STRATEGIN BAKOM
FÖRVÄRVET AV MODELLTEKNIK?
Det var framför allt en reaktion från mark-
naden där vi såg en ökande efterfrågan
inom det här området. Modellteknik tillför
helt ny kompetens till vår affärsenhet och
XANO-koncernen som helhet. De har ett
brett utbud av tjänster inom bearbetning,
modell- och fixturtillverkning, prototyp-
produktion och verktygsframställning samt
även 3D-skanning och kontrollmätning.
Utöver nya specialistkunskaper har vi ock
fått tillgång till mer kapacitet och kan nu
ta oss an mer omfattande projekt. Vi kan
engagera oss mycket tidigare i processen
och vara en helhetsleverantör, från prototyp
till fullskalig serieproduktion.
BESKRIV DEN NYA TEKNIK SOM
LASERTECH FÖRDE MED SIG IN I
KONCERNEN
Förutom sin omfattande kunskap om laser-
svetsning, främst för fordons-, försvars- och
medicinteknikindustrin, har Lasertech
också värdefull expertis inom industriell
3D-printing.
Båda dessa tekniker stärker vårt
gemensamma marknadserbjudande men
i synnerhet den additiva tillverkningen
öppnar upp nya möjligheter inom olika
sektorer för hela affärsenheten.
VAD ANSER DU VAR
AFFÄRSENHETENS STÖRSTA
PRESTATION UNDER 2021?
Det måste vara vår sammantaget starka
utveckling trots utmaningarna kopplade till
pandemin. Ett perfekt exempel på detta är
Resinit, som tack vare intuition, beslutsam-
het och en fundamental förståelse för sin
marknad kunde agera snabbt och växa med
kunderna utan att förlora siktet på sina
långsiktiga mål.


51
2 0 21 / XANO
LASTERTECH 2020
MODELLTEKNIK 2020
KUGGTEKNIK 2019
KMV 2012
MIKROVERKTYG 2008
LK PRECISION 2004
RESINIT 1988
PRECISION TECHNOLOGY




52
2 0 21 / XANO
PRECISION TECHNOLOGY
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
4 % 10 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
9 % 8 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
13 % 9 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
12 % 19 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
15 % 19 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
7 % 9 %
Andel av affärsenheten
Nettoomsättning Anställda
40 % 26 %
KUGGTEKNIK
Leksand
Nettoomsättning MSEK 24,4
Tillväxt % +22,9
Anställda medeltal 24
KUNGSÖRS MEKANISKA (KMV)
Kungsör
Nettoomsättning MSEK 50,7
Tillväxt % +14,5
Anställda medeltal 20
LASERTECH
Karlskoga
Nettoomsättning MSEK 72,1
Tillväxt % +18,4
Anställda medeltal 22
LK PRECISION
Skogås
Nettoomsättning MSEK 67,9
Tillväxt % +2,3
Anställda medeltal 48
MIKROVERKTYG
Södertälje / Valskog
Nettoomsättning MSEK 82,3
Tillväxt % +28,7
Anställda medeltal 46
MODELLTEKNIK
Modellteknik
Nettoomsättning MSEK 37,1
Tillväxt % +12,4
Anställda medeltal 22
RESINIT
Västervik
Nettoomsättning MSEK 223,2
Tillväxt % +52,4
Anställda medeltal 65
247
MEDELANTAL
ANSTÄLLDA
53
2 0 21 / XANO
PRECISION TECHNOLOGY
LK PRECISION
LK Precision är ett finmekaniskt företag som
producerar komplicerade detaljer i metalliska
material i små och medelstora serier. Hög
teknisk kompetens i kombination med spjut-
spetsteknologi inom skärande bearbetning
innebär att företaget kan erbjuda skräddar-
sydda produktionslösningar, framför allt som
kontraktstillverkare mot de stora medicintek-
nikföretagen samt inom försvars-, flyg- och
rymdindustri.
MIKROVERKTYG
Mikroverktyg är en utpräglad prototyptill-
verkare inriktad på skärande bearbetning,
med specialistkompetens inom finmekaniska
komponenter och transmissionsdetaljer som
kugghjul, splines och kuggstänger. Tillverk-
ningen omfattar också fixturer, verktyg,
mätdon, hydraulkomponenter, reservdelar
samt andra detaljer med höga precisionskrav.
De viktigaste målgrupperna är fordons- och
försvarsindustrin.
RESINIT
Resinits specialitet är svårbearbetade
plastmaterial med höga krav på kvalitet
och leveranssäkerhet. Företaget erbjuder
helhetslösningar där mekanisk bearbet-
ning kompletteras med tillhörande tjänster,
framför allt montering, och vänder sig främst
till internationella aktörer inom branscher
som medicinteknik, livsmedel, försvars- och
kraftindustri samt övrig teknikindustri.
LASERTECH
Lasertech är ett ledande företag inom indu-
striell 3D-printing och lasersvetsning i metall.
I tjänsteerbjudandet ingår även oförstörande
provning, lasermärkning och laserhärdning.
Lasertechs kundstruktur omfattar företag
inom branscher som fordon, försvar och
medicinteknik.
MODELLTEKNIK
Modellteknik är ett verkstadsföretag med
spetskompetens inom avancerad skärande
bearbetning och formtillverkning. Verk-
samheten förfogar över resurser för såväl
prototyptillverkning, 3D-konstruktion,
kontrollmätning och produktutveckling som
skärande bearbetning i korta och medellånga
serier. Kunderna finns främst inom segmen-
ten fordon och försvar.
KUGGTEKNIK
Kuggteknik arbetar med skärande bearbet-
ning och tillverkar kuggförsedda produkter
i metall. Verksamheten är specialiserad på
mindre kugghjul och transmissionsprodukter,
framför allt industriverktyg, i återkommande
serier till krävande industrikunder. Produktio-
nen omfattar såväl prototyper som volym-
tillverkning till snäva toleranser. Kunderna
finns främst inom segmenten verktygs- och
maskintillverkning, medicinteknik, förpack-
ningsindustri och försvar.
KUNGSÖRS MEKANISKA (KMV)
KMV är specialiserat på invändig bearbetning
av långa detaljer, främst precisionsborrning.
Företaget borrar hål i längder upp till 14 meter
med diameterområde från 2 mm upp till
600 mm. Maskinrör, kolvar och borrör till
gruvindustrin samt cylindrar och kolvstänger
till hydraulikindustrin är exempel på produkter
som framställs. Tillverkningen omfattar också
kolvstänger till offshoreindustri.
54
2 0 21 / XANO
LÖNSAM TILLVÄXT
Anpassningsförmåga


Vår affärsmodell är nyckeln till varaktig framgång och en av
anledningarna till att Precision Technology visar starkt resultat.
Med en decentraliserad organisation är det lättare att snabbt
hitta lösningar och fatta beslut. För att svara upp mot behoven
från en snabbt växande medicinteknikindustri har företagen inom
affärsenheten arbetat intensivt med att optimera sina resurser.
55
2 0 21 / XANO
LÖNSAM TILLVÄXT
I synnerhet ett av affärsenhetens företag
överträffade alla förntningar under 2021.
Resinit, som tillverkar plastkomponenter
genom precisionsbearbetning, hade en
tillväxt på över 50 % med bibehållen
god lönsamhet. Mer än 90 % av Resinits
verksamhet avser leveranser till medicin-
teknik- och läkemedelsindustrin. Det är en
sektor som har expanderat kraftigt, inte
minst till följd av den pågående pandemin.
Men branschens utveckling är definitivt inte
hela sanningen bakom Resinits enastående
prestationer under året.
En väsentlig del av framgångarna
baseras på organisationens anpassnings-
förmåga, intuitivitet och snabba reaktioner.
Härutöver finns ett självrtroende och en
orubblig beslutsamhet som kommer av
erfarenhet och en genuin förselse för
företagets marknadsnisch. Resinit lyssnade
på sina kunder, analyserade sina alternativ
och fattade snabbt några mycket avgö-
rande beslut.
Genom att omgående utöka sina
produktionsytor, investera i ytterligare
maskiner och rekrytera tillräckligt med
personal kunde företaget möta den snabbt
ökande efterfrågan och stigande produk-
tionsvolymer.
Det finns också en annan, mindre
uppenbar dimension i Resinits utveckling
som vi är ödmjukt stolta över, och en som
vi verkligen tror är nyckeln till vår varaktiga
framgång: vår affärsmodell där entrepre-
nörskapet är centralt.
EN DECENTRALISERAD
ORGANISATION KÄNNETECKNAS
AV FLEXIBILITET
Kärnan i varje XANO-företag är en platt
organisationsstruktur där allas åsikter spelar
roll. Härigenom skapas ett jordnära, öppet
arbetsklimat som gör det möjligt att snabbt
hitta lösningar och fatta beslut.
Målet med varje koncernföretag är att
vidareutveckla det och se till att det förblir
lönsamt – på lång sikt. Förutom nödvän-
diga strategiska och strukturella föränd-
ringar driver respektive företagsledning
verksamheten på sitt sätt. De uppmuntras
att utforska områden där deras unika kun-
skaper kan skapa affärsnytta.
Med andra ord är XANO en decentraliserad
organisation. Varje dotterföretag är fritt att
fatta sina egna verkställande beslut med
beaktande av våra kärnvärden och gemen-
samt utformade strategier. Vi fokuserar på
tillväxt där vi ser potential och förväntar oss
att koncernföretagens ledningsgrupper gör
detsamma.
SMARTA INVESTERINGAR FÖR
NGSIKTIG LÖNSAM TILLVÄXT
Inom XANO strävar vi efter att prestera det
bästa vi kan i alla delar av vår verksamhet.
Det innebär bland annat att ligga i fram-
kant av den globala utvecklingen när det
gäller områden som teknik och hållbarhet.
För att bli och fortsätta vara marknadsle-
dare krävs ofta tuffa beslut och investe-
ringar i precis rätt tid.
Det gångna året lyckades Resinit
utmärkt med båda de utmaningarna. Deras
intuition, beslutsamhet och förståelse för
marknaden gjorde det möjligt för dem att
agera direkt utan att förlora sina långsiktiga
mål ur sikte.
56
2 0 21 / XANO
Finansiell
information
57
2 0 21 / XANO
FINANSIELL INFORMATION 58–97
Förvaltningsberättelse 58
Femårsöversikt 61
KONCERNEN
Resultat 63
Finansiell ställning 64
Förändringar i eget kapital 66
Kassaflöde 67
Noter 68
Definitioner 85
Avstämning alternativa nyckeltal 86
MODERBOLAGET
Resultaträkningar 87
Balansräkningar 88
Förändringar i eget kapital 90
Kassaflöde 91
Noter 92
Revisionsberättelse 98
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 101–105
Styrelse 106
Koncernledning, revisor 107
Aktieägarinformation 108
Adresser 109
MSEK % MSEK %
3 200
2 400
1 600
800
0
32
24
16
8
0
2017 2018 2019 2020 2021
480
360
240
120
0
16
12
8
4
0
2017 2018 2019 2020 2021
2 0 21 / XANO
58 FINANSIELL INFORMATION
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för XANO Industri AB (publ), med organisationsnummer 556076-2055
och säte i Jönköping, Sverige, får härmed avge årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2021.
Informationen i föreliggande årsredovisning avser kvarvarande verksamhet
om inget annat anges.
VERKSAMHET
XANO utvecklar, förvärvar och driver tillverkande verksamheter med unika
eller marknadsledande produkter och system med tillhörande tjänster.
OMSÄTTNING OCH RESULTAT
Nettoomsättningen uppgick till 3 151 MSEK (2 239). Rörelseresultatet
uppgick till 453 MSEK (274), vilket motsvarar en rörelsemarginal på
14,4 procent (12,2). Resultat före skatt var 433 MSEK (251). Resul tatet
innefattar engångsposter om 8 MSEK, se vidare not 10.
AKTIEDATA OCH NYCKELTAL
Resultat per aktie var 11:80 SEK (6:86). Eget kapital per aktie uppgick till
46:25 SEK (36:25). Genomsnittligt antal utestående aktier var under året
28 992 541. Soliditeten var 38 procent (42) vid årets slut. Medelantalet
anställda uppgick till 1 245 (1 055).
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
De negativa konsekvenserna av coronapandemin var begränsade för kon-
cernen. Lokala restriktioner ledde till enstaka fall av uppskjutna projektav-
slut. Inga omfattande störningar upplevdes avseende materialförsörjningen
och leveransförmågan var fortsatt god.
Den 19 maj förvärvades PiWi Beheer B.V. med dotterbolag, beläget
i Stramproy, Nederländerna. Verksamheten, som huvudsakligen bedrivs
inom dotterbolaget Case Packing Systems B.V. (CPS), omfattar utveckling
och tillverkning av system för helauto matiserad hantering av i första hand
livsmedelsförpackningar. Försäljning sker globalt med Europa som huvud-
marknad. CPS lösningar angränsar till och kompletterar befintlig verksamhet
inom XANOs affärsenhet Industrial Solutions. Genom förvärvet tillförs ytter-
ligare teknikkompetens och tillgång till nya marknadssegment. Ytterligare
samordningsfördelar kan uppnås genom att affärsenhetens företag med
gemensamma resurser har möjlighet att erbjuda marknaden mer kompletta
lösningar och kapacitet att genomföra omfattande automationsuppdrag.
Köpeskillingen, som betalas kontant, uppgick till 31 MEUR på skuldfri basis.
Netto omsättningen uppgår till ca 25 MEUR med en EBITDA-marginal om
20 procent. Antalet anställda är 70. Konsolidering har skett från och med
den 31 maj 2021. De förvärvade enheterna väntas bidra med 1:20 SEK i
resultat per aktie på årsbasis.
Den 31 maj förvärvades CIM Industrial Systems A/S med dotter bolag,
beläget i Aarhus, Köpenhamn och Fredericia, Danmark. CIM är en ledande
mjukvaruspecialist inom Industri 4.0-konceptet. Baserat på egenutvecklade
strukturer och produkter tillhanda håller CIM kompletta, kundanpassade
mjukvarulösningar inom Industrial IoT, Track & Trace/Serialisation, Machine
Vision och Test & Measurement. CIMs lösningar gör det möjligt för dess
kunder att fatta verksamhetskritiska beslut grundade på tillförlitliga data.
Kunderna utgörs av välrenommerade företag inom sektorerna läkemedel
och infrastruktur. CIM sysselsätter omkring 50 personer, de flesta med
ingenjörsbakgrund. Omsättningen uppgår till ca 65 MDKK. CIMs industriella
mjukvaruprodukter och utvecklingskapacitet kompletterar befintlig auto-
mationsverksamhet inom XANOs affärsenhet Industrial Solutions. Förvärvet
tillför specialistkompetens inom mjukvaru utveckling och ger även tillgång
till nya marknadssegment. Det finns goda utvecklingsmöjligheter för affärs-
konceptet internationellt och många av CIMs tjänster är direkt applicerbara
på de egenutvecklade systemen inom affärsenheten. Med gemensamma
resurser kan affärsenhetens företag förse marknaden med helhetslösningar
som inkluderar avancerad mjukvaruintelligens och har därigenom förstärkta
möjligheter att genomföra omfatt ande och komplexa automationsuppdrag.
CIMs produkter och tjänster kan också erbjudas till kunder inom koncernens
övriga affärsenheter. Konsolidering har skett från och med den 31 maj
2021. Förvärvet bedöms ha en marginellt positiv påverkan på XANOs
resultat per aktie.
Den 12 november förvärvades Tussenholding Lankamp B.V. med dotter-
bolag, beläget i Rijssen, Nederländerna. Verksamheten, som huvudsakligen
bedrivs i dotterbolaget PRM Kunststoffen B.V. (PRM), omfattar utveckling
och tillverkning av produkter och system genom rotationsgjutning av
polymera material. Företaget förfogar bland annat över Europas största
gjutmaskin. Försäljningen sker till ledande företag i Europa, med Neder-
länderna och Tyskland som primära marknader. PRM har 54 anställda och
Nettoomsättning MSEK Resultat före skatt MSEK
Bruttomarginal % Vinstmarginal %
NETTOOMSÄTTNING & BRUTTOMARGINAL RESULTAT FÖRE SKATT & VINSTMARGINAL
1 600
1 200
800
400
0
52
39
26
13
0
2017 2018 2019 2020 2021
12
9
6
3
0
4
3
2
1
0
2017 2018 2019 2020 2021
SEK % MSEK %
2 0 21 / XANO
59 FINANSIELL INFORMATION
omsätter ca 11 MEUR med god lönsamhet. PRM kompletterar befintlig
verksamhet inom XANOs affärsenhet Industrial Products. Ett viktigt område
för kommande samordningsaktiviteter är hållbar produktion. Som ett av få
företag inom rotationsgjutning har PRM kapacitet och kompletta resurser
för egen återvinning av plastråvara till hög kvalitet. Förvärvet innebär att
affärsenhetens pågående arbete med utveckling av hållbara lösningar för
återvinning och återanvändning av plastmaterial tar ännu ett steg framåt.
PRM tillför också ytterligare teknikkompetens och stärker affärsenhetens
marknadsnärvaro i norra Europa. Förvärvet skapar en bra bas för tillverkning
och marknadsföring av de egna produktsortimenten inom industri och infra-
struktur på Europamarknaden. Samordningsfördelar kan uppnås genom att
affärsenhetens företag med gemensamma resurser har möjlighet att erbjuda
såväl utökad kapacitet som större närhet till ledande kunder. Konsolidering
har skett från och med den 1 november 2021. Förvärvet bedöms ha en
marginellt positiv påverkan på XANOs resultat per aktie.
HÄNDELSER EFTER ÅRETS SLUT
Det råder en osäkerhet kring hur och i vilken omfattning XANOs verksamhet
kommer att påverkas av den pågående konflikten i Ukraina. XANO bedriver
ingen egen verksamhet i Ukraina eller Ryssland. XANO utvärderar i dags-
läget omfattningen av pågående projekt till kunder i det aktuella området
samt eventuell påverkan på materialförsörjning.
VERKSAMHET OCH ORGANISATION
XANO-koncernen utgörs av teknikföretag som erbjuder tillverknings- och
utvecklingstjänster för industriprodukter och automationsutrustning. Kon-
cernen finns representerad i Norden, Estland, Nederländerna, Polen, Kina
och USA. Företagen arbetar inom väl definierade nischer och har hög kom-
petens inom respektive teknikområde. Koncernens verksamhet var under
2021 uppdelad i tre affärsenheter: Industrial Products, Industrial Solutions
och Precision Technology.
Industrial Products utgörs av Ackurat, Blowtech, Cipax och PRM. Verk-
samheten omfattar utveckling, tillverkning och försäljning av komponenter
och system i plast framställda genom rotationsgjutning, formsprutning och
formblåsning. Företagen levererar såväl kund specifika som egenutvecklade
produkter främst inom fordon och infrastruktur.
Företagen inom Industrial Solutions tillhandahåller egen utvecklade automa-
tionslösningar i form av för packnings maskiner, ackumulatorer och transpor-
törsystem till livsmedels- och förpacknings industri. Verksamheten omfattar
även kundanpassade mjukvarulösningar inom industriell digitalisering samt
kontraktsuppdrag avseende avancerade industriprodukter i små och medel-
stora serier. Affärsenheten utgörs av Canline, Case Packing Systems (CPS),
CIM, Fredriksons, Jorgensen, NPB och Polyketting.
I Precision Technology ingår Kuggteknik, Kungsörs Mekaniska (KMV),
Lasertech, LK Precision, Mikroverktyg, Modellteknik och Resinit. Verk-
samheten omfattar avancerad skärande bearbetning, lasersvetsning och
3D-printing för framställning av detaljer med mycket höga krav på kvalitet
och precision. Produktionen omfattar främst små till medelstora serier av
detaljer och system inom bland annat medicinteknik och infrastruktur.
KONCERNENS UTVECKLING UNDER ÅRET
Koncernen kan summera ännu ett år som det starkaste hittills. Via såväl
egen expansion som tillskott av förvärvade verksamheter redovisas en
omsättningsökning överstigande 40 procent jämfört med föregående år.
Sammantaget har marginalerna också förstärkts. Flexibla verksamheter med
engagerade och ansvarstagande medarbetare har återigen visat att utma-
ningar kan bli möjligheter. God innovationsförmåga och anpassningsbarhet
har varit vitala begrepp inom koncernen. Hög kvalitet och leveransprecision
har kunnat upprätthållas även under pressande omständigheter. Genom
löpande uppdatering och utveckling av egna produkter och lösningar har
försäljningen av dessa vuxit stadigt, vilket påverkat lönsamheten positivt.
Samtliga affärsenheter presterar väl men det finns alltjämt områden med
förbättringspotential.
INDUSTRIAL PRODUCTS
Affärsenheten redovisar god tillväxt för framför allt egenutvecklade produk-
ter där utbudet ständigt vidareutvecklas och kompletteras med hållbarhet
i fokus. Via förvärvet av PRM, som har egna resurser för återvinning och
återanvändning av plastmaterial, har affärsenheten ytterligare stärkt sin
miljöprofil. Som underleverantörer inom fordonssektorn har några av före-
tagen haft utmaningar med framskjutna projekt och produktionsuppehåll
hos kunder på grund av brist på insatsvaror. Genom aktiv kostnadskontroll
och en sammantaget fördelaktig produktionsmix har dock lönsamheten
bibehållits på en god nivå.
INDUSTRIAL SOLUTIONS
Inflödet av projektuppdrag var högt under året och genomförda leveranser
genererade ett gott utfall. Efter gradvis lättande restriktioner kunde också
Resultat per aktie SEK Eget kapital MSEK
Direktavkastning % Soliditet %
RESULTAT PER AKTIE & DIREKTAVKASTNING EGET KAPITAL & SOLIDITET
2 0 21 / XANO
60 FINANSIELL INFORMATION
fler installationer och serviceuppdrag ske enligt plan. Samverkan inom
affärsenheten intensifierades ytterligare till följd av erhållna nya projekt där
flera av syster företagen är involverade. Flera av projekten avser angränsande
marknadssegment med goda utvecklingsmöjligheter. Marknadssatsningarna
i Nordamerika tog mot slutet av året ny fart efter att tidigare ha hämmats av
rådande restriktioner. Pandemin har fortsatt haft påverkan i form av bland
annat personalfrånvaro och komponentbrist i leverantörsledet.
PRECISION TECHNOLOGY
Volymökningen relaterade i all huvudsak till medicinteknik sektorn, som
är ett dominerande kundsegment inom affärsenheten. Företagen kunde
på ett bra sätt förvalta de affärsmöjligheter som härigenom skapades och
presterade över alla förväntningar. Inom övriga branschsegment varierade
utvecklingen och under senare delen av året påverkades kunder inom fler-
talet sektorer av en alltmer utbredd komponentbrist. Smarta investeringar
och hög flexibilitet hos våra företag begränsade påverkan under året och
affärsenheten visade fortsatt god tillväxt och lönsamhet.
FRAMTIDA UTVECKLING
Genom det goda utfallet under 2021 förstärks koncernens redan tidigare
solida finansiella ställning. Trenden i orderingång har under en längre period
varit stigande och vid ingången av 2022 är orderstocken klart högre än vid
motsvarande tidpunkt föregående år. Detta indikerar en positiv marknadsut-
veckling även framöver. Det finns dock några påtagliga utmaningar. I första
hand upplevs den rådande globala bristen på material och komponenter
som oroande. Ihållande begränsningar i leveranser av insatsvaror skulle inne-
bära ökade kostnader och utsträckta ledtider. I spåren av pandemin finns
kvardröjande effekter som hämmar delar av koncernens verksamhet, bland
annat i form av ökande personalfrånvaro kopplad till covid.
INVESTERINGAR
Nettoinvesteringar i anläggnings tillgångar uppgick till 598 MSEK (166),
varav 468 MSEK avsåg företagsaffärer, 2 MSEK immateriella anläggnings-
tillgångar, 26 MSEK fastig heter, 61 MSEK maskiner och inventarier, 3 MSEK
finansiella anläggningstillgångar samt 38 MSEK nyttjanderättstillgångar.
KASSAFLÖDE OCH LIKVIDITET
Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 353 MSEK (402).
Trots högre resultatutfall 2021 är kassaflödet lägre än föregående år. Ökat
rörelse kapital, främst i form av lager och kundfordringar, har påverkat årets
kassaflöde negativt.
Likvida medel inklusive beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick på
balansdagen till 740 MSEK (784).
RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Koncernens väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorer inkluderar affärsmässiga
risker förknippade med kunder och leverantörer samt andra omvärldsfak-
torer som till exempel prisrisker för insatsvaror. Till detta kommer finansiella
risker till följd av förändringar i valutakurser och räntenivåer.
Koncernens verksamhet spänner över många branscher och kund-
segment, vilket generellt innebär en god riskspridning. Vår beredskap för
omställning med kort varsel är också hög. Den pågående coronapandemin
är en risk- och osäkerhetsfaktor som kan medföra betydande konsekvenser
för koncernens verksamhet. Medarbetarnas hälsa och säkerhet är vår högsta
prioritet och vi efterlever de riktlinjer och rekommendationer som utfärdas
av myndigheter i de länder vi verkar. Detta i sig kan innebära begränsningar
i våra möjligheter att genomföra installationer och upprätthålla servicen
till våra kunder. Samtidigt kan omfattningen av våra kunders behov av
produkter och tjänster minska väsentligt. Vidare finns risker bland annat
förknippade med materialförsörjning samt inköp av tjänster och transporter.
En redogörelse för koncernens väsentliga finansiella och affärsmässiga
risker återfinns i not 35 på sidorna 83–84.
VALUTA OCH RÄNTOR
XANO är genom sin internationella verksamhet exponerad för kursföränd-
ringar i framför allt DKK, EUR, NOK och USD gentemot SEK. Koncernens
ränte bärande skulder uppgick per balansdagen till 1 116 MSEK (743). En
beskrivning av koncernens finansiella risker finns i not 35 på sidorna 83–84.
HÅLLBARHET
I enlighet med ÅRL 6 kap 11§ har XANO valt att upprätta den lagstadgade
hållbarhetsrapporten som en från årsredovisningen skild handling. Håll-
barhetsrapporten publiceras på webbplatsen www.xano.se samtidigt som
årsredovisningen.
MILJÖPÅVERKAN
Koncernen bedriver anmälningspliktig verksamhet enligt miljöbalken i sju
svenska dotterbolag och tillståndspliktig verksamhet i ett svenskt dotter-
bolag. Moderbolaget bedriver inte någon anmälningspliktig verksamhet.
Koncernens tillstånds- och anmälningspliktiga verksamhet påverkar den
yttre miljön genom användning av material, kemikalier, energi och vatten,
som i sin tur genererar klimatutsläpp och avfall. Vidare sker en indirekt
miljöpåverkan via produkter, förpackningar och transporter. Verksamheter,
tillverkningsprocesser och produkter är av sådan karaktär att miljöriskerna
bedöms vara begränsade. En redogörelse för koncernens miljöarbete finns i
hållbarhetsrapporten för 2021.
FORSKNING OCH UTVECKLING
Inom ramen för varje dotterbolag bedrivs kontinuerligt utveckling av pro-
dukter och processer. Utvecklingsutgifterna, som inte är av väsentlig storlek,
kostnadsförs normalt löpande. Utgifter kan under vissa omständigheter
aktiveras, förutsatt att framtida ekonomiska fördelar kan påvisas och att
utgiften är av större värde. Koncernen bedriver ingen forskning i egen regi.
AKTIEN OCH AKTIEÄGARNA
Totalt antal aktier uppgår per balansdagen till 29 247 107, fördelat på
7 288 800 A-aktier och 21 958 307 B-aktier. A-aktie medför tio röster och
B-aktie en röst. Aktieslagen har samma andel i bolagets tillgångar och vinst.
Bolaget innehar per balansdagen 254 566 egna B-aktier.
Per balansdagen fanns två aktieägare som vardera ägde och kontrol-
lerade mer än tio procent av röstetalet för samtliga aktier i bolaget. Anna
Benjamin kontrollerade genom eget innehav och innehav via närstående
57,2 procent av rösterna och 27,6 procent av kapitalet. Pomona-gruppen
innehade 29,4 procent av rösterna och 28,8 procent av kapitalet.
KONVERTIBELPROGRAM
Per den 1 oktober 2020 emitterades konvertibler om nominellt
69 998 232 SEK med förfallodag den 2 oktober 2023 till anställda inom
XANO-koncernen. Se vidare not 23 och 26.
STYRELSENS ARBETE
Årsstämman 2021 bestämde antalet ledamöter till fem. Bland de stämmo-
valda ledamöterna återfinns dels personer som representerar större ägare,
dels från dessa ägare oberoende personer. Verkställande direktören och
andra tjänstemän i koncernen deltar i styrelsens sammanträden som före-
dragande eller i administrativa funktioner.
