Organisk vækst trods udfordringer på det nordamerikanske marked  
Martin Helbo Behrens, CEO: I 1. halvår steg vores omsætning målt i lokale valutaer med 3%, mens den i  
danske kroner var på DKK 249,0 mio., svarende til et fald på 1% i forhold til samme periode sidste år. Trods  
dette viste driftsresultatet (EBITDA) og EBITDA-marginen en mindre stigning. Omsætningen var påvirket af  
en brat opbremsning i efterspørgslen i USA. Det skyldes, at mange af vores amerikanske kunder var væsentligt  
påvirket af den historisk lange nedlukning af statsapparatet i USA i 2. kvartal af 2025/26. I november lå vores  
omsætning således helt ekstraordinært ca. DKK 20 mio. lavere end i november året før. På trods heraf er vi  
tilfredse med salget af XcytoMatic-instrumenter, der i halvåret viste en organisk vækst på 60% i forhold til  
samme periode sidste år.  
På den korte bane er der fortsat usikkerhed omkring markedsudviklingen i USA, men især de større spillere på  
markedet investerer betydeligt inden for celle- og genterapi, og vi ser derfor et attraktivt potentiale især inden  
for celle- og genterapi i USA.  
For at sikre den fremtidige vækst har vi i hele 2025 intensiveret arbejdet med at etablere nye partnerskaber,  
der skal bane vejen for at kunne tilbyde vores kunder bredere løsninger til automatisering af deres workflows.  
Vores fokus har især været rettet mod partnerskaber med europæiske selskaber med kunder inden for bio-  
processing i særligt Europa og Asien.  
Vi er optimistiske omkring potentialet for vores nye og kommende produkter. Feedback på produkterne er  
særdeles positiv – blandt andet hvad angår præcision, brugervenlighed, vedligehold samt ikke mindst mulig-  
heden for at integrere ChemoMetecs produkter i et automatisk workflow. Vi er meget opmærksomme på, at  
overgangen til automatiserede processer tager tid hos kunderne, men transformationen er i fuld gang, og vi  
vurderer, at vores produkter er særdeles konkurrencedygtige.  
2025/26  
2. kvartal  
1. kvartal  
1. halvår  
DKK mio.  
124,4  
Ændring, % DKK mio. Ændring, %  
DKK mio. Ændring, %  
Omsætning  
EBITDA  
-8  
-8  
124,6  
68,8  
+8  
249,0  
136,2  
-1  
67,4  
+11  
+1  
Hovedpunkter  
Omsætningen faldt i 2. kvartal 2025/26 med 8% til DKK 124,4 mio. fra DKK 135,9 mio. i samme  
periode sidste år. I 1. halvår 2025/26 faldt omsætningen med 1% til DKK 249,0 mio. fra DKK  
251,5 mio. i samme periode sidste år. Ved faste valutakurser steg omsætningen med 3% i 1.  
halvår.  
Salget af instrumenter faldt i 1. halvår 2025/26 med 12% til DKK 77,0 mio. fra DKK 87,5 mio. i  
samme periode sidste år. Der har i halvåret været en positiv feedback vedrørende XcytoMatic-  
platformen, og antallet af nye valideringer er fortsat stærkt stigende. På trods af den amerikan-  
ske nedlukning steg salget af XcytoMatic-instrumenter organisk med 60% i forhold til samme  
periode sidste år og udgjorde DKK 30,8 mio.  
Delårsrapport for 1. halvår 2025/26  
Side 2 af 22  
 
I 1. halvår steg omsætningen af forbrugsvarer og serviceydelser med henholdsvis 6% og 3% i  
forhold til samme periode sidste år. I halvåret udgjorde salget af forbrugsvarer og serviceydel-  
ser henholdsvis 45% og 23% af den samlede omsætning mod 42% og 22% i samme periode  
sidste år.  
Omsætningen inden for ChemoMetecs vigtigste forretningsområde, LCB (Life science research,  
Celle- og genterapi og Bioprocessing), steg i 1. halvår med 1%. Omsætningen på LCB-markedet  
udgjorde i 1. halvår 95% af den samlede omsætning.  
Driftsresultatet (EBITDA) steg i 1. halvår med 1% til DKK 136,2 mio., og EBITDA-marginen var på  
55% mod 54% i samme periode sidste år.  
Forventningerne til omsætning og EBITDA i 2025/26 er uændrede. Der forventes således en  
omsætning i 2025/26 på DKK 565-580 mio., mens driftsresultatet (EBITDA) forventes at blive i  
niveauet DKK 320-335 mio.  
Delårsrapport for 1. halvår 2025/26  
Side 3 af 22  
 
