KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
RESULTATRÄKNING (TSEK) | NOT | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Rörelseintäkter | |||||
Nettomsättning | 4 | 19 644 | 18 801 | ||
Övriga rörelseintäkter | 5 | - | 17 | ||
Summa rörelseintäkter | 4 | 19 644 | 18 818 | ||
| Rörelsens kostnader | |||||
Handelsvaror | - | - | - | - | |
Övriga externa kostnader | 7, 8 | - | - | -12 689 | -12 590 |
Personalkostnader | 9 | - | - | -11 870 | -12 354 |
Övriga rörelsekostnader | 10 | - | - | - | - |
Summa rörelsens kostnader | - | - | -24 559 | -24 944 | |
Rörelseresultat före avskrivningar | - | - | -4 915 | -6 126 | |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | 17, 18,19, | ||||
| immateriella anläggningstillgångar | 20 | - | - | - | - |
Rörelseresultat | - | - | -4 915 | -6 126 | |
| Rörelseresultat från finansiella poster | |||||
Resultat från andelar i koncernföretag | 11 | - | -46 670 | -420 802 | |
Finansiella intäkter och liknande resultatposter | 12 | 150 203 | 45 137 | ||
Finansiella kostnader och liknande resultatposter | 13 | - | - | -48 910 | -46 106 |
Resultat efter finansiella poster | - | - | 49 708 | -427 897 | |
Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | |
Skatt årets resultat | 15 | - | - | - | -2 236 |
Årets resultat | - | - | 49 708 | -430 133 | |
| Hänförligt till: | |||||
Moderföretagets aktieägare | - | - | 49 708 | - | |
Innehav utan bestämmande inflytande | 22 | - | - | ||
Resultat per aktie | 6 | ||||
Vinst/förlust per aktie före utspädning | - | - | |||
Vinst/förlust per aktie efter utspädning | - | - |
RAPPORT ÖVER ÖVRIGT TOTALRESULTAT 2024 | 2023 | |
Årets resultat | - | - |
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen | ||
Differenser vid omräkning av utländska dotterbolag | - | - |
Övrigt totalresultat efter skatt | - | - |
Årets totalresultat | - | - |
| Årets totalresultat hänförligt till | ||
Moderföretagets aktieägare | - | - |
Innehav utan bestämmande inflytande | ||
- | - |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
TILLGÅNGAR (TSEK) | NOT | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Anläggningstillgångar | 4 | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||||
Goodwill | 16 | - | - | ||
Övriga immateriella anläggningstillgångar | 17 | - | - | ||
Summa immateriella anläggningstillgångar | - | - | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||||
Byggnader och mark | 18 | - | - | ||
Inventarier | 19 | - | - | ||
Nyttjanderättstillgångar | 20 | - | - | ||
Summa materiella anläggningstillgångar | - | - | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||||
Andelar i koncernföretag | 22 | - | - | 41 227 | 65 956 |
Uppskjuten skattefordran | 23 | - | - | ||
Fordringar hos koncernföretag | - | - | 237 955 | 83 619 | |
Andra långfristiga fordringar | 24 | - | - | ||
Summa finansiella anläggningstillgångar | 279 182 | 149 575 | |||
Summa anläggningstillgångar | 279 182 | 149 575 | |||
| Omsättningstillgångar | |||||
| Varulager m.m. | |||||
Färdiga varor och handelsvaror | 25 | - | - | ||
Förskott till leverantörer | - | - | |||
Summa varulager | - | - | |||
| Kortfristiga fordringar | |||||
Kundfordringar | 26 | - | - | ||
Fordringar hos koncernföretag | - | - | 240 275 | 423 291 | |
Aktuell skattefordran | - | - | |||
Övriga fordringar | 27 | - | 91 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 28 | 1 000 | 2 385 | ||
Summa kortfristiga fordringar | 241 275 | 425 767 | |||
Kassa och bank | 32 | 29 281 | 170 | ||
Summa omsättningstillgångar | 270 556 | 425 937 | |||
Summa tillgångar | 549 738 | 575 512 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
EGET KAPITAL OCH SKULDER (TSEK) | NOT | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Eget kapital | 29 | ||||
| Bundet eget kapital | |||||
Aktiekapital | 56 162 | 56 162 | |||
Summa bundet eget kapital | 56 162 | 56 162 | |||
| Fritt eget kapital | |||||
Övrigt tillskjutet kapital | - | - | |||
Reserver | 201 886 | 201 643 | |||
Balanserat resultat inklusive årets resultat | - | - | - | - | |
Balanserat resultat | - | - | -130 074 | 300 057 | |
Årets resultat | - | - | 49 708 | -430 131 | |
Summa fritt eget kapital | 121 520 | 71 569 | |||
| Eget kapital hänförligt till moderföretagets | |||||
aktieägare | 177 682 | - | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | 22 | - | - | ||
Summa eget kapital | 177 682 | 127 731 | |||
| Avsättningar | |||||
Uppskjutna skatteskulder | 23 | - | - | ||
Avsättningar | 30 | 33 362 | 127 762 | ||
