2138008KECUUB9VR47982023-01-012023-12-312138008KECUUB9VR47982022-01-012022-12-312138008KECUUB9VR47982023-12-312138008KECUUB9VR47982022-12-312138008KECUUB9VR47982021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2138008KECUUB9VR47982021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2138008KECUUB9VR47982021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2138008KECUUB9VR47982021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2138008KECUUB9VR47982021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares2138008KECUUB9VR47982021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2138008KECUUB9VR47982021-12-312138008KECUUB9VR47982022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2138008KECUUB9VR47982022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2138008KECUUB9VR47982022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2138008KECUUB9VR47982022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2138008KECUUB9VR47982022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2138008KECUUB9VR47982022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2138008KECUUB9VR47982022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2138008KECUUB9VR47982022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2138008KECUUB9VR47982022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2138008KECUUB9VR47982022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2138008KECUUB9VR47982022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2138008KECUUB9VR47982022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2138008KECUUB9VR47982023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2138008KECUUB9VR47982023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2138008KECUUB9VR47982023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2138008KECUUB9VR47982023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2138008KECUUB9VR47982023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2138008KECUUB9VR47982023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2138008KECUUB9VR47982023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2138008KECUUB9VR47982023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2138008KECUUB9VR47982023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2138008KECUUB9VR47982023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2138008KECUUB9VR47982023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2138008KECUUB9VR47982023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Års- och hållbarhetsredovisning 2023
1
Om Ratos
Ratos 2
Året som gått 4
Fördjupning: Teknik- och infrastrukturlösningar 8
Vd-ord 12
Mål och måluppfyllelse 16
Nycklar till framgång 17
Process för värdeskapande 18
Hållbarhet – översikt 19
Ratosaktien 24
2
Ratos affärsområden
Construction & Services 28
Industry 30
Consumer 32
3
Rapporter
Förvaltningsberättelse 36
Hållbarhetsrapport 41
Ordföranden har ordet 64
Bolagsstyrningsrapport 66
Styrelse och vd 74
Ledningsgrupp 76
Koncernens resultaträkning 78
Koncernens rapport över totalresultat 78
Rapport över finansiell ställning för koncernen 79
Rapport över förändringar i koncernens eget kapital 80
Rapport över kassaflöden för koncernen 81
Moderbolagets resultaträkning 82
Moderbolagets rapport över totalresultat 82
Moderbolagets balansräkning 83
Förändringar i moderbolagets eget kapital 84
Moderbolagets kassaflödesanalys 85
Notförteckning 87
Noter till de finansiella rapporterna 88
Revisionsberättelse 142
4
Ytterligare information
Femårsöversikt, koncernen 148
Avstämning av alternativa nyckeltal (APM) 150
Definitioner 151
Aktieägarinformation 152
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Om Ratos Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Innehåll
Om Ratos1
Ratos 2
Året som gått 4
Fördjupning: Teknik- och infrastrukturlösningar 8
Vd-ord 12
Mål och måluppfyllelse 16
Nycklar till framgång 17
Process för värdeskapande 18
Hållbarhet – översikt 19
Ratosaktien 24
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
1Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
Fokus på teknik- och
infrastrukturlösningar
Ratos är en svensk koncern med fokus på teknik- och infrastrukturlösningar.
Koncernen består idag av tre afrsområden – Construction & Services, Industry
och Consumer.
I affärsområdet Construction & Services
är fokus att bygga och underhålla ett
hållbart samhälle. Affärsområdet är indelat
i två segment – Critical Infrastructure där
tjänsteerbjudandet främst består av under-
ll av infrastruktur inom järng, väg och
energilösningar, samt Construction Services
r samhällsbyggnad är i fokus. Exempel på
det är uppförande av nya samhällskritiska
byggnader som sjukhus, skolor, polishus
och regeringsbyggnader i Norden.
Affärsområdet Industry består även det
av två segment – Product Solutions och
Industrial Services, och bolagen inom
segmenten fokuserar på teknik lösningar
och produktutveckling inom industrin.
De är verksamma i marknader med stark
tillväxt, exempelvis teknikkonsulttjänster,
energieffektiv belysning, hållbara lätt vikts-
konstruktioner och förnybar energi, modern
daglig varuhandel, farmakologi och efter-
marknadslösningar.
Ny teknik och teknikkonsulter spelar en viktig roll i omställ-
ningen mot ett mer hållbart samhälle. Bland ingenjörer och i ny
teknik skapas och finns många lösningar för att snabba på
omställningen, en omställning som är och kommer att fortsätta
vara lönsam för bolag som Ratos med rätt position.
Rätt infrastrukturlösningar är en förutsättning för att Sverige
och hela EU ska nå sina klimatmål. Det tillsammans med
den stora infrastrukturunderhållsskulden i Norden gör att
branschen har stora tillväxtmöjligheter framåt.
Allt vi gör bygger på
våra kärnvärden:
Enkelhet
Tempo i exekvering
Allt handlar om
människor
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
RATOS 2Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
Genom att utveckla ledande verksamheter inom teknik- och infra struktur-
lösningar och erbjuda ett utbud av tjänster och produkter som är nödvändiga
i en hållbar framtid skapar Ratos värde såväl för sina aktieägare som för
samhället i stort. Styrkan i Ratos unika styrmodell, baserad på uppföljning
och resultatgenerering i en starkt decentraliserad koncern, blir tydlig i takt
med att våra företag skapar synergier sinsemellan, på eget initiativ och
genom tilläggsförrv med industriella synergier. Det är en grundggande
princip att våra dotterbolag förblir oberoende men också kan dra nytta av att
vara del av något större i Ratoskoncernen.
34 miljarder SEK i omsättning*
2,2 miljarder SEK i justerad EBITA
11 100 anställda*
* Exklusive Aibel
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
RATOS 3Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
Året som gått
Under året har Ratoskoncernen vuxit såväl organiskt som med framgångsrika
tilläggsförvärv, i linje med Ratos strategi. Ytterligare viktiga steg har tagits för att
bli en mer likformig koncern med fokus på teknik- och infrastrukturlösningar.
Koncernen har fortsatt att vara lönsamma genom långsiktigt hållbara affärer.
2023-01-13
Speed Group vinner Stora Hållbarhetspriset
Speed Group utses till vinnare av Stora Hållbarhetspriset 2022.
Priset delas ut av Borås Näringsliv, Högskolan i Borås, Borås
Stad och Sparbanken Sjuhärads genom dess ägarstiftelse.
2023-01-19
Semcon ingår nytt ramavtal med GKN Aerospace
Sweden AB i Trollhättan
Semcon tecknar ett nytt ramavtal med GKN Aerospace. Avtalet
gäller tjänster som spänner över hela Semcons erbjudande, som
exempelvis konstruktion, simulering och beräkningar, mjukvaru-
utveckling samt eftermarknadslösningar.
Kvartal 1
2023 var ett framgångsrikt
år för Ratos i en allt mer
utmanande omvärld.
Semcon
Ratatek
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
ÅRET SOM GÅTT 4Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
Kvartal 1
2023-01-23
TFS HealthScience förvärvar Appletree CI Group
TFS förvärvar Appletree CI Group för att förbättra företagets
befintliga expertis inom de komplexa områdena oftalmologi,
medicintekniska produkter och pediatriska studier, samtidigt
som förvärvet ger TFS kunder tillgång till flera marknader.
2023-01-25
Vestia signerar kontrakt om cirka 700 MSEK
med Mölndal stad för skolbyggen
Vestia signerar kontrakt med Mölndal stad avseende nybygg-
nation av Västerbergsskolan och Bifrosts förskola i Mölndal.
Västerbergsskolan blir en F-6-skola för 570 elever på 9 500 kvm
inklusive en fullstor idrottshall och beräknas vara färdig mars
2025. Bifrosts förskola blir norra Europas största förskola med
14 avdelningar på 4 200 kvm. Två avdelningar är anpassade för
barn med funktionsvariation och två avdelningar är avsedda för
öppen förskola. Förskolan ska stå klar i december 2024.
2023-02-14
Aibel tilldelas miljardkontrakt
på Hammerfest LNG
På uppdrag av partnergruppen i Snøhvit Unit tilldelar Equinor
Aibel ett EPCI-kontrakt (Engineering, Procurement, Construction,
Installation) för modifieringsarbeten vid Hammerfest LNG-
anläggningen. Kontraktet har ett värde på cirka 8 miljarder NOK.
2023-02-16
HL Display förvärvar Akriform
HL Display tecknar avtal om att förvärva Akriform, en tillverkare
av lösviktsbehållare och skräddarsydda lösningar för daglig-
varu handeln och leverantörer av märkesvaror i hela Norden.
Förvärvet kommer att stärka HL Displays ledande position i
Europa inom det snabbväxande segmentet förpackningsfri varu-
exponering och skapa ett starkt erbjudande för kunder på de
nordiska marknaderna.
2023-03-09
Ratos Summit 2023
Ratos Summit arrangeras i Stockholm. Ratos samlar alla sty-
relser och ledningar i Ratoskoncernen för en heldag och kväll
med fokus på reflektion, nya insikter och fokus framåt.
2023-03-28
HL Display förvärvar Oechsle Display Systems och
werba print & display
HL Display tecknar avtal om att förvärva Oechsle Display
Systems, en tillverkare av kommunikations- och hyllhanterings-
lösningar, och dess systerbolag werba print & display, en leve-
rantör av tryck- och displaylösningar. Förvärven är det sjätte
respektive sjunde i ordningen sedan HL Displays förvärvsresa
startade 2021, och de genomförda förvärven kommer att skapa
stora industriella synergier.
700 MSEK
Oechsle Display Systems
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
ÅRET SOM GÅTT 5Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
Kvartal 2 Kvartal 3
2023-04-13
HENT signerar nytt miljardkontrakt med Statsbygg –
bygger del av Norsk havteknologisenter i Trondheim
Statsbygg, som sköter merparten av norska statens fastighets-
bestånd, väljer HENT som totalentreprenör för bygget av Norsk
havteknologisenter (Norwegian Ocean Technology Center)
Flygel B. Projektet är ett partneringprojekt och det blir ett av
Norges mest unika byggnadsprojekt.
2023-06-07
Speed Group förvärvar Supplier Partner
Speed Group tecknar avtal om att förvärva Supplier Partner,
ett Göteborgsbaserat företag inom industrilogistik. Genom för-
värvet breddar Speed sitt erbjudande inom industrisegmentet
och utökar sin närvaro i expansiva Arendal nära Göteborgs
hamn.
2023-06-15
Vestia tilldelas nytt partneringprojekt med
beräknad budget på 250 MSEK i Kungälvs kommun
Vestia, som är en del av SSEA Group, ska, i partnering med
Kungälvs kommun, renovera, bygga om och bygga till Ytterby-
skolan i centrala Ytterby. Projektet kommer leda till att skolan
får inkluderande, effektiva lokaler anpassade för modern under-
visning i en kommun med växande invånarantal. Projektet
omfattar cirka 11 000 kvm.
2023-06-29
Vestia och HENT bygger Kaj 16 – ett nytt landmärke
i trä som ritar om Göteborgs siluett
Ratosbolagen Vestia (som är en del av SSEA Group) och HENT
bygger tillsammans med Vasakronan Kaj 16 – ett nytt landmärke
i Göteborg. Entreprenadkostnaden för Kaj 16 förväntas uppgå till
ca 1,6 miljarder SEK, varav en betydande del tilldelats Vestia och
HENT.
2023-07-07
Presis Infra tilldelas nya kontrakt värda 2,3 miljarder
NOK under första halvåret 2023
Ratosbolaget Presis Infra, som är verksamma inom underhåll av
samhällskritisk infrastruktur inklusive drift och underhåll av
färje kajer och bergssäkring i Norge och Sverige, tilldelas under
det första halvåret 2023 nya kontrakt till ett värde av 2,3 mil-
jarder NOK. Det rör sig om kontrakt tecknade med befintliga
kunder och löptiden är från 2023 till 2028.
2023-08-08
Oase Outdoors byter vd
Henrik Arens, styrelseordförande och grundare av Oase
Outdoors (Oase), återgår som vd i bolaget den 8 augusti 2023.
1,6 miljarder SEK
2,3 miljarder NOK
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
ÅRET SOM GÅTT 6Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
Kvartal 4
2023-10-09
SSEA vinner prestigekontrakt – bygger nytt
stadshus i Ängelholm
Vinnarna av entreprenad- och arkitekttävlingen ”Ängelholms
nya stadshus” presenteras. Det är det Ratosägda byggbolaget
SSEA (som är en del av SSEA Group) som tillsammans med arki-
tektkontoret Liljewall kommer att utforma och uppföra det nya
stadshuset. Stadshuset förväntas bli en spektakulär mötesplats.
2023-10-17
Semcon knoppar av affärsområdet Product
Information – bildar nya bolaget Aleido
Semcon knoppar av affärsområdet Product Information, vilket
markerar den officiella lanseringen av det nya och fristående
bolaget Aleido. Detta strategiska steg tas för att stärka båda
verksamheterna och för att fortsätta utveckla bolagens erbju-
danden, dedikerade team och lönsamhet.
2023-11-08
Ratos tar ytterligare steg i sin nordiska
infrastruktursatsning – lanserar varumärket
Expin Group med Robert Röder som vd
Ratos samlar sina bolag med verksamhet inom spårbunden
infrastruktur under varumärket Expin Group med Robert Röder
som vd. Expin Group blir en fullserviceaktör som levererar
nybyggnation, ombyggnation och underhåll för samtliga spår-
infra strukturägare i Norden. Med den nya koncernstrukturen
skapas bättre förutsättningar för ökat värdeskapande, fler
affärer och för att mer effektivt kunna utvinna de synergier
som finns i bolagen.
SSEA Expin
Aleido
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
ÅRET SOM GÅTT 7Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
Ratos fokusområden
teknik- och infrastruktur-
sningar
Omställningen till ett mer hållbart sam hälle är både avgörande för vår gemen samma
framtid och lönsam för de bolag som investerar i branscher med betydelse för att
omställningen ska lyckas. I Ratos fokus områden återfinns därför satsningar på unika
teknikkonsultbolag och bolag som bygger och underhåller ett hållbart samhälle i form
av infrastrukturunderhåll och upp förande samt underhåll av sam hälls kritiska byggnader.
Under 2023 utvecklades dotterbolagen i Ratos fokusområden mycket positivt.
Unikt erbjudande i Semcon
”Utvecklingen av gröna teknologier som elektrifiering och för-
nybar energi är viktigt i omställningen. Liksom ett produkttänk
där saker används längre, tillverkas av hållbara material, går att
laga eller göras om samt återvinns på ett effektivt sätt. Digitali-
seringen är ett viktigt verktyg för förändring, bland annat då den
möjliggör en mer utsläpps- och resurseffektiv produktion och
konsumtion. Experttjänster inom dessa områden är avgörande
för att få saker att hända, vilket ger mycket goda affärsmöjlig-
heter för vår bransch”, säger Markus Granlund, vd i Semcon, som
förvärvades av Ratos 2022.
Semcon är en internationell teknikpartner som stöttar företag
och organisationer i förändring. Bolaget kombinerar ingenjörs-
konst, digitala tjänster och hållbarhetskompetens till ett unikt
erbjudande inom produkt-, produktions- och tjänsteutveckling.
”Vårt erbjudande är starkt. Vi kan ta ett helhetsansvar som
strategisk teknikpartner och bidra med nya perspektiv till våra
Fördjupning
Teknikutveckling – avgörande för omställningen till ett klimatneutralt samhälle
Klimatkrisen är ett faktum och omställningen mot mer hållbara flöden, produktionssätt och affärsmodeller – med minskad
inverkan på miljö och klimat – är av största vikt om vi ska nå målen i Parisavtalet till 2030. Uppskattningsvis kan exempelvis
de globala utsläppen minska med 15 procent med hjälp av digital teknik och indirekt kan tekniken bidra till ytterligare
35 procents minskning, visar studier från klimatinitiativet Exponential Roadmap.
Semcon
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRDJUPNING 8Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
kunder, hela vägen från första idé till färdig lösning och vidare”,
fortsätter Markus Granlund.
Två exempel på projekt där Semcon under 2023 bidrog till
hållbara lösningar var projekten för svenska Modvion respektive
norska Sporveien.
I det första projektet bistod Semcon träteknologiföretaget
Modvion i utvecklingen av deras träkonstruktioner för vind-
kraftverkstorn. Ett torn byggt i moduler av laminerat trä möj-
liggör högre torn än stål vilket gör att det går att utvinna mer el
samtidigt som CO
2
-utsläppen från materiallogistiken minskar.
Det nya tornet utanför Skara är världens högsta i trä.
I projektet för Sporveien har dataanalys och tillståndsbaserad
monitorering, bland annat genom avancerad akustisk teknik,
utmanat befintliga underhållsplaner för Oslos t-banevagnar.
Simuleringar baserade på bl a trafikdata i realtid har gjort att
underhållsplanen för växellådorna kan förlängas från 16 till
57 år. Detta minskar vagnarnas klimatavtryck, och sparar Spor-
veien (och norska skattebetalare) hundratals miljoner NOK.
Omställningen kräver längre livslängd på produkter
– Aleido gör det avancerade lätt att förstå
Allt fler produkter får ett ökat teknikinnehåll och blir därmed
mer komplexa genom nya generationer och uppgraderingar.
Även fysiska produkter är idag beroende av stora mängder
mjukvara och allt fler blir dessutom uppkopplade på olika sätt.
Detta driver ett ökat behov av information kopplat till produkter
och system; både för att kunna använda dem och för att kunna
utföra service och reparation och öka livslängd. För många till-
verkare är eftermarknadsinformationen inte längre bara nöd-
vändig för att uppfylla olika formella krav, utan skapar både kon-
kurrensfördelar och ökad kundnöjdhet”, säger Johan Ekener
som är vd i det nybildade bolaget Aleido.
Aleido bildades under 2023 och består av en avknoppning
av det tidigare affärsområdet produktinformation i Semcon.
De är marknadsledare inom eftermarknadsinformation och
utbildningslösningar.
”Genom vår storlek sitter vi på en enorm mängd kunskap och ett
stort antal referenscase. Detta gör att vi idag nästan kan ta på
oss vilket uppdrag som helst, inom vilken bransch som helst och
dessutom över en stor geografi”, säger Johan Ekener.
Knightec arbetar tillsammans med ledande
globala företag för att förnya och utveckla
produkter och tjänster
”Marknaden inom teknik, design och digitalisering är enorm och
Knightec har en stor tillväxtpotential. Sammantaget har mark-
naden en storlek på närmare 70 miljarder kronor med en för-
väntad tillväxt på cirka 9 procent per år under perioden 2023
till 2025”, säger Dimitris Gioulekas, vd och medgrundare av
Knightec som Ratos förvärvade majoritet i under 2022.
I skärningspunkten mellan strategi, design och teknik arbetar
Knightec tillsammans med ledande globala företag för att förnya
och utveckla deras produkter och tjänster. Genom kundrelationer,
”Vårt erbjudande är
unikt. Vi kan ta ett hel-
hetsansvar som strate-
gisk teknikpartner och
bidra med nya perspek-
tiv till våra kunder, hela
vägen fn första idé till
färdig lösning.
Markus Granlund, vd, Semcon
Även fysiska
produkter är idag
beroende av stora
mängder mjukvara.
Detta driver ett ökat
behov av information
kopplat till produkter
och system.
Johan Ekener, vd, Aleido
Aleido
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRDJUPNING 9Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
en stark samarbetskultur och samhällsengagemang har
Knightec etablerat en tydlig marknadsposition.
”Den tekniska omställningen innebär en ökad efterfrågan på
nya kunderbjudanden och tjänsteområden. Det är extra tydligt
inom energi, hållbarhet och cybersäkerhet, områden där våra
kunder ser störst tillväxtpotential. Därför bygger Knightecs
strategi på att vi arbetar fokuserat inom dessa områden”,
fortsätter Dimitris Gioulekas.
Under året gjordes många viktiga affärer i Knightec. Några
exempel är utvecklingen av det partnerskap som under många
år byggts med Scania, spännande projekt hos Handelsbanken
(som stärker Knightecs marknadsposition i finanssektorn),
utveckling av ABB Machines nya displayer, samt en stärkt
position inom cybersäkerhet hos Getinge.
Knightec utsågs också till officiell IoT GreenGrass Service
Delivery Partner för Amazon Web Services, som den första av
deras samarbetspartners i Norden.
Infrastrukturens roll i den gröna omställningen
Rätt infrastrukturlösningar är en förutsättning för att Sverige
och hela EU ska nå sina klimatmål. Det tillsammans med den
stora infrastrukturunderhållsskulden i Norden gör att branschen
har stora tillväxtmöjligheter framåt. Vidare är infrastruktur och
exempelvis möjliggörande av militär mobilitet en mycket ange-
lägen fråga med tanke på Sveriges betydelse i Nato.
I mars 2023 togs ett regeringsbeslut i Sverige att ge Trafik-
verket i uppdrag att se över sin trafikplan i syfte att identifiera
brister, analysera de åtgärder som redan finns i plan och se vad
man kan göra samlat för att snabbt komma framåt.
”Tiden är kritisk. Med tanke på den utveckling vi ser i
nyindustrialiseringen i norra Sverige behöver vi se till att
transporter och infrastruktur inte blir ett hinder för den gröna
omställningen, sa Sveriges infrastrukturminister Andreas
Carlson i samband med beslutet.
Expin Group har alla förutsättningar att bidra
”Under 2023 blev det tydligt att den gröna omställningen går för
långsamt och att beslutsfattare söker vägen framåt. Våra lag-
stiftare måste kravställa via sina myndigheter och upphand-
lingar och sedan låta kommersiella aktörer ta fram lösningar och
genomföra omställningen. Expin Group har alla förutsättningar
att bidra”, säger Robert Röder, som utsågs till vd i Expin Group
under 2023.
Expin Group är en fullserviceaktör som levererar nybygg-
nation, ombyggnation och underhåll för samtliga spårinfrastruk-
turägare i Norden. Utvecklingen i Ratos nordiska infrastruktur-
satsning skedde i hög takt under 2023, och efterfrågan på
tjänsterna var stor inom alla de tre fokusområdena energi,
väg och spårtrafik.
”Den nordiska marknaden kommer att ha stark tillväxt kom-
mande år. Behovet är stort för att säkerställa en punktlig och
säker trafik. Till det kommer ökad digitalisering i syfte att öka
kapaciteten i befintliga system, och därmed möta den ökade
”Den tekniska omställ-
ningen inner en ökad
efterfrågan på nya
kund erbjudanden och
tjänsteområden. Det
är extra tydligt inom
energi, hållbarhet och
cybersäkerhet.
Dimitris Gioulekas, vd, Knightec
”Behovet är stort för att
säkerställa en punktlig
och säker trafik. Spår-
bunden infrastruktur är
en viktig pusselbit i
omställningen mot ett
mer hållbart samhälle.
Robert Röder, vd, Expin Group
Ratatek
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRDJUPNING 10Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
efterfrågan på spårbundna transporter. Spårbunden infra-
struktur är en viktig pusselbit i omställningen mot ett mer
hållbart samhälle”, säger Robert Röder vidare.
Vägunderhåll – en samhällskritisk bransch där
Presis Infra är en ledande aktör
”Underhåll av väginfrastruktur är en samhällskritisk bransch.
Människor måste kunna ta sig till skolan, arbetet och ibland till
sjukhus. Det är lönsamt och bra för klimatet att underhålla våra
vägar, och när det är möjligt, använda och förbättra den infra-
struktur vi har i stället för att bygga nytt. Våra byggbolag och
politiker håller med om detta, och därför är vi optimistiska
avseende marknadsutsikterna. Presis Infras ambition är att fort-
sätta vara en ledande aktör att räkna med”, säger Eivind Iden,
vd i Presis Infra som förvärvades av Ratos 2021.
Presis Infra är en norsk bolagsgrupp inom underhåll av infra-
struktur med en ledande position i sin bransch. De är också
verksamma inom drift och underhåll av färjekajer och bergs-
säkring. Utvecklingen var positiv i Precis Infra under året och
tillväxten ökade 2023 jämfört med 2022.
Aibel – största norska leverantör av lösningar för
havsvind i Europa
”Energitillgång är avgörande för mänsklig utveckling och väl-
stånd. Aibel har förmågan att både vara skicklig på dagens
marknad, där gas är en viktig energibärare, men är också mitt i
skiftet mot förnybara energikällor i takt med omstruktureringen
av energimarknaderna, säger Mads Andersen.
Aibel är ett ledande serviceföretag inom energisektorn, mitt
i en framgångsrik omställning mot förnybar energi. Bolaget leve-
rerar innovativa lösningar inom teknik, konstruktion, modifika-
tioner och underhåll.
”Vi är den största norska leverantören av lösningar för havs-
baserad vindkraft i Europa och har nu sex leveranser värda
över 15 miljarder NOK under leverans till Storbritannien och
Tyskland. Totalt 6,6 GW ren, förnybar el kommer att omvandlas
och transporteras genom Aibels offshore HVDC-plattformar
till miljontals hem i Europa”, fortsätter Mads Andersen.
2023 var ett bra år för Aibel, som satte rekord både avseende
omsättning och resultat. Framsteg gjordes inom förnyelsebart
som havsbaserad vindkraft, men även inom gas. Aibels verk-
samhet har starkt bidragit till att Norge kunnat axla en allt vik-
tigare roll som säker och pålitlig leverantör av gas till Europa i en
geopolitiskt osäker tid.
”Förnybar el kommer
att omvandlas och
transporteras genom
Aibels offshore
HVDC-plattformar
till miljontals hem
i Europa.
Mads Andersen, vd, Aibel
”Det är lönsamt och bra
r klimatet att under-
hålla våra vägar, och när
det är möjligt, använda
och förttra den infra-
struktur vi har i stället
r att bygga nytt.
Eivind Iden, vd, Presis Infra
Aibel
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRDJUPNING 11Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
Stark finansiell position
möjliggör accelererad
tillväxt mot en mer
renodlad koncern
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
VD-ORD 12Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
2023 – ett bra år ur flera perspektiv
Det fria kassaflödet uppgick till 3 073 MSEK vilket är 137 procent
av justerad EBITA som uppgick till 2 244 MSEK, en ökning med
14 procent. Nettoomsättningen uppgick till 33 748 MSEK, en
ökning med 13 procent. Skuldsättningsgraden sjönk till 1,1x.
Sammantaget är detta vårt bästa år sedan vi lade om strategin
från att vara ett Private Equity-bolag med investeringar i många
sektorer till vår inriktning mot en renodlad koncern inom teknik-
och infrastrukturlösningar.
Tilläggsförvärv
Förvärv och avyttringar kommer fortsatt vara viktiga för att
uppnå den struktur vi fokuserar mot. Sedan 2021, då vår turn-
around-resa var klar, har 19 tilläggsförvärv och 5 plattforms-
förvärv genomförts. Strategin framåt är tydlig. Vi kommer att
fokusera på värdeskapande förvärv kopplade till de bolag som
utgör grunden för framtiden. Tilläggsförvärv är starkt värde-
skapande bland annat via synergier som i många fall varit
betydande.
Ratos Business System (RBS)
RBS som introducerades 2018 har haft och har en betydande
roll i förbättringar av resultat och kassaflöden och kommer att
från och med 2024 utvidgas med ROIC, avkastning på investerat
kapital. Omvärldsläget fortsätter att vara osäkert och svår-
bedömt med flera välkända utmaningar som påverkar mark-
naden. Vår operationella modell, med ovan nämnda RBS, bidrar
till att vi kan agera snabbt på förändringar i marknaden.
Hållbarhet
Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) är en del av
EU:s agenda för hållbar finansiering och en nyckelkomponent
för att näringslivet effektivt ska bidra till målen i EU:s gröna giv.
Den nya lagstiftningen implementeras tidigast 2024, där ökad
transparens och jämförbarhet blir centralt. Vi har under året
arbetat med att genomlysa koncernen och förbereda oss för de
ökande kraven.
Ratoskoncernen står starkt för att nå målen
för 2025
I början av 2026 ska Ratos vara en starkt decentraliserad
koncern inom teknik- och infrastrukturlösningar med en EBITA
som överstiger 3 miljarder SEK och ha en god avkastning på
investerat kapital. Vår starka finansiella position gör det möjligt
att accelerera tillväxten genom bland annat tilläggsförvärv i
bolagen som är grunden för en mer fokuserad koncern.
Teknik- och infrastrukturlösningar är helt avgörande för den
brådskande omställningen mot ett mer hållbart samhälle där
efterfrågan på ingenjörer kommer öka ytterligare. Bra och rätt
infrastrukturlösningar är en förutsättning för att Sverige och
EU ska nå sina klimatmål. Till det kommer en idag närmast
akut situation för befintlig infrastruktur, exempelvis underhåll
och utbyggnad av järnvägen i Sverige. Den stora infrastruktur-
underhållsskulden i Norden gör att branschen har stora tillväxt-
möjligheter framåt. Att tekniklösningar som lättviktskonstruk-
tioner och digitala lösningar inklusive AI kommer att ha stor
betydelse är lika självklart.
Ratos tillväxtresa mot en mer renodlad koncern fortsätter – ett
stort tack till alla som bidragit till vår framgång under 2023.
Jonas Wiström
Verkställande direktör
År 2023 var ett bra år för Ratos med fortsatt ökande EBITA, minskad kapitalbindning och starka kassaflöden.
Vår finansiella position är därmed stark och möjliggör en accelererad tillväxt via tilggsförvärv och värdeskapande
investeringar. Vägen mot en mer renodlad och transparent koncern fortsätter.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
VD-ORD 13Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
Utvecklingen i våra affärsområden 2023
Construction & Services
+10%omsättning
+14%EBITA
1)
Consumer
–8%omsättning
58%EBITA
Industry
+36%omttning
+44%EBITA
1)
För helåret uppgick nettoomsättningen till 17 298 MSEK, vilket
var en ökning med 10 procent jämfört med föregående år.
Ökningen var driven av en stark organisk tillväxt om 11 procent
där alla bolag i affärsområdet, förutom Expin Group och SSEA
Group, redovisade en stark tillväxt. Justerad EBITA för helåret
uppgick till 1 291 MSEK, en ökning med 14 procent. Den jus-
terade EBITA-marginalen uppgick till 7,5 procent (7,2). Resultat-
förbättringen förklaras av en positiv utveckling både inom verk-
samheten inriktad mot samhällskritisk infrastruktur samt inom
byggverksamheten. Efterfrågan inom samhällskritisk infra-
struktur var fortsatt god. Inom byggverksamheten försämrades
marknaden något under året påverkad främst av det högre
ränte läget. Byggverksamheten i affärsområdet bygger främst
fastigheter åt stat, kommun samt kapitalstarka privata aktörer
vilket minskar riskexponeringen. Affärsområdets justerade
EBITA påverkades negativt under kvartal 4 av nedskrivning av
balansräkningsposter till följd av konstaterade fel i bokföringen
i två dotterbolag inom Expin Group. Aibel redovisade ett starkt
verksamhetsresultat och påverkades positivt av valutaeffekter.
Affärsområdets redovisade EBITA påverkades under året
positivt av reversering av tidigare nedskrivning av Aibel om
1 656 MSEK.
Nettoomsättningen för helåret uppgick till 5 888 MSEK, vilket
motsvarade en minskning med 8 procent jämfört med före-
gående år. Den organiska tillväxten var negativ och uppgick till
6 procent. Plantasjens försäljning minskade marginellt organiskt
medan KVD till följd av en lägre försäljning av bilar från eget
lager minskade organiskt med cirka 20 procent. Plantasjens
marknad påverkades negativt under året av den höga inflationen
med ett minskat köputrymme hos hushållen. EBITA för affärs-
området uppgick till 136 MSEK (326) och EBITA-marginalen
uppgick till 2,3 procent (5,1). Resultatförsämringen förklaras av
Plantasjen som genomförde en utförsäljning av varor till lägre
bruttomarginal för att minska lagernivåerna. Även ökade hyres-
kostnader påverkade resultatet negativt. Som ett resultat av de
minskade lagernivåerna ökade Plantasjens kassaflöde från
löpande verksamhet med drygt 700 MSEK jämfört med före-
gående år. För att förbättra resultatet i Plantasjen kommer ett
kostnadsbesparingsprogram att genomföras som beräknas ge
betydande kost nadsbesparingar under 2024. KVD hade en god
utveckling i förmedlings affären och det under 2022 genomförda
kostnadsbesparingsprogrammet gav goda resultat.
För helåret uppgick nettoomsättningen för affärsområdet till
10 563 MSEK (7 755), vilket var en ökning med 36 procent
jämfört med föregående år. Den organiska tillväxten var negativ
och uppgick till –4 procent. Omsättningsökningen var främst
hänförlig till förvärven av Semcon och Knightec, tilläggsförvärv
i HL Display samt organisk tillväxt i TFS. Justerad EBITA för
affärsområdet uppgick till 963 MSEK (671) och EBITA-margi-
nalen uppgick till 9,1 procent (8,6) för helåret. Det förbättrade
resultatet var främst hänförligt till resultatförbättringar i Diab
och HL Display samt de förvärvade bolagen Semcon och
Knightec. För Diab har efterfrågan inom vindsegmentet fortsatt
att vara mycket svagt under året medan marknaden för Diabs
övriga segment utvecklats väl. Under året har HL Display
genomfört tre tilläggsförvärv. En av Speed Groups huvudkunder
hade under året fortsatt låga volymer, vilket påverkade omsätt-
ningen negativt.
1)
Justerad EBITA
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
VD-ORD 14Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
15Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
Mål och måluppfyllelse
Finansiella mål Mål 2025 Utfall 2023
EBITA-tillväxt
3 miljarder SEK
EBITA ska uppgå till minst 3 miljarder SEK år 2025
2 244 MSEK
(Justerad EBITA)
1)
Skuld sättningsgrad
1,52,5x
Nettoskuld, exklusive finansiell leasingskuld i förhållande
till EBITDA bör normalt uppgå till 1,5–2,5x
0,7x (ojusterad) 1,1x (justerad)
Utdelningsandel
3050%
Utdelningsandelen uppgår normalt sett till 30–50 procent
av resultatet efter skatt, exklusive realisationsvinster och
realisationsförluster, hänförligt till moderbolagets ägare
51%
Den 8 februari 2021 fastställde Ratos styrelse finansiella mål som en följd av tidigare kommunicerat
beslut att utveckla verksamhetens inriktning mot att bli en långsiktigt verksam koncern.
1)
Koncernens EBITA justerad för realisationsresultat och omvärdering av noterade aktier samt engångsposter som på affärsområdesnivå bedöms jämförelsestörande
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
MÅL OCH MÅLUPPFYLLELSE 16Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
Nycklar till framgång
Ratos Business System (RBS) – Ratoskoncernens operativa modell
bygger Ratos kärnvärden enligt följande:
Fokus på lönsamhet och uthållig vinsttillväxt
Ratos ökar vinsten i koncernen genom en kombination av ope-
rativt lönsamhetsfokus, organisk tillväxt och förvärv.
Starkt decentraliserad struktur
Ratoskoncernen har en starkt decentraliserad struktur och varje
dotterbolag har ett stort mått av självständighet.
Hållbarhet i kärnan
Hållbarhet genomsyrar hela Ratos modell. Det som är långsiktigt
hållbart är också långsiktigt lönsamt. Vi arbetar genomgripande
med hållbara strategier – inte hållbarhetsstrategier.
Det bästa från det småskaliga i kombination med
den större koncernens resurser
Med en liten och effektiv koncernorganisation, vars ledning har
lång operativ erfarenhet, kombinerar vi flexibiliteten och snabb-
heten hos ett mindre bolag med den större koncernens resurser,
nätverk och stabilitet. Vårt strukturkapital och vår modell bidrar
till att vi kan agera snabbt på förändringar i marknaden och det
ger oss alla förutsättningar att skapa aktieägarvärde.
Strukturerad uppföljning
Ratos löpande arbete sker genom regelbunda kontakter med
bolagen genom bland annat månadsvisa uppföljningar av
resultat, kassaflöde och balansräkning. Genom små, enga-
gerade styrelser sker ett nära samarbete mellan Ratos-
koncernen och dotterbolagen.
90-10-modellen
Ratos uppmanar dotterbolagen att tänka att 90 procent av fokus
ska ligga på exekvering och resterande 10 procent på strategi.
Det är viktigt att dotterbolagen har en tydlig idé om vart man är
på väg, men att detaljplanera framtiden är ofta slöseri med tid
eftersom ingen vet hur det faktiskt blir. Viktigare är att börja
exekveringen mot den riktning man valt, lyssna på sina kunder,
följa marknadsutvecklingen och snabbt parera i takt med att
världen förändras.
Människor i centrum
Ratos roll är att möjliggöra för duktiga ledare och medarbetare
att i en starkt decentraliserad struktur utvecklas snabbare.
Kunskap, erfarenhet och kapital finns tillgängligt i Ratoskon-
cernens nätverk. Vi gör saker snabbt, enkelt och låter rätt per-
soner få stort ansvar. Vi fokuserar på grundläggande förbätt-
ringar som skapar bestående värden. Vi är övertygade om att
ägare som ställer höga krav, utmanar och visar respekt, skapar
bäst förutsättningar för sina ledningar att bygga industriellt
och långsiktigt framgångsrika dotterbolag.
Rätt vd i dotterbolag
Ratos enskilt viktigaste uppgift är att tillsätta rätt vd i dotter-
bolagen. När vi attraherar de bästa vd:arna till våra bolag
kommer de i sin tur attrahera ett starkt team. Det finns inget
som är viktigare för våra bolags utveckling.
Löpande erfarenhetsutbyte och nätverk
Genom att utbyta erfarenheter inom Ratos drar dotterbolagen
nytta av att ingå i Ratos nätverk – såväl i de enskilda affärs-
områdena som i koncernen. Bolagens ledningar, Ratos styrelse
och anställda på Ratos möts en gång per år på Ratos Summit
för att diskutera centrala teman för värdeskapande. Olika spe-
cialist funktioner möts därutöver i Ratos Networks för att dis-
kutera och jämföra metoder och modeller för värdeskapande
och effektivitet, exempel för teman i nätverken är hållbarhet,
inköp, HR-frågor och IT- och Cyber Security.
Allt handlar om människorEnkelhet Tempo i exekvering
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NYCKLAR TILL FRAMGÅNG 17Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
Process för värdeskapande
I fokus för att skapa långsiktig vinsttillväxt och bygga aktieägar rde är värdeskapande åtgärder i dotterbolagen,
kompletterat med en aktiv förrvsagenda. Förrv som skapar riktiga industriella synergier är en viktig del i Ratos
strategi. Väl genomförda tilläggsförvärv är mycket värdeskapande, de bidrar till konsolidering av viktiga marknader,
tillr försäljningsvolym, kunder och ny kompetens. Ratos stabila balanskning och starka fokus på kassaflöden
i hela koncernen ger Ratos en framskjuten position från vilken de tillllen som uppstår kan fångas.
Vårt övergripande mål är att öka EBITA, löpande och på lång sikt. Grunden för stigande EBITA är:
Stabilitet... lönsamhet tillväxt. Tilläggsförvärv
med en bra ledning, tydlig affärsplan och god
förmåga hos ledningen att förutse bolagets
utveckling, inklusive prognossäkerhet. När
bolaget uppnått stabilitet övergår fokus på…
för att därmed skapa finansiella förutsätt-
ningar för tillväxt. Arbetet med att identifiera
bolagets lönsamhetspotential bedrivs i en
strukturerad process med bolagens ledningar
för att tillsammans utveckla tydliga insikter.
Fokus läggs på att förbättra bruttomarginalen
och sänka kostnader. När man uppnått stabi-
litet och lönsamhet skiftar fokus mot…
Det mest värdeskapande för ett bolag är
organisk tillväxt och därför är detta alltid
högsta prioritet. När de tre första stegen är
uppnådda kan en förvärvsagenda sättas för
det enskilda bolaget med hela affärsområdets
synergier i åtanke.
Tilläggsförvärv driver stora värden när de
kombineras med reella synergier på både
kostnads- och intäktssidan. Genom tilläggs-
förvärv kompletterar vi den operativa utveck-
lingen i våra dotterbolag, med målet att skala
verksamheten och förstärka bolagens
ledarskap och kompetens. Efter ett förvärv
lägger vi fokus på operativa synergier och
implementerar best practice. Därutöver öppnar
vi upp för Ratos nätverk och plattform av kun-
skapsutbyte mellan dotterbolagen, både i kon-
cernen, i affärsområden och i segmenten, i
syfte att ytterligare accelerera tillväxten. Ratos
genomför även nya plattformsförvärv när en
unik möjlighet uppstår i en bransch där Ratos
har djup kunskap och förmåga att skapa värde.
Hållbarhet
Stabilitet
Lönsamhet
Tillxt
Tilläggsförvärv
Långsiktig
vinsttillväxt och
aktieägarvärde
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
PROCESS FÖR VÄRDESKAPANDE 18Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
Hållbarhet är kärnan i lönsamma bolag
och långsiktigt värdeskapande
I Ratos decentraliserade ägarmodell ligger det yttersta ansvaret
för hållbarhetsarbetet på bolagsledningar och styrelser, men
ska genomsyra allt arbete i bolagen. Hållbarhetsfrågorna är
integrerade i Ratos processer för bolagsstyrning. Hållbarhet är
också en avgörande komponent i Ratos val av fokusområden
idag och framåt – teknik- och infrastrukturlösningar.
Vi gör inte skillnad på hållbarhetsrisker
och affärsrisker
Ratos gör inte skillnad på hållbarhetsrisker och affärsrisker – de
hänger ihop. Hållbart värdeskapande handlar om att förstå hur
de stora samhällsutmaningarna påverkar affären på kort och
längre sikt, och att ha förmågan att ständigt utvecklas så att
rådande globala makrotrender ger vind i seglen. Vi förväntar oss
ett synsätt i koncernen som utgår från att arbetet med att bli lite
bättre imorgon än idag alltid pågår och aldrig räknas som klart.
Intern dialog mellan olika funktioner i bolagen samt tät kund-
dialog är avgörande för ett framgångsrikt hållbarhetsarbete som
finns i kärnaffären.
rden för det gemensamma
Ratos största bidrag till samhället är att vara en aktiv och
ansvarsfull ägare som bygger långsiktigt framgångsrika och
hållbara bolag som skapar värden till nytta för det gemen-
samma. Vi skapar jobb, tar hänsyn till människor och miljö och
levererar produkter och tjänster av hög kvalitet. Ratos gör också
skillnad genom att våra huvudägare utgörs av stiftelser som
främjar forskning och därmed en långsiktig positiv samhälls-
utveckling. På Ratos huvudkontor arbetar 18 personer, och i
koncernen finns totalt 11 100 medarbetare (exklusive Aibel som
är ett intressebolag).
Fokus för hållbarhetsarbetet 2023
Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD)/
European Sustainability Reporting Standard (ESRS)
CSRD är en del av EUs agenda för hållbar finansiering och en
nyckelkomponent i att nå målen i EUs gröna giv. 2023 har fokus
legat på förberedelser inför CSRD och de nya redovisningsstan-
darderna i ESRS som träder i kraft 1 januari 2024. En förstudie
och en gapanalys av nuläget i Ratos samtliga dotterbolag har
genomförts, och den årliga genomlysningen av den dubbla
väsentlighetsanalysen har också skett. I korthet innebar inte
genomlysningen några större ändringar utöver att ett fåtal
väsentliga frågor har konsoliderats. Mer information om den
dubbla väsentlighetsanalysen finns på sidor 44–46.
Utbildning
Vidare har en stor utbildningsinsats av ledande befattnings-
havare i Ratos skett tillsammans med hållbarhetsexperterna
i Goodpoint (som är en del av Semcon). Utbildningen har
fokuserat på grundläggande förståelse för och kunskap om
CSRD och ESRS. Vid decembers utgång 2023 har moderbolags-
styrelsen i Ratos samt ledningsgruppen i Ratos genomfört
utbildningen, liksom samtliga CFO:er och hållbarhetsansvariga
i bolagen. Ytterligare utbildningstillfällen kommer att ske under
Q1 2024, med målet att samtliga styrelser, vd:ar och bolagsled-
ningar i Ratoskoncernen ska få samma utbildning och därmed
samma grundläggande förstålse för såväl krav som möjligheter
med det nya EU-direktivet CSRD och dess tillhörande rapporte-
ringsstandard ESRS.
Gruppgemensamma klimatmål för Ratoskoncernen
Under året har arbetet med att ta fram koncerngemensamma
klimatmål (reduktionsmål) fortskridit. Arbetet kommer att fort-
sätta med ambitionen att målet ska vara på plats under andra
halvan av 2024, vara i linje med kraven i Parisavtalet samt
anslutas till Science Based Target initiative.
Klimatbokslut för hela Ratoskoncernen
2023 togs viktiga steg i termer av transparens på klimatsidan.
Samtliga dotterbolag har rapporterat sina klimatavtryck, och vi
publicerar för första gången ett gruppgemensamt klimatbokslut.
Fokus 2023 är Scope 1 och 2, men arbetet fortsätter. Klimat-
bokslutet finns på sida 48.
Vår övertygelse är att hållbara bolag, både avseende afrsidé och daglig verksamhet, är lönsamma och
skapar långsiktiga värden. Därr är hållbarhet sedan länge en integrerad del av Ratos afrsstrategi.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHET 19Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
Transparens och
Bolagsstyrning
Affärsetik och
Antikorruption
Miljö- och
klimatpåverkan
Medarbetare
Ratos fyra fokusområden
De fyra fokusområdena är utvalda baserat på de mest väsentliga
aspekterna i vår väsentlighetsanalys, se sidor 43–46.
Väsentliga hållbarhetsfrågor
I Ratos dubbla väsentlighetsanalys, som genomgått en årlig
översyn under hösten 2023, identifieras följande hållbarhets-
frågor som mest väsentliga för koncernen.
Varje bolag ansvarar för att identifiera eventuella ytter ligare
hållbarhetsområden som är relevanta för sin verksamhet. Under
året förs löpande dialog med bolagen för att följa upp och
diskutera hållbarhetsarbetet. Alla bolag förväntas redovisa
utvecklingen publikt i en årlig hållbarhetsrapport vars
utformning och fokus styrs av intern dialog i kombination med
tät kunddialog. Hållbarhets arbetet ska vara en naturlig del av
kärnaffären och bidra till lönsamheten i bolaget. För att stärka
samarbetet och främja erfarenhetsutbyte mellan bolagen drivs
bolags gemensamma projekt, bland annat avseende finansiell
rapportering kopplad till hållbarhet. Mer information om den
dubbla väsentlighetsanalysen finns på sidor 44–46.
Migrantarbetare
Arbetsmiljö och säkerhet
1)
Produkter och tjänsters kvalitet
och säkerhet
Arbetsförhållanden
1)
Kompetensförsörjning
Efterlevnad av (nya) lagar
och policyer
Korruption och mutor
Datasäkerhet och integritet
2)
E
ENVIRONMENT
S
SOCIAL
G
GOVERNANCE
Byggnader
Klimatförändringar och energi
Ekosystem
Vatten
Väsentliga hållbarhetsfrågor
och fokusområden
1)
Inkluderar ökad sannolikhet för negativa konsekvenser som följer av utmaningarna i leverantörskedjorna (till exempel snabbt genomförda insatser för att ersätta leverantörer/material)
2)
Inkluderar möjliga negativa konsekvenser av automatisering och digitalisering
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHET 20Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
Ratos i samhället
Ratos har en lång tradition av att bidra till samllet genom framför allt
stöd till forskning och utbildning.
Ratos huvudägare är Torsten Söderbergs och Ragnar
Söderbergs stiftelser, som är två av landets största privata
finansiärer av vetenskaplig forskning inom ekonomi, medicin
och rättsvetenskap. Under 2023 gick 17 procent (47 MSEK)
av Ratos utdelning till dessa forskningsstiftelser. De senaste
tio åren har Torsten Söderbergs stiftelse anslagit cirka
45 MSEK per år. Ragnar Söderbergs stiftelse har sedan
2012 beviljat anslag på totalt 591 MSEK.
Fokus på forskning, utbildning och social
inklusion
Inom ramen för Ratos vidare samhällsengagemang ligger
fokus på tre teman; forskning, utbildning och social
inklusion. Under 2023 gav Ratos, utöver utdelningen till
stiftel serna, stöd till utvalda samarbetspartners, bland
annat Inkludera Invest och Handelshögskolan i Stockholm.
Stödet var både finansiellt och genom engagemang i
styrelser. Den årliga juldonationen gick till Röda korset
och dess krishjälp i Ukraina.
Om Inkludera Invest
Inkludera Invest arbetar sedan tretton år tillbaka fram-
gångsrikt med att främja sociala innovationer för att göra
samhället mer inkluderande. Inkludera hjälper initiativ inom
socialt entreprenörskap att växa från lokal till nationell nivå.
Det gör man genom att skapa samarbeten med offentlig
sektor och säkra privat finansiering. Sedan starten har man
ingått 925 avtal med fler än 100 av Sveriges kommuner.
2024 firar Ratos tio år som stolt samarbetspartner.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHET 21Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
Utbildning, nätverk och utblickar
Att vara en del av Ratoskoncernen innebär bland annat möjligheten att få ta del av utbildning, samarbete och
tverk: Business Executive Leadership Program (BELP) och Ratos Networks. Ledande företrädare från bolagen
i koncernen inviteras dessutom årligen till en högnivåtff med externa talare och utblickar; Ratos Summit.
BELP – Business Executive Leadership Program
BELP är ett ledarprogram för chefer och topptalanger som
skräddarsys av Handelshögskolan i Stockholm tillsammans
med Ratos. Under utbildningen, som pågår under ett år, får del-
tagarna ta del av kunskapshöjande föreläsningar från både
akademi, praktiskt ledarskap och övningar på faktiska case från
Ratosbolagen. Programmet handlar också om att deltagarna får
möjlighet att utbyta best practice, kunskap och erfarenheter.
Under hösten 2023 startade den fjärde omgången av Ratos
BELP.
Ratos Networks
De sju funktionsbaserade nätverken drivs av bolagen till-
sammans med Ratos, och samlar medarbetare i Ratoskon-
cernen som jobbar inom samma område för att inspirera och
möjliggöra kunskapsutbyte. Nätverken finns inom följande
områden: HR, kommunikation, hållbarhet, juridik, finans och
inköp/upphandling samt IT/Cyber Security. Nätverken hade
olika aktivitetsnivå under året, flera av dem hade såväl fysiska
som digitala träffar.
Ratos Summit
Ratos Summit är en årlig högnivåkonferens som samlar ledande
företrädare i Ratoskoncernen för en heldag och kväll med profi-
lerade externa talare, fördjupning i fokusområden för Ratos och
utblickar för att tillsammans öka förståelsen för rådande makro-
trender och utvecklingen i vår omvärld. 2023 hölls Ratos Summit
i Stockholm i mars månad, och samlade 120 personer.
”Mixen av föreläsningar, praktiska case,
studiebesök och interaktion med kurskollegor
från Ratos olika bolag är verkligen ett lyckat recept.
Med stöd och involvering av ledande personer från
Ratoskoncernen möjliggjordes en öppenhet jag inte
upplevt tidigare och jag kände verkligen att alla
bidrog till att dela erfarenhet och kunskap. Att lära
känna och jobba med personer med olika bakgrund,
roller och från olika företag gav mig nya perspektiv
och lärdomar som jag redan haft nytta av och
kommer ha fortsatt nytta av lång tid framöver.”
Lovisa Hallman, Nordic Customer Service Manager, Plantasjen,
gick BELP 2022/2023
”Ratos hållbarhetsnätverk är guld värt för mig,
tillsammans har vi både bred och djup kompetens,
är jag osäker på något finns det alltid någon i
gruppen som har svar.
Jonas Marking, Sustainability Manager, HL Display,
medlem i Ratos Sustainability Network
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHET 22Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
HÅLLBARHET 23Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Ratosaktien
Ratosaktien utvecklades under 2023 med en totalavkastning (kursutvecklingen inklusive
återinvesterad utdelning) om –11 procent att jämföra med utvecklingen för SIX Return Index
som var 19 procent.
Korta fakta
Aktienotering Nasdaq Stockholm
Totalt antal aktier 326 516 488
Antal utestående aktier 326 516 488
Sista betalkurs, 2023-12-29 36,08 SEK (Ratos B)
Högsta/lägsta notering 45,76 / 28,96 SEK (Ratos B)
Börsvärde, 2023-12-29 12 miljarder SEK
Aktiens utveckling
Kursutvecklingen för Ratos B-aktie var –13 procent att jämföra
med OMXSPI som under samma period var 15 procent. Årets
högsta kurs (45,76 SEK) noterades i februari månad och den
lägsta (28,96 SEK) i juni månad. Sista betalkurs den
29 december var 36,08 SEK. Under 2023 uppgick total-
avkastningen (kurs utvecklingen inklusive återinvesterad
utdelning) för Ratos B-aktie till –11 procent att jämföra med
SIX Return Index som under samma period var 19 procent.
Utdelning
Styrelsen föreslår en ordinarie utdelning om 1,25 SEK per
A- och B-aktie för räkenskapsåret 2023 och en total utbetalning
om 408 MSEK. Baserat på sista betalkurs vid årets slut uppgår
direktavkastningen till 3,5 procent.
Ägarstruktur
De tio största ägarna svarade för 78 procent av rösterna och
50 procent av kapitalet. Andelen aktier som ägdes av fysiska
eller juridiska personer utanför Sverige uppgick till 13 procent.
Aktieägare i USA, Norge, Schweiz och Finland r epresenterar
den största andelen av det utländska ägandet.
Anställdas ägande i Ratos
Ratos nyckelpersoners incitamentsprogram är kopplade till
utvecklingen för aktieägarna. Läs mer i förvaltningsberättelsen
på sidorna 36–39 och på Ratos hemsida.