Hoved- og nøgletal  
T.DKK  
2025/26  
1. halvår  
2024/25  
1. halvår  
2024/25  
Resultatopgørelse  
Nettoomsætning  
249.014  
136.167  
120.580  
897  
251.471  
135.198  
126.018  
6.821  
495.572  
258.048  
236.516  
3.497  
Driftsresultat før af- og nedskrivninger (EBITDA)  
Resultat af primær drift (EBIT)  
Resultat af finansielle poster  
Periodens resultat  
93.975  
101.050  
103.353  
102.267  
186.405  
177.639  
Totalindkomst  
Balance  
Aktiver  
783.370  
124.515  
407.407  
652.588  
-269.451  
730.218  
143.103  
376.288  
597.983  
-256.958  
828.046  
109.407  
373.378  
673.355  
-335.444  
Nettoarbejdskapital  
Investeret kapital  
Egenkapital  
Nettorentebærende gæld  
Pengestrømme  
- fra driftsaktiviteter  
90.643  
-35.546  
88.016  
-43.738  
-76.288  
207.449  
-85.520  
-74.963  
- fra investeringsaktiviteter  
- fra finansieringsaktiviteter  
-121.626  
Nøgletal  
EBITDA-margin, %  
54,7  
48,4  
22,6  
30,9  
0,6  
53,8  
50,1  
22,2  
37,7  
0,7  
52,1  
47,7  
22,3  
71,0  
1,3  
EBIT-margin, %  
Skattesats, %  
Afkast af investeret kapital, %  
Nettoomsætning/Investeret kapital  
Nettorentebærende gæld/EBITDA  
Finansiel gearing  
-2,0  
-0,4  
15,2  
172  
-1,9  
-0,4  
17,6  
184  
-1,3  
-0,5  
30,1  
184  
Egenkapitalens forrentning, %  
Gns. antal medarbejdere  
Aktierelaterede nøgletal  
Børskurs pr. aktie ultimo (DKK)  
Nettoresultat pr. aktie (DKK)  
Indre værdi pr. aktie (DKK)  
Udbetalt udbytte pr. aktie (DKK)  
688  
5,4  
486  
5,9  
585  
10,71  
38,7  
4,0  
37,5  
7,0  
34,4  
4,0  
Nøgletal anvendt i delårsrapporten er beregnet for den pågældende periode, dvs. at der ikke er foretaget omregning til hel-  
årsbasis.  
Hoved- og nøgletal er defineret og beregnet i overensstemmelse med Finansforeningens ”Nøgletalsvejledning”.  
Delårsrapport for 1. halvår 2025/26  
Side 4 af 22  
 
Ledelsesberetning  
Makroøkonomiske og markedsmæssige forhold  
En lang række af ChemoMetecs amerikanske kunder var i en del af det forløbne halvår påvirket af den histo-  
risk lange nedlukning af det amerikanske statsapparat (fra 1. oktober til 12. november 2025) som følge af  
politisk uenighed om det føderale budget. Mange af ChemoMetecs kunder i USA er afhængige af, at af stats-  
apparatet er åbent, fx laboratorier og forskningsinstitutioner, ligesom mange kunder er offentligt støttede  
eller har en relation til og er afhængige af at statsapparatet fungerer. Herudover har nedlukningen skabt  
generel usikkerhed og har medført, at investeringsbeslutninger er blevet udsat. Dette har mere specifikt  
medført en historisk stor enkeltstående tilbagegang i omsætningen på ca. DKK 20 mio. i november 2025  
sammenholdt med november året før. Særligt omsætningen af instrumenter og forbrugsvarer blev kraftigt  
påvirket.  
Trods den nuværende turbulens på det nordamerikanske marked peger markedsanalyser og feedback fra  
kunder alle i retning af, at der er god fremdrift inden for celle- og genterapi, især blandt de store farmasel-  
skaber – både når det gælder udvikling og produktion af lægemidler inden for dette felt. Vi følger nøje  
markedsudviklingen og arbejder aktivt på at fastholde vores attraktive markedsposition – og vi er uændret  
optimistiske omkring det langsigtede potentiale inden for celle- og genterapi på det nordamerikanske mar-  
ked.  
Parallelt med vores fokus på det nordamerikanske marked og som led i vores satsning inden for bioprocessing  
har vi over en længere periode arbejdet på at indgå nye europæiske partnerskaber, som kan bidrage til over  
en periode at opbygge vores position på dette marked og sikre ChemoMetecs fremtidige vækst. Opbygningen  
af partnerskaber imødekommer også behovet for øget samarbejde på tværs af værdikæde og leverandører  
med henblik på at kunne tilbyde kunderne bredere løsninger til automatisering af deres processer.  
Salgsudvikling  
Den samlede omsætning faldt i 2. kvartal 2025/26 med 5% målt i lokale valutaer og med 8% i danske kroner  
og udgjorde DKK 124,4 mio. mod DKK 135,9 mio. i samme periode sidste år.  
Omsætningen i 1. halvår steg med 3% målt i lokale valutaer, men faldt med 1% til DKK 249,0 mio. fra DKK  
251,5 mio. i samme periode sidste år.  
Udviklingen afspejler en nedgang i omsætningen på det nordamerikanske marked som følge af de ovenfor  
nævnte markedsforhold, mens der har været vækst i både Europa og resten af verden.  
Udvikling inden for produktkategorierne  
Instrumenter  
Salget af instrumenter faldt i 2. kvartal med 25% til DKK 36,3 mio. fra DKK 48,4 mio. i samme periode sidste  
år, mens det i 1. halvår 2025/26 faldt med 12% til DKK 77,0 mio. fra DKK 87,5 mio. i samme periode sidste  
år. Udviklingen i salget af instrumenter afspejler et fald i salget af NucleoCounter-instrumenter til eksiste-  
rende kunder, mens salget af XcytoMatic-instrumenter organisk steg med 60% for nu at udgøre 40% af det  
samlede salg af instrumenter. Det samlede salg af XcytoMatic-instrumenter udgjorde DKK 30,8 mio. i 1.  
halvår 2025/26 mod DKK 20,3 mio. i samme periode sidste år.  
Delårsrapport for 1. halvår 2025/26  
Side 5 af 22  
 
