ChemoMetec A/S | Gydevang 43 | 3450 Allerød | CVR-nr. 19 82 81 31  
 
Godt første halvår med vækst i både omsætning og driftsresultat  
Martin Helbo Behrens, CEO: Fremgangen er fortsat i 2. kvartal 2024/25, og i 1. halvår steg omsætningen til  
DKK 251,5 mio., svarende til en vækst på 26% sammenlignet med samme periode sidste år. Væksten var  
blandt andet drevet af enkelte større ordrer på de nye XcytoMatic-instrumenter i kølvandet på de igang-  
satte kundevalideringer i foråret 2024.  
I 1. halvår har vi samtidig fastholdt vores kommercielle fokus med henblik på at øge mersalget til eksiste-  
rende kunder. Finansieringsmulighederne for virksomhederne med projekter i de sene udviklingsfaser er  
generelt uændrede i forhold til den sidste del af regnskabsåret 2023/24, mens de nystartede virksomheder  
oplever udfordringer med at tiltrække kapital.  
Den gradvise lancering af de nye XcytoMatic-produkter er forløbet som forventet, og der opleves en sti-  
gende interesse for platformen. ChemoMetec deltager nu i projekter, hvor vi i samarbejde med kunderne er  
med til at udvikle fremtidens automatiserede produktionsløsninger inden for celle- og genterapi. Efter den  
positive udvikling i salget af XcytoMatic-instrumenter i 1. halvår 2024/25 forventes det ikke, at der kan op-  
nås samme vækst i 2. halvår. Det skyldes, at der ofte er en lang valideringsproces hos kunderne, da beslut-  
ningen om køb af XcytoMatic-instrumenterne typisk er en del af større investeringer i automatiseringsløs-  
ninger. Vi forventer at påbegynde flere valideringer til en bredere kundegruppe i løbet af 2. halvår.  
I forbindelse med den fortsatte produktudvikling har ChemoMetec identificeret en markedsmulighed for at  
videreudvikle XcytoMatic-produktplatformen og hermed tilbyde kunderne et nyt instrument med navnet  
XcytoMatic 50, der giver mulighed for bedre integration og automatisering af processer. Udviklingen af  
XcytoMatic 50, som kan håndtere det såkaldte mikroplade-format, er derfor indledt i løbet af halvåret. Pro-  
jektet er fuldt ud i tråd med ChemoMetecs mål om at udvikle automatiseringsløsninger inden for celle- og  
genterapi og bioprocessing.  
2024/25  
2. kvartal  
1. kvartal  
1. halvår  
DKK mio.  
135,9  
Ændring, % DKK mio. Ændring, %  
DKK mio. Ændring, %  
Omsætning  
EBITDA  
+26  
+42  
115,6  
62,1  
+27  
+50  
251,5  
135,2  
+26  
+45  
73,1  
Hovedpunkter  
Omsætningen steg i 2. kvartal 2024/25 med 26% til DKK 135,9 mio. fra DKK 108,1 mio. i samme  
periode sidste år. I 1. halvår 2024/25 steg omsætningen ligeledes med 26% til DKK 251,5 mio.  
fra DKK 199,3 mio. i samme periode sidste år. Ved faste valutakurser er billedet det samme.  
Salget af instrumenter steg i 1. halvår 2024/25 med 42% til DKK 87,5 mio. fra DKK 61,8 mio. i  
samme periode sidste år. Der har i halvåret været en positiv feedback vedrørende XcytoMa-  
tic-platformen, som har bidraget med DKK 20,3 mio. til omsætningen. Salget af instrumenter  
udgjorde 35% af den samlede omsætning mod 31% i samme periode sidste år.  
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 2 af 25  
 
I 1. halvår steg omsætningen af forbrugsvarer og serviceydelser med henholdsvis 18% og 22% i  
forhold til samme periode sidste år. I halvåret udgjorde salget af forbrugsvarer og serviceydel-  
ser henholdsvis 42% og 22% af den samlede omsætning mod 45% og 23% i samme periode  
sidste år.  
Omsætningen inden for ChemoMetecs vigtigste forretningsområde, LCB (Life science research,  
Celle- og genterapi og Bioprocessing), steg i 1. halvår med 29%. Omsætningen på LCB-markedet  
udgjorde i 1. halvår 92% af den samlede omsætning.  
Driftsresultatet (EBITDA) steg i 1. halvår med 45% til DKK 135,2 mio., og EBITDA-marginen var  
på 54% mod 47% i samme periode sidste år.  
ChemoMetec har i halvåret påbegyndt udviklingen af XcytoMatic 50, som kan håndtere analyse  
af prøver i mikroplade-format.  
ChemoMetec overtog den 22. oktober 2024 det fulde ejerskab af den belgiske virksomhed  
Ovizio Imaging Systems SA (’Ovizio’). Købet af Ovizio er primært et teknologikøb, og med opkø-  
bet har ChemoMetec fået mulighed for at videreudvikle Ovizios online-baserede og label-free  
celletæller med tilhørende forbrugsvarer og services.  
Udviklingen i 1. halvår 2024/25 har været mere positiv end forventet ved regnskabsårets be-  
gyndelse, og forventningerne til omsætning og driftsresultat er blevet opjusteret tre gange i  
løbet af halvåret. De senest udmeldte forventninger (10. januar 2025) om en omsætning på  
DKK 470-490 mio. og et EBITDA i intervallet DKK 250-260 mio. i regnskabsåret 2024/25 fast-  
holdes.  
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 3 af 25  
 
Hoved- og nøgletal  
T.DKK  
2024/25  
1. halvår  
2023/24  
1. halvår  
2023/24  
Resultatopgørelse  
Nettoomsætning  
251.471  
135.198  
126.018  
6.821  
199.277  
93.080  
84.646  
4.376  
407.350  
Driftsresultat før af- og nedskrivninger (EBITDA)  
Resultat af primær drift (EBIT)  
Resultat af finansielle poster  
Periodens resultat  
186.175  
168.966  
7.620  
103.353  
102.267  
70.556  
70.103  
136.284  
136.689  
Totalindkomst  
Balance  
Aktiver  
730.218  
143.103  
376.288  
597.983  
-256.958  
593.508  
117.256  
287.348  
498.730  
-226.202  
676.673  
118.266  
293.008  
565.316  
-291.991  
Nettoarbejdskapital  
Investeret kapital  
Egenkapital  
Nettorentebærende gæld  
Pengestrømme  
- fra driftsaktiviteter  
88.016  
-43.738  
-76.288  
40.814  
-18.468  
129.002  
-43.494  
- fra investeringsaktiviteter  
- fra finansieringsaktiviteter  
-106.009  
-105.715  
Nøgletal  
EBITDA-margin, %  
53,8  
50,1  
22,2  
37,7  
0,7  
46,7  
42,5  
21,4  
30,8  
0,7  
45,7  
41,5  
22,8  
60,7  
1,4  
EBIT-margin, %  
Skattesats, %  
Afkast af investeret kapital, %  
Nettoomsætning/Investeret kapital  
Nettorentebærende gæld/EBITDA  
Finansiel gearing  
-1,9  
-0,4  
17,6  
169  
15  
-2,4  
-0,5  
14,7  
171  
N/A  
-1,6  
-0,5  
24,9  
173  
N/A  
Egenkapitalens forrentning, %  
Gns. antal medarbejdere ekskl. Ovizio  
Gns. antal medarbejdere i Ovizio  
Aktierelaterede nøgletal  
Børskurs pr. aktie ultimo (DKK)  
Nettoresultat pr. aktie (DKK)  
Indre værdi pr. aktie (DKK)  
Udbetalt udbytte pr. aktie (DKK)  
486  
5,9  
388  
4,1  
305  
7,8  
34,4  
4,0  
28,7  
6,0  
32,5  
6,0  
Nøgletal anvendt i delårsrapporten er beregnet for den pågældende periode, dvs. at der ikke er foretaget omregning til hel-  
årsbasis.  
Hoved- og nøgletal er defineret og beregnet i overensstemmelse med Finansforeningens ”Nøgletalsvejledning”.  
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 4 af 25  
 
