MSEK 1 januari – 31 december | Not | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | 2, 3, 38 | ||
Inköp av varor och tjänster | 38 | - | - |
Bruttoresultat | |||
Övriga externa kostnader | 6, 17 | - | - |
Personalkostnader | 4, 5 | - | - |
Aktiverat arbete för egen räkning | 15 | ||
| Avskrivningar och nedskrivningar av | |||
– materiella anläggningstillgångar | 16 | - | - |
– immateriella anläggningstillgångar | 15 | - | - |
Rörelseresultat | |||
Finansiella intäkter | 9 | ||
Finansiella kostnader | 10 | - | - |
Omvärdering av villkorade köpeskillingar | 27 | ||
Resultat efter finansiella poster | |||
Aktuell skatt | 11, 12 | - | - |
Uppskjuten skatt | 11, 12 | ||
Årets resultat | |||
| Hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
| Aktieinformation | |||
Resultat per aktie före utspädning, SEK | 13 | ||
Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 13 | ||
Eget kapital per utestående aktie, SEK | |||
| Genomsnittligt antal utestående aktier: | |||
Före utspädning | |||
Efter utspädning | |||
Antal utestående aktier vid årets slut |
MSEK 1 januari – 31 december | Not | 2024 | 2023 |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att | |||
| omklassificeras till resultaträkningen: | |||
Aktuariella vinster och förluster på pensionsförpliktelser | |||
| Övrigt totalresultat, poster som kan omklassificeras | |||
| till resultaträkningen: | |||
| Valutakursdifferenser vid omräkning | |||
av utlandsverksamheter | - | ||
Säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter | - | - | |
| Skatt hänförlig till poster som kan komma att | |||
omklassificeras | |||
Summa årets övriga totalresultat netto efter skatt | - | ||
Årets totalresultat | |||
| Hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare |
MSEK per 31 december | Not | 2024 | 2023 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Goodwill | 15 | ||
Övriga immateriella anläggningstillgångar | 15 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 16, 17 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 12 | ||
Långfristiga värdepappersinnehav | 20 | ||
Långfristiga fordringar 1) | 21 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | |||
Kundfordringar | 36 | ||
Skattefordringar | |||
Övriga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1) | 22 | ||
Likvida medel | 34 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
MSEK per 31 december | Not | 2024 | 2023 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | 24 | ||
Aktiekapital | 24 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | |||
Balanserade vinstmedel (inklusive årets resultat) | |||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Långfristiga räntebärande skulder | 26 | ||
Övriga långfristiga skulder 1) | |||
Uppskjutna skatteskulder | 12 | ||
Långfristiga avsättningar | 27 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Kortfristiga räntebärande skulder | 26 | ||
Leverantörsskulder | |||
Skatteskulder | |||
Förskott från kunder | |||
Övriga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 1) | 29 | ||
Kortfristiga avsättningar | 27 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
MSEK 1 januari – 31 december | Not | 2024 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | |||
Avskrivningar | |||
Justeringar för övriga ej kassaflödespåverkande poster | 32 | - | |
Delsumma | |||
Erhållen ränta | |||
Erhållna utdelningar | |||
Erlagd ränta | - | - | |
Övriga finansiella intäkter och kostnader | - | - | |
Betald inkomstskatt | - | - | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
före förändringar av rörelsekapital | |||
| Förändringar av rörelsekapital: | |||
– ökning / minskning av varulager | |||
– ökning / minskning av fordringar | - | - | |
– ökning / minskning av kortfristiga skulder | |||
Summa förändringar i rörelsekapital | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten |
MSEK 1 januari – 31 december | Not | 2024 | 2023 |
| Investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av: | |||
– immateriella anläggningstillgångar | - | - | |
– materiella anläggningstillgångar | - | - | |
– finansiella anläggningstillgångar | - | - | |
– dotterföretag och rörelser | 33 | - | - |
– likvida medel i förvärvade dotterföretag | 33 | ||
| Försäljning av: | |||
– materiella anläggningstillgångar | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Utbetald utdelning | - | - | |
Utställda köpoptioner | |||
Återköp av egna aktier | - | ||
Upptagna lån | 35 | ||
Amortering av låneskulder | 35 | - | - |
Amortering av leasingskulder | 35 | - | - |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | ||
Förändring av likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Kursdifferens likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets slut | 34 |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||
| Övrigt | Balan serad | Summa | |||
MSEK | Aktiekapital | tillskjutet kapital | Reserver 1) | vinst | eget kapital |
EGET KAPITAL ENLIGT FASTSTÄLLD BALANSRÄKNING 2023-12-31 | |||||
| Totalresultat | |||||
Årets resultat | |||||
| Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||
Aktuariella vinster och förluster på pensionsförpliktelser | |||||
| Övrigt totalresultat, poster som kan omklassificeras till resultaträkningen: | |||||
Valutakursdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter | |||||
Säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter | - | - | |||
Skatt hänförlig till poster som kan komma att omklassificeras | |||||
Summa övrigt totalresultat | |||||
Summa totalresultat | |||||
| Transaktioner med aktieägare | |||||
Utdelning | - | - | |||
Incitamentsprogram | |||||
Summa transaktioner med aktieägare | - | - | |||
EGET KAPITAL 2024-12-31 |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||
| Övrigt | Balan serad | Summa | |||
MSEK | Aktiekapital | tillskjutet kapital | Reserver 1) | vinst | eget kapital |
EGET KAPITAL ENLIGT FASTSTÄLLD BALANSRÄKNING 2022-12-31 | |||||
| Totalresultat | |||||
Årets resultat | |||||
| Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||
Aktuariella vinster och förluster på pensionsförpliktelser | |||||
| Övrigt totalresultat, poster som kan omklassificeras till resultaträkningen: | |||||
Valutakursdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter | - | - | |||
Säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter | - | - | |||
Summa övrigt totalresultat | - | - | |||
Summa totalresultat | - | ||||
| Transaktioner med aktieägare | |||||
Utdelning | - | - | |||
Utställda köpoptioner | |||||
Återköp av egna aktier | - | - | |||
Summa transaktioner med aktieägare | - | - | |||
EGET KAPITAL 2023-12-31 |
Design | PLM | Process | Centralt | Eliminering | Koncernen | |||||||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Intäkter och resultat | ||||||||||||
Intäkter från externa kunder | 4 604 | 4 286 | 1 855 | 1 858 | 1 298 | 1 268 | 0 | 0 | – | – | 7 757 | 7 412 |
Transaktioner mellan segment | 5 | 6 | 28 | 26 | 12 | 13 | 28 | 20 | -73 | -65 | 0 | 0 |
Summa intäkter | 4 609 | 4 292 | 1 883 | 1 884 | 1 310 | 1 281 | 28 | 20 | -73 | -65 | 7 757 | 7 412 |
Bruttoresultat | 2 227 | 1 821 | 930 | 883 | 1 066 | 1 021 | 28 | 20 | -53 | -43 | 4 198 | 3 703 |
Investeringar i immateriella och materiella anläggningstillgångar | 121 | 162 | 58 | 56 | 85 | 116 | 2 | 72 | – | – | 266 | 406 |
EBITA | 518 | 334 | 170 | 143 | 252 | 244 | -77 | -81 | – | – | 863 | 640 |
| Avskrivningar och nedskrivningar av immateriella och | ||||||||||||
materiella anläggningstillgångar | -186 | -164 | -97 | -94 | -93 | -82 | -15 | -11 | – | – | -391 | -351 |
Rörelseresultat | 389 | 226 | 100 | 77 | 186 | 188 | -77 | -81 | – | – | 598 | 410 |
Totalt operativt kapital | 2 305 | 1 996 | 878 | 783 | 947 | 947 | 72 | 37 | – | – | 4 202 | 3 763 |
Medelantal anställda | 1 104 | 1 016 | 730 | 740 | 738 | 686 | 14 | 13 | – | – | 2 586 | 2 455 |
| Intäkter från | Immateriella och materiella | |||
| externa kunder | anläggningstillgångar | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
USA | 2 157 | 1 860 | 1 298 | 1 130 |
Sverige | 2 183 | 2 160 | 1 661 | 1 631 |
Storbritannien | 1 389 | 1 440 | 746 | 711 |
Tyskland | 782 | 832 | 345 | 341 |
Norge | 497 | 452 | 281 | 296 |
Finland | 224 | 244 | 57 | 55 |
Irland | 103 | 99 | 25 | 27 |
Danmark | 93 | 56 | 29 | 31 |
Nederländerna | 69 | 72 | 24 | 22 |
Övriga länder | 260 | 197 | 158 | 52 |
Koncernen | 7 757 | 7 412 | 4 624 | 4 296 |
Design | PLM | Process | Centralt | Eliminering | Koncernen | |||||||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Licenser | 28 | 61 | 119 | 261 | 40 | 48 | – | – | -1 | -2 | 186 | 368 |
Återkommande intäkter | 3 732 | 3 469 | 1 217 | 1 127 | 634 | 579 | – | – | -3 | -2 | 5 580 | 5 173 |
Tjänster | 814 | 719 | 505 | 461 | 599 | 611 | – | – | -16 | -18 | 1 902 | 1 773 |
Övrigt | 35 | 43 | 42 | 35 | 37 | 43 | 28 | 20 | -53 | -43 | 89 | 98 |
Summa intäkter | 4 609 | 4 292 | 1 883 | 1 884 | 1 310 | 1 281 | 28 | 20 | -73 | -65 | 7 757 | 7 412 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Inom ett år efter balansdagen | 775 | 439 |
Senare än ett men inom fem år efter balansdagen | 402 | 360 |
Senare än fem år efter balansdagen | 60 | 59 |
Summa | 1 237 | 858 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Löner och andra ersättningar till: | ||||
| – styrelser, verkställande direktörer, ledande befattningshavare | ||||
och dotterbolagens ledning | 222 | 245 | 22 | 19 |
– övriga anställda | 1 886 | 1 722 | 11 | 10 |
Statliga bidrag för korttidsarbete och sjuklöne kostnader | 0 | -1 | – | – |
| Pensionskostnader för: | ||||
| – styrelser, verkställande direktörer, ledande befattningshavare | ||||
och dotterbolagens ledning | 26 | 25 | 4 | 4 |
– övriga anställda | 113 | 111 | 2 | 1 |
Övriga sociala kostnader | 443 | 368 | 11 | 10 |
Summa | 2 690 | 2 470 | 49 | 44 |
Optionsprogram | Antal utestående optioner | Motsvarar antal aktier | Lösenkurs (SEK) |
LTIP 2021 | 36 300 1) | 145 200 | 93,70 |
LTIP 2022 | 56 950 1) | 227 800 | 115,80 |
LTIP 2023 | 201 000 | 201 000 | 157,50 |
Summa | 294 250 | 574 000 |
| Aktierättsprogram | |||
LTIP 2024 | 130 500 | 130 500 | – |
Totalt | 424 750 | 704 500 |
| Grundlön/ | Rörlig | Aktierelaterad | Övriga | Pensions- | Summa | |
| TSEK | arvode | ersättning | ersättning | förmåner | kostnader | 2024 |
| Styrelsens ordförande | ||||||
Staffan Hanstorp | 615 | 615 1) | ||||
Styrelseledamoten Jan Andersson | 428 | 428 | ||||
Styrelseledamoten Kristofer Arwin | 388 | 388 | ||||
Styrelseledamoten Johanna Frelin | 280 | 280 | ||||
Styrelseledamoten Thord Wilkne | 338 | 338 | ||||
| Styrelseledamoten | ||||||
Kristina Willgård | 388 | 388 | ||||
Styreledarmoten Petra Ålund | 280 | 280 | ||||
