Innehåll | FörvaltningsberättelseInledning Finansiella rapporter ÖvrigtHållbarhetsrapport | ||
| KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER | |||
För tiden 1 januari-31 december (Mkr) | Not | 2024 | 2023 |
Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar | 3 | - | - |
Erhållna utdelningar | 3 | ||
Administrationskostnader | 16 | - | - |
Övriga rörelseintäkter | |||
Övriga rörelsekostnader | - | - | |
Rörelseresultat | - | - | |
Ränteintäkter och andra finansiella intäkter | 4 | ||
Räntekostnader och andra finansiella kostnader | 4 | - | - |
Resultat efter finansnetto | - | - | |
Skatt | 7 | - | |
Årets resultat | - | - | |
Årets totalresultat | - | - | |
Resultat per aktie före utspädning, kronor | - | - | |
Antal utestående aktier vid årets slut | |||
Genomsnittligt antal utestående aktier före utspädning | |||
Genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning | |||
För tiden 1 januari-31 december (Mkr) | Not | 2024 | 2023 |
Erhållna utdelningar | 3 | ||
Kassaflöde från operativa kostnader | - | - | |
Erhållna räntor | |||
Erlagda räntor | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | - | ||
Investering i aktier och övriga värdepapper | 6 | - | - |
Försäljning av aktier och övriga värdepapper | 6 | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | ||
Betald utdelning | - | ||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | ||
Årets kassaflöde | - | ||
Kortfristiga placeringar och likvida medel vid årets början | |||
Omvärdering av kortfristiga placeringar under året | |||
Kortfristiga placeringar och likvida medel vid årets slut |
| Koncernens balansräkning | |||
Per den 31 december (Mkr) | Not | 2024 | 2023 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen | 3 | ||
Materiella anläggningstillgångar | |||
Nyttjanderättstillgångar | |||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Övriga omsättningstillgångar | |||
Kortfristiga placeringar | 8 | ||
Likvida medel | 8 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
| Koncernens balansräkning | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | 9 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | |||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Räntebärande lån | 10 | ||
Avsättningar för pensioner | |||
Skatteskuld | 7 | ||
Övriga skulder | 11 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Räntebärande lån | 10 | ||
Övriga skulder | 11 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Mkr | Aktie- | Övrigt tillskjutet | Balanserade vinstmedel | Totalt eget |
| kapital | kapital | inkl årets resultat | kapital | |
Belopp vid årets ingång 1 januari 2023 | ||||
Periodens resultat | - | - | ||
Årets totalresultat | - | - | ||
| Transaktioner med aktieägare | ||||
Kontantutdelning 1) | - | - | ||
Effekt av aktiesparprogram | ||||
Belopp vid årets utgång 31 december 2023 | ||||
Periodens resultat | - | - | ||
Årets totalresultat | - | - | ||
| Transaktioner med aktieägare | ||||
Kontantutdelning 2) | - | - | ||
Effekt av aktiesparprogram | ||||
Belopp vid årets utgång 31 december 2024 | ||||
| Viktiga bedömningar vid tillämpning av | ||
koncernens redovisningsprinciper | Se Not | |
| Värdering av ono- | Lämplig värderingsmetod, jämförbara | |
| terade innehav | bolag, framtida omsättning och marginal | Not 2 |
Miljöärenden | Framtida beslut i Länsstyrelser etc | Not 14 |
| Viktiga källor till osäkerheter i upp- | ||
skattningar | Se Not | |
Värdering av un- derskottsavdrag/ | Bedömning av möjlighet att utnyttja un- | |
| skattefordringar | derskottsavdrag mot framtida vinster | Not 7 |
| Värdering av | ||
| osäkra skattepo- | Bedömning av risk för skattskyldighet i | |
| sitioner | enlighet med IFRIC 23 | Not 7 |
| Finansiella tillgångar och skulder per kategori | |||||
| Verkligt värde via | Fordringar till upplupet | Skulder till upplupet | Summa redovisat | Verkligt | |
| 2024 | resultaträkningen | anskaffningsvärde | anskaffningsvärde | värde | värde |
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde | 29 226 | - | - | 29 226 | 29 226 |
Övriga omsättningstillgångar | - | 51 | - | 51 | 51 |
Derivat | 79 | - | - | 79 | 79 |
Kortfristiga placeringar | 11 473 | - | - | 11 473 | 11 473 |
Likvida medel | - | 3 146 | - | 3 146 | 3 146 |
