DELÅRSRAPPORT FOR 1. JANUAR - 30. SEPTEMBER 2025 FOR FIRSTFARMS A/S  
FirstFarms A/S ·
Majsmarken 1
·
7190 Billund
· CVR: 28 31 25 04  
 
INDHOLDSFORTEGNELSE  
Utilfredsstillende delårsresultat - påvirket af lave priser . . . . . . . . . . . . . . . 3  
Hoved- og nøgletal . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6  
Forventninger . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7  
Ledelsespåtegning. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8  
Resultat- og totalindkomstopgørelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10  
Balancen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11  
Egenkapitalopgørelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13  
Pengestrømsopgørelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 14  
Segmentoplysninger. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 15  
Omsætning . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16  
Investorinformation . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 17  
2
 
Utilfredsstillende delårsresultat - påvirket af lave priser  
Delårsresultatet pr. 30 september 2025 viser et resul-  
tat før skat på -5 mDKK, isoleret set for Q3 udviser det  
et underskud på -12 mDKK. Resultatet er utilfredsstil-  
lende hvilket er en direkte konsekvens af mund- og  
klovesyge (FMD) samt lave afgrøde- og grisepriser.  
følge af konsekvenserne i forhold til FMD samt nega-  
tiv værdiregulering på grisebesætningen som følge  
af de lavere priser. Renteniveauet og finansielle om-  
kostninger er som forventet og har været faldende  
som følge af faldende renteniveau og konvertering  
af obligationer i Q1.  
Status FMD  
Siden myndighederne den 30. marts 2025 bekræfte-  
de, at FirstFarms havde udbrud af FMD, og den efter-  
følgende aflivning af dyrene på kvægejendommen i  
Plavecky Stvrtok, har der pågået et omfattende ren-  
gørings- og desinfektionsarbejde. Der blev efterføl-  
gende indsat 36 testdyr den 4. september 2025. Dyre-  
ne var på farmen i 3 uger, hvorefter de blev testet for  
FMD. Alle dyr testede negativ, og farmen blev den 24.  
september 2025 erklæret fri for FMD af de slovakiske  
myndigheder.  
Udbytterne i marken har overordnet set været for-  
nuftige i 2025, men priserne er under det forventede  
niveau. FMD har påvirket resultatet væsentligt i Q3  
som følge af den manglende omsætning fra mæl-  
keproduktionen. Den negative udvikling i grisepriser  
har ligeledes haft en stor negativ påvirkning på re-  
sultatet i Q3.  
Igangværende investeringer  
Fordoblingen af silokapaciteten i Rumænien til  
46.000 tons er tilendebragt, og vi har således mulig-  
hed for opbevaring af størstedelen af høsten i Ru-  
mænien.  
FirstFarms udnytter nu muligheden for at foretage  
mindre renoveringsopgaver samt projekter i forbin-  
delse med optimering og opgradering af farmen, in-  
den der forventes indsættelse af dyr i løbet af decem-  
ber 2025.  
Byggeriet af mejeri i tilknytning til mælkeproduktio-  
nen i Plavecky Stvrtok følger den reviderede plan. Alt  
inventar er leveret og de sidste installationer afslut-  
tet.  
Hovedtal 1. januar – 30.september 2025  
FirstFarms har i regnskabsperioden realiseret:  
• En omsætning på 284 mDKK (2024: 327 mDKK)  
• Et EBITDA på 72 mDKK (2024: 86 mDKK)  
• Et EBIT på 21 mDKK (2024: 41 mDKK)  
Mælk  
I forhold til indsættelse af besætning så forventer  
FirstFarms, at der er 800 køer fra eget opdræt fra de  
besætninger som ikke blev smittet med FMD. Herud-  
over er der købt 900 drægtige kvier i Danmark, som  
forventes at kælve i løbet af december 2025 samt Q1  
2026. Der er ligeledes indgået aftale i Slovakiet om  
køb af 1.000 køer samt 1.000 kvier og kalve til levering  
i løbet af december 2025.  
• Et resultat før skat på -5 mDKK (2024: 13 mDKK)  
FirstFarms’ mælkeproduktion har naturligt været væ-  
sentligt påvirket af udbruddet af FMD i Slovakiet. Det  
primære fokus i Q3 har været rengøring og desinfek-  
tion samt klargøring til indsætning af dyr.  
Omsætningen i perioden er faldet med 13 %. Det  
skyldes manglende salg af mælk samt lavere priser  
på grise i perioden.  
FMD har påvirket resultatet år til dato negativt med  
45 mDKK – inklusiv driftstab.  
Resultat før skat er lavere end sidste år, primært som  
3
 
