| RÄKENSKAPSÅRET | |||
| Belopp i MSEK | Not | 2024 | 2023 |
| Rörelsens intäkter | |||
Nettoomsättning | 5, 6, 15 | ||
Övriga rörelseintäkter | 7, 15 | ||
| Totalt | |||
| Rörelsens kostnader | |||
Råvaror och förnödenheter | - | - | |
Övriga externa kostnader | 8, 18 | - | - |
Personalkostnader | 10 | - | - |
Övriga rörelsekostnader | 7, 15 | - | - |
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar | 18, 19 | - | - |
| Rörelseresultat före immateriella avskrivningar | |||
Avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar | 17 | - | - |
| Rörelseresultat | |||
Finansiella intäkter | 11 | ||
Finansiella kostnader | 12, 15 | - | - |
| Finansiella poster - netto | - | - | |
| Resultat före skatt | |||
Inkomstskatt | 13 | - | - |
| Årets resultat | |||
| Hänförligt till: | |||
Moderföretagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | - | - | |
| Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat: | |||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | |||
Omräkningsdifferens | - | ||
Säkring av nettoinvesteringar | - | ||
Skatt hänförlig till poster som kan återföras till resultaträkningen | - | ||
| Summa totalresultat för året | |||
| Hänförligt till: | |||
Moderföretagets aktieägare. | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | - | ||
| Summa totalresultat för året | |||
Resultat per aktie före utspädning (kr) | 14 | ||
Resultat per aktie efter utspädning (kr) | 14 |
| Belopp i MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 17 | ||
Goodwill | 17 | ||
Kundrelationer | 17 | ||
Varumärken | 17 | ||
| Summa immateriella anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Byggnader och mark | 19 | ||
Maskiner och andra tekniska anläggningar | 19 | ||
Inventarier, verktyg och installationer | 19 | ||
| Summa materiella anläggningstillgångar | |||
Nyttjanderättstillgångar | 18 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Uppskjutna skattefordringar | 20 | ||
Andelar i intresseföretag | |||
Andra långfristiga fordringar | |||
| Summa finansiella anläggningstillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager m.m. | |||
Råvaror och förnödenheter | |||
Varor under tillverkning | |||
Färdiga varor och handelsvaror | |||
| Summa varulager | |||
| Kortfristiga fordringar | |||
Kundfordringar | 23 | ||
Övriga fordringar | 24 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 25 | ||
| Summa kortfristiga fordringar | |||
Likvida medel | 26 | ||
| Summa omsättningstillgångar | |||
| SUMMA TILLGÅNGAR | |||
| Noterna på sidorna 112-149 utgör en integrerad del av denna års- och koncernredovisning. |
| Koncernens balansräkning, forts. | |||
Belopp i MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 27 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Omräkningsreserver | |||
Säkringsreserver | - | ||
Balanserat resultat (inklusive årets resultat) | |||
| Summa eget kapital hänförligt till moderföretagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
| Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Leasingskulder | 18 | ||
Skulder till kreditinstitut | 30 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 20 | ||
Övriga långfristiga skulder | 31 | ||
| Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Leasingskulder | 18 | ||
Skulder till kreditinstitut | 30 | ||
Avsättningar | 29 | ||
Leverantörsskulder | |||
Aktuell skatteskuld | |||
Övriga skulder | 31 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 32 | ||
| Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Belopp i MSEK | Aktie- | Övrigt | Omräk- | Säkrings- | Balanserat | Summa | Innehav utan | Summa |
| kapital | til lskjutet | ningsre- | reserver | resultat | bestämman- | eget kapital | ||
| kapital | server | inkl. | de inflytande | |||||
| periodens | ||||||||
| resultat | ||||||||
| Ingående balans per 1 januari 2023 | ||||||||
Periodens resultat | - | |||||||
Övrigt totalresultat för året | - | - | - | |||||
| Summa totalresultat | - | - | ||||||
Tecknande av aktier via tecknings- optionsprogram | ||||||||
Teckningsoptionsprogram | ||||||||
Aktierelaterade ersättningar | ||||||||
Återköp av aktier | - | - | - | |||||
Lämnad utdelning | - | - | - | |||||
Summa transaktioner med aktieägare, redovisade direkt i eget kapital | - | - | - | |||||
| Utgående balans per 31 december 2023 | ||||||||
| Ingående balans per 1 januari 2024 | ||||||||
Periodens resultat | - | |||||||
Övrigt totalresultat för året | - | |||||||
| Summa totalresultat | - | |||||||
| Tecknande av aktier via tecknings | ||||||||
| optionsprogram | ||||||||
