213800CQXEA3W1YWXZ312023-01-012023-12-31213800CQXEA3W1YWXZ312022-01-012022-12-31213800CQXEA3W1YWXZ312023-12-31213800CQXEA3W1YWXZ312022-12-31213800CQXEA3W1YWXZ312021-12-31213800CQXEA3W1YWXZ312022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800CQXEA3W1YWXZ312022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember213800CQXEA3W1YWXZ312022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800CQXEA3W1YWXZ312022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares213800CQXEA3W1YWXZ312023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800CQXEA3W1YWXZ312023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800CQXEA3W1YWXZ312023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800CQXEA3W1YWXZ312023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember213800CQXEA3W1YWXZ312023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800CQXEA3W1YWXZ312023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800CQXEA3W1YWXZ312021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember213800CQXEA3W1YWXZ312021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember213800CQXEA3W1YWXZ312021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember213800CQXEA3W1YWXZ312021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800CQXEA3W1YWXZ312022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember213800CQXEA3W1YWXZ312022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember
ÅRSREDOVISNING 2023
Digitalization for
a Better Society
Kontaktperson investerarrelationer
Christina Rinman, Head of Corporate Communication and Sustainability
Telefon: +46 709 711 213
E-post: christina.rinman@addnodegroup.com
Introduktion
Addnode Group ................................................................................................ 3
Sammanfattning 2023
.................................................................................... 4
Vd-ord
................................................................................................................... 5
Addnode Group som investering
............................................................... 7
Strategi
Marknad och trender ..................................................................................... 9
Strategi
................................................................................................................ 10
Finansiella mål
.................................................................................................. 12
CFO-ord
.............................................................................................................. 13
Förvärv
................................................................................................................. 14
Organisk tillväxt
............................................................................................... 18
Verksamhet
Tre divisioner .................................................................................................... 22
Division Design Management
................................................................... 24
Division Product Lifecycle Management
.............................................. 26
Division Process Management
................................................................. 28
Risker och riskhantering
.............................................................................. 30
Hållbarhetsrapport
Addnode Groups hållbarhetsagenda ................................................... 34
Fokusområde 1 – Digitala lösningar
som bidrar till hållbar utveckling ............................................................. 40
Fokusområde 2 – Omsorg om människor
och miljö i vår egen verksamhet .............................................................. 43
Fokusområde 3 – Vårt arbete med
partners och leverantörer ........................................................................... 47
Fokusområde 4 – Långsiktig ekonomisk bärkraft
............................ 49
Fokusområde 5 – Styrning och ledning
av hållbarhetsarbetet .................................................................................. 50
Rapportering enligt taxonomiförordningen
........................................ 52
Revisorns yttrande
........................................................................................ 57
Bolagsstyrning
Ordförandeord ............................................................................................... 59
Bolagsstyrningsrapport
............................................................................. 60
Styrelse
............................................................................................................... 67
Ledning
............................................................................................................... 68
Revisorns yttrande
........................................................................................ 69
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse ................................................................................. 71
Räkningar
........................................................................................................... 78
Noter
.................................................................................................................... 88
Revisionsberättelse
..................................................................................... 121
Femårsöversikt
............................................................................................. 125
Nyckeltal
........................................................................................................... 127
Definitioner
...................................................................................................... 128
Aktien
................................................................................................................ 130
Adresser
........................................................................................................... 133
Innehåll
ÅRSREDOVISNING 2023 | 2ADDNODE GROUP
UTHÅLLIG VÄRDETILLVÄXT
Förvärv
Kompletterande
verksamhet eller
marknad
Värderings baserat
ledarskap
Attraktiv värdering
Organisk utveckling
Decentraliserat
ansvar och
befogenhet
Strategisk support
Synergier och
samarbeten
ÅRSREDOVISNING 2023 | 3ADDNODE GROUP
 INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
Addnode Group   Sammanfattning 2023   Vd-ord   Addnode Group som investering
ADDNODE GROUP ÅRSREDOVISNING 2023 | 3
Marknadsposition
Addnode Group levererar digitala lösningar som
möjliggör design, produktion, förvaltning och admi
-
nistration av ett hållbart samhälle. Gruppens största
marknader är Sverige, Storbritannien, USA och Tysk
-
land. Verksamheten är organiserad i tre divisioner.
Division Design Management
Design Management är en ledande global leverantör
av digitala lösningar och tjänster för design, Building
Information Modeling (BIM) och produktdata till arki
-
tekter och ingenjörer inom tillverkande-, bygg- och
anläggnings- samt processindustrier. Divisionen har
också ett starkt digitalt erbjudande för projektsam
-
arbeten och fastighetsförvaltning i Norden och
Storbritannien.
Division Product Lifecycle Management
Product Lifecycle Management är en global leveran-
tör av digitala lösningar för att digitalisera en pro-
dukts eller anläggnings hela livscykel – från idé,
design, simulering och konstruktion – till försäljning,
eftermarknad och återvinning. För våra kunder inne
-
bär detta ledtidsförkortningar, stärkt innovation
samt ökad effektivitet och spårbarhet.
Division Process Management
Process Management är en ledande leverantör av
digitala lösningar till offentlig sektor. Lösningarna
bidrar till smidigare ärendehantering, förenklad
administration och kvalitetssäkrade processer i
kontakten mellan myndigheter och medborgare.
Divisionen har verksamhet i Sverige och Norge.
Addnode Group
Strategi
Addnode Group förvärvar, driver och utvecklar kun-
skapsledande bolag som digitaliserar sam hället. Vi
skapar uthållig värdetillväxt genom att kontinuerligt
förvärva nya bolag och aktivt stödja våra dotterbolag
för att driva organisk tillväxt.
1
Digitala lösningar som bidrar
till hållbar utveckling
2
Omsorg om människor och miljö
i vår egen verksamhet
3
Vårt arbete med partners och
leverantörer
4
Långsiktig ekonomisk
rkraft
5
Styrning och ledning av
hållbarhetsarbetet
Hållbarhetsagenda
Addnode Group bidrar till hållbar utveckling genom
att ge kunskapsledande företag och myndigheter
tt förutsättningar för att växa. De digitala lösningar
vi utvecklar, i nära samarbete med våra kunder,
bidrar även i sig till ett mer hållbart samhälle genom
att våra lösningar gör det möjligt för våra kunder att i
sin tur leverera hållbara produkter, fastigheter, infra
-
struktur, tillgångar och tjänster till sina kunder.
Addnode Group har definierat fem fokusområden för
koncernens hållbarhetsarbete:
För varje fokusområde finns nyckeltal som följs upp
årsvis för att kontinuerligt utveckla koncernens håll
-
barhetsarbete. Nyckeltalen redovisas i hållbarhets-
rapporten som ingår som en del i Addnode Groups
årsredovisning.
Läs om strategin på sidorna 820 Läs om divisionerna på sidorna 2129 Läs hållbarhetsrapporten på sidorna 3357
NETTOOMSÄTTNING PER INTÄKTSSLAG 2023
NETTOOMSÄTTNING PER LAND 2023
Sverige 29%
USA 25%
Storbritannien 20%
Tyskland 11%
Norge 6%
Finland 3%
Nederländerna 1%
Danmark 1%
Övriga länder 4%
Återkommande intäkter 70%
Tjänster 24%
Licenser 5%
Övriga 1%
1) Före elimineringar.
Design Management 58%
Product Lifecycle
Management 25%
Process Management 17%
NETTOOMSÄTTNING PER DIVISION 2023
1)
LÖNSAM TILLVÄXT 2019–2023
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
7 000
8 000
20232022202120202019
MSEK
3 434
3 807
4 077
6 225
7 412
MSEK
0
200
400
600
800
Nettoomsättning   EBI TA
Sammanfattning 2023
Finansiella nyckeltal 2023 2022 2021
Nettoomsättning, MSEK 7 412 6 225 4 077
Bruttovinst 3 703 3 234 2 309
Bruttomarginal, % 50,0 52,0 56,6
EBITA, MSEK 640 728
1)
461
EBITA-marginal, % 8,6 11,7
1)
11,3
Rörelseresultat, MSEK 410 527 305
Rörelsemarginal, % 5,5 8,5 7,5
Resultat efter skatt, MSEK 279 382 223
Resultat per aktie, SEK 2,09 2,86 1,66
Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, SEK 3,63 5,34 3,26
Utdelning per aktie, SEK 1,00
2)
1,00 0,75
Nettoskuld, MSEK 999 463 368
Soliditet, % 29 32 39
Skuldsättningsgrad, ggr 0,47 0,22 0,22
Medelantal medarbetare 2 455 2 137 1 776
Totalt antal medarbetare vid periodens slut 2 654 2 370 1 897
1) I EBITA ingår en realisationsvinst om 24 MSEK hänförlig till försäljning av kontorsfastighet.
2) Styrelsens förslag till årsstämman.
Väsentliga händelser
Förvärv av svenska FAST2 Affärssystem AB med en nettoomsättning på cirka 80 MSEK.
Nu en del av SWG i division Design Management.
Förvärv av Key Performance med en nettoomsättning på cirka 25 MSEK och verksamhet
i USA och Sverige. Nu en del av Technia i division Product Lifecycle Management.
Förvärv av Team D3 i USA 1 juli med en nettoomsättning om cirka 1 300 MSEK. Nu en del av Symetri
i division Design Management.
Kreditramen utökades med 1 000 MSEK till totalt 2 600 MSEK. Revolverande kredit facilitet
på 1600 MSEK förlängdes med ett år till juni 2026.
Styrelsen beslutade att justera utdelningspolicyn till 30-50 procent av koncernens
resultat efter skatt.
Nasdaq Stockholm meddelade resultatet av sin årliga segmentsöversyn, vilket medförde
att Addnode Groups aktie flyttades upp till segmentet Large Cap.
Elisabeth Forslin tillträdde som Head of M&A samt som medlem av koncernledningen.
Addnode Groups CFO Lotta Jarleryd meddelade att hon lämnar sin roll.
Kristina Elfström Mackintosh tillträdde som ny CFO samt som medlem av koncern ledningen.
Petra Ålund valdes till ny styrelseledamot.
Autodesk meddelade att de kommer att övergå från en återförsäljarmodell till en agentmodell.
Förändringen innebär att nettoomsättningen kommer att minska medans bruttoresultatet för
-
väntas förbli oförändrat och EBITA-marginalen kommer att öka. Förändringen kommer att ske
gradvis och förväntas vara fullt genomförd i slutet av 2025.
Tillväxt nettoomsättning jämfört med 2022
+
19
%
Andel återkommande intäkter 2023
70
%
EBITA-marginal
8,6
%
Resultat per aktie, SEK
2,09
ADDNODE GROUP
 INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
Addnode Group   Sammanfattning 2023   Vd-ord   Addnode Group som investering
ADDNODE GROUP ÅRSREDOVISNING 2023 | 4
Ett år med tillväxt och effektiviseringar
2023 blev Addnode Group ett än mer internationellt bolag och förvärvet
av Team D3 innebär att USA är vår största marknad. Nettoomsättningen
ökade med 19 procent till 7 412 (6 225) MSEK. Vi har totalt gjort tre förvärv
som tillfört 607 MSEK till nettoomsättningen. Justerad EBITA-marginal
uppgick till 8,9 (11,3) procent. Jämförelsemarginalen var historiskt hög då
framför allt Division Design Management hade en mycket stark marginal
föregående år. Vi genomför kontinuerligt effektiviseringar för att stärka
marginalen. Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 485
(714) MSEK.
Makrotrender driver på efterfrågan
Digitaliseringen av samhället är genomgripande och våra digitala lös-
ningar fortsätter att attrahera kunder. Både privata företag och offentliga
verksamheter har en lång digitaliseringsresa framför sig där automati
-
sering och AI är en naturlig del. Våra tjänster för bygg- och fastighets-
sektorn har en given roll när samhällen urbaniseras och i de stads-
utvecklingsprojekt som följer. Våra digitala lösningar skapar
effektiviseringsvinster och underlättar klimatsmarta beslut.
I produktutvecklingen, från tidig design till lansering och använd
-
ning, hjälper våra lösningar till att göra materialval och processer mer
hållbara. Lösningarna förkortar ledtider och optimerar resursanvänd
-
ningen genom hela processen. I en värld där hållbarhet blir allt vikti-
gare, har våra tjänster och produkter en naturlig plats.
Förvärv gör oss starkare
Vi är trogen vår framgångsrika tillväxtstrategi, att växa genom organisk
tillväxt och med kloka förvärv. Under 2023 gjorde vi vårt största förvärv
någonsin då vi förvärvade Team D3. Det nya bolaget stärker Symetri som
blir Autodesks största globala partner. Under året har vi även gjort två
kompletteringsförvärv i form av FAST2 och Key Performance. Vi kommer
att fortsätta att exekvera på vår förvärvsstrategi och har bra kandidater
inom samtliga divisioner.
Ny transaktionsmodell i division
Design Management ger högre marginaler
Division Design Managements verksamhet inom digitala lösningar för
design, BIM och produktdata som bedrivs inom bolaget Symetri, hade
under delar av året en svagare efterfrågan främst från kunder inom
byggindustrin och särskilt i USA. Efterfrågan påverkades också negativt
av Autodesks förändring av betalningsmodellen för treårsavtal.
Under 2023 meddelade vår partner Autodesk att de kommer att
övergå från en återförsäljarmodell till en agentmodell. Vi kommer fortsatt
att bygga affären, erbjuda och säkerställa leveransen av både program
-
varor och tjänster. Skillnaden blir att Autodesk själva fakturerar kunderna
för sin programvara och lämnar provision till oss för det arbete vi utför.
Förändringen innebär att nettoomsättning och kostnad per såld vara
kommer att minska, bruttoresultatet förväntas dock förbli oförändrat
vilket innebär att EBITA-marginalen i procent kommer att öka. Föränd
-
ringen kommer att ske gradvis och förväntas vara fullt genomförd i slutet
av 2025. Jag ser positivt på denna förändring då det tydliggör värdet i
Symetris erbjudande och bolagets breda portfölj av egenutvecklade
kompletterande produkter. Redan idag kommer hälften av Symetris
bruttovinst från egna produkter och tjänster som kompletterar
Autodeskportföljen.
Effektivisering inom division Product Lifecycle Management
Division Product Lifecycle Management utgörs av Technia, en global
leverantör av digitala lösningar för avancerad produkt- och produktions
-
utveckling. Technia har upplevt en stabil marknad i Storbritannien och
Tillväxtsresan fortsätter på en internationell marknad
Jag är stolt över vår förmåga att navigera under ett år av stora förändringar. I en utmanande omvärld levererar vi ett stabilt resultat och fortsatt stark förvärvstillväxt. Vinsten
per aktie har mer än fördubblats senaste femårsperioden. Styrkan i våra bolag, en god finansiell ställning och vår förvärvskapacitet ger ett bra utgångsläge för fortsatt till-
växt. Addnode Group har en tydlig riktning och ett starkt fokus på det vi gör.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 5ADDNODE GROUP
 INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ADDNODE GROUP ÅRSREDOVISNING 2023 | 5
Addnode Group   Sammanfattning 2023   Vd-ord   Addnode Group som investering
ÅRSREDOVISNING 2023 | 6ADDNODE GROUP
 INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 6ADDNODE GROUP
Tyskland. I Norden var marknaden svagare, särskilt under första delen av
året. Vi genomförde ett kostnadsbesparingsprogram som belastade
resultatet med 20 MSEK med målet att sänka kostnaderna med
40MSEK. Besparingarna har successivt realiserats under 2023 och
får full effekt under 2024.
Tydligare erbjudanden i Division Process Management
Division Process managements erbjudande av egenutvecklade pro-
gramvaror till offentlig sektor hade en god tillväxt under 2023 med stöd
av gynnsamma marknadsförhållanden. Det nya bolaget Icebound eta
-
blerades med ett erbjudande riktat mot skogs- och basindustrin. Vi
beslutade även att slå ihop S-GROUP Solutions och Sokigo. Därigenom
blir det ett tydligare erbjudande mot offentlig sektor inom digital och
hållbar samhällsbyggnad. Det nya bolaget har 300 medarbetare och
verkar sedan januari 2024 under namnet Sokigo.
Skapa en kultur av innovation och AI
Under 2023 har Addnode Group utvecklat intern expertis, investerat i
kompetenshöjande aktiviteter inom AI och uppmuntrat samverkande
innovationer för att driva tillväxt och bibehålla konkurrenskraften.
För att bli AI-driven som organisation krävs investeringar i kunskap och
kompetens. Till exempel har ett utbildningsprogram genomförts riktat
till ledningsgrupperna i dotterbolagen i tre steg; introduktion till AI, prak
-
tiska tillämpningar av AI samt hur man bygger en grund för AI och hante-
rar risker. Detta har varit uppskattat och är ett bra exempel på hur vi
bygger en kultur av innovation och AI i en decentraliserad organisation.
Vi har identifierat möjligheter att öka intern effektivitet och påbörjat
implementering av AI i våra kundlösningar. Ett exempel på en egen pro
-
dukt där AI implementerats är Naviate Zero. Denna produkt möjliggör
smartare och mer hållbara materialval genom att ge användaren direkt
återkoppling på hur design och materialval påverkar en byggnads koldi
-
oxidavtryck. Våra stora partners, Autodesk och Dassault Systèmes, har
också investerat i AI för att utveckla ännu bättre kundlösningar.
Tydligare varumärke speglar vår identitet
Vi har inte ändrat vår grundläggande kultur eller identitet. Sättet vi arbe-
tar på med decentraliserat ansvar genom självständiga bolag, som har
tillgång till gruppens resurser, är en vinnande väg. Den snabba tillväxten
har gjort oss till ett större och mer internationellt bolag. För att förtydliga
vad vi står för har vi uppdaterat vår varumärkesidentitet. Detta för att
bättre reflektera det värde Addnode Group tillför till våra kunder, med-
arbetare, dotterbolag, investerare och övriga intressenter. Varumärkes
-
arbetet syns explicit i denna årsredovisning genom ett nytt visuellt
uttryck och vår nya logotyp.
Tillväxtstrategi som ger hållbara resultat
För våra aktieägare är en uthållig tillväxt av kunder, affärer och vinster
viktigt . En tydlig strategi, styrkan i våra bolag, investeringar i kompe
-
tens och produkter, genomförda effektiviseringar, en god finansiell
ställning och förvärvskapacitet ger ett bra utgångsläge för att fort
-
sätta tillväxtresan och leverera högre vinster och värde till våra
aktieägare.
Avslutningsvis vill jag tacka alla medarbetare som med sin kompetens
och aldrig sinande kraft fortsätter att göra oss relevanta för våra kunder
och utveckla Addnode Group år efter år.
Johan Andersson
VD och koncernchef, Addnode Group
» 2023 blev Addnode Group ett
än mer internationellt bolag och
förvärvet av Team D3 innebär att USA
är en av våra största marknader»
Addnode Group   Sammanfattning 2023   Vd-ord  Addnode Group som investering
ÅRSREDOVISNING 2023 | 7ADDNODE GROUPADDNODE GROUP
 INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
Addnode Group   Sammanfattning 2023   Vd-ord   Addnode Group som investering
Addnode Group som investering
1. Hållbara digitala lösningar
Addnode Group levererar digitala lösningar som
möjliggör design, produktion, förvaltning och adminis
-
tration av ett hållbart samhälle. Globala trender som
digitalisering, automatisering, urbanisering och
hållbarhet driver efterfrågan på våra lösningar. Den
regulatoriska utvecklingen ställer också allt högre
krav på transparens och spårbarhet. Kunderna
återfinns främst inom bygg- och fastighetssektorn,
tillverkande industri, fordonsindustrin, life science
och inom den offentliga sektorn.
2. Organisk och förvärvsdriven tillväxt
Addnode Groups strategi är att skapa uthållig
värde tillväxt genom att kontinuerligt förvärva nya
verksamheter och därefter driva dessa med fokus
på organisk tillväxt och lönsamhet. Vi har genomfört
75 förvärv sedan bolaget startade, vilket innebär att
vi har byggt stor erfarenhet samt för finat vår för
-
värvsprocess över tid. Vi har bevisat att vi kan växa
med god lön samhet. Den årliga genomsnittliga till
-
växten i netto omsättning och EBITA har under de
senaste fem åren 20192023 uppgått till 21 respek
-
tive 18 procent. EBITA-marginalen 2023 uppgick till
8,6 procent.
3. Attraktiv affärsmodell
Addnode Groups affärsmodell innebär att en stor
andel av koncernens nettoomsättning ut görs av
återkommande intäkter. Våra tjänster är oftast direkt
relaterade till de digitala lösningar vi erbjuder, vilket
innebär att kunderna ofta återkommer för rådgivning
kring vidareutveckling och integra tion med andra
system. Vi har stark kassa flödes generering tack vare
en stor andel för skotts betalningar och lågt
investerings behov utöver produktutveckling.
4. Diversifiering ger riskspridning
Addnode Groups verksamhet och erbjudande är på
flera sätt diversifierad, vilket reducerar affärs risken.
Våra lösningar efterfrågas av kunder både inom
privat och offentlig sektor, inom många olika indu
-
strier och på många olika geografiska marknader.
Koncernen består av ett 20-tal bolag och vi har egen
representation i 19länder. Vi är inte beroende av
enskilda kunder, men har byggt många långvariga
kund relationer.
LÖNSAM TILLVÄXT
20192023
Nettoomsättning   EBI TA Återkommande intäkter
Tjänster
FÖRDELNING AV INTÄKTER PER INTÄKTSSLAG
20192023
FÖRDELNING AV INTÄKTER PER KUNDSTORLEK
2023
10 Största kunderna, 6%
11–50, 10%
51–10 0, 7 %
101– , 77%
0
200
400
600
800
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
7 000
8 000
20232022202120202019
MSEK
3 434
3 807
4 077
6 2257 412
MSEK
0
200
400
600
800
0
200
400
600
800
0
25
50
75
100
20232022202120202019
%
64
67 66
70
29
25
26
24
122
1
6
6
6
5
70
24
1
5
Licenser
Övrigt
Addnode Groups B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm och ingår från januari 2023 i segmentet Large Cap. Under den senaste femårs perioden
haraktiekursen stigit med233 procent, vilket kan jämföras med det breda indexet OMX Stockholm, som under samma period ökat med 72procent.
Sektor indexet OMX Stockholm Technology, i vilket Addnode Groups aktie ingår, har under samma period ökat med 70 procent.
Strategi
ADDNODE GROUP ÅRSREDOVISNING 2023 | 8
Inom Addnode Group har Technia under året tagit varit med och utvecklat
en digital plattform speciellt inriktat på el- och hybridfordon, för att
biltillverkningnen lättare ska kunna möta krav på vikt, material och effekt.
Ytterligare ett led i den gröna omställningen.
INTRODUKTION   STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
Marknad och trender    Strategi    Finansiella mål   CFO-ord   Förvärv   Organisk tillväxt
Globala trender driver utvecklingen
Tillväxtområden Drivkrafter och tillväxt Marknadstillväxt
Architecture, Engineering, Construction (AEC) och BIM
Addnode Group är en ledande global leverantör av design-
och BIM-programvaror samt digitala lösningar och tjänster
för arkitekters, ingenjörers och konstruktörers behov. Vår
produktportfölj stödjer de olika aktörernas arbete från
inledande projektering till förvaltning av den färdiga bygg
-
naden. Största marknaderna är Norden, Storbritannien
och USA.
Urbanisering och BIM
Tillväxten drivs av urbaniseringen och ett ökat behov att
bygga effektivt och hållbart. För att bli mer effektiva digitali
-
serar kunderna sina processer och inför nya arbetssätt.
Kunderna efterfrågar också i allt större utsträckning ökad
användning av digitala arbetssätt baserade på BIM (bygg
-
nadsinformationsmodellering), ett samlingsnamn för digitala
modeller av en byggnad eller infrastruktur och de tillgångar
som följer med under hela livscykeln.
1 0–1 4 %
Zion Market Research uppskattar att AEC-
marknaden kommer växa med cirka 10,2 pro
-
cent årligen mellan 20232030. Markets and
Markets uppskattar den årliga tillväxten för
den globala BIM-marknaden till cirka 13,7 pro
-
cent mellan 20232028.
Verksamhet inom detta område drivs främst
i division Design Management, men även i
division Product Lifecycle Management.
Facility Management
Addnode Group har en bred portfölj av programvaror och
digitala lösningar för kunder inom förvaltning och underhåll
av fastigheter, anläggningar samt arbetsplatsservice.
Största marknaderna är Norden och Storbritannien med
en växande verksamhet i Nordamerika och Australien.
Effektivare fastighetsförvaltning
Tillväxten drivs av kundernas behov av effektivare och mer
hållbar förvaltning, outsourcing av förvaltningstjänster samt
myndighetskrav kring miljö, hälsa och säkerhet. Allt fler efter
-
frågar bättre system för såväl detaljerad uppföljning och kon-
troll som transparens kring fastigheters och anläggningars
miljöpåverkan.
14 %
Markets and Markets uppskattar den årliga
tillväxten för den globala marknaden för
digitala FM-lösningar till cirka 13,8 procent
mellan 20232028.
Verksamhet inom detta område drivs
idivision Design Management.
Product Lifecycle Management (PLM)
Addnode Group är en global leverantör av PLM-program-
varor, exempelvis virtuella tvillingar, och tjänster för bran-
scher som tillverkningsindustri, life science, forskning, for-
don och transport. Kunderna erbjuds ett livscykeltäckande
digitalt stöd, från simulering och design av en produkt till
underhåll och eftermarknad. Största marknaderna är
Norden, Storbritannien och Tyskland.
Heltäckande spårbar produktutveckling
Tillväxten drivs av kundernas strävan att kontinuerligt lansera
nya och hållbara produkter med god ekonomi under hela livs
-
cykeln, samt myndighetskrav på heltäckande spårbarhet och
produktägarskap. Produktinformation måste också kunna
delas på ett effektivt sätt, såväl internt inom det egna före-
taget som med underleverantörer och partners.
9 %
Baserat på uppgifter från CIM-data förväntas
den årliga tillväxten för den globala PLM-
marknaden uppgå till cirka 9 procent under
åren 20232027.
Verksamhet inom detta område drivs
idivisionerna Product Lifecycle Management
och Design Management.
Digital Government
Addnode Group har en bred portfölj av programvaror och
digitala lösningar inom områden som ärendehantering,
e-arkiv, GIS-tjänster, e-tjänster för medborgare och digitalt
handläggarstöd. Våra kunder är framför allt statliga myndig
-
heter, regioner och kommuner. Största marknaden är
Sverige.
Digitalisering och hållbar hetskrav
Tillväxten drivs av urbanisering och allt fler hållbarhetskrav
inom samhällsbyggnadsområdet. Parallellt löper kontinu
-
erligt växande förväntningar från medborgare, kantat av
politiska initiativ, på digitalisering inom hela den offentliga
förvaltningen. Digitala lösningar bidrar till effektivare
processer och mer likvärdiga och hållbara beslut.
2 %
Radars prognos för IT-marknaden i Sverige
är att efterfrågan kommer öka med 2,2 %
under 2024.
Verksamhet inom detta område drivs
i division Process Management.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 9ADDNODE GROUPADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER 
Marknad och trender    Strategi    Finansiella mål   CFO-ord   Förvärv   Organisk tillväxt
Addnode Group tillhandahåller lösningar som digitaliserar samhället. Våra geografiska huvudmarknader är Sverige, Storbritannien, USA
och Tyskland. Den underliggande tillväxten drivs av globala trender som digitalisering, hållbarhet, urbanisering och automatisering.
Strategi för lönsam och hållbar tillväxt
Företagen inom Addnode Group utvecklar och tillhandahåller lösningar som digitaliserar samhället. Vi ser stora affärsmöjligheter i spåren av globala
trender som digitalisering, hållbarhet, urbanisering och automatisering. Vi kapitaliserar på dessa trender genom att med ett sunt risktagande
kontinuerligt förvärva och utveckla nya lovande bolag samt aktivt stödja våra dotterbolag i att skapa uthållig resultattillväxt. Vår organisation är
decentraliserad där ansvar och befogenheter för att driva verksamheten ligger hos varje division och dotterbolag.
Vision
Addnode Groups vision är att våra lösningar ska
bidra till en hållbar framtid.
Strategi
Addnode Group förvärvar, driver och utvecklar
kunskapsledande bolag som digitaliserar
samhället.
UTHÅLLIG VÄRDETILLVÄXT
ORGANISK OCH FÖRVÄRVAD TILLVÄXT 20182023
202320222021202020192018
8 %
2 942
3 434
9 %
–6 %
17 %
2 %
3 807
4 077
5 %
6 225
7 412
36 %
3 %
16 %
17 %
+3 +4 +4 +5 +3
Nettoomsättning, MSEK   Organisk tillväxt, %   Förvärvad tillväxt, %   Förvärvade bolag, antal
Förvärv
Kompletterande
verksamhet eller
marknad
Värderings baserat
ledarskap
Attraktiv värdering
Organisk utveckling
Decentraliserat
ansvar och
befogenhet
Strategisk support
Synergier och
samarbeten
ÅRSREDOVISNING 2023 | 10ADDNODE GROUPADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER 
Marknad och trender    Strategi    Finansiella mål   CFO-ord   Förvärv   Organisk tillväxt
Affärsmodell
Addnode Group erbjuder genom sina dotterbolag
digitala lösningar som möjliggör design, produktion,
förvaltning och administration av ett hållbart
samhälle.
Basen för koncernens erbjudande av digitala
l ösningar är både egenutvecklade och partnerägda
programvaror. Vi arbetar ständigt med att vidare
-
utveckla våra egenutvecklade programvaror sam-
tidigt som vi stärker vårt erbjudande genom att
utveckla applikationer som kan användas tillsam
-
mans med programvaror från våra partners. Vår
utveckling av programvaror och applikationer
kompletteras med ett brett erbjudande av tjänster
baserade på hög kompetens, lång erfarenhet och
god branschkännedom.
En investering i en digital lösning är ett åtagande
över tid, både för oss som leverantör och för våra
kunder. Många av våra kundrelationer sträcker sig
mer än tjugo år tillbaka i tiden. Våra kunder åter
-
kommer till oss för att förnya, utvidga eller upp-
gradera programvarorna, vilket generar återkom
-
mande intäkter. Många kunder återkommer också
för vårt tjänsteerbjudande i samband med behov
av anpassningar, integrationer och utbildning.
Strategi för lönsam och hållbar tillväxt, forts.
Styrmodell
Värderingsbaserat ledarskap och
delegerat ansvar
En viktig grundstruktur i vår verksamhet är den
decentraliserade organisationsmodellen där både
företag och människor får utrymme att växa. Ansvar
och befogenheter att driva verksamheten ligger hos
våra dotterbolag, detta bidrar till att vi kan bibehålla
den entreprenöriella innovations- och handlingskraft
som finns i varje enskilt bolag. För att denna organi
-
sationsmodell ska fungera arbetar vi med ett värde-
ringsbaserat ledarskap. Det vilar på våra kärnvärden
som är:
Entreprenöriell anda: Vårt tankesätt omfattar
innovation, kreativitet, nyfikenhet, anpassnings-
förmåga och en passion för att leverera värde på
marknaden. Vi identifierar möjligheter och agerar
för att säkerställa framgång.
Långsiktigt engagemang: Våra investeringar och
åtaganden görs med beslutsamhet, tålamod,
motståndskraft och fokus på långsiktig utveckling
och tillväxt.
Enkelhet: Vårt fokus ligger på verksamheten. Vi
strävar efter enkelhet i allt vi gör, vilket innebär att
vi inte förlorar oss i detaljer eller en ineffektiv
organisation.
Uppförandekod och hållbarhetspolicy
Addnode Groups uppförandekod och hållbarhets
-
policy är baserade på vår strategi, våra värderingar
och internationellt erkända normer. Uppförande-
koden och hållbarhetspolicyn bidrar med riktlinjer
för vårt dagliga beteende och vårt hållbarhetsarbete
inom ett antal viktiga områden som inkluderar
omtanke och respekt för människor, samhälle och
miljö. Allt vi gör är långsiktigt, med målet att vår
verksamhet och våra bolags digitala lösningar ska
skapa värde både idag och i framtiden. Vi stödjer
och respekterar mänskliga rättigheter enligt Inter-
national Bill of Human Rights och Internationella
arbetsorganisationens (ILO) deklaration om grund
-
läggande principer och rättigheter i arbetslivet.
Läs mer om vår uppförandekod och hållbarhetspolicy
på addnodegroup.com
DIGITALA LÖSNINGAR MED TILLHÖRANDE TJÄNSTEERBJUDANDEN
Implementation
Utbildning
Tjänste-
erbjudande
Vidare-
utveckling
Tillägg och
anpassningar
Egen
mjukvara
Mjukvara
från partners
S tarka, långsiktiga
partnerskap
Egenutvecklad
rvärvad
Utökad funktionalitet
Plattformsmodernisering
Applikationstillägg
Industrispecifika tillägg
Paketering
Integration
Managerade tjänster
ÅRSREDOVISNING 2023 | 11ADDNODE GROUPADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER 
Marknad och trender    Strategi    Finansiella mål   CFO-ord   Förvärv   Organisk tillväxt
Stabil tillväxt och global expansion
Addnode uppvisade stabil tillväxt under året, med en ökning av nettoomsättningen med 19 procent till 7 412 MSEK. Företagets strategi att investera i nya
bolag och programvaror har lett till en ökad global närvaro. Förvärvet av Team D3 positionerade Addnode Group som den största Autodesk-partnern i
världen och ökade dess närvaro i USA. Bolagets goda finansiella ställning, inklusive en utökad kreditram, ger möjligheter till fortsatta investeringar och
genomförande av förvärvsstrategin.
Tillväxt Lönsamhet
Utdelningspolicy
Mål fastställda av
styrelsen
10
%
10
%
30–50
%
Addnode Groups mål är att nå en årlig netto-
omsättningstillväxt på minst tio procent.
Addnode Groups mål är att nå en rörelsemarginal
före av- och nedskrivningar av immateriella tillgångar
(EBITA- marginal) påminst tio procent.
Addnode Groups utdelningspolicy är att 3050 procent
av koncernens resultat efter skatt ska delas ut till aktie-
ägarna, för utsatt att likviditet och finansiell ställning är
tillräcklig för att driva och utveckla verksamheten.
Utfall 2023
19
%
8,6
%
48
%
Under 2023 uppgick tillväxten till 19 (53) procent,
varav 3 (17) var organisk tillväxt där 0 (13) procent
var valutajusterad organisk tillväxt.
EBITA-marginalen uppgick till 8,6 (11,7) procent. För verksamhetsåret 2023 föreslår styrelsen en oföränd
-
rad utdelning om 1,00 (1,00) kronor per aktie, vilket mot-
svarar en utdelning på 48 procent av koncernens resultat
efter skatt. Se sidan 131 för graf över utdelning per aktie
i kronor 20192023.
Mål och utfall
under fem år
OMSÄTTNINGSTILLVÄXT EBITA-MARGINAL UTDELNINGSGRAD
1) Enligt styrelsens förslag.
0
200
400
600
800
0
10
20
30
40
50
60
20232022202120202019
%
17
19
11 7
53
0
5
10
15
20232022202120202019
%
9,5
9,4
11,3
11,7
8,6
Omsättningstillväxt   Mål 10 % EBITA-marginal   Mål 10 % Utdelning % vinst efter skatt   Utdelningspolicy
0
10
20
30
40
50
60
20232022202120202019
%
0
48
1)
51
45
35
ÅRSREDOVISNING 2023 | 12ADDNODE GROUP
Marknad och trender    Strategi    Finansiella mål   CFO-ord   Förvärv   Organisk tillväxt
INTRODUKTION     STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER 
ÅRSREDOVISNING 2023 | 12ADDNODE GROUP
Förvärv bidrar till måluppfyllelse
Addnode Group fortsatte att utvecklas väl under 2023 trots en något
dämpad världsekonomi där inflation och högre räntor påverkade.
Netto omsättningen för året ökade 19 procent och uppgick till 7,4 miljar
-
der SEK, vilket var drygt 1 miljard bättre än 2022. Ett antal förvärv, varav
ett var det största i Addnode Groups historia, bidrog till tillväxten
medan den organiska tillväxten hade svårt att överträffa rekordåret
2022 som var bolagets starkaste någonsin. Under 2023 uppgick organisk
tillväxt till 3 procent, jämfört med 2022 då den uppgick till 17 procent.
Årets tillväxt med stöd från förvärv bidrog till att vi åter igen överträffade
vårt långsiktiga mål om en tillväxt på minst 10 procent.
Under våren var efterfrågan svagare från vissa kunder och marknader
och i flera verksamheter noterade vi längre säljcykler och senarelagda
köpbeslut. För att parera effekterna av det ändrade marknadsläget,
initierades effektiviseringar inom verksamheterna som påverkades
och omstruktureringsprogram genomfördes inom vårt näst största
bolag Technia. Åtgärderna började få effekt under hösten. Justerad
EBITA-marginal uppgick till 8,9 procent och innehöll omstrukturerings-
kostnader på 20 miljarder SEK. Vår långsiktiga målsättning är att
EBITA-marginalen ska uppgå till 10 procent.
Stark balansräkning med fortsatta tillväxtmöjligheter
Under året har kreditramen utökats med 1 miljard SEK till totalt 2,6 mil-
jarder SEK och den revolverande kreditfaciliteten på 1,6 mdr förlängdes
med ett år till juni 2026. Vid årets slut uppgick koncernens likvida medel
och outnyttjad del av kreditfaciliteten till totalt 1, 8 miljarder SEK. vilket
gör oss väl rustade för kommande förvärv och utveckling av befintliga
verksamheter.
Divisionernas förmåga att ställa om – en framgångsfaktor
Då omvärldsfaktorer inneburit utmaningar under 2023 har vår decentra-
liserade struktur varit en stor fördel, välinformerade beslut kan snabbare
genomföras och verksamheter anpassas efter rådande förhållanden.
Jag ser en spänst och följsamhet i koncernen som organisationen
visade prov på under 2023 då dotterbolagen med rådighet genom
-
förde omstruktureringar och effektiviseringar. Åtgärderna bedöms få
full genomslagskraft från första kvartalet 2024 vilket ger oss goda
förut sättningar att fortsätta leverera i enlighet med vår internationella
tillväxtstrategi.
Internationell expansion ger riskspridning
Addnode Group har vuxit ytterligare i USA genom förvärvet av Team D3
i juli 2023. En fördel med den geografiska expansionen är att den ger oss
en ekonomisk riskspridning då vi agerar på flera marknader som åter
-
hämtar sig vid olika tillfällen. Den minskade marknadskoncentrationen
gör oss därmed mindre sårbara för enskilda marknaders svängningar.
När jag sammanfattar Addnode Group under 2023 ser jag ett robust
bolag med stabilt kassaflöde, låg skuldsättning och en stark balans
-
räkning. Koncernens innovativa verksamheter samt investeringar i nya
produkter och tjänster är framgångsfaktorer och gör verksamheten
väl positionerad för att möta en global efterfrågan som drivs av digita
-
lisering, automatisering, urbanisering och ökat fokus på hållbarhet
Kristina Elfström Mackintosh
CFO, Addnode Group
KRISTINA ELFSTRÖM MACKINTOSH, CFO
Robust bolag med förmåga att fatta beslut
Detta är min första årsredovisning som nytillträdd CFO för Addnode Group. Jag kan inget annat än att uttrycka hur imponerad jag är av
medarbetarnas kunnande och engagemang i kombination med bolagets ambitioner och finansiella styrka. Jag ser också en koncern
med fina verksamheter i dotterbolag som har snabbhet i beslut med kontinuerlig utveckling av nya produkter och tjänster.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 13ADDNODE GROUPADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER 
Marknad och trender    Strategi    Finansiella mål   CFO-ord   Förvärv   Organisk tillväxt
Kontinuerlig utvärdering av förvärvsmöjligheter
Addnode Group förvärvar bolag som stärker befintlig verksamhet och ger möjlighet till ytterligare organisk tillväxt. Ledare i hela organisationen är aktiva
i vår kontinuerliga kartläggning av möjliga förvärvskandidater. Att hitta rätt bolag som kompletterar våra befintliga dotterbolag är en del av framgångs-
receptet för Addnode Group. Vi bygger långsiktiga relationer med intressanta bolag för att vara väl positionerade när en förvärvsmöjlighet uppstår. Vår
stora förvärvsvana i kombination med god finansiell kapacitet, gör det möjligt för oss att agera snabbt när möjligheter uppstår.
Förvärvsstrategi
Vår förvärvsstrategi är långsiktig och syftar till att kom-
plettera befintlig verksamhet och utveckla erbjudanden
till våra marknader.
Addnode Group söker förvärv som uppfyller minst ett av
följande två kriterier:
1. Expanderar eller stärker våra befintliga verk sam heter
geografiskt.
2. Adderar nya erbjudanden på geografiska mark nader
där vi redan finns.
Utöver att uppfylla minst ett av ovan två kriterier, ska en
förvärvskandidat också ha:
En bevisad affärsmodell som vid förvärvstillfället är
lönsam.
Ett ledarskap som kännetecknas av sunda värderingar
och som delar vårt fokus på goda relationer med
kunder och medarbetare.
En kultur som präglas av enkelhet och
entrepre nörsanda.
Genom att vi kontinuerligt gör många förvärv har våra
förvärvsprocesser utvecklats och för bättrats såväl på
koncernnivå som hos våra divi sioner och dotterbolag.
En väl etablerad och decentraliserad för värvsprocess
är en viktig framgångsfaktor. I takt med att koncernen
vuxit har även storleken på förvärven ökat. Sedan star
-
ten 2003 har Addnode Group genomfört 75 förvärv.
Majoriteten av förvärven har avsett bolag med en
omsätt ning mellan 50 och 100 MSEK. De hittills största
förvärven är de amerikanska bolagen Microdesk, som
förvärvades 2022 och då hade en årsomsättning om
cirka 1000MSEK och Team D3 som förvärvades 2023
med en omsättning uppgående till cirka 1 300 MSEK.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 14ADDNODE GROUPADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER 
Marknad och trender    Strategi    Finansiella mål   CFO-ord   Förvärv   Organisk tillväxt
Decentraliserad screening av
förvärvskandidater
Divisionschefer, dotterbolagschefer och andra
ledare i organisationen har centrala roller i vår för
-
värvsstrategi. De uppmuntras alla att aktivt leta och
identifiera potentiella förvärvskandidater samt att
bygga relationer med dessa bolag. Vårt decentrali
-
serade arbetssätt gör att vi ständigt har en aktuell
lista över förvärvskandidater, en lista som också
växer i takt med att Addnode Groups verksamhet
expanderar till nya segment och geografier. Detta
ger i ett tidigt skede ett väl förankrat ägarskap hos
den för värvande enheten inom Addnode Group.
Den övervägande majoriteten av förvärvskandi
-
daterna identifieras genom vår egen verk samhet,
men då Addnode Group är en åter kommande för
-
värvare får vi också många för värvskandidater pre-
senterade för oss via ex terna kontakter. Addnode
Group har en central funktion med ansvarar för att
stötta divisionerna i deras utvärderingsarbete av
potentiella förvärvskandidater och för att leda och
driva de förvärvsprocesser som vi väljer att gå
vidare med.
Identifiering Integration
Strategi
Undertecknande
och tillträde
Utvärdering Uppföljning
Letter of Intent
Due diligence
Avtals för handlingar
Slutsatser och styrelsebeslut
Fas 1 – Förberedelser Fas 2 – Utförande
Integrationsplanering
Fas 3 – Integration
Kontinuerlig utvärdering av förvärvsmöjligheter, forts.
Genomförande och due diligence
När vi nått en indikativ överenskommelse om vill-
koren för ett potentiellt förvärv med förvärvskandi
-
daten går vi vidare till utvär derings fasen. Samtliga
förvärv som Addnode Group genomför föregås av en
noggrann genom lysning, en så kallad due diligence.
Syftet med denna process är att få ytterligare kun
-
skap om bolaget, identifiera och mitigera risker samt
att bekräfta våra värderings antaganden. I de delar
som är relaterade till legala frågor, skatter och
IT-säkerhet tar vi oftast stöd av extern expertis. De
affärsnära delarna av due diligence processen,
såsom kommersiell och finansiell utvärdering,
genomför vi i största möj liga mån med egna resurser.
Under 2023 har vi förstärkt den hållbarhetsrelate
-
rade delen av due diligence processen och detta
arbete kommer att fortgå under kommande år.
Vi involverar tidigt medarbetare från den förvärv-
ande enheten inom Addnode Group, vilk et brukar
vara en fördel för målbolagets chefer och med-
arbetare. Vårt arbetssätt gör det möjligt för oss att
vara flexibla och anpassa pro cessen efter mål-
bolaget för att undvika att den stjäl mer fokus än
nödvändigt från dess ordinarie verksamhet.
Förutom rena legala, finansiella och tekniska
frågor lägger vi stor vikt vid de kulturella aspek terna
i vår due diligence. Avgörande för ett lyckat förvärv
är att det finns en samsyn gällande framtida strategi,
affärs och integrationsplan. Det är också av yttersta
vikt att det förvärvade bolaget delar våra värde
-
ringar om ansvars tagande, enkelhet samt fokus
kunder och medarbetare. Processen för den kultu
-
rella utvärderingen möjliggör relationsbyggande
och främjar integrationen.
Integration och uppföljning
Redan under utvärderingsfasen börjar arbetet med
integrationsplaneringen. Divisionscheferna och dot
-
terbolagen arbetar tätt ihop med det förvärvade
bolagets ledning för att ta fram en gemensam plan
som stöds av och är förankrad hos båda parter. Inte
-
grationsplanen innefattar allt från att lösa organisa-
toriska frågor och välkomna nya medarbetare till
kommersiella av väg anden och implementering av
Addnode Groups finansiella rapporteringsrutiner. För
förvärvade bolag som integreras i bolagen Symetri
och Technia innebär integrationen oftast också ett
namnbyte.
Vår decentraliserade styrmodell handlar om att
bevara så mycket som möjligt av det lokala entre
-
prenörskapet i respektive dotterbolag och därför
genomförs inte fler förändringar än nöd vändigt i de
förvärvade bolagens verk sam heter.
Efter genomfört integrationsprojekt görs en upp
-
följning av projektet. Syftet med uppfölj ningen är
att ta lärdomar av genomförda inte grationsprojekt
och använda denna kunskap till att ständigt för
-
bättra processen till kom mande förvärvsprojekt.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 15ADDNODE GROUPADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER 
Marknad och trender    Strategi    Finansiella mål   CFO-ord   Förvärv   Organisk tillväxt
Tre nya förvärv 2023
FAST2 Key Performance Team D3
FAST2 är en av Sveriges ledande leverantörer av affärssystem till
kommunala fastighetsbolag. Bolagets egenutvecklade affärssys
-
tem används av nio av de 13 största allmännyttiga bostadsbolagen
i Sverige. Systemet hanterar både teknisk och ekonomisk förvalt
-
ning. FAST2 är nu en del av SWG, tillsammans har vi mer än 400
kunder varav 200 i Norden.
Key Performance är verksamma i Nordamerika och Europa och
specialiserade på konsulttjänster, programvaror, utbildningar och
certifieringar inom Model-Based Systems Engineering (MBSE) till
både offentlig och privat sektor. Förvärvet stärker Technia:s digitala
tvillingerbjudande och marknadsposition som global platinum-
partner till Dassault Systèmes.
Team D3 är platinumpartner och en av Autodesk största partners i
USA. Förvärvet av Microdesk 2022 etablerade Symetri i USA, särskilt
inom AEC-segmentet och på öst- och västkusten. Förvärvet av
Team D3 har stärkt Symetris position såväl inom segmenten till
-
verknings- och processindustri, som geografiskt i mellersta USA.
Symetri är nu Autodesks största partner globalt.
Division Design Management Division Product Lifecycle Management Division Design Management
Nya medarbetare
50
Nya medarbetare
3
Nya medarbetare
200
Årsomsättning
80MSEK
Årsomsättning
25MSEK
Årsomsättning
1 300MSEK
ÅRSREDOVISNING 2023 | 16ADDNODE GROUPADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER 
Marknad och trender    Strategi    Finansiella mål   CFO-ord   Förvärv   Organisk tillväxt
Team D3 – ett förvärv som skapar
en stark plattform för tillväxt i USA
Genom förvärvet av Team D3 får Symetri ett utökat erbjudande gentemot tillverknings-, process- och anläggningsindustri.
Kunderna utgörs av arkitekter, konstruktörer, ingenjörer och entreprenörer. Förvärvet stärker även koncernens position i USA
och gör dotterbolaget Symetri till Autodesks största partner globalt.
Efter Symetris framgångsrika förvärv av Microdesk,
numera Symetri USA, under 2022 letade koncernen
efter en möjlighet att utöka erbjudandet till kunder
inom både tillverknings- och byggindustri i USA.
Under sommaren 2023 var förvärvet av Team D3 i
hamn. Symetri har därefter den bredaste portföljen
av kompletterande produkter och tjänster. Affären
stärker både Addnode Group och dotterbolaget
Symetri som är en ledande leverantör av digitala
BIM-lösningar, produktdesign- och
produkt livscykellösningar.
– Team D3 passar utmärkt både strategiskt och
operativt med sin branschexpertis och närvaro i
mellanvästern i USA. Teamet kommer inte bara att
bidra till att bredda vår geografiska räckvidd och de
AEC-tjänster vi kan erbjuda, utan även ge oss en
stark närvaro hos kunder inom tillverkande-, bygg-
och anläggnings- samt processindustrier. Dess
-
utom ökar möjligheten att erbjuda vår egenutveck-
lade teknologi (IP), såsom Naviate, Sovelia och CQ,
till dessa kunder på den amerikanska marknaden,
ger Jens Kollserud, VD för Symetri.
Kunder och marknad i fokus
En matchning mellan Symetri och Team D3 var möjlig
då bolagen delar vision, mål och kundfokus. De båda
bolagen ser på ett tydligt sätt hur de kompletterar
varandra och hur det gemensamma erbjudandet
stärker och bidrar till ökad kundnytta globalt. När
Team D3 började överväga olika strategiska val för
att ta bolaget till nästa nivå, var en sak klar, de ville
samarbeta med någon som sätter kunden och
innovation i centrum i allt de gör. Tillsammans med
Symetri ser Team D3 att verksamheterna har stora
utvecklingsmöjligheter för såväl kunder som
medarbetare.
– Redan från början slogs vi av likheten i de resor
som våra bolag har gjort, den närhet vi känner till
våra kunder och vikten vi lägger vid att vara en bra
arbetsgivare. När vi sedan tittade vidare på
Symetris egen teknologi och de investeringar som
görs i produktutveckling varje år, insåg vi vilket
värde det kunde erbjuda våra kunder. Vi är glada
över att gå samman med Symetri och ser fram
emot att bygga en framgångsrik global verksamhet
till nytta för både våra kunder och våra medarbe
-
tare, säger Kevin Schlack, VD för Team D3.
Betydande internationell spelare
Tillsammans har Symetri och Team D3 mer än
400000 dagliga användare, 25 000 kunder och cirka
1000 medarbetare över hela Europa och USA. Bola
-
gens kombinerade resurser tillför specialiserad
industrikompetens och stor utvecklingskapacitet till
den globala kundbasen vilket skapar möjlighet för
våra kunder att uppnå innovativa sätt att arbeta
effektivare, smartare och mer hållbart.
Starkare tillsammans
Team D3 har från starten bidragit aktivt till en positiv
integration med Symetri. Initialt har detta främst
varit kopplat till utbyte av kompetenser och resurser
i kundprojekt samt kravställning i produkt utvecklings-
processer. I november 2023 deltog Team D3 och
Symetri med en gemensam monter på den årliga
användarkonferensen ”Autodesk University” i Las
Vegas. I den gemensamma montern synliggjordes
det att båda varumärken nu hör ihop , samtidigt som
de båda produktfamiljerna Naviate och Sovelia visa
-
des upp för de dryga 10 000 besökarna som deltog i
konferensen.
KEVIN SCHLACK
CEO TEAM D3
JENS KOLSERUD
CEO SYMETRI
Fakta Team D3
Team D3 är en ledande Autodesk Platinum Partner
och en etablerad systemintegratör som förlänger
informationsflödet om en produkts prestanda och
användning för att lösa sina kunders uppdragskri
-
tiska problem. Företaget kopplar ihop varje fas av en
kunds projekt; från design till tillverkning, konstruk
-
tion, produktion och vidare genom livscykeln. Genom
att sömlöst integrera dessa steg driver Team D3
kontinuerlig innovation och förbättring för kunder
inom tillverkande-, bygg och anläggnings-, samt
processindustrier.
Grundades 1999
200 medarbetare
3 kontor i USA
Nettomsättning vid förvärvet 1 300 MSEK
Platinumpartner till Autodesk
ÅRSREDOVISNING 2023 | 17ADDNODE GROUPADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER 
Marknad och trender    Strategi    Finansiella mål   CFO-ord   Förvärv   Organisk tillväxt
Plattform för verksamhetsutveckling
och organisk tillväxt
Förvärv och organisk tillväxt är de två bärande delarna i Addnode Groups strategi. För att nå god organisk tillväxt har
bolagen i Addnode Group stora möjligheter att på egen hand driva sin verksamhet, men har samtidigt tillgång till en bred
palett av resurser och kompetens.
Strategi för organisk tillväxt
Addnode Groups strategi för att driva organisk till-
växt tar sin utgångspunkt i att erbjuda en attraktiv
plattform från vilken entreprenöriella företag kan
växa och utvecklas. Plattformen erbjuder:
Decentraliserat ansvar och befogenheter.
Strategisk kompetens, finansiella resurser
ochkompetens inom M&A.
Värdeskapande synergier och samarbeten.
En viktig strategisk grundprincip inom Addnode
Group är att det är i divisionerna och de enskilda
bolagen som alla affärsbeslut ska tas. Denna grund
-
princip är en förutsättning för att våra bolag ska
kunna driva inkrementell utveckling och organisk
tillväxt.
Addnode Group har under den senaste tre-
årsperioden i genomsnitt uppnått en organisk
tillväxt på 7 procent. Under denna period har
samtidigt 12 bolag integrerats i gruppen.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 18ADDNODE GROUPADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER 
Marknad och trender    Strategi    Finansiella mål   CFO-ord   Förvärv   Organisk tillväxt
Decentraliserat ansvar och befogenheter
Vår operativa styrmodell bygger på decentralisering
och ger ett delegerat ansvar med befogenhet för
dotterbolagen att agera. Operativa beslut ska tas så
nära våra kunder och slutanvändare som möjligt,
v ilket kräver skickliga och kompetenta ledare som
tar ansvar för att utveckla verksamheten i både
med- och motgång på marknaden.
För att säkerställa långsiktighet i affärsutveck
-
lingen har varje dotterbolag en strategisk femårs-
plan som uppdateras löpande i takt med att
omvärlden förändras. Dotterbolagen har en opera
-
tionell frihet att driva verksamheten, samtidigt som
koncernens gemensamma policys och riktlinjer
för finansiell rapportering, intern kontroll, regel-
efterlevnad och uppförandekod måste följas.
Bolagen inom koncernen driver sina verksam-
heter under sina respektive bolagsnamn i en
gemensam struktur där Addnode Group är ett
sammanhållande och stödjande varumärke. Detta
innebär att bolagen kan behålla sin särart och
entreprenöriella anda, samtidigt som de får del av
de fördelar som ett större börsnoterat bolag bidrar
med i form av kännedom, trovärdighet, finansiell
stabilitet och tillgång till kapital för fortsatt organisk
expansion och förvärv.
Strategisk kompetens, finansiella resurser
och kompetens inom förvärv
Genom att vara en del av Addnode Group ges
dotterbolagen tillgång till relevant kompetens på
strategisk nivå. Då det finns tydliga beröringspunkter
mellan våra bolag och divisioners verksamheter
skapar detta också förutsättningar för värdefull
kunskapsdelning, exempelvis avseende affärs-
strategi, produktutveckling, varumärkesportfölj,
cybersäkerhet, hållbarhet, kunderbjudande och
kostnadseffektiviseringar.
Addnode Groups samlade storlek, en koncern
med verksamhet i ett tjugotal länder, ett stort antal
medarbetare och noterat på Stockholmsbörsen,
utgör i sig också en tillgång för dotterbolagen.
Addnode Group har finansiell kapacitet att stötta
dotterbolagens expansion och investeringsbehov,
det kan exempelvis avse tilläggsförvärv eller pro
-
duktutveckling. Denna kapacitet är inte bara en
styrka i sig, utan bidrar också till att göra våra bolag
mer attraktiva i relationen med kunder och
medarbetare.
Värdeskapande synergier och samarbeten
I de tre divisionerna och över divisionsgränserna
pågår ständigt aktiviteter och samarbeten som
syftar till att tillvarata synergier inom områden som
försäljning, produktutveckling och l everansförmåga.
Dessa aktiviteter initieras både genom regelbundet
återkommande forum, möten och spontant initie
-
rade kontakter.
Exempel på aktiviteter som bidrar till synergier inom
koncernen är:
Kompetens- och erfarenhetsutbyte. Inom vissa
funktioner och kompetensområden finns stora
möjligheter att inom koncernen dela erfarenheter
och ibland också gemensamma resurser. Dessa
möjligheter uppstår oftast inom affärsutveckling,
cybersäkerhet, ekonomi och finans, hållbarhet, HR,
kommunikation och marknad.
Merförsäljningsmöjligheter. Möjligheter till ökad
försäljning genom att erbjuda tilläggsprodukter
och tjänster från ett annat bolag inom koncernen,
och/eller att till kunder hos andra bolag inom kon
-
cernen erbjuda sina egna produkter och tjänster.
Stärkt arbetsgivarvarumärke. Dotterbolagets
egen attraktionskraft som arbetsgivare stärks
genom tillgång till koncerngemensamma aktivite
-
ter såsom ledarskapsprogram, traineeprogram
och innovationstävlingar. Det innebär också fler
karriärmöjligheter att vara en del av en större
koncern.
Leveranskapacitet. Tillsammans med andra bolag
inom koncernen kan bolag nå den kritiska kapacitet
som krävs för att ta sig an större uppdrag än de
skulle kunna på egen hand. Inom koncernen finns
också tillgång till kompetenscenter som Addnode
India, med 220 medarbetare som supporterar
andra bolag inom Addnode Group med mjukvaru
-
utveckling och implementeringstjänster.
Starka partnersamarbeten. Tillgång till koncernens
partnerskap med programvaruleverantörer. Det
innebär både bättre lönsamhet och ett starkare
kunderbjudande för det enskilda dotter bolaget.
Organisk tillväxt
Affärsbeslut och inkrementell utveckling
Plattform för verksamhetsutveckling och organisk tillväxt
Design
Management
Product
Lifecycle Management
Process
Management
Värdeskapande
synergier och
samarbeten
Strategisk kompetens,
finansiella resurser och
kompetens inom M&A
Decentraliserat
ansvar och
befogenheter
ADDNODE GROUPS MODELL FÖR ORGANISK TILLVÄXT
Plattform för verksamhetsutveckling och organisk tillväxt, forts.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 19ADDNODE GROUPADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER 
Marknad och trender    Strategi    Finansiella mål   CFO-ord   Förvärv   Organisk tillväxt
Addventure skapar och behåller intraprenörer
Addnode Group är en koncern som är grundad på entreprenörsanda. Varje enskilt dotterbolag är självstyrande vilket ger
stort utrymme till nytänkande och innovation. Våra medarbetare uppmuntras att utveckla och vårda sitt intraprenörskap
för att fortsätta tänka nytt och möta kundernas utmaningar.