Summa avsättningar | 33 362 | 127 762 | |||
| Långfristiga skulder | |||||
Leasingskuld | 20 | - | - | ||
Obligationslån | 31, 33 | - | 300 000 | ||
Övriga långfristiga skulder | - | - | |||
Summa långfristiga skulder | - | 300 000 | |||
| Kortfristiga skulder | |||||
Skulder till kreditinstitut | 32 | - | 5 745 | ||
Leasingskuld | 20 | - | - | ||
Leverantörsskulder | 849 | 5 982 | |||
Skulder till koncernföretag | 45 200 | - | |||
Aktuella skatteskulder | 865 | 1 722 | |||
Övriga skulder | 33 | 286 849 | 984 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 34 | 4 931 | 5 586 | ||
Summa kortfristiga skulder | 338 694 | 20 019 | |||
Summa eget kapital och skulder | 549 738 | 575 512 |
| Balanserat | Innehav utan | ||||||||
| Övrigt tillskjutet | Omräknings- | resultat inkl. | Moderföretagets | bestämmande | Totalt eget | ||||
| NOT Aktiekapital | kapital | reserv | Reserver | årets resultat | aktieägare | inflytande | kapital | ||
Ingående balans 2023-01-01 | |||||||||
Nyemission | |||||||||
Kostnader för nyemission | - | - | - | ||||||
Avsättning till utvecklingsfond | - | ||||||||
Återföring av utvecklingsfond | - | ||||||||
Teckningsoptioner återköp | - | - | - | ||||||
Transaktioner med innehav utan bestämmande inflytande | - | - | - | - | |||||
Årets resultat | - | - | - | ||||||
Övrigt totalresultat | - | - | - | ||||||
Årets totalresultat | - | - | - | - | |||||
Utgående balans 2023-12-31 | 29 | - | |||||||
Nyemission | |||||||||
Avsättning till utvecklingsfond | |||||||||
Återföring av utvecklingsfond | - | ||||||||
Optioner | |||||||||
Transaktioner med innehav utan bestämmande inflytande | |||||||||
Årets resultat | - | - | - | ||||||
Övrigt totalresultat | - | - | - | ||||||
Årets totalresultat | - | - | - | - | |||||
Utgående balans 2024-12-31 | 29 | - |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
NOT | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Den löpande verksamheten | |||||
Rörelseresultat | - | - | -4 915 | -6 126 | |
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. | 37 | -7 715 | -6 216 | ||
Erhållen ränta | 42 007 | 40 206 | |||
Erhållen utdelning | - | - | 2 051 | 3 329 | |
Betald ränta | - | - | -37 191 | -34 957 | |
Betald inkomstskatt | - | - | -856 | 27 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar | |||||
| i rörelsekapitalet | - | - | -6 619 | -3 737 | |
| Förändringar av rörelsekapitalet | |||||
Förändring av varulager | - | - | |||
Förändring av kundfordringar och andra fordringar | 33 660 | -6 195 | |||
Förändring av leverantörsskulder och andra skulder | - | - | 5 315 | 4 886 | |
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten | 32 356 | -5 046 | |||
| Investeringsverksamheten | |||||
Lämnade aktieägartillskott | - | - | - | - | |
Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande | 38 | - | - | - | |
Avyttring av aktier i dotterföretag | 22 | - | 17 259 | - | |
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | 17 | - | - | - | |
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | 18, 19 | - | - | - | - |
Förändring av övriga finansiella tillgångar | 24 | - | - | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | 17 259 | - | ||
| Finansieringsverksamheten | |||||
Nyemission | - | - | 98 283 | ||
Emissionskostnader | - | - | -13 026 | ||
Avräkning Redstone | - | - | - | -12 238 | |
Utbetald utdelning | - | - | -28 081 | ||
Utbetalning av teckningsoptioner | - | - | - | -15 | |
Inbetalning av teckningsoptioner | - | 243 | - | ||
Amortering av leasingskulder | 20 | - | - | - | - |
Kreditinstitut och checkräkningskredit | - | - | -5 747 | -39 707 | |
Återköp av obligationer | - | -15 000 | - | ||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 37 | - | - | -20 504 | 5 216 |
Årets kassaflöde | - | 29 111 | 170 | ||
Likvida medel vid årets början | 170 | - | |||
Valutakursdifferens i likvida medel | - | - | - | ||
Likvida medel vid årets slut | 47 996 | 30 198 | 29 281 | 170 |
| NOT 4 - RÖRELSEINTÄKTER OCH | ||||
| SEGMENTSINFORMATION | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Rörelseintäkter fördelas på | ||||
| följande verksamhetsgrenar: | ||||
| Hårdvara | 1 605 838 | 2 112 615 | 19 644 | 18 801 |
| Övrigt | 11 622 | 42 353 | – | 17 |
| Totalt | 1 617 460 | 2 154 968 | 19 644 | 18 818 |
| Rörelseintäkter fördelas på | ||||
| följande geografiska marknader: | ||||
| Sverige | 798 899 | 1 087 987 | 19 644 | 18 818 |
Finland | 113 428 | 156 070 | - | - |
Danmark | 271 357 | 330 269 | - | - |
Norge | 222 033 | 236 496 | - | - |