Teckningsoptionsprogram | ||||||||
Aktierelaterade ersättningar | ||||||||
| Försäljning av aktier kopplat till | ||||||||
| incitamentsprogrammet | ||||||||
Summa transaktioner med aktieägare, redovisade direkt i eget kapital | ||||||||
| Utgående balans per 31 december 2024 | - | |||||||
| Noterna på sidorna 112-149 utgör en integrerad del av denna års- och koncernredovisning. |
Belopp i MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | |||
Ej kassaflödespåverkande poster | 34 | ||
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | - | - | |
Betald inkomstskatt | - | - | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | |||
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | |||
Ökning(-)/minskning(+) av varulager | - | ||
Ökning(-)/minskning(+) av kundfordringar | |||
Ökning(-)/minskning(+) av rörelsefordringar | - | ||
Ökning(+)/minskning(-) av leverantörsskulder | - | ||
Ökning(+)/minskning(-) av övriga rörelseskulder | - | - | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | - | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | 17 | - | - |
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | 19 | - | - |
Rörelseförvärv efter avdrag för likvida medel | - | - | |
Förändring av finansiella anläggningstillgångar | - | ||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Upptagna lån | 35 | ||
Amortering av lån | 35 | - | - |
Amortering av leasingskuld | 35 | - | - |
Försäljning av aktier | |||
Återköp av aktier | 27 | - | |
Tecknande av aktier via teckningsoptionsprogram | |||
Lämnad utdelning | - | ||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | ||
| Förändring av likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Kursdifferens i likvida medel | - | ||
| Likvida medel vid årets slut | 26 | ||
| Noterna på sidorna 112-149 utgör en integrerad del av denna års- och koncernredovisning. |
| Uppskattade effekter på koncernens rörelseresultat | ||
| SEK +10 % jämfört med: | Valutaflöden, netto | |
| SEK (miljontal) | 2024 | 2023 |
USD | -19 | -55 |
EUR | -11 | -20 |
GBP | -11 | -13 |
KRW | -11 | -12 |
CAD | -5 | -8 |
AUD | -5 | -3 |
NOK | -2 | -2 |
NZD | -1 | -2 |
| Rörelseresultat per valuta | ||
| Valuta (miljontal) | 2024 | 2023 |
USD | 18 | 52 |
EUR | 9 | 17 |
GBP | 8 | 10 |
KRW | 13 810 | 14 916 |
CAD | 7 | 10 |
AUD | 7 | 4 |
NOK | 20 | 24 |
NZD | 1 | 2 |
| Valuta (miljontal) | 2024 | 2023 |
EUR | 91 | 71 |
KRW | 123 982 | 111 064 |
USD | 29 | 55 |
GBP | 64 | 42 |
AUD | 36 | 30 |
CAD | 17 | 19 |
NZD | 14 | 16 |
NOK | 63 | 64 |
| SEK +10 % jämfört med: | Valutaflöden, netto | |
| SEK (miljontal) | 2024 | 2023 |
EUR | -105 | -79 |
KRW | -93 | -86 |
USD | -32 | -55 |
GBP | -89 | -53 |
AUD | -25 | -20 |
CAD | -13 | -15 |
NZD | -8 | -10 |
NOK | -6 | -6 |
| Koncernen | ||||
| Koncernen 31 december 2024 | Mindre än 1 år | Mellan 1 och 2 år | Mellan 2 och 5 år | Över 5 år |
Skulder till kreditinstitut | 292 | 2 388 | 7 | - |
Leverantörsskulder | 679 | - | - | - |
Övriga skulder | 91 | 294 | 104 | - |
Leasingskulder | 135 | 122 | 250 | 130 |
Upplupna kostnader | 155 | - | - | - |
| Summa | 1 352 | 2 805 | 361 | 130 |
| Koncernen 31 december 2023 | Mindre än 1 år | Mellan 1 och 2 år | Mellan 2 och 5 år | Över 5 år |
Skulder till kreditinstitut | 350 | 2 810 | 14 | - |
Leverantörsskulder | 510 | - | - | - |
Övriga skulder | 249 | 24 | 336 | 19 |
Leasingskulder | 114 | 109 | 257 | 180 |
Upplupna kostnader | 126 | - | - | - |
| Summa | 1 349 | 2 943 | 607 | 200 |
| Moderföretaget | ||||
| Moderföretaget 31 december 2024 | Mindre än 1 år | Mellan 1 och 2 år | Mellan 2 och 5 år | Över 5 år |
Skulder till kreditinstitut | 292 | 2 388 | - | - |
Leverantörsskulder | 11 | - | - | - |
Övriga skulder | 1 | 281 | 54 | - |
| Summa | 304 | 2 669 | 54 | - |
| Moderföretaget 31 december 2023 | Mindre än 1 år | Mellan 1 och 2 år | Mellan 2 och 5 år | Över 5 år |
Skulder till kreditinstitut | 350 | 2 810 | - | - |
Leverantörsskulder | 16 | - | - | - |
Övriga skulder | 146 | 14 | 316 | 19 |
| Summa | 512 | 2 824 | 316 | 19 |
| Koncernen 31 december 2024 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Summa |
| Skulder | ||||
| Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen | ||||
Tilläggsköpeskilling | - | - | 220 | 220 |
Förvärvsoption | - | - | 130 | 130 |
Övrigt | - | - | 2 | 2 |
| Summa skulder | - | - | 352 | 352 |
| Koncernen 31 december 2023 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Summa |
| Skulder | ||||
| Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen | ||||
Tilläggsköpeskilling | - | - | 360 | 360 |
