Årsrapport  
2022/23  
ChemoMetec tilbyder højkvalitetsudstyr
til celletælling og -analyse inden for blandt
andet life science research samt udvikling
og produktion af lægemidler.
CVR-nr.: 19 82 81 31  
 
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
2
Indhold  
Ledelsens beretning  
Påtegninger  
3
6
8
9
CEO letter  
62 Ledelsespåtegning  
ChemoMetec kort fortalt  
Hovedpunkter 2022/23  
Hoved- og nøgletal  
63 Den uafhængige revisors  
revisionspåtegning  
Regnskab  
10 Vores virksomhed  
11 Vores forretningsmodel  
15 Vores markeder  
68 Koncernregnskab  
17 Vores produkter  
95 Moderselskabsregnskab  
20 Udviklingen i 2022/23  
og forventninger  
21 Forretningsmæssig udvikling  
37 Finansiel redegørelse  
41 Forventninger til 2023/24  
10  
21  
42 Governance  
43 Risikoforhold  
Vores virksomhed  
Forretningsmæssig udvikling  
45 Bæredygtighed  
53 Selskabsledelse  
56 Bestyrelse og direktion  
59 Aktionærforhold  
Følg os:  
Vederlagsrapport 2022/23  
Corporate Governance i ChemoMetec  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀCEO letter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
3
CEO letter  
Fortsat solid indtjening  
men lavere vækst i et  
udfordret marked  
Efter flere år med høj vækst har stigende renter og generel  
større usikkerhed betydet en mindre tilførsel af kapital til  
kunderne inden for vores vigtigste markedsområde, cellebaseret  
terapi – og dermed en lavere aktivitet og mindre efterspørgsel  
efter ChemoMetecs instrumenter. Vi ser dog fortsat et attraktivt  
langsigtet potentiale inden for cellebaseret terapi og forventer  
også, at den kommende lancering af nye produkter målrettet  
mod bioprocessing vil understøtte vores vækst.  
Ved indgangen til august tiltrådte jeg som ny administrerende direktør  
i ChemoMetec, og jeg vil nu sammen med vores CFO Niels Høy Nielsen,  
som tiltrådte i november 2022, udgøre direktionen. Jeg ser meget frem  
til sammen med alle vores dygtige medarbejdere på tværs af organisa-  
tion at tage fat og være med til at udfolde det attraktive potentiale, som  
jeg ser for ChemoMetec. Blandt de opgaver, som ligger lige for, er lan-  
ceringen af de første produkter i XcytoMatic-familien, XcytoMatic 40 og  
XcytoMatic 30, og derefter lancering af yderligere to produkter samt  
en yderligere intensivering af vores salgsindsats. Samtidig vil der ske en  
genopfriskning af de strategiske prioriteter samt videreførelse af vores  
arbejde med bæredygtighed. Det skal være med til at sikre, at vi også på  
den lidt længere bane bevæger os i den rigtige retning.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀCEO letter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
4
Lavere aktivitet inden for cellebaseret terapi…  
Der er i de seneste år løbende foretaget store investerin-  
ger i udviklingen af banebrydende behandlinger baseret  
på cellebaseret terapi, primært de såkaldte CAR-T can-  
cerbehandlinger, som kræver celletælling i alle dele fra  
forskning og udvikling og frem til behandling af patienter.  
ChemoMetec er lykkedes med at opnå en meget attrak-  
tiv position inden for dette segment, og det har bety-  
det, at vi over de seneste år har opnået en høj vækst og  
solide økonomiske resultater. I det seneste års tid er der  
dog sket betydelige ændringer på markedet for celleba-  
seret terapi, som er vores absolut vigtigste markedsom-  
råde. Som følge af markante rentestigninger i kølvandet  
på den stigende inflation og en generel større usikker-  
hed har der været en væsentlig mindre tilførsel af kapital  
til virksomhederne inden for cellebaseret terapi, herun-  
der et markant fald i antallet af børsnoteringer.  
"Selvom 2022/23 blev et udfordrende år for ChemoMetec, ser jeg  
positivt på vores fremtidige vækstmuligheder. Vores fokuserede  
forretningsmodel samt vores agilitet og entreprenørånd ser  
jeg som væsentlige konkurrencefordele på fremtidens marked  
– fordele som sikrer, at vi kan levere de rette produkter af  
høj kvalitet kombineret med rigtig god kundeservice."  
Rasmus Kofoed, Administrerende direktør (CEO)  
service fortsat viste en stigning på henholdsvis 18% og  
39%. Den samlede omsætning steg med 4%.  
store aktører inden for dette område investerer fortsat  
i betydeligt omfang i udviklingen af og nedbringelse af  
omkostningerne forbundet med disse behandlingsme-  
toder, og flere behandlinger er nu godkendt som andet  
led i cancerbehandlingen og ikke alene som tredje led,  
som er den terminale behandling. Det øger selvsagt  
markedspotentialet. Der er også fortsat en række nye  
behandlinger på vej gennem godkendelsessystemer.  
Samtidig satses der i stigende omfang på udvikling af  
behandlinger baseret på cellebaseret terapi inden for  
Den positive udvikling i driftsresultatet fortsatte i det  
forløbne år – EBITDA steg med DKK 28 mio. og blev på  
DKK 251 mio., svarende til en stigning på 13% i forhold til  
året før.  
Det har især ramt de mindre og nystartede virksomheder  
inden for cellebaseret terapi, hvor vi tidligere har oplevet  
stor fremgang i salget af vores celletællere. Disse virksom-  
heder har generelt været nødt til at sænke tempoet og  
reducere deres investeringsbudgetter, ligesom vi også på  
tværs af alle vores kunder har set en vis tilbageholdenhed  
i investeringerne.  
… men udsigt til stabilisering og et attraktivt  
langsigtet potentiale  
Ved udgangen af regnskabsåret var der meget, der  
tydede på, at markedet for cellebaseret terapi var ved  
at stabilisere sig – men på et lavere niveau i forhold til  
de tidligere år. Det interessante spørgsmål er selvfølge-  
lig, hvornår vi igen vil se en højere vækst. I øjeblikket er  
visibiliteten desværre begrænset, da usikkerheden om  
både de makroøkonomiske og geopolitiske forhold fort-  
sat er til stede. Markedsanalyser peger dog i retning af,  
at der fortsat er stor tillid til effektiviteten af og potentia-  
let for behandlingerne inden for cellebaseret terapi. De  
nye sygdomsområder, ikke mindst de mere sjældne syg-  
domme. På den baggrund ser vi positivt på det langsig-  
tede potentiale for den cellebaserede terapi – og der-  
med også på ChemoMetecs muligheder for igen at skabe  
vækst inden for området.  
Det har påvirket ChemoMetecs salg af instrumenter. I  
første omgang var det især det amerikanske marked –  
som er det klart største marked inden for cellebaseret  
terapi – der blev ramt, men efterfølgende så vi også den  
samme udvikling sprede sig til det europæiske og asiati-  
ske marked. Samlet faldt vores omsætning af instrumen-  
ter i 2022/23 med 17%, mens salget af forbrugsvarer og  
Opbygning af nyt forretningsområde  
med XcytoMatic-familien  
Desuden er vi nu på vej ind på yderligere et attraktivt  
område, hvor vi ikke hidtil har været særlig meget til  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀCEO letter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
5
stede – nemlig bioprocessing. Efter forsinkelser som  
følge af Covid-19 og forsyningsproblemer er det første  
instrument i XcytoMatic-familien ved at være klar til lan-  
cering, og i løbet af det kommende år vil der ske en grad-  
vis udrulning af det nye produkt.  
dygtige principper. De konkrete initiativer i 2022/23 har  
blandt andet omfattet tiltag til reduktion af ressourcefor-  
brug og klimaaftryk på tværs af vores værdikæde, herun-  
der reduktion af spild, større brug af genbrugsmaterialer  
til fx emballering samt optimering af transport af pro-  
dukter og elforbrug. Desuden er der udarbejdet en Code  
of Conduct for alle i ChemoMetec, og den er nu ved at  
blive implementeret.  
ser frem til sammen med alle at skabe en endnu stær-  
kere virksomhed.  
Også stor tak til vores kunder for det gode samarbejde.  
Og endelig tak til vores aktionærer for deres opbakning  
til ChemoMetec.  
Vi har store forventninger til, at de kommende celletæl-  
lingsprodukter tilhørende XcytoMatic-familien vil kunne  
bane vej for, at vi kan opbygge en attraktiv position  
inden for bioprocessing, som er et veletableret marked  
med stabil vækst. Mange af vores eksisterende kunder  
har også aktiviteter inden for bioprocessing, og derfor  
har vi allerede et stort og attraktivt netværk af kunder,  
som vi kan adressere med de nye produkter. Desuden  
vil de nye instrumenter være relevante for mange nye  
kunder.  
Godt fundament, men fortsat usikkerhed  
Rasmus Kofoed  
Administrerende direktør (CEO)  
I det nye regnskabsår er der meget, der peger i retning  
af, at vi fortsat ser ind i en periode med usikkerhed –  
både på den makroøkonomiske og geopolitiske front.  
Derfor forventes mange af vores kunder at stå overfor  
de samme udfordringer som i det forløbne år, og det vil  
påvirke vores vækstmuligheder. Vi vil have stort fokus  
på løbende at afdække og tage pejling af markedsudvik-  
lingen samtidig med, at vi arbejder på at optimere vores  
salgsindsats og styrke den samlede organisation. Lance-  
ringen af det første instrument i XcytoMatic-familien vil  
ligeledes blive en vigtig prioritet for os i det kommende  
år, og vi vil bruge de nødvendige ressourcer for at sikre  
den rette positionering for den nye celletæller-familie.  
Meget tyder derfor på, at 2023/24 kan blive et år med  
vanskelige vækstbetingelser, inden der igen er basis for  
at opnå en højere vækst.  
Med lanceringen af de nye XcytoMatic-instrumenter, den  
kommende version af NC-202, som får navnet NC-203,  
samt en relancering af Xcyto 5 forventer vi at opnå en  
strategisk vigtig diversifikation af vores produktporte-  
følje – hvilket blandt andet vil betyde, at vi fremover ikke  
i samme omfang vil være afhængige af udviklingen inden  
for cellebaseret terapi.  
Øget fokus på bæredygtighed  
I det forløbne år har vi intensiveret vores arbejde med  
bæredygtighed. Vi har blandt andet arbejdet med at  
afdække vores væsentligste risici, og på den baggrund  
har vi fastlagt de vigtigste indsatsområder samt en over-  
ordnet plan for det videre arbejde. Målet er at sikre, at  
vi kan leve op til de kommende krav til rapportering mv.,  
og at vores virksomhed drives efter stadig mere bære-  
De markante ændringer af markedsforholdene i det for-  
løbne år – og overgangen fra en meget høj vækst til en  
noget lavere vækst – har betydet, at der i hele organisa-  
tionen har været behov for at tænke i nye muligheder og  
nye måder at gøre tingene på. Jeg vil gerne takke medar-  
bejderne i ChemoMetec for deres dedikerede indsats og  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀChemoMetec kort fortalt  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
6
ChemoMetec kort fortalt  
Analyseudstyr  
af høj kvalitet  
ChemoMetec er specialiseret inden for udvikling, produktion og salg af analyseudstyr,  
der anvendes til tælling af celler inden for en lang række områder – blandt andet  
cellebaseret terapi, cancer- og stamcelleforskning, udvikling og produktion af  
lægemidler samt produktions- og kvalitetskontrol af dyresæd, øl og mælk.  
Vores analyseudstyr består primært af analyse-  
instrumenter og dertil hørende enheder, hvori  
celleprøver præpareres og opbevares under måling.  
Herudover tilbyder vi at servicere kundernes  
instrumenter.  
+100 lande  
Vi er en global virksomhed og sælger vores  
analyseudstyr til mere end 100 lande.  
~165 fuldtids-  
medarbejdere  
Vores analyseudstyr er baseret på en unik teknologiplat-  
form, og vi tilbyder forskellige innovative løsninger, der  
alle er karakteriseret ved, at de simplificerer ellers kom-  
plekse analytiske processer. For kunderne er det des-  
uden af afgørende betydning, at analyseresultaterne er  
såvel præcise som konsistente, og på dette felt er  
ChemoMetecs produkter ”best in class”.  
support. Kombinationen af en unik teknologi og en  
effektiv kundesupport er nøglen til at få tilfredse og  
trofaste kunder – og samtidig en forudsætning for at  
opnå en lønsom og støt voksende forretning inden for  
ChemoMetecs forretningsområder.  
Vores medarbejdere har unikke kompetencer inden  
for udvikling, produktion og salg – og sikrer, at vi  
kan levere de rette løsninger og god service til vores  
kunder.  
Vi arbejder tæt sammen med kunder og eksperter inden  
for celletælling for løbende at kunne udvikle nye løsnin-  
ger, der er tilpasset kundernes behov – og som bidrager  
til at opnå de bedst mulige analyseresultater.  
Hos ChemoMetec er kunden i centrum, og vi bestræber  
os på at levere den bedste og mest kvalificerede kunde-  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀChemoMetec kort fortalt  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
7
Geografisk fordeling af omsætning  
International tilstedeværelse  
12%  
59%  
2022/23  
Vores hovedkontor er i Danmark, i Allerød nord for København, og vi har  
tre kontorer i USA samt egen salgs-og supportorganisation i Frankrig,  
Holland, England, Tyskland og Kina. Derudover har vi distributører på en  
række andre markeder.  
Kontor  
30%  
Salgs- og supportorganisation  
Distributør  
ꢀUSA/Canada  
ꢀEuropa  
ꢀØvrige lande (ROW)  
Omsætning fordelt på forretningsområder  
1%  
6%  
2022/23  
93%  
ꢀLife science research, Cellebaseret terapi og Bioprocessing (LCB)  
ꢀProduktions- og kvalitetskontrol af dyresæd  
ꢀProduktionskontrol af øl og kvalitetskontrol af mælk  
Omsætning fordelt på produktgrupper  
1%  
19%  
41%  
2022/23  
39%  
ꢀInstrumenter  
ꢀForbrugsvarer  
ꢀServices  
ꢀAndet  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀHovedpunkter 2022/23  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
8
Klima  
Hovedpunkter 2022/23  
Vedvarende energi  
95%  
Omsætning  
EBITDA  
EBITDA-margin  
Nettoresultat pr. aktie (EPS)  
DKK mio.  
DKK mio.  
%
DKK  
442,3 251,0 56,8 10,27  
Sociale forhold  
4%  
13%  
4,6 procentpoint  
12%  
Medarbejdere,  
kønsfordeling  
Ledelsen,  
kønsfordeling  
42%  
33%  
Nettoomsætning  
Driftsresultat (EBITDA) og EBITDA-margin  
DKK mio.  
DKK mio.  
300  
250  
200  
150  
100  
50  
%
60  
50  
40  
30  
20  
10  
0
500  
400  
300  
200  
100  
0
67%  
58%  
Medarbejderomsætning  
16%  
0
2018/19 2019/20 2020/21 2021/22  
2022/23  
2018/19 2019/20 2020/21 2021/22  
2022/23  
Driftsresultat (EBITDA)  
ꢁEBITDA-margin  
Pengestrømme fra driftsaktivitet  
Nettoresultat pr. aktie (EPS)  
Governance  
Bestyrelsen, kønsfordeling  
DKK mio.  
DKK  
250  
15  
40%  
200  
150  
100  
50  
12  
9
6
ꢀMænd  
ꢀKvinder  
60%  
3
0
0
2018/19 2019/20 2020/21 2021/22  
2022/23  
2018/19 2019/20 2020/21 2021/22  
2022/23  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀHoved- og nøgletal  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
9
Hoved- og nøgletal  
T.DKK  
2022/23 2021/22 2020/21 2019/20 2018/19  
2022/23 2021/22 2020/21 2019/20 2018/19  
Resultatopgørelse  
Nøgletal  
Nettoomsætning  
Driftsresultat før af- og  
nedskrivninger (EBITDA)  
442.274  
427.160  
281.127  
214.101  
175.513  
EBIT-margin (%)  
EBITDA-margin (%)  
Skattesats (%)  
Afkast af investeret kapital (%)  
Nettoomsætning/Investeret kapital  
Nettorentebærende gæld/EBITDA  
Finansiel gearing  
Egenkapitalens forrentning (%)  
Gns. antal medarbejdere  
52,1  
56,8  
22,4  
98,6  
1,7  
-1,2  
-0,6  
39,5  
164  
47,5  
52,2  
21,5  
118,5  
2,1  
-0,9  
-0,6  
51,4  
147  
41,3  
48,2  
21,6  
90,2  
2,0  
-1,1  
-0,6  
37,8  
128  
36,2  
43,3  
22,1  
70,9  
1,8  
-1,0  
-0,5  
31,5  
102  
30,8  
37,0  
22,1  
59,1  
1,8  
-1,2  
-0,5  
34,0  
85  
251.030  
230.561  
-201  
178.667  
175.904  
222.892  
202.854  
365  
159.469  
159.943  
135.630  
116.023  
-3.290  
88.354  
88.330  
92.610  
77.470  
-1.547  
59.163  
59.166  
64.888  
54.079  
-368  
41.845  
41.849  
Resultat af primær drift (EBIT)  
Resultat af finansielle poster  
Årets resultat  
Totalindkomst  
Balance  
Aktiver  
Nettoarbejdskapital  
Investeret kapital  
Egenkapital  
657.976  
103.856  
264.104  
533.042  
501.273  
63.088  
203.439  
357.205  
344.909  
45.658  
138.991  
264.977  
263.116  
35.108  
118.357  
202.751  
-94.650  
238.215  
26.813  
100.195  
173.341  
-79.400  
Aktierelaterede nøgletal  
Børskurs pr. aktie ultimo (DKK)  
Nettoresultat pr. aktie (DKK)  
Indre værdi pr. aktie (DKK)  
Udbetalt udbytte pr. aktie  
466,00  
10,27  
30,6  
-
757,00  
9,16  
20,5  
4,0  
843,50  
5,08  
15,2  
1,5  
315,00  
3,51  
11,7  
158,00  
2,69  
10,0  
-
Nettorentebærende gæld  
-309.411 -202.230 -147.751  
20,5  
Pengestrømme  
- fra driftsaktiviteter  
- fra investeringsaktiviteter  
- fra finanseringsaktiviteter  
154.146  
-40.831  
-2.925  
176.860  
-56.046  
-69.012  
107.901  
-24.683  
-26.037  
72.016  
-26.605  
-46.260  
58.310  
-27.060  
57.779  
Nøgletalsforklaring og definitioner fremgår af note 5.1  
Forventninger til 2023/24  
Forventninger  
Realiseret  
2022/23  
DKK mio.  
2023/24  
Omsætning  
400-435  
442,3  
Driftsresultat (EBITDA)  
200-220  
251,0  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀVores virksomhed  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
10  
Vores virksomhed  
Vores forretningsmodel  
Vores markeder  
Vores produkter  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀVores forretningsmodel  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
11  
Vores forretningsmodel  
– hvordan vi skaber værdi  
ChemoMetecs forretningsmodel er centreret om at  
udvikle og forbedre analytiske måleteknikker inden for  
celletælling og -analyse samt at etablere tætte og lang-  
sigtede relationer til kunder og slutbrugere. Vi favner  
hele værdikæden fra udvikling og produktion til salg og  
service.  
I ChemoMetec tror vi på, at en kombination af innovative  
Værdiskabelse  
produkter og førsteklasses kundesupport giver en høj  
kundetilfredshed, som resulterer i en værdifuld branding  
af ChemoMetec og vores produkter – og dermed skaber  
basis for fortsat styrkelse af vores markedsposition og  
internationale tilstedeværelse.  
Effektive løsninger, herunder ca. 8-9  
mio. celletællinger og -analyser årligt,  
samt god rådgivning og support til vo-  
res kunder  
Danske og internationale  
arbejdspladser  
Vi bestræber os på at drive vores virksomhed på et  
bæredygtigt grundlag og at etablere et solidt fundament  
for den fremtidige værdiskabelse for både ChemoMetec,  
vores kunder, partnere, medarbejdere og aktionærer  
samt for samfundet i bred forstand.  
Ca. 165 medarbejdere, som tilbydes ud-  
fordrende og meningsfyldte jobs samt  
mulighed for personlig og professionel  
udvikling  
Kerneforretningen  
Væsentlige eksportindtægter – mere  
end 97% eksporteres  
Afkast til aktionærerne  
Medarbejdernes og ChemoMetecs  
skattebetaling  
Ressourcer  
Knowhow og kompetencer  
Patenteret måleteknologi  
Indsigt fra kunder, partnere  
og eksperter  
Specialiseret  
salgsstyrke og  
support  
Højteknologisk  
produktion  
Udvikling  
Kapital og produktionsanlæg  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀVores forretningsmodel  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
12  
Vores udviklingsafdeling har ansvaret for at udvikle nye  
produkter og løsninger, for produktvedligehold og opdate-  
ringer samt for at forbedre vores teknologiplatform. Udvik-  
lingen af nye løsninger og forbedringer af de eksisterende  
er baseret på den tætte kontakt med vores kunder og iden-  
tifikation af ikke-opfyldte kundebehov. Det tætte samspil  
mellem ChemoMetec og vores kunder bidrager til at øge  
sandsynligheden for, at vores løsninger får succes.  
I princippet er samtlige instrumenter bygget op omkring  
den samme basisteknologi, som omfatter anvendel-  
sen af et specialudviklet fluorescensmikroskop med et  
indbygget kamera. Med en relativ lav forstørrelse opta-  
ges billeder af de præparerede celleprøver, og derefter  
analyseres disse automatisk ved hjælp af egenudviklet  
billedanalysesoftware.  
Udvikling  
Udvikling af innovative løsninger  
og højkvalitetsudstyr inden for  
celletælling og -analyse er kernen i  
vores forretning. Vi videreudvikler  
løbende vores teknologiplatform  
og styrker den samlede palet af  
produkter – for hermed at kunne  
tilbyde nye og bredere løsninger,  
der imødekommer kundernes  
voksende krav til moderne  
Målinger og analyser foretaget med ChemoMetecs ana-  
For at nå vores strategiske mål på udviklingssiden er det  
afgørende for os at skabe og fastholde et innovativt miljø  
på tværs af virksomheden, og vi udvikler og investerer  
løbende i vores medarbejdere.  
lyseudstyr er karakteriseret ved høj grad af konsistens og  
robusthed – det vil sige, at analyser og målinger viser de  
samme resultater på tværs af personer, der udfører analy-  
serne, geografi, tid og prøvemateriale. Samtidig kan vores  
analyseudstyr erstatte håndteringstunge arbejdsgange  
med et meget simpelt workflow.  
Udviklingen af vores løsninger finder primært sted på  
hovedkontoret i Danmark og varetages af egne specialister  
inden for alle relevante områder samt udvalgte konsulen-  
ter. Der er et tæt samarbejde mellem de enkelte faggrup-  
per, og dette i kombination med størrelsen af vores organi-  
sation, vores klare produktfokus samt nærhed til kunderne  
giver en stor manøvredygtighed og fleksibilitet i vores  
udviklingsprocesser.  
Udover instrumenter og enheder til opbevaring og præpa-  
rering af celleprøver tilbyder ChemoMetec sine kunder en  
række andre forbrugsvarer, herunder testkits til at verifi-  
cere, at instrumenterne virker, som de skal, samt diverse  
reagenser/hjælpestoffer.  
måleudstyr.  
ChemoMetecs unikke teknologier er en vigtig konkurren-  
ceparameter, og derfor har patentering været en cen-  
tral del af strategien siden selskabets etablering i 1997.  
ChemoMetec har investeret betydelige beløb og ressourcer  
i patentbeskyttelse af sine teknologier og forventer at fort-  
sætte denne strategi fremover.  
Udviklingen af produkter sker med et langsigtet perspektiv  
og med henblik på, at produkterne kan anvendes i mange  
år. Dette skal blandt andet ses i lyset af, at ChemoMetecs  
produkter typisk anvendes inden for områder, hvor de skal  
valideres, og hvor de indgår i et samlet workflow. Valide-  
ringen er en tidskrævende proces, og kunderne efterspør-  
ger derfor analyseudstyr med lang ”holdbarhed”.  
ChemoMetec råder over i alt 15 patentfamilier, hvoraf der  
er udtaget 64 patenter i udvalgte lande, herunder 15 i USA.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀVores forretningsmodel  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
13  
ChemoMetec varetager selv produktionen af samtlige  
instrumenter. Der anvendes en lang række underleve-  
randører, fx til fremstilling af printkort, mens styring,  
montage, justering og kvalitetskontrol udføres på vores  
faciliteter i Allerød, Danmark.  
Sikring af produktkvalitet har særdeles høj prioritet i  
Højteknologisk  
ChemoMetec. Vores kunder forventer og har behov for,  
at vi leverer produkter af høj kvalitet og ensartethed, da  
de typisk indgår som vigtige led i kundernes samlede  
værdikæde og skal kunne bidrage med robuste og konsi-  
stente analyseresultater. Kunderne kontrollerer løbende  
kvaliteten af vores produkter, dels gennem den daglige  
brug af disse, men også via fremsendelse af spørgeske-  
maer vedrørende vores interne forretningsgange og pro-  
cedurer. Derudover afholdes der årlige planlagte audits  
hos ChemoMetec, hvor vores kunder har mulighed for  
at verificere, at svarene i spørgeskemaerne er i overens-  
stemmelse med de faktiske forhold. En forudsætning for  
fortsat at kunne levere produkter til de pågældende kun-  
der er, at ChemoMetec lever op til de stillede krav.  
produktion  
Produktionen af alle instrumenter  
og kassetter finder sted in-house,  
og der sker en løbende udvidelse,  
effektivisering og optimering  
af produktionen i takt med den  
øgede efterspørgsel efter vores  
produkter og vores større fokus på  
bæredygtighed.  
Den fuldautomatiske produktion af kassetter foregår  
ligeledes hos ChemoMetec, mens plastemnerne, som  
indgår i kassetteproduktionen, produceres på fuldauto-  
matiske anlæg hos flere danske sprøjtestøbningsvirk-  
somheder. I løbet af foråret 2024 vil der blive etableret  
endnu en kassetteproduktionslinje.  
Produktionen af tællekamre af glas foregår p.t. hos en  
samarbejdspartner i Holland. I 2023/24 vil ChemoMetec  
herudover påbegynde en semiautomatisk produktion  
af analysekamre af glas, som skal anvendes sammen  
med Xcyto 5, når denne efter planen relanceres i løbet af  
2024.  
For at imødekomme kundernes stigende krav til kvali-  
tet og løbende dokumentation er antallet af medarbej-  
dere i ChemoMetecs kvalitetsafdeling over de seneste år  
løbende steget for nu at udgøre 11 fuldtidsmedarbejdere  
samt en række studentermedhjælpere.  
ChemoMetecs instrumenter anvender desuden en række  
færdigfremstillede reagenser, som benyttes i forbindelse  
med de forskellige celleanalyser. Produktionen af disse  
reagenser er outsourcet til to danske producenter, mens  
kvalitetskontrollen varetages af ChemoMetec.  
Produktionen af instrumenter og forbrugsvarer sker i  
overensstemmelse med kundernes og slutbrugernes  
krav og standarder.  
ChemoMetecs produkter pakkes i pap, plastik og folier,  
og de transporteres primært med lastbil og skib. Vi arbej-  
der løbende på at optimere emballering og transport  
med henblik på at reducere klimaaftrykket i vores sam-  
lede værdikæde.  
Der sker en løbende investering i produktionen med det  
mål at effektivisere processer samt optimere anven-  
delsen af råvarer og energi – så der opnås stadig mere  
bæredygtige produktionsforhold med fokus på nedbrin-  
gelse af klimaaftrykket fra produktionen.  
Produktionen af diverse testkits, som anvendes til check  
af instrumenterne, fx i forbindelse med service, foregår  
på fuldautomatiske anlæg hos ChemoMetec i Allerød.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀVores forretningsmodel  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
14  
Salg og distribution af vores produkter sker via egne  
salgsorganisationer i USA og Europa, mens der samar-  
bejdes med distributører i Asien og på andre markeder.  
Denne organisering sikrer en målrettet og effektiv indsats  
samt nærhed til kunderne på de vigtigste markeder – og  
giver hermed mulighed for at servicere kunderne samt  
opnå en dybdegående indsigt i kundernes behov og den  
generelle udvikling i markedsforholdene inden for vores  
forretningssegmenter.  
Den høje kundetilfredshed betyder også, at eksisterende  
kunders medarbejdere ofte anbefaler ChemoMetecs  
produkter til deres nye arbejdsgiver i forbindelse med  
jobskifte.  
Specialiseret  
salgsstyrke og  
support  
Vi lægger stor vægt på at give hurtige svar og yde en  
effektiv indsats, når kunderne har brug for assistance.  
Vores teknikere er tæt på kunderne, og vi tilbyder hjælp  
fra højtuddannede helt op i udviklingsafdelingen, når  
der er behov for det. I takt med, at vi vokser, er vi meget  
bevidste om at fastholde denne nærhed til kunderne.  
Vores salgs- og supportfunktioner  
bidrager til at styrke ChemoMetecs  
markedsposition via en målrettet  
salgsindsats samt en kundeservice  
og support af høj kvalitet.  
På tværs af ChemoMetecs egen salgsorganisation er  
der etableret en fælles og struktureret salgsproces, der  
omfatter alle led fra identifikation af kundeemner til ende-  
ligt salg.  
Den fokuserede salgsindsats og vores prioritering af kun-  
deservice har betydet, at vi har opnået et solidt fodfæste  
på de enkelte markeder og løbende udvider kundekred-  
sen. Stort set alle kunder på top-50 inden for vores vigtig-  
ste forretningsområde LCB (Life science research, Celleba-  
seret terapi og Bioprocessing) er blandt vores kunder. Ikke  
mindst er vi lykkedes med at opbygge en unik position  
inden for cellebaseret terapi og at etablere en stærk posi-  
tion på det amerikanske marked. Denne platform giver os  
et godt udgangspunkt for fremtidig vækst inden for både  
eksisterende og nye forretningsområder.  
Salget af vores løsninger kræver stor teknisk viden samt  
indsigt i vores kunders aktiviteter. Derfor har mange af  
vores sælgere en højere teknisk uddannelse, så der sikres  
et professionelt og videnbaseret salg.  
Vi prioriterer kundeservice og support meget højt, og  
dette kombineret med robuste kvalitetsinstrumenter og  
lokal tilstedeværelse på de vigtigste markeder resulterer  
i stabile og tilfredse kunder, som i vid udstrækning benyt-  
ter og genkøber ChemoMetecs analyseinstrumenter og  
forbrugsvarer. Tilbuddet om serviceaftaler og andre ser-  
viceydelser har betydet en yderligere styrkelse af relatio-  
nen og den løbende support til kunderne.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀVores markeder  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
15  
Det mest betydende markedsområde for Chemo-  
Metec er p.t. cellebaseret terapi, men med den  
kommende lancering af XcytoMatic-instrumenterne  
forventes også produktions- og proceskontrol inden  
for bioprocessing at komme til at spille en væsentlig  
rolle.  
Vores markeder  
Celletælling og -analyse finder sted inden for mange forskellige  
områder, og ChemoMetecs analyseudstyr anvendes inden for alle  
disse – både i privat og offentligt regi og på tværs af virksomheders  
værdikæder fra forskning til produktion.  
De markeder, som ChemoMetec adresserer, vur-  
deres samlet set at vokse gennemsnitligt omkring  
5-10% årligt, og det skaber som udgangspunkt et  
godt grundlag for at opnå fremtidig vækst. Inden  
for delsegmenter af markedet har der dog været  
væsentligt højere vækstrater, og det gælder fx  
inden for cellebaseret terapi. Her er væksttem-  
poet dog aftaget i løbet af det seneste års tid som  
følge af en opbremsning i investeringerne og antal-  
let af børsnoteringer inden for området i kølvan-  
det på de stigende renter og den generelt større  
markedsusikkerhed.  
Markedet for celletælling – ChemoMetecs tilstedeværelse  
og anvendelsen af ChemoMetecs produkter*  
Kundesegmenter  
Typiske områder for anvendelse af ChemoMetecs produkter  
Overordnet set er væksten på markedet for celletæl-  
ling drevet af forhold som øget fokus på cellebaseret  
forskning og behandling, øget udbredelse af kroni-  
ske sygdomme og infektionssygdomme samt vækst  
i investeringer og produktion inden for farma- og  
biotekindustrien. Desuden er udviklingen af bedre  
løsninger til celletælling, herunder en forbedret bil-  
ledanalyse, med til at understøtte væksten.  
Forskning og Udvikling  
(privat og offentlig)  
Cellebaseret terapi  
Genterapi  
Stamcelleforskning  
Hospitalslaboratorier  
Cellebaseret terapi  
Genterapi  
Farma- og biotekvirksomheder  
Cellebaseret terapi  
Genterapi  
Produktions- og proceskontrol  
Procesudvikling (bioprocessing)  
I de seneste år har ChemoMetec løbende vundet mar-  
kedsandele og vurderes at være blandt de to største  
globale aktører. Fremover forventes ChemoMetec  
fortsat at være godt positioneret til at få del i den for-  
ventede vækst inden for sine markedsområder – både  
som følge af den attraktive markedsposition for de  
eksisterende produkter samt den kommende lance-  
ring af helt nye produkter og opgraderede versioner  
af eksisterende produkter.  
Øvrige, herunder  
produktionsvirksomheder  
Fremstilling af sæddoser til inseminering (dyresæd)  
Produktions- og proceskontrol af øl  
* Indholdet i den viste oversigt er ikke udtømmende, men viser de vigtigste områder, hvor ChemoMetec er til stede.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀVores markeder  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
16  
Markedstendenser  
Kunderne inden for ChemoMetecs forretningsområder stiller stadig højere  
krav til præcision, kvalitet og veldokumenterede processer, og det medfører  
en gunstig markedsposition for ChemoMetecs analyseinstrumenter – og  
attraktive muligheder for at opbygge partnerskaber.  
Blandt de trends, der påvirker vores forretningsmodel  
og vækstmuligheder er følgende:  
Øgede krav til compliance og  
veldokumenterede processer  
forblive de samme. Det er meget omkostningstungt og  
tidskrævende at skifte en analysemetode ud med en  
anden, efter at en samlet godkendelse har fundet sted.  
det medfører, at der efterspørges analyseudstyr,  
der enkelt kan integreres i det samlede workflow.  
I denne sammenhæng er varianter af produkter i  
XcytoMatic-familien tænkt at skulle blive en del af  
de fuldautomatiserede løsninger.  
ChemoMetecs analyseudstyr anvendes typisk  
inden for områder, hvor der er høje krav til com-  
pliance i forhold til såvel interne som eksterne  
krav (fx FDA CFR21 Part 11). Det samme gælder  
for dokumentation af processer og det samlede  
workflow. Derfor efterspørges der analyseudstyr  
med de rette specifikationer, og som med mindst  
mulige ressourcer kan valideres og spille sam-  
men med de øvrige dele af et givent workflow hos  
kunden.  
I takt med de stigende krav til compliance og do-  
kumentation afsætter mange kunder inden for  
ChemoMetecs forretningsområder sideløbende flere  
ressourcer til celletælling – netop med henblik på at  
sikre compliance og dokumentation.  
Udvikling af nye behandlingsmetoder,  
herunder cellebaserede terapier  
Der arbejdes løbende på udvikling af nye behand-  
lingsmetoder mod en lang række sygdomme, og  
blandt andet området for ”personlig medicin” er  
i disse år inde i en rivende udvikling. Blandt be-  
handlingsmetoderne inden for dette felt er celle-  
baseret terapi og genterapi. Fælles for de to  
behandlingsmetoder er, at der er brug for celle-  
tælling gennem både udviklingsforløbet, og når  
behandlingsmetoderne efterfølgende kommer i  
anvendelse.  
Ønske om digitalisering og automatisering  
af analyseprocesser  
Analyseprocesser er typisk tids- og ressourcekræ-  
vende, og derfor efterspørges der analyseudstyr, hvor  
analyser kan foretages hurtigt, automatisk og samtidig  
med stor nøjagtighed. Ligeledes er der et øget behov  
for såvel digitalisering som automatisering af det sam-  
lede workflow i forbindelse med analyseprocesser, og  
I forbindelse med godkendelse af behandlinger  
inden for cellebaseret terapi er det ofte det sam-  
lede workflow, der skal godkendes, og det bety-  
der, at de enkelte dele, herunder de instrumenter,  
der anvendes til celletælling, efterfølgende skal  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀVores produkter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
17  
ChemoMetecs løsninger  
Vores  
produkter  
Servicepakker  
Software  
Reagenser og  
hjælpestoffer  
Vores analyseudstyr består af  
måleinstrumenter og dertil hørende  
forbrugsartikler, som for eksempel  
kassetter af plast og tællekamre af  
glas, hvori celleprøven opbevares og  
præpareres.  