Inspiration till innovation
Bolagens innovationskraft är stark och för att inspi-
rera och skapa synergier anordnar Addnode Group
årligen Addventure som är en intern och numera
global innovationstävling. Addventure startade
2017 och under 2023 breddades tävlingen till att
inkludera samtliga bolag inom koncernen. Tävlingen
är en utmärkt plattform för intraprenörerna runt om
i världen att mötas och inspireras av varandra och
att öppna upp för nya samarbetsvägar mellan
bolagen.
Aktuella områden lockar
Majoriteten av bidragen i 2023 års tävling återfinns
inom områdena AI, hållbarhet och digitala tvillingar.
Samtliga områden är högaktuella för Addnode
Group och innovationsfält där bolaget välkomnar nya
spänstiga idéer och bolagsöverskridande innova
-
tion. Addventure blir en naturlig arena för att lära
känna kollegor i olika dotterbolag och i andra delar
av världen än den egna. Många av idéerna utvecklas
och drivs vidare på gräsrotsnivå inom dotterbolagen
vilket stärker ägarskapet om innovationskraften hos
varje enskild medarbetare.
Driver verksamheten framåt
En jury, bestående av ledare ur dotterbolagen samt
ledamöter ur styrelsen för Addnode Group, väljer ut
sex finalister. I nästa steg är det medarbetarna i
bolagen som röstar fram två värdiga vinnande bidrag
i en livesänd finalshow. Vinnarna erbjuds därefter
möjlighet att utveckla sin idé till en prototyp med
stöttning från moderbolaget i form av resurser och
kompetens. Flera av idéerna som kommit fram i
tävlingen har kunnat kommersialiseras och utveckla
befintliga produkter och lösningar.
Del i något större
Addventure är ett exempel på hur dotterbolagen
öppnar upp för varandra när medarbetarna möts
över gränserna. Ytterligare exempel på samverkan är
Addnode Groups årliga hackathon där representan
-
ter för de olika bolagen möts för att lösa konkreta
tekniska utmaningar. Även ledarna för dotterbolagen
har årliga sammankomster där de träffas för att
utbyta erfarenheter, kunskaper och lära av varandra.
Även om Addnode Group vuxit snabbt under de
senaste åren är entreprenörsandan i högsta grad
levande inom samtliga divisioner.
JONAS GEJER
VP BUSINESS DEVELOPMENT, ADDNODE GROUP
Addventure i siffror
Antal bidrag: 78
Bolag i koncernen: 20
Deltagande länder: 10
Minuter presentation per idé: 5
Bidrag till final: 6
Vinnare: 2
» Vi ser Addventure som ett sätt att
stärka banden mellan våra dotter-
bolag och inspirera till innovation och
samverkan över bolagsgränserna.«
ÅRSREDOVISNING 2023 | 20ADDNODE GROUPADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER 
Marknad och trender    Strategi    Finansiella mål   CFO-ord   Förvärv   Organisk tillväxt
Verksamhet
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 21
Addnode Groups dotterbolag Canella har skapat det
digitala dosexpeditionssystemet Candos för effektiv
dosdispensering av läkemedel, vilket ökar patientsäkerhet
och minskar miljöpåverkan genom resurseffektivitet.
ADDNODE GROUP
INTRODUKTION   STRATEGI   VERKSAMHET   HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Tre divisioner   Division Design Management   Division Product Lifecycle Management   Division Process Management   Risker och riskhantering
Tre divisioner
Addnode Groups verksamhet är organiserad i tre divisioner: Design Management, Product Lifecycle Management och Process Management.
Varje dotterbolag inom divisionerna utvecklar verksamheten i enlighet med strategier, riktlinjer och koncerngemensamma värderingar. Den
decentraliserade styrmodellen innebär att affärskritiska beslut tas nära kund och marknad och att dotterbolagen har möjlighet att bibehålla
sin särart och entreprenöriella anda. Divisionerna utgör de rörelsesegment enligt vilka Addnode Group följer verksamhetens utveckling.
Organisation
Koncernledningen består av Vd och koncernchef,
CFO, VP Business Development, Head of M&A,
Divisionschef Product Lifecycle Management, Divi
-
sionschef Process Management samt Vd Symetri.
Koncernledningen stöttar Vd i strategiska och ope
-
rativa frågor. Divisionscheferna ansvarar, i enlighet med
beslutade strategier och mål, för dotterbolagen inom
respektive division och rapporterar till Addnode
Groups Vd och koncernchef.
Centrala funktioner på Addnode Groups huvudkon
-
tor ansvarar för samordning, ekonomisk uppföljning
och rapportering, policies och riktlinjer på övergri
-
pande nivå och bidrar med kompetens kring ekonomi,
förvärv, affärsmodeller, cybersäkerhet, varumärken,
hållbarhet och kommunikation.
OPERATIV KONCERNSTRUKTUR 2023-12-31
Vd och koncernchef
Divisionschef
Design Management
Divisionschef
Product Lifecycle Management
Divisionschef
Process Management
Adtollo
Arkiva
Canella
Decerno
Decisive
Forsler Stjerna
Ida Infront
Intraphone
Netpublicator
S-GROUP Solutions
Sokigo
Stamford
Voice Provider
Te chni aService Works Global
Symetri
|
Team D3
Tribia
Head of M&A
CFO
VP Business Development
ÅRSREDOVISNING 2023 | 22ADDNODE GROUP
INTRODUKTION   STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Tre divisioner   Division Design Management   Division Product Lifecycle Management   Division Process Management   Risker och riskhantering
Addnode Groups tre divisioner utvecklar och levererar programvaror och digitala lösningar till branscher som bygg och fastighet, tillverkande
industri, fordon, medicinteknik och offentlig sektor. Lösningarna bidrar till att effektivisera allt från design, konstruktion och hantering av produkt-
data till ärendehantering och medborgardialog. Tillsammans digitaliserar Addnode Group samhället för en hållbar framtid.
Division Design Management
En ledande global leverantör av digitala lösningar
och tjänster för design, BIM och pro duktdata till
arkitekter och ingenjörer i tillverknings- och bygg-
industrin. Divisionen har också ett starkt digitalt
erbjudande för projekt samar beten och fastighets
-
förvaltning i Norden och Storbritannien.
Nettoomsättning: 4 292 MSEK
EBITA: 334 MSEK
EBITA-marginal: 7,8%
Medelantal medarbetare: 1 016
Nettoomsättning: 1 884 MSEK
EBITA: 143 MSEK
EBITA-marginal: 7,6%
Medelantal medarbetare: 74 0
Nettoomsättning: 1 281 MSEK
EBITA: 244 MSEK
EBITA-marginal: 19,0%
Medelantal medarbetare: 686
Nettoomsättning: 7 412 MSEK
EBITA: 640 MSEK
EBITA-marginal: 8,6%
Medelantal medarbetare: 2 455
NETTOOMSÄTTNING PER LAND NETTOOMSÄTTNING PER LAND NETTOOMSÄTTNING PER LAND
Division Product Lifecycle Management
En global leverantör av lösningar för att digitalisera en
produkts eller anläggnings hela livscykel – från idé,
design, simulering och konstruk tion – till försäljning,
eftermarknad och återvinning. För våra kunder inne
-
bär detta led tids förkortningar, stärkt innovation samt
ökad effektivitet och spårbarhet.
Division Process Management
En ledande leverantör av programvaror och digitala
lösningar till offentlig sektor. Lösning arna bidrar till
smidigare ärendehantering, för enklad administration
och kvalitetssäkrade pro cesser i kontakten mellan
myndigheter och med borgare. Divisionen har verk
-
samhet i Sverige och Norge.
Koncernen Addnode Group
1) Före elimineringar/centrala kostnader.
NETTOOMSÄTTNING
1)
Design Management 58%
Product Lifecycle Management 25%
Process Management 17%
EBITA
1)
Design Management 46%
Product Lifecycle Management 20%
Process Management 34%
Design Management 42%
Product Lifecycle Management 30%
Process Management 28%
ANTAL MEDARBETARE
USA 33%
Storbritannien 30%
Sverige 16%
Norge 10%
Finland 5%
Danmark 2%
Övriga 4%
Tyskland 46%
Storbritannien 18%
Sverige 15%
USA 6%
Nederländerna 5%
Frankrike 4%
Finland 2%
Norge 1%
Övriga 3%
Sverige 97%
Norge 3%
Tre divisioner forts.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 23ADDNODE GROUP
INTRODUKTION   STRATEGI   VERKSAMHET   HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER 
Tre divisioner   Division Design Management   Division Product Lifecycle Management   Division Process Management   Risker och riskhantering
Division Design Management
Verksamheten i division Design Management bedrivs i bolagen Symetri, Team D3, Tribia och Service Works Global (SWG). Divisionens
bolag erbjuder digitala lösningar och tjänster för design, BIM och produktdata till arkitekter och ingenjörer inom tillverknings- och bygg-
industrin. Divisionen har också ett starkt digitalt erbjudande för projektsamarbeten och fastighetsförvaltning i Norden och Storbritannien.
Året i korthet
Division Design Managements verksamhet inom
digitala lösningar för design, BIM och produktdata,
som drivs av Symetri, upplevde under delar av året
en nedgång i efterfrågan. Denna nedgång var särskilt
påtaglig bland kunder inom byggindustrin, framför
allt i USA. Efterfrågan påverkades även negativt av
Autodesks förändring av betalningsmodell för tre
-
årsavtal.
Genom förvärvet av Team D3 i juni 2023 blev
Symetri världens största Autodeskpartners samti
-
digt som erbjudandet breddades och dess globala
kompetens förstärktes inom tillverkningsindustrin
och AEC-segmentet.
Service Work Global (SWG) och Tribia, som erbju
-
der egenutvecklade programvaror kring BIM, sam-
arbetsportaler till bygg- och infrastruktursektorn
samt fastighetsförvaltning, visade en stabil utveck
-
ling under året. Under året förvärvades FAST2 Affärs-
system AB som är specialiserade på att utveckla
och tillhandahålla system som stöder och effektivi
-
serar hanteringen av kommunala bostadsbolags
verksamhet. Förvärvet stärker SWGs erbjudande.
Autodesks nya transaktionsmodell och
Symetris anpassning
Under 2023 meddelade vår partner Autodesk att de
kommer att övergå från en återförsäljarmodell till en
agentmodell. Vi kommer fortsatt att bygga affären,
erbjuda och säkerställa leveransen av både pro
-
gramvaror och tjänster. Skillnaden blir att Autodesk
själva fakturerar kunderna för sin programvara och
lämnar provision till oss för det arbete vi utför. För
-
ändringen innebär att nettoomsättning och kostnad
per såld vara kommer att minska, bruttoresultatet
förväntas dock förbli oförändrat vilket innebär att
EBITA-marginalen i procent kommer att öka. Föränd
-
ringen kommer att ske gradvis och förväntas vara
fullt genomförd i slutet av 2025. Jag ser positivt på
denna förändring då det tydliggör värdet i Symetris
erbjudande och bolagets breda portfölj av egenut
-
vecklade kompletterande produkter. Redan idag
kommer hälften av Symetris bruttovinst från egna
produkter och tjänster som kompletterar Autodesk
-
portföljen.
Erbjudande
Divisionens bolag erbjuder digitala lösningar som
bidrar till att effektivisera och kvalitetssäkra kunder
-
nas olika processer, från tidiga designförslag till drift
och underhåll av en färdig byggnad eller anläggning.
Symetris och TeamD3s erbjudande är baserat
på Auto desk produkter, kompletterade med egna
pro gram varor och tjänster, för 3D-design, BIM
(byggnadsinformationsmodellering) och simu lering
av produkter, infrastruktur, anlägg ningar och bygg
-
nader. Symetris egenutvecklade produkter avser
bland annat produktdata hantering och hantering
av lokala standarder och normer i digi tala design-
processer.
SWG är ett produktbolag som levererar digitala
lösningar för förvaltning och underhåll av fastig heter
samt lösningar för arbetsplats- och fastig hetsservice
på ett stort antal marknader globalt.
Tribia är ett produktbolag som levererar moln-
baserade samarbetsverktyg för bygg- och anlägg
-
ningsprojekt till både beställare och bygg bolag på
den norska och svenska marknaden.
Kunder
Divisionens bolag har en bred kundbas inom fastig-
hets- och byggbranschen, tillverkande och marin
industri samt offentlig sektor. Exempel på kunder
under 2023 är Alfa Laval, Blue Orgin, Ericsson, Foster
& Partners, Heathrow Airports, Skidmore, Statkraft,
Tetra Pak, Vattenfall och AMF Pension.
Marknadsposition och konkurrenter
Symetri hade sedan tidigare en stark position i
Norden, Storbritannien och Irland. Efter förvärven
av Microdesk 2022 och Team D3 2023 är bolaget
nu även etablerat i USA och är därmed en av de
ledande globala leverantörerna av Autodesk-
lösningar. Symetri har mer än 1 000 medarbetare,
25000 kunder och 400 000 dagliga användare.
Symetris konkurrenter är främst globala program-
varu bolag som exempelvis Dassault Systèmes,
Nemetscheck och Siemens, samt andra partners till
Autodesk som exempelvis GRAITEC, NTI och Rand
Worldwide. De egen utvecklade programvarorna och
tillhörande tjänster, i kombination med en kompe
-
tent och erfaren organisation med global räckvidd,
är viktiga konkurrensfördelar.
SWG har en ledande marknadsposition inom digi
-
tala Facility Management (FM)-lösningar för fastig-
hetssektorn i Sverige och Storbritannien samt kunder
i Australien, Kanada och Mellanöstern. SWG har en
särskilt stark global position inom FM- lösningar till
offentlig-privata samverkans projekt. Under 2023 för
-
värvades FAST2 som utvecklar verksamhetssystem
till kommunala bostadsbolag i Sverige. FAST2 är nu en
del av SWG och stärker bolagets samhällsbyggnads
-
erbjudande.
Tribia har en stark position i Sverige och Norge på
marknaden för digitala projektsamarbets lösningar
för AEC-sektorn.
För både SWG och Tribia är konkurrensen främst
lokal, men kommer också från internatio nella bolag
som IBM, Planon och Trimble.
JOHAN ANDERSSON
DIVISIONSCHEF DESIGN MANAGEMENT
» Genom förvärvet av Team D3
blev Symetri världens största
Autodeskpartner samtidigt
som erbjudandet breddades
och dess globala kompetens
f örstärktes inom tillverknings-
industrin och AEC-segmentet. «
ÅRSREDOVISNING 2023 | 24ADDNODE GROUP
INTRODUKTION   STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Tre divisioner   Division Design Management   Division Product Lifecycle Management   Division Process Management   Risker och riskhantering
Division Design Management, forts.
Nyckeltal 2023 2022 2021
Nettoomsättning, MSEK 4 292 3 494 1 852
EBITA, MSEK 334 398 204
EBITA-marginal,% 7,8 11,4 11,0
Rörelseresultat, MSEK 226 315 146
Rörelsemarginal,% 5,3 9,0 7,9
Medelantal medarbetare 793 793 560
Nettoomsättningen har under 2023 ökat med 23 (29) procent till 4 292 (3 494) MSEK.
Organiskt minskade nettoomsättningen under 2023 med -2 (14) procent, valuta-
justerat var minskningen -4 (9) procent.
Återkommande intäkter 81%
Tjänster 17%
Licenser 1%
Övriga 1%
+
23
%
-
16
%
Symetri digitaliserar brandskyddsplaneringen för ökad hållbarhet
Att beställa fel material eller att bygga fel ur brandskyddssynpunkt är en dyr historia både för
miljön och plånboken. Genom att arbeta med 3D-projektering i BIM går det att förutse olika
konstruktionslösningars konsekvenser redan i projekteringsstadiet.
Brandskyddslaget, Sveriges ledande konsulter inom
brandskydd och riskhantering, har goda erfarenhet av att
använda Bimfire, som är ett plugin från Symetri. Förutom
att bidra till resurseffektiv brandskyddsprojektering ser
företaget ett ökat intresse av BIM från marknaden då
brandskyddskraven skärps.
Rätt från början
Det finns mycket att vinna på att digitalisera brandskyd-
det för en fastighet. 2D-ritningar har sina begränsningar
då allt som är relevant ur brandskyddssynpunkt inte syns,
det kan vara allt från halvplan och glaspartier till utrym
-
men under tak. Med BIM-projektering i 3D kan Brand-
skyddslaget ge sina kunder en helhetsbild av byggnaden
och alla inblandade kan då snabbare upptäcka och
åtgärda fel och krav som missats tidigare i processen. I
och med att alla väsentliga krav och data finns med från
början gör BIM-projektering kalkylerna mer exakta och
arbetet mer effektivt.
Sparade resurser
Då fel kan rättas till redan i 3D-modellen, istället för att
först upptäckas vid inspektion av färdig byggnad på plats,
går det att spara både pengar, tid och material. Onödiga
genomföringar, av till exempel rör, i väggar är också
något som kan undvikas när brandskyddet planeras i 3D
parallellt med övriga konstruktionslösningar. Att undvika
genomföringar sparar också resurser i förvaltningsstadiet
då en genomföring av en brandskyddskonstruktion
måste kontrolleras varje år. Genom att BIM-projektering
gör det möjligt att undvika fördyrande ombyggnationer
och inköp av nytt material blir projekten mer hållbara på
många plan.
Ökad efterfrågan på BIM vid brandskydds-
projektering
Branddokumentationen för en fastighet är ett myndig-
hetskrav som styr både byggnation och förvaltning. En
stor fördel med Bimfire från Symetri är att det är möjligt
att löpande uppdatera ritningar i takt med att verklighe
-
ten förändras; till exempel om en branddörr byts ut, en
vägg flyttas eller om lokalen används på ett sätt som
kräver uppgradering av brandskyddet. Genom att alltid
ha tillgång till all brandskyddsdokumentation finns möjlig
-
het för fastighetsägaren att ta välgrundade och hållbara
beslut även i förvaltningsfasen och inför kommande
ombyggnationer. Brandskyddslaget ser att kraven på
brandskyddsdokumentation ökar, har BIM en viktig roll att
fylla. Bland annat väljer många kommuner idag att digita
-
lisera sitt brandskydd och även att ställa krav på BIM vid
upphandlingar.
Brandskyddslaget använder Bimfire för Revit från Symetri för
bättre, effektivare och mer hållbar brandskyddsprojektering.
TILLVÄXT NETTOOMSÄTTNING
jämfört med 2022
TILLVÄXT EBITA
jämfört med 2022
NETTOOMSÄTTNING
per intäktsslag 2023
ÅRSREDOVISNING 2023 | 25ADDNODE GROUP
INTRODUKTION   STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Tre divisioner   Division Design Management   Division Product Lifecycle Management   Division Process Management   Risker och riskhantering
Division Product Lifecycle Management
Verksamheten i division Product Lifecycle Management bedrivs i dotterbolaget Technia som är en global leverantör av lösningar för
att digitalisera en produkts eller anläggnings hela livscykel – från idé, design, simulering och konstruktion – till försäljning, eftermarknad
och återvinning. För våra kunder innebär detta ledtidsförkortningar, stärkt innovation samt ökad effektivitet och spårbarhet.
Året i korthet
Under året steg Technias nettoomsättning med 19%,
där den organiska tillväxten var 9%. Divisionen såg
en stabil efterfrågan i Storbritannien, Tyskland och
USA, medan Norden var något svagare. Den pågå
-
ende kundtrenden med tidsbegränsad hyra av
licenser, i stället för som tidigare köp av licenser med
evig nyttjanderätt, fortsatte under året.
EBITA, inklusive omstruktureringskostnader, mins
-
kade under året med -9 procent till 143 MSEK. I syfte
att anpassa organisation, kostnadsstruktur och lön
-
samhet lanserades ett besparingsprogram om
20MSEK under året. Besparingar från programmet
som beräknas uppgå till cirka 40 MSEK har succes
-
sivt börjat realiseras och får full effekt under 2024.
Under första kvartalet 2023 kompletterade divi
-
sionen sitt erbjudande inom digitala tvillingar genom
förvärvet av Dassault Systèmes partnern Key Perfor
-
mance med verksamhet i USA och Sverige. Förvärvet
har utvecklats väl sedan det integrerades.
Erbjudande
Technia är en global leverantör av digitala lös ningar
för avancerad produkt- och produk tions utveckling.
Technia:s lösningar bidrar till effek ti vi sering och kvali
-
tetssäkring under hela livscykeln – från konstruktion,
simu lering och design – till försäljning, eftermarknad
och åter vinning. Med informationen digitaliserad och
globalt tillgängliggjord i ett PLM-system kan ledtider i
design och produktion kortas och resurshanteringen
optimeras, samtidigt som miljö-, kvalitets- och säker
-
hetskrav säkerställs. Programvaruportföljen består av
vår partner Dassault Systèmes marknadsledande
plattform 3DEXPERIENCE samt egenutvecklade,
unika tilläggs produkter och tjänster. Våra egenut-
vecklade tilläggsprodukter och tjänster kan även
levereras separat till kunder som så önskar.
Kunder
Technias kunder finns inom industrier som telekom,
tillverkning, fordon, läkemedel, medicinteknik och
energi produktion. I takt med ökade krav på snabb
innovation, spårbarhet och personifierade pro dukter
har också allt fler livsmedels- och tjänste företag tagit
till sig PLM-konceptet. Några exempel på kunder
under 2023 är Stadler Rail AG, Arla, Autoliv, Helix,
Scania, Safran Aircraft Engine, Hydrogen Vehicle
Systems och Lola Cars.
Marknadsposition och konkurrenter
Technia är en av Europas största fokuserade leveran-
törer av PLM-plattformar och konsulttjänster. Technia
är global platinumpartner till Dassault Systèmes med
Norden, Storbritannien och Tyskland som största
marknader. Utöver dessa marknader är Technia repre
-
senterade i länder som till exempel Frankrike, Japan,
Nederländerna, Polen och USA.
Technias konkurrenter är andra leverantörer av
digitala lösningar inom Product Lifecycle Manage
-
ment, exempelvis Autodesk, Siemens och PTC, samt
andra partners till Dassault Systèmes, som t ex
tyska Cenit och Inceptra från USA. Vid större syste
-
mintegrationsprojekt är bolag som Tata och Cap
Gemini exempel på konkurrenter. Till våra
konkurrensfördelar hör världsledande kunskap inom
PLM, en stark produktportfölj, ett nära och långsik
-
tigt samarbete med kunderna, samt regional närvaro
i flera länder. Dessa fördelar kombineras med den
kompetens som en internationell aktör kan erbjuda.
MAGNUS FALKMAN
DIVISIONSCHEF PRODUCT LIFECYCLE MANAGEMENT
» Technias nettoomsättning
steg med 9% organiskt under
2023, trots en något svagare
efterfrågan i Norden.«
ÅRSREDOVISNING 2023 | 26ADDNODE GROUP
INTRODUKTION   STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Tre divisioner   Division Design Management   Division Product Lifecycle Management   Division Process Management   Risker och riskhantering
Division Product Lifecycle Management, forts.
Nyckeltal 2023 2022 2021
Nettoomsättning, MSEK 1 884 1 580 1 227
EBITA, MSEK 143 158 117
EBITA-marginal,% 7,6 10,0 9,5
Rörelseresultat, MSEK 77 97 72
Rörelsemarginal,% 4,1 6,1 5,9
Medelantal medarbetare 740 687 613
Nettoomsättningen har under 2023 ökat med 19 (29) procent till 1 884 (1 580) MSEK.
Organiskt ökade nettoomsättningen under 2023 med 14 (14) procent, valutajusterat
var ökningen 8 (9) procent.
TILLVÄXT NETTOOMSÄTTNING
jämfört med 2022
+
19
%
TILLVÄXT EBITA
jämfört med 2022
-
9
%
NETTOOMSÄTTNING
per intäktsslag 2023
Technia bidrar till att accelerera utvecklingen av hållbara transporter
Genom att ersätta traditionella motorer, som drivs av fossila bränslen, med renare elmotorer
minskar de skadliga utsläppen. Helix är ett företag som är specialiserade på elektroniska
drivlinor, något som är avgörande för att förse världen med hållbara transporter och därmed
en renare miljö.
Helix har utvecklat en teknik för elektriska drivlinor med
hög effekt vilket gör att fordonen som använder denna
teknik kan färdas längre sträckor. Fördelarna är uppen
-
bara, men framför allt ger elmotorns höga effekt minskad
energiförbrukning och lägre koldioxidutsläpp.
Technias produkter ökar takten för grön mobilitet
Helix har, tack vare produkter från Technia, även kunnat
accelerera utvecklingen av elektriska drivlinor. Så här
stöttar Technias verktyg Helix arbete med att designa,
utveckla och testa sina drivlinor, vilket ger världen
snabbare tillgång till hållbara transportlösningar:
3DEXPERIENCE Platform – en digital plattform från
Dassault Systemès för produktlivscykelhantering som
gör att olika team kan arbeta sömlöst tillsammans.
ENOVIA – en komponent i plattformen 3DEXPERIENCE
som används för förändringshantering. Säkerställer att
ändringar i designen kommuniceras effektivt över hela
organisationen, vilket minskar fel och förseningar.
CATIA – en designprogramvara som används för att
skapa detaljerade modeller av elektriska drivlinor.
Bidrar till effektiv design vilket minskar tiden och
resurserna som behövs för utveckling.
SIMULIA – ett simuleringsverktyg för att digitalt testa
prestandan hos elektriska drivlinors komponenter.
Verktyget kan identifiera potentiella problem tidigt i
designprocessen, vilket sparar tid och resurser.
Marknaden växer
Helix ser en stark efterfrågan på elektriska drivlinor, helt
i linje med den globala trenden mot renare och grönare
transporter. Förutom konsumenternas önskan om att få
tillgång till hållbara transporter, finns det lagstiftning som
trycker på för minskade utsläpp. Regeringar över hela
världen inför strängare regler för fordonsutsläpp vilket
uppmuntrar bilindustrin, inklusive företag som Helix, att
fokusera på att utveckla hållbara lösningar för att möta
regulatoriska standarder. En förutsättning för att möta
efterfrågan är att producenter som Helix arbetar med
kontinuerlig innovation för kostnadsminskning. Technias
verktyg stöttar Helix ansträngningar för att öka takten i
utvecklingen och få ner kostnaderna vilket gör elektriska
drivlinor, och därmed hållbara transporter, tillgängliga för
en bredare marknad.
Helix har med hjälp av Technia och programvaror från Dassault
Systèmes accelererat utvecklingen av elektriska drivlinor,
vilket också bidrar till att göra mer hållbara transportlösningar
tillgängliga för en bredare marknad.
Återkommande intäkter 60%
Tjänster 24%
Licenser 14%
Övriga 2%
ÅRSREDOVISNING 2023 | 27ADDNODE GROUP
INTRODUKTION   STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Tre divisioner   Division Design Management   Division Product Lifecycle Management   Division Process Management   Risker och riskhantering
Division Process Management
Process Management, vars verksamhet drivs i 13 dotterbolag, är en ledande leverantör av
digitala lösningar till offentlig sektor. Lösningarna bidrar till smidigare ärendehantering, förenklad
administration och kvalitetssäkrade processer i kontakten mellan myndigheter och medborgare.
Året i korthet
År 2023 för divisionen Process präglades av stabil
tillväxt och strategiska förändringar. Under året
ökade nettoomsättningen med 8 procent. Divisio
-
nen påverkades av en viss återhållsamhet inom
offentlig sektor. Divisionens höga andel återkom
-
mande intäkter och framgångsrik utvidgning av
befintliga uppdrag gjorde dock att försäljningen till
offentlig sektor ökade trots färre antal nya upphand
-
lingar från kommuner och myndigheter.
Divisionen investerade i vidareutveckling och årets
sista kvartal etablerades verksamheten Icebound i
eget bolag. Verksamheten, som tidigare låg inom
Sokigo, fokuserar på att skapa en marknadsledande
aktör inom digitala lösningar för skogsbranschen och
andra basindustrier. I januari 2024 gick Sokigo och
S-GROUP Solutions samman under namnet Sokigo.
Divisionen förvärvade därutöver även Efficture och
Jetas Quality Systems för att stärka sitt erbjudande
inom digitala lösningar för skogsbranschen och
offentlig sektor.
EBITA ökade under året med 8 procent till 244
MSEK och divisionen förblir en ledande leverantör
inom programvaror och digitala lösningar för offentlig
sektor i Sverige och Norge.
Erbjudande
Verksamheten i Process Management bedrivs i dot-
terbolagen Adtollo, Arkiva, Canella, Decerno, Decisive,
Forsler & Stjerna, Ida Infront, Intraphone, Kompanion,
Netpublicator, Sokigo, Stamford och Voice Provider.
Dotterbolagen i divisionen utvecklar lösningar som
med hjälp av automatisering och digitalt handläggar
-
stöd sätter medborgarens och kundens behov i
centrum. Genom god verk samhetskännedom och
kunskap om direktiv, lagar och regelverk görs pro
-
duktutvecklingen ofta i effektiva och nära kundsam-
arbeten.
I erbjudandet ingår digitala lösningar och tjänster
inom:
Digitala tjänster för medborgarservice.
Dokument- och ärendehantering.
E-arkivering.
Geografiska informationssystem.
Mobiltjänster för vård- och omsorgspersonal.
Verksamhetsplanering och beslutsstöd.
Kunder
Bland divisionens kunder finns ett stort antal svenska
myndigheter och verksamheter. Samt liga Sveriges
kommuner och regioner är kunder, liksom ett stort
antal privata bolag inom exem pelvis finans, handel,
bygg- och skogs industri. Några exempel på kunder
under 2023 är Försäkringskassan, Skatteverket,
Åklagarmyndigheten, Region Skåne, Stockholms
stad, Karlskrona kommun, Västerås stad och Umeå
kommun.
Marknadsposition och konkurrenter
Våra digitala lösningar används främst av offentlig
sektor i Sverige, där våra kunder utgörs av Sveriges
290 kommuner, 21 regioner och organisa tioner inom
statlig förvaltning samt ett antal myndigheter. Ofta är
flera av divisionens bolag leverantörer till samma
kommun eller region, en styrka då vi därigenom ofta
kan erbjuda bättre integration mellan olika lösningar.
Privat sektor är också en viktig kundgrupp. Divisio
-
nens bolag bistår kunder även inom denna sektor
med att tillvarata digitaliseringens möjligheter i verk
-
samhetskritiska processer.
Divisionens bolag är tillsammans en ledande
leverantör av programvaror och digitala lösningar till
svensk offentlig sektor. Bolagen har en särskilt stark
position inom ärende hanterings system till svenska
myndigheter och kommuner. Det finns idag ingen
huvudkonkurrent till divisionens samlade erbjudande.
Exempel på konkurrerande bolag med delvis liknande
pro dukter och tjänster är CGI, Formpipe, TietoEVRY
och twoday.
ANDREAS WIKHOLM
DIVISIONSCHEF PROCESS MANAGEMENT
» Division Process uppvisade en
stabil tillväxt under 2023 med en
nettoomsättningsökning på 8%,
trots en viss återhållsamhet
inom offentlig sektor. Den starka
underliggande efterfrågan drivs
av svenska kommuners och
myndigheters stora satsningar
på digitalisering.«
ÅRSREDOVISNING 2023 | 28ADDNODE GROUP
INTRODUKTION   STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Tre divisioner   Division Design Management   Division Product Lifecycle Management   Division Process Management   Risker och riskhantering
Nyckeltal 2023 2022 2021
Nettoomsättning, MSEK 1 281 1 182 1 020
EBITA, MSEK 244 226 195
EBITA-marginal,% 19,0 19,1 19,1
Rörelseresultat, MSEK 188 168 142
Rörelsemarginal,% 14,7 14,2 13,9
Medelantal medarbetare 686 648 595
Nettoomsättningen har under 2023 ökat med 8 (16) procent till 1 281 (1 182) MSEK.
Organiskt ökade nettoomsättningen under 2023 med 6 (9) procent.
Division Process Management, forts.
+
8
%
+
8
%
Forsler & Stjernas trafikdatasystem gör kollektivtrafiken mer attraktiv
Resor har en stor påverkan på klimatet. Genom att skapa digitala lösningar som främjar det
kollektiva resandet finns därför stora miljövinster att göra. Forsler & Stjerna, ett bolag inom
Addnode Groups division Process Management, har utvecklat planeringsverktyget Rebus som
bland annat effektiviserar Skånetrafikens lokaltrafik.
Skånetrafiken är huvudman för kollektivtrafiken i Skåne
län och levererar varje år över 170 miljoner resor via tåg,
spårvagn och buss. I takt med att samhället digitaliseras
och fokuset på hållbarhet ökar, innebär det en stigande
efterfrågan på tillförlitlig kollektivtrafik. Möjligheten att
effektivt planera olika trafikslag och skapa önskvärd till
-
förlitlighet bygger på tillgänglig och korrekt data via
Rebus.
ttare att välja kollektivt
För att vara ett attraktivt alternativ för resenärerna behö-
ver Skånetrafiken ha moderna och välfungerande digitala
lösningar för att planera och styra kollektivtrafiken. Den
trafikdata som Rebus tillhandahåller låter Skånetrafiken
generera publika tidtabeller och hållplatsanslag eller
exportera trafikdata till publika söktjänster. Rebus grund
-
data kan dessutom användas för att beräkna fordons-
sträckor, uppdatera biljettautomater och fordonsdatorer
samt för att testa nya scenarier och optimera trafikturer
vid till exempel trafikhinder.
Navet i planeringen
Rebus fungerar som navet för planeringen av Skånetrafi
-
kens kollektivtrafik då verktyget inkluderar en komplett
trafikdatabas för överföring av trafikdata till andra data-
baser och system. Förutom all funktionalitet som finns i
verktyget går det att koppla på moduler för att ge ytter-
ligare precision i planeringen bland annat uppgifter kring
miljö- och trafikdata samt fordonsprestanda och drift.
Hållbart att resa tillsammans
För att fler ska välja att åka med buss, tåg eller spårvagn
krävs det att kollektivtrafiken kan leva upp till resenärer
-
nas förväntningar på punktlighet och tillgänglighet. I detta
arbete spelar digitaliseringen och Rebus en nyckelroll.
Och vinsterna med ökat kollektivt resande är stora. Upp
-
skattningsvis minskar klimatutsläppen med 90 procent
om en resa görs med kollektivtrafik i stället för med bil.
Forsler & Stjerna har levererat Rebus i 30 år och tjänsten
utvecklas ständigt i takt med att Skånetrafikens och
andra trafikägares utmaningar och behov förändras.
Rebus är ett verktyg med stor täckning och används
av aktörer inom kollektivtrafikbranschen i de flesta av
Sveriges regioner.
Skånetrafiken använder det digitala trafikdatasystemet Rebus
från Forsler & Stjerna för t ex ruttplanering och tillhandahållande
av trafikinformation.
TILLVÄXT NETTOOMSÄTTNING
jämfört med 2022
Tillväxt EBITA
jämfört med 2022
NETTOOMSÄTTNING
per intäktsslag 2023
Återkommande intäkter 45%
Tjänster 48%
Licenser 4%
Övriga 3%
ÅRSREDOVISNING 2023 | 29ADDNODE GROUP
INTRODUKTION   STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Tre divisioner   Division Design Management   Division Product Lifecycle Management   Division Process Management   Risker och riskhantering
Risker och riskhantering
Löpande riskhantering
All affärsverksamhet innebär ett risktagande. En systematisk och strukturerad riskhantering i kombi nation
med Addnode Groups strategi och affärsmodell ger god riskspridning. Risker hanteras påflera nivåer inom
koncernen och styrelsen analyserar och säkerställer med underlag från Vd och koncernledning vad som måste
hanteras. Utvärdering sker minst två gånger per år.
Koncernledningen har ansvaret för den löpande riskhanteringen inom respektive ansvarsområde. Divisions-
och dotter bolagschefer ansvarar för att den egna verksamheten hanterar möjligheter och risker, att det finns
rutiner i enlighet med policydokument och regelverk samt att de efterlevs och följs upp.
Riskprocess
Riskhantering är en årlig återkommande process. I början av året fastställer styrelsen riskanalysen och tillhö-
rande bedömningar. Under första halvåret görs riskbedömningar i respektive division som sedan behandlas
vid styrelsens strategimöte. Under andra halvåret uppdateras divisionernas risk bedöm ningar och styrelsens
revisionsutskott utvärderar riskanalysen och tillhörande bedömningar.
Läs mer om finansiella risker i not 36 på sidorna 115-117
ÖVERSIKT RISKANALYS
Sannolikhet
Påverkan
5
Sannolik
1
Osannolik
2
Ej trolig
3
Möjlig
4
Trolig
1
Obetydlig
2
Liten
3
Mellan
4
Stor
5
Mycket stor
A1
B1
B2
E1
E3
H
I
C1
C2
Läs mer om verksamhets- och hållbarhetsrisker på sidorna 31-32
Konjunktur- och omvärld
Programvaror och teknologi
IT- och cybersäkerhet
Partners
J
Pandemi
Partners
A2
Konjunktur- och omvärld
Programvaror och teknologi
Programvaror och teknologi
Organisation och medarbetare
Organisation och medarbetare
Projektåtaganden
Förvärv
Konkurrens
G
Regelefterlevnad
E2
D
F
B3
Uppföljning och utvärdering av e fterlevnad Åtgärda, acceptera och mitigera risker
Identifiera, analysera och utvärdera risker
PROCESS FÖR RISKHANTERING
ÅRSREDOVISNING 2023 | 30ADDNODE GROUP
INTRODUKTION   STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Tre divisioner   Division Design Management   Division Product Lifecycle Management   Division Process Management   Risker och riskhantering
Risker och riskhantering, forts.
Risk Beskrivning av potentiella risker Hur Addnode Group hanterar risken
A1
Konjunktur
och omvärld
Omvärldssynen och den ekono miska konjunkturen kan påverka kundernas
investerings vilja och efterfrågan.
4 3 Addnode Group möter dessa risker genom att bedriva verksamhet mot både privat
och offentlig sektor och mot flera olika geografiska marknader. Portföljen med nischade
erbjudanden vänder sig till kunder i många olika branscher. Affärsmodellen innebär en hög
andel återkommande intäkter och en stark kassaflödesgenerering tack vare stor andel
förskottsbetalningar i början av året och lågt investeringsbehov utöver produktutveckling.
A2
Lägre lönsamhet kan försämra vår förmåga att fortsätta genomföra vår strategi att
investera i organisk tillväxt och förvärv.
3 3
B1
Programvaror
och teknologi
Nya arbetssätt och beteenden kan leda till ändrade kundkrav. 3 4 Addnode Group möter dessa risker genom att vårda och utveckla kundrelationer i syfte att
förstå kundernas förväntningar och behov. IT-säkerhetsfrågor ingår i koncernens löpande
riskarbete. Bevakning sker också av samhällstrender, teknikutveckling och hållbarhetsfrågor.
Detta för att kunna göra erforderliga anpassningar av produkter och teknologi.
B2
Snabbt föränderlig teknik och klimatförändringar kan leda till nya hållbarhetsrelaterade
förväntningar på våra lösningar.
3 3
B3
Förändrade regelverk och växande IT-säkerhetshot kan påverka våra lösningar och
utvecklingsprioriteringar.
3 4
C1
Partners Våra partners kan förändra affärsmodeller och villkor som påverkar vår intjäningsförmåga. 3 4 Vi har väletablerade och strategiska samarbeten med flera leverantörer av IT-plattformar
och programvaror. Vi är därmed inte beroende av något enskilt partnerskap för vår intjänings-
rmåga.
Vi utvärderar löpande våra partnersamarbeten och har sedan 2021 utökat omfattningen av
leverantörsgranskningen med avseende på uppförandekod och hållbarhetsfrågor.
C2
Samarbete med partners som inte agerar i enlighet med rättvisa affärsprinciper. 2 2
D
Konkurrens Efterfrågan och försäljning av våra programvaror och tjänster kan minska till följd av
hårdare konkurrens.
3 3 Addnode Group möter konkurrensrisken genom att vara en ledande aktör på utvalda
marknader. Vi har en nära relation till våra kunder och vårt erbjudande utvecklas kontinuerligt
tillsammans med dem och med kundernas behov i centrum.
E1
Organisation
och medarbetare
Förmåga att rekrytera och behålla kompetenta medarbetare. 3 3 Varje dotterbolag inom koncernen har ansvar för sin egen kompetensförsörjning. Det enskilda
bolaget har fördel i rekryteringar av att de understödjs av en koncern med tydliga erbjudan-
den och som är finansiellt stabil.
Addnode Group har etablerat en Hållbarhetsagenda i syfte att öka fokuset ytterligare på
hållbarhetsfrågor inom koncernen. Hållbarhetsagendan omfattar bland annat frågor kring
miljöpåverkan, socialt ansvar och mångfald.
E2
Oförmåga att attrahera och behålla talanger om vi inte engagerar oss i miljörelaterade
och sociala frågor.
2 3
E3
Om vi inte strävar efter att utveckla mångfald och inkluderande arbetsplatser kan det
leda till att vi missar innovationsmöjligheter.
3 3
Verksamhets- och hållbarhetsrisker
Sannolikhet att det kan inträffa (1–5)
1. Osannolik 2. Ej trolig 3. Möjlig 4. Trolig 5. Sannolik
Påverkan på verksamheten om det inträffar (1–5)
1. Obetydlig 2. Liten 3. Mellan 4. Stor 5. Mycket stor
ÅRSREDOVISNING 2023 | 31ADDNODE GROUP
INTRODUKTION   STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Tre divisioner   Division Design Management   Division Product Lifecycle Management   Division Process Management   Risker och riskhantering
Risker och riskhantering, forts.
Risk Beskrivning av potentiella risker Hur Addnode Group hanterar risken
F
Förvärv Misslyckas med att bedöma och integrera förvärv. 3 3 Förvärv är en central del av Addnode Groups strategi. Förvärven genomgår en väl beprövad
förvärvsprocess där styrelse och ledning deltar från början och där förvärvs kalkylen inte
inkluderar synergier.
G
Regelefterlevnad Förmåga att efterleva lagstiftning, regleringar, andra externa krav
samt att möta intressenters förändrade förväntningar.
3 4 Addnode Group följer noga utvecklingen av lagstiftning, regelverk och förordningar som är
tillämpliga på respektive marknad där koncernen har verksamhet.
H
Projektåtaganden Förluster i projektåtaganden. 3 2 Bristande förmåga att genomföra och leverera projekt kan påverka kundrelationer och
få negativa effekter på lönsamhet och tillväxt. Addnode Group följer kontinuerligt upp
projekt åtaganden för att utvärdera och begränsa risken i dessa.
I
IT- och
cybersäkerhet
Beroende av att kunna erbjuda kunder tillförlitliga IT-sningar samt ha en säker
intern IT-struktur.
4 4 Driftsstörningar, cyberattacker och stöld av information kan skada vårt förtroende på
marknaden och kan orsaka stora finansiella skador. Addnode Group jobbar kontinuerligt med
att förbygga och motverka negativa effekter av dessa, både genom en koncern övergripande
strategi och åtgärder i respektive bolag.
J
Pandemi En pandemi kan på kort tid totalt ändra förutsättningarna för att bedriva
affärsverksamhet.
2 2 Vidtar snabba åtgärder för att kunna fortsätta bedriva verksamheten på ett för med arbetarna
säkert sätt och säkerställa förutsättningar för att kunna arbeta på distans. Utvärdera system
för korttidspermitteringar samt vara återhållsam med kostnader. Säkerställa tillgång till likvida
medel och följa utvecklingen noga.
Sannolikhet att det kan inträffa (1–5)
1. Osannolik 2. Ej trolig 3. Möjlig 4. Trolig 5. Sannolik
Påverkan på verksamheten om det inträffar (1–5)
1. Obetydlig 2. Liten 3. Mellan 4. Stor 5. Mycket stor
Verksamhets- och hållbarhetsrisker, forts.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 32ADDNODE GROUP
INTRODUKTION   STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Tre divisioner   Division Design Management   Division Product Lifecycle Management   Division Process Management   Risker och riskhantering
För att stärka norska järnvägens miljövänliga och konkurrens-
kraftiga kapacitet har Addnode Groups dotterbolag Decisive
under året arbetat med ett digitaliseringsinitiativ för att
implementera ett nytt effektivt signalsystem.
Hållbarhets-
rapport
ÅRSREDOVISNING 2023 | 33ADDNODE GROUP
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Hållbarhetsrapportering
Denna hållbarhetsrapport beskriver Addnode
Groups hållbarhetsarbete 2023. Styrelsen för
Addnode Group AB (publ.) är ansvarig för rapporten.
Sammanfattning av hållbarhets arbetet 2023
Under 2023 har våra hållbarhetsprioriteringar bland
annat bidragit till resultat inom följande områden:
Enligt nuvarande lagrådsremiss kommer Addnode
Group omfattas av EU:s nya hållbarhetsregelverk
CSRD från 1 januari 2025. För att påbörja anpass
-
ningar och skapa kapacitet för att rapportera
enligt det nya regelverket har åtgärder vidtagits,
bland annat har en dubbel materialitetsanalys
och en GAP-analys genomförts.
Ett nytt koncerngemensamt visselblåsarverktyg
som möjliggör anonym visselblåsning har imple
-
menterats. Verktyget säkerställer att koncernens
bolag som omfattas av EU:s visselblåsardirektiv
uppfyller kraven såsom de har implementerats i
lokal lagstiftning. Verktyget tillhandahålls även för
övriga medarbetare och bolag inom Addnode
Group som inte omfattas av EU:s visselblåsardi-
rektiv. www.addnodegroup.com/sv/bolagsstyrning/
visselblasartjanst
I enlighet med EU:s taxonomiförordning görs årli
-
gen en analys av verksamheten som underlag för
den årliga taxonomirapporteringen. Analysen har
i år utökats avseende de ytterligare fyra miljömål
som taxonomiförordningen har kompletterats
med under 2023.
En ny uppförandekod för leverantörer har utarbe
-
tats och börjat implementeras i leverantörsrela-
tioner. Syftet är att förbättra styrning och uppfölj-
ning. Utöver den nya uppförandekoden har en
internutbildning genomförts för att stärka kompe
-
tensen avseende ansvarsfulla leverantörsrelatio-
ner och hur vi tar ansvar i vår värdekedja.
I Addnode Groups delårsrapporter, på vår webb
-
plats och vårt LinkedIn-konto publiceras regel-
bundet material som beskriver referensprojekt
som synliggör koncernens lösningar som bidrar till
hållbar utveckling. Totalt har tolv referensprojekt
publicerats under året. www.addnodegroup.com/
sv/hallbarhet/hallbarhetscase
Vi arbetar alltid aktivt med att utvärdera hur vi
kan förbättra våra genomlysningsprocesser i
samband med förvärv. Under året har hållbar
-
hetsområdet fått större fokus, exempelvis regel-
efterlevnad, uppförandekoder och korruptionsris-
ker.
En stor del av det löpande hållbarhetsarbetet
sker i koncernens dotterbolag. Exempel på aktivi
-
teter från det gångna året är:
- Aktiviteter för att utveckla nya och förbättra
befintliga lösningars bidrag till miljömässig och/
eller social hållbarhet. Workshops med fokus
på hållbar affärsutveckling har genomförts för
koncernens seniora ledare.
- Aktiviteter avseende hållbar produktutveckling
ger resultat. Symetri har under året lanserat
Naviate Zero som möjliggör smartare och mer
hållbara materialval vid design av fastigheter
och andra konstruktioner.
- Hållbarhetsutbildningar har utvecklats och
genomförts för medarbetare.
- Hållbarhetsfunktioner har etablerats, organise
-
rats och resurssatts.
- Hållbarhetskriterier har lagts till i resepolicy och
inköpspolicy.
- Åtgärder har vidtagits för att göra arbetsplatser
mer klimatsmarta. Nio bolag med verksamheter
i Stockholm har under 2023 samlokaliserat till
ett kontor i en BREEAM-certifierad fastighet
samtidigt som bolagens totala kontorsyta har
kunnat minskas.
- Interna tävlingar och utmaningar har genomförts
för att uppmuntra bolag och medarbetare att
engagera sig i hållbarhetsfrågor.
För fler detaljer avseende det vi genomfört under
2023 hänvisar vi till avsnitten om respektive fokus
-
område.
Addnode Groups hållbarhetsagenda
Addnode Groups hållbarhetsarbete utgår från en hållbarhetsagenda som utarbetades 2020. Agendan består av fem fokusområden med
tillhörande nyckeltal som används för att planera och följa upp koncernens hållbarhetsarbete. Hållbarhetsagendan har kompletterats med en
uppförandekod och hållbarhetspolicy som sätter ramar för hur vi agerar mot varandra inom koncernen och mot våra externa intressenter.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 34ADDNODE GROUP
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Mål 3 – God hälsa och
välbefinnande
Våra bolag utvecklar digitala lösningar som
används inom exempelvis läkemedels-
industrin, life-science och äldreomsorgen. Addnode Group
tar också ett aktivt ansvar för att säkerställa och utveckla
våra medarbetares säkerhet, hälsa och välbefinnande.
Mål 5 – Jämställdhet
Addnode Group värdesätter och strävar efter
att stärka mångfald och jämställdhet inom
vår verksamhet. Det är en förutsätt ning för
vår framgång och vi ser det som en möjlighet för oss att
öka andelen kvinnor på ledande positioner ivår egen
organisation.
Mål 8 Anständiga arbets villkor
och ekonomisk tillväxt
Addnode Group erbjuder arbetstillfällen, för-
sörjningsmöjligheter och verkar för rättvisa
arbetsplatsförhållanden. Genom god finansiell förvaltning
kan vi både skapa hållbar tillväxt över tid i vår egen verk-
samhet, samtidigt som vi bidrar till ekonomiskt välstånd
i de samhällen där vi är verksamma.
Mål 9 – Hållbar industri, innovationer
och infrastruktur
Våra bolag och våra digitala lösningar bidrar
till innovation och utveckling inom industri
och infrastruktur. PLM-system, simulerings lösningar och
designverktyg används inom tillverkande industri, av
tekniska konsulter och i bygg- och fastighets sektorn.
Mål 11 – Hållbara städer och samhällen
Vi bidrar till mer hållbara städer och sam-
hällen genom de digitala lösningar vi levererar
till arkitekter och tekniska konsulter, men
också genom de lösningar vi levererar till offentlig sektor
och som används inom teknisk förvaltning och samhälls-
byggnadsområdet.
Mål 13 – Bekämpa
klimatförändringarna
Våra digitala lösningar kan användas för att
minska resurs- och energiförbrukning inom
exempelvis tillverkande industri, bygg- och fastighets-
branschen. Vi arbetar också för att begränsa vår egen
klimatpåverkan från resor, kontorslokaler och den utrust-
ning vi använder.
FN:s globala mål för hållbar utveckling som har tydligast koppling
till vår hållbarhets agenda
Klimatförändringen och trender som digitali sering och en ständigt ökande urbanisering kräver att företag
agerar mer hållbart. Addnode Group ser goda möjligheter att bidra med innovativa lösningar inom dessa
områden. Addnode Group har bedömt sex av FN:s globala mål för hållbar utveckling som mest relevanta
för vår verksamhet och som sådana där vi har goda möjligheter att bidra.
Addnode Groups hållbarhetsarbete, forts.
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 35ADDNODE GROUP
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Våra resurser och vår strategi skapar värde för våra intressenter
Kundrelationer
Långsiktiga relationer
Privat och offentlig sektor
Decentraliserad och
snabbrörlig organisation
2 700 medarbetare
Spetskompetens och bransch erfarenhet
Egenutvecklade digitala lösningar
Starka partnerskap med programvaru bolag
Stabil finansiell ställning och starkt
kassaflöde
Resurser Strategi Skapat värde
Kunder
Nya affärsmöjligheter
Effektivare och mer hållbar verksamhet
Medarbetare
Attraktiv arbetsplats med utvecklings möjligheter
Samhället
Effektivare dialog mellan myndigheter
och medborgare
Digitala lösningar sombidrar till hållbar
utveckling
Ägare
Värdetillväxt och utdelning
Uthållig värdetillväxt
Förvärv
Kompletterande
verksamhet eller
marknad
Värderings baserat
ledarskap
Attraktiv värdering
Organisk
utveckling
Decentraliserat
ansvar och
befogenhet
Strategisk support
Synergier och
samarbeten
Addnode Groups hållbarhetsprioriteringar har defi-
nierats i en hållbarhetsagenda. Arbetet med att
formu lera hållbarhetsagendan på börjades under
2020 och processen för att ta fram den omfattade
följande moment:
Kartläggning och val av globala mål som är mest
relevanta för Addnode Group att arbeta med.
Kartläggning av vår egen verksamhets bidrag till
hållbar utveckling.
Identifiering av våra viktigaste intressenter och
analys av deras förväntningar.
Analys av risker och möjligheter.
Identifiering av fokusområden för vår
hållbarhetsagenda och definition av till hörande
nyckel tal.
Väsentlighetsanalys
När vi utarbetade koncernens hållbarhets agenda
gjordes en väsentlighetsanalys, i vilken Addnode
Groups viktigaste intressenter identifierades och
deras förväntningar analyserades. Arbetet tog sin
utgångspunkt i den modell vi redan arbetade med
och som beskriver verksamhetens resurser och vår
strategi. Modellen beskriver både vilka intressenter
vi skapar värde för, men också vilka intressenter vi är
beroende av, för att kunna driva vår verksamhet.
Väsentlighetsanalysen var ett viktigt underlag när
vi definierade våra fokusområden. De av FN:s glo
-
bala utvecklingsmål som vi bedömde att Addnode
Group har störst möjlighet att påverka och bidra till
är också valda mot bakgrund av väsent lighets-
analysen.
Addnode Groups hållbarhetsarbete, forts.
Addnode Group skapar uthållig värdetillväxt genom
att kontinuerligt förvärva nya bolag och aktivt stödja
våra bolag för att driva organisk tillväxt.
Hållbarhet genom hela värdekedjan
De digitala lösningar våra bolag utvecklar bidrar till
ett mer hållbart samhälle. Strategin skapar värde
för kunder, samarbetspartners, med arbetare och
ägare. Vi tar ansvar för vår direkta påverkan på
människor och miljö och strävar efter att göra det
på ett sätt som minimerar negativa effekter och
maximerar positiva. Vi för binder oss att följa rättvisa
affärsprinciper, verka mot korruption och respektera
mänskliga rättig heter. Vi arbetar kontinuerligt för att
ut veckla relationen med aktörer i vår värdekedja för
att säkerställa att de också agerar på samma
ansvarsfulla sätt som vi själva.
Utveckling av Addnode Groups hållbarhetsagenda
ÅRSREDOVISNING 2023 | 36ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET     HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Löpande dialoger är ett viktigt underlag för att
säkerställa att hållbarhetsagendans prioriteringar
hela tiden är relevanta och i linje med omvärldens
förväntningar. Dialogerna påverkar också hur vi prio
-
riterar arbetet inom våra fokusområden och skulle
även kunna föranleda att vi omprioriterar vad vi
definierar som fokusområden över tid.
Intressent Dialogtyp Viktiga frågor / förväntningar
Kunder Möten, sociala medier, konferenser, event,
mässor, kundundersökningar.
Attraktiva, innovativa och hållbara digitala lösningar som utvecklar
och förbättrar kundens verksamhet. Hög branschkompetens, kvali
och servicenivå i leveranser. Ansvars tagande gentemot medarbe
-
tare och miljö. Affärsmässigt och korrekt uppträdande i relation med
kunder, leverantörer och partners.
Medarbetare Kontinuerlig dialog, medarbetarsamtal, internut
-
bildningar, medarbetarunder sökningar.
Kompetensutveckling, goda karriärmöjligheter och ett värdebaserat
ledarskap. En bra arbetsmiljö som främjar säkerhet och hälsa.
Likabehandling, mångfald och inkludering. Ansvarsfull hantering av
resurser och miljö som vi kan påverka genom vår egen verksamhet.
Ägare, investerare, banker Årsstämma, presentationer, konferenser,
enskilda möten, direktkontakt.
Exekvering av strategi. Värdeskapande förvärv. Förmåga attmöta
förändrade marknadsbehov. Långsiktig ekonomisk lönsamhet och
tillväxt. Löpande riskkartläggning och riskhantering. Ansvarsfullt
företagande avseende antikorruption, korrekt och etiskt uppträ
-
dande, goda arbetsvillkor för medarbetare och god leverantörs-
kontroll.
Samarbetspartners, leverantörer Konferenser, mässor, leverantörs revisioner,
upphandlingar.
Långvariga relationer. God samarbetsförmåga. Hög tillgänglighet.
Ansvarsfullt, etiskt och korrekt uppträdande.
Samhälle Massmedia, sociala medier, möten och direkt
-
kontakter med representanter för myndigheter
och offentlig sektor.
Ansvarsfull hantering av resurser och miljö. Ansvarsfullt och korrekt
uppträdande. Goda arbetsvillkor för medarbetare. God leverantörs-
kontroll. Kompetens inom hållbara lösningar som digitaliserar sam-
hället.
Addnode Groups hållbarhetsarbete, forts
Våra viktigaste intressenter och deras förväntningar på Addnode Group
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 37ADDNODE GROUP
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Fokusområde Risker Möjligheter
1. Digitala lösningar som bidrar
till hållbar utveckling
Snabbt föränderlig teknik och klimat förändringar
leder till nya hållbarhets relaterade förväntningar
på våra lösningar.
Förändrade regelverk och växande IT-säkerhets-
hot kan påverka våra lösningar ochutvecklings-
prioriteringar.
Utveckla våra digitala lösningar genom att
inkludera hållbarhets perspektiv.
Växande regulatoriska krav skapar behov av lös
-
ningar som stödjer transparens ochspårbarhet.
Ökade krav och förväntningar på digital
inter aktion och öppenhet mellan medborgare och
myndigheter.
2. Omsorg om människor och miljö
i vår egen verksamhet
Oförmåga att attrahera och behålla talanger om
vi inte engagerar oss i miljö relaterade och sociala
frågor.
Om vi inte strävar efter att utveckla mångfald och
inkluderande arbetsplatser kandet leda till att vi
missar innovations möjligheter.
Attrahera och behålla talanger genom att
anpassa varje dotterbolags håll barhets agenda
till dess kärn kompetens och lösningar.
Minska miljöpåverkan genom att se över hur vi
möts och reser.
3. Vårt arbete med partners och
leverantörer
Samarbete med partners som inte agerar i enlig
-
het med rättvisa affärsprinciper.
Associeras med partners som har stark hållbar
-
hetsprofil och erbjuder innovativa lösningar.
4. Långsiktig ekonomisk bärkraft Lägre lönsamhet kan försämra vår förmåga att
fortsätta genomföra vår strategi attinvestera i
organisk tillväxt och förvärv.
Fortsätta att växa genom att investera i hållbara
företag och lösningar.
5. Styrning och ledning Efterlevnad av ändrade lagar, regelverk och andra
externa krav och att möta intressenters föränd
-
rade förväntningar.
Fortsätta att uppfattas som en förtroende-
givande och uthållig koncern.
Hållbarhetsagendan stödjer och stärker våra
medarbetare att göra bättre affärer.
I vår årliga riskutvärderingsprocess analyseras många
olika typer av risker, vilket även inkluderar hållbar
-
hetsrelaterade risker. Ofta kan samma hållbarhets-
område rymma både risker och affärs möjligheter.