| Verkställande direktören | ||||||
Johan Andersson | 4 536 | 3 909 | 150 | 151 | 1 350 | 10 096 |
| Andra ledande befattningshavare | ||||||
(6 personer) | 14 297 | 6 816 | 515 | 643 | 4 449 | 26 720 |
Summa | 21 550 | 10 725 | 665 | 794 | 5 799 | 39 533 |
| Grundlön/ | Rörlig | Övriga | Pensions- | Summa | |
| TSEK | arvode | ersättning | förmåner | kostnader | 2023 |
Styrelsens ordförande Staffan Hanstorp | 587 | – | – | – | 587 1) |
Styrelseledamoten Jan Andersson | 410 | – | – | – | 410 |
Styrelseledamoten Kristofer Arwin | 370 | – | – | – | 370 |
Styrelseledamoten Johanna Frelin | 267 | – | – | – | 267 |
Styrelseledamoten Sigrun Hjelmquist | 120 | – | – | – | 120 2) |
Styrelseledamoten Thord Wilkne | 320 | – | – | – | 320 |
Styrelseledamoten Kristina Willgård | 267 | – | – | – | 267 3) |
Styreledarmoten Petra Ålund | 250 | – | – | – | 250 |
Verkställande direktören Johan Andersson | 4 330 | 1 340 | 150 | 1 357 | 7 177 |
Andra ledande befattningshavare (6 personer) | 14 503 | 3 226 | 2 111 | 3 265 | 23 105 |
Summa | 21 424 | 4 566 | 2 261 | 4 622 | 32 873 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
TSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Revisionsuppdraget | ||||
Ernst & Young AB | 7 740 | – | 1 005 | – |
PricewaterhouseCoopers | 1 117 | 5 255 | – | 973 |
Övriga revisorer | 2 993 | 3 073 | – | – |
| Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | ||||
Ernst & Young AB | – | – | – | – |
PricewaterhouseCoopers | – | 78 | – | 52 |
Övriga revisorer | 71 | 186 | – | – |
| Skatterådgivning | ||||
PricewaterhouseCoopers | 60 | 615 | – | 95 |
Övriga revisorer | 187 | 99 | – | – |
| Övriga tjänster | ||||
Ernst & Young AB | 32 | – | 32 | – |
PricewaterhouseCoopers | – | 1 048 | – | 995 |
Övriga revisorer | 467 | 832 | – | – |
Summa | 12 667 | 11 186 | 1 037 | 2 115 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Ränteintäkter | 42 | 30 |
Aktieutdelningar | 3 | 2 |
Valutakursdifferenser | 12 | 13 |
Övriga finansiella intäkter | 29 | 1 |
Summa | 86 | 46 |
| Moderbolaget | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | ||
Aktieutdelningar | 239 | 174 |
Erhållna och lämnade koncernbidrag | 197 | 207 |
Nedskrivningar | 84 | -33 |
Summa | 520 | 348 |
| Moderbolaget | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Resultat från övriga värdepapper som är anläggningstillgångar | ||
Aktieutdelningar | 3 | 2 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | ||
Externa ränteintäkter | 34 | 26 |
Ränteintäkter från koncernföretag | 1 | 4 |
Valutakursdifferenser | 4 | 11 |
Summa | 39 | 41 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Räntekostnader | -158 | -89 |
Valutakursdifferenser | -11 | -11 |
Övriga finansiella kostnader | -36 | -10 |
Summa | -205 | -110 |
| Moderbolaget | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | ||
Externa räntekostnader | -59 | -52 |
Räntekostnader till koncernföretag | -47 | -40 |
Valutakursdifferenser | -23 | -13 |
Övriga finansiella kostnader | -8 | -7 |
Summa | -137 | -112 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Aktuell skatt på årets resultat | -162 | -116 | -15 | -20 |
Justeringar avseende tidigare år | 8 | -1 | -2 | – |
Uppskjuten skatt (se Not 12) | 20 | 34 | -1 | 7 |
Summa | -134 | -83 | -18 | -13 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Resultat efter finansiella poster / | ||||
Resultat före skatt | 536 | 362 | 184 | 205 |
| Skatt beräknad enligt nominell svensk skattesats 20,6 % | ||||
(20,6 %) | -111 | -75 | -38 | -42 |
Ej avdragsgilla kostnader | -28 | -13 | -28 | -13 |
Utdelning från koncernbolag | – | – | 50 | 36 |
Andra ej skattepliktiga intäkter | 21 | 6 | 0 | 0 |
Aktiviering av skattefordran hänförligt till framtida avdrag | 4 | 11 | _ | 6 |
Utnyttjande av tidigare ej redovisade förlustavdrag | 2 | 2 | _ | – |
| Minskning av uppskjuten skattefordran för | ||||
underskottsavdrag och temporära skillnader | -5 | – | _ | – |
Effekt av utländska skattesatser | -25 | -13 | _ | – |
Justeringar avseende tidigare år | 8 | -1 | -2 | – |
Skatt enligt resultaträkningen | -134 | -83 | -18 | -13 |
| och underskottsavdrag enligt följande: | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK, per 31 december | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Uppskjutna skattefordringar | ||||
Immateriella anläggningstillgångar | 4 | 4 | – | – |
Materiella anläggningstillgångar | 7 | 2 | – | – |
Korta fordringar | 7 | 2 | – | – |
Temporära skillnader i fordringar och skulder | 12 | 11 | 5 | 6 |
Leasingskulder | 1 | – | – | – |
Underskottsavdrag | 6 | 7 | – | – |
Låneskulder/derivat | 14 | – | – | – |
Övriga kortfristiga & långfristiga skulder | 2 | 8 | 1 | – |
Summa | 53 | 34 | 6 | 6 |
| Uppskjutna skatteskulder | ||||
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 13 | 10 | – | – |
Kundavtal, programvaror och liknande rättigheter | 60 | 66 | – | – |
Övriga immateriella tillgångar | 2 | – | – | – |
Inventarier och installationer | 1 | 0 | – | – |
Obeskattade reserver | 43 | 44 | – | – |
Övriga fordringar och skulder | 2 | – | – | |
Summa | 121 | 120 | – | – |
| Uppskjutna skattefordringar och uppskjutna | ||||
skatteskulder, netto | -68 | -86 | 6 | 6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK, per 31 december | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående bokfört värde | -86 | -114 | 7 | 0 |