2 0 21 / XANO
61 FINANSIELL INFORMATION
Femårsöversikt
2021 2020 2019 2018 2017
RESULTATRÄKNING, MSEK
Nettoomsättning 3 151 2 239 2 128 2 044 1 663
Kostnad sålda varor -2 375 -1 709 -1 658 -1 585 -1 259
Bruttoresultat 776 530 470 459 404
Försäljningskostnader -209 -161 -158 -145 -115
Administrationskostnader -127 -90 -85 -83 -68
Övriga rörelseintäkter/-kostnader 13 -5 2 5 -1
Rörelseresultat 453 274 229 236 220
Finansiella intäkter 12 8 9 8 4
Finansiella kostnader -32 -31 -27 -25 -24
Resultat före skatt 433 251 211 219 200
Skatt -91 -56 -48 -48 -42
Årets resultat 342 195 163 171 158
FINANSIELL STÄLLNING 31 DECEMBER, MSEK
Anläggningstillgångar 1 833 1 325 1 262 1 131 905
Omsättningstillgångar 1 662 1 161 819 863 615
Eget kapital 1 341 1 051 800 686 541
Långfristiga skulder 847 790 690 587 501
Kortfristiga skulder 1 307 645 591 721 478
Balansomslutning 3 495 2 486 2 081 1 994 1 520
KASSAFLÖDE, MSEK
Kassaflöde från löpande verksamhet 353 402 307 150 117
Kassaflöde från investeringsverksamhet -558 -143 -108 -243 -42
Kassaflöde efter investeringar -205 259 199 -93 75
Kassaflöde från finansieringsverksamhet 180 38 -188 109 -189
Årets kassaflöde -25 297 11 16 -114
NYCKELTAL
Rörelsemarginal, % 14,4 12,2 10,8 11,6 13,2
Vinstmarginal, % 13,8 11,2 9,9 10,7 12,0
Avkastning på eget kapital, % 28,8 21,1 21,8 27,6 33,6
Avkastning på sysselsatt kapital, % 21,8 17,3 15,4 17,9 20,7
Avkastning på totalt kapital, % 15,6 12,7 11,4 13,0 14,8
Räntetäckningsgrad, ggr 14,6 9,2 8,8 9,9 9,3
Genomsnittligt eget kapital, MSEK 1 188 925 750 620 470
Genomsnittligt sysselsatt kapital, MSEK 2 139 1 625 1 549 1 363 1 083
Genomsnittligt totalt kapital, MSEK 2 980 2 223 2 084 1 876 1 512
Soliditet, %
1)
38 42 38 34 36
Andel riskbärande kapital, % 41 46 43 39 40
Resultat per aktie, SEK
1, 2)
11:80 6:86 5:85 6:13 5:72
Kostnader hänförliga till konvertibla skuldförbindelser, MSEK 4 2 2 2 2
Eget kapital per aktie, SEK
2)
46:25 36:25 28:68 24:58 19:59
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie, SEK
2)
12:18 14:14 11:02 5:37 4:26
Föreslagen utdelning per aktie, SEK
2)
3:50 2:50 0:00 2:00 2:00
ÖVRIGT
Avskrivningar enligt plan, MSEK 104 86 84 64 52
Räntebärande skulder, MSEK 1 116 743 762 785 535
Uppskjuten skatteskuld, MSEK 102 86 96 91 71
Nettoinvesteringar exkl. företagsaffärer, MSEK 130 73 113 77 46
Medelantal anställda, exklusive korttidsarbete/permitterade 1 245 1 055 1 085 1 015 807
Medelantal anställda, inklusive korttidsarbete/permitterade 1 245 1 085 1 085 1 015 807
1)
Beräknat på årets resultat.
2)
Jämförelsetalen har omräknats med anledning av aktiesplittar med villkoret 2:1 genomförda 2017 och 2019.
För definitioner och information om nyckeltal, se sidorna 85–86. För uppgift om antalet aktier, se sidan 18.
2 0 21 / XANO
62 FINANSIELL INFORMATION
Styrelsen avhöll under verksamhetsåret 2021 sju sammanträden. Vid varje
ordinarie sammanträde föreligger, utöver verksamhetsinformation, fasta
rapport- och beslutspunkter i enlighet med styrelsens arbetsordning. Styrel-
sen tar därtill ställning i frågor av övergripande karaktär såsom
koncernens strategi, struktur- och organisationsfrågor samt förvärv och
större investeringar.
Styrelsens kontrollfunktion handhas av revisionsutskottet. Bolagets
revisor deltar vid minst ett av styrelsens sammanträden årligen. Då redo-
visas revisorns iakttagelser vid granskningen av bolagets räkenskaper, rutiner
och interna kontroll.
VALBEREDNING
På årsstämman 2021 utsågs en valberedning bestående av Ulf Hedlundh
som ordförande, Stig-Olof Simonsson och Anna Benjamin. Valberedningens
uppgift inför årsstämman 2022 är att föreslå styrelseordförande och övriga
styrelseledamöter, revisorer, mötesordförande vid stämman samt styrelse-,
utskotts- och revisionsarvoden. Valberedningen har hittills haft fyra möten
inför sitt förslag till årsstämman 2022, vilkas beslut har sammanfattats i ett
beslutsprotokoll. Därtill har löpande kontakter förts mellan ledamöterna i
Valberedningen.
Bolagsordningen innehåller inga särskilda bestämmelser om tillsättande
och entledigande av styrelseledamöter eller ändring av bolagsordningen.
AVTAL
Det finns inga avtal mellan bolaget och styrelsens ledamöter.
BOLAGSSTYRNING
XANOs bolagsstyrning grundar sig på svensk lagstiftning och noterings-
avtalet med Nasdaq Stockholm. I olika frågor tillämpas också de direktiv
som utfärdas av myndigheter och intressenter inom svenskt näringsliv och
på den finansiella marknaden.
Styrning, ledning och kontroll fördelas mellan aktieägarna på bolags-
stämman, styrelsen och verkställande direktören i enlighet med svensk
aktiebolagslag samt företagets bolagsordning och arbetsordning.
Alla bolag noterade på Nasdaq Stockholm ska följa Svensk kod för
bolagsstyrning (”koden”). XANOs bolagsstyrnings rapport upprättas skild
från förvaltningsberättelsen och återfinns på sidorna 101–104.
UPPDELNING AV AKTIER
Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar om en ökning av antalet aktier
genom att varje befintlig delas upp i två aktier (aktiesplit 2:1). Om stämman
beslutar i enlighet med förslaget, verkställs uppdelningen före halvårsskiftet
2022.
BEMYNDIGANDE FÖR ÅTERKÖP AV EGNA AKTIER
Antalet aktier i eget förvar uppgår på balansdagen till 254 566 av aktie-
slag B motsvarande 0,9 procent av totalt aktiekapital.
XANOs styrelse föreslår att årsstämman ger styrelsen ett förnyat bemyn-
digande att besluta om återköp av egna aktier. Ett sådant mandat skulle
innebära att styrelsen ges möjlighet att fram till nästa årsstämma besluta
om återköp av bolagets aktier. Ett eventuellt återköp kan komma att ske
såväl över börs som genom erbjudande till aktieägarna. Styrelsens mandat
föreslås även innefatta möjlighet att överlåta återköpta aktier inom de ramar
lagstiftningen medger.
BEMYNDIGANDE FÖR NYEMISSION
XANOs styrelse föreslår att årsstämman ger styrelsen ett förnyat bemyndig-
ande att fatta beslut om nyemission av aktier av serie B till högst en tiondel
av bolagets utgivna aktier. Ett sådant mandat skulle innebära att styrelsen
ges möjlighet att fram till nästa årsstämma besluta om nyemission. Emis-
sionsvillkoren, inklusive emissionskursen, ska baseras på en marknadsmässig
värdering där emissionskursen vid varje tillfälle ska sättas så nära marknads-
värdet som möjligt med avdrag för den rabatt som kan krävas för att uppnå
intresse för teckning.
ERSÄTTNING TILL OCH VILLKOR FÖR
LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Årsstämman fattar beslut om riktlinjer för bestämmande av lön och annan
ersättning till verkställande direktören och övriga ledande befattnings-
havare. Gällande riktlinjer beslutades av årsstämman 2020. Dessa riktlinjer
omfattar ersättnings- och andra anställningsvillkor för styrelseledamöter,
verkställande direktör och övriga medlemmar av koncernledningen. Riktlin-
jerna tillämpas på anställningsavtal som ingås efter årsstämman 2020 och
för ändringar i pågående anställningsavtal som sker därefter och gälla tills
vidare, dock som längst till årsstämman 2024. Riktlinjerna avser inte ersätt-
ningar som beslutas av bolagsstämman. Se vidare not 5.
Med syfte att uppnå fokus på aktiviteter som främjar bolagets affärs-
och hållbarhetsstrategi, kommer styrelsen att lägga fram ett förslag till
årsstämman 2022 om förändring av riktlinjerna kring rörlig ersättning.
Förslaget innebär att den rörliga ersättningen ska kunna motsvara upp till
nio månaders fast ersättning. Gällande tak är sex månader. Inga övriga
förändringar föreslås.
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Moderbolaget
TILL ÅRSSTÄMMANS FÖRFOGANDE STÅR: (SEK)
Överkursfond 76 054 929
Balanserade vinstmedel 172 010 532
Årets resultat 181 678 703
Totalt 429 744 164
STYRELSEN OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖREN
FÖRESLÅR ATT DESSA MEDEL DISPONERAS
ENLIGT FÖLJANDE:
(SEK)
Till aktieägarna utdelas kontant 3:50 SEK per aktie
(28 992 541 aktier
1)
) 101 473 894
I ny räkning balanseras 328 270 270
Totalt 429 744 164
1)
Efter avdrag för eget innehav uppgår antalet utestående aktier för närvarande till
28 992 541.
STYRELSENS YTTRANDE ÖVER DEN FÖRESLAGNA
UTDELNINGEN
Efter utbetalning av föreslagen utdelning är soliditeten betryggande mot
bakgrund av att bolagets och koncernens verksamhet fortsatt bedrivs med
lönsamhet. Likviditeten i bolaget och koncernen bedöms kunna upprätt-
hållas på en betryggande nivå.
Styrelsens uppfattning är att den föreslagna utdelningen inte hindrar
moderbolaget eller de övriga koncernbolagen från att fullgöra sina förplik-
telser på kort och lång sikt, ej heller att fullgöra erforderliga investeringar.
Den föreslagna utdelningen kan därmed försvaras med hänsyn till vad som
anförs i aktiebolagslagen 17 kap 3 § 2–3 st (försiktighetsregeln).
2 0 21 / XANO
63 FINANSIELL INFORMATION
Rapport över
totalresultat
KONCERNEN
(TSEK)
NOT
2021 2020
Nettoomsättning 3, 4 3 151 375 2 239 432
Kostnad för sålda varor 6, 7, 8 -2 375 501 -1 709 045
Bruttoresultat 775 874 530 387
Försäljningskostnader 6, 7, 8 -208 748 -161 211
Administrationskostnader 6, 7, 8, 9 -127 457 -90 273
Övriga rörelseintäkter 10 26 263 19 065
Övriga rörelsekostnader 11 -12 831 -24 302
Resultat från andelar i intresseföretag 17 -173 -38
Rörelseresultat 3, 4, 5 452 928 273 628
Finansiella intäkter 12 12 420 7 935
Finansiella kostnader 13, 26 -31 866 -30 694
Resultat före skatt 433 482 250 869
Skatt 14 -91 400 -55 736
ÅRETS RESULTAT
342 082 195 133
– varav hänförligt till moderbolagets aktieägare 342 082 195 133
AKTIEDATA
Resultat per aktie SEK 22, 23 11,80 6,86
Resultat per aktie efter utspädning SEK 22, 23 11,69 6,76
KONCERNEN
(TSEK)
NOT
2021 2020
ÖVRIGT TOTALRESULTAT
Poster som kan komma att omklassificeras till årets resultat
Förändring av säkringsreserv 24, 28 1 981 5 096
Skatt hänförlig till förändring av säkringsreserv 24, 28 -408 -1 150
Omräkningsdifferenser 24 18 792 -17 842
ÖVRIGT TOTALRESULTAT
20 365 -13 896
TOTALRESULTAT FÖR ÅRET
362 447 181 237
– varav hänförligt till moderbolagets aktieägare 362 447 181 237
2 0 21 / XANO
64 FINANSIELL INFORMATION
Rapport över
finansiell ställning
KONCERNEN
(TSEK)
NOT
2021-12-31 2020-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 15
Goodwill 962 843 626 453
Övriga immateriella anläggningstillgångar 71 941 29 735
Pågående nyanläggningar och förskott avseende immateriella anläggningstillgångar 2 119 8 460
1 036 903 664 648
Materiella anläggningstillgångar 16
Byggnader och mark 367 744 335 871
Maskiner och andra tekniska anläggningar 32 192 353 164 317
Inventarier, verktyg och installationer 51 081 32 531
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar 27 785 14 288
Nyttjanderättstillgångar 32 151 108 111 023
790 071 658 030
Övriga anläggningstillgångar
Andelar i intresseföretag 17 152 306
Långfristiga fordringar 1 909 1 746
Uppskjuten skattefordran 28 3 574 744
5 635 2 796
Summa anläggningstillgångar 1 832 609 1 325 474
Omsättningstillgångar
Varulager 18 475 626 309 571
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar och andra fordringar 4, 19, 20, 35 803 171 460 219
Derivat 20 5 315
Förutbetalda kostnader 37 346 18 826
840 517 484 360
Likvida medel 20, 21 345 864 366 993
Summa omsättningstillgångar 1 662 007 1 160 924
SUMMA TILLGÅNGAR
3 494 616 2 486 398
2 0 21 / XANO
65 FINANSIELL INFORMATION
KONCERNEN
(TSEK)
NOT
2021-12-31 2020-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital 23 36 559 36 559
Övrigt tillskjutet kapital 114 519 114 519
Reserver 24 31 443 11 078
Intjänade vinstmedel 1 158 416 888 815
Summa eget kapital 1 340 937 1 050 971
– varav hänförligt till moderbolagets aktieägare 1 340 937 1 050 971
Skulder
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder 20, 26, 30, 32 737 813 700 978
Övriga avsättningar 27 6 855 4 142
Uppskjuten skatteskuld 28 102 309 85 521
846 977 790 641
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder och andra skulder 4, 20, 29 863 646 546 575
Avsättningar 27 4 846 3 327
Derivat 20 5 885 13 174
Kortfristiga räntebärande skulder 20, 25, 30, 32 378 316 42 431
Förutbetalda intäkter 8 179 1 918
Aktuell skatteskuld 45 830 37 361
1 306 702 644 786
Summa skulder 2 153 679 1 435 427
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
3 494 616 2 486 398
Rapport över
finansiell ställning
2 0 21 / XANO
66 FINANSIELL INFORMATION
Rapport över
förändringar i eget kapital
KONCERNEN
(TSEK)
NOT
Aktiekapital Övrigt
tillskjutet
kapital
Reserver Intjänade
vinstmedel
Totalt eget
kapital
Eget kapital 1 januari 2020 35 234 45 993 24 974 693 682 799 883
Årets resultat 195 133 195 133
Övrigt totalresultat -13 896 -13 896
Totalresultat för året -13 896 195 133 181 237
Konvertering av personalkonvertibler 1 325 56 452 57 777
Effekt av emitterat konvertibellån 7 074 7 074
Avyttring av egna aktier 5 000 5 000
Totala transaktioner med aktieägare 1 325 68 526 69 851
Eget kapital 31 december 2020 36 559 114 519 11 078 888 815 1 050 971
Årets resultat 342 082 342 082
Övrigt totalresultat 20 365 20 365
Totalresultat för året 20 365 342 082 362 447
Lämnad utdelning, kontant -72 481 -72 481
Totala transaktioner med aktieägare -72 481 -72 481
EGET KAPITAL 31 DECEMBER 2021
23, 24 36 559 114 519 31 443 1 158 416 1 340 937
– varav hänförligt till moderbolagets aktieägare 36 559 114 519 31 443 1 158 416 1 340 937
2 0 21 / XANO
67 FINANSIELL INFORMATION
Rapport över
kassaflöden
KONCERNEN
(TSEK)
NOT
2021 2020
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Rörelseresultat 452 928 273 628
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet, m m
Avskrivningar 103 611 86 098
Realisationsresultat vid avyttring av anläggningstillgångar -1 030 -81
Omvärdering/nedskrivning av varulager 1 141 4 030
Övrigt 6 563 6 354
Betald ränta 33 -17 847 -16 132
Erhållen ränta 33 583 1 347
Betald inkomstskatt -73 712 -37 202
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 472 237 318 042
Förändringar i rörelsekapital
Ökning (-) / minskning (+) av varulager -107 716 2 147
Ökning (-) / minskning (+) av kortfristiga fordringar -243 940 -67 267
Ökning (+) / minskning (-) av kortfristiga skulder 232 908 151 161
Ökning (+) / minskning (-) av övriga avsättningar -319 -1 993
Kassaflöde från den löpande verksamheten 353 170 402 090
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -1 940 -4 369
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -87 509 -72 166
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 1 128 707
Förvärv av andelar i intresseföretag -351
Indirekta investeringar genom förvärv av dotterbolag/inkråm 33, 34 -467 321 -67 401
Ökning (-) / minskning (+) av övriga långfristiga fordringar -2 952 -54
Kassaflöde från investeringsverksamheten -558 594 -143 634
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Utbetald utdelning -72 481
Avyttring av egna aktier 5 000
Upptagna lån 337 727 159 590
Amortering av lån -62 033 -32 188
Betalning av leasingskulder -23 209 -27 507
Förändring övriga långfristiga skulder -4 218
Förändring checkräkningskrediter -62 345
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 180 004 38 332
ÅRETS KASSAFLÖDE
-25 420 296 788
Likvida medel vid årets början 366 993 82 295
Kursdifferens i likvida medel 4 291 -12 090
Likvida medel vid årets slut 21 345 864 366 993
2 0 21 / XANO
68 FINANSIELL INFORMATION
Noter
NOT 1
ALLMÄN INFORMATION
XANO Industri AB med organisationsnummer 556076-2055, är ett publikt aktiebolag
med säte i Jönköping, Sverige, vars B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm. Adressen
till företagets huvudkontor är Industrigatan 14 B, 553 02 Jönköping. XANO Industri AB
är dotterföretag till Viem Invest AB med organisationsnummer 556239-3099 och säte i
Jönköping. Viem Invest AB är koncernens yttersta moderföretag.
Alla belopp redovisas i tusental svenska kronor (TSEK) om annat inte anges.
NOT 2
REDOVISNINGSPRINCIPER
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting
Standards (IFRS), såsom de antagits av EU, årsredovisningslagen samt rekommendationer
och uttalanden från Rådet för finansiell rapportering.
ALLMÄNT
Tillämpade redovisnings- och värderingsprinciper är oförändrade jämfört med föregå-
ende år med undantag på grund av nya eller omarbetade standarder, tolkningar och
förbättringar som ska tillämpas från den 1 januari 2021. Dessa nyheter har inte haft
någon väsentlig påverkan på koncernens redovisning.
Nya eller ändrade IFRS-standarder gällande från 2022 eller senare har inte tillämpats
vid upprättande av dessa finansiella rapporter. Tillämpningen av dessa nyheter bedöms
inte ha någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella resultat och ställning.
Koncernen har erhållit statliga stöd för täckande av bland annat permitteringskost-
nader, sjuklöner, sociala avgifter och pensionskostnader för att minska de ekonomiska
effekterna av coronapandemin. När det är rimligt säkert att stöden erhålls, redovisas
dessa som en minskning av kostnaderna under respektive funktion i den period kostna-
derna uppstår. Erhållna och beräknade stöd uppgår för helåret till 1 MSEK (21).
Koncernen har erhållit utbetalning av medel för den kollektivavtalade AGS-försäk-
ringen via Fora. Utbetalningen baseras på tidigare återbetalningar av AGS-premier för
åren 2004-2008. Erhållet belopp om 8 MSEK har redovisats som övrig rörelseintäkt.
KONCERNREDOVISNING
ALLMÄNT
Koncernens bokslut omfattar moderföretaget, XANO Industri AB, och de företag över
vilka moderföretaget direkt eller indirekt har ett bestämmande inflytande per boksluts-
dagen. Bestämmande inflytande definieras utifrån om innehavaren har förmåga att
styra företaget, har rätt till avkastning och möjlighet att styra de aktiviteter som påverkar
avkastningen. Detta uppnås vanligtvis om innehavet motsvarar mer än 50 procent av
röstetalet. Per balansdagen ägs samtliga dotterföretag intagna i koncernredovisningen
till 100 procent.
Koncernredovisningen är upprättad enligt förvärvsmetoden. Detta innebär att aktier
i dotterföretag ersätts i koncernredovisningen med dotterföretagets identifierbara
tillgångar, skulder och eventualförpliktelser, värderade till verkligt värde vid förvärvs-
tidpunkten. Det förvärvade dotterföretagets egna kapital elimineras i sin helhet vilket
innebär att i koncernens egna kapital ingår endast den del av dotterföretagets egna
kapital som tillkommit efter förvärvet. Om det koncernmässiga anskaffningsvärdet för
aktierna överstiger det i förvärvsbalansen upptagna värdet av bolagets nettotillgångar,
redovisas skillnaden som koncernmässig goodwill. Om det koncernmässiga anskaff-
ningsvärdet för aktierna istället skulle vara lägre än värdet av bolagets nettotillgångar
redovisas mellanskillnaden direkt i årets resultat. Endast de resultat som uppkommit efter
förvärvstidpunkten ingår i koncernens resultat. Avyttrade bolag har redovisats med sitt
resultat fram till tidpunkten för avyttringen.
RÖRELSEFÖRVÄRV
IFRS 3 tillämpas på rörelseförvärv. Detta innebär bland annat att transaktionsutgifter
vid rörelseförvärv kostnadsförs samt att villkorade köpeskillingar fastställs till verkligt
värde vid förvärvstidpunkten och att effekter av omvärderingar av dessa köpeskillingar
redovisas i årets resultat.
OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA
– Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna i koncernen är
värderade i den valuta som används i den ekonomiska miljö där respektive företag
huvudsakligen är verksamt (funktionell valuta). I koncernredovisningen används SEK, som
är moderföretagets funktionella valuta och rapporteringsvaluta.
– Utländska dotterföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncernföretag som har en annan funktionell valuta
än rapporteringsvalutan, omräknas till koncernens rapporteringsvaluta enligt följande:
(i) Tillgångar och skulder för var och en av balansräkningarna omräknas till balans-
dagens kurs.
(ii) Intäkter och kostnader för var och en av resultaträkningarna omräknas till genom-
snittlig valutakurs.
(iii) Alla omräkningsdifferenser som uppstår redovisas i övrigt totalresultat.
Vid avyttring av en utlandsverksamhet redovisas de samlade omräknings differenserna
hänförliga till det utländska bolaget som en del av realisationsresultatet i koncernens
rapport över totalresultat.
INTRESSEFÖRETAGSREDOVISNING
Som intresseföretag betraktas de företag som inte är dotterföretag men över vilket
moderföretaget har ett betydande inflytande. I koncernens bokslut redovisas andelar i
intresseföretaget enligt kapitalandelsmetoden. Kapitalandelsmetoden innebär att andelar
i företag redovisas till anskaffningsvärdet vid anskaffningstillfället och därefter justeras
med koncernens andel av förändringen i intresseföretagets nettotillgångar. Koncernens
andel av intresseföretagets resultat efter skatt redovisas i årets resultat.
INTÄKTER
Koncernen tillhandahåller produkter och system med tillhörande tjänster. Intäkter redo-
visas när kontrollen av produkten/tjänsten har överförts till kunden. Transaktionspriserna
utgörs huvudsakligen av fasta priser.
VAROR OCH TJÄNSTER
Merparten av koncernens leveranser avser varor. Leveranserna består dels av kund-
specifika produkter tillverkade på direkta uppdrag av kunder och dels egenutvecklade
produkter. Leveransen kan, förutom slutprodukten, innefatta starkt integrerade delar
som konstruktion och frakt och bedöms gemensamt därför normalt utgöra ett presta-
tionsåtagande. Vid försäljning av varor erhåller kunden kontroll vid leverans i enlighet
med fraktvillkoren och intäkten redovisas vid denna tidpunkt. Koncernen tillämpar ej
enhetliga fraktvillkor. Volymrabatter och andra bonusar avräknas från intäkten med det
mest sannolika värdet.
Vid försäljning av tjänster redovisas intäkten normalt över tid i takt med att presta-
tionsåtagandet uppfylls. Koncernen tillhandahåller separata tjänster som övervakning av
kunders produktionslinjer och konsultation. Tjänsteavtalen är i huvudsak fastprisuppdrag.
För varu- och tjänsteleveranser tillämpas normalt betalningsvillkoren 30 till 90 dagar
efter leverans.
PROJEKTLEVERANSER
Koncernen genomför projektleveranser till förpackningsindustrin. Leveranserna består
av egenutvecklade produkter och system. Projekten är kundunika och skapar därmed
inte en tillgång med alternativ användning. Kundavtalen är av karaktären att de ger
företaget rätt till betalning för prestation som uppnåtts till dato. Projekten kan bestå av
flera komponenter som konstruktion, maskiner, styrsystem, installation och garantiåta-
gande. Garantierna är av standardkaraktär men kan inte tillhandahållas av annan part.
Med hänsyn till den starka integrationen mellan komponenterna anses projektleveran-
serna normalt utgöra ett prestationsåtagande. Avtalen är i huvudsak fastprisuppdrag.
Kontrakten löper vanligen på kortare tid än 12 månader. Garantiåtaganden är normalt
tidsbegränsade till mellan 12 och 36 månader. För dessa leveranser sker intäktsredo-
visning över tid. Intäkter redovisas med utgångspunkt från en input-metod på basis
av företagets insatser för att uppfylla prestationsåtagandet (färdigställandegraden) på
balansdagen, när företaget på ett tillförlitligt sätt kan beräkna det ekonomiska utfallet av
uppdraget. Inledningsvis används förkalkyl för bedömning av intäkter och utgifter. När
en mer säker prognos kan fastställas, används istället prognosvärden för resultatbedöm-
ning. Färdigställandegraden baseras på nedlagda utgifter i förhållande till beräknade
totala utgifter. För projekt som inledningsvis är svåra att prognostisera, redovisas intäkten
till motsvarande belopp som den upparbetade kostnaden, det vill säga resultatet tas upp
till noll kronor i avvaktan på att resultatbestämning kan göras. Justering för befarade
förluster görs så snart dessa är kända. Befarade böter eller viten till kunderna till följd av
t ex leveransförseningar minskar intäkterna med belopp som förväntas utflyta. Dotterfö-
retagen har fastlagda rutiner för uppföljning av projekten. Det är företagets bedömning
att vald metod ger en god bild av företagets prestation och rätt till ersättning. Normala
betalningsvillkor för dessa leveranser är en del vid order, en del vid leverans och en del
efter godkänd installation. Skillnaden mellan erhållen betalning och koncernens rätt till
ersättning till följd av uppfylld prestation redovisas i balansräkningen netto för varje avtal,
endera som kontraktstillgång eller kontraktsskuld.
PENSIONER
Pensioner och övriga förmåner efter avslutad anställning klassificeras antingen som
avgifts- eller förmånsbestämda planer. Under en avgiftsbestämd plan är företagets
åtagande begränsat till att betala fastställda avgifter till en separat juridisk enhet (försäk-
ringsbolag) och företaget har inga ytterligare förpliktelser. En förmånsbestämd plan är
en pensionsplan som anger ett belopp för den pensionsförmån som en anställd erhåller
efter pensioneringen, vanligen baserad på faktorer som ålder, tjänstgöringstid och lön.
En oberoende aktuarie beräknar storleken på de förpliktelser som respektive förmåns-
2 0 21 / XANO
69 FINANSIELL INFORMATION
bestämd plan medför. Aktuarien omvärderar pensionsplanernas åtagande årligen och
fördelar kostnader över den anställdes yrkesverksamma liv. I balansräkningen redovisas
förpliktelsen som en skuld. Inom koncernen finns främst avgifts bestämda pensionsplaner.
Merparten av koncernens svenska anställda tjänstemän omfattas av den s k ITP-
planen, vilken finansieras genom pensionsförsäkring i Alecta eller SPP. Enligt ett uttalande
från Rådet för finansiell rapportering är detta en förmånsbestämd plan. Koncernen har
inte haft tillgång till sådan information som gör det möjligt att redovisa denna plan som
en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP redovisas därför som en avgiftsbe-
stämd plan i enlighet med IAS 19. Härutöver finns pensionsutfästelser, både för kollektiv
personal och för tjänstemän, som är avgiftsbestämda och säkras genom inbetalning av
premie till försäkringsbolag.
