2138001H6FCSZBP263512024-01-012024-12-312138001H6FCSZBP263512023-01-012023-12-312138001H6FCSZBP263512024-12-312138001H6FCSZBP263512023-12-312138001H6FCSZBP263512022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2138001H6FCSZBP263512022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember2138001H6FCSZBP263512022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2138001H6FCSZBP263512022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2138001H6FCSZBP263512022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares2138001H6FCSZBP263512022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2138001H6FCSZBP263512022-12-312138001H6FCSZBP263512023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2138001H6FCSZBP263512023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2138001H6FCSZBP263512023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2138001H6FCSZBP263512023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2138001H6FCSZBP263512023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember2138001H6FCSZBP263512023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2138001H6FCSZBP263512023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember2138001H6FCSZBP263512023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2138001H6FCSZBP263512023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2138001H6FCSZBP263512023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2138001H6FCSZBP263512023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2138001H6FCSZBP263512024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2138001H6FCSZBP263512024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2138001H6FCSZBP263512024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2138001H6FCSZBP263512024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2138001H6FCSZBP263512024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember2138001H6FCSZBP263512024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2138001H6FCSZBP263512024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2138001H6FCSZBP263512024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember2138001H6FCSZBP263512024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember2138001H6FCSZBP263512024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2138001H6FCSZBP263512024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember2138001H6FCSZBP263512024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Års- & hållbar-
hetsredovisning
2024
ITAB Shop Concept AB
Rethink
retail.
Together.
ITAB-koncernen 3
2024 i korthet 4
VD-ord 5
Strategi och affärsmodell 7
Marknad och tillväxtpotential 8
Finansiella mål 9
Verksamhet 10
Förvärvet av HMY 14
Hållbarhetsrapport 15
Allmänna upplysningar 16
Miljöupplysningar 31
Upplysningar om socialt ansvarstagande 42
Upplysningar om bolagsstyrning 51
ESG-redovisningsprinciper 54
Rapportering enligt GRI 59
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
62
ITAB-aktien 63
Finansiell information 66
Förvaltningsberättelse
med bolagsstyrningsrapport
68
Styrelse 84
Koncernledning 85
Finansiell utveckling – 5 år i sammandrag 86
Finansiella tabeller 89
Finansiella noter 96
Avstämning alternativa nyckeltal 128
Definitioner 129
Styrelsens underskrifter 130
Revisionsberättelse 131
Revisorer 133
Årsstämma 2025 134
Innehåll
This Annual & Sustainability Report 2024 is also
available in English.
... genom att hjälpa detaljhandlare att förverkliga
konsumentupplevelsen med kunskap, lösningar och ett
ekosystem av partners. Tillsammans med kunderna skapar
vi effektiva butikslösningar som bidrar till smidiga och
inspirerande konsumentupplevelser, ökad försäljning samt
överbryggar klyftan mellan den digitala och fysiska världen.
Rethink retail. Together.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 3
ITAB-koncernen
ITAB i korthet 2024 Vårt erbjudande
ITAB utvecklar, tillverkar, säljer och installerar ett brett utbud
av lösningar och tjänster inom inredning, teknik för butiker
samt butiksbelysning för detaljhandeln. Under 2024 hade ITAB-
koncernen verksamhet i 23 länder med en årsomsättning på
cirka 6,6miljarder kronor, omkring 2500 anställda samt 15
produktionsanläggningar i Europa, Sydamerika och Kina.
Retail Interior
ITAB skapar moderna
butiksupplevelser i samarbete
med detaljhandlare genom en
iterativ designprocess.
s mer på sid. 12
Retail Services
I ITABs tjänsteutbud ingår bland
annat konceptutveckling,
butiks- och designlösningar
samt installation.
s mer på sid. 13
Retail Tech
ITAB erbjuder effektiva och
inspirerande lösningar
för självbetjäning och
självutcheckningskassor, smarta
grindar, vägledning i butik och
traditionella kassor.
s mer på sid. 11
Retail Lighting
ITABs erbjudande inkluderar
kompletta professionella belysnings-
system, ljusplanering och tjänster
inom ljussättning till detaljhandeln.
s mer på sid. 12
Kundöversikt
Dagligvaruhandel
ITABs största kundgrupp
består huvudsakligen
av livsmedelshandlare
och matbutiker.
Bygg och
heminredning
Kundgruppen
avser fmst bygg-,
möbel- och hem -
inredningsbutiker.
Fashion
I denna kundgrupp
återfinns exempelvis
butiker för konfektion
och skor.
Övriga kundgrupper
Övriga kundgrupper omfattar
apotek, hälsa & skönhet,
konsumentelektronik, sport och fritid,
drivmedelsstationer, hotell, kontor,
varumärken, industri, kaféer och
restauranger.
Tänker nytt kring detaljhandeln
tillsammans med kunderna
ITAB skapar butiksupplevelser som
uppfyller konsumenternas krav på
förbättrade shoppingupplevelser i
den fysiska butiken.
Lösningar som påverkar
köpbeteendet
Genom att utforma hela konsu-
mentresan på ett sätt som på-
verkar köpbeteendet hjälper ITAB
detaljhandlare att öka försäljningen,
förttra effektiviteten och sänka
kostnaderna.
Förvärvet av HMY
I syfte att stärka ITABs position och komplet-
tera koncernens nuvarande erbjudande
ingick ITAB i slutet av september 2024 avtal
om att förrva HMY, en ledande europeisk
leverantör av butiksinredning, kassor och
butiksdesign för detaljhandeln. Förvärvet
slutrdes den 31 januari 2025 och HMY
konsolideras i ITAB-koncernen från och med
den 1 februari 2025.
ITABs årsredovisning 2024
I denna årsredovisning presenteras och redovisas
alla aspekter av ITABs verksamhet under 2024,
exklusive HMY (med undantag för viss illustrativ
information för den sammanslagna koncernen
på sid. 14). Den kombinerade finansiella informa-
tionen för ITAB-koncernen inklusive HMY kommer
att presenteras och redovisas för första gången i
dersrapporten för första kvartalet 2025..
s mer om förrvet av HMY på sid. 14
ITAB-koncernen 2025
22%
12%
10%
56%
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 4
2024 i korthet
2024 i korthet
ITAB-koncernen redovisade en ökning av den valutarensade försäljningen på 8procent och en ökad EBIT-
marginal om 7,7procent
1)
för 2024, trots fortsatt utmanande marknadskonjunktur och starka jämförelsetal för
andra halvåret. I syfte att stärka ITABs position och komplettera koncernens nuvarande erbjudande ingick ITAB
i slutet av september avtal om att förvärva HMY, en ledande europeisk leverantör av butiksinredning, kassor
och butiksdesign för detaljhandeln, till en kontant köpeskilling om 320MEUR. Förvärvet slutfördes den 31 januari
2025 och HMY är nu en del av ITAB-koncernen.
Ökad försäljning och förbättrat resultat
Försäljningsutvecklingen under 2024 var totalt sett positiv inom flertalet
av ITABs lösningsområden och geografiska marknader. Den valuta-
rensade försäljningen ökade med 8 procent jämfört med föreende
år. Efterfrågan på koncernens tekniska och digitala lösningar inom
stöldförebyggande åtgärder samt självutcheckningskassor och
andra självbetjäningslösningar utvecklades positivt under året. Även
försäljningen av skräddarsydda butiksinredningar och traditionella
kassadiskar ökade.
Koncernens resultatutveckling var stark under året, främst driven av
en relativt hög bruttomarginal i kombination med en positiv försäljnings-
utveckling. Bruttomarginalen har stärkts av den gynnsamma produkt-
och kundmixen med högre andel försäljning av ITABs tekniska lösningar
inom stöldförebyggande åtgärder och självbetjäning i butik de senaste
åren, men även en ökad försäljning av skräddarsydda butiksinredning-
ar hade en positiv resultatpåverkan. Det tredje och fjärde kvartalets
lägre andel försäljning av de tekniska lösningarna inom bland annat
smarta grindar” jämfört med motsvarande kvartal 2023 är naturlig då
verksamheten är projektbaserad, där resultatet för enstaka kvartal kan
bero på specifika projektutfall och naturliga säsongsvariationer. Fortsat-
ta åtgärder för ökad försäljning, effektivitet och kostnadsanpassningar
samt förbättrat kapacitetsutnyttjande i koncernens produktionsanlägg-
ningar gav positiva effekter under året. Den relativt starka bruttomar-
ginalen och verksamheternas åtgärder för att minska koncernens
rörelsekapitalbehov bidrog till kassaflödets utveckling.
Ett händelserikt år 2024
ITAB ingick flera nya och utökade avtal med både befintliga och nya
kunder om att leverera lösningar för självutcheckningskassor, skräd-
darsydda inredningar, kassor och provrum, entré- och exitgrindar,
butiksinrednings- och skyltningslösningar, shop-in-shop-koncept, med
mera. ITAB gjorde också en strategisk investering i Signatrix GmbH, ett
uppstartsföretag inom teknik- och AI-lösningar för detaljhandeln.
I syfte att stärka ITABs position och komplettera koncernens nuvaran-
de erbjudande ingick ITAB i slutet av september avtal om att förvärva
HMY. Förvärvet slutrdes den 31 januari 2025. Läs mer på sid. 14.
ITAB-koncernen i siffror
2)
2024 2023
Nettoomsättning, Mkr 6585 6139
Valutajusterad omsättningstillväxt, % +8 −15
Rörelseresultat, Mkr 459 432
Rörelseresultat exkl. engångsposter, Mkr 507 432
Rörelsemarginal (EBIT-marginal), exkl. engångsposter, % 7,7 7,0
Resultat efter finansiella poster, Mkr 438 385
Vinstmarginal, % 6,7 6,3
Resultat efter skatt, Mkr 320 292
Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr 624 810
Cash conversion
3)
, % 88 118
Avkastning på eget kapital
3)
, % 9,0 8,8
Räntebärande nettoskuld exkl. leasingskulder, Mkr −969 45
Soliditet
3)
, % 60 56
Medelantal anställda 2532 2533
Data per aktie
Resultat per aktie före utspädning, kr 1,38 1,24
Utdelning per aktie, kr 0,00
4)
0,75
Eget kapital per aktie
3)
, SEK 16,30 14,01
2) Alla siffror avser Kvarvarande verksamhet om inget annat anges.
3) Jämförelseåret 2023 inkluderar Verksamhet under avveckling.
4) Enligt styrelsens förslag till utdelning för räkenskapsåret 2024.
Per kvartal, Mkr
2000
Nettoomsättning
per kvartal
Nettoomsättning, rullande 4 kvartal
8000
1500 6000
1000 4000
500 2000
0 0
Rullande 4 kvartal, Mkr
Rörelseresultat
per kvartal, Mkr
Rörelsemarginal
rullande 4 kvartal, %
Rörelseresultat per kvartal Rörelsemarginal, rullande 4 kvartal
180 12
150 10
120 8
90 6
60 4
30 2
0 0
1) Exklusive engångsposter.
Rörelseresultat och rörelsemarginal
1)
Nettoomsättning
EBIT-marginal
1)
Medelantal
anställda
6585 Mkr
7,7%
2532
Nettoomsättning
Q1/22
Q2/22
Q3/22
Q4/22
Q1/23
Q2/23
Q3/23
Q4/23
Q1/24
Q2/24
Q3/24
Q4/24
Q1/22
Q2/22
Q3/22
Q4/22
Q1/23
Q2/23
Q3/23
Q4/23
Q1/24
Q2/24
Q3/24
Q4/24
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 5
Ett händelserikt år med
förbättrat resultat, tillväxt
och transformativt förvärv
Det gångna året 2024 kännetecknades av högre försäljning och underliggande
resultatförbättringar, trots en fortsatt utmanande marknadskonjunktur och
starka jämförelsesiffror för det andra halvåret. Den historiskt starka inledningen
under de första två kvartalen följdes av en något svagare höst jämfört med
föregående år. Detta är naturligt då vår projektbaserade verksamhet innebär
långa beslutsprocesser och testperioder inför kundernas investeringar i våra mer
teknikintensiva lösningar.
När vi i september 2024 offentliggjorde vår avsikt att förvärva HMY mottogs det
positivt av kunder, medarbetare och aktigare. Vi är därför mycket glada över
att förvärvet slutförts och att våra två bolag sedan den 31 januari 2025 ingår
i samma koncern. Tillsammans bildar vi den ledande lösningsleverantören för
detaljhandelsmarknaden till förmån för våra kunder och medarbetare. Förvärvet är
en strategisk och kulturell matchning och integrationsarbetet kommer nu att inledas.
Positiv försäljningsutveckling trots
utmanande marknadskonjunktur
Försäljningsutvecklingen för koncernen totalt var
fortsatt positiv under hela 2024 med fortsatt intresse
särskilt för våra lösningar för stöldförebyggande åt-
rder och ökad självbetjäning i butik. För hela året
ökade den valutarensade nettoomsättningen med
cirka 8procent. Vi ser dock fortfarande att kunder
inom olika branscher på flera av våra geografiska
marknader är avvaktande i sina investeringsbe-
slut, vilket påverkar utfallet för ett enskilt kvartal.
mfört med 2023 inträffade också leveranserna av
stöldförebyggande åtgärder tidsmässigt annor-
lunda under 2024, vilket påverkade vår kund- och
produktmix. Under året hade försäljningen av våra
självutcheckningslösningar, skräddarsydda butiks-
inredningar och traditionella kassadiskar en positiv
utveckling. Samtidigt är konkurrensen intensiv, vilket
kräver att vi i den nya sammanslagna ITAB-koncer-
nen fortsätter våra försäljningsinsatser under 2025
för att säkra nya kundprojekt.
Fortsatt stark EBIT-marginal
i linje med vårt finansiella mål
För 2024 ökade rörelseresultatet (exklusive engångs-
kostnader om 48Mkr främst avseende förrvet
av HMY) med 17procent till 507Mkr (432), vilket
motsvarar en rörelsemarginal om 7,7procent (7,0).
Resultatet efter finansiella poster exklusive engångs-
poster ökade med 26 procent till 486 Mkr (385).
Koncernens resultatutveckling har varit stark un-
der året, främst driven av en relativt hög bruttomar-
ginal i kombination med en positiv försäljningsut-
veckling. Den gynnsamma produkt- och kundmixen
med högre andel försäljning av våra stöldfö-
rebyggande lösningar, ”smarta grindar”, själv-
utcheckningskassor och andra tekniska lösningar i
kombination med åtgärder som prisjusteringar och
anpassning av kostnadsstrukturen har successivt
stärkt vår bruttomarginal de senaste åren. I takt
med att efterfrågan ökat har även kapacitetsut-
nyttjandet i koncernens produktionsanläggningar
förbättrats.
VD-ord
Högre försäljning och under liggande
resultatförbättringar trots utmanande
marknadskonjunktur
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 6
VD-ord
Årets kassaflöde från den löpande verksamheten
om 624 Mkr (810) påverkades av högre brutto-
marginal och rörelseresultat, medan den ökade
försäljningen även medförde högre kundfordringar
och leverantörsskulder. Genom vidtagna åtgärder
för ökad kapitaleffektivitet kan vi redovisa i stort sett
oförändrade lagernivåer för hela 2024 trots den
ökade volymen. Vårt kapitaleffektivitetsmål mätt
som cash conversion uppgick till 88 procent (118).
Med anledning av förvärvet av HMY och de finan-
siella medel som krävs för att finansiera detsamma
har styrelsen beslutat att föreslå att det inte ska
utgå någon utdelning för 2024.
Tillsammans med HMY bildar vi
marknadens ledande lösningsleverantör
Vi ser de senaste årens positiva utveckling och
den starka finansiella ställningen för ITAB som en
bekräftelse på att vår strategi fungerar. Efter att
förrvet av HMY nu slutförts kan vi tillsammans byg-
ga en ännu starkare plattform för framtiden. I vår
dersrapport för det första kvartalet 2025 kommer
vi för första gången att presentera och redovisa det
finansiella utfallet för den sammanslagna ITAB-kon-
cernen. Det är två jämbördiga bolag som förenas
och vi kommer att fördubblas i storlek. Tillsammans
bildar vi den ledande lösningsleverantören i Europa
till förn för våra kunder och medarbetare.
rvärvet ger oss en väsentligt större och mer
relevant kundbas, stärker vår position på detaljhan-
delsmarknaderna i Väst- och Sydeuropa samt
bidrar med geografiskt kompletterande fördelar
med HMYs närvaro i framförallt Spanien, Frankrike,
Turkiet samt Central- och Sydamerika. Förvärvet är
en strategisk och kulturell matchning, i kombination
med tydliga synergier och värdeskapande under
de närmaste åren. Med den utökade räckvidden
och volymen kan den sammanslagna koncernen
forttta att investera i nya förmågor för att ytterli-
gare förttra försäljningen av Retail Technology
och tjänster genom lösningar som utvecklas
tillsammans med kunderna. Det bredare och
kompletterande sammanlagda produktutbudet
och den geografiska räckvidden förväntas skapa
betydande möjligheter till korsförsäljning till den
kombinerade kundbasen.
Integrationen har startat
Integrationsarbetet har startats med ett initialt fokus
på att lära känna varandra samt pårja arbetet
med att realisera identifierade synergier under de
kommande tre åren inom bland annat inköp och
korsförsäljning samt ökad effektivitet. Det är viktigt
att komma ig att vi fram till slutet av januari var
konkurrenter och nu är vi kollegor. Integrationen
handlar framförallt om att skapa tydlighet, trygghet
samt riktning för att få ut full kraft av den nya, dub-
belt så stora, organisationen. Vi kommer fortsatt att
möta våra kunder, leverantörer och partners under
våra olika varurken, men med ett betydligt star-
kare och mer konkurrenskraftigt erbjudande. HMY
och ITAB kommer tillsammans att forttta bidra till
förbättrad operativ effektivitet, minskade kostnader
och ökad konkurrenskraft för detaljhandeln med
våra lösningar. Detta gör att vi kommer kunna
möta de kommande årens såväl möjligheter
som utmaningar på ett bättre sätt tillsammans.
Vårt fokus är att ta hand om våra kunder på
sta sätt och kontinuerligt stärka vår lönsamhet
genom operationella förbättringar och ökad
kapitaleffektivitet.
Sammanfattningsvis
– en spännande resa framåt
Det är en snnande resa som den nya ITAB-kon-
cernens 5 400 medarbetare nu inleder. Stora
delar av vår One ITAB-strategi från 2020 har leve-
rerats och det är dags att ta fram en ny strategi
med nya ambitioner för den nya koncernen. Av-
slutningsvis vill jag rikta ett stort tack till alla våra
kunder, leverantörer, partners och medarbetare
för många fina insatser under ett mycket händel-
serikt och snnande år. Jag ser fram emot 2025
tillsammans med er alla.
Jönköping, april 2025
Andréas Elgaard
VD & Koncernchef
Tillsammans med HMY
bildar vi marknadens
ledande lösningsleverantör
Vårt fokus 2025
I arbetet med att integrera ITAB och HMY foku-
serar den nya ITAB-koncernen på att fortsätta
förbättra den operationella effektiviteten och
vårt lösningserbjudande i syfte att stärka våra
kunders konkurrenskraft. Genom att säkerställa
kontinuitet i affärsverksamheten, realisera syner-
gier och säkerställa kassaflödet för att succes-
sivt minska vår skuldttning ska vi kontinuerligt
stärka vår lönsamhet på kort och lång sikt.
Säkerställa kontinuitet i verksamheten
Fortsätta att göra det vi gör idag och hjälpa
våra kunder att utvecklas. Den sammanslagna
koncernen kommer att tillföra en väsentligt
större och mer relevant kundbas och stärka vårt
lösningserbjudande.
Lära känna varandra
rja lära känna varandra och utforska styrkan
i att bli BÄTTRE TILLSAMMANS. Genom att gå
samman kan vi utnyttja vår kombinerade
branscherfarenhet, kunskap och marknads-
rvaro för att hjälpa kunderna att växa.
rja dra nytta av synergier
Förverkliga viktiga synergier, särskilt vad gäller
inköp, korsförsäljning och effektivitet. Under de
kommande tre åren avser vi att gradvis förverk-
liga de synergier som vi aviserade i samband
med vår avsikt att förrva HMY.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 7
Strategi och affärsmodell
En stark grund för att bli den
ledande lösningsleverantören
Vår One ITAB-strategi för att
utveckla verksamheten
ITAB är väl positionerat för att hjälpa detalj-
handlare att tänka nytt kring detaljhandeln
och att förbättra sin verksamhet.
ITABs mångsidiga och inspirerande portfölj av lösningar och
tjänster hjälper detaljhandeln att möta dagens utmaningar och
att ta tillvara på nya möjligheter i framtiden.
De sju strategiska prioriteringarna i One ITAB-strategin fokuserar på att om-
vandla ITAB till den ledande lösningsleverantören med särskiljande förmågor.
Omarbetningen av kostnadsstrukturen och åtgärder för att stärka koncernens
finansiella ställning under de senaste åren möjliggör nu investeringar i nya
förmågor och expansion.
Resultatbaserat värdeerbjudande
Med fokus på ett värdebaserat utfall är ITABs mål
att leverera mätbara resultat till sina kunder. Pro-
cessen börjar med konsumenterna för att förs
deras föränderliga behov och hur de handlar
inom olika sektorer. Detta kombineras med en
förståelse för detaljhandlarnas utmaningar och
investeringsprioriteringar.
Koncernen använder dessa insikter om de-
taljhandeln, kunskap om butiker, ett brett utbud
av lösningar och ledande bästa praxis med
bevisad avkastning på investeringar för att skapa
konsumentresor som påverkar köpbeteendet.
Detta hjälper detaljhandlare att särskilja sig från
sina konkurrenter, öka försäljningen och bidra till
att förändra hur fysiska butiker drivs.
Desired Consumer Brand Experience
Förbättrad upplevelse i den fysiska
butiken, vilket ökar antalet besökare och
trogna konsumenter.
Increased Sales & Conversion
Skapa en upplevelse som påverkar
konsumenternas köpbeteende.
Improved Efficiencies & Service
Sömlösa konsumentresor som ökar
genomströmningen och förbättrar
servicenivåerna.
Reduced Operational Cost
Effektiva verksamhetsmodeller för att
minska driftskostnaderna i butik.
Vara en
lösningsleverantör
Bygga vidare på kon-
cernens gemensamma
kunskapsbas och vår
framgångsrika leverans
av innovativa lösningar.
Omarbetad
kostnadsstruktur
Vårt fokus är att fortsätta
säkerställa lönsamhet
och hållbar tillväxt
framöver.
Engagerade medarbetare
och gemensamma arbetssätt
Vår målsättning är att göra
alla arbetssätt parallella, sam-
arbetsinriktade, funktionsöver-
skridande och transparenta.
Ekosystem
av partners
Att leverera kompletta
lösningar till våra kunder
till lägre kostnader och
med mindre komplexitet.
Expandera
vår marknadsposition
Genom att göra verklighet
av vårt stora kunnande,
våra starka kundrelationer
och vår omfattande portfölj
i alla regioner.
Kvalitet i det
operativa arbetet
Vi fokuserar på att korta ned
ledtider, förbättra kvaliteten
och eliminera ineffektiviteter
inom vår verksamhet.
Hållbar
framtid
Våra ambitioner för hållbar
affärsutveckling, effektivitet
i värdekedjan, goda
arbetsvillkor och affärsetik.
ITABS plattform
Upplevelser
Sömlösa betalningar
AI och digitalt engagemang
Upplevelser online/offline
Serviceproduktivitet
Insikter för förändringar
Store
Design
TjänsterLösningar
Solution
Design
Projekt-
ledning
Underhåll
Retail
Interior
Retail
Tech
Retail
Lighting
Hållbarhet
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 8
Marknad och tillväxtpotential
Betydande tillväxtmöjligheter
Penetrera kärnmarknaden
Korsförsäljning av befintlig produkt- och
tjänsteportfölj till befintlig kundbas.
Vinna nya kunder inom fokussegmenten
dagligvaruhandel, bygg och heminredning
samt mode.
Expandera med nya erbjudanden
Retail Tech-lösningar, t.ex. OnRed-plattformen,
mobila kassor, online/offline-integration,
smarta hyllor/lager m.m.
Tjänster inom integration av tekniska
lösningar, logistik, installation och underhåll.
Expandera till nya
marknader och segment
Geografiska vita fläckar i
östra och södra Europa.
Ökad försäljning till regioner utanför Europa.
Detaljhandelsmarknaden är under omvandling, driven av kort- och långsiktiga
makrotrender och förändrade konsumentförväntningar. För att hålla jämna steg
med de förändrade kraven och förväntningarna beräknas moderna detaljhandlare
i Europa investera cirka 1300miljarder kronor i leverantörskedjan, butiker, online
och andra områden varje år. Cirka 15 procent av detta allokeras till investeringar i
butiker. Den totala ”adresserbara” marknaden för ITAB uppskattas därmed till cirka
110 miljarder kronor i Europa.
1)
Beroende på geografi och portlj av lösningar, produkter och tjänster
drivs ITABs nuvarande och potentiella försäljning av varje kunds:
Butiksnätverk, antal och storlek
Expansionsprogram
Renoveringstakt
Kostnader för renovering per kvadratmeter
Utgifter för underhåll
Moderna detaljhandlare uppskattas investera cirka 3procent av sina
årliga intäkter i leverantörskedjan, butiker, online och andra om-
den, varav cirka 15procent allokeras till butiksinvesteringar. Baserat
på en uppskattning av de totala årliga intäkterna för den europeiska
detaljhandelsmarknaden till 44000 miljarder kronor, uppskattas ITABs
totala ”adresserbara” marknad i Europa till 110miljarder kronor.
1)
Den europeiska marknaden är fragmenterad och det finns ett antal
nationella och internationella tillverkare och leverantörer. Marknaden
står inför en fortsatt konsolidering och enligt en samlad bem-
ning är ITAB av de tre största akrerna i Europa, varav ingen har en
marknadsandel på över 10 procent. Det ger ITAB stora möjligheter att
växa genom att penetrera kärnmarknaderna ytterligare med ökade
korsförsäljningsinitiativ i koncernen, utöka erbjudandet med nya Retail
Tech-lösningar samt expandera till nya geografiska marknader och
kundsegment.
Den totala ”adresserbara”
marknaden för ITAB uppskattas
till 110 miljarder kronor per år
Efter årsskiftet 2024-2025 slutförde ITAB förvärvet av HMY, vilket gör
den sammanslagna koncernen till den största aktören i Europa.
s mer på sid. 14.
1) lla: Adge by Ascential
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 9
Finansiella mål
ITABs mål fokuserar på
hållbar tillväxt och lönsamhet
Resultat
Genomsnittlig EBIT-marginal (rörelse-
resultat i förhållande till nettoomsätt-
ning) ska uppgå till 7–9procent över
en konjunkturcykel.
7-9%
EBIT-marginal
Utdelningspolicy
Aktieutdelningen ska över en längre period
följa resultatet och motsvara minst 30 procent av
koncernens resultat efter skatt. Utdelning ska dock
anpassas efter koncernens investeringsbehov och
eventuella aktieåterköpsprogram.
>
30%
Andel av resultat efter skatt
Finansiella mål
ITAB fastställde nya finansiella mål för koncernen 2022. Fokus är på
hållbar tillväxt, ökad lönsamhet och kapitaleffektivitet. Målen mäts som
ett genomsnitt över en konjunkturcykel men koncernen har fortsatt att
göra positiva förflyttningar under 2024.
Utfall för 2024: 7,0procent
1)
Tillväxt
Genomsnittlig ökning av nettoomsättningen
(CAGR) om 4–8procent per år över en kon-
junkturcykel. Tillväxten ska ske genom hållbar
organisk tillväxt och strategiska förvärv.
4-8%
Försäljningstillväxt
Kapitaleffektivitet
Genomsnittlig andel cash conversion (operativt
kassaflöde i relation till rörelseresultat exklusive
avskrivningar) ska över en konjunkturcykel upp-
gå till minst 80 procent.
>
80%
Cash conversion
Utfall för 2024: +8procent Utfall för 2024: 88procent
Förslag för 2024: 0procent
2)
1) Exklusive enngsposter för 2024: 7,7procent.
2) Med hänsyn till de finansiella medel som krävdes för att finansiera förvärvet av HMY
har styrelsen beslutat att föreslå att det inte ska utgå någon utdelning för 2024.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 10
11%
22%
10% 10%
20%27%
Verksamhet
Marknadsledare i Europa med global räckvidd
ITAB är idag marknadsledande inom kassadiskar till detaljhandeln i Europa, och en av de största leverantörerna av
butiksinredningar, grindar och vägledning samt belysningssystem i butik. Marknadspositionen bygger på ett nära och
långsiktigt samarbete med kunder och affärspartners. Den primära geografiska marknaden är Europa som står för 90
procent av koncernens omsättning. Dagligvaruhandeln är den största kundgruppen med 56 procent av försäljningen.
Dagligvaruhandel
Dagligvaruhandlare och livsmedelsbutiker.
Kunderna inkluderar ICA, Morrisons,
Carrefour, Coop och Tesco.
Bygg och heminredning
Butikskedjor och bygg-, möbel- och
heminredningsbutiker.
Kunderna inkluderar IKEA, Coop Bygg,
Leroy Merlin, Bricoman och Tokmanni.
Fashion
Butikskedjor och butiker som säljer konfek-
tion, skor och smycken osv.
Kunderna inkluderar H&M, Uniqlo, C&A
och Pandora.
Övriga kundgrupper
Apotek, hälsa & skönhet, konsumentelektronik,
sport & fritid, drivmedelsstationer, hotell, kontor,
varumärken, industri, kaféer och restauranger.
Kunderna inkluderar Expert, Costa, Circle K,
Apotek Hjärtat och XXL.
Nordeuropa
Alla nordiska länder.
Sydeuropa
Huvudmarknaderna är Italien,
Frankrike och Spanien.
Centraleuropa
De största marknaderna är
bl.a. Tyskland, Nederländerna
och Tjeckien.
Storbritannien &
Irland
Östeuropa
Huvudmarknaderna
är Baltikum, Polen,
Rumänien och Slovakien.
Övriga världen
Alla länder utanför Europa. USA,
Australien, Kanada, Kina och Argentina
står för cirka 50procent av försäljningen.
1 448 Mkr644 Mkr810 Mkr3 683 Mkr
Alla procentsatser avser andel av ITAB-koncernens nettoomsättning 2024.
22%
12%
10%
56%
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 11
Uppkopplad
detaljhandelsmil
genom tekniska
lösningar
ITAB förenar sömlöst det fysiska med det digitala i syfte
att förbättra konsumentupplevelsen i butik genom att
erbjuda den allra senaste portföljen av digitala och
fysiska tekniklösningar. Vårt erbjudande omfattar allt från
självbetjäningsdiskar och självutcheckningskassor till
guidning i butik och grindsystem tillsammans med visuell
stöldövervakning och automatiserade skåpsystem.
Dessa lösningar kan sammanlänkas genom ITABs enhetliga mjukva-
ruplattform – OnRed. Koncernens marknadsledande lösningar skapar
smidiga konsumentresor och -upplevelser. Genom att digitalt koppla
ihop olika kontaktpunkter i butiken kan vi hjälpa kunderna att få
tillgång till datadrivna insikter för operationell optimering och påverka
konsumentbeteenden.
Optimering av konsumentflöden och service är viktiga faktorer för att
locka konsumenter till den fysiska butiken. ITAB har en omfattande för-
ståelse för befintliga och framtida konsumentbeteenden som skapar
de bästa lösningarna för att minska butikens driftskostnader, förbättra
genomströmningen och bidra till en smidig konsumentresa.
Optimerade lösningar förbättrar butiksupplevelsen
ITAB erbjuder marknadsledande lösningar för att skydda butikens in-
och utgångar, kassadiskar och självutcheckningslösningar, självbet-
ningsstationer och lösningar inom butiksvägledning för detaljhandeln.
Lösningarna kan anslutas, uppdateras och underhållas via ITABs
OnRed-plattform.
ITABs Solution Design-tjänst är en kreativ process tillsammans med
kunden i syfte att hitta den bästa lösningen som förttrar effektivite-
ten i butikerna, minskar svinnet, ger konsumenterna bättre vägledning
och skapar ett flöde som främjar försäljningen. Genom avancerad da-
taanalys och artificiell intelligens (AI) som integreras i ITABs lösningar
kan servicen förbättras och butikens planlösning optimeras.
E-handel och fysiska butiker i samverkan
Nya typer av lösningar för snabb, säker och effektiv utmning har
hamnat på de flesta detaljhandlares agenda i syfte att undertta för
konsumenterna. ITAB erbjuder flera olika lösningar med alternativ som
sträcker sig från enkla pick-up-platser till helautomatiska skåp.
Verksamhet
Vi på ITAB arbetar för att skapa sömlösa betal-
ningslösningar tillsammans med våra kunder.
Detta inner att vi har fått möjlighet att sam-
arbeta med många olika detaljhandlare kring
ledande betalningslösningar med betydande
fördelar för både detaljhandlaren och konsu-
menten. Våra lösningar omfattar allt från optime-
ring av konsumentflöden och olika servicenivåer
för detaljhandlarna - vilket bidrar till att locka
konsumenterna till den fysiska butiken på en kon-
kurrensutsatt marknad - till att ge konsumenten
Vi skapar sömlösa betalningslösningar
Rethink
en bättre helhetsupplevelse i kassan genom att
ta bort onödiga moment med hjälp av live-data
framtagen i samarbete med detaljhandlaren.
Via ITABs OnRed-plattform erbjuder vi sedan
stöd för kontinuerliga förbättringar genom hela
processen. Upplägget för detaljhandlarna är
utformat för att hjälpa dem att minska butikens
driftskostnader och förbättra kundgenomström-
ningen samtidigt som konsumentresan förenklas.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 12
Verksamhet
Designbaserade
konsumentupplevelser
ITAB skapar moderna butiksupplevelser tillsammans
med sina kunder genom en iterativ designprocess.
Koncernens kundanpassade butiksinredningar
syftar till att förbättra konsumentupplevelsen sam-
tidigt som de ökar effektiviteten och minskar drifts-
kostnaderna i butiken. Allt detta levereras med hjälp
av innovativa lösningar och miljövänliga material
i syfte att stödja detaljhandlaren att minska sina
koldioxidutsläpp.
Med fokus på att utforma helhetslösningar gör ITABs Solution
Design-koncept det möjligt för detaljhandlare att tillsammans
med ITAB skapa innovativa butiksupplevelser genom en iterativ
process. Koncernens experter på Solution Design har stor kunskap
och erfarenhet från detaljhandeln. Tack vare denna kunskap kan
de dela med sig av idéer som bidrar till att maximera avkastning-
en på investeringen, oavsett kundens specifika produktutbud eller
målgrupp. Målet är alltid att förbättra konsumentupplevelsen,
öka effektiviteten, förebygga svinn och reducera kostnaderna. I
slutänden resulterar det i ökad försäljning och konvertering.
Integrerad servicemodell
ITAB kan upprätthålla en hög servicenivå genom en inte-
grerad och uppkopplad servicemodell som omfattar hela
värdekedjan – från standardhyllor till specialinredningar
och olika typer av interaktiva och säljfrämjande hjälpmedel
däremellan.
ITABs engagemang för våra kunder omfattar både koncernens
egna produktionsanläggningar och våra externa leverantörer
och tillverkare. Dessutom erbjuder koncernen en omfattande
serviceportlj till eftermarknaden, vilket förlänger livscykeln för de
produkter som säljs och installeras. På så sätt minskar avfallet och
kostnaderna för kunderna över tid.
Hållbara belysnings-
lösningar förbättrar
butiksupplevelsen
I linje med ökad kunskap om hur ljus påverkar
människan har belysning blivit en alltmer central del
av butikskonceptet. Vid om- och nybyggnationer
blir dessutom energieffektivitet allt viktigare. ITAB
utvecklar, tillverkar och säljer kompletta professionella
belysningssystem, ljusplanering och ljusservice.
Energiförbrukning utgör en stor del av en butiks totala kostnader.
Energieffektivitet är därför centralt i framtagandet av ITABs belysnings-
produkter och -system. Med stigande energipriser samt krav på kraf-
tigt minskade koldioxidutsläpp och användande av återvinningsbara
material ser ITAB stora möjligheter i att samarbeta nära koncernens
kunder och bidra med stort värde i omställningen till mer ekonomiska
och hållbara lösningar.
Huvudfokus i vår utveckling av belysning
Förutom att belysning är en kritisk del vid utformningen av en butik
får ljusets avgörande betydelse för människans välbefinnande allt
mer fokus vid utformningen av fysiska miljöer och har stor påverkan
på köpbeslut och arbetsmiljön för butikspersonal. Konsumentbete-
ende och välbefinnande för personalen är därr också centralt i vår
utveckling av belysning.
Vi på ITAB har lyckats förbättra våra LED-spotlights avsevärt under
de senaste fem åren med en betydligt lägre energiförbrukning, vilket
gynnar våra kunder.
I en butik används ofta flera typer av belysning för att skapa rätt
atmosfär. ITAB kan genom sitt utbud av belysning agera helhetsleve-
rantör åt butiker och kedjor inom detaljhandeln.
rsäljning till mer än 90 länder
Koncernen säljer och distribuerar belysningsprodukter till mer än 90
länder, både genom egna bolag och nationella distributörer för att
ge kunderna lokal support med import, certifiering och lokal service/
underhåll.
Together
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 13
Tjänster för utveckling
av detaljhandeln
Verksamhet
ITABs tjänster sträcker sig från konceptutveckling, Store & Solution
Design, hållbarhet, projektledning, tillverkning och installation till
helhetsåtaganden för underhåll och servicetjänster dygnet runt.
Allt utformat för att säkerställa att butiken är uppkopplad och
online för konsumenten och fungerar effektivt för detaljhandlaren.
ITAB förstår vikten av en helhetslösning som ger trygghet och stöd när det behövs.
Koncernens tjänsteportfölj omfattar bland annat följande:
Solution Design
Vår Solution Design-metod används för att skapa butikslösningar i nära samarbete
med våra kunder som verkligen skapar värden både till konsumenternas shopping-
resa och säkerställer en god avkastning på investeringen för våra kunder. Solution
Design börjar med konsumenterna, inklusive data, trender och marknadsanalyser
kring dessa, för alla typer av lösningar. Detta säkerställer att våra kreativa designers
kan ta fram en helhetslösning för hela kundresan, då de ser processen utifrån konsu-
menternas och detaljhandlarnas perspektiv. Detta ger i sin tur lösningar som är fullt
tbara och anpassade för att skapa mätbara resultat för våra kunder. Med detta
tillvägagångssätt uppnås positiva resultat på kort och lång sikt samt bidrar till att
stärka kundrelationerna.
Tjänster för utveckling av detaljhandeln
En kritisk framgångsfaktor för våra kunder är vår förga att leverera rätt från bör-
jan. Våra tjänster för utveckling av detaljhandeln stärker våra kunder med alla de
implementationstjänster som krävs för ett framgångsrikt genomfört projekt, inklusive
butiksdesign och utveckling av format, projektledning, konsolidering av utrustning
och installation i butik. Genom att erbjuda denna kombination av tjänster kan vi
hjälpa våra kunder att minska projekttiderna och minimera påverkan på handeln,
och minska driftstörningar.
Hållbarhetstjänster
Som en del av vår designprocess mäter och jämför vi koldioxidavtrycket i butiksmil-
jön. Tillsammans med kunden utformar vi positiva förbättringar för att stödja kundens
resa mot att uppnå målen för koldioxidminskning. Mätningen omfattar material,
utrustningens livslängd, utrustningens cirkularitet, etc.
Underhåll och service
ITAB har som mål att alltid vara nära sina kunder och bella en långsiktig kundrela-
tion även efter att projektet slutförts. Säkerställa att våra kunders utrustning fungerar
optimalt med minimala driftsstörningar och att arbeta tillsammans för vidareutveck-
ling är en naturlig del av ett partnerskap med ITAB.
ITABs erbjudande inom uppkopplade tjänster
är utformat för att erbjuda detaljhandlarna ett
konsoliderat upplägg, där vi levererar en överty-
gande och effektiv tjänst som undviker onödig
komplexitet och samtidigt förbättrar helhets-
lösningen ur konsumenternas perspektiv och
skapar långsiktigt värde. Genom att konsolidera
vårt tjänsteutbud, från belysning till underhåll
och kontinuerliga värdeskapande tjänster, kan
ITAB hjälpa detaljhandlare att åstadkomma
Ökad effektivitet genom
konsoliderade tjänster
Rethink
viktiga besparingar, både i fråga om minskat kol-
dioxidavtryck och sänkta driftskostnader i butik
– med tsiffriga procentantal - och mycket mer.
Genom att omvandla komplex projektledning till
effektiv och en smidig tjänst för detaljhandlarna
kan vi leverera flera lösningar som inte enbart
hjälper till att förbättra butiksupplevelsen för
konsumenterna, utan även minskar den totala
kostnaden för detaljhandlarna på lång sikt och
bidrar till att förttra avkastningen på investe-
ringen på kort till medellång sikt.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 14
rvärvet av HMY
Förvärvet av HMY –
två marknadsledare går samman
I syfte att stärka ITABs position och komplettera
koncernens nuvarande erbjudande ingick
ITAB i slutet av september avtal om att förvärva
Financière HMY, en ledande europeisk leverantör
av butiksinredning, kassor och butiksdesign för
detaljhandeln, till en kontant köpeskilling om
320MEUR. Förvärvet slutfördes den 31 januari 2025.
Strategiskt förrv av HMY
I syfte att stärka ITABs position och kundbas, påskynda expan-
sionen till detaljhandelsmarknaderna i Väst- och Sydeuropa
och komplettera sitt erbjudande ingick ITAB i slutet av septem-
ber 2024 avtal om att förvärva HMY för en kontant köpeskilling
om 320 MEUR. HMY är en ledande europeisk leverantör av
butiksinredning, kassor och butiksdesign till detaljhandeln och
omsatte strax över 540MEUR under 2023. Med utökad räck-
vidd och storlek kan den sammanslagna koncernen fortsätta
att investera i nya förmågor för att ytterligare förbättra förlj-
ningen av Retail Technology och tjänster genom lösningar
som utvecklas tillsammans med kunderna. Det bredare och
kompletterande sammanlagda produktutbudet och den
ökade geografiska räckvidden förväntas skapa betydande
möjligheter till korsförsäljning till den kombinerade kundbasen.
Kombinerad finansiell information 2023 (FY23A) –
i illustrationssyfte med full effekt av synergier 2027
MEUR
ITAB HMY
Potentiella synergier
2)
Aggregerat
1)
FY23A FY23A
Nettoomsättning 543,8 541,2 20,0 1105,0
Just. EBIT 38,3 27,1
3)
30,0 95,4
% marginal 7,0% 5,0% 8,6%
Årets resultat 25,9 13,3
4)
22,5 49,2
5)
% marginal 4,8% 2,5% 4,5%
Vi är mycket glada över att våra två företag nu
r samman till förn för alla våra kunder och
medarbetare. Vi ser detta som en strategisk
och kulturell matchning med tydliga synergier
och värdeskapande under de närmaste åren.
Vi är nu den ledande lösningsleverantören för
detaljhandelsmarknaden, vilket har varit vår
strategiska ambition. Jag är glad över att få
välkomna samtliga HMY-team som nya kollegor,
och jag är övertygad om att vi kommer att bli
Bättre tillsammans.
Andréas Elgaard,
VD & Koncernchef för ITAB-koncernen
Säkerställa kontinuitet i
verksamheten
Fortsätta att göra det vi gör
idag och hjälpa våra kunder
att utvecklas.
Lära känna varandra
rja lära känna varandra
och utforska styrkan i att
bli Bättre tillsammans.
rja dra nytta av synergier
Förverkliga viktiga synergier,
rskilt vad gäller inköp,
korsförsäljning och effektivitet.
Tillsammans kan ITAB och HMY
stärka detaljhandelssektorn
Konsumenterna har fler valmöjligheter än någonsin för hur de ska interagera
med olika varumärken och detaljhandlare. Deras förväntningar på en bättre
upplevelse i fysiska butiker har ökat. Det har i sin tur skapat ett dilemma
för detaljhandlarna, som behöver investera i sin varumärkesupplevelse
samtidigt som driftskostnaderna i butiken fortsätter att stiga. Genom att gå
samman kan ITAB och HMY utnyttja sin kombinerade branscherfarenhet,
kunskap och marknadsnärvaro för att hjälpa kunderna att växa.
ITAB och HMY – Bättre tillsammans
Den 1 februari 2025 gick ITAB och HMY sam-
man till en koncern och började arbeta tillsam-
mans. Vi strävar efter att bli bättre tillsammans
genom att det bästa från varje verksamhet blir
till nytta för den sammanslagna koncernen.
Vi kommer att fortsätta att agera på mark-
naden under varumärkerna ITAB och HMY
(och med våra andra varumärken). Våra
huvudsakliga mål för de första månaderna
av integrationsarbetet är att:
Noter: FYE 31 dec: ITABs resultat har omräknats från SEK till EUR enligt växelkursen 11,290 per den 24 september 2024.
1) Den aggregerade finansiella informationen som presenteras i tabellen är endast avsedd för illustrativa ändamål; HMYs räkenskaper är upprättade i enlighet med fransk
GAAP och baseras på konsoliderade saldobalanser; Den aggregerade finansiella informationen är inte finansiell proforma och har inte reviderats eller på annat sätt
granskats av bolagens revisorer.
2) Synergier på årsbasis, exklusive omstrukturerings- och rationaliseringskostnader; Förväntade synergier före skatt om 30 MEUR per år, inklusive 20 MEUR i kostnadssynergier
och 10 MEUR i EBITDA-effekt från kommersiella/intäktssynergier om 20 MEUR; Full synergieffekt förväntas uppnås 2027 med gradvis materialisering från räkenskapsåret
2025 och framåt; Tillämpas på räkenskapsåret 2023 i illustrativt syfte.
3) Extraordira poster bokförs under EBITDA (det totala extraordinära resultatet uppgick till 9 MEUR för räkenskapsåret 2023 och inkluderar kostnader för omstrukturering
och avveckling av affärsverksamheter).
4) Exklusive räntekostnader baserade på nuvarande kapitalstruktur och andra finansiella kostnader (inklusive avsättningar för lager och osäkra fordringar); Baserat på en
skattesats på 25procent.
5) Inkluderar effekten av ny skuldfinansiering om 255 MEUR för att finansiera det planerade förvärvet; Förutsätter en skattesats på 25procent för koncernen.
Geografiskt komplement till ITAB
Geografiskt komplement till ITAB i och
med HMYs starka närvaro i Spanien,
Frankrike, Mellanöstern och Sydamerika.
Stärkt relevans med kombinerad kundbas
Tillsammans erbjuder HMY och ITAB en
starkare relevans för den kombinerade kund-
basen och möjliggör kommersiella synergier.
Väsentlig storleksökning
En betydligt ökad storlek kommer att leda
till förbättrad effektivitet och synergier i
både kostnader och kapital.
Potentiella synergier på 30MEUR per år
Potentiella synergier på 30MEUR per år
kommer att förbättra EBITDA-marginalerna
i den sammanslagna koncernen och
förttra resultatet per aktie (full effekt
under 2027).
Potential för ytterligare tillväxt
På den europeiska marknaden finns
utrymme för den sammanslagna koncernen
att växa ytterligare, både organiskt och
genom förvärv.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 15
Hållbarhets-
rapport
Om ITABs hållbarhetsrapport 2024
ITABs hållbarhetsrapport för räkenskapsåret 2024 omfattar
sid. 15-62. Den innehåller koncernens lagstadgade
hållbarhetsrapport som ett separat avsnitt avskilt från
förvaltningsberättelsen. Hållbarhetsrapporten omfattar
moderbolaget, ITAB Shop Concept AB (publ), org. nr.
556292-1089, och alla bolag som är konsoliderade i
koncernredovisningen, om inget annat anges. Hållbarhets-
rapporten har upprättats i enlighet med bestämmelserna i
årsredovisningslagen och har inte granskats externt.
Styrelsen för ITAB Shop Concept AB har godkänt den
lagstadgade hållbarhetsrapporten i samband med
undertecknandet av års- och koncernredovisningen. Revisorns
uttalande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten återfinns
på sid. 62.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 15
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 16ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 16
Hållbarhetsrapport
Allmänna
upplysningar
I de allmänna upplysningarna beskriver vi rapportens
omfattning samt bolagsstyrningsfrågor som lednings-
ansvar, tillbörlig aktsamhet och riskhantering. Vidare
beskriver vi bolagets strategi, affärsmodell, värde-
kedja och intressenter, allt i förhållande till vår dubbla
väsentlig hetsanalys.
ITABs hållbarhetsförklaring har utarbetats i linje med
direktivet om företagens hållbarhetsrapportering
(CSRD - Corporate Sustainability Reporting Directive)
och de europeiska standarderna för hållbarhetsrap-
portering (ESRS - European Sustainability Reporting
Standards), särskilt ESRS BP-1 (Grund för utarbe-
tande). Den ska betraktas som en förimplemente-
ringsrapport inför den obligatoriska efterlevnaden
avseende räkenskapsåret 2025.
Hållbarhetsförklaringen presenteras på koncernni-
vå, i likhet med ITABs finansiella rapporter för 2024.
Den täcker in hela värdekedjan, inklusive egen verk-
samhet och verksamhet i tidigare och senare led,
vilket säkerställer en omfattande översikt över väsent-
liga hållbarhetsrelaterade inverkningar, risker och
möjligheter (IRO - Impacts, Risks & Opportunities) i
enlighet med principerna för dubbel väsentlighet.
ITAB ger sitt fulla stöd till implementeringen av
dessa rapporteringsstandarder och anser att de för-
bättrar transparens, ansvarstagande och jämförbar-
het inom olika branscher. Även om Sverige har skjutit
upp den nationella implementeringen av CSRD har
ITAB proaktivt valt att anpassa sig till direktivet innan
detta blir ett myndighetskrav, i syfte att visa ledar-
skap inom hållbarhetsrapportering.
llbarhet är en integrerad del av ITABs affärs-
modell, strategi, riskhantering och bolagsstyrning.
Vårt förhållningssätt säkerställer anpassning till
koncernens policyer, kommersiella verksamhet och
finansiella planering, vilket stärker ett hållbart värde-
skapande. Som stöd för detta har vi implementerat
interna rapporteringsmekanismer, styrningsstrukturer
och tillsyn från styrelsen och ledningsgruppen.
Vi upplever att ITAB befinner sig på en mognads-
nivå där det är möjligt att genomföra en nästan
fullständig förimplementering av CSRD och ESRS.
Detta innebär i sin tur att vi kan integrera hållbarhet
ytterligare i beslutsfattande och operativ praxis.