Ledelsesberetning  
Makroøkonomiske og markedsmæssige forhold  
Finansieringsmulighederne for virksomheder med projekter i den senere del af udviklingsfasen vurderes at  
være uændrede i forhold til den sidste del af det foregående regnskabsår, mens mindre nystartede virksom-  
heder har vanskeligt ved at tiltrække ny kapital. ChemoMetec investerer dog løbende i salg til nystartede  
virksomheder, da disse vurderes at være vigtige i forhold til ChemoMetecs fremtidige vækst ligesom de har  
været tidligere.  
Salgsudvikling  
Den samlede omsætning steg i 2. kvartal 2024/25 med 26% til DKK 135,9 mio. fra DKK 108,1 mio. i samme  
periode sidste år, mens omsætningen i 1. halvår steg med 26% til DKK 251,5 mio. fra DKK 199,3 mio. i samme  
periode sidste år. Omsætningen steg på tværs af alle tre geografiske segmenter og på tværs af alle tre pro-  
duktsegmenter. Ved faste valutakurser steg omsætningen i første halvår ligeledes med ca. 26%.  
Udvikling inden for produktsegmenterne  
Instrumenter  
Salget af instrumenter steg i 2. kvartal med 29% til DKK 48,3 mio. fra DKK 37,5 mio. i samme periode sidste  
år, mens det i 1. halvår 2024/25 steg med 42% til DKK 87,5 mio. fra DKK 61,8 mio. i samme periode sidste år.  
Udviklingen kan tilskrives en stigning i salget på tværs af instrumenttyper. Både NC-200, NC-202 og de nye  
instrumenter XM30 og XM40 har således bidraget positivt til omsætningsudviklingen i 1. halvår 2024/25. NC-  
202 bidrager med den største del af instrumentomsætningen og udgjorde i første halvår ca. 36% af det sam-  
lede salg af instrumenter.  
Den gradvise lancering af XM30 og XM40 forløber som forventet, og kunderne udviser god interesse for de  
to nye instrumenter. Instrumentsalget af XM30 og XM40 bidrog tilsammen med DKK 20,3 mio. til omsætnin-  
gen i 1. halvår 2024/25, hvoraf salget på det nordamerikanske marked udgjorde DKK 16,9 mio.  
Salget af XcytoMatic-instrumenter forventes ikke at vokse i 2. halvår af 2024/25, da de valideringsprocesser,  
der for nylig er igangsat hos kunderne, er særdeles omfattende og tidskrævende. Hvis valideringerne forløber  
succesfuldt, vil kunderne typisk begynde at intensivere deres fokus på at integrere XcytoMatic-instrumen-  
terne i deres setup for den fuldautomatiske produktion af terapier og deres bioprocesser, som er under  
udvikling. I dette forløb vil kunderne løbende investere i flere instrumenter, ligesom de forventeligt vil be-  
gynde at komme med nye ønsker til produktet (se også den yderligere omtale af XcytoMatic i afsnittet  
Produktudvikling). ChemoMetec vil naturligvis forsøge at imødekomme sådanne ønsker, da det vil bane vejen  
for den endelige succes, som vil være at blive valgt som global celletællingsleverandør hos de pågældende  
kunder. Når dette sker, forventes salget af XcytoMatic produkter at stige væsentligt.  
ChemoMetec forventer at påbegynde flere valideringer af XcytoMatic-produkterne til en bredere kunde-  
gruppe i løbet af 2. halvår.  
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 5 af 25  
 
Forbrugsvarer  
Salget af forbrugsvarer, som udgøres af kassetter, tællekamre af glas, testkits og reagenser, steg i 2. kvartal  
med 23% til DKK 57,2 mio. fra DKK 46,4 mio. i samme periode sidste år, og i 1. halvår var salget på DKK 105,9  
mio., svarende til en vækst på 18% i forhold til samme periode sidste år. Omsætningen af forbrugsvarer ud-  
gjorde i første halvår 42% af den samlede omsætning mod 45% i samme periode sidste år.  
Service  
Salget af serviceydelser steg i andet kvartal til DKK 29,2 mio. fra DKK 23,3 mio. i samme periode sidste år,  
svarende til en vækst på 25%, og i 1. halvår til DKK 55,9 mio. fra DKK 46,0 mio. i samme periode sidste år,  
svarende til en vækst på 22%. Salget af serviceydelser udgjorde i første halvår ca. 22% af den samlede om-  
sætning mod 23% i samme periode sidste år.  
Udvikling inden for geografiske segmenter  
Omsætningen er opdelt i tre geografiske segmenter:  
2024/25  
2. kvartal  
1. kvartal  
1. halvår  
Omsætning  
USA/Canada  
Europa  
DKK mio. Ændring, % DKK mio. Ændring, %  
DKK mio.  
Ændring, %  
81,5  
42,0  
+34  
+16  
+11  
+26  
68,6  
36,4  
+26  
+29  
+28  
+27  
150,1  
78,4  
+30  
+22  
+18  
+26  
Øvrige lande  
Omsætning i alt  
12,4  
10,6  
23,0  
135,9  
115,6  
251,5  
USA/Canada  
Omsætningen i USA/Canada steg i 2. kvartal til DKK 81,5 mio., svarende til en stigning på 34% i forhold til  
samme periode sidste år. I 1. halvår 2024/25 udgjorde stigningen 30%, og omsætningen blev på DKK 150,1  
mio. Udviklingen i omsætningen i 2. kvartal kan tilskrives en stigning i salget af instrumenter på 78%, mens  
salget af forbrugsvarer og serviceydelser viste en vækst på henholdsvis ca. 17% og 24%. I 1. halvår steg salget  
af instrumenter ligeledes med 88%, mens salget af forbrugsvarer og serviceydelser steg med henholdsvis 9%  
og 17%. Omsætningen i USA/Canada udgjorde i første halvår 60% af den samlede omsætning, hvor den ud-  
gjorde 58% i samme periode sidste år.  
Europa  
Omsætningen i Europa steg i 2. kvartal med 16% til DKK 42,0 mio., mens den i 1. halvår steg med 22% til DKK  
78,4 mio. i forhold til samme periode sidste år. Udviklingen i 2. kvartal afspejler et fald i salget af instrumenter  
på 9% og en stigning i salget af forbrugsvarer og serviceydelser på henholdsvis 42% og 31%. I 1. halvår steg  
salget af instrumenter med 5%, mens salget af både forbrugsvarer og serviceydelser steg med 33%. Omsæt-  
ningen i Europa udgjorde i 1. halvår 31% af den samlede omsætning mod 32% i samme periode sidste år.  
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 6 af 25  
 