SKATTER
Redovisade inkomstskatter innefattar skatt som skall betalas för aktuellt år samt
förändring av uppskjuten skatt. Värdering av skattefordringar och skatte skulder sker till
nominella belopp och enligt de skatteregler och skatte satser som föreligger. Uppskjuten
skatt beräknas på temporära skillnader, som uppkommer mellan redovisade och skatte-
mässiga värden på tillgångar och skulder. De temporära skillnaderna avser huvudsakligen
obeskattade reserver i svenska bolag.
Uppskjutna skatteskulder redovisas i normalfallet för samtliga skattepliktiga tempo-
rära skillnader medan uppskjutna skattefordringar redovisas i den mån det är sannolikt
att beloppen kan komma att utnyttjas.
Då legal kvittningsrätt föreligger sker nettoredovisning av fordran eller skuld.
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar värderas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade
avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Om det finns en indikation på att en tillgång
minskat i värde sker en beräkning av tillgångens återvinningsvärde. I det fall redovisat
värde överstiger återvinningsvärde sker nedskrivning till återvinningsvärdet. Om en
tillgång inte enskilt kan prövas för nedskrivning allokeras tillgången till en kassagenere-
rande enhet för att prövas. Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast om
det är sannolikt att de ekonomiska fördelar som är förknippade med tillgången kommer
företaget till del och att anskaffningsvärdet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Andra
tillkommande utgifter redovisas som kostnad i den period de uppkommer.
IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Utgifter för produkt- och processutveckling belastar normalt resultatet löpande. Utgifter
för större projekt, som är direkt sammankopplade med identifierbara produkter kontrol-
lerade av koncernen och som har troliga ekonomiska fördelar kommande år, balanseras
som immateriella anläggningstillgångar. Övriga immateriella tillgångar inkluderar både
förvärvade tillgångar och internt upparbetade tillgångar. De senare utgörs främst av
direkta kostnader för nedlagd tid samt hänförliga andelar av indirekta kostnader.
Varje år genomförs prövning av nedskrivningsbehov för goodwill. Koncernens good-
will är fördelad på koncernens kassagenererande enheter. Återvinningsbart belopp för
en kassagenererande enhet fastställs baserat på beräkningar av nyttjandevärden. Dessa
beräkningar utgår från koncernens årliga prognosprocess, vid vilken prognosen fastställs
av styrelsen, där framtida kassaflöden för den existerande verksamheten prognostiseras
för innevarande år samt den kommande fyraårsperioden. Kassaflödet bortom femårspe-
rioden extrapoleras. XANO använder en aktuell vägd kapitalkostnad för diskontering av
uppskattade framtida kassaflöden. Diskonterade flöden jämförs med redovisat värde.
Avskrivningar ingår i kostnaderna under respektive funktion. Avskrivning görs syste-
matiskt över tillgångarnas förväntade nyttjandeperiod enligt nedanstående förteckning.
Övriga immateriella anläggningstillgångar 3–10 år
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Avskrivningar ingår i kostnaderna under respektive funktion. Avskrivning görs systema-
tiskt över tillgångarnas förväntade nyttjandeperiod enligt nedanstående förteckning.
Byggnader 25–50 år
Markanläggningar 20 år
Maskiner och inventarier 3–12 år
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
Nyttjanderätter i leasingavtal värderas vid leasingperiodens ingång till nuvärdet av avta-
lade leasingavgifter, justerat för eventuella förutbetalda leasingavgifter. Se vidare under
rubriken Leasing.
Avskrivningarna ingår i kostnaderna under respektive funktion. Avskrivning görs systema-
tiskt över tillgångarnas förväntade nyttjandeperiod eller, om den är kortare, avtalsperio-
den enligt nedanstående förteckning.
Lokaler 2–12 år
Maskiner och inventarier 2–10 år
Nyttjanderätter i operationella leasingavtal redovisas från 2019 bland tillgångar i enlighet
med IFRS 16.
AVTALSTILLGÅNGAR OCH AVTALSSKULDER
En avtalstillgång redovisas när koncernen har levererat produkten/tjänsten till en kund,
alternativt fullgjort ett åtagande, men ännu inte har fakturerat kunden. En avtalsskuld
redovisas när koncernen har erhållit eller ska erhålla betalning men ännu ej har levererat
produkten/tjänsten till kunden.
Nedskrivningsprövning sker löpande för avtalstillgångar. Prövning sker individuellt
och beaktar bl a finansiella svårigheter hos kunden. Härtill görs en prövning för varje
segment, varvid förväntade kreditförluster bedöms främst utifrån ett historiskt perspektiv.
Årets nedskrivningsprövning för förluster har inte medfört någon reservering då dessa
bedömts uppgå till oväsentliga belopp.
KUNDFORDRINGAR
Kundfordringar redovisas när företaget har fullgjort ett åtagande och/eller har rätt till
ovillkorlig ersättning och har fakturerat kunden.
VARULAGER
Varulagret värderas enligt lägsta värdets princip och först in-först ut-metoden (FIFO).
Detta innebär att varulagret tas upp till det lägsta av anskaffningsvärdet enligt FIFO-
metoden och nettoförsäljningsvärdet. I egentillverkade hel- och halvfabrikat utgörs
anskaffningsvärdet av direkta tillverkningskostnader samt skäligt pålägg för indirekta
tillverkningskostnader.
LIKVIDA MEDEL
Likvida medel består av kassa och bank samt kortfristiga placeringar med en löptid på
högst tre månader.
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
Finansiella tillgångar och skulder omfattar kassa och bank, kortfristiga placeringar, kund-
fordringar, lånefordringar, låneskulder, leverantörsskulder och eventuella derivat. En finan-
siell tillgång eller skuld tas upp i balansräkningen när bolaget blir part till instrumentets
avtalsmässiga villkor. En finansiell tillgång tas bort när rätten att erhålla kassaflöde från
tillgången upphört eller överförts till annan part. En finansiell skuld tas bort från balans-
räkningen när åtagandet utsläckts genom fullgörande, upphävts eller överförts.
Finansiella instrument redovisas till upplupet anskaffningsvärde, verkligt värde via
resultatet eller verkligt värde via övrigt totalresultat beroende av hur instrumentet klassifi-
ceras. Företagets affärsmodell för förvaltning av finansiella instrument och egenskaperna
hos de avtalsenliga kassaflödena från instrumentet utgör grund för klassificeringen.
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER VÄRDERADE TILL
VERKLIGT VÄRDE VIA RESULTATRÄKNINGEN
Finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen
omfattar tillgångar som innehas för handel samt tillgångar och skulder som klassificerats
att redovisas till verkligt värde via årets resultat, exempelvis derivat som ej omfattas av
säkringsredovisning.
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER VÄRDERADE TILL
UPPLUPET ANSKAFFNINGSVÄRDE
Lånefordringar och kundfordringar värderas till upplupet anskaffningsvärde. Kreditrisk
hanteras av varje dotterföretag genom fastslagna rutiner för kreditkontroll och kravhan-
tering. Nedskrivningsprövning görs löpande för dessa tillgångar. Prövning sker individuellt
och beaktar bl a finansiella svårigheter hos gäldenären. Härtill görs en prövning för varje
segment varvid förväntade kreditförluster bedöms främst utifrån ett historiskt perspektiv.
Övriga finansiella skulder, som låneskulder och leverantörsskulder, värderas till upplupet
anskaffningsvärde.
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER VÄRDERADE TILL
VERKLIGT VÄRDE VIA ÖVRIGT TOTALRESULTAT
Finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat
omfattar tillgångar och skulder som säkringsredovisas.
XANO tillämpar säkringsredovisning enligt IAS 39. För att säkringsredovisning ska
kunna användas måste ett antal kriterier vara uppfyllda: positionen som säkras är identi-
fierad och exponerad för kurs- eller ränteförändringar, avsikten med instrumentet är att
utgöra en säkring samt att säkringen effektivt skyddar den underliggande positionen mot
förändringar i dess värde.
XANO använder ränteswappar för att förändra räntebindningstiden i önskad riktning
samt för att minska inverkan av räntefluktuationer. Dessa derivat värderas till verkligt
värde i balansräkningen. Värderingen baseras bland annat på terminsräntor, framtagna
utifrån observerbara yieldkurvor, vilka avläses i marknaden. Värderingssystemet känner av
vilken räntekonvention som är handlad och anpassar värderingen därefter. Förhållandet
mellan säkringsinstrumentet och den säkrade posten dokumenteras när transaktionen
ingås. Effektiviteten i säkringsförhållandet mäts därefter löpande. I resultaträkningen
redovisas räntekupongdelen löpande som ränteintäkt eller räntekostnad. Övrig värdeför-
2 0 21 / XANO
70 FINANSIELL INFORMATION
ändring redovisas i övrigt totalresultat så länge som kriterierna för säkringsredovisning
och effektivitet är uppfyllda. Ineffektiv del redovisas till verkligt värde som finansiell post
i årets resultat.
XANO använder valutaderivat för säkring av försäljning i annan valuta än respektive
enhets funktionella valuta och för att minska inverkan av räntefluktuationer mellan olika
valutor. Derivaten värderas till verkligt värde i balansräkningen. Värderingen baseras
bland annat på observerbara data som fixingkurser och swapkurser för gällande valuta.
Värdeförändring avseende derivat för säkring av försäljning redovisas i övrigt totalresultat
så länge som kriterierna för säkringsredovisning och effektivitet är uppfyllda och tills
dess att det säkrade flödet träffar resultaträkningen. Då det säkrade flödet träffar
resultaträkningen, redovisas värdeförändringen som nettoomsättning i förhållande till
hur det säkrade flödet intäktsförts och därutöver som kursdifferens i årets resultat. För
övriga derivat redovisas värdeförändring i övrigt totalresultat så länge som kriterierna för
säkringsredovisning och effektivitet är uppfyllda. Ineffektiv del redovisas till verkligt värde
som finansiell post i årets resultat.
XANO använder sig av lån i utländsk valuta för säkring av nettoinvesteringar i
utlandsverksamheter. Den andel av lånets omräkningsdifferens som bedöms som en
effektiv säkring redovisas som omräkningsdifferens i övrigt totalresultat. Den del av
lånets omräkningsdifferens som hänför sig till den ineffektiva delen redovisas som
finansiell post i årets resultat.
Konvertibler utgör ett sammansatt finansiellt instrument med karaktär av såväl
skuld som eget kapital. Dessa redovisas uppdelade i en del finansiell skuld och en del
egetkapitalinstrument.
När reglering eller avyttring förväntas ske senare än tolv månader efter balansdagen,
redovisas en finansiell tillgång som anläggningstillgång. Finansiella skulder med rätt att
regleras senare än tolv månader efter balansdagen redovisas som långfristiga skulder.
OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA
Fordringar och skulder i utländsk valuta har omräknats till den funktionella valutan efter
balansdagens kurs. Kursdifferenser på rörelsefordringar och rörelseskulder redovisas i
rörelseresultaten, medan kursdifferenser hänförliga till likvida medel, lånefordringar och
låneskulder ingår i finansnettot.
AVSÄTTNINGAR
Avsättningar redovisas i balansräkningen när företaget har ett legalt eller ett informellt
åtagande som är en följd av en inträffad händelse och det är mer troligt än inte att ett
utflöde av resurser krävs för att reglera åtagandet samt att en tillförlitlig uppskattning av
beloppet kan göras. Beloppen utvärderas löpande och baseras på såväl historisk erfaren-
het som rimliga förväntningar på framtiden. Inom XANOs verksamhet finns produkter
som omfattas av garanti som normalt är tidsbegränsad till mellan 12 och 36 månader.
Koncernens avsättningar avser främst garantiåtaganden och pensioner.
LEASING
Leasingkontrakt klassificeras antingen som finansiella eller operationella. Finansiell
leasing föreligger då de ekonomiska riskerna och förmånerna som är förknippade med
ägandet i all väsentlighet är överförd till XANO. Om detta inte är fallet, är det frågan
om operationell leasing. Leasing innebär att nyttjanderätten för aktuellt objekt redovisas
som nyttjanderättstillgång. Samtidigt med tillgången redovisas motsvarande åtaganden
som räntebärande skulder. Tillgång och skuld värderas vid leasingperiodens ingång
till nuvärdet av avtalade leasingavgifter, diskonterade med leasetagarens marginella
låneränta. Leasingavgifter som inkluderas i beräkningen innefattar bland annat fasta
avgifter, variabla leasingavgifter som beror på index eller pris initialt värderat med hjälp
av index, belopp som förväntas betalas ut enligt restvärdegarantier, lösenpriser för option
att köpa. Option om förlängning av avtal eller option att köpa beaktas i beräkningen om
leasetagaren är rimligt säker på att utnyttja en sådan möjlighet. I efterföljande perioder
redovisas tillgången till anskaffningsvärde minus avskrivningar och nedskrivningar, och
skulden omvärderas för att återspegla effekten av ränta och erlagda leasingavgifter. I
resultaträkningen redovisas avskrivningar för anläggningstillgången/nyttjanderätten och
räntekostnader för leasingskulden.
Koncernen bedömer om ett kontrakt är eller innehåller ett leasingavtal vid avtalets
början. Koncernen redovisar samtliga leasingavtal i vilka koncernen är leasetagare,
förutom korttidsleasingavtal (leasingavtal med en leasingperiod kortare än 12 månader)
samt leasingavtal där den underliggande tillgången är av lågt värde. För leasingavtal som
uppfyller kraven för lättnadsreglerna (korttidsavtal och tillgångar av lågt värde) redovisas
leasingavgifter som rörelsekostnad linjärt över leasingperioden. Variabla leasingavgifter
som inte beror på index eller pris inkluderas inte i värderingen. Sådana leasingavgifter
redovisas som kostnad i rörelseresultatet i den period de uppkommer.
KASSAFLÖDE
Kassaflöde redovisas genom tillämpning av den indirekta metoden. Denna innebär att
nettoresultatet justeras för transaktioner som inte medfört in- eller utbetalningar under
perioden samt för eventuella intäkter och kostnader som hänförs till investerings- eller
finansieringsverksamhetens kassaflöden.
I kassaflödesrapporten redovisas köpeskillingar för förvärvade respektive avyttrade
verksamheter på egen rad. De tillgångar och skulder som det förvärvade respektive avytt-
rade bolaget hade vid tidpunkten för förvärvet/avyttringen ingår därför inte i kassaflödet.
SEGMENT
Tillämpad standard kräver att upplysningar lämnas utifrån ledningens perspektiv, vilket
innebär att rapporteringen överensstämmer med hur den presenteras internt. Koncernen
rapporterar segmenten Industrial Products, Industrial Solutions och Precision Technology.
Segmenten är definierade utifrån koncernens affärsenheter, vilka är organiserade efter
produktionsmetod och typ av produkter och tjänster.
VÄSENTLIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
Upprättandet av bokslut och tillämpningen av redovisningsprinciper baseras på bedöm-
ningar och uppskattningar om framtiden. Nedan beskrivs de antaganden som medför
risk för betydande justeringar under kommande period.
INTÄKTSREDOVISNING
Koncernen genomför projektleveranser till förpackningsindustrin. För dessa projekt
redovisas intäkter med utgångspunkt från färdigställandegraden på balansdagen, när
företaget på ett tillförlitligt sätt kan beräkna det ekonomiska utfallet av uppdraget.
Metoden innebär att bedömningar måste göras av projektens totala inkomster och
utgifter och förändringar av dessa medför att resultatet för kommande period påverkas.
Svårigheter att bedöma resultatet är särskilt stora i början av projekt och för projekt som
är tekniskt komplicerade. Härutöver måste bedömning göras av huruvida villkoren för att
projektleveranserna ska redovisas över tid är uppfyllda. Redovisade intäkter för pågående
uppdrag uppgår till 957 MSEK (573). Se vidare not 4.
PRÖVNING AV NEDSKRIVNINGSBEHOV FÖR GOODWILL
Koncernen prövar årligen, eller när det finns en indikation på att tillgången minskat i
värde, nedskrivningsbehov för goodwill. Återvinningsvärden fastställs genom beräkning
av nyttjandevärden. För dessa beräkningar måste vissa uppskattningar göras. Koncernens
goodwill uppgår till 963 MSEK (626). Se vidare not 15.
AVSÄTTNINGAR
Avsättningar definieras som skulder vilka är ovissa med avseende på belopp eller
tidpunkt för reglering. Av detta följer att det alltid görs uppskattningar då avsättningar
redovisas. Skuld avseende garantiåtaganden baseras främst på historisk erfarenhet.
För övriga avsättningar reserveras de belopp som förväntas utflyta. Koncernens övriga
långfristiga avsättningar uppgår till 6,9 MSEK (4,1) och övriga kortfristiga avsättningar
uppgår till 4,8 MSEK (3,3). Se vidare not 27.
DERIVAT
Koncernen innehar derivat som värderas till verkligt värde. Värdering av dessa baseras
på bedömningar och innefattar marknadsvärden som fluktuerar över tid. Härutöver kan
redovisningen komma att påverkas om kriterierna för säkringsredovisning och effektivitet
inte uppfylls. Per 2021-12-31 uppgår koncernens skulder avseende derivat till 5,9 MSEK
(13,2) och koncernens tillgångar avseende derivat till – MSEK (5,3). Se vidare not 20.
OPERATIONELLA LEASINGAVTAL
Tillämpningen av IFRS16 Leasingavtal kräver hög grad av bedömning vid fastställande
av nyttjandetillgångarnas och leasingskuldernas värde, till exempel för att bedöma
leasingperiod och diskonteringsränta. Koncernens nyttjanderättstillgångar avseende
operationella leasingavtal uppgår till 122 MSEK (74). Se vidare not 32.
2 0 21 / XANO
71 FINANSIELL INFORMATION
NOT 3
REDOVISNING PER RÖRELSESEGMENT M M
Upplysningar avseende rörelsesegment lämnas utifrån ledningens perspektiv, vilket stämmer överens med hur de presenteras internt. Koncernen rapporterar segmenten Industrial
Products, Industrial Solutions och Precision Technology. Verksamheten inom respektive segment beskrivs på sidorna 59–60. Segmenten redovisas enligt samma redovisningsprinciper som
koncernen. Ofördelade poster avser huvudsakligen moderföretaget.
UPPDELNING AV INTÄKTER/
NETTOOMSÄTTNING
INDUSTRIAL PRODUCTS INDUSTRIAL SOLUTIONS PRECISION TECHNOLOGY ELIMINERING KONCERNEN TOTALT
2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Geografiska marknader
1)
Sverige 230 763 187 212 353 242 307 483 434 874 274 792 -2 005 -1 820 1 016 874 767 667
Övriga Norden 163 779 134 175 136 889 64 726 3 527 5 990 304 195 204 891
Övriga Europa 302 487 225 230 779 549 566 818 49 738 20 203 1 131 774 812 251
Övriga världen 6 377 4 698 628 705 405 742 63 450 44 183 698 532 454 623
Totalt 703 406 551 315 1 898 385 1 344 769 551 589 345 168 -2 005 -1 820 3 151 375 2 239 432
Produkttyp
Egna produkter 229 854 185 121 1 363 805 843 692 3 999 2 589 -109 -42 1 597 549 1 031 360
Kundspecifik tillverkning 473 552 366 194 534 580 501 077 547 590 342 579 -1 896 -1 778 1 553 826 1 208 072
Totalt 703 406 551 315 1 898 385 1 344 769 551 589 345 168 -2 005 -1 820 3 151 375 2 239 432
Tidpunkt för intäktsredovisning
Försäljning av vara eller tjänst (vid en tidpunkt) 703 406 551 315 672 861 608 049 551 589 345 168 -2 005 -1 820 1 925 851 1 502 712
Försäljning av tjänst (över tid) 49 803 8 283 49 803 8 283
Projekt (över tid) 1 175 721 728 437 1 175 721 728 437
Totalt 703 406 551 315 1 898 385 1 344 769 551 589 345 168 -2 005 -1 820 3 151 375 2 239 432
1)
Intäkter per geografisk marknad avser intäkter fördelade på geografiska områden efter var kunderna är lokaliserade.
Marknadsmässiga villkor tillämpas vid transaktioner mellan segmenten.
XANO-koncernen har för närvarande ingen kund från vilken intäkterna utgör mer än tio procent av koncernens totala intäkter.
RESULTATPOSTER PER SEGMENT
2021 2020
Internt rapporterat
resultat före skatt
Utfördelade koncern-
gemensamma kostnader
och koncernbidrag
Resultat före skatt Internt rapporterat
resultat före skatt
Utfördelade koncern-
gemensamma kostnader
och koncernbidrag
Resultat före skatt
Industrial Products 89 989 -58 834 31 155 69 357 -11 060 58 297
Industrial Solutions 274 240 -106 943 167 297 158 407 -25 896 132 511
Precision Technology 110 900 -96 688 14 212 53 783 -34 351 19 432
Ofördelade poster -41 647 262 465 220 818 -30 678 71 307 40 629
Koncernen totalt 433 482 0 433 482 250 869 0 250 869
RESULTATPOSTER PER SEGMENT
2021 2020
Ränteintäkter Räntekostnader Skatt Avskrivningar Ränteintäkter Räntekostnader Skatt Avskrivningar
Industrial Products 482 -4 995 -6 702 -28 360 464 -5 631 -11 879 -27 330
Industrial Solutions 1 578 -11 900 -36 902 -45 839 1 398 -8 798 -31 240 -36 970
Precision Technology 72 -4 353 -2 280 -28 960 113 -2 484 -3 693 -21 281
Ofördelade poster -1 569 -662 -45 516 -452 -618 -1 407 -8 924 -517
Koncernen totalt 563 -21 910 -91 400 -103 611 1 357 -18 320 -55 736 -86 098
TILLGÅNGAR OCH SKULDER PER SEGMENT
2021 2020
Tillgångar Skulder Investeringar Uppskjutna
skatteskulder
Tillgångar Skulder Investeringar Uppskjutna
skatteskulder
Industrial Products 729 751
1)
135 479 96 544 18 096 544 576
1)
103 664 17 082 24 417
Industrial Solutions 2 062 705
2)
722 583 471 271 41 330 1 169 625
2)
441 768 19 154 25 183
Precision Technology 555 751
3)
100 389 28 821 17 055 539 914
3)
98 927 130 723 16 173
Ofördelade poster 146 409
4)
79 099 1 457 25 828 231 983
4)
47 659 -506 19 748
Koncernen totalt 3 494 616 1 037 550 598 093 102 309 2 486 098 692 018 166 453 85 521
1)
Uppskjutna skattefordringar ingår med 231 TSEK (28).
2)
Uppskjutna skattefordringar ingår med 1 570 TSEK (0).
3)
Uppskjutna skattefordringar ingår med 725 TSEK (680).
4)
Uppskjutna skattefordringar ingår med 1 048 TSEK (36).
Tillgångar per segment består av samtliga tillgångar. Skulder per segment består av rörelseskulder exklusive räntebärande skulder. Investeringar består av inköp och försäljning av materiella och immateriella anläggnings-
tillgångar, inklusive ökningar och minskningar som blivit följden av förvärv och avyttring av dotterföretag. Under 2021 har samtliga affärsenheter ökat sina totala rörelsetillgångar, som lager och kundfordringar.
2 0 21 / XANO
72 FINANSIELL INFORMATION
TILLGÅNGAR OCH
INVESTERINGAR PER
GEOGRAFISK
MARKNAD
2021 2020
Anläggnings-
tillgångar
Investeringar
Anläggnings-
tillgångar
Investeringar
Sverige 664 252 57 609 686 067 142 402
Övriga Norden 647 913 162 999 475 666 14 224
Övriga Europa 478 218 343 519 150 077 5 341
Övriga världen 42 226 33 966 13 664 4 486
Koncernen totalt 1 832 609 598 093 1 325 474 166 453
Redovisat värde på tillgångar och investeringar fördelade på geografiska områden efter
var tillgångarna är lokaliserade.
NOT 4
INTÄKTER, AVTALSTILLGÅNGAR OCH AVTALSSKULDER
AVTALSTILLGÅNGAR
2021 2020
Kontraktstillgångar för pågående uppdrag 172 833 63 399
Upplupna intäkter 3 368 2 507
176 201 65 906
AVTALSSKULDER
2021 2020
Kontraktsskulder för pågående uppdrag 328 625 178 423
Förskott från kunder 20 893 5 283
Förutbetalda intäkter 8 179 1 918
357 697 185 624
Totala uppdragsinkomster för projekt redovisade som intäkter över tid uppgår till
1 176 175 TSEK (728 437).
Intäkter har under perioden redovisats från prestationsåtaganden uppfyllda i tidigare
perioder med 2 708 TSEK (-1 660).
FÖR PÅGÅENDE UPPDRAG
2021 2020
Intäkter från leveranser som redovisas över tid 956 743 573 404
Kostnader för leveranser som redovisas över tid -725 355 -452 668
Redovisat resultat 231 388 120 736
Erhållna förskott 1 394 780 867 355
Kontraktstillgångar 172 833 63 399
Kontraktsskulder 328 625 178 423
Ouppfyllda prestationsåtaganden som förväntas intäktsredovisas senare än inom ett år
uppgår ej till väsentliga belopp. Beträffande nedskrivningsprövning, se not 35.
AVTALSTILLGÅNGAR OCH AVTALSSKULDER Tillgångar Skulder
Vid årets början 65 906 185 624
Tillgångar vid årets början som omklassificerats till
kundfordringar eller avtalsskulder
-99 023
Skulder vid årets början som redovisats som intäkt
2021
-198 503
Tillkommande tillgångar/skulder 173 483 353 196
Förvärv av dotterföretag 34 346 15 218
Omräkningsdifferenser 1 489 2 162
Vid årets slut 176 201 357 697
NOT 5
ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
MEDELANTAL ANSTÄLLDA
1)
2021
varav män
2020
varav män
Sverige 613 83 % 534 83 %
Danmark 163 91 % 132 90 %
Nederländerna 149 91 % 97 92 %
Estland 105 90 % 94 88 %
Norge 101 88 % 89 89 %
Kina 100 82 % 96 82 %
Polen 9 33 % 9 33 %
Finland 4 75 % 4 75 %
USA 1 0 % 0
Koncernen totalt 1 245 86 % 1 055 85 %
1)
Anställda som omfattas av korttidsarbete/permitteringar ingår endast till den del som avser faktiskt
arbetat tid.
MEDELANTAL ANSTÄLLDA
2)
2021
varav män
2020
varav män
Sverige 613 83 % 556 84 %
Danmark 163 91 % 132 90 %
Nederländerna 149 91 % 97 92 %
Estland 105 90 % 94 88 %
Norge 101 88 % 97 89 %
Kina 100 82 % 96 82 %
Polen 9 33 % 9 33 %
Finland 4 75 % 4 75 %
USA 1 0 % 0
Koncernen totalt 1 245 86 % 1 085 85 %
2)
Medelantal anställda enligt Bokföringsnämndens rekommendation, innebärande att anställda som
omfattas av korttidsarbete/permitteringar ingår i sin helhet.
ANDEL MÄN I STYRELSE/FÖRETAGSLEDNING
2021 2020
Moderföretaget
Styrelseledamöter 60 % 60 %
Ledande befattningshavare 50 % 50 %
Rörelsedrivande dotterföretag
Styrelseledamöter 76 % 77 %
Ledande befattningshavare 79 % 76 %
LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR OCH
SOCIALA KOSTNADER
2021 2020
Löner och ersättningar 618 059 492 524
Sociala kostnader 179 718 141 478
(varav pensionskostnader
1, 2, 3, 4)
) (63 196) (45 287)
Koncernen totalt 797 777 634 002
1)
Av koncernens pensionskostnader avser 7 759 TSEK (6 585) gruppen styrelse och VD. Koncernens
ute stående pensionsförpliktelser till dessa uppgår till 0 TSEK (0).
2)
Årets kostnad för pensionsförpliktelser som är tecknade i Alecta (redovisas som en avgiftsbestämd
plan) uppgår till 13 318 TSEK (10 595). Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller
de försäkrade. Vid utgången av 2021 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva försäkrings-
nivån till 172 procent (148). Avgift för kommande år beräknas bli i nivå med 2021 års.
3)
Pensionskostnader innefattar ej löneskatt. Löneskatt redovisas i sociala kostnader.
4)
I två av koncernens svenska dotterföretag finns pensionsförpliktelser tryggade genom kapital-
försäkring. Kvarstående belopp redovisas som tillgång respektive pensionsskuld och uppgår till
675 TSEK (634).
2 0 21 / XANO
73 FINANSIELL INFORMATION
FÖRDELNING AV LÖNER
OCH ANDRA
ERSÄTTNINGAR
2021 2020
Styrelse
Övriga
anställda
Styrelse
Övriga
anställda
och VD
1)
och VD
1)
Sverige 29 613 259 874 23 403 223 764
(varav tantiem) (5 891) (3 312)
Danmark 3 954 141 871 4 021 107 150
(varav tantiem) (237) (703)
Nederländerna 2 739 83 472 2 286 50 662
(varav tantiem) (183) (168)
Norge 2 311 49 796 1 801 41 956
(varav tantiem) (285) (186)
Kina 2 154 19 395 1 886 16 967
(varav tantiem) (148) (–)
Estland 588 18 373 608 14 220
(varav tantiem) (81) (105)
Finland 2 100 2 118
(varav tantiem) (–) (–)
Polen 1 596 1 682
(varav tantiem) (–) (–)
USA 223
(varav tantiem) (–) (–)
Koncernen totalt 41 359 576 700 34 005 458 519
(varav tantiem) (6 825) (4 474)
1)
Omfattar ersättningar till styrelseledamöter, koncernledning och verkställande direktörer. Tantiem
innefattar ej semesterersättning.
ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
OCH STYRELSELEDAMÖTER
Ersättning till ledande befattningshavare ska baseras på marknadsmässiga villkor,
befattning, individuell prestation och koncernens resultat. Den totala ersättningen ska
utgöras av fast ersättning, rörlig ersättning i form av kortfristiga incitament baserade
på finansiella eller strategiska prestationsmål, pension och andra förmåner. Till detta
kommer villkor om uppsägning och avgångsvederlag. Dessutom kan bolagsstämman –
oaktat dessa riktlinjer – besluta om aktierelaterade eller aktiekursrelaterade ersättningar.
Den fasta ersättningen ska utgöra minst 50 procent av den totala ersättningen. Den fasta
ersättningen ska avspegla det ansvar som tjänsten medför och vara konkurrenskraftig på
relevant marknad. Lönerevision ska ske årligen för att säkerställa fortsatt konkurrens-
kraft och för att belöna individuella prestationer. Den rörliga ersättningen ska utgöra
högst 50 procent av den fasta ersättningen och motsvara maximalt sex månaders fast
ersättning. Rörlig ersättning ska huvudsakligen relatera till finansiella prestationsmål men
också kunna mätas mot icke-finansiella mål för att därigenom uppnå fokus på aktiviteter
som främjar bolagets affärs- respektive hållbarhetsstrategi och långsiktiga intressen.
Målen ska fastställas av styrelsen och vara specifika, tydligt mätbara och tidsbundna.
Rörlig ersättning kopplad till finansiella mål fastställs årligen och utbetalas efter fastställt
årsbokslut. All rörlig ersättning är villkorad av ett positivt nettoresultat för koncernen
och ska justeras i efterhand om den utbetalats på felaktiga grunder. För ledande befatt-
ningshavare ska finnas pensionsutfästelser med pensionsålder 65 år. Pensionsförmåner,
innefattande sjukförsäkring, ska vara premiebaserade. Rörlig ersättning ska inte vara
pensionsgrundande. Pensionspremierna, inklusive eventuell löneväxling, ska uppgå till
högst 35 procent av den pensionsgrundande lönen. Andra förmåner får innefatta bland
annat sjukvårdsförsäkring och tjänstebil i enlighet med vid var tid gällande skatteregler.
Mellan bolaget och verkställande direktören ska gälla en ömsesidig uppsägningstid om
sex månader. Vid uppsägning från bolagets sida ska verkställande direktören erhålla ett
avgångsvederlag motsvarande 18 månadslöner. Avgångsvederlaget ska avräknas mot
andra inkomster. Vid uppsägning från verkställande direktörens sida ska inget avgångsve-
derlag utgå. För övriga ledande befattningshavare ska gälla en ömsesidig uppsägningstid
om sex månader. Vid uppsägning från bolagets sida ska befattningshavaren erhålla ett
avgångsvederlag motsvarande sex månadslöner. Avgångsvederlaget ska avräknas mot
andra inkomster. Vid uppsägning från befattningshavarens sida ska inget avgångsveder-
lag utgå. För de fall styrelseledamot utför tjänster för bolaget utöver styrelsearbetet, kan
särskilt arvode för detta utbetalas förutsatt att sådana tjänster bidrar till implemente-
ringen av bolaget affärs- respektive hållbarhetsstrategi och tillvaratagandet av bolagets
långsiktiga intressen. Sådant konsultarvode får för varje enskild styrelseledamot aldrig
överstiga det årliga styrelsearvodet. Arvodet ska vara marknadsmässigt. Ersättningar
till verkställande direktören ska beslutas av styrelsen baserat på rekommendation av
ersättningsutskottet. Ersättningar till övriga ledande befattningshavare ska beslutas av
ersättningsutskottet och rapporteras till styrelsen. Ersättningsutskottet ska följa och
utvärdera tillämpningen av riktlinjerna för ersättning samt gällande ersättningsstrukturer
och ersättningsnivåer i bolaget. Baserat på rekommendation från ersättningsutskottet
ska styrelsen, vart fjärde år eller när väsentliga förändringar uppkommer, upprätta förslag
till nya riktlinjer för beslut vid årsstämman. Vid styrelsens behandling av och beslut i
ersättningsrelaterade frågor, ska verkställande direktören eller andra ledande befatt-
ningshavare inte närvara i den mån de berörs av frågorna. Vid beredning av styrelsens
förslag till ersättningsriktlinjer ska lön och anställningsvillkor för bolagets övriga anställda
beaktas och en förklaring till den årliga förändringen av ersättningen till varje enskild
befattningshavare i relation till den genomsnittliga ersättningen för bolagets övriga
anställda ska ges. Utvecklingen av avståndet mellan ledande befattningshavares ersätt-
ning och ersättning till övriga anställdas ska redovisas i ersättningsrapporten. Styrelsen
kan, baserat på rekommendation av ersättningsutskottet, göra avsteg från riktlinjerna
om särskilda skäl föreligger och det bedöms nödvändigt för att tillgodose bolagets
långsiktiga intressen eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Avsteg ska
endast ske undantagsvis.
Riktlinjerna tillämpas på anställningsavtal som ingås efter årsstämman 2020 och för
ändringar i pågående anställningsavtal som sker därefter. Med undantag av begräns-
ningsregler för rörlig ersättning och definition av pensionsgrundande lön, tillämpas
riktlinjerna i nuvarande avtal med ledande befattningshavare.
Gällande ersättningsvillkor för verkställande direktören och andra ledande befatt-
ningshavare omfattar av grundlön, rörlig ersättning, övriga förmåner samt pensions-
premier. Med andra ledande befattningshavare avses CFO, som tillsammans med
verkställande direktören utgör koncernledningen.
Årsstämman beslutade att styrelsearvode om 1 130 TSEK skulle fördelas med
330 TSEK till ordförande och 200 TSEK till var och en av styrelsens övriga ordinarie
ledamöter för tiden fram till och med nästa årsstämma. Årsstämman beslutade vidare
att arvode för uppdrag i ersättningsutskott skulle utgå med 20 TSEK per person och
arvode för uppdrag i revisionsutskott skulle utgå med 30 TSEK per ordinarie ledamot och
50 TSEK till dess ordförande. Under 2021 har 150 TSEK kostnadsförts avseende dessa
uppdrag.
Koncernledningen har under 2021 utgjorts av verkställande direktören Lennart Pers-
son och CFO Marie Ek Jonson. Till verkställande direktören har utgått lön och förmåner
om sammanlagt 9 646 TSEK (7 594), varav rörlig ersättning utgör 3 708 TSEK (2 376).
Till övriga ledande befattningshavare har utgått lön och förmåner om sammanlagt
2 254 TSEK (1 821), varav rörlig ersättning utgör 300 TSEK (–). Vid årsstämman 2020
beslutades att utge konvertibla skuldförbindelser till anställda, vilket även omfattade
koncernledningen. Det finns inga utestående aktie- eller aktiekursrelaterade incitaments-
program.
För ledande befattningshavare finns avgiftsbestämda pensionsutfästelser med
pensionsålder 65 år. Pensionspremien för verkställande direktören uppgår enligt avtal
till 30 procent (30) av den pensionsgrundande lönen. För övriga ledande befattningsha-
vare finns pensionsutfästelse motsvarande den kollektivavtalade ITP-planen. Härutöver
finns möjlighet att omfördela löneuttag till extra pensionsinsättning. För övriga ledande
befattningshavare har pensionspremien i genomsnitt uppgått till 30 procent (30) av
den pensionsgrundande lönen. Med pensionsgrundande lön avses enligt gällande avtal
grundlön och bilförmån samt ett genomsnitt av de tre senaste årens rörliga ersättning.
Pensionskostnaderna uppgick för verkställande direktören till 2 286 TSEK (1 969). För
övriga ledande befattningshavare uppgick pensionskostnaderna till 547 TSEK (511).
Mellan bolaget och verkställande direktören gäller en ömsesidig uppsägningstid om
sex månader. Vid uppsägning från bolagets sida erhåller verkställande direktören ett
avgångsvederlag motsvarande 18 månadslöner. Avgångsvederlaget avräknas mot andra
inkomster. Vid uppsägning från verkställande direktörens sida utgår inget avgångs-
vederlag. För övriga ledande befattningshavare gäller en ömsesidig uppsägningstid
om sex månader. Vid uppsägning från bolagets sida erhåller befattningshavaren ett
avgångsvederlag motsvarande sex månadslöner. Avgångsvederlaget avräknas mot andra
inkomster. Vid uppsägning från befattningshavarens sida utgår inget avgångsvederlag.
NOT 6
KOSTNADER PER KOSTNADSSLAG
2021 2020
Materialkostnader -1 383 706 -993 167
Personalkostnader -933 249 -666 561
Avskrivningar -103 611 -86 098
Övriga externa kostnader -291 140 -214 703
-2 711 706 -1 960 529
2 0 21 / XANO
74 FINANSIELL INFORMATION
NOT 7
PERSONALKOSTNADER
PERSONALKOSTNADER FÖRDELADE
PÅ FUNKTION
2021 2020
Kostnad för sålda varor -715 791 -502 299
Försäljningskostnader -127 068 -97 313
Administrationskostnader -90 390 -66 949
-933 249 -666 561
NOT 8
AVSKRIVNINGAR
AVSKRIVNINGAR FÖRDELADE PÅ FUNKTION
2021 2020
Kostnad för sålda varor -89 527 -74 894
Försäljningskostnader -10 915 -8 708
Administrationskostnader -3 169 -2 496
-103 611 -86 098
AVSKRIVNINGAR FÖRDELADE PÅ
TILLGÅNGSSLAG
2021 2020
Övriga immateriella anläggningstillgångar -10 519 -6 660
Byggnader och mark -15 911 -14 235
Maskiner och andra tekniska anläggningar -32 526 -27 062
Inventarier, verktyg och installationer -12 190 -9 800
Nyttjanderättstillgångar -32 465 -28 341
-103 611 -86 098
NOT 9
ARVODE OCH KOSTNADSERSÄTTNING TILL REVISORER
2021 2020
Ernst & Young
Revisionsuppdrag -1 614 -1 506
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget -74 -70
Skatterådgivning -107 -206
Övriga tjänster -154 -139
-1 949 -1 921
Övriga revisorer
Revisionsuppdrag -1 321 -554
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget -79
Skatterådgivning -26
Övriga tjänster -20
-1 446 -554
Totalt -3 395 -2 475
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen, delårsrapporter, styrelsens
och verkställande direktörens förvaltning samt bolagsstyrningsrapporten.
NOT 10
ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER
2021 2020
Hyresintäkter 82 333
Kursvinster på rörelsefordringar/-skulder 14 345 15 391
Övrigt 11 836 3 341
26 263 19 065
Övrigt innefattar engångsposter om 8 267 TSEK avseende utbetalning av medel för den
kollektivavtalade AGS-försäkringen via Fora.
NOT 11
ÖVRIGA RÖRELSEKOSTNADER
2021 2020
Kostnader uthyrning lokaler/personal -82 -333
Kursförluster på rörelsefordringar/-skulder -12 229 -21 764
Övrigt -520 -2 205
-12 831 -24 302
NOT 12
FINANSIELLA INTÄKTER
2021 2020
Ränteintäkter och liknande resultatposter 563 1 357
Kursvinster på finansiella fordringar/skulder 11 857 6 578
12 420 7 935
NOT 13
FINANSIELLA KOSTNADER
2021 2020
Räntekostnader -21 910 -18 320
Kursförluster på finansiella fordringar/skulder -9 956 -12 374
-31 866 -30 694
NOT 14
SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
2021 2020
Aktuell skatt -88 587 -66 758
Uppskjuten skatt -865 13 340
Skatt på utdelning från utländska dotterföretag -1 948 -2 318
-91 400 -55 736
Skillnaden mellan svensk inkomstskattesats 20,6 % (21,4) och effektiv skattesats upp-
kommer på följande sätt:
2021 2020
Redovisat resultat före skatt 433 482 250 869
Skatt enligt svensk inkomstskattesats -89 297
21 %
-53 686
21 %
Skatteeffekt av
Koncernmässiga överavskrivningar -2
0 %
-5
0 %
Avvikelse i skattesats i utländska dotterföretag -1 092
0 %
1 004
-0 %
Transaktionskostnader vid förvärv -737
0 %
-210
0 %
Ändrad bolagsskatt i Sverige
1 330
-1 %
Skattereduktion för investeringar i Sverige 1 192
0 %
Utdelning från utländska dotterföretag -1 688
0 %
-1 939
1 %
Justering av aktuell skatt för tidigare perioder 0
0 %
-41
0 %
Övriga skattemässiga justeringar 224
0 %
-2 189
1 %
Redovisad skatt -91 400
21 %
-55 736
22 %
2 0 21 / XANO
75 FINANSIELL INFORMATION
NOT 15
IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
GOODWILL
2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 628 190 578 169
Förvärv av dotterföretag 334 504 52 164
Årets omräkningsdifferenser 1 889 -2 143
Vid årets slut 964 583 628 190
Ackumulerade avskrivningar
Vid årets början -1 635 -1 641
Årets omräkningsdifferenser -3 6
Vid årets slut -1 638 -1 635
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början -102 -102
Vid årets slut -102 -102
Restvärde vid årets slut 962 843 626 453
Goodwill fördelar sig på koncernens kassagenererande enheter, vilka utgörs av segment.
Bedömning av återvinningsvärden innefattar antaganden om tillväxt, resultat utveckling
och investeringar, inklusive investeringar i rörelsekapital. Antagen tillväxt, som baseras
på budget för 2022 samt för den kommande prognosperioden, uppgår beroende på
segment till 2–6 procent (2–7) under denna period och därefter uthålligt till 2 procent
(2). Antagna rörelsemarginaler uppgår uthålligt till 11–16 procent (11–15). Antaganden
om tillväxt och marginaler baseras på tidigare års utfall och ledningens förväntningar på
marknadsutvecklingen.
1)
Investeringsbelopp baseras på prognos och är därefter uthålligt
i nivå med avskrivningarna.
Goodwill prövas årligen för nedskrivningsbehov. Vid årets prövning har en diskon-
teringsränta
2)
(WACC) om 10,8 procent (11,3) före skatt använts. Årets prövning har ej
påvisat något nedskrivningsbehov. Ett antal känslighetsanalyser där uthållig tillväxttakt
satts till 0 procent, rörelsemarginalen försämrats med 2 procentenheter från prognosnivå
eller diskonteringsräntan ökats med 2 procentenheter, har gjorts. Inga av dessa analyser
indikerar något behov av nedskrivning.
1)
Då koncernens totala rörelseresultat innefattar ofördelade poster med negativt resultat, främst avseende
kostnader för moderföretaget, blir koncernens totala rörelsemarginal lägre än de antagna för de kassa-
genererande enheterna/segmenten.
2)
Diskonteringsräntan utgör ett riskjusterat avkastningskrav, som förutom riskfri ränta inkluderar en
riskpremie baserad på genomsnittlig marknadsriskpremie på den svenska aktiemarknaden med premie-
tillägg baserat på bolagets storlek samt bolagets kostnad för lånat kapital och som därtill har justerats
för skuldsättningsgrad härledd ur marknadsdata.
GOODWILL PER SEGMENT
2021 2020
Industrial Products 114 945 98 314
Industrial Solutions 719 229 399 470
Precision Technology 128 669 128 669
962 843 626 453
ÖVRIGA IMMATERIELLA
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 66 767 64 912
Nyanskaffningar 1 258 306
Förvärv av dotterföretag 45 279
Avyttringar och utrangeringar -1 496 -2 623
Omklassificeringar 7 127 5 321
Årets omräkningsdifferenser 1 123 -1 149
Vid årets slut 120 058 66 767
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -37 032 -32 551
Avyttringar och utrangeringar 149 1 491
Årets avskrivning enligt plan -10 519 -6 660
Årets omräkningsdifferenser -715 688
Vid årets slut -48 117 -37 032
Planenligt restvärde vid årets slut
1)
71 941 29 735
Kvarvarande avskrivningstid, år
1)
varav
Balanserade utvecklingsutgifter 8 67 121 24 070
Patent 2 171 210
Övriga 3 4 649 5 455
PÅGÅENDE NYANLÄGGNINGAR
2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 8 460 11 957
Nyanskaffningar/förskott 682 4 059
Utrangeringar -1 977
Omklassificeringar -7 127 -5 321
Årets omräkningsdifferenser 104 -258
Vid årets slut 2 119 8 460
NOT 16
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
BYGGNADER OCH MARK
2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 499 117 471 517
Nyanskaffningar 15 246 4 548
Förvärv av dotterföretag 24 406 14 890
Avyttringar och utrangeringar -8 909 -220
Omklassificeringar 4 645 15 531
Årets omräkningsdifferenser 5 198 -7 149
Vid årets slut 539 703 499 117
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -163 246 -151 164
Avyttringar och utrangeringar 8 908 86
Omklassificeringar -14
Årets avskrivning enligt plan -15 911 -14 235
Årets omräkningsdifferenser -1 696 2 067
Vid årets slut -171 959 -163 246
Planenligt restvärde vid årets slut
1)
367 744 335 871
1)
varav mark 36 109 32 177
2 0 21 / XANO
76 FINANSIELL INFORMATION
MASKINER OCH ANDRA TEKNISKA
ANLÄGGNINGAR
2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 523 868 475 357
Nyanskaffningar 27 702 40 969
Förvärv av dotterföretag 24 636 15 626
Avyttringar och utrangeringar -3 179 -6 190
Omklassificeringar 2 448 10 146
Årets omräkningsdifferenser 11 298 -12 040
Vid årets slut 586 773 523 868
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -359 551 -348 853
Avyttringar och utrangeringar 3 139 5 841
Omklassificeringar 3 997 12
Årets avskrivning enligt plan -32 526 -27 062
Årets omräkningsdifferenser -9 479 10 511
Vid årets slut -394 420 -359 551
Planenligt restvärde vid årets slut 192 353 164 317
INVENTARIER, VERKTYG OCH
INSTALLATIONER
2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 138 489 132 300
Nyanskaffningar 17 323 12 344
Förvärv av dotterföretag 8 960 962
Avyttringar och utrangeringar -10 653 -4 344
Omklassificeringar 6 172 2 857
Årets omräkningsdifferenser 4 755 -5 630
Vid årets slut 165 046 138 489
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -105 958 -104 898
Avyttringar och utrangeringar 10 276 4 072
Omklassificeringar -2 392 -3
Årets avskrivning enligt plan -12 190 -9 800
Årets omräkningsdifferenser -3 701 4 671
Vid årets slut -113 965 -105 958
Planenligt restvärde vid årets slut 51 081 32 531
PÅGÅENDE NYANLÄGGNINGAR
2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 14 288 29 007
Nyanskaffningar/förskott 27 558 14 434
Omklassificeringar -14 856 -28 543
Årets omräkningsdifferenser 795 -610
Vid årets slut 27 785 14 288
Tillkommande avtalsenliga åtaganden att förvärva materiella anläggningstillgångar
uppgår till 26 038 TSEK (3 600).
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
2021 2020
Vid årets början 111 023 135 421
Nyanskaffningar och justeringar 39 007 9 429
Förvärv av dotterföretag 30 223 7 169
Avslutade kontrakt -1 266 -6 980
Avskrivningar -32 465 -28 341
Omräkningsdifferenser 4 586 -5 675
Vid årets slut 151 108 111 023
NOT 17
ANDELAR I INTRESSEBOLAG
2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 529 249
Årets anskaffningar/kapitaltillskott 351
Årets resultatandel
1)
-173 -38
Årets omräkningsdifferenser 36 -33
Vid årets slut 392 529
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början -223 -248
Årets omräkningsdifferenser -17 25
Vid årets slut -240 -223
Utgående redovisat värde 152 306
Företagsnamn
Organisationsnummer
Säte
Kapital-
andel
Röst-
andel
Antal
andelar
Eget
kapital
1)
Resultat
efter skatt
1)
Nordic Plastic Recycling AS
918 069 283
Åndalsnes, Norge
24 % 24 %
14
286
1 009 -1 108
1)
Baserat på preliminärt resultat.
NOT 18
VARULAGER
2021 2020
Råvaror och förnödenheter 214 072 127 318
Varor under tillverkning 118 806 84 671
Färdiga varor och handelsvaror 99 689 78 123
Pågående arbeten för annans räkning 1 890
Förskott till leverantörer 41 169 19 459
475 626 309 571
Nedskrivning har skett med totalt 1 141 TSEK (4 030). Total utgift för varor som redovisas
som kostnad uppgår till 1 383 706 TSEK (993 167).
NOT 19
KUNDFORDRINGAR OCH ANDRA FORDRINGAR
2021 2020
Kundfordringar 569 128 352 570
Skattefordran 6 055 2 995
Övriga fordringar 51 787 38 728
Upplupna intäkter 3 368 2 527
Kontraktstillgångar 172 833 63 399
803 171 460 219
2 0 21 / XANO
77 FINANSIELL INFORMATION
NOT 20
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
FÖRDELNING PER KATEGORI
2021
Finansiella
tillgångar
värderade till
verkligt värde via
övrigt totalresultat
Låne- och
kundfordringar
värderade till
upplupet anskaff-
ningsvärde
Finansiella skulder
värderade till
verkligt värde via
resultaträkningen
Finansiella skulder
värderade till
verkligt värde via
övrigt totalresultat
Övriga finansiella
skulder
Totalt redovisat
värde
Verkligt värde
1)
Finansiella tillgångar
Kundfordringar
2)
569 128 569 128 569 128
Derivat
Likvida medel 345 864 345 864 345 864
Summa finansiella tillgångar 914 992 914 992
Finansiella skulder
Låneskulder 907 837 907 837 907 837
Leasingskulder
3)
142 416 142 416
Konvertibellån 65 876 65 876 69 998
Summa räntebärande skulder 1 116 129 1 116 129
Leverantörsskulder 279 699 279 699 279 699
Derivat 5 885 5 885 5 885
Summa finansiella skulder 5 885 1 395 828 1 401 713
FÖRDELNING PER KATEGORI
2020
Finansiella
tillgångar
värderade till
verkligt värde via
resultaträkningen
Låne- och
kundfordringar
värderade till
upplupet anskaff-
ningsvärde
Finansiella skulder
värderade till
verkligt värde via
resultaträkningen
Finansiella skulder
värderade till
verkligt värde via
övrigt totalresultat
Övriga finansiella
skulder
Totalt redovisat
värde
Verkligt värde
1)
Finansiella tillgångar
Kundfordringar
2)
352 570 352 570 352 570
Derivat 5 315
4)
5 315 5 315
Likvida medel 366 993 366 993 366 993
Summa finansiella tillgångar 5 315 719 563 724 878
Finansiella skulder
Låneskulder 582 792 582 792 582 792
Leasingskulder
3)
97 099 97 099
Konvertibellån 63 518 63 518 69 998
Checkräkningskredit
Summa räntebärande skulder 743 409 743 409
Leverantörsskulder 188 816 188 816 188 816
Derivat 13 174
5)
13 174 13 174
Summa finansiella skulder 13 174 932 225 945 399
1)
Verkligt värde för finansiella tillgångar och skulder, med undantag av konvertibellån och leasingskulder, uppskattas i allt väsentligt vara lika med redovisat värde.
2)
Årets kostnadsförda kundförluster uppgår till 2 089 TSEK (2 355), varav -183 TSEK (785) är konstaterade kundförluster. Erforderlig nedskrivning av utestående fordringar uppgår till 5 466 TSEK (3 952), se vidare not 35.
3)
Beträffande finansiella och operationella leasingavtal, se not 32.
4)
Derivat avser valutaterminskontrakt som värderats till verkligt värde och tillhör värderingsnivå 2 enligt IFRS 13. Årets värdeförändring uppgår till -5 315 TSEK (5 315) exklusive skatt. Posten är effektivt säkrad och
redovisas som "Förändring av säkringsreserv" i rapport över totalresultat.
5)
Derivat avser ränteswappar som värderats till verkligt värde och tillhör värderingsnivå 2 enligt IFRS 13. Årets värdeförändring uppgår till 7 296 TSEK (-219) exklusive skatt. Posten är effektivt säkrad och redovisas som
Förändring av säkringsreserv” i rapport över totalresultat.
NEDSKRIVNING AV UTESTÅENDE
KUNDFORDRINGAR
2021 2020
Vid årets början 3 952 2 493
Förvärv av dotterföretag 69
Reservering för förväntade förluster 1 945 1 700
Återföring avseende befarade förluster -460 -165
Årets omräkningsdifferenser 29 -145
Vid årets slut 5 466 3 952
Nedskrivning har bedömts utifrån ett historiskt perspektiv med 0,1 % av total omsättning,
se vidare not 35.
2 0 21 / XANO
78 FINANSIELL INFORMATION
ÅLDERSFÖRDELNING
FINANSIELLA TILLGÅNGAR
PER 2021-12-31
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Förfallotid . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Totalt
–30 dgr 31–90 dgr 91–360 dgr
Kundfordringar
1)
428 741 105 698 34 689 569 128
Derivat
Likvida medel 345 864 345 864
Summa finansiella tillgångar 774 605 105 698 34 689 914 992
FINANSIELLA TILLGÅNGAR
PER 2020-12-31
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Förfallotid . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Totalt
–30 dgr 31–90 dgr 91–360 dgr
Kundfordringar
1)
179 772 152 313 20 485 352 570
Derivat 1 008 863 3 444 5 315
Likvida medel 366 993 366 993
Summa finansiella tillgångar 547 773 153 176 23 929 724 878
FINANSIELLA SKULDER
PER 2021-12-31
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Förfallotid . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Totalt
–30 dgr 31–90 dgr 91–360 dgr
Summa inom
1 år
Mellan 1 och
3 år
Mellan 3 och
5 år
Efter
5 år
Lån och leasingskulder 5 619 8 550 364 147 378 316 558 129 69 337 44 471 1 050 253
Konvertibellån
2)
65 876 65 876
Checkräkningskredit
Summa räntebärande skulder 5 619 8 550 364 147 378 316 624 005 69 337 44 471 1 116 129
Leverantörsskulder 223 707 52 358 3 634 279 699 279 699
Derivat 387 58 5 440 5 885 5 885
Summa finansiella skulder 229 713 60 966 373 221 663 900 624 005 69 337 44 471 1 401 713
Summa icke-diskonterade flöden
3)
670 744 645 466 71 353 45 615 1 433 178
FINANSIELLA SKULDER
PER 2020-12-31
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Förfallotid . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Totalt
–30 dgr 31–90 dgr 91–360 dgr
Summa inom
1 år
Mellan 1 och
3 år
Mellan 3 och
5 år
Efter
5 år
Lån och leasingskulder 3 798 8 623 30 010 42 431 534 815 44 744 57 901 679 891
Konvertibellån 63 518 63 518
Checkräkningskredit
Summa räntebärande skulder 3 798 8 623 30 010 42 431 598 333 44 744 57 901 743 409
Leverantörsskulder
109 781 76 494 2 541 188 816 188 816
Derivat
386 52 12 736 13 174 13 174
Summa finansiella skulder 113 965 85 169 45 287 244 421 598 333 44 744 57 901 945 399
Summa icke-diskonterade flöden
3)
246 513 625 251 47 720 58 904 978 388
1)
Av redovisade kundfordringar har 129 973 TSEK (40 284) förfallit till betalning, se vidare not 35.
2)
Förfaller till betalning 2023.
3)
Innefattar bedömda framtida räntebetalningar.
I november 2019 ingicks ett nytt kreditavtal med koncernens huvudbank. Avtalet löper över tre år med option på förlängning i ytterligare ett plus ett år. Förlängning har skett med ett år.
Beträffande räntebindning och ränterisker samt kreditrisker, se not 35.
FÖRDELNING PER VALUTA
Finansiella tillgångar
Finansiella skulder
Långfristiga Kortfristiga
1)
2021-12-31 2020-12-31 2021-12-31 2020-12-31 2021-12-31 2020-12-31
DKK 38 241 -1 227 169 280 163 414 153 797 23 044
EUR 372 948 290 739 42 255 26 283 336 304 64 762
SEK 324 220 279 299 482 197 486 659 128 162 118 915
USD 117 732 95 924 1 812 4 368
Övriga valutor 61 851 60 143 44 081 24 622 43 825 33 332
914 992 724 878 737 813 700 978 663 900 244 421
1)
Innefattar utnyttjade checkräkningskrediter med flervalutakonton.
2 0 21 / XANO
79 FINANSIELL INFORMATION
NOT 21
LIKVIDA MEDEL
Likvida medel inkluderar behållning på checkräkning, koncernvalutakonton.
