| Koncernens resultaträkning | |||
MSEK | Not 2, 4 | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | 3 | ||
Övriga rörelseintäkter | 3 | ||
Kostnad för sålda varor och tjänster | – | – | |
Aktiverat arbete för egen räkning | |||
Kostnader för ersättning till anställda | 7, 22 | – | – |
| Avskrivningar och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||
anläggningstillgångar samt nyttjanderättstillgångar | 11, 12, 13 | – | – |
Övriga externa kostnader | 8, 26 | – | – |
Realisationsresultat från koncernföretag | 5 | ||
| Reverserad nedskrivning för investeringar redovisade enligt | |||
kapitalandelsmetoden | 14 | ||
| Andelar av resultat från investeringar redovisade enligt | |||
kapitalandelsmetoden | 6, 14 | ||
Rörelseresultat | |||
Finansiella intäkter | 9 | ||
Finansiella kostnader | 9 | – | – |
Valutakursvinster/förluster | 9 | – | – |
Finansnetto | – | – | |
Resultat före skatt | |||
Inkomstskatt | 10 | – | – |
Årets resultat | |||
Moderbolagets ägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | 20 | ||
Resultat per aktie från årets resultat, SEK | 21 | ||
– före utspädning | |||
– efter utspädning |
| Koncernens rapport över totalresultat | |||
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat | |||
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen | 22 | ||
Omvärdering av förmånsbestämda pensioner, netto | – | – | |
Skatt hänförlig till poster som inte ska återföras i resultaträkningen | 10 | ||
– | – | ||
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | 19 | ||
Årets omräkningsdifferenser | – | ||
Årets förändring av säkringsreserv | – | ||
Skatt hänförlig till poster som senare kan återföras till resultaträkningen | 10 | – | – |
– | |||
Årets övrigt totalresultat, netto efter skatt | – | ||
Summa totalresultat för året | |||
| Summa totalresultat för året hänförligt till | |||
Moderbolagets ägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande |
| Rapport över finansiell ställning för koncernen | |||||||
MSEK | Not 4 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | MSEK | Not 4 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||||
| Anläggningstillgångar | Aktiekapital | 18 | |||||
Goodwill | 11 | Övrigt tillskjutet kapital | |||||
Övriga immateriella anläggningstillgångar | 11 | Reserver | 19 | – | – | ||
Materiella anläggningstillgångar | 12 | Balanserat resultat inklusive årets resultat | |||||
Nyttjanderättstillgångar | 13 | Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||
Andelar redovisade enligt kapitalandelsmetoden | 14 | Innehav utan bestämmande inflytande | 20 | ||||
Aktier och andelar | 16 | Summa eget kapital | |||||
Övriga fordringar | 16 | Skulder | |||||
Uppskjutna skattefordringar | 10 | Långfristiga räntebärande skulder | 16, 25, 26 | ||||
Summa anläggningstillgångar | Övriga långfristiga skulder | 16, 32 | |||||
| Omsättningstillgångar | Avsättningar för pensioner | 22 | |||||
Varulager | 17 | Övriga avsättningar | 23 | ||||
Skattefordringar | Uppskjutna skatteskulder | 10 | |||||
Kundfordringar | 16, 25 | Summa långfristiga skulder | |||||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | Kortfristiga räntebärande skulder | 16, 25, 26 | |||||
Avtalstillgångar | 32 | Leverantörsskulder | 16 | ||||
Övriga fordringar | 16 | Skatteskulder | |||||
Derivatinstrument | 16 | Avtalsskulder | 32 | ||||
Likvida medel | 16, 30 | Derivatinstrument | 16 | ||||
Summa omsättningstillgångar | Övriga skulder | ||||||
Summa tillgångar | Upplupna kostnader | 24 | |||||
Avsättningar | 23 | ||||||
Summa kortfristiga skulder | |||||||
Summa skulder | |||||||
Summa eget kapital och skulder | |||||||
| Information om koncernens ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 27. |
| Rapport över förändringar i koncernens eget kapital | ||||||||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||||
| Övrigt till skjutet | Balanserat resultat, | Innehav utan | Totalt | |||||
MSEK | Not 18, 19, 20 | Aktie kapital | kapital | Reserver | inkl. årets resultat | Summa | bestämmande inflytande | eget kapital |
Ingående eget kapital 2023-01-01 | ||||||||
Årets resultat | ||||||||
Årets övrigt totalresultat | – | – | – | – | – | |||
Årets totalresultat | – | |||||||
Utdelning | – | – | – | – | ||||
Innehav utan bestämmande inflytandes andel av kapitaltillskott, nyemission och nedsatt kapital | ||||||||
Konvertering av konvertibellån till aktier | ||||||||
Värdet av konverteringsrätt för konvertibla förlagslån, netto | ||||||||
Optionspremier, netto | ||||||||
Säljoption, framtida förvärv från innehav utan bestämmande inflytande | – | – | – | |||||
Förvärv av andel i dotterföretag från innehav utan bestämmande inflytande | – | – | – | – | ||||
Avyttring av andel i dotterföretag till innehav utan bestämmande inflytande | ||||||||
Utgående eget kapital 2023-12-31 | – | |||||||
Ingående eget kapital 2024-01-01 | – | |||||||
Årets resultat | ||||||||
Årets övrigt totalresultat | – | |||||||
Årets totalresultat | ||||||||
Utdelning | – | – | – | – | ||||
Innehav utan bestämmande inflytandes andel av kapitaltillskott, nyemission och nedsatt kapital | ||||||||
Konvertering av konvertibellån till aktier | ||||||||
Nettoeffekt, återköp/inlösen egna aktier | – | – | – | – | ||||
Värdet av konverteringsrätt för konvertibla förlagslån, netto | ||||||||
Optionspremier, netto | ||||||||
Säljoption, framtida förvärv från innehav utan bestämmande inflytande | ||||||||
Förvärv av andel i dotterföretag från innehav utan bestämmande inflytande | – | – | – | – | ||||
Avyttring av andel i dotterföretag till innehav utan bestämmande inflytande | – | – | ||||||
Innehav utan bestämmande inflytandes andel av utdelning från intressebolag | – | – | ||||||
Utgående eget kapital 2024-12-31 | – |
| Rapport över kassaflöden för koncernen | |||||||
MSEK | Not 30 | 2024 | 2023 | MSEK | Not 30 | 2024 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | Finansieringsverksamheten | ||||||
Rörelseresultat | Innehav utan bestämmande inflytandes andel i emission/kapitaltillskott | ||||||
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | Överlåtelse av egna aktier | – | |||||
Återköp/slutreglering optioner | – | – | |||||
Erhållna utdelningar från intressebolag | Förvärv och avyttring av andel i dotterföretag från innehav utan | ||||||
Räntor och finansiella poster, netto | – | – | bestämmande inflytande | – | – | ||
Betald inkomstskatt | – | – | Utbetald utdelning | – | – | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av | Utbetald utdelning, innehav utan bestämmande inflytande | – | – | ||||
rörelsekapital | Upptagna lån | ||||||
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | Amortering av lån | – | – | ||||
Ökning (–)/Minskning (+) av varulager | Amortering av finansiella leasingskulder | – | – | ||||
Ökning (–)/Minskning (+) av rörelsefordringar | Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | – | ||||
Ökning (+)/Minskning(–) av rörelseskulder | Årets kassaflöde | – | – | ||||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | Likvida medel vid årets början | ||||||
| Investeringsverksamheten | Kursdifferens i likvida medel | – | – | ||||
Förvärv, koncernföretag | – | – | Likvida medel vid årets slut | ||||
Avyttring, koncernföretag | – | – | |||||
Investering och avyttring, immateriella/materiella anläggningstillgångar | – | – | |||||
Investering och avyttring, finansiella tillgångar | – | ||||||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | – |
| Antal år | |
Varumärken 1) | Obestämbar nyttjandeperiod |
Kundrelationer | 2–10 |
Affärssystem | 3–10 |
Övriga immateriella tillgångar | 3–10 |
| Antal år | |
Byggnader | 5–50 |
Maskiner och inventarier | 1–20 |
| Koncern | |||||||
| 2024 | Industrial | Product | Critical | kostnader och | |||
| MSEK | Services | Solutions | Construction | Infrastructure | Consumer | elimineringar | Totalt |
Nettoomsättning | 5 356 | 5 099 | 12 068 | 4 307 | 5 337 1) | –43 | 32 125 |
EBITDA | 635 | 884 | 783 | 889 | 470 | –137 | 3 523 |
Av- och nedskrivningar av tillgångar | –244 | –304 | –108 | –177 | –646 | –4 | –1 483 |
EBITA | 391 | 579 | 675 | 712 | –176 | –142 | 2 039 |
Jämförelsestörande poster | –75 | 21 | –236 | –289 | |||
EBITA, justerad | 466 | 579 | 675 | 691 | 60 2) | –142 | 2 329 |
| Av- och nedskrivningar av tillgångar uppkomna | |||||||
vid förvärv | –74 | –3 | –42 | –250 | –369 | ||
Rörelseresultat | 317 | 576 | 675 | 670 | –426 | –142 | 1 670 |