Øvrige lande (RoW)  
Omsætningen i RoW steg i 2. kvartal med 11% til DKK 12,4 mio. og i 1. halvår med 18% til DKK 23,0 mio. i  
forhold til samme periode sidste år. Omsætningen i 1. halvår udgjorde 9% af den samlede omsætning mod  
10% i samme periode året før.  
I 2. kvartal og 1. halvår steg salget af instrumenter med henholdsvis 5% og 9%. Salget af instrumenter ud-  
gjorde i 1. halvår 41% af omsætningen mod 44% i samme periode sidste år.  
Det største enkeltmarked under RoW er Kina, som udgør 28% af den samlede omsætning i RoW, uændret fra  
samme periode sidste år.  
Udvikling inden for de enkelte forretningsområder  
Omsætningen er opdelt på følgende forretningsområder:  
Life science research, Celle- og genterapi og Bioprocessing (LCB)  
Produktions- og kvalitetskontrol af dyresæd  
Produktionskontrol af øl og kvalitetskontrol af mælk  
Life science research, Celle- og genterapi, Bioprocessing (LCB‐markedet)  
Omsætningen på LCB-markedet steg i 2. kvartal med 28% til DKK 125,2 mio. og i 1. halvår med 29% til DKK  
232,5 mio. i forhold til samme periode sidste år. ChemoMetecs vigtigste forretningsområde er LCB-markedet,  
som udgjorde 92% af den samlede omsætning i 1. halvår mod 91% i samme periode sidste år.  
Produktions- og kvalitetskontrol af dyresæd  
Omsætningen af celletællingsprodukter til sædanalyse faldt i 2. kvartal med 2% til DKK 8,6 mio. og i 1. halvår  
med 3% til DKK 14,9 mio. i forhold til samme periode sidste år. Sædanalyse udgør ca. 6% af den samlede  
omsætning.  
Produktionskontrol af øl og kvalitetskontrol af mælk  
Produktionskontrol af øl og kvalitetskontrol af mælk steg i 2. kvartal med 16% og i 1. halvår med 28% i forhold  
til samme periode sidste år. Forretningsområderne udgør tilsammen ca. 2% af omsætningen.  
Produktudvikling  
I det forløbne halvår er ChemoMetecs udviklingsressourcer primært blevet anvendt til færdiggørelse af  
XcytoMatic 30, XcytoMatic 40, Xcyto 5 og NC-203, herunder også den tilhørende software, samt en videre-  
udvikling af hardwaren til XM30. Den nye softwareplatform vil efter planen blive lanceret i februar 2025, og  
det er forventningen, at alle ChemoMetecs nye produkter skal benytte denne platform fremover.  
XcytoMatic 30, 40 og 50 (XM30, XM40 og XM50)  
Den gradvise lancering af XM30 og XM40 har været tilfredsstillende, og medarbejdere fra ChemoMetecs  
udviklingsafdeling har deltaget i kundernes valideringsproces med henblik på at kunne forstå og imøde-  
komme kundernes ønsker i forhold til anvendelsen af XcytoMatic-produkterne. I denne forbindelse har  
ChemoMetec identificeret en række konkrete produktforbedringer til XyctoMatic-produktplatformen, som  
primært har til formål at facilitere integrationen i kundernes fuldautomatiske systemer. Produktforbedrin-  
gerne relaterer sig såvel til softwarefeatures som til, at kunderne gerne vil have ChemoMetec til at påtage  
sig en større del af selve den automatiske prøvehåndtering. I tæt samarbejde med kunder er udvikling og  
implementering af sådanne specifikke kundetilpasninger påbegyndt. Derudover har ChemoMetec i halvåret  
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 7 af 25  
 
påbegyndt udviklingen af XcytoMatic 50 (XM50), som kan håndtere analyse af prøver i mikroplade-format.  
Produktet vil blive udviklet i tæt samarbejde med større kunder og vil blive beskrevet nærmere i den næst-  
kommende årsrapport.  
Dette er fuldt ud i tråd med ChemoMetecs overordnede mål om at udvikle individuelle og kundetilpassede  
automatiseringsløsninger inden for celle- og genterapi og bioprocessing, og derfor har ChemoMetec også  
afsat betydelige ressourcer til dette formål.  
Xcyto 5  
Xcyto 5 blev lanceret i slutningen af 2024, og det første salg er allerede realiseret. Vi har indtil videre mod-  
taget god feedback på produktet, og det er meningen, at Xcyto 5 skal supplere og på sigt afløse NC-3000.  
Xcyto 5 adresserer både markedet for celle- og genterapi og bioprocessing. Instrumentet er en billedbase-  
ret celleanalysator, der automatisk kan identificere og markere de enkelte celler og give præcise  
informationer om, på hvilke celler og hvor på cellerne de forskellige fluorescerende markører er lokali-  
seret. Xcyto 5 forventes blandt andet at blive anvendt inden for kvalitetskontrol af celler, der skal anvendes  
til terapeutiske formål.  
NC-203  
NC-203 er en opgraderet version af NC-202. Instrumentet anvender ligesom NC-202 engangskassetter og har  
derudover fået overført en del ny teknologi fra XcytoMatic-platformen. Opgraderingen omfatter primært et  
nyt målemodul, en ny softwareplatform samt anvendelsen af kontrast-mikroskopi kombineret med AI-  
baseret billedanalyse.  
ChemoMetec har i løbet af 1. halvår igangsat en gradvis lancering af NC-203, og de første afprøvninger hos  
kunder er gennemført. Vi har modtaget god feedback på produktet og forventer, at de første salg af instru-  
mentet vil finde sted i løbet af 3. kvartal af regnskabsåret 2024/25.  
Køb af Ovizio  
Med virkning fra den 22. oktober 2024 overtog ChemoMetec den belgiske virksomhed Ovizio.  
Ovizio har udviklet en holografisk baseret celletæller, der primært anvendes inden for bioprocessing og celle-  
og genterapi. Ovizios produkt er koblet online til kundernes bioreaktorer via et engangsprodukt, som leveres  
sterilt og med en høj renhedsgrad. Med celletælleren kan celler kontinuerligt trækkes ud fra bioreaktoren og  
blive analyseret for derefter at blive returneret til bioreaktoren.  
Købet af Ovizio er primært et teknologikøb, som er sket med henblik på at afdække de teknologiske og kom-  
mercielle muligheder inden for anvendelse af label free (uden indfarvning af celler) og online celletælling.  
Siden overtagelsen i oktober 2024 har ChemoMetec løbende arbejdet med at vurdere teknologiens potenti-  
ale og har søgt at afdække behovet for tilpasninger i forbindelse med en eventuel bredere anvendelse af  
teknologien. Samtidig er der blevet arbejdet med at integrere dele af Ovizio i ChemoMetec, både organisa-  
torisk, teknologisk og kommercielt.  
Ovizio har bidraget med en omsætning på DKK 1,3 mio. siden overtagelsesdagen, og der har primært været  
tale om salg til enkelte større kunder. For yderligere oplysninger om den regnskabsmæssige behandling af  
Ovizio henvises til note 9.  
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 8 af 25  
 