Lanceringen af det seneste instrument på XcytoMatic-platformen, NC-203, forløber bedre end forventet, og  
der ses en stigende efterspørgsel efter det nye instrument. NC-203 anvender ligesom NC-202 engangskas-  
setter og har fået overført ny teknologi fra XcytoMatic-platformen. NC-203 er en god ”mellemløsning” og et  
godt springbræt for en række kunder, som endnu ikke har behov for fuld automatisering. Vi forventer en  
løbende stigning i salget af NC-203 over den kommende periode.  
Forbrugsvarer  
Salget af forbrugsvarer var i 2. kvartal 2025/26 på DKK 57,2 mio. mod DKK 57,1 mio. i samme periode sidste  
år, og udviklingen var påvirket af nedlukningen af statsapparatet i USA. I 1. halvår var salget på DKK 111,9  
mio., svarende til en vækst på 6% i forhold til samme periode sidste år. Omsætningen af forbrugsvarer ud-  
gjorde i første halvår 45% af den samlede omsætning mod 42% i samme periode sidste år.  
Service  
Salget af serviceydelser steg i 2. kvartal 2025/26 til DKK 29,6 mio. fra DKK 29,2 mio. i samme periode sidste  
år og steg i 1. halvår til DKK 57,3 mio. fra DKK 55,9 mio. i samme periode sidste år, svarende til en vækst på  
3%. Også salget af serviceydelser var påvirket af nedlukningen af statsapparatet i USA. Salget af serviceydel-  
ser udgjorde i 1. halvår ca. 23% af den samlede omsætning mod 22% i samme periode sidste år.  
Udvikling inden for geografiske segmenter  
Omsætningen er opdelt i tre geografiske segmenter:  
2025/26  
2. kvartal  
1. kvartal  
1. halvår  
Omsætning  
USA/Canada  
Europa  
DKK mio. Ændring, % DKK mio. Ændring, %  
DKK mio.  
Ændring, %  
64,0  
46,5  
-22  
+11  
+13  
-8  
71,1  
42,9  
+4  
+18  
+0  
135,1  
89,4  
-10  
+14  
+7  
Øvrige lande  
Omsætning i alt  
13,9  
10,6  
24,5  
124,4  
124,6  
+8  
249,0  
-1  
USA/Canada  
Omsætningen i USA/Canada faldt i 2. kvartal 2025/26 til DKK 64,0 mio., svarende til et fald på 22% i forhold  
til samme periode sidste år, og målt i lokal valuta udgjorde faldet 16%.  
I 1. halvår 2025/26 udgjorde faldet 10%, og omsætningen blev på DKK 135,1 mio. Målt i lokal valuta udgjorde  
faldet 4%.  
Udviklingen i omsætningen i 2. kvartal kan tilskrives et fald i salget af instrumenter på 49%, mens salget af  
forbrugsvarer og serviceydelser viste et fald på henholdsvis ca. 6% og 9%. I 1. halvår faldt salget af instru-  
menter med 24%, mens salget af forbrugsvarer og serviceydelser faldt med henholdsvis 4% og 3%.  
Omsætningen i USA/Canada udgjorde i første halvår 54% af den samlede omsætning, mens den udgjorde  
60% i samme periode sidste år.  
Udviklingen på det nordamerikanske marked har således været væsentligt påvirket af nedlukningen af stats-  
apparatet i USA i 2. kvartal af 2025/26, ligesom nedlukningen også vurderes generelt at have indflydelse på  
investeringsbeslutningerne som følge af stigende usikkerhed.  
Delårsrapport for 1. halvår 2025/26  
Side 6 af 22  
 
Europa  
Omsætningen i Europa steg i 2. kvartal 2025/26 med 11% til DKK 46,5 mio., mens den i 1. halvår steg med  
14% til DKK 89,4 mio. i forhold til samme periode sidste år. Udviklingen i 2. kvartal afspejler en stigning i  
salget af instrumenter på 6% og en stigning i salget af forbrugsvarer og serviceydelser på henholdsvis 11% og  
20%. I 1. halvår steg salget af instrumenter med 5%, mens salget af forbrugsvarer og serviceydelser steg med  
henholdsvis 22% og 14%. Omsætningen i Europa udgjorde i 1. halvår 36% af den samlede omsætning mod  
31% i samme periode sidste år.  
Vores satsning på at opbygge nye partnerskaber med andre relevante markedsaktører, der især har fokus på  
bioprocessing i Europa og Asien, forventes over en periode at sikre vores vækst inden for bioprocessing på  
disse markeder.  
Øvrige lande (RoW)  
Omsætningen i RoW steg i 2. kvartal 2025/26 med 13% til DKK 13,9 mio. og i 1. halvår med 7% til DKK 24,5  
mio. i forhold til samme periode sidste år. Omsætningen i 1. halvår udgjorde 10% af den samlede omsætning  
mod 9% i samme periode året før.  
I 2. kvartal steg salget af instrumenter med 7%, og i 1. halvår steg det med 3%. Salget af instrumenter ud-  
gjorde i 1. halvår 39% af omsætningen mod 41% i samme periode sidste år.  
Udvikling inden for de enkelte forretningsområder  
Omsætningen er opdelt på følgende forretningsområder:  
Life science research, Celle- og genterapi og Bioprocessing (LCB)  
Produktions- og kvalitetskontrol af dyresæd, øl og mælk  
Life science research, Celle- og genterapi, Bioprocessing (LCB-markedet)  
Omsætningen på LCB-markedet faldt i 2. kvartal 2025/26 med 6% til DKK 118,9 mio., men steg i 1. halvår med  
1% til DKK 236,0 mio. i forhold til samme periode sidste år. ChemoMetecs vigtigste forretningsområde er  
LCB-markedet, som udgjorde 95% af den samlede omsætning i 1. halvår mod 92% i samme periode sidste år.  
Produktions- og kvalitetskontrol af dyresæd, øl og mælk  
Omsætningen af celletællingsprodukter til produktions- og kvalitetskontrol af dyresæd, øl og mælk faldt i 2.  
kvartal 2025/26 med 41% til DKK 5,5 mio. og i 1. halvår med 23% til DKK 12,9 mio. i forhold til samme periode  
sidste år. Omsætningen inden for dette segment udgør ca. 5% af den samlede omsætning og er ikke et fo-  
kusområde for ChemoMetec.  
Produktudvikling  
ChemoMetec har i det forløbne kvartal og halvår fortsat udviklingen af den nye softwareplatform XM Oc-  
topus. XM Octopus er en fleet management- og automatiserings-softwareplatform, som blandt andet  
muliggør remote control, centralisering af data, datamanagement mv. Med den nye softwareplatform bliver  
det også muligt at anvende tablets og afskaffe brugen af bærbare PC’ere, som er omkostningstunge at an-  
vende i cleanrooms. Endvidere er det muligt enkelt at integrere yderligere enheder i kundernes workflow via  
API'er. Den nye platform vil blive afprøvet hos den første kunde i 3. kvartal 2025/26, hvorefter der i løbet af  
4. kvartal 2025/26 forventes at blive igangsat en soft launch.  
Delårsrapport for 1. halvår 2025/26  
Side 7 af 22  
 