Övriga Europa | 211 743 | 344 146 | - | - |
Totalt | 1 617 460 | 2 154 968 | 19 644 | 18 818 |
| Rörelseintäkter fördelas på | ||||
| följande varumärkesgrenar: | ||||
Egna varumärken | 472 416 | 581 147 | - | - |
Externa varumärken | 1 133 422 | 1 531 468 | - | - |
Övriga Intäkter | 11 622 | 42 353 | - | 18 818 |
Totalt | 1 617 460 | 2 154 968 | - | 18 818 |
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | KONCERNEN | |
2024 | 2023 | |
Sverige | 146 835 | 171 102 |
Danmark | 39 397 | 40 191 |
Norge | 11 591 | 11 572 |
Övriga Europa | 12 127 | 19 030 |
Totalt | 209 950 | 241 895 |
| RÖRELSEINTÄKTER OCH RÖRELSE- | Övrigt/ | |||||
RESULTAT PER SEGMENT (MSEK) | Aurdel | Septon | EFUEL | Sominis | Elim. | Totalt |
| 2024 | ||||||
Rörelseintäkter externt | 1 019,7 | 83,8 | 449,9 | 64,1 | - | 1 617,5 |
Rörelseintäkter internt | 0,2 | - | 0,0 | 0,0 | -0,2 | 0,0 |
Avskrivningar | -8,4 | -2,7 | -1,1 | -0,3 | -21,3 | -33,8 |
Rörelseresultat | -59,7 | -11,3 | 1,0 | 1,8 | -31,2 | -99,4 |
Ränteintäkt | 26,6 | 0,0 | 0,4 | 9,1 | 102,2 | 138,3 |
Räntekostnad | -57,1 | -1,9 | -6,2 | -0,5 | -4,0 | -69,7 |
Skattekostnad | -2,4 | - | -1,8 | -0,2 | 1,5 | -2,9 |
Tillgångar | 725,3 | 53,5 | 269,3 | 0,0 | -86,4 | 961,7 |
Skulder | 711,0 | 53,4 | 237,4 | 0,0 | -228,7 | 773,1 |
| 2023 | ||||||
Rörelseintäkter externt | 1 441,6 | 409,3 | 116,1 | 187,9 | - | 2 155,0 |
Rörelseintäkter internt | 0,6 | 0,2 | - | 1,3 | -2,1 | 0,0 |
Avskrivningar | -2,2 | -1,2 | -5,8 | -0,7 | -306,3 | -316,2 |
Rörelseresultat | -31,7 | 13,2 | -25,4 | 5,2 | -316,5 | -355,2 |
Ränteintäkt | 2,9 | 0,5 | 0,2 | - | 2,1 | 5,7 |
Räntekostnad | -34,6 | -6,0 | -2,3 | -1,2 | 1,6 | -42,5 |
Skattekostnad | -0,4 | -1,3 | - | -0,7 | -0,6 | -3,0 |
Tillgångar | 982,3 | 228,4 | 75,1 | 28,5 | -123,4 | 1 190,9 |
Skulder | 892,5 | 187,8 | 76,2 | 11,2 | -207,6 | 960,1 |
| NOT 5 - ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Valutakursvinster | 8 520 | 24 910 | - | 12 |
Övrigt | 3 102 | 17 443 | - | 5 |
Totalt | 11 622 | 42 353 | - | 17 |
| NOT 6 - RESULTAT PER AKTIE | KONCERNEN | |
2024 | 2023 | |
| Genomsnittligt antal aktier som använts | 28 080 932 | 23 734 158 |
| vid beräkning av resultat per aktie | ||
| Genomsnittligt antal aktier | 28 080 932 | 23 734 158 |
| vid periodens utgång | ||
| Antal optioner utspädning | 1 140 749 | 1 175 603 |
| Genomsnittligt antal aktier | 28 080 932 | 23 734 158 |
| efter utspädning |
| NOT 7 - ERSÄTTNINGAR | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
| TILL REVISOR | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Kostnadsförd ersättning uppgår till: | ||||
| Grant Thornton Sweden AB | ||||
-revisionsuppdrag | 5 211 | 4 770 | 1 622 | 688 |
-revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag | 570 | 935 | 570 | 836 |
-skatterådgivning | 120 | 124 | 90 | - |
-övriga tjänster | 38 | 102 | 35 | - |
| Andra revisionsbolag | ||||
-revisionsuppdrag | - | 96 | - | - |
-revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag | - | - | - | - |
-skatterådgivning | - | - | - | - |
-övriga tjänster | - | 142 | - | - |
Totalt | 5 939 | 6 169 | 2 317 | 1 524 |
KONCERNEN | Inom 1 år | 1-5 år | Efter 5 år | Summa |
31 december 2024 | 6 912 | 5 838 | - | 12 750 |
31 december 2023 | 11 065 | 11 578 | - | 22 643 |
MODERBOLAGET | Inom 1 år | 1-5 år | Efter 5 år | Summa |
31 december 2024 | 103 | 108 | - | 211 |
31 december 2023 | 279 | 109 | - | 388 |
| NOT 9 - LÖNER OCH ERSÄTTNINGAR | ||||
| TILL ANSTÄLLDA | 2024 | 2023 | ||
| Medelantal | Varav | Medelantal | Varav | |
| MEDELANTALET ANSTÄLLDA | anställda | kvinnor | anställda | kvinnor |
| Moderbolag: | ||||
Sverige | 2 | - | 2 | - |
Totalt moderbolaget | 2 | - | 2 | - |
| Dotterbolag: | ||||
Sverige | 102 | 18 | 130 | 32 |
Finland | 10 | 1 | 13 | 1 |
Danmark | 36 | 1 | 41 | 8 |
Norge | 26 | 2 | 28 | 4 |
Litauen | 24 | 15 | 30 | 16 |
Totalt dotterbolag | 198 | 37 | 242 | 61 |
Koncernen totalt | 200 | 37 | 244 | 61 |
| LÖNER OCH ANDRA ERSÄTTNINGAR PER LAND OCH FÖR STYRELSELEDAMÖTER, | |||
| VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRER, ANDRA LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE OCH ÖVRIGA | |||
| ANSTÄLLDA | 2024 | ||
| Löner och andra | Sociala | Pensions- | |
| ersättningar | kostnader | kostnader | |
Moderbolag | 7 940 | 2 313 | 1 649 |
Dotterbolag | 138 438 | 25 995 | 14 645 |
146 378 | 28 307 | 16 295 | |
| 2023 | |||
| Löner och andra | Sociala | Pensions- | |
| ersättningar | kostnader | kostnader | |
Moderbolag | 8 924 | 2 773 | 1 048 |
Dotterbolag | 175 238 | 30 495 | 13 991 |