Riskanalysen var ett viktigt underlag när hållbarhets-
agendan ut formades. Ändrade förutsättningar för vår
verksamhet kan komma att påverka både riskanaly
-
sen och hur den sedan i sin tur påverkar hållbarhets-
agendan.
Addnode Groups hållbarhetsarbete, forts.
Hållbarhetsrelaterade risker och möjligheter
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 38ADDNODE GROUP
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Fokusområdena utgör grunden för Addnode Groups gemensamma hållbarhetsarbete. För varje fokus område har nyckeltal definierats som syftar till att driva hållbarhets-
agendan framåt. Addnode Groups dotterbolag har i tillägg till dessa även möjlig het att ta fram och implementera ytterli gare nyckeltal, vilket exempelvis görs av dotter-
bolag som är certifierade enligt ISO 27001.
Addnode Groups hållbarhetsarbete, forts.
Hållbarhetsagendans fokusområden
2 3
Omsorg om människor och
miljö i vår egen verksamhet
Mångfald och jämställdhet
Medarbetarnas trivsel
och god arbetsmiljö
Attrahera och behålla talanger
genom värderings baserat
ledarskap och delegerat ansvar
Proaktiva och engagerade
med arbetare som vill göra
skillnad
Initiativ för att minska
miljöpåverkan från resande
och kontors lokaler
Vårt arbete med partners och
leverantörer
Långsiktiga samarbeten
Rättvisa affärsprinciper
och antikorruption
Respektera mänskliga
ttigheter genom hela
värdekedjan
Granskning av leverantörer
5
Styrning och ledning
av hållbarhetsarbetet
Uppförandekod och hållbarhetspolicy
Certifieringar
Kommunikation
Rapportering
Läs mer på sidan 50
Läs mer på sidan 47 Läs mer på sidan 43 Läs mer på sidan 40 Läs mer på sidan 49
1 4
Långsiktig ekonomisk
bärkraft
Organisk tillväxt
Förvärv
Decentraliserad
verksamhetsmodell
Återkommande intäkter
Digitala lösningar som bidrar
till hållbar utveckling
Innovation inom hållbarhet
Integritets- och
säkerhets frågor
Design för hållbar utveckling
och cirkulär ekonomi
Simuleringslösningar till
nytta för miljö och hälsa
Ökat engagemang och
dialog med medborgare
ÅRSREDOVISNING 2023 | 39ADDNODE GROUP
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET   HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
För att bygga ett långsiktigt hållbart samhälle i en värld
somurbaniseras och förändras snabbt ställs höga krav på
ansvarsfull och effektiv resursanvändning.
Världen blir alltmer digitaliserad och Addnode Group
erbjuder våra kunder digitala lösningar för hållbar design
och hantering av produkters livscykel, effektiv förvaltning
av fastigheter och anläggningar samt effektivare offentlig
förvaltning.
I nära samverkan med våra kunder skapar vi lösningar
förspecifika behov genom innovation och kontinuerlig
utveckling. Med stöd av digitala arbetsmetoder och
effektiva processer kan vi tillsammans bidra till ett mer
hållbart samhälle.
1
Områden vi jobbar med Genomfört 2023 Planer för 2024 Långsiktiga ambitioner
Design för hållbar utveckling och cirkulär ekonomi.
Simuleringslösningar till nytta för miljö och hälsa.
Effektivare resurs- och energiförbrukning inom
tillverkning, byggnation och förvaltning.
Integritets- och säkerhetsfrågor.
Ökat engagemang och dialog med medborgare.
Mer likvärdiga och hållbara beslut inom offentlig sektor.
Innovation.
Workshops med fokus på hållbar affärsutveckling har
genomförts för koncernens seniora ledare.
Aktiviteter avseende hållbar produktutveckling ger
resultat. Symetri har under året lanserat Naviate Zero
som möjliggör smartare och mer hållbara materialval
vid design av fastigheter och andra konstruktioner.
I delårsrapporten, på webbplatsen och LinkedIn publi-
ceras regelbundet material som beskriver referens-
projekt som synliggör koncernens lösningar som bidrar
till hållbar utveckling. Totalt har tolv referensprojekt
publicerats, fyra från varje division.
Genomföra åtgärder för att uppfylla rapporteringskrav
enligt CSRD avseende uppgifter som omfattas av detta
fokusområde.
Vidareutveckla rutiner för kundundersökningar och
kunddialoger för att säkerställa att våra lösningar möter
kundernas hållbarhetskrav.
Fortsatt fokus på hållbarhet inom produkt- och affärs-
utveckling.
Stärka koncernens rutiner avseende kundkännedom
för att minska risken för relationer med aktörer som inte
följer lagar eller visar bristande etiskt och moraliskt
omdöme.
Utveckla metod för att följa upp intäkter från l ösningar
som ger positiva hållbarhetseffekter i våra kunders
verksamheter.
Pilotprojekt för att beräkna CO
2
-handprint från ett av
våra bolag eller en av våra lösningar. Om det fungerar
bra kan det framöver utvidgas till fler bolag och/eller
lösningar.
Definiera nyckeltal för att mäta innovation.
Digitala lösningar som bidrar
till hållbar utveckling
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 40ADDNODE GROUP
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Möjligheter inom fyra tillväxtområden
Addnode Group utvecklar och levererar digitala lös-
ningar inom fyra tillväxtområden. Hållbarhet är en
viktig drivkraft inom samtliga områden. Våra bolag
har lösningar som väl svarar upp mot behov och
krav som ställs utifrån hållbarhetsperspektiv. Nedan
ger vi en över siktlig beskrivning av detta för varje
tillväxt område. I avsnittet Marknad och trender på
sidan 9 återfinns kompletterande beskrivningar av
dessa tillväxtområden.
1. Architecture, Engineering, Construction (AEC)
och Building Information Modeling (BIM)
Efterfrågan inom detta område drivs av urbanisering
och av ett ökat behov att bygga mer effektivt och
hållbart. Minskad energi förbrukning i nya och befint
-
liga byggnader är högprioriterat. Bättre möjligheter
att välja mer hållbara och gärna återvunna material
prioriteras också, liksom att uppnå högre material-
pro duktivitet och minska mängden avfall.
För att bli effektivare och klara av att möta allt
starkare krav från ny lagstiftning inom miljö området
digitaliserar kunderna sina processer och tar till sig
nya arbetssätt. Tillsynsmyndig heter efterfrågar
också i allt större utsträckning ökad användning av
digitala arbetssätt baserade på BIM. Addnode
Group erbjuder digitala lösningar för hållbar design
och konstruktion samt BIM-programvaror.
2. Facility management (FM)
Tillväxten drivs av kundernas strävan efter effekti
-
vare förvaltning, outsourcing av förvalt nings tjänster
och allt hårdare myndighets krav kring miljö, hälsa
och säkerhet. Allt fler efterfrågar bättre system för
såväl detaljerad uppföljning och kontroll som trans
-
parens kring fastigheters och anläggningars miljö-
påverkan.
Utvecklingen inom detta område går snabbt
framåt och med hjälp av sensorteknik och integre
-
rad mjukvara utvecklar Addnode Group system för
prediktiva underhåll där problem upptäcks innan de
orsakar skada på utrustning eller byggnader.
Effektiva och digitala FM-system kan bidra till
att förlänga tillgångars livslängd, minskad resurs-
användning, minskad klimatpåverkan och kostnads
-
besparingar.
3. Product Lifecycle Management (PLM)
Tillväxten drivs av kundernas strävan att kontinuer
-
ligt lansera nya, hållbara och ekono miskt lönsamma
produkter. Detta innebär att enkel och tillförlitlig
tillgång till data är avgörande för att säkerställa
spårbarhet och regelefterlevnad inom exempelvis
miljö-, kvalitets- och säkerhetsområden.
Med information samlad och lätt tillgänglig i ett
PLM-system, kan produktutvecklingen hela vägen
från tidig designfas säkerställa att material- och
processbeslut blir hållbara, att ledtider förkortas
och att resurshantering och inköp optimeras.
Dessutom blir det enklare att följa upp miljö-,
kvalitets- och säkerhetskrav.
Vårt erbjudande av PLM-lösningar förbättrar även
kundernas förmåga att uppfylla miljö mässiga håll
-
barhetsmål genom hela produktens livscykel, så att
maximal mängd energi, resurser och material kan
återvinnas när produkter når slutet av dess livscykel.
Våra simuleringslösningar kan bland annat använ
-
das för att säkerställa att produkters design är opti-
merad för hela dess livslängd, liksom att innovativa
lösningar till nytta för klimat och hälsa kan utvecklas
på ett kostnads effektivt sätt.
4. Digital Government
Tillväxten drivs av urbanisering och allt fler hållbar
-
hetskrav inom samhällsbyggnads om rådet. Den
demografiska utvecklingen med en allt äldre befolk
-
ning och allt fler hänsyns tagande avseende social
hållbarhet är en annan drivkraft. Parallellt driver
kontinuerligt växande förvänt ningar från medbor
-
gare, kantat av politiska initiativ, på digitaliseringen
inom hela den offentliga förvaltningen.
Våra digitala lösningar bidrar till effektivare pro
-
cesser och mer likvärdiga och hållbara beslut,
exempelvis genom att möjliggöra effektivare doku
-
menthantering, förenklade ad mi nistra tiva processer
samt smidigare dialog mellan myndigheter och
medborgare.
Nyckeltal
Kundernas uppfattning om vårt
hållbarhets arbete
För att systematisera vårt eget arbetssätt och för-
säkra oss om att våra lösningar och vi som företag
möter våra kunders förväntningar och krav inom
hållbarhetsområdet, följer vi upp kund dialoger och
kundenkäter om hållbarhet.
Definition
I samband med kunddialoger och kundundersök-
ningar har följande frågor (en eller två) ställts relate-
rade till vårt hållbarhetsarbete:
1. På en skala 110, hur aktivt upplever du att vårt
företag är i vår ambition att göra våra produkter
och tjänster mer hållbara ur ett miljö- och/eller
socialt perspektiv?
2. På en skala 110, hur väl anser du att vårt företag
agerar ansvarsfullt ur ett etiskt och affärsmässigt
perspektiv?
Urval
Under 2023 har alla utom 4 (6) av koncernens bolag
genomfört kund under sökningar där en eller två av
frågorna ingår. Totalt har 797 (390) kunder svarat på
hållbarhetsfrågorna.
Resultat 2023
I genomsnitt har kunderna givit betyget 7,6 (8,1)
avseende hur aktivt vi driver vår ambition att göra
våra produkter och tjänster mer hållbara.
Kunderna ger betyget 8,5 (8,6) avseende hur
ansvarsfullt vi agerar ur ett etiskt och affärs-
mässigt perspektiv.
Digitala lösningar som bidrar till hållbar utveckling, forts.
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 41ADDNODE GROUP
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Våra digitala lösningar bidrar till hållbar utveckling inom flera sektorer, inklusive byggindustrin. Byggsektorn står för 39 procent av världens koldioxidutsläpp och hela elva
procent kommer från byggmaterialen. För att sänka byggnaders miljöpåverkan har Symetri tagit fram Naviate Zero, en produkt för att arkitekter och designers ska kunna
göra hållbara materialval redan på ritbordet. Genom informerade beslut om materialens beskaffenhet går det att minska både svinn och sänka koldioxidavtrycket.
Naviate Zero är en plug-in till Autodesks Revit som
är ett designverktyg för arkitekter. Genom Naviate
Zero får arkitekten information om olika byggmateri
-
als miljöegenskaper direkt i designverktyget.
Arkitekten slipper importera och exportera data
och får direkt återkoppling på vad materialvalen
innebär för byggnadens koldioxidavtryck.
Tidigt skede, stor påverkan
Det är en stor fördel att arkitekten får tillgång till
byggmaterials miljöegenskaper tidigt i projektet då
det är betydligt svårare att ändra val senare i pro
-
cessen. Naviate Zero stödjer de tidiga stadierna av
byggnadens livscykelanalys som omfattar råmate
-
rial, transport och tillverkning i produktionsfasen av
byggprocessen. Arkitekten har direkt tillgång till
uppdaterade miljöproduktdeklarationer och värden
för aktuellt land och region. Det går också att selek
-
tera ut de mest hållbara alternativen.
Tillsammans för hållbarhet
För att lyckas möta de hållbarhetsutmaningar som
världen står inför krävs samarbete. Naviate Zero är
frukten av ett partnerskap mellan Symetri och One
Click LCA. Med världsledande data kring byggmate
-
rial från One Click LCA har Symetri skapat en pro-
dukt som stödjer BIM samt erbjuder sömlös inte-
gration i Revit och andra Naviatemoduler. Naviate
Zero är en produkt som är enkel att använda och
i grunden stöttar byggindustrin i att tackla sin
klimatpåverkan.
Varmt välkomnande
Under 2023 har Naviate Zero testats av kunder i UK,
Norden, Irland och USA och tagits emot väl, mycket
tack vare användarvänligheten och tillgången till
förstklassig data. En annan uppskattad funktion är
att det går att skapa kundanpassade mallar för
byggmoduler som används ofta. Ambitionen är att
Naviate Zero även ska erbjudas den europeiska
marknaden där flera länder, bland annat i Norden,
har stor nytta av verktyget då länderna har höga
myndighetskrav när det gäller hållbarhet.
Kunskap om byggmaterial ökar hållbarheten i byggindustrin
A1 A2 A3 A4 A5 B1 B2 B3 B4 C1 C2 C3 C4 DB5 B6 B7
Produktfas
A: Byggprocessen
Byggskede
B: Driftfas
C: Slutskede
D: Efter sluthantering
Återanvändning
samt material- och
energiåtervinning
Avfall
Avfallshantering
Utvinning
av råvara
Transport till
tillverkning
Tillverkning
Transport
till bygge
Bygg- och installa-
tionsprocesser
Direkta utsläpp
i byggnaden
Underhåll
Reparation
Ersättning
Renovering
Energi-
användning
Vatten-
användning
Demontering
och rivning
Transport till
avfallshantering
CO
2
-utsläpp relaterat till
byggnadens uppförande
CO
2
som binds i byggnaden
under driftfasen
CO
2
-utsläpp från byggnaden
under driftfasen
CO
2
som släpps ut och binds när
byggnadens användning avslutas
CO
2
som släpps ut och binds
efter sluthantering
Naviate Zero
One Click LCA
BYGGNADERS KLIMATPÅVERKAN UTIFRÅN ETT LIVSCYKELPERSPEKTIV
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 42ADDNODE GROUP
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Områden vi jobbar med Genomfört 2023 Planer för 2024 Långsiktiga ambitioner
Attrahera och behålla talanger genom värderings-
baserat ledarskap och delegerat ansvar.
Mångfald och jämställdhet.
Medarbetarnas trivsel och god arbetsmiljö.
Initiativ för att minska miljöpåverkan från resande,
utrustning och lokaler.
Proaktiva och engagerade medarbetare som vill göra
skillnad.
Samtliga divisioner har genomfört ledarskaps program
med sammantaget cirka 130 deltagare.
En innovationstävling och ett hackaton har genomförts
med deltagare från hela koncernen.
En division har inttat ett kvinnligt mentorprogram.
Nio bolag har förenats kring en intern hållbarhetsutma-
ning med fokus på klimatfrågor.
Inom samtliga divisioner har arbete pågått för att för-
stärka fokus på hållbarhetskriterier i policyinstruktioner
för resebokningar och andra inköp.
Genomföra åtgärder för att uppfylla rapporteringskrav
enligt CSRD avseende uppgifter som omfattas av detta
fokusområde.
Rapportera koldioxidutsläpp enligt Scope 1, 2 och 3.
Påbörja ett analysarbete med syfte att definiera ett
reduktionsmål för koldioxidutsläpp.
Fortsätta arbetet med resepolicy och inköpspolicy så
att hållbarhetskriterier beaktas när så är möjligt.
Analysera skäl och alternativ för att klimatkompensera
resor. Beroende på slutsats, även implementation.
Ökat fokus på aktiviteter som förbättrar mångfald och
jämlikhet.
Vidareutveckla det arbete bolagen genomför kring
miljörelaterade och sociala åtgärder.
Utveckla en riskhanteringsprocess (due diligence)
avseende vår faktiska och potentiella påverkan på
mänskliga rättigheter. EU:s Human Rights Due Diligence
Directive (HRDDD) väntas träda i kraft och omfatta
Addnode Group från och med 2026.
Utvärdera införande av Science based Targets och
klimatrelaterad finansiell uppföljning ochredovisning
enligt TCFD.
Addnode Group skapar hållbara och utvecklande arbets-
platser för våra medarbetare samtidigt som vår verksam-
het bidrar positivt till miljön och samhällena omkring oss.
Vi arbetar med många olika prioriteringar och aktivite-
ter för att uppnå detta. Genom värderingsbaserat ledar-
skap meddecentraliserat ansvar och befogenhet vill vi
locka och behålla de bästa talangerna. Vi jobbar aktivt
med att för bättra mångfalden och jämställdheten på våra
arbets platser och investerar i hälsa, god arbetsmiljö och
trivsel för våra medarbetare. Vi väljer klimatsmarta alter-
nativ när vi reser ochvåra kontor arbetar med aktiviteter
för att minska negativ miljö påverkan.
2
Omsorg om människor och miljö
i vår egen verksamhet
ÅRSREDOVISNING 2023 | 43ADDNODE GROUP
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Ansvarstagande medarbetare med
entreprenörsanda
Våra medarbetare är grunden till vår konkurrens-
kraft, där en kombination av lokal närvaro, bransch
-
kompetens och expertkunskap är nyckeln till att
kunna leverera digitala lösningar och tjänster som
möter kundernas behov.
I vår decentraliserade styrmodell har våra dotter-
bolag en hög grad av frihet och ansvar för sin egen
verksamhet, samtidigt som de ingår i en större före
-
tagsgrupp. Ambitionen är att ha proaktiva och
engagerade medarbetare som vill göra skillnad. Vi
strävar efter att ge människor möjlighet att ta
ansvar och vi vårdar vår entre pre nörsanda. Vi ser
förmågan att ta initiativ i det dagliga arbetet som en
viktig nyckel till fram gång.
Omsorg om människor och miljö i vår egen verksamhet, forts.
Varje år genomför alla medarbetare en webbaserad
utbildning i vår uppförandekod som bland annat
beskriver våra värderingar och regler avseende
dessa frågor.
En balanserad könsfördelning är en utmaning som
vi delar med andra företag i vår bransch. Under 2023
uppgick andelen kvinnor till 28 (25) procent av kon
-
cernens medelantal medarbetare. För att förstärka
vårt arbete inom detta område arbetar vi med ett
målsatt nyckeltal avseende ”könsfördelningen i kon
-
cernens led nings grupper”.
Medarbetarnas trivsel och god arbetsmiljö
För att locka och behålla kompetenta med arbetare
måste vi erbjuda stimulerande och utvecklande
karriärmöjligheter. Våra bolag arbe tar med en stor
mängd olika aktiviteter för att uppnå detta. Dessa
aktiviteter inkluderar kon kurrens kraftiga anställ
-
ningsvillkor, möjlig heter till vidare utbildning, hälso-
och trivsel aktiviteter, karriärplanering och
utvecklings sam tal. För att följa upp hur väl vi lyckas
med att skapa stimulerande och utvecklande
arbets platser genom för samtliga dotterbolag minst
en gång per år en medarbetarundersökning. Resul-
ta ten av medarbetarundersökningarna redo visas
uti från nyckeltalet nöjd medarbetar index (eNPS)
och följs upp i ledningsgrupper i respektive dotter
-
bolag, divisionsstyrelser, koncernens led nings grupp
och i moderbolagets styrelse.
Direkta konsekvenser på miljö och socialt
välbefinnande
Vi arbetar för att begränsa vår verksamhets nega-
tiva miljöpåverkan och samtidigt öka vårt positiva
bidrag inom både sociala frågor och på miljöom-
rådet.
Koncernens negativa miljöpåverkan kommer från
de lokaler vi sitter i, den el vi förbrukar, den utrust
-
ning vi använder och de resor vi gör. Vi tillämpar
GHG-protokollets metod när vi följer upp våra
utsläpp av CO
2
e från tjänsteresor med flyg och bil.
För att nå ett brett engagemang för vårt an svars-
tagande inom miljö och sociala frågor har vi definie
-
rat nio prioriterade aktiviteter som våra bolag och
deras kontor uppmuntras att arbeta med. Våra
bolag är engagerade i allt från att förlänga livsläng
-
den på den utrustning de använder, t ex mobiltele-
foner, till att förbättra medarbetarnas hälsa, t ex
genom e-hälso aktiviteter. Varje år följer vi upp ett
nyckeltal över hur många kontor som arbetar med
dessa aktiviteter.
I vår decentraliserade organisation upprättar
även varje bolag lokala policydokument anpass ade
efter verksamhetens behov med ambi tionen att
minska dess negativa miljö påverkan, t ex avseende
resor och inköp.
Vi ger tillbaka till samhället
Addnode Group har centralt och via dotterbolag
under 2023 lämnat donationer till bland annat föl
-
jande välgörenhetsorganisationer: BRIS,
Cancerfonden, Frälsningsarmén, Hjärnfonden,
Ingenjörer Utan Gränser, Läkare Utan Gränser, Plan
International, Rädda Barnen, Stadsmissionen,
UNHCR och UNICEF.
Utöver regelbundna donationer har under året ett
annat initiativ startats upp som är resultatet av en
årlig innovationstävling för koncernens medarbe
-
tare. Årets vinnare vann med en idé om ett program
där Addnode Group ska bidra med resurser och
kompetens till utsatta grupper i de lokalsamhällen
där vi verkar. De aktiviteter som våra resurser och
kompetens ska bidra till, ska dels ha koppling till de
globala mål som vår hållbarhetsagenda adresserar,
men också de mjukvaror och lösningar som våra
bolag jobbar med. Förhoppningen är att program
-
met kommer engagera medarbetare i hela organi-
sationen och att de första projekten inom ramen för
programmet kan lanseras i början av 2024.
Mångfald och jämställdhet
Addnode Groups medarbetare har sina rötter i ett
trettiotal olika länder och ett flertal världs delar. Vi
värdesätter och stvar efter att stärka mångfald
och jämställdhet inom våra verksamheter.
Vi tolererar inte diskriminering på grund av etnisk
tillhörighet, kön, könsöverskridande identi tet eller
uttryck, funktionsvariationer, ålder, språk, religion
eller annan trosuppfattning, politisk eller annan
åsikt, nationellt eller socialt ursprung, egendom,
födelseort eller annan status. Trakasse rier, hot eller
annat olämpligt uppförande får inte förekomma.
MEDARBETARE PER LAND
Sverige 42%
USA 14%
Storbritannien 12%
Indien 9%
Tyskland 8%
Norge 6%
Finland 3%
Övriga 6%
Vinnarna av Addnode Groups innovationstävling 2023 var Uday Modi, Shruti Nair och Swetha Bhagavatula från Addnode India.
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 44ADDNODE GROUP
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Andel kvinnor i ledningsgrupper
Inom mångfald och jämlikhet följer vi upp nyckeltal
över andelen kvinnor och män i lednings grupper.
Mål: Varje ledningsgrupp ska till minst 40 %
ut göras av det underrepresenterade könet
år 2030.
eNPS
Vi använder nyckeltalet nöjd medarbetarindex,
eNPS, för att följa upp medarbetarnas trivsel och
upplevelse av sin arbetsmiljö.
CO
2
e från flygresor och bilanvändning
i tjänsten
För att följa upp vår direkta miljöbelastning mäter vi
CO
2
e-utsläpp från våra flyg- och bil resor.
Andel kontor som arbetar med miljö relaterade
och sociala åtgärder
För att motivera till engagemang och ansvars-
tagande följer vi upp aktiviteter som bidrar till bättre
miljö och socialt välbefinnande.
Nyckeltal
Omsorg om människor och miljö i vår egen verskamhet, forts.
Definition
Antalet kvinnor i procent av totalt antal ledande
befattningshavare i Addnode Group. Ledande
befattningshavare definieras som medlemmar i
Addnode Groups:
Styrelse
Koncernledning
Ledningsgrupper i divisioner/dotterbolag
Urval
Styrelse: 7 (7) personer
Koncernledning: 7 (7) personer
Ledningsgrupper i dotterbolag:
16 (19) ledningsgrupper om totalt 120 (119)
personer.
Resultat 2023
Andel kvinnor i styrelsen: 43 (43) %
Andel kvinnor i koncernledningen: 28 (14) %
Andel kvinnor i ledningsgrupper i dotter bolag: 25
(27) %
Definition
I de årliga medarbetarundersökningarna ingår
följande fråga:
”Hur troligt är det att du skulle rekommendera
din arbetsplats till andra?”
Baserat på svaret beräknas ett indexvärde mellan
100 till +100, ett så kallat employer NetPromotor
Score (eNPS).
Urval
1 983 (1 826) av koncernens medarbetare har
fått möjlighet att svara på frågan under 2023.
Svarsfrekvensen uppgick till 83 (74) %. 3 (7) av kon
-
cernens bolag genomförde inte undersökning av
eNPS.
Resultat 2023
eNPS uppgick till: 39 (30)
Enligt YesBox Talent AB var genomsnittligt eNPS
18 för IT- och konsultbranschen i Norden 2023.
Enligt samma källa ska värden mellan 10-30 gene
-
rellt anses vara ett bra/mycket bra resultat.
Definition
Totala utsläpp av CO
2
e från flygresor och bil-
användning i tjänsten (i kg) delat med genom-
snittligt antal medarbetare.
Beräkningen görs enligt GHG-protokollets metod.
Urval
Alla bolag utom 1 (1) har samlat in data och rappor-
terat utsläpp från tjänsteresor för totalt 93 procent
av koncernens samtliga medarbetare. I utsläpp från
bilresor ingår ej taxi. I data från USA ingår ej Team D3
i varken absolut CO
2
e eller CO
2
e per medarbetare.
Resultat 2023
Addnode Group estimerar att koncernens CO
2
e-
utsläpp från tjänsteresor med flyg och bil uppgår till
i genomsnitt 740 (474) kg per medarbetare. Ökningen
beror till viss del på fler resor på grund av uppdämt
behov av fysiska möten efter Covid 19.
Definition
Antal vidtagna prioriterade aktiviteter i för hållande
till totalt antal prioriterade aktiviteter (totalt 9):
12. Återvinning på kontoren och minskad
pappersförbrukning.
34. Förbättrad energieffektivitet och val av
förnybar energi när det valet är möjligt.
56. Minska kontorsytan per medarbetare och
åter använd kontorsmöbler/kontorsutrustning.
7.    Miljökriterier vid val av leverantörer av material
och tjänster till kontoren.
8.    Medarbetarförmåner relaterade till hälsa
och välbefinnande.
9.    Bidrag till lokalsamhället.
Urval
Koncernens kontor med fler än 20 medarbetare. För
2023 uppgick urvalet av kontor som omfattas till 37
(29) stycken. Vid dessa kontor arbetar 70 (70) % av
koncernens medarbetare.
Resultat 2023
Samtliga kontor i urvalet har genomfört minst
5 (3) aktiviteter. I genomsnitt har de 37 kontoren
vidtagit 6 (7) av de 9 prioriterade aktiviteterna.
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 45ADDNODE GROUP
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Nytt kontor med hållbar profil
Vid varje flytt öppnar sig möjligheter till förnyelse. Så var fallet för Addnode Group
när vi letade efter vårt nya huvudkontor. Flytten blev en möjlighet att forma en arbets-
plats som främjar samverkan och som levererar på flera hållbarhetsparametrar.
Välkommen till vår nya adress på Norra Stationsgatan 93 i Stockholm.
Gemensamma och effektiva ytor
När Addnode Group förberedde för flytt anslöt sig
flera av dotterbolagen till projektet. Många bolag
såg fördelarna med att sitta tillsammans och på ett
naturligt sätt kunna dela expertis och samverka
inom koncernen i ännu högre grad än tidigare.
Genom att samla åtta dotterbolag med moderbo
-
laget reducerades antal kontor från tre till ett kontor.
Därmed kunde den ursprungliga ytan om 4 700 kvm
minskas till effektiva 2 500 kvm i ett modernt kontor
i centrala Stockholm.
Anpassat efter ett hybridarbetsliv
Efter år av pandemi ser kontorsanvändningen inte
ut som förut. Att delvis arbeta hemifrån är ett natur
-
ligt inslag i arbetsveckan för de flesta som har
arbetsuppgifter som tillåter det. Men hur ser en
arbetsplats ut där människor kommer och går? När
vi på Addnode Group sökte efter nya lokaler valde
de en lösning med både fasta arbetsplatser och till
-
fälliga, kombinerat med flexibla mötesrum i olika
storlek. Hela kontoret, som är i ett och samma plan,
är anpassat till ett digitalt arbetssätt där mötes
-
rummen har de tekniska lösningar som krävs för
kvalitativa hybridmöten. Genom att dela på ytorna
och funktionerna har bolagen idag färre kvadrat,
men fler gemensamma möjligheter till såväl öppna
som avskilda arbetsplatser.
Hållbarhet en viktig parameter
När valet föll på kontorsbyggnaden på Norra
Stationsgatan var den höga BREEAM-ratingen
1)
samt
Well-certifieringen
2)
avgörande kriterier. Ett av målen
med flytten var att sänka lokalanvändandets koldi
-
oxidavtryck samt att se till att medarbetarna får en
så sund arbetsmiljö som möjligt. Själva flytten
genomfördes också med hållbarhet i tankarna.
Möbler från de gamla kontoren, som fortfarande
hade många år att ge, kunde få nytt liv i de nya
fräscha lokalerna. Då lokalen är Well-certifierad
innebär det även att arbetsmiljön har egenskaper
som främjar välmående hos medarbetarna. Sund
inomhusmiljö i kombination med restaurang i huset
som serverar hälsosam mat, motionsanläggning
samt cykelgarage med ladd- och reparationsstation
underlättar att välja cykeln till jobbet lägger grun
-
den till ett friskt arbetsliv. Lokalen ligger också nära
goda allmänna kommunikationer för att uppmuntra
fler att åka kollektivt till och från jobbet.
Ytor som främjar samverkan
En stor fördel med att flera av dotterbolagen
numera sitter i samma lokaler är att det dagligen
uppstår spontana möten. Den gemensamma lunch-
och fikaarenan i mitten av lokalen är en naturlig
mötesplats och kontakter knyts över bolagsgrän
-
serna vilket i förlängningen stärker samverkan och
leder till nya idéer.
RONNY GUSTAVSSON,
CISO OCH KONTORSCHEF, ADDNODE GROUP
Nya kontoret i siffror
Kvadratmeter: 2500
Arbetsplatser: 175
Bolag på plats: 9
Tillfälliga touchdown-platser: 24
Mötesrum: 17
Fokusrum: 14
Samtalsrum: 6
Film/poddrum: 2
» Ledorden för lokalen är: hållbar,
representativ och säker. Vårt nya kon-
tor uppfyller alla krav och medarbe-
tarna bekräftar att de uppskattar de
moderna ytorna och möjligheten att
enklare kunna arbeta tillsammans över
bolagsgränserna.«
1) BREEAM (BRE Environmental Assessment Method) är ett miljöcertifieringssystem som används för att certifiera nyproducerade byggnader och byggnadens miljöprestanda
2) WELL är en certifiering som syftar till att förbättra hälsa och välmående för de som lever och vistas i olika bebyggda miljöer
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 46ADDNODE GROUP
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Områden vi jobbar med Genomfört 2023 Planer för 2024 Långsiktiga ambitioner
Långsiktiga relationer med leverantörer och
sam arbetspartners.
Rättvisa affärsprinciper och antikorruption.
Respekt för mänskliga rättigheter genom hela
värdekedjan.
Granskning av leverantörer.
En koncerngemensam uppförandekod för leverantörer
har utarbetats och börjat implementeras i moderbola-
gets och dotterbolagens befintliga och nya leverantörs-
relationer.
En internutbildning avseende god kontroll och uppfölj-
ning av leverantörer och leverantörskedjor har genom-
förts med ett 50-tal deltagare från samtliga bolag inom
koncernen.
Genomföra åtgärder för att uppfylla rapporteringskrav
enligt CSRD avseende uppgifter som omfattas av detta
fokusområde.
Fortsätta implementeringen av den nya koncern-
gemensamma uppförandekoden för leverantörer.
Vidareutveckla rutiner för hantering av situationer då
uppgifter framkommer som föranleder en djupare
granskning av en enskild leverantör.
Vidareutveckla interna samarbetsrutiner avseende
leverantörskontroller.
Utveckla en riskhanteringsprocess (due diligence) avse-
ende vår faktiska och potentiella påverkan på mänsk-
liga rättigheter. EU:s Human Rights Due Diligence
Directive (HRDDD) väntas träda i kraft och omfatta
Addnode Group från och med 2026.
Utveckla process och verktyg för hantering, uppföljning
och styrning av leverantörer och leverantörskedjor,
exempelvis fråge formulär och granskningsprotokoll.
Addnode Group fokuserar på nära och långsiktiga
samarbets former för att skapa goda förutsättningar för
att ta ansvar i hela värdekedjan.
Våra värderingar och företagskultur, uppförandekod
och lokala marknadskännedom ger oss bra möjligheter
att skapa goda relationer med våra samarbetspartners.
Vi ställer höga krav på etik och respekt i relationen med
varandra och våra kunder. Lika självklart är det därför att
vi ställer samma höga krav på våra leverantörer och
samarbets partners. Vi ska följa lagar och regler, rättvisa
affärsprinciper, motverka korruption och respektera
nskliga rättigheter.
3
Vårt arbete med partners och
leverantörer
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 47ADDNODE GROUP
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Långsiktiga relationer med partners
Vår verksamhet bygger på långsiktiga sam arbeten
och partnerskap med våra viktigaste leverantörer.
I flera fall går vår gemen samma historia tillbaka flera
årtionden.
De leverantörer som representerar störst andel
av våra totala inköp är programvaru leveran törerna
Autodesk och Dassault Systèmes. Båda leverantö
-
rerna arbetar aktivt med många olika hållbar hets-
frågor.
Dassault Systèmes har ambitiösa inklu derings-
och mångfaldsmål. För närvarande har de 28 pro
-
cent kvinnliga medarbetare och siktar på att till år
2027 nå 30 procent kvinnliga ledare generellt och
40 procent i ledningsgruppen. Inom klimatområdet
har Dassault Systémes både definierat reduce
-
ringsmål för Scope 1, 2 och 3 -utsläpp som ska nås
till år 2027, samt även satt som mål att verksamhe
-
ten som helhet ska vara klimatneutral till år 2040.
Autodesk arbetar också med många olika initiativ
inom hållbarhet, både som berör deras egen verk
-
samhet och hur de bidrar till samhället omkring
dem. Autodesk använder exempelvis bara förnybar
energi i hela sin verksamhet, inklu sive för sina moln
-
tjänster, klimatkompen serar alla sina växthusgas-
utsläpp, har ambitiösa mång faldsmål och bekostar
två volontärsdagar per medarbetare och år. För
närvarande är 35 procent av Autodesks medarbe
-
tare kvinnor.
Rättvisa affärsprinciper och antikorruption
I enlighet med vår uppförandekod och hållbarhets-
policy är alla former av korruption förbjuden.
Korruption inkluderar mutor, mot tagande av gåvor
och representa tionsförmåner, betalningar för
underlättande och skydd, penningtvätt och nepo
-
tism. Vi efterlever kon kurrens lagstiftningen på varje
marknad där vi verkar, det inbegriper bland annat
förbud mot avtal och överenskommelser som
begränsar konkurrens. Det omfattar även kollektivt
fast ställda priser, fördelning av kunder och geo-
grafiska marknader, karteller och makt missbruk.
Uppförandekod för leverantörer
Leveranser till våra kunder utförs främst av koncer-
nens egna medarbetare, vi har därför god kontroll
över arbetsmiljön för de flesta individer som berörs
av vår verksamhet. Det före kommer dock att vi
använder underkonsulter i vissa projekt.
I takt med att Addnode Group växer måste vi
säkerställa en gemen sam förståelse för rättvisa
affärsprinciper, antikorruption och respekt för
mänskliga rättig heter i hela värdekedjan.
2020 tog vi fram en koncerngemensam uppfö
-
randekod och hållbarhetspolicy som definierar
ett antal principer som alla medarbetare inom
Addnode Group skall beakta. Dessa principer erbju
-
der även vägledning för våra relationer med samar-
betspartners och leverantörer. Uppförande koden
och hållbarhetspolicyn är baserade på internatio
-
nellt erkända normer. Vi stödjer och respekterar
mänskliga rättigheter enligt International Bill of
Human Rights och Inter nationella arbetsorganisa
-
tionens (ILO) deklara tion om grundläggande princi-
per och rättigheter i arbetslivet.
Under 2023 har vi tagit ytterligare ett steg i ambi
-
tionen att förbättra styrningen och kontrollen av
våra leverantörer. Vi har under året utarbetat en
uppförandekod specifikt för våra leverantörer.
Avsikten är att koden skall skrivas under av, eller
biläggas avtal med, alla affärskritiska leverantörer.
Uppförandekoden tar hänsyn till kommande lag
-
stiftning avseende CSRD och HRDDD, OECD:s rikt-
linjer för multinationella företag om ansvarsfullt
företagande, samt ställer liknande krav på våra
leverantörer som vi ställer på oss själva i vår egen
uppförandekod. Uppförandekoden för leverantörer
omfattar områden såsom mänskliga rättigheter,
arbetsrätt, hälsa och säkerhet, miljö- och klimat
-
hänsyn, etik, integritetsfrågor och konfidentiell
information.
Vi använder nu vår nya uppförandekod för leve
-
rantörer för att granska, kravställa och följa upp
både befintliga och nya leveranrsrelationer. I sam
-
band med vissa leverantörsgranskningar använder
vi oss även av andra verktyg såsom laglistor, krav-
listor och instruktioner i enlighet med våra certifie
-
ringar.
Addnode Groups egen uppförandekod och hållbarhets-
policy, samt uppförandekod för leverantörer, återfinns
på addnodegroup.com
Nyckeltal
Antal leverantörer som har granskats
och totalt inköpsvärde från dessa
Vi följer upp att vi minst vart annat år granskar
våra leverantörer och sam arbetspartners för att
säkerställa att de uppfyller våra krav enligt vår
uppförande kod och hållbarhetspolicy.
Definition
Granskning av leverantörer ur ett hållbarhetsper-
spektiv baseras på att:
1.  Leverantörens egen uppförandekod uppfyller
våra krav, eller
2.  Leveranren har förbundit sig att följa
koncernens eller något av våra dotterbolags
uppförandekod.
Leverantörer som representerar ett högt in köps -
värde eller är affärs kritiska av andra skäl, ska gran
-
skas regelbundet.
Urval
Alla bolag utom 1 (0) har genomfört leverantörs-
granskningar under de senaste två åren (2022 och
2023).
Resultat 2023
Totalt antal granskade leverantörer de senaste
två åren: 350 (235).
Granskat inköpsvärde i förhållande till koncernens
totala inköpsvärde 2023: 81 (84) %
Hur vi arbetar med våra partners och leverantörer, forts.
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 48ADDNODE GROUP
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Värdeskapande förvärv
Vi söker aktivt efter lämpliga förvärv och för diskussioner med olika
företagsägare som är intresserade av att bli en del av koncernen.
Sedan 2003 har vi framgångsrikt förvärvat 75 företag. Vi utvärderar
hela tiden våra för värv s kriterier i syfte att säkerställa att de addre
-
serar alla relevanta risker och möjligheter i samband med förvärvs-
beslut.
Decentraliserad styrmodell driver organisk tillväxt
Addnode Group är väl positionerat för att dra nytta av starka glo-
bala trender som driver organisk tillväxt. Ledande marknadspositio-
ner, långvariga kundrelationer och affärsmodeller med en stark bas
av återkommande intäkter skapar förutsättningar för stabilitet i
verksam heten. Vår styrmodell som ger våra dotterbolag ansvar
skapar också förutsättningar för initiativ kraft i det dagliga arbetet
och bidrar till vår framgång.
Områden vi jobbar med Tillväxt i nettoomsättning EBITA-marginal Andel återkommande intäkter
Organisk tillväxt.
Förvärv.
Decentraliserad affärsmodell.
Återkommande intäkter.
Definition
Total ökning (förvärvad och organisk) av
netto omsättning jämfört med föregående år.
Finansiellt mål: >10 %
Urval
Koncernen
Resultat 2023
Total tillväxt i nettoomsättning: 19 %
Definition
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar av
immateriella tillgångar (EBITA) i förhållande till
nettoomsättningen.
Finansiellt mål: >10 %
Urval
Koncernen
Resultat 2023
EBITA-marginal: 8,6 %
Definition
Andel intäkter av återkommande karaktär (intäkter
från support- och underhållsavtal, programvaru-
abonnemang och -hyresavtal, samt SaaS-lösningar)
i förhållande till totala intäkter.
Urval
Koncernen
Resultat 2023
Återkommande intäkter: 70 %
Ekonomiskt ansvar omfattar god finansiell förvaltning,
effektiv resursanvändning och att leverera en uthållig,
långsiktig ekonomisk lönsamhet till fördel för koncernens
intressenter. Addnode Group skapar hållbar tillväxt över
tid genom att kontinuerligt förvärva nya företag och aktivt
stödjavåra dotter bolag med att driva organisk tillväxt.
Strategin stöds av ett värderingsbaserat ledarskap och
decentraliserat ansvar och befogenheter. En stabil bas av
återkommande intäkter och starkt operativt kassaflöde
ligger till grund för ensund ekonomisk ställning.
4
Långsiktig ekonomisk bärkraft
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 49ADDNODE GROUP
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Områden vi jobbar med Genomfört 2023 Planer för 2024 Långsiktiga ambitioner
Implementation och uppföljning av den koncern-
gemensamma hållbarhetsagendan.
Regelefterlevnad och rapportering.
Hållbarhetskommunikation.
Certifieringar.
Koncerngemensamma initiativ.
Utbildning.
Genomfört en dubbel materialitetsanalys och en
GAP-analys inför implementering av EU:s Corporate
Sustainability Reporting Directive, CSRD.
Implementerat ett nytt visselblåsarverktyg som omfat-
tar alla medarbetare i hela koncernen och gör det möj-
ligt att visselblåsa anonymt. Verktyget uppfyller kraven
enligt EU:s visselblåsardirektiv.
Uppdaterat och utökat den årliga taxonomianalysen för
att omfatta de fyra nya miljömål som EU:s taxonomiför-
ordning har kompletterats med under 2023.
Utökat rutinerna för att utvärdera hållbarhetsrelaterade
risker och möjligheter (Due Diligence) i samband med
förvärv, exemempelvis avseende regelefterlevnad,
uppförandekoder och korruptionsrisker.
Uppdaterat och organiserat den årliga koncerngemen-
samma utbildningen i uppförandekod och hållbarhets-
policy.
Genomföra åtgärder för att uppfylla rapporteringskrav
enligt CSRD avseende uppgifter som omfattas av detta
fokusområde.
Fortsätta utveckla rutiner och processer avseende
insamling, analys och uppföljning av hållbarhetsdata.
Fortsätta utveckla och systematisera genomlysnings-
processen (Due Diligence) i samband med förvärv
avseende hållbarhetsrelaterade risker och möjligheter.
Öka kommunikationen om koncernens hållbarhets-
engagemang gentemot såväl interna som externa
målgrupper.
Förnya utbildningen i koncernens uppförandekod
ochhållbarhetspolicy.
Utveckla en riskhanteringsprocess avseende vår fak-
tiska och potentiella påverkan på mänskliga rättigheter.
EU:s Human Rights Due Diligence Directive (HRDDD)
väntas träda i kraft och omfatta Addnode Group från
och med 2026.
Vid behov utvärdera ytterligare utveckling och utvidg-
ning av koncernens hållbarhetsrapportering föratt
möta nya interna prioriteringar eller externa förvänt-
ningar och krav.
Addnode Group har en decentraliserad organisation där
ansvar och befogenheter för att driva verksamheten ligger
hos varje division och dotterbolag.
Koncernens gemensamma policys implementeras i varje
bolag för att stödja intern kontroll och regelefterlevnad.
Centralt finns en hållbarhetsfunktion som leder ett
forum för hållbarhetsfrågor med representanter från samt-
liga divisioner. Hållbarhetsfunktionen ansvarar dels för att
leda, stödja och följa upp divisionernas implementation av
hållbarhets agendan, dels för att driva koncernens strate-
giska utveckling och regel efterlevnad inom hållbarhets-
området. Hållbarhetsfunktionen rapporterar till CFO.
5
Styrning och ledning av
hållbarhetsarbetet
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 50ADDNODE GROUP
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Hållbarhetsfunktion med ansvar för
hållbarhetsagenda och regelefterlevnad
Addnode Group har en central hållbarhets funktion.
Funktionen ansvarar för att leda, stödja och följa
upp implementation och utveckling av koncernens
hållbarhetsagenda. Det operationella ansvaret att
implementera hållbarhets agendan ligger i respek
-
tive division.
Hållbarhetsfunktionen är vidare ansvarig för att
leda koncernens forum för hållbarhetsfrågor med
representanter för samtliga divisioner. Forumet
arbetar med efterlevnad och utveckling av aktivite
-
ter inom ramen för hållbarhetsagendan.
Slutligen ansvarar hållbarhetsfunktionen också
för att driva koncernens strategiska utveckling och
regelefterlevnad inom hållbarhetsområdet, liksom
att säkerställa att koncernen uppfyller externa
intressenters förväntningar avseende hållbarhets
-
rapporteringen.
Utöver de formella ansvarsområden som håll bar-
hetsfunktionen upprätthåller, har den också en
internt samordnade roll. Det kan handla om att
samordna koncernens bolag och divi sioner kring
olika aktiviteter, utbyta erfaren heter eller definiera
likartade arbetssätt. Det kan också handla om att
tillgodose ett behov av fördjupning och ökad kun
-
skap inom specifika hållbar hetsfrågor.
Dotterbolagens egna aktiviteter
Mycket av det dagliga arbetet inom hållbar hets-
området sker i koncernens dotter bolag. Bo lag en
arbetar med aktiviteter och initiativ utifrån sina
egna bedömningar och förutsätt ningar för vad som
är lämpligt för respektive verksamhet. Vissa bolag
har valt att ISO-certifiera sin verksamhet inom
miljöområ det, andra bolag sätter upp mål för hur
stor andel av deras projekt som ska bidra till något
av FN:s hållbarhetsmål, liksom att många bolag
också tar initiativ för att på lokala arbetsplatser
göra olika val med hänsyn till sociala faktorer och
miljö. Det är också vanligt att bolagen har egna
verksamhetsspecifika uppförandekoder och policy-
dokument, inklusive inköpspolicy och resepolicy,
som stöd i styr ningen av sitt hållbar hetsarbete.
Ledningssystem och certifieringar
För många av våra dotterbolag styr certifieringar hur
olika aktiviteter hanteras och utgör ofta en förut
-
sättning för att bli kvalificerad som leverantörer
inom vissa kundsegment. Dotterbolagen inom
Addnode Group innehade, eller arbetade för att
erhålla, följande certifieringar vid utgången av 2023:
Samtliga Technia:s större kontor är kvalitets-
ledningscertifierat för ISO 9001 och miljö-
ledningscertifierat för ISO 14001. Technia Karlsruhe
i Tyskland, Kista i Sverige, Milton Keynes i UK,
Nieuwegein i Nederländerna och Pune i Indien är
informationsäkerhetscertifierade för ISO27001.
Service Works Global (SWG) är kvalitets lednings-
certifierat för ISO 9001 och informationssäker
-
hetscertifierade för ISO 27001 i alla regioner utom
Norden. I Sverige uppfyller SWG informations-
säkerhetskraven enligt SKR:s verktyg KLASSA.
Decerno är informationssäkerhetscertifierade
för ISO 27001.
Decerno och Sokigo är FR 2000 certifierade. FR
2000 är ett integrerat ledningssystem för kvalitet,
miljö, arbetsmiljö och rekrytering.
Decisive arbetar för att under 2024 erhålla den
norska miljöledningssystemcertifieringen
Miljøfyrtårn.
Forsler& Stjerna och Symetri UK arbetar för att
under 2024 ererhålla kvalitetsledningscertifie
-
ringen ISO 9001.
Sokigo och Canella arbetar för att under 2024
erhålla informationssäkerhetscertifieringen ISO
27001.
Visselblåsarfunktion
Addnode Group har under 2023 implementerat ett
nytt visselblåsarverktyg som gör det möjligt att
rapportera misstankar om allvarliga oegentligheter
anonymt. Verktyget och den anonyma rapporte
-
ringsmöjligheten är tillgängligt för alla medarbetare
i hela koncernen. För de bolag inom Addnode Group
som också omfattas av EU:s visselblåsardirektiv
som gäller från och med 17 december 2023 är verk
-
tyget också anpassat så att lagkraven uppfylls.
Visselblåsarverktyget kan användas av medarbe
-
tare och andra externa intressenter för att rappor-
tera ärenden som är av sådan karaktär att det är
svårt att öppet vända sig med det till en chef eller
annan representant för företaget. Information om
vilken typ av ärenden som visselblåsarverktyget är
avsett för beskrivs i de sammanhang där verktyget
tillhandahålls, t ex på webben. Information om
vissel blåsar funktionen ingår också som ett moment
i utbildningen om Addnode Groups uppförandekod
och håll bar hetspolicy som alla medarbetare
genomför en gång per år.
Addnode Groups visselblåsarfunktion finns beskriven
påaddnodegroup.com
Utbildning i uppförandekod och
hållbarhetspolicy
Addnode Groups koncerngemensamma uppfö-
randekod och hållbarhetspolicy fastställs årligen av
styrelsen, första versionen fastställdes 2021.
Dokumentet fastställer grunden för vårt hållbar
-
hetsarbete och vårt dagliga uppförande inom ett
antal viktiga områden som inkluderar om tanke om
människor, samhälle och miljö.
För att säkerställa att alla medarbetare är väl
bekanta med vilka förväntningar som ställs på dem
och hur vi gemensamt ska ta ansvar för att följa vår
uppförandekod och hållbarhetspolicy, ska alla med
-
arbetare genomföra en web baserad utbildning.
Utbildningen lanserades första gången 2021 och
genomförs sedan dess under hösten varje år.
Innehållet uppdateras årligen men grundstruktu
-
ren är densamma. Innehållet består av fem delar:
1. En introduktion till hållbarhet och de specifika
frågor som är aktuella och relevanta för Addnode
Groups verksamhet.
2. Våra fem fokusområden.
Nyckeltal
Andel medarbetare som genomfört utbildningen
i vår uppförandekod och hållbarhetspolicy
Den aktivitet vi valt att följa upp inom detta fokus
-
område är att alla våra medarbetare är välbekanta
med vår uppförandekod och håll bar hets policy. Det
gör vi genom att alla med arbetare årligen genomför
en webbaserad utbildning. Resultatet följs upp per
division ochför koncernen totalt.
Definition
Antal medarbetare som har genomfört den kon-
cerngemensamma, webbaserade utbildningen i
uppförandekod och hållbarhetspolicy i förhål
-
lande till totalt antal medarbetare.
Medarbetare definieras som fast-, deltids- eller
projektanställd person.
Urval
Samtliga medarbetare.
Resultat 2023
Andel medarbetare som genomfört utbildning i
koncernens uppförandekod och hållbarhets policy:
76 (73) %.
Styrning och ledning av hållbarhetsarbetet, forts.
3. Vår uppförandekod och etikfrågor.
4. Våra värderingar och företagskultur.
5. Vår visselblåsarfunktion.
Utbildningen tar cirka 30 minuter att genomföra
och består av textdelar, interaktiva moment och
övningar, samt filmer med Vd för att förstärka inne
-
hållet och budskapen.
Addnode Groups uppförandekod och hållbarhetspolicy
finns i sin helhet på addnodegroup.com
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 51ADDNODE GROUP
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Rapportering enligt taxonomi förordningen
Artikel 8 i EU förordning 2020/852.
Taxanomiförordningen – bakgrund
Taxonomiförordningen är en nyckelkomponent i EU
kommissionens handlingsplan för att styra om kapi
-
talflöden mot en mer hållbar ekonomi. EU:s taxono-
miförordning utgör en ramreglering och syftar till att
hjälpa investerare att identifiera och jämföra miljö
-
mässigt hållbara investeringar genom ett gemen-
samt klassificeringssystem för miljömässigt hållbara
ekonomiska verksamheter. Taxonomiförordningen
omfattar tretton branscher som tillsammans
bedöms stå för cirka 95 procent av EU:s utsläpp.
För att en viss ekonomisk verksamhet ska klassifi
-
ceras som miljömässigt hållbar ska den bidra
väsentligt till ett eller flera av sex fastställda miljö
-
mål, inte orsaka betydande skada för något av de
övriga målen, samt uppfylla vissa minimikrav inom
hållbarhet. Det kvs också att verksamheten över
-
ensstämmer med detaljerade villkor, så kallade tek-
niska granskningskriterier, som fastställts av EU
kommissionen i delegerade akter till förordningen.
Taxonomiförordningen utgår från en binär ansats
vilket innebär att en ekonomisk verksamhet
antingen är miljömässigt hållbar eller inte.
Företag med fler än 500 medarbetare, vars
värdepapper är upptagen till handel på en
reglerad marknad och som därmed omfattas av
EU-direktivet om icke-finansiell rapportering, ska i
sin hållbarhetsrapport inkludera information om hur
och i vilken utsträckning verksamheten är förknip
-
pad med taxonomiförenliga aktiviteter.
I enlighet med EU:s taxonomiförordningen har två
analyser genomförts. Den ena avser en bedömning
av Addnode Groups ekonomiska aktiviteter, medan
den andra avser en analys av om koncernen har
gjort inköp av produkter och tjänster från leveran
-
rer med taxonomiförenlig verksamhet.
Analys av Addnode Groups verksamheter
Addnode Group, vars verksamhet ingår i taxono-
mins branschdefinition ”Information och
Kommunikation, ska utvärderas baserat på verk
-
samhetsbeskrivningar för fyra av taxonomiförord-
ningens nu gällande sex miljömål. Dessa fyra är:
”Begränsning av klimatförändringar”, ”Anpassning till
klimatförändringar”, ”Hållbar användning och skydd
av vatten och marina resurser” och ”Omställning till
en cirkulär ekonomi”.
För att bedöma vilka ekonomiska aktiviteter som
är relevanta för Addnode Group har det varit nöd
-
vändigt att tolka taxonomiförordningen och de
delegerade akterna. Efter genomgång och analys av
koncernens digitala lösningar och tjänster har fem
verksamhetsområden identifierats i de delegerade
akterna, avseende branschen Information och
Kommunikation, som relevanta för Addnode Group
att beakta.
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter:
Tabell redovisas ej, då Addnode Group ej utför,
finansierar eller är exponerat mot kärnenergi- eller
fossilgasrelaterade verksamheter. Tabellerna 15 i
bilaga XII till delegerad förordning (EU) 2022/1214
anses inte omfattas av taxonomin och rapporteras
inte eftersom inget av företagen bedriver verksam
-
het inom kärnkraft eller fossilgasrelaterade verk-
samheter. Tabell 1 skulle endast innehålla Nej i alla
lt.
1. Databehandling, drifttjänster o.d. (delegerad
akt I, kapitel 8.1)
Addnode Group tillhandahåller inga renodlade
datadrifttjänster. En begränsad del av koncernens
digitala lösningar tillhandahålls som SaaS-tjänst där
drifttjänsten är en integrerad del. Huvuddelen av
innehållet i SaaS-tjänsterna är dock programvaran
medan den tekniska driften representerar en
mycket begränsad del som inte är möjlig att sepa
-
rera. Bedömningen är därför att Addnode Group
inte har någon aktivitet inom detta verksamhets
-
område som väsentligt kan bidra till begränsning av
klimatförändringar.
2. Datadrivna lösningar för minskningar av
växthusgasutsläpp (delegerad akt I, kapitel 8.2)
Addnode Groups digitala lösningar, som bland
annat beskrivs på sidan 40 i hållbarhetsrapporten,
kan i kundernas verksamheter, eller i deras erbju
-
danden till sina respektive kunder, användas för att
bidra till positiva hållbarhetseffekter, exempelvis
minskad energi- eller resursförbrukning. De lös
-
ningar som Addnode Group erbjudit under 2023 är
dock i sig själva inte direkt avsedda för att väsentligt
bidra till minskning av växthusgasutsläpp. Bedöm-
ningen är därför att Addnode Group inte har någon
aktivitet inom detta verksamhetsområde som
väsentligt kan bidra till begränsning av klimatför
-
ändringar.
3. Dataprogrammering och relaterade
verksamheter (delegerad akt II, kapitel 8.2)
Egenutvecklade programvaror och relaterade tjäns
-
ter är en del av Addnode Groups erbjudanden inom
koncernens alla tre divisioner. Lösningarna är däre
-
mot inte så kallade möjliggörande verksamheter
som direkt är avsedda att väsentligt bidra till att
förebygga eller minska negativa konsekvenser av
klimatförändringar. Det föreligger inte heller något
behov att vidta åtgärder för att göra Addnode
Groups egen verksamhet motståndskraftig mot
klimatförändringar. Bedömningen är därför att
Addnode Group varken har omsättning avseende
någon aktivitet som väsentligt kan bidra till anpass
-
ning till klimatförändringar, eller kapital- eller drifts-
utgifter för att göra koncernens egna verksamheter
motståndskraftiga mot klimatförändringar.
4. Tillhandahållande av datadrivna it- och
ot-lösningar som väsentligt bidrar till hållbar
användning och skydd av vatten och marina
resurser (bilaga I, kapitel 4.1 i delegerad
förordning 2023/2486)
I Addnode Groups bolag Sokigo (tidigare S-Group
Solutions) finns en verksamhet som tillhandahåller
lösningar för dokumentation, drift-, underhålls- och
förnyelseplanering av VA-t. Enligt taxonomin är
det dock endast it- (informationsteknik) och ot-
(operativ teknik) lösningar som kontrollerar, hanterar,
minskar och begränsar läckage i vattenförsörjnings
-
system som ska anses bidra till hållbar användning
och skydd av vatten och marina resurser. Bedöm-
ningen är därför att Addnode Group inte har någon
verksamhet som bidrar till detta miljömål.
5. Tillhandahållande av datadrivna it- och
ot-lösningar som väsentligt bidrar till omställning
till en cirkulär ekonomi (bilaga II, kapitel 4.1 i
delegerad förordning 2023/2486)
Addnode Groups bolag Symetri erbjuder program
-
varor för design av byggnader, infrastruktur, maski-
ner, komponenter och produkter. Programvarorna
kan användas för att optimera design och produk
-
tionsprocesser utifrån olika variabler som kan
påverka resurs- och energieffektivitet. Addnode
Groups bolag Technia erbjuder programvaror för
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 52ADDNODE GROUP
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
design av fordon, maskiner, komponenter, produkter,
och tjänster. Programvarorna kan användas för att
optimera och simulera design och produktionspro
-
cesser, samt dokumentera och analysera design
och tillverkning ur livscykelperspektiv. I dessa opti
-
merings-, simulerings och analyssystem ingår stöd
för att ta hänsyn till olika variabler som kan bidra till
cirkuläritet, resurs- och energieffektivitet.
Enligt taxonomin är det programvaror för fjärr-
övervakning och prediktivt underhåll; spårning av
material, produkter och tillgångar genom värdeked
-
jor; livscykelanalys; övervakning av livscykelpres-
tanda; ekodesign; leverantörshantering, som anses
kunna bidra väsentligt till omställning till en cirkulär
ekonomi som avses. Flera av de programvaror som
bolag inom Addnode Group erbjuder kan användas
för dessa ändamål, men bedömningen är att kun
-
dernas främsta avsikt med investeringar i dessa
programvaror inte är för att bidra till omställning till
en cirkulär ekonomi. Den samlade bedömningen är
därför att Addnode Group inte har någon verksam
-
het som väsentligt bidrar till detta miljömål.