Regnskabsberetning  
Omsætning og bruttoresultat  
ChemoMetec opnåede i 1. halvår en omsætning på DKK 251,5 mio. mod DKK 199,3 mio. i samme periode  
sidste år. Bruttoresultatet blev på DKK 230,5 mio., svarende til en bruttomargin på 92% mod 90% i samme  
periode sidste år.  
Driftsresultat (EBITDA)  
Driftsresultatet (EBITDA) blev i 1. halvår på DKK 135,2 mio., hvilket er en stigning på DKK 42,1 mio. i forhold  
til samme periode sidste år. Stigningen i driftsresultatet på 45% kan tilskrives en forøgelse af bruttoresultatet  
uden en tilsvarende stigning i omkostningerne, herunder personaleomkostninger. EBITDA-marginen blev i 1.  
halvår på 54% mod 47% i samme periode sidste år.  
Andre eksterne omkostninger udgjorde DKK 27,5 mio. mod DKK 23,1 mio. i samme periode sidste år. De  
højere omkostninger i 1. halvår relaterer sig til forøgede salgsfremmende omkostninger i perioden, herunder  
omkostninger i forbindelse med rejseaktivitet, messer og marketing samt transaktionsomkostninger relate-  
ret til købet af Ovizio og eksterne omkostninger i Ovizio siden overtagelsesdagen.  
Personaleomkostninger udgjorde i 1. halvår DKK 67,9 mio. mod DKK 63,5 mio. i samme periode sidste år.  
Stigningen kan henføres til personaleomkostninger i Ovizio siden overtagelsesdagen (DKK 2,7 mio.) samt om-  
kostninger til organisatoriske omstruktureringer.  
EBIT udgjorde i perioden DKK 126,0 mio., og EBIT-marginen blev 50% mod 42% i samme periode sidste år.  
Periodens resultat før skat blev et overskud på DKK 132,8 mio. og er påvirket positivt af netto finansielle  
poster på DKK 6,8 mio. Skat af årets resultat blev DKK 29,5 mio., svarende til en effektiv skatteprocent på  
22%.  
Totalindkomsten i 1. halvår blev på DKK 103,4 mio., svarende til en stigning på DKK 32,8 mio. i forhold til  
samme periode sidste år.  
Egenkapital og balance  
Balancesummen udgjorde ved udgangen af 1. halvår 2024/25 DKK 730,2 mio., hvoraf egenkapitalen udgjorde  
DKK 598,0 mio., svarende til en soliditetsgrad på 82% (2023/24: 84%). Der blev i 1. halvår udbetalt DKK 69,6  
mio. i udbytte.  
I balancen indgår immaterielle aktiver med DKK 133,2 mio. (2023/24: DKK 94,5 mio.), som i al væsentlighed  
består af igangværende og færdiggjorte udviklingsprojekter samt goodwill og patenter. Investeringer i udvik-  
lingsprojekter udgjorde i 1. halvår DKK 12,6 mio. mod DKK 11,2 mio. i samme periode sidste år, mens  
investeringsaktivitet i forbindelse med virksomhedsovertagelse udgjorde DKK 20,8 mio.  
De materielle aktiver udgjorde DKK 104,9 mio. (2023/24: DKK 92,0 mio.), og stigningen skyldes væsentligst  
investeringen i en ny kassettelinje, der forventes færdiggjort i 2. halvår samt tilgang fra nye leasede lokaler.  
Pengebindingen i form af varebeholdninger og tilgodehavender hos kunder udgjorde ved udgangen af 1.  
halvår 2024/25 DKK 217,8 mio. (2023/24: DKK 181,8 mio.). Stigningen skyldes både lageropbygning og øgede  
kundetilgodehavender. ChemoMetecs øgede lageropbygning er i overensstemmelse med strategien om le-  
veringsgaranti til kunder, som prioriterer lav nedetid højt.  
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 9 af 25  
 
Pengestrømme og likviditetsudvikling  
Pengestrømme fra driften udgjorde i 1. halvår 2024/25 DKK 88,0 mio. mod DKK 40,8 mio. i samme periode  
sidste år. Stigningen kan primært tilskrives et forbedret driftsresultat (EBITDA).  
Investeringsaktiviteten har påvirket likviditeten negativt med DKK 43,7 mio. mod DKK 18,5 mio. i samme  
periode sidste år og består primært af overtagelsen af Ovizio, udviklingsprojekter og investering i ny kasset-  
telinje.  
Pengestrømme fra finansieringsaktiviteten har påvirket likviditeten negativt med DKK 76,3 mio., hvilket pri-  
mært skyldes udbyttebetaling på DKK 69,6 mio.  
Risikoforhold  
ChemoMetecs forretning indebærer en række kommercielle og finansielle risici, som kan have negativ effekt  
på virksomhedens fremtidige vækst, aktiviteter, økonomiske stilling og resultat. Der arbejdes løbende med  
at identificere disse risici, og det søges i videst muligt omfang at imødegå og begrænse de risici, som Chemo-  
Metec via egne handlinger kan påvirke. Der er ikke sket ændringer i risikoforholdene i forhold til årsrapporten  
2023/24.  
For en nærmere beskrivelse af selskabets risikoforhold henvises der til afsnittet herom i årsrapporten for  
2023/24.  
Forventninger til 2024/25  
I det kommende halvår er der fortsat usikkerhed omkring udviklingen i de generelle markedsforhold, herun-  
der den geopolitiske situation og eventuelle ændringer i toldsatser m.v. i USA, ligesom der som anført må  
forventes en vis midlertidig opbremsning i væksten i salget af XcytoMatic-instrumenter som følge af igang-  
værende valideringsprocesser hos en række større kunder.  
Vi følger markedsudviklingen tæt og fastholder vores salgsinitiativer på et højt niveau med henblik på at  
identificere nye kunder samt sikre mersalg og en effektiv support til eksisterende kunder.  
Som følge af ovennævnte fastholdes vores forventninger til omsætningen i regnskabsåret 2024/25 på DKK  
470-490 mio. og til EBITDA på DKK 250-260 mio.  
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 10 af 25  
 
