Årsrapport  
2023/24  
ChemoMetec tilbyder højkvalitetsudstyr  
til celletælling og -analyse inden for blandt  
andet life science research samt udvikling  
og produktion af lægemidler.  
CVR-nr.: 19 82 81 31  
 
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
2
Indhold  
Ledelsens beretning  
Påtegninger  
3
6
8
9
CEO letter  
62 Ledelsespåtegning  
ChemoMetec kort fortalt  
Hovedpunkter 2023/24  
Hoved- og nøgletal  
63 Den uafhængige revisors  
revisionspåtegning  
Regnskab 2023/24  
10 Vores virksomhed  
11 Vores forretningsmodel  
15 Vores markeder  
68 Koncernregnskab  
17 Vores produkter  
95 Moderselskabsregnskab  
20 Udviklingen i 2023/24  
og forventninger  
21 Forretningsmæssig udvikling  
33 Produktudvikling  
37 Finansiel redegørelse  
40 Forventninger til 2024/25  
10  
21  
41 Governance  
Vores virksomhed  
Forretningsmæssig udvikling  
42 Risikoforhold  
44 Bæredygtighed  
53 Selskabsledelse  
56 Bestyrelse og direktion  
59 Aktionærforhold  
Følg os:  
Corporate Governance i ChemoMetec  
Vederlagsrapport 2023/24  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀCEO letter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
3
CEO letter  
Øget kommercielt  
fokus efter et  
udfordrende år  
Markedsforholdene inden for ChemoMetecs  
forretningsområder har været udfordrende i det  
forløbne år, og det har påvirket salget af instru-  
menter og også vores indtjening. Efter en vanskelig  
periode ser vi nu mere lyst på fremtiden – vi har  
intensiveret vores kommercielle fokus og har påbe-  
gyndt en gradvis lancering af vores nye, højtekno-  
logiske produkter, ligesom vi ser begyndende tegn  
på en bedring af markedsforholdene. Samtidig er  
der sket en tilpasning af organisationen, så vi bedst  
muligt er klar til at udnytte det vækstpotentiale,  
som vi forventer er til stede for ChemoMetec over  
de kommende år.  
I det forløbne år er det især et fortsat vigende salg af instrumenter, fær-  
digudviklingen af vores nye instrumenter samt ledelses- og organisati-  
onsændringer sidst på året, der har præget udviklingen.  
Salget af instrumenter faldt fortsat i 2023/24 på et marked, hvor både  
en del af vores eksisterende kunder og potentielle nye kunder har været  
tilbageholdende med at købe nye instrumenter grundet fortsatte udfor-  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀCEO letter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
4
dringer med at tiltrække kapital til finansiering af deres  
udviklingsprojekter. Det gælder især de mindre og mel-  
lemstore biotekvirksomheder, hvor vi indtil forrige regn-  
skabsår formåede at skabe høj vækst i salget til virksom-  
hederne inden for celle- og genterapi og lykkedes med  
at opbygge en meget attraktiv position inden for dette  
område.  
målrette vores salgsinitiativer mod de virksomheder, der  
er i fremdrift.  
… og XcytoMatic 30 kan bidrage  
Én af vejene til at nedbringe produktionsomkostnin-  
gerne er automatisering. Vi ser p.t. en stigende efter-  
Markedsanalyser peger også i retning af, at der fortsat  
er stor tillid til effektiviteten og potentialet for behand-  
lingerne inden for celle- og genterapi, hvor de såkaldte  
CAR-T behandlinger indtil videre er de mest udbredte.  
De store aktører inden for dette område satser fort-  
sat i væsentligt omfang på udviklingen af denne type  
behandlingsmetoder, og der er blevet godkendt flere nye  
behandlinger i det forløbne år. Heraf er enkelte behand-  
linger nu godkendt som andet led i cancerbehandlingen  
og ikke alene som tredje led, som ofte er den terminale  
behandling. Samtidig satses der i stigende omfang på  
udvikling af behandlinger inden for nye sygdomsområ-  
der, blandt andet de mere sjældne sygdomme og auto-  
immune sygdomme. Det øger selvsagt markedspoten-  
tialet. På den baggrund ser vi positivt på det langsigtede  
potentiale for celle- og genterapi – og dermed også på  
ChemoMetecs muligheder for igen at skabe vækst inden  
for området.  
spørgsel efter nye metoder til automatisering – og her er  
ChemoMetecs nye instrument XcytoMatic 30 relevant, da  
det kan indgå et i fuldautomatisk produktionsflow. Der  
arbejdes støt hen mod en bredere lancering af instru-  
mentet, og da ChemoMetec allerede har leveret sine  
eksisterende NucleoCounter-instrumenter til stort set  
alle de førende farmavirksomheder, så ser vi gode mulig-  
heder for at udnytte de allerede etablerede kunderela-  
tioner til at markedsføre det nye instrument. Denne  
proces er allerede i fuld gang, og de første instrumenter  
er solgt.  
Styrkelse af ledelse og organisation  
Internt i ChemoMetec har vi ændret og styrket organisa-  
tionen med henblik på at komme tilbage på vækstsporet  
– det har betydet en ny sammensætning af direktionen  
i andet halvår og flere tilpasninger i den øvrige organi-  
sation. I forbindelse med disse ændringer har vi fokuse-  
ret vores salgsindsats, og vi har arbejdet målrettet på at  
færdigudvikle vores nye produkter, der skal bane vej for  
vækst inden for både et nyt, stort og veletableret vækst-  
marked, nemlig bioprocessing, og på vores eksisterende  
markeder.  
Salget af det andet instrument i XcytoMatic-familien,  
XcytoMatic 40, vil blive målrettet procesudviklings-  
faserne, især inden for bioprocessing.  
Arbejdet med bæredygtighed fortsætter  
Begyndende positive tegn inden  
for celle- og genterapi  
I det forløbne år har vi videreført vores arbejde med  
bæredygtighed, og vi har blandt andet gennemført en  
del af det forberedende arbejde, der skal sikre, at vi kan  
leve op til de nye EU-krav til rapportering mv., og at vores  
virksomhed drives efter stadig mere bæredygtige prin-  
cipper. De konkrete initiativer i 2023/24 har blandt andet  
omfattet implementering af vores Code of Conduct samt  
udarbejdelse af en Code of Conduct målrettet vores leve-  
randører, som nu er ved at blive implementeret. Vi er  
også meget opmærksomme på løbende at tænke bære-  
dygtighed ind i vores produktudvikling, og det betyder  
blandt andet, at forbrugsmaterialerne til flere af vores  
nye produkter reduceres betydeligt.  
Ved udgangen af regnskabsåret ser vi flere positive  
udviklingstendenser på vores markeder. Markedsdata  
viser, at der i den sidste del af regnskabsåret har været  
en – omend svagt – stigende kapitaltilførsel til virksom-  
hederne inden for celle- og genterapi med projekter i  
den senere del af udviklingsfasen. Dette gælder især for  
mellemstore amerikanske virksomheder, som har vist  
gode testresultater, og hvor der derfor typisk er en kor-  
tere tidshorisont for investeringerne. Derimod har de  
små virksomheder fortsat vanskeligt ved at tiltrække ny  
kapital. Vi overvåger udviklingen tæt, og vi søger aktivt at  
Vores kunder ønsker automatisering…  
I takt med, at antallet af godkendte cellebaserede  
behandlinger øges, og denne type behandling generelt  
modnes, øges behovet for at producere og kommerciali-  
sere behandlingerne. En væsentlig udfordring er dog, at  
behandlingerne er både dyre og komplekse at producere  
– og det begrænser udbredelsen af behandlingerne i de i  
forvejen økonomisk pressede sundhedssystemer. Og det  
gælder ikke alene de nyere cellebaserede behandlinger,  
men også andre typer cellebaserede behandlinger, som  
er i stadig vækst.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀCEO letter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
5
"I det kommende år står vi over for en bredere lancering af vores  
to nye XcytoMatic-instrumenter og introduktion af yderligere to  
instrumenter. Med de fire nye instrumenter opnår vi en betydelig  
styrkelse af vores samlede produktportefølje, og vi kommer til at  
favne en større del af vores kunders værdikæde fra udvikling til  
produktion. Det kommer til at betyde en øget diversificering af vores  
forretning og et stærkere udgangspunkt for at skabe fremtidig vækst  
– både inden for de eksisterende og nye markedssegmenter."  
Martin Helbo Behrens, Administrerende direktør (CEO)  
Spændende år venter forude  
Vi ser allerede en god interesse for vores nye XM30/  
lede team at skabe et endnu stærkere ChemoMetec og  
det bedst mulige afsæt for fremtiden.  
Vi ser nu ind i et nyt regnskabsår, hvor vores hovedfo-  
kus er klart: At intensivere salgsindsatsen for XM30 og  
XM40 inden for såvel celle- og genterapi som bioproces-  
sing, samt at få færdigudviklet og markedsintroduce-  
ret Xcyto 5 og NC-203 til kunderne inden for de samme  
markedssegmenter i løbet af 2024. Med fire nye instru-  
menter vil vi opnå en væsentlig styrkelse af vores sam-  
lede produktportefølje og samtidig komme til at favne en  
større del af vores kunders værdikæde fra udvikling til  
produktion. Det kommer til at betyde en øget diversifice-  
ring af vores forretning og et stærkere udgangspunkt for  
at skabe fremtidig vækst.  
XM40, og vi har store forventninger til, at de nye instru-  
menter vil bidrage betydeligt til væksten i 2024/25 og  
årene derefter. Men det er dog vigtigt at have in mente,  
at vi med XcytoMatic-instrumenterne også henvender os  
til et etableret markedssegment, bioprocessing, og at det  
vil tage tid at positionere vores nye produkter – selvom vi  
forventer, at ”automatiserings-dagsordenen” øger vores  
muligheder for vækst.  
Også stor tak til vores kunder for det gode samarbejde.  
Og endelig tak til vores aktionærer for deres opbakning  
til ChemoMetec.  
Martin Helbo Behrens  
Administrerende direktør (CEO)  
De udfordrende markedsforhold i det forløbne år kom-  
bineret med en række organisatoriske forandringer har  
stillet store krav til hele organisationen – og har kræ-  
vet en betydelig evne til at tilpasse sig nye forhold. Jeg  
vil gerne takke medarbejderne i ChemoMetec for deres  
dedikerede indsats og ser frem til sammen med det sam-  
Sideløbende vil vi naturligvis også sikre et tilstrækkeligt  
fokus på salg af vores eksisterende NucleoCounter-  
instrumenter.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀChemoMetec kort fortalt  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
6
ChemoMetec kort fortalt  
ChemoMetec er specialiseret inden for udvikling, produktion og salg af højkvalitets analyseudstyr,  
der anvendes til tælling og analyse af celler inden for en lang række områder – blandt andet celle-  
og genterapi, cancer- og stamcelleforskning, udvikling og produktion af lægemidler samt produk-  
tions- og kvalitetskontrol af dyresæd, øl og mælk.  
Vores analyseudstyr er baseret på en unik teknologi-  
platform, og vi tilbyder forskellige innovative løsnin-  
ger, der alle er karakteriseret ved, at de simplificerer  
ellers komplekse analytiske processer. For kunderne  
er det desuden af afgørende betydning, at analyse-  
resultaterne er såvel præcise som konsistente, og på  
dette felt er ChemoMetecs produkter ”best in class”.  
Hos ChemoMetec er kunden i centrum, og vi bestræ-  
ber os på at levere den bedste og mest kvalificerede  
kundesupport. Kombinationen af en unik teknologi og  
en effektiv kundesupport er nøglen til at få tilfredse  
og trofaste kunder – hvilket igen er en forudsætning  
for at opnå en lønsom og støt voksende forretning  
inden for ChemoMetecs forretningsområder.  
Vi arbejder tæt sammen med kunder og eksperter  
inden for celletælling for løbende at kunne udvikle nye  
løsninger, der er tilpasset kundernes behov – og som  
bidrager til at opnå de bedst mulige analyseresultater  
og effektive processer.  
Højkvalitets  
Førende  
Tætte  
analyseudstyr  
markedspositon kunderelationer  
Vores analyseudstyr består primært af analyseinstrumenter  
og dertil hørende enheder, hvori celleprøver præpareres og  
opbevares under måling. Herudover tilbyder vi diverse ydelser,  
blandt andet årlig service af kundernes instrumenter.  
Vi er en global virksomhed og en af de største virksomheder  
inden for vores felt. Vi sælger vores analyseudstyr til mere  
end 100 lande.  
Nærhed til markedet og vores kunder er kernen i vores  
forretning. Det sikrer, at vi kan levere de rette løsninger og  
god service til vores kunder.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀChemoMetec kort fortalt  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
7
International tilstedeværelse  
Kontor  
Salgs- og supportorganisation  
Distributør  
Vores hovedkontor er i Danmark, i  
Allerød nord for København, og vi har  
tre kontorer i USA samt egen salgs- og  
supportorganisation i Frankrig, Holland,  
Storbritannien, Tyskland og Kina.  
Omsætning  
Omsætning  
Omsætning  
USA/Canada  
Europa  
Øvrige lande (ROW)  
59% 32% 9%  
(2022/23: 59%)  
(2022/23: 29%)  
(2022/23: 12%)  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀHovedpunkter 2023/24  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
8
Hovedpunkter 2023/24  
Omsætning  
EBITDA  
EBITDA-margin  
Nettoresultat pr. aktie  
Klima  
DKK mio.  
DKK mio.  
%
DKK  
Vedvarende energi  
407,4 186,2 45,7 7,8  
94%  
8%  
26%  
11,1 procentpoint  
24%  
Sociale forhold  
Pengestrømme fra  
driftsaktiviteter  
Driftsresultat (EBITDA)  
og EBITDA-margin  
Nettoomsætning  
Nettoresultat pr. aktie  
Medarbejdere,  
kønsfordeling  
Ledelsen,  
kønsfordeling  
DKK mio.  
DKK mio.  
DKK mio.  
DKK mio.  
442  
177  
154  
427  
10,3  
9,2  
407  
57  
52  
40%  
48  
43  
46  
129  
108  
7,8  
33%  
281  
214  
251  
223  
5,1  
72  
186  
3,5  
136  
93  
19/20 20/21 21/22 22/23 23/24  
19/20 20/21 21/22 22/23 23/24  
19/20 20/21 21/22 22/23 23/24  
19/20 20/21 21/22 22/23 23/24  
67%  
60%  
Driftsresultat (EBITDA)  
ꢁEBITDA-margin  
Geografisk fordeling af  
omsætning  
Omsætning fordelt på  
forretningsområder  
Omsætning fordelt på  
produktgrupper  
Governance  
Bestyrelsen, kønsfordeling  
1%  
8%  
1%  
9%  
23%  
29%  
40%  
32%  
ꢀMænd  
ꢀKvinder  
59%  
91%  
47%  
60%  
ꢀInstrumenter  
ꢀForbrugsvarer  
ꢀServices  
ꢀUSA/Canada  
ꢀEuropa  
ꢀØvrige lande (ROW)  
ꢀLife science research, celle- og genterapi og  
Bioprocessing (LCB)  
ꢀProduktions- og kvalitetskontrol af dyresæd  
ꢀProduktionskontrol af øl og kvalitetskontrol af mælk  
ꢀAndet  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀHoved- og nøgletal  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
9
Hoved- og nøgletal  
T.DKK  
2023/24 2022/23 2021/22 2020/21 2019/20  
2023/24 2022/23 2021/22 2020/21 2019/20  
Resultatopgørelse  
Nøgletal  
Nettoomsætning  
Driftsresultat før af- og  
nedskrivninger (EBITDA)  
407.350  
442.274  
427.160  
281.127  
214.101  
EBITDA-margin (%)  
EBIT-margin (%)  
Skattesats (%)  
Afkast af investeret kapital (%)  
Nettoomsætning/Investeret kapital  
Nettorentebærende gæld/EBITDA  
Finansiel gearing  
Egenkapitalens forrentning (%)  
Gns. antal medarbejdere  
45,7  
41,5  
22,8  
60,7  
1,4  
-1,6  
-0,5  
24,9  
173  
56,8  
52,1  
22,4  
98,6  
1,7  
-1,2  
-0,6  
39,5  
164  
52,2  
47,5  
21,5  
118,5  
2,1  
-0,9  
-0,6  
51,4  
147  
48,2  
41,3  
21,6  
90,2  
2,0  
-1,1  
-0,6  
37,8  
128  
43,3  
36,2  
22,1  
70,9  
1,8  
-1,0  
-0,5  
31,5  
102  
186.175  
168.966  
7.620  
136.284  
136.689  
251.030  
230.561  
-201  
178.667  
175.904  
222.892  
202.854  
365  
159.469  
159.943  
135.630  
116.023  
-3.290  
88.354  
88.330  
92.610  
77.470  
-1.547  
59.163  
59.166  
Resultat af primær drift (EBIT)  
Resultat af finansielle poster  
Årets resultat  
Totalindkomst  
Balance  
Aktiver  
Nettoarbejdskapital  
Investeret kapital  
Egenkapital  
676.673  
118.266  
293.008  
565.316  
657.976  
103.856  
264.104  
533.042  
501.273  
63.088  
203.439  
357.205  
344.909  
45.658  
138.991  
264.977  
263.116  
35.108  
118.357  
202.751  
-94.650  
Aktierelaterede nøgletal  
Børskurs pr. aktie ultimo (DKK)  
Nettoresultat pr. aktie (DKK)  
Indre værdi pr. aktie (DKK)  
Udbetalt udbytte pr. aktie  
305,00  
7,8  
32,5  
6,0  
466,00  
10,27  
30,6  
-
757,00  
9,16  
20,5  
4,0  
843,50  
5,08  
15,2  
1,5  
315,00  
3,51  
11,7  
Nettorentebærende gæld  
-291.991 -309.411 -202.230 -147.751  
20,5  
Pengestrømme  
- fra driftsaktiviteter  
- fra investeringsaktiviteter  
- fra finanseringsaktiviteter  
129.002  
-43.494  
-105.715  
154.146  
-40.831  
-2.925  
176.860  
-56.046  
-69.012  
107.901  
-24.683  
-26.037  
72.016  
-26.605  
-46.260  
Nøgletalsforklaring og definitioner fremgår af note 5.1  
Forventninger til 2024/25  
Forventninger  
Realiseret  
2023/24  
DKK mio.  
2024/25  
Omsætning  
435-450  
407,4  
Driftsresultat (EBITDA)  
216-223  
186,2  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀVores virksomhed  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
10  
Vores virksomhed  
Vores forretningsmodel  
Vores markeder  
Vores produkter  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀVores virksomhed  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
11  
Vores forretningsmodel  
– hvordan vi skaber værdi  
Vores mål er at tilbyde løsninger, der skaber værdi for  
kunderne ved at bidrage til optimering af processer og  
workflows – for i sidste ende at bidrage til lavere pro-  
duktionsomkostninger, bedre produkter samt bedre og  
bredere patientbehandling. Vi favner hele værdikæden  
fra udvikling og produktion til salg og service.  
Vi bestræber os på at drive vores virksomhed på et bæredygtigt grundlag og at etablere  
et solidt fundament for den fremtidige værdiskabelse for både ChemoMetec, vores kun-  
der, partnere, medarbejdere og aktionærer samt for samfundet i bred forstand.  
I ChemoMetec tror vi på, at en kombination af innovative produkter og førsteklasses  
kundesupport giver en høj kundetilfredshed, som resulterer i en værdifuld branding af  
ChemoMetec og vores produkter – og dermed skaber basis for fortsat styrkelse af vores  
markedsposition og internationale tilstedeværelse.  
Ressourcer  
Kerneforretningen  
Værdiskabelse  
Vores dygtige medarbej-  
dere og deres knowhow og  
ekspertise  
Effektive og innovative løsninger, herunder ca. 8-9 mio.  
celletællinger og analyser årligt samt kompetent  
kunderådgivning og support  
Vores brand og patenterede  
Ca. 170 medarbejdere, som tilbydes udfordrende og  
måleteknologi  
meningsfulde jobs samt lige muligheder for personlig  
og faglig udvikling  
Udvikling  
Højteknologisk  
produktion  
Specialiseret  
salgsstyrke og  
• Kapital og produktions-  
faciliteter  
support  
Eksportindtægter – eksportandel på ca. 97%  
Afkast til aktionærerne  
• Interessentrelationer og  
partnerskaber, herunder  
engagement med kunder,  
partnere og eksperter  
Platform:  
Medarbejdereꢀ–ꢀTeknologiꢀ–ꢀBæredygtighed  
ChemoMetecs og medarbejdernes skattebetalinger  
Læs mere på de følgende sider  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀVores virksomhed  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
12  
Vores udviklingsafdeling har ansvaret for at udvikle nye  
produkter og løsninger, for produktvedligehold og opda-  
teringer samt for at forbedre vores teknologiplatform.  
Udviklingen af nye løsninger og forbedringer af de eksi-  
sterende er baseret på den tætte kontakt med vores  
kunder og identifikation af ikke-opfyldte kundebehov.  
Det tætte samspil mellem ChemoMetec og vores kunder  
bidrager til at øge sandsynligheden for, at vores løsnin-  
ger får succes. For at nå vores strategiske mål på udvik-  
lingssiden er det afgørende for os at skabe og fastholde  
et innovativt miljø på tværs af virksomheden, og vi udvik-  
ler og investerer løbende i vores medarbejdere.  
prøver, og derefter analyseres disse automatisk ved  
hjælp af egenudviklet billedanalysesoftware.  
Udvikling  
Over de seneste år er der sket en væsentlig videreud-  
vikling af vores teknologiske platform, ikke mindst af  
Udvikling af innovative løsninger  
og højkvalitets udstyr inden for  
celletælling og -analyse er kernen i  
vores forretning. Vi videreudvikler  
løbende vores teknologiplatform  
og styrker den samlede portefølje  
af produkter – for hermed at kunne  
tilbyde nye og bredere løsninger,  
der imødekommer kundernes  
voksende krav til moderne måle-  
udstyr.  
den egenudviklede software, som også omfatter anven-  
delsen af kunstig intelligens (AI) til celletælling. Vores  
to nye XcytoMatic-instrumenter og det kommende nye  
instrument, NC-203, er alle baseret på den helt nye  
softwareplatform.  
XcytoMatic-instrumenterne er samtidig udviklet til at  
indgå i et mere eller mindre fuldautomatisk produktions-  
flow hos vores kunder med henblik på at effektivisere  
produktionen og reducere produktionsomkostningerne  
markant. Den typiske anvendelse af instrumenterne vil  
dels være inden for et nyt attraktivt markedssegment,  
bioprocessing, og dels inden for celle- og genterapi, som  
i øjeblikket er ChemoMetcs vigtigste markedssegment.  
Udviklingen af vores løsninger finder primært sted på  
hovedkontoret i Danmark og varetages af egne specia-  
lister inden for alle relevante områder samt udvalgte  
konsulenter. Der er et tæt samarbejde mellem de enkelte  
faggrupper, og dette i kombination med størrelsen af  
vores organisation, vores klare produktfokus samt nær-  
hed til kunderne giver en stor manøvredygtighed og flek-  
sibilitet i vores udviklingsprocesser.  
Vi forventer, at udvikling af softwareløsninger vil  
komme til at spille en stadig mere betydende rolle for  
ChemoMetec i de kommende år. Det samme gælder løs-  
ninger, der muliggør en øget automatisering af prøve-  
håndtering hos vores kunder.  
Udviklingen af produkter sker med et langsigtet per-  
spektiv og med henblik på, at produkterne kan anven-  
des i mange år. Dette skal blandt andet ses i lyset af,  
at ChemoMetecs produkter typisk anvendes inden for  
områder, hvor de skal valideres, og hvor de indgår i et  
samlet workflow. Valideringen er en tidskrævende pro-  
ces, og kunderne efterspørger derfor analyseudstyr med  
lang ”holdbarhed”. I princippet er samtlige instrumen-  
ter bygget op omkring den samme basisteknologi, som  
omfatter anvendelsen af et specialudviklet fluorescens-  
mikroskop med et indbygget kamera. Med en relativ lav  
forstørrelse optages billeder af de præparerede celle-  
ChemoMetecs unikke teknologier er en vigtig konkurren-  
ceparameter, og derfor har patentering været en cen-  
tral del af strategien siden selskabets etablering i 1997.  
ChemoMetec har løbende investeret betydelige beløb og  
ressourcer i patentbeskyttelse af sine teknologier og for-  
venter at fortsætte denne strategi fremover.  
ChemoMetec råder over i alt 13 patentfamilier, hvoraf der  
er udtaget 80 patenter i udvalgte lande, herunder 14 i USA.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀVores virksomhed  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
13  
Produktionen af instrumenter og forbrugsvarer sker i  
overensstemmelse med kundernes og slutbrugernes  
krav og standarder.  
ChemoMetecs instrumenter anvender desuden en række  
færdigfremstillede reagenser, som benyttes i forbindelse  
med de forskellige celletællinger og -analyser. Produk-  
tionen af disse reagenser er outsourcet til flere dan-  
ske producenter, mens kvalitetskontrollen varetages af  
ChemoMetec.  
Højteknologisk  
produktion  
Der sker en løbende investering i produktionen med det  
mål at effektivisere processer samt optimere anven-  
delsen af råvarer og energi – så der opnås stadig mere  
bæredygtige produktionsforhold med fokus på nedbrin-  
gelse af klimaaftrykket fra produktionen.  
Produktionen af instrumenter og  
kassetter finder sted in-house, og  
der sker en løbende tilpasning,  
effektivisering og optimering af  
produktionen i takt med udvik-  
lingen i efterspørgslen efter vores  
produkter samt vores og vores  
kunders større fokus på bære-  
dygtighed.  
Produktionen af diverse testkits, som anvendes til check  
af instrumenterne, fx i forbindelse med service, foregår  
på et fuldautomatisk anlæg hos ChemoMetec i Allerød.  
ChemoMetec varetager selv produktionen af samtlige  
instrumenter. Der anvendes en lang række underleve-  
randører (primært europæiske), fx til fremstilling af print-  
kort, mens styring, montage, kalibrering og kvalitetskon-  
trol udføres på vores faciliteter i Allerød, Danmark.  
Sikring af produktkvalitet har særdeles høj prioritet i  
ChemoMetec. Vores kunder forventer og har behov for,  
at vi leverer produkter af høj kvalitet og ensartethed,  
da de typisk indgår som vigtige led i kundernes sam-  
lede værdikæde. Kunderne kontrollerer løbende kva-  
liteten af vores produkter, dels gennem den daglige  
brug af disse, men også via fremsendelse af spørge-  
skemaer vedrørende vores interne forretningsgange  
og procedurer. Derudover afholdes der årlige planlagte  
audits hos ChemoMetec. En forudsætning for fortsat at  
kunne levere produkter til de pågældende kunder er, at  
ChemoMetec lever op til de stillede krav.  
Den fuldautomatiske produktion af kassetter foregår  
ligeledes hos ChemoMetec i Allerød, mens plastem-  
nerne, som indgår i kassetteproduktionen, produceres  
på fuldautomatiske anlæg hos flere danske sprøjtestøb-  
ningsvirksomheder. I løbet af efteråret 2024 vil der blive  
etableret endnu en kassetteproduktionslinje. Denne vil  
kunne producere endnu mere effektivt end de eksiste-  
rende produktionslinjer, da den manuelle pakning af  
poser i æsker nu bliver fuldautomatiseret.  
ChemoMetecs produkter pakkes i pap, plastik og folier,  
og de transporteres primært med lastbil og skib. Vi  
arbejder løbende på at optimere emballering og trans-  
port med henblik på at reducere vores klimaaftryk i  
vores samlede værdikæde. Transporten af varer mellem  
ChemoMetecs lager i Allerød og lageret på Long Island i  
USA foregår næsten udelukkende med skib.  
Produktionen af tællekamre af glas, som anvendes til  
NC-250 og NC-3000, foregår p.t. hos en samarbejdspart-  
ner i Holland. I den sidste del af 2024 vil ChemoMetec  
herudover påbegynde en in-house semiautomatisk pro-  
duktion af analysekamre af glas, som skal anvendes sam-  
men med Xcyto 5, når denne lanceres.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀVores virksomhed  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
14  
Salg og distribution af vores produkter sker via egne salgs-  
organisationer i USA og Europa, mens der samarbejdes  
med distributører på blandt andet det asiatiske marked.  
Denne organisering sikrer en målrettet og effektiv indsats  
samt nærhed til kunderne på de vigtigste markeder – og  
giver hermed mulighed for at servicere kunderne samt  
opnå en dybdegående indsigt i kundernes behov og den  
generelle udvikling i markedsforholdene inden for vores  
forretningssegmenter.  
Vi lægger stor vægt på at give hurtige svar og yde en  
effektiv indsats, når kunderne har brug for assistance.  
Vores teknikere er tæt på kunderne, og vi tilbyder hjælp  
fra højtuddannede helt op i udviklingsafdelingen, når  
der er behov for det. I takt med, at vi vokser, er vi meget  
bevidste om at fastholde denne nærhed til kunderne.  
Specialiseret  
salgsstyrke og  
support  
Den fokuserede salgsindsats og vores prioritering af  
kundeservice har betydet, at vi har opnået et solidt fod-  
Vores salgs- og support-  
funktioner bidrager til at styrke  
ChemoMetecs markedsposi-  
tion via en målrettet salgsind-  
sats samt en kundeservice og  
support af høj kvalitet.  
fæste på de enkelte markeder og løbende udvider kunde-  
kredsen. Stort set alle kunder på top-50 inden for vores  
vigtigste forretningsområde LCB (Life science research,  
celle- og genterapi og Bioprocessing) er blandt vores kun-  
der. Ikke mindst er vi lykkedes med at opbygge en unik  
position inden for celle- og genterapi og at etablere en  
stærk position på det amerikanske marked. Dette giver os  
et godt udgangspunkt for fremtidig vækst inden for både  
eksisterende og nye forretningsområder.  
På tværs af ChemoMetecs egen salgsorganisation er  
der etableret en fælles og struktureret salgsproces, der  
omfatter alle led lige fra identifikation af kundeemner  
via anvendelse af avancerede analytiske værktøjer til det  
endelige salg.  
Salget af vores løsninger kræver stor teknisk viden samt  
indsigt i vores kunders aktiviteter. Derfor har mange af  
vores sælgere en højere teknisk uddannelse, så der sikres  
et professionelt og videnbaseret salg.  
Vi prioriterer kundeservice og support meget højt, og  
dette kombineret med robuste kvalitetsinstrumenter og  
lokal tilstedeværelse på de vigtigste markeder resulterer  
i stabile og tilfredse kunder, som i vid udstrækning benyt-  
ter og genkøber ChemoMetecs analyseinstrumenter og  
forbrugsvarer. Tilbuddet om serviceaftaler og andre ser-  
viceydelser har betydet en yderligere styrkelse af relatio-  
nen og den løbende support til kunderne.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀVores markeder  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
15  
gangen, hvilket ikke har været muligt med ChemoMetecs  
kassettebaserede løsninger. Men med de nye Xcyto-  
Matic-produkter er det nu muligt at tilbyde kunderne  
inden for bioprocessing karusselbaserede produkter. Det  
er derfor planen, at ChemoMetec skal opnå en betyde-  
lig markedsandel inden for celletælling på dette mar-  
ked, og området forventes således fremover at komme  
til at spille en væsentlig rolle for ChemoMetec. XM40  
vil komme i konkurrence med markedets eksisterende  
løsninger, mens XM30 mere er tænkt anvendt i de fuldt  
integrerede produktionssystemer, som i stort omfang er  
under udvikling i farmaindustrien.  
Vores markeder  
ChemoMetecs analyseudstyr anvendes til celletælling og -analyse inden for  
mange forskellige områder – både i privat og offentligt regi og på tværs af virk-  
somheders værdikæder fra forskning til produktion.  
Det mest betydende markedsområde for ChemoMetec  
er celle- og genterapi, og med den igangværende lan-  
cering af XcytoMatic-produkterne forventes det, at  
ChemoMetec vil fastholde sin dominerende position  
inden for dette område. Især XM30 er vigtig i denne  
sammenhæng, da instrumentet er skræddersyet til at  
indgå i et fuldautomatisk produktions-setup.  
Markedet for bioprocessing er ligeledes et stort mar-  
ked, som indtil nu har været mindre betydningsfuldt  
for ChemoMetec. Dette skyldes, at markedet har været  
domineret af nogle få større aktører, der leverer celletæl-  
lingsløsninger, som gennem mange år er blevet indar-  
bejdet i kundernes arbejdsgang. Produkterne er karus-  
selbaserede og kan analysere et større antal prøver ad  
Det samlede LCB-marked vurderes at fortsætte med  
samme vækst som gennem de senere år, nemlig i  
niveauet 5-10%. Det skaber som udgangspunkt et godt  
grundlag for at opnå fremtidig vækst. Inden for delseg-  
menter af markedet har der dog tidligere været væsent-  
ligt højere vækstrater, og det gælder fx inden for udvik-  
lingen af celle- og genterapier. Her er væksttempoet dog  
aftaget betydeligt i løbet af de seneste par år som følge  
af en opbremsning i investeringerne inden for disse  
områder. I de kommende år forventer ChemoMetec  
imidlertid, at celletællingsmarkedet inden for såvel celle-  
og genterapi som bioprocessing vil vise betydelig vækst,  
og at væksten hovedsageligt vil være drevet af den oven-  
nævnte automatiseringsbølge, der pågår inden for pro-  
duktion af terapier og biologisk baserede lægemidler.  
Markedet for celletælling – ChemoMetecs tilstedeværelse  
og anvendelsen af ChemoMetecs produkter*  
Forskning og Udvikling  
(privat og offentlig)  
Hospitals-  
laboratorier  
Farma- og  
biotekvirksomheder  
Øvrige, herunder  
produktions-  
virksomheder  
I de seneste år har ChemoMetec løbende vundet bety-  
delige markedsandele og vurderes at være blandt de to  
største globale aktører inden for celletælling. Fremover  
forventes ChemoMetec fortsat at være godt positioneret  
til at få del i den forventede vækst inden for sine markeds-  
områder – både som følge af den attraktive markedsposi-  
tion for de eksisterende produkter samt de igangværende  
og kommende lanceringer af nye produkter. ChemoMetec  
forventer således fortsat at vinde yderligere markedsan-  
dele inden for celletælling på LCB-markedet.  
Celle- og genterapi  
Stamcelleforskning  
Cancerforskning  
Celle- og genterapi  
Celle- og genterapi  
Produktions- og  
proceskontrol  
Produktions- og  
procesudvikling  
Fremstilling af sæd-  
doser til inseminering  
(dyresæd)  
Produktions- og  
proceskontrol af øl  
* Indholdet i den viste oversigt er ikke udtømmende, men viser de vigtigste områder, hvor ChemoMetec er til stede.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀVores markeder  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
16  
Markedstendenser og muligheder  
Varianter af produkter i  
XcytoMatic-familien er udviklet  
til at kunne indgå som en  
integreret del af de fuldauto-  
matiserede løsninger hos  
vores kunder. Analyseudstyret  
kan enkelt integreres i det  
samlede workflow.  
ChemoMetec har over de  
seneste år opbygget en attrak-  
tiv position inden for celle- og  
genterapi – og har etableret en  
solid platform til at få del i den  
forventede vækst inden for  
dette område, herunder inden  
for bioprocessing.  
ChemoMetec tilbyder  
produkter med de rette  
specifikationer, og som med  
mindst mulige ressourcer kan  
valideres og spille sammen  
med de øvrige dele af et givent  
workflow hos kunden.  
ChemoMetec arbejder  
løbende på at reducere  
klimaaftrykket fra sine  
produkter, herunder at  
optimere og reducere  
forbruget af plastik.  
Muligheder  
ChemoMetecs kunder  
arbejder typisk inden for  
områder, hvor der er høje krav  
til compliance i forhold til  
såvel interne som eksterne  
Der efterspørges analyse-  
udstyr, hvor analyser kan  
foretages hurtigt, automatisk  
og samtidig med stor nøjag-  
tighed. Ligeledes er der et  
øget behov for såvel digitali-  
sering som automatisering af  
det samlede workflow i  
forbindelse med  
Globalt arbejdes der løbende på  
udvikling af nye behandlingsmeto-  
der mod en lang række sygdomme,  
blandt andet inden for området for  
”personlig medicin”. Blandt  
behandlingsmetoderne inden for  
dette felt er celle- og genterapi,  
hvor der er brug for celletælling  
gennem både udviklingsforløbet,  
og når behandlingsmetoderne  
efterfølgende kommer i produktion  
og anvendelse.  
Vores kunder ønsker at  
bidrage til en mere bæredyg-  
tig udvikling og efterspørger  
derfor produkter, der kan  
imødekomme dette.  
krav (fx FDA CFR21 Part 11).  
Markeds-  
tendenser  
analyseprocesser.  