BP-1 Grund för utarbetande
Förteckning över upplysningskrav
ESRS 2 Allmänna upplysningar
BP-1 Allmän grund för utarbetandet av hållbarhetsförklaringen 16
BP-2 Upplysningar med avseende på särskilda omständigheter 17
GOV-1 Förvaltnings-, lednings- och tillsynsorganens roll 18
GOV-2 Information som lämnas till och hållbarhetsfrågor som
behandlas av företagets förvaltnings-, lednings- och tillsynsorgan 19
GOV-3 Integration av hållbarhetsrelaterade resultat i
incitamentsprogram 19
GOV-4 Förklaring om tillbörlig aktsamhet 19
GOV-5 Riskhantering och intern kontroll över hållbarhetsrapportering 20
SBM-1 Strategi, affärsmodell och värdekedja 20
SBM-2 Intressenters intressen och synpunkter 24
SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och deras
förhållande till strategi och affärsmodell 27
IRO-1 Beskrivning av arbetsgången för att fastställa och bedöma
väsentliga inverkningar, risker och möjligheter 28
IRO-2 Upplysningskrav i ESRS-standarder som omfattas av företagets
hållbarhetsförklaring 29
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 17ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 17
Hållbarhetsrapport
BP-2 Upplysningar med avseende på särskilda omständigheter
Tidshorisonter
ITABs definition av tidshorisonterna överensstäm-
mer med ESRS 1 avsnitt 6.4, som anger följande
definitioner:
Kort sikt: Inom rapporteringsperioden (1 år)
Medellång sikt: Mellan 1 och 5 år
ng sikt: Mer än 5 år
Dessa tidsramar används konsekvent i ITABs be-
dömningar av risker och möjligheter.
Uppskattning av värdekedjan
Inga uppskattningar av värdekedjan har använts
i denna rapport. Siffror som avser leverantörer och
kunder har dock avrundats. Dessa siffror har här-
letts från faktiska interna datakällor, med avrund-
ning tillämpad på närmaste hundratal, något som
inte väsentligt påverkar rapporterade trender.
Källor till osäkerhet i uppskattning och utfall
Vid utarbetandet av den dubbla väsentlighetsana-
lysen (DMA - Double Materiality Analysis) har ITAB
gjort uppskattningar av ekonomiska IRO med hjälp
av expertbedömningar. För dessa uppskattningar
ller följande:
Uppskattningarna bygger på interna och externa
expertutvärderingar med hjälp av branschrikt-
märken och tillgängliga historiska data.
De kan innehålla mätosäkerhet på grund av
förändrade marknadsförhållanden och begrän-
sade framåtblickande data.
ITAB arbetar med att förfina sin uppskattningsmeto-
dik för att öka precisionen i framtida rapporter.
Ändringar av hur hållbarhetsinformation
utarbetas eller presenteras
Det har inte skett några ändringar av hur hållbar-
hetsinformation utarbetas eller presenteras. De
metoder som har använts för datainsamling och
väsentlighetsbedömningar överensstämmer med
tidigare rapporteringsperioder.
Rapportering av fel under tidigare perioder
Inga väsentliga fel under tidigare rapporteringsperi-
oder har identifierats. Interna kontroller och externa
granskningar har bekräftat riktigheten i tidigare
upplysningar.
Upplysningar som härrör från annan lagstiftning
eller allmänt accepterade standarder för hållbar-
hetsrapportering
Inga ytterligare upplysningar härrör från annan
lagstiftning. Denna rapport hänvisar till GRI-standar-
der, specifikt GRI 305 (utspp) och GRI 403 (hälsa
och säkerhet), där det är tillämpligt. Rapporten har
dock utarbetats med utgångspunkt från ESRS, inte
GRI (Global Reporting Initiative).
Införlivande genom hänvisning
Denna rapport innehåller ingen information som
införlivas genom hänvisning – alla relevanta
ESRS-upplysningar ingår i sin helhet.
Användning av bestämmelser för infasning i
enlighet med bilaga C till ESRS 1
Följande upplysningar har utelämnats enligt ESRS 2
SBM-3 punkt 48(e) Infasningsbestämmelser:
ESRS E1-6: Bruttoutsläpp av växthusgaser i scope
1, 2 och 3
ESRS E1-9: Förväntade finansiella effekter av
klimatrelaterade risker och möjligheter
ESRS E5-6: Finansiella effekter av risker avseende
resursanvändning och cirkulär ekonomi
ESRS S1-12: Arbetskraftsdata om personer med
funktionsnedsättning
ESRS S1-14: Hälso- och säkerhetsdata för icke-an-
ställda
Anledningen till att dessa har utelämnats är att
arbetet med datainsamling är pågående. ITAB
arbetar på att uppnå full efterlevnad inom den
tillåtna infasningsperioden.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 18
Hållbarhet är väl förankrat i våra bolagsstyrningsstrukturer
Styrelsen
Övervakar ESG (Miljö, Socialt ansvars-
tagande & Bolagsstyrning) och får
kvartalsvisa uppdateringar om resulta-
ten. Ger det slutgiltiga godkännandet
på förslag till DMA årligen.
Revisionsutskottet
Ansvarar för tillsynen av den finansiella
och icke-finansiella rapporteringen
och den externa revisionen. Revisions-
utskottet sammanträder varje kvartal.
Chief Sustainability & People Officer
Ansvarar för frågor som rör miljö,
socialt ansvarstagande & bolagsstyr-
ning. Ansvarar för implementering av
sociala initiativ inom ITAB med fokus
på medarbetarengagemang, lika
möjligheter och retention.
Chief Operations Officer
Ansvarar för implementeringen av
program för energibesparing, avfalls-
minskning och minskade CO
2
-utsläpp
i linje med SBTi-målen (Science Based
Targets Initiative). Hälsa & säkerhet i
verksamheten samt implementering av
hållbara inköp och ny lagstiftning som
CSDDD (Corporate Sustainability Due Dili-
gence Directive), EUDR (EU Deforestation
Regulation) och CBAM Carbon Border
Adjustment Mechanism).
Chief Commercial Officer
Ansvarar för initiativ inom cirkulär design
i hela verksamheten och hållbarhetsrela-
terade tnster för våra kunder.
Head of Sustainability
Ansvarar för uppföljning av lagkrav.
Ger rekommendationer om viktiga
ESG-frågor och säkerställer korrekt
rapportering av data från affärsen-
heterna. Förbereder DMA och samlar
in synpunkter från intressenter som
sedan presenteras för koncernledning-
en och styrelsen.
ITABs koncernledning
Tar fram strategin och övervakar
utvecklingen månadsvis. Leds av Chief
Sustainability & People Officer och
stöds av koncernens Head of Sustaina-
bility och en hållbarhetscontroller.
General Counsel
Ansvarar för initiativ inom bolagsstyrning,
inklusive riskbedömning och upptäckt av
mutor och korruption samt visselblåsning.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 18
Hållbarhetsrapport
GOV-1 Förvaltnings-, lednings- och tillsynsorganens roll
Roller och ansvar
Den hållbarhetsrelaterade bolagsstyrningen
inom ITAB har införlivats i befintliga bolagsstyr-
ningsstrukturer för att säkerställa ansvarsskyldig-
het och integration i beslutsprocesser.
Styrelsen: Styrelsen har det yttersta ansvaret
för den hållbarhetsrelaterade bolagsstyrning-
en och övervakar strategisk inriktning, riskhan-
tering och långsiktiga hållbarhetsåtaganden.
Revisionsutskottet: Revisionsutskottet har
tillsyn över hållbarhetsrapporteringen för att
säkerställa att den uppvisar samma nivå av
noggrannhet och tillförlitlighet som den finan-
siella rapporteringen.
Koncernledningen: Ansvarar för att fastställa
hållbarhetsstrategin, driva genomförandet
och säkerställa anpassning till ITABs företags-
policyer och affärsmål.
Operativa ledningen: Nyckelmedlemmar i
koncernledningen övervakar implemente-
ringen av hållbarhetsinitiativ i hela organisa-
tionen.
Hållbarhetsresultaten granskas regelbundet
vid styrelse- och utskottsmöten och strukturera-
de rapporteringsmekanismer finns på plats. I
diagrammet på denna sida finns mer detaljerad
information om styrningsstrukturerna.
Mer information om vår styrelse och koncern-
ledning finns på sid. 84-85.
Expertis och färdigheter
ITAB har utsett särskilda hållbarhetsspecialister
som tillhandahåller teknisk expertis och strategisk
vägledning, däribland en Chief Sustainability &
People Officer (CSPO) samt en Head of Sustaina-
bility och en hållbarhetscontroller.
ITAB arbetar på följande sätt för att stärka den
interna förmågan:
Anlitar externa hållbarhetskonsulter för att säker-
ställa efterlevnad av CSRD- och ESRS-kraven.
ker ämnesexpertis inom områden som
utfasning av fossila bränslen, cirkulär ekonomi
och hållbarhet i leverantörskedjan.
Har tillhandahållit utbildning i CSRD och
hållbarhetsfrågor till styrelsen och koncern-
ledningen, under ledning av en extern
hållbarhets expert.
ITAB arbetar med kontinuerlig utbildning och
utveckling för att säkerställa att styrande organ
ständigt står rustade för att effektivt övervaka
hållbarhetsrelaterade risker och möjligheter.
Hållbarhet är väl förankrat i våra
bolagsstyrningsstrukturer
Organisationsöversikten här intill visar hur håll-
barhetsansvaret är fördelat inom våra bolags-
styrningsstrukturer. Tillsyn av IRO ingår i styrelsens
ansvar, särskilt revisionsutskottets.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 19
GOV-2 Information som lämnas till
och hållbarhetsfrågor som behandlas
av företagets förvaltnings-, lednings-
och tillsynsorgan
Styrelsen får uppdateringar om hållbarhetsutveck-
lingen varje kvartal och genomför en årlig översyn
av den dubbla väsentlighetsanalysen. Vid styrelsens
årliga strategimöte diskuteras väsentliga IRO, och
eventuella nödvändiga justeringar av hållbarhets-
strategin tas upp med koncernledningen. Vid dessa
möten fokuserar styrelsen på övergripande hållbar-
hetsmål på hög nivå, medan koncernledningen
övervakar de mer detaljerade operativa målen.
Revisionsutskottet, som ansvarar för resultatövervak-
ning, granskade följande IRO och deras tillhörande
l under 2024:
Klimatförändringar, begränsning, växthusgaser
Klimatförändringar, energi
Cirkulär ekonomi, resursinflöden inklusive resurs-
användning
Cirkulär ekonomi, resursutflöden relaterade till
produkter och tjänster
Cirkulär ekonomi, avfall
Den egna arbetskraften, arbetsvillkor, hälsa &
säkerhet
Den egna arbetskraften, arbetsvillkor, balans
mellan arbete och privatliv
Lika behandling och möjligheter, mångfald, rättvisa
och inkludering (DEI - Diversity, Equity & Inclusion)
Lika behandling och möjligheter, utbildning och
kompetensutveckling
Arbetstagare i värdekedjan, arbetsförhållanden i
tidigare led
Arbetstagare i värdekedjan, lika behandling och
möjligheter för alla i tidigare led
Arbetstagare i värdekedjan, andra arbetsrelatera-
de rättigheter, barn- och tvångsarbete i tidigare led
Ansvarsfullt företagande, korruption och mutor,
förebyggande och upptäckt, inklusive utbildning
Dessa uppdateringar och granskningar dokumen-
teras och integreras i ITABs processer för hållbar-
hetsrapportering och strategigenomgång, vilket
säkerställer transparens, kontinuerlig förbättring och
anpassning till våra hållbarhetsmål.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 19
Hållbarhetsrapport
GOV-3 Integration av
hållbarhetsrelaterade resultat i
incitamentsprogram
r närvarande har ITAB inga aktiva resultatre-
laterade incitamentsprogram som är specifikt
kopplade till hållbarhetsmål. Även om hållbar-
hetsresultat ingår i de bredare strategierna och
styrningsramarna för vår verksamhet finns dessa
för närvarande inte integrerade i ersättnings- eller
incitamentsstrukturerna. Vi övervakar kontinuerligt
utvecklingen av bästa praxis och intressenternas
förntningar, och utvärderar möjliga sätt att
anpassa våra incitamentsprogram till våra håll-
barhetsmål i framtiden.
GOV-4 Förklaring om tillbörlig aktsamhet
I tabellen nedan visas de avsnitt som inneller
upplysningar om vår nuvarande utvärderingspro-
cess för tillbörlig aktsamhet i fråga om hållbarhet.
Centrala delar i tillbörlig akt-
samhet i fråga om hållbarhet
Sidor i hållbarhetsförklaringen
Integration av tillbörlig
aktsamhet i fga om
hållbarhet i bolags styrning,
strategi och affärsmodell
GOV-1 Roller och ansvar, sid. 18
GOV-1 Övervakning (organisationsöversikt), sid. 18
GOV-2 Hållbarhetsfrågor som behandlas av ledningen, sid. 19
SBM-3 Process för identifiering av väsentliga inverkningar, risker och möjligheter, sid. 27
Att samarbeta med
påverkade intressenter i alla
huvudstegen i tillbörlig
aktsamhet i fga om
hållbarhet
SBM-2 Intressenters intressen och synpunkter, sid. 24
SBM-3 Process för identifiering av väsentliga inverkningar, risker och möjligheter, sid. 27
IRO-1 Process för att identifiera IRO, sid. 28
MDR-P:
E1-2 Policyer för klimatförändringarna, sid. 37
E5-1 Policyer för resursanvändning och cirkur ekonomi, sid. 39
S1-1 Policyer för den egna arbetskraften, sid. 44
S2-1 Policyer för arbetstagare i värdekedjan, sid. 49
G1-1 Affärsetiska policyer och företagskultur, sid. 52
Identifiering och bedömning
av negativa inverkningar
SBM-3 Identifiering av väsentliga inverkningar, risker och möjligheter, sid. 27
IRO-1 Identifiering av inverkningar, risker och möjligheter, sid. 28
Att vidta åtrder för att
behandla dessa negativa
inverkningar
MDR-A:
E1-3 Åtgärder avseende väsentliga inverkningar, sid. 37
E5-2 Åtgärder avseende väsentliga inverkningar, sid. 40
S1-4 Hälsa och säkerhet, åtgärder avseende väsentliga inverkningar, sid. 45
S1-4 Den egna arbetskraften, åtgärder avseende väsentliga inverkningar, sid. 45
S1-4 Lika behandling och möjligheter, åtgärder avseende väsentliga inverkningar, sid. 45
S2-4 Åtgärder avseende väsentliga inverkningar, sid. 50
Att följa upp hur ändamåls-
enliga dessa insatser är och
kommunicera detta
MDR-M & MDR-T:
E1-4 Resultattt och mål, sid. 37
E5-3 Resultattt och mål, sid. 40
S1-5 Resultattt och mål, sid. 45
S2-5 Resultattt och mål, sid. 50
Styrelsen fokuserar på övergripande
hållbarhetsmål på hög nivå, medan
koncernledningen övervakar de mer
detaljerade operativa målen.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 20ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 20
Hållbarhetsrapport
GOV-5 Riskhantering och intern
kontroll över hållbarhetsrapportering
ITAB har genomfört följande åtgärder för att minska
riskerna gällande säkerhet och kvalitet för de data
som används i hållbarhetsrapporteringen:
Särskild tillsyn
Utöver de bolagsstyrningsmodeller som redovisas
under ESRS 2 GOV-1 har ITAB infört en roll som
hållbarhetscontroller. Denna funktion är uteslutan-
de avsedd att övervaka de hållbarhetsdata som
rapporteras från alla delar av verksamheten. Ett
viktigt ansvarsområde för hållbarhetscontrollern
är att validera uppgifterna i linje med ESRS-kraven
genom systematiska personliga revisioner av ITABs
anläggningar och regelbundna granskningar
av inlämnad information tillsammans med lokala
controllers.
Integrerad datainsamling
Alla hållbarhetsdata samlas in genom ITABs
koncernrapporteringssystem, vilket säkerställer
transparens, spårbarhet och konsekvens i hela or-
ganisationen. Systemet utgör en central del av vår
riskhanteringsprocess genom att det tillhandahåller
verifierbara data för rapportering och analys.
Revision och granskning
Styrelsen har utsett ett revisionsutskott som ansvarar
för kvalitetssäkring av ITABs hållbarhetsrapportering.
Revisionsutskottet granskar regelbundet riskhan-
teringsprocesserna relaterade till hållbarhets-
data, och säkerställer att korrigerande åtgärder
genomförs omedelbart när avvikelser eller risker
identifieras.
SBM-1 Strategi, affärsmodell och värdekedja
Beskrivningar av produkter och tjänster
ITAB är en ledande innovatör inom detaljhandeln
med inriktning på utveckling och implementering
av moderna, hållbara butikskoncept som förbättrar
kundupplevelsen och samtidigt främjar miljö- och
samhällsansvar. Vår affärsmodell bygger på att
integrera hållbarhet i varje fas av detaljhandelns
värdekedja, från konceptdesign och operationell
effektivitet till leverantörsdialog och digital transfor-
mation. Våra kärnprodukter och -tjänster inkluderar:
Innovativ utveckling och tillverkning
av detaljhandelskoncept
Vi designar, utvecklar och tillverkar butiksmiljöer
som är estetiskt tilltalande, funktionella och håll-
bara. Våra butikskoncept är skapade med tonvikt
på energieffektiv design, miljövänliga material och
planlösningar som optimerar naturligt ljus och ven-
tilation, vilket bidrar till minskad energiförbrukning
och minimerad miljöpåverkan.
Retail Tech och stöldförebyggande lösningar
Våra tekniska lösningar för detaljhandeln integre-
rar sömlöst digitala och fysiska upplevelser för att
skapa en butiksmiljö som engagerar konsumenten.
Viktiga funktioner är avancerade kassasystem,
självbetjäningsautomater, Click & Collect, inter-
aktiva konsumentgränssnitt, säkerhetsgrindar och
effektiva köhanteringssystem. Lösningarna bidrar
till att effektivisera verksamheten, automatisera
rutinuppgifter och minska förekomsten av fel. Detta
resulterar i sin tur i kostnadsbesparingar som kan
återinvesteras för att ytterligare förhöja kundupple-
velsen och driva innovation.
En central del i vårt teknikerbjudande är OnRed,
en banbrytande plattform som utnyttjar datadrivna
insikter och tillämpar ett integrerat digitalt ekosys-
tem för att revolutionera detaljhandelsupplevelsen.
OnRed överbryggar klyftan mellan konsumenternas
förväntningar och faktiska köpupplevelser genom
att fokusera på personanpassning med bibehållna
robusta integritetsstandarder. Vi prioriterar även
stöldförebyggande inom detaljhandeln genom
att kontinuerligt förfina våra säkerhettgärder för
att hantera nya hot och minska detaljhandlarnas
förluster.
Belysningslösningar
Med över 40 års erfarenhet levererar vi avancera-
de, hållbara belysningslösningar för detaljhandeln
som är utformade för att förbättra konsumentupp-
levelsen och minska miljöpåverkan. Vår portfölj
innehåller ljusskenor, pendellampor, taklampor
och paneler som alla är konstruerade för överläg-
sen energieffektivitet, optimal färgåtergivning och
snabb avkastning på investeringen. Alla produkter
är noggrant testade i våra egna laboratorier och
certifierade av tredjepartsorgan. De lämpar sig
utmärkt för skräddarsydda belysningsplaner som
optimerar butikens planlösning, sparar energi och
förhöjer atmosfären i butiken med en söms kom-
bination av innovation, hållbarhet och operationell
effektivitet.
Konsult- och supporttjänster
Utöver våra centrala detaljhandelskoncept erbjud-
er vi även skräddarsydda konsulttjänster för våra
partners. Med vår expertis hjälper vi detaljhandlare
att införa hållbara metoder i hela sin verksamhet,
från butiksdesign och energihantering till minskade
avfall och hållbar handel. Vi vägleder kunder-
na genom processen att integrera hållbarhet i
affärsstrategierna och hjälper dem att uppfylla
förntningarna från marknaden och anpassa sig
till de ständigt föränderliga regelverken.
Hållbarhetsinriktad detaljhandel
Våra operativa metoder lägger vikt vid resurseffekti-
vitet, minskade avfall och ansvarsfull konsumtion. Vi
arbetar nära våra leverantörer för att säkerställa att
alla produkter och tjänster som erbjuds inom våra
detaljhandelsmiljöer uppfyller strikta standarder för
miljö, samhällsansvar och bolagsstyrning, inklusive
ansvarsfull anskaffning och logistik, i linje med
principerna för cirkulär ekonomi.
Integrering i övergripande ramverk
Hållbarhetsrisker inklusive ESG-risker (miljö, socialt
ansvarstagande & bolagsstyrning) har införlivats i
bolagets övergripande riskregister och övervakas
regelbundet som en del av vårt ramverk för riskhan-
tering. Detta säkerställer att hållbarhetsrelaterade
risker identifieras, bedöms och hanteras tillsam-
mans med andra strategiska risker.
De risker, osäkerhetsfaktorer och viktiga om-
ständigheter som anses vara väsentliga för koncer-
nens verksamhet och framtida utveckling, inklusive
hållbarhetsrisker, beskrivs på sid. 73-77. Riskerna
avser ITABs verksamhet, bransch och marknader
och kategoriseras enligt följande: strategiska risker,
operativa risker, finansiella risker, efterlevnads- och
regleringsrisker samt hållbarhetsrisker.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 21
Hållbarhetsåtagande
Vårt förhållningssätt bygger på ett tydligt engage-
mang för hållbarhet. ITAB bedriver ingen verksam-
het som involverar förbjudna material, produkter
eller tjänster. Vi har inte heller några intäkter från
verksamhet som är relaterad till fossila bränslen,
kemikalietillverkning, kontroversiella vapen eller od-
ling eller produktion av tobak. Istället fokuserar vi på
att bygga ett motståndskraftigt, koldioxidsnålt och
socialt ansvarsfullt ekosystem för detaljhandeln som
skapar långsiktigt värde för alla intressenter.
Genom att integrera hållbarhet i våra butikskon-
cept, operativa metoder och strategiska partner-
skap säkerställer ITAB-koncernen att våra produkter
och tjänster inte bara bidrar till en övergsen de-
taljhandelsupplevelse utan också till en mer hållbar
och ansvarsfull framtid för branschen.
Marknadsbeskrivning
Under 2024 hade ITAB-koncernen verksamhet i 23
länder med en årsomsättning på cirka 6,6 miljarder
kronor, omkring 2 500 anställda och 15 produktions-
anläggningar i Europa, Sydamerika och Kina.
Koncernen arbetar främst mot den europeiska
detaljhandelssektorn, med en växande närvaro på
utvalda internationella marknader genom distribu-
törer och partnerskap.
Kunder och konkurrenslandskap
Den moderna europeiska detaljhandelsmarkna-
den, som omfattar både fysiska butiker och e-han-
del, värderas till cirka 44 000 miljarder kronor. ITABs
andel av den adresserbara marknaden varierar
beroende på geografi och produktportfölj, med
en uppskattad marknadspotential på 110 miljarder
kronor inom bolagets kärnsegment.
Huvudsakliga kundsegment
ITAB levererar produkter och tjänster till en mång-
sidig kundbas inom flera detaljhandelssektorer,
däribland:
Livsmedel: Carrefour, COOP, Morrisons
Bygg & heminredning: IKEA, Leroy Merlin,
Rautakesko
Fashion & accessoarer: H&M, Pandora
Apotek & servicestationer: Circle K, Apotek
Hjärtat
ITAB har en brett fördelad intäktsbas där ingen en-
skild kund står för mer än 11 procent av den totala
omsättningen. Detta minskar bolagets beroende
av enskilda kunder och minskar även sektorsspeci-
fika risker.
Konkurrenskraftig position
ITAB konkurrerar med både stora multinationella
företag och regionala aktörer. Större konkurrenter
är Wanzl, Diam och Umdasch, vars koncernomsätt-
ning är jämförbar med ITABs. Vidare har ITAB kon-
kurrens från mindre specialistföretag och regionala
tillverkare på olika europeiska marknader. Bolaget
differentierar sig genom integrerade detaljhandel-
slösningar, kompetens inom digital transformation
och ett starkt fokus på hållbarhetsdriven innovation.
ITAB-koncernen deltar aktivt i konsolideringen
av marknaden. I syfte att stärka ITABs position och
komplettera koncernens nuvarande erbjudande
ingick ITAB i slutet av september 2024 ett avtal om
att förvärva Financre HMY. HMY är en ledande
europeisk leverantör av butiksinredning, kassor och
butiksdesign till detaljhandeln. Förvärvet slutför-
des den 31 januari 2025 och HMY konsolideras i
ITAB-koncernen från och med den 1 februari 2025.
HMY kommer att ingå i ITAB-koncernens hållbar-
hetsförklaring från och med 2025.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 21
Hållbarhetsrapport
Land Personalstyrka
Argentina 79
Chile 1
Danmark 24
Estland 8
Finland 146
Frankrike 34
Förenade
Arabemiraten 7
Indien 1
Italien 363
Kina & Hongkong 268
Lettland 103
Litauen 150
Malaysia 7
Nederländerna 76
Norge 159
Polen 10
Spanien 11
Storbritannien 160
Sverige 264
Tjeckien 390
Tyskland 257
USA 5
Summa 2 523
Antal anställda
per den 31 december 2024
Antal anställda och geografisk spridning
Per den 31 december 2024 hade ITAB 2 523
anställda i 23 länder, vilket återspeglar bolagets
starka närvaro i Europa och på utvalda interna-
tionella marknader. De största personalstyrkorna
finns i Italien (363 anställda), Tjeckien (390), Kina
& Hongkong (268), Tyskland (257), Sverige (264)
och Storbritannien (160), vilket visar på bolagets
viktigaste operativa nav.
Utöver sin position i Europa har ITAB en strategisk
rvaro i Argentina, Chile, Indien, Kina & Hong-
kong, Malaysia, Förenade Arabemiraten och USA,
som stöd för sin globala verksamhet. Arbetskraften
omfattar olika funktioner inom tillverkning, handel,
inköp och teknisk design, för att säkerställa söms
service inom samtliga marknader.
SBM-1 Strategi, affärsmodell och värdekedja forts.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 22ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 22
Hållbarhetsrapport
Affärsmodell
ITAB använder sig av en heltäckande affärsmodell
som är utformad för att förbättra konsumentupple-
velsen och hjälpa detaljhandlare att anpassa sin
verksamhet till en föränderlig marknadsdynamik.
Bolagets förhållningssätt sammanfattas i ”One
ITAB”-strategin, som betonar ett nära samarbete
med kunder, leverantörer och partners för att
tillsammans skapa engagerande, effektiva och
hållbara detaljhandelsmiljöer.
Viktiga delar i ITABs affärsmodell
Solution Design och gemensamt skapande: ITAB
samarbetar med detaljhandlarna för att omvandla
varumärkesambitioner till fysiska butiksupplevelser.
Bolaget drar nytta av konsumentinsikter och bran-
schexpertis för att utveckla skräddarsydda lösning-
ar som leder till fler besökare, ökad förljning och
konvertering och bättre operativ effektivitet.
Mångsidig portfölj av produkter och tjänster:
Bolaget har ett brett utbud som omfattar Retail
Tech, belysning, inredningslösningar och tjänster.
Tack vare den omfattande portljen kan ITAB möta
detaljhandlarnas olika behov, från bättre tekniklös-
ningar till optimerad planlösning och belysning i
butik.
llbar intäktsmodell: Som svar på föränderliga
marknadskrav uppdaterar ITAB sina erbjudanden
för att utveckla en mer hållbar intäktsmodell.
Detta innebär att skapa ny efterfrågan och sälja
mer från utrustnings- och tjänsteportljen till en
bredare kundbas, och därigenom bygga vidare
befintliga styrkor och skapa nya intäktsströmmar för
tillväxt.
Global närvaro med lokal expertis: ITAB har
verksamhet i flera länder och kombinerar global
räckvidd med lokal kompetens. Denna struktur
hjälper bolaget att förstå olika köpbeteenden och
skräddarsy lösningar för specifika marknadsbehov,
vilket säkerställer relevans och effektivitet i olika
regioner.
Hållbarhetsåtagande: ITAB integrerar hållbara
metoder i sin verksamhet och sina lösningar med
fokus på energieffektivitet, miljövänliga material
och design som minimerar milverkan. Åtag-
andet bidrar inte bara till miljöansvar utan ligger
också i linje med konsumenternas växande efter-
frågan på hållbara affärsmetoder inom detaljhan-
deln.
Genom denna mångfacetterade affärsmodell
positionerar sig ITAB som en strategisk partner
för detaljhandlare som strävar efter att skapa
övertygande konsumentupplevelser och samtidigt
anpassa sig till det snabbt föränderliga detaljhan-
delslandskapet.
Värdekedjan
ITABs värdekedja omfattar såväl leverantörer i
tidigare led som intern verksamhet samt kunder
och tjänster i senare led, vilket säkerställer sömlös
integration av hållbarhet, operativ effektivitet och
produktinnovation. På sid. 23 finns en illustration av
värdekedjan.
Verksamhet i tidigare led
ITAB köper in material och komponenter från cirka
200 råvaruleverantörer och cirka 2 400 leverantörer
av inköpta artiklar. Leverantörerna tillhandahåller
metaller, plast, elektronik och andra väsentliga
komponenter som krävs för ITABs detaljhandels-
sningar. Dessa leverantörer har en nyckelroll i att
säkerställa en tillförlitlig och högkvalitativ leverantör-
skedja som uppfyller kraven från ITABs verksamhet
och slutkunder.
Egen verksamhet
Under 2024 drev ITAB 15 produktionsanläggningar
samt flera lagerlokaler och kontor över hela värl-
den, där detaljhandelslösningar utformas, tillverkas
och distribueras.
Verksamhet i senare led
ITAB levererar till över 300 stora kunder inom olika
detaljhandelssektorer, däribland livsmedel, bygg
och heminredning, fashion och apotek. Bolagets
lösningar är utformade för att förbättra kundupple-
velsen i butik och samtidigt minska miljöpåverkan.
Värdekedjan i senare led innefattar:
Transport och distribution av produkter på land
och till sjöss, med fokus på att optimera rutterna
för att minska utsppen. Användningsfasen för
sålda produkter, som säkerställer energieffektiv
belysning, självutcheckningskassor och stöld-
förebyggande teknik som bidrar till en hållbar
detaljhandel. Hantering av uttjänta produkter,
där ITAB i allt högre grad tillämpar principerna för
cirkulär ekonomi, erbjuder system för återläm-
nande och designar produkter för modularitet,
reparerbarhet och återvinningsbarhet.
Köpta tjänster (cirka 450 leverantörer) som stödjer
verksamheter i såväl tidigare som senare led,
däribland IT-, logistik- och underhållstjänster.
Åtagande avseende hållbarhet
och regelefterlevnad:
ITAB säkerställer efterlevnad av regelverk för hållbar-
het i hela värdekedjan, inklusive tillbörlig aktsamhet
i fråga om ESG för leverantörer, miljöcertifieringar
och kundernas förväntningar på hållbarhet. Ge-
nom kontinuerlig dialog med intressenter, leveran-
törer, medarbetare, kunder och tillsynsmyndigheter
kan ITAB mildra riskerna, ta vara på nya möjligheter
och vara ledande inom hållbara detaljhandelss-
ningar.
SBM-1 Strategi, affärsmodell och värdekedja forts.
ITAB positionerar sig som en strategisk
partner för detaljhandlare som
strävar efter att skapa övertygande
konsumentupplevelser.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 23ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 23
Hållbarhetsrapport
SBM-1 Strategi, affärsmodell och värdekedja forts.
Leverantörer av råmaterial
Leverantörer av inköpta artiklar
Transport av varor och råmaterial
Arbetstagare i leverantörskedjan
ITAB-anställda
Kontorslokaler
Lageranläggningar
Produktionsanläggningar
Energiproduktion
och nätförbrukning
Kunder/
detaljhandlare
Användning av sålda produkter
Inköpta
tjänster
Konsumenter
Transport och
distribution
Anställda
hos kunder
Hantering av uttjänta
ITAB-produkter
Tidigare led Egen verksamhet Senare led
Producerat avfall och återvinning
17
16
12
15
11
14
13
9
5
6
7
8
10
4
4
2
1
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 24ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 24
Hållbarhetsrapport
SBM-2 Intressenters intressen och synpunkter
På sid. 24-26 redovisas bolagets intressenter, hur man samverkar med dessa, intressenternas förntningar och bolagets svar på förväntningarna.
Kunder
Beskrivning av intressenten
Som direktleverantör arbetar ITAB med en bred och mångsidig kundbas inom flera
detaljhandelssektorer, däribland dagligvaruhandel (Carrefour, COOP, Morrisons),
bygg och heminredning (IKEA, Leroy Merlin, Rautakesko), fashion (H&M, Pandora)
samt apotek och servicestationer (Circle K, Apotek Hjärtat). Våra kunder är av-
rande för ITABs afrsframgångar och spelar en nyckelroll i vår värdekedja.
Affärsförbindelsens natur och syfte
ITAB har en direkt dialog med kunderna via olika kanaler, bland annat genom
kundansvariga, projektledare, kundtjänstteam och hållbarhetsansvariga. Genom
dessa interaktioner säkerställer vi att ITABs lösningar överensstämmer med kunder-
nas strategiska mål och uppfyller deras operativa behov. Vi arbetar tillsammans
med våra kunder för att erbjuda lösningar för detaljhandeln som förbättrar kund-
upplevelsen, ökar den operativa effektiviteten och driver innovation. Vi upprätt-
ller också kommunikation på högsta ledningsnivå för att säkerställa att både
ngsiktiga strategiska mål och dagliga operativa frågor hanteras.
Intressentens förväntningar
Kunderna förväntar sig att ITAB levererar högkvalitativa produkter som uppfyller
deras specifika operativa krav, med fokus på punktliga leveranser och konkurrens-
kraftiga priser. Vidare värdesätter kunderna hållbara affärsmetoder som stödjer
deras egna hållbarhetsmål, som energieffektiva lösningar, miljövänliga material
och integration av innovativ teknik som förbättrar både kundupplevelsen och den
operativa effektiviteten.
Hantera intressenternas förväntningar genom
att integrera dessa i strategin och affärsmodellen
Inom ITAB säkerställer vi att vi: kontinuerligt skapar innovation och utvecklar
sningar som uppfyller de högsta kvalitetsstandarderna och integrerar energi-
effektivitet och hållbarhet i alla produkter; implementerar robusta system för
projektledning och leverantörskedjan, som hjälper oss att leverera i tid och erbju-
da kostnadseffektiva lösningar; samt prioriterar hållbarhet i alla aspekter av vår
verksamhet, från produktdesign till drift, så att vi erbjuder lösningar som inte bara
gynnar våra kunder utan också bidrar till deras miljömässiga och sociala mål.
Leverantörer/partners
Beskrivning av intressenten
ITAB köper in material och komponenter från cirka 200
råvaruleverantörer och 2 400 leverantörer av inköpta
artiklar inom en rad vitt skilda branscher, däribland
metaller, plast, elektronik och andra väsentliga
komponenter som är nödvändiga för ITABs detaljhan-
delssningar. Dessa leverantörer har en nyckelroll i att
säkerställa en tillförlitlig och högkvalitativ leverantörs-
kedja som uppfyller kraven från ITABs verksamhet och
slutkunder.
Affärsförbindelsens natur och syfte
ITAB för en öppen och kontinuerlig dialog med sina
leverantörer genom flera kanaler, däribland kundan-
svariga, lokala inköpare och chefer samt koncernens
Head of Procurement. Genom denna kontinuerliga
kommunikation säkerställer ITAB att det finns en
samstämmighet mellan bolaget och dess leverantörer
kring viktiga hållbarhetsmål, affärsmetoder och ope-
rativa förväntningar. Bolaget samarbetar också med
leverantörerna för att främja ansvarsfulla inköp och
säkerställa efterlevnad av ITABs hållbarhetsrelaterade
och etiska standarder inom hela leverantörskedjan.
Genom regelbunden dialog kan ITAB kommunicera
nya krav, stämma av bästa praxis och dela återkopp-
ling kring hållbarhetsresultat.
Intressentens förväntningar
Leverantörerna förväntas uppfylla specifika standarder
i linje med ITABs hållbarhetsmål, inklusive efterlev-
nad av praxis för etisk anskaffning och efterlevnad
av ESG-kriterier (miljö, socialt ansvarstagande och
bolagsstyrning). ITAB värdetter samarbetet med sina
leverantörer och kategoriserar dessa i tre nivåer utifrån
prestation: Godkända leverantörer som uppfyller
grundläggande kvalitets- och hållbarhetskriterier.
Föredragna leverantörer som konsekvent uppfyller
ITABs prestations- och hållbarhetskrav. Partnerleve-
rantörer som inte enbart uppfyller kraven utan aktivt
samarbetar med ITAB för att utveckla nya hållbara
lösningar och affärsmetoder. Vidare säkerställer ITAB
att leverantörerna uppfyller följande förväntningar:
Betalning enligt överenskomna betalningsvillkor, vilket
främjar tillit och finansiell stabilitet i leverantörskedjan;
och Hållbara affärsmetoder, inklusive åtaganden att
minska miljöpåverkan, tillämpa rättvisa arbetsvillkor
och bidra till målen för hållbar utveckling (SDG -
Sustainable Development Goals).
Hantera intressenternas förväntningar genom att
integrera dessa i strategin och affärsmodellen
ITAB hanterar leverantörernas förväntningar genom att
kontinuerligt förfina och kommunicera sina hållbar-
hetskrav. Det inner bland annat att införa hållbar-
hetsrevisioner, utbildningsprogram för leverantörer och
kontinuerlig uppföljning för att säkerställa efterlev-
nad av ITABs uppförandekod och policyer för etisk
anskaffning. ITAB har också ett nära samarbete med
leverantörerna för att främja innovation inom hållbar
produktutveckling, förbättra energieffektiviteten och
minimera avfall i hela leverantörskedjan. ITAB ger ock-
så leverantörerna återkoppling kring resultaten och
samarbetar med dem för att genomföra förbättringar.
Viktiga intressenter
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 25
Hållbarhetsrapport
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 25
Medarbetare
Beskrivning av intressenten
Vid årsskiftet 2024-2025 hade ITAB en mångsidig
arbetskraft på 2 523 anställda i 23 länder. Bolaget
har en stark närvaro i Europa och på viktiga
internationella marknader, med en betydande
personalstyrka i Italien, Tjeckien, Kina, Tyskland,
Sverige och Storbritannien. Utöver sin position i
Europa har ITAB en strategisk närvaro i länder som
Argentina, Chile, Kina, Indien, Malaysia, Förenade
Arabemiraten och USA, som stöd för sin globala
verksamhet. Arbetskraften omfattar olika funktioner
inom tillverkning, handel, inköp och teknisk design,
vilket återspeglar ITABs bredd och räckvidd över
olika branscher.
Affärsförbindelsens natur och syfte
ITAB främjar kontinuerlig dialog med sina med-
arbetare genom flera kanaler för att säkerställa
deras välbefinnande och ta hänsyn till deras per-
spektiv på hållbarhet. I detta ingår interaktioner
inom den dagliga verksamheten, medarbetarut-
värderingar, deltagande i säkerhetskommittéer,
intern intranätkommunikation och undersök-
ningar om medarbetarengagemang. Genom
dessa kanaler kan ITAB samla in återkoppling från
medarbetarna, hantera problem och främja en
kultur av öppenhet och inkludering. Medarbetar-
na uppmuntras att delta i regelbundna dialoger
som gör det möjligt för ITAB att förstå deras behov,
särskilt inom områden som rör hälsa, säkerhet,
karriärutveckling och hållbarhet.
Intressentens förväntningar
ITAB strävar efter att uppfylla viktiga förväntningar
från medarbetarna och säkerställa en stödjande
och hållbar arbetsmiljö. Några av de viktigaste
förväntningarna från bolagets medarbetare är:
Attraktiv arbetsplats - att tillhandahålla en säker,
inkluderande och motiverande arbetsmiljö; God
arbetsmiljö - att främja en sund, respektfull och
samarbetsinriktad atmosfär där medarbetarna kan
trivas och må bra; Hälsa & säkerhet - att upprätt-
lla en hög standard för hälso- och säkerhetsruti-
ner för att värna om medarbetarnas välbefinnan-
de; Personalutveckling och karriärmöjligheter - att
erbjuda möjligheter att växa och utvecklas genom
utbildningar och kompetens- och karriärutveck-
lingsprogram; En arbetsplats med mångfald och
jämställdhet - att tillämpa policyer för mångfald,
rättvisa och inkludering för att säkerställa lika möj-
ligheter för alla medarbetare oavsett kön, etnicitet
eller bakgrund; Ersättningsvillkor - att säkerställa
konkurrenskraftig och rättvis erttning i linje med
branschstandarder och medarbetarnas bidrag
till verksamheten; samt Hållbar verksamhet - att
anpassa affärsverksamheten till hållbara metoder,
involvera medarbetarna i hållbarhetsinitiativ och
främja känslan av ett gemensamt syfte att bidra till
en ansvarsfull framtid.
Hantera intressenternas förväntningar
genom att integrera dessa i strategin och
affärsmodellen
ITAB arbetar aktivt för att möta dessa förnt-
ningar genom att tillhandahålla en attraktiv och
positiv arbetsplats där medarbetarnas säkerhet
och utveckling har hög prioritet. Bolaget ge-
nomför regelbundet medarbetarutvärderingar
och undersökningar av engagemanget för att
bedöma medarbetarnöjdheten och identifiera
förbättringsområden. Genom regelbundna säker-
hetskommittémöten ser ITAB till att medarbetarna
har en plattform för att uttrycka eventuell oro över
säkerheten på arbetsplatsen. Bolaget investerar
också i utbildnings- och utvecklingsprogram för
att hjälpa sina medarbetare att växa professio-
nellt och erbjuder möjligheter till karriärutveckling
inom organisationen. Vidare strävar ITAB efter
att tillhandahålla konkurrenskraftiga lönevillkor,
implementera policyer som stödjer mångfald på
arbetsplatsen och integrera hållbarhet i den dag-
liga verksamheten.
Ägare/investerare
Beskrivning av intressenten
ITABs ägare och investerare spelar en avgö-
rande roll i att tillhandahålla nödvändigt ka-
pital, strategisk vägledning och övervakning
av bolagsstyrningen. Detta för att säkerställa
att bolaget förblir konkurrenskraftigt, mot-
ståndskraftigt och anpassat till den ständigt
föränderliga dynamiken inom detaljhandeln.
Investerarna är avgörande för att forma ITABs
långsiktiga strategi, driva ekonomisk tillväxt
och säkerställa hållbara metoder inom hela
verksamheten. Deras främsta prioritet är att
säkra avkastning på investeringen samtidigt
som de säkerställer att ITAB följer principerna
för bolagsstyrning och hållbarhet.
Affärsförbindelsens natur och syfte
ITAB upprätthåller en transparent kommu-
nikation med sina ägare och investerare
genom flera kanaler. Där ingår regelbunden
finansiell rapportering som beskriver verk-
samhetens resultat, tillväxt och riskfaktorer.
Vidare tillhandahåller ITAB hållbarhetsredo-
visningar, vilket säkerställer anpassning till
ESG-kraven (miljö, socialt ansvarstagande
och bolagsstyrning). Intressentsamverkan
genomförs regelbundet genom årsstämmor-
na, investerarmöten och direkt kommunika-
tion med ledningen för att upprättlla en
öppen dialog kring strategiska prioriteringar,
finansiella resultat och hållbarhetsmål.
Genom dessa diskussioner säkerställer ITAB
att bolaget har en god förståelse för investe-
rarnas intressen och kontinuerligt uppfyller
deras förväntningar.
Intressentens förväntningar
ITABs investerare har tydliga förväntningar på
bolaget, bland annat följande: Avkastning
på investeringar (ROI - Return on Investment)
- att säkerställa att bolaget levererar stabil
ekonomisk avkastning och ökar värdet för
aktieägarna; Transparent rapportering - att
tillhandahålla aktuella, korrekta och utförliga
rapporter om finansiella resultat, hållbar-
hetsmått och praxis för bolagsstyrning.
Investerarna förväntar sig att få detaljerad
information om både finansiella resultat och
ESG-framsteg; samt Hållbar verksamhet - in-
vesterarna förntar sig att ITAB ska bedriva
sin verksamhet på ett hållbart sätt som ba-
lanserar lönsamhet med ansvarsfull miljöpå-
verkan och samhällsansvar. I detta inr att
följa globala hållbarhetsstandarder, minska
miljöpåverkan och implementera etiska
affärsmetoder i hela leverantörskedjan.
Hantera intressenternas förväntningar
genom att integrera dessa i strategin och
affärsmodellen
r att möta förväntningarna hos ägare
och investerare säkerställer ITAB att bolaget
tillhandahåller regelbunden och transparent
rapportering om finansiella resultat och
hållbarhetsresultat. Detta uppnås genom
kvartalsrapporter, års- och hållbarhetsredo-
visningar och regelbundna möten där led-
ningen ger uppdateringar om strategi och
resultat. ITAB arbetar aktivt för att säkerställa
att bolagets långsiktiga tillväxtstrategi omfat-
tar hållbarhetsmål och därigenom uppfyller
investerarnas önskan om såväl lönsamhet
som ansvarsfulla affärsmetoder. Dessutom
har bolaget en bolagsstyrningsstruktur som
specifikt säkerställer strategisk anpassning till
investerarnas förntningar, med ständiga
förbättringar inom områden som riskhante-
ring, hållbar innovation och konkurrenskraft
på marknaden.
SBM-2 Intressenters intressen och synpunkter forts.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 26ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 26
Hållbarhetsrapport
Samhälle/Icke-statliga organisationer
Beskrivning av intressenten
ITAB betraktar samhället som en viktig intressent,
som omfattar lokalsamhällen, tillsynsorgan och
den bredare allmänheten, som påverkas av
bolagets verksamhet. Som ansvarsfullt företag
strävar ITAB efter att ha en positiv inverkan på
ekonomiska, sociala och miljömässiga aspekter
av samhället. I detta inr att främja positiva re-
lationer med lokalsamhällen, följa regelverk och
bidra till den bredare allmänhetens intressen ge-
nom hållbara affärsmetoder och etisk hantering
av leverantörskedjan. Samhällets förväntningar
på ITAB inbegriper ansvarsfull bolagsstyrning,
efterlevnad av regelverk och hållbar affärsverk-
samhet som gynnar lokalsamhällen och miljön.
Affärsförbindelsens natur och syfte
ITAB engagerar sig i samllet genom olika
kanaler för att säkerställa att bolagets verksam-
het överensstämmer med lokalsamhällenas och
tillsynsorganens värderingar och förväntningar.
Detta gör man bland annat genom att följa alla
tillämpliga lagar och förordningar i de jurisdiktio-
ner där bolaget är verksamt. ITAB engagerar sig i
lokalsamhällen genom att skapa arbetstillfällen,
främja hållbar utveckling och bidra till lokala
ekonomier. Genom sitt engagemang i etisk han-
tering av leverantörskedjan säkerställer bolaget
att man samarbetar med leverantörer som följer
samma höga krav på hållbarhet och ansvar.
Dessutom bidrar ITAB aktivt till allmänhetens väl-
befinnande genom att tillhandahålla produkter
och tjänster som främjar hållbara metoder, inno-
vation och miljöhänsyn inom detaljhandeln.
Intressentens förväntningar
Till samhällets förväntningar på ITAB hör: Efter-
levnad av alla lagar i de jurisdiktioner där ITAB
är verksamt, vilket säkerställer att bolaget följer
lokala och internationella regler. Bolaget förvän-
tas bedriva sin verksamhet på ett hållbart sätt
och integrera miljöansvar och social rättvisa i sin
afrsmodell. ITAB förntas betala sina skatter
rättvist och i enlighet med lagarna i de jurisdi-
ktioner där bolaget är verksamt, vilket bidrar till
offentliga tjänster och samhällets välbefinnande.
Hantera intressenternas förväntningar genom att
integrera dessa i strategin och affärsmodellen
ITAB säkerställer fullständig efterlevnad av alla
relevanta lagar och förordningar på var och
en av sina operativa marknader, för att möta
samllets förntningar. I detta ingår att följa
miljöbestämmelser, arbetsrätt och standarder för
bolagsstyrning. ITAB arbetar också för att minska
sin milverkan genom att investera i hållbara
produkter, energieffektiv teknik och processer
som minimerar avfall. Bolaget lägger stor vikt vid
att hantera leverantörskedjan i överensstämmel-
se med hållbarhetsprinciperna, vilket säkerställer
att leverantörer och partners följer bolagets
höga standarder för ansvarsfullt företagande
och miljöhänsyn. ITAB verkar aktivt för samhälls-
ansvar genom att främja lokal sysselsättning
och stödja samhällsutvecklingen genom nya
arbetstillfällen och ansvarsfull anskaffning.
Förändringar i strategi och affärsmodell
ITAB integrerar aktivt intressentperspektivet i sin
strategi och afrsmodell genom sin process för
tillbörlig aktsamhet och dubbel väsentlighetsanalys
(DMA). Synpunkter från intressenter samlas in regel-
bundet genom direkta kontakter, exempelvis dialog
om hållbarhet med kunder, leverantörsrevisioner,
mekanismer för återkoppling från anställda och
ESG-diskussioner med investerare. De insikter som
detta ger granskas sedan av koncernledningen
och styrelsen, vilket säkerställer att de har full insyn i
intressenternas förväntningar.
Den strategiska pelaren ”Hållbar framtid” sågs
över 2024, som svar på intressenternas fokus på
cirkulär ekonomi, energieffektiva lösningar och an-
svarsfull anskaffning. Detta resulterade i förttrade
hållbarhetsåtgärder i leverantörskedjan, ökade
investeringar i koldioxidsnåla lösningar och stärkt
transparens i ESG-rapporteringen. Dessa uppdate-
ringar visar hur intressentsamverkan direkt ligger till
grund för ITABs strategiska inriktning.
Från och med 2025 kommer denna översyn att
genomföras årligen för att säkerställa kontinuerlig
anpassning till intressenternas prioriteringar. I detta
skede förutser ITAB inga betydande förändringar i
förbindelserna med bolagets intressenter, eftersom
de befintliga mekanismerna för intressentsamver-
kan säkerställer anpassning mellan intressenternas
förväntningar och bolagets affärsstrategi. ITAB har
dock fortsatt beredskap för att justera modellerna
för samverkan om intressenternas farhågor utveck-
las på ett sätt som kräver förändringar i samarbetet
eller verksamheten.
ITAB strävar efter
att ha en positiv
inverkan på
ekonomiska,
sociala och miljö-
mässiga aspekter
av samhället.
SBM-2 Intressenters intressen och synpunkter forts.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 27ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 27
Hållbarhetsrapport
SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter
och deras förhållande till strategi och affärsmodell
Identifieringsprocess för väsentliga inverkningar,
risker och möjligheter (IRO - Impacts, Risks &
Opportunities)
Under 2024 etablerade ITAB en strukturerad process
för att genomföra en dubbel väsentlighetsana-
lys (DMA) med insikter från interna och externa
experter. Processen följer ESRS 2 IRO-1 och beskrivs
på sid. 28.
Analysen omfattade samråd med medarbetare,
förvaltnings- och tillsynsorgan, investerare och kun-
der för att anpassa ITABs strategiska prioriteringar
till intressenternas fokusområden. ITAB genomförde
följande åtgärder för att fastställa bolagets väsentli-
ga IRO:
Intervjuer med viktiga intressentgrupper.
Undersökningar bland medarbetare och
leverantörer.
Datadriven analys av branschtrender,
regulatorisk utveckling och hållbarhetsrisker.
Analys av scenarier för att utvärdera potentiella
ekonomiska och operativa konsekvenser.