Ledelsespåtegning  
Bestyrelsen og direktionen har dags dato behandlet og godkendt delårsrapporten for perioden 1. juli til 31.  
december 2024 for ChemoMetec A/S. Delårsrapporten er ikke revideret eller gennemgået af selskabets uaf-  
hængige revisor.  
Delårsrapporten er aflagt i overensstemmelse med IAS 34 om præsentation af delårsrapporter, som er god-  
kendt af EU, og yderligere krav i årsregnskabsloven. Delårsrapporten er aflagt efter samme regnskabspraksis  
som i den seneste årsrapport. Delårsrapporten og ledelsesberetningen er endvidere udarbejdet i overens-  
stemmelse med danske oplysningskrav til delårsrapporter for børsnoterede selskaber.  
Det er vores opfattelse, at delårsrapporten giver et retvisende billede af koncernens aktiver, passiver og fi-  
nansielle stilling pr. 31. december 2024 samt af resultatet af koncernens aktiviteter og pengestrømme for  
perioden 1. juli til 31. december 2024.  
Det er endvidere vores opfattelse, at ledelsesberetningen indeholder en retvisende redegørelse for koncer-  
nens aktiviteter og økonomiske forhold, periodens resultat og for koncernens finansielle stilling som helhed  
og en beskrivelse af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som koncernen står overfor.  
Allerød, 5. februar 2025  
Direktion:  
Martin Helbo Behrens
Kim Nicolajsen
Administrerende direktør (CEO)
Direktør (CFO)
Bestyrelse:  
Niels Thestrup
Martin Glensbjerg
Kristine Færch
Formand
Næstformand
Betina Hagerup
Peter Reich
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 11 af 25  
 
Totalindkomstopgørelse for koncernen  
T.DKK  
Note  
2024/25  
1. halvår  
2023/24  
1. halvår  
2023/24  
Nettoomsætning  
2
251.471
0
199.277
520
407.350
520
Andre indtægter  
Vareforbrug  
-35.319
14.392
-31.064
10.897
-68.098
27.823
Arbejde udført for egen regning og opført under aktiver  
Bruttoresultat  
230.544
179.630
367.595
Andre eksterne omkostninger  
Personaleomkostninger  
Af- og nedskrivninger  
-27.457
-67.889
-9.180
-23.067
-63.483
-8.434
-46.194
-135.226
-17.209
3
84.646
Resultat af primær drift (EBIT)  
126.018
168.966
Andre finansielle indtægter  
Finansielle omkostninger  
7.161
-340
6.152
8.900
-1.776
-1.280
Resultat før skat  
132.839
89.022
176.586
Skat af periodens resultat  
-29.486
-18.466
-40.302
70.556
Periodens resultat  
103.353
136.284
Resultat pr. aktie i kr.  
Resultat pr. aktie  
5,94
5,94
4,05
4,05
7,83
7,83
Udvandet resultat pr. aktie  
Totalindkomstopgørelse  
Periodens resultat  
103.353
-1.086
70.556
136.284
405
Anden totalindkomst:  
Valutakursregulering af udenlandske virksomheder  
-453
70.103
Periodens totalindkomst  
102.267
136.689
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 12 af 25  
 
Balance for koncernen  
T.DKK  
Note  
31. december  
2024  
31. december  
2023  
30. juni  
2024  
Aktiver  
-
Goodwill  
7.350
-
Færdiggjorte udviklingsprojekter  
Erhvervede patenter og licenser  
16.399
18.437
20.617
1.549
4.223
1.637
Udviklingsprojekter under udførelse  
105.217
67.095
72.381
4
Immaterielle aktiver  
133.189
87.169
94.547
Grunde og bygninger  
57.423
5.429
54.437
8.280
54.388
6.586
Produktionsanlæg og maskiner  
Andre anlæg, driftsmateriel og inventar  
Materielle aktiver under udførelse  
6.586
3.223
2.902
35.430
19.233
28.173
5
Materielle aktiver  
104.868
85.173
92.049
Udskudt skat  
Deposita  
-
209
313
-
1.238
281
Finansielle aktiver  
Langfristede aktiver  
Varebeholdninger  
1.238
239.295
132.715
522
172.864
117.779
281
186.877
119.495
6
7
Tilgodehavender hos kunder  
Andre tilgodehavender  
85.095
3.789
4.588
59.863
7.478
3.374
62.257
6.820
5.078
Periodeafgrænsningsposter  
Tilgodehavender  
Likvide beholdninger  
Kortfristede aktiver  
Aktiver  
93.472
264.736
490.923
730.218
70.715
232.150
420.644
593.508
74.155
296.146
489.796
676.673
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 13 af 25  
 
Balance for koncernen (fortsat)  
T.DKK  
Note  
31. december  
2024  
31. december  
2023  
30. juni  
2024  
Passiver  
17.402
580.581
17.402
481.328
17.402
547.914
Aktiekapital  
Andre reserver  
Egenkapital  
597.983
498.730
565.316
Udskudt skat  
427
4.445
4.659
-
2.250
2.609
8.454
3.400
974
Andre hensatte forpligtelser  
Leasinggæld  
8
Langfristede forpligtelser  
9.531
4.859
12.828
Kortfristet leasinggæld  
Kreditinstitutter  
Leverandørgæld  
Selskabsskat  
1.900
1.218
2.228
1.112
1.850
1.331
18.403
36.502
52.695
11.986
11.631
15.341
46.770
12.837
11.085
19.964
50.816
13.483
Kontraktlige forpligtelser  
Anden gæld  
Kortfristede forpligtelser  
122.704
132.235
730.218
89.919
98.529
111.357
676.673
Forpligtelser  
94.778
Passiver  
593.508
Øvrige noter 1, 9, 10, 11, 12.  
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 14 af 25  
 
Egenkapitalopgørelse for koncernen  
T.DKK  
Aktiekapital Reserve for  
valutakurs-  
Overført  
resultat  
Foreslået  
udbytte  
I alt  
regulering  
Egenkapital 01.07.2024  
17.402
22
478.292
69.600
565.316
Periodens resultat  
-
-
-
103.353
-1.083
-
-
103.353
-1.086
Valutakursreguleringer  
-3
Totalindkomst  
-
-3
102.270
-
102.267
-69.600
597.983
Udloddet udbytte  
-
-
-
-69.600
Egenkapital 31.12.2024  
17.402
Aktiekapital  
17.402
19
580.562
-
T.DKK  
Reserve for  
valutakurs-  
regulering  
Overført  
resultat  
Foreslået  
udbytte  
I alt  
Egenkapital 01.07.2023  
18
411.207
104.415
533.042
Periodens resultat  
-
-
-
70.556
-451
-
-
70.556
-453
Valutakursreguleringer  
-2
Totalindkomst  
-2
70.105
70.103
-104.415
498.730
-
Udloddet udbytte  
-
-
-
-104.415
Egenkapital 31.12.2023  
17.402
16
481.312
-
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 15 af 25  
 