Förvärvade koncernföretag | -14 | -6 | – | – |
Redovisat i resultat räkningen (se Not 11) | 20 | 34 | -1 | 7 |
Redovisat direkt i eget kapital | 14 | – | – | – |
Omräkningsdifferens | -2 | 0 | – | – |
Utgående bokfört värde | -68 | -86 | 6 | 7 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Uppskjuten skattefordran som tidigast kan utnyttjas efter 12 månader | 14 | 19 |
Uppskjuten skatteskuld som tidigast behöver betalas efter 12 månader | -100 | -96 |
| Koncernen | ||
SEK | 2024 | 2023 |
Resultat per aktie före och efter utspädning | 3,02 | 2,09 |
Antal aktier | 2024 | 2023 |
Totalt antal utestående aktier 1 januari | 133 318 232 | 133 498 232 |
Överlåtelse av egna aktier, vägt genomsnitt | 14 532 | – |
Återköp av aktier | – | -65 049 |
Vägt genomsnittligt antal aktier under året före utspädning | 133 332 764 | 133 433 183 |
Antal aktier | 2024 | 2023 |
Vägt genomsnittligt antal akter under året före utspädning | 133 332 764 | 133 433 183 |
Beräknat antal potentiella aktier avseende köpoptionsprogram | 19 174 | 21 783 |
Vägt genomsnittligt antal aktier under året efter utspädning | 133 351 938 | 133 454 966 |
Utdelning till aktieägarna | |
Balanseras i ny räkning | 870 972 735 |
Summa | 1 024 469 733 |
| Kundavtal | Utgifter för | ||||
| och liknande | Förvärvade | utveckling av | |||
MSEK | Goodwill | rättigheter | programvaror | programvara | Koncernen |
| 1 januari – 31 december 2024 | |||||
Ingående bokfört värde | 2 978 | 579 | 127 | 267 | 3 951 |
Årets anskaffningar, företagsförvärv | 189 | 68 | 57 | – | 314 |
Årets anskaffningar, investeringar | – | 2 | – | 170 | 172 |
Årets avskrivningar | -112 | -44 | -110 | -266 | |
Omräkningsdifferens | 123 | 42 | 2 | 2 | 169 |
Utgående bokfört värde | 3 290 | 579 | 142 | 329 | 4 340 |
| Per 31 december 2024 | |||||
Ackumulerade anskaffningsvärden | 3 320 | 1 070 | 402 | 847 | 5 639 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar | -30 | -491 | -260 | -518 | -1 299 |
Utgående bokfört värde | 3 290 | 579 | 142 | 329 | 4 340 |
| Kundavtal | Utgifter för | ||||
| och liknande | Förvärvade | utveckling av | |||
MSEK | Goodwill | rättigheter | programvaror | programvara | Koncernen |
| 1 januari – 31 december 2023 | |||||
Ingående bokfört värde | 2 681 | 381 | 144 | 203 | 3 409 |
Årets anskaffningar , företagsförvärv | 347 | 321 | 28 | – | 696 |
Årets anskaffningar, investeringar | – | – | – | 152 | 152 |
Årets avskrivningar | – | -96 | -46 | -87 | -229 |
Omräkningsdifferens | -50 | -27 | 1 | -1 | -77 |
Utgående bokfört värde | 2 978 | 579 | 127 | 267 | 3 951 |
| Per 31 december 2023 | |||||
Ackumulerade anskaffningsvärden | 3 008 | 958 | 343 | 675 | 4 984 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar | -30 | -379 | -216 | -408 | -1 033 |
Utgående bokfört värde | 2 978 | 579 | 127 | 267 | 3 951 |
Design | PLM | Process | Koncernen | |||||
MSEK, per 31 december | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Summa | 1 569 | 1 382 | 807 | 712 | 913 | 883 | 3 289 | 2 977 |
| Moderbolaget | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Programvaror | ||
Ingående anskaffningsvärde | 1 | 1 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 1 | 1 |
Ingående avskrivningar | -1 | -1 |
Årets avskrivningar | 0 | 0 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -1 | -1 |
Utgående planenligt restvärde | – | – |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Inventarier och installationer | ||||
Ingående anskaffningsvärde | 92 | 107 | 9 | 0 |
Tillkommer från förvärvade bolag | 3 | 4 | – | – |
Årets inköp | 10 | 26 | 2 | 9 |
Försäljningar/utrangeringar | -12 | -27 | – | – |
Omräkningsdifferens | 8 | -18 | – | – |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 100 | 92 | 11 | 9 |
Ingående avskrivningar | -47 | -74 | 0 | 0 |
Försäljningar/utrangeringar | 12 | 26 | – | – |
Årets avskrivningar | -21 | -17 | -2 | 0 |
Omräkningsdifferens | -7 | 18 | – | – |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -62 | -47 | -2 | 0 |
Utgående planenligt restvärde | 38 | 45 | 9 | 9 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Tillgångar med nyttjanderätt | ||
Ingående anskaffningsvärde | 510 | 409 |
Tillkommer från förvärvade bolag | 2 | 38 |
Tillkommande nyttjanderätter | 77 | 174 |
Omvärderingar av nyttjanderätter | -36 | – |
Försäljningar/utrangeringar | -71 | -105 |
Omräkningsdifferens | 15 | -6 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 497 | 510 |
Ingående avskrivningar | -210 | -214 |
Försäljningar/utrangeringar | 71 | 105 |
Årets avskrivningar | -104 | -103 |
Omräkningsdifferens | -6 | 2 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -249 | -210 |
Utgående planenligt restvärde | 248 | 300 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Byggnader och mark | ||
Ingående anskaffningsvärde | 0 | 0 |
Försäljningar/utrangeringar | – | – |
Omräkningsdifferens | 0 | 0 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 0 | 0 |
Ingående avskrivningar | 0 | 0 |
Årets avskrivningar | – | – |
Omräkningsdifferens | 0 | 0 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 |
Utgående planenligt restvärde | 0 | 0 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Tillgångar med nyttjanderätt | ||
Kontorslokaler | 231 | 285 |
Tjänstebilar | 17 | 16 |
Summa | 248 | 301 |
| Leasingskulder | ||