Återköp av egna aktier
Årsstämman 2023 gav styrelsen förnyat mandat att förvärva
egna aktier. Innehavet av egna aktier får inte överstiga
10 procent av det totala antalet aktier i bolaget. Under 2023
har inga återköp av egna aktier skett.
Aktieägarstatistik
Storleksklasser
Antal
aktieägare
Andel av
kapital, %
1–500 43 865 1,95
501–1 000 8 378 2,05
1 001–5 000 10 188 7,20
5 001–10 000 1 667 3,79
10 001–15 000 475 1,84
15 001–20 000 298 1,66
20 001– 665 81,50
Totalt 65 536 100
Uppdelning av aktieslag
Aktieslag Antal aktier
% av
röster
% av
kapital
Serie A 84 637 060 77,8 25,9
Serie B 241 879 428 22,2 74,1
Totalt 326 516 488 100 100
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställd och bearbetad data från bland annat
Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen.
Emission av B-aktier
Sedan årsstämman 2009 finns ett beslut om att Ratos i
samband med förvärv kan emittera B-aktier i Ratos, genom
kvittning, apportemission eller mot kontant betalning. Detta
mandat förnyades vid årsstämman 2023 och avser högst
35 miljoner B-aktier.
Analytiker som följer Ratos
En aktuell förteckning över de analytiker som följer Ratos finns
på vår hemsida under Investerare/Aktien/ Analytiker och
riktkurs.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
RATOSAKTIEN 24Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
Data per aktie* 2023 2022 2021 2020 2019
Resultat per aktie före utspädning, SEK 3,73 1,69 8,17 2,17 2,11
Utdelning per A- och B-aktie, SEK 1,25
1)
0,84 1,20 0,95 0,65
Utdelning per A- och B-aktie i % av resultat per aktie 34
1)
50 15 44 31
Utdelning per A- och B-aktie i % av eget kapital 3
1)
2 3 3 2
Eget kapital, SEK
2)
38 38 37 29 29
Börskurs vid årets slut, B-aktie, SEK 36,08 41,49 57,95 38,48 33,42
Börskurs/eget kapital, % 96 110 158 131 115
Direktavkastning, B-aktie, % 3,5
1)
2,0 2,1 2,5 1,9
Totalavkastning, B-aktie, % –11 –27 54 17 46
P/E-tal 9,7 24,6 7,1 17,7 15,8
Högsta/lägsta betalkurs, B-aktie, SEK 45,76 / 28,96 58,75 / 36,64 62,95 / 37,20 39,46/16,40 36,36/18,10
Nyckeltal* 2023 2022 2021 2020 2019
Börsvärde, MSEK
3)
11 880 13 704 19 192 12 260 10 550
Antal aktieägare 65 536 70 908 73 741 53 357 52 070
Antal utestående A- och B-aktier i genomsnitt före utspädning 326 042 022 325 223 889 322 945 842 319 014 634 319 014 634
Utestående antal A- och B-aktier vid årets slut 326 516 488 325 898 988 324 676 320 319 014 634 319 014 634
Utdelning, MSEK
4)
408
1)
274 390 303 207
* Om inget annat anges avses B-aktien.
1)
Föreslagen utdelning.
2)
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare, dividerat med antal utestående stamaktier vid periodens slut.
3)
Avser utestående aktier.
4)
Utdelning avser stamaktier.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
RATOSAKTIEN 25Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
Ratos aktieägare Antal Andel av
2023-12-31 A-aktier B-aktier kapital, % röster, %
Familjen Söderberg med bolag mm 46 280 629 16 183 420 19,13 44,01
Torsten Söderbergs Stiftelse 12 056 186 16 063 900 8,61 12,55
Ragnar Söderbergs stiftelse 17 235 241 10 093 088 8,37 16,77
Spiltan Fonder 0 11 105 169 3,40 1,02
Avanza Pension 144 157 7 453 869 2,33 0,82
Vanguard 0 7 196 615 2,20 0,66
Dimensional Fund Advisors 0 7 194 817 2,20 0,66
Norges Bank 0 4 841 898 1,49 0,45
LGT Capital Partners 0 4 529 057 1,39 0,42
Tredje AP-fonden 0 4 200 346 1,29 0,39
Övriga 8 920 847 153 017 249 49,59 22,25
Totalt 84 637 060 241 879 428 100 100
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställd och bearbetad data från bland annat Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen.
Ägarfördelning, % av kapital
Privatpersoner 41%
Stiftelser 18%
Utländska ägare 13%
Fondbolag 6%
Pension och försäkring 3%
Övriga 19%
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställd och bearbetad data
från bland annat Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
RATOSAKTIEN 26Innehåll Ratos affärsområden Rapporter Ytterligare information
Om Ratos
Ratos affärs-
omden2
Construction & Services 28
Industry 30
Consumer 32
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
27Om RatosInnehåll Rapporter Ytterligare information
Ratos affärsområden
Construction & Services
Affärsområdets fokus är att bygga och underhålla ett hållbart samlle.
Tjänsteerbjudandet består i huvudsak av underhåll av infrastruktur inom
järnväg, väg och energilösningar (Critical Infrastructure), samt uppförande
av nya samhällskritiska byggnader som sjukhus, skolor, polishus och
regeringsbyggnader i Norden (Construction Services).
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
CONSTRUCTION & SERVICES 28Om RatosInnehåll Rapporter Ytterligare information
Ratos affärsområden
Affärsområdets verksamhet gynnas av rådande samhällsut-
veckling och trender såsom urbanisering, en växande befolk ning,
behovet av förnybar energi och effektiv resurshantering. Vi vill
växa affärsområdet genom förvärv av verksamheter med kom-
pletterande tjänsteutbud som bidrar med såväl hårda som mjuka
synergier till den befintliga verksamheten. Precis som i övriga
affärsområden är ledande marginaler och starka kassaflöden
i kombination med en decentraliserad, lönsamhetsfokuserad
företagskultur och långsiktigt hållbar affärsmodell i fokus.
Affärsområdet delas in i två segment där följande bolag ingår:
Critical Infrastructure (Aibel, Expin Group, Presis Infra) och
Construction Services (airteam, HENT, SSEA Group).
I syfte att skapa enhetliga affärsområden beslutades i sam-
band med Q2-rapporten 2023 att redovisa bolaget Speed Group
i affärsområdet Industry i stället för i Construction & Services.
Omsättning
17 298 MSEK (15 730)
Omsättningstillväxt
10% (52%)
EBITA, justerad
1 291 MSEK (1 130)
EBITA-marginal, justerad
7,5% (7,2%)
Affärsområdeschef:
Christian Johansson Gebauer
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
CONSTRUCTION & SERVICES 29Om RatosInnehåll Rapporter Ytterligare information
Ratos affärsområden
Industry
I afrsomdet är tekniklösningar och produktutveckling inom industrin i fokus.
Bolagen i afrsomdet delas in i segmenten Product Solutions och Industrial
Services, och är exponerade mot marknader med stark tillväxt – exempelvis
energieffektiv belysning, hållbara lättviktskonstruktioner och förnybar energi,
dagligvaruhandel, farmakologi och eftermarknadslösningar.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INDUSTRY 30Om RatosInnehåll Rapporter Ytterligare information
Ratos affärsområden
Bolagen i Industry är exponerade mot marknader med stark
tillväxt, exempelvis energieffektiv belysning, hållbart lättvikts-
material och förnybar energi, modern dagligvaruhandel,
farmakologi och eftermarknadslösningar. Teknikkonsulter
och eftermarknadslösningar spelar viktiga roller i omställningen
mot ett mer hållbart samhälle. Bland ingenjörer och i ny teknik
finns många lösningar för att snabba på omställningen, en
omställ ning som är lönsam för bolag med rätt position. När
vi letar nya bolag att addera till affärsområdet är det främst
tilläggs förvärv som är i fokus. Affärsområdet delas in i två
segment där följande bolag ingår: Product Solutions (Diab,
HL Display, LEDiL, Oase Outdoors) och Industrial Services
(Knightec, Semcon, Aleido, Speed Group och TFS). I syfte
att skapa enhetliga affärsområden beslutades i samband
med Q2- rapporten 2023 att redovisa bolagen Speed Group
och Oase Outdoors i affärsområdet Industry i stället för i
Construction & Services respektive Consumer.
Omsättning
10 563 MSEK (7 755)
Omsättningstillväxt
36% (20%)
EBITA, justerad
963 MSEK (670)
EBITA-marginal, justerad
9,1% (8,6%)
Affärsområdeschef sedan 1 februari 2023:
Anders Slettengren
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
INDUSTRY 31Om RatosInnehåll Rapporter Ytterligare information
Ratos affärsområden
Consumer
Bolagen i afrsomdet Consumer arbetar för att förenkla och
förttra livet för konsumenter. Vi definierar enklare och bättre
exempelvis som hälsosamt, hållbart och tidsbesparande.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
CONSUMER 32Om RatosInnehåll Rapporter Ytterligare information
Ratos affärsområden
Affärsområdet består av företag som är positionerade mot
starka rådande makrotender som att semestra på hemmaplan,
friluftsliv, samt heminredning och växter. Bolagen har ledande
positioner inom sina respektive segment i marknaden och
består av välkända varumärken. I affärsområdet ingår KVD och
Plantasjen.
I syfte att skapa enhetliga affärsområden beslutades i samband
med Q2-rapporten 2023 att redovisa bolaget Oase Outdoors i
affärsområdet Industry i stället för i Consumer.
Omsättning
5 888 MSEK (6 392)
Omsättningstillväxt
–8% (11%)
EBITA
136 MSEK (326)
EBITA-marginal
2,3% (5,1%)
Affärsområdeschef:
Anders Slettengren
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
CONSUMER 33Om RatosInnehåll Rapporter Ytterligare information
Ratos affärsområden
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
34Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Rapporter3
Förvaltningsberättelse 36
Hållbarhetsrapport 41
Ordföranden har ordet 64
Bolagsstyrningsrapport 66
Styrelse och vd 74
Ledningsgrupp 76
Koncernens resultaträkning 78
Koncernens rapport över totalresultat 78
Rapport över finansiell ställning för koncernen 79
Rapport över förändringar i koncernens eget kapital 80
Rapport över kassaflöden för koncernen 81
Moderbolagets resultaträkning 82
Moderbolagets rapport över totalresultat 82
Moderbolagets balansräkning 83
Förändringar i moderbolagets eget kapital 84
Moderbolagets kassaflödesanalys 85
Notförteckning 87
Noter till de finansiella rapporterna 88
Revisionsberättelse 142
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
35Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Ratos AB (publ) 556008-3585 får härmed avge
årsredovisning för 2023 för moderbolaget och koncernen. Styrelsens säte är i Stockholm, Sverige.
Bolagets verksamhet
Ratos är en svensk koncern med fokus på teknik- och infrastruktur-
lösningar. Ratos har sitt ursprung i stålgrossisten Söderberg & Haak,
Sveriges första grossist för järn och järnmanufaktur som bildades den
5 maj 1866. 1934 samlades tillgångarna i ett investmentbolag under
namnet Ratos, som i Ragnar och Torsten Söderberg. Ratos börsintrodu-
cerades år 1954. Under årens lopp har affärsinriktningen förändrats, men
som en röd tråd genom Ratos historia finns entreprenörskap, företags-
utveckling och samhällsengagemang.
Per 31 december 2023 arbetar 18 personer på Ratos huvudkontor.
Ratoskoncernen är indelade i tre affärsområden Construction &
Services, Industry samt Consumer som per 2023-12-31 innefattar
17 bolag med huvudkontor i Norden.
Finansiella mål
Under 2021 fastställde Ratos styrelse nya finansiella mål som en följd av
tidigare kommunicerat beslut att utveckla verksamhetens inriktning mot
att bli en långsiktigt verksam koncern.
Ratos beslutade finansiella mål är följande:
EBITA-tillväxt
Mål: EBITA ska uppgå till minst 3 miljarder SEK år 2025.
Nettoskuldsättningsgrad
Mål: Nettoskuld, exklusive finansiell leasingskuld, i förhållande till
EBITDA bör normalt uppgå till 1,5–2,5x.
Utdelningsandel
Mål: Utdelningsandelen uppgår normalt sett till 30–50 procent av
resultatet efter skatt, exklusive realisationsvinster och realisations-
förluster, hänförligt till moderbolagets ägare.
Ratos Business System (RBS)
Ratoskoncernens operativa modell bygger på Ratos kärnvärden
Enkelhet, Tempo i exekvering och Allt handlar om människor.
Process för värdeskapande
Ratos process för värdeskapande bygger på stabilitet, lönsamhet, tillväxt
och tilläggsförvärv. Ratos är på en resa där målet är en likformig koncern
med fokus på teknik- och infrastrukturlösningar. I fokus för att skapa
aktieägarvärde är värdeskapande åtgärder i dotterbolagen, kompletterat
med en aktiv förvärvsagenda. Förvärv som skapar riktiga industriella
synergier är en viktig del i Ratos strategi för att skapa långsiktig vinst-
tillväxt och aktieägarvärde. Ratos stabila balansräkning och starka fokus
på kassaflöden i hela koncernen ger Ratos en framskjuten position från
vilken de tillfällen som uppstår kan fångas. Ratos övergripande mål är att
öka EBITA, löpande och på lång sikt, med en attraktiv ROIC.
Händelser under året
2023 har varit utmanande med effekterna av krig i vårt närområde, hög
inflation, höjt ränteläge och en svag konsumentmarknad. Trots detta har
Ratos utvecklats starkt under året med organisk tillväxt, förbättrad
EBITA samt starka kassaflöden. Ordinarie årsstämman 2023 beslutade
om en utdelning för räkenskapsåret 2022 om 0,84 SEK per aktie (1,20),
avstämningsdag fastställdes till 30 mars och utdelningen utbetalades
den 4 april.
Aibel har utvecklats mycket positivt under de senaste åren och en
transformation från fossil till förnybar energi pågår. En majoritet av
orderstocken består idag av kontrakt relaterade till offshore wind och
elektrifiering. För 2023 uppgick EBITA till 899 MNOK och bolaget avslu-
tade året med en nettokassa uppgående till 1 865 MNOK och en order-
stock om 32 miljarder NOK. Som en följd av detta har den nedskrivning
som skedde av innehavet i Aibel under 2016 ej längre ansetts vara
motiverad och reverserades därför i fjärde kvartalet.
Ratos har under året konstaterat fel i bokföringen inom NVBS Projekt
och NVBS Anläggning (två dotterbolag i Expin Group), vilka till största del
är hänförliga till tiden före Ratos förvärv av bolaget. Ratos utreder om de
nu rättade felen uppstått på grund av oegentligheter. Till följd av detta
har förvärvsanalysen justerats, vilket ökat ursprunglig redovisad goodwill
med 308 MSEK. Expin Group har vidare beslutat att lämna marknaden
för anläggningsprojekt och fokusera verksamheten på så kallade BEST-
projekt (Bana El Signal och Tele). Sammantaget har detta medfört en
nedskrivning av goodwill om 524 MSEK i perioden. Expin Group verkar
på en marknad med stark tillväxt och de konstaterade, nu rättade felen,
i bland annat tidigare projekt bedöms ej påverka bolagets långsiktiga
intjäningsförmåga. Sammantaget har goodwillbeloppet hänförligt till
f örvärvet minskat från 666 MSEK till 450 MSEK efter de genomförda
justeringarna.
Plantasjen har under de senaste två åren haft en svag finansiell
utveckling. I samband med den årliga nedskrivningsprövningen i det
fjärde kvartalet har en nedskrivning av goodwill om 250 MSEK gjorts.
Under 2024 kommer ett omfattande kostnadsbesparingsprogram att
genomföras.
För händelser i affärsområden under året se sidorna 27–33, där finns
finansiella fakta och information om året som gått.
Förvärv och avyttringar 2023
Inga plattformsförvärv eller avyttringar har genomförts under 2023.
Ett antal tilläggsförvärv har skett under året inom våra affärsområden,
dessa redogörs för i not 4, se sidorna 97–99.
Hållbarhet
Genom att utveckla hållbara bolag skapas långsiktiga värden. Därför är
hållbarhet en integrerad del av Ratos affärsstrategi. Det gäller både
Ratos moderbolag och arbetet som aktiv ägare.
Ratos största bidrag till samhället är att vara en aktiv och ansvarsfull
ägare som bygger långsiktigt framgångsrika och hållbara bolag vilka
skapar jobb, tar hänsyn till människor och miljö samt levererar produkter
och tjänster av hög kvalitet. Ratos gör också skillnad genom att våra
huvudägare utgörs av stiftelser som främjar forskning och därmed
samhälls utveckling.
På Ratos huvudkontor finns 18 medarbetare och i våra bolag totalt
11 100 medarbetare (exklusive Aibel). Genom ett aktivt ägande är Ratos
drivande för att säkra hållbarhetsarbetet i våra bolag. Grunden är Ratos
policyramverk som består av: Uppförandekod, Policy för hållbarhet
och ansvarsfulla investeringar samt Miljöpolicy (se Ratos hemsida).
Policy ramverket är baserat på FN Global Compacts tio principer för
hållbart företagande. Utöver policyramverket är Ratos dubbla väsentlig-
hetsanalys, där koncernens samlade väsentliga hållbarhetsfrågor är
identifierade, ytterligare ett viktigt styrdokument. Den aktuella dubbla
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 36Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
väsentlighetsanalysen färdigställdes i början av 2022 och har under
hösten 2023 genomgått en årlig uppdatering.
Ratos VD har det övergripande ansvaret för den koncernövergripande
strategin och arbetet med hållbarhet samt ansvarsfulla investeringar.
Samtliga affärsområdesansvariga hos Ratos har ett ansvar att säker-
ställa att hållbarhet finns på respektive bolags lednings- och styrelse-
agenda. Respektive bolags VD och företagsledning är operativt ansvariga
för det egna hållbarhetsarbetet genom direkt delegering av Ratos
ledning.
För mer information, se sidorna 18–20 och 41–63, för den lagstadgade
hållbarhetsrapporten i enlighet med ÅRL.
Ratos väsentliga miljöpåverkan sker genom bolagen. Ratos ställer krav
på att varje bolag kartlägger sin miljöpåverkan och implementerar en
miljö policy. I bolagens hållbarhetsrapporter redovisas bland annat
klimat påverkan, energiförbrukning, avfallshantering och vattenförbruk-
ning. Ratos AB:s direkta miljö- och klimatpåverkan är begränsad och
består i huvudsak av energiförsörjning av huvudkontoret och resor.
Ratos klimatkompenserar sina flygresor.
Koncernens resultat
Rörelseresultatet för året uppgick till 3 010 MSEK (1 618). Resultat-
förbättringen förklaras främst av ett ökat resultat i affärsområdena
Construction & Services och Industry och avser både organisk tillväxt
samt förvärvad. Affärsområdet Consumer minskade sitt resultat i
perioden till följd av ett svagare resultat i Plantasjen. Reverseringen av
nedskrivningen i Aibel samt nedskrivning av goodwill i Expin Group och
i Plantasjen påverkade rörelseresultatet positivt med 882 MSEK.
Finansnetto uppgick till –737 MSEK (–440). Räntenetto till bank var
264 MSEK (–109), räntekostnader för finansiell leasing –276 MSEK
(–266), valutaeffekter (inklusive valutaderivat) var –70 MSEK (–9) samt
övriga finansiella poster var –127 MSEK (–56).
Resultat före skatt för året uppgick till 2 273 MSEK (1 178). Årets
skatte kostnad uppgick till –267 MSEK (–299). Lägre skattekostnad för-
klaras främst av högre ej avdragsgilla kostnader föregående år samt ökad
aktivering av underskottsavdrag till följd av bättre resultat. Periodens
resultat uppgick till 2 006 MSEK (879).
Koncernens kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 4 275 MSEK
(1 431). Kassaflöde från investeringsverksamheten uppgick till –542 MSEK
(–4 257) och kassaflöde från finansieringsverksamheten uppgick till
–3 798 MSEK (2 991). Kassaflöde för perioden uppgick till –65 MSEK (165).
Förändringen av periodens kassaflöde hänförlig till den löpande verk-
samheten uppgick till 4 275 MSEK (1 431), där rörelseresultatet uppgick
till 3 010 MSEK (1 618), erhållna utdelningar från intressebolag uppgick
till 122 MSEK (-) samt förändringar i rörelsekapitalet uppgick till 1 446
MSEK (–636). Investeringsverksamheten påverkades främst av lägre
köpeskilling till följd av färre förvärvade bolag –333 MSEK (–4 542). Före-
gående år påverkades kassaflödet positivt av försäljning av noterade
aktier (685 MSEK). Finansieringsverksamheten påverkades främst av
förändringen av externa lån som uppgick till –2 257 MSEK (4 438).
Finansiell ställning och skuldsättning
Koncernens likvida medel uppgick vid periodens slut till 2 360 MSEK
(2 532) och räntebärande nettoskuld exklusive finansiell leasingskuld
uppgick till 2 720 MSEK (4 798). Skuldsättningsgraden exklusive finan-
siell leasingskuld uppgick vid periodens slut till 0,7x (2,5x). Koncernens
räntebärande nettoskuld inklusive finansiell leasingskuld uppgick till
8 118 MSEK (10 468). Skuldsättningsgraden inklusive finansiell leasing-
skuld uppgick vid periodens slut till 1,5x (3,5x). Den totala omräknings-
effekten av valuta för räntebärande skulder uppgick till cirka –220 MSEK
varav cirka –60 MSEK avsåg skulder till kreditinstitut och cirka –160
MSEK finansiell leasingskuld.
Vid periodens slut uppgick koncernens räntebärande skulder till
kredit institut till 4 509 MSEK (6 869).
Kreditfaciliteter och nyemissionsmandat
Moderbolaget har term loan på 4 382 MSEK. Utöver det har moder-
bolaget en revolverande kreditfacilitet (comitted credit facility) på 3 000
MSEK, med en återstående löptid om 2,7 år, samt checkräkningskrediter
på 150 MSEK. Faciliteterna ska användas vid behov för att finansiera
befintliga dotterbolag samt att finansiera nya förvärv. Faciliteten löper
med en rörlig ränta och marginalen baserad på koncernens skuldsätt-
ningskvot. Vid årets slut uppgick moderbolagets outnyttjade krediter till
3 150 MSEK. Därutöver finns ett bemyndigande från årsstämman 2023
att emittera högst 35 miljoner Ratos B-aktier i samband med avtal om
förvärv.
Moderbolaget
Rörelseresultatet uppgick för året till –142 MSEK (–135). Moderbolagets
resultat före skatt uppgick till 217 MSEK (264) och påverkas positivt av
utdelning från koncernföretag om 192 MSEK (102). Moderbolagets likvida
medel uppgick till 876 MSEK (410). Moderbolaget har under året avyttrat
samt fusionerat sina centrala holdingbolag till respektive affärsområdes-
bolag, detta speglar bättre Ratos operativa struktur och minskar
administrationen. Se not 29 för Ratos legala struktur.
Ratos koncernen finansieras centralt, genom moderbolagets egna
kassa och med lånade medel från externa banker. Syftet är att uppnå
ökad kontroll samt besparingar i koncernen.
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets utgång.
Framtida utveckling
Ratos fokus framåt är teknik- och infrastrukturlösningar (inklusive sam-
hällsbyggnad) vilka är marknader med stark underliggande tillväxt. Den
allt snabbare teknikutvecklingen är en förutsättning för ett mer hållbart
samhälle ur alla perspektiv och våra ingenjörer kommer att spela en
viktig roll. Förvärv och avyttringar kommer fortsatt vara viktiga för att
uppnå den struktur vi fokuserar mot.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Ratoskoncernens verksamheter innebär risker hänförliga till både
moderbolaget och affärsområdenas bolag. Dessa omfattar framför allt
marknadsmässiga, verksamhetsrelaterade och transaktionsrelaterade
risker och kan avse både generella risker, såsom omvärldshändelser och
den makroekonomiska utvecklingen, samt företags- och bransch-
specifika risker.
De finansiella riskerna består av likviditetsrisk, ränterisk, kreditrisk
och valutarisk. Det finns ett flertal finansiella risker som majoriteten av
bolagen är exponerade mot, främst relaterade till lån, kundfordringar,
leverantörsskulder och derivatinstrument. De risker som bolagen utsätts
för hanteras av respektive bolag.
Ratos är exponerat för finansiella risker främst vad avser värdeföränd-
ringar i bolagen och likviditetsrisk. Ratos framtida resultatutveckling är
till stor del beroende av de underliggande bolagens framgång, vilken
också bland annat är beroende av hur framgångsrika respektive bolags
ledningsgrupp och styrelse är på att utveckla bolaget och genomföra
värde skapande initiativ.
Ratos genomför årligen en kartläggning och bedömning av risker och
riskhantering för bolagen och Ratos moderbolag som sammanställs och
diskuteras av bolagens respektive Ratos ledning och styrelse. Risk-
arbetet har ett brett perspektiv och inkluderar externa, strategiska,
finansiella och operationella risker samt risker relaterade till compliance
och hållbarhet. Se vidare Ratos bolagsstyrningsrapport. Ratos och res-
pektive bolag är från tid till annan part i juridiska processer, vars utfall
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 37Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
inrymmer osäkerhet. Aktuella tvister, och därtill hänförliga avsättningar,
bevakas och följs upp löpande av Ratos revisionsutskott.
Ratos styrelse fastställer den finansiella strategin för moderbolaget
medan koncern- och intressebolagens styrelse fastställer respektive
företags finansiella strategier. Moderbolagets finanspolicy, som anger
riktlinjer för hantering av finansiella risker, fastställs årligen av Ratos
styrelse. Styrelsen utvärderar och föreslår vid behov förändringar av
finanspolicyn. Koncernen har en centraliserad treasury-funktion som
finansierar koncernens bolag och bistår i finansiella frågor samt utvinner
skalfördelar. Respektive koncernbolag upprättar egen finanspolicy
anpassad till bolagets verksamhet och risker. För ytterligare information
hänvisas till not 25 Finansiella risker och riskpolicy.
I bolagsstyrningsrapporten finns en redogörelse för styrelsearbetet,
se sidorna 66–73.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Dessa riktlinjer omfattar styrelseledamöter, vd samt övriga ledande
befattningshavare i Ratos ledningsgrupp. Riktlinjerna ska tillämpas på
ersättningar som avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade
ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2023.
Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av årstämman.
Styrelsen föreslår inga justeringar av riktlinjerna inför 2024.
Riktlinjernas främjande av bolagets afrsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
Information om bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhetsarbete, framgår av bolagets webbplats, se
www.ratos.com.
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och till-
vara tagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet,
förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla kvalificerade medarbe-
tare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda konkurrenskraftig ersätt-
ning. Dessa riktlinjer möjliggör att ledande befattningshavare kan
erbjudas en konkurrenskraftig totalersättning.
I bolaget har inrättats långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram.
De har beslutats av bolagsstämman och omfattas därför inte av dessa
riktlinjer. För mer information om dessa program, se www.ratos.com.
Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska syfta till
att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen till ledande befattningshavare ska vara marknadsmässig
och får bestå av följande komponenter: fast kontantlön, rörlig kontant-
ersättning, pensionsförmåner och andra förmåner. Bolagsstämman kan
därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om exempelvis
aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontantersättning ska
kunna mätas under en period om ett år. Den rörliga kontantersättningen
får uppgå till högst 100 procent av den fasta årliga kontantlönen. Ytterli-
gare kontant rörlig ersättning kan utgå vid extraordinära omständigheter,
förutsatt att sådana extraordinära arrangemang är tidsbegränsade och
endast görs på individnivå i syfte att behålla befattningshavare, eller som
ersättning för extraordinära arbetsinsatser utöver personens ordinarie
arbetsuppgifter. Sådan ersättning får inte överstiga ett belopp motsva-
rande 25 procent av den fasta årliga kontantlönen samt ej utges mer än
en gång per år och per individ. Beslut om sådan ersättning ska fattas av
styrelsen på förslag av ersättningsutskottet.
För verkställande direktören ska pensionsförmåner, innefattande
sjukförsäkring, vara premiebestämda. Rörlig kontantersättning ska inte
vara pensionsgrundande. Pensionspremierna för premiebestämd pen-
sion ska uppgå till högst 30 procent av den fasta årliga kontantlönen.
För övriga ledande befattningshavare ska pensionsförmåner, innefat-
tande sjukförsäkring, vara premiebestämda. Rörlig kontantersättning ska
inte vara pensionsgrundande. Pensionspremierna för premiebestämd
pension ska uppgå till högst 30 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Andra förmåner får innefatta bl.a. ersättning för tandvård och läkar-
vård (inklusive medicin), sjukvårdsförsäkring och bilförmån. Sådana för-
måner får för vd utgå i sedvanligt begränsad omfattning.
Upphörande av anställning
Vid anställningens upphörande får uppsägningstiden vara högst tolv
månader. Fast kontantlön under uppsägningstiden och avgångsvederlag
får sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta kon-
tantlönen för sex månader för vd och tolv månader för övriga ledande
befattningshavare. Därutöver kan ersättning för eventuellt åtagande om
konkurrensbegränsning utgå. Sådan ersättning ska kompensera för
eventuellt inkomstbortfall, uppgå till högst 60 procent av månads-
inkomsten vid tidpunkten för uppsägningen i den utsträckning som den
tidigare befattningshavaren saknar rätt till avgångsvederlag och utgå
under den tid som åtagandet om konkurrensbegränsning gäller, vilket för
övriga ledande befattningshavare ska vara högst tolv månader efter
anställningens upphörande. Vid uppsägning från befattningshavarens
sida får uppsägningstiden vara högst sex månader, utan rätt till avgångs-
vederlag.
Kriterier för utdelning av rörlig kontanterttning m.m.
Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till förutbestämda och
mätbara kriterier som kan vara finansiella eller icke-finansiella. De kan
utgöras av individanpassade kvantitativa eller kvalitativa mål. Kriterierna
ska vara utformade så att de främjar bolagets affärsstrategi och lång-
siktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, genom att exempelvis ha en
tydlig koppling till affärsstrategin eller främja befattningshavarens lång-
siktiga utveckling. Andelen rörlig kontantersättning varierar beroende på
vilken position den anställde har i bolaget. Den del av den rörliga kon-
tantersättningen som är kopplad till utfallet av finansiella kriterier utgör
normalt 100 procent för vd och CFO, cirka 80–90 procent för affärsområ-
deschefer och cirka 75 procent för övriga ledande befattningshavare,
även om andelen kan vara större eller mindre beroende på omständig-
heterna i det enskilda fallet, och ska vara beroende av (i) EBITA-tillväxt
i Ratoskoncernen samt (ii) tillväxt i vinst före skatt (EBT) för Ratos-
koncernen.
Den rörliga kontantersättningen betalas som huvudregel ut till 50 pro-
cent året efter intjänandeåret och till 50 procent året därefter. Dock kan
upp till 100 procent av den rörliga kontantersättningen betalas ut året
efter intjänandeåret, förutsatt att hela den mottagna kontantersätt-
ningen överstigande 50 procent investeras i instrument i Ratos lång-
siktiga incitamentsprogram.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig
kontantersättning avslutats ska det bedömas/fastställas i vilken
utsträckning kriterierna uppfyllts. Styrelsen ansvarar för bedömningen
såvitt avser rörlig kontantersättning till vd, på förslag av ersättnings-
utskottet. Såvitt avser rörlig kontantersättning till övriga befattnings-
havare ansvarar verkställande direktören för bedömningen. Såvitt avser
finansiella mål ska bedömningen ta sin utgångspunkt i den av bolaget
senast offentliggjorda finansiella informationen.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlinjer har
lön och anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats genom att
uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens komponenter
samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid utgjort en del av
ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen
av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa.
Utvecklingen av avståndet mellan de ledande befattningshavarnas
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 38Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
ersättning och övriga anställdas ersättning kommer att redovisas
i ersättningsrapporten.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och
genomföra riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets uppgifter ingår
att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya rikt-
linjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid års-
stämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av
bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera pro-
gram för rörliga ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen av rikt-
linjer för ersättning till ledande befattningshavare samt gällande ersätt-
ningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskottets
ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen.
Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor
närvarar inte vd eller andra personer i bolags ledningen, i den mån de
berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis,
om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nöd-
vändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som
angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda
styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg
från rikt linjerna.
Ratos-aktien
Totalt antal A-aktier vid årets slut 84 637 060
Totalt antal B-aktier vid årets slut 241 879 428
Totalt antal aktier 326 516 488
Aktier av serie A berättigar till en röst per aktie och aktier av serie B
till en tiondels röst per aktie. A-aktier kan högst utges till ett antal som
motsvarar 27 procent av aktiekapitalet, B-aktier till ett antal som mot-
svarar 100 procent av aktiekapitalet, C-aktier till ett antal som motsvarar
10 procent av aktiekapitalet och D-aktier till ett antal som motsvarar
10 procent av aktiekapitalet. Familjen Söderberg med bolag ägde vid
årsskiftet aktier motsvarande 19,13 procent av kapitalet och 44,01 procent
av rösterna. Ragnar Söderbergs stiftelse ägde 8,37 procent av kapitalet
och 16,77 procent av rösterna. Torsten Söderbergs Stiftelse hade
8,61 procent av kapitalet och 12,55 procent av rösterna.
Det finns inga för bolaget kända avtal mellan aktieägare som kan
medföra begränsningar i rätten att överföra aktierna.
Antal aktier samt återköpta/sålda aktier
Under 2023 har 617 500 nya B-aktier utfärdats i samband med utnytt-
jande/konvertering av teckningsoptioner samt konvertibelt förlagslån.
Per den 31 december 2023 uppgick det totala antalet aktier tillika ute-
stående aktier i Ratos (A- och B-aktier) till 326 516 488 och antalet röster
till 108 825 003.
Förslag till vinstdisposition
SEK
Överkursfond 184 354 102
Balanserat resultat 8 222 826 799
Årets resultat 291 659 309
Totalt 8 698 840 210
Styrelsen föreslår följande vinstdisposition:
Utdelning till innehavare av aktier av serie A och B
1,25 SEK/aktie
1)
408 145 610
Balanseras i ny räkning 8 290 694 600
1)
Baserat på antalet utestående aktier den 31 decemberi 2023.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 39Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
40Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Generell information 42
Miljöinformation inkl Taxonomin 47
Social information 54
Styrningsinformation 55
GRI-index 56
Om hållbarhetsrapporten 62
Revisorns yttrande 63
Hållbarhetsrapport
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
41Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Om Ratos hållbarhetsredovisning
Ratos rapporterar i linje med Global Reporting Initiative (GRI) och årets
rapport refererar till GRI Universal Standards 2021 (se sidorna 56–61 för
GRI-index). Bolagets lagstadgade hållbarhetsrapport enligt årsredovis-
ningslagen återfinns på sidorna 18–20 samt 41–63. Sedan 2015 lämnar
Ratos även hållbarhetsredovisningen till Global Compact för Communi-
cation on Progress (COP).
Grunden för Ratos hållbarhetsarbete
I syfte att identifiera vilka hållbarhetsområden som Ratos ska fokusera
och rapportera på används dubbel väsentlighetsanalys och intressent-
dialog.
Den dubbla väsentlighetsanalysen ligger till grund för prioriteringen
av Ratos viktigaste hållbarhetsfrågor. Ratos använder metoden dubbel
väsentlighet som innebär att olika hållbarhetsaspekter utvärderas
utifrån två perspektiv; Ratos påverkan på omvärlden och omvärldens
påverkan på Ratos.
Ratos dubbla väsentlighetsanalys omfattar:
Kartläggning och analys av relevanta hållbarhetsfrågor för Ratos
och dess dotterbolag.
Kartläggning av typiska risker och omvärldsfaktorer, såsom relevanta
regleringar.
Dialog med nyckelintressenter.
Baserat på de frågor som identifierats som mest materiella, definieras
Ratos mest väsentliga hållbarhetsfrågor. För var och en av dessa frågor
kommer Ratos att, med start 2024 och i och med att CSRD träder i kraft,
att ta fram mål och handlingsplaner för att genomföra och utveckla
hållbarhetsarbetet, öka transparensen och stärka sitt långsiktiga värde-
skapande.
Våra intressenter och väsentliga hållbarhetsaspekter
Intressentdialog
Ratos mest väsentliga hållbarhetsfrågor identifieras genom omvärlds-
bevakning, branschanalyser, riskkartläggningar samt intressentdialoger.
Utöver detta gjordes en uppdatering av väsentlighetsanalysen under
2023. Sammantaget bildar dessa dialoger och analyser Ratos dubbla
väsentlighetsanalys.
Dubbel väsentlighetsanalys gjordes 2022 och
har genomgått årlig uppdatering 2023
Ratos mest signifikanta väsentliga frågor identifieras genom en analys i
dubbel väsentlighet, som tittar på den påverkan Ratos har på omvärlden
(utåtgående påverkan) samt den påverkan yttre hållbarhetsfrågor har på
Ratos (finansiell påverkan).
Policyramverk och riskhantering
Ratos arbetar strukturerat med att hantera och möta relevanta risker.
Ett viktigt verktyg är Ratos policyramverk som består av:
Uppförandekod
Policy för hållbarhet och ansvarsfulla investeringar
Miljöpolicy
Ovanstående policies finns publicerade på Ratos hemsida. Policy-
ramverket är baserat på FN Global Compacts tio principer för hållbart
företagande. Ratos syn på hållbarhet utgår från FN:s mål för hållbar
utveckling och FN:s principer för hållbara investeringar som utgår från
det numera etablerade begreppet ESG.
Väsentliga hållbarhetsfrågor
I Ratos dubbla väsentlighetsanalys identifierades följande hållbarhets-
frågor som mest väsentliga för Ratoskoncernen.
Environment
Byggnader
Klimatförändringar och energi
Ekosystem
Vatten
Social
Migrantarbetare
Arbetsmiljö och säkerhet
1)
Produkter och tjänsters kvalitet och säkerhet
Arbetsförhållanden
1)
Kompetensförsörjning
Governance
Efterlevnad av (nya) lagar och policyer
Korruption och mutor
Datasäkerhet och integritet
2)
Generell information
I detta avsnitt finns fördjupad information som kompletterar beskrivningen av Ratos hållbarhetsarbete på
sidorna 18–20. Här redogörs för Ratos dubbla väsentlighetsanalys samt ytterligare information om Ratos
hållbarhetsarbete i moderbolaget. Avslutningsvis finns en översiktlig redogörelse för Ratoskoncernens
generella hållbarhetsarbete.
1)
Inkluderar ökad sannolikhet för negativa konsekvenser som följer av utmaningarna
i leverantörs kedjorna (till exempel snabbt genomförda insatser för att ersätta
leverantörer/material)
2)
Inkluderar möjliga negativa konsekvenser av automatisering och digitalisering
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 42Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Ratos fokusområden och bidrag till FN:s globala mål för hållbar utveckling
Fokusområde Globalt mål Globalt delmål Ratos bidrag
1. Miljö och
klimatpåverkan
13.1 Stärk motståndskraften mot och anpassnings-
förmågan till klimatrelaterade katastrofer.
13.3 Öka kunskap och kapacitet för att hantera
klimatförändringarna.
Vi följer upp att Ratosbolagen mäter, rapporterar och följer upp sina CO
2
-utsläpp.
2. Medarbetare
5.5 Säkerställ fullt deltagande för kvinnor
i ledarskap och beslutsfattande.
I Ratos uppförandekod fastställs att vi ska vara en icke-diskriminerande arbetsplats som främjar
jämställdhet och mångfald. Koden gäller Ratos moderbolag och Ratosbolagen.
Vi mäter andelen kvinnor bland Ratos medarbetare och andelen kvinnor i ledande befattningar.
3. Affärsetik och
antikorruption
16.5 Bekämpa korruption och mutor.
16.6 Bygg effektiva, tillförlitliga och transparenta
institutioner.
Ratos moderbolag och Ratosbolagen ska säkerställa transparent och god bolagsstyrning, affärer
med god affärsetik och ett proaktivt antikorruptionsarbete.
Alla Ratos bolag ska ha en uppförandekod och ett externt whistle-blower system.
4. Transparens och
bolagsstyrning
8.1 Upprätthålla ekonomisk tillväxt.
12.2 Hållbar förvaltning och användning av
naturresurser.
12.6 Uppmuntra företag att tillämpa hållbara
metoder och hållbarhets redovisa.
Ratos mål är att skapa långsiktigt framgångsrika och hållbara verksamheter. Ett av Ratos
finansiella mål är att öka vinsten i Ratos koncern.
Vi följer upp att Ratosbolagen:
Identifierar huvudsaklig miljöpåverkan och implementerar en miljöpolicy/miljöplan.
Mäter, rapporterar och följer upp sina CO
2
-utsläpp.
Fastställer hållbarhetsmål och hållbarhetsredovisar.
Bidrar till Ratos EU-taxonomirapportering.
Ratos fyra fokusområden för hållbarhetsområdet är:
1. Miljö- och klimatpåverkan
2. Medarbetare
3. Affärsetik och antikorruption
4. Transparens och bolagsstyrning
De fyra fokusområdena är utvalda baserat på de mest väsentliga aspek-
terna i vår väsentlighetsanalys, se sidorna 44–46.
Kopplat till respektive fokusområde finns policyer som publiceras på
Ratos hemsida. Detta arbete kommer att målsättas, fördjupas och
utvecklas i och med att rapportering i linje med CSRD påbörjas tidigast
2024. Varje bolag ansvarar dessutom för att identifiera och agera på
eventuella ytterligare hållbarhetsområden som är relevanta för sin verk-
samhet. Det sker genom intern dialog mellan olika delar av bolagen och i
dialog mellan ledning och styrelse, samt i tät dialog med bolagens kunder.
Under året förs löpande dialog med bolagen för att följa upp och diskutera
hållbarhetsarbetet. Alla bolag förväntas också redovisa utvecklingen
publikt i en årlig hållbarhetsrapport. För att stärka samarbetet och främja
erfarenhetsutbyte mellan bolagen drivs bolagsgemensamma projekt,
bland annat avseende finansiell rapportering kopplad till hållbarhet.
Ratos fyra fokusområden
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 43Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Intressentdialoger
Intressentgrupp Metod för interaktion
1)
Medarbetare på Ratos Intervjuer med representanter i samband med
intressentdialog
Personalmöten, medarbetarsamtal
Strukturerade diskussionsgrupper med fokus på
Ratos värderingar, företagskultur, arbetsmetoder
och framtida utveckling
Medarbetare
i Ratos bolag
Intervjuer med representanter i samband med
intressentdialog
Möten inom Ratos årliga funktionella forum
(VD, CFO, HR, Hållbarhet, etc)
Bolagens lednings-
grupper och
styrelseledamöter
Intervjuer med representanter i samband med
intressentdialog
Koncerngemensam utvärdering av styrelsearbetet
Ägare och investerare
Intervjuer med representanter i samband med
intressentdialog
Deltagande i enkäter från/eller dialog med
organisationer som CDP, RobecoSAM, Vigeo
och Sustainalytics
Årsstämma
Dialog och enskilda möten
Sakkunniga
Intervjuer i samband med intressentdialog
Samtal vid behov
1)
Totalt intervjuades 26 personer under 2023 års intressentdialog
2)
Inkluderar ökad sannolikhet för negativa konsekvenser som följer av utmaningarna i leverantörskedjorna
(till exempel snabbt genomförda insatser för att ersätta leverantörer/material)
3)
Inkluderar möjliga negativa konsekvenser av automatisering och digitalisering
Dubbelsentlighetsanalys
HögMedel
Bevakning och transparens Visst fokus Ratos prioriterade hållbarhetsfrågor
INÅTGÅENDE PÅVERKAN
Hög
Medel
UTÅTGÅENDE PÅVERKAN
Byggnader
Klimatförändringar
och energi
Ekosystem
Vatten
Migrantarbetare
Arbetsmiljö och säkerhet
2)
Produkter och tjänsters
kvalitet och säkerhet
Arbetsförhållanden
2)
Kompetensförsörjning
Efterlevnad av (nya)
lagar och policyer
Korruption
och mutor
Datasäkerhet
och integritet
3)
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 44Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
För att förbereda sig för rapportering i enlighet med kraven i Corporate
Sustainability Reporting Directive (CSRD), och för att följa GRI Standards
2021, genomförde Ratos en dubbel väsentlighetsbedömning och intres-
sentdialog under hösten och vintern 2022. Under 2023 har inga större
förändringar skett inom Ratos och bedömningen har endast justerats i
begränsad omfattning.
Väsentlighetsbedömningen syftar till att identifiera Ratos väsentliga
ämnen, baserat på företagets mest betydande påverkan på miljön och på
människor, inklusive deras mänskliga rättigheter, samt de mest bety-
dande finansiella riskerna och möjligheterna för Ratos med avseende på
hållbarhet. I denna process kartlades Ratos faktiska och potentiella,
negativa och positiva effekter, risker och möjligheter, och perspektiv från
flera olika intressenter inkluderades. Processen att identifiera de väsent-
liga frågorna omfattade följande steg:
Steg 1: Kartläggning av Ratos hållbarhetssammanhang
För att förstå den påverkan Ratos har eller kan ha på omvärlden genom-
fördes en kartläggning av Ratos värdekedja, aktiviteter och affärsrela-
tioner. Detta steg syftade till att ytterligare fördjupa förståelsen för de
branscher som Ratos bolag verkar i, branscher och material i bolagens
värdekedjor, och de utmaningar som finns i dessa branscher, såväl som
i samhället i stort. Denna kartläggning gav också förutsättningar för att
förstå Ratos hållbarhetsrelaterade affärsrisker och affärsmöjligheter.
Steg 2: Identifiering av faktiska och potentiella
konsekvenser, risker och möjligheter – sammanfattning
I processen för den dubbla väsentlighetsbedömningen har informa-
tion från Ratos dotterbolag om deras konsekvenser, risker och möjlig-
heter använts. Dotterbolagen har väldigt olika typer av verksamhet, är
aktiva i olika geografier och har olika typer av affärsrelationer. De har
utgått från dessa särskilda omständigheter och andra faktorer i sina
ansträngningar för att identifiera negativa och positiva konsekvenser.
För att ta fram en bruttolista över Ratoskoncernens faktiska och
potentiella konsekvenser, risker och möjligheter, genomfördes en
skrivbordsanalys baserad på de branscher och värdekedjor som är
aktuella för Ratos. Analysen baserades på en genomgång av intern
dokumentation och externa källor. Bland källorna finns bland annat
intervjuer, hållbarhetsredovisningar från Ratosbolagen, omfattande
publik information och policys avseende Ratoskoncernen, slutlig ver-
sion av ESRS för 2023 års uppdatering av väsentlighetsbedömningen,
branschbaserade SASB-standarder relevanta för de branscher som
Ratos företag är verksamma samt MVO Netherlands verktyg för CSR-
risker. I samband med detta steg genomfördes även en intressent-
dialog för att få en bättre förståelse för vår verksamhet och identifiera
påverkan på omvärlden och hur allvarlig denna påverkan är. För att ta
fram bruttolistan över hållbarhetsrelaterade affärsrisker och affärs-
möjligheter användes listan över konsekvenser och relaterade bero-
enden av hållbarhet för att fastställa potentiella och faktiska positiva
och negativa finansiella effekter på Ratos.
Steg 3: Bedömning av betydelsen av påverkan,
risker och möjligheter – sammanfattning
Kartläggningen och intressentdialogen resulterade i en bruttolista
över Ratos positiva och negativa konsekvenser som Ratos har eller
kan ha på miljön, ekonomi och människor, inklusive deras mänskliga
rättigheter. Betydelsen av konsekvenserna bedömdes med hjälp av
resultaten från intressentdialog och samråd med externa hållbarhets-
experter. Ratos olika typer av konsekvenser jämfördes med varandra
och negativa konsekvenser och positiva konsekvenser analyserades
separat. Betydelsen av negativa konsekvenser bedömdes utifrån all-
varlighetsgrad, en kombination av skala, omfattning
1)
och återställ-
barhet. Betydelsen av positiva effekter bedömdes utifrån skala och
omfattning. För potentiella konsekvenser togs även hänsyn till sanno-
likheten. Risker för negativ påverkan på mänskliga bedömdes med
fokus på allvarlighetsgrad snarare än sannolikhet.
Bedömningen gjordes i kvantitativa termer med hjälp av överens-
komna nivåer för skala, omfattning, återställbarhet, sannolikhet och
ekonomisk effekt.
Vid bedömningen av allvarlighetsgrad – baserat på skala, omfattning
och återställbarhet, har faktorer som kan ge upphov till ökad risk för
negativa konsekvenser beaktats. Närmare bestämt har branscherna
och de geografiska områden där investeringarna är verksamma vägts
in. I vissa fall har företagsspecifika faktorer beaktats i bedömningen.
Ratos dotterbolag deltog i det första steget i bedömningen av risker
och möjligheter genom en enkät där respondenterna gjorde en
numerisk bedömning av sannolikhet och ekonomisk effekt enligt
fördefinierade nivåer.
Resultaten vägdes mot de olika företagens respektive påverkan på
Ratos totala finansiella resultat mätt som påverkan på investering-
arnas aggregerade EBITDA. Detta bygger på antagandet att storleken
på ett företags EBITDA motsvarar dess inflytande på Ratos vad gäller
risker och möjligheter. (Om t.ex. energifrågan bedöms utgöra en
affärsrisk för ett Ratosbolag och hälsa och säkerhet en risk för ett
annat med dubbelt så hög EBITDA som det första, så kommer – allt
annat lika – den ekonomiska effekten av risken kopplad till hälsa och
säkerhet att ges dubbelt så stor vikt som energirisken.)
De viktade resultaten validerades av representanter för Ratos.
Steg 4: Prioritering av konsekvenser, risker
och möjligheter samt validering
Utifrån analysen i steg 3 fastställdes det för varje konsekvens och för
varje risk och möjlighet om dessa skulle anses vara väsentliga eller inte.
Tröskeln för konsekvensers väsentlighet har varit om påverkan på män-
niskor eller miljö, eller ur ett styrningsperspektiv, är tillräckligt betydande
för att kräva åtgärder (t ex att särskilt bevaka frågan) av Ratos, eller till-
räckligt betydande ur ett rapporteringsperspektiv för Ratos. Tröskeln för
ekonomisk väsentlighet har varit frågor där påverkan på Ratos är tillräck-
ligt stor för att kräva åtgärder (t ex att särskilt bevaka frågan) av Ratos,
eller tillräckligt betydande ur ett rapporteringsperspektiv för Ratos.
1)
Omfattning; hur utbredda de negativa eller positiva konsekvenserna är. Vid miljöpåverkan kan omfattningen förstås som omfattningen av miljöskador eller en geografisk omkrets.
Vid påverkan på människor kan omfattningen förstås som antalet personer som påverkas negativt (ESRS 1, Appendix A, AR10b) OBS! På flera ställen i ESRS kallas omfattning istället
tillämpningsområde. Det engelska uttrycket är scope.
Beskrivning av dubbel väsentlighetsbedömning för 2023
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 45Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Hållbarhet ingår i Ratos grundliga genomlysning av bolag i samband med
förvärv. I genomlysningen ser vi till bolagets hållbarhetsrelaterade risker,
möjligheter, mognad och arbete – men framförallt ligger fokus på affärs-
idéns långsiktiga hållbarhet.
Bedömningen ingår i Ratos underlag inför investeringsbeslutet samt
fungerar som rekommendation i den fortsatta ägarstyrningen. Ratos
investerar inte i bolag som bryter mot internationella konventioner, bidrar
till allvarlig miljöskada, producerar eller aktivt tillhandahåller pornografi
eller som tillverkar tobaksprodukter. Vidare investerar Ratos inte i bolag
som medverkar till kränkning av mänskliga rättigheter, arbetstagares
grundläggande rättigheter eller korruption.
Ratos söker aktivt investeringar i bolag som bidrar till transforma-
tionen mot ett mer hållbart samhälle genom bl a minskade klimatavtryck,
ny teknik, underhåll av infrastruktur och/eller energiomställningen.
Genomlysning inför förvärv sker genom sedvanlig finansiell genom-
gång av det aktuella bolaget, granskning av aktuella policys och styr-
dokument samt genom djupintervjuer med personer på nyckelpositioner.
Uppföljning och översikt av koncernbolagens hållbarhetsarbete
Ratos krav och förväntningar på bolagens hållbarhetsarbete utgår från internationella konventioner, aktuell lagstiftning samt Ratos policy för hållbarhet
och ansvarsfulla investeringar, miljöpolicy samt uppförandekod. I tabellen nedan redovisas hur bolagen lever upp till Ratos krav och förväntningar 2023.
Uppförandekod Miljöpolicy
Externt
visselblåsarsystem CO
2
-rapportering
Hållbarhets-
redovisning enl GRI
1)
Aibel Ja Ja Ja Ja Ja
airteam Ja Ja Ja Ja Ja
Aleido Ja Ja Ja Ja Ja
Diab Ja Ja Ja Ja Ja
Expin Group Ja Ja Ja Ja Nej
HENT Ja Ja Ja Ja Ja
HL Display Ja Ja Ja Ja Ja
Knightec Ja Ja Ja Ja Ja
KVD Ja Ja Ja Ja Ja
LEDiL Ja Ja Ja Ja Ja
Oase Outdoors Ja Ja Ja Ja Ja
Plantasjen Ja Ja Ja Ja Ja
Presis Infra Ja Ja Ja Ja Nej
Semcon Ja Ja Ja Ja Ja
Speed Group Ja Ja Ja Ja Ja
SSEA Group Ja Ja Ja Ja Ja
TFS HealthScience Ja Ja Ja Ja Ja
1)
Bolagen som utfärdar en hållbarhetsrapport gör det minst med referens till GRI Universal Standards.