Øgede krav til compliance  
og veldokumenterede  
processer  
Ønske om digitalisering  
og automatisering af  
analyseprocesser  
Udvikling af nye behandlings-  
metoder, herunder  
Efterspørgsel efter  
bæredygtige produkter  
celle- og genterapi  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀVores produkter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
17  
Vores produkter  
minilaboratorium. Først suges prøven indeholdende cel-  
ler ind i kassetten, hvor den så kommer i kontakt med  
de farvestoffer, som i forbindelse med kassetteproduk-  
tionen allerede er indeholdt i kassetten. Dette analyse-  
koncept er mere enkelt, robust og præcist end for de  
konkurrerende celletællere på markedet, og mange af de  
faktorer, der normalt medfører variation og usikkerhed i  
målingen, er elimineret, da samtlige kassetter bliver indi-  
viduelt kalibreret under produktionen.  
Dels er flow-through cuvetten særdeles egnet til at blive  
integreret i forskellige automatiseringsløsninger, og dels  
imødekommes vores kunders og ChemoMetecs ønske  
om at anvende mindre plastik – og dermed reducere det  
klimamæssige aftryk for vores instrumenter og brugen  
heraf. Se også afsnittet ”Nye og kommende måleinstru-  
menter” nedenfor.  
Vores analyseudstyr består af måle-  
instrumenter og dertil hørende  
forbrugsartikler, som for eksempel  
hjælpereagenser, kassetter af plastik  
eller tællekamre af glas.  
Herudover tilbyder ChemoMetec sine kunder en række  
andre produkter, som for eksempel testkits til at veri-  
ficere, at instrumenterne virker, som de skal. Desuden  
tilbydes kunderne, at de kan tilkøbe forskellige software-  
løsninger samt en række serviceydelser i form af service-  
pakker og hjælp til installation af analyseudstyr.  
Vores nye XcytoMatic-instrumenter er i modsætning til  
NC-200 og NC-202 ikke baseret på en kassette-løsning.  
I stedet anvendes her en genanvendelig målecuvette  
(flow-through cuvette), som rengøres automatisk efter  
hver måling. Dette nye princip er indført af to årsager.  
I princippet er selve instrumenterne bygget op  
omkring et fluorescensmikroskop med et indbygget  
kamera, og billederne, der tages, analyseres automa-  
tisk ved hjælp af egenudviklet software.  
Vores teknologi giver mulighed for at tælle og analy-  
sere et stort antal celler med særdeles høj præcision  
og til konkurrencedygtige priser, og vores instrumen-  
ter i kombination med forbrugsenhederne er samtidig  
med til at sikre kunderne en særdeles brugervenlig  
arbejdsgang og et meget robust analysekoncept.  
ChemoMetecs  
løsninger  
I vores nye celletællingsinstrumenter anvendes der  
integreret, kunstig intelligens (AI) til at understøtte  
celletællingen. I fremtiden forventes AI blandt andet  
også at kunne bidrage til udviklingen af nye algorit-  
mer til klassificering af celletyper og bestemmelse af  
cellernes levedygtighed samt til at opdage anomalier  
eller uregelmæssigheder i cellestrukturer.  
Celletællere  
Engangskassetten til NucleoCounter-instrumenterne  
har spillet en central rolle for vores succes inden for  
celletælling. Kassetterne er opbygget som en slags  
Reagenser og  
hjælpestoffer  
Assays  
Testkit  
Engangsartikler  
Installation  
Servicepakker  
Software  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀVores produkter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
18  
Nye og kommende måleinstrumenter  
XcytoMatic 30 (XM30)  
XcytoMatic 40 (XM40)  
Xcyto 5  
NucleoCounter NC-203  
XM30 er en automatisk celletæller, der er  
baseret på en helt ny softwareplatform, som  
også anvendes i XM40 og NC-203. XM30 er  
udviklet til at indgå i et fuldautomatisk produk-  
tionsflow med henblik på at effektivisere  
produktionen og reducere produktionsomkost-  
ningerne hos vores kunder. XM30 er baseret på  
anvendelsen af en genanvendelig målecuvette,  
som rengøres med rensevæske mellem målin-  
gerne. XM30 modtager en celleprøve fra en  
ekstern robotarm (eller manuelt), hvorefter den  
AI-baserede celletælling udføres. Den typiske  
anvendelse vil dels være inden for bioproces-  
sing, og dels inden for celle- og genterapi, som  
i øjeblikket er ChemoMetecs vigtigste markeds-  
segment.  
XM40 er et søsterinstrument til XM30, og de  
to instrumenter deler teknologi på langt de  
fleste områder. De adskiller sig overordnet fra  
hinanden ved, at XM40 gør brug af en prøve-  
karrusel med plads til 24 prøver, mens XM30  
anvender en stationær prøvetragt. XM40 er  
udviklet til at indgå i et semiautomatisk produk-  
tionsflow, primært på bioprocessing-markedet,  
hvor der er tradition for anvendelsen af karrusel-  
baserede instrumenter. Med XM40 kan kunden  
på ca. 15 minutter foretage en hurtig og præcis  
celletælling på 24 prøver, som kan have et  
celletal op til 100 mio. celler pr. ml.  
Xcyto 5 planlægges at blive lanceret i slutningen  
af 2024 og skal supplere og på sigt afløse  
NC-3000. Xcyto 5 adresserer både markedet for  
celle- og genterapi og bioprocessing. Instru-  
mentet er en billedbaseret celleanalysator,  
der automatisk kan identificere og markere de  
enkelte celler og give præcise informationer  
om, på hvilke celler – og hvor på cellerne – de  
forskellige fluorescerende markører er lokali-  
seret. Xcyto 5 forventes blandt andet at blive  
anvendt inden for kvalitetskontrol af celler, der  
skal anvendes til terapeutiske formål.  
NC-203 er en opgraderet version af NC-202.  
Instrumentet anvender ligesom NC-202  
engangskassetter og har derudover fået  
overført en del ny teknologi fra XcytoMatic-  
platformen. Opgraderingen omfatter primært  
et nyt målemodul, en ny softwareplatform  
samt anvendelsen af kontrast-mikroskopi  
kombineret med AI-baseret billedanalyse.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀVores produkter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
19  
Øvrige måleinstrumenter  
NucleoCounter NC-200  
NucleoCounter NC-202  
NucleoCounter NC-250  
NucleoCounter NC-3000  
NC-200 tilbyder hurtig og enkel celletælling,  
som kan udføres ved hjælp af en kassette uden  
behov for manuel tilsætning af hverken farve-  
stoffer eller hjælpereagenser. Analyserne giver  
desuden informationer om den gennemsnitlige  
cellestørrelse samt om cellernes klumpnings-  
grad. NC-200 finder primært anvendelse inden  
for celle- og genterapi, og analysetiden er  
omkring 45-50 sekunder.  
NC-202 er en videreudvikling af NC-200, og  
produktet er teknologisk set baseret på den  
avancerede Xcyto-teknologi, og det betyder  
blandt andet, at vi kan tilbyde kunderne én  
celletællingsprotokol til langt de fleste mammale  
celletyper. Ligesom for NC-200, finder NC-202  
hovedsagelig anvendelse inden for celle- og  
genterapi. NC-202 er kassettebaseret, og analy-  
setiden er omkring 25 sekunder.  
NC-250 er et konkurrencedygtigt topprodukt,  
der tilbyder hurtig og omkostningseffektiv celle-  
tælling med høj præcision. Udover celletælling  
kan NC-250 også anvendes til at udføre celle-  
cyklusanalyse. NC-250 gør brug af engangstælle-  
kamre af glas med to eller otte kamre.  
NC-3000 er en meget brugervenlig og fleksibel  
analyseplatform, som kan anvendes både til  
celletælling og forskellige typer celleanalyse,  
som fx analyse af cellecyklus og programmeret  
celledød. NC-3000 gør brug af både kassetter  
og engangstællekamre af glas med to eller otte  
kamre.  
Læs mere om alle produkterne  
på vores hjemmeside  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀUdviklingen i 2023/24 og forventninger  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
20  
Udviklingen  
i 2023/24 og  
forventninger  
Forretningsmæssig udvikling  
Produktudvikling  
Finansiel redegørelse  
Forventninger til 2024/25  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
21  
Forretningsmæssig udvikling  
(XM40) har været i fokus gennem hele regnskabsåret. I 3.  
kvartal blev der foretaget en strategisk beslutning om at  
opprioritere XM30 grundet efterspørgsel fra kunderne.  
Læs mere om XM30 og XM40 og de øvrige nye instru-  
menter under udvikling i afsnittet ”Produktudvikling”.  
Omsætningen faldt i 2023/24 med 8% til DKK 407,4 mio., og driftsresultatet  
(EBITDA) viste en tilbagegang på 26% og blev på DKK 186,2 mio. Omsætningen var  
negativt påvirket af et fald i salget af instrumenter på 35%, mens salget af forbrugs-  
varer og serviceydelser samlet steg med 13%. ChemoMetec igangsatte i løbet af  
året en gradvis lancering af instrumenterne XcytoMatic 40 og XcytoMatic 30, og  
denne er forløbet tilfredsstillende.  
I løbet af året har der ligeledes været fokus på moderni-  
seringen af den tilkøbte ejendom på Gydevang 42-44 i  
Allerød for rettidigt at sikre, at vi har de rette fremtidige  
fysiske rammer for både produktion og administration.  
Moderniseringen sker i etaper, hvor 1. etape med etable-  
ring af kantine og møderum forventes at være på plads i  
løbet af 2024.  
Regnskabsåret 2023/24 var et udfordrende år med fort-  
sat vanskelige markedsforhold. Mange af virksomhe-  
derne inden for ChemoMetecs vigtigste markedsområde,  
celle- og genterapi, er afhængige af at få tilført ekstern  
kapital, men som følge af de usikre markedsforhold og et  
fortsat højt renteniveau har tilførslen af kapital i regn-  
skabsåret fortsat været på et lavt niveau. Det har især  
ramt de mindre og nyetablerede biotekselskaber, som  
ellers har bidraget væsentligt til væksten i ChemoMetec  
i de senere år. Denne gruppe virksomheder har der-  
for været nødt til at reducere både antallet af forsøg og  
deres investeringsbudgetter. Samtidig har vi også set  
en generel tilbageholdenhed i investeringerne på tværs  
af vores kunder, hvilket har resulteret i et lavere salg af  
instrumenter på alle markeder. Til gengæld har vi oplevet  
tocifret vækst i omsætningen af forbrugsvarer og ser-  
viceydelser. Stigningen i salget af serviceydelser skyldes  
primært et vedvarende fokus på salg af nye ydelser til  
eksisterende kunder.  
– men dog på et væsentligt lavere niveau end i årene  
med høj vækst inden for dette område. Det er dog især  
virksomheder med aktiviteter i de sene kliniske forsøgs-  
stadier, som nyder godt af tilførslen af kapital, mens  
nystartede virksomheder med aktiviteter i de tidligere  
forsøgsstadier fortsat har vanskeligt ved at få tilført den  
nødvendige kapital.  
Omsætning fordelt på forretningsområder  
Vi har i løbet af regnskabsåret fastholdt vores salgsiniti-  
ativer på et højt niveau for at identificere nye kunder og  
sikre mersalg til eksisterende kunder. Vi har både målret-  
tet salget mod virksomheder med aktiviteter i de senere  
forsøgsstadier og også i den sidste del af regnskabsåret  
iværksat nye salgstiltag målrettet eksisterende og poten-  
tielle kunder med aktiviteter i de tidlige forsøgsstadier.  
Med disse initiativer er det målet at være godt positione-  
ret, når finansieringen igen tilflyder de nystartede virk-  
somheder. For at understøtte salgsprocessen er der end-  
videre oprettet en analyseafdeling, der skal bidrage til en  
mere datadrevet salgsproces i fremtiden.  
DKK mio.  
450  
375  
300  
225  
150  
75  
0
2019/20 2020/21 2021/22 2022/23 2023/24  
Ved udgangen af regnskabsåret er der tegn på, at marke-  
det for celle- og genterapi er ved at stabilisere sig både  
i forhold til tilførsel af kapital og antal kliniske forsøg  
ꢀLife science research, Celle- og genterapi og Bioprocessing (LCB)  
ꢀProduktions- og kvalitetskontrol af dyresæd  
ꢀProduktionskontrol af øl og kvalitetskontrol af mælk  
Den videre udvikling af Xcyto-platformen og færdig-  
udviklingen af XcytoMatic 30 (XM30) og XcytoMatic 40  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
22  
Salg og markedsudvikling  
I 2023/24 faldt omsætningen fra DKK 442,3 mio. til  
DKK 407,4 mio., svarende til et fald på 8%. Omsætnin-  
gen fordelte sig på forretningsområderne med 91% fra  
LCB-markedet (Life science research, Celle- og gente-  
rapi og Bioprocessing), 8% fra markedet for dyresæd  
og 1% fra markedet for kvalitets- og produktionskon-  
trol af øl og mælk. ChemoMetec oplevede tilbagegang  
inden for LCB-markedet, hvor omsætningen faldt med  
9%, hvorimod der var fremgang inden for de to øvrige  
forretningsområder.  
Fokusområder i 2024/25  
Det er ChemoMetecs primære mål at skabe et stærkt fundament for fremtidig vækst og en stærk  
indtjening gennem en indgående indsigt i kundernes behov, førsteklasses kundesupport og en fortsat  
styrkelse af den avancerede teknologiske platform. I det kommende regnskabsår vil der især være  
fokus på nedenstående områder.  
Ligesom i det foregående regnskabsår er størstedelen  
af omsætningen baseret på celletællingsprodukterne  
NC-200 og NC-202, hvor NC-202 nu for første gang bidra-  
ger med den største omsætning.  
Udviklingen i 2023/24 har – som nævnt ovenfor – været  
påvirket af eksterne faktorer, hvor særligt omsætningen  
af instrumenter har været negativt påvirket af udviklin-  
gen i investeringsklimaet inden for ChemoMetecs mar-  
kedsområder. Omsætningen af instrumenter faldt med  
35%, og faldet har fundet sted på tværs af alle tre geo-  
grafiske regioner, dog med det største fald på det nord-  
amerikanske marked, hvor omsætningen faldt med 42%.  
Kunder og markeder  
Innovation og produktion  
Gradvis lancering af celletællerne XcytoMatic 30  
og XcytoMatic 40, der er målrettet både  
bioprocessing-markedet og markedet for celle-  
og genterapi.  
Øget fokus på automatisering og produkter  
hertil.  
Øget fokus på udvikling af software, der kan bi-  
drage til automatisering og effektivisering hos  
kunderne, der typisk er underlagt høje krav til  
dokumentation og kvalitetskontrol.  
Lancering af yderligere to nye produkter, NC  
203, som er en videreudvikling af NC 202, samt  
Xcyto 5, som er en celleanalysator målrettet  
primært kvalitetskontrol af celler.  
Den gradvise lancering af XM40 og XM30 er forløbet som  
forventet, og kunderne har generelt vist stor interesse  
for de nye instrumenter, der blandt andet kan bidrage  
til automatisering af deres workflows. Salget af XM40 og  
XM30 bidrog tilsammen med DKK 8,3 mio., hvoraf salget  
på det nordamerikanske marked udgjorde DKK 6,0 mio.  
Læs mere om XM40 og XM30 i afsnittene ”Vores produk-  
ter” og ”Produktudvikling”.  
Investering i nye kompetencer for at skabe in-  
novation samt nye produkter og services.  
Øget fokus på salg af eksisterende servicepak-  
ker og fortsat udvikling af nye serviceydelser til  
både nye og eksisterende produkter.  
Opgradering og optimering af produkti-  
onsteknologi med henblik på at øge effek-  
tivitet, produktionskapacitet og reducere  
ressourceforbrug.  
Øget fokus på eksisterende kunder samt nye  
segmenter og markeder.  
Salget af forbrugsvarer og serviceydelser er primært  
drevet af antallet af instrumenter på markedet, herunder  
antallet af nye instrumenter, som er blevet taget i brug  
i løbet af året hos kunderne. Omsætningen af forbrugs-  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
23  
varer steg fra DKK 174,4 mio. til DKK 192,5 mio., hvilket  
svarer til en stigning på 10%.  
Der har i det forløbne år været stort fokus på at etablere  
og forny serviceaftaler på tværs af alle kundesegmenter,  
hvilket har resulteret i en vækst på 13% i omsætningen af  
serviceydelser, på trods af en nedgang i antallet af solgte  
instrumenter.  
For at styrke grundlaget for den fremtidige vækst og  
lanceringen af de nye produkter i ChemoMetec blev der  
i det sidste kvartal af 2023/24 foretaget en tilpasning af  
organisationen, både i Danmark og internationalt. Til-  
pasningen har blandt andet omfattet ansættelse af en  
ny direktion samt en række initiativer og ændringer i  
salgsorganisationen. Disse omfatter blandt andet opret-  
telse af en ”XcytoMatic-gruppe” med udvalgte kompe-  
tencer med henblik på at sikre den kommende bredere  
lancering af de nye produkter, oprettelse af en analyse-  
afdeling, som har til formål at understøtte salg inden for  
både nye og eksisterende produkter, samt en optimering  
af teams og arbejdsprocesser på tværs af ChemoMetec.  
Det gennemsnitlige antal fuldtidsmedarbejdere er i  
regnskabsåret 2023/24 steget fra 164 til 173, og ved  
regnskabsårets afslutning var det samlede antal med-  
arbejdere steget med 7 fra 167 til 174, hvoraf antallet af  
medarbejdere på hovedkontoret i Allerød steg fra 118 til  
123. Antallet af medarbejdere i de udenlandske afdelin-  
ger udgjorde ved regnskabsårets afslutning 51, hvoraf 37  
er ansat i det amerikanske datterselskab.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
24  
USA/Canada  
Omsætningen på det nordamerikanske marked faldt i  
2023/24 med 9% til DKK 239,4 mio. efter en vækst året før  
på 6%. Omsætningen i USA/Canada udgør som året før  
59% af den samlede omsætning.  
XM40 vil der blive udviklet nye services, som forventes  
at bidrage positivt til omsætningen af serviceydelser i  
fremtiden.  
Omsætning (DKK)  
I det forløbne år er der sket en løbende tilpasning af den  
amerikanske organisation, primært med det formål at  
understøtte de nye tiltag og produkter.  
239,4 mio.  
Faldet i omsætningen kommer efter flere års betydelig  
vækst inden for celle- og genterapi, hvor ChemoMetec har  
etableret en stærk markedsposition. Faldet skyldes, som  
(2022/23: DKK 262,0 mio.)  
også nævnt på side 21, fortsat lave investeringer blandt de ChemoMetec har uændret det amerikanske hovedkontor  
Vækst  
amerikanske kunder inden for celle- og genterapi – og her-  
med et faldende salg af instrumenter til disse kunder.  
på Long Island, New York og derudover salgskontorer i  
San Diego, Californien, og Boston, Massachusetts. Dette  
strategiske netværk sikrer en bred rækkevidde og tæt  
kundekontakt på tværs af vigtige regioner, og det bliver  
afgørende for den gradvise lancering af de nye produkter.  
-9%  
(2022/23: 6%)  
Omsætningen af instrumenter faldt i 2023/24 med 42%.  
Omsætningen af NC-202 faldt med 38%, mens omsætnin-  
gen af NC-200 faldt med 55%. NC-200 er nu overhalet af  
NC-202 som ChemoMetecs bedst sælgende instrument på  
det nordamerikanske marked. Forklaringen herpå er, at  
flere eksisterende kunder nu har implementeret NC-202,  
hvor der tidligere var flere kunder, som benyttede NC-200  
På den længere bane vurderes der at være gunstige  
vækstmuligheder på det nordamerikanske marked,  
både inden for celle- og genterapi og bioprocessing, og  
ChemoMetec vil fortsat investere i udviklingen af den  
Andel af samlet omsætning  
59%  
(2022/23: 59%)  
i deres setup. Derudover køber de fleste nye kunder inden amerikanske organisation. Selvom det ser ud til, at der  
for celle- og genterapi i dag en NC-202. Det tredje mest  
sælgende instrument på det nordamerikanske marked er  
forsat NC-3000, hvor omsætningen faldt med 35%.  
er ved at ske en stabilisering af investeringslysten, er der  
stadig risiko for en yderligere reduktion af antallet af kli-  
niske forsøg hos eksisterende og nye kunder, hvilket vil  
kunne påvirke ChemoMetecs salg af instrumenter, især  
til mindre amerikanske biotekvirksomheder.  
Omsætning fordeling på  
produktgrupper  
Over 75% af omsætningen kommer fra forbrugsvarer og  
service. Omsætningen af forbrugsvarer steg i 2023/24  
med 13% til DKK 114,5 mio. Inden for serviceforretningen  
(serviceaftaler, installationer, geninstallationer mv.) steg  
omsætningen med 9% fra DKK 61,0 mio. til DKK 66,3 mio.  
Serviceaftaler blev introduceret på det nordamerikan-  
ske marked i 2019, og siden er antallet af serviceaftaler  
løbende steget. Det er samtidig glædeligt at konstatere,  
at langt hovedparten af serviceaftalerne fornyes af kun-  
derne år efter år. I det kommende regnskabsår planlægger  
ChemoMetec fortsat at udvide paletten af serviceydelser  
til de amerikanske kunder. Med lanceringen af XM30 og  
DKK mio.  
300  
Det forventes, at det vil blive de nye produkter XM40 og  
XM30, NC-203 og Xcyto 5 samt det p.t. mest sælgende  
instrument på det amerikanske marked, NC-202, der  
kommer til at drive væksten på det nordamerikanske  
marked i de kommende år.  
240  
180  
120  
60  
0
2019/20 2020/21 2021/22 2022/23 2023/24  
ꢀInstrumenterꢁꢁ ꢀForbrugsvarerꢁꢁ ꢀServiceꢁꢁ ꢀAndet  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
25  
Europa  
Omsætningen i Europa steg i 2023/24 med 1% fra 130,2  
DKK mio. til DKK 130,9 mio. Næsten 92% af den samlede  
europæiske omsætning kommer fra LCB-markedet, og  
den typiske kunde opererer inden for celle- og genterapi.  
deres respektive geografiske ansvarsområder og støttes  
af eksperter og specialister, som fx produktchefer og tek-  
nikere fra hovedkontoret i Allerød.  
Omsætning (DKK)  
Langt hovedparten (64%) af den europæiske omsætning  
kommer fortsat fra top-5 landene Storbritannien, Hol-  
land, Tyskland, Danmark og Frankrig.  
130,9 mio.  
Udviklingen i omsætningen dækker over et fald i omsæt-  
ningen af instrumenter på 18% og en stigning i omsæt-  
ningen af forbrugsvarer og serviceydelser på henholds-  
vis 11% og 27%.  
(2022/23: DKK 130,2 mio.)  
Omsætning i top-5 lande – Europa (mio. DKK)  
Vækst  
Top-5  
2023/24  
2022/23  
28,4  
Vækst  
Europa er den region, der oplevede det laveste fald i  
omsætningen af instrumenter, som udgjorde 35% af den  
samlede omsætning mod 43% i regnskabsåret 2022/23.  
Faldet er koncentreret omkring NC-200, og omsætnin-  
gen af NC-202 instrumenter er således nu over tre gange  
større end den tilsvarende omsætning af NC-200, mens  
den året før var 1,6 gange større. Udviklingen er en følge  
af, at NC-202 er blevet implementeret flere steder, samt  
at nye kunder hovedsageligt køber dette instrument.  
1%  
Storbritannien  
Holland  
27,4  
18,0  
14,2  
13,3  
11,4  
-4%  
33%  
-20%  
19%  
-15%  
(2022/23: 1%)  
13,5  
17,7  
11,2  
13,3  
Tyskland  
Danmark  
Frankrig  
Andel af samlet omsætning  
32%  
Storbritannien: På trods af et fald i omsætningen i  
(2022/23: 29%)  
2023/24 på 4% til DKK 27,4 mio., bevarer Storbritan-  
nien sin position som ChemoMetecs største europæi-  
ske marked. Efter faldet i omsætningen er der foretaget  
en organisationstilpasning med henblik på at øge salget  
fremadrettet. Der er blandt andet sat større fokus på  
salg til nye kunder, der udvikler cellebaserede terapier til  
cancerbehandling.  
Det europæiske marked har som de øvrige markeder  
været negativt påvirket af de makroøkonomiske forhold  
og et svagt investeringsklima. På trods af dette er der  
fortsat god interesse for ChemoMetecs celletællere, og  
især NC-202 er et attraktivt instrument for mange labo-  
ratorier på tværs af LCB-segmentet.  
Omsætning fordelt på produktgrupper  
DKK mio.  
150  
I det forløbne år har der især været fokus på at identifi-  
cere nye kundeemner inden for celle- og genterapi samt  
introduktion af serviceydelser til eksisterende kunder.  
Holland: Omsætningen i Holland steg i 2023/24 med 33%  
til DKK 18,0 mio., hvilket bringer Holland op som det næst-  
største marked i Europa. ChemoMetec har et salgskontor  
i Holland, der dækker dette marked, hvor flere nordameri-  
kanske virksomheder har etableret sig de senere år.  
120  
90  
60  
Den europæiske salgsorganisation arbejder fra  
30  
hovedkontoret i Allerød samt fra salgskontorer, hvor  
ChemoMetec blandt andet er repræsenteret lokalt på de  
fem største geografiske markeder. De lokale salgskon-  
torer varetager funktionerne salg og support inden for  
0
Tyskland: På trods af en tilbagegang i omsætningen på  
20% til DKK 14,2 mio. var Tyskland det tredjestørste euro-  
pæiske marked i 2023/24. Tilbagegangen i omsætningen  
2019/20 2020/21 2021/22 2022/23 2023/24  
ꢀInstrumenterꢁꢁ ꢀForbrugsvarerꢁꢁ ꢀServiceꢁꢁ ꢀAndet  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
26  
i Tyskland var større end tilbagegangen i Europa gene-  
relt. Lanceringen af XcytoMatic-instrumenterne er vigtig  
med henblik på at sikre fremtidige høje vækstrater på det  
tyske marked, som er karakteriseret ved at have et stort  
bioprocessing-marked med store etablerede spillere. Det  
forventes, at XcytoMatic-instrumenterne vil være konkur-  
rencedygtige produkter inden for dette område på det  
tyske marked.  
Danmark: Omsætningen på det danske marked steg i  
2023/24 med 19% til DKK 13,3 mio., hvilket medfører, at  
Danmark er ny i top-5.  
Frankrig: Frankrig har haft et udfordrende år i 2023/24  
og oplevede en tilbagegang på 15% i omsætningen til DKK  
11,4 mio. Faldet i omsætningen bringer Frankrig ned fra  
tidligere det fjerdestørste marked til det femtestørste  
marked. De franske kunder tilhører især ”big pharma”-  
segmentet, og det er også denne kundetype, der skal  
drive væksten i de kommende år.  
I den øvrige del af Europa, det vil sige i lande uden for top-  
5, steg omsætningen med 3%. Landene uden for top-5  
tegner sig for godt en tredjedel af den samlede europæi-  
ske omsætning.  
Det forventes, at det også på det europæiske marked vil  
blive de nye produkter XM40 og XM30, NC-203 og Xcyto 5  
samt det p.t. mest sælgende instrument på det europæ-  
iske marked, NC-202, der kommer til at drive væksten i  
Europa i de kommende år.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
27  
Øvrige lande (ROW)  
Omsætningen i ROW faldt i 2023/24 fra 50,1 DKK mio. til  
DKK 37,1 mio., svarende til et fald på 26%, og den relative  
andel af omsætningen faldt fra 12% til 9%.  
Omsætning i top-5 lande – ROW (mio. DKK)  
Omsætning i ROW (DKK)  
Top-5  
2023/24  
2022/23  
Vækst  
Kina  
9,4  
9,4  
5,1  
2,7  
2,6  
18,6  
10,3  
6,6  
-49%  
-9%  
Da salget af serviceydelser i ROW er begrænset, er udvik-  
lingen primært drevet af salget af instrumenter og for-  
brugsvarer. Tilsvarende de øvrige regioner oplevede  
ChemoMetec et fald i omsætningen af instrumenter i  
ROW, mens omsætningen af forbrugsvarer var på niveau  
med året før. Omsætningen af instrumenter faldt såle-  
des med 43%, mens omsætningen af forbrugsvarer faldt  
med 2%. Væksten i ROW har været påvirket af vanskelige  
markedsvilkår i alle regioner.  
37,1 mio.  
Japan  
(2022/23: DKK 50,1 mio.)  
Sydkorea  
Singapore  
Taiwan  
-23%  
-29%  
-7%  
3,8  
2,8  
Vækst i ROW  
De fem største markeder i ROW er Kina, Japan, Sydkorea,  
Singapore og Taiwan, der alle har oplevet et fald i omsæt-  
ningen i 2023/24. I det forløbne regnskabsår udgjorde  
omsætningen i top-5 landene 79% af omsætningen i ROW  
mod ca. 83% året før.  
-26%  
(2022/23: -2%)  
ChemoMetec har i de seneste år arbejdet på at styrke  
sin position som markedsleder inden for celletælling og  
analyse på det asiatiske marked via målrettede initiati-  
ver, herunder styrkelse af relationerne til nøgleinteresse-  
renterne på det asiatiske marked. Strategien er – og har  
været – at opbygge stærke strategiske relationer til etab-  
lerede distributører, som faciliterer vores produkters  
adgang til de lokale regionale markeder. Denne model  
gør det muligt via distributørernes netværk at få kontakt  
til forskere, kliniske medarbejdere samt medarbejdere  
i laboratorier og tilbyde løsninger, som dækker præcist  
deres behov inden for celletælling og analyse. Sidst på  
året blev salgsindsatsen styrket på det asiatiske marked i  
forbindelse med, at en erfaren amerikansk Field Applica-  
tions Scientist opholdt sig i regionen 2-3 uger om måne-  
den med henblik på at assistere og oplære de lokale sæl-  
gere i ChemoMetecs produkter og salgsmetoder, både  
gennem undervisning og sambesøg hos kunder. Det er  
målet, at indsatsen skal styrke vores samarbejde med  
distributører og kunder i regionen.  
Andel af samlet omsætning  
Kina: Kina er ChemoMetecs største marked inden for ROW-  
segmentet. Omsætningen på det kinesiske marked faldt i  
2023/24 med 49% til DKK 9,4 mio. (2022/23: -19%). Faldet  
i omsætningen i Kina er drevet af en generel tilbagegang  
inden for LCB-området og især inden for kerneområdet  
celle- og genterapi. Salget i Kina foregår i et nært samarbejde  
mellem en distributør og lokale salgsagenter, som støttes af  
sælgere og produktspecialister fra hovedkontoret i Allerød.  
9%  
(2022/23: 12%)  
Omsætning fordelt på produktgrupper  
DKK mio.  
60  
45  
30  
15  
0
2019/20 2020/21 2021/22 2022/23 2023/24  
ꢀInstrumenterꢁꢁ ꢀForbrugsvarerꢁꢁ ꢀServiceꢁꢁ ꢀAndet  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
28  
Udviklingen inden for de enkelte  
forretningsområder  
Forretningsområde 1  
Life science research,  
Celle- og genterapi og  
Bioprocessing (LCB-markedet)  
Forretningsområde 1  
De tre væsentligste  
LCB-markedet: Life science  
research, Celle- og genterapi og  
forretningsområder/  
Bioprocessing (Instrumenter:  
NC-200, NC-202, NC-250, NC-3000,  
markedsområder  
for ChemoMetec  
NC-100 og XM30/XM40)  
ChemoMetecs vigtigste forretningsområde er salg af  
celletællings- og analyseudstyr til tre delområder A) Life  
Omsætning (DKK)  
science research, B) Celle- og genterapi og C) Bioproces-  
sing. Disse tre markedsområder benævnes i det følgende  
LCB-markedet.  
370,9 mio.  
(2022/23: DKK 407,8 mio.)  
Vi definerer bioprocessing som al produktion og produk-  
tionskontrol, hvor der anvendes biologiske organismer til  
fremstilling af lægemidler og medicinske behandlinger.  
Procesudvikling, selektion/screening af cellekulturer samt  
opskalering af produktion betragtes også som biopro-  
cessing. Bioprocessing omfatter således alle upstream  
og downstream processer i forhold til produktion af  
lægemidler ved hjælp af biologiske organismer. I praksis  
omfatter bioprocessing også store dele af markedet for  
celle- og genterapi, da der i princippet også her produce-  
res et lægemiddel ved hjælp af en biologisk organisme. Vi  
har dog indtil videre valgt at skelne mellem bioprocessing  
og celle- og genterapi, selvom den teknologiske udvikling  
med hensyn til automatisering medfører et stort overlap  
inden for de to områder.  
Forretningsområde 2  
Produktions- og kvalitetskontrol  
af dyresæd (Instrument: SP-100)  
Vækst  
-9%  
(2022/23: 3%)  
Andel af samlet omsætning  
Forretningsomåde 3  
Produktionskontrol af øl  
& Kvalitetskontrol af mælk  
(Instrumenter: YC-100, NC-202,  
SCC-100, SCC-400)  
91%  
(2022/23: 93%)  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
29  
Omsætningen på LCB-markedet faldt i 2023/24 fra DKK  
407,8 mio. til DKK 370,9 mio., svarende til en nedgang på  
9%. Dette forretningsområde er over de senere år blevet  
stadigt vigtigere for ChemoMetec, og omsætningen på  
LCB-markedet udgør 91% af den samlede omsætning.  
følge af det fortsat høje renteniveau og en generel større  
usikkerhed er trenden fra sidste regnskabsår fortsat ind  
i regnskabsåret 2023/24, og kapitaltilførslen til virksom-  
hederne inden for celle- og genterapi har fortsat ligget på  
et lavt niveau. Læs mere om markedsudviklingen inden  
for celle- og genterapi i afsnittet ”Vores markeder” og på  
side 21.  
er stor tillid til effektiviteten og potentialet for behand-  
lingerne inden for celle- og genterapi, og der er en række  
nye behandlinger, som opnåede FDA-godkendelse i løbet  
af regnskabsåret. Samtidig satses der i stigende omfang  
på udvikling af behandlinger baseret på celle- og gen-  
terapi inden for nye sygdomsområder, ikke mindst de mere  
sjældne sygdomme. På den baggrund ser vi positivt på det  
langsigtede potentiale for celle- og genterapi, og vi fortsæt-  
ter derfor vores fokuserede arbejde med at tilpasse vores  
produkter og løsninger til de mange kunder inden for dette  
felt. Læs mere om udviklingen på ChemoMetecs markeder  
i afsnittet ”Vores markeder”.  
Over de seneste fem år er ChemoMetecs omsætning på  
LCB-markedet blevet cirka fordoblet (se grafen neden-  
for). Den samlede globale markedsvækst estimeres i den  
tilsvarende periode at have ligget på et lavere niveau, og  
vi har således vundet markedsandele, specielt inden for  
celletællingsområdet.  
Ved udgangen af regnskabsåret er der meget, der tyder  
på, at markedet for celle- og genterapi er ved at stabili-  
sere sig – men på et lavere niveau i forhold til de tidligere  
år, hvor der var høj vækst inden for dette område. Mar-  
kedsanalyser peger endvidere i retning af, at der fortsat  
Det er især en høj vækst inden for celle- og genterapi, der  
har drevet ChemoMetecs fremgang på LCB-markedet  
over de seneste år. Cellebaseret terapi er en forholdsvis  
ny behandlingsform med potentiale til at behandle mange  
sygdomme, som i øjeblikket ikke kan behandles, eller hvor  
behandlingen ikke er særlig effektiv. Den såkaldte CAR-T  
metode er den mest udbredte af disse behandlingsformer,  
og efter at metoden til behandling af visse cancerformer  
blev godkendt af FDA i 2017, har udviklingen af nye tera-  
pier og kommercialiseringen af denne type banebrydende  
behandlingsformer taget fart. ChemoMetec er lykkedes  
med at opbygge en meget attraktiv position inden for dette  
område, hvor der er behov for celletælling i hele forløbet  
fra udviklingsfasen og frem til den konkrete behandling af  
patienter.  
Bioprocessing er et fremtidigt fokusområde for  
ChemoMetec, og i øjeblikket er markedsandelen begræn-  
set. Markedet har hidtil været domineret af to større spil-  
lere, som tilbød kunderne udstyr, der var mere automatisk  
end det, ChemoMetec indtil nu har kunnet tilbyde sine kun-  
der. Det forventes, at markedet for celletælling inden for  
bioprocessing vil vokse betydeligt i de kommende år, og at  
der med den stigende automatisering vil blive stillet store  
krav til celletællingleverandørernes evne til at kunne levere  
automatiseringsløsninger og avanceret software til celle-  
tællerne. Med lancering af XcytoMatic-produkterne har vi  
ambitioner om at opnå en betydelig andel af dette marked  
over de kommende år. Læs mere om bioprocessing og om  
vores nye XcytoMatic-produkter på side 35.  