FirstFarms forventer således at mælkeproduktionen vil  
være tilbage på niveau, som før FMD, i løbet af andet  
halvår 2026.  
faldet med 20 mDKK sammenlignet med samme pe-  
riode sidste år.  
Besætningen var forsikret med samlet 31 mDKK,  
som er indregnet under andre driftsindtægter, heraf  
er 60% udbetalt ved udgangen af Q3. Det har ikke  
været muligt at forsikre mod driftstab. FirstFarms for-  
venter den resterende del af forsikringssummen bli-  
ver udbetalt inden årets udgang.  
Afgrødeproduktion - tilfredsstillende udbytter  
men priserne er udfordret  
Ledelsen vil igen gerne fremhæve de dedikerede  
medarbejdere for en ekstraordinær indsats i forbin-  
delse med, at vi så hurtigt og vellykket kommer i  
gang medmælkeproduktionen igen. Det er ikke kun  
medarbejderne i mælkeproduktionen der har hjulpet  
til – alle medarbejdere har udvist stor dedikation og  
arbejdsomhed.  
Afgrødepriserne har været faldende hen over efter-  
året, således er tendensen fra foråret fortsat. Vi for-  
venter, at priserne vil rette sig i den kommende tid.  
Der er gode lagerkapaciteter i koncernen, og der er  
således mulighed for opbevaring af mere end 60.000  
tons afgrøder til senere salg.  
I september 2025 søgte koncernen regionalt tilskud  
til investeringer i dyr og til dækning af andre omkost-  
ninger i relation til udbruddet, det endelige tilskud  
forventes at være mellem 50-60 mDKK, heraf forven-  
tes 10-15 mDKK af have resultateffekt i 2025.  
Udfordrende kvartal i griseproduktionen  
Markedspriserne på smågrise og slagtegrise var på et  
lavt niveau i Q3 2025. Grisepriserne er faldet yderlige-  
re i Q4; det forventes, at de stiger frem mod årsskiftet  
i forhold til niveauet på nuværende tidspunkt.  
Udbytterne i Slovakiet, Tjekkiet samt arealerne un-  
der vanding i Rumænien har været på et forventet  
niveau, mens udbytterne udenfor vanding i Rumæ-  
nien har været ramt af manglende nedbør. Samlet  
set har udbytterne i afgrødeproduktionen for 2025  
været tilfredsstillende for koncernen herunder også  
kvaliteten af de høstede afgrøder.  
FirstFarms forventer i 2025:  
• Et EBITDA på 60 - 90 mDKK  
• Et EBIT på -10 - +20 mDKK  
FirstFarms’ griseproduktion i Slovakiet er tilbage i al-  
mindelig drift efter transportrestriktioner i forbindel-  
se med udbrud af FMD i nærområdet.  
Vi antager svagt stigende grise- og afgrødepriser i  
resten af 2025. Grisepriserne er faldet i starten af Q4,  
og vi forventer således at grisepriserne vil stige fra  
det nuværende niveau frem til årsskiftet.  
FirstFarms sælger netto ca. 60% af afgrødeproduktio-  
nen, de resterende 40% anvendes til foder.  
Salgsprisen på smågrise har år til dato været 519 DKK/  
stk. mod 649 DKK/stk. samme periode i 2024 (for en  
26 kg’ smågris), og på slagtegrise 15,25 DKK/kg mod  
15,67 DKK/kg.  
Forventninger til 2025  
Finansielle poster  
Som en direkte konsekvens af FMD-udbruddet ned-  
justerede koncernen den 31. marts 2025 forventnin-  
gerne til årets resultat med 45 mDKK.  
Netto finansielle poster er en udgift på 26 mDKK  
mod netto 28 mDKK i 2024. Udviklingen i finansielle  
poster er påvirket af, at der i 2024 var en netto ind-  
tægt fra afdækning af afgrøder på 4 mDKK, hvor der i  
Omsætningen på små- og slagtegrise er i perioden  
4
 