Beslutsprocess, integration och ingångsparametrar
Huvudansvaret för att identifiera, bedöma, prioritera, hantera och över-
vaka potentiell och faktisk påverkan på människor och miljö ligger hos
de enskilda dotterbolagen. Mognadsgraden i fråga om att säkerställa till-
börlig aktsamhet i fråga om hållbarhet (sustainability due diligence)
varierar kraftigt mellan företagen. Den dubbla väsentlighetsbedöm-
ningen har samordnats av Ratos hållbarhetsfunktion, med deltagande
från företagen. Det slutliga beslutet om väsentlighet har tagits av Ratos
ledning. De väsentliga frågorna har validerats av Ratos ledningsgrupp
och kommer att vägleda innehållet i Ratos hållbarhetsredovisning. Den
dubbla väsentlighetsbedömningen används som en del av Ratos övergri-
pande riskhantering och kommer indirekt att påverka den övergripande
affärsplaneringen.
Ändringar, modifieringar och framtida revisioner
Identifiering, bedömning och prioritering av väsentliga frågor skedde
under 2022. Ändringarna för 2023 var främst:
Uppdatering av företagens EBITDA, omsättning och ägarandels-
nummer, med hänsyn tagen till namnändringar och strukturföränd-
ringar.
Exkludering av data och frågor relaterade till Aibel eftersom Ratos
inte är majoritetsägare och Aibels finansiella resultat därför inte kon-
solideras i Ratos årsredovisning. Aibel kommer att upprätta en egen
hållbarhetsredovisning i linje med CSRD/ESRS och Ratos deltar i
intressentdialogen.
Förnyad konsolidering till ett mindre antal konsoliderade frågor,
samtidigt som de väsentliga konsekvenserna, riskerna och möjlig-
heterna behållits.
En förnyad väsentlighetsbedömning planeras att ske under 2024 för
redovisningen av räkenskapsåret 2024.
Ratos investeringsprocess
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 46Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Miljöinformation (inkl Taxonomin)
Fokusområde 1: Miljö och klimatpåverkan
Miljö- och klimatpolicy
Miljöarbetet på Ratos moderbolag utgår från vår miljöpolicy och till-
hörande miljöplan. Då verksamheten i huvudsak bedrivs i kontorsmiljö
är den direkta miljöpåverkan begränsad och kommer främst från affärs-
resor, primärt med flyg. Ambitionen är att minska utsläppen från
resandet, till exempel genom digitala möten och riktlinjer för transport-
medel. Vi kan konstatera att antalet flygresor under året är betydligt färre
än det senaste jämförbara året innan pandemin. Det är ett bevis på att
arbetet med att minska resandet med flyg ger effekt, ett arbete som
alltjämt fortgår.
Krav på koncernbolagen
Ratos väsentliga miljöpåverkan sker genom aktiviteten i dotterbolagen.
Ratos förväntar sig att varje bolag kartlägger sin miljöpåverkan och
implementerar en miljöpolicy. I bolagens hållbarhetsrapporter redovisas
bland annat klimatpåverkan, energiförbrukning, avfallshantering och
vattenförbrukning. Våra bolag har ett integrerat hållbarhetsfokus i sin
verksamhet. För att underlätta bolagens hållbarhetsrapportering erbjuds
samtliga bolag ramavtal för klimatredovisningssystem och stöd i klimat-
rapportering. Under året rapporterade samtliga bolag i Ratos koncernen
sina CO
2
-utsläpp avseende Scope 1 och 2. Under 2023 togs ytterligare
steg mot koncerngemensamma hållbarhets-KPI:er samt ett koncern-
gemensamt reduktionsmål avseende CO
2
, med målet att ha det på plats
andra halvan av 2024. Under 2023 genomfördes flera gruppgemen-
samma aktiviteter på rapporteringsfronten, vilken den mest omfattande
rörde EU-taxonomin och förberedelsearbete avseende CSRD/ESRS.
Vi inledde också ett gott samabete med Goodpoint som är Ratos-
gruppens egna hållbarhetsexperter som en del av Semcon.
Ratoskoncernen strävar efter att kontinuerligt minska
sin miljö- och klimatpåverkan.
Miljöpåverkan och klimatbokslut i Ratos AB
Ratos mäter och följer upp klimatpåverkande aktiviteter i såväl dotter bolagen som moder bolaget i syfte att
skapa medvetenhet och förståelse för vilka åtgärder som ytterligare kan minska Ratos klimatpåverkan. Under
2023 uppgick moderbolagets koldioxidutsläpp till 55 ton CO
2
(57 ton år 2022), en marginell minskning jämfört
med 2022.
Ratos tar ansvar för sitt totala utsläpp i Ratos AB genom klimat kompensation. Klimatbokslut för hela
koncernen finns på s. 48.
Totala utsläpp 2023 2022 2021 2020 2019 2018
Tjänsteresor (Scope 3) 47 47 23 41 153 135
varav flyg 42 40 18 35 145 124
HK fastigheten (Scope 2) 3 5 7 10 19 16
varav elförbrukning (Scope 2) 0,2 0,3 2 2 2 3
Övrigt, inkl årsredovisning beräknad utifrån
ett generellt LCA-perspektiv 5 4 12 39 6 4
Total klimatpåverkan (CO
2
e) 55 57 43 89 178 155
Köp av klimatkompensation (tCO
2
e) 57 43
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 47Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Klimatbokslut för Ratoskoncernen
Ratos redovisar 2023 för första gången klimatdata från alla sina dotterbolag i ett samlat klimatbokslut.
Det är det första steget i arbetet med att sätta gruppgemensamma reduktionsmål och validera dessa
med Science Based Targets initiative (SBTi). Planen är att ha målen på plats andra halvan av 2024, och
att redovisa dem och planen för måluppfyllelse i års- och hållbarhetsredovisningen för 2024.
Klimatdatan redovisas per affärsområde. 76 procent (13) av dotter-
bolagen har gjort en egen klimatberäkning. Fyra bolag har rapporterat
bränsle- och energiförbrukning i GWh som har beräknats i Ratos eget
bokslut.
Datakvaliteten för de bolag som gör en egen beräkning anses vara god.
Några dotterbolag har kommit längre i att göra ett komplett klimat-
bokslut som även inkluderar Scope 3-utsläpp, medan andra precis har
börjat. Av det skälet har vi detta första år med koncernövergripande
klimat bokslut valt att enbart rapportera dotterbolagens Scope 1 &
Scope 2-utsläpp vilket är obligatoriskt enligt Green House Gas Protocol.
Dotterbolagen Presis Infra och Expin Group rapporterar sina utsläpps-
data för första gången. Vi vet att det finns osäkerheter i dessa bolags
rapporterade data, men väljer att ändå redovisa resultatet i år för att
succesivt öka transparensen. Presis Infra står ensamt för störst andel
av koncernens utsläpp i Scope 1 och Scope 2. Här finns stor potential
för reduktion kommande år.
Klimatutsläpp i Scope 2 presenteras både enligt platsbaserad och
marknadsbaserad beräkningsmetod.
Market based metod
Totala utsläpp Affärsområde
Per scope ton CO
2
e Ratos HQ Dotterbolag
Construction
& Services Industry Consumer
Scope 1 60 757 0,1 60 756 53 684 5 653 1 420
Scope 2 1 335 478 3 1 335 475 1 297 548 15 762 22 165
Totalt 1 396 235 3 1 396 232 1 351 232 21 415 23 585
Location based metod
Totala utsläpp Affärsområde
Per scope ton CO
2
e Ratos HQ Dotterbolag
Construction
& Services Industry Consumer
Scope 1 60 757 0,1 60 756 53 684 5 653 1 420
Scope 2 94 952 3 94 949 72 150 20 479 2 320
Totalt 155 709 3 155 706 125 834 26 132 3 740
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 48Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Ratos EU-taxonomi 2023
EU:s taxonomi utvidgades under 2023 till att omfatta ytterligare fyra mill: vatten och marina resurser,
övergången till en cirkulär ekonomi, föroreningar, och biologisk mångfald. För räkenskapsåret 2023 ska
icke-finansiella aktörer redovisa hur stor andel av deras verksamhet som omfattas av något av de sex målen
i taxonomin (eligible), samt hur stor andel av deras verksamhet som också är förenlig med taxonomins
kriterier (aligned). I denna text beskriver vi vår analysprocess, vilka verksamheter som omfattas av
taxonomin samt våra slutsatser kring dessa verksamheters förenlighet med taxonomins krav.
EU-taxonomin är en del av EU:s handlingsplan för att finansiera hållbar
tillväxt. Syftet är att styra företag och kapitalflöden i en mer hållbar rikt-
ning. Taxonomiförordningen är ett klassificeringssystem som innehåller
gemensamma definitioner av hållbar ekonomisk verksamhet. Rapporte-
ring i linje med taxonomin kopplar samman företags finansiella rapporte-
ring för omsättning, kapitalutgifter och driftsutgifter med definierade
hållbarhetskriterier för olika ekonomiska aktiviteter. De miljömål som
ingår i taxonomin är: (i) begränsning av klimatförändringar, (ii) anpass-
ning till klimatförändringar, (iii) hållbar användning och skydd av vatten
och marina resurser, (iv) övergången till en cirkulär ekonomi, (v) före-
byggande och kontroll av föroreningar, (vi) skydd och återställande av
biologisk mångfald och ekosystem.
Analysprocess
Ratos taxonomirapportering omfattar hela koncernen inklusive samtliga
dotterbolag förutom Aibel, som är ett intressebolag. Varje dotterbolag
har själva analyserat sin ekonomiska verksamhet med stöd av Ratos.
Denna information har sedan sammanställts och kvalitetssäkrats på
koncernnivå. Ratos har under året utbildat dotterbolagen för att säker-
ställa att de har tillräcklig kunskap om taxonomin för att kunna genom-
föra sina analyser och sin rapportering i enlighet med de krav och rikt-
linjer som taxonomin innehåller. Som komplement till denna utbildning
har bolagen även haft tillgång till individuell vägledning för att underlätta
taxonomianalysen i respektive bolag samt för att säkerställa att ram-
verket tolkas och implementeras konsekvent i hela koncernen. Ratos
kommer att fortsätta med detta arbetssätt under 2024 för att säkerställa
att EU-taxonomin hanteras på ett proaktivt och effektivt vis.
Som del av analysprocessen har också den kompletterande delegerade
akten innehållande kärnenergirelaterade samt fossilgasrelaterade verk-
samheter analyserats. Ratos har i denna analys konkluderat att inget av
koncernens dotterbolag omfattas av dessa verksamheter då inget av
dotterbolagen utför, finansierar eller är exponerat mot de kärnenergi-
relaterade samt fossilgasrelaterade verksamheter som är listade i den
kompletterande delegerade akten.
Verksamheter som omfattas av
taxonomiförordningen (eligble)
Nio av koncernens bolag har identifierat aktiviteter som omfattas av
taxonomin. På konsoliderad nivå för 2023 var 47 procent av omsätt-
ningen, 14 procent av kapitalutgifterna och 9 procent av driftsutgifterna
omfattade av någon av taxonomins aktiviteter. Av Ratos tre affärs-
områden – Construction & Services, Industry samt Consumer – är den
största andelen taxonomirelaterad verksamhet inom affärsområdet
Construction & Services genom bolagen HENT, SSEA Group, airteam och
Expin Group. Inom Industry bedriver Diab, Oase Outdoor och Semcon
viss taxonomirelaterad verksamhet och inom Consumer är en del av
KVD:s verksamhet omfattad av taxonomin samt att Plantasjen har en del
kapitalutgifter som omfattas av taxonomin fristående från omsättningen.
HENT och SSEA Group är verksamma inom byggsektorn. Merparten
av HENTs omsättning kan hänföras till aktiviteterna ”Renovering av
befintliga byggnader” och ”Uppförande av nya byggnader”. För SSEA
Group utgör dessa två aktiviteter hela omsättningen. Båda bolagen har
dessutom en del kapitalutgifter som är hänförlig till dessa två aktiviteter.
Airteams kärnverksamhet är installation och underhåll av ventilations-
system. Bolagets samtliga intäkter genereras från aktiviteter som katego-
riseras under taxonomiaktiviteten ”Installation, underhåll och reparation
av energieffektiv utrustning”, vilket även omfattar ventilationstjänster.
En betydande del av Expin Group verksamhet kretsar kring järnvägs-
underhåll och entreprenad, vilket är en del av aktiviteten ”Infrastruktur
för järnvägstransport”.
Diab, Semcon och Oase Outdoor är verksamma inom affärsområdet
Industry. Närmare hälften av Diabs intäkter kommer från vindkrafts-
sektorn, där deras unika produkter spelar en viktig roll i produktionen av
vindkraftverk. Diabs teknik utmärker sig som den enda lösningen på
marknaden för tillverkning av vindturbinblad med hjälp av så kallad
sandwich- teknologi. Med tanke på den avgörande roll som denna unika
lösning spelar i många vindkraftverk klassificerar vi denna del av före-
tagets intäkter som omfattad av aktiviteten ”Tillverkning av teknik för
förnybar energi”. Semcon får en liten del av sina intäkter från att utföra
energi revisioner av byggnader, vilket kvalificerar det som en del av aktivi-
teten ”Yrkestjänster i samband med byggnaders energiprestanda’’. En
liten del av Oases omsättning kommer från verksamheten ”Försäljning av
begagnade varor”, en aktivitet som nyligen lagts till i taxonomin relaterad
till miljömålet cirkulär ekonomi.
Inom affärsområdet Consumer har KVD identifierat en liten del av sina
kapitalutgifter som omfattas kopplat till aktiviteten ”Installation, under-
håll och reparation av laddningsstationer för elfordon i byggnader” samt
en liten del av sina driftsutgifter som omfattas kopplat till aktiviteten
”Transport med motorcyklar, personbilar och lätta motorfordon”. Utöver
detta är en majoritet av dess omsättning och driftsutgifter eligible under
aktiviteten ”Försäljning av begagnade varor” eftersom KVD:s verksamhet
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 49Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
bygger på handel med begagnade fordon. Plantasjen har ingen omsätt-
ning som omfattas av taxonomin, men nära en tredjedel av bolagets
kapital utgifter under 2023 omfattas av aktiviteten ’’Installation, under-
håll och reparation av energieffektiv utrustning’’ då bolaget har inves-
terat i energieffektiv utrustning i flera av sina butiker.
Övriga bolag i koncernen har för 2023 inte identifierat några eligible
aktiviteter kopplat till varken omsättning, kapitalutgifter eller drifts-
utgifter. Redovisningsprinciper och bedömningar av aktiviteter som
omfattas av taxonomin är i allt väsentligt oförändrade mot föregående år.
Aktiviteter som är förenliga med taxonomikraven (aligned)
Ratos bedömning är att koncernen för 2023 inte kan räkna in någon del
av omsättningen, kapitalutgifterna samt driftutgifterna som förenligt
med taxonomikraven. Mot bakgrund av rekommendationerna i den väg-
ledande rapporten ”Final report on minimum safeguards” från Platform
on Sustainable Finance (oktober 2022) om hur ett bolag kan vara för-
enligt med taxonomins minimiskyddsåtgärder (minimum safeguards) är
bedömningen i nuläget att koncernen som helhet inte lever upp till de
förväntningar som taxonomin har på en due diligence process i linje med
OECDs riktlinjer för multinationella företag samt FNs vägledande prin-
ciper. Detta gör då att ingen av koncernens aktiviteter som omfattas av
taxonomin kan vara förenlig med taxonomikraven. I analyserna av de
aktiviteter som omfattas av taxonomin har det i flera fall också varit svårt
att uppnå de detaljerade krav som ställs på klimatriskanalyserna som
för samtliga aktiviteter ska genomföras som en del av kriterierna kopplat
till ”orsakar inte betydande skada. Också de högt ställda kraven i krite-
rierna i appendix c för att inte orsaka betydande skada gentemot målet
”förebyggande och kontroll av föroreningar” har visat sig vara svårt att
uppnå.
Flera av koncernens bolag med aktiviteter som omfattas av taxonomin
är redan idag förenliga med flera av de tekniska granskningskriterierna
för att väsentligt bidra till taxonomimålet ”begränsning av klimatföränd-
ringar”. Det ger därmed goda förutsättningar för att under kommande år
öka andelen taxonomiförenlig omsättning, kapitalutgifter samt drift-
utgifter genom att utveckla processerna och förstärka kommunikationen
kring ovan nämnda minimiskyddsåtgärder, klimatriskanalyser och pro-
cesser för förebyggande och kontroll av föroreningar.
Det finns i nuläget ingen upprättad kapitalutgiftsplan i enlighet med
taxonomins kriterier.
Framåtblick
Taxonomianalysen för 2023 ger en bra grund för att adressera och
utveckla processerna relaterade till taxonomikraven under kommande
år. Ratos väsentlighetsanalys i enlighet med konceptet dubbel väsent-
lighet och förberedelserna inför kommande ESRS rapportering är en
viktig hörnsten i arbetet med att etablera den due diligence-process som
behövs för att anpassa sig till taxonomins krav på minimiskyddsåtgärder.
Under 2024 kommer Ratos fortsatt aktivt att utveckla sin taxonomi-
rapporteringsprocess och tillhandahålla löpande utbildning och väg-
ledning till dotterbolagen.
Andel av omsättning/
total omsättning
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas
av taxonomin
CCM 0% 43%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 40%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
CCM: Climate Change Mitigation
CCA: Climate Change Adaptation
WTR: Water and Marine Resources
CE: Circular Economy
PPC: Pollution Prevention and Control
BIO: Biodiversity and ecosystems
Andel av kapitalutgifter/
totala kapitalutgifter
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas
av taxonomin
CCM 0% 9%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 6%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
Andel av driftsutgifter/
totala driftsutgifter
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas
av taxonomin
CCM 0% 6%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 3%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 50Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Omsättning
Finansiellt år 2023 2023
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Minimiskyddsåtgärder
Taxonomi förenlig
andel (A.1.) eller
andel som
omfattas av
taxonomin (A.2.)
av omsättning,
2022
Kategori
(möjlig görande
verksamhet)
Kategori
(omställnings-
verksamhet)
Ekonomiska verksamheter
Kod Omsättning
Andel av omsättningen, 2023
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
MSEK %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % M O
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
N/A
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheternas omsättning (A.1)
0
0%
Av vilka möjliggörande verksamheter
0 0%
Av vilka omställningsverksamheter
0 0%
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Tillverkning av teknik för förnybar energi
CCM 3.1 416
1,2%
EL
Försäljning av begagnade varor
CE 5.4 1 328
3,9%
EL
Infrastruktur för järnvägstransport
CCM 6.14 291
0,9%
EL
Uppförande av nya byggnader
CCM 7.1/CE 3.1 10 999
32,6%
EL EL
Renovering av befintliga byggnader
CCM 7.2/CE 3.2 938
2,8%
EL EL
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning
CCM 7.3 1 740
5,2%
EL
Yrkestjänster i samband med byggnaders energiprestanda
CCM 9.3 1
0,0%
EL
Omsättningen hos de verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
15 713
46,6% 44,6%
Totalt (A.1 + A.2)
15 713 46,6% 44,6%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin (B)
18 035 53,4%
Totalt
33 748 100,0%
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 51Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Kapitalutgifter
Finansiellt år 2023 2023
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Minimiskyddsåtgärder
Taxonomi förenlig
andel (A.1.) eller
andel som omfattas
av taxonomin (A.2.)
av kapital utgifter,
2022
Kategori
(möjlig görande
verksamhet)
Kategori
(omställnings-
verksamhet)
Ekonomiska verksamheter
Kod
Kapital-
utgifter
Andel av kapitalutgifter, 2023
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
MSEK %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % M O
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
N/A
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheternas kapitalutgifter (A.1)
0
0%
Av vilka möjliggörande verksamheter
0 0%
Av vilka omställningsverksamheter
0 0%
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Tillverkning av teknik för förnybar energi
CCM 3.1 13
1,3%
EL
Infrastruktur för järnvägstransport
CCM 6.14 1
0,1%
EL
Uppförande av nya byggnader
CCM 7.1/CE 3.1 60
6,0%
EL EL
Renovering av befintliga byggnader
CCM 7.2/CE 3.2 0
0,0%
EL EL
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning
CCM 7.3 61
6,2%
EL
Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
136
13,6% 5,5%
Totalt (A.1 + A.2)
136 13,6% 5,5%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin (B)
861 86,4%
Totalt
998 100,0%
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 52Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Driftsutgifter
Finansiellt år 2023 2023
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Minimiskyddsåtgärder
Taxonomi förenlig
andel (A.1.) eller
andel som omfattas
av taxonomin (A.2.)
av driftsutgifter,
2022
Kategori
(möjlig görande
verksamhet)
Kategori
(omställnings-
verksamhet)
Ekonomiska verksamheter
Kod
Drifts-
utgifter
Andel av driftsutgifter, 2023
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
MSEK %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % M O
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
N/A
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
0
0%
Av vilka möjliggörande verksamheter
0 0%
Av vilka omställningsverksamheter
0 0%
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Tillverkning av teknik för förnybar energi
CCM 3.1 34
3,7%
EL
Försäljning av begagnade varor
CE 5.4 31
3,4%
EL
Transport med motorcyklar, personbilar och lätta motorfordon
CCM 6.5 4
0,4%
EL
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning
CCM 7.3 15
1,6%
EL
Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
83
9,1% 10,8%
Totalt (A.1 + A.2)
83 9,1% 10,8%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin (B)
832 90,9%
Totalt
915 100,0%
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 53Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Social information
Fokusområde 2: Medarbetare
Allt Ratos gör bygger på insikten att allt handlar om människor. Ratos ledare
och medarbetare gör skillnad varje dag. Ratos som koncern sysselsätter
11 100 anställda (exklusive Aibel).
Attraktiv arbetsplats
En viktig förutsättning för att Ratos ska kunna nå sina mål är att Ratos
och bolagen ska vara en ansvarsfull och attraktiv arbetsplats där det
finns förutsättningar att rekrytera, behålla och utveckla medarbetare
och ledare med rätt kompetens.
Ledarskap
Att rekrytera rätt personer i ledande ställningar är en av Ratos viktigaste
uppgifter som ägare. Alla bolag ska ha tydliga processer för att identi-
fiera, utveckla och premiera topptalanger. Sedan Q2 2022 finns en policy
för vd-rekrytering i koncernbolagen i Ratos. I policyn fastslås att det
alltid ska finnas en kvinnlig och manlig slutkandidat i en vd-rekrytering.
Policyn har under 2023 använts i dialog med rekryteringsfirmor. Att öka
andelen kvinnor på ledande befattningar i Ratoskoncernen är en lång-
siktigt prioriterad fråga.
Kärnvärden
Ratos har fastställt tre kärnvärden som är vägledande för sättet att
arbeta och agera, både internt och externt.
Dessa kärnvärden är:
Enkelhet
Tempo i exekvering
Allt handlar om människor
Jämställdhet och mångfald
Ratos arbetar för att främja jämställdhet och mångfald, såväl i den egna
organisationen som i koncernbolagen. Utöver att jämställdhet och mång-
fald har ett värde i sig själv ur ett rättighets- och demokratiperspektiv är
vi övertygade om att det även stärker vår långsiktiga lönsamhet och kon-
kurrenskraft. Rekrytering och karriärutveckling på Ratos ska baseras på
relevanta meriter och kompetenser. Oskäliga löneskillnader får inte före-
komma. Denna syn ska också prägla Ratosbolagen. I bolagens årliga
hållbarhetsrapporter rapporteras bland annat andel kvinnor i ledande
befattningar.
Arbetsmiljö
Ratos verkar för att Ratoskoncernens 11 100 medarbetare ska ha en god
arbetsmiljö som främjar hälsa och välmående. Baserat på identifierade
risker implementerar bolagen relevanta riktlinjer och processer samt
bedriver ett systematiskt och förebyggande arbetsmiljöarbete. Flera
bolag inom särskilt Construction & Services och Industry har verksam-
heter med förhöjd risk för personskada bland medarbetarna. I dessa
bolag är det högsta prioritet att medvetandegöra och utbilda medarbe-
tarna i risker på arbetsplatsen. Man utreder och följer upp eventuella
incidenter och olyckor. Incidenter och olyckor är ett prioriterat nyckeltal
som rapporteras månadsvis till Ratos. I vissa bolag finns risk för kompe-
tensbrist, hög personalomsättning samt beroende av nyckelpersoner,
vilket följs upp i bolagens ledningar och styrelser.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 54Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Styrningsinformation
Fokusområde 3 respektive 4: Affärsetik och antikorruption samt transparens och bolagsstyrning
Ratos ställer höga krav på att god affärsetik och proaktivt antikorruptionsarbete finns
implementerat i bolagen. Hållbarhet är en integrerad del av Ratos ägarstyrning.
Vi ställer krav på ett aktivt hållbarhetsarbete och en transparent hållbar-
hetsrapportering. Utöver arbetet med att ständigt minska sin klimat- och
miljöpåverkan är väsentliga frågor bland annat att följa rådande lagstift-
ning på samtliga hemmamarknader, att arbeta aktivt mot korruption och
mutor samt att arbeta med data- och IT-säkerhet inklusive integritets-
frågor.
Uppförandekod
Ratos har en uppförandekod som gäller för anställda i Ratos moderbolag
och Ratos styrelse. Uppförandekoden omfattar skrivningar gällande anti-
korruption och affärsetik. Vid nyanställningar introduceras medarbe-
taren till bland annat Ratos uppförandekod, arbetsmiljöpolicy, personal-
handbok och miljöpolicy. Genom Ratos externa visselblåsarsystem sker
en rapportering och uppföljning av avvikelser och oegentligheter. Såväl
Ratos medarbetare som externa aktörer kan anmäla förmodade avvi-
kelser anonymt. Liksom föregående år rapporterades under 2023 inga
avvikelser från uppförandekoden, inklusive inga diskrimineringsärenden,
i visselblåsarsystemet. Ratos ålades inte heller böter eller andra sank-
tioner på grund av överträdelser av lagar eller regler.
Krav på kod i Ratosbolagen
Bolagen ska implementera en uppförandekod som minst svarar upp mot
Ratos uppförandekod, där det fastställs att erkända internationella kon-
ventioner, mänskliga rättigheter och arbetstagares rättigheter och villkor
ska respekteras.
Visselblåsarsystem
Alla medarbetare har ansvar att slå larm om man misstänker att en
handling bryter mot rådande lagstiftning eller strider mot bolagets upp-
förandekod. För att göra det möjligt att anonymt rapportera händelser
använder sig Ratos av en extern visselblåsartjänst, Whistle B. Tjänsten
är helt frikopplad från Ratos IT-system och webbtjänster.
Antikorruption
Ratos ställer krav på förebyggande av korruption. Bolagen ska genomföra
riskanalyser samt vidta åtgärder för att hantera identifierade risker. Det
förebyggande arbetet inbegriper bland annat riktlinjer för anställda,
utbildningsprogram för personer i riskställning samt krav på och uppfölj-
ning av affärspartners. Under 2023 analyserades samtliga Ratos 17 bolag
för korruptionsrisk. Fyra av bolagen anses ha förhöjd risk för korruption,
genom verksamhet i utsatta branscher eller i högriskländer, enligt
Transparency Internationals korruptionsindex.
Mänskliga rättigheter
Ratos stödjer och respekterar skyddet av mänskliga rättigheter och vill
att bolagen säkerställer att medverkan till brott mot mänskliga rättig-
heter inte förekommer. Vissa av Ratos bolag har leverantörer och part-
ners i länder med förhöjd risk för kränkningar av mänskliga rättigheter
eller arbetstagares rättigheter. Respekt för mänskliga rättigheter och
arbetstagares rättigheter ska ingå i bolagens uppförandekoder samt
i arbetet med leverantörer och samarbetspartners.
Ägarstyrning i hållbarhetsfrågor
Ratos styrelse har det yttersta ansvaret för den koncernövergripande
strategin och arbetet med hållbarhet medan Ratos vd har det opera-
tiva ansvaret.
Ratos affärsområdeschefer ansvarar för att säkerställa att hållbarhet
finns på respektive Ratosbolags styrelse- och ledningsagenda.
Ratosbolagens respektive styrelse har det yttersta ansvaret för att
bolaget följer gällande lagar, riktlinjer och policyer gällande hållbarhet.
Bolagets vd, hållbarhetschef och övriga ledning har det operativa
ansvaret för hållbarhetsarbetet.
Ratosbolagen ska:
Ha en process för riskidentifiering och hantering.
Implementera en uppförandekod i linje med Ratos uppförandekod.
Identifiera huvudsaklig miljöpåverkan och implementera en miljö-
policy/miljöplan.
Mäta, följa upp och rapportera CO
2
-utsläpp.
Fastställa hållbarhetsmål och följa upp dem minst en gång per år.
Ha ett externt och anonymt visselblåsarsystem.
Ta fram en hållbarhetsredovisning inspirerad av GRI (Global Reporting
Initiative).
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 55Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
GRI-index
GRI-index
Utelämnad information
Standard & upplysning Plats / Sida
Utelämnat
redovisningskrav i
GRI Standards 2021
(Disclosure omitted)
Anledning för
utelämnad information
(Reason for omission)
Förklaring till utelämnad information
(Required explanation) Kommentarer GC-princip
GRI 2: GENERELLA UPLYSNINGAR 2021
2-1 Organisationsprofil 2, 36, 100, 140
Inte tillämpbar
2-2 Enheter som ingår i organisationens hållbarhetsredovisning 88, 135–136
2-3 Redovisningsperiod, frekvens och kontaktpunkt 42, 141, 153
2-4 Förändringar av information GRI-index Inga förändringar
2-5 Extern granskning Revisionsberättelse
2-6 Aktiviteter, värdekedja och andra affärsrelationer 28–33
2-7 Information om anställda 2, 100 2-7: c, d, e Information ofullständig Informationen svarar ännu inte fullt ut på
krav c, d och e i GRI Standards 2021 för 2-7.
För denna fråga pågår ett förbättringsarbete.
2-8 Information om andra arbetare som inte är anställda GRI-index 2-8: a, b, c Information ej tillgänglig Information ej tillgänglig
2-9 Styrningsstruktur 66–73
2-10 Nominering till och val av det högsta styrningsorganet 68, 69
2-11 Ordförande för högsta styrningsorganet 69
2-12 Det högsta styrningsorganets roll i överseende av hantering
av påverkan
19, 55 2-12: a, b, c Information ofullständig Informationen svarar ännu inte fullt ut på alla
krav i GRI Standards 2021 för 2-12. För denna
fråga pågår ett förbättringsarbete.
2-13 Ansvarsdelegering för hantering av påverkan 37, 55
2-14 Högsta styrningsorganets roll inom hållbarhetsrapportering 37, 55, 69
2-15 Intressekonflikter 69
2-16 Kommunikation av kritiska frågor 55
2-17 Gemensam kunskapsnivå inom det högsta styrningsorganet 69
2-18 Utvärdering av högsta styrningsorganets prestation 67–69
Ratos hållbarhetsredovisning avser kalenderåret 2023. Siffrorna som
redovisas är från 1/1/2023 – 31/12/2023 om inget annat anges. Denna
rapport har upprättats med referens till GRI Sustainability Reporting
Standards (GRI Standards). De krav och principer för användningen av
GRI Standards (GRI 1) som använts är GRI 1: Foundation 2021. Ingen
GRI-sektorstandard är applicerbar. Detta är Ratos åttonde hållbarhets-
redovisning som använder GRI-standarderna och Ratos har för avsikt att
redovisa årligen. Upplysningarna om styrningen av aspekterna omfattar
både moderbolaget och innehaven. All beräkning kring energi och kol-
dioxidutsläpp för moderbolaget är jämförelser mellan de finansiella åren
2018 och 2022, basår för miljödata är 2016. Uppgifterna tillhandahålls av
tredjepartsleverantörer, om inget annat anges. Samtliga beräkningar
gällande miljö är baserade på GHG Protokollet. Ratos har undertecknat
FN:s Global Compact (UNGC). Det innebär att Ratos årligen redovisar
sitt arbete med Global Compacts tio principer (Communication on
Progress, COP). Informationen hämtas från Ratos Årsredovisning 2023.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 56Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Utelämnad information
Standard & upplysning Plats / Sida
Utelämnat
redovisningskrav i
GRI Standards 2021
(Disclosure omitted)
Anledning för
utelämnad information
(Reason for omission)
Förklaring till utelämnad information
(Required explanation) Kommentarer GC-princip
2-19 Ersättningspolicyer 38, 66
2-20 Process för att fastställa ersättning 38, 66
2-21 Årlig total ersättningskvot GRI-index 2-21: a, b, c Information ofullständig Ersättningskvoter är inte tillgängliga. Ersättningskvoter är inte tillgäng-
liga.
2-22 Uttalande kring strategi för hållbar utveckling 13, 56
2-23 Policyåtaganden 19, 42, 47, 55 7
2-24 Förankring av policyåtaganden 47–55
2-25 Processer för att åtgärda negativ påverkan 19, 47–55 2-25: a, b, c, d, e Information ofullständig Informationen svarar ännu inte fullt ut på alla
krav i GRI Standards 2021 för 2-25. Förbätt-
ringsarbete kring processerna för att åtgärda
negativ påverkan pågår.
2-26 Processer för att söka råd och lyfta problem 55
2-27 Lag- och regelefterlevnad 55
2-28 Medlemskap i organisationer GRI-index Svenskt Näringsliv
2-29 Metoder för intressentdialog 42–44
2-30 Kollektivavtal GRI-index 2-30: a, b Inte tillämpbar Ratos är inte anslutet till kollektivavtal Ratos är inte anslutet till kollektiv-
avtal
3
GRI-index, forts
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 57Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Väsentliga frågor
Utelämnad information
Standard & upplysning Plats / Sida
Utelämnat
redovisningskrav i
GRI Standards 2021
(Disclosure omitted)
Anledning för
utelämnad information
(Reason for omission)
Förklaring till utelämnad information
(Required explanation) Kommentarer GC-princip
GRI 3: VÄSENTLIGA FRÅGOR 2021
3-1 Process för att bestämma de väsentliga frågorna 45
Inte tillämpbar
3-2 Lista över de väsentliga frågorna 42
BYGGNADER
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor 19 3-3: a, b, c, d, e, f Information ofullständig Styrning svarar ännu inte fullt ut på alla krav i
GRI Standards 2021 för 3-3. För denna fråga
pågår arbete med utveckling av styrning.
8–9
KLIMATFÖRÄNDRINGAR & ENERGI
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor 19, 48, 49 3-3: a, b, c, d, e, f Information ofullständig Styrning svarar ännu inte fullt ut på alla krav i
GRI Standards 2021 för 3-3. För denna fråga
pågår arbete med utveckling av styrning.
8–9
GRI 305: Utsläpp till luft 2016
305-1 Direkta utsläpp av växthusgaser (Scope 1) 48, 49 8
305-2 Indirekta utsläpp av växthusgaser, energi (Scope 2) 48, 49 8
305-3 Övriga indirekta utsläpp av växthusgaser (Scope 3) 49 8
305-5 Minskning av växthusgasutsläpp 48 8
EKOSYSTEM
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor 42 3-3: a, b, c, d, e, f Information ofullständig Styrning svarar ännu inte fullt ut på alla krav i
GRI Standards 2021 för 3-3. För denna fråga
pågår arbete med utveckling av styrning.
8
GRI 413: Lokalsamhällen 2016
413-2 Verksamheter med betydande faktisk och potentiell negativ
påverkan på lokalsamhällen
21 8
VATTEN
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor 19 3-3: a, b, c, d, e, f Information ofullständig Styrning svarar ännu inte fullt ut på alla krav i
GRI Standards 2021 för 3-3. För denna fråga
pågår arbete med utveckling av styrning.
8
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 58Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Utelämnad information
Standard & upplysning Plats / Sida
Utelämnat
redovisningskrav i
GRI Standards 2021
(Disclosure omitted)
Anledning för
utelämnad information
(Reason for omission)
Förklaring till utelämnad information
(Required explanation) Kommentarer GC-princip
MIGRANTARBETARE
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor 19 3-3: a, b, c, d, e, f Information ofullständig Styrning svarar ännu inte fullt ut på alla krav i
GRI Standards 2021 för 3-3. För denna fråga
pågår arbete med utveckling av styrning.
1–6
ARBETSMILJÖ OCH SÄKERHET
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor 54 3-3: a, b, c, d, e, f Information ofullständig Styrning svarar ännu inte fullt ut på alla krav i
GRI Standards 2021 för 3-3. För denna fråga
pågår arbete med utveckling av styrning.
1–6
GRI 403: Arbetsrelaterad hälsa och säkerhet 2018
403-7 Förebyggande och begränsning av arbetsrelaterad hälsa
och säkerhet
54
PRODUKTER OCH TJÄNSTERS KVALITET OCH SÄKERHET
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor 19 3-3: a, b, c, d, e, f Information ofullständig Styrning svarar ännu inte fullt ut på alla krav i
GRI Standards 2021 för 3-3. För denna fråga
pågår arbete med utveckling av styrning.
1–6
ARBETSFÖRHÅLLANDEN
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor 43, 50 3-3: a, b, c, d, e, f Information ofullständig Styrning svarar ännu inte fullt ut på alla krav i
GRI Standards 2021 för 3-3. För denna fråga
pågår arbete med utveckling av styrning.
1–6
GRI 405: Mångfald och likabehandling 2016
405-1 Mångfald hos styrelse, ledning och anställda 62, 89
GRI 406: Icke-diskriminering 2016
406-1 Antal fall av diskriminering samt vidtagna åtgärder 51
Väsentliga frågor, forts
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 59Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Utelämnad information
Standard & upplysning Plats / Sida
Utelämnat
redovisningskrav i
GRI Standards 2021
(Disclosure omitted)
Anledning för
utelämnad information
(Reason for omission)
Förklaring till utelämnad information
(Required explanation) Kommentarer GC-princip
KOMPETENSFÖRSÖRJNING
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor 22, 50 3-3: a, b, c, d, e, f Information ofullständig Styrning svarar ännu inte fullt ut på alla krav i
GRI Standards 2021 för 3-3. För denna fråga
pågår arbete med utveckling av styrning.
EFTERLEVNAD AV (NYA) LAGAR & POLICYER
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor 67–71 3-3: a, b, c, d, e, f Information ofullständig Styrning svarar ännu inte fullt ut på alla krav i
GRI Standards 2021 för 3-3. För denna fråga
pågår arbete med utveckling av styrning.
1–6 & 10
419: Socioekonomisk efterlevnad 2016
419-1 Program för att utveckla anställdas kompetens och
övergångsprogram
55 1–6 & 10
KORRUPTION & MUTOR
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor 55 3-3: a, b, c, d, e, f Information ofullständig Styrning svarar ännu inte fullt ut på alla krav i
GRI Standards 2021 för 3-3. För denna fråga
pågår arbete med utveckling av styrning.
10
GRI 205: Anti-korruption 2016
205-2 Kommunikation och utbildning i anti-korruptionspolicies
och rutiner
55 10
205-3 Bekräftade fall av korruption och vidtagna åtgärder 55 10
DATASÄKERHET & INTEGRITET
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor 55, 68–69 3-3: a, b, c, d, e, f Information ofullständig Styrning svarar ännu inte fullt ut på alla krav i
GRI Standards 2021 för 3-3. För denna fråga
pågår arbete med utveckling av styrning.
2
Väsentliga frågor, forts
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 60Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Väsentliga frågor, forts
Utelämnad information
Standard & upplysning Plats / Sida
Utelämnat
redovisningskrav i
GRI Standards 2021
(Disclosure omitted)
Anledning för
utelämnad information
(Reason for omission)
Förklaring till utelämnad information
(Required explanation) Kommentarer GC-princip
IT, AUTOMATION & DIGITALISERING
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor 19 3-3: a, b, c, d, e, f Information ofullständig Styrning svarar ännu inte fullt ut på alla krav i
GRI Standards 2021 för 3-3. För denna fråga
pågår arbete med utveckling av styrning.
BEGRÄNSNINGAR I LEVERANTÖRSKEDJAN
GRI 3: Väsentliga frågor 2021
3-3 Styrning av väsentliga frågor 19 3-3: a, b, c, d, e, f Information ofullständig Styrning svarar ännu inte fullt ut på alla krav i
GRI Standards 2021 för 3-3. För denna fråga
pågår arbete med utveckling av styrning.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 61Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Om hållbarhetsrapporten
Ratos hållbarhetsrapport har upprättats i enlighet med ÅRL 6 kap
10–14§§ samt 7 kap 31a–c§§. Rapporteringen inklusive indikatorer och
datapunkter avser räkenskapsåret 2023 om inget annat anges.
Ratos hållbarhetsrapport inkluderar en hållbarhetsöversikt och
modell för bolagsutveckling (sidorna 18–20) samt redogörelse för
materiella hållbarhetsfrågor i egenskap av aktiv ansvarsfull ägare,
inklusive policies och processer för att hantera dessa samt redo-
visning av resultat (sidorna 41–63).
Majoritetsägda större bolag (dvs. bolag som självständigt kvalificeras för
hållbarhetsrapportering i enlighet med EU-direktivet så som det införts
i nationell lagstiftning eller liknande) har i tillägg till Ratos hållbarhets-
rapport upprättat en egen hållbarhetsredovisning. Bolagens enskilda
hållbarhetsrapporter kommer återfinnas på Ratos hemsida under andra
kvartalet 2024.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 62Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Ratos AB (publ), org.nr 556008-3585
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för
år 2023 på sidorna 41–62 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har
en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jäm-
fört med den inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 5 mars 2024
Ernst & Young AB
Erik Sandström
Auktoriserad revisor
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT 63Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Ordföranden har ordet
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
ORDFÖRANDEN HAR ORDET 64Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Min inställning har alltid varit att det är bättre att leverera starka
siffror som talar för sig själva, goda affärer och bra nyheter än
att sälja en framtida plan som ändå med stor sannolikhet
kommer att ändras. I Ratos gör vi just detta, och vi är på god väg.
En förhoppningsvis ljusare transaktionsmarknad kommer att
hjälpa till. Tålamod och långsiktighet är viktigt.
Tack vare lyckade förvärv de senaste åren har vi plattforms-
bolagen vi önskar i vårt fokus på teknik-och infrastruktur-
lösningar; en industri- och industriservicedel och en bygg- och
infrastrukturservicedel. Renodlingen av koncernen kommer
fortsätta under 2024. Ratos ska, inom ovan beskrivna områden,
vara en rörelsedrivande koncern med stabil, god och växande
kapitalavkastning. Med en stark finansiell position, långsiktiga
ägare, en operativt erfaren ledning och skickliga, dedikerade
medarbetare finns alla förutsättningar att lyckas.
Ratos verktygslåda, Ratos Business System, är basen och
våra spelregler. Vi ser tydliga goda effekter av det systematiska
arbetet som hela tiden pågår. Hållbart företagsbyggande
handlar om hårt arbete. En liknelse jag gärna använder är att
”ta trappan i stället för hissen. Sten för sten. Bygga samman-
hållning och laganda, med tydliga, jordnära visioner och mål.
Inga konstigheter.
På det hela taget går det bra – och vi ser nu konturerna av en
svensk industrikoncern med fokus på teknik- och infrastruktur-
lösningar. Positionen och fokuset är rätt och jag är övertygad om
att många med mig håller med om att det är avgörande branscher
för att lyckas med den gröna omställningen. En omställning som
är och kommer att fortsatt vara lönsam för ett bolag som Ratos.
Tydlig styrning av dotter bolagen i en starkt decentraliserad
modell är ett vinnande koncept.
Hållbarhetsfrågorna tar allt större plats, såväl i Ratos beslut
om framtida fokus som i samhället. Viljan att bidra till ett
hållbart samhälle är stark i Ratos, och det tycker jag är viktigt
– både för att det är rätt att ta ansvar för vad vi lämnar efter
oss, och för att det är lönsamt. Det pågår dagligen arbete med
gradvisa förbättringar, och anpassning till den kommande nya
EU-lagstiftningen i form av Corporate Sustainability Reporting
Directive (CSRD).
Det finns många goda exempel att peka på i koncernen –
alltifrån Aibels imponerande transformationsresa med framtida
fokus på förnyelsebar energi och elektrifiering, till den impone-
rande teknikutvecklingen vi ser att våra teknikkonsultbolag är
med och driver. Det gör och kommer att fortsätta göra positiv
skillnad.
Det är lönsamma företag som skapar de värden som ingjuter
framtidstro i ett samhälle. Det är extra viktigt i oroliga tider med
stor oförutsägbarhet i vår omvärld. Ratos kommer att på sitt sätt
fortsätta bidra till ett rättvist, säkert och hållbart samhälle och
det är jag mycket stolt över. Jag ser med tillförsikt på Ratos
fortsatta utveckling under 2024.
Per-Olof Söderberg
Styrelseordförande
Jag kan stolt konstatera att 2023 var ett bra år för Ratos i en orolig omvärld. Arbetet med att bli en tydligare koncern
fortsätter, det är viktigt för att öka förståelsen för Ratos riktning och fortsatta förutsättningar för värdeskapande.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
ORDFÖRANDEN HAR ORDET 65Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrning inom Ratos
Ratos AB är ett publikt aktiebolag och till grund för styrningen av Ratos
ligger både externa och interna regelverk. I syfte att fastställa riktlinjer
för bolagets drift har styrelsen utarbetat och fastslagit ett antal policy-
dokument. I dessa lämnas en vägledning för organisationen och med-
arbetarna baserad på de grundläggande värderingar och principer som
ska prägla verksamhet och uppförande.
Ratos tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning (”koden”) och redovisar
inte några avvikelser från koden för räkenskapsåret 2023, förutom vad
avser valberedningens sammansättning (se Valberedning på sidan 68).
Denna bolagsstyrningsrapport strävar efter att undvika upprepningar
av information som följer av tillämpliga regelverk och att i första hand
beskriva bolagsstyrning för Ratos AB.
Bolagets revisorer har utfört en lagstadgad genomgång av bolags-
styrningsrapporten.
Viktiga externa regelverk
Svensk aktiebolagslag
Redovisningslagstiftning och rekommendationer
Nasdaq Stockholms Regelverk för emittenter
Svensk kod för bolagsstyrning
Viktiga interna regelverk och dokument
Bolagsordning
Styrelsens och styrelseutskottens arbetsordningar
Beslutsordningar/attestinstruktioner
Vd-instruktion och rapporteringsinstruktion
Interna riktlinjer, policydokument och manualer som ger vägledning
för koncernens verksamhet och medarbetare, till exempel Ratos
kommunikations policy, ägarpolicy, uppförandekod, insiderpolicy
och policy för hållbarhet, corporate responsibility och ansvarsfulla
investeringar.
1
Aktieägare genom bolagsstämma
Högsta beslutande organ. Beslutar om
fastställande av resultat- och balans-
räkning, ansvarsfrihet, vinstdisposition,
bolagsordning, styrelse, revisor, valbered-
ningens tillsättning och förslag, ersätt-
ningar och ersättningsprinciper till ledning
(inkl. ersättningsrapport) samt övriga
viktiga frågor.
4
Revisor
Granskar bolagets årsredovisning,
bokföring och förvaltning.
3b
Revisionsutskott
Säkerställer den finansiella rapporte-
ringen och den interna kontrollen.
3a
Ersättningsutskott
Bereder frågor avseende ersättnings-
och anställningsvillkor för vd och
ledande befattningshavare.
3
Styrelse
Övergripande ansvar för bolagets organisa-
tion och förvaltning. Utser vd. Fastställer
strategier och mål. Hanterar och fattar
beslut i koncernövergripande frågor.
2
Valberedning
Aktieägarnas organ som bland annat
nominerar styrelseledamöter och revisor
samt föreslår arvoden till dessa.
5
Vd och ledningsgrupp
Ansvarar för den löpande förvaltningen av
verksamheten enligt styrelsens riktlinjer
och anvisningar. Vd leder arbetet i
lednings gruppen.
Styrningsstruktur i Ratos
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 66Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
1
 Aktieägare och bolagsstämmor
Aktiekapital och aktieägare
Ratos är sedan 1954 noterat på Nasdaq Stockholm. Aktiekapitalet
uppgick vid årsskiftet till cirka 1 029 MSEK fördelat på totalt
326 516 488 aktier, varav 84 637 060 A-aktier och 241 879 428
B-aktier. Bolagets A-aktier ger rätt till en röst per aktie medan
B-aktier ger rätt till en tiondels röst per aktie. A- och B-aktier
medför samma rätt till andel av bolagets tillgångar samt berättigar
till lika stor utdelning. Bolagstämman beslutar om utdelning.
Vid årsskiftet hade Ratos totalt 65 534 aktieägare enligt statistik från
Modular Finance, som sammanställer och bearbetar data från bland
annat Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen. De tio största
ägarna svarade för 77,8 procent av rösterna och 50,4 procent av kapitalet.
Mer information om Ratos-aktien och aktieägare finns på sidorna 24–26.
Bolagsstämmor
Bolagsstämman är det högsta beslutande organet i Ratos och det är
genom deltagande på den som Ratos aktieägare utövar sitt inflytande i
företaget. Normalt hålls bolagsstämma en gång per år, årsstämman, som
sammankallas i Stockholm före juni månads utgång. Kallelse sker genom
publicering i Post- och Inrikes Tidningar och på Ratos hemsida. Att kal-
lelse skett annonseras i Svenska Dagbladet. Samtliga stämmodokument
publiceras på Ratos hemsida (www.ratos.com) på svenska och engelska.
Aktieägare med minst en tiondel av rösterna i Ratos har rätt att begära
en extra bolagsstämma. Även styrelsen och Ratos revisor kan kalla till
extra bolagsstämma.
Aktieägare som vill få ett ärende behandlat vid en årsstämma ska
skicka en skriftlig begäran till styrelsen i så god tid att ärendet kan
tas upp i kallelsen till årsstämman, normalt cirka sju veckor före års-
stämman. Uppgift om senaste tidpunkt för en sådan begäran finns på
Ratos hemsida.
Aktieägare som är registrerad i Euroclear Swedens aktieägarregister
och som i tid har anmält sitt deltagande har rätt att delta i bolags-
stämman, personligen eller genom ombud, och rösta för sitt innehav.
Biträde till aktieägare får närvara om aktieägaren anmäler detta. En
samman ställning över de huvudsakliga beslut som årsstämman fattar
framgår av Ratos bolagsordning på Ratos hemsida.
Årsstämma 2023
Årsstämman 2023 avhölls den 28 mars 2023 på Lilla Cirkus, Cirkus,
Stockholm. Vid årsstämman var 202 aktieägare företrädda, personligen,
via ombud eller genom poströstning, vilka sammantaget representerade
72,9 procent av rösterna och 49,6 procent av kapitalet.
Samtliga styrelseledamöter som valdes på årsstämman var när-
varande, liksom Ratos vd och revisor. Protokoll och information om
årsstämman 2023, både på svenska och engelska, samt vd:s anförande,
finns publicerade på Ratos hemsida.
Årsstämman 2023 fattade bland annat beslut om följande:
Utdelning med 0,84 SEK/aktie av serie A och B, totalt 274 MSEK
Arvode om 990 000 SEK till styrelsens ordförande och 510 000 SEK
till varje styrelseledamot samt ersättning till revisor
Omval av styrelseledamöterna Per-Olof Söderberg, Tone Lunde
Bakker, Ulla Litzén, Karsten Slotte, Jan Söderberg och Jonas Wiström.
Omval av Per-Olof Söderberg som styrelsens ordförande
Omval av revisionsfirma Ernst & Young AB (EY)
Fastställande av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Beslut om ersättningsrapport
Erbjudande till vd och övriga nyckelpersoner i Ratos om förvärv av
konvertibler och teckningsoptioner i Ratos
Bemyndigande för styrelsen att förvärva och överlåta Ratosaktier
Bemyndigande för styrelsen att besluta om nyemission av högst
35 miljoner aktier av serie B i samband med företagsförvärv.
0
200
400
600
800
23222120191817161514
Antal %
0
20
40
60
80
Närvaro vid årsstämman
Antal närvarande/
företrädda aktieägare
Andel av röster, %
Årsstämma 2024
Årsstämma i Ratos AB (publ) hålls tisdagen den 26 mars 2024
kl 14.00 på Grand Hôtel, entré Spegelsalen, lokal: ’Studio
Stockholm, i Stockholm.
För ärenden till valberedningen och årsstämman hänvisas till
Ratos hemsida. För ytterligare information om årsstämman se
sidan 152.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 67Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
2
 Valberedningen
Årsstämman har beslutat om principerna för hur valberedningen ska
utses och dessa principer ska gälla tills vidare tills annat beslutas av
bolagsstämma. Valberedningen ska bestå av minst fem ledamöter,
jämte styrelseordföranden. Valberedningens ledamöter ska utses av
de till röstetalet största aktieägarna, eller grupp av aktieägare som
ägargruppe rats i Euroclear Sweden-systemet (sådan grupp anses som en
aktieägare), baserat på aktieägarstatistik hos Euroclear Sweden AB per
den 31 augusti året före årsstämman. Om någon aktieägare avstår från
sin rätt att utse ledamot, ska den aktieägare som därefter är den till
röste talet största ägaren erbjudas utse en ledamot. Majoriteten av
valbered ningens ledamöter ska vara oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen. Valberedningens mandatperiod sträcker sig intill
dess att ny valberedning utsetts. Om en ledamot avgår ur valberedningen
ska den ägare som utsett ledamoten ha rätt att utse ersättare. I de fall en
ägare som utsett ledamot i valberedningen väsentligt reducerat sitt
aktieinnehav i bolaget, kan valberedningen erbjuda annan aktieägare
att utse ersättare.
Valberedningens sammansättning meddelades på Ratos hemsida
samt offentliggjordes genom pressmeddelande den 12 september 2023.
Valberedningen består av:
Jenny Parnesten, utsedd av Ragnar Söderbergs stiftelse, samt eget
och närståendes innehav, valberedningens ordförande
Jan Söderberg, eget innehav
Maria Söderberg, utsedd av Torsten Söderbergs Stiftelse, samt eget
innehav
Erik Brändström, utsedd av Spiltan Fonder AB
Katarina Hammar, utsedd av Nordea Funds
Per-Olof Söderberg, ordförande i Ratos styrelse.
Tillsammans representerar valberedningen 61 procent av röstetalet för
samtliga aktier i bolaget.