Pengestrømsopgørelse for koncernen  
T.DKK  
2024/25  
1. halvår  
2023/24  
1. halvår  
2023/24  
Resultat af primær drift (EBIT)  
126.018
84.646
168.966
Af- og nedskrivninger  
9.180
3.608
8.434
4.310
17.209
8.075
Modtagne finansielle indtægter  
Betalte finansielle omkostninger  
Betaling af indkomstskat  
Ændring i driftskapital  
-340
-140
-183
-22.822
-27.628
-43.186
-13.250
-51.955
-13.110
Pengestrømme driftsaktivitet  
129.002
88.016
40.814
Køb mv. af materielle anlægsaktiver  
Salg af materielle anlægsaktiver  
Tilgange af immaterielle anlægsaktiver  
Tilgange finansielle anlægsaktiver  
Køb af virksomhed  
-10.354
-7.266
-20.947
-
-12.599
-
-
-
-11.207
-22.584
5
-
37
-
-20.785
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter  
-43.494
-43.738
-18.468
Fremmedfinansiering:  
Betalte leasingydelser  
-1.564
-5.124
-1.313
172
-1.620
320
Optagelse af/afdrag på lån til kreditinstitutter og banker  
Kapitalejerne:  
Udloddet udbytte  
Øvrige justeringer  
-69.600
-
-104.415
-453
-104.415
-
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet  
-105.715
-76.288
-106.009
Ændring i likvider  
Likvider primo  
-32.010
296.146
599
-83.663
316.571
-758
-20.207
316.571  
-218
Valutakursregulering  
Likvider ultimo  
296.146
264.735
232.150
Likvider indregnes således:  
Likvid beholdning  
264.735  
232.150
296.146
Likvider ultimo  
264.735
232.150
296.146
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 16 af 25  
 
Noter til koncernregnskabet  
1. Anvendt regnskabspraksis  
Delårsrapporten er aflagt i overensstemmelse med IAS 34 om præsentation af delårsrapporter, som er godkendt af EU,  
samt yderligere krav i årsregnskabsloven.  
ChemoMetec A/S har i perioden gennemført virksomhedsovertagelse af Ovizio Imaging Systems SA.  
Virksomhedsovertagelser indregnes via overtagelsesmetoden. Kostprisen for en erhvervelse måles som summen af det  
overdragne vederlag målt på overtagelsestidspunktet. Anskaffelsesrelaterede omkostninger udgiftsføres, efterhånden  
som de påløber eksterne omkostninger og personaleomkostninger. På overtagelsestidspunktet indregnes de overtagne  
identificerbare aktiver og forpligtelserne, herunder eventualforpligtelser, til dagsværdi på overtagelsestidspunktet.  
Goodwill måles i første omgang til kostpris, dvs. overskridelsen af summen af det overdragne vederlag i forhold til dags-  
værdien af de identificerbare overtagne nettoaktiver.  
Hvis den første indregning for en virksomhedssammenslutning er ufuldstændig ved udgangen af det regnskabsår, hvor  
sammenslutningen finder sted, indberetter koncernen foreløbige beløb for de poster, hvor regnskabsføringen er ufuld-  
stændig. Disse foreløbige beløb justeres i løbet af de følgende 12 måneder fra overtagelsestidspunktet, hvis yderligere  
aktiver eller forpligtelser indregnes, for at afspejle nye oplysninger, der er indhentet om forhold og omstændigheder,  
der forelå på overtagelsestidspunktet, og som, hvis de var kendt, ville have påvirket de beløb, der blev indregnet på  
denne dato. Effekten af justeringen indregnes i åbningsbalancen, og sammenligningstallene korrigeres i overensstem-  
melse hermed. Når koncernen ophører med at have ejerskab i virksomheden, måles den til dagsværdien på det  
tidspunkt, hvor kontrollen mistes, og ændringen i den regnskabsmæssige værdi indregnes i koncernens resultatopgø-  
relse. Dagsværdien er den oprindelige regnskabsmæssige værdi med henblik på efterfølgende regnskabsmæssig  
behandling af den tilbageholdte andel som associeret virksomhed, joint venture eller finansielt aktiv. Desuden regn-  
skabsføres beløb, der tidligere er indregnet i øvrig totalindkomst for den pågældende virksomhed, som om koncernen  
havde afhændet de relaterede aktiver eller forpligtelser direkte. Dette kan betyde, at beløb, der tidligere er indregnet i  
øvrig totalindkomst, omklassificeres til koncernresultatopgørelsen. Goodwill, der opstår ved overtagelse af en virksom-  
hed, indregnes til kostpris som fastsat på tidspunktet for overtagelsen af virksomheden med fradrag af eventuelle  
akkumulerede nedskrivninger. Goodwill afskrives ikke, men regnskabsmæssig værdi af goodwill testes årligt, og hvis  
begivenheder eller ændringer i forudsætninger indikerer værdiforringelse.  
Væsentlige regnskabsmæssige skøn  
De væsentligste aktiver, der erhverves, omfatter generelt goodwill og udviklingsprojekter. Da der ikke findes et aktivt  
marked for størstedelen af de overtagne aktiver, forpligtelser og eventualforpligtelser, især for overtagne immaterielle  
aktiver, foretager ledelsen skøn over dagsværdien. De anvendte metoder er baseret på nutidsværdien af fremtidige  
pengestrømme eller andre forventede pengestrømme relateret til det specifikke aktiv.  
Dagsværdien af udviklingsprojekter erhvervet ved virksomhedssammenslutninger er baseret på en vurdering af forhol-  
dene vedrørende den overtagne portefølje. Målingen er baseret på en diskonteret pengestrømsmodel på grundlag af  
nøgleantagelser om den estimerede fordeling af den erhvervede og forventede omsætning og rentabiliteten af omsæt-  
ningen på tidspunktet for opkøbet.  
Delårsrapporten er herudover aflagt efter samme regnskabspraksis som i den seneste årsrapport, hvortil der henvises.  
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 17 af 25  
 