Summa finansiella tillgångar | 40 778 | 3 197 | - | 43 975 | 43 975 |
Räntebärande lån | - | - | 3 492 | 3 492 | 3 492 |
Leverantörsskulder | - | - | 9 | 9 | 9 |
Övriga skulder | - | - | 276 | 276 | 276 |
Summa finansiella skulder | 74 | - | 3 777 | 3 777 | 3 777 |
| Verkligt värde via | Fordringar till upplupet | Skulder till upplupet | Summa redovisat | Verkligt | |
| 2023 | resultaträkningen | anskaffningsvärde | anskaffningsvärde | värde | värde |
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde | 41 236 | - | - | 41 236 | 41 236 |
Övriga omsättningstillgångar | - | 60 | - | 60 | 60 |
Derivat | 158 | - | - | 158 | 158 |
Kortfristiga placeringar | 9 582 | - | - | 9 582 | 9 582 |
Likvida medel | - | 2 369 | - | 2 369 | 2 369 |
Summa finansiella tillgångar | 50 976 | 2 429 | - | 53 405 | 53 405 |
Räntebärande lån | - | - | 3 487 | 3 487 | 3 487 |
Leverantörsskulder | - | - | 20 | 20 | 20 |
Övriga skulder | - | - | 749 | 749 | 749 |
Summa finansiella skulder | - | - | 4 256 | 4 256 | 4 256 |
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | 2024 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | 2023 | |
| Summa | Summa | |||||||
Global Fashion Group | 198 | - | - | 198 | 166 | - | - | 166 |
Recursion | 888 | - | - | 888 | 1 032 | - | - | 1 032 |
Tele2 | - | - | - | - | 11 887 | - | - | 11 887 |
| Summa noterade | 1 086 | - | - | 1 086 | 13 084 | - | - | 13 084 |
| innehav | ||||||||
Agreena | - | - | 341 | 341 | - | - | 332 | 332 |
Aira | - | - | 690 | 690 | - | - | 348 | 348 |
Betterment | - | - | 1 690 | 1 690 | - | - | 1 391 | 1 391 |
Cedar | - | - | 849 | 849 | - | - | 1 378 | 1 378 |
Cityblock | - | - | 1 745 | 1 745 | - | - | 2 513 | 2 513 |
Enveda | - | - | 944 | 944 | - | - | 403 | 403 |
HungryPanda | - | - | 556 | 556 | - | - | 466 | 466 |
Instabee | - | - | 958 | 958 | - | - | 823 | 823 |
Job&Talent | - | - | 594 | 594 | - | - | 1 068 | 1 068 |
Mews | - | - | 1 137 | 1 137 | - | - | 517 | 517 |
Oda / Mathem | - | - | 76 | 76 | - | - | 677 | 677 |
Omio | - | - | 792 | 792 | - | - | 712 | 712 |
Pelago | - | - | 339 | 339 | - | - | 494 | 494 |
Pleo | - | - | 2 445 | 2 445 | - | - | 3 293 | 3 293 |
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | 2024 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | 2023 | |
| Summa | Summa | |||||||
Solugen | - | - | 552 | 552 | - | - | 504 | 504 |
Spring Health | - | - | 5 779 | 5 779 | - | - | 3 657 | 3 657 |
Stegra | - | - | 1 305 | 1 305 | - | - | 1 232 | 1 232 |
Sure | - | - | 528 | 528 | - | - | 504 | 504 |
Transcarent | - | - | 772 | 772 | - | - | 605 | 605 |
TravelPerk | - | - | 4 298 | 4 298 | - | - | 2 098 | 2 098 |
VillageMD | - | - | - | - | - | - | 3 087 | 3 087 |
Other Investments | - | - | 1 750 | 1 750 | - | - | 2 050 | 2 050 |
| Summa onoterade | - | - | 28 140 | 28 140 | - | - | 28 152 | 28 152 |
| innehav | ||||||||
Kortfristiga place- ringar | 11 473 | - | - | 11 473 | 9 582 | - | - | 9 582 |
| Summa finansiella | ||||||||
| tillgångar värderade | ||||||||
| till verkligt värde via | ||||||||
resultaträkningen | 12 559 | - | 28 140 | 40 699 | 22 666 | - | 28 152 | 50 818 |
| Förändringar i finansiella tillgångar i nivå 3 | ||
2024 | 2023 | |
Ingående balans 1 januari | 28 152 | 28 782 |
Investeringar | 3 485 | 4 759 |
Försäljningar | -70 | -382 |
Förändring i verkligt värde | -3 427 | -5 007 |
Utgående balans 31 december | 28 140 | 28 152 |
| Kärninnehav och andra stora onoterade portföljbolag | ||||||
| Nyckeltal | ||||||
Portföljbolag | Ägarandel | % Andel av | Verkligt Värde | Verkligt Värde | NTM R Prognos | NTM R Multipel |
| Onoterade Innehav | Mkr | Förändring 2024 | Förändring2024 | Förändring 2024 | ||
Spring Health | 15% | 21% | 5 779 | +29% | +47% | -21% |
TravelPerk | 15% | 15% | 4 298 | +66% | +39% | +35% |
Pleo | 14% | 9% | 2 445 | -26% | +24% | -40% |
Cityblock | 9% | 6% | 1 745 | -35% | +22% | -55% |
Mews | 8% | 4% | 1 137 | +21% | +30% | -2% |
Betterment | 12% | 6% | 1 690 | +21% | +26% | +4% |
Stegra | 3% | 5% | 1 305 | +6% | - | - |
Instabee | 15% | 3% | 958 | +15% | +7% | +21% |
Enveda | 14% | 3% | 944 | +12% | - | - |
Cedar | 7% | 3% | 849 | -38% | +12% | -40% |
| Värdetrender i sektorer | ||||||
| % 2024 förändring, värdeviktat | ||||||