Förvärvsoption | - | - | 98 | 98 |
Övrigt | - | - | 2 | 2 |
| Summa skulder | - | - | 461 | 461 |
Kassaflöde | Ej kassaflödespåverkande poster | ||||||
| (MSEK) | 2023-12-31 | Utbetalning | Årets | Omklassi- | Omräknings- | Omvärdering via | 2024-12-31 |
| köpeskillingar | förvärv | ficering | differenser | resultaträkningen | |||
| Tilläggsköpeskilling | 461 | -159 | 21 | 20 | 4 | 4 | 352 |
| / förvärvsoption |
Kassaflöde | Ej kassaflödespåverkande poster | ||||||
| (MSEK) | 2022-12-31 | Utbetalning | Årets | Omklassi- | Omräknings- | Omvärdering via | 2023-12-31 |
| köpeskillingar | förvärv | ficering | differenser | resultaträkningen | |||
| Tilläggsköpeskilling | 621 | -122 | 124 | 17 | 0 | -179 | 461 |
| / förvärvsoption" |
Koncernen | Moderföretaget | |||
| Nettoomsättning uppdelad på intäktsslag | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Varuförsäljning | 6 944 | 7 606 | - | - |
Tjänsteförsäljning | 637 | 544 | 140 | 121 |
| Totalt | 7 581 | 8 150 | 140 | 121 |
| Nettoomsättningens fördelning | 2024 | 2023 |
USA | 2 568 | 2 651 |
Tyskland | 1 014 | 1 248 |
Storbritannien | 993 | 1 228 |
Sverige | 630 | 694 |
Övriga länder | 2 375 | 2 330 |
| Totalt | 7 581 | 8 150 |
| Koncernen | ||
| Övriga rörelseintäkter uppdelade på intäktsslag | 2024 | 2023 |
Vidarefakturerad frakt | 0 | 6 |
Erhållna bidrag | 3 | 10 |
Reavinst försäljning inventarier | 4 | 0 |
Valutakursdifferenser | 53 | 60 |
Övriga poster | 18 | 14 |
| Totalt | 77 | 90 |
| Anläggningstillgångar | 2024 | 2023 |
USA | 1 964 | 1 646 |
Storbritannien | 992 | 942 |
Sydkorea | 640 | 668 |
Sverige | 505 | 538 |
Övriga länder | 1 460 | 1 468 |
| Totalt | 5 560 | 5 263 |
Koncernen | Moderföretaget | |||||||
2024 | Varav PwC | 2023 | Varav PwC | 2024 | Varav PwC | 2023 | Varav PwC | |
| Sverige | Sverige | Sverige | Sverige | |||||
| PwC | ||||||||
Revisionsuppdrag | 6 | 3 | 6 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdra- get | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Skatterådgivning | - | - | 0 | - | - | - | - | - |
Övriga tjänster | 0 | - | 0 | 0 | - | - | 0 | 0 |
| Summa | 6 | 4 | 7 | 4 | 3 | 3 | 2 | 2 |
| Övriga revisorer | ||||||||
Revisionsuppdrag | 3 | 0 | 1 | - | - | - | - | - |
| Totalt | 9 | 4 | 9 | 4 | 3 | 3 | 2 | 2 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
| Försäljning av varor och tjänster | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Försäljning av koncerngemensamma tjänster till dotterföretag | - | - | 140 | 121 |
| Totalt | 0 | 0 | 140 | 121 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
| Köp av varor och tjänster | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Hyresavtal med Fastighets AB Balder | 6 | 7 | 2 | 2 |
Inköp av tjänster från dotterföretag | - | - | 29 | 29 |
| Totalt | 6 | 7 | 32 | 31 |
| Koncernen | ||
| Fordringar och skulder vid periodens slut till följd av | Koncernen | Moderföretaget | ||
| försäljning och köp av varor och tjänster | ||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Fordringar på närstående: | ||||
- Fordringar på koncernföretag | - | - | 1 611 | 1 329 |
| Summa fordringar på nästående | 0 | 0 | 1 611 | 1 329 |
| Skulder till närstående: | ||||
- Skulder till koncernföretag: | - | - | 864 | 668 |
| Summa skulder till nästående | 0 | 0 | 864 | 668 |
| Koncernen | 2024 | 2023 |
Löner och andra ersättningar | 975 | 921 |
Sociala avgifter | 178 | 137 |
Pensionskostnader - avgiftsbestämda planer | 58 | 55 |
| Koncernen totalt | 1 211 | 1 112 |
2024 | 2023 | |||
| Löner och andra ersättningar | Löner och andra | Pensions kostnader | Löner och andra | Pensions kostnader |
| er sättningar | er sättningar | |||
| (varav tantiem) | (varav tantiem) | |||
| Styrelseledamöter, verkställande direktör | 36 | 6 | 34 | 6 |
| och andra ledande befattningshavare | ||||
varav tantiem | (2) | - | (2) | - |
Övriga anställda | 939 | 52 | 886 | 49 |
| Koncernen totalt | 975 | 58 | 921 | 55 |
| Könsfördelning i koncernen | 2024 | 2023 | ||
| (inkl. dotterföretag) för styrelseledamöter | Antal på balansdagen | Varav kvinnor | Antal på balansdagen | Varav kvinnor |
| och övriga ledande befattningshavare | ||||
Styrelseledamöter | 7 | 3 | 6 | 2 |
| Verkställande direktör och andra ledande | 10 | 4 | 8 | 3 |
| befattningshavare | ||||
| Koncernen totalt | 17 | 7 | 14 | 5 |
| Medelantal anställda | 2024 | 2023 | ||
| med geografisk fördelning per land | Medelantal anställda | Varav kvinnor | Medelantal anställda | Varav kvinnor |
Sverige | 28 | 16 | 28 | 17 |
| Summa moderföretag | 28 | 16 | 28 | 17 |