Omsætning fordelt på produktgrupper  
DKK mio.  
450  
360  
270  
180  
90  
0
2019/20 2020/21 2021/22 2022/23 2023/24  
Over de seneste par år er der dog sket en betydelig  
opbremsning på markedet for celle- og genterapi. Som  
ꢀInstrumenter  
ꢀService  
ꢀForbrugsvarer  
ꢀAndet  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
30  
Case:  
cesser. Mange aktører, herunder ChemoMetec, arbejder på  
at udvikle nye teknologier og produkter, der kan muliggøre  
den nødvendige automatisering og integrering, og vi ser  
løbende lancering af en række nye tiltag og løsninger, her-  
under robotteknologi og samarbejder på tværs af værdi-  
kæden. Digitalisering og anvendelse af AI-teknologi spiller  
en vigtig rolle i denne udvikling, hvor forskellige leveran-  
dørers produkter skal kunne ”tale sammen” for at opnå en  
stabil og sikker produktion.  
Behov for automatisering af produktionen  
af behandlinger baseret på celleterapi  
Over de senere år er der blevet udviklet og godkendt stadig flere nye celleterapi-  
behandlinger, og flere af behandlingerne er nu i produktion. Men produktionen er  
kompleks og dyr, og der er behov for både at nedbringe produktionsomkostnin-  
gerne og øge produktionen for at nå ud til bredere grupper af patienter.  
Ét af nøgleordene er automatisering.  
Med udviklingen af de nye XcytoMatic-instrumenter kan  
ChemoMetec tilbyde en højteknologisk, innovativ løs-  
ning til celletælling, der kan bidrage til automatisering af  
workflowet i forbindelse med produktion og produktions-  
optimering af behandlingerne inden for celle- og genterapi.  
Vores mål er at fastholde vores nuværende stærke position  
inden for dette segment – og at kunne imødekomme det  
øgede behov for fuldautomatiserede løsninger til celle-  
tælling og celleanalyse.  
I takt med modningen og godkendelsen af flere nye  
behandlinger baseret på celleterapi er der naturligt kom-  
met mere fokus på produktionen og kommercialiseringen  
af disse behandlinger.  
Når omkostningerne falder, vil behandlingsprisen også  
falde, og dette vil føre til en øget efterspørgsel. For at imø-  
dekomme den stigende efterspørgsel skal produktions-  
kapaciteten øges, og her spiller automatiseringen igen en  
vigtig rolle, da det er betydeligt mere enkelt og hurtigt at  
opskalere en automatisk produktion i forhold til en manuel  
produktion.  
I øjeblikket er kompleksiteten og omkostningerne i forbin-  
delse med produktionen af celleterapi-produkter en udfor-  
dring, og det er nødvendigt for producenterne af denne  
type behandlinger at foretage store investeringer for at  
kunne etablere de komplekse produktionsprocesser, effek-  
tivisere processerne og få produktionen op i større skala.  
Det er en væsentlig hindring for kommercialiseringen og for  
en bredere anvendelse af cellebaseret terapi.  
Derfor er der i branchen betydeligt fokus på at  
afsøge forskellige muligheder for at automati-  
sere og integrere de forskellige produktionspro-  
Endvidere er sundhedssystemerne i verden generelt under  
pres, og derfor sætter den høje pris for behandlingerne  
væsentlige begrænsninger på brugen af disse.  
Behovet for udbredelse af den revolutionerende men  
meget dyre cellebaserede medicin har ført til flere  
forskellige tiltag til automatisering, hvor celleterapien  
produceres ved hjælp af robotter i lukkede miljøer.  
Her er XcytoMatic 30 og Xcyto 5 tiltænkt roller inden  
for henholdsvis celletælling og -analyse.  
Der er således behov for at reducere produktionsomkost-  
ningerne, for at de nye behandlingsmetoder kan komme en  
bredere gruppe af patienter til gavn. Omkostningerne kan  
kun nedbringes i tilstrækkelig grad gennem en øget auto-  
matisering og digitalisering af produktionsprocesserne.  
Læs mere om XcytoMatic-produkterne  
på side 33-34.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
31  
Forretningsområde 2  
Produktions- og kvalitetskontrol  
af dyresæd (SP-100)  
En væsentlig del af markedet for produktions- og kvalitets-  
kontrol af dyresæd består af forskellige former for sædana-  
lyse. ChemoMetecs SP-100 adresserer dette marked, og  
produktet anvendes til at tælle antallet af sædceller i en  
prøve samt til bestemmelse af levedygtigheden af sædcel-  
lerne. SP-100 finder typisk anvendelse på tyre-, orne- og  
hingstestationer, hvor der produceres sæddoser til kunstig  
inseminering.  
Omsætning (DKK)  
31,4 mio.  
(2022/23: DKK 28,7 mio.)  
Markedet for tælling af sædceller inden for husdyrbrug er  
ikke præget af stor konkurrence, og SP-100 har etableret sig  
som et meget stærkt brand på dette nichemarked. Størrel-  
sen på verdensmarkedet kendes ikke i detaljer, men vurde-  
res at udgøre DKK 50-100 mio.  
Det nordamerikanske marked er det vigtigste geografiske  
segment, da mere end halvdelen af omsætningen kommer  
herfra.  
Vækst  
Markedet for sædanalyse inden for husdyrbrug udgør  
omkring 8% af ChemoMetecs samlede omsætning. Ande-  
len har i året været svagt stigende, hvilket primært skyldes  
udfordrende forhold på ChemoMetecs vigtigste marked  
inden for LCB.  
10%  
SP-100 instrumentet, der tilhører NC-100 produktfamilien,  
blev introduceret på markedet for ca. 20 år siden, og der er  
ikke kommet nogen produktopdatering siden da. Dette er  
meget usædvanligt inden for branchen for laboratorieud-  
styr, men til trods herfor opfatter kunderne stadig pro-  
duktet som værende tidssvarende. Det afspejler sig også i  
udviklingen i omsætningen, som i 2023/24 steg med 9% til  
DKK 31,4 mio.  
(2022/23: 14%)  
Andel af samlet omsætning  
ChemoMetec sælger primært sine sædanalyseproduk-  
ter via direkte salg. På ganske få geografiske markeder er  
ChemoMetec repræsenteret af en lokal distributør.  
8%  
(2022/23: 6%)  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
32  
Forretningsområde 3  
Produktionskontrol af  
øl og kvalitetskontrol af  
mælk (NC-202/SCC-100)  
ChemoMetecs salg til øl- og mælkemarkedet udgør  
ca. 1% af den samlede omsætning, hvilket er på  
niveau med året før. Markedet er ikke en høj pri-  
oritet hos ChemoMetec og har ikke været det i en  
længere årrække. Der er dog udviklet en variant af  
NC-202 som erstatning for YC-100, der anvendes til  
produktionskontrol af øl. Der er ikke nogen aktuelle  
planer om at videreudvikle på SCC-100, da marke-  
det for celletalskontrol i mælk på mejerierne ikke  
vurderes at være interessant for ChemoMetec.  
Omsætning (DKK)  
5,1 mio.  
(2022/23: DKK 5,8 mio.)  
Vækst  
-13%  
(2022/23: 1%)  
Andel af samlet omsætning  
1%  
(2022/23: 1%)  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀProduktudvikling  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
33  
Produktudvikling  
I det forløbne år har vores produktudvikling været fokuseret på at færdiggøre udviklingen af de to nye  
celletællere XcytoMatic 40 og XcytoMatic 30 samt at køre disse i produktion. Udviklingsafdelingen har i  
samarbejde med salgsafdelingen været i tæt dialog med vigtige nøglekunder, som har testet produkterne  
grundigt. Dette har resulteret i en uvurderlig kunde-feedback samt flere salg af XcytoMatic 30/40. Udover de  
to XcytoMatic-produkter vil vi introducere NC-203 og Xcyto 5 på markedet i løbet af 2024. De nye produkter  
forventes at forbedre ChemoMetecs position – ikke alene på markedet for bioprocessing, men også inden  
for celle- og genterapi.  
XcytoMatic 30 (XM30)  
Udviklingsarbejdet har dækket alle områder fra biologi  
til mekanik, elektronik, styring og software. I princippet  
fungerer XM30 ved, at en ekstern robotarm leverer en  
celleprøve fra et bioreaktorsystem til en stationær tragt  
på XM30, hvorefter celletællingen initieres. Efter måling  
rengøres tragten, og resultatet formidles videre. XM30  
har ikke et integreret reagens- og affaldssystem, da der  
er lagt vægt på, at reagenser og affaldsbeholdere skal  
kunne varieres i størrelse i forhold til de automatiske pro-  
cesser, som XM30 kan indgå i. XM30 kan dog leveres med  
et eksternt reagens/affaldsmodul, XcytoMatic R1, som  
forventes klar til salg senest i december 2024.  
Færdiggørelsen af XM30 har haft meget høj prioritet i  
regnskabsåret 2023/24, især i den sidste halvdel af regn-  
skabsåret, hvor vi erfarede, at kunderne havde en stor  
interesse for netop dette produkt. Der er en automatise-  
ringsbølge i gang inden for både bioprocessing og celle-  
og genterapien, som afspejler ønsket om dels at forbedre  
effektiviteten af udviklings- og produktionsapparatet,  
specielt inden for celle- og genterapi, og dels at nedbringe  
lønomkostningerne, som typisk udgør hovedparten af  
kostprisen. Inden for farma/biotek forventes mange af de  
større aktører at skulle vælge leverandører af fuldauto-  
matiske systemer inden for en kortere periode.  
De første XM30’ere blev produceret af udviklingsafdelin-  
gen, men i løbet af maj/juni 2024 blev produktionsafdelin-  
gen klar til at producere de første XM30-instrumenter.  
Det er afgørende for ChemoMetecs fremtidige vækstmulig-  
heder at være i stand til at koble sig på denne automatise-  
ringsbølge og satse på at blive den foretrukne celletællings-  
partner inden for denne industri. Da XM30 er en automatisk  
og 100% integrérbar celletællingsløsning blev det derfor  
besluttet at opprioritere færdigudviklingen af XM30.  
Udover versionen med en tragt, der skal rengøres  
mellem målingerne, vil XM30 også komme i en version  
med et eksternt reagens/affaldsmodul, XcytoMatic R1,  
som forventes klar til salg senest i december 2024.  
Ved regnskabsårets afslutning er udviklingsarbejdet dog  
ikke helt afsluttet, og specielt på softwaresiden er der  
stadig en række kundeønsker, der mangler at blive imple-  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀProduktudvikling  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
34  
menteret. Kundeønskerne er blandt andet fremkom-  
met i forbindelse med eksterne tests inden for celle- og  
genterapi. Medarbejdere fra ChemoMetecs udviklings-  
afdeling har deltaget aktivt i samtlige eksterne tests med  
henblik på at forstå kundernes ønsker og behov bedst  
muligt i forhold til anvendelsen af XM30. Til trods for, at  
produktet endnu ikke er helt færdigudviklet, har de eks-  
terne tests resulteret i salg af flere XM30’ere.  
skabsåret 2023/24. Det er i øvrigt den samme software-  
platform, der anvendes i XM30. Derudover har udvik-  
lingsafdelingen i samarbejde med produktionsteknisk  
afdeling og produktionsafdelingen anvendt mange res-  
sourcer på at etablere produktionen af XM40.  
rer samme marked som NC-202, forventes dog stadig at  
blive frigivet til salg inden udgangen af 2024.  
Xcyto 5  
Xcyto 5 er en billedbaseret celleanalysator, der auto-  
matisk kan identificere og markere de enkelte celler og  
give præcise informationer om, på hvilke celler – og hvor  
på cellerne – de forskellige fluorescerende markører er  
lokaliseret. Selv meget svage markører kan nemt iden-  
tificeres med Xcyto 5, og i kombination med en høj grad  
af robusthed og brugervenlighed gør dette Xcyto 5 til en  
attraktiv instrumentløsning til kvalitetskontrol inden for  
celle- og genterapi.  
Ligesom det er tilfældet med XM30 er XM40 – med hjælp  
fra udviklingsafdelingen – blevet testet eksternt hos en  
række potentielle kunder både inde for bioprocessing og  
inden for celle- og genterapi. Flere tests har resulteret i  
et efterfølgende salg til kunden.  
Den gradvise lancering af XM30 kom succesfuldt i gang i  
slutningen af regnskabsåret, og det forventes, at salget  
vil stige støt i løbet af det kommende regnskabsår i takt  
med, at produktet bliver gjort helt færdigt. Det forventes  
også, at de første salg vil ske drypvis til diverse kunder,  
og først efter grundige interne valideringer vil der blive  
taget stilling til, hvorvidt XM30 skal indføres bredt i en  
given organisation. Sker dette, vil ChemoMetec kunne  
imødese voksende ordrestørrelser på XM30. Ledelsen  
ser særdeles optimistisk på salgspotentialet for XM30.  
Læs mere om XM40 på  
https://chemometec.com/nucleocounters/  
xcytomatic-40/  
I løbet af regnskabsåret er der produceret et tocifret  
antal Xcyto 5 instrumenter. På baggrund af kundeønsker  
er der udviklet et simpelt assay, som skal anvendes til  
rutinemæssig kontrol af de celler, der skal anvendes til  
en CAR-T behandling. Der er samtidig identificeret flere  
andre specifikke anvendelser af instrumentet.  
XM40 vil ligesom XM30 blive solgt sammen med en servi-  
cepakke, som bliver en integreret del af salgspakken.  
XM40 vil supplere den nuværende produktportefølje, og  
ChemoMetec vil med lanceringen bevæge sig ind på nye  
attraktive vækstområder inden for markedet for biopro-  
cessing (farmaceutisk procesudvikling og produktion)  
– et marked, hvor ChemoMetec i dag har en begrænset  
tilstedeværelse. Introduktionen af XM40 på markedet  
er derfor en vigtig strategisk milepæl, der forventes at  
bidrage væsentligt til den fremtidige omsætningsvækst.  
Det vurderes, at markedet for celletællingsprodukter  
inden for bioprocessing er i størrelsesordenen DKK 800-  
900 mio.  
Læs mere om XM30 på  
https://chemometec.com/xcytomatic/xcytomatic-30/  
Instrumentet gør brug af engangstællekamre af glas.  
Kamrene skal have en særdeles god optisk kvalitet for at  
generere optimale resultater. ChemoMetec har i løbet  
af regnskabsåret arbejdet på at opbygge et nyt produk-  
tionsanlæg til disse kamre. Efter planen vil anlægget  
kunne sættes i drift senere i 2024.  
XM30 vil blive solgt sammen med en servicepakke, som  
bliver en integreret del af salgspakken, da instrumentet  
er kompliceret og har flere bevægelige dele, som kræver  
løbende tilsyn og vedligehold.  
XM30 vil supplere den nuværende produktportefølje,  
og ChemoMetec forventes med XM30 at fastholde sin  
nuværende dominerende position inden for celle- og  
genterapi.  
Lanceringen af Xcyto 5 forventes at ske inden udgangen  
af 2024. Xcyto 5 forventes også at bidrage betydeligt til  
omsætningen i de kommende år.  
Den gradvis lancering af XM40, som blev påbegyndt i  
løbet af året, forventes at blive gradvist intensiveret i det  
kommende regnskabsår.  
XcytoMatic 40 (XM40)  
I løbet af regnskabsåret er der ligeledes anvendt mange  
udviklingsressourcer på færdiggørelse af XM40. Der er  
især fokuseret på at gøre en helt ny softwareplatform  
klar til frigivelse til salg, som var planlagt til ultimo regn-  
NucleoCounter NC-203  
Udviklingen af NC-203 har været stillet i bero i løbet af  
året, da dette instrument har en lavere prioritet i for-  
hold til XM30, XM40 og Xcyto 5. Produktet, der adresse-  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀProduktudvikling  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
35  
Case:  
Hver produktionsbatch repræsenterer ofte en stor værdi,  
og det er derfor afgørende, at der arbejdes med den helt  
optimale cellekultur. I udviklingsprocessen har man derfor  
et ønske om at screene så mange cellekulturer som muligt i  
en opsætning, der simulerer den endelige produktion. Der-  
for er producenterne begyndt at udvikle fuldautomatiske  
processer, hvor forskellige celler under varierende betingel-  
ser dyrkes i små beholdere, hvorfra der løbende udtages  
celleprøver, som med en robot overføres til en celletæller.  
XcytoMatic 30 er netop designet til at indgå i sådanne fuld-  
automatiske processer.  
XcytoMatic 30 og 40 er målrettet til det  
attraktive marked for bioprocessing  
Den del af lægemiddelfremstillingen, hvor man benytter  
levende cellekulturer til at fremstille lægemidler, kaldes  
bioprocessing. Inden for bioprocessing er det afgørende,  
at der produceres så meget biologisk materiale som  
muligt og så effektivt som muligt, og der er derfor stort  
fokus på at følge cellekulturerne nøje samt at optimere  
vækstbetingelserne i forbindelse med fremstillingen.  
Det er i de senere år blevet muligt at dyrke cellekulturer til  
meget høje cellekoncentrationer, hvilket har været med til  
at forøge produktionsudbyttet betydeligt, fx i forbindelse  
med fremstilling af monoklonale antistoffer og vacciner. De  
eksisterende instrumenter til celletælling kan dog ikke ana-  
lysere på prøver med høje cellekoncentrationer uden for-  
udgående fortynding. XcytoMatic-produkterne er derimod  
i stand til at måle direkte på langt de fleste prøver med høj  
koncentration. Dette sparer tid og forsimpler arbejdsgan-  
gene. Den karusselbaserede celletæller, XcytoMatic 40, er  
specialdesignet til at indgå i de mere eller mindre automati-  
ske processer, som typisk ses inden for bioprocessing.  
XcytoMatic-instrumenterne adskiller sig fra eksisterende  
måleudstyr ved deres store fleksibilitet. Da instrumenterne  
både kan måle lave koncentrationer i små volumener og  
meget høje koncentrationer samt indgå i både manuelle og  
fuldautomatiserede processer, kan de benyttes helt fra den  
tidlige udviklingsfase over procesudvikling til den endelige  
produktionsfase.  
ChemoMetecs nye XcytoMatic-celletællere er udviklet med  
henblik på at imødekomme en række af de særlige behov  
og udfordringer, som kunderne inden for bioprocessing  
står overfor i de forskellige faser af den komplekse udvik-  
ling af lægemidlerne – fra identifikation og isolering af cel-  
ler, til den efterfølgende produktion.  
Produktion af lægemidler inden for  
bioprocessing sker i tanke (biore-  
aktorer), hvor en operatør udtager  
mange prøver, som herefter analy-  
seres på en XcytoMatic 40 (illustra-  
tionen til venstre). Inden den dyre  
produktionsproces igangsættes, er det  
afgørende at optimere processen ved  
at simulere den i mange små biore-  
aktorer. I udviklingsprocessen er der  
derfor indført fuld automatisering, der  
kan levere prøven direkte til analyse-  
instrumenterne, herunder XcytoMatic  
30 (illustrationen til højre).  
Læs mere om XcytoMatic-  
produkterne på side 33-34.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀProduktudvikling  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
36  
Udviklingssamarbejder  
For at sikre, at ChemoMetec løbende tilføres ny viden og for at understøtte  
igangværende udviklingsprojekter, deltager vi som partner i forskellige  
fondsstøttede projekter. Deltagelse i disse udviklingsprojekter bidrager til, at  
ChemoMetec har den specialviden og de kompetencer, der muliggør, at vi kan  
være blandt de første, der udvikler produkter tilpasset de nyeste teknologier.  
Aktuelle projekter:  
Circular Vision  
Med støtte fra EU har ChemoMetec og Roche  
Sequencing Solutions sammen med Københavns  
Universitet, Aarhus Universitet, Herlev og Gentofte  
Hospital samt flere universiteter og forsknings-  
enheder i Spanien, Italien og Schweiz deltaget i et  
treårigt projekt med formålet at anvende cirkulært  
DNA som biomarkør til tidlig diagnose af forskellige  
former for cancer og autoimmune sygdomme.  
Konsortiet har publiceret resultaterne af projektet i  
adskillige velansete tidsskrifter, som Nature Com-  
munication, Molecular Cell og Trends in Genetics,  
samt indleveret flere patentansøgninger med hen-  
blik på at beskytte den opnåede viden og de dertil  
hørende kommercielle rettigheder.  
Som en del af Circular Vision projektet har  
ChemoMetec udviklet metoder til at detektere  
og tælle biomolekyler på enkeltcelleniveau. Den  
nyerhvervede teknologi har et bredt anvendelses-  
område, som blandt andet omfatter forskellige  
enkeltcelle-analyser, som er efterspurgt inden for  
celleterapi og andre biologiske segmenter.  
I projektet blev det forsøgt at identificere en poten-  
tiel sammenhæng mellem størrelsen og antallet af  
cirkulære DNA-molekyler og udviklingen af lunge-  
cancer og kronisk inflammatorisk tarmsygdom.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀFinansiel redegørelse  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
37  
Finansiel redegørelse  
Udvikling i omsætningen  
Udvikling i omkostninger  
I regnskabsåret 2023/24 faldt omsætningen med 8% til  
DKK 407,4 mio. målt i danske kroner og faldt med 6%  
målt i faste valutakurser.  
Vareforbruget steg i 2023/24 med 13% målt i danske kro-  
ner til DKK 68,1 mio., og bruttomarginen blev som følge  
heraf 90% (2022/23: 93%). Vareforbrugets relative stig-  
ning set i forhold til udviklingen i omsætningen skyldes  
primært påvirkning fra stigende priser på råvarer og  
hjælpematerialer samt et ændret salgsmiks.  
Årets resultat (DKK)  
136,3 mio.  
ChemoMetecs omsætning fordeler sig med 59% i USA/  
Canada, 32% i Europa og 9% i resten af verden.  
(2022/23: 178,7 mio.)  
På det nordamerikanske marked, som er ChemoMetecs  
største marked, faldt omsætningen i 2023/24 med 9%  
målt i danske kroner, mens den faldt med 5% målt i fast  
valutakurs. På det europæiske marked steg omsætnin-  
gen med 1% målt i danske kroner. I resten af verden faldt  
omsætningen med 26% målt i danske kroner.  
Andre eksterne omkostninger, som udgøres af salgs-  
fremmende omkostninger, lokaler og administration mv.,  
steg i regnskabsåret med 3%. Stigningen skyldes primært  
øget rejseaktivitet i forbindelse med kundebesøg mv.  
Pengestrømme fra driften (DKK)  
129,0 mio.  
(2022/23: 154,1 mio.)  
ChemoMetecs samlede personaleomkostninger steg i  
2023/24 med 17% til DKK 135,2 mio. Personaleomkost-  
ningerne var i 2023/24 påvirket af engangsomkostninger  
i forbindelse med udskiftning af ledende medarbejdere.  
For nærmere beskrivelse heraf henvises til note 2.6.  
Omsætningen af instrumenter faldt i 2023/24 med 35%,  
mens omsætningen af forbrugsvarer og serviceydelser  
steg med 13%.  
Soliditetsgrad  
84%  
(2022/23: 81%)  
Omsætning fordelt på regioner  
Omsætning fordelt på produktgrupper  
DKK mio.  
500  
DKK mio.  
500  
375  
250  
125  
0
375  
250  
125  
0
2020/21  
2021/22  
2022/23  
2023/24  
2020/21  
2021/22  
2022/23  
2023/24  
ꢀUSA/Canadaꢁꢁ ꢀEuropaꢁꢁ ꢀØvrige lande (ROW)  
ꢀInstrumenterꢁꢁ ꢀForbrugsvarerꢁꢁ ꢀServiceꢁꢁ ꢀAndet  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀFinansiel redegørelse  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
38  
Resultatudvikling  
Årets omsætning og driftsresultat (EBITDA) er i over-  
Driftsresultatet (EBITDA) blev i 2023/24 på DKK 186,2  
mio. mod DKK 251,0 mio. i 2022/23. Tilbagegangen i  
driftsresultatet skyldes primært en kombination af faldet  
i bruttoresultatet på DKK 43,9 mio. og en stigning i drifts-  
førte personaleomkostninger på DKK 19,5 mio.  
ensstemmelse med de senest udmeldte forventninger  
offentliggjort den 12. april 2024, hvor forventningerne  
var en omsætning i intervallet DKK 400-415 mio. og et  
driftsresultat (EBITDA) i intervallet DKK 185-200 mio.  
Balance  
EBITDA-marginen blev i regnskabsåret 2023/24 på 46%  
mod 57% i 2022/23. Den lavere margin er en følge af  
de føromtalte højere personaleomkostninger samt det  
relativt højere vareforbrug. Målt i faste valutakurser var  
årets EBITDA-margin på 49%.  
ChemoMetecs samlede aktiver udgjorde ultimo 2023/24  
DKK 676,7 mio., hvilket svarer til en stigning på DKK 18,7  
mio. i forhold til året før. Udviklingen er drevet af en  
stigning i langfristede aktiver, som steg med DKK 21,6  
mio., mens kortfristede aktiver omvendt faldt med DKK  
2,9 mio.  
Resultatet af primær drift (EBIT) faldt i 2023/24 med  
27% til DKK 169,0 mio. (2022/23: DKK 230,6 mio.), og  
EBIT-marginen blev på 42% mod 52% året før.  
Egenkapitalen udgjorde ved udgangen af regnskabs-  
året DKK 565,3 mio., svarende til en stigning på DKK 32,3  
mio., hvorfor stigningen i de samlede aktiver fortsat er  
selvfinansieret. ChemoMetec har øget sin soliditetsgrad  
til 84% fra 81% i 2022/23.  
Årets resultat faldt med DKK 42,4 mio. i forhold til året  
før og blev på DKK 136,3 mio.  
EBITDA og EBITDA-margin  
EBIT og EBIT-margin  
DKK mio.  
300  
%
DKK mio.  
300  
%
60  
60  
240  
180  
120  
60  
52  
44  
36  
28  
20  
240  
180  
120  
60  
50  
40  
30  
20  
10  
0
0
2019/20 2020/21 2021/22 2022/23 2023/24  
2019/20 2020/21 2021/22 2022/23 2023/24  
ꢁEBITDA  
EBITDA-margin  
ꢁEBIT  
ꢁEBIT-margin  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀFinansiel redegørelse  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
39  
Langfristede aktiver  
mært kan tilskrives et fald i likvidbeholdningen modsva-  
ret af en stigning i varebeholdningen og tilgodehavender  
hos kunder.  
fra driften, der var DKK 25,1 mio. lavere end i regnskabs-  
året 2022/23.  
Immaterielle aktiver udgjorde ved udgangen af regn-  
skabsåret DKK 94,5 mio., svarende til en stigning på DKK  
14,9 mio. Stigningen kan tilskrives tilgangen på ”Udvik-  
lingsprojekter under udførelse”, som især kan henføres  
til udviklingsarbejdet omkring Xcyto-platformen, herun-  
der de nye analyseinstrumenter XM40 og XM30. Største-  
parten af udviklingsprojekterne under udførelse forven-  
tes færdiggjort i regnskabsåret 2024/25.  
Modtagne finansielle indtægter var på DKK 8,1 mio.  
(2022/23: DKK 2,5 mio.) og steg som følge af højere ren-  
ter på ChemoMetecs likvide beholdning. I 2023/24 var  
betaling af indkomstskatter på DKK 52,0 mio. (2022/23:  
57,7 mio.).  
Likvide beholdninger udgjorde ved udgangen af regn-  
skabsåret DKK 296,1 mio., svarende til et fald på DKK  
20,4 mio. Faldet kan primært tilskrives udbyttebetaling  
på DKK 104,4 mio. i 2023/24. De likvide beholdninger  
udgjorde ultimo 2023/24 44% af ChemoMetecs samlede  
aktiver.  
Pengestrømme fra investerings-  
Materielle aktiver steg med DKK 9,4 mio. og udgjorde  
ved udgangen af regnskabsåret DKK 92,0 mio. Udviklin-  
gen skyldes primært istandsættelse af ejendommen ved  
siden af ChemoMetecs hovedbygning i Allerød, som blev  
købt i 2021.  
og finansieringsaktivitet  
Varebeholdningen udgjorde ved udgangen af regnskabs-  
året DKK 119,5 mio., svarende til en stigning på DKK 6,9  
mio. Stigningen skyldes primært en øget beholdning af  
både råvarer og delsamlinger i forhold til året før.  
Der var i regnskabsåret negative pengestrømme fra inve-  
steringsaktiviteten på DKK 43,5 mio. (2022/23: DKK 40,8  
mio.), som kan henføres til de foretagne investeringer  
beskrevet tidligere under ’Langfristede aktiver’.  
Kortfristede aktiver  
De kortfristede aktiver faldt med DKK 2,9 mio. til DKK  
489,8 mio. ved udgangen af regnskabsåret, hvilket pri-  
Tilgodehavender hos kunder udgjorde ultimo regnskabs-  
året DKK 62,3 mio. og steg således med DKK 6,9 mio.  
Stigningen skyldes primært øget aktivitet i ChemoMetec i  
4. kvartal 2023/24 sammenholdt med 4. kvartal 2022/23.  
Da ChemoMetec er selvfinansieret, har finansierings-  
aktiviteten en begrænset effekt på pengestrømmene,  
udover det udloddede udbytte i året. I regnskabsåret  
var der negative pengestrømme fra finansieringsakti-  
viteten på DKK 105,7 mio (2022/23: DKK 2,9 mio.), hvori  
var indeholdt udbyttebetaling på 104,4 mio. vedrørende  
2022/23.  
Samlet udgjorde de kortfristede aktiver 72% af  
ChemoMetecs samlede aktiver ultimo regnskabsåret.  
EBITDA og pengestrømme fra driften  
DKK mio.  
300  
Pengestrømme  
Efterfølgende begivenheder  
Udviklingen i pengestrømme er sammensat af positive  
pengestrømme fra driften på DKK 129,0 mio. og negative  
pengestrømme fra investerings- og finansieringsaktivite-  
terne på henholdsvis DKK 43,5 mio. og DKK 105,7 mio.  
Der er ikke indtruffet væsentlige hændelser efter regn-  
skabsårets udløb, der har betydning for årsrapporten for  
2023/24.  
225  
150  
75  
Pengestrømme fra driftsaktivitet  
Faldet i resultatet af den primære drift på DKK 61,6 mio.  
var den primære årsag til udviklingen i pengestrømme  
0
2019/20 2020/21 2021/22 2022/23 2023/24  
ꢀPengestrømme fra driftenꢁꢁ ꢀDriftsresultat (EBITDA)  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForventninger til 2024/25  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
40  
Forventninger til 2024/25  
Efter er par år med udfordrende markedsforhold ser vi  
ved indgangen til regnskabsåret 2024/25 flere positive  
udviklingstendenser på ChemoMetecs markeder. Mar-  
kedsdata viser, at der i den sidste del af det forløbne regn-  
skabsår har været en – omend svagt – stigende kapital-  
tilførsel til virksomhederne inden for celle- og genterapi  
med projekter i den senere del af udviklingsfasen. Dette  
gælder især for mellemstore amerikanske virksomheder,  
mens de små virksomheder fortsat har vanskeligt ved at  
tiltrække ny kapital.  
At USD-kursen forbliver tæt på niveauet ultimo regn-  
På basis af ovenstående forventer ChemoMetec i regn-  
skabsåret 2023/24.  
skabsåret 2024/25 en omsætning i niveauet DKK 435-450  
mio. svarende til en vækst på 7-10% og et driftsresultat  
(EBITDA) i niveauet DKK 216-223 mio. svarende til en  
vækst på 16-20%.  
ChemoMetec påbegyndte i slutningen af regnskabsåret  
en gradvis lancering af de to nye produkter XcytoMatic 30  
(XM30) og XcytoMatic 40 (XM40), og i det kommende år  
vil vi gradvist intensivere salgsindsatsen for de to instru-  
menter inden for såvel celle- og genterapi som bioproces-  
sing. Vi ser p.t. en stigende efterspørgsel efter nye meto-  
der til automatisering, og her vil XM30 være relevant, da  
det kan indgå i et fuldautomatisk produktionsflow. XM40  
vil blive målrettet procesudviklingsfaserne, især inden for  
bioprocessing.  
ChemoMetec forventer i 2024/25 at investere ca. DKK 70  
mio. i produktudvikling, patenter, produktionsanlæg samt  
grunde og bygninger mv. Investeringsniveauet vil efter  
ledelsens opfattelse danne grundlag for en fortsat effek-  
tiv udvikling af forretningen.  
Markedsanalyser peger også i retning af, at der fortsat er  
stor tillid til effektiviteten og potentialet for behandlin-  
gerne inden for celle- og genterapi, og de store aktører  
inden for dette område satser fortsat i væsentligt omfang  
på udviklingen af denne type behandlingsmetoder. Sam-  
tidig satses der i stigende omfang på udvikling af behand-  
linger inden for nye sygdomsområder, blandt andet de  
mere sjældne sygdomme og autoimmune sygdomme. På  
den baggrund ser vi positivt på det langsigtede poten-  
tiale for celle- og genterapi, som er ChemoMetecs største  
forretningsområde – og dermed også på ChemoMetecs  
muligheder for igen at skabe vækst inden for området.  
Samtidig vil yderligere to instrumenter, Xcyto 5 og NC-203,  
blive færdigudviklet og gradvist markedsintroduceret i det  
kommende regnskabsår.  
Med de fire nye instrumenter vil vi opnå en væsentlig  
styrkelse af vores samlede produktportefølje og samtidig  
komme til at favne en større del af vores kunders vær-  
dikæde fra udvikling til produktion, hvilket forventes at  
styrke vores muligheder for at skabe vækst på både kort  
og længere sigt.  
Udtalelser om fremtidige forhold  
Ovenstående udsagn om fremtidige forhold,  
herunder især fremtidig omsætning og driftsre-  
sultat, er usikre og forbundet med risici. Mange  
faktorer vil være uden for ChemoMetecs kontrol  
og kan medføre, at den faktiske udvikling afviger  
væsentligt fra de forventninger, som indehol-  
des i årsrapporten. Sådanne faktorer omfatter  
blandt andet væsentlige ændringer i markeds-  
forhold herunder udvikling i teknologi, kunde-  
portefølje eller valutakurser.  
Vi forventer, at udviklingen på vores markeder vil fort-  
sætte med at vise afdæmpede positive takter i det kom-  
mende regnskabsår, men der er dog fortsat usikkerhed  
om den makroøkonomiske og geopolitiske udvikling.  
På baggrund af en yderligere intensivering af vores kom-  
mercielle fokus på tværs af organisationen, de forventede  
markedsforhold, lanceringen af fire nye højteknologiske  
instrumenter samt fortsat fokus på salg af vores eksiste-  
rende instrumenter forventer vi et stigende salg af instru-  
menter i det kommende regnskabsår.  
Forventningerne til 2024/25 er således baseret på føl-  
gende forudsætninger:  
At tilførslen af kapital til virksomhederne inden for celle-  
og genterapi viser en svagt stigende tendens i løbet af  
året, og at vores kunder dermed får mulighed for grad-  
vist at øge deres aktivitets- og investeringsniveau.  
Salget af forbrugsvarer og servicepakker forventes ligele-  
des at stige i det kommende år.  
Se endvidere afsnittet om risikoforhold.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀGovernance  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
41  
Governance  
Risikoforhold  
Bæredygtighed  
Selskabsledelse  
Bestyrelse og direktion  
Aktionærforhold  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀRisikoforhold  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
42  
Risikoforhold  
ChemoMetec er udsat for en række forskellige risici,  
og nogle af disse er uden for vores direkte kontrol.  
De enkelte risici kan have en betydelig indvirkning på  
vores forretning.  
Område  
Beskrivelse af risici  
Håndtering af risici  
Udviklingen af nye innovative produkter er  
forbundet med store iboende risici vedrø-  
rende teknologiske, designmæssige og rettig-  
hedsmæssige forhindringer, som kan forsinke  
eller standse udviklingsarbejdet. Samtidig er  
udviklingen forbundet med store finansielle  
risici.  
ChemoMetec søger løbende at sikre et indgående  
kendskab til eksisterende og potentielle kunders behov  
inden for celletælling og -analyse og baserer udviklingen  
af løsninger på denne indsigt kombineret med selskabets  
teknologiske kompetencer.  
Produktudvikling  
Vi anser identifikationen af risici som en integreret del  
af den løbende strategiproces, og forståelsen og hånd-  
teringen af de vigtigste risici er afgørende for effektivt  
at kunne eksekvere på strategien.  
Under udviklingsprocessen foretages der løbende risiko-  
vurderinger af alle udviklingsprojekter, og der foretages  
ændringer af udviklingsprojekter, eller udviklingsprojekter  
bringes til ophør, hvis dette skønnes nødvendigt.  