Baserat på denna process har ITAB klassificerat sina
väsentliga IRO enligt följande:
Kritiska IRO
Dessa har störst inverkan på ITABs affärsstrategi och
långsiktiga värdeskapande:
Klimatförändringar, begränsning, växthusgaser
Klimatförändringar, energi
Cirkulär ekonomi, resursinflöden inklusive
resursanvändning
Cirkulär ekonomi, resursutflöden relaterade till
produkter och tjänster
Cirkulär ekonomi, avfall
Betydande IRO
Dessa utgör betydande risker eller möjligheter men
kräver ingen omedelbar strategisk transformation:
Den egna arbetskraften, arbetsvillkor, hälsa &
säkerhet
Lika behandling och möjligheter, mångfald,
rättvisa och inkludering (DEI) definieras som
följande del-underämnen:
Mångfald, jämställdhet, åtgärder mot våld
och trakasserier på arbetsplatsen, inkludering
av personer med funktionsnedsättning
Lika behandling och möjligheter, utbildning och
kompetensutveckling
Arbetstagare i värdekedjan, arbetsförhållanden
i tidigare led
Ansvarsfullt företagande, korruption och mutor,
förebyggande och upptäckt, inklusive utbildning
Viktiga IRO
Dessa är växande fokusområden som kräver konti-
nuerlig övervakning:
Den egna arbetskraften, arbetsvillkor, balans
mellan arbete och privatliv
Arbetstagare i värdekedjan, lika behandling och
möjligheter för alla i tidigare led
Arbetstagare i värdekedjan, andra arbetsre-
laterade rättigheter, barn- och tngsarbete i
tidigare led
Anpassning till affärsmodell och strategi
Varje identifierad IRO påverkar direkt ITABs
affärsmodell, verksamhet och strategiska pelare.
Kritiska IRO påverkar ITABs strategi för produkt-
design, leverantörskedja och energiomställning.
Betydande IRO påverkar ITABs personalpolicyer,
efterlevnadsskyldig heter och praxis för etisk anskaff-
ning. Viktiga IRO integreras i ITABs satsningar inom
samhällsansvar samt People & Culture-strategier.
Bolagsstyrning och framtida uppdateringar
Styrelsen kommer årligen att granska och förfina
analysen av väsentliga IRO i samarbete med
koncernledningen. ITABs team inom hållbarhet,
juridik och kommersiell verksamhet kommer kon-
tinuerligt att övervaka regulatoriska förändringar,
intressenternas förväntningar och marknadstren-
der för att säkerställa anpassning till dessa. Från
och med 2025 kommer ITAB att genomföra årliga
omprövningar av bolagets IRO för att återspegla
förändringar i intressenternas prioriteringar och
branschens utveckling.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 28ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 28
Hållbarhetsrapport
IRO-1 Beskrivning av arbetsgången för att fastställa och
bedöma väsentliga inverkningar, risker och möjligheter
Identifiering och bedömningar av inverkningar,
risker och möjligheter (IRO - Impacts, Risks &
Opportunities)
Med de ämnen, underämnen och del-underäm-
nen som beskrivs i ESRS 1 AR 16 som ramverk har
ITAB tagit fram en omfattande och strukturerad lista
över faktiska och potentiella inverkningar, risker och
möjligheter (IRO). Med hjälp av detta tillväga-
gångssätt har man säkerställt en bred bedömning
av ITABs egen verksamhet och bolagets värdekedja
i tidigare och senare led, vilket gav en helhetsförstå-
else för bolagets hållbarhetsrelaterade inverkningar
och potentiella risker och möjligheter.
Med hänsyn till de varierande nivåerna av de-
taljrikedom som krävs har ITABs IRO utrderats på
ämnes-, underämnes- eller del-underämnesnivå,
beroende på deras väsentlighet. Medans ESRS 1 AR
16 gav en standardiserad struktur identifierade ITAB
också om det förelåg några företagsspecifika IRO,
genom dialog med intressenter, tillämpad tillbörlig
aktsamhet, granskning av riskhanteringsprocesser
och utvärdering av klagomålsmekanismer så som
visselblåsningsrapporter. Vidare analyserades
ytterligare källor som branschriktmärken, geogra-
fiska riskfaktorer, bolagets strategi och inverkningar
av enskilda produkter och tjänster för att säkerställa
fullständig täckning.
Varje IRO klassificerades som inverkan, risk eller
möjlighet och kategoriserades under ett ESG-tema
(miljö, socialt ansvarstagande eller bolagsstyrning).
De definierades också som positiva eller negativa,
faktiska eller potentiella och kartlades över hela
värdekedjan, med hänsyn till om de berörde den
egna verksamheten eller verksamhet i tidigare
respektive senare led. Länken mellan ITAB och varje
enskild inverkan fastställdes utifrån orsakssamband,
bidrag eller koppling.
I syfte att öka transparensen har resonemanget
bakom fastställandet av väsentliga och icke-väsent-
liga IRO dokumenterats tydligt, vilket säkerställer
anpassning till punkt 53 och 59 i ESRS 2. Processen
återspeglade också intressenternas synpunkter,
vilket förstärkte integrationen av dessa i den dubbla
väsentlighetsanalysen (DMA) och i hållbarhetsstra-
tegin.
Bedömning av inverkansväsentlighet
För faktiska negativa inverkningar bedömdes
väsentligheten utifrån allvarlighetsgrad, medan po-
tentiella negativa inverkningar utvärderades med
hänsyn till både allvarlighetsgrad och sannolikhet.
Dessutom tilldelades alla inverkningar en tidshori-
sont i linje med ESRS 1 punkt 77:
Kort sikt: Inom rapporteringsperioden (1 år)
Medelng sikt: Mellan 1 och 5 år
Lång sikt: Mer än 5 år
Allvarlighetsbedömningarna baserades på tre
nyckelfaktorer:
Skala – hur allvarlig inverkan är (d.v.s. i hur stor
utsträckning tillgången till grundläggande
livsförnödenheter eller friheter som utbildning,
försörjning osv. påverkas negativt);
Omfattning – hur utbredd inverkan är (d.v.s. anta-
let individer som påverkas eller omfattningen av
miljöskadan); samt
Icke-återställbarhet – i vilken utsträckning inver-
kan kan avhjälpas, till exempel genom ersättning
eller återställande.
Gällande potentiella negativa inverkningar på
mänskliga rättigheter prioriterades allvarlighets-
graden framför sannolikheten. Gällande positiva
inverkningar bedömdes faktiska inverkningar utifrån
skala och omfattning, och potentiella inverkningar
utifrån skala, omfattning och sannolikhet.
Bedömning av finansiell väsentlighet
Risker och möjligheter utvärderades baserat på
sannolikhet, finansiell inverkan och tidshorisont,
vilket säkerställer anpassning till principerna om
finansiell väsentlighet enligt ESRS.
Tröskelvärden tillämpades både för finansiell
väsentlighet och inverkansväsentlighet. De finansiel-
la tröskelvärdena tilmpades i DMA-processen för
att bedöma finansiella risker och möjligheter i syfte
att säkerställa anpassning till hur risker generellt
utrderas i förhållande till de finansiella resultaten.
Gällande inverkansväsentlighet tillämpades internt
framtagna tröskelvärden som byggde på inspira-
tion från rådgivare. Dessa tröskelvärden bidrog till
att utvärdera och identifiera inverkningar för att
tillgodose våra intressenters behov.
Bolagets IRO jämfördes med kraven i EUs regel-
verk för att säkerställa efterlevnad och proaktiv risk-
hantering. Koncernens hållbarhetsteam övervakar
årliga IRO-omvärderingar i samarbete med People
& Culture-teamet, det legala teamet och det ope-
rativa teamet. ITAB registrerade följande uppgifter
för att sammanställa den slutliga IRO-listan:
Relevanta informationskällor
Intressenter som påverkas av respektive IRO
Intressenter som varit delaktiga i bedömnings-
processen
Utvecklingen av DMA-metodiken och hantering-
en av DMA-processen är centraliserade för att
säkerställa enhetlighet i hur png och tröskelvär-
den tillämpas och externa ämnesexperter anlitas.
Gällande den egna arbetskraften och ansvarsfullt
företagande har People & Culture-teamet respek-
tive det legala teamet bidragit till och godkänt
IRO-bedömningarna inom socialt ansvarstagande
och bolagsstyrning, medan hållbarhetsteamet och
det operativa teamet har skött IRO-bedömningen
inom miljöområdet. För att säkerställa förståelse för
den rättsliga ramen i form av CSRD samt identifie-
rade IRO fick styrelsen och hela koncernledningen
ta del av en genomgång av DMA-metodiken,
tröskelvärdena, processen och resultaten innan de
godkände bolagets slutliga DMA.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 29ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 29
Hållbarhetsrapport
IRO-2 Upplysningskrav i ESRS-standarder som
omfattas av företagets hållbarhetsförklaring
Identifiering av väsentliga inverkningar, risker och
möjligheter (IRO - Impacts, Risks & Opportunities)
Under 2024 genomförde ITAB en dubbel väsentlig-
hetsanalys i enlighet med riktlinjerna i ESRS 1 och
ESRS 2 i samråd med interna och externa experter.
Metodiken beaktade inverkansväsentlighet (skala,
omfattning, icke-återställbarhet) och finansiell-
sentlighet (sannolikhet, finansiell omfattning). Intres-
sentsamverkan var central i processen, och insikter
från medarbetare, ledning, investerare, kunder och
externa hållbarhetsspecialister införlivades. Läs mer
under ESRS 2 IRO-1 på sid. 28.
Ett ämne bemdes vara väsentligt om det med-
förde betydande inverkningar, risker eller möjlighe-
ter för ITABs verksamhet, värdekedja, intressenter
eller finansiella resultat.
De angivna väsentliga och icke-väsentliga
ämnena bedömdes och validerades genom intres-
sentsamverkan, bland annat med medarbetare,
styrelse, koncernledning, ägare, investerare och
kunder. Intressenter rådfgades aktivt, och deras
synpunkter påverkade direkt klassificeringen av
väsentliga och icke-väsentliga ämnen. Inga väsent-
liga invändningar togs upp angående slutsatserna.
Alla identifierade inverkningar, risker och möjlig-
heter (IRO) utrderades baserat på inverkans-
sentlighet (skala, omfattning och icke-återställbar-
het) och finansiell väsentlighet (finansiell inverkan
och sannolikhet), i enlighet med kraven i ESRS 1
och ESRS 2. Utöver intressentsamverkan beakta-
des också branschriktmärken och anpassning till
tillämpliga regelverk i bedömningen.
Viktiga väsentliga inverkningar
Bolaget har identifierat följande väsentliga inverk-
ningar:
Miljö:
Klimatförändringar, begränsning, växthusgaser
Klimatförändringar, energi
Cirkulär ekonomi, resursinflöden inklusive resurs-
användning
Cirkulär ekonomi, resursutflöden relaterade till
produkter och tjänster
Cirkulär ekonomi, avfall
information om risker relaterade till hållbarhet finns
på sid. 76-77.
Icke-väsentliga ämnen
Efter en noggrann dubbel väsentlighetsanalys har
följande ESRS-ämnen fastställts som icke-väsentliga
för ITABs verksamhet, baserat på låg allvarlighets-
grad, liten omfattning och liten finansiell inverkan.
ESRS E2: Föroreningar
ITABs processer genererar inga betydande förore-
ningar av luft, vatten eller mark, och inga nuvarande
eller förutsebara ekonomiska risker är förknippade
med föroreningsrelaterade regulatoriska föränd-
ringar, efterlevnadskostnader eller invändningar
hos intressenter. Med hänsyn till att luftutsläppen
från snickerianläggningarna är välkontrollerade
och att vattenutsläppen uppfyller alla erforderliga
standarder har inga väsentliga inverkningar eller
finansiella konsekvenser identifierats. Denna slutsats
har validerats genom intressentsamverkan och
finansiell riskanalys. Vattenutsläppen från verksam-
heten utgörs antingen av hushållsspillvatten eller
behandlas i annat fall för att uppfylla eller överträffa
lokala krav på tillstånd för utspp. ITAB använder
inga ämnen som medför stora betänkligheter eller
ämnen som medför betänkligheter i sina tillverknings-
eller produktprocesser. Ingen betydande risk för att
ITABs produkter, biprodukter eller avfall ska påverka
levande organismer, mark eller livsmedelsresurser
har identifierats.
ESRS E3: Vattenresurser och marina resurser
Vattenanvändningen vid ITABs fabriker och kontor
är huvudsakligen lokal. I de fall där vatten används
i produktionen finns etablerade processer för
återvinning och behandling för att säkerställa
överensstämmelse med lokala utsläppsstandarder.
Alla ITABs anläggningar är belägna i regioner med
g vattenstress, baserat på erkända globala vat-
tenriskbemningar. ITAB använder inte havsvatten
eller marina resurser i sin verksamhet. Vattenan-
vändningen är minimal och förekommer endast i
regioner med låg vattenstress, vilket innebär att det
inte föreligger några väsentliga finansiella risker till
följd av vattenbrist, regulatoriska förändringar eller
driftsstörningar
ESRS E4: Ekosystem och biologisk mångfald
ITABs verksamhet omfattar inga aktiviteter som
direkt eller indirekt påverkar ekosystem eller biolo-
gisk mångfald. Ingen förändrad markanvändning,
avskogning eller inverkan på skyddade livsmiljöer
förekommer inom ITABs leverantörskedja, på en
dan nivå som kan kontrolleras eller påverkas av
ITAB. ITAB bedriver ingen verksamhet som bidrar till
markförstöring, förstörelse av livsmiljöer eller förlust
av biologisk mångfald. ITABs verksamhet är inte
beroende av och inverkar inte väsentligt på den
biologiska mångfalden. De finansiella riskerna till
följd av markanvändningsregler och efterlevnad
relaterad till biologisk mångfald eller störningar i
leverantörskedjan har bedömts som låga.
ESRS S3: Berörda samhällen
ITABs direkta verksamhet bidrar inte till de riskfakto-
rer som beskrivs i ESRS S3: Berörda samhällen. ITAB
har inte identifierat någon verksamhet i tidigare
eller senare led som väsen tligt skulle kunna påverka
berörda samhällen. Inga samhällsrelaterade risker
kopplade till ITABs affärsmodell har identifierats
genom klagomålsmekanismer eller samråd med
intressenter. ITAB har en låg väsentlig finansiell
exponering för samhälls relaterade risker, eftersom
inga operativa risker, anseenderisker eller juridiska
risker kopplade till samhällspåverkan har identifie-
rats genom intressentsamverkan.
ESRS S4: Konsumenter och slutanvändare
ITAB har utrderat ämnena under ESRS S4 och fast-
ställt att dessa är icke-väsentliga med hänsyn till bo-
lagets nuvarande affärsmodell. ITAB efterlever GDPR
fullt ut och säkerställer dataskydd för sina kunders
uppgifter. Med hänsyn till arten av ITABs produkter
finns begränsat eller inget inflytande över aspekter
som yttrandefrihet eller personsäkerhet, som beskrivs
i ESRS S4. ITABs produkter medför inga betydande
risker för konsumentsäkerhet eller integritet. Det
föreligger inga regulatoriska risker och endast små
väsentliga finansiella inverkningar relaterade till kon-
sumenttvister, datasäkerhet eller produktansvar.
Socialt ansvarstagande:
Den egna arbetskraften, arbetsvillkor, hälsa &
säkerhet
Den egna arbetskraften, arbetsvillkor, balans
mellan arbete och privatliv
Den egna arbetskraften, lika behandling och
möjligheter, jämställdhet och lika lön
Den egna arbetskraften, lika behandling och
möjligheter, anställning och inkludering av
personer med funktionsnedsättning
Den egna arbetskraften, lika behandling och
möjligheter, åtgärder mot våld och trakasserier
på arbetsplatsen
Den egna arbetskraften, lika behandling och
möjligheter, mångfald
Arbetstagare i värdekedjan, arbetsförhållanden
i tidigare led
Arbetstagare i värdekedjan, lika behandling och
möjligheter för alla i tidigare led
Arbetstagare i värdekedjan, andra arbets-
relaterade rättigheter, barn- och tvångsarbete i
tidigare led
Bolagsstyrning:
Ansvarsfullt företagande, korruption och mutor,
förebyggande och upptäckt, inklusive utbildning
Gällande upplysningarna under S1 kommer del-
under ämnena för mångfald: jämställdhet, inklu-
dering av personer med funktionsnedsättning och
åtgärder mot våld och trakasserier på arbetsplatsen
att be nämnas som mångfald, rättvisa och inkludering
(DEI).
Identifiering av risker och möjligheter
Utöver de identifierade väsentliga inverkningarna
bedömde ITAB också hållbarhetsrelaterade risker
och möjligheter. Viktiga risker är bland annat
regulatoriska förändringar som påverkar klimatre-
dovisningen, sårbarheter i leverantörskedjan på
grund av resursbrist och anseenderisker relaterade
till prestationer inom området socialt ansvarstagan-
de. Möjlig heter är bland annat effektivitetsvinster
till följd av satsningar inom cirkulär ekonomi, ökat
varumärkes värde genom DEI-insatser och potentiell
tillgång till gröna finansieringsinstrument. Mer
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 30
Miljö
1 Utsläpp av växthusgaser och energi
2 rorening av mark, luft och vatten, levande organismer
och livsmedelsresurser
3 Vattenresurser inkl. marina resurser
4 Biologisk mångfald
5 Ekosystem
6 Material, avfall och cirkulär ekonomi
Samhällsansvar
7 Arbetsvillkor (den egna arbetskraften)
8 Arbetsvillkor (värdekedjan)
9 Lika behandling och möjligheter (den egna arbetskraften)
10 Lika behandling och möjligheter (värdekedjan)
11 lsa & säkerhet (den egna arbetskraften)
12 Hälsa & säkerhet (värdekedjan)
13 Hälsa & säkerhet, social inkludering (konsumenter)
14 Barn- och tvångsarbete (den egna arbetskraften)
15 Barn- och tvångsarbete (värdekedjan)
16 Lokalsamhällenas rättigheter
Bolagsstyrning
17 Ansvarsfullt företagande
Hållbarhetsrapport
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 30
IRO-2 Upplysningskrav i ESRS-standarder som
omfattas av företagets hållbarhetsförklaring forts.
Finansiell väsentlighet
5
6
1
4
2
3
16
13
14
15
7
10 8
11
12
17
Viktigt
Betydande
Kritiskt
Inverkansväsentlighet
9
1-3
1-3
4-9
10-16
20
25
4-5 6-8 9-10 11-12
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 31ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 31
Hållbarhetsrapport
Miljöupplysningar
För oss på ITAB är hållbarhet centralt för vår affärs-
strategi. Som en viktig partner till detaljhandlare
över hela världen strävar vi efter att minska vår
miljö påverkan samtidigt som vi driver innovation
inom resurseffektivitet, cirkulär design och koldioxid-
snåla lösningar.
Genom vår strategiska prioritering Hållbar framtid
minimerar vi utsläppen av växthusgaser, optimerar
energianvändningen och utvärderar material för
att skapa mer hållbara produkter och tjänster.
Genom att integrera hållbarhet i vår verksamhet
och leverantörs kedja möter vi inte bara dagens
utmaningar, utan bidrar också till att utforma en
grönare och mer ansvarsfull framtid för detaljhan-
deln.
EU-taxonomin
EUTR Rapportering av mål för EU-taxonomin 2024
EUTR Upplysningar enligt EU-taxonomin 32
E1 Klimatförändring
E1-1 Omställningsplan för begränsning av klimatförändringarna 36
ESRS 2 SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och
deras förhållande till strategi och affärsmodell 36
ESRS 2 IRO-1 Beskrivning av arbetsgången för att fastställa och
bedöma klimatrelaterade väsentliga inverkningar, risker och
möjligheter 36
E1-2 Policyer för begränsning av och anpassning till
klimatförändringarna 37
E1-3 Åtgärder och resurser med avseende på
klimatförändringspolicyer 37
E1-4 Mål för begränsning av och anpassning till klimatförändringarna 37
E1-5 Energianvändning och energimix 37
E1-6 Bruttoväxthusgasutsläpp inom scope 1, 2, 3 och totala
växthusgasutsläpp 37
E1-7 Växthusgasupptag och begränsningsprojekt för växthusgaser
som finansieras genom koldioxidkrediter 38
E1-8 Intern koldioxidprissättning 38
E1-9 Förntade finansiella effekter genom väsentliga fysiska risker
och omställningsrisker och potentiella klimatrelaterade möjligheter 38
E5 Resursanvändning och cirkulär ekonomi
ESRS 2 IRO-1 Beskrivning av arbetsgången för att fastställa och
bedöma väsentliga konsekvenser, risker och möjligheter avseende
resursanvändning och cirkulär ekonomi 39
E5-1 Policyer för resursanvändning och cirkulär ekonomi 39
E5-2 Åtgärder och resurser för resursanvändning och cirkulär ekonomi 40
E5-3 Mål för resursanvändning och cirkulär ekonomi 40
E5-4 Resursinflöden 40
E5-5 Resursutflöden 40
E5-6 Förväntade finansiella effekter av väsentliga risker och möjligheter
avseende resursanvändning och cirkulär ekonomi 41
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 32ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 32
Hållbarhetsrapport
Kärnenergirelaterade verksamheter
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av
innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från
bränslecykeln.
Nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för
produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion,
samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
Nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som
producerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion
från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
Nej
Fossilgasrelaterade verksamheter
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som
producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för
kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av
värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
Rapportering av mål för EU-taxonomin 2024
För att uppnå EU:s klimat- och energimål för 2030 och
målen i den europeiska Green Deal tdde EUs taxono-
miförordning (2020/852/EU) i kraft i juli 2020. EUs håll-
barhetstaxonomi är ett klassificeringssystem som hjäl-
per företag och investerare att identifieramiljömässigt
hållbara” ekonomiska verksamheter för att kunna fatta
hållbara investeringsbeslut.
ITAB är ett företag av allmänt intresse och har därr
en skyldighet att rapportera hur stor andel av verksam-
heten som omfattas av och är förenlig med taxonomi-
förordningen. ITAB utvecklar, tillverkar, säljer och instal-
lerar ett brett utbud av lösningar och tjänster inom
inredning, teknik för butiker samt butiksbelysning för
detaljhandeln. Koncernen har idag vissa ekonomiska
verksamheter som tas upp i de delegerade akter för
taxonomiförordningen som är offentliggjorda i nuläget.
ITAB har granskat de ekonomiska verksamheter som
mns i de tre offentliggjorda delegerade akterna om
tekniska granskningskriterier och identifierat att bolaget
har en verksamhet som nämns i den delegerade akten
om begränsning av klimatförändringarna och en verk-
samhet som rör omställning till en cirkulär ekonomi.
Ingen verksamhet som bedrivs av ITAB anses vara
ommnd i någon av de delegerade akterna om
anpassning till klimatförändringar, hållbar användning
och skydd av vatten och marina resurser, förebyg-
gande och begränsning av föroreningar samt skydd
och återställande av biologisk mångfald och ekosys-
tem. För att en ekonomisk verksamhet ska vara taxono-
miförenlig gäller följande: verksamheten måste ingå i
de tekniska granskningskriterierna, den får inte orsaka
betydande skada på något av de andra fem miljömå-
len och den måste uppfylla de minimiskyddsåtgärder
som sätter standarden för företagens sociala hållbar-
het. Med minimiskyddsåtgärder avses processer för att
säkerställa att verksamheten bedrivs i enlighet med
OECDs riktlinjer för tillbörlig aktsamhet för ansvarsfullt
företagande och FNs vägledande principer för företag
och mänskliga rättigheter i hela värdekedjan.
Verksamheter som omfattas av och är förenliga med
taxonomin
CCM 3.5. Tillverkning av energieffektiv utrustning för
byggnader
Ekonomisk verksamhet som omfattas av taxonomin
avseende begränsning av klimatförändringar utgjordes
under 2024 av koncernens tillverkning av belysningsut-
rustning för detaljhandeln (NACE-kod C27.40). För när-
varande uppfyller cirka 5 procent av den belysningsut-
rustning som tillverkas av ITAB kraven på anpassning.
Därför anses denna del av den ekonomiska verksam-
heten inom begränsning av klimatförändringar vara
taxonomiförenlig.
CE 1.2. Tillverkning av elektrisk och elektronisk utrustning
Ekonomisk verksamhet som omfattas av taxonomin
avseende cirkulär ekonomi utgjordes under 2024 av
koncernens tillverkning av tekniska lösningar för
detaljhandeln (NACE-kod C26 och 27). För närvarande
anses ingen del av den ekonomiska verksamheten
inom omställning till en cirkulär ekonomi vara taxonomi-
förenlig.
Alla intäkter och utgifter som omfattas av taxonomin
avser målen begränsning av klimatförändringarna eller
omställning till en cirkulär ekonomi och uppfyller kriteri-
erna för att inte orsaka betydande skada. ITAB har fast-
ställt processer för att säkerställa att verksamheten drivs
i enlighet med OECDs riktlinjer för tillbörlig aktsamhet för
ansvarsfullt företagande och FN:s vägledande princi-
per för företag och mänskliga rättigheter i hela värde-
kedjan. Processen är centrerad kring ett riskbaserat
arbetssätt. ITAB anser att kravet på minimiskyddsåtgär-
der avseende social hållbarhet är uppfyllt.
I tabellerna på sid. 33-35 nedan finns upplysningar
om målen för EU-taxonomin 2024.
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter
Den 1 januari 2023 trädde en kompletterande delege-
rad akt om EUs klimattaxonomi i kraft, enligt vilken före-
tagen fortsättningsvis ska rapportera taxonomianpass-
ning av vissa kärnenergi- och fossilgasrelaterade
verksamheter. Kärnenergi och fossilgas betraktas för
närvarande som miljömässigt hållbara enligt Europa-
parlamentets bedömning, eftersom de anses vara vik-
tiga komponenter i omställningen till lägre växthusgas-
utsläpp. ITAB har utvärderat sin verksamhet i
förhållande till EU-taxonomin och bekräftar att bolaget
inte har någon verksamhet relaterad till kärnenergi eller
fossilgas enligt definitionen i den delegerade akten om
EU:s klimattaxonomi. Därför är inga upplysningskrav
relaterade till dessa verksamheter tillämpliga. Se tabell
här intill.
Principer för rapportering
De viktigaste nyckeltalen enligt EUs taxonomiförordning
har beräknats enligt definitionerna i bilaga 1 till delege-
rad akt (EU) 2021:4987, som kompletterar artikel 8 i taxo-
nomiförordningen. Relevanta data har samlats in från
koncernens finansiella system.
Omsättning
Nettoomsättningen motsvarar den redovisade nettoom-
sättningen för räkenskapsåret (se koncernens nettoom-
ttning på sid. 87 och i Not 6). Policyer för intäktsredovis-
ning för koncernen beskrivs närmare i Not 2. Vid
fastställande och fördelning av nettoomsättning som
omfattas av taxonomin respektive är förenlig med taxo-
nomin grupperades verksamheter och underliggande
produkter och tjänster efter ekonomisk verksamhet.
Omsättningen i nämnaren utgörs av koncernens totala
nettoomsättning.
Kapitalutgifter (CapEx)
Kapitalutgifter definieras som årets anskaffning av
materiella och immateriella anläggningstillgångar efter
avdrag för av- och nedskrivningar, med undantag för
förändringar i verkligt värde. Dessutom ingår tillägg till
och omvärderingar av nyttjanderättstillgångar samt
materiella och immateriella anläggningstillgångar rela-
terade till rörelseförvärv. Koncernens förvärv av mark
samt goodwill ingår inte. I nämnaren ingår koncernens
totala kapitalutgifter under året. Se även Not 18 och 19
Driftsutgifter (OpEx)
Driftsutgifter definieras som icke-aktiverade kostnader
som avser forskning och utveckling, kortsiktiga lea-
singavtal, underhåll och reparationer samt alla andra
direkta utgifter som avser det dagliga underhållet av
fastigheter, anläggningar och utrustning, som utförs av
bolaget eller tredje part till vilken verksamhet har lagts
ut på entreprenad, och som är nödvändiga för att
säkerställa en fortsatt och effektiv funktion hos sådana
tillgångar. Nämnaren täcker koncernens totala drifts-
kostnader under året avseende den fortsatta och effek-
tiva funktionen hos sådana tillgångar. Se även Not 11,
med vissa kompletterande upplysningar.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 33ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 33
Hållbarhetsrapport
Räkenskapsåret 2024 År Kriterier för väsentligt bidrag DNSH-kriterier (Orsakar inte betydande skada)
Ekonomisk verksamhet (1)
Kod (2)
Omsättning (3)
Andel av omsättningen,
år 2024 (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder
(17)
Andel omsättning förenlig
med taxonomikraven
(A.1) eller som omfattas
av taxonomikraven (A.2),
år 2023 (18)
Kategori möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori omställnings-
verksamhet (20)
Mkr %
J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Tillverkning av energieffektiv utrustning för byggnader CCM 3.5 23 0,3% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 0,2% E
Omsättning för miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter (A.1) 23 0,3% 0,3% - - - - -
J J J J J J J
0,2%
Varav möjliggörande verksamheter 23 0,3% 0,3% - - - - - J J J J J J J 0,2% E
Varav omställningsverksamheter - - - - T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Tillverkning av energieffektiv utrustning för byggnader CCM 3.5 465 7,1% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 8,9%
Tillverkning av elektrisk och elektronisk utrustning CE 1.2 1 870 28,4% N/EL N/EL N/EL N/EL EL N/EL 27,5%
Omsättning för verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
2 335 35,5% 7,1% - - - 28,4% - 36,4%
A. Omsättning för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 2 358 35,8% 7,4% - - - 28,4% - 36,6%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättning för verksamheter som inte omfattas av taxonomin 4 227 64,2%
SUMMA 6 585 100,0%
Upplysningar om EU-taxonomimålen
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är kopplade
till taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter för 2024
Andel av omsättning/summa omsättning
Taxonomiförenlighet
per mål
l som omfattas
av taxonomin
CCM 0,3% 7,4%
CCA 0,0% 0,0%
WTR 0,0% 0,0%
CE 0,0% 28,4%
PPC 0,0% 0,0%
BIO 0,0% 0,0%
J = Verksamhet som omfattas av taxonomin och är taxonomiförenlig för det relevanta miljömålet
N = Verksamhet som omfattas av taxonomin men inte är taxonomiförenlig för det relevanta miljömålet
N/EL = Omfattas ej, verksamheten omfattas inte av taxonomin för det relevanta miljömålet
EL = Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta miljömålet
T = Omställningsverksamhet
E = Möjliggörande verksamhet
CCM = Begränsning av klimatförändringar
CCA = Anpassning till klimatförändringar
WTR = Vatten och marina resurser
CE = Cirkur ekonomi
PPC = Förebyggande och kontroll av föroreningar
BIO = Biologisk mångfald och ekosystem
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 34ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 34
Hållbarhetsrapport
Andel av kapitalutgifter från produkter eller tjänster som är
kopplade till taxonomiförenlig ekonomisk verksamhet för 2024
J = Verksamhet som omfattas av taxonomin och är taxonomiförenlig för det relevanta miljömålet
N = Verksamhet som omfattas av taxonomin men inte är taxonomiförenlig för det relevanta miljömålet
N/EL = Omfattas ej, verksamheten omfattas inte av taxonomin för det relevanta miljömålet
EL = Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta miljömålet
T = Omställningsverksamhet
E = Möjliggörande verksamhet
CCM = Begränsning av klimatförändringar
CCA = Anpassning till klimatförändringar
WTR = Vatten och marina resurser
CE = Cirkur ekonomi
PPC = Förebyggande och kontroll av föroreningar
BIO = Biologisk mångfald och ekosystem
Räkenskapsåret 2024 År Kriterier för väsentligt bidrag DNSH-kriterier (Orsakar inte betydande skada)
Ekonomisk verksamhet (1)
Kod (2)
Kapitalutgifter (3)
Andel av kapitalutgifter,
år 2024 (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder
(17)
Andel förenlig med
taxonomikraven (A.1.)
eller som omfattas av
taxonomikraven (A.2.)
Kapitalutgifter,
år 2023 (18)
Kategori möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori omställnings-
verksamhet (20)
Mkr %
J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Tillverkning av energieffektiv utrustning för byggnader CCM 3.5 1 0,5% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 0,0% E
Kapitalutgifter för miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter (A.1) 1 0,5% 0,5% - - - - -
J J J J J J J
0,0%
Varav möjliggörande verksamheter 1 0,5% 0,5% - - - - - J J J J J J J 0,0% E
Varav omställningsverksamheter - - - - T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Tillverkning av energieffektiv utrustning för byggnader CCM 3.5 2 1,0% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 3,8%
Tillverkning av elektrisk och elektronisk utrustning CE 1.2 17 9,0% N/EL N/EL N/EL N/EL EL N/EL 21,6%
Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
19 10,0% 1,0% - - - 9,0% - 25,4%
A. Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 20 10,5% 1,5% - - - 9,0% - 25,4%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter för verksamheter som inte omfattas av taxonomin 170 89,5%
SUMMA 190 100,0%
Andel av omsättning/summa omsättning
Taxonomiförenlighet
per mål
l som omfattas
av taxonomin
CCM 0,5% 1,0%
CCA 0,0% 0,0%
WTR 0,0% 0,0%
CE 0,0% 9,0%
PPC 0,0% 0,0%
BIO 0,0% 0,0%
Upplysningar om EU-taxonomimålen forts.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 35ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 35
Hållbarhetsrapport
Andel av driftsutgifter från produkter eller tjänster som är kopplade
till taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter för 2024
Räkenskapsåret 2024 År Kriterier för väsentligt bidrag DNSH-kriterier (Orsakar inte betydande skada)
Ekonomisk verksamhet (1)
Kod (2)
Driftsutgifter (3)
Andel av driftsutgifter,
år 2024 (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder
(17)
Andel förenlig med
taxonomikraven (A.1.)
eller som omfattas av
taxonomikraven (A.2.)
Driftsutgifter,
år 2023 (18)
Kategori möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori omställnings-
verksamhet (20)
Mkr % J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Tillverkning av energieffektiv utrustning för byggnader CCM 3.5 0 0,0% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 0,0% E
Driftsutgifter för miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter (A.1) 0 0,0% 0,0% - - - - -
J J J J J J J
0,0%
Varav möjliggörande verksamheter 0 0,0% 0,0% - - - - - J J J J J J J 0,0% E
Varav omställningsverksamheter - - - - T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Tillverkning av energieffektiv utrustning för byggnader CCM 3.5 151 2,6% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 10,4%
Tillverkning av elektrisk och elektronisk utrustning CE 1.2 647 11,1% N/EL N/EL N/EL N/EL EL N/EL 14,4%
Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
798 13,7% 2,6% - - - 11,1% - 24,8%
A. Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 798 13,7% 2,6% - - - 11,1% - 24,8%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter för verksamheter som inte omfattas av taxonomin 5 051 86,3%
SUMMA 5 849 100,0%
J = Verksamhet som omfattas av taxonomin och är taxonomiförenlig för det relevanta miljömålet
N = Verksamhet som omfattas av taxonomin men inte är taxonomiförenlig för det relevanta miljömålet
N/EL = Omfattas ej, verksamheten omfattas inte av taxonomin för det relevanta miljömålet
EL = Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta miljömålet
T = Omställningsverksamhet
E = Möjliggörande verksamhet
CCM = Begränsning av klimatförändringar
CCA = Anpassning till klimatförändringar
WTR = Vatten och marina resurser
CE = Cirkur ekonomi
PPC = Förebyggande och kontroll av föroreningar
BIO = Biologisk mångfald och ekosystem
Andel av omsättning/summa omsättning
Taxonomiförenlighet
per mål
l som omfattas
av taxonomin
CCM 0,0% 2,6%
CCA 0,0% 0,0%
WTR 0,0% 0,0%
CE 0,0% 11,1%
PPC 0,0% 0,0%
BIO 0,0% 0,0%
Upplysningar om EU-taxonomimålen forts.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 36ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 36
Hållbarhetsrapport
Omställningsplan för klimatförändringarna ¹
,
² Inverkningar, risker och möjligheter
2,3
E1 Klimatförändringar
ITAB arbetar för närvarande med att stärka och
närmare beskriva bolagets omställningsplan för
begränsning av klimatförändringarna. Planen ska
säkerställa att vår strategi och affärsmodell är kom-
patibla med omställningen till en hållbar ekonomi
och begränsningen av den globala uppvärm-
ningen till 1,5 grader i linje med det internationella
"Parisavtalet" om klimatförändringar.
Växthusgasutsläpp inom scope 1 och 2 samt
energiförbrukning kvantifieras, och vi har påbörjat
arbetet med att definiera och genomföra vår färd-
plan för minskade koldioxidutsläpp. Vi utformar vår
färdplan utifrån en ingående revision av energiför-
brukningen för att fastställa verktyg för minskning av
energiförbrukning och koldioxidutsläpp. Metoden
för detta testas vid en av ITABs största anggning-
ar. Växthusgasutsläppen inom scope 3 kvantifieras
under 2025 och mål kommer att sättas upp för
samtliga scopes i enlighet med Science Based
Targets-initiativet (SBTi). Dessa ska lämnas in till SBTi i
slutet av 2025 eller början av 2026.
Några viktiga milstolpar i vår omställningsplan:
2024: Energi- och koldioxidrevisionen vid vår
produktionsanläggning i Boskovice, Tjeckien
slutfördes.
2025: Scope 3-kvantifiering och uppsättning av
l, förberedelse för inlämning till SBTi.
2026: Inlämning av validerade vetenskapligt
baserade mål till SBTi.
2030: 50 procents minskning av växthusgasut-
släppen inom scope 1 och 2 (basår: 2022).
Cirkulära designprinciper tillämpas nu inom alla
våra designteam, och ITAB kan tillhandahålla
fullständiga livscykelanalyser avseende koldioxid-
utsläpp för samtliga produkter. Materialvalen till de
produkter vi tillverkar har stor inverkan på utsläppen
av växthusgaser i leverantörskedjan. ITAB använder
nu ett beräkningsverktyg för växthusgasutspp från
olika material för att kunna fatta beslut om klimat-
nsyn som en del av designprocessen.
ITAB bedriver ingen ekonomisk verksamhet
relaterad till kol, olja eller gas, i linje med bolagets
åtagande att ställa om till låga koldioxidutsläpp
och hållbara afrsmetoder. I enlighet med kraven
i ESRS E1 är ITABs afrsmodell inte exponerad för
utvinning, raffinering, distribution eller förbrukning
av fossila bränslen utöver nödvändig operativ
energianvändning, som redan hanteras genom
energieffektiviseringsåtgärder och ökat fokus
förnybara energikällor.
Bolagsstyrning: Koncernledningen följer upp
omställningsplanen, och framstegen rapporteras till
styrelsen kvartalsvis. Genom samverkan, löpande
dialog och datadriven analys säkerställer vi att håll-
barhetsarbetet ligger i linje med ITABs långsiktiga
finansiella strategi.
Vid den väsentlighetsanalys som beskrivs i upplys-
ningskrav IRO-2 identifierades följande väsentliga IRO
avseende begränsning av klimatförändringarna:
Negativa inverkningar
Växthusgasutsläpp från verksamheten (scope 1
och 2): Inverkan på kort, medelng och lång sikt
till följd av förbrukning av naturgas och el.
Energianvändning: Energiförbrukningen vid ITABs
fabriker vid basåret har kvantifierats men ännu
inte optimerats med avseende på effektivitet.
Möjligheter
Förnybar energi vid anläggningarna: Två anlägg-
ningar har grön energiproduktion på plats,
varav en med solceller och en med värme från
biomassa.
Fördelar med koldioxidprissättning: En strukture-
rad färdplan för minskade koldioxidutsläpp bidrar
till att minska riskerna med framtida koldioxidpris-
sättning.
Materialval: Principer för cirkulär ekonomi möjlig-
gör lägre scope 3-utsläpp genom bättre materi-
alval och återanvändning av utrustning.
Klimatrelaterade risker
Omställningsrisker:
Koldioxidprissättning och energikostnader:
Potentiell inverkan på verksamheten till följd av
framtida koldioxidbeskattning.
Regulatoriska förändringar: Ökade kostnader för
efterlevnad till följd av klimatpolitiken på EU-nivå
och globalt.
Teknikrisker: Risk för att koldioxidsnåla alternativ
införs långsammare.
Fysiska risker:
Vid en resiliensanalys bedömdes akuta risker
(extremväder) och kroniska risker (temperaturök-
ningar, vattenstress).
De risker som identifierades var minimala då
ITABs anläggningar huvudsakligen är baserade
i Europa.
Vattenstress är en risk som övervakas, men som
ännu inte utgör något betydande ekonomiskt
hot.
Samtliga dessa risker återspeglas i den strategiska
prioriteringen Hållbar framtid som är en del av
affärsstrategin.
Som beskrivs i vår övergripande process har vi an-
vänt en kombination av interna dialoger och råd-
givning från externa miljöexperter för att bedöma
vår situation på ett adekvat sätt. Vi drar slutsatsen
att vi har en inverkan på klimatförändringarna och
har gett detta högsta prioritet utifrån vår DMA. Re-
siliensanalysen genomfördes som en skrivbordsstu-
die som en del av DMA-processen för att bema
fysiska risker till följd av klimatrelaterade faror, såväl
akuta som kroniska. Slutsatsen blev att riskerna
är minimala i och med att våra anggningar
huvudsakligen är baserade i Europa. Vattenstress
är en potentiell risk på lång sikt och kommer att
övervakas under de kommande åren.
1
E1-1,
2
ESRS 2 SBM-3,
3
ESRS 2 IRO-1
ITAB arbetar med att stärka och närmare
beskriva vår omställningsplan för
begränsning av klimatförändringarna.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 37ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 37
Hållbarhetsrapport
Klimatrelaterad policy
4
Åtgärder avseende väsentliga
inverkningar
5
ITABs miljöpolicy innehåller vårt preliminära åtag-
ande att minska utsppen av växthusgaser samt
vårt behov av att öka andelen förnybar energi och
upprätta ett basår för utsläpp av växthusgaser
inom scope 3 med hjälp av metoder som överens-
stämmer med vetenskapligt baserade mål. Koncer-
nens policy specificeras av lokala miljöpolicyer
många av våra anläggningar.
Våra produktteam tillämpar designprinciper
som fokuserar på hur man designar utrustning
för cirkulär ekonomi, vilket omfattas av kapitel E5
Resursanvändning och cirkulär ekonomi, samt på
materialval. Materialvalen bedöms vara en stor käl-
la till scope 3-utsläpp och därmed också ett viktigt
redskap för att minska dem.
Flera av ITABs anggningar är ISO14001-certi-
fierade och har ett tydligt milledningssystem på
plats.
ITAB genomför en energi- och koldioxidrevision
vid anggningen i Boskovice i Tjeckien i syfte
att minska bolagets koldioxidutsläpp på ett så
kostnadseffektivt sätt som möjligt för att möjligra
fortsatt utveckling av färdplanen. I slutet av 2024
genomfördes en revision på plats med specialisera-
de energikonsulter.
ITAB genomför riktade åtgärder för att minska
utsläppen och förbättra energieffektiviteten:
Färdplan för minskade koldioxidutsläpp:
Installation av solpaneler på vår produktionsan-
ggning i Scaperia, Italien (2023)
Energi- och koldioxidrevision genomförd på an-
ggningen i Boskovice, Tjeckien (2024)
Ny metod för minskad energiförbrukning baserad
på fördjupad revision (2025)
Utbyggnad vid fler anläggningar planeras under
2025–2026.
Utbyggnad av förnybar energi:
rsta hela året med solcellsanvändning i Sca-
peria i Italien
Fortsatt användning av biomassa i Stadsbygd i
Norge
Utvärdering av ytterligare sol- och vindmöjlighe-
ter för 2025
Vår verksamhet i Storbritannien övergår till förny-
bar energi
Mätningar och minskning inom scope 3:
Ny produktlansering av SigmaGate 2 med 49,5
procent lägre koldioxidavtryck
Kvantifiering ska slutföras 2025
Samverkan med leverantörer för att minska koldi-
oxidavtrycket
Resultatmått och mål
6, 7, 8
Energiförbrukningen redovisas i tabellen på sid. 38.
ITAB verkar inte i några sektorer med hög klimat-
verkan enligt definitionen i ESRS E1, som identifierar
branscher med betydande utspp av växthusga-
ser, beroende av fossila bränslen eller exponering
för klimatomställningsrisker.
ITAB har åtagit sig att avsevärt minska sina växt-
husgasutsläpp i linje med de globala klimatmålen.
Bolaget har satt upp målet att minska utsläppen
inom scope 1 och 2 med 50 procent senast 2030,
med 2022 som bar. Detta mål överensstämmer
med ITABs ambition att bidra till att begränsa den
globala uppvärmningen till 1,5 °C i enlighet med
Parisavtalet.
r att säkerställa robusta och vetenskapligt
baserade klimatåtgärder håller ITAB för närvarande
på att utarbeta en omfattande strategi för att mins-
ka koldioxidutsläppen. Under 2025 kommer bolaget
att förfina och utöka sina klimatmål i linje med SBTi,
för att säkerställa att vägarna till minskade utspp
är trovärdiga, ambitiösa och anpassade till gäl-
lande regelverk och intressenternas förväntningar.
Detta innebär bland annat att ta fram en validerad
plan för minskning av scope 3-utsläppen, som ska
kvantifieras fram till utgången av 2025.
Växthusgasintensiteten baserat på nettoom-
ttningen för ITAB under 2024 är 2,14 tCO
2
e/Mkr.
mnaren ”Intäkter från avtal med kunder” finns i
resultaträkningen på sid. 87 och i Not 6 på sid. 103.
Ett annat viktigt mått för ITAB under de komman-
de åren avser energiminskningsåtgärder (vilket
också är i linje med vår metod för minskade koldi-
oxidutsläpp). Ambitionen är att kunna se en stadig
minskning av energiförbrukningen över tid, även i
absoluta tal.
ITAB har också ett tydligt fokus på att öka vår andel
förnybar energi. Målet för detta blir att upp
100 procent senast 2030, eftersom detta är vad
som krävs enligt SBTi. Vi har sett en förttring av
andelen förnybar energi under 2024, men det åter-
står fortfarande mycket arbete för att uppnå 100
procent på några få år.
ITAB följer också noga kundernas uppfattning
kring minskning av växthusgasutspp, och vi följer
specifikt upp möjligheter med hållbarhetsprofil.
Detta gäller både kundkontakter och potentiell
försäljning.
len och nyckeltalen följs upp på alla nivåer
i koncernen, från lokal nivå till styrelsen. Detta sker
vanligen månadsvis eller kvartalsvis.
4
E1-2,
5
E1-3,
6
E1-4,
7
E1-5,
8
E1-6
ITAB har åtagit sig att
avsevärt minska sina
växthusgasutsläpp i
linje med de globala
klimatmålen.
E1 Klimatförändringar forts.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 38ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 38
Hållbarhetsrapport
Utsläpp av växthusgaser Basår (2022) 2023 2024
Utsläpp av växthusgaser inom scope 1
Bruttoväxthusgasutsläpp inom scope 1 (tCO
2
eq) 7 700 5 935 6 968
Procentandel av scope 1-utsläpp av växthusgaser från reglerade system för handel
med utsläppsrätter (%) 0% 0% 0%
Utsläpp av växthusgaser inom scope 2
Platsbaserade bruttoväxthusgasutsläpp inom scope 2 (tCO
2
eq) 9 468 7 858 7 144
Marknadsbaserade bruttoväxthusgasutsläpp inom scope 2 (tCO
2
eq) 17 168 13 793 14 112
Energianvändning och energimix Basår (2022) 2023 2024
Bränsleförbrukning från naturgas (MWh) 39 183 30 542 33 388
Förbrukning av köpt eller förvärvad elenergi, värme, ånga och kyla från icke-
förnybara källkor (MWh) 19 195 16 014 12 755
Total förbrukning av icke-förnybar energi (MWh) 58 378 46 556 46 143
Andel icke-förnybara källor av den totala energiförbrukningen (%) 80,6% 82,4% 77,4%
Förbrukning av köpt eller förvärvad elenergi, värme, ånga och kyla från
förnybara källkor (MWh) 14 009 9 953 13 509
Total förbrukning av förnybar energi (MWh) 14 009 9 953 13 509
Andel förnybara källor av den totala energiförbrukningen (%) 19,4% 17,6% 22,6%
Resultatmått och mål forts.
Övriga upplysningar
9, 10, 11
ITAB har inte genomfört eller finansierat några projekt
för begränsning av utsläpp eller avlägsnande av
växthusgaser genom koldioxidkrediter. ITAB arbetar
inte med kompensation av utsläpp och köper inga
koldioxidkrediter.
Koncernledningen diskuterar för närvarande
huruvida ITAB ska införa intern koldioxidprissättning
och kommer att fatta beslut i frågan som en del av
godkännandeprocessen för kapitalutgifter framöver.
Som anges i BP-2 Upplysningar med avseende på
särskilda omständigheter redovisar ITAB inte ESRS E1-
9: Förväntade finansiella effekter av klimatrelaterade
risker och möjligheter.
9
E1-7,
10
E1-8,
11
E1-9
E1 Klimatförändringar forts.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 39ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 39
Hållbarhetsrapport
Inverkningar, risker och möjligheter ¹ Policyer för material och avfall ²
E5 Resursanvändning och cirkulär ekonomi
Vid den väsentlighetsanalys som beskrivs i upplys-
ningskrav IRO-2 identifierades följande väsentliga
IRO:
Inverkningar
Minskning av växthusgasutsläpp: ITABs fokus
på att minska utsläppen av växthusgaser i hela
sin värdekedja i tidigare led genom cirkura
designprinciper, däribland hållbara materialval,
kommer att bidra till att frikoppla resursutflöden
från användning av nyutvunna råmaterial och
därmed minimera miljöpåverkan.
Energiförbrukning: Många av ITABs produkter,
särskilt inom belysning, förbrukar energi under
hela sin livscykel vilket bidrar till bolagets totala
miljöpåverkan.
Överensstämmelse med WEEE (Waste Electrical
and Electronic Equipment): ITABs belysnings-
verksamhet omfattas av direktivet om avfall som
utgörs av eller innehåller elektrisk och elektronisk
utrustning (WEEE). Bestämmelserna kräver korrekt
insamling, återvinning och bortskaffande av
uttjänta produkter med producentansvar.
Produktionsavfall: ITAB genererar en betydande
mängd produktionsavfall, däribland metall, trä,
elektronisk utrustning och förpackningar. Dessa
material medför en betydande miljöpåverkan
som kan minskas genom tillämpning av cirkulära
designprinciper och ökad resurseffektivitet.
Risker
Brist på råmaterial: Brist på råmaterial, särskilt säll-
synta jordartsmetaller som används i elektroniska
komponenter, utgör en risk i leverantörskedjan för
ITAB. Geopolitiska förändringar och störningar i
leverantörskedjan kan förrra dessa risker, vilket
kan leda till potentiella kostnadsökningar och
förseningar i produktionen.
Regulatoriska risker (WEEE och utökat producen-
tansvar): Eftersom ITABs verksamhet omfattas av
Vår miljöpolicy beskriver vårt åtagande att minska
avfallet genom kontinuerliga förbättringsinitiativ,
operationell effektivitet och integration av principer
för cirkulär ekonomi. ITAB prioriterar att minska
avfallet vid källan genom att optimera produktions-
processerna, förbättra materialåtervinningen och
implementera bästa praxis för återanvändning och
återvinning av material där så är möjligt. Vi söker
också aktivt möjligheter att övergå från nyutvunna
råmaterial till hållbara och återvunna alternativ i
våra design- och tillverkningsprocesser.