| Dotterföretag | ||||
USA | 648 | 130 | 577 | 119 |
Sverige | 372 | 89 | 432 | 124 |
England | 359 | 105 | 287 | 97 |
Tyskland | 130 | 36 | 131 | 36 |
Sydkorea | 106 | 13 | 130 | 14 |
Österrike | 69 | 8 | 89 | 8 |
Australien | 57 | 11 | 64 | 12 |
Estland | 49 | 41 | 54 | 45 |
Nederländerna | 46 | 4 | 47 | 4 |
Nya Zeeland | 31 | 4 | 32 | 3 |
Italien | 22 | 7 | 23 | 7 |
Norge | 13 | 1 | 13 | 1 |
Kanada | 9 | 3 | 10 | 3 |
Danmark | 5 | 0 | 3 | 0 |
Belgien | 5 | 1 | 2 | 1 |
Litauen | 4 | 1 | 5 | 1 |
Lettland | 4 | 1 | 4 | 1 |
Finland | 3 | 0 | 3 | 0 |
Kina | 1 | 0 | 1 | 0 |
Island | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Summa dotterföretag | 1 933 | 454 | 1 907 | 476 |
| Koncernen totalt | 1 961 | 471 | 1 935 | 492 |
| Ersättning och övriga förmåner 2024 | Grundlön/ | Rörlig | Aktierelaterad | Övriga | Pensions- | Summa |
| styrelsearvode | ersättning | ersättning | förmåner | kostnader | ||
Magnus Nicolin, styrelseordförande¹ | 0,7 | - | - | - | - | 0,7 |
Anders Persson styrelseordförande² | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Helena Holmgren, styrelseledamot | 0,5 | - | - | - | - | 0,5 |
Jaakko Kivinen, styrelseledamot | 0,4 | - | - | - | - | 0,4 |
Erik Selin, styrelseledamot | 0,4 | - | - | - | - | 0,4 |
Linda Hernström, styrelseledamot¹ | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Åsa Sundberg, styrelseledamot¹ | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Diego Anderson, styrelseledamot¹ | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Charlotta Sund, styrelseledamot² | 0,1 | - | - | - | - | 0,1 |
Per Wassén, styrelseledamot² | 0,1 | - | - | - | - | 0,1 |
Henrik Larsson Lyon, verkställande direktör | 5,8 | 0,7 | 1,1 | 0,1 | 1,7 | 9,3 |
Martin Åberg, vice verkställande direktör | 3,8 | 0,4 | 0,7 | 0,1 | 1,1 | 6,2 |
Andra ledande befattningshavare, (8 personer) | 16,2 | 1,0 | 2,0 | 0,8 | 3,4 | 23,4 |
| Summa | 29,2 | 2,0 | 3,8 | 1,0 | 6,2 | 42,2 |
| Ersättning och övriga förmåner 2023 | Grundlön/ | Rörlig | Aktierelaterad | Övriga | Pensions- | Summa |
| styrelsearvode | ersättning | ersättning | förmåner | kostnader | ||
Anders Persson styrelseordförande | 0,7 | - | - | - | - | 0,7 |
Helena Holmgren, styrelseledamot | 0,4 | - | - | - | - | 0,4 |
Erik Selin, styrelseledamot | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Jaakko Kivinen, styrelseledamot | 0,4 | - | - | - | - | 0,4 |
Charlotta Sund, styrelseledamot | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Per Wassén, styrelseledamot | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Henrik Larsson Lyon, verkställande direktör | 5,8 | 0,6 | 1,7 | 0,1 | 1,7 | 9,8 |
Martin Åberg, vice verkställande direktör | 3,8 | 0,3 | 1,0 | 0,1 | 1,1 | 6,2 |
Andra ledande befattningshavare, (7 personer) | 14,4 | 0,8 | 2,6 | 0,7 | 3,2 | 21,8 |
| Summa | 26,6 | 1,6 | 5,3 | 0,9 | 6,0 | 40,3 |
| Antal aktierätter | 2024 | 2023 |
Utestående aktierätter per 1 januari | 288 558 | 371 602 |
Tilldelade under året | 542 066 | 315 552 |
Intjänade under året | -30 117 | -273 879 |
Förfallna under året | -337 194 | -124 717 |
| Utestående aktierätter | 463 314 | 288 558 |
| per 31 december |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Realisationsvinst | - | - | 2 226 | - |
Utdelning | - | - | 153 | 54 |
Valutakursdifferenser | 13 | - | - | 71 |
Justering av tilläggsköpeskilling | - | 179 | - | - |
Ränteintäkter | 12 | 6 | 0 | 0 |
| Totalt | 25 | 185 | 2 379 | 125 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Valutakursdifferenser | - | -12 | -109 | - |
Justering av tilläggsköpeskilling | -4 | - | -24 | - |
Övriga räntekostnader | -171 | -150 | -165 | -151 |
Leasing räntekostnader | -26 | -15 | - | - |
Övriga finansiella kostnader | -3 | -8 | -4 | -8 |
| Totalt | -204 | -186 | -302 | -159 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Aktuell skatt: | ||||
Aktuell skatt på årets resultat | -194 | -245 | 1 | - |
| Summa aktuell skatt | -194 | -245 | 1 | - |
Uppskjuten skatt (not 20) | 37 | -30 | 19 | - |
| Inkomstskatt | -157 | -275 | 20 | - |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Resultat före skatt | 501 | 1 121 | 2 158 | -58 |
| Inkomstskatt beräknad enligt nationella | -133 | -269 | -444 | 12 |
| skattesatser gällande resultat i respektive land | ||||
| Skatteeffekter av: | ||||
- Ej avdragsgilla kostnader | -38 | -48 | -27 | -23 |
- Ej skattepliktiga intäkter | 20 | 39 | 490 | 11 |
- Skatt på föregående års resultat | 4 | 0 | 1 | - |
| - Ökning av underskottsavdrag utan motsvarande | -13 | -9 | - | - |
| aktivering av uppskjuten skatt | ||||