Finansnetto | –36 | –186 | 76 | –180 | –336 | 13 | –650 |
Koncernbidrag | –112 | –65 | 177 | ||||
Resultat före skatt | 280 | 278 | 751 | 491 | –828 | 48 | 1 020 |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | 613 | 664 | 1 138 | 625 | 652 | –246 | 3 445 |
Räntebärande nettofordran(-)/nettoskuld(+) | 421 | 2 125 | –3 932 | 2 517 | 3 995 | 1 694 | 6 820 |
| Koncern | |||||||
| 2023 | Industrial | Product | Critical | kostnader och | |||
| MSEK | Services | Solutions | Construction | Infrastructure | Consumer | elimineringar | Totalt |
Nettoomsättning | 5 598 | 4 981 | 13 682 | 3 616 | 5 888 1) | –17 | 33 748 |
EBITDA | 662 | 844 | 761 | 2 459 | 723 | –141 | 5 308 |
Av- och nedskrivningar av tillgångar | –239 | –304 | –132 | –141 | –588 | –4 | –1 408 |
EBITA | 423 | 540 | 629 | 2 318 | 136 | –146 | 3 901 |
Jämförelsestörande poster | 1 656 | 1 656 | |||||
EBITA, justerad | 423 | 540 | 629 | 662 | 136 2) | –146 | 2 244 |
| Av- och nedskrivningar av tillgångar uppkomna | |||||||
vid förvärv | –74 | –9 | –553 | –254 | –890 | ||
Rörelseresultat | 349 | 540 | 620 | 1 766 | –119 | –146 | 3 010 |
Finansnetto | –57 | –194 | 36 | –166 | –366 | 9 | –737 |
Koncernbidrag | –69 | –91 | 1 | 159 | |||
Resultat före skatt | 223 | 255 | 656 | 1 600 | –483 | 22 | 2 273 |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | 617 | 757 | 2 089 | 139 | 746 | –74 | 4 275 |
Räntebärande nettofordran(-)/nettoskuld(+) | 652 | 1 895 | –3 385 | 2 307 | 5 607 | 1 042 | 8 118 |
Nettoomsättning 1) | Anläggningstillgångar 2) | |||||||||||||
| 2024 | Industrial | Product | Critical | Industrial | Product | Critical | ||||||||
| MSEK | Services | Solutions | Construction | Infrastructure | Consumer | Elimineringar | Totalt | Services | Solutions | Construction | Infrastructure | Consumer | Moderbolaget | Totalt |
Norge | 175 | 165 | 8 842 | 3 216 | 2 187 | –0 | 14 584 | 23 | 33 | 1 057 | 2 871 | 3 107 | 7 091 | |
Sverige | 3 522 | 328 | 1 893 | 690 | 2 951 | –43 | 9 341 | 5 412 | 1 417 | 498 | 755 | 1 562 | 3 | 9 647 |
Övriga Norden | 31 | 374 | 1 333 | 401 | 199 | 2 339 | 0 | 1 931 | 887 | 26 | 2 845 | |||
Övriga Europa | 1 053 | 3 206 | 4 259 | 160 | 733 | 893 | ||||||||
Övriga världen | 576 | 1 027 | 1 602 | 21 | 730 | 751 | ||||||||
5 356 | 5 099 | 12 068 | 4 307 | 5 337 | –43 | 32 125 | 5 617 | 4 844 | 2 442 | 3 652 | 4 668 | 3 | 21 227 |
Nettoomsättning 1) | Anläggningstillgångar 2) | |||||||||||||
| 2023 | Industrial | Product | Critical | Industrial | Product | Critical | ||||||||
| MSEK | Services | Solutions | Construction | Infrastructure | Consumer | Elimineringar | Totalt | Services | Solutions | Construction | Infrastructure | Consumer | Moderbolaget | Totalt |
Norge | 164 | 143 | 9 511 | 2 741 | 2 475 | 15 034 | 7 | 1 | 1 036 | 2 890 | 4 054 | 7 988 | ||
Sverige | 3 539 | 305 | 2 848 | 476 | 3 132 | –17 | 10 282 | 5 527 | 1 612 | 488 | 527 | 2 291 | 4 | 10 447 |
Övriga Norden | 56 | 203 | 1 323 | 399 | 278 | 2 259 | 1 559 | 855 | 246 | 72 | 2 732 | |||
Övriga Europa | 876 | 3 230 | 3 | 4 109 | 151 | 683 | 13 | 846 | ||||||
Övriga världen | 964 | 1 101 | 2 064 | 17 | 379 | 397 | ||||||||
5 598 | 4 981 | 13 682 | 3 616 | 5 888 | –17 | 33 748 | 5 702 | 4 234 | 2 379 | 3 662 | 6 429 | 4 | 22 410 |
MSEK | 2024 | 2023 |
| Nettoomsättningens fördelning | ||
Varuförsäljning | 10 264 | 10 732 |
Tjänsteuppdrag | 8 352 | 7 927 |
Entreprenaduppdrag | 13 061 | 14 535 |
Ersättningsbara utlägg | 447 | 553 |
32 125 | 33 748 |
MSEK | 2024 | 2023 |
| Tidpunkt för intäktsredovisning | ||
Vid en tidpunkt | 14 658 | 14 611 |
Över tid | 17 466 | 19 137 |
32 125 | 33 748 |
| Övriga rörelseintäkter | ||
| Koncernen | ||
| Övriga rörelseintäkter | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Realisationsvinst vid avyttring materiella | ||
anläggningstillgångar | 61 | 102 |
Hyresintäkter | 39 | 44 |
Övriga rörelseintäkter | 45 | 77 |
146 | 223 |
| Moderbolaget | ||
| Övriga rörelseintäkter | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Intern försäljning | 8 | 9 |
Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 |
8 | 9 |
MSEK | Industry | Totalt |
Immateriella anläggningstillgångar | 45 | 45 |
Materiella anläggningstillgångar | 42 | 42 |
Nyttjanderättstillgångar | 29 | 29 |
Kundfordringar | 110 | 110 |
Omsättningstillgångar | 81 | 81 |
Likvida medel | 17 | 17 |
Innehav utan bestämmande inflytande | –0 | –0 |
Uppskjuten skatteskuld | –8 | –8 |
| Långfristiga skulder och avsättningar | ||
Kortfristiga skulder | –118 | –118 |
Netto identifierbara tillgångar och skulder | 171 | 171 |
Goodwill | 437 | 437 |
Köpeskilling | 608 | 608 |
varav kontant utbetald | 525 | 525 |
varav emitterade aktier | 3 | 3 |
varav villkorad tilläggs köpeskilling | 80 | 80 |
| Construction | |||
| MSEK | & services | Consumer | Totalt |
Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | |
Materiella anläggningstillgångar | 15 | 6 | 21 |
Nyttjanderättstillgångar | 6 | 335 | 342 |
Finansiella tillgångar | 3 | 0 | 3 |
Varulager | 34 | 34 | |
Kundfordringar | 76 | 3 | 79 |
Omsättningstillgångar | 105 | 51 | 156 |
Likvida medel | 8 | 18 | 25 |
| Långfristiga skulder och | |||
avsättningar | –7 | –416 | –423 |
Kortfristiga skulder | –240 | –72 | –313 |
Netto tillgångar och skulder | –34 | –41 | –75 |
Försäljningspris | 0 | 0 | |
| Avyttrade netto tillgångar (-)/ | |||
skulder (+) | 34 | 41 | 75 |
Omräkningsdifferenser | 0 | –13 | –13 |
Redovisat resultat i resultaträkning | 34 | 28 | 62 |
| Justerad förvärvsanalys Expin Group | ||
MSEK | Preliminär | Slutlig |
Immateriella anläggningstillgångar | 79 | 1 |
Materiella anläggningstillgångar | 14 | 14 |
Nyttjanderättstillgångar | 25 | 25 |
Finansiella tillgångar | 1 | 1 |
Uppskjuten skattefordran | 11 | 11 |
Kundfordringar | 65 | 65 |
Omsättningstillgångar | 383 | 51 |
Likvida medel | 4 | 4 |
Uppskjuten skatteskuld | –24 | –8 |
Långfristiga skulder | –114 | –114 |
Kortfristiga skulder | –391 | –391 |
Netto identifierbara tillgångar och skulder | 53 | –341 |
| Redovisad köp- och säljoption utställd till ägare utan | ||
bestämmande inflytande | –173 | –87 |
Goodwill | 666 | 974 |
Köpeskilling | 546 | 546 |
varav kontant utbetald | 546 | 546 |
| Construction | ||||
| MSEK | & services | Consumer | Industry | Totalt |
Immateriella anläggningstillgångar | 58 | 3 | 19 | 80 |
Materiella anläggningstillgångar | 34 | 34 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 40 | 40 | ||
Finansiella tillgångar | 0 | 0 | ||
Uppskjuten skattefordran | 0 | 0 | ||
Kundfordringar | 56 | 56 | ||
Omsättningstillgångar | 84 | 84 | ||
Likvida medel | 14 | 14 | ||
| Innehav utan bestämmande | ||||
| inflytande | ||||
Uppskjuten skatteskuld | –12 | –6 | –18 | |
| Långfristiga skulder och | ||||
| avsättningar | ||||
Kortfristiga skulder | –92 | –92 | ||
| Netto identifierbara tillgångar | ||||
och skulder | 47 | 3 | 149 | 199 |
Goodwill | –10 | 63 | 54 | |
Köpeskilling | 37 | 3 | 213 | 252 |
varav kontant utbetald | 1 | 195 | 195 | |
varav villkorad tilläggs- köpeskilling | 36 | 3 | 18 | 57 |
| Koncernen | ||
| Realisationsresultat vid försäljning av koncernföretag | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Semcon, försäljning Semcon Engineering UK Ltd | ||
och Semcon UK Ltd | 4 | |
| HL Display, likvidation Colour Display Ltd och HL | ||
Display Korea Co Ltd | –0 | |
Expin Group, realisationsresultat från konkurser i 4 dotterbolag och försäljning av norskt dotterbolag | 34 | |
Plantasjen, realisationsresultat från konkurs i finskt dotterbolag | 28 | |
62 | 3 |
| Moderbolaget | ||
| Resultat från andelar i koncernföretag | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Utdelning | 192 | |
| 192 | ||
| Koncernen | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Resultatandelar | ||
Aibel | 434 | 430 |
Övriga intressebolag | 5 | 4 |
439 | 433 |
Medelantalet anställda 1) | ||||
2024 | 2023 | |||
| Varav | Varav | |||
| Totalt | kvinnor, % | Totalt | kvinnor, % | |
Moderbolaget | 21 | 43 | 20 | 40 |
Koncernföretag | 10 917 | 34 | 11 034 | 45 |
Koncernen totalt | 10 938 | 11 054 | ||
| Varav i: | ||||
Sverige | 4 608 | 34 | 4 834 | 40 |
Norge | 2 394 | 26 | 2 522 | 48 |
Danmark | 401 | 31 | 343 | 30 |
Finland | 326 | 33 | 329 | 40 |
Australien | 10 | 20 | 8 | 25 |
Belgien | 4 | 25 | 3 | 0 |
Brasilien | 593 | 26 | 422 | 77 |
Frankrike | 125 | 61 | 130 | 59 |
Förenade Arabemiraten | 6 | 17 | 7 | 14 |
Indien | 8 | 50 | 7 | 57 |