Genom ITABs uppförandekod för leverantörer
utvidgas vårt åtagande till att även gälla utanför
vår egen verksamhet, vilket säkerställer att vår leve-
rantörskedja är anpassad till våra hållbarhetsmål.
Koden fastställer förntningarna på våra leveran-
törer vad gäller ansvarsfulla materialval, avfalls-
minimering och resurseffektivitet. ITAB uppmuntrar
leverantörerna att tillämpa hållbara anskaffnings-
metoder, minska förpackningsavfallet och införa
slutna materialhanteringssystem för att minska sin
miljöpåverkan.
Vidare tar ITAB hänsyn till avfallshantering i livscy-
kelanalyserna av våra produkter, vilket säkerställer
att produkterna är utformade för hållbarhet, åter-
vinningsbarhet och ansvar för uttjänta produkter.
Denna praxis hjälper ITAB att säkerställa efterlev-
nad av regelverk som WEEE-direktivet, och stärker
dessutom ITABs förmåga att tillhandahålla hållbara
lösningar till sina kunder.
Under 2024 tog ITAB fram nya designprinciper
som är centrerade kring konceptet cirkulär eko-
nomi. Principerna implementeras inom samtliga
designteam med början 2025. Dessa principer
syftar till att minska beroendet av nyutvunna
råmaterial, förbättra energieffektiviteten i elektriska
komponenter och optimera produktvikten för att
minska resursförbrukningen. Vidare syftar de till att
förbättra förpackningseffektiviteten för att minimera
transportutsläppen och stödja mer hållbara och
resursmedvetna metoder kring produktutveckling.
WEEE-bestämmelserna kan eventuella ändringar
av dessa eller undertenhet att följa dem inne-
bära finansiella risker eller anseenderisker. De
föränderliga kraven gällande utökat producen-
tansvar (EPR - Extended Producer Responsibility)
kan komma att kräva förändringar i design eller
införa nya skyldigheter att tillhandahålla system
för produktertagande, vilket ökar verksamhet-
ens komplexitet.
Avfall och ineffektivitet:ga nivåer av produk-
tionsavfall, däribland metall, trä, elektronik och
förpackningar, utgör en finansiell risk om de inte
hanteras effektivt. Kostnaderna för avfallshan-
tering kan öka om ineffektiviteter i produktionen
inte åtgärdas, och detta kan i sin tur undergräva
lönsamheten.
Möjligheter
Hållbarhetstjänster: ITABs hållbarhetstjänster, som
fokuserar på energieffektivitet, materialval och
cirkulära affärsmodeller, innebär en betydande
möjlighet att hjälpa kunderna att minska sin
miljöpåverkan. Dessa tjänster hjälper detaljhand-
lare att anpassa sig till strängare hållbarhetsreg-
ler och konsumenternas krav på mer hållbara
affärsmetoder.
ReSTORE-programmet: Ett av flaggskeppen inom
ITABs satsningar på hållbarhetstjänster är ReSTO-
RE-programmet, som innebär att detaljhandels-
inredning som hyllor renoveras och återställs till
nyskick. Programmet minskar resursförbrukningen
och avfallsproduktionen, vilket ger möjlighet till
kostnadsbesparingar på upp till 35 procent jäm-
fört med nya installationer. Satsningen bidrar inte
bara till att hantera miljöpåverkan utan stärker
också ITABs konkurrenskraft på marknaden.
Cirkulär ekonomi och regelefterlevnad: EUs hand-
lingsplan för cirkulär ekonomi ger ITAB möjlighet
att förbättra sina metoder för produktdesign och
materialinköp för att uppfylla strängare standar-
der för hållbarhet, reparerbarhet och standarder
för återvunna material. Genom att ligga steget
före dessa regulatoriska förändringar kan ITAB
säkerställa efterlevnad och samtidigt främja
innovation i sitt produktutbud.
Noll avfall till deponi: En framtida möjlighet finns i
ITABs mål att reducera avfallsproduktionen till en
modell där inget avfall går till deponi. Initiativet
ligger i linje med ITABs långsiktiga hållbarhetsmål
och skulle bidra till att minska milverkan och
tillhörande kostnader.
Ineffektivitet i materialanvändning och avfallspro-
duktion utgör en finansiell risk för ITAB, bland annat
genom högre driftskostnader och potentiell förlust
av affärsmöjligheter. Genom att tillämpa cirkulära
designprinciper, minska produktionsavfallet och
satsa på hållbarhetsfokuserade tjänster kan dock
ITAB inte enbart minska dessa risker utan också
förttra sin konkurrenskraft och stärka kundrelatio-
nerna på en alltmer hållbarhetsdriven marknad.
1
ESRS 2 IRO-1,
2
E5-1
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 40ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 40
Hållbarhetsrapport
Åtgärder avseende väsentliga
inverkningar ³
Resultatmått och mål
4
Resursinflöden
5
Resursutflöden
6
r att stödja och uppnå de underliggande målen
för de policyer som vi har infört för att hantera våra
resursrelaterade väsentliga inverkningar och risker
arbetar vi kontinuerligt med att identifiera nya
åtgärder, och göra framsteg med de redan påbör-
jade åtgärderna. Under 2024 har fokus legat på ut-
vecklingen av cirkulära designprinciper. Under 2025
kommer ITAB att hålla utbildningar i designprinci-
perna för ingenjörsfunktionen, i syfte att säkerställa
fullständig täckning inom designteamen.
Livscykelanalysen av ITABs kärnsortiment inom
grindar och butiksvägledning är slutförd och
arbetet forttter nu med traditionella kassor och
självutcheckningskassor. Analyserna kommer att
ras tillgängliga för alla kunder som köper dessa
produkter, och ska även vägleda våra ingenjörer i
utvecklingen av nästa generation av produkterna
i syfte att minska såväl materialanvändning som
motsvarande utsläpp.
ITAB arbetar för närvarande med ett fragmen-
terat ERP-landskap (affärssystem), som gradvis
kommer att harmoniseras under de närmaste
åren för att förttra effektiviteten och effektivisera
processerna. Som en del av ERP-projektet kommer
masterdata-åtgärder att genomföras för att möj-
liggöra klassificering av inkommande råmaterial,
vilket i sin tur gör det möjligt att spåra innehållet
av återvunna material i trä, metall och inköpta
artiklar. Detta kommer att förbättra dataintegratio-
nen i hela organisationen, och dessutom stödja
hållbarhetsinitiativ genom att öka synligheten kring
materialinköp samt bidra till minskad användning
av nyutvunna råmaterial.
För att få en bättre avfallsrapportering och
kontinuerligt kunna identifiera förbättringsmöjlig-
heter kommer vi också att vidta åtgärder för att
ERP-systemet ska kunna tillhandahålla mätningar
av produktionen baserat på vikten på råmaterial
och inköpta artiklar och jämföra den med vikten på
färdigtillverkade produkter.
Som en del av sina hållbarhetstjänster har ITAB
lanserat ReSTORE-programmet, där vi renoverar
detaljhandelsinredning som hyllor till nyskick och
därmed förlänger livslängden.
ITAB har tagit fram mått för de hållbarhetstjänster
som har lanserats som en del av vårt projekt för
transformation av affärsverksamheten. Projektet
r fram till slutet av 2025. ITAB avser att följa upp
de totala intäkterna från hållbarhetstjänsterna och
antalet potentiella kundrelationer i vår CRM-pipeli-
ne (Customer Relationship Management).
Under 2025 kommer vi att utveckla målen kring
procentandelen återvunnet innehåll i de råmaterial
vi använder. Avfallsmål kommer att utvecklas på
lokal nivå som en del av den kontinuerliga förbätt-
ringsprocessen för de ISO14001-system som finns på
plats.
Vi arbetar för närvarande med att förttra vårt
ERP-system för att inkludera rapportering av materi-
alvikter som en del av inflödena, samtidigt som vårt
PLM-system (Product Lifecycle Management) ska
kunna tillhandahålla vikten på färdiga varor och
utflöden.
r närvarande kan ITAB inte rapportera den totala
vikten på de råmaterial och produkter som använts
under rapporteringsperioden. ITAB kan inte rappor-
tera hur stor andel återvunnet råmaterial som har
använts för att skapa de färdiga produkterna och
tillhörande förpackningar, eller andelen återanvän-
da eller återvunna komponenter i inköpta artiklar.
Detta kommer att lösas i takt med att det nya
ERP-systemet implementeras i hela ITAB-koncernen.
ITAB anlitar den externa leverantören Design
Conformity för att genomföra detaljerade livscyke-
lanalyser av vissa av ITABs produkter. Som en del
av analysen bedöms demonterbarhet, återanvänd-
barhet och innehållet av återvinningsbart, återvun-
net respektive förnybart material samt eventuella
renoverade komponenter. Alla bedömningar görs
på komponentnivå, vilket ger en total procentandel
för den färdiga produkten. Även livsngden regist-
reras som en del av produktcertifikatet. Nedan visas
en sammanfattning av resultaten från ett antal
försäljningskategorier. För närvarande kan ITAB inte
rapportera den totala vikten på de färdiga produk-
ter som har tillverkats under rapporteringsperioden.
Detta kommer att åtgärdas när det nya ERP-syste-
met implementeras i hela ITAB-koncernen.
Försäljningskategori Livslängd
Demonter-
barhet
Återanvänd-
barhet
Innehåll av återvin-
ningsbara material
Innell av åter-
vunna material
Innell av för-
nybara material
Renoverade
komponenter
Grindar och
butiksvägledning 10 år 99% 0% 98% 43% 1% 0%
Kassor 10 år 96% 0% 93% 1% 1% 0%
Belysning 10 år 100% 94,4% 92,4% 26,4% 0% 0%
3
E5-2,
4
E5-3,
5
E5-4,
6
E5-5
ITAB har utvecklat mått för de
hållbarhetstjänster som har lanserats
som en del av vårt projekt för
transformation av affärsverksamheten.
Projektet pågår fram till slutet av 2025.
E5 Resursanvändning och cirkulär ekonomi forts.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 41ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 41
Hållbarhetsrapport
Mängden avfall sammanfattas i tabellerna nedan
och anges i ton.
Som anges i BP-2 Upplysningar med avseende på
särskilda omständigheter redovisar ITAB inte ESRS
E5.6: Förväntade finansiella effekter av väsentliga
risker och möjligheter avseende resursanvändning
och cirkulär ekonomi.
Kategorier för avfallsbehandling Icke-farligt avfall % icke-farligt avfall Farligt avfall % farligt avfall
Förbränning med energiåtervinning R1 161 525 2% 7 714 2%
Återvinning och återanvändning R2, R4–R13 9 331 021 88% 15 414 3%
Biologisk nedbrytning R3 214 185 2% 0 0%
Deponi D1–D5 670 326 6% 0 0%
Förbränning utan energiåtervinning D10 67 190 0% 7 247 1%
Annat bortskaffningsförfarande D6–D9, D11–D15 176 183 2% 491 904 94%
Summa 10 620 430 100% 522 279 100%
Avfallsflöden Icke-farligt avfall % icke-farligt avfall Farligt avfall % farligt avfall
Trä 1 795 554 17% 0 0%
Metall, inkl. kablar 7 231 823 68% 0 0%
Kartong och papper 306 722 3% 0 0%
Elektronik 9 528 0% 820 0%
Plast 41 542 0% 478 0%
Spilloljor 10 506 0% 15 572 3%
Glas 9 914 0% 0 0%
Färger och lacker 195 022 2% 102 198 20%
Lim och fogmassa 28 0% 9 408 2%
Övrigt allmänt avfall 1 019 791 10% 393 803 75%
Summa 10 620 430 100% 522 279 100 %
Resursutflöden forts.
6
Övrig information
7
6
E5-5,
7
E5-6
E5 Resursanvändning och cirkulär ekonomi forts.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 42
Hållbarhetsrapport
Upplysningar om socialt ansvarstagande
Som ett internationellt företag har ITAB en personal-
styrka som präglas av mångfald och inkludering.
Våra arbetsplatser representerar ett brett spektrum
av bakgrunder, identiteter och erfarenheter vad
gäller bland annat kön, nationalitet, etnicitet, religi-
on, ålder, sexuell läggning och funktionsförmåga.
Vi samverkar med våra medarbetare genom olika
kanaler, har en öppen och transparent kultur och
arbetar alltid på att bli ännu bättre. Vi fokuserar på
att utveckla våra medarbetares färdigheter och
kompetenser och följer upp medarbetarnas allmän-
na välbefinnande genom bland annat utvärde-
ringssamtal på individuell nivå.
S1 Den egna arbetskraften
ESRS 2 SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter
och deras förhållande till strategi och affärsmodell 43
S1-1 Policyer för den egna arbetskraften 44
S1-2 Rutiner för kontakter med den egna arbetskraften och
arbetstagarrepresentanter angående inverkningar 44
S1-3 Rutiner för att gottgöra för negativa inverkningar
och kanaler genom vilka de egna arbetstagarna kan
uppmärksamma problem 44
S1-4 Åtgärder avseende väsentliga inverkningar för den
egna arbetskraften och strategier för att minska de
väsentliga riskerna och utnyttja de väsentliga möjligheterna,
vad gäller den egna arbetskraften, och dessa åtgärders
ändamålsenlighet 45
S1-5 Mål för hur väsentliga negativa inverkningar ska hanteras,
positiva inverkningar stärkas och väsentliga risker och
möjligheter hanteras 45
S1-6 Uppgifter om företagets anställda 46
S1-7 Uppgifter om medarbetare i den egna arbetskraften som
inte är anställda 47
S1-8 Kollektivförhandlingarnas omfattning och social dialog 47
S1-9 Mångfaldsindikatorer 47
S1-10 Rimliga löner 48
S1-11 Socialt skydd 48
S1-12 Personer med funktionsnedsättning 48
S1-13 Mått för utbildning och kompetensutveckling 48
S1-14 Mått för arbetsmiljö 48
S1-15 Mått för balans mellan arbete och fritid 48
S1-16 Ersättningsindikatorer (löneskillnader och total
ersättning) 48
S1-17 Incidenter, anmälningar och allvarliga inverkningar på
mänskliga rättigheter 48
S2 Arbetstagare i värdekedjan
ESRS 2 SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter
och deras förhållande till strategi och affärsmodell 49
S2-1 Policyer för medarbetare i värdekedjan 49
S2-2 Rutiner för kontakter med arbetstagare i värdekedjan
angående inverkningar 49
S2-3 Rutiner för att gottgöra för negativa inverkningar
och kanaler genom vilka arbetstagare i värdekedjan kan
uppmärksamma problem 50
S2-4 Åtgärder avseende väsentliga inverkningar på
arbetstagare i värdekedjan och strategier för att hantera de
väsentliga riskerna och utnyttja de väsentliga möjligheterna,
vad gäller arbetstagare i värdekedjan, och dessa åtgärders
ändamålsenlighet 50
S2-5 Mål för hur väsentliga negativa inverkningar ska hanteras,
positiva inverkningar stärkas och väsentliga risker och möjlig-
heter hanteras 50
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 43
Hållbarhetsrapport
S1 Den egna arbetskraften
Arbetsvillkor, lika behandling och möjligheter
En arbetsplats som präglas av mångfald och
inkludering har en betydande positiv inverkan på
såväl medarbetarna som affärsresultaten och
företagskulturen. Vi har redan uppmärksammat
en positiv inverkan inom ITAB vad gäller mångfald,
rättvisa och inkludering (DEI - Diversity, Equity & In-
clusion). Vi ser även att vi kan räkna med ytterligare
potential genom att arbeta mer systematiskt med
DEI framöver. ITABs fokus hittills har huvudsakligen
gällt könsfördelning i alla delar av koncernen samt
inkludering av personer med funktionsnedsättning.
Transparenta och rättvisa arbetsvillkor är en
grundbult i vårt värdeerbjudande som arbetsgiva-
re, liksom rättvisa och konkurrenskraftiga ersätt-
ningsnivåer och anställningsvillkor. Vi ser det som
viktigt att bli ännu mer noggranna i uppföljningen
av lika lön och möjligheter, för att minska den po-
tentiella risken att inte nå vår höga ambitionsnivå
inom området.
Ytterligare en grundläggande del av vårt värde-
erbjudande som arbetsgivare är att erbjuda våra
medarbetare möjlighet att växa och utvecklas med
företaget. Utvärderingssamtalen är en viktig del i
vår dialog med medarbetarna och vår årscykel för
medarbetarutveckling. Vi förespråkar att en öppen
och kontinuerlig dialog förs löpande med alla
medarbetare – detta är viktigt, men vi ser också det
årliga utvärderingssamtalet som en viktig milstolpe
i det att vi tar oss tid att reflektera över den aktuella
situationen, ge strukturerad återkoppling och pla-
nera för framtida utveckling. Under 2024 har vi sett
en positiv utveckling både i de genomförda utvär-
deringssamtalen och i motsvarande utvecklingspla-
ner för enskilda individer, vilket vi vet har en positiv
inverkan på medarbetarnas engagemang och vilja
att stanna kvar på företaget. Det finns fortfarande
utrymme för förbättringar, och vi ser tydliga positiva
möjligheter framöver vad gäller utvärderingssamtal
och motsvarande utvecklingsplaner och genomför-
andet av dessa.
Under 2024 har vi sett en viktig volym- och för-
säljningstillväxt i många av våra regioner, vilket har
satt press på vissa av våra funktioner och medar-
betare att möta den ökande efterfrågan. Detta är i
grunden positivt både för koncernen och engage-
manget hos våra medarbetare, men det har också
lett till ökade stressnivåer inom vissa funktioner och
regioner. För att möta dessa utmaningar fokuserar
vi på vår interna kommunikation och förändrings-
ledning, stärker vårt fokus på gott ledarskap och
psykisk hälsa och förstärker vårt engagemang för
transparens och en välmående personalstyrka.
Alla anställda i vår egen arbetskraft ingår i om-
fattningen för våra upplysningar. Vår egen arbets-
kraft inkluderar inte egenföretagare eller personal
som tillhandahålls av tredjepartsföretag som främst
sysslar med arbetsförmedling, bemanning och
annan personalrelaterad verksamhet. Avslutnings-
vis är vår verksamhet och de jurisdiktioner där vår
arbetskraft finns av sådan art att vi inte löper risk för
incidenter gällande tvångsarbete eller barnarbete.
lsa & säkerhet (H&S)
nga av våra anställda arbetar med tillverkning av
detaljhandelsinteriörer, främst i metall och trä. I och
med detta har deras arbetsplatser en högre riskni
än våra kontor. Omfattande riskbedömningar och
säkerhetsförfaranden minskar risken inom dessa
områden, men risken för våra medarbetare är trots
detta fortsatt hög, med potentiellt hög inverkan.
En risk bedöms utifrån sannolikheten att en
allvarlig skada eller ett dödsfall kan inträffa och
allvarlighetsgraden för den potentiella olycka som
kan inträffa. Möjligheterna inom H&S är att minska
olycksfrekvensen och allvarlighetsgraden över tid
genom att införa en H&S-styrningsstruktur och ta
fram en säkerhetsvision och säkerhetsstrategi.
Inverkningar, risker och möjligheter ¹
1
ESRS 2 SBM-3
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 44
Arbetsvillkor, lika behandling och möjligheter
Våra åtaganden gentemot vår egen arbetskraft,
liksom medarbetarnas skyldigheter, beskrivs i våra
globala medarbetarpolicyer, landsspecifika policy-
er och medarbetarhandböcker.
I de antagna policyerna beskriver vi våra åtag-
anden och ställningstaganden i förhållande till
våra medarbetare samt de skyldigheter som gäller
för medarbetarna. Till de viktigaste policyerna på
detta område hör vår uppförandekod för medar-
betare samt den koncernövergripande ersättnings-
policyn. Dessa policyer ägs av People & Cultu-
re-funktionen, med vår Chief People & Sustainability
Officer som övergripande ansvarig.
Vår uppförandekod beskriver ITAB-koncernens
etiska principer, förväntningar på uppförande
samt riktlinjer att följa för våra medarbetare. Koden
lägger stor vikt vid affärsintegritet (inbegripet noll-
tolerans för korruption) samt rättvis konkurrens och
ansvarsfulla affärsmetoder. Dokumentet tar ock
upp mänskliga rättigheter och arbetsmiljö, främjan-
de av mångfald, rättvis behandling och en säker
och inkluderande arbetskultur. Vidare beskrivs våra
hållbarhetsåtaganden, med fokus på miljöansvar
och etisk hantering av leverantörskedjan. Slutligen
innehåller koden vägledning om rapportering av
oegentligheter med hjälp av en visselblåsarme-
kanism för att säkerställa ansvarstagande och
transparens.
Vår koncernövergripande ersättningspolicy
beskriver de principer och regler som ska tillämpas
r det gäller erttning och förner för våra
medarbetare. Policyn anger tydligt att vårt förhåll-
ningssätt till ersättning och förner ska utgå från
rättvisa och marknadsmässiga lönenivåer, samt att
diskriminering aldrig tolereras.
Till förmån för våra intressenter, inklusive våra
medarbetare, har vi också en visselblåsarpolicy
(som vår General Counsel ansvarar för). Policyn
säkerställer möjligheten att rapportera eventuella
incidenter under ämnena lika behandling och lika
möjligheter, även anonymt.
lsa & säkerhet (H&S)
Att tillhandahålla en säker arbetsplats för alla
medarbetare, entreprenörer och besökare är en
viktig prioritering för ITAB, och vi upprätthåller en
nollvision för olyckor. Detta framgår av koncernens
hälso- och säkerhetspolicy, som ligger till grund för
alla lokala H&S-policyer.
r närvarande har fyra av koncernens tillverk-
ningsanläggningar ISO45001: Arbetsmiljölednings-
system. I enlighet med dessa ledningssystem
granskas policyerna årligen av de lokala ledningar-
na, och eventuella ändringar eller uppdateringar
kommuniceras till koncernnivå för att informera om
eventuella uppdateringar som krävs i policyer
koncernnivå.
Policyer ²
Kontakterna med vår egen arbetskraft är
avgörande för ITABs nuvarande och framtida
framgång. Vi främjar en kultur som bygger på
öppenhet och förtroende, där varje medarbe-
tare ska kunna dela med sig av sina åsikter och
perspektiv på ett tryggt sätt.
Vi använder olika metoder och processer
för att främja dialog med våra medarbetare,
inklusive:
1. Lokala arbetstagarråd och ombud
2. Lokala undersökningar och pulsmätningar
3. Lokala representanter för People & Culture
4. Utrderingssamtal mellan chefer och med-
arbetare
Åtgärder mot negativa inverkningar och
kanaler för att uppmärksamma problem
Inom ITAB arbetar vi aktivt för att säkerställa
en säker och inkluderande arbetsmiljö där
alla medarbetare kan känna sig bekma,
respekterade och uppskattade. En central del
Rutiner för kontakter med den egna arbetskraften
3, 4
Hållbarhetsrapport
i att säkerställa rättvisa och skydd för individer och
samllen är att ha en tydlig process för rappor-
tering av klagomål och missförhållanden. Det gör
det möjligt för människor att söka hjälp och hitta
en lösning när de känner att deras rättigheter har
kränkts, vilket bidrar till en mer rättvis arbetsplats.
Om en medarbetare upplever sig ha blivit utsatt
för mobbning, diskriminering eller trakasserier upp-
muntrar vi vederbörande att söka stöd.
Våra medarbetare har tillgång till olika kanaler för
att ta upp farhågor eller klagol:
Vända sig direkt till närmaste chef för att få stöd
People & Culture-funktionen
Lokal anonym engagemangsundersökning
Visselblåsarkanal
Oavsett rapporteringsmekanism och allvarlighets-
grad tar vi alla incidenter på allvar och hanterar
samtliga ärenden på ett professionellt och konfi-
dentiellt sätt med hänsyn till alla parters behov.
2
S1-1,
3
S1-2,
4
S1-3
S1 Den egna arbetskraften forts.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 45
Mångfald, rättvisa och inkludering (DEI)
DEI-området är brett och omfattar flera dimensi-
oner. ITAB har hittills fokuserat på en uppsättning
åtgärder som syftar till att förverkliga de positiva
möjligheter som vi har sett med DEI-arbetet:
Öka andelen kvinnor bland såväl arbetare inom
produktionen som tjänstemän och högre chefer
genom mer systematisk uppföljning på lands-
nivå, regional nivå och gruppnivå. Säkerställa
ledningens uppmärksamhet kring ämnet och
framförallt dela lärdomar och bästa praxis inom
hela koncernen, exempelvis kring hur kvinnor
kan uppmuntras att söka sig till arbetsroller inom
produktionen.
Öka antalet anställda med funktionsvariationer
genom att säkerställa att våra arbetsplatser är
inkluderande och funktionella för alla. Under
2024 har vi sett förbättringar på många av våra
anggningar i fråga om detta.
Under året har vi också börjat förbättra våra
processer för hantering av klagomål och miss-
förllanden, för att säkerställa att dessa viktiga
ärenden hanteras på en likrdig nivå inom hela
koncernen.
Balans mellan arbete och privatliv
r att mildra de stressnivåer som vi har sett i vissa
delar av ITAB-koncernen, bland annat med anled-
ning av de växande volymer som vi har haft under
året, har vi fokuserat på följande åtgärder:
Lokala initiativ för att stödja välbefinnande samt
främja lagarbete och den lokala kulturen.
Främja samarbete över gränserna och dela
resurser inom hela koncernen när det är möjligt.
Ta in tillfällig arbetskraft för att hantera toppar.
Utbildning och kompetensutveckling
Fokus på utvärderingssamtal fortsatte under 2024
och vi ser en positiv utveckling i andelen medarbe-
tare som haft ett utvärderingssamtal. Under året har
vi genomfört flera förttringar av den processen
r det gäller våra medarbetare i arbetsroller inom
produktionen, och testat dessa i delar av koncer-
nen.
Lokala utbildningsinsatser med utgångspunkt från
de individuella utvecklingsplanerna från utvärde-
ringssamtalen har fortsatt enligt befintliga rutiner.
På koncernnivå har fokus under 2024 legat på
ledarskapsutveckling. Det finns också flera andra
rande- och utbildningsämnen som vi ser som
positiva möjligheter för koncernen att fokusera på
framöver.
Vi har även tillsatt rollen Vice President - Group
Competence & Leadership Development för att
ytterligare påskynda vårt fokus på detta viktiga
ämne.
lsa & säkerhet (H&S)
lso- och säkerhetsfrågor finns inddade i ITABs
affärsstrategi och inverkar på operativ planering,
investeringsprioriteringar och personalhantering.
Regelbundna riskbedömningar och incidentanaly-
ser ligger till grund för ledningens beslut och säker-
ställer kontinuerliga säkerhetsförbättringar på alla
anläggningar. Återkopplingen från medarbetarna i
hållbarhetsundersökningen 2024 har också bidragit
till att forma ITABs säkerhetsprioriteringar. Som en
följd av detta planerar vi att utveckla ett robust
utredningsverktyg för olycksfall och ett koncernö-
vergripande säkerhetsramverk under 2025. Dessa
åtgärder förstärker ITABs åtagande att integrera
arbetsplatssäkerhet i det strategiska beslutsfattan-
det, i linje med bolagets nollvision för olyckor och
verksamhetens långsiktiga motståndskraft.
Åtgärder avseende väsentliga inverkningar
5
Arbetsvillkor, lika behandling och möjligheter
ITAB följer utvecklingen av bolagets nyckeltal på lokal
nivå, regional nivå, koncernnivå och styrelsenivå.
ITAB har ett mål för könsfördelning som är
centrerat kring följande:
Bibehålla en jämn könsfördelning inom personal-
styrkan, där inget av könen representerar mer än 60
procent inom samtliga avdelningar och ledningsni-
våer. Vi följer för närvarande upp detta mått för ar-
betare inom produktionen, tjänstemän och högre
chefer. Vi gör framsteg på många områden (även
om det övergripande koncernresultatet indikerar en
liten minskning 2024) men det finns fortfarande ett
tydligt utrymme för förbättringar och framsteg
detta område.
Vidare har vi en nollvision när det gäller trakas-
serier och våld, där den nuvarande situationen
indikerar att vi även här har en del kvar att göra. Vi
följer även upp korttidssjukskrivningar och personal-
omsättning noga.
Medarbetarnöjdhet skulle också kunna vara ett
viktigt mått inom detta område, och ITAB under-
ker möjligheterna att lansera en koncernövergri-
pande medarbetarundersökning under 2025.
lsa & säkerhet (H&S)
ITAB bibell nivån noll dödsfall även under 2024.
Dock inträffade under året 59 olyckor med frånvaro,
vilket gav en total frekvens för olyckor (TFR, inciden-
ter per miljon timmar) på 11,60 (8,23) och en frek-
vens för olyckor med frånvaro (LTSR) på 0,25 (0,28)
med 1 271 förlorade timmar under 2024 (1 285).
Samtliga anställda omfattas av ett ledningssys-
tem för hälsa & säkerhet. Ledningssystemet har
validerats genom interna revisioner och externa
revisioner enligt ISO45001.
Vår långsiktiga ambition är att minska antalet
olyckor med frånvaro till noll. På kort sikt fokuserar
ITAB på att minska TFR och LTSR på vägen mot att
uppnå nollvisionen. Mål på kort och medellång sikt
kommer att fastställas under 2025. Vårt långsiktiga
l är noll olyckor med frånvaro.
Resultatmått och mål
6
Hållbarhetsrapport
100 %
av ITABs anställda omfattas
av ett ledningssystem för
hälsa & säkerhet.
Bibehålla en jämn
könsfördelning inom
personalstyrkan,
där inget av könen
representerar mer
än 60 procent
inom samtliga
avdelningar och
ledningsnivåer.
5
S1-4,
6
S1-5
l för könsfördelning:
S1 Den egna arbetskraften forts.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 46
Vår personalstyrka består främst av fast anställda,
vilket hjälper oss att locka och behålla spetskom-
petens och skapa ett kunnigt och erfaret team.
rmed kan vi också kontinuerligt investera i med-
arbetarutveckling, med ett ömsesidigt förhållnings-
sätt som säkerställer kontinuitet och operationell
effektivitet.
S1-6 Uppgifter om företagets anställda
Hållbarhetsrapport
Kön och avtalstyp
Antal anställda
per den 31 december 2024
Tillsvidare-
anställda
Visstids -
anställda Behovsanställda
Kvinnor 681 672 9 0
Män 1 842 1 823 19 0
Övrigt 0 0 0 0
Ej uppgivet 0 0 0 0
Summa 2 523 2 495 28 0
Avtalstyp och geografisk fördelning
Tillsvidare-
anställda
Visstids-
anställda
Behovs-
anställda
Totalt antal anställda
per den 31 december 2024
Argentina 79 0 0 79
Chile 1 0 0 1
Danmark 24 0 0 24
Estland 8 0 0 8
Finland 145 1 0 146
Frankrike 34 0 0 34
Förenade Arabemiraten 7 0 0 7
Indien 1 0 0 1
Italien 360 3 0 363
Kina & Hongkong 268 0 0 268
Lettland 103 0 0 103
Litauen 148 2 0 150
Malaysia 7 0 0 7
Nederländerna 66 10 0 76
Norge 159 0 0 159
Polen 10 0 0 10
Spanien 10 1 0 11
Storbritannien 160 0 0 160
Sverige 264 0 0 264
Tjeckien 390 0 0 390
Tyskland 246 11 0 257
USA 5 0 0 5
Summa 2 495 28 0 2 523
Uppgifter om företagets anställda
Personalomsättning
Personalomsättning 2024
Andel 14,5%
Antal anställda 2 523
2523
Antal anställda
2024
S1 Den egna arbetskraften forts.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 47ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 47
Kvinnor 27%
n 73%
Anställda
per kön
Under 30 år 12%
3049 år 55%
50 år och äldre 33%
Anställda per
åldersgrupp
Hållbarhetsrapport
Kontrakterad arbetskraft gör det möjligt för
våra anläggningar att ha en flexibilitet i förhål-
lande till kundernas behov.
Icke-anställda inom ITABs arbetskraft
Kvinnor 6
Män 35
Summa 41
Social dialog och föreningsfrihet ingår i ITAB-koncernens
uppförandekod och är en rättighet för varje medarbetare.
S1-7 Uppgifter om medarbetare
i den egna arbetskraften som
inte är anställda
S1-8 Kollektivavtalstäckning
och social dialog
Kollektivavtalstäckning Social dialog
Täckningsgrad Anställda i EES
(för länder med > 50 anställda som
representerar > 10% av det totala
antalet anställda)
Anställda utanför EES
(uppskattning för regioner med > 50
anställda som representerar > 10% av det
totala antalet anställda)
Arbetsplatsrepresentation endast i
EES-länder med > 50 anställda
0-19% Tjeckien, Lettland, Litauen, Kina, Storbritannien Tjeckien, Lettland, Litauen,
20-39%
40-59% Argentina, Norge
60-79% Tyskland Tyskland
80-100% Finland, Nederländerna, Sverige Finland, Italien, Nederländerna,
Sverige
Per den 31 december 2024 identifierade sig
27,0 procent av arbetskraften som kvinnor, vil-
ket var något lägre än 2023. Kvinnor i ledande
befattningar utgjorde 20,8 procent.
Ledande befattningshavare definieras som de
fyra högsta ledningsnivåerna i ITABs hierarki
under styrelsen.
Ledande befattningshavare
Kvinnor 25 20.8%
Män 95 79.2%
Summa 120
Åldersfördelning
Under 30 år 305 12.1%
30-49 år 1 384 54.9%
50 år och äldre 834 33.1%
Summa 2 523
S1-9 Mångfaldsindikatorer
Tillsvidareanställda Visstidsanställda
Land Kvinnor Män Kvinnor Män % kvinnor
Argentina 7 72 0 0 8.9%
Chile 0 1 0 0 0.0%
Danmark 5 19 0 0 20.8%
Estland 2 6 0 0 25.0%
Finland 25 120 0 1 17.1%
Frankrike 11 23 0 0 32.4%
Förenade Arabemiraten 1 6 0 0 14.3%
Indien 0 1 0 0 0.0%
Italien 89 271 0 3 24.5%
Kina & Hongkong 127 141 0 0 47.4%
Lettland 26 77 0 0 25.2%
Litauen 25 123 1 1 17.3%
Malaysia 2 5 0 0 28.6%
Nederländerna 10 56 5 5 19.7%
Norge 39 120 0 0 24.5%
Polen 3 7 0 0 30.0%
Spanien 4 6 0 1 36.4%
Storbritannien 37 123 0 0 23.1%
Sverige 83 181 0 0 31.4%
Tjeckien 128 262 0 0 32.8%
Tyskland 43 203 3 8 17.9%
USA 5 0 0 0 100.0%
Summa 672 1 823 9 19 27.0%
S1 Den egna arbetskraften forts.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 48
Hållbarhetsrapport
S1-10 Rimliga löner
ITAB betalar sina anställda rimliga löner, i linje med alla tillämpliga
riktmärken i samtliga länder.
S1-11 Socialt skydd
ITAB säkerställer att våra medarbetare skyddas mot inkomstbort-
fall på grund av stora livsförändrande händelser som sjukdom,
arbetsskada, uppsägning, föräldraledighet och pension.
S1-12 Personer med funktionsnedsättning
Vi kan inte rapportera antalet personer med funktionshinder inom
vår organisation på grund av rättsliga begränsningar enligt EUs
allmänna dataskyddsförordning (GDPR - General Data Protection
Regulation), som omfattar alla EU-medlemsstater och EES-länder,
samt liknande principer för skydd av personuppgifter i nationell
lagstiftning i de länder där koncernen är verksam utanför EU och
EES.
S1-13 Mått för utbildning och
kompetensutveckling
ITAB kan för närvarande inte ange antalet utbildningstimmar per
anställd och kommer att fastställa hur detta kan göras under
2025.
Totalt antal utvärderingar efter kön
Utvärderingar
Antal anställda
per den 31 dec 2024
Kvinnor 463 681 68,0%
Män 1 314 1 842 71,3%
Summa 1 777 2 523 70,4%
S1-14 Mått för arbetsmiljö
lsa & säkerhet 2024
Procentandel anställda som omfattas av ledningssystemet för hälsa & säkerhet 100%
Procentandel tillfälligt anställda som omfattas av ledningssystemet för hälsa & säkerhet 100%
Antalet dödsfall som orsakats av arbetsrelaterade skador och arbetsrelaterad ohälsa 0
Antalet arbetsrelaterade olyckor som måste registreras 59
Procentandel arbetsrelaterade olyckor som måste registreras 11,6 per miljon timmar
Antalet fall av arbetsrelaterad ohälsa som måste registreras 0
Antalet förlorade dagar på grund av arbetsrelaterade skador till följd av arbetsrelaterade olyckor 1 271
På grund av begränsningarna i GDPR, som gäller för alla
EU-medlemsstater och EES-länder, kan vi inte skilja mellan olika arbets-
sjukdomar som beskrivs av Internationella arbetsorganisationen (ILO).
ljaktligen rapporterar vi om all registrerad sjukdom utan att skilja
mellan arbetsrelaterade och icke-arbetsrelaterade fall.
Sjukfrånvaro, %
Kortvarig 2.3%
Långvarig 1.7%
Summa 4.0%
S1-15 Mått för balans mellan arbete och fritid
Kvinnor Kvinnor Män Män % av total
Ledighet av familjeskäl – berättigad 681 100.0% 1,842 100.0% 100.0%
Ledighet av familjeskäl – uttagen 74 10.9% 90 4.9% 6.5%
S1-16 Ersättningsindikatorer
Vår rapportering baseras på ersättningen till den högst avlönade
medarbetaren jämfört med anställda inom ITAB.
Summa årlig ersättning 2024
Ersättningskvot 1:69.7
S1-17 Incidenter, anmälningar och allvarliga
inverkningar på mänskliga rättigheter
Vi hanterar alla incidenter och anmälningar gällande diskriminering
som lämnas in till ITAB genom formella kanaler. Med hänsyn till käns-
ligheten i den här typen av ärenden lämnar vi inte ut några uppgifter
om incidenterna. Varje ärende hanteras med strikt sekretess. Våra
klagomålsmekanismer säkerställer att medarbetarna kan rapportera
eventuella incidenter tryggt och säkert.
Inga böter eller påföljder relaterade till diskriminering registrerades
under 2024. Vi forttter att lägga stor vikt vid att följa alla relevanta
bestämmelser och upprätthålla integriteten i våra affärsmetoder.
Under 2024 inträffade inga allvarliga incidenter kring mänskliga rättig-
heter relaterade till vår arbetskraft, och följaktligen registrerades inga
böter, påföljder eller ersättningar relaterade till allvarliga människorätt-
sincidenter.
Antal
Totalt antal diskrimineringsfall 4
Antal anmälningar som gjorts via våra kanaler och klagomålsmekanismer 7
Totalt belopp av böter, viten och ersättningar för skador som följd av
incidenter och anmälningar 0 SEK
Antal allvarliga människorättsincidenter 0
Incidenter gällande bristande efterlevnad av FN:s vägledande principer för
företag och mänskliga rättigheter, ILOs deklaration om grundläggande princi-
per och rättigheter i arbetslivet eller OECDs riktlinjer för multinationella företag 0
S1 Den egna arbetskraften forts.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 49
S2 Arbetstagare i värdekedjan
ITAB strävar efter att bygga ett robust ekosystem
av partners och leverantörer som gör det möjligt
för oss att leverera helhetslösningar till våra kunder
samtidigt som vi förbättrar effektiviteten, minskar
ledtiderna, höjer kvaliteten och minimerar avfall.
Samtidigt prioriterar vi social hållbarhet i hela vår
värdekedja, för att säkerställa att våra affärsmeto-
der inte sätter mänskliga rättigheter eller rättvisa
arbetsvillkor på spel.
Vårt åtagande avseende detta inr i tre av ITABs
sju strategiska prioriteringar:
Utveckla ett ekosystem av partners – verka för
starka och ansvarsfulla förbindelser med leveran-
törer och intressenter.
Hållbar framtid säkerställa långsiktiga, etiska
och miljömässigt ansvarsfulla affärsmetoder.
Operationell effektivitet – optimera processerna
i leverantörskedjan för att förbättra kvalitet och
effektivitet, samtidigt som etiska standarder
upprätthålls.
Som en del av den dubbla väsentlighetsanalysen
identifierades följande väsentliga frågor relaterade
till arbetstagare i värdekedjan:
Arbetstagare i värdekedjan, arbetsförhållanden
i tidigare led – säkerställa rättvisa löner, trygga
arbetsplatser och etiska arbetsvillkor.
Arbetstagare i värdekedjan, lika behandling
och möjligheter för alla i tidigare led – förebyg-
ga diskriminering och främja mångfald och
inkludering.
Arbetstagare i värdekedjan, andra arbetsre-
laterade rättigheter, barn- och tngsarbete i
tidigare led – minska risken för kränkningar av de
mänskliga rättigheterna, särskilt i högriskregioner.
En betydande del av ITABs värdekedja i tidigare
led är baserad i Europa, men vår leverantörskedja
ITAB säkerställer att arbetsvillkor, likabehandling och
skydd mot barn-/tvångsarbete är fullt integrerade
i vår uppförandekod för leverantörer. Denna härrör
sig i sin tur från vår koncernövergripande uppfö-
randekod för att upprättlla konsekvens i hela
värdekedjan. Våra åtaganden på detta område
förstärks ytterligare genom vår koncernpolicy för
hållbara inköp.
Lokala efterlevnadsåtgärder:
I Tyskland har vi implementerat en policy i linje
med lagen om leverantörskedjor.
I Norge följer vi öppenhetslagen, som syftar till att
säkerställa större ansvarsskyldighet i leverantör-
skedjan.
I Storbritannien har ITAB antagit en policy om mo-
dernt slaveri i linje med lokal lagstiftning. Policyn
finns tillgänglig externt på vår webbplats.
ITAB har vidtagit följande åtgärder för att säkerställa
regelefterlevnad hos våra leverantörer:
Leverantörsrevisioner och processer för tillbörlig
aktsamhet för att övervaka efterlevnaden av
våra policyer.
Klagomålsmekanismer och rapporteringskanaler
för att identifiera och hantera överträdelser.
Nyckeltal (KPI) och övervakningsramar för att
bedöma policyernas effektivitet och följa framste-
gen.
Genom dessa åtgärder strävar ITAB efter att för-
bättra arbetstagarnas rättigheter, främja rättvisa
arbetsvillkor och säkerställa ansvarsfull anskaffning i
alla regioner där vi är verksamma.
omfattar även partners i Sydamerika och Kina, där
riskerna i fråga om arbetsförhållanden, tvångsar-
bete och kränkningar av mänskliga rättigheter kan
vara högre. För att hantera dessa risker tillämpar
ITAB ett proaktivt ramverk för tillbörlig aktsamhet
som omfattar följande:
Leverantörsrevisioner och uppföljning av regelef-
terlevnad för att bedöma arbetsförhållandena.
Riskbedömningar med utgångspunkt från geo-
grafiska och branschspecifika faktorer.
Samarbete med leverantörer för att främja förtt-
ringar genom utbildning, korrigerande åtgärds-
planer och initiativ för kompetensutveckling.
En klagomålsmekanism där arbetstagare i värde-
kedjan kan rapportera kränkningar av arbetsta-
garnas rättigheter.
Utöver riskreducering ser vi möjligheter att förbättra
transparensen och ansvarstagandet inom vår
värdekedja. Genom att stärka leverantörsdialogen
och genomföra spårbarhetsåtgärder strävar ITAB
efter att:
Förbättra synligheten för potentiella sociala
inverkningar i hela värdekedjan.
Anpassa verksamheten till framväxande regulato-
riska krav, som direktivet om tillbörlig aktsamhet för
företag i fråga om hållbarhet (CSDDD - Corporate
Sustainability Due Diligence Directive), genom att
anta bästa praxis globalt – inte bara i Europa.
Stärka anseendet för vårt varurke och skapa
en konkurrensfördel genom att visa ledarskap
inom etisk anskaffning och ansvarsfull hantering
av leverantörskedjan.
Att integrera dessa principer i vår strategi inner
inte bara att ITAB säkerställer efterlevnad av inter-
nationella hållbarhetsstandarder, utan också att vi
stärker verksamhetens långsiktiga motståndskraft
och ökar intressenternas förtroende.
Inverkningar, risker och möjligheter ¹ Policyer ²
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 49
Hållbarhetsrapport
1
ESRS 2 SBM-3,
2
S2-1,
3
S2-2
Gällande leverantörskedjan har ITAB lokala inköps-
funktioner på plats i varje land. Dessa samarbetar
pande med leverantörerna i deras lokala leve-
rantörskedja. Lokala inköpare genomför revisioner
av utvalda leverantörer där de får möjlighet att se
anläggningarna och träffa arbetstagarna på plats.
På koncernnivå finns kategorichefer som i all-
nhet hanterar förbindelserna med de leverantö-
rer som levererar till flera länder. Leverantörsrevision-
erna planeras och utförs roterande.
Både kategoricheferna och de lokala inköpar-
na genomför revisioner med fokus på hälso- och
säkerhetsstandarder inom anläggningen, policyer
för arbetsrätt och mänskliga rättigheter, etikpolicy-
er, utbildning av arbetstagare, inköpspolicyer och
inköpspraxis, bland annat för att säkerställa att vi
har en god förståelse av vår leverantörskedja.
Eventuella problem som identifieras vid en revi-
sion medför krav på en tidsbunden förbättringsplan
som utarbetas i samarbete med leverantören. ITAB
delar in sina leverantörer i godkända och prioritera-
de leverantörer samt partnerleverantörer. Katego-
rierna definieras i vår policy för hållbara inköp.
Leverantörer och deras arbetstagare har också
tillng till ITABs visselblåsartnst för att rapportera
överträdelser av uppförandekoden. Under 2024
förekom inga rapporterade fall från leverantörsked-
jan.
Under 2024 genomfördes en enkät bland alla
kategoristyrda leverantörer i syfte att undersöka
eventuella överensstämmelser mellan väsentliga
inverkningar, risker och möjligheter. Leverantörerna
ombads ta del av ITABs dubbla väsentlighetsanalys
och lyfta fram eventuella överensstämmelser med
deras egna analyser, så att potentiella synergier
kan utvecklas i framtiden. Informationen vi fick in
återspeglas i sin tur i vår DMA eftersom leverantö-
rerna är en viktig intressent. Vidare tar vi hänsyn till
detta i de periodiska översynerna av strategin och
affärsmodellen.
Rutiner för kontakter med
arbetstagare i värdekedjan ³
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 50ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 50
Hållbarhetsrapport
ITAB tillämpar en riskbaserad process för tillbörlig
aktsamhet för att utrdera potentiella leverantörer
innan ett nytt samarbete inleds. I processen ingår:
Ett frågeformur för första urval (Pre-Selection
Questionnaire, PSQ) för att utvärdera viktiga
ESG-risker.
Ett ramverk för riskbemning som tilldelar risk-
betyg baserat på bland annat geografiskt läge,
industrisektor och tidigare efterlevnadshistorik.
En specifik bemning av risker för tngsarbete
och barnarbete, som säkerställer att leverantörer-
na inte har hög risk för kränkningar av mänskliga
rättigheter före godkännandet.
ITAB har vidtagit riktade åtgärder i Norge och
Tyskland för att ytterligare förbättra efterlevnaden
av lokala bestämmelser i enlighet med följande
lagstiftning:
Öppenhetslagen (Norge) – ökad synlighet och
ansvars skyldighet i leverantörskedjan.
Lagen om leverantörskedjor (Tyskland) – säker-
ställer att leverantörer följer obligatoriska krav
tillbörlig aktsamhet i fråga om mänskliga rättighe-
ter och miljö.
Framtida utveckling och förstärkning av tillbörlig
aktsamhet
Från och med 2025 kommer ITAB att förbättra sina
processer för tillbörlig aktsamhet för leverantörer
för att anpassa sig till det kommande direktivet om
tillbörlig aktsamhet för företag i fråga om hållbarhet
(CSDDD), som träder i kraft 2027. Detta innebär
bland annat att vi:
Förfinar våra riskbedömningskriterier för att an-
passa dem till de nya CSDDD-standarderna.
Utökar frågeformuren för leverantörer med
ytterligare hållbarhets- och människorättsrelate-
rade faktorer.
Samtliga kategoristyrda leverantörer i värdekedjan
har undertecknat uppförandekoden för leveran-
törer, och samtliga riktade revisioner på plats
slutrdes under 2024. Mål på kort, medelng
och lång sikt kommer att fastställas under 2025.
Totalt genomfördes 14 revisioner av kategoristyrda
leverantörer, vilket ledde till överenskommelser om
22 förbättringsåtgärder.
Det har inte förekommit några identifierade
incidenter gällande barn- eller tngsarbete i
värdekedjan under 2024. ITABs mål är att inte ha
gra fall kopplade till barn- eller tngsarbete i vår
värdekedja.
Åtgärder avseende väsentliga
inverkningar
4, 5
Resultatmått och mål
6
4
S2-3,
5
S2-4,
6
S2-5
Arbetstagare i värdekedjan forts.
Inför revisioner på plats hos leverantörer med
medelhög och hög risk, för att verifiera deras efter-
levnad av sociala och miljömässiga standarder.
Utvecklar program för leverantörssamverkan i
syfte att verka för kontinuerlig förbättring och
korrigerande åtgärder där risker identifieras.
Genom att stärka vårt ramverk för riskbedömning
och tillbörlig aktsamhet avser ITAB att säkerställa
etisk anskaffning, minimera risker för kränkning av
mänskliga rättigheter och proaktivt förbereda verk-
samheten för föränderliga regulatoriska krav.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 51
Hållbarhetsrapport
Upplysningar om
bolagsstyrning
ITAB tillämpar en stark bolagsstyrning för att säkerstäl-
la etiska affärsmetoder, transparens och efterlevnad
av de europeiska standarderna för hållbarhetsrappor-
tering (ESRS). Hållbarheten är integrerad i beslutsfat-
tandet med tillsyn från styrelsen och koncernledning-
en. Vårt ramverk omfattar riskhantering, ansvarsfullt
företagande och tillbörlig aktsamhet för att se till att
mänskliga rättigheter, miljöstandarder och affärsetik
respekteras i hela vår värdekedja. Genom kontinuer-
liga förbättringar stärker vi intressenternas förtroende
liksom våra hållbarhetsresultat.
G1 Ansvarsfullt företagande
ESRS 2 GOV-1 Förvaltnings-, lednings- och tillsynsorganens roll 51
ESRS 2 IRO-1 Beskrivning av arbetsgången för att fastställa och bedöma
väsentliga inverkningar, risker och möjligheter 51
G1-1 Affärsetiska policyer och företagskultur 52
G1-2 Hantering av förbindelser med leverantörer 52
G1-3 Förebyggande arbete mot, och upptäckt av, korruption och mutor 52
G1-4 Fall av korruption eller mutor 53
G1-5 Politiskt inflytande och lobbyverksamhet 53
G1-6 Betalningsrutiner 53
Ansvarsfullt företagande
Styrelsen utövar tillsyn över bolagsstyrningen liksom över
alla aspekter av hållbarhet. Styrelsens revisionsutskott
utövar tillsyn över hållbarhetsrapporteringen inklusive den
rapportering som krävs under rubriken Bolagsstyrning.