2025 er en netto omkostning på 2 mDKK. Finansielle  
poster er ligeledes påvirket af øget netto rentebæ-  
rende gæld.  
Begivenheder efter balancedagen  
Der er ikke indtruffet begivenheder efter balanceda-  
gen af betydning for koncernens stilling pr. 30. sep-  
tember 2025.  
Balancen  
Balancesummen for koncernen pr. 30. september  
2025 udgør 1.700 mDKK, hvilket er et fald på 20  
mDKK i forhold til samme periode sidste år og en  
stigning på 15 mDKK i forhold til 31. december 2024.  
Risikovurdering  
FirstFarms har i årsrapporten for 2024 beskrevet de  
væsentligste risici for selskabet, og det er ledelsens  
opfattelse, at denne beskrivelse fortsat er dækkende.  
Egenkapital  
Årsrapporten og risikovurderingen kan findes på sel-  
skabets hjemmeside www.firstfarms.dk.  
Egenkapitalen er i perioden øget med 85 mDKK, og  
udover årets resultat er den væsentligste påvirkning  
konvertering af obligationer på 92 mDKK.  
Anvendt regnskabspraksis  
Delårsrapporten aflægges i overensstemmelse med  
IAS 34 ”Præsentation af delårsregnskaber” som er  
godkendt af EU og danske oplysningskrav for børs-  
noterede selskaber.  
Pengestrømme  
Pengestrømme fra driften udgør -28 mDKK mod 25  
mDKK i 2024. Pengestrømmene i 2025 er negativt  
påvirket af effekten af FMD samt øgede varebehold-  
ninger sammenlignet med ultimo Q3 2024. Penge-  
strømme fra investeringsaktivitet udgør 121 mDKK.  
De primære investeringer relateres til vanding i Ru-  
mænien samt mejeriet i Slovakiet.  
Anvendt regnskabspraksis er uændret i forhold til  
koncernregnskabet og årsregnskabet for 2024, hvor-  
til der henvises.  
5
 
HOVED- OG NØGLETAL  
HOVEDTAL  
tDKK  
Koncern  
Q1-Q3 2025  
Koncern  
Q1-Q3 2024  
Koncern  
Q3 2025  
Koncern  
Q3 2024  
Koncern  
2024  
Nettoomsætning  
Bruttoresultat  
Resultat før afskrivninger (EBITDA)  
Resultat af primær drift (EBIT)  
Resultat af finansielle poster, netto  
Resultat før skat  
283,9  
157,8  
72,2  
20,8  
-26,0  
327,1  
165,9  
86,0  
40,8  
-28,1  
12,8  
91,7  
45,3  
17,8  
-1,3  
-10,4  
107,4  
46,8  
21,0  
5,5  
-10,8  
-5,2  
454,0  
217,4  
105,3  
43,0  
-34,1  
8,9  
-5,2  
-6,4  
-11,7  
-11,1  
Periodens resultat  
9,6  
-4,4  
16,3  
Langfristede aktiver  
Kortfristede aktiver  
Aktiver i alt  
Aktiekapital  
1.332,9  
364,7  
1.697,5  
122,5  
912,7  
607,8  
176,9  
611,5  
2,1  
1.244,1  
476,7  
1.720,8  
111,5  
818,8  
724,2  
177,9  
483,1  
57,5  
1.332,9  
364,7  
1.697,5  
122,5  
912,7  
607,8  
176,9  
611,5  
-21,9  
-43,5  
1.244,1  
476,7  
1.720,8  
111,5  
818,8  
724,2  
177,9  
483,1  
33,5  
9,8  
-0,4  
0,6  
138,4  
147,9  
1.271,4  
413,5  
1.684,9  
111,5  
819,2  
718,8  
146,9  
551,0  
88,7  
47,1  
-89,4  
-114,3  
154,1  
111,8  
Egenkapital  
Langfristede forpligtelser  
Kortfristede forpligtelser  
Nettorentebærende gæld  
Pengestrøm fra primær drift  
Pengestrøm fra driftsaktivitet  
Pengestrøm fra investeringsaktivitet, netto  
Heraf til investering i materielle aktiver  
Pengestrøm fra finansieringsaktivitet  
Pengestrøm i alt  
-28,6  
24,7  
-120,6  
-120,8  
13,2  
-72,3  
-76,5  
177,3  
129,8  
-48,7  
-43,7  
-25,7  
-117,8  
-135,9  
Nøgletal  
Bruttomargin  
EBITDA-margin  
Overskudsgrad  
Soliditetsgrad  
Resultat pr. aktie, kr.  
Udvandet resultat pr. aktie, kr.  
Nettorentebærende gæld/EBITDA  
Egenkapitalforrentning  
Gennemsnitligt antal ansatte  
55,6  
25,4  
7,3  
53,8  
-0,5  
-0,5  
6,3  
50,7  
26,3  
12,5  
47,6  
2,9  
2,5  
4,2  
4,4  
388  
49,4  
19,5  
-1,4  
53,8  
-0,9  
-0,9  
8,6  
43,6  
19,6  
5,1  
47,6  
-1,0  
-0,7  
5,7  
47,9  
23,2  
9,5  
48,6  
1,6  
1,6  
5,2  
2,2  
389  
-1,0  
383  
-5,1  
380  
-4,6  
405  
HOVED- OG NØGLETAL  
FINANSIEL RAPPORTERING  
6
 