LIKVIDA MEDEL
2021 2020
Kassa och bank 345 859 366 988
Kortfristiga placeringar 5 5
Belopp vid årets slut 345 864 366 993
NOT 22
RESULTAT PER AKTIE
RESULTAT PER AKTIE FÖRE UTSPÄDNING
2021 2020
Årets resultat, TSEK 342 082 195 133
Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental 28 992 28 435
Resultat per aktie före utspädning, SEK 11,80 6,86
RESULTAT PER AKTIE EFTER UTSPÄDNING
2021 2020
Årets resultat, TSEK 342 082 195 133
Räntekostnader på konvertibla skuldförbindelser, TSEK
1)
3 331 1 905
Emissionskostnader för konvertibla skuldförbindelser, TSEK 170 51
Justerat resultat, TSEK 345 583 197 089
Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental 28 992 28 435
Justering för antagen konvertering av konvertibla
skuldförbindelser, tusental 574 705
Genomsnittligt antal aktier vid beräkning av
resultat per aktie, tusental 29 566 29 140
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 11,69 6,76
1)
Består av löpande ränta avseende konvertibellån justerad till marknadsränta.
Beträffande antal aktier och konvertibla skuldförbindelser, se not 23.
NOT 23
AKTIEKAPITAL M M
FÖRDELNING AV AKTIEKAPITAL
2021-12-31 2021-01-01
A-aktier 7 288 800 7 288 800
B-aktier 21 958 307 21 958 307
Totalt antal aktier 29 247 107 29 247 107
Kvotvärde, SEK 1,25 1,25
Aktiekapital, SEK 36 558 883,75 36 558 883,75
Totalt antal aktier uppgår till 29 247 107, varav 254 566 fanns i eget förvar per balans-
dagen. Genomsnittligt antal utestående aktier uppgick under 2021 till 28 992 541.
A-aktie medför tio röster och B-aktie en röst. Per balansdagen uppgick antalet röster,
efter avdrag för bolagets eget innehav, till 94 591 741.
Per den 1 oktober 2020 utgavs konvertibla skuldförbindelser om nominellt
69 998 TSEK motsvarande 573 756 aktier av serie B vid full konvertering.
Föreslagen utdelning uppgår till 3:50 SEK per aktie.
NOT 24
RESERVER
OMRÄKNINGSRESERV
2021 2020
Vid årets början 16 970 34 812
Årets omräkningsdifferenser 25 919 -25 228
Effekt av säkring av valutarisk i utlandsverksamhet -7 127 7 386
Vid årets slut 35 762 16 970
Investering i aktier i dotterföretag i Danmark, Nederländerna och Norge har delvis valuta-
säkrats genom upptagande av lån i DKK, EUR respektive NOK.
SÄKRINGSRESERV
2021 2020
Vid årets början -5 892 -9 838
Årets förändring inklusive skatt 1 573 3 946
Vid årets slut -4 319 -5 892
Beloppen avser effektiv del av värdeförändring i derivatinstrument använda för säkrings-
redovisning. Under året har inga omklassificeringar för redovisning i årets resultat skett.
Per balansdagen 2021-12-31 fanns ränteswapavtal avseende fast bindning med
totalt nominellt belopp om 219 MSEK (217).
2021 2020
Totala reserver 31 443 11 078
NOT 25
CHECKRÄKNINGSKREDITER
Utnyttjade checkkrediter redovisas som kortfristiga räntebärande skulder.
CHECKRÄKNINGSKREDIT
2021 2020
Beviljad checkräkningskredit 304 091 309 269
Outnyttjad del -304 091 -309 269
Utnyttjat belopp 0 0
NOT 26
KONVERTIBELLÅN
Bolaget har utelöpande konvertibellån redovisat till 65 876 TSEK (63 518). Nominellt
belopp för utelöpande lån är 69 998 TSEK. Konvertibellånet löper till den 30 septem-
ber 2023 med en årlig ränta motsvarande STIBOR 3M plus 1,75 procentenheter, dock
lägst 1,75 procent (för innevarande period 1,75 procent). Konvertibeln kan under
perioden 1–12 september 2023 inlösas mot aktier av serie B till en konverteringskurs
om 122:00 SEK. Mot bakgrund av att lånet är efterställt andra skulder och koncernens
finansiella ställning i övrigt, kan räntan inte bedömas motsvara en marknadsmässig
ränta. Den marknadsmässiga räntan har för detta lån bedömts uppgå till 5,64 procent
(stats obligationsräntan vid emissionstidpunkten, -0,36 procent, med tillägg för riskpremie
om 6,00 procent). Lån som löper med ränta avvikande från marknadsmässig ränta
tas upp till sitt marknadsmässiga värde och skillnaden förs till övrigt tillskjutet kapital.
Resultatet belastas över lånets löptid med den marknadsmässiga räntan. Samtidigt
kommer i balansräkningen den redovisade skulden att öka så att den motsvarar det
nominella beloppet vid löptidens utgång. Marknadsvärdet för det konvertibla förlagslå-
net har beräknats genom en nuvärdeberäkning av framtida räntebetalningar och lånets
nominella belopp. Årets kostnadsförda ränta för konvertibellån uppgår till 3,583 TSEK
(2 098). För utelöpande konvertibellån motsvarar räntekostnaden 5,1 procent av verklig
skuld. Resultatet belastas vidare med emissionskostnader som uppkom vid upptagandet
av konvertibellånen.
2 0 21 / XANO
80 FINANSIELL INFORMATION
NOT 27
ÖVRIGA AVSÄTTNINGAR
LÅNGFRISTIGA
2021 2020
Garantiåtaganden 5 383 3 284
Pensionsåtaganden 675 634
Övriga åtaganden 797 224
6 855 4 142
Bedömd förfallotidpunkt
Mellan ett och fem år från balansdagen 6 631 3 918
Senare än fem år från balansdagen 224 224
KORTFRISTIGA
2021 2020
Garantiåtaganden 4 549 3 327
Övriga åtaganden 297
4 846 3 327
FÖRÄNDRING ÖVRIGA
AVSÄTTNINGAR
Långfristiga Kortfristiga
Garanti-
åtaganden
Pensions-
åtaganden
Övriga
åtaganden
Övriga
åtaganden
Vid årets början 3 284 634 224 3 327
Årets avsättningar 2 555 72 569 1 443
Årets utbetalningar/nyttjande -507 -31
Årets omräkningsdifferenser 51 4 76
Vid årets slut 5 383 675 797 4 846
NOT 28
UPPSKJUTEN SKATT
TEMPORÄRA SKILLNADER
Temporära skillnader föreligger i de fall tillgångars eller skulders redovisade respektive
skattemässiga värden är olika. Temporära skillnader avseende följande poster har resulte-
rat i uppskjutna skatteskulder respektive uppskjutna skattefordringar.
2021 2020
Anläggningstillgångar, koncernposter
1)
30 977 20 721
Byggnader, dotterföretag 4 376 3 915
Obeskattade reserver
Överavskrivningar, maskiner och inventarier 15 177 13 149
Periodiseringsfonder 25 220 25 944
Derivat -1 121 -1 529
Utländska poster med avvikande skattesats 29 281 24 132
Övriga poster -1 601 -811
Uppskjuten skatteskuld 102 309 85 521
Uppskjuten skattefordran
2)
-3 574 -744
Netto uppskjuten skatteskuld 98 735 84 777
Ingående uppskjuten skatteskuld -84 777 -94 773
Förvärv av dotterföretag -14 406 -3 577
Upplösning avseende reserver 42
Övriga temporära skillnader 2 635 161
Omräkningsdifferens -912 1 177
Avrundning -2 3
Uppskjuten skattekostnad avseende
temporära skillnader 1 273 -12 190
– varav redovisat i
Årets resultat 865 -13 340
Övrigt totalresultat 408 1 150
1)
Avser främst koncernbokförda värden som följer av värdering till verkligt värde i samband med förvärv
av dotterföretag.
2)
1 319 TSEK (0) avser verksamhet i utländska dotterföretag. Med förväntad framtida utveckling
bedöms verksamheterna ge positivt resultat under kommande år och förlustavdragen har upptagits till
den del de bedöms kunna komma att nyttjas. När legal kvittningsrätt ej föreligger, redovisas fordran
som uppskjuten skattefordran i balansräkningen.
UPPSKJUTNA SKATTER
FÖRÄNDRING UPPSKJUTEN SKATTESKULD
2021 2020
Ingående uppskjuten skatteskuld 85 521 95 581
Anläggningstillgångar, koncernposter -2 516 -2 418
Byggnader, dotterföretag 461 27
Obeskattade reserver
Överavskrivningar, maskiner och inventarier 2 028 1 792
Periodiseringsfonder -724 -3 380
Derivat 408 1 150
Övriga poster -790 -234
Förvärv av dotterföretag 15 713 3 577
Utländska poster med avvikande skattesats 2 208 -10 574
Utgående uppskjuten skatteskuld 102 309 85 521
2 0 21 / XANO
81 FINANSIELL INFORMATION
FÖRÄNDRING UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN
2021 2020
Ingående uppskjuten skattefordran 744 808
Förändring förlustavdrag -680 680
Övrigt 2 191 -747
Förvärv av dotterföretag 1 307
Omräkningsdifferenser 12 3
Utgående uppskjuten skattefordran 3 574 744
Enligt koncernens bedömning omfattas uppskjutna skatter inte av upplysningskravet
avseende förfallotid enligt IAS 1.61, då det vanligen råder osäkerhet kring när en upp-
skjuten skatt utlöser en betalning.
NOT 29
LEVERANTÖRSSKULDER OCH ANDRA SKULDER
2021 2020
Förskott från kunder 20 893 5 283
Leverantörsskulder 279 699 188 816
Löne- och semesterlöneskulder 96 757 66 077
Upplupna sociala avgifter 29 534 19 452
Övriga upplupna kostnader 39 195 29 439
Övriga ej räntebärande skulder 68 943 59 085
Kontraktsskulder 328 625 178 423
863 646 546 575
NOT 30
STÄLLDA SÄKERHETER
2021 2020
För egna skulder
Fastighetsinteckningar 115 119 118 336
Företagsinteckningar 93 763 106 163
Tillgångar med återtaganderätt 70 027 72 554
Aktier i dotterföretag 1 010 949 826 612
Övriga pantsatta tillgångar 45 643 41 555
1 335 501 1 165 220
Övriga ställda panter
Pantförskriven kapitalförsäkring med pensionsåtagande 675 634
675 634
Totalt 1 336 176 1 165 854
NOT 31
EVENTUALFÖRPLIKTELSER
2021 2020
Ansvarsförbindelser avseende förskotts-
och arbetsgarantier
70 175 42 857
Övriga förpliktelser 2 461 2 291
72 636 45 148
NOT 32
LEASING
Objekt avseende leasingavtal har intagits i koncernredovisningen enligt nedan. Finansiella
leasingavtal avser huvudsakligen maskiner. Operationella leasingavtal avser främst lokaler
och bilar. Normala villkor för koncernens finansiella leasingavtal avseende maskiner
är rörlig ränta och en leasingperiod om sju år med ett restvärde om 25 procent av
anskaffningsvärdet. Genomsnittlig marginell låneränta om 3 procent har tillämpats vid
beräkning av operationella leasingskulder.
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
2021 2020
Lokaler 114 550 64 419
Maskiner och andra tekniska anläggningar 24 538 36 378
Inventarier, verktyg och installationer 12 020 10 226
151 108 111 023
RÄNTEBÄRANDE SKULDER
2021 2020
Kortfristig del, inom 1 år 35 759 26 705
Långfristig del, mellan 1 och 5 år 97 723 53 947
Långfristig del, över 5 år 8 934 17 591
142 416 98 243
AVTALADE FRAMTIDA
LEASINGAVGIFTER
Leasing-
avtal
Korttidsavtal Tillgångar
med lågt
värde
Kortfristig del, inom 1 år 39 451 867 78
Långfristig del, mellan 1 och 5 år 103 848 83
Långfristig del, över 5 år 9 800
Icke-diskonterade belopp 153 099 867 161
BELOPP REDOVISADE I RAPPORT ÖVER
TOTALRESULTAT
2021 2020
Avskrivningar -32 465 -28 341
Räntekostnader -4 162 -3 488
Leasingkostnader avseende korttidsavtal -2 242 -1 259
Leasingkostnader avseende tillgångar med lågt värde -155 -48
AVSKRIVNINGAR FÖRDELADE PÅ
UNDERLIGGANDE TILLGÅNGSSLAG
2021 2020
Lokaler -17 454 -12 652
Maskiner och andra tekniska anläggningar -8 810 -10 015
Inventarier, verktyg och installationer -6 201 -5 674
-32 465 -28 341
BELOPP REDOVISADE I RAPPORT ÖVER
KASSAFLÖDEN
2021 2020
Ränteutbetalning
-3 085 -2 878
Amortering
-29 022 -26 820
Totalt betalda leasingavgifter -32 107 -29 698
Värdet av leasingavtal som ännu inte påbörjats men som leasetagaren är förbunden till
uppgår ej till väsentligt belopp.
Effekt på leasingskuld vid förändring av diskonteringsräntan med 1 procent är
3 MSEK.
2 0 21 / XANO
82 FINANSIELL INFORMATION
NOT 33
KASSAFLÖDE
FÖRVÄRV AV DOTTERFÖRETAG/INKRÅM
PiWi Beheer B.V. med dotterbolag Case Packing Systems B.V. (CPS) och AV Holding 2018
ApS med dotterbolag CIM Industrial Systems A/S ingår i koncernresultatet från den 31
maj 2021. Tussenholding Lankamp B.V. med dotterbolag PRM Kunststoffen B.V. ingår
i koncernresultatet från den 1 november 2021. 2021 års investeringar innefattar även
slutreglering av köpeskilling samt transaktionskostnader om totalt 2 257 TSEK avseende
Lasertech LSH AB, förvärvat i december 2020.
Under 2020 förvärvades Modellteknik i Eskilstuna AB, Pelarstället AB samt Lasertech
LSH AB.
PRELIMINÄRA FÖRVÄRVSKALKYLER
FÖRVÄRV CPS
Redovisade
värden i
dotterföretag
Verkligt-
värde-
justering
Verkligt
värde i
koncernen
Immateriella anläggningstillgångar 228 349 228 349
Materiella anläggningstillgångar 24 011 7 000 31 011
Nyttjanderättstillgångar 344 344
Omsättningstillgångar
1)
154 007 154 007
Långfristiga skulder -6 215 -6 215
Kortfristiga skulder -40 748 -309 -41 057
Nettotillgångar/köpeskilling 137 270 229 169 366 439
1)
Kundfordringar ingår med 33 758 TSEK och förväntas inflyta i sin helhet. Likvida medel ingår med
57 688 TSEK.
FÖRVÄRV CIM & PRM
Redovisade
värden i
dotterföretag
Verkligt-
värde-
justering
Verkligt
värde i
koncernen
Immateriella anläggningstillgångar 24 344 126 811 151 155
Materiella anläggningstillgångar 17 270 10 000 27 270
Nyttjanderättstillgångar 29 879 29 879
Omsättningstillgångar
1)
73 025 73 025
Långfristiga skulder -11 627 -30 942 -42 569
Kortfristiga skulder -74 912 -7 311 -82 223
Nettotillgångar/köpeskilling 28 100 128 437 156 537
1)
Kundfordringar ingår med 27 877 TSEK och förväntas inflyta i sin helhet. Likvida medel ingår med
3 800 TSEK.
FÖRÄNDRINGAR I SKULDER
SOM HÄRRÖR FRÅN
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
2020-12-31
Kassaflöde
Ej likviditetspåverkande förändringar
2021-12-31
Omräknings-
differenser
Verkligt-värde-
förändring
Förvärv av
dotterföretag
Tillkommande
leasingskulder
IFRS 16
Övrigt
Långfristiga räntebärande skulder
Lån- och leasingskulder 637 460 -7 505 7 320 33 071 1 591 671 937
Konvertibellån
63 518
2 358
65 876
700 978 -7 505 7 320 2 358 33 071 1 591 737 813
Kortfristiga räntebärande skulder
Lån- och leasingskulder 42 431 301 185 3 406 35 262 -3 968 378 316
Checkräkningskrediter
42 431 301 185 3 406 35 262 -3 968 378 316
743 409 1 116 129
FÖRVÄRV TOTALT
2021 2020
Immateriella anläggningstillgångar 379 504 52 164
Materiella anläggningstillgångar 58 281 31 478
Nyttjanderättstillgångar 30 223 9 843
Finansiella anläggningstillgångar 22
Omsättningstillgångar 227 032 41 922
Långfristiga skulder -48 784 -13 979
Kortfristiga skulder -121 023 -37 612
Totala köpeskillingar 525 233 83 838
Likvida medel i förvärvade verksamheter -61 488 -17 420
Transaktionskostnader 3 576 983
Totalt kassaflöde hänförligt till förvärvade
verksamheter 467 321 67 401
Transaktionskostnader avseende förvärvade enheter uppgår till 3 576 TSEK (983) och har
redovisats som administrationskostnader i årets resultat.
RÄNTA
Under räkenskapsåret uppgick betald ränta till 17 847 TSEK (16 132) och erhållen ränta
till 583 TSEK (1 347).
NOT 34
RÖRELSEFÖRVÄRV/-AVYTTRINGAR
I maj 2021 förvärvades PiWi Beheer B.V. med dotterbolag, beläget i Stramproy, Neder-
länderna. Verksamheten, som huvudsakligen bedrivs inom dotterbolaget Case Packing
Systems B.V. (CPS), omfattar utveckling och tillverkning av system för helauto matiserad
hantering av i första hand livsmedelsförpackningar. Försäljning sker globalt med Europa
som huvudmarknad. Företaget har 70 anställda och omsätter ca 25 MEUR. CPS är en
del av XANOs affärsenhet Industrial Solutions. Total köpeskilling uppgick till 366 MSEK
och betalades kontant. Förvärvet medförde övervärden om sammanlagt 235 MSEK
fördelat på goodwill (205 MSEK), byggnader (7 MSEK) och produktkoncept (23 MSEK).
Transaktionskostnaderna uppgick till 1,4 MSEK. Goodwill avser synergieffekter och kund-
relationer. Synergier förväntas främst uppnås till följd av att befintliga verksamheter inom
affärsenheten Industrial Solutions via förvärvet tillförs ytterligare teknikkompetens och får
tillgång till nya marknadssegment samt genom utnyttjande av gemensamma resurser.
I maj 2021 förvärvades CIM Industrial Systems A/S med dotter bolag, beläget i Aarhus,
Köpenhamn och Fredericia, Danmark. CIM är en ledande mjukvaruspecialist inom Indu-
stri 4.0-konceptet. Baserat på egenutvecklade strukturer och produkter tillhanda håller
2 0 21 / XANO
83 FINANSIELL INFORMATION
CIM kompletta, kundanpassade mjukvarulösningar inom Industrial IoT, Track & Trace/
Serialisation, Machine Vision och Test & Measurement. CIMs lösningar gör det möjligt för
dess kunder att fatta verksamhetskritiska beslut grundade på tillförlitliga data. Kunderna
utgörs av välrenommerade företag inom sektorerna läkemedel och infrastruktur. Före-
taget har 50 anställda och omsätter ca 65 MDKK. CIM är en del av XANOs affärsenhet
Industrial Solutions. Total köpeskilling uppgick till 121 MSEK och betalades kontant.
Förvärvet medför övervärden om sammanlagt 112 MSEK fördelat på goodwill (90 MSEK)
och produktkoncept (22 MSEK). Transaktionskostnaderna uppgick till 1,1 MSEK. Good-
will avser synergieffekter och kundrelationer. Synergier förväntas främst uppnås till följd
av att befintliga verksamheter inom affärsenheten Industrial Solutions via förvärvet tillförs
specialistkompetens inom mjukvaruutveckling och får tillgång till nya marknadssegment.
I november förvärvades Tussenholding Lankamp B.V. med dotterbolag, beläget
i Rijssen, Nederländerna. Verksamheten, som huvudsakligen bedrivs i dotterbolaget
PRM Kunststoffen B.V. (PRM), omfattar utveckling och tillverkning av produkter och
system genom rotationsgjutning av polymera material. Företaget förfogar bland annat
över Europas största gjutmaskin. Försäljningen sker till ledande företag i Europa, med
Nederländerna och Tyskland som primära marknader. PRM har 54 anställda och omsätter
ca 11 MEUR. PRM är en del av XANOs affärsenhet Industrial Products. Total köpeskilling
för PRM uppgick till 35 MSEK och betalades kontant. Förvärvet medför övervärden
om sammanlagt 25 MSEK fördelat på goodwill (15 MSEK) och maskiner (10 MSEK).
Transaktionskostnaderna uppgår till 1,1 MSEK. Goodwill avser synergieffekter och kund-
relationer. Synergier förväntas främst uppnås till följd av att befintliga verksamheter inom
affärsenheten Industrial Products via förvärvet tillförs ytterligare teknikkompetens och
stärker marknadsnärvaron i norra Europa. Med gemensamma resurser har affärsenheten
möjlighet att erbjuda såväl utökad kapacitet som större närhet till ledande kunder.
De förvärvade enheterna bidrog med nettoomsättning om 244 MSEK och ett
resultat efter skatt om ca 22 MSEK efter belastning för avskrivningar på övervärden och
finansiella kostnader hänförliga till förvärven. Om de förvärvade enheterna hade ingått
i koncernen under hela 2021, skulle omsättningen ha uppgått till 3 407 MSEK och
periodens resultat till ca 369 MSEK.
Under 2020 förvärvades Modellteknik i Eskilstuna AB, Pelarstället AB samt Lasertech
LSH AB.
Specifikation av förvärvade tillgångar och skulder finns i not 33 Kassaflöde.
NOT 35
RISKER
FINANSIELLA RISKER
XANO är genom sin internationella verksamhet exponerat för finansiella risker. Med
finans iell risk avses de förändringar i koncernens kassaflöde som förklaras av föränd-
ringar av valutakurser och räntenivåer samt likviditets-, finansierings- och kreditrisker.
Koncernens policy för hantering av finansiella risker är beslutad av styrelsen och utgör
ett ramverk för riskhanteringen. Målsättningen är att minimera kostnaden för kapitalan-
skaffning liksom den finansiella risken på ett kostnadseffektivt sätt. Moderbolaget har en
central roll i hanteringen av den finansiella verksamheten, vilket medför att koncernen
kan tillvarata stordriftsfördelar samt bättre överblicka de finansiella riskerna.
VALUTARISKER
Koncernens verksamhet är exponerad för valutarisker inom i huvudsak följande tre
områden:
» Transaktionsrisk
» Risk vid omräkning av dotterföretagens resultaträkningar
» Risk vid omräkning av dotterföretagens balansräkningar
TRANSAKTIONSRISKER
Transaktionsrisken uppkommer till följd av de kommersiella betalningsflöden som sker i
annan valuta än respektive dotterföretags funktionella valuta. Enligt koncernens policy
ska i normalfallet säkring av kommersiella flöden inte ske. Med anledning av föränd-
ringar i koncernens struktur och dess påverkan på valutaflöden, kan policyn komma att
förändras. Flödena bevakas kontinuerligt för att minimera transaktionsrisker.
Andelen fakturering i utländsk valuta uppgick under 2021 till 61 procent (58). Av
koncernens tillverkning ägde 48 procent (50) rum i Sverige. Huvuddelen av koncernens
produkter säljs i andra länder än där tillverkning sker. Transaktionsrisk uppstår till följd
av leveranser från tillverkningsenheterna till utländska slutkunder liksom vid inköp av
material.
En förenklad sammanställning av koncernens intäkts- och kostnadsstruktur under
2021, fördelad på valutor, finns i nedanstående tabell.
Andel (%) av SEK EUR DKK Övriga
Fakturering 39 38 2 21
Kostnad såld vara 37 39 13 11
Koncernen är framför allt exponerad för förändringar i EUR och USD. Härutöver innehar
dotterföretag fordringar och låneskulder i annan valuta än funktionell valuta, främst EUR
och USD. En genomsnittlig förändring med fem procent av alla valutor gentemot den
svenska kronan skulle för motsvarande flöde medföra en resultateffekt före skatt om
ca 26 MSEK, varav ca 16 MSEK är hänförliga till USD.
RISK VID OMRÄKNING AV DOTTERFÖRETAGENS RESULTATRÄKNINGAR
Omräkning av de utländska dotterföretagens resultaträkningar till svenska kronor sker
till genomsnittskurs. Under förutsättning att fakturering och nettoresultat utfaller i likhet
med 2021, skulle en förändring på fem procent av den svenska kronan gentemot alla
valutor påverka faktureringen med ca 71 MSEK och nettoresultatet med ca 6 MSEK.
RISK VID OMRÄKNING AV DOTTERFÖRETAGENS BALANSRÄKNINGAR
Omräkningsrisker hänför sig till förändringar orsakade av valutakursförändringar på
nettotillgångar i utländsk valuta, vilka omräknas till svenska kronor. Värdet av utländska
dotterföretags nettotillgångar uppgick vid räkenskapsårets slut till 1 448 MSEK (834).
Kursförändringar har vid omräkning av dotterföretagens balansräkningar påverkat övrigt
totalresultat för 2021 med 19 MSEK (-18). Den valutaexponering som uppkommer
genom investeringar i utländska nettotillgångar kurssäkras delvis genom upptagande
av lån i utländsk valuta. Koncernens omräkningsrisker avser främst förändringar i EUR
och CNY gentemot SEK. Med nuvarande nettotillgångar skulle en förändring med fem
procentenheter av någon av valutorna EUR eller CNY mot den svenska kronan påverka
koncernens eget kapital med 6 MSEK respektive 5 MSEK.
RÄNTERISKER
Med ränterisk avses risken att förändringar i räntenivån påverkar XANOs resultat negativt
genom ökade lånekostnader. Finansiering sker huvudsakligen genom upplåning hos
banker. Genomsnittlig ränta (räntekostnader i förhållande till genomsnittliga ränte-
bärande skulder) uppgick till 2,30 procent (2,60). Koncernens räntebärande skulder,
exklusive skulder avseende operationell leasing, uppgick på balansdagen till 988 MSEK
(670), varav 769 MSEK (452) är finansierade med rörlig ränta. Genom snittlig räntebind-
ningstid för resterande lån uppgår till 64 månader och den genom snittliga räntan var vid
årets slut 0,90 procent (0,90). Koncernens skulder avseende operationell leasing uppgick
till 128 MSEK (74). Nettoresultatet av en (1) procentenhets höjning av räntenivån är
ca 7,7 MSEK på årsbasis.
Ränteswapavtal används för att förändra räntebindningstiden i önskad riktning samt
för att minska inverkan av räntefluktuationer. Per balansdagen fanns ränteswapavtal med
ett totalt nominellt belopp om 219 MSEK (217).
Valutaswapavtal används för att minska räntebelastningen inom koncernens fler-
valutakonton. Per balansdagen fanns inga valutaswapavtal.
RÄNTEBINDNING AVSEENDE LÅN MED FAST RÄNTA
Förfallotidpunkt Belopp (TSEK) Medelränta (%)
1)
Andel (%)
2022
2023–2026 118 765 0,41 25
2027 och senare 100 000 1,48 75
Totalt 218 765 0,90 100
1)
Exklusive marginal som tillkommer för till swap-avtal underliggande lån med rörlig ränta.
2 0 21 / XANO
84 FINANSIELL INFORMATION
LIKVIDITETS- OCH FINANSIERINGSRISKER
Med likviditets- och finansieringsrisker avses risken att inte kunna uppfylla betalnings-
förpliktelser till följd av otillräcklig likviditet eller svårighet att uppta externa lån. XANO
söker aktivt att säkerställa en hög finansieringsberedskap och effektiv kapitalanskaffning
genom att alltid ha bekräftade krediter. Merparten av koncernens upplåning sker hos
banker i respektive bolags lokala valuta. Även moderföretagen lånar ut medel inom kon-
cernen till marknadsmässiga villkor och vanligen med rörlig ränta. Betalningsberedskapen
(likvida medel inklusive beviljade men ej utnyttjade krediter i förhållande till nettoomsätt-
ning) uppgick på balansdagen till 23 procent (35).
KREDITRISKER
Med kreditrisk avses risken att en motpart i en finansiell transaktion inte kan fullgöra sina
åtaganden. För XANO finns kreditrisk främst i kundfordringar. Risken för kundförluster
hanteras genom fastlagda rutiner för kreditkontroll och kravhantering. Koncernens
kunder är huvudsakligen stora och väletablerade företag med god betalningsförmåga,
fördelade på flera branscher och geografiska marknader, vilket medfört att kundförlus-
terna historiskt sett varit ringa. Maximal kreditrisk avseende koncernens kundfordringar
motsvaras av redovisat värde 569 MSEK (353). Per balansdagen fanns en kund för vilken
utestående kundfordringar totalt uppgick till 80 MSEK (59).