Kortfristiga leasingskulder | 92 | 95 |
Långfristiga leasingskulder | 151 | 202 |
Summa | 243 | 297 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Avskrivningar på nyttjanderätter: | ||
Kontorslokaler | -93 | -94 |
Tjänstebilar | -11 | -9 |
Summa avskrivningar (ingår i avskrivningar på materiella anläggningstillgångar) | -104 | -104 |
| Moderbolaget | |||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående anskaffningsvärde | 3 445 | 3 377 | |
Årets investeringar i dotterföretag 1) | 36 | 63 | |
Tillskjutet kapital till dotterföretag | – | 30 | |
Försäljningar av dotterföretag 2) | – | -10 | |
Omvärdering av villkorade köpeskillingar | -32 | -15 | |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 3 449 | 3 445 | |
Ingående nedskrivningar | -515 | -492 | |
Årets nedskrivningar | -85 | -34 | |
Försäljningar av dotterföretag 2) | – | 10 | |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | -600 | -515 | |
Utgående bokfört värde | 2 849 | 2 929 | |
1) | I årets investeringar i dotterföretag ingår beräknade villkorade köpeskillingar med totalt 0 (58) | MSEK. Utfallet är beroende av | |
| den finansiella utvecklingen för förvärvade företag. | |||
| 2) Försäljningarna under 2023 gjordes till andra koncernföretag inför fusion. |
Företag | Organisationsnummer | Säte | Antal andelar | Kapital / röstandel, % | Bokfört värde 2024-12-31 | Bokfört värde 2023-12-31 |
Addnode Germany GmbH | HRB 732456 | Karlsruhe, Germany | 1 | 100% | 156 | 156 |
Transcat GmbH | HRB110416 | Karlsruhe, Germany | 1 | 100% | – | – |
TECHNIA GmbH | HRB 109117 | Karlsruhe, Germany | 1 | 100% | – | – |
TECHNIA Slovakia s.r.o. | 34196/B | Bratislava, Slovakien | 1 | 100% | – | – |
Desys CTE | HRB 40398 | Bielefeld, Germany | 1 | 100% | – | – |
PRIME Aerostructures GmbH | FN356830a | Klosterneuburg, Austria | 1 | 100% | – | – |
TECHNIA GmbH (AT) | FN399981h | Linz, Austria | 1 | 100% | – | – |
Addnode USA Holding Co | 35-2742278 | Wilmington, DE, USA | 1 000 | 100% | 0 | 0 |
Microdesk LLC | 04-3238199 | Boston, MS, USA | 1000 | 100% | – | – |
D3 Technical Services, LLC | 43-1835341 | Springield, Missouri | 1 | 100% | – | – |
CAD Technology Center Inc | 41-1874674 | Bloomington, MN | 1 | 100% | – | – |
Adtollo AB | 556476-6813 | Stockholm, Sweden | 2 400 | 100% | 38 | 38 |
Arkiva AB | 556313-5952 | Västerås, Sweden | 1 000 | 100% | 7 | 7 |
Cadassist Ltd | 01994562 | Bramhall, Stockport, UK | 12 105 | 100% | 2 | 2 |
Canella IT Products AB | 556818-6927 | Stockholm, Sweden | 500 | 100% | 40 | 40 |
Claytex Services Ltd | 03539836 | Leamington Spa, UK | 211 | 100% | 22 | 83 |
Claytex US Inc. | 81-5036506 | Charlotte/NC | 1 000 | 100% | – | – |
d2m3 Ltd | 04309261 | Bramhall, Stockport, UK | 105 | 100% | – | 0 |
Decerno AB | 556498-5025 | Stockholm, Sweden | 10 000 | 100% | 44 | 44 |
Decerno Väst AB | 556564-9885 | Gothenburg, Sweden | 28 000 000 | 100% | 16 | 16 |
Decisive AS | 928 720 691 | Oslo, Norway | 216 051 | 100% | 89 | 98 |
Elpool i Umeå AB | 556423-0000 | Umeå, Sweden | 1 020 | 100% | 18 | 18 |
Excitech Ltd | 0189 4184 | Middlesex, UK | 100 | 100% | 0 | 0 |
Forsler & Stjerna Konsult AB | 556412-4849 | Lund, Sweden | 1 000 | 100% | 28 | 28 |
Icebound AB | 556751-4749 | Stockholm, Sweden | 1 320 | 100% | 0 | 0 |
Efficture AB | 559099-6715 | Lycksele, Sweden | 50 000 | 100% | – | – |
Ida Infront AB | 556316-2469 | Linköping, Sweden | 5 894 650 | 100% | 127 | 127 |
Ida Infront AS | 988 393 568 | Oslo, Norway | 100 | 100% | 1 | 1 |
IntraPhone Solutions AB | 559186-3674 | Malmö, Sweden | 500 | 100% | 45 | 45 |
Jetas Quality Systems AB | 556547-1223 | Gothenburg, Sweden | 1 000 | 100% | 11 | – |
Mittbygge AB | 556586-1555 | Varberg, Sweden | 1 000 | 100% | 1 | 1 |
Mogul Holding AB | 556300-0073 | Stockholm, Sweden | 10 275 103 | 100% | 341 | 341 |
Symetri Ltd | 3239798 | Newcastle, UK | 500 000 | 100% | – | – |
Evitbe AB | 556557-7599 | Stockholm, Sweden | 20 000 | 100% | – | – |
Addnode Balkan d.o.o. | CS17598732 | Belgrad, Serbien | 1 | 100% | – | – |
Netpublicator Apps AB | 556861-8127 | Jönköping, Sweden | 668 | 100% | 100 | 100 |
Optimec Consultants Inc | 1160972015 | Quebec, Canada | 1 | 100% | 25 | – |
Företag | Organisationsnummer | Säte | Antal andelar | Kapital / röstandel, % | Bokfört värde 2024-12-31 | Bokfört värde 2023-12-31 |
Service Works Global Ltd | 04915250 | London, UK | 33 094 051 | 100% | 157 | 157 |
Service Works Global Nordic AB | 556535-3918 | Eskilstuna, Sweden | 4 586 000 | 100% | 19 | 19 |
Service Works Group Ltd | 06975966 | London, UK | 100 | 100% | 0 | 0 |
S-GROUP Solutions AB | 556214-2900 | Karlskrona, Sweden | 2 214 000 | 100% | 54 | 349 |
S-Group Lietuva UAB | LT115498515 | Vilnius, Lietuva | 900 | 100% | – | – |
Simuleon B.V. | 55204982 | Bruchem, NL | 18 000 | 100% | – | 10 |
Sokigo AB | 556550-6309 | Köping, Sweden | 5 000 | 100% | 468 | 173 |
Stamford AB | 556325-7913 | Stockholm, Sweden | 1 000 | 100% | 75 | 75 |
Addoceo AB | 556607-4794 | Matrosgränd 2, 652 16 Karlstad | 1000 | 100% | – | – |
Strategic Simulation and Analysis Ltd | 06433279 | Charlbury, UK | 1 000 | 100% | – | 0 |
Svenska ITKompanion AB | 556710-4244 | Malmö, Sweden | 185 795 | 100% | 10 | 10 |
SWG Nordic Housing AB | 556516-5247 | Stockholm, Sweden | 5 500 | 100% | 28 | 56 |
Symetri A/S | 13 737 436 | Copenhagen, Denmark | 60 | 100% | 1 | 1 |