FORVENTNINGER  
FirstFarms fastholder de seneste udmeldte forvent-  
ninger for året om et EBITDA i intervallet 60 - 90 mDKK,  
og et EBIT på -10 - +20 mDKK.  
Udmeldte forventninger 2025 (mDKK)  
EBITDA  
EBIT  
20. november 2025 (selskabsmeddelelse nr. 30)  
11. juli 2025 (selskabsmeddelelse nr. 26)  
31. marts 2025 (selskabsmeddelelse nr. 17)  
13. marts 2025 (selskabsmeddelelse nr. 11)  
60 - 90  
85 - 125  
70 - 110  
115 - 155  
-10 - +20  
15 - 55  
0 - 40  
45 - 85  
FORVENTNINGER FINANSIEL RAPPORTERING  
7
 
LEDELSESPÅTEGNING  
Bestyrelsen og direktionen i FirstFarms A/S har i dag  
behandlet og godkendt delårsrapporten for perio-  
den 1. januar – 30. september 2025.  
Billund, den 26. november 2025  
Delårsregnskabet, der ikke er revideret eller reviewet  
af selskabets revisor, aflægges i overensstemmelse  
med IAS 34 - ”Præsentation af delårsrapporter”, som  
godkendt af EU, og yderligere danske oplysningskrav  
til delårsrapporter for børsnoterede virksomheder.  
Direktion  
Søren Bredvig
Co-CEO
Michael Hyldgaard
Co-CEO
Det er vores opfattelse, at delårsregnskabet giver et  
retvisende billede af koncernens aktiver, passiver og  
finansielle stilling pr. 30. september 2025 samt af re-  
sultat af koncernens aktiviteter og pengestrøm for  
perioden 1. januar – 30. september 2025.  
Bestyrelse  
Henrik Hougaard
Næstformand
Asbjørn Børsting
Formand
Det er endvidere vores opfattelse, at ledelsesbe-  
retningen indeholder en retvisende redegørelse af  
udviklingen i koncernens aktiviteter og økonomiske  
forhold, resultat og finansielle stilling som helhed.  
Claus Ewers
Jesper Pagh
Bendt Wedell
Lise Kaae
LEDELSESPÅTEGNING  
FINANSIEL RAPPORTERING  
8
 