Vi modtager løbende god feedback fra kunder på både hidtidige og kommende produkter, og det forventes,  
at den fortsatte produktudvikling vil ske i tæt samarbejde med nogle af de førende medicinalvirksomheder i  
verden. De kommende nye produkter samt den nye softwareplatform skal understøtte den igangværende  
automatisering af celletællingen hos kunder inden for både celle- og genterapi og bioprocessing.  
Udviklingen af XcytoMatic 50 (XM50) og det kommende Sample Management System, hvor XM50 er en in-  
tegreret del, er fortsat som forventet i 1. halvår 2025/26. Læs mere om de nye produkter i Årsrapport  
2024/25.  
Delårsrapport for 1. halvår 2025/26  
Side 8 af 22  
 
Regnskabsberetning  
Omsætning og bruttoresultat  
ChemoMetec opnåede i 1. halvår 2025/26 en omsætning på DKK 249,0 mio. mod DKK 251,5 mio. i samme  
periode sidste år. Bruttoresultatet blev på DKK 236,2 mio., svarende til en bruttomargin på 95% mod 92% i  
samme periode sidste år. Stigningen i bruttomarginen kan primært henføres til, at en øget andel af omsæt-  
ningen er XcytoMatic-produkter.  
Driftsresultat (EBITDA)  
Driftsresultatet (EBITDA) blev i 1. halvår på DKK 136,2 mio., hvilket er en stigning på DKK 1,0 mio. i forhold til  
samme periode sidste år. EBITDA-marginen blev i 1. halvår på 55% mod 54% i samme periode sidste år.  
Andre eksterne omkostninger udgjorde DKK 31,7 mio. mod DKK 27,5 mio. i samme periode sidste år. De  
højere omkostninger i 1. halvår relaterer sig til forøgede salgsfremmende omkostninger i perioden, herunder  
omkostninger i forbindelse med rejseaktivitet, messer og marketing.  
Personaleomkostninger udgjorde i 1. halvår DKK 68,3 mio. mod DKK 67,9 mio. i samme periode sidste år.  
Stigningen kan henføres til engangsomkostninger til restruktureringer.  
EBIT udgjorde i perioden DKK 120,6 mio., og EBIT-marginen blev på 48% mod 50% i samme periode sidste år.  
Periodens resultat før skat blev et overskud på DKK 121,5 mio., mens skat af årets resultat blev DKK 27,5  
mio., svarende til en effektiv skatteprocent på 23%.  
Totalindkomsten i 1. halvår blev på DKK 101,1 mio. og er på niveau med samme periode sidste år.  
Egenkapital og balance  
Balancesummen udgjorde ved udgangen af 1. halvår 2025/26 DKK 783,4 mio., hvoraf egenkapitalen udgjorde  
DKK 652,6 mio., svarende til en soliditetsgrad på 83% (2024/25: 82%). Der blev i 1. halvår udbetalt DKK 121,8  
mio. i udbytte.  
I balancen indgår immaterielle aktiver med DKK 167,9 mio. (2024/25: DKK 133,2 mio.), som i al væsentlighed  
består af igangværende og færdiggjorte udviklingsprojekter samt goodwill og patenter. Investeringer i udvik-  
lingsprojekter udgjorde i 1. halvår DKK 24,2 mio. mod DKK 12,6 mio. i samme periode sidste år.  
Investeringerne relaterer sig primært til videreudviklingen af XcytoMatic-platformen, herunder software-  
platformen XM Octopus.  
De materielle aktiver udgjorde DKK 119,6 mio. (2024/25: DKK 104,9 mio.), og stigningen skyldes væsentligst  
investeringen i udvidelsen af faciliteterne på hovedkontoret i Allerød.  
Pengebindingen i form af varebeholdninger og tilgodehavender hos kunder udgjorde ved udgangen af 1.  
halvår 2025/26 DKK 199,7 mio. (2024/25: DKK 217,8 mio.).  
Pengestrømme og likviditetsudvikling  
Pengestrømme fra driften udgjorde i 1. halvår 2025/26 DKK 90,6 mio. mod DKK 88,0 mio. i samme periode  
sidste år.  
Investeringsaktiviteten har påvirket likviditeten negativt med DKK 35,5 mio. mod DKK 22,9 mio. (eksklusive  
investeringen i Ovizio) i samme periode sidste år og består primært af investeringer i udviklingsprojekter,  
herunder XM Octopus.  
Delårsrapport for 1. halvår 2025/26  
Side 9 af 22  
 