2. Segmentoplysninger  
Segmentoplysninger er udarbejdet i overensstemmelse med koncernens anvendte regnskabspraksis og føl-  
ger koncernens interne ledelsesrapportering.  
Baseret på den interne rapportering, der anvendes af ledelsen til vurdering af resultat og ressourcealloke-  
ring, har ChemoMetec identificeret fire segmenter: Instrumenter, forbrugsvarer, service og andet, hvilket  
er i overensstemmelse med den måde, hvorpå aktiviteter organiseres og styres.  
Segment  
Beskrivelse  
Instrumenter  
Forbrugsvarer  
Service  
Salg af instrumenter, licenser og reservedele  
Salg af engangskassetter, tællekamre og reagenser  
Salg af serviceydelser, herunder serviceaftaler og installationer  
Salg af målemoduler og tilbehør mv.  
Andet  
Omsætning fordelt på produktsegmenter og geografi  
T.DKK  
USA/Canada Europa  
Øvrige lande  
2024/25  
1. halvår  
I alt  
2023/24  
1. halvår  
I alt  
Ændring  
%
Instrumenter  
Forbrugsvarer  
Service  
50.782  
58.929  
38.802  
1.596  
27.413  
9.352  
87.547  
61.793  
+42  
33.541  
16.862  
539  
13.383  
203  
105.853  
55.867  
2.204  
89.554  
45.973  
1.957  
+18  
+22  
+13  
Andet  
69  
I alt  
150.109  
78.355  
23.007  
251.471  
199.277  
+26  
Omsætning fordelt på produktsegmenter og forretningsområder  
T.DKK  
LCB-  
Dyresæd* Øl og mælk** 2024/25  
2023/24  
markedet  
1. halvår  
I alt  
1. halvår  
I alt  
Ændring  
%
Instrumenter  
Forbrugsvarer  
Service  
84.300  
1.085  
13.686  
-
2.162  
1.773  
-
87.547  
105.853  
55.867  
2.204  
61.793  
+42  
+18  
+22  
+13  
90.394  
55.867  
1.981  
89.554  
45.973  
1.957  
Andet  
170  
53  
I alt  
232.542  
14.941  
3.988  
251.471  
199.277  
+26  
* Produktions- og kvalitetskontrol af dyresæd  
** Produktionskontrol af øl og kvalitetskontrol af mælk  
ChemoMetecs produkter sælges inden for forskellige forretningsområder. Fordelingen af omsætningen på  
de enkelte forretningsområder er blandt andet baseret på fordelingsnøgler, da kunderne inden for de  
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 18 af 25  
 
forskellige forretningsområder kan anvende de samme forbrugsvarer. Fordelingen af omsætningen på for-  
retningsområder er derfor behæftet med usikkerhed. De tre væsentligste forretningsområder er følgende:  
Forretningsområde 1  
LCB-markedet: Life science research, Celle- og genterapi og Bioprocessing (Instrumenter: NC-200, NC-202  
NC-250, NC-3000, NC-100 familien, Xcyto 5 og 10 samt XcytoMatic 30 og XcytoMatic 40 og ILine-serien  
(Ovizio)).  
Forretningsområde 2  
Produktions- og kvalitetskontrol af dyresæd (Instrument: SP-100).  
Forretningsområde 3  
Produktionskontrol af øl (Instrument: YC-100) og kvalitetskontrol af mælk (Instrumenter: SCC-100 og SCC-  
400).  
Oplysning om væsentlige kunder  
I perioden tegner ingen enkeltstående kunder sig for mere end 5% af den samlede omsætning.  
3. Personaleomkostninger  
T.DKK  
1. halvår  
2024  
1. halvår  
2023  
2023/24  
Løn og gager  
61.719  
3.194  
58.125  
2.879  
123.971  
6.089  
Pensioner  
Andre omkostninger til social sikring  
Personaleomkostninger total  
2.976  
2.479  
5.166  
67.889  
63.483  
135.226  
Gennemsnitligt antal medarbejdere ekskl. Ovizio  
Gennemsnitligt antal medarbejdere i Ovizio  
169  
15  
171  
173  
N/A  
N/A  
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 19 af 25  
 
4. Immaterielle aktiver  
T.DKK  
Goodwill  
Færdiggjorte Erhvervede Igangværende  
udviklingsprojek- patenter og udviklingspro-  
ter  
licenser  
21.397  
12  
jekter  
72.646  
158  
Kostpris 01.07.2024  
Kursregulering  
-
98.764  
90  
-
-
-
-
Tilgang  
-
7.260  
-
2.388  
631  
11.433  
21.245  
-
Tilgang fra virksomhedsovertagelse  
Afgang  
-
Kostpris 31.12.2024  
7.350  
98.764  
24.428  
105.482  
Af- og nedskrivninger 01.07.2024  
Kursregulering  
-
-
-
-
-78.147  
-19.848  
-265  
-
-4.218  
-
-
-357  
-
-
-
-
Årets af- og nedskrivninger  
Afgang  
Afskrivninger 31.12.2024  
-
82.365  
-20.205  
-265  
Regnskabsmæssig værdi 31.12.2024  
7.350  
16.399  
4.223  
105.217  
T.DKK  
Goodwill  
Færdiggjorte  
udviklingsprojekter  
Erhver-  
vede  
Igangvæ-  
rende  
patenter  
og licenser  
udviklings-  
projekter  
Kostpris 01.07.2023  
Tilgang  
-
-
92.943  
-
20.839  
288  
56.441  
10.919  
Kostpris 31.12.2023  
-
92.943  
21.127  
67.360  
Af- og nedskrivninger 01.07.2023  
Årets af- og nedskrivninger  
-
-
-71.221  
-3.295  
--19.084  
-406  
-265  
-
Afskrivninger 31.12.2023  
-
-74.506  
-19.490  
-265  
Regnskabsmæssig værdi 31.12.2023  
-
18.437  
1.637  
67.095  
De aktiverede færdiggjorte udviklingsprojekter kan henføres til Xcyto-produkter, herunder NC-202 samt  
Xcyto 5 og 10.  
De aktiverede igangværende udviklingsprojekter kan henføres til XcytoMatic produktforbedringer og nye ap-  
plikationer. I halvåret er der tilgået udviklingsprojekter fra opkøb af Ovizio relateret til iLine-  
produktforbedringer og applikationer.  
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 20 af 25  
 