 
RESULTAT- OG TOTALINDKOMSTOPGØRELSE  
RESULTATOPGØRELSE  
tDKK  
Koncern  
Q1-Q3 2025  
Koncern  
Q1-Q3 2024  
Koncern  
Q3 2025  
Koncern  
Q3 2024  
Koncern  
2024  
Nettoomsætning  
283.855
45.741
327.096
51.643
3.931
91.694
17.724
107.398
14.029
1.108
454.019
71.894
6.796
Produktionstilskud  
Andre driftsindtægter  
Værdiregulering af biologiske aktiver  
Indtægter i alt  
38.396
-3.099
3.051
2.445
-10.260
102.209
-6.000
116.535
-21.085
511.624
364.893
385.115
Vareforbrug  
-144.001
-63.139
-161.539
-57.701
-37.080
-19.814
45.315
-50.181
-19.525
46.829
-211.383
-82.853
217.388
Andre eksterne omkostninger  
Bruttoresultat  
157.753
165.875
Personaleomkostninger  
-85.522
-79.853
-27.468
-25.821
-112.072
Resultat før afskrivninger (EBITDA)  
72.231
86.022
17.847
21.008
105.316
Af- og nedskrivninger  
-51.412
-45.192
-19.119
-15.489
-62.366
Resultat af primær drift (EBIT)  
20.819
40.830
-1.272
5.519
42.950
Finansielle indtægter  
Finansielle omkostninger  
Resultat før skat  
2.657
-28.662
-5.186
10.111
-38.167
12.774
55
-10.484
-11.701
4.825
-15.586
-5.242
10.282
-44.375
8.857
Skat af årets resultat  
-1.180
-3.154
579
828
7.492
Periodens resultat  
-6.366
9.620
-11.122
-4.414
16.349
Resultat pr. aktie  
-0,53
-0,53
1,19
1,14
-0,91
-0,91
-0,54
-0,31
1,55
1,55
Udvandet resultat pr. aktie  
TOTALINDKOMSTOPGØRELSE  
tDKK  
Koncern  
Q1-Q3 2025  
Koncern  
Q1-Q3 2024  
Koncern  
Q3 2025  
Koncern  
Q3 2024  
Koncern  
2024  
Periodens resultat  
-6.366
9.620
-11.122
-4.414
16.349
Anden totalindkomst  
Poster der kan blive reklassificeret til resultatopgørelsen:  
- Resultat minoritetsinteresser  
-69
-321
-102
166
-60
- Valutakursreguleringer ved omregning af udenlandske enheder  
Sikringsinstrumenter  
7.418
-7.631
8.176
-3.384
-14.385
- Periodens værdiregulering  
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
- Værdiregulering reklassificeret til finansielle poster  
- Skat af anden totalindkomst  
0
0
0
0
0
Anden totalindkomst efter skat  
Totalindkomst i alt  
7.349
983
-7.952
1.668
8.074
-3.048
-3.218
-7.632
-14.445
1.904
RESULTAT- OG TOTALINDKOMSTOPGØRELSE  
FINANSIEL RAPPORTERING 10  
 
BALANCE  
BALANCE AKTIVER  
tDKK  
Koncern  
Q3 2025  
Koncern  
Q3 2024  
Koncern  
2024  
AKTIVER  
Langfristede aktiver  
Immaterielle aktiver  
Goodwill  
16.083
16.083
16.083
Immaterielle aktiver i alt  
16.083
16.083
16.083
Materielle aktiver  
Grunde (jord)  
443.554
50.264
437.508
55.000
440.901
58.757
Jordlejekontrakter (IFRS 16)  
Bygninger  
409.660
188.801
12.887
408.990
177.151
400.095
177.393
13.339
Produktionsanlæg og maskiner  
Andre anlæg, driftsmateriel og inventar  
Aktiver under opførelse og forudbetalinger  
Materielle aktiver i alt  
13.677
108.244
1.213.410
28.105
39.887
1.120.431
1.130.372
Biologiske aktiver  
Stambesætning  
38.942
58.639
60.239
Biologiske aktiver i alt  
38.942
58.639
60.239
Andre langfristede aktiver  
Andre kapitalandele  
45.063
0
45.063
0
45.063
0
Andre tilgodehavender  
Udskudt skatteaktiv  
19.372
64.435
3.891
48.954
19.597
64.660
Andre langfristede aktiver i alt  
Langfristede aktiver i alt  
1.332.870
1.244.107
1.271.354
Kortfristede aktiver  
Varebeholdninger  
141.142
134.347
25.874
52.589
4.796
117.662
124.749
30.333
40.425
2.809
118.344
100.760
28.538
16.447
1.207
Biologiske aktiver – opdræt og afgrøder  
Tilgodehavender fra salg  
Andre tilgodehavender  
Tilgodehavende selskabsskat  
Periodeafgrænsningsposter  
Likvide beholdninger  
4.134
5.101
10.545
137.703
413.544
1.793
155.635
476.714
Kortfristede aktiver i alt  
364.675
1.697.545
1.720.821
1.684.898
AKTIVER I ALT  
BALANCE / AKTIVER  
FINANSIEL RAPPORTERING 11  
 