Installation  
Engangsartikler  
Testkit  
Assays  
I princippet er selve instrumenterne bygget op  
omkring et fluorescensmikroskop med et indbyg-  
get kamera, og billederne analyseres automatisk ved  
hjælp af egenudviklet software.  
Kassetten placeres derefter i instrumentet, og den reste-  
rende del af analysen foregår automatisk med en analy-  
setid på 25-40 sekunder. Herefter kasseres kassetten.  
målevindue i kassetten eller tællekammeret, hvor der  
tages et eller flere billeder af prøven.  
Denne teknologi giver mulighed for at tælle og analy-  
sere et stort antal celler med særdeles høj præcision  
og til konkurrencedygtige priser, og engangsenhederne  
er med til at sikre kunderne en særdeles brugervenlig  
arbejdsgang og et meget robust analysekoncept.  
Vores analysekoncept mere enkelt og præcist end de  
konkurrerende celletællere på markedet, og mange af de  
faktorer, der normalt medfører variation og usikkerhed i  
målingen, er elimineret, da samtlige kassetter bliver indi-  
viduelt kalibreret under produktionen. Desuden medvir-  
ker kassetten til at øge sikkerheden for brugeren, dels  
ved at der anvendes meget små mængder farvestoffer,  
som er helt indkapslet i kassetten, og dels fordi vi ikke  
anvender det potentielt cancerfremkaldende farvestof,  
trypanblå, som flere konkurrenter gør brug af.  
Analysekonceptet fra ChemoMetec består af selve  
instrumentet og dertil hørende enheder, hvori celle-  
prøven præpareres og opbevares under måling. Enhe-  
derne består primært af plastkassetter, men visse  
instrumenter anvender i stedet tællekamre af glas.  
Herudover tilbyder ChemoMetec sine kunder en række  
andre produkter, som for eksempel testkits til at verifi-  
cere, at instrumenterne virker, som de skal, samt diverse  
reagenser/hjælpestoffer. Desuden tilbydes kunderne  
forskellige softwareløsninger samt en række service-  
ydelser i form af servicepakker og hjælp til installation af  
analyseudstyr.  
Engangskassetten til NucleoCounter-instrumenterne  
har spillet en central rolle for vores succes inden for  
celletælling. Kassetterne er opbygget som en slags  
minilaboratorium. Først suges prøven med celler ind  
i kassetten, og celleprøven kommer i kontakt med  
de farvestoffer, som er indeholdt i kassetten. Farve-  
stofferne anvendes til at indfarve cellerne, så de kan  
detekteres og optælles med fluorescensmikroskopet.  
Betjeningen af instrumenterne er særdeles enkel. Kas-  
setten eller tællekammeret, som indeholder prøven, der  
skal analyseres, anbringes i instrumentet, hvorefter der  
trykkes på START. Selve analysen finder sted gennem et  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀVores produkter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
18  
Vores vigtigste  
måleinstrumenter  
NucleoCounter  
NC-200  
NucleoCounter  
NC-202  
NucleoCounter  
NC-250  
NucleoCounter  
NC-3000  
NC-200 tilbyder hurtig og enkel celle-  
tælling, som kan udføres ved hjælp af  
kun én kassette uden manuel tilsætning  
af hverken farvestoffer eller hjælpe-  
reagenser. Analyserne giver desuden  
informationer om den gennemsnit-  
lige cellestørrelse samt om cellernes  
klumpningsgrad.  
NC-202 er en videreudvikling af NC-200,  
og produktet er teknologisk set baseret  
på den avancerede Xcyto-teknologi. Det  
betyder blandt andet, at vi kan tilbyde  
kunderne én celletællingsprotokol til  
langt de fleste mammale celletyper, en  
analysetid på ca. 25 sekunder pr. ana-  
lyse, en god skærmvisning samt mulig-  
hed for optimering af workflow og pro-  
ceskontrol. NC-202 er kassettebaseret.  
NC-250 er et konkurrencedygtigt top-  
produkt, der tilbyder hurtig og omkost-  
ningseffektiv celletælling med høj  
præcision. Udover celletælling kan  
NC-250 også anvendes til at udføre  
cellecyklusanalyse.  
NC-3000 er en meget brugervenlig og  
fleksibel analyseplatform, som kan  
anvendes både til celletælling og for-  
skellige typer celleanalyse, som fx ana-  
lyse af cellecyklus og programmeret  
celledød. Til forskel fra flowcytometre  
giver NucleoCounter NC-3000 mulighed  
for at kvalificere analyseresultaterne  
ved visuel inspektion af de fotografe-  
rede celler.  
NC-250 gør brug af engangstællekamre  
af glas med to eller otte kamre.  
NC-3000 gør brug af tællekamre af glas  
med to eller otte kamre.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀVores produkter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
19  
Kommende nye og  
opgraderede måleinstrumenter  
XcytoMatic 40  
(XM40)  
XcytoMatic 30  
(XM30)  
NucleoCounter  
NC-203  
Xcyto 5  
XM40 er et analyseinstrument baseret  
på en helt ny softwareplatform. Instru-  
mentet henvender sig ligesom XM30  
primært til markedet for bioprocessing.  
Med XM40 kan der foretages en automa-  
tisk, hurtig og præcis celletælling for op  
til 24 prøver ad gangen i en genanvende-  
lig målecuvette og for prøver med mel-  
lem 50.000 og 100 mio. celler pr. ml.  
XM30 er en fuldt integrerbar og fuld-  
automatisk celletæller, der ligesom  
XM40 er baseret på en genanvende-  
lig målecuvette, hvor prøven passerer  
igennem. XM30 modtager en celleprøve  
fra en ekstern robotarm eller manuelt,  
hvorefter celletællingen udføres. Selve  
analysemetoden og målemodulet er de  
samme som for XM40. XM30 har dog  
ikke en prøvekarrusel, men der anven-  
des en stationær tragt, som automatisk  
rengøres mellem målingerne.  
NC-203 er en opgraderet version af  
Xcyto 5 vil blive relanceret og skal  
blandt andet afløse NC-3000. Xcyto 5  
adresserer både markedet for celleba-  
seret terapi og bioprocessing/biopro-  
NC-202. Instrumentet anvender ligesom  
NC-202 engangskassetter og har derud-  
over fået overført en del ny teknologi fra  
XcytoMatic-platformen. Opgraderingen  
omfatter primært et nyt målemodul, en  
ny softwareplatform samt anvendelsen  
af kontrast-mikroskopi kombineret med  
billedanalyse ved hjælp af kunstig intel-  
ligens. NC-203 vil være bedre rustet end  
NC-202 til at møde fremtidens behov for  
at håndtere komplekse cellekulturer.  
duktion. Instrumentet er en billedbase-  
ret celleanalysator, der automatisk kan  
identificere og markere de enkelte cel-  
ler og give præcise informationer om,  
på hvilke celler – og til en vis grad også  
hvor på cellerne – de forskellige fluore-  
scerende markører er lokaliseret. Xcyto  
5 forventes primært at blive anvendt  
inden for kvalitetskontrol af celler, der  
skal anvendes til terapeutiske formål.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀUdviklingen i 2022/23 og forventninger  
Udviklingen  
i 2022/23 og  
forventninger  
Forretningsmæssig udvikling  
Finansiel redegørelse  
Forventninger til 2023/24  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
21  
Forretningsmæssig udvikling  
Omsætningen steg i 2022/23 med 4% til DKK 442,3 mio., og driftsresultatet  
(EBITDA) steg med 13% til DKK 251,0 mio. Den moderate vækst i omsætningen var  
drevet af en vækst i omsætningen af forbrugsvarer og serviceydelser på samlet  
24% og var negativt påvirket af et fald i omsætningen af instrumenter på 17%.  
ChemoMetec fortsatte udviklingen af den nye Xcyto-platform samt instrumenterne  
XcytoMatic 40 og XcytoMatic 30.  
Regnskabsåret 2022/23 har generelt været et udfor-  
drende år. ChemoMetecs vigtigste markedsområde,  
cellebaseret terapi, er i høj grad afhængig af mulighe-  
den for at få tilført ekstern kapital, men som følge af de  
markante rentestigninger og en generel større usikker-  
hed har tilførslen af kapital til virksomhederne inden for  
cellebaseret terapi i det seneste år været markant lavere  
end i de foregående år. Det har især ramt de mindre og  
nystartede virksomheder inden for cellebaseret terapi,  
som har bidraget væsentligt til væksten i ChemoMetec  
i de senere år. Denne type virksomheder har således  
været nødt til at reducere antallet af forsøg samt redu-  
cere deres investeringsbudgetter, og samtidig har vi også  
på tværs af vores kunder oplevet en tilbageholdenhed i  
investeringerne og dermed et lavere salg af instrumen-  
ter. I første omgang blev især det amerikanske mar-  
ked ramt, hvilket er det største marked. Efterfølgende  
spredte den samme udvikling sig til det europæiske og  
asiatiske marked.  
fortsat fokus på salg af serviceydelser har givet et meget  
tilfredsstillende resultat.  
Omsætning fordelt på forretningsområder  
DKK mio.  
450  
375  
300  
225  
150  
75  
Ved udgangen af regnskabsåret er der tegn på, at marke-  
det for cellebaseret terapi er ved at stabilisere sig både i  
forhold til tilførsel af kapital og antallet af igangværende  
kliniske forsøg – men dog på et lavere niveau end tidli-  
gere år.  
ChemoMetec har det seneste år haft fokus på at tilpasse  
sig de mere udfordrende markedsvilkår. Der er sket en  
optimering af de interne processer på tværs af virksom-  
heden, herunder salgsprocesser og produktion, og det  
er på den baggrund lykkedes at opnå en fortsat posi-  
tiv udvikling i indtjeningen. Endvidere er der sket for-  
beredelser til de kommende produktlanceringer, som  
skal sikre ChemoMetec en endnu stærkere position i  
fremtiden.  
0
2018/19 2019/20 2020/21 2021/22 2022/23  
ꢀLife science research, Cellebaseret terapi og Bioprocessing (LCB)  
ꢀProduktions- og kvalitetskontrol af dyresæd  
ꢀProduktionskontrol af øl og kvalitetskontrol af mælk  
Videreudviklingen af Xcyto-platformen og især færdi-  
gudviklingen af XcytoMatic 40 har været i fokus gennem  
hele regnskabsåret. Læs mere om XcytoMatic 40 og  
Omsætningen af forbrugsvarer og serviceydelser har  
derimod vist en pæn vækst i det forløbne år, og især et  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
22  
de øvrige nye instrumenter under udvikling i afsnittet  
”Produktudvikling”.  
geografiske regioner, dog med det største procentvise  
fald på det nordamerikanske marked, hvor omsætningen  
faldt 20% efter en stigning på 88% året før.  
I løbet af året har der ligeledes været fokus på at plan-  
lægge og igangsætte moderniseringen af den tilkøbte  
ejendom på Gydevang 42-44 i Allerød og således retti-  
digt sikre, at vi har de rette fremtidige fysiske rammer  
for både produktion og administration. Moderniseringen  
vil ske i etaper, hvor 1. etape med etablering af kantine  
og møderum forventes at være på plads i løbet af regn-  
skabsåret 2023/24.  
Omsætningen fra salget af forbrugsvarer og serviceydel-  
ser drives primært af mængden af instrumenter på mar-  
kedet, herunder hvilke der er aktivt i brug hos kunderne.  
Derfor har den høje vækst i salget af instrumenter i regn-  
skabsåret 2021/22 (+57%) haft en positiv effekt på salget  
af forbrugsvarer og serviceydelser i 2022/23. Omsætnin-  
gen af forbrugsvarer steg fra DKK 147,5 mio. til DKK 174,4  
mio., svarende til en stigning på 18%. Der har i det for-  
løbne år været stort fokus på at indgå og forny serviceaf-  
taler på tværs af alle kundesegmenter, hvilket har resul-  
teret i en vækst på 39% i omsætningen af serviceydelser.  
Salg og markedsudvikling  
I 2022/23 steg omsætningen fra DKK 427,2 mio. til DKK  
442,3 mio., svarende til en vækst på 4%. Omsætnin-  
gen fordelte sig på forretningsområderne med 93%  
fra LCB-markedet (Life science research, Cellebaseret  
terapi og Bioprocessing), 6% fra markedet for dyresæd  
og 1% fra markedet for kvalitets- og produktionskon-  
trol for øl og mælk. Den største relative fremgang ople-  
vede ChemoMetec inden for markedet for dyresæd,  
hvor omsætningen steg med 14%, hvorimod den største  
nominelle fremgang var inden for LCB-markedet, hvor  
omsætningen steg med DKK 11,6 mio., svarende til 3%.  
Med henblik på at støtte den forventede fremtidige  
vækst i ChemoMetec er der i 2022/23 sket en løbende  
styrkelse af organisationen, både den danske og uden-  
landske. Det gennemsnitlige antal fuldtidsmedarbejdere  
er i regnskabsåret 2022/23 øget med 6% fra 147 til 164.  
På hovedkontoret i Allerød er det gennemsnitlige antal  
medarbejdere øget fra 109 til 117. I det amerikanske  
datterselskab var der i gennemsnit 36 fuldtidsmedarbej-  
dere i det forløbne regnskabsår mod 29 året før. Antallet  
af medarbejdere er ved regnskabsårets afslutning øget  
med 12 fuldtidsmedarbejdere fra 155 til 167, og heraf er  
antallet øget fra 114 til 118 på hovedkontoret i Allerød.  
Antallet af medarbejdere i de udenlandske afdelinger  
udgjorde ved regnskabsårets afslutning 48, og heraf er  
de 36 ansat i det amerikanske datterselskab.  
Ligesom i det foregående regnskabsår er størstedelen  
af omsætningen baseret på celletællingsprodukterne  
NC-200 og NC-202, hvor NC-200 stadig bidrager med den  
største omsætning.  
Udviklingen i 2022/23 har – som nævnt ovenfor – været  
kraftigt påvirket af eksterne faktorer, hvor særligt  
omsætningen af instrumenter har været følsomt over for  
udviklingen i investeringsklimaet inden for ChemoMetecs  
markedsområder. Omsætningen af instrumenter faldt  
med 17%, og faldet har fundet sted på tværs af alle tre  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
23  
Fokusområder i 2023/24  
Det er ChemoMetecs primære mål at skabe et solidt fundament for fremtidig vækst og en stærk indtje-  
ning gennem en indgående indsigt i kundernes behov, førsteklasses kundesupport og en fortsat styr-  
kelse af den avancerede teknologiske platform. I det kommende regnskabsår vil der især være fokus på  
nedenstående områder.  
Kunder og markeder  
Bæredygtighed (ESG)  
Opbygning af nyt forretningsområde med  
de to kommende højkadence celletællere,  
XcytoMatic 30 og XcytoMatic 40 målrettet  
bioprocessing-markedet.  
Implementering af Code of Conduct, der vil sætte  
standarder for, hvordan vi driver vores forretning  
og guide medarbejderne i forhold til etisk adfærd  
på tværs af organisationen.  
Lancering af yderligere produkter inden for Xcyto-  
Matic-familien, NC 203, som er en videreudvikling af  
NC-202, samt Xcyto 5, som er relancering af vores  
celleanalysator målrettet primært kvalitetskontrol af  
celler.  
Øget fokus at styrke it-sikkerheden, herunder test-  
ning af ChemoMetec’s it-set up samt træning af  
vores medarbejdere.  
Etablering af CO2-rapportering i overensstem-  
melse med nye standarder og vejledninger herfor.  
Øget salg af eksisterende servicepakker og fortsat  
udvikling af nye serviceydelser.  
Fokus på medarbejdertrivsel, herunder introduk-  
tion af trivselsanalyse, for bedre at kunne itale-  
sætte og forbedre medarbejdernes trivsel.  
Øget fokus på eksisterende kunder samt poten-  
tielle nye segmenter og markeder.  
Innovation og produktion  
Øget fokus på udvikling af software, der kan bi-  
drage til automatisering og effektivisering hos  
kunderne, der typisk er underlagt høje krav til do-  
kumentation og kvalitetskontrol.  
Udover de ovennævnte fokusområder,  
er det ligeledes en klar prioritet i løbet  
af året at udarbejde en langsigtet strate-  
giplan understøttet af relevante og kvan-  
titative mål.  
Fortsat investering i nye kompetencer for at skabe  
fortsat innovation samt nye produkter og services  
Opgradering og optimering af produktionstekno-  
logi med henblik på at øge effektivitet, produkti-  
onskapacitet og reducere ressourceforbrug.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
24  
USA/Canada  
Omsætningen på det nordamerikanske marked steg i  
2022/23 med 6% til DKK 262,0 mio. efter en vækst året før  
på 75%. Omsætningen i USA/Canada udgør nu 59% af den  
samlede omsætning mod 58% året før.  
I det forløbne år er der sket en løbende styrkelse af den  
amerikanske organisation, primært med det formål at  
understøtte væksten inden for den voksende servicefor-  
retning. Der er samtidig sket en udvidelse af varelageret  
på det amerikanske hovedkontor, beliggende på Long  
Island, New York. Den løbende udbygning af det ameri-  
kanske lager har spillet en væsentlig rolle i at sikre leve-  
ringsdygtighed til det stigende antal kunder.  
Omsætning (DKK)  
262,0 mio.  
Omsætningen af instrumenter faldt i 2022/23 med 20%  
mod en vækst året før på 88%. Omsætningen af NC-202  
faldt med 25%, mens omsætningen af NC-200 faldt med  
18%. NC-200, som blev introduceret i 2011, er stadig  
ChemoMetecs bedst sælgende instrument på det nord-  
amerikanske marked. Forklaringen herpå er, at NC-202  
først blev introduceret i Europa, hvorefter der skete intro-  
(2021/22: DKK 247,8 mio.)  
Vækst  
Udover det amerikanske hovedkontor på Long Island,  
New York, har ChemoMetec også salgskontorer i San  
Diego, Californien, og Boston, Massachusetts. Dette set  
6%  
(2021/22: 75%)  
duktion på det nordamerikanske marked. Derudover træk- up sikrer en bred rækkevidde og tæt kundekontakt på  
ker de første kunder inden for cellebaseret terapi et bety-  
deligt større salg af NC-200 end NC-202, da de tog NC-200  
i brug, før NC-202 kom på markedet. Denne type kunder  
dominerer fortsat i USA, og de ønsker ikke at benytte de  
tværs af vigtige regioner.  
På den længere bane vurderes der at være gunstige  
vækstmuligheder på det nordamerikanske marked,  
Andel af samlet omsætning  
nyere produkter, da det kræver mange ressourcer at skifte både inden for cellebaseret terapi og bioprocessing, og  
59%  
produkt i en allerede FDA-godkendt procedure. Det tredje  
mest sælgende instrument på det nordamerikanske mar-  
ked er fortsat NC-3000, hvor omsætningen faldt med 32%.  
ChemoMetec vil derfor fortsat investere i udviklingen af  
den amerikanske organisation. På kort sigt er der imid-  
lertid usikkerhed omkring vækstmulighederne. Både de  
geopolitiske og makroøkonomiske forhold, herunder  
udviklingen i inflation og renter samt risikoen for reces-  
sion, kan føre til en fortsat begrænset investeringslyst  
inden for biotekindustrien. Selvom det ser ud til, at der  
er ved at ske en stabilisering, er der således risiko for en  
yderligere reduktion af antallet af kliniske forsøg, hvil-  
ket vil kunne påvirke ChemoMetecs salg af instrumenter,  
især til mindre amerikanske biotekvirksomheder.  
(2021/22: 58%)  
Over 60% af omsætningen kommer fra forbrugsvarer og  
service. Omsætningen af forbrugsvarer steg i 2022/23  
med 26% til DKK 101,5 mio. Den største relative fremgang  
ses dog stadig inden for serviceforretningen, hvor omsæt-  
ningen steg med 35% fra DKK 45,1 mio. til DKK 61,0 mio.  
Serviceaftaler blev introduceret på det nordamerikan-  
ske marked i 2019, og siden er antallet af serviceaftaler  
løbende steget. Det er samtidig glædeligt at konstatere,  
at langt hovedparten af serviceaftalerne fornyes af kun-  
derne år efter år. I det kommende regnskabsår planlægger  
Omsætning fordeling på  
produktgrupper  
DKK mio.  
300  
240  
180  
120  
60  
Det forventes, at det vil blive NC-202, den kommende  
NC-203, relanceringen af Xcyto 5 samt de nye XcytoMa-  
ChemoMetec fortsat at udvide paletten af serviceprodukter tic-produkter XM40 og XM30, der kommer til at drive  
0
til de amerikanske kunder.  
væksten på det nordamerikanske marked i de kom-  
mende år.  
2018/19 2019/20 2020/21 2021/22 2022/23  
ꢀInstrumenterꢁꢁ ꢀForbrugsvarerꢁꢁ ꢀServiceꢁꢁ ꢀAndet  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
25  
Europa  
Omsætningen i Europa steg i 2022/23 med 1% fra 128,4  
DKK mio. til DKK 130,2 mio. Næsten 93% af den samlede  
europæiske omsætning kommer fra LCB-markedet, og  
den typiske kunde opererer inden for cellebaseret terapi.  
funktionerne salg og support inden for deres respek-  
tive geografiske ansvarsområder og støttes af eksperter  
og specialister, som fx produktchefer og teknikere fra  
hovedkontoret i Allerød.  
Omsætning (DKK)  
130,2 mio.  
Udviklingen i omsætningen dækker over et fald i omsæt-  
ningen af instrumenter på 11% og en stigning i omsæt-  
ningen af forbrugsvarer og serviceydelser på henholds-  
vis 6% og 48%.  
Langt hovedparten (65%) af den europæiske omsæt-  
ning kommer fortsat fra top-5 landene Storbritannien,  
Tyskland, Holland, Frankrig og Belgien. Omsætningen på  
disse markeder faldt i 2022/23 med 2%.  
(2021/22: DKK 128,4 mio.)  
Vækst  
Europa er den region, der oplevede det laveste fald i  
omsætningen af instrumenter, som udgjorde 43% af den  
samlede omsætning mod 49% i regnskabsåret 2021/22.  
Faldet er koncentreret omkring NC-200 og NC-3000,  
mens salget af NC-202 instrumenter steg med 6%.  
Omsætningen af NC-202 instrumenter er nu 2,5 gange  
større end den tilsvarende omsætning af NC-200, mens  
den året før var 1,6 gange større. Udviklingen er en følge  
af ChemoMetecs strategi, hvor målet er, at NC-202 skal  
afløse NC-200 på det europæiske marked.  
Omsætning i top-5 lande – Europa (mio. DKK)  
1%  
Top-5  
2022/23  
2021/22  
26,8  
Vækst  
(2021/22: 28%)  
Storbritannien  
Tyskland  
Holland  
28,4  
17,7  
13,5  
13,4  
11,8  
6%  
-7%  
5%  
19,0  
12,9  
15,0  
12,8  
Andel af samlet omsætning  
Frankrig  
-11%  
-8%  
29%  
Belgien  
(2021/22: 30%)  
Storbritannien: Efter en stigning i omsætningen i  
Det europæiske marked har som de øvrige markeder  
været negativt påvirket af de makroøkonomiske forhold  
og et svagt investeringsklima. På trods af dette er der  
fortsat god interesse for ChemoMetecs celletællere, og  
især NC-202 er et attraktivt instrument for mange labo-  
ratorier på tværs af LCB-segmentet.  
2022/23 på 6% til DKK 26,8 mio. (2021/22: +23%), bevarer  
Storbritannien sin position som ChemoMetecs største  
europæiske marked. Det er tilfredsstillende, at den posi-  
tive udvikling har kunnet fastholdes under de vanskelige  
markedsforhold og med samme antal medarbejdere.  
Kundekredsen i Storbritannien er bredt funderet, men  
omsætningen er primært drevet af salg til kunder, der  
udvikler cellebaserede terapier til cancerbehandling.  
Omsætning fordelt på produktgrupper  
DKK mio.  
150  
120  
90  
I det forløbne år har der især været fokus på at identifi-  
cere nye kundeemner inden for cellebaseret terapi samt  
introduktion af serviceydelser til eksisterende kunder.  
Tyskland: På trods af en tilbagegang i omsætningen på  
7% til DKK 17,7 mio. var Tyskland, ligesom året før, det  
andenstørste europæiske marked i 2022/23.  
60  
30  
Den europæiske salgsorganisation arbejder fra  
0
hovedkontoret i Allerød samt fra salgskontorer, hvor  
ChemoMetec er repræsenteret lokalt på de fem største  
geografiske markeder. De lokale salgskontorer varetager  
2018/19 2019/20 2020/21 2021/22 2022/23  
Tilbagegangen i omsætningen i Tyskland skal ses i lyset  
af en vækst i 2021/22 på 32%, som tilsvarende var højere  
ꢀInstrumenterꢁꢁ ꢀForbrugsvarerꢁꢁ ꢀServiceꢁꢁ ꢀAndet  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
26  
end for Europa generelt. Lanceringen af XcytoMatic-  
instrumenterne er vigtig med henblik på at sikre fremti-  
dige høje vækstrater på det tyske marked, som er karak-  
teriseret ved at have et stort bioprocessing-marked med  
store etablerede spillere. Det forventes, at XcytoMatic-  
instrumenterne vil være konkurrencedygtige produkter  
inden for dette område på det tyske marked.  
I den øvrige del af Europa, det vil sige i lande uden for  
top-5, steg omsætningen med 9%. Landene uden for  
top-5 tegner sig for godt en tredjedel af den samlede  
europæiske omsætning.  
Det forventes, at det også på det europæiske marked  
vil være NC-202, den kommende NC-203, relanceringen  
af Xcyto 5 samt de nye XcytoMatic-produkter, XM40 og  
XM30, der kommer til at drive væksten i de kommende år.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
27  
Øvrige lande (ROW)  
Omsætningen i ROW faldt i 2022/23 fra 51,0 DKK mio. til  
DKK 50,1 mio., svarende til et fald på 2%, og den relative  
andel af omsætningen var uændret 12%.  
De fem største markeder i ROW er Kina, Japan, Sydkorea,  
Singapore og Taiwan. Trods et fald i omsætningen i Kina  
og en flad udvikling i Japan er disse fortsat ChemoMetecs  
største markeder i ROW. I de tre øvrige lande har der  
været fremgang, og Singapore har med en vækst på 52%  
overtaget pladsen som det fjerdestørste marked i ROW. I  
det forløbne regnskabsår udgjorde omsætningen i top-5  
landene 83% af omsætningen i ROW mod ca. 85% året før.  
Omsætning i ROW (DKK)  
Da salget af serviceydelser i ROW er begrænset, er udvik-  
lingen primært drevet af salget af instrumenter og for-  
brugsvarer. Tilsvarende de øvrige regioner oplevede  
ChemoMetec et fald i omsætningen af instrumenter i ROW  
samt en stigning i omsætningen af forbrugsvarer. Omsæt-  
ningen af instrumenter faldt således med 15%, mens  
omsætningen af forbrugsvarer steg med 18%.  
50,1 mio.  
(2021/22: DKK 51,0 mio.)  
Vækst i ROW  
Kina: Kina er ChemoMetecs vigtigste og største marked  
inden for ROW. Omsætningen på det kinesiske mar-  
ked faldt i 2022/23 med 19% til DKK 18,6 mio. (2021/22:  
+36%). Trods faldet i omsætningen i 2022/23 er Kina  
stadig ChemoMetecs tredjestørste geografiske marked  
efter USA og Storbritannien. Faldet i omsætningen i Kina  
er drevet af en generel tilbagegang inden for LCB-områ-  
det og især inden for kerneområdet cellebaseret terapi.  
-2%  
(2021/22: 31%)  
ChemoMetec har det seneste år arbejdet på at styrke sin  
position som markedsleder inden for celletælling og -ana-  
lyse på de asiatiske markeder via målrettede initiativer,  
herunder styrkelse af relationerne til nøgleinteressenterne.  
Strategien er at opbygge stærke strategiske relationer til  
etablerede distributører, som faciliterer vores produkters  
adgang til de lokale regionale markeder. Denne model gør  
det muligt via distributørernes netværk at få kontakt til for-  
skere, klinisk personale og medarbejdere i laboratorier og  
tilbyde løsninger, som dækker præcist deres behov inden  
for celletælling og -analyse. Senest har et intensiveret fokus  
på service medført positiv feedback fra vores kunder, og  
det har styrket vores brand og vores ry som en troværdig  
leverandør.  
Andel af samlet omsætning  
12%  
Salget i Kina foregår i et nært samarbejde mellem en  
distributør og lokale salgsagenter, som støttes af sæl-  
gere og produktspecialister fra hovedkontoret i Allerød.  
ChemoMetec vil i de kommende år fortsat prioritere det  
kinesiske marked højt.  
(2021/22: 12%)  
Omsætning fordelt på produktgrupper  
I det kommende år vil fokus også været rettet mod  
bioprocessing, som er et vækstmarked og dermed en  
attraktiv mulighed for ChemoMetec i forbindelse med  
lanceringen af XM40 og senere XM30.  
DKK mio.  
60  
Omsætning i top-5 lande – ROW (mio. DKK)  
45  
30  
15  
Top-5  
2022/23  
2021/22  
22,9  
Vækst  
Kina  
18,6  
10,3  
6,6  
-19%  
1%  
Japan  
10,2  
5,0  
Sydkorea  
Singapore  
Taiwan  
32%  
52%  
8%  
0
2018/19 2019/20 2020/21 2021/22 2022/23  
3,8  
2,5  
2,8  
2,6  
ꢀInstrumenterꢁꢁ ꢀForbrugsvarerꢁꢁ ꢀServiceꢁꢁ ꢀAndet  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
28  
Udviklingen inden for de enkelte  
forretningsområder  
Forretningsområde 1  
Life science research,  
Cellebaseret terapi og  
Bioprocessing (LCB-markedet)  
Forretningsområde 1  
De tre væsentligste  
LCB-markedet: Life science  
research, Cellebaseret terapi og  
forretningsområder/  
Bioprocessing (Instrumenter:  
NC-200, NC-202, NC-250,  
markedsområder  
for ChemoMetec  
NC-3000, NC-100 og XM40)  
ChemoMetecs vigtigste forretningsområde er salg af  
celletællings- og analyseudstyr til tre delområder A) Life  
Omsætning (DKK)  
science research, B) Cellebaseret terapi og C) Bioproces-  
sing. Disse tre markedsområder benævnes i det følgende  
LCB-markedet.  
407,8 mio.  
(2021/22: DKK 396,2 mio.)  
Vi definerer bioprocessing som al produktion og produk-  
tionskontrol, hvor der anvendes biologiske organismer  
til fremstilling af lægemidler og medicinske behandlin-  
ger. Procesudvikling, selektion/screening af cellekultu-  
rer samt opskalering af produktion betragtes også som  
bioprocessing. Bioprocessing omfatter således alle ups-  
tream og downstream processer i forhold til produktion  
af lægemidler ved hjælp af biologiske organismer. I praksis  
omfatter bioprocessing også store dele af markedet for  
cellebaseret terapi, da der i princippet også her produce-  
res et lægemiddel ved hjælp af en biologisk organisme. Vi  
har dog indtil videre valgt at skelne mellem bioprocessing  
og cellebaseret terapi, selvom den teknologiske udvikling  
med hensyn til automatisering medfører et stort overlap  
inden for de to områder.  
Forretningsområde 2  
Produktions- og kvalitetskontrol  
af dyresæd (Instrument: SP-100)  
Vækst  
3%  
(2021/22: 57%)  
Andel af samlet omsætning  
Forretningsomåde 3  
Produktionskontrol af øl  
& Kvalitetskontrol af mælk  
(Instrumenter: YC-100, SCC-100,  
SCC-400)  
93%  
(2021/22: 93%)  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
29  
Omsætningen på LCB-markedet steg i 2022/23 fra DKK  
396 mio. til DKK 408 mio., svarende til en stigning på 3%.  
Dette forretningsområde er over de senere år blevet  
stadigt vigtigere for ChemoMetec, og omsætningen på  
LCB-markedet udgør 93% af den samlede omsætning.  
I det seneste års tid er der dog sket en betydelig  
opbremsning på markedet for cellebaseret terapi. Læs  
mere om udviklingen inden for cellebaseret terapi i ind-  
ledningen til "Forretningsmæssig udvikling".  
terapi inden for nye sygdomsområder, ikke mindst de  
mere sjældne sygdomme. På den baggrund ser vi positivt  
på det langsigtede potentiale for den cellebaserede terapi,  
og vi fortsætter derfor vores fokuserede arbejde med at  
tilpasse vores produkter og løsninger til de mange kunder  
inden for dette felt.  
Ved udgangen af regnskabsåret er der meget, der tyder  
på, at markedet for cellebaseret terapi er ved at stabi-  
lisere sig – men på et lavere niveau i forhold til de tidli-  
gere år. Markedsanalyser peger endvidere i retning af, at  
der fortsat er stor tillid til effektiviteten af og potentialet  
for behandlingerne inden for cellebaseret terapi, og der  
er en række nye behandlinger på vej gennem godkendel-  
sessystemerne. Samtidig satses der i stigende omfang  
på udvikling af behandlinger baseret på cellebaseret  
Over de seneste fem år er ChemoMetecs omsætning på  
LCB-markedet blevet cirka firdoblet (se grafen neden-  
for). Den samlede globale markedsvækst estimeres i den  
tilsvarende periode at have ligget på et væsentligt lavere  
niveau, og vi har således vundet betydelige markedsan-  
dele, specielt inden for celletællingsområdet.  
Bioprocessing er et fremtidigt fokusområde for Chemo-  
Metec, og i øjeblikket er ChemoMetecs markedsandel  
inden for dette område formentlig kun nogle få pro-  
cent. Markedet domineres af to større spillere, som til-  
byder kunderne udstyr, der er mere automatisk end det,  
ChemoMetec indtil nu har kunnet tilbyde sine kunder.  
Graden af automatisering er især vigtig i forbindelse med  
screening af cellekulturer, hvor også behovet for en høj  
analysekapacitet er stort. Det forventes, at markedet for  
celletælling inden for bioprocessing vil vokse betydeligt i  
de kommende år, og der vil blive stillet store krav til leve-  
randørernes evne til at kunne levere automatiseringsløs-  
ninger og avanceret software til celletællerne. Med lance-  
ring af de kommende instrumenter i XcytoMatic-familien  
har vi ambitioner om at opnå en betydelig markedsandel  
på dette marked over de kommende år. Læs mere om  
bioprocessing på side 30 og vores nye XcytoMatic-produk-  
terne på side 33-34.  
Det er især en høj vækst inden for cellebaseret terapi, der  
har drevet ChemoMetecs vækst på LCB-markedet. Celle-  
baseret terapi er en forholdsvis ny behandlingsform med  
potentiale til at behandle mange sygdomme, som i øje-  
blikket ikke kan behandles, eller hvor behandlingen ikke  
er særlig effektiv. Den såkaldte CAR-T metode er den mest  
udbredte af disse behandlingsformer, og efter at metoden  
til behandling af visse cancerformer blev godkendt af FDA  
i 2017, har udviklingen af nye terapier og kommercialise-  
ringen af denne type banebrydende behandlingsform for  
alvor taget fart. ChemoMetec er lykkedes med at opbygge  
en meget attraktiv position inden for dette vækstområde,  
hvor der er behov for celletælling i hele forløbet fra udvik-  
lingsfasen og frem til den efterfølgende konkrete behand-  
ling af patienter.  
Omsætning fordelt på produktgrupper  
DKK mio.  
450  
360  
270  
180  
90  
0
2018/19 2019/20 2020/21 2021/22 2022/23  
ꢀInstrumenter  
ꢀService  
ꢀForbrugsvarer  
ꢀAndet  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
30  
Case:  
Bioprocessing – udvikling og produktion af biologiske lægemidler  
– er et attraktivt fremtidigt markedsområde for ChemoMetec  
Stadig flere nye lægemidler er baseret på anvendelsen af levende organismer, fx  
mammale cellekulturer eller gærceller. Under ét omtales de som biologiske lægemidler.  