En sammanställning av valberedningens uppgifter finns i Ratos
valberednings instruktion på Ratos hemsida.
Valberedningens arbete inför årsstämman 2024
Valberedningen har inför årsstämman 2024 hållit fyra protokollförda
sammanträden och däremellan haft löpande kontakt. Valberedningen
har för sitt arbete tagit del av den interna utvärdering av styrelsens
arbete som utförts, tagit del av styrelseordförandens redogörelse för sty-
relsearbetet och vd:s redogörelse för bolagets strategi. Valberedningens
ordförande, tillsammans med delar av valberedningen, har därutöver
intervjuat enskilda styrelseledamöter.
Ratos är en svensk koncern med fokus på teknik- och infrastruktur-
lösningar. Det ställs mot denna bakgrund höga krav på att styrelsen både
har en bred industriell bakgrund och dokumenterad förmåga att driva
och utveckla bolag i olika branscher och i olika utvecklingsfaser. Ratos
styrelse har under de senaste åren successivt förnyats, samtidigt som en
viss kontinuitet behållits. Det är valberedningens uppfattning att den
nuvarande styrelsen fungerar väl och med ett stort engagemang från de
enskilda ledamöterna. Styrelseledamoten Karsten Slotte har meddelat
valberedningen att han avböjer omval vid årsstämman 2024. Vid
sökandet efter nya ledamöter har det varit viktigt för valberedningen att
hitta personer med goda ledaregenskaper, stort kontaktnät samt med
både bred industriell bakgrund och dokumenterad förmåga att vidare-
utveckla verksamheten. Valberedningen anser att både Cecilia Sjöstedt
och Mats Granryd dokumenterat dessa förmågor. Valberedningen
bedömer att både Cecilia Sjöstedt och Mats Granryd har möjlighet att
ägna rollen som ledamot den tid och det engagemang som fordras.
Sammantaget bedömer valberedningen att de föreslagna leda-
möterna har en bred och kompletterande erfarenhet som mycket väl
svarar upp mot kraven som ställs. Valberedningen anser vidare att den
föreslagna sammansättningen med sju ledamöter är lämplig och ända-
målsenlig.
Kraven på oberoende bedöms också vara uppfyllt.
Valberedningen har fortsatt diskuterat kraven på mångfald, bland
annat utifrån bolagsstyrningskodens krav att ange hur mångfaldspolicyn
har tillämpats och har valt att som mångfaldspolicy använda bolags-
styrningskodens avsnitt 4.1 som anger att styrelsen ska präglas av mång-
sidighet och bredd avseende kompetens, erfarenhet och bakgrund, samt
att en jämn könsfördelning eftersträvats. Efter valberedningens över-
väganden rörande bland annat styrelseledamöternas bakgrund och
erfarenhet konstateras att könsfördelningen i den föreslagna styrelsen
kommer att bli 42,9 procent kvinnor och 57,1 procent män, eftersom de
föreslagna ledamöterna är tre kvinnor och fyra män.
Förslagen till arvoden för styrelsen, liksom ersättning för utskottsar-
bete, har beretts av de fyra ledamöter i valberedningen som inte ingår
i Ratos styrelse.
Aktieägarna har informerats om att förslag till årsstämman kan
lämnas till valberedningen.
Valberedningens förslag, redogörelse för valberedningens arbete inför
årsstämman 2024 samt kompletterande information om föreslagna sty-
relseledamöter offentliggörs i samband med kallelsen till årsstämman
och redogörs även för på årsstämman 2024.
Inget arvode har utgått för medverkan i valberedningen.
Avvikelser/överträdelser
Ratos följer koden förutom vad avser kodens regel 2.4, andra stycket,
som anger att om mer än en styrelseledamot ingår i valberedningen, får
högst en av dem vara beroende i förhållande till bolagets större aktie-
ägare. Per-Olof Söderberg (också styrelsens ordförande) respektive Jan
Söderberg ingår i valberedningen och är båda att betrakta som beroende
i förhållande till bolagets större ägare. Mot bakgrund av dessa personers
långa medverkan i styrelsearbetet, deras djupa kunskap om Ratos och
förankring i huvudägarkretsen samt deras nätverk i svenskt näringsliv
har det bedömts vara gynnsamt för bolaget att på denna punkt avvika
från koden.
Inga överträdelser av Nasdaq Stockholms Regelverk för emittenter
eller god sed på aktiemarknaden har förekommit.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 68Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
3
 Styrelse
Styrelsens sammansättning
Ratos styrelse ska bestå av lägst fyra och högst nio ledamöter. Styrelsen
utses av aktieägarna vid varje årsstämma. Mandatperioden är därmed
ett år.
Årsstämman 2023 beslutade att styrelsen ska bestå av sex ledamöter,
utan suppleanter. Omval skedde av styrelseledamöterna Per-Olof
Söderberg, Tone Lunde Bakker, Ulla Litzén, Karsten Slotte, Jan Söderberg
och Jonas Wiström. Omval skedde av Per-Olof Söderberg som styrelsens
ordförande. Vd ingår i styrelsen och närvarar därmed vid styrelsemöten.
Styrelsens sammansättning och en bedömning av varje styrelseledamots
oberoende presenteras närmare på sidorna 74–75.
Styrelsens ansvar och uppgifter
Styrelsen har det övergripande ansvaret för Ratos organisation och för-
valtning, i såväl bolagets som aktieägarnas intresse. Styrelsen fastställer
finansiella mål och beslutar om bolagets strategi, affärsplan, säkerställer
god intern kontroll, riskhantering och ett adekvat hållbarhetsarbete.
Styrelsens arbete regleras av bland annat aktiebolagslagen, bolagsord-
ningen, koden och styrelsens arbetsordning. Styrelsens övergripande
ansvar kan inte delegeras men styrelsen kan utse utskott med uppgift
att bereda och utvärdera frågor inför beslut i styrelsen.
Styrelsen fastställer årligen en arbetsordning för styrelsearbetet som
ska tillse att bolagets operativa arbete och bolagets ekonomiska förhål-
landen kontrolleras på ett betryggande sätt. I arbetsordningen beskrivs
styrelseordförandens särskilda roll och uppgifter, beslutsordningar,
instruktioner för Ratos vd och rapportering samt ansvarsområden för
utskotten. Därutöver fastställer styrelsen också årligen ett antal poli-
cydokument för bolagets verksamhet och säkerställer att det finns en
tillfredsställande kontroll av bolagets efterlevnad av lagar, regler och
interna riktlinjer. Styrelsen säkerställer nämnda efterlevnad bland annat
genom Ratos årliga riskhanteringsprocess och assurance mapping, där
ansvar för och validering av interna processer kopplade till identifierade
risker tydliggörs.
Styrelseordförandens främsta uppgift är att leda styrelsearbetet och
se till att styrelseledamöterna fullgör sina respektive uppgifter.
Styrelsens arbete under 2023
Under 2023 har sammanlagt 14 protokollförda styrelsemöten hållits:
sex ordinarie, ett konstituerande per capsulam, två extra styrelsemöten
samt fem per capsulammöten. Styrelsemötena har en återkommande
struktur med bestämda huvudpunkter. Informationsmaterial och
beslutsunderlag inför styrelsemötena utsänds i regel cirka en vecka
före varje möte. Ratos chefsjurist är protokollförare i styrelsen.
Vid samtliga ordinarie styrelsemöten presenteras information om
bola gets finansiella ställning och viktiga händelser som påverkar bola-
gets verksamhet. Vid extra styrelsemöten behandlas vanligtvis förvärvs-
och avyttringsfrågor samt finansierings- och incitamentsfrågor och
hålls när dessa beslutsärenden uppkommer. 2023 har varit ett år med
tilläggsförvärvs-, incitaments- och finansieringsfrågor. Ledande befatt-
ningshavare i Ratos har deltagit i styrelsens möten såsom föredragande
i särskilda frågor.
Utvärdering av styrelsen
Styrelsen utvärderar årligen styrelsens arbete i en strukturerad process
där ledamöterna har möjlighet att ge sin syn på arbetsformer och effekti-
vitet, styrelsematerial, ledamöternas insatser samt uppdragets omfatt-
ning för att utveckla styrelsens arbetsformer. För verksamhetsåret 2023
gjordes utvärderingen internt genom att styrelseledamöterna besvarat
ett anonymt frågeformulär och resultatet av utvärderingen har föredra-
gits av styrelseordföranden med efterföljande diskussion i styrelsen.
Därutöver har valberedningens ordförande haft enskilda samtal med res-
pektive styrelseledamot. Resultatet av utvärderingen har redovisats för
valberedningen. Av utvärderingen framgår att styrelsearbetet bedömdes
fungera väl.
Utskott
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott och ett revisionsutskott för
att strukturera, effektivisera och kvalitetssäkra arbetet och bereda sty-
relsens beslut inom dessa områden. Utskottens ledamöter utses årligen
vid det konstituerande styrelsemötet.
Styrelsens sammansättning
Mötesnärvaro under 2023
Namn
1)
Invald år
Oberoende av
bolaget
Oberoende av
större aktieägare
Totalt arvode
1)
,
TSEK
Ersättnings-
utskottsmöten
Revisions-
utskottsmöten
Styrelse-
möten
Per-Olof Söderberg 2000 Ja Nej 1 165 5/5 5/5 14/14
Jan Söderberg 2000 Ja Nej 685 5/5 5/5 14/14
Ulla Litzén 2016 Ja Ja 810 5/5 14/14
Tone Lunde Bakker 2022 Ja Ja 610 5/5 14/14
Karsten Slotte 2015 Ja Ja 685 5/5 5/5 14/14
Jonas Wiström
2)
2016 Nej Ja 0 12/14
Summa 3 955
1)
Avser arvoden för bolagsstämmoåret 2023/2024.
2)
Jonas Wiström uppbär inte något arvode för uppdraget som ordinarie styrelseledamot.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 69Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
3a
 Ersättningsutskottets arbete
Ersättningsutskottet har dels en rådgivande (uppföljning och utvärde-
ring), dels en beredande funktion för beslutsärenden innan behandling
och beslut sker i Ratos styrelse.
Följande frågor handläggs bland annat i ersättningsutskottet:
Vd:s anställningsvillkor och villkor för bolagsledningen och direkt-
rapporterande till vd
Följa och utvärdera program för rörliga ersättningar för bolags-
ledningen
Ärenden av principiell karaktär rörande pensionsavtal, avgångsvederlag,
uppsägningstid, bonus/tantiem, arvoden, förmåner med mera
Bereda frågor kring samt beslut avseende Ratos och bolagens incita-
mentssystem, i vissa fall för styrelsens och/eller bolagsstämmas beslut
Styrelsens förslag till årsstämman avseende riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare samt rapport innehållande information om
ersättning till ledande befattningshavare.
Ersättningsutskottet arbetar enligt fastställd arbetsordning. Normalt
görs under tidig höst en genomgång av om det finns några större prin -
cipiella ersättningsrelaterade frågor att förbereda. Om sådana finns
behandlas dessa inför ett slutligt förslag vid de ordinarie mötena i
december och januari. Under 2023 har ersättningsutskottet gjort en
grundlig utvärdering av Ratos ersättningsstrukturer och incitamentspro-
gram, vilken resulterat i förslag från utskottet att endast göra mindre jus-
teringar i kriterierna för rörlig kontantlön 2023 och i övrigt lämna struk-
turen för den rörliga kontantlönen för 2023 i huvudsak oförändrad samt
att, i likhet med 2022, föreslå årsstämman 2023 ett långsiktigt
incitaments program i form av ett tecknings- samt konvertibeloptions-
program. Inför årsstämman 2024 föreslås inga justeringar i ersättnings-
riktlinjerna. Ersättningsutskottet gör även en årlig utvärdering av Ratos
långsiktiga incitamentssystem samt upprättar en årlig rapport inne-
hållande infor mation om ersättning till ledande befattningshavare,
som Ratos styrelse lägger fram på årsstämman för godkännande.
Under 2023 har Per-Olof Söderberg (styrelsens ordförande, tillika ord-
förande i ersättningsutskottet), Jan Söderberg och Karsten Slotte ingått
i ersättningsutskottet.
Ersättningsutskottet har hållit fem protokollförda möten under 2023
och har däremellan haft löpande kontakt. Ratos chefsjurist är protokoll-
förare i utskottet. Ersättningsutskottet lämnar fortlöpande muntliga
rapporter till styrelsen och lämnar förslag i frågor som kräver styrelsens
beslut. Protokollen görs tillgängliga för samtliga styrelseledamöter.
Vd och andra ledande befattningshavare deltar vanligtvis i utskottets
sammanträden som föredragande i vissa frågor.
3b
 Revisionsutskottets arbete
Under 2023 har samtliga styrelseledamöter, förutom vd, ingått i revi-
sionsutskottet. Samtliga revisionsutskottets ledamöter är att betrakta
som oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning. Ulla Litzén är
ordförande i utskottet. Bolagets revisor har deltagit vid samtliga fem
revisions utskottsmöten under 2023.
Revisionsutskottet har hållit fem protokollförda möten. Ratos
chefs jurist är protokollförare i utskottet.
Revisionsutskottet har dels en rådgivande, dels en beredande
f unktion för beslutsärenden innan behandling och beslut sker i Ratos
styrelse.
Revisionsutskottet fastställer årligen en årscykel över de arbets-
uppgifter och områden som revisionsutskottet ansvarar för. Utskottet
ansvarar för och följer enligt ett fastställt schema upp bland annat redo-
visning och rapportering inklusive hållbarhetsrapportering, revision,
intern kontroll, bolagsstyrning, risk hantering, inköp av icke-revisions-
tjänster, betalning av skatter, moderbolagets garanti- och kapital-
åtaganden, försäkring, tvister och strategiska redovisningsfrågor samt
efterlevnad av lagar och regler och vissa policydokument beslutade av
Ratos styrelse. Vidare upprätt håller revisionsutskottet tillsyn av Ratos
externt opererade visselblåsar-system. Revisionsutskottets arbete följer
Ratos kvartalsrapportering samt Ratos arbete med värderingsfrågor och
nedskrivningsprövningar, med fem ordinarie möten varje år där revisorn
deltar i samtliga utskotts möten. Frågor som särskilt behandlats under
2023 var frågeställningar relaterade till Ratos koncernrapportering, cen-
trala finansiering, internkontroll och tvister. Vd och ledande befattnings-
havare deltar vanligtvis i utskottets sammanträden som föredraganden.
Revisionsutskottet lämnar förslag i frågor som kräver styrelsens beslut
och protokollen görs tillgängliga för samtliga styrelseledamöter. Utskot-
tets ordförande har dessutom löpande kontakt med bolagets revisor.
Ersättning till styrelsens ledamöter
Årsstämman 2023 beslutade att ersättning till styrelsens ordinarie
leda möter ska utgå med 510 000 SEK per ledamot och år. Ersättning till
sty relsens ordförande ska utgå med 990 000 SEK per år. Till ordförande i
revisionsutskottet beslutades att därutöver utbetala 300 000 SEK per år
och till övriga utskottsledamöter 100 000 SEK per år. Till ordförande i
ersättningsutskottet beslutades utbetala 75 000 SEK per år och till
övriga utskottsledamöter 75 000 SEK per år.
4
 Revisor
Revisor i Ratos utses årligen av årsstämman. Nominering sker av val-
beredningen. Revisorn har till uppgift att på aktieägarnas vägnar granska
bolagets årsredovisning och koncernredovisning, styrelsens och verk-
ställande direktörens förvaltning, ersättningen till ledande befattnings-
havare (inklusive ersättningsrapporten), hållbarhetsrapporten samt
bolagsstyrningsrapporten. Granskningsarbetet och revisionsberättelsen
föredras på årsstämman.
Vid årsstämman 2023 omvaldes Ernst & Young AB (EY) till revisions-
byrå intill nästa årsstämma. EY har utsett Erik Sandström till huvud-
ansvarig revisor. Utöver uppdraget i Ratos är Erik Sandström huvud-
ansvarig revisor i bland annat Atlas Copco, Epiroc och Essity. Vid
årsstämman 2024 föreslås EY att utses till revisionsbyrå intill nästa
årsstämma.
Ersättning till revisor
Arvode till bolagets revisor utgår enligt särskild därom träffad överens-
kommelse, i enlighet med beslut på årsstämman. För specifikation av
revisionsarvode och kostnader för andra uppdrag, se not 8. Ratos policy
för inköp av icke-revisionstjänster följs kontinuerligt upp av revisions-
utskottet som även utvärderar innehållet i såväl revisions- som konsult-
tjänster.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 70Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
5
 Styrning i Ratos
Ratos principer för aktivt ägande
och utövande av ägarrollen
Ratos är en svensk koncern med fokus på teknik- och infrastruktur-
lösningar. I Ratos ägarpolicy finns vissa strategiska fundament som
ligger till grund för hur vi väljer att agera som ägare och hur vi ser på
bolagsstyrning. Ett av dessa fundament är att Ratos bolag ska vara
oberoende av varandra, såväl strategiskt, som operativt och finansiellt.
Ratos som ägare ska addera värde men värdeskapande och styrning är
därmed inte detsamma i alla situationer. Att ha en tydlig ansvarsfördel-
ning mellan ägare, styrelse och vd är viktigt för styrningen av Ratos bolag
såväl som för moderbolaget Ratos AB och därmed en viktig del i Ratos
affärsmodell och framgång som ägare. Mer om Ratos utövande av
ägarrollen går att läsa på sidorna 17–18.
Vd och ledningsgruppen
Vd utses av styrelsen och ansvarar tillsammans med ledningsgruppen
för den dagliga verksamheten i Ratos i enlighet med styrelsens instruk-
tioner. Vd ger styrelsen löpande uppdateringar om verksamheten och
tillser att den får information för att fatta väl avvägda beslut.
Ledningsgruppen i Ratos består av vd, CFO, affärs områdeschefer,
chefsjurist samt kommunikations- och hållbarhetschef. Ledningsgrup-
pens roll är att förbereda och implementera strategier, hantera bolags-
styrnings- och organisationsfrågor samt följa upp Ratos finansiella
utveckling och hållbarhetsarbete.
Bolagens finansiella utveckling och pågående aktiviteter avhandlas
vid månadsvisa möten där respektive bolags vd och CFO deltar tillsam-
mans med Ratos vd, CFO samt andra ledande befattningshavare.
Ersättning till ledande befattningshavare
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare godkändes på
årsstämman 2022. Mer information om fast och rörlig ersättning finns
i not 7.
Utvärdering av behovet av internrevision
Ratos utvecklar bolag med huvudkontor i Norden, som är eller kan bli
marknadsledande. Vid utgången av året hade Ratos 17 bolag vilka verkar
inom tre affärsområden i olika branscher med olika risker. För Ratos har
behovet av internrevision därmed bedömts lämpligare att diskutera och
besluta för varje enskilt bolag utifrån behov, storlek och komplexitet än
från moderbolags- eller koncernnivå.
Ratos genomför årligen en riskgenomgång, där betydande risker i
bolagen respektive Ratos sammanfattas och diskuteras i bolagens res-
pektive Ratos ledning och styrelse. Ratos ledning och styrelse kan med
riskgenomgången som grund identifiera behov av fördjupning/utveckling
av vissa områden, möjlighet att identifiera områden som behöver centra-
liseras/stärkas samt ge vägledning för revisionsutskottet vid revisions-
prioriteringar.
Moderbolaget Ratos AB med 18 anställda vid årets slut har inga kom-
plexa funktioner som är svåra att genomlysa. Behovet av att införa en
internrevisionsfunktion för moderbolaget Ratos AB måste därför
betraktas som litet, varför Ratos, i likhet med föregående år, beslutat att
inte inrätta en internrevisionsfunktion varken på koncernnivå eller för
moderbolaget Ratos AB.
Intern kontroll
Styrelsen har det övergripande ansvaret för att det inom Ratos finns en
effektiv och adekvat riskhantering och intern kontroll. Syftet är att ge en
rimlig försäkran att verksamheten drivs ändamålsenligt och effektivt, att
den externa rapporteringen är tillförlitlig och att lagar såväl som interna
regler och policydokument följs. Detta sker genom ett strukturerat styrel-
searbete samt genom att uppgifter delegeras till ledningen, revisions-
utskottet och andra medarbetare. Därutöver sker en dialog med koncer-
nens revisorer avseende deras löpande observationer samt den årliga
utvärderingen av intern kontroll, som genomförs under tredje kvartalet
och avrapporteras till revisionsutskottet. Ansvar och befogenheter defi-
nieras även i Ratos ”assurance mapping”, vilket utgör en del av Ratos
riskhanteringsprocess, samt i instruktioner för attesträtt, policydoku-
ment och manualer som anger riktlinjer och handledning för koncernens
verksamhet och medarbetare. Som ett komplement till bolagens finan-
siella rapportering och hållbarhetsrapportering, skickar Ratos vartannat
år även ut en complianceenkät till samtliga bolags finansdirektörer, vars
slutsatser sammanställs och avrapporteras av chefsjuristen till revi-
sionsutskottet bland annat som underlag för beslut om kommande
revisionspriorite ringar för bolagen.
Vidare har respektive bolags styrelse ansvar för att bolaget i fråga
följer lagar och regler samt för efterlevnad av interna policydokument
och riktlinjer. En rutin har successivt implementerats för att stärka
uppföljningen av dessa.
Ratos har ett ramverk med minimikrav avseende intern kontroll (MICR)
kopplat till intern kontroll för finansiell rapportering (ICFR). Ramverket
syftar till att få ytterligare förbättrad säkerhet i att den externa finan-
siella rapporteringen är tillförlitlig och upprättad i enlighet med lagar,
förordningar, redovisningsstandarder och andra krav som är tillämpliga
för Ratos. Uppföljning och utvärdering av minimikraven i respektive
bolag görs årligen och återrapporteras till Ratos revisionsutskott.
Ratos riskhanteringsprocess
Ratos genomför årligen en riskgenomgång, där betydande risker i den
egna verksamheten och bolagen sammanfattas och diskuteras i Ratos
respektive bolagens ledning och styrelse. Processen syftar till att ge
Ratos ledning och styrelse en förståelse för Ratos största risker.
Som en del av god bolagsstyrning förväntas bolagen ha en kontinuerlig
process för att identifiera, bedöma och hantera sina risker. Respektive
bolags vd och ledning är operationellt ansvariga för att en ändamålsenlig
riskhanteringsprocess finns och är godkänd av respektive bolags styrelse.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 71Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Ratos stödjer sina bolag med upplägg och modeller för arbetet och
arbetar löpande med att stärka såväl den egna som bolagens riskpro-
cesser. Ratos riskhanteringsprocess kompletteras med en ”assurance
mapping”, dvs. ett tydliggörande av ansvar och validering av interna pro-
cesser och identifierade risker. Ratos största risker finns sammanfattade
i förvaltningsberättelsen på sidorna 36–39.
Intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen
Den interna kontrollen avseende den finansiella rapporteringen utgår
från hur Ratos verksamhet bedrivs och hur organisationen är uppbyggd.
Ratos verksamhet består av att utveckla bolag med huvudkontor i
Norden, som är eller kan bli marknadsledande. Ratos har tre affärsom-
råden; Construction & Services, Industry och Consumer och varje affärs-
område består för närvarande av två till nio bolag. Respektive affärsom-
råde har ett dedikerat team som även arbetar aktivt i bolagens styrelser.
Varje enskilt bolag är oberoende av andra bolag ägda av Ratos. Avsikten
är inte att system- och rapporteringsmässigt integrera dessa bolag i
Ratoskoncernen, utan resurser läggs på uppföljning och utveckling av
dotter- och intresseföretagens rapportering. Ratos ambition är att, som
en del i det värdeskapande arbetet med bolagen, skapa självständiga
och högkvalitativa organisationer med en hög rapporteringskvalitet.
Ratos har ett övergripande ansvar men beslut och styrning sker i varje
enskilt bolag utifrån behov, storlek och komplexitet. Den interna kon-
trollen avseende den finansiella rapporteringen utformas därför för att
vara ändamålsenlig i såväl Ratos AB som i bolagen. Utvärdering och
beslut tas av respektive styrelse och ledning. Det innebär att de väsent-
liga risker som påverkar den interna kontrollen avseende finansiell rap-
portering identifieras och hanteras såväl av Ratos som på bolagsnivå.
Basen för den interna kontrollen avseende den finansiella rapporte-
ringen utgörs av en övergripande kontrollmiljö där organisation, besluts-
vägar, befogenheter och ansvarsområden har dokumenterats och kom-
municerats i ett antal styrande dokument. Det innebär att befogenheter
och ansvar inom Ratos AB finns fastställda i ett antal interna riktlinjer,
policydokument och manualer. Det gäller till exempel arbetsfördelningen
mellan styrelsen och vd och övriga organ som styrelsen inrättar, instruk-
tioner för attesträtt samt redovisnings- och rapporteringsinstruktioner.
Detta tjänar även till att minska risken för oegentligheter och otillbörligt
gynnande av annan part på företagets bekostnad.
Samtliga bolag rapporterar månadsvis fullständiga bokslut samt hel-
årsprognoser. Rapporteringen sker i ett gemensamt koncernredovis-
ningssystem. Rapporteringen utgör grunden för koncernens konsolide-
rade finansiella rapportering. Varje enskilt bolag svarar för ekonomisk
styrning och för att finansiella rapporter är korrekta, kompletta och leve-
reras i tid inför koncernrapporteringen. Den finansiella rapporteringen är
utarbetad för att följa gällande lagar och regelverk såsom till exempel
IFRS. Bolagens IFRS-tillämpning i rapporteringen och hur den ansluter
till de principval som Ratos har gjort följs upp löpande. Ratos Ekonomi
har flertalet stödjande instruktioner och dokument avsedda som stöd för
bolagens rapportering för att säkerställa fullständighet och riktighet i
den finansiella rapporteringen.
Intern riskhanteringsprocess för Ratos
1.
Identifiering
2.
Klassificering
3.
Hantering
4.
Rapportering
5.
Ägarrapportering
En plan för hur identifierade risker
ska hanteras tas fram med aktivi-
teter och medel för att eliminera/
minska/bevaka risken, samt vem
som är ansvarig för respektive
aktivitet.
En rapport som summerar Ratos
största risker sammanställs och
diskuteras i Ratos styrelse årligen.
Riskbedömningen och handlings-
planer presenteras och diskuteras i
respektive bolags styrelse åtmins-
tone en gång per år.
Klassificering och rangordning av
identifierade risker, baserat på
sanno likhet, påverkansgrad, typ av
risk och tidsaspekt.
Ratos rekommenderar en bred
ansats, där samtliga relevanta ope-
rationella, strategiska, finansiella
samt legala områden täcks, för att
identifiera bolagens största risker.
Respektive bolag bör fånga upp
och diskutera risker på lämplig
nivå i organisationen i en bolags-
anpassad process.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 72Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Säkerställandet av kvaliteten i den
finansiella rapporteringen
Det är styrelsens uppfattning att kvaliteten i ett bolags finansiella rap-
portering i första hand styrs av organisationens kompetens i redovis-
ningsfrågor samt hur ekonomi-, redovisnings- och finansfunktionerna är
bemannade och organiserade. Inom Ratos är affärsområdesansvarig och
Ratos ekonomiavdelning involverade i rapporteringen från bolagen.
Detta innebär att kvaliteten i bolagens redovisning och rapportering kon-
tinuerligt granskas och utvecklas. Ratos affärsområdesansvarig utvär-
derar tillsammans med Ratos ekonomiavdelning inrapporteringen från
bolagen ur analytisk synvinkel med avseende på fullständighet och rim-
lighet samt att Ratos redovisningsprinciper efterlevs. Ratos ekonomi-
avdelning har en aktiv dialog med respektive bolag. Eventuella avvikelser
som uppmärksammats i den legala och operativa uppföljningen
korrige ras. Utvecklingen och risker som identifieras kommuniceras
månadsvis till vd och CFO, som i tillämpliga fall i sin tur rapporterar till
Ratos styrelse.
Varje månad avger bolagen en rapport där aktiviteter i bolaget och
bolagets utveckling beskrivs och analyseras. Rapporten lämnas till Ratos
ledning och i vissa fall till Ratos styrelse. Rapporterna kompletteras med
månadsvisa möten mellan bolagen och Ratos ledning där rapporteringen
diskuteras och analyseras för att förstå respektive bolags finansiella
utveckling och uppföljning av verksamheten.
Redovisning av förvärv och avyttringar, liksom större transaktioner och
redovisningsfrågor, diskuteras och stäms löpande av med Ratos revi-
sorer. Koncernkonsolideringsprocessen innehåller ett antal avstäm-
ningskontroller, dels manuella, dels automatiska kontroller i till exempel
koncernredovisningssystemet.
Ratos ekonomiavdelning är organiserad och bemannad utifrån
behovet av att säkerställa att koncernen upprätthåller en hög redovis-
ningsstandard samt följer IFRS och övrig normgivning inom redovis-
ningsområdet. I arbetsuppgifterna ingår att upprätta löpande redovis-
ning i huvudsak för moderbolaget samt att upprätta bokslut för både
moderbolag och koncern. Ratos ekonomiavdelning leds av Ratos CFO
och medarbetarna har relevant yrkeserfarenhet från rapportering och
redovisningsfrågor.
Styrelsen övervakar genom revisionsutskottet den interna kontrollen
samt den finansiella rapporteringens tillförlitlighet och utvärderar
rekommendationer till förbättringar. Revisionsutskottet lämnar förslag
i frågor som kräver styrelsens beslut.
Läs mer om Ratos bolagsstyrning
Läs mer om Ratos bolagsstyrning på vår hemsida under
Bolagsstyrning
Tidigare års bolagsstyrningsrapporter
Bolagsordning
Information från tidigare års bolagsstämmor
Valberedning
Styrelsen och dess utskott
Ledningsgrupp
Incitamentssystem
Revisor
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 73Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STYRELSE OCH VD 74Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Styrelse och vd
Per-Olof Söderberg, ordförande
Styrelseledamot sedan 2000 och styrelseordförande
sedan december 2017. Oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen. Beroende i förhållande till större
aktieägare i bolaget.
Civilekonom, Handelshögskolan i Stockholm. MBA Insead.
Född 1955, svensk.
Styrelseordförande och medgrundare i Söderberg &
Part ners AB. Styrelseordförande och grundare i föreningen
Inkludera. Vice ordförande i Handelshögskolan i
Stockholm.
Tidigare koncernchef på Dahl.
Aktier i Ratos (eget och närståendes):
17 538 382 A-aktier, 5 216 622 B-aktier
Tone Lunde Bakker
Styrelseledamot sedan 2022. Oberoende i förhållande till
bolaget, bolagsledningen samt större aktieägare i bolaget.
Civilekonomexamen från Arizona State University i USA.
Född 1962, norsk.
Vd på Eksfin (Export Finance Norway).
Tidigare landschef för Swedbank i Norge 20172021 och
Global Head of Cash Management på Danske Bank
2015– 2017. Ledande positioner på banker i Norden.
Aktier i Ratos (eget): 2 000 B-aktier
Ulla Litzén
Styrelseledamot sedan 2016. Oberoende i förhållande till
bolaget, bolagsledningen samt större aktieägare i bolaget.
Civilekonom Handelshögskolan i Stockholm. MBA
Massachusetts Institute of Technology. Ekon dr h.c.,
Handels högskolan i Stockholm.
Född 1956, svensk.
Styrelseledamot i Electrolux, Epiroc, Handelshögskolan
i Stockholm och Handelshögskoleföreningen.
Tidigare vd för W Capital Management AB (helägt av
Wallenberg stiftelserna). Ledande befattningar, och
medlem av ledningsgruppen, i Investor AB.
Aktier i Ratos (eget): 105 000 B-aktier
Karsten Slotte
Styrelseledamot sedan 2015. Oberoende i förhållande till
bolaget, bolagsledningen samt större aktie ägare i bolaget.
B.Sc. Econ.
Född 1953, finsk.
Tidigare vd och koncernchef Karl Fazer-gruppen
20072013. Vd för Cloetta-Fazer 2002–2006.
Aktier i Ratos (eget): 8 600 B-aktier
Jan Söderberg, vice ordförande
Styrelseledamot sedan 2000 och vice styrelseordförande
sedan december 2017. Oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen. Beroende i förhållande till större
aktieägare i bolaget.
Civilekonom, Handelshögskolan i Stockholm.
Född 1956, svensk.
Styrelseordförande i och grundare av Söderbergföretagen.
Medlem av rådgivande kommittén i Ekonomihögskolan
vid Lunds universitet. Styrelseledamot i Stiftelsen
Min stora Dag.
Tidigare befattningar inkluderar vd och koncernchef för
Bröderna Edstrand samt ledande befattningar i Dahl
Invest AB, Fosselius & Alpen och Esselte.
Aktier i Ratos (eget och närståendes):
14 557 996 A-aktier, 4 706 750 B-aktier
Jonas Wiström, vd och koncernchef
Styrelseledamot sedan 2016. Styrelsens ordförande april
2016 – december 2017. Vd och koncernchef sedan
december 2017. Oberoende i förhållande till större aktie-
ägare i bolaget. Beroende i förhållande till bolaget och
bolagsledningen.
Civilingenjör, KTH Kungliga Tekniska Högskolan.
Född 1960, svensk.
Tidigare vd och koncernchef ÅF, vd och koncernchef
Prevas, vd norra Europa Silicon Graphics samt befatt-
ningar inom Philips, Saab-Scania och Sun Microsystems.
Aktier i Ratos (eget): 380 000 B-aktier
Teckningsoptioner i Ratos: 450 000
Konvertibler i Ratos: 350 000
Från vänster
Styrelsesekreterare
Magnus Stephensen, Chefsjurist, Ratos.
Revisor
Vid 2023 års ordinarie bolagsstämma valdes revisions-
byrån Ernst & Young AB. Erik Sandström, auktoriserad
revisor, har utsetts till huvudansvarig revisor för tiden till
och med ordinarie bolagsstämma 2024.
Styrelsens och vd:s innehav per den 21 februari 2024,
för aktuellt innehav se Ratos hemsida www.ratos.com.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STYRELSE OCH VD 75Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
LEDNINGSGRUPP 76Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Ledningsgrupp
Christian Johansson Gebauer
President Business Area Construction & Services
Civilingenjör, Linköpings universitet
Född 1980, svensk
Anställd på Ratos sedan 2014
Skanska 2011–2014
McKinsey & Co 2008–2011
Toyota 2005–2008
Aktier i Ratos (eget): 20 000 B-aktier
Teckningsoptioner i Ratos: 375 000
Konvertibler i Ratos: 512 400
Magnus Stephensen
Chefsjurist
Legal & Compliance.
Jur. kand. Uppsala universitet
Född 1980, svensk och isländsk
Anställd på Ratos sedan 2017
Modern Times Group MTG AB (publ) 2012–2017
Linklaters Advokatbyrå AB 2005–2012
Teckningsoptioner i Ratos: 375 000
Konvertibler i Ratos: 451 500
Anders Slettengren
Executive Vice President
President Business Area Consumer, President Business
Area Industry, Head of Talent Management.
Civilekonom, Handelshögskolan i Stockholm
Född 1968, svensk
Anställd på Ratos sedan 2018
VD Industrifonden 2014–2018
Novax 2001–2014, som VD 2006–2014
Microsoft 1995–2001
Unilever 1993–1995
Aktier i Ratos (eget): 10 000 B-aktier
Teckningsoptioner i Ratos: 300 200
Konvertibler i Ratos: 165 800
Jonas Wiström
Vd och koncernchef samt styrelseledamot
Vd och koncernchef sedan december 2017 samt
styrelseledamot sedan 2016. Styrelsens ordförande
april 2016 – december 2017
Civilingenjör, KTH Kungliga Tekniska Högskolan
Född 1960, svensk
Tidigare vd och koncernchef ÅF
Vd och koncernchef Prevas
Vd norra Europa Silicon Graphics
Befattningar inom Philips, Saab-Scania och
Sun Microsystems
Aktier i Ratos (eget): 380 000 B-aktier
Teckningsoptioner i Ratos: 450 000
Konvertibler i Ratos: 350 000
Jonas Ågrup
CFO och IR
Civilekonom, Stockholms Universitet
Född 1960, svensk
Anställd på Ratos sedan 2020
Group CFO Munters 2011–2019
Group CFO ÅF 2007–2011
Olika positioner inom WM-Data, Cardo och Atlas Copco
Aktier i Ratos (eget): 55 000 B aktier
Teckningsoptioner i Ratos: 275 000
Konvertibler i Ratos: 275 000
Josefine Uppling
Vice President Communication & Sustainability
Statsvetare, Uppsala universitet
Född 1982, svensk
Anställd på Ratos sedan 2021
Head of Group Public Affairs, Swedbank och Swedbank
Robur 2018–2021
Head of Group Press Office, Swedbank och Swedbank
Robur 20172018
Analys- och Kommunikationschef, Mäklarsamfundet
2015–2017
Teckningsoptioner i Ratos: 87 500
Konvertibler i Ratos: 87 500
Ledningsgruppens innehav per den 21 februari 2024,
för aktuellt innehav se Ratos hemsida www.ratos.com.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
LEDNINGSGRUPP 77Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Koncernens resultaträkning
MSEK
Not 2, 4
2023
2022
Nettoomsättning
33 748
29 875
Övriga rörelseintäkter
223
155
Kostnad för sålda varor och tjänster
19 105
18 188
Aktiverat arbete för egen räkning
Kostnader för ersättning till anställda
7, 22
8 657
6 494
Avskrivningar och nedskrivningar av materiella och immateriella
anläggningstillgångar samt nyttjanderättstillgångar
11, 12, 13
2 298
1 340
Övriga externa kostnader
8, 26
2 997
2 529
Realisationsresultat från koncernföretag
5
0
Reverserad nedskrivning för investeringar redovisade enligt
kapitalandelsmetoden
14
1 656
Andelar av resultat från investeringar redovisade enligt
kapitalandelsmetoden
6, 14
433
255
Omvärdering och realisationsresultat noterade aktier
118
Rörelseresultat
3 010
1 618
Finansiella intäkter
9
79
36
Finansiella kostnader
9
745
468
Valutakursvinster/förluster
9
70
9
Finansnetto
737
440
Resultat före skatt
2 273
1 178
Inkomstskatt
10
267
299
Årets resultat
2 006
879
Moderbolagets ägare
1 218
548
Innehav utan bestämmande inflytande
788
331
Resultat per aktie från årets resultat, SEK
21
– före utspädning
3,73
1,69
– efter utspädning
3,72
1,68
Koncernens rapport över totalresultat
MSEK
Not
2023
2022
Årets resultat
2 006
879
Övrigt totalresultat
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen
22
Omvärdering av förmånsbestämda pensioner, netto
25
46
Skatt hänförlig till poster som inte ska återföras i resultaträkningen
10
1
4
24
42
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
19
Årets omräkningsdifferenser
432
392
Årets förändring av säkringsreserv
53
9
Skatt hänförlig till poster som senare kan återföras till resultaträkningen
10
2
1
487
384
Årets övrigt totalresultat, netto efter skatt
510
426
Summa totalresultat för året
1 496
1 305
Summa totalresultat för året hänförligt till
Moderbolagets ägare
828
913
Innehav utan bestämmande inflytande
667
392
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
KONCERNENS RÄKNINGAR 78Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare informationRapporter
Rapport över finansiell ställning för koncernen
MSEK
Not 4
2023-12-31
2022-12-31
MSEK
Not 4
2023-12-31
2022-12-31
TILLGÅNGAREGET KAPITAL OCH SKULDER
Anläggningstillgångar
Aktiekapital
18
1 029
1 027
Goodwill
11
14 047
14 811
Övrigt tillskjutet kapital
421
408
Övriga immateriella anläggningstillgångar
11
1 931
2 096
Reserver
19
258
115
Materiella anläggningstillgångar
12
1 617
1 725
Balanserat resultat inklusive årets resultat
11 123
10 740
Nyttjanderättstillgångar
13
4 816
5 100
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
12 314
12 289
Andelar redovisade enligt kapitalandelsmetoden
14
3 246
1 573
Innehav utan bestämmande inflytande
20
2 137
1 499
Aktier och andelar
16
0
8
Summa eget kapital
14 451
13 788
Övriga fordringar
16
61
94
Skulder
Uppskjutna skattefordringar
10
477
357
Långfristiga räntebärande skulder
16, 25, 26
9 141
11 318
Summa anläggningstillgångar
26 195
25 764
Övriga långfristiga skulder
16, 32
1 875
1 668
Omsättningstillgångar
Avsättningar för pensioner
22
65
60
Varulager
17
1 868
2 477
Övriga avsättningar
23
45
44
Skattefordringar
72
81
Uppskjutna skatteskulder
10
801
742
Kundfordringar
16, 25
3 277
3 699
Summa långfristiga skulder
11 927
13 832
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
464
652
Kortfristiga räntebärande skulder
16, 25, 26
1 288
1 717
Avtalstillgångar
32
725
1 250
Leverantörsskulder
16
2 803
2 916
Övriga fordringar
16
1 164
712
Skatteskulder
188
182
Derivatinstrument
16
5
7
Avtalsskulder
32
2 407
1 750
Likvida medel
16, 30
2 360
2 532
Derivatinstrument
16
18
6
Summa omsättningstillgångar
9 935
11 411
Övriga skulder
1 101
1 168
Summa tillgångar
36 129
37 175
Upplupna kostnader
24
1 437
1 377
Avsättningar
23
509
439
Summa kortfristiga skulder
9 751
9 555
Summa skulder
21 678
23 387
Summa eget kapital och skulder
36 129
37 175
Information om koncernens ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 27.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
KONCERNENS RÄKNINGAR 79Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Rapport över förändringar i koncernens eget kapital
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Övrigt till skjutet Balanserat resultat, Innehav utan Totalt
MSEK
Not 18, 19, 20
Aktie kapital
kapital
Reserver
inkl. årets resultat
Summa
bestämmande inflytandeeget kapital
Ingående eget kapital 2022-01-01
1 023
431
218
10 703
11 940
1 387
13 326
Årets resultat
548
548
331
879
Årets övrigt totalresultat
333
32
365
61
426
Årets totalresultat
333
580
913
392
1 305
Utdelning
390
390
262
651
Innehav utan bestämmande inflytandes andel av kapitaltillskott, nyemission och nedsatt kapital
0
0
Överlåtelse av egna aktier
52
55
2
2
Konvertering av konvertibellån till aktier
4
29
33
33
Värdet av konverteringsrätt för konvertibla förlagslån, netto
7
7
7
Optionspremier, netto
9
9
9
Säljoption, framtida förvärv från innehav utan bestämmande inflytande
227
227
567
794
Förvärv av andel i dotterföretag från innehav utan bestämmande inflytande
4
4
10
6
Avyttring av andel i dotterföretag till innehav utan bestämmande inflytande
1
1
36
35
Innehav utan bestämmande inflytande vid förvärv
522
522
Utgående eget kapital 2022-12-31
1 027
408
115
10 740
12 289
1 499
13 788
Ingående eget kapital 2023-01-01
1 027
408
115
10 740
12 289
1 499
13 788
Årets resultat
1 218
1 218
788
2 006
Årets övrigt totalresultat
373
17
389
121
510
Årets totalresultat
373
1 201
828
667
1 496
Utdelning
274
274
177
451
Innehav utan bestämmande inflytandes andel av kapitaltillskott, nyemission och nedsatt kapital
1
1
Konvertering av konvertibellån till aktier
2
13
15
15
Värdet av konverteringsrätt för konvertibla förlagslån, netto
Optionspremier, netto
6
6
6
Säljoption, framtida förvärv från innehav utan bestämmande inflytande
549
549
200
349
Förvärv av andel i dotterföretag från innehav utan bestämmande inflytande
6
6
64
70
Avyttring av andel i dotterföretag till innehav utan bestämmande inflytande
2
2
11
13
Utgående eget kapital 2023-12-31
1 029
421
258
11 123
12 314
2 137
14 451
1)
För 2023 ingår ett belopp om –86 MSEK avseende justerad förvärvsanalys i Expin Group
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
1)
KONCERNENS RÄKNINGAR 80Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Rapport över kassaflöden för koncernen
MSEK
Not 30
2023
2022
MSEK
Not 30
2023
2022
Den löpande verksamhetenFinansieringsverksamheten
Rörelseresultat
3 010
1 618
Innehav utan bestämmande inflytandes andel i emission/kapitaltillskott
1
0
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
565
1 227
Överlåtelse av egna aktier
2
3 575
2 845
Inbetald optionspremie
17
Erhållna utdelningar från intressebolag
122
Återköp/slutreglering optioner
80
11
Räntor och finansiella poster, netto
552
476
Förvärv och avyttring av andel i dotterföretag från innehav utan
Betald inkomstskatt
316
301
bestämmande inflytande
24
0
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av
Utbetald utdelning
274
390
rörelsekapital
2 829
2 068
Utbetald utdelning, innehav utan bestämmande inflytande
194
248
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Upptagna lån
1 884
9 957
Ökning (–)/Minskning (+) av varulager
571
487
Amortering av lån
4 141
5 519
Ökning (–)/Minskning (+) av rörelsefordringar
25
1 062
Amortering av finansiella leasingskulder
970
816
Ökning (+)/Minskning(–) av rörelseskulder
850
913
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
3 798
2 991
Kassaflöde från den löpande verksamheten
4 275
1 431
Årets kassaflöde
65
165
Investeringsverksamheten
Likvida medel vid årets början
2 532
2 230
Förvärv, koncernföretag
333
4 542
Kursdifferens i likvida medel
108
138
Avyttring, koncernföretag
2
5
Likvida medel vid årets slut
2 360
2 532
Investering och avyttring, immateriella/materiella anläggningstillgångar
231
405
Investering och avyttring, finansiella tillgångar
24
685
Kassaflöde från investeringsverksamheten
542
4 257
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
KONCERNENS RÄKNINGAR 81Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Moderbolagets resultaträkning Moderbolagets rapport över totalresultat
MSEK Not 2023 2022
Övriga rörelseintäkter 3 9 15
Övriga externa kostnader 8 –33 –63
Personalkostnader 7, 22 –118 –86
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar 12 –1 –1
Rörelseresultat –142 –135
Resultat från andelar i koncernföretag 5 192 212
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 9 484 253
Räntekostnader och liknande resultatposter 9 –455 –140
Valutakursvinster/förluster 9 –21 –19
Resultat efter finansiella poster 59 172
Koncernbidrag, erhållna 158 92
Resultat före skatt 217 264
Skatt 10 75 56
Årets resultat 292 320
MSEK 2023 2022
Årets resultat 292 320
Årets övrigt totalresultat 0 0
Årets totalresultat 292 320
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
MODERBOLAGETS RÄKNINGAR 82Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 12 4 3
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 29 10 736 10 150
Fordringar på koncernföretag 15, 16 3 919 6 180
Uppskjutna skattefordringar 205 130
Summa anläggningstillgångar 14 864 16 464
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar på koncernföretag 15,16 2 975 1 741
Övriga fordringar 11 13
Derivatinstrument 16 3 5
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 24 30
Kassa och bank 16, 30 876 410
Summa omsättningstillgångar 3 889 2 199
Summa tillgångar 18 752 18 663
Moderbolagets balansräkning
MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 18
Bundet eget kapital
Aktiekapital 1 029 1 027
Reservfond 289 289
Fritt eget kapital
Överkursfond 184 172
Balanserat resultat 8 223 8 167
Årets resultat 292 320
Summa eget kapital 10 016 9 975
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder
Konvertibla förlagslån 16 110 79
Skulder till koncernföretag 16 150 206
Övriga räntebärande skulder 16 4 423 6 237
Uppskjutna skatteskulder 3 3
Summa långfristiga skulder 4 687 6 524
Kortfristiga avsättningar
Övriga avsättningar 23 16 86
Summa kortfristiga avsättningar 16 86
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder
Skulder till koncernföretag 16 3 940 1 464
Derivatinstrument 16 7
Övriga räntebärande skulder 16 17 590
Ej räntebärande skulder
Skulder till koncernföretag 16 0
Leverantörsskulder 16 11 2
Övriga skulder 2 3
Upplupna kostnader 24 55 20
Summa kortfristiga skulder 4 033 2 079
Summa eget kapital och skulder 18 752 18 663
Information om moderbolagets ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 27.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
MODERBOLAGETS RÄKNINGAR 83Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Förändringar i moderbolagets eget kapital
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
MSEK Not 18
Aktie-
kapital
Reserv-
fond
Överkurs-
fond
Balanserat
resultat
Årets
resultat
Totalt eget
kapital
Ingående eget kapital 2022-01-01 1 023 289 143 6 708 1 831 9 994
Övriga vinstdispositioner 1 831 –1 831
Årets resultat 320
Årets totalresultat 320 320
Utdelning –390 –390
Överlåtelse egna aktier 2 2
Konvertering av konvertibellån till aktier 4 29 33
Optionspremier 9 9
Värdet av konverteringsrätt för konvertibla förlagslån 8 8
Uppskjuten skatt på konverteringsrätt för konvertibla förlagslån –2 –2
Utgående eget kapital 2022-12-31 1 027 289 172 8 167 320 9 975
Ingående eget kapital 2023-01-01 1 027 289 172 8 167 320 9 975
Övriga vinstdispositioner 320 –320
Årets resultat 292
Årets totalresultat 292 292
Utdelning –274 –274
Konvertering av konvertibellån till aktier 2 13 15
Optionspremier 6 6
Värdet av konverteringsrätt för konvertibla förlagslån 4 4
Uppskjuten skatt på konverteringsrätt för konvertibla förlagslån –1 –1
Utgående eget kapital 2023-12-31 1 029 289 184 8 223 292 10 016
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
MODERBOLAGETS RÄKNINGAR 84Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
MSEK Not 30 2023 2022
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt 217 264
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 23 –133
240 131
Betald inkomstskatt
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändring av rörelsekapital 240 131
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning(–)/Minskning (+) av rörelsefordringar 8 –9
Ökning (+)/Minskning (–) av rörelseskulder –115 677
Kassaflöde från den löpande verksamheten 133 798
Investeringsverksamheten
Investering, aktier i dotterföretag –12 –3 584
Avyttring, aktier i dotterföretag 5
Investering, materiella anläggningstillgångar –1 –2
Kassaflöde från investeringsverksamheten –12 –3 581
Finansieringsverksamheten
Återköp/inlösen optioner –78
Inbetald optionspremie 14
Konvertibla förlagslån 38 52
Förändring av externa lån –2 267 4 744
Förändring av koncerninterna lån 2 925 –1 521
Överlåtelse av egna aktier 2
Utbetald utdelning –274 –390
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 345 2 901
Årets kassaflöde 466 119
Likvida medel vid årets början 410 294
Kursdifferens i likvida medel 0 –3
Likvida medel vid årets slut 876 410
Moderbolagets kassaflödesanalys
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
MODERBOLAGETS RÄKNINGAR 85Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
86Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Notrteckning
1 Redovisningsprinciper 88
2 Rörelsesegment 94
3 Intäktsredovisning 96
4 Förvärvade och avyttrade verksamheter 97
5 Realisationsresultat från koncernföretag och investeringar redovisade enligt
kapitalandelsmetoden
100
6 Andel av resultat från investeringar redovisade enligt kapitalandelsmetoden 100
7 Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares och styrelsens ersättningar 100
8 Arvode och kostnadsersättning till revisorer 106
9 Finansiella intäkter och kostnader 106
10 Skatter 108
11 Immateriella anläggningstillgångar 110
12 Materiella anläggningstillgångar 114
13 Nyttjanderättstillgångar 116
14 Andelar redovisade enligt kapitalandelsmetoden 117
15 Fordringar på koncernföretag 118
16 Finansiella instrument 119
17 Varulager 121
18 Eget kapital 122
19 Redogörelse för övrigt totalresultat samt förändring av reserver och innehav
utan bestämmande inflytande
124
20 Innehav utan bestämmande inflytande 125
21 Resultat per aktie 126
22 Pensioner 127
23 Avsättningar 128
24 Upplupna kostnader 129
25 Finansiella risker och riskpolicy 130
26 Leasing 133
27 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser 135
28 Närståenderelationer 135
29 Andelar i koncernföretag 135
30 Kassaflödesanalys 137
31 Viktiga uppskattningar och bedömningar 139
32 Avtalstillgångar och avtalsskulder 139
33 Händelser efter balansdagen 140
34 Valutakurser 140
35 Uppgifter om moderbolaget 140
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
87Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Noter till de finansiella rapporterna
Not 1 Redovisningsprinciper
Överensstämmelse med normgivning och lag
Ratos koncernredovisning har upprättats i enlighet med årsredovis-
ningslagen (1995:1554), RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för
koncerner, International Financial Reporting Standards (IFRS) och tolk-
ningar till standarderna (IFRIC) så som de antagits av EU. Moderbolaget
tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall
som anges i avsnittet ”Moderbolagets redo visningsprinciper” sida 93.
Ändrade redovisningsprinciper föranledda
av nya eller förändrade IFRS
Det har under 2023 tillkommit ändringar i standarderna IAS 1 samt IAS
12 som har krävt förändring av redovisnings- eller värderingsprinciper.
Till följd av förändringen av IAS 1 återger Ratos från och med 2023
endast de principer som bedöms väsentliga för bolagets koncernredo-
visning eller i de fall de innefattar speciella policyval som möjliggör
olika redovisning av samma transaktion.
Övriga förändringar bedöms inte påverka koncernens principer
i någon väsentlig utsträckning.
Förändring i tillämpade redovisningsprinciper under året
Ratos har från 1 januari 2023 ändrat uppställningsformen för kassa-
flödesanalysen för att harmonisera sin rapportering mot jämförbara
bolag, skillnaden består i att räntor samt andra finansiella in- och
utbetalningar från den 1 januari 2023 klassificeras som löpande verk-
samhet mot tidigare investerings- samt finansieringsverksamhet.
Jämförelseåret är också omräknat enligt samma definition .