BALANCE PASSIVER  
tDKK  
Koncern  
Q3 2025  
Koncern  
Q3 2024  
Koncern  
2024  
PASSIVER  
Egenkapital  
Aktiekapital  
122.463
-41.446
0
111.463
-45.964
5.271
111.463
-48.864
0
Reserve for valutakursregulering  
Reserve for pengestrømssikring  
Overført resultat  
831.701
0
747.985
0
756.496
0
Foreslået udbytte  
Egenkapital ekskl. minoritetsinteresser  
912.718
818.755
819.095
Minoritetsinteresser  
129
321
60
Egenkapital i alt  
912.847
819.076
819.155
Forpligtelser  
Langfristede forpligtelser  
Udskudt skat  
41.701
494.987
0
41.012
515.298
88.881
3.486
40.912
514.625
88.927
4.106
Kreditinstitutter  
Konvertible obligationer  
Anden gæld  
1.363
Periodeafgrænsningsposter  
Langfristede forpligtelser i alt  
69.744
607.795
75.507
70.245
718.815
724.184
Kortfristede forpligtelser  
Kreditinstitutter  
118.354
0
96.322
0
85.144
0
Konvertible obligationer  
Leverandørgæld og andre gældsforpligtelser  
Selskabsskat  
52.008
0
75.158
0
55.304
946
Periodeafgrænsningsposter  
Kortfristede forpligtelser i alt  
6.541
176.903
6.402
177.882
5.534
146.928
Forpligtelser i alt  
PASSIVER I ALT  
784.698
902.066
865.743
1.697.545
1.720.821
1.684.898
BALANCE / PASSIVER  
FINANSIEL RAPPORTERING 12  
 
EGENKAPITALOPGØRELSE  
EGENKAPITALOPGØRELSE (sammendraget)  
Koncern  
Koncern  
Q1-Q3 2024  
tDKK  
Q1-Q3 2025  
Egenkapital 1. januar  
819.095  
722.196
Periodens resultat  
-6.435  
7.3499
825
9.620
-7.952
849
Anden totalindkomst i alt  
Warrants  
Kapitalforhøjelse  
0
96.923
5.566
0
Udnyttelse af warrants  
Konverterting af obligationer samt udstedelse af aktier  
Køb af egne aktier  
0
92.226
-342
0
-8.447
0
Udbytte  
Totalindkomst i alt for perioden  
93.623  
96.559  
Egenkapital 30. september  
912.718
818.755
FirstFarms fik på den ordinære generalforsamling den 16. april 2024 samt 29. april 2025 bemyndigelse til at er-  
hverve 10 % af selskabets egne aktier. Selskabet har i første halvår 2025 udnyttet denne bemyndigelse og er-  
hvervet 4.711 stk. egne aktier. Beholdningen af egne aktier er herefter 14.661 stk.  
EGENKAPITALOPGØRELSE  
FINANSIEL RAPPORTERING 13  
 
PENGESTRØMSOPGØRELSE  
PENGESTRØMSOPGØRELSE  
tDKK  
Koncern  
Q1-Q3 2025  
Koncern  
Q1-Q3 2024  
Resultat før skat (i moderselskabet ekskl. resultat af dattervirksomhed)  
Regulering for ikke-likvide driftsposter m.v.:  
Af- og nedskrivninger  
-5.186
12.774
51.412
0
45.192
-4.166
1.280
Tilbageførsel af avance ved salg af langfristede aktiver samt badwill  
Værdiregulering af biologiske aktiver  
3.099
-2.657
28.662
825
Finansielle indtægter  
-10.111
38.167
849
Finansielle omkostninger  
Aktiebaseret vederlæggelse  
Pengestrøm fra primær drift før ændring i driftskapital  
76.155
83.985
Ændring i driftskapital  
-74.018
-26.479
Pengestrøm fra primær drift  
2.137
57.506
Renteindtægter, modtaget  
Renteomkostninger, betalt  
Betalt selskabsskat  
2.657
-28.662
-4.701
10.111
-38.167
-4.747
Pengestrøm fra driftsaktivitet  
-28.569
24.703
Køb af finansielle aktiver  
0
242
0
4.166
Salg af materielle aktiver  
Køb af materiale aktiver  
-120.812
-120.570
-76.453
-72.287
Pengestrøm fra investeringsaktivitet  
Betalt udbytte  
0
0
5.566
Udnyttelse af warrants  
0
-343  
0
Tilbagekøb af egne akier  
Kapitalforhøjelse  
-8.447  
96.923
88.881  
-9.150
Provenu ved optagelse af konvertible obligationer  
Afdrag på anden gæld  
0
0
Provenu ved optagelse af lån  
Afdrag på lån  
25.656
-12.084
13.229
35.152
-31.586
177.339
Pengestrøm fra finansieringsaktivitet  
Periodens pengestrøm  
Likvider, primo  
-135.910
137.703
0
129.755
25.880
0
Kursregulering af likvider  
Likvider, ultimo  
1.793
155.635
PENGESTRØMSOPGØRELSE  
FINANSIEL RAPPORTERING 14  
 