Sammanfattning
Baserat på ovan beskrivna analys, är Addnode
Groups bedömning att taxonomiförordningen inte
är tillämplig (”non-eligible”) på koncernens ekono
-
miska aktiviteter. Det innebär att kapitalutgifter
(”CAPEX”) och driftsutgifter (”OPEX”) relaterade till
ovan nämnda ekonomiska aktiviteter inte heller är
tillämpliga enlig taxonomiförordningen.
Analys av Addnode Groups inköp av produkter
och tjänster från leverantörer med taxonomi-
förenlig verksamhet
Enskilda kapital-/driftsutgifter som omfattas
Taxonomirapporteringen kan även inkludera andra
kapital- och driftsutgifter med koppling till inköp av
produkter och tjänster relaterade till andra ekono
-
miska verksamheter än de som anges ovan. Detta
avser utgifter som bidrar till utsläppsminskningar för
den rapporterande enheten och om den berörda
leverantörens ekonomiska verksamhet är taxonomi
-
förenlig.
Addnode Group har identifierat nedanstående
kapitalutgifter som avser inköp relaterade till andra
ekonomiska verksamheter och som kan bidra till
utsläppsminskningar:
Bilar, inklusive billeasing (kod 6.5).
Hyreskontrakt, nyttjanderätter enligt IFRS 16
(kod 7.7).
Sammanfattning
Efter en genomgång av årets investeringar i billea
-
sing (12 MSEK) samt årets nytecknade och förlängda
hyresavtal (203 MSEK) är slutsatsen att ingen del av
kapitalutgifterna kan kvalificeras som taxonomiför
-
enliga. Addnode Group har ett antal hybridbilar
(drivs av en elmotor och en förbränningsmotor) men
inga av dessa uppnår taxonomins krav på lägsta
tillåtna koldioxidutsläpp. Beträffande hyresavtalen
har analys påbörjats, men det har ännu inte varit
möjligt att erhålla information från hyresvärdarna
avseende huruvida dessa är taxonomiförenliga. Vår
initiala bedömning är dock att endast en begränsad
del av hyresavtalen är taxonomiförenliga.
De kapitalutgifter som omfattas av taxonomiför
-
ordningen redovisas i tabellen på sidan 55 under
rubriken A.2.
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 53ADDNODE GROUP
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter
som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2023
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod/Koder (2)
Absolut omsättning (3)
Andel av om ttningen (4)
Begränsning av
klimat förändringar (5)
Anpassning till
klimat förändringar (6)
Vatten och marina
resurser (7)
Cirkulär ekonmi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald
och ekosystem (10)
Begränsning av
klimat förändingar (11)
Anpassning till
klimat förändringar (12)
Vatten och marina
resurser (13)
Cirkulär ekonmi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald
och ekosystem (16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Taxonomiförenlig andel (A.1)
eller ej taxonomiförenlig andel
(A.2) av omsättningen,
år 2022 (18)
Kategori (möjliggörande
verksamhet) (20)
Kategori (omställnings-
verksamhet) (21)
MSEK % % % % % % % Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Procent
Möjlig-
görande
Omställ-
ning
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Omsättning för de miljömässigt hållbara (taxonomi förenliga)
verksamheterna (A.1)
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som
inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomi förenliga)
Omsättning för verksamheter som omfattas av taxonomin men som
inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomi förenliga) (A.2)
Totalt (A.1 + A.2)* 0
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS
AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin (B) 7 412 100
Totalt (A + B)** 7 412 100
*   Andelen tillämplig (eligible) omsättning och som omfattas enligt taxonomin avser den del av nettoomsättningen som härrör från produkter och tjänster som finns beskriven i taxonomin (täljare) dividerat med nettoomsättningen (nämnaren).
För ytterligare information om koncernens redovisningsprinciper avseende nettoomsättning, se not 1 på sidan 89 i denna årsredovisning. När det gäller täljaren har vi – vilket beskrivs ovan – inte identifierat några ekonomiska aktiviteter som
är tillämplig (eligible) eller förenliga (aligned) med taxonomin. Verksamheter som omfattas av taxonomin var 0 % även under 2022.
** Den totala omsättningen (nämnaren) motsvarar nettoomsättningen i resultaträkningen på sidan 79.
Rapportering enligt Taxonomi förordningen, forts.
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 54ADDNODE GROUP
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Andel av kapitalutgifter från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter
som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2023
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod/Koder (2)*
Absoluta kapitalutgifter (3)
Andel av kapitalutgifter (4)
Begränsning av
klimat förändringar (5)
Anpassning till
klimat förändringar (6)
Vatten och marina
resurser (7)
Cirkulär ekonmi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald
och ekosystem (10)
Begränsning av
klimat förändingar (11)
Anpassning till
klimat förändringar (12)
Vatten och marina
resurser (13)
Cirkulär ekonmi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald
och ekosystem (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Taxonomiförenlig andel (A.1)
eller ej taxonomiförenlig andel
(A.2) av kapitalutgifterna,
år 2022 (18)
Kategori (möjliggörande
verksamhet) (19)
Kategori (omställnings-
verksamhet) (20)
MSEK % % % % % % % Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Procent
Möjlig-
görande
Omställ-
ning
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomi förenliga) verksamheterna (A.1)
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som
inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Transport med motorcyklar, personbilar och lätta motorfordon
CCM
6.5 12 2 1
Förvärv och ägande av byggnader
CCM
7.7 203 27 20
Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin men som
inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2) 215 29 22
Totalt (A.1 + A.2)** 215 29 22
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin (B) 528 71
Totalt (A + B)*** 743 100
*  EU:s ekonomiska aktivitetskod.
** Täljaren för kapitalutgifter är lika med den del av kapitalutgifterna som avser investeringar i tillgångar som används för att producera produkter och tjänster för de ekonomiska verksamheter som beskrivs i taxonomin. Täljaren omfattar dessutom enskilda
åtgärder som gör det möjligt för målverksamheterna att bli koldioxidsnåla eller leda till minskade koldioxidutsläpp. Kapitalutgifter som omfattas av taxonomin var 22 % under 2022. Ökningen 2023 förklaras i huvudsak av ett större nytecknat hyreskontrakt i Sverige
samt tillkommande kapitalutgifter via förvärvade bolag.
*** De totala kapitalutgifterna (nämnaren) motsvarar tillägg, inklusive aktiverade kostnader för forskning och utveckling, till balansposterna materiella anläggningstillgångar, immateriella tillgångar (exklusive goodwill) före eventuella omvärderingar, avskrivningar eller
nedskrivningar och exklusive eventuella förändringar i verkligt värde, såsom specificeras i noterna 15 och 16 till den konsoliderade balansräkningen, kompletterade av tillägg/ändringar i klassificerade nyttjanderätter för tillgångar enligt IFRS 16, såsom specificeras i
not 15. Inköp som tillkommit via företagsförvärv ingår också.
Rapportering enligt Taxonomi förordningen, forts.
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 55ADDNODE GROUP
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Andel av driftsutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter
som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2023
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod/Koder (2)
Absoluta driftsutgifter (3)
Andel av driftsutgifter (4)
Begränsning av
klimat förändringar (5)
Anpassning till
klimat förändringar (6)
Vatten och marina
resurser (7)
Cirkulär ekonmi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald
och ekosystem (10)
Begränsning av
klimat förändingar (11)
Anpassning till klimat-
förändringar (12)
Vatten och marina
resurser (13)
Cirkulär ekonmi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald
och ekosystem (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Taxonomiförenlig andel (A.1)
eller ej taxonomiförenlig andel
(A.2) av driftsutgifterna,
år 2022 (18)
Kategori (möjliggörande
verksamhet) (20)
Kategori (omställnings-
verksamhet) (21)
MSEK % % % % % % % Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Procent
Möjlig-
görande
Omställ-
ning
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara (taxonomi förenliga)
verksamheterna (A.1)
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som
inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
Totalt (A.1 + A.2)* 0
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin (B) 55 100
Totalt (A + B)** 55 100
*   Täljaren för driftsutgifter är lika med den del av driftsutgifterna i nämnaren som avser tillgångar eller processer som omfattas av de ekonomiska verksamheter som beskrivs i taxonomin. Addnode Group har inte identifierat några driftsutgifter som omfattas av
taxonomin (eligible) eller är taxonomiförenliga (aligned). Driftsutgifter som omfattas av taxonomin var 0 % även under 2022.
**  Inom ramen för EU-taxonomin och enligt förordningen definieras totala driftsutgifter (nämnaren) som direkta icke-aktiverade kostnader hänförliga till forskning och utveckling (FoU), åtgärder vid byggnadsrenoveringar, kortfristiga leasingavtal, underhåll och repa-
rationer, samt direkta kostnader hänförliga till det löpande underhållet av tillgångarna, dvs. inte de totala rörelsekostnaderna, utan enbart kostnader förknippade med underhåll av tillgångar kopplade till ekonomiska aktiviteter som omfattas av taxonomin.
Rapportering enligt Taxonomi förordningen, forts.
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 56ADDNODE GROUP
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Addnode Group AB
(publ), org.nr 556291-3185
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år 2023 på sidorna 33-56 och för att den är
upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade håll-
barhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en
väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 25 mars 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Anna Rosendal
Auktoriserad revisor
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 57ADDNODE GROUP
Hållbarhetsagenda   Fokusområde 1   Fokusområde 2   Fokusområde 3   Fokusområde 4   Fokusområde 5   Taxonomiförordningen   Revisorns yttrande   
Inom Addnode Group-koncernen utvecklas digitala lösningar i
nära samarbete med byggindustrin för att bland annat ta fram
en hållbar process med fokus på energi- och kol dioxid
påverkan.
Bolagsstyrning
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 58ADDNODE GROUP
Ordförandeord   Bolagsstyrningsrapport   Styrelse   Ledning   Revisorns yttrande
Vi växer i USA
Addnode Group har en framgångsrik modell för att
växa via förvärv där vi köper utvalda bolag med
relativt låg risk. Vi har under 2023 fortsatt vår
internationella expansion och förvärvat Team D3
vilket innebär att USA blir vår största marknad.
Detta inner också nya utmaningar för styrelse
och ledning för att försäkra oss om att vi har till
-
räcklig bredd i vår kompetens och att våra styr-
och ledningsmodeller fungerar även på en för oss
relativt ny marknad.
Medarbetarna i fokus
Vi har under året engagerat oss i vår interna
innovationstävling Addventure och stöttat vårt
traineeprogram. Vi har utvärderat och i tätt sam
-
arbete med ledningen varit delaktiga i rekryte-
ringar av nyckelpersoner. Vi har även utvärderat
och uppdaterat vår successionsplanering för att
förkra oss om kontinuiteten och framgången
för Addnode Group på lång sikt
Effektivisering i utmanande tider
2023 pglades av en generell instabilitet i
om världen och marknadsoro inom segment där vi
är verksamma, framför allt inom bygg. Trots utma
-
nande omvärldsfaktorer har koncernen följt sin
tillväxtstrategi. När koncernen löpande gör många
förvärv är det samtidigt viktigt att vi säkerställer
en god intjäningsförmåga. För styrelsens del har
det inneburit att vi under 2023 har haft effektivi
-
seringsfrågor högt upp på agendan. Styrelsens
har varit aktiva för att försäkra oss om att koncer
-
nens värderingar samt principer för styrning, med
stort eget ansvar och stora befogenheter för
dotter bolagen fortsätter att fungera i en växande
organisation.
Ökat fokus på hållbarhet
Med det nya regelverket kring CSRD kommer ett
ökat ansvar för oss inom styrelsen. Vi har förberett
oss för den nya och mer omfattande hållbarhets
-
rapporteringen som detta innebär bland annat
genom att genomföra en dubbel väsentlighets-
och en gap-analys. Vi ser det som en självklarhet
att engagera oss i hållbarhetsfrågor, dels för att
bolagen ska kunna bidra med sina produkter och
tjänster för ett bättre samhälle, dels då vi själva
måste ta ansvar för att den egna verksamheten är
hållbar. Hållbarhet är en nyckelfaktor för att attra
-
hera och behålla såväl kunder som medarbetare
och investerare.
Ny revisor
Som noterat bolag behöver vi med viss periodici-
tet byta revisor och 2023 var sista året för vår
nuvarande revisionsbyrå. Styrelsen har, genom
revisionsutskottet, utvärderat ett antal relevanta
Tillväxt genom sunt risktagande
Som alltid i en bransch där förändringen är konstant har 2023 varit ett händelserikt år för Addnode Group. Innovativa
lösningar, fokus på tillväxt, starka ledarskap och sunt risktagande har möjliggjort våra framsteg och vår framstående
position på marknaden.
STAFFAN HANSTORP
STYRELSEORDFÖRANDE
revisionsbolag, där ett avgörande kriterium i
urvals processen har varit att vi sökt en aktör med
global täckning.
Ersättningar och incitament
2023 har också inneburit att styrelsen, genom
ersättningsutskottet, sett över och uppdaterat
våra riktlinjer för ersättning till ledande befatt
-
ningshavare. Årets förändringar omfattar bland
annat kriterier som skapar incitament att priori
-
tera hållbarhetsfrågor.
En annan fråga som styrelsen, genom ersätt
-
ningsutskottet, har arbetat med är utformningen
av vårt långsiktiga incitamentsprogram för
koncernledningen och andra chefer i ledande
befattning inom organisationen.
Redo för 2024
Avslutningsvis vill jag tacka alla ledare och med-
arbetare som under 2023 gjort sitt yttersta för
att skapa värde inom Addnode Group och dotter-
bolagen. Inför 2024 har vi produkter och tjänster
i världsklass, kunder som vill utvecklas med oss
och team som är redo att leverera.
ADDNODE GROUP ÅRSREDOVISNING 2023 | 59
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Ordförandeord   Bolagsstyrningsrapport   Styrelse   Ledning   Revisorns yttrande
Addnode Group-koncernens styrning regleras av
både externa regelverk och interna styr dokument.
Till de externa regelverken hör bland annat aktie
-
bolagslagen, årsredovisningslagen, Nasdaq
Stockholms regelverk för emittenter samt andra
tillämpliga lagar och regler. Bland de interna styr
-
dokumenten finns bland annat den av årsstämman
fastställda bolagsordningen, styrel sens arbets-
ordning samt styrelsens instruk tion för den verk
-
ställande direktören (Vd) samt koncernens uppfö-
randekod och hållbarhets policy.
Addnode Group AB (Addnode Group”) tillämpar
Svensk kod för bolagsstyrning, även kallad Koden.
Koden bygger på principen ”följ eller förklara”, vilket
inner att företag som tillämpar Koden kan avvika
från enskilda regler, men vid sådant fall måste ange
en förklaring till avvikelsen. Addnode Group avvi
-
kelser från Koden för 2023 avser sammansätt-
ningen valberedningen och framgår under avsnit-
tet ”Valberedning inför årsstämman 2024” nedan.
Inga överträdelser av tillämpliga börsregler eller
av god sed på aktiemarknaden har rappor te r ats
gällande Addnode Group av Nasdaq Stockholms
disciplinnämnd eller Aktie marknads nämnden
under 2023.
För mer information
Nasdaq Stockholm, nasdaqomxnordic.com
Svensk Kod för Bolagsstyrning,
bolagsstyrning.se
Finansinspektionen, fi.se
Addnode Groups webbplats,
addnodegroup.com
Väsentliga händelser 2023
Den 2 januari flyttades Addnode Group upp till
segmentet Large Cap
Efter beslut av Addnode Groups årsstämma i
maj 2023 lanserades ytterligare ett långsiktigt
incitamentsprogram. Ett 40-tal chefer och
ledande befattningshavare tecknade 201 000
köpoptioner.
I juni 2023 beslutade styrelsen i Addnode Group,
med stöd av bemyndigandet från årsstämman
2023, om återköp av egna B-aktier. Syftet med
att utnyttja bemyndigandet var främst att möj
-
liggöra leverans av aktier sammanhängande med
genomförandet av Addnode Groups aktiebase
-
rade incitamentsprogram. Under augusti 2023
återköptes 180000 egna B-aktier på Nasdaq
Stockholm, vilka kvarstod i eget förvar den 31
december 2023. Totalt antal egna aktier uppgick
därmed till 1210000 per 31 december 2023.
I oktober 2023 utgs Kristina Elfström
Mackintosh till ny CFO. Hon tillträdde sin tjänst i
december 2023. Lotta Jarleryd, som innehade
motsvarande roll tidigare, lämnade koncernen i
oktober 2023.
Ägarstruktur och rösträtt
Addnode Group ABs aktier är anslutna till Euroclear
Sweden AB. Det inner att inga aktie brev ges ut
och att Euroclear Sweden för aktie ägarregister
över ägare och förvaltare i bolaget.
Aktiekapitalet i Addnode Group består av
A-aktier och B-aktier. En A-aktie berättigar till tio
röster och B-aktier berättigar till en röst vardera.
Både A- och B-aktier berättigar till utdelning.
Samtliga aktier medför lika rätt till andel i bolagets
tillgångar. A-aktier kan på begäran av aktieägaren
omvandlas till B-aktier.
Den 29 december 2023 uppgick antalet aktie-
ägare till 7 279 och andelen utlandsägda aktier till
18procent. Andelen institutionellt ägande uppgick
till 78,6 % procent.
Aretro Capital Group AB var största ägare med
5,4 procent av aktiekapitalet och 17,5 procent av
rösterna. Aretro Capital Group AB ägs gemen samt
Årsstämma
Styrelse
Vd och koncernchef
Ersättningsutskott
Koncernfunktioner
Revisionsutskott
Koncernledning
ValberedningRevisor
Division
Product Lifecycle Management
Division
Process Management
Division
Design Management
STYRNING
via bolag av Addnode Groups sty relse ordförande
Staffan Hanstorp och Jonas Gejer, Vice President
Business Development på Addnode Group. Verg AB
är näst största ägare med 1,1 procent av aktiekapi
-
talet och 8,5procent av rösterna. Därefter följer
Lannebo Fonder med 10 procent av aktiekapitalet
och 7,9 procent av rösterna samt SEB Fonder med
8,6 procent av aktiekapitalet och 6,8 procent av
rösterna.
Valberedning
Årsstämman 2023 beslutade att uppdra åt styrel-
sens ordförande att ta kontakt med de fyra röst-
mässigt största ägarregistrerade aktie ägarna i
Euroclear Swedens utskrift av aktie boken per den
31 augusti 2023, vilka vardera ska utse en represen
-
tant som inte är ledamot i bolagets styrelse, att
jämte styrelsens ord förande utgöra valberedning
inför års stämman 2024.
Valberedningens ordförande ska vara den ledamot
som utsetts av den röstmässigt största ägaren,
om inte ledamöterna enas om annat. Styrelsens
ordförande ska inte vara val bered ningens ord-
förande.
Valberedningen har till uppgift att tillvarata
samtliga aktieägares intresse och lämnar förslag
till nästa årsstämma avseende:
Ordförande vid stämman
Styrelsens ledamöter
Styrelsens ordförande
Arvode till var och en av styrelsens ledamöter
Ersättning för utskottsarbete
Valberedning för följande år
Revisorer och revisionsarvoden
Styrelsens revisionsutskott biträder valbered-
ningen i arbetet med att föreslå val av revisorer
och med förslag till revisionsarvoden. Revi sions-
utskottet utvärderar revisorernas arbete och
informerar valberedningen om resultatet.
Bolagsstyrningsrapport för Addnode Group
ÅRSREDOVISNING 2023 | 60ADDNODE GROUP
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING  FINANSIELLA RAPPORTER 
Ordförandeord   Bolagsstyrningsrapport   Styrelse   Ledning   Revisorns yttrande
Valberedning inför årsstämman 2024
Valberedningens sammansättning meddelades
via ett pressmeddelande som publicerades den
12oktober 2023 och återfinns även på Addnode
Groups webbplats.
Jonas Gejer, utsedd av Aretro Capital Group AB.
Jonas Gejer är valberedningens ordförande som
representant för den röstmässigt största ägaren.
Claes Murander, utsedd av Lannebo Fonder.
Marianne Nilsson, utsedd av Swedbank Robur
Fonder.
Andreas Wollheim, utsedd av SEB Investment
Management.
Staffan Hanstorp, styrelseordförande i Addnode
Group.
Samtliga ledamöter, förutom Jonas Gejer och
Staffan Hanstorp, är oberoende i förhållande till
bolaget och bolagsledningen samt till den röst-
mässigt största ägaren.
Addnode Group, genom valberedningen,
till ämpar regel 4.1 i Svensk kod för bolagsstyrning
om mångfaldspolicy vid fram tagande av förslag till
val av styrelseledamöter. Valberedningen har inför
årsstämman 2024 sammanträtt vid 5 till fällen vid
denna års redovisnings avgivande. Val beredningen
repre senterade cirka 39 procent av aktieägarnas
röster per den 29 december 2023. Som underlag
för valberedningens arbete har Vd i bolaget före
-
dragit information om bolagets verksamhet och
strategiska inriktning. Härut över har styrelsens
ordförande redogjort för den år liga utrderingen
av styrelseledamöternas insatser. Styrelsens ord
-
förande gav också infor mation om styrelsens
arbete under året.
Valberedningens sammansättning avviker från
Bolagsstyrningskodens (Koden) regel 2.3, andra
stycket, som anger att verkställande direktören
eller annan person i bolagsledningen inte ska vara
ledamot av valberedningen. Jonas Gejer innehar
rollen som Vice President Business Development
och ingår i Addnode Groups koncernledning. Han
är en av två ägare till Aretro Capital Group AB, som
är den röstmässigt största ägaren i Addnode
Group AB. Jonas Gejer har varit verksam inom kon
-
cernen i 20 år och har god förståelse och insyn i
koncernens verksamhet. Han var också en av
grundarna till Technia som idag utgör koncernens
division Product Lifecycle Management. Mot bak
-
grund av detta har valberedningen ansett att en
avvikelse från Koden är motiverad.
Årsstämma
Årsstämman är Addnode Groups högsta beslut-
ande organ. Aktie ägares rätt att besluta i Addnode
Groups angelägenheter utövas vid års stämma eller
i förekommande fall extra bolags stämma. Års
-
stämman äger vanligen rum i april/maj månad.
Årsstämman beslutar om:
Fastställande av årsredovisning
Utdelning
Val av styrelseledamöter och revisorer
Ersättning till styrelse och revisorer
Riktlinjer för ersättning till koncernledningen
och övriga ledande befattningshavare
Valberedningen
Ersättningsrapport
Övriga viktiga frågor
Extra bolagsstämma kan hållas om styrelsen anser
att behov finns eller om Addnode Groups revisorer
eller ägare till minst tio procent av aktierna begär
det.
Bolagsstyrningsrapport, forts.
Bokslutskommuniké för 2022
Förslag till utdelning
Riskgenomgång
Förvärvsdiskussioner
Godkännande av årsredovisning
Ersättningsrapport
Förvärvsdiskussioner
Förberedelser för årsstämma
Delårsrapport för januarimars
Förlängning av kreditfacilitet
Konstituerande styrelsemöte;
val av ledamöter till utskott och
fastställande av firmateckning
Styrelsens årliga strategimöte
Återköp av egna aktier
Förvärvsdiskussioner
Delårsrapport januarijuni
Delårsrapport
januariseptember
Budgetansats 2024
Budget och affärsplan 2024
Förvärvsdiskussioner
Fastställande av Budget 2024
Utvärdering av styrelsens
arbete
Förvärvsdiskussioner
Kompetens- och ledarförsörjning
J
A
N
F
E
B
M
A
R
S
A
P
R
I
L
M
A
J
J
U
N
I
J
U
L
I
A
U
G
S
E
P
T
O
K
T
N
O
V
D
E
C
KV4 KV1
KV3 KV2
Förvärvsdiskussioner
Cybersäkerhet
HUVUDPUNKTERNA I 2023 ÅRS STYRELSEARBETE
ÅRSREDOVISNING 2023 | 61ADDNODE GROUP
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING  FINANSIELLA RAPPORTER
Ordförandeord   Bolagsstyrningsrapport   Styrelse   Ledning   Revisorns yttrande
Årsstämma 2023
Årsstämman 2023 ägde rum den 4 maj 2023. Till
stämmans ord förande valdes Staffan Hanstorp på
förslag från valberedningen. Proto kollet från års
-
stämman återfinns på Addnode Groups webb-
plats.
Staffan Hanstorp omvaldes till styrelsens ord-
förande. I enlighet med valberedningens förslag
omvaldes styrelseledamöterna; Jan Andersson,
Kristofer Arwin, Johanna Frelin, Thord Wilkne och
Kristina Willgård och Petra Ålund nyvaldes till ny
styrelseledamot. Sigrun Hjelmquist avböjde omval.
Stämman godkände valberedningens för slag till
styrelse arvode samt styrelsens för slag till riktlinjer
för ersättnings- och anställ nings villkor för Vd och
övriga ledande befatt ningshavare. Årsstämman
beslutade att anta styrelsens förslag om utdelning
med 1,00 kronor per aktie för räkenskapsåret 2022.
Årsstämman beslutade även att anta ytterli gare
ett långsiktigt aktierelaterat incita ments program
(”LTIP 2023”), för lednings personer i Addnode
Group-koncernen, vilket innebär att deltagarna
ges möjlighet att till marknadspris förvärva köp-
optioner avseende av Addnode Group återköpta
aktier av serie B i bolaget. Antalet köpoptioner att
utges ska vara högst 440 000, motsvarande cirka
0,33 procent av det totala antalet aktier och cirka
0,26 procent av det totala antalet röster i Add
-
node Group. Varje köpoption berättigar till förvärv
av en (1) återköpt aktie av serie B i bolaget under
vissa angivna perioder från och med dagen efter
offentliggörande av delårsrapporten för juli–sep
-
tember 2026, bok slutskommunikén för 2026 och
delårsrapporten för januari–mars 2027, dock
längst fram till och med den 10 juni 2027.
Av årsstämman lämnade bemyndiganden
Årsstämman bemyndigade styrelsen att, under
tiden fram till nästkommande årsstämma, vid ett
eller flera tillfällen, fatta beslut om att förvärva
högst så många egna B-aktier att bolaget vid var
tid efter förvärv innehar sammanlagt högst tio pro
-
cent av det totala antalet aktier i bolaget. Vidare
bemyndigade stämman styrelsen att, vid ett eller
flera tillfällen intill tiden för nästa års stämma, fatta
beslut om att överlåta B-aktier i bolaget till tredje
man. Överlåtelse av aktier får ske med högst det
totala antal egna aktier som bolaget vid var tid
innehar. Skälen till att styrel sen ska kunna avvika
från aktieägarnas företrä desrätt är bland annat att
möjliggöra finansie ring av eventuella företagsför
-
värv och andra typer av strategiska investeringar
på ett kost nadseffektivt sätt samt möjliggöra leve
-
rans av aktier samman hängande med genomför-
ande av bolagets lång siktiga aktierelaterade
incita ments program. Tilloch med avgivandet av
denna årsredovisning har 180 000 aktier för värvats
med stöd av detta bemyndigande och samtliga
aktier kvarstår i eget förvar.
Stämman beslutade också att bemyndiga sty-
relsen att, vid ett eller flera tillfällen under tiden
fram till nästkommande årsstämma, med eller
utan avvikelse från aktieägarnas före trädesrätt,
fatta beslut om nyemission av B-aktier. Genom
beslut med stöd av bemyndigandet ska antalet
B-aktier kunna ökas med sammanlagt högst tio
procent baserat på antalet utestående B-aktier i
bolaget vid tidpunkten för första utnyttjande av
be myndig andet. Bemyndigandet ska även inne-
fatta rätt att besluta om nyemission av B-aktier
med bestämmelse om apport eller att aktie ska
tecknas med kvittningsrätt eller annars med villkor
som avses i 13 kap 7 § aktiebolagslagen. Skälen till
avvikelse från aktieägarnas företrä desrätt är att
möjliggöra riktade emissioner för genomförande
av förvärv av hela eller delar av andra företag eller
verksamheter.
Styrelsen
Styrelsen har det övergripande ansvaret för
Addnode Groups organisation och förvaltning.
Styrelsens uppgifter
Styrelsens främsta uppgift är att ta tillvara bola-
gets och aktigarnas intressen, utse Vd samt
ansvara för att bolaget följer tillämpliga lagar,
bolagsordningen och Svensk kod för bolags styr-
ning.
Styrelsen redogör årligen för aktieägarna hur
bolagsstyrningen i Addnode Group fungerar gen om
bolagsstyrningsrapporten. Styrelsens arbete regle
-
ras bland annat av den svenska aktie bolags lagen,
gällande regler för aktie mark nadsbolag, inklusive
Svensk Kod för Bolagsstyr ning, bolags ordningen,
andra lagar och förord ningar och styrelsens och
dess utskotts interna arbets ordning.
Styrelsen hanterar och beslutar i koncern över-
gripande frågor som:
Strategisk inriktning.
Mål på kort och lång sikt.
Väsentliga frågor som finansiering, investe ringar,
förvärv och avyttringar.
Uppföljning och kontroll av informations givning
och organisationsfrågor, inklusive utvärdering av
koncernens organisation och operativa ledning.
Val, och då det är påkallat, entledigande av
bolagets verkställande direkr.
Övergripande ansvar för upprättande av
effektiva system för internkontroll, riskhantering
och koncernövergripande policyer.
Styrelsens sammansättning
Addnode Group styrelse ska enligt bolags ord-
ningen bestå av tre till åtta ledamöter valda av
årsstämman för tiden intill slutet av nästa års-
stämma. Bolagsordningen tillåter val av supple-
anter, men för närvarande finns inga suppleanter
valda av stämman. Bolagsordningen innehåller
inga bestämmelser i övrigt om tillsättande eller
entledigande av styrelse ledamöter. Styrelsen
består av sju personer. För ytterligare informa tion
om styrelseledamöterna se sidan 67.
Styrelsens oberoende
Enligt Koden ska en majoritet av de stämmo valda
styrelseledamöterna vara oberoende i för hållande
till bolaget och bolagets ledning och minst två av
dessa ska även vara oberoende i för hållande till
bolagets större aktieägare. Styrelsen i Addnode
Group har bedömts uppfylla tillämp liga krav på
oberoende. Samtliga leda möter, för utom Staffan
Hanstorp, har ansetts vara obero ende. Styrelse
-
ordförande Staffan Hanstorp var tidigare Vd och
koncernchef för Addnode Group AB och är genom
delägandet i Aretro Capital Group AB röstmässigt
störste ägare i Addnode Group och har därmed
inte bemts som obero ende varken i förhållande
till bolaget och dess ledning eller till bolagets större
ägare.
Bolagsstyrningsrapport, forts.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 62ADDNODE GROUP
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING  FINANSIELLA RAPPORTER 
Ordförandeord   Bolagsstyrningsrapport   Styrelse   Ledning   Revisorns yttrande
Styrelsens arbetsordning och styrelsemöten
Styrelsen fastställer årligen en skriftlig arbets-
ordning som klargör styrelsens ansvar och som
reglerar styrelsens och dess utskotts inbördes
arbetsfördelning inklusive ordförandens roll,
beslutsordningen inom styrelsen, kallelse till
sty relse möten, dagordning och protokoll samt
sty relsens arbete med redovisnings- och revi-
sions frågor och den finansiella rapporteringen.
Beslut om ändring i instruktionen kan fattas vid
styrel semöten under löpande år om styrelsen så
anser vara erforderligt.
Enligt arbetsordningen ska styrelsens ord rande:
Samråda med verkställande direktören i
stra tegiska frågor och genom regelbundna och
frekventa kontakter med verkställande direk-
tören noga följa Addnode Groups utveckling.
Leda styrelsens arbete och tillse att styrelse-
ledamöterna fort löpande får den information
som krävs för att följa verksamhetens utveck ling.
Samråda med verkställande direktören om dag
-
ordning för styrelse möten.
Tillse att handläggning av ärenden inte sker i
strid med aktiebolags lagen, andra lagar och
förordningar eller bolags ordningen.
Vara ordförande i ersättningsutskottet.
Arbetsordningen omfattar även detaljerade
instruktioner till verkställande direktören och
andra bolagsfunktioner om vilka frågor som krä ver
styrelsens godkännande. Instruktionerna anger
bland annat de högsta belopp som olika besluts
-
organ inom koncernen har rätt att god känna när
det gäller ingående av avtal, krediter, investeringar
och andra utgifter. Enligt arbets ordningen ska kon
-
stituerande styrelse möte hållas direkt efter års-
stämman. Vid detta möte beslutas bland annat
om firmatecknare för Addnode Group och vilka
styrelseledamöter som ska ingå i styrelsens t
beredande utskott, ersättningsutskottet och revi
-
sionsutskottet. Utskottens arbete är i huvudsak av
beredande och rådgivande karaktär, men styrel
-
sen kan i särskilda fall delegera beslutsbefogenhe-
ter till utskotten. Styrelsen ska enligt arbetsord-
ningen sammanträda minst fyra gånger per
arbetsår och där utöver när så erfordras.
Styrelsens arbete under 2023
Styrelsen sammanträdde 13 gånger under 2023,
varav ett konsti tuerande möte som hölls i direkt
anslutning till den årliga bolagsstämman. Samt liga
sammanträden under året har följt en god känd
agenda, som tillsammans med doku men ta tion för
varje punkt på agendan till handahållits leda möterna
inför respektive styrelsemöte. Nor malt varar möten
en halv dag, medan styrelsens årliga strategimöte
varar en dag för att ge tid åt djupare diskussioner.
Vd och koncernchef deltar vid styrelse möten som
före dragande. CFO är styrelsens sekreterare. Divi-
sionscheferna inbjuds löpande till styrelse mötena
för en genom ng av respektive verk samhet.
Andra medarbetare i koncernen deltar i styrel-
sens sammanträden såsom föredragande av
sär skilda frågor när styrelsen så finner motiverat.
Till de fasta punkter som behandlas på styrelse-
mötena hör Vd:s information och ekonomisk
månadsrapportering samt utsikter för kom mande
kvartal.
Därutöver behandlade styrelsen ett antal andra
frågor vid sina möten under 2023 där särskild upp
-
märksamhet ägnades åt:
Strategi och förvärvsfrågor.
Finansiering och utökning av befintlig kreditram
Affärsplan inklusive budget.
Uppförandekod och hållbarhet.
Kompetens, ledarförsörjning och incitaments-
program.
Rapporter från revisionsutskottet om bland
annat internkontroll och revision.
Bolagsstyrningsfrågor.
Årsbokslut och delårsrapporter.
Genomgång av riskmatriser omfattande såväl
affärsrisker som marknadsrisker och
hållbarhets frågor.
Cybersäkerhet.
Förrv av egna aktier.
Utdelningsförslag för räkenskapsåret.
Bolagsstyrningsrapport, forts.
STYRELSENS SAMMANSÄTTNING OCH NÄRVARO 2023
Namn Funktion Utskottsuppdrag Invald, år
Oberoende gentemot bolaget
och bolags ledningen/ägare
Närvaro,
styrelsemöten A-aktier B-aktier
Staffan Hanstorp
1)
Styrelse ordförande Ordförande i ersättningsutskottet 2017 Nej/Nej 13/13 2 501 328 4 738 496
Jan Andersson Styrelse ledamot Ordförande i revisionsutskottet 2012 Ja/Ja 13/13 60 000
Kristofer Arwin Styrelse ledamot Ledamot i revisionsutskottet 2012 Ja/Ja 13/13 8 720
Johanna Frelin Styrelse ledamot 2017 Ja/Ja 3/13 180
Sigrun Hjelmquist
2)
Styrelse ledamot Ledamot i revisionsutskottet 2009 Ja/Ja 13/13 0
Thord Wilkne
3)
Styrelse ledamot Ledamot i ersättningsutskottet 2008 Ja/Ja 13/13 1 740 000
Kristina Willgård Styrelse ledamot Ledamot i revisionsutskottet 2020 Ja/Ja 13/13 2 000
Petra Ålund
4)
Styrelse ledamot 2023 Ja/Ja 9/13 2 000
2 501 328 6 551 396
1) Inklusive 2 501 328 A-aktier och 4 783 496 B-aktier ägda av Aretro Capital Group AB, i vilket Staffan Hanstorp äger 50 procent av aktierna via bolag.
2) Avgick vid årsstämman den 4 maj 2023 och därav redovisas inte aktieinnehav. Var medlem i revisionsutskottet fram till den 4 maj 2023.
3) Inklusive makas innehav om 140 000 aktier.
4) Invaldes vid årsstämman den 4 maj 2023.
Samtliga aktieinnehav för styrelseledamöter är redovisade per 29 december 2023. Arvoden till styrelsens ordförande och ledamöter framgår av not 5 i årsredovisningen.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 63ADDNODE GROUP
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING  FINANSIELLA RAPPORTER 
Ordförandeord   Bolagsstyrningsrapport   Styrelse   Ledning   Revisorns yttrande
Säkerställande av kvalitet
i finansiell rapportering
I den arbetsordning som årligen beslutas av sty-
relsen ingår detaljerade instruktioner om bland
annat vilka ekonomiska rapporter och vilken finan
-
siell information som ska lämnas till styrel sen.
Utöver bokslutskommuniké, delårs rappor ter och
årsredovisning granskar och utvärderar styrelsen
omfattande finansiell information som avser såväl
koncernen som helhet som olika enheter som ingår
i koncernen. Styrelsen be handlar också informa
-
tion om riskbedöm ningar, tvister och eventuella
oegentligheter som kan få påverkan på Addnode
Groups finan siella ställning. Styrelsen granskar
också, i första hand genom revisionsutskottet, de
mest väsent liga redovisningsprinciper som tilläm
-
pas i kon cernen avseende den finansiella rappor-
teringen, liksom väsentliga förändringar av princi-
perna. I revisionsutskottets uppgifter ingår även
att granska rapporter om intern kontroll och pro-
cesserna för finansiell rapportering.
Koncernens revisorer rapporterar till styrelsen
minst en gång per år och vid behov. Minst en av
dessa rapporteringar sker utan att verkställande
direkren eller någon annan medlem av kon cern-
ledningen är närvarande. Koncernens revi sorer
deltar också i revisionsutskottets möten. Revi
-
sionsutskottets ordförande avlägger rap port till
styrelsen efter varje möte. Samtliga revisions-
utskotts möten protokollförs och proto kollen är
tillgängliga för styrelseledamöter och revisorer.
Styrelsens utvärdering
Styrelsen genomför årligen en utvärdering av sitt
utförda arbete. Samtliga styrelseledamöter till
-
ställs ett skriftligt utvärderingsformulär med frågor
avseende arbetsformer och arbetsklimat, inrikt
-
ning för styrelsens arbete samt tillgång till och
behovet av särskild kompetens i styrelsen.
Styrelse ledamöternas skriftliga svar samman ställs
därefter i en rapport. I enlighet med ar betsord-
ningen presenteras rapporten och resultatet av
utvärderingen diskuteras på ett ordinarie styrelse
-
möte. Utvärderingen används som ett verktyg för
att utveckla styrelsens arbete och utgör därutöver
ett underlag för val
beredningens nominerings-
arbete.
Ersättning till styrelsen
Arvodet till styrelsens ledamöter valda av års-
stämman beslutas av årsstämman på förslag av
val beredningen. För tiden mellan årsstämman
2023 och 2024 utgår ersättning med ett fast
belopp på 540 (520) TSEK till styrelsens ord fö-
rande och 270 (260) TSEK till var och en av de
övriga ledamöterna. Ersättning ska också kunna
utgå enligt räkning för särskilda insatser (konsult-
tjänster m.m.) av ledamöter inom deras respektive
kompetensområden, förutsatt att sådana insatser
på förhand godkänts av styrel se ordföranden eller
av två styrelse ledamöter. Till styrelsens revisions
-
utskott ska arvode utgå med 105 (100) TSEK var-
dera till de två ordinarie leda möterna och med 145
(140) TSEK till utskottets ordförande. Till ledamöter
i ersättningsutskottet ska arvode utgå med 55 (50)
TSEK vardera. Beslut av stämman fattades även
om att fort sätta anlita styrelsens ordförande
Staffan Hanstorp på konsultbasis för arbete med
kon cernens förvärvsmöjligheter, finansierings-
frågor, strategiska partnerskap och övergripande
stra tegiska frågor. Arvode om maximalt 180 TSEK
per månad ska kunna utgå för arbetet.
Avtal om pension, avgångsvederlag eller annan
förmån för styrelsens ledamöter finns ej.
Utskott
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott och
ett revisionsutskott. Utskottens arbete är i huvud
-
sak av beredande och rådgivande karak tär, men
styrelsen kan i särskilda fall delegera beslutsbefo
-
genheter till utskotten. Utskottens ledamöter
och deras ordförande utses vid kon stituerande
styrelse möte.
Ersättningsutskott
Ersättningsutskottet har som huvudsaklig uppgift
att företräda styrelsen i frågor avseende ersätt-
nings- och anställningsvillkor för verk ställande
direktör samt andra ledande be fatt ningshavare
baserat på de riktlinjer för ersättning och anställ-
ningsvillkor för verkställande direktör och övriga
ledande befattningshavare som beslutats av års-
stämman. Utskottet rapporterar fortlöpande sitt
arbete till styrelsen. Ersätt ningsutskottet består av
styrelsens ordförande Staffan Hanstorp och sty-
relse leda moten Thord Wilkne. Under 2023 har
ersättningsutskottet samman trätt fyra gånger.
Revisionsutskott
Revisionsutskottets huvuduppgift är att övervaka
processerna kring Addnode Groups finansiella rap
-
portering och interna kontroll för att kunna säker-
ställa kvaliteten i den externa rapporteringen. Revi-
sionsutskottet består av styrelseledamöterna Jan
Andersson (ordförande), Kristofer Arwin och Kristina
Willgård. Under 2023 har revisions ut skottet sam
-
manträtt fem gånger. Samtliga leda möter har varit
närvarande vid samtliga möten. I revisionsutskottets
uppgifter ingår att:
Granska de finansiella rapporterna och
behandla redovisnings frågor som påverkar
kvaliteten av bolagets finansiella r apportering.
Övervaka effektiviteten i den interna kontrol len,
inklusive riskhantering, avseende den finansiella
rapporteringen.
Övervaka revisionen och utvärdera revisorer nas
arbete.
Utvärdera revisorernas objektivitet och
obe roende.
Biträda valberedningen.
Revisor
Revisorer utses av årsstämman och redogör via en
revisionsberättelse för granskning av års redo-
visning, bokföring och koncern redo visning samt
styrelsens och verkställande direktörens förvalt
-
ning av Addnode Group. Revisor genom för även en
översiktlig granskning av nio måna dersrapporten.
Vid årsstämman 2023 omvaldes registrerade revi
-
sionsbolaget Price waterhouseCoopers AB (PwC),
med auktoriserade revisorn Anna Rosendal som
huvudansvarig revisor. För att säker ställa att de
informations- och kontrollkrav som ställs på styrel
-
sen uppfylls, deltar revisorerna på revi sions-
utskottets möten och rapporterar om alla materiella
redovisningsfrågor samt om even tuella felaktigheter
eller oegentligheter. Reviso rerna rapporterar även
direkt till styrelsen, i sam band med styrelsemöte,
minst en gång per år.
Addnode Groups arvoden till revisorerna,
för både revisionsrelaterade och andra icke
revi sion s relaterade uppdrag, anges i årsredo-
visningen, not 6, under rubriken ”Ersättning till
revisorer.
VD och koncernchef
Vd och koncernchef är ansvarig för den löpande
förvaltningen av koncernens verksamheter i enlig
-
het med styrelsens riktlinjer och anvis ningar. Vd
förser styrelsen med erforderligt under lag för dess
arbete både inför och mellan styrelsens samman
-
trädanden.
Koncernledning
Koncernledningen består av Vd och koncern chef,
CFO, VP Business Development, Head of M&A, Divi
-
sionschef Design Management, Divi sionschef Pro-
duct Lifecycle Management, Divisionschef Process
Management samt Vd Symetri. Leda möterna i kon
-
cernledningen har ansvar för genom förandet av
strategin inom sina respektive områden och har
dessutom ett övergripande ansvar för Addnode
Bolagsstyrningsrapport, forts.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 64ADDNODE GROUP
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING  FINANSIELLA RAPPORTER 
Ordförandeord   Bolagsstyrningsrapport   Styrelse   Ledning   Revisorns yttrande
Group i frågor av långsiktig och strategisk karakr
såsom koncernens organisa tion, förvärv, varu
-
märke, investeringar och finansiering. Koncern led-
ningsmöten hålls löpande för genomgång av kon
-
cernens finansi ella utveckling, förvärvs frågor,
koncern gemen samma initiativ samt för diskussion
kring strategi frågor. Utöver de schemalagda
mötena smmer koncern ledningen löpande av
frågor vid behov. Vd och övriga medlemmar i
koncern ledningen presen teras på sidan 68.
Koncernfunktioner
Under Vd:s ledning finns koncernfunktioner för
ekonomi, kommunikation, förvärv och affärs ut-
veckling inom Addnode Group AB.
Divisioner
De tre divisionerna Design Management, Product
Lifecycle Management och Process Management
utgör Addnode Group-koncernens operativa
struk tur. Divisionscheferna ansvarar, i enlighet med
beslutade strategier, för verk samheten inom res
-
pektive division och rapporterar till Addnode
Groups Vd och koncern chef. Divi sions styrelse-
möten hålls varje kvartal för genom gång av bl a
finansiell ut veck ling, strategifrågor, förvärv,
produkts satsningar och risk frågor. Varje månad
hålls även resultat upp-följningsmöten och där
deltar, förutom respektive divisionschef, även
respek tive divi sions controller samt CEO och CFO.
Intern kontroll avseende
den finansiella rapporteringen
Styrelsen har det övergripande ansvaret för den
interna kontrollen avseende den finansiella rap
-
porteringen. Styrelsen har inrättat ett revisionsut-
skott med uppgift att bereda styrelsens arbete
med kontrollen av bolagets finansiella rapporte
-
ring. Den följande beskriv ningen har upprättats i
enlighet med Svensk Kod för Bolagsstyrning
(Koden) och utgör styrelsens beskrivning av bola
-
gets system för intern kontroll och riskhantering
avseende den finans i ella rapporteringen.
Addnode Groups kontrollmiljö
Addnode Groups kontrollmiljö innefattar de värde
-
ringar och den etik som styrelsen, Vd och koncern-
ledningen kommunicerar och verkar utifrån. Dessa
finns även definierade i kon cer nens uppförande-
kod och hållbarhets policy. Koncernens organisa
-
tionsstruktur, ledar skap, ansvar och befogenheter
samt med arbetarnas kompetens kompletterar
detta.
Styrelsen arbetar löpande med bemning och
hantering av risker. Addnode Groups styrelse har
valt att inte inrätta en intern revisionsfunktion för
den interna kontrollen. Styrelsen bedömer att den
existerande organisationen och befintliga kontroll
-
strukturer inom Addnode Group möjlig gör en effek-
tiv verksamhet, identifierar risker i den finansiella
rapporteringen och säkerställer efterlevnaden av
tillämpliga lagar och regler. Addnode Group har en
decentrali serad styr modell där styrning, hantering
av risker och löpande finansiell rapportering i första
hand sker i de rörelse drivande divisionerna. Detta
kom pletteras med en central ekonomifunktion som
ansvarar för upp följning av divisionernas finans iella
rapporte ring samt för den externa finans iella rap
-
porteringen.
Ansvar och befogenheter definieras i instruktio
-
ner för attesträtt, manualer, policyer, rutiner och
uppförandekod. Några exempel är bolagsord
-
ningen, arbetsordning för styrelsens arbete,
instruktion för arbetsfördelning mellan Vd och
styrelse, instruktion för ekonomisk rapportering,
finanspolicy och ekonomihandbok med till hörande
redovisningsmanual.
Dessa riktlinjer utgör tillsammans med lagar och
externa regelverk den så kallade kontroll miljön.
Styrelsen prövar löpande dessa instruk tioners
relevans och aktualitet. Ansvaret för att kontinuer
-
ligt upprätthålla en effektiv kontroll miljö och det
löpande arbetet med den interna kontrollen avse
-
ende den finansiella rapport ering en är delegerat till
den verkställande direktören. Koncernledningen
och övriga led ande befattningshavare har ansvaret
för intern kontroll inom sina respektive ansvars -
områden.
Riskbedömning
Revisionsutskottet gör löpande en bedömning av
koncernens risker relaterade till den finansiella rap
-
porteringen och rapporterar till styrelsen. Syftet är
att identifiera händelser på marknaden eller i verk
-
samheten som kan föranleda för ändrade värde-
ringar av tillgångar och skulder. Enannan viktig del i
risk bemningen är att fånga upp förändringar i
redovisningsregler och säkerställa att dessa för
-
ändringar återspeglas i den finansiella rapporte-
ringen på ett korrekt sätt. CFO har ansvaret för att
bereda revisions utskottets bedöm ningar och ope
-
rativt bevaka identifierade risker. En viktig del i
riskbedöm ningen är bolag ens månatliga finansiella
rappor tering samt de rapporter som varje divi-
sions chef och deras direktrapporterande chefer
inkommer med varje månad.
Kontrollaktiviteter
Kontrollstrukturerna har utformats för att han tera
de risker som styrelse och ledning bedömer vara
väsentliga för verksamheten och den finansiella
rapporteringen. Addnode Groups kontrollstruktu
-
rer består dels av en organisation med tydliga
roller som möjliggör effektiv och lämplig arbets-
och ansvarsfördelning, dels av instruktioner och
specifika kontrollaktiviteter som syftar till att upp
-
täcka eller att i tid före bygga risken för fel i rappor-
teringen. Exempel på kontrollaktiviteter är bland
annat:
Tydliga beslutsprocesser och attestordning
för väsentliga beslut (till exempel inköp,
investeringar och avtal samt förvärv och
avyttringar).
Månatliga resultat- och likviditetsanalyser med
avvikelseuppföljning mot budget och prognoser.
Månatlig riskbedömning av förfallna kundford
-
ringar och större projekt.
Automatiska kontroller i de för den finansiella
rapporteringen väsentliga IT-systemen samt
andra analytiska uppföljningar och avstämningar.
Självutvärdering avseende intern kontroll i
utvalda bolag.
Uppföljning
Uppföljning av kontrollaktiviteter utförs konti-
nuerligt för att säkerslla att risker har beaktats
och behandlats på ett tillfredsställande sätt. Upp
-
följningen sker både informellt och formellt och
inbegriper uppföljning av månatliga finansiella
rapporter mot budget, prognoser och andra upp
-
ställda mål. Uppföljningen för att säkerställa effek-
tiviteten i den interna kontrollen avseende den
finansiella rapporteringen sker av styrelsen, Vd,
koncernledningen samt av verk samhetsansvariga
personer hos koncernens divi sioner och bolag. En
självutvärderings process har också etablerats där
dotter bolagen i koncernen självskattar status på
den interna kontrollmiljön. Resultatet följs upp på
Bolagsstyrningsrapport, forts.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 65ADDNODE GROUP
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING  FINANSIELLA RAPPORTER 
Ordförandeord   Bolagsstyrningsrapport   Styrelse   Ledning   Revisorns yttrande
divisions- och koncernnivå samt av koncernens
revisorer. Resultatet av självutvärderingen konsoli
-
deras och presenteras för revisionsutskottet.
Revisionsutskottet granskar rapporter om den
interna kontrollen och processerna avseende den
finansiella rapporteringen samt analyser från kon
-
cern- och divisionsledningarna. Bola gets revisorer
rapporterar till revisions utskottet i samband med
granskning av nio månaders rapporten, boksluts
-
kommunikén och årsredovis ningen. Därutöver sker
en löpande kontakt mellan revisionsutskottet och
bolagets revisorer.
Information och kommunikation
Riktlinjer för den finansiella rapporteringen
kommuniceras till medarbetarna genom riktade
kommunikationsinsatser, löpande informations-
möten med controllers och ekonomiansvariga
inom koncernen samt manualer, koncern-
övergripande policyer och koder som publi ceras
via koncerngemensamma system. Informationen
inkluderar metodik, instruktioner och praktiska
checklistor, beskrivningar av roller och ansvar samt
övergripande tidplaner för till exempel budget,
prognoser, månadsrapporter, kvartals bokslut och
årsredovisnings arbete. CFO an sva rar för att
löpande informations- och utbild ningsaktiviteter
sker med ansvariga för ekonomi och administra
-
tion inom de olika divisionerna. Effektiviteten i
denna kommunika tion följs upp löpande för att
säkerställa mottagande av informationen. Vidare
finns informella kanaler för medarbetare att kom-
muni cera betydelsefull information till relevanta
mottagare, ytterst styrelsen vid behov.
Ett nytt koncerngemensamt visselblåsarverktyg
som möjliggör anonym visselblåsning har imple
-
menterats. Verktyget säkerställer att koncernens
bolag som omfattas av EU:s visselblåsardirektiv
uppfyller kraven såsom de har implementerats i
lokal lagstiftning. Verktyget tillhandahålls även för
övriga medarbetare och bolag inom Addnode
Group som inte omfattas av EU:s visselbsardirek
-
tiv. www.addnodegroup.com/sv/bolagsstyrning/
visselblasartjanst
För kom munikationen med externa parter finns
både en insi der policy och en informationspolicy
som anger riktlinjer för hur extern kommunikation
får ske. Syftet med policyn är att säkerställa att all
informa tionsskyldighet efterlevs på ett korrekt och
fullständigt sätt.
Finansiell rapportering och information
Addnode Groups rutiner och system för informa
-
tionsgivning syftar till att förse mark naden med
löpande och korrekt information om koncernens
utveckling och finansiella ställning i enlighet med
gällande regleringar och lagar.
Finansiell rapportering och verksamhets infor ma -
tion lämnas regel bundet i form av:
Boksluts- och delårsrapporter, vilka publiceras
som pressmeddelanden.
Årsredovisning inklusive hållbarhetsredovisning.
Pressmeddelanden om betydande händelser.
Presentation för finansanalytiker, investerare
och media samma dag som boksluts- och
delårsrapporter publiceras samt i samband med
publicering av annan viktig information.
Möten med finansanalytiker och investerare.
Styrelsen övervakar och säkerställer kvaliteten i
den finansiella rapporteringen genom instruk tion
för arbetsfördelning mellan Vd och styrelse och
instruktion för ekonomisk rapportering till styrel-
sen. Revisionsutskottet har till uppgift att bereda
styrelsens arbete med kontrollen av bolagets
finansiella rapportering. Styrelsen säkerställer
vidare kvali teten i den finansiella rapporteringen
genom att ingående behandla delårsrapporter,
bokslutskommuniké och års redovisning på
styrelse möten. Styrelsen be handlar också infor-
ma tion om riskbedöm ningar, tvister och eventu ella
oegentligheter. Styrelsen har delegerat till verk-
ställande ledning att säkerställa kvaliteten i press
-
meddelanden med finansiellt innehåll samt
presentations material i samband med möten
med media, ägare och finansiella institutioner.
Bolagsstyrningsrapport, forts.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 66ADDNODE GROUP
Ordförandeord   Bolagsstyrningsrapport   Styrelse   Ledning   Revisorns yttrande
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
Styrelse
Staffan Hanstorp
Född 1957. Styrelseledamot
sedan 2017. Tillträdde som
ord förande 2017. Ordförande
i ersättningsutskottet.
Utbildning och erfarenhet:
Civilingenjör, KTH. Över 35 års
erfarenhet som sälj-, marknads-
chef och Vd inom IT-sektorn.
Grundade Technia 1994 som
Addnode Group förvärvade 2004.
Vd och koncernchef i Addnode
Group 2007–2017.
Pågående uppdrag:
Styrelse ordförande i Byggnads-
firman Viktor Hansson AB, råd-
givare åt fonder och investerings-
bolag.
Aktieinnehav i Addnode Group:
Staffan Hanstorp äger via bolag
50 procent av bolaget Aretro
Capital Group AB som innehar
2 501 328 A-aktier och 4 738 496
B-aktier. Privat äger Staffan
15892 B-aktier.
Jan Andersson
Född 1959. Styrelseledamot
sedan 2012 och ordförande i
revisionsutskottet.
Utbildning och erfarenhet:
Civilingenjör med inriktning data-
teknik. Är en av grundarna till
Readsoft och var dess Vd mellan
åren 1991 och 2011.
Pågående uppdrag:
Styrelseordförande i DH Anti-
counterfeit samt styrelseleda-
mot i bland annat MilDef Group
AB, Entrepenörinvest AB,
Innovum Invest AB, Loop Venture
AB, Localize Direct AB, Gridly AB,
Myloc AB och TimeZynk AB.
Aktieinnehav i Addnode Group:
60 000 B-aktier.
Kristofer Arwin
Född 1970. Styrelseledamot
sedan 2012 och ledamot i
revisionsutskottet.
Utbildning och erfarenhet:
Kandidatexamen från ekonom-
linjen med inriktning mot finan-
siering, Stockholms universitet.
Medgrundare till TestFreaks,
Vd för TestFreaks 2006–2013.
Grundade Pricerunner 1999
och var bolagets Vd 1999–2005.
Styrelseledamot TradeDoubler
2007–2013, Stagepool 20072012,
samt Alertsec 2007–2017. Styrel-
seledamot och ledamot i revi-
sionsutskottet i Kindred Group
2008–2019.
Pågående uppdrag:
Styrelseordförande i
TestFreaks AB.
Aktieinnehav i Addnode Group:
8 720 B-aktier.
Johanna Frelin
Född 1969. Styrelseledamot
sedan 2017.
Utbildning och erfarenhet:
Journalist, BA från Luther College,
USA, MBA från Handels högskolan,
Stockholm. 20 års erfarenhet av
chefskap, varav 12år i koncern-
ledningen på SVT. Vd på Hyper
Island och Tengbom.
Pågående uppdrag:
Vd Riksbyggen, styrelseledamot i
Springtime AB och Folksam SAK.
Aktieinnehav i Addnode Group:
180 B-aktier
Petra Ålund
Född 1967. Styrelseledamot
sedan 2023.
Utbildning och erfarenhet:
Masterexamen (M. Sc.), Interna-
tionell Ekonomi, Linköpings Uni-
versitet. VD för IT Services på
Sandvik 2013-2017. Flera seniora
chefsroller inom IT och produkt-
utveckling (R&D) på Scania 2002-
2013. Global chef för IT Services
på SEB 2017-2019.
Pågående uppdrag:
Chef för Group Technology (CTO)
på SEB sedan 2019 och medlem i
SEBs koncernledningen sedan
2020.
Aktieinnehav i Addnode Group:
2 000 B-aktier.
Thord Wilkne
Född 1943. Styrelseledamot
sedan 2008 och ledamot i ersätt-
ningsutskottet.
Utbildning och erfarenhet:
Gymnasieekonom. En av
WM- datas grundare, dess Vd
mellan 1970–1997 och styrelse-
ordförande 1998–2004.
Pågående uppdrag:
Styrelseledamot i bland annat
Asia Growth Managment AB och
Wilgot AB.
Aktieinnehav i Addnode Group:
1 600 000 B-aktier. Maka äger
140000 B-aktier.
Kristina Willgård
Född 1965. Styrelseledamot
sedan 2020.
Utbildning och erfarenhet:
Civilekonom. Vd och koncernchef
Addlife 2015-2022, CFO Addtech,
Ekonomichef i Ericsson AB, CFO
Netwise, CFO Frontec, Business
controller Spendrups, revisor
Arthur Andersen, styrelseledamot
i Serneke Group AB och Nordic
Waterproofing Holding A/S.