Koncernledningen ansvarar för strategin för att upp
hållbarhetsmålen, och nyckelpersoner i koncernledning-
en ansvarar för implementering av åtgärder inom hela
organisationen. Mer information finns på sid. 18 där ESRS 2
GOV 1 beskrivs närmare.
Ansvarsfullt företagande är grundläggande för ITABs
afrsmodell, som är beroende av såväl egen arbetskraft
som arbetstagare i värdekedjan. Efterlevnad av lagstift-
ning och internationella riktlinjer är en prioritet, inte bara
för att mildra juridiska och ekonomiska risker utan också
för att bibella en effektiv och kvalificerad arbetskraft. En
stark företagskultur är nyckeln till att skydda medarbetare
och intressenter från kränkningar av mänskliga rättigheter,
förhindra korruption och skydda visselblåsare. Utöver våra
lagstadgade skyldigheter är dessa åtaganden avgörande
för att upprätthålla vårt existensberättigande, stärka vår
interna sociala strategi och uppnå långsiktig kommersiell
framgång.
Identifieringen av bolagets IRO (Impacts, Risks &
Opportunities) inom bolagsstyrningsstandarden utförs på
grundval av insikter från vår legala avdelning och dess
kunskaper om ITAB-koncernen. Bedömningen utgår ock
från inledande dialog med relevanta intressenter. Vidare
har vår nuvarande praxis satts samman och utvärderats
mot regler och förordningar som EUs visselblåsardirektiv,
UK Bribery Act 2019, nuvarande och kommande EU-lagstift-
ning mot korruption och OECDs riktlinjer för multinationella
företag.
Som en del av den dubbla väsentlighetsanalysen har ITAB
identifierat följande väsentliga inverkningar, risker och
möjligheter:
Ansvarsfullt företagande, korruption och mutor, förebyg-
gande och upptäckt, inklusive utbildning
Ansvarsfullt företagande, skydd för visselblåsare
Inverkningar, risker och möjligheter (IRO)
1, 2
1
ESRS 2 GOV-1,
2
ESRS 2 IRO-1
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 52
Hållbarhetsrapport
Antikorruptionspolicy
ITAB har en särskild antikorruptionspolicy som
bygger på koncernens uppförandekod och finns
tillnglig för alla medarbetare via ITABs intranät.
Policyn beskriver viktiga principer och riktlinjer för
resor, utbildningar, konferenser och marknads-
evenemang för att förhindra intressekonflikter. Det
etiska beteendet förstärks genom obligatoriska
utbildningsprogram på alla nivåer i organisationen.
Visselblåsarpolicy
ITAB uppmuntrar medarbetare, affärspartners och
intressenter att rapportera alla misstänkta överträ-
delser av vår uppförandekod via en konfidentiell
visselblåsartjänst. Systemet spelar en avgörande
roll för att mildra risker, stärka afrsetiken och upp-
rätthålla allmänhetens förtroende.
Rapporter från visselblåsare kan exempelvis ta upp:
Olagliga aktiviteter, ekonomisk brottslighet, mutor
och korruption.
Överträdelser av konkurrenslagstiftning samt
miljöbrott.
Arbetsmiljöproblem som påverkar medarbetar-
nas välbefinnande.
Alla rapporter utreds konfidentiellt och löses utan
oskäliga förseningar. Policyn förbjuder strängt
repressalier mot visselbsare för att säkerställa en
säker rapporteringsmiljö.
I slutet av 2023 uppdaterade och återlanserade
ITAB sitt visselblåsarsystem. Detta följdes upp med
informationskampanjer och utbildning under hela
2024 för att förbättra tillngligheten och effektivi-
teten.
Genom att integrera starka policyer för bolagsstyr-
ning, efterlevnadsmekanismer och etiska skyddsåt-
gärder främjar ITAB en transparent och ansvarsfull
företagskultur med full regelefterlevnad.
ITAB-koncernen strävar efter en rättvis och
ansvarsfull leverantörshantering. Våra upphand-
lingsprocesser följer en standardpraxis för att följa
de överenskomna betalningsvillkoren för varje
leverantör och säkerställa att alla betalningar
görs i full överensstämmelse med det ursprungliga
kontraktet. Eftersom ITAB har vuxit och förrvat
olika företag under åren finns en stor variation i
betalningsvillkoren. Därr kommer ITAB under hela
2025 att arbeta för att införa standardiserade be-
talningsvillkor som främjar konsekvens och rättvisa i
hela vår leverantörskedja.
ITAB lägger stor vikt vid att förebygga korruption
och mutor och har därr implementerat en anti-
korruptionspolicy som stödjer vår uppförandekod.
Policyn ser till att vi upprätthåller höga etiska
standarder samtidigt som vi säkerställer efterlevnad
av relevanta lagar. Policyn anger tydliga riktlinjer för
givande och mottagande av gåvor samt för repre-
sentation, vilket säkerställer att dessa aktiviteter inte
fungerar som försök att otillbörligt påverka beslut.
Policyn främjar också transparens i all affärsverk-
samhet och alla interaktioner.
För att förebygga mutor och korruption inom vår
verksamhet har vi etablerat rutiner för kontinuerlig
övervakning av företagets utgifter. Ett viktigt inslag
i dessa rutiner är vårt godkännandesystem, som
kräver godkännande från en överordnad för alla
vor, måltider eller andra former av representation
som erbjuds eller tas emot. Processen säkerställer
att alla transaktioner överensstämmer med våra
principer och främjar en miljö som pglas av
ansvarstagande och transparens.
Alla eventuella påståenden eller incidenter som
tyder på potentiella överträdelser av vår antikor-
ruptionspolicy, liksom åtgärder som omfattas av
antikorruptionslagar, kommer omedelbart att
undersökas av vår legala avdelning om sådana
rapporteras internt. Om rapporteringen sker via vårt
visselblåsarsystem genomförs utredningen i enlig-
het med våra etablerade förfaranden för hantering
av visselblåsarrapporter.
Eventuella bekräftade överträdelser åtgärdas
omedelbart och lämpliga korrigerande åtgärder
vidtas. Vidare rapporteras alla utfall, resultat och
beslut från utredningen till relevant lokal ledning
samt till koncernledningen och styrelsen. Incidenter
gällande korruption och mutor inom värdekedjan
rapporteras till koncernledningen och styrelsen som
en del av vår regelbundna interna rapportering.
Hantering av förbindelser med
leverantörer
4
Förebyggande arbete mot, och
upptäckt av, korruption och mutor
5
ITAB-koncernens uppförandekod
ITAB-koncernens uppförandekod gäller för alla
anställda, styrelseledamöter (verkställande och icke
verkställande) och dotterbolag. Koden definierar
vårt åtagande att följa lagar, agera etiskt och res-
pektera integritet i alla verksamheter och jurisdiktio-
ner. Policyn är tillgänglig externt på vår webbplats.
Våra affärsprinciper betonar rättvisa och ärliga
relationer, respekt och nolltolerans mot korruption
och kartellverksamhet. ITAB förblir också politiskt
neutralt på alla marknader. Efterlevnaden överva-
kas genom interna granskningar, revisioner och
rapporteringsmekanismer. Korrigerande åtgärder
vidtas vid överträdelser.
Uppförandekod för leverantörer
Under 2022 uppdaterade ITAB sin leverantörsupp-
förandekod och anpassade den till ISO20400:2017,
den internationella standarden för hållbar upp-
handling. Policyn beskriver obligatoriska juridiska
och etiska krav, däribland:
Efterlevnad av lagar avseende anti-korruption
och mutor samt miljö.
Rättvisa arbetsmetoder, inklusive regler om repre-
sentation, gåvor och utgifter.
Regelbundna utvärderingar och granskningar
av leverantörerna för att säkerställa efterlevnad.
Bristande efterlevnad kan resultera i korrigerande
åtgärdsplaner eller uppsägning av affärsförbindel-
ser, vilket säkerställer etisk anskaffning och hållbar
upphandling.
Policyer ³
3
G1-1,
4
G1-2,
5
G1-3
Ansvarsfullt företagande forts.
Våra affärsprinciper betonar
rättvisa och ärliga relationer,
respekt och nolltolerans mot
korruption och kartellverksamhet.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 53
Hållbarhetsrapport
ITAB ägnar sig inte åt politiskt inflytande eller lobby-
verksamhet.
Det har inte varit möjligt att beräkna den genom-
snittliga tiden för att betala en faktura under 2024.
Det finns för närvarande inga pågående rättsliga
förfaranden gällande sena betalningar. Under 2025
kommer ITAB att utveckla en metodik för att mäta
genomsnittlig betalningstid.
G1-4 Fall av korruption eller mutor
G1-5 Politiskt inflytande och
lobbyverksamhet
G1-6 Betalningspraxis
2024
Antal fällande domar för brott mot lagar mot korruption och mutor 0
Bötesbelopp för brott mot lagar mot korruption och mutor 0 SEK
Antal ärenden som rapporterats genom visselblåsning 6
Antal bekräftade fall av korruption och mutor från visselblåsarärenden 0
En stark företagskultur är nyckeln
till att skydda medarbetare och
intressenter från kränkningar av
mänskliga rättigheter, förhindra
korruption och skydda visselblåsare.
Ansvarsfullt företagande forts.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 54
Hållbarhetsrapport
ESG-redovisningsprinciper
Tillämpningsområde för rapportering
Alla ITAB-företag på alla geografiska platser.
Ramverk för rapportering
ITABs hållbarhetsförklaring har utarbetats som förbe-
redelse för efterlevnad av direktivet om företagens
hållbarhetsrapportering (CSRD) och de europeiska
standarderna för hållbarhetsrapportering (ESRS).
Definitioner
Klimat
CO
2
e i scope 1 beräknas som förbränd bränsle-
typ x omvandlingsfaktor per bränsletyp. Beräk-
ningarna har gjorts i linje med GHG Protocol med
hjälp av verktyget WRI GHG Protocol Emission
Factor från Cross Sector Tools (mars 2017).
CO
2
e i scope 2 beräknas som köpta MWh x
omvandlingsfaktor per land från carbonfootprint.
com.
Elförbrukning anges som fakturerad mängd i
MWh enligt uppgifter från energileverantören.
Naturgasförbrukning anges antingen i kWh enligt
uppgift från energileverantören eller, där den
uppgiften inte finns tillgänglig, i multiplicerat
med gasens värmevärde multiplicerat med
1,02264 dividerat med 3,6 för att konvertera till
kWh.
Växthusgasintensitet baserat på nettoomsätt-
ning har beräknats som marknadsbaserade
bruttoutsläpp i scope 1 och scope 2 dividerat
med redovisad nettoomsättning i Mkr.
Cirkulär ekonomi
Avfall anges som den sammanställda summan
som hämtas från överföringskvitton (waste trans-
fer notes) och sorteras med hjälp av bortskaff-
ningskoder.
Avfallsströmmarna sorteras och summeras med
hjälp av samma data.
Den egna arbetskraften
Antalet anställda är det totala antalet personer
som per den 31 december 2024 hade ett anställ-
ningsavtal med ITAB. Detta inkluderar tillsvida-
reanställda och visstidsanställda som är direkt
anställda av ITAB. Tillsvidareanställd definieras
som att vara anställd av ITAB utan fast slutdatum
för anställningen. Visstidsanställd definieras som
att vara anställd av ITAB med ett förutbestämt
slutdatum som vanligtvis är kopplat till ett projekt
eller vikariat för en fast anställd.
Personalomsättning anges som det ackumule-
rade antalet personer med anställningsavtal hos
ITAB som har lämnat företaget, dividerat med det
genomsnittliga antalet anställda under rappor-
teringsperioden (1 januari–31 december 2024).
Det sistnämnda beräknas som antalet anställda
vid utgången av 2023 plus antalet anställda vid
utgången av 2024, dividerat med 2.
Entreprenörer klassificeras som icke-anställda.
De har inget anställningsavtal med ITAB, men
deras arbete bidrar till ITABs verksamhet. Antalet
icke-anställda är det antal personer som anlita-
des på detta sätt per den 31 december 2024.
Kollektiva förhandlingar beräknas genom att
sammanställa det totala antalet anställda som
omfattas av kollektivavtal under rapporterings-
perioden, exklusive entreprenörer, och dividera
detta med antalet anställda inom ITAB.
Ledande befattningshavare definieras som de
fyra högsta ledningsnivåerna i ITABs hierarki.
Könsfördelningen beräknas genom att summera
det totala antalet anställda, både kvinnor och
män, bland ledande befattningshavare och
dividera det med det totala antalet kvinnor res-
pektive män inom ledande befattningshavare.
Åldersfördelningen för anställda beräknas ge-
nom att sammanställa det totala antalet anställ-
da under 30 år (29 eller yngre), anställda mellan
30 och 49 år (30 till 49) och anställda i åldern 50
år eller äldre. Denna beräkning baseras på det
faktiska antalet anställda per den 31 december
2024.
Procentandelen anställda som deltar i presta-
tionsutrderingar beräknas med det totala
antalet anställda från S1-6-upplysningen som
nämnare.
Arbetsrelaterade dödsfall är antalet dödsfall till
följd av arbetsrelaterade skador eller arbetsre-
laterad ohälsa som inträffat hos ITAB-anställda
under rapporteringsperioden.
Arbetsrelaterade olyckor är antalet olyckor med
frånvaro till följd av arbetsrelaterade skador eller
arbetsrelaterad ohälsa som inträffat hos ITAB-an-
ställda under rapporteringsperioden.
Olycksfrekvensen beräknas som antalet olyckor
med frånvaro dividerat med antalet arbetade
timmar och multiplicerat med 1 miljon för att få
fram frekvensen per miljon arbetade timmar.
Sjukfrånvaro anges som det totala antalet förlora-
de timmar vid korttidssjukskrivning plus det totala
antalet förlorade timmar vid långtidssjukskriv-
ning, dividerat med det totala antalet ordinarie
arbetstimmar. Korttidssjukskrivning definieras som
30 kalenderdagar och långtidssjukskrivning är
lika med, eller längre än, 30 dagar.
Ledighet av familjeskäl inkluderar ledighet för
vård av sjuka barn eller anriga, föräldraledig-
het, amningsledighet och ledighet för förlossning
eller adoption.
Ersättningskvot beräknas genom att använda
täljaren från de finansiella rapporterna, Not 8,
vilket visar VDs totala erttning (inklusive fast
lön, förmåner, rörlig lön kort- och långsiktig samt
pensionskostnader). Nämnaren är medianen
av den totala ersättning till varje enskild anställd
exklusive VDs ersättning.
Ansvarsfullt företagande
Antal fällande domar för brott mot lagar mot
korruption och bestickning som fastställts under
räkenskapsåret.
Bötesbelopp för brott mot lagar mot korruption
och bestickning som fastställts av en domstol
under räkenskapsåret.
Antalet rapporter som inkommit via visselblåsar-
systemet under året baseras på information och
bekräftelse från vår legala avdelning vid årets
slut.
Hållbarhetsrapport
ESRS 2 Bilaga B
Upplysningskrav och
relaterad datapunkt SFDR-referens Referens i tredje pelaren
Referens i
referensvärdesförordningen
Referens i
EU:s klimatlag
Väsentlig/
icke-väsentlig Sidhänvisning
ESRS 2 GOV-1 Jämnare könsfördelning i
styrelserna punkt 21 d
Indikator nr 13, tabell 1, bilaga I Bilaga II till kommissionens delegerade
förordning (EU) 2020/1816
Väsentlig 18
ESRS 2 GOV-1 Procentandel oberoende
styrelseledamöter punkt 21 e
Bilaga II till delegerad förordning (EU)
2020/1816
Väsentlig 84
ESRS 2 GOV-4 Förklaring om tillbörlig
aktsamhet punkt 30
Indikator nr 10, tabell 3, bilaga I Väsentlig 19
ESRS 2 SBM-1 Inblandning i verksamheter
kopplade till fossila bränslen punkt 40 d i
Indikator nr 4, tabell 1, bilaga I Artikel 449a i förordning (EU) nr 575/2013: Kommissionens
genomförandeförordning (EU) 2022/2453, tabell 1: Kvalitativ
information om miljörisker och tabell 2: Kvalitativ information
om samhällsansvarsrisker
Bilaga II till delegerad förordning (EU)
2020/1816
Icke-väsentlig
ESRS 2 SBM-1 Inblandning i verksamheter
kopplade till fossila bränslen punkt 40 d ii
Indikator nr 9, tabell 2, bilaga I Bilaga II till delegerad förordning (EU)
2020/1816
Icke-väsentlig
ESRS 2 SBM-1 Deltagande i verksamhet med
anknytning till kontroversiella vapen punkt
40 d iii
Indikator nr 14, tabell 1, bilaga I Artikel 12 .1 i delegerad förordning
(EU) 2020/1818, bilaga II till delegerad
förordning (EU) 2020/1816
Icke-väsentlig
ESRS 2 SBM-1 Inblandning i verksamheter
kopplade till odling och produktion av
tobak punkt 40 d iv
Artikel 12 .1 i delegerad förordning
(EU) 2020/1818, bilaga II till delegerad
förordning (EU) 2020/1816
Icke-väsentlig
ESRS E1-1 Omställningsplan för att uppnå
klimatneutralitet senast 2050 punkt 14
Artikel 2.1 i
förordning (EU)
2021/1119
Väsentlig 36
ESRS E1-1 Företag som är uteslutna från
EU-referensvärdena för anpassning till Pari-
savtalet punkt 16 g
Artikel 449a i förordning (EU) nr 575/2013, Kommissionens
genomförandeförordning (EU) 2022/2453, mall 1: Verksamhet
utanför handelslagret – klimatförändringsrelaterad omställ-
ningsrisk: Exponeringarnas kreditkvalitet efter sektor, utsläpp
och återstående löptid
Artikel 12.1 d–g och artikel 12.2 i
Delegerad förordning (EU) 2020/1818
Icke-väsentlig
ESRS E1-4 Mål för minskning av
växthusgasutsläppen punkt 34
Indikator nr 4, tabell 2, bilaga I Artikel 449a i förordning (EU) nr 575/2013, Kommissionens
genomförandeförordning (EU) 2022/2453, mall 3: Verksamhet
utanför handelslagret – klimatförändringsrelaterad omställ-
ningsrisk: anpassningsmått
Artikel 6 i Delegerad förordning (EU)
2020/1818
Väsentlig 37
ESRS E1-5 Energiförbrukning från fossila källor
uppdelad efter källor (endast sektorer med
hög klimatpåverkan) punkt 38
Indikator nr 5, tabell 1 och indikator
nr 5, tabell 2, bilaga I
Icke-väsentlig
ESRS E1-5 Energiförbrukning och energimix
punkt 37
Indikator nr 5, tabell 1, bilaga I Väsentlig 37
ESRS E1-5 Energiintensitet förknippad
med verksamheter i sektorer med hög
klimatpåverkan punkterna 40–43
Indikator nr 6, tabell 1, bilaga I Icke-väsentlig
ESRS E1-6 Brutto och totala
växthusgasutsläpp scope 1, 2, 3 punkt 44
Indikator nr 1 och 2, tabell 1, bilaga I Artikel 449a i förordning (EU) nr 575/2013, Kommissionens
genomförandeförordning (EU) 2022/2453, mall 1: Verksamhet
utanför handelslagret – klimatförändringsrelaterad omställ-
ningsrisk: Exponeringarnas kreditkvalitet efter sektor, utsläpp
och återstående löptid
Artikel 5.1, 6 och 8.1 i Delegerad förord-
ning (EU) 2020/1818
Väsentlig 37
ESRS E1-6 Bruttoutsläppsintensitet för
växthusgasutsläpp punkterna 53–55
Indikator nr 3, tabell 1, bilaga I Artikel 449a i förordning (EU) nr 575/2013; Kommissionens
genomförandeförordning (EU) 2022/2453, mall 3: Verksamhet
utanför handelslagret – klimatförändringsrelaterad omställ-
ningsrisk: anpassningsmått
Delegerad förordning (EU) 2020/1818
artikel 8.1
Väsentlig 37
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 55
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 56
Hållbarhetsrapport
Upplysningskrav och
relaterad datapunkt SFDR-referens Referens i tredje pelaren
Referens i
referensvärdesförordningen
Referens i
EU:s klimatlag
Väsentlig/
icke-väsentlig Sidhänvisning
ESRS E1-7 Upptag av växthusgaser och
koldioxidkrediter punkt 56
förordning (EU)
2021/1119,
artikel 2.1
Icke-väsentlig
ESRS E1-9 Referensportföljens exponering
mot klimatrelaterade fysiska risker punkt 66
Delegerad förordning (EU) 2020/1818
bilaga II Delegerad förordning (EU)
2020/1816, bilaga II
Icke-väsentlig
ESRS E1-9 Uppdelning av monetära belopp
efter akut och kronisk fysisk risk punkt 66 a
ESRS E1-9 Plats för betydande tillgångar
utsatta för väsentlig fysisk risk punkt 66 c
Artikel 449a i förordning (EU) nr 575/2013; Kommissionens
genomförandeförordning (EU) 2022/2453 punkterna 46 och 47,
mall 5: Verksamhet utanför handelslagret – klimatförändringsre-
laterad fysisk risk: Exponeringar utsatta för fysisk risk
Icke-väsentlig
ESRS E1-9 Uppdelning av det redovisade
värdet på sina fastighetstillgångar efter
energieffektivitetsklasser punkt 67 c
Artikel 449a i förordning (EU) nr 575/2013; Kommissionens
genomförandeförordning (EU) 2022/2453 punkt 34, mall 2:
Klimatomställningsrisk utanför handelslagret Lån mot säkerhet i
fast egendom – Säkerhetens energieffektivitet
Icke-väsentlig
ESRS E1-9 Portföljens grad av exponering
mot klimatrelaterade möjligheter punkt 69
Delegerad förordning (EU) 2020/1818
bilaga II
Icke-väsentlig
ESRS E2-4 Mängden av varje förorening som
förtecknas i bilaga II i E-PRTR-förordning-
en (europeiskt register över utsläpp och
överföringar som släpps ut i luft, vatten och
mark punkt 28
Indikator nr 8, tabell 1, bilaga I
Indikator nr 2, tabell 2, bilaga I
Indikator nr 1, tabell 2, bilaga I
Indikator nr 3, tabell 2, bilaga I
Icke-väsentlig
ESRS E3-1 Vattenresurser och marina resurser
punkt 9
Indikator nr 7, tabell 2, bilaga I Icke-väsentlig
ESRS E3-1 Särskild policy punkt 13 Indikator nr 8, tabell 2, bilaga I Icke-väsentlig
ESRS E3-1 Hållbara oceaner och hav punkt
14
Indikator nr 12, tabell 2, bilaga I Icke-väsentlig
ESRS E3-4 Totalt återvunnet och återanvänt
vatten punkt 28 c
Indikator nr 6.2, tabell 2, bilaga I Icke-väsentlig
ESRS E3-4 Total vattenförbrukning i m3 per
nettoinkomst av egen verksamhet punkt 29
Indikator nr 6.1, tabell 2, bilaga I Icke-väsentlig
ESRS 2 – IRO 1 – E4 punkt 16 a i Indikator nr 7, tabell 1, bilaga I Icke-väsentlig
ESRS 2 – IRO 1 – E4 punkt 16 b Indikator nr 10, tabell 2, bilaga I Icke-väsentlig
ESRS 2 – IRO 1 – E4 punkt 16 c Indikator nr 14, tabell 2, bilaga I Icke-väsentlig
ESRS E4-2 Hållbara mark-/
jordbruksmetoder/-policyer punkt 24 b
Indikator nr 11, tabell 2, bilaga I Icke-väsentlig
ESRS E4-2 Hållbara metoder/policyer för
hållbarhet i havenpunkt 24 c
Indikator nr 12, tabell 2, bilaga I Icke-väsentlig
ESRS E4-2 Policyer för att behandla avskog-
ning punkt 24 d
Indikator nr 15, tabell 2, bilaga I Icke-väsentlig
ESRS E5-5 Icke-återvunnet avfall punkt 37 d Indikator nr 13, tabell 2, bilaga I Väsentlig 40
ESRS E5-5 Farligt avfall och radioaktivt avfall
punkt 39
Indikator nr 9, tabell 1, bilaga I Väsentlig 40
ESRS 2 – SBM3 – S1 Risk att utsättas för
tvångsarbete punkt 14 f
Indikator nr 13, tabell 3, bilaga I Icke-väsentlig
ESRS 2 – SBM3 – S1 Risk att utsättas för barn-
arbete punkt 14 g
Indikator nr 12, tabell 3, bilaga I Icke-väsentlig
ESRS 2 Bilaga B forts.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 57
Hållbarhetsrapport
Upplysningskrav och
relaterad datapunkt SFDR-referens Referens i tredje pelaren
Referens i
referensvärdesförordningen
Referens i
EU:s klimatlag
Väsentlig/
icke-väsentlig Sidhänvisning
ESRS S1-1 Åtaganden i policy för mänskliga
rättigheter punkt 20
Indikator nr 9, tabell 3 och indikator nr 11,
tabell 1, bilaga I
Väsentlig 44
ESRS S1-1 Strategier för tillbörlig
aktsamhet i frågor som behandlas i
Internationella arbetsorganisationens (ILO)
grundläggande konventioner 1–8 punkt 21
Delegerad förordning (EU) 2020/1816
bilaga II
Väsentlig 44
ESRS S1-1 Processer och åtgärder för att
förhindra människohandel punkt 22
Indikator nr 11, tabell 3, bilaga I Väsentlig 44
ESRS S1-1 Strategi för förebyggande av
arbetsplatsolyckor eller ett system för att
hantera sådana punkt 23
Indikator nr 1, tabell 3, bilaga I Väsentlig 44
ESRS S1-3 mekanismer för klagomålshante-
ring punkt 32 c
Indikator nr 5, tabell 3, bilaga I Väsentlig 44
ESRS S1-14 Antal dödsfall och antal och
andel arbetsrelaterade olyckor punkt 88 b
och c
Indikator nr 2, tabell 3, bilaga I Delegerad förordning (EU) 2020/1816
bilaga II
Väsentlig 48
ESRS S1-14 Antalet förlorade dagar till
följd av skador, olyckor, dödsfall och
arbetsrelaterad ohälsa punkt 88 e
Indikator nr 3, tabell 3, bilaga I Väsentlig 48
ESRS S1-16 Ojusterad löneklyfta mellan
könen punkt 97 a
Indikator nr 12, tabell 1, bilaga I Delegerad förordning (EU) 2020/1816
bilaga II
Väsentlig 48
ESRS S1-16 Överdrivet hög VD-lön punkt 97 b Indikator nr 8, tabell 3, bilaga I Väsentlig 48
ESRS S1-17 Fall av diskriminering punkt
103 a
Indikator nr 7, tabell 3, bilaga I Väsentlig 48
ESRS S1-17 Underlåtenhet att iaktta FN:s
vägledande principer för företag och
mänskliga rättigheter och OECD:s riktlinjer
punkt 104 a
Indikator nr 10, tabell 1 och indikator nr 14,
tabell 3, bilaga I
Delegerad förordning (EU) 2020/1816
bilaga II Delegerad förordning (EU)
2020/1818 artikel 12.1
Väsentlig 48
ESRS 2 – SBM3 – S2 Betydande risk för
barnarbete eller tvångsarbete i värdekedjan
punkt 11 b
Indikator nr 12 och 13, tabell 3, bilaga I Väsentlig 49
ESRS S2-1 Åtaganden i policy för mänskliga
rättigheter punkt 17
Indikator nr 9, tabell 3 och indikator
nr 11, tabell 1, bilaga I
Väsentlig 49
ESRS S2-1 Policyer för medarbetare i
värdekedjan punkt 18
Indikator nr 11 och 4, tabell 3, bilaga I Väsentlig 49
ESRS S2-1 Underlåtenhet att iaktta FN:s
vägledande principer för företag och
mänskliga rättigheter och OECD:s riktlinjer
punkt 19
Indikator nr 10, tabell 1, bilaga I Delegerad förordning (EU) 2020/1816
bilaga II Delegerad förordning (EU)
2020/1818 artikel 12.1
Väsentlig 49
ESRS S2-1 Strategier för tillbörlig
aktsamhet i frågor som behandlas i
Internationella arbetsorganisationens (ILO)
grundläggande konventioner 1–8 punkt 19
Delegerad förordning (EU) 2020/1816
bilaga II
Väsentlig 49
ESRS S2-4 Människorättsfrågor och
människorättsfall kopplade till företagets
värdekedja i tidigare och senare led punkt
36
Indikator nr 14, tabell 3, bilaga I Väsentlig 50
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 57
ESRS 2 Bilaga B forts.
Hållbarhetsrapport
Upplysningskrav och
relaterad datapunkt SFDR-referens Referens i tredje pelaren
Referens i
referensvärdesförordningen
Referens i
EU:s klimatlag
Väsentlig/
icke-väsentlig Sidhänvisning
ESRS S3-1 Åtaganden i policy för mänskliga
rättigheter punkt 16
Indikator nr 9, tabell 3, bilaga 1 och
indikator nr 11, tabell 1, bilaga I
Icke-väsentlig
ESRS S3-1 underlåtenhet att iaktta FN:s
vägledande principer för företag och
mänskliga rättigheter, ILO:s principer och/
eller OECD:s riktlinjer punkt 17
Indikator nr 10, tabell 1, bilaga I Delegerad förordning (EU) 2020/1816
bilaga II Delegerad förordning (EU)
2020/1818 artikel 12.1
Icke-väsentlig
ESRS S3-4 Människorättsfrågor och
människorättsfall punkt 36
Indikator nr 14, tabell 3, bilaga I Icke-väsentlig
ESRS S4-1 Policyer för konsumenter och
slutanvändare punkt 16
Indikator nr 9, tabell 3 och indikator nr 11,
tabell 1, bilaga I
Icke-väsentlig
ESRS S4-1 Underlåtenhet att iaktta FN:s
vägledande principer för företag och
mänskliga rättigheter och OECD:s riktlinjer
punkt 17
Indikator nr 10, tabell 1, bilaga I Delegerad förordning (EU) 2020/1816
bilaga II Delegerad förordning (EU)
2020/1818 artikel 12.1
Icke-väsentlig
ESRS S4-4 Människorättsfrågor och
människorättsfall punkt 35
Indikator nr 14, tabell 3, bilaga I Icke-väsentlig
ESRS G1-1 Förenta nationernas konvention
mot korruption punkt 10 b
Indikator nr 15, tabell 3, bilaga I Väsentlig 52
ESRS G1-1 Skydd av visselblåsare punkt 10 d Indikator nr 6, tabell 3, bilaga I Väsentlig 52
ESRS G1-4 Bötesbelopp för brott mot lagar
mot korruption och bestickning punkt 24 a
Indikator nr 17, tabell 3, bilaga I Delegerad förordning (EU) 2020/1816,
bilaga II
Väsentlig 53
ESRS G1-4 Standarder för bekämpning av
korruption och mutor punkt 24 b
Indikator nr 16, tabell 3, bilaga I Väsentlig 53
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 58
ESRS 2 Bilaga B forts.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 59ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 59
Hållbarhetsrapport
Global Reporting Initiative
(
GRI
)
ITAB presenterar sin hållbarhetsinformation med
stöd av Global Reporting Initiatives (GRI) standar-
der, kärnnivå. Hållbarhetsrapporten upprättas
årligen som en del av årsredovisningen. Den
presenterade hållbarhetsinformationen har inte
granskats av någon extern part.
Informationen i hållbarhetsrapporten är avsedd att ge en
fullständig översikt över ITABs arbete inom miljö, socialt ansvars-
tagande och bolagsstyrning (ESG). Hållbarhetsinformationen i
denna rapport har definierats och avgränsats utifrån en analys
av ITABs viktigaste frågor och beskriver inverkningar både inom
och utanför organisationen.
GRIs grundläggande principer för hållbarhetsredovisning
ligger till grund för upprättandet av ITABs GRI-redovisning. Detta
inbegriper att hänsyn har tagits för att säkerställa god rappor-
teringskvalitet och för att avgränsa och definiera innehållet i
rapporten.
Index hänvisar till ITABs årsredovisning 2024 inklusive håll-
barhetsrapporten. Sidhänvisningarna visar var obligatorisk
standardinformation och utvalda indikatorer baserat på väsent-
lighetsanalysen redovisas i denna rapport.
Petra Axelsson
Chief Sustainability & People Officer
petra.axelsson@itab.com
GRI-standard
Upplysning
ESRS-upplysning
Sidhän-
visning
Kommentarer
GRI 2: Allmänna upplysningar 2-1 Uppgifter om organisationen 3, 97, 116
2021 2-2 Enheter som ingår i organisationens
hållbarhetsredovisning
ESRS 2 BP-1 16
2-3 Redovisningsperiod, intervall och kontakt-
person
59
2-4 Förändrad information ESRS 2 BP-2 17 Inga väsentliga omräkningar har gjorts
2-5 Externt bestyrkande 62
2-6 Aktiviteter, värdekedja och övriga affärsför-
bindelser
ESRS 2 SBM-1 20
2-7 Medarbetare ESRS 2 SBM-1, ESRS S1-6 20, 47
2-8 Medarbetare som inte är anställda ESRS S1-7 47
2-9 Organisation för styrning och samman-
sättning
ESRS 2 GOV-1, ESRS G1 18, 52-53
2-10 Nominering och val av det högsta styran-
de organet
78-82
2-11 Ordförande för det högsta styrande
organet
84
2-12 Roll för det högsta styrande organet i att
övervaka hanteringen av påverkan
ESRS 2 GOV-1, ESRS 2 GOV-2, ESRS 2 SBM-2,
ESRS G1
18, 19, 24-26,
52-53
2-13 Delegering av ansvar för hanteringen av
påverkan
ESRS 2 GOV-1, ESRS 2 GOV-2 18, 19
2-14 Roll för det högsta styrande organet i
hållbarhetsrapporteringen
ESRS 2 GOV-1, ESRS 2 IRO-1 18, 28
2-15 Intressekonflikter 78-82
2-16 Kommunikation av kritiska angelägenheter ESRS 2 GOV-2, ESRS G1-1 19, 52
2-17 Kollektiv kunskap inom det högsta
styrande organet
ESRS 2 GOV-1 18
2-19 Ersättningspolicyer ESRS GOV-3 19, 106-109
2-20 Process för att fastställa ersättningar ESRS GOV-3 19, 106-109
2-21 Årligt totalt kompensationsförhållande ESRS S1-16 48
2-22 Ställningstagande om strategiför hållbar
utveckling
ESRS SBM-1 20-22
2-23 Policyåtaganden ESRS GOV-4, ESRS S1-1, ESRS S2-1, ESRS G1-1 19, 44, 49, 52
2-24 Integrera policyåtaganden ESRS GOV-2, ESRS S1-4, ESRS S2-4, ESRS G1-1 19, 45, 50, 52
2-25 Processer för att minska negativ påverkan ESRS S1-1, ESRS S2-1 44, 49
2-26 Mekanismer för att söka rådgivning och
uppmärksamma problem
ESRS S1-3, ESRS S2-3, ESRS G1-1 44, 50, 52
2-27 Efterlevnad av lagar, regler och förord-
ningar
ESRS SBM-3, ESRS E2-4, ESRS S1-17,
ESRS G1-4
27, 48, 53 GRI 2-27 omfattar alla fall av betydande bris-
tande efterlevnad av lagar och förordningar
samt en uppdelning på olika typer av bris-
tande efterlevnad. Upplysningskraven i ESRS
omfattar information om aktuella finansiella
effekter, bristande efterlevnad med avseende
på föroreningar, antikorruption och mutor
samt allvarliga människorättsincidenter i ett
antal aktuella standarder.
2-28 Medlemskap i organisationer Politiskt engagemang är en hållbarhetsfrå-
ga enligt G1 som omfattas av ESRS 1 §AR
16. Därför omfattas denna GRI-upplysning
av MDR-P, MDR-A, MDR-T och/eller utgör
ett enhetsspecifikt mått som ska redovisas
enligt ESRS 1 §11 och enligt MDR-M.
52-53
2-29 Metod för intressentdialog ESRS 2 SBM-2, ESRS S1-1, S1-2, ESRS S2-1, S2-2 24-26, 44, 49
2-30 Kollektivavtal ESRS S1-8 47
Uttalande om tillämpning: ITAB Shop Concept AB har rapporterat informationen som uppges i detta GRI-innehållsindex för
perioden 1 januari till 31 december 2024 enligt GRI Standards. Tillämpad GRI: GRI 1: Bas 2021 Publiceringsdatum: 7 april 2025
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 60
Hållbarhetsrapport
Global Reporting Initiative forts.
GRI-standard
Upplysning
ESRS-upplysning
Sidhän-
visning
Kommentarer
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-1 Process för att fastställa väsentliga frågor ESRS 2 SBM-1, SBM-3, IRO-1 20-23, 27,
28
3-2 Lista över väsentliga frågor ESRS 2 SBM-3, BP-2 17, 27
3-3 Hantering av våra väsentliga frågor ESRS 2 SBM-1, SBM-3, BP-2; ESRS S1-2, S1-5 , ESRS S2-2, S2-4, S2-5 17, 20-23,
27, 44, 46,
49, 50
GRI 201: Ekonomiskt resultat 2016 3-3 Hantering av våra väsentliga frågor ESRS G1-1, G1-3, G1-4 52-53
201-1 Direkt ekonomiskt värde som genererats och distribuerats ESRS 2 SBM-1 20-23
201-2 Ekonomiska konsekvenser, risker och möjligheter rörande
klimatförändringar
ESRS 2 SBM-3, ESRS E1-3, E1-9 27, 36-37,
38
201-3 Förpliktelser enligt förmånsbestämd pension och andra
pensionsplaner
106-109
GRI 202: Marknadsnärvaro 2016 202-1 Förhållande mellan standardingångslön och lokal minimilön,
uppdelat på kön
ESRS S1-10 48
GRI 204: Inköpspraxis 2016 204-1 Andel av utgifterna som går till lokala leverantörer ESRS G1-2 52
GRI 205: Antikorruption 2016 205-1 Verksamheter som genomgått riskbedömning avseende
korruption
ESRS G1-3 52
205-2 Kommunikation och utbildning om policyer och rutiner för
antikorruption
ESRS G1-3 52
205-3 Bekräftade korruptionsincidenter och vidtagna åtgärder ESRS G1-4 53
GRI 301: Material 2016 3-3 Hantering av våra väsentliga frågor ESRS E5-1, E5-2, E5-3 39-40
301-1 Materialanvändning i vikt eller volym ESRS E5-4 40
301-2 Andel återvunna insatsvaror som används ESRS E5-4 40
301-3 Återvunna produkter och tillhörande förpackningsmaterial Resursutflöden relaterade till produkter och tjänster samt avfall är hållbarhetsfrågor enligt E5 som
omfattas av ESRS 1 §AR 16. Därför omfattas denna GRI-upplysning av MDR-P, MDR-A, MDR-T och/
eller utgör ett enhetsspecifikt mått som ska redovisas enligt ESRS.
39-41
GRI 302: Energi 2016 3-3 Hantering av våra väsentliga frågor ESRS E1-2, E1-3, E1-4 37
302-1 Energianvändning inom den egna organisationen ESRS E1-5
302-2 Energiförbrukning utanför organisationen Energi är en hållbarhetsfråga enligt E1 som omfattas av ESRS 1 §AR 16. Därför omfattas denna
GRI-upplysning av MDR-P, MDR-A, MDR-T och/eller utgör ett enhetsspecifikt mått som ska redovisas
enligt ESRS 1 §11 och enligt MDR-M.
36-38
302-3 Energiintensitet ESRS E1-5 37
302-4 Minskning av energiförbrukning Energi är en hållbarhetsfråga enligt E1 som omfattas av ESRS 1 §AR 16. Därför omfattas denna
GRI-upplysning av MDR-P, MDR-A, MDR-T och/eller utgör ett enhetsspecifikt mått som ska redovisas
enligt ESRS 1 §11 och enligt MDR-M.
36-38
302-5 Minskning av energibehov för produkter och tjänster Energi är en hållbarhetsfråga enligt E1 som omfattas av ESRS 1 §AR 16. Därför omfattas denna
GRI-upplysning av MDR-P, MDR-A, MDR-T och/eller utgör ett enhetsspecifikt mått som ska redovisas
enligt ESRS 1 §11 och enligt MDR-M.
36-38
GRI 305: Utsläpp 2016 3-3 Hantering av våra väsentliga frågor ESRS E1-2, E1-3, E1-4, E1-7 36-38
305-1 Direkta utsläpp av växthusgaser (scope 1) ESRS E1-4, E1-6 37
305-2 Indirekta utsläpp av växthusgaser (scope 2) ESRS E1-4, E1-6 37
305-3 Övriga indirekta utsläpp av växthusgaser (scope 3) ESRS E1-4, E1-6 37
305-4 Utsläppsintensitet av växthusgaser ESRS E1-6 37
305-5 Minskning av GHG-utsläpp ESRS E1-3, E1-4, E1-7 37-38
GRI 306: Avfall 2020 3-3 Hantering av våra väsentliga frågor ESRS E5-1, E5-2, E5-3 39-40
306-1 Genererat avfall och betydande påverkan från verksamhet-
ens avfall
ESRS 2 SBM-3, ESRS E5-4 27, 40
306-2 Hantering av betydande avfallsrelaterad påverkan ESRS E5-2 40
306-3 Genererat avfall ESRS E5-5 40
306-4 Avfall som avletts från bortskaffande ESRS E5-5 40
306-5 Avfall som gått till bortskaffande ESRS E5-5 40
GRI 401: Anställda 2016 3-3 Hantering av våra väsentliga frågor ESRS S1-1, S1-2, S1-4, S1-5, S1-17, ESRS S2-1 44-46,
48-49
401-1 Nyanställda och personalomsättning ESRS S1-11 48
401-2 Förmåner som ges till heltidsanställda och som inte ges till
visstids- eller deltidsanställda
ESRS S1-15 48
401-3 Föräldraledighet ESRS S1-15 48
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 61
Hållbarhetsrapport
Global Reporting Initiative forts.
GRI-standard
Upplysning
ESRS-upplysning
Sidhän-
visning
Kommentarer
GRI 403: Arbetsmiljö och säkerhet 2018 3-3 Hantering av våra väsentliga frågor ESRS S1-1, S1-2, S1-4, S1-5, S1-17, ESRS S2-1 44-46,
48-49
403-1 Arbetsmiljöledningssystem ESRS S1-1
44
403-2 Riskidentifiering, riskbedömning och incidentgranskning ESRS S1-3 44
403-3 Företagshälsovård ESRS S1-1 44
403-4 Medarbetarinflytande och kommunikation avseende hälsa
och säkerhet i arbetet
Hälsa och säkerhet samt utbildning och kompetensutveckling är hållbarhetsfrågor enligt S1 som
omfattas av ESRS 1 §AR 16. Därför omfattas denna GRI-upplysning av MDR-P, MDR-A, MDR-T och/
eller utgör ett enhetsspecifikt mått som ska redovisas enligt ESRS 1 §11 och enligt MDR-M.
44-48
403-5 Medarbetarutbildning inom hälsa och säkerhet i arbetet 44-48
403-6 Främjande av medarbetares hälsa Socialt skydd är en hållbarhetsfråga enligt S1 som omfattas av ESRS 1 §AR 16. Därför omfattas
denna GRI-upplysning av MDR-P, MDR-A, MDR-T och/eller utgör ett enhetsspecifikt mått som ska
redovisas enligt ESRS 1 §11 och enligt MDR-M.
44-48
403-7 Förebyggande åtgärder inom hälsa och säkerhet som
är direkt hänförliga till affärsförbindelser
ESRS S2-4
50
403-8 Arbetstagare som omfattas av ett ledningssystem för hälsa
och säkerhet i arbetet
ESRS S1-14 48
403-9 Arbetsrelaterade skador ESRS S1-4, S1-14 45, 48
403-10 Arbetsrelaterad ohälsa ESRS S1-4, S1-14 45, 48
GRI 404: Fortbildning och utbildning 2016 3-3 Hantering av våra väsentliga frågor ESRS S1-1, S1-2, S1-4, S1-5, S1-17, ESRS S2-1 44-46, 48
404-1 Utbildningstimmar per anställd ESRS S1-13 48
404-2 Program för uppgradering av personalkompetens och
omställningsstöd
ESRS S1-1 44
404-3 Andel anställda som får regelbunden utvärdering av sin
prestation och karriärutveckling
ESRS S1-13 48
GRI 405: Mångfald och lika rättigheter 2016 3-3 Hantering av våra väsentliga frågor ESRS S1-1, S1-2, S1-4, S1-5, S1-17, ESRS S2-1 44-46,
48-49
405-1 Mångfald i styrelse, ledning och bland anställda ESRS 2 GOV-1, ESRS S1-6, S1-9, S1-12 18, 47-48
405-2 Förhållandet mellan kvinnors och mäns grundlön och
ersättningar
ESRS S1-16 48
GRI 406: Icke-diskriminering 2016 406-1 Fall av diskriminering och vidtagna åtgärder ESRS S1-17 48
GRI 407: Föreningsfrihet och kollektiva
förhandlingar 2016
407-1 Verksamheter och leverantörer där rätten till föreningsfrihet
och kollektiva förhandlingar kan vara en risk
Föreningsfrihet och kollektiva förhandlingar är hållbarhetsfrågor enligt S1 och S2 som omfattas av
ESRS 1 §AR 16. Därför omfattas denna GRI-upplysning av MDR-P, MDR-A, MDR-T och/eller utgör ett
enhetsspecifikt mått som ska redovisas enligt ESRS.
44-50
GRI 408: Barnarbete 2016 3-3 Hantering av våra väsentliga frågor ESRS S1-1, S1-2, S1-4, S1-5, S1-17, ESRS S2-1 44-46,
48-49
408-1 Verksamheter och leverantörer med betydande risk för
barnarbete
ESRS S1-1, ESRS S2-1 44, 49
GRI 409: Tvångsarbete 2016 3-3 Hantering av våra väsentliga frågor ESRS S1-1, S1-2, S1-4, S1-5, S1-17, ESRS S2-1 44-46,
48-49
409-1 Verksamheter och leverantörer med betydande risk för
tvångsarbete
ESRS S1-1, ESRS S2-1 44, 49
GRI 414: Leverantörers sociala bedömning
2016
414-1 Nya leverantörer som granskats med avseende på sociala
kriterier
ESRS G1-2 52
414-2 Negativ social påverkan i leverantörskedjan och åtgärder
som vidtagits
ESRS G1-2 52
GRI 415: Allmän ordning 2016 415-1 Politiska bidrag ESRS G1-5 53
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 62
Hållbarhetsrapport
Revisorns yttrande
avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i ITAB Shop Concept AB (publ),
org.nr 556292-1089
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år 2024 på sid. 15-61 och
för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen i enlighet med den äldre
lydelsen som gällde före den 1 juli 2024.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om
den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av hållbar-
hetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on
Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss
tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Jönköping den 4 april 2025
Ernst & Young AB
Joakim Falck
Auktoriserad revisor
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 63
ITAB-aktien
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 64
ITAB-aktien
ITABs aktier introducerades på Nasdaq First North 2004 och aktierna är sedan
2008 noterade i segmentet Mid Cap på Nasdaq Stockholm. Under 2024
omsattes ITAB-aktier för cirka 945Mkr och aktiekursen ökade med 73procent.
Vid årets utgång den 31 december 2024 uppgick ITABs börsvärde till 5 292 Mkr.
Marknadsnotering
ITABs stamaktier introducerades på Nasdaq First North den 28
maj 2004 och är sedan 2008 noterade i segmentet Mid Cap på
Nasdaq Stockholm. ITABs aktier handlas under symbolen ITAB.
ITAB-aktiens utveckling under 2024
Under 2024 ökade ITABs aktiekurs med 73procent till 20,90 kr som
sista betalkurs per den 31 december 2024. Under samma period
ökade OMX Stockholm PI med 6procent. Årets högsta respektive
gsta betalkurs var 30,20 kr (slutkurs den 27 september) respekti-
ve 11,60 kr (slutkurs den 8 januari).
ITABs totala börsvärde uppgick per den 31 december 2024 till
5 292Mkr. Cirka 42 miljoner ITAB-stamaktier omsattes under året,
till ett sammanlagt värde av 945Mkr. Räknat på genomsnittligt
antal utestående aktier motsvarar detta en omsättningshastighet
om 18 procent. Räknat per handelsdag omsattes i genomsnitt
cirka 165 500 ITAB-aktier per dag till ett genomsnittligt värde av
cirka 3,8Mkr.
Aktiekapital
Aktiekapitalet uppgick per den 31 december 2024 till 109 Mkr.
Totalt antal aktier uppr till 257 620 533, varav 253 220 533 stam-
aktier och 4400000 C-aktier. Samtliga stamaktier har lika rätt till
andel av ITABs tillgångar och resultat och ger sina innehavare rätt
till en röst per aktie vid bolagsstämma. C-aktierna saknar rätt till
vinstutdelning och berättigar till 1/10 röst vardera.
Utdelning
ITABs utdelningspolicy anger att aktieutdelningen över en längre
period ska följa resultatet och motsvara minst 30procent av
koncernens resultat efter skatt. Utdelningen ska dock anpassas
efter koncernens investeringsbehov och eventuella aktieåterköps-
program.
Med anledning av förvärvet av HMY och de finansiella medel
som krävs för att finansiera det samma har styrelsen beslutat att
föreslå att det inte ska utgå någon utdelning per aktie för 2024
(0,75 kr för 2023).
Aktieägarstruktur
ITAB hade 6 727 aktieägare per den 31 december 2024. Juridiska
personer inklusive bland annat aktiefonder, försäkringsbolag och
pensionsstiftelser i Sverige och i utlandet ägde cirka 83procent
av totalt antal aktier. Andelen utländskt ägande uppgick till cirka
6procent av totalt antal aktier. De största aktieägarna per den
31 december 2024 framr av tabellen på sid. 65.
Per den 31 december 2024 innehade ITAB inga egna stamaktier i
eget förvar. Samtliga 4 400 000 C-aktier innehades i eget förvar.
Ytterligare information
ITABs webbplats itabgroup.com uppdateras löpande med infor-
mation om kursutveckling, ägarförändringar, med mera.
ITAB-aktien
Aktieutveckling 2024
Aktiekurs, kr Antal aktier, tusental
ITAB-aktien OMX Stockholm PI omsatta aktier, tusental
32
24
16
8
1 200
800
400
0
jan feb mar apr maj jun jul aug sep okt nov dec
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 65
ITABs stamaktie
1)
2024 2023 2022 2021 2020
Aktiekurs vid årets utgång, kr 20,90 12,10 11,00 13,42 11,75
Börsvärde vid årets utgång, Mkr 5 292 2 639 2 399 2,927 1 203
Utdelning, kr 0,00
4)
0,75 0,50 0,00 0,00
Utdelningsandel av nettoresultat
4)
60% 64%
Genomsnittligt antal utestående aktier före utspädning, tusental
2)
226 184 218 015 218 100 191 396 102 383
Genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning, tusental
2)
227 410 219 275 219 558 218 100 102 383
Antal utestående aktier vid årets slut, tusental
2)
253 221 217 558 218 100 218 100 102 383
Antal aktieägare vid årets slut 6 727 5 021 5 181 5 308 4 341
Högsta aktiekurs under året, kr 30,20 13,24 16,00 19,90 14,69
Lägsta aktiekurs under året, kr 11,60 8,30 7,65 10,50 4,77
Direktavkastning
3)
4)
6,2% 4,5%
Resultat per aktie före utspädning, kr 1,38 1,24 0,78 0,50 -0,21
Eget kapital per aktie, kr 16,30 14,01 13,81 12,17 15,69
1) Alla data avser ITABs stamaktier noterade på Nasdaq Stockholm.