| Genomsnittlig | Verkligt | Underliggande | NTM R | Kinneviks | Peers | |
| Inne havstid | Värde | Aktiepris | Prognos | EV/NTM R | EV/NTM R | |
Health & Bio | 3,4 år | -22% | -33% | +35% | -54% | -13% |
Software | 5,7 år | +6% | -1% | +29% | -16% | -1% |
Platforms & Marketplaces | 6,6 år | -15% | -13% | +20% | -14% | +15% |
Climate Tech | 2,1 år | +7% | -3% | - | - | - |
Övriga Investeringar | 2,9 år | -27% | -27% | +9% | - | - |
Onoterade portföljen | 4,5 år | -11% | -17% | +27% | -33% | -3% |
varav Kärninnehaven | 4,7 år | +10% | -1% | +33% | -23% | -7% |
| Kinneviks | Jämförelse- | Jämförelse- | |
| Virtual & Value-Based Care | portfölj | grupp | grupp |
| genomsnitt | övre kvartil | ||
Försäljningstillväxt (NTM) | 44% | 7% | 10% |
Försäljningstillväxt (LTM) | 60% | 8% | 13% |
Bruttomarginal (NTM) | 41% | 54% | 73% |
EV/NTM försäljning | 4,4x | 3,8x | 10,4x |
EV/NTM försäljning (2024) | -54% | -13% | +8% |
Aktiepris (2024) | -33% | -16% | -20% |
| Kinneviks | Jämförelse- | Jämförelse- | |
| Software | portfölj | grupp | grupp |
| genomsnitt | övre kvartil | ||
Försäljningstillväxt (NTM) | 34% | 13% | 20% |
Försäljningstillväxt (LTM) | 44% | 16% | 23% |
Bruttomarginal (NTM) | 65% | 75% | 78% |
EV/NTM försäljning | 8,4x | 6,7x | 12,0x |
EV/NTM försäljning (2024) | -16% | -1% | +3% |
Aktiepris (2024) | -1% | +5% | -2% |
| Kinneviks | Jämförelse- | Jämförelse- | |
| Platforms & Marketplaces | portfölj | grupp | grupp |
| genomsnitt | övre kvartil | ||
Försäljningstillväxt (NTM) | 15% | 9% | 11% |
Försäljningstillväxt (LTM) | 18% | 16% | 18% |
Bruttomarginal (NTM) | 71% | 65% | 73% |
EV/NTM försäljning | 3,8x | 5,2x | 8,1x |
EV/NTM försäljning (2024) | -14% | +15% | +12% |
Aktiepris (2024) | -13% | +27% | +28% |
| Jämförelsegrupper | Försälj- | EBITDA- | Multiplar & | |
| (NTM) | ningstillväxt | marginal | 2024 förändring | |
| Agreena (EV/R) | ||||
High-Growth SaaS | 22% | 16% | 10,6x | -11% |
Marketplaces | 9% | 23% | 3,0x | -13% |
| Aira (EV/R) | ||||
Home Energy OEMs | 4% | 15% | 2,1x | +8% |
Service Ops & Installers | 11% | 25% | 3,0x | -2% |
| Stegra (EV/EBITDA) | ||||
Decarbonisation Leaders | 11% | 45% | 9,5x | -17% |
Steel & Premium Metal | 5% | 11% | 4,9x | -11% |
| Solugen (EV/R) | ||||
BioTech | 6% | -16% | 4,1x | -31% |
Chemical Producers | 5% | 23% | 3,6x | -14% |
| Översikt av värderingsmetoder | ||
31 dec 2024 | 31 dec 2023 | |
Agreena | EV/R 2025 | EV/R 2024 |
Aira | EV/R 2025 | EV/R 2024 |
Betterment | EV/R 2025 | EV/R 2024 |
Cedar | EV/GP 2025 | EV/R 2024 |
Cityblock | EV/R 2025 | EV/R 2024 |
Enveda | Milestones | Milestones |
HungryPanda | EV/GMV 2025 | EV/GMV 2024 |
Instabee | EV/R 2025 | EV/R 2024 |
Job&Talent | EV/R 2025 | EV/R 2024 |
Mews | EV/GP 2025 | EV/R 2024 |
Oda / Mathem | EV/R 2025 | EV/R 2024 |
Omio | EV/GP 2025 | EV/R 2024 |
Pelago | EV/GP 2025 | EV/R 2024 |
Pleo | EV/GP 2025 | EV/R 2024 |
Solugen | EV/R 2025 | EV/R 2024 |
Spring Health | EV/GP 2025 | EV/R 2024 |
Stegra | DCF & EV/EBITDA | Milestones |
Sure | EV/GP 2025 | EV/R 2024 |
Transcarent | EV/R 2025 | EV/R 2024 |
TravelPerk | EV/GP 2025 | EV/R 2024 |
VillageMD | EV/R 2025 | EV/R 2024 |
Förfallostruktur | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | Senare | Summa |
Ej räntebärande fordringar | 132 | - | - | - | - | 132 |
Räntebärande fordringar | 72 | 61 | 17 | 15 | - | 165 |
Ej räntebärande skulder | -276 | - | - | - | - | -276 |
Räntebärande skulder | -1 606 | -1 594 | -28 | -526 | -11 | -3 766 |
Summa per 31 december 2024 | -1 679 | -1 533 | -11 | -511 | -11 | -3 745 |
Förfallostruktur | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | Senare | Summa |
Ej räntebärande fordringar | 218 | - | - | - | - | 218 |
Räntebärande fordringar | 157 | 104 | 89 | 25 | 22 | 397 |
Ej räntebärande skulder | -749 | - | - | - | - | -749 |
Räntebärande skulder | -205 | -1 639 | -1 620 | -36 | -540 | -4 040 |
Summa per 31 december 2023 | -580 | -1 535 | -1 531 | -11 | -518 | -4 174 |
| Förändring i finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen | |||
Noterade innehav | Onoterade innehav | Summa | |
Ingående balans 1 januari 2023 | 14 603 | 28 782 | 43 385 |
Investeringar | 145 | 4 759 | 4 904 |
Värdeförändring | -644 | -5 007 | -5 651 |