De biologiske lægemidler kan inddeles i to hovedgrupper – nemlig læge-  
midler, der består af biokemiske produkter, som er produceret af den  
biologiske cellekultur, og lægemidler, der består af selve den biologiske  
organisme, som det er tilfældet med cellebaseret terapi. Den først-  
nævnte gruppe er den største af de to grupper. Denne type af lægemid-  
ler er kendetegnet ved, at de er designet til at have en meget specifik  
virkning og til at interagere med specifikke mål i patientens krop.  
I forbindelse med produktionen isoleres særligt produktive celleklo-  
ner, og en stor del af celletællingerne foregår netop i klon-selektionen.  
Det er afgørende, at der anvendes en celleklon, der hurtigt vokser til  
en høj celletæthed, og som samtidig producerer store mængder af  
det aktive biologiske materiale, der er det endelige produkt. Cellernes  
væksthastighed bliver løbende monitoreret af celletællere, og cellernes  
produktivitet og cellekulturens levetid afhænger af levedygtigheden af  
cellerne, som også monitoreres af celletælleren. Der vil ofte være behov  
for flere hundrede målinger om dagen. Her er celletælling ofte en fla-  
skehals, da mange celletællere tager adskillige minutter per tælling.  
Med biologiske lægemidler er det lykkedes at udvikle nye og mere  
effektive behandlingsformer til en lang række alvorlige sygdomme,  
herunder især cancer. Adskillige biologiske lægemidler efterligner bio-  
kemiske produkter, der dannes naturligt i menneskekroppen, fx pro-  
teiner. Eksempler på dette er insulin, væksthormon og vækstfaktorer.  
ChemoMetecs nye instrumenter i XcytoMatic-familien er udviklet til at  
håndtere prøver med høj celletæthed på langt kortere tid end de eksi-  
sterende produkter på markedet, så det i højere grad bliver muligt at  
analysere det antal cellekloner, der er nødvendigt for at identificere den  
klon, der sikrer optimal produktivitet i den videre proces.  
En stor gruppe af de biologiske lægemidler er efterligninger af prote-  
iner – dannet af kroppens immunforsvar – som forbedres i laborato-  
riet for at styrke deres biotilgængelighed, specificitet og effektivitet.  
Disse proteiner kaldes antistoffer og binder sig til cellernes overflade  
i kroppen – og de kan derfor også bruges til at binde til cancerceller i  
behandlingen af cancer.  
Forud for processen med at isolere den rette celleklon ligger desuden  
et stort arbejde med at producere det genetiske materiale (vektoren),  
der skal anvendes i den producerende celleklon for at producere det  
endelige lægemiddel. Det er oftest virus, der benyttes som metode til at  
introducere vektoren til de producerende cellekloner. For at optimere  
virusproduktionen anvendes mange af de samme processer som for  
optimering af produktionen af det aktive biologiske materiale, herunder  
hyppig monitorering af cellevækst samt levedygtighed.  
Fælles for alle disse lægemidler er, at de er mere komplicerede i deres  
struktur og også mere komplicerede at producere end de syntetisk  
fremstillede lægemidler – og at det under produktionsprocessen er  
nødvendigt at monitorere de levende organismers tilstand.  
Udvikling og produktion af de biologiske lægemidler kaldes bioproces-  
sing, og med fremkomsten af de mange nye lægemidler har der over  
de seneste år været en betydelig stigning i aktiviteten inden for dette  
område.  
I alle faserne i udvikling og produktion af de biologiske lægemidler er der  
et stort ønske om at automatisere og effektivisere de enkelte processer,  
og her forventes XcytoMatic-produkterne fremover at kunne indgå som et  
integreret analytisk instrument i den fuldautomatiske håndtering af celler.  
Læs mere om XcytoMatic-produkterne på side 33-34.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
31  
Forretningsområde 2  
Produktions- og kvalitetskontrol  
af dyresæd (SP-100)  
En væsentlig del af markedet for produktions- og kvalitets-  
kontrol af dyresæd består af forskellige former for sædana-  
lyse. ChemoMetecs SP-100 adresserer dette marked, og  
produktet anvendes til at tælle antallet af sædceller i en  
prøve samt til bestemmelse af levedygtigheden af sædcel-  
lerne. SP-100 finder typisk anvendelse på tyre-, orne- og  
hingstestationer, hvor der produceres sæddoser til kunstig  
inseminering.  
Omsætning (DKK)  
Det nordamerikanske marked er det vigtigste geografiske  
segment, da mere end halvdelen af omsætningen kommer  
herfra.  
28,7 mio.  
(2021/22: DKK 25,2 mio.)  
Markedet for tælling af sædceller inden for husdyrbrug er  
ikke præget af stor konkurrence, og SP-100 har etableret sig  
som et meget stærkt brand på dette nichemarked. Størrel-  
sen på verdensmarkedet kendes ikke i detaljer men er af  
begrænset størrelse.  
Markedet for sædanalyse inden for husdyrbrug udgør  
omkring 6% af ChemoMetecs samlede omsætning. Ande-  
len har i året været svagt stigende, hvilket primært skyldes  
udfordrende forhold på ChemoMetecs vigtigste marked  
inden for LCB. Markedet for produktions- og kvalitetskon-  
trol af dyresæd er trods den relativt lave andel vigtigt for  
ChemoMetec, og nye produkter til afløsning af de eksi-  
sterende er en forudsætning for, at vi kan fastholde vores  
førerposition på dette marked. Derfor indgår udviklingen  
af et nyt sædanalyseprodukt i ChemoMetecs strategiske  
overvejelser.  
Vækst  
14%  
SP-100 instrumentet, der tilhører NC-100 produktfamilien,  
blev introduceret på markedet for 19 år siden, og der er  
ikke kommet nogen produktopdatering siden da. Dette er  
meget usædvanligt inden for branchen for laboratorieud-  
styr, men til trods herfor opfatter kunderne stadig pro-  
duktet som værende tidssvarende. Det afspejler sig også i  
udviklingen i omsætningen, som i 2022/23 steg med 14% til  
DKK 29 mio. Den procentvise fremgang er væsentlig højere  
end året før, hvor den var på 6%.  
(2021/22: 6%)  
Andel af samlet omsætning  
6%  
ChemoMetec sælger primært sine sædanalyseproduk-  
ter via direkte salg. På ganske få geografiske markeder er  
ChemoMetec repræsenteret af en lokal distributør.  
(2021/22: 6%)  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForretningsmæssig udvikling  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
32  
Forretningsområde 3  
Produktionskontrol af  
øl og kvalitetskontrol af  
mælk (YC-100/SCC-100)  
ChemoMetecs salg til øl- og mælkemarkedet udgør  
ca. 1% af den samlede omsætning, hvilket er på  
niveau med året før. Markedet er ikke en prioritet  
hos ChemoMetec og har ikke været det i en længere  
årrække. Der arbejdes dog på at udvikle en variant  
af NC-202, som kan erstatte YC-100 og anvendes til  
produktionskontrol af øl. Der er ikke nogen aktuelle  
planer om at videreudvikle på SCC-100, da marke-  
det for celletalskontrol i mælk på mejerierne ikke  
vurderes at være interessant for ChemoMetec.  
Omsætning (DKK)  
5,8 mio.  
(2021/22: DKK 5,8 mio.)  
Vækst  
1%  
(2021/22: -2%)  
Andel af samlet omsætning  
1%  
(2021/22: 1%)  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀProduktudvikling  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
33  
Produktudvikling  
Vores produktudvikling har i det forløbne år været koncentreret om færdigudviklingen  
af de to nye celletællere XcytoMatic 40 og XcytoMatic 30, som forventes at forbedre  
ChemoMetecs position – ikke alene på markedet for bioprocessing, men også inden  
for cellebaseret terapi. Desuden planlægger vi at introducere yderligere to produkter  
inden for de næste 12-18 måneder, nemlig NC-203 og Xcyto 5.  
XcytoMatic 40  
pakken i forbindelse med løbende opdateringer. De kom-  
mende opdateringer vil blandt andet omfatte mulighed  
for at fjernstyre instrumenterne fra en central server  
samt klargøring af instrumenterne til at opfylde FDA´s  
regler (21 CFR Part 11) og de tilsvarende EMA-retningslin-  
jer fra Annex 11.  
strategisk milepæl, der forventes at bidrage væsentligt til  
den fremtidige omsætningsvækst. Det vurderes, at mar-  
kedet for celletællingsprodukter inden for bioprocessing  
p.t. er i størrelsesordenen DKK 800-1.000 mio.  
I løbet af regnskabsåret er der anvendt mange ressour-  
cer på at gøre XcytoMatic 40 (XM40) klar til produktion.  
Undervejs opstod der imidlertid udfordringer med at  
opskalere produktionen af instrumentet grundet udfor-  
dringer med kvaliteten af instrumentkabinettet. Efter flere  
forsøg på at optimere fremstillingsprocessen i foråret  
2023 blev problemet løst i slutningen af regnskabsåret.  
Med valg af en ny underleverandør og redesign af kabi-  
nettet er det nu blevet muligt at fremstille kabinetter, der  
lever op til ChemoMetecs kvalitetskrav. I løbet af septem-  
ber 2023 forventes de første leverancer af det nye færdige  
kabinet af blive leveret fra den nye leverandør, hvorefter  
selve produktionen af XM40 kan igangsættes.  
XM40 har været afprøvet hos flere potentielle kunder i  
løbet af den sidste halvdel af regnskabsåret. Generelt har  
der været positiv feedback fra afprøvningerne, og derud-  
over har testfasen bidraget med væsentlige forslag til for-  
skellige tilretninger, navnlig med hensyn til softwarefeatu-  
res. Udviklingsafdelingen er nu i gang med at implementere  
disse tilretninger inden den kommende lancering. Det er  
ledelsens forventning, at de nævnte afprøvninger vil resul-  
tere i nye instrumentordrer i løbet af 2023. Der opleves dog  
i øjeblikket en generel tilbageholdenhed hos kunderne i for-  
hold til større kapitalinvesteringer, og det kan derfor ikke  
udelukkes, at ordrerne udskydes til 2024.  
Læs mere om XM40 på  
https://chemometec.com/nucleocounters/  
xcytomatic-40/  
XM40 vil blive solgt sammen med en servicepakke, som  
typisk vil koste omkring 15% af instrumentprisen. Servi-  
cepakken er en integreret del af salgspakken, da instru-  
mentet er kompliceret og har mange bevægelige dele,  
som kræver løbende tilsyn og vedligehold.  
I forbindelse med XcytoMatic-projekterne er der udvik-  
let en helt ny softwareplatform, som skal anvendes til  
ChemoMetecs fremtidige produkter samt sikre bagud-  
kompatibilitet. I det forløbne regnskabsår er en stor del  
af udviklingsressourcerne anvendt på softwarepakken til  
XM40, som foreligger i en salgsklar basisversion med en  
række forskellige features under udvikling. Disse featu-  
res implementeres og frigives planmæssigt i software-  
XM40 skal supplere den nuværende produktpalet, og  
ChemoMetec vil med lanceringen bevæge sig ind på nye  
attraktive vækstområder inden for markedet for biopro-  
cessing (farmaceutisk procesudvikling og produktion)  
– et marked, hvor ChemoMetec i dag har en begrænset  
tilstedeværelse. Lanceringen af XM40 er derfor en vigtig  
Det forventes, at produktionen af XM40 er etableret i  
løbet af første kvartal af regnskabsåret 2023/24, hvoref-  
ter en gradvis lancering vil kunne iværksættes. I løbet af  
efteråret 2023 vil XM40 blive præsenteret på flere viden-  
skabelige møder, især i USA.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀProduktudvikling  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
34  
Den kommende nye celletæller, XcytoMatic 30, bliver ChemoMetecs første fuld-  
automatiske celletæller. XytoMatic 30 er rettet mod den del af bioprocessing-  
markedet, hvor fuldautomatisering er et nøgleord, og hvor samtlige manuelle  
håndteringer af celler forsøges elimineret. Det nye instrument forventes at blive  
lanceret inden udgangen af regnskabsåret 2023/24.  
NucleoCounter NC-203  
I løbet af året er der udviklet en opgradering af  
NucleoCounter NC-202, som indtil videre benævnes  
NucleoCounter NC-203. Dette instrument anvender lige-  
som NC-202 engangskassetter og fluorescensmikroskopi  
og har derudover fået overført en del ny teknologi fra  
XcytoMatic-platformen. Opgraderingen omfatter pri-  
mært et nyt målemodul, en ny softwareplatform samt  
anvendelsen af kontrast-mikroskopi kombineret med bil-  
ledanalyse ved hjælp af kunstig intelligens (AI).  
NC-203 vil i princippet have samme måleperformance  
som NC-202, men NC-203 vil være bedre rustet til at  
møde fremtidens behov for at håndtere komplekse celle-  
kulturer, som fx inducerede Pluripotente Stamceller  
(iPSC). Mange meningsdannere forventer, at iPSC vil  
danne grundlag for en stor del af fremtidens celletera-  
pier. Tælling af iPSC kan være temmelig vanskelig, da  
cellerne under den såkaldte differentieringsproces ofte  
danner meget komplekse cellekulturer, som udgør en  
stor udfordring for langt hovedparten af de eksisterende  
celletællere på markedet. NC-203 og XcytoMatic har i  
pilotforsøg vist sig at være meget velegnede til at tælle  
iPSC-cellekulturer på grund af anvendelsen af kunstig  
intelligens. Produktet, der adresserer samme marked  
som NC-202, forventes at blive frigivet til salg i løbet af  
2024 efter frigivelsen af XM40 og XM30.  
XcytoMatic 30  
delse med validering af XM30 eller i demo-sammen-  
hæng. Reagens/affaldsmodulet er under udvikling.  
Der har også i det forløbne år været stort fokus på  
færdigudviklingen af XcytoMatic 30 (XM30). De første  
interne tests af produktet er indledt, og en model af pro-  
duktet er også blevet fremvist på flere videnskabelige  
møder i Europa.  
XM30 vil blive ChemoMetecs første fuldautomatiske cel-  
letæller, som kun kræver manuel betjening i forbindelse  
med skift af reagenser eller utilsigtede stop. XM30 er  
rettet mod den del af bioprocessing-markedet, hvor fuld-  
automatisering er et nøgleord, og hvor samtlige manu-  
elle håndteringer af celler forsøges elimineret.  
XM30 er en automatisk, fuldt integrerbar celletæl-  
ler, der ligesom XM40 er baseret på en genanvendelig  
målecuvette, hvor prøven passerer igennem. XM30  
modtager en celleprøve fra en ekstern robotarm eller  
manuelt, hvorefter celletællingen udføres. Selve analyse-  
metoden er identisk med metoden for XM40, og begge  
instrumenters målemodul er også identiske. XM30-  
instrumentet adskiller sig primært fra XM40 ved, at det  
ikke har nogen prøvekarrusel. I stedet anvendes en sta-  
tionær tragt, som automatisk rengøres mellem målin-  
gerne. XM30 har heller ikke et integreret reagens- og  
affaldssystem, eftersom der er lagt vægt på, at reagen-  
ser og affaldsbeholdere skal kunne varieres i størrelse  
i forhold til de automatiske processer, som XM30 kan  
indgå i. XM30 kan dog leveres med et eksternt reagens/  
affaldsmodul, som i øvrigt også kan anvendes i forbin-  
Produktionen af XM30 forventes etableret i løbet af 2.  
kvartal 2023/24, hvorefter en gradvis lancering vil kunne  
påbegyndes.  
Xcyto 5  
I regnskabsåret 2019/20 var Xcyto 5 ved at blive klargjort  
til lancering, men inden da skulle to større produktfor-  
bedringer udvikles, testes og implementeres i produktet.  
Som følge af situation med Covid-19 og de dermed føl-  
gende udfordringer med at få brugertestet de to pro-  
duktforbedringer, blev lanceringen af Xcyto 5 sat på  
stand by. I stedet blev ressourcerne prioriteret inden for  
salget af NC-202 og NC-200, hvor salgsudviklingen og det  
følgende pres på både produktion, kvalitetskontrol og  
support var stort.  
XM30 forventes at blive frigivet til salg senest inden  
udgangen af regnskabsåret 2023/24. Der vil blive tale  
om en gradvis lancering, som det også er tilfældet med  
XM40. Dette giver mulighed for at korrigere eventuelle  
uhensigtsmæssigheder i samspil med slutbrugerne.  
Læs mere om XcytoMatic 30 på  
https://chemometec.com/nucleocounters/xcytomatic  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀProduktudvikling  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
35  
Det er nu besluttet at relancere Xcyto 5, og produktet  
skal blandt andet afløse NC-3000, som har været på  
markedet siden 2010. Xcyto 5 vil blive introduceret på  
LCB-markedet med primært fokus på cellebaseret terapi  
og bioprocessing/bioproduktion.  
derne efterlyser udstyr, som er mindre ressourcekræ-  
vende og har en høj grad af brugervenlighed.  
vende dyrkningsteknikker. Xcyto 5 vil i mange tilfælde  
kunne udføre sådanne analyser på en hurtig og simpel  
måde.  
Inden for farmaceutisk bioproduktion af lægemidler vok-  
ser kravene fra de regulatoriske myndigheder konstant.  
Hvis producenten anvender en biologisk organisme til  
lægemiddelproduktion, forlanger myndighederne ofte,  
at producenten skal kunne dokumentere, at de aktivt  
producerende celler ikke er forurenet med ikke-produ-  
cerende celler. Til dette formål anvender producenterne  
ofte enten flowcytometre eller forskellige meget tidskræ-  
Det forventes, at Xcyto 5 vil blive relanceret i løbet af  
2024 efter lanceringen af XcytoMatic-produkterne.  
Xcyto 5 er en billedbaseret celleanalysator, der automa-  
tisk kan identificere og markere de enkelte celler og give  
præcise informationer om, på hvilke celler – og til en vis  
grad også hvor på cellerne – de forskellige fluoresce-  
rende markører er lokaliseret. Selv meget svage markø-  
rer kan nemt identificeres med Xcyto 5, og i kombination  
med en høj grad af robusthed og brugervenlighed gør  
dette Xcyto 5 til en attraktiv instrumentløsning inden for  
cellebaseret terapi og bioprocessing.  
Xcyto 5 forventes primært at blive anvendt inden for kva-  
litetskontrol af celler, der skal anvendes til terapeutiske  
formål. En typisk kvalitetsanalyse kan fx finde sted inden  
for cellebaseret terapi, hvor en succesfuld behandling  
forudsætter, at både antallet af celler er tilfredsstillende,  
og at cellernes levedygtighed og kvalitet er korrekt. En  
af fordelene ved ChemoMetecs dedikerede celletællere,  
såsom NC-202, er deres evne til at tælle celler uanset  
celletype. I flere af de komplekse cellebaserede terapier,  
hvor NC-202 benyttes, skal der dog udover celletal og  
levedygtighed også leveres et mål for renhedsgraden af  
de celletyper, der gives til patienten. Det er i denne situ-  
ation, Xcyto 5 vil kunne finde anvendelse. Da kvaliteten  
af cellematerialet vil påvirke behandlingen, er det et krav  
fra de regulatoriske myndigheder, at produktion af celler  
til terapeutiske formål blandt andet undersøges for celle-  
tal, levedygtighed og celletype, inden produktionen kan  
godkendes og frigives til behandling. I forbindelse med  
CAR-T behandling vil man fx ofte sikre sig, at cellerne til-  
hører gruppen af T-lymfocytter, og at de er positive for  
de relevante cancermarkører (fx CD19 og CD22). I dag  
benyttes ofte et flowcytometer til analyserne, men kun-  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀUdviklingssamarbejder  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
36  
Udviklingssamarbejder  
For at sikre at ChemoMetec løbende tilføres ny viden og for at understøtte  
igangværende udviklingsprojekter, deltager vi som partner i forskellige  
fondsstøttede projekter. Deltagelse i disse udviklingsprojekter bidrager til, at  
ChemoMetec har den specialviden og de kompetencer, der muliggør, at vi kan  
være blandt de første, der udvikler produkter tilpasset de nyeste teknologier.  
Aktuelle projekter:  
Care DNA  
Circular Vision  
Med støtte fra Innovationsfonden har ChemoMetec  
deltaget i et 3-årigt projektsamarbejde med Køben-  
havns Universitet, Herlev og Gentofte Hospital og Roche  
Sequencing Solutions omkring udnyttelse af cirkulært  
DNA som biomarkør for tidlig diagnosticering af bug-  
spytkirtelcancer. Denne cancerform er en af de mest  
dødelige cancersygdomme, da kun 12% af patienterne  
lever fem år efter, at diagnosen er stillet. Det skyldes  
blandt andet, at bugspytkirtelcancer i de tidlige stadier  
kun har ganske få symptomer. Når canceren opdages,  
er sygdommen derfor ofte så fremskreden, at patien-  
ten ikke kan helbredes. Projektet blev afsluttet i foråret  
2023, og der blev desværre ikke identificeret entydige  
sekvensspecifikke markører på grund af høj grad af hete-  
rogenitet af det cirkulære DNA. Aktiverende mutatio-  
ner i KRAS-genet (Ras-oncogen, som kan transformere  
en normal celle til en cancercelle, når den muterer) er  
derfor stadig den stærkeste indikator for bugspytkir-  
telcancer, men disse mutationer er typisk lokaliseret  
til det kromosomale DNA og ikke det cirkulære DNA. I  
forbindelse med Care DNA har ChemoMetec udviklet en  
række gelbaserede metoder til at immobilisere og visu-  
alisere nukleinsyre-molekyler. Metoderne muliggør, at  
man ved hjælp af billedcytometri kan detektere og tælle  
de enkelte DNA- og RNA-molekyler samt måle såkaldte  
SNPs (single nucleotide polymorphism). Sidstnævnte  
metode er blevet brugt til at undersøge en gruppe af  
patienter med bugspytkirtelcancer for deres KRAS-sta-  
tus. En parallel analyse af de samme patientprøver med  
henholdsvis digital PCR og sekventering demonstrerede,  
at den gelbaserede metode producerer akkurate og tro-  
værdige data. For at beskytte rettighederne til de gelba-  
serede metoder og afledte applikationer, som fx kvanti-  
ficering af patogene vira og bakterier, har ChemoMetec  
indleveret en patentansøgning, som blev offentliggjort i  
2023. Videre udvikling af de gelbaserede teknologier er  
fortsat i Circular Vision-projektet.  
I Circular Vision, som er støttet af EU, undersøges det,  
om cirkulært DNA i celler og blodplasma kan bruges som  
et værktøj til tidlig diagnose og monitorering af syg-  
domsforløb for forskellige cancersygdomme og auto-  
immune sygdomme. Parterne i projektet består udover  
ChemoMetec af Københavns og Århus Universitet, Her-  
lev og Gentofte Hospital og forskellige universiteter og  
forskningsenheder i Spanien, Italien og Schweiz samt  
Roche Sequencing Solution. I projektet kortlægges det,  
om der er en sammenhæng mellem størrelsen og antal-  
let af cirkulære DNA-molekyler og udvikling af lunge- og  
tarmcancer samt inflammatorisk tarmsygdom (IBD). I  
forbindelse med projektet anvendes ChemoMetecs før-  
omtalte gelbaserede metoder til at identificere og tælle  
antallet af cirkulære DNA-molekyler i plasma og væv fra  
raske personer og patienter med lungecancer. Projektet  
forventes afsluttet i 2024.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀFinansiel redegørelse  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
37  
Finansiel redegørelse  
Udvikling i omsætningen  
Udvikling i omsætningen – produktgrupper  
Omsætningen af instrumenter faldt i 2022/23 med  
I regnskabsåret 2022/23 steg omsætningen med 4% til  
DKK 442,3 mio. målt i danske kroner og faldt med 1% målt i  
faste valutakurser. Udviklingen i omsætningen var væsent-  
ligt påvirket af eksterne faktorer, og særligt en mindre risi-  
kovillighed på kapitalmarkederne har medført en lavere til-  
førsel af kapital til virksomhederne inden for life science og  
biotek, herunder ChemoMetecs vigtigste kundesegment,  
som er virksomhederne inden for cellebaseret terapi.  
Årets resultat (DKK)  
17% målt i danske kroner og med 20% målt i faste valu-  
takurser. Modsat steg omsætningen af forbrugsva-  
rer og serviceydelser. Omsætningen af forbrugsvarer  
steg med 18% målt i danske kroner og med 13% målt i  
faste valutakurser. Omsætningen af serviceydelser steg  
med 39% målt i danske kroner og med 31% målt i faste  
valutakurser.  
178,7 mio.  
(2021/22: 159,5 mio.)  
Pengestrømme fra driften (DKK)  
Udvikling i omsætningen – geografisk  
Udvikling i omkostninger  
ChemoMetecs omsætning fordeler sig med 59% i USA,  
29% i Europa og 12% i resten af verden, hvilket er på  
niveau med fordelingen i regnskabsåret 2021/22.  
Vareforbruget steg i 2022/23 med 9% målt i danske kro-  
ner til DKK 60,4 mio., svarende til en bruttomargin på  
89% (2021/22: 90%). Vareforbrugets relativt høje stigning  
set i forhold til udviklingen i omsætningen skyldes pri-  
mært et revurderet regnskabsmæssigt skøn foretaget i  
forbindelse med halvårsrapporten for 2022/23 vedrø-  
rende den indregnede tid og direkte produktionsløn i  
fremstillingen af egenproducerede varer. Dette har med-  
ført, at en større andel af personaleomkostningerne nu  
indgår som direkte løn i produktionen og hermed indgår  
154,1 mio.  
(2021/22: 176,9 mio.)  
På det nordamerikanske marked, som er ChemoMetecs  
største marked, var væksten i omsætningen i 2022/23 på  
6% målt i danske kroner, mens den faldt med 2% målt i  
fast valutakurs. På det europæiske marked steg omsæt-  
ningen med 1% målt i danske kroner. I resten af verden  
faldt omsætningen med 2% målt i danske kroner.  
Soliditetsgrad  
81%  
(2021/22: 71%)  
Omsætning fordelt på regioner  
Omsætning fordelt på produktgrupper  
DKK mio.  
500  
DKK mio.  
500  
375  
250  
125  
0
375  
250  
125  
0
2019/20  
2020/21  
2021/22  
2022/23  
2019/20  
2020/21  
2021/22  
2022/23  
ꢀUSA/Canadaꢁꢁ ꢀEuropaꢁꢁ ꢀØvrige lande (ROW)  
ꢀInstrumenterꢁꢁ ꢀForbrugsvarerꢁꢁ ꢀServiceꢁꢁ ꢀAndet  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀFinansiel redegørelse  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
38  
i vareforbruget eller er aktiveret som en del af varela-  
geret. Effekten på vareforbruget og bruttofortjenesten  
af det øgede vareforbrug er ca. DKK 12 mio., og hvis der  
ses bort fra denne stigning, faldt vareforbruget med  
13%. Effekten på driftsresultatet udgøres af effekten af  
de aktiverede omkostninger, som udgør ca. DKK 4 mio.,  
svarende til en positiv effekt på EBITDA-marginen på ca.  
1 procentpoint.  
producerede varer samt bonus til direktionen og ledende  
medarbejdere og engangsbonus i forbindelse med sidste  
års 25-års jubilæum, steg personaleomkostningerne med  
ca. 11%.  
Resultatudvikling  
Driftsresultatet (EBITDA) blev i 2022/23 på DKK 251,0 mio.,  
svarende til en stigning på 13% i forhold til 2021/22. Frem-  
gangen i driftsresultatet skyldes primært en kombination  
af stigningen i bruttoresultatet på DKK 11,1 mio. og et fald  
i driftsførte personaleomkostninger på DKK 20,4 mio.  
Andre eksterne omkostninger, som udgøres af salgs-  
fremmende omkostninger, lokaler og administration  
mv., steg i regnskabsåret med 8%. Stigningen skyldes  
primært øget rejseaktivitet som følge af et øget salg af  
serviceydelser samt generelt øget rejseaktivitet i forbin-  
delse med globale messer, kundebesøg mv.  
EBITDA-marginen blev i regnskabsåret 2022/23 på 57%,  
hvilket er en stigning på fem procentpoint i forhold til  
2021/22. Stigningen er en følge af en kombineret positiv  
udvikling i omkostningerne og en positiv udvikling i  
bruttoresultatet. Målt i faste valutakurser var årets  
EBITDA-margin på 55%.  
ChemoMetecs samlede personaleomkostninger faldt i  
2022/23 med 17% til DKK 99,6 mio. Fraregnet effekten  
af det ændrede skøn vedrørende tidsforbrug til egen-  
EBITDA og EBITDA-margin  
EBIT og EBIT-margin  
DKK mio.  
300  
%
DKK mio.  
300  
%
60  
60  
240  
180  
120  
60  
52  
44  
36  
28  
20  
240  
180  
120  
60  
50  
40  
30  
20  
10  
0
0
2018/19 2019/20 2020/21 2021/22 2022/23  
2018/19 2019/20 2020/21 2021/22 2022/23  
ꢁEBITDA  
EBITDA-margin  
ꢁEBIT  
ꢁEBIT-margin  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀFinansiel redegørelse  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
39  
Resultatet af primær drift (EBIT) steg med 14% til DKK  
230,6 mio. (2021/22: DKK 202,9 mio.), og EBIT-marginen  
steg med fem procentpoint til 52% i 2022/23.  
kan henføres til udviklingsarbejdet omkring Xcyto-plat-  
formen, herunder de kommende analyseinstrumenter  
XM40 og XM30.  
Denne udvikling har også påvirket hensættelsen til tab  
positivt, idet denne faldt fra DKK 2,4 mio. til DKK 0,4 mio.  
Samlet udgjorde de kortfristede aktiver 75% af  
Årets resultat steg med DKK 19,2 mio. i forhold til året  
før og blev på DKK 178,7 mio., svarende til en stigning på  
12% i forhold til året før.  
Materielle aktiver steg med DKK 7,9 mio. og udgjorde ved  
udgangen af regnskabsåret DKK 82,7 mio. Udviklingen  
skyldes primært investeringen i nabogrunden og den  
tilhørende ejendom ved siden af ChemoMetecs hoved-  
kontorsfaciliteter i Allerød, renovering og istandsættelse  
af faciliteterne i Allerød samt en udvidelse af lagerfacili-  
teterne i USA.  
ChemoMetecs samlede aktiver ultimo regnskabsåret.  
Pengestrømme  
ChemoMetec havde positive pengestrømme i regnskabs-  
året på DKK 110,4 mio. (2021/22: DKK 51,8 mio.). Udviklin-  
gen er sammensat af positive pengestrømme fra driften  
154,1 mio. og negative pengestrømme fra investe-  
rings- og finansieringsaktiviteterne på henholdsvis DKK  
40,8 mio. og DKK 2,9 mio.  
Årets omsætning og driftsresultat (EBITDA) er i over-  
ensstemmelse med de senest udmeldte forventninger  
offentliggjort den 8. februar 2023, hvor forventningerne  
var en omsætning i intervallet DKK 430-460 mio. og et  
driftsresultat (EBITDA) i intervallet DKK 245-260 mio.  
Kortfristede aktiver  
De kortfristede aktiver steg med DKK 139,7 mio.  
til DKK 492,7 mio. ved udgangen af regnskabsåret,  
hvilket primært kan tilskrives stigningen i vare- og  
likvidbeholdningen.  
Balance  
Pengestrømme fra driftsaktivitet  
ChemoMetecs samlede aktiver udgjorde ultimo 2022/23  
DKK 658,0 mio., hvilket svarer til en stigning på DKK 156,7  
mio. Udviklingen er drevet af en stigning i både langfris-  
tede og kortfristede aktiver, hvor førstnævnte steg med  
DKK 17,0 mio. og sidstnævnte med DKK 139,7 mio.  
Trods en stigning i resultatet af den primære drift på DKK  
27,7 mio. var pengestrømme fra driften DKK 22,7 mio.  
lavere end i regnskabsåret 2021/22. Denne udvikling  
skyldes primært en øget binding af likviditet i driftskapi-  
tal med en effekt på DKK -40,5 mio. samt betaling af ind-  
komstskatter på DKK 57,7 mio., herunder en aconto skat-  
Varebeholdningen udgjorde ved udgangen af regnskabs-  
året DKK 112,6 mio., svarende til en stigning på DKK 45,8  
mio. Stigningen skyldes en øget beholdning af både råva-  
rer, delsamlinger og færdigvarer.  
Egenkapitalen udgjorde ved udgangen af regnskabsåret  
DKK 533,0 mio., svarende til en stigning på DKK 175,8  
mio., hvorfor stigningen i de samlede aktiver fortsat er  
selvfinansieret.  
EBITDA og pengestrømme fra driften  
Likvide beholdninger udgjorde ved udgangen af regn-  
skabsåret DKK 316,6 mio., svarende til en stigning på  
DKK 107,5 mio. De likvide beholdninger udgør næsten  
halvdelen af ChemoMetecs samlede aktiver.  
DKK mio.  
300  
ChemoMetec har øget sin soliditetsgrad til 81% fra 71% i  
2021/22.  
225  
150  
75  
Tilgodehavender hos kunder udgjorde ultimo regnskabs-  
året DKK 54,8 mio. og faldt således med DKK 11,0 mio.  
Aktiviteten hos ChemoMetec var uændret sammenlignet  
med året før, hvorfor faldet i tilgodehavende hos kun-  
der kan henføres til et øget fokus på og styrkede proces-  
ser i forhold til inddrivelse af forfaldne tilgodehavender.  
Langfristede aktiver  
Immaterielle aktiver udgjorde ved udgangen af regn-  
skabsåret DKK 79,7 mio., svarende til en stigning på  
DKK 12,3 mio. Stigningen kan primært tilskrives tilgan-  
gen på ”Udviklingsprojekter under udførelse”, som især  
0
2018/19 2019/20 2020/21 2021/22 2022/23  
ꢀPengestrømme fra driftenꢁꢁ ꢀDriftsresultat (EBITDA)  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀFinansiel redegørelse  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
40  
tebetaling vedrørende indkomståret 2021/22 på ca. DKK 50  
mio. Udviklingen i driftskapitalen er primært påvirket af en  
øget binding i varelager, færre tilgodehavender hos kun-  
der samt en kraftig reduktion af anden gæld, primært som  
følge af lavere gæld vedrørende skyldig løn, A-skat, sociale  
bidrag m.m.  
Pengestrømme fra investerings-  
og finansieringsaktivitet  
Der var i regnskabsåret negative pengestrømme fra  
investeringsaktiviteten på DKK 40,8 mio. (2021/22: DKK  
56,0 mio.). Udviklingen skyldes investeringer i materielle  
anlægsaktiver for DKK 21,2 mio. samt investeringer i imma-  
terielle aktiver for DKK 19,6 mio. Investeringerne har to  
primære formål:  
At sikre ChemoMetecs fremtidige vækst gen-  
nem produktudvikling, herunder udviklingen af  
Xcyto-platformen.  
At sikre tilstrækkelig kapacitet til at understøtte den for-  
ventede fremtidige vækst, herunder udvidelse og udvik-  
ling af ChemoMetecs produktionskapacitet og generelle  
faciliteter.  
Da ChemoMetec er selvfinansieret, har finansieringsakti-  
viteten en begrænset effekt på pengestrømmene. I regn-  
skabsåret var der negative pengestrømme fra finansie-  
ringsaktiviteten på DKK 2,9 mio. (2021/22: DKK 69,0 mio.,  
hvori var indeholdt udbyttebetaling vedrørende 2020/21).  
Efterfølgende begivenheder  
Der er ikke indtruffet væsentlige hændelser efter regn-  
skabsårets udløb, der har betydning for årsrapporten for  
2022/23.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀForventninger til 2023/24  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
41  
Forventninger til 2023/24  
Efter flere år med høj vækst har de stigende renter og  
mindre tilførsel af kapital til kunderne inden for vores vig-  
tigste forretningsområde, cellebaseret terapi, medført en  
lavere omsætningsvækst i det forløbne år. ChemoMetec  
har dog uændret en stærk markedsposition inden for  
sine forretningsområder, og der forventes dermed også  
at være et fortsat attraktivt langsigtet potentiale inden  
for cellebaseret terapi, når der – som forventet – igen  
kommer mere aktivitet inden for dette område. Samti-  
dig har ChemoMetec også en solid platform for lancering  
af nye produkter, blandt andet inden for bioprocessing,  
der på længere sigt ligeledes forventes at ville bidrage til  
væksten.  