| - Utnyttjande av förlustavdrag som tidigare | 2 | 12 | - | - |
| inte redovisats | ||||
| Skattekostnad | -157 | -275 | 20 | - |
2024 | 2023 | |
Resultat per aktie före utspädning | 1,69 | 4,18 |
Resultat per aktie efter utspädning 1) | 1,69 | 4,17 |
| Beräkning av resultat per aktie hänförlig till moderföretagets aktieägare före och efter utspädning baseras på följande information: | ||
Resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare, MSEK | 346 | 848 |
Vägt genomsnittligt antal stamaktier före utspädning | 204 249 660 | 203 026 610 |
Vägt genomsnittligt antal stamaktier efter utspädning 1) | 204 453 694 | 203 454 005 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Nettoomsättning | -1 | 1 | - | - |
Övriga rörelseintäkter / -kostnader, netto (not 7) | 15 | 5 | - | - |
Finansiella poster netto (not 11, 12) | 13 | -12 | -109 | 71 |
| Summa valutakursdifferenser i resultaträkningen | 27 | -6 | -109 | 71 |
| Styrelsen föreslår att vinst medlen disponeras på följande sätt | SEK |
Till aktieägarna utdelas | |
Till balanserade vinstmedel överförs | 3 247 013 307 |
| Totalt | 3 247 013 307 |
| 2024 | Ingående | Förvärv | Försäljning | Nedskrivning | Omklassifice- | Omräknings- | Utgående |
| redovisat | ring | differenser | redovisat | ||||
| värde | värde | ||||||
Koncernen (exkl separata KGE) | 1 516 | - | - | - | 11 | 22 | 1 549 |
Qubix | 149 | - | - | - | - | 5 | 154 |
| Data Center Systems & Impact | 396 | 22 | - | - | 5 | 37 | 460 |
| Data Solutions & USNet | |||||||
| Rochester Cable | 413 | - | - | - | 3 | 37 | 452 |
| och Fibron Cable | |||||||
| Koncernen totalt | 2 474 | 22 | 0 | 0 | 19 | 100 | 2 614 |
| 2023 | Ingående | Förvärv | Försäljning | Nedskrivning | Omklassifice- | Omräknings- | Utgående |
| redovisat | ring | differenser | redovisat | ||||
| värde | värde | ||||||
Koncernen (exkl separata KGE) | 1 576 | 1 | - | - | -6 | -55 | 1 516 |
Qubix | 149 | - | - | - | - | 0 | 149 |
| Data Center Systems & Impact | 318 | 73 | - | - | 13 | -8 | 396 |
| Data Solutions & USNet | |||||||
| Rochester Cable | - | 443 | - | - | - | -30 | 413 |
| och Fibron Cable | |||||||
| Koncernen totalt | 2 042 | 518 | 0 | 0 | 7 | -93 | 2 474 |
| Tillgångar med nyttjanderätt | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Fastigheter | 493 | 543 |
Fordon | 32 | - |
| Totalt | 524 | 543 |
Kortfristiga leasingskulder | 132 | 91 |
Långfristiga leasingskulder | 425 | 476 |
| Totalt | 558 | 567 |
| Koncernen | Byggnader | Maskiner och andra | Inventarier, verktyg | Summa |
| och mark | tekniska anläggningar | och installationer | ||
| Räkenskapsåret 2023 | ||||
Ingående redovisat värde | 245 | 831 | 129 | 1 205 |
Inköp | 40 | 427 | 43 | 510 |
Ökning genom rörelseförvärv | 94 | 120 | 6 | 220 |
Försäljning och utrangeringar | - | -7 | -1 | -9 |
Omräkningsdifferenser | -8 | -39 | -1 | -48 |
Avskrivningar | -12 | -101 | -29 | -142 |
| Utgående redovisat värde | 359 | 1 231 | 146 | 1 736 |
| Per 31 december 2023 | ||||
Anskaffningsvärde | 396 | 1 698 | 340 | 2 434 |
| Ackumulerade avskrivningar | -38 | -467 | -194 | -698 |
| och nedskrivningar | ||||
| Redovisat värde | 359 | 1 231 | 146 | 1 736 |
| Räkenskapsåret 2024 | ||||
Ingående redovisat värde | 359 | 1 231 | 146 | 1 736 |
Inköp | 147 | 152 | 19 | 318 |
Ökning genom rörelseförvärv | - | 0 | 0 | 0 |
Försäljning och utrangeringar | 0 | -3 | -1 | -4 |
Omklassificering | 13 | -25 | 5 | -6 |
Omräkningsdifferenser | 26 | 80 | 4 | 110 |
Avskrivningar | -14 | -129 | -35 | -179 |
| Utgående redovisat värde | 531 | 1 306 | 139 | 1 977 |
| Per 31 december 2024 | ||||
Anskaffningsvärde | 585 | 1 923 | 373 | 2 881 |
| Ackumulerade avskrivningar | -54 | -617 | -235 | -905 |
| och nedskrivningar | ||||
| Redovisat värde | 531 | 1 306 | 139 | 1 977 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Uppskjuten skatt | ||||
Uppskjutna skattefordringar | 47 | - | 19 | - |
Uppskjutna skatteskulder | -276 | -248 | - | - |
| Summa uppskjuten skatt (netto) | -228 | -248 | 19 | - |
Uppskjuten skatt som ska regleras inom 12 månader | -7 | -27 | - | - |
| Uppskjuten skatt | Immateriella | Materiella | Obeskattade | Underskotts- | Övrigt | Summa |
| anläggnings- | anlägg nings- | reserver | avdrag | |||
| tillgångar | tillgångar | |||||
| Per 31 december 2022 | -105 | -58 | -39 | - | -10 | -213 |
Redovisat i resultaträkningen | -1 | -22 | -10 | - | 2 | -30 |
Tillkommit genom rörelseförvärv | -15 | - | - | - | 1 | -15 |
Redovisat i Övrigt totalresultat | 3 | 4 | -0 | - | 2 | 9 |
| Per 31 december 2023 | -118 | -76 | -49 | - | -6 | -248 |