Pågående uppdrag:
Styrelseordförande C-Rad samt
styrelseledamot i Mölnlycke
Health Care, AQ-Group, InArea
Group och Ernströmgruppen.
Aktieinnehav i Addnode Group:
2 000 B-aktier.
Revisor
Vid årsstämman 2023 omvaldes registrerade revisionsbolaget
PricewaterhouseCoopers AB (PwC), med auktoriserade revisorn
AnnaRosendal som huvudansvarig revisor. Övriga revisionsuppdrag:
Indutrade AB (publ.), Nobia AB (publ.) och Sdiptech Group AB (publ.)
ÅRSREDOVISNING 2023 | 67ADDNODE GROUP
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING  FINANSIELLA RAPPORTER 
Ordförandeord   Bolagsstyrningsrapport   Styrelse   Ledning   Revisorns yttrande
Ledning
Johan Andersson
dd 1974. Vd och koncern chef
Addnode Group AB.
Divisionschef
Design Management.
Utbildning och erfarenhet:
Ekonomie magisterexamen,
Uppsala universitet. Executive
Management Program, IFL/
Handelshögskolan. Verksam i
koncernen sedan 2006 som
IR- och M&A- ansvarig samt som
CFO. Vd och koncernchef sedan
2017. Tidigare erfarenhet som
dgivare på investment bank
för techbolag.
Pågående uppdrag utanför
koncernen:
Styrelseordförande i Videnca AB.
Aktieinnehav i Addnode Group:
400 000 B-aktier och 18 000
köpoptioner avseende 72 000
B-aktier samt 20 000 köpoptio-
ner avseende 20 000 B-aktier
Kristina Elfström Mackintosh
Född 1964. CFO
Addnode Group AB.
Utbildning och erfarenhet:
Civilekonom, Uppsala Universitet
samt studier i Affärsjuridik, IT
management, Psykologi och
African Politics. Tidigare erfaren-
het inkluderar Group CFO Charge
Amps, CFO Lagercrantz Group,
Group CFO Surewood Industries,
CFO Biosensor och Head of
Finance 3Com Nordic & Benelux.
Auktoriserad revisor, Arthur
Andersen.
Pågående uppdrag utanför
koncernen:
Grundare Mackintosh Consulting
AB. Styrelseledamot i Stockwik
Förvaltning.
Aktieinnehav i Addnode Group:
2 531 st B-aktier.
Magnus Falkman
dd 1976. Divisionschef
Product Lifecycle Management.
Utbildning och erfarenhet:
Civilingenjör, Chalmers tekniska
högskola, ekonomi studier,
Handelshögskolan Göteborg.
Verksam inom koncernen sedan
2002 i olika ledande befattningar.
Pågående uppdrag utanför
koncernen:
Inga uppdrag utanför koncernen.
Aktieinnehav i Addnode Group:
2 000 B-aktier, 13 000 köpoptio-
ner avseende 52 000 B-aktier
och 4 000 köpoptioner avseende
4 000 B-aktier.
Jens Kollserud
dd 1979. Vd Symetri AB.
Utbildning och erfarenhet:
Gymnasieekonom. Flertalet
vidareutbildningar inom
företagsledning och affärsut-
veckling. Mer än 20 års erfarenhet
inom IT-branschen. Verksam i
koncernen sedan 2009 och som
Vd för Symetri AB sedan 2016.
Pågående uppdrag utanför
koncernen:
Inga uppdrag utanför koncernen.
Aktieinnehav i Addnode Group:
8 000 köpoptioner avseende
32000 B-aktier samt 12 000
köpoptioner avseende 12 000
B-aktier.
Andreas Wikholm
Född 1974. Divisionschef
Process Management.
Utbildning och erfarenhet:
Examen i Folklso veten skap
från Karolinska Institutet. Fler-
talet vidareutbildningar inom
företagsledning, ekonomi och
affärsutveckling. 25 års erfaren-
het från IT-branschen i roller som
divisionschef, Vd och andra
ledande befattningar. Verksam i
koncernen sedan 2015.
Pågående uppdrag utanför
koncernen:
Inga uppdrag utanför koncernen.
Aktieinnehav i Addnode Group:
109 000 B-aktier och 10 000
köpoptioner avseende 40 000
B-aktier samt 12 000 köpoptioner
avseende 12 000 B-aktier.
Jonas Gejer
dd 1963. VP Business Develop-
ment Addnode Group AB.
Utbildning och erfarenhet:
Gymnasieingenjör och Marknads-
ekonom IHM Business School. En
av tre grundare till bolaget Tech-
nia 1994 som Addnode Group
rvärvade 2004. Jonas var Vd för
Technia och divisionschef för PLM
2011–2020.
Pågående uppdrag utanför
koncernen:
Inga uppdrag utanför koncernen.
Aktieinnehav i Addnode Group:
Jonas Gejer äger via bolag 50
procent av bolaget Aretro Capital
Group AB som innehar 2 501 328
A-aktier och 4 738 496 B-aktier.
Dessutom äger Jonas privat
15892 B-aktier och 13 000
köpoptioner avseende 52 000
B-aktier samt 28 600 köpoptio-
ner avseende 28 600 B-aktier.
Elisabeth Forslin
dd 1971. Head of M&A
Addnode Group AB.
Utbildning och erfarenhet:
Civilekonom, Örebro Universitet.
Mer än 20 års erfarenhet från
ledande befattningar inom
ekonomi och finans, bla Head
of Finance och Head of M&A
för AFRY AB (publ). Verksam i
koncernen sedan 2023.
Pågående uppdrag utanför
koncernen:
Inga uppdrag utanför koncernen.
Aktieinnehav i Addnode Group:
2 000 B-aktier samt 3 000
köpoptioner avseende 3 000
B-aktier.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 68ADDNODE GROUP
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING  FINANSIELLA RAPPORTER 
Ordförandeord   Bolagsstyrningsrapport   Styrelse   Ledning   Revisorns yttrande
Bolagsstyrningsrapportens
undertecknande
Stockholm den 20 mars 2024
Styrelsen
Revisorns yttrande
Till bolagstämman i Addnode Group AB (publ), org.nr 556291-3185
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för år 2023 på sidorna 58-68 och för att
den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrnings-
rapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en
väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Internatio
-
nal Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräck-
lig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6§ andra stycket punkterna
2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningen och
koncernredovisningen samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Stockholm den 25 mars 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Anna Rosendal
Auktoriserad revisor
ÅRSREDOVISNING 2023 | 69ADDNODE GROUP
INTRODUKTION    STRATEGI    VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT   BOLAGSSTYRNING  FINANSIELLA RAPPORTER 
Ordförandeord   Bolagsstyrningsrapport   Styrelse   Ledning   Revisorns yttrande
Finansiella
rapporter
Som ett led i den en hållbara utvecklingen har Symetri, i Addnode
Group, deltagit i ett projekt som digitaliserar produkt utvecklingen och
som minskar både kostnader och koldioxidavtryck i jordbruks sektorn.
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 70ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören i Addnode Group AB avger härmed årsredovisning och koncernredovisning
för räkenskapsåret 1 januari till 31 december 2023. Addnode Group AB (publ), med säte i Stockholm, är ett publikt
aktie bolag med organisationsnummer 556291-3185.
Verksamhetsinriktning
Addnode Group förvärvar, driver och utvecklar entreprersdrivna bolag som digitaliserar sam llet.
Koncernen är en marknadsledande leverantör i Europa av programvaror och tjänster för design och kon
-
struktion, produktdatainformation, projektsamarbeten och fastighetsförvaltning. Koncernen är därtill en
ledande leverantör i USA av digitala lösningar för design och konstruktion. Addnode Group är dessutom en
ledande leverantör av dokument- och ärendehanteringssystem till svensk offentlig förvaltning.
Verksamheten är organiserad i tre divisioner:
Design Management
Digitala lösningar och tjänster för design, BIM och produktdata samt fastighetsförvaltning.
Product Lifecycle Management
Digitala lösningar för produkter och anläggningars hela livstid – från idé, design, simulering och
konstruktion till försäljning, eftermarknad och återvinning.
Process Management
Digitala lösningar till offentlig sektor. Lösningarna bidrar till smidigare ärendehantering, förenklad
administration och kvalitetssäkrade processer i kontakten mellan myndigheter och medborgare.
Nettoomsättning och resultat
Under 2023 ökade koncernens nettoomsättning till 7 412 (6 225) MSEK, en tillväxt om 19 procent, varav
3 procent organisk tillväxt. Den valutajusterade organiska tillväxten uppgick till 0 procent. Koncernens
återkommande intäkter ökade med 19 procent till 5 173 MSEK, vilket motsvarar 70 procent av de totala
intäkterna.
EBITA uppgick till 640 (728) MSEK och EBITA-marginalen minskade till 8,6 (11,7) procent. I EBITA ingick
omstruktureringskostnader på 20 MSEK i division Product Lifecycle Management. EBITA har belastats med
förvärvskostnader om -14 (-13) MSEK. Föregående år ingick realisationsvinst om 24 MSEK från förljning av
en fastighet. Under 2023 har utgifter för investeringar i egenutvecklade programvaror och applikationer
aktiverats med 152 (106) MSEK.
Avskrivningar enligt plan på immateriella anläggningstillgångar uppgick till -230 (-201) MSEK. Rörelse-
resultatet uppgick till 410 (527) MSEK, motsvarande en rörelsemarginal på 5,5 (8,5) procent. Rörelseresul-
tatet 2023 har belastats med förvärvskostnader på -14 (-13) MSEK och var främst hänförliga till förrvet av
Team D3. Koncernens finansnetto uppgick till -48 (-32) MSEK. Årets resultat uppgick till 279 (382) MSEK och
resultat per aktie uppgick till 2,09 (2,86) SEK. Med anledning av aktiesplit 4:1 under 2022, har historiska
nyckeltal som baseras på antal aktier, samt antalet aktier, räknats om.
Divisionernas utveckling
Division Design Management
Design Management är en ledande global leverantör av digitala lösningar och tjänster för design, BIM och
produktdata till arkitekter och ingenjörer i bygg- och tillverkningsindustrin. Divisionen har också ett starkt
digitalt erbjudande för projektsamarbeten och fastighetsförvaltning i Norden och Storbritannien.
Verksamheten i division Design Management bedrivs i dotter bolagen Symetri, Team D3, Tribia och
Service Works Global (SWG). Symetri är en ledande global leverantör av Autodesk programvaror, komplet
-
terande programvaror och tjänster till bygg- och fastighetsbolag, tillverkande industri och dess leverantö-
rer. Symetri har även utvecklat kompletterande programvaror för produktdatahantering och för hantering
av till exempel lokala standarder och normer i de digitala designprocesserna. I juni 2023 förvärvade
Symetri en verksamhet i USA, Team D3, med en årlig nettoomsättning runt 1,3 miljarder SEK och 200 med
-
arbetare vid förvärvstillfället. Tribia är ett programvarubolag som levererar molnbaserade samarbetsverk-
tyg för bygg- och anläggningsprojekt till både beställare och byggbolag på den norska och svenska mark-
naden. SWG är ett programvarubolag som levererar digitala lösningar för förvaltning och underhåll av
fastigheter samt arbets plats- och fastighetsservice. Hemmamarknader är Norden och Storbritannien,
men SWG är även verksamma i Australien och Kanada.
Marknadsförutsättningarna för Symetris var något svagare under 2023 jämfört med föregående år med
en svagare efterfrågan på Autodesks lösningar främst från kunder inom byggindustrin och särskilt i USA.
Denna utveckling bedöms bero på det okra konjunkturget men också på omställning för kunder i sam
-
band med Autodesks förändring av betalningsmodellen för treårsavtal som infördes i mars 2023 Netto-
omsättningen inom Design Management ökade till 4 292 (3 494) MSEK, en tillväxt om 23 procent. Den orga
-
niska tillväxten uppgick till -2 procent och valutajusterad till -4 procent. EBITA uppgick till 334 (398) MSEK
och EBITA- marginalen uppgick till 7,8 (11,4) procent.
Division Product Lifecycle Management
Product Lifecycle Management är en global leverantör av lösningar för att digitalisera en produkts eller
anläggnings hela livscykel – från idé, design, simulering och konstruktion – till förljning, eftermarknad och
återvinning. Detta innebär ledtidsförkortningar, stärkt innovation samt ökad effektivitet och spårbarhet.
Verksamheten bedrivs i dotterbolaget TECHNIA, som är en av Europas största leverantörer av PLM-
programvara och konsulttjänster. Divisionens marknader är Norden, Benelux, Tyskland, Österrike, Polen,
Frankrike, Storbritannien, USA samt Japan. Efterfrågan på divisionens erbjudande var god på huvudmark
-
naderna under året. På flera av divisionens marknader fortsätter kunderna att i större omfattning efter-
fråga tidsbegränsad hyra av licenser i stället för som tidigare köp av licenser med evig nyttjanderätt.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 71ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Nettoomsättningen inom Product Lifecycle Management ökade till 1 884 (1 580) MSEK en tillväxt om 19 pro-
cent. Den organiska tillväxten uppgick till 14 procent och valutajusterad till 8 procent. EBITA ökade till 143
(158) MSEK och EBITA- marginalen uppgick till 7,6 (10,0) procent. EBITA har belastats med omstrukturerings
-
kostnader på 20 (-) MSEK.
Division Process Management
Division Process Management är en ledande leverantör av programvaror och digitala lösningar till offentlig
sektor i Sverige. Lösningarna bidrar till smidigare ärendehantering, förenklad administration och kvalitets
-
säkrade processer i kontakten mellan myndigheter och medborgare. Divisionen erbjuder även lösningar
och tjänster inom GIS och välfärdsområdet.
Divisionens verksamhet bedrivs i dotterbolagen Adtollo, Arkiva, Canella, Decerno, Decisive, Elpool, Evitbe,
Forsler & Stjerna, Ida Infront, Intraphone, Kompanion, Netpublicator, S-GROUP Solutions, Sokigo, Stamford
och Voice Provider.
Process Management utvecklades väl under 2023 tack vare god efterfrågan på divisionens erbjudanden.
Divisionens verksamheter är väl positionerade vid upphandlingar inom offentlig sektor tack vare attraktiva
digitala lösningar, gedigen erfarenhet och goda referenser. Nettoomsättningen ökade till 1 281 (1 182) MSEK
och den organiska tillväxten motsvarade 6 procent. EBITA ökade till 244 (226) MSEK och EBITA- marginalen
uppgick till 19,0 (19,1) procent.
Nyckeltal per division
Netto omsättning EBITA Rörelseresultat
Medelantal
anställda
MSEK 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Design Management 4 292 3 494 334 398 226 315 1 016 793
Product Lifecycle Mgt
1)
1 884 1 580 143 158 77 97 74 0 687
Process Management 1 281 1 182 244 226 188 168 686 648
Centrala funktioner
2)
20 14 -81 -54 -81 -53 13 9
Eliminering -65 -45
Addnode Group 7 412 6 225 640 728 410 527 2 455 2 137
1) EBITA och rörelseresultat har belastats med omstruktureringskostnader på 20 (-) MSEK.
2) I EBITA och rörelseresultat ingår realisationsvinst från avyttring av en kontorsfastighet i Storbritannien om 24 MSEK samt för-
värvskostnader om -14 MSEK.
Förvärv under 2023
Under 2023 har Addnode Group förvärvat tre verksamheter; FAST2 Affärssystem AB (numera SWG Nordic
Housing AB), Key Performance LLC samt D3 Technical Services LLC (Team D3)
FAST2 Affärssystem AB (numera SWG Nordic Housing AB)
I januari förrvades FAST2 Affärssystem AB (numera SWG Nordic Housing AB). SWG Nordic Housing AB är
en av Sveriges ledande leverantörer av affärssystem för teknisk och ekonomisk förvaltning i fastighetsbo
-
lag. Bolagets system används bland annat av de största allmännyttiga bostadsbolagen i Sverige. Bolaget
har ett 50-tal anställda och en nettoomsättning på cirka 80 MSEK. FAST2 är en del av Service Works Global
och konsolideras från och med januari 2023 i division Design Management.
Key Performance LLC
I mars 2023 förrvades Key Performance, som är partner till Dassault Systèmes och specialiserat inom
modellbaserad design. Key Performance har verksamhet i USA och Sverige och en nettoomsättning på
cirka 25 MSEK. Verksamheten konsolideras från och med mars 2023 som en del av TECHNIA i division
Product Lifecycle Management.
D3 Technical Services LLC (Team D3)
I juli 2023 slutfördes förvärvet av Team D3 som är platinumpartner till Autodesk och är specialiserat inom
tillverkningsindustrin, AEC-segmentet och processindustrin. Bolaget är främst verksamt i mellersta USA.
Team D3 omsatte cirka 120 MUSD (cirka 1 300 MSEK) på årsbasis och hade 200 anställda vid förvärvstid
-
punkten. Köpeskillingen för samtliga aktier kan maximalt uppgå till cirka 59 MUSD, varav 31 MUSD är fast
och upp till 28 MUSD är beroende av framtida finansiella resultat. Bolaget konsolideras från och med juli
2023 i division Design Management.
Läs mer om förvärv under 2023 i not 33 samt på sidorna 14-17
Förvaltningsberättelse, forts.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 72ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse, forts.
Likviditet och finansiell ställning
Koncernens likvida medel uppgick till 667 (600) MSEK per 31 december 2023. I juni 2023 ingick Addnode
Group avtal om att utöka befintlig kreditram med ett lån (s.k. term loan) på 1 000 MSEK med Nordea och
SEB. Lånet kan utnyttjas för refinansiering av existerande lån i olika valutor och övrig rörelsefinansiering.
Lånet löper på 3 år med möjlighet till förlängning om 1+1 år. Huvuddelen av de lån som var dragna på den
revolverande kreditfaciliteten överfördes till det nya lånet, vilket skapade tillgängligt utrymme inom den
revolverande kreditfaciliteten. Addnode Groups kreditfacilitet, som upptogs i juni 2021, på 1 600 MSEK
löper på 3 år med möjlighet till förlängning om 1+1 år. I juni 2023 utnyttjade Addnode Group möjligheten
att förlänga kreditfaciliten med 1 år till juni 2026 med i övrigt oförändrade villkor. Räntebärande skulder
avseende den utnyttjade delen av kreditfaciliteten uppgick till 434 (878) MSEK per 31 december 2023.
Därutöver fanns räntebärande skulder kopplade till leasingkontrakt om 297 (191) MSEK. Inga räntebärande
reverser avseende genomförda förvärv förelåg. Detta innebar att koncernens räntebärande skulder
uppgick till totalt 1669 (1069) MSEK. Koncernens nettoskuld uppgick därmed till 999 (463) MSEK och
soliditeten till 29(32) procent.
Kassaflöde
Kassafdet från den löpande verksamheten för 2023 uppgick till 485 (714) MSEK. Det lägre kassaflödet var
främst hänförligt till det lägre rörelseresultatet och förändringar i rörelsekapitalet.
Investeringar och Utveckling av programvaror
Investeringar i immateriella och materiella anläggningstillgångar har skett med 373 (230) MSEK. Under
2023 har utgifter för investeringar i egenutvecklade programvaror och applikationer aktiverats med
152 (106) MSEK. Utgifter för kundfinansierad utveckling samt vissa andra utvecklingsarbeten, som inte
uppfyller kriterierna för aktivering, har kostnadsförts i resultaträkningen.
Goodwill och övriga immateriella tillgångar
Koncernens redovisade värde på goodwill uppgick den 31 december 2023 till 2 977 (2 681) MSEK. Under
2023 ökade goodwill med 297 (486) MSEK i samband med företagsförvärv. Övriga immateriella tillgångar
uppgick till 972 (728) MSEK och avsåg huvudsakligen kundavtal, varumärke samt program varor.
Uppskjuten skattefordran
Totalt redovisad uppskjuten skattefordran uppgick den 31 december 2023 till 34 (18) MSEK, varav 7(8)MSEK
avg skattemässiga underskotts avdrag. Den 31 december 2023 uppgick koncernens ansamlade under
-
skottsavdrag till cirka 65 (75) MSEK. Uppskjuten skattefordran hänförlig till under skottsavdrag redovisas
som tillgång i den utsträckning det är sannolikt att underskottsavdragen kan avräknas mot överskott vid
framtida beskattning.
Eget kapital
Eget kapital uppgick den 31 december 2023 till 2 116 (2 005) MSEK, vilket motsvarar 15,87 (15,02) SEK per
utestående aktie. Under 2023 uppgick utbetald utdelning till aktieägarna till 1,00 (0,75) SEK per aktie, totalt
133 (100) MSEK. Återköp av egna aktier under 2023 uppgick till 14 (23) MSEK.
Avsättningar
Avsättningarna, som i koncernbalansräkningen ingår i långfristiga respektive kortfristiga skulder, uppgick
den 31 december 2023 till 507 (380) MSEK, varav 481 (361) MSEK avsåg beräknade villkorade köpeskillingar
för genomförda företagsförrv. Under 2023 utbetalades villkorade köpe skillingar om 75 (54) MSEK.
Medarbetare
Medelantalet heltidsanställda i koncernen uppgick under 2023 till 2 455 (2 137). Vid årets utgång uppgick
antalet anställda till 2 654 (2 370). Ökningen kommer i allt väsentligt från förvärvade verksamheter.
Optionsprogram
Årsstämman 2023 beslutade om ett aktiebaserat, långsiktigt incitamentsprogram för chefer och ledande
befattningshavare, vilket innebar att 201 000 köpoptioner utställdes till ett 40-tal deltagare. Den mark
-
nadsvärderade köpoptionspremien på 19,45 SEK gav en total köpeskilling om cirka 4 MSEK som tillförts
koncernens eget kapital. Optionerna kan lösas in mot en B-aktier under vissa i avtalet angivna perioder
mellan den 25 oktober 2026 och den 10 juni 2027.
Förvärv, överlåtelse och innehav av egna aktier
Addnode Group har utnyttjat det av årsstämman 2023 lämnade bemyndigandet gällande förvärv av
B-aktier. Under 2023 har 180 000 aktier förvärvats med stöd av detta bemyndigande och samtliga aktier
kvarstår i eget förvar. Syftet med det egna innehavet om totalt 1 210 000 (1 030 000) återköpta B-aktier är
främst att möjliggöra leverans av aktier till Addnode Groups aktiebaserade incitamentsprogram.
Årsstämman 2022 beslutade enligt styrelsens förslag om uppdelning av antalet aktier i bolaget
(aktiesplit) 4:1. Antalet utestående aktier i bolaget ökade genom aktiespliten till 133 498 232.
Antalet utestående aktier per 30 december 2023 uppgick till 133 318 232.
Statliga bidrag och andra stödåtgärder
Koncernen har erhållit statliga bidrag i USA och Tyskland för korttidsarbete och sjuklönekostnader med
totalt 1 (4) MSEK, vilka har redovisats som en minskning av koncernens personalkostnader. I enlighet med
IAS 20 nettoredovisades effekterna av de statliga stödåtgärderna i koncernens personalkostnader.
Moderbolaget
Moderbolagets verksamhet består av koncerngemensamma funktioner för bland annat ekonomisk rappor-
tering och uppföljning, finansiering, kommunikation och investerarkontakter.
Nettoomsättningen under 2023 uppgick till 33 (26) MSEK, vilket huvudsakligen avser fakturering till dot
-
terföretag för lokalhyra och utförda tjänster. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 205 (282) MSEK
inklusive utdelningar från dotterföretag med 174 (149) MSEK, erhållna koncernbidrag från dotterföretag med
207 (269) MSEK samt nedskrivningar av aktier i dotterföretag med -33 (-47) MSEK. Likvida medel uppgick
den 31 december 2023 till 404 (350) MSEK. Investeringar avseende aktier i dotterföretag har uppgått till
63 (191) MSEK. Inga väsentliga investeringar har skett i immateriella eller materiella anläggningstillgångar.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 73ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse, forts.
Känslighetsanalys
Nedanstående tabell visar effekten på resultat före skatt per aktie vid förändringar av olika påverkans-
faktorer.
Påverkan Förändring Resultateffekt
1)
Nettoomsättning +/– 1 % 0,28 SEK
Bruttomarginal +/– 1 %-enhet 0,56 SEK
Lönekostnader +/– 1 % 0,19 SEK
Övriga rörelsekostnader +/– 1 % 0,07 SEK
1) Allt annat lika, resultat före skatt per aktie för verksamhetsåret 2023.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Allmänt påverkas Addnode Groups intjäningsförmåga och finansiella ställning av kundernas efterfrågan,
förmågan att bella och rekrytera kompetenta medarbetare, integrationen av nya förvärv samt risker för
-
knippade med enskilda kunder och aktuella uppdrag. Koncernens finansiella risker är främst relaterade till
förändringar i valutakurser, räntenivåer och kundernas betal ningsförmåga. Nedanstående redogörelse gör
inte anspråk på att vara heltäckande. Inte heller är påverkans faktorerna upptagna i rangordning.
Konjunktur- och omvärldsrisker
Omvärldssynen och den ekonomiska konjunkturen kan påverka kundernas investeringsvilja och efter-
frågan. Addnode Group möter dessa risker genom att bedriva verksamhet mot både privat och offentlig
sektor och mot flera olika geografiska marknader. En hög andel återkommande intäkter och en balanserad
kundstruktur ger en stabil intjäning över tid.
Programvaror och teknologi
Nya arbetssätt, beteenden och snabba teknikskiften kan leda till ändrade kundkrav. Addnode Group
möter denna risk genom att ha kundnära relationer och utveckling av programvaror för att förstå behov
och marknadsförflyttningar.
Partners
Partners kan förändra affärsmodeller och villkor som påverkar vår intjäningsförmåga. Addnode Group
möter denna risk genom att ha väletablerade och strategiska samarbeten med flera leveran törer av digi
-
tala plattformar och programvaror.
Konkurrens
Efterfrågan och försäljning av programvaror och tjänster kan minska till följd av hårdare konkurrens.
Addnode Group möter konkurrensrisken genom att vara en ledande akr på utvalda marknader samt
genom en nära relation till kunderna och en kontinuerlig utveckling av erbjudandet tillsammans med
kunderna.
Organisation och medarbetare
För att kunna växa är Addnode Group beroende av att rekrytera och bella kompetenta medarbetare.
Varje dotterbolag inom koncernen har ansvar för sin egen kompetensförsörjning. Det enskilda bolaget har
fördel i rekryteringar genom entreprersdrivna varumärken samtidigt som de tillhör en finansiellt stabil
koncern.
rvärv
Risken finns alltid att Addnode Group misslyckas med att bema och integrera förvärv. Addnode Group
möter denna risk genom att förvärv är en central del av Addnode Groups strategi. Förvärven genomgår en
väl beprövad förrvsprocess där styrelse och ledning deltar från rjan och där kalkylen inte inkluderar
synergier.
Regelefterlevnad
Addnode Group följer noga utvecklingen av lagstiftning, regelverk och förordningar som är tillämpliga på
respektive marknad där koncernen har verksamhet.
Projektåtagande
Bristande förmåga att genomföra och leverera projekt kan påverka kundrelationer och få negativa effekter
på lönsamhet och tillväxt. Addnode Group följer kontinuerligt upp projektåtaganden för att utvärdera och
begränsa risken i dessa.
IT- och cybersäkerhet
Addnode Group är beroende av att kunna erbjuda kunder tillförlitliga digitala lösningar samt ha en säker
intern IT-struktur. Ökat distansarbete har dessutom medfört nya utmaningar. Drifts störningar, cyber-
attacker och stöld av information kan skada Addnode Groups förtroende på marknaden och kan orsaka
stora finansiella skador. Addnode Group jobbar kontinuerligt med att förebygga och motverka negativa
effekter, både genom en koncernövergripande strategi och åtgärder i respektive bolag.
Övriga omvärldsfaktorer
En pandemi eller geopolitiska oroligheter kan på kort tid totalt ändra förutsättningarna för att bedriva
affärsverksamhet.
Finansiella risker
Koncernen exponeras för olika finansiella risker; ränterisk, finansierings- och likviditetsrisk, valutarisk,
kreditrisk samt övriga prisrisker. Sammantaget bedöms koncernens totala exponering för finansiella risker
fortsatt ha ökat under året till följd av en alltmer internationell verksamhet genom bland annat utländska
företagsförvärv. Koncernens finansiella transaktioner och risker hanteras centralt av moderbolaget. Det
övergripande syftet med koncernens finansiella strategi är att stödja till växt och maximera avkastning till
aktieägarna utifrån en säker och kostnadseffektiv hantering av de finansiella risker som koncernen är
exponerad mot. Se not 36 på sidan 115–1117 för beskrivning av de finansiella risker Addnode Group identi
-
fierat och hur dessa hanteras.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 74ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse, forts.
Övrigt
Inom Addnode Group-koncernen förekommer vissa avtal som inne håller bestämmelser om att avtalen
kan komma att upphöra om kontrollen över Addnode Group förändras till följd av ett offentligt
uppköps erbjudande.
Miljöpåverkan
Koncernen bedriver ingen tillståndspliktig verksamhet enligt gällande miljöbestämmelser.
Hållbarhetsrapport
Koncernens hållbarhetsrapport för 2023, som återfinns på sidorna 33–57 i denna årsredovisning, är upp-
rättad av Addnode Group AB (publ.), org nr 556291-3185, med säte i Stockholm.
Addnode Groups aktie och ägarförhållanden
Addnode Groups B-aktie är sedan 1999 noterad på Nasdaq Stockholm. A-aktierna har tio röster,
B-aktierna och C-aktierna har en röst, endast B-aktierna är marknadsnoterade. Aktier av serie C berätti
-
gar inte till vinstutdelning. Antalet A-aktier uppgick den 30 december 2023 till 3 948 696, antalet B-aktier
till 130 579 536 och antalet C-aktier till 0.
Rösträttsmässigt största aktieägare är Aretro Capital Group AB, som vid årsskiftet 2023-12-30 ägde
17,5 procent av rösterna och 5,4 procent av aktiekapitalet. Aretro Capital Group AB ägs gemensamt via
bolag av Addnode Groups styrelseordförande Staffan Hanstorp och Jonas Gejer, Vice President Business
Development på Addnode Group.
Såvitt styrelsen för Addnode Group AB känner till finns det inga avtal mellan större aktigare som
begränsar aktiernas överlåt bar het. Det finns inte heller några begränsningar i aktiernas över låt bar het på
grund av bestämmelse i lag eller bolagsordning. Någon begränsning av hur många röster varje aktieägare
kan avge vid bolagsstämma finns inte. Enligt bolagsordningen skall styrelsen bestå av tre till åtta leda
-
ter med högst två suppleanter. Bolagsordningen inneller inga bestämmelser i övrigt om tillsättande eller
entledigande av styrelseledamöter eller om ändringar i bolags ordningen.
Bolagsstyrning
I enlighet med årsredovisningslagen och Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”) har en särskild Bolags-
styrningsrapport, som inkluderar ett avsnitt om intern kontroll, upprättats och bifogats denna årsredovis
-
ning, se sidorna 58–69. Valberedningens sammansättning avviker från Bolagsstyrningskodens (Koden)
regel 2.3, andra stycket, som anger att verkställande direkren eller annan person i bolagsledningen inte
ska vara ledamot av valberedningen. Jonas Gejer innehar rollen som Vice President Business Development
och ingår i Addnode Groups koncernledning. Han är en av två ägare till Aretro Capital Group AB, som är den
röstmässigt största ägaren i Addnode Group AB. Jonas Gejer har varit verksam inom koncernen i 20 år och
har god förståelse och insyn i koncernens verksamhet. Han var också en av grundarna till Technia som idag
utgör koncernens division Product Lifecycle Management. Mot bakgrund av detta har valberedningen
ansett att en avvikelse från Koden är motiverad.
Bemyndiganden
Årsstämman 2023 bemyndigade styrelsen att:
under tiden fram till nästkommande årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, fatta beslut om att förvärva
högst så många egna B-aktier att bolaget vid var tid efter förvärv innehar sammanlagt högst tio procent
av det totala antalet aktier i bolaget. Till och med avgivandet av denna årsredovisning har 180 000
B-aktier aktier förvärvats med stöd av detta bemyndigande och samtliga aktier kvarstår i eget förvar.
vid ett eller flera tillfällen under tiden fram till nästkommande årsstämma, med eller utan avvikelse från
aktieägarnas företrädesrätt, fatta beslut om nyemission av B-aktier. Genom beslut med stöd av bemyn
-
digandet ska antalet B-aktier kunna ökas med sammanlagt högst 10 procent baserat på antalet utes-
ende B-aktier i bolaget vid tidpunkten för första utnyttjande av bemyndigandet. Bemyndigandet ska
även innefatta rätt att besluta om nyemission av B-aktier med bestämmelse om apport eller att aktie
ska tecknas med kvittningsrätt eller annars med villkor som avses i 13 kap 7 § aktiebolagslagen. Skälen
till avvikelse från aktigarnas företrädesrätt är att möjliggöra riktade emissioner för genomförande av
förvärv av hela eller delar av andra företag eller verksamheter.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Inledning
Följande riktlinjer antogs av årsstämman 2020 och är tillämpliga fram till årsstämman 2024. Inför årsstäm
-
man 2024 föreslås en mindre ändring av ersättningsriktlinjerna innebärandes att de finansiella målen upp-
daterats (vilka framgår av nedan riktlinjer). Med ledande befattningshavare avses verkställande direktören i
moderbolaget samt övriga personer i koncernledningen. Koncernledningen bestod 2023 av sju medlem
-
mar. Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade
ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2024. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar
som beslutas av bolags stämman.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet
Addnode Groups strategi är att förvärva, driva och utveckla entreprenörsdrivna företag som hjälper till att
digitalisera samhället. Koncernens finansiella mål är i) en årlig nettoomsättningstillväxt på minst 10 pro
-
cent, ii) en rörelsemarginal före av- och nedskrivningar av immateriella tillgångar (EBITA- marginal) om minst
10 procent samt iii) att 30–50 procent av koncernens resultat efter skatt ska delas ut till aktigarna, för
-
utsatt att likviditet och finansiell ställning är tillräcklig för att driva och utveckla verksamheten.
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla kvalificerade med-
arbetare. Bolaget ska därför tillämpa marknadsmässiga och konkurrenskraftiga ersätt ningsnivåer och
anställningsvillkor för att kunna rekrytera och behålla en ledning med hög kompetens och kapacitet att
nå uppställda mål.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 75ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse, forts.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättning till verkställande direktören i moderbolaget samt övriga personer i koncernledningen ska
normalt utgöras av fast lön, rörlig ersättning, aktiebaserade incitamentsprogram, pension och övriga
sedvanliga förmåner.
Fast lön
För erhållande av fast lön krävs inte uppfyllande av några specifika resultatmål. Medarbetarens individuella
resultat och kvalitativa kompetens ska dock beaktas tillsammans med affärsresultatet när fasta löner och
eventuella lönkningar ska fastställas. Den fasta lönen omprövas som huvudregel en gång per år.
Rörlig kontant ersättning
Utöver fast lön kan rörlig ersättning utgå. Rörlig ersättning ska baseras på uppnådda resultat och/eller
individuella fastställda och specifika mål. Den rörliga ersättningen ska baseras på mått som är kopplade till
den årliga affärsplanen, som i sin tur är kopplad till Addnode Groups långsiktiga affärsstrategi och finan
-
siella mål. Måtten ska inkludera finansiella mål på koncern- och divisionsnivå (för relevanta medlemmar av
koncernledningen). Andra mått kan vara strategiska mål, operativa mål, mål för medarbetarengagemang
eller kundnöjdhet, mål som rör hållbarhet och ansvarsfullt företagande eller andra ledande indikatorer.
Utgångspunkten är att huvuddelen av den rörliga ersätt ningen ska baseras på mått för den del av verk
-
samheten som den ledande befattningshavaren ansvarar för.
Totalt kan maximalt fyra mål tilldelas för en enskild ledande befattningshavare för ett räkenskapr.
Finansiella mål ska stå för minst 75 procent av möjlig målbonus, och minst 15 procent ska vara på koncern
-
nivå. Minimivikten för ett enskilt mål ska vara 10 procent. Resultatet för alla mål ska beräknas baserat på en
resultatperiod om 12 månader (räkenskapsår). För verkställande direktör/koncernchef uppgår maximal
utbetalning av rörlig ersättning till belopp motsvarande tolv fasta månadslöner. För övriga befattnings-
havare i koncern ledningen är maximal utbetalning nio fasta månadslöner.
Aktiebaserade incitamentsprogram
Aktiebaserade incitamentsprogram ska säkerställa ett långsiktigt engagemang för koncernens utveckling
och främja ett eget aktieinnehav i bolaget samt implementeras på marknadsmässiga villkor. Aktiebaserade
incitamentsprogram ska beslutas av bolagsstämma och omfattas därför inte av dessa riktlinjer.
Pension och övriga förmåner
Pensioner ska alltid vara premiebaserade för att skapa förutgbarhet vad gäller företagets framtida
åtaganden. Pensionspremie ska erggas med upp till maximalt 30 procent av aktuell fast årslön.
Övriga ersättningar och förmåner ska vara marknadsmässiga och bidra till att underlätta befatt-
ningshavarens möjligheter att fullgöra sina arbetsuppgifter och får uppgå till högst 10 procent av den fasta
årliga kontantlönen. Övriga förmåner avser främst bilförmån eller bilersättning.
Upphörande av anställning
De ledande befattningshavarnas anställningsavtal inkluderar uppsägningsbestämmelser. Policyn är att
anställningen kan upphöra på den ena partens begäran med en uppgningstid på minst sex månader och
maximalt tolv månader. Under uppgningstiden ska oförändrad lön, ersättning och förmåner utgå.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för bola
-
gets anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens komponenter
samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del av ersätt ningsutskottets och styrel
-
sens beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av
dessa.
Ersättning till styrelsen utöver av stämman beslutade styrelsearvoden
Stämmovalda styrelseledamöter ska i särskilda fall kunna erhålla arvode och annan ersättning för arbete
som utförs för bolagets räkning vid sidan av styrelsearbetet (konsulttjänster m.m. inom ledamöternas res
-
pektive kompetensområden). För sådana tjänster ska kunna utgå ett marknads ssigt arvode som ska
godkännas i förväg av styrelseordföranden eller av två styrelseledamöter. Dessa riktlinjer ska tillämpas på
sådan ersättning.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomföra riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om
förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare och eventuella beslut om avsteg från rikt
-
linjerna. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget
för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman.
Ersättningsutskottet ska även följa och utrdera program för rörliga ersättningar för bolagsledningen, till
-
lämpningen av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer
och ersättningsnivåer i bolaget. Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor
närvarar inte verkställande direktören eller andra personer i bolagsledningen, i den mån frågorna rör deras
egen ersättning.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får tillfälligt frångå, helt eller delvis, dessa riktlinjer endast om det i ett enskilt fall finns särskilda
skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Om styrelsen gör avsteg från riktlinjerna
för ersättning till ledande befattningshavare ska detta redovisas i ersätt ningsrapporten inför nästkom
-
mande årsstämma.
Beskrivning av ändringar i riktlinjerna m.m.
Styrelsen beaktar löpande hållbarhetsfrågor inom ramen för ersättningsstrukturer i bolaget. Styrelsen har
fått ta del av vissa institutionella ägares syn på ersättning till ledande befattningshavare och framför allt
vad avser hållbarhetsmål. Utöver det nämnda har styrelsen inte erhållit några synpunkter från aktieägarna
avseende befintliga riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen har gjort en översyn av
riktlinjerna och styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare motsvarar i allt
väsentligt befintliga riktlinjer men med vissa uppdateringar för att reflektera nu gällande finansiella mål.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 76ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse, forts.
Väsentliga händelser efter balansdagen
Samgående av bolag inom hållbar samhällsbyggnad
Efter periodens utgång gick bolagen Sokigo och S-GROUP Solutions, inom division Process Management,
samman under namnet Sokigo. Samgåendet innebär att Sokigo erbjuder svenska kommuner en obruten
-
digital samhällsbyggnadsprocess och bättre förutsättningar för hållbar samhällsbyggnad.
Förvärv av Efficture
I januari 2024 förvärvades programvarubolaget Efficture, ett kompletteringsförrv till Icebound som leve
-
rerar digitala lösningar till skogsbranschen och andra basindustrier.
Förvärv av Jetas Quality Systems
I februari 2024 tecknade Addnode Group avtal om att förrva samtliga aktier i Jetas Quality Systems.
Bolaget levererar ärendehanteringssystem för felanmälan och arbetsorderhantering inom kollektivtrafik
och fastighetsskötsel och har samarbetat med koncernbolaget Forsler & Stjerna under flera år.
Förvärv av Optimec Consultants
I februari förrvades Optimec Consultants. Bolaget är en välrenommerad partner till Dassault Systèmes i
Québec, Kanada. Optimec har cirka 20 medarbetare och nettoomsättningen uppgår till 40 miljoner SEK.
Optimec grundades 2002 och har allt sedan dess arbetat med datorstödd konstruktion (Computer Aided
Engineering, CAE). Idag är Optimec en ledande leverantör av nyckelfärdiga lösningar, inklusive avancerad
mjukvara och professionella tjänster. Optimecs kompetens kring produktutvecklingsprocesser bidrar till
att förkorta utvecklingstider, minska kostnader och förbättra produkters kvalité och prestanda.
Läs mer om förvärv gjorda 2024 i not 40 på sidan 119
Förväntad framtida utveckling
Styrelsen har inte förändrat sin bedömning av de långsiktiga framtidsutsikterna jämfört med publiceringen
av bokslutskommunikén för 2023. Vid publiceringen av bokslutskommunikén lämnade styrelsen följande
framtidsutsikter: Långsiktigt är bedömningen att de områden där Addnode Group är verksamt har en god
underliggande potential. Addnode Groups tillväxtstrategi är att växa organiskt och genom förvärv av nya
verksamheter för att tillföra nya kompletterande erbjudanden och ytterligare kompetens. Rysslands inva
-
sion av Ukraina har fått effekt på världsekonomin bland annat genom ökade olje- och energipriser, ökade
räntenivåer och oro på världens börser. Krigsutbrottet på Gazaremsan, som följde på Hamas terrorattack
mot Israel, har också bidragit till ökad oro. Då det inte är möjligt att förutse varaktigheten eller omfatt
-
ningen av dessa oroligheter och dess inverkan på världsekonomin och det allmänna säkerhetsget, note-
rar styrelsen att det finns en risk att Addnode Group kan komma att påverkas finansiellt under 2024.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står årets vinst, 192 085 375 SEK, och övrigt fritt eget kapital,
796 375 177 SEK, totalt 988 460 552 SEK. Styrelsen föreslår att dessa vinstmedel, 988 460 552 SEK,
disponeras enligt följande;
Utdelning till aktigarna 1,00 SEK per aktie
1)
133 318 232
Balanseras i ny räkning
855 142 320
Summa 988 460 552
1) I moderbolaget finns 134 528 232 registrerade aktier per den 29 februari 2024, varav antalet utdelningsberättigade aktier
uppgår till 133 318 232.
Styrelsens motiverade yttrande gällande vinstutdelningsförslaget finns på addnodegroup.com.
Det kan även erhållas från bolaget på begäran.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 77ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Resultaträkningar för koncernen.......................................................... 79
Rapport över totalresultat för koncernen ........................................... 79
Balansräkningar för koncernen ........................................................... 80
Kassaflödesanalyser för koncernen .................................................... 81
Förändringar i koncernens eget kapital .............................................. 82
Resultaträkningar för moderbolaget .................................................. 84
Rapport över totalresultat för moderbolaget .................................... 84
Balansräkningar för moderbolaget ...................................................... 85
Kassaflödesanalyser för moderbolaget ............................................ 86
Förändringar i moderbolagets eget kapital ........................................ 87
Räkningar
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 78ADDNODE GROUP
Resultaträkningar för koncernen
MSEK 1 januari – 31 december
Not
2023
2022
Nettoomsättning
2, 3, 38
7 412
6 225
Rörelsens kostnader
Inköp av varor och tjänster
-3 709
-2 991
Övriga externa kostnader
6, 17
-536
-416
Personalkostnader
4, 5
-2 559
-2 114
Aktiverat arbete för egen räkning
152
106
Avskrivningar och nedskrivningar av
– materiella anläggningstillgångar
16
-120
-106
– immateriella anläggningstillgångar
15
-230
-201
Resultat vid försäljning av fastighet/verksamhet
0
24
Rörelseresultat
410
527
Finansiella intäkter
9
11
Finansiella kostnader
-110
-48
Omvärdering av villkorade köpeskillingar
27
16
5
Resultat efter finansiella poster
362
495
Aktuell skatt
11, 12
-117
-116
Uppskjuten skatt
11, 12
34
3
Årets resultat
279
382
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
279
382
Aktieinformation
Resultat per aktie före utspädning, SEK
2,09
2,86
Resultat per aktie efter utspädning, SEK
13
2,09
2,86
Eget kapital per utestående aktie, SEK
13,51
15,02
Genomsnittligt antal utestående aktier:
Före utspädning
133 433 183
133 633 040
Efter utspädning
133 454 966
133 644 956
Antal utestående aktier vid årets slut
133 318 232
133 498 232
Rapport över totalresultat för koncernen
MSEK 1 januari – 31 december
Not
2023
2022
Årets resultat
279
382
Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att
omklassificeras till resultaträkningen:
Aktuariella vinster och förluster på pensionsförpliktelser
0
4
Övrigt totalresultat, poster som kan omklassificeras
till resultaträkningen:
Valutakursdifferenser vid omräkning
av utlandsverksamheter
-16
Säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter
-9
-37
Summa årets övriga totalresultat netto efter skatt
11
-25
Årets totalresultat
254
432
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
254
432
ÅRSREDOVISNING 2023 | 79ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Balansräkningar för koncernen
MSEK per 31 december
Not
2023
2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill
2 977
2 681
Övriga immateriella anläggningstillgångar
972
728
Materiella anläggningstillgångar
16, 17
346
229
Uppskjutna skattefordringar
17
Långfristiga värdepappersinnehav
18
Långfristiga fordringar
18
Summa anläggningstillgångar
4 368
3 691
Omsättningstillgångar
Varulager
1
2
Kundfordringar
1 204
1 182
Skattefordringar
49
33
Övriga fordringar
49
25
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
22
859
666
Likvida medel
667
600
Summa omsättningstillgångar
2 829
2 508
SUMMA TILLGÅNGAR
7 197
6 199
MSEK per 31 december
Not
2023
2022
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
24
Aktiekapital
24
404
404
Övrigt tillskjutet kapital
484
484
Reserver
68
Balanserade vinstmedel (inklusive årets resultat)
1 185
1 049
Summa eget kapital
2 116
2 005
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder
26
1 575
987
Övriga långfristiga skulder
3
Uppskjutna skatteskulder
120
132
Långfristiga avsättningar
484
276
Summa långfristiga skulder
2 212
1 398
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder
82
Leverantörsskulder
541
626
Skatteskulder
64
Förskott från kunder
26
Övriga skulder
244
275
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
1 871
1 619
Kortfristiga avsättningar
27
22
104
Summa kortfristiga skulder
2 869
2 796
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
7 197
6 199
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser redovisas i not 30 respektive not 31.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 80ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Kassaflödesanalyser för koncernen
MSEK 1 januari – 31 december
Not
2023
2022
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat
410
527
Avskrivningar
351
308
Justeringar för övriga ej kassaflödespåverkande poster
-14
Delsumma
771
821
Erhållen ränta
30
4
Erhållna utdelningar
2
2
Erlagd ränta
-91
-27
Övriga finansiella intäkter och kostnader
-4
-6
Betald inkomstskatt
-135
-117
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapital
573
677
Förändringar av rörelsekapital:
– ökning / minskning av varulager
1
-2
– ökning / minskning av fordringar
-103
-547
– ökning / minskning av kortfristiga skulder
14
586
Summa förändringar i rörelsekapital
-88
37
Kassaflöde från den löpande verksamheten
485
714
MSEK 1 januari – 31 december
Not
2023
2022
Investeringsverksamheten
Förvärv av:
– immateriella anläggningstillgångar
-176
-115
– materiella anläggningstillgångar
-26
-14
– finansiella anläggningstillgångar
-6
-6
– dotterföretag och rörelser
-529
-513
– likvida medel i förvärvade dotterföretag
92
Försäljning av:
– materiella anläggningstillgångar
0
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-672
-490
Finansieringsverksamheten
Utbetald utdelning
-133
-100
Utställda köpoptioner
4
3
Återköp av egna aktier
-14
-23
Upptagna lån
569
304
Amortering av låneskulder
35
-49
-153
Amortering av leasingskulder
-101
-94
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
276
-63
Förändring av likvida medel
161
Likvida medel vid årets början
600
406
Kursdifferens likvida medel
-22
Likvida medel vid årets slut
34
667
600
ÅRSREDOVISNING 2023 | 81ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Förändringar i koncernens eget kapital
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
ÖvrigtBalan serad Summa
MSEK
Aktiekapital
tillskjutet kapital
Reserver
vinsteget kapital
EGET KAPITAL ENLIGT FASTSTÄLLD BALANSRÄKNING 2022-12-31
404
484
1 049
2 005
Totalresultat
Årets resultat
279
279
Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen:
Aktuariella vinster och förluster på pensionsförpliktelser
0
0
Övrigt totalresultat, poster som kan omklassificeras till resultaträkningen:
Valutakursdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter
-16
-16
Säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter
-9
-9
Summa övrigt totalresultat
-25
0
-25
Summa totalresultat
-25
279
254
Transaktioner med aktieägare
Utdelning
-133
-133
Utställda köpoptioner
4
4
Återköp av egna aktier
-14
-14
Summa transaktioner med aktieägare
-143
-143
EGET KAPITAL 2023-12-31
404
484
43
1 185
2 116
1)
1) Avser valutakursdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter samt vinster och förluster hänförliga till säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter (se även not 24).
ÅRSREDOVISNING 2023 | 82ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Förändringar i koncernens eget kapital, forts.
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
MSEK Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet kapital Reserver
1)
Balan serad
vinst
Summa
eget kapital
EGET KAPITAL ENLIGT FASTSTÄLLD BALANSRÄKNING 2021-12-31 404 484 22 783 1 693
Totalresultat
Årets resultat 382 382
Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen:
Aktuariella vinster och förluster på pensionsförpliktelser 4 4
Övrigt totalresultat, poster som kan omklassificeras till resultaträkningen:
Valutakursdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter 83 83
Säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter -37 -37
Summa övrigt totalresultat 46 4 50
Summa totalresultat 46 386 432
Transaktioner med aktieägare
Utdelning -100 -100
Utställda köpoptioner 3 3
Återköp av egna aktier -23 -23
Summa transaktioner med aktieägare -120 -120
EGET KAPITAL 2022-12-31 404 484 68 1 049 2 005
1) Avser valutakursdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter samt vinster och förluster hänförliga till säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter (se även not 24).
ÅRSREDOVISNING 2023 | 83ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Resultaträkningar för moderbolaget
MSEK 1 januari – 31 december Not 2023 2022
Nettoomsättning 38 32 26
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader 6, 38 -64 -47
Personalkostnader 4 -42 -39
Avskrivningar av immateriella och
materiella anläggningstillgångar 15, 16 0 0
Rörelseresultat -73 -60
Resultat från finansiella poster
Resultat från andelar i koncernföretag 9 348 372
Ränteintäkter och liknande resultatposter 9 41 10
Räntekostnader och liknande resultatposter 10 -112 -40
Resultat efter finansiella poster 204 282
Bokslutsdispositioner
Förändring av periodiseringsfond 1 -38
Resultat före skatt 205 244
Skatt 11, 12 -13 -29
Årets resultat 192 215
Rapport över totalresultat för moderbolaget
MSEK 1 januari – 31 december Not 2023 2022
Årets resultat 192 215
Summa årets övriga totalresultat netto efter skatt 0 0
Årets totalresultat 192 215
ÅRSREDOVISNING 2023 | 84ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
MSEK per 31 december Not 2023 2022
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 24
Bundet eget kapital
Aktiekapital 24 404 404
Reservfond 89 89
Fritt eget kapital 14
Överkursfond 404 404
Balanserad vinst 392 320
Årets resultat 192 215
Summa eget kapital 1 481 1 432
Obeskattade reserver 25 162 163
Avsättningar 27 57 90
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 26 670 646
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 7 3
Skulder till koncernföretag 23 1 012 942
Skatteskulder 32 15
Övriga skulder 2 16
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 29 22 23
Summa kortfristiga skulder 1 076 999
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 3 447 3 330
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser redovisas i not 30 respektive not 31.
Balansräkningar för moderbolaget
MSEK per 31 december Not 2023 2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarie och installationer 16 9
Summa materiella anläggningstillgångar 9
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 18 2 929 2 885
Andra långfristiga värdepappersinnehav 20 13 7
Uppskjutna skattefordringar 12 7 0
Fordringar hos koncernföretag - 50
Summa finansiella anläggningstillgångar 2 949 2 942
Summa anläggningstillgångar 2 958 2 942
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernföretag 23 33 26
Övriga fordringar 38 4
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 22 14 8
Summa kortfristiga fordringar 85 38
Kassa och bank 23 404 350
Summa omsättningstillgångar 489 388
SUMMA TILLGÅNGAR 3 447 3 330
ÅRSREDOVISNING 2023 | 85ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Kassaflödesanalyser för moderbolaget
MSEK 1 januari – 31 december Not 2023 2022
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -73 -60
Avskrivningar 0 0
Justeringar för övriga ej kassaflödespåverkande poster 2 -
Delsumma -71 -60
Erhållen ränta 30 5
Erhållna utdelningar 176 151
Erlagd ränta -91 -26
Övriga finansiella intäkter och kostnader -5 -5
Betald inkomstskatt -23 -18
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapital 16 47
Förändringar av rörelsekapital:
– förändring av kortfristiga fordringar -19 0
– förändring av kortfristiga skulder 4 2
Summa förändringar i rörelsekapital -15 2
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 49
MSEK 1 januari – 31 december Not 2023 2022
Investeringsverksamheten
Förvärv av och investeringar i andelar i koncernföretag -113 -214
Försäljning av andelar i koncernföretag - -
Inköp av materiella anläggningstillgängar -9 -
Förvärv av andra långfristiga värdepappersinnehav -5 -5
Kassaflöde från investeringsverksamheten -127 -219
Finansieringsverksamheten
Utbetald utdelning -133 -100
Utställda köpoptioner 4 3
Återköp av egna aktier -14 -23
Upptagna lån 63 60
Amortering av skulder -44 -80
Förändring av koncerninterna fordringar och skulder 35 132
Erhållna koncernbidrag 269 227
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 180 219
Förändring av likvida medel 54 49
Likvida medel vid årets början 350 301
Kursdifferens likvida medel 0 0
Likvida medel vid årets slut 23 404 350
ÅRSREDOVISNING 2023 | 86ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Förändringar i moderbolagets eget kapital
Bundet eget kapital
MSEK Aktiekapital Reservfond Fritt eget kapital Summa eget kapital
EGET KAPITAL 2023-01-01 404 89 939 1 432
Totalresultat
Årets resultat 192 192
Summa övrigt totalresultat 0 0
Summa totalresultat 192 192
Transaktioner med aktieägare
Utdelning -133 -133
Utställda köpoptioner 4 4
Återköp av egna aktier -14 -14
Summa transaktioner med aktieägare -143 -143
EGET KAPITAL 2023-12-31 404 89 988 1 481
Bundet eget kapital
MSEK Aktiekapital Reservfond Fritt eget kapital Summa eget kapital
EGET KAPITAL 2022-01-01 404 89 846 1 339
Totalresultat
Årets resultat 215 215
Summa övrigt totalresultat 0 0
Summa totalresultat 215 215
Transaktioner med aktieägare
Utdelning -100 -100
Utställda köpoptioner 3 3
Återköp av egna aktier -23 -23
Summa transaktioner med aktieägare -120 -120
EGET KAPITAL 2022-12-31 404 89 939 1 432
ÅRSREDOVISNING 2023 | 87ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING    FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper .................................. 89
Not 2. Rörelsesegment ......................................................................... 93
Not 3. Intäkter från avtal med kunder ................................................ 94
Not 4. Löner, andra ersättningar
och sociala kostnader ............................................................... 96
Not 5. Ersättningar till styrelse och
ledande befattningshavare ....................................................... 97
Not 6. Ersättning till revisorer .............................................................. 98
Not 7. Valutakursdifferenser ................................................................ 99
Not 8. Forsknings- och utvecklingsarbeten ...................................... 99
Not 9. Finansiella intäkter .................................................................... 99
Not 10. Finansiella kostnader ............................................................. 100
Not 11. Skatt .......................................................................................... 100
Not 12. Uppskjuten skatt ...................................................................... 101
Not 13. Resultat per aktie .................................................................... 102
Not 14. Förslag till vinstdisposition .................................................... 102
Not 15. Immateriella anläggningstillgångar ....................................... 102
Not 16. Materiella anläggningstillgångar ........................................... 104
Not 17. Leasingavtal .............................................................................. 104
Not 18. Andelar i koncernföretag ........................................................ 106
Not 19. Upplysningar om finansiella instrument .............................. 109
Not 20. Långfristiga värdepappersinnehav ...................................... 109
Not 21. Andra långfristiga fordringar ................................................... 110
Not 22. Förutbetalda kostnader
och upplupna intäkter ............................................................ 110
Not 23. Likvida medel på koncernkonto ............................................ 110
Not 24. Eget kapital ................................................................................ 111
Not 25. Obeskattade reserver ............................................................. 111
Not 26. Räntebärande skulder ............................................................. 111
Not 27. Avsättningar .............................................................................. 112
Not 28. Checkräkningskredit ............................................................... 112
Not 29. Upplupna kostnader
och förutbetalda intäkter ....................................................... 112
Not 30. Ställda säkerheter ................................................................... 112
Not 31. Eventualförpliktelser ................................................................ 112
Not 32. Justeringar för övriga
ej kassaflödespåverkande poster ........................................ 113
Not 33. Förvärv av dotterföretag och rörelser .................................. 113
Not 34. Likvida medel och
kortfristiga placeringar ........................................................... 114
Not 35. Förändringar av skulder hänförliga
till finansieringsverksamheten .............................................. 114
Not 36. Finansiella risker och riskhantering ...................................... 115
Not 37. Viktiga uppskattningar och
bedömningar för redovisningsändamål ................................ 118
Not 38. Upplysningar om närstående ................................................ 118
Not 39. Medelantal anställda mm ...................................................... 119
Not 40. Händelser efter balansdagen ................................................ 119
Not 41. Uppgifter om Addnode GroupAB (publ) ................................ 119
Noter
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023 | 88ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Tilläggsupplysningar och noter
Not 1  Redovisnings- och värderingsprinciper
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när denna koncernredovisning upprättats anges nedan. Dessa
principer har tillämpats konsekvent för alla presenterade år om inte annat anges.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen, rekommendationen RFR 1,
Kompletterande redovisningsregler för koncerner, från Rådet för finansiell rapportering och International Financial
Reporting Standards (IFRS) sådana de antagits av EU. Koncernredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvärde-
metoden förutom vad beträffar omvärderingar av finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via
övrigt totalresultat samt finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen.
Att upprätta finansiella rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver användning av en del viktiga uppskatt-
ningar för redovisningsändamål. Vidare krävs att ledningen gör vissa bedömningar vid tillämpningen av koncernens
redovisningsprinciper. De områden som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa eller sådana områ-
den där antaganden och uppskattningar är av väsentlig betydelse för koncernredovisningen anges i not 37.