Forventningerne til 2023/24 er baseret på følgende  
forudsætninger:  
På basis af ovenstående forventer ChemoMetec i regn-  
skabsåret 2023/24 en omsætning i niveauet DKK 400-435  
mio. og et driftsresultat (EBITDA) i niveauet DKK 200-220  
mio.  
At aktivitets- og investeringsniveauet hos vores kunder  
stabiliseres tæt på niveauet i slutningen af regnskabs-  
året 2022/23.  
ChemoMetec forventer i 2023/24 at investere ca. DKK 70  
mio. i produktudvikling, patenter, produktionsanlæg samt  
grunde og bygninger mv. Investeringsniveauet vil efter  
ledelsens opfattelse danne grundlag for en fortsat effek-  
tiv udvikling af forretningen.  
At tilførslen af kapital til virksomhederne inden for celle-  
baseret terapi ikke reduceres yderligere.  
At USD-kursen forbliver tæt på niveauet ultimo regn-  
skabsåret 2022/23.  
Det forventes, at instrumentsalget også i det kommende  
år vil være presset af ovenstående forhold og for helåret  
vise et samlet fald i salget af instrumenter. Dog forventes  
et gradvist stigende salg af XcytoMatic 40 at bidrage til  
omsætningen i 2. halvår. Salget af forbrugsvarer forven-  
tes fortsat at stige, mens væksten forventes at blive lavere  
end i 2022/23, da salget forventes påvirket af det lavere  
salg af instrumenter i det forløbne år. Salget af servicepak-  
ker forventes derimod fortsat at stige betydeligt.  
Markedsanalyser peger i retning af, at der fortsat er stor  
tillid til effektiviteten og potentialet for behandlingerne  
inden for cellebaseret terapi, og på trods af et på kort sigt  
udfordrende marked forventes det langsigtede potentiale  
således stadig at være attraktivt. Læs mere om udviklin-  
gen inden for cellebaseret terapi under "Forretningsom-  
råde 1".  
Udtalelser om fremtidige forhold  
Ovenstående udsagn om fremtidige forhold,  
herunder især fremtidig omsætning og driftsre-  
sultat, er usikre og forbundet med risici. Mange  
faktorer vil være uden for ChemoMetecs kon-  
trol og kan medføre, at den faktiske udvikling  
afviger væsentligt fra de forventninger, som  
indeholdes i årsrapporten. Sådanne faktorer  
omfatter blandt andet væsentlige ændringer i  
markedsforhold herunder udvikling i teknologi,  
kundeportefølje eller valutakurser. Se endvidere  
afsnittet om risikoforhold.  
På kort sigt er visibiliteten på ChemoMetecs markeder  
dog begrænset, da usikkerheden om både de makroøko-  
nomiske og geopolitiske forhold fortsat er til stede. Inden  
for cellebaseret terapi forventes aktiviteten derfor også i  
det kommende år at ligge på et noget lavere men stabilt  
niveau sammenlignet med de foregående års høje vækst.  
Det nuværende makroøkonomiske billede påvirker ligele-  
des investeringsniveauet hos vores kunder generelt, og vi  
forventer derfor i det kommende år en fortsat tilbagehol-  
denhed i investeringerne.  
ChemoMetec vil i regnskabsåret 2023/24 have fortsat  
fokus på udviklingen af salgsorganisationen og styrke  
salgsindsatsen på både det amerikanske og europæiske  
marked samt på de største asiatiske markeder – med sær-  
ligt fokus på opbygningen af det nye forretningsområde  
inden for bioprocessing og lanceringen af nye produkter.  
Der vil ligeledes fortsat blive investeret i nye kompetencer  
med henblik på at styrke grundlaget for at skabe fortsat  
innovation samt udvikle nye produkter og services.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀGovernance  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
42  
Governance  
Risikoforhold  
Bæredygtighed  
Selskabsledelse  
Bestyrelse og direktion  
Aktionærforhold  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀRisikoforhold  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
43  
Risikoforhold  
ChemoMetec er udsat for en række forskellige risici,  
og nogle af disse er uden for vores direkte kontrol.  
De enkelte risici kan have en betydelig indvirkning på  
vores forretning.  
Område  
Beskrivelse af risici  
Håndtering af risici  
ChemoMetec har aktiviteter på en lang række  
globale markeder, hvor markedsudviklingen  
er påvirket af de makroøkonomiske forhold  
og de faktorer, som har indvirkning herpå,  
som fx geopolitisk ustabilitet.  
ChemoMetec afvejer og overvåger løbende disse risici i  
forhold til de aktuelle forretningsaktiviteter og konkrete  
markedsmuligheder, og på den baggrund prioriteres  
aktiviteterne.  
Makroøkono-  
miske forhold  
Vi anser identifikationen af risici som en integreret del  
af den løbende strategiproces, og forståelsen og hånd-  
teringen af de vigtigste risici er afgørende for effektivt  
at kunne eksekvere på strategien.  
I 2022/2023 har der været særligt fokus på det svagere  
globale investeringsklima, som har påvirket mange af  
De makroøkonomiske risici kan fx bestå af  
stigende renter og hermed følgende lavere  
investeringer inden for ChemoMetecs forret-  
ningsområder. Det kan påvirke vores kunders  
efterspørgsel og forbrug samt deres beta-  
lingsevne – og dermed påvirke ChemoMetecs  
indtjening negativt.  
vores eksisterende og potentielt nye kunder. Der har i den  
forbindelse været øget fokus på at generere kundeleads  
og opsøgende salg med henblik på at afbøde effekten på  
vores omsætning, ligesom kreditrisici for de enkelte kunder  
er blevet grundigt vurderet med henblik på at begrænse de  
negative forretningsmæssige og økonomiske konsekvenser  
heraf.  
Bestyrelsen har det overordnede ansvar for at vur-  
dere karakteren og omfanget af risici forbundet med  
ChemoMetecs aktiviteter. Den har ligeledes ansvaret  
for implementering af effektiv risikoidentifikation samt  
for implementering af passende systemer og politikker  
i relation til risikostyring og intern kontrol.  
Som følge af spredningen af ChemoMetecs  
aktiviteter på en række markeder er vi lige-  
ledes eksponeret over for valutarisici. Med  
en stor del af omsætningen i USA er Chemo-  
Metec særligt eksponeret imod USD.  
Styringen af valutarisici sker centralt i finansfunktionen  
i henhold til de af bestyrelsen vedtagne politikker og  
instrukser. Der er ikke i regnskabsåret foretaget kurssikring  
af pengestrømme og positioner i udenlandsk valuta.  
Bestyrelsen vurderer sammen med direktionen mindst  
én gang årligt ChemoMetecs overordnede risikoprofil  
samt de væsentligste risici.  
De finansielle risici og styringen heraf er  
uddybet i note 4.7.  
Direktionen har ansvar for kontinuerligt at håndtere  
risici på en ansvarlig og effektiv måde i henhold til  
de vedtagne politikker herfor. Overvågning af risici  
og håndtering heraf indgår i en løbende risikovurde-  
ring og er integreret i den løbende rapportering til  
bestyrelsen.  
Udviklingen af nye innovative produkter er  
forbundet med store iboende risici vedrø-  
rende teknologiske, designmæssige og rettig-  
hedsmæssige forhindringer, som kan forsinke  
eller standse udviklingsarbejdet. Samtidig er  
udviklingen forbundet med store finansielle  
risici.  
ChemoMetec bestræber sig på løbende at identificere og  
udvikle innovative produkter.  
Produktudvikling  
ChemoMetec søger løbende at sikre et indgående kendskab  
til eksisterende og potentielle kunders behov inden for  
celletælling og -analyse og baserer udviklingen af løsninger  
på denne indsigt kombineret med selskabets teknologiske  
kompetencer.  
Realiseringen af ChemoMetecs strategi  
forudsætter, at vi med succes er i stand til  
at udvikle og introducere nye produkter på  
markedet.  
De fem væsentligste risici for ChemoMetec er relateret  
til makroøkonomiske forhold, produktudvikling, imma-  
terielle rettigheder, produktion og it-sikkerhed.  
Under udviklingsprocessen foretages der løbende risiko-  
vurderinger af alle udviklingsprojekter, og der foretages  
ændringer af udviklingsprojekter, eller udviklingsprojekter  
bringes til ophør, hvis dette skønnes nødvendigt.  
Risikovurderinger foretages af både de projektansvarlige  
samt ledelsen af udviklingsafdelingen. Risikovurderinger  
fremlægges på ad hoc basis til ledelsen.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀRisikoforhold  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
44  
Område  
Beskrivelse af risici  
Håndtering af risici  
Der er en iboende risiko for, at ikke alle patentansøgninger vil føre til udstedte patenter,  
ligesom der ikke kan gives sikkerhed for, at udstedte patenter ikke vil blive anfægtet.  
Håndteringen af ChemoMetecs patenter, herunder patentansøgninger, sker i et tæt  
samarbejde mellem udviklingsafdelingen og juridiske eksperter.  
Immaterielle  
rettigheder  
Der er også en risiko for, at andre bevidst krænker ChemoMetecs immaterielle rettig-  
heder. Endvidere er der en risiko for, at andre – uanset om de er berettiget hertil eller  
ej – mener, at ChemoMetec krænker deres patenter eller rettigheder, og som følge heraf  
aktivt håndhæver disse påståede rettigheder.  
Der afsættes løbende ressourcer til patentsøgninger med henblik på at sikre, at Chemo-  
Metec har såkaldt freedom-to-operate eller for at sikre, at andre ikke krænker vores  
immaterielle rettigheder. I de enkelte situationer tager ledelsen stilling til, hvordan der  
skal reageres i en given situation, specielt under hensyntagen til den risiko der vurderes at  
være forbundet hermed.  
Patentstridigheder kan være omkostningskrævende, men kan også hindre ChemoMetec  
i at markedsføre produkter.  
Produktion og lagerføring foregår på få lokationer, og som følger heraf vil brand,  
hærværk og lignende på en af lokationerne kunne medføre væsentlige driftsforstyrrelser  
eller driftsafbrydelser. Længerevarende driftstop vil påvirke leveringsevnen i en periode.  
Der er implementeret en række tiltag med henblik på at mindske risikoen, herunder  
brandsikring. Herudover forsøges det at opretholde et minimumslager af færdigvarer for  
at reducere konsekvenserne ved driftsstop.  
Produktion og lager  
Produktionen er desuden afhængig af, at leverandører kontinuerligt kan levere råvarer  
og andre komponenter af den fornødne kvalitet og den ønskede mængde til tiden.  
Der er en løbende dialog med kritiske leverandører for at sikre, at råvarer og andre  
komponenter har den fornødne kvalitet, og at leverandørerne tilpasser deres produktion  
i takt med en stigende efterspørgsel. ChemoMetec forsøger også at opbygge et lager af  
kritiske råvarer og komponenter, ligesom det forsøges at identificere mindst to leveran-  
dører til de kritiske varegrupper.  
Der har fortsat i 2022/23 været fokus på at opnå den bedst mulige leveringssikkerhed.  
ChemoMetecs drift, rapportering og kontrolsystemer er i vid udstrækning drevet af  
it-systemer og afhængig af høj it-sikkerhed. Nedbrud af systemer, fejl eller uautoriseret  
adgang til koncernens it-systemer udgør derfor en væsentlig og stigende risiko for  
ChemoMetecs aktiviteter.  
ChemoMetec vurderer og tilpasser løbende it-anvendelsen, herunder også it- infrastruk-  
turen og -sikkerheden.  
It-sikkerhed  
ChemoMetec har etableret procedurer og back-up-rutiner med henblik på at sikre høj  
sikkerhed og beskytte mod nedbrud og tab af data i den løbende drift samt generelt  
forsvar mod it-kriminalitet. Målet er løbende at styrke de tekniske muligheder for at  
beskytte, identificere og reagere i forbindelse med forsøg på uautoriseret adgang til  
ChemoMetecs it-infrastruktur.  
It-nedbrud af længerevarende karakter vil påvirke driften.  
Uautoriseret adgang til ChemoMetecs it-systemer og andre forsøg på økonomisk  
it-kriminalitet, herunder tyveri af forretningskritisk viden, såsom data om produkter,  
teknologier, kundelister mv., vil kunne påvirke de fremtidige resultater.  
I det forløbne år har ChemoMetec blandt andet foretaget penetrationstest af it-sikker-  
heden med det formål at identificere forbedringspunkter af sikkerheden omkring det  
eksisterende it-setup. I den forbindelse blev flere forbedringspunkter identificeret, men  
kun ganske få kategoriseret som potentielt kritiske. Der er blevet taget hånd om alle iden-  
tificerede forbedringspunkter.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBæredygtighed  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
45  
Bæredygtighed
Som en international virksomhed er vi bevidste om
den påvirkning, vores virksomhed har på vores omgi-
velser og interessenter. Derfor er det vigtigt for os, at
ChemoMetec driver sin virksomhed på en ansvarlig og
etisk måde i overensstemmelse med gældende lovgiv-
ning og standarder, og at vores fortsatte vækst og udvik-
ling sker på et bæredygtigt grundlag. Det betyder, at vi
tager ansvar i de lande og lokalsamfund, hvor vi udøver
vores virksomhed, at vi søger at begrænse vores klima-
aftryk, at vi etablerer sikre og gode arbejdsforhold for
vores medarbejdere, og at vi leverer produkter af høj
kvalitet til vores kunder.
Intensivering af arbejdet med bæredygtighed
Vi har i det forløbne år intensiveret arbejdet med bære-
dygtighed. Den øgede indsats skal sikre, at ChemoMetec
drives stadig mere bæredygtigt, og at vi bliver i stand til
at leve op til de øgede rapporteringskrav, som løbende
indfases over de kommende år. For ChemoMetecs ved-
kommende skal der rapporteres i henhold til CSRD-
direktivet og de tilhørende standarder fra og med
regnskabsåret 2025/26 og i henhold til EU’s taksonomi-
forordning fra og med regnskabsåret 2026/27.
På basis af væsentlighedsanalysen har vi identificeret og
prioriteret en række indsatsområder med udgangspunkt
i en risikovurdering af de enkelte elementer. Indsatsom-
råderne omfatter blandt andet måling af CO2-udledning
og initiativer til reduktion, cyber security, udarbejdelse
af en Code of Conduct for medarbejdere og leverandø-
rer samt styrkelse af initiativerne på medarbejdersiden.
Arbejdet inden for flere områder er påbegyndt, og der
vil løbende blive igangsat initiativer over den kommende
periode. På relevante områder vil der ligeledes blive fast-
sat målsætninger.
Vi har blandt andet gennemført en indledende væsent-
lighedsanalyse, hvori vi har vurderet vores væsentlig-
ste risici inden for de tre dimensioner Environment (E),
Social (S) og Governance (G). Vurderingen har fundet
sted ud fra både økonomisk væsentlighed, væsentlighed
i forhold til ChemoMetecs omdømme samt klimamæssig
og social væsentlighed. Resultaterne af væsentligheds-
analysen kommer til at udgøre et vigtigt fundament for
vores videre arbejde med ESG.
Rammerne for vores arbejde med bæredygtighed
Vores arbejde med bæredygtighed tager udgangs-
punkt i relevante verdensmål defineret af FN samt de
ti principper i FN’s Global Compact vedrørende miljø,
menneskerettigheder og arbejdstagerrettigheder og
anti-korruption.
Vi tænker langsigtet og bredt i vores arbejde med bære-
dygtighed. Det er naturligt for os, da vores virksom-
hed bygger på udvikling og salg af produkter, der typisk
anvendes i mange år, ligesom opbygning og fastholdelse
af tætte og langsigtede relationer med kunder og slut-
brugere er afgørende for den fortsatte værdiskabelse i
ChemoMetec.
Gennem en ansvarlig udvikling og drift af
ChemoMetec arbejder vi for at fremme
bæredygtighed som udtrykt ved FN’s 17 ver-
densmål for bæredygtig udvikling. Ud fra en
vurdering af væsentligheden af de enkelte
verdensmål i forhold til ChemoMetecs akti-
viteter har vi valgt at fokusere på følgende
fem mål:
Vi hjælper vores
kunder inden for
life-science med
at sikre et godt liv
og trivsel for alle.
Vi fremmer lige-
stilling mellem
kønnene og kvin-
ders muligheder på
arbejdspladsen.
Vi skaber sikre og
Vi fokuserer på at
reducere forbruget
af energi og vand,
ligesom vi søger at
minimere mængden
af affald og sikre
Vi er opmærksomme på
vores påvirkning af miljø
og klima og søger aktivt at
tage del i at reducere effek-
ten for livet på jorden som
følge af klimaforandringer.
gode arbejdsforhold
for medarbejdere,
og vores forretnings-
model er baseret på
bæredygtig vækst.
ansvarlige indkøb.
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBæredygtighed  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
46  
ChemoMetec har valgt at prioritere arbejdet med bære-
dygtighed inden for tre områder, som kan sammenfat-
tes under overskrifterne klima og miljø, sociale forhold
og medarbejderforhold samt governance og relationer
til omverdenen. Bestyrelsen har godkendt politikkerne,
som relaterer sig til bæredygtighed og de tre områder.
Bæredygtighed i ChemoMetec
– vores prioriteter
For en beskrivelse af ChemoMetecs forretningsmodel
henvises til afsnittet ”Vores forretningsmodel”.
Læs mere om vores politik for bæredygtighed her.
Politikker og retningslinjer
sætter rammen for
vores aktiviteter
ChemoMetec udfører sine aktiviteter i over-
ensstemmelse med national og internatio-
nal lovgivning, konventioner samt standarder
inden for bæredygtighed. Vores politikker og
interne retningslinjer skal sikre, at vi holder os
inden for disse rammer.
Klima og miljø (E)
Energiforbrug
Spild og affald
Plastik
Sociale forhold (S)
Governance og
Relationer til
omverdenen (G)
Mangfoldighed og
inklusion
Forretningsetik
Corporate governance
Ansvarlig skat
Aflønning
Menneskerettigheder
Oversigt over relevante politikker:
Medarbejdernes
trivsel, sundhed og
sikkerhed
Rejseaktivitet
 Code of Conduct
Digitale løsninger til
markedsføring og
kundesupport
Whistleblowerpolitik
 Politik for bæredygtighed
 Politik for mangfoldighed og inklusion
Vederlagspolitik
Udvikling af
medarbejdere
Indkøb og fragt
 Politik for dataetik
Skattepolitik
Læs mere om ChemoMetecs politikker her.
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBæredygtighed  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
47  
Governance-struktur
Bestyrelsen har det overordnede ansvar for strategi
og politikker inden for bæredygtighed, og bestyrelsen
behandler og tager stilling til strategiske og taktiske
emner relateret til området.
Løbende dialog med vores interessenter
via forskellige kanaler:
Direktionen har det daglige ansvar for bæredygtig-
hed på tværs af virksomheden og varetager opgaven
vedrørende implementering og efterlevelse af diverse
politikker samt den overordnede prioritering af vores
indsatser.
Interessenter
Forventninger
Interaktion
Kunder
Produkter baseret på en bæredygtig
forretningspraksis, herunder respekt
for menneskerettigheder, høje etiske
standarder, ingen brug af farlige kemi-
kalier og ansvarlige indkøb.
 Daglig interaktion
• Løbende dialog omkring miljømæs-
sige og sociale forhold
Finansafdelingen er ansvarlig for at fremskaffe og kon-
trollere kvaliteten af data samt at rapportere vores
resultater.
Kunde-audits
Medarbejdere
Meningsfyldt arbejde, fair aflønning,
følelse af at høre til og gode udviklings-
muligheder.
• Daglig interaktion mellem ledere
og øvrige medarbejdere
Vores politikker og procedurer bidrager til at reducere
risici på bæredygtighedsområdet. I denne sammenhæng
er overholdelse af lovkrav og anden regulering, herunder
rammerne fastsat i vores Code of Conduct (under imple-
mentering), af afgørende betydning.
Udviklingssamtaler
Investorer/
aktionærer
Øget fokus på transparens, måling,
målsætninger og rapportering.
 Investormøder og -præsentationer
Planer for reduktion af nuværende og
fremtidige risici knyttet til ESG.
Vi har desuden en løbende interaktion med vores for-
skellige interessenter med henblik på at få indsigt i deres
ønsker og behov samt særlige fokusområder – og der-
med løbende at få input til at tilpasse og styrke vores
virksomhed samt reducere potentielle risici.
Myndigheder
Overholdelse af lovgivning og anden
regulering.
• Retningslinjer fra og dialog med
lokale, nationale og internationale
myndigheder
Det civile samfund
Ansvarlig bidragsyder til samfundet ved
blandt andet at tilbyde jobs, at bidrage
til vækst lokalt og eventuelt give støtte
til relevante formål.
Bilateral dialog
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBæredygtighed  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
48  
I forbindelse med udvikling af nye produkter indgår der
i stadig højere grad overvejelser om, hvilke materialer
der anvendes, og disses påvirkning af det eksterne miljø
i produktets samlede livscyklus. Det er samtidig en vigtig
parameter for ChemoMetec, at de materialer, der indgår
i vores produkter og forbrugsvarer, kan accepteres af
kunderne.
Der er indgået samarbejde med det transportfirma,
som ChemoMetec anvender, om at overgå til kørsel
med containere på eldrevne lastbiler i løbet af 1. kvartal
2023/24.
Klima
og miljø
Vi har fokus på at minimere vores negative indvirkning
på både det globale klima og det lokale miljø, og det sker
gennem en målrettet indsats for at sikre et ansvarligt
forbrug af de anvendte ressourcer.
Transporten af produkter sker i stadig større omfang med
skib. Antallet af flyvninger af produkter til USA er nedbragt
til et minimum og omfatter nu alene forsendelser, der
skal være på køl under hele transporten. Samtidig er
kørsel af produkter blevet reduceret. For eksempel er
kørsel af produkter til containerhavne i Tyskland ophørt,
så produkter nu køres til nærmeste havn i Danmark,
hvorfra de sejles med ”feeder-skib” til en af de store
containerhavne og videre derfra.
Engangskassetter til vores NucleoCounter-instrumen-
ter er produceret i plastik, og celleprøven, der skal ana-
lyseres, suges op i denne kassette forud for analysen
af prøven. Vi undersøger løbende mulighederne for at
reducere den anvendte mængde plast, men kravene til
kassetternes kvalitet sætter nogle begrænsninger. Der
kan desuden ikke anvendes genbrugsplast til produktio-
nen af kassetterne, da renheden i genbrugsplast ikke er
tilstrækkelig høj til at blive godkendt til brug i analysepro-
cesser. De brugte kassetter kan samtidig ikke genanven-
des, da de indeholder organisk materiale, som tilhører
vores kunder – de bliver derfor indsamlet og destru-
eret i henhold til gældende lovgivning for denne type
materiale.
Vores direkte påvirkning af det eksterne miljø og der-
med de potentielle miljø- og klimamæssige risici knytter
sig primært til produktionen af vores instrumenter og de
dertil hørende forbrugsartikler, herunder brug af pla-
stik til vores engangskassetter. Vi søger løbende gennem
ansvarlige og bæredygtige løsninger i vores produktion
at reducere den negative påvirkning af miljøet. Vi har
således integreret en række bæredygtighedshensyn i
forbindelse med godkendelsen af investeringer. Der stil-
les ligeledes krav til leverandører om efterlevelse af FN
Global Compacts principper.
Der er etableret ti ladestandere ved hovedkontoret i
Allerød med henblik på at give både ChemoMetec, vores
medarbejdere og leverandører mulighed for at oplade
eldrevne køretøjer – og dermed bidrage til anvendelse
af mere grøn energi og en reduktion af forbruget af
fossile brændstoffer.
Blandt investeringerne og initiativerne kan nævnes:
Der arbejdes løbende på at implementere digitale
løsninger, der kan effektivisere salgsarbejdet og
optimere rejseaktiviteten. Den digitale salgsplatform
er blevet videreudviklet med blandt andet et
Desuden fokuserer vi på at reducere vores indvirkning
på klima og miljø i den samlede værdikæde, herunder fx i
forbindelse med indkøb, fragt og rejseaktivitet.
Fortsat flytning af støbeprocesser til mere
energieffektive underleverandører.
mødebookingsystem og oplysninger om kundernes
geografiske placering, hvilket har bidraget til at optimere
mødeplanlægningen og hermed rejseaktiviteten.
Videreførelse af konvertering fra luft- til servostyring
på produktionsmaskiner med henblik på at opnå
højere virkningsgrad.
Blandt initiativerne i det forløbne år kan nævnes:
Øget anvendelse af genbrugsmaterialer i vores
emballage.
Vi anvender desuden alene grøn energi på vores faciliteter
i Allerød, hvor hovedparten af det totale energiforbrug i
den samlede virksomhed finder sted.
Minimering af spild i forbrugsvareproduktionen via
en systematisk indsats for at forbedre processer og
udstyr.
Kapaciteten inden for genbrugsemballage er øget
hos både de to leverandører af plastprodukter til
ChemoMetec og hos ChemoMetec. Alt transport-
materiale er enten aluminium, plastik eller træ, og alt
cirkulerer mellem henholdsvis ChemoMetec og de to
leverandører.
Der anvendes p.t. ikke måltal eller KPI’er inden for områ-
det klima og miljø, men disse vil løbende blive fastsat i takt
med videreudviklingen af vores indsats på dette område.
ChemoMetec vurderes ikke at have væsentlige risici knyt-
tet til klima og miljø.
Alt hårdt plast fra produktionen i Allerød sorteres og
opsamles i specialcontainere for at sikre højere grad af
genbrug.
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBæredygtighed  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
49  
Vi tilbyder samtidig vores medarbejdere ordentlige og
fordelagtige arbejds- og ansættelsesvilkår samt løbende
udvikling, uddannelse og opkvalificering af vores med-
arbejdere, så de kan imødekomme de stadigt stigende
krav på arbejdsmarkedet samt bidrage til realiseringen af
ChemoMetecs strategi.
Udover de løbende medarbejdersamtaler har vi i det for-
løbne år blandt andet påbegyndt afholdelse af samtaler,
når der sker opsigelse (exit interviews). Det giver ledel-
sen et værdifuldt indblik i årsagerne til opsigelserne og
dermed mulighed for at foretage eventuelle ændringer i
organisationen.
Sociale forhold,
medarbejderforhold
og mangfoldighed
ChemoMetec støtter og respekterer internationalt
vedtagne grundlæggende menneskerettigheder og
arbejdstagerrettigheder, herunder rettighederne
omfattet af FN’s Global Compact, Verdenserklærin-
gen om Menneskerettigheder og ILO's grundlæggende
arbejdskonventioner.
Det er et vigtigt mål for os at fremme en mangfoldig og
inkluderende arbejdskultur, da vi tror på, at en mang-
foldig medarbejdergruppe øger den værdi, vi skaber for
alle vores interessenter. I det forløbne år har fordelingen
været 58% mænd og 42% kvinder. Mangfoldighed med-
virker til at skabe nytænkning og udvikling af virksom-
heden via forskellige perspektiver og erfaringer, og til at
ChemoMetec dermed kan fastholde og styrke sin kon-
kurrenceevne. Vi definerer mangfoldighed bredt, således
at mangfoldighed kan inkludere kompetencer, erfarin-
ger, uddannelse, alder, køn, etnicitet, religion og seksuel
orientering.
I det kommende år vil der blive gennemført en triv-
selsundersøgelse i den samlede organisation.
ChemoMetec har ingen væsentlige risici forbundet med
menneskerettigheder, sociale forhold og medarbejder-
forhold og anvender p.t. ikke måltal eller KPI’er ud over
måltal for kønssammensætningen.
Som arbejdsplads lægger ChemoMetec vægt på medar-
bejdernes trivsel, sundhed og sikkerhed. Der arbejdes
derfor målrettet på at have et velfungerende og sikkert
arbejdsmiljø, hvor arbejdsskader undgås. Desuden foku-
serer ChemoMetec på mental sundhed og velvære, som
er en vigtig forudsætning for produktivitet samt medar-
bejdernes trivsel og udvikling.
Mangfoldighed i bestyrelse og på
øvrige ledelsesniveauer
I ChemoMetec tror vi på, at mangfoldighed og inklusion
er en vigtig forudsætning for, at vi kan drive en sund og
Vores politik, principper og indsatsområder på de pågæl-
dende områder fremgår af vores Code of Conduct
(under implementering), Politik for bæredygtighed samt
Politik for mangfoldighed og inklusion, som findes på
ChemoMetecs hjemmeside.
Medarbejdernes aldersfordeling  
Medarbejdernes anciennitet  
År  
År  
I det forløbne regnskabsår har der været fire mindre
arbejdsulykker.
Under 20  
21-30  
5%  
<1  
1-2  
21%  
20%  
27%  
41%  
ChemoMetec har arbejdsmiljørepræsentanter, der
løbende i samarbejde med ledelsen følger arbejdsmiljøet.
Ledelsen følger løbende op på sygefraværet, og der afhol-
des samtale med de medarbejdere, der har et relativt højt
fravær. I det forløbne år var sygefraværet på ca. 2%.
31-40  
29%  
3-4  
41-50  
20%  
5-10  
>10  
12%  
51-60  
13%  
6%  
Det er ledelsens vurdering, at det på baggrund af den
fortsatte indsats i det forløbne år er lykkedes at opret-
holde et sundt og sikkert arbejdsmiljø i virksomheden.
Over 60  
6%  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBæredygtighed  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
50  
bæredygtig forretning til gavn for vores kunder, medarbej-
dere og det samfund, som vi er en del af.
De overordnede principper i forbindelse med ansættelse
af nye ledere er at:
Kønsfordeling  
Det er derfor ChemoMetecs mål at opnå en fornuftig
repræsentation af begge køn i såvel bestyrelsen som på
de øvrige ledelsesniveauer ud fra et ønske om at skabe en
mangfoldighed i kompetencer og erfaringer, der er nød-
vendige for at styrke forretningen og dens konkurrence-
kraft samt at lede ChemoMetec.
Skabe lige muligheder og vilkår for alle ansøgere på bag-
grund af kompetencer, motivation og personlighed.
Medarbejdere  
Tilbyde lige løn for lige arbejde.
42%  
58%  
Fremme en mangfoldig kultur og tage afstand fra
diskrimination.
Kvinder  
Mænd  
Bestyrelsen
Det er bestyrelsens mål, at dens medlemmer bedst muligt
skal supplere hinanden i forhold til alder, baggrund og
køn m.m. med henblik på at sikre et kompetent og alsidigt
bidrag til bestyrelsesarbejdet.
Ansættelser sker samtidig under hensyntagen til
ChemoMetecs behov og kultur samt ud fra ønsket om
at ansætte nye ledere, der kan bidrage til realiseringen
af den overordnede strategi.
Ledere  
Sammensætningen af bestyrelsen, herunder rekrutte-
ring af nye medlemmer, sker på baggrund af en vurdering
af bestyrelsens samlede kompetenceprofil, eventuelle
behov for at styrke udvalgte kompetenceområder samt de
enkelte medlemmers faglige kompetencer. Udover de fag-
lige kompetencer tages der ligeledes højde for personlige
kompetencer samt ønsket om mangfoldighed. Målet er at
sikre, at den samlede bestyrelse er i stand til at varetage
den overordnede og strategiske ledelse af ChemoMetec
samt, at den har den nødvendige viden og erfaring.
Ved udgangen af regnskabsåret 2022/23 bestod leder-
kredsen af 67% mænd og 33% kvinder. Da det tidligere
mål for kønssammensætningen på 75/25 var nået alle-
rede ved udgangen af forrige regnskabsår, er målsætnin-
gen blevet ændret i det forløbne år og er nu en repræsen-
tation for mænd og kvinder på 60/40 i 2026.
33%  
67%  
Kvinder  
Mænd  
Nyansættelser  
For at nå dette mål fokuserer vi på følgende:
36%  
64%  
Ansættelsesprocedurer som bidrager til at synliggøre
lederkandidater fra begge køn. Målet er, at der altid er
mindst én kvindelig kandidat til jobsamtale.
Kvinder  
Mænd  
Bestyrelsen er p.t. sammensat af tre mænd og to kvin-
der. Den nuværende sammensætning af bestyrelsen i
ChemoMetec svarer til en ligelig kønsmæssig fordeling, jf.
Erhvervsstyrelsens vejledning om måltal og politikker.
At søge at sikre, at dem, der deltager i rekrutteringer
og udnævnelser, reducerer eventuel bias.
Bestyrelse  
Øvrige ledelsesniveauer
At lytte til vores nuværende og potentielle medarbej-
deres holdninger til, hvad der opfattes som en inklude-
rende arbejdsplads, og løbende at tilpasse vores politik-
ker og måder at arbejde på, så de imødekommer ønsket
om øget mangfoldighed og skaber lige muligheder.
ChemoMetec arbejder løbende på at opnå en mere ligelig
kønsmæssig fordeling på de øvrige ledelsesniveauer med
henblik på at øge mangfoldigheden samt for at gøre brug
af hele talentmassen og kontinuerligt bringe de bedste
talenter i spil.
60%  
40%  
Kvinder  
Mænd  
At skabe gode og inkluderende rammer for karriere-
og lederudvikling internt i ChemoMetec.
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBæredygtighed  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
51  
ChemoMetecs forhold til leverandører og andre sam-
arbejdspartnere bygger typisk på aftaler og kontrakter,
som indeholder en række standardkrav med henblik på
at minimere risici samt drive en forsvarlig forretning, der
lever op til en høj etisk standard. Standardkravene omfat-
ter typisk krav om kvalitet og leveringssikkerhed, men
også ansvarlighed, herunder blandt andet hensyn til miljø,
menneskerettigheder og anti-korruption. På basis af den
viden, som ChemoMetec er i besiddelse af, vurderes det,
at der er et tilfredsstillende niveau hos leverandører m.fl.
Governance og relationer
til omverdenen
Skattepolitik og skattebetaling  
ChemoMetec anvender kun forretningsstruktu-  
rer, der er drevet af kommercielle overvejelser,  
og som afspejler vores forretningsaktiviteter.  
Koncernen har derfor etableret en simpel juri-  
disk struktur med forskellige aktiviteter placeret  
i juridiske enheder, og der er i bred udstrækning  
et sammenfald mellem den juridiske og skatte-  
mæssige registrering.  
Vi ønsker at drive vores virksomhed efter høje eti-
ske standarder og med overholdelse af gældende
lovgivning. Derfor er det afgørende at skabe de
rette rammer for alle vores aktiviteter på tværs af
virksomheden.
I 2022/23 har vi udarbejdet en samlet Code of Conduct
for vores medarbejdere, ledelse og bestyrelse, og den
er nu under implementering. Med vores Code of Con-
duct er det målet at støtte alle i vores organisation i at
træffe de rigtige beslutninger i deres daglige arbejde
og at sikre gode og sunde relationer til vores interes-
senter, herunder kunder, leverandører, distributører
og andre samarbejdspartnere.
Indsatsen på denne front vil dog blive intensiveret, og
i 2023/24 vil der blive udarbejdet en Code of Conduct
for leverandører, som vil bygge på de samme principper
som vores Code of Conduct for medarbejdere, ledelse
og bestyrelse.
ChemoMetec har ikke aktiviteter i "skattely", og  
vi bestræber os på heller ikke at have kommer-  
cielle relationer til kunder eller leverandører i  
sådanne.  
Vores Code of Conduct for leverandører vil indgå i afta-
legrundlaget ved fornyelse af eksisterende kontrakter
og ved indgåelse af nye.
ChemoMetec tilstræber at overholde den til  
enhver tid gældende skattelovgivning i de lande,  
hvor vi opererer, samt at betale skat i overens-  
stemmelse med god international praksis.  
Ét af områderne, der er indeholdt i Code of Conduct,
er politikken og principperne vedrørende anti-kor-
ruption. ChemoMetec har en nul-tolerance i forhold
til alle former for korruption og vurderes ikke at have
væsentlige risici på dette område.
Transaktioner mellem enhederne i koncernen  
udføres ud fra armslængdeprincippet og i over-  
ensstemmelse med OECD’s gældende retnings-  
linjer for transfer pricing.  
Dataetik
ChemoMetec har udarbejdet en politik
for dataetik, der omfatter en række data-
etiske principper.
Der vil løbende være en intern dialog og ske jævnlig
træning for at sikre, at alle har kendskab til og lever op
til retningslinjerne og ånden i vores Code of Conduct.