Omklassificering | - | - | - | 4 | -4 | - |
Redovisat i resultaträkningen | 23 | -29 | -0 | 26 | 17 | 37 |
Tillkommit genom rörelseförvärv | - | 1 | - | - | - | 1 |
Redovisat i Övrigt totalresultat | -6 | -9 | - | 0 | -3 | -18 |
| Per 31 december 2024 | -101 | -113 | -49 | 30 | 4 | -228 |
| Moderföretaget | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 3 539 | 2 742 |
Förvärv | 0 | 815 |
Försäljning av dotterföretag inom koncernen | -825 | - |
Aktieägartillskott | 2 525 | 120 |
Omvärdering av tilläggsköpeskilling / förvärvsoption | -8 | -138 |
Nedskrivning | -2 | 0 |
| Utgående ackumulerat anskaffningsvärde | 5 230 | 3 539 |
| Utgående redovisat värde | 5 230 | 3 539 |
| Koncernen | Finansiella skulder till | Skulder redovisade till verkligt | Summa |
| Skulder i balansräkningen | upplupet anskaffningsvärde | värde via resultaträkningen | |
| 31 december 2024 | |||
Skulder till kreditinstitut | 2 513 | - | 2 513 |
Leverantörsskulder | 679 | - | 679 |
Övriga skulder | - | 352 | 352 |
Upplupna kostnader | 155 | - | 155 |
| Summa | 3 347 | 352 | 3 699 |
| 31 december 2023 | |||
Skulder till kreditinstitut | 2 924 | - | 2 924 |
Leverantörsskulder | 510 | - | 510 |
Övriga skulder | - | 461 | 461 |
Upplupna kostnader | 126 | - | 126 |
| Summa | 3 560 | 461 | 4 021 |
| Koncernen | Finansiella tillgångar till | Summa |
| Tillgångar i balansräkningen | upplupet anskaffningsvärde | |
| 31 december 2024 | ||
Kundfordringar | 1 121 | 1 121 |
Övriga fordringar | 13 | 13 |
Likvida medel | 633 | 633 |
| Summa | 1 767 | 1 767 |
| 31 december 2023 | ||
Kundfordringar | 1 124 | 1 124 |
Övriga fordringar | 25 | 25 |
Likvida medel | 813 | 813 |
| Summa | 1 962 | 1 962 |
2024 | 2023 | |
| Per 1 januari | 22 | 20 |
Ökning av förlustreserven, förändring redovisad i resultaträkningen | 5 | 6 |
Ökning av förlustreserv genom rörelseförvärv | - | 3 |
Under året bortskrivna kundfordringar | -8 | -7 |
Återföring av ej utnyttjat belopp | -1 | - |
| Per 31 december | 18 | 22 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
SEK | 102 | 76 | 163 | 234 |
EUR | 266 | 264 | 409 | 478 |
USD | 428 | 506 | 890 | 389 |
GBP | 250 | 226 | 14 | 75 |
AUD | 44 | 51 | 133 | 152 |
Andra valutor | 49 | 24 | 1 | - |
| Totalt | 1 138 | 1 146 | 1 611 | 1 329 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Kundfordringar | 1 138 | 1 146 | - | - |
Minus: kreditförlustreserv | -18 | -22 | - | - |
| Kundfordringar – netto | 1 121 | 1 124 | - | - |
| Förfallna | Förfallna | Förfallna | |||||
| Förfallna | >30 dagar | >60 dagar | >90 dagar | Förfallna | |||
| Per 31 december 2024 | Ej förfallna | <30 dagar | <60 dagar | <90 dagar | <180 dagar | >180 dagar | Summa |
| Redovisat belopp | |||||||
| kundfordringar |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Banktillgodohavande | 633 | 813 | 97 | 173 |
| Totalt | 633 | 813 | 97 | 173 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Förutbetalda hyror | 20 | 15 | 1 | 1 |
Avtalstillgångar | 75 | 63 | - | - |
Förutbetalda försäkringar | 8 | 4 | 0 | 0 |
Förutbetalda marknadsföringskostnader | 4 | 3 | 0 | 2 |
Övrigt | 40 | 31 | 7 | 6 |
| Totalt | 146 | 116 | 9 | 8 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Fordran leverantör | - | 1 | - | - |
Övriga fordringar | 13 | 24 | 1 | 2 |
| Totalt | 13 | 25 | 1 | 2 |
| Koncernen | Antal aktier | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital | Summa |
| Per 31 december 2022 | 205 062 579 | 2 | 938 | 940 |
Tecknande av aktier via teckningsoptionsprogram | - | 0 | 16 | 16 |
Teckningsoptionsprogram | - | - | 5 | 5 |
Aktierelaterade ersättningar | 261 071 | 0 | - | 0 |
| Per 31 december 2023 | 205 323 650 | 2 | 959 | 961 |
Tecknande av aktier via teckningsoptionsprogram | 1 667 500 | 0 | 63 | 63 |
Teckningsoptionsprogram | - | - | 4 | 4 |
Aktierelaterade ersättningar | 1 343 596 | 0 | - | 0 |
| Per 31 december 2024 | 208 334 746 | 2 | 1 027 | 1 029 |
| Koncernen | Garanti- | Övriga | Summa |
| avsättningar | avsättningar | ||
| Per 1 januari 2023 | 10 | 4 | 14 |
| Redovisat i resultaträkningen: | |||
Avsättningar | 35 | 10 | 45 |
Förvärv | 3 | - | 3 |
Ianspråktagna medel | - | -2 | -2 |
Outnyttjade medel som återförts | - | - | - |
| Per 31 december 2023 | 48 | 12 | 59 |
Kortfristig del | 48 | 12 | 59 |
| Summa avsättningar | 48 | 12 | 59 |
| Per 1 januari 2024 | 48 | 12 | 59 |
| Redovisat i resultaträkningen: | |||
Avsättningar | 12 | 2 | 14 |
Förvärv | - | - | - |
Ianspråktagna medel | -8 | -10 | -18 |
Outnyttjade medel som återförts | -21 | - | -21 |
| Per 31 december 2024 | 31 | 4 | 34 |