Symetri AB | 556359-5429 | Borlänge, Sweden | 10 000 | 100% | 164 | 164 |
Symetri AS | 957 168 868 | Oslo, Norway | 200 | 100% | 71 | 71 |
Symetri Ltd, Ireland | 554759 | Limerick, Ireland | 51 | 100% | 37 | 37 |
Symetri Oy | 1058681-8 | Helsinki, Finland | 3 000 | 100% | 37 | 37 |
Technia B.V. | 08095732 | Loenen, Apeldoorn, NL | 10 136 | 100% | 18 | 18 |
Technia Holding AB | 556516-7367 | Stockholm, Sweden | 4 533 500 | 100% | 194 | 194 |
TECHNIA AB | 556481-3193 | Stockholm | 5000 | 100% | – | – |
Addnode India Pvt Ltd | U72200MH2012FTC229607 | Thane, India | 1 | 100% | – | – |
TECHNIA AS | 880 823 582 | Oslo, Norway | 250 | 100% | – | – |
Symetri Europe AB | 556524-6989 | Borlänge, Sweden | 1 000 | 100% | – | – |
TECHNIA OY | 0755401-4 | Esbo, Finland | 77 | 100% | – | – |
Mogul Sweden AB | 556511-2975 | Stockholm, Sweden | 1 000 | 100% | – | – |
Technia Inc | 75-3269017 | Naperville | 100 | 100% | – | – |
TECHNIA Ltd | 04286171 | Milton Keynes, UK | 101 | 100% | 174 | 174 |
TECHNIA SAS | 488 343 401 | Paris, France | 1 000 | 100% | 33 | 33 |
Technia Sp. z o.o. | 0000140361 | Poznan, Polen | 100 | 100% | 10 | 18 |
Tribia AB | 556657-7176 | Stockholm, Sweden | 1 001 | 100% | 21 | 21 |
Tribia AS | 983 443 117 | Oslo, Norway | 3 653 | 100% | 147 | 147 |
Voice Provider Sweden AB | 556598-3276 | Stockholm, Sweden | 215 960 | 100% | 19 | 19 |
Summa bokfört värde | 2 849 | 2 929 |
| Koncernen | |||
MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde | |||
Långfristiga fordringar | 21 | 762 | 198 |
Kundfordringar | 976 | 1 204 | |
Övriga fordringar | 28 | 49 | |
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via | |||
| övrigt totalresultat | |||
Långfristiga värdepappersinnehav 1) | 20 | 30 | 23 |
Likvida medel | 34 | 674 | 667 |
| SKULDER | |||
| Finansiella skulder värderade till verkligt värde via | |||
| resultaträkningen | |||
Beräknade villkorade köpeskillingar 2) | 27 | 474 | 481 |
| Övriga finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde | |||
Lång- och kortfristiga räntebärande skulder | 26 | 1 726 | 1 670 |
Leverantörsskulder | 363 | 541 |
| uppgick till 30 (23) MSEK (se not 20). Erhållen utdelning från onoterade aktie- och andelsinnehav har redovisats som finan- |
Koncernen 2024 | Koncernen 2023 | |||||
| Vinst/ | Ränte- | Ränte- | Vinst/ | Ränte- | Ränte- | |
| MSEK | förlust | intäkt | kostnad | förlust | intäkt | kostnad |
| Finansiella tillgångar värderade till | ||||||
| upplupet anskaffningsvärde | ||||||
| Långfristiga fordringar samt övriga kortfristiga | ||||||
fordringar | – | 1 | – | – | 0 | – |
| Finansiella tillgångar värderade till | ||||||
| verkligt värde via övrigt totalresultat | ||||||
Långfristiga värdepappersinnehav 3) | 2 | – | – | 2 | – | – |
Likvida medel | – | 42 | – | – | 29 | – |
| Övriga finansiella skulder | ||||||
Räntekostnad på skulder till kreditinstitut | – | – | -111 | – | – | -87 |
| Räntekostnad på diskonterade | ||||||
tilläggsköpeskillingar | – | – | -36 | – | – | 1 |
Räntekostnad enligt leasingavtal | – | – | -10 | – | – | -4 |
Övriga räntekostnader | – | – | -2 | – | – | 0 |
Summa | 2 | 43 | -159 | 2 | 29 | -90 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 23 | 18 | 13 | 7 |
Årets investeringar | 7 | 5 | 2 | 6 |
Omräkningsdifferens | 0 | 0 | – | – |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 30 | 23 | 15 | 13 |
Utgående bokfört värde | 30 | 23 | 15 | 13 |
Företag | Organisationsnummer | Säte | Antal andelar | Kapital/röstandel % | Bokfört värde 2024-12-31 | Bokfört värde 2023-12-31 |
Waltecon AB | 559208-9618 | Stockholm, Sverige | 18 519 | 37,04 | 3 | 4 |
Bimify AB | 559369-7898 | Stockholm, Sverige | 7 353 | 10,73 | 7 | 5 |
Kope AI Ltd | 12180284 | London, Storbritannien | 835 174 | 3,09 | 5 | 4 |
Summa innehav hos moderbolaget | 15 | 13 | ||||
| Tillkommer i koncernen: | ||||||
Optimdata SAS | 809 999 188 | Nanterre, Frankrike | 759 148 | 24,78 | 13 | 7 |
Upwave Technologies AS | 918 835 881 | Oslo, Norge | 61 647 | 7,58 | 2 | 2 |
Övriga | – | 1 | ||||
Utgående bokfört värde | 30 | 23 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 197 | 18 | – | – |
Tillkommer från förvärvade bolag | 0 | 0 | – | – |
Lämnade lån | 4 | 3 | – | – |
Omklassificeringar | – | -4 | – | – |
Ej fakturerade treårsavtal avseende Autodesk, nettoförändring | 560 | 181 | ||
Valutakursdifferens | – | -1 | – | – |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 761 | 197 | – | – |
Utgående bokfört värde | 761 | 197 | – | – |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Förutbetalda hyror och leasingavgifter | 1 | 0 | 1 | 0 |
Förutbetalda licenser | 613 | 370 | 0 | 0 |
Övriga förutbetalda kostnader | 312 | 171 | 9 | 14 |
Upplupna intäkter | 415 | 136 | – | – |
Summa | 1 341 | 677 | 10 | 14 |
| Moderbolaget | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Likvida medel på koncernkonto | 421 | 404 |
A-aktier | B-aktier | Totalt antal utestående aktier | |
Antal 2022-12-31 | 3 948 696 | 129 549 536 | 133 498 232 |
Återköp av egna aktier | -180 000 | -180 000 | |
Antal 2023-12-31 | 3 948 696 | 129 369 536 | 133 318 232 |
Överlåtelse av egna aktier | 93 418 | 93 418 | |
Antal 2024-12-31 | 3 948 696 | 129 462 954 | 133 411 650 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Valutakursdifferenser i eget kapital | ||
Ingående balans | 145 | 161 |