Realiseringen af ChemoMetecs strategi  
forudsætter, at vi med succes er i stand til  
at udvikle og introducere nye produkter på  
markedet.  
Bestyrelsen har det overordnede ansvar for at vur-  
dere karakteren og omfanget af risici forbundet med  
ChemoMetecs aktiviteter. Den har ligeledes ansvaret  
for implementering af effektiv risikoidentifikation samt  
for implementering af passende systemer og politikker  
i relation til risikostyring og intern kontrol.  
Risikovurderinger foretages af både de projektansvarlige  
samt ledelsen af udviklingsafdelingen. Risikovurderinger  
fremlægges på ad hoc basis til ledelsen.  
Der er en iboende risiko for, at ikke alle  
patentansøgninger vil føre til udstedte  
patenter, ligesom der ikke kan gives sikkerhed  
for, at udstedte patenter ikke vil blive  
anfægtet.  
Håndteringen af ChemoMetecs patenter, herunder patent-  
ansøgninger, sker i et tæt samarbejde mellem udviklingsaf-  
delingen og juridiske eksperter.  
Immaterielle  
rettigheder  
Der afsættes løbende væsentlige ressourcer til patentsøg-  
ninger med henblik på at sikre, at ChemoMetec har såkaldt  
freedom-to-operate eller for at sikre, at andre ikke krænker  
vores immaterielle rettigheder. I de enkelte situationer  
tager ledelsen stilling til, hvordan der skal reageres i en  
given situation, specielt under hensyntagen til den risiko  
der vurderes at være forbundet hermed.  
Bestyrelsen vurderer sammen med direktionen mindst  
én gang årligt ChemoMetecs overordnede risikoprofil  
samt de væsentligste risici.  
Der er også en risiko for, at andre bevidst  
krænker ChemoMetecs immaterielle rettig-  
heder. Endvidere er der en risiko for, at  
andre – uanset om de er berettiget hertil eller  
ej – mener, at ChemoMetec krænker deres  
patenter eller rettigheder, og som følge heraf  
aktivt håndhæver disse påståede rettigheder.  
Direktionen har ansvar for kontinuerligt at håndtere  
risici på en ansvarlig og effektiv måde i henhold til  
de vedtagne politikker herfor. Overvågning af risici  
og håndtering heraf indgår i en løbende risikovurde-  
ring og er integreret i den løbende rapportering til  
bestyrelsen.  
Patentstridigheder kan være omkostnings-  
krævende, men kan også hindre ChemoMetec  
i at markedsføre produkter.  
De væsentligste risici for ChemoMetec er relateret til  
produktudvikling, immaterielle rettigheder, makroøko-  
nomiske forhold, produktion og lager, nøglemedarbej-  
dere og it-sikkerhed.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀRisikoforhold  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
43  
Område  
Beskrivelse af risici  
Håndtering af risici  
ChemoMetec har aktiviteter på en lang række globale markeder, hvor markedsudvik-  
lingen er påvirket af de makroøkonomiske forhold og de faktorer, som har indvirkning  
herpå, som fx geopolitisk ustabilitet.  
ChemoMetec afvejer og overvåger løbende disse risici i forhold til de aktuelle forretnings-  
aktiviteter og konkrete markedsmuligheder, og på den baggrund prioriteres aktiviteterne.  
Makroøkonomiske  
forhold  
I 2023/24 har der været særligt fokus på det fortsat svage globale investeringsklima inden  
for især biotek, som har påvirket mange af vores eksisterende og potentielt nye kunder. Der  
har i den forbindelse været øget fokus på at generere kundeleads og opsøgende salg med  
henblik på at afbøde effekten på vores omsætning, ligesom kreditrisici for de enkelte kunder  
er blevet grundigt vurderet med henblik på at begrænse de negative forretningsmæssige og  
økonomiske konsekvenser heraf.  
De makroøkonomiske risici kan fx bestå i stigende renter og hermed følgende lavere  
investeringer inden for ChemoMetecs forretningsområder. Det kan påvirke vores  
kunders efterspørgsel og forbrug samt deres betalingsevne – og dermed påvirke  
ChemoMetecs indtjening negativt.  
Som følge af spredningen af ChemoMetecs aktiviteter på en række markeder er vi  
ligeledes eksponeret over for valutarisici. Med en stor del af omsætningen i USA er  
ChemoMetec særligt eksponeret imod USD.  
Styringen af valutarisici sker centralt i finansfunktionen i henhold til de af bestyrelsen  
vedtagne politikker og instrukser. Der er ikke i regnskabsåret foretaget kurssikring af penge-  
strømme og positioner i udenlandsk valuta.  
De finansielle risici og styringen heraf er uddybet i note 4.7.  
Produktion og lagerføring foregår på få lokationer, og som følger heraf vil brand,  
hærværk og lignende på en af lokationerne kunne medføre væsentlige driftsforstyrrelser  
eller driftsafbrydelser. Længerevarende driftstop vil påvirke leveringsevnen i en periode.  
Der er implementeret en række tiltag med henblik på at mindske risikoen, herunder  
brandsikring. Herudover forsøges det at opretholde et minimumslager af færdigvarer for at  
reducere konsekvenserne ved driftsstop.  
Produktion og lager  
Produktionen er desuden afhængig af, at leverandører kontinuerligt kan levere råvarer  
og andre komponenter af den fornødne kvalitet og den ønskede mængde til tiden.  
Der er en løbende dialog med kritiske leverandører for at sikre, at råvarer og andre kompo-  
nenter har den fornødne kvalitet, og at leverandørerne tilpasser deres produktion i takt  
med ændringer i efterspørgslen. ChemoMetec forsøger også at opbygge et lager af kritiske  
råvarer og komponenter, ligesom det forsøges at identificere mindst to leverandører til de  
kritiske varegrupper.  
For fortløbende at kunne udvikle innovative produkter og sikre tilfredsstillende økono-  
miske resultater er det nødvendigt at kunne tiltrække, udvikle og fastholde de rette  
medarbejdere.  
ChemoMetec fokuserer på udviklingen af den enkelte medarbejder, på løbende karriere-  
udvikling og på at give medarbejderne en betydelig grad af ansvar.  
Nøglemedarbejdere  
It-sikkerhed  
ChemoMetecs drift, rapportering og kontrolsystemer er i vid udstrækning drevet af  
it-systemer og afhængig af høj it-sikkerhed. Nedbrud af systemer, fejl eller uautoriseret  
adgang til koncernens it-systemer udgør derfor en væsentlig og stigende risiko for  
ChemoMetecs aktiviteter.  
ChemoMetec vurderer og tilpasser løbende it-anvendelsen, herunder også it- infrastruk-  
turen og -sikkerheden.  
ChemoMetec har etableret procedurer og back-up-rutiner med henblik på at sikre høj  
sikkerhed og beskytte mod nedbrud og tab af data i den løbende drift samt generelt forsvar  
mod it-kriminalitet. Målet er løbende at styrke de tekniske muligheder for at beskytte,  
identificere og reagere i forbindelse med forsøg på uautoriseret adgang til ChemoMetecs  
it-infrastruktur.  
It-nedbrud af længerevarende karakter vil påvirke driften.  
Uautoriseret adgang til ChemoMetecs it-systemer og andre forsøg på økonomisk  
it-kriminalitet, herunder tyveri af forretningskritisk viden, såsom data om produkter,  
teknologier, kundelister mv., vil kunne påvirke de fremtidige resultater.  
Der foretages løbende penetrationstest af it-sikkerheden med det formål at identificere  
forbedringspunkter af sikkerheden omkring det eksisterende it-setup.  
Den nuværende geopolitiske situation har øget risikoen for cyberangreb.  
Der er ligeledes i 2023/24 påbegyndt awareness-træning af medarbejderne i ChemoMetec,  
og denne vil fremover blive gennemført løbende.  
Samtidig er der sket forberedelser til implementering af NIS2 (nyt IT sikkerhedsdirektiv fra EU).  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBæredygtighed  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
44  
Bæredygtighed
Vores forretningsmodel medfører, at vi som udgangs-
punkt tænker langsigtet i vores arbejde med bæredyg-
tighed, da vores virksomhed bygger på udvikling og
salg af produkter og løsninger, der typisk anvendes i
mange år, og som skaber værdi for kunderne og sam-
fundet ved i sidste ende at bidrage til bedre og bredere
patientbehandling.
Gennem en ansvarlig udvikling og drift af
ChemoMetec arbejder vi for at fremme bære-
dygtighed som udtrykt ved FN’s 17 verdensmål
for bæredygtig udvikling. Ud fra en vurdering af
væsentligheden af de enkelte verdensmål i for-
hold til ChemoMetecs aktiviteter har vi valgt at
fokusere på følgende fem mål:
For en nærmere beskrivelse af ChemoMetecs forretnings-
model henvises til afsnittet ”Vores forretningsmodel”.
Intensivering af arbejdet med bæredygtighed
Vi har i det forløbne år yderligere intensiveret arbejdet
med bæredygtighed. Den øgede indsats skal sikre, at
ChemoMetec drives stadig mere bæredygtigt, og at vi
bliver i stand til at leve op til de øgede rapporterings-
krav, som løbende indfases over de kommende år. For
ChemoMetecs vedkommende skal der rapporteres i
henhold til CSRD-direktivet og de tilhørende standar-
der samt i henhold til EU’s taksonomiforordning fra og
med regnskabsåret 2025/26. Der er i løbet af 2023/24
tilført ressourcer samt opbygget kompetencer inden for
ESG-området til at løfte denne opgave. Blandt fokusom-
råderne har været gennemførelse af indledende arbejde
i forbindelse med den forestående dobbelte væsentlig-
hedsanalyse samt planlægningen af det efterfølgende
arbejde, der skal sikre rapportering i overensstemmelse
med CSRD. Den dobbelte væsentlighedsanalyse planlæg-
ges indledt i første halvår af regnskabsåret 2024/25.
Som en international virksomhed er vi bevidste om den
påvirkning, vores virksomhed har på vores omgivelser
og interessenter, og vi anerkender vores ansvar for at
bidrage til at sikre en bæredygtig fremtid. Derfor er det
vigtigt for os, at ChemoMetec driver sin virksomhed på
en ansvarlig og etisk måde i overensstemmelse med
gældende lovgivning og standarder, og at vores fortsatte
vækst og udvikling sker på et bæredygtigt grundlag. Det
betyder, at vi løbende arbejder på at reducere vores
aftryk på miljø og klima, ligesom vi har fokus på sociale
forhold og governance-aspekter.
Vi hjælper vores kunder
inden for life-science
med at sikre et godt liv
og trivsel for alle.
Vi fremmer ligestilling
mellem kønnene og
kvinders muligheder på
arbejdspladsen.
Vi skaber sikre og gode
arbejdsforhold for med-
arbejdere, og vores for-
retningsmodel er base-
ret på bæredygtig vækst.
Vi fokuserer på at
reducere forbruget af
energi og vand, ligesom
vi søger at minimere
mængden af affald og
sikre ansvarlige indkøb.
Når vi samlet begynder at opgøre vores CO2-udledning,
forventer vi, at den vil vise en meget lav udledning målt
i forhold til relevante nøgletal såsom omsætning, indtje-
ning mv.
Rammerne for vores arbejde med bæredygtighed
Vores arbejde med bæredygtighed tager udgangspunkt i
de ti principper i FN’s Global Compact vedrørende miljø,
menneskerettigheder og arbejdstagerrettigheder og
anti-korruption.
ChemoMetecs fokuserede forretningsmodel og innova-
tive produkter har endvidere betydet, at vi over årene
har opnået en attraktiv indtjening, som i kombination
med vores enkle juridiske struktur har medført, at vi har
bidraget med en høj skattebetaling fra virksomheden og
stigende skattebetalinger fra vores medarbejdere i takt
med, at antallet af medarbejdere er steget.
Vi er opmærksomme på vores påvirkning af
miljø og klima og søger aktivt at tage del i
at reducere effekten for livet på jorden som
følge af klimaforandringer.
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBæredygtighed  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
45  
ChemoMetec har valgt at prioritere arbejdet med bære-
dygtighed inden for tre områder, som kan sammenfat-
tes under overskrifterne klima og miljø, sociale forhold
og medarbejderforhold samt governance og relationer
til omverdenen. Bestyrelsen har godkendt politikkerne,
som relaterer sig til bæredygtighed og de tre områder.
Bæredygtighed i ChemoMetec
– vores prioriteter
Læs mere om vores politik for bæredygtighed her.
Politikker og retningslinjer
sætter rammen for vores
aktiviteter
ChemoMetec udfører sine aktiviteter i over-
ensstemmelse med national og international
lovgivning, konventioner samt standarder inden
for bæredygtighed. Vores politikker og interne
retningslinjer skal sikre, at vi holder os inden for
disse rammer.
Klima og miljø (E)
Sociale forhold (S)
Governance og
Relationer til
omverdenen (G)
Energiforbrug
Spild og affald
Plastik
Udvikling af
medarbejdere
Oversigt over relevante politikker:
Forretningsetik
Corporate governance
Ansvarlig skat
Aflønning
Mangfoldighed og
inklusion
• Code of Conduct
Rejseaktivitet
Menneskerettigheder
• Supplier Code of Conduct
• Whistleblowerpolitik
• Politik for bæredygtighed
• Politik for mangfoldighed og inklusion
• Vederlagspolitik
Digitale løsninger til
markedsføring og
kundesupport
Medarbejdernes trivsel,
sundhed og sikkerhed
Indkøb og fragt
• Politik for dataetik
• Skattepolitik
Læs mere om ChemoMetecs politikker her.
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBæredygtighed  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
46  
Governance-struktur
Bestyrelsen har det overordnede ansvar for strategi
og politikker inden for bæredygtighed, og bestyrelsen
behandler og tager stilling til strategiske og taktiske
emner relateret til området.
Løbende dialog med vores interessenter
via forskellige kanaler:
Direktionen har det daglige ansvar for bæredygtig-
hed på tværs af virksomheden og varetager opgaven
vedrørende implementering og efterlevelse af diverse
politikker samt den overordnede prioritering af vores
indsatser.
Interessenter
Forventninger
Interaktion
Kunder
Produkter baseret på en bæredygtig
forretningspraksis, herunder respekt
for menneskerettigheder, høje etiske
standarder, ingen brug af farlige kemi-
kalier og ansvarlige indkøb.
• Løbende interaktion
• Løbende dialog omkring miljømæs-
sige og sociale forhold
• Feedback på nye og eksisterende
produkter
Finansafdelingen er ansvarlig for at fremskaffe og kon-
trollere kvaliteten af data samt at rapportere vores
resultater.
Konferencer
Kunde-audits
Vores politikker og procedurer bidrager til at reducere
vores risici på bæredygtighedsområdet. I denne sam-
menhæng er overholdelse af lovkrav og anden regule-
ring, herunder rammerne fastsat i vores Code of Con-
duct, af afgørende betydning.
Medarbejdere
Meningsfyldt arbejde, fair behandling
og aflønning, følelse af at høre til og
gode udviklingsmuligheder.
 Daglig interaktion mellem ledere og
øvrige medarbejdere
• Fællesmøder
•Udviklingssamtaler
•Medarbejdertilfredsheds-
undersøgelser
Vi har desuden en løbende interaktion med vores for-
skellige interessenter med henblik på at få indsigt i deres
ønsker og behov samt særlige fokusområder – og der-
med løbende at få input til at tilpasse og styrke vores
virksomhed samt reducere potentielle risici.
Investorer/
aktionærer
Transparens, måling, målsætninger og
ESG-rapportering.
Planer for og initiativer til reduktion af
nuværende og fremtidige risici knyttet
til ESG.
 Investormøder og -præsentationer
• Telefonkonferencer
•Generalforsamling
Leverandører og
forretningspartnere skab vedrørende strategiske forhold.
Ansvarlig forretningspraksis og partner-
 Løbende dialog, herunder dialog
vedr. rammerne indeholdt i
Supplier Code of Conduct
Myndigheder
Overholdelse af lovgivning og anden
regulering.
 Bilateral dialog med lokale, natio-
nale og internationale myndigheder
Det civile samfund
Ansvarlighed vedrørende væsentlige
forhold og bidrag til fremme af bære-
dygtig lokal udvikling og vækst.
 Bilateral dialog
 Dialog med lokale repræsentanter
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBæredygtighed  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
47  
anvendes, og disses påvirkning af det eksterne miljø i pro-
duktets samlede livscyklus. Det er samtidig en vigtig para-
meter for ChemoMetec, at de materialer, der indgår i vores
produkter og forbrugsvarer, kan accepteres af kunderne.
Endvidere lægges der vægt på, at designet og anvendelsen
af materialer til produktion af instrumenterne giver gode
muligheder for efterfølgende reparation af instrumen-
terne – dette øger instrumenternes levetid og reducerer
dermed klimaaftrykket over instrumenternes livscyklus.
styr samt initiativer til mere effektivt at kunne identifi-
cere spildkilder.
Klima
og miljø
Alt hårdt plastik fra produktionen i Allerød sorteres og
opsamles i specialcontainere for at sikre højere grad af
genbrug.
Vi har fokus på at minimere vores negative indvirkning
på både det globale klima og det lokale miljø, og det
sker gennem en målrettet indsats for at sikre et ansvar-
ligt forbrug af de anvendte ressourcer. Vi bestræber os
ligeledes på at kunne tilbyde vores kunder løsninger, der
hjælper dem med at reducere deres aftryk.
Engangskassetter til vores NucleoCounter-instrumenter er
produceret i plastik, og celleprøven, der skal analyseres,
suges op i denne kassette forud for analysen af prøven.
Vi undersøger løbende mulighederne for at reducere den
anvendte mængde plastik, men kravene til kassetternes
kvalitet sætter nogle begrænsninger. Der kan desuden
ikke anvendes genbrugsplast til produktionen af kasset-
terne, da renheden i genbrugsplast ikke er tilstrækkelig
høj til at blive godkendt til brug i analyseprocesser. De
brugte kassetter kan samtidig ikke genanvendes, da de
indeholder organisk materiale, som tilhører vores kun-
der, der således selv forestår lovpligtig indsamling og
destruktion.
Som følge af disse overvejelser og den løbende dialog
med vores kunder anvendes der i de nye XcytoMatic-
produkter markant mindre plastik end i ChemoMetecs
eksisterende produkter. Hertil kommer en betydelig
reduktion i anvendelsen af pap til emballering, ligesom
energiforbruget til forsendelse er mindre som følge af
en mindre forsendelsesvolumen og en mindre vægt pr.
udført celletælling
I forbindelse med udvikling af nye produkter indgår der i
stadig højere grad overvejelser om, hvilke materialer der
Vores direkte påvirkning af det eksterne miljø sker pri-
mært i forbindelse med produktion af vores instrumen-
ter og de dertil hørende forbrugsvarer, herunder brug af
plastik til vores engangskassetter. Vi søger løbende gen-
nem ansvarlige og bæredygtige løsninger i vores produk-
tion at reducere den negative påvirkning af miljøet. Vi
har således integreret en række bæredygtighedshensyn i
vores politikker for investeringer og leverandøraftaler, og
hensynet til miljø- og klimaforhold indgår i forbindelse
med godkendelsen af investeringer.
Markant mindre forbrug
af plastik ved anvendelse af
XM30 og XM40
Desuden fokuserer vi på at reducere vores indvirkning på
klima og miljø i den samlede værdikæde, herunder fx i for-
bindelse med indkøb, fragt og rejseaktivitet.
De nye XcytoMatic-produkter er designet, så
der i forbindelse med celletællingen anvendes
en genanvendelig målecuvette af glas og ikke
engangskassetter af plastik som for en række af
NucleoCounter-instrumenterne.
Blandt initiativerne i det forløbne år kan nævnes:
Fokus på brug af emballage i genbrugsmaterialer.
Der er indgået samarbejde med det transportfirma,
som ChemoMetec anvender, om at overgå til kørsel
med containere på eldrevne lastbiler.
I forhold til ChemoMetecs kassettebaserede
NucleoCounter-instrumenter reduceres forbru-
get af plastik for XM30 med 95-97% pr. analyse,
mens det for XM40 reduceres med 75-85%.
Blandt investeringerne og initiativerne i produktionen i
det forløbne år kan nævnes:
Videreførelse af konvertering fra luft- til servostyring
på produktionsmaskiner med henblik på at reducere
energiforbrug og minimere spildkilder.
Transporten af produkter sker i stadig større omfang
med skib. Antallet af flyvninger af produkter til USA er
nedbragt til et minimum og omfatter nu alene forsen-
delser, der skal være på køl under hele transporten.
Samtidig er kørsel af produkter blevet reduceret. For
eksempel er kørsel af produkter til containerhavne i
Minimering af spild i forbrugsvareproduktionen via en
systematisk indsats for at forbedre processer og ud-
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBæredygtighed  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
48  
Tyskland ophørt, så produkter nu køres til nærmeste
havn i Danmark, hvorfra de sejles med ”feeder-skib” til
en af de store containerhavne og videre derfra.
Der arbejdes løbende på at implementere digitale løs-
ninger, der kan effektivisere salgsarbejdet og optimere
rejseaktiviteten.
Bygningen på Gydevang 42-44 i Allerød istandsættes
som alternativ til nedrivning og nybygning.
Vi anvender desuden alene grøn energi på vores facili-
teter i Allerød, hvor hovedparten af det totale energifor-
brug i den samlede virksomhed finder sted.
Der anvendes p.t. ikke måltal eller KPI’er inden for områ-
det klima og miljø, men disse vil løbende blive fastsat
i takt med videreudviklingen af vores indsats på dette
område. ChemoMetec vurderes ikke at have væsentlige
risici knyttet til klima og miljø.
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBæredygtighed  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
49  
udvikling, uddannelse og opkvalificering, så de kan imø-
dekomme de stadigt stigende krav på arbejdsmarkedet
samt bidrage til realiseringen af ChemoMetecs strategi.
Mangfoldighed i bestyrelse og på
øvrige ledelsesniveauer
I ChemoMetec tror vi på, at mangfoldighed og inklusion
er en vigtig forudsætning for, at vi kan drive en sund og
bæredygtig forretning til gavn for vores kunder, medar-
bejdere og det samfund, som vi er en del af.
Sociale forhold,
medarbejderforhold
og mangfoldighed
Det er et vigtigt mål for os at fremme en mangfoldig og
inkluderende arbejdskultur, da vi tror på, at en mang-
foldig medarbejdergruppe øger den værdi, vi skaber for
alle vores interessenter. I det forløbne år har fordelingen
været 60% mænd og 40% kvinder. Mangfoldighed med-
virker til at skabe nytænkning og udvikling af virksom-
heden via forskellige perspektiver og erfaringer, og til at
ChemoMetec dermed kan fastholde og styrke sin kon-
kurrenceevne. Vi definerer mangfoldighed bredt, således
at mangfoldighed kan inkludere kompetencer, erfarin-
ger, uddannelse, alder, køn, etnicitet, religion og seksuel
orientering.
ChemoMetec støtter og respekterer internationalt
vedtagne grundlæggende menneskerettigheder og
arbejdstagerrettigheder, herunder rettighederne
omfattet af FN’s Global Compact, Verdenserklærin-
gen om Menneskerettigheder og ILO's grundlæggende
arbejdskonventioner.
Det er derfor ChemoMetecs mål at opnå en fornuftig
repræsentation af begge køn i såvel bestyrelsen som på
de øvrige ledelsesniveauer ud fra et ønske om at skabe
en mangfoldighed i kompetencer og erfaringer, der er
nødvendige for at styrke forretningen og dens konkur-
rencekraft samt at lede ChemoMetec.
Som arbejdsplads lægger ChemoMetec vægt på medar-
bejdernes trivsel, sundhed og sikkerhed. Der arbejdes
derfor målrettet på at have et velfungerende og sikkert
arbejdsmiljø, hvor arbejdsskader undgås. Desuden foku-
serer ChemoMetec på mental sundhed og velvære, som
er en vigtig forudsætning for produktivitet samt medar-
bejdernes trivsel og udvikling.
Bestyrelsen
Det er bestyrelsens mål, at dens medlemmer bedst
muligt skal supplere hinanden i forhold til alder, bag-
grund og køn m.m. med henblik på at sikre et kompetent
og alsidigt bidrag til bestyrelsesarbejdet.
For løbende at ”tage temperaturen” på organisationen
og sikre fremdrift på de områder, vi prioriterer, er det
vigtigt at have en god dialog med medarbejderne og at
modtage feedback.
ChemoMetec har arbejdsmiljørepræsentanter, der
løbende i samarbejde med ledelsen følger arbejdsmil-
jøet. Ledelsen følger løbende op på sygefraværet, og der
afholdes samtale med de medarbejdere, der har et rela-
tivt højt fravær. I det forløbne år var sygefraværet på ca.
7% mod 5% året før. Stigningen kan væsentligst henfø-
res til enkelte langtidssygemeldinger og anses ikke som
et udtryk for en generel tilbagegang i medarbejdernes
sundhed og trivsel.
Sammensætningen af bestyrelsen, herunder rekrutte-
ring af nye medlemmer, sker på baggrund af en vurde-
ring af bestyrelsens samlede kompetenceprofil, eventu-
elle behov for at styrke udvalgte kompetenceområder
samt de enkelte medlemmers faglige kompetencer.
Udover de faglige kompetencer tages der ligeledes højde
for personlige kompetencer samt ønsket om mangfol-
dighed. Målet er at sikre, at den samlede bestyrelse er
i stand til at varetage den overordnede og strategiske
ledelse af ChemoMetec samt, at den har den nødvendige
viden og erfaring.
Vi har i 2023/24 gennemført en medarbejdertilfreds-
hedsundersøgelse, der generelt viste høj trivsel.
Der afholdes løbende medarbejdersamtaler og samta-
ler, når der sker opsigelser. Exit-samtalerne giver ledel-
sen et værdifuldt indblik i årsagerne til opsigelserne og
dermed mulighed for at foretage eventuelle ændringer i
organisationen.
Det er ledelsens vurdering, at det på baggrund af den
fortsatte indsats i det forløbne år er lykkedes at opret-
holde et sundt og sikkert arbejdsmiljø i virksomheden.
ChemoMetec har ingen væsentlige risici forbundet
med sociale forhold og medarbejderforhold og anven-
der p.t. ikke måltal eller KPI’er ud over måltal for
kønssammensætningen.
Vi tilbyder samtidig vores medarbejdere ordentlige og
fordelagtige arbejds- og ansættelsesvilkår samt løbende
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBæredygtighed  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
50  
Bestyrelsen er p.t. sammensat af tre mænd og to kvin-
der. Den nuværende sammensætning af bestyrelsen i
ChemoMetec svarer til en ligelig kønsmæssig fordeling,
jf. Erhvervsstyrelsens vejledning om måltal og politikker,
og der er således ikke behov for fastsættelse af særskilte
måltal herfor.
I regnskabsåret 2023/24 bestod lederkredsen af 67%
mænd og 33% kvinder. Målsætningen er en repræsenta-
tion for mænd og kvinder på 60/40 i 2026.
Kønsfordeling i %  
(antal i parantes)  
For at nå dette mål fokuserer vi på følgende:
Medarbejdere  
Ansættelsesprocedurer som bidrager til at synliggøre
lederkandidater fra begge køn. Målet er, at der altid er
mindst én kvindelig kandidat til jobsamtale.
Øvrige ledelsesniveauer
40%  
60%  
ChemoMetec arbejder løbende på at opnå en mere lige-
lig kønsmæssig fordeling på de øvrige ledelsesniveauer
med henblik på at øge mangfoldigheden samt for at gøre
brug af hele talentmassen og kontinuerligt bringe de
bedste talenter i spil.
Kvinder  
Mænd  
(70)  
(103)  
At søge at sikre, at dem, der deltager i rekrutteringer
og udnævnelser, reducerer eventuel bias.
At lytte til vores nuværende og potentielle medarbej-
deres holdninger til, hvad der opfattes som en inklu-
derende arbejdsplads, og løbende at tilpasse vores
politikker og måder at arbejde på, så de imødekom-
mer ønsket om øget mangfoldighed og skaber lige
muligheder.
Ledere  
De overordnede principper i forbindelse med ansættelse
af nye ledere er at,
33%  
67%  
Skabe lige muligheder og vilkår for alle ansøgere på
baggrund af kompetencer, motivation og personlighed.
Kvinder  
Mænd  
(3)  
(9)  
Tilbyde lige løn for lige arbejde.
At skabe gode og inkluderende rammer for karriere-
og lederudvikling internt i ChemoMetec.
Fremme en mangfoldig kultur og tage afstand fra
diskrimination.
Nyansættelser  
36%  
64%  
Ansættelser sker samtidig under hensyntagen til
ChemoMetecs behov og kultur samt ud fra ønsket om at
ansætte nye ledere, der kan bidrage til realiseringen af
den overordnede strategi.
Kvinder  
Mænd  
(15)  
(27)  
Bestyrelse  
60%  
40%  
Kvinder  
Mænd  
(2)  
(3)  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBæredygtighed  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
51  
er i besiddelse af, vurderes det, at der er et tilfredsstil-
lende niveau hos leverandører m.fl.
Governance og relationer
til omverdenen
Skattepolitik og skattebetaling  
I det forløbne år har vi intensiveret indsatsen på denne
front og har udarbejdet en Code of Conduct for leveran-
dører, som bygger på de samme principper som vores
Code of Conduct for medarbejdere, ledelse og bestyrelse.
Vores Code of Conduct for leverandører er nu under
implementering for udvalgte leverandører og vil indgå i
aftalegrundlaget med de pågældende leverandører. Over
en periode vil vores Code of Conduct for leverandører
komme til at omfatte en større gruppe af leverandører.
ChemoMetec anvender kun forretningsstruktu-  
rer, der er drevet af kommercielle overvejelser,  
og som afspejler vores forretningsaktiviteter.  
Koncernen har derfor etableret en simpel juri-  
disk struktur med forskellige aktiviteter placeret  
i juridiske enheder, og der er i bred udstrækning  
et sammenfald mellem den juridiske og skatte-  
mæssige registrering.  
Vi ønsker at drive vores virksomhed efter høje etiske
standarder og med overholdelse af gældende lovgivning.
Derfor er det afgørende at skabe de rette rammer for
alle vores aktiviteter på tværs af virksomheden.
Etablering af bestyrelsesudvalg
Bestyrelsen besluttede i juni 2024 at etablere henholds-
vis et revisions-, nominerings- og vederlagsudvalg. De
tre udvalg vil blive etableret fra og med regnskabsåret
2024/25.
ChemoMetec har ikke aktiviteter i "skattely", og  
vi bestræber os på heller ikke at have kommer-  
cielle relationer til kunder eller leverandører i  
sådanne.  
Whistleblower-ordning
ChemoMetecs whistleblower-ordning er et vigtigt led i
at skabe en effektiv kanal til at indberette mistanke om
eller konkret brud med vores Code of Conduct. Der har
ikke i 2023/24 været indberetninger via whistleblower-
ordningen. Udover whistleblower-ordningen søger vi
også aktivt at fremme en kultur i ChemoMetec, hvor det
er naturligt og legitimt at gøre opmærksom på adfærd
eller handlinger, der ikke er i overensstemmelse med
vores Code of Conduct.
Code of Conduct
I slutningen af 2022/23 udarbejdede vi en samlet Code
of Conduct for vores medarbejdere, ledelse og besty-
relse, og den er blevet implementeret i det forløbne år.
Med vores Code of Conduct er det målet at støtte alle
i vores organisation i at træffe de rigtige beslutninger i
deres daglige arbejde og at sikre gode og sunde relatio-
ner til vores interessenter, herunder kunder, leverandø-
rer, distributører og andre samarbejdspartnere. Der vil
løbende være en intern dialog og ske jævnlig træning for
at sikre, at alle har kendskab til og lever op til retningslin-
jerne og ånden i vores Code of Conduct.
ChemoMetec tilstræber at overholde den til  
enhver tid gældende skattelovgivning i de lande,  
hvor vi opererer, samt at betale skat i overens-  
stemmelse med god international praksis.  
Transaktioner mellem enhederne i koncernen  
udføres ud fra armslængdeprincippet og i over-  
ensstemmelse med OECD’s gældende retnings-  
linjer for transfer pricing.  
Dataetik
I 2023/24 udgjorde ChemoMetecs selskabsskat  
DKK 40,3 mio., svarende til en effektiv skat-  
teprocent på 22,8% og 10% af den samlede  
omsætning.  
ChemoMetec har udarbejdet en politik for data-
etik, der omfatter en række dataetiske principper.
ChemoMetecs forhold til leverandører og andre sam-
arbejdspartnere bygger typisk på aftaler og kontrakter,
som indeholder en række standardkrav med henblik på
at minimere risici samt drive en forsvarlig forretning, der
lever op til en høj etisk standard.
Det overordnede ansvar for vores dataetiske
principper er forankret i bestyrelsen, mens det
daglige ansvar er forankret hos it-afdelingen og
ChemoMetecs CFO.
Læs mere om ChemoMetecs skattepolitik her.  
Standardkravene omfatter typisk krav om kvalitet og
leveringssikkerhed, men også ansvarlighed, herunder
blandt andet hensyn til miljø, menneskerettigheder og
anti-korruption. På basis af den viden, som ChemoMetec
Læs mere om vores Politik for dataetik samt den
årlige redegørelse for dataetik her.
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBæredygtighed  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
52  
Bæredygtighed – nøgletal*
2023/24
2022/23
2021/22
2020/21
2019/20
Miljødata
Energiforbrug
GJ
GJ
185.315
1.071
455
94
146.344
892
331
95
144.655
984
339
95
121.350
948
432
25
96.238
Energiforbrug pr. fuldtidsmedarbejder
Energiforbrug pr. DKK mio. omsætning
Vedvarende energi, andel
Vandforbrug
944
449
-
GJ
%
m3
m3
m3
1.004
6
1.182
7
873
6
657
5
866
8
Vandforbrug pr. fuldtidsmedarbejder
Vandforbrug pr. DKK mio. omsætning
2
3
2
2
4
Sociale forhold
Selskabsskat i forhold til omsætning
Antal fuldtidsmedarbejdere
Kønsfordeling
%
FTE
10
173
12
164
10
147
9
128
8
102
% (M/K)
% (M/K)
%
60/40
67/33
20
58/42
67/33
16
56/44
75/25
29
66/34
71/29
16
63/37
71/29
30
Kønsfordeling for øvrige ledelseslag
Medarbejderomsætningshastighed
Sygefravær
Dage/FTE
7
5
4
5
2
Governance
Bestyrelsens kønsfordeling
Tilstedeværelse på bestyrelsesmøder
Lønforskel mellem CEO og medarbejdere
% (M/K)
%
60/40
93
60/40
96
60/40
92
75/25
100
14
100/0
100
6
Gange
12
4
14
* Nøgletal er beregnet i overensstemmelse med definitionerne i ”ESG-hoved- og nøgletal i årsrapporten” udgivet af Finansforeningen, FSR og Nasdaq i januar
2022, med undtagelse af ”Lønforskel mellem CEO og medarbejdere”, som er beregnet på basis af medarbejdernes gennemsnitlige løn og ikke medianlønnen.
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀSelskabsledelse  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
53  
Selskabsledelse
Redegørelse for Selskabsledelse
I ChemoMetec lægger vi vægt på at drive vores virksom-
hed og indrette vores ledelsessystemer i overensstem-
melse med god selskabsledelse. Det er en forudsætning
for langsigtet værdiskabelse samt etablering af trovær-
dighed i forhold til kunder, medarbejdere, aktionærer og
øvrige interessenter.
Anbefalingerne fra Komitéen for god Selskabsledelse
vedrørende god selskabsledelse (indgår som en del af
Nasdaq Nordics regelsæt ”Nordic Main Market Rulebook
for Issuers of Shares”), gældende børsregler, myndig-
hedskrav, praksis på området og interne regler sætter
rammen for ChemoMetecs selskabsledelse.
Anbefalingerne fra Komitéen for god Selskabsledelse
følges med nogle få undtagelser, som primært kan hen-
føres til ChemoMetecs størrelse og forretningsmodel.
Bestyrelsen
Vedtægterne indeholder ingen særlige restriktioner ved-
rørende valg af bestyrelsesmedlemmer.
Bestyrelsen varetager den overordnede ledelse af
ChemoMetec og træffer beslutninger om den strategiske
udvikling, finansielle forhold, risikoforhold samt større
udviklings- og investeringsprojekter. Desuden fører
bestyrelsen i bred forstand tilsyn med ChemoMetec og
fører kontrol med, at virksomheden ledes på forsvarlig
vis og i overensstemmelse med lovgivning og vedtægter.
ChemoMetecs lovpligtige redegørelse for selskabsle-
delse for regnskabsåret 2023/24 findes på selskabets
hjemmeside www.chemometec.com under ”IR” og punk-
tet ”Corporate Governance", Lovpligtig redegørelse for
selskabsledelse (https://investor.chemometec.com/
corporate-governance/corp-gov-reports).