Kortfristig del | 31 | 4 | 34 |
| Summa avsättningar | 31 | 4 | 34 |
Redovisat värde | Verkligt värde | |||
| Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Långfristig upplåning | ||||
Skulder till kreditinstitut | 2 361 | 2 774 | 2 361 | 2 774 |
| Summa långfristig upplåning | 2 361 | 2 774 | 2 361 | 2 774 |
| Kortfristig upplåning | ||||
Skulder till kreditinstitut | 152 | 150 | 152 | 150 |
Checkräkningskredit | - | - | - | - |
| Summa kortfristig upplåning | 152 | 150 | 152 | 150 |
| Summa upplåning | 2 513 | 2 924 | 2 513 | 2 924 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Skuld tilläggsköpeskilling / förvärvsoption | 352 | 461 | 301 | 427 |
Personalens källskatt | 15 | 19 | 1 | 1 |
Momsskuld | 2 | 26 | 0 | 0 |
Förskottsbetalningar från kunder | 52 | 27 | - | - |
Övriga skulder | 21 | 20 | - | - |
| Totalt | 443 | 553 | 302 | 428 |
Varav långfristiga | 352 | 304 | 301 | 282 |
| Upplåning från kreditinstitut | 2024-12-31 | Förfallo | Räntesats |
Seniort banklån | 1 563 | 2026 | Rörlig |
Utnyttjande av revolverkredit | 943 | 2026 | Rörlig |
Övriga banklån | 7 | 2028 | Rörlig |
| Summa upplåning | 2 513 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Upplupna sociala avgifter | 39 | 64 | 4 | 5 |
Upplupna löner | 73 | 80 | 5 | 3 |
Upplupna semesterlöner | 79 | 76 | 5 | 3 |
Upplupna kostnader för varuinköp | 39 | 21 | - | - |
Avtalsskulder | 47 | 44 | - | - |
Övriga upplupna kostnader | 69 | 62 | 7 | 9 |
| Totalt | 345 | 347 | 22 | 21 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Avskrivningar | 419 | 340 | 3 | 3 |
Omvärdering incitamentsprogram | 24 | -12 | 10 | -1 |
Pågående arbete, upparbetat men ej fakturerat | -36 | - | - | - |
Förändring inkuransreserv lager | 22 | 26 | - | - |
Övriga avsättningar | -28 | 51 | -3 | 5 |
Valutakursdifferenser | -1 | 0 | - | - |
Diverse övriga poster | 1 | 4 | 0 | 0 |
| Totalt | 401 | 409 | 10 | 6 |
Kassaflöde | Ej kassaflödespåverkande poster | ||||||||
2023-12-31 | Upptagna | Amortering | Omklassi- | Tillkom- | Ökning | Valutakurs - | Finansie - | 2024-12-31 | |
| lån | ficering | mnade | genom | förändring | rings- | ||||
leasings - | rörelse - | kostna- | |||||||
| kuld | förvårv | der | |||||||
| Koncernen | |||||||||
Långfristiga leasingskulder | 476 | - | - | -174 | 70 | - | 27 | 26 | 425 |
Kortfristiga leasingskulder | 91 | - | -133 | 174 | - | - | - | - | 132 |
| Långfristiga skulder till | 2 774 | - | - | -556 | - | - | 139 | 4 | 2 361 |
| kreditinstitut | |||||||||
| Kortfristiga skulder till | 150 | - | -556 | 556 | - | - | 3 | - | 152 |
| kreditinstitut | |||||||||
Checkräkningskredit | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Moderföretaget | |||||||||
| Långfristiga skulder till | 2 760 | - | - | -549 | - | - | 139 | 4 | 2 354 |
| kreditinstitut | |||||||||
| Kortfristiga skulder till | 150 | - | -549 | 549 | - | - | 3 | - | 152 |
| kreditinstitut | |||||||||
Checkräkningskredit | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Kassaflöde | Ej kassaflödespåverkande poster | ||||||||
2022-12-31 | Upptagna | Amortering | Omklassi- | Tillkom- | Ökning | Valutakurs - | Finansie - | 2023-12-31 | |
| lån | ficering | mnade | genom | förändring | rings- | ||||
leasings - | rörelse - | kostna- | |||||||
| kuld | förvårv | der | |||||||
| Koncernen | |||||||||
Långfristiga leasingskulder | 372 | - | - | -115 | 110 | 96 | -3 | 15 | 476 |
Kortfristiga leasingskulder | 68 | - | -92 | 115 | - | - | - | - | 91 |
| Långfristiga skulder till | 1 811 | 1 635 | -588 | -150 | - | 136 | -69 | -1 | 2 774 |
| kreditinstitut | |||||||||
| Kortfristiga skulder till | 100 | - | -100 | 150 | - | - | - | - | 150 |
| kreditinstitut | |||||||||
Checkräkningskredit | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Moderföretaget | |||||||||
| Långfristiga skulder till | 1 797 | 1 635 | -452 | -150 | - | - | -69 | -1 | 2 760 |
| kreditinstitut | |||||||||
| Kortfristiga skulder till | 100 | - | -100 | 150 | - | - | - | - | 150 |
| kreditinstitut | |||||||||
Checkräkningskredit | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Köpeskilling (MSEK) | |
Likvida medel | 865 |
Tilläggsköpeskilling (ej erlagd) | 108 |
Kvarvarande köpeskilling (ej erlagd) | 2 |
Option att köpa resterande 5% av USNet (ej erlagd) | 14 |
| Summa köpeskilling | 988 |
| Redovisade belopp på identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder | |
Likvida medel | 75 |
Materiella och immateriella anläggningstillgångar | 225 |
Kundrelationer | 168 |
Finansiella anläggningstillgångar | - |
Kundfordringar | 173 |