184 162 | 33 268 | 15 038 |
2024 | 2023 | |||
| Styrelse, VD och | Övriga | Styrelse, VD och | Övriga | |
| andra ledande | anställda | andra ledande | anställda | |
| befattningshavare | befattningshavare | |||
| Moderbolag: | ||||
| Sverige | 9 589 | - | 9 972 | - |
| Summa | 9 589 | - | 9 972 | - |
| Dotterbolag: | ||||
| Sverige | 22 416 | 55 618 | 10 818 | 77 658 |
| Finland | - | 9 729 | - | 12 519 |
| Danmark | - | 36 707 | - | 49 131 |
| Norge | - | 22 531 | - | 22 395 |
| Litauen | - | 9 099 | - | 17 189 |
| Totalt dotterbolag | 22 416 | 133 682 | 10 818 | 178 892 |
Koncernen totalt | 32 005 | 133 682 | 20 790 | 178 892 |
| KÖNSFÖRDELNING I STYRELSE | |||||
| OCH FÖRETAGSLEDNING | KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | ||
Antal styrelseledamöter | 4 | 5 | 4 | 5 | |
- varav kvinnor | 1 | 1 | 1 | 1 | |
Övriga ledande befattningshavare inkl. VD | 4 | 8 | 2 | 2 | |
- varav kvinnor | - | - | - | - |
| Ersättningar och övriga förmåner till ledande befattningshavare | |||||
| Grundlön/ | Rörlig | Övrig | |||
| År 2024 | styrelsearvode | Pension | ersättning | ersättning | Summa |
| Stefan Charette, ledamot t.o.m. | 60 | - | - | - | 60 |
| 2024-04-30 | |||||
| Jonas Ulrik Rydell, ledamot fr.o.m. | |||||
2024-05-01 | 115 | - | - | - | 115 |
Charlotte Hansson, ledamot | 175 | - | - | - | 175 |
| Anders Bladh, ordförande fr.o.m. | |||||
2024-03-01 | 340 | - | - | - | 340 |
Mikael Nilsson, ledamot | 175 | - | - | - | 175 |
| Per Kaufmann, ordförande t.o.m. | |||||
2024-02-28 | 231 | - | - | - | 231 |
Verkställande direktör | 6 711 | 1 804 | 219 | 616 | 9 351 |
Andra ledande befattningshavare | 14 395 | 1 876 | 34 | 5 252 | 21 559 |
Summa | 22 202 | 3 680 | 254 | 5 869 | 32 005 |
| Grundlön/ | Rörlig | Övrig | |||
| År 2023 | styrelsearvode | Pension | ersättning | ersättning | Summa |
| Stefan Charette, ordförande t.o.m. | 250 | - | - | - | 250 |
| 2023-05-14, därefter ledamot | |||||
| Per Kaufmann, ordförande fr.o.m. | |||||
2023-05-15, tidigare ledamot | 300 | - | - | 630 | 930 |
Charlotte Hansson, ledamot | 175 | - | - | - | 175 |
Anders Bladh, ledamot | 175 | - | - | - | 175 |
Mikael Nilsson, ledamot | 175 | - | - | - | 175 |
Verkställande direktör | 4 288 | 758 | 1 500 | 68 | 6 613 |
Andra ledande befattningshavare | 9 035 | 2 147 | 552 | 1 367 | 13 102 |
Summa | 14 398 | 2 905 | 2 052 | 2 065 | 21 420 |
| NOT 10 - ÖVRIGA | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
| RÖRELSEKOSTNADER | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Valutakursvinster/förluster | -19 843 | -14 638 | - | - |
Summa | -19 843 | -14 638 | - | - |
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Ränteintäkter från koncernföretag | - | - | 37 186 | 34 579 |
Ränteintäkter från övriga företag | 2 535 | 5 703 | 1 759 | 5 326 |
Valutakursvinster | 38 034 | - | 11 746 | 4 932 |
Övriga finansiella intäkter | 97 722 | - | 99 512 | 300 |
Summa | 138 290 | 5 703 | 150 203 | 45 137 |
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Räntekostnader till koncernföretag | - | - | -8 246 | -3 513 |
Räntekostnader till övriga bolag | -38 528 | -34 817 | -27 820 | -24 736 |
Räntekostnader förvärv | - | -939 | - | - |
Valutakursförluster | -29 871 | -23 384 | -11 720 | -11 148 |
Övriga finansiella kostnader | -1 317 | -6 751 | -1 125 | -6 709 |
Summa | -69 716 | -65 891 | -48 911 | -46 106 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Resultat före skatt | -36 522 | -415 371 | 49 708 | -427 896 |
Skatt enligt gällande skattesats, 20,6% (20,6%) | 7 524 | 85 566 | -10 240 | 88 147 |
Justering av tidigare års skatt | - | - | - | - |
Justering för skillnader i skattesats i utlandet | 667 | 10 | - | - |
Skattefria intäkter | 19 397 | 678 | 19 871 | 8 |
Ej avdragsgilla kostnader | -3 764 | -69 201 | -9 623 | -90 391 |
| Skattemässiga underskott för vilka ingen | ||||
uppskjuten skattefordran redovisats | 38 497 | -20 070 | -367 | - |
Övrigt | 11 770 | - | 359 | - |
Redovisad skatt i resultaträkningen | -2 903 | -3 017 | - | -2 236 |
| Aktuell skatt | ||||
På årets resultat | -3 269 | -5 821 | - | -2 236 |
| Uppskjuten skattekostnad/-intäkt | ||||
Utnyttjande skattemässiga underskottsavdrag | -11 874 | - | - | - |
Förändring av temporära skillnader | 12 240 | 2 804 | - | - |
Redovisad skatt i resultaträkningen | -2 903 | -3 017 | - | -2 236 |
| Genomsnittlig effektiv skattesats | ||||
uppgår till | 8% | 3% | - | 16% |
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Utdelning | - | - | 3 329 | 3 329 |