Irland | 9 | 44 | 8 | 63 |
Israel | 8 | 94 | 8 | 88 |
Italien | 134 | 18 | 151 | 22 |
Kanada | 102 | 43 | 7 | 43 |
Kina | 327 | 34 | 300 | 39 |
Kroatien | 1 | 100 | ||
Litauen | 85 | 31 | 81 | 27 |
Nederländerna | 26 | 43 | 39 | 49 |
Polen | 348 | 47 | 334 | 60 |
Portugal | 29 | 84 | 23 | 87 |
Rumänien | 2 | 100 | 3 | 100 |
Schweiz | 13 | 54 | 14 | 71 |
Slovenien | 3 | 33 | 2 | 0 |
Spanien | 241 | 81 | 243 | 82 |
Storbritannien | 382 | 34 | 391 | 34 |
2024 | 2023 | |||
| Varav | Varav | |||
| Totalt | kvinnor, % | Totalt | kvinnor, % | |
Thailand | 18 | 61 | 18 | 61 |
Tjeckien | 7 | 57 | 12 | 67 |
Tyskland | 275 | 45 | 323 | 51 |
Ungern | 253 | 45 | 252 | 47 |
USA | 183 | 47 | 224 | 72 |
Österrike | 17 | 29 | 17 | 29 |
10 938 | 11 054 |
Könsfördelning i styrelse och bland ledande befattningshavare 2) | |||
| 2024-12-31 | 2023-12-31 | ||
| Andel kvinnor, % | Andel kvinnor, % | ||
| Styrelse | |||
Moderbolaget | 43 | 33 | |
Koncernen totalt | 15 | 13 | |
| Företagsledning | |||
Moderbolaget | 17 | 17 | |
Koncernen totalt | 24 | 18 | |
| Noter 104 |
| Koncernen | |||
| Löner och andra ersättningar | |||
| Styrelse och ledande | Övriga | ||
| MSEK | befattningshavare 1) | anställda | Totalt |
| 2024 | |||
Koncernen, totalt | 308 | 6 340 | 6 648 |
(varav tantiem) | (77) | (77) | |
Varav i Sverige | 174 | 2 370 | 2 544 |
(varav tantiem) | (39) | (39) | |
Varav i övriga länder | 134 | 3 970 | 4 104 |
(varav tantiem) | (38) | (38) | |
Medelantal personer | 167 | ||
| 2023 | |||
Koncernen, totalt | 370 | 6 154 | 6 524 |
(varav tantiem) | (89) | (89) | |
Varav i Sverige | 183 | 2 486 | 2 668 |
(varav tantiem) | (45) | (45) | |
Varav i övriga länder | 187 | 3 668 | 3 855 |
(varav tantiem) | (44) | (44) | |
Medelantal personer | 171 |
| Sociala kostnader | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Sociala kostnader | 1 854 | 1 861 |
(varav pensionskostnader) | (503) | (496) |
| Moderbolaget | ||
| Löner och andra ersättningar | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Ledande befattningshavare och vd | ||
Medelantal personer 1) | 6 | 6 |
Löner och andra ersättningar 2) | 50 | 53 |
(varav bonus) 3) | (22) | (26) |
Löner och andra ersättningar, övriga anställda | 17 | 19 |
Summa | 67 | 73 |
| Sociala kostnader | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Sociala kostnader | 37 | 37 |
(varav pensionskostnader) | (14) | (12) |
| Ersättning till Ratos styrelse och ledande befattningshavare 2024 | |||||||
| Aktie- | |||||||
| Styrelsearvode/ | Rörlig | Övriga | Pensions- | relaterade | Pensions- | ||
| MSEK | grundlön 1) | ersättning 2) | förmåner 3) | kostnad | ersättningar | Summa | förpliktelser |
Per-Olof Söderberg, styrelsens ordförande | 1,2 | – | – | – | – | 1,2 | – |
Jan Söderberg, styrelseledamot | 0,7 | – | – | – | – | 0,7 | – |
Ulla Litzén, styrelseledamot | 0,8 | – | – | – | – | 0,8 | – |
Tone Lunde Bakker, styrelseledamot | 0,6 | – | – | – | – | 0,6 | – |
Mats Granryd, styrelseledamot | 0,6 | – | – | – | – | 0,6 | – |
Cecilia Sjöstedt, styrelseledamot | 0,7 | – | – | – | – | 0,7 | – |
Jonas Wiström, vd | 10,5 | 8,0 | 0,1 | 3,1 | 1,4 | 23,2 | – |
Andra ledande befattningshavare 4) | 17,7 | 13,7 | 0,1 | 5,1 | 4,8 | 41,3 | – |
| Ersättning till Ratos styrelse och ledande befattningshavare 2023 | |||||||
| Aktie- | |||||||
| Styrelsearvode/ | Rörlig | Övriga | Pensions- | relaterade | Pensions- | ||
| MSEK | grundlön 1) | ersättning 2) | förmåner 3) | kostnad | ersättningar | Summa | förpliktelser |
Per-Olof Söderberg, styrelsens ordförande | 1,2 | – | – | – | – | 1,2 | – |
Jan Söderberg, styrelseledamot | 0,7 | – | – | – | – | 0,7 | – |
Karsten Slotte, styrelseledamot | 0,7 | – | – | – | – | 0,7 | – |
Ulla Litzén, styrelseledamot | 0,8 | – | – | – | – | 0,8 | – |
Tone Lunde Bakker, styrelseledamot | 0,6 | – | – | – | – | 0,6 | – |
Jonas Wiström, vd | 10,1 | 9,4 | 0,2 | 3,0 | 1,3 | 23,9 | – |
Andra ledande befattningshavare 4) | 16,7 | 16,9 | 0,1 | 4,8 | 4,3 | 42,8 | – |
| Teckningsoptioner utställda av Ratos | ||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||
| Antal | Motsvarande | Antal | Motsvarande | |
| optioner | antal aktier | optioner | antal aktier | |
Utestående vid periodens ingång | 2 591 700 | 2 591 700 | 2 071 700 | 2 071 700 |
Utställda | 650 000 | 650 000 | 650 000 | 650 000 |
Återköpta/inlösta | –1 141 700 | –1 141 700 | –130 000 | –130 000 |
Utestående vid periodens utgång | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 591 700 | 2 591 700 |
varav inlösenbara | 0 | 429 200 |
| Upplysningar om utställda teckningsoptioner under perioden | ||
| Varje option berättigar till inköp av en aktie. | ||
2024 | 2023 | |
Förfallotidpunkt | 2027-12-15 | 2026-12-15 |
Förmånsvärde inkl sociala avgifter, MSEK | 8,1 | 7,3 |
Sammanlagda inbetalningar till Ratos om aktierna förvärvas, MSEK | 24,7 | 20,5 |
| Optionsvillkor för utestående teckningsoptioner | |||||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | ||||||
| Optionspris | Lösenpris 2) | Rätt att köpa | Antal | Motsvarande | Antal | Motsvarande | |
| Förfallotidpunkt | kr/option | kr/aktie | antal aktier | optioner | antal aktier | optioner | antal aktier |
2024-06-14 1) | 3,93 | 24,98 | 1,00 | 0 | 0 | 429 200 | 429 200 |
2024-11-29 1) | 10,10 | 41,38 | 1,00 | 0 | 0 | 712 500 | 712 500 |
2025-12-15 1) | 10,92 | 43,13 | 1,00 | 800 000 | 800 000 | 800 000 | 800 000 |
2026-12-15 1) | 8,57 | 31,52 | 1,00 | 650 000 | 650 000 | 650 000 | 650 000 |
2027-12-15 1) | 9,53 | 38,03 | 1,00 | 650 000 | 650 000 | ||
2 100 000 | 2 100 000 | 2 591 700 | 2 591 700 | ||||
| Maximal utökning av antalet aktier i förhållande till | |||||||
utestående aktier vid periodens slut, % | 0,6 | 0,8 | |||||
| 1) |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Huvudansvarig revisor EY | ||||
Revisionsuppdrag | 33 | 26 | 5 | 5 |
| Revisionsverksamhet utöver | ||||
revisionsuppdraget | 1 | 1 | 0 | 1 |
Skatterådgivning | 0 | 1 | ||
Andra uppdrag | 0 | 0 | 0 | |
34 | 28 | 6 | 6 | |
| Övriga revisorer | ||||
Revisionsuppdrag | 5 | 4 | ||
40 | 32 | 6 | 6 |
| Koncernen | Upplupet | Verkligt värde via | ||||
| anskaffnings värde | resultat räkningen | Totalt | ||||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Finansiella intäkter | ||||||
Ränteintäkter | 71 | 76 | 71 | 76 | ||
Resultat vid avyttring | 1 | 1 | ||||
Värdeförändring, syntetiska optioner | 1 | 1 | ||||
Övriga finansiella intäkter | 1 | 2 | 1 | 2 | ||
72 | 78 | 1 | 1 | 73 | 79 | |
| Finansiella kostnader | ||||||
Räntekostnader | –283 | –331 | –283 | –331 | ||
Räntekostnader, finansiell leasing | –274 | –276 | –274 | –276 | ||
Räntekostnader, konvertibla förlagslån | –12 | –9 | –12 | –9 | ||
Värdeförändring, syntetiska optioner | –89 | –80 | –89 | –80 | ||
Värdeförändring, villkorade köpeskillingar | –3 | –7 | –3 | –7 | ||
Övriga finansiella kostnader | –31 | –23 | –11 | –6 | –43 | –29 |
Nedskrivningar | –12 | –12 | ||||
–601 | –640 | –104 | –105 | –704 | –744 | |
Pensioner, räntekostnad | –2 | –2 | ||||
–707 | –745 | |||||
| Valutakursvinster/förluster | ||||||
| Värdeförändring, valutaderivat | ||||||
– ej säkringsredovisade | 10 | –15 | 10 | –15 | ||
Övriga valutakursförändringar | –26 | –56 | –26 | –56 | ||
–26 | –56 | 10 | –15 | –16 | –70 | |
Finansnetto | –650 | –737 |
| Moderbolaget | Upplupet | Verkligt värde via | ||||
| anskaffnings värde | resultat räkningen | Totalt | ||||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Finansiella intäkter | ||||||
Ränteintäkter, koncerninterna | 447 | 454 | 447 | 454 | ||
Ränteintäkter, övriga | 31 | 30 | 31 | 30 | ||
| Resultat vid avyttring | 478 | 484 | 478 | 484 | ||
| Finansiella kostnader | ||||||
Räntekostnader, koncerninterna | –178 | –128 | –178 | –128 | ||
Räntekostnader konvertibla förlagslån | –12 | –9 | –12 | –9 | ||
Räntekostnader, övriga | –230 | –269 | –230 | –269 | ||
Värdeförändring, syntetiska optioner | –13 | –30 | –13 | –30 | ||
Övriga finansiella kostnader | –26 | –19 | –26 | –19 | ||
–446 | –424 | –13 | –30 | –459 | –455 | |
| Valutakursvinster/förluster | ||||||
| Värdeförändring, derivat | ||||||
– ej säkringsredovisade | 3 | –9 | 3 | –9 | ||
Övriga valutakursförändringar | –7 | –11 | –7 | –11 | ||
–7 | –11 | 3 | –9 | –4 | –21 | |
Finansnetto | 15 | 9 |
| Redovisat i resultaträkningen | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Årets skattekostnad | –405 | –313 |
Justering av skatt hänförlig till tidigare år | 4 | 5 |