2) Per den 31 december 2024 innehade ITAB Shop Concept AB inga stamaktier i eget förvar.
3) Utdelning dividerad med aktiekurs vid årets slut.
4) Enligt styrelsens förslag till utdelning för räkenskapret 2024.
Största aktieägarna per den 31 december 2024 Antal
Aktieägare Stamaktier C-aktier Aktier (%) Röster (%)
ACapital ITAB HoldCo AB 56 116 610 22,16 22,16
Pomona-gruppen AB 40 018 440 15,80 15,80
Petter Fägersten med bolag och familj 26 262 112 10,37 10,37
Stig-Olof Simonsson med bolag 20 335 800 8,03 8,03
Anna Benjamin med bolag och familj 14 869 485 5,87 5,87
Svolder AB 13 116 080 5,18 5,18
Handelsbanken Fonder 10 062 406 3,97 3,97
Lannebo Kapitalförvaltning 5 219 324 2,06 2,06
Nordea Fonder 3 989 151 1,58 1,58
Försäkringsaktiebolaget Avanza Pension 3 545 167 1,40 1,40
Summa övriga aktieägare 59 685 958 23,58 23,58
Totalt antal utestående aktier 253 220 533 100,00 100,00
Återköpta aktier som innehas i eget förvar av ITAB Shop Concept AB 4 400 000
Totalt antal aktier 253 220 553 4 400 000
Aktiernas fördelning per den 31 december 2024
Antal
aktieägare
Antal Andel
Aktieinnehav Stamaktier C-aktier Aktier (%) Röster (%)
1-1000 4 856 1 084 678 0,42 0,44
1001-5000 1 128 2 661 848 1,03 1,05
5001-10000 290 2 153 562 0,84 0,85
10001-50000 320 7 241 714 2,81 2,85
50001-100000 36 2 574 123 1,00 1,01
100001- 97 237 504 608 4 400 000
5)
93,90 93,80
Summa 6 727 253 220 533 4 400 000 100,00 100,00
5)
Per den 31 december 2024 innehade ITAB inga egna stamaktier i eget förvar. Samtliga 4 400 000 C-aktier innehades i eget
förvar.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 65
ITAB-aktien
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 66
Finansiell
information
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 67
Finansiell information
Finansiell information
Förvaltningsberättelse med bolagsstyrningsrapport
Förvaltningsberättelse 68
Förslag till vinstdisposition 71
Väsentliga risker och riskhantering 73
Bolagsstyrningsrapport 78
Styrelse 84
Koncernledning 85
Finansiell utveckling – 5 år i sammandrag 86
Kommentarer till fem år i sammandrag 88
Koncernen
Resultaträkning 89
Rapport över övrigt totalresultat 89
Rapport över finansiell ställning 90
Rapport över förändring i eget kapital 91
Rapport över kassaflöden 92
Moderbolaget
Resultaträkning 93
Rapport över övrigt totalresultat 93
Balansräkning 93
Rapport över förändring i eget kapital 94
Rapport över kassaflöden 95
Noter
Not 1 Allmän information 97
Not 2 Väsentlig information om redovisningsprinciper 97
Not 3 Viktiga uppskattningar och bedömningar 101
Not 4 Finansiell riskhantering 101
Not 5 Företagsförvärv, avyttringar och verksamhet under avveckling 103
Not 6 Intäkter från avtal med kunder 105
Not 7 Inköp och försäljning mellan moder- och dotterbolag 105
Not 8 Personal och ledande befattningshavare 106
Not 9 Ersättning till revisorer 110
Not 10 Av- och nedskrivningar 110
Not 11 Rörelsens kostnader 110
Not 12 Övriga rörelseintäkter och kostnader 110
Not 13 Resultat från andelar i koncernföretag 111
Not 14 Finansiella intäkter & kostnader 111
Not 15 Bokslutsdispositioner 111
Not 16 Skatt 112
Not 17 Resultat per aktie 113
Not 18 Immateriella tillgångar 114
Not 19 Materiella anläggningstillgångar 115
Not 20 Andelar i koncernföretag, intressebolag och övriga aktier och andelar 116
Not 21 Finansiella tillgångar och skulder 118
Not 22 Leasing 122
Not 23 Varulager 122
Not 24 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 122
Not 25 Eget kapital 123
Not 26 Vinstdisposition 124
Not 27 Återköp av egna aktier och nyemission 125
Not 28 Checkräkningskredit 125
Not 29 Avsättningar för pensioner 125
Not 30 Övriga avsättningar 126
Not 31 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 126
Not 32 Sllda säkerheter 126
Not 33 Eventualförpliktelser 126
Not 34 Transaktioner med närstående 126
Not 35 Inflationsjustering Argentina 126
Not 36 Händelser efter balansdagen 127
Avstämning alternativa nyckeltal 128
Definitioner 129
Styrelsens underskrifter 130
Revisionsberättelse 131
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 67
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 68
Finansiell information
Förvaltningsberättelse
med bolagstyrningsrapport
Styrelsen och verkställande direktören för ITAB Shop Concept AB (publ), organi-
sationsnummer 556292-1089, med säte i Jönköping, avger härmed årsredovisning
och koncernredovisning för räkenskapsåret 1 januari - 31 december 2024. Efter-
följande bolagsstyrningsrapport, rapporter över totalresultatet, finansiell ställning och
förändringar av eget kapital, kassa flödesanalyser samt noter utgör en integrerad
del av årsredovisningen och är granskade av bolagets revisorer. Den lagstadgade
hållbarhetsrapporten enligt Årsredovisningslagen (ÅRL) återfinns på sid. 15-62.
Verksamhet
ITAB Shop Concept utvecklar, tillverkar, säljer och
installerar kompletta butikskoncept till butiks kedjor
inom detaljhandeln. I helhetserbjudandet ingår
designrådgivning, kundunika konceptinredningar,
kassadiskar, kundflödeslösningar, professionella belys-
ningssystem och digitalt inter aktiva lösningar för den
fysiska butiken. Bland kunderna finns de ledande
aktörerna i Europa som har verksamhet på den glo-
bala marknaden. ITAB hade under 2024 rörelsedri-
vande dotterbolag i Argentina, Chile, Danmark,
Dubai, Estland, Finland, Frankrike, Hongkong, Indien,
Italien, Kina, Lettland, Litauen, Malaysia, Nederlän-
derna, Norge, Polen, Spanien, Storbritannien, Sverige,
Tjeckien, Tyskland och USA. Koncernens verksamhet i
Ryssland avvecklades helt under 2024 (se nedan).
I nära samarbete med kunden tillför ITAB erfarenhet
och kompetens till kundens specifika behov och öns-
kemål. Verksamheten bygger på långsiktiga affärsre-
lationer och leverans pålitlighet, i kombination med
effektiva produktionsresurser. ITAB är idag marknadsle-
dande inom kassa diskar till detaljhandeln i Europa,
och en av Europas största leverantörer av butiksinred-
ning och belysningssystem.
Förvärvet av HMY
ITAB ingick den 25 september 2024 avtal om att för-
värva Financière HMY för en kontant köpeskilling om
320 MEUR. HMY är en ledande europeisk leverantör av
butiksinredning, kassor och butiksdesign till detaljhan-
deln i främst Europa, Sydamerika och Mellanöstern.
Under 2023 omsatte HMY drygt 541 MEUR. Syftet med
förrvet är att stärka ITABs position och komplettera
koncernens nuvarande erbjudande. Förvärvet finan-
sieras genom en kombination av ny skuld och eget
kapital. Transaktionen var villkorad av ingåendet av ett
slutligt aktieöverlåtelseavtal, nödvändiga myndighets-
godkännanden samt andra sedvanliga fullföljandevill-
kor. Efter att det slutliga aktieöverlåtelseavtalet ingåtts
den 5 december 2024 samt att övriga villkor för trans-
aktionen uppfyllts slutfördes förvärvet per den 31 janu-
ari 2025. Köpeskillingen erlades i samband med trans-
aktionens slutförande. HMY konsolideras i ITAB-
koncernen från och med den 1 februari 2025.
Avveckling av verksamheten i Ryssland
ITAB beslutade i mars 2022 att avveckla sin verksam-
het i Ryssland på grund av den ryska regimens inva-
sion av Ukraina. Det ryska dotterblaget har med anled-
ning av detta redovisats som Verksamhet under
avveckling i enlighet med IFRS 5 fn och med ITABs
delårsrapport för det tredje kvartalet 2022. Avveck-
lingen av verksamheten slutfördes den 27 mars 2024
genom avyttring av samtliga aktier i det ryska dotter-
bolaget. För mer information, se Not 2 och Not 5. Övrig
verksamhet utgör Kvarvarande verksamhet.
Kommentarer och siffror i denna förvaltningsberät-
telse är relaterade till Kvarvarande verksamhet, om
inget annat anges.
Kommentarer till koncernens utveckling 2024
Året kännetecknades av högre försäljning och under-
liggande resultatförbättringar, trots en fortsatt utma-
nande marknadskonjunktur och starka jämförelsesiff-
ror för det andra halvåret 2023. Den historiskt starka
inledningen under de första två kvartalen har följts av
en något svagare höst jämfört med föreende år.
ITABs projektbaserade verksamhet innebär att tid-
punkten för kundernas investeringar i mer teknikinten-
siva lösningar inte följer den naturliga årscykeln som
de mer traditionella lösningarna följer utan är mer
resultat av långa beslutsprocesser och testperioder. I
integrationsarbetet mellan ITAB och HMY fokuserar
den nya ITAB-koncernen på att fortsätta arbetet med
operationell effektivitet och att säkra upp och genom-
föra kundprojekt de kommande kvartalen i syfte att
stärka den nya koncernens samtliga kunders konkur-
renskraft.
Omsättning och resultat
Koncernens nettoomttning ökade med 7 procent till
6 585 Mkr (6 139). Den valutarensade försäljningen
ökade med 8 procent under året.
Försäljningsutvecklingen under 2024 var totalt sett
positiv inom flertalet av ITABs lösningsområden och
geografiska marknader med flera nya och utökade
avtal med såväl existerande som nya kunder. Försälj-
ningstillväxten planade dock ut något under det
tredje och fjärde kvartalet, främst påverkat av starka
jämförelsesiffror samt att en del kundprojekt förskjutits
framåt i tiden. Osäkerheten kring förutsättningarna för
den framtida ekonomiska utvecklingen inom detalj-
handelsmarknaden i Europa med inflation och ränte-
nivåer har minskat successivt sedan hösten 2023, men
vissa kunder och kundgrupper är fortsatt avvaktande i
sina investeringsbeslut. Efterfrågan på koncernens tek-
niska och digitala lösningar inom stöldförebyggande
åtgärder samt självutcheckningskassor och andra
självbetjäningslösningar har utvecklats positivt under
året, men även försäljningen av skräddarsydda butiks-
inredningar och traditionella kassadiskar har ökat.
Samtidigt är konkurrensen om kunduppdrag fortsatt
hög, vilket medför aktiva och kundnära försäljningsin-
satser för att fortsätta säkra kundprojekt inom samtliga
produkt- och lösningsområden.
Försäljningsutvecklingen under året har varit star-
kast i Nord-, Central- och Östeuropa, medan försälj-
ningen till länderna utanför Europa minskat i relation
till starka jämförelsetal föregående år. Totalt svarade
Europa för cirka 90 procent av netto omsättningen
under 2024.
Av kundgrupperna har försäljningsutvecklingen varit
positiv inom Dagligvaruhandeln (+14 procent), Bygg- &
Heminredning (+5 procent) samt Fashion (+9 procent)
jämfört med med föregående år. Försäljningen till
Övriga kundgrupper såsom detaljerhandlare inom
apotek, konsumentelektronik samt hälsa & skönhet
minskade med 7 procent. Koncernens största kund-
grupp, Dagligvaruhandeln, utgjorde 56 procent av
omsättningen.
Koncernens rörelseresultat uppgick till 459 Mkr (432),
motsvarande en rörelsemarginal om 7,0 procent (7,0).
Resultatet påverkades av engångsposter med -48 Mkr
(0) avseende hittills uppkomna förvärvskostnader i
samband med förvärvet av HMY samt realisationsför-
lust i samband med försäljning av ett koncernbolag i
Kina (-16 Mkr). Rörelseresultatet exklusive dessa
engångsposter uppgick till 507 Mkr (432), vilket mot-
svarar en rörelsemarginal om 7,7 procent (7,0).
Koncernens resultatutveckling har varit stark under
året, främst drivet av en relativt hög bruttomarginal i
kombination med en positiv försäljningsutveckling.
Bruttomarginalen har stärkts av den gynnsamma pro-
dukt- och kundmixen med högre andel förljning av
ITABs tekniska lösningar inom stöldförebyggande
åtgärder och självbetjäning i butik de senaste åren,
men även en ökad försäljning av skräddarsydda
butiksinredningar har haft en positiv resultatpåverkan.
Det tredje och fjärde kvartalets lägre andel försäljning
av de tekniska lösningarna inom bland annat ”smarta
grindar” jämfört med motsvarande kvartal föregå-
ende år är naturlig då verksamheten är projektbase-
rad där resultatet för enstaka kvartal kan bero på spe-
cifika projektutfall och naturlig säsongsvariation.
Anpassade prishöjningar har till stora delar kunnat
kompensera för kostnadsökningarna under före-
gående år. Fortsatta åtgärder för ökad försäljning,
effektivitet och kostnadsanpassningar samt förbättrat
kapacitetsutnyttjande i koncernens produk tions-
anläggningar har givit positiva effekter under året.
Resultatet efter finansiella poster uppgick till 438
Mkr (385) och resultatet efter skatt till 320 Mkr (292).
Kassaflöde, finansiering och likviditet
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick
till 624 Mkr (810). Den relativt starka bruttomarginalen
och verksamheternas åtgärder för att minska koncer-
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 69
Finansiell information
nens rörelsekapitalbehov har bidragit till kassaflödets
utveckling. Jämfört med föregående år var varulagret
i stort sett oförändrat per den 31 december 2024 trots
ökad volym. Cash conversion för räkenskapsåret upp-
gick till 88 procent.
rvärvet av HMY som presenterades den 25 sep-
tember 2024 finansierades genom en kombination av
ny skuld och eget kapital. Med anledning av detta
erhöll ITAB ett bindande finansieringsåtagande avse-
ende skuldfinansiering från Danske Bank, Nordea och
Swedbank. Dessa bestod av långfristiga kreditfacilite-
ter om 255 MEUR, som även syftade till att refinansiera
vissa av ITABs befintliga skulder som är utesende
under den långfristiga kreditfaciliteten om 150 MEUR
som ingicks med Nordea och Swedbank i juni 2022.
För att ytterligare stärka finansieringskapaciteten
omfattade det bindande finansieringsåtagandet
även en revolverande kreditfacilitet om 100 MEUR. För-
värvet av HMY slutrdes per den 31 januari 2025 då
köpeskillingen erlades. De tidigare ingångna finansie-
ringsåtagandena avseende skuldfinansiering över-
gick med anledning av detta till lån.
Nettoskulden på balansdagen per den 31 decem-
ber 2024 exklusive leasingskulder uppgick till -969 Mkr
(45). Nettoskulden inklusive leasingskulder uppgick till
-384 Mkr (591). Per den 31 december 2024 hade kon-
cernen tillförts 831 Mkr i emissionslikvid från den
genomförda riktade nyemissionen (se nedan och Not
27).
Koncernens likvida medel inklusive beviljade ej
utnyttjade krediter uppgick på balansdagen den 31
december 2024 till 2 770 Mkr (1 783). Soliditeten upp-
gick till 60 procent (56).
Investeringar
Koncernens nettoinvesteringar uppgick till 144 Mkr
(107), varav netto -32 Mkr (-9) är hänförliga till företags-
förvärv/-avyttringar. ITAB investerar för närvarande
bland annat i gemensamt verksamhetsstöd för kon-
cernen, motsvarande cirka 46 procent av de totala
investeringarna för 2024. För mer information om före-
tagsförrv och -avyttringar se Not 5.
Data per aktie
Resultat per aktie före utspädning uppgick till 1,38 kr
(1,24). Resultat per aktie efter utspädning uppgick till
1,37 kr (1,23). Eget kapital per aktie uppgick till 16,30 kr
(14,01). För mer information, se Not 17.
Medarbetare
Medelantalet anställda uppgick till 2 532 (2 533) . För
mer information se Not 8.
Moderbolag
Koncernens moderbolag, ITAB Shop Concept AB,
bedriver ingen operativ verksamhet utan består i
huvudsak av koncerngemensamma funktioner.
Moderbolagets nettoomsättning avser intäkter från
dotterbolag och uppgick till 198 Mkr (184). Resultatet
efter finansiella poster uppgick till 7 Mkr (-69). Resulta-
tet inkluderar utdelning från dotterbolag med 99 Mkr
(27) samt nedskrivningar av aktier och fordringar på
dotterbolag med -16 Mkr (-32).
Företagsförvärv, avyttringar och verksamhet
under avveckling
ITAB ingick den 25 september 2024 avtal om att
förvärva Financière HMY för en kontant köpeskilling om
320 MEUR. HMY är en ledande europeisk leverantör av
butiksinredning, kassor och butiksdesign till detalj-
handeln i främst Europa, Sydamerika och Mellan-
östern. Under 2023 omsatte HMY drygt 541 MEUR.
Syftet med förvärvet är att stärka ITABs position och
komplettera koncernens nuvarande erbjudande.
Förvärvet finansieras genom en kombination av ny
skuld och eget kapital. ITAB erhöll med anledning av
detta ett bindande finansieringsåtagande avseende
skuldfinansiering från Danske Bank, Nordea och
Swedbank. Dessa bestod av långfristiga kredit-
faciliteter om 255 MEUR, som även syftar till att
refinansiera vissa av ITABs befintliga skulder som är
utestående under den långfristiga kreditfaciliteten om
150 MEUR som ingicks med Nordea och Swedbank i
juni 2022. För att ytterligare stärka finansierings-
kapaciteten omfattade det bindande finansierings-
åtagandet även en revolverande kreditfacilitet om 100
MEUR. För mer information om delfinansieringen av
förrvet via eget kapital, se nedan under ”Riktad
nyemission” på sid. 70 samt i Not 27. Transaktionen var
villkorad av ingåendet av ett slutligt aktieöverlåtelse-
avtal, nödvändiga myndighetsgodkännanden samt
andra sedvanliga fullföljandevillkor. Efter att det
slutliga aktieöverlåtelseavtalet ingåtts den 5
december 2024 samt att övriga villkor för transak-
tionen uppfyllts slutfördes förvärvet per den 31 januari
2025. Köpeskillingen erlades i samband med
transaktionens slutförande, varvid de bindande finan-
si erings åtagandena till lån. HMY konsolideras i ITAB-
koncernen från och med den 1 februari 2025.
Den 2 maj 2024 utnyttjade ITABs italienska dotterbo-
lag La Fortezza S.p.A. rätten att förrva minoritetspos-
ten om 19 procent av aktierna i sitt dotterbolag Imola
Retail Solution S.r.L. i enlighet med det ursprungliga
förvärvsavtalet från oktober 2020. Köpeskillingen för
den utestående minoritetsposten uppgick till cirka
1 MEUR. Imola Retail Solution är därefter ett helägt dot-
terbolag i ITAB-koncernen.
Genom en investering om 2 MEUR förvärvade ITAB
en minoritetspost om cirka 18 procent av aktierna i Sig-
natrix GmbH, en teknologi- och Retail AI-startup, i slutet
av maj. ITAB och Signatrix har sedan 2022 tillsammans
skapat friktionsfria säkerhetslösningar som minskar
stölder och svinn för detaljhandeln. Detta partnerskap
förstärks nu genom denna investering.
I samband med de omstruktureringar som sker i
koncernen sålde ITAB genom dotterbolag 100 procent
av andelarna i bolaget Nuco Sourcing (HK) Co Ltd i
Hongkong med dotterbolag i Kina i december 2024.
Köpeskillingen uppgick till 25 Mkr. Resultateffekt inklu-
sive ackumulerad valutaomräkningsdifferens uppgick
till -16 Mkr och redovisades som en engångspost
under fjärde kvartalet. Avyttringen påverkade kassa-
flödet under fjärde kvartalet med 15 Mkr.
ITAB beslutade i mars 2022 att avveckla sin verksam-
het i Ryssland på grund av den ryska regimens inva-
sion av Ukraina. Det ryska dotterblaget har med anled-
ning av detta redovisats som Verksamhet under
avveckling i enlighet med IFRS 5 fn och med ITABs
delårsrapport för det tredje kvartalet 2022. Avveck-
lingen av verksamheten slutfördes den 27 mars 2024
genom avyttring av samtliga aktier i det ryska dotter-
bolaget.
r mer information, se Not 2 och Not 5.
Hållbarhetsrapport
ITAB arbetar målmedvetet med koncernens miljömäs-
siga, sociala och ekonomiska ansvar som en del i att
möta Parisavtalets ambitioner och FNs globala utveck-
lingsmål. Genom sitt hållbarhetsarbete vill ITAB bidra
till en hållbar utveckling som är inom planetens bärför-
måga, samtidigt som vi säkerställer goda sociala för-
hållanden, lönsamhet och långsiktig ekonomisk till-
växt. I dialog med sina intressenter identifieras ITABs
väsentliga hållbarhetsfrågor, de områden där koncer-
nen kan göra skillnad kopplat till sitt kunderbjudande
och sin egen verksamhet. ITAB tar även hänsyn till de
risker som rör den egna verksamheten och den
omvärld koncernen befinner sig i. På så sätt skapar
ITAB ett starkt och motståndskraftigt företag som bidrar
till den nödvändiga samhällsomställningen. Koncer-
nen bedriver ingen anmälningspliktig verksamhet
enligt miljöbalken i moder bolaget eller i något av de
svenska dotterföretagen.
Under 2024 har ITAB intensifierat arbetet inom miljö,
socialt ansvarstagande och bolagsstyrning (ESG) i
syfte att förbereda koncernen för en översyn av sina
hållbarhetsmål och ökade rapporteringskrav kring
ESG i enlighet med EUs Corporate Sustainability
Reporting Directive (CSRD). För mer information, se
ITABs hållbarhetsrredovisning på sid. 15-62.
ITAB har i enlighet med ÅRL 6 kap. 11§ valt att upp-
rätta den lagstadgade hållbarhetsrapporten för 2024
som en från den legala årsredovisningen avskild rap-
port. Den lagstadgade hållbarhetsrapporten ingår i
ITABs hållbarhetsredovisning på sid. 15-62.
ITAB omfattas sedan den 1 januari 2022 även av kra-
vet på att lämna vissa upplysningar om sin verksam-
het i enlighet med EUs taxonomi för hållbara investe-
ringar. ITAB-koncernen lämnar dessa upplysningar för
2024 sid. 32-35.
ITABs hållbarhetsrapporter finns även på ITABs webb-
plats itabgroup.com.
Bolagets revisorer granskar hållbarhetsrapporte-
ringen i den omfattning som krävs för att avge ytt-
rande avseende upprättande av den lagstadgade
hållbarhetsrapporten (se sid. 62), men genomför i
övrigt ingen revisorsgranskning av hållbarhets-
relaterade data.
Forskning och utveckling
Koncernens bolag bedriver kontinuerlig produktut-
veckling dels i samarbete med kunder, dels i egen regi
för att utveckla nya och förbättra befintliga produkter.
Merparten av koncernens produktutveckling är avse-
ende självutchecknings- och belysningsprodukter
samt digitala lösningar för den fysiska butiken. Under
2024 akti verades 13 Mkr (23) som utvecklingsutgifter
och redovisas som immateriell tillgång. Avskrivningar
av utvecklingskostnader belastar resultatet med 20
Mkr (22).
Aktien och ägandeförhållanden
ITABs aktier blev föremål för handel på handels platsen
First North 2004. Sedan juli 2008 är bolagets stam-
aktier noterade på Nasdaq Stockholm. Totalt antal
aktier uppgick per den 31 december 2024 till
257620533 st, varav 253 220 533 stamaktier och
4400000 C-aktier. Samtliga stamaktier har lika rätt till
andel av ITABs tillgångar och resultat och ger sina
innehavare rätt till en röst per aktie vid bolagsstämma.
C-aktierna saknar rätt till vinstutdelning och berättigar
till 1/10 röst vardera. Bolagsordningen innehåller inga
begränsningar i fråga om hur många röster varje
aktieägare kan avge vid bolagsstämma. Se även Not
25.
Årsstämman 2024 beslutade att bemyndiga styrel-
sen att fram till nästa årsstämma, vid ett eller flera till-
fällen och med eller utan avvikelse från aktigarens
företdesrätt, fatta beslut om nyemission av aktier
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 70
Finansiell information
upp till maximalt 10 procent av antalet utestående
aktier i bolaget. Syftet med bemyndigandet att
besluta om nyemission är att öka bolagets finansiella
flexibilitet samt att bereda bolaget möjlighet att
genomföra företagsförvärv.
Enligt ÅRL 6 kap 2a § ska noterade bolag lämna
uppgifter om vissa förhållanden som kan påverka möj-
ligheterna att ta över bolaget genom ett offentligt
uppköpserbjudande avseende aktierna i bolaget.
ITABs kreditgivare har rätt att säga upp beviljade kredi-
ter om bolagets aktier avnoteras från Nasdaq Stock-
holm samt vid offentliga uppköps erbjudanden om
budgivaren uppnår en ägarandel över 30 procent av
antalet aktier i bolaget eller kontrollerar minst 30 pro-
cent av rösterna i bolaget. I övrigt har bolaget inte
ingått några väsentliga avtal med leverantörer eller
anställda som får verkan eller ändras eller upphör att
gälla eller föreskriver utbetalning av ekonomiska
ersättningar om kontrollen över bolaget förändras som
följd av ett offentligt erbjudande avseende aktierna i
bolaget.
Per den 31 december 2024 innehade ACapital ITAB
HoldCo AB 22,2 procent av aktier och röster, Pomo-
na-gruppen AB 15,8 procent av aktier och röster res-
pektive Övre Kullen AB 10,4 procent av aktier och röster i
ITAB. Inga andra aktieägare hade ett direkt eller indirekt
aktie innehav i bolaget som representerade över en tion-
del av totalt antal röster. ITAB hade 6 727 aktigare
(5 021) per den 31 december 2024.
Ytterligare information om ITABs aktier, aktiekursut-
veckling samt ägarstruktur per den 31 december 2024
framgår av avsnittet ITAB-aktien på sid. 64-65.
Riktad nyemission
I syfte att delfinansiera det planerade förrvet av
HMY beslutade ITABs styrelse den 26 september 2024
att genomföra en riktad nyemission av totalt
38 200 000 stamaktier till en teckningskurs om 22,70 kr
per aktie, varigenom ITAB tillfördes cirka 867 Mkr före
transaktionskostnader. Teckningskursen motsvarade
en rabatt om cirka 9,9 procent i förllande till ITAB-ak-
tiens stängningskurs på Nasdaq Stockholm den 25
september 2024 och fastställdes genom ett accelere-
rat bookbuilding-förfarande. Emissionen överteckna-
des och ett stort antal svenska och internationella
institutionella investerare, bland annat Handelsban-
ken Fonder, Nordea Fonder, Tredje AP-fonden, Fjärde
AP-fonden och Alcur, samt vissa befintliga aktieägare,
deltog i den riktade nyemissionen. Den riktade nyemis-
sionen möjliggjorde även nya långfristiga kreditfacili-
teter.
24 719 827 av de nyemitterade stamaktierna gavs ut
med stöd av styrelsens bemyndigande från årsstäm-
man som hölls den 15 maj 2024 och de resterande
13 480 173 aktierna gavs ut efter efterljande godkän-
nande vid den extra bolagsstämma som avlls den
21 oktober 2024. Per den 31 december 2024 har totalt
831 Mkr tillrts bolaget i emissionslikvid efter transak-
tionskostnader, varav 16 Mkr utgör aktiekapital.
Återköp av egna aktier
Årsstämman 2023 beslutade att bemyndiga styrelsen
att fatta beslut om förvärv och överlåtelse av egna
aktier. ITAB tillkännagav den 28 september 2023 ett
aktieåterköpsprogram om maximalt 50 Mkr. Återköps-
programmet avslutades i den 22 mars 2024 då det
maximala beloppet för aktieåterköp uppnåddes.
Totalt återköptes 3 079 659 stamaktier inom ramen för
programmet. Syftet med återköpen var att optimera
kapitalstrukturen och avsikten var att ITABs aktiekapital
skulle nedsättas genom en indragning av återköpta
aktier. Efter årsstämmans beslut den 15 maj 2024 full-
följdes indragningen av samtliga 3 079 659 återköpta
stam aktier.
Per den 31 december 2024 innehade ITAB inga
egna stamaktier i eget förvar. Samtliga 4 400 000
C-aktier innehades i eget förvar. Se även Not 25 och
27.
Riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare
Styrelsen ska i enlighet med Aktiebolagslagen upp-
rätta förslag till riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare åtminstone vart fjärde år, eller
dessförinnan om det uppkommer behov av väsentliga
justeringar, och lägga fram förslaget för beslut vid års-
stämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer
antagits av bolagsstämman. Riktlinjerna ska främja
bolagets affärsstrategi och tillvaratagandet av bola-
gets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
Ersättningen ska vara marknadsmässig och får bestå
av följande komponenter: fast kontantlön, rörlig kon-
tantersättning, pensionsförmåner och andra förmå-
ner. Ersättningsnivån för enskild befattningshavare ska
vara baserad på faktorer såsom befattning, kompe-
tens, erfarenhet och prestation. Bolagsstämman kan
rutöver – och oberoende av dessa riktlinjer –
besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade
ersättningar.
Under 2024 gällande riktlinjer för ersättningsvillkor
och andra anställningsvillkor för ledande befattnings-
havare fastställdes av årsstämman 2021 i enlighet
med styrelsens förslag. Riktlinjerna framr i sin helhet
av Not 8 på sid. 107.
I enlighet med Aktiebolagslagen avser styrelsen
inför årsstämman 2025 att föreslå uppdaterade riktlin-
jer för ersättning till ledande befattningshavare enligt
sid. 72. De föreslagna riktlinjerna stämmer i huvudsak
överens med de riktlinjer som antogs av årsstämman
2021 med en mindre ändring som förtydligar beräk-
ningen av verkställande direktörens och övriga kon-
cernledningens rörliga kontantersättning som andel
av den fasta årliga kontantlönen.
Ersättningsrapport 2023
ITABs ersättningsrapport 2023 ger en översikt över hur
riktlinjerna för ersättning till ledande befattningsha-
vare, antagna av årsstämman 2021, har tillämpats
under året. Ersättningsrapporten fastställdes vid års-
stämman 2024 och finns på ITABs webbplats itab-
group.com.
Utdelningspolicy och utdelning 2024
Aktieutdelning ska över en längre period följa resulta-
tet och motsvara minst 30 procent av koncernens
resultat efter skatt. Utdelning ska dock anpassas efter
koncernens investeringsbehov och eventuella aktie-
återköpsprogram.
Med anledning av förrvet av HMY och de finan-
siella medel som krävs för att finansiera det samma
har styrelsen beslutat att föreslå att det inte ska utgå
gon utdelning per aktie för räkenskapsåret 2024
(0,75 kr per aktie för 2023).
Risker och riskhantering
En risk definieras som en osäkerhet inför att en hän-
delse ska intffa som kan komma att påverka ITABs
förmåga att nå koncernens fastställda mål. Risker är
ett naturligt inslag i all verksamhet och de måste
löpande hanteras och förebyggas på ett effektivt sätt.
Det är avrande för att värna om verksamheten och
skapa lönsamhet och värde.
Riskhantering
ITAB avser att upprätthålla en riskhantering som är
integrerad i koncernens bolagsstyrning. Riskhante-
ringen syftar till att, på ett väl avgt sätt, förebygga,
förhindra och begränsa att risker drabbar verksam-
heten på ett negativt sätt. Processen för riskhantering
involverar att riskerna löpande är noggrant identifie-
rade, rapporterade, analyserade och uppföljda.
ITAB gör årligen en samlad riskbedömning där koncer-
nen identifierar och bedömer risker som hotar ITABs
måluppfyllelse. Identifierade risker utvärderas baserat
på två kriterier:
Sannolikheten att risken kommer att inträffa
Konsekvenser för ITAB i det fall risken skulle inträffa
ITABs koncernledning identifierar tänkbara händelser
som skulle kunna komma att få en påverkan på företa-
gets verksamhet. Händelserna utvärderas och i syfte att
hantera och motverka identifierade risker fastställs ett
antal kontrollaktiviteter (riskbegränsande åtgärder). För
respektive identifierad risk tas sedan aktiviteter fram för
att motverka, begränsa, kontrollera och hantera risken.
En utvärdering av kontrollaktiviteternas effektivitet utförs
årligen. Koncernens CFO är ansvarig för att presentera
resultatet av utvärderingen till revisionsutskottet och sty-
relsen.
Förkring
ITAB använder sig av ett centralt upphandlat globalt
försäkringsprogram för koncernen som ett riskhante-
ringsverktyg. Det omfattar försäkringsskydd för risker
som är relaterade till ITABs verksamhet, såsom allmänt
ansvar, egendom, avbrott i verksamhet, olycksfall,
transport, tjänsteresor och styrelse- och ledningsan-
svar. Försäkringsbara risker och skydd utvärderas kon-
tinuerligt som en del av ITABs löpande skadeförebyg-
gande.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
De risker, osäkerhetsfaktorer och viktiga omständig-
heter som anses väsentliga för koncernens verksam-
het och framtida utveckling beskrivs på sid. 73-77. Ris-
kerna hänför sig till ITABs verksamhet, bransch och
marknader, och omfattar vidare en kategorisering
enligt följande: strategiska risker; operationella risker;
finansiella risker; regelefterlevnads- och regulatoriska
risker; samt hållbarhetsrisker. De finansiella riskerna
hanteras av den finanspolicy som fastställts av styrel-
sen. En redogörelse för koncernens väsentliga finan-
siella risker återfinns i Not 4.
Framtidsutsikter
ITABs övergripande målsättning är att stärka sina kun-
ders verksamhet och konkurrenskraft med sina unika
lösningar för ökad operativ effektivitet i butik, minskad
risk för stölder och lägre energiförbrukning. Parallellt
arbetar ITAB kontinuerligt med att stärka sin egen
resultatutveckling med anpassade prishöjningar samt
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 71
Finansiell information
Förslag till vinstdisposition
Moderbolaget 2024
Till årsstämmans förfogande står vinstmedel (kr):
Överkursfond 1 898 479 949
Balanserade vinstmedel 304 298 693
Årets resultat 50 907 283
Totalt 2 253 685 925
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att dessa medel disponeras enligt följande (kr):
I ny räkning överföres 2 253 685 925
Totalt 2 253 685 925
ökad effektivitet och lägre kostnader i verksamheten.
ITAB fortsätter även att utveckla sin verksamhet och
investera i nya förmågor i syfte att bli den ledande lös-
ningsleverantören inom detaljhandeln. Förvärvet av
HMY accelererar omställningen och stärker marknads-
positionen. Ambitionen är att fortsätta öka andelen
tjänster och tekniska lösningar samt stärka koncernens
digitala erbjudande ytterligare. Detta kommer att
göra ITAB-koncernen mer skalbart och flexibelt i en för-
änderlig värld.
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång
rvärvet av HMY slutrdes per den 31 januari 2025.
Köpeskillingen erlades i samband med transaktionens
slutrande. För mer information, se Not 36. HMY kon-
solideras i ITAB-koncernen från och med den 1 febru-
ari 2025.
Det har efter räkenskapsårets utgång i övrigt inte
inträffat några för koncernen väsentliga händelser.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 72
Finansiell information
Förslag till nya riktlinjer för ersättning till ledande
befatttningshavare inför årsstämma 2025
Dessa riktlinjer omfattar de personer som ingår i
ITAB Shop Concept ABs bolagsledning, för närvarande
verkställande direktör och övriga i koncernledningen. I
den mån styrelseledamot utför arbete
för ITAB vid sidan av styrelseuppdraget ska dessa
riktlinjer gälla även för eventuell ersättning (t.ex.
konsultarvode) för sådant arbete. Riktlinjerna ska till-
lämpas på ersättningar som avtalas, och förändringar
som görs i redan avtalade ersättningar, efter
det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2025.
Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av
bolagsstämman.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi,lång-
siktiga intressen och hållbarhet
ITABs afrsstrategi är i korthet följande. ITAB ska
erbjuda kompletta butikskoncept för butikskedjor
inom detaljhandeln. Med kompetens, långsiktiga
affärsrelationer och innovativa produkter ska bolaget
skapa en marknadsledande position på utvalda
marknader. En framgångsrik implementering av bola-
gets affärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets
långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, förut-
tter att bolaget kan rekrytera och bella en led-
ning med god kompetens och kapacitet att nå upp-
ställda mål. För detta krävs att bolaget kan erbjuda
konkurrenskraftig ersättning vilket dessa riktlinjer möj-
liggör.
Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa rikt-
linjer ska syfta till att främja bolagets affärsstrategi och
långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen ska vara marknadsmässig och får bestå
av följande komponenter: fast kontantlön, rörlig kon-
tantersättning, pensionsförmåner och andra
förmåner. Ersättningsnivån för enskild befattningsha-
vare ska vara baserad på faktorer såsom befattning,
kompetens, erfarenhet och prestation. Bolagsstäm-
man kan därutöver - och oberoende av dessa riktlinjer
- besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade
ersättningar.
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kon-
tantersättning ska kunna mätas under en period om
ett år. Den rörliga kontantersättningen för verkstäl-
lande direktören, exklusive semesterersättning, får
uppgå till högst 75 procent av den fasta årliga kon-
tantlönen. Den rörliga kontantersättningen för övriga i
koncernledningen, exklusive semesterersättning, får
uppgå till högst 50 procent av den fasta årliga kon-
tantlönen. För verkställande direktören ska pensions-
förmåner, innefattande sjukförsäkring, vara premiebe-
stämda. Rörlig kontantersättning ska inte vara
pensionsgrundande. Pensionspremierna för premie-
bestämd pension ska uppgå till högst 30 procent av
den fasta årliga kontantlönen.
För övriga ledande befattningshavare ska pensions-
förmåner, innefattande sjukförsäkring, vara premiebe-
stämda om inte befattningshavaren omfattas av för-
månsbestämd pension enligt tvingande lokal
lagstiftning eller kollektivavtalsbestämmelser.
Rörlig kontantersättning ska vara pensionsgrun-
dande i den mån som följer av tvingande lokal
lagstiftning eller kollektivavtalsbestämmelser som är
tillämpliga på befattningshavaren. Pensionspremierna
för premiebestämd pension ska uppgå till
gst 30 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Andra förmåner får innefatta bl.a. livförsäkring,
sjukvårdsförsäkring och bilförmån. Premier och
andra kostnader i anledning av sådana förmåner
får sammanlagt uppgå till högst 12 procent av den
fasta kontantlönen.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder
under andra regler än svenska får, såvitt avser pen-
sionsförmåner och andra förmåner, vederbörliga
anpassningar ske för att följa tvingande sådana
regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers över-
gripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
Upphörande av anställning
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningsti-
den vara högst tolv månader. Fast kontantn under
uppsägningstiden och avgångsvederlag får samman-
taget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta
kontantlönen för två år för verkställande direktören
och ett år för övriga personer i bolagsledningen. Vid
uppsägning från befattningshavarens sida får upp-
gningstiden vara högst sex månader, utan rätt till
avgångsvederlag.
Kriterier för utdelning av rörlig kontantersättning
m.m.
Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad
till förutbestämda och mätbara kriterier som kan
vara finansiella eller icke finansiella. De kan också
utgöras av individanpassade kvantitativa eller kvalita-
tiva mål. Kriterierna ska vara utformade så att de
främjar bolagets affärsstrategi och långsiktiga intres-
sen, inklusive dess hållbarhet, genom att exempelvis
ha en tydlig koppling till affärsstrategin eller främja
befattningshavarens långsiktiga utveckling.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för
utbetalning av rörlig kontantersättning avslutats ska
bedömas/fastställas i vilken utsträckning kriterierna
uppfyllts. Ersättningsutskottet ansvarar för bedöm-
ningen såvitt avser rörlig kontantersättning till
bolagsledningen.
Såvitt avser finansiella mål ska bedömningen base-
ras på den av bolaget senast offentliggjorda finan-
siella informationen.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersätt-
ningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för bola-
gets anställda beaktats genom att uppgifter om
anställdas totalersättning, ersättningens komponenter
samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid
har utgjort en del av ersättningsutskottets och styrel-
sens beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten
av riktlinjerna och de begränsningar som följer av
dessa.
Konsultarvode till styrelseledamöter
Om styrelseledamot utför tjänster för ITAB utöver styrel-
searbetet kan särskilt arvode för detta komma att
betalas ut (konsultarvode) förutsatt att sådana tjäns-
ter bidrar till implementeringen av ITABs affärsstrategi
och tillvaratagande av ITABs långsiktiga intressen,
inklusive hållbarhet. Detta gäller även sådana tjänster
som erhålls ITAB genom av styrelseledamot helägt
bolag. Det årliga konsultarvodet får för respektive sty-
relseledamot aldrig överstiga det årliga styrelsearvo-
det. Konsultarvodet ska vara marknadsssigt och
bestämmas i relation till nyttan för ITAB.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och
genomföra riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets
uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om
förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befatt-
ningshavare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya rikt-
linjer åtminstone vart fjärde år, eller dessförinnan
om det uppkommer behov av väsentliga justeringar,
och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman.
Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits
av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa
och utvärdera program för rörliga ersättningar för
bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer för ersätt-
ning till ledande befattningshavare samt gällande
ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget.
Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhål-
lande till bolaget och bolagsledningen. Vid styrelsens
behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frå-
gor närvarar inte verkställande direktören eller andra
personer i bolagsledningen, i den mån de berörs av
frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt
eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda
skäl för det och ett avsteg är nödndigt för att tillgo-
dose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess håll-
barhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska
bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersättnings-
utskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i
ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg
från riktlinjerna.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 73
Finansiell information
Väsentliga risker och riskhantering
ITABs verksamhet är som all affärsverksamhet förenad med risker. Risker är något som kan
påverka verksamheten negativt men som rätt hanterade även kan tillföra värde. Hur risker
hanteras har därför stor betydelse. De risker, osäkerhetsfaktorer och viktiga omständigheter
som anses väsentliga för koncernens verksamhet och framtida utveckling beskrivs nedan.
Riskerna hänför sig till ITABs verksamhet,
bransch och marknader, och omfattar vidare
en kategorisering enligt följande: strategiska
risker; operationella risker; finansiella risker;
regelefterlevnads- och regulatoriska risker; samt
hållbarhetsrisker. Respektive risk bedöms utifrån
sannolikheten att risken kommer att inträffa och
konsekvenserna för ITAB i det fall risken skulle
inträffa. En redogörelse för koncernens väsent-
liga finansiella risker återfinns i Not 4. Se sid.
70 för en närmare beskrivning av koncernens
övergripande riskhanteringsprocess och försäk-
ringsprogram.
22
23
24
25
26
27
28
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
1
2
3
Sannolikhet
Obetydlig
Obetydlig
Låg
Medel
Hög
Mycket hög
Låg Medel Hög Mycket hög
Konsekvens
NB: Riskernas placering i respektive kvadrat i riskkartan ovan ska tolkas utan inbördes ordning.
Strategiska risker
1 Detaljhandelsmarknadens förändring
och icke-relevanta produkter
2 Makroekonomiska faktorer
3 Geopolitik och politiska risker
Operationella risker
4 Försörjningskedjan, distribution och logistik
5 Produktion och produktionsanläggningar
6 Råvarupriser
7 IT-säkerhetsrisk
8 Kundkoncentration och affärsrelation
9 Förvärvs- och integrationsrisk
10 Goodwill och andelar i koncernföretag
11 Misslyckad implementering och integration
av nytt ERP-system
12 Medarbetarrisk
Finansiella risker
13 Likviditetsrisk
14 Refiansieringsrisk
15 Ränterisk
16 Valutarisk
17 Kreditrisk
Regelefterlevnads- och regulatoriska risker
18 Befintliga och nya lagar och regelverk
19 Korruptionsrisk
20 Immateriella rättigheter
21 Skatterisk och regelverk
Hållbarhetsrisker
22 Social hållbarhet
23 Hälsa & Säkerhet
24 Miljö
25 Rättvis och etisk affärskultur
26 Energi och växthusgaser
27 Material, avfall och cirkulär ekonomi
28 Barn- och tvångsarbete
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 74
Finansiell information
Strategiska risker
Väsentliga risker Beskrivning Riskhantering
1
Detaljhandelsmarknadens
förändring och icke-relevanta
produkter
Detaljhandelsmarknaden är konkurrensutsatt och föränderlig där inte minst det senaste decen-
niets framväxt av online-handeln påverkat konsumentpreferenser och -beteenden. I stora delar
av marknaden har en övergång skett från stora och enbart fysiskt baserade butiker till mindre
butiker med digitala inslag och sammankoppling med webbutiker. Förändrade konsumentprefe-
renser och -beteenden ställer krav på att existerande lösningar och produkter för butiksinredning
och -utformning är attraktiva och effektiva, men också på nya typer av lösningar och koncept.
Det är avgörande för ITAB att i rätt tid kunna förutspå och anpassa sig efter konsumenternas, och i sin tur kundernas, ändrade
preferenser och beteenden, i syfte att kunna bella sina befintliga kunder och attrahera nya kunder. För att möta den
förändrade detaljhandelsmarknaden har ITAB utvecklat One ITAB-strategin som fokuserar på att anpassa verksamheten så att
koncernen framgångsrikt kan leva upp till detaljhandelns behov och krav för framtiden. Detta omfattar bland annat förbättrad
flexibilitet i produktion och leverans, ökad intern effektivitet och förbättrad organisationsstruktur. En framgångsrik implemente-
ring av strategin kräver bland annat att ITAB följer utvecklingen av konsumentbeteenden och detaljhandelsmarknaden noga
samt baserat på detta utvecklar och erbjuder tekniska och hållbara lösningar och produkter som möter kundernas behov
på marknaden. I slutet av 2024 konstaterades att stora delar av One ITAB-strategin har levererats och ITAB kommer att ta fram
en ny strategi med nya ambitioner för den nya koncernen tillsammans med HMY. Denna nya strategi förutsätter en fortsatt
anpassning av verksamheten för att möta detaljhandelns framtida behov och krav.
2
Makroekonomiska faktorer Efterfrågan på ITABs lösningar, produkter och tjänster påverkas av allmänna makroekonomiska
faktorer och andra faktorer såsom recession, hög inflation, stigande räntenivåer, högre energi-
priser, nya konsumtionsmönster, m.m. Alla osäkerhetsfaktorer beträffande ekonomiska framtids-
utsikter som påverkar konsumtionsvanor kan ha en negativ effekt på konsumenternas inköp i
detaljhandeln, särskilt i fysiska butiker, vilket i sin tur påverkar detaljhandlares investeringsvilja för
framtiden.
Koncernens verksamheter följer den makroekonomiska utvecklingen noga och arbetar kontinuerligt med att vidta åtgärder
vid behov. Den makroekonomiska utvecklingen ser gynnsammare ut inför 2025 än de senaste åren även om det kvarstår
osäkerheter kring inflation och andra makroekonomisk data. ITABs övergripande mål är att stärka sina kunders konkurrenskraft
med unika och konkurrenskraftiga lösningar för minskad risk för stölder och svinn, förbättrad operativ effektivitet och minskade
kostnader i butik samt lägre energiförbrukning för detaljhandeln.
3
Geopolitik och politiska risker Förändringar i den geopolitiska situationen skulle kunna ha en negativ påverkan på försäljningen
av ITABs butikslösningar, produkter och tjänster. Exempel på sådana situationer kan vara krig
och väpnade konflikter, politiska beslut, handelskrig och tullar samt ekonomiska sanktioner som
verkar en bransch, region eller ett land där ITAB är verksamt.
ITAB bedrev under 2024 egen verksamhet i totalt 23 länder samt via samarbetspartner på andra marknader. Av koncernens
nettoomttning för 2024 utgör förljningen till kunder i Europa cirka 90 procent. ITABs leverantörer av metall, vilket är en viktig
råvara för verksamheten, finns främst i Italien, Sverige och Tjeckien. ITABs produktion bedrivs främst i Skandinavien och Central-
europa. ITAB följer noga den geopolitiska utvecklingen i världen och fattar vid behov affärsmässiga beslut med anledning av
detta.
Operationella risker
Väsentliga risker Beskrivning Riskhantering
4
Försörjningskedjan,
distribution och logistik
ITAB i hög grad är beroende av pålitliga och välordnade processer i förrjningskedjan i syfte att
kunna erbjuda kunder i Europa och resten av världen sina helhetssningar med allt från in
till ett butikskoncept, utveckling och produktion till installation på plats hos kunden. Eventuella
störningar eller avbrott i försörjningskedjan skulle kunna ha en negativ effekt på koncernens
verksamhet och försäljning.
ITABs försörjningsprocesser ses kontinuerligt över i syfte att förbättra och att åtgärda eventuella brister. Det innefattar bland
annat kontakt och samordning med relevanta leverantörer, såsom leverantörer av råvaror och transporttjänster, och relevanta
produktionsanläggningar, produkttestning, paketering och installation. ITAB har en även försäkringar för kostnader uppkomna
från störningar eller incidenter vid transport.
5
Produktion och
produktionsanläggningar
ITABs produktionsanläggningar är en central funktion i koncernen och dessa är i kontinuerlig drift.
Störningar i produktionen eller hela produktionsavbrott på grund av exempelvis handhavandefel,
olyckor, bränder, stölder, inbrott eller maskinfel, skulle kunna innera att koncernen inte kan
uppfylla sina åtaganden gentemot kund i rätt tid eller överhuvudtaget.
ITAB arbetar med kontinuitetsplaner för sina produktionsanläggningar och genomför beredskapsövningar, riskanalyser
och före byggande arbete i enlighet med dessa. Längre driftsstörningar eller avbrott i produktion kan även medföra att ITAB
behöver anpassa sitt arbetssätt och produktion för att uppfylla sina åtaganden mot kund. I syfte att minska de ekonomiska
effekterna av eventuella skador och avbrott i produktionen har ITAB-koncernen ett centralt upphandlat globalt försäkringspro-
gram. Programmet omfattar sedvanligt försäkringsskydd för bland annat allmänt ansvar, egendom och avbrott i verksamhet.
6
Råvarupriser ITAB är beroende av råvaror såsom råmaterial och energi i sin produktion. Prisvariationer och
leveransstörningar för dessa råvaror kan på kortare och längre sikt påverka produktionskostna-
der. Råvarupriser fluktuerar baserat på tillgång och efterfrågan på världsmarknaden, som i sin tur
påverkas av faktorer så som transporter och produktionskedjedynamik, men även krig, regulato-
riska, politiska och landspecifika faktorer.