Nedskrivning andelar i koncernföretag | - | - | -14 200 | -424 131 |
Realisationsresultat vid försäljning | -5 697 | - | -32 470 | - |
Summa | -5 697 | - | -44 619 | -420 802 |
| NOT 16 - GOODWILL | KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | ||
Ingående anskaffningsvärde | 92 943 | 378 852 | - | - | |
Årets anskaffningar | - | - | - | ||
Årets nedskrivningar | -6 713 | -285 193 | - | - | |
Omklassificeringar | -1 758 | -1 758 | - | - | |
Valutakursdifferenser | 3 468 | 1 042 | - | - | |
Utgående redovisat värde | 87 940 | 92 943 | - - |
GENOMSNITTLIG ÅRLIG (a) | KÄNSLIGHETSANALYS (b) | ||||
| Diskonterings- | Omsättnings- | EBITDA- | EBITDA- | Diskonterings- | |
| ränta | tillväxt (c) | marginal (d) | marginal | ränta | |
Aurdel | 13,30% (11,79) | 5,3% | 5,4% | - 0,2 %-enheter | + 0,4 %-enheter |
Septon | 12,60% (11,79) | 2,7% | 4,9% | - 2,0 %-enheter | + 4,7 %-enheter |
EFUEL | 12,60% (na) | 42,9% | 3,8% | - 1,8 %-enheter | + 7,4%-enheter |
NOT 17 - ÖVRIGA IMMATERIELLA | KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||||
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | Programvara | Kundrelationer | Varumärke | Licenser | Summa | Programvara | Summa |
Ingående anskaffningsvärden 2024-01-01 | 143 372 | 35 854 | 1 665 | 20 | 181 578 | 2 150 | 2 150 |
Årets anskaffningar | 2 293 | - | - | - | 2 293 | - | - |
Försäljningar och utrangeringar | - | - | - | - | - | - | - |
Omklassificeringar | - | -1158 | - | - | -667 | - | - |
Valutakursdifferenser | 766 | - | - | 11 | 776 | - | - |
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde | 146 431 | 34 696 | 1 665 | 30 | 183 980 | 2 150 | 2 150 |
Ingående avskrivningar 2024-01-01 | -11 831 | -17 604 | -789 | -20 | -30 244 | -2 150 | -2 150 |
Årets avskrivningar | -10 691 | -6 951 | -333 | - | -17 975 | - | - |
Försäljningar och utrangeringar | 115 | 1 158 | - | - | 1 273 | - | - |
Omklassificeringar | - | - | - | - | - | - | - |
Valutakursdifferenser | -760 | - | - | -11 | -771 | - | - |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -23 166 | -23 397 | -1 123 | -31 | -47 716 | -2 150 | -2 150 |
Ingående nedskrivningar 2024-01-01 | -30 815 | - | - | - | -30 815 | - | - |
Årets nedskrivningar | - | - | - | - | - | - | - |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | -30 815 | - | - | - | -30 815 | - | - |
| Utgående redovisat värde | 92 864 | 11 299 | 542 | -1 | 104 705 | - - |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||||
Programvara | Kundrelationer | Varumärke | Licenser | Summa | Programvara | Summa | |
Ingående anskaffningsvärden 2023-01-01 | 128 221 | 35 854 | 1 665 | 22 | 165 762 | 2 150 | 2 150 |
Årets anskaffningar | 64 579 | - | - | - | 64 579 | - | - |
Försäljningar och utrangeringar | - | - | - | - | - | - | - |
Omklassificeringar | -46 887 | 667 | - | - | -46 220 | - | - |
Valutakursdifferenser | -2 541 | - | - | -2 | -2 543 | - | - |
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde | 143 372 | 35 854 | 1 665 | 20 | 181 578 | 2 150 | 2 150 |
Ingående avskrivningar 2023-01-01 | -49 040 | -10 672 | -457 | -22 | -60 191 | -2 150 | -2 150 |
Årets avskrivningar | -5 690 | -6 932 | -333 | - | -13 621 | - | - |
Försäljningar och utrangeringar | 12 | - | - | - | 12 | - | - |
Omklassificeringar | 40 156 | - | - | - | 40 156 | - | - |
Valutakursdifferenser | 2 732 | - | - | 2 | 2 733 | - | - |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -11 831 | -17 604 | -789 | -20 | -30 911 | -2 150 | -2 150 |
Ingående nedskrivningar 2023-01-01 | -30 194 | - | - | - | -30 194 | - | - |
Årets nedskrivningar | -621 | - | - | - | -621 | - | - |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | -30 815 | - | - | - | -30 815 | - | - |
Utgående redovisat värde | 100 728 | 18 250 | 876 | -1 | 119 854 | - | - |
NOT 18 - BYGGNADER OCH MARK | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Ingående anskaffningsvärden | 678 | 2 822 | - | - |
Årets anskaffningar | - | - | - | - |
Omklassificeringar | - | -2 204 | - | - |
Valutakursdifferenser | 22 | 60 | - | - |
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde | 700 | 678 | - | - |
Ingående avskrivningar | -385 | -2 373 | - | - |
Årets avskrivningar | -59 | -123 | - | - |
Omklassificeringar | - | 2 105 | - | - |
Valutakursdifferenser | -13 | 6 | - | - |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | -457 | -385 | - | - |
Utgående redovisat värde | 243 | 293 | - | - |
NOT 19 - INVENTARIER | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Ingående anskaffningsvärde | 20 564 | 21 443 | - | - |