Uppskjuten skatt | 43 | 41 |
Totalt redovisad skattekostnad i koncernen | –358 | –267 |
| Avstämning effektiv skatt | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Resultat före skatt | 1 020 | 2 273 |
| Avgår resultat från investeringar redovisade enligt | ||
kapitalandelsmetoden | –439 | –433 |
581 | 1 840 | |
Skatt enligt gällande skattesats, 20,6% | –120 | –379 |
Effekt av andra skattesatser i andra länder | –34 | –17 |
Ej avdragsgilla kostnader | –142 | –248 |
Ej skattepliktiga intäkter | 9 | 348 |
| Ökning av underskottsavdrag utan mot svarande | ||
aktivering av uppskjuten skatt | –164 | –92 |
| Nedskrivning av tidigare aktiverade | ||
underskottsavdrag | –5 | –4 |
| Utnyttjande av tidigare ej aktiverade | ||
underskottsavdrag | 22 | 20 |
| Aktivering av tidigare ej aktiverade | ||
underskottsavdrag | 68 | 96 |
Skatt hänförlig till tidigare år | 4 | 5 |
Övrigt | 2 | 3 |
Redovisad effektiv skatt | –358 | –267 |
| Skatteposter som redovisats i övrigt totalresultat/eget kapital | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Uppskjuten skatt hänförlig till förändring av | ||
säkringsreserv | –2 | –2 |
| Uppskjuten skatt hänförlig till omvärdering av | ||
förmånsbestämda pensionsåtaganden | 0 | 1 |
| Uppskjuten skatt hänförlig till konverteringsrätt | ||
för konvertibla förlagslån | –1 | 0 |
–3 | –1 |
| Redovisade uppskjutna skattefordringar och skulder | ||||
| Uppskjuten | Uppskjuten | |||
| skattefordran | skatteskuld | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Immateriella anläggnings tillgångar | 23 | 11 | 365 | 385 |
Materiella anläggnings tillgångar | 52 | 52 | 48 | 49 |
Nyttjanderättstillgångar | 95 | 123 | ||
Finansiella anläggnings tillgångar | 1 | 0 | ||
Varulager | 20 | 20 | ||
Kundfordringar | 4 | 3 | 1 | |
Övriga fordringar | 15 | 9 | 32 | 22 |
Entreprenadkontrakt | 442 | 460 | ||
Räntebärande skulder | 14 | 11 | ||
Avsättningar pensioner | 7 | 7 | 0 | |
Övriga avsättningar | 132 | 68 | ||
Övriga skulder | 26 | 15 | ||
Underskottsavdrag | 437 | 369 | ||
Obeskattade reserver/boksluts- dispositioner | 62 | 73 | ||
Skattefordringar/skatteskulder | 810 | 677 | 963 | 1 001 |
Kvittningar | –255 | –200 | –255 | –200 |
Skattefordringar/skatteskulder, netto | 555 | 477 | 708 | 801 |
| Förändring uppskjuten skatt 2024 | ||||||||
| Ingående balans | Redovisat i | Redovisat direkt i | Redovisat i samband | Redovisat i övrigt total- | Omräknings- | Omklassi - | Utgående balans | |
| MSEK | 2024 | resultat räkningen | balansräkningen | med förvärv av bolag | resultat/eget kapital | differens | ficeringar | 2024 |
Immateriella anläggningstillgångar | –374 | 46 | –9 | 1 | –7 | 342 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 4 | 1 | –1 | 0 | 4 | |||
Nyttjanderättstillgångar | 123 | –29 | –0 | 0 | 95 | |||
Finansiella anläggningstillgångar | 1 | –1 | –1 | –0 | –0 | |||
Varulager | 20 | –0 | 1 | 0 | 0 | 20 | ||
Kundfordringar | 1 | 2 | 0 | 0 | 4 | |||
Övriga fordringar | –13 | 4 | 0 | –8 | –17 | |||
Entreprenadkontrakt | –460 | –119 | 133 | 5 | –442 | |||
Räntebärande skulder | –11 | –2 | –1 | 0 | 0 | –14 | ||
Avsättningar pensioner | 7 | –1 | 0 | 0 | –0 | 7 | ||
Övriga avsättningar och skulder | 82 | 62 | 14 | –0 | –1 | –1 | 1 | 158 |
Underskottsavdrag | 369 | 75 | –14 | 2 | 6 | 438 | ||
Obeskattade reserver/periodiseringsfonder | –73 | 5 | –0 | 7 | –62 | |||
Skattefordringar/skatteskulder, netto | –323 | 43 | 133 | –8 | –3 | 6 | 0 | –153 |
| Redovisat i | Redovisat i samband | Redovisat i övrigt total- | Omräknings- | Omklassi - | Utgående balans | ||
| 2023 | resultat räkningen | med förvärv av bolag | resultat/eget kapital | differens | ficeringar | 2023 | |
Immateriella anläggningstillgångar | –406 | 23 | –5 | 20 | –6 | –374 | |
Materiella anläggningstillgångar | 9 | –2 | –3 | –0 | 4 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 119 | 7 | –3 | 0 | 123 | ||
Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 1 | 0 | –0 | 0 | 1 | |
Varulager | 22 | –2 | 0 | –1 | 20 | ||
Kundfordringar | 5 | –3 | 0 | –1 | 1 | ||
Övriga fordringar | –18 | 3 | 0 | 0 | 1 | –13 | |
Entreprenadkontrakt | –464 | –23 | 27 | –460 | |||
Räntebärande skulder | –11 | –0 | –3 | –0 | 4 | –11 | |
Avsättningar pensioner | 7 | –1 | 1 | 0 | –0 | 7 | |
Övriga avsättningar och skulder | 67 | 17 | 0 | –4 | 2 | 82 | |
Underskottsavdrag | 355 | 21 | –8 | 1 | 369 | ||
Obeskattade reserver/periodiseringsfonder | –70 | –1 | –3 | 0 | 0 | –73 | |
Skattefordringar/skatteskulder, netto | –386 | 41 | –7 | –1 | 28 | 0 | –323 |
| Koncernen | ||||||||
| Förvärvade immateriella tillgångar | ||||||||
| Varu- | Kund- | Övriga | Affärs- | Övriga | Pågående | |||
MSEK | Goodwill | märken | relationer | tillgångar | system | tillgångar | projekt | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||||
Ingående balans 2023-01-01 | 16 214 | 949 | 813 | 458 | 647 | 37 | 5 | 19 123 |
Rörelseförvärv | 345 1) | 20 | –23 | 27 | 1 | 369 | ||
Investeringar | 57 | 9 | 8 | 74 | ||||
Avyttringar/Utrangeringar | –24 | –3 | –0 | –27 | ||||
Omklassificering | –4 | 16 | 5 | –11 | 8 | |||
Årets valutakursdifferenser | –377 | –48 | –0 | –12 | –23 | –0 | –460 | |
Utgående balans 2023-12-31 | 16 183 | 921 | 786 | 473 | 673 | 48 | 3 | 19 087 |
Ingående balans 2024-01-01 | 16 183 | 921 | 786 | 473 | 673 | 48 | 3 | 19 087 |
Rörelseförvärv | 437 | 45 | 0 | 4 | 1 | 487 | ||
Investeringar | 39 | 3 | 19 | 61 | ||||
Avyttrade företag | –1 | –2 | –3 | |||||
Avyttringar/Utrangeringar | –140 | –2 | –141 | |||||
Omklassificering | –4 | 4 | 10 | –5 | –8 | –3 | ||
Årets valutakursdifferenser | 30 | –1 | 2 | 4 | –2 | 2 | 0 | 35 |
Utgående balans 2024-12-31 | 16 646 | 920 | 836 | 477 | 585 | 46 | 13 | 19 523 |
| Förvärvade immateriella tillgångar | ||||||||
| Varu- | Kund- | Övriga | Affärs- | Övriga | Pågående | |||
MSEK | Goodwill | märken | relationer | tillgångar | system | tillgångar | projekt | Totalt |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | ||||||||
Ingående balans 2023-01-01 | –1 403 | –6 | –67 | –311 | –396 | –33 | –2 215 | |
Årets avskrivningar | –70 | –46 | –77 | –2 | –195 | |||
Årets nedskrivningar | –774 | –774 | ||||||
Avyttringar/Utrangeringar | 19 | 1 | 20 | |||||
Omklassificeringar | 1 | –1 | ||||||
Årets valutakursdifferenser | 41 | 0 | 0 | 4 | 11 | 0 | 56 | |
Utgående balans 2023-12-31 | –2 136 | –6 | –136 | –353 | –443 | –35 | –3 109 | |
Ingående balans 2024-01-01 | –2 136 | –6 | –136 | –353 | –443 | –35 | –3 109 | |
Rörelseförvärv | –4 | –1 | –5 | |||||
Årets avskrivningar | –88 | –36 | –76 | –2 | –201 | |||
Årets nedskrivningar | –246 | –44 | –290 | |||||
Ackumulerade avskrivningar i avyttrat företag | 1 | 1 | 3 | |||||
Avyttringar/Utrangeringar | 139 | 2 | 141 | |||||
Omklassificeringar | 4 | –2 | –2 | –3 | –3 | |||
Årets valutakursdifferenser | 18 | –1 | –1 | –3 | 1 | –2 | 12 | |
Utgående balans 2024-12-31 | –2 360 | –7 | –227 | –392 | –428 | –38 | –3 452 | |
| Redovisat värde enligt Rapport över finansiell ställning: | ||||||||
Per 2024-12-31 | 14 286 | 913 | 609 | 85 | 157 | 8 | 13 | 16 072 |
Per 2023-12-31 | 14 047 | 915 | 650 | 120 | 230 | 13 | 3 | 15 978 |
| Immateriella | ||||
| anläggnings- | ||||
| Goodwill | tillgångar 1) | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Knightec | 1 293 | 1 293 | ||
Semcon | 1 236 | 1 236 | ||
Presis Infra | 2 283 | 2 324 | ||
HL Display | 1 240 | 911 | ||
LEDiL | 1 218 | 1 060 | ||
Plantasjen | 1 101 | 1 365 | 646 | 657 |
HENT | 844 | 859 | ||
airteam | 1 057 | 1 029 | 18 | 18 |
Aleido | 893 | 889 | ||
11 166 | 10 967 | 664 | 675 | |
| Bolag utan enskilt betydande | ||||
värden | 3 121 | 3 080 | 249 | 240 |
Totalt | 14 286 | 14 047 | 913 | 915 |
| Byggnader | Pågående | |||
| MSEK | och mark | Inventarier | nyanläggningar | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||
Ingående balans 2023-01-01 | 1 113 | 3 480 | 211 | 4 804 |
Investeringar | 76 | 161 | 66 | 303 |
Avyttringar/Utrangeringar | –97 | –173 | –270 | |
Tillgångar i förvärvat företag | 163 | 163 | ||
Överfört från anläggning under uppförande | 22 | 172 | –194 | |
Omklassificering | 1 | 14 | –33 | –18 |
Kostnadsfört | –0 | –0 | ||
Årets valutakursdifferenser | –29 | –38 | –0 | –67 |
Utgående balans 2023-12-31 | 1 087 | 3 778 | 50 | 4 916 |
Ingående balans 2024-01-01 | 1 087 | 3 778 | 50 | 4 916 |
Investeringar | 20 | 164 | 78 | 262 |
Avyttringar/Utrangeringar | –75 | –196 | –272 | |
Tillgångar i förvärvat företag | 0 | 97 | 97 | |