5. Materielle aktiver  
T.DKK  
Grunde og Produktionsanlæg  
Andre an-  
læg mv.  
Materielle  
aktiver under  
udførelse  
bygninger  
og maskiner  
Kostpris 01.07.2024  
Kursregulering  
72.036  
409  
47.388  
25  
24.848  
78  
28.173  
-
Tilgang  
2.745  
2.241  
-
71  
2.525  
2.136  
-
7.257  
Tilgang fra virksomhedsovertagelse  
Afgang  
150  
-
-
-
Kostpris 31.12.2024  
77.431  
47.634  
29.587  
35.430  
Af- og nedskrivninger 01.07.2024  
Kursregulering  
-17.648  
-199  
-2.161  
-
-40.802  
-10  
-21.946  
-
-
-
-
-4  
-1.051  
-
Årets af- og nedskrivninger  
Afgang  
-1.393  
-
Afskrivninger 31.12.2024  
-20.008  
-42.205  
-23.001  
-
Regnskabsmæssig værdi 31.12.2024  
57.423  
5.429  
6.586  
35.430  
I grunde og bygninger indgår brugsret til leasede aktiver med DKK 6,7 mio.  
T.DKK  
Grunde og  
bygninger  
Produktionsanlæg  
og maskiner  
Andre an-  
læg mv. aktiver under  
udførelse  
Materielle  
Kostpris 01.07.2023  
Kursregulering  
Tilgang  
69.364  
-155  
356  
-
48.903  
23.255  
-14  
13.537  
-
64  
-
-
5.696  
-
1.150  
-
Afgang  
Kostpris 31.12.2023  
69.565  
48.967  
24.391  
19.233  
Af- og nedskrivninger 01.07.2023  
Kursregulering  
-13.361  
89  
-39.127  
-19.886  
11  
-
-
-
-
3
-1.563  
-
Årets af- og nedskrivninger  
Afgang  
-1.856  
-
-1.293  
-
Afskrivninger 31.12.2023  
-15.128  
-40.687  
-21.168  
-
Regnskabsmæssig værdi 31.12.2023  
54.437  
8.280  
3.223  
19.233  
I grunde og bygninger indgår brugsret til leasede aktiver med DKK 6,3 mio.  
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 21 af 25  
 
6. Varebeholdninger  
T.DKK  
31. december 31. december 2023  
2024  
30. juni 2024  
Råvarer og hjælpematerialer  
Fremstillede varer  
99.951  
32.764  
80.911  
36.868  
82.221  
37.274  
132.715  
117.779  
119.495  
Heri indgår indirekte produktionsomkostninger  
2.250  
3.950  
3.800  
Periodens nedskrivning af varebeholdninger indregnet i  
omkostninger til råvarer og hjælpematerialer  
-150  
600  
-2.040  
Af den regnskabsmæssige værdi forventes DKK 70 mio. at blive realiseret efter mere end 12 måneder.  
7. Tilgodehavender hos kunder  
T.DKK  
31. december 31. december 2023  
2024  
30. juni 2024  
Tilgodehavender hos kunder, brutto  
86.633  
60.267  
62.733  
Ændringer i hensættelse til kredittab:  
Hensættelse primo  
476  
-
415  
-25  
-
415  
-280  
-
Realiseret tab  
Tilgang fra virksomhedsovertagelse  
Ændring i hensættelse  
746  
316  
1.538  
14  
341  
476  
Hensættelse ultimo  
404  
Tilgodehavender hos kunder, netto  
85.095  
59.863  
62.257  
Tilgodehavender hos kunder måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til nominel værdi fra-  
trukket forventet kredittab.  
Der indregnes et forventet kredittab på tilgodehavender hos kunder på basis af en forventet tabsmodel. De  
forventede tab er dels baseret på historiske tab og dels på ledelsens forventninger. Forventede tab indregnes  
straks efter den første indregning af tilgodehavendet. Årets forventede kredittab indregnes i resultatopgø-  
relsen under andre eksterne omkostninger.  
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 22 af 25  
 
8. Hensatte forpligtelser  
T.DKK  
31. december  
2024  
31. december  
2023  
30. juni 2024  
Garantihensættelser primo  
Forbrugt i perioden  
3.400  
-340  
745  
2.100  
-475  
-
2.100  
-825  
-
Tilgang fra virksomhedsovertagelse  
Periodens hensættelser  
640  
625  
2.250  
2.125  
3.400  
Garantihensættelser ultimo  
4.445  
Hensatte forpligtelser omfatter forventede omkostninger til garantiforpligtelser.  
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 23 af 25  
 
9. Virksomhedsovertagelser  
ChemoMetec indgik den 22. oktober 2024 en aftale om at overtage 100% af kapitalandelene i den belgiske  
virksomhed Ovizio Imaging Systems SA (’Ovizio’) for en købssum på EUR 2,8 mio. (DKK 21,1 mio.). Der var  
ingen betinget andel af købssummen.  
Overtagelsen af Ovizio har medført ejerskab af Ovizios egenudviklede holografisk baserede celletæller, der  
primært anvendes inden for bioprocessing og celle- og genterapi. Ovizio beskæftigede 15 personer på over-  
tagelsestidspunktet.  
Udviklingsprojekter identificeret repræsenterer de egenudviklede features til Ovizios instrumenter, og good-  
will repræsenterer knowhow identificeret hos medarbejdere samt forventninger til fremtidig vækst.  
Ovizios omsætning indgår i halvårsregnskabet med DKK 1,3 mio. siden overtagelsesdagen. Opgjort proforma  
var Ovizios omsætning i perioden 1. juli - 31. december 2024 DKK 2,9 mio.  
Transaktionsomkostninger relateret til overtagelsen var DKK 1,2 mio.  
Den anførte allokering af købesummen er foreløbig.  
T.DKK  
Ovizio  
Kontant købssum  
21.084  
Dagsværdi på overtagelsestidspunktet:  
Immaterielle anlægsaktiver  
Materielle anlægsaktiver  
Udskud skatteaktiv  
21.876  
4.527  
466  
Varelager  
7.830  
1.490  
299  
Andre kortfristede aktiver  
Likvide beholdninger  
Aktiver total  
36.488  
Hensættelser  
745  
7.896  
Finansiel gæld  
Udskudt skat  
1.612  
Leverandørgæld  
5.215  
Andre kortfristede forpligtelser  
Forpligtelser total  
7.196  
22.664  
13.824  
7.260  
21.084  
Netto identificerede aktiver overtaget  
Goodwill fra virksomhedsovertagelse  
Total  
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 24 af 25  
 
10. Eventualforpligtelser  
Koncernen er ikke bekendt med væsentlige krav eller trusler om krav mod koncernen pr. balancedagen.  
11. Nærtstående parter  
Nærtstående parter med betydelig indflydelse omfatter ledelsen og aktionærer, hvor ejerandelen udgør  
mere end 20% af aktiekapitalen.  
På balancedagen har ingen aktionærer en ejerandel over 20%.  
ChemoMetec har i første halvår 2024/25 haft samme type og omfang af transaktioner med nærtstående par-  
ter som beskrevet i årsrapporten 2023/24. Transaktionerne har ikke væsentligt påvirket delårsrapporten.  
12. Begivenheder efter balancedagen  
Der er ikke indtruffet væsentlige begivenheder efter 31. december 2024, der har betydning for delårsrappor-  
ten.  
Om ChemoMetec A/S
ChemoMetec udvikler, producerer og markedsfører instrumenter til celletælling og en lang række andre må-  
linger. ChemoMetecs instrumenter markedsføres globalt inden for blandt andet farma, biotek og landbrug.  
ChemoMetec har nogle af verdens førende medicinalvirksomheder blandt sine kunder.  
ChemoMetec blev etableret i 1997 og er børsnoteret på Nasdaq Copenhagen.  
Se også www.chemometec.com.  
Delårsrapport for 1. halvår 2024/25  
Side 25 af 25