Förändring vid årets omräkning av utländska dotterföretag | 98 | -16 |
Utgående balans | 243 | 145 |
| Säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter redovisade i eget kapital | ||
Ingående balans | -102 | -93 |
Orealiserade och realiserade valutakurseffekter | -41 | -9 |
Utgående balans | -143 | -102 |
| Moderbolaget | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Periodiseringsfond 2019 års taxering | – | 19 |
Periodiseringsfond 2020 års taxering | 22 | 22 |
Periodiseringsfond 2021 års taxering | 25 | 25 |
Periodiseringsfond 2022 års taxering | 29 | 29 |
Periodiseringsfond 2023 års taxering | 47 | 47 |
Periodiseringsfond 2024 års taxering | 20 | 20 |
Periodiseringsfond 2025 års taxering | 20 | – |
Summa | 163 | 162 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Långfristiga ränte bärande skulder | ||||
Skulder till kreditinstitut | 1 483 | 1 372 | 543 | 670 |
Skulder avseende leasing avtal enligt IFRS 16 | 151 | 202 | – | – |
Summa | 1 634 | 1 574 | 543 | 670 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | ||||
Skulder avseende leasingavtal enligt IFRS 16 | 92 | 95 | – | – |
Summa | 92 | 95 | – | – |
Summa | 1 726 | 1 669 | 543 | 670 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Efter 1 år och inom 2 år efter balansdagen | 673 | 76 | – | – |
Mellan 2 och 5 år efter balansdagen | 961 | 1 498 | 543 | 670 |
Summa | 1 634 | 1 574 | 543 | 670 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Beräknade villkorade köpeskillingar | ||||
avseende förvärv | 474 | 481 | 21 | 55 |
Beslutade omstruktureringsåtgärder | 1 | 3 | – | – |
Garantiavsättningar | 1 | 2 | – | – |
Pensionsförpliktelser (se nedan) | 8 | 8 | – | – |
Övriga avsättningar | 13 | 13 | 0 | 2 |
Summa | 497 | 507 | 21 | 57 |
Varav beräknas regleras inom 12 månader | 190 | 22 | 11 | 4 |
Varav beräknas regleras efter mer än 12 månader | 307 | 485 | 10 | 53 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående balans | 507 | 380 | 57 | 90 |
Periodens avsättningar för omstrukturerings åtgärder | 0 | 7 | – | – |
Ianspråktaget under perioden | -2 | -5 | – | – |
| Beräknade villkorade köpeskillingar | ||||
avseende förvärv | 62 | 247 | – | – |
Effekt av diskontering | 10 | 4 | – | – |
Omvärderingar av villkorade köpeskillingar | -57 | -16 | -32 | - |
Utbetalda villkorade köpeskillingar | -71 | -93 | -2 | -34 |
Förändringar av avsättningar för pensionsförpliktelser | 0 | 0 | – | – |
Förändringar av garantiavsättningar | 0 | 0 | – | – |
Omklassificering till övriga kortfristiga skulder | 0 | 0 | -2 | – |
Övriga avsättningar | 0 | 5 | – | 1 |
Valutakursdifferenser | 48 | -22 | – | 0 |
Utgående balans | 497 | 507 | 21 | 57 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Personalrelaterade kostnader | 337 | 304 | 13 | 11 |
Övriga upplupna kostnader | 574 | 211 | 15 | 11 |
Förutbetalda intäkter | 1 468 | 1 198 | – | – |
Summa | 2 379 | 1 713 | 28 | 22 |
Not 30 | Ställda säkerheter | |||
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| För hyreskontrakt | ||||
Långfristiga fordringar | 16 | 19 | – | – |
Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | – | – |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Betalningsgaranti för tilläggsköpeskilling | – | – | 232 | 211 |
Betalningsgaranti för leverantörsskulder | – | – | 42 | 32 |
Borgensförbindelse för bankgaranti | 2 | 3 | 2 | 3 |
Borgensförbindelser för koncernföretag | 40 | 20 | 40 | 20 |
Summa | 42 | 23 | 316 | 266 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Realisationsresultat | 7 | 1 | – | – |
Orealiserade valuta kursdifferenser | -19 | 1 | – | – |
Förändringar i avsättningar | 4 | 7 | – | – |
Förändring av reserv för osäkra fordringar | 1 | 1 | – | – |
Summa | -7 | 10 | – | – |
MSEK | Förvärv under 2024 |
| Köpeskilling | |
Kontant betalt 2024 | 214 |
Kort- och långfristiga skulder tilll säljare | 13 |
Beräknade villkorade köpeskillingar 1 ) | 33 |
Summa | 260 |
Identifierbara nettotillgångar (se nedan) | -79 |
Goodwill | 181 |
MSEK | Förvärv under 2024 |
Kundavtal, programvaror, varumärken | 101 |
Materiella anläggningstillgångar | 4 |
Fordringar 2) | 56 |
Likvida medel | 11 |
Kortfristiga skulder | -79 |
Uppskjuten skatt, netto | -14 |
Identifierbara nettotillgångar | 79 |
| 2) Avtalsenliga bruttobelopp motsvarar i allt väsentligt ovan angivna verkliga värden för förvärvade fordringar. |
| Köpeskilling | |||
Kontant betalt 2023 | 320 | 59 | 379 |
Kort- och långfristiga skulder tilll säljare | 50 | 2 | 52 |
Beräknade villkorade köpeskillingar 1 ) | 240 | 15 | 255 |
Summa | 610 | 76 | 686 |
Identifierbara nettotillgångar (se nedan) | -306 | -41 | -347 |
Goodwill | 304 | 35 | 339 |
| 1) I förvärvet av TEAM D3 finns beräknade diskonterade skuldförda villkorade köpeskillingar om 22 MUSD som kan komma att | |||
| utbetalas under perioden 2026 samt en långfristig icke räntebärande skuld om 3 MUSD. Tilläggsköpeskillingar är beroende |
MSEK | TEAM D3 | Övriga förvärv | Summa förvärv under 2023 |
Kundavtal, programvaror, varumärken | 288 | 30 | 318 |
Andra immateriella anläggningstillgångar | – | 9 | 9 |
Materiella anläggningstillgångar | 1 | 2 | 3 |
Fordringar 2) | 119 | 43 | 162 |
Likvida medel | 60 | 5 | 65 |
Kortfristiga skulder | -162 | -42 | -204 |
Uppskjuten skatt, netto | – | -6 | -6 |
Identifierbara nettotillgångar | 306 | 41 | 347 |
| Skulder till | Skulder avseende | ||