Nya och ändrade standarder som har trätt i kraft 2023
Ändringar och tolkningar av befintliga standarder, vilka har trätt i kraft 2023, har inte haft någon väsentlig in verkan på
koncernens finansiella ställning eller finansiella rapporter. Tillämpningen av ändringen av IAS 1 S 1 Utformning av
finansiella rapporter och ’IFRS Practice Statement 2: Disclosure of Accounting policies’ föranledde en omprövning
och revidering av företagets befintliga upplysningar om redovisningsprinciper jämfört med vad som tidigare presen-
terats i bokslutet för 2022, med beaktande av de relaterade redovisningsposternas väsentlighet.
Nya standarder som ännu inte trätt i kraft 2023
Publicerade nya och ändrade standarder och tolkningar av befintliga standarder, vilka ännu inte har trätt i kraft
under 2023 och inte heller börjat tillämpas, väntas inte få någon väsentlig inverkan på koncernens finansiella
rapporter.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget och de företag över vilka moderbolaget direkt eller indirekt har ett
bestämmande inflytande. Moderbolaget har bestämmande inflytande och kontrollerar ett företag när det expone-
ras för eller har rätt till rörlig avkastning från sitt innehav i företaget och har möjlighet att påverka avkastningen
genom sitt inflytande i företaget.
Koncernredovisningen har upprättats enligt förvärvsmetoden, vilket innebär att dotterföretagens egna kapital vid
förvärvet, fastställt som skillnaden mellan tillgångarnas och skuldernas verkliga värden, elimineras i sin helhet.
I koncernens egna kapital ingår härigenom endast den del av dotterföretagens egna kapital som tillkommit efter
förvärvet.
Köpeskillingen vid förvärv av ett dotterföretag utgörs av verkligt värde på tillgångar som överlåts till tidigare ägare
av det förvärvade företaget, skulder som koncernen ådrar sig till tidigare ägare samt de aktier som emitterats av
koncernen. I köpeskillingen ingår även verkligt värde på tillgångar eller skulder som är en följd av en överenskommelse
om villkorad köpeskilling. Efterföljande förändringar av verkligt värde på en villkorad köpeskilling redovisas i resultat-
räkningen. Transaktionsutgifter i samband med förvärv kostnadsförs i koncernens resultaträkning när de uppstår.
Under året förvärvade företag inkluderas i koncernredovisningen med belopp avseende tiden efter förvärvet.
Resultat från under året sålda företag inkluderas i koncernens resultaträkning för tiden fram till tidpunkten för
avyttringen.
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna i koncernen är värderade i den valuta som
används i den ekonomiska miljö där respektive företag huvudsakligen är verksamt (funk tionell valuta).
I koncernredovisningen används svenska kronor, som är moderbolagets funktionella valuta och rapportvaluta.
Samtliga utländska dotterföretag omräknas till svenska kronor med tillämp ning av dagskursmetoden. Detta innebär
att de utländska dotterföretagens tillgångar och skulder omräknas till balansdagens kurs. Samtliga poster i resultat-
räkningarna omräknas till respektive månads genomsnittskurs. Omräknings differenser redovisas i koncernens rap-
port över totalresultat.
Koncerninterna transaktioner och balansposter samt orealiserade vinster på transaktioner mellan koncernföretag
elimineras i sin helhet. Även orealiserade förluster elimineras, om inte transaktionen utgör ett bevis på att nedskriv-
ningsbehov föreligger för den överlåtna tillgången. Redo vis nings principerna för dotter företag har i förekommande
fall ändrats för att garantera en konsekvent tillämpning av koncernens principer.
Intäktsredovisning
En intäkt redovisas när kunden erhåller kontroll över den försålda varan eller tjänsten, vilket innebär att kunden kan
bestämma över användningen av denna tillgång och erhålla nyttan från den. Intäkten redovisas på det sätt som bäst
speglar överföringen av den utlovade varan eller tjänsten till kunden till det belopp som företaget förväntar sig ha rätt
att erhålla i utbyte mot den överförda varan eller tjänsten. Denna redovisning sker med hjälp av en femstegsmodell;
Steg 1: Identifiera kontraktet med kunden
Steg 2: Identifiera de olika prestationsåtagandena i kontraktet
Steg 3: Fastställ transaktionspriset
Steg 4: Fördela transaktionspriset på prestationsåtaganden
Steg 5: Redovisa en intäkt när ett prestationsåtagande uppfylls
Koncernens intäkter avser huvudsakligen konsulttjänster, licenser för egna och externa leverantörers dataprogram-
varor samt återkommande intäkter i form av programvaruabonnemang, support- och under hålls tjänster och
SaaS-tjänster.
Utförda tjänsteuppdrag på löpande räkning intäktsredovisas i samma takt som tjänsterna tillhandahålls, det vill
säga såväl intäkter som kostnader redovisas i den period då de intjänas respektive förbrukas. In tjänade arvoden per
balansdagen, vilka ännu ej fakturerats, redovisas som upplupna intäkter. När utfallet av ett uppdrag till fast pris kan
beräknas på ett tillförlitligt sätt, redovisas inkomster och utgifter som är hänförliga till uppdraget som intäkt respek-
tive kostnad i förhållande till uppdragets färdig ställandegrad på balansdagen (successiv vinstavräkning). Färdig-
ställandegraden fastställs i första hand med utgångspunkt i antalet timmar per balansdagen i förhållande till beräk-
nat totalt antal timmar för uppdraget. Föreligger det svårigheter att beräkna ett uppdrags resultat, men det ändå är
troligt att nedlagda kostnader kommer att bli täckta av uppdragsgivaren redovisas intäkten per balansdagen till ett
belopp som motsvarar de ned lagda kostnaderna för uppdraget. Någon vinst redovisas därmed ej.
När utfallet av ett uppdrag ej kan beräknas på ett tillförlitligt sätt redovisas som intäkt endast de kostnader som
beräknas bli ersatta av uppdragsgivaren. Om det är sannolikt att nedlagda kostnader ej kommer att bli ersatta av
uppdragsgivaren sker ingen intäktsredovisning. En befarad förlust redovisas omedelbart som kostnad, i den mån
den kan beräknas.
Uppdrag utförda till fast pris utgör idag en mindre del av koncernens nettoomsättning. Fakturerade arvoden i
fastprisuppdrag avseende tjänster som ej utförts redovisas som förskott från kund.
Licensavgifter för programvaror, som utgör ett distinkt prestationsåtagande, intäktsredovisas omedelbart vid
leveranstidpunkten, då kunden får kontroll över programvaran. Licenser för egna programvaror kan i vissa fall ingå
som en del i större implementationsprojekt med en hög grad av kundanpassning. Om dessa prestationsåtaganden
ÅRSREDOVISNING 2023 | 89ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
bedöms vara så integrerade att de var för sig inte utgör distinkta åtaganden redovisas licensintäkterna successivt
i takt med genomförandet av implementations tjänsterna.
Programvaruabonnemang samt support- och underhållsavtal, där bolag inom koncernen inte har något åtagande
gentemot kunden, intäktsredovisas omedelbart vid avtalstidens början då prestations åtagandet uppfyllts.
Programvaruabonnemang samt support- och underhållsavtal, där bolag inom koncernen har ett åtagande gentemot
kunden, intäktsredovisas linjärt under avtalstiden i takt med att prestationsåtagandet uppfylls. SaaS-tjänster
intäktsredovisas i takt med att tjänsterna tillhandahålls.
Om kundavtal innehåller flera distinkta prestationsåtaganden fördelas transaktionspriset till varje separat presta-
tionsåtagande baserat på deras fristående försäljningspriser. I de fall då ett fristående försäljningspris inte är direkt
observerbart uppskattas priset baserat på förväntade kostnader plus en vinstmarginal.
Försäljning av varor kan förekomma i begränsad omfattning och intäktsredovisas vid fullgjord leverans till kund.
Koncernens intäkter från avtal med kunder beskrivs närmare i not 2 och not 3 .
Redovisning av statliga bidrag
Statliga bidrag redovisas till verkligt värde då det föreligger rimlig säkerhet att bidragen kommer att erhållas och
koncernen kommer att uppfylla de villkor som är förknippade med bidragen. Statliga bidrag som avser kostnads-
täckning periodiseras och redovisas i resultaträkningen i samma perioder som de kostnader bidragen är avsedda
att kompensera för. I enlighet med IAS 20 har koncernen valt att netto redovisa personalrelaterade statliga bidrag i
personalkostnaderna (se not 4).
Inkomstskatter
Redovisade inkomstskatter innefattar skatt som skall betalas eller erhållas avseende aktuellt år, justeringar avse-
ende tidigare års aktuella skatt samt förändringar i uppskjuten skatt.
Värdering av samtliga skatteskulder/-fordringar sker till nominella belopp och görs enligt de skatteregler och
skatte satser som är beslutade eller som är aviserade och med stor sannolikhet kommer att fastställas.
Skatt redovisas i resultaträkningen, utom när skatten avser poster som redovisas i övrigt totalresultat eller direkt
i eget kapital. I sådana fall redovisas även skatten i övrigt totalresultat respektive eget kapital.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden på alla temporära skillnader som uppkommer mellan
redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder. Uppskjuten skattefordran avseende underskotts-
avdrag eller andra framtida skattemässiga avdrag redovisas i den utsträckning det är sannolikt att avdraget kan
avräknas mot överskott vid framtida beskattning.
Fordringar samt fordringar och skulder i utländsk valuta
Utmärkande är att lånefordringar och kundfordringar uppstår när koncernen tillhandahåller pengar, varor eller tjäns-
ter direkt till en kund utan avsikt att handla med uppkommen fordran. De ingår i omsättningstillgångar, med undan-
tag för poster med förfallodag mer än tolv månader efter balans dagen, vilka klassificeras som anläggningstillgångar.
Lånefordringar och kundfordringar redovisas inledningsvis till verkligt värde och därefter till upplupet anskaffnings-
värde med tillämpning av effektivräntemetoden, minskat med eventuell reservering för värdeminskning. En reserve-
ring för värde minskning görs när det belopp som efter individuell prövning beräknas bli betalt understiger tillgångens
redovisade värde. Reservering gör även för förväntade kreditförluster enligt IFRS 9.
Fordringar och skulder i utländsk valuta värderas till balansdagens kurs. I de fall där valuta säkringsåtgärd har
genomförts, till exempel terminssäkring, värderas både den säkrade posten och säkrings instrumentet till verkligt
värde. Transaktioner i utländsk valuta omräknas enligt transaktions dagens avistakurs. Valutakursdifferenser avse-
ende rörelsefordringar och rörelseskulder redovisas i rörelse resultatet, medan valutakursdifferenser avseende lik-
vida medel och lån redovisas som finansiella intäkter och kostnader i resultaträkningen . Omvärderingar till balans-
dagens valutakurs avseende skulder för köpeskillingar och avsättningar för beräknade villkorade köpeskillingar i
utländsk valuta samt banklån i utländsk valuta redovisas i koncernens rapport över totalresultat om kraven för
säkringsredovisning av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter uppfylls.
Anläggningstillgångar
Anläggningstillgångar värderas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella
nedskrivningar.
När det finns indikation på att en tillgång minskat i värde görs en beräkning av tillgångens åter vinnings värde. Om
tillgångens redovisade värde överstiger återvinningsvärdet, skrivs tillgången omedelbart ned till dess
återvinningsvärde.
Immateriella anläggningstillgångar
Utgifter för utveckling av programvaror
Utveckling av programvaror sker till största delen inom ramen för kunduppdrag.
Utgifter som är direkt sammankopplade med identifierbara och unika programvaror som kontrolleras av koncer-
nen redovisas som immateriell anläggningstillgång om det finns ett väl avgränsat utvecklingsprojekt med konkreta
planer för hur och när tillgången skall användas i verksamheten, utgifterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt och
tillgången bedöms ge upphov till framtida ekonomiska för delar. Vidare skall det vara tekniskt möjligt att genomföra
projektet och de resurser som krävs för att slutföra utvecklingen skall finnas. Övriga utvecklingsutgifter, som inte
uppfyller dessa kriterier, kostnadsförs när de uppstår. Utvecklings utgifter som tidigare kostnadsförts redovisas inte
som tillgång i efterföljande period.
Anskaffningsvärdet för den immateriella tillgången inkluderar dels direkta kostnader för bland annat konsulter och
egen programutvecklande personal, dels en rimlig andel av relevanta indirekta kostnader. Avskrivningar enligt plan
görs linjärt över den beräknade nyttjandetiden, vilken uppgår till antingen tre eller fem år. Treårig avskrivningstid
tillämpas för programvaror som utvecklats som tilläggskomponenter till externa leverantörers programvaror/platt-
formar. Femårig avskrivningstid tillämpas för helt egenutvecklade programvaror som inte är baserade på externa
leverantörers programvaror/plattformar. Avskrivningarna görs från och med den tidpunkt då programvaran har tagits
i bru k.
Goodwill
Goodwill utgörs av det belopp varmed anskaffningsvärdet vid förvärv av företag eller rörelser över stiger det verkliga
värdet på de förvärvade identifierbara nettotillgångarna vid förvärvstidpunkten. I förvärvs analysen upptas förvär-
vade immateriella tillgångar, som exempelvis kundrelationer, programvaror och varu märken, till marknadsvärde
innan återstoden hänförs till goodwill.
Goodwill värderas till anskaffningsvärde minskat med eventuella nedskrivningar. Avskrivningar enligt plan görs inte,
utan istället prövas nedskrivningsbehovet årligen eller oftare om det finns indikation på värde nedgång .
Övriga immateriella tillgångar
Övriga immateriella tillgångar avser huvudsakligen kundavtal, förvärvade programvaror, varumärken och administra-
tiva programvaror. Dessa tillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för avskrivningar enligt plan.
Avskrivningar görs linjärt över den beräknade nyttjandeperioden som är antingen fem eller sju år. Avskrivningstiden
för kundavtal hos Microdesk LLC samt D3 Technical Services LLC i USA, som förvärvades under 2022 respektive
2023, är tio år.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med avskrivningar. Utgifter för reparation
och underhåll redovisas som kostnader.
Materiella anläggningstillgångar skrivs av linjärt över tillgångens bedömda nyttjandeperiod. När tillgångarnas
avskrivningsbara belopp fastställs beaktas i förekommande fall tillgångens restvärde. Inven ta rier och installationer
skrivs av över en period om tre–fem år. Avskrivningar på byggnad görs med fyra procent per år.
Not 1  Redovisnings- och värderingsprinciper, forts.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 90ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Leasingavtal
Koncernens leasingavtal avser främst hyresavtal för kontorslokaler och tjänstebilar. Från och med 1 januari 2019
redovisas alla leasingavtal där koncernen är leasetagare, med undantag för korttidsavtal och avtal av mindre värde,
som nyttjanderättstillgångar och motsvarande finansiella skulder i koncernbalansräkningen. Nyttjanderätts-
tillgångarna ingår i materiella anläggningstillgångar och de finansiella skulderna ingår i ränte bärande skulder. I kon-
cernresultaträkningen redovisas en kostnad för avskrivning av den leasade tillgången och en räntekostnad för den
finansiella skulden.
Tillgångar och skulder som uppkommer från leasingavtal redovisas initialt till nuvärdet av de framtida leasing-
betalningarna när den leasade tillgången finns tillgänglig för användning av koncernen. De framtida leasingbetalning-
arna diskonteras med leasingavtalets implicita ränta. Om denna räntesats inte kan fastställas enkelt används lease-
tagarens marginella låneränta. Leasingbetalningarna fördelas mellan amortering av skulden och ränta. Räntan redo-
visas i resultaträkningen över leasingperioden på ett sätt som medför en fast räntesats för den under respektive
period redovisade leasingskulden .
Nyttjanderättstillgångarna skrivs vanligen av linjärt över den kortare av nyttjandeperioden och leasing perioden.
Betalningar för korttidsavtal och avtal där den underliggande tillgången är av mindre värde kostnadsförs linjärt i
resultaträkningen. Närmare beskrivning av koncernens leasingaktiviteter och redo visningen av dessa finns i not 17.
Finansiella instrument
Finansiella instrument inkluderar likvida medel, värdepappersinnehav, fordringar, rörelseskulder, skulder enligt
leasing avtal, upplåning samt eventuella derivatinstrument. Köp och försäljningar av värde papper och derivatinstru-
ment redovisas på affärsdagen, det vill säga det datum då bindande avtal om köp eller försälj ning träffas. Verkligt
värde för marknadsnoterade värdepapper baseras på köpkurser per balansdagen .
Värdepapper avsedda för långsiktigt innehav och eventuella kortfristiga placeringar hänförs antingen till värde-
ringskategorin finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat, finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via resultaträkningen eller alternativt finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde.
Värderingskategori bestäms separat för varje värde pappersinnehav utifrån egenskaperna hos de avtalsenliga kassa-
flödena och företagets affärs modell för förvaltningen, det vill säga innehavets karaktär och syftet med innehavet.
För finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen redovisas förändringar i verkligt värde
som finansiella intäkter respektive finansiella kostnader i resultaträkningen. Värde för ändringar avseende eventuella
valutaterminskontrakt redovisas dock i rörelseresultatet (se nedan).
Förändringar i verkligt värde för finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat redovisas i
koncernens rapport över totalresultat under innehavstiden. Vid avyttring av instrumentet sker ingen omklassificering
av ackumulerade värdeförändringar till finansiella intäkter respektive finansiella kostnader i resultaträkningen.
För kategorin finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen (främst avsättningar för beräk-
nade villkorade köpeskillingar) redovisas värdeförändringar som finansiella poster i resultat räk ningen . Övriga finan-
siella skulder redovisas till upplupet anskaffningsvärde. Skulder avseende leasingavtal redovisas dock till nuvärde av
de återstående leasingavgifterna.
Eventuella utestående valutaterminskontrakt värderas till verkligt värde. Valutaterminskontrakten avser säkringar
av en särskild risk som är kopplad till en redovisad tillgång eller skuld eller mycket sannolika prognosticerade trans-
aktioner (kassaflödessäkringar).
Varulager
Varulagret värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffnings värdet fast ställs
med tillämpning av först-in först-ut-metoden. Nettoförsäljningsvärdet utgörs av för säljnings priset i den löpande
verksamheten minskat med beräknade försäljningskostnader.
Eget kapital
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission av nya aktier
redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag från emissionslikviden.
Vid återköp av egna aktier reduceras den betalda köpeskillingen, inklusive eventuella direkt hänförbara transak-
tionskostnader (netto efter skatt), den balanserade vinsten tills dess att aktierna annulleras eller avyttras. Om dessa
aktier senare avyttras redo visas erhållna belopp (netto efter eventuella direkt hänförbara transaktionskostnader
och skatteeffekter) i balanserad vinst.
Optionsprogram
Koncernens incitamentsprogram möjliggör för chefer och ledande befattningshavare att via investering i köp-
optioner förvärva B-aktier i företaget. För köpoptionerna har de anställda erlagt en mark nads mässig premie. Erhållen
premie redovisas i eget kapital som transaktion med ägare.
Avsättningar
Avsättningar definieras som förpliktelser, vilka är hänförliga till räkenskapsåret eller tidigare räkenskapsår och som
på balansdagen är säkra eller sannolika till sin förekomst, men ovissa till belopp eller till den tid punkt då de skall
infrias. I balansräkningen redovisas avsättningar för beräknade villkorande köpeskillingar avseende förvärv av verk-
samheter samt beslutade omstruktureringsåtgärder. En avsättning för omstruktu rerings kostnader redovisas när en
detaljerad plan för åtgärdernas genomförande föreligger samt när denna plan kommunicerats.
Pensioner
Koncernens pensionsplaner administreras nästan uteslutande av olika försäkringsinstitut. I koncernen finns huvud-
sakligen avgiftsbestämda pensionsplaner, men i viss utsträckning förekommer även förmåns bestämda pensions-
planer. Koncernens utbetalningar avseende avgiftsbestämda planer redovisas som perso nal kostnader i resultat-
räkningen under den period då de anställda utfört de tjänster som avgifterna avser.
De förmånsbestämda planerna avser i allt väsentligt åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänste-
män i Sverige, vilka tryggas genom försäkring hos Alecta. Enligt uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR
10, är detta förmånsbestämda planer som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2023 har koncernen inte
haft tillgång till sådan information som gör det möjligt att redovisa dessa planer som förmånsbestämda.
Pensionsplaner enligt ITP som tryggas genom försäkring i ovan nämnda institut redovisas därför som avgiftsbe-
stämda planer. Avgifterna redovisas som personalkostnader i resultaträkningen när de förfaller till betalning. Årets
avgifter för pensionsförsäkringar tecknade hos Alecta uppgick 2023 till 9 (9) MSEK och förväntas vara i ungefär
samma storleksordning under 2024. Pensionsinstitutens överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de
försäkrade. Vid utgången av 2023 uppgick överskottet i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 157 (172) pro-
cent hos Alecta. Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på pensionsinstitutens tillgångar i
procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt pensionsinstitutens försäkringstekniska beräkningsantaganden,
vilka inte överensstämmer med IAS 19.
Hos det tyska dotterföretaget TECHNIA GmbH finns pensionsförpliktelser enligt förmånsbestämda pensionsplaner
för fem anställda. Avsättningen som redovisas i koncernbalansräkningen för dessa pensions förpliktelser motsvarar
nuvärdet av förpliktelserna på balansdagen och har beräknats enligt IAS 19 av oberoende aktuarie. Aktuariella vinster
och förluster redovisas i koncernens rapport över totalresultat under den period då de uppstår.
Skulder till kreditinstitut
Skulder till kreditinstitut redovisas till verkligt värde, netto efter transaktionskostnader. Skulderna klassificeras som
långfristiga skulder om koncernen har en ovillkorlig rätt att skjuta upp betalning av skulden i åtminstone tolv måna-
der efter balansdagen.
Not 1  Redovisnings- och värderingsprinciper, forts.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 91ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Leverantörsskulder
Leverantörsskulder är förpliktelser att betala för varor eller tjänster som har förvärvats i den löpande verksamheten
från leverantörer. Leverantörsskulder klassificeras som kortfristiga skulder om de förfaller inom ett år efter balans-
dagen, i annat fall som långfristiga skulder. Leverantörsskulder redo visas inlednings vis till verkligt värde och därefter
till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektiv räntemetoden.
Nedskrivningar
Tillgångar som har en obestämd nyttjandeperiod, till exempel goodwill, skrivs inte av, utan prövas åtminstone årligen
med avseende på eventuellt nedskrivningsbehov. Vid nedskrivningsprövningen för delas goodwill på de kassagene-
rerande enheter eller grupper av kassagenererande enheter, fastställda i enlighet med kon cernens rörelsesegment,
vilka förväntas bli gynnade av det rörelseförvärv där goodwillposten upp stod.
Tillgångar som skrivs av bedöms med avseende på värdeminskning närhelst händelser eller förändringar i förhål-
landen indikerar att det redovisade värdet kanske inte är återvinningsbart. En ned skrivning görs med det belopp
med vilket tillgångens redovisade värde överstiger dess åter vinningsvärde. Återvinningsvärdet är det högre av en
tillgångs verkliga värde minskat med försälj ningskostnader och nyttjandevärde t .
Rapportering för rörelsesegment
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna rapportering som lämnas till den
högste verkställande beslutsfattaren. Den högste verkställande beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för
tilldelning av resurser och bedömning av rörelsesegmentens resultat. I koncernen har denna funktion identifierats
som verkställande direktören i moderbolaget.
Kassaflödesanalys och likvida medel
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redovisade kassaflödet omfattar endast transak tioner
som medför in- eller utbetalningar.
I likvida medel ingår kassa, banktillgodohavanden och kortfristiga placeringar med en kortare återstående löptid
än tre månader från anskaffningstidpunkten.
Moderbolaget
Moderbolagets redovisning upprättas enligt årsredovisningslagen och rekommendationen RFR 2, Redovis ning för
juridiska personer, från Rådet för finansiell rapportering. Rekommendationen innebär att juridiska personer vars
värdepapper på balansdagen är noterade på svensk börs som huvudregel skall tillämpa de IFRS som tillämpas i
koncernredovisningen med vissa i rekommendationen angivna undantag och tillägg.
Redovisningsprinciperna och beräkningsmetoderna för moderbolaget är oförändrade jämfört med före gående år.
Finansiella instrument, som till exempel långfristiga värdepappersinnehav, redovisas till verkliga värden.
Förändringar i verkliga värden redovisas enligt samma principer som för koncernen (se ovan stående beskrivning).
Andelar i koncernföretag redovisas till anskaffningsvärden med avdrag för eventuella nedskriv ningar.
Anskaffningsvärdet för andelar i koncernföretag inkluderar transaktions utgifter som uppkommit i samband med
respektive förvärv. Villkorade köpeskillingar redovisas som en del av anskaffningsvärdet om det är sannolikt att de
kommer att utfalla. Eventuella omvärderingar av beräknade villkorade köpeskillingar under efterföljande perioder
redovisas som förändring av anskaffningsvärdet för andelar i koncernföretag. Skulder för köpeskillingar i utländsk
valuta och avsättningar för beräknade villkorade köpeskillingar i utländsk valuta kan i vissa fall redovisnings mässigt
behandlas som säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter. Moderbolaget redovisar då skulderna respek-
tive avsättningarna till anskaffningskurs tills de regleras, varvid realiserade valutakursdifferenser redovisas som
förändring av anskaffningsvärdet för andelar i koncern företag. Även vissa banklån i utländsk valuta behandlas
redovisningsmässigt som säkringar av netto in vesteringar i utlandsverksamheter, vilket innebär att dessa banklån
redovisas till anskaffningskurs. Övriga tillgångar och skulder redovisas till historiska anskaffningsvärden med avdrag
för avskrivningar och eventu ella nedskrivningar. Erhållna utdelningar och erhållna koncernbidrag redovisas som
finansiella intäkter.
I moderbolaget redovisas samtliga leasingavtal som hyresavtal, varvid leasingavgifterna kostnads förs
i resultaträkningen linjärt över leasingperioden.
Not 1  Redovisnings- och värderingsprinciper, forts.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 92ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Not 2  Rörelsesegment
Addnode Groups verksamhet är organiserad i och styrs utifrån divisionerna Design Management, Product Lifecycle
Management (PLM) och Process Management, vilka utgör koncernens rörelse segment. Inom Addnode Groups tre
divisioner utvecklar och levererar dotterbolagen digitala lösningar och tjänster till branscher som bygg och fastighet,
tillverkande industri, fordon, medicinteknik och offentlig sektor. Lösningarna Addnode Group tillhandahåller gör det
möjligt för koncernens kunder att med hjälp av digitala arbetssätt effektivisera sina verksamheter, kvalitetssäkra sin
produk tion och kommunicera smidigare med kunder och medborgare. Det har inte skett någon för ändring i seg-
mentsindelningen under 2023. Segmentsindelningen baseras på kon cernens programvaror och tjänster. Design
Management säljer digitala lösningar för design, projekt och fastighetsförvaltning. Product Lifecycle Management
erbjuder digitala lösningar för design och produktdatahantering. Verksam heten inom Process Management är inrik-
tad på digitala lösningar för doku ment- och ärende hantering. Centralt utförs marknadskommunikation, ekonomisk
rappor tering och kontroll, finansiering, skattefrågor, verksamhetsutveckling och företagsförvärv.
Fördelningen av koncernens nettoomsättning på olika intäktsslag framgår av not 3. Samtliga divisioner erhåller
intäkter från licenser, återkommande intäkter, tjänster och övriga intäkter. Intäkterna hos centrala enheter avser
huvudsakligen fakturering till dotterföretag för lokalhyra och utförda tjänster. Transaktioner mellan divisionerna sker
enligt normala kommersiella villkor som också gäller för externa parter.
Segmenten redovisas enligt samma redovisningsprinciper som koncernen. Skillnaden mellan summan av segmen-
tens rörelseresultat och koncernens resultat före skatt avser finansiella intäkter 46 (11) MSEK och finansiella kostna-
der -110 (-48) MSEK samt omvärdering av villkorade köpeskillingar 16 (5) MSEK.
Det operativa kapitalet definieras som summan av goodwill samt övriga immateriella anlägg nings till gångar, mate-
riella anläggningstillgångar inklusive leasingkontrakt, finansiella anläggnings tillgångar, kund fordringar och övriga
rörelsetillgångar minus leverantörsskulder och övriga rörelse skulder.
Design PLM Process Centralt Eliminering Koncernen
MSEK 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Intäkter och resultat
Intäkter från externa kunder 4 286 3 489 1 858 1 564 1 268 1 172 0 0 7 412 6 225
Transaktioner mellan segment 6 5 26 16 13 10 20 14 -65 -45 0 0
Summa intäkter 4 292 3 494 1 884 1 580 1 281 1 182 20 14 -65 -45 7 412 6 225
EBITA 334 398 143 158 244 226 -81 -54 640 728
Rörelseresultat 226 315 77 97 188 168 -81 -53 410 527
Övriga upplysningar
Totalt operativt kapital 1 996 1 367 783 799 947 910 97 10 3 823 3 086
Investeringar i immateriella och materiella anläggningstillgångar 162 143 56 79 116 79 72 3 406 304
Avskrivningar och nedskrivningar av immateriella
och materiella anläggningstillgångar -164 -129 -94 -90 -82 -81 -11 -8 -351 -308
Medelantal anställda 1 016 793 740 687 686 648 13 9 2 455 2 137
Nedanstående uppgifter om intäkter från externa kunder är baserade på var koncernbolagen har sitt säte.
Intäkter från externa kunder
Immateriella och materiella
anläggningstillgångar
MSEK 2023 2022 2023 2022
Sverige 2 160 1 949 1 631 1 451
Norge 452 412 296 318
Finland 244 213 55 55
Danmark 56 55 31 24
Tyskland 832 723 341 351
Nederländerna 72 72 22 26
Storbritannien 1 440 1 322 711 710
Irland 99 78 27 30
USA 1 860 1 242 1 130 617
Övriga länder 197 237 52 86
Koncernen 7 412 6 225 4 296 3 638
Geografisk information
Koncernen bedriver verksamhet huvudsakligen i de nordiska länderna, USA, Storbritannien och Tyskland. Den största
delen av koncernens verksamhet finns i Sverige, där samtliga divisioner be driver verksamhet. Verksamheten i Norge
och USA bedrivs till största delen av Design Management, men även av Product Lifecycle Management och Process
Management. I Finland och Storbritannien bedrivs verksamhet av Design Manage ment och Product Lifecycle
Management. I Tyskland bedrivs verksamhet av Product Lifecycle Management.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 93ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Not 3  Intäkter från avtal med kunder
Koncernens nettoomsättning består av följande huvudsakliga intäktsslag per rörelsesegment.
Design PLM Process Centralt Eliminering Koncernen
MSEK 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Licenser 61 65 261 182 48 47 -2 0 368 294
Återkommande intäkter 3 469 2 849 1 127 945 579 538 -2 -1 5 173 4 331
Tjänster 719 542 461 428 611 565 -18 -16 1 773 1 519
Övrigt 43 38 35 25 43 32 20 14 -43 -28 98 81
Summa intäkter 4 292 3 494 1 884 1 580 1 281 1 182 20 14 -65 -45 7 412 6 225
Med återkommande intäkter avses intäkter av årligen återkommande karaktär, såsom intäkter från support- och underhållsavtal
samt intäkter från programvaruabonnemangs- och hyresavtal samt SaaS-lösningar.
Design Management
Produkt och tjänst Beskrivning av karaktär, fakturering, tidpunkt för uppfyllelse av prestationsåtaganden och intäktsredovisning samt viktiga betalningsvillkor
Licenser Egna programvaror och externa programvaruleverantörer
Intäkter för evig nyttjanderätt till programvara redovisas omedelbart vid leveranstidpunkten,
då kunden får kontroll över programvaran.
Kunderna faktureras vid avtalstecknandet/leveranstidpunkten och betalningsvillkor är normalt
30 dagar. I USA förekommer betalningsvillkor på 60 dagar.
Återkommande intäkter Programvaruabonnemang och hyresavtal
Programvaruabonnemang och hyresavtal avseende tidsbegränsad nyttjanderätt och
uppdateringar av koncernens egna programvaror, där bolag inom koncernen har ett åtagande
gentemot kunden, intäktsredovisas linjärt under avtalstiden i takt med att prestationsåtagandet
uppfylls. Avtalstiden är vanligen ett år, men kan vara upp till tre år.
Programvaruabonnemang och hyresavtal avseende tidsbegränsad nyttjanderätt och upp-
dateringar av programvaror från Autodesk och andra externa leverantörer, där bolag inom
koncernen inte har något åtagande gentemot kunden, intäktsredovisas omedelbart vid avtals-
tidens början. Avtalstiden är vanligen ett år, men kan vara upp till tre år. Nyförsäljning av Autodesk
programvaror sker i form av programvaruabonnemang.
Support- och underhållsavtal
Support- och underhållsavtal, där bolag inom koncernen inte har något åtagande gentemot
kunden, intäktsredovisas omedelbart vid avtalstidens början. Avtalstiden är vanligen ett år, men
kan vara upp till tre år.
Support- och underhållsavtal, där bolag inom koncernen har ett åtagande gentemot kunden,
intäktsredovisas linjärt under avtalstiden i takt med att prestationsåtagandet uppfylls. Avtals tiden
är vanligen ett år, men kan i vissa fall vara upp till tio år.
För programvaruabonnemang och hyresavtal samt support- och underhållsavtal faktureras
kunderna vanligen i förskott, varvid tidsperioden som faktureras kan avse antingen hela eller del av
avtalsperioden. Förskottsfakturerade belopp redovisas som förutbetalda intäkter i balans-
räkningen. Betalningsvillkor är normalt 30 dagar. I USA förekommer betalningsvillkor på 60 dagar.
SaaS-tjänster
Intäkter avseende SaaS-tjänster redovisas i takt med att tjänsterna utförs. Kunderna faktureras
och betalar vanligen månadsvis i efterskott för utförda tjänster.
Tjänster Intäkter för utförda tjänsteuppdrag på löpande räkning redovisas i takt med att tjänsterna utförs.
Kunderna faktureras och betalar vanligen månadsvis i efterskott för utförda tjänsteuppdrag.
Fastprisuppdrag är av ringa omfattning .
ÅRSREDOVISNING 2023 | 94ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Product Lifecycle Management
Produkt och tjänst Beskrivning av karaktär, fakturering, tidpunkt för uppfyllelse av prestationsåtaganden och intäktsredovisning samt viktiga betalningsvillkor
Licenser Egna programvaror och externa programvaruleverantörer
Intäkter för evig nyttjanderätt till programvara redovisas omedelbart vid leveranstidpunkten,
då kunden får kontroll över programvaran.
Kunderna faktureras vid avtalstecknandet/leveranstidpunkten och betalningsvillkor är normalt
30 dagar.
Återkommande intäkter Programvaruabonnemang och hyresavtal
Programvaruabonnemang och hyresavtal avseende tidsbegränsad nyttjanderätt och
uppdateringar, där bolag inom koncernen har ett åtagande gentemot kunden, intäktsredovisas
linjärt under avtalstiden i takt med att prestationsåtagandet uppfylls. Avtalstiden är vanligen ett
år, men kan variera mellan ett kvartal och i vissa fall flera år. Försäljning av Dassault Systèmes
programvaror sker numera i allt större utsträckning i form av programvaruabonnemang.
Support- och underhållsavtal
Support- och underhållsavtal, där bolag inom koncernen har ett åtagande gentemot kunden,
intäktsredovisas linjärt under avtalstiden i takt med att prestationsåtagandet uppfylls. Avtals tiden
är vanligen ett år, men kan variera mellan ett kvartal och i vissa fall flera år.
För programvaruabonnemang och hyresavtal samt support- och underhållsavtal faktureras
kunderna vanligen i förskott, varvid tidsperioden som faktureras kan avse antingen hela eller del
av avtalsperioden. Förskottsfakturerade belopp redovisas som förutbetalda intäkter i balans-
räkningen. Betalningsvillkor är normalt 30 dagar.
SaaS-tjänster
Intäkter avseende SaaS-tjänster förekommer i ringa omfattning och redovisas i takt med att
tjänsterna utförs. Kunderna faktureras och betalar vanligen månadsvis i efterskott för utförda
tjänster.
Tjänster Intäkter för utförda tjänsteuppdrag på löpande räkning redovisas i takt med att tjänsterna utförs.
Kunderna faktureras och betalar vanligen månadsvis i efterskott. Fastprisuppdrag förekommer i
viss utsträckning, varvid intäkter redovisas i förhållande till uppdragets färdig ställandegrad på
balansdagen (successiv vinstavräkning). Fakturerade arvoden i fastprisuppdrag avseende tjänster
som ej utförts redovisas som förskott från kund i balansräkning en.
Process Management
Produkt och tjänst Beskrivning av karaktär, fakturering, tidpunkt för uppfyllelse av prestationsåtaganden och intäktsredovisning samt viktiga betalningsvillkor
Licenser Intäkter för evig nyttjanderätt till programvara, som utgör ett distinkt prestationsåtagande,
redovisas omedelbart vid leveranstidpunkten, då kunden får kontroll över programvaran och
kvitterat mottagandet.
Kunderna faktureras vid avtalstecknandet/leveranstidpunkten och betalningsvillkor är normalt
30 dagar.
Implementation av
systemlösningar
(kombination av
licenser och tjänster)
Licenser för egna programvaror kan i vissa fall ingå som en del i större implementationsprojekt
med en hög grad av kundanpassning. Om dessa prestationsåtaganden bedöms vara så
integrerade att de var för sig inte utgör distinkta åtaganden redovisas licensintäkterna successivt
i takt med genomförandet av implementationstjänsterna.
Fakturering och betalningsvillkor bygger i dessa fall ofta på kundspecifika överenskommelser.
Återkommande intäkter Support- och underhållsavtal
Support- och underhållsavtal, där bolag inom koncernen har ett åtagande gent emot kunden,
intäktsredovisas linjärt under avtalstiden i takt med att presta tions åtagandet uppfylls. Avtalstiden
är vanligen ett år, men kan vara flera år.
Underhållsavtal avseende externa leverantörers programvaror, där bolag inom koncernen inte
har något åtagande gentemot kunden, förekommer i viss utsträckning och intäktsredovisas
omedelbart vid avtalstidens början, då prestationsåtagandet uppfyllts.
Kunderna faktureras vanligen i förskott, varvid tidsperioden som faktureras kan avse antingen hela
eller del av avtalsperioden. Förskottsfakturerade belopp redovisas som förutbetalda intäkter i
balansräkningen. Betalnings villkor är normalt 30 dagar.
SaaS-tjänster
Intäkter avseende SaaS-tjänster redovisas i takt med att tjänsterna utförs. Kunderna faktureras
och betalar vanligen månadsvis antingen i förskott eller i efterskott för utförda tjänster.
Förskottsfakturerade belopp redovisas som förutbetalda intäkter i balansräkningen.
Betalningsvillkor är normalt 30 dagar.
Tjänster Intäkter för utförda tjänsteuppdrag på löpande räkning redovisas i takt med att tjänsterna utförs.
Kunderna faktureras och betalar vanligen månadsvis i efterskott. Fastprisuppdrag förekommer i
viss utsträckning, varvid intäkter redovisas i förhållande till uppdragets färdigställandegrad på
balansdagen (successiv vinstavräkning).
Fakturerade arvoden i fastprisuppdrag avseende tjänster som ej utförts redovisas som förskott
från kund i balansräkningen.
Not 3  Intäkter från avtal med kunder, forts.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 95ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Avtalstillgångar och avtalsskulder
Addnode Group redovisar kundfordringar när det finns en ovillkorlig rätt till betalning för utförda presta tioner.
Upplupna intäkter redovisas avseende intjänade arvoden och andra ersättningar för ut för da prestationer, vilka ännu
inte har fakturerats på balansdagen. Förskottsfakturerade avtal redovisas som för utbetalda intäkter i balansräk-
ningen. Fakturerade arvoden i fastprisuppdrag av seen de tjänster som ännu inte utförts redovisas som förskott från
kunder.
Upplupna intäkter
Av årets ingående balans på 64 (58) MSEK har 54 (56) MSEK fakturerats under 2023. Det har inte skett några väsent-
liga nedskrivningar av redovisade upplupna intäkter vid årets ingång. Intäkter som redovisats under 2023 ingår i
upplupna intäkter vid årets utgång med 205 (61) MSEK.
Förutbetalda intäkter
Av årets ingående balans på 1 201 (771) MSEK har 992 (762) MSEK intäktsredovisats under 2023. De under 2023 förvär-
vade företagen har ökat förutbetalda intäkter med 0 (3) MSEK, varav 0 (3) MSEK har intäkts redovisats under 2023.
Under 2023 förskottsfakturerade avtal ingår i förutbetalda intäkter vid årets utgång med 1 051 (1 193) MSEK.
Förskott från kunder
Av årets ingående balans på 26 (31) MSEK har 23 (28) MSEK intäktsredovisats under 2023. Fakturerade arvoden i
fastprisuppdrag avseende tjänster som ännu inte utförts ingår i årets utgående balans med 31 (21) MSEK.
Kundfordringar samt befarade och förväntade kreditförluster
Addnode Group har historiskt haft mycket låga kostnader för kundförluster. Reserv för osäkra kund fordringar upp-
gick på balansdagen 2023-12-31 till 30 (28) MSEK, vilket motsvarar 2,5 (2,4) procent av de totala kundfordringarna.
Årets resultat 2023 har påverkats negativt med 3 MSEK (2) MSEK på grund av reserveringar och återföringar av
tidigare års reserveringar för befarade och förväntade kundförluster. Koncernens kundfordringar är fördelade på
ett stort antal motparter. De beloppsmässiga effekterna av modellen för beräkning av reserv för förväntade kredit-
förluster enligt IFRS 9 har varit oväsentliga.
Avtalsutgifter
Addnode Group har inte redovisat några tillgångar på grund av utgifter för att erhålla eller fullgöra avtal med kunder.
Transaktionspris som allokeras till återstående prestationsåtaganden
Nedanstående tabell visar intäkter som förväntas redovisas i framtiden avseende på balansdagen oupp fyllda eller
delvis uppfyllda prestationsåtaganden och när intäktsredovisning av dessa förväntas ske (MSEK).
2023-12-31 2022-12-31
Inom ett år efter balansdagen 439 314
Senare än ett men inom fem år efter balansdagen 360 222
Senare än fem år efter balansdagen 59 10
Summa 858 546
Tabellen inkluderar inte prestationsåtaganden som är en del av ett avtal med en ursprunglig förväntad löptid på
högst ett år eller avtal enligt vilket företaget har rätt till rörlig ersättning baserad på utförd prestation, till exempel
konsultavtal där ersättningen utgörs av ett fast belopp per utförd timme (enligt IFRS 15 punkt 121 och B16).
Moderbolaget
Moderbolagets nettoomsättning avser huvudsakligen fakturering till dotterföretag för lokalhyra och utförda tjänster.
Not 3  Intäkter från avtal med kunder, forts.
Not 4  Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2023 2022 2023 2022
Löner och andra ersättningar till:
 – styrelser, verkställande direktörer och ledande
befattningshavare 245 203 19 22
 – övriga anställda 1 722 1 372 10 6
Statliga bidrag för korttidsarbete och sjuklöne kostnader -1 -4
Pensionskostnader för:
 – styrelser, verkställande direktörer och ledande
befattningshavare 25 23 4 3
 – övriga anställda 111 93 1 1
Övriga sociala kostnader 368 356 10 9
Summa 2 470 2 043 44 41
Löner och andra ersättningar till styrelser, verkställande direktörer
och ledande befattningshavare ovan inkluderar tantiem o.d. med 41 36 8 8
Antal personer som ingår i gruppen styrelser, verkställande
direktörer och ledande befattningshavare ovan 161 153 13 12
Statliga bidrag
Koncernen har enligt tabellen ovan erhållit statliga bidrag i USA och Tyskland för korttidsarbete och sjuklönekostna-
der med totalt 1 (4) MSEK, vilka har redovisats som en minskning av koncernens personalkostnader. Redo visnings-
principer för statliga bidrag beskrivs närmare i not 1.
Optionsprogram
Årsstämman 2023 beslutade om ett långsiktigt incitamentsprogram (LTIP 2023) för chefer och ledande befattnings-
havare i Addnode Group-koncernen. Programmet utgörs av köpoptioner på av Addnode Group återköpta aktier där
varje köpoption ger rätt att förvärva en återköpt aktier av serie B. Optionspremien i program met har beräknats med
tillämpning av vedertagen värderingsmetod, Black-Scholes. Förutsättningar i beräkningarna har varit att lösenkursen
satts till 126 procent av det framräknade medeltalet av den under dagen noterade högsta och lägsta betalkursen
under mätperioden, volatiliteten har baserats på statistiskt underlag utifrån historisk data, den riskfria räntan har
baserats på räntan för statsobligationer, löptiden och lösenperioden enligt villkoren i programmet och utdelning
enligt de analytiker estimat som finns att tillgå i sammanvägning med koncernens utdelningspolicy.
I juni 2023 utställdes 201 000 köpoptioner avseende B-aktier till ett 40-tal deltagare. Tilldelningen varierade mellan
100–20 000 optioner per person. Mätperioden för att fastställa den genomsnittliga aktiekursen, som blev 125,03 SEK,
ÅRSREDOVISNING 2023 | 96ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
var 5–9 maj 2023. Lösenkursen för köpoptionerna fastställdes till 157,50 SEK. Den marknadsvärderade köp-
optionspremien var 19,45 SEK per option. Programmet har tre lösentillfällen som infaller efter 3 år, 3,5 år respektive
4 år. Lösen kan ske under tre tidsperioder; (i) från och med dagen efter att bolaget har offentliggjort delårsrapporten
för perioden 1 juli 2026 – 30 september 2026, men inte tidigare än den 25 oktober 2026 och fram till och med den
10 december 2026 (ii) efter att bolaget har offent lig gjort bokslutskommunikén för perioden 1 januari 2026 – 31
december 2026, men inte tidigare än den 25 januari 2027 och fram till och med den 10 mars 2027 (iii) efter att bolaget
har offentliggjort delårsrapporten för perioden 1 januari 2027 – 31 mars 2027, men inte tidigare än den 25 april 2027
och fram till och med den 10 juni 2027.
Årsstämman 2022 beslutade om ett långsiktigt incitamentsprogram (LTIP 2022) för chefer och ledande
befattnings havare i Addnode Group-koncernen. Programmet utgörs av köpoptioner på av Addnode Group åter-
köpta aktier där varje köpoption ger rätt att förvärva fyra återköpta aktier av serie B. Optionspremien i program met
har beräknats med tillämpning av vedertagen värderingsmetod, Black-Scholes. Förutsättningar i beräkningarna har
varit att lösenkursen satts till 126 procent av det framräknade medeltalet av den under dagen noterade högsta och
lägsta betalkursen under mätperioden, volatiliteten har baserats på statistiskt underlag utifrån historisk data, den
riskfria räntan har baserats på räntan för statsobligationer, löptiden och lösenperioden enligt villkoren i programmet
och utdelning enligt de analytiker estimat som finns att tillgå i sammanvägning med koncernens utdelningspolicy.
I juni 2022 utställdes 56 950 köpoptioner avseende B-aktier till ett 40-tal deltagare. Tilldelningen varierade mellan
100–5 000 optioner per person. Mätperioden för att fastställa den genomsnittliga aktiekursen, som blev 91,60 SEK,
var 5–19 maj 2022. Lösenkursen för köpoptionerna fastställdes till 115,80 SEK. Den marknadsvärderade köp-
optionspremien var 49,70 SEK per option. Programmet har tre lösentillfällen som infaller efter 3 år, 3,5 år respektive
4 år. Lösen kan ske under tre tidsperioder; (i) från och med dagen efter att bolaget har offentliggjort delårsrapporten
för perioden 1 juli 2025 – 30 september 2025, men inte tidigare än den 25 oktober 2025 och fram till och med den
10 december 2025 (ii) efter att bolaget har offent lig gjort bokslutskommunikén för perioden 1 januari 2025 – 31
december 2025, men inte tidigare än den 25 januari 2026 och fram till och med den 10 mars 2026 (iii) efter att bola-
get har offentliggjort delårsrapporten för perioden 1 januari 2026 – 31 mars 2026, men inte tidigare än den 25 april
2026 och fram till och med den 10 juni 2026.
Årsstämman 2021 beslutade om ett incitamentsprogram (LTIP 2021) för chefer och ledande befattningshavare i
Addnode Group-koncernen. Programmet utgörs av köpoptioner på av Addnode Group återköpta aktier där varje
köpoption ger rätt att förvärva fyra återköpta aktier av serie B. Optionspremien i programmet har beräknats med
tillämpning av vedertagen värderingsmetod, Black-Scholes. Förutsättningar i beräkningarna har varit att lösenkursen
satts till 126 procent av det framräknade medeltalet av den under dagen noterade högsta och lägsta betalkursen
under mätperioden, volatiliteten har baserats på statistiskt underlag utifrån historisk data, den riskfria räntan har
baserats på räntan för statsobligationer, löptiden och lösenperioden enligt villkoren i programmet och utdelning
enligt de analytiker estimat som finns att tillgå i sammanvägning med koncernens utdelningspolicy.
Optionsprogrammet omfattade 60 personer och totalt tilldelades 195 800 köpoptioner. Tilldelningen varierade
mellan 100–13 000 optioner per person. Mätperioden för att fastställa den genomsnittliga aktiekursen, som blev
74,39 SEK, var 7–21 maj 2021. Lösenkursen för köpoptionerna fastställdes till 93,73 SEK. Lösenkursen och aktiekursen
har omräknats på grund av aktiesplit 4:1 under 2022. Det marknadsmässiga värdet på köpoptionerna fastställdes till
29,80 SEK per option. Programmet har tre lösentillfällen som infaller efter 3 år, 3,5 år respektive 4 år. Lösen kan ske
under tre tidsperioder; (i) från och med dagen efter att bolaget har offentlig gjort delårsrapporten för perioden 1 juli
2024 – 30 september 2024, men inte tidigare än den 25 oktober 2024 och fram till och med den 10 december 2024
(ii) efter att bolaget har offentliggjort boksluts kommunikén för perioden 1 januari 2024 – 31 december 2024, men inte
tidigare än den 25 januari 2025 och fram till och med den 10 mars 2025 (iii) efter att bolaget har offentliggjort delårs-
rapporten för perioden 1 januari 2025 – 31 mars 2025, men inte tidigare än den 25 april 2025 och fram till och med
den 10 juni 2025.
För fullständiga villkor hänvisas till kallelserna till årsstämmorna 2021, 2022 och 2023, som återfinns på
addnodegroup.com
Not 4  Löner, andra ersättningar och sociala kostnader, forts.
Vid årets utgång fanns två utestående köpoptionsprogram enligt nedan:
Optionsprogram Antal utestående optioner Motsvarar antal aktier Lösenkurs (SEK)
LTIP 2021 195 800
1)
783 200 93,73
LTIP 2022 56 950
1)
227 800 115,80
LTIP 2023 201 000 201 000 157,50
Summa 453 750 1 212 000
1) En option berättigar till köp av fyra aktier.
Under 2023, 2022 och 2021 har verkställande direktören förvärvat totalt 20 000, 5 000 respektive 13 000 köpoptioner
av se ende aktier av serie B i Addnode Group AB enligt de incitamentsprogram som beslutades av års stämmorna
2023. 2022 respektive 2021.
Under 2023, 2022 och 2021 har övriga ledande befattningshavare förvärvat totalt 46 600, 14 800 respektive 39 200
köp optioner avseende aktier av serie B i Addnode Group AB enligt de incitamentsprogram som beslutades av års-
stämmorna 2023, 2022 respektive 2021.
Not 5  Ersättningar till styrelse och ledande befattningshavare
Ersättningar och övriga förmåner under 2023
TSEK
Grundlön/
arvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnader
Summa
2023
Styrelsens ordförande Staffan Hanstorp 587 587
1)
Styrelseledamoten Jan Andersson 410 410
Styrelseledamoten Kristofer Arwin 370 370
Styrelseledamoten Johanna Frelin 267 267
Styrelseledamoten Sigrun Hjelmquist 120 120
2)
Styrelseledamoten Thord Wilkne 320 320
Styrelseledamoten Kristina Willgård 267 267
3)
Styreledarmoten Petra Ålund 250 250
Verkställande direktören Johan Andersson 4 330 1 340 150 1 357 7 177
Andra ledande befattningshavare (6 personer) 14 503 3 226 2 111 3 265 23 105
Summa 21 424 4 566 2 261 4 622 32 873
1) Styrelsens ordförande, Staffan Hanstorp, har via bolag fakturerat moderbolaget arvode för konsulttjänster med
2 474 TSEK avseende arbete med koncernens förvärvsmöjligheter, finansieringsfrågor, strategiska partnerskap och
övergripande strategiska frågor under 2023. Beloppet ingår inte i ovanstående tabell.
2) Styrelseledamoten Sigrun Hjelmquist har via bolag fakturerat moderbolaget 20 TSEK för administration och sammanställ-
ning av styrelseutvärdering. Beloppet ingår inte i ovanstående tabell.
3) Styrelseledamoten Kristina Willgård har via bolag fakturerat moderbolaget 28 TSEK för medverkan vid utvärdering av
koncernutvecklingsprojekt. Beloppet ingår inte i ovanstående tabell.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 97ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Ersättningar och övriga förmåner under 2022
TSEK
Grundlön/
arvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnader
Summa
2022
Styrelsens ordförande Staffan Hanstorp 539 539
1)
Styrelseledamoten Jan Andersson 384 384
Styrelseledamoten Kristofer Arwin 343 343
Styrelseledamoten Johanna Frelin 248 248
Styrelseledamoten Sigrun Hjelmquist 343 343
2)
Styrelseledamoten Thord Wilkne 290 290
Styrelseledamoten Kristina Willgård 248 248
3)
Verkställande direktören Johan Andersson 3 777 3 660 113 1 065 8 615
Andra ledande befattningshavare (6 personer) 12 635 7 459 1 858 2 752 24 704
Summa 18 807 11 119 1 971 3 817 35 714
1) Styrelsens ordförande, Staffan Hanstorp, har via bolag fakturerat moderbolaget arvode för konsulttjänster med
2 422 TSEK avseende arbete med koncernens förvärvsmöjligheter, finansieringsfrågor, strategiska partnerskap
och övergripande strategiska frågor under 2022. Beloppet ingår inte i ovanstående tabell.
2) Styrelseledamoten Sigrun Hjelmquist har via bolag fakturerat moderbolaget 20 TSEK för administration och samman-
ställning av styrelseutvärdering. Beloppet ingår inte i ovanstående tabell.
3) Styrelseledamoten Kristina Willgård har via bolag fakturerat moderbolaget 37 TSEK för medverkan vid utvärdering
av koncernutvecklingsprojekt. Beloppet ingår inte i ovanstående tabell .
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare, vilka antogs av årsstämman 2020 och är tillämpliga fram till
årsstämman 2024, framgår av förvaltningsberättelsen på sidorna 75-76. Inför årsstämman 2024 föreslås en mindre
ändring av ersättningsriktlinjerna innebärandes att de finansiella målen uppdaterats
Ersättningar och förmåner till styrelse och ledande befattningshavare under 2023
Moderbolagets styrelse
För tiden mellan årsstämman 2023 och 2024 utgår ersättning med ett fast belopp på 540 TSEK till styrelsens ord-
förande och 270 TSEK till var och en av de övriga ledamöterna. Till ordföranden i styrelsens revisions utskott utgår
arvode med 145 TSEK och till de två övriga ledamöterna i revisions utskottet utgår arvode med 105 TSEK vardera. Till
de två ledamöterna i styrelsens ersätt ningsutskott utgår arvode med 55 TSEK vardera. Under 2023 har styrelsens
ordförande, Staffan Hanstorp, anlitats på konsultbasis för arbete med koncernens förvärvsmöjligheter, finansie-
ringsfrågor, strategiska part ner skap och övergripande strategiska frågor. Arvode som fakturerats för de konsult-
tjänster som utförts av Staffan Hanstorp har maximalt uppgått till 238 TSEK per månad (baserat på att fakturerat
belopp, inkluderar sociala avgifter). Styrelseledamoten Sigrun Hjelmquist har via bolag fakturerat moder bolaget
20 TSEK för administration och sammanställning av styrelse utvärdering. Styrelseledamoten Kristina Willgård har via
bolag fakturerat moderbolaget 28 TSEK för medverkan vid utvärdering av koncernutvecklingsprojekt. I övrigt har inga
ersättningar för arbete utöver styrelseuppdraget och arbete i revisions- och ersättningsutskotten utgått 2023. Avtal
om pension, avgångs vederlag eller annan förmån för styrelsens ledamöter finns ej.
Dotterbolagsstyrelser
Särskild ersättning utgår inte till styrelseledamöter i koncernens dotterbolag, inte heller pensions förmåner eller
andra förmåner.
Moderbolagets Vd
Verkställande direktören, Johan Andersson, är anställd i moderbolaget. Enligt anställningsavtalet utgår ersättning
i form av grundlön med 345
TSEK per månad, rörlig ersättning, övriga förmåner samt premier för tjänstepensions-
försäkring. Rörlig ersättning avser för 2023 kostnadsförd bonus, vilken utbetalas under 2024. Den rörliga ersättningen
baseras på tillväxt i koncernens nettoomsättning, koncernens rörelseresultat efter avskrivningar av immateriella
tillgångar och vinst per aktie. Den rörliga ersättningen är på års basis maximerad till tolv fasta månadslöner. Övriga
förmåner avser i huvudsak bilersättning. Pensions kostnader avser den kostnad som har påverkat årets resultat.
Premier för tjänste pensions försäkring erläggs med ett belopp som motsvarar 30 procent av den fasta lönen.
Anställningsavtalet gäller med en ömsesidig uppsägningstid på sex månader med arbetsplikt. Vid upp säg ning från
bolagets sida utgår avgångsvederlag motsvarande sex fasta månadslöner.
Under 2023, 2022 och 2021 har verkställande direktören förvärvat totalt 20 000, 5 000 respektive 13 000 köpoptio-
ner avseende aktier av serie B i Addnode Group AB enligt de incitamentsprogram som beslutades av års stämmorna
2023, 2022 respektive 2021 (se not 1 och not 4).
Ersättning till verkställande direktören i moderbolaget behandlas och fastställs av styrelsens ersätt nings utskott.
Andra ledande befattningshavare
Gruppen ”andra ledande befattningshavare” i ovanstående tabell har under 2023 omfattat koncern led ningen, för-
utom verkställande direktören i moderbolaget, enligt beskrivningen i bolags styrnings rapporten på sidan 68. Ersätt-
ningar till andra ledande befattningshavare utgörs av grundlön, rörlig ersätt ning, övriga förmåner samt premier för
tjänstepensionsförsäkring. Rörlig ersättning avser för verksam hets året 2023 kostnadsförd bonus, vilken utbetalas
under 2024. För divisionscheferna baseras den rörliga ersättningen till största delen på den egna divisionens tillväxt i
nettoomsättning samt rörelseresultat före avskrivningar av immateriella tillgångar och före aktiverat arbete för egen
räkning. Den rörliga ersättningen är maximerad till ett belopp som motsvarar nio fasta månadslöner. Beloppet för
övriga förmåner i tabellen ovan avser i huvudsak ersättningar och kostnader i samband med en ledande befatt-
ningshavares arbete hos koncernbolag i USA samt bilförmån eller bilersättning. Pensionskostnader avser den kost-
nad som har påverkat årets resultat. Premier för tjänste pensionsförsäkring erläggs med ett belopp som motsvarar
högst cirka 30 procent av den fasta lönen.