En stor del av ITABs kundaffärer är projektdrivna och prissätts i samband med offert där hänsyn tas till prisläget vid installation
(s.k. Price on application – POA). Många av koncernens kundavtal innehåller även klausuler som skyddar mot större föränd-
ringar i pris på råvaror. Väsentliga och långvariga prisökningar eller leveransstörningar av relevanta råvaror kan medföra att
ITAB över tid behöver anpassa sitt arbetssätt och val av råvaror för att fortsätta ha ett attraktivt kunderbjudande.
7
IT-säkerhetsrisk ITABs verksamhet och drift är beroende av tillförlitligheten hos, funktionerna i och den fortsatta
utvecklingen av koncernens IT-system avseende all datakommunikation och de affärssystem
som koncernen använder för arbetsflödet från order och lagerhållning till leverans. Koncernen
anlitar ett antal tredje parter som bistår med att effektivt hantera dessa system. Om IT-systemen
inte fungerar som förväntat på grund av handhavandefel av ITAB eller dess leverantörer, eller på
grund av externa faktorer såsom olika typer av cyberattacker eller skadlig programvara skulle
koncernen kunna drabbas av störningar i produktionen och administrationen. Detta kan i sin tur
medföra att leveranser till kund inte sker i rätt tid eller överhuvudtaget, att försäljning eller mark-
nadsandelar går förlorade eller att ITABs renommé skadas.
ITAB har IT-policys och riktlinjer för att bibehålla driften av IT-system samt att minska säkerhetsrisker relaterade till dessa system.
Koncernen arbetar enligt NIST-ramverket där verksamheten på 60 punkter mäter och strukturerar sitt arbete för att minska
säkerhetsriskerna på varje ITAB-enhet. Detta inkluderar bland annat att arbeta med moderna lösningar för skydd och sårbar-
hetstester samt att regelbundet testa återläsningar av backuper. Säkerhetsutbildning av alla medarbetare i koncernen är
också en viktig del som sker fortlöpande. Tvåfaktorsautentisering används för all extern eller administrativ access. Koncernen
genomför även regelbundet revisioner av kritiska IT-system levererade från tredje part samt externa revisioner av ITABs egna
IT-system och processer.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 75
Finansiell information
Operationella risker forts.
Väsentliga risker Beskrivning Riskhantering
8
Kundkoncentration och
affärsrelation
Merparten av ITABs kunder sett till omsättning är större butikskedjor verksamma inom detaljhan-
del, varav många verkar internationellt och har butiker i ett flertal länder. Om en större kund mins-
kar sin användning av koncernens lösningar, produkter eller tjänster, säger upp befintligt avtal
eller avslutar relationen med ITAB i dess helhet kan det få en negativ påverkan på verksamheten.
rsäljningen till ITABs enskilt största kund motsvarade cirka 11 procent av koncernens totala
förljning under 2024. Utöver den största kunden motsvarade inte försäljningen till någon annan
enskild kund mer än 4 procent.
ITAB är beroende av att upprätthålla goda och långvariga relationer med sina kunder, ofta genom att ramavtal ins.
Specifika kundavtal upprättas oftast för varje enskild butikslösning, produkt och/eller tjänst. Endast i begränsad utsträckning
ingås kundavtal som reglerar ett långsiktigt åtagande för kunden att köpa butikslösningar, produkter och/eller tjänster från
koncernen. ITABs renommé är härigenom en viktig tillng som bidrar till att särskilja dess lösningar, produkter och tjänster
från konkurrerande lösningar, produkter och tjänster. Koncernens renommé bidrar även till att behålla och attrahera bland
annat kunder, anställda och leverantörer på de marknader där koncernen är verksam. ITAB genomför regelbundet kund-
undersökningar och -intervjuer i syfte att stärka och utveckla samarbetet över tid.
9
Förvärvs- och integrationsrisk ITABs tillväxtstrategi omfattar såväl hållbar organisk tillväxt som strategiska förvärv. Koncernen
avser således att genomföra förvärv i syfte att utöka sitt erbjudande och/eller geografiska
närvaro för framtida tillväxt och lönsamhet. Om de antaganden och ställningstaganden som ITAB
r baserade på sin due diligence av bolaget som ska förvärvas samt annan information som är
tillgänglig vid förvärvstidpunkten, inklusive antaganden om framtida intäkter och rörelsekostna-
der, visar sig vara visar sig vara felaktiga kan det leda till att ITAB inte kan uppnå alla förväntade
fördelar med förvärvet. Förvärv av bolag kan dessutom exponera koncernen för risker förknippa-
de med integration av förvärven.
Riskerna för förvärv hanteras genom strategier och planer som beslutas av styrelse och koncernledning. ITAB tar även hjälp
av externa specialister inför och under genomförande av ett förvärv. Således identifieras och analyseras risker noggrant i due
diligence-processen inför förvärv, och följs upp löpande under förvärvets genomförande och integrationsfasen. Vid förvärv
betonar ITAB vikten av en väl genomförd integration och att behålla nyckelpersoner i det förvärvade bolaget genom väl ge-
nomarbetade planer och förberedelser. Förvärvet av HMY, vilket slutrdes per den 31 januari 2025, accelererar omställningen
på marknaden och gör ITAB-koncernen mer skalbar och flexibel i en föränderlig värld. En misslyckad integration kan dock
innebära stora negativa ekonomiska konsekvenser och för att lyckas med integrationen och uppnå förväntade synergier har
en ”integration management office”-funktion inrättats som, tillsammans med koncernledningen och styrelsen, kontinuerligt
följer upp status på integrationen och dess risker - i syfte att hantera eventuella problem och vid behov vidta korrigerande
åtgärder.
10
Goodwill och andelar
i koncernföretag
Goodwill utgör en betydande tillgångspost i koncernens balansräkning, motsvarande drygt 26
procent av totala tillgångar för 2024. På motsvarande sätt utgör andelar i koncernföretag cirka
60 procent av totala tillgångar i moderbolagets balansräkning. Eventuellt nedskrivningbehov av
goodwill och andelar i koncernföretag kan komma att påverka ITABs finansiella ställning.
I enlighet med de väsentliga redovisningsprinciper som beskrivs i Not 2 genomför ITAB årligen en nedskrivningsprövning på
goodwill, eller oftare om indikation att nedskrivningsbehov finns. Denna nedskrivningsprövning baseras på ett flertal antagan-
den och känslighetsanalyser, vilka framgår av Not 18. Inget nedskrivningsbehov av goodwill har påvisats.
11
Misslyckad implementering
och integration av nytt
ERP-system
ITAB har i enlighet med strategin ett behov av integrerade och samordnade arbetsprocesser
inom hela koncernen. ITAB befinner sig nu i en fas där en mängd lokala afrs-/ERP-system ska
ersättas till ett gemensamt på global nivå. Det finns en risk att implementering och integration av
ERP-system tar längre tid och kräver mer resurser en beräknat, vilket kan öka kostnaderna.
Det koncerngemensamma ERP-systemet är baserat på en väletablerad afrssystemlösning från IFS, i vilken anpassningar sker
utifrån en väl genomarbetad projektplan, prototyp och gemensam ERP-mall. Implementeringen av systemet sker stegvis i olika
delar av koncernen, baserat på erfarenheter från genomförda pilotinstallationer, vilket minimerar risken för misslyckad integra-
tion. Projektet har hög prioritet hos ITABs koncernledning och övriga ledningsgrupper, med regelbunden uppföljning av lagd
projektplan. Projektet bedöms i nuläget ha tillräckliga resurser för genomförande i enlighet med lagda projektplaner.
12
Medarbetarrisk ITABs verksamhet och framtida framgång är i hög grad beroende av att attrahera och bella
engagerade och kompententa medarbetare och nyckelpersoner. Om en eller flera nyckelperso-
ner lämnar koncernen eller ITAB skulle misslyckas med att locka till sig och behålla kvalificerade
medarbetare inom bland annat forskning & utveckling eller produktion på acceptabla villkor
skulle detta kunna ha en negativ inverkan på koncernens verksamhet och framtidsutsikter samt
leda till förskjutningar i utvecklingen av nya lösningar, produkter och tjänster.
ITAB har ett stort fokus på att erbjuda samtliga medarbetare en trivsam och attraktiv arbetsplats som präglas av goda
arbetsvillkor, lika möjligheter, mångfald och en säker och sund arbetsmiljö – allt i enlighet med ITABs koncerngemensamma
uppförandekod. Samtliga arbetsplatser ska vara fria från alla former av diskriminering och kränkande särbehandling. För
att motverka negativa effekter vid förlust av nyckelpersoner arbetar koncernen kontinuerligt med kompetensutveckling och
successionsplanering.
Finansiella risker
Väsentliga risker
13
Likviditetsrisk
ITAB är exponerat för finansiella risker i form av likviditetsrisker, refinansieringsrisker, ränterisker, valutarisker och kreditrisker. Styrelsen fastställer årligen en koncernövergripande finanspolicy
som reglerar hanteringen av dessa risker. För information om de finansiella riskerna, se Not 4.
14
Refiansieringsrisk
15
Ränterisk
16
Valutarisk
17
Kreditrisk
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 76
Finansiell information
Regelefterlevnads- och regulatoriska risker
Väsentliga risker Beskrivning Riskhantering
18
Befintliga och nya lagar och
regelverk
ITABs verksamhet är föremål för olika lagar och regelverk inom ett antal olika länder och jurisdik-
t ioner. Koncernen är följaktligen även exponerad för risker relaterade till implementeringen av
nya eller ändrade lagar eller regelverk i dessa länder och jurisdiktioner. Bristande efterlevnad av
lagar och regler kopplat till miljö eller dataskydd eller andra lagar och regler tillämpliga på bland
annat koncernens produktion, arbetsmiljö och certifiering kan göra att ITAB blir föremål för böter,
straffavgifter och andra sanktioner, krav från tredje parter, förlorat renommé, förlust av befintliga
kunder eller negativ påverkan på potentiella nya kunders vilja att ingå avtal med koncernen.
ITAB har en central legal funktion som antingen själva ansvarar för eller assisterar i arbetet med att följa upp och säkerställa
att koncernen följer olika regelverk och lagar. Den centrala funktionen följer löpande upp förändrade och nya lagar och
regelverk för att vid behov rekommendera och säkerställa anpassningar av verksamheten. Den centrala funktionen sätter
även riktlinjer för bland annat regelefterlevnad och avtalsvillkor inom koncernen, vilket innebär att respektive bolag inom
ITAB-koncernen också har ett ansvar för att följa lokala lagar och förordningar.
19
Korruptionsrisk ITABs geografiska spridning utsätter koncernen för risker hänförliga till bland annat sanktioner
och korruption. ITABs marknadsföring och försäljning i vissa högriskområden såsom länder i
Sydamerika och Asien, ökar exponeringen för korruption. Korruptionsriskerna är särskilt höga i
samband med inköpsförfaranden för kontrakt av betydande värde. Risken för korruption ökar
ytterligare genom att ITAB, oftast på grund av praxis i aktuellt land, anlitar agenter på vissa av
sina marknader, bland annat i Italien och Mellanöstern.
ITAB har implementerat en koncernövergripande uppförandekod som reglerar nolltolerans mot alla former av mutor, be-
stickning och korruption. Om koncernens anställda eller agenter inte efterlever denna uppförandekod och det erbjuds eller
efterfrågas otillbörliga förmåner kan detta leda till straffrättsliga påföljder för såväl koncernen som för anställda och styrelse-
ledamöter enligt tillämplig antikorruptionslagstiftning. Utöver uppförandekoden har ITAB även andra policys, så som hållbar
inköpspolicy, som relegerar korruption i flera delar av ITABs värdekedja och dess affärsrelationer.
20
Immateriella rättigheter ITABs verksamhet är beroende av ett antal immateriella rättigheter, inklusive varumärken, patent,
annan skyddad information och företagshemligheter. Om koncernen inte skyddar sina immate-
riella rättigheter på ett effektivt sätt eller om någon vidtar rättsliga åtgärder mot ITAB för intrång i
immateriella rättigheter kan detta ha en negativ inverkan på koncernens verksamhet.
Inom ITAB finns ett forum för immateriella rättigheter som avser att identifiera och hantera risker och frågor kring koncernens
rättigheter. Vidare sker även utbildning och kompetenshöjande arbete för medarbetare i koncernen som arbetar med dessa
frågor.
21
Skatterisk och regelverk Hanteringen av skatterättsliga frågor, så som bolagsskatt, moms och internprissättning för trans-
aktioner inom koncernen, baseras på tolkningar av gällande, relevant och ny skattelagstiftning,
skatteavtal och andra skatteföreskrifter samt ställningstaganden från relevanta myndigheter. Om
exempelvis dessa lager, avtal och föreskrifter föndras eller ITABs tolkning och tillämpning av de
samma visar sig vara felaktig kan koncernens tidigare och nuvarande hantering av skattefrågor
ifrågasättas. Om skattemyndigheter med framgång gör gällande sådana anspråk kan detta
leda till ökade skattekostnader, avgifter, räntor samt interna och externa konsultkostnader för ITAB.
ITAB genomför löpande interna revisioner för att utvärdera tolkningar och utfall av skattefrågor både på koncernnivå och
lokalt i varje dotterbolag. Koncernen inhämtar regelbundet råd från oberoende skatteexperter för skatterättsliga frågor.
ITAB och dess dotterbolag är från tid till annan även föremål för externa skatterevisioner och granskningar. Hanteringen av
internprissättningsfrågor inom koncernen är baserad på OECDs riktlinjer och nationella regelverk för internprissättning samt
dokumenterade principer för att fastställande av pris ska ske enligt marknadsmässiga villkor vid närståendetransaktioner.
Hållbarhetsrisker (miljö, socialt ansvarstagande och bolagsstyrning − ESG)
Väsentliga risker Beskrivning Riskhantering
22
Social hållbarhet
ITAB är beroende av att kunna attrahera och behålla engagerad och kompetent personal (se
avsnittet Medarbetarrisk på sid. 75). En förutsättning för detta är att erbjuda alla anställda en
arbetsplats med goda arbetsvillkor. Detta gäller såväl den fysiska arbetsmiln, som nämns ned-
an, som sociala och psykologiska aspekter. En arbetsplats som kännetecknas av exempelvis lika
möjligheter och som är fri från all diskriminering. Detta gäller även arbetsvillkoren för koncernens
leverantörer och partners, och tar hänsyn till alla berörda samhällen genom värdekedjan.
ITAB-koncernens uppförandekod föreskriver att alla anställda i koncernen ska erbjudas en välkomnande arbetsplats och
goda arbetsvillkor, lika möjligheter, mångfald samt en säker och hälsosam arbetsmiljö. Koncernens samtliga arbetsplatser
ska vara fria från diskriminering på grund av kön, civilstånd, etnicitet eller nationellt ursprung, sexuell läggning, könsidentitet,
religion, ålder eller funktionshinder. Koncernen arbetar aktivt med kompetens- och yrkesutveckling. Genom koncernens uppfö-
randekod för leverantörer och revisioner på plats hos alla huvudleverantörer tillämpas liknande krav på goda arbetsvillkor
i hela värdekedjan.
23
lsa & Säkerhet
Arbetsmiljön inom ITABs verksamhet är avgörande för hälsa och säkerhet för de anställda i kon-
cernen, särskilt på grund av risken för olyckor och incidenter. ITAB omfattas av bestämmelser på
arbetsmiljöområdet i de jurisdiktioner där ITAB bedriver produktion. Detta gäller även arbetsmiljön
för koncernens leverantörer och partners samt säkerheten för slutanvändarna av ITABs produkter.
Bristande efterlevnad av lagar och förordningar i någon av de jurisdiktioner där koncernen bedri-
ver verksamhet kan leda till att myndigheter utfärdar beslut om verkställighetsåtgärder, utdömer
avgifter eller böter och i vissa fall till och med inför restriktioner för koncernens verksamhet.
Inom ITAB-koncernen bär varje företag ansvaret för att upprätthålla en säker arbetsplats i enlighet med lokala lagar och
förordningar. För att skapa enhetliga standarder inom hela koncernen har ITAB formulerat ett ramverk för hälsa & säkerhet
och har påbörjat implementering av det på lokal nivå. Interna organ som övervakar hälsa & säkerhet inkluderar arbetstagarre-
presentation och betonar en samarbetsstrategi för att säkerställa välbefinnande och säkerhet för alla anställda i hela organi-
sationen. ITAB har ett mål om noll olyckor och arbetar aktivt för att minska antalet olyckor och granskar säkerhetsrutinerna
hos företag som rapporterar ett högre antal olyckor. Genom koncernens uppförandekod för leverantörer och revisioner på
plats hos alla huvudleverantörer tillämpas liknande krav på hälsosamma och säkra arbetsplatser i hela värdekedjan.
24
Miljö
Det finns en risk att ITABs verksamhet har en negativ påverkan på miljön på grund av föroreningar
av mark, luft och vatten, samt vattenanvändning genom sin verksamhet. Eventuella föroreningar
kan ha betydande inverkan på biologisk mångfald och ekosystem, liksom på ITABs resultat och
anseende.
Exponeringen för farliga material och ämnen är mycket begränsad i ITAB-koncernens produktion. All användning och depo-
nering av sådana material eller ämnen hanteras i enlighet med lagar och förordningar. Koncernen håller på att anta en
rad åtgärder för vattenanvändning i produktionen och det dagliga livet för att skydda vattenresurserna och lösa eventuella
problem med avloppsvatten.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 77
Finansiell information
Hållbarhetsrisker (miljö, socialt ansvarstagande och bolagsstyrning − ESG) forts.
Väsentliga risker Beskrivning Riskhantering
25
Rättvis och etisk affärskultur
Om ITAB-koncernen och/eller någon av dess anställda inte agerar i enlighet med en rättvis och
etisk affärskultur kan det få allvarliga konsekvenser för koncernen och/eller enskilda personer. Om
koncernens anställda eller externa agenter inte följer ITAB-koncernens uppförandekod och om
otillrliga förmåner erbjuds av koncernen, eller på uppdrag av koncernen, kan detta vara straff-
bart för koncernen och dess anställda och styrelseledamöter, enligt svensk eller annan tillämplig
antikorruptionslagstiftning.
ITAB-koncernens uppförandekod fastställer de grundläggande principerna för hur all verksamhet inom koncernen ska bedri-
vas och bygger på förtroende, ärlighet och öppenhet. Enligt uppförandekoden har ITAB en nolltoleranspolicy avseende alla
former av mutor och korruption. Koncernen genomförde ett omfattande utbildningsprogram kring en uppdaterad uppfö-
randekod och nya visselblåsardirektivet under 2023. ITAB har en intern och extern visselblåsartjänst.
26
Energi och växthusgaser
Verksamheterna inom ITAB-koncernen producerar växthusgaser både direkt och indirekt i värde-
kedjan. Energianvändning, som inte kommer från en förnybar källa, bidrar också till produktionen
av växthusgaser.
Inom ITAB-koncernen finns planer för energiförbrukningen som innebär att 100 procent av elen ska genereras från förnybara
källor. Koncernen har förbundit sig till en minskning om 50 procent av koldioxidekvivalenter (CO2e) för Scope 1- och
2-utsläpp till 2030.
27
Material, avfall och cirkulär
ekonomi
Materialanvändning och avfall bidrar båda till utarmningen av de tillgängliga naturresurserna.
I framtiden kommer utformningen för återanvändning av utrustning och övergång till en cirkulär
ekonomi att vara avgörande för att minska både materialförbrukning och det avfall som genere-
ras genom dess processer.
ITAB-koncernens engagemang för hållbar affärsutveckling framgår tydligt av strategin att skapa butikslösningar som stöder
kunderna genom att erbjuda energi- och kostnadseffektiva produkter. Koncernen fokuserar på att införliva alltmer hållbara
material i sin lösnings- och produktportfölj i linje med sin policy för hållbara inköp, i syfte att minimera miljöpåverkan och
bidra till att kunderna uppnår sina mål om nollutsläpp av koldioxid. I samarbete med detaljhandlare utvecklar ITAB lösningar
för cirkulär ekonomi, där utrustning renoveras istället för att bytas ut. För att undvika deponering av avfall är målet att reparera,
återanvända, renovera och återvinna en allt större del av den befintliga utrustningen hos kunderna.
28
Barn- och tvångsarbete
Risken för barn- eller tvångsarbete i ITABs egen produktion eller inom leverantörskedjan för en
produkt eller tnst.
ITAB-koncernens uppförandekod fastställer de grundläggande principerna för att respektera mänskliga rättigheter i enlighet
med internationella konventioner. Uppförandekoden tillsammans med koncernens uppförandekod för leverantörer fastställer
en nolltoleranspolicy avseende alla former av barn- och tngsarbete inom ITAB och i hela värdekedjan. ITAB-koncernen
genomför årliga revisioner på plats av alla huvudleverantörer, och företag inom ITAB är regelbundet föremål för revisioner av
vissa eller sina större kunder.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 78
Finansiell information
Bolagsstyrningsrapport 2024
Svensk kod för bolagsstyrning
och ITABs bolagsstyrningsrapport
ITAB Shop Concept AB (publ) är ett svenskt publikt
aktiebolag, vars övergripande mål är att skapa lång-
siktigt värde för aktieägare och andra intressenter.
ITABs stamaktier är noterade på Nasdaq Stockholm i
segmentet Mid Cap.
ITAB tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning
(”Koden”). Koden är ett led i självregleringen inom det
svenska näringslivet och bygger på principen ”följ eller
förklara”. Det innebär att ett bolag som tilmpar
Koden kan avvika från enskilda regler i det fall det
anses leda till bättre bolagsstyrning, men ska då avge
förklaringar där skälen till varje avvikelse redovisas.
Denna bolagsstyrningsrapport avseende räken-
skapsåret 2024 beskriver ITABs bolags styrning, ledning
och förvaltning samt den interna kontrollen avseende
den finansiella rapporteringen och är upprättad i
enlighet med Kodens rekommendationer. Bolagsstyr-
ningsrapporten utgör en del av de formella årsredovis-
ningshandlingarna och har granskats av bolagets
revisorer enligt ÅRL.
Bolagsstyrning, ansvarsfördelning
och bolagsordning
God bolagsstyrning handlar om att säkerställa att bolag
för aktieägarna sköts hållbart, ansvarsfullt och så effektivt
som möjligt. Förtroendet hos lagstiftare och i samhället
för att bolagen agerar ansvarsfullt är avgörande för bola-
gens frihet att förverkliga sina strategier för att skapa
värde. Förtroendet hos befintliga och potentiella investe-
rare för att så sker är avgörande för deras intresse av att
investera i bolagen. Härigenom tryggas närings livets fri-
het att utvecklas och dess försörjning av riskkapital och
kompetens.
Syftet med bolagsstyrningen i svenska börs bolag är
att skapa en tydlig roll- och ansvarsfördelning mellan
ägare, styrelse, styrelsens utskott samt verkställande
ledning och regleras av en kombination av skrivna
regler och praxis. ITAB har att i första hand tilmpa
svensk aktiebolagslag och de regler som gäller på
den reglerade marknad på vilken bolagets aktier är
upptagna till handel (Nasdaq Stockholm) samt god
sed på aktiemarknaden. De informationskrav som ITAB
har att uppfylla finns i det av Nasdaq Stockholms
utgivna ”Regelverk för emittenter” och Koden är en del
av detta regelverk. ITAB ska samtidigt i sin verksamhet
följa de bestämmelser som finns angivna i bolagets
bolagsordning. Bolagsordningen återfinns i sin helhet
på ITABs webbplats itabgroup.com.
Avvikelser från Koden
För 2024 finns inga avvikelser från Koden att rappor-
tera.
Bolagsstyrningstruktur inom ITAB
Av Aktiebolagslagen följer att det i bolaget ska finnas
tre beslutsorgan: bolagsstämma, styrelse och verkstäl-
lande direkr. Det ska också finnas ett kontrollorgan,
revisorer, som utses av bolagsstämman. I lagen anges
vilka uppgifter respektive organ har och vilket ansvar
de personer har som ingår i bolagsorganen.
Information om ITAB-aktien och ägarförhållanden
finns på sid. 64-65.
Bolagsstämma
StyrelseRevisorer
VD
Koncernledning
Dotterbolag
Valberedning
Bolagsstämma
Bolagsstämman är det högsta beslutande organet där
aktieägarna utövar sitt inflytande över bolaget och har
en överordnad ställning i förhållande till bolagets styrelse
och verkställande direktör. Kallelse till bolagsstämma ska
enligt bolagsordningen ske genom annonsering i Post-
och Inrikes Tidningar och på bolagets webbplats. Infor-
mation om att kallelse har skett ska annonseras i Dagens
Industri. På den ordinarie årliga bolagsstämman (års-
stämman) fattas bland annat beslut om att fastställa års-
redovisning och koncernredovisning, bevilja ansvarsfrihet
för styrelse och verkställande direktören, disposition av
resultatet för det gångna året, val av styrelse och, när så
erfordras, revisorer samt andra frågor i enlighet med
aktiebolagslagen och bolagsordningen.
Alla aktieägare som är direktregistrerade i aktie-
boken och som anlt sitt deltagande i tid kan delta i
stämman och rösta för samtliga sina aktier. Aktieä-
gare som inte själva har möjlighet att närvara kan
företdas genom poströstning eller via ombud. Det
tillämpas inga särskilda arrangemang av bolaget i
fråga om bolagsstämmans funktion, på grund av
bestämmelse i bolagsordningen eller såvitt känt för
bolaget på grund av aktieägaravtal.
Årsstämma 2024
ITABs årsstämma avhölls onsdagen den 15 maj 2024.
Vid stämman deltog totalt 50 aktieägare som tillsam-
mans representerade cirka 172 miljoner röster, motsva-
rande drygt 80 procent av totalt antal utestående
aktier och röster i bolaget vid tidpunkten för stämman.
I huvudsak fattades följande beslut:
Beviljande av ansvarsfrihet för styrelse och verkstäl-
lande direktören avseende 2023 års förvaltning.
Omval av styrelseledamöterna Petter Fägersten,
Anders Moberg, Madeleine Persson, Fredrik Rapp
och Vegard Søraunet samt nyval av styrelseleda-
möterna Amelie de Geer, Lars Kvarnsund och Peder
Strand.
Till styrelseordförande omvaldes Anders Moberg.
Till revisor valdes det registrerade revisionsbolaget
Ernst & Young AB, med auktoriserade revisorn
Joakim Falck som huvudansvarig revisor.
Arvode till styrelse och revisorer och ersättnings-
rapport för 2023 fastställdes.
Indragning av återköpta stamaktier.
Bemyndigande för styrelsen att fatta beslut om för-
värv och övertelse av egna aktier.
Bemyndigande för styrelsen att fatta beslut om
nyemission av aktier upp till maximalt 10 procent av
antalet utestående aktier i bolaget.
Extra bolagsstämma 2024
ITAB genomförde måndagen den 21 oktober 2024 en
extra bolagsstämma i syfte att godkänna styrelsens
beslut om att genomföra en riktad nyemission av totalt
38 200 000 stamaktier som delfinansiering av förrvet
av HMY. Bolagsstämman godkände styrelsens beslut.
Vid stämman deltog totalt 71 aktieägare som tillsam-
mans representerade cirka 186 miljoner röster, motsva-
rande drygt 77 procent av totalt antal utestående
aktier och röster i bolaget vid tidpunkten för stämman.
Koncernstab
Revisionsutskott
Ersättningsutskott
Aktieägare
Bolagsstyrning
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 79
Finansiell information
Årsstämma 2025
ITABs årsstämma äger rum onsdagen den 7 maj 2025 i
Jönköping. Ytterligare information finns på sid. 134.
Valberedning
I enlighet med Koden ska ITAB ha en valberedning.
Valberedningen är bolagsstämmans organ för bered-
ning av stämmans beslut i tillsättningsfrågor i syfte att
skapa ett bra underlag för stämmans behandling av
dessa ärenden.
Vid årsstämman 2022 fastställdes reviderade instruk-
tioner för valberedningen. I enlighet med dessa har
styrelsens ordförande i uppdrag att kontakta de
största aktieägarna och be dessa att utse tre leda-
ter att utra valberedning. Urvalet av aktigare att
kontakta ska göras baserat på aktieägarrteck-
ningen förd av Euroclear Sweden per den 31 augusti
varje år. Ordförande i valberedningen ska, om inte
ledamöterna enas om annat, vara den ledamot som
är utsedd av den största aktieägaren. Valberedning-
ens sammansättning ska offentliggöras senast sex
månader före årsstämma. Instruktionerna gäller tills
vidare.
I enlighet med detta utsåg de största aktieägarna
ACapital ITAB HoldCo AB, Pomona-gruppen AB och
Övre Kullen AB varsin ledamot till valberedningen inför
årsstämman 2025. Denna valberedning består av Åsa
Otterlund (utsedd av ACapital ITAB HoldCo), Ulf Hed-
lundh (utsedd av Pomona-gruppen) och Petter Fäger-
sten (utsedd av Övre Kullen), med Åsa Otterlund som
ordförande. Ledamöterna i valberedningen är
utsedda för perioden fram till och med årsstämman
2025. I det fall en ledamot lämnar uppdraget i valbe-
redningen innan dess arbete är slutfört har de kvarva-
rande ledamöterna i uppdrag att utse en ny ledamot.
Inför årsstämman 2025 har valberedningen i upp-
drag att förbereda och framgga förslag till stäm-
moordförande, styrelseledamöter och styrelse-
ordförande till styrelsen, arvoden till ledamöter i
styrelse och utskott samt, i förekommande fall, val av och
arvoden till revisorer. Valberedningen ska i övrigt fullgöra
de uppgifter som enligt Koden ankommer på valbered-
ningen. Valberedningen ska vid bedömningen av styrel-
sens utvärdering och i sitt förslag särskilt beakta kravet på
mångsidighet och bredd i styrelsen och på att eftersträva
en jämn könsfördelning i enlighet med mångfaldspolicyn
enligt regel 4.1 i Koden. Valberedningens förslag ska in
i kallelsen till årsstämman 2025. I anslutning till att styrel-
sen utfärdar kallelsen till årsstämman ska valberedningen
tillse att bolaget publicerar valberedningens förslag och
motiverade yttrande samt information om hur valbered-
ningen bedrivit sitt arbete på ITABs webbplats itabgroup.
com.
Det utgår inget arvode för uppdraget i valbered-
ningen.
Inför årsstämman 2025 har valberedningen utvärde-
rat relevanta delar av styrelsens arbete och hittills haft
sex protokollförda möten, med samtliga ledamöter
närvarande, och därutöver haft ett antal kontakter.
Styrelse
Styrelsens uppdrag är att för ägarnas räkning förvalta
bolagets angelägenheter. Enligt ITABs bolagsordning
ska styrelsen utgöras av lägst tre och högst nio leda-
ter med högst nio suppleanter.
Styrelsens ledamöter
Vid utgången av 2024 bestod styrelsen i ITAB Shop Con-
cept AB av åtta ordinarie styrelse leda möter utsedda av
årsstämman den 15 maj 2024: Anders Moberg (ordfö-
rande), Petter Fägersten, Amelie de Geer, Lars Kvarns-
und, Madeleine Persson, Fredrik Rapp, Peder Strand och
Vegard Søraunet. En presentation av dessa styrelseleda-
möter inklusive uppgifter om andra uppdrag återfinns
på sid. 84 samt på ITABs webbplats itabgroup.com. Verk-
ställande direktören och andra tjänstemän i koncernen
deltar i styrelsens sammanträden som föredragande
eller i administrativa funktioner.
Samtliga styrelseledamöter är oberoende i förhållande
till bolaget och dess ledande befattnings havare. fyra av
ledamöterna är oberoende till större aktieägare. Styrel-
sen uppfyller härigenom kraven på oberoende enligt
regelverken. Bolagsordningen innehåller inga särskilda
bestämmelser om tillsättande och entledigande av sty-
relseledamöter eller ändring av bolagsordningen.
I enlighet med årsstämmans beslut i maj 2024 upp-
r totalt styrelsearvode till 2 500 000 kr, varav till sty-
relsens ordförande utgår 575 000 kr och till övriga
ledamöter 275 000 kr per person.
Se även sammanställning över styrelsens leda ter
och deltagande i utskott, närvaro i styrelsemöten,
beroendeförhållanden och styrelsearvoden nedan.
Styrelsens ordförande
Styrelsens ordförande har till uppgift att se till att styrel-
sens arbete är väl organiserat och bedrivs effektivt
samt att styrelsen fullgör sina uppgifter. Ordföranden
ska särskilt organisera och leda styrelsens arbete för
att skapa bästa möjliga förutsättningar för styrelsens
arbete. Det är ordförandens uppgift att tillse att en ny
styrelseledamot genomgår erforderlig introduktionsut-
bildning samt den utbildning i övrigt som styrelseordfö-
randen och ledamoten gemensamt finner lämplig, tillse
att styrelsen fortlöpande uppdaterar och fördjupar sina
kunskaper om bolaget, tillse att styrelsen håller samman-
träde när så erfordras och erhåller tillfredsställande infor-
mation och beslutsunderlag för sitt arbete, fastställa för-
slag till dagordning för styrelsens sammanträden efter
samråd med verkställande direktören, kontrollera att sty-
relsens beslut verkställs samt se till att styrelsens arbete
årligen utvärderas. Ordföranden ansvarar för kontakter
med ägarna i ägarfrågor och för att förmedla synpunk-
ter från ägarna till styrelsen.
Styrelsens uppgifter
Styrelsen är ytterst ansvarig för bolagets organisation
och förvaltningen av bolagets angelägen heter i bola-
gets och samtliga aktigares intresse i enlighet med
de lagar, förordningar och avtal som bolaget har att
följa. Den ska dessutom med utgångspunkt från en
omvärldsanalys fatta beslut i strategiska frågor.
Styrelsen fastställer årligen en skriftlig arbetsordning
som reglerar styrelsens arbete och dess inrdes
arbetsfördelning, inklusive dess utskott, beslutsord-
ningen inom styrelsen, styrelsens mötes ordning och
ordförandens arbetsuppgifter samt instruktion för den
finansiella rapporteringen. Styrelsen har också utfär-
Styrelsens och utskottens sammansättning, beroendeförhållanden, närvaro och arvoden 2024
Utskott Oberoende i förhållande till
1)
Deltagande i
Namn Uppdrag Ersättning Revision
Bolaget och
bolagsledningen
Större
aktieägare
Styrelsesammanträden
(totalt antal)
Ersättningsutskott
(totalt antal)
Revisionsutskott
(totalt antal)
Styrelsearvode inkl.
utskottsersättning (SEK)
Anders Moberg Ordf. Ordf. Ja Ja 18 (18) 1 (1) 600 000
Karin Eriksson
2)
Ledamot Ledamot Ja Ja 6 (7) 4 (4) 103 000
Petter Fägersten Ledamot Ledamot Ja Nej 18 (18) 1 (1) 303 000
Amelie de Geer
3)
Ledamot Ledamot Ja Ja 11 (11) 4 (4) 223 000
Lars Kvarnsund
3)
Ledamot Ordf.
4)
Ja Ja 11 (11) 4 (4) 283 000
Madeleine Persson Ledamot Ledamot Ja Ja 18 (18) 8 (8) 327 000
Fredrik Rapp Ledamot Ordf.
4)
Ja Nej 18 (18) 4 (4) 270 000
Peder Strand
3)
Ledamot Ja Nej 11 (11) 183 000
Vegard Søraunet Ledamot Ledamot Ja Nej 17 (18) 1 (1) 303 000
1) Enligt definitionerna i Svensk kod för bolagsstyrning.
2) Karin Eriksson ingick i styrelsen under perioden 1 januari-15 maj 2024.
3) Amelie de Geer, Lars Kvarnsund och Peder Strand invaldes som styrelseledamöter vid årsstämman den 15 maj 2024.
4) Fredrik Rapp var ordförande i Revisionsutskottet under perioden 1 januari-15 maj 2024. Lars Kvarnsund var ordförande i utskottet under perioden 16 maj-31 december 2024.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 80
Finansiell information
dat en instruktion för verkställande direktören, vilken
bland annat omfattar beslutsrätt avseende investe-
ringar, bolagsförvärv och bolagsförsäljningar samt
finansieringsfrågor. Vidare har styrelsen antagit ett
antal policyer för koncernens verksamhet, exempelvis
Code of Conduct.
Styrelsen övervakar verkställande direktörens arbete
genom löpande uppföljning av verksamheten under
året och ansvarar för att organisation samt ledning
och riktlinjer för förvaltning av bolagets angelägen-
heter är ändamålsenligt utformade och att bolaget
har god intern kontroll och har effektiva system för
uppföljning och kontroll av bolagets verksamhet samt
efterlevnad av lagar och regler som gäller för bola-
gets verksamhet. Bolagets revisor deltar vid minst ett
av styrelsens sammanträden årligen. Då redovisas
revisorns iakttagelser vid granskningen av bolagets
räkenskaper, rutiner och interna kontroll.
Styrelsen ansvarar vidare för fastställande av samt
utveckling och uppföljning av bolagets l och stra-
tegi, beslut om förvärv och avyttringar av verksamhe-
ter, större investeringar, återköp av egna aktier samt
tillsättningar och ersättningar till bolagsledningen.
Styrelsen och verkställande direktören framlägger års-
bokslutet för årsstämman.
Styrelsen är vidare ansvarig för att årligen upprätta
en bolagsstyrningsrapport som bland annat ska
omfatta styrelsens åtgärder för att följa upp att den
interna kontrollen i samband med den finansiella rap-
porteringen och hur rapporteringen till styrelsen fung-
erat. Bolagsstyrningsrapporten ska granskas av bola-
gets revisor. Styrelsen ska i samband med detta
årligen utvärdera och ta ställning till om bolaget ska
ha en särskild granskningsfunktion (internrevision).
Detta beslut ska motiveras i bolagsstyrningsrapporten.
Styrelsen genomför årligen en utvärdering av sitt
arbete där en enkät går ut till samtliga leda möter.
Resultatet sammanställs av valberedningens ordfö-
rande som sedan återkopplar till respektive ledamot.
Styrelsen utvärderar fort löpande verkställande direktö-
rens arbete.
Varje styrelseledamot ska självständigt bedöma de
ärenden styrelsen har att behandla och begära den
information som ledamoten anser nödvändig för att
styrelsen ska kunna fatta väl underbyggda beslut.
Varje styrelseledamot ska fortpande tillägna sig den
kunskap om bolagets verksamhet, organisation, mark-
nader och dylikt som erfordras för uppdraget.
Styrelsens arbete
Styrelsens arbete följer en årlig plan. Utöver det konsti-
tuerande sammanträdet, som hålls i anslutning till års-
stämman, sammanträder styrelsen normalt sju gånger
per år (ordinarie sammanträden). Extra sammanträ-
den sammankallas vid behov. Varje sammanträde föl-
jer en dagordning, som tillsammans med bakomlig-
gande dokumentation tillställs styrelseledamöterna
före varje styrelsemöte. Besluten i styrelsen fattas efter
en diskussion som leds av ordföranden. Av styrel sen
utsedda utskott har till uppgift att bereda ärenden
inför styrelsebeslut (se vidare nedan).
Det konstituerande styrelsemötet innefattar bland
annat fastställande av styrelsens arbetsordning samt
beslut om firmateckning och protokolljustering. Vid
ordinarie sammanträde i februari månad behandlas
årsbokslut, förslag till vinstdisposition och bokslutsrap-
port. I samband härmed lämnar bolagets revisorer en
redogörelse till revisionsutskottet för revisorernas iaktta-
gelser och bedömningar från den genomförda revi-
sionen. Varje ordinarie sammanträde omfattar i övrigt
ett flertal andra fasta föredragningspunkter, bland
annat en rapport över det aktuella ekonomiska utfal-
let av verksamheten.
Styrelsen avhöll under 2024 åtta ordinarie styrelse-
sammanträden, varav ett konstituerande möte, och
tio extra styrelsesammanträden. Närvaro i styrelse och
utskott framgår i sammanställningen på sid. 79.
Väsentliga ärenden som avhandlats under året är
bland annat:
Strategisk inriktning för verksamheten
Affärsplaner, finansiella planer och prognoser
Förrvet av HMY
Investeringar
Långfristig finansiering
Policyer och riktlinjer
Riskhantering och intern kontroll
Delårsrapporter och årsbokslut
Rapportering av styrelsens kommittéer
Hållbarhetsarbete
Uppföljning av extern revision
Revisionsutskott
Styrelsen har utsett ett revisionsutskott som, utan att det
påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, ska
bereda styrelsens arbete med att kvalitetskra bola-
gets finansiella rapportering, fort löpande träffa bola-
gets revisor för att informera sig om revisionens inrikt-
ning och omfattning samt diskutera samordningen
mellan den externa revisionen och den interna
kontrollen och synen på bolagets risker. Vidare ska
revisionsutskottet fastställa riktlinjer för vilka andra
tjänster än revision som bolaget får upphandla av
bolagets revisor, utvärdera revisionsinsatsen och infor-
mera bolagets valberedning om resultatet av utvärde-
ringen samt biträda valberedningen vid framtagandet
av förslag till revisor och arvodering av revisionsinsatsen.
ITABs revisionsutskott utgörs av Amelie de Geer, Lars
Kvarnsund och Madeleine Persson, med Lars Kvarns-
und som utskottets ordförande. Samtliga ledamöter i
utskottet är oberoende i förllande till bolaget och
bolagsledningen samt oberoende till bolagets större
aktie ägare. Lars Kvarnsund har redovisningskompe-
tens. Bolaget uppfyller följakt ligen kraven i aktiebo-
lagslagen. Revisionsutskottet har haft åtta protokoll-
förda möten under 2024 samt löpande kontakt med
bolagets revisor däremellan. Revisionsutskottet har
också haft ett flertal kontakter med koncernledningen.
Arvode för arbete i revisionsutskottet har under 2024
utgått med 150 000 kr till utskottets ordförande och
med 60 000 kr per person till övriga utskottsledamöter.
Ersättningsutskott
Ersättningsutskottets huvudsakliga uppgifter är att
bereda styrelsens beslut i frågor om ersättningsprinci-
per, ersättningar och andra anställningsvillkor för
bolagsledningen, följa och utvärdera pågående och
under året avslutade program för rörliga ersättningar
för bolagsledningen samt följa och utvärdera tillämp-
ningen av de riktlinjer för ersättningar till ledande
befattningshavare som årsstämman beslutar om samt
gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i
bolaget. Ersättningsutskottet i ITAB har dessutom fått i
uppdrag att bereda frågor om ersättning och andra
anställningsvillkor för verkställande direktörer i övriga
bolag i koncernen.
I ersättningsutskottets uppgifter ingår att bereda sty-
relsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare samt utkast till styrelsens
årliga ersättningsrapport över tillämpningen av bola-
gets ersättningsriktlinjer för fastställande vid årsstäm-
man. Styrelsen ska upptta förslag till nya riktlinjer
åtminstone vart frde år, eller dessförinnan om det
uppkommer behov av väsentliga justeringar, och
lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Rikt-
linjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av
bolagsstämman. De nu gällande riktlinjerna fastställ-
des av årsstämman 2021 (se Not 8) och inför årsstäm-
man 2025 kommer styrelsen att föreslå nya ersätt-
ningsriktlinjer (se sid. 72). Den av årsstämman 2024
fastställda ersättningsrapporten för 2023 finns på ITABs
webbplats itabgroup.com.
ITABs ersättningsutskott utgörs av Anders Moberg,
Petter Fägersten och Vegard Søraunet, med Anders
Moberg som utskottets ord förande. Verkställande
direktören är adjungerad vid utskottets möten.
Under 2024 har ersättningsutskottet haft ett proto-
kollfört möte. Det har under året uttt erttning för
arbete i ersättningsutskottet med 45 000 kr till utskot-
tets ordförande och med 35 000 kr per person till
övriga utskottsledamöter.
Verkställande direktör och koncernledningen
Verkställande direktören (”VD”) tillsätts av styrelsen
med uppgift att svara för den löpande operativa verk-
samheten. VD leder verksamheten i enlighet med
aktiebolagslagen samt inom de ramar styrelsen lagt
fast. För VDs beslutsrätt beträffande investeringar,
bolagsförvärv och bolagsförsäljningar samt finansie-
ringsfrågor gäller av styrelsen fastställda regler. VD tar,
i samråd med styrelsens ordförande, fram nödvändigt
informations- och beslutsunderlag inför styrelsemöten,
föredrar ärenden och motiverar förslag till beslut.
Nuvarande VD Andas Elgaard tillträdde sin post i
september 2019.
VD leder arbetet i koncernledningen och fattar
beslut i samråd med övriga i ledningen. ITABs koncern-
ledning bestod under 2024 av VD & Koncernchef
Andréas Elgaard, Chief Financial Officer Ulrika Bergmo
Sköld, Senior Vice President – MBU Nordic Jan Anders-
son, Senior Vice President – MBU South Europe Andrea
Ciotti, Senior Vice President – MBU UK & Baltics Roy
French, Chief Commercial Officer Nick Hughes, Gene-
ral Counsel Frida Karlsson, Chief Sustainability &
People Officer Petra Axelsson, Chief Operating Officer
Mikael Nadelmann samt Senior Vice President – MBU
Central Europe Klaus Schmid.
En närmare presentation av VD och koncernled-
ningen finns på sid. 84. Erttningen till VD och kon-
cernledningen under räkenskapsåret 2024 framgår av
Not 8 på sid. 108.
Koncernstab
Direkt underställd koncernledningen finns en stab med
ansvar inom affärsutveckling, finans, försäkring, HR,
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 81
Finansiell information
inköp, IT, information, marknad, produktion, utveck-
ling, investor relations, juridik, kommunikation, kon-
cernredovisning och koncerngemensam administra-
tion. Härifrån styrs och samordnas projekt som
omfattar alla eller flertalet av koncernens bolag. Inom
respektive område utformas manualer och policyer
som reglerar arbetet i dotterbolagen.
Revisor
För granskning av bolagets årsredovisning, koncernre-
dovisning och räkenskaper samt styrelsens och VDs
förvaltning ska enligt bolagsordningen ett registrerat
revisionsbolag eller en till två auktoriserade revisorer
utses av bolagsstämman. Revisorernas rapportering
till ägarna sker på årsstämman genom revisionsberät-
telsen.
Ordinarie revisorsval i ITAB ägde rum på årsstäm-
man 2024 och avsåg perioden fram till och med års-
stämman 2025. Bolagets revisor är det registrerade
revisionsbolaget Ernst & Young AB med auktoriserade
revisorn Joakim Falck som huvud ansvarig revisor. Joa-
kim Falck har varit revisor i ITAB sedan 2018. Övriga
revisionsuppdrag inkluderar Nolato AB, Absolent
Group AB, Hexpol AB, Nefab AB och Gyllen svaans
Möbler AB.
Bolagets revisor arbetar efter en revisionsplan, i vil-
ken synpunkter inarbetats från styrelsen och dess revi-
sionsutskott, och rapporterar sina iakttagelser till
bolagsledningar, koncernledningen och till ITABs sty-
relse och dess revisionsutskott, dels under revisionens
ng och dels i samband med att årsbokslutet fast-
ställs. Bolagets revisor deltar också vid årsstämman
och beskriver och uttalar sig där om revisionsarbetet.
Den externa revisorns oberoende regleras genom en
särskild instruktion beslutad av styrelsen där det fram-
går inom vilka områden den externa revisorn får anli-
tas i frågor vid sidan av det ordinarie revisionsarbetet.
Ernst & Young prövar kontinuerligt sitt oberoende i för-
llande till bolaget och avger varje år en skriftlig för-
kran till styrelsen att revisionsbolaget är oberoende i
förhållande till ITAB.
Det sammanlagda arvodet för Ernst & Youngs tjäns-
ter utöver revision uppgick under 2024 till 2 Mkr (1).
Etiska riktlinjer
ITAB verkar för att affärsverksamheten ska bedrivas
med höga krav på integritet och etik. Styrelsen har
fastställt en så kallad uppförandekod (Code of Con-
duct) för koncernens verksamhet vilken även inklude-
rar etiska riktlinjer. Uppförande koden betonar bland
annat att varje medarbetare är viktig, att koncernen
ska erbjuda en hälsosam och säker arbetsmiljö och
att ITAB kontinuerligt arbetar för en minskad miljöpå-
verkan. Den png terar också att ITAB står för en rak
och ärlig kommunikation och att alla medarbetare
ste respektera affärsmässig sekretess. Om en fråga
rörande affärsetik uppkommer på bolagsnivå finns det
ett system för hur anställda ska rapportera direkt till
koncernen och för hur dessa fgor ska hanteras. I
enlighet med uppförandekoden har ITAB nolltolerans
mot alla former mutor, bestickning och korruption.
Koncernens verksamheter har visselblåsarsystem för
anmälningar om eventuella visselblåsarärenden från
såväl interna som externa intressenter.
ITAB utför regelbundet revisioner och utvärderar
interna kontroller i samtliga dotterbolag, vilket ger en
rimlig försäkran om en ändamålsenlig och effektiv
verksamhet, tillförlitlig finansiell rapportering samt
efterlevnad av lagar och förordningar. Internrevi-
sionen omfattar även uppföljning av hållbarhetspro-
grammet och uppförandekoden. Respektive bolags
VD inom ITAB-koncernen är ansvarig för att säkerställa
att lokala regelverk efterlevs. Samtliga ITABs medarbe-
tare omfattas av den koncernövergripande uppfö-
randekoden och alla har skriftligen bekräftat att de
efterlever denna kod.
I koncernen rapporterades inga kända fall av kor-
ruption under 2024. Sedan slutet av 2017 finns en
separat koncernövergripande leverantörs policy
(Supplier Policy) som inne håller de grund läggande
afrsetiska krav som ITAB ställer på sina leverantörer.
För att säkerställa att ITAB efterlever GDPRs regelverk
har utbildningar genomförts för de medarbetare som
hanterar persondata i sitt arbete.
Intern kontroll avseende den finansiella
rapporteringen
Styrelsen ansvarar enligt aktiebolagslagen och Koden
för den interna kontrollen, vars övergripande syfte är
att skydda bolagets tillgångar och därigenom ägar-
nas investering. I detta ansvar ingår att årligen utvär-
dera den finansiella rapporteringen som styrelsen
erller och ställa krav på dess innehåll och utform-
ning för att säker ställa kvaliteten i rapporteringen.
Detta krav innebär att den finansiella rapporteringen
ska vara ändamålsenlig med tillämpning av gällande
redovisningsregler och övriga krav på noterade bolag.
Följande beskrivning är avgränsad till ITABs interna
kontroll avseende den finansiella rapporteringen.
Den interna kontrollen ska ge en rimlig förkran om
en ändamålsenlig och effektiv verksamhet, tillförlitlig
finansiell rapportering samt efterlevnad av lagar och
förordningar. Basen för den interna kontrollen avse-
ende den finansiella rapporteringen utgörs av kontroll-
miljön med organisation, beslutsvägar, befogenheter
och ansvar som dokumenterats och kommunicerats i
styrande dokument enligt nedan. ITABs verktyg för
intern kontroll har sin utgångspunkt i ramverket COSO.
COSO är ett ramverk för att utrdera ett företags
interna kontroll över den finansiella rapporteringen.
Ramverket effektiviserar arbetet med den interna
kontrollen.
Koncernens riskkarta (se sid. 73-77) har genomlysts
under året, vilket ligger till grund för internrevisionspro-
grammet. Den interna kontrollen har förutom de affärs-
mässiga riskerna fokuserats på formalia, rutiner och
processer kopplade till den uppdaterade riskkartan.