ÅLDERSFÖRDELNING KUNDFORDRINGAR
Per balansdagen
. . . . . . . . . . Tid från förfallodag . . . . . . . . . . Totalt
Ej förfallet 6 – 30 dgr 31 – 90 dgr > 90 dgr
2021-12-31 439 155 83 682 28 586 17 705 569 128
2020-12-31 312 286 17 648 16 892 5 744 352 570
Årets kostnadsförda kundförluster uppgår till 2 089 TSEK (2 355), varav -183 TSEK (785)
är konstaterade kundförluster. Erforderlig nedskrivning av utestående fordringar har skett
med 5 466 TSEK (3 952), se vidare not 20.
Kreditrisk föreligger även för avtalstillgångar. Maximal kreditrisk hänförlig till avtals-
tillgångar motsvaras av redovisat värde 173 MSEK (66). Per balansdagen finns två kunder
för vilka utestående kontraktstillgångar överstiger 20 MSEK. Årets nedskrivningsprövning
för förluster har inte medfört någon reservering då dessa bedömts uppgå till oväsentliga
belopp.
AFFÄRSMÄSSIGA RISKER
Affärsmässiga risker är förknippade med dels kunder och leverantörer samt andra
omvärldsfaktorer, dels koncernens egen verksamhet. Sett till hela koncernen är kund-
kretsen bred och varierande både branschmässigt och i storlekshänseende. De risker
som föreligger i samband med kunders önskemål om produktion i lågkostnadsland har
koncernen försökt minimera genom att erbjuda tillverkning i egna utländska enheter.
Projektleveranser till förpackningsindustrin utgör en stor del av koncernens omsättning.
Den höga andelen projektbaserad försäljning medför en ökad risk för volymsvängningar.
Vad gäller insatsvaror är metall en dominerande råvara tillsammans med plast, ofta
framställd av oljebaserade produkter. Råvarupriserna är beroende av världsmarknads-
priser och valutautveckling men också av produktionskapacitet. Antalet råvaror är mycket
stort, då metaller och plastråvaror förekommer i en mängd varianter. Prisvariationer
för råvaror har dock en begränsad effekt på koncernens resultat, då många kundavtal
innehåller råvaruklausuler. Hanteringen av prisrisker är en del av det dagliga arbetet och
innebär krav på ständig kostnadsrationalisering och produktivitets-
utveckling.
Inom koncernens produktområde finns alltid risk för att produkter på grund av fel
skulle behöva återkallas. För att undvika dessa risker arbetar koncernens bolag med
system för kvalitetskontroll.
Mot traditionella försäkringsrisker som brand, stöld, ansvar, avbrott och liknande har
koncernen ett tillfredsställande skydd genom de försäkringar som tecknats.
Koncernens verksamhet spänner över många branscher och kundsegment, vilket
generellt innebär en god riskspridning. Beredskapen för omställning med kort varsel är
också hög. Den pågående coronapandemin är en risk- och osäkerhetsfaktor som kan
medföra betydande konsekvenser för koncernens verksamhet. Medarbetarnas hälsa
och säkerhet är högsta prioritet. De riktlinjer och rekommendationer som utfärdas av
myndigheter i länder där koncernen verkar efterlevs. Detta i sig kan innebära begräns-
ningar i möjligheterna att genomföra installationer och upprätthålla servicen till kunder.
Samtidigt kan omfattningen av kundernas behov av produkter och tjänster minska
väsentligt. Vidare finns risker bland annat förknippade med materialförsörjning samt
inköp av tjänster och transporter.
NOT 36
KAPITALHANTERING
XANO har som mål att under stark och stabil tillväxt uppnå en god avkastning på eget
kapital med en begränsad finansiell risk. För att nå detta mål krävs ett stabilt kassaflöde
och en stark balansräkning med en soliditet överstigande 30 procent. Vid utgången av
året var soliditeten 38 procent (42).
Koncernens finansiering är beroende av att vissa finansiella nyckeltal avtalade
med koncernens huvudbank uppnås. De gällande nyckeltalen relaterar till koncernens
riskkapital andel och nettoskuld i förhållande till resultat. Årets utfall har inneburit att
berörda nyckel tal ligger inom avtalade nivåer.
Det är styrelsens målsättning att utdelningen över en längre period ska följa
resultat utvecklingen och motsvara minst 30 procent av resultat efter skatt. Den årliga
utdelningsandelen ska dock ses i relation till investeringsbehov och eventuella återköp
av aktier.
NOT 37
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
XANOs närstående utgörs av ledande befattningshavare, styrelseledamöter och företag
som står under bestämmande inflytande av XANOs styrelseledamöter eller dotterföretags
ledande befattningshavare.
Utöver ersättningar som framgår av not 5, har styrelseledamöter och ledande befatt-
ningshavare erhållit sedvanlig aktieutdelning. Ledande befattningshavare har dessutom
erhållit rätt att förvärva personalkonvertibler i enlighet med beslut på årsstämma.
Styrelseleda möters och ledande befattningshavares innehav av aktier och konvertibler
per balansdagen framgår av sidorna 106–107.
Viem Invest AB, kontrollerat av styrelseledamoten Anna Benjamin, och Pomona- grup-
pen AB, under bestämmande inflytande av styrelseledamoten Fredrik Rapp, är stora
aktieägare i XANO. Under 2021 har inga transaktioner ägt rum mellan dessa ägarbolag
och XANO.
Det förekommer transaktioner mellan XANOs dotterföretag och företag som står
under bestämmande inflytande av XANOs styrelseledamöter eller dotterföretags ledande
befattningshavare. Dessa transaktioner utgör en del av bolagens normala verksamhet
och sker på marknadsmässiga villkor. Under 2021 har försäljning från XANOs dotter-
företag till AGES Industri AB med dotterföretag uppgått till 0,1 MSEK (0,3). Inköp från
AGES-bolagen till XANOs dotterföretag har uppgått till 1,2 MSEK (1,0). AGES står under
bestämmande inflytande av Viem Invest AB och Pomona-gruppen AB. Inköp från INEV
AB med dotterföretag, som står under bestämmande inflytande av styrelseledamot Per
Rodert, har uppgått till 0,0 MSEK (1,5). Övriga transaktioner uppgår inte till väsentliga
belopp. Per balansdagen uppgår fordringar på och skulder till närstående inte till
väsentliga belopp.
2 0 21 / XANO
85 FINANSIELL INFORMATION
Definitioner
Nyckeltal
I denna rapport intagna nyckeltal följer främst av upplysningskrav enligt IFRS.
Övriga mått, s k alternativa nyckeltal, beskriver bl a resultatutveckling, finansiell styrka
och hur koncernen förräntat sitt kapital.
Presenterade nyckeltal beaktar verksamhetens art och bedöms ge relevant information
till aktieägare och övriga intressenter för att kunna bedöma koncernens möjligheter att
genomföra strategiska investeringar, leva upp till finansiella åtaganden och ge avkastning
till aktieägarna samtidigt som jämförbarhet med andra företag uppnås. Marginalmåtten
presenteras också internt för respektive segment.
Beräkningen av koncernens primära alternativa nyckeltal finns på sidan 86.
ANDEL RISKBÄRANDE KAPITAL
Eget kapital med tillägg för avsättningar för skatter i förhållande till totalt kapital.
AVKASTNING PÅ EGET KAPITAL
Periodens resultat i förhållande till genomsnittligt eget kapital.
AVKASTNING PÅ SYSSELSATT KAPITAL
Resultat före skatt med tillägg för finansiella kostnader i förhållande till genomsnittligt
sysselsatt kapital.
AVKASTNING PÅ TOTALT KAPITAL
Resultat före skatt med tillägg för finansiella kostnader i förhållande till genomsnittligt
totalt kapital.
BRUTTOMARGINAL
Bruttoresultat i förhållande till nettoomsättning.
DIREKTAVKASTNING
Föreslagen utdelning i förhållande till börskursen på balansdagen.
EGET KAPITAL PER AKTIE
Eget kapital i förhållande till antalet utestående aktier på balansdagen.
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN PER AKTIE
Kassaflöde från den löpande verksamheten i förhållande till genomsnittligt antal
utestående aktier.
MEDELANTAL ANSTÄLLDA
Genomsnittligt antal anställda under perioden baserat på arbetad tid. Anställda som
omfattas av korttidsarbete/permitteringar ingår endast till den del som avser faktiskt
arbetad tid.
NETTOINVESTERINGAR
Utgående balans minus ingående balans plus periodens avskrivningar, nedskrivningar
och omräkningsdifferenser avseende anläggningstillgångar.
OMSÄTTNINGSTILLVÄXT
Nettoomsättning i perioden i förhållande till nettoomsättning i en jämförelseperiod.
ORGANISK TILLVÄXT
Omsättningstillväxt som genereras av egen kraft och i befintlig struktur. Beloppet har
ej korrigerats för valutakursförändringar.
RESULTAT PER AKTIE
Periodens resultat i förhållande till genomsnittligt antal utestående aktier.
RESULTAT PER AKTIE EFTER UTSPÄDNING
Periodens resultat med tillägg för kostnader hänförliga till konvertibellån i förhållande
till genomsnittligt antal utestående aktier med tillägg för genomsnittligt antal aktier
som tillkommer vid konvertering av utestående konvertibler.
RÄNTETÄCKNINGSGRAD
Resultat före skatt med tillägg för finansiella kostnader i förhållande till finansiella
kostnader.
RÖRELSEMARGINAL
Rörelseresultat i förhållande till nettoomsättning.
SOLIDITET
Eget kapital i förhållande till totalt kapital.
SYSSELSATT KAPITAL
Balansomslutning med avdrag för icke räntebärande skulder.
TOTALT KAPITAL
Summa eget kapital och skulder (balansomslutning).
VINSTMARGINAL
Resultat före skatt i förhållande till nettoomsättning.
2 0 21 / XANO
86 FINANSIELL INFORMATION
I årsredovisningen intagna nyckeltal följer främst av upplysningskrav i enlighet med IFRS och årsredovisningslagen. I syfte att åskådliggöra koncernens resultatutveckling och finansiella
ställning samt hur koncernen förräntat sitt kapital, refereras även till ett antal alternativa nyckeltal som inte definieras inom IFRS-regelverket eller direkt i resultat- och balansräkning.
Nedan presenteras beräkningen av koncernens primära alternativa nyckeltal. Definitionen av respektive nyckeltal finns på sidan 85.
Avstämning
alternativa nyckeltal
ANDEL RISKBÄRANDE KAPITAL
Visar koncernens långsiktiga betalningsförmåga.
2021 2020
Eget kapital hänförligt till moderföretagets
aktieägare, TSEK
1 340 937 1 050 971
Avsättningar för uppskjutna skatteskulder, TSEK 102 309 85 521
Riskbärande kapital, TSEK 1 443 246 1 136 492
Totalt kapital, TSEK 3 494 616 2 486 398
Andel riskbärande kapital, % 41,3 45,7
AVKASTNING PÅ EGET KAPITAL
Visar koncernens förmåga att skapa avkastning på eget kapital.
2021 2020
Årets resultat hänförligt till moderföretagets
aktieägare, TSEK
342 082 195 133
Genomsnittligt
1)
eget kapital hänförligt till
moderföretagets aktieägare, TSEK
1 188 124 924 968
Avkastning på eget kapital, % 28,8 21,1
AVKASTNING PÅ SYSSELSATT KAPITAL
Visar hur väl det operativa kapitalet används för att skapa lönsam tillväxt.
2021 2020
Årets resultat före skatt plus finansiella
kostnader, TSEK
465 348 281 563
Genomsnittligt
1)
sysselsatt kapital, TSEK 2 139 353 1 625 006
Avkastning på sysselsatt kapital, % 21,8 17,3
AVKASTNING PÅ TOTALT KAPITAL
Visar koncernens avkastning på totalt kapital.
2021 2020
Årets resultat före skatt plus finansiella
kostnader, TSEK
465 348 281 563
Genomsnittligt
1)
totalt kapital, TSEK 2 979 528 2 222 583
Avkastning på totalt kapital, % 15,6 12,7
ORGANISK TILLVÄXT
Visar omsättningstillväxt som genereras av egen kraft.
2021 2020
Nettoomsättning i perioden minus omsättning
som genererats via förvärv minus nettoomsättning
föregående period, TSEK
567 437 93 646
Nettoomsättning föregående period, TSEK 2 239 432 2 128 023
Organisk tillväxt, % 25,3 4,4
RÄNTETÄCKNINGSGRAD
Avser finansiell motståndskraft och visar hur mycket koncernens resultat kan falla utan
att räntebetalningar äventyras.
2021 2020
Årets resultat före skatt plus finansiella
kostnader, TSEK
465 348 281 563
Finansiella kostnader, TSEK 31 866 30 694
Räntetäckningsgrad, ggr 14,6 9,2
1)
Genomsnittligt kapital beräknas som ett medelvärde av ingående balans och rapporterade kvartalsdata under aktuellt år. För 2021 innebär detta att utgående balans per 31 december 2020, 31 mars 2021,
30 juni 2021, 30 september 2021 och 31 december 2021 har lagts samman och delats med 5.
2 0 21 / XANO
87 FINANSIELL INFORMATION
Resultaträkningar
MODERBOLAGET
(TSEK)
NOT
2021 2020
Nettoomsättning
45 816 34 496
Kostnad för sålda varor
Bruttoresultat 45 816 34 496
Försäljningskostnader 3, 4, 6 -5 564 -4 529
Administrationskostnader 3, 4, 5, 6 -31 528 -25 661
Övriga rörelseintäkter 132 120
Övriga rörelsekostnader
Rörelseresultat 8 856 4 426
Resultat från andelar i koncernföretag 7 222 391 56 130
Ränteintäkter och liknande resultatposter 8 16 026 11 354
Räntekostnader och liknande resultatposter 9 -18 635 -11 154
Resultat efter finansiella poster 228 638 60 756
Bokslutsdispositioner 10 -7 9 005
Resultat före skatt 228 631 69 761
Skatt 11 -46 953 -10 563
ÅRETS RESULTAT
181 678 59 198
MODERBOLAGET
(TSEK)
NOT
2021 2020
Årets resultat 181 678 59 198
Övrigt totalresultat
TOTALRESULTAT FÖR ÅRET
181 678 59 198
Rapport över totalresultat
2 0 21 / XANO
88 FINANSIELL INFORMATION
Balansräkningar
MODERBOLAGET
(TSEK)
NOT
2021-12-31 2020-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 12
Inventarier, verktyg och installationer 107 75
107 75
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 13 223 000 224 376
223 000 224 376
Summa anläggningstillgångar 223 107 224 451
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Skattefordran 1 253
Fordringar hos koncernföretag 938 939 579 814
Övriga fordringar 5 5 508
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 5 902 4 614
944 846 591 189
Kortfristiga placeringar 5 5
Kassa och bank 16 155 023 249 112
Summa omsättningstillgångar 1 099 874 840 306
SUMMA TILLGÅNGAR
1 322 981 1 064 757
2 0 21 / XANO
89 FINANSIELL INFORMATION
MODERBOLAGET
(TSEK)
NOT
2021-12-31 2020-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 14 36 559 36 559
Reservfond 8 899 8 899
45 458 45 458
Fritt eget kapital
Överkursfond 76 055 76 055
Balanserade vinstmedel 172 011 185 294
Årets resultat 181 678 59 198
429 744 320 547
Summa eget kapital 475 202 366 005
Obeskattade reserver 15 98 014 98 007
Skulder
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder 16, 17 185 876 183 518
185 876 183 518
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 3 398 1 256
Skulder till koncernbolag 511 980 389 859
Skatteskuld 29 337
Övriga skulder 16 7 010 17 793
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 12 164 8 319
563 889 417 227
Summa skulder 749 765 600 745
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
1 322 981 1 064 757
Balansräkningar
2 0 21 / XANO
90 FINANSIELL INFORMATION
Rapport över förändringar
i eget kapital
MODERBOLAGET
NOT
BUNDET EGET KAPITAL FRITT EGET KAPITAL
TOTALT
EGET
KAPITAL
(TSEK)
Aktiekapital Reservfond Överkursfond Övrigt fritt
eget kapital
Eget kapital 1 januari 2020 35 234 8 899 12 529 180 294 236 956
Årets resultat 59 198 59 198
Övrigt totalresultat
Totalresultat för året 59 198 59 198
Konvertering av personalkonvertibler 1 325 56 452 57 777
Effekt av emitterat konvertibellån 7 074 7 074
Avyttring av egna aktier 5 000 5 000
Eget kapital 31 december 2020 36 559 8 899 76 055 244 492 366 005
Årets resultat 181 678 181 678
Övrigt totalresultat
Totalresultat för året 181 678 181 678
Lämnad utdelning, kontant -72 481 -72 481
EGET KAPITAL 31 DECEMBER 2021
14 36 559 8 899 76 055 353 689 475 202
2 0 21 / XANO
91 FINANSIELL INFORMATION
MODERBOLAGET
(TSEK)
NOT
2021 2020
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Rörelseresultat 8 856 4 426
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet, m m
Avskrivningar 11 6
Koncernbidrag 218 767 37 171
Erhållen utdelning 5 000 20 000
Betald och erhållen ränta, netto 19 -2 622 -3 559
Betald skatt -16 463 -9 413
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 213 549 48 631
Förändringar i rörelsekapital
Ökning (-) / minskning (+) av kortfristiga fordringar -361 016 27 919
Ökning (+) / minskning (-) av kortfristiga skulder 125 815 137 822
Kassaflöde från den löpande verksamheten -21 652 214 372
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -43
Kassaflöde från investeringsverksamheten -43
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Utbetald utdelning -72 481
Avyttring av egna aktier 5 000
Ökning (+) / minskning (-) av räntebärande skulder 19
Upptagna lån 69 998
Amortering av lån -4 353
Förändring checkräkningskrediter -52 048
Ökning (-) / minskning (+) av långfristiga fordringar 10 088
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -72 481 28 685
ÅRETS KASSAFLÖDE
-94 176 243 057
Likvida medel vid årets början 249 117 6 262
Kursdifferens i likvida medel 87 -202
Likvida medel vid årets slut 19 155 028 249 117
Kassaflödesanalyser
2 0 21 / XANO
92 FINANSIELL INFORMATION
Noter
NOT 1
ALLMÄN INFORMATION
XANO Industri AB (publ), organisationsnummer 556076-2055, är ett aktiebolag med
säte i Jönköping, Sverige, vars B-aktier är noterade på Nasdaq Stockholm.
Alla belopp redovisas i TSEK om annat inte anges.
NOT 2
REDOVISNINGSPRINCIPER
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och rekommen-
dationer och uttalanden från Rådet för finansiell rapportering.
ALLMÄNT
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall
som anges nedan. Moderbolagets årsredovisning är upprättad i enlighet med rekom-
mendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer från Rådet för finansiell rapporte-
ring. De avvikelser som förekommer mellan moderbolagets och koncernens principer
föranleds av begränsningar i möjligheterna att tillämpa IFRS i moderbolaget till följd av
årsredovisningslagen samt, i vissa fall, av skatteskäl. Tillämpade redovisningsprinciper
är oförändrade jämfört med föregående år med undantag av nya eller omarbetade
standarder, tolkningar och förbättringar som ska tillämpas från den 1 januari 2021.
Bolaget har erhållit statligt stöd för täckande av sociala avgifter för att minska de
ekonomiska effekterna av coronapandemin. Stöden har redovisats som en minskning
av personalkostnaderna under respektive funktion. Erhållet stöd uppgår till – TSEK
(186).
FORDRINGAR OCH SKULDER
Fordringar har upptagits till belopp varmed de beräknas inflyta. Fordringar och skulder
i utländsk valuta har omräknats efter balansdagens kurs. Kursdifferenser på rörelsens
fordringar och skulder redovisas i rörelseresultatet, medan kursdifferenser hänförliga
till finansiella fordringar och skulder ingår i finansnettot.
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Av moderbolagets nettoomsättning utgjorde 100 procent (100) fakturering mot
dotterbolag. Av moderbolagets rörelsekostnader utgjorde 3 procent (4) fakturering
från dotterbolag.
Mellan moderbolag och dotterbolag finns betydande finansiella fordringar och
skulder som löper med marknadsmässig ränta.
Utöver vad som framgår av not 3, har styrelseledamöter och ledande befattnings-
havare erhållit sedvanlig aktieutdelning. Ledande befattningshavare har dessutom
erhållit rätt till förrv av personalkonvertibler enligt beslut på årsstämma.
Moderbolaget har såsom ägare en närståenderelation med sina dotterföretag,
se not 13. Viem Invest AB, kontrollerat av styrelseledamoten Anna Benjamin, och
Pomona- gruppen AB, under bestämmande inflytande av styrelseledamoten Fredrik
Rapp, är stora aktieägare i XANO. Utöver aktieutdelning har inga transaktioner skett
mellan dessa ägarbolag och XANO.
ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
Andelar värderas enligt anskaffningsvärdemetoden. Utdelningar från dotterbolag
redovisas som intäkter. Posterna nedskrivningsprövas årligen och andelarna upptas till
gst koncernmässigt värde, d v s dotterbolagets justerade egna kapital med tillägg
för koncernmässiga övervärden.
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar värderas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade
avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Om det finns en indikation på att en
tillgång minskat i värde sker en beräkning av tillgångens återvinningsvärde. I det fall
redovisat värde överstiger återvinningsvärdet, sker nedskrivning till återvinningsvärdet.
Avskrivningar ingår i kostnaderna under respektive funktion. Avskrivning görs
systematiskt över tillgångarnas förväntade nyttjandeperiod enligt nedanstående.
Maskiner och inventarier 3–10 år
LIKVIDA MEDEL
Likvida medel består av kassa och bank samt kortfristiga placeringar med en löptid på
gst tre månader.
KASSAFLÖDE
Kassaflöde redovisas genom tillämpning av den indirekta metoden. Denna innebär att
nettoresultatet justeras för transaktioner som inte medför in- eller utbetalningar under
perioden samt för eventuella intäkter och kostnader som hänförs till investerings- eller
finansieringsverksamhetens kassaflöden.
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
Finansiella tillgångar och skulder redovisas normalt till anskaffningsvärdet.
Nedskrivning av finansiella anläggningstillgångar sker om bestående värdenedgång
konstaterats.
XANO använder valutaderivat och ränteswappar för att kontrollera osäker heten
i valutaflöden och framtida ränteflöden avseende koncernens lån med rörlig ränta.
Då dessa derivat ej är effektivt säkrade i bolaget, värderas de till verkligt värde via
resultaträkningen i enlighet med ÅRL 4 kap 14 §. I resultaträkningen redovisas
räntekupong delen löpande som ränteintäkt respektive räntekostnad.
Konvertibler utgör ett sammansatt finansiellt instrument med karaktär av såväl
skuld som eget kapital. Dessa redovisas uppdelade i en del finansiell skuld och en del
egetkapitalinstrument.
INTÄKTER
Moderbolaget tillhandahåller dotterbolagen tjänster inom affärsutveckling, organisa-
tion, ekonomi etc. Intäkter från tjänsterna redovisas över tid i takt med att prestations-
åtagandet uppfylls. Koncernintern försäljning sker till marknadsmässiga priser.
KONCERNBIDRAG
Erhållna koncernbidrag från dotterbolag redovisas som en finansiell intäkt.
SKATTER
Redovisade inkomstskatter innefattar skatt som skall betalas för aktuellt år samt
förändringar av uppskjuten skatt. Värdering av skattefordringar och skatteskulder sker
till nominella belopp och enligt de skatteregler och skattesatser som föreligger. Upp-
skjuten skatt beräknas på temporära skillnader, som uppkommer mellan redovisade
och skattemässiga värden på tillgångar och skulder.
Uppskjutna skatteskulder redovisas i normalfallet för samtliga skattepliktiga
temporära skillnader, medan uppskjutna skattefordringar redovisas i den mån det är
sannolikt att beloppen kan komma att utnyttjas.
I moderbolaget redovisas, på grund av sambandet mellan redovisning och beskatt-
ning, den uppskjutna skatteskulden avseende obeskattade reserver som en del av
obeskattade reserver.
CHECKRÄKNINGSKREDIT, KONCERNVALUTAKONTON
Dotterbolagens tillgodohavanden respektive skulder på interna checkräkningskrediter
redovisas som skuld respektive fordran på koncernbolag. Koncernens sammanlagda
fordran/skuld till banken redovisas som fordran respektive skuld i moderbolaget.
Marknadsmässig ränta utgår på dotterbolagens tillgodohavanden respektive skulder.
LEASINGAVTAL
Moderbolaget redovisar samtliga leasingavtal, såväl finansiella som operationella, som
operationella leasingavtal. Kostnader avseende avtalen redovisas i resultaträkningen
linjärt över leasingperioden. Leasingen avser främst lokalhyror och billeasing.
2 0 21 / XANO
93 FINANSIELL INFORMATION
NOT 3
ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
MEDELANTAL ANSTÄLLDA
2021
varav män
2020
varav män
Sverige 10 40 % 9 33 %
ANDEL MÄN I STYRELSE/FÖRETAGSLEDNING
2021 2020
Styrelseledamöter 60 % 60 %
Ledande befattningshavare 50 % 50 %
LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR OCH
SOCIALA KOSTNADER
2021 2020
Löner och ersättningar 18 400 15 217
Sociala kostnader 10 481 8 705
(varav pensionskostnader
1, 2)
) (3 782) (3 308)
28 881 23 922
1)
Av moderbolagets pensionskostnader avser 2 833 TSEK (2 480) gruppen styrelse och ledande
befattningshavare. Företagets utestående pensionsförpliktelser till dessa uppgår till 0 TSEK (0).
2)
Pensionskostnader innefattar ej löneskatt.
FÖRDELNING AV LÖNER OCH ANDRA
ERSÄTTNINGAR
2021 2020
Styrelse och ledande befattningshavare 12 966 10 435
(varav tantiem)
1)
(4 008) (2 376)
Övriga anställda 5 434 4 782
18 400 15 217
1)
Tantiem innefattar ej semesterersättning.
ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
OCH STYRELSELEDAMÖTER
Fullständiga riktlinjer för ersättnings- och andra anställningsvillkor för ledande befatt-
ningshavare finns beskrivna i koncernens not 5 på sidan 73.
Riktlinjerna tillämpas på anställningsavtal som ingås efter årsstämman 2020 och för
ändringar i pågående anställningsavtal som sker därefter. Med undantag av begräns-
ningsregler för rörlig ersättning och definition av pensionsgrundande lön, tillämpas
riktlinjerna i nuvarande avtal med ledande befattningshavare.
Gällande ersättningsvillkor för verkställande direktören och andra ledande
befattningshavare omfattar av grundlön, rörlig ersättning, övriga förmåner samt
pensionspremier. Med andra ledande befattningshavare avses CFO, som tillsammans
med verkställande direktören utgör koncernledningen.
Årsstämman beslutade att styrelsearvode om 1 130 TSEK skulle fördelas med
330 TSEK till ordförande och 200 TSEK till var och en av styrelsens övriga ordinarie
ledamöter för tiden fram till och med nästa årsstämma. Årsstämman beslutade vidare
att arvode för uppdrag i ersättningsutskott skulle utgå med 20 TSEK per person och
arvode för uppdrag i revisionsutskott skulle utgå med 30 TSEK per ordinarie ledamot och
50 TSEK till dess ordförande. Under 2021 har 150 TSEK kostnadsförts avseende dessa
uppdrag.
Koncernledningen har under 2021 utgjorts av verkställande direktören Lennart Pers-
son och CFO Marie Ek Jonson. Till verkställande direktören har utgått lön och förmåner
om sammanlagt 9 646 TSEK (7 594), varav rörlig ersättning utgör 3 708 TSEK (2 376).
Till övriga ledande befattningshavare har utgått lön och förmåner om sammanlagt
2 254 TSEK (1 821), varav rörlig ersättning utgör 300 TSEK (–). Vid årsstämman 2020
beslutades att utge konvertibla skuldförbindelser till anställda, vilket även omfattade
koncernledningen. Det finns inga utestående aktie- eller aktiekursrelaterade incitaments-
program.
För ledande befattningshavare finns avgiftsbestämda pensionsutfästelser med
pensionsålder 65 år. Pensionspremien för verkställande direktören uppgår enligt avtal
till 30 procent (30) av den pensionsgrundande lönen. För övriga ledande befattningsha-
vare finns pensionsutfästelse motsvarande den kollektivavtalade ITP-planen. Härutöver
finns möjlighet att omfördela löneuttag till extra pensionsinsättning. För övriga ledande
befattningshavare har pensionspremien i genomsnitt uppgått till 30 procent (30) av
den pensionsgrundande lönen. Med pensionsgrundande lön avses enligt gällande avtal
grundlön och bilförmån samt ett genomsnitt av de tre senaste årens rörliga ersättning.
Pensionskostnaderna uppgick för verkställande direktören till 2 286 TSEK (1 969). För
övriga ledande befattningshavare uppgick pensionskostnaderna till 547 TSEK (511).