Anställningsavtalen gäller med en ömsesidig uppsägningstid på tre–tolv månader med arbetsplikt.
Under 2023, 2022 och 2021 har de ledande befattningshavarna förvärvat totalt 46 600, 14 800 respektive 39 200
köpoptioner avseende aktier av serie B i Addnode Group AB enligt de incitamentsprogram som beslutades av års-
stämmorna 2023, 2022 respektive 2021 (se not 1 och not 4).
Ersättningar till andra ledande befattningshavare i koncernen behandlas och fastställs av moder bolagets verk-
ställande direktör efter samråd med styrelsens ersättningsutskott.
Not 5  Ersättningar till styrelse och ledande befattningshavare, forts.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 98ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Not 6  Ersättning till revisorer
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2023 2022 2023 2022
Revisionsuppdraget
PricewaterhouseCoopers 5 255 5 275 973 920
 – varav till Pricewater houseCoopers AB
1)
3 841 2 373
Övriga revisorer 3 073 2 170
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
PricewaterhouseCoopers 78 125 52 20
 – varav till Pricewater houseCoopers AB
1)
78 125
Övriga revisorer 186 265
Skatterådgivning
PricewaterhouseCoopers 615 85 95 85
 – varav till Pricewater houseCoopers AB
1)
615 85
Övriga revisorer 99 79
Övriga tjänster
PricewaterhouseCoopers 1 048 238 995
 – varav till Pricewater houseCoopers AB
1)
1 048 5 995
Övriga revisorer 832 506
Summa 11 186 8 743 2 115 1 025
1) Upplysning om hur stor del av koncernens totala ersättning till revisorer som avser det stämmovalda revisions företaget
i Sverige.
Arvode för revisionsuppdraget inkluderar översiktlig granskning av delårsrapport.
Not 7  Valutakursdifferenser
I rörelseresultatet för koncernen ingår valutakursdifferenser avseende rörelsefordringar och rörelseskulder med
netto -6 (-5) MSEK. Valutaterminskontrakt kan användas för att säkerställa belopp för framtida betalningsflöden i
utländska valutor. Det fanns inga utestående valutaterminskontrakt varken vid årsskiftet 2023-12-31 eller 2022-12-31.
Ytterligare information om valutasäkringspolicy finns i not 36 om finansiella risker och riskhantering.
Not 8  Forsknings- och utvecklingsarbeten
Årets kostnader för forsknings- och utvecklingsarbeten uppgick till 51 (34) MSEK. Under 2023 har utgifter för investe-
ringar i egenutvecklade programvaror och applikationer aktiverats med 152 (106) MSEK (se not 15). Avskrivningar på
årets och tidigare års aktiverade belopp avseende egenutvecklade programvaror och applikationer har under 2023
gjorts med 87 (73) MSEK.
Not 9  Finansiella intäkter
Koncernen
MSEK 2023 2022
Ränteintäkter 30 4
Aktieutdelningar 2 2
Valutakursdifferenser 13 4
Övriga finansiella intäkter 1 1
Summa 46 11
Moderbolaget
MSEK 2023 2022
Resultat från andelar i koncernföretag
Aktieutdelningar 174 149
Erhållna och lämnade koncernbidrag 207 269
Nedskrivningar -33 -46
Summa 348 372
Moderbolaget
MSEK 2023 2022
Resultat från övriga värdepapper som är anläggningstillgångar
Aktieutdelningar 2 2
Ränteintäkter och liknande resultatposter
Externa ränteintäkter 26 4
Ränteintäkter från koncernföretag 4 2
Valutakursdifferenser 11 2
Summa 41 8
ÅRSREDOVISNING 2023 | 99ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Not 10  Finansiella kostnader
Koncernen
MSEK 2023 2022
Räntekostnader -89 -37
Valutakursdifferenser -11 -6
Övriga finansiella kostnader -10 -5
Summa -110 -48
Moderbolaget
MSEK 2023 2022
Räntekostnader och liknande resultatposter
Externa räntekostnader -52 -21
Räntekostnader till koncernföretag -40 -8
Valutakursdifferenser -13 -6
Övriga finansiella kostnader -7 -5
Summa -112 -40
Not 11  Skatt
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2023 2022 2023 2022
Aktuell skatt på årets resultat -116 -114 -20 -29
Justeringar avseende tidigare år -1 -2
Uppskjuten skatt (se Not 12) 34 3 7 0
Summa -83 -113 -13 -29
Skatteeffekt hänförlig till delkomponenterna i övrigt totalresultat för koncernen 2023 uppgår totalt till 0 (2) MSEK,
varav 0 (1) MSEK avser säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter och 0 (1) MSEK avser aktuariella vinster
och förluster på pensionsförpliktelser.
Skillnaden mellan skatt beräknad enligt nominell svensk skattesats på resultatet före skatt och effektiv skatt
enligt resultaträkningen uppkommer på följande sätt:
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2023 2022 2023 2022
Resultat efter finansiella poster /
Resultat före skatt 362 495 205 244
Skatt beräknad enligt nominell svensk skattesats 20,6 %
(20,6 %) -75 -102 -42 -50
Ej avdragsgilla kostnader -13 -9 -13 -10
Utdelning från koncernbolag 36 31
Andra ej skattepliktiga intäkter 6 10 0 0
Aktiviering av skattefordran hänförligt till framtida avdrag 11 6
Utnyttjande av tidigare ej redovisade förlustavdrag 2 3
Minskning av uppskjuten skattefordran för
underskottsavdrag och temporära skillnader -1
Ökning av underskottsavdrag och temporära skillnader
för vilka ingen uppskjuten skattefordran aktiverats -1
Effekt av utländska skattesatser -13 -11
Justeringar avseende tidigare år -1 -2
Skatt enligt resultaträkningen -83 -113 -13 -29
De ej avdragsgilla kostnaderna för moderbolaget inkluderar både 2023 och 2022 nedskrivning av värde på andelar i
koncernföretag samt under 2023 även ränteavdragsbegränsningar.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 100ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Not 12  Uppskjuten skatt
Uppskjutna skattefordringar respektive uppskjutna skatteskulder avser temporära skillnader och skatte mässiga
underskottsavdrag. Temporära skillnader föreligger i de fall där tillgångars eller skulders redovisa de respektive
skatte mässiga värden är olika. Uppskjuten skattefordran avseende skatte mässiga underskotts avdrag eller andra
skattemässiga avdrag redovisas endast i den utsträckning det är sannolikt att avdrag kan avräknas mot överskott
vid framtida beskattning.
Uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder avser på respektive balansdag temporära skill nader
och underskottsavdrag enligt följande:
Koncernen Moderbolaget
MSEK, per 31 december 2023 2022 2023 2022
Uppskjutna skattefordringar
Immateriella anläggningstillgångar 4 2
Materiella anläggningstillgångar 2 1
Korta fordringar 2
Temporära skillnader i fordringar och skulder 11 6 6 0
Leasingskulder 1
Underskottsavdrag 7 8
Övriga kortfristiga & långfristiga skulder 8 0
Summa 34 18 0 0
Uppskjutna skatteskulder
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten 10 8
Kundavtal, programvaror och liknande rättigheter 66 78
Inventarier och installationer 0 2
Obeskattade reserver 44 44
Summa 120 132
Uppskjutna skattefordringar och uppskjutna
skatteskulder, netto -86 -114 6 0
Under året har nettobeloppet av uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder förändrats enligt
följande:
Koncernen Moderbolaget
MSEK, per 31 december 2023 2022 2023 2022
Ingående bokfört värde -114 -91 0 0
Förvärvade koncernföretag -6 -26
Redovisat i resultat räkningen (se Not 11) 34 3 7 0
Omräkningsdifferens 0 0
Utgående bokfört värde -86 -114 7 0
De belopp som redovisats i balansräkningen inkluderar följande:
Koncernen
MSEK 2023 2022
Uppskjuten skattefordran som tidigast kan utnyttjas efter 12 månader 19 6
Uppskjuten skatteskuld som tidigast behöver betalas efter 12 månader -96 -100
Uppskjuten skattefordran vilken ej redovisats som tillgång
Koncernens totala skattemässiga underskottsavdrag uppgick 2023-12-31 till cirka 65 (75) MSEK. I koncernbalans-
räkningen redovisas uppskjuten skattefordran med 7 (8) MSEK som värde av dessa underskottsavdrag. Uppskjuten
skattefordran hänförlig till underskottsavdrag redovisas som tillgång i den utsträckning det är sannolikt att under-
skottsavdragen kan avräknas mot överskott vid framtida beskattning. Koncernens skatte mässiga underskotts-
avdrag är till stor del hänförliga till utländska bolag, där möjlig heterna till utnyttjande kan begränsas på grund
av att koncernen för närvarande inte bedriver någon verksamhet med skattepliktigt överskott i de länder eller
koncernbolag där under skottsavdragen finns. Uppskjuten skatte fordran som inte har tagits upp som tillgång upp-
gick 2023-12-31 till cirka 5 (8) MSEK. Det finns ingen fastställd förfallotidpunkt för de skattemässiga under skotts-
avdrag som koncernen hade 2023-12-31.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 101ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Not 15  Immateriella anläggningstillgångar
MSEK Goodwill
Kundavtal
och liknande
rättigheter
Förvärvade
programvaror
Utgifter för
utveckling av
programvara Koncernen
1 januari – 31 december 2023
Ingående bokfört värde 2 681 381 144 203 3 409
Årets anskaffningar
1)
347 321 28 152 848
Årets avskrivningar -96 -46 -87 -229
Omräkningsdifferens -50 -27 1 -1 -77
Utgående bokfört värde 2 978 579 127 267 3 951
Per 31 december 2023
Anskaffningsvärde 3 008 958 343 675 4 984
Ackumulerade av- och nedskrivningar -30 -379 -216 -408 -1 033
Utgående bokfört värde 2 978 579 127 267 3 951
1) Genom verksamhetsutveckling och via förvärv har andelen egenutvecklade programvaror och applikationer ökat i de
IT-lösningar som koncernen erbjuder kunderna. Under 2023 har utgifter för investeringar i egenutvecklade programvaror
och applikationer, vilka uppfyller kriterierna för aktivering, uppgått till 120 (106) MSEK.
MSEK Goodwill
Kundavtal
och liknande
rättigheter
Förvärvade
programvaror
Utgifter för
utveckling av
programvara Koncernen
1 januari – 31 december 2022
Ingående bokfört värde 2 107 158 142 167 2 574
Årets anskaffningar
1)
486 279 48 106 919
Årets avskrivningar -80 -48 -73 -201
Omräkningsdifferens 88 24 2 3 117
Utgående bokfört värde 2 681 381 144 203 3 409
Per 31 december 2022
Anskaffningsvärde 2 711 664 314 524 4 213
Ackumulerade av- och nedskrivningar -30 -283 -170 -321 -804
Utgående bokfört värde 2 681 381 144 203 3 409
1) Genom verksamhetsutveckling och via förvärv har andelen egenutvecklade programvaror och applikationer ökat i de
IT-lösningar som koncernen erbjuder kunderna. Under 2022 har utgifter för investeringar i egenutvecklade programvaror
och applikationer, vilka uppfyller kriterierna för aktivering, uppgått till 106 (80) MSEK.
Not 13  Resultat per aktie
Koncernen
SEK 2023 2022
Resultat per aktie före och efter utspädning 2,09 2,86
Antalet registrerade aktier uppgår vid årets utgång till 134 528 232 aktier. En split på 4:1 genomfördes under 2022
efter beslut vid årsstämman. Med anledning av aktiespliten har det historiska antalet aktier och resultat per aktie
räknats om.
Antalet utestående aktier uppgår till 133 318 232 (133 498 232) vid utgången av 2023, efter återköp om 1 210 000
(1 030 000) aktier.
Resultat per aktie före utspädning
Beräkningen av resultat per aktie före utspädning för 2023 har baserats på årets resultat uppgående till 279 (382)
MSEK samt på ett vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier under 2023 till 133 433 183 (133 633 040).
Antal aktier 2023 2022
Totalt antal utestående aktier 1 januari 133 498 232 133 728 232
Återköp av aktier -65 049 -95 192
Vägt genomsnittligt antal aktier under året före utspädning 133 433 183 133 633 040
Resultat per aktie efter utspädning
Beräkningen av resultat per aktie efter utspädning för 2023 har baserats på årets resultat uppgående till 279 (382)
MSEK samt på ett vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier under 2023 till 133 454 966 (133 644 956).
Antal aktier 2023 2022
Vägt genomsnittligt antal akter under året före utspädning 133 433 183 133 633 040
Beräknat antal potentiella aktier avseende köpoptionsprogram 21 783 11 916
Vägt genomsnittligt antal aktier under året efter utspädning 133 454 966 133 644 956
Not 14  Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står årets vinst 192 MSEK och övrigt fritt eget kapital 796 MSEK, totalt 988 MSEK.
Styrelsen föreslår att dessa vinstmedel disponeras enligt följande:
Utdelning till aktieägarna 1,00 SEK per aktie 133
Balanseras i ny räkning 855
Summa 988
Under 2023 lämnades utdelning med 1,00 kronor per aktie, vilket innebar totalt 133 MSEK.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 102ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Goodwill fördelas på koncernens kassagenererande enheter identifierade per rörelsesegment. En sam man fattning
av fördelningen av goodwill på rörelsesegmentsnivå samt land framgår av följande tabell:
Design PLM Process Koncernen
MSEK, per 31 december 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Sverige 173 146 95 95 820 820 1 088 1 061
Norge 169 181 58 62 227 243
Finland 23 23 29 29 52 52
Danmark 23 23 23 23
Tyskland 270 271 270 271
Nederländerna 19 19 19 19
Storbritannien 362 356 257 253 619 609
Irland 22 23 22 23
Frankrike 21 21 21 21
Polen 13 12 13 13
Serbien 5 6 5 5
USA 610 341 8 618 341
Summa 1 382 1 093 712 700 883 888 2 977 2 681
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill sker årligen eller oftare om det finns indikation på värde nedgång.
Återvinningsbart belopp för en kassagenererande enhet fastställs baserat på beräkningar av nyttjande värde.
Dessa beräkningar utgår från uppskattade framtida kassaflöden före skatt baserade på finansiella budgetar och
prognoser som godkänts av företagsledningen. Kassaflödesprognoserna grundar sig på en bedömning av förväntad
tillväxttakt och utvecklingen av EBITA-marginal (rörelse marginal före avskriv ningar och nedskrivningar av immate-
riella tillgångar) med utgångspunkt från bud get för nästa år samt prognoser för de nästkommande fyra åren.
Beräknade nyttjandevärden är mest känsliga för förändringar i antaganden om tillväxttakt, EBITA-marginal och
diskonteringsränta. Tillämpade antaganden baseras på tidigare erfarenheter och marknadsutvecklingen. Kassa-
flödes prog noserna för år två–fem bygger på en årlig tillväxt takt på 2,0 (2,0) procent för alla kassa genereran de
enheter. För alla kassa genererande enheter används en årlig nominell tillväxttakt om 2,0 (2,0) procent efter prognos-
perioden Tillväxttakten överstiger inte den lång fristiga tillväxttakten enligt branschrapporter för de marknader där
respektive kassa genererande enhet verkar. Dis konterings räntan som används vid beräkning av återvinningsvärdet
uppgår till 11,0 (9,7) procent före skatt. Avkastningskravet har fastställts mot bakgrund av koncernens nuvarande
kapitalstruktur och åter speglar de risker som gäller för de olika rörelsesegmenten.
Enligt genomförda nedskrivningsprövningar föreligger inget nedskrivningsbehov för goodwill 2023-12-31.
Känslighetsanalys har upprättats separat för varje kassagenererande enhet. En ökning av diskonterings räntan med
två procentenheter, en minskning av rörelsemarginalen före avskrivningar och nedskrivningar av immateriella till-
gångar (EBITA-marginalen) med två procentenheter eller en minskning av den antagna långsiktiga tillväxttakten med
två procentenheter skulle var för sig inte medföra att något nedskrivnings behov skulle uppkomma för någon av de
kassagenererande enheterna 2023-12-31 .
Moderbolaget
MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Programvaror
Ingående anskaffningsvärde 1 1
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 1 1
Ingående avskrivningar -1 -1
Årets avskrivningar 0 0
Utgående ackumulerade avskrivningar -1 -1
Utgående planenligt restvärde
Not 15  Immateriella anläggningstillgångar, forts.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 103ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Not 16  Materiella anläggningstillgångar
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Koncernen
MSEK
2023-12-31
2022-12-31
Inventarier och installationer Byggnader och mark
Ingående anskaffningsvärde
107
92
0
0
Ingående anskaffningsvärde
0
30
4
9
Försäljningar/utrangeringar
-30
Årets inköp
26
14
9
Omräkningsdifferens
0
0
Försäljningar/utrangeringar
-27
-15
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
0
0
Omräkningsdifferens
-18
7
Ingående avskrivningar
0
-1
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
92
107
9
0
Årets avskrivningar
0
Ingående avskrivningar
-74
-67
0
0
Omräkningsdifferens
0
1
Försäljningar/utrangeringar
26
14
Utgående ackumulerade avskrivningar
0
0
Årets avskrivningar
-17
-15
0
0
Utgående planenligt restvärde
0
0
Omräkningsdifferens
18
-6
Utgående ackumulerade avskrivningar
-47
-74
0
0
Byggnader och mark avsåg till största del en kontorsfastighet i Storbritannien som ingick vid förvärvet av Excitech
Utgående planenligt restvärde
45
33
9
Ltd 2020 och som avyttrades i januari 2022 med en realisationsvinst om cirka 24 MSEK.
Koncernen
MSEK
2023-12-31
2022-12-31
Tillgångar med nyttjanderätt
Ingående anskaffningsvärde
409
266
38
82
Tillkommande nyttjanderätter
174
96
Försäljningar/utrangeringar
-105
-42
Omräkningsdifferens
-6
7
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
510
409
Ingående avskrivningar
-214
-158
Försäljningar/utrangeringar
105
40
Årets avskrivningar
-103
-91
Omräkningsdifferens
2
-5
Utgående ackumulerade avskrivningar
-210
-214
Utgående planenligt restvärde
300
195
Not 17  Leasingavtal
Denna not ger information om de leasingavtal där koncernen är leasingtagare.
Redovisade belopp i balansräkningen
I balansräkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:
Koncernen
MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Tillgångar med nyttjanderätt
Kontorslokaler 285 183
Tjänstebilar 16 12
Summa 301 195
Leasingskulder
Kortfristiga leasingskulder 95 82
Långfristiga leasingskulder 202 108
Summa 297 190
Tillkommande nyttjanderätter under 2023 uppgick till 97 (178) MSEK.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 104ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Redovisade belopp i resultaträkningen
I resultaträkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:
Koncernen
MSEK 2023 2022
Avskrivningar på nyttjanderätter:
Kontorslokaler -94 -82
Tjänstebilar -9 -9
Summa avskrivningar (ingår i avskrivningar på materiella anläggningstillgångar) -104 -91
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader) -4 -3
Utgifter hänförliga till korttidsleasingavtal (ingår i övriga externa kostnader) -1 -1
Utgifter hänförliga till leasingavtal för vilka den underliggande tillgången är av lågt
värde och som inte är korttidsleasingavtal (ingår i övriga externa kostnader) -5 -5
Utgifter hänförliga till variabla leasing betalningar som inte ingår i leasingskulder
(ingår i övriga externa kostnader) -19 -16
Det totala kassaflödet relaterat till leasingavtal uppgick under 2023 till -129 (-103) MSEK.
Koncernens leasingaktiviteter och redovisning av dessa
Koncernens leasingavtal avser främst hyresavtal för kontorslokaler och tjänstebilar. Leasingavtalen skrivs normalt för
fasta perioder mellan 6 månader och fem år, men kan i enstaka fall vara upp till tio år. Möjligheter till förlängning av
hyresperioden kan finnas, vilket beskrivs nedan.
Från och med den 1 januari 2019 redovisas leasingavtalen som tillgångar med nyttjanderätt och en mot svaran de
skuld den dagen då den leasade tillgången finns tillgänglig för användning av koncernen. Avtal kan innehålla både
leasing- och icke-leasingkomponenter. Koncernen fördelar ersättningen enligt avtalet, där så är möjligt, till leasing-
och icke-leasingkomponenter baserat på deras relativa fristående priser.
Villkoren förhandlas separat för varje avtal och innehåller ett stort antal olika avtalsvillkor. Leasingavtalen innehål-
ler inga särskilda restriktioner förutom att leasegivaren bibehåller rättigheterna till pantsatta leasade tillgångar. De
leasade tillgångarna får inte användas som säkerhet för lån.
Tillgångar och skulder som uppkommer från leasingavtal redovisas initialt till nuvärde. Leasingskulderna inkluderar
nuvärdet av följande leasingbetalningar:
Fasta avgifter (inklusive till sin substans fasta avgifter) efter avdrag för eventuella förmåner i samband med teck-
nandet av leasingavtalet.
Variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett pris initialt värderade med hjälp av index eller pris vid
inledningsdatumet.
Belopp som förväntas betalas ut av leasetagaren enligt restvärdesgarantier.
Lösenpriset för en option att köpa om koncernen är rimligt säker på att utnyttja en sådan möjlighet.
Straffavgifter som utgår vid uppsägning av leasingavtalet om leasingperioden återspeglar att koncernen kommer
att utnyttja en möjlighet att säga upp leasingavtalet.
Leasingbetalningar som kommer att göras för rimligtvis säkra förlängningsoptioner ingår också i värderingen av
leasingskulden.
Leasingbetalningarna diskonteras med leasingavtalets implicita ränta. Om denna räntesats inte kan fast ställas
enkelt används leasetagarens marginella låneränta, vilken är räntan som den enskilda leasetagaren skulle få betala
för att låna de nödvändiga medlen för att köpa en tillgång av liknande värde som nyttjande rätten i en liknande
ekonomisk miljö med liknande villkor och säkerheter. Koncernen bestämmer den margi nella låneräntan genom att
utgå från en riskfri ränta som justeras för kreditrisk och de specifika villkoren i avtalet, till exempel leasingperiod, land
och valuta.
Koncernen är exponerad för eventuella framtida ökningar av rörliga leasingbetalningar baserade på ett index eller
en ränta, vilka inte ingår i leasingskulden förrän de träder i kraft. När justeringar av leasing betalningar baserade på
ett index eller en ränta träder i kraft omvärderas leasingskulden och justeras mot nyttjande rätten.
Leasingbetalningar fördelas mellan amortering av skulden och ränta. Räntan redovisas i resultaträkningen över
leasingperioden på ett sätt som medför en fast räntesats för den under respektive period redovisade
leasingskulden.
Tillgångar med nyttjanderätt värderas till anskaffningsvärde som inkluderar följande:
Det belopp leasingskulden ursprungligen värderats till.
Leasingavgifter som betalats vid eller före inledningsdatumet efter avdrag för eventuella förmåner som mottagits
i samband med tecknandet av leasingavtalet.
Initiala direkta utgifter.
Utgifter för att återställa tillgången till det skick som föreskrivs i leasingavtalets villkor.
Nyttjanderätter skrivs vanligen av linjärt över den kortare av nyttjandeperioden och leasingperioden.
Betalningar för korttidsleasingavtal och samtliga leasingavtal av mindre värde kostnadsförs linjärt i resul tat-
räkningen. Korttidsleasingavtal är avtal med en leasingtid på 12 månader eller mindre. Avtal av mindre värde inklu-
derar parkeringsplatser, IT- och kontorsutrustning.
Variabla leasingavgifter
Koncernen har inga omsättningsbaserade hyror i nuvarande leasingavtal.
Optioner att förlänga och säga upp avtal
Optioner att förlänga och säga upp avtal finns inkluderade i ett antal av koncernens leasingavtal. Den över vägande
delen av optionerna, som ger möjlighet att förlänga och säga upp avtal, kan utnyttjas både av koncernen och av
leasegivarna.
Not 17  Leasingavtal, forts.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 105ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Not 18  Andelar i koncernföretag
Samtliga koncernföretag konsolideras i koncernredovisningen. Koncernföretagens verksamhet bedrivs huvudsak-
ligen i de länder där de har sitt säte. Det finns inga betydande begränsningar att få åtkomst till koncernföretagens
tillgångar och reglera dess skulder.
Moderbolaget
MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Ingående anskaffningsvärde 3 377 3 155
Årets investeringar i dotterföretag
1)
63 191
Tillskjutet kapital till dotterföretag 30 28
Försäljningar av dotterföretag
2)
-10
Omvärdering av villkorade köpeskillingar -15 3
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 3 445 3 377
Ingående nedskrivningar -492 -445
Årets nedskrivningar -34 -47
Försäljningar av dotterföretag
2)
10
Utgående ackumulerade nedskrivningar -515 -492
Utgående bokfört värde 2 929 2 885
1) I årets investeringar i dotterföretag ingår beräknade villkorade köpeskillingar med totalt 58 (12) MSEK. Utfallet är beroende
av den finansiella utvecklingen för förvärvade företag.
2) Försäljningarna under 2023 gjordes till andra koncernföretag inför fusion.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 106ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Företag Organisationsnummer Säte Antal andelar Kapital / röstandel, % Bokfört värde 2023-12-31 Bokfört värde 2022-12-31
Mogul Holding AB 556300-0073 Stockholm, Sverige 10 275 103 100 341 341
 Evitbe AB 556557-7599 Stockholm, Sverige 20 000 100
 Symetri Ltd 3239798 Newcastle, Storbritannien 500 000 100
  Microdesk Ltd 09750999 Taunton, Somerset, Storbritannien 100 100
 Addnode Balkan d.o.o 17598732 Belgrad, Serbien 1 100
 Optosof GmbH HRB 731607 Karlsruhe, Tyskland 3 100
Icebound AB 556751-4749 Stockholm, Sverige 1 320 100
Technia Holding AB 556516-7367 Stockholm, Sverige 4 533 500 100 194 189
 TECHNIA AB 556481-3193 Stockholm, Sverige 5 000 100
  Addnode India Private Limited
1)
U72200MH2012FTC229607 Thane, Indien 100 100
 TECHNIA AS 880 823 582 Oslo, Norge 250 100
 TECHNIA Oy 0755401-4 Esbo, Finland 77 100
 Symetri Europe AB 556524-6989 Borlänge, Sverige 1 000 100
 Mogul Sweden AB 556511-2975 Stockholm, Sverige 1 000 100
  Addnode Inc 75-3269017 Naperville, IL, USA 100 100
Key Performance 03-0402181 Delray Beach, PL, USA 1 100 - -
Addnode Germany GmbH HRB 732456 Karlsruhe, Tyskland 1 100 156 156
 Transcat GmbH HRB 110416 Karlsruhe, Tyskland 25 000 100
  TECHNIA GmbH HRB 109117 Karlsruhe, Tyskland 1 100
   TECHNIA Slovakia s.r.o. 34196/B Bratislava, Slovakien 1 100
 TECHNIA GmbH FN 399981 h Linz, Österrike 1 100
Technia B.V. 08095732 Loenen, Apeldoorn, Nederländerna 10 136 100 18 18
TECHNIA Ltd 04286171 Milton Keynes, Storbritannien 101 100 174 174
Claytex Services Ltd 03539836 Leamington Spa, Storbritannien 211 100 83 82
 Claytex USA inc 81-5036506 Cornelius, NC, USA 1 000 100
Strategic Simulation and Analysis Ltd 06433279 Charlbury, Storbritannien 1 000 100 0 0
Simuleon B.V. 55204982 Bruchem, Nederländerna 18 000 100 10 10
TECHNIA SAS 488 343 401 Paris, Frankrike 1 000 100 33 33
 TECHNIA K.K. 0100-1-198112 Tokyo, Japan 1 000 100
Budsoft Sp. z o.o. 0000140361 Poznan. Polen 100 100 18 18
Symetri AB 556359-5429 Borlänge, Sverige 10 000 100 164 157
Symetri AS 957 168 868 Oslo, Norge 200 100 71 71
Symetri Oy 1058681-8 Helsingfors, Finland 3 000 100 37 37
Symetri A/S 13 737 436 Köpenhamn, Danmark 60 100 1 1
Addnode USA Holding Co 35-2742278 Wilmington, DE, USA 1 000 100 0 0
 Microdesk LLC 04-3238199 Boston, MS, USA 1 000 100
D3 Technical Services LLC 43-1835341 Springfield, MO, USA 0 100 - 1
Excitech Ltd 01894184 Middlesex, Storbritannien 286 540 100 0 20
 Micro Concepts Ltd 03008091 Middlesex, Storbritannien 100 100
1) Bolaget ägs till 99 procent av TECHNIA AB och till 1 procent av TECHNIA Oy.
Not 18  Andelar i koncernföretag, forts.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 107ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Företag Organisationsnummer Säte Antal andelar Kapital / röstandel, % Bokfört värde 2023-12-31 Bokfört värde 2022-12-31
 Computer Aided Business Systems Ltd 03523862 Middlesex, Storbritannien 30 040 100
Symetri Ltd 554 759 Limerick, Irland 51 100 37 35
Tribia AS 983 443 117 Oslo, Norge 3 644 100 147 125
Tribia AB 556657-7176 Stockholm, Sverige 1 001 100 21 21
UniZite AS 999 574 327 Lysaker, Norge 1 166 100 22
 UniZite AB 559148-2004 Karlstad, Sverige 500 100
Cadassist Ltd 01994562 Bramhall, Stockport, Storbritannien 12 105 100 2 7
d2m3 Ltd 04309261 Bramhall, Stockport, Storbritannien 105 100 0 8
Service Works Global Ltd 04915250 London, Storbritannien 33 094 051 100 157 157
 Service Works International Ltd 04915227 London, Storbritannien 1 100
 Service Works Global Pty. Ltd 11 108 665 818 Melbourne, VIC, Australien 200 001 100
  Service Works Global (Asia Pacific) Pty. Ltd 49 144 482 995 Melbourne, VIC, Australien 10 100
 Service Works Global Ltd 3222235 Halifax, Kanada 30 000 100
  Service Works Global (North America) Inc 3268696 Halifax, Kanada 100 100
 Service Works Global Inc 35-2653333 Camden, DE, USA 1 000 100
Service Works Group Ltd 06975966 London, Storbritannien 100 100
Service Works Global Nordic AB 556535-3918 Eskilstuna, Sverige 4 586 000 100 19 17
SWG Nordic Housing AB 556516-5247 Stockholm, Sweden 5 500 100 56 0
Ida Infront AB 556316-2469 Linköping, Sverige 5 894 650 100 127 121
Ida Infront AS 988 393 568 Oslo, Norge 100 100 1 1
Stamford AB 556325-7913 Stockholm, Sverige 1 000 100 75 75
Elpool i Umeå AB 556423-0000 Umeå, Sverige 1 020 100 18 18
Decerno AB 556498-5025 Stockholm, Sverige 10 000 100 44 44
Decerno Väst AB 556564-9885 Göteborg, Sverige 28 000 000 100 16 17
Decisive AS 928 720 691 Oslo, Norge 216 051 100 98 109
Sokigo AB 556550-6309 Köping, Sverige 5 000 100 173 173
Arkiva AB 556313-5952 Västerås, Sverige 1 000 100 7 7
Adtollo AB 556476-6813 Stockholm, Sverige 2 400 100 38 38
Forsler & Stjerna Konsult AB 556412-4849 Lund, Sverige 1 000 100 28 28
Svenska ITKompanion AB 556710-4244 Malmö, Sverige 185 795 100 10 10
IntraPhone Solutions AB 559186-3674 Malmö, Sverige 500 100 45 45
Netpublicator Apps AB 556861-8127 Jönköping, Sverige 834 100 100 100
S-GROUP Solutions AB 556214-2900 Karlskrona, Sverige 2 214 000 100 349 342
 UAB S-Group Lietuva 111 549 859 Vilnius, Litauen 900 100
Canella IT Products AB 556818-6927 Stockholm, Sverige 500 100 40 38
Voice Provider Sweden AB 556598-3276 Stockholm, Sverige 215 960 100 19 19
Mittbygge AB 556586-1555 Varberg, Sverige 1 000 100 1 1
Summa bokfört värde 2 929 2 885
Not 18  Andelar i koncernföretag, forts.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 108ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Not 19  Upplysningar om finansiella instrument
Redovisat värde på koncernens finansiella instrument, fördelade på värderingskategorier enligt IFRS 9, sam man-
fattas i nedanstående tabell. Inga finansiella tillgångar eller skulder redovisas till ett värde som väsentligt avviker från
verkligt värde. Närmare beskrivning av vissa poster finns i separata noter enligt nedanstående hänvisningar.
Finansiella risker och riskhantering beskrivs i not 36.
Koncernen
MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Långfristiga fordringar 21 16 18
Kundfordringar 1 204 1 182
Övriga fordringar 49 25
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via
övrigt totalresultat
Långfristiga värdepappersinnehav
1)
20 23 18
Likvida medel 34 667 600
SKULDER
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via
resultaträkningen
Avsättningar för beräknade villkorade köpeskillingar
2)
27 481 361
Övriga finansiella skulder
Lång- och kortfristiga räntebärande skulder 26 1 670 1 069
Leverantörsskulder 541 626
1) Långfristiga värdepappersinnehav avser onoterade aktier och andelar och är hänförliga till nivå 3 i hierarkin för verkligt värde
enligt IFRS 13. Nivå 3 innebär att värderingen till verkligt värde inte bygger på observerbara marknadsdata. Årets ingående
redovisade värde på onoterade aktier och andelar uppgick till 18 (13) MSEK, årets investeringar uppgick till 5 (5) MSEK, årets
försäljningar uppgick till 0 (0) MSEK, årets omräkningsdifferens uppgick till 0 (0) MSEK och årets utgående redovisade värde
uppgick till 23 (18) MSEK (se not 20). Erhållen utdelning från onoterade aktie- och andelsinnehav har redovisats som finan-
siella intäkter i resultaträkningen med 2 (2). För aktie- och andelsinnehaven som fanns kvar 2023-12-31 har, förutom utdel-
ning, inga vinster eller förluster redovisats i resultaträkningen eller i övrigt totalresultat för 2023 eller 2022. Redovisade vär-
den på de onoterade aktie- och andelsinnehaven 2023-12-31 motsvarar anskaffningsvärdet för res pektive innehav. Rimligt
möjliga alternativa antaganden vid bedömningen av verkligt värde skulle inte medföra någon väsentlig effekt på koncernens
redovisning.
2) Avsättningar för beräknade villkorade köpeskillingar avseende förvärv är hänförliga till nivå 3 i hierarkin för verkligt värde
enligt IFRS 13. Avsättningarna har värderats till verkligt värde utifrån en bedömning av den framtida finansiella utveck lingen
hos de förvärvade företagen. Årets ingående redovisade värde på avsättningar för villkorade köpeskillingar uppgick till 361
(92) MSEK, årets tillkommande avsättningar vid förvärv uppgick till 219 (328) MSEK, årets utbetalda villkorade köpeskillingar
uppgick till -75 (-54) MSEK, årets omvärderingar uppgick till -15 (-5) MSEK, årets omklassificeringar till kortfristiga skulder
uppgick till - (-2) MSEK, årets valutakursdifferenser uppgick till -9 (2) MSEK och årets utgående redovisade värde uppgick
till 481 (361) MSEK. Under 2023 har resultat från omvärderingar av villkorade köpe skillingar redovisats i resultaträkningen med
15 (5) MSEK. Ytterligare uppgifter om villkorade köpeskillingar och värderingen av dessa finns i not 27 och 33.
Koncernen 2023 Koncernen 2022
MSEK
Vinst/
förlust
Ränte-
intäkt
Ränte-
kostnad
Vinst/
förlust
Ränte-
intäkt
Ränte-
kostnad
Finansiella tillgångar värderade till
upplupet anskaffningsvärde
Långfristiga fordringar samt övriga kortfristiga
fordringar 0 0
Finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde via övrigt totalresultat
Långfristiga värdepappersinnehav
3)
2 2
Likvida medel 29 4
Övriga finansiella skulder
Räntekostnad på skulder till kreditinstitut -87 -29
Räntekostnad på diskonterade
tilläggsköpeskillingar 1 -5
Räntekostnad enligt leasingavtal -4 -3
Övriga räntekostnader 0 0
Summa 2 29 -90 2 4 -37
3) Beloppet för vinst/förlust avser utdelning vilken redovisats som finansiella intäkter i resultaträkningen.
Not 20  Långfristiga värdepappersinnehav
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Ingående anskaffningsvärde 18 13 7 3
Årets investeringar 5 5 6 4
Omräkningsdifferens 0 0
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 23 18 13 7
Utgående bokfört värde 23 18 13 7
ÅRSREDOVISNING 2023 | 109ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Not 21  Andra långfristiga fordringar
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Ingående anskaffningsvärde 18 13
Tillkommer från förvärvade bolag 0 7
Lämnade lån 3 0
Amorteringar och återbetalningar 0 -3
Omklassificeringar -4 0
Valutakursdifferens -1 1
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 16 18
Utgående bokfört värde 16 18
De långfristiga fordringarna förfaller till betalning inom fem år efter respektive balansdag. Ränte bär an de fordringar
uppgick 2023-12-31 till 6 (0) MSEK.
Not 23  Likvida medel på koncernkonto
Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31
Likvida medel på koncernkonto 404 350
Likvida medel på koncernkonto utgörs av likvida medel som genom moderbolaget placerats på bankkonto i ett för
koncernen gemensamt centralkontosystem. Medlen är tillgängliga utan föregående uppsägning. Vid årsskiftet
2023-12-31 uppgick utnyttjad kredit i koncernkontosystemet till 0 (0) MSEK, (se även not 28).
Bland kortfristiga fordringar hos koncernföretag ingår 29 (12) MSEK som är hänförligt till koncern kontot, varav 0 (0)
MSEK kvittats mot moderbolagets skulder till samma koncernföretag. Bland kortfristiga skulder till koncernföretag
ingår 1 189 (1 096) MSEK som är hänförligt till koncernkontot, varav 174 (157) MSEK kvittats mot moderbolagets ford-
ringar på samma koncernföretag.
Not 22  Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Förutbetalda hyror och leasingavgifter 0 3 0 3
Förutbetalda licenser och serviceavtal 422 528 0 2
Övriga förutbetalda kostnader 227 71 14 3
Upplupna intäkter 210 64
Summa 859 666 14 8
Företag Organisationsnummer Säte Antal andelar Kapital/röstandel % Bokfört värde 2023-12-31 Bokfört värde 2022-12-31
Waltecon AB 559208-9618 Stockholm, Sverige 18 519 37,04 4 3
Bimify AB 559369-7898 Stockholm, Sverige 7 353 10,73 5
Kope AI Ltd 12180284 London, Storbritannien 835 174 3,09 4 4
Summa innehav hos moderbolaget 13 7
Tillkommer i koncernen:
Optimdata SAS 809 999 188 Nanterre, Frankrike 416 667 18,40 7 7
Upwave Technologies AS 918 835 881 Oslo, Norge 61 647 7,58 2 3
Övriga 1 1
Utgående bokfört värde 23 18
Koncernens värdepappersinnehav redovisas till anskaffningsvärde för respektive innehav. Kapital andels metoden tillämpas inte för dessa innehav, eftersom effekterna på koncernens redovisning skulle vara oväsentliga. Uppgifter om bolagens
resultat och eget kapital är av ringa betydelse med hänsyn till kravet på rättvisande bild.
Not 20  Långfristiga värdepappersinnehav, forts.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 110ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Not 24  Eget kapital
Specifikation av förändringar i eget kapital finns i rapporten Förändringar i koncernens respektive moder bolagets
eget kapital (se sidorna 77–78 respektive 82). Antalet registrerade aktier uppgår vid årets utgång till 134 528 232
aktier. En split på 4:1 genomfördes under 2022 efter beslut vid årsstämman. Med anledning av aktiespliten har det
historiska antalet aktier och resultat per aktie räknats om. Förändringar av antalet utestående aktier framgår av
följande tabell:
A-aktier B-aktier Totalt antal utestående aktier
Antal 2021-12-31 3 948 696 129 779 536 133 728 232
Återköp av egna aktier -230 000 -230 000
Antal 2022-12-31 3 948 696 129 549 536 133 498 232
Återköp av egna aktier -180 000 -180 000
Antal 2023-12-31 3 948 696 129 369 536 133 318 232
Aktiernas kvotvärde är 3 SEK. A-aktierna ger tio röster och B-aktierna ger en röst per aktie. Samtliga aktier är fullt
betalda.
Koncernen
MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Valutakursdifferenser i eget kapital
Ingående balans 161 78
Förändring vid årets omräkning av utländska dotterföretag -16 83
Utgående balans 145 161
Säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter redovisade i eget kapital
Ingående balans -93 -56
Omvärdering till verkligt värde -9 -37
Utgående balans -102 -93
Upplysningar om kapital
Totalt kapital beräknas som eget kapital i koncernens balansräkning. Koncernens soliditet, definierad som totalt
eget kapital i förhållande till balansomslutningen, uppgick 2023-12-31 till 29 (32) procent. Koncernens utdelnings-
policy beskrivs på sidan 131.
Förvärv, överlåtelse och innehav av egna aktier
I juni 2023 beslutade styrelsen i Addnode Group, med stöd av bemyndigande från årsstämman 2023, om återköp av
egna B-aktier. Syftet med styrelsens beslut om att utnyttja årsstämmans bemyndigande var främst att möjliggöra
leverans av aktier sammanhängande med genomförandet av Addnode Groups aktiebaserade incitamentsprogram.
Per den 31 december 2023 hade återköp om 180 000 (230 000) B-aktier genomförts. Koncernens innehav av egna
aktier uppgick till 1 210 000 återköpta B-aktier per den 31 december 2023.
Utställda köpoptioner
Addnode Group AB har under 2023 ställt ut 201 000 (56 950) köpoptioner till chefer och ledande befatt nings havare
i koncernen (se not 4).
Not 25  Obeskattade reserver
Moderbolaget
MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Periodiseringsfond 2018 års taxering 21
Periodiseringsfond 2019 års taxering 19 19
Periodiseringsfond 2020 års taxering 22 22
Periodiseringsfond 2021 års taxering 25 25
Periodiseringsfond 2022 års taxering 29 29
Periodiseringsfond 2023 års taxering 47 47
Periodiseringsfond 2024 års taxering 20 0
Summa 162 163
Not 26  Räntebärande skulder
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Långfristiga ränte bärande skulder
Skulder till kreditinstitut 1 372 878 670 646
Skulder avseende leasing avtal enligt IFRS 16 202 109
Summa 1 574 987 670 646
Kortfristiga räntebärande skulder
Skulder avseende leasingavtal enligt IFRS 16 95 82
Summa 95 82
Summa 1 669 1 069 670 646
Räntebärande skulder
Addnode Groups kreditfacilitet från juni 2021 på 1 600 MSEK löpte på 3 år med möjlighet till förlängning om 1+1 år.
I juni 2023 utnyttjade Addnode Group möjligheten att förlänga kreditfaciliten med 1 år till juni 2026 med i övrigt oför-
ändrade villkor. Den utnyttjade delen av kreditfaciliteten har klassificerats som långfristiga räntebärande skulder.
De långfristiga skulderna förfaller till betalning enligt följande:
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Efter 1 år och inom 2 år efter balansdagen 76 45
Mellan 2 och 5 år efter balansdagen 1 498 942 670 646
Summa 1 574 987 670 646
Verkliga värden
Redovisade belopp för räntebärande skulder utgör en god approximation av skuldernas verkliga värde.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 111ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Not 29  Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Personalrelaterade kostnader 304 293 11 14
Övriga upplupna kostnader 312 122 11 9
Förutbetalda intäkter 1 255 1 204
Summa 1 871 1 619 22 23
Not 28  Checkräkningskredit
Vid årsskiftet 2023-12-31 hade koncernens företag beviljade checkräkningskrediter på totalt 50 (50) MSEK inom
ramen för det revolverade kreditfacilitetsavtalet. Checkräkningskrediten var outnyttjad 2023-12-31 respektive
2022-12-31.
Not 27  Avsättningar
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Beräknade villkorade köpeskillingar
avseende förvärv 481 361 55 90
Beslutade omstruktureringsåtgärder 3 1
Garantiavsättningar 2 2
Pensionsförpliktelser (se nedan) 8 7
Övriga avsättningar 13 9 2
Summa 507 380 57 90
Varav beräknas regleras inom 12 månader 22 104 4 34
Varav beräknas regleras efter mer än 12 månader 485 276 53 56
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Ingående balans 380 106 90 93
Periodens avsättningar för omstrukturerings åtgärder 7 0
Ianspråktaget under perioden -5 -1
Beräknade villkorade köpeskillingar
avseende förvärv 251 328 15 56
Omvärderingar av villkorade köpeskillingar -16 -5 -18 -5
Utbetalda villkorade köpeskillingar -93 -54 -32 -54
Förändringar av avsättningar för pensionsförpliktelser 0 -2
Förändringar av garantiavsättningar 0 0
Omklassificering till övriga kortfristiga skulder 0 -2
Övriga avsättningar 5 9 2
Valutakursdifferenser -22 1 0 0
Utgående balans 507 380 90 90
Beräknade villkorade köpeskillingar avseende förvärv
Avsättningarna för beräknade villkorade köpeskillingar 2023-12-31 avser huvudsakligen förvärven av D3 Technical
Services, LLC, Microdesk LLC, SWG Nordic Housing AB, Claytex Ltd och Decisive AS. Utbetalningar motsvarande
av sätt ningarna per 2023-12-31 beräknas ske under 2024–2026.
I januari 2022 avyttrades den kontorsfastighet i Enfield, Storbritannien, som ingick i förvärvet av Excitech Ltd 2020.
I samband med detta slutreglerades återstående köpeskilling till säljarna av aktierna i Excitech.
Periodens avsättningar för omstruktureringsåtgärder samt ianspråktaget under perioden
Beloppen för periodens avsättningar och ianspråktaget under perioden avser kostnader för personal.
Pensionsförpliktelser
Hos det tyska dotterföretaget TECHNIA GmbH finns pensionsförpliktelser enligt förmånsbestämda pensions planer
för fem anställda. Avsättningen för dessa pensionsförpliktelser uppgick 2023-12-31 till mot svarande 7 (7) MSEK,
vilken har beräknats enligt IAS 19 av oberoende aktuarie, varvid den så kallade Projected Unit Credit Method och
en diskonteringsränta på 3,66 (3,70) procent har tillämpats.
Not 30  Ställda säkerheter
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
För hyreskontrakt
Långfristiga fordringar 19 15
Kortfristiga fordringar 0 0
Summa 19 15
Not 31  Eventualförpliktelser
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Betalningsgaranti för tilläggsköpeskilling 211 114
Betalningsgaranti för leverantörsskulder 32 114
Borgensförbindelse för bankgaranti 3 3 3 3
Borgensförbindelser för koncernföretag 20 20 20 20
Summa 23 23 266 137
ÅRSREDOVISNING 2023 | 112ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Not 33  Förvärv av dotterföretag och rörelser
Förvärv under 2023
Samtliga aktier har förvärvats i tre verksamheter; FAST2 Affärssystem AB (numera SWG Nordic Housing AB), Key
Performance LLC samt D3 Technical Services LLC (Team D3). Under 2023 bidrog förvärven till nettoomsättningen med
607 MSEK medan påverkan på EBITA var 14 MSEK. Kostnader för att genomföra förvärven ingår i koncernens övriga
externa kostnader med -14 (-13) MSEK och var framför allt hänförliga till förvärvet av Team D3. Om förvärven hade
genomförts per den 1 januari 2023 hade koncernens nettoomsättning under 2023 uppgått till cirka 7 879 MSEK och
EBITA till cirka 657 MSEK.
Design Management
Den januari 2023 förvärvades FAST2, med en årsomsättning om cirka 80 MSEK vid förvävstillfället. Bolaget är en av
Sveriges ledande leverantörer av affärssystem för teknisk och ekonomisk förvaltning i fastighetsbolag. I juli 2023 slut-
fördes förvärvet av Team D3, med en årsomsättning om cirka 120 MSEK vid förvävstillfället. Bolaget är en Platinum
Partner till Autodesk och genom förvärvet etablerar division Design Management en stark position i mellersta USA.
Product Lifecycle Management
I mars 2023 förvärvades Key Performance med en årsomsättning om cirka 25 MSEK vid förvävstillfället. Bolaget är
specialiserat inom modellbaserad design.
Nedanstående tabeller innehåller uppgifter om köpeskillingar, identifierbara nettotillgångar och goodwill.
MSEK TEAM D3 Övriga förvärv Summa förvärv under 2023
Köpeskilling
Kontant betalt 2023 320 59 379
Kort- och långfristiga skulder tilll säljare 50 2 52
Beräknade villkorade köpeskillingar
1
) 240 15 255
Summa 610 76 686
Identifierbara nettotillgångar (se nedan) -306 -41 -347
Goodwill 304 35 339
1) I förvärvet av TEAM D3 finns beräknade diskonterade skuldförda villkorade köpeskillingar om 22 MUSD som kan komma att
utbetalas under perioden 2026 samt en långfristig icke räntebärande skuld om 3 MUSD. I förvärvet av FAST2 kan långfristiga
villkorade köpeskillingar komma att utgå med maximalt 25 MSEK, varav 7,5 MSEK är skuldförda. I förvärvet av Key
Performance finns en kortfristig icke räntebärande skuld om 0,15 MUSD skuldförd.
De förvärvade företagen är kunskapsföretag och goodwill är därför hänförlig till den upparbetade kom petensen hos
personalen och de anställdas samlade kunskaper om respektive programvaror och digi tala lösningar samt till viss
del även synergieffekter.
Verkligt värde på de identifierbara tillgångar och skulder som ingick i förvärven var följande:
MSEK TEAM D3 Övriga förvärv Summa förvärv under 2023
Kundavtal, programvaror, varumärken 288 30 318
Andra immateriella anläggningstillgångar 9 9
Materiella anläggningstillgångar 1 2 3
Fordringar
2)
119 43 162
Likvida medel 60 5 65
Kortfristiga skulder -162 -42 -204
Uppskjuten skatt, netto -6 -6
Identifierbara nettotillgångar 306 41 347
2) Avtalsenliga bruttobelopp motsvarar i allt väsentligt ovan angivna verkliga värden för förvärvade fordringar.
Förvärv under 2022
Samtliga aktier har förvärvats i fem verksamheter; Claytex Services Limited (”Claytex”), DESYS GmbH (”DESYS”),
Microdesk LLC och M2 Technologies LLC (”Microdesk”) samt Decisive AS (”Decisive”). Under 2022 bidrog förvärven
till nettoomsättningen med 1 365 MSEK och till EBITA med 104 MSEK. Kostnader för att genomföra förvärven ingår i
koncernens övriga externa kostnader med 13 (4) MSEK och var framför allt hänförliga till förvärvet av Microdesk. Om
förvärven hade genomförts per den 1 januari 2022 hade koncer nens nettoomsättning under 2022 uppgått till cirka
6 462 MSEK och EBITA till cirka 741 MSEK.
Design Management
Den 1 mars förvärvades Microdesk, med en årsomsättning om cirka 110 MUSD. Bolaget är en Platinum Partner till Auto-
desk och genom förvärvet etablerar division Desgn Managemnt en stark position på den amerikanska marknaden.
Product Lifecycle Management
Den 11 januari förvärvades Claytex med en årsomsättning om cirka 25 MSEK. Bolaget är specialiserat på
avancerade simuleringar och tester inom fordonsindustrin.
Den 1 mars förvärvades DESYS, med en års omsätt ning om cirka 170 MSEK. Bolaget är en ledande partner till
Dassault Systèmes i Tyskland och erbjuder även egna kompletterande mjukvarulösningar.
Den 21 oktober förvärvades nettotill gång arna i JBL Technologies i USA. Förvärvade tillgångar avsåg främst kund-
avtal. Verksamheten omsätter cirka 15 MSEK och ingår i TECHNIA i division Product Lifecycle Management.
Process Management
Den 1 juni förvärvades Decisive, med en årsomsättning om cirka 57 MSEK. Bolaget är en ledande leverantör av regel-
baserade beslutsstödsystem till norsk offentlig sektor.
Not 32  Justeringar för övriga ej kassaflödespåverkande poster
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2023 2022 2023 2022
Realisationsresultat 1 -22
Orealiserade valuta kursdifferenser 1 1
Förändringar i avsättningar 7 8
Förändring av reserv för osäkra fordringar 1 -1
Summa 10 -14
ÅRSREDOVISNING 2023 | 113ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Nedanstående tabeller innehåller uppgifter om köpeskillingar, identifierbara nettotillgångar och goodwill.
MSEK MICRODESK Övriga förvärv Summa förvärv under 2023
Köpeskilling
Kontant betalt 2022 225 215 440
Kort- och långfristiga skulder tilll säljare 42 19 61
Beräknade villkorade köpeskillingar
1)
235 58 293
Summa 502 292 794
Identifierbara nettotillgångar (se nedan) -192 -116 -308
Goodwill 310 176 486
1) I förvärvet av Microdesk finns beräknade diskonterade skuldförda villkorade köpeskillingar om 24 MUSD som kan komma att
utbetalas under perioden 2023–2025 samt en kortfristig icke räntebärande skuld om 4 MUSD. I förvärvet av Claytex finns
skuldförda villkorade köpeskillingar om 3 MGBP samt en kortfristig icke räntebärande skuld om 0,5 MGBP. I förvärvet av
DESYS finns en långfristig icke räntebärande skuld om 0,1 MEUR samt en kortfristig icke räntebärande skuld om 0,5 MEUR
skuldförda. I förvärvet av Decisive kan långfristiga villkorade köpeskillingar komma att utgå med maximalt 35 MNOK, varav
19 MNOK är skuldförda, samt en kortfristig icke räntebärande skuld om 5 MNOK.
De förvärvade företagen är kunskapsföretag och goodwill är därför hänförlig till den upparbetade kom petensen hos
personalen och de anställdas samlade kunskaper om respektive programvaror och digi tala lösningar samt till viss
del även synergieffekter.
Verkligt värde på de identifierbara tillgångar och skulder som ingick i förvärven var följande:
MSEK MICRODESK Övriga förvärv Summa förvärv under 2022
Kundavtal, programvaror, varumärken 201 106 307
Andra immateriella anläggningstillgångar 2 2
Materiella anläggningstillgångar 8 8
Finansiella anläggningstillgångar 1 1
Fordringar
2)
197 43 240
Likvida medel 12 83 95
Kortfristiga skulder -229 -90 -319
Uppskjuten skatt, netto -26 -26
Identifierbara nettotillgångar 192 116 308
2) Avtalsenliga bruttobelopp motsvarar i allt väsentligt ovan angivna verkliga värden för förvärvade fordringar.
Not 33  Förvärv av dotterföretag och rörelser, forts. Not 34  Likvida medel och kortfristiga placeringar
I koncernens och moderbolagets likvida medel ingick inget innehav av kortfristiga placeringar varken
2023-12-31 eller 2022-12-31.
Not 35  Förändringar av skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
MSEK
Skulder till
kredit institut
Skulder avseende
leasingavtal Koncernen
Ingående balans 1 januari 2022 669 105 774
Årets kassaflöde 2022:
Upptagna lån 304 304
Amortering av skulder -153 -94 -247
Ej kassaflödespåverkande poster 2022:
Nya och avslutade leasingavtal 179 179
Valutakursdifferenser 58 1 59
Utgående balans 31 december 2022 878 191 1 069
Årets kassaflöde 2023:
Upptagna lån 569 569
Amortering av skulder -49 -101 -150
Ej kassaflödespåverkande poster 2023:
Nya och avslutade leasingavtal 212 212
Valutakursdifferenser -27 0 -31
Utgående balans 31 december 2023 1 372 297 1 669
ÅRSREDOVISNING 2023 | 114ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Not 36  Finansiella risker och riskhantering
Finansiella risker
Addnode Group är genom sin internationella verksamhet exponerad för olika typer av finansiella risker som kan
påverka resultat, kassaflöde och eget kapital. Dessa finansiella risker innefattar:
Ränterisker avseende lån och likvida medel
Finansierings- och likviditetsrisk avseende koncernens kapitalbehov
Valutarisker avseende kommersiella flöden och nettotillgångar i utländska dotterbolag
Kreditrisker hänförliga till finansiella och kommersiella aktiviteter
Övriga prisrisker
Addnode Group har en koncerngemensam finanspolicy som fastställs av styrelsen för Addnode Group AB. Finans-
policyn definierar ränte-, finansierings-, likviditets-, valuta- och kreditrisker samt fastställer ansvar och befogenhe-
ter för hanteringen av dessa risker. Finanspolicyn uttrycker syftet att den finan siella riskhanteringen ska eftersträva
att minimera påverkan på koncernens resultat och ställning.
Inom koncernens decentraliserade organisation är finansverksamheten centraliserad till moder bo laget, som har
det övergripande ansvaret för koncernens finansiella riskhantering för att dels kunna bevaka koncernens samman-
lagda finansiella riskpositioner dels uppnå kostnadseffektivitet och till varata koncerngemensamma intressen.
Det har inte skett några väsentliga förändringar vad gäller koncernens mål, principer eller metoder för hanteringen
av finansiella risker jämfört med föregående år. Styrelsen gör löpande en bedömning av koncernens mål, principer
och metoder för finansiell riskhantering.
Ränterisk
Ränterisk definieras som risken att förändringar i marknadsräntor får en negativ påverkan på koncern ens resultat
och kassaflöde .
Koncernen är exponerad mot ränterisk genom räntebärande lån och likvida medel. Förändringar i räntenivåer har
en direkt inverkan på koncernens räntenetto. Koncernens upplåning och skuldhantering sköts genom moderbolaget.
Den räntebärande upplåningen utgörs huvudsakligen av banklån inom ramen för kreditfacilitetsavtalet.
För närvarande använder koncernen inte derivatinstrument för att hantera ränterisk. Den genom snitt liga ränte-
bindningstiden den 31 december 2023 var 0,5 (0,3) år.
Koncernens räntekostnader är framför allt exponerade mot förändringar av marknadsräntor för lån utestående i
USD, GBP samt EUR.
Nedanstående tabell visar koncernens räntebärande nettoskuld på respektive balansdag. Baserat på den ränte-
bärande nettoskulden, exklusive leasingskulden enligt IFRS 16, per balansdagen skulle en ofördelaktig förändring av
räntenivån med 1 procentenhet få en resultatpåverkan om –7 (–3) MSEK.
Koncernen
MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Räntebärande nettoskuld
Likvida medel -667 -600
Räntebärande fordringar -2 -6
Räntebärande skulder 1 669 1 069
Nettoskuld (+) / Fordran (–) 999 463
Likviditetsrisk
Likviditetsrisk definieras som risken att koncernen vid ett visst givet tillfälle inte har tillräckligt med likvida medel eller
annan betalningsberedskap för att kunna fullgöra sina löpande betalningsåtaganden. För att säkerställa betalnings-
beredskap har Addnode Group som målsättning att ha en likviditets reserv som motsvarar minst fem procent av
koncernens rullande årsomsättning. Likviditetsreserv definieras som tillgängliga banktillgodohavanden och kortfris-
tiga placeringar plus outnyttjade be kräftade checkkreditfaciliteter. Målet för likviditetsreserven var uppfyllt per
2023-12-31.
Moderbolaget arbetar aktivt för att säkerställa en optimal hantering av koncernens likviditet genom att likviditeten
centraliseras till moderbolaget via koncernkonto och interna lån. Överskottslikviditet ska i första hand användas för
amortering på extern skuld. Likvida medel därutöver ska hållas som banktill godohavande eller placeras i räntebä-
rande instrument med hög likviditet.