Årets anskaffningar | 450 | 1 665 | - | - |
Ökning genom rörelseförvärv | - | - | - | - |
Försäljningar och utrangeringar | -5 414 | -62 | - | - |
Omklassificeringar | -139 | -2 283 | - | - |
Valutakursdifferenser | 168 | -200 | - | - |
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde | 15 629 | 20 564 | - | - |
Ingående avskrivningar | -16 860 | -16 625 | - | - |
Årets avskrivningar | -1 740 | -2 636 | - | - |
Försäljningar och utrangeringar | 5 157 | 108 | - | - |
Omklassificeringar | -30 | 2 176 | - | - |
Valutakursdifferenser | -98 | 118 | - | - |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -13 571 | -16 860 | - | - |
Utgående redovisat värde | 2 058 | 3 704 | - - |
| KONCERNEN | ||
2024 | 2023 | |
Leasingavgifter | 15 076 | 15 964 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | -14 467 | -15 026 |
Ränta på leasingskulder | -785 | -591 |
Summa | -176 | -27 |
| KONCERNEN | ||
2024 | 2023 | |
Ingående anskaffningsvärden | 61 957 | 56 955 |
Årets anskaffningar | 6 256 | 9 065 |
Avslut och utrangeringar | -4 432 | -4 059 |
Valutakursdifferenser | -47 | -4 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 63 827 | 61 957 |
Ingående avskrivningar | -38 930 | -26 605 |
Årets avskrivningar | -14 467 | -15 026 |
Avslut och utrangeringar | 2 558 | 2 677 |
Valutakursdifferenser | -28 | 24 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -50 866 | -38 930 |
Utgående redovisat värde | 12 961 | 23 027 |
Nyttjanderättstillgångar | 2024 | 2023 | ||||
Lokaler | Fordon | Totalt | Lokaler | Fordon | Totalt | |
Avskrivningar under året | 11 468 | 2 999 | 14 467 | 10 380 | 4 646 | 15 026 |
Utgående balans | 3 514 | 9 447 | 12 961 | 16 391 | 6 636 | 23 027 |
Redovisad leasingskuld | 2024 | 2023 | ||||
Lokaler | Fordon | Totalt | Lokaler | Fordon | Totalt | |
Kortfristig | 4 531 | 2 381 | 6 912 | 6 783 | 4 282 | 11 065 |
| Långfristig 1-5 år | 4 719 | 1 119 | 5 838 | 9 399 | 2 179 | 11 578 |
Finansiella tillgångar | Upplupet | Verkligt värde via | |
| anskaffningsvärde | resultatet | Totalt | |
Övriga kortfristiga finansiella tillgångar | 20 916 | - | 20 916 |
Lånefordringar och kundfordringar | 275 582 | - | 275 582 |
Likvida medel | 47 995 | - | 47 995 |
Totalt | 344 493 | - | 344 493 |
Finansiella skulder | Upplupet | Verkligt värde via | |
| anskaffningsvärde | resultatet | Totalt | |
Långfristig upplåning | - | - | - |
Villkorad köpeskilling | 33 362 | - | 33 362 |
Kortfristig upplåning | 26 751 | - | 26 751 |
Leverantörsskulder och andra skulder | 259 942 | - | 259 942 |
Totalt | 320 055 | - | 320 055 |
Finansiella tillgångar | Upplupet | Verkligt värde via | |
| anskaffningsvärde | resultatet | Totalt | |
Övriga kortfristiga finansiella tillgångar | 19 702 | - | 19 702 |
Lånefordringar och kundfordringar | 330 997 | - | 330 997 |
Likvida medel | 30 198 | - | 30 198 |
Totalt | 380 897 | - | 380 897 |
Finansiella skulder | Upplupet | Verkligt värde via | |
| anskaffningsvärde | resultatet | Totalt | |
Långfristig upplåning | 300 000 | - | 300 000 |
Villkorad köpeskilling | 127 762 | - | 127 762 |
Kortfristig upplåning | 37 731 | - | 37 731 |
Leverantörsskulder och andra skulder | 278 039 | - | 278 039 |
Totalt | 743 532 | - | 743 532 |
| Moderbolaget har direkt innehav i följande dotterbolag: | |||||
Antal | Redovisat värde | ||||
Namn/säte | Org.nr | andelar | Andel % | 2024 | 2023 |
Septon Holding AB, Billdal | 559091-9345 | 100 000 | 100 | 17 800 | 17 800 |
UAB Sominis Technology, Vilnius | 302488708 | 100 | 100 | 0 | 24 729 |
DistIT Services AB, Älvsjö | 556161-5864 | 2 970 | 100 | 1 500 | 1 500 |
| Electric Fuel Infrastructure | |||||
Sweden 2 AB, Stockholm | 559234-8733 | 500 | 100 | 21 927 | 21 927 |
Totalt | 41 227 | 65 956 |
| Antal | ||||
Namn/säte | Org.nr | andelar | Andel % | Ägt av dotterföretag |
Aurdel Sweden AB, Älvsjö | 556509-3951 | 1 000 | 100 | DistIT Services AB |
Aurora Group Finland OY, Espoo | 0536309-7 | 510 | 100 | Aurdel Denmark A/S |
Aurora Group Sverige AB, Älvsjö | 556494-5961 | 1 000 | 100 | DistIT Services AB |
Aurdel Denmark A/S, Ballerup | 21729183 | 5 000 | 100 | DistIT Services AB |
Aurdel Finland OY, Tampere | 10276131 | 1 000 | 100 | DistIT Services AB |
LiteNordic AB, Billdal | 556774-9923 | 1 000 | 100 | Septon Holding AB |
LiteNordic Aps, Risskov | 39681668 | 50 | 100 | LiteNordic AB |
LiteNordic AS, Oslo | 920958311 | 1 000 | 100 | LiteNordic AB |
LydRommet AS, Oslo | 943864861 | 45 000 | 100 | Septon Electronic AB |
Septon Group A/S, Risskov | 30485912 | 2 231 554 | 100 | Septon Electronic AB |