I 2022/23 betalte ChemoMetec DKK 51,7 mio.  
i selskabsskat, svarende til en effektiv skat-  
teprocent på 22,4% og 12% af den samlede  
omsætning.  
Det overordnede ansvar for vores data-
etiske principper er forankret i bestyrel-
sen, mens det daglige ansvar er forankret
hos IT-afdelingen og ChemoMetecs CFO.
Vores whistleblower-ordning, som blev etableret i
januar 2023, er et vigtigt led i at skabe en effektiv kanal
til at indberette mistanke om eller konkret brud med
vores Code of Conduct. Der har endnu ikke været ind-
beretninger via whistleblower-ordningen. Udover whi-
stleblower-ordninger søger vi også aktivt at fremme en
kultur i ChemoMetec, hvor det er naturligt og legitimt at
gøre opmærksom på adfærd eller handlinger, der ikke
er i overensstemmelse med vores Code of Conduct.
Læs mere om ChemoMetecs skattepolitik her.  
Læs mere om vores Politik for dataetik her.
Læs også den årlige redegørelse for
dataetik her.
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBæredygtighed  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
52  
Bæredygtighed – nøgletal*
2022/23
2021/22
2020/21
2019/20
2018/19
Miljødata
Energiforbrug
GJ
GJ
146.344
892
331
95
144.655
984
339
95
121.350
948
432
25
96.238
74.257
874
423
-
Energiforbrug pr. fuldtidsmedarbejder
Energiforbrug pr. DKK mio. omsætning
Vedvarende energi, andel
Vandforbrug
944
449
-
GJ
%
m3
m3
m3
1.182
7
873
6
657
5
866
8
913
11
Vandforbrug pr. fuldtidsmedarbejder
Vandforbrug pr. DKK mio. omsætning
3
2
2
4
5
Sociale forhold
Selskabsskat i forhold til omsætning
Antal fuldtidsmedarbejdere
Kønsfordeling
%
FTE
12
164
10
147
9
128
8
102
7
85
% (M/K)
% (M/K)
%
58/42
67/33
16
56/44
75/25
29
66/34
71/29
16
63/37
71/29
30
64/36
71/29
32
Kønsfordeling for øvrige ledelseslag
Medarbejderomsætningshastighed
Sygefravær
Dage/FTE
5
4
5
2
1
Governance
Bestyrelsens kønsfordeling
Tilstedeværelse på bestyrelsesmøder
Lønforskel mellem CEO og medarbejdere
% (M/K)
%
60/40
96
60/40
92
75/25
100
14
100/0
100
13
100/0
100
10
Gange
5
15
* Nøgletal er beregnet i overensstemmelse med definitionerne i ”ESG-hoved- og nøgletal i årsrapporten” udgivet af Finansforeningen, FSR og Nasdaq i januar
2022, med undtagelse af ”Lønforskel mellem CEO og medarbejdere”, som er beregnet på basis af medarbejdernes gennemsnitlige løn og ikke medianlønnen.
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀSelskabsledelse  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
53  
Selskabsledelse
Redegørelse for Selskabsledelse
I ChemoMetec lægger vi vægt på at drive vores virksom-
hed og indrette vores ledelsessystemer i overensstem-
melse med god selskabsledelse. Det er en forudsætning
for langsigtet værdiskabelse samt etablering af trovær-
dighed i forhold til kunder, medarbejdere, aktionærer og
øvrige interessenter.
Anbefalingerne fra Komitéen for god Selskabsledelse ved-
rørende god selskabsledelse (indgår som en del af Nasdaq
Copenhagens regelsæt ”Nordic Main Market Rulebook for
Issuers of Shares”), gældende børsregler, myndigheds-
krav, praksis på området og interne regler sætter rammen
for ChemoMetecs selskabsledelse.
Anbefalingerne fra Komitéen for god Selskabsledelse
følges med nogle undtagelser, som primært kan hen-
føres til ChemoMetecs størrelse og forretningsmodel.
ChemoMetec har blandt andet valgt at lade den samlede
bestyrelse varetage revisionsudvalgets opgave, ligesom
der heller ikke er etableret øvrige bestyrelsesudvalg.
Bestyrelsen
ket af fem medlemmer, som alle er generalforsamlings-
valgte, og vælges for ét år ad gangen med mulighed for
genvalg. Der har ikke været ændringer i bestyrelsens sam-
mensætning i 2022/23.
Bestyrelsen varetager den overordnede ledelse af
ChemoMetec og træffer beslutninger om den strategiske
udvikling, finansielle forhold, risikoforhold samt større
udviklings- og investeringsprojekter. Desuden fører besty-
relsen i bred forstand tilsyn med ChemoMetec og fører
kontrol med, at virksomheden ledes på forsvarlig vis og i
overensstemmelse med lovgivning og vedtægter.
ChemoMetecs lovpligtige redegørelse for selskabsledelse
for regnskabsåret 2022/23 findes på selskabets hjemme-
side www.chemometec.com under ”IR” og punktet ”Cor-
porate Governance", Lovpligtig redegørelse for selskabs-
ledelse (https://chemometec.com/investor-relations/
corporate-governance/).
Vedtægterne indeholder ingen særlige restriktioner ved-
rørende valg af bestyrelsesmedlemmer.
Der foretages en årlig evaluering af bestyrelsens arbejde.
Formålet med evalueringen er at sikre, at samarbejdet i
bestyrelsen er velfungerende, samt at bestyrelsen som
helhed har ekspertise og erfaring inden for ChemoMetecs
produktområder og markeder, produktudvikling, produk-
tion, salg og marketing på globale markeder, strategi og
Ledelsesstruktur
Bestyrelsen udfører sine opgaver i henhold til forretnings-
ordenen for ChemoMetecs bestyrelse og direktion.
ChemoMetec har en todelt ledelsesstruktur, som består af
bestyrelsen og direktionen. Bestyrelsen udpeges af aktio-
nærerne og fører tilsyn med direktionen. Bestyrelsen og
direktionen er uafhængige af hinanden.
Ifølge ChemoMetecs vedtægter vælger generalforsamlin-
gen tre til syv medlemmer. Bestyrelsen består for øjeblik-
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀSelskabsledelse  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
54  
forretningsudvikling, generel ledelse, økonomi og finans
samt kapitalmarkedsforhold, herunder de særlige forhold,
der knytter sig til børsnoterede virksomheder.
Oplysninger om de enkelte bestyrelsesmedlemmer findes
i afsnittet ”Bestyrelse og direktion”.
ansvarlig for at gennemføre strategien og de overordnede
beslutninger, som er godkendt af bestyrelsen.
Ud over de faste emner på dagsordenen har bestyrelsen
i løbet af regnskabsåret blandt andet behandlet følgende
emner:
Direktionen består af ChemoMetecs administrerende
direktør (CEO) og finansdirektør (CFO).
Evalueringen faciliteres af bestyrelsesformanden på basis
af et spørgeskema, der udfyldes skriftligt af alle besty-
relsesmedlemmer. Resultaterne af den seneste evalue-
ring er blevet præsenteret og drøftet i bestyrelsen, og på
baggrund af evalueringen blev det konkluderet, at samar-
bejdet i bestyrelsen er tilfredsstillende, og at bestyrelsen
besidder de nødvendige kompetencer under hensyntagen
til ChemoMetecs forretningsmodel og strategi.
Der er i 2022/23 sket følgende ændringer i direktionen:
Den makroøkonomiske udvikling, herunder effek-
terne af markedsudviklingen for ChemoMetec og vores
kunder.
Niels Høy Nielsen tiltrådte som finansdirektør og med-
lem af direktionen i november 2022.
Langsigtede investeringer, herunder udbygningen af
faciliteterne i Danmark og udvikling af nye produkter.
Rasmus Kofoed tiltrådte den 1. august 2023 (efter
regnskabsårets afslutning) som administrerende di-
rektør, efter at den tidligere administrerende direktør
Steen Søndergaard i december 2022 meddelte, at han
ønskede at fratræde sin stilling
Mindst en gang årligt evaluerer bestyrelsen desuden
direktionens arbejde og resultater.
Den strategiske plan og de relaterede aktiviteter
vedrørende ESG. I den forbindelse er den stigende
cyber-risiko og tiltag til beskyttelse af ChemoMetec
blevet behandlet.
To af de fem bestyrelsesmedlemmer vurderes som ikke
uafhængige, jf. corporate governance-anbefalingerne fra
Nasdaq Copenhagen. Bestyrelsesformand Niels Thestrup
er partner i det advokatfirma, der yder juridisk rådgivning
til selskabet, og Martin Glensbjerg er ansat i selskabet
som COO.
Vederlag til bestyrelse og direktion
Honoreringen af ChemoMetecs bestyrelse og direktion
sker på baggrund af en vederlagspolitik, som er godkendt
af generalforsamlingen. Godkendelse af den gældende
vederlagspolitik fandt sted på den ordinære generalfor-
samling den 8. oktober 2020.
Direktionen
Direktionen ansættes af bestyrelsen og har ansvaret
for selskabets daglige ledelse, herunder den driftsmæs-
sige udvikling og de finansielle resultater. Direktionen er
ChemoMetecs vederlagspolitik er tilgængelig her.
I regnskabsåret 2022/23 blev der afholdt ni bestyrelsesmøder,  
hvor følgende bestyrelsesmedlemmer deltog:  
Det overordnede formål med vederlagspolitikken er at:
Levere resultater i overensstemmelse med den over-
ordnede strategi og de årlige planer.
Navn  
Titel  
Bestyrelsesmøder  
Deltaget  
Sikre at ChemoMetec er i stand til at tiltrække, moti-
vere og fastholde højtkvalificerede medlemmer af be-
styrelsen og direktionen.
Ikke deltaget  
Niels Thestrup  
Martin Glensbjerg  
Kristine Færch  
Betina Hagerup  
Peter Reich  
Formand  
Næstformand  
Medlem  
Sikre sammenfald mellem på den ene side ledelsens
interesser og på den anden side ChemoMetecs og
aktionærernes interesser.
Medlem  
Medlem  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀSelskabsledelse  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
55  
Tilvejebringe transparens, så aktionærerne kan vur-
dere grundlaget for vederlæggelsen af direktionen og
bestyrelsen i ChemoMetec.
Kontrol og risikostyring i forbindelse med
regnskabsaflæggelsesprocessen
Bestyrelsens vederlag består af et fast honorar. Med-
lemmer af bestyrelsen modtager ikke nogen former for
incitamentsaflønning, dog kan medlemmer af bestyrel-
sen i deres egenskab af medarbejdere være omfattet af
incitamentsordninger.
Bestyrelsen i ChemoMetec har det overordnede
ansvar for selskabets risikostyring og interne kontrol-
ler i forbindelse med regnskabsaflæggelsen, herun-
der også overholdelse af lovgivningen mv.
ChemoMetec har en relativ lille organisation, hvor kun
få medarbejdere varetager administrative opgaver,
herunder bogholderi og regnskabsmæssige registre-
ringer og afstemninger. Den begrænsede organisation
vanskeliggør på visse punkter en egentlig funktions-
adskillelse. På disse områder har selskabet indført
supplerende kontroller, der har til hensigt at forhindre
uretmæssig brug af aktiver, tab og/eller væsentlige fejl
og mangler i forbindelse med regnskabsaflæggelsen.
I regnskabsåret 2022/23 udgjorde det samlede honorar til
bestyrelsen DKK 810.000 (2021/22: DKK 785.000), jf. note
2.4, og honoraret til de enkelte medlemmer var uændret
i forhold til året før. Honoraret til bestyrelsesformanden
var DKK 360.00, honoraret til næstformanden var DKK
150.000, og det årlige honorar til de øvrige bestyrelses-
medlemmer var DKK 100.000.
Formålet med selskabets risikostyring og interne kon-
troller i forbindelse med regnskabsaflæggelsen er:
At sikre en rettidig, retvisende og informativ regn-
skabsrapportering i henhold til gældende regn-
skabslovgivning og oplysningskrav for børsnote-
rede selskaber.
Direktionen foretager løbende en vurdering af risici
inklusive risici, som direkte påvirker regnskabsaflæg-
gelsen, risici relateret til generelle it-kontroller, herun-
der it-nedbrud, og tab af data samt risici relateret til
svig og uregelmæssigheder.
Direktionens vederlag består af en fast grundløn, en
variabel kontantbaseret incitamentsordning knyttet til
finansielle resultatkriterier og andre sædvanlige perso-
nalegoder. Bestyrelsen kan under særlige omstændighe-
der beslutte også at tildele en direktør en ekstraordinær
engangsbonus. Kombinationen af fast og incitamentsba-
seret vederlag er valgt for at underbygge formålet med
vederlagspolitikken.
At skabe grundlag for en effektiv intern økonomisk
styring og budgetopfølgning.
At minimere muligheden for fejl og mangler i for-
bindelse med regnskabsaflæggelsesprocessen.
Bestyrelsen og direktionen modtager løbende finans-
og salgsrapportering samt kommentarer vedrørende
den økonomiske og forretningsmæssige udvikling i
ChemoMetec.
Ansvar og beføjelser er defineret i bestyrelsens
instruktioner til direktionen samt i øvrige politikker,
procedurer og kodeks.
I 2022/23 udgjorde vederlaget til direktionen DKK 4,9 mio.
(2021/22: DKK 10,5 mio.), og der er ikke udbetalt resulta-
tafhængig bonus grundet udviklingen i de økonomiske
nøgletal, der ligger til grund for bonustildelingen.
Bestyrelsen godkender ChemoMetecs overordnede
politik for finans-, valuta- og risikostyring. Bestyrelsen
drøfter tillige væsentlige skøn og usikkerheder ved
regnskabsaflæggelsen.
Læs mere om bestyrelsens og direktionens vederlag i
note 2.4. og i vederlagsrapporten for 2022/23, der er til-
gængelig her.
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBestyrelse og direktion  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
56  
Bestyrelse og direktion  
Bestyrelse  
Niels Thestrup (1962)  
Formand for bestyrelsen  
Martin Glensbjerg (1959)  
Næstformand for bestyrelsen  
Kristine Færch (1976)  
Medlem af bestyrelsen for  
ChemoMetec A/S siden  
Medlem af bestyrelsen i Chemo-  
Metec A/S siden oktober 2021.  
Genvalgt i 2022.  
Bestyrelsesmedlem i  
ChemoMetec A/S siden oktober  
2013. Genvalgt i 2022.  
oktober 2020. Genvalgt i 2022.  
Medlem af bestyrelsen for  
ChemoMetec A/S i perioden  
2001-2010.  
Er ikke uafhængig, jf. corporate governance-anbefalingerne  
fra Nasdaq Copenhagen, da Niels Thestrup er partner i det  
advokatfirma, der yder juridisk rådgivning til ChemoMetec.  
Er ikke uafhængig jf. corporate governance-  
anbefalingerne fra Nasdaq Copenhagen, da Martin  
Glensbjerg er ansat i selskabet som COO.  
Er uafhængig jf. corporate governance-anbefalingerne  
fra Nasdaq Copenhagen.  
Stilling  
Stilling  
Stilling  
Project Director, Data Science, Novo Nordisk A/S.  
Advokat (H), partner, Kønig Advokater I/S.  
Direktør i Thestrup Holding Advokatanpartsselskab,  
Thestrup Advokatanpartsselskab, N. Thestrup Holding ApS,  
Thestrup Ejendomme ApS og Ziegler Holding ApS.  
COO i ChemoMetec A/S og medstifter  
af ChemoMetec A/S.  
Direktør i ChemoMetec Holding A/S og HMG  
Technology ApS.  
Særlige kompetencer  
Erfaring inden for forskning og udvikling, bred  
biologisk ekspertise samt indgående kendskab til  
arbejdet og udfordringerne i den kundegruppe, som  
ChemoMetec især henvender sig til.  
Bestyrelsesposter  
Bestyrelsesposter  
Bestyrelsesmedlem i ChemoMetec Holding A/S, Sani  
Membranes A/S og Byggeselskabet Danmark A/S.  
Formand for bestyrelsen for Co-Ros Fond, Nova5 Arkitekter  
a/s, Sani Membranes A/S, Løvbjerggård A/S, Nivå Golf  
Center A/S, KG Holding, Søllerød ApS og A/S Erik Thestrup.  
Særlige kompetencer  
Produktudvikling og projektledelse samt produktion  
og forretningsudvikling.  
Medlem af bestyrelsen for Pnn Medical A/S, Pnn Medical US  
A/S, Pnn Memocore ApS, MedTech Invest A/S, Ejendomssel-  
skabet Dr. Tværgade 5 A/S, Brancor Futures A/S og Brancor  
Securities A/S.  
Særlige kompetencer  
Erhvervsjuridiske forhold, herunder kapitalmarkedsret,  
generel selskabsledelse, økonomi og internationale  
erhvervsforhold.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBestyrelse og direktion  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
57  
Bestyrelse  
Betina Hagerup (1961)  
Medlem af bestyrelsen for  
ChemoMetec A/S siden  
Peter Reich (1962)  
Medlem af bestyrelsen for  
ChemoMetec A/S siden oktober  
2014. Genvalgt i 2022.  
oktober 2021. Genvalgt i 2022.  
Er uafhængig jf. corporate governance-  
anbefalingerne fra Nasdaq Copenhagen.  
Er uafhængig jf. corporate governance-  
anbefalingerne fra Nasdaq Copenhagen.  
Stilling  
Stilling  
Professionelt bestyrelsesmedlem.  
Direktør og medejer af teleskabet DSTNY A/S  
samt direktør i Jore ApS, Soft Invest Holding ApS,  
Bulltrading ApS, PRE Invest Holding ApS og Soft  
Holding ApS.  
Bestyrelsesposter  
Formand for Statens It-råd.  
Medlem af bestyrelsen for ATTA-fonden, Center for  
Cyberkompetencer og Fonden Konsul Axel Nielsens  
Mindelegat til Handelsmæssig Uddannelse, Specielt  
Uddannelse i Udlandet.  
Bestyrelsesposter  
Medlem af bestyrelsen for Leto Leasing P/S og BPM  
Micro ApS.  
Særlige kompetencer  
Særlige kompetencer  
Strategi og forretningsudvikling, generel  
selskabsledelse, specifikt salg og marketing.  
Bred indsigt i nationale og internationale  
erhvervsforhold, strategi- og forretningsudvikling,  
digitalisering og generel ledelse.  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀBestyrelse og direktion  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
58  
Direktion  
Rasmus Kofoed (1974)  
Administrerende direktør  
(CEO) siden august 2023.  
Niels Høy Nielsen (1970)  
Finansdirektør (CFO) siden  
november 2022.  
Den tidligere administrerende direktør i ChemoMetec A/S, Steen Søndergaard, fratrådte sin stilling den 31. juli  
2023 og vil i en kortere periode være tilknyttet selskabet som rådgiver for den nye administrerende direktør.  
Bestyrelsens og direktionens aktiebesiddelser  
Antal styk  
Købt i 2022/23  
Solgt i 2022/23  
Beholdning pr. 30. juni 2023  
Aktiebesiddelserne  
Niels Thestrup  
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
522  
omfatter såvel direkte  
ejerskab som indirekte  
ejerskab gennem kontrol-  
lerede selskaber.  
Martin Glensbjerg  
630.650  
Kristine Færch  
55  
293  
0
Betina Hagerup  
Peter Reich  
Rasmus Kofoed (tiltrådt 1. august 2023)  
Niels Høy Nielsen  
0
0
Steen Søndergaard (fratrådt 31. juli 2023)  
0
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀAktionærforhold  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
59  
Aktionærforhold  
Aktieinformation  
2021/22, hvilket svarer til et fald på 38,4%. Til sammen-  
ligning steg OMX Copenhagen LargeCap PI indekset på  
Nasdaq i samme periode med 18,2%.  
Ejerforhold  
ChemoMetec-aktien er noteret på Nasdaq Copenhagen  
og indgår i LargeCap-indekset, som aktien har været  
en del af siden primo 2022. Aktien er registreret under  
fondskoden DK0060055861 og er udstedt med en styk-  
størrelse på DKK 1. Aktierne er omsætningspapirer uden  
indskrænkninger i omsættelighed, udstedt til ihændeha-  
veren og giver én stemme pr. aktie a DKK 1.  
Ved regnskabsårets begyndelse var der i alt 14.678 nav-  
nenoterede aktionærer, mens der ved årets afslutning  
den 30. juni 2023 var i alt 16.037, som repræsenterede  
97,5% af selskabets aktiekapital.  
I 2022/23 blev der handlet i alt ca. 12,7 mio. ChemoMetec-  
aktier via Nasdaq Copenhagen, svarende til 73% af  
aktiekapitalen på 17,4 mio. aktier. Omsætningen blev på  
omkring DKK 7,2 mia., hvilket er et fald på 44% i forhold  
til året før.  
ChemoMetec ønsker på bedst mulige måde at kunne ser-  
vicere sine aktionærer med information om selskabet,  
hvorfor alle aktionærer opfordres til at lade deres aktier  
notere på navn i selskabets ejerbog og via selskabets  
aktionærportal på hjemmesiden, https://chemometec.  
com/investor-relations/.  
Aktiekapital  
Aktiekapitalen i ChemoMetec bestod pr. 30. juni 2023  
af 17.402.479 aktier a DKK 1 og udgjorde således DKK  
17.402.479. Der er ikke sket ændringer i aktiekapitalens  
størrelse i det forløbne regnskabsår.  
Kapital- og aktiestruktur  
Bestyrelsen forholder sig løbende til ChemoMetecs  
kapital- og aktiestruktur med henblik på at sikre, at den  
understøtter den fastlagte strategi samt målet om lang-  
sigtet værdiskabelse. Det er bestyrelsens opfattelse, at  
ChemoMetec p.t. har et en fornuftig kapital- og aktie-  
struktur, herunder et forsvarligt kapitalberedskab og  
tilstrækkelig likviditet, i forhold til at sikre tilstrækkelig  
fleksibilitet til den fortsatte udvikling af virksomhedens  
aktiviteter i henhold til de strategiske prioriteter.  
Følgende aktionærer har over for ChemoMetec oplyst at  
eje mere end 5% af selskabets aktiekapital:  
Aktien sluttede regnskabsåret i kurs 466,0 mod kurs  
757,0 ved udgangen af regnskabsåret 2021/22. Markeds-  
værdien af selskabets aktier er således faldet til DKK  
8.110 mio. ultimo 2022/23 fra DKK 13.174 mio. ultimo  
Swedbank Robur Fonder AB  
SEB Investment Management AB / SEBinvest A/S  
Invesco Ltd.  
AIM International Mutual Funds  
ChemoMetec ejede pr. 30. juni 2023 ingen egne aktier.  
Kursudvikling  
DKK  
1.000  
900  
Selskabets vedtægter indeholder ingen grænser for ejer-  
skab eller stemmeret. Hvis der fremsættes et tilbud om  
overtagelse af selskabets aktier, vil bestyrelsen – i over-  
ensstemmelse med lovgivningen – forholde sig åbent  
hertil og formidle tilbuddet til aktionærerne, ledsaget af  
bestyrelsens kommentarer.  
ꢁChemoMetecꢁꢁ  
ꢁOMX Copenhagen Large  
Cap PI (indekseret)  
800  
700  
600  
500  
400  
ChemoMetec har ikke indgået væsentlige aftaler, som  
påvirkes, ændres eller udløber, hvis kontrollen i selska-  
bet ændres.  
300  
Juli  
2022  
Aug.  
2022  
Sep.  
2022  
Okt.  
2022  
Nov.  
2022  
Dec.  
2023  
Jan.  
2023  
Feb.  
2023  
Mar.  
2023  
Apr.  
2023  
Maj  
2023  
Juni  
2023  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀAktionærforhold  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
60  
bets aktionærer og øvrige interessenter og ønsker samti-  
dig at indgå i en aktiv dialog med disse.  
Aktionærer, analytikere, investorer, børsmæglerselska-  
ber samt andre interesserede, der har spørgsmål vedrø-  
rende ChemoMetec, bedes henvende sig til:  
Bestyrelsesbeslutninger og  
forslag til generalforsamlingen  
Kommunikationen med investorer, analytikere, pressen  
og øvrige interessenter finder sted via løbende offentlig-  
gørelse af meddelelser. Information om ChemoMetecs  
resultater og udvikling er tilgængelig på selskabets  
website.  
Resultatdisponering  
Bestyrelsen foreslår, at årets resultat på DKK 178,7 mio.  
overføres til næste år, jf. dog nedenfor.  
ChemoMetec A/S  
Gydevang 43  
3450 Allerød  
Kontakt: CFO Niels Høy Nielsen  
Telefon: 48 13 10 20  
E-mail: ir@chemometec.com  
Udbytte  
Bestyrelsen vil på den ordinære generalforsamling stille  
forslag om, at der udbetales et udbytte for regnskabs-  
året 2022/23 på DKK 6,0 pr. aktie (se også note 4.3), sva-  
rende til en udbyttebetaling på DKK 104,4 mio.  
ChemoMetec aktien dækkes pr. 30. juni 2023 af Danske  
Bank.  
Efter sidste år, hvor der ikke blev udbetalt udbytte, stil-  
les der således igen forslag om udbyttebetaling, hvilket  
blandt andet skal ses i lyset af ChemoMetecs stærke  
finansielle position. Der er samtidig taget højde for de  
kommende planlagte investeringer i både produktions-  
og lagerkapaciteten.  
ChemoMetec har ikke fastlagt en konkret fremtidig  
udbyttepolitik, men overvejelser vedrørende eventuelle  
udbyttebetalinger vil ske under hensyntagen til selska-  
bets kapitalforhold, likviditetsbehov, økonomiske resul-  
tater samt de strategiske planer.  
Finanskalender 2023/24  
2023  
13. september 2023  
12. oktober 2023  
7. november 2023  
Årsrapport 2022/23  
Ordinær generalforsamling  
Periodemeddelelse for 1. kvartal 2023/24  
Øvrige forslag  
Bestyrelsen fremsætter forslag om, at bestyrelsen fort-  
sat bemyndiges til på vegne af selskabet at erhverve  
egne aktier i selskabet.  
Generalforsamling  
2024  
5. februar 2024  
Halvårsrapport 2023/24  
Selskabets ordinære generalfor-  
samling afholdes torsdag den 12.  
oktober 2023 kl. 17.30 i Nordsjæl-  
lands Konferencecenter i Allerød.  
8. maj 2024  
Periodemeddelelse for 3. kvartal 2023/24  
Årsrapport 2023/24  
Det konkrete forslag vil fremgå af indkaldelsen til den  
ordinære generalforsamling.  
11. september 2024  
10. oktober 2024  
Ordinær generalforsamling  
Investor relations  
Det er ChemoMetecs ambition at sikre et højt og trovær-  
digt informationsniveau. Selskabet lægger således vægt  
på at videregive åben og relevant information til selska-  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀPåtegninger  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
61  
Påtegninger  
Ledelsespåtegning  
Den uafhængige revisors revisionspåtegning  
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀLedelsespåtegning  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
62  
Ledelsespåtegning
Bestyrelsen og direktionen har dags dato behandlet og
godkendt årsrapporten for regnskabsåret 1. juli 2022 til
30. juni 2023 for ChemoMetec A/S.
Allerød, den 13. september 2023
Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med Inter-
national Financial Reporting Standards som godkendt af
EU og danske oplysningskrav for børsnoterede selskaber.
Direktion  
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet og års-
regnskabet giver et retvisende billede af koncernens og
selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30.
juni 2023 og resultatet af koncernens samt selskabets
aktiviteter og pengestrømme for regnskabsåret 1. juli
2022 til 30. juni 2023.
Rasmus Kofoed
Administrerende direktør (CEO)
Niels Høy Nielsen
Finansdirektør (CFO)
Ledelsesberetningen indeholder efter vores opfattelse
en retvisende redegørelse for udviklingen i koncernens
og selskabets aktiviteter og økonomiske forhold, årets
resultater og selskabets finansielle stilling og den finan-
sielle stilling som helhed for de virksomheder, der er
omfattet af koncernregnskabet, samt en beskrivelse af
de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som kon-
cernen og selskabet står overfor.
Bestyrelse  
Niels Thestrup
Formand
Martin Glensbjerg
Næstformand
Det er vores opfattelse, at årsrapporten for ChemoMetec
A/S for regnskabsåret 1. juli 2022 til 30. juni 2023, med
filnavnet chemometec-2023-06-30.zip, i alle væsentlige
henseender er udarbejdet i overensstemmelse med
EU-Kommissionens delegerede forordning 2019/815
om det fælles elektroniske rapporteringsformat
(ESEF-forordningen).
Kristine Færch
Betina Hagerup
Peter Reich
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens
godkendelse.
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀDen uafhængige revisors revisionspåtegning  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
63  
Den uafhængige revisors revisionspåtegning
Til kapitalejerne i ChemoMetec A/S
af koncernregnskabet og årsregnskabet”. Vi er uafhæn-
gige af koncernen i overensstemmelse med International
Ethics Standards Board for Accountants’ internationale
retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code)
og de yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark,
ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i
henhold til disse krav og IESBA Code. Det er vores opfat-
telse, at det opnåede revisionsbevis er tilstrækkeligt og
egnet som grundlag for vores konklusion.
ved revisionen eller på anden måde synes at indeholde
væsentlig fejlinformation.
Revisionspåtegning på koncernregnskabet
og årsregnskabet
Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesbe-
retningen indeholder krævede oplysninger i henhold til
årsregnskabsloven.
Konklusion
Vi har revideret koncernregnskabet og årsregnskabet
for regnskabsåret 1. juli 2022 - 30. juni 2023, der omfat-
ter resultatopgørelse, totalindkomstopgørelse, balance,
egenkapitalopgørelse, pengestrømsopgørelse og noter,
herunder anvendt regnskabspraksis, for såvel koncer-
nen som selskabet. Koncernregnskabet og årsregn-
skabet udarbejdes efter International Financial Repor-
ting Standards som godkendt af EU og yderligere krav i
årsregnskabsloven.
Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at
ledelsesberetningen er i overensstemmelse med koncer-
nregnskabet og årsregnskabet og er udarbejdet i over-
ensstemmelse med årsregnskabslovens krav. Vi har ikke
fundet væsentlig fejlinformation i ledelsesberetningen.
Efter vores bedste overbevisning er der ikke udført for-
budte ikke-revisionsydelser som omhandlet i artikel 5,
stk. 1, i forordning (EU) nr. 537/2014.
Ledelsens ansvar for koncernregnskabet
og årsregnskabet
Vi blev første gang valgt som revisor for ChemoMetec
A/S den 31. august 2001 for regnskabsåret 2001/02. Vi
er genvalgt årligt ved generalforsamlingsbeslutning i en
samlet sammenhængende opgaveperiode på 21 år frem
til og med regnskabsåret 2022/23.
Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et koncern-
regnskab og et årsregnskab, der giver et retvisende
billede i overensstemmelse med International Finan-
cial Reporting Standards som godkendt af EU og yderli-
gere krav i årsregnskabsloven. Ledelsen har endvidere
ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen anser for
nødvendig for at udarbejde et koncernregnskab og et
årsregnskab uden væsentlig fejlinformation, uanset om
denne skyldes besvigelser eller fejl.
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet og års-
regnskabet giver et retvisende billede af koncernens og
selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30.
juni 2023 samt af resultatet af koncernens og selskabets
aktiviteter og pengestrømme for regnskabsåret 1. juli
2022 - 30. juni 2023 i overensstemmelse med Internatio-
nal Financial Reporting Standards som godkendt af EU og
yderligere krav i årsregnskabsloven.
Udtalelse om ledelsesberetningen
Ledelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.
Vores konklusion om koncernregnskabet og årsregn-
skabet omfatter ikke ledelsesberetningen, og vi udtryk-
ker ingen form for konklusion med sikkerhed om
ledelsesberetningen.
Vores konklusion er konsistent med vores revisionspro-
tokollat til revisionsudvalget og bestyrelsen.
Ved udarbejdelsen af koncernregnskabet og årsregn-
skabet er ledelsen ansvarlig for at vurdere koncernens
og selskabets evne til at fortsætte driften, at oplyse om
forhold vedrørende fortsat drift, hvor dette er relevant,
samt at udarbejde koncernregnskabet og årsregnska-
bet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift,
medmindre ledelsen enten har til hensigt at likvidere
koncernen eller selskabet, indstille driften eller ikke har
andet realistisk alternativ end at gøre dette.
Grundlag for konklusion
I tilknytning til vores revision af koncernregnskabet og
årsregnskabet er det vores ansvar at læse ledelsesbe-
retningen og i den forbindelse overveje, om ledelses-
beretningen er væsentligt inkonsistent med koncern-
regnskabet eller årsregnskabet eller vores viden opnået
Vi har udført vores revision i overensstemmelse med
internationale standarder om revision og de yderligere
krav, der er gældende i Danmark. Vores ansvar ifølge
disse standarder og krav er nærmere beskrevet i revisi-
onspåtegningens afsnit ”Revisors ansvar for revisionen
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀDen uafhængige revisors revisionspåtegning  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
64  
Revisors ansvar for revisionen af
koncernregnskabet og årsregnskabet
men ikke for at kunne udtrykke en konklusion om
effektiviteten af koncernens og selskabets interne
kontrol.
Vi kommunikerer med den øverste ledelse om bl.a. det
planlagte omfang og den tidsmæssige placering af revi-
sionen samt betydelige revisionsmæssige observationer,
herunder eventuelle betydelige mangler i intern kontrol,
som vi identificerer under revisionen.
Vores mål er at opnå høj grad af sikkerhed for, om kon-
cernregnskabet og årsregnskabet som helhed er uden
væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes
besvigelser eller fejl, og at afgive en revisionspåteg-
ning med en konklusion. Høj grad af sikkerhed er et højt
niveau af sikkerhed, men er ikke en garanti for, at en
revision, der udføres i overensstemmelse med internati-
onale standarder om revision og de yderligere krav, der
er gældende i Danmark, altid vil afdække væsentlig fejlin-
formation, når sådan findes. Fejlinformation kan opstå
som følge af besvigelser eller fejl og kan betragtes som
væsentlige, hvis det med rimelighed kan forventes, at de
enkeltvis eller samlet har indflydelse på de økonomiske
beslutninger, som regnskabsbrugerne træffer på grund-
lag af koncernregnskabet og årsregnskabet.
Tager vi stilling til, om den regnskabspraksis, som er
anvendt af ledelsen, er passende, samt om de regn-
skabsmæssige skøn og tilknyttede oplysninger, som
ledelsen har udarbejdet, er rimelige.
Vi afgiver også en udtalelse til den øverste ledelse om,
at vi har opfyldt relevante etiske krav vedrørende uaf-
hængighed, og oplyser den om alle relationer og andre
forhold, der med rimelighed kan tænkes at påvirke vores
uafhængighed, og, hvor det er relevant, anvendte sik-
kerhedsforanstaltninger eller handlinger foretaget for at
eliminere trusler.
Konkluderer vi, om ledelsens udarbejdelse af koncer-
nregnskabet og årsregnskabet på grundlag af regn-
skabsprincippet om fortsat drift er passende, samt om
der på grundlag af det opnåede revisionsbevis er væ-
sentlig usikkerhed forbundet med begivenheder eller
forhold, der kan skabe betydelig tvivl om koncernens
og selskabets evne til at fortsætte driften. Hvis vi kon-
kluderer, at der er en væsentlig usikkerhed, skal vi i vo-
res revisionspåtegning gøre opmærksom på oplysnin-
ger herom i koncernregnskabet og årsregnskabet eller,
hvis sådanne oplysninger ikke er tilstrækkelige, modi-
ficere vores konklusion. Vores konklusioner er baseret
på det revisionsbevis, der er opnået frem til datoen for
vores revisionspåtegning. Fremtidige begivenheder
eller forhold kan dog medføre, at koncernen og selska-
bet ikke længere kan fortsætte driften.
Med udgangspunkt i de forhold, der er kommunikeret
til den øverste ledelse, fastslår vi, hvilke forhold der var
mest betydelige ved revisionen af koncernregnskabet
og årsregnskabet for den aktuelle periode og dermed
er centrale forhold ved revisionen. Vi beskriver disse
forhold i vores revisionspåtegning, medmindre lov eller
øvrig regulering udelukker, at forholdet offentliggøres,
eller i de yderst sjældne tilfælde, hvor vi fastslår, at for-
holdet ikke skal kommunikeres i vores revisionspåteg-
ning, fordi de negative konsekvenser heraf med rimelig-
hed ville kunne forventes at veje tungere end de fordele
den offentlige interesse har af sådan kommunikation.