Pengestrømme fra finansieringsaktiviteten har påvirket likviditeten negativt med DKK 121,6 mio., hvilket pri-  
mært skyldes udbyttebetaling på DKK 121,8 mio.  
Risikoforhold  
ChemoMetecs forretning indebærer en række kommercielle og finansielle risici, som kan have negativ effekt  
på virksomhedens fremtidige vækst, aktiviteter, økonomiske stilling og resultat. Der arbejdes løbende med  
at identificere disse risici, og det søges i videst muligt omfang at imødegå og begrænse de risici, som Chemo-  
Metec via egne handlinger kan påvirke. Der er ikke sket ændringer i risikoforholdene i forhold til årsrapporten  
2024/25.  
For en nærmere beskrivelse af selskabets risikoforhold henvises der til afsnittet herom i årsrapporten for  
2024/25.  
Forventninger til 2025/26  
I det kommende halvår er der fortsat stor usikkerhed omkring udviklingen i de generelle markedsforhold,  
herunder den geopolitiske situation og eventuelle ændringer i toldsatser m.v. i USA. Samtidig er den igang-  
værende valideringsproces hos en række kunder i forbindelse med overgangen til automatiserede workflows  
ganske tidskrævende, og derfor tager indfasningen af XcytoMatic-produkterne også tid. Til gengæld vurderes  
der at være et attraktivt potentiale.  
Vi følger markedsudviklingen tæt og fastholder vores salgsinitiativer på et højt niveau med henblik på at  
identificere nye kunder samt sikre mersalg og en effektiv support til eksisterende kunder. Endvidere arbejder  
vi aktivt på at indgå nye partnerskaber, der kan bidrage til at understøtte vores vækst.  
Til trods for ovennævnte fastholdes vores forventninger til omsætningen i regnskabsåret 2025/26. Der for-  
ventes således en omsætning i 2025/26 på DKK 565-580 mio., mens driftsresultatet (EBITDA) forventes at  
blive i niveauet DKK 320-335 mio.  
Delårsrapport for 1. halvår 2025/26  
Side 10 af 22  
 
Ledelsespåtegning  
Bestyrelsen og direktionen har dags dato behandlet og godkendt delårsrapporten for perioden 1. juli til 31.  
december 2025 for ChemoMetec A/S. Delårsrapporten er ikke revideret eller gennemgået af selskabets uaf-  
hængige revisor.  
Delårsrapporten er aflagt i overensstemmelse med IAS 34 om præsentation af delårsrapporter, som er god-  
kendt af EU, og yderligere krav i årsregnskabsloven. Delårsrapporten er aflagt efter samme regnskabspraksis  
som i den seneste årsrapport. Delårsrapporten og ledelsesberetningen er endvidere udarbejdet i overens-  
stemmelse med danske oplysningskrav til delårsrapporter for børsnoterede selskaber.  
Det er vores opfattelse, at delårsrapporten giver et retvisende billede af koncernens aktiver, passiver og fi-  
nansielle stilling pr. 31. december 2025 samt af resultatet af koncernens aktiviteter og pengestrømme for  
perioden 1. juli til 31. december 2025.  
Det er endvidere vores opfattelse, at ledelsesberetningen indeholder en retvisende redegørelse for koncer-  
nens aktiviteter og økonomiske forhold, periodens resultat og for koncernens finansielle stilling som helhed  
og en beskrivelse af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som koncernen står overfor.  
Allerød, 4. februar 2026
Direktion:  
Martin Helbo Behrens
Kim Nicolajsen
Administrerende direktør (CEO)
Direktør (CFO)
Bestyrelse:  
Niels Thestrup
Formand
Martin Glensbjerg
Næstformand
Kristine Færch
Betina Hagerup
Peter Reich
Delårsrapport for 1. halvår 2025/26  
Side 11 af 22  
 
Totalindkomstopgørelse for koncernen  
T.DKK  
Note  
2025/26  
1. halvår  
2024/25  
1. halvår  
2024/25  
Nettoomsætning  
2
3
249.014
-31.316
18.476
251.471
-35.319
14.392
495.572
-65.133
35.070
Ændring i færdigvarer og forbrug af råvarer o.l.  
Arbejde udført for egen regning og opført under aktiver  
Bruttoresultat  
236.174
230.544
465.509
Andre eksterne omkostninger  
Personaleomkostninger  
Af- og nedskrivninger  
-31.670
-68.338
-15.587
-27.457
-67.889
-9.180
-53.548
-153.913
-21.532
4
Resultat af primær drift (EBIT)  
120.580
126.018
236.516
Andre finansielle indtægter  
Finansielle omkostninger  
1.949
7.161
-340
5.899
-1.052
-2.402
Resultat før skat  
121.477
132.839
240.013
Skat af periodens resultat  
-27.502
-29.486
-53.608
Periodens resultat  
93.975
103.353
186.405
Resultat pr. aktie i kr.  
Resultat pr. aktie  
5,40
5,40
5,94
5,94
10,71
10,71
Udvandet resultat pr. aktie  
Totalindkomstopgørelse  
Periodens resultat  
93.975
7.075
103.353
-1.086
186.405
-8.766
Anden totalindkomst:  
Valutakursreguleringer  
Periodens totalindkomst  
101.050
102.267
177.639
Delårsrapport for 1. halvår 2025/26  
Side 12 af 22  
 
Balance for koncernen  
T.DKK  
Note  
31. de-  
cember  
2025  
31. de-  
cember  
2024  
30. juni  
2025  
Aktiver  
7.350
Goodwill  
7.358
7.350
Færdiggjorte udviklingsprojekter  
Erhvervede patenter og licenser  
77.590
16.399
4.223
86.294
4.002
3.845
Udviklingsprojekter under udførelse  
78.961
105.217
55.552
5
Immaterielle aktiver  
167.912
133.189
153.041
Grunde og bygninger  
52.918
22.540
18.182
25.987
57.423
5.429
54.798
5.774
Produktionsanlæg og maskiner  
Andre anlæg, driftsmateriel og inventar  
Materielle aktiver under udførelse  
6.586
13.688
41.353
35.430
6
Materielle aktiver  
119.627
104.868
115.614
Udskudt skat  
10.205
1.181
-
1.238
15.047
1.182
Deposita  
Finansielle aktiver  
11.387
1.238
16.229
284.884
109.336
Langfristede aktiver  
Varebeholdninger  
298.926
106.657
239.295
132.715
7
8
Tilgodehavender hos kunder  
Andre tilgodehavender  
93.003
5.006
5.115
85.095
3.789
4.588
79.618
6.304
6.055
Periodeafgrænsningsposter  
Tilgodehavender  
Likvide beholdninger  
Kortfristede aktiver  
Aktiver  
103.124
274.662
484.444
783.370
93.472
264.736
490.923
730.218
91.977
341.849
543.162
828.046
Delårsrapport for 1. halvår 2025/26  
Side 13 af 22  
 