Aurdel Norway AS, Lierskogen | 997204948 | 100 | 100 | DistIT Services AB |
Septon Electronic AB, Billdal | 556321-3833 | 5 000 | 100 | Septon Holding AB |
Tight Led Scandinavia AB, Billdal | 559198-6517 | 500 | 100 | LiteNordic AB |
UAB Deltaco Baltic, Kaunas | 300543045 | 100 | 100 | Aurdel Sweden AB |
| Förändring under året: | MODERBOLAGET | |
2024 | 2023 | |
Ingående anskaffningsvärde | 65 956 | 374 386 |
Årets anskaffningar | - | - |
Aktieägartillskott | 39 200 | 115 700 |
Försäljningar och utrangeringar | -24 729 | - |
Nedskrivning av andelar i koncernföretag | -39 200 | -424 130 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 41 227 | 65 956 |
Ingående nedskrivningar | - | - |
Försäljningar och utrangeringar | - | - |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | - | - |
Utgående redovisat värde | 41 227 | 65 956 |
| Andel som | Totalresultat | |||||||
| innehas av icke- | hänförligt till | Ackumulerade | ||||||
| kontrollerade | icke- kontrollerade | icke-kontrollerade | ||||||
| intressen | intressen | intressen | ||||||
Namn | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | ||
Septon Holding AB | 0% | 0% | -167 | - | - | - | ||
Totalt | -167 | - | - - | |||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Obeskattade reserver | - | -2 900 | - | - |
Förvärvsrelaterade immateriella tillgångar | -11 840 | -19 126 | - | - |
Övriga temporära skillnader | 1 248 | 9 641 | - | - |
-10 592 | -12 385 | - | - | |
Uppskjuten skattefordran | 1 590 | 3 275 | - | - |
Uppskjuten skatteskuld | 3 772 | 5 826 | - | - |
NOT 24 - ANDRA LÅNGFRISTIGA | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
FORDRINGAR | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden | 2 075 | 2 703 | - | - |
Tillkommande fordringar | 34 | 154 | - | - |
Avgående fordringar | -66 | -782 | - | - |
Redovisat värde | 2 043 | 2 075 | - | - |
NOT 25 - VARULAGER M.M. | KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | ||
Handelsvaror | 368 762 | 491 561 | - | - | |
Förskott till leverantör | 20 916 | 19 702 | |||
Totalt varulager | 389 678 | 511 263 |
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Kundfordringar | ||||
Ej förfallna kundfordringar | 214 125 | 252 369 | - | - |
Förfallna 1-30 | 34 653 | 40 076 | - | - |
Förfallna 31-60 | 6 952 | 2 917 | - | - |
Förfallna 61-90 | 6 906 | 8 012 | - | - |
Förfallna › 90 | 12 946 | 25 646 | - | - |
275 582 | 329 020 | - | - |
| Finansiell information om dotterbolag med icke-kontrollerade | ||
intressen: | Septon Holding AB | |
2024 | 2023 | |
Anläggningstillgångar | - | 49 806 |
Omsättningstillgångar | - | 178 571 |
Summa tillgångar | - | 228 377 |
Långfristiga skulder | - | 606 |
Kortfristiga skulder | - | 187 195 |
Summa skulder | - | 187 801 |
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare | - | 40 576 |
Icke-kontrollerade intressen | - | - |
| Septon Holding AB | ||
2024 | 2023 | |
Intäkter | - | 409 489 |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets ägare | - | -3 667 |
Årets resultat hänförligt till icke-kontrollerade intressen | - | 167 |
Årets resultat | - | -3 500 |
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten | - | -8 049 |
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Reserv osäkra kundfordringar | ||||
Ej förfallna kundfordringar | - | - | - | - |
Förfallna 1-30 | - | - | - | - |
Förfallna 31-60 | -453 | - | - | - |
Förfallna 61-90 | -51 | - | - | - |
Förfallna › 90 | -1 540 | -99 | - | - |
-2 043 | -99 | - | - | |
Redovisat värde | 273 583 | 328 922 | - | - |
NOT 27 - ÖVRIGA FORDRINGAR | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Moms | 604 | 1 240 | - | 91 |
Fordran leverantör | 14 224 | 23 193 | - | - |
Övriga fordringar | 8 926 | 12 233 | - | - |
Redovisat värde | 23 753 | 36 666 | - | 91 |
| NOT 28 - FÖRUTBETALDA | ||||
| KOSTNADER OCH UPPLUPNA | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
INTÄKTER | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Förutbetalda försäkringar | 467 | 1 137 | - | 407 |
Förutbetalda hyror | 1 490 | 2 599 | - | - |
Förutbetalda avgifter obligationslån | - | 1 500 | - | 1 500 |
Övriga förutbetalda kostnader | 4 113 | 3 925 | 1 000 | 478 |
Upplupna intäkter | 213 | 795 | - | - |
Redovisat värde | 6 283 | 9 956 | 1 000 | 2 385 |
| MODERBOLAGET | ||
Tecknade och betalda aktier: | 2024 | 2023 |
Vid årets början | 28 080 932 | 14 040 466 |
Nyemission | - | 14 040 466 |
Emission av teckningsoptioner | - | - |
Tecknade och betalda aktier | 28 080 932 | 28 080 932 |