SEGMENTOPLYSNINGER Q1-Q3 2025  
tDKK  
Rumænske  
aktiviteter  
Slovakiske  
aktiviteter  
Ungarske  
aktiviteter  
Tjekkiske  
aktiviteter  
Danske Koncernintern  
I alt  
aktiviteter  
eliminering  
Omsætning i alt  
Produktionstilskud  
32.567  
8.251  
125.587  
30.161  
-17.763  
31.831  
-23.857  
7.974  
76.567  
4.568  
70.419  
2.761  
8.852  
-30.137  
283.855  
45.741  
-3.099  
0
0
Værdiregulering af biologiske aktiver  
Resultat før afskrivninger (EBITDA)  
Afskrivninger  
14.248  
32.750  
-14.409  
18.341  
1.445  
-1.276  
12.611  
-10.342  
2.269  
0
1.692  
0
0
8.100  
-2.768  
5.332  
2.358  
-1.589  
6.101  
-13.061  
-36  
0
0
0
72.231  
-51.412  
20.819  
2.657  
Resultat af primær drift (EBIT)  
Finansiellle indtægter  
-13.097  
23.289  
-8.741  
1.451  
22  
-24.457  
24.457  
0
Finansielle omkostninger  
Resultat før skat  
-17.735  
2.051  
-10.307  
-2.311  
-14.747  
-12.478  
-28.662  
-5.186  
Aktiver  
Anlægsinvesteringer *  
Forpligtelser  
432.684  
71.855  
726.667  
44.181  
325.486  
3.132  
209.218  
1.644  
531.217  
0
-527.727  
0
1.697.545  
120.812  
359.304  
441.458  
343.026  
64.069  
109.275  
-532.434  
784.698  
SEGMENTOPLYSNINGER Q1-Q3 2024  
tDKK  
Rumænske  
aktiviteter  
Slovakiske  
aktiviteter  
Ungarske  
aktiviteter  
Tjekkiske  
aktiviteter  
Danske Koncernintern  
I alt  
aktiviteter  
eliminering  
Omsætning i alt  
10.206  
175.130  
84.219  
78.539  
8.403  
-29.401  
327.096  
Produktionstilskud  
12.410  
2.200  
32.958  
-230  
4.073  
792  
2.202  
-317  
0
0
0
51.643  
2.445  
Værdiregulering af biologiske aktiver  
Resultat før afskrivninger (EBITDA)  
Afskrivninger  
0
9.808  
-9.704  
104  
45.122  
-23.022  
22.100  
473  
25.003  
-9.810  
15.193  
-174  
12.187  
-2.618  
9.569  
180  
-6.098  
-38  
0
0
0
86.022  
-45.192  
40.830  
10.111  
Resultat af primær drift (EBIT)  
Finansiellle indtæger  
-6.136  
25.735  
-11. 516  
8.083  
2.525  
-18.628  
18.628  
0
Finansielle omkostninger  
Resultat før skat  
-13.218  
-10.589  
-14.607  
7.966  
-15.847  
-828  
-1.607  
8.142  
-38.167  
12.774  
Aktiver  
Anlægsinvesteringer *  
Forpligtelser  
336.336  
29.672  
699.773  
30.801  
339.033  
11.911  
201.586  
4.069  
584.120  
0
-440.027  
0
1.720.821  
76.453  
262.391  
404.780  
338.056  
64.289  
269.260  
-436.710  
902.066  
* Anlægsinvesteringer er investeringer i maskiner, jord og bygninger.  
FirstFarms’ rapporteringspligtige segmenter udgøres af forretningsenhederne i Slovakiet, Rumænien, Ungarn og Tjekkiet.  
I Slovakiet opererer vi inden for grise-, mælke- og afgrødeproduktion. I Rumænien opererer vi inden for afgrødeproduktion. I Ungarn og Tjekkiet inden for grise- og afgrødeproduktion.  
De fire forretningsområder drives uafhængigt af hinanden, da hver enhed har forskellig ledelse, aktiviteter og kunder. De rapporteringspligtige segmenter er identificeret uden aggregering af driftssegmenter.  
SEGMENTOPLYSNINGER  
FINANSIEL RAPPORTERING 15  
 