Tillgångar i avyttrat företag | –19 | –41 | –59 | |
Överfört från anläggning under uppförande | 10 | 18 | –28 | |
Omklassificering | 1 | 9 | –11 | –1 |
Kostnadsfört | –0 | –0 | ||
Årets valutakursdifferenser | 9 | 98 | 2 | 108 |
Utgående balans 2024-12-31 | 1 033 | 3 928 | 91 | 5 052 |
| Byggnader | Pågående | |||
| MSEK | och mark | Inventarier | nyanläggningar | Totalt |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | ||||
Ingående balans 2023-01-01 | –563 | –2 516 | –3 079 | |
Årets avskrivningar | –46 | –269 | –314 | |
Årets nedskrivningar | –10 | –33 | ||
Ackumulerade avskrivningar i förvärvat företag | –129 | –129 | ||
Återförda nedskrivningar | 6 | 12 | 18 | |
Avyttringar/Utrangeringar | 66 | 144 | 210 | |
Omklassificering | –3 | –3 | ||
Årets valutakursdifferenser | 12 | 21 | 33 | |
Utgående balans 2023-12-31 | –535 | –2 764 | –3 299 | |
Ingående balans 2024-01-01 | –535 | –2 764 | –3 299 | |
Årets avskrivningar | –46 | –262 | –308 | |
Årets nedskrivningar | –50 | –9 | –59 | |
Ackumulerade avskrivningar i förvärvat företag | –55 | –55 | ||
Ackumulerade avskrivningar i avyttrat företag | 14 | 25 | 38 | |
Avyttringar/Utrangeringar | 62 | 189 | 250 | |
Omklassificering | 0 | 0 | ||
Årets valutakursdifferenser | –2 | –70 | –72 | |
Utgående balans 2024-12-31 | –557 | –2 948 | –3 505 | |
| Redovisat värde enligt rapport över finansiell ställning | ||||
Per 2024-12-31 | 476 | 980 | 91 | 1 547 |
Per 2023-12-31 | 552 | 1 014 | 50 | 1 617 |
| Moderbolaget | ||
MSEK | Inventarier | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Ingående balans 2023-01-01 | 5 | 5 |
Investeringar | 1 | 1 |
Utgående balans 2023-12-31 | 6 | 6 |
Ingående balans 2024-01-01 | 6 | 6 |
Investeringar | 0 | 0 |
Utgående balans 2024-12-31 | 6 | 6 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||
Ingående balans 2023-01-01 | –1 | –1 |
Årets avskrivningar | –1 | –1 |
Utgående balans 2023-12-31 | –2 | –2 |
Ingående balans 2024-01-01 | –2 | –2 |
Årets avskrivningar | –1 | –1 |
Utgående balans 2024-12-31 | –3 | –3 |
| Redovisat värde enligt rapport över finansiell ställning | ||
Per 2024-12-31 | 3 | 3 |
Per 2023-12-31 | 4 | 4 |
| Koncernen | Byggnader | ||
| MSEK | och mark | Inventarier | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | |||
Ingående balans 2023-01-01 | 6 954 | 777 | 7 731 |
Tillkommande kontrakt under året | 112 | 291 | 403 |
Avyttringar och förtidsavslutade kontrakt | –167 | –94 | –261 |
Nya kontrakt vid förvärv | 38 | 2 | 40 |
Förändringar i befintliga kontrakt | 74 | 3 | 78 |
Omklassificeringar | –9 | –9 | |
Övriga förändringar | 393 | 6 | 396 |
Årets valutakursdifferenser | –202 | –38 | –240 |
Utgående balans 2023-12-31 | 7 202 | 936 | 8 138 |
Ingående balans 2024-01-01 | 7 202 | 936 | 8 138 |
Tillkommande kontrakt under året | 254 | 347 | 602 |
Avyttringar och förtidsavslutade kontrakt | –494 | –106 | –600 |
Nya kontrakt vid förvärv | 21 | 8 | 29 |
Kontrakt i avyttrat företag | –598 | –598 | |
Förändringar i befintliga kontrakt | –550 | 4 | –546 |
Övriga förändringar | 213 | 9 | 222 |
Årets valutakursdifferenser | –1 | –9 | –10 |
Utgående balans 2024-12-31 | 6 047 | 1 189 | 7 236 |
| Byggnader | |||
| MSEK | och mark | Inventarier | Totalt |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | |||
Ingående balans 2023-01-01 | –2 351 | –280 | –2 631 |
Avyttringar och förtidsinlösning av kontrakt | 146 | 72 | 217 |
Omklassificeringar | 5 | 5 | |
Årets avskrivningar | –813 | –184 | –998 |
Årets nedskrivningar | –1 | –1 | |
Övriga förändringar | –5 | –1 | –6 |
Årets valutakursdifferenser | 79 | 13 | 91 |
Utgående balans 2023-12-31 | –2 945 | –377 | –3 322 |
Ingående balans 2024-01-01 | –2 945 | –377 | –3 322 |
Avyttringar och förtidsinlösning av kontrakt | 356 | 76 | 432 |
Ackumulerade avskrivningar i avyttrat företag | 249 | 249 | |
Årets avskrivningar | –778 | –217 | –995 |
Årets valutakursdifferenser | 3 | 5 | 8 |
Utgående balans 2024-12-31 | –3 114 | –513 | –3 627 |
| Redovisat värde enligt rapport över finansiell ställning | |||
Per 2024-12-31 | 2 933 | 676 | 3 609 |
Per 2023-12-31 | 4 257 | 558 | 4 816 |
| Förändring av redovisade värden | ||
| Koncernen | ||
| Andelar redovisade enligt kapitalandelsmetoden fördelade mellan betydande och ej individuellt betydande andelar | ||||||
2024 | 2023 | |||||
| Individuellt | Individuellt | |||||
| ej betydande | ej betydande | |||||
MSEK | Aibel 1) | andelar | Totalt | Aibel 1) | andelar | Totalt |
| Andelar redovisade enligt kapitalandelsmetoden | ||||||
| Ingår i koncernen enligt följande: | ||||||
Andel av resultat före skatt | 544 | 5 | 549 | 496 | 4 | 500 |
Inkomstskatt | –110 | –110 | –66 | –66 | ||
Andel av övrigt totalresultat | 70 | 70 | –80 | –80 | ||
Andel av totalresultat | 504 | 5 | 509 | 349 | 4 | 353 |
Redovisat värde | 3 393 | 33 | 3 426 | 3 213 | 33 | 3 246 |
| 100% | ||||||
Nettoomsättning | 17 730 | 15 861 | ||||
Årets resultat | 868 | 859 | ||||
Övrigt totalresultat | 141 | –160 | ||||
Summa totalresultat | 1 009 | 699 | ||||
Anläggningstillgångar | 10 738 | 10 551 | ||||
Omsättningstillgångar | 6 140 | 6 112 | ||||
Långfristiga skulder | –2 241 | –2 046 | ||||
Kortfristiga skulder | –7 848 | –8 190 | ||||
Nettotillgångar | 6 789 | 6 427 |
| Aibel 100% | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Ingående balans nettotillgångar | 6 427 | 3 070 |
Årets resultat före skatt | 1 088 | 992 |
Inkomstskatt | –220 | –132 |
Övrigt totalresultat | 141 | –160 |
Utdelning | –626 | –239 |
Reversering av nedskrivning | 3 313 | |
Omräkningsdifferenser | –21 | –417 |
Utgående balans nettotillgångar | 6 789 | 6 427 |
Aibel 49% 1) | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Andel i nettotillgångar | 3 393 | 3 213 |
Redovisat värde | 3 393 | 3 213 |
| Moderbolaget | Långfristiga fordringar | |
| Koncernföretag | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
vid årets början | 3 919 | 6 180 |
Tillkommande | 1 169 | 1 045 |
Omklassificering | –1 616 | –1 569 |
Reglerat | –351 | –1 649 |
Valutakursförändringar | 9 | –88 |
Utgående balans | 3 130 | 3 919 |
| Kortfristiga fordringar | ||
| Koncernföretag | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
vid årets början | 3 845 | 1 741 |
Tillkommande | 4 402 | 2 440 |
Omklassificering | 971 | 1 226 |
Reglerat | –3 147 | –1 509 |
Valutakursförändringar | 7 | –53 |
Utgående balans | 6 078 | 3 845 |
| Koncernen | ||||||||
| 31 december | ||||||||
| Upplupet | Verkligt värde via | Derivat som används | Total enligt rapport över | |||||
| anskaffningsvärde | resultat räkningen | för säkringsändamål | finansiell ställning | |||||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Finansiella tillgångar | ||||||||
Aktier och andelar | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||
Övriga fordringar 1) | 55 | 29 | 55 | 29 | ||||
Derivatinstrument | 4 | 4 | 8 | 0 | 12 | 5 | ||
Kundfordringar | 3 025 | 3 277 | 3 025 | 3 277 | ||||
Likvida medel | 2 186 | 2 360 | 2 186 | 2 360 | ||||
5 266 | 5 666 | 4 | 4 | 8 | 0 | 5 278 | 5 670 | |
Överskott i pensionsplan, tillgång | 1 | 1 | ||||||
5 279 | 5 671 | |||||||
| Finansiella skulder | ||||||||
| Räntebärande skulder | ||||||||
– Skulder till kreditinstitut | 4 506 | 4 509 | 4 506 | 4 509 | ||||
– Finansiell leasingskuld | 4 005 | 5 398 | 4 005 | 5 398 | ||||
– Konvertibla förlagslån | 161 | 126 | 161 | 126 | ||||
– Övriga räntebärande skulder | 29 | 106 | 302 | 290 | 331 | 396 | ||
Övriga långfristiga skulder 2) | 968 | 1 869 | 968 | 1 896 | ||||
Derivatinstrument | 1 | 13 | 2 | 6 | 3 | 18 | ||
Leverantörsskulder | 2 676 | 2 803 | 2 676 | 2 803 | ||||
11 376 | 12 943 | 1 271 | 2 171 | 2 | 6 | 12 649 | 15 119 | |
Avsättningar för pensioner | 68 | 65 | ||||||
12 717 | 15 184 |
| Verkligt värde-hierarki | ||||
| Tillgångar | Nivå 2 | |||
| MSEK | 2024 | 2023 | ||
| Derivat | ||||
– Valutaterminer | 12 | 5 | ||
12 | 5 | |||
| Verkligt värde-hierarki | ||||
| Skulder | Nivå 2 | Nivå 3 | ||
| MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Syntetiska optioner | 190 | 149 | ||
| Derivat | ||||
– Valutaterminer | 3 | 18 | ||
| Köp- och säljoption till innehav | ||||
utan bestämmande inflytande | 968 | 1 869 | ||
Villkorade köpeskillingar | 112 | 141 | ||
3 | 18 | 1 270 | 2 158 |
| Förändring, nivå 3 | ||||||
| Skulder | Syntetiska optioner | Köp- och säljoptioner | Villkorade köpeskillingar | |||
| MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående balans | 149 | 153 | 1 869 | 1 669 | 141 | 236 |