Balance for koncernen (fortsat)  
T.DKK  
Note  
31. de-  
cember  
2025  
31. de-  
cember  
2024  
30. juni  
2025  
Passiver  
17.402
635.186
17.402
580.581
Aktiekapital  
Andre reserver  
17.402
655.953
Egenkapital  
652.588
597.983
673.355
Udskudt skat  
427
4.445
4.659
-
4.647
2.856
-
4.683
3.015
Andre hensatte forpligtelser  
Leasinggæld  
9
Langfristede forpligtelser  
7.503
9.531
7.699
Kortfristet leasinggæld  
Kreditinstitutter  
Leverandørgæld  
Selskabsskat  
902
1.453
1.900
1.218
1.924
1.465
13.675
35.657
60.406
11.186
18.403
36.502
52.695
11.986
16.079
51.697
54.863
20.964
Kontraktlige forpligtelser  
Anden gæld  
Kortfristede forpligtelser  
123.279
130.782
783.370
122.704
132.235
730.218
146.992
154.691
828.046
Forpligtelser  
Passiver  
Øvrige noter 1, 10, 11, 12.  
Delårsrapport for 1. halvår 2025/26  
Side 14 af 22  
 
Egenkapitalopgørelse for koncernen  
T.DKK  
Aktiekapital Reserve for  
valutakurs-  
Overført  
resultat  
Foreslået  
udbytte  
I alt  
regulering  
Egenkapital 01.07.2025  
17.402
-8.744
542.880
121.817
673.355
Periodens resultat  
-
-
-
93.975
-
-
-
93.975
7.075
Valutakursreguleringer  
7.075
Totalindkomst  
-
7.075
93.975
-
101.050
-121.817
652.588
Udloddet udbytte  
-
-
-
-121.817
Egenkapital 31.12.2025  
17.402
Aktiekapital  
17.402
-1.669
636.855
-
T.DKK  
Reserve for  
valutakurs-  
regulering  
Overført  
resultat  
Foreslået  
udbytte  
I alt  
Egenkapital 01.07.2024  
22
478.292
69.600
565.316
Periodens resultat  
-
-
-
103.353
-1.083
-
-
103.353
-1.086
Valutakursreguleringer  
-3
Totalindkomst  
-3
102.270
102.267
-69.600
597.983
-
-
Udloddet udbytte  
-
-
-
-69.600
Egenkapital 31.12.2024  
17.402
19
580.562
-
Delårsrapport for 1. halvår 2025/26  
Side 15 af 22  
 
Pengestrømsopgørelse for koncernen  
T.DKK  
2025/26  
1. halvår  
2024/25  
1. halvår  
2024/25  
Resultat af primær drift (EBIT)  
120.580
126.018
236.516
Af- og nedskrivninger  
15.587
1.949
9.180
3.608
21.532
5.899
Modtagne finansielle indtægter  
Betalte finansielle omkostninger  
Betaling af indkomstskat  
Ændring i driftskapital  
-202
-340
-602
-32.127
-15.144
-22.822
-27.628
-42.533
-13.363
Pengestrømme driftsaktivitet  
90.643
88.016
207.449
Køb mv. af materielle anlægsaktiver  
Salg af materielle anlægsaktiver  
Tilgange af immaterielle anlægsaktiver  
Tilgange finansielle anlægsaktiver  
Køb af virksomhed  
-11.334
-10.354
-29.867
-
-
-12.599
-
-
-34.868
-
-24.212
-
-
-20.785
-20.785
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter  
-35.546
-43.738
-85.520
Fremmedfinansiering:  
Betalte leasingydelser  
-322
513
-1.564
-5.124
-486
Optagelse af/afdrag på lån til kreditinstitutter og banker  
-4.877
Kapitalejerne:  
Udloddet udbytte  
-121.817
-69.600
-69.600
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet  
-121.626
-76.288
-74.963
Ændring i likvider  
Likvider primo  
-66.529
341.849
-658
-32.010
296.146
599
46.966
296.146  
-1.263
Valutakursregulering  
Likvider ultimo  
274.662
264.735
341.849
Likvider indregnes således:  
Likvid beholdning  
274.662
264.735  
341.849
Likvider ultimo  
274.662
264.735
341.849
Delårsrapport for 1. halvår 2025/26  
Side 16 af 22  
 