Mellan bolaget och verkställande direktören gäller en ömsesidig uppsägningstid
om sex månader. Vid uppsägning från bolagets sida erhåller verkställande direktören
ett avgångsvederlag motsvarande 18 månadslöner. Avgångsvederlaget avräknas
mot andra inkomster. Vid uppsägning från verkställande direktörens sida utgår inget
avgångs vederlag. För övriga ledande befattningshavare gäller en ömsesidig uppsäg-
ningstid om sex månader. Vid uppsägning från bolagets sida erhåller befattningshava-
ren ett avgångsvederlag motsvarande sex månadslöner. Avgångsvederlaget avräknas
mot andra inkomster. Vid uppsägning från befattningshavarens sida utgår inget
avgångsvederlag.
NOT 4
AVSKRIVNINGAR
AVSKRIVNINGAR FÖRDELADE PÅ FUNKTION
2021 2020
Försäljningskostnader -2 -1
Administrationskostnader -9 -5
-11 -6
AVSKRIVNINGAR FÖRDELADE PÅ
TILLGÅNGSSLAG
2021 2020
Inventarier, verktyg och installationer -11 -6
-11 -6
NOT 5
ARVODE OCH KOSTNADSERSÄTTNING TILL
REVISORER
2021 2020
Ernst & Young
Revisionsuppdrag -384 -302
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget -74 -44
Skatterådgivning -19 -175
Övriga tjänster -65 -100
-542 -621
Övriga revisionsbolag
Totalt -542 -621
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen, delårsrapporter, styrel-
sens och verkställande direktörens förvaltning samt bolagsstyrningsrapporten.
2 0 21 / XANO
94 FINANSIELL INFORMATION
NOT 6
OPERATIONELLA LEASINGAVTAL
2021 2020
Kostnadsförda leasingavgifter 916 942
Framtida minimileaseavgifter avseende
operationella leasingavtal
ska betalas inom 1 år 887 910
ska betalas mellan 2 och 5 16 872
NOT 7
RESULTAT FRÅN ANDELAR I KONCERNRETAG
2021 2020
Utdelning från dotterbolag 5 000 20 000
Nedskrivning av aktier i dotterbolag -1 376 -1 041
Erhållna koncernbidrag 218 767 37 171
222 391 56 130
NOT 8
RÄNTEINTÄKTER OCH LIKNANDE RESULTATPOSTER
2021 2020
Ränteintäkter, koncernföretag 6 267 5 516
Ränteintäkter, övriga 7 295 145
Valutakursdifferenser 2 464 5 693
16 026 11 354
Övriga ränteintäkter innefattar värdeförändring om 7 296 TSEK (–) avseende ränte-
swappar värderade till verkligt värde.
Valutakursdifferenser innefattar värdeförändring om – TSEK (5 315) avseende
valutaderivat värderade till verkligt värde.
NOT 9
RÄNTEKOSTNADER OCH LIKNANDE RESULTATPOSTER
2021 2020
Räntekostnader, koncernföretag -1 669 -862
Räntekostnader, övriga -9 274 -9 479
Valutakursdifferenser -7 692 -813
-18 635 -11 154
Övriga räntekostnader innefattar värdeförändring om – TSEK (219) avseende rän-
teswappar värderade till verkligt värde.
NOT 10
BOKSLUTSDISPOSITIONER
2021 2020
Förändring överavskrivningar -7 -1
Periodiseringsfond, årets förändring 9 006
-7 9 005
NOT 11
SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
2021 2020
Aktuell skatt -46 953 -10 563
-46 953 -10 563
Skillnaden mellan inkomstskattesats 20,6 % (21,4) och effektiv skattesats uppkommer
på följande sätt:
2021 2020
Redovisat resultat före skatt 228 631 69 761
Skatt enligt gällande skattesats -47 098
21 %
-14 929
21 %
Skatteeffekt av
Ej avdragsgilla kostnader -2 287
1 %
-879
1 %
Ej skattepliktig utdelning 1 030
0 %
4 280
-6 %
Övriga ej skattepliktiga intäkter 1 503
-1 %
1 137
-1 %
Schablonintäkt och avvikande skattesats för perio-
diseringsfonder
-101
0 %
-172
0 %
Redovisad skatt -46 953
21 %
-10 563
15 %
NOT 12
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
INVENTARIER, VERKTYG OCH INSTALLATIONER
2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 1 271 1 271
Nyanskaffningar 43
Vid årets slut 1 314 1 271
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -1 196 -1 190
Årets avskrivning enligt plan -11 -6
Vid årets slut -1 207 -1 196
Planenligt restvärde vid årets slut 107 75
NOT 13
ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 228 667 228 667
Förvärv av dotterföretag
Vid årets slut 228 667 228 667
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början -4 291 -3 250
Årets nedskrivning -1 376 -1 041
Vid årets slut -5 667 -4 291
Utgående redovisat värde 223 000 224 376
2 0 21 / XANO
95 FINANSIELL INFORMATION
MODERBOLAGETS INNEHAV
FÖRETAGSNAMN ORGANISATIONSNUMMER SÄTE ANTAL AKTIER KAPITALANDEL
REDOVISAT
VÄRDE
Ackurat Industriplast AB 556076-4564 Växjö, Sverige 10 000 100 % 14 855
Blowtech Fastigheter AB 556606-9042 Gnosjö, Sverige 1 000 100 % 29 158
Blowtech Group AB 556978-1205 Gnosjö, Sverige 1 000 100 % 126 225
Cipax Industri AB 556261-0096 Jönköping, Sverige 1 000 100 % 3 483
XANO Automation AB 556432-6329 Jönköping, Sverige 5 000 100 % 17 153
XANO Evolution AB 556412-4070 Jönköping, Sverige 46 200 100 % 5 499
XANO Fastigheter AB 556237-3265 Jönköping, Sverige 30 500 100 % 4 541
XANO Precision AB 556620-3294 Jönköping, Sverige 1 000 100 % 22 086
223 000
DOTTERBOLAGENS INNEHAV
FÖRETAGSNAMN ORGANISATIONSNUMMER SÄTE
ANTAL AKTIER/
ANDELAR
KAPITALANDEL
Ackurat Ornplast Sp. z o. o 0000404285 Gdansk, Polen 34 227 100 %
Ackurat Suomen Oy 0535817-5 Helsingfors, Finland 630 100 %
AV Holding 2018 ApS under fusion 39 45 93 96 Struer, Danmark 640 000 100 %
Blowtech GP AB 556560-1712 Gnosjö, Sverige 2 000 100 %
Blowtech GT AS 994841270 Kongsvinger, Norge 250 000 100 %
Canline Holding B.V. 17270976 Eersel, Nederländerna 180 100 %
Canline Systems B.V. 17270973 Eersel, Nederländerna 180 100 %
Canline Systems USA Inc. 87-1375033 Chicago IL, USA 100 100 %
Canline USA Corporation 46-3583603 Roanoke VA, USA 1 000 100 %
Case Packing Systems B.V. 13039933 Stramproy, Nederländerna 400 100 %
CIM Electronics A/S under fusion 25682025 Aarhus, Danmark 500 000 100 %
CIM Industrial Systems A/S 24210022 Aarhus, Danmark 860 000 100 %
Cipax AB 556065-7875 Norrtälje, Sverige 200 100 %
Cipax Eesti AS 10092500 Taebla, Estland 400 100 %
Cipax Norge AS 928 432 025 Bjørkelangen, Norge 1 778 100 %
Cipax Oy 2188914-4 Helsingfors, Finland 1 000 100 %
CPS Onroerende Zaak B.V. 13039319 Stramproy, Nederländerna 400 100 %
CPS USA B.V. under likvidation 12050380 Stramproy, Nederländerna 1 800 100 %
Fredriksons Verkstads AB 556420-7537 Vadstena, Sverige 5 000 100 %
Fredriksons Industry (Suzhou) Co Ltd 022735 Suzhou, Kina 100 %
Holtermoen Eiendom AS 928 432 009 Bjørkelangen, Norge 1 873 100 %
Holtermoen Eiendom Vest AS 928 432 017 Bjørkelangen, Norge 269 100 %
Jorgensen Engineering A/S 51 45 22 16 Odense, Danmark 30 000 000 100 %
Jorgensen Engineering USA Inc. 87-1389636 Houston TX, USA 100 100 %
AB Kuggteknik 556122-2992 Leksand, Sverige 2 500 100 %
Kungsörs Mekaniska Verkstad AB 556141-4243 Kungsör, Sverige 1 500 100 %
Lankamp Machines B.V. 06073690 Rijssen, Nederländerna 40 100 %
Lasertech LSH AB 556559-2887 Karlskoga, Sverige 500 100 %
AB LK Precision Invest 556258-1644 Stockholm, Sverige 1 000 100 %
AB LK Precision Parts 556237-5377 Stockholm, Sverige 2 000 100 %
Mikroverktyg AB 556020-8828 Södertälje, Sverige 1 000 100 %
Modellteknik i Eskilstuna AB 556504-4996 Eskilstuna, Sverige 5 000 100 %
Nordic Plastic Recycling AS 918 069 283 Åndalsnes, Norge 14 286 24 %
NPB Automation AB 556266-7948 Jönköping, Sverige 1 000 100 %
NPB Automation USA Inc. 87-1409833 Chicago IL, USA 100 100 %
Pelarstället AB 556572-2716 Eskilstuna, Sverige 1 000 100 %
Pioner Boat AS 990 374 031 Bjørkelangen, Norge 6 180 100 %
PiWi Beheer B.V. 12052152 Stramproy, Nederländerna 180 100 %
Polyketting Automation B.V. 54154067 Zelhem, Nederländerna 100
100 %
Polyketting B.V. 54154782 Zelhem, Nederländerna 1 800
100 %
Polyketting Components B.V. 54154068 Zelhem, Nederländerna 1 800 100 %
Polyketting Holding B.V. 54154065 Zelhem, Nederländerna 7 502 100 %
Polyketting Special Products B.V. 54154069 Zelhem, Nederländerna 1 800 100 %
PRM Kunststoffen B.V. 06066255 Rijssen, Nederländerna 400 100 %
Resinit AB 556332-1263 Västervik, Sverige 1 000 100 %
Tussenholding Lankamp B.V. 81213166 Rijssen, Nederländerna 100 000 100 %
VIAB Konsult AB 556506-0802 Jönköping, Sverige 1 000 100 %
XANO Fastigheter Ljungarum AB 556202-5220 Jönköping, Sverige 2 796 000 100 %
Dotterbolagen utgörs av 25 industriföretag. Övriga bolag har begränsad verksamhet av karaktären försäljningsbolag, holdingbolag, fastighetsbolag eller vilande bolag.
2 0 21 / XANO
96 FINANSIELL INFORMATION
NOT 14
AKTIEKAPITAL OCH ANTAL AKTIER
FÖRDELNING AV AKTIEKAPITAL
2021-12-31 2021-01-01
A-aktier 7 288 800 7 288 800
B-aktier 21 958 307 21 958 307
Totalt antal aktier 29 247 107 29 247 107
Kvotvärde, SEK 1:25 1:25
Aktiekapital, SEK 36 558 883:75 36 558 883:75
Totalt antal aktier uppgår till 29 247 107, varav 254 566 fanns i eget förvar per balans-
dagen. Genomsnittligt antal utestående aktier uppgick under 2021 till 28 992 541.
A-aktie medför tio röster och B-aktie en röst. Per balansdagen uppgick antalet röster,
efter avdrag för bolagets eget innehav, till 94 591 741.
Per den 1 oktober 2020 utgavs konvertibla skuldförbindelser om nominellt
69 998 TSEK motsvarande 573 756 aktier av serie B vid full konvertering.
Föreslagen utdelning uppgår till 3:50 SEK per aktie.
NOT 15
OBESKATTADE RESERVER
2021 2020
Periodiseringsfond, avsatt 2016 10 000 10 000
Periodiseringsfond, avsatt 2017 29 000 29 000
Periodiseringsfond, avsatt 2018 31 000 31 000
Periodiseringsfond, avsatt 2019 28 000 28 000
98 000 98 000
Ackumulerade avskrivningar utöver plan 14 7
98 014 98 007
Av obeskattade reserver utgör 21 395 TSEK (21 393) uppskjuten skatteskuld.
NOT 16
SKULDER
2021 2020
LÅNGFRISTIGA SKULDER
Förfallotidpunkt mellan ett och fem år från balansdagen 185 876 183 518
Förfallotidpunkt senare än fem år från balansdagen
185 876 183 518
KORTFRISTIGA SKULDER
Totala räntebärande skulder 185 876 183 518
CHECKRÄKNINGSKREDIT
2021 2020
Beviljad checkräkningskredit, koncernvalutakonton 300 000 300 000
Outnyttjad del -300 000 -300 000
Utnyttjat belopp 0 0
Moderbolagets likvida medel, inklusive beviljade men ej utnyttjade externa krediter,
uppgick på balansdagen till 419 MSEK (523).
Bolaget har utelöpande konvertibellån redovisat till 65 876 TSEK (63 518). Nominellt
belopp för utelöpande lån är 69 998 TSEK. Konvertibellånet löper till den 30 septem-
ber 2023 med en årlig ränta motsvarande STIBOR 3M plus 1,75 procentenheter, dock
lägst 1,75 procent (för innevarande period 1,75 procent). Konvertibeln kan under
perioden 1–12 september 2023 inlösas mot aktier av serie B till en konverteringskurs
om 122:00 SEK. Mot bakgrund av att lånet är efterställt andra skulder och koncernens
finansiella ställning i övrigt, kan räntan inte bedömas motsvara en marknadsmässig
ränta. Den marknadsmässiga räntan har för detta lån bedömts uppgå till 5,64 procent
(stats obligationsräntan vid emissionstidpunkten, -0,36 procent, med tillägg för riskpremie
om 6,00 procent). Lån som löper med ränta avvikande från marknadsmässig ränta tas
upp till sitt marknadsmässiga värde och skillnaden förs till övrigt tillskjutet kapital. Resul-
tatet belastas över lånets löptid med den marknadsmässiga räntan. Samtidigt kommer
i balansräkningen den redovisade skulden att öka så att den motsvarar det nominella
beloppet vid löptidens utgång. Marknadsvärdet för det konvertibla förlagslånet har
beräknats genom en nuvärdeberäkning av framtida räntebetalningar och lånets nomi-
nella belopp. Årets kostnadsförda ränta för konvertibellån uppgår till 3 583 TSEK (2 098).
För utelöpande konvertibellån motsvarar räntekostnaden 5,1 procent av verklig skuld.
I kortfristiga skulder ingår derivat med totalt 5 885 TSEK (13 174). Posten avser
ränte swappar värderade till verkligt värde. Årets värdeförändring redovisas bland
finansiella poster i resultaträkningen, se not 8 och 9.
Kassa och bank inkluderar behållning på checkräkning, koncernvalutakonton, med
155 023 TSEK (249 112).
NOT 17
STÄLLDA SÄKERHETER
2021 2020
Aktier i dotterbolag 217 501 218 877
217 501 218 877
NOT 18
EVENTUALFÖRPLIKTELSER
2021 2020
Borgensförbindelser till förmån för dotterbolag 887 307 528 472
887 307 528 472
2 0 21 / XANO
97 FINANSIELL INFORMATION
Undertecknade försäkrar att koncern- och årsredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS,
sådana de antagits av EU, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och företagets ställning och resultat, samt
att koncern förvaltningsberättelsen och förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och företagets
verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.
Årsredovisning och koncernredovisning för XANO Industri AB (publ) avseende år 2021 har godkänts för publicering av styrelsen.
Årsredovisningen kommer att föreläggas årsstämman den 12 maj 2022 för fastställelse.
Jönköping den 5 april 2022
Fredrik Rapp Anna Benjamin Petter Fägersten
Ordförande Vice ordförande Styrelseledamot
Per Rodert Eva-Lotta Kraft Lennart Persson
Styrelseledamot Styrelseledamot VD och koncernchef
Vår revisionsberättelse har avgivits den 7 april 2022.
Ernst & Young AB
Joakim Falck
Auktoriserad revisor
NOT 19
KASSAFLÖDE
RÄNTA
Betald ränta uppgick till 8 908 TSEK (9 209) och erhållen ränta till 6 286 TSEK (5 650).
LIKVIDA MEDEL
2021 2020
Kassa och bank 155 023 249 112
Kortfristiga placeringar 5 5
Belopp vid årets slut 155 028 249 117
NOT 20
RISKER
Moderbolaget är genom sin internationella verksamhet främst exponerad för finan-
siella risker till följd av förändringar i valutakurser och räntenivåer. En redogörelse för
koncernens väsentliga finansiella och affärsmässiga risker återfinns i not 35 på sidorna
83–84.
NOT 21
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att till förfogande stående medel
disponeras enligt följande:
2021 2020
Till aktieägarna utdelas kontant 3:50 SEK per aktie
(2:50), beräknat på 28 992 541 aktier (28 992 541) 101 474 72 481
I ny räkning balanseras 328 270 248 066
429 744 320 547
Efter avdrag för eget innehav uppgår antalet utestående aktier för närvarande till
28 992 541.
NOT 22
HÄNDELSER EFTER ÅRETS SLUT
Det råder osäkerhet kring hur och i vilken omfattning XANO Industri AB:s verksamhet
kommer att påverkas av den pågående konflikten i Ukraina. XANO Industri AB bedri-
ver ingen egen verksamhet i Ukraina eller Ryssland.
98
2 0 21 / XANO
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i XANO Industri AB (publ), org.nr 556076-2055
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för XANO
Industri AB (publ) för år 2021. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på
sidorna 58-97 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisnings-
lagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella
ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för
året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncer-
nens finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat
och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), så som
de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen
för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är
förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moder-
bolagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god
revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa
krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna
tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade
företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår profes-
sionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom
ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncern-
redovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Beskrivningen nedan av hur revisionen genomfördes inom dessa områden ska läsas i
detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns ansvar i vår rapport om
årsredovisningen också inom dessa områden. Därmed genomfördes revisionsåtgärder
som utformats för att beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen
och koncernredovisningen. Utfallet av vår granskning och de granskningsåtgärder som
genomförts för att behandla de områden som framgår nedan utgör grunden för vår
revisionsberättelse.
GOODWILL
Beskrivning av området
Redovisat värde för goodwill uppgår per 31 december till 963 MSEK i koncernens
rapport över finansiell ställning. Bolaget prövar årligen och vid indikation på värdened-
gång att redovisade värden inte överstiger beräknat återvinningsvärde. Återvinningsvär-
det fastställs för varje kassagenererande enhet genom en nuvärdeberäkning av framtida
kassaflöden. Framtida kassaflöden baseras på ledningens affärsplaner och prognoser och
innefattar ett antal antaganden bland annat om resultatutveckling, tillväxt, investerings-
behov och diskonteringsränta.
Förändringar av antaganden får en stor påverkan på beräkningen av återvinningsvärdet
och de antaganden som Bolaget tillämpat får därför stor betydelse för bedömningen om
nedskrivningsbehov föreligger. Vi har därför bedömt att redovisningen av goodwill är ett
särskilt betydelsefullt område i revisionen.
En beskrivning av nedskrivningstestet framgår av not 15 ”Immateriella anläggnings-
tillgångar” och not 2 ”Väsentliga uppskattningar och bedömningar”.
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision har vi utvärderat och testat bolagets process för att upprätta nedskrivnings-
test, bland annat genom att utvärdera tidigare träffsäkerhet i prognoser och antaganden.
Vi har också gjort jämförelser mot andra företag för att utvärdera rimligheten i framtida
kassaflöden och tillväxtantaganden samt med hjälp av våra värderingsspecialister prövat
vald diskonteringsränta och antaganden om långsiktig tillväxt. Vi har också granskat
bolagets modell och metod för att genomföra nedskrivningstest samt utvärderat bola-
gets känslighetsanalyser. Vi har granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
INTÄKTSREDOVISNING
Beskrivning av området
Koncernens försäljningsintäkter uppgår för år 2021 till 3 151 MSEK. En ej oväsentlig
del av försäljningsintäkterna avser projektleveranser till förpackningsindustrin, där
koncernen redovisar intäkter över tid i enlighet med IFRS 15, och uppgick för år 2021 till
1 176 MSEK. För dessa projekt redovisas intäkter på basis av företagets insatser för att
uppfylla prestationsåtagandet vilket beskrivs i not 4 samt i avsnittet ”Intäkter” i not 2.
Metoden innebär att bedömningar måste göras för att mäta förlopp mot fullständigt
uppfyllande och förändringar av dessa medför att resultatet för kommande period påver-
kas. Svårigheten att bedöma resultatet är särskilt stora i början av projekt och för projekt
som är tekniskt komplicerade varför intäktsredovisningen har bedömts vara ett särskilt
betydelsefullt område i revisionen.
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision har vi utvärderat och testat processen för redovisning av intäkter över
tid samt bolagets rutiner och bedömningar för att mäta förlopp mot fullständigt
upp fyllande. Vi har därutöver genomfört stickprovskontroller mot underliggande
dokumentation samt granskat ledningens bedömning av reservationsbehov avseende
förlustkontrakt. Vi har granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncern-
redovisningen och återfinns på sidorna 1-57 och 106-112. Även ersättningsrapporten
för räkenskapsåret 2021 utgör annan information. Det är styrelsen och verk ställande
direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte
denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra
information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt
ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om informationen i
väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid
denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen
samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
99
2 0 21 / XANO
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slut-
satsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att
rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen
och koncernredovisningen upprättas och att den ger en rättvisande bild enligt
årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de
antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna
kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och
verkställande direktören för bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka
förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift.
Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande
direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något
realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i
övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovisningen och koncern-
redovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller
våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för
att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en profes-
sionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen
och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag,
utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar
revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra
uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentlig-
heter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegent-
ligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden,
felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse
för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn
till omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna
kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten
i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen och till-
hörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören
använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och kon-
cernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevi-
sen, om det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller
förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta
verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste
vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen
om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga,
modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser
baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen.
Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan
fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsredovis-
ningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och om årsredovis-
ningen och koncernredovisningen återger de underliggande transaktionerna och
händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella
informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett
uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och
utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och
inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelsefulla
iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna
kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta yrkesetiska
krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra förhållanden som rimli-
gen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att
eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa områden
som varit de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncern redo-
visningen, inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och
som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa
områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar
upplysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT
LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
REVISORNS GRANSKNING AV FÖRVALTNING OCH FÖRSLAGET TILL
DISPOSITIONER AV BOLAGETS VINST ELLER FÖRLUST
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och
verkställande direktörens förvaltning av XANO Industri AB (publ) för år 2021 samt av
förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberät-
telsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moder-
bolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för våra uttalanden.
100
2 0 21 / XANO
Jönköping den 7 april 2022
Ernst & Young AB
Joakim Falck
Auktoriserad revisor
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst
eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verk-
samhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens
egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägen-
heter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens
ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så att
bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt
kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande för-
valtningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder
som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag
och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvars-
frihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma
om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föran-
leda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller
bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma
om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som
utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller för-
summelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Gransk-
ningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåt-
gärder som utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och
väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden
och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser
skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade
beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för
vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade
yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är
förenligt med aktiebolagslagen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en
granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upprättat årsredovisningen
och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(ESEF-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers-marknaden för
XANO Industri AB (publ) för år 2021.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har ESEF-rapporten #[checksumma] upprättats i ett format som i
allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns granskning av
ESEF-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till XANO Industri AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för vårt
uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att ESEF-rapporten har
upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden,
och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer nödvändig för att upprätta ESEF-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om ESEF-rapporten i allt väsentligt är
upprättad i ett format som upp-fyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för att uppnå rimlig
säkerhet att ESEF-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en granskning
som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
ESEF-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisionsföretag som utför revision
och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag
och näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket
innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav,
standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att ESEF-rapporten
har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredo-
visningen och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland
annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de
delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkställande direk-
tören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga
med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektivite-
ten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsen-
ligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en teknisk validering av ESEF-rapporten,
dvs. om filen som innehåller ESEF-rapporten uppfyller den tekniska specifikation som
anges i kommissionens delegerade förordning (EU) 2019/815 och en avstämning av att
ESEF-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och koncernredo-
visningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida ESEF-rapporten har märkts
med iXBRL som möjliggör en rättvisande och fullständig maskinläsbar version av koncer-
nens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar samt kassaflödesanalysen.
Ernst & Young AB, Box 2224, 550 02 Jönköping, utsågs till XANO Industri AB:s revisor av
bolagsstämman den 3 juni 2021 och har varit bolagets revisor sedan den 20 maj 1997.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 101
2 0 21 / XANO
AKTIEÄGARE
KONCERNSTAB
BOLAGSSTÄMMA
STYRELSE
VALBEREDNING
KONCERNLEDNING
AFFÄRSENHET AFFÄRSENHET AFFÄRSENHET
Industrial Products Industrial Solutions Precision Technology
REVISOR
REVISIONSUTSKOTT
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
SVENSK BOLAGSSTYRNINGSMODELL
Bolagsstyrningen i svenska börsbolag regleras av en kombination av skrivna
regler och praxis. Regelverket utgörs i första hand av Aktiebolagslagen och
de regler som gäller på den reglerade marknad på vilken bolagets aktier är
upptagna till handel. Dessutom omfattas alla noterade svenska bolag sedan
2008 av Svensk kod för bolagsstyrning (”koden”) med senast reviderade
version gällande från den 1 januari 2020. www.bolagsstyrning.se
Av aktiebolagslagen följer att det i bolaget ska finnas tre beslutsorgan:
bolagsstämma, styrelse och verkställande direktör. Det ska också finnas ett
kontrollorgan, revisor, som utses av bolagsstämman. I lagen anges vilka
uppgifter respektive organ har och vilket ansvar de personer har som ingår
i bolagsorganen. Koden kompletterar lagen genom att på några områden
ställa högre krav men möjliggör samtidigt för bolagen att avvika från dessa
om detta i det enskilda fallet skulle anses leda till bättre bolagsstyrning.
BOLAGSSTYRNING I XANO
XANO Industri AB (publ) är ett svenskt publikt aktiebolag, vars övergrip ande
mål är att skapa långsiktigt värde för aktieägare och andra intressenter.
XANOs B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm i segmentet Mid Cap.
De informationskrav som XANO härigenom har att uppfylla finns i det av
börsen utgivna ”Nordic Main Market Rulebook for Issuers of Shares”.
XANO omfattas sedan 2008 av koden. Denna bolagsstyrningsrapport
beskriver XANOs bolagsstyrning, ledning och förvaltning samt den interna
kontrollen avseende den finansiella rapporteringen.
AKTIEÄGARE
Vid utgången av 2021 uppgick antalet aktieägare i XANO till 7 032, varav
6 754 var fysiska personer representerande 14,2 procent av rösterna och
36,4 procent av kapitalet. Det institutionella ägandet utgjorde 3,9 procent
av rösterna och 12,7 procent av kapitalet. De tio största ägarna förfogade
över 93,7 procent av rösterna och 79,7 procent av kapitalet. Per balans-
dagen fanns två aktieägare som vardera kontrollerade mer än tio procent
av såväl kapital som röstetal för samtliga aktier i bolaget. Anna Benjamin
kontrollerade genom eget innehav och innehav via närstående 57,2 procent
av rösterna och 27,6 procent av kapitalet. Pomona-gruppen AB innehade
29,4 procent av rösterna och 28,8 procent av kapitalet.
Bolagsstyrningsrapport 2021
XANO INDUSTRI AB (PUBL)
VD
102 BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
2 0 21 / XANO
BOLAGSSTÄMMA
Bolagsstämman är det forum där aktieägarnas inflytande utövas. Bolags-
stämman är bolagets högsta beslutande organ och har en överordnad
ställning i förhållande till bolagets styrelse och verkställande direktör.
Kallelse till bolagsstämma ska enligt bolagsordningen ske genom
annonsering i Post och Inrikes Tidningar och på bolagets webbplats.
Att kallelse skett ska annonseras i Dagens Industri.
ÅRSSTÄMMA
Årsstämman samlas en gång per år för att bland annat fastställa årsredovis-
ning och koncernredovisning, bevilja ansvarsfrihet för styrelse och VD samt
att besluta om disposition av resultatet för det gångna året. Stämman väljer
också styrelse och revisor. Alla aktieägare som är direktregistrerade i aktiebo-
ken och som anmält sitt deltagande i tid kan delta i stämman och rösta för
samtliga sina aktier. Aktieägare som inte själva har möjlighet att närvara kan
företrädas via ombud.
ÅRSSTÄMMA 2021
XANOs årsstämma 2021 avhölls torsdagen den 3 juni. Med anledning av en
fortsatt hög spridning av coronaviruset, genomfördes stämman utan fysisk
närvaro av aktieägare, ombud och utomstående. Aktieägarna uppmanades
att utöva sin rösträtt via poströstning. Innehav motsvarade 90 procent av
rösterna och 68 procent av antalet utestående aktier var via förhandsröst-
ning representerade på stämman. I huvudsak fattades följande beslut:
» Utdelning om 2:50 SEK per aktie.