Redovisat i finansnettot | 88 | 80 | 3 | 7 | ||
Redovisat i rörelseresultatet | –12 | 21 | ||||
Redovisat mot eget kapital | –41 | 263 | ||||
Nyutgivna/tillkommande | 80 | 69 | ||||
Reglerat | –45 | –80 | –880 | –99 | –187 | |
Valutakursdifferens | –2 | –4 | –20 | –63 | –2 | –5 |
Utgående balans | 190 | 149 | 968 | 1 869 | 112 | 141 |
| Moderbolaget | |||||||
| 31 december | |||||||
| Upplupet | Verkligt värde via övrigt | Verkligt värde via | Total enligt rapport över | ||||
| anskaffningsvärde | totalresultat | resultat räkningen | finansiell ställning | ||||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Finansiella tillgångar | |||||||
Finansiella fordringar | 0 | 0 | |||||
Fordringar på koncernföretag 1) | 7 113 | 6 891 | 0 | 2 | 7 113 | 6 893 | |
Derivatinstrument | 4 | 3 | 4 | 3 | |||
Likvida medel | 246 | 876 | 246 | 876 | |||
7 359 | 7 767 | 0 | 4 | 5 | 7 362 | 7 772 | |
| Finansiella skulder | |||||||
| Räntebärande skulder | |||||||
– Skulder till kreditinstitut | 4 451 | 4 384 | 4 451 | 4 384 | |||
– Skulder till koncernföretag | 4 139 | 4 091 | 1 | 4 140 | 4 091 | ||
– Konvertibla förlagslån | 158 | 125 | 158 | 125 | |||
– Övriga räntebärande skulder | 54 | 41 | 54 | 41 | |||
Skulder till koncernföretag, ej räntebärande | 193 | 193 | |||||
Leverantörsskulder | 14 | 11 | 14 | 11 | |||
Derivatinstrument | 1 | 7 | 1 | 7 | |||
8 956 | 8 611 | 56 | 48 | 9 012 | 8 659 |
| Verkligt värde-hierarki | ||
| Tillgångar | Nivå 2 | |
| MSEK | 2024 | 2023 |
| Derivat | ||
– Valutaterminer interna | 0 | 2 |
– Valutaterminer externa | 4 | 3 |
4 | 5 |
| Verkligt värde-hierarki | ||||
| Skulder | Nivå 2 | Nivå 3 | ||
| MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Syntetiska optioner | 54 | 41 | ||
| Derivat | ||||
| – Valutaterminer interna | ||||
– Valutaterminer externa | 1 | 7 | ||
1 | 7 | 54 | 41 |
| Förändring, nivå 3 | ||
| Skulder | Syntetiska optioner | |
| MSEK | 2024 | 2023 |
Ingående balans | 41 | 88 |
Redovisat i finansnettot | 13 | 30 |
Reglerat | –77 | |
Utgående balans | 54 | 41 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Råvaror och förnödenheter | 200 | 179 |
Varor under tillverkning | 183 | 171 |
Färdiga varor och handelsvaror | 1 370 | 1 475 |
Förskott till leverantörer | 97 | 43 |
1 851 | 1 868 |
| Aktiekapital | ||||
Stam A | Stam B | |||
Antal | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Utgivna aktier per 1 januari | 84 637 060 | 84 637 060 | 241 879 429 | 241 261 928 |
Utgivna aktier per 31 december | 84 637 060 | 84 637 060 | 242 748 628 | 241 879 428 |
Totalt antal aktier | Kvotvärde | MSEK | ||
Utgivna aktier per 1 januari 2024 | 326 516 488 | 3,15 | 1 029 | |
Utgivna aktier per 31 december 2023 | 327 385 688 | 3,15 | 1 031 |
| MSEK | |
Utdelning till innehavare av aktier av serie A och B 1,35 SEK/aktie 1) | 442 |
Balanseras i ny räkning | 7 975 |
| Majoritetens andel av reserver | Innehav utan | ||||
| Omräknings- | Säkrings- | bestämmande | |||
MSEK | reserv | reserv | Totalt | inflytande | Totalt |
Ingående redovisat värde 2023-01-01 | 126 | –11 | 115 | –79 | 35 |
Årets omräkningsdifferenser | –340 | –340 | –92 | –432 | |
| Kassaflödessäkringar | |||||
– redovisade i övrigt totalresultat | –31 | –31 | –22 | –53 | |
– skatt hänförlig till årets förändring | –2 | –2 | –0 | –2 | |
Utgående redovisat värde 2023-12-31 | –214 | –44 | –258 | –193 | –451 |
Ingående redovisat värde 2024-01-01 | –214 | –44 | –258 | –193 | –451 |
Årets omräkningsdifferenser | 137 | 137 | –4 | 133 | |
| Kassaflödessäkringar | |||||
– redovisade i övrigt totalresultat | 52 | 52 | 27 | 79 | |
– skatt hänförlig till årets förändring | –1 | –1 | –0 | –2 | |
Utgående redovisat värde 2024-12-31 | –77 | 7 | –70 | –171 | –240 |
| Individuellt ej betydande | |||||
| 2024 | innehav utan bestäm- | ||||
MSEK | NCS Invest 1) | LEDiL | HENT | mande inflytande 2) | Total |
| I sin helhet, 100% | |||||
Anläggningstillgångar | 3 826 | 1 328 | 1 697 | ||
Omsättningstillgångar | 29 | 203 | 4 616 | ||
Långfristiga skulder | –301 | –520 | |||
Kortfristiga skulder | –0 | –122 | –3 904 | ||
Nettotillgångar | 3 856 | 1 108 | 1 889 | ||
Redovisat värde på innehav utan bestämmande inflytande | 1 388 | 385 | 262 | 447 | 2 482 |
Nettoomsättning | 511 | 8 850 | |||
Årets resultat | 745 | 47 | 423 | ||
Övrigt totalresultat | 60 | 39 | –31 | ||
Summa totalresultat | 805 | 85 | 392 | ||
Kassaflöde från löpande verksamhet | 312 | 93 | 1 032 | ||
Kassaflöde från investeringsverksamhet | –30 | –197 | –24 | ||
Kassaflöde från finansieringsverksamhet | –282 | 82 | 15 | ||
Årets kassaflöde | 0 | –22 | 1 023 | ||
Årets resultat hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | 155 | 15 | 117 | 125 | 414 |
Övrigt totalresultat hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | 22 | 14 | –7 | –6 | 22 |
Utdelning utbetald till innehav utan bestämmande inflytande | –101 | –17 | –93 | –69 | –281 |
Innehav utan bestämmande inflytande, andel | 36% | 36% | 25% |
| Individuellt ej betydande | |||||
| 2023 | innehav utan bestäm- | ||||
MSEK | NCS Invest 1) | LEDiL | HENT | mande inflytande 2) | Total |
| I sin helhet, 100% | |||||
Anläggningstillgångar | 3 332 | 1 107 | 1 067 | ||
Omsättningstillgångar | 0 | 169 | 4 383 | ||
Långfristiga skulder | –8 | –506 | |||
Kortfristiga skulder | –0 | –222 | –3 763 | ||
Nettotillgångar | 3 332 | 1 045 | 1 182 | ||
Redovisat värde på innehav utan bestämmande inflytande | 1 157 | 348 | 221 | 412 | 2 137 |
Nettoomsättning | 470 | 9 516 | |||
Årets resultat | 2 205 | 69 | 457 | ||
Övrigt totalresultat | –288 | –5 | –69 | ||
Summa totalresultat | 1 917 | 63 | 388 | ||
Kassaflöde från löpande verksamhet | 120 | 98 | 1 882 | ||
Kassaflöde från investeringsverksamhet | –29 | 6 | |||
Kassaflöde från finansieringsverksamhet | –120 | –70 | –1 157 | ||
Årets kassaflöde | 0 | –1 | 731 | ||
Årets resultat hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | 751 | 23 | 124 | –109 | 788 |
Övrigt totalresultat hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | –104 | –2 | –17 | 1 | –121 |
Utdelning utbetald till innehav utan bestämmande inflytande | –43 | –16 | –44 | –91 | –194 |
Innehav utan bestämmande inflytande, andel | 36% | 34% | 27% |
| Resultat per aktie har beräknats på följande sätt: | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Årets resultat hänförligt till | ||
moderbolagets ägare | 249 | 1 218 |
| Använt i beräkningen av resultat | ||
per aktie före utspädning | 249 | 1 218 |
Räntekostnad för konvertibla förlagslån, netto | 9 | |
| Använt i beräkning av resultat | ||
per aktie efter utspädning | 249 | 1 226 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier | ||
Totalt antal stamaktier | 327 385 688 | 326 516 488 |
| Effekt av innehav av egna aktier samt | ||
utfärdande av nya aktier | –202 698 | –474 466 |
| Vägt genomsnittligt antal | ||
före utspädning | 327 182 990 | 326 042 022 |
Teckningsoptioner | 33 733 | 101 749 |
Konvertibla förlagslån | 3 617 956 | |
| Vägt genomsnittligt antal | ||
efter utspädning | 327 216 723 | 329 761 727 |
Resultat per aktie före utspädning, SEK | 0,76 | 3,73 |
Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 0,76 | 3,72 |
| Koncernen | ||
| Pensionskostnad | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Kostnad avseende tjänstgöring under innevarande period | 1 | 1 |
Kostnad avseende tjänstgöring under tidigare perioder | 0 | |
Räntenetto | 2 | 2 |
Effekter av reduceringar och regleringar | –1 | –1 |
| Pensionskostnader för förmånsbestämda | ||
pensioner | 2 | 2 |
| Pensionskostnader för avgiftsbestämda | ||
pensioner, Alecta | 57 | 55 |
| Pensionskostnader för avgiftsbestämda | ||
pensioner, övriga | 240 | 233 |
Årets pensionskostnad | 299 | 290 |
| Förmånsbestämda pensionsplaner | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Nuvärde av fonderade förpliktelser | 39 | 37 |
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde | –34 | –32 |
6 | 5 | |
Nuvärde av ofonderade förpliktelser | 61 | 59 |
Nettoskuld i Rapport över finansiell ställning | 67 | 65 |
| Belopp som redovisas i balansräkningen | ||
Avsättningar för pensioner | 68 | 65 |
| Överskott i förmånsbestämd plan redovisad som | ||
långsiktig finansiell fordran | 1 | 1 |
Nettoskuld i Rapport över finansiell ställning | 67 | 65 |
| Förändringar i förmånsbestämda pensionsförpliktelser | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Ingående balans | 97 | 90 |