Som led i en revision, der udføres i overensstemmelse
med internationale standarder om revision og de yder-
ligere krav, der er gældende i Danmark, foretager vi
faglige vurderinger og opretholder professionel skepsis
under revisionen. Herudover:
Identificerer og vurderer vi risikoen for væsentlig fejlin-
formation i koncernregnskabet og årsregnskabet, uan-
set om denne skyldes besvigelser eller fejl, udformer og
udfører revisionshandlinger som reaktion på disse risici
samt opnår revisionsbevis, der er tilstrækkeligt og egnet
til at danne grundlag for vores konklusion. Risikoen for
ikke at opdage væsentlig fejlinformation forårsaget af
besvigelser er højere end ved væsentlig fejlinformation
forårsaget af fejl, idet besvigelser kan omfatte sammen-
sværgelser, dokumentfalsk, bevidste udeladelser, vild-
ledning eller tilsidesættelse af intern kontrol.
Tager vi stilling til den samlede præsentation, struktur
og indhold af koncernregnskabet og årsregnskabet,
herunder noteoplysningerne, samt om koncernregn-
skabet og årsregnskabet afspejler de underliggende
transaktioner og begivenheder på en sådan måde, at
der gives et retvisende billede heraf.
Opnår vi tilstrækkeligt og egnet revisionsbevis for de
finansielle oplysninger for virksomhederne eller forret-
ningsaktiviteterne i koncernen til brug for at udtrykke
en konklusion om koncernregnskabet. Vi er ansvarlige
for at lede, føre tilsyn med og udføre koncernrevisio-
nen. Vi er eneansvarlige for vores revisionskonklusion.
Opnår vi forståelse af den interne kontrol med rele-
vans for revisionen for at kunne udforme revisions-
handlinger, der er passende efter omstændighederne,
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀDen uafhængige revisors revisionspåtegning  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
65  
Centrale forhold ved revisionen
Centrale forhold ved revisionen er de forhold, der efter vores faglige vurdering var mest betydelige ved vores revision af årsregnskabet for regn-
skabsåret 1. juli 2022 - 30. juni 2023. Disse forhold blev behandlet som led i vores revision af årsregnskabet som helhed og udformningen af vores
konklusion herom. Vi afgiver ikke nogen særskilt konklusion om disse forhold.
Værdiansættelse af færdiggjorte og
igangværende udviklingsprojekter
Forholdet er behandlet således i revisionen
Vi har opnået en forståelse for ledelsens processer
for og kontrol med værdiansættelse af selskabets
færdiggjorte og igangværende udviklingsprojekter.
Vi har sammenholdt den anvendte diskonterings-
faktor med den diskonteringsfaktor, som blev an-
vendt sidste år samt vurderet de anvendte forud-
sætninger, som ligger til grund for den anvendte
diskonteringsfaktor.
Den regnskabsmæssige værdi af koncernens færdig-
gjorte og igangværende udviklingsprojekter udgør DKK
78 mio. pr. 30. juni 2023, svarende til 12% af koncer-
nens samlede balancesum. Værdien af de færdiggjorte
og igangværende udviklingsprojekter og de tilhørende
væsentlige ledelsesmæssige skøn vurderes at have
væsentlig indflydelse på vurderingen af selskabets års-
regnskab og er dermed et centralt forhold i revisionen.
Vi har ved en risikorettet udvælgelse testet nøjagtig-
hed og fuldstændighed af grundlaget for de af ledel-
sen estimerede fremtidige pengestrømme og sikret
os, at de anvendte metoder og principper er uæn-
drede i forhold til sidste år.
Vi har gennemgået og testet de af ledelsen udar-
bejdede følsomhedsanalyser for beregnede nutids-
værdier for de individuelle udviklingsprojekter.
Det er vores vurdering, at ledelsens metode og de
anvendte forudsætninger, der ligger til grund for vur-
dering af værdiansættelsen af koncernens igangvæ-
rende og færdige projektbeholdninger, er passende.
Vi finder ledelsens omtale af de usikkerheder, der
knytter sig til disse skøn i note 3.1 til koncernregnska-
bet for passende og fyldestgørende.
Ledelsen foretager årlige nedskrivningstest af selska-
bets færdiggjorte og igangværende udviklingsprojekter
for at sikre, at udviklingsprojekterne nedskrives, såfremt
den regnskabsmæssige værdi overstiger den forventede
genindvindingsværdi.
Vi har vurderet risikoen for fejl og usikkerheden
knyttet til ledelsens nedskrivningstest af udviklings-
projekter ved udførelsen af følgende handlinger:
Vurdering af rimeligheden af selskabets anvendte
værdiansættelsesmodel til brug for vurdering af
nedskrivning af udviklingsprojekter.
Ledelsens nedskrivningstest indeholder væsentlige
ledelsesmæssige skøn relateret særligt til:
Vi har testet ledelsens forventninger til fremtidige
pengestrømme for de enkelte projekter, herun-
der test af historiske salgspriser og afsætning
med sammenholdelse til bestyrelses godkendte
budgetter.
Forventede fremtidige pengestrømme fra koncernens
salg af instrumenter og forbrugsvarer
Diskonteringsfaktor anvendt til tilbagediskontering af
pengestrømmene til nutidsværdi
De væsentligste input og forudsætninger, der indgår i
ledelsens skøn og de usikkerheder, der knytter sig hertil,
er beskrevet i note 3.1 til koncernregnskabet.
 
Ledelsens beretningꢀ|ꢀDen uafhængige revisors revisionspåtegning  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
66  
Erklæring om overholdelse af
ESEF-forordningen
Kontrol af, om årsrapporten er udarbejdet i
XHTML-format,
Som et led i revisionen af koncernregnskabet og års-
regnskabet for ChemoMetec A/S har vi udført handlin-
ger med henblik på at udtrykke en konklusion om, hvor-
vidt årsrapporten for regnskabsåret 1. juli 2022 - 30. juni
2023, med filnavnet chemometec-2023-06-30.zip, i alle
væsentlige henseender er udarbejdet i overensstem-
melse med EU-Kommissionens delegerede forordning
2019/815 om det fælles elektroniske rapporteringsfor-
mat (ESEF-forordningen), som indeholder krav til udar-
bejdelse af en årsrapport i XHTML-format samt iXBRL-op-
mærkning af af koncernregnskabet inkl. noter.
Opnåelse af en forståelse af selskabets proces for
iXBRL-opmærkning og af den interne kontrol vedrø-
rende opmærkningsprocessen,
Vurdering af fuldstændigheden af iXBRL-opmærknin-
gen af koncernregnskabet,
Vurdering af, hvorvidt anvendelse af iXBRL-elementer
fra ESEF-taksonomien og selskabets oprettelse af udvi-
delser til taksonomien er passende, når relevante ele-
menter i ESEF-taksonomien ikke er identificeret,
Vurdering af forankringen af udvidelser til elementer i
ESEF-taksonomien, og
Afstemning af iXBRL-opmærket data med det revide-
rede koncernregnskab.
Ledelsen har ansvaret for at udarbejde en årsrapport,
som overholder ESEF-forordningen, herunder:
Det er vores opfattelse, at årsrapporten for regnskabs-
året 1. juli 2022 - 30. juni 2023, med filnavnet
chemometec-2023-06-30.zip, i alle væsentlige
henseender er udarbejdet i overensstemmelse med
ESEF-forordningen.
Udarbejdelse af årsrapporten i XHTML-format,
Udvælgelse og anvendelse af passende iXBRL-tags,
herunder udvidelser til ESEF-taksonomien og forank-
ring heraf til elementer i taksonomien, for finansiel
information, som kræves opmærket, med udøvelse af
skøn hvor nødvendigt,
København, den 13. september 2023
At sikre konsistens mellem iXBRL-opmærket data og
det menneskeligt læsbare koncernregnskab, og
For den interne kontrol, som ledelsen anser for nød-
vendig for at udarbejde en årsrapport, som overholder
ESEF-forordningen.
Deloitte
Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
CVR-nr. 33 96 35 56
Nikolaj Thomsen
Jens Serup
Vores ansvar er, baseret på det opnåede bevis, at opnå
høj grad af sikkerhed for, om årsrapporten i alle væsent-
lige henseender er udarbejdet i overensstemmelse med
ESEF-forordningen, og at udtrykke en konklusion. Arten,
omfanget og den tidsmæssige placering af de valgte
handlinger afhænger af revisors faglige vurdering, her-
under vurdering af risikoen for væsentlige afvigelser fra
kravene i ESEF-forordningen, uanset om disse skyldes
besvigelser eller fejl. Handlingerne omfatter:
statsautoriseret revisor
MNE-nr. mne33276
statsautoriseret revisor
MNE-nr. mne45825
 
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
67  
Regnskab  
2022/23  
Koncernregnskab  
Moderselskabsregnskab  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀIndhold  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
68  
Koncernregnskab 2022/23  
Indhold  
Totalindkomstopgørelse  
Balance  
3.  
Driftsaktiver og -forpligtelser  
3.1 Immaterielle anlægsaktiver  
3.2 Materielle anlægsaktiver  
3.3 Udskudt skat  
Egenkapitalopgørelse  
Pengestrømsopgørelse  
3.4 Varebeholdninger  
3.5 Tilgodehavender hos kunder  
3.6 Hensatte forpligtelser  
Noter  
1.  
Regnskabspraksis generelt  
4.  
Kapitalstruktur og finansiering  
1.1 Referenceramme  
4.1 Pengestrømsopgørelse  
4.2 Aktiekapital  
1.2 Grundlag for regnskabsudarbejdelsen  
1.3 Væsentlige skøn ved regnskabsudarbejdelsen  
1.4 Væsentlige regnskabsmæssige vurderinger  
1.5 Implementering af nye og ændrede standarder samt fortolkningsbidrag  
1.6 Koncernregnskabet  
4.3 Udbytte  
4.4 Rentebærende gæld  
4.5 Kontraktlige forpligtelser  
4.6 Anden gæld  
1.7 Konsolideringsprincipper  
4.7 Finansielle instrumenter og risici mv.  
4.8 Kapitalstruktur  
1.8 Omregning af fremmed valuta  
2.  
Driftsresultat  
5.  
Øvrige noter  
2.1 Segmentoplysninger  
2.2 Nettoomsætning  
2.3 Andre eksterne omkostninger  
2.4 Personaleomkostninger  
2.5 Afskrivninger  
5.1 Nøgletalsforklaring og definitioner  
5.2 Pantsætninger  
5.3 Eventualforpligtelser  
5.4 Honorar til generalforsamlingsvalgt revisor  
5.5 Nærtstående parter  
2.6 Finansielle poster  
2.7 Skat  
5.6 Begivenheder efter balancedagen  
5.7 Godkendelse af årsrapport til offentliggørelse  
2.8 Resultat pr. aktie  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀTotalindkomstopgørelse  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
69  
Totalindkomstopgørelse  
T.DKK  
Note 2022/23 2021/22  
Nettoomsætning  
2.1, 2.2  
442.274
2.127
427.160
1.231
Andre indtægter  
Vareforbrug  
-60.359
11.348
395.390
-55.354
11.216
384.253
Arbejde udført for egen regning og opført under aktiver  
Bruttoresultat  
Andre eksterne omkostninger  
Personaleomkostninger  
2.3  
2.4  
2.5  
-44.716
-41.301
-99.644
-120.060
Af- og nedskrivninger  
-20.469
-20.038
Resultat af primær drift (EBIT)  
230.561
202.854
Andre finansielle indtægter  
Finansielle omkostninger  
Resultat før skat  
2.6  
2.6  
2.516
-2.717
1.883
-1.518
230.360
203.220
Skat af årets resultat  
2.7  
-51.693
-43.751
Årets resultat  
178.667
159.469
Resultat pr. aktie i kr.  
Resultat pr. aktie  
2.8  
10,27
10,27
9,16
9,16
Udvandet resultat pr. aktie  
Totalindkomstopgørelse  
Årets resultat  
178.667
159.469
Anden totalindkomst:  
Valutakursregulering af udenlandske virksomheder  
Årets totalindkomst  
-2.763
474
175.904
159.943
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀBalance pr. 30. juni 2023  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
70  
Balance pr. 30. juni 2023  
T.DKK  
Note 2022/23 2021/22  
T.DKK  
Note 2022/23 2021/22  
Aktiver  
Passiver  
Færdiggjorte udviklingsprojekter  
Erhvervede patenter og licenser  
Udviklingsprojekter under udførelse  
Immaterielle aktiver  
21.732
1.755
26.374
1.928
Aktiekapital  
4.2  
17.402
515.640
533.042
17.402
339.803
357.205
Andre reserver  
Egenkapital  
56.176
79.663
39.096
67.398
3.1  
Andre hensatte forpligtelser  
Leasinggæld  
3.6  
4.4  
2.100
3.643
5.743
1.830
4.860
6.690
Grunde og bygninger  
56.003
9.776
48.392
13.351
5.326
Produktionsanlæg og maskiner  
Andre anlæg, driftsmateriel og inventar  
Materielle aktiver under udførelse  
Materielle aktiver  
Langfristede forpligtelser  
3.369
Kortfristede leasinggæld  
Kreditinstitutter  
4.4  
4.4  
2.506
1.011
909
1.025
13.537
82.685
7.714
3.2  
3.3  
74.783
Leverandørgæld  
17.550
43.440
46.480
8.204
17.023
54.622
33.623
30.176
137.378
Udskudt skat  
Deposita  
2.649
318
5.854
303
Selskabsskat  
Kontraktlige forpligtelser  
Anden gæld  
4.5  
Finansielle aktiver  
2.967
6.157
4.6  
Kortfristede forpligtelser  
119.191
Langfristede aktiver  
Varebeholdninger  
165.315
112.635
148.338
66.790
Forpligtelser  
Passiver  
124.934
657.976
144.068
501.273
3.4  
Tilgodehavender hos kunder  
Andre tilgodehavender  
Periodeafgrænsningsposter  
Tilgodehavender  
3.5  
54.830
4.913
65.867
3.669
Pantsætninger og eventualforpligtelser  
5.2 - 5.3  
5.4 - 5.7  
3.712
7.583
Øvrige noter  
63.455
77.119
Likvide beholdninger  
Kortfristede aktiver  
Aktiver  
316.571
492.661
657.976
209.025
352.934
501.273
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀEgenkapitalopgørelse og pengestrømsopgørelse  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
71  
Egenkapitalopgørelse  
Pengestrømsopgørelse  
Reserve for  
valuta-  
T.DKK  
Note 2022/23 2021/22  
Aktie-  
kurs- Overført Foreslået  
Resultat af primær drift (EBIT)  
230.561
202.854
T.DKK  
kapital regulering resultat udbytte  
I alt  
Af- og nedskrivninger  
20.469
2.457
20.038
9
Egenkapital pr. 01.07.2022  
17.402
26
339.777
-
357.205
Modtagne finansielle indtægter  
Betalte finansielle omkostninger  
Betaling af indkomstskat  
Årets resultat  
-
-
-
-
-8
-8
74.252
-2.755
71.497
104.415
-
178.667
-2.763
-1.093
-1.518
-27.634
-16.890
176.860
Valutakursreguleringer  
Totalindkomst  
-57.749
-40.499
154.146
104.415
175.904
Ændring i driftskapital  
4.1  
Pengestrømme driftsaktivitet  
Øvrige justeringer  
-
-
-
-
-
-
-67
-
-
-
-
-67
-
Udloddet udbytte  
Køb mv. af materielle anlægsaktiver  
Salg af materielle anlægsaktiver  
-21.181
-
-39.101
-
-67  
-67  
Køb mv. af immaterielle anlægsaktiver  
Tilgange finansielle anlægsaktiver  
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter  
-19.635
-15
-16.815
-131
Egenkapital pr. 30.06.2023  
Egenkapital pr. 01.07.2021  
17.402
18
411.207
104.415
533.042
-40.831
-56.046
17.402
4
177.961
69.610
264.977
Fremmedfinansiering:  
Betalte leasingydelser  
-2.844
-14
-1.729
Årets resultat  
-
-
-
-
22
22
159.469
452
-
-
-
159.469
474
Optagelse af/afdrag på lån til kreditinstitutter  
433
Valutakursreguleringer  
Totalindkomst  
159.921
159.943
Kapitalejerne:  
Udloddet udbytte  
-
-67
-69.610
1.895
Øvrige justeringer  
-
-
-
-
-
-
1.895
-
-
-69.610
-69.610  
1.895
-69.610
-67.715  
Øvrige justeringer  
Udloddet udbytte  
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet  
-2.925
-69.012
1.895  
Ændring i likvider  
Likvider pr. 01.07  
110.390
209.025
-2.844
51.802
150.109
7.114
Egenkapital pr. 30.06.2022  
17.402
26
339.777
-
357.205
Valutakursregulering likvider  
Likvider 30.06  
316.571
209.025
Likvider indregnes således:  
Likvide beholdninger  
Likvider 30.06  
316.571
209.025
316.571
209.025
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
72  
Noter  
1. Regnskabspraksis
generelt  
Årsregnskabet aflægges med udgangspunkt i det historiske kostprisprincip, bortset fra hvor  
IFRS specifikt kræver anvendelse af dagsværdi, jf. den beskrevne praksis under de enkelte  
regnskabsposter.  
Noteoplysninger, beskrivelse af regnskabspraksis og beskrivelse af væsentlige regnskabs-  
mæssige skøn foretaget i forbindelse med regnskabsudarbejdelsen er opdelt i tre sekti-  
oner, der beskriver de forskellige dele af årsregnskabet, herunder de enkelte regnskabs-  
poster. Opdelingen betyder, at anvendt regnskabspraksis, væsentlige regnskabsmæssige  
skøn og beløbsmæssige specifikationer og kommentarer præsenteres samlet for de  
enkelte områder og regnskabsposter.  
Af overskuelighedshensyn er beskrivelser markeret således:  
§ = Regnskabspraksis  
# = Væsentlige regnskabsmæssige skøn  
1.3 Væsentlige
skøn ved regnskabsudarbejdelsen  
#ꢀVæsentlige regnskabsmæssige skøn  
Ved indregning og måling af poster i regnskabet er det i visse tilfælde nødvendigt at foretage  
vurderinger og skøn samt at opstille forudsætninger om fremtidige begivenheder. Disse  
skøn og forudsætninger baseres på historiske erfaringer og andre relevante faktorer, som  
ledelsen vurderer forsvarlige under de givne omstændigheder, men som i sagens natur er  
usikre eller uforudsigelige. De faktiske udfald kan derfor afvige fra disse skøn.  
De foretagne skøn og vurderinger samt de underliggende forudsætninger revurderes  
løbende. Ændringer til foretagne regnskabsmæssige skøn indregnes i den regnskabsperiode,  
hvori ændringerne finder sted, og fremtidige regnskabsperioder, hvis ændringerne påvirker  
disse.  
Ved udarbejdelse af årsregnskabet er der foretaget væsentlige regnskabsskøn for følgende  
områder:  
- Fordeling af salgspris på leveringsforpligtelser samt periodisering af servicepakker (note 2.2)  
- Vurdering af nedskrivningsbehov på immaterielle anlægsaktiver (note 3.1)  
1.1 Referenceramme  
§ꢀRegnskabspraksis  
ChemoMetec A/S er et aktieselskab hjemmehørende i Danmark.  
Årsrapporten for ChemoMetec A/S for 2022/23 omfatter både koncernregnskab for Chemo-  
Metec A/S og dets datterselskaber (Koncernen) samt separat årsregnskab for modersel-  
skabet.  
Koncernregnskabet og årsregnskabet for ChemoMetec A/S for 2022/23 aflægges i overens-  
stemmelse med International Financial Reporting Standards som udstedt af IASB og godkendt  
af EU samt yderligere danske oplysningskrav til årsrapporter for børsnoterede selskaber.  
1.4 Væsentlige
regnskabsmæssige vurderinger  
#ꢀVæsentlige regnskabsmæssige skøn  
I forbindelse med udarbejdelsen af årsrapporten foretager ledelsen en vurdering af, hvor-  
ledes årsrapporten skal præsenteres. Der lægges i den forbindelse afgørende vægt på, at  
indholdet skal have relevans for regnskabsbrugerne.  
Ved præsentationen af årsregnskabets totalindkomstopgørelse, balance, pengestrømsopgø-  
relse og egenkapitalopgørelse vurderes det således, om der er behov for yderligere opde-  
ling af regnskabsposter, eller om det er mere hensigtsmæssigt at aggregere beløb mv. for  
dermed at øge overskueligheden.  
1.2 Grundlag
for regnskabsudarbejdelsen  
§ꢀRegnskabspraksis  
Koncernregnskabet og moderselskabsregnskabet aflægges i danske kroner (DKK), der er  
præsentationsvaluta for koncernens aktiviteter og den funktionelle valuta for modersel-  
skabet.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
73  
Noter  
1. Regnskabspraksis
generelt (fortsat)  
Ved konsolideringen elimineres koncerninterne indtægter og omkostninger, interne mellem-  
værender og udbytter samt fortjenester og tab ved transaktioner mellem de konsoliderede  
virksomheder.  
I koncernregnskabet indregnes dattervirksomhedernes regnskabsposter 100%.  
Ved udarbejdelsen af tilhørende noter fokuseres der på, at indholdet er relevant for  
regnskabsbrugerne, og at noterne præsenteres på en overskuelig og informativ måde.  
Vurderingen, der foretages under hensyn til kravene i lovgivning, internationale regnskabs-  
standarder og fortolkningsbidrag samt den overordnede målsætning om, at årsregnskabet  
samlet set skal give et retvisende billede, har medført, at information, som ledelsen vurderer  
uvæsentlig, er udeladt af regnskabet.  
1.8 Omregning
af fremmed valuta  
1.5 Implementering
af nye og ændrede standarder samt fortolkningsbidrag  
§ꢀRegnskabspraksis  
Transaktioner i anden valuta end den enkelte virksomheds funktionelle valuta omregnes ved  
første indregning til transaktionsdagens kurs. Tilgodehavender, gæld og andre monetære  
poster i fremmed valuta, som ikke er afregnet på balancedagen, omregnes til balancedagens  
valutakurs. Valutakursdifferencer, der opstår mellem transaktionsdagen og henholdsvis  
betalingsdagen og balancedagen, indregnes i resultatet som finansielle poster. Materielle  
og immaterielle aktiver, varebeholdninger og andre ikke-monetære aktiver, der er købt i  
fremmed valuta og måles med udgangspunkt i historiske kostpriser, omregnes til transakti-  
onsdagens kurs.  
Ved indregning i koncernregnskabet af virksomheder, der aflægger regnskab i en anden  
funktionel valuta end danske kroner (DKK), omregnes resultatopgørelserne til gennemsnit-  
lige valutakurser for året, medmindre disse afviger væsentligt fra de faktiske valutakurser på  
transaktionstidspunkterne. I sidstnævnte tilfælde anvendes de faktiske valutakurser. Balan-  
ceposterne omregnes til balancedagens valutakurser.  
Valutakursdifferencer, der er opstået ved omregning af udenlandske virksomheders balance-  
poster ved årets begyndelse til balancedagens valutakurser og ved omregning af resultatop-  
gørelser fra gennemsnitskurser til balancedagens valutakurser, indregnes i anden totalind-  
komst. Tilsvarende indregnes valutakursdifferencer, der er opstået som følge af ændringer,  
som er foretaget direkte i den udenlandske virksomheds egenkapital, også i anden totalind-  
komst.  
§ꢀRegnskabspraksis  
ChemoMetec har implementeret alle nye standarder og fortolkningsbidrag, som var  
gældende i EU på tidspunktet for regnskabsaflæggelsen. IASB har udgivet en række nye eller  
ændrede regnskabsstandarder og fortolkninger, som endnu ikke er trådt i kraft. ChemoMetec  
forventer at indarbejde de nye regnskabsstandarder i takt med, at de bliver obligatoriske.  
Det forventes ikke, at implementeringen af nye regnskabsstandarder vil påvirke regnskabsaf-  
læggelsen ved indarbejdelse.  
1.6 Koncernregnskabet  
§ꢀRegnskabspraksis  
Koncernregnskabet omfatter ChemoMetec A/S (moderselskabet) og de virksomheder  
(dattervirksomheder), som kontrolleres af moderselskabet. Moderselskabet anses for at have  
kontrol, når det direkte eller indirekte ejer mere end 50% af stemmerettighederne eller på  
anden måde kan udøve eller faktisk udøver bestemmende indflydelse.  
1.7 Konsolideringsprincipper  
§ꢀRegnskabspraksis  
Koncernregnskabet udarbejdes på grundlag af regnskaber for ChemoMetec A/S og dets  
dattervirksomheder. Koncernregnskabet udarbejdes ved at sammenlægge regnskabsposter  
af ensartet karakter. De regnskaber, der anvendes til brug ved konsolideringen, udarbejdes i  
overensstemmelse med koncernens regnskabspraksis.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
74  
Noter  
2. Driftsresultat  
2.1 Segmentoplysninger  
2.1 Segmentoplysninger
(fortsat)  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Segmentaktiver og -forpligtelser  
Instrumenter  
136.947  
143.921  
Forbrugsvarer  
133.436  
98.477  
Service  
63.526  
40.127  
Andet  
4.529  
3.566  
Ikke fordelte aktiver  
319.538  
215.182  
Aktiver i alt  
657.976  
501.273  
Instrumenter  
11.844  
24.717  
Forbrugsvarer  
11.541  
16.912  
Service  
51.974  
40.514  
Andet  
392  
612  
Ikke fordelte forpligtelser  
49.183  
61.313  
Forpligtelser i alt  
124.934  
144.068  
§ꢀRegnskabspraksis  
Segmentoplysningerne er udarbejdet i overensstemmelse med koncernens anvendte regn-  
skabspraksis og følger koncernens interne ledelsesrapportering.  
Baseret på den interne rapportering, der anvendes af ledelsen til vurdering af resultat og  
ressourceallokering, har virksomheden identificeret fire segmenter, nemlig instrumenter,  
forbrugsvarer, service og andet, hvilket er i overensstemmelse med den måde, hvorpå aktivi-  
teter organiseres og styres.  
Segment  
Beskrivelse  
Instrumenter  
Salg af instrumenter, licenser og reservedele  
Forbrugsvarer  
Salg af engangskassetter, tællekamre og reagenser  
Service  
Salg af serviceydelser, herunder servicepakker og installationer  
Andet  
Salg af målemoduler og tilbehør mv.  
Koncernen benytter ikke systemer, der registrerer samtlige omkostninger pr. segment,  
hvorfor driftsresultaterne pr. segment er beregnet forholdsmæssigt ud fra den totale netto-  
omsætning. Når koncernens ledelse træffer beslutninger om ressourcefordeling mv., sker  
dette tilsvarende på grundlag af segmentopdelte omsætningstal, mens driftsresultatet altid  
vurderes under ét for alle segmenter.  
Resultat af primær  
Nettoomsætning  
drift (EBIT)  
T.DKK  
2022/23 2021/22 2022/23 2021/22  
Segmentomsætning og -driftsresultat  
Instrumenter  
178.963  
214.887  
93.295  
102.048  
Forbrugsvarer  
174.375  
147.036  
90.903  
69.826  
Service  
83.017  
59.913  
43.277  
28.452  
Andet  
5.919  
5.324  
3.086  
2.528  
I alt  
442.274  
427.160  
230.561  
202.854  
Andre finansielle indtægter  
2.515  
1.883  
Finansielle omkostninger  
-2.717  
-1.518  
Resultat før skat  
230.360  
203.219  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
75  
Noter  
2. Driftsresultat
(fortsat)  
2.1 Segmentoplysninger
(fortsat)  
2.1 Segmentoplysninger
(fortsat)  
Omsætning fordelt på forretningsområder  
Produktions-  
Produktions- kontrol
af øl  
og kvalitets-
og kvalitets-  
LCB-  
kontrol af  
kontrol af  
T.DKK  
markedet  
dyresæd  
mælk  
I alt  
2022/23  
Instrumenter  
173.817  
3.418  
1.728  
178.963  
Forbrugsvarer  
145.612  
24.798  
3.965  
174.375  
Service  
83.017  
-
-
83.017  
Andet  
5.319  
457  
143  
5.919  
407.765  
28.673  
5.836  
442.274  
2021/22  
Instrumenter  
208.795  
4.384  
1.709  
214.887  
Forbrugsvarer  
122.689  
20.380  
3.966  
147.036  
Service  
59.913  
-
-
59.913  
Andet  
4.785  
411  
129  
5.324  
396.182  
25.175  
5.804  
427.160  
Omsætning fordelt på geografiske områder  
USA/  
T.DKK  
Europa  
Canada  
Øvrige  
I alt  
2022/23  
Instrumenter  
56.510  
95.389  
27.064  
178.963  
Forbrugsvarer  
51.277  
101.452  
21.646  
174.374  
Service  
21.237  
60.968  
812  
83.017  
Andet  
1.165  
4.183  
571  
5.919  
130.189  
261.992  
50.093  
442.274  
2021/22  
Instrumenter  
63.456  
119.595  
31.836  
214.887  
Forbrugsvarer  
48.485  
80.272  
18.279  
147.036  
Service  
14.343  
45.084  
486  
59.913  
Andet  
2.069  
2.882  
373  
5.324  
128.353  
247.833  
50.974  
427.160  
Omsætningen er baseret på kundernes hjemsted. Ingen lande, med undtagelse af USA/  
Canada, udgør mere end 10% af koncernens samlede nettoomsætning. Nettoomsætningen  
i USA/Canada udgjorde i regnskabsåret 2022/23 i alt 59% af den samlede omsætning,  
svarende til DKK 262,0 mio. (2021/22: 58%, svarende til DKK 247,8 mio.).  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
76  
Noter  
2. Driftsresultat
(fortsat)  
2.1 Segmentoplysninger
(fortsat)  
2.2 Nettoomsætning  
§ꢀRegnskabspraksis  
Koncernens omsætning omfatter salg af instrumenter og dertil hørende forbrugsvarer.  
Herudover omfatter omsætningen salg af tjenesteydelser, der omfatter servicepakker og  
forlængede garantier vedrørende solgte produkter.  
Koncernens salgsaftaler opdeles i individuelt identificerbare leveringsforpligtesler, der  
indregnes og måles særskilt til dagsværdi. Hvor en salgsaftale omfatter flere leveringsfor-  
pligtelser, allokeres salgsaftalens samlede salgsværdi forholdsmæssigt til aftalens enkelte  
leveringsforpligtelse.  
Omsætningen indregnes, når kontrollen over den enkelte identificerbare leveringsforplig-  
telse overgår til kunden.  
Den indregnede omsætning måles til dagsværdien af det aftalte vederlag ekskl. moms og  
afgifter opkrævet på vegne af tredjepart. Alle former for afgivne rabatter indregnes i omsæt-  
ningen.  
Omsætning fordelt på markedsforretningsområder  
ChemoMetecs produkter sælges inden for forskellige forretningsområder, som kan variere  
over tid. Fordelingen af omsætningen på de enkelte forretningsområder er blandt andet  
baseret på fordelingsnøgler, da kunderne inden for de forskellige forretningsområder kan  
anvende nogle af de samme forbrugsvarer. Fordelingen af omsætningen på forretnings-  
områder er derfor behæftet med usikkerhed. De tre væsentligste forretningsområder er  
følgende:  
Forretningsområde 1  
LCB-markedet: Life science research, Cellebaseret terapi og Bioprocessing (Instrumenter:  
NC-200, NC-202, NC-250, NC-3000, NC-100 samt XM40)  
Forretningsområde 2  
Produktions- og kvalitetskontrol af dyresæd (Instrument: SP-100)  
Forretningsområde 3  
Produktionskontrol af øl (Instrument: YC-100) og kvalitetskontrol af mælk (Instrumenter:  
SCC-100, SCC-400)  
Salg af varer  
Salg af varer omfatter instrumenter og forbrugsvarer og indregnes i omsætningen, når  
kontrollen over den enkelte identificerbare leveringsforpligtelse i salgsaftalen overgår til  
kunden, hvilket i henhold til salgsbetingelserne sker på afsendelses- eller leveringstids-  
punktet.  
Oplysning om væsentlige kunder  
I regnskabsårene 2022/23 og 2021/22 tegner ingen enkeltstående kunder sig for mere end  
10% af den samlede omsætning.  
Salg af serviceydelser  
Serviceydelser består af salg af servicepakker, som indeholder support, udvidet garanti og  
validering af instrumentet. Servicen har som udgangspunkt en løbetid på 12 måneder og  
faktureres ved opstart af serviceperioden. Da servicepakkerne indeholder flere leverings-  
forpligtelser, herunder support, udvidet garanti og validering af instrumentet, indregnes  
omsætningen i takt med, at de enkelte leveringsforpligtelser opfyldes. Omsætningen  
indregnes som udgangspunkt med 1/12 pr. måned, hvor valideringen af instrumentet dog  
indregnes på tidspunktet for udførelsen af valideringen.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
77  
Noter  
2. Driftsresultat
(fortsat)  
2.2 Nettoomsætning
(fortsat)  
2.4 Personaleomkostninger  
§ꢀRegnskabspraksis  
Personaleomkostninger omfatter løn og gager samt sociale omkostninger, pensioner mv. til  
koncernens medarbejdere.  
#ꢀVæsentlige regnskabsmæssige skøn  
I forbindelse med salg af servicepakker foretages der en fordeling af salgsprisen på de  
enkelte leveringspligtelser. Fordelingen er dels baseret på salgspriser og listepriser og dels  
skøn. Indregningen af omsætningen fra de enkelte leveringsforpligtelser er baseret på et  
skøn af, at leveringen sker løbende og/eller ved udførelse.  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Løn og gager  
89.804  
112.284  
Pensioner  
5.307  
4.637  
Andre omkostninger til social sikring  
4.533  
3.139  
Personaleomkostninger total  
99.644  
120.060  
Gennemsnitligt antal medarbejdere
(antal)  
164  
147  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Varesalg  
359.257  
367.247  
Salg af serviceydelser  
83.017  
59.913  
442.274  
427.160  
Der er i regnskabsåret 2022/23 indregnet en omsætning fra serviceydelser på DKK 83,0 mio.,  
mens en omsætning svarende til DKK 43,8 mio. er periodiseret med henblik på indregning  
i det kommende regnskabsår (2021/22: DKK 59,9 mio. er indregnet som omsætning, mens  
DKK 43,8 mio. er periodiseret).  
T.DKK  
Lønart  
2022/23 2021/22  
Aflønning af bestyrelse  
Bestyrelse  
Honorar  
810  
785  
2.3 Andre
eksterne omkostninger  
§ꢀRegnskabspraksis  
Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger til distribution, salg, reklame, admini-  
stration, lokaler, tab på debitorer mv.  
Under andre eksterne omkostninger indregnes tillige forskningsomkostninger og omkost-  
ninger vedrørende udviklingsprojekter, der ikke opfylder kriterierne for indregning i  
balancen. Der er i regnskabsåret udgiftsført DKK 1,1 mio. forsknings og udviklingsomkost-  
ninger.  
Bestyrelsen honoreres med et fast vederlag, som fastsættes årligt. Bestyrelsesmedlem-  
mernes aftale om bestyrelseshvervet i ChemoMetec løber et år ad gangen, da bestyrelses-  
medlemmerne årligt er på valg på den ordinære generalforsamling. For bestyrelsesmed-  
lemmerne gælder der ikke særlige opsigelsesvilkår, herunder godtgørelse i forbindelse med  
udtræden. Der gælder ingen særlige fastholdelses- og fratrædelsesordninger for bestyrelses-  
medlemmerne.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
78  
Noter  
2. Driftsresultat
(fortsat)  
2.4 Personaleomkostninger
(fortsat)  
2.5 Afskrivninger  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Afskrivninger  
Erhvervede patenter og licenser  
910  
970  
Færdiggjorte udviklingsprojekter  
6.460  
6.330  
Bygninger  
3.648  
2.953  
Produktionsanlæg  
6.231  
6.360  
Andre anlæg. driftsmateriel og inventar  
3.141  
3.514  
Tab/gevinst afhændelse  
79  
-90  
20.469  
20.038  
T.DKK  
Lønart  
2022/23 2021/22  
Aflønning af direktion  
Direktion  
Løn og gager inkl. personalegoder  
4.543  
3.003  
Bonus  
400  
7.500  
4.943  
10.503  
Direktionens faste løn fastlægges af bestyrelsen ud fra markedsniveauerne, ChemoMetecs  
finansielle situation samt direktørernes kompetencer, indsats og resultater. Udover den faste  
grundløn, som reguleres årligt, består vederlaget til direktionen af en variabel kontantbaseret  
incitamentsordning. Den variable kontantbaserede incitamentsordning er bundet op på  
finansielle resultatkriterier og fastsættes årligt med henblik på at understøtte den overord-  
nede strategi og de årlige planer. Herudover modtager direktionen sædvanlige ikke-kontante  
personalegoder.  