Noter til koncernregnskabet  
1. Anvendt regnskabspraksis  
Delårsrapporten er aflagt i overensstemmelse med IAS 34 om præsentation af delårsrapporter, som er god-  
kendt af EU, samt yderligere krav i årsregnskabsloven.  
Delårsrapporten er herudover aflagt efter samme regnskabspraksis som i den seneste årsrapport, hvortil der  
henvises.  
2. Segmentoplysninger  
Omsætning fordelt på geografi  
T.DKK  
USA/Canada Europa  
Øvrige lande  
2025/26  
1. halvår  
I alt  
2024/25  
1. halvår  
I alt  
Ændring  
%
Instrumenter  
Forbrugsvarer  
Service  
38.634  
56.631  
37.621  
2.156  
28.762  
9.592  
76.988  
87.547  
-12  
40.755  
19.274  
645  
14.498  
373  
111.884  
57.268  
2.874  
105.853  
55.867  
2.204  
+6  
+3  
Andet  
73  
+30  
I alt  
135.042  
89.436  
24.536  
249.014  
251.471  
-1  
Omsætning fordelt på forretningsområder  
T.DKK  
LCB-  
Dyresæd, øl og 2025/26  
2024/25  
markedet  
mælk*  
1. halvår  
1. halvår  
I alt  
Ændring  
%
I alt  
Instrumenter  
Forbrugsvarer  
Service  
75.818  
1.170  
11.519  
-
76.988  
87.547  
-12  
+6  
100.365  
57.268  
2.583  
111.884  
57.268  
2.874  
105.853  
55.867  
2.204  
+3  
Andet  
291  
+30  
I alt  
236.034  
12.980  
249.014  
251.471  
-1  
* Produktions- og kvalitetskontrol af dyresæd, øl og mælk  
ChemoMetecs produkter sælges inden for forskellige forretningsområder. Fordelingen af omsætningen på  
de enkelte forretningsområder er blandt andet baseret på fordelingsnøgler, da kunderne inden for de  
Delårsrapport for 1. halvår 2025/26  
Side 17 af 22  
 
forskellige forretningsområder kan anvende de samme forbrugsvarer. Fordelingen af omsætningen på for-  
retningsområder er derfor behæftet med usikkerhed. De væsentligste forretningsområder er følgende:  
Forretningsområde 1  
LCB-markedet: Life science research, Celle- og genterapi og Bioprocessing (Instrumenter: NC-200, NC-202  
NC-250, NC-3000, NC-100 familien, Xcyto 5 og 10 samt XcytoMatic 30 og XcytoMatic 40 og ILine-serien  
(Ovizio)).  
Forretningsområde 2  
Produktions- og kvalitetskontrol af dyresæd (Instrument: SP-100), øl (Instrument: YC-100) og mælk (Instru-  
menter: SCC-100 og SCC-400).  
Oplysning om væsentlige kunder  
I perioden tegner ingen enkeltstående kunder sig for mere end 5% af den samlede omsætning.  
3. Ændring i færdigvarer og forbrug af råvarer o.l.  
T.DKK  
1. halvår  
2025  
1. halvår  
2024  
2024/25  
Ændring i lagre af færdigvarer og varer under fremstilling  
Forbrugte råvarer og hjælpematerialer  
10.908  
20.408  
31.316  
4.510  
30.809  
35.319  
10.191  
54.942  
65.133  
4. Personaleomkostninger  
T.DKK  
1. halvår  
2025  
1. halvår  
2024  
2024/25  
Løn og gager  
61.095  
3.244  
61.719  
3.194  
139.892  
6.576  
Pensioner  
Andre omkostninger til social sikring  
Personaleomkostninger total  
3.999  
2.976  
7.446  
68.338  
67.889  
153.913  
Gennemsnitligt antal medarbejdere  
172  
184  
184  
Delårsrapport for 1. halvår 2025/26  
Side 18 af 22  
 
5. Immaterielle aktiver  
T.DKK  
Goodwill  
Færdiggjorte Erhvervede Igangværende  
udviklingsprojek- patenter og udviklingspro-  
ter  
licenser  
jekter  
55.817  
-
Kostpris 01.07.2025  
Kursregulering  
Tilgang  
7.350  
173.914  
13.214  
8
-
-
-
-
803  
23.409  
Kostpris 31.12.2025  
7.358  
173.914  
14.017  
79.226  
Af- og nedskrivninger 01.07.2025  
Årets af- og nedskrivninger  
Afgang  
-
-
-
-87.619  
-8.705  
-
-9.369  
-645  
-
-265  
-
-
Afskrivninger 31.12.2025  
-
-96.324  
-10.015  
-265  
Regnskabsmæssig værdi 31.12.2025  
7.358  
77.590  
4.002  
78.961  
T.DKK  
Goodwill  
Færdiggjorte Erhvervede Igangværende  
udviklingsprojek- patenter og udviklingspro-  
ter  
licenser  
21.397  
12  
jekter  
72.646  
158  
Kostpris 01.07.2024  
Kursregulering  
-
98.764  
90  
-
-
-
-
Tilgang  
-
7.260  
-
2.388  
631  
11.433  
21.245  
-
Tilgang fra virksomhedsovertagelse  
Afgang  
-
Kostpris 31.12.2024  
7.350  
98.764  
24.428  
105.482  
Af- og nedskrivninger 01.07.2024  
Kursregulering  
-
-
-
-
-78.147  
-19.848  
-265  
-
-4.218  
-
-
-357  
-
-
-
-
Årets af- og nedskrivninger  
Afgang  
Afskrivninger 31.12.2024  
-
-82.365  
-20.205  
-265  
Regnskabsmæssig værdi 31.12.2024  
7.350  
16.399  
4.223  
105.217  
De aktiverede færdiggjorte udviklingsprojekter kan henføres til XcytoMatic-platformen, herunder XM30 og  
XM40, samt Xcyto-produkter, herunder NC-202 samt Xcyto 5 og 10. Endvidere indgår det overtagne udvik-  
lingsprojekt relateret til Ovizios iLine-platform heri. De aktiverede igangværende udviklingsprojekter kan  
henføres til XcytoMatic produktforbedringer, herunder udviklingen af softwareplatformen XM Octopus.  
Delårsrapport for 1. halvår 2025/26  
Side 19 af 22  
 