Summa beslutade vid årets slut | 28 080 932 | 28 080 932 |
| Fond för | |||
| utvecklings- | |||
| Valutareserv | utgifter | Summa | |
Saldo 1 januari 2023 | 12 265 | 10 223 | 22 488 |
Valutakursdifferens utlandsverksamheter | -5 279 | - | -5 279 |
Avsättning till utvecklingsfond | - | 11 548 | 11 548 |
Återföring av utvecklingsfond | - | -5091 | -5 091 |
Saldo 31 december 2023 | 6 986 | 16 680 | 23 666 |
Saldo 1 januari 2024 | 6 986 | 16 680 | 23 666 |
Valutakursdifferens utlandsverksamheter | -2 982 | - | -2 982 |
Avsättning till utvecklingsfond | - | 0 | |
Återföring av utvecklingsfond | - | -2586 | -2 586 |
Saldo 31 december 2024 | 4 004 | 14 094 | 18 098 |
NOT 30 - AVSÄTTNINGAR | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Ingående avsättningar | 127 762 | 139 061 | 127 762 | 140 000 |
Nya avsättningar | - | - | - | - |
| Justeringar till följd av förändringar av | ||||
nuvärden | -94 400 | - | -94 400 | - |
Utbetalningar | - | -12 238 | - | -12 238 |
Omklassificering | . | 939 | - | - |
Redovisat värde | 33 362 | 127 762 | 33 362 | 127 762 |
Obligationslån | 2024 | 2023 |
Ingående skuld | 300 000 | 300 000 |
Återköp obligation | -15 000 | - |
Utgående skuld | 285 000 | 300 000 |
NOT 32 - SKULDER TILL | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
KREDITINSTITUT | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Beviljad limit checkräknings- kredit inklusive fakturabelåning | 80 051 | 49 914 | - | 10 000 |
NOT 33 - ÖVRIGA SKULDER | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Moms | 54 099 | 37 487 | 1368 | 258 |
Personalrelaterade skulder | 6 182 | 13 519 | 480 | 726 |
Skuld till aktieägare | - | - | - | - |
Skulder till kreditinstitut | 300 828 | 31 662 | 285 000 | - |
Övrigt | 31 596 | 9 156 | - | - |
Redovisat värde | 392 705 | 91 824 | 286 848 | 984 |
NOT 34 - UPPLUPNA KOSTNADER | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Upplupna personalkostnader | 18 852 | 34 412 | 1 320 | 1 176 |
Förutbetalda intäkter | - | - | - | - |
Upplupen kundbonus | 15 164 | 19 653 | - | - |
Upplupna leverantörsfakturor | 131 | 2 790 | - | - |
Upplupna räntor | - | 2 907 | - | 2 908 |
Upplupna revisionsarvoden | 2 277 | 2 374 | 73 | 710 |
Upplupna lager- och fraktkostnader | - | 10 179 | - | - |
Övriga poster | 7 405 | 15 701 | 3538 | 792 |
Redovisat värde | 43 829 | 88 016 | 4 931 | 5 586 |
NOT 35 - STÄLLDA SÄKERHETER OCH | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
ANSVARSFÖRBINDELSER | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Företagsinteckningar | 16 835 | 81 835 | - | 5 000 |
Eventualförpliktelser | - | - | 20 084 | - |
Aktier i dotterbolag | - | 215 975 | - | - |
Pantförskrivna tillgångar | 56 409 | 48 046 | - | - |
Spärrade likvida medel | 2 706 | - | - | - |
Övriga garantier | 16 418 | 64 677 | 11 650 | 40 158 |
NOT 36 - TRANSAKTIONER MED | MODERBOLAGET | |
KONCERNFÖRETAG | 2024 | 2023 |
Försäljning till koncernföretag | 19 644 | 18 801 |
Inköp från koncernföretag | 2 280 | - |
Ränteintäkter från koncernföretag | 39 237 | 34 579 |
Räntekostnader till koncernföretag | 8 245 | - |
Fordringar hos koncernföretag | 478 230 | 273 797 |
Skulder till koncernföretag | 45 200 | - |
| Justeringar för poster som inte ingår | ||||
i kassaflödet | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Av- och nedskrivningar | 40 202 | 316 599 | - | - |
Omräkningsdifferenser | 3 356 | -5 279 | - | - |
Övriga justeringar | -2 634 | -21 184 | -7 715 | -6 216 |
Summa justeringar | 40 924 | 290 136 | -7 715 | -6 216 |
| Avstämning av poster som ingår | ||||||||
i finansieringsverksamheten | Kassaflödeseffekter | Ej kassaflödespåverkande förändringar | ||||||
| Amorte- | Omklassi- | 31 dec | ||||||
1 jan 2024 | Nya lån | ringar | ficeringar | Nya leasar | Övrigt | 2024 | ||
Långfristiga skulder | 300 000 | - | - | -300 000 | - | - | 0 | |
Kortfristiga skulder | 37 731 | - | - | 300 000 | - | -25 880 | 311 851 | |
Leasingskulder | 22 643 | - | -15 076 | - | 5 184 | - | 12 751 | |
Summa | 360 374 | - | -15 076 | - | 5 184 | -25 880 | 324 602 |
Kassaflödeseffekter | Ej kassaflödespåverkande förändringar | |||||||
| Amorte- | Omklassi- | 31 dec | ||||||
1 jan 2023 | Nya lån | ringar | ficeringar | Nya leasar | Övrigt | 2023 | ||
Långfristiga skulder | 300 000 | - | - | - | - | - | 300 000 | |
Kortfristiga skulder | 78 460 | - | - | - | - | -40 729 | 37 731 | |
Leasingskulder | 30 314 | - | -15 964 | - | 8 293 | - | 22 643 | |
Summa | 408 774 | - | -15 964 | - | 8 293 | -40 729 | 360 374 |