Pensioner intjänade under perioden | 3 | 3 |
Räntekostnader | 3 | 3 |
Betalningar från planen | –4 | –3 |
| Aktuariella vinster/förluster: | ||
Finansiella antaganden | 1 | 2 |
Demografiska antaganden | 1 | 0 |
Erfarenhetsmässiga antaganden | –1 | 2 |
Övrigt | –1 | –1 |
Valutakursdifferens | 1 | 1 |
Förmånsbestämda förpliktelser vid årets slut | 101 | 97 |
| Förändringar i förvaltningstillgångar | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Ingående balans | 32 | 31 |
Ränteintäkter | 0 | 0 |
Inbetalning från arbetsgivare | 1 | 1 |
Inbetalning från de anställda | 1 | 0 |
Betalningar från planen | –1 | –1 |
| Avkastning på förvaltningstillgångar | ||
exkl. ränteintäkter ovan | 1 | –0 |
Övrigt | 0 | –0 |
Valutakursdifferens | 0 | 1 |
Förvaltningstillgångar vid årets slut | 34 | 32 |
| Förvaltningstillgångarna består av följande: | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Tillgångar placerade hos försäkringsbolag | 34 | 32 |
34 | 32 |
| Väsentliga aktuariella antaganden på balansdagen | ||
| Diab | ||
2024 | 2023 | |
Nettoskuld i Rapport över finansiell ställning | 57 | 55 |
| Diskonteringsränta, %: | ||
Förstklassiga obligationer, Sverige | 3,4 | 3,5 |
Förstklassiga obligationer, Italien | 3,0 | 3,2 |
Inflation, % | 1,8 | 1,8 |
Förväntad löneökningstakt, % | 2,8 | 2,8 |
Årlig ökning av pensioner och fribrev, % | 2,0 | 2,0 |
| Koncernen | ||
| Avsättningar, långfristiga | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Garantiåtaganden | ||
Vid årets början | 8 | 7 |
Årets avsättningar | 0 | |
Outnyttjade reverserade avsättningar | 0 | 0 |
Valutakursdifferens | 0 | –0 |
Vid årets slut | 8 | 8 |
| Övrigt | ||
Vid årets början | 37 | 36 |
Årets avsättningar | 2 | 4 |
Ianspråktagna avsättningar | –6 | –2 |
Outnyttjade reverserade avsättningar | –0 | –0 |
Valutakursdifferens | 1 | –0 |
Vid årets slut | 34 | 37 |
Summa långfristiga avsättningar | 43 | 45 |
| Avsättningar som är kortfristiga skulder | ||
| Avsättningar, kortfristiga | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Garantiavsättningar | ||
Vid årets början | 479 | 394 |
Årets avsättningar | 221 | 190 |
Ianspråktagna avsättningar | –93 | –65 |
Outnyttjade reverserade avsättningar | –71 | –15 |
Omräkningsdifferens | –8 | –24 |
Vid årets slut | 528 | 479 |
| Övrigt | ||
Vid årets början | 29 | 46 |
Årets avsättningar | 79 | 17 |
Ianspråktagna avsättningar | –37 | –34 |
Outnyttjade reverserade avsättningar | –45 | |
Omräkningsdifferens | 0 | –0 |
Vid årets slut | 26 | 29 |
Summa kortfristiga avsättningar | 555 | 509 |
| Moderbolaget | ||
| Avsättningar, kortfristiga | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Övrigt | ||
Vid årets början | 17 | 86 |
Årets avsättningar | 26 | 7 |
Ianspråktagna avsättningar | –0 | –16 |
Outnyttjade reverserade avsättningar | –38 | –60 |
Vid årets slut | 5 | 17 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Personalkostnader | 1 160 | 1 087 |
Övrigt | 492 | 349 |
1 651 | 1 437 |
| Moderbolaget | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Personalkostnader | 47 | 50 |
Övrigt | 6 | 5 |
53 | 55 |
EUR | NOK | DKK | GBP | USD | SEK | |||||||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Kundfordringar | 209 | 314 | 23 | 477 | 194 | 4 | 127 | 157 | 170 | 119 | 61 | 256 |
Övriga fordringar | 440 | 410 | 3 535 | 2 133 | 202 | 191 | 310 | 399 | 130 | 528 | ||
Övriga skulder | –33 | –904 | –1 654 | –1 185 | –5 | –142 | –157 | –130 | –308 | –23 | –22 | |
Leverantörsskulder | –150 | –308 | –9 | –415 | –150 | –30 | –67 | –52 | –236 | –72 | –110 | –257 |
| Valutaexponering finansiella tillgångar | ||||||||||||
och skulder | 466 | –488 | 1 895 | 1 010 | 241 | 165 | 228 | 347 | –66 | 267 | –73 | –22 |
Valutaterminskontrakt | –517 | 388 | –1 861 | –764 | –212 | –212 | –34 | –243 | –253 | –293 | ||
Nettoexponering | –51 | –100 | 35 | 246 | 29 | –47 | 194 | 105 | –319 | –26 | –73 | –22 |
| Löptidsanalys finansiella skulder | ||||||
| 2024-12-31 | ||||||
MSEK | Inom 1 år | Inom 2 år | Inom 3 år | Inom 4 år | 5 år och senare | Summa |
Skulder till kreditinstitut | 540 | 173 | 4 202 | 1 | 5 | 4 920 |
Finansiell leasingskuld | 850 | 808 | 640 | 535 | 1 367 | 4 199 |
Övriga räntebärande skulder | 82 | 55 | 39 | 48 | 224 | |
Leverantörsskulder | 2 676 | 2 676 | ||||
Köp- och säljoptioner | 10 | 306 | 652 | 968 | ||
Villkorade köpeskillingar | 102 | 5 | 5 | 112 | ||
| Valutaterminer | ||||||
– utflöde | 5 | 5 | ||||
– inflöde | 7 | 7 | ||||
Summa | 4 271 | 1 346 | 5 539 | 583 | 1 371 | 1 3 110 |
| 2023-12-31 | ||||||
MSEK | Inom 1 år | Inom 2 år | Inom 3 år | Inom 4 år | 5 år och senare | Summa |
Skulder till kreditinstitut | 332 | 3 775 | 47 | 819 | 5 | 4 978 |
Finansiell leasingskuld | 1 084 | 795 | 671 | 555 | 2 679 | 5 786 |
Övriga räntebärande skulder | 128 | 51 | 54 | 38 | 271 | |
Leverantörsskulder | 2 803 | 2 803 | ||||
Köp- och säljoptioner | 750 | 166 | 987 | 269 | 26 | 2 197 |
Villkorade köpeskillingar | 125 | 14 | 2 | 3 | 145 | |
| Valutaterminer | ||||||
– utflöde | –6 | –6 | ||||
– inflöde | –2 | –2 | ||||
Summa | 5 214 | 4 801 | 1 762 | 1 684 | 2 710 | 16 171 |
| 2024-12-31 | ||||||
| Förfallet | Förfallet | Förfallet | Förfallet | |||
MSEK | Ej förfallna | 0–60 dagar | 61–180 dagar | 181–365 dagar | mer än ett år | Summa |
Redovisat belopp kundfordringar – brutto | 2 380 | 464 | 76 | 64 | 118 | 3 103 |
varav byggverksamhet | 308 | 81 | 9 | 16 | 55 | 468 |
Förväntad förlustnivå i % | 0 | 0 | 12 | 36 | 36 | 3 |
Kreditförlustreserv | –1 | –2 | –9 | –23 | –43 | –78 |
Redovisat belopp avtalstillgångar – brutto | 669 | |||||
Förväntad förlustnivå i % | 0 | |||||
Kreditförlustreserv | 0 |
| 2023-12-31 | ||||||
| Förfallet | Förfallet | Förfallet | Förfallet | |||
MSEK | Ej förfallna | 0–60 dagar | 61–180 dagar | 181–365 dagar | mer än ett år | Summa |
Redovisat belopp kundfordringar – brutto | 2 616 | 93 | 107 | 48 | 101 | 2 965 |
varav byggverksamhet 1) | 321 | 31 | 27 | 23 | 43 | 445 |
Förväntad förlustnivå i % | 0 | 1 | 5 | 11 | 33 | 1 |
Kreditförlustreserv | –1 | –1 | –5 | –5 | –33 | –44 |
Redovisat belopp avtalstillgångar – brutto | 725 | |||||
Förväntad förlustnivå i % | 0 | |||||
Kreditförlustreserv | 0 |
| Förändringen i förlustreserven under året specificeras nedan: | ||
| Kundfordringar | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Ingående balans, 1 januari | –44 | –68 |
| Förändring av förlustreserv | ||
redovisad i resultaträkningen | –26 | –8 |
Under året bortskrivna fordringar | 1 | 11 |
Återföring av ej utnyttjat belopp | –10 | 4 |
Valutakursdifferenser | 1 | 6 |
Förlustreserv, förvärvade bolag | 0 | |
Övrigt | 11 | |
Per 31 december | –78 | –44 |
| Koncernen | |||
| Resultaträkning | |||
MSEK | 2024 | 2023 | Ingår i följande rad |
Intäkter från sub-leasing | 39 | 44 | Övriga rörelseintäkter |
Årets av- och nedskrivningar | –995 | –998 | Avskrivningar och nedskrivningar av materiella och immateriella |
| anläggnings tillgångar samt nyttjanderättstillgångar | |||
Kostnader hänförliga till korttidsleasingavtal | –14 | –22 | Övriga externa kostnader |
Kostnader hänförliga till leasingavtal av lågt värde | –7 | –5 | Övriga externa kostnader |
Räntekostnader | –274 | –276 | Finansiella kostnader |
Summa resultatpåverkan leasingavtal | –1 251 | –1 257 |
| Rapport över kassaflöden | |||
MSEK | 2024 | 2023 | Ingår i följande rad |
| Korttidsleasing avtal, avtal av lågt värde och variabla | |||
leasingbetalningar 1) | –21 | –27 | Löpande verksamhet |
Amortering av finansiella leasingskulder | –1 060 | –970 | Finansieringsverksamheten |
Betalda räntor för finansiella leasingskulder | –274 | –275 | Finansieringsverksamheten |
Summa kassaflödespåverkan gällande leasingavtal 1) | –1 355 | –1 272 |
| Rapport över finansiell ställning | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Långfristig leasingskuld, räntebärande | 3 201 | 4 450 |
Kortfristig leasingskuld, räntebärande | 804 | 948 |
Totalt | 4 005 | 5 398 |
| Koncernen | ||
| Ställda säkerheter | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Nettotillgångar | 1 370 | 2 288 |
Övriga ställda säkerheter | 1 414 | 1 382 |
2 784 | 3 670 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Finansiella intäkter | 447 | 459 |
Övriga intäkter | 7 | 9 |
Finansiella kostnader | –180 | –133 |
Övriga kostnader | –4 | –2 |
Utdelning | 192 | |
Koncernbidrag | 177 | 158 |