Försäljningar | -1 020 | -382 | -1 402 |
Utgående balans 31 december 2023 | 13 084 | 28 152 | 41 236 |
Investeringar | 103 | 3 485 | 3 588 |
Värdeförändring | 766 | -3 427 | -2 661 |
Försäljningar | -12 868 | -70 | -12 938 |
Utgående balans 31 december 2024 | 1 086 | 28 140 | 29 226 |
| Investeringar i finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen | ||
2024 | 2023 | |
Recursion | 103 | 145 |
Summa noterade innehav | 103 | 145 |
Agreena | - | 119 |
Aira | 289 | 371 |
Cityblock | 177 | - |
Enveda | 438 | 424 |
HungryPanda | 43 | 15 |
Instabee | 12 | 273 |
Job&Talent | 17 | - |
Mews | 419 | - |
Oda / Mathem | 347 | 400 |
Omio | 11 | - |
Pelago | - | 81 |
Pleo | 29 | 96 |
Spring Health | 836 | 1 592 |
Stegra | - | 894 |
Transcarent | 40 | - |
TravelPerk | 485 | 203 |
Övriga investeringar | 343 | 291 |
Summa onoterade innehav | 3 485 | 4 759 |
Summa | 3 588 | 4 904 |
| Försäljningar av finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen | ||
2024 | 2023 | |
Tele2 | -12 868 | - |
Teladoc | - | -1 020 |
Summa noterade innehav | -12 868 | -1 020 |
Raisin | - | -275 |
Övrigt | -70 | -107 |
Summa onoterade innehav | -70 | -382 |
Summa | -12 938 | -1 402 |
| Känslighetsanalys av värderingsmultiplar | |||||
| Verkligt Värde (Mkr) | |||||
Multipelförändring | -20% | -10% | Actual | +10% | +20% |
Spring Health | 4 710 | 5 235 | 5 779 | 6 328 | 6 877 |
TravelPerk | 3 475 | 3 887 | 4 298 | 4 722 | 5 146 |
Pleo | 2 001 | 2 223 | 2 445 | 2 671 | 2 900 |
Summa | 10 186 | 11 345 | 12 522 | 13 721 | 14 923 |
Effekt | -2 336 | -1 177 | 1 199 | 2 401 |
| Erhållna utdelningar och förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar | ||||||
| värderade till verkligt värde över resultaträkningen | ||||||
| Förändring | Erhållna | Förändring | ||||
| Erhållna | i verkligt | 2024 | ut del- | i verkligt | 2023 | |
| utd elningar | värde | Summa | ningar | värde | Summa | |
Babylon | - | - | - | - | -324 | -324 |
Global Fashion Group | - | 33 | 33 | - | -840 | -840 |
Recursion | - | -247 | -247 | - | 273 | 273 |
Teladoc | - | - | - | - | 113 | 113 |
Tele2 | 23 | 981 | 1 003 | 936 | 135 | 1 071 |
Summa noterade innehav | 23 | 766 | 789 | 936 | -644 | 291 |
Agreena | - | 9 | 9 | - | 57 | 57 |
Aira | - | 53 | 53 | - | -23 | -23 |
Betterment | - | 299 | 299 | - | -47 | -47 |
Cedar | - | -529 | -529 | - | -284 | -284 |
Cityblock | - | -945 | -945 | - | -274 | -274 |
Enveda | - | 103 | 103 | - | -21 | -21 |
HungryPanda | - | 47 | 47 | - | 9 | 9 |
Instabee | - | 123 | 123 | - | -1 186 | -1 186 |
Job&Talent | - | -491 | -491 | - | -55 | -55 |
Mews | - | 201 | 201 | - | 72 | 72 |
Oda / Mathem | - | -892 | -892 | - | -1 042 | -1 042 |
Omio | - | 69 | 69 | - | -24 | -24 |
| Förändring | Erhållna | Förändring | ||||
| Erhållna | i verkligt | 2024 | ut del- | i verkligt | 2023 | |
| utd elningar | värde | Summa | ningar | värde | Summa | |
Pelago | - | -155 | -155 | - | 22 | 22 |
Pleo | - | -877 | -877 | - | -155 | -155 |
Solugen | - | 48 | 48 | - | -17 | -17 |
Spring Health | - | 1 286 | 1 286 | - | 1 023 | 1 023 |
Stegra | - | 73 | 73 | - | 60 | 60 |
Sure | - | 24 | 24 | - | -17 | -17 |
Transcarent | - | 127 | 127 | - | -20 | -20 |
TravelPerk | - | 1 715 | 1 715 | - | -49 | -49 |
VillageMD | - | -3 087 | -3 087 | - | -1 519 | -1 519 |
Övriga investeringar | - | -629 | -629 | - | -1 517 | -1 517 |
| Summa onoterade | - | -3 427 | -3 427 | - | -4 995 | -4 995 |
| innehav | ||||||
| Andra kontraktuella | - | - | - | - | -12 | -12 |
| rättigheter | ||||||
Summa | 23 | -2 661 | -2 638 | 936 | -5 651 | -4 715 |
| Varav orealiserade vinster | ||||||
| eller förluster för tillgångar | ||||||
inom Nivå 3 | - | -3 441 | -3 441 | - | -5 247 | -5 247 |
| Bokfört värde på finansiella anläggningstillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen | |||||||
| Kapital/röster (%) | Kapital/röster (%) | Bokfört värde | Bokfört värde | ||||
Bolag | Fullständigt bolagsnamn | Säte | Antal aktier | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Global Fashion Group | Global Fashion Group S�A� | Luxemburg | 79 093 454 | 35,1/35,1 | 35,4/35,4 | 198 | 166 |
Recursion | Recursion Pharmaceuticals, Inc� | USA | 11 905 668 | 3,0/3,0 | 4,8/4,8 | 888 | 1 032 |
Tele2 | Tele2 AB | Sverige | - | - | 19,9/36,3 | - | 11 887 |