Nya IFRS som ännu inte börjat tillämpas
Framtida standarder, ändringar och förbättringar i befintliga standarder
samt tolkningar som inte trätt i kraft för räkenskapsåret 2023 har inte
förtidstillämpats vid upprättandet av denna finansiella rapport. Ratos
bedömning är att inga av dessa ändringar, som ännu inte trätt i kraft,
förväntas medföra någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella
rapporter.
Förutsättningar vid upprättande av moderbolagets
och koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör
rapporteringsvaluta för moderbolaget och för koncernen. Det innebär
att de finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor.
Belopp anges i miljoner kronor (MSEK) om inte annat framgår. Avrund-
ningar kan förekomma i tabeller och räkningar, vilka får till följd att
angivna totalbelopp inte alltid är en exakt summa av de avrundade
delbeloppen.
Koncernens redovisningsprinciper, som återges på följande sidor,
tillämpas konsekvent på samtliga perioder som presenteras i koncer-
nens finansiella rapporter. Principerna tillämpas även konsekvent på
rapportering och konsolidering av moderbolag, dotterföretag och
intresse företag.
Bedömningar och uppskattningar
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver
bedömningar och uppskattningar samt antaganden som påverkar till-
lämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen
av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Det verkliga utfallet kan
avvika från dessa uppskattningar och bedömningar.
Uppskattningar och antaganden ses över regelbundet. Ändringar
av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs.
Bedömningar vid tillämpningen av IFRS som har en betydande
inverkan på de finansiella rapporterna, liksom gjorda uppskattningar
som kan medföra väsentliga justeringar i det påföljande årets finansiella
rapporter, beskrivs närmare i not 31.
Konsolideringsprinciper och rörelseförvärv
Dotterföretag
Dotterföretag är företag som Ratos har ett bestämmande inflytande
över. Bestämmande inflytande innehas när koncernen exponeras för
eller har rätt till rörlig avkastning från sitt innehav i företaget och har
möjlighet att påverka avkastningen genom sitt bestämmande inflytande
i företaget. Dotterföretag inkluderas i koncernredovisningen från och
med den dag då det bestämmande inflytandet överförs till koncernen.
Förvärvsmetoden
Dotterföretag redovisas enligt förvärvsmetoden. Metoden innebär att
förvärv av ett dotterföretag betraktas som en transaktion genom att
koncernen indirekt förvärvar dotterföretagets tillgångar och övertar dess
skulder. I förvärvsanalysen fastställs det verkliga värdet på förvärvs-
dagen av förvärvade identifierbara tillgångar och övertagna skulder samt
eventuella innehav utan bestämmande inflytande. Vid förvärv av rörelse
finns två alternativa metoder för redovisning av goodwill, antingen pro-
portionell andel eller full goodwill. Full goodwill innebär att innehav utan
bestämmande inflytande redovisas till verkligt värde. Val mellan dessa
två metoder görs individuellt för varje förvärv.
Villkorade köpeskillingar redovisas till verkligt värde vid förvärvstid-
punkten. Om den villkorade köpeskillingen klassificeras som en finan-
siell skuld omvärderas denna till verkligt värde vid varje rapporttillfälle.
Omvärderingen redovisas i årets resultat. Om den villkorade köpe-
skillingen däremot klassificeras som egetkapitalinstrument görs ingen
omvärdering, och reglering redovisas inom eget kapital .
Köp- och säljoption utställd till ägare utan bestämmande inflytande
Säljoption utställd till ägare utan bestämmande inflytande avser avtal
som ger denne rätt att sälja andelar i dotterföretaget till verkligt värde vid
en framtida tidpunkt. Köpoption utställd till ägare utan bestämmande
inflytande avser avtal som ger Ratos rätt att köpa andelar i dotterföretaget
till verkligt värde vid en framtida tidpunkt. Det belopp som kan komma att
betalas om optionen utnyttjas redovisas initialt till nuvärdet av inlösen-
priset, som gäller vid den tidpunkt då optionen först kan utnyttjas, som
finansiell skuld med ett motsvarande belopp direkt i eget kapital. Värde-
ring (nivå 3) av optionen görs löpande och förändringar redovisas direkt
över eget kapital. Om optionen löper ut utan att utnyttjas, bokas skulden
bort och en motsvarande justering av eget kapital görs. För information
om utställda köp- och säljoptioner se not 16.
Förvärv och avyttringar i dotterföretag där det
bestämmande inflytandet är oförändrat
Förvärv och avyttringar av andelar i dotterföretag där Ratos har, ett av
transaktionen opåverkat bestämmande inflytande, redovisas som en
transaktion inom eget kapital, dvs. mellan moderbolagets ägare och
Innehav utan bestämmande inflytande.
Intresseföretag – kapitalandelsmetod
Intresseföretag är företag som Ratos har ett betydande inflytande över.
Betydande inflytande innebär möjlighet att delta i beslut som rör före-
tagets finansiella och operativa strategier, men innebär inte ett bestäm-
mande inflytande eller gemensamt bestämmande inflytande. I normal-
fallet innebär ett ägande motsvarande lägst 20 procent och högst
50 procent av rösterna att ett betydande inflytande innehas.
Intresseföretag redovisas enligt kapitalandels metoden. Kapitalandels-
metoden innebär att det i koncernen bokförda värdet på aktierna i
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 88Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
intresseföretagen motsvaras av koncernens andel i intresseföretagens
eget kapital samt eventuella restvärden på koncernmässiga över- och
undervärden reducerat med eventuella internvinster. I koncernens
resultaträkning redovisas som ”Andel av resultat från investeringar
redovisade enligt kapitalandelsmetoden” koncernens andel i intresse -
företagens resultat efter skatt. Erhållna utdelningar från intresseföretag
minskar redovisat värde. Tillgången avseende andelar i intresseföretag
prövas årligen för nedskrivning, skulle värdet anses ha en värdenedgång
skrivs andelen ned. Redovisade nedskrivningar reverseras utifall andelar
i intresseföretag bedöms ha en bestående värdeuppgång till bokfört
värde innan nedskrivning.
Utländsk valuta
Transaktioner
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan
till den valutakurs som föreligger på transaktionsdagen. Monetära till-
gångar och skulder i utländsk valuta räknas om till den funktionella
valutan till den valutakurs som föreligger på balansdagen. Valutakurs-
differenser som uppstår vid omräkningar av finansiella tillgångar och
skulder redovisas i finansnettot. Värdeförändringar som beror på valuta-
omräkning avseende rörelserelaterade tillgångar och skulder redovisas
i rörelseresultatet.
Nettoinvestering i en utlandsverksamhet
Monetära långfristiga fordringar på en utlandsverksamhet för vilken
reglering inte är planerad eller troligen inte kommer att ske inom över-
skådlig framtid, är i praktiken en del av nettoinvesteringen i utlands-
verksamheten. En valutakursdifferens som uppstår på den monetära
långfristiga fordringen redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras
i omräkningsreserv i eget kapital.
Intäktsredovisning
Intäktsredovisning enligt IFRS 15 ska ske på det sätt som bäst speglar
överföringen av den utlovade varan eller tjänsten till kunden, med hjälp
av en femstegsmodell som anges i standarden. För att tillämpa modellen
måste ett företag identifiera ett kontrakt som innehåller en prestations-
förpliktelse för att överföra en vara eller tjänst till en kund till ett fast-
ställt transaktionspris (försäljningspris). Transaktionspriset utgörs av
den ersättning som ett företag förväntar sig ha rätt att erhålla i utbyte
mot att det överför varor eller tjänster till en kund. När transaktions-
priset är fastställt så ska det fördelas till de respektive åtagandena i
kontraktet. Intäkten redovisas när prestationsförplikten är uppfylld.
Intäktsredovisningen kan antingen ske vid en tidpunkt eller över tid,
beroende på när kontrollen överförs till kunden. Ett företag uppfyller ett
prestationsåtagande över tid om ett av följande kriterier är uppfyllt:
1. kunden erhåller omedelbar nytta när åtagandet uppfylls
2. företagets prestationer skapar eller förbättrar en tillgång som kunden
kontrollerar
3. företagets prestationer skapar inte en tillgång som har en alternativ
användning för företaget och företaget har en rätt till betalning för
hittills utförda prestationer.
För mer information om intäktsredovisning, se not 3.
Finansiella intäkter och kostnader
I finansnettot redovisas bland annat utdelning, ränta samt kostnader för
att uppta lån, beräknad med tillämpning av effektivräntemetoden samt
valutakursförändringar avseende finansiella tillgångar och skulder.
Utdelningsintäkter redovisas när rätten att erhålla utdelning fastställts.
Realisationsresultat vid avyttring av finansiella tillgångar och nedskriv-
ningar av finansiella tillgångar redovisas i finansnettot, liksom orealise-
rade och realiserade värdeförändringar avseende finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde via resultatet. Värdeförändringar på derivat-
instrument där säkringsredovisning ej tillämpas redovisas i finansnettot.
Därutöver fördelas betalningar avseende finansiella leasingkontrakt
mellan räntekostnad och amortering. Räntekostnaden redovisas som
finansiell kostnad.
Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill värderas till anskaffningsvärde med avdrag för eventuella
ackumulerade nedskrivningar. Goodwill skrivs inte av utan prövas
årligen för nedskrivningsbehov eller när indikation uppkommer som
tyder på att tillgången minskat i värde. Goodwill som uppkommit vid
förvärv av intresseföretag eller joint ventures inkluderas i det redo visade
värdet för andelarna .
Övriga immateriella anläggningstillgångar
Övriga immateriella anläggningstillgångar som förvärvas av koncernen
redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för nedskrivningar samt,
om tillgången har en bestämbar nyttjandeperiod, ackumulerade
avskrivningar.
Avskrivning
Avskrivningar redovisas i resultatet linjärt över immateriella tillgångars
beräknade nyttjandeperioder, såvida inte sådana nyttjandeperioder är
obestämbara.
Avskrivningsbara immateriella tillgångar skrivs av från det datum då
de är tillgängliga för användning. De beräknade nyttjandeperioderna är:
Antal år Koncernen
Varumärken
1)
Obestämbar nyttjandeperiod
Kundrelationer 5–10
Affärssystem 3–10
Övriga immateriella tillgångar 3–10
1)
De varumärken som för närvarande identifierats av koncernen har bedömts ha obestäm-
bar nyttjandeperiod och skrivs därför inte av, se vidare not 11 .
Materiella anläggningstillgångar
Ägda tillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffnings-
värde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella ned-
skrivningar. I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt kostnader
direkt hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick för
att utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen. Exempel på direkt
hänförbara kostnader som ingår i anskaffningsvärdet är kostnader för
leverans och hantering, installation, lagfarter, konsult- och juristtjänster.
Redovisat värde för en materiell anläggningstillgång tas bort ur
Rapport över finansiell ställning vid utrangering eller avyttring eller när
inga framtida ekonomiska fördelar väntas från användning. Vinst eller
förlust som uppkommer vid avyttring eller utrangering av en tillgång
utgörs av skillnaden mellan försäljningspriset och tillgångens redo-
visade värde, med avdrag för direkta försäljningskostnader, redovisas
som övrig rörelseintäkt/kostnad.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod per
komponent. Mark skrivs inte av.
Antal år Koncernen
Byggnader 10–50
Maskiner och inventarier 2–20
forts. Not 1
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 89Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Leasing
Från och med 1 januari 2019 redovisas huvuddelen av leasingavtalen
som nyttjanderätts tillgång med tillhörande skuld, från den tidpunkt då
tillgången är tillgänglig för användning av leasetagaren. Samtliga
leasing kontrakt ses som finansiella leasing avtal. Vid den initiala redo-
visningen av ett leasing kontrakt är värdet på nyttjanderättstillgången
och leasingskulden vanligt vis lika stort. Varje leasingbetalning fördelas
mellan ränta och amortering av leasing skulden. Räntan redovisas som
finansiell kostnad i resultaträkningen fördelat över leasing perioden så
att varje period belastas med ett belopp som motsvarar en fast ränta på
den underliggande leasingskulden.
Nyttjanderättstillgången värderas till anskaffningsvärdet vilket
motsvaras av värdet på leasingskulden, plus eventuella initiala direkta
utgifter, plus åtaganden för till exempel nedmontering, bortforsling
eller återställande efter leasingkontraktets slut. Huvud regeln är att
nyttjande rättstillgången skrivs av linjärt över kontraktets löptid eller den
tid som leasetagaren bedömer att utnyttja tillgången om en förläng-
nings option finns. Leasingavtal av lågt värde, liksom leasingavtal med
en leasing period om maximalt 12 månader, så kallade korttids leasing-
avtal, inkluderas inte i leasingskulden utan redovisas med linjär
kostnads föring under leasing perioden. Med leasingavtal av lågt värde
avses leasing kontrakt som understiger 50 KSEK eller 5 KUSD eller
respek tive bolags materialitetsnivå.
Leasingskulden värderas initialt till nuvärdet av framtida leasing-
avgifter. Leasingavgifterna ska diskonteras med användning av leasing-
avtalets implicita ränta, om denna räntesats lätt kan fastställas, men
vanligaste metoden är att koncernen använder marginell låneränta.
Framtida leasingavgifter som nuvärdesberäknas består främst av fasta
avgifter, variabla leasingavgifter som beror på ett index och åtagande att
betala ett restvärde vid kontraktets slut. Leasing skulder som förfaller
inom 12 månader klassificeras som kortfristig skuld och skulder som
förfaller bortom 12 månader som långfristig skuld.
Vid fastställande av löptid för leasingkontraktet tas hänsyn till för-
längningsoptioner om det är troligt att de kommer att utnyttjas. Istället
för avtalets kontraktstid så lägger leasetagaren till den tid som man tror
man kommer att förlänga kontraktet med. Möjligheter att förlänga/säga
upp leasingavtal inkluderas endast i leasingperioden om det är rimligt
att anta att avtalet förlängs eller inte avslutas. Vissa optioner kan
eventuellt utnyttjas vid ett senare tillfälle.
Marginell låneränta används som diskonteringsräntan för nuvärdes-
beräkning. Det är den ränta som leasetagaren skulle få betala om den
istället upptar ett lån för att köpa motsvarande tillgång som leasings-
kulden avser, hänsyn tas bland annat till kontraktets löptid, land, valuta,
säkerhet och kredit risk för långivaren.
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i Rapport över finansiell ställning
inkluderar på tillgångssidan likvida medel, kundfordringar, aktier och
andelar, övriga fordringar och derivatinstrument. På skuldsidan åter-
finns leverantörsskulder, räntebärande skulder, övriga skulder och
derivatinstrument .
Upplupet anskaffningsvärde
Tillgångar som innehas med syfte att inkassera avtalsenliga kassaflöden
och där dessa kassaflöden enbart består av kapitalbelopp och ränta,
redovisas till upplupet anskaffningsvärde. Ränteintäkter från sådana
finansiella tillgångar redovisas som finansiella intäkter genom tillämp-
ning av effektivräntemetoden. Vinster och förluster som uppstår vid
bortbokning från rapport över finansiell ställning redovisas direkt i
resultaträkningen inom finansnettot tillsammans med valutakurs-
resultatet.
Skulder som redovisas till upplupet anskaffningsvärde är alla andra
skulder än de som värderas till verkligt värde via resultaträkningen.
Ränte kostnader från finansiella skulder som är värderade till upplupet
anskaffningsvärde redovisas som finansiella kostnader genom tillämp-
ning av effektivräntemetoden. Vinster och förluster som uppstår vid
bortbokning från rapport över finansiell ställning redovisas direkt i
resultaträkningen inom finansnettot tillsammans med valutakurs-
resultatet.
I kategorin upplupet anskaffningsvärde ingår kundfordringar, övriga
fordringar, likvida medel, leverantörsskulder, skulder till kreditinstitut,
finansiell leasingskuld samt övriga räntebärande skulder. Kundford-
ringar redovisas till det belopp varmed de förväntas inflyta, med avdrag
för förlustreserv. Leverantörsskulder, som har en kort förväntad löptid,
värderas till nominellt belopp utan diskontering.
Verkligt värde via resultaträkningen
Tillgångar och skulder som inte uppfyller kraven för att redovisas till
upplupet anskaffningsvärde eller verkligt värde via övrigt totalresultat
värderas till verkligt värde via resultaträkningen. Koncernen värderar alla
egetkapitalinstrument till verkligt värde.Förändringar i det verkliga
värdet av finansiella tillgångar/skulder som redovisas till verkligt värde
via resultaträkningen redovisas i resultaträkningen. En vinst eller förlust
för ett skuldinstrument som redovisas till verkligt värde via resultat-
räkningen och som inte ingår i ett säkringsförhållande redovisas netto
i resultaträkningen i den period vinsten eller förlusten uppkommer.
Skuldinstrument som ingår i kategorin är tilläggsköpeskillingar, synte-
tiska optioner, säljoptioner samt derivat med undantag för derivat som
är identifierat och effektivt säkringsinstrument i samband med säk-
ringsredovisning. Syfte med derivatinstrument, som inte klassificeras
som säkringsinstrument, avgör om värdeförändringen redovisas i finans-
nettot eller i rörelseresultatet. Värdeförändring på utfärdade syntetiska
optioner där marknadsmässiga premier har erlagts redovisas i finans-
nettot.
Egetkapitalinstrument som ingår i kategorin är innehav av aktier och
andelar som inte redovisas som dotterföretag eller intresseföretag.
Derivatinstrument och säkringsredovisning
Koncernens derivatinstrument har anskaffats för att säkra de risker
för ränte- och valutaexponeringar koncernen är utsatt för. För att säkra
risken används olika typer av derivatinstrument såsom terminer,
swappar och säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet.
Samtliga derivatinstrument redovisas till verkligt värde i Rapport över
finansiell ställning. Transaktionskostnader belastar resultatet initialt.
De värdeförändringar som uppstår vid omvärdering redovisas på olika
sätt, beroende på om säkringsredovisning tillämpas eller ej.
I enlighet med IFRS 9 dokumenterar koncernen förhållandet mellan
säkringsinstrumentet och den säkrade posten då transaktionen ingås,
liksom även koncernens mål för riskhanteringen och riskhanterings-
strategin avseende säkringen. Koncernen dokumenterar också sin
bedömning, både när säkringen ingås och fortlöpande av huruvida de
derivatinstrument som används i säkringstransaktioner har varit och
fortsätter vara effektiva när det gäller att motverka förändringar i verkligt
värde eller kassaflöden som är hänförliga till de säkrade posterna.
Säkringarnas utfall redovisas i årets resultat vid samma tidpunkt som
vinster och förluster redovisas för de poster som säkrats.
Om säkringsredovisningen avbryts innan derivatinstrumentets för-
fallodag återgår derivatinstrumentet till att klassificeras som finansiell
tillgång eller skuld värderad till verkligt värde via resultatet, och derivat
instrumentets framtida värdeförändringar redovisas därmed direkt i
årets resultat .
forts. Not 1
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 90Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Kassaflödessäkringar
De valutaterminer som används för säkring av framtida kassaflöden och
prognostiserade inköp och försäljningar i utländsk valuta redovisas i
Rapport över finansiell ställning till verkligt värde. I de fall säkringsredo-
visning tillämpas redovisas periodens värdeförändringar i övrigt total-
resultat och de ackumulerade värdeförändringarna i säkringsreserven
inom eget kapital till dess att det säkrade flödet redovisas i årets
resultat, varvid säkringsinstrumentets ackumulerade värdeförändringar
omklassificeras till årets resultat för att där möta och matcha resultat-
effekterna från den säkrade transaktionen.
Tillämpas inte säkringsredovisning redovisas periodens värde-
förändring direkt i årets resultat.
Säkring av nettoinvestering
Säkringar av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter redovisas på
liknande sätt som kassaflödessäkringar.
Den andel av vinst eller förlust på ett säkringsinstrument som
bedöms som en effektiv säkring redovisas i övrigt totalresultat och
ackumuleras i eget kapital. Den vinst eller förlust som hänför sig till den
ineffektiva delen redovisas direkt i resultaträkningen som övriga intäkter
eller övriga kostnader.
Ackumulerade vinster och förluster i eget kapital omklassificeras till
resultaträkningen när utlandsverksamheten avyttras helt eller delvis.
Nedskrivningar
Vid varje rapporttillfälle görs en bedömning av huruvida det föreligger
någon indikation på att en tillgång minskat i värde. Om en indikation
på värdenedgång finns beräknas tillgångens återvinningsvärde.
Bedömning av nedskrivning sker på annat sätt för vissa tillgångar.
Detta gäller varulager, tillgångar som innehas för försäljning, förvalt-
ningstillgångar som används för finansiering av ersättningar till
anställda samt uppskjutna skattefordringar, se respektive rubrik nedan.
IAS 36 tillämpas avseende nedskrivning av andra tillgångar än finan-
siella tillgångar vilka redovisas enligt IFRS 9.
Nedskrivning av goodwill, immateriella och materiella
anläggningstillgångar samt nyttjanderättstillgångar
Värdet på goodwill, immateriella och materiella anläggningstillgångar
samt nyttjanderättstillgångar bedöms vid varje balansdag för att avgöra
om det finns indikation på nedskrivningsbehov. Om sådan indikation
finns beräknas tillgångens återvinningsvärde. För goodwill, andra imma-
teriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod samt immateriella
tillgångar som ännu ej är färdiga för användning beräknas återvinnings-
värdet dessutom årligen oavsett om en indikation på värde nedgång före-
ligger eller ej.
I Ratoskoncernen hänförs goodwill och immateriella anläggnings-
tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod till ett bolag, dvs. ett dotter-
eller intresseföretag, då varje bolag utgör en kassa gene rerande enhet.
En prövning av redovisat värde, inklusive värdet på goodwill och immate-
riella tillgångar som är hänförliga till bolaget i fråga, görs per bolag.
En nedskrivning belastar rörelseresultatet och redovisas när redo-
visat värde överstiger återvinningsvärdet. Nedskrivning fördelas i första
hand till goodwill. Återvinningsvärdet är det högsta av verkligt värde med
avdrag för försäljningskostnader och nyttjandevärdet. För utförlig
beskrivning, se not 11.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernen värderar de framtida förväntade kreditförlusterna relaterade
till investeringar i skuldinstrument redovisade till upplupet anskaff-
ningsvärde resp. verkligt värde med förändringar via övrigt totalresultat
baserat på framåtriktad information.
Koncernen tillämpar i enlighet med reglerna i IFRS 9 en förenklad
metod för nedskrivningsprövning av kundfordringar. Förenklingen
innebär att reserven för förväntade kreditförluster beräknas baserat på
förlustrisken för hela fordrans löptid och redovisas när fordran redovisas
första gången. För mer information se not 25.
Återföring av nedskrivningar
Nedskrivningar på andra tillgångar än goodwill återförs om det har skett
en förändring i de antaganden som låg till grund för beräkningen av åter-
vinningsvärdet. En nedskrivning återförs endast i den utsträckning
tillgångens redovisade värde efter återföring inte överstiger det redo-
visade värde som tillgången skulle ha haft om någon nedskrivning inte
hade gjorts, med beaktande av de avskrivningar som då skulle ha gjorts.
Finansiella tillgångar skrivs bort när det inte längre föreligger rimlig
förväntan om betalning, exempelvis när en gäldenär har misslyckats att
uppfylla en återbetalningsplan eller fordran har förfallit över ett visst
antal dagar. När lån och fordringar har skrivits bort, genomförs fortsatta
åtgärder i försök att återkräva fordran. Om en tidigare bortskriven
fordran återvinns redovisas beloppet i resultaträkningen.
Eget kapital
Koncernens egna kapital delas upp på aktiekapital, övrigt tillskjutet
kapital, reserver, balanserat resultat inklusive årets resultat samt
innehav utan bestämmande inflytande.
Förvärv och avyttringar i dotterföretag där det
bestämmande inflytandet är oförändrat
Förvärv och avyttringar av andelar i dotterföretag där Ratos har, ett av
transaktionen opåverkat bestämmande inflytande, redovisas som en
transaktion inom eget kapital, dvs. mellan moderbolagets ägare och
Innehav utan bestämmande inflytande.
Återköp av egna aktier
Förvärv av egna aktier redovisas som en minskning av eget kapital.
Likvid från avyttring av egna aktier redovisas som en ökning av eget
kapital. Eventuella transaktionskostnader redovisas direkt mot eget
kapital.
Utdelningar
Utdelningar redovisas som skuld efter det att årsstämman fattat
beslut om utdelningen.
Ersättning till anställda
Avgiftsbestämda pensionsplaner
Som avgiftsbestämda pensionsplaner klassificeras de planer där före-
tagets förpliktelse är begränsad till de avgifter företaget åtagit sig att
betala. I sådant fall beror storleken på den anställdes pension på de
avgifter som företaget betalar till planen eller till ett försäkringsbolag
och den kapitalavkastning som avgifterna ger. Följaktligen är det den
anställde som bär den aktuariella risken och investeringsrisken. Före-
tagets förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda planer redo-
visas som en kostnad i årets resultat i den takt de intjänas.
Förmånsbestämda planer
Koncernens nettoförpliktelse avseende förmånsbestämda planer
beräknas separat för varje plan genom en uppskattning av den framtida
ersättning som de anställda intjänat genom sin anställning i både inne-
varande och tidigare perioder. Ersättningen diskonteras till ett nuvärde
och det verkliga värdet på eventuella förvaltningstillgångar dras av.
Diskonteringsräntan är räntan på balansdagen på en förstklassig
forts. Not 1
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 91Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
forts. Not 1
företags obligation med en löptid som motsvarar koncernens pensions-
förpliktelser. När det inte finns en aktiv marknad för sådana företags-
obligationer används i stället marknadsräntan på statsobligationer med
en motsvarande löptid. Beräkningen utförs av en kvalificerad aktuarie
med användande av den så kallade Projected unit credit-metoden.
Incitamentsprogram, syntetiska optioner
Ratos AB har under åren 20072017 ställt ut syntetiska optioner.
Syntetiska optioner kan även ställas ut av dotterföretag.
Erhållen premie redovisas som finansiell skuld. Det har initialt inte
inneburit någon kostnad för företaget då en värdering av optionernas
verkliga värde motsvarar den premie företaget har erhållit.
Skulden omvärderas löpande till verkligt värde genom tillämpning av
en optionsvärderingsmodell, med beaktande av gällande villkor.
Värdeförändringar under optionens löptid redovisas som en finansiell
post.
Om en syntetisk option utnyttjas av innehavaren regleras den finan-
siella skulden. Realiserat resultat ingår i resultatet som en finansiell
post. Om de syntetiska optionerna förfaller värdelösa intäktsförs den
redovisade skulden.
I de fall en marknadsmässig premie inte har erlagts redovisas och
värderas dessa i enlighet med IFRS 2. Grundläggande för IFRS 2 är att
företaget bär den kostnad det har inneburit att inte erhålla en marknads-
mässig premie. Kostnaden som initialt motsvaras av marknadsvärdet på
skulden redovisas som ersättningar till anställda. I vissa fall periodiseras
kostnaden över en intjänandeperiod. Skulden omvärderas löpande till
verkligt värde och värdeförändringar redovisas i årets resultat .
Incitamentsprogram, konvertibla förlagslån
Moderbolaget har emitterat konvertibla förlagslån till personalen, som
erlagt ett marknadsvärde. Redovisning av det konvertibla förlagslånet
delas upp i en räntebärande skuld och en konverteringsrätt. Konverte-
ringsrätten redovisas i eget kapital. Det initiala verkliga värdet för det
konvertibla förlagslånets skulddel beräknas genom användning av
marknadsräntan på utgivningsdagen för en likvärdig icke konvertibel
obligation. Efter första redovisningstillfället redovisas skulden till
upplupet anskaffningsvärde till dess den konverteras eller förfaller.
Resterande del av likviden fördelas till konverteringsrätten och
redovisas netto efter skatt i eget kapital och omvärderas inte. Utgivet
konvertibelt förlagslån medför inte några personalkostnader. Vid en
eventuell framtida konvertering av förlagslånet emitteras nya aktier som
ökar eget kapital samtidigt som skulddelen överförs till eget kapital. Om
konvertering ej sker återbetalas skulden till deltagarna på förfallodagen.
Incitamentsprogram, teckningsoptioner
Moderbolaget har emitterat teckningsoptioner till personalen. Teck-
ningsoptionerna erbjuds vederlagsfritt, vilket innebär att deltagarna
erhåller en förmån motsvarande marknadsvärdet. Marknadsvärdet vid
tilldelning är beräknat med Black & Scholes värderingsformel. Förmånen
och därtill hörande sociala avgifter redovisas i sin helhet som personal-
kostnad vid emitteringstillfället då intjänande-, presentations- eller
marknadsvillkor saknas. Kostnaden för förmånen redovisas med en
motsvarande ökning av eget kapital. Vid ett eventuellt framtida utnytt-
jande av teckningsoptioner erhåller moderbolaget en likvid motsvarande
lösenkursen varvid nya aktier emitteras och lösen likviden redovisas som
en ökning av eget kapital.
Avsättningar
En avsättning skiljer sig från andra skulder genom att det råder ovisshet
om betalningstidpunkt eller beloppets storlek för att reglera avsätt-
ningen.
En avsättning redovisas i Rapport över finansiell ställning när kon-
cernen har en befintlig legal eller informell förpliktelse som en följd av
en inträffad händelse och det är troligt att ett utflöde av ekonomiska
resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen samt en till-
förlitlig uppskattning av beloppet kan göras.
Avsättningar görs med det belopp som är den bästa uppskattningen
av vad som krävs för att reglera den befintliga förpliktelsen på balans-
dagen. Om effekten av när i tiden betalning sker är väsentlig, beräknas
avsättningar genom diskontering av det förväntade framtida kassaflödet
till en räntesats före skatt som återspeglar aktuella marknadsbedöm-
ningar av pengars tidsvärde och, om det är tillämpligt, de risker som är
förknippade med avsättningen.
En avsättning för förlustkontrakt redovisas när fördelarna som kon-
cernen förväntas erhålla från ett kontrakt är lägre än de oundvikliga
kostnaderna för att uppfylla förpliktelserna enligt kontraktet.
En avsättning för garantier redovisas när de underliggande produkterna
eller tjänsterna säljs. Avsättningen baseras på historiska data om
garantier och en sammanvägning av tänkbara utfall i förhållande till de
sannolikheter som utfallen är förknippade med.
Omstrukturering
En avsättning för omstrukturering redovisas när det finns en fastställd,
utförlig och formell omstruktureringsplan och omstruktureringen har
antingen påbörjats eller blivit offentligt tillkännagiven. Ingen avsättning
görs för framtida rörelsekostnader.
Skatt
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomst-
skatter redovisas i resultatet utom då underliggande transaktion redo-
visas i övrigt totalresultat eller i eget kapital varvid tillhörande skatte-
effekt redovisas i övrigt totalresultat eller i eget kapital.
Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt
år, med tillämpning av de skattesatser som är beslutade eller i praktiken
beslutade per balansdagen. Till aktuell skatt hör även justering av
aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder.
Uppskjuten skatt beräknas med utgångspunkt i skillnaden mellan
redovisat och skattemässigt värde på tillgångar och skulder. En värde-
ring görs baserat på de skattesatser och skatteregler som har beslutats
eller aviserats per balansdagen. Uppskjutna skattefordringar avseende
avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas i
den mån det är sannolikt att de kommer att kunna utnyttjas. Värdet på
uppskjutna skattefordringar reduceras när det inte längre bedöms
sanno likt att de kan utnyttjas.
Uppskjutna skattefordringar och -skulder kvittas när det finns en
legal kvittningsrätt för aktuella skattefordringar och -skulder och när de
uppskjutna skattefordringarna och -skulderna hänför sig till skatter
debiterade av en och samma skattemyndighet och det finns en avsikt
att reglera dessa genom en nettobetalning.
Vid behov bokas en reservering i form av skatteskuld avseende osäker
skatteposition. En osäker skatteposition föreligger när det finns osäker-
het kring huruvida en viss hantering kommer att godkännas av skatte-
myndigheten. Det kan till exempel vara oklart hur skattelagstiftningen
ska tillämpas på en viss transaktion eller under en viss omständighet.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 92Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredo vis nings-
lagen och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2
Redovisning för juridisk person. Även av Rådet för finansiell rapportering
utgivna uttalanden för noterade företag tillämpas. RFR 2 innebär att
moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen ska tillämpa
samtliga av EU antagna IFRS och uttalanden så långt det är möjligt inom
ramen för årsredovisningslagen, tryggandelagen och med hänsyn till
sambandet mellan redovisning och beskattning.
Rekommendationen anger vilka undantag från och tillägg till IFRS
som ska göras.
Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets redovisnings-
principer framgår nedan.
De nedan angivna redovisningsprinciperna för moderbolaget
tillämpas konsekvent på samtliga perioder som presenteras i moder-
bolagets finansiella rapporter.
Klassificering och uppställningsformer
Moderbolagets resultaträkning och balansräkning är uppställda enligt
årsredovisningslagens scheman, medan Rapport över totalresultat,
Rapport över förändringar i eget kapital och Rapport över kassaflöden
baseras på IAS 1 Utformning av finansiella rapporter respektive IAS 7
Rapport över kassaflöden. De skillnader mot koncernens rapporter som
gör sig gällande i moderbolagets resultat- och balansräkningar utgörs
främst av redovisning av finansiella intäkter och kostnader, anläggnings-
tillgångar, eget kapital samt förekomsten av avsättningar som egen
rubrik i balansräkningen.
Intresse- och dotterföretag
Andelar i intresse- och dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt
anskaffningsvärdemetoden.
Detta innebär att transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade
värdet för innehav i dotterföretag och intresseföretag. I koncernen
däremot redovisas transaktionsutgifterna för dotterföretag direkt i
resultatet.
Villkorade köpeskillingar värderas utifrån sannolikheten av att
köpeskillingen kommer att utgå. Eventuella förändringar av avsätt-
ningen/fordran ökar/reducerar anskaffningsvärdet. I koncernredo-
visningen redovisas villkorade köpeskillingar till verkligt värde med
värde förändringar över resultatet.
Koncernbidrag och aktieägartillskott
I de fall moderbolaget lämnar aktieägartillskott aktiveras dessa som
aktier och andelar i den mån nedskrivning inte erfordras.
Koncernbidrag redovisas efter sin ekonomiska innebörd. Erhållna
koncernbidrag redovisas som finansiell intäkt samt lämnade koncern-
bidrag redovisas som en finansiell kostnad.
Skatt
Moderbolaget har beskattas enligt reglerna för investmentbolag fram till
2020. Från 2021 har verksamheten ändrats i moderbolaget vilket innebar
att skattestatus investmentbolag anses ha upphört och moderbolaget
beskattas enligt konventionella inkomstskatteregler.
Leasing
Moderbolaget tillämpar lättnadsregeln i RFR 2 och redovisar leasing-
avgifter som kostnad linjärt över leasingperioden.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 93Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
2023
MSEK
Construction &
Services Consumer Industry
Koncernkostnader
och elimineringar Totalt
Nettoomsättning 17 298 5 888
1)
10 563 –0 33 748
EBITDA 3 221 723 1 505 –141 5 308
Av- och nedskrivningar av tillgångar –273 –588 –543 –4 –1 408
EBITA 2 947 136
2)
963 –146 3 901
Jämförelsestörande poster 1 656 1 656
EBITA, justerad 1 291 136 963 –146 2 244
Av- och nedskrivningar av tillgångar uppkomna vid förvärv –561 –254 –74 –890
Rörelseresultat 2 386 –119 889 –146 3 010
Finansnetto –130 –366 –250 9 –737
Koncernbidrag 1 –160 159
Resultat före skatt 2 256 –483 478 22 2 273
Kassaflöde från den löpande verksamheten 2 228 746 1 374 –74 4 275
Räntebärande nettofordran(+)/nettoskuld(–) –1 078 5 607 2 548 1 042 8 118
1)
Varav Plantasjen 4 281 MSEK
2)
Varav Plantasjen 40 MSEK
2022
MSEK
Construction &
Services Consumer Industry
Koncernkostnader
och elimineringar Totalt
Nettoomsättning 15 730 6 392
1)
7 755 –1 29 875
EBITDA 1 370 877 985 –274 2 958
Av- och nedskrivningar av tillgångar –240 –552 –444 –4 –1 240
EBITA 1 130 326
2)
540 –278 1 718
Omvärdering och realisationsresultat noterade aktier –118 –118
Jämförelsestörande poster –130 –130
EBITA, justerad 1 130 326 671 –160 1 966
Av- och nedskrivningar av tillgångar uppkomna vid förvärv –69 –4 –27 –100
Rörelseresultat 1 061 321 514 –278 1 618
Finansnetto –114 –281 –138 94 –440
Koncernbidrag –95 95
Resultat före skatt 947 41 280 –89 1 178
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 490 –45 430 –444 1 431
Räntebärande nettofordran(+)/nettoskuld(–) 1 004 6 027 2 269 356 10 468
1)
Varav Plantasjen 4 407 MSEK
2)
Varav Plantasjen 325 MSEK
Not 2 Rörelsesegment
Ratos är en svensk koncern med fokus på teknik- och infrastrukturlös-
ningar. Vid utgången av 2023 äger Ratos 16 dotter bolag samt ett intres-
sebolag. Bolagen verkar i olika branscher samt agerar strategiskt, opera-
tivt och finansiellt på ett självständigt sätt. Ratos har tre affärsområden,
Construction & Services, Industry samt Consumer. Den mest relevanta
uppdelningsgrunden för att kategorisera intäkter är utifrån de tre affärs-
områdena. Denna uppdelning ger upp lysning om det mest väsentliga
och relevanta analysbehovet för Ratoskoncernen samt ger läsaren möj-
lighet att få förståelse för de olika branscher som Ratos är involverad i
för att kunna bedöma konjunkturkänslighet för koncernen samt andra
ekonomiska faktorer som kan påverka intäkterna.
Ratos ledning som är Ratoskoncernens ”högsta verkställande
beslutsfattare, följer regelbundet upp verksamheten i respektive affärs-
område och beslutar om resursallokering samt utvärderar finansiella
utfall utifrån Ratos finansiella målsättningar.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 94Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
forts. Not 2
Nettoomsättning
1)
Anläggningstillgångar
2)
2023
MSEK
Construction &
Services Consumer Industry Elimineringar Totalt
Construction &
Services Consumer Industry Moderbolaget Totalt
Norge 12 252 2 475 306 15 034 3 926 4 054 8 7 988
Sverige 3 324 3 132 3 826 –0 10 282 1 015 2 291 7 138 4 10 447
Övriga Norden 1 721 278 259 2 259 1 100 72 1 559 2 732
Övriga Europa 3 4 106 4 109 13 833 846
Övriga världen 2 064 2 064 397 397
17 298 5 888 10 563 –0 33 748 6 041 6 429 9 936 4 22 410
Nettoomsättning
1)
Anläggningstillgångar
2)
2022
MSEK
Construction &
Services Consumer Industry Elimineringar Totalt
Construction &
Services Consumer Industry Moderbolaget Totalt
Norge 10 411 2 608 249 –1 13 267 4 151 4 414 10 8 575
Sverige 3 831 3 524 2 240 0 9 594 1 282 2 271 7 174 34 10 761
Övriga Norden 1 487 260 256 2 003 1 083 314 1 572 2 970
Övriga Europa 3 293 3 293 12 753 765
Övriga världen 1 717 1 717 662 662
15 730 6 392 7 755 –1 29 875 6 517 7 011 10 171 34 23 733
1)
Nettoomsättning utifrån var kunden har sin geografiska hemvist.
2)
Med anläggningstillgångar avses materiella och immateriella anläggningstillgångar samt nyttjanderättstillgångar
Inget enskilt land utöver Norge och Sverige bedöms som väsentliga för koncernen och särredovisas därför inte i tabellen ovan. Bedömningen om ett land är väsentligt eller inte görs utifrån om nettoomsättningen eller anläggnings-
tillgångarna för landet överstiger 10 procent av koncernens totala nettoomsättning respektive totala anläggningstillgångar. Ingen enskild kund svarar för mer än 10 procent av den totala nettoomsättningen.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 95Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Not 3 Intäktsredovisning
Nettoomsättning
Koncernen
MSEK 2023 2022
Nettoomsättningens fördelning
Varuförsäljning 10 732 10 901
Tjänsteuppdrag 7 927 5 287
Entreprenaduppdrag 14 535 13 351
Ersättningsbara utlägg 553 336
33 748 29 875
MSEK 2023 2022
Tidpunkt för intäktsredovisning
Vid en tidpunkt 14 611 14 982
Över tid 19 137 14 893
33 748 29 875
Nedan beskrivs prestationsåtaganden samt viktiga bedömningar vid
tillämpning av IFRS 15. Se not 32 för vidare information gällande avtals-
tillgångar och avtalsskulder.
Varuförsäljning
Prestationsåtagandet innebär försäljning av olika typer av varor till kund,
bland annat kompositmaterial, butiksinredning, växter och trädgårds-
utrustning. Åtagandet uppfylls antingen vid leverans av vara till kund
alternativt om försäljning sker i butik direkt vid betalningen. Betalnings-
villkoren varierar mellan 15–120 dagar. Skyldighet för returer föreligger
avseende de varor som säljs direkt till privatpersonen och retur perioden
varierar mellan 7–30 dagar. Garantiåtagande finns för vissa varor och i
dessa fall finns reserver för returer som baseras på historisk försäljning.
Avtal innehåller fristående försäljningspriser. I de fall rörlig ersättning
(prisreduktion, mängdrabatt etc.) eller andra rabatter förekommer för-
delas motsvarande till samtliga prestationsåtaganden på basis av deras
relativa fristående försäljnings priser. Nettoomsättning från varuförsälj-
ning avser affärsområdena Consumer och Industry.
Tjänsteuppdrag
Prestationsåtagandet innebär att bistå kunder med olika form av
tjänster, bland annat teknikkonsultsuppdrag, underhåll av infrastruktur
samt tredjeparts logistiklösningar och bemanning. Utförandet av
tjänster sker utifrån avtal. Åtagandet uppfylls antingen vid leverans av
tjänsten till kund, det vill säga vid utförandet av tjänsten, eller proportio-
nellt över avtalets löptid. Uppfylls åtagandet vid utförandet av tjänsten
redovisas intäkten vid en tidpunkt. Detta avser intäkter från exempelvis
tredjeparts logistiklösningar samt underhåll av infrastruktur. För presta-
tionsåtaganden som uppfylls proportionellt över avtalets löptid, redo-
visas intäkten i takt med att prestationsåtagandet uppfylls. Betalnings-
villkoren varierar vanligen mellan 30–90 dagar men även förskotts-
betalning förekommer. Ingen skyldighet för returer, återbetalningar eller
garanti föreligger. Avtalen innehåller fristående försäljningspris. I de fall
rörlig ersättning (prisreduktion, mängdrabatt etc.) eller andra rabatter
förekommer fördelas de ut på berörda prestations åtaganden på basis av
deras relativa fristående försäljningspriser. Netto omsättning från
tjänste uppdrag avser affärsområdena Construction & Services och
Industry.
Entreprenaduppdrag
Entreprenadverksamheten består huvudsakligen av att genomföra kon-
traktsuppdrag (projekt) med en varaktighet av några månader upp till två
till tre år och gäller för alla typer av bygg- och anläggningsprojekt. Pre-
stationsåtagande är att uppföra byggnation åt kund. Överföring till kund
sker löpande och intäktsredovisning sker över tid (succesiv vinstavräk-
ning), då byggnationer uppförs på kundernas mark, det saknas alternativ
användning för byggnader som uppförs samt det finns rätt till betalning.
Successiv vinstavräkning innebär att intäkter redovisas när arbetet fort-
skrider, baserat på färdigställandegraden. Graden av färdigställande
bedöms på grundval av den utförda produktionen och beräknas normalt
som förhållandet mellan nedlagda kostnader per bokslutsdatumet och
beräknad totalkostnad för respektive projekt. Resultatföring sker från
första månaden i ett projekt där en intäkt tas upp till motsvarande ned-
lagd kostnad för projektet. Så snart ett slutresultat kan uppskattas på
ett tillförlitligt sätt börjar man löpande ta upp en vinst i förhållande till
färdigställandegrad i projektet. Normalt faktureras kund månatligen
med betalningsvillkor om normalt 30 dagar. Varje projekt har olika betal-
ningsplaner. Fakturering sker antingen i takt med att arbetet fortskrider
eller enligt avtalade betalningsplaner. Vid slutfaktura till kund uppgår
betalningsvillkor normalt till 60 dagar. Upplupna intäkter som inte faktu-
rerats redovisas som avtalstillgångar. Fakturerade intäkter som ännu
inte har intjänats, redovisas som kortfristig avtalsskuld. Bolaget besitter
ingen skyldighet för retur eller återbetalning. Bolaget har en garanti-
förpliktelse och gör avsättning för reklamationsarbete. Uppskattade
garanti avsättningar baseras på historiska data från liknande projekt.
Garantiperioden är vanligtvis från tre till fem år. Avtal innehåller fri-
stående försäljningspris. Nettoomsättning från entreprenaduppdrag
avser affärsområdet Construction & Services.
Övriga rörelseintäkter
Koncernen
Övriga rörelseintäkter
MSEK 2023 2022
Realisationsvinst vid avyttring materiella
anläggningstillgångar 102 17
Hyresintäkter 44 42
Övriga rörelseintäkter 77 96
223 155
Moderbolaget
Övriga rörelseintäkter
MSEK 2023 2022
Intern försäljning 9 7
Övriga rörelseintäkter 0 8
9 15
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 96Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Not 4 Förrvade och avyttrade verksamheter
Under 2023
Förvärv inom Ratos
Förvärv av Semcon
2022 förvärvade Ratos Semcon AB (publ) via ett offentligt uppköps-
erbjudande. Den preliminära förvärvsanalysen har under 2023 uppdate-
rats till följd av att slutlig förvärvsbalans har fastställts. Inga väsentliga
förändringar identifierades.
Ratos har under året slutfört processen med tvångsinlösen av åter-
stående aktier i Semcon, bolaget är per den 31 december 2023 ett helägt
dotterbolag.
Justerad förvärvsanalys Expin Group (tidigare NVBS)
Ratos har under perioden konstaterat fel i bokföringen inom NVBS
Projekt och NVBS Anläggning (två dotterbolag i Expin Group), vilka till
största del är hänförliga till tiden före Ratos förvärv av bolaget i andra
kvartalet 2022. Till följd av detta har tillgångar och skulder som identi-
fierades vid förvärvet rättats vilket ökat den ursprungligt redovisade
goodwillen med 308 MSEK. Expin Group har vidare beslutat att lämna
marknaden för anläggningsprojekt och fokusera verksamheten på så
kallade BEST-projekt (Bana El Signal och Tele). Sammantaget har detta
medfört en nedskrivning av goodwill om 524 MSEK i perioden. Samman-
taget har goodwillbeloppet hänförligt till förvärvet minskat från 666
MSEK till 450 MSEK efter de genomförda justeringarna.
Justerad förvärvsanalys Expin Group
MSEK Preliminär Slutlig
Immateriella anläggningstillgångar 79 1
Materiella anläggningstillgångar 14 14
Nyttjanderättstillgångar 25 25
Finansiella tillgångar 1 1
Uppskjuten skattefordran 11 11
Kundfordringar 65 65
Omsättningstillgångar 383 51
Likvida medel 4 4
Uppskjuten skatteskuld –24 –8
Långfristiga skulder –114 –114
Kortfristiga skulder –391 –391
Netto identifierbara tillgångar och skulder 53 –341
Redovisad köp- och säljoption utställd till ägare utan
bestämmande inflytande –173 –87
Goodwill 666 974
Köpeskilling 546 546
varav kontant utbetald 546 546
Förvärv inom affärsområden
Construction & services
2022 förvärvade NVBS bolagen Ratatek samt TKBM Entreprenad AB.
De preliminära förvärvsanalyserna har under 2023 uppdaterats till följd
av att slutliga förvärvsbalanser har fastställts. Det har inte medfört
några väsentliga effekter för koncernen.
2022 förvärvade SSEA Group bolaget Kiruna Målbygg AB. Den preli-
minära förvärvsanalysen har under 2023 uppdaterats till följd av att
slutlig förvärvsbalans har fastställts. Det har inte medfört några väsent-
liga effekter för koncernen.
2022 förvärvade airteam bolaget Grundströms plåt i Kiruna AB. Den
preliminära förvärvsanalysen har under 2023 uppdaterats till följd av att
slutlig förvärvsbalans har fastställts. Det har inte medfört några väsent-
liga effekter för koncernen.
Consumer
2022 förvärvade Plantasjen bolaget Flyinge Plantshop AB. Den prelimi-
nära förvärvsanalysen har under första kvartalet 2023 uppdaterats till
följd av att slutlig förvärvsbalans har fastställts. Det har inte medfört
några väsentliga effekter för koncernen.
Industry
Den 15 februari förvärvade HL Display det svenska bolaget Akriform
Plast AB. Bolaget är en tillverkare av lösviktsbehållare och skräddar-
sydda lösningar för dagligvaruhandeln och leverantörer av märkesvaror
i hela Norden. Bolaget omsatte under de senaste 12 månaderna per
31 mars 2023 85 MSEK.
Under första kvartalet 2023 har TFS gjort ett mindre inkråmsförvärv
till sitt dotterbolag i Israel, total köpeskilling uppgår till 0,2 MEUR.
Den 3 april förvärvade HL Display bolaget Oechsle Display Systems,
en tillverkare av kommunikations- och hyllhanteringslösningar och dess
systerbolag werba print & display, en leverantör av tryck- och display-
lösningar. Båda bolagen har en årlig omsättning på 13 MEUR.
Den 2 juni förvärvade Speed Group det svenska bolaget Supplier
Partner. Bolaget är ett Göteborgsbaserat företag inom industrilogistik
och omsätter cirka 60 MSEK årligen.
2022 förvärvade TFS bolaget Appletree CI Group AG. Den preliminära
förvärvsanalysen har under 2023 uppdaterats till följd av att slutlig för-
värvsbalans har fastställts. Det har inte medfört några väsentliga
effekter för koncernen .
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 97Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Nedan presenteras preliminär förvärvsanalys för de tilläggsförvärv
som genomförts under året samt uppdaterade poster avseende
fastställda förvärvsanalyser från tidigare förvärv.
Construction
MSEK & services Consumer Industry Totalt
Immateriella anläggningstillgångar 58 3 19 80
Materiella anläggningstillgångar 34 34
Nyttjanderättstillgångar 40 40
Finansiella tillgångar 0 0
Uppskjuten skattefordran 0 0
Kundfordringar 56 56
Omsättningstillgångar 84 84
Likvida medel 14 14
Innehav utan bestämmande
inflytande
Uppskjuten skatteskuld –12 –6 –18
Långfristiga skulder och
avsättningar
Kortfristiga skulder –92 –92
Netto identifierbara tillgångar
och skulder 47 3 149 199
Goodwill –10 63 54
Köpeskilling 37 3 213 252
varav kontant utbetald 1 195 195
varav villkorad tilläggs-
köpeskilling 36 3 18 57
Avyttringar inom affärsområden
Endast en mindre försäljning av dotterföretag har skett inom Semcon.
Reavinsten uppgick till 4 MSEK.
Under 2022
Förvärv inom Ratos
Förvärv av NVBS
Den 16 maj förvärvade Ratos 74 procent av aktierna i det svenska
bolaget NVBS Rail Group Holding AB (NVBS). NVBS blir ett nordiskt
plattformsbolag för Ratos inom den attraktiva och växande järnvägs-
infra struktur marknaden med närvaro i Sverige, Finland och Norge.
Förvärvsanalysen har uppdaterats under 2023, se sid 97 för mer
information.
Förvärv av Knightec
Den 9 augusti förvärvade Ratos 70 procent av konsultbolaget Knightec
och ingår därmed ett partnerskap med medgrundaren och vd:n Dimitris
Gioulekas.
Knightec har genom sina unika kunderbjudanden och starka
samhällsengagemang etablerat en stark marknadsposition inom teknik,
design och digitalisering av produkter och tjänster.
Köpeskillingen för aktierna i Knightec uppgick till 1 261 MSEK. Good-
will, vilket identifierats för 100 procent av aktierna, uppgår i den prelimi-
nära förvärvsanalysen till 1 293 MSEK och utgörs av synergier, tillväxt
och affärsmodell. Denna goodwill är inte skattemässigt avdragsgill.
Knightec ingår i Ratoskoncernen från förvärvstidpunkten med en
netto omsättning om 442 MSEK och ett resultat före skatt om 53 MSEK.
För perioden helåret 2022 uppgick nettoomsättningen till 990 MSEK
och resultat före skatt till 91 MSEK. Förvärvsrelaterade transaktions-
kostnader uppgick till 3,8 MSEK.
Förvärv av Semcon
Den 27 oktober förvärvade Ratos Semcon AB (publ) via ett offentligt
uppköpserbjudande. Erbjudandet accepterades av 98,7 procent av
aktie ägarna.
Semcon är ett internationellt teknikföretag med huvudkontor i
Göteborg som erbjuder tjänster inom avancerad ingenjörskonst, strate-
gisk innovation, digitala tjänster och produktinformationslösningar.
Köpesskillingen för aktierna i Semcon uppgick till 2 734 MSEK.
Goodwill, vilket identifierats för 100 procent av aktierna, uppgår i den
preliminära förvärvsanalysen till 2 144 MSEK och utgörs av synergier,
tillväxt och affärsmodell. Denna goodwill är inte skattemässigt
avdragsgill.
Semcon ingår i Ratoskoncernen från förvärvstidpunkten med en
netto omsättning om 360 MSEK och ett resultat före skatt om 47 MSEK.
För helåret 2022 uppgick nettoomsättningen till 1 957 MSEK och
resultat före skatt till 162 MSEK. Förvärvsrelaterade transaktions-
kostnader uppgick till 20,2 MSEK.