Fratrædelsesgodtgørelse til direktionen, herunder ved ”change of control”, er herudover  
maksimeret til en værdi, der svarer til to års vederlag.  
T.DKK  
Lønart  
2022/23 2021/22  
Aflønning af andre ledende  
medarbejdere  
Andre ledende medarbejdere  
Løn og gager inkl.  
personalegoder og bonus  
2.850  
11.550  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
79  
Noter  
2. Driftsresultat
(fortsat)  
2.6 Finansielle
poster  
2.7 Skat  
§ꢀRegnskabspraksis  
Årets skat, som består af årets aktuelle skat og ændring af udskudt skat, indregnes i resul-  
tatet med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte på egenkapitalen eller i  
anden totalindkomst med den del, der kan henføres til posteringer henholdsvis direkte på  
egenkapitalen og i anden totalindkomst. Valutakursreguleringer af udskudt skat indregnes  
som en del af årets reguleringer af udskudt skat.  
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen opgjort som  
beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for betalt acontoskat.  
Ved beregning af årets aktuelle skat anvendes de på balancedagen gældende skattesatser og  
-regler.  
Udskudt skat indregnes efter den balanceorienterede gældsmetode af alle midlertidige  
forskelle mellem regnskabsmæssige og skattemæssige værdier af aktiver og forpligtelser,  
bortset fra udskudt skat på midlertidige forskelle, der er opstået ved enten første indregning  
af goodwill eller ved første indregning af en transaktion, der ikke er en virksomhedssammen-  
slutning, og hvor den midlertidige forskel konstateret på tidspunktet for første indregning  
hverken påvirker det regnskabsmæssige resultat eller den skattepligtige indkomst.  
Der indregnes udskudt skat af midlertidige forskelle forbundet med kapitalandele i datter-  
virksomheder, medmindre moderselskabet har mulighed for at kontrollere, hvornår den  
udskudte skat realiseres, og det er sandsynligt, at den udskudte skat ikke vil blive udløst som  
aktuel skat inden for en overskuelig fremtid.  
Den udskudte skat opgøres med udgangspunkt i henholdsvis den planlagte anvendelse af  
det enkelte aktiv og afvikling af den enkelte forpligtelse.  
Udskudt skat måles ved at anvende de skattesatser og -regler i de respektive lande, der –  
baseret på vedtagne eller i realiteten vedtagne love på balancedagen – forventes at gælde,  
når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat. Ændring i udskudt skat som følge  
af ændringer i skattesatser eller -regler indregnes i resultatet, medmindre den udskudte  
skat kan henføres til transaktioner, der tidligere er indregnet direkte på egenkapitalen eller i  
anden totalindkomst. I sidstnævnte tilfælde indregnes ændringen ligeledes direkte på egen-  
kapitalen henholdsvis i anden totalindkomst.  
§ꢀRegnskabspraksis  
Finansielle poster omfatter renteindtægter og -omkostninger, rentedelen af finansielle leasin-  
gydelser, realiserede og urealiserede kursgevinster og -tab på tilgodehavender, gældsforplig-  
telser og transaktioner i fremmed valuta.  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Andre finansielle indtægter  
Renteindtægter  
2.457  
9
Valutakursreguleringer  
59  
1.874  
2.516  
1.883  
Finansielle omkostninger  
Renteomkostninger til realkreditinstitutter  
-
-
Renteomkostninger til kreditinstitutter  
859  
1.234  
Renter leasinggæld  
229  
248  
Øvrige  
5
35  
Subtotal renter  
1.093  
1.518  
Valutakursreguleringer  
1.624  
-
I alt  
2.717  
1.518  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
80  
Noter  
2. Driftsresultat
(fortsat)  
2.7 Skat
(fortsat)  
2.8 Resultat
pr. aktie  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Beregning af resultat pr. aktie er baseret på følgende:  
Årets resultat for aktionærerne i ChemoMetec A/S, T.DKK  
178.667  
159.469  
Gennemsnitligt antal udstedte aktier (stk.)  
17.402.479 17.402.479  
Gennemsnitligt antal egne aktier (stk.)  
-
-
Antal aktier anvendt til beregning af resultat pr. aktie (stk.)  
17.402.479 17.402.479  
Resultat pr. aktie, DKK  
10,27  
9,16  
Udvandet resultat pr. aktie, DKK  
10,27  
9,16  
§ꢀRegnskabspraksis (forsat)  
Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af fremførselsberettigede skattemæssige  
underskud, indregnes i balancen med den værdi, aktivet forventes at kunne realiseres til,  
enten ved modregning i udskudte skatteforpligtelser eller som nettoskatteaktiver til modreg-  
ning i fremtidige positive skattepligtige indkomster. Det vurderes på hver balancedag, om det  
er sandsynligt, at der i fremtiden vil blive frembragt tilstrækkelig skattepligtig indkomst til, at  
det udskudte skatteaktiv vil kunne udnyttes.  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Skat af årets resultat  
Aktuel skat  
48.818  
54.989  
Ændring af udskudt skat  
2.004  
-11.214  
Regulering skat tidligere år  
871  
-25  
51.693  
43.751  
Specificeres således:  
Skat af årets resultat  
51.693  
43.751  
Skat af egenkapitalbevægelser  
-
-
51.693  
43.751  
Skat af årets resultat kan forklares således:  
Beregnet 22,0% skat af resultat før skat  
50.679  
44.708  
Effekt af skattesats i udenladske datterselskaber  
1.899  
-100  
Effekt af øget fradrag for forsknings- og udviklingsomkostninger  
-360  
-1.418  
Ikke-fradragsberettigede omkostninger  
346  
586  
Regulering af skat tidligere år  
-871  
-25  
51.693  
43.751  
Effektiv skatteprocent (%)  
22,4  
21,5  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
81  
Noter  
3. Driftsaktiver
og -forpligtelser  
3.1 Immaterielle
aktiver  
§ꢀRegnskabspraksis  
Udviklingsprojekter vedrørende produkter og processer, der er klart definerede og iden-  
tificerbare, indregnes som immaterielle aktiver, hvis det er sandsynligt, at produktet eller  
processen vil generere fremtidige økonomiske fordele til selskabet, og udviklingsomkostnin-  
gerne ved det enkelte aktiv kan måles pålideligt.  
Øvrige udviklingsomkostninger indregnes som omkostninger i resultatopgørelsen, når  
omkostningerne afholdes.  
Udviklingsprojekter måles ved første indregning til kostpris. Kostprisen for udviklingspro-  
jekter omfatter omkostninger, herunder lønninger, omkostninger og afskrivninger, der  
direkte kan henføres til udviklingsprojekterne, og som er nødvendige for at færdiggøre  
projektet, regnet fra det tidspunkt, hvor udviklingsprojektet første gang opfylder kriterierne  
for indregning som et aktiv.  
Færdiggjorte udviklingsprojekter afskrives lineært over den forventede brugstid, når aktivet  
er klart til dets tiltænkte brug. Afskrivningsperioden udgør syv år.  
Erhvervede immaterielle rettigheder i form af patenter og licenser måles til kostpris med  
fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger. Løbende omkostninger til vedligeholdelse af  
patentrettigheder omkostningsføres, mens omkostninger til patentforlængelser aktiveres.  
Patenter afskrives lineært over den resterende patentperiode, og licenser afskrives over afta-  
leperioden. Afskrivningsperioden for patenter udgør op til 20 år. Hvis den faktiske brugstid  
er kortere end henholdsvis restløbetiden og aftaleperioden, afskrives der over den kortere  
brugstid.  
For regnskabsåret 2016/17 og frem indregnes et beløb svarende til de indregnede udviklings-  
omkostninger efter skat direkte i posten reserve for udvklingsomkostninger under egenkapi-  
talen i moderselskabet. Posten reduceres i takt med, at udviklingsomkostningerne afskrives.  
3.1 Immaterielle
aktiver (fortsat)  
Immaterielle aktiver testes årligt for værdiforringelse og nedskrives til genindvindingsværdi,  
såfremt den regnskabsmæssige værdi er højere end genindvindingsværdien. Genindvin-  
dingsværdien er den højeste af et aktivs nettosalgspris og nutidsværdien af de forventede,  
fremtidige nettopengestrømme. Et tab ved værdiforringelse indregnes, når den regnskabs-  
mæsssige værdi af et aktiv eller dets pengestrømsgenerende enhed overstiger aktivets  
eller dets pengestrømsgenerende enheds genindvindsværdi. Nedskrivninger foretages via  
resultatopgørelsen.  
#ꢀVæsentlige regnskabsmæssige skøn  
Fastlæggelse af nedskrivningsbehov på immaterielle anlægsaktiver kræver opgørelse af  
genindvindingsværdier for de pengestrømsfrembringende enheder, hvortil de enkelte imma-  
terielle anlægsaktiver kan tilknyttes. Opgørelsen af genindvindingsværdier fordrer et skøn  
over forventede fremtidige pengestrømme i de enkelte pengestrømsfrembringende enheder  
og fastlæggelse af en rimelig diskonteringsfaktor.  
Levetiden for selskabets immaterielle aktiver, og dermed afskrivningsperioden, er baseret på  
ledelsesmæssige skøn, og vurderingen heraf er derfor behæftet med en vis grad af usikkerhed.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
82  
Noter  
3. Driftsaktiver
og -forpligtelser (fortsat)  
3.1 Immaterielle
aktiver (fortsat)  
3.1 Immaterielle
aktiver (fortsat)  
Færdig-  
Igang-  
gjorte Erhvervede  
værende  
udviklings-  
patenter udviklings-  
T.DKK  
projekter og
licenser projekter  
Kostpris 01.07.2022  
91.125  
20.102  
39.361  
Overførsler  
1.818  
-
-1.818  
Tilgang  
-
737  
18.898  
Kostpris 30.06.2023  
92.943  
20.839  
56.441  
Afskrivninger 01.07.2022  
-64.751  
-18.174  
-265  
Årets afskrivninger  
-6.460  
-910  
-
Årets nedskrivninger  
-
-
-
Af- og nedskrivninger 30.06.2023  
-71.211  
-19.084  
-265  
Regnskabsmæssig værdi 30.06.2023  
21.732  
1.755  
56.176  
Af de aktiverede færdiggjorte udviklingsprojekter kan DKK 21,7 mio. henføres til Xcyto-pro-  
dukter, herunder NC-202 samt Xcyto 5 og 10 (2021/22: DKK 26,4 mio. henføres til Xcyto-pro-  
dukter, herunder Xcyto 5 og10)  
Af de aktiverede igangværende udviklingsprojekter kan DKK 56,2 mio. henføres til XcytoMa-  
tic-familien og produktforbedringer (2021/22: DKK 39,1 mio. henføres til Xcyto-produkter og  
produkter baseret på Xcyto-teknologien, herunder NC-202 og XcytoMatic).  
Afskrivningsperioden er syv år, fra aktivet er klar til ibrugtagning.  
Der er i regnskabsåret udgiftsført DKK 0,7 mio. i forsknings- og udviklingsomkostninger  
(2021/22: 0,9 mio. kr.).  
ChemoMetec har en aktiv patentstrategi, der sikrer opretholdelsen og opdatering af de  
immaterielle rettigheder til den udviklede teknologi. Der investeres løbende betydelige beløb  
i beskyttelse af disse rettigheder, og pr. 30. juni 2023 er den gennemsnitlige restløbetid på  
patentrettighederne otte år (30. juni 2022: Ni år).  
Nedskrivningstest  
I løbet af regnskabsåret har selskabets ledelse vurderet mulighederne for at genindvinde den  
regnskabsmæssige værdi af selskabets færdiggjorte og igangværende udviklingsprojekter,  
der pr. 30. juni 2023 har en værdi på DKK 77,9 mio, (2022: DKK 65,5 mio.), samt erhvervede  
patenter og licenser, der andrager DKK 1,8 mio. pr. 30. juni 2023 (2022: DKK 1,9 mio.).  
Udviklingsprojekterne forløber som forventet, og kundeundersøgelser har bekræftet ledel-  
sens tidligere vurderinger af salgspotentialet for de pågældende produkter.  
I forbindelse med den gennemførte nedskrivningstest har selskabet anvendt en budgetpe-  
riode på fem år og en vægtet gennemsnitlig kapitalomkostning (WACC) på 8,9%.(2021/22:  
WACC 6,1%). Inden for markedssegmentet LCB (Life science research, Cellebaseret og  
Bioprocessing), som blandt andet omfatter produkterne NC-200, NC-202, NC-250, NC-3000  
og XcytoMatic, forventes der en årlig omsætningsvækst i budgetperioden på mellem 10 og  
15%. Omsætningsvæksten er blandt andet relateret til NC-202 og XcytoMatic.  
Kostpris 01.07.2021  
91.125  
19.473  
23.176  
Overførsler  
-
-
-
Tilgang  
-
629  
16.186  
Kostpris 30.06.2022  
91.125  
20.102  
39.361  
Afskrivninger 01.07.2021  
-58.421  
-17.204  
-265  
Årets afskrivninger  
-6.330  
-970  
-
Årets nedskrivninger  
-
-
-
Af- og nedskrivninger 30.06.2022  
-64.751  
-18.174  
-265  
Regnskabsmæssig værdi 30.06.2022  
26.374  
1.928  
39.096  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
83  
Noter  
3. Driftsaktiver
og -forpligtelser (fortsat)  
3.2 Materielle
aktiver (fortsat)  
Genindvindingsværdien er den højeste af et aktivs nettosalgspris og nutidsværien af de  
forventede, fremtidige nettopengestrømme. Et tab ved værdiforringelse indregnes, når den  
regnskabsmæsssige værdi af et aktiv eller dets pengestrømsgenerende enhed overstiger  
aktivets eller dets pengestrømsgenerende enheds genindvindsværdi. Nedskrivninger fore-  
tages via resultatopgørelsen.  
Nedskrivninger på materielle aktiver tilbageføres i det omfang, der er sket ændringer i de  
forudsætninger og skøn, der førte til nedskrivninger. Nedskrivninger tilbageføres kun i det  
omfang, aktivets nye regnskabsmæssige værdi ikke overstiger den regnskabmæssige værdi,  
aktivet ville have haft efter afskrivninger, såfremt aktivet ikke havde været nedskrevet.  
3.2 Materielle
aktiver  
§ꢀRegnskabspraksis  
Grunde og bygninger, produktionsanlæg og maskiner samt andre anlæg, driftsmateriel og  
inventar måles til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger. Der afskrives ikke  
på grunde.  
Kostprisen omfatter anskaffelsesprisen, omkostninger direkte tilknyttet anskaffelsen og omkost-  
ninger til klargøring af aktivet indtil det tidspunkt, hvor aktivet er klar til at blive taget i brug. For  
leasede aktiver udgør kostprisen nutidsværdien af de fremtidige leasingydelser.  
Renteomkostninger på lån til finansiering af fremstilling af materielle aktiver indregnes i  
kostprisen, hvis de vedrører fremstillingsperioden og er væsentlige. Øvrige låneomkostninger  
resultatføres.  
Afskrivningsgrundlaget er aktivets kostpris fratrukket restværdien. Restværdien er det forven-  
tede beløb, som vil kunne opnås ved salg af aktivet i dag efter fradrag af salgsomkostninger, hvis  
aktivet allerede havde den alder og var i den stand, som aktivet forventes at være i efter afsluttet  
brugstid. Kostprisen på et samlet aktiv opdeles i mindre bestanddele, der afskrives hver for sig,  
hvis brugstiden er forskellig.  
Der foretages lineære afskrivninger baseret på følgende vurdering af aktivernes forventede  
brugstider:  
Bygninger  
5-40 år  
Produktionsanlæg  
5 år  
Andre anlæg, driftsmateriel og inventar  
3-5 år  
Afskrivningsmetoder, brugstider og restværdier revurderes årligt.  
Den regnskabsmæssige værdi af materielle anlægsaktiver vurderes årligt for at afgøre, om  
der er indikationer af værdiforringelse. Når en sådan indkation er til stede, beregnes aktivets  
genindvindingsværdi.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
84  
Noter  
3. Driftsaktiver
og -forpligtelser (fortsat)  
3.2 Materielle
aktiver (fortsat)  
Materielle  
Produktions-  
aktiver  
Grunde og  
anlæg og  
Andre under
ud-  
T.DKK  
bygninger  
maskiner anlæg
mv.  
Kostpris 01.07.2022  
58.234  
46.248  
22.134  
7.714  
Kursregulering  
-252  
-
-39  
-
Overførsler  
-
-
-
-
Tilgang  
11.382  
2.655  
1.321  
5.823  
Afgang  
-
-
-161  
-
Kostpris 30.06.2023  
69.364  
48.903  
23.255  
13.537  
Afskrivninger 01.07.2022  
-9.843  
-32.896  
-16.809  
-
Kursregulering  
130  
-
23  
-
Årets nedskrivninger  
-
-
-
Årets afskrivninger  
-3.648  
-6.231  
-3.141  
-
Afgang  
-
-
41  
-
Afskrivninger 30.06.2023  
-13.361  
-39.127  
-19.886  
-
Regnskabsmæssig værdi 30.06.2023  
56.003  
9.776  
3.369  
13.537  
I grunde og bygninger indgår brugsret til leasede aktiver med DKK 3,9 mio. (2021/22: DKK  
3,0 mio.). Der er foretaget en primo reklassifikation på DKK 7,7 mio. fra Produktionsanlæg og  
maskiner til Materielle aktiver under udførelse mv. Reklassifikationen vedrører en produkti-  
onslinje, som var under udførelse ultimo 2021/22.  
Materielle  
Produktions-  
aktiver  
Grunde og  
anlæg og  
Andre under
ud-  
T.DKK  
bygninger  
maskiner anlæg
mv.  
mv. førelse
mv. førelse
Kostpris 01.07.2021  
30.864  
38.228  
19.923  
-
Kursregulering  
449  
-
116  
-
Overførsler  
-
-
-
-
Tilgang  
26.921  
8.020  
2.183  
7.714  
Afgang  
-
-
-88  
-
Kostpris 30.06.2022  
58.234  
46.248  
22.134  
7.714  
Afskrivninger 01.07.2021  
-6.692  
-26.536  
-13.291  
-
Kursregulering  
-198  
-
-60  
-
Årets nedskrivninger  
-
-
-
-
Årets afskrivninger  
-2.953  
-6.360  
-3.514  
-
Afgang  
-
-
57  
-
Afskrivninger 30.06.2022  
-9.843  
-32.896  
-16.809  
-
Regnskabsmæssig værdi 30.06.2022  
48.391  
13.351  
5.326  
7.714  
I grunde og bygninger indgår brugsret til leasede aktiver med DKK 3,0 mio. Der er foretaget  
en reklassifikation af tilgange på DKK 7,7 mio. i forhold til årsrapporten 2021/22 fra Produkti-  
onsanlæg og maskiner til Materielle aktiver under udførelse mv. Reklassifikationen vedrører  
en produktionslinje, som var under udførelse ultimo 2021/22.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
85  
Noter  
3. Driftsaktiver
og -forpligtelser (fortsat)  
3.3 Udskudt
skat  
3.4 Varebeholdninger  
§ꢀRegnskabspraksis  
Varebeholdninger måles til kostpris, opgjort efter FIFO-metoden, eller nettorealisationsværdi,  
hvis denne er lavere. Kostprisen for råvarer og hjælpematerialer omfatter anskaffelsesprisen  
med tillæg af hjemtagelsesomkostninger.  
Kostprisen for fremstillede varer omfatter omkostninger til råvarer, hjælpematerialer og  
direkte løn samt fordelte faste og variable indirekte produktionsomkostninger.  
Variable indirekte produktionsomkostninger omfatter indirekte materialer og løn og fordeles  
baseret på forkalkulationer for de faktisk producerede varer. Faste indirekte produktions-  
omkostninger omfatter omkostninger til vedligeholdelse af og afskrivninger på de maskiner,  
produktionslokaler og udstyr, der benyttes i produktionsprocessen, samt generelle omkost-  
ninger til produktionsadministration og ledelse. Faste produktionsomkostninger fordeles på  
baggrund af produktionsanlæggets normale kapacitet.  
Nettorealisationsværdi for varebeholdninger opgøres som forventet salgspris med fradrag af  
færdiggørelsesomkostninger og omkostninger, der skal afholdes for at effektuere salget.  
§ꢀRegnskabspraksis  
Udskudt skat er opgjort som forskellen mellem midlertidige afvigelser mellem regnskabs- og  
skattemæssige værdier ved en skattesats på 22%.  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Udskudt skat pr. 01.07.2022  
-5.854  
5.757  
Kursregulering  
375  
-397  
Indregnet i årets resultat  
2.830  
-11.214  
Udskudt skat pr. 30.06.2023  
-2.649  
-5.854  
Udskudte Udskudte  
skatte- skattefor-  
T.DKK  
aktiver pligtelser  
Netto  
Udskudte skatteaktiver og -forpligtelser  
Immaterielle anlægsaktiver  
464  
17.782  
17.318  
Materielle anlægsaktiver  
-
225  
225  
Kortfristede aktiver  
20.204  
12  
-20.192  
Udskudte skatteaktiver og -forpligtelser  
pr. 30.06.2023  
20.668  
18.019  
-2.649  
Udskudte skatteaktiver og -forpligtelser  
Immaterielle anlægsaktiver  
476  
14.404  
13.927  
Materielle anlægsaktiver  
562  
-
-562  
Kortfristede aktiver  
19.746  
526  
-19.220  
Udskudte skatteaktiver og -forpligtelser  
pr. 30.06.2022  
20.784  
14.930  
-5.854  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Råvarer og hjælpematerialer  
72.638  
47.003  
Færdigvarer  
39.997  
19.787  
112.635  
66.790  
Heri indgår indirekte produktionsomkostninger med  
5.550  
2.392  
Årets tilbageførsel af tidligere års nedskrivninger indregnet i omkost-  
ninger til råvarer og hjælpemateriale  
2.500  
-
Årets nedskrivning af varebeholdninger indregnet  
i omkostninger til råvarer og hjælpematerialer  
2.300  
1.495  
Af den regnskabsmæssige værdi forventes DKK 50 mio. at blive realiseret efter mere end 12  
måneder.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
86  
Noter  
3. Driftsaktiver
og -forpligtelser (fortsat)  
3.5 Tilgodehavender
hos kunder (fortsat)  
Opgørelse af forventede kredittab:  
Forfaldne med  
Ej  
0-90  
91-180  
181-365 over
365  
forfaldne  
dage  
dage  
dage  
dage  
I alt  
30.06.2023  
Forventet tabsrate  
0%  
0%  
3%  
21%  
70%  
1%  
Tilgodehavende hos  
kunder, T.DKK  
34.887  
17.186  
2.663  
327  
182  
55.245  
Forventet kredittab,  
T.DKK  
68  
61  
89  
68  
128  
415  
30.06.2022  
Forventet tabsrate  
0%  
1%  
11%  
27%  
74%  
4%  
Tilgodehavende hos  
kunder, T.DKK  
34.431  
25.144  
3.752  
3.893  
1.067  
68.286  
Forventet kredittab,  
T.DKK  
-
185  
415  
1.033  
786  
2.419  
Faldet i den forventede tabsrate skyldes et øget fokus på inddrivelse af og opfølgning på  
forfaldne tilgodehavender.  
3.5 Tilgodehavender
hos kunder  
§ꢀRegnskabspraksis  
Tilgodehavender hos kunder måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til  
nominel værdi fratrukket forventet kredittab.  
Der indregnes et forventet kredittab på tilgodehavender hos kunder på basis af en forventet  
tabsmodel. De forventede tab er dels baseret på historiske tab og dels på ledelsens forvent-  
ninger. Forventede tab indregnes straks efter den første indregning af tilgodehavendet. Årets  
forventede kredittab indregnes i resultatopgørelsen under andre eksterne omkostninger.  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Tilgodehavender hos kunder, brutto  
55.245  
68.286  
Ændringer i hensættelse til kredittab:  
Hensættelse pr. 01.07.2022  
2.419  
1.888  
Realiseret tab  
-518  
-94  
Ændring i hensættelse  
-1.486  
625  
Hensættelse pr. 30.06.2023  
415  
2.419  
Tilgodehavender hos kunder, netto  
54.830  
65.867  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
87  
Noter  
3. Driftsaktiver
og -forpligtelser (fortsat)  
3.6 Hensatte
forpligtelser  
4. Kapitalstruktur
og finansiering  
4.1 Pengestrømsopgørelse  
§ꢀRegnskabspraksis  
Hensatte forpligtelser omfatter forventede omkostninger til garantiforpligtelser. Hensatte  
forpligtelser indregnes, når selskabet som følge af en tidligere begivenhed har en retlig eller  
faktisk forpligtelse, og det er sandsynligt, at indfrielsen af forpligtelsen vil medføre et forbrug  
af selskabets økonomiske ressourcer. Hensatte forpligtelser måles til nettorealisationsværdi.  
Hvis opfyldelse af forpligtelsen tidsmæssigt forventes at ligge langt ude i fremtiden, måles  
forpligtelsen til dagsværdi.  
§ꢀRegnskabspraksis  
Pengestrømsopgørelsen viser pengestrømme vedrørende drift, investeringer og finansiering  
samt likviderne ved årets begyndelse og slutning.  
Pengestrømme vedrørende driftsaktiviteter præsenteres efter den indirekte metode og  
opgøres som driftsresultatet, reguleret for ikke-kontante driftsposter, ændringer i driftska-  
pital samt betalte finansielle indtægter, finansielle omkostninger og selskabsskat.  
Pengestrømme vedrørende investeringsaktiviteter omfatter betalinger i forbindelse med  
køb, udvikling, forbedring og salg mv. af immaterielle og materielle aktiver.  
Pengestrømme vedrørende finansieringsaktiviteter omfatter ændringer i selskabets aktie-  
kapital og omkostninger forbundet hermed, samt optagelse og indfrielse af lån, afdrag på  
rentebærende gæld, køb af egne aktier og udbetaling af udbytte. Endvidere indregnes penge-  
strømme vedrørende leasede aktiver i form af betalte leasingydelser.  
Pengestrømme i anden valuta end den funktionelle valuta indregnes i pengestrømsopgø-  
relsen ved at anvende gennemsnitlige valutakurser for månederne, medmindre disse afviger  
væsentligt fra de faktiske valutakurser på transaktionstidspunkterne. I sidstnævnte tilfælde  
anvendes de faktiske valutakurser for de enkelte dage.  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Garantihensættelser pr. 01.07.2022  
1.830  
1.290  
Forbrugt i perioden  
-658  
-613  
Periodens hensættelser  
928  
1.153  
Garantihensættelser pr. 30.06.2023  
2.100  
1.830  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Ændring i driftskapital  
Ændring i varebeholdninger  
-45.845  
-36.677  
Ændring i tilgodehavende hos kunder  
11.037  
-15.223  
Ændring i andre tilgodehavender  
2.627  
2.239  
Ændring i garantiforpligtelser  
270  
540  
Ændring i leverandørgæld  
527  
8.313  
Ændring i anden gæld m.m.  
-9.115  
23.919  
40.499  
-16.890  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
88  
Noter  
4. Kapitalstruktur
og finansiering (fortsat)  
4.2 Aktiekapital  
4.3 Udbytte  
§ꢀRegnskabspraksis  
Forslag til udbytte præsenteres ikke som en særskilt post i balancen men vises alene som en  
noteoplysning, da udbyttet er afhængig af generalforsamlingens godkendelse.  
For regnskabsåret 2022/23 vil bestyrelsen foreslå et udbytte på DKK 6,0 pr. aktie, svarende til  
DKK 104,4 mio. der vil blive udbetalt til aktionærerne efter afholdelse af selskabets ordinære  
generalforsamling den 12. oktober 2023, forudsat at generalforsamlingen godkender besty-  
relsens forslag. Foreslået udbytte er eksklusiv udbytte af egne aktier.  
For regnskabsåret 2021/22 foreslog bestyrelsen et udbytte på DKK 0,00 pr. aktie.  
Aktiekapitalen, som er fuldt indbetalt, består af 17.402.479 aktier a DKK 1. Ingen aktier har  
særlige rettigheder, og der er én aktieklasse.  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Aktiekapital pr. 01.07.2022  
17.402  
17.402  
Ændringer  
-
-
Aktiekapital pr. 30.06.2023  
17.402  
17.402  
Bestyrelsen er bemyndiget af generalforsamlingen til at købe selskabets egne aktier for op til  
20% af selskabskapitalen. Pr. 30. juni 2023 udgjorde andelen af egne aktier 0% af aktiekapi-  
talen.  
Anskaffelses- og afståelsessummer for samt udbytte af egne kapitalandele erhvervet af  
moderselskabet eller dattervirksomhederne indregnes i egenkapitalen under overført  
resultat.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
89  
Noter  
4. Kapitalstruktur
og finansiering (fortsat)  
4.4 Rentebærende
gæld  
4.5 Kontraktlige
forpligtelser  
Kontraktlige forpligtelser primo regnskabsåret er fuldt ud indregnet som nettoomsætning i  
indeværende regnskabsår. For indeværende regnskabsår er der kontraktlige forpligtelser for  
DKK 46,5 mio. (2021/22: DKK 33,6 mio.).  
§ꢀRegnskabspraksis  
Finansielle gældsforpligtelser indregnes ved lånoptagelse til det modtagne provenu efter  
fradrag af afholdte transaktionsomkostninger. I efterfølgende perioder måles de finansielle  
forpligtelser til amortiseret kostpris, svarende til den kapitaliserede værdi ved anvendelse  
af den effektive rente, så forskellen mellem provenuet og den nominelle værdi indregnes i  
resultatopgørelsen over låneperioden.  
I finansielle forpligtelser indregnes tillige den kapitaliserede restleasingforpligtelse på  
leasingkontrakter, målt til amortiseret kostpris.  
4.6 Anden
gæld  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Skyldig løn, A-skat, sociale bidrag m.m.  
3.075  
25.479  
Feriepengeforpligtelse  
4.595  
4.309  
Skyldig moms og afgifter  
534  
388  
8.204  
30.176  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Leasinggæld  
3.643  
4.860  
Langfristet rentebærende gæld  
3.643  
4.860  
Kreditinstitutter  
1.011  
1.025  
Leasinggæld  
2.506  
909  
Kortfristet rentebærende gæld  
3.517  
1.934  
Vægtet gennemsnitlig effektiv rente  
3%  
3%  
Rentebærende gæld pr. 01.07.2022  
6.795  
2.358  
Optagelse af/afdrag på leasinggæld  
379  
4.004  
Optagelse af/afdrag på lån til kreditinstitutter  
-14  
433  
Rentebærende gæld pr. 30.06.2023  
7.160  
6.795  
Anden gæld forfalder inden for et år. Den regnskabsmæssige værdi af anden gæld svarer til  
forpligtelsernes dagsværdi.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
90  
Noter  
4. Kapitalstruktur
og finansiering (fortsat)  
4.7 Finansielle
instrumenter og risici mv.  
4.7 Finansielle
instrumenter og risici mv. (fortsat)  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Kategorier af finansielle instrumenter  
Tilgodehavender hos kunder  
54.830  
65.867  
Andre tilgodehavender  
4.913  
3.669  
Likvide beholdninger  
316.571  
209.025  
Udlån og tilgodehavender, der måles til amortiseret kostpris  
376.314  
278.561  
Leasinggæld  
6.149  
5.770  
Kreditinstitutter  
1.011  
1.025  
Leverandørgæld  
17.550  
17.023  
Anden gæld  
8.204  
30.176  
Finansielle forpligtelser, der måles til amortiseret kostpris  
32.914  
53.993  
Valutarisici  
Koncernens valutarisici afdækkes primært ved at afpasse indbetalinger og udbetalinger i  
samme valuta. Forskellen mellem indbetalinger og udbetalinger i samme valuta er udtryk for  
en valutarisiko, som ikke er afdækket. Langt størstedelen af positionerne er i EUR, USD og GBP.  
Renterisici  
ChemoMetecs renterisici knytter sig til forvaltningen af selskabets likvide midler og finansie-  
ring. Overskydende likviditet placeres på indlånskonti hos finansielle institutioner med en høj  
kreditværdighed.  
Likviditetsrisici  
Det er koncernens målsætning at have et tilstrækkeligt likviditetsberedskab til kontinuerligt  
at kunne disponere hensigtsmæssigt i tilfælde af uforudsete udsving i likviditetsstrækket.  
Overskydende likviditet placeres på indlåns- eller aftalekonti under hensyntagen til det  
forventede likviditetsbehov. Placeringen af likviditet sker alene hos finansielle institutioner  
med en høj kreditværdighed.  
Politik for styring af finansielle risici  
ChemoMetec er som følge af sin drift, investeringer og finansiering eksponeret over for  
markedsrisici i form af ændringer i valutakurser og renteniveau samt kreditrisici og likvidi-  
tetsrisici. Koncernen opererer med en lav risikoprofil, således at valuta-, rente-, og kreditrisici  
kun opstår med udgangspunkt i kommercielle forhold. Det er koncernens politik ikke at  
foretage aktiv spekulation i finansielle risici.  
Styringen af ChemoMetecs finansielle risici sker centralt i finansfunktionen i henhold til en af  
bestyrelsens vedtaget politik og instruks, der fastsætter retningslinjer og rammer for selska-  
bets finansielle transaktioner.  
ChemoMetec anvender ikke afledte finansielle instrumenter i sin risikostyring.  
Kreditrisici  
Generelt er kreditrisikoen lav som følger af typen af kunder, der blandt andet omfatter  
medicinalselskaber og universiteter. I forbindelse med salg til kunder i USA/Canada og  
Europa gives der som udgangspunkt 30 dages kredit, mens der til kunder i øvrige geografiske  
områder (Rest of World) ikke gives kredit, før der er etableret en længerevarende kunderela-  
tion.  
Finansfunktionen foretager løbende en gennemgang af kreditrisici, herunder størrelse og  
aldersfordeling af tilgodehavender hos enkelte kunder.  
Der er samlet foretaget nedskrivninger på DKK 0,4 mio. pr. 30. juni 2023 (30. juni 2022: DKK  
2,4 mio.). Der er endvidere alene realiseret ikke-væsentlige tab i regnskabsåret.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
91  
Noter  
4. Kapitalstruktur
og finansiering (fortsat)  
4.7 Finansielle
instrumenter og risici mv. (fortsat)  
Rentetilpasnings- eller udløbstidspunkt  
4.7 Finansielle
instrumenter og risici mv. (fortsat)  
Valutarisici vedrørende indregnede aktiver og forpligtelser  
Koncernen har ikke indgået afledte finansielle instrumenter til sikring af indregnede finan-  
sielle aktiver og forpligtelser.  
Heraf Gennem-  
Inden for  
Mellem  
Efter  
fast-  
snitlig  
T.DKK  
1 år  
2 og 5 år  
5 år  
I alt
forrentet varighed  
Bankindeståender  
316.572  
-
-
316.572  
-
Leasinggæld  
-2.506  
-3.643  
-
-6.149  
-6.149  
4 år  
Kreditinstitutter  
-1.011  
-
-
-1.011  
-
30.06.2023  
313.055  
-3.643  
-
309.412  
-6.149  
Bankindeståender  
209.025  
-
-
209.025  
-
Leasinggæld  
-909  
-4.860  
-
-5.770  
-5.770  
4 år  
Kreditinstitutter  
-1.025  
-
-
-1.025  
-
30.06.2022  
207.091  
-4.860  
-
202.230  
-5.770  
Tab før  
Gevinst  
skat  
før skat  
Likvider  
Gælds-  
Usikret  
v. 10%  
v. 10%  
og værdi-  
Tilgode-  
for-  
netto- styrkelse
svækkelse  
T.DKK  
papirer havender pligtelser  
position  
af DKK  
af DKK  
EUR  
981  
17.699  
-
18.680  
-1.868  
1.868  
USD  
17.790  
32.358  
-4.477  
45.671  
-4.567  
4.567  
GBP  
461  
1.992  
-
2.453  
-245  
245  
30.06.2023  
19.232  
52.049  
-4.477  
66.804  
-6.680  
6.680  
EUR  
2.626  
18.883  
-
21.509  
-2.151  
2.151  
USD  
12.961  
39.809  
-3.706  
49.063  
-4.906  
4.906  
GBP  
2.395  
4.474  
-
6.869  
-687  
687  
30.06.2022  
17.982  
63.165  
-3.706  
77.441  
-7.744  
7.744  
Udsving i renteniveauet påvirker alene koncernens variabelt forrentede bankindeståender  
og -gæld samt realkreditlån. Stigninger eller fald i rentenivauet i forhold til balancedagens  
renteniveau vurderes ubetydelige i forhold til selskabets finansielle stilling og resultat.  