Summa noterade innehav | 1 086 | 13 084 | |||||
Agreena | Agreena ApS | Danmark | 16/16 | 16/16 | 341 | 332 | |
Aira | Aira Group AB | Sverige | 11/11 | 7/7 | 690 | 348 | |
Betterment | Betterment Holdings, Inc� | USA | 12/12 | 13/13 | 1 690 | 1 391 | |
Cedar | Cedar Cares, Inc� | USA | 7/7 | 8/8 | 849 | 1 378 | |
Cityblock | Cityblock Health Inc� | USA | 9/9 | 8/8 | 1 745 | 2 513 | |
Enveda | Enveda Therapeutics, Inc� | USA | 14/14 | 11/11 | 944 | 403 | |
HungryPanda | HungryPanda Ltd | Storbritannien | 11/11 | 11/11 | 556 | 466 | |
Instabee | Instabee Holding AB | Sverige | 15/15 | 13/13 | 958 | 823 | |
Job&Talent | Job and Talent Holding Ltd | Storbritannien | 5/5 | 5/5 | 594 | 1 068 | |
Mews | Mews Systems B�V� | Nederländerna | 8/8 | 5/5 | 1 137 | 517 | |
Oda / Mathem | Oda Group Holding AB | Sverige | 27/27 | 23/23 | 76 | 677 | |
Omio | GoEuro Corp� | USA | 6/6 | 6/6 | 792 | 712 | |
Pelago | Digital Therapeutics Inc� | USA | 14/14 | 14/14 | 339 | 494 | |
Pleo | Pleo Holding ApS | Danmark | 14/14 | 14/14 | 2 445 | 3 293 | |
Solugen | Solugen Inc� | USA | 2/2 | 2/2 | 552 | 504 | |
Spring Health | Spring Care Inc� | USA | 15/15 | 12/12 | 5 779 | 3 657 | |
Stegra | Stegra AB | Sverige | 3/3 | 3/3 | 1 305 | 1 232 |
| Kapital/röster (%) | Kapital/röster (%) | Bokfört värde | Bokfört värde | ||||
Bolag | Fullständigt bolagsnamn | Säte | Antal aktier | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Sure | Sure Inc� | USA | 9/9 | 9/9 | 528 | 504 | |
Transcarent | Transcarent, Inc� | USA | 3/3 | 3/3 | 772 | 605 | |
TravelPerk | Travelperk, Inc� | USA | 15/15 | 15/15 | 4 298 | 2 098 | |
VillageMD | VillageMD, Inc� | USA | 3/3 | 2/2 | - | 3 087 | |
Övriga investeringar | - | - | 1 750 | 2 050 | |||
| Summa onoterade | 28 140 | 28 152 | |||||
| innehav | |||||||
Summa | 29 226 | 41 236 |
2024 | 2023 | |
Ränteintäkter bank | 236 | 166 |
| Ränteintäkter från finansiella tillgångar värderade | ||
till verkligt värde | 28 | 53 |
Kursdifferenser | - | 28 |
Resultat kortfristiga placeringar | 392 | 348 |
Ränteintäkter och andra finansiella intäkter | 656 | 595 |
Räntekostnader, skulder till kreditinstitut | -49 | -44 |
Kursdifferenser | -61 | -20 |
Marknadsvärdering av derivat | -78 | -128 |
Övriga finansiella kostnader | -15 | -45 |
Räntekostnader och andra finansiella kostnader | -203 | -238 |
Finansnetto | 453 | 357 |
2024 | 2023 | |
Årets resultat | -2 623 | -4 766 |
Vägt genomsnitt antal utestående aktier | 276 972 664 | 276 705 911 |
Resultat per aktie före utspädning | -9,47 | -17,22 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier efter | ||
utspädning | 276 972 664 | 276 705 911 |
Resultat per aktie efter utspädning | -9,47 | -17,22 |
2024 | 2023 | |
| RÄNTEBÄRANDE LÅN | ||
Ingående balans 1 januari | 3 487 | 3 488 |
Periodiserade finansieringskostnader | 4 | -1 |
Utgående balans 31 december | 3 492 | 3 487 |
Investering i aktier och övriga värdepap- per, not 3 | -3 588 | -4 904 |
Årets investeringar, ännu ej betalda | 135 | 598 |
Utbetalt på tidigare års investeringar | -616 | -38 |
| Kassaflöde från investeringar i aktier | ||
och övriga värdepapper | -4 069 | -4 344 |
| Försäljningar av aktier och övriga | ||
| värdepapper | ||
Tele2 | 12 868 | - |
Raisin | - | 275 |
Teladoc | - | 1 020 |
Övrigt | 70 | 107 |
| Summa försäljningar av aktier och | 12 938 | 1 402 |
| övriga värdepapper | ||
| Betalt avseende tidigare perioders | - | 102 |
| avyttringar | ||
| Kassaflöde från försäljningar av aktier | ||
och övriga värdepapper | 12 938 | 1 504 |
2024 | 2023 | |
| Aktuell skattekostnad | ||
Periodens skattekostnad | 1 | 0 |
Summa | 1 | 0 |
2024 | % | 2023 | % | |
Resultat före skatt | -2 623 | -4 766 | ||
Skatt enligt gällande skatte- sats för moderbolaget | 540 | -20,6% | 982 | -20,6% |
| Förändring i verkligt värde | -548 | 20,9% | -1 164 | 24,4% |
| av finansiella tillgångar | ||||
| Ej skattepliktiga erhållna | 5 | -0,2% | 193 | -4,0% |
| utdelningar | ||||
| Förändring i ej aktiverade | 2 | -0,1% | -11 | 0,2% |
| underskottsavdrag | ||||
Effektiv skatt/skattesats | -1 | 0,0% | 0 | 0,0% |
2024 | 2023 | |
Kortfristiga placeringar, korträntefonder | 11 473 | 8 082 |
Kortfristiga placeringar, deponering | - | 1 500 |