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Fordran cashpool | 346 | 1 222 |
Övriga fordringar | 6 767 | 5 671 |
Skuld cashpool | 3 357 | 2 752 |
Övriga skulder | 977 | 1 339 |
| Moderbolaget | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden vid årets | ||
början | 11 818 | 13 127 |
Investerat | 1 398 | 9 396 |
Återbetalt aktieägartillskott | –960 | –113 |
Avyttringar | –10 592 | |
Vid årets slut | 12 256 | 11 818 |
Ackumulerade nedskrivningar vid årets början | –1 082 | –2 977 |
Avyttringar | 1 895 | |
Vid årets slut | –1 082 | –1 082 |
Värde enligt balansräkning | 11 174 | 10 736 |
| Dotterföretag, org nr, säte | Ägd | |||
MSEK | Antal aktier | andel, % | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Direktägda bolag | ||||
Ratos Ind. AB, 556809-4402, Stockholm | 50 000 | 100 | 6 039 | 5 899 |
Ratos Infra AB, 559052-2057, Stockholm | 50 000 | 100 | 1 540 | 3 390 |
Ratos Consumer AB, 559077-8675, Stockholm | 50 000 | 100 | 3 589 | 1 441 |
Ratos Fastighets AB, 556308-3863, Stockholm | 50 000 | 100 | 6 | 6 |
11 174 | 10 736 |
Andel i % 1) | 2024-12-31 | 2023-12-31 | Under koncern |
| Indirekt andel i underkoncernen | |||
| Ratos Ind. AB | |||
Semcon AB, 556539-9549, Göteborg | 100 | Semcon 3) | |
Aleido Group AB, 556606-0363, Göteborg | 100 | 100 | Aleido |
Knightec Group AB, 559384-1058, Stockholm 2) | 87 | 75 | Knightec Group 3) |
HL Display Holding AB, 556809-4394, Stockholm | 100 | 99 | HL Display |
Diab Group AB, 556603-1711, Helsingborg | 96 | 97 | Diab |
TFS Trial Form Support International AB, 556513-1660, Lund | 100 | 100 | TFS |
Ledil Group Oy, 2365174-6, Salo | 67 | 66 | LEDiL |
Speed Group Holding AB, 559017-4578, Borås | 70 | 70 | Speed |
Sunrise TopCo ApS, 37940682, Give | 78 | 78 | Oase Outdoors |
| Ratos Infra AB | |||
SSEA Group Svenska Samverkansentreprenadaktiebolag, 559281-7323, Stockholm 1) | 78 | SSEA Group 5) | |
NCS Invest AB, 556914-7530, Stockholm | 32 | 32 | Aibel |
Miehdnort AB, 556801-4731, Stockholm 6) | 73 | HENT 5) | |
Sentia AS, 999 256 864, Trondheim 4) | 75 | Sentia 5) | |
NVBS Railtech Holding AB, 559304-1329, Stockholm | 95 | 74 | Expin Group |
Presis Infra Holdco AS, 927 459 574, Oslo | 97 | 72 | Presis Infra |
Airteam TopCo A/S, 37495077, Viby | 70 | 70 | airteam |
| Ratos Consumer AB | |||
Plantasjen Holding AS, 917763933, Kongsvinger | 99 | 99 | Plantasjen |
KVD of Sweden AB, 556826-5697, Stockholm | 100 | 100 | KVD |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Erhållen ränta | 62 | 67 | 315 | 380 |
Betald ränta | –606 | –619 | –379 | –372 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Andel av resultat från investeringar | ||||
redovisade enligt kapitalandels- metoden | –439 | –433 | ||
Realisationsresultat | –83 | –68 | ||
| Av- och nedskrivningar av | ||||
tillgångar | 1 853 | 2 298 | 1 | 1 |
Orealiserade kursdifferenser | 24 | 48 | –18 | 59 |
Reversering av nedskrivning i intressebolag | –1 656 | |||
Avsättningar samt övrigt | 213 | 377 | –252 | –37 |
| Justering för poster som inte | ||||
ingår i kassaflödet | 1 568 | 565 | –269 | 23 |
| Likvida medel | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Kassa, bank | 2 186 | 2 360 | 246 | 876 |
Likvida medel | 2 186 | 2 360 | 246 | 876 |
| Avyttrade företag – koncernen | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Anläggningstillgångar | 365 | |
Omsättningstillgångar | 269 | 4 |
Likvida medel | 25 | 2 |
Summa tillgångar | 660 | 6 |
Långfristiga skulder och avsättningar | 423 | |
Kortfristiga skulder och avsättningar | 313 | 4 |
Summa skulder | 735 | 4 |
Försäljningspris | 0 | 5 |
| Avgår: | ||
Säljrevers | –5 | |
Likvida medel i den avyttrade verksamheten | –25 | –2 |
Påverkan på koncernens likvida medel | –25 | –2 |
| Förvärvade företag – koncernen | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Immateriella anläggningstillgångar | 45 | 26 |
Materiella anläggningstillgångar | 42 | 34 |
Nyttjanderättstillgångar | 29 | 40 |
Finansiella anläggningstillgångar | 0 | |
Uppskjuten skattefordran | 0 | |
Kundfordringar | 110 | 56 |
Omsättningstillgångar | 81 | –247 |
Likvida medel | 17 | 14 |
Summa tillgångar | 323 | –78 |
Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | |
Uppskjuten skatteskuld | 8 | 7 |
Långfristiga skulder och avsättningar | 26 | |
Kortfristiga skulder och avsättningar | 118 | 92 |
Summa skulder | 152 | 99 |
Netto identifierbara tillgångar och skulder | 171 | –176 |
Goodwill | 437 | 343 |
| Redovisad köp- och säljoption utställd till | ||
minoritetsägare | 86 | |
Köpeskilling | 608 | 252 |
| Avgår: | ||
Säljrevers | –35 | |
Avsättning villkorad köpeskilling | –80 | –57 |
Emitterade aktier | –3 | |
Likvida medel i den förvärvade verksamheten | –17 | –14 |
Utbetald villkorad köpeskilling tidigare förvärv | 100 | 187 |
Påverkan på koncernens likvida medel | –608 | –333 |
Kassaflöde | Ej kassaflödespåverkande förändringar | |||||||||
| Återköp/ | Förvärvade | |||||||||
| Ingående balans | slut reglering | och avyttrade | Omklas si- | Valuta kurs- | Nya och ändrade | Övriga | Utgående balans | |||
| MSEK | 2024-01-01 | Upp tagna lån | Amortering | optioner | bolag | ficering | förändring | leasingkontrakt | föränd ringar | 2024-12-31 |
Skulder till kreditinstitut långfristigt | 4 421 | 3 312 | –10 | –5 | –3 605 | 9 | 4 123 | |||
Skulder till kreditinstitut kortfristigt | 88 | 47 | –3 360 | –1 | 3 605 | 5 | –1 | 383 | ||
Finansiell leasingskuld | 5 398 | –1 060 | –404 | –2 | 577 | –504 | 4 005 | |||
Konvertibla förlagslån | 126 | 44 | –5 | –6 | 161 | |||||
Övriga räntebärande skulder 1) | 255 | 1 | –32 | –45 | –48 | –2 | 88 | 219 | ||
Totala skulder från finansierings verksamheten | 10 288 | 3 405 | –4 463 | –45 | –458 | –5 | 10 | 577 | –423 | 8 890 |
Kassaflöde | Ej kassaflödespåverkande förändringar | |||||||||
| Återköp/ | Förvärvade | |||||||||
| Ingående balans | slut reglering | och avyttrade | Omklas si- | Valuta kurs- | Nya och ändrade | Övriga | Utgående balans | |||
| MSEK | 2023-01-01 | Upp tagna lån | Amortering | optioner | bolag | ficering | förändring | leasingkontrakt | föränd ringar | 2023-12-31 |
Skulder till kreditinstitut långfristigt | 6 314 | 1 766 | –3 529 | –75 | –54 | 4 421 | ||||
Skulder till kreditinstitut kortfristigt | 558 | 77 | –609 | 75 | –1 | –12 | 88 | |||
Finansiell leasingskuld | 5 670 | –970 | 2 | –162 | 859 | 5 398 | ||||
Konvertibla förlagslån | 99 | 38 | –3 | –7 | 126 | |||||
Övriga räntebärande skulder 1) | 160 | 3 | –3 | –80 | 99 | –4 | 80 | 255 | ||
Totala skulder från finansierings verksamheten | 12 800 | 1 884 | –5 111 | –80 | 2 | 95 | –221 | 859 | 61 | 10 288 |
MSEK | 2024 | 2023 |
| Avtalstillgångar | ||
Entreprenadkontrakt | 339 | 392 |
Övriga avtalstillgångar | 330 | 333 |
Summa kortfristiga avtalstillgångar | 669 | 725 |
| Avtalsskulder | ||
Övriga avtalsskulder | 4 | 6 |
Summa långfristiga avtalsskulder | 4 | 6 |
Entreprenadkontrakt | 2 102 | 1 945 |
Övriga avtalsskulder | 296 | 462 |
Summa kortfristiga avtalsskulder | 2 398 | 2 407 |
| Tidpunkt för intäktföring av | ||
| långfristiga avtalsskulder | ||
| Övriga avtalsskulder | ||
Inom 1–3 år | 4 | 6 |
Summa långfristiga avtalsskulder | 4 | 6 |
| Avtalsskulder intäktsförda under året | ||
| som inkluderades i ingående balans | ||
Entreprenadkontrakt | 1 549 | 1 015 |
Övriga avtalsskulder | 218 | 238 |
Summa intäktsförda avtalsskulder | 1 766 | 1 253 |
| Resultaträkningen | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Upparbetade intäkter | 13 061 | 14 535 |
Nettoresultat | 1 628 | 1 529 |
| Rapport över finansiell ställning | ||
| Fordringar på beställare av uppdrag enligt entreprenadavtal | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Upparbetade intäkter | 9 698 | 11 625 |
Fakturering | –9 359 | –11 232 |
Summa fordran på beställare | 339 | 392 |
Varav kortfristiga avtalsfordringar | 339 | 392 |
| Skulder till beställare av uppdrag enligt entreprenadavtal | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Fakturering | 33 591 | 22 058 |
Upparbetad intäkt | –30 886 | –19 549 |
Summa skuld till beställare | 2 704 | 2 509 |
Varav kortfristiga avtalsskulder | 2 102 | 1 945 |
| Genomsnittskurser | ||
SEK | 2024 | 2023 |
Danska kronor, DKK | 1,533 | 1,540 |
Euro, EUR | 11,435 | 11,477 |
Norska kronor, NOK | 0,983 | 1,005 |
| Balansdagskurser | ||
SEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Danska kronor, DKK | 1,540 | 1,489 |
Euro, EUR | 11,487 | 11,096 |
Norska kronor, NOK | 0,970 | 0,987 |