Förvärv av Presis Infra
Den 30 november 2021 förvärvade Ratos 75 procent av aktierna i
Presis Infra, en ledande norsk underhållskoncern inom samhällskritisk
transport infrastruktur. Den preliminära förvärvsanalysen har under
första kvartalet 2022 uppdaterats till följd av att slutlig förvärvsbalans
har fastställts, vilket medförde en utbetalning på 12 MSEK. Uppdate-
ringen av förvärvsanalysen har inte medfört några väsentliga effekter för
koncernen.
forts. Not 4
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 98Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
forts. Not 4
Preliminär förvärvsanalys
MSEK Knightec Semcon
Immateriella anläggningstillgångar 273 403
Materiella anläggningstillgångar 12 23
Nyttjanderättstillgångar 53 66
Finansiella tillgångar 0
Uppskjuten skattefordran 3
Kundfordringar 179 306
Omsättningstillgångar 62 249
Likvida medel 121 203
Innehav utan bestämmande inflytande –36
Uppskjuten skatteskuld –69 –152
Långfristiga skulder och avsättningar –167 –36
Kortfristiga skulder –190 –440
Netto identifierbara tillgångar och skulder 274 590
Redovisad köp- och säljoption utställd till
minoritetsägare
1)
–306
Goodwill 1 293 2 144
Köpeskilling 1 261 2 734
varav kontant utbetald 1 261 2 734
varav villkorad tilläggsköpeskilling
1)
Se not 16 för vidare information om koncernens köp- och säljoptioner .
Förvärv inom affärsområden
Construction & services
Den 30 december 2021 förvärvade Speed Group aktierna i dotterbolaget
till Dream Logistics som erbjuder tjänster inom transport management,
så kallad ”fourth-party logistics” (4PL). Den preliminära förvärvs-
analysen har under första kvartalet 2022 uppdaterats till följd av att
slutlig förvärvs-balans har fastställts, vilket medförde en utbetalning
på 0,5 MSEK.
Den 18 maj förvärvade NVBS aktierna i det finska bolaget Ratatek.
Ratatek är specialiserade på att projektera, montera och underhålla
kontaktledningsnät och elkraftsutrustning vid spår- och järnvägar med
verksamhet i Finland och Sverige. Ratatek omsatte under 2021
25,5 MEUR med en justerad EBITA på 2,7 MEUR.
Den 1 juli förvärvade NVBS aktierna i anläggningsföretaget TKBM
Entreprenad AB. TKBM har en stark ställning inom kabel- och kanalisa-
tionsentreprenader och omsatte under 2021 58 MSEK med en justerad
EBITA på 1 MSEK.
Den 3 oktober förvärvade Speed Group logistikbolaget Scandi
Terminal AB som en viktig leverantör av logistik och materialhantering
till processindustrikunder. Bolaget har sin verksamhet i Stenungssund
och omsatte under de senaste 12 månaderna 48 MSEK med ett rörelse-
resultat på 8 MSEK.
Den 3 oktober förvärvade airteam ventilationsbolaget Grundströms
Plåt i Kiruna AB. Bolaget utför om-, till- och nybyggnationer inom venti-
lation åt företag i gruvindustrin samt inom bygg och fastigheter och
omsatte 2022 25 MSEK med en EBITA på 4 MSEK.
Den 4 november förvärvade SSEA Group, bygg- och måleriföretaget
Kiruna Målbygg AB. Bolaget utför bygg- och måleriarbeten i Kiruna med
omnejd och omsatte senaste verksamhetsåret 28 MSEK med en EBITA
på 1 MSEK.
Consumer
Den 1 mars förvärvade Plantasjen bolaget Flyinge Plantshop AB som är
en ledande plantskola i Sverige. Bolagets omsättning uppgick 2021 till
82 MSEK med en EBITDA om 12 MSEK.
Den 15 september förvärvade KVD ett mindre bolag, WF Inventarier
AB, till sin verksamhet inom Forsbergs Fritidscenter.
Industry
Den 1 december förvärvade HL Display, som ingår i affärsområdet
Industry, det irländska bolaget Allied POS. Bolaget är en ledande
leverantör av Point of Sale (POS)-lösningar till dagligvaruhandeln,
apotek och andra butiker i Irland. Bolaget har en årlig försäljning på
2 MEUR och en årlig EBITA på 0,3 MEUR.
Den 23 december förvärvade TFS HealthScience, som ingår i affärs-
området Industry, bolaget Appletree CI Group AG. Bolaget är en expert-
nisch CRO (kontraktsforskningsorganisation) och global regulatorisk
tjänsteleverantör. Bolaget finns i 5 europeiska länder och hade 2022 en
försäljning på 3,3 MCHF och en EBITA på 0,6 MCHF.
Preliminär förvärvsanalys
Construction
MSEK & services Consumer Industry Totalt
Immateriella anläggningstillgångar 6 6
Materiella anläggningstillgångar 27 12 0 40
Nyttjanderättstillgångar 24 1 25
Finansiella tillgångar 1 0 0 1
Kundfordringar 54 2 13 69
Omsättningstillgångar 43 10 9 63
Likvida medel 11 8 9 28
Innehav utan bestämmande
inflytande –1 –1
Uppskjuten skatteskuld –2 –3 –4
Långfristiga skulder och
avsättningar –30 –6 –35
Kortfristiga skulder –109 –8 –10 –127
Netto identifierbara tillgångar
och skulder 24 16 23 63
Goodwill 214 43 27 285
Köpeskilling 239 59 50 348
varav kontant utbetald 208 50 40 298
varav villkorad tilläggs-
köpeskilling 30 9 10 50
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 99Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Not 5 Realisationsresultat från koncern -
företag och investeringar redovisade enligt
kapitalandels metoden
Koncernen
Realisationsresultat vid försäljning av koncernföretag
MSEK 2023 2022
Semcon, försäljning Semcon Engineering UK Ltd
och Semcon UK Ltd 4
HL Display, likvidation Colour Display Ltd och HL
Display Korea Co Ltd –0
HL Display, likvidation SCI L’Eclipse –0
3 –0
Moderbolaget
Resultat från andelar i koncernföretag
MSEK 2023 2022
Utdelning 192 102
Resultat vid avyttring av aktier och liknande 110
192 212
Not 6 Andel av resultat från investeringar
redovisade enligt kapitalandelsmetoden
Koncernen
MSEK 2023 2022
Resultatandelar
Aibel 430 252
Andel av resultat från investeringar redovisade
enligt kapitalandelsmetoden, ägda av
koncernföretag 4 3
433 255
Not 7 Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares
och styrelsens ersättningar
Medelantalet anställda
1)
2023 2022
Totalt
Varav
kvinnor, % Totalt
Varav
kvinnor, %
Moderbolaget 20 40 20 40
Koncernföretag 11 034 45 8 195 37
Koncernen totalt 11 054 8 215
Varav i:
Sverige 4 834 40 3 250 33
Norge 2 522 48 2 161 31
Danmark 343 30 344 32
Finland 329 40 263 48
Australien 8 25 9 22
Belgien 3 0 4 25
Brasilien 422 77 71 22
Ecuador 8 38
Frankrike 130 59 118 59
Förenade Arabemiraten 7 14 6 0
Indien 7 57 7 43
Irland 8 63 7 57
Israel 8 88
Italien 151 22 248 14
Kanada 7 43 6 67
Kina 300 39 286 39
Litauen 81 27 78 32
Nederländerna 39 49 40 48
Polen 334 60 326 57
Portugal 23 87 12 92
Rumänien 3 100 3 100
Schweiz 14 71 14 64
Slovenien 2 0 2 0
Spanien 243 82 244 82
Storbritannien 391 34 293 33
Thailand 18 61 17 59
Tjeckien 12 67 11 72
Tyskland 323 51 112 47
2023 2022
Totalt
Varav
kvinnor, % Totalt
Varav
kvinnor, %
Ungern 252 47 44 46
USA 224 72 213 45
Österrike 17 29 19 26
11 054 8 215
1)
Exklusive Aibel som redovisas enligt kapitalandelsmetoden.
Könsfördelning i styrelse och bland ledande befattningshavare
2)
2023-12-31
Andel kvinnor
2022-12-31
Andel kvinnor
Styrelse
Moderbolaget 33% 33%
Koncernen totalt 13% 14%
Företagsledning
Moderbolaget 17% 17%
Koncernen totalt 18% 19%
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 100Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Koncernen
Löner och andra ersättningar
MSEK
Styrelse och ledande
befattningshavare
2)
Övriga
anställda Totalt
2023
Koncernen, totalt 370 6 154 6 524
(varav tantiem) (89) (89)
Varav i Sverige 183 2 486 2 668
(varav tantiem) (45) (45)
Varav i övriga länder 187 3 668 3 855
(varav tantiem) (44) (44)
Medelantal personer 171
2022
Koncernen, totalt 317 4 607 4 925
(varav tantiem) (66) (66)
Varav i Sverige 154 1 611 1 765
(varav tantiem) (15) (15)
Varav i övriga länder 163 2 996 3 160
(varav tantiem) (51) (51)
Medelantal personer 152
2)
Med ledande befattningshavare avses i dessa tabeller ledande befattningshavare
i respektive underkoncern.
Sociala kostnader
MSEK 2023 2022
Sociala kostnader 1 861 1 334
(varav pensionskostnader) (496) (363)
Av koncernens pensionskostnader avser 46 MSEK (43) styrelse och
ledande befattningshavare i koncernens företag. Koncernens ute-
stående pensionsförpliktelser till dessa uppgår till 14 MSEK (15).
Moderbolaget
Löner och andra ersättningar
MSEK 2023 2022
Ledande befattningshavare och vd
Medelantal personer
1)
6 7
Löner och andra ersättningar
2)
53 32
(varav bonus)
3)
(26) (6)
Löner och andra ersättningar, övriga anställda 19 14
Summa 73 46
1)
Per balansdagen var antalet personer sex (sex).
2)
Inklusive semestertillägg 0,8 procent.
3)
Rörlig kontantlön utbetalas över två år och fördelas med 50 procent per år. Kostnaden
för respektive års rörliga lön kostnadsförs i sin helhet det år ersättningen intjänats. Dock
kan upp till 100 procent av den rörliga kontantersättningen 2023 betalas ut redan 2024,
förutsatt att hela delen av den mottagna rörliga kontantersättningen som överstiger
50 procent investeras i instrument i Ratos långsiktiga incitamentsprogram 2024.
Sociala kostnader
MSEK 2023 2022
Sociala kostnader 37 29
(varav pensionskostnader) (12) (12)
Av moderbolagets pensionskostnader avser 3,0 MSEK (2,9) vd.
Ersättning till styrelse och ledande befattningshavare
Riktlinjer och principer för ersättning till ledande
befattningshavare
De riktlinjer för ersättnings- och incitamentssystem för ledande befatt-
ningshavare som redogörs för nedan beslutades av årsstämman 2023.
Riktlinjerna har tillämpats under hela 2023.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
Information om bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklu-
sive dess hållbarhet, framgår av bolagets webbplats, se www.ratos.com.
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och
tillvara tagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess håll-
barhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla kvalificerade
medarbetare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda konkurrenskraftig
ersättning. Dessa riktlinjer möjliggör att ledande befattnings havare kan
erbjudas en konkurrenskraftig totalersättning.
I bolaget har inrättats långsiktiga aktierelaterade incitaments-
program. De har beslutats av bolagsstämman och omfattas därför
inte av dessa riktlinjer. För mer information om dessa program, se
www.ratos.com.
Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska syfta till
att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen till ledande befattningshavare ska vara marknadsmässig
och får bestå av följande komponenter: fast kontantlön, rörlig kontant-
ersättning, pensionsförmåner och andra förmåner. Bolagsstämman kan
därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om exempelvis
aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontantersättning
ska kunna mätas under en period om ett år. Den rörliga kontantersätt-
ningen får uppgå till högst 100 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Ytterligare kontant rörlig ersättning kan utgå vid extraordinära
omständigheter, förutsatt att sådana extraordinära arrangemang är
tidsbegränsade och endast görs på individnivå i syfte att behålla
befattningshavare, eller som ersättning för extraordinära arbets insatser
utöver personens ordinarie arbetsuppgifter. Sådan ersättning får inte
överstiga ett belopp motsvarande 25 procent av den fasta årliga kon-
tantlönen samt ej utges mer än en gång per år och per individ. Beslut
om sådan ersättning ska fattas av styrelsen på förslag av ersättnings-
utskottet .
forts. Not 7
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 101Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
För verkställande direktören ska pensionsförmåner, innefattande sjuk-
försäkring, vara premiebestämda. Rörlig kontantersättning ska inte vara
pensionsgrundande. Pensionspremierna för premiebestämd pension
ska uppgå till högst 30 procent av den fasta årliga kontantlönen.
För övriga ledande befattningshavare ska pensionsförmåner, inne-
fattande sjukförsäkring, vara premiebestämda. Rörlig kontantersättning
ska inte vara pensionsgrundande. Pensionspremierna för premie-
bestämd pension ska uppgå till högst 30 procent av den fasta årliga
kontantlönen.
Andra förmåner får innefatta bl.a. ersättning för tandvård och läkar-
vård (inklusive medicin), sjukvårdsförsäkring och bilförmån. Sådana för-
måner får för vd utgå i sedvanligt begränsad omfattning.
Upphörande av anställning
Vid anställningens upphörande får uppsägningstiden vara högst tolv
månader. Fast kontantlön under uppsägningstiden och avgångs vederlag
får sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta kon-
tantlönen för sex månader för den verkställande direktören och tolv
månader för övriga ledande befattningshavare. Därutöver kan ersättning
för eventuellt åtagande om konkurrensbegränsning utgå. Sådan ersätt-
ning ska kompensera för eventuellt inkomstbortfall, uppgå till högst
60 procent av månadsinkomsten vid tidpunkten för uppsägningen i den
utsträckning som den tidigare befattningshavaren saknar rätt till
avgångsvederlag och utgå under den tid som åtagandet om konkurrens-
begränsning gäller, vilket för övrig ledande befattningshavare ska vara
högst tolv månader efter anställningens upphörande. Vid uppsägning
från befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst sex
månader, utan rätt till avgångsvederlag.
Kriterier för utdelning av rörlig kontantersättning m.m.
Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till förutbestämda och
mätbara kriterier som kan vara finansiella eller icke-finansiella. De kan
utgöras av individanpassade kvantitativa eller kvalitativa mål. Kriterierna
ska vara utformade så att de främjar bolagets affärsstrategi och lång-
siktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, genom att exempelvis ha en
tydlig koppling till affärsstrategin eller främja befattningshavarens lång-
siktiga utveckling. Andelen rörlig kontantersättning varierar beroende
på vilken position den anställde har i bolaget. Den del av den rörliga
kontantersättningen som är kopplad till utfallet av finansiella kriterier
utgör normalt 100 procent för vd och CFO, cirka 80–90 procent för
affärsområdeschefer och cirka 75 procent för övriga ledande befatt-
ningshavare, även om andelen kan vara större eller mindre beroende
på omständigheterna i det enskilda fallet, och ska vara beroende av
(i) EBITA-tillväxt i Ratoskoncernen samt (ii) tillväxt i vinst före skatt (EBT)
för Ratoskoncernen.
Den rörliga kontantersättningen betalas som huvudregel ut till
50 procent året efter intjänandeåret och till 50 procent året därefter.
Dock kan upp till 100 procent av den rörliga kontantersättningen betalas
ut året efter intjänandeåret, förutsatt att hela den mottagna kontant-
ersättningen överstigande 50 procent investeras i instrument i Ratos
långsiktiga incitamentsprogram.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig
kontantersättning avslutats ska det bedömas/fastställas i vilken
utsträckning kriterierna uppfyllts. Styrelsen ansvarar för bedömningen
såvitt avser rörlig kontantersättning till verkställande direktören, på för-
slag av ersättningsutskottet. Såvitt avser rörlig kontantersättning till
övriga befattningshavare ansvarar verkställande direktören för bedöm-
ningen. Såvitt avser finansiella mål ska bedömningen ta sin utgångs-
punkt i den av bolaget senast offentliggjorda finansiella informationen.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlinjer har
lön och anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats genom att
uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens komponenter
samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid utgjort en del av
ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen
av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa.
Utvecklingen av avståndet mellan de ledande befattnings havarnas
ersättning och övriga anställdas ersättning kommer att r edovisas i
ersättningsrapporten.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och
genomföra riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets uppgifter ingår
att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya rikt-
linjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid
årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av
bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera pro-
gram för rörliga ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen av rikt-
linjer för ersättning till ledande befattningshavare samt gällande ersätt-
ningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskottets
ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen.
Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor
närvarar inte verkställande direktören eller andra personer i bolags-
ledningen, i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis,
om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nöd-
vändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som
angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda
styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg
från riktlinjerna.
Konvertibla förlagslån och teckningsoptioner
utställda under 2018–2023
Årsstämmorna 2018 till 2023 har beslutat om ett långsiktigt incita-
mentsprogram för vd och övriga nyckelpersoner i Ratos bestående av
konvertibler och teckningsoptioner (nedan gemensamt ”Instrumenten”),
där deltagare i programmet, med visst undantag, äger fritt bestämma hur
stor andel utav erbjudna Instrument som ska utgöras av konvertibler
och/eller teckningsoptioner, förutom i LTI2021 och LTI2022 där del-
tagare, med visst undantag, äger fritt bestämma hur stor andel utav
erbjudna instrument som skulle utögras av konvertibler men att andelen
teckningsoptioner högst fick utgöra 50 procent av de erbjudna Instru-
menten. I LTI2023 ägde VD samt medlemmar av Ratos ledningsgrupp
fritt bestämma hur stor andel utav erbjudna Instrument som ska utgöras
av konvertibler och för andelen teckningsoptioner gällde att den fick
utgöra högst 50 procent av de erbjudna Instrumenten medan övriga
nyckelpersoner ägde endast rätt att teckna konvertibler men inte teck-
ningsoptioner. En förutsättning för tilldelning av teckningsoptionerna är
att medarbetaren har ingått avtal angående återköp m.m. med bolaget
enligt vilket bl.a. bolaget eller av bolaget anvisad köpare har en rätt att
återköpa teckningsoptioner om deltagarens anställning upphör. Ovan
nämnda konvertibelprogram löper under högst cirka 4 år och kan tidi-
gast utnyttjas efter cirka 3 år. Ovan nämnda teckningsoptionsprogram
löper under högst cirka 3,5–5 år och kan tidigast utnyttjas efter cirka
3–3,5 år.
Värdering av teckningsoptionerna har utförts enligt sedvanlig
värderings modell (Black & Scholes). För program utställda 2018–2019
samt 2021–2023 erbjöds teckningsoptionerna kostnadsfritt till del-
tagarna och de erhöll en förmån motsvarande marknadsvärdet på
tecknings optionerna vid tilldelning (optionspremien). Nettokostnaden
för deltagare, efter subventionering, uppgick till cirka 50 procent av
förmåns värdet i LTI2018 och LTI2019 samt till cirka 25 procent av för-
månsvärdet i LTI2021, LTI 2023 och LTI2023. För program 2020 erlades
kontant betalning av deltagarna, utan subventionering .
forts. Not 7
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 102Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Ersättning till Ratos styrelse och ledande befattningshavare 2023
MSEK
Styrelsearvode/
grundlön
1)
Rörlig
ersättning
2)
Övriga
förmåner
3)
Pensions-
kostnad
Aktie-
relaterade
ersättningar Summa
Pensions-
förpliktelser
Per-Olof Söderberg, styrelsens ordförande 1,2 1,2
Jan Söderberg, styrelseledamot 0,7 0,7
Karsten Slotte, styrelseledamot 0,7 0,7
Ulla Litzén, styrelseledamot 0,8 0,8
Tone Lunde Bakker, styrelseledamot 0,6 0,6
Jonas Wiström, vd 10,1 9,4 0,2 3,0 1,3 23,9
Andra ledande befattningshavare
4)
16,7 16,9 0,1 4,8 4,3 42,8
1)
Grundlön inklusive semestertillägg 0,8 procent. Styrelsearvodet avser arvode för stämmoåret april 2023 till och med mars 2024.
2)
Rörlig ersättning avser bonus hänförlig till 2023. Utbetalning sker med 50 procent under 2024 och 50 procent under 2025. Dock kan upp till 100 procent av den rörliga kontantersätt-
ningen 2023 betalas ut redan år 2024, förutsatt att hela den delen av den mottagna rörliga kontantersättningen som överstiger 50 procent investeras i instrument i Ratos långsiktiga
incitamentsprogram 2024.
3)
Består till största delen av bilförmån.
4)
Omfattar fem personer som ingått i ledningsgruppen under 2023. Per 2023-12-31 uppgår antalet till fem.
Ersättning till Ratos styrelse och ledande befattningshavare 2022
MSEK
Styrelsearvode/
grundlön
1)
Rörlig
ersättning
2)
Övriga
förmåner
3)
Pensions-
kostnad
Aktie-
relaterade
ersättningar Summa
Pensions-
förpliktelser
Per-Olof Söderberg, styrelsens ordförande 1,1 1,1
Jan Söderberg, styrelseledamot 0,7 0,7
Karsten Slotte, styrelseledamot 0,7 0,7
Ulla Litzén, styrelseledamot 0,8 0,8
Tone Lunde Bakker, styrelseledamot 0,6 0,6
Helena Svancar, styrelseledamot
5)
0,4 0,4
Jonas Wiström, vd 9,7 0,8 0,1 2,9 1,6 15,2
Andra ledande befattningshavare
4)
16,8 5,1 0,1 4,6 6,7 33,3
1)
Grundlön inklusive semestertillägg 0,8 procent. Styrelsearvodet avser arvode för stämmoåret april 2022 till och med mars 2023.
2)
Rörlig ersättning avser bonus hänförlig till 2022. Utbetalning sker med 50 procent under 2023 och 50 procent under 2024. Dock kan upp till 100 procent av den rörliga kontantersätt-
ningen 2022 betalas ut redan år 2023, förutsatt att hela den delen av den mottagna rörliga kontantersättningen som överstiger 50 procent investeras i instrument i Ratos långsiktiga
incitamentsprogram 2023. Ingen bonus hänförlig till 2022 har utgått till vd. Beloppet på 0,8 Mkr avser subvention för teckningsoptioner.
3)
Består till största delen av bilförmån.
4)
Omfattar sex personer som ingått i ledningsgruppen under 2022, en av dem under delar av året. Per 2022-12-31 uppgår antalet till fem.
5)
Mandattid april till och med oktober 2022 .
forts. Not 7
Köpoptionsprogram utställda under åren 2016–2017
Årsstämmorna från 2001 och fram till och med 2017 har beslutat om
köpoptionsprogram riktade till ledande befattningshavare och andra
nyckelpersoner inom Ratos. Styrelseledamöter i Ratos omfattas inte av
erbjudandet. Medarbetarna har erlagt marknadsmässig premie för
köpoptionerna i samtliga program. Förvärv av köpoptioner subventio-
neras genom att köparen erhåller kontant extra ersättning motsvarande
högst 50 procent av optionspremien efter avdrag för 55 procent schablon -
skatt, varvid ersättningen fördelas till lika delar över fem år. Utbetalning
av ersättningen är i normalfallet villkorad av fortsatt anställning samt
fortsatt innehav från Ratos förvärvade optioner eller aktier förvärvade
genom optionerna. Köpoptionerna är utställda på återköpta aktier. Inga
köpoptioner finns för närvarande utställda till någon del tagare.
Syntetiska optioner utställda under åren 2013–2017
Årsstämman från 2013 till och med 2017 beslutade om kontantavräk-
nade optionsprogram relaterade till Ratos investeringar i bolagen som
fortsatt är utestående. Programmen genomfördes genom utgivande av
syntetiska optioner som överläts till marknadspris. Programmen ger
nyckelpersoner inom Ratos möjligheter att ta del av bolagens värde-
tillväxt. Det är först när Ratos genomsnittliga årliga avkastning över-
stiger en viss procentsats (som varierar mellan 8–15 procent) som
optionerna har ett värde. Optionsköpen subventionerades genom att
options köparen erhöll kontant extra ersättning motsvarande högst
50 procent av optionspremien, varvid ersättningen fördelades till lika
delar på fyra år och förutsätter i normalfallet att vederbörande fortsatt
är verksam i Ratoskoncernen och fortfarande innehade från Ratos för-
värvade optioner. Varken vd eller styrelseledamöter har tilldelats några
syntetiska optioner .
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 103Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Tecknings- och köpoptioner utställda av Ratos
2023-12-31 2022-12-31
Teckningsoptioner Köpoptioner Teckningsoptioner Köpoptioner
Antal
optioner
Motsvarande
antal aktier
Antal
optioner
Motsvarande
antal aktier
Antal
optioner
Motsvarande
antal aktier
Antal
optioner
Motsvarande
antal aktier
Utestående vid periodens ingång 2 071 700 2 071 700 0 0 1 573 464 1 573 464 62 500 62 500
Utställda 650 000 650 000 832 500 832 500
Återköpta/inlösta –130 000 –130 000 –334 264 –334 264 –62 500 –62 500
Utestående vid periodens utgång 2 591 700 2 591 700 0 0 2 071 700 2 071 700 0 0
varav inlösenbara 429 200 80 000
forts. Not 7
Ersättningar till vd
Rörlig ersättning
Den rörliga ersättningens storlek beslutas av styrelsen på förslag av
ersättningsutskottet och inom ramen för den totala rörliga ersättningen
till ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner. Förvärv av
teckningsoptioner subventioneras inom ramen för incitaments program
för ledande befattningshavare.
Pensionsvillkor
Pensionspremie uppgår till 30 procent av den fasta lönen. Pensionen
är avgiftsbestämd. Det finns inte någon avtalad pensionsålder.
Villkor för avgångsvederlag
Vid uppsägning från bolagets eller vd:s sida gäller en uppsägningstid
om sex (sex) månader. Det finns inget avtal om avgångs vederlag.
Andra ledande befattningshavare
Rörlig ersättning
För ersättning till övriga ledande befattningshavare, se ovan tabell.
Pensionsvillkor
Pensionsförmånerna består av avgiftsbestämda pensionslösningar.
Det finns inte någon avtalad pensionsålder.
Villkor för avgångsvederlag
Vid uppsägning från Bolagets eller ledande befattningshavares sida
gäller normalt en uppsägningstid om sex månader. Det finns inget avtal
om avgångsvederlag i något anställningsavtal .
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 104Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Upplysningar om utställda teckningsoptioner under perioden
Varje option berättigar till inköp av en aktie.
2023 2022
Förfallotidpunkt 2026-12-15 2025-12-15
Förmånsvärde inkl sociala avgifter, MSEK 7,3 11,9
Sammanlagda inbetalningar till Ratos om aktierna förvärvas, MSEK 21,9 36,1
Optionsvillkor för utestående teckningsoptioner
2023-12-31
2022-12-31
Förfallotidpunkt
Optionspris
kr/option
Lösenpris
3)
kr/aktie
Rätt att köpa
antal aktier
Antal
optioner
Motsvarande
antal aktier
Antal
optioner
Motsvarande
antal aktier
2023-06-08
1)
3,30 29,94 1,00 0 0 80 000 80 000
2024-06-14
1)
3,93 27,19 1,00 429 200 429 200 429 200 429 200
2025-04-30
2)
3,87 21,52 1,00 0 0 50 000 50 000
2024-11-29
1)
10,10 43,51 1,00 712 500 712 500 712 500 712 500
2025-12-15
1)
10,92 45,18 1,00 800 000 800 000 800 000 800 000
2026-12-15
1)
8,57 33,63 1,00 650 000 650 000
2 591 700 2 591 700 2 071 700 2 071 700
Maximal utökning av antalet aktier i förhållande
till utestående aktier vid periodens slut 0,8% 0,6%
1)
Då teckningsoptionerna erbjöds vederlagsfritt till deltagarna erhåller de en förmån motsvarande marknadsvärdet på teckningsoptionerna vid tilldelning (optionspremien). Nettokostnaden
för deltagare, efter subventionering, uppgår till cirka 50 procent av förmånsvärdet
2)
Kontant betalning.
3)
Omräknat för utdelning.
forts. Not 7
Incitamentsprogram i Ratos dotterföretag
Ratos arbetar aktivt för att en incitamentsstrategi ska finnas för sty-
relsen och ledande befattningshavare i de bolag som Ratos investerar i.
Det förekommer olika typer av incitamentsprogram, som omfattar bland
annat aktier, teckningsoptioner, syntetiska optioner och syntetiska
aktier. Investering genomförs på marknadsmässiga villkor.
Dessa undantag har inte haft någon betydande inverkan på Ratos-
koncernens resultat- och balansräkning. Sammanlagt uppgår finansiella
skulder avseende syntetiska optioner i Ratoskoncernen till 149 MSEK
(153). Under året påverkades koncernens resultat med –80 MSEK (–17)
avseende syntetiska optionsskulder .
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 105Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Not 8 Arvode och kostnadsersättning
till revisorer
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2023 2022 2023 2022
Huvudansvarig revisor EY
Revisionsuppdrag 26 21 5 3
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget 1 2 1 2
Skatterådgivning 1 0
Andra uppdrag 0 0
28 23 6 5
Övriga revisorer
Revisionsuppdrag 4 3
32 26 6 5
Med revisionsuppdrag avses lagstadgad revision av årsredovisningen
och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens
förvaltning.
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget avser övrig gransk-
ning som utförs i enlighet med avtal eller överenskommelse, exempelvis
granskning av fusioner, likvidationer samt revisionsnära rådgivning.
Detta inkluderar även övriga arbetsuppgifter som det ankommer bola-
gets revisor att utföra samt rådgivning och annat biträde som föranleds
av iakttagelser vid sådan granskning eller vid genomförandet av sådana
arbetsuppgifter.
Skatterådgivning avser bland annat skattekonsultationer, skatte-
rådgivning i samband med företagsförvärv, transferprissättning samt
skattetjänster relaterade till utlandspersonal.
Övriga arvoden avser alla övriga tjänster exempelvis rådgivning i
trans aktioner samt i samband med förvärv och avyttringar, vär derings-
tjänster, rådgivning avseende redovisningsfrågor samt råd givning
kring processer och intern kontroll.
Not 9 Finansiella intäkter och kostnader
Koncernen
Upplupet
anskaffnings värde
Verkligt värde via
resultat räkningen
Totalt
MSEK 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Finansiella intäkter
Ränteintäkter 76 15 76 15
Resultat vid avyttring 1 5 1 5
Värdeförändring, syntetiska optioner 13 13
Övriga finansiella intäkter 2 3 2 3
78 18 1 19 79 36
Finansiella kostnader
Räntekostnader –331 –117 –331 –117
Räntekostnader, finansiell leasing –276 –266 –276 –266
Räntekostnader, konvertibla förlagslån –9 –7 –9 –7
Värdeförändring, syntetiska optioner –80 –34 –80 –34
Värdeförändring, villkorade köpeskillingar –7 –12 –7 –12
Övriga finansiella kostnader –23 –18 –6 –11 –29 –30
Nedskrivningar –12 –12
–640 –409 –105 –57 –744 –466
Pensioner, räntekostnad –2 –1
–745 –468
Valutakursvinster/förluster
Värdeförändring, valutaderivat
– ej säkringsredovisade –15 44 –15 44
Övriga valutakursförändringar –56 –54 –56 –54
–56 –54 –15 44 –70 –9
Finansnetto –737 –440
Ränteintäkter hänförliga till finansiella tillgångar ej värderade till verkligt värde i resultatet uppgår till 76 MSEK (15). Räntekostnader hänförliga till
finansiella skulder ej värderade till verkligt värde i resultatet uppgår till –607 MSEK (–383). Koncernen har inga verkligt värdesäkringar .
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 106Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Moderbolaget
Upplupet
anskaffnings värde
Verkligt värde via
resultat räkningen
Totalt
MSEK 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Finansiella intäkter
Ränteintäkter, koncerninterna 454 251 454 251
Ränteintäkter, övriga 30 2 30 2
Resultat vid avyttring
484 253 484 253
Finansiella kostnader
Räntekostnader, koncerninterna –128 –22 –128 –22
Räntekostnader konvertibla förlagslån –9 –7 –9 –7
Räntekostnader, övriga –269 –74 –269 –74
Värdeförändring, syntetiska optioner –30 –26 –30 –26
Övriga finansiella kostnader –19 –10 –19 –10
–424 –114 –30 –26 –455 –140
Valutakursvinster/förluster
Värdeförändring, derivat
– ej säkringsredovisade –9 36 –9 41
Övriga valutakursförändringar –11 –55 –11 –55
–11 –55 –9 36 –21 –19
Finansnetto 9 94
Ränteintäkter hänförliga till finansiella tillgångar ej värderade till verkligt värde via resultatet uppgår till 484 MSEK (253 MSEK). Räntekostnader
hänförliga till finansiella skulder ej värderade till verkligt värde via resultatet uppgår till –396 MSEK (–97 MSEK).
forts. Not 9
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 107Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Not 10 Skatter
Redovisat i resultaträkningen
MSEK 2023 2022
Årets skattekostnad –313 –295
Justering av skatt hänförlig till tidigare år 5 –4
Uppskjuten skatt 41 –1
Totalt redovisad skattekostnad i koncernen –267 –299
Avstämning effektiv skatt
MSEK 2023 2022
Resultat före skatt 2 273 1 178
Avgår resultat från investeringar redovisade enligt
kapitalandelsmetoden –433 –255
1 840 923
Skatt enligt gällande skattesats, 20,6% –379 –190
Effekt av andra skattesatser i andra länder –17 –3
Ej avdragsgilla kostnader –248 –104
Ej skattepliktiga intäkter 348 13
Ökning av underskottsavdrag utan mot svarande
aktivering av uppskjuten skatt –92 –64
Nedskrivning av tidigare aktiverade
underskottsavdrag –4 –31
Utnyttjande av tidigare ej aktiverade
underskottsavdrag 20 29
Aktivering av tidigare ej aktiverade
underskottsavdrag 96 63
Skatt hänförlig till tidigare år 5 –4
Övrigt 3 –8
Redovisad effektiv skatt –267 –299
Skatteposter som redovisats i övrigt totalresultat
MSEK 2023 2022
Uppskjuten skatt hänförlig till förändring av
säkringsreserv –2 1
Uppskjuten skatt hänförlig till omvärdering av för-
månsbestämda pensionsåtaganden 1 –4
–1 –3
Redovisade uppskjutna skattefordringar och skulder
Uppskjuten
skattefordran
Uppskjuten
skatteskuld
MSEK 2023 2022 2023 2022
Immateriella anläggnings tillgångar 11 15 385 421
Materiella anläggnings tillgångar 52 56 49 47
Nyttjanderättstillgångar 123 119
Finansiella anläggnings tillgångar 1 0
Varulager 20 22
Kundfordringar 3 6 1 1
Övriga fordringar 9 9 22 27
Entreprenadkontrakt 460 464
Räntebärande skulder 11 11
Avsättningar pensioner 7 7 0 0
Övriga avsättningar 68 62
Övriga skulder 15 6
Underskottsavdrag 369 355
Obeskattade reserver/boksluts-
dispositioner 73 71
Skattefordringar/skatteskulder 677 656 1 001 1 042
Kvittningar –200 –299 –200 –299
Skattefordringar/skatteskulder,
netto 477 357 801 742
Av redovisade uppskjutna skattefordringar förväntas 23 MSEK (29) att
nyttjas inom ett år, 146 MSEK (144) inom fem år och 309 MSEK (184) över
5 år eller saknar fastställd nyttjandetidpunkt. Av redovisade uppskjutna
skatteskulder förväntas 70 MSEK (84) att nyttjas inom ett år, 216 MSEK
(261) inom fem år och 514 MSEK (397) över fem år eller saknar fastställd
nyttjande tidpunkt.
Totala underskott uppgår till 16,0 miljarder SEK, varav 13,8 miljarder
SEK hänför sig till Ratos AB. Av dessa förfaller 728 MSEK inom tio år och
15,3 miljarder SEK saknar fastställd förfallotidpunkt. Det skattemässiga
värdet för underskottet uppgår till 3,3 miljarder SEK. Av totala under-
skott som finns i koncernen så har en uppskjuten skatte fordran om
369 MSEK (355) redovisats.
Det är inte säkert att de ej redovisade skattefordringarna kommer att
medföra lägre skatteutbetalningar i framtiden varför de ej åsätts något
värde.
Global minimiskatt
BEPS Pillar 2 har börjat gälla avseende reglerna för global minimiskatt,
Ratos har en omsättning överstigande EUR 750 miljoner varför dessa
regler kommer påverka Ratos från och med 2024. Under 2023 har Ratos
genomfört ett projekt för att utvärdera effekter av de nya reglerna om
global minimiskatt och de bedöms inte ha någon väsentlig påverkan på
koncernen från 2024 och framåt.
I enlighet med IAS 12 redovisar Ratos ingen uppskjuten skatt till följd
av tilläggsskatt från BEPS Pillar 2.
Moderbolaget
Moderbolagets skattekostnad 2023 uppgår till+75 MSEK (+56). Ratos
AB har ackumulerade underskott som vid utgången av 2022 uppgick till
13,8 miljarder SEK (13,8), av dessa är 205 MSEK (130) redovisade som
uppskjuten skattefordran på balansdagen.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 108Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Förändring uppskjuten skatt 2023
MSEK
Ingående balans
2023
Redovisat i
resultat räkningen
Redovisat i samband
med förvärv av bolag
Redovisat i övrigt total-
resultat/eget kapital
Omräknings-
differens
Omklassi -
ficeringar
Utgående balans
2023
Immateriella anläggningstillgångar –406 23 –5 20 –6 –374
Materiella anläggningstillgångar 9 –2 –3 –0 4
Nyttjanderättstillgångar 119 7 –3 0 123
Finansiella anläggningstillgångar 0 1 0 –0 0 1
Varulager 22 –2 0 –1 20
Kundfordringar 5 –3 0 –1 1
Övriga fordringar –18 3 0 0 1 –13
Entreprenadkontrakt –464 –23 27 –460
Räntebärande skulder –11 –0 –3 –0 4 –11
Avsättningar pensioner 7 –1 1 0 –0 7
Övriga avsättningar och skulder 67 17 0 –4 2 82
Underskottsavdrag 355 21 –8 1 369
Obeskattade reserver/periodiseringsfonder –70 –1 –3 0 0 –73
Skattefordringar/skatteskulder, netto –386 41 –7 –1 28 0 –323
Förändring uppskjuten skatt 2022
MSEK
Ingående balans
2022
Redovisat i
resultat räkningen
Redovisat i samband
med förvärv av bolag
Redovisat i övrigt total-
resultat/eget kapital
Omräknings-
differens
Omklassi -
ficeringar
Utgående balans
2022
Immateriella anläggningstillgångar –255 16 –151 –9 –7 –406
Materiella anläggningstillgångar 17 –8 –1 2 –1 9
Nyttjanderättstillgångar 104 12 3 119
Finansiella anläggningstillgångar –1 –2 3 0
Varulager 24 –3 22
Kundfordringar –1 5 2 –1 5
Övriga fordringar 1 19 –38 –1 1 –18
Entreprenadkontrakt –338 –112 –15 –464
Räntebärande skulder –8 –2 1 –1 –11
Avsättningar pensioner 12 –4 3 –4 7
Övriga avsättningar och skulder 68 1 –4 –1 2 1 67
Underskottsavdrag 256 83 11 7 –2 355
Obeskattade reserver/periodiseringsfonder –16 –6 –56 8 –70
Skattefordringar/skatteskulder, netto –137 –1 –235 –3 –11 0 –386
forts. Not 10
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 109Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Not 11 Immateriella anläggningstillgångar
Koncernen
Förvärvade immateriella tillgångar
MSEK Goodwill
Varu-
märken
Kund-
relationer
Övriga
tillgångar
Affärs-
system
Övriga
tillgångar
Pågående
projekt Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2022-01-01 11 413 909 57 443 498 41 3 13 363
Rörelseförvärv 4 400 755 69 0 5 224
Investeringar 62 1 10 72
Avyttringar/Utrangeringar –5 –6 –11
Omklassificering
8 0 –8 0
Årets valutakursdifferenser 401 40 1 16 16 1 476
Utgående balans 2022-12-31 16 214 949 813 458 647 37 5 19 123
Ingående balans 2023-01-01 16 214 949 813 458 647 37 5 19 123
Rörelseförvärv 345
1)
20 –23 27 1 369
Investeringar 57 9 8 74
Avyttringar/Utrangeringar –24 –3 –0 –27
Omklassificering
–4 16 5 –11 8
Årets valutakursdifferenser –377 –48 –0 –12 –23 –0 –460
Utgående balans 2023-12-31 16 183 921 786 473 673 48 3 19 087
1)
308 MSEK avser justering av förvärvsanalys av Expin Group. Se not 4 för vidare information om den slutliga förvärvsanalysen .
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 110Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Förvärvade immateriella tillgångar
MSEK Goodwill
Varu-
märken
Kund-
relationer
Övriga
tillgångar
Affärs-
system
Övriga
tillgångar
Pågående
projekt Totalt
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans 2022-01-01 –1 385 –7 –29 –236 –251 –37 –1 945
Rörelseförvärv –64 –64
Årets avskrivningar –37 –63 –77 –1 –179
Avyttringar/Utrangeringar 4 6 10
Årets valutakursdifferenser –18 –0 –1 –11 –8 –1 –39
Utgående balans 2022-12-31 –1 403 –6 –67 –311 –396 –33 –2 215
Ingående balans 2023-01-01 –1 403 –6 –67 –311 –396 –33 –2 215
Rörelseförvärv
Årets avskrivningar –70 –46 –77 –2 –195
Årets nedskrivningar –774 –774
Avyttringar/Utrangeringar 19 1 20
Omklassificeringar 1 –1
Årets valutakursdifferenser 41 0 0 4 11 0 56
Utgående balans 2023-12-31 –2 136 –6 –136 –353 –443 –35 –3 109
Redovisat värde enligt Rapport över finansiell ställning:
Per 2023-12-31 14 047 915 650 120 230 13 3 15 978
Per 2022-12-31 14 811 943 746 148 251 4 5 16 908
forts. Not 11
Nedskrivningar och prövning av goodwill och övriga
immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
Goodwill och övriga immateriella tillgångar med obestämbar nyttjande-
period uppgick per den 31 december 2023 till ett bokfört värde om
14 962 MSEK (15 754). Nedan framgår hur beloppet för delats mellan
kassa genererande enheter, vilka utgörs av respektive bolag.
Goodwill
Immateriella
anläggnings-
tillgångar
1)
MSEK 2023 2022 2023 2022
Presis Infra 2 324 2 489
Plantasjen 1 365 1 713 657 704
Knightec 1 293 1 293
Semcon
2)
1 236 2 144
LEDiL 1 060 1 063
airteam 1 029 1 027 18 18
HL Display 911 869
Aleido
2)
889
HENT 859 920
10 967 11 519 675 722
Bolag utan enskilt betydande
värden 3 080 3 292 240 221
Totalt 14 047 14 811 915 943
1)
Immateriella anläggningstillgångar avser varumärken med obestämbar nyttjandeperiod
som därmed inte skrivs av. Varumärken med obestämbar nyttjandeperiod avser nyckel-
tillgångar för de dotterföretag som har värderat dessa tillgångar. Arbetet med att för-
bättra och utveckla varumärkena sker fortlöpande. Nettokassaflöden som varumärkena
genererar förväntas inte upphöra inom en överskådlig framtid. Varumärkena anses
därför ha obestämbara nyttjandeperioder.
2)
Semcon har under oktober 2023 skiljt ut affärsområdet Product Information, som nu
verkar i det nya fristående bolaget Aleido .
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 111Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Ratos bedömer löpande om det föreligger en indikation på att något
bolag minskat i värde. För det fall att sådan indikation skulle föreligga
beräknas bolagets återvinningsvärde. Goodwill och andra immateriella
tillgångar med obestämd nyttjandeperiod prövas också årligen, oavsett
om det finns en indikation på en värdeminskning eller ej. Prövning av
redovisade värden sker genom att åter vinningsvärdet beräknas för res-
pektive bolag. Återvinningsvärdet, vilket utgörs av det högsta av nyttjan-
devärde och verkligt värde minskat med försäljningskostnader, jämförs
med det redo visade värdet. Om återvinningsvärdet är lägre än det redo-
visade värdet görs en nedskrivning. I första hand skrivs goodwill ned.
Nedskrivning av goodwill
Nedskrivning av goodwill under 2023
Plantasjen
Nedskrivningsprövningen för Plantasjen baserades på beräkning av
nyttjandevärde. Detta värde bygger på framtida kassaflödesberäkningar
baserade på senaste resultatprognos. Tillväxttakten efter prognos-
perioden uppgår till 2 procent. De beräknade kassaflödena har nuvärdes-
beräknats med en diskonteringsränta på 10 procent efter skatt.
Plantasjen har under de senaste två åren haft en svag finansiell utveck-
ling med försämrade marginaler till följd av en nedgång i marknaden.
Detta har föranlett ett nedskrivningsbehov och i det fjärde kvartalet har
en nedskrivning om 250 MSEK gjorts. Under 2024 kommer ett omfat-
tande kostnadsbesparingsprogram att genomföras. Se avsnitt känslig-
hetsanalys för mer information avseende värden efter nedskrivning.
Expin Group
Nedskrivningsprövningen för Expin Group baserades på beräkning av
nyttjandevärde. Detta värde bygger på framtida kassaflödesberäkningar
baserade på senaste resultatprognos. Tillväxttakten efter prognos-
perioden uppgår till 2 procent. De beräknade kassaflödena har nuvär-
desberäknats med en diskonteringsränta på 9 procent efter skatt. Ratos
har under perioden konstaterat fel i bokföringen inom NVBS Projekt och
NVBS Anläggning (två dotterbolag i Expin Group), vilka till största del är
hänförliga till tiden före Ratos förvärv av bolaget. Till följd av detta har
förvärvsanalysen justerats, vilket ökat den ursprungligt redovisade
goodwillen med 308 MSEK. Expin Group har vidare beslutat att lämna
marknaden för anläggningsprojekt och fokusera verksamheten på så
kallade BEST-projekt (Bana El Signal och Tele). Sammantaget har detta
medfört en nedskrivning av goodwill om 524 MSEK i perioden. Se avsnitt
känslighetsanalys för mer information avseende värden efter ned-
skrivning.
Nedskrivning av goodwill under 2022
Ingen nedskrivning.
Nedskrivningsprövning i bolag med
betydande goodwill-poster
Nedan beskrivs genomförda nedskrivningsprövningar och viktiga
antaganden, som använts vid beräkning av återvinningsvärde, för bolag
där goodwill bedömts vara av betydande storlek. Goodwill hänförlig
till övriga bolag är var för sig inte betydande i förhållande till Ratos-
koncernens totala goodwill.
Presis Infra
Nedskrivningsprövningen för Presis Infra baserades på beräkning av
nyttjandevärde. Detta värde bygger på framtida kassaflödesberäkningar
baserade på senaste resultatprognos. Tillväxttakten efter prognos-
perioden uppgår till 2 procent. De beräknade kassaflödena har nuvärdes-
beräknats med en diskonteringsränta på 8 procent efter skatt och
10 procent före skatt. Marknaden för infrastrukturunderhåll har varit
stark under 2023 och förväntas på sikt fortsätta vara stark. Presis Infra
prognostiserar i prognosperioden en omsättningstillväxt bland annat
baserat på ökade marknadsandelar. Lönsamheten förväntas vara stabil
de närmast kommande åren drivet av omsättningstillväxt och god kost-
nadskontroll. Beräkning visar att återvinningsvärdet överstiger bokfört
värde och inget nedskrivningsbehov bedöms således föreligga.
Knightec
Nedskrivningsprövningen för Knightec baserades på beräkning av
nyttjande värde. Detta värde bygger på framtida kassaflödesberäkningar
baserade på senaste resultatprognos. Tillväxttakten efter prognos-
perioden uppgår till 2 procent. De beräknade kassaflödena har nuvärdes-
beräknats med en diskonteringsränta på 7 procent efter skatt och
9 procent före skatt. Knightec prognostiserar i prognosperioden en
omsätt ningstillväxt bland annat baserat på ökade marknadsandelar.
Lönsamheten förväntas vara stabil de närmast kommande åren drivet av
omsättningstillväxt och god kostnadskontroll. Beräkning visar att åter-
vinningsvärdet överstiger bokfört värde och inget nedskrivningsbehov
bedöms således föreligga.
Semcon
Nedskrivningsprövningen för Semcon baserades på beräkning av
nyttjande värde. Detta värde bygger på framtida kassaflödesberäkningar
baserade på senaste resultatprognos. Tillväxttakten efter prognos-
perioden uppgår till 2 procent. De beräknade kassaflödena har nuvärdes-
beräknats med en diskonteringsränta på 7 procent efter skatt och
9 procent före skatt. Lönsamheten förväntas vara stabil de närmast
kommande åren drivet av omsättningstillväxt och god kostnadskontroll.
Beräkning visar att återvinningsvärdet överstiger bokfört värde och inget
nedskrivningsbehov bedöms således föreligga.
LEDiL
Nedskrivningsprövningen för LEDiL baserades på beräkning av
nyttjande värde. Detta värde bygger på framtida kassaflödesberäkningar
baserade på senaste resultatprognos. Tillväxttakten efter prognos-
perioden uppgår till 2 procent. De beräknade kassaflödena har nuvärdes-
beräknats med en diskonteringsränta på 10 procent efter skatt och 13
procent före skatt. LEDiL prognostiserar en omsättningstillväxt under de
närmaste åren baserat på ökade marknadsandelar och lansering av nya
produkter. Lönsamheten förväntas vara stabil de närmast kommande
åren drivet av omsättningstillväxt, god kostnadskontroll och fortsatta
investeringar i R&D. Beräkning visar att återvinningsvärdet överstiger
bokfört värde och inget nedskrivningsbehov bedöms således föreligga.
airteam
Nedskrivningsprövningen för airteam baserades på verkligt värde. Verk-
ligt värdevärderingen ingår i nivå 3 och är baserad på indata i en värde-
ringsmodell. Orderingången har varit god under året och innehåller flera
större ventilationskontrakt som sträcker sig över de kommande åren,
vilket förväntas driva omsättningstillväxt. airteam har ett starkt lönsam-
hetsfokus och EBITA-marginalen förväntas hållas stabil drivet av effek-
tivt projektgenomförande. Beräkning visar att återvinningsvärdet över-
stiger bokfört värde och inget nedskrivningsbehov bedöms således
föreligga.
HL Display
Nedskrivningsprövningen för HL Display baserades på verkligt värde.
Verkligt värdevärderingen ingår i nivå 3 och är baserad på indata i en
värderingsmodell. Prognosen för kommande år baseras på att bolaget är
marknadsledande i Europa och har en god strategisk position med
diversifierad kundexponering. Omsättningstillväxt och lönsamhet för-
väntas ligga på en stabil nivå de närmaste åren. Beräkning visar att åter-
vinningsvärdet överstiger bokfört värde och inget nedskrivningsbehov
bedöms således föreligga.
Aleido
Nedskrivningsprövningen för Aleido baserades på beräkning av
nyttjande värde. Detta värde bygger på framtida kassaflödesberäkningar
forts. Not 11
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 112Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
baserade på senaste resultatprognos. Tillväxttakten efter prognos-
perioden uppgår till 2 procent. De beräknade kassaflödena har nuvärdes-
beräknats med en diskonteringsränta på 7 procent efter skatt och
9 procent före skatt. Lönsamheten förväntas vara stabil de närmast
kommande åren drivet av omsättningstillväxt och god kostnadskontroll.
Beräkning visar att återvinningsvärdet överstiger bokfört värde och inget
nedskrivningsbehov bedöms således föreligga.
HENT
Nedskrivningsprövningen för HENT baserades på verkligt värde. Verkligt
värdevärderingen ingår i nivå 3 och är baserad på indata i en värderings-
modell. HENT har haft en stabil utveckling under 2023. Orderstocken
innehåller flera större entreprenadkontrakt som sträcker sig över de
kommande åren, vilket förväntas driva omsättningstillväxt. HENT har
ett starkt lönsamhetsfokus och EBITA-marginalen förväntas hållas
stabil drivet av effektivt projektgenomförande. Beräkning visar att åter-
vinningsvärdet överstiger bokfört värde och inget nedskrivningsbehov
bedöms således föreligga.
Väsentliga antaganden som använts i beräkning av nyttjandevärde
Nyttjandevärde för ett bolag baseras på Ratos andel av nuvärdet av
bolagets framtida beräknade kassaflöden.
Beräkningarna av nyttjandevärde är mest känsliga för avvikelser
från nedanstående antaganden:
Resultatprognos
Diskonteringsränta
Tillväxttal
Andra viktiga antaganden vid beräkning av nyttjandevärde är bland
annat omsättningstillväxt samt brutto- och EBITA-marginaler.
Antaganden som används är anpassade för respektive bolag då varje
bolag i sig är en oberoende enhet med unika förutsättningar. Viktiga
antaganden beskrivs på sidorna 104–105 under rubriken
Nedskrivningsprövning i bolag med betydande goodwill-poster.
Resultatprognos
Resultatprognosen är baserad på av företagsledningen senast fast-
ställda budgetar och prognoser samt rimliga och verifierbara anta-
ganden som utgör Ratos bästa uppskattningar av de ekonomiska förhål-
landen som beräknas råda under prognosperioden. Utgångspunkt för
att skatta värden för dessa är tidigare erfarenheter samt externa källor.
Resultatprognos omfattar maximalt fem år.
Diskonteringsränta
Framtida kassaflöden har nuvärdesberäknats med en diskonterings-
ränta. Ratos har använt en diskonteringsfaktor efter skatt, då beräknade
framtida kassaflöden även omfattar skatt. Ratos har utifrån det faktiskt
använda avkastningskravet efter skatt (WACC) gjort en översättning till
ett estimat motsvarande avkastningskrav före skatt genom att dividera
med ett minus skattesats.
Diskonteringsfaktorn återspeglar marknadsmässiga bedömningar av
pengars tidsvärde och de specifika risker som är knutna till tillgången.