Renterisici vedr. finansiering  
Koncernen har rentebærende finansielle aktiver og forpligtelser og er som følge heraf udsat  
for renterisici. Om koncernens finansielle aktiver og finansielle forpligtelser kan angives  
følgende aftalemæssige rentetilpasnings- eller udløbstidspunkter afhængig af, hvilken dato  
der falder først, samt hvor stor en andel af de rentebærende aktiver og forpligtelser, der er  
fastforrentede.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
92  
Noter  
4. Kapitalstruktur
og finansiering (fortsat)  
4.7 Finansielle
instrumenter og risici mv. (fortsat)  
4.8 Kapitalstruktur  
Koncernens ledelse vurderer løbende, om selskabets kapitalstruktur er i overensstemmelse  
med selskabets og aktionærernes interesser. Det overordnede mål er at sikre en kapital-  
struktur, som understøtter en langsigtet økonomisk vækst og samtidig maksimerer afkastet  
til selskabets interessenter ved en optimering af forholdet mellem egenkapital og gæld.  
Selskabets overordnede strategi er uændret i forhold til sidste år.  
Koncernens kapitalstruktur består af finansielle leasingforpligtelser, gæld til kreditinstitutter  
og realkredit, likvide beholdninger og egenkapital, herunder aktiekapital, og overført resultat.  
Bestyrelsen gennemgår kapitalstrukturen to gange årligt i forbindelse med aflæggelse af  
halvårsrapporter og årsrapporter. Som en del af denne gennemgang vurderer bestyrelsen  
kapitalomkostninger og de risici, der er forbundet med de enkelte typer af kapital.  
Likviditetsrisiko  
Forfaldstidspunkter for finansielle forpligtelser er specificeret nedenfor fordelt på de tids-  
mæssige intervaller, der anvendes i koncernens likviditetsstyring. De specificerede beløb  
repræsenterer de beløb, der forfalder til betaling inklusive renter mv.  
Koncernen har ingen afledte finansielle instrumenter.  
Ikke-afledte finansielle forpligtelser  
Mellem  
Under 6  
6 og 12  
Mellem  
Efter  
T.DKK  
måneder måneder  
1 og 5 år  
5 år  
I alt  
Leasinggæld  
456  
2.050  
3.643  
-
6.149  
Kreditinstitutter  
1.011  
-
-
-
1.011  
Leverandørgæld  
17.550  
-
-
-
17.550  
Anden gæld  
3.948  
4.256  
-
-
8.204  
30.06.2023  
22.965  
6.306  
3.643  
-
32.914  
Leasinggæld  
456  
453  
4.860  
-
5.769  
Kreditinstitutter  
1.025  
-
-
-
1.025  
Leverandørgæld  
17.023  
-
-
-
17.023  
Anden gæld  
25.920  
4.256  
-
-
30.176  
30.06.2022  
44.424  
4.709  
4.860  
-
53.993  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Den finansielle gearing kan pr. balancedagen opgøres således:  
Kreditinstitutter  
1.011  
1.025  
Leasinggæld  
6.149  
5.770  
Likvide beholdninger  
-316.571 -209.025  
-309.411 -202.230  
Egenkapital  
533.042  
357.205  
Finansiel gearing  
-0,6  
-0,6  
Koncernen har ingen specifik målsætning for størrelsen af den finansielle gearing.  
Koncernen har ikke i regnskabsåret eller sammenligningsåret forsømt eller misligholdt låne-  
aftaler.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
93  
Noter  
5. Øvrige
noter  
5.1 Nøgletalsforklaring
og definitioner  
5.1 Nøgletalsforklaring
og definitioner (fortsat)  
EBITDA (Earnings Before Interest, Tax, Depreciations and Amortizations) er defineret som  
driftsresultat.  
EBIT (Earnings Before Interest and Tax) er defineret som resultat af primær drift.  
Investeret kapital er defineret som nettoarbejdskapital tillagt den regnskabsmæssige værdi  
af materielle og immaterielle langfristede aktiver, og fratrukket andre hensatte forpligtelser  
og langfristede driftsmæssige forpligtelser.  
Nettorentebærende gæld er defineret som rentebærende forpligtelser, herunder skyldig  
selskabsskat, fratrukket rentebærende aktiver, herunder likvide beholdninger og tilgodeha-  
vende selskabsskat.  
Hoved- og nøgletal er defineret og beregnet i overensstemmelse med Finansforeningens  
"Nøgletalsvejledning"  
Nøgletal  
Beregningsformel  
Bemærkninger  
Overskudsgrad  
EBIT * 100  
Nøgletallet er udtryk for en virk-  
(EBIT-margin) (%)  
Nettoomsætning  
somheds driftsmæssige rentabilitet  
forstået som virksomhedens evne  
til at skabe overskud af de drifts-  
mæssige aktiviteter.  
Afkast af investeret kapital  
EBIT * 100  
Nøgletallet er udtryk for en virksom-  
eksklusiv goodwill (%)  
Gns. investeret kapital  
heds evne til at generere et afkast  
af den investerede kapital gennem  
de driftsmæssige aktiviteter.  
Egenkapitalforrentning (%)
Moderselskabets andel af
Nøgletallet er udtryk for en virksom-  
årets resultat * 100  
heds evne til at generere et afkast  
Moderselskabets gns. andel  
til moderselskabets aktionærer, når  
af koncernegenkapital  
der tages højde for virksomhedens  
kapitalgrundlag.  
Finansiel gearing  
Nettorentebærende gæld
Nøgletallet er udtryk for en virksom-  
Egenkapital i alt  
heds evne til at generere et afkast  
til moderselskabets aktionærer, når  
der tages højde for virksomhedens  
kapitalgrundlag.  
Beregning af resultat pr. aktie og resultat pr. aktie, udvandet, er specificeret i afsnit 2.6.  
5.2 Pantsætninger  
Til sikkerhed for gæld til kreditinstitutter, der udgør DKK 1,0 mio. pr. 30. juni 2023, er der  
givet virksomhedspant i moderselskabet (Pr. 30. juni 2022: DKK 1,0 mio.).  
5.3 Eventualforpligtelser  
Koncernen er ikke bekendt med krav eller trusler om krav mod koncernen pr. balancedagen.  
5.4 Honorar
til generalforsamligsvalgt revisor  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Revisionsydelser  
460  
425  
Andre erklæringsopgaver med sikkerhed  
110  
90  
Skatterådgivning  
216  
211  
Andre ydelser  
25  
22  
811  
749  
Andre ydelser består af honorarer til Deloitte, herunder honorarer for erklæringer uden  
sikkerhed og aftalte arbejdshandlinger.  
 
Koncernregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
94  
Noter  
5. Øvrige
noter (fortsat)  
5.5 Nærtstående
parter  
5.6 Begivenheder
efter balancedagen  
Der ikke indtruffet væsentlige hændelser efter regnskabsårets udløb, der har betydning for  
årsrapporten.  
Transaktioner med nærtstående parter i regnskabsåret  
Koncernen har i regnskabsåret haft følgende transaktioner med nærtstående parter:  
Andre  
Nøgle-  
nært-  
personer  
stående  
T.DKK  
i ledelsen  
parter  
I alt  
2022/23  
Køb af tjenesteydelser  
638  
-
638  
2021/22  
Køb af tjenesteydelser  
419  
-
419  
5.7 Godkendelse
af årsrapport til offentliggørelse  
Bestyrelsen har på bestyrelsesmødet den 13. september 2023 godkendt nærværende årsrap-  
port til offentliggørelse.  
Årsrapporten forelægges ChemoMetec A/S’ aktionærer til godkendelse på den ordinære  
generalforsamling den 12. oktober 2023.  
Vederlag mv. til nærtstående parter fremgår af note 2.4.  
Koncernen har pr. balancedagen hverken tilgodehavender hos eller gæld til nærstående  
parter, udover ovenstående.  
Køb af tjenesteydelser består af advokatbistand fra advokatvirksomhed, der er ejet af et  
bestyrelsesmedlem.  
Transaktionerne er leveret på markedsmæssige vilkår.  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀIndhold  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
95  
Moderselskabsregnskab 2022/23  
Indhold  
Totalindkomstopgørelse  
Balance  
3.  
Driftsaktiver og -forpligtelser  
3.1 Immaterielle anlægsaktiver*  
3.2 Materielle anlægsaktiver  
3.3 Udskudt skat  
Egenkapitalopgørelse  
Pengestrømsopgørelse  
3.4 Varebeholdninger  
3.5 Tilgodehavender hos kunder  
3.6 Hensatte forpligtelser*  
3.7 Kapitalandele  
Noter  
1.  
Regnskabspraksis generelt*  
1.1 Referenceramme*  
4.  
Kapitalstruktur og finansiering  
1.2 Grundlag for regnskabsudarbejdelsen*  
1.3 Væsentlige skøn ved regnskabsudarbejdelsen*  
1.4 Væsentlige regnskabsmæssige vurderinger*  
1.5 Implementering af nye og ændrede standarder samt fortolkningsbidrag*  
1.6 Koncernregnskabet*  
4.1 Pengestrømsopgørelse  
4.2 Aktiekapital*  
4.3 Udbytte*  
4.4 Rentebærende gæld*  
4.5 Kontraktlige forpligtelser*  
4.6 Anden gæld*  
1.7 Konsolideringsprincipper*  
1.8 Omregning af fremmed valuta*  
4.7 Finansielle instrumenter og risici mv.*  
4.8 Kapitalstruktur*  
2.  
Driftsresultat  
2.1 Segmentoplysninger*  
2.2 Nettoomsætning  
2.3 Andre eksterne omkostninger*  
2.4 Personaleomkostninger  
2.5 Afskrivninger*  
5.  
Øvrige noter  
5.1 Nøgletalsforklaring og definitioner*  
5.2 Pantsætninger og sikkerhedsstillelser*  
5.3 Eventualforpligtelser*  
5.4 Honorar til generalforsamlingsvalgt revisor*  
5.5 Nærtstående parter  
2.6 Finansielle poster  
2.7 Skat  
5.6 Begivenheder efter balancedagen*  
5.7 Godkendelse af årsrapport til offentliggørelse*  
2.8 Resultat pr. aktie  
* Der henvises til den tilsvarende note i koncernregnskabet  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀTotalindkomstopgørelse  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
96  
Totalindkomstopgørelse  
T.DKK  
Note 2022/23 2021/22  
Nettoomsætning  
2.1, 2.2  
386.674  
2.132  
440.356  
1.231  
Andre indtægter  
Vareforbrug  
-56.948  
11.348  
342.206  
-59.648  
11.216  
393.155  
Arbejde udført for egen regning og opført under aktiver  
Bruttoresultat  
Andre eksterne omkostninger  
Personaleomkostninger  
-36.138  
-65.525  
-18.344  
223.199  
-37.613  
-90.972  
-18.468  
246.101  
2.4  
Af- og nedskrivninger  
Resultat af primær drift (EBIT)  
Andre finansielle indtægter  
Finansielle omkostninger  
Resultat før skat  
2.6  
2.6  
4.629  
-5.955  
13.251  
-1.295  
221.873  
258.057  
Skat af årets resultat  
2.7  
-48.776  
-55.499  
Årets resultat  
173.096  
202.558  
Resultat pr. aktie i kr.  
Resultat pr. aktie  
2.8  
9,95  
11,64  
Udvandet resultat pr. aktie  
9,95  
11,64  
Totalindkomstopgørelse  
Årets resultat  
173.097  
202.558  
Anden totalindkomst:  
Valutakursregulering af udenlandske virksomheder  
Årets totalindkomst  
-8  
22  
173.089  
202.580  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀBalance pr. 30. juni 2023  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
97  
Balance pr. 30. juni 2023  
T.DKK  
Note 2022/23 2021/22  
T.DKK  
Note 2022/23 2021/22  
Aktiver  
Passiver  
Færdiggjorte udviklingsprojekter  
Erhvervede patenter og licenser  
Udviklingsprojekter under udførelse  
Immaterielle aktiver  
21.732  
1.755  
26.374  
1.928  
Aktiekapital  
4.2  
17.402  
573.160  
590.562  
17.402  
400.071  
417.473  
Andre reserver  
Egenkapital  
56.176  
79.663  
39.096  
67.398  
3.1  
Udskudt skat  
3.3  
3.6  
16.334  
2.100  
13.738  
1.830  
Grunde og bygninger  
52.128  
9.776  
45.479  
13.352  
4.963  
Andre hensatte forpligtelser  
Leasinggæld  
Produktionsanlæg og maskiner  
Andre anlæg, driftsmateriel og inventar  
Materielle aktiver under udførelse  
Materielle aktiver  
1.771  
2.162  
3.094  
Langfristede forpligtelser  
20.205  
17.730  
13.537  
78.535  
7.714  
Leasinggæld  
519  
393  
621  
304  
3.2  
71.508  
Kreditinstitutter  
Kapitalandele i dattervirksomheder  
3.7  
395  
402  
Leverandørgæld  
16.199  
1.562  
16.008  
979  
Finansielle aktiver  
395  
402  
Gæld til dattervirksomheder  
Selskabsskat  
42.622  
13.960  
5.241  
52.122  
8.906  
Langfristede aktiver  
Varebeholdninger  
158.593  
102.475  
139.308  
56.924  
Kontraktlige forpligtelser  
Anden gæld  
4.5  
3.4  
23.846  
102.785  
Kortfristede forpligtelser  
80.496  
Tilgodehavender hos kunder  
Tilgodehavende hos dattervirksomheder  
Andre tilgodehavender  
3.5  
22.830  
91.455  
3.259  
26.735  
107.700  
2.740  
Forpligtelser  
Passiver  
100.701  
691.263  
120.516  
537.988  
Periodeafgrænsningsposter  
Tilgodehavender  
3.712  
7.583  
121.256  
144.758  
Pantsætninger og eventualforpligtelser  
5.2, 5.3  
Likvide beholdninger  
Kortfristede aktiver  
Aktiver  
308.939  
532.670  
691.263  
196.998  
398.680  
537.988  
Øvrige noter  
5.4 - 5.7  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀEgenkapitalopgørelse og pengestrømsopgørelse  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
98  
Egenkapitalopgørelse  
Pengestrømsopgørelse  
Reserve Reserve  
for valu- for udvik-  
T.DKK  
Note 2022/23 2021/22  
takurs-  
lings-  
Resultat af primær drift (EBIT)  
223.199  
246.101  
Aktie-  
kapital  
regule- omkost- Overført Foreslået  
T.DKK  
ring  
26  
-
ninger resultat udbytte  
I alt  
417.473  
173.097  
Af- og nedskrivninger  
18.344  
3.544  
18.468  
1.363  
Modtagne finansielle indtægter  
Betalte finansielle omkostninger  
Betaling af indkomstskat  
Egenkapital pr. 01.07.2022 17.402  
43.447  
356.598  
-
-896  
-1.295  
Årets resultat  
-
12.950  
55.732  
104.415  
-55.199  
-35.721  
153.271  
-27.234  
-67.220  
170.183  
Valutakursregulering af  
udenlanske datterselskaber  
Ændring i driftskapital  
4.1  
-
-8  
-
-
-
-8  
Pengestrømme driftsaktivitet  
Totalindkomst  
-
-8  
12.950  
55.732  
104.415  
173.089  
Køb mv. af materielle anlægsaktiver  
Salg af materielle anlægsaktiver  
-18.119  
161  
-39.089  
-
Øvrige transaktioner  
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Udloddet udbytte  
Køb mv. af immaterielle anlægsaktiver  
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter  
-19.635  
-37.593  
-16.815  
-55.904  
Egenkapital pr. 30.06.2023 17.402  
Egenkapital pr. 01.07.2021 17.402  
18  
56.397  
412.330  
104.415  
590.562  
Fremmedfinansiering:  
Betalte leasingydelser  
-519  
-569  
4
34.402  
161.189  
69.610  
282.607  
Optagelse af/afdrag på lån til kreditinstitutter  
89  
152  
Årets resultat  
-
-
9.045  
193.513  
-
202.558  
Kapitalejerne:  
Valutakursregulering af  
Udloddet udbytte  
-
-69.610  
udenlanske datterselskaber  
-
22  
-
-
-
22  
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet  
-430  
-70.027  
Totalindkomst  
-
22  
9.045  
193.513  
-
202.580  
Ændring i likvider  
115.248  
44.252  
Øvrige transaktioner  
-
-
-
-
-
-
-
-
-
1.895  
-
-
-69.610  
-69.610  
1.895  
-69.610  
-67.715  
Likvider pr. 01.07.  
196.998  
-3.307  
143.044  
9.701  
Udloddet udbytte  
Valutakursregulering likvider  
Likvider pr. 30.06.  
1.895  
308.939  
196.998  
Egenkapital pr. 30.06.2022 17.402  
26  
43.447  
356.598  
-
417.473  
Likvider indregnes således:  
Likvide beholdninger  
Likvider pr. 30.06.  
308.939  
196.998  
308.939  
196.998  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
99  
Noter  
2. Driftsresultat  
2.2 Nettoomsætning  
2.2 Nettoomsætning (fortsat)  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
§ꢀRegnskabspraksis  
Moderselskabets omsætning omfatter salg af instrumenter og dertil hørende forbrugsvarer.  
Herudover omfatter omsætningen salg af tjenesteydelser, der omfatter servicepakker og  
forlængede garantier vedrørende solgte produkter.  
Varesalg  
364.601  
22.073  
425.500  
14.856  
Salg af serviceydelser  
386.674  
440.356  
Moderselskabets salgsaftaler opdeles i individuelt identificerbare leveringsforpligtesler, der  
indregnes og måles særskilt til dagsværdi. Hvor en salgsaftale omfatter flere leveringsfor-  
pligtelser, allokeres salgsaftalens samlede salgsværdi forholdsmæssigt til aftalens enkelte  
leveringsforpligtelse.  
Der er i regnskabsåret 2022/23 indregnet omsætning fra serviceydelser på DKK 22,1 mio.,  
mens en omsætning svarende til DKK 13,0 mio. er periodiseret med henblik på indregning  
i det kommende regnskabsår (2021/22: DKK 14,9 mio. er indregnet som omsætning, mens  
DKK 8,8 mio. er periodiseret).  
Omsætningen indregnes, når kontrollen over den enkelte identificerbare leveringsforplig-  
telse overgår til kunden.  
Den indregnede omsætning måles til dagsværdien af det aftalte vederlag ekskl. moms  
og afgifter opkrævet på vegne af tredjepart. Alle former for afgivne rabatter indregnes i  
omsætningen. Dagsværdien svarer til den aftalte pris tilbagediskonteret til nutidsværdi, hvor  
betalingsbetingelserne overskrider 12 måneder.  
Salg af varer  
Salg af varer omfatter instrumenter og forbrugsvarer og indregnes i omsætningen, når  
kontrollen over den enkelte identificerbare leveringsforpligtelse i salgsaftalen overgår til  
kunden, hvilket i henhold til salgsbetingelserne sker på afsendelses- eller leveringstids-  
punktet.  
Salg af serviceydelser  
Serviceydelser består af salg af servicepakker som indeholder support, udvidet garanti og  
validering af instrumentet. Servicen har som udgangspunkt en løbetid på 12 måneder og  
faktureres ved opstart af serviceperioden. Da servicepakkerne indeholder flere leverings-  
forpligtelser, herunder support, udvidet garanti og validering af instrumentet, indregnes  
omsætningen i takt med, at de enkelte leveringsforpligtelser opfyldes. Leveringsforpligtel-  
serne opfyldes som udgangspunkt løbende i serviceperioden, hvorefter omsætningen fra  
serviceplanerne indregnes løbende i omsætningen.  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
100  
Noter  
2. Driftsresultat  
2.4 Personaleomkostninger  
2.6 Finansielle poster  
§ꢀRegnskabspraksis  
§ꢀRegnskabspraksis  
Personaleomkostninger omfatter løn og gager samt sociale omkostninger, pensioner mv. til  
selskabets medarbejdere.  
Finansielle poster omfatter renteindtægter og -omkostninger, rentedelen af finansielle  
leasingydelser, realiserede og urealiserede kursgevinster og -tab på værdipapirer, gældsfor-  
pligtelser og transaktioner i fremmed valuta.  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Løn og gager  
59.940  
4.927  
658  
86.106  
4.305  
561  
Pensioner  
Andre finansielle indtægter  
Renteindtægter  
Andre omkostninger til social sikring  
Personaleomkostninger total  
3.544  
1.085  
4.629  
1.363  
11.888  
13.251  
65.525  
90.972  
Valutakursreguleringer  
Finansielle omkostninger  
Renteomkostninger til realkreditinstitutter  
Renteomkostninger til kreditinstitutter  
Renter leasing gæld  
-
763  
128  
5
-
1.121  
138  
Øvrige  
35  
Subtotal renter  
Valutakursreguleringer  
I alt  
896  
5.059  
5.955  
1.295  
-
1.295  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
101  
Noter  
2. Driftsresultat (fortsat)  
2.7 Skat  
2.8 Resultat pr. aktie  
T.DKK  
2022/23  
2021/22  
§ꢀRegnskabspraksis  
For en beskrivelse af moderselskabets anvendte regnskabspraksis henvises der til koncern-  
Beregning af resultat pr. aktie er baseret på følgende:  
regnskabets note 2.6.  
Årets resultat for aktionærerne i ChemoMetec A/S, T.DKK  
173.096  
202.558  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Gennemsnitligt antal udstedte aktier (stk.)  
Gennemsnitligt antal egne aktier (stk.)  
17.402.479 17.402.479  
Skat af årets resultat  
Aktuel skat  
-
-
46.202  
2.596  
-22  
52.996  
2.378  
125  
Antal aktier anvendt til beregning af resultat pr. aktie (stk.)  
17.402.479 17.402.479  
Årets regulering af udskudt skat  
Regulering vedr. tidligere år  
Resultat pr. aktie, DKK  
9,95  
9,95  
11,64  
11,64  
48.776  
55.499  
Udvandet resultat pr. aktie, DKK  
Specificeres således:  
Skat af årets resultat  
48.776  
-
55.499  
-
Skat af egenkapitalbevægelser  
48.776  
55.499  
Skat af årets resultat kan forklares således:  
Beregnet 22,0% skat af resultat før skat  
48.812  
-360  
56.773  
-1.418  
19  
Effekt af øget fradradg for forsknings- og udviklingsomkostninger  
Ikke-fradragsberettigede indtægter/omkostninger  
Regulering af skat tidligere år  
346  
-22  
125  
48.776  
55.499  
Effektiv skatteprocent (%)  
22,0  
21,5  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
102  
Noter  
3. Driftsaktiver og -forpligtelser  
3.2 Materielle aktiver  
3.2 Materielle aktiver (fortsat)  
Materielle  
aktiver  
§ꢀRegnskabspraksis  
Produktions-  
anlæg og  
For en beskrivelse af moderselskabets anvendte regnskabspraksis henvises der til koncern-  
Grunde og  
bygninger  
Andre under ud-  
regnskabets note 3.2.  
T.DKK  
maskiner anlæg mv. førelse mv  
Materielle  
Kostpris 01.07.2021  
Overførsler  
27.755  
38.228  
19.308  
-
-
Produktions-  
anlæg og  
aktiver  
-
24.388  
-
-
8.020  
-
-
7.714  
-
Grunde og  
bygninger  
Andre under ud-  
maskiner anlæg mv. førelse mv  
T.DKK  
Tilgang  
2.183  
-88  
Afgang  
Kostpris 01.07.2022  
Overførsler  
52.143  
46.248  
21.403  
-
7.714  
Kostpris 30.06.2022  
52.143  
46.248  
21.403  
7.714  
-
8.319  
-
-
2.655  
-
-
5.823  
-
Tilgang  
1.322  
-161  
22.564  
Afskrivninger 01.07.2021  
Årets nedskrivninger  
Årets afskrivninger  
Afgang  
-5.323  
-26.539  
-13.060  
-
-
-
-
-
-
Afgang  
-
-1.341  
-
-
-6.360  
-
Kostpris 30.06.2023  
60.462  
48.903  
13.537  
-3.437  
57  
Afskrivninger 01.07.2022  
Årets nedskrivninger  
Årets afskrivninger  
Afgang  
-6.664  
-32.899  
-16.440  
-
-
-
-
-
-
Afskrivninger 30.06.2022  
-6.664  
-32.899  
-16.440  
-
-1.670  
-
-
-6.228  
-
-3.071  
42  
Regnskabsmæssig værdi 30.06.2022  
45.479  
13.349  
4.963  
7.714  
Afskrivninger 30.06.2023  
-8.334  
-39.127  
-19.470  
I grunde og bygninger indgår brugsret til leasede aktiver med DKK 0 mio. Der er foretaget en  
reklassifikation af tilgange på DKK 7,7 mio. i forhold til årsrapporten 2021/22, fra "Produk-  
tionsanlæg og maskiner" til "Materielle aktiver under udførelse mv.". Reklassifikationen  
vedrører en produktionslinje, som var under udførelse ultimo 2021/22.  
Regnskabsmæssig værdi 30.06.2023  
52.128  
9.776  
3.094  
13.537  
I grunde og bygninger indgår brugsret til leasede aktiver med DKK 0 mio. Der er foretaget  
en primo reklassifikation på DKK 7,7 mio., fra "Produktionsanlæg og maskiner" til "Materielle  
aktiver under udførelse mv.". Reklassifikationen vedrører en produktionslinje, som var under  
udførelse ultimo 2021/22.  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
103  
Noter  
3. Driftsaktiver og -forpligtelser (fortsat)  
3.3 Udskudt skat  
3.4 Varebeholdninger  
§ꢀRegnskabspraksis  
§ꢀRegnskabspraksis  
Varebeholdninger måles til kostpris, opgjort efter FIFO-metoden, eller nettorealisationsværdi,  
hvis denne er lavere. Kostprisen for råvarer og hjælpematerialer omfatter anskaffelsesprisen  
med tillæg af hjemtagelsesomkostninger.  
Udskudt skat er opgjort som forskellen mellem midlertidige afvigelser mellem regnskabs- og  
skattemæssige værdier ved en skattesats på 22%.  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Kostprisen for fremstillede varer omfatter omkostninger til råvarer, hjælpematerialer og  
direkte løn samt fordelte faste og variable indirekte produktionsomkostninger.  
Udskudt skat 01.07.  
13.738  
2.596  
11.360  
2.378  
Indregnet i årets resultat  
Udskudt skat 30.06.  
Variable indirekte produktionsomkostninger omfatter indirekte materialer og løn og fordeles  
baseret på forkalkulationer for de faktisk producerede varer. Faste indirekte produktions-  
omkostninger omfatter omkostninger til vedligeholdelse af og afskrivninger på de maskiner,  
produktionslokaler og udstyr, der benyttes i produktionsprocessen, samt generelle omkost-  
ninger til produktionsadministration og ledelse. Faste produktionsomkostninger fordeles på  
baggrund af produktionsanlæggets normale kapacitet.  
16.334  
13.738  
Ud-  
skudte  
skatte- skattefor-  
aktiver pligtelser  
Udskudte  
T.DKK  
Netto  
Nettorealisationsværdi for varebeholdninger opgøres som forventet salgspris med fradrag af  
færdiggørelsesomkostninger og omkostninger, der skal afholdes for at effektuere salget.  
Udskudte skatteaktiver og -forpligtelser  
Immaterielle anlægsaktiver  
464  
-
17.782  
225  
17.318  
225  
Materielle anlægsaktiver  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Kortfristede aktiver  
1.221  
1.685  
12  
-1.209  
16.334  
Råvarer og hjælpematerialer  
72.638  
29.837  
47.003  
9.921  
Udskudte skatteaktiver og -forpligtelser pr. 30.06.2023  
18.019  
Fremstillede varer  
Udskudte skatteaktiver og -forpligtelser  
Immaterielle anlægsaktiver  
102.475  
56.924  
476  
562  
14.404  
-
13.927  
-562  
Heri indgår indirekte produktionsomkostninger med  
5.550  
2.500  
2.300  
2.392  
Materielle anlægsaktiver  
Kortfristede aktiver  
154  
526  
372  
Årets tilbageførsel af tidligere års nedskrivninger indregnet i omkost-  
ninger til råvarer og hjælpematerialer  
-
Udskudte skatteaktiver og -forpligtelser pr. 30.06.2022  
1.192  
14.930  
13.738  
Årets nedskrivning af varebeholdninger indregnet i  
omkostninger til råvarer og hjælpematerialer  
1.495  
Af den regnskabsmæssige værdi forventes DKK 30 mio. at blive realiseret efter mere end 12  
måneder.  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
104  
Noter  
3. Driftsaktiver og -forpligtelser (fortsat)  
3.5 Tilgodehavender hos kunder (fortsat)  
Opgørelse af forventede kredittab:  
3.5 Tilgodehavender hos kunder  
§ꢀRegnskabspraksis  
Tilgodehavender hos kunder måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til  
nominel værdi fratrukket forventet kredittab.  
Forfaldne med  
0-90  
Ej  
91-180  
dage  
181-365 over 365  
Der indregnes et forventet kredittab på tilgodehavender hos kunder på basis af en forventet  
tabsmodel. De forventede tab er dels baseret på historiske tab og dels på ledelsens forvent-  
ninger. Forventede tab indregnes straks efter den første indregning af tilgodehavendet. Årets  
forventede kredittab indregnes i resultatopgørelsen under andre eksterne omkostninger.  
forfaldne  
dage  
dage  
dage  
I alt  
30.06.2023  
Forventet tabsrate  
0%  
16.037  
17  
0%  
5.423  
11  
2%  
1.407  
26  
8%  
17  
1
100%  
0%  
22.885  
55  
Tilgodehavende hos  
kunder, T.DKK  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
-
-
Forventet kredittab,  
T.DKK  
Tilgodehavender hos kunder, brutto  
22.885  
27.435  
Ændringer i hensættelse til kredittab:  
Hensættelse pr. 01.07.  
30.06.2022  
700  
-
700  
Forventet tabsrate  
0%  
17.825  
-
1%  
6.367  
58  
15%  
1.589  
231  
11%  
1.398  
154  
100%  
257  
3%  
27.435  
700  
Realiseret tab  
-
-
Tilgodehavende hos  
kunder, T.DKK  
Ændring i hensættelse  
-645  
Forventet kredittab,  
T.DKK  
Hensættelse pr. 30.06.  
55  
700  
257  
Tilgodehavender hos kunder, netto  
22.830  
26.735  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
105  
Noter  
3. Driftsaktiver og -forpligtelser  
3.7 Kapitalandele i dattervirksomheder  
4. Kapitalstruktur og finansiering  
4.1 Pengestrømsopgørelse  
§ꢀRegnskabspraksis  
§ꢀRegnskabspraksis  
For en beskrivelse af moderselskabets anvendte regnskabspraksis henvises der til koncern-  
Kapitalandele i dattervirksomheder måles til kostpris i moderselskabets årsregnskab.  
regnskabets note 4.1.  
Hvis kostprisen overstiger kapitalandelenes genindvindingsværdi, nedskrives til denne lavere  
værdi. Hvis der udloddes mere i udbytte, end der samlet set er indtjent i virksomheden siden  
moderselskabets erhvervelse af kapitalandelene, anses dette som en indikation på værdifor-  
ringelse, jf. afsnittet om nedskrivning ovenfor.  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Ændring i driftskapital  
Ændring i varebeholdninger  
-45.551  
3.905  
3.352  
15.662  
270  
-29.276  
-4.893  
2.721  
Ved salg af kapitalandele i dattervirksomheder opgøres fortjeneste eller tab som forskellen  
mellem den regnskabsmæssige værdi af de solgte kapitalandele og dagsværdien af salgspro-  
venuet.  
Ændring i tilgodehavende hos kunder  
Ændring i andre tilgodehavender  
Ændring i mellemregninger med datterselskaber  
Ændring i garantiforpligtelser  
Ændring i leverandørgæld  
-52.987  
540  
T.DKK  
2022/23 2021/22  
Kostpris pr. 01.07.2022  
Valutakursreguleringer  
Tilgang ved køb af kapitalandele  
Kostpris pr. 30.06.  
402  
-7  
380  
22  
-
191  
7.823  
Ændring i anden gæld m.m.  
-13.550  
-35.721  
8.852  
-
-67.220  
395  
402  
Regnskabsmæssig værdi pr. 30.06.  
395  
402  
Andel af  
stemmerettigheder  
Hjemsted  
Ejerandel  
01.07.2022 30.06.2023 01.07.2021 30.06.2022  
Dattervirksomheder består af  
følgende:  
ChemoMetec Inc.  
ChemoMetec GmbH  
ChemoMetec SAS  
USA  
Tyskland  
Frankrig  
100%  
100%  
100%  
100%  
100%  
100%  
100%  
100%  
100%  
100%  
100%  
100%  
ChemoMetecs datterselskaber har deres primære aktiviteter inden for salg. Derudover har  
ChemoMetec Inc. også lager- og distributionsaktiviteter.  
 
Moderselskabsregnskabꢀ|ꢀNoter  
Årsrapport 2022/23ꢀ|ꢀChemoMetec  
106  
Noter  
5. Øvrige noter  
5.5 Nærtstående parter  
5.5 Nærtstående parter (fortsat)  
Vederlag mv. til nærtstående parter fremgår af note 2.4.  
Der er ikke identificeret nærtstående parter blandt ledelsen og aktionærer med betydelig  
indflydelse, hvor ejerandelen udgør mere end 20% af aktiekapitalen.  
Selskabet har pr. balancedagen hverken tilgodehavender hos eller gæld til nærtstående  
parter udover ovenstående.  
Transaktioner med nærtstående parter i regnskabsåret  
Selskabet har i regnskabsåret haft følgende transkationer med nærtstående parter:  
Køb af tjenesteydelser består af advokatbistand fra advokatvirksomhed, der er ejet af et besty-  
relsesmedlem.  
Nøgleper-  
soner i  
ledelsen  
Datter-  
selska-  
ber  
Transaktionerne er leveret på markedsmæssige vilkår.  
T.DKK  
I alt  
2022/23  
Køb af tjenesteydelser  
Management fee  
638  
7.628  
4.100  
1.465  
2
8.266  
4.100  
1.465  
2
-
-
-
-
-
-
Varemærkeregistreringer  
og trademarks  
Renteindtægter  
Renteomkostninger  
Gældsposter pr. 30.06.2023  
Netto tilgodehavender hos datterselskaber  
Varesalg  
-
-
89.892  
233.657  
89.892  
233.657  
ChemoMetec har registreret en række varemærker og trademarks for sine produkter,  
og for de produkter, der omtales i årsrapporten, gælder følgende registreringer:  
2021/22  
NC-200: NucleoCounter® NC-200™  
NC-202: NucleoCounter® NC-202™  
NC-250: NucleoCounter® NC-250™  
NC-3000: NucleoCounter® NC-3000™  
SCC-100: NucleoCounter® SCC-100™  
SP-100: NucleoCounter® SP-100™  
YC-100: NucleoCounter® YC-100™  
XcytoView: XcytoView™  
Køb af tjenesteydelser  
Management fee  
419  
-
5.613  
1.356  
-
419  
5.613  
1.356  
-
-
Renteindtægter  
-
Renteomkostninger  
Gældsposter pr. 30.06.2022  
Netto tilgodehavender hos datterselskaber  
Varesalg  
-
15.000  
-
15.000  
106.691  
260.245  
-
-
106.691  
260.245  
Xcyto: Xcyto®  
XcytoMatic: XcytoMatic®  
XcytoMatic®40 (Short version: XM40™)  
XcytoMatic®View (Short version: XM-View™)  
 
ChemoMetec A/S
Gydevang 43
3450 Allerød
Danmark
Telefon (+45) 48 13 10 20  
www.ChemoMetec.com  
contact@ChemoMetec.com  
CVR-nr. 19 82 81 31