Der foretages en årlig evaluering af bestyrelsens
arbejde. Formålet med evalueringen er at sikre, at sam-
arbejdet i bestyrelsen er velfungerende, samt at besty-
relsen som helhed har ekspertise og erfaring inden for
ChemoMetecs produktområder og markeder, produkt-
udvikling, produktion, salg og marketing på globale mar-
keder, strategi og forretningsudvikling, generel ledelse,
økonomi og finans samt kapitalmarkedsforhold, herun-
der de særlige forhold, der knytter sig til børsnoterede
virksomheder.
Bestyrelsen udfører sine opgaver i henhold til forret-
ningsordenen for ChemoMetecs bestyrelse og direktion.
Ledelsesstruktur
ChemoMetec har en todelt ledelsesstruktur, som består
af bestyrelsen og direktionen. Bestyrelsen udpeges af
aktionærerne og fører tilsyn med direktionen. Bestyrel-
sen og direktionen er uafhængige af hinanden.
Ifølge ChemoMetecs vedtægter vælger generalforsamlin-
gen tre til syv medlemmer. Bestyrelsen består for øje-
blikket af fem medlemmer, som alle er generalforsam-
lingsvalgte, og vælges for ét år ad gangen med mulighed
for genvalg. Der har ikke været ændringer i bestyrelsens
sammensætning i 2023/24.
Evalueringen faciliteres af bestyrelsesformanden på
basis af et spørgeskema, der udfyldes skriftligt af alle
bestyrelsesmedlemmer. Resultaterne af den seneste
evaluering er blevet præsenteret og drøftet i bestyrel-
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀSelskabsledelse  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
54  
sen, og på baggrund af evalueringen blev det konklude-
ret, at samarbejdet i bestyrelsen er tilfredsstillende, og
at bestyrelsen besidder de nødvendige kompetencer
under hensyntagen til ChemoMetecs forretningsmodel
og strategi.
Den makroøkonomiske udvikling, herunder effek-
terne af markedsudviklingen for ChemoMetec og vores
kunder.
Ledelsesmæssige ændringer.
Produktudvikling af nye instrumenter samt lancerin-
gen af disse.
Der er i 2023/24 sket følgende ændringer i direktionen:
Martin Helbo Behrens tiltrådte som administrerende
direktør den 13. marts 2024.
Kim Nicolajsen tiltrådte som CFO den 1. juli 2024
(efter regnskabsårets afslutning).
Mindst en gang årligt evaluerer bestyrelsen desuden
direktionens arbejde og resultater.
ESG-arbejdet i ChemoMetec.
Godkendelse og implementering af Code of Conduct
for ChemoMetec.
Niels Høy Nielsen fratrådte som CFO den 30. juni 2024.
Rasmus Kofoed tiltrådte den 1. august 2023 som admi-
nistrerende direktør og fratrådte den 13. marts 2024.
Steen Søndergaard fratrådte den 31. juli 2023 som ad-
ministrerende direktør.
To af de fem bestyrelsesmedlemmer vurderes som ikke
uafhængige, jf. corporate governance-anbefalingerne
fra Nasdaq Copenhagen. Bestyrelsesformand Niels
Thestrup er partner i det advokatfirma, der yder juridisk
rådgivning til selskabet, og Martin Glensbjerg har været
ansat som ledende medarbejder i selskabet inden for de
seneste fem år.
Bestyrelsen besluttede i juni 2024 at etablere henholds-
vis et revisions-, nominerings- og vederlagsudvalg. De
tre udvalg vil blive etableret fra og med regnskabsåret
2024/25.
Vederlag til bestyrelse og direktion
Honoreringen af ChemoMetecs bestyrelse og direktion
sker på baggrund af en vederlagspolitik, som er god-
kendt af generalforsamlingen. Godkendelse af den gæl-
dende vederlagspolitik fandt sted på den ordinære gene-
ralforsamling den 8. oktober 2020.
Direktionen
Direktionen ansættes af bestyrelsen og har ansvaret
for selskabets daglige ledelse, herunder den driftsmæs-
sige udvikling og de finansielle resultater. Direktionen er
ansvarlig for at gennemføre strategien og de overord-
nede beslutninger, som er godkendt af bestyrelsen.
Oplysninger om de enkelte bestyrelsesmedlemmer fin-
des i afsnittet ”Bestyrelse og direktion”.
ChemoMetecs vederlagspolitik er tilgængelig på selska-
bets hjemmeside www.chemometec.com under ”IR” og
punktet ”Vederlagspolitik” (https://investor.chemometec.
com/corporate-governance/company-policies).
Ud over de faste emner på dagsordenen har bestyrelsen
i løbet af regnskabsåret blandt andet behandlet følgende
emner:
Direktionen består af ChemoMetecs administrerende
direktør (CEO) og finansdirektør (CFO).
Det overordnede formål med vederlagspolitikken er at:
Levere resultater i overensstemmelse med den over-
ordnede strategi og de årlige planer.
I regnskabsåret 2023/24 blev der afholdt 12 bestyrelsesmøder,  
hvor følgende bestyrelsesmedlemmer deltog:  
Sikre at ChemoMetec er i stand til at tiltrække, moti-
vere og fastholde højtkvalificerede medlemmer af be-
styrelsen og direktionen.
Sikre sammenfald mellem på den ene side ledelsens
interesser og på den anden side ChemoMetecs og akti-
onærernes interesser.
Tilvejebringe transparens, så aktionærerne kan vur-
dere grundlaget for vederlæggelsen af direktionen og
bestyrelsen i ChemoMetec.
Navn  
Titel  
Bestyrelsesmøder  
Deltaget  
Ikke deltaget  
Niels Thestrup  
Martin Glensbjerg  
Kristine Færch  
Betina Hagerup  
Peter Reich  
Formand  
Næstformand  
Medlem  
Medlem  
Medlem  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀSelskabsledelse  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
55  
Bestyrelsens vederlag består af et fast honorar. Med-
lemmer af bestyrelsen modtager ikke nogen former for
incitamentsaflønning, dog kan medlemmer af bestyrel-
sen i deres egenskab af medarbejdere være omfattet af
incitamentsordninger.
Kontrol og risikostyring i forbindelse med
regnskabsaflæggelsesprocessen
I regnskabsåret 2023/24 udgjorde honoraret til besty-
relsen DKK 810.000 (2022/23: DKK 810.000), jf. note 2.4,
og honoraret til de enkelte medlemmer var uændret i
forhold til året før. Honoraret til bestyrelsesformanden
var DKK 360.00, honoraret til næstformanden var DKK
150.000, og det årlige honorar til de øvrige bestyrelses-
medlemmer var DKK 100.000.
Bestyrelsen i ChemoMetec har det overordnede
ansvar for selskabets risikostyring og interne kon-
troller i forbindelse med regnskabsaflæggelsen, her-
under også overholdelse af lovgivningen mv.
ChemoMetec har en relativ lille organisation, hvor
kun få medarbejdere varetager administrative
opgaver, herunder bogholderi og regnskabsmæs-
sige registreringer og afstemninger. Den begræn-
sede organisation vanskeliggør på visse punkter en
egentlig funktionsadskillelse. På disse områder har
selskabet indført supplerende kontroller, der har til
hensigt at forhindre uretmæssig brug af aktiver, tab
og/eller væsentlige fejl og mangler i forbindelse med
regnskabsaflæggelsen.
Formålet med selskabets risikostyring og interne
kontroller i forbindelse med regnskabsaflæggelsen
er:
Direktionens vederlag består af en fast grundløn, en
variabel kontantbaseret incitamentsordning knyttet til
finansielle resultatkriterier og andre sædvanlige perso-
nalegoder. Bestyrelsen kan under særlige omstændighe-
der beslutte også at tildele en direktør en ekstraordinær
engangsbonus. Kombinationen af fast og incitamentsba-
seret vederlag er valgt for at underbygge formålet med
vederlagspolitikken.
At sikre en rettidig, retvisende og informativ regn-
skabsrapportering i henhold til gældende regn-
skabslovgivning og oplysningskrav for børsnote-
rede selskaber.
At skabe grundlag for en effektiv intern økonomisk
styring og budgetopfølgning.
Direktionen foretager løbende en vurdering af risici
inklusive risici, som direkte påvirker regnskabsaflæg-
gelsen, risici relateret til generelle it-kontroller, her-
under it-nedbrud, og tab af data samt risici relateret
til svig og uregelmæssigheder.
At minimere muligheden for fejl og mangler i for-
bindelse med regnskabsaflæggelsesprocessen.
Det samlede vederlag til direktionen udgjorde i 2023/24
T.DKK 12.660 (2022/23: T.DKK 4.543). Stigningen i veder-
laget kan tilskrives ansættelse af en ny CEO og udbeta-
ling af tiltrædelsesgodtgørelse i denne sammenhæng,
helårseffekten af ansættelse af en ny CFO i november
2022 samt vederlag relateret til opsigelsesperioden for
de to direktører, som udgør T.DKK 4.342.
Bestyrelsen og direktionen modtager løbende
finans- og salgsrapportering samt kommentarer
vedrørende den økonomiske og forretningsmæssige
udvikling i ChemoMetec.
Ansvar og beføjelser er defineret i bestyrelsens
instruktioner til direktionen samt i øvrige politikker,
procedurer og kodeks.
Bestyrelsen godkender ChemoMetecs overordnede
politik for finans-, valuta- og risikostyring. Bestyrel-
sen drøfter tillige væsentlige skøn og usikkerheder
ved regnskabsaflæggelsen.
Læs mere om bestyrelsens og direktionens veder-
lag i note 2.6 og i vederlagsrapporten for 2023/24,
der er tilgængelig på selskabets hjemmeside www.
chemometec.com under ”IR” og punktet ”Vederlagsrap-
port for 2023/24” (https://investor.chemometec.com/
corporate-governance/remuneration-reports).
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBestyrelse og direktion  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
56  
Bestyrelse og direktion  
Bestyrelse  
Niels Thestrup (1962)  
Formand for bestyrelsen  
Martin Glensbjerg (1959)  
Næstformand for bestyrelsen  
Kristine Færch (1976)  
Medlem af bestyrelsen for  
ChemoMetec A/S siden  
Medlem af bestyrelsen i Chemo-  
Metec A/S siden oktober 2021.  
Genvalgt i 2023.  
Bestyrelsesmedlem i  
ChemoMetec A/S siden oktober  
2013. Genvalgt i 2023.  
oktober 2020. Genvalgt i 2023.  
Medlem af bestyrelsen for  
ChemoMetec A/S i perioden  
2001-2010.  
Er ikke uafhængig, jf. corporate governance-anbefalingerne  
fra Nasdaq Copenhagen, da det advokatfirma, som Niels  
Thestrup er partner i, yder juridisk rådgivning til ChemoMetec.  
Er ikke uafhængig jf. corporate governance-anbefa-  
lingerne fra Nasdaq Copenhagen, da Martin Glens-  
bjerg inden for de seneste fem år har været ledende  
medarbejder i ChemoMetec.  
Er uafhængig jf. corporate governance-anbefalingerne  
fra Nasdaq Copenhagen.  
Stilling  
Stilling  
Project Director, Data Science, Novo Nordisk A/S.  
Advokat (H), partner, Kønig Advokater I/S.  
Direktør i Thestrup Holding Advokatanpartsselskab, Thestrup  
Advokatanpartsselskab, N. Thestrup Holding ApS, Thestrup  
Ejendomme ApS og Ziegler Holding ApS.  
Stilling  
Senior advisor i ChemoMetec A/S og medstifter af  
ChemoMetec A/S.  
Direktør i ChemoMetec Holding A/S og HMG Techno-  
logy ApS.  
Særlige kompetencer  
Erfaring inden for forskning og udvikling, bred  
biologisk ekspertise samt indgående kendskab til  
arbejdet og udfordringerne i den kundegruppe, som  
ChemoMetec især henvender sig til.  
Bestyrelsesposter  
Formand for bestyrelsen for Co-Ros Fond, Nova5 Arkitekter  
a/s, Sani Membranes A/S, Løvbjerggård A/S, KG Holding,  
Søllerød ApS, Pnn Medical A/S, Pnn Medical US A/S, Pnn  
Memocore ApS og A/S Erik Thestrup.  
Bestyrelsesposter  
Bestyrelsesmedlem i ChemoMetec Holding A/S,  
Sani Membranes A/S, Udviklingsselskabet Hoved-  
gaden 148 ApS og Byggeselskabet Danmark A/S.  
Medlem af bestyrelsen for MedTech Invest A/S, Ejendomssel-  
skabet Dr. Tværgade 5 A/S, Brancor Futures A/S og Brancor  
Securities A/S.  
Særlige kompetencer  
Produktudvikling og projektledelse samt produktion  
og forretningsudvikling.  
Særlige kompetencer  
Erhvervsjuridiske forhold, herunder kapitalmarkedsret,  
generel selskabsledelse, økonomi og internationale erhvervs-  
forhold.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBestyrelse og direktion  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
57  
Bestyrelse  
Betina Hagerup (1961)  
Medlem af bestyrelsen for  
ChemoMetec A/S siden  
Peter Reich (1962)  
Medlem af bestyrelsen for  
ChemoMetec A/S siden oktober  
2014. Genvalgt i 2023.  
oktober 2021. Genvalgt i 2023.  
Er uafhængig jf. corporate governance-  
anbefalingerne fra Nasdaq Copenhagen.  
Er uafhængig jf. corporate governance-  
anbefalingerne fra Nasdaq Copenhagen.  
Stilling  
Stilling  
Professionelt bestyrelsesmedlem.  
Direktør og medejer af teleskabet DSTNY A/S  
samt direktør i Jore ApS, Soft Invest Holding ApS,  
Bulltrading ApS, PRE Invest Holding ApS og Soft  
Holding ApS.  
Bestyrelsesposter  
Formand for Statens It-råd.  
Medlem af bestyrelsen for ATTA-fonden og Center  
for Cyberkompetencer.  
Bestyrelsesposter  
Medlem af bestyrelsen for Leto Leasing P/S og BPM  
Micro ApS.  
Særlige kompetencer  
Bred indsigt i nationale og internationale  
erhvervsforhold, strategi- og forretningsudvikling,  
digitalisering og generel ledelse.  
Særlige kompetencer  
Strategi og forretningsudvikling, generel  
selskabsledelse, specifikt salg og marketing.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBestyrelse og direktion  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
58  
Direktion  
Martin Helbo Behrens (1992)  
Administrerende direktør (CEO)  
siden marts 2024.  
Kim Nicolajsen (1980)  
CFO siden juli 2024 (tiltrådt efter  
regnskabsårets afslutning).  
Den tidligere administrerende direktør i ChemoMetec A/S, Rasmus Kofoed, fratrådte sin stilling den 13. marts  
2024, og den tidligere CFO i ChemoMetec A/S, Niels Høy Nielsen, fratrådte sin stilling den 30. juni 2024.  
Bestyrelsens og direktionens aktiebesiddelser  
Antal styk  
Købt i 2023/24  
Solgt i 2023/24  
Beholdning pr. 30. juni 2023  
Aktiebesiddelserne  
Niels Thestrup  
1.427  
987  
95  
0
0
0
0
0
0
0
0
1.949  
631.637  
150  
omfatter såvel direkte  
ejerskab som indirekte  
ejerskab gennem kontrol-  
lerede selskaber.  
Martin Glensbjerg  
Kristine Færch  
Betina Hagerup  
0
293  
Peter Reich  
1.450  
3.203  
576  
900  
1.450  
3.257  
576  
Martin Helbo Behrens (tiltrådt 13. marts 2024)  
Rasmus Kofoed* (fratrådt 13. marts 2024)  
Niels Høy Nielsen** (fratrådt 30. juni 2024)  
900  
*
Beholdning af aktier ved Rasmus Kofoeds udtræden af direktionen den 13. marts 2024  
** Beholdning af aktier ved Niels Høy Nielsens udtræden af direktionen den 30. juni 2024  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀAktionærforhold  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
59  
Aktionærforhold  
Aktieinformation  
2022/23, hvilket svarer til et fald på 34,6%. Til sammen-  
ligning steg OMX Copenhagen LargeCap PI indekset på  
Nasdaq i samme periode med 21,7%.  
Ejerforhold  
ChemoMetec-aktien er noteret på Nasdaq Copenhagen  
og indgår i LargeCap-indekset, som aktien har været  
en del af siden primo 2022. Aktien er registreret under  
fondskoden DK0060055861 og er udstedt med en styk-  
størrelse på DKK 1. Aktierne er omsætningspapirer uden  
indskrænkninger i omsættelighed, udstedt til ihændeha-  
veren og giver én stemme pr. aktie a DKK 1.  
Ved regnskabsårets begyndelse var der i alt 13.037  
navnenoterede aktionærer, mens der ved årets afslut-  
ning den 30. juni 2024 var i alt 17.031, som repræsente-  
rede 97,7% af selskabets aktiekapital.  
I 2023/24 blev der handlet i alt ca. 21,1 mio. ChemoMetec-  
aktier via Nasdaq Copenhagen, svarende til 121% af  
aktiekapitalen på 17,4 mio. aktier. Omsætningen blev på  
omkring DKK 8,0 mia., hvilket er en stigning på 11% i for-  
hold til året før.  
ChemoMetec ønsker på bedst mulige måde at kunne ser-  
vicere sine aktionærer med information om selskabet,  
hvorfor alle aktionærer opfordres til at lade deres aktier  
notere på navn i selskabets ejerbog og via selskabets  
aktionærportal på hjemmesiden, https://chemometec.  
com/investor-relations/.  
Aktiekapital  
Aktiekapitalen i ChemoMetec bestod pr. 30. juni 2024  
af 17.402.479 aktier a DKK 1 og udgjorde således DKK  
17.402.479. Der er ikke sket ændringer i aktiekapitalens  
størrelse i det forløbne regnskabsår.  
Kapital- og aktiestruktur  
Bestyrelsen forholder sig løbende til ChemoMetecs  
kapital- og aktiestruktur med henblik på at sikre, at den  
understøtter den fastlagte strategi samt målet om lang-  
sigtet værdiskabelse. Det er bestyrelsens opfattelse, at  
ChemoMetec p.t. har et en fornuftig kapital- og aktie-  
struktur, herunder et forsvarligt kapitalberedskab og  
tilstrækkelig likviditet, i forhold til at sikre tilstrækkelig  
fleksibilitet til den fortsatte udvikling af virksomhedens  
aktiviteter i henhold til de strategiske prioriteter.  
Følgende aktionærer har over for ChemoMetec oplyst at  
eje mere end 5% af selskabets aktiekapital:  
Aktien sluttede regnskabsåret i kurs 304,6 mod kurs  
466,0 ved udgangen af regnskabsåret 2022/23. Mar-  
kedsværdien af selskabets aktier er således faldet til  
DKK 5.300 mio. ultimo 2023/24 fra DKK 8.110 mio. ultimo  
BlackRock, Inc. og selskaber herunder  
SEB Investment Management AB / SEBinvest A/S  
Invesco Ltd.  
AIM International Mutual Funds  
ChemoMetec ejede pr. 30. juni 2024 ingen egne aktier.  
Kursudvikling  
DKK  
Selskabets vedtægter indeholder ingen grænser for ejer-  
skab eller stemmeret. Hvis der fremsættes et tilbud om  
overtagelse af selskabets aktier, vil bestyrelsen – i over-  
ensstemmelse med lovgivningen – forholde sig åbent  
hertil og formidle tilbuddet til aktionærerne, ledsaget af  
bestyrelsens kommentarer.  
ꢁChemoMetecꢁꢁ  
600  
ꢁOMX Copenhagen Large  
Cap PI (indekseret)  
500  
400  
300  
200  
100  
0
ChemoMetec har ikke indgået væsentlige aftaler, som  
påvirkes, ændres eller udløber, hvis kontrollen i selska-  
bet ændres.  
Juli  
2023  
Aug.  
2023  
Sep.  
2023  
Okt.  
2023  
Nov.  
2023  
Dec.  
2023  
Jan.  
2024  
Feb.  
2024  
Mar.  
2024  
Apr.  
2024  
Maj  
2024  
Juni  
2024  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀAktionærforhold  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
60  
Investor relations  
Aktionærer, analytikere, investorer, børsmæglerselska-  
ber samt andre interesserede, der har spørgsmål vedrø-  
rende ChemoMetec, bedes henvende sig til:  
Bestyrelsesbeslutninger og  
Det er ChemoMetecs ambition at sikre et højt og trovær-  
digt informationsniveau. Selskabet lægger således vægt  
på at videregive åben og relevant information til selska-  
bets aktionærer og øvrige interessenter og ønsker samti-  
dig at indgå i en aktiv dialog med disse.  
forslag til generalforsamlingen  
Resultatdisponering  
Bestyrelsen foreslår, at årets resultat på DKK 136,3 mio.  
overføres til næste år, jf. dog nedenfor.  
ChemoMetec A/S  
Gydevang 43  
3450 Allerød  
Kommunikationen med investorer, analytikere, pressen  
og øvrige interessenter finder sted via løbende offentlig-  
gørelse af meddelelser. Information om ChemoMetecs  
resultater og udvikling er tilgængelig på selskabets  
website.  
Kontakt: CEO Martin Helbo Behrens / CFO Kim Nicolajsen  
Telefon: 48 13 10 20  
E-mail: ir@chemometec.com  
Udbytte  
Bestyrelsen vil på den ordinære generalforsamling stille  
forslag om, at der udbetales et udbytte for regnskabs-  
året 2023/24 på DKK 4,0 pr. aktie (se også note 4.3) sva-  
rende til en udbyttebetaling på DKK 69,6 mio.  
Ved regnskabsårets afslutning blev ChemoMetec-aktien  
dækket af Danske Bank, SEB, Nordea, ABG Sundal Collier  
og DNB.  
Forslaget om udbyttebetaling skal blandt andet ses  
i lyset af ChemoMetecs stærke finansielle position,  
hvor der er taget højde for investering i renovering af  
ejendomme samt udvidelse af både produktions- og  
lagerkapaciteten.  
ChemoMetec har ikke fastlagt en konkret fremtidig  
udbyttepolitik, men overvejelser vedrørende eventuelle  
udbyttebetalinger vil ske under hensyntagen til selska-  
bets kapitalforhold, likviditetsbehov, økonomiske resul-  
tater samt de strategiske planer.  
Finanskalender 2024/25  
2024  
11. september 2024  
10. oktober 2024  
7. november 2024  
Årsrapport 2023/24  
Ordinær generalforsamling  
Periodemeddelelse for 1. kvartal 2024/25  
Øvrige forslag  
Bestyrelsen fremsætter forslag om, at bestyrelsen  
bemyndiges til på vegne af selskabet at erhverve egne  
aktier i selskabet.  
Generalforsamling  
2025  
5. februar 2025  
Halvårsrapport 2024/25  
Selskabets ordinære general-  
forsamling afholdes torsdag  
den 10. oktober 2024 kl. 17.30 i  
Nordsjællands Konferencecenter  
i Allerød.  
De konkrete forslag vil fremgå af indkaldelsen til den  
ordinære generalforsamling.  
7. maj 2025  
Periodemeddelelse for 3. kvartal 2024/25  
Årsrapport 2024/25  
11. september 2025  
9. oktober 2025  
Ordinær generalforsamling  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀPåtegninger  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
61  
Påtegninger  
Ledelsespåtegning  
Den uafhængige revisors revisionspåtegning  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀLedelsespåtegning  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
62  
Ledelsespåtegning
Bestyrelsen og direktionen har dags dato behandlet og
godkendt årsrapporten for regnskabsåret 1. juli 2023 til
30. juni 2024 for ChemoMetec A/S.
Allerød, den 11. september 2024
Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med IFRS
Accounting Standards som godkendt af EU og danske
oplysningskrav for børsnoterede selskaber.
Direktion  
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet og års-
regnskabet giver et retvisende billede af koncernens og
selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30.
juni 2024 og resultatet af koncernens samt selskabets
aktiviteter og pengestrømme for regnskabsåret 1. juli
2023 til 30. juni 2024.
Martin Helbo Behrens
Administrerende direktør (CEO)
Kim Nicolajsen
Finansdirektør (CFO)
Ledelsesberetningen indeholder efter vores opfattelse
en retvisende redegørelse for udviklingen i koncernens
og selskabets aktiviteter og økonomiske forhold, årets
resultater og selskabets finansielle stilling og den finan-
sielle stilling som helhed for de virksomheder, der er
omfattet af koncernregnskabet, samt en beskrivelse af
de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som kon-
cernen og selskabet står overfor.
Bestyrelse  
Niels Thestrup
Formand
Martin Glensbjerg
Næstformand
Det er vores opfattelse, at årsrapporten for ChemoMetec
A/S for regnskabsåret 1. juli 2023 til 30. juni 2024, med
filnavnet chemometec-2024-06-30-da.zip, i alle væsent-
lige henseender er udarbejdet i overensstemmelse med
EU-Kommissionens delegerede forordning 2019/815
om det fælles elektroniske rapporteringsformat
(ESEF-forordningen).
Kristine Færch
Betina Hagerup
Peter Reich
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens
godkendelse.
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀDen uafhængige revisors revisionspåtegning  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
63  
Den uafhængige revisors revisionspåtegning
Til kapitalejerne i ChemoMetec A/S
krav, der er gældende i Danmark. Vores ansvar ifølge
disse standarder og krav er nærmere beskrevet i revisi-
onspåtegningens afsnit ”Revisors ansvar for revisionen
af koncernregnskabet og årsregnskabet”. Vi er uafhæn-
gige af koncernen i overensstemmelse med International
Ethics Standards Board for Accountants’ internationale
retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code)
og de yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark,
ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i
henhold til disse krav og IESBA Code. Det er vores opfat-
telse, at det opnåede revisionsbevis er tilstrækkeligt og
egnet som grundlag for vores konklusion.
Den regnskabsmæssige værdi af koncernens færdig-
gjorte og igangværende udviklingsprojekter udgør DKK
93 mio. pr. 30. juni 2024, svarende til 14% af koncer-
nens samlede balancesum. Værdien af de færdiggjorte
og igangværende udviklingsprojekter og de tilhørende
væsentlige ledelsesmæssige skøn vurderes at have
væsentlig indflydelse på vurderingen af selskabets års-
regnskab og er dermed et centralt forhold i revisionen.
Revisionspåtegning på koncernregnskabet
og årsregnskabet
Konklusion
Vi har revideret koncernregnskabet og årsregnskabet for
ChemoMetec A/S for regnskabsåret 1. juli 2023 - 30. juni
2024, der omfatter resultatopgørelse, totalindkomstop-
gørelse, balance, egenkapitalopgørelse, pengestrøms-
opgørelse og noter, herunder oplysning om anvendt
regnskabspraksis, for såvel koncernen som selskabet.
Koncernregnskabet og årsregnskabet udarbejdes efter
IFRS Accounting Standards som godkendt af EU og yder-
ligere oplysningskrav for børsnoterede virksomheder i
Danmark.
Ledelsen foretager årlige nedskrivningstest af selska-
bets færdiggjorte og igangværende udviklingsprojekter
for at sikre, at udviklingsprojekterne nedskrives, såfremt
den regnskabsmæssige værdi overstiger den forventede
genindvindingsværdi.
Efter vores bedste overbevisning er der ikke udført for-
budte ikke-revisionsydelser som omhandlet i artikel 5,
stk. 1, i forordning (EU) nr. 537/2014.
Ledelsens nedskrivningstest indeholder væsentlige
ledelsesmæssige skøn relateret særligt til:
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet og års-
regnskabet giver et retvisende billede af koncernens og
selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30.
juni 2024 samt af resultatet af koncernens og selska-
bets aktiviteter og pengestrømme for regnskabsåret 1.
juli 2023 - 30. juni 2024 i overensstemmelse med IFRS
Accounting Standards som godkendt af EU og yderli-
gere oplysningskrav for børsnoterede virksomheder i
Danmark.
Vi blev første gang valgt som revisor for ChemoMetec
A/S den 31. august 2001 for regnskabsåret 2001/02. Vi
er genvalgt årligt ved generalforsamlingsbeslutning i en
samlet sammenhængende opgaveperiode på 22 år frem
til og med regnskabsåret 2023/24.
Forventede fremtidige pengestrømme fra koncernens
salg af instrumenter og forbrugsvarer
Diskonteringsfaktor anvendt til tilbagediskontering af
pengestrømmene til nutidsværdi
Centrale forhold ved revisionen
Centrale forhold ved revisionen er de forhold, der efter
vores faglige vurdering var mest betydelige ved vores
revision af årsregnskabet for regnskabsåret 1. juli 2023
- 30. juni 2024. Disse forhold blev behandlet som led i
vores revision af årsregnskabet som helhed og udform-
ningen af vores konklusion herom. Vi afgiver ikke nogen
særskilt konklusion om disse forhold.
De væsentligste input og forudsætninger, der indgår i
ledelsens skøn og de usikkerheder, der knytter sig hertil,
er beskrevet i note 3.1 til koncernregnskabet.
Vores konklusion er konsistent med vores revisions-
protokollat til revisionsudvalget og bestyrelsen.
Forholdet er behandlet således i revisionen
Vi har opnået en forståelse for ledelsens processer for og
kontrol med værdiansættelse af selskabets færdiggjorte
og igangværende udviklingsprojekter.
Grundlag for konklusion
Vi har udført vores revision i overensstemmelse med
internationale standarder om revision og de yderligere
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀDen uafhængige revisors revisionspåtegning  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
64  
Vi har ved en risikorettet udvælgelse testet nøjagtig-
hed og fuldstændighed af grundlaget for de af ledelsen
estimerede fremtidige pengestrømme og sikret os, at de
anvendte metoder og principper er uændrede i forhold
til sidste år.
Udtalelse om ledelsesberetningen
Ledelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.
Ved udarbejdelsen af koncernregnskabet og årsregn-
skabet er ledelsen ansvarlig for at vurdere koncernens
og selskabets evne til at fortsætte driften, at oplyse om
forhold vedrørende fortsat drift, hvor dette er relevant,
samt at udarbejde koncernregnskabet og årsregnska-
bet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift,
medmindre ledelsen enten har til hensigt at likvidere
koncernen eller selskabet, indstille driften eller ikke har
andet realistisk alternativ end at gøre dette.
Vores konklusion om koncernregnskabet og årsregn-
skabet omfatter ikke ledelsesberetningen, og vi udtryk-
ker ingen form for konklusion med sikkerhed om
ledelsesberetningen.
Vi har vurderet risikoen for fejl og usikkerheden knyttet
til ledelsens nedskrivningstest af udviklingsprojekter ved
udførelsen af følgende handlinger:
I tilknytning til vores revision af koncernregnskabet og
årsregnskabet er det vores ansvar at læse ledelsesbe-
retningen og i den forbindelse overveje, om ledelses-
beretningen er væsentligt inkonsistent med koncern-
regnskabet eller årsregnskabet eller vores viden opnået
ved revisionen eller på anden måde synes at indeholde
væsentlig fejlinformation.
Vurdering af rimeligheden af selskabets anvendte vær-
diansættelsesmodel til brug for vurdering af nedskriv-
ning af udviklingsprojekter.
Revisors ansvar for revisionen af
koncernregnskabet og årsregnskabet
Vores mål er at opnå høj grad af sikkerhed for, om kon-
cernregnskabet og årsregnskabet som helhed er uden
væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes
besvigelser eller fejl, og at afgive en revisionspåteg-
ning med en konklusion. Høj grad af sikkerhed er et højt
niveau af sikkerhed, men er ikke en garanti for, at en
revision, der udføres i overensstemmelse med internati-
onale standarder om revision og de yderligere krav, der
er gældende i Danmark, altid vil afdække væsentlig fejlin-
formation, når sådan findes. Fejlinformation kan opstå
som følge af besvigelser eller fejl og kan betragtes som
væsentlige, hvis det med rimelighed kan forventes, at de
enkeltvis eller samlet har indflydelse på de økonomiske
beslutninger, som regnskabsbrugerne træffer på grund-
lag af koncernregnskabet og årsregnskabet.
Vi har testet ledelsens forventninger til fremtidige pen-
gestrømme for de enkelte projekter, herunder test af
historiske salgspriser og afsætning med sammenhol-
delse til bestyrelses godkendte budgetter.
Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesbe-
retningen indeholder krævede oplysninger i henhold til
den relevante lovgivning.
Vi har sammenholdt den anvendte diskonteringsfaktor
med den diskonteringsfaktor, som blev anvendt sidste
år samt vurderet de anvendte forudsætninger, som lig-
ger til grund for den anvendte diskonteringsfaktor.
Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse,
at ledelsesberetningen er i overensstemmelse med
koncernregnskabet og årsregnskabet og er udarbejdet
i overensstemmelse med kravene i den relevante lov-
givning. Vi har ikke fundet væsentlig fejlinformation i
ledelsesberetningen.
Vi har gennemgået og testet de af ledelsen udarbej-
dede følsomhedsanalyser for beregnede nutidsvær-
dier for de individuelle udviklingsprojekter.
Ledelsens ansvar for koncernregnskabet
Det er vores vurdering, at ledelsens metode og de
anvendte forudsætninger, der ligger til grund for vurde-
ring af værdiansættelsen af koncernens igangværende
og færdige projektbeholdninger, er passende.
og årsregnskabet
Som led i en revision, der udføres i overensstemmelse
med internationale standarder om revision og de yder-
ligere krav, der er gældende i Danmark, foretager vi
faglige vurderinger og opretholder professionel skepsis
under revisionen. Herudover:
Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et koncer-
nregnskab og et årsregnskab, der giver et retvisende
billede i overensstemmelse med IFRS Accounting Stan-
dards som godkendt af EU og yderligere oplysningskrav
for børsnoterede virksomheder i Danmark. Ledelsen har
endvidere ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen
anser for nødvendig for at udarbejde et koncernregn-
skab og et årsregnskab uden væsentlig fejlinformation,
uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl.
Vi finder ledelsens omtale af de usikkerheder, der knyt-
ter sig til disse skøn i note 3.1 til koncernregnskabet for
passende og fyldestgørende.
Identificerer og vurderer vi risikoen for væsentlig fejlin-
formation i koncernregnskabet og årsregnskabet, uan-
set om denne skyldes besvigelser eller fejl, udformer
og udfører revisionshandlinger som reaktion på disse
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀDen uafhængige revisors revisionspåtegning  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
65  
risici samt opnår revisionsbevis, der er tilstrækkeligt
og egnet til at danne grundlag for vores konklusion.
Risikoen for ikke at opdage væsentlig fejlinformation
forårsaget af besvigelser er højere end ved væsentlig
fejlinformation forårsaget af fejl, idet besvigelser kan
omfatte sammensværgelser, dokumentfalsk, bevidste
udeladelser, vildledning eller tilsidesættelse af intern
kontrol.
Tager vi stilling til den samlede præsentation, struktur
hed ville kunne forventes at veje tungere end de fordele
den offentlige interesse har af sådan kommunikation.
og indhold af koncernregnskabet og årsregnskabet,
herunder noteoplysningerne, samt om koncernregn-
skabet og årsregnskabet afspejler de underliggende
transaktioner og begivenheder på en sådan måde, at
der gives et retvisende billede heraf.
Erklæring om overholdelse af
ESEF-forordningen
Som et led i revisionen af koncernregnskabet og års-
regnskabet for ChemoMetec A/S har vi udført handlin-
ger med henblik på at udtrykke en konklusion om, hvor-
vidt årsrapporten for regnskabsåret 1. juli 2023 - 30. juni
2024, med filnavnet chemometec-2024-06-30-da.zip, i
alle væsentlige henseender er udarbejdet i overensstem-
melse med EU-Kommissionens delegerede forordning
2019/815 om det fælles elektroniske rapporteringsfor-
mat (ESEF-forordningen), som indeholder krav til udar-
bejdelse af en årsrapport i XHTML-format samt iXBRL-op-
mærkning af koncernregnskabets hovedopgørelser.
Opnår vi tilstrækkeligt og egnet revisionsbevis for de
finansielle oplysninger for virksomhederne eller forret-
ningsaktiviteterne i koncernen til brug for at udtrykke
en konklusion om koncernregnskabet. Vi er ansvarlige
for at lede, føre tilsyn med og udføre koncernrevisio-
nen. Vi er eneansvarlige for vores revisionskonklusion.
Opnår vi forståelse af den interne kontrol med rele-
vans for revisionen for at kunne udforme revisions-
handlinger, der er passende efter omstændighederne,
men ikke for at kunne udtrykke en konklusion om
effektiviteten af koncernens og selskabets interne
kontrol.
Vi kommunikerer med den øverste ledelse om bl.a. det
planlagte omfang og den tidsmæssige placering af revi-
sionen samt betydelige revisionsmæssige observationer,
herunder eventuelle betydelige mangler i intern kontrol,
som vi identificerer under revisionen.