» Omval av styrelseledamöterna Fredrik Rapp, Petter Fägersten, Eva-Lotta
Kraft, Per Rodert och Anna Benjamin. Val av Fredrik Rapp som styrelsens
ordförande.
» Val av revisionsbolaget Ernst & Young AB med auktoriserad revisor
Joakim Falck som huvudansvarig.
» Valberedningens sammansättning inför årsstämman 2022.
» Bemyndigande för styrelsen att fatta beslut om förvärv och överlåtelse
av egna aktier.
» Bemyndigande för styrelsen att fatta beslut om nyemission.
ÅRSSTÄMMA 2022
XANOs årsstämma 2022 äger rum torsdagen den 12 maj kl. 16:00 i Jönkö-
ping. Ytterligare information finns på sidan 108 i årsredovisningen för 2021
och på webbplatsen www.xano.se.
STYRELSE
Styrelsens uppdrag är att för ägarnas räkning förvalta bolagets angelägen-
heter. Enligt XANOs bolagsordning ska styrelsen utgöras av lägst tre och
högst åtta ledamöter. Årsstämman 2021 bestämde antalet ledamöter
till fem. Styrelsen har utgjorts av Fredrik Rapp (ordförande), Petter Fäger-
sten, Eva-Lotta Kraft, Per Rodert och Anna Benjamin. Fredrik Rapp, Anna
Benjamin och Petter Fägersten anses beroende i förhållande till större ägare.
Övriga ledamöter bedöms vara oberoende i förhållande till såväl större
ägare som bolaget och bolagsledningen. Bolagsordningen innehåller inga
särskilda bestämmelser om tillsättande och entledigande av styrelseledamö-
ter eller ändring av bolagsordning. Utöver lagar och rekommendationer styrs
XANOs styrelsearbete av styrelsens arbetsordning som fastställs en gång per
år. Arbetsordningen innehåller bland annat regler för arbetsfördelningen
mellan styrelse och verkställande direktör, ekonomisk rapportering och
investeringar.
Styrelsen avhöll sju sammanträden under verksamhetsåret 2021. Vid varje
ordinarie sammanträde föreligger följande fasta punkter: genomgång av
föregående mötes protokoll, allmän genomgång av affärsenheterna med
uppföljning av senaste redovisning och jämförelse med prognos samt
finansiering och likviditet. Utöver fasta rapportpunkter tar styrelsen därtill
ställning i frågor av övergripande karaktär såsom koncernens strategi,
struktur- och organisationsfrågor, policyer och riktlinjer samt förvärv och
större investeringar.
Bolagets revisor deltar vid minst ett av styrelsens sammanträden
årligen. Då redovisas revisorns iakttagelser vid granskningen av bolagets
räkenskaper, rutiner och interna kontroll.
Utöver fasta punkter enligt ovan omfattade programmet för 2021
följande huvudpunkter:
Nr 1 – 11 februari (digitalt)
Bokslutskommuniké 2020, rapport från revisionsutskott, revisorernas
redovisning av övergripande iakttagelser vid revision av 2020 års
räkenskaper.
Nr 2 – 6 maj
Delårsrapport tre månader, reviderad prognos 2021, rapport från
ersättningsutskott, förvärvsdiskussioner, förutsättningar inför årsstämman
Nr 3 – 16 juni (digitalt)
Förvärvsdiskussioner.
Nr 4 – 13 juli (digitalt)
Halvårsrapport.
Nr 5 – 29–30 september
Strategi koncern, reviderad prognos 2021, förvärvsdiskussioner, besök hos
och fördjupad information om CIM samt affärsenheten Industrial Solutions.
Nr 6 – 27 oktober (digitalt)
Delårsrapport nio månader. Förvärvsdiskussioner.
Nr 7 – 16 december
Budget 2022, utvärdering av styrelsens och VD:s arbete.
Styrelsen ska härutöver fastställa riktlinjer för bolagets uppträdande i
samhället. Från 2014 tillämpas en uppförandekod som ska ligga till grund
för de vardagliga besluten i XANOs verksamheter och säkerställa att koncer-
nen är ansvarstagande i kontakten med olika intressenter.
I december 2016 antog styrelsen en hållbarhetspolicy som anger rikt-
linjerna för koncernens hållbarhetsarbete. Policyn beskriver hur koncernens
företag ska agera för att på bästa sätt bidra till en hållbar utveckling.
REVISIONSUTSKOTT
Revisionsutskottet ska bereda styrelsens arbete med att kvalitetssäkra
bolagets finansiella rapportering, fortlöpande träffa bolagets revisor för
att informera sig om revisionens inriktning och omfattning samt diskutera
samordningen mellan den externa revisionen och den interna kontrollen och
synen på bolagets risker, fastställa riktlinjer för vilka andra tjänster än revi-
sion som bolaget får upphandla av bolagets revisor, utvärdera revisionsin-
satsen och informera bolagets valberedning om resultatet av utvärderingen
samt biträda valberedningen vid framtagandet av förslag till revisor och
arvodering av revisions insatsen.
XANOs revisionsutskott utgörs av styrelseledamöterna Anna Benjamin,
Eva-Lotta Kraft och Per Rodert (ordförande i utskottet).
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 103
2 0 21 / XANO
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
Ersättningsutskottet ska bereda frågor om ersättning och andra anställnings-
villkor för bolagsledningen. Ersättningsutskottet i XANO har dessutom fått
i uppdrag att bereda frågor om ersättning och andra anställningsvillkor för
VD i övriga bolag i koncernen.
XANOs ersättningsutskott utgörs av styrelsens ordförande Fredrik Rapp
(tillika utskottets ordförande) och styrelseledamot Petter Fägersten.
VERKSTÄLLANDE DIREKTÖR
Styrelsen utser en verkställande direktör att sköta den löpande förvaltningen
av bolaget. Nuvarande VD Lennart Persson tillträdde sin post den 1 juli 2014
efter att ha varit vice VD sedan 2005.
KONCERNLEDNING
Koncernledningen utgjordes under året av VD Lennart Persson och CFO
Marie Ek Jonson.
KONCERNSTAB
Direkt underställd VD finns en stab med ansvar inom affärsutveckling,
finans, försäkring, inköp, IT, kommunikation, koncernredovisning och
koncern gemensam administration. Härifrån styrs och samordnas projekt som
om fattar alla eller flertalet av koncernens bolag. Inom respektive område
utformas manualer och policyer som reglerar arbetet i dotterbolagen.
AFFÄRSENHETER
Koncernen utgjordes under 2021 av tre rapporterande verksamhets enheter:
Industrial Products, Industrial Solutions och Precision Technology. Den opera-
tiva ledningen för affärsenheterna rapporterar direkt till VD. Via funktioner
i koncernstaben sammanställs beslutsunderlag för styrelse och VD inom
övriga områden.
VALBEREDNING
Valberedningen är bolagsstämmans organ för beredning av stämmans
beslut i tillsättningsfrågor i syfte att skapa ett bra underlag för stämmans
behandling av dessa ärenden.
Efter förslag från huvudaktieägarna Anna Benjamin och Pomona-
gruppen AB, som tillsammans representerade 87 procent av rösterna och
56 procent av kapitalet i XANO, utsågs vid årsstämman 2020 en val-
beredning bestående av Ulf Hedlundh som ordförande, Stig-Olof Simonsson
och Anna Benjamin.
Valberedningens uppgift inför årsstämman 2022 är att föreslå styrelse-
ordförande och styrelseledamöter, revisor, mötesordförande vid stämman
samt styrelse- och revisionsarvoden. I sitt förslag till styrelse ska valbered-
ningen föreslå de för bolaget mest kvalificerade styrelseledamöterna utifrån
en samlad bedömning kring relevant kompetens och erfarenhet samt
där utöver särskilt beakta kravet på mångsidighet och bredd i styrelsen samt
eftersträva en jämn könsfördelning. Valberedningen har vid sitt förslag
särskilt följt och beaktat punkt 4.1 i Svensk Kod för Bolagsstyrning.
Valberedningen har utvärderat styrelsens arbete med hjälp av dels en
enkätundersökning och dels personliga samtal med styrelsens ledamöter.
Resultatet av utvärderingen har delgivits styrelsens ordförande.
Valberedningen har hittills haft fyra möten inför sitt förslag till årsstäm-
man 2022, vilkas beslut har sammanfattats i ett beslutsprotokoll. Därtill har
löpande kontakter förts mellan ledamöterna i Valberedningen.
REVISOR
För granskning av bolagets årsredovisning, koncernredovisning och
räkenskaper samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning ska
enligt bolags ordningen registrerat revisionsbolag eller en till två revisorer,
varav minst en ska vara auktoriserad, utses av bolagsstämman. Revisorernas
rapport ering till ägarna sker på årsstämman genom revisionsberättelsen.
Ordinarie revisorsval i XANO ägde senast rum på årsstämman 2021
och avsåg mandattiden fram till och med årsstämman 2022. Stämman
utsåg revisionsbolaget Ernst & Young AB, Jönköping, med Joakim Falck
som huvud ansvarig revisor. Vid sidan av uppdraget i XANO Industri AB har
Joakim Falck revisionsuppdrag i bland annat EFG Holding AB, Garo AB,
AB Gyllensvaans Möbler, Hexpol AB, ITAB Shop Concept AB, Nefab
Holding AB, Nolato AB, One Partner Group AB och Scandbio AB.
STYRELSENS OCH UTSKOTTENS SAMMANSÄTTNING PER DEN 31 DECEMBER 2021
Namn Invald Funktion i styrelsen Oberoende i
förhållande till
bolaget och
bolagsledningen
Oberoende i
förhållande
till större
aktieägare
Deltagande
i styrelse-
sammanträden
2021
Deltagande
i ersättnings-
utskott
2021
Deltagande
i revisions-
utskott
2021
2)
Styrelsearvode
inklusive utskotts-
ersättning, SEK
Fredrik Rapp 2004 ordförande Ja Nej
1)
7 (7) 1 (1) 350 000
Anna Benjamin 2016 vice ordförande Ja Nej
1)
7 (7) 1 (1) 230 000
Petter Fägersten 2011 ledamot Ja Nej
1)
7 (7) 1 (1) 220 000
Eva-Lotta Kraft 2012 ledamot Ja Ja 7 (7) 1 (1) 230 000
Per Rodert 2013 ledamot Ja Ja 7 (7) 1 (1) 250 000
1 280 000
1)
Fredrik Rapp och Anna Benjamin anses beroende i förhållande till större ägare i egenskap av ägare. Detsamma gäller vid en samlad bedömning även Petter Fägersten.
2)
Revisionsutskottet har genomfört ett möte för vilket beslut sammanfattats i ett beslutsprotokoll. Därtill har ledamöterna under året deltagit i ytterligare två möten vid vilka
avrapportering från koncernens revisor skett.
Ytterligare uppgifter om styrelse och bolagsledning finns på sidorna 106–107.
104 BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
2 0 21 / XANO
AVVIKELSER FRÅN KODEN
För 2021 finns inga avvikelser att rapportera.
PRINCIPER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE, INCITAMENTSPROGRAM M M
Fullständiga riktlinjer för ersättnings- och andra anställningsvillkor för
ledande befattningshavare finns beskrivna i koncernens not 5 på sidan 73.
Riktlinjerna tillämpas på anställningsavtal som ingås efter årsstämman
2020 och för ändringar i pågående anställningsavtal som sker därefter.
Med undantag av begränsningsregler för rörlig ersättning och definition av
pensionsgrundande lön, tillämpas riktlinjerna i nuvarande avtal med ledande
befattningshavare.
Gällande ersättningsvillkor för verkställande direktören och andra
ledande befattningshavare omfattar av grundlön, rörlig ersättning, övriga
förmåner samt pensionspremier. Med andra ledande befattningshavare
avses CFO, som tillsammans med verkställande direktören utgör koncern-
ledningen.
Det finns inga utestående aktie- eller aktiekursrelaterade incitaments-
program.
INTERN KONTROLL AVSEENDE DEN FINANSIELLA
RAPPORTERINGEN
Enligt aktiebolagslagen och koden ansvarar styrelsen för den interna
kontrollen, vars övergripande syfte är att skydda bolagets tillgångar och
därigenom ägarnas investering.
FINANSIELL RAPPORTERING
Samtliga enheter rapporterar varje månad ekonomiskt utfall. Rapporte-
ringen konsolideras och utgör underlag för kvartalsrapporter och operativ
uppföljning. Den operativa uppföljningen sker enligt en etablerad struktur
där orderingång, fakturering, likviditet, resultat, kapitalbindning och andra
för koncernen viktiga nyckeltal sammanställs och utgör underlag för analys
och åtgärder från ledning och controllers på olika nivåer. Andra viktiga
koncerngemensamma delar i den interna kontrollen är affärsplaner och den
årliga prognosprocessen. För kommunikation med externa parter finns en
informationspolicy i syfte att säkerställa att alla informationsskyldigheter
efterlevs på ett korrekt och fullständigt sätt.
KONTROLLMILJÖ
Revisionsutskottet har till främsta uppgift att övervaka redovisnings- och
rapporteringsprocesserna samt att säkerställa kvaliteten i dessa rapporter
och processer. Ansvaret för att upprätthålla en effektiv kontrollmiljö och
det löpande arbetet med riskhantering och intern kontroll avseende den
finansiella rapporteringen är delegerat till VD. Chefer på olika nivåer i
företaget har i sin tur detta ansvar inom sina respektive områden. Ansvar
och befogen heter definieras bland annat i VD-instruktioner, instruktioner för
attesträtt och manualer samt i andra policyer, rutiner och koder. Styrelsen
fastställer koncernens viktiga policyer beträffande kommunikation, kredit,
finansier ing och risk management. Koncernledningen fastställer övriga
policyer och instruktioner och ansvariga koncernfunktioner utfärdar riktlinjer
samt över vakar tillämp ningen av regelverken.
Koncernens redovisnings- och rapporteringsregler finns fastlagda i en
ekonomihandbok som är tillgänglig för all ekonomipersonal. Tillsammans
med lagar och andra externa regelverk utgör den organisatoriska strukturen
och de interna regelverken kontrollmiljön.
RISKBEDÖMNING
XANO arbetar löpande med riskanalys där riskerna för fel inom den finan-
siella rapporteringen av väsentliga resultat- och balansposter gås igenom.
Även operationella risker kartläggs.
KONTROLLAKTIVITETER
Syftet med kontrollaktiviteter är att upptäcka, förebygga och rätta felaktig-
heter och avvikelser. Policyer och riktlinjer är särskilt viktiga för en korrekt
redovisning, rapportering och informationsgivning och definierar också vilka
kontrollaktiviteter som ska utföras. Inom XANO uppdateras policyer och
riktlinjer löpande både i skrift och vid möten. Kontrollaktiviteter omfattar till
exempel attestrutiner, kontoavstämningar, analytisk uppföljning och kontroll
av IT-system. Varje enhet besöks också regelbundet av representanter från
affärsenhets- och koncernledningen varvid den interna kontrollen och finan-
siella rapporteringen utvärderas. Koncernledningen rapporterar resultatet av
sitt arbete med intern kontroll till revisionsutskottet.
Den interna kontrollen har under 2021 huvudsakligen omfattat aktivi-
teter kopplade till informationssäkerhet och GDPR. Under 2020 var arbetet
framför allt inriktat på uppföljning av rutiner kring leverantörer, arbetsgiva-
ransvar och moms.
UPPFÖLJNING
Koncernledning och controllers följer löpande upp den ekonomiska och
finansiella rapporteringen samt viktiga affärshändelser. Vid varje styrelse-
möte följs den ekonomiska utvecklingen upp gentemot prognos samt gran-
skas hur beslutade investeringar följer fastställda planer. Revisionsutskottet
utvärderar löpande den interna kontrollen, bolagskoden samt väsentliga
redovisningsfrågor. Bolagets revisor deltar vid minst ett styrelsemöte årligen
och i varje möte med revisionsutskottet och delger då sina iakttagelser.
XANO har hittills inte funnit anledning att inrätta en särskild intern-
revisionsfunktion. Arbetet med den interna kontrollen sker inom ramen
för övrig verksamhet och främst med centrala resurser. Det är bolagets
bedömning att denna utvärdering i stort motsvarar det arbete som i andra
företag utförs av en internrevisionsfunktion. Delar av den interna kontrollen
granskas löpande av revisorerna. Frågan om en särskild internrevisions-
funktion kommer att prövas på nytt under 2022.
Jönköping den 5 april 2022
Fredrik Rapp Anna Benjamin Petter Fägersten
Ordförande Vice ordförande Styrelseledamot
Per Rodert Eva-Lotta Kraft
Styrelseledamot Styrelseledamot
105
2 0 21 / XANO
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Till bolagsstämman i XANO Industri AB (publ), org.nr 556076-2055
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för år 2021 och för att den är upprättad
i enlighet med årsredovisningslagen.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
UTTALANDE
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna
2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningen och
koncernredovisningen samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Jönköping den 7 april 2022
Ernst & Young AB
Joakim Falck
Auktoriserad revisor
106
2 0 21 / XANO
Uppgifter om innehav avser status per den 31 december 2021 och inkluderar i förekommande fall
närståendes innehav samt innehav där respektive ledamot kan utöva ett bestämmande inflytande.
Styrelse
Ordförande invald 2004.
Huvudsaklig utbildning Civilekonom.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet VD Pomona-
gruppen, VD Talk Telecom.
Övriga uppdrag Styrelseordförande i Argynnis
Group AB, Estinvest AB, Serica Consulting AB och
Svenska Handbollförbundet. Styrelseledamot i ITAB
Shop Concept AB, Corem Property Group AB, AGES
Industri AB, Pomona-gruppen AB, AB Segulah m fl.
Aktieinnehav i XANO 2 160 000 A-aktier och
6 268 180 B-aktier.
Ledamot invald 2013.
Huvudsaklig utbildning Civilekonom.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet VD INEV,
VD Rörvik Timber, VD och ekonomidirektör Munksjö.
Övriga uppdrag Styrelseordförande i DevPort AB,
Allt i Plåt AB, Orax AB. Styrelseledamot GMA AB,
Gräsvårdsmaskiner AB, INEV AB, Jönköping
Business Development AB, Lanab Group AB, Sport
Competence AB, Sulkysport AB, Viking Bed AB, Walker
Sweden AB.
Aktieinnehav i XANO
Vice ordförande invald 2016.
Huvudsaklig utbildning Magisterexamen i ekonomi.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet Projektledare
affärsutveckling ICA Sverige, manager
PricewaterhouseCoopers, controller Nobina.
Övriga uppdrag Styrelseledamot i ITAB Shop
Concept AB, AGES Industri AB, Hand in Hand Sweden,
INEV AB, Pegital Investment AB m fl.
Aktieinnehav i XANO 5 128 800 A-aktier och
2 951 200 B-aktier.
Ledamot invald 2011.
Huvudsaklig utbildning Ekonomi vid Internationella
Handelshögskolan i Jönköping.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet VD och
marknadschef ITAB Shop Concept Jönköping.
Övriga uppdrag Styrelseledamot i ITAB Shop
Concept AB, INEV AB, Idyllum AB, Skanditape AB,
Övre Kullen AB m fl.
Aktieinnehav i XANO 600 800 B-aktier.
Ledamot invald 2012.
Huvudsaklig utbildning Civilingenjör, MBA.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet Regionchef
Alfa Laval, divisionschef Siemens-Elema, strategi- och
marknadschef FOI.
Övriga uppdrag Styrelseledamot i Försvarshögskolan.
Aktieinnehav i XANO 4 448 B-aktier.
Fredrik
Rapp
född 1972
Per
Rodert
född 1953
Eva-Lotta
Kraft
född 1951
Anna
Benjamin
född 1976
Petter
Fägersten
född 1982
107
2 0 21 / XANO
Koncernledning
Revisor
ERNST & YOUNG AB, JÖNKÖPING
Huvudansvarig revisor
Joakim Falck
född 1972
Auktoriserad revisor
Verkställande direktör anställd 1998.
Huvudsaklig utbildning Ingenjörsexamen.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet CIO Eldon Vasa,
affärsutveckling ITAB, VD ITAB Kaluste och ITAB Plast.
Aktieinnehav i XANO 208 000 B-aktier.
Konvertibelinnehav i XANO nom. 5 144 862 SEK
motsvarande 42 171 B-aktier.
Väsentliga aktieinnehav eller delägarskap i till
bolaget närstående företag Inga.
CFO anställd 1992.
Huvudsaklig utbildning Civilekonom.
Huvudsaklig arbetslivserfarenhet Controller ITAB.
Aktieinnehav i XANO 48 000 B-aktier.
Konvertibelinnehav i XANO nom. 3 422 100 SEK
motsvarande 28 050 B-aktier.
Marie
Ek Jonson
född 1967
Lennart
Persson
född 1968
108
2 0 21 / XANO
Aktieägarinformation
ÅRSSTÄMMA
Kommande årsstämma äger rum torsdagen den 12 maj
2022 kl. 16:00 i Jönköping.
Aktieägare som önskar delta i årsstämman ska dels vara
införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken den
4 maj 2022 och dels meddela bolaget sin avsikt att delta
i årsstämman på det sätt och senast den dag som anges i
kallelsen.
Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier
måste tillfälligt ha inregistrerat aktierna i eget namn för att
ha rätt att delta i stämman. Sådan omregistrering måste
vara verkställd senast per den 4 maj 2022, vilket innebär
att aktieägare som önskar sådan omregistrering måste
underrätta förvaltaren om detta i god tid före nämnda
datum.
UTDELNING
Styrelsen föreslår årsstämman en utdelning om 3:50 SEK
per aktie för räkenskapsåret 2021 med avstämningsdag
den 16 maj 2022. Om årsstämman beslutar enligt
förslaget, beräknas utdelningen bli utsänd av Euroclear
den 19 maj 2022.
VALBEREDNING
Vid årsstämman 2021 utsågs en valberedning bestående
av Ulf Hedlundh som ordförande, Stig-Olof Simonsson och
Anna Benjamin. Valberedningens uppgift inför årsstämman
2022 är att föreslå styrelseordförande och övriga styrelse-
ledamöter, revisor, mötes ordförande vid stämman samt
styrelse-, utskotts- och revisionsarvoden.
KOMMANDE RAPPORTERINGSTILLFÄLLEN
5 maj
Delårsrapport 1 januari – 31 mars 2022
12 juli
Delårsrapport 1 januari – 30 juni 2022
27 oktober
Delårsrapport 1 januari – 30 september 2022
9 februari
Bokslutskommuniké 2022
INFORMATIONSMATERIAL
Tryckt information distribueras till de aktieägare
som meddelar bolaget att de önskar sådan.
Anmälan görs via epost till ir@xano.se eller via
telefon 036-31 22 00.
Anmälan för prenumeration avseenden
pressmeddelanden görs via www.xano.se under
”Investerare”. På webbplatsen finns också
rapporter och press meddelanden tillgängliga för
läsning och nedladdning.
109
2 0 21 / XANO
Ackurat Industriplast AB
Värnamovägen 42
SE-363 44 Lammhult
Telefon +46 (0)472 26 93 00
E-post info@ackurat.se
Webbplats www.ackurat.se
Ackurat Ornplast Sp. z o.o.
ul. Ordynacka 8
PL-83-050 Bakowo
Telefon +48 58 341 37 31
E-post info@ackurat.pl
Webbplats www.ackurat.pl
Ackurat Suomen Oy
Pulttitie 18
FI-00880 Helsingfors
Telefon +358 (0)9 686 00 10
E-post posti@ackurat.eu
Webbplats www.ackurat.fi
Blowtech GP AB
Spikgatan 1
SE-335 32 Gnosjö
Telefon +46 (0)370 33 15 50
E-post info@blowtechgroup.com
Webbplats www.blowtechgroup.com
Blowtech GT AS
Postboks 1354 Rasta
NO-2206 Kongsvinger
(Besöksadress: Norvald Strands veg 111)
Telefon +47 62 82 44 00
E-post info@blowtechgroup.com
Webbplats www.blowtechgroup.com
Canline Systems B.V.
Meerheide 216
NL-5521 DW Eersel
Telefon +31 (0)497 531 100
E-post info@canline.nl
Webbplats www.canline.com
Case Packing Systems B.V.
PO Box 3175
NL-6039 ZH Stramproy
(Besöksadress: Industrieweg 24)
Telefon +31 (0)495 566 600
E-post info@c-p-s.nl
Webbplats www.casepacker.nl
CIM Industrial Systems A/S
Skanderborgvej 277, 2
DK-8260 Viby J
Telefon +45 96 84 05 00
E-post info@cim.as
Webbplats www.cim.as
Cipax AB
Stinsvägen 11
SE-763 93 Skebobruk
Telefon +46 (0)175 252 00
E-post info@cipax.com
Webbplats www.cipax.se
Cipax Norge AS
Holtermoen 12
NO-1940 Bjørkelangen
Telefon +47 63 85 30 00
E-post bjorkelangen@cipax.com
Webbplats www.cipax.com
Cipax Eesti AS
Nurme 5
EE-90801 Taebla
Telefon +372 472 44 30
E-post estonia@cipax.com
Webbplats www.cipax.com
Cipax Oy
Pulttitie 18
FI-00880 Helsingfors
Telefon +358 (0)9 727 60 06
E-post info@cipax.com
Webbplats www.cipax.com
Fredriksons Verkstads AB
Box 148
SE-592 23 Vadstena
(Besöksadress: Kronängsgatan 4)
Telefon +46 (0)143 296 00
E-post info@fredriksons.se
Webbplats www.fredriksons.se
Fredriksons Industry (Suzhou) Co Ltd
Building 2, No. 83 Weixin Road
Suzhou Industrial Park
CN-Jiangsu 215122
Telefon +86 512 628 296 00
E-post info@fredriksons.se
Webbplats www.fredriksons.se
Jorgensen Engineering A/S
M.P. Allerups Vej 20
DK-5220 Odense SØ
Telefon +45 63 13 22 11
E-post jorgensen@jorgensen.dk
Webbplats www.jorgensen.dk
AB Kuggteknik
Box 288
SE-793 26 Leksand
(Besöksadress: Källbacksvägen 7)
Telefon +46 (0)247 135 35
E-post info@kuggteknik.se
Webbplats www.kuggteknik.se
Kungsörs Mekaniska Verkstad AB
Box 134
SE-736 23 Kungsör
(Besöksadress: Malmbergavägen 21)
Telefon +46 (0)227 61 65 00
E-post info@kmv.se
Webbplats www.kmv.se
Lasertech LSH AB
Bofors Industriområde
SE-691 80 Karlskoga
(Besöksadress: Artillerigatan 6)
Telefon +46 (0)586 848 00
E-post info@lasertech.se
Webbplats www.lasertech.se
AB LK Precision Parts
Fräsarvägen 22
SE-142 50 Skogås
Telefon +46 (0)8 448 32 70
E-post info@lkprecision.com
Webbplats www.lkprecision.com
Mikroverktyg AB
Box 281
SE-151 23 Södertälje
(Besöksadress: Hantverksvägen 5)
Telefon +46 (0)8 550 268 00
E-post info@mikroverktyg.se
Webbplats www.mikroverktyg.se
Modellteknik i Eskilstuna AB
Box 109
SE-631 02 Eskilstuna
(Besöksadress: Fröslundavägen 5)
Telefon +46 (0)16 10 76 70
E-post mailbox@modellteknik.se
Webbplats www.modellteknik.se
NPB Automation AB
Industrigatan 14 B
SE-553 02 Jönköping
Telefon +46 (0)36 290 76 00
E-post info@npb.se
Webbplats www.npb.se
Pioner Boat AS
Holtermoen 12
NO-1940 Bjørkelangen
Telefon +47 63 85 30 00
E-post bjorkelangen@pionerboat.com
Webbplats www.pioner.no
Polyketting B.V.
PO Box 35
NL-7020 AA Zelhem
(Besöksadress: Ambachtsweg 18)
Telefon +31 314 622 141
E-post info@polyketting.nl
Webbplats www.polyketting.nl
PRM Kunststoffen B.V.
Jutestraat 22
NL-7461 TR Rijssen
Telefon +31 548 515 172
E-post info@prmrotomoulding.nl
Webbplats www.prmrotomoulding.nl
Resinit AB
Polymergatan 7
SE-593 50 Västervik
Telefon +46 (0)490 823 20
E-post info@resinit.se
Webbplats www.resinit.se
XANO Industri AB (publ)
Industrigatan 14 B
SE-553 02 Jönköping
Telefon +46 (0)36 31 22 00
E-post info@xano.se
Webbplats www.xano.se
Adresser
˛
XANO Industri AB (publ) / Industrigatan 14 B / SE-553 02 Jönköping
Telefon +46 (0)36 31 22 00 / info@xano.se / www.xano.se