6. Materielle aktiver  
T.DKK  
Grunde og Produktionsanlæg  
Andre an-  
læg mv. aktiver under  
udførelse  
Materielle  
bygninger  
og maskiner  
Kostpris 01.07.2025  
Kursregulering  
Overførsler  
Tilgang  
76.623  
49.499  
-1  
38.491  
3
41.354  
-1  
-3  
-
187  
-
18.970  
223  
-
-18.970  
3.604  
-
7.321  
-1.085  
Afgang  
-57  
Kostpris 31.12.2025  
76.806  
68.633  
44.730  
25.987  
Af- og nedskrivninger 01.07.2025  
Årets af- og nedskrivninger  
Afgang  
-21.825  
-2.063  
-
-43.724  
-2.414  
44  
-24.803  
-1.760  
16  
-
-
-
Afskrivninger 31.12.2025  
-23.888  
-46.094  
-26.548  
-
Regnskabsmæssig værdi 31.12.2025  
52.919  
22.540  
18.182  
25.987  
I grunde og bygninger indgår brugsret til leasede aktiver med DKK 1,7 mio.  
T.DKK  
Grunde og Produktionsanlæg  
Andre an-  
læg mv. aktiver under  
udførelse  
Materielle  
bygninger  
og maskiner  
Kostpris 01.07.2024  
Kursregulering  
72.036  
409  
47.388  
25  
24.848  
78  
28.173  
-
7.257  
-
Tilgang  
2.745  
2.241  
71  
2.525  
2.136  
Tilgang fra virksomhedsovertagelse  
150  
Kostpris 31.12.2024  
77.431  
47.634  
29.587  
35.430  
Af- og nedskrivninger 01.07.2024  
Kursregulering  
-17.648  
-199  
-40.802  
-10  
-21.946  
-4  
-
-
-
Årets af- og nedskrivninger  
-2.161  
-1.393  
-1.051  
Afskrivninger 31.12.2024  
-20.008  
-42.205  
-23.001  
-
Regnskabsmæssig værdi 31.12.2024  
57.423  
5.429  
6.586  
35.430  
I grunde og bygninger indgår brugsret til leasede aktiver med DKK 6,7 mio.  
Delårsrapport for 1. halvår 2025/26  
Side 20 af 22  
 
7. Varebeholdninger  
T.DKK  
31. december 31. december 2024  
2025  
30. juni 2025  
Råvarer og hjælpematerialer  
Fremstillede varer  
90.482  
16.175  
99.951  
32.764  
82.253  
27.083  
106.657  
132.715  
109.336  
Heri indgår indirekte produktionsomkostninger  
3.800  
2.250  
3.000  
Periodens nedskrivning af varebeholdninger indregnet i  
omkostninger til råvarer og hjælpematerialer  
-450  
-150  
-1.220  
Af den regnskabsmæssige værdi forventes DKK 39 mio. at blive realiseret efter mere end 12 måneder.  
8. Tilgodehavender hos kunder  
T.DKK  
31. december 31. december 2024  
2025  
30. juni 2025  
Tilgodehavender hos kunder, brutto  
94.033  
86.633  
80.112  
Ændringer i hensættelse til kredittab:  
Hensættelse primo  
494  
-54  
476  
-
476  
-1.094  
-
Realiseret tab  
Tilgang fra virksomhedsovertagelse  
Ændring i hensættelse  
-
746  
316  
1.538  
590  
1.030  
1.111  
494  
Hensættelse ultimo  
Tilgodehavender hos kunder, netto  
93.003  
85.095  
79.618  
Tilgodehavender hos kunder måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til nominel værdi fra-  
trukket forventet kredittab.  
Der indregnes et forventet kredittab på tilgodehavender hos kunder på basis af en forventet tabsmodel. De  
forventede tab er dels baseret på historiske tab og dels på ledelsens forventninger. Forventede tab indregnes  
straks efter den første indregning af tilgodehavendet. Årets forventede kredittab indregnes i resultatopgø-  
relsen under andre eksterne omkostninger.  
Delårsrapport for 1. halvår 2025/26  
Side 21 af 22  
 
9. Hensatte forpligtelser  
T.DKK  
31. december  
2025  
31. december  
2024  
30. juni 2025  
Garantihensættelser primo  
Forbrugt i perioden  
4.683  
3.400  
-340  
745  
3.400  
-592  
-36  
Tilgang fra virksomhedsovertagelse  
Periodens hensættelser  
-
-
745  
640  
1.130  
4.683  
Garantihensættelser ultimo  
4.647  
4.445  
Hensatte forpligtelser omfatter forventede omkostninger til garantiforpligtelser.  
10. Eventualforpligtelser  
Koncernen er ikke bekendt med væsentlige krav eller trusler om krav mod koncernen pr. balancedagen.  
11. Nærtstående parter  
Nærtstående parter med betydelig indflydelse omfatter ledelsen og aktionærer, hvor ejerandelen udgør  
mere end 20% af aktiekapitalen.  
På balancedagen har ingen aktionærer en ejerandel over 20%.  
ChemoMetec har i første halvår 2025/26 haft samme type og omfang af transaktioner med nærtstående par-  
ter som beskrevet i årsrapporten 2024/25. Transaktionerne har ikke væsentligt påvirket delårsrapporten.  
12. Begivenheder efter balancedagen  
Der er ikke indtruffet væsentlige begivenheder efter 31. december 2025, der har betydning for delårsrappor-  
ten.  
Om ChemoMetec A/S  
ChemoMetec udvikler, producerer og markedsfører instrumenter til celletælling og en lang række andre må-  
linger. ChemoMetecs instrumenter markedsføres globalt inden for blandt andet farma, biotek og landbrug.  
ChemoMetec har nogle af verdens førende medicinalvirksomheder blandt sine kunder.  
ChemoMetec blev etableret i 1997 og er børsnoteret på Nasdaq Copenhagen.  
Se også www.chemometec.com.  
Delårsrapport for 1. halvår 2025/26  
Side 22 af 22