Likvida medel | 3 146 | 2 369 |
Summa | 14 619 | 11 951 |
2024 | 2023 | |
| Kapitalmarknadsemissioner | ||
| Räntebärande långfristiga lån | ||
förfall november 2026 | 1 500 | 1 500 |
förfall november 2028 | 500 | 500 |
Periodiserade finansieringskostnader | -8 | -13 |
| Räntebärande kortfristiga lån | ||
förfall februari 2025 | 1 500 | 1 500 |
3 492 | 3 487 |
2024 | 2023 | |
Övriga långfristiga skulder | 49 | 45 |
Summa långfristiga övriga skulder | 49 | 45 |
Upplupna räntekostnader | 17 | 17 |
Upplupna personalkostnader | 71 | 70 |
Skuld ej betalda investeringar | 266 | 742 |
Övriga skulder | 41 | 47 |
Summa kortfristiga övriga skulder | 395 | 876 |
2024 | 2023 | |
| KPMG | ||
Revisionsuppdrag | 2,5 | 2,5 |
Övriga tjänster | 0�0 | 0�0 |
| Sammanfattning av transaktioner med närstående | ||
2024 | 2023 | |
| Ränteintäkter | ||
Intressebolag | 10 | 4 |
Närstående bolag | 1 | 23 |
| Finansiella fordringar | ||
Intressebolag | 38 | 26 |
| Investeringar i intressebolag | ||
Oda/Mathem | 347 | 400 |
XYB | 68 | - |
| Investeringar i närstående bolag | ||
Aira | 289 | 371 |
Stegra | - | 894 |
2024 | 2023 | |||
män | kvinnor | män | kvinnor | |
Sverige | 13 | 19 | 14 | 17 |
Storbritannien | 7 | 8 | 6 | 9 |
Totalt antal anställda | 20 | 27 | 20 | 26 |
2024 | 2023 | |||
män | kvinnor | män | kvinnor | |
Styrelseledamöter | 3 | 3 | 2 | 3 |
VD | 1 | - | 1 | - |
| Övriga ledande | ||||
befatt nings havare | 3 | 3 | 3 | 3 |
Summa | 7 | 6 | 6 | 6 |
2024 | 2023 | |||
| Styrelse VD och | Styrelse VD och | |||
| ledande befatt- | Övriga | ledande befatt- | Övriga | |
| Tkr | ningshavare | anställda | ningshavare | anställda |
Löner och andra ersättningar | 57 189 | 103 553 | 49 338 | 95 072 |
Sociala kostnader | 15 846 | 25 272 | 14 948 | 21 804 |
Pensionskostnader | 6 286 | 6 565 | 5 788 | 6 015 |
| Beräknade kostnader för aktierelaterade ersättningar | ||||
(inklusive sociala kostnader) 1) | 27 665 | 37 472 | 32 408 | 51 447 |
Summa | 106 987 | 172 861 | 102 481 | 174 339 |
| Ersättning till verkställande direktör och övriga ledande befattningshavare | ||||
2024 | 2023 | |||
Tkr | VD | Övriga ledande | VD | Övriga ledande |
befattningshavare 1) | befattningshavare 1) | |||
Fast lön | 9 637 | 22 579 | 8 928 | 17 075 |
Rörlig ersättning | 3 564 | 12 173 | 4 393 | 11 579 |
Förmåner | 221 | 766 | 200 | 618 |
Pensionskostnader | 2 883 | 3 403 | 2 669 | 3 119 |
| Beräknade kostnader för aktie relaterade ersättningar | ||||
(exklusive sociala kostnader) 2) | 5 977 | 16 455 | 6 482 | 18 813 |
Summa | 22 281 | 55 375 | 22 672 | 51 204 |
| Sammanställning samtliga utestående program 31 december2024 | |||||||||
| Vid slutdatum kommer endast aktier vars prestationsvillkor är uppfyllda att konverteras till Kinneviks B-aktier� Alla andra aktier kommer att lösas in | |||||||||
Insitamentsprogram | LTIP 2020 | LTIP 2021 | LTIP 2022 | LTIP 2023 | LTIP 2024 | ||||
Mätperiodens längd | 5 år | 5 år | 5 år | 5 år | 5 år | 5 år | 5 år | 5 år | 5 år |
| Prestationsvillkor | 8-25% IRR | 8-25% TSR | 8-25% IRR | 8-25% TSR | 8-25% IRR | 10-25% TSR | 10-25% IRR | 12-25% TSR | 12-25% IRR |
| Tillväxtportföljen | Kinnevik B-aktie | substansvärde | Kinnevik B-aktie | substansvärde | Kinnevik B-aktie | substansvärde | Kinnevik B-aktie | substansvärde | |
% Intjänat vid Entry-nivån | 20% | 0% | 0% | 0% | 0% | 10% | 10% | 12% | 12% |
Startvärde aktiekurs (kr) 1) / substanvärde (Mkr) | 16 862 | 271 | 75 844 | 212 | 67 859 | 130 | 55 460 | 83 | 41 562 |
| Slutdatum | 31 mars 2025 | 30 september 2026 | 30 september 2026 | 31 mars 2027 | 31 mars 2027 | 31 mars 2028 | 31 mars 2028 | 31 mars 2029 | 31 mars 2029 |
VD, tilldelade aktier | 62 400 | 35 000 | 35 000 | 43 000 | 43 000 | 70 290 | 70 290 | 117 212 | 117 212 |
VD, förvärvade aktier | - | 12 250 | 12 250 | 21 500 | 21 500 | 35 145 | 35 145 | 29 303 | 29 303 |
Övriga ledande befattningshavare, tilldelade aktier | 126 900 | 94 689 | 94 689 | 124 500 | 124 500 | 206 770 | 206 770 | 345 468 | 345 468 |
| Övriga ledande befattningshavare, förvärvade | |||||||||
aktier | - | 15 225 | 15 225 | 22 500 | 22 500 | 29 425 | 29 425 | 86 367 | 86 367 |
Andra anställda, tilldelade aktier | 429 515 | 218 534 | 218 534 | 265 289 | 265 289 | 362 104 | 362 104 | 305 900 | 305 900 |