Tillväxttal
Efter prognosperioden uppskattas ett slutvärde. Detta görs med hjälp av
ett antagande om stabil tillväxt i nominella termer för respektive bolag
som matchar antagen långfristig tillväxttakt för relevanta produkter,
branscher, länder och marknader. I nedskrivningsprövningar för 2023
uppgår denna tillväxttakt till 2 procent (2).
Väsentliga antaganden som använts
i beräkning av verkligt värde
Verkligt värde har fastställts i enlighet med nivå 3 i värderings hierarkin.
Beräkningarna av verkligt värde är mest känsliga för avvikelser från
nedan stående antaganden:
Vinstmultipel
EBITDA- och EBIT-prognos
Vinstmultipel
Använda vinstmultiplar är i nivå med noterade jämförbara bolag.
EBITDA- och EBIT-prognos
Se ovan avsnitt om resultatprognos.
Känslighetsanalys
Känslighetsanalys av beräkningarna av nyttjandevärde har genomförts,
för ett antagande åt gången, där långsiktig tillväxttakt har sänkts med en
halv procentenhet, diskonteringsräntan har höjts med en halv procent-
enhet respektive att prognostiserat kassaflöde har reducerats med tio
procent. Känslighetsanalys för beräkningarna av verkligt värde har
genomförts, för ett antagande åt gången, där vinstmultipel har justerats
ned en nivå och resultatprognos har justerats ned med tio procent.
Till följd av nedskrivningarna av goodwill för Plantasjen och Expin
Group är det redovisade värdet i linje med återvinningsvärdet och är
därmed känsligt för förändringar i väsentliga antaganden. En sänkning
med en halv procent i långsiktig tillväxttakt skulle påverka återvinnings-
värdet för Plantasjen med 205 MSEK och för Expin Group med 179
MSEK, en ökning av diskonteringsränta med en halv procent skulle
påverka återvinningsvärdet för Plantasjen med 252 MSEK och för Expin
Group med 209 MSEK, en reducering av prognostiserade kassaflöden
med tio procent skulle påverka återvinningsvärdet för Plantasjen med
378 MSEK och för Expin Group med 268 MSEK.
För samtliga övriga bolag är bedömningen att inga förändringar i vik-
tiga antaganden leder till att beräknat återvinningsvärde understiger
redovisat värde .
forts. Not 11
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 113Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Not 12 Materiella anläggningstillgångar
Koncernen
MSEK
Byggnader
och mark Inventarier
Pågående
nyanläggningar Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2022-01-01 952 2 987 211 4 151
Investeringar 111 164 79 355
Avyttringar/Utrangeringar –19 –88 –107
Tillgångar i förvärvat företag 24 191 215
Överfört från anläggning under uppförande 0 85 –85
Omklassificering 14 –7 6
Kostnadsfört –1 –1
Årets valutakursdifferenser 44 127 14 184
Utgående balans 2022-12-31 1 113 3 480 211 4 804
Ingående balans 2023-01-01 1 113 3 480 211 4 804
Investeringar 76 161 66 303
Avyttringar/Utrangeringar –97 –173 –270
Tillgångar i förvärvat företag 163 163
Överfört från anläggning under uppförande 22 172 –194
Omklassificering 1 14 –33 –18
Kostnadsfört –0 –0
Årets valutakursdifferenser –29 –38 –0 –67
Utgående balans 2023-12-31 1 087 3 778 50 4 916
MSEK
Byggnader
och mark Inventarier
Pågående
nyanläggningar Totalt
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans 2022-01-01 –506 –2 142 –2 648
Årets avskrivningar –41 –226 –267
Årets nedskrivningar –1 –23 –24
Ackumulerade avskrivningar i förvärvat företag –10 –116 –126
Återförda nedskrivningar 6 6
Avyttringar/Utrangeringar 19 82 101
Omklassificering –2 –2
Årets valutakursdifferenser –23 –95 –118
Utgående balans 2022-12-31 –563 –2 516 –3 079
Ingående balans 2023-01-01 –563 –2 516 –3 079
Årets avskrivningar –46 –269 –314
Årets nedskrivningar –10 –33
Ackumulerade avskrivningar i förvärvat företag –129 –129
Återförda nedskrivningar 6 12 18
Avyttringar/Utrangeringar 66 144 210
Omklassificering –3 –3
Årets valutakursdifferenser 12 21 33
Utgående balans 2023-12-31 –535 –2 764 –3 299
Redovisat värde enligt rapport över finansiell ställning
Per 2023-12-31 552 1 014 50 1 617
Per 2022-12-31 550 964 211 1 725
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 114Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Moderbolaget
MSEK Inventarier
Pågående
nyanläggningar Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2022-01-01 2 2 4
Investeringar 1 1 2
Omklassificeringar 3 –3
Kostnadsfört –0 –0
Avyttringar/Utrangeringar –1 –1
Utgående balans 2022-12-31 5 5
Ingående balans 2023-01-01 5 5
Investeringar 1 1
Utgående balans 2023-12-31 6 6
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 2022-01-01 –2 –2
Årets avskrivningar –1 –1
Avyttringar/Utrangeringar 1 1
Utgående balans 2022-12-31 –1 –1
Ingående balans 2023-01-01 –1 –1
Årets avskrivningar –1 –1
Utgående balans 2023-12-31 –2 –2
Redovisat värde enligt rapport över finansiell ställning
Per 2023-12-31 4 4
Per 2022-12-31 3 3
forts. Not 12
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 115Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Not 13 Nyttjanderättstillgångar
Koncernen
MSEK
Byggnader
och mark Inventarier Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2022-01-01 6 276 510 6 786
Tillkommande kontrakt under året 152 257 409
Avyttringar och förtidsavslutade kontrakt –35 –39 –75
Nya kontrakt vid förvärv 129 40 170
Förändringar i befintliga kontrakt 268 –4 264
Omklassificeringar –1 –6 –7
Övriga förändringar 10 1 10
Årets valutakursdifferenser 156 18 174
Utgående balans 2022-12-31 6 954 777 7 731
Ingående balans 2023-01-01 6 954 777 7 731
Tillkommande kontrakt under året 112 291 403
Avyttringar och förtidsavslutade kontrakt –167 –94 –261
Nya kontrakt vid förvärv 38 2 40
Förändringar i befintliga kontrakt 74 3 78
Omklassificeringar –9 –9
Övriga förändringar 393 6 396
Årets valutakursdifferenser –202 –38 –240
Utgående balans 2023-12-31 7 202 936 8 138
MSEK
Byggnader
och mark Inventarier Totalt
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans 2022-01-01 –1 644 –136 –1 779
Avyttringar och förtidsinlösning av kontrakt 29 26 55
Omklassificeringar 0 1 2
Årets avskrivningar –706 –169 –876
Övriga förändringar 13 2 16
Årets valutakursdifferenser –44 –4 –48
Utgående balans 2022-12-31 –2 351 –280 –2 631
Ingående balans 2023-01-01 –2 351 –280 –2 631
Avyttringar och förtidsinlösning av kontrakt 146 72 217
Omklassificeringar 5 5
Årets avskrivningar –813 –184 –998
Årets nedskrivningar –1 –1
Övriga förändringar –5 –1 –6
Årets valutakursdifferenser 79 13 91
Utgående balans 2023-12-31 –2 945 –377 –3 322
Redovisat värde enligt rapport över finansiell ställning
Per 2023-12-31 4 257 558 4 816
Per 2022-12-31 4 603 497 5 100
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 116Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Not 14 Andelar redovisade enligt kapitalandelsmetoden
Förändring av redovisade värden
Koncernen
MSEK 2023 2022
Redovisat värde vid årets ingång 1 573 1 259
Investeringar 1 0
Andel av resultat från investeringar redovisade
enligt kapitalandelsmetoden 500 337
Andel av skatt från investeringar redovisade enligt
kapitalandelsmetoden –66 –82
Andel av övrigt totalresultat från investeringar
redovisade enligt kapitalandelsmetoden –80 27
Utdelning –122 –3
Nedskrivning samt reversering av nedskrivning
1)
1 651
Valutakursdifferenser –210 35
Redovisat värde vid årets utgång 3 246 1 573
1)
Varav 1 057 MSEK är hänförligt till moderbolagets aktieägare .
Nedskrivningsprövning av innehavet av Aibel
Aibel har utvecklats mycket positivt under de senaste åren och en
transformation från fossil till förnybar energi pågår. En majoritet av
orderstocken består idag av kontrakt relaterade till offshore wind och
elektrifiering. För 2023 uppgick EBITA till 899 MNOK och bolaget avslu-
tade året med en nettokassa uppgående till 1 865 MNOK och en order-
stock om 32 miljarder NOK. Som en följd av detta är den nedskrivning
som skedde av innehavet i Aibel under 2016 ej längre motiverad och har
därför reverserats i fjärde kvartalet 2023.
Per 31 december 2023 uppgår det koncernmässiga värdet på Aibel till
2 056 MSEK. Med koncermässigt värde avses koncernens andel av eget
kapital och eventuella koncernmässiga över- och undervärden med
hänsyn till innehav utan bestämmande inflytande (32 procent). Redo-
visat värde är konsoliderat värde som ingår i Rapport över finansiell
ställning för koncernen (49 procent).
Genomförd nedskrivningsprövning för 2023, vilken baseras på en
verkligt värde beräkning, visar inte på något nedskrivningsbehov.
Andelar redovisade enligt kapitalandelsmetoden fördelade mellan betydande och ej individuellt betydande andelar
2023 2022
MSEK Aibel
1)
Individuellt
ej betydande
andelar Totalt Aibel
1)
Individuellt
ej betydande
andelar Totalt
Andelar redovisade enligt kapitalandelsmetoden
Ingår i koncernen enligt följande:
Andel av resultat före skatt 496 4 500 334 3 337
Inkomstskatt –66 –66 –82 –82
Andel av övrigt totalresultat –80 –80 27 27
Andel av totalresultat 349 4 353 279 3 282
Redovisat värde 3 213 33 3 246 1 535 38 1 573
100%
Nettoomsättning 15 861 12 919
Årets resultat 859 504
Övrigt totalresultat –160 54
Summa totalresultat 699 558
Anläggningstillgångar 10 551 7 532
Omsättningstillgångar 6 112 5 646
Långfristiga skulder –2 046 –2 985
Kortfristiga skulder –8 190 –7 122
Nettotillgångar 6 427 3 070
1)
Aibel Holding I AS ägs till 49 procent av NCS Invest. Mer information om koncernstrukturen framgår av not 29 Andelar i koncernföretag. Ratos äger via NCS Intressenter 64 procent av
NCS Invest .
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 117Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Not 15 Fordringar på koncernföretag
Moderbolaget
Långfristiga fordringar
Koncernföretag
MSEK 2023 2022
Ackumulerade anskaffningsvärden
vid årets början 6 180 4 029
Tillkommande 1 045 1 981
Omklassificering –1 569 139
Reglerat –1 649 –0
Valutakursförändringar –88 32
Utgående balans 3 919 6 180
Kortfristiga fordringar
Koncernföretag
MSEK 2023 2022
Ackumulerade anskaffningsvärden
vid årets början 1 741 1 145
Tillkommande 2 446 2 068
Omklassificering 1 226 –139
Reglerat –1 509 –1 313
Valutakursförändringar –53 –20
Utgående balans 3 845 1 741
Avstämning finansiell information i sammandrag
för betydande investeringar redovisade enligt
kapitalandelsmetoden
Aibel 100%
MSEK 2023 2022
Ingående balans nettotillgångar 3 070 2 446
Årets resultat före skatt 992 668
Inkomstskatt –132 –164
Övrigt totalresultat –160 54
Utdelning –239
Reversering av nedskrivning 3 313
Omräkningsdifferenser –417 66
Utgående balans nettotillgångar 6 427 3 070
Aibel 49%
1)
MSEK 2023 2022
Andel i nettotillgångar 3 213 1 535
Redovisat värde 3 213 1 535
1)
Koncernmässigt värde, justerat för andel som tillfaller innehav utan bestämmande infly-
tande, uppgår till 2 056 MSEK (982).
forts. Not 14
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 118Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Not 16 Finansiella instrument
Koncernen
31 december
Upplupet
anskaffningsvärde
Verkligt värde via
resultat räkningen
Derivat som används
för säkringsändamål
Total enligt rapport över
finansiell ställning
MSEK 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Finansiella tillgångar
Aktier och andelar 0 0 8 0 8
Övriga fordringar
1)
29 93 29 93
Derivatinstrument 4 5 0 2 5 7
Kundfordringar 3 277 3 699 3 277 3 699
Likvida medel 2 360 2 532 2 360 2 532
5 666 6 325 4 13 0 2 5 670 6 340
Överskott i pensionsplan, tillgång 1 1
5 671 6 341
Finansiella skulder
Räntebärande skulder
– Skulder till kreditinstitut 4 509 6 871 4 509 6 871
– Finansiell leasingskuld 5 398 5 670 5 398 5 670
– Konvertibla förlagslån 126 99 126 99
– Övriga räntebärande skulder 106 7 290 388 396 396
Övriga långfristiga skulder
2)
1 869 1 669 1 896 1 669
Derivatinstrument 13 6 6 18 6
Leverantörsskulder 2 803 2 916 2 803 2 916
12 943 15 563 2 171 2 058 6 6 15 119 17 626
Avsättningar för pensioner 65 60
15 184 17 686
1)
I övriga fordringar ingår 29 MSEK (93) som är räntebärande.
2)
Övriga långfristiga skulder avser i sin helhet köp- och säljoptioner utställda till ägare utan bestämmande inflytande. Värdeförändringar på dessa optioner redovisas direkt över eget kapital .
Verkligt värde
Valutaterminer har värderats till verkligt värde med beaktande av aktu-
ella räntor och kurser på bokslutsdagen. Verkligt värde för fordringar
med rörlig ränta motsvarar dess redovisade värde. Merparten av de
ränte bärande skulderna löper med rörlig ränta, samt oftast en marginal
som beror på skuldsättningsgrad, varför verkligt värde på balansdagen
motsvarar redovisat värde.
I nedanstående tabeller lämnas upplysningar om hur verkligt värde
bestäms för de finansiella instrument som värderas till verkligt värde
i rapport över finansiell ställning. Uppdelning av hur verkligt värde
bestämts utgår från följande nivåer:
Nivå 1: finansiella instrument värderas enligt priser noterade på en aktiv
marknad.
Nivå 2: finansiella instrument värderas utifrån direkt eller indirekt
observerbara marknadsdata och som inte inkluderas i nivå 1.
Nivå 3: finansiella instrument värderas utifrån indata som inte är
observerbara på marknaden.
Verkligt värde-hierarki, nivå 1
Koncernen hade under det första halvåret av 2022 tillgångar i nivå 1 i
verkligt värde- hierarkin, i form av börsnoterade aktier. Dessa avyttrades
i juni 2022.
Verkligt värde-hierarki
Tillgångar
MSEK
Nivå 2
2023 2022
Derivat
– Valutaterminer 5 7
5 7
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 119Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Verkligt värde-hierarki
Skulder
MSEK
Nivå 2 Nivå 3
2023 2022 2023 2022
Syntetiska optioner 149 153
Derivat
– Valutaterminer 18 6
Köp- och säljoption till innehav
utan bestämmande inflytande 1 869 1 669
Villkorade köpeskillingar 141 236
18 6 2 158 2 058
forts. Not 16
Förändring, nivå 3
Skulder
MSEK
Syntetiska optioner Köp- och säljoptioner Villkorade köpeskillingar
2023 2022 2023 2022 2023 2022
Ingående balans 153 144 1 669 830 236 194
Redovisat i finansnettot 80 17 7 12
Redovisat i rörelseresultatet 21 –3
Redovisat mot eget kapital 263 221
Nyutgivna/tillkommande 2 566 69 49
Förvärv, koncernföretag 8 26
Reglerat –80 –11 –187 –46
Valutakursdifferens –4 2 –63 44 –5 4
Utgående balans 149 153 1 869 1 669 141 236
Den utgående balansen avseende syntetiska optioner representerar det
sammanlagda bedömda värdet av ett antal utestående optioner inom
koncernen, vilka har Ratos olika bolag som underliggande tillgångar.
Ratos värderar syntetiska optioner utifrån på marknaden veder tagna
principer. Avgörande parametrar i samband med optionsvärderingen är
antagna marknadsvärden avseende de underliggande tillgångarna, den
underliggande tillgångens volatilitet och hur lång den återstående löp-
tiden på optionen är. Av den utgående balansen består majoriteten av
underliggande tillgång i HENT, TFS och airteam. Flera program avslutas
under 2024.
Köp- och säljoptioner utställda till ägare utan bestämmande infly-
tande värderas med utgångspunkt i villkoren i köpeavtal och aktie ägar-
avtal och redovisas till verkligt värde. Köp- och säljoptioner finns för
minoritetsposter i Presis Infra, airteam, Knightec samt Expin Group. Den
viktigaste parametern är aktiens värdeutveckling, vilken baseras på
resultat fram till estimerad förfallotidpunkt. Av den utgående balans har
optionen för Presis Infra samt airteam störst värde, estimerade förfallo-
tider samt nominella belopp framgår i not 25 (löptidsanalys finansiella
skulder).
Värdering av villkorade köpeskillingar beaktar nuvärdet av förväntade
betalningar, diskonterade med en riskjusterad ränta. Olika scenarier för
prognostiserat resultat beaktas för att bedöma storleken av de förvän-
tade utbetalningarna och sannolikheten för dess inträffande. Av utgå-
ende balans förväntas 122 MSEK regleras under 2024 och maximalt
nominellt belopp uppgår till 145 MSEK. Ett fåtal köpeskillingar saknar
maxtak och maximalt nominellt belopp kan därför överstiga 145 MSEK .
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 120Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Moderbolaget
31 december
Upplupet
anskaffningsvärde
Verkligt värde via
resultat räkningen
Total enligt rapport över
finansiell ställning
MSEK 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Finansiella tillgångar
Fordringar på koncernföretag
1)
6 891 7 921 2 6 893 7 921
Derivatinstrument 3 5 3 5
Likvida medel 876 410 876 410
7 767 8 331 5 5 7 772 8 336
Finansiella skulder
Räntebärande skulder
– Skulder till kreditinstitut 4 384 6 719 4 384 6 719
– Skulder till koncernföretag 4 091 2 304 3 4 091 2 306
– Konvertibla förlagslån 125 99 125 99
– Övriga räntebärande skulder 41 88 41 88
Skulder till koncernföretag, ej räntebärande
Leverantörsskulder 11 2 11 2
Derivatinstrument 7 7
8 611 9 124 48 90 8 659 9 214
1)
I fordringar på koncernföretag ingår 6 733 MSEK (7 828) som är räntebärande.
forts. Not 16
Verkligt värde-hierarki
Tillgångar
MSEK
Nivå 2
2023 2022
Derivat
– Valutaterminer interna 2
– Valutaterminer externa 3 5
5 5
Verkligt värde-hierarki
Skulder
MSEK
Nivå 2 Nivå 3
2023 2022 2023 2022
Syntetiska optioner 41 88
Derivat
– Valutaterminer interna 3
– Valutaterminer externa 7
7 3 41 88
Förändring, nivå 3
Skulder
MSEK
Syntetiska optioner
2023 2022
Ingående balans 88 62
Redovisat i finansnettot 30 26
Reglerat –77
Utgående balans 41 88
Omvärderingar som avser syntetiska optioner ingår i årets resultat, med
47 MSEK (–26), avseende skulder som ingår i den utgående balansen.
Not 17 Varulager
Koncernen
MSEK 2023 2022
Råvaror och förnödenheter 179 207
Varor under tillverkning 171 213
Färdiga varor och handelsvaror 1 475 1 990
Förskott till leverantörer 43 65
1 868 2 477
Kostnad för varulager som resultatförts och ingår i kostnad såld vara
uppgår till 6 050 MSEK (5 977). Nedskrivning av lager som kostnadsförts
under året uppgår till 74 MSEK (58) och ingår i kostnad såld vara. Den
del av varulagret som värderats till nettoförsäljningsvärde uppgår till
98 MSEK (126).
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 121Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Not 18 Eget kapital
Aktiekapital
Stam A Stam B
Antal 2023 2022 2023 2022
Utgivna aktier per 1 januari 84 637 060 84 637 060 241 261 928 240 101 760
Utgivna aktier per 31 december 84 637 060 84 637 060 241 879 428 241 261 928
Totalt antal aktier Kvotrde MSEK
Utgivna aktier per 1 januari 2023 325 898 988 3,15 1 027
Utgivna aktier per 31 december 2023 326 516 488 3,15 1 029
Omstämpling av aktier
Årsstämman 2003 beslutade om att ett konverteringsförbehåll avse-
ende möjlighet att stämpla om A-aktier till B-aktier skulle införas i
bolagsordningen. Detta innebär att ägare av A-aktier har en konti nuerlig
möjlighet att genomföra en konvertering till B-aktier. Under 2023 har
0 (0) A-aktier omstämplats till B-aktier.
Koncernen
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eget kapital som är tillskjutet från ägarna. Här ingår överkurs-
fonder som betalats i samband med emissioner.
Reserver
Innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår vid omräkning av
finansiella rapporter från utländsk verksamhet i annan valuta än SEK.
Reserver inkluderar även effekter av kassaflödessäkringar och säkring
av nettoinvesteringar.
Balanserat resultat inklusive årets resultat
I balanserat resultat ingår intjänade resultat och omvärdering av för-
månsbestämda pensionsplaner som redovisats i övrigt totalresultat för
moderbolaget och dess dotterföretag och intresseföretag. Tidigare
avsättningar till reservfond ingår också i denna post .
Moderbolaget
Bundna fonder
Bundna fonder får inte minskas genom vinstutdelning.
Reservfond
Syftet med reservfonden har varit att spara en del av nettovinsten, som
inte går åt för täckning av balanserad förlust. I reservfonden ingår även
belopp som före 2006-01-01 tillförts överkursfonden.
Fritt eget kapital
Följande fonder utgör tillsammans med årets resultat fritt eget kapital,
dvs. det belopp som finns tillgängligt för utdelning till aktie ägarna.
Överkursfond
När aktierna emitteras till överkurs, dvs. för aktierna betalas mer
än aktiernas kvotvärde, ska ett belopp motsvarande det erhållna
beloppet utöver aktiernas kvotvärde föras till överkursfonden.
Avsättning till överkursfond efter 2006-01-01 utgör fritt eget kapital.
Balanserat resultat
Balanserat resultat utgörs av föregående års balanserade resultat och
resultat efter avdrag för under året lämnad vinstutdelning. Kostnader för
återköp av egna aktier, erhållna köpoptionspremier och eventuellt till-
kommande transaktionskostnader redovisas direkt i balanserat resultat.
Kapitalhantering
Koncernens målsättning är att ha en god finansiell ställning, som bidrar
till att bibehålla investerares, kreditgivares och marknadens förtroende
samt utgör en grund för fortsatt utveckling av affärsverksamheten, och
att den långsiktiga avkastningen som genereras till aktie ägarna är till-
fredsställande.
Ratos övergripande mål är att öka aktieägarvärdet i ett Ratos som
växer. Ratos finansiella mål fokuserar på vinstutvecklingen i bolags-
portföljen samt aktiens totalavkastning. De finansiella målen är;
(1) EBITA-tillväxt, EBITA ska uppgå till minst 3 miljarder SEK år 2025
(2) Skuldsättningsgrad, nettoskuld, exklusive finansiell leasingskuld,
i förhållande till EBITDA bör normalt uppgå till 1,5–2,5x. (3) Utdelnings-
andel, Utdelningsandelen uppgår normalt sett till 30–50 procent av
resultatet efter skatt, exklusive realisationsvinster och realisations-
förluster, hänförligt till moderbolagets ägare.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 122Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Koncernens justerade EBITA för 2023 uppgick till 2 244 MSEK (1 966) för
kvarvarande verksamhet, vilket ger en tillväxt på 14 procent.
Koncernens skuldsättningsgrad, exklusive finansiell leasingskuld,
uppgick på balansdagen till 0,7x.
Styrelsen föreslår en ordinarie utdelning om 1,25 SEK per A- och
B-aktie för räkenskapsåret 2023, vilket motsvarar en total utbetalning
om 408 MSEK och utdelningsandel om 34 procent. Baserat på betalkurs
vid årets slut uppgår direkt avkastningen till 3,5 procent.
På årsstämman 2023 förnyades beslut om att Ratos i samband med
förvärv kan emittera B-aktier i Ratos genom kvittning, apport eller mot
kontant betalning. Det avser högst 35 miljoner B-aktier.
Kapital definieras som totalt eget kapital inklusive innehav utan
bestämmande inflytande. Varken moderbolaget eller något av dotter-
företagen står under externa kapitalkrav såsom till exempel tillsyn under
en myndighet. För beskrivning av låneavtal kopplat till finansiering och
dess lånevillkor, se not 25 Finansiella risker och riskpolicy.
Återköpta egna aktier som ingår i eget kapital-posten balanserat resultat
inklusive årets resultat
2023 2022
Antal aktier
Ingående återköpta aktier 62 500
Sålda i samband med lösen av köpoptioner –62 500
Utgående återköpta aktier
Antal utestående aktier
Totalt antal aktier 326 516 488 325 898 988
326 516 488 325 898 988
Optioner
Teckningsoption 2018–2023
Årsstämmorna 2018–2023 beslutade om emittering av tecknings-
optioner till personalen. Villkoren för utestående teckningsoptioner
framgår av not 7.
Konverteringsrätt avseende konvertibla
förlagslån 2018–2023
Årsstämmorna 2018–2023 beslutade om emittering av konvertibla
förlags lån till personalen. Konvertibla förlagslån delas upp i en ränte-
bärande skuld som framgår i not 16 och en konverteringsrätt. Konverte-
ringsrätten redovisas i eget kapital. För ytterligare beskrivning se även
not 7.
Utdelning
Efter balansdagen har styrelsen föreslagit följande utdelning:
MSEK
Utdelning till innehavare av aktier av serie A och B 1,25 SEK/aktie
1)
408
Balanseras i ny räkning 8 291
1)
Baserat på antalet utestående aktier den 31 december 2023.
Föreslagen utdelning för 2023 blir föremål för fastställande på
årsstämman den 26 mars 2024.
forts. Not 18
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 123Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Not 19 Redogörelse för övrigt totalresultat samt förändring av reserver och innehav
utan bestämmande inflytande
Majoritetens andel av reserver
Innehav utan
bestämmande
inflytandeMSEK
Omräknings-
reserv
Säkrings-
reserv Totalt Totalt
Ingående redovisat värde 2022-01-01 –212 –6 –218 –131 –349
Årets omräkningsdifferenser 338 338 53 391
Kassaflödessäkringar
– redovisade i övrigt totalresultat –7 –7 –2 –9
– skatt hänförlig till årets förändring 1 1 0 2
Utgående redovisat värde 2022-12-31 126 –11 115 –79 35
Ingående redovisat värde 2023-01-01 126 –11 115 –79 35
Årets omräkningsdifferenser –340 –340 –92 –432
Kassaflödessäkringar
– redovisade i övrigt totalresultat –31 –31 –22 –53
– skatt hänförlig till årets förändring –2 –2 –0 –2
Utgående redovisat värde 2023-12-31 –214 –44 –258 –193 –451
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår
vid omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter som
har upprättat sina finansiella rapporter i annan valuta än den valuta som
koncernens finansiella rapporter presenteras i. Även säkring av netto-
investeringar i utlandet ingår. Moderbolaget och koncernen presenterar
sina finansiella rapporter i svenska kronor.
Säkringsreserv
Säkringsreserven innefattar den effektiva andelen av den ackumulerade
nettoförändringen av verkligt värde på ett kassaflödessäkrings-
instrument hänförbart till kassaflöden som ännu inte har inträffat.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 124Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Not 20 Innehav utan bestämmande inflytande
2023
MSEK NCS Invest
1)
LEDiL HENT
Individuellt ej betydande
innehav utan bestäm-
mande inflytande
2)
Total
I sin helhet, 100%
Anläggningstillgångar 3 332 1 107 1 067
Omsättningstillgångar 0 169 4 383
Långfristiga skulder –8 –506
Kortfristiga skulder –0 –222 –3 763
Nettotillgångar 3 332 1 045 1 182
Redovisat värde på innehav utan bestämmande inflytande 1 157 348 221 412 2 137
Nettoomsättning 470 9 516
Årets resultat 2 205 69 457
Övrigt totalresultat –288 –5 –69
Summa totalresultat 1 917 63 388
Kassaflöde från löpande verksamhet 120 98 1 882
Kassaflöde från investeringsverksamhet –29 6
Kassaflöde från finansieringsverksamhet –120 –70 –1 157
Årets kassaflöde 0 –1 731
Årets resultat hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande 751 23 124 –109 788
Övrigt totalresultat hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande –104 –2 –17 1 –121
Utdelning utbetald till innehav utan bestämmande inflytande –43 –16 –44 –91 –194
Innehav utan bestämmande inflytande, andel 36% 34% 27%
1)
NCS Invest äger 49 procent i Aibel Holding I AS. Ratos äger via NCS Intressenter 64 procent av NCS Invest.
2)
Betydande innehav utan bestämmande inflytande definieras som minst 10 procent av koncernens totala innehav utan bestämmande inflytande .
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 125Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Not 21 Resultat per aktie
Resultat per aktie har beräknats på följande sätt:
MSEK 2023 2022
Årets resultat hänförligt till
moderbolagets ägare 1 218 548
Använt i beräkningen av resultat
per aktie före utspädning 1 218 548
Räntekostnad för konvertibla förlagslån, netto 9 1
Använt i beräkning av resultat
per aktie efter utspädning 1 226 550
Vägt genomsnittligt antal aktier
Totalt antal stamaktier 326 516 488 325 898 988
Effekt av innehav av egna aktier samt
utfärdande av nya aktier –474 466 –675 099
Vägt genomsnittligt antal
före utspädning 326 042 022 325 223 889
Köpoptioner 3 561
Teckningsoptioner 101 749 287 409
Konvertibla förlagslån 3 617 956 927 500
Vägt genomsnittligt antal
efter utspädning 329 761 727 326 442 359
Resultat per aktie före utspädning, SEK 3,73 1,69
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 3,72 1,68
2022
MSEK NCS Invest
Speed
Group LEDiL HENT
Individuellt ej betydande
innehav utan bestäm-
mande inflytande
1)
Total
I sin helhet, 100%
Anläggningstillgångar 1 535 1 120 1 115 1 159
Omsättningstillgångar 0 290 174 3 055
Långfristiga skulder –587 –170 –374
Kortfristiga skulder –421 –90 –2 886
Nettotillgångar 1 535 403 1 028 954
Redovisat värde på innehav utan bestämmande inflytande 552 123 343 157 324 1 499
Nettoomsättning 1 158 487 8 032
Årets resultat 252 82 80 173
Övrigt totalresultat 60 83 34
Summa totalresultat 312 82 163 208
Kassaflöde från löpande verksamhet 219 96 913
Kassaflöde från investeringsverksamhet –29 –28 2
Kassaflöde från finansieringsverksamhet –226 –103 –878
Årets kassaflöde –36 –35 38
Årets resultat hänförligt till innehav utan
bestämmande inflytande 91 25 27 47 142 331
Övrigt totalresultat hänförligt till innehav utan
bestämmande inflytande 22 28 8 4 61
Utdelning utbetald till innehav utan
bestämmande inflytande –30 –25 –126 –67 –248
Innehav utan bestämmande inflytande, andel 36% 30% 34% 27%
1)
Betydande innehav utan bestämmande inflytande definieras som minst 10 procent av koncernens totala innehav utan bestämmande inflytande.
forts. Not 20
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 126Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Not 22 Pensioner
I koncernen finns både förmånsbestämda och avgiftsbestämda
pensions planer. Ratoskoncernen har inte någon koncerngemensam
policy avseende pensioner utan varje enskilt bolags styrelse beslutar om
pensionslösningar för bolaget.
Avgiftsbestämda pensioner
Pensionsplanerna omfattar huvudsakligen ålderspension. Pensions-
premierna är lönerelaterade och kostnadsförs löpande.
Förmånsbestämda pensioner
Pensionsplanerna omfattar huvudsakligen ålderspension. Intjäningen
baseras på antal år inom pensionsplanen och lönen vid pensionerings-
tillfället. Pensionsförpliktelserna är säkerställda genom pensions-
stiftelser och dylikt eller av bolaget. De förmånsbestämda planerna är
inte huvudlösningen för dotterföretagen utan utgör endast komplement
till avgiftsbestämda pensionsplaner. Av Ratos nuvarande dotterföretag
har fyra förmånsbestämda pensioner. Diab har det beloppsmässigt
största förmånsbestämda pensionsåtagandet i koncernen och det
uppgår till 55 MSEK (50). Diab står för 84 procent av koncernens för-
månsbestämda pensionsskuld.
Åtagande för pension för tjänstemän i Sverige (ITP) tryggas delvis
genom försäkringar i Alecta. Pensionsplanen som tryggas hos Alecta
redovisas som avgiftsbestämd plan då det inte går att erhålla till räckligt
med uppgifter för att Ratos ska kunna redovisa sin andel av pensions-
planen som förmånsbestämd. Alectas överskott kan fördelas till försäk-
ringstagarna och/eller de försäkrade. Vid utgången av 2023 uppgick
Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till
preliminärt 157 procent (172). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs
av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av försäkrings-
åtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräknings-
antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Årets premier
betalda till Alecta uppgår till 55 MSEK (41).
Koncernen
Pensionskostnad
MSEK 2023 2022
Kostnad avseende tjänstgöring under
innevarande period 1 1
Kostnad avseende tjänstgöring under
tidigare perioder 0 0
Räntenetto 2 1
Effekter av reduceringar och regleringar –1 1
Pensionskostnader för förmånsbestämda
pensioner 2 4
Pensionskostnader för avgiftsbestämda
pensioner, Alecta 55 41
Pensionskostnader för avgiftsbestämda
pensioner, övriga 233 153
Årets pensionskostnad 290 197
Pensionskostnaderna ingår i resultaträkningen på raden Kostnader för
ersättning till anställda med undantag av räntenetto som ingår i finans-
nettot i resultaträkningen.
Förmånsbestämda pensionsplaner
MSEK 2023 2022
Nuvärde av fonderade förpliktelser 37 36
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde –32 –32
5 4
Nuvärde av ofonderade förpliktelser 59 55
Nettoskuld i Rapport över finansiell ställning 65 59
Belopp som redovisas i balansräkningen
Avsättningar för pensioner 65 60
Överskott i förmånsbestämd plan redovisad som
långsiktig finansiell fordran 1 1
Nettoskuld i Rapport över finansiell ställning 65 59
forts. Not 21
Köpoptioner
Ratos AB hade vid ingången av 2022 ett utestående köpoptionsprogram
vars lösenkurs uppgick till 40,00 SEK. Samtliga köpoptioner löstes in
under första kvartalet 2022 men har haft utspädningseffekt 2022 då
lösenkurs på optionerna är lägre än stam aktiernas genomsnittskurs
under perioden till inlösen. För ytterligare information hänvisas till not 7.
Teckningsoptioner
Ratos AB har under 2023 haft sex utestående tecknings options program.
Lösenkurser uppgår till 29,94 SEK, 27,19 SEK, 21,52 SEK, 43,51 SEK, 45,18
respektive 33,63 SEK. Teckningsoptioner har haft utspädningseffekt
ifall lösenkurs på optionerna är lägre än stam aktiernas genomsnittskurs
under året, dock viktat i de fall de inte varit utestående hela året.
För ytterligare information hänvisas till not 7.
Konvertibla förlagslån
Utställda konvertibla förlagslån har inkluderats i beräkningen av resultat
per aktie efter utspädning från emitteringstidpunkten genom att öka
antalet aktier med det totala antalet aktier som konvertiblerna mot-
svarar och öka resultatet med den redovisade räntekostnaden efter
skatt. Konvertiblerna har inte inkluderats i beräkningen av resultat per
aktie efter utspädning i de fall resultat per aktie förbättras efter utspäd-
ning. För ytterligare information hänvisas till not 7.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 127Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Förändringar i förmånsbestämda pensionsförpliktelser
MSEK 2023 2022
Ingående balans 90 105
Pensioner intjänade under perioden 3 1
Räntekostnader 3 2
Betalningar från planen –3 –4
Aktuariella vinster/förluster:
Finansiella antaganden 2 –21
Demografiska antaganden 0 –2
Erfarenhetsmässiga antaganden 2 6
Övrigt –1 –2
Valutakursdifferens 1 4
Förmånsbestämda förpliktelser vid årets slut 97 90
Förändringar i förvaltningstillgångar
MSEK 2023 2022
Ingående balans 31 29
Ränteintäkter 0 0
Inbetalning från arbetsgivare 1 1
Inbetalning från de anställda 0 0
Betalningar från planen –1 –2
Avkastning på förvaltningstillgångar
exkl. ränteintäkter ovan –0 –1
Övrigt –0 0
Valutakursdifferens 1 2
Förvaltningstillgångar vid årets slut 32 31
Förvaltningstillgångarna består av följande:
MSEK 2023 2022
Tillgångar placerade hos försäkringsbolag 32 31
32 31
Av förvaltningstillgångarna är 17 MSEK (15) noterade och 15 MSEK (17)
onoterade tillgångar.
Väsentliga aktuariella antaganden på balansdagen
Diab
2023 2022
Nettoskuld i Rapport över finansiell ställning 55 50
Diskonteringsränta, %:
Förstklassiga obligationer, Sverige 3,5 3,8
Förstklassiga obligationer, Italien 3,2 3,4
Förstklassiga obligationer, övrigt 4,7
Inflation, % 1,8 1,8
Förväntad löneökningstakt, % 2,8 2,8
Årlig ökning av pensioner och fribrev, % 2,0 2,0
Moderbolaget
Moderbolagets pensionskostnader för avgiftsbestämda pensioner
uppgår till 10 MSEK (10), varav 0 MSEK (0) avser Alecta.
forts. Not 22
Not 23 Avsättningar
Koncernen
Avsättningar, långfristiga
MSEK 2023 2022
Garantiåtaganden
Vid årets början 7 6
Årets avsättningar 0
Outnyttjade reverserade avsättningar 0 0
Valutakursdifferens –0 1
Vid årets slut 8 7
Övrigt
Vid årets början 36 33
Årets avsättningar 4 7
Ianspråktagna avsättningar –2 –1
Outnyttjade reverserade avsättningar –0 –5
Avsättningar i förvärvat företag 1
Valutakursdifferens –0 2
Vid årets slut 37 36
Summa långfristiga avsättningar 45 44
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 128Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
forts. Not 23
Not 24 Upplupna kostnader
Koncernen
MSEK 2023 2022
Personalkostnader 1 087 1 034
Övrigt 349 343
1 437 1 377
Moderbolaget
MSEK 2023 2022
Personalkostnader 50 14
Övrigt 5 6
55 20
Avsättningar som är kortfristiga skulder
Avsättningar, kortfristiga
MSEK 2023 2022
Garantiavsättningar
Vid årets början 394 383
Årets avsättningar 190 120
Ianspråktagna avsättningar –65 –94
Outnyttjade reverserade avsättningar –15 –25
Omklassificering –2
Omräkningsdifferens –24 11
Vid årets slut 479 394
Övrigt
Vid årets början 46 38
Årets avsättningar 17 102
Ianspråktagna avsättningar –34 –91
Outnyttjade reverserade avsättningar –4
Avsättningar i förvärvat företag 0
Omklassificering –0
Omräkningsdifferens –0 1
Vid årets slut 29 46
Summa kortfristiga avsättningar 509 439
Avsättningarnas karaktär och förfallostruktur
Garantiåtaganden
Avsättningarna avser garantiåtagande för utförda arbeten. Avsättning
för garantier börjar beräknas när en tjänst slutförs eller en vara har
övergått till kund. För att uppskatta beloppen används huvudsakligen
historiska data avseende reparationer och utbyten. Garantiperioderna
sträcker sig över 2–10 år för de långfristiga avsättningarna och över 1 år
för de kortfristiga avsättningarna.
Övriga avsättningar
Övriga långfristiga avsättningar består bland annat av legala krav. De
övriga avsättningar beräknas regleras inom 2–5 år och de kortfristiga
inom 1 år.
Moderbolaget
Avsättningar, kortfristiga
MSEK 2023 2022
Övrigt
Vid årets början 86 65
Årets avsättningar 7 21
Ianspråktagna avsättningar –16 –0
Outnyttjade reverserade avsättningar –60 –1
Vid årets slut 17 86
Av moderbolagets avsättningar avser 0 MSEK (60) avsättningar för
dotter- och intresseföretag.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 129Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Koncernens riskexponering i utländsk valuta vid utgången av rapportperioden, uttryckt i svenska kronor, framgår av tabellen nedan:
EUR NOK DKK GBP USD SEK
MSEK 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Kundfordringar 314 614 477 22 4 4 157 66 119 397 256 72
Övriga fordringar 410 346 2 133 2 363 191 192 399 112 528 336
Övriga skulder –904 –874 –1 185 –1 004 –157 –112 –308 –840 –22 –16
Leverantörsskulder –308 –523 –415 –4 –30 –14 –52 –65 –72 –302 –257 –84
Valutaexponering finansiella tillgångar
och skulder –488 –436 1 010 1 377 165 182 347 2 267 –408 –22 –28
Valutaterminskontrakt 388 569 –764 –942 –212 –242 –243 –169 –293 –188
Nettoexponering –100 134 246 435 –47 –60 105 –167 –26 –597 –22 –28
Not 25 Finansiella risker och riskpolicy
Principer för finansiering och finansiell riskhantering
Koncernen är genom sin verksamhet exponerad för olika slag av finan-
siella risker relaterade till kundfordringar, leverantörsskulder, lån och
derivatinstrument. Ratos finansiella risker består av:
valutarisk
ränterisk
likviditetsrisk
kreditrisk
Ratos finansiering och finansiella risker hanteras inom koncernen
i enlighet med den finanspolicyn som är fastställd av styrelse. Styrelsen
beslutar även om den finansiella strategin för moderbolaget medan
respektive koncernbolags styrelser fastställer bolagets finansiella
strategier i enlighet med moderbolagets finans policy.
Moderbolaget
Moderbolagets finanspolicy, som anger riktlinjer för hantering, mandat-
fördelning och uppföljning av finansiella risker, fastställs årligen av
Ratos styrelse. Styrelsen utvärderar och föreslår vid behov förändringar
av finanspolicyn.
Koncernen eftersträvar att ha en god finansiell ställning, som
bidrar till att bibehålla investerares, kreditgivares och marknadens
förtroende samt utgör en grund för fortsatt utveckling av affärsverksam-
heten, samtidigt som den långsiktiga avkastningen till aktie ägarna är
tillfredsställande.
Koncernföretag
Den interna och externa finansieringsverksamheten är koncentrerad till
Ratoskoncernens treasuryfunktion (Group Treasury). Därmed uppnås
stordriftsfördelar beträffande prissättning på finansiella transaktioner
och koncernens finansiering. Då moderbolagets treasuryfunktion
utnyttjar kassaöverskott för att balansera kassunderskott inom kon-
cernen kan koncernens finansieringsbehov, och därigenom ränte-
kostnad, minimeras. Enligt Ratos finanspolicy är huvudregeln att alla
koncernbolag där Ratos har en majoritetsägarandel (>50 procent)
finansieras av Ratos AB.
Valutarisker
Med valutarisk avses risken att förändringar i valutakurser påverkar
koncernens resultaträkning och/eller kassaflöden negativt. Valutarisker
finns både i omräknings exponering kopplad till utländska koncern-
företag samt i finansiella tillgångar och skulder.
Valutaexponering av finansiella tillgångar
och skulder per balansdagen
I moderbolaget får i normalfallet endast placeringar i svensk valuta före-
komma. Normalt görs inte valutasäkring av aktier, aktieägarlån eller
dylika balansposter i moderbolaget. Transaktionsexponering, inför ett
förvärv eller avyttring av ett utländskt företag, kan valutasäkras.
Koncernbolagen hanterar sina valutarisker i enlighet med den finans-
policy och riskhanteringsstrategi som fastställts av respektive koncern-
bolags styrelse.
Ratoskoncernen bedriver verksamhet i cirka 30 länder och koncern-
bolagens resultat och finansiella ställning rapporteras i respektive
koncern bolags hemvistvaluta och omräknas därefter till svenska kronor.
Därmed kommer fluktuationer i växelkursen för svenska kronan att
påverka koncernens resultat liksom eget kapital och andra poster i
räken skaperna.
En förändring av SEK med 10 procent gentemot Ratos exponering av
netto flöden i EUR, NOK, DKK, GBP och USD skulle påverka resultatet
med cirka 18 MSEK (25). Känslighetsanalysen beräknas utifrån finan-
siella tillgångar och skulder i utländsk valuta per balansdagen.
Moderbolaget, och vissa koncernbolag, innehar valutaterminer och
valutaswappar. De externa avtalen är i regel med större bank eller finan-
sinstitut som inte förväntas komma på obestånd och har i regel löptider
under 12 månader, huvudregeln för koncernbolagen är att dessa avtal
skall göras med Ratos AB som absorberar och säkrar gruppens totala
valutaexponering. Alla utestående terminer, som inte omfattas av säk-
ringsredovisning, omvärderas till verkligt värde i bokslutet, varvid juste-
ringen redovisas i resultaträkningen. Syftet med dessa har varit att mini-
mera kursdifferenser hänförliga till fordringar och skulder i utländsk
valuta.
Störst påverkan på resultatet efter finansnettot uppkommer då finan-
siella skulder och tillgångar räknas om. Tillämpas säkrings redovisning
påverkas övrigt totalresultat fram till dess reglering sker, effekten förs
då om till koncernens resultat. I koncernen förekommer säkringar av
nettoinvestering i utlandsverksamhet.
Det verkliga värdet på terminskontrakt uppgick netto till –13 MSEK (1)
per den 31 december 2023, varav i Rapport över finansiell ställning redo-
visats 5 MSEK (7) som tillgångar och 18 MSEK (6) som skulder. Redovisat
belopp på terminskontrakt som säkringsredovisas uppgår till –5 MSEK
(–4), varav 0 MSEK (2) redovisas som tillgång och 6 MSEK (6) som skuld.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 130Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
forts. Not 25
Ränterisk
Med ränterisk avses risken att förändringar i räntenivåer påverkar
koncernens finansiella resultat och kassaflöde. Ränterisker är främst
relaterade till koncernens räntebärande nettoskuld som per den
31 december 2023 uppgick till 8 118 MSEK (10 468). Låneräntan är
knuten till marknadsräntan.
Räntebindningen (durationen) för koncernen skall, enligt finans-
policyn, ta hänsyn till det prognostiserade kassaflödet från koncern-
bolagen, matchning mellan interna och externa tillgångar och skulder
samt att ha en stabil utveckling när marknadsräntor förändras.
Det enskilda koncernbolagets räntebindning skall matcha dess
struktur och koncernbolagets riskhanteringsstrategi som fastställts.
I de fall räntebindningstiden förändrats sker detta genom användning
av ränteswappar. Per 31 december 2023 har koncernen inga ränte-
swappar.
Om räntan förändras med en procentenhet i samtliga länder där
Ratoskoncernen har lån eller placeringar blir effekten på finansnettot
baserat på skulder till kreditinstitut per årsskiftet som ej är ränte-
säkrade, totalt cirka 45 MSEK (69). Känslighetsanalysen grundar sig på
att alla andra faktorer (till exempel valutakurser) förblir oförändrade.
Samtliga av koncernens lån löper per 31 december 2023 med rörlig
ränta.
Likviditetsrisk
Risken för att ett företag får svårigheter att fullgöra förpliktelser mot
utomstående som i huvudsak sammanhänger med finansiella skulder,
men även omfattar åtaganden från den operativa verksamheten.
Moderbolaget ska ha bindande lånelöfte från bank med minst
12 månader till förfall. En kombination av tillgängliga kreditfaciliteter
och tillgänglig kassa ska sammantaget överstiga närmaste 12 månaders
prognostiserade åtaganden. Pantsättning av aktier eller andra tillgångar
som säkerhet för egna åtaganden eller för innehavens eller annans för-
pliktelser kan göras efter beslut i styrelsen. Moderbolaget ska inte gå i
generell borgen gentemot någon långivare för innehavens eller annans
förpliktelser. Garantier avseende tillskjutande av ägarkapital kan lämnas
efter beslut i styrelsen.
Moderbolaget har per 31 december 2023 en lånefacilitet på 3 mil-
jarder SEK samt checkräkningskrediter om 150 MSEK. Syftet med facili-
teten är att kunna använda den vid behov för allmänna företagsändamål.
Lånefaciliteten och checkkrediten var per 31 december 2023 outnytt-
jade. Utöver detta har moderbolaget ett bemyndigande från årsstämman
att emittera aktier i samband med avtal om förvärv, se vidare not 18
avsnitt Kapitalhantering .
Löptidsanalys finansiella skulder
2023-12-31
MSEK Inom 1 år Inom 2 år Inom 3 år Inom 4 år 5 år och senare Summa
Skulder till kreditinstitut 332 3 775 47 819 5 4 978
Finansiell leasingskuld 1 084 795 671 555 2 679 5 786
Övriga räntebärande skulder 128 51 54 38 271
Leverantörsskulder 2 803 2 803
Köp- och säljoptioner 750 166 987 269 26 2 197
Villkorade köpeskillingar 125 14 2 3 145
Valutaterminer
– utflöde –6 –6
– inflöde –2 –2
Summa 5 214 4 801 1 762 1 684 2 710 16 171
2022-12-31
MSEK Inom 1 år Inom 2 år Inom 3 år Inom 4 år 5 år och senare Summa
Skulder till kreditinstitut 811 1 050 5 347 16 309 7 533
Finansiell leasingskuld 950 937 665 569 3 052 6 173
Övriga räntebärande skulder 28 51 53 133
Leverantörsskulder 2 550 2 550
Köp- och säljoptioner 9 756 1 007 407 2 178
Villkorade köpeskillingar 140 67 6 3 216
Valutaterminer
– utflöde –23 –23
– inflöde 19 19
Summa 4 484 2 861 6 071 1 595 3 767 18 778
Vid årets slut uppgick koncernens räntebärande skulder till kredit-
institut till 4 509 MSEK (6 860). Totalt outnyttjade kreditfaciliteter upp-
gick till 3 198 MSEK (843), med förutbestämd räntemarginal. För större
delen av koncernens kreditfaciliteter finns en skyldighet att bland annat
understiga en skuldsättningskvot. Under året var samtliga kriterier
uppfyllda.
Löptidsanalys finansiella skulder
För koncernens finansiella skulder per den 31 december 2023, visas
följande förväntade förfallostruktur, omfattande odiskonterade kassa-
flöden avseende amorteringar och uppskattade räntebetalningar
baserade på terminsavtal alternativt faktisk ränta samt uppskattade
marginaler. Omräkning till SEK av belopp i utländsk valuta har gjorts till
balansdagskurs.
Löptidsanalysen omfattar inte skulder avseende syntetiska optioner.
Syntetiska optioner har fastställda förfallotidpunkter, men beroende på
villkor eller händelser som exempelvis avyttring av bolag kan tidpunkt
för förfall variera. Per den 31 december 2023 uppgick koncernens
skulder avseende syntetiska optioner till 149 MSEK (153).
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 131Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
forts. Not 25
Kreditrisk
Kreditrisker uppstår dels i finansiella, dels i kommersiella transaktioner.
Koncernen är i sin finansiella verksamhet exponerad för kredit risk på
motparten i samband med placering av överskottslikviditet på bank-
konton, i räntebärande värdepapper och i samband med köp av derivat-
instrument. Den kommersiella exponeringen består främst av kredit-
risken i koncernens kundfordringar och avtalstillgångar och utgörs av
risken att kunderna inte kan fullfölja sina betalnings åtaganden.
Aktuell finansiell kreditrisk
För att reducera moderbolagets finansiella kreditrisk och för att moder-
bolaget ska ha en hög beredskap för investeringar placeras likviditeten
i bank eller räntebärande värdepapper med låg ränterisk, låg kreditrisk
och hög likviditet. Förutom att placera de likvida medlen på bankkonto
eller depositionskonto hos av Ratos godkända banker, får investeringar
endast göras i värdepapper (statsskuldsväxlar, certifikat, obligationer
eller motsvarande) emitterade av svenska staten, svenska kommuner,
banker och företag som erhållit minst A+ rating av oberoende värderings-
institut. Löptiden på placering av värdepapper får inte överstiga sex
månader förutom värdepapper utgivna av Svenska Staten där stats-
skuldväxlar får ha en löptid på maximalt 12 månader och statsobliga-
tioner maximalt 24 månader. Moderbolagets likvida medel uppgick per
31 december 2023 till 876 MSEK (410).
Per den 31 december 2023 uppgick likvida medel i koncernen till
2 360 MSEK (2 532). Under 2023 förekom inga kreditförluster vid
placering av likvida medel.
Aktuell kommersiell kreditrisk
Moderbolaget har inte några kundfordringar eller avtalstillgångar.
Koncernen har kundfordringar och avtalstillgångar som är inom
tillämpnings området för modellen för förväntade kreditförluster. Likvida
medel är även inom tillämpningsområdet för nedskrivningar enligt IFRS
9, den nedskrivning som skulle komma i fråga har dock bedömts vara ej
materiell.
Redovisat värde på koncernens kundfordringar och avtalstillgångar, i
Rapport över finansiell ställning, avspeglar den maximala exponeringen
för kreditrisk. Ratos koncernbolag är verksamma inom ett flertal olika
branscher och på ett stort antal geografiska marknader, vilket ger en god
riskspridning.