| MSEK | kredit institut | leasingavtal | Koncernen |
Ingående balans 1 januari 2023 | 669 | 105 | 774 |
| Årets kassaflöde 2023 | |||
Upptagna lån | 569 | – | 569 |
Amortering av skulder | -49 | -101 | -150 |
| Ej kassaflödespåverkande poster 2023 | |||
Nya och avslutade leasingavtal | – | 212 | 212 |
Valutakursdifferenser | -27 | 0 | -31 |
Utgående balans 31 december 2023 | 1 372 | 297 | 1 669 |
| Årets kassaflöde 2024 | |||
Upptagna lån | 182 | 182 | |
Amortering av skulder | -159 | -101 | -260 |
| Ej kassaflödespåverkande poster 2024 | |||
Nya och avslutade leasingavtal | 77 | 77 | |
Omvärderingar av leasingavtal | -40 | -40 | |
Valutakursdifferenser | 88 | 10 | 98 |
Utgående balans 31 december 2024 | 1 483 | 243 | 1 726 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Räntebärande nettoskuld | ||
Likvida medel | -674 | -667 |
Räntebärande fordringar | – | -2 |
Räntebärande skulder | 1 726 | 1 669 |
Nettoskuld (+) / Fordran (–) | 1 052 | 999 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Likvida medel | 674 | 667 |
Beviljad kreditfacilitet/checkkredit | 1 600 | 1 600 |
Utnyttjad del | -603 | -434 |
Tillgänglig likviditet | 1 671 | 1 833 |
| Förfaller till betalning | ||||
| Mellan | Mellan | Efter mer | ||
MSEK | Inom 1 år | 1 och 2 år | 2 och 5 år | än 5 år |
| Avsättningar och finansiella skulder per 2024-12-31 | ||||
Avsättningar för villkorade köpeskillingar | 177 | 312 | 29 | – |
Avsättningar för beslutade omstruktureringsåtgärder | 1 | – | – | – |
Övriga avsättningar | – | – | 1 | 8 |
| Räntebärande skulder, exklusive leasingskulder | ||||
enligt IFRS 16 | 0 | 603 | 879 | – |
Räntebärande leasingskulder enligt IFRS 16 | 92 | 70 | 76 | 6 |
Skulder för köpeskillingar ej räntebärande | 43 | – | – | – |
Leverantörsskulder och andra finansiella skulder | 371 | 3 | 2 | 1 |
Summa | 685 | 989 | 987 | 15 |
| Förfaller till betalning | ||||
| Mellan | Mellan | Efter mer | ||
MSEK | Inom 1 år | 1 och 2 år | 2 och 5 år | än 5 år |
| Avsättningar och finansiella skulder per 2023-12-31 | ||||
Avsättningar för villkorade köpeskillingar | 6 | 265 | 281 | – |
Avsättningar för beslutade omstruktureringsåtgärder | 3 | – | 0 | – |
Övriga avsättningar | 0 | – | 2 | 7 |
| Räntebärande skulder, exklusive leasingskulder | ||||
enligt IFRS 16 | 0 | 1 | 1 372 | – |
Räntebärande leasingskulder enligt IFRS 16 | 97 | 74 | 126 | – |
Skulder för köpeskillingar ej räntebärande | 29 | – | – | |
Leverantörsskulder och andra finansiella skulder | 541 | 30 | 3 | 1 |
Summa | 675 | 369 | 1 784 | 9 |
SEK –10 % jämfört med: | MSEK |
EUR | 3 |
DKK | 2 |
GBP | 1 |
NOK | 0 |
| USD 2 |
Valuta | Netto tillgångar | Valutasäkring | 2024 |
DKK | 37 | – | 37 |
EUR | 464 | -205 | 259 |
GBP | 947 | -329 | 619 |
NOK | 346 | – | 346 |
USD | 110 | – | 110 |
Övriga valutor | 175 | – | 175 |
Totalt | 2 079 | -534 | 1 545 |
Valuta | Netto tillgångar | Valutasäkring | 2023 |
DKK | 30 | – | 30 |
EUR | 444 | -178 | 266 |
GBP | 902 | -499 | 403 |
NOK | 320 | -9 | 311 |
USD | 73 | – | 73 |
Övriga valutor | 119 | – | 119 |
Totalt | 1 888 | -686 | 1 202 |
| Koncernen | ||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||
MSEK | Belopp | Andel, % | Belopp | Andel, % |
| Koncentration av kundfordringar | ||||
Kundfordringar < 1 MSEK per kund | 283 | 29 | 341 | 28 |
Kundfordringar 1–5 MSEK per kund | 269 | 28 | 364 | 30 |
Kundfordringar > 5 MSEK per kund | 424 | 43 | 499 | 41 |
Summa | 976 | 100 | 1 204 | 100 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Förfallna kundfordringar | ||
Kundfordringar förfallna 1–29 dagar | 156 | 195 |
Kundfordringar förfallna 30–59 dagar | 27 | 21 |
Kundfordringar förfallna 60–89 dagar | 11 | 5 |
Kundfordringar förfallna 90 dagar eller mer | 6 | 17 |
Summa | 200 | 238 |
MSEK | 2024-12-31 |
| Förfallotidpunkt långfristiga ej fakturerade avtal | |
Mellan 1–2 år (2026) | 739 |
Mellan 2–3 år (2027) | 6 |
Mer än 3 år (Efter 2027) | – |
Summa långfristiga ej fakturerade avtal | 745 |
| Koncernen | ||
TSEK | 2024 | 2023 |
| Ersättningar till styrelse och ledande befattningshavare: | ||
Löner och andra kortfristiga anställningsförmåner (se även beskrivning i Not 5) | 39 533 | 32 873 |
Summa | 39 533 | 32 873 |
2024 | 2023 | |||
| Medelantal | Varav | Medelantal | Varav | |
| anställda | kvinnor | anställda | kvinnor | |
Moderbolaget | 17 | 9 | 15 | 6 |
| Dotterföretag | ||||
Sverige | 1 061 | 302 | 1 007 | 284 |
Norge | 142 | 35 | 138 | 31 |
Finland | 65 | 16 | 63 | 14 |
Danmark | 17 | 7 | 13 | 5 |
Tyskland | 179 | 48 | 185 | 47 |
Polen | 7 | 2 | 6 | 1 |
Litauen | 10 | 1 | 10 | 1 |
Slovakien | 20 | 5 | 28 | 5 |
Serbien | 8 | 3 | 7 | 2 |
Österrike | 8 | 0 | 4 | 0 |
Frankrike | 37 | 5 | 37 | 6 |
Nederländerna | 16 | 3 | 22 | 3 |
Storbritannien | 299 | 81 | 296 | 79 |
Irland | 28 | 13 | 26 | 13 |
USA | 430 | 131 | 355 | 104 |
Kanada | 24 | 5 | 6 | 2 |
Indien | 201 | 62 | 220 | 68 |
Japan | 5 | 0 | 5 | 0 |
Australien | 12 | 3 | 12 | 5 |
Totalt i dotterföretag | 2 569 | 722 | 2 440 | 670 |
Koncernen totalt | 2 586 | 731 | 2 455 | 676 |
2024 | 2023 | |||
| Antal på | Varav | Antal på | Varav | |
| Styrelseledamöter och ledande befattningshavare | balansdagen | kvinnor | balansdagen | kvinnor |
| Moderbolaget | ||||
Styrelseledamöter | 7 | 3 | 7 | 3 |
| Verkställande direktör och | ||||
andra ledande befattningshavare | 4 | 2 | 5 2 |