Tager vi stilling til, om den regnskabspraksis, som er
anvendt af ledelsen, er passende, samt om de regn-
skabsmæssige skøn og tilknyttede oplysninger, som
ledelsen har udarbejdet, er rimelige.
Ledelsen har ansvaret for at udarbejde en årsrapport,
som overholder ESEF-forordningen, herunder:
Vi afgiver også en udtalelse til den øverste ledelse om,
at vi har opfyldt relevante etiske krav vedrørende uaf-
hængighed, og oplyser den om alle relationer og andre
forhold, der med rimelighed kan tænkes at påvirke vores
uafhængighed, og, hvor det er relevant, anvendte sik-
kerhedsforanstaltninger eller handlinger foretaget for at
eliminere trusler.
Udarbejdelse af årsrapporten i XHTML-format,
Udvælgelse og anvendelse af passende iXBRL-tags,
herunder udvidelser til ESEF-taksonomien og forank-
ring heraf til elementer i taksonomien, for finansiel
information, som kræves opmærket, med udøvelse af
skøn hvor nødvendigt,
At sikre konsistens mellem iXBRL-opmærket data og
det menneskeligt læsbare koncernregnskab, og
For den interne kontrol, som ledelsen anser for nød-
vendig for at udarbejde en årsrapport, som overholder
ESEF-forordningen.
Konkluderer vi, om ledelsens udarbejdelse af koncern-
regnskabet og årsregnskabet på grundlag af regn-
skabsprincippet om fortsat drift er passende, samt om
der på grundlag af det opnåede revisionsbevis er væ-
sentlig usikkerhed forbundet med begivenheder eller
forhold, der kan skabe betydelig tvivl om koncernens
og selskabets evne til at fortsætte driften. Hvis vi kon-
kluderer, at der er en væsentlig usikkerhed, skal vi i vo-
res revisionspåtegning gøre opmærksom på oplysnin-
ger herom i koncernregnskabet og årsregnskabet eller,
hvis sådanne oplysninger ikke er tilstrækkelige, modi-
ficere vores konklusion. Vores konklusioner er baseret
på det revisionsbevis, der er opnået frem til datoen for
vores revisionspåtegning. Fremtidige begivenheder
eller forhold kan dog medføre, at koncernen og selska-
bet ikke længere kan fortsætte driften.
Med udgangspunkt i de forhold, der er kommunikeret
til den øverste ledelse, fastslår vi, hvilke forhold der var
mest betydelige ved revisionen af koncernregnskabet
og årsregnskabet for den aktuelle periode og dermed
er centrale forhold ved revisionen. Vi beskriver disse
forhold i vores revisionspåtegning, medmindre lov eller
øvrig regulering udelukker, at forholdet offentliggøres,
eller i de yderst sjældne tilfælde, hvor vi fastslår, at for-
holdet ikke skal kommunikeres i vores revisionspåteg-
ning, fordi de negative konsekvenser heraf med rimelig-
Vores ansvar er, baseret på det opnåede bevis, at opnå
høj grad af sikkerhed for, om årsrapporten i alle væsent-
lige henseender er udarbejdet i overensstemmelse med
ESEF-forordningen, og at udtrykke en konklusion.
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀDen uafhængige revisors revisionspåtegning  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
66  
Arten, omfanget og den tidsmæssige placering af de
valgte handlinger afhænger af revisors faglige vurdering,
herunder vurdering af risikoen for væsentlige afvigelser
fra kravene i ESEF-forordningen, uanset om disse skyldes
besvigelser eller fejl. Handlingerne omfatter:
Kontrol af, om årsrapporten er udarbejdet i
XHTML-format,
Opnåelse af en forståelse af selskabets proces for
iXBRL-opmærkning og af den interne kontrol vedrø-
rende opmærkningsprocessen,
Vurdering af fuldstændigheden af iXBRL-opmærknin-
gen af koncernregnskabet,
Vurdering af, hvorvidt anvendelse af iXBRL-elementer
fra ESEF-taksonomien og selskabets oprettelse af udvi-
delser til taksonomien er passende, når relevante ele-
menter i ESEF-taksonomien ikke er identificeret,
Vurdering af forankringen af udvidelser til elementer i
ESEF-taksonomien, og
Afstemning af iXBRL-opmærket data med det revide-
rede koncernregnskab.
Det er vores opfattelse, at årsrapporten for
regnskabsåret 1. juli 2023 - 30. juni 2024, med filnavnet
chemometec-2024-06-30-da.zip, i alle væsentlige
henseender er udarbejdet i overensstemmelse med
ESEF-forordningen.
København, den 11. september 2024
Deloitte
Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
CVR-nr. 33 96 35 56
Jens Serup
statsautoriseret revisor
MNE-nr. mne45825
 
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
67  
Regnskab  
2023/24  
Koncernregnskab  
Moderselskabsregnskab  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀIndhold  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
68  
Koncernregnskab 2023/24  
Indhold  
Totalindkomstopgørelse  
Balance  
3.  
Driftsaktiver og -forpligtelser  
3.1 Immaterielle anlægsaktiver  
3.2 Materielle anlægsaktiver  
3.3 Udskudt skat  
Egenkapitalopgørelse  
Pengestrømsopgørelse  
3.4 Varebeholdninger  
3.5 Tilgodehavender hos kunder  
3.6 Hensatte forpligtelser  
Noter  
1.  
Regnskabspraksis generelt  
4.  
Kapitalstruktur og finansiering  
1.1 Referenceramme  
4.1 Pengestrømsopgørelse  
4.2 Aktiekapital  
1.2 Grundlag for regnskabsudarbejdelsen  
1.3 Væsentlige skøn ved regnskabsudarbejdelsen  
1.4 Væsentlighed ved regnskabsudarbejdelsen  
1.5 Implementering af nye og ændrede standarder samt fortolkningsbidrag  
1.6 Koncernregnskabet  
4.3 Udbytte  
4.4 Rentebærende gæld  
4.5 Kontraktlige forpligtelser  
4.6 Anden gæld  
1.7 Konsolideringsprincipper  
4.7 Finansielle instrumenter og risici mv.  
4.8 Kapitalstruktur  
1.8 Omregning af fremmed valuta  
2.  
Driftsresultat  
5.  
Øvrige noter  
2.1 Segmentoplysninger  
2.2 Nettoomsætning  
5.1 Nøgletalsforklaring og definitioner  
5.2 Pantsætninger og sikkerhedsstillelser  
5.3 Eventualforpligtelser  
2.3 Vareforbrug  
2.4 Arbejde udført for egen regning og opført under aktiver  
2.5 Andre eksterne omkostninger  
2.6 Personaleomkostninger  
2.7 Af- og nedskrivninger  
2.8 Finansielle poster  
5.4 Honorar til generalforsamlingsvalgt revisor  
5.5 Nærtstående parter  
5.6 Begivenheder efter balancedagen  
5.7 Godkendelse af årsrapport til offentliggørelse  
2.9 Skat  
2.10 Resultat pr. aktie  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀTotalindkomstopgørelse  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
69  
Totalindkomstopgørelse  
T.DKK  
Note 2023/24 2022/23  
Nettoomsætning  
2.1, 2.2  
407.350
520
442.274
2.127
Andre indtægter  
Vareforbrug  
2.3  
2.4  
-68.098
27.823
367.595
-60.359
27.458
411.500
Arbejde udført for egen regning og opført under aktiver  
Bruttoresultat  
Andre eksterne omkostninger  
Personaleomkostninger  
2.5  
-46.194
-44.716
2.6
-135.226
-115.754
Af- og nedskrivninger  
2.7  
-17.209
-20.469
Resultat af primær drift (EBIT)  
168.966
230.561
Finansielle indtægter  
Finansielle omkostninger  
Resultat før skat  
2.8  
2.8  
8.900
-1.280
2.516
-2.717
176.586
230.360
Skat af årets resultat  
2.9  
-40.302
-51.693
Årets resultat  
136.284
178.667
Resultat pr. aktie i kr.  
Resultat pr. aktie  
2.10  
7,83
7,83
10,27
Udvandet resultat pr. aktie  
10,27
Årets resultat  
136.284
178.667
Anden totalindkomst:  
Valutakursregulering af udenlandske virksomheder  
Årets totalindkomst  
405
-2.763
136.689
175.904
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀBalance pr. 30. juni 2024  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
70  
Balance pr. 30. juni 2024  
T.DKK  
Note 2023/24 2022/23  
T.DKK  
Note 2023/24 2022/23  
Aktiver  
Passiver  
Færdiggjorte udviklingsprojekter  
Erhvervede patenter og licenser  
Udviklingsprojekter under udførelse  
Immaterielle aktiver  
20.617
1.549
21.732
1.755
Aktiekapital  
4.2  
17.402
547.914
565.316
17.402
515.640
533.042
Andre reserver  
Egenkapital  
72.381
94.547
56.176
79.663
3.1  
Udskudt skat  
3.3  
3.6  
4.4  
8.454
3.400
974
-
2.100
3.643
5.743
Grunde og bygninger  
54.388
6.586
56.003
9.776
Andre hensatte forpligtelser  
Leasinggæld  
Produktionsanlæg og maskiner  
Andre anlæg, driftsmateriel og inventar  
Materielle aktiver under udførelse  
Materielle aktiver  
2.902
3.369
Langfristede forpligtelser  
12.828
28.173
92.049
13.537
82.685
Kortfristet leasinggæld  
Kreditinstitutter  
4.4  
4.4  
1.850
1.331
2.506
1.011
3.2  
3.3  
Udskudt skat  
Deposita  
-
281
281
2.649
318
Leverandørgæld  
11.085
19.964
50.816
13.483
98.529
17.550
43.440
46.480
8.204
Selskabsskat  
Finansielle aktiver  
2.967
Kontraktlige forpligtelser  
Anden gæld  
4.5  
4.6  
Langfristede aktiver  
Varebeholdninger  
186.877
119.495
165.315
112.635
Kortfristede forpligtelser  
119.191
3.4  
Forpligtelser  
111.357
676.673
124.934
657.976
Tilgodehavender hos kunder  
Andre tilgodehavender  
Periodeafgrænsningsposter  
Tilgodehavender  
3.5  
62.257
6.820
54.830
4.913
Passiver  
5.078
3.712
Pantsætninger og eventualforpligtelser  
5.2 - 5.3  
5.4 - 5.7  
74.155
63.455
Øvrige noter  
Likvide beholdninger  
Kortfristede aktiver  
Aktiver  
296.146
489.796
676.673
316.571
492.661
657.976
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀEgenkapitalopgørelse og pengestrømsopgørelse  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
71  
Egenkapitalopgørelse  
Pengestrømsopgørelse  
Reserve for  
T.DKK  
Note 2023/24 2022/23  
valuta-  
Aktie-  
kurs- Overført Foreslået  
kapital regulering resultat udbytte  
Resultat af primær drift (EBIT)  
168.966
230.561
T.DKK  
I alt  
Af- og nedskrivninger  
17.209
8.075
20.469
2.457
Egenkapital pr. 01.07.2023  
17.402
18
411.207
104.415
533.042
Modtagne finansielle indtægter  
Betalte finansielle omkostninger  
Betaling af indkomstskat  
Årets resultat  
-
-
-
-
4
4
66.684
401
69.600
-
136.284
405
-183
-1.093
Valutakursreguleringer  
Totalindkomst  
-51.955
-13.110
129.002
-57.749
-40.499
154.146
67.085
69.600
136.689
Ændring i driftskapital  
4.1  
Pengestrømme driftsaktiviteter  
Øvrige justeringer  
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Udloddet udbytte  
-104.415
-104.415
Køb mv. af materielle anlægsaktiver  
Salg af materielle anlægsaktiver  
-20.947
-
-21.181
-
-104.415 -104.415  
Køb mv. af immaterielle anlægsaktiver  
Tilgange finansielle anlægsaktiver  
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter  
-22.584
37
-19.635
-15
Egenkapital pr. 30.06.2024  
17.402
22
478.292
69.600
565.316
-43.494
-40.831
Egenkapital pr. 01.07.2022  
17.402
26
339.777
-
357.205
Fremmedfinansiering:  
Betalte leasingydelser  
-1.620
320
-2.844
-14
Årets resultat  
-
-
74.252
104.415
178.667
Optagelse af/afdrag på lån til kreditinstitutter  
vedr. kreditkort  
Valutakursregulering af  
udenlanske datterselskaber  
-
-8
-2.755
-
-2.763
Totalindkomst  
-
-8
71.497
104.415
175.904
Kapitalejerne:  
Udloddet udbytte  
-104.415
-
-
-67
Øvrige justeringer  
-
-
-
-
-
-
-67
-
-
-
-
-67
-
Øvrige justeringer  
Udloddet udbytte  
Pengestrømme fra finansieringsaktiviteter  
-105.715
-2.925
-67  
-67  
Ændring i likvider  
Likvider pr. 01.07  
-20.207
316.571
-218
110.390
209.025
-2.844
Egenkapital pr. 30.06.2023  
17.402
18
411.207
104.415
533.042
Valutakursregulering likvider  
Likvider ultimo  
296.146
316.571
Likvider indregnes således:  
Likvide beholdninger  
Likvider 30.06  
296.146
316.571
296.146
316.571
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
72  
Noter  
1. Regnskabspraksis
generelt  
1.2 Grundlag
for regnskabsudarbejdelsen  
Noteoplysninger, beskrivelse af regnskabspraksis og beskrivelse af væsentlige regnskabs-  
mæssige skøn foretaget i forbindelse med regnskabsudarbejdelsen er opdelt i tre sekti-  
oner, der beskriver de forskellige dele af årsregnskabet, herunder de enkelte regnskabs-  
poster. Opdelingen betyder, at anvendt regnskabspraksis, væsentlige regnskabsmæssige  
skøn og beløbsmæssige specifikationer og kommentarer præsenteres samlet for de  
enkelte områder og regnskabsposter.  
Af overskuelighedshensyn er beskrivelser markeret således:  
§ = Regnskabspraksis  
# = Væsentlige regnskabsmæssige skøn  
§ꢀRegnskabspraksis  
Koncernregnskabet og moderselskabsregnskabet aflægges i danske kroner (DKK), der er  
præsentationsvaluta for koncernens aktiviteter og den funktionelle valuta for modersel-  
skabet.  
Årsregnskabet aflægges med udgangspunkt i det historiske kostprisprincip, bortset fra hvor  
IFRS specifikt kræver anvendelse af dagsværdi, jf. den beskrevne praksis under de enkelte  
regnskabsposter.  
1.3 Væsentlige
skøn ved regnskabsudarbejdelsen  
#ꢀVæsentlige regnskabsmæssige skøn  
Ved indregning og måling af poster i regnskabet er det i visse tilfælde nødvendigt at foretage  
vurderinger og skøn samt at opstille forudsætninger om fremtidige begivenheder. Disse  
skøn og forudsætninger baseres på historiske erfaringer og andre relevante faktorer, som  
ledelsen vurderer forsvarlige under de givne omstændigheder, men som i sagens natur er  
usikre eller uforudsigelige. De faktiske udfald kan derfor afvige fra disse skøn.  
De foretagne skøn og vurderinger samt de underliggende forudsætninger revurderes  
løbende. Ændringer til foretagne regnskabsmæssige skøn indregnes i den regnskabsperiode,  
hvori ændringerne finder sted, og fremtidige regnskabsperioder, hvis ændringerne påvirker  
disse.  
Ved udarbejdelse af årsregnskabet er der foretaget væsentlige regnskabsskøn for følgende  
områder:  
- Fordeling af salgspris på leveringsforpligtelser samt periodisering af servicepakker (note 2.2)  
- Vurdering af opfyldelse af kriterierne for aktivering af udviklingsprojekter og vurdering af  
nedskrivningsbehov på immaterielle anlægsaktiver (note 3.1)  
1.1 Referenceramme  
§ꢀRegnskabspraksis  
ChemoMetec A/S er et aktieselskab hjemmehørende i Danmark.  
Årsrapporten for ChemoMetec A/S for 2023/24 omfatter både koncernregnskab for Chemo-  
Metec A/S og dets datterselskaber (Koncernen) samt separat årsregnskab for modersel-  
skabet.  
Koncernregnskabet og årsregnskabet for ChemoMetec A/S for 2023/24 aflægges i overens-  
stemmelse med International Financial Reporting Standards som udstedt af IASB og godkendt  
af EU samt yderligere danske oplysningskrav til årsrapporter for børsnoterede selskaber.  
I april 2024 blev det besluttet, at i 2027 vil IAS 1 blive erstattet af IFRS 18, præsentation og  
oplysninger i årsregnskaber, som forventes at have nye krav til præsentationen af årsrap-  
porten, hovedsageligt resultatopgørelsen og information om alternative Performance  
Measures i en note til det konsoliderede regnskab.  
ChemoMetec forventer at implementere standarden, når den ikrafttræder. ChemoMetec har  
påbegyndt men endnu ikke afsluttet sin analyse af indvirkningen fra IFRS 18 på koncernens  
primære opgørelser og noter.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
73  
Noter  
1. Regnskabspraksis
generelt (fortsat)  
1.4 Væsentlighed
ved regnskabsudarbejdelsen  
1.7 Konsolideringsprincipper  
§ꢀRegnskabspraksis  
Koncernregnskabet udarbejdes på grundlag af regnskaber for ChemoMetec A/S og dets  
dattervirksomheder. Koncernregnskabet udarbejdes ved at sammenlægge regnskabsposter  
af ensartet karakter. De regnskaber, der anvendes til brug ved konsolideringen, udarbejdes i  
overensstemmelse med koncernens regnskabspraksis.  
Ved konsolideringen elimineres koncerninterne indtægter og omkostninger, interne mellem-  
værender og udbytter samt fortjenester og tab ved transaktioner mellem de konsoliderede  
virksomheder.  
I koncernregnskabet indregnes dattervirksomhedernes regnskabsposter 100%.  
#ꢀVæsentlige regnskabsmæssige skøn  
I forbindelse med udarbejdelsen af årsrapporten foretager ledelsen en vurdering af, hvor-  
ledes årsrapporten skal præsenteres. Der lægges i den forbindelse afgørende vægt på, at  
indholdet skal have relevans for regnskabsbrugerne.  
Ved præsentationen af årsregnskabets totalindkomstopgørelse, balance, pengestrømsopgø-  
relse og egenkapitalopgørelse vurderes det således, om der er behov for yderligere opde-  
ling af regnskabsposter, eller om det er mere hensigtsmæssigt at aggregere beløb mv. for  
dermed at øge overskueligheden.  
Ved udarbejdelsen af tilhørende noter fokuseres der på, at indholdet er relevant for  
regnskabsbrugerne, og at noterne præsenteres på en overskuelig og informativ måde.  
Vurderingen, der foretages under hensyn til kravene i lovgivning, internationale regnskabs-  
standarder og fortolkningsbidrag samt den overordnede målsætning om, at årsregnskabet  
samlet set skal give et retvisende billede, har medført, at information, som ledelsen vurderer  
uvæsentlig, er udeladt af regnskabet.  
1.8 Omregning
af fremmed valuta  
§ꢀRegnskabspraksis  
Transaktioner i anden valuta end den enkelte virksomheds funktionelle valuta omregnes ved  
første indregning til transaktionsdagens kurs. Tilgodehavender, gæld og andre monetære  
poster i fremmed valuta, som ikke er afregnet på balancedagen, omregnes til balancedagens  
af nye og ændrede standarder samt fortolkningsbidrag  
valutakurs. Valutakursdifferencer, der opstår mellem transaktionsdagen og henholdsvis  
betalingsdagen og balancedagen, indregnes i resultatet som finansielle poster. Materielle  
og immaterielle aktiver, varebeholdninger og andre ikke-monetære aktiver, der er købt i  
fremmed valuta og måles med udgangspunkt i historiske kostpriser, omregnes til transakti-  
onsdagens kurs.  
Ved indregning i koncernregnskabet af virksomheder, der aflægger regnskab i en anden  
funktionel valuta end danske kroner (DKK), omregnes resultatopgørelserne til gennemsnit-  
lige valutakurser for året, medmindre disse afviger væsentligt fra de faktiske valutakurser på  
transaktionstidspunkterne. I sidstnævnte tilfælde anvendes de faktiske valutakurser. Balan-  
ceposterne omregnes til balancedagens valutakurser.  
Valutakursdifferencer, der er opstået ved omregning af udenlandske virksomheders balance-  
poster ved årets begyndelse til balancedagens valutakurser og ved omregning af resultatop-  
gørelser fra gennemsnitskurser til balancedagens valutakurser, indregnes i anden totalind-  
komst. Tilsvarende indregnes valutakursdifferencer, der er opstået som følge af ændringer,  
som er foretaget direkte i den udenlandske virksomheds egenkapital, også i anden totalind-  
komst.  
1.5 Implementering
§ꢀRegnskabspraksis  
ChemoMetec har implementeret alle nye standarder og fortolkningsbidrag, som var  
gældende i EU på tidspunktet for regnskabsaflæggelsen. IASB har udgivet en række nye eller  
ændrede regnskabsstandarder og fortolkninger, som endnu ikke er trådt i kraft.  
ChemoMetec forventer at indarbejde de nye regnskabsstandarder i takt med, at de bliver  
obligatoriske.  
1.6 Koncernregnskabet  
§ꢀRegnskabspraksis  
Koncernregnskabet omfatter ChemoMetec A/S (moderselskabet) og de virksomheder  
(dattervirksomheder), som kontrolleres af moderselskabet. Moderselskabet anses for at have  
kontrol, når det direkte eller indirekte ejer mere end 50% af stemmerettighederne eller på  
anden måde kan udøve eller faktisk udøver bestemmende indflydelse.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
74  
Noter  
2. Driftsresultat  
2.1 Segmentoplysninger  
2.1 Segmentoplysninger (fortsat)  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Segmentaktiver og -forpligtelser  
Instrumenter  
107.323  
136.947  
Forbrugsvarer  
176.437  
133.436  
Service  
85.745  
63.526  
Andet  
3.922  
4.529  
Ikke fordelte aktiver  
303.246  
319.538  
Aktiver i alt  
676.673  
657.976  
Instrumenter  
7.975  
11.844  
Forbrugsvarer  
13.111  
11.541  
Service  
57.188  
51.974  
Andet  
291  
392  
Ikke fordelte forpligtelser  
32.791  
49.183  
Forpligtelser i alt  
111.356  
124.934  
§ꢀRegnskabspraksis  
Segmentoplysningerne er udarbejdet i overensstemmelse med koncernens anvendte regn-  
skabspraksis og følger koncernens interne ledelsesrapportering til øverste beslutningstagere.  
Baseret på den interne rapportering, der anvendes af ledelsen til vurdering af resultat og  
ressourceallokering, har virksomheden identificeret fire segmenter, nemlig instrumenter,  
forbrugsvarer, service og andet, hvilket er i overensstemmelse med den måde, hvorpå aktivi-  
teter organiseres og styres.  
Segment  
Beskrivelse  
Instrumenter  
Salg af instrumenter, licenser og reservedele  
Forbrugsvarer  
Salg af engangskassetter, tællekamre og reagenser  
Service  
Salg af serviceydelser og installationer  
Andet  
Salg af målemoduler og tilbehør mv.  
Koncernen benytter ikke systemer, der registrerer samtlige omkostninger pr. segment,  
hvorfor driftsresultaterne pr. segment er beregnet forholdsmæssigt ud fra den totale netto-  
omsætning. Når koncernens ledelse træffer beslutninger om ressourcefordeling mv., sker  
dette tilsvarende på grundlag af segmentopdelte omsætningstal, mens driftsresultatet altid  
vurderes under ét for alle segmenter.  
Nettoomsætning  
EBIT  
T.DKK  
2023/24 2022/23 2023/24 2022/23  
Segmentomsætning og -driftsresultat  
Instrumenter  
117.073  
178.963  
48.561  
93.295  
Forbrugsvarer  
192.465  
174.375  
79.833  
90.903  
Service  
93.534  
83.017  
38.797  
43.277  
Andet  
4.278  
5.919  
1.775  
3.086  
I alt  
407.350  
442.274  
168.966  
230.561  
Andre finansielle indtægter  
8.900  
2.516  
Finansielle omkostninger  
-1.280  
-2.717  
Resultat før skat  
176.586  
230.360  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
75  
Noter  
2. Driftsresultat
(fortsat)  
2.1 Segmentoplysninger (fortsat)  
2.1 Segmentoplysninger (fortsat)  
Omsætning fordelt på forretningsområder  
Produktions-  
Produktions- kontrol af øl  
og kvalitets-
og kvalitets-  
LCB-  
kontrol af  
kontrol af  
T.DKK  
markedet  
dyresæd  
mælk  
I alt  
2023/24  
Instrumenter  
111.950  
3.725  
1.398  
117.073  
Forbrugsvarer  
161.572  
27.283  
3.610  
192.465  
Service  
93.534  
-
-
93.534  
Andet  
3.845  
342  
91  
4.278  
I alt  
370.901  
31.350  
5.099  
407.350  
2022/23  
Instrumenter  
173.817  
3.418  
1.728  
178.963  
Forbrugsvarer  
145.612  
24.798  
3.965  
174.375  
Service  
83.017  
-
-
83.017  
Andet  
5.319  
457  
143  
5.919  
I alt  
407.765  
28.673  
5.836  
442.274  
Omsætning fordelt på geografiske områder  
USA/  
T.DKK  
Europa  
Canada  
Øvrige  
I alt  
2023/24  
Instrumenter  
46.116  
55.587  
15.370  
117.073  
Forbrugsvarer  
56.790  
114.514  
21.161  
192.465  
Service  
26.902  
66.296  
336  
93.534  
Andet  
1.042  
3.045  
191  
4.278  
I alt  
130.850  
239.442  
37.058  
407.350  
2022/23  
Instrumenter  
56.510  
95.389  
27.064  
178.963  
Forbrugsvarer  
51.277  
101.452  
21.646  
174.375  
Service  
21.237  
60.968  
812  
83.017  
Andet  
1.165  
4.183  
571  
5.919  
I alt  
130.189  
261.992  
50.093  
442.274  
Omsætningen er baseret på kundernes hjemsted. Ingen lande, med undtagelse af USA/  
Canada, udgør mere end 10% af koncernens samlede nettoomsætning. Nettoomsætningen i  
USA/Canada udgjorde i regnskabsåret 2023/24 i alt 59% af den samlede omsætning svarende  
til DKK 239,4 mio. (2022/23: 59% svarende til DKK 262,0 mio.). Indenfor segmentet udgjorde  
omsætningen i USA DKK 229,1 mio. (2022/23: DKK 253,5 mio.), mens omsætningen i Canada  
udgjorde DKK 10,3 mio. (2022/23: DKK 8,5 mio.)  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
76  
Noter  
2. Driftsresultat
(fortsat)  
2.2 Nettoomsætning
(fortsat)  
Den indregnede omsætning måles til dagsværdien af det aftalte vederlag ekskl. moms og  
afgifter opkrævet på vegne af tredjepart. Alle former for afgivne rabatter indregnes i omsæt-  
ningen.  
2.1 Segmentoplysninger (fortsat)  
Omsætning fordelt på markedsforretningsområder  
ChemoMetecs produkter sælges inden for forskellige forretningsområder, som kan variere  
over tid. Fordelingen af omsætningen på de enkelte forretningsområder er blandt andet  
baseret på fordelingsnøgler, da kunderne inden for de forskellige forretningsområder kan  
anvende nogle af de samme forbrugsvarer. Fordelingen af omsætningen på forretningsom-  
råder er derfor behæftet med usikkerhed. De tre væsentligste forretningsområder er følgende:  
Forretningsområde 1  
LCB-markedet: Life science research, Celle- og genterapi og Bioprocessing (Instrumenter:  
NC-200, NC-202, NC-250, NC-3000, XM30 og XM40 samt NC-100 familien)  
Forretningsområde 2  
Produktions- og kvalitetskontrol af dyresæd (Instrument: SP-100)  
Forretningsområde 3  
Produktionskontrol af øl (Instrument: YC-100) og kvalitetskontrol af mælk (Instrumenter:  
SCC-100, SCC-400)  
Salg af varer  
Salg af varer omfatter instrumenter og forbrugsvarer og indregnes i omsætningen, når  
kontrollen over den enkelte identificerbare leveringsforpligtelse i salgsaftalen overgår til  
kunden, hvilket i henhold til salgsbetingelserne sker på afsendelses- eller leveringstids-  
punktet.  
Salg af serviceydelser  
Serviceydelser består af salg af servicepakker, som indeholder support, udvidet garanti og  
validering af instrumentet. Servicen har som udgangspunkt en løbetid på 12 måneder og  
faktureres ved opstart af serviceperioden. Da servicepakkerne indeholder flere leverings-  
forpligtelser, herunder support, udvidet garanti og validering af instrumentet, indregnes  
omsætningen i takt med, at de enkelte leveringsforpligtelser opfyldes. Leveringsforpligtel-  
serne opfyldes som udgangspunkt løbende i serviceperioden, hvorefter omsætningen fra  
serviceplanerne indregnes løbende i omsætningen.  
Oplysning om væsentlige kunder  
I regnskabsårene 2023/24 og 2022/24 tegner ingen enkeltstående kunder sig for mere end  
10% af den samlede omsætning.  
#ꢀVæsentlige regnskabsmæssige skøn  
I forbindelse med salg af servicepakker foretages der en fordeling af salgsprisen på de  
enkelte leveringspligtelser. Fordelingen er dels baseret på salgspriser og listepriser og dels  
skøn. Indregningen af omsætningen fra de enkelte leveringsforpligtelser er baseret på et  
skøn af, at leveringen sker løbende og/eller ved udførelse.  
2.2 Nettoomsætning  
§ꢀRegnskabspraksis  
Koncernens omsætning omfatter salg af instrumenter og dertil hørende forbrugsvarer.  
Herudover omfatter omsætningen salg af tjenesteydelser, der omfatter servicepakker og  
forlængede garantier vedrørende solgte produkter.  
Koncernens salgsaftaler opdeles i individuelt identificerbare leveringsforpligtesler, der  
indregnes og måles særskilt til dagsværdi. Hvor en salgsaftale omfatter flere leveringsfor-  
pligtelser, allokeres salgsaftalens samlede salgsværdi forholdsmæssigt til aftalens enkelte  
leveringsforpligtelse.  
Omsætningen indregnes, når kontrollen over den enkelte identificerbare leveringsforplig-  
telse overgår til kunden.  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Varesalg  
313.816  
359.257  
Salg af serviceydelser  
93.534  
83.017  
407.350  
442.274  
Der er i regnskabsåret 2023/24 indregnet en omsætning fra serviceydelser på DKK 93,5 mio.,  
mens en omsætning svarende til DKK 50,8 mio. er periodiseret med henblik på indregning  
i det kommende regnskabsår (2022/23: DKK 83,0 mio. er indregnet som omsætning, mens  
DKK 43,8 mio. er periodiseret).  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
77  
Noter  
2. Driftsresultat
(fortsat)  
2.3 Vareforbrug  
2.6 Personaleomkostninger  
§ꢀRegnskabspraksis  
Personaleomkostninger omfatter løn og gager samt sociale omkostninger, pensioner mv. til  
koncernens medarbejdere. ChemoMetec A/S har i resultatopgørelsen ændret præsentationen  
af personaleomkostninger, der i året er medgået til fremstilling af varebeholdninger, så disse  
nu præsenteres fordelt på henholdsvis resultatposterne ”personaleomkostninger” og ”arbejde  
udført for egen regning og opført under aktiver”, hvor de tidligere har været modregnet i perso-  
naleomkostninger. Den ændrede præsentation, der blev implementeret i delårsrapporten for  
udført for egen regning og opført under aktiver  
perioden 1. juli – 31. december 2023, sker for bedre at afspejle principperne bag den artsopdelte  
resultatopgørelse og har medført, at personaleomkostningerne i 2023/24 er forøget med DKK  
13,1 mio. (2022/23: DKK 16,1 mio.), og værdien af arbejde udført for egen regning og opført  
under aktiver (indtægt) tilsvarende er forøget med DKK 13,1 mio. (2022/23: DKK 16,1 mio.).  
Sammenligningstal 2022/23 er således tilpasset den ændrede præsentation. Det bemærkes, at  
den ændrede præsentation ikke påvirker hverken EBITDA, periodens resultat eller egenkapitalen.  
§ꢀRegnskabspraksis  
Vareforbrug omfatter årets vareforbrug af råvarer og hjælpematerialer målt til kostpris samt  
direkte henførbare omkostninger såsom salgsfragt mv. Vareforbrug indeholder herudover  
eventuelle forskydninger i lagerbeholdningen, herunder nedskrivninger af ukurante varer,  
regulering af garantiforpligtelse og regulering af indirekte produktionsomkostninger.  
2.4 Arbejde
§ꢀRegnskabspraksis  
Arbejde udført for egen regning og opført under aktiver omfatter personaleomkostninger  
og andre interne omkostninger, der er afholdt i regnskabsåret og indregnet i kostprisen for  
færdigvarer opført under varebeholdninger samt færdiggjorte og igangværende udviklings-  
projekter.  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Løn og gager  
123.971  
105.914  
Pensioner  
6.089  
5.307  
Andre omkostninger til social sikring  
5.166  
4.533  
135.226  
115.754  
Gennemsnitligt antal medarbejdere
(antal)  
173  
164  
2.5 Andre
eksterne omkostninger  
§ꢀRegnskabspraksis  
Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger til salg, reklame, administration,  
lokaler, tab på debitorer mv.  
Under andre eksterne omkostninger indregnes tillige forskningsomkostninger og omkost-  
ninger vedrørende udviklingsprojekter, der ikke opfylder kriterierne for indregning i  
balancen.  
T.DKK  
Lønart  
2023/24 2022/23  
Aflønning af bestyrelse og direktion  
Bestyrelse  
Honorar  
810  
810  
Bestyrelsen honoreres med et fast vederlag, som fastsættes årligt. Bestyrelsesmedlemmernes  
aftale om bestyrelseshvervet i ChemoMetec løber et år ad gangen, da bestyrelsesmedlemmerne  
årligt er på valg på den ordinære generalforsamling. For bestyrelsesmedlemmerne gælder der  
ikke særlige opsigelsesvilkår, herunder godtgørelse i forbindelse med udtræden. Der gælder  
ingen særlige fastholdelses- og fratrædelsesordninger for bestyrelsesmedlemmerne.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
78  
Noter  
2. Driftsresultat
(fortsat)  
2.6 Personaleomkostninger
(fortsat)  
Direktionens faste løn fastlægges af bestyrelsen ud fra markedsniveauerne, ChemoMetecs  
finansielle situation samt direktørernes kompetencer, indsats og resultater. Udover den faste  
grundløn, som reguleres årligt, består vederlaget til direktionen af en variabel kontantbaseret  
incitamentsordning. Den variable kontantbaserede incitamentsordning er bundet op på  
finansielle resultatkriterier og fastsættes årligt med henblik på at understøtte den overord-  
nede strategi og de årlige planer. Herudover modtager direktionen sædvanlige ikke-kontante  
personalegoder. For yderligere beskrivelse henvises til den særskilte vederlagsrapport  
2023/24.  
Det samlede vederlag til direktionen udgjorde i 2023/24 T.DKK 12.660 (2022/23: T.DKK 4.543).  
Stigningen i vederlaget kan tilskrives ansættelse af en ny CEO og udbetaling af tiltrædelses-  
godtgørelse i denne sammenhæng, helårseffekten af ansættelse af en ny CFO i november  
2022 samt vederlag relateret til opsigelsesperioden for de to direktører, som udgør T.DKK  
4.342.  
Niels Høy Nielsen har i 2023/24 fået udbetalt DKK 1,0 mio. som kompensation for en aftale  
om stay-on bonus, der blev indgået i forbindelse med Niels Høy Nielsens tiltræden. Som led  
i denne kompensationsaftale har Niels Høy Nielsen frasagt sig retten til bonus for regn-  
skabsåret 2023/24. Niels Høy Nielsen, der fratrådte ultimo juni 2024, vil desuden løbende få  
udbetalt vederlag dækkende opsigelsesperioden i regnskabsåret 2024/25.  
Rasmus Kofoed fik udbetalt en tiltrædelsesgodtgørelse på DKK 1,5 mio. i forbindelse med  
sin tiltræden den 1. august 2023. Desuden er Rasmus Kofoed tildelt en bonus på T.DKK 750  
knyttet til den opnåede EBITDA i 2023/24 (se nærmere beskrivelse nedenfor). Rasmus Kofoed  
vil desuden løbende få udbetalt fast vederlag dækkende den resterende del af sin opsigelses-  
periode i regnskabsåret 2024/25.  
Der er i løbet af regnskabsåret sket følgende ændringer i direktionen:  
- Martin Helbo Behrens tiltrådte som administrerende direktør den 13. marts 2024.  
- Kim Nicolajsen tiltrådte som CFO den 1. juli 2024 (efter regnskabsårets afslutning).  