Varulager | 168 |
Övriga fordringar | 44 |
Finansiella skulder | -132 |
Övriga skulder | -251 |
| Summa identifierbara nettotillgångar | 470 |
Innehav utan bestämmande inflytande | - |
| Goodwill | 518 |
Namn | Organisationsnummer | Säte | Koncernens ägarandel | ||||
Hexatronic Australia Pty Ltd | 643648122 | Brisbane, Australien | 100% | ||||
The Fibre Optic Shop Pty Ltd | 98 885 048 | Brisbane, Australien | 100% | ||||
Optical Connections Pty Ltd | 98 737 930 | Brisbane, Australien | 100% | ||||
Optical Solutions (Sydney City) Pty Ltd | 116 504 904 | Brisbane, Australien | 100% | ||||
Optical Solutions (Victoria) Pty Ltd | 111 683 357 | Brisbane, Australien | 100% | ||||
Optical Solutions (WA) Pty Ltd | 123 208 177 | Brisbane, Australien | 100% | ||||
Optical Solutions Australia (ACT) Pty Limited | 126 872 400 | Brisbane, Australien | 100% | ||||
Optical Solutions Australia (Queensland) Pty Limited | 102 444 806 | Brisbane, Australien | 100% | ||||
Optical Solutions Australia Pty Limited | 98 737 949 | Brisbane, Australien | 100% | ||||
Layer 1 Pty Ltd | 155 675 568 | Brisbane, Australien | 100% | ||||
Apticom Srl | 789 765 981 | Gosselies,Belgien | 90% | ||||
Hexatronic Danmark ApS | 40639101 | Köpenhamn, Danmark | 100% | ||||
Hexatronic UK Ltd | 6329180 | Gosport, England | 100% | ||||
PQMS Ltd. | 3696868 | Bedworth, England | 100% | ||||
Smart Awards Ltd. | 9079735 | Solihull, England | 100% | ||||
Tech Optics Ltd | 6726737 | Tonbridge, England | 100% | ||||
Mpirical Ltd | 4393797 | Lancaster, England | 100% | ||||
Impact Data Solutions Ltd | 7038550 | London, England | 87% | ||||
Cypress Topco Limited | 11694332 | Hoddesdon, England | 100% | ||||
Cypress Bidco Limtied | 11694440 | Hoddesdon, England | 100% | ||||
Cypress Debtco Limited | 11694517 | Hoddesdon, England | 100% | ||||
Cypress Midco Limited | 11694553 | Hoddesdon, England | 100% | ||||
Fibron Cable | 2094347 | Hoddesdon, England | 100% | ||||
MConnect Ltd | 11232731 | Borehamwood, England | 97% | ||||
Hexatronic Baltic OÜ | 11164070 | Tallinn, Estland | 100% | ||||
Hexatronic OÜ | 10729558 | Tallinn, Estland | 100% | ||||
KNET INDONESIA | 03.064.666.5-014.000 | Jakarta, Indonesien | 100% | ||||
Impact Data Solution ehf | 590924-1130 | Selfoss, Island | 100% | ||||
Qubix S.p.A. | 3575150283 | Padua, Italien | 95% | ||||
Hexatronic Canada, Inc. | 2358854 | Toronto, Kanada | 100% | ||||
Hexatronic (Tianjin) Trading Co., Ltd | 1, | 2 | 0 | 11 | 6E+14 | Tianjin, Kina | 100% |
Hexatronic SIA | 40003583738 | Riga, Lettland | 100% | ||||
Hexatronic UAB | 1117679610 | Vilnius, Litauen | 100% | ||||
H. Weterings-Plastics B.V. | 27219131 | Gravenzande, Nederländerna | 100% | ||||
Impact Data Solutions BV | 55655858 | Utrecht, Nederländerna | 87% | ||||
Hexatronic AS | 998 804 795 | Engelsviken, Norge | 100% |
Namn | Organisationsnummer | Säte | Koncernens ägarandel |
ATG | 902415 | Porirua, Nya Zeeland | 100% |
Hexatronic New Zealand Ltd | 5937353 | Porirua, Nya Zeeland | 100% |
Hexatronic Cables & Interconnect AB | 556514-9118 | Göteborg, Sverige | 100% |
Hexatronic Fiberoptic AB | 556252-0352 | Örebro, Sverige | 100% |
Proximion AB | 556915-7323 | Stockholm, Sverige | 100% |
Edugrade AB | 556985-3152 | Hudiksvall, Sverige | 100% |
Hexatronic Security and Surveillance AB | 559271-6921 | Göteborg, Sverige | 75% |
Apticom AB | 559333-0938 | Stockholm, Sverige | 90% |
EC Sweden AB | 559183-0350 | Stockholm, Sverige | 100% |
KNET Co., Ltd | 307-81-19772 | Seoul, Sydkorea | 100% |
Hexatronic GmbH | 111674 | Frankfurt, Tyskland | 100% |
Opternus GmbH | 4567 | Bargteheide, Tyskland | 100% |
Opternus Components GmbH | 4934 | Bargteheide, Tyskland | 33% |
TK-Kontor-Freitag GmbH | 18207 | Neumünster, Tyskland | 70% |
homeway GmbH | HR B 35 42 | Coburg, Tyskland | 82% |
Impact Data Solutions GmbH | HR B 251768 | München, Tyskland | 100% |
Hexatronic US Inc | 475193577 | Quitman, USA | 100% |
Blue Diamond Industries LLC | 20-1023457 | Lexington, USA | 100% |
The Light Brigade, Inc. | 601232465 | Kent, USA | 100% |
Hexatronic US Holding, Inc. | 6243400 | Wilmington, USA | 100% |
Hexatronic Data Center Group Us, Inc | 2418620 | Delaware, USA | 95% |
Hexatronic Data Center US Inc | 800444772 | Dallas, USA | 95% |
Hexatronic Rochester Cables | 92-0753685 | Delaware, USA | 100% |
Fibron LLC | 84-3803662 | Texas, USA | 100% |
KNET America | 450982200 | New Jersey, USA | 100% |
Hexatronic Österreich GmbH | 548181 z | Neulengbach, Österrike | 100% |
Hexatronic Property GmbH | 548183 b | Neulengbach, Österrike | 100% |