Produkter  
FirstFarms’ omsætning vedrører primært mælk, grise og afgrøder.  
Omsætningen er fordelt således:  
Rumænien  
Q1-Q3 2025  
Rumænien  
Q1-Q3 2024  
Slovakiet  
Q1-Q3 2025  
Slovakiet  
Q1-Q3 2024  
Ungarn  
Q1-Q3 2025  
Ungarn  
Q1-Q3 2024  
Tjekkiet  
Q1-Q3 2025  
Tjekkiet  
Q1-Q3 2024  
tDKK  
Mælk  
0
0
36.012  
84.980  
0
0
0
0
Køer og kalve  
Smågrise og slagtegrise  
Afgrøder  
0
0
3.911  
7.878  
0
0
0
0
0
0
48.454  
34.758  
2.452  
51.245  
30.075  
952  
76.414  
0
83.823  
299  
70.328  
0
76.577  
1.424  
538  
32.083  
484  
9.017  
1.189  
10.206  
Andet  
153  
97  
91  
I alt  
32.567  
125.587  
175.130  
76.567  
84.219  
70.419  
78.539  
Geografiske oplysninger  
FirstFarms opererer i Rumænien, Slovakiet, Ungarn og Tjekkiet. Der leveres management og strategiske ydelser fra moderselskabet til datterselskaberne.  
Finansiering af datterselskaberne sker delvis ved udlån fra moderselskabet. Ved præsentation af oplysninger vedrørende geografiske områder er oplysning om omsætningens fordeling på geografiske segmenter op-  
gjort med udgangspunkt i den geografiske placering, mens oplysning om aktivernes fordeling på geografiske segmenter er opgjort med udgangspunkt i aktivernes fysiske placering.  
OMSÆTNING  
tDKK  
Koncern  
Q1-Q3 2025  
Koncern  
Q1-Q3 2024  
Mælk  
36.012  
84.980  
Køer og kalve  
Smågrise og slagtegrise  
Afgrøder  
3.911  
7.878  
176.097  
65.113  
191.872  
38.965  
3.401  
Andet  
2.722  
I alt  
283.855  
327.096  
OMSÆTNING  
FINANSIEL RAPPORTERING 16  
 
INVESTORINFORMATION  
Finanskalender  
13. marts 2025  
29. april 2025  
Stamdata  
Fondsbørs:  
Indeks:  
Årsrapport 2024  
Ordinær generalforsamling  
Nasdaq Copenhagen A/S  
SmallCap  
28. maj 2025  
27. august 2025  
26. november 2025  
Delårsrapport 1. januar – 31. marts 2025  
Delårsrapport 1. januar – 30. juni 2025  
Delårsrapport 1. januar – 30. september 2025  
Sektor:  
Fondskode:  
Kortnavn:  
Konsumentvarer  
DK0060056166  
FFARMS  
Find mere information om FirstFarms her: www.firstfarms.dk  
Kontakt os  
FirstFarms A/S
Majsmarken 1
7190 Billund
Co-CEO and Group CFO Michael Hyldgaard  
mih@firstfarms.com  
+45 75 86 87 87  
INVESTORINFORMATION  
FINANSIEL RAPPORTERING 17  
 
LET’S GROW  
TOGETHER  
VISION  
PURPOSE  
MISSION  
Vi vil være en af Europas bedst drev-  
ne og mest profitable virksomheder  
indenfor jordbrug og fødevarer.  
Bidrage til en sundere verden med fødevarer,  
der produceres med respekt for mennesker,  
dyr, jord og klima.  
Vi driver FirstFarms med ansvar for de omkringliggende  
samfund, og vi leverer højeste kvalitet, som primært  
afsættes lokalt.  
Vi handler på nye muligheder, der skaber værdi for vores  
investorer og for omverdenen.  
Vi arbejder hver dag på at skabe en mere bæredygtig  
virksomhed.  
 
FirstFarms A/S · Majsmarken 1 · 7190 Billund · CVR: 28 31 25 04