- Niels Høy Nielsen fratrådte som CFO den 30. juni 2024.  
- Rasmus Kofoed tiltrådte den 1. august 2023 som administrerende direktør og fratrådte den  
13. marts 2024.  
- Steen Søndergaard fratrådte den 31. juli 2023 som administrerende direktør.  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Direktion  
Martin Helbo Behrens2  
Fast vederlag som direktør  
877  
-
Samlet vederlag1  
877  
-
Niels Høy Nielsen  
Fast vederlag som direktør  
2.104  
1.400  
Pension  
210  
140  
Udbetalt kontant tillæg som erstatning for stay-on bonus  
1.000  
-
Vederlag vedrørende opsigelsesperioden  
1.217  
-
Samlet vederlag1  
4.531  
1.540  
Rasmus Kofoed3  
Tiltrædelsesgodtgørelse  
1.500  
-
Fast vederlag som direktør  
1.627  
-
Bonus  
750  
-
Vederlag vedrørende opsigelsesperioden  
3.125  
-
Samlet vederlag1  
7.002  
-
Steen Søndergaard4  
Fast vederlag som direktør  
250  
3.003  
Samlet vederlag1  
250  
3.003  
I alt  
12.660  
4.543  
1) Fast vederlag er inkl. værdi af personalegoder.  
2) Martin Helbo Behrens tiltrådte direktionen den 13. marts 2024.  
3) Rasmus Kofoed tiltrådte direktionen den 1. august 2023 og fratrådte direktionen den 13. marts 2024.  
4) Steen Søndergaard fratrådte direktionen den 31. juli 2023.  
T.DKK  
Lønart  
2023/24 2022/23  
Andre ledende medarbejdere  
Løn og gager inkl.  
personalegoder og bonus  
2.350  
2.850  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
79  
Noter  
2. Driftsresultat
(fortsat)  
2.7 Af-
og nedskrivninger  
2.9 Skat  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Af- og nedskrivninger  
Erhvervede patenter og licenser  
764  
910  
Færdiggjorte udviklingsprojekter  
7.393  
6.460  
Bygninger  
2.074  
3.648  
Produktionsanlæg  
4.864  
6.231  
Andre anlæg, driftsmateriel og inventar  
2.116  
3.141  
Tab/gevinst afhændelse  
-2  
79  
17.209  
20.469  
Der har i 2023/24 ikke været nogen nedskrivninger (2022/23: Ingen nedskrivninger).  
§ꢀRegnskabspraksis  
Årets skat, som består af årets aktuelle skat og ændring af udskudt skat, indregnes i resul-  
tatet med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte på egenkapitalen eller i  
anden totalindkomst med den del, der kan henføres til posteringer henholdsvis direkte på  
egenkapitalen og i anden totalindkomst. Valutakursreguleringer af udskudt skat indregnes  
som en del af årets reguleringer af udskudt skat.  
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen opgjort som  
beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for betalt acontoskat.  
Ved beregning af årets aktuelle skat anvendes de på balancedagen gældende skattesatser og  
-regler.  
Udskudt skat indregnes efter den balanceorienterede gældsmetode af alle midlertidige  
forskelle mellem regnskabsmæssige og skattemæssige værdier af aktiver og forpligtelser,  
bortset fra udskudt skat på midlertidige forskelle, der er opstået ved enten første indregning  
af goodwill eller ved første indregning af en transaktion, der ikke er en virksomhedssammen-  
slutning, og hvor den midlertidige forskel konstateret på tidspunktet for første indregning  
hverken påvirker det regnskabsmæssige resultat eller den skattepligtige indkomst.  
Der indregnes udskudt skat af midlertidige forskelle forbundet med kapitalandele i datter-  
virksomheder, medmindre moderselskabet har mulighed for at kontrollere, hvornår den  
udskudte skat realiseres, og det er sandsynligt, at den udskudte skat ikke vil blive udløst som  
aktuel skat inden for en overskuelig fremtid.  
Den udskudte skat opgøres med udgangspunkt i henholdsvis den planlagte anvendelse af  
det enkelte aktiv og afvikling af den enkelte forpligtelse.  
Udskudt skat måles ved at anvende de skattesatser og -regler i de respektive lande, der –  
baseret på vedtagne eller i realiteten vedtagne love på balancedagen – forventes at gælde,  
når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat. Ændring i udskudt skat som følge  
af ændringer i skattesatser eller -regler indregnes i resultatet, medmindre den udskudte  
skat kan henføres til transaktioner, der tidligere er indregnet direkte på egenkapitalen eller i  
anden totalindkomst. I sidstnævnte tilfælde indregnes ændringen ligeledes direkte på egen-  
kapitalen henholdsvis i anden totalindkomst.  
2.8 Finansielle
poster  
§ꢀRegnskabspraksis  
Finansielle poster omfatter renteindtægter og -omkostninger, rentedelen af finansielle  
leasingydelser, realiserede og urealiserede kursgevinster og -tab på tilgodehavender, gælds-  
forpligtelser og transaktioner i fremmed valuta.  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Andre finansielle indtægter  
Renteindtægter  
8.075  
2.457  
Valutakursreguleringer  
825  
59  
8.900  
2.516  
Finansielle omkostninger  
Renteomkostninger til kreditinstitutter  
74  
859  
Renter leasinggæld  
106  
229  
Øvrige  
3
5
Subtotal renter  
183  
1.093  
Valutakursreguleringer  
1.097  
1.624  
I alt  
1.280  
2.717  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
80  
Noter  
2. Driftsresultat
(fortsat)  
2.9 Skat
(fortsat)  
2.10 Resultat
pr. aktie  
T.DKK  
2023/24  
2022/23  
Beregning af resultat pr. aktie er baseret på følgende:  
Årets resultat for aktionærerne i ChemoMetec A/S, T.DKK  
136.284  
178.667  
Gennemsnitligt antal udstedte aktier (stk.)  
17.402.479 17.402.479  
Gennemsnitligt antal egne aktier (stk.)  
-
-
Antal aktier anvendt til beregning af resultat pr. aktie (stk.)  
17.402.479 17.402.479  
Resultat pr. aktie, DKK  
7,83  
10,27  
Udvandet resultat pr. aktie, DKK  
7,83  
10,27  
§ꢀRegnskabspraksis (forsat)  
Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af fremførselsberettigede skattemæssige  
underskud, indregnes i balancen med den værdi, aktivet forventes at kunne realiseres til,  
enten ved modregning i udskudte skatteforpligtelser eller som nettoskatteaktiver til modreg-  
ning i fremtidige positive skattepligtige indkomster. Det vurderes på hver balancedag, om det  
er sandsynligt, at der i fremtiden vil blive frembragt tilstrækkelig skattepligtig indkomst til, at  
det udskudte skatteaktiv vil kunne udnyttes.  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Skat af årets resultat  
Aktuel skat  
28.323  
48.818  
Ændring af udskudt skat  
11.103  
2.004  
Regulering skat tidligere år  
876  
871  
40.302  
51.693  
Specificeres således:  
Skat af årets resultat  
40.302  
51.693  
Skat af egenkapitalbevægelser  
-
-
40.302  
51.693  
Skat af årets resultat kan forklares således:  
Beregnet 22,0% skat af resultat før skat  
38.849  
50.679  
Effekt af skattesats i udenlandske datterselskaber  
919  
1.899  
Effekt af øget fradrag for forsknings- og udviklingsomkostninger  
-357  
-360  
Ikke-fradragsberettigede indtægter/omkostninger  
16  
346  
Regulering af skat tidligere år  
876  
-871  
40.303  
51.693  
Effektiv skatteprocent (%)  
22,8  
22,4  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
81  
Noter  
3. Driftsaktiver
og -forpligtelser  
3.1 Immaterielle aktiver  
3.1 Immaterielle aktiver (fortsat)  
§ꢀRegnskabspraksis  
Udviklingsprojekter vedrørende produkter og processer, der er klart definerede og iden-  
tificerbare, indregnes som immaterielle aktiver, hvis det er sandsynligt, at produktet eller  
processen vil generere fremtidige økonomiske fordele til selskabet, og udviklingsomkostnin-  
gerne ved det enkelte aktiv kan måles pålideligt.  
Øvrige udviklingsomkostninger indregnes som omkostninger i resultatopgørelsen, når  
omkostningerne afholdes.  
Udviklingsprojekter måles ved første indregning til kostpris. Kostprisen for udviklingspro-  
jekter omfatter omkostninger, herunder lønninger, omkostninger og afskrivninger, der  
direkte kan henføres til udviklingsprojekterne, og som er nødvendige for at færdiggøre  
projektet, regnet fra det tidspunkt, hvor udviklingsprojektet første gang opfylder kriterierne  
for indregning som et aktiv.  
Færdiggjorte udviklingsprojekter afskrives lineært over den forventede brugstid, når aktivet  
er klart til dets tiltænkte brug. Afskrivningsperioden udgør sædvanligvis syv år.  
Erhvervede immaterielle rettigheder i form af patenter og licenser måles til kostpris med  
fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger. Løbende omkostninger til vedligeholdelse af  
patentrettigheder omkostningsføres, mens omkostninger til patentforlængelser aktiveres.  
Patenter afskrives lineært over den resterende patentperiode, og licenser afskrives over afta-  
leperioden. Afskrivningsperioden for patenter udgør op til 20 år. Hvis den faktiske brugstid  
er kortere end henholdsvis restløbetiden og aftaleperioden, afskrives der over den kortere  
brugstid.  
I moderselskabet indregnes et beløb svarende til de indregnede udviklingsomkostninger  
efter skat direkte i posten reserve for udvklingsomkostninger under egenkapitalen. Posten  
reduceres i takt med, at udviklingsomkostningerne afskrives.  
Immaterielle aktiver testes årligt for værdiforringelse og nedskrives til genindvindingsværdi,  
såfremt den regnskabsmæssige værdi er højere end genindvindingsværdien. Genindvin-  
dingsværdien er den højeste af et aktivs nettosalgspris og nutidsværdien af de forventede,  
fremtidige nettopengestrømme. Et tab ved værdiforringelse indregnes, når den regnskabs-  
mæsssige værdi af et aktiv eller dets pengestrømsgenerende enhed overstiger aktivets  
eller dets pengestrømsgenerende enheds genindvindsværdi. Nedskrivninger foretages via  
resultatopgørelsen.  
#ꢀVæsentlige regnskabsmæssige skøn  
Fastlæggelse af nedskrivingsbehov på immaterielle anlægsaktiver kræver opgørelse af genind-  
vindingsværdier for de pengestrømsfrembringende enheder, hvortil de enkelte immaterielle  
anlægsaktiver kan tilknyttes. Opgørelsen af genindvindingsværdier fordrer et skøn over forven-  
tede fremtidige pengestrømme i de enkelte pengestrømsfrembringende enheder og fastlæg-  
gelse af en rimelig diskonteringsfaktor.  
Levetiden for selskabets immaterielle aktiver, og dermed afskrivningsperioden, er baseret på  
ledelsesmæssige skøn, og vurderingen heraf er derfor behæftet med en vis grad af usikkerhed.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
82  
Noter  
3. Driftsaktiver
og -forpligtelser (fortsat)  
3.1 Immaterielle aktiver (fortsat)  
3.1 Immaterielle aktiver (fortsat)  
Færdig-  
Igang-  
gjorte Erhvervede  
værende  
udviklings-  
patenter udviklings-  
T.DKK  
projekter og licenser
projekter  
Kostpris 01.07.2023  
92.943  
20.839  
56.441  
Overførsler  
5.821  
-
-5.821  
Tilgang  
-
558  
22.026  
Kostpris 30.06.2024  
98.764  
21.397  
72.646  
Afskrivninger 01.07.2023  
-71.211  
-19.084  
-265  
Årets afskrivninger  
-6.936  
-764  
-
Årets nedskrivninger  
-
-
-
Afskrivninger 30.06.2024  
-78.147  
-19.848  
-265  
Regnskabsmæssig værdi 30.06.2024  
20.617  
1.549  
72.381  
I lighed med sidste år kan de aktiverede færdiggjorte udviklingsprojekter henføres til  
Xcyto-produkter, herunder NC-202 samt Xcyto 5 og 10.  
I lighed med sidste år kan de aktiverede igangværende udviklingsprojekter henføres til  
XcytoMatic-produkter og produktforbedringer. Størsteparten af udviklingsprojekterne under  
udførelse forventes færdiggjort i regnskabsåret 2024/25.  
Afskrivningsperioden er syv år, fra aktivet er klar til ibrugtagning.  
Der er i regnskabsårets løb udgiftsført DKK 1,0 mio. i forsknings- og udviklingsomkostninger  
(2022/23: DKK 0,7 mio.).  
ChemoMetec har en aktiv patentstrategi, der sikrer opretholdelsen og opdatering af de  
immaterielle rettigheder til den udviklede teknologi. Der investeres løbende betydelige beløb  
i beskyttelse af disse rettigheder, og pr. 30. juni 2024 er den gennemsnitlige restløbetid på  
patentrettighederne ni år (30. juni 2023: Ni år).  
Nedskrivningstest  
I løbet af regnskabsåret har selskabets ledelse vurderet mulighederne for at genindvinde den  
regnskabsmæssige værdi af selskabets færdiggjorte og igangværende udviklingsprojekter,  
der pr. 30. juni 2024 har en værdi på DKK 93,0 mio, (2023: DKK 77,9 mio.), samt erhvervede  
patenter og licenser, der andrager DKK 1,5 mio. pr. 30. juni 2024 (2023: DKK 1,8 mio.).  
Udviklingsprojekterne forløber som forventet, og kundeundersøgelser har bekræftet ledel-  
sens tidligere vurderinger af salgspotentialet for de pågælende produkter.  
I forbindelse med den gennemførte nedskrivningstest har selskabet anvendt en budgetpe-  
riode på fem år og en vægtet gennemsnitlig kapitalomkostning (WACC) på 8,8% (2022/23:  
WACC 8,9%). De gennemførte test har ikke affødt nedskrivninger.  
Kostpris 01.07.2022  
91.125  
20.102  
39.361  
Overførsler  
1.818  
-
-1.818  
Tilgang  
-
737  
18.898  
Kostpris 30.06.2023  
92.943  
20.839  
56.441  
Afskrivninger 01.07.2022  
-64.751  
-18.174  
-265  
Årets afskrivninger  
-6.460  
-910  
-
Årets nedskrivninger  
-
-
-
Afskrivninger 30.06.2023  
-71.211  
-19.084  
-265  
Regnskabsmæssig værdi 30.06.2023  
21.732  
1.755  
56.176  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
83  
Noter  
3. Driftsaktiver
og -forpligtelser (fortsat)  
3.2 Materielle
aktiver (fortsat)  
Genindvindingsværdien er den højeste af et aktivs nettosalgspris og nutidsværien af de  
forventede, fremtidige nettopengestrømme. Et tab ved værdiforringelse indregnes, når den  
regnskabsmæsssige værdi af et aktiv eller dets pengestrømsgenerende enhed overstiger  
aktivets eller dets pengestrømsgenerende enheds genindvindsværdi. Nedskrivninger fore-  
tages via resultatopgørelsen.  
Nedskrivninger på materielle aktiver tilbageføres i det omfang, der er sket ændringer i de  
forudsætninger og skøn, der førte til nedskrivinger. Nedskrivniger tilbageføres kun i det  
omfang, aktivets nye regnskabsmæssige værdi ikke overstiger den regnskabmæssige værdi,  
aktivet ville have haft efter afskrivninger, såfremt aktivet ikke havde været nedskrevet.  
3.2 Materielle
aktiver  
§ꢀRegnskabspraksis  
Grunde og bygninger, produktionsanlæg og maskiner samt andre anlæg, driftsmateriel og  
inventar måles til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger. Der afskrives ikke  
på grunde.  
Kostprisen omfatter anskaffelsesprisen, omkostninger direkte tilknyttet anskaffelsen og omkost-  
ninger til klargøring af aktivet indtil det tidspunkt, hvor aktivet er klar til at blive taget i brug. For  
leasede aktiver udgør kostprisen nutidsværdien af de fremtidige leasingydelser.  
Renteomkostninger på lån til finansiering af fremstilling af materielle aktiver indregnes i  
kostprisen, hvis de vedrører fremstillingsperioden og er væsentlige. Øvrige låneomkostninger  
resultatføres.  
Afskrivningsgrundlaget er aktivets kostpris fratrukket restværdien. Restværdien er det forven-  
tede beløb, som vil kunne opnås ved salg af aktivet i dag efter fradrag af salgsomkostninger, hvis  
aktivet allerede havde den alder og var i den stand, som aktivet forventes at være i efter afsluttet  
brugstid. Kostprisen på et samlet aktiv opdeles i mindre bestanddele, der afskrives hver for sig,  
hvis brugstiden er forskellig.  
Der foretages lineære afskrivninger baseret på følgende vurdering af aktivernes forventede  
brugstider:  
Bygninger  
5-40 år  
Produktionsanlæg  
5 år  
Andre anlæg, driftsmateriel og inventar  
3-5 år  
Afskrivningsmetoder, brugstider og restværdier revurderes årligt.  
Den regnskabsmæssige værdi af materielle anlægsaktiver vurderes årligt for at afgøre, om  
der er indikationer af værdiforringelse. Når en sådan indkation er til stede, beregnes aktivets  
genindvindingsværdi.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
84  
Noter  
3. Driftsaktiver
og -forpligtelser (fortsat)  
3.2 Materielle
aktiver (fortsat)  
Materielle  
Produktions-  
aktiver  
Grunde og  
anlæg og  
Andre under
ud-  
T.DKK  
bygninger  
maskiner anlæg mv. førelse mv.  
Kostpris 01.07.2023  
69.364  
48.903  
23.255  
13.537  
Kursregulering  
134  
-
13  
-
Overførsler  
-
-
-
-
Tilgang  
2.538  
1.699  
2.073  
14.636  
Afgang  
-
-3.214  
-493  
-
Kostpris 30.06.2024  
72.036  
47.388  
24.848  
28.173  
Afskrivninger 01.07.2023  
-13.361  
-39.127  
-19.886  
-
Kursregulering  
-73  
3
-8  
-
Årets nedskrivninger  
-
-
-
Årets afskrivninger  
-4.214  
-3.017  
-2.305  
-
Afgang  
-
1.339  
253  
-
Afskrivninger 30.06.2024  
-17.648  
-40.802  
-21.946  
-
Regnskabsmæssig værdi 30.06.2024  
54.388  
6.586  
2.902  
28.173  
I grunde og bygninger indgår brugsret til leasede aktiver med DKK 2,8 mio.  
Materielle  
Produktions-  
aktiver  
Grunde og  
anlæg og  
Andre under
ud-  
T.DKK  
bygninger  
maskiner anlæg mv. førelse mv.  
Kostpris 01.07.2022  
58.234  
46.248  
22.134  
7.714  
Kursregulering  
-252  
-
-39  
-
Overførsler  
-
-
-
-
Tilgang  
11.382  
2.655  
1.321  
5.823  
Afgang  
-
-
-161  
-
Kostpris 30.06.2023  
69.364  
48.903  
23.255  
13.537  
Afskrivninger 01.07.2022  
-9.843  
-32.896  
-16.809  
-
Kursregulering  
130  
-
23  
-
Årets nedskrivninger  
-
-
-
Årets afskrivninger  
-3.648  
-6.231  
-3.141  
-
Afgang  
-
-
41  
-
Afskrivninger 30.06.2023  
-13.361  
-39.127  
-19.886  
-
Regnskabsmæssig værdi 30.06.2023  
56.003  
9.776  
3.369  
13.537  
I grunde og bygninger indgår brugsret til leasede aktiver med DKK 3,9 mio.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
85  
Noter  
3. Driftsaktiver
og -forpligtelser (fortsat)  
3.3 Udskudt
skat  
3.4 Varebeholdninger  
§ꢀRegnskabspraksis  
Varebeholdninger måles til kostpris, opgjort efter FIFO-metoden, eller nettorealisationsværdi,  
hvis denne er lavere. Kostprisen for råvarer og hjælpematerialer omfatter anskaffelsesprisen  
med tillæg af hjemtagelsesomkostninger.  
Kostprisen for fremstillede varer omfatter omkostninger til råvarer, hjælpematerialer og  
direkte løn samt fordelte faste og variable indirekte produktionsomkostninger.  
Variable indirekte produktionsomkostninger omfatter indirekte materialer og løn og fordeles  
baseret på forkalkulationer for de faktisk producerede varer. Faste indirekte produktions-  
omkostninger omfatter omkostninger til vedligeholdelse af og afskrivninger på de maskiner,  
produktionslokaler og udstyr, der benyttes i produktionsprocessen. Faste produktionsom-  
kostninger fordeles på baggrund af produktionsanlæggets normale kapacitet.  
Nettorealisationsværdi for varebeholdninger opgøres som forventet salgspris med fradrag af  
færdiggørelsesomkostninger og omkostninger, der skal afholdes for at effektuere salget.  
§ꢀRegnskabspraksis  
Udskudt skat er opgjort som forskellen mellem midlertidige afvigelser mellem regnskabs- og  
skattemæssige værdier ved en skattesats på 22%.  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Udskudt skat pr. 01.07.2023  
-2.649  
-5.854  
Kursregulering  
-
375  
Indregnet i årets resultat  
11.103  
2.830  
Udskudt skat pr. 30.06.2024  
8.454  
-2.649  
Udskudte Udskudte  
skatte- skattefor-  
T.DKK  
aktiver pligtelser  
Netto  
Udskudte skatteaktiver og -forpligtelser  
Immaterielle anlægsaktiver  
377  
20.460  
20.083  
Materielle anlægsaktiver  
1.667  
-
-1.667  
Kortfristede aktiver  
10.846  
884  
-9.962  
Udskudte skatteaktiver og -forpligtelser  
pr. 30.06.2024  
12.890  
21.344  
8.454  
Udskudte skatteaktiver og -forpligtelser  
Immaterielle anlægsaktiver  
464  
17.782  
17.318  
Materielle anlægsaktiver  
-
225  
225  
Kortfristede aktiver  
20.204  
12  
-20.192  
Udskudte skatteaktiver og -forpligtelser  
pr. 30.06.2023  
20.668  
18.019  
-2.649  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Råvarer og hjælpematerialer  
82.221  
72.638  
Færdigvarer  
37.274  
39.997  
119.495  
112.635  
Heri indgår indirekte produktionsomkostninger med  
3.800  
5.550  
Årets tilbageførsel af tidligere års nedskrivninger indregnet i omkost-  
ninger til råvarer og hjælpemateriale  
-
2.500  
Årets nedskrivning af varebeholdninger indregnet  
i omkostninger til råvarer og hjælpematerialer  
-2.040  
973  
Af den regnskabsmæssige værdi forventes DKK 47 mio. at blive realiseret efter mere end 12  
måneder (2022/23: DKK 50 mio.).  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
86  
Noter  
3. Driftsaktiver
og -forpligtelser (fortsat)  
3.5 Tilgodehavender
hos kunder (fortsat)  
Opgørelse af forventede kredittab:  
Forfaldne med  
Ej  
0-90  
91-180  
181-365 over
365  
forfaldne  
dage  
dage  
dage  
dage  
I alt  
30.06.2024  
Forventet tabsrate  
0%  
1%  
15%  
28%  
100%  
1%  
Tilgodehavende hos  
kunder, T.DKK  
44.133  
16.940  
1.281  
379  
-
62.733  
Forventet kredittab,  
T.DKK  
47  
128  
196  
105  
-
476  
30.06.2023  
Forventet tabsrate  
0%  
0%  
3%  
21%  
70%  
1%  
Tilgodehavende hos  
kunder, T.DKK  
34.887  
17.186  
2.663  
327  
182  
55.245  
Forventet kredittab,  
T.DKK  
68  
61  
89  
68  
128  
415  
3.5 Tilgodehavender
hos kunder  
§ꢀRegnskabspraksis  
Tilgodehavender hos kunder måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til  
nominel værdi fratrukket forventet kredittab.  
Der indregnes et forventet kredittab på tilgodehavender hos kunder på basis af en forventet  
tabsmodel. De forventede tab er dels baseret på historiske tab og dels på ledelsens forvent-  
ninger. Forventede tab indregnes straks efter den første indregning af tilgodehavendet. Årets  
forventede kredittab indregnes i resultatopgørelsen under andre eksterne omkostninger.  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Tilgodehavender hos kunder, brutto  
62.733  
55.245  
Ændringer i hensættelse til kredittab:  
Hensættelse primo  
415  
2.419  
Realiseret tab  
-280  
-518  
Ændring i hensættelse  
341  
-1.486  
Hensættelse ultimo  
476  
415  
Tilgodehavender hos kunder, netto  
62.257  
54.830  
Forventede omkostninger til udbedring af fejl og mangler er baseret på historisk erfaring.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
87  
Noter  
3. Driftsaktiver
og -forpligtelser (fortsat)  
3.6 Hensatte
forpligtelser  
4. Kapitalstruktur
og finansiering  
4.1 Pengestrømsopgørelse  
§ꢀRegnskabspraksis  
Hensatte forpligtelser omfatter forventede omkostninger til garantiforpligtelser. Hensatte  
forpligtelser indregnes, når selskabet som følge af en tidligere begivenhed har en retlig eller  
faktisk forpligtelse, og det er sandsynligt, at indfrielsen af forpligtelsen vil medføre et forbrug  
af selskabets økonomiske ressourcer. Hensatte forpligtelser måles til nettorealisationsværdi.  
Hvis opfyldelse af forpligtelsen tidsmæssigt forventes at ligge langt ude i fremtiden, måles  
forpligtelsen til dagsværdi.  
§ꢀRegnskabspraksis  
Pengestrømsopgørelsen viser pengestrømme vedrørende drift, investeringer og finansiering  
samt likviderne ved årets begyndelse og slutning.  
Pengestrømme vedrørende driftsaktiviteter præsenteres efter den indirekte metode og  
opgøres som driftsresultatet, reguleret for ikke-kontante driftsposter, ændringer i driftska-  
pital samt betalte finansielle indtægter, finansielle omkostninger og selskabsskat.  
Pengestrømme vedrørende investeringsaktiviteter omfatter betalinger i forbindelse med  
køb, udvikling, forbedring og salg mv. af immaterielle og materielle aktiver.  
Pengestrømme vedrørende finansieringsaktiviteter omfatter ændringer i selskabets aktie-  
kapital og omkostninger forbundet hermed, samt optagelse og indfrielse af lån, afdrag på  
rentebærende gæld, køb af egne aktier og udbetaling af udbytte. Endvidere indregnes penge-  
strømme vedrørende leasede aktiver i form af betalte leasingydelser.  
Pengestrømme i anden valuta end den funktionelle valuta indregnes i pengestrømsopgø-  
relsen ved at anvende gennemsnitlige valutakurser for månederne, medmindre disse afviger  
væsentligt fra de faktiske valutakurser på transaktionstidspunkterne. I sidstnævnte tilfælde  
anvendes de faktiske valutakurser for de enkelte dage.  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Garantihensættelser primo  
2.100  
1.830  
Forbrugt i perioden  
-825  
-658  
Periodens hensættelser  
2.125  
928  
Garantihensættelser ultimo  
3.400  
2.100  
Forventede omkostninger til udbedring af fejl og mangler er baseret på historisk erfaring.  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Ændring i driftskapital  
Ændring i varebeholdninger  
-6.860  
-45.845  
Ændring i tilgodehavende hos kunder  
-7.427  
11.037  
Ændring i andre tilgodehavender  
-3.273  
2.627  
Ændring i garantiforpligtelser  
1.300  
270  
Ændring i leverandørgæld  
-6.465  
527  
Ændring i anden gæld m.m.  
9.615  
-9.115  
-13.110  
-40.499  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
88  
Noter  
4. Kapitalstruktur
og finansiering (fortsat)  
4.2 Aktiekapital  
4.3 Udbytte  
§ꢀRegnskabspraksis  
Forslag til udbytte præsenteres ikke som en særskilt post i balancen men vises alene som en  
noteoplysning, da udbyttet er afhængig af generalforsamlingens godkendelse.  
For regnskabsåret 2023/24 har bestyrelsen foreslået et udbytte på DKK 4 pr. aktie svarende  
til DKK 69,6 mio., der vil blive udbetalt til aktionærerne efter afholdelse af selskabets ordi-  
nære generalforsamling den 10. oktober 2024, forudsat at generalforsamlingen godkender  
bestyrelsens forslag. Foreslået udbytte er eksklusiv udbytte af egne aktier.  
For regnskabsåret 2022/23 foreslog bestyrelsen et udbytte på DKK 6,00 pr. aktie svarende til  
DKK 104,4 mio.  
Aktiekapitalen, som er fuldt indbetalt, består af 17.402.479 aktier a DKK 1. Ingen aktier har  
særlige rettigheder, og der er én aktieklasse.  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Aktiekapital pr. 01.07.2023  
17.402  
17.402  
Ændringer  
-
-
Aktiekapital pr. 30.06.2024  
17.402  
17.402  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
89  
Noter  
4. Kapitalstruktur
og finansiering (fortsat)  
4.4 Rentebærende
gæld  
4.5 Kontraktlige
forpligtelser  
Kontraktlige forpligtelser primo regnskabsåret er fuldt ud indregnet som nettoomsætning i  
indeværende regnskabsår. For indeværende regnskabsår er der kontraktlige forpligtelser for  
DKK 50,8 mio. (2022/23: DKK 46,5 mio.).  
§ꢀRegnskabspraksis  
Finansielle gældsforpligtelser indregnes ved lånoptagelse til det modtagne provenu efter  
fradrag af afholdte transaktionsomkostninger. I efterfølgende perioder måles de finansielle  
forpligtelser til amortiseret kostpris, svarende til den kapitaliserede værdi ved anvendelse  
af den effektive rente, så forskellen mellem provenuet og den nominelle værdi indregnes i  
resultatopgørelsen over låneperioden.  
I finansielle forpligtelser indregnes tillige den kapitaliserede restleasingforpligtelse på  
leasingkontrakter, målt til amortiseret kostpris.  
4.6 Anden
gæld  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Skyldig løn, A-skat, sociale bidrag m.m.  
7.579  
3.075  
Feriepengeforpligtelse  
5.479  
4.595  
Skyldig moms og afgifter  
425  
534  
13.483  
8.204  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Leasinggæld  
974  
3.643  
Langfristet rentebærende gæld  
974  
3.643  
Kreditinstitutter  
1.331  
1.011  
Leasinggæld  
1.850  
2.506  
Kortfristet rentebærende gæld  
3.181  
3.517  
Vægtet gennemsnitlig effektiv rente  
3%  
3%  
Rentebærende gæld pr. 01.07.2023  
7.160  
6.795  
Optagelse af/afdrag på leasing gæld  
-3.325  
379  
Optagelse af/afdrag på lån til kreditinstitutter  
320  
-14  
Rentebærende gæld pr. 30.06.2024  
4.155  
7.160  
Anden gæld forfalder inden for et år. Den regnskabsmæssige værdi af anden gæld svarer til  
forpligtelsernes dagsværdi.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
90  
Noter  
4. Kapitalstruktur
og finansiering (fortsat)  
4.7 Finansielle
4.7 Finansielle
instrumenter og risici mv.  
instrumenter og risici mv. (fortsat)  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Kategorier af finansielle instrumenter  
Tilgodehavender hos kunder  
62.257  
54.830  
Andre tilgodehavender  
6.820  
4.913  
Likvide beholdninger  
296.146  
316.571  
Finansielle aktiver, der måles til amortiseret kostpris  
365.223  
376.314  
Leasinggæld  
2.824  
6.149  
Kreditinstitutter  
1.331  
1.011  
Leverandørgæld  
11.085  
17.550  
Anden gæld  
13.483  
8.204  
Finansielle forpligtelser, der måles til amortiseret kostpris  
28.723  
32.914  
Valutarisici  
Koncernens valutarisici afdækkes primært ved at afpasse indbetalinger og udbetalinger i  
samme valuta. Forskellen mellem indbetalinger og udbetalinger i samme valuta er udtryk for  
en valutarisiko, som ikke er afdækket. Langt størstedelen af positionerne er i EUR, USD og GBP.  
Renterisici  
ChemoMetecs renterisici knytter sig til forvaltningen af selskabets likvide midler og finansie-  
ring.  
Likviditetsrisici  
Det er koncernens målsætning at have et tilstrækkeligt likviditetsberedskab til kontinuerligt  
at kunne disponere hensigtsmæssigt i tilfælde af uforudsete udsving i likviditetsstrækket.  
Overskydende likviditet placeres på indlåns- eller aftalekonti under hensyntagen til det  
forventede likviditetsbehov. Placeringen af likviditet sker alene hos finansielle institutioner  
med en høj kreditværdighed.  
Politik for styring af finansielle risici  
ChemoMetec er som følge af sin drift, investeringer og finansiering eksponeret over for  
markedsrisici i form af ændringer i valutakurser og renteniveau samt kreditrisici og likvidi-  
tetsrisici. Koncernen opererer med en lav risikoprofil, således at valuta-, rente-, og kreditrisici  
kun opstår med udgangspunkt i kommercielle forhold. Det er koncernens politik ikke at  
foretage aktiv spekulation i finansielle risici.  
Styringen af ChemoMetecs finansielle risici sker centralt i finansfunktionen i henhold til en af  
bestyrelsens vedtaget politik og instruks, der fastsætter retningslinjer og rammer for selska-  
bets finansielle transaktioner.  
ChemoMetec anvender ikke afledte finansielle instrumenter i sin risikostyring.  
Kreditrisici  
Generelt er kreditrisikoen lav som følge af typen af kunder, der blandt andet omfatter  
medicinalselskaber og universiteter. I forbindelse med salg til kunder i USA/Canada og  
Europa gives der som udgangspunkt 30 dages kredit, mens der til kunder i øvrige geografiske  
områder (Rest of World) ikke gives kredit, før der er etableret en længerevarende kunderela-  
tion.  
Finansfunktionen foretager løbende en gennemgang af kreditrisici, herunder størrelse og  
aldersfordeling af tilgodehavender hos enkelte kunder.  
Der er samlet foretaget nedskrivninger på DKK 0,3 mio. pr. 30. juni 2023 (2022/23: DKK 0,4  
mio.). Der er endvidere alene realiseret ikke-væsentlige tab i regnskabsåret.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
91  
Noter  
4. Kapitalstruktur
og finansiering (fortsat)  
4.7 Finansielle
instrumenter og risici mv. (fortsat)  
instrumenter og risici mv. (fortsat)  
Rentetilpasnings- eller udløbstidspunkt  
4.7 Finansielle
Valutarisici vedrørende indregnede aktiver og forpligtelser  
Koncernen har ikke indgået afledte finansielle instrumenter til sikring af indregnede finan-  
sielle aktiver og forpligtelser.  
Heraf Gennem-  
Inden for  
Mellem  
Efter  
fast-  
snitlig  
T.DKK  
1 år  
1 og 5 år  
5 år  
I alt forrentet varighed  
Bankindeståender  
296.146  
-
-
296.146  
-
Leasinggæld  
-1.850  
-974  
-
-2.824  
-2.824  
4 år  
Kreditinstitutter  
-1.331  
-
-
-1.331  
-
30.06.2024  
292.965  
-974  
-
291.991  
-2.824  
Bankindeståender  
316.572  
-
-
316.572  
-
Leasinggæld  
-2.506  
-3.643  
-
-6.149  
-6.149  
4 år  
Kreditinstitutter  
-1.011  
-
-
-1.011  
-
30.06.2023  
313.055  
-3.643  
-
309.412  
-6.149  
Tab før  
Gevinst  
skat  
før skat  
Likvider  
Gælds-  
Usikret  
v. 10%  
v. 10%  
og værdi-  
Tilgode-  
for-  
netto- styrkelse
svækkelse  
T.DKK  
papirer havender pligtelser  
position  
af DKK  
af DKK  
EUR  
3.136  
15.808  
-
18.944  
-1.894  
1.894  
USD  
11.777  
41.249  
-3.689  
49.337  
-4.934  
4.934  
GBP  
984  
3.128  
-
4.112  
-411  
411  
30.06.2024  
15.897  
60.185  
-3.689  
72.393  
-7.239  
7.239  
EUR  
981  
17.699  
-
18.680  
-1.868  
1.868  
USD  
17.790  
32.358  
-4.477  
45.671  
-4.567  
4.567  
GBP  
461  
1.992  
-
2.453  
-245  
245  
30.06.2023  
19.232  
52.049  
-4.477  
66.804  
-6.680  
6.680  
Udsving i renteniveauet påvirker alene koncernens variabelt forrentede bankindeståender  
og -gæld samt realkreditlån. Stigninger eller fald i rentenivauet i forhold til balancedagens  
renteniveau vurderes ubetydelige i forhold til selskabets finansielle stilling og resultat.  