Andra anställda, förvärvade aktier | - | 20 825 | 20 825 | 32 355 | 32 355 | 19 377 | 19 377 | 76 475 | 76 475 |
Summa tilldelade och förvärvade aktier | 618 815 | 396 523 | 396 523 | 509 144 | 509 144 | 723 111 | 723 111 | 960 725 | 960 725 |
Total kostnad, inklusive sociala kostnader (Mkr) | 160 2) | 57 | 39 | 100 | 55 | ||||
Maximal utspädning vid start | 0,44% 2) | 0,31% | 0,44% | 0,60% | 0,90% | ||||
Maximal utspädning per 31 december 2024, inklusive uppnådd utdelningskompensation 3) | 0,22% | 0,35% | 0,45% | 0,64% | 0,85% | ||||
Maximalt värde per incitamentsaktie (kr) | 554 | 1 403 | 1 096 | 671 | 254 |
| Utestående incitamentsprogram: uppnådd prestationsnivå per 31 december 2024 | |||||||||
LTIP 2020 | LTIP 2021 | LTIP 2022 | LTIP 2023 | LTIP 2024 | |||||
| Prestationsvillkor | 8-25% IRR | 8-25% TSR | 8-25% IRR | 8-25% TSR | 8-25% IRR | 10-25% TSR | 10-25% IRR | 12-25% TSR | 12-25% IRR |
| Tillväxtportföljen | Kinnevik B-aktie | substansvärde | Kinnevik B-aktie | substansvärde | Kinnevik B-aktie | substansvärde | Kinnevik B-aktie | substansvärde | |
Uppnådd prestationsnivå på årsbasis | 0% | −33% | −15% | −32% | −14% | −28% | −11% | −15% | −8% |
Nödvändig utveckling till Entry nivån | 34% | 441% | 168% | 323% | 138% | 184% | 112% | 99% | 87% |
Nödvändig utveckling till Stretch nivån | 142% | 1 024% | 474% | 778% | 412% | 437% | 315% | 245% | 224% |
Utfall vid aktuell prestationsnivå % | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% |
Utdelningskompensation % | 109% | 22% | 22% | 22% | 22% | 22% | 22% | 0% | 0% |
Aktier som intjänats vid nuvarande prestations- nivå, VD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Utdelning i aktier vid nuvarande prestationsnivå, VD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Värdet vid nuvarande prestationsnivå, VD, Mkr | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Aktier som intjänats vid nuvarande prestations- nivå, övriga ledande befattninghavare | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Utdelning i aktier vid nuvarande prestationsnivå, Övriga ledande befattningshavare | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Värdet vid nuvarande prestationsnivå, övriga | |||||||||
ledande befattningshavare, Mkr | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Aktier som intjänats vid nuvarande prestations- nivå, övriga anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Utdelning i aktier vid nuvarande prestationsnivå, Övriga anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Värdet vid nuvarande prestationsnivå, övriga | |||||||||
anställda, Mkr | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Totalt antal aktier som intjänats vid nuvarande | |||||||||
prestationsnivå | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Total utdelning i aktier vid nuvarande presta- tionsnivå, totalt alla kategorier | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Totalt värde vid nuvarande prestationsnivå, (Mkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Utspädning vid aktuell prestationsnivå 1) | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% |
| LTIP 2020 (löptid till 2025) | ||
| Incitamentsaktier | Antal | Tilldelade |
| deltagare | 5-års aktier | |
VD | 1 | 62 400 |
Övriga ledande befattningshavare | 5 | 119 700 |
Andra anställda | 28 | 436 715 |
Summa | 34 | 618 815 |
| LTIP 2021 (löptid till 2026) | |||||
| Incitamentsaktier | Antal | Tilldelade | IFRS2 kostnad | Förvärvade | |
| deltagare | aktier | (2024, | Tkr) | aktier | |
VD | 1 | 70 000 | 548 | 24 500 | |
Övriga ledande befattnings- havare | 6 | 189 378 | 1562 | 30 450 | |
Andra anställda | 26 | 437 068 | 4 031 | 41 650 | |
Summa | 33 | 696 446 | 6 141 | 96 600 | |
| LTIP 2022 (löptid till 2027) | |||||
| Incitamentsaktier | Antal | Tilldelade | IFRS2 kostnad | Förvärvade | |
| deltagare | aktier | (2024, | Tkr) | aktier | |
VD | 1 | 86 000 | 468 | 43 000 | |
| Övriga ledande | |||||
befattningshavare | 6 | 249 000 | 1 406 | 45 000 | |
Andra anställda | 28 | 530 578 | 3 435 | 64 710 | |
Summa | 35 | 865 578 | 5 308 | 152 710 | |
| LTIP 2023 (löptid till 2028) | |||||
| Antal | Tilldelade | IFRS2 | Förvärvade | ||
| Incitamentsaktier | deltagare | aktier | kostnad | aktier | |