Moderbolaget har en revolverande kreditfacilitet om 1 600 MSEK. Kreditfaciliteten var utnyttjad med 434 (878)
MSEK per 31 december 2023. Detta innebar att tillgängligt kreditutrymme uppgick till 1 166 MSEK. Den utnyttjade
delen av kreditfaciliteten har klassificerats under långfristiga skulder.
Koncernen
MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Likvida medel 667 600
Beviljad kreditfacilitet/checkkredit 1 600 1 600
Utnyttjad del -434 -878
Tillgänglig likviditet 1 833 1 322
Finansieringsrisk
Finansieringsrisk definieras som risken att det vid en given tidpunkt blir svårt och/eller kostsamt att erhålla ny finan-
siering eller att refinansiera befintlig skuld.
Finansieringsrisken hanteras genom långfristiga kreditfaciliteter I juni 2023 ingick Addnode Group avtal om att
utöka befintlig kreditram med ett lån (s.k. term loan) på 1 000 MSEK med Nordea och SEB. Lånet kan utnyttjas för
refinansiering av existerande lån i olika valutor och övrig rörelsefinansiering. Det nya lånet löper på 3 år med möjlig-
het till förlängning om 1+1 år. Huvuddelen av de lån som var dragna på den revolverande kreditfaciliteten överfördes
till det nya lånet, vilket skapade tillgängligt utrymme inom den revolverande kreditfaciliteten. I juni 2023 utnyttjade
Addnode Group även möjligheten att förlänga den revolverande kreditfaciliteten på 1 600 MSEK med 1 år till juni 2026
med i övrigt oförändrade villkor. Utnyttjade dragningar under kreditfaciliteten redovisas som långfristiga lån.
Respektive banklån kan ha en löptid på antingen en, tre eller sex månader, men skuldbeloppen kan därefter återlå-
nas i sin helhet inom ramen för kreditfacilitetens totalbelopp. Av koncernens skulder till kreditinstitut 2023-12-31 var
421 (415) MSEK fastställda i GBP, 227 (270) MSEK fastställda i EUR och 659 (193) MSEK fastställda i USD samt 64 MSEK
fastställda i SEK. Räntejustering sker i samband med omsättning av respektive lån. Av kreditfaciliteten var 434 (878)
MSEK utnyttjats per 2023-12-31.
Kreditfaciliteten villkoras av att vissa finansiella villkor uppfylls, däribland vissa finansi ella nyckeltal, såsom netto-
skuld/EBITDA och räntetäckningsgrad, vilka inte får avvika från vissa i avtalet angivna nivåer. Resultatmåtten ska
avse den senaste rullande tolvmånadersperioden och beräknas pro forma som om eventuella förvärv respektive
avyttringar av verksamheter hade ägt rum på den första dagen av den aktuella tolvmånadersperioden.Ledning och
styrelse följer löpande koncernens prognostiserade utveckling i förhållande till gränsvärdena i covenanterna. Per den
31 december 2023 var lånevillkoren uppfyllda och förväntas fortsatt vara uppfyllda under 2024 .
ÅRSREDOVISNING 2023 | 115ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Nedanstående tabell visar odiskonterade framtida kassaflöden inklusive framtida räntebetalningar.
Förfaller till betalning
MSEK Inom 1 år
Mellan
1 och 2 år
Mellan
2 och 5 år
Efter mer
än 5 år
Avsättningar och finansiella skulder per 2023-12-31
Avsättningar för villkorade köpeskillingar 6 265 281
Avsättningar för beslutade omstruktureringsåtgärder 3 0
Övriga avsättningar 0 2 7
Räntebärande skulder, exklusive leasingskulder
enligt IFRS 16 0 1 1 372
Räntebärande leasingskulder enligt IFRS 16 97 74 126
Skulder för köpeskillingar ej räntebärande 29
Leverantörsskulder och andra finansiella skulder 541 30 3 1
Summa 675 369 1 784 9
Förfaller till betalning
MSEK Inom 1 år
Mellan
1 och 2 år
Mellan
2 och 5 år
Efter mer
än 5 år
Avsättningar och finansiella skulder per 2022-12-31
Avsättningar för villkorade köpeskillingar 94 83 194
Avsättningar för beslutade omstruktureringsåtgärder 1
Övriga avsättningar 2 7
Räntebärande skulder, exklusive leasingskulder
enligt IFRS 16 5 879
Räntebärande leasingskulder enligt IFRS 16 82 45 61 4
Skulder för köpeskillingar ej räntebärande 67
Leverantörsskulder och andra finansiella skulder 627 1 1
Summa 875 131 1 134 13
Valutarisk
Valutarisk avser risken att ogynnsamma rörelser i valutakurser kan ge upphov till negativa effekter på koncernens
resultat och finansiella ställning. Koncernen är exponerad för valutarisker genom löpande affärstransaktioner i olika
valutor, så kallad transaktionsexponerin g. Dessutom påverkas koncernen av omräkningseffekter när utländska dot-
terbolags resultat och nettotillgångar i utländsk valuta räknas om till svenska kronor, d v s omräkningsexponering.
Transaktionsexponering
Transaktionsexponering uppstår när ett bolag har kassaflöden i andra valutor än den lokala valutan (funktionella
valutan). Valutakursrörelser på verkar kassaflöden i utländska valutor och innebär en risk att koncernens lönsamhet
påverkas negativt.
Koncernens dotterbolag verkar i huvudsak på sina lokala marknader med intäkter och kostnader i lokal valuta vil-
ket reducerar transaktionsexponeringen. Den transaktionsexponering som har uppsått i koncernen har framför allt
hänfört sig till inköp i EUR där försäljning sker i annan valuta. Historiskt har en till stor del hanterats via prissättning.
Beslut om eventuell säkring av transaktionsexponering genom valutaderivat fattas centralt av moder bolaget.
Under år 2023 har inga transaktionsflöden i utländsk valuta säkrats genom valutaterminskontrakt.
Not 36  Finansiella risker och riskhantering, forts.
Nedanstående graf visar nettotransaktionsexponeringen (intäkter minus kostnader) i de mest betydande över-
skotts- respektive underskottsvalutorna.
Baserat på nettoflödena under 2023 visar nedanstående tabell en känslighetsanalys över effekten på resultat efter
skatt av en 10 procent svagare SEK gentemot övriga valutor med alla andra variabler konstanta.
SEK –10 % jämfört med: MSEK
EUR -21
DKK 1
GBP 1
NOK 0
USD 1
Omräkningsexponering
Nettotillgångar i utländska dotterbolag ger vid konsolidering till koncernens rapporteringsvaluta SEK upphov till en
omräkningsdifferens som påverkar koncernens egna kapital. Koncernen har i vissa fall möjlighet att reducera omräk-
ningsexponeringen i nettotillgångar genom att tillgångarna finansieras med skuld i samma valuta.
I tabellen redovisas de nettotillgångar som på balansdagen 2023-12-31 var denominerade i utländska valutor.
Om valutakursen för EUR, GBP, USD och NOK skulle förstärkas/försvagas med tio procent gentemot SEK skulle kon-
cernens totala egna kapital öka/minska med cirka 27 MSEK hänförligt till EUR, cirka 40 MSEK hänförligt till GBP, cirka
7 MSEK hänförligt till USD samt cirka 31 MSEK hänförligt till NOK. I nuläget valutasäkras del av dessa nettotillgångar
genom skulder i motsvarande valuta, vilket redovisas mot omräkningsdifferensen i övrigt totalresultat i eget kapital.
I de fall nettotillgångarna inte är valutasäkrade med lån i samma valuta uppstår en exponering som redovisas i övrigt
totalresultat i eget kapital.
Valuta Netto tillgångar Valutasäkring 2023
DKK 30 30
EUR 444 -178 266
GBP 902 -499 403
NOK 320 -9 311
USD 73 73
Övriga valutor 119 119
Totalt 1 888 -686 1 202
Transaktionsexponering 2023
–300
–250
–200
–150
–100
–50
0
50
GBPUSDEURDKKNOK
MSEK
1
12
–288 –1
9
-300
-250
-200
-150
-1 00
-50
0
50
GBPUSDEURDKKNOK
MSEK
5
12
–277
14
10
Transaktionsexponering 2022
ÅRSREDOVISNING 2023 | 116ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Valuta Netto tillgångar Valutasäkring 2022
DKK 28 28
EUR 410 -226 184
GBP 801 -460 341
NOK 321 -25 296
USD 59 59
Övriga valutor 11 11
Totalt 1 630 -711 919
Övriga prisrisker
Per 2023-12-31 fanns inga väsentliga tillgångar eller skulder med exponering för andra prisrisker.
Kreditrisk
Kreditrisk avser risken för förluster på grund av att koncernens kunder eller motparter i finansiella kontrakt inte
fullgör sina betalningsåtaganden. Kreditrisk delas således upp i finansiell kreditrisk och affärsrelaterad kredit risk.
Finansiell kreditrisk
Finansiell kreditrisk i form av motpartsrisker uppstår vid placering av likvida medel, banktill godo havanden och vid
handel med derivatinstrument. Placering av överskottslikviditet får endast göras med motpart med hög kredit-
värdighet och som uppfyller koncernens minimumkrav på rating. Den maximala kredit risken motsvaras av de
finansiella tillgångarnas redovisade värde i koncern balans räkningen.
Affärsrelaterad kreditrisk
Addnode Groups affärsrelaterade kreditrisk är främst hänförlig till kundfordringar, vilken hanteras i respektive divi-
sion och dotterbolag. Kundfordringarna är fördelade på ett stort antal motparter. Av de totala kundfordringarna
2023-12-31 var 28 (39) procent på belopp lägre än 1 MSEK per kund. Riktlinjer har fastställts för att säkerställa att
försäljning endast sker till kunder med lämplig kreditbakgrund. Historiskt har koncernen haft mycket låga kostnader
för kundförluster. Reserv för osäkra fordringar uppgick per balansdagen 2023-12-31 till 30 (28) MSEK, vilket motsvarar
3 (2) procent av totala kundfordringar. Årets resultat 2023 har påverkats negativt med 3 (2) MSEK på grund av reser-
veringar för befarade kundförluster.
Not 36  Finansiella risker och riskhantering, forts.
Koncernen
2023-12-31 2022-12-31
MSEK Belopp Andel, % Belopp Andel, %
Koncentration av kundfordringar
Kundfordringar < 1 MSEK per kund 341 28 465 39
Kundfordringar 1–5 MSEK per kund 364 30 306 26
Kundfordringar > 5 MSEK per kund 499 41 411 35
Summa 1 204 100 1 182 100
Följande tabell visar åldersstrukturen på de kundfordringar som var förfallna på balansdagen, men för vilka inget
nedskrivningsbehov har identifierats. Koncernen bedriver aktivt arbete med att minska rörelsekapitalbindningen,
inklusive fokus på att få in kundinbetalningar, för att frigjöra likvida medel och minska andelen förfallna
kundfordringar.
Koncernen
MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Förfallna kundfordringar
Kundfordringar förfallna 1–29 dagar 195 150
Kundfordringar förfallna 30–59 dagar 21 49
Kundfordringar förfallna 60–89 dagar 5 17
Kundfordringar förfallna 90 dagar eller mer 17 24
Summa 238 240
Derivatinstrument
Koncernen hade inga utestående valutaterminskontrakt eller andra innehavda eller utställda derivat instru ment vare
sig 2023-12-31 eller 2022-12-31.
Beräkning av verkligt värde
Inga finansiella tillgångar eller skulder redovisas till ett värde som väsentligt avviker från verkligt värde.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 117ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Not 37  Viktiga uppskattningar och bedömningar för redovisningsändamål
Upprättandet av finansiella rapporter och tillämpningen av redovisningsprinciper baseras ofta på be döm ningar och
på uppskattningar och antaganden som anses vara rimliga och väl bedömda vid den tid punkt då bedömningen görs.
Med andra bedömningar, antaganden eller uppskattningar kan resultatet emellertid bli ett annat och händelser kan
inträffa som kan kräva en väsentlig justering av det redovisade värdet för den berörda tillgången eller skulden.
De viktigaste redovisningsprinciperna, vars tillämpning baseras på sådana bedömningar, och de viktigaste källorna
till osäkerhet i uppskattningar som koncernen anser kan ha den mest betydande inverkan på koncernens redovi-
sade resultat och ekonomiska ställning gäller främst; goodwill och andra förvärvsrelaterade im materiella tillgångar,
avsättningar för villkorade köpeskillingar och uppskjutna skattefordringar/-skulder.
När det gäller goodwill och andra förvärvsrelaterade immateriella tillgångar (se not 15) avser det främst den regel-
bundna prövningen av eventuellt nedskrivningsbehov. Redovisade värden kan påverkas av förändringar avseende
tillämpad diskonteringsränta samt bedömningar av den framtida utvecklingen av priser, kostnader och efterfrågan
på de varor och tjänster som utgör underlag till kassaflödesprognoserna.
Vid vissa företagsförvärv kan en villkorad köpeskilling (tilläggsköpeskilling) utgöra en stor del av den totala köpe-
skillingen för det förvärvade företaget och kan även uppgå till betydande belopp. Villkorade köpeskillingar är vanligen
beroende av den framtida resultatutvecklingen och/eller utvecklingen av intäkterna hos det förvärvade företaget.
Vid förvärvstidpunkten redovisas avsättningar för beräknade vill korade köpeskillingar baserat på prognoser om den
framtida intäkts- och resultatutvecklingen hos för värvade företag (se not 27 och 33). Enligt redovisningsstandarden
IFRS 3 skall efterföljande omvärderingar av avsättningar för villkorade köpeskillingar samt skillnader mellan redovisad
avsättning och faktiskt utfall redovisas i koncernens resultaträkning. Detta innebär att framtida omvärderingar av
redo visade avsättningar kan komma att påverka koncernens redovisade resultat med betydande belopp, både
positivt och negativt, under kommande år.
Redovisning av uppskjuten skattefordran avseende skattemässiga underskottsavdrag och andra framtida skatte-
mässiga avdrag bygger på bedömningar av möjligheterna till framtida utnyttjande. Uppskjuten skattefordran redovi-
sas endast i den utsträckning det är sannolikt att avdragen kan avräk nas mot överskott vid framtida beskattning (se
not 12).
Not 38  Upplysningar om närstående
Den 31 december 2023 uppgick Aretro Capital Group AB:s ägarandel till 5,4 (5,4) procent av aktiekapitalet och
17,5(15,1) procent av rösterna i Addnode Group AB (publ). Aretro Capital Group AB ägs gemensamt via bolag av
Staffan Hanstorp och Jonas Gejer. Staffan Hanstorp är styrelseordförande för Addnode Group. Jonas Gejer var
under perioden 2011–2020 vd för TECHNIA AB och divisionschef för Product Lifecycle Management och är därefter
Vice President Business Development på Addnode Group och ingår fortsatt i koncernledningen. Det har inte före-
kommit några transaktioner mellan Aretro Capital Group AB och bolag i den koncern där Addnode Group AB (publ)
är moderbolag.
Styrelsens ordförande, Staffan Hanstorp, har via bolag fakturerat moderbolaget arvode för konsult tjänster med
2 474 (2 422) TSEK avseende arbete med koncernens förvärvsmöjligheter, finansierings frågor, strategiska partner-
skap och övergripande strategiska frågor under 2023. Styrelse ledamoten Sigrun Hjelmquist har via bolag fakturerat
moderbolaget 20 (20) TSEK för administration och sammanställning av styrelseutvärdering. Styrelseledamoten
Kristina Willgård har via bolag fakturerat moderbolaget 28 (37) TSEK för medverkan vid utvärdering av koncern-
utvecklingsprojekt. Beloppen ingår inte i nedanstående tabell.
Koncernen
TSEK 2023 2022
Ersättningar till styrelse och ledande befattningshavare:
Löner och andra kortfristiga anställningsförmåner (se även beskrivning i Not 5) 32 873 35 714
Summa 32 873 35 714
Försäljning till och inköp från andra företag inom Addnode Group-koncernen
För moderbolaget Addnode Group AB (publ) avser 100 (100) procent av årets nettoomsättning och 16 (16) procent av
årets inköp egna dotterföretag. Vid försäljning och inköp mellan koncernföretag tillämpas samma principer för pris-
sättning som vid transaktioner med externa parter.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 118ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Not 39  Medelantal anställda m.m.
2023 2022
Medelantal
anställda
Varav
kvinnor
Medelantal
anställda
Varav
kvinnor
Moderbolaget 15 6 10 3
Dotterföretag
Sverige 1 007 284 912 246
Norge 138 31 116 24
Finland 63 14 56 7
Danmark 13 5 13 6
Tyskland 185 47 187 43
Polen 6 1 6 2
Litauen 10 1 11 1
Slovakien 28 5 26 3
Serbien 7 2 8 2
Österrike 4 0 4
Frankrike 37 6 35 6
Nederländerna 22 3 20 2
Storbritannien 296 79 272 66
Irland 26 13 23 12
USA 355 104 229 64
Kanada 6 2 4 2
Indien 220 68 188 46
Japan 5 0 5
Australien 12 5 12 5
Totalt i dotterföretag 2 440 670 2 128 537
Koncernen totalt 2 455 676 2 137 540
2023 2022
Styrelseledamöter och ledande befattningshavare
Antal på
balansdagen
Varav
kvinnor
Antal på
balansdagen
Varav
kvinnor
Moderbolaget
Styrelseledamöter 7 3 7 3
Verkställande direktör och
andra ledande befattningshavare 5 2 4 2
Not 40  Händelser efter balansdagen
Efter periodens utgång gick bolagen Sokigo och S-GROUP Solutions, inom division Process Management, samman
under namnet Sokigo. Samgåendet innebär att Sokigo erbjuder svenska kommuner en obruten digital samhälls-
byggnadsprocess och bättre förutsättningar för hållbar samhällsbyggnad.
I januari 2024 förvärvades programvarubolaget Efficture, ett kompletteringsförvärv till Icebound som levererar
digitala lösningar till skogsbranschen och andra basindustrier.
I januari 2024 tecknade Addnode Group avtal om att förvärva samtliga aktier i Jetas Quality Systems. Bolaget
levererar ärendehanteringssystem för felanmälan och arbetsorderhantering inom kollektivtrafik och fastighets-
skötsel och har samarbetat med koncernbolaget Forsler & Stjerna under flera år.
I februari 2024 förvärvades Optimec Consultants. Bolaget är en välrenommerad partner till Dassault Systèmes i
Québec, Kanada. Optimec har cirka 20 medarbetare och nettoomsättningen uppgår till 40 miljoner SEK.Optimec
grundades 2002 och har allt sedan dess arbetat med datorstödd konstruktion (Computer Aided Engineering, CAE).
Idag är Optimec en ledande leverantör av nyckelfärdiga lösningar, inklusive avancerad mjukvara och professionella
tjänster. Optimecs kompetens kring produktutvecklingsprocesser bidrar till att förkorta utvecklingstider, minska
kostnader och förbättra produkters kvalité och prestanda.
Not 41  Uppgifter om Addnode Group AB (publ)
Addnode Group AB (publ) har sitt säte i Stockholm, Sverige, och adressen till företagets huvudkontor är Norra
Stationsgatan 93, 113 64 Stockholm. Moderföretagets B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm.
Denna årsredovisning och koncernredovisning har den 20 mars 2024 godkänts av styrelsen för offentliggörande.
Resultat- och balansräkningarna för moderbolaget och för koncernen kommer att framläggas på årsstämman
den 7 maj 2024 för fastställelse.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 119ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Årsredovisningens undertecknande
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovis ningen har upprättats i enlighet med internatio-
nella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och
resultat. Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redo visnings sed och ger en rättvisande bild av moder-
bolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utveck lingen av koncer-
nens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 20 mars 2024
Staffan Hanstorp
Styrelseordförande
Jan Andersson Kristofer Arwin Johanna Frelin
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Thord Wilkne Kristina Willgård Petra Ålund
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Johan Andersson
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats den 25 mars 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Anna Rosendal
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig
ÅRSREDOVISNING 2023 | 120ADDNODE GROUP
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Addnode Group AB (publ), org.nr 556291-3185
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Addnode Group AB (publ) för
år 2023. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 71-120 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en
i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december
2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredo-
visningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rätt-
visande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat
och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av
EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncern-
redovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moder-
bolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är förenliga med inne
-
hållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets och koncernens revisions-
utskott i enlighet med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkes etiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga för
-
bjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade
bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå och bedöma risken för väsentliga felaktig
-
heter i de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande direkren och styrel-
sen gjort subjektiva bedömningar, till exempel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts
med utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida händelser, vilka till sin natur är okra.
Liksom vid alla revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen och verkställande direktören åsido
-
sätter den interna kontrollen, och bland annat övergt om det finns begg för systematiska avvikelser
som givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig granskning i syfte att kunna uttala oss om de
finansiella rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens struktur, redovisningsprocesser och
kontroller samt den bransch i vilken koncernen verkar.
Addnode Group förvärvar, driver och utvecklar kunskapsledande bolag som digitaliserar samhället.
Strategin bygger på uthållig värdetillväxt genom både förvärv och organisk tillväxt. De senaste åren har
bolag av betydande storlek förvärvats i USA. I övrigt har koncernen genom ett 20-tal dotterbolag närvaro
i bl a Sverige, Norge, Finland, Tyskland och Storbritannien. Koncernen bedriver och styr sin verksamhet i
tre divisioner – Design Management, Product Lifecycle Management och Process Management. Intäkts-
strömmarna kommer främst ifrån konsult-, service- samt licensprodukter. Intäkterna är i relativt stor
utsträckning avtalsbundna och återkommande.
Vår revisionsstrategi bygger på vår kunskap om och förståelse för Addnode Groups verksamhet, strategi,
styrmodell och övergripande kontrollmiljö. Med detta som utgångspunkt, skräddarsyr vi koncernrevisionen
med fokus på särskilt betydelsefulla områden och övriga risker i syfte att uppnå den säkerhet som behövs
för att vi ska kunna uttala oss om koncernredovisningen som helhet. För detta ändamål har vi beslutat
att de mest betydande dotterbolagen i koncernen ska ingå i koncernrevisionen. De flesta dotterbolag
i koncernen omfattas dessutom av revision enligt lokala lagkrav.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedömning av väsentlighet. En revision utformas
för att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna inneller några väsentliga
felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd av oegentligheter eller misstag. De betraktas som väsent
-
liga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användarna
fattar med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omme fastställde vi vissa kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den
finansiella rapportering som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden fastställde vi revisio
-
nens inriktning och omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt
bemde effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter på de finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning
var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella
perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till,
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa
områden.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 121ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och
återfinns på sidorna 1 till 70 och 125 till 134 samt hållbarhetsrapporten på sidorna 33 till 56. Den andra
informationen består även av ersättningsrapporten som vi förväntar oss få tillgång till efter datumet för
denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna
andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information
och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa
den information som identifieras ovan och överga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig
med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi
i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den
andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att
rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och koncernredo
-
visningen upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncern-
redovisningen, enligt IFRS, så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkstäl-
lande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en
årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande
direkren för bemningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upply
-
ser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och
verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realis
-
tiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland
annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög
grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå
på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Revisionsberättelse, forts.
Särskilt betydelsefullt område
Hur vår revision beaktade det
särskilt betydelsefulla området
Värdering av goodwill
I koncernens balansräkning redovisas goodwill
hänförligt till företagsförvärv, vilket är en väsentlig
tillgångspost. Utöver detta är värdering av goodwill
förknippat med företagsledningens bedömningar.
Detta sammantaget gör att vi betraktat värdering
av goodwill som ett särskilt betydelsefullt område i
vår revision.
Företagsledningen utför årligen en nedskrivnings-
prövning av goodwill för att fastställa om det förelig-
ger ett nedskrivningsbehov eller ej. Antaganden och
bemningar omfattar prognoser kring tillväxt och
rörelsemarginal, investeringsbehov och applicerad
diskonteringsränta. Om den framtida utvecklingen
avviker negativt från tillämpade antaganden och
bemningar kan ett nedskrivningsbehov upp-
komma.
I not 15 finns ytterligare information kring
Nedskrivningsprövningen av goodwill inklusive
de väsentliga antaganden och bedömningar som
tillämpats.
Vår revision har omfattat bland annat följande
moment;
Testat, med stöd av värderingsspecialister på
PwC, koncernens modell för nedskrivningspröv-
ning samt utvärderat väsentliga antaganden som
använts för att fastställa prognostiserade kassa-
flöden och diskonteringsräntor vid beräkningen av
tillgångarnas nyttjandevärden. I utvärderingen har
vi jämfört med verksamheternas historik, koncer-
nens prognoser och strategiska planering samt
med externa datakällor där det varit möjligt och
relevant.
Verifierat lämnade notupplysningar mot bokföring
och annan räkenskapsinformation.
Redovisning av förvärv
Under året förvärvade koncernen tre företag som
under 2023 har bidragit till årets nettoomsättning
med 607 mkr. Redovisning av förrv innebär väsent-
liga bedömningar och uppskattningar av värdet på
förvärvade tillgångar och övertagna skulder.
Vid upprättande av förvärvsanalyser har bolaget
allokerat köpeskillingen till förvärvade tillgångar, varav
merparten utgör goodwill. Detta har gjorts genom
att identifiera förvärvade tillgångar och värdera dem
till verkligt värde baserat på tillämpliga värderings-
modeller.
Ytterligare information om årets förvärv samt
upprättade förvärvsanalyser finns i not 33.
Vår revision har omfattat bland annat följande
moment;
Utvärderat om förvärvsanalyser för de väsentli-
gaste förrven under året möter kraven enligt
IFRS och har upprättats enligt vedertagen praxis
samt bemt om väsentliga antaganden som
använts för att fastställa värden på förvärvade
tillgångar är rimliga.
Verifierat lämnade notupplysningar mot bokföring
och annan räkenskapsinformation.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 122ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Revisionsberättelse, forts.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen finns
på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är
en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av styrel
-
sens och verkställande direktörens förvaltning för Addnode Group AB (publ) för år 2023 samt av förslaget
till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar
styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bemning av om utdelningen är försvarlig med
hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storle
-
ken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angegenheter. Detta inne
-
fattar bland annat att fortlöpande bema bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse
att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angegenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande direktören ska sköta den
löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som
är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medels-
förvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att
inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bema om någon styrelseledamot
eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättnings-
skyldighet mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed
vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktie-
bolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersätt
-
ningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är
förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens
webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisions-
berättelsen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en granskning av att
styrelsen och verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden för Addnode Group AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten.
Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende
i förhållande till Addnode Group AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i
enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-
rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett
format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av
vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att
Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 123ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Revisionsberättelse, forts.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en granskning som utförs enligt
RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan
finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med
grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisionsföretag som utför revision och över-
siktlig granskning av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster och
har därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner
avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och
andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats
i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felak
-
tigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkställande
direkren tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn
till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en validering av att Esef-rapporten upprättats i ett
giltigt XHTML-format och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens resultat-, balans- och eget
kapitalräkningar, kassafdesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad
som följer av Esef-förordningen.
PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21, 113 97 Stockholm, utgs till Addnode Group AB (publ)s revisor
av bolagsstämman den 4 maj 2023 och har varit bolagets revisor sedan den 9 april 2003.
Stockholm den 25 mars 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Anna Rosendal
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig
ÅRSREDOVISNING 2023 | 124ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
2023 2022 2021 2020 2019
RESULTATRÄKNING (MSEK)
Nettoomsättning 7 412 6 225 4 077 3 807 3 434
varav utanför Sverige 2 160 4 276 2 331 2 365 1 956
Rörelseresultat före avskrivningar 760 834 547 444 412
EBITA 640 728 461 356 327
Rörelseresultat 410 527 305 229 218
Finansnetto -62 -32 -20 -18 -43
Resultat före skatt 362 495 285 211 175
Skatt -83 -113 -62 -48 -46
Årets resultat 279 382 223 163 129
BALANSRÄKNING (MSEK)
Immateriella anläggningstillgångar 3 949 3 409 2 574 2 143 1 894
Materiella anläggningstillgångar 346 229 162 187 169
Finansiella anläggningstillgångar 73 53 48 40 30
Varulager 1 2 0 1 1
Övriga fordringar 2 161 1 906 1 132 803 781
Likvida medel 667 600 406 644 294
Summa tillgångar 7 197 6 199 4 322 3 818 3 169
Eget kapital 2 116 2 005 1 693 1 512 1 410
Långfristiga skulder 2 213 1 398 892 235 155
Kortfristiga skulder 2 869 2 796 1 737 2 071 1 604
Summa eget kapital och skulder 7 197 6 199 4 322 3 818 3 169
2023 2022 2021 2020 2019
KASSAFLÖDE (MSEK)
Kassaflöde från den löpande
verksamheten 485 714 437 579 413
1)
Kassaflöde från
investeringsverksamheten -672 -490 -398 -375 -321
Kassaflöde från
finansierings verksamheten 276 -63 -305 193 -204
– varav utdelning till aktieägarna -133 -100 -84 -84
Totalt kassaflöde 89 161 -266 397 -112
AVKASTNINGSMÅTT
Nettoomsättningsförändring, % 16 53 7 11 17
Avkastning på sysselsatt kapital, % 13,8 19,6 13,0 10,6 10,0
Avkastning på eget kapital, % 13,5 20,7 13,9 11,2 9,4
EBITA-marginal, % 8,6 11,7 11,3 9,4 9,5
Rörelsemarginal, % 6,5 8,5 7,5 6,0 6,3
Vinstmarginal, % 4,9 8,0 7,0 5,5 5,1
FINANSIELLA MÅTT
Räntetäckningsgrad, ggr 4 11 12 11 9
Soliditet, % 29 32 39 40 44
Skuldsättningsgrad, ggr 0,47 0,23 0,22 0,12 0,23
Nettoskuld, MSEK 999 463 368 182 321
Eget kapital, MSEK 2 116 2 005 1 693 1 512 1 410
MEDARBETARE
Antal medarbetare 31 december 2 654 2 370 1 897 1 833 1 714
Medelantal medarbetare 2 455 2 137 1 776 1 758 1 590
Nettoomsättning per anställd, TSEK 3 019 2 913 2 296 2 166 2 160
Femårsöversikt
ÅRSREDOVISNING 2023 | 125ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Femårsöversikt, forts.
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Addnode Groups affärsmodell med en stor andel förskottsbetalda
support- och underhållsavtal, programvaruhyra samt SaaS-tjäns-
ter inner att verksamheten binder relativt lite kapital. Historiskt
har kassafdet från den löpande verksamheten varit i paritet med
EBITA-resultatet. Minskningen under 2023 var främst hänförlig till
ett sämre rörelseresultat, men också till negativ utveckling av
rörelsekapitalet samt högre räntor.
NETTOSKULD
Addnode Group innehar en kreditfacilitet om 1 600 MSEK
för finansiering av förvärv, varav 434 MSEK var utnyttjat
per 2023-12-31. Ökningen av nettoskulden under 2023
berodde främst på upptagna lån i samband med före-
tagsförvärv.
SOLIDITET
Under 5-årsperioden uppgick soliditeten i genomsnitt
till 37 procent.
MEDELANTAL MEDARBETARE
Genomsnittligt antal anställda har ökat med 13 procent
per år under femårsperioden, vilket främst är relaterat
till förvärv.
NETTOOMSÄTTNING
Nettoomsättningen har under 5-årsperioden ökat från
3 434 MSEK till 7 412 MSEK. Utvecklingen motsvarar en
årlig genomsnittlig tillväxt på 21 procent. Koncernens
mål är att årligen växa med minst tio procent.
EBITA
EBITA-resultatet har under 5-årsperioden ökat från 327 till
640 MSEK. Utvecklingen motsvarar en årlig genomsnittlig
tillxt på 18 procent.Resultatökningen beror dels på en
ökad efterfrågan av koncernens programvaror och tjänster,
dels på bidrag från under perioden förrvade bolag.
0
2 000
4 000
6 000
8 000
20232022202120202019
MSEK
3 434
3 807
4 077
6 225
7 412
0
200
400
600
800
20232022202120202019
MSEK
413
579
437
714
485
0
200
400
600
800
20232022202120202019
MSEK
327
356
461
728
640
0
200
400
600
800
1 000
20232022202120202019
MSEK
321
182
368
463
999
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
20232022202120202019
N/A
1 471
1 758
1 776
2 137
2 455
0
10
20
30
40
50
20232022202120202019
MSEK
44
40
39
32
29
ÅRSREDOVISNING 2023 | 126ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Användning och avstämning av alternativa nyckeltal
Riktlinjer för upplysningar om alternativa nyckeltal för företag med värdepapper noterade på en reglerad
marknad inom EU har getts ut av Europeiska värdepappers- och marknadsmyndigheten (ESMA) och ska
tillämpas på alternativa nyckeltal i offentliggjord obligatorisk information. Med alternativa nyckeltal avses
finansiella mått över historisk eller framtida resultatutveckling, finansiell ställning, finansiellt resultat eller
kassaflöden som inte definieras eller anges i tillämpliga regler för finansiell rapportering. I årsredovisningen
används vissa nyckeltal, som inte är definierade i IFRS, för att ge investerare, analy tiker och andra intres
-
senter tydlig och relevant information om företagets verksamhet och dess utveckling. Användningen av
dessa nyckeltal och en avstämning mot de finansiella rapporterna beskrivs nedan.
För definitioner se sidan 129
EBITA
EBITA är ett mått som koncernen betraktar som relevant för investerare, analytiker och andra intressenter
som vill förstå resultatgenereringen före investeringar i immateriella anläggnings till gångar. Nyckel talet är
ett uttryck för rörelseresultatet före av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar.
Avstämning av EBITA, MSEK 2023 2022
Rörelseresultat 410 527
Avskrivning och nedskrivning av immateriella anläggningstillgångar 230 201
EBITA 640 728
Nettoskuld
Koncernen anser att nyckeltalet är användbart för användarna av de finansiella rapporterna som ett kom
-
plement för att bedöma möjlighet till utdelning, att genomföra strategiska investeringar samt att bedöma
koncernens möjligheter att leva upp till finansiella åtaganden. Nyckeltalet är ett uttryck för hur stor den
finansiella belåningen är i bolaget i absoluta tal efter avdrag för likvida medel.
Avstämning av nettoskuld, MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Långfristiga skulder 2 212 1 398
Kortfristiga skulder 2 869 2 796
Ej räntebärande lång- och kortfristiga skulder -3 412 -3 125
Summa räntebärande skulder 1 669 1 069
Likvida medel -667 -600
Andra räntebärande fordringar -3 -6
Nettoskuld(+)/-fordran(–) 999 463
Nyckeltal
ÅRSREDOVISNING 2023 | 127ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Definitioner
Finansiella begrepp
Avkastning på eget kapital
Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt
eget kapital. Beräknas på 12-månaders rullande
resultat samt genomsnittet av in- ochutgående
eget kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital
Resultat före skatt med åter läggning av finansiella
kostnader i procent av genom snittligt sysselsatt
kapital. Beräknas på 12-månaders rullande resultat
samt genom snittet av in- och utgående sysselsatt
kapital.
Bruttovinst
Nettoomsättningen minus inköp av varor och
tjänster.
Bruttomarginal
Bruttovinst procent av netto omsättningen.
Börskurs/Eget kapital
Börskursen i förhållande till det egna kapitalet per
aktie.
EBITA
Resultat före avskrivningar och nedskrivningar av
immateriella tillgångar.
EBITA-marginal
EBITA i procent av netto omsättningen.
Eget kapital
Redovisat eget kapital plus obeskattade reserver
efter avdrag för uppskjuten skatt tillaktuell
skatte sats.
Eget kapital per aktie
Eget kapital/totalt antal utestående aktier.
Kassaflöde per aktie
Kassaflöde från den löpande verksamheten/
genomsnittligt antal utestående aktier.
Medelantal anställda
Genomsnittligt antal heltids arbetande under
perioden.
Nettoskuld
Räntebärande skulder minskat med likvida medel
och andra räntebärande fordringar. Ennegativ
nettoskuld innebär enligt denna definition att lik
-
vida medel och andra ränte bärande finans iella
tillgångar överstiger räntebärande skulder.
Nettoomsättning per anställd
Nettoomsättning/medelantal anställda.
Organisk tillväxt
Förändring av nettoomsättning exklusive
förvärvade enheter under den senaste
12- månaders-perioden.
P/E-tal
Aktiekursen i förhållande till resultat per aktie.
Resultat per aktie
Resultat efter skatt/genom snittligt antal
utestående aktier.
Räntetäckningsgrad
Resultat före skatt plus finansiella kostnader
dividerat med finansiella kostnader.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i procent av netto omsättningen.
Skuldsättningsgrad
Nettoskuld i förhållande till eget kapital (inklusive
eget kapital hänförligt till innehav utan bestäm
-
mande inflytande).
Soliditet
Eget kapital (inklusive eget kapital hänförligt till
innehav utan bestämmande inflytande) i procent
av balansomslutningen.
Sysselsatt kapital
Balansomslutning minskad med icke ränte bärande
skulder och icke räntebärande avsättningar inklu
-
sive uppskjutna skatteskulder.
Valutakursjusterad organisk tillväxt
Förändring av nettoomsättning, omräknad med
föregående års valutakurs, exklusive förvärvade
enheter under den senaste 12- månaders perio
-
den.
Vinstmarginal
Resultat före skatt i procent av netto-
omsättningen.
Återkommande intäkter
Intäkter av årligen återkommande karaktär, såsom
intäkter från support- och under hållsavtal samt
intäkter för programvaru abonnemangs- och
hyres avtal samt SaaS- sningar. Se även not 3
på sidorna 89–91.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 128ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Definitioner
Ordlista
AEC (Architecture, Engineering & Construction)
De företag och branscher som tillhandahåller
tjänster inom byggnadsdesign, teknisk konstruk
-
tion och byggnation.
BIM (Building Information Modeling)
En IT-lösning som möjliggör digital representa tion
och informationshantering av byggnader och
anläggningar, till exempel hus, vägar, järn vägar,
tunnlar, broar och VA-ledningar. Med BIM-system
kan man koppla ihop team, arbets flöden och data
genom projektets hela livscykel – från design och
konstruktion – till byggnation och drift.
CSDDD (Corporate Sustainability
Due Diligence Directive)
Ett direktivförslag från EU som ska öka företags
ansvarstagande avseende mänskliga rättigheter,
miljö och styrning genom obligatorisk due diligence
i värdekedjan. Due diligence avser i detta samman
-
hang en process för att identifiera, förebygga,
mildra och ta ansvar för väsentlig och faktisk påver
-
kan på miljö och människor som relaterar till företa-
gets verksamhet. Förslaget väntas träda i kraft
någon gång mellan 2024–2026.
CSRD (Corporate Sustainability
Reporting Directive)
EU:s nya regelverk om företags hållbarhetsredo-
visning som väntas börja tillämpas från och med
räkenskapsåret 2024. I samband med införandet
av CSRD kommer nya mer detaljerade rapporte
-
ringskrav avseende hållbarhetsdata att införas,
krav som benämns ESRS, European Sustainable
Reporting Standards.
Digital Tvilling
En digital representation av en tillgång, system,
produkt eller varelse. Digitala tvillingrepresenta-
tionen utökas ofta med ytterligare teknologier som
exempelvis simulering, optimering och maskin-
inlärning.
E-arkiv
Digital lösning för långtidsbevarande och hållbar
hantering av digital information.
EU:s taxonomiförordning
EU:s ramverk för vad som ska anses vara en miljö-
mässigt hållbar ekonomisk aktivitet. Lagstiftningen
omfattar olika typer av rapporteringsskyldigheter
för företag och finansiella aktörer, med gemen
-
samt syfte att hjälpa investerare att identifiera
och jämföra miljömässigt hållbara investeringar.
FM (Facility Management)
Ett samlingsnamn för skötsel, hantering och
utveckling av de resurser och tjänster som krävs
för att en fastighet eller annan anläggning ska
fungera bra och effektivt.
GHG-protokollet
En global standard som används för att under-
lätta organisationers rapportering av växthus gas-
ut släpp. Standarden omfattar de sex växt hus-
gaserna CO
2
, CH
4
, N
2
O, SF
6
, HFCs och PFCs.
GIS (Geographic Information System)
En digital lösning för att samla in, hantera och
analysera data med utgångspunkt i geografisk
vetenskap. GIS länkar samman de flesta typer av
data, analyserar rumsliga faktorer och förädlar
lager av data till visualiseringar i form av kartor och
3D-scener.
PLM (Product Lifecycle Management)
Digitala lösningar som omfattar:
System för att fånga, skapa, hantera, sprida,
visualisera, analysera, modellera och dokumen
-
tera information om produkter, byggnader och
anläggningar.
System för planering av samarbeten, processer,
resurser, produktionslayout samt analys och
simulering av produktionsprocesser.
Ett PLM-system hanterar en produkts hela livs-
cykel. Det innefattar hela processen – från idé-
utveckling, produktutveckling, tillverkning, mark
-
nadsföring, användning, service och underhåll,
produktförbättring – till avveckling av produkten,
och där det behövs, återvinning.
SaaS (Software as a Service)
En modell för att erbjuda mjukvara som tjänst,
där användaren får tillgång till applikationer via
Internet, det vill säga utan att själv äga mjuk varan
och ha systemet, tjänsten eller programmet instal
-
lerat på sin egen dator eller server.
Simulering
I virtuella kopior, t ex digitala tvillingar, testas olika
scenarier med avsikt att hitta en lösning på ett
problem. Bästa möjliga lösning kan sedan applice-
ras på exempelvis den digitala tvillingens verkliga
motsvarighet.
TCFD (Task Force on Climate-related
Financial Disclosures)
Tillhandahåller rekommendationer om vilken typ
av information som företag bör rapportera för att
stödja investerare, långivare och försäkrings-
rådgivare för att på ett lämpligt sätt bedöma och
prissätta en specifik uppsättning risker relaterade
till klimatförändringar.
ÅRSREDOVISNING 2023 | 129ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Aktien
Addnode Groups B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm, där den handlas under symbolen ANOD B. Den 29 december 2023
uppgick antalet aktieägare till 7 279 (6 874) och andelen utlandsägda aktier till 17 (20) procent. Andelen institutionella ägare uppgick
till 79 (76) procent. Från januari 2023 ingår Addnode Groups aktie i Nasdaq Stockholms segment Large Cap.
Kursutveckling
Vid utgången av 2023 noterades Addnode Groups
aktie till 85,30 (98,40) kronor, vilket mot svarar en
kursnedgång på 13 procent. Utveck lingen för aktien
kan jämföras med utveck lingen för Stockholms-
rsen som helhet, som under 2023 ökade 13 pro
-
cent. Sektor indexet OMX Stockholm Technology, i
vilket Addnode Groups aktie ingår, steg under 2023
med 9 procent.
Högsta betalkurs för aktien under 2023 var
132,5 kronor 5 maj, lägsta betalkurs var 63,55 kro-
nor 5 oktober.
Totalt antal omsatta aktier på Nasdaq Stock holm
under 2023 var 54 519 516 (46007110), vilket motsva
-
rar en genomsnittlig dags omsättning om 217 209
(181 130) aktier per handelsdag. Aktiens omsättnings-
hastighet under 2023 uppgick till 41 procent. Vid
utgången av året uppgick Addnode Groups börs
-
värde till 11 (13) miljarder kronor.
Aktiedata
I juni 2023 beslutade styrelsen, med stöd av
bemyndigandet från årsstämman 2023, om åter
-
köp av egna B-aktier. Syftet med att utnyttja
bemyndigandet var främst att möjliggöra leve rans
av aktier sammanhängande med genom förandet
av Addnode Groups aktie base rade incitaments
-
program. Under tredje kvartalet 2023 återköptes
180 000 egna B-aktier på Nasdaq Stockholm, vilka
kvarstod i eget förvar den 29december 2023.
Antalet registrerade aktier i Addnode Group
uppgick den 29 december 2023 till 134 528 232
(134528232), varav 130 579 536 var B-aktier och
3948696 var A-aktier. Antalet utestående aktier
vid samma tidpunkt uppgick till 133318232
(133498232) och antalet aktier som Addnode
Group hade i eget förvar uppgick till 1 210 000
(1030000) B-aktier. Varje A-aktie berättigar till tio
röster och varje B-aktie till en röst. Addnode
Groups aktier är denominerade i SEK och kvotvär
-
det per aktie uppgår till 3 kronor. A- och B-aktier
berättigar till utdelning.
Ägarförhållanden
De största aktieägarna i Addnode Group per den
29 december 2023 redovisas i tabellen på sidan
131. Antalet aktieägare per den 29 december 2023
uppgick till 7 279 (6 874).
Index
Addnode Groups aktie ingick till och med novem
-
ber i OMX Stockholm Benchmark Index. Från
februari 2024 ingår aktien i det internationella
indexet MSCI Global Small Cap.
AKTIEUTVECKLING OCH OMSÄTTNINGSVOLYM 2023
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
DECNOVOKTSEPAUGJULJUNMAJAPRMARFEBJAN
SEK
0
20
40
60
80
100
120
140
ANTAL AKTIER,
TUSEN
Omsättning Addnode Group AB OMX Stockholm OMX Stockholm Technology
Omsättning Addnode Group AB OMX Stockholm OMX Stockholm Technology
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
20232022202120202019
SEK
0
20
40
60
80
100
120
140
ANTAL AKTIER,
TUSEN
AKTIEUTVECKLING OCH OMSÄTTNINGSVOLYM 2019–2023
ÅRSREDOVISNING 2023 | 130ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Aktien, forts.
Optionsprogram
Årsstämman 2023 beslutade om ett aktiebaserat,
långsiktigt incitamentsprogram (”LTIP 2023”) för
chefer och ledande befatt nings havare. I juni 2023
utställdes 201 000 köp optioner till ett 40-tal
deltagare. Den marknads värderade köpoptions-
premien på 19,45 SEK gav en total köpeskilling om
cirka 4MSEK som tillförts koncernens eget kapital.
Optionerna kan lösas in mot B-aktier under vissa i
avtalet an giv na perioder mellan den 25 oktober
2026 och den 10 juni 2027. Köpoptionernas lösen
-
kurs är 157,50 SEK. För fullständiga villkor hänvisas
till kallelsen till årsstämman 2023 som återfinns på
addnodegroup.com.
Se not 4 och 5 på sidorna 97–98 för ytterligare
information om samtliga utestående incitaments
-
program.
Utdelningspolicy
Utdelningspolicyn justerades i början av 2023 från
det tidigare målet att minst 50 procent av koncer
-
nens resultat efter skatt skall delas ut till aktie-
ägarna, till det nya målet att 30–50 procent av
koncernens resultat efter skatt ska delas ut, förut
-
satt att likviditet och finansiell ställning är tillräcklig
för att driva och utveckla verksamheten.
Förslag till utdelning
Styrelsen föreslår årsstämman att besluta om en
utdelning med 1,00 (1,00) SEK per aktie för räken
-
skapret 2023, vilket motsvarar en total utdelning
på 133 (133) MSEK. Bedömningen är att bolaget
efter föreslagen utdelning kommer att ha tillräck
-
liga medel för att kunna nå de finansiella målen.
Som avstämningsdag för ut del ning föreslås mån
-
dagen den 7 maj 2024. Beslutar årsstämman enligt
förslaget beräknas utdelningen komma att utn
-
das onsdagen den 15 maj 2024.
Aktiedata
1)
2023 2022 2021 2020 2019
Genomsnittligt antal utestående aktier före
och efter utspädning, miljoner 133,4 133,6 134,2 133,6 133,6
Totalt antal utestående aktier, miljoner 133,3 133,5 133,7 133,7 133,7
Totalt antal registrerade aktier, miljoner 134,5 134,5 134,5 133,7 133,7
Resultat per aktie, före och efter utspädning, SEK 2,09 2,86 1,66 1,22 0,97
Kassaflöde från den löpande verksamheten
per aktie, SEK 3,63 5,34 3,27 4,33 3,09
Eget kapital per aktie, SEK 15,87 15,02 12,66 11,31 10,55
Utdelning per aktie, SEK 1,00
2)
1,00 0,75 0,63 0,00
Börskurs per bokslutsdatum, SEK 85,30 98,40 107,25 71,50 44,63
Börskurs/Eget kapital per aktie 5 7 8 6 4
P/E-tal 41 34 65 59 46
1) Med anledning av aktiespliten 4:1, som genomfördes i maj 2022, har antal aktier och historiska nyckeltal som baseras
på antal aktier räknatsom.
2) Enligt styrelsens förslag till årsstämman.
Aktieägare 29 december 2023
Ägare
Antal
A-aktier
Antal
B-aktier Kapitalandel, % Röstandel, %
Aretro Capital Group AB
1)
2 501 328 4 738 496 5,38% 17,49%
Verg AB 1 446 668 1,08% 8,51%
Lannebo Fonder 13 424 136 9,98% 7,89%
SEB Fonder 11 624 326 8,64% 6,84%
Swedbank Robur Fonder 10 905 115 8,11% 6,41%
Cliens Fonder 8 289 292 6,16% 4,87%
Andra AP-fonden 7 516 473 5,59% 4,42%
Fjärde AP-fonden 6 336 528 4,71% 3,73%
ODIN Fonder 5 250 000 3,90% 3,09%
Övriga aktieägare
2)
700 62 495 170 46,46% 36,75%
Totalt 3 948 696 130 579 536 100% 100%
1) Aretro Capital Group AB ägs gemensamt via bolag av Addnode Groups styrelseordförande Staffan Hanstorp och
Jonas Gejer, Vice President Business Development på Addnode Group.
2) I gruppen övriga aktieägare ingår Addnode Groups eget innehav om 1 210 000 aktier, vilka utgör 0,86% av kapitalet
och 0,69% av rösterna.
AKTIEÄGARE PER LAND 2023-12-29
Andel av kapitalet
Sverige, 76%
Norge, 7%
USA, 5%
Finland, 4%
Danmark, 1%
Frankrike, 1%
AKTIEÄGARE PER KATEGORI 2023-12-29
Andel av kapitalet
Svenska institutioner, 61,35%
Utländska institutioner, 17,24%
Svenska privatpersoner, 9,65%
Övriga, 11,76%
UTDELNING PER AKTIE
0,00
0,25
0,50
0,75
1,00
1,25
20232022202120202019
SEK
0
0,63
0,75
1,00 1,00
ÅRSREDOVISNING 2023 | 131ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Aktien, forts.
Fördelning av aktieinnehav 2023-12-29
Antal aktier Antal aktieägare Kapitalandel, % Röstandel, %
1–500 5 415 0,42 0,34
501–1 000 577 0,33 0,26
1 001–2 000 498 0,58 0,46
2 001–5 000 384 0,96 0,76
5 001–10 000 189 1,03 0,81
10 001–20 000 81 0,85 0,67
20 001–50 000 44 1,02 0,81
50 001–100 000 29 1,56 1,24
100 001–500 000 29 4,57 3,61
500 001–1 000 000 6 3,27 2,58
1 000 001– 27 84,38 87,64
Anonymt ägande 1,03 0,82
Summa 7 279 100,00 100,00
Investor Relations
Addnode Groups aktie följs av fem invest ment-
banker: ABG Sundal Collier (Daniel Thorsson och
Simon Granath), Carnegie Investment Bank (Mikael
Laséen), Handelsbanken (Daniel Djurberg och
Fredrik Lithell), Redeye (Fredrik Nilsson) och SEB
(Erik Larsson och Karl Norén). Redeye följer
Addnode Groups aktie på uppdrag
av och mot ersättning från Addnode Group.
I samband med delårsrapporter håller Addnode
Group webbsända presentationer. Där ut över deltar
Addnode Group i investerar konfe ren ser som arrang
-
eras av banker och fond kom missionärer.
Distributionspolicy
Utskrift av årsredovisningen kan beställas före års-
stämman och finns också som nedladdnings bar
pdf på addnodegroup.com.
Kalendarium
Delårsrapport januari–mars 25 april 2024
Årsstämma 7 maj 2024
Delårsrapport januari–juni 12 juli 2024
Delårsrapport
januari–september 24 oktober 2024
Bokslutskommuniké
januari–december 31 januari 2025
IR-Kontakt
Christina Rinman,
Head of Corporate Communication
and Sustainability
Telefon: +46 709 711 213
E-post: christina.rinman@addnodegroup.com
ÅRSREDOVISNING 2023 | 132ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Adresser
HUVUDKONTOR
Addnode Group AB (publ)
Norra Stationsgatan 93
113 64 Stockholm
Sverige
Tel: +46 8 630 70 70
info@addnodegroup.com
addnodegroup.com
DIVISION
DESIGN MANAGEMENT
Service Works Global Ltd
SWG House
4 Keswick Road
London SW15 2JN
Storbritannien
Tel: +44 020 8877 4080
swg.com
Service Works Global
Nordic AB
Bruksgatan 17
632 20 Eskilstuna
Sverige
Tel: +46 16 13 55 00
swg.com/se/
Service Works Global Ltd.
1100 Burloak Drive
Suite 300
Burlington, ON
L7L 6B2
Kanada
Tel: +1 905 332 2335
swg.com/can/
Service Works Global Pty
Ltd.
Level 19
15 William Street
Melbourne VIC 3000
Australien
Tel: +61 03 7019 0975
swg.com/aus/
Symetri AB
Korta gatan 7
171 54 Solna
Sverige
Tel: +46 8 704 22 00
symetri.se
Symetri A/S
Robert Jacobsens Vej 70
DK-2300 Köpenhamn
Danmark
Tel: +45 5577 8383
symetri.dk
Symetri Oy
Äyritie 8 B
FI-01510 Vantaa
Finland
Tel: +358 9 5422 6500
symetri.fi
Symetri AS
Forskningsparken Hus 5
Gaustadalléen 21
NO-0349 Oslo
Norge
Tel: +47 22 02 07 00
symetri.no
Symetri LLC
10 Tara Boulevard,
Suite 420
Nashua
NH 03062
USA
Tel: +1 800 336 3375
symetri.us
Symetri Ltd
Sopers House
Sopers Road
Cuffley
EN6 4RY
Storbritannien
Tel: +44 191 223 3400
symetri.co.uk
SWG Nordic Housing AB
Hangövägen 29
115 41 Stockholm
Sverige
Tel: +46 8-730 56 90
swg.com/se
Team D3
4600 Kearney Street,
Suite 100
Springfield, MO 65803
USA
Tel: +1 877-731-7171
teamd3.com
Symetri Ltd
Portal House
Loughmore Avenue
Raheen Business Park
Limerick
V94 FHX7
Irland
Tel: +353 61 49 89 00
symetri.ie
Tribia AS
Hoffsveien 1C
NO-0275 Oslo
Norge
Tel: +47 22 50 45 50
tribia.com
Tribia AB
Korta gatan 7
171 54 Solna
Sverige
Tel: +46 8 455 53 30
tribia.com
DIVISION
PRODUCT LIFECYCLE
MANAGEMENT
BudSoft Sp. z o.o.
Poznański Park
ul. 28 Czerwca 1956r.
61-441 Poznań
Polen
Tel: +48 61 673 5472
budsoft.com.pl
Claytex Services Ltd
Edmund House
Rugby Road
Leamington Spa
CV32 6EL
Storbritannien
Tel: +44 1926 885900
claytex.com
Optimec Consultants Inc
2970 Boulevard Dagenais O
Suite 202, Laval, Quebec
H7P 1T1,
Canada
Tel: +1 (450)937-1974
optimec.ca
Technia AB
Norra Stationsgatan 93
113 64 Stockholm
Sverige
Tel: +46 8 599 204 00
technia.com
Technia AS
Hoffsveien 1 C
NO-0275 Oslo
Norge
Tel: +47 22 02 07 07
technia.com
Technia Oy
Hevosenkenkä 3
FI-02600 Espoo
Finland
Tel: +358 424 722 201
technia.com
Technia USA
2598 E Sunrise Blvd
Suite# 2104
Fort Lauderdale,
FL 33304,
USA
+1 754 301 88 01
technia.com
Technia GmbH
Am Sandfeld 11 C
76149 Karlsruhe
Tyskland
Tel: +49 72197043-0
technia.com
Am Lenkwerk 13
33609 Bielefeld
Tyskland
Tel: +49 521 926 350
desys.de
Technia BV
Ringwade 31, 3439 LM
Nieuwegein
Nederländerna
Tel: +31 850 498 161
technia.com
Technia Ltd
Brunleys
Kiln Farm
Buckinghamshire
MK 11 3EW
Storbritannien
Tel: +44 1908 776776
technia.com
Technia SAS
36 Boulevard de la Bastille
75012 Paris
Frankrike
Tel: +33 01 43142772
technia.com
DIVISION
PROCESS MANAGEMENT
Adtollo AB
Norra Stationsgatan 93
113 64 Stockholm
Sverige
Tel: +46 8 410 415 00
adtollo.se
Arkiva AB
Brandthovdagatan 9
721 35 Västeras
Sverige
Tel: +46 21 18 70 10
arkiva.nu
Canella IT Products AB
Norra Stationsgatan 93
113 64 Stockholm
Sverige
canellait.se
Decerno AB
Norra Stationsgatan 93
113 64 Stockholm
Sverige
Tel: +46 8 630 75 00
decerno.se
Decerno Väst AB
Vasagatan 45
411 37 Göteborg
Sverige
Tel: +46 31 777 77 90
decerno.se
Decisive AS
Karoline Kristiansens Vei 7
0605-OSLO
Norge
Tel: +47 22 66 20 00
decisive.no
Elpool AB
Matrosgränd 2
652 16 Karlstad
Sverige
Tel: +46 90 184 540
elpool.se
Evitbe AB
Vasagatan 45
411 37 Göteborg
Sverige
Tel: +46 771 213 213
evitbe.com
Forsler & Stjerna
Konsult AB
Södra Förstadsgatan 26
211 43 Malmö
Sverige
Tel: +46 768 099 039
fskab.se
Ida Infront AB
S:t Larsgatan 18
Box 576
581 07 Linköping
Sverige
Tel: +46 13 37 37 00
idainfront.se
Icebound AB
Storgatan 28
921 31 Lycksele
Sverige
Tel: +46 771 191995
icebound.com
IntraPhone Solutions AB
Södra förstadsgatan 26
211 43 Malmö
Sverige
Tel: +46 40 640 51 00
intraphone.com
JETAS Quality Systems AB
Hedåsgatan 15
412 53 Göteborg
Sverige
Tel: +46 768 099 039
jetas.se
Svenska IT-Kompanion AB
Södra förstadsgatan 26
211 43 Malmö
Sverige
Tel: +46 31 750 62 00
kompanion.se
Netpublicator Apps AB
Hamngatan 2
553 16 Jönköping
Sverige
Tel: +46 36 33 20 900
netpublicator.com
Sokigo AB
Box 315
731 27 Köping
Sverige
Tel: +46 8 235 600
sokigo.com
Stamford AB
Norra Stationsgatan 93
113 64 Stockholm
Sverige
Tel: +46 8 20 29 50
stamford.se
Voice Provider AB
Norra Stationsgatan 93
113 64 Stockholm
Sverige
Tel: +46 8 525 080 00
voiceprovider.com
ÅRSREDOVISNING 2023 | 133ADDNODE GROUP
INTRODUKTION     STRATEGI     VERKSAMHET    HÅLLBARHETSRAPPORT    BOLAGSSTYRNING   FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse   Räkningar   Noter   Revisionsberättelse   Femårsöversikt   Nyckeltal   Definitioner   Aktien   Adresser   
Division Design Management
Division Product Lifecycle Management
Division Process Management