Renterisici vedr. finansiering  
Koncernen har rentebærende finansielle aktiver og forpligtelser og er som følge heraf udsat  
for renterisici. Om koncernens finansielle aktiver og finansielle forpligtelser kan angives  
følgende aftalemæssige rentetilpasnings- eller udløbstidspunkter afhængig af, hvilken dato  
der falder først, samt hvor stor en andel af de rentebærende aktiver og forpligtelser, der er  
fastforrentede.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
92  
Noter  
4. Kapitalstruktur
og finansiering (fortsat)  
4.7 Finansielle
instrumenter og risici mv. (fortsat)  
4.8 Kapitalstruktur  
Koncernens ledelse vurderer løbende, om selskabets kapitalstruktur er i overensstemmelse  
med selskabets og aktionærernes interesser. Det overordnede mål er at sikre en kapital-  
struktur, som understøtter en langsigtet økonomisk vækst og samtidig maksimerer afkastet  
til selskabets interessenter ved en optimering af forholdet mellem egenkapital og gæld.  
Selskabets overordnede strategi er uændret i forhold til sidste år.  
Koncernens kapitalstruktur består af finansielle leasingforpligtelser, gæld til kreditinstitutter  
og realkredit, likvide beholdninger og egenkapital, herunder aktiekapital, og overført resultat.  
Bestyrelsen gennemgår kapitalstrukturen to gange årligt i forbindelse med aflæggelse af  
halvårsrapporter og årsrapporter. Som en del af denne gennemgang vurderer bestyrelsen  
kapitalomkostninger og de risici, der er forbundet med de enkelte typer af kapital.  
Likviditetsrisiko  
Forfaldstidspunkter for finansielle forpligtelser er specificeret nedenfor fordelt på de tids-  
mæssige intervaller, der anvendes i koncernens likviditetsstyring. De specificerede beløb  
repræsenterer de beløb, der forfalder til betaling inklusive renter mv.  
Koncernen har ingen afledte finansielle instrumenter.  
Ikke-afledte finansielle forpligtelser  
Mellem  
Under 6  
6 og 12  
Mellem  
Efter  
T.DKK  
måneder måneder  
1 og 5 år  
5 år  
I alt  
Leasinggæld  
991  
859  
974  
-
2.824  
Kreditinstitutter  
1.331  
-
-
-
1.331  
Leverandørgæld  
11.085  
-
-
-
11.085  
Anden gæld  
12.043  
1.440  
-
-
13.483  
30.06.2024  
25.450  
2.299  
974  
-
28.723  
Leasinggæld  
456  
2.050  
3.643  
-
6.149  
Kreditinstitutter  
1.011  
-
-
-
1.011  
Leverandørgæld  
17.550  
-
-
-
17.550  
Anden gæld  
3.948  
4.256  
-
-
8.204  
30.06.2023  
22.965  
6.306  
3.643  
-
32.914  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Den finansielle gearing kan pr. balancedagen opgøres således:  
Kreditinstitutter  
1.331  
1.011  
Leasinggæld  
2.824  
6.149  
Likvide beholdninger  
-296.146 -316.571  
-291.991 -309.411  
Egenkapital  
565.316  
533.042  
Finansiel gearing  
-0,5  
-0,6  
Kreditrisici  
Den primære kreditrisiko i koncernen er relateret til tilgodehavender hos kunder. Koncer-  
nens kunder er hovedsageligt større selskaber i EU og USA, og koncernen har ikke væsent-  
lige risici vedrørende enkelte kunder eller samarbejdspartnere. Den maksimale kreditrisiko  
knyttet til tilgodehavender hos kunder svarer til den regnskabsmæssige værdi. Aldersforde-  
ling af selskabets tilgodehavender hos kunder, herunder forventede kredittab, fremgår af  
note 3.5.  
Koncernen har ingen specifik målsætning for størrelsen af den finansielle gearing.  
Koncernen har ikke i regnskabsåret eller sammenligningsåret forsømt eller misligholdt låne-  
aftaler.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
93  
Noter  
5. Øvrige
noter  
5.1 Nøgletalsforklaring og definitioner  
5.1 Nøgletalsforklaring og definitioner (fortsat)  
Hoved- og nøgletal er defineret og beregnet i overensstemmelse med Finansforeningens  
"Nøgletalsvejledning"  
Investeret kapital er defineret som nettoarbejdskapital tillagt den regnskabsmæssige værdi  
af materielle og immaterielle langfristede aktiver, og fratrukket andre hensatte forpligtelser  
og langfristede driftsmæssige forpligtelser.  
Nøgletal  
Beregningsformel  
Bemærkninger  
Nettorentebærende gæld er defineret som rentebærende forpligtelser, herunder skyldig  
selskabsskat, fratrukket rentebærende aktiver, herunder likvide beholdninger og tilgodeha-  
vende selskabsskat.  
Overskudsgrad  
(EBIT-margin) (%)  
EBIT * 100  
Nettoomsætning  
Nøgletallet er udtryk for en virk-  
somheds driftsmæssige rentabilitet  
forstået som virksomhedens evne  
til at skabe overskud af de drifts-  
mæssige aktiviteter.  
5.2 Pantsætninger
og sikkerhedsstillelser  
Afkast af investeret kapital  
eksklusiv goodwill (%)  
EBIT * 100  
Gns. investeret kapital  
Nøgletallet er udtryk for en virksom-  
heds evne til at generere et afkast  
af den investerede kapital gennem  
de driftsmæssige aktiviteter.  
Til sikkerhed for gæld til kreditinstitutter, der udgør DKK 0,0 mio. pr. 30. juni 2024, er der  
givet virksomhedspant i moderselskabet (2022/23: DKK 1,0 mio.). ChemoMetec har i 2023/24  
stillet sikkerhed i form af en betalingsgaranti på DKK 6 mio. (2022/23: DKK 6 mio.).  
Egenkapitalforrentning (%)
Moderselskabets andel af
Nøgletallet er udtryk for en virksom-  
5.3 Eventualforpligtelser  
årets resultat * 100  
heds evne til at generere et afkast  
til moderselskabets aktionærer, når  
der tages højde for virksomhedens  
kapitalgrundlag.  
Moderselskabets gns. andel  
af koncernegenkapital  
Koncernen er ikke bekendt med væsentlige krav eller trusler om væsentlige krav mod  
koncernen pr. balancedagen.  
Finansiel gearing  
Nettorentebærende gæld
Nøgletallet er udtryk for den finan-  
5.4 Honorar
til generalforsamligsvalgt revisor  
sielle gearing forstået som virksom-  
hedens følsomhed overfor udsving  
i renteniveau mv. En høj finansiel  
gearing er alt andet lige udtryk for  
en relativt høj finansiel risiko.  
Egenkapital i alt  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Revisionsydelser  
475  
460  
Andre erklæringsopgaver med sikkerhed  
125  
110  
Skatterådgivning  
76  
216  
Andre ydelser  
349  
25  
1.025  
811  
Beregning af resultat pr. aktie og resultat pr. aktie, udvandet, er specificeret i note 2.10.  
EBITDA (Earnings Before Interest, Tax, Depreciations and Amortizations) er defineret som  
driftsresultat.  
Andre ydelser består af honorarer til Deloitte, herunder honorarer for erklæringer uden  
sikkerhed og aftalte arbejdshandlinger.  
EBIT (Earnings Before Interest and Tax) er defineret som resultat af primær drift.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
94  
Noter  
5. Øvrige
noter (fortsat)  
5.5 Nærtstående
parter  
5.6 Begivenheder
efter balancedagen  
Der ikke indtruffet væsentlige hændelser efter regnskabsårets udløb, der har betydning for  
årsrapporten.  
Transaktioner med nærtstående parter i regnskabsåret  
Koncernen har i regnskabsåret haft følgende transaktioner med nærtstående parter:  
Andre  
Nøgle-  
nært-  
personer  
stående  
T.DKK  
i ledelsen  
parter  
I alt  
2023/24  
Køb af tjenesteydelser  
785  
-
785  
Gældsposter pr. 30.06.2024  
5.093  
-
5.093  
2022/23  
Køb af tjenesteydelser  
638  
-
638  
5.7 Godkendelse
af årsrapport til offentliggørelse  
Bestyrelsen har på bestyrelsesmødet den 11. september 2024 godkendt nærværende årsrap-  
port til offentliggørelse.  
Årsrapporten forelægges ChemoMetec A/S’ aktionærer til godkendelse på den ordinære  
generalforsamling den 10. oktober 2024.  
Vederlag mv. til nærtstående parter fremgår af note 2.4.  
Koncernen har pr. balancedagen hverken tilgodehavender hos eller gæld til nærstående  
parter, udover ovenstående.  
Køb af tjenesteydelser består af advokatbistand fra advokatvirksomhed, der er ejet af et  
bestyrelsesmedlem.  
Transaktionerne er leveret på markedsmæssige vilkår.  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀIndhold  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
95  
Moderselskabsregnskab 2023/24  
Indhold  
Totalindkomstopgørelse  
Balance  
3.  
Driftsaktiver og -forpligtelser  
3.1 Immaterielle anlægsaktiver*  
3.2 Materielle anlægsaktiver  
3.3 Udskudt skat  
Egenkapitalopgørelse  
Pengestrømsopgørelse  
3.4 Varebeholdninger  
3.5 Tilgodehavender hos kunder  
3.6 Hensatte forpligtelser*  
3.7 Kapitalandele  
Noter  
1.  
Regnskabspraksis generelt*  
1.1 Referenceramme*  
4.  
Kapitalstruktur og finansiering  
1.2 Grundlag for regnskabsudarbejdelsen*  
1.3 Væsentlige skøn ved regnskabsudarbejdelsen*  
1.4 Væsentlige regnskabsmæssige vurderinger*  
1.5 Implementering af nye og ændrede standarder samt fortolkningsbidrag*  
1.6 Koncernregnskabet*  
4.1 Pengestrømsopgørelse  
4.2 Aktiekapital*  
4.3 Udbytte*  
4.4 Rentebærende gæld*  
4.5 Kontraktlige forpligtelser*  
4.6 Anden gæld*  
1.7 Konsolideringsprincipper*  
1.8 Omregning af fremmed valuta*  
4.7 Finansielle instrumenter og risici mv.*  
4.8 Kapitalstruktur*  
2.  
Driftsresultat  
2.1 Segmentoplysninger*  
2.2 Nettoomsætning  
5.  
Øvrige noter  
5.1 Nøgletalsforklaring og definitioner*  
5.2 Pantsætninger og sikkerhedsstillelser*  
5.3 Eventualforpligtelser*  
2.3 Vareforbrug*  
2.4 Arbejde udført for egen regning og opført under aktiver*  
2.5 Andre eksterne omkostninger*  
2.6 Personaleomkostninger  
2.7 Afskrivninger*  
5.4 Honorar til generalforsamlingsvalgt revisor*  
5.5 Nærtstående parter  
5.6 Begivenheder efter balancedagen*  
5.7 Godkendelse af årsrapport til offentliggørelse*  
2.8 Finansielle poster  
2.9 Skat  
2.10 Resultat pr. aktie  
* Der henvises til den tilsvarende note i koncernregnskabet  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀTotalindkomstopgørelse  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
96  
Totalindkomstopgørelse  
T.DKK  
Note 2023/24 2022/23  
Nettoomsætning  
2.1, 2.2  
306.950  
520  
386.674  
2.132  
Andre indtægter  
Vareforbrug  
2.3  
2.4  
-60.685  
27.823  
274.608  
-56.948  
27.458  
359.316  
Arbejde udført for egen regning og opført under aktiver  
Bruttoresultat  
Andre eksterne omkostninger  
Personaleomkostninger  
2.5  
-42.625  
-36.138  
-81.635  
-18.344  
223.199  
2.6 -100.946  
Af- og nedskrivninger  
2.7  
-15.064  
Resultat af primær drift (EBIT)  
115.973  
Finansielle indtægter  
Finansielle omkostninger  
Resultat før skat  
2.8  
2.8  
12.364  
-3  
4.629  
-5.955  
128.334  
221.873  
Skat af årets resultat  
2.9  
-28.989  
-48.776  
Årets resultat  
99.345  
173.097  
Resultat pr. aktie i kr.  
Resultat pr. aktie  
2.10  
5,71  
9,95  
Udvandet resultat pr. aktie  
5,71  
9,95  
Årets resultat  
99.345  
173.097  
Anden totalindkomst:  
Valutakursregulering af udenlandske virksomheder  
Årets totalindkomst  
4
-8  
99.349  
173.089  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀBalance pr. 30. juni 2024  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
97  
Balance pr. 30. juni 2024  
T.DKK  
Note 2023/24 2022/23  
T.DKK  
Note 2023/24 2022/23  
Aktiver  
Passiver  
Færdiggjorte udviklingsprojekter  
Erhvervede patenter og licenser  
Udviklingsprojekter under udførelse  
Immaterielle aktiver  
20.617  
1.549  
21.732  
1.755  
Aktiekapital  
4.2  
17.402  
568.094  
585.496  
17.402  
573.160  
590.562  
Andre reserver  
Egenkapital  
72.381  
94.547  
56.176  
79.663  
3.1  
Udskudt skat  
3.3  
3.6  
4.4  
19.300  
3.400  
-
16.334  
2.100  
Grunde og bygninger  
51.587  
6.583  
52.128  
9.776  
Andre hensatte forpligtelser  
Leasinggæld  
Produktionsanlæg og maskiner  
Andre anlæg, driftsmateriel og inventar  
Materielle aktiver under udførelse  
Materielle aktiver  
1.771  
2.904  
3.094  
Langfristede forpligtelser  
22.700  
20.205  
28.172  
89.246  
13.537  
78.535  
Kortfristet leasinggæld  
Kreditinstitutter  
4.4  
4.4  
-
466  
519  
393  
3.2  
Kapitalandele i dattervirksomheder  
3.7  
398  
395  
Leverandørgæld  
10.556  
1.112  
16.199  
1.562  
Finansielle aktiver  
398  
395  
Gæld til dattervirksomheder  
Selskabsskat  
18.497  
17.279  
11.198  
59.108  
42.622  
13.960  
5.241  
Langfristede aktiver  
Varebeholdninger  
184.191  
113.636  
158.593  
102.475  
Kontraktlige forpligtelser  
Anden gæld  
4.5  
3.4  
4.6  
Kortfristede forpligtelser  
80.496  
Tilgodehavender hos kunder  
Tilgodehavende hos dattervirksomheder  
Andre tilgodehavender  
3.5  
21.423  
53.133  
5.871  
22.830  
91.455  
3.259  
Forpligtelser  
81.808  
100.701  
691.263  
Passiver  
667.304  
Periodeafgrænsningsposter  
Tilgodehavender  
4.756  
3.712  
85.183  
121.256  
Pantsætninger og eventualforpligtelser  
5.2 - 5.3  
5.4 - 5.7  
Likvide beholdninger  
Kortfristede aktiver  
Aktiver  
284.294  
483.113  
667.304  
308.939  
532.670  
691.263  
Øvrige noter  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀEgenkapitalopgørelse og pengestrømsopgørelse  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
98  
Egenkapitalopgørelse  
Pengestrømsopgørelse  
Reserve Reserve  
T.DKK  
Note 2023/24 2022/23  
for valu- for udvik-  
takurs-  
lings-  
Resultat af primær drift (EBIT)  
115.973  
223.199  
Aktie-  
kapital  
regule- omkost- Overført Foreslået  
T.DKK  
ring  
18  
ninger resultat udbytte  
I alt  
Af- og nedskrivninger  
15.064  
11.520  
-3  
18.344  
3.544  
Modtagne finansielle indtægter  
Betalte finansielle omkostninger  
Betaling af indkomstskat  
Egenkapital 01.07.2023  
17.402  
56.397  
412.330  
104.415  
590.562  
-896  
Årets resultat  
-
-
-
-
4
4
11.770  
-
17.975  
-
69.600  
-
99.345  
4
-50.023  
29.395  
121.926  
-55.199  
-35.721  
153.271  
Valutakursreguleringer  
Totalindkomst  
Ændring i driftskapital  
4.1  
11.770  
17.975  
69.600  
99.349  
Pengestrømme fra driftsaktiviteter  
Øvrige transaktioner  
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Køb mv. af materielle anlægsaktiver  
Salg af materielle anlægsaktiver  
-19.950  
-
-18.119  
161  
Udloddet udbytte  
-104.415 -104.415  
-104.415 -104.415  
Køb mv. af immaterielle anlægsaktiver  
Tilgange finansielle anlægsaktiver  
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter  
-22.584  
-3  
-19.635  
-
Egenkapital 30.06.2024  
17.402  
22  
68.167  
430.305  
69.600  
585.496  
-42.537  
-37.593  
Fremmedfinansiering:  
Egenkapital 01.07.2022  
17.402  
26  
43.447  
356.598  
-
417.473  
Betalte leasingydelser  
-655  
73  
-519  
Årets resultat  
-
-
12.950  
55.732  
104.415  
173.097  
Optagelse af/afdrag på lån til kreditinstitutter  
89  
Valutakursregulering af  
udenlanske datterselskaber  
-
-8  
-
-
-
-8  
Kapitalejerne:  
Totalindkomst  
-
-8  
12.950  
55.732  
104.415  
173.089  
Udloddet udbytte  
-104.415  
-
Pengestrømme fra finansieringsaktiviteter  
-104.997  
-430  
Øvrige transaktioner  
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Udloddet udbytte  
Ændring i likvider  
-25.608  
115.248  
Likvider primo  
308.939  
963  
196.998  
-3.307  
Egenkapital 30.06.2023  
17.402  
18  
56.397  
412.330  
104.415  
590.562  
Valutakurs tab/gevinst likvider  
Likvider ultimo  
284.294  
308.939  
Likvider indregnes således:  
Likvide beholdninger  
Likvider pr. 30.06.  
284.294  
308.939  
284.294  
308.939  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
99  
Noter  
2. Driftsresultat  
2.2 Nettoomsætning  
2.2 Nettoomsætning (fortsat)  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
§ꢀRegnskabspraksis  
Moderselskabets omsætning omfatter salg af instrumenter og dertil hørende forbrugsvarer.  
Herudover omfatter omsætningen salg af tjenesteydelser, der omfatter servicepakker og  
forlængede garantier vedrørende solgte produkter.  
Varesalg  
279.990  
26.960  
364.601  
22.073  
Salg af serviceydelser  
306.950  
386.674  
Moderselskabets salgsaftaler opdeles i individuelt identificerbare leveringsforpligtesler, der  
indregnes og måles særskilt til dagsværdi. Hvor en salgsaftale omfatter flere leveringsfor-  
pligtelser, allokeres salgsaftalens samlede salgsværdi forholdsmæssigt til aftalens enkelte  
leveringsforpligtelse.  
Der er i regnskabsåret 2023/24 indregnet omsætning fra serviceydelser på DKK 27,0 mio.,  
mens en omsætning svarende til DKK 17,3 mio. er periodiseret med henblik på indregning  
i det kommende regnskabsår (2022/23: DKK 22,1 mio. er indregnet som omsætning, mens  
DKK 13,0 mio. er periodiseret).  
Omsætningen indregnes, når kontrollen over den enkelte identificerbare leveringsforplig-  
telse overgår til kunden.  
Den indregnede omsætning måles til dagsværdien af det aftalte vederlag ekskl. moms  
og afgifter opkrævet på vegne af tredjepart. Alle former for afgivne rabatter indregnes i  
omsætningen. Dagsværdien svarer til den aftalte pris tilbagediskonteret til nutidsværdi, hvor  
betalingsbetingelserne overskrider 12 måneder.  
Salg af varer  
Salg af varer omfatter instrumenter og forbrugsvarer og indregnes i omsætningen, når  
kontrollen over den enkelte identificerbare leveringsforpligtelse i salgsaftalen overgår til  
kunden, hvilket i henhold til salgsbetingelserne sker på afsendelses- eller leveringstids-  
punktet.  
Salg af serviceydelser  
Serviceydelser består af salg af servicepakker som indeholder support, udvidet garanti og  
validering af instrumentet. Servicen har som udgangspunkt en løbetid på 12 måneder og  
faktureres ved opstart af serviceperioden. Da servicepakkerne indeholder flere leverings-  
forpligtelser, herunder support, udvidet garanti og validering af instrumentet, indregnes  
omsætningen i takt med, at de enkelte leveringsforpligtelser opfyldes. Leveringsforpligtel-  
serne opfyldes som udgangspunkt løbende i serviceperioden, hvorefter omsætningen fra  
serviceplanerne indregnes løbende i omsætningen.  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
100  
Noter  
2. Driftsresultat  
2.6 Personaleomkostninger  
2.8 Finansielle poster  
§ꢀRegnskabspraksis  
§ꢀRegnskabspraksis  
Finansielle poster omfatter renteindtægter og -omkostninger, rentedelen af finansielle  
Personaleomkostninger omfatter løn og gager samt sociale omkostninger, pensioner mv. til  
selskabets medarbejdere.  
leasingydelser, realiserede og urealiserede kursgevinster og -tab på værdipapirer, gældsfor-  
pligtelser og transaktioner i fremmed valuta.  
ChemoMetec A/S har i resultatopgørelsen ændret præsentationen af personaleomkost-  
ninger, der i året er medgået til fremstilling af varebeholdninger, så disse nu præsenteres  
fordelt på henholdsvis resultatposterne ”personaleomkostninger” og ”arbejde udført for  
egen regning og opført under aktiver”, hvor de tidligere har været modregnet i personale-  
omkostninger. Den ændrede præsentation, der blev implementeret i delårsrapporten for  
perioden 1. juli - 31. december 2023, sker for bedre at afspejle principperne bag den artsop-  
delte resultatopgørelse og har medført, at personaleomkostningerne i 2023/24 er forøget  
med DKK 13,1 mio. (2022/23: DKK 16,1 mio.), og værdien af arbejde udført for egen regning  
og opført under aktiver (indtægt) tilsvarende er forøget med DKK 13,1 mio. (2022/23: DKK  
16,1 mio.). Sammenligningstal 2022/23 er således tilpasset den ændrede præsentation. Det  
bemærkes, at den ændrede præsentation ikke påvirker hverken EBITDA, periodens resultat  
eller egenkapitalen.  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Finansielle indtægter  
Renteindtægter  
11.520  
844  
3.544  
1.085  
4.629  
Valutakursreguleringer  
12.364  
Finansielle omkostninger  
Renteomkostninger til kreditinstitutter  
Renter leasing gæld  
-
-
763  
128  
5
Øvrige  
-3  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Subtotal renter  
Valutakursreguleringer  
I alt  
-3  
-
896  
5.059  
5.955  
Løn og gager  
94.678  
5.569  
76.050  
4.927  
658  
Pensioner  
-3  
Andre omkostninger til social sikring  
Personaleomkostninger total  
699  
100.946  
81.635  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
101  
Noter  
2. Driftsresultat (fortsat)  
2.9 Skat  
2.10 Resultat pr. aktie  
T.DKK  
2023/24  
2022/23  
§ꢀRegnskabspraksis  
For en beskrivelse af moderselskabets anvendte regnskabspraksis henvises der til koncern-  
Beregning af resultat pr. aktie er baseret på følgende:  
regnskabets note 2.9.  
Årets resultat for aktionærerne i ChemoMetec A/S, T.DKK  
99.345  
173.096  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Gennemsnitligt antal udstedte aktier (stk.)  
17.402.479 17.402.479  
Skat af årets resultat  
Aktuel skat  
Gennemsnitligt antal egne aktier (stk.)  
-
-
24.926  
2.966  
46.202  
2.596  
-22  
Antal aktier anvendt til beregning af resultat pr. aktie (stk.)  
17.402.479 17.402.479  
Årets regulering af udskudt skat  
Regulering vedr. tidligere år  
Resultat pr. aktie, DKK  
5,71  
9,95  
9,95  
1.097  
Udvandet resultat pr. aktie, DKK  
5,71  
28.989  
48.776  
Specificeres således:  
Skat af årets resultat  
28.989  
-
48.776  
-
Skat af egenkapitalbevægelser  
28.989  
48.776  
Skat af årets resultat kan forklares således:  
Beregnet 22,0% skat af resultat før skat  
28.233  
-357  
48.812  
-360  
Effekt af øget fradradg for forsknings- og udviklingsomkostninger  
Ikke-fradragsberettigede indtægter/omkostninger  
Regulering af skat tidligere år  
16  
346  
1.097  
28.989  
-22  
48.776  
Effektiv skatteprocent (%)  
22,6  
22,0  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
102  
Noter  
3. Driftsaktiver og -forpligtelser  
3.2 Materielle aktiver  
3.2 Materielle aktiver (fortsat)  
Materielle  
aktiver  
§ꢀRegnskabspraksis  
Produktions-  
For en beskrivelse af moderselskabets anvendte regnskabspraksis henvises der til koncern-  
Grunde og  
bygninger  
anlæg og  
Andre under ud-  
regnskabets note 3.2.  
T.DKK  
maskiner anlæg mv. førelse mv  
Materielle  
Kostpris 01.07.2022  
Overførsler  
52.143  
46.248  
21.403  
-
7.714  
Produktions-  
aktiver  
-
8.319  
-
-
2.655  
-
-
5.823  
-
Grunde og  
bygninger  
anlæg og  
Andre under ud-  
maskiner anlæg mv. førelse mv  
T.DKK  
Tilgang  
1.322  
-161  
22.564  
Afgang  
Kostpris 01.07.2023  
Overførsler  
60.462  
48.903  
-
22.564  
13.537  
Kostpris 30.06.2023  
60.462  
48.903  
13.537  
-
1.542  
-
-
2.073  
-
-
14.635  
-
Tilgang  
1.699  
-3.214  
47.388  
Afskrivninger 01.07.2022  
Årets nedskrivninger  
Årets afskrivninger  
Afgang  
-6.664  
-32.899  
-16.440  
-
-
-
-
-
-
Afgang  
-
-1.670  
-
-
-6.228  
-
Kostpris 30.06.2024  
62.004  
24.637  
28.172  
-3.071  
42  
Afskrivninger 01.07.2023  
Årets nedskrivninger  
Årets afskrivninger  
Afgang  
-8.334  
-39.127  
-
-19.470  
-
-
-
-
-
Afskrivninger 30.06.2023  
-8.334  
-39.127  
-19.470  
-
-2.083  
-
-
-2.263  
-
-3.017  
1.339  
-40.805  
Regnskabsmæssig værdi 30.06.2023  
52.128  
9.776  
3.094  
13.537  
Afskrivninger 30.06.2024  
-10.417  
-21.733  
I grunde og bygninger indgår brugsret til leasede aktiver med DKK 0 mio.  
Regnskabsmæssig værdi 30.06.2024  
51.587  
6.583  
2.904  
28.172  
I grunde og bygninger indgår brugsret til leasede aktiver med DKK 0 mio.  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
103  
Noter  
3. Driftsaktiver og -forpligtelser (fortsat)  
3.3 Udskudt skat  
3.4 Varebeholdninger  
§ꢀRegnskabspraksis  
§ꢀRegnskabspraksis  
Varebeholdninger måles til kostpris, opgjort efter FIFO-metoden, eller nettorealisationsværdi,  
hvis denne er lavere. Kostprisen for råvarer og hjælpematerialer omfatter anskaffelsesprisen  
med tillæg af hjemtagelsesomkostninger.  
Udskudt skat er opgjort som forskellen mellem midlertidige afvigelser mellem regnskabs- og  
skattemæssige værdier ved en skattesats på 22%.  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Kostprisen for fremstillede varer omfatter omkostninger til råvarer, hjælpematerialer og  
direkte løn samt fordelte faste og variable indirekte produktionsomkostninger.  
Udskudt skat 01.07.  
16.334  
2.966  
13.738  
2.596  
Indregnet i årets resultat  
Udskudt skat 30.06.  
Variable indirekte produktionsomkostninger omfatter indirekte materialer og løn og fordeles  
baseret på forkalkulationer for de faktisk producerede varer. Faste indirekte produktions-  
omkostninger omfatter omkostninger til vedligeholdelse af og afskrivninger på de maskiner,  
produktionslokaler og udstyr, der benyttes i produktionsprocessen, samt generelle omkost-  
ninger til produktionsadministration og ledelse. Faste produktionsomkostninger fordeles på  
baggrund af produktionsanlæggets normale kapacitet.  
19.300  
16.334  
Ud-  
skudte  
skatte- skattefor-  
aktiver pligtelser  
Udskudte  
T.DKK  
Netto  
Nettorealisationsværdi for varebeholdninger opgøres som forventet salgspris med fradrag af  
færdiggørelsesomkostninger og omkostninger, der skal afholdes for at effektuere salget.  
Udskudte skatteaktiver og -forpligtelser  
Immaterielle anlægsaktiver  
377  
1.667  
-
20.460  
-
20.083  
-1.667  
884  
Materielle anlægsaktiver  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Kortfristede aktiver  
884  
Råvarer og hjælpematerialer  
81.976  
31.660  
72.638  
29.837  
Udskudte skatteaktiver og -forpligtelser pr. 30.06.2024  
2.044  
21.344  
19.300  
Fremstillede varer  
Udskudte skatteaktiver og -forpligtelser  
Immaterielle anlægsaktiver  
113.636  
102.475  
464  
-
17.782  
225  
17.318  
225  
Heri indgår indirekte produktionsomkostninger med  
3.800  
5.550  
2.500  
973  
Materielle anlægsaktiver  
Kortfristede aktiver  
1.221  
1.685  
12  
-1.209  
16.334  
Årets tilbageførsel af tidligere års nedskrivninger indregnet i  
omkostninger til råvarer og hjælpematerialer  
-
Udskudte skatteaktiver og -forpligtelser pr. 30.06.2023  
18.019  
Årets nedskrivning af varebeholdninger indregnet i  
omkostninger til råvarer og hjælpematerialer  
-2.040  
Af den regnskabsmæssige værdi forventes DKK 49 mio. at blive realiseret efter mere end 12  
måneder (2022/23: DKK 30 mio.).  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
104  
Noter  
3. Driftsaktiver og -forpligtelser (fortsat)  
3.5 Tilgodehavender hos kunder (fortsat)  
Opgørelse af forventede kredittab:  
3.5 Tilgodehavender hos kunder  
§ꢀRegnskabspraksis  
Tilgodehavender hos kunder måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til  
nominel værdi fratrukket forventet kredittab.  
Forfaldne med  
0-90  
Ej  
91-180  
181-365 over 365  
Der indregnes et forventet kredittab på tilgodehavender hos kunder på basis af en forventet  
tabsmodel. De forventede tab er dels baseret på historiske tab og dels på ledelsens forvent-  
ninger. Forventede tab indregnes straks efter den første indregning af tilgodehavendet. Årets  
forventede kredittab indregnes i resultatopgørelsen under andre eksterne omkostninger.  
forfaldne  
dage  
dage  
dage  
dage  
I alt  
30.06.2024  
Forventet tabsrate  
0%  
16.707  
17  
0%  
3.977  
12  
19%  
931  
178  
46%  
28  
100%  
1%  
21.643  
220  
Tilgodehavende hos  
kunder, T.DKK  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
-
-
Forventet kredittab,  
T.DKK  
Tilgodehavender hos kunder, brutto  
21.643  
22.885  
13  
Ændringer i hensættelse til kredittab:  
Hensættelse pr. 01.07.  
30.06.2023  
55  
-84  
700  
-
Forventet tabsrate  
0%  
16.037  
17  
0%  
5.423  
11  
2%  
1.407  
26  
8%  
17  
1
100%  
0%  
22.885  
55  
Realiseret tab  
Tilgodehavende hos  
kunder, T.DKK  
Ændring i hensættelse  
249  
-645  
-
-
Forventet kredittab,  
T.DKK  
Hensættelse pr. 30.06.  
220  
55  
Tilgodehavender hos kunder, netto  
21.423  
22.830  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
105  
Noter  
3. Driftsaktiver og -forpligtelser  
3.7 Kapitalandele i dattervirksomheder  
4. Kapitalstruktur og finansiering  
4.1 Pengestrømsopgørelse  
§ꢀRegnskabspraksis  
§ꢀRegnskabspraksis  
For en beskrivelse af moderselskabets anvendte regnskabspraksis henvises der til koncern-  
Kapitalandele i dattervirksomheder måles til kostpris i moderselskabets årsregnskab.  
regnskabets note 4.1.  
Hvis kostprisen overstiger kapitalandelenes genindvindingsværdi, nedskrives til denne lavere  
værdi. Hvis der udloddes mere i udbytte, end der samlet set er indtjent i virksomheden siden  
moderselskabets erhvervelse af kapitalandelene, anses dette som en indikation på værdifor-  
ringelse, jf. afsnittet om nedskrivning ovenfor.  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Ændring i driftskapital  
Ændring i varebeholdninger  
-11.161  
1.407  
-45.551  
3.905  
3.352  
15.662  
270  
Ved salg af kapitalandele i dattervirksomheder opgøres fortjeneste eller tab som forskellen  
mellem den regnskabsmæssige værdi af de solgte kapitalandele og dagsværdien af salgspro-  
venuet.  
Ændring i tilgodehavende hos kunder  
Ændring i andre tilgodehavender  
Ændring i mellemregninger med datterselskaber  
Ændring i garantiforpligtelser  
Ændring i leverandørgæld  
-2.612  
37.872  
1.300  
T.DKK  
2023/24 2022/23  
Kostpris pr. 01.07.2023  
Valutakursreguleringer  
Tilgang ved køb af kapitalandele  
Kostpris pr. 30.06.  
395  
3
402  
-7  
-5.643  
8.232  
191  
Ændring i anden gæld m.m.  
-13.550  
-35.721  
-
-
29.395  
398  
395  
Regnskabsmæssig værdi pr. 30.06.  
398  
395  
Andel af  
stemmerettigheder  
Hjemsted  
Ejerandel  
01.07.2023 30.06.2024 01.07.2023 30.06.2024  
Dattervirksomheder består af  
følgende:  
ChemoMetec Inc.  
ChemoMetec GmbH  
ChemoMetec SAS  
USA  
Tyskland  
Frankrig  
100%  
100%  
100%  
100%  
100%  
100%  
100%  
100%  
100%  
100%  
100%  
100%  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
106  
Noter  
5. Øvrige noter  
5.5 Nærtstående parter  
5.5 Nærtstående parter (fortsat)  
Vederlag mv. til nærtstående parter fremgår af note 2.4.  
Der er ikke identificeret nærtstående parter blandt ledelsen og aktionærer med betydelig  
indflydelse, hvor ejerandelen udgør mere end 20% af aktiekapitalen.  
Selskabet har pr. balancedagen hverken tilgodehavender hos eller gæld til nærtstående  
parter udover ovenstående.  
Transaktioner med nærtstående parter i regnskabsåret  
Selskabet har i regnskabsåret haft følgende transaktioner med nærtstående parter:  
Køb af tjenesteydelser består af advokatbistand fra advokatvirksomhed, der er ejet af et  
bestyrelsesmedlem.  
Nøgle-  
personer i  
Datter-  
T.DKK  
ledelsen selskaber  
I alt  
Transaktionerne er leveret på markedsmæssige vilkår.  
2023/24  
Køb af tjenesteydelser  
Management fee  
785  
8.805  
8.753  
3.688  
-
9.590  
8.753  
3.688  
-
-
Renteindtægter  
-
Renteomkostninger  
Gældsposter pr. 30.06.2024  
Netto tilgodehavender hos datterselskaber  
Varesalg  
-
5.093  
-
5.093  
52.022  
139.897  
-
-
52.022  
139.897  
2022/23  
Køb af tjenesteydelser  
Management fee  
638  
7.628  
4.100  
1.465  
2
8.266  
4.100  
1.465  
2
-
-
-
-
-
-
Renteindtægter  
Renteomkostninger  
Gældsposter pr. 30.06.2023  
Netto tilgodehavender hos datterselskaber  
Varesalg  
-
-
89.892  
233.657  
89.892  
233.657  
 
Årsrapport 2023/24ꢀ|ꢀChemoMetec  
107  
Varemærkeregistreringer og trademarks  
ChemoMetec har registreret en række varemærker og trademarks for sine produkter,  
og for de produkter, der omtales i årsrapporten, gælder følgende registreringer:  
NC-200: NucleoCounter® NC-200™  
NC-202: NucleoCounter® NC-202™  
NC-250: NucleoCounter® NC-250™  
NC-3000: NucleoCounter® NC-3000™  
SCC-100: NucleoCounter® SCC-100™  
SP-100: NucleoCounter® SP-100™  
YC-100: NucleoCounter® YC-100™  
XcytoView: XcytoView™  
Xcyto: Xcyto®  
XcytoMatic: XcytoMatic®  
XcytoMatic®30 (Short version: XM30™)  
XcytoMatic®40 (Short version: XM40™)  
XcytoMatic®View (Short version: XM-View™)  
 
ChemoMetec
A/S
Gydevang 43
3450 Allerød
Danmark
Telefon (+45) 48 13 10 20  
www.chemometec.com  
contact@chemometec.com  
CVR-nr.: 19 82 81 31