(2024, | Tkr) | ||||
VD | 1 | 140 580 | 1 213 | 70 290 | |
Övriga ledande befattningshavare | 6 | 413 540 | 3 658 | 58 850 | |
Andra anställda | 26 | 724 208 | 8 881 | 38 754 | |
Summa | 33 | 1 278 328 | 13 751 | 167 894 | |
| LTIP 2024 (löptid till 2029) | |||||||
| Antal | Tilldelade | IFRS2 | Skatte- | Förvärvade | |||
| Incitamentsaktier | deltagare | aktier | kostnad | kostnad | aktier | ||
(2024, | Tkr) | (2024, | Tkr) | ||||
VD | 1 | 234 424 | 558 | 3 191 | 58 606 | ||
Övriga ledande befattningshavare | 6 | 690 936 | 1643 | 8 185 | 172 734 | ||
Andra anställda | 28 | 611 800 | 1 688 | 11 017 | 152 950 | ||
Summa | 35 | 1 537 160 | 3 889 | 22 394 | 384 290 | ||
| Förändring av totalt antal utestående incitamentsaktier | |||||||
| Årets | |||||||
| om- | Årets | Årets | föränd- | Förvärvade | UB | ||
Incitamentsaktier | IB 2024 | vandling | tilldelning | inlösen 1) | ringar | aktier | 2024 |
VD | 532 770 | 0 | 234 424 | -36 000 | 58 606 | 789 800 | |
| Övriga ledande | |||||||
befattningshavare | 1 301 660 | 0 | 690 936 | -95 164 | -93 378 | 172 734 | 1 976 788 |
Andra anställda | 2 803 201 | 0 | 611 800 | -630 096 | 93 378 | 152 950 | 3 031 233 |
Summa | 4 637 631 | 0 | 1 537 160 | -761 260 | 384 290 | 5 797 821 |
| Arvode till moderbolagets styrelseledamöter (Tkr) | ||||
2024 | 2023 | |||
| För styrelse- | Andra | För styrelse- | Andra | |
| uppdrag i | uppdrag | uppdrag i | uppdrag | |
| moderbolaget | moderbolaget | |||
James Anderson (ordförande) | 2 555 | - | 2 555 | - |
Susanna Campbell | 935 | - | 1 075 | - |
Claes Glassell | 875 | - | - | - |
Harald Mix | 875 | - | 875 | - |
Cecilia Quist | 935 | - | 935 | - |
Maria Redin | 935 | - | - | - |
Jan Berntsson | 493 | - | - | - |
Hans Ploos van Amstel | 509 | - | - | - |
Charlotte Strömberg | 139 | - | 1 105 | - |
8 251 | - | 6 545 | - |
| Aktier och andelar i direktägda dotterbolag | ||||||
Org nr | Säte | Antal aktier | Kapital/röster (%) | 2024 | 2023 | |
Invik & Co� AB | 556051-6238 | Stockholm | 295 384 | 100/100 | 0 | 0 |
Invik S�A� | B138554 | Luxemburg | 551 252 | 100/100 | 1 090 | 1 053 |
Kinnevik Capital Ltd | 05651109 | Storbritannien | 1 000 | 100/100 | 2 | 2 |
Förvaltnings AB Eris & Co� | 556035-7179 | Stockholm | 1 020 000 | 100/100 | 166 | 166 |
Kinnevik Consumer Finance Holding AB | 556833-3917 | Stockholm | 50 000 | 100/100 | 0 | 120 |
Kinnevik East AB | 556930-5666 | Stockholm | 50 000 | 100/100 | 11 | 11 |
Kinnevik US Holdings AB | 559109-4239 | Stockholm | 500 | 100/100 | 185 | 117 |
Kinnevik US Holding, LLC | 84-2742351 | USA | 1 265 603 | 59/59 | 0 | 3 087 |
Kinnevik Media Holding AB | 556880-1590 | Stockholm | 50 000 | 100/100 | 1 | 1 |
Kinnevik New Ventures AB | 556736-2412 | Stockholm | 100 | 100/100 | 0 | 1 |
Kinnevik Online AB | 556815-4958 | Stockholm | 50 000 | 100/100 | 25 211 | 21 000 |
Kinnevik Sweden Holding AB | 559109-4221 | Stockholm | 500 | 100/100 | 7 717 | 6 715 |
| Aktier och andelar i direktägda | ||||||
dotterbolag | 34 383 | 32 273 |
| Förändring av bokfört värde på aktier och andelar i | ||
| direktägda dotterbolag | ||
2024 | 2023 | |
Ingående anskaffningsvärde 1 januari | 95 744 | 93 008 |
Aktieägartillskott | 3 890 | 4 344 |
Återbetalda aktieägartillskott | - | -1 024 |
Försäljningar | - | -584 |
| Utgående anskaffningsvärde | ||
31 december | 99 634 | 95 744 |
Ingående nedskrivningar 1 januari | -63 472 | -60 257 |
Årets nedskrivningar | -3 274 | -4 865 |
Återförda nedskrivningar | 1 493 | 1 071 |
Försäljningar | - | 580 |
Utgående nedskrivningar 31 december | -65 253 | -63 472 |
Utgående bokfört värde 31 december | 34 383 | 32 273 |
| Antal | Antal | Nominellt | |
| aktier | röster | belopp (Tkr) | |
A-aktier | 33 755 432 | 337 554 320 | 3 376 |
B-aktier | 243 217 232 | 243 217 232 | 24 322 |
D aktier LTIP 2020 | 618 815 | 618 815 | 62 |
C-D aktier LTIP 2021 | 793 046 | 793 046 | 79 |
C-D aktier LTIP 2022 | 1 018 288 | 1 018 288 | 102 |
C-D aktier LTIP 2023 | 1 446 222 | 1 446 222 | 145 |
C-D aktier LTIP 2024 | 1 921 450 | 1 921 450 | 192 |
Utestående aktier | 282 770 485 | 586 569 373 | 28 277 |
B-aktier i eget förvar | 1 | 1 | 0 |
C-D aktier LTIP 2024 i eget förvar | 523 110 | 523 110 | 52 |
Registrerat antal aktier | 283 293 596 | 587 092 484 | 28 329 |