Branschspridningen i kombination med den globala verksamheten
innebär att koncernen inte har någon väsentlig koncentration på
enskilda kunder. Koncernen tillämpar i enlighet med reglerna i IFRS 9
den förenklade metoden för nedskrivningsprövning av kundfordringar
och avtalstillgångar. Metoden innebär att reserven för förväntade kredit-
Utifrån detta baseras förlustreserven för kundfordringar och avtalstillgångar på följande:
2023-12-31
MSEK Ej förfallna
Förfallet
0–60 dagar
Förfallet
61–180 dagar
Förfallet
181–365 dagar
Förfallet
mer än ett år Summa
Redovisat belopp kundfordringar – brutto 2 616 93 107 48 101 2 965
varav byggverksamhet
1)
321 31 27 23 43 445
Förväntad förlustnivå i % 0% 1% 5% 11% 33% 1%
Kreditförlustreserv –1 –1 –5 –5 –33 –44
Redovisat belopp avtalstillgångar – brutto 725
Förväntad förlustnivå i % 0%
Kreditförlustreserv 0
2022-12-31
MSEK Ej förfallna
Förfallet
0–60 dagar
Förfallet
61–180 dagar
Förfallet
181–365 dagar
Förfallet
mer än ett år Summa
Redovisat belopp kundfordringar – brutto 2 671 446 147 119 385 3 767
varav byggverksamhet
1)
672 83 38 87 325 1 206
Förväntad förlustnivå i % 0% 0% 14% 5% 10% 2%
Kreditförlustreserv –2 –2 –21 –5 –39 –68
Redovisat belopp avtalstillgångar – brutto 1 250
Förväntad förlustnivå i % 0%
Kreditförlustreserv 0
1)
Ett antal tvister har under 2023 slutligen avgjorts vilket medfört en väsentlig minskning av utestående kundfordringar kopplade till dessa projekt .
förluster beräknas baserat på förlustrisken för hela fordrans löptid och
redovisas när fordran redovisas första gången. Förlustrisken baseras i
första hand på historiskt utfall men även på individuell bedömning ifall
andra faktorer indikerar på minskad betalningsförmåga. Detta omfattar
kundernas betalningshistorik, förlusthistorik samt nuvarande och
framåt blickande information om makroekonomiska faktorer som kan
påverka kundernas betalningsförmåga. Den historiska förlustnivån
justeras baserat på förväntade förändringar i dessa faktorer.
Kundfordringar och avtalstillgångar grupperas baserat på kredit risk-
karaktäristika och antal dagars dröjsmål. Avtalstillgångarna är hänför-
liga till ännu ej fakturerat arbete och har i allt väsentligt samma risk-
karaktäristika som redan fakturerat arbete för samma typ av kontrakt.
Koncernen anser därför att förlustnivåerna för kundfordringar är en
rimlig uppskattning av förlustnivåerna på avtalstillgångar.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 132Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
forts. Not 25
Förändringen i förlustreserven under året specificeras nedan:
Kundfordringar
MSEK 2023 2022
Ingående balans, 1 januari –68 –22
Förändring av förlustreserv
redovisad i resultaträkningen –8 –42
Under året bortskrivna fordringar 11 –5
Återföring av ej utnyttjat belopp 4 4
Valutakursdifferenser 6 –0
Förlustreserv, förvärvade bolag –4
Övrigt 11
Per 31 december –44 –68
Nedskrivning av kundfordringar som redovisades i resultaträkningen
uppgick till –4 MSEK (–25). För avtalstillgångar finns ingen förlust för
2023 och 2022.
Kreditrisk byggverksamhet
Koncernens byggverksamhet utgör en väsentlig del av koncernens
totala kundfordringar samt avtalstillgångar. Historiskt har förlustrisken
på dessa fordringar varit marginell vilket innebär att ingen framtida
förlust reserv redovisas. Koncernens byggverksamhet har även bank-
garantier och andra säkerheter för utestående fordringar upp gående
till 107 MSEK (75) på balansdagen .
Not 26 Leasing
Koncernen
Leasingavtal
Av totala leasingtillgångar (nyttjanderättstillgångar) om 4 816 MSEK
så utgörs 88 procent av byggnader och mark. Av denna anledning
beskrivs endast villkoren av denna typ av leasingtillgång. Koncernens
leasingkontrakt består främst av butikslokaler, lager lokaler och kontor.
Hyreskontrakten för fastigheter innehåller normalt även en eller flera
förlängningsoptioner. Utnyttjande av en förlängningsoption har inklude-
rats i beräkningen om det bedöms sannolikt att optionen kommer att
utnyttjas. Rörliga kostnader såsom moms och fastighetskostnader som
underhållskostnader, el, värme och vatten etc. exkluderas ur leasing-
skuldberäkningen i den mån kostnaderna går att separera från hyres-
kostnaden. För att beräkna leasingskulden (nuvärdet av framtida leasing-
avgifter) hänförlig till fastigheter används den implicita/marginella
låneräntan. Majoriteten av hyreskontrakten innehåller någon form av
indexuppräkning, vanligen konsumentprisindex. Bolagen har använts sig
av lättnadsregeln att inte inkludera tillgångar av lågt värde, det vill säga
leasingkontrakt som understiger 50 KSEK eller 5 KUSD eller respektive
bolags materialitetsnivå. Det initiala anskaff ningsvärdet för nyttjande-
rättstillgångar motsvarar det initiala värdet på leasingskulden minus
direkta utgifter och åtaganden.
Avtalen har löptider som varierar mellan 5 och 20 år men huvuddelen av
avtalen har löptid 10 till 15 år. Flertalet av avtalen ger bolagen en ensidig
rätt till förlängning. Övriga avtal ger bolagen ett indirekt besittnings-
skydd. Rätt till förlängning kan endast utnyttjas av bolagen och inte av
leasegivaren. Avtalen kan inte avbrytas i förtid. De ger möjlighet till för-
längning upprepade gånger efter löp tidens utgång och innehåller inget
slutgiltigt slutdatum i den meningen att det inte finns något hinder för
ytterligare förlängning. Bolagen räknar med att avtalen för fåtal lokaler
kommer att avslutas i förtid och leasing skuld/-tillgång justeras, då över-
enskommelser träffats om förtida avflyttning. För 2023 uppgår juste-
ringen till ej materiellt värde. För övriga lokaler och mark har bedöm-
ningen gjorts att förlängning av leasing-/hyresavtal sannolikt
inte kommer att ske. Inga förlängningsoptioner ingår i huvuddelen av
leasingskulderna/-tillgångarna. Bolagen omprövar årligen huruvida det
är rimligt säkert att en för längningsoption kommer att utnyttjas.
Förändringar kan ske i framtiden till följd av förändringar av
hyresperiodernas längd i samband med omförhandling av avtal, samt
i händelse av förtida upphörande av hyreskontrakt, när så är fallet
kommer leasingskuld och nyttjanderättstillgång att justeras .
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 133Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Rapport över finansiell ställning
MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Långfristig leasingskuld, räntebärande 4 450 4 754
Kortfristig leasingskuld, räntebärande 948 916
Totalt 5 398 5 670
Se not 25 Finansiella risker och riskpolicy, för förväntad förfallo tidpunkt
av odiskonterade värden avseende finansiell leasingskuld.
Se not 13 Nyttjanderättstillgångar för nyttjanderättstillgångar som
redovisas i Rapport över finansiell ställning.
Ingångna leasingavtal med tillträde 2024 eller senare
Bolag inom koncernen har tecknat hyresavtal med tillträde under 2024.
Avtalen löper 1 - 5 år och preliminär prognos av nyttjandevärdet för
dessa kontrakt beräknas till 58 MSEK.
Koncernen
Resultaträkning
MSEK 2023 2022 Ingår i följande rad
Intäkter från sub-leasing 44 41 Övriga rörelseintäkter
Årets av- och nedskrivningar –998 –876 Avskrivningar och nedskrivningar av materiella och immateriella
anläggnings tillgångar samt nyttjanderättstillgångar
Kostnader hänförliga till korttidsleasingavtal –22 –11 Övriga externa kostnader
Kostnader hänförliga till leasingavtal av lågt värde –5 –2 Övriga externa kostnader
Räntekostnader –276 –266 Finansiella kostnader
Summa resultatpåverkan leasingavtal –1 257 –1 114
Rapport över kassaflöden
MSEK 2023 2022 Ingår i följande rad
Korttidsleasing avtal, avtal av lågt värde och variabla
leasingbetalningar
1)
–27 –14 Löpande verksamhet
Amortering av finansiella leasingskulder –970 –816 Finansieringsverksamheten
Betalda räntor för finansiella leasingskulder –275 –265 Finansieringsverksamheten
Summa kassaflödespåverkan gällande leasingavtal
1)
–1 272 –1 094
1)
Exklusive påverkan från sub-leasing.
forts. Not 26
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 134Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Not 27 Ställda säkerheter och
eventualförpliktelser
Koncernen
Ställda säkerheter
MSEK 2023 2022
Nettotillgångar 2 288 2 128
Övriga ställda säkerheter 1 382 1 719
3 670 3 847
Av övriga ställda säkerheter om 1 382 MSEK står HENT för 1 285 MSEK.
Detta avser säkerheter som HENT ställt till banken i form av att banken
har panter i varulager, kundfordringar samt övriga rörelse tillgångar .
Moderbolaget
Moderbolaget har inte några ställda säkerheter. Moderbolaget har inga
eventualförpliktelser till dotter- och intresseföretag (0).
Not 28 Närståenderelationer
Transaktioner med närstående sker på marknadsmässiga villkor.
Moderbolaget
Moderbolaget har en närståenderelation med sina koncernföretag, för
mer information se not 29. Moderbolaget har inte några ställda säker-
heter. Moderbolaget har inga eventualförpliktelser till dotter- och
intresse företag.
Nedan redovisas moderbolagets transaktioner gentemot dotter- och
intresseföretag för året samt moderbolagets balansposter mot dotter-
och intresseföretag vid utgången av året.
MSEK 2023 2022
Finansiella intäkter 459 252
Övriga intäkter 9 7
Finansiella kostnader –133 –27
Övriga kostnader –2 –2
Utdelning 192 102
Koncernbidrag 158 92
MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Fordran cashpool 1 222 872
Övriga fordringar 5 671 7 049
Skuld cashpool 2 752 1 142
Övriga skulder 1 339 528
Avsättning 0 60
Transaktioner med nyckelpersoner i ledande ställning
Ersättning till ledande befattningshavare och styrelseledamöter framgår
av not 7.
Not 29 Andelar i koncernföretag
Moderbolaget
MSEK 2023 2022
Ackumulerade anskaffningsvärden vid årets
början 13 127 12 004
Investerat 9 396 3 983
Återbetalt aktieägartillskott –113 –1 785
Avyttringar –10 592
Likviderat –1 075
Vid årets slut 11 818 13 127
Ackumulerade nedskrivningar vid årets början –2 977 –4 028
Avyttringar 1 895
Likviderat 1 052
Vid årets slut –1 082 –2 977
Värde enligt balansräkning 10 736 10 150
Utifrån den nedskrivningsprövning som Ratos årligen gör, se not 11,
utvärderas även eventuellt nedskrivningsbehov på det redovisade värdet
av andelar i koncernföretag. Under 2023 och 2022 har inga nedskriv-
ningar skett.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 135Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Dotterföretag, org nr, säte
MSEK Antal aktier
Ägd
andel, % 2023-12-31 2022-12-31
Direktägda bolag
Ratos Ind. AB, 556809-4402, Stockholm 50 000 100 5 899 719
Ratos Infra AB, 559052-2057, Stockholm
1)
50 000 100 3 390 339
Ratos Consumer AB, 559077-8675, Stockholm
2)
50 000 100 1 441 1 085
Ratos Fastighets AB, 556308-3863, Stockholm 50 000 100 6 6
Knightec HoldCo AB, 559384-1058, Stockholm
6)
817 496 66 821
Semcon AB, 556539-9549, Göteborg
6)
17 411 420 99 2 754
SSEA Group Svenska Samverkansentreprenadaktiebolag,
559281-7323, Stockholm
4)
500 100 180
Kelly Intressenter 1 AB, 556826-5705, Stockholm
4)
50 000 100 356
Kompositkärnan Förvaltning AB, 556777-2271, Stockholm
3)
100 000 100 665
Medcro Holding AB, 559026-2019, Stockholm
3)
50 000 100 409
Miehdnort AB, 556801-4731, Stockholm
5)
100 000 100 85
NCS Intressenter AB, 556801-8435, Stockholm
5)
100 000 100 699
Noiro Holding AB, 556993-7104, Stockholm
3)
50 000 100 416
NVBS Railtech Holding AB, 559304-1329, Stockholm
6)
25 000 100 325
Outdoor Intressenter AB, 559067-2456, Stockholm
3)
50 000 100 106
Presis Infra Holdco AS, 927 459 574, Oslo, Norge
5)
22 459 800 100 970
Speed Group Intressenter AB, 556801-8419, Stockholm
3)
100 000 100 216
10 736 10 150
1)
Bolaget har under året bytt namn, tidigare Vento Intressenter AB.
2)
Bolaget har under året bytt namn, tidigare Blomster Intressenter AB.
3)
Bolaget har under året fusionerats med Ratos Ind. AB.
4)
Bolaget har under året fusionerats med Ratos Consumer AB.
5)
Bolaget har under året sålts till Ratos Infra AB.
6)
Bolaget har under året sålts till Ratos Ind. AB.
Andel i % 2023-12-31 2022-12-31
Under-
koncern
Indirekt andel i underkoncernen
Ratos Ind. AB
Semcon AB, 556539-9549, Göteborg 100 99 Semcon
Aleido Group AB, 556606-0363, Göteborg 100 Aleido
Knightec HoldCo AB, 559384-1058, Stockholm 75 74 Knightec
HL Display Holding AB, 556809-4394, Stockholm 99 99 HL Display
Diab Group AB, 556603-1711, Helsinborg 97 98 Diab
Medcro Intressenter AB, 559026-5574, Stockholm 100 100 TFS
Ledil Group Oy, 2365174-6, Salo 66 66 LEDiL
Speed Group Holding AB, 559017-4578, Borås 70 70 Speed
Sunrise TopCo ApS, 37940682, Give 78 78 Oase Outdoors
Ratos Infra AB
SSEA Group Svenska Samverkansentreprenadaktiebolag,
559281-7323, Stockholm
1)
78 70 SSEA
NCS Intressenter AB, 556801-8435, Stockholm 32 32 Aibel
Miehdnort AB, 556801-4731, Stockholm 73 73 HENT
NVBS Railtech Holding AB, 559304-1329, Stockholm 74 74 Expin Group
Presis Infra Holdco AS, 927 459 574, Oslo 72 72 Presis Infra
Airteam TopCo A/S, 37495077, Viby 70 70 Airteam
Ratos Consumer AB
Plantasjen Holding AS, 917763933, Kongsvinger 99 99 Plantasjen
KVD of Sweden AB, 556826-5697, Stockholm 100 100 KVD
1)
Avser Ratos ägarandel i underkoncern, för SSEA anges viktad ägarandel av dotterbolagens resultat efter skatt.
forts. Not 29
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 136Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Not 30 Kassaflödesanalys
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2023 2022 2023 2022
Erhållen ränta 67 18 380 229
Betald ränta –619 –495 –372 –193
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2023 2022 2023 2022
Andel av resultat från investeringar
redovisade enligt kapitalandels-
metoden –433 –255
Realisationsresultat –68 104 –110
Av- och nedskrivningar av
tillgångar 2 298 1 340 1 1
Orealiserade kursdifferenser 48 –44 59 –53
Reversering av nedskrivning i
intressebolag –1 656
Avsättningar samt övrigt 377 83 –37 29
Justering för poster som inte
ingår i kassaflödet 565 1 227 23 –133
Likvida medel
Koncernen Moderbolaget
MSEK 2023 2022 2023 2022
Kassa, bank 2 360 2 532 876 410
Likvida medel 2 360 2 532 876 410
Ej utnyttjad kreditfacilitet
Ej utnyttjad kreditfacilitet uppgår för koncernen till 3 198 MSEK (843)
och för moderbolaget till 3 150 MSEK (806).
Avyttrade företag – koncernen
MSEK 2023 2022
Omsättningstillgångar 4
Likvida medel 2
Summa tillgångar 6
Kortfristiga skulder och avsättningar 4
Summa skulder 4
Försäljningspris 5
Avgår:
Säljrevers –5
Likvida medel i den avyttrade verksamheten –2
Inbetald villkorad köpesskilling 5
Påverkan på koncernens likvida medel –2 5
Förvärvade företag – koncernen
MSEK 2023 2022
Immateriella anläggningstillgångar 26 761
Materiella anläggningstillgångar 34 89
Nyttjanderättstillgångar 40 170
Finansiella anläggningstillgångar 0 2
Uppskjuten skattefordran 0 14
Kundfordringar 56 619
Omsättningstillgångar –247 757
Likvida medel 14 355
Summa tillgångar –78 2 767
Innehav utan bestämmande inflytande 36
Uppskjuten skatteskuld 7 249
Långfristiga skulder och avsättningar 353
Kortfristiga skulder och avsättningar 92 1 148
Summa skulder 99 1 786
Netto identifierbara tillgångar och skulder –176 980
Goodwill 343 4 400
Redovisad köp- och säljoption utställd till
minoritetsägare 86 –479
Köpesskilling 252 4 901
Avgår:
Säljrevers –35
Avsättning villkorad köpeskilling –57 –50
Likvida medel i den förvärvade verksamheten –14 –355
Utbetald villkorad köpeskilling 187 46
Påverkan på koncernens likvida medel –333 –4 542
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 137Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
forts. Not 30
Förändringar av skulder hänförliga till finansieringsverksamheten – koncernen
Kassaflöde Ej kassaflödespåverkande förändringar
MSEK
Ingående balans
2023-01-01 Upp tagna lån Amortering
Återköp/
slut reglering
optioner
Förvärvade
och avyttrade
bolag
Omklas si-
ficering
Valuta kurs-
förändring
Nya och ändrade
leasingkontrakt
Övriga
föränd ringar
Utgående balans
2023-12-31
Skulder till kreditinstitut långfristigt 6 314 1 766 –3 529 –75 –54 4 421
Skulder till kreditinstitut kortfristigt 558 77 –609 75 –1 –12 88
Finansiell leasingskuld 5 670 –970 2 –162 859 5 398
Konvertibla förlagslån 99 38 –3 –7 126
Övriga räntebärande skulder
1)
160 3 –3 –80 99 –4 80 255
Totala skulder från finansierings verksamheten 12 800 1 884 –5 111 –80 2 95 –221 859 61 10 288
Kassaflöde Ej kassaflödespåverkande förändringar
MSEK
Ingående balans
2022-01-01 Upp tagna lån Amortering
Inbetald
options-
premie
Återköp/
slut reglering
optioner
Förvärvade
och avyttrade
bolag
Omklas-
sificering
Valuta kurs-
förändring
Nya och ändrade
leasingkontrakt
Övriga
föränd ringar
Utgående balans
2022-12-31
Skulder till kreditinstitut långfristigt 2 059 9 150 –5 029 143 –138 129 6 314
Skulder till kreditinstitut kortfristigt 43 754 –394 4 138 3 9 558
Finansiell leasingskuld 5 507 –816 140 124 716 5 670
Konvertibla förlagslån 79 52 –7 –26 99
Övriga räntebärande skulder
1)
151 0 –96 17 –11 95 2 2 160
Totala skulder från finansierings verksamheten 7 839 9 957 –6 335 17 –11 383 –7 257 716 –15 12 800
1)
Utöver ovan ingår även tilläggsköpeskillingar på 141 MSEK (236) i övriga räntebärande skulder som totalt uppgår till 396 MSEK (396).
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 138Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Not 31 Viktiga uppskattningar och bedömningar
Ratos finansiella rapporter är upprättade i enlighet med IFRS. Detta
kräver att företagsledningen gör bedömningar, uppskattningar och anta-
ganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de
redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och k ostnader. Upp-
skattningar och bedömningar baseras på historiska erfarenheter, extern
information och antaganden som företags ledningen anser vara rimliga
under gällande omständigheter. Förändrade antaganden kan leda till
justeringar av redovisade värden och det verkliga utfallet kan komma att
avvika från gjorda uppskattningar och bedömningar.
Inom ramen för IFRS kan i vissa fall val göras mellan olika principer.
Val av princip kräver i vissa fall att ledningen gör bedömningar av vilken
princip som ger den mest rättvisande bilden av Ratos verksamhet.
Utvecklingen inom redovisningsområdet och valet av principer
diskuteras även i Ratos revisionsutskott.
Nedan följer viktiga källor till osäkerheter i uppskattningar.
Viktiga källor till osäkerhet i uppskattningar
Prövning av dotter- och intresseföretag inklusive goodwill
Värdet på dotter- och intresseföretag inklusive goodwill prövas årligen
genom att beräkna ett återvinningsvärde, dvs. det högsta av ett nytt-
jande värde och verkligt värde med avdrag för försäljningskostnader, för
respektive bolag. Beräkning av dessa värden kräver att flera antaganden
om framtida förhållanden och uppskattningar av parametrar görs,
såsom vinstmultiplar och framtida lönsamhetsnivå. En beskrivning av
tillvägagångssättet återfinns i not 11. Framtida händelser och ny infor-
mation kan förändra dessa bedömningar och uppskattningar.
Förvärv
Ratos och dess dotterbolag genomför förvärvsanalyser relaterade till
rörelseförvärv. I förvärvsanalyser används värderingsmodeller för att
fastställa verkligt värde på tillgångar och skulder vid tidpunkten för
förvärvet. Värderingsmetoderna kräver att flera antaganden om framtida
förhållanden och uppskattning av parametrar görs, såsom framtida
kassa flöden samt återstående ekonomisk livslängd. På grund av upp-
skattningar och bedömningar så kan det slutliga resultatet variera från
det beräknade utfallet.
Successiv vinstavräkning av projekt
Inom entreprenaduppdrag tillämpar Ratos intäktsredovisning över tid,
så kallad successiv vinstavräkning. Ett grundläggande villkor för att
kunna bedöma den successiva vinstavräkningen är att projekt intäkter
och projektkostnader kan fastställas på ett tillförlitligt sätt. Tillförlitlig-
heten bygger bland annat på att bolagens system för projekt styrning
följs och att projektledningen har nödvändiga kunskaper. Bedömningen
av projektintäkter och projektkostnader baseras på ett antal uppskatt-
ningar och bedömningar som är beroende av projektledningens erfaren-
heter och kunskaper om projektstyrning, utbildning, och tidigare ledning
av projekt. På grund av inslag av bedömning så kan det slutliga resul-
tatet komma att avvika från det successivt upp arbetade resultatet.
Tvister
Ratos och respektive bolag är från tid till annan part i juridiska pro-
cesser, vars utfall inrymmer osäkerhet. Aktuella tvister, och därtill hän-
förliga avsättningar, bevakas och följs upp löpande. På grund av inslag
av bedömning så kan det slutliga resultatet komma att avvika från redo-
visad avsättning. Upplysning om avsättningar återfinns i not 23.
Uppskjutna skattefordingar på underskottsavdrag
Uppskjutna skattefordringar på underskottsavdrag redovisas endast
i den mån det är sannolikt att dessa kommer att kunna utnyttjas mot
framtida överskott. Vid redovisning av uppskjutna skattefordringar
görs således antaganden om framtida skattemässiga överskott.
Not 32 Avtalstillgångar och avtalsskulder
MSEK 2023 2022
Avtalstillgångar
Entreprenadkontrakt 392 915
Övriga avtalstillgångar 333 336
Summa kortfristiga avtalstillgångar 725 1 250
Avtalsskulder
Övriga avtalsskulder 6 7
Summa långfristiga avtalsskulder 6 7
Entreprenadkontrakt 1945 1 233
Övriga avtalsskulder 462 517
Summa kortfristiga avtalsskulder 2407 1 750
Tidpunkt för intäktföring av
långfristiga avtalsskulder
Övriga avtalsskulder
Inom 1–3 år 6 7
Summa långfristiga avtalsskulder 6 7
Avtalsskulder intäktsförda under året
som inkluderades i ingående balans
Entreprenadkontrakt 1 015 326
Övriga avtalsskulder 238 164
Summa intäktsförda avtalsskulder 1 253 490
Orderstock
Av Ratos dotterföretag har HENT, Presis Infra och SSEA Group störst
orderstock per 2023-12-31. HENT har per 2023-12-31 en orderstock som
uppgår till 15,8 miljarder NOK (21,9 miljarder NOK per 2022-12-31).
Ungefär 52 procent av orderstocken förväntas intäktsföras under 2024,
resterande del under 2025–2027. Presis Infra har per 2023-12-31 en
orderstock på 6,7 miljarder NOK (6,4 miljarder NOK per 2022-12-31) varav
33 procent av orderstocken förväntas intäktsföras under 2024. SSEA
Group har per 2023-12-31 en orderstock på 1,9 miljarder SEK (2 miljarder
SEK per 2022-12-31) varav 63 procent förväntas intäktsföras under 2024 .
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 139Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Väsentliga förändringar i avtalstillgångar
och avtalsskulder
Förändringen av långfristiga och kortfristiga avtalstillgångar och avtals-
skulder hänförliga till entreprenadkontrakt avser främst HENT och Expin
Group. Utifrån HENTs verksamhet som består av byggentreprenad är det
enligt förväntan med en viss variation i posterna mellan perioderna.
Detta då posterna är beroende av framdriften samt fakturering i
pågående projekt.
Förlustreserv avtalstillgångar
Avtalstillgångar är inom tillämpningsområdet för modellen för förvän-
tade kreditförluster. Se not 25 avsnittet om kreditrisk för beskrivning
och beräkning av kreditförlustreserv.
Entreprenadavtal
Entreprenaduppdrag intäktsförs i takt med upparbetning av projekten
enligt IFRS 15. Se not 1, Redovisningsprinciper och not 3, Intäkternas
fördelning.
Resultaträkningen
MSEK 2023 2022
Upparbetade intäkter 14 535 13 351
Nettoresultat 1 529 1 521
Rapport över finansiell ställning
Fordringar på beställare av uppdrag enligt entreprenadavtal
MSEK 2023 2022
Upparbetade intäkter 11 625 21 088
Fakturering –11 232 –20 174
Summa fordran på beställare 392 915
Varav kortfristiga avtalsfordringar 392 915
Skulder till beställare av uppdrag enligt entreprenadavtal
MSEK 2023 2022
Fakturering –22 058 –14 888
Upparbetad intäkt 19 549 12 937
Summa skuld till beställare –2 509 –1 951
Varav kortfristiga avtalsskulder –1 945 –1 233
forts. Not 32
Not 33 Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets utgång
som bedöms få en väsentlig påverkan på koncernens räkenskaper.
Not 34 Valutakurser
Genomsnittskurser
SEK 2023 2022
Danska kronor, DKK 1,540 1,429
Euro, EUR 11,477 10,632
Norska kronor, NOK 1,005 1,052
Balansdagskurser
SEK 2023-12-31 2022-12-31
Danska kronor, DKK 1,489 1,496
Euro, EUR 11,096 11,128
Norska kronor, NOK 0,987 1,057
Not 35 Uppgifter om moderbolaget
Ratos AB är ett publikt svenskregistrerat aktiebolag med säte i
Stockholm. Moderbolagets aktier är registrerade på Nasdaq Stockholm.
Adressen till huvudkontoret är Mailbox 511, 114 11 Stockholm och
besöksadressen är Sturegatan 10.
Koncernredovisningen för 2023 består av moderbolaget och dess
koncernföretag. I koncernen ingår även ägd andel av investeringar
redovisade enligt kapitalandelsmetoden.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 140Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Styrelsens och verkställande direktörens intygande
Koncernredovisningen respektive årsredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses i Europa-
parlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redovisningsstandarder respektive
god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för koncernen
respektive moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför. Vårt intygande omfattar även
den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Stockholm den 5 mars 2024
Per-Olof Söderberg
Ordförande
Ulla Litzén
Styrelseledamot
Tone Lunde Bakker
Styrelseledamot
Karsten Slotte
Styrelseledamot
Jan Söderberg
Styrelseledamot
Jonas Wiström
Styrelseledamot,
Verkställande direktör
Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för utfärdande av styrelsen den 5 mars 2024.
Koncernens resultaträkning och rapport över finansiell ställning samt moderbolagets resultat- och balansräkning
blir föremål för fastställelse på årsstämman den 26 mars 2024.
Vår revisionsberättelse har lämnats den 5 mars 2024
Ernst & Young AB
Erik Sandström
Auktoriserad revisor
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA 141Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Revisionsberättelse
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
för Ratos AB (publ) för år 2023 med undantag för bolagsstyrningsrap-
porten på sidorna 66–73. Bolagets årsredovisning och koncernredovis-
ning ingår på sidorna 36–141 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2023
och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovis-
ningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med års-
redo visningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2023 och
av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International
Financial Reporting Standards (IFRS Redovisningsstandarder), så som
de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar
inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 66–73. Förvaltningsberät-
telsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen
och balansräkningen för moderbolaget och resultaträkningen och rap-
porten över finansiell ställning för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncern-
redovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport
som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA)
och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhål-
lande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga för-
bjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1
har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamåls enliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt
vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella peri-
oden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i
vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Beskrivningen nedan av hur revisionen genomfördes inom dessa
områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns
ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom dessa områden.
Därmed genomfördes revisionsåtgärder som utformats för att beakta vår
bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Utfallet av vår granskning och de granskningsåtgärder
som genomförts för att behandla de områden som framgår nedan utgör
grunden för vår revisionsberättelse.
Värdering av goodwill och andelar i koncernföretag
Beskrivning av området
Värdet av goodwill uppgår till 14,1 miljarder SEK i koncernens rapport över
finansiell ställning och andelar i koncernföretag uppgår till 10,3 miljarder
SEK i moderbolagets balansräkning per balansdagen. Som framgår av
not 11 prövas värdet på goodwill årligen, samt så snart det finns indika-
tioner på att ett nedskrivningsbehov kan föreligga, genom att beräkna
återvinningsvärdet och ställa det i relation till de redovisade värdena. För
andelar i koncernföretag bedöms löpande under året och vid bokslutet
om det finns indikationer på värdenedgång och om så är fallet beräknas
tillgångens återvinningsvärde. Nedskrivningsprövningarna för 2023
resulterade i nedskrivningar av goodwill om totalt 774 MSEK.
I not 11 framgår att återvinningsvärdet utgörs av nyttjandevärdet eller
det verkliga värdet minus försäljningskostnader. Väsentliga antaganden
vid beräkningen av nyttjandevärde är bland annat framtida intjänings-
förmåga, tillväxt och diskonteringsränta. Vid värdering till verkligt värde
utgör vinstprognos och vinstmultipel väsentliga antaganden.
Till följd av de uppskattningar och antaganden som görs i samband
med nedskrivningsprövningarna samt storleken på redovisade värden har
vi bedömt värdering av goodwill för koncernen och andelar i koncernfö-
retag för moderbolaget som särskilt betydelsefulla områden i revisionen.
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision av räkenskapsåret 2023 har vi utvärderat koncernens och
moderbolagets process för att upprätta nedskrivningsprövningar samt
för att identifiera kassagenererande enheter. Vi har granskat de väsent-
liga antaganden som ligger till grund för nedskrivningstesterna genom
bland annat jämförelser mot historiskt utfall, framtida prognoser och
jämförelse mot likvärdiga bolag. Vidare har vi genomfört känslighets-
analyser för förändringar i väsentliga antaganden.
Vi har involverat interna värderingsspecialister i vår granskning av
väsentliga antaganden samt för att utvärdera de värderingsmodeller
som använts.
Slutligen har vi granskat de upplysningar som lämnats i årsredo-
visningen.
Redovisning av entreprenaduppdrag
Beskrivning av området
Entreprenaduppdrag redovisas på basis av uppdragens färdigställande-
grad och principerna för redovisningen framgår av not 3. Redovisning av
entreprenaduppdrag kräver uppskattningar och bedömningar av bland
annat total kostnad för att slutföra koncernens åtagande samt, i före-
kommande fall, för att bedöma utfallet i tvister hänförliga till uppdragen.
Viktiga uppskattningar och bedömningar som ligger till grund för redo-
visningen framgår av not 31.
Till följd av de uppskattningar och bedömningar som behöver göras
för att redovisa entreprenaduppdrag har vi bedömt att detta utgör ett
särskilt betydelsefullt område i revisionen.
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision av räkenskapsåret 2023 har vi utvärderat koncernens pro-
cess för redovisning av entreprenaduppdrag. Vi har utvärderat och
bedömt koncernens uppskattningar och bedömningar genom att
granska ett urval av entreprenaduppdrag mot avtal och upprättad pro-
jektredovisning. Vidare har vi i förekommande fall inhämtat uttalanden
från koncernens legala rådgivare.
Slutligen har vi granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
Till bolagsstämman i Ratos AB (publ), org nr 556008-3585
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
REVISIONSBERÄTTELSE 142Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
forts. Revisionsberättelse
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 2–33 och 148–152.
Den andra informationen består även av ersättningsrapporten för
räkenskaps året 2023 som kommer att avges efter datumet för denna
revisions berättelse. Det är styrelsen och verkställande direktören som
har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrk-
ande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan
och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång
beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt
bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktig-
heter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna infor-
mation, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en
väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att
rapportera i det avseendet.
Om vi vid läsningen av ersättningsrapporten drar slutsatsen att det
finns en väsentlig felaktighet i den måste vi ta upp den frågan med
styrelsen och begära att den rättas.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den ger
en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncern-
redovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verk-
ställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de
bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncern-
redovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är till-
lämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verk-
samheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om
fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direk-
tören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte
har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella
rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och
att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig
säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revi-
sion som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter
kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i års-
redovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme
och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i års-
redovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder
bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är
tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra utta-
landen. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd
av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på
misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi,
förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller
åsido sättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som
har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder
som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att
uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används
och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskatt-
ningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande
direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en slut-
sats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om det finns någon
väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhål-
landen som kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att
fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en
väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa upp-
märksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om den väsent-
liga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga,
modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncernredovisningen.
Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till
datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller
förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta verksam-
heten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och inne-
hållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upp-
lysningarna, och om årsredovisningen och koncernredovisningen
återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt
som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende
den finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna
inom koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredovis-
ningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av kon-
cernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade
omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också infor-
mera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de
eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt
relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla rela-
tioner och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende,
samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten
eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka
av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör de
för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa
områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar
förhindrar upplysning om frågan.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
REVISIONSBERÄTTELSE 143Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av Ratos AB (publ)
för år 2023 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst
eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i
förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkstäl-
lande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero-
ende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisors sed
i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa
krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträf-
fande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar
detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med
hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart,
omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncer-
nens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse
att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvalt-
ningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på
ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland
annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring
ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvalt-
ningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en
rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller
verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget.
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredo-
visningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig
grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktie bolags-
lagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att
en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättnings-
skyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi
professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning
under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revi-
sionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som
utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk
och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana
åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten
och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bola-
gets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag,
vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt utta-
lande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens
förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi
granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen
för detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktie-
bolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi
även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören
har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format
som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Ratos AB
(publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som
i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revi-
sorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekom-
mendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero-
ende i förhållande till Ratos AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer
nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt
väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår
granskning.
forts. Revisionsberättelse
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
REVISIONSBERÄTTELSE 144Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder
för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format
som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för
att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan
finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag
och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med
grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyrning för revisions-
företag som utför revision och översiktlig granskning av finansiella rap-
porter samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster som
kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar ett system för
kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av
yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i
lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om
att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att
utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektivi-
teten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärde-
ring av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkstäl-
lande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att
Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning
av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredo-
visningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida kon-
cernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys
samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad
som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 66–73 och för att den är upprättad i enlighet med årsredo-
visnings lagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att
vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och
en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfatt-
ning som en revision enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss till-
räcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt
7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens
och koncernredovisningens övriga delar samt i överensstämmelse med
årsredovisningslagen.
Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm, utsågs till Ratos AB:s
revisor av bolagsstämman den 28 mars 2023 och har varit bolagets
revisor sedan den 8 maj 2019.
Stockholm den 5 mars 2024
Ernst & Young AB
Erik Sandström
Auktoriserad revisor
forts. Revisionsberättelse
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
REVISIONSBERÄTTELSE 145Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Ytterligare information
Rapporter
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
146Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Rapporter
Ytterligare information
Ytterligare
information
Femårsöversikt, koncernen 148
Avstämning av alternativa nyckeltal (APM) 150
Definitioner 151
Aktieägarinformation 152
4
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
147Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Rapporter
Ytterligare information
Femårsöversikt, koncernen
2023 2022 2021 2020 2019
Nyckeltal
1)
Resultat per stamaktie före utspädning, SEK 3,73 1,69 8,17 2,17 2,11
Utdelning per A- och B-aktie, SEK 1,25
2)
0,84 1,20 0,95 0,65
Direktavkastning, % 3,5
2)
2,0 2,1 2,5 1,9
Totalavkastning, % –11 –27 54 17 46
Börskurs vid årets slut, SEK 36,08 41,49 57,95 38,48 33,42
Eget kapital per aktie, 31 december, SEK
3)
38 38 37 29 29
Eget kapital, MSEK
4)
12 314 12 289 11 940 9 366 9 298
Avkastning på eget kapital, % 10 5 24 7 7
Avkastning på sysselsatt kapital exklusive finansiell leasing, % 10,0 10,2 11,0 8,4
Avkastning på sysselsatt kapital, % 8,8 8,6 9,0 7,0
Skuldsättningsgrad exklusive finansiell leasing 0,7x 2,5x 0,1x 1,1x
Skuldsättningsgrad 1,5x 3,5x 1,3x 2,3x
Soliditet, % 40 37 47 39 38
Genomsnittligt antal stamaktier före utspäding 326 042 022 325 223 889 322 945 842 319 014 634 319 014 634
Utestående antal A-, B- och C-aktier 326 516 488 325 898 988 324 676 320 319 014 634 319 014 634
Resultaträkning, MSEK
Nettoomsättning 33 748 29 875 22 551 20 941 21 286
EBITDA 5 308 2 958 2 669 2 422 2 130
EBITA, justerad
5)
2 244 1 966 1 802 1 468 702
Rörelseresultat 3 010 1 618 1 656 1 457 1 192
Resultat före skatt 2 273 1 178 1 306 873 718
Årets resultat från kvarvarande verksamhet 2 006 879 1 139 614 579
Årets resultat från avvecklad verksamhet 1 715 269 247
Årets resultat 2 006 879 2 855 883 827
Resultat hänförligt till moderbolagets ägare 1 218 548 2 637 693 673
1)
Om inget annat anges avses B-aktien
2)
Föreslagen ordinarie utdelning
3)
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare, dividerat med antal utestående stamaktier vid periodens slut
4)
Hänförligt till moderbolagets ägare
5)
2019 exklusive realisationsvinster från försäljning av fastighet samt bolag
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FEMÅRSÖVERSIKT 148Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Rapporter
Ytterligare information
2023 2022 2021 2020 2019
Rapport över finansiell ställning, MSEK
Immateriella anläggningstillgångar 15 978 16 908 11 418 8 082 13 463
Materiella anläggningstillgångar 1 617 1 725 1 503 1 198 1 173
Nyttjanderättstillgångar 4 816 5 100 5 006 4 677 4 423
Finansiella anläggningstillgångar 3 307 1 675 2 157 1 072 1 213
Uppskjutna skattefordringar 477 357 303 156 508
Omsättningstillgångar 9 935 11 411 7 998 6 995 8 625
Tillgångar som innehas för försäljning 6 458
Tillgångar 36 129 37 175 28 385 28 638 29 405
Eget kapital 14 451 13 788 13 326 11 281 11 218
Avsättningar 619 543 535 561 1 111
Uppskjutna skatteskulder 801 742 440 275 464
Leasingskulder 5 398 5 670 5 507 5 155 4 871
Övriga räntebärande skulder 5 049 7 371 2 575 3 206 5 579
Ej räntebärande skulder 9 811 9 061 6 002 4 660 6 163
Skulder som hänförs till tillgångar som innehas för försäljning 3 501
Eget kapital och skulder 36 129 37 175 28 385 28 638 29 405
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FEMÅRSÖVERSIKT 149Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Rapporter
Ytterligare information
Avstämning av alternativa nyckeltal (APMer)
Ratos använder sig av finansiella mått som inte är definierade i IFRS
utan är så kallade alternativa nyckeltal (APM). Dessa alternativa nyckel-
tal anses utgöra värdefull kompletterande information för analytiker och
övriga intressenter för att utvärdera och bedöma koncernens finansiella
prestation och ställning. Ratos definitioner av dessa nyckeltal kan skilja
sig från andra bolag och därför är dessa inte alltid jämförbara med lik-
nande nyckeltal som används av andra bolag.
Nedan visas avstämningar och redogörelse för delkomponenter som
ingår i de väsentliga alternativa nyckeltal som används i årsredovis-
ningen. Avstämning sker mot den mest direkt avstämbara posten, del-
summan eller totalsumman som anges i de finansiella rapporterna för
motsvarande period. Definitioner återfinns på www.ratos.com och
sidan 151.
Organisk tillväxt
MSEK 2023 2022
Tillväxt Nettoomsättning, % 13% 32%
Nettoomsättning 33 748 29 875
Förvärvad nettoomsättning 3 166 4 629
Effekter av valutaförändringar –112 914
Övrigt –194 –39
Nettoomsättning, justerad 30 888 24 371
Avyttrad nettoomsättning i jämförelseperiod 2 7
Nettoomsättning, justerad i jämförelse-
perioden 29 873 22 544
Organisk tillväxt 1 014 1 827
Organisk tillväxt, % 3% 8%
EBITDA, EBITA och rörelseresultat
MSEK 2023 2022
EBITDA 5 308 2 958
Avskrivningar och nedskrivningar –1 408 –1 240
EBITA 3 901 1 718
Reversering av nedskrivning i intressebolag 1 656
Omvärdering och realisationsresultat
noterade aktier –118
Omstruktureringskostnader –130
Justerad EBITA 2 244 1 966
Av- och nedskrivningar av immateriella
tillgångar uppkomna vid förvärv –890 –100
Rörelseresultat 3 010 1 618
Räntebärande nettoskuld
MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Räntebärande skulder, övrigt 5 049 7 371
Finansiella leasingskulder 5 398 5 670
Avsättningar för pensioner 65 60
Räntebärande tillgångar –34 –101
Likvida medel –2 360 –2 532
Räntebärande nettoskuld 8 118 10 468
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
ALTERNATIVA NYCKELTAL 150Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Rapporter
Ytterligare information
Definitioner
Tillväxtmått
Organisk tillväxt
Nettoomsättning i jämförbara enheter. Effekter av
förvärv, avyttringar och valuta förändringar exkluderas.
Måttet visar på den underliggande försäljningstillväxten
driven av förändringar i volym, pris och produkt mix för
jämförbara enheter mellan olika perioder.
Avkastningsmått
Avkastning på eget kapital
Årets resultat hänförligt till moderbolagets ägare för
de senaste 12 månaderna dividerat med genomsnitt-
ligt eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare
under de fem senaste kvartalen.
Måttet används för att visa på total lönsamhet i förhållande
till eget kapital investerat av moderbolagets aktieägare.
Avkastning på sysselsatt kapital
Justerad EBITA för de senaste 12 månaderna i pro-
cent av genomsnittligt sysselsatt kapital under de
fem senaste kvartalen.
Måttet används för att visa lönsamhet i förhållande till hur
effektivt kapitalet används.
Direktavkastning
Föreslagen utdelning på stamaktien i procent av
B-aktiens stängningskurs vid periodens sista
handels dag.
Visar hur stor procentuell del av aktieägarens investering
som återfås i form av utdelning varje år.
EBITDA
EBITA med återlagda av- och nedskrivningar
(Earnings Before Interest, Tax, Depreciation and
Amortisation).
Måttet visar på det operativa resultatet och förmågan att
generera intäkter från verksamheten utan hänsyn tagen till
kapitalstruktur, investeringar i anläggningstillgångar eller
skattesituation.
EBITDA-marginal
EBITDA i procent av nettoomsättningen.
EBITA
Rörelseresultat före nedskrivning av goodwill samt
av- och nedskrivningar av andra immateriella till-
gångar som uppkommit i samband med företags-
förvärv och därmed likställda transaktioner (Earnings
Before Interest, Tax and Amortisation).
Måttet är centralt för ledningens resultat uppföljning då det
visar på den underliggande lönsamheten genererad från
den operativa verksamheten.
EBITA-marginal
EBITA i procent av nettoomsättningen.
Justerad EBITA
EBITA justerat för realisationsresultat och omvärde-
ring noterade aktier samt engångsposter som på
affärsområdesnivå bedöms jämförelsestörande.
Justerad EBITA-marginal
Justerad EBITA i procent av nettoomsättningen.
Totalavkastning
B-aktiens kursutveckling inklusive åter investerad
utdelning (årets utbetalda) på stam aktierna.
Måttet visar från ett ägarperspektiv den totala
avkastningen på aktien.
Kapitalmått
Räntebärande nettoskuld
Räntebärande skulder (inklusive finansiell leasing-
skuld) samt pensionsavsättningar minus ränte-
bärande tillgångar och likvida medel.
Används för att definiera finansieringen via finansiella
skulder med hänsyn tagen till finansiella tillgångar, och
används som en komponent vid bedömning av finansiell
risk.
Skuldsättningsgrad
Räntebärande nettoskuld i förhållande till EBITDA
för de senaste 12 månaderna.
Måttet visar finansiell risk samt förmågan att betala
skulder. Används av ledningen för uppföljning och över-
vakning av skuldsättningsnivån.
Skuldsättningsgrad exklusive finansiell leasing
Räntebärande nettoskuld exklusive finansiell leasing
i förhållande till EBITDA för de senaste 12 måna-
derna.
Soliditet
Redovisat eget kapital i procent av balans omslut-
ningen. I eget kapital inräknas innehav utan
bestämmande inflytande.
Måttet visar den finansiella risken uttryckt i hur stor
procentuell del av balansomslutningen som finansierats
av ägarna.
Sysselsatt kapital
Eget kapital, innehav utan bestämmande inflytande
samt ränte bärande skulder.
Aktierelaterade mått
Eget kapital per aktie
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare
dividerat med ute stående antal stamaktier vid
periodens slut.
Måttet ger en indikation om hur mycket kapital per aktie
som är hänförligt till moderbolagets ägare.
P/E-tal
Börskurs för B-aktien i förhållande till resultat per
aktie.
Resultat per aktie före utspädning
Årets resultat hänförligt till moderbolagets ägare
dividerat med genomsnittligt antal utestående
stam aktier.
Resultat per aktie efter utsdning
Vid beräkningen av resultat per aktie efter utspäd-
ning justeras resultatet och det genomsnittliga
antalet aktier för att ta hänsyn till effekter av poten-
tiella stamaktier, vilka under rapporterade perioder
härrör från konvertibla skuldebrev och optioner
utgivna till anställda.
Övriga mått
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Omfattar kassaflöde från den löpande verksamheten,
erhållna utdelningar från intressebolag, räntor och
finansiella poster, betald inkomstskatt samt föränd-
ring av rörelsekapital.
Mått som visar det kassa flöde som verksamheten genererar
och som potentiellt kan användas för att återbetala kredit-
givare, investeringar, utdelning till ägare och övriga strate-
giska initiativ.
Medelantal anställda
Totalt antal arbetade timmar under perioden
omräknat till heltidstjänster.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
DEFINITIONER 151Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Rapporter
Ytterligare information
Aktieägarinformation
Årsstämma den 26 mars 2024
Årsstämma i Ratos AB (publ) hålls tisdagen den 26 mars 2024 kl 14.00
på Grand Hôtel, entré Spegelsalen, lokal: ’Studio Stockholm’, Södra
Blasieholmshamnen 8, Stockholm.
Rätt att delta och anmälan
Det finns två sätt för aktieägare att delta vid stämman: (i) närvaro vid
stämman personligen eller genom ombud, eller (ii) deltagande genom
poströstning. I båda fallen måste aktieägare som har sina aktier förvaltar-
registrerade tillfälligt ha inregistrerat aktierna i eget namn (vilket
beskrivs närmare nedan).
Deltagande personligen eller genom ombud
Aktieägare som önskar delta vid stämman personligen eller genom
ombud ska:
dels vara införd som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB förda
aktieboken måndagen den 18 mars 2024,
dels anmäla sitt deltagande till stämman senast onsdagen den
20 mars 2024, enligt anvisningarna nedan.
Anmälan om deltagande i stämman ska göras via bolagets webbplats
www.ratos.com, per telefon 08-518 01 550 på vardagar kl. 09.00–16.00
eller med brev till Computershare AB, ”Ratos årsstämma 2024”, Box 5267,
102 46 Stockholm. Vid anmälan ska anges namn, person- eller organisa-
tionsnummer, adress, telefonnummer samt antalet eventuella biträden
(högst två).
Sker deltagande i stämman genom ombud, ska en skriftlig och daterad
fullmakt undertecknad av aktieägaren skickas in till ovan angiven
adress före stämman. Fullmaktsformulär finns på bolagets webbplats
www.ratos.com. Om fullmakten utfärdas av en juridisk person ska
registrerings bevis eller annan behörighetshandling bifogas fullmakten.
För att underlätta registreringen vid stämman bör fullmakten samt
registreringsbevis eller annan behörighetshandling vara bolaget till-
handa under ovanstående adress senast onsdagen den 20 mars 2024.
Poströstning
Styrelsen har beslutat att aktieägare ska kunna utöva sin rösträtt genom
poströstning. Aktieägare som vill delta i stämman genom poströstning
ska:
dels vara införd som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB förda
aktieboken måndagen den 18 mars 2024,
dels anmäla sitt deltagande i stämman genom att avge sin poströst
senast onsdagen den 20 mars 2024, enligt anvisningarna nedan.
För poströstning ska ett särskilt formulär användas. Poströstnings-
formuläret finns tillgängligt på bolagets webbplats www.ratos.com.
Ifyllt och undertecknat poströstningsformulär ska skickas via e-post till
info@computershare.se eller med post till Computershare AB, ”Ratos
årsstämma 2024”, Box 5267, 102 46 Stockholm. Ifyllt formulär måste vara
Computershare tillhanda senast onsdagen den 20 mars 2024. Aktie-
ägare kan även avge poströst elektroniskt genom verifiering med BankID
via bolagets webbplats www.ratos.com. Sådana elektroniska röster
måste också avges senast onsdagen den 20 mars 2024.
Aktieägaren får inte förse poströsten med särskilda instruktioner eller
villkor. Om så sker är hela poströsten ogiltig. Ytterligare anvisningar och
villkor framgår av poströstningsformuläret.
Om en aktieägare avger sin poströst genom ombud ska en skriftlig
och daterad fullmakt undertecknad av aktieägaren bifogas post-
röstnings formuläret. Fullmaktsformulär finns på bolagets webbplats
www.ratos.com. Om fullmakten utfärdas av en juridisk person ska
registrerings bevis eller annan behörighetshandling bifogas fullmakten.
Aktieägare som vill delta i stämman personligen eller genom ombud
måste anmäla detta enligt instruktionerna under rubriken ”Deltagande
personligen eller genom ombud” ovan. Det innebär att en anmälan om
deltagande endast genom poströstning inte räcker för den som vill delta
i stämman personligen eller genom ombud.
För eventuella frågor beträffande poströstningsförfarandet, kontakta
Computershare, telefon 08-518 01 550, vardagar kl. 09.00–16.00.
Förvaltarregistrerade aktier
För att ha rätt att delta i stämman (inklusive genom poströstning) måste
aktieägare som har sina aktier förvaltarregistrerade tillfälligt ha inregist-
rerat aktierna i eget namn så att aktieägaren blir upptagen i aktieboken
måndagen den 18 mars 2024. Observera att förfarandet också gäller
beträffande aktier som ligger på banks aktieägardepå och vissa investe-
ringssparkonton (ISK). Sådan rösträttsregistrering begärs hos förvaltaren
enligt förvaltarens rutiner i sådan tid i förväg som förvaltaren bestämmer.
Rösträttsregistreringar som gjorts av förvaltaren senast onsdagen den
20 mars 2024 kommer att beaktas vid framställningen av aktieboken.
Utdelning och avstämningsdag
Styrelsen föreslår en utdelning för räkenskapsåret 2023 om 1,25 SEK per
aktie (0,84) av serie A och serie B. Avstämningsdag för utdelningen före-
slås bli den 28 mars 2024 och utbetalning från Euroclear Sweden
beräknas ske den 4 april 2024.
RATOS ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
AKTIEÄGARINFORMATION 152Om RatosInnehåll Ratos affärsområden Rapporter
Ytterligare information
Kalender
26 mars Årsstämma 2024
29 april Delårsrapport januari–mars 2024
18 juli Delårsrapport januari–juni 2024
22 oktober Delårsrapport januari–september 2024
Rapporterna finns tillgängliga på Ratos hemsida direkt
efter offentliggörandet och utges på svenska och engelska.
Års redovisningen skickas per post till de aktieägare som
så begär.
Beställning av information kan göras på www.ratos.com eller
via post: Ratos AB
Mailbox 511
SE-114 11 Stockholm
e-post: info@ratos.com
Aktigarkontakt
Jonas Ågrup, CFO och IR
Josefine Uppling, Kommunikations- och hållbarhetschef
Tel: 08-700 17 00
e-post: info@ratos.com
Kontaktinformation styrelse
och valberedning
Ratos AB
Mailbox 511
SE-114 11 Stockholm
e-post: info@ratos.com
Produktion: Ratos i samarbete med Hallvarsson & Halvarsson
Foto: Karl Nordlund, Semcon: Johan Westerlind, Getty Images: Westend61,
Guido Mieth, Shutterstock: Anna Ruut, Johner Images samt egna bilder från Aibel,
Expin Group, Oechsle Display Systems, Semcon, SSEA Group och Ratatek.
Tryck: Larsson Offsettryck AB, Linköping 2024
Papper: Munken Polar ID
Ratos AB (publ) org nr 556008-3585
This annual report is also available in English.
Trycksak
3041 0298
S
V
A
N
E
N
M
Ä
R
K
T