Finansiell rapportering
Samtliga dotterbolag rapporterar varje månad ekono-
miskt utfall i enlighet med koncernens interna eko-
nomihandbok. Rapporteringen konsolideras och
utgör underlag för kvartalsrapporter och operativ upp-
följning.
Den operativa uppföljningen sker enligt en etable-
rad struktur där fakturering, likviditet, resultat, kapital-
bindning och andra för koncernen viktiga nyckeltal
sammanställs och utgör underlag för analys och
åtgärder från ledning och controllers på olika nivåer.
Andra viktiga koncerngemensamma delar i den
interna kontrollen är affärsplaner och den årliga prog-
nosprocessen.
För kommunikation med externa parter finns en infor-
mationspolicy i syfte att säkerställa att alla informa-
tionsskyldigheter följs på ett korrekt och fullständigt
tt.
Kontrollmiljö
Revisionsutskottet har till främsta uppgift att övervaka
redovisnings- och rapporteringsprocesserna samt att
säkerställa kvaliteten i dessa rapporter och processer.
Ansvaret för att upprätthålla en effektiv kontrollmiljö
och det löpande arbetet med riskhantering och intern
kontroll avseende den finansiella rapporteringen är dele-
gerat till VD. Chefer på olika nivåer i företaget har i sin tur
detta ansvar inom sina respektive områden. Ansvar och
befogenheter definieras bland annat i VD-instruktioner,
instruktioner för attesträtt, manu aler, samt andra policyer
och rutiner.
Styrelsen fastställer koncernens policyer beträffande
information, kredit och finans. Koncernledningen faststäl-
ler övriga instruktioner och ansvariga koncernfunktioner
utfärdar riktlinjer samt övervakar tillämpningen av regel-
verken. Koncernens redovisnings- och rapporteringsregler
finns fastlagda i en ekonomihandbok som är tillgänglig
för all ekonomi personal. Tillsammans med lagar och
andra externa regelverk utgör den organisatoriska
strukturen och de interna regelverken kontrollmiljön.
Riskbedömning
ITAB arbetar löpande med riskanalyser som underlag
för revidering av koncernens riskkarta. Såväl finansiella
och operationella som strategiska risker kartläggs.
Revisionsutskottet går vid behov och minst en gång
per år igenom aktuell riskkarta och pågående och
planerade aktiviteter kopplade till respektive risk och
revidering görs vid behov.
Kontrollaktiviteter
Syftet med kontrollaktiviteter är att upptäcka, före-
bygga och rätta felaktigheter och avvikelser. Policyer
och riktlinjer är särskilt viktiga för en korrekt redovis-
ning, rapportering och informationsgivning och defi-
nierar också vilka kontroll aktiviteter som ska utföras.
Inom ITAB uppdateras policyer och riktlinjer löpande
de i skrift och vid möten. Kontrollaktiviteter omfattar
exempelvis attest rutiner, kontoavstämningar, analytisk
uppföljning och kontroll av IT-system.
Uppföljning
Koncernledningen och controllers följer löpande upp
den ekonomiska och finansiella rapporteringen samt
viktiga affärshändelser. Vid varje styrelsemöte följs den
ekonomiska utvecklingen upp mot prognos samt
granskas hur beslutade investeringar följer uppgjorda
planer. Resultatuppföljningen fungerar som ett viktigt
komplement till de kontroller och avstämningar som
genomförs i själva ekonomiprocesserna. Revisions-
utskottet utvärderar löpande den interna kontrollen,
bolagskoden samt väsentliga redovisningsfrågor.
Uttalande om internrevision
Styrelsen har valt att inte ha en särskild funktion för
intern revision. Bedömningen baseras på koncernens
storlek och verksamhet samt befintliga internkontroll-
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 82
Finansiell information
processer där arbetet med den interna kontrollen sker
i ett internrevisionsprogram som omfattar samtliga
dotterbolag enligt fastställd plan. Vid behov används
externa rådgivare för projekt avseende intern kontroll
på uppdrag av revisionsutskottet. Delar av den interna
kontrollen granskas löpande av revisorerna.
Överträdelser
Bolaget har inte begått några överträdelser av regel-
verket vid den börs bolagets aktier är upptagna till
handel vid eller av god sed på aktiemarknaden.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 83
Finansiell information
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 84
Finansiell information
Styrelse
Övriga uppgifter: Se ITABs webbplats itabgroup.com för en närmare presentation av
respektive styrelseledamot, inklusive utbildning och arbetslivserfarenhet.
Uppgifter om antal aktier avser innehav per den 28 februari 2025.
Anders Moberg
(född 1950)
Styrelseordförande sedan
2018 och styrelseledamot
sedan 2011.
Övriga styrelseuppdrag:
Styrelseordförande i
Byggmax AB och Viva Wine
Group AB. Styrelseledamot
i Bergendahl & Son AB,
Boconcept A/S, Citygross
AB och Stichting INGKA
Foundation.
Beroendeförhållanden:
Oberoende i förhållande till
bolaget och dess ledande
befattningshavare.
Oberoende till större
aktieägare.
Aktieinnehav:
2 500 000 stamaktier
(eget innehav och via
kapitalförsäkring)
Madeleine Persson
(född 1969)
Styrelseledamot sedan 2023.
Advisor, Board Member och
Executive Mentor.
Övriga styrelseuppdrag:
Styrelseleda mot i aim’n
apparel AB och Stadium AB.
Beroendeförhållanden:
Oberoende i förhållande till
bolaget och dess ledande
befattningshavare.
Oberoende till större
aktieägare.
Aktieinnehav:
20 000 stamaktier
Vegard Søraunet
(född 1980)
Styrelseledamot sedan 2021.
VD & investeringsdirektör för
Aeternum Management AS.
Övriga styrelseuppdrag:
Styrelseledamot i ACapital ITAB
HoldCo AB och SkiStar AB. VD &
styrelseordförande för Søraunet
Invest AS.
Beroendeförhållanden:
Oberoende i förhållande till
bolaget och dess ledande
befattningshavare.
Beroende till större aktieägare.
Aktieinnehav:
56 116 610 stamaktier
(via ACapital ITAB HoldCo)
Lars Kvarnsund
(född 1967)
Styrelseledamot sedan 2024.
Board Member och Advisor.
Övriga styrelseuppdrag:
Styrelseledamot i FM
Mattsson AB, Ferroamp
AB, Novedo Holding AB,
United Power AB och Prido
AB samt styrelseordförande
i Zinkteknik Group AB och
P.O. Jansson Industri AB.
Beroendeförhållanden:
Oberoende i förhållande till
bolaget och dess ledande
befattningshavare.
Oberoende till större
aktieägare.
Aktieinnehav:
25 012 stamaktier (eget
innehav och via bolag)
Petter Fägersten
(född 1982)
Styrelseledamot sedan 2016.
Övriga styrelseuppdrag:
Styrelseledamot i Inev AB, XANO
Industri AB, Idyllum AB, Skanditape
AB, Övre kullen AB, m.fl.
Beroendeförhållanden:
Oberoende i förhållande till
bolaget och dess ledande befatt-
ningshavare.
Beroende till större aktieägare.
Aktieinnehav:
26 262 112 stamaktier (via Övre
Kullen och med familj)
Fredrik Rapp
(född 1972)
Styrelseledamot sedan 2013.
VD för Pomona-gruppen AB.
Övriga styrelseuppdrag:
Styrelseordförande i Argynnis
Group AB, Estinvest AB, Serica
Consulting AB, Svenska Handboll-
förbundet och XANO Industri AB.
Styrelseledamot i AGES Industri AB,
Corem Property Group AB, Pomo-
na-gruppen AB, AB Segulah, m.fl.
Beroendeförhållanden:
Oberoende i förhållande till
bolaget och dess ledande
befattningshavare.
Beroende till större aktieägare.
Aktieinnehav:
40 148 040 stamaktier (via Pomo-
na-gruppen och med familj)
Amelie de Geer
(född 1978)
Styrelseledamot sedan 2024.
VD för BAMA Nordic AB.
Övriga styrelseuppdrag:
Styrelseordförande i bolag
inom BAMA Nordic-kon-
cernen.
Beroendeförhållanden:
Oberoende i förhållande till
bolaget och dess ledande
befattningshavare.
Oberoende till större
aktieägare.
Aktieinnehav:
34 498 stamaktier
Peder Strand
(född 1980)
Styrelseledamot sedan 2024.
Investment Director på
Seatankers Management
Company Ltd.
Övriga styrelseuppdrag:
Styrelseledamot i ACapital
ITAB HoldCo AB, Medistim
ASA och Mowi ASA.
Beroendeförhållanden:
Oberoende i förhållande till
bolaget och dess ledande
befattningshavare.
Beroende till större aktie-
ägare.
Aktieinnehav:
56 116 610 stamaktier (via
ACapital ITAB HoldCo).
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 85ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 85
Finansiell information
Andréas Elgaard
(född 1972)
President & CEO
Anställd i koncernen: 2019
Utbildning: Civilingenjör,
Lunds Tekniska Högskola
Arbetslivserfarenhet:
Ledande befattningar inom
IKEA, Ballingslöv, Sperian,
Icopal och Saint-Gobain
Isover.
Aktieinnehav:
700 000 stamaktier
Petra Axelsson
(född 1988)
Chief Sustainability &
People Officer
Anställd i koncernen: 2024
Aktieinnehav:
Andrea Ciotti
(född 1971)
Senior Vice President –
MBU South Europe
Anställd i koncernen: 2016
Aktieinnehav:
20 000 stamaktier
Nick Hughes
(född 1969)
Chief Commercial Officer
Anställd i koncernen: 2010
Aktieinnehav:
30 000 stamaktier
Mikael Nadelmann
(född 1967)
Chief Operating Officer
Anställd i koncernen: 2024
Aktieinnehav:
Övriga uppgifter: Uppgifter om antal aktier avser innehav per den 28 februari 2025.
Koncernledning
Jan Andersson
(född 1979)
Senior Vice President –
MBU Nordic
Anställd i koncernen: 2013
Aktieinnehav:
150 000 stamaktier
Ulrika Bergmo Sköld
(född 1967)
Chief Financial Officer
Anställd i koncernen: 2020
Aktieinnehav:
103 480 stamaktier
Roy French
(född 1965)
Senior Vice President –
MBU UK & Baltics
Anställd i koncernen: 2010
Aktieinnehav:
Frida Karlsson
(född 1984)
General Counsel
Anställd i koncernen: 2021
Aktieinnehav:
Klaus Schmid
(född 1965)
Senior Vice President –
MBU Central Europe
Anställd i koncernen: 2018
Aktieinnehav:
8 000 stamaktier
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 86
Finansiell information
Finansiell utveckling fem år i sammandrag
Resultaträkningar (Mkr) 2024 2023 2022 2021 2020
Intäkter från avtal med kunder 6 585 6 139 6 868 6 087 5 323
Kostnad för sålda varor -4 728 -4 420 -5 286 -4 727 -4 137
Bruttoresultat
1)
1 857 1 719 1 582 1 360 1 186
Försäljningskostnader -1 000 -935 -871 -796 -784
Administrationskostnader -376 -327 -344 -331 -285
Övriga rörelseintäkter och kostnader -22 -25 36 -17 -5
Rörelseresultat
1)
459 432 403 216 112
Finansiella poster -21 -47 -55 -69 -112
Resultat efter finansiella poster
1)
438 385 348 147 0
Skatt på årets resultat -118 -93 -105 -52 -22
Årets resultat - Kvarvarande verksamhet 320 292 243 95 -22
Resultat från Verksamhet under avveckling, netto efter skatt 1 -12 -53 8
Årets resultat 321 280 190 103 -22
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 311 270 170 95 -21
Innehav utan bestämmande inflytande 10 10 20 8 -1
Balansräkningar (Mkr)
Tillgångar
Immateriella tillgångar 2 064 1 919 1 897 1 756 1 743
Materiella anläggningstillgångar 1 250 1 222 1 408 1 366 1 367
Övriga långfristiga fordringar 233 157 153 146 119
Anläggningstillgångar 3 547 3 298 3 458 3 268 3 229
Varulager 799 793 1 030 1 176 698
Kortfristiga fordringar 1 222 1 033 1 244 1 372 900
Likvida medel 1 513 578 756 208 692
Omsättningstillgångar 3 534 2 404 3 030 2 756 2 290
Tillgångar som innehas till försäljning 66 88
Summa tillgångar 7 081 5 768 6 576 6 024 5 519
Eget kapital och skulder
Eget kapital 4 262 3 208 3 169 2 782 1 725
Uppskjutna skatteskulder 44 39 44 45 41
Övriga långfristiga skulder 1 050 1 057 1 624 1 143 1 283
Övriga kortfristiga skulder 1 725 1 447 1 720 2 054 2 470
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas till försäljning 17 19
Summa eget kapital och skulder 7 081 5 768 6 576 6 024 5 519
Kassaflöde (Mkr)
Kassaflöde före förändring av rörelsekapital 653 523 527 424 417
Förändring av rörelsekapital -29 287 15 -589 394
Kassaflöde från den löpande verksamheten 624 810 542 -165 811
Kassaflöde från investeringsverksamheten -144 -107 -150 -103 -45
Kassaflöde efter investeringsverksamheten 480 703 392 -268 766
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 432 -810 153 -253 -343
Årets kassaflöde 912 -107 545 -521 423
1) För mer information om engångsposter se tabeller på sid. 87.
Från och med 2022 redovisades ITABs dotterbolag ITAB Rus JSC som Verksamhet under avveckling i enlighet med IFRS 5. Jämförelsesiffror i koncernens resultaträkning har räknats om för 2021.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 87
Finansiell information
Finansiell utveckling fem år i sammandrag
Nyckeltal 2024 2023 2022 2021 2020
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA), Mkr 713 686 674 487 376
EBITDA-marginal, % 10,8 11,2 9,8 8,0 7,1
Rörelsemarginal (EBIT-marginal), % 7,0 7,0 5,9 3,6 2,1
Rörelsemarginal exkl. engångsposter, % 7,7 7,0 6,4 6,3 6,0
Vinstmarginal, % 6,7 6,3 5,1 2,4 0,0
Vinstmarginal exkl. engångsposter, % 7,4 6,3 5,7 5,1 3,9
Räntetäckningsgrad, ggr 7,2 6,0 6,0 2,8 1,0
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare, Mkr 4 128 3 049 3 012 2 654 1 607
Räntebärande nettoskuld, Mkr -384 591 1 080 1 239 1 748
Räntebärande nettoskuld exkl. leasingskulder, Mkr -969 45 399 609 1 092
Soliditet, % 60 56 48 46 31
Cash conversion, % 88 118 80 E/T 215
Avkastning på eget kapital, % 9,0 8,8 6,0 4,0 Neg
Avkastning på sysselsatt kapital, % 10,6 9,6 8,9 5,4 2,5
Avkastning på totalt kapital, % 8,1 7,4 6,8 3,9 2,0
Avskrivningar enligt plan, Mkr 254 254 271 271 264
Nettoinvesteringar, Mkr 144 107 150 103 45
- varav hänförliga till företagsöverlåtelser, Mkr -32 -9 66 40 0
Medelantal anställda 2 532 2 533 2 715 2 930 3 030
Från och med 2022 redovisades ITABs dotterbolag ITAB Rus JSC som Verksamhet under avveckling i enlighet med IFRS 5. Jämförelsesiffror i koncernens resultaträkning har räknats om för 2021.
Poster som inte tillhör ordinarie verksamhet, så kallade engångsposter (Mkr)
2024 2023 2022 2021 2020
Förvärvs-, integrations-, och omstrukturerings kostnader -32 -40 -166 -156
Avyttring bolag -16
Lagernedskrivning av engångskaraktär -52
-48 -40 -166 -208
Engångsposters påverkan på resultaträkningen (Mkr)
2024 2023 2022 2021 2020
Bruttoresultat 0 -19 -59 -121
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) -48 -30 -157 -202
Rörelseresultat -48 -40 -166 -205
Resultat efter finansnetto -48 -40 -166 -208
Finansiella mål - uppföljning av utfall
2024
2023
2022
2021
2020
Försäljningstillväxt (Mål: 4-8 procent över en konjunkturcykel), %
+8
-15
+8
+19
-10
EBIT--marginal (Mål: 7-9 procent över en konjunkturcykel), %
3,6
Cash conversion (Mål: >80 procent över en konjunkturcykel), %
88
118
80
E/T
215
Utdelning som andel av resultat efter skatt (Mål: >30 procent över en längre period), %
0
60
64
0
0
Se sid. 129 respektive Definitioner på sid. 9 för en beskrivning av ITAB-koncernens finansiella mål.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 88
Finansiell information
Kommentarer till fem år i sammandrag
Omsättning
Totalt har nettoomsättningen över de senaste fem åren
ökat med cirka 24 procent, men med stora skillnader i
utfall mellan åren.
Under femårsperioden har ITAB tecknat ett stort antal
långsiktiga avtal med ledande butikskedjor runt om i
Europa. Dessa har legat till grund för ITABs position som
den marknadsledande leverantören av kassadiskar
och stöldförebyggande lösningar till detaljhandeln och
en av de största leverantörerna av butiksinredningar
och belysningssystem i Europa.
r 2020 minskade omttningen med 741 Mkr, mot-
svarande -12 procent. Den valuta justerade försälj-
ningen minskade med 10 procent. En stor del av minsk-
ningen orsakades av kraftfulla åtgärder för att minska
spridningen av Covid-19, framförallt under det första
halvåret. Under det andra halvåret återhämtade sig
omsättningen något, bland annat tack vare ökad för-
säljning av olika skyddsprodukter för butiker. Samtliga
geografiska marknader förutom Centraleuropa mins-
kade sin försäljning. Försäljningen till Dagligvaruhan-
deln ökade medan Övriga kund grupper minskade.
Under 2021 ökade omsättningen med 764 Mkr, mot-
svarande +14 procent. Den valutajusterade omsätt-
ningen ökade med 19 procent, varav den organiska till-
växten var 8 procent och förvärvet av Cefla Retail
Solutions bidrog med 11 procent. Försäljningsutveck-
lingen var god under hela året i takt med att samhällen
och detaljhandeln öppnade upp efter nedstängning-
arna på grund av pandemin. Försäljningen till kund-
grupperna Dagligvaruhandeln och Bygg & Heminred-
ning ökade medan omsättningen i Fashion var
oförändrad jämfört med föregående år. Tillväxten var
störst i Syd- och Östeuropa.
r 2022 ökade omsättningen med 781 Mkr, motsva-
rande +13 procent. Den valutajusterade omsättningen
ökade med 8 procent, varav den organiska tillväxten
var 6 procent och förrvet av Checkmark i februari
2022 bidrog med 2 procent. Den organiska tillväxten
var framförallt ett resultat av genomförda prisökningar
samt stabil underliggande efter frågan. Den största
omsättningsökningen skedde i Centraleuropa. Tillväx-
ten var störst inom Fashion och Bygg & Heminredning
men även försäljningen till Dagligvaruhandeln och
Övriga kund grupper ökade.
Under 2023 minskade omsättningen med 729 Mkr,
motsvarande -11 procent. Den valutajusterade omsätt-
ningen minskade med 15 procent. Försäljningen av
koncernens stöldförebyggande lösningar ökade under
året, medan året i övrigt präglades av osäkerhet kring
den framtida ekonomiska utvecklingen med stigande
inflation och räntenivåer. Detta påverkade efterfrågan
negativt rent generellt. Försäljningsnedgången var tyd-
lig på samtliga geografiska marknader förutom län-
derna utanför Europa. Försäljningen inom Dagligvaru-
handel, Bygg- & Heminredning och Fashion hade en
negativ utveckling, medan Övriga kundgrupper
utvecklades mer positivt.
r 2024 ökade omsättningen med 446 Mkr, motsva-
rande +7 procent. Den valutajusterade omsättningen
ökade med 8 procent. Försäljningsutvecklingen var
totalt sett under hela året positiv inom flertalet av ITABs
lösningsområden och geografiska marknader med
flera nya och utökade avtal med såväl existerande som
nya kunder. Försäljningsutvecklingen var starkast i
Nord-, Central- och Östeuropa, medan försäljningen till
länderna utanför Europa minskade i relation till starka
jämförelsetal föregående år. Koncernens största kund-
grupp Dagligvaruhandeln hade den högsta tillväxten
med 14 procent, men även försäljningen inom Bygg &
Heminredning och Fashion ökade under året.
Lönsamhet
Rörelseresultatet har under femårsperioden varierat
mellan som lägst 112 Mkr (2020) och som högst 459 Mkr
(2024). Rörelsemarginalen har under perioden på mot-
svarande sätt varierat mellan 2,1 och 7,0 procent. Exklu-
sive engångsposter (se sammanställning på sid. 87)
har rörelsemarginalen varierat mellan 6,0 och 7,7 pro-
cent. Resultatet efter finansnetto har uppgått till mellan
0 Mkr (2020) och 438 Mkr (2024) och vinstmarginalen
till mellan 0,0 och 6,7 procent.
r 2020 minskade rörelseresultatet till 112 Mkr, mot-
svarande en rörelsemarginal om 2,1 procent. Den mins-
kade försäljningen och valutaeffekter påverkade resul-
tatet negativt, medan förbättrad bruttomarginal och
effekter av kostnadsbesparande åtgärder hade en
positiv påverkan. Resultatet belastades med -208 Mkr
avseende engångsposter, varav merparten är hän-
förliga till omstruktu reringskostnader samt lagerned-
skrivning.
Under 2021 påverkades resultatet positivt av den
ökade försäljningen samt det pågående transforma-
tionsarbetet inom One ITAB med genomförda produk-
tionsflyttar och kostnadsanpassningar, mer gemen-
samma arbetssätt samt effektivare och mer flexibel
marknadsbearbetning. De under de inledande kvarta-
len stigande råvarupriserna och bristen på vissa kompo-
nenter hade samtidigt en negativ påverkan på koncer-
nens samtliga marknader. Resultatet belastades med
engångsposter om -166 Mkr avseende omstrukturerings-
kostnader.
För 2022 påverkades resultatet positivt av omsättning-
sökningen efter genomförda prishöjningar och valutaef-
fekter. Brister på vissa elektronikkomponenter och snabbt
stigande priser för råvaror, frakter och energi samt ned-
stängningar på grund av Covid-19 pandemin i Kina
under inledningen av året påverkade samtidigt brutto-
marginalen negativt. Resultatet belastades med
engångsposter om -40 Mkr avseende omstrukturerings-
kostnader.
Under 2023 stärkte den ökade andelen försäljning av
stöldförebyggande och andra tekniska lösningar,
genomförda prishöjningar samt åtgärder för lägre kost-
nader i koncernen successivt såväl bruttomarginal som
rörelsemarginal. Den lägre nettoomsättningen påver-
kade samtidigt kapacitetsutnyttjandet och resultatet i
koncernen negativt. Resultatet belastades inte med
några engångsposter.
För 2024 var resultatutvecklingen stark, främst drivet av
en relativt hög bruttomarginal i kombination med en posi-
tiv försäljningsutveckling. Bruttomarginalen har stärkts av
den gynnsamma produkt- och kundmixen med högre
andel försäljning av ITABs tekniska lösningar inom stöld-
förebyggande åtgärder och självbetjäning i butik de
senaste åren, men även en ökad försäljning av skräddar-
sydda butiksinredningar har haft en positiv resultatpåver-
kan. Fortsatta åtgärder för ökad försäljning, effektivitet
och kostnadsanpassningar samt förbättrat kapacitetsut-
nyttjande i koncernens produktionsanläggningar har
givit positiva effekter under året. Resultatet belastades
med enngsposter om -48 Mkr, främst avseende kost-
nader i samband med förvärvet av HMY.
Koncernens avkastning på eget kapital har under peri-
oden i genomsnitt uppgått till cirka 5,6 procent.
Investeringar
Under perioden har nettoinvesteringarna, exklusive
företagsförvärv, som mest upptt till 2,7 procent av
omsättningen. Koncernens investeringar har främst
bestått av maskinutrustning med fokus på obemannad
drift, högt resursut nyttjande, hållbarhet och främsta
tekniska utveckling samt upparbetade utvecklingskost-
nader för egna produkter och lösningar. Under 2021
investerade koncernen i gemensamma produktions-
anläggningar i Tjeckien inom ramen för One ITAB i syfte
att säkra en hållbar och effektiv produktion och monte-
ring. Under 2024 avsåg cirka 46 procent av de totala
investeringarna ett gemensamt verksamhetsstöd för
koncernen.
Investeringar hänförliga till företagsförvärv har fokuse-
rats på att förstärka positionen som en marknads-
ledande leverantör av butiksinredningar till koncernens
utvalda kundgrupper och geografiska marknader samt
att förstärka och komplettera innehållet i tjänste- och
produktportföljen inom vissa områden.
I syfte att stärka ITABs position och komplettera koncer-
nens nuvarande erbjudande ingick ITAB avtal om att för-
värva Financière HMY, en av de ledande leverantörerna
av butiksinredning, kassor och butiksdesign i Europa,
under 2024. Förvärvet slutrdes per den 31 januari 2025
och HMY konsolideras i ITAB-koncernen från och med
den 1 februari 2025
Finansiell utveckling
Vid ingången av 2020 uppgick balansomslutningen till
5 896 Mkr och vid utgången av 2024 till 7 081 Mkr. För-
ändringarna i balansomslutningen beror bland annat
på genomförda företagsförvärv, investeringar i produk-
tionsanläggningar, fastighetsförsäljningar samt den
nyemission som genomfördes under hösten 2024 med
anledning av förvärvet av HMY. Expansionen har skett
med hjälp av ett positivt kassaflöde från den löpande
verksamheten, bankfinansiering, rekapitaliseringen
2021 med genom förda emissioner samt nyemissionen
2024. Den räntebärande nettoskulden (exklusive
leasing skuld) uppgick till 1 092 Mkr vid utgången av
2020 för att sedan ha minskats till 45 Mkr vid utgången
av 2023. Per den 31 december 2024 hade koncernen
tillförts 831 Mkr i emissionslikvid från nyemissionen 2024
och den räntebärande nettoskulden (exklusive leasing-
skuld) uppgick till -969 Mkr.
Koncernens soliditet har successivt stärkts från 31 pro-
cent vid utgången av 2020 till 60 procent vid utgången
av 2024.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 89
Finansiell information
Resultaträkning
Koncernen
(Mkr) Not
2024
2023
Intäkter från avtal med kunder
6
6 585
6 139
Kostnad för sålda varor
8, 9, 10, 11
-4 728
Bruttoresultat
1 857
1 719
Försäljningskostnader
8, 9, 10, 11
-935
Administrationskostnader
8, 9, 10, 11
-376
-327
Övriga rörelseintäkter
12
23
52
Övriga rörelsekostnader
12
-45
-77
Rörelseresultat
459
432
Finansiella intäkter
14
49
34
Finansiella kostnader
14
-70
-81
Resultat efter finansiella poster
438
385
Årets skattekostnad
16
-118
-93
Årets resultat - kvarvarande verksamhet
320
292
Resultat från Verksamhet under avveckling, netto efter skatt
5
1
-12
Årets resultat
321
280
Årets resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
311
270
Innehav utan bestämmande inflytande
10
10
Resultat per aktie, kr
17
Inklusive Verksamhet under avveckling före utspädning
1,38
1,24
Inklusive Verksamhet under avveckling efter utspädning
1,37
1,23
Exklusive Verksamhet under avveckling före utspädning
1,37
1,29
Rapport över övrigt totalresultat
Koncernen
(Mkr) Not
2024
2023
Årets resultat
321
280
Övrigt totalresultat
Poster som inte kan omklassificeras till resultaträkningen:
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsförpliktelser
29
-1
0
Skatt på poster som inte kommer omklassificeras
16
0
0
-1
0
Poster som kan omklassificeras till resultaträkningen:
Omräkningsdifferens vid omräkning av utländska verksamheter
100
-144
Omräkningsdifferens överfört till årets resultat
40
0
Förändring i verkligt värde på säkringar av nettoinvesteringar
-8
26
Förändring i verkligt värde på kassaflödessäkringar
1
-9
ndring i verkligt värde på kassaflödessäkringar
överfört till årets resultat
-3
2
Skatt på poster som kan omklassificeras
16
2
-4
25
132
-129
Summa övrigt totalresultat
131
-12 9
Årets totalresultat
452
151
Årets totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
433
149
Innehav utan bestämmande inflytande
19
2
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 90
Finansiell information
Rapport över finansiell ställning
Koncernen
(Mkr) Not
2024
2023
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar
Goodwill
18
1 844
1 786
Övriga immateriella tillgångar
10, 18
220
133
6
2 064
1 919
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark
10, 19, 22
905
884
Maskiner och andra tekniska anläggningar
10, 19, 22
218
226
Inventarier, verktyg och installationer
10, 19, 22
108
90
Pågående nyanläggningar och förskott
avseende materiella anläggningstillgångar
19
19
22
6
1 250
1 222
Finansiella anläggningstillgångar
Aktier och andelar
20
23
Långfristig derivatfordran
21
5
12
Långfristiga placeringar
21, 35
96
49
Övriga finansiella långfristiga fordringar
21
16
18
14 0
79
Uppskjutna skattefordringar
16
93
78
Summa anläggningstillgångar
3 547
3 298
Omsättningstillgångar
Varulager
23
799
793
Kundfordringar
21
1 008
861
Aktuella skattefordringar
36
35
Kortfristig derivatfordran
21
3
6
Övriga fordringar
21
76
63
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
6, 21, 24
99
68
Likvida medel
21
1 513
578
Summa omsättningstillgångar
3 534
2 404
Tillgångar som innehas till försäljning
5
66
Summa tillgångar
7 081
5 768
(Mkr) Not
2024
2023
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Aktiekapital
109
93
Övrigt tillskjutet kapital
1 911
1 093
Omräknings- och säkringsreserv
226
103
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
1 882
1 760
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
4 128
3 049
Innehav utan bestämmande inflytande
134
159
Summa eget kapital
25, 26, 27
4 262
3 208
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
21
565
595
Långfristiga leasingskulder
21, 22
433
406
Övriga långfristiga skulder
21
5
13
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser
29
32
29
Avsättning för uppskjutna skatteskulder
16
44
39
Övriga långfristiga avsättningar
30
15
14
Summa långfristiga skulder
1 094
1 096
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
21
56
75
Kortfristiga leasingskulder
21, 22
152
140
Checkräkningskredit
21, 28
27
20
Förskott från kunder
6, 21
72
50
Leverantörsskulder
21
817
692
Aktuella skatteskulder
65
16
Övriga skulder
21
111
90
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
6, 21, 31
413
356
Kortfristiga avsättningar
30
12
8
Summa kortfristiga skulder
1 725
1 447
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas till försäljning
5
17
Summa eget kapital och skulder
7 081
5 768
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 91
Finansiell information
Rapport över förändring i eget kapital
Koncernen
Övrigt tillskjutet Andra reserver Balanserade Hänförligt till moder- Hänförligt till innehav utan Totalt
(Mkr) Not
Aktiekapital
kapital(se Not 25)vinstmedelbolagets aktieägarebestämmande inflytandeeget kapital
Eget kapital den 1 januari 2023
25, 26
93
1 091
224
1 604
3 012
157
3 169
Årets resultat
270
270
10
280
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsförpliktelser
0
0
0
0
Omräkningsdifferens, utländska verksamheter
-137
-137
-8
-145
Säkring av nettoinvestering
22
22
22
Säkring av kassaflöde
-6
-6
-6
Årets totalresultat
-12 1
270
14 9
2
15 1
Utdelning
-109
-109
-109
Aktieincitamentsprogram
8, 27
2
2
2
Återköp av egna stamaktier
27
-5
-5
-5
Eget kapital den 31 december 2023
25, 26
93
1 093
10 3
1 760
3 049
15 9
3 208
Eget kapital den 1 januari 2024
25, 26
93
1 093
10 3
1 760
3 049
15 9
3 208
Årets resultat
311
311
10
321
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsförpliktelser
-1
-1
0
-1
Omräkningsdifferens, utländska verksamheter
131
131
9
140
Säkring av nettoinvestering
-6
-6
-6
Säkring av kassaflöde
-2
-2
-2
Årets totalresultat
12 3
310
433
19
452
Utdelning
-161
-161
-15
-176
Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande
5
18
18
-29
-11
Aktieincitamentsprogram
8, 27
3
3
3
Återköp av egna stamaktier
27
-45
-45
-45
Fondemission
27
1
-1
0
0
Indragning av stamaktier
27
-1
1
0
0
Nyemission av stamaktier
27
16
815
831
831
Eget kapital den 31 december 2024
25, 26
10 9
1 9 11
2 26
1 882
4 128
13 4
4 262
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 92
Finansiell information
Rapport över kassaflöden
Koncernen
Indirekt metod (Mkr)
Not
2024
2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat
459
432
Justering för poster som inte inr i kassafdet
avskrivningar
10, 22
254
254
av- och nedskrivningar - Verksamhet under avveckling
9
nedskrivningar av omsättningstillgångar
42
36
justering för pensioner och övriga avsättningar
4
-7
ej kassapåverkande resultat från avyttrade verksamheter
5
16
andel i intressebolag
5
6
övriga poster
5
-28
Summa
78 0
70 2
Erhållen ränta
28
34
Erlagd ränta
-75
-76
Betald skatt
-80
-137
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital
6 53
523
Förändring av rörelsekapital
Förändring av varulager (ökning -/minskning +)
-29
181
Förändring av rörelsefordringar (ökning -/minskning +)
-172
201
Förändring av rörelseskulder (ökning +/minskning -)
172
-95
Summa förändring av rörelsekapital
-29
287
Kassaflöde från den löpande verksamheten
624
810
Investeringsverksamheten
Förvärv av koncernföretag, effekt på likvida medel
5
-35
-6
Avyttring av intressebolag
5
15
Avyttring av koncernföretag
5, 12
67
Investeringar i immateriella tillgångar
18
-117
-58
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
19
-73
-86
Avyttring av materiella anläggningstillgångar
12, 19
14
28
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-14 4
-10 7
Kassaflöde efter investeringsverksamheten
480
703
Finansieringsverksamheten
Nyemission av stamaktier
27
831
Återköp av egna stamaktier
27
-45
-5
Amortering av lån
21
-67
-656
Amortering av leasingskuld
21
-128
-131
Upptagna lån
21
20
140
Förändring av räntebärande placeringar
-3
-49
Utbetald utdelning till innehavare utan bestämmande inflytande
-15
Utbetald utdelning till aktieägare
-161
-109
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
432
-810
Årets kassaflöde
912
-10 7
Likvida medel vid årets början
578
756
Omräkningsdifferens på likvida medel
23
-71
Likvida medel vid årets slut
1 513
57 8
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 93
Finansiell information
Resultaträkning
Moderbolaget
(Mkr) Not 2024 2023
Nettoomsättning 7 198 184
Kostnad för sålda varor 7, 8, 9, 11 -24 -31
Bruttoresultat 174 153
Försäljningskostnader 7, 8, 9, 10, 11 -140 -81
Administrationskostnader 7, 8, 9, 10, 11 -63 -78
Övriga rörelseintäkter 12 7 9
Övriga rörelsekostnader 12 -8 -26
Rörelseresultat -30 -23
Intäkt från andelar i koncernföretag 13 99 27
Kostnad från andelar i koncernföretag 13 -16 -32
Finansiella intäkter 14 41 45
Finansiella kostnader 14 -87 -86
Resultat efter finansiella poster 7 -69
Bokslutsdispositioner 15 40 125
Resultat före skatt 47 56
Årets skattekostnad 16 5 -15
Årets resultat 52 41
Rapport över övrigt totalresultat
Moderbolaget
(Mkr) Not 2024 2023
Årets resultat 52 41
Övrigt totalresultat
Årets totalresultat 52 41
Balansräkning
Moderbolaget
(Mkr) Not 2024 2023
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 10, 19 3 4
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 20 2 095 2 046
Långfristiga fordringar 21 1 1
Övriga anläggningstillgångar
Uppskjutna skattefordringar 16 21 18
Summa anläggningstillgångar 2 120 2 069
Omsättningstillgångar
Fordringar hos koncernföretag 21 135 342
Aktuella skattefordringar 0 3
Övriga fordringar 21 3 1
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 24 43 14
Kassa och bank 21 1 231 292
Summa omsättningstillgångar 1 412 652
Summa tillgångar 3 532 2 721
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 109 93
Reservfond 7 7
116 100
Fritt eget kapital
Överkursfond 1 898 1 083
Balanserad vinst 304 466
Årets resultat 52 41
2 254 1 590
Summa eget kapital 25, 26, 27 2 370 1 690
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 21 565 589
Avsättning för pensioner 1 1
Summa långfristiga skulder 566 590
Kortfristiga skulder
Checkräkningskredit 28 21
Leverantörsskulder 3 4
Skulder till koncernföretag 553 383
Övriga skulder 0 1
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 31 40 32
Summa kortfristiga skulder 21 596 441
Summa eget kapital och skulder 3 532 2 721
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 94
Finansiell information
Rapport över förändring i eget kapital
Moderbolaget
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
(Mkr) Not Aktiekapital Reservfond Överkursfond
Balanserade
vinstmedel Årets resultat Totalt eget kapital
Eget kapital den 1 januari 2023 93 7 1 083 642 -63 1 762
Föregående års resultat omföres -63 63 0
Årets resultat 41 41
Lämnad utdelning -109 -109
Aktieincitamentsprogram 8 1 1
Återköp av egna stamaktier 27 -5 -5
Eget kapital den 31 december 2023 25, 26 93 7 1 083 466 41 1 690
Eget kapital den 1 januari 2024 93 7 1 083 466 41 1 690
Föregående års resultat omföres 41 -41 0
Årets resultat 52 52
Lämnad utdelning -161 -161
Återköp av egna stamaktier 27 -45 -45
Aktieincitamentsprogram 8 3 3
Fondemission 27 1 -1 0
Indragning av stamaktier 27 -1 1 0
Nyemission av stamaktier 27 16 815 831
Eget kapital den 31 december 2024 25, 26 109 7 1 898 304 52 2 370
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 95
Finansiell information
Rapport över kassaflöden
Moderbolaget
(Mkr) Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -30 -23
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
avskrivningar som belastat rörelseresultatet 1 1
ej kassapåverkande resultat från avyttrade verksamheter 13, 20 -1
övriga poster 7 3
Summa -23 -19
Erhållen utdelning från dotterföretag 13 98 27
Erhållen ränta 39 45
Erlagd ränta -62 -55
Betald skatt 0 -2
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 52 -4
Förändring av rörelsekapital
Förändring av rörelsefordringar (ökning -/minskning +) 6 -4
Förändring av rörelseskulder (ökning +/minskning -) 3 3
Summa förändring av rörelsekapital 9 -1
Kassaflöde från den löpande verksamheten 61 -5
Investeringsverksamheten
Förvärvskostnader pågående förvärv 20, 36 -32
Avyttring av intressebolag 20 15
Återbetalning kapital i samband med avregistrering av dotterföretag 20 8
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 19 0 -3
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 19 4
Kassaflöde från investeringsverksamheten -24 16
Kassaflöde efter investeringsverksamheten 37 11
Finansieringsverksamheten
Nyemission 831
Återköp av egna aktier -45 -5
Amortering av lån -40 -653
Upptagna lån 0 198
Utlåning från/till koncernföretag 277 323
Koncernbidrag 15 40 125
Utbetald utdelning till aktieägare -161 -109
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 902 -121
Årets kassaflöde 939 -110
Likvida medel vid årets början 292 402
Likvida medel vid årets slut 1 231 292
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 96
Finansiell information
Noter
Not 1 Allmän information 97
Not 2 Väsentlig information om redovisningsprinciper 97
Not 3 Viktiga uppskattningar och bedömningar 101
Not 4 Finansiell riskhantering 101
Not 5 Företagsförvärv, avyttringar och verksamhet under avveckling 103
Not 6 Intäkter från avtal med kunder 105
Not 7 Inköp och försäljning mellan moder- och dotterbolag 105
Not 8 Personal och ledande befattningshavare 106
Not 9 Ersättning till revisorer 110
Not 10 Av- och nedskrivningar 110
Not 11 Rörelsens kostnader 110
Not 12 Övriga rörelseintäkter och kostnader 110
Not 13 Resultat från andelar i koncernföretag 111
Not 14 Finansiella intäkter & kostnader 111
Not 15 Bokslutsdispositioner 111
Not 16 Skatt 112
Not 17 Resultat per aktie 113
Not 18 Immateriella tillgångar 114
Not 19 Materiella anläggningstillgångar 115
Not 20 Andelar i koncernföretag, intressebolag och övriga aktier och andelar 116
Not 21 Finansiella tillgångar och skulder 118
Not 22 Leasing 122
Not 23 Varulager 122
Not 24 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 122
Not 25 Eget kapital 123
Not 26 Vinstdisposition 124
Not 27 Återköp av egna aktier och nyemission 125
Not 28 Checkräkningskredit 125
Not 29 Avsättningar för pensioner 125
Not 30 Övriga avsättningar 126
Not 31 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 126
Not 32 Sllda säkerheter 126
Not 33 Eventualförpliktelser 126
Not 34 Transaktioner med närstående 126
Not 35 Inflationsjustering Argentina 126
Not 36 Händelser efter balansdagen 127
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 96
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 97
Finansiell information
Alla belopp redovisas i Mkr om inget annat anges
Not 1 Allmän information
ITAB Shop Concept AB (publ), organisationsnum-
mer 556292-1089, är ett svenskregistrerat aktiebolag
med säte i Jönköping. Adressen till huvud kontoret
är Instrumentgen 2 (besöksadress), Box 9054,
550 09 Jönköping, Sverige.
ITAB Shop Concept AB utvecklar, tillverkar, säljer
och installerar kompletta butikskoncept till butiks-
kedjor inom detaljhandeln.
Moderbolagets stamaktier är noterade på Nas-
daq Stockholm.
ITABs årsredovisning inkluderar koncernredovis-
ningen bestående av moder bolaget och dess dot-
terföretag, tillsammans benämnda koncernen. Års-
redovisningen och koncernredovisningen har den
3 april 2025 godkänts av styrelsen för offentliggö-
rande.
Not 2 Väsentlig information om
redovisningsprinciper
Överensstämmelse med normgivning och lag
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet
med International Financial Reporting Standards
som antagits av EU (IFRS® Redovisningsstandarder)
utgivna av International Accounting Standards
Board (IASB). Vidare har relevanta delar av årsredo-
visningslagen samt Rådet för hållbarhets- och
finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 till-
lämpats.
Moderbolaget tillämpar årsredovisningslagen
samt rekommendation RFR 2 från Rådet för hållbar-
hets- och finansiell rapportering. Se vidare under
avsnittet ”Moderbolagets redovisningsprinciper”.
Grund för rapporternas upprättande
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kro-
nor. Det innebär att de finansiella rapporterna för
moderbolaget och koncernen presenteras i rappor-
teringsvalutan svenska kronor avrundat till när-
maste miljoner kronor.
Införda nya och ändrade standarder
och tolkningar 2024
retagsledningens bedömningar av relevanta
ändringar och tolkningar av befintliga standarder
som har trätt i kraft från och med den 1 januari
2024 har inte haft någon väsentlig påverkan på
koncernens eller moderbolagets finansiella rapporter.
Utgivna nya och ändrade standarder och tolk-
ningar som ännu inte har tillämpats av koncernen
Ett antal nya standarder och tolkningar träder ikraft
för räkenskapsår som börjar den 1 januari 2025 eller
senare och har inte tillämpats vid upprättandet av
denna finansiella rapport.
IASB har publicerat en ny standard med införan-
dedatum den 1 januari 2027, IFRS 18 Upplysningar i
finansiella rapporter (utgiven den 9 april 2024).
Bolaget har inte slutfört sin utrdering av eventu-
ella effekter på presentationen av de finansiella
rapporterna av IFRS 18.
Inga övriga nya standarder, ändrade standarder
eller IFRIC-tolkningar som IASB har publicerat för-
väntas ha någon väsentlig påverkan på koncer-
nens eller moderföretagets finansiella rapporter.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget,
ITAB Shop Concept AB, och de företag vilka ITAB
Shop Concept AB direkt eller indirekt har ett
bestämmande inflytande över per bokslutsdagen.
Rörelseförvärv
Rörelseförrv redovisas enligt förrvsmetoden.
Vid förrv av degda dotterretag redovisas
andelar utan bestämmande inflytande till en pro-
portionerlig andel av identifierade nettotillgångar.
Vid förvärv har enhetssynen tillämpats som inne-
r att alla tillngar och skulder samt intäkter och
kostnader medräknas i sin helhet även för degda
dotterföretag, vilket påverkar redovisad goodwill
kopplat till förvärvet. Goodwill som uppstått i ett
företagsförrv prövas minst årligen om nedskriv-
ningsbehov föreligger. Se vidare stycket om imma-
teriella tillgångar nedan.
Verksamhet under avveckling
Mot bakgrund av att en avveckling av koncernens
verksamhet i det ryska dotterbolaget ITAB Rus JSC
bemdes vara högst sannolik och i övrigt upp-
fyllde angivna kriterier för tillämpning av IFRS 5
Anläggningstillgångar som innehas för försäljning
och avvecklade verksamheter redovisades det
ryska dotterbolaget från september 2022 som Verk-
samhet under avveckling.
I koncernens resultaträkning särredovisas ITAB Rus
JSC på raden ”Verksamhet under avveckling” och
jämförelsr till och med 2021 har räknats om enligt
samma principer. I koncernens rapport över finan-
siell ställning redovisas verksamhetens nettotill-
ngar på raderna ”Tillgångar som innehas till för-
säljning” respektive ”Skulder hänförliga till tillgångar
som innehas till förljning”. I enlighet med IFRS 5 är
balansräkningar före september 2022 ej omräk-
nade. Gruppen värderas till det lägsta av det redo-
visade värdet och det verkliga värdet efter avdrag
för försäljningskostnader. Mer detaljerade räken-
skapstabeller för Verksamhet under avveckling pre-
senteras i Not 5 Företagsförvärv, avyttringar och
verksamhet under avveckling.
Tillgångar som innehas för försäljning och avveck-
lade verksamheter särredovisas inte i moderbola-
gets resultat- och balansräkning då moderbolaget
följer årsredovisningslagens uppställningsformer för
resultat- respektive balansräkning. Vidare sker
avskrivningar i moderbolaget i enlighet med årsre-
dovisningslagen.
Intresseföretag
Intresseföretag är de företag för vilka ITAB har ett
betydande inflytande, men inte bestämmande
inflytande. Ett betydande inflytande innebär möjlig-
het att påverka den driftmässiga och finansiella
styrningen av företaget och upps när ITABs andel
uppgår till mellan 20 och 50 procent av röstetalet.
Från och med den tidpunkt som det betydande
inflytandet erhålls redovisas andelar i intressebolag
enligt kapitalandelsmetoden i koncernredovis-
ningen.
Omräkning av utländsk valuta
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de
olika enheterna i koncernen är värderade i den
valuta som används i den ekonomiska miljö där res-
pektive företag huvudsakligen är verksamt (funktio-
nell valuta). I koncernredovisningen används SEK,
som är moderbolagets funktionella valuta och där-
med koncernens rapporteringsvaluta. ITAB använ-
der växelkurser från Europeiska centralbanken
(ECB) vid omräkning av utländsk valuta.
Transaktioner och balansposter i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den
funktionella valutan enligt de valutakurser från ECB
som gäller på transaktionsdagen.
Valutakursvinster och -förluster som uppkommer
vid betalning av sådana transaktioner och vid
omräkning av monetära tillgångar och skulder i
utländsk valuta till balansdagens kurs, redovisas i
resultaträkningen. Undantag är då monetära till-
ngar och skulder utgör säkringar av nettoinveste-
ringar i utlandsverksamhet, då valutakursdifferenser
redovisas i Övrigt totalresultat. En förutsättning är
att säkringen uppfyller nödvändiga krav vad avser
säkringsredovisning. Valutakursdifferenser på ränte-
bärande lånefordringar och låneskulder redovisas
som finansiella intäkter och kostnader, övriga valu-
takursdifferenser redovisar i rörelseresultatet.
Utländska koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncernföre-
tag som har en annan funktionell valuta än rappor-
teringsvalutan, omräknas till koncernens rapporte-
ringsvaluta enligt följande:
(i) tillngar och skulder för var och en av balans-
räkningarna omräknas till balansdagskurs,
(ii) intäkter och kostnader för var och en av resul-
taträkningarna omräknas till genomsnittlig valuta-
kurs (såvida inte denna genomsnittliga kurs inte är
en rimlig approximation av den ackumulerade
effekten av de kurser som gäller på transaktionsda-
gen, i vilket fall intäkter och kostnader omräknas
per transaktionsdagen),
(iii) alla omräkningsdifferenser som uppstår redo-
visas i Övrigt totalresultat.
Länder som har höginflationsvaluta redovisas
enligt IAS 29 där alla komponenter i dotterbolagens
finansiella rapporter omräknas till balansdagens
kurs. Omräkningsdifferensen till SEK förs över mot
övrigt totalresultat. Under 2024 har Argentina defi-
nierats som land med höginflationsvaluta. Se även
Not 35.
Goodwill samt andra tillgångar och skulder som
uppkommer vid förvärv av en utlandsverksamhet
behandlas som tillgångar och skulder hos denna
verksamhet och omräknas till balansdagens kurs.
Intäkter fn avtal med kunder
Koncernen redovisar intäkter när åtaganden att
leverera utlovade varor eller tjänster uppfylls enligt
identifierade kundavtal, exklusive mervärdesskatt,
rabatter och returer och efter eliminering av kon-
cernintern försäljning.
ITAB-koncernen säljer, utvecklar, producerar och
distribuerar butiksinredning och butiksutrustning till
kedjebaserade kunder. Merparten av ITABs kunder
är större butikskedjor som verkar internationellt och
har butiker i ett flertal länder. Då ITAB säljer kundan-
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 98
Finansiell information
Not 2 forts.
passade butikskoncept och ofta sätter ett pris på
en kombinerad produkt och tjänst redovisas inte
intäktsslagen separat.
Intäktsredovisning av försäljningen sker i den
period då kontrollen övergått till kunderna, vilket i
normalfallet sker när alla väsentliga risker och förde-
lar förknippade med ägandet överförts till köparen.
Koncernen har därmed inte kvar något engage-
mang som förknippas med ägandet eller utövar
gon reell kontroll. Intäkter från konceptrsäljning
r tjänsteuppdrag inkluderas sker redovisning av
intäkter över tid baserat på färdigställandegraden
på balansdagen när koncernen sannolikt kommer
att få ekonomiska fördelar som är förknippat med
uppdraget och tillförlitlig beräkning kan ske. Färdig-
ställandegraden bestäms utifrån nedlagda utgifter
i förhållande till beräknade totala kostnader. Befa-
rade förluster kostnadsförs direkt.
Fraktkostnad till kund
ITAB presenterar fraktkostnader till kund i Kostnad för
sålda varor i resultaträkningen. Fraktkostnader till
kund är en del av de kostnader som uppstår relate-
rade till avtal med kunder varför bedömning görs
att dessa kostnader presenteras i Kostnad för sålda
varor.
Pensioner
Koncernens pensionsplaner är till största del avgifts-
bestämda. Kostnaderna för dessa redovisas som
personalkostnader i rörelseresultatet under den
period som de anställda utfört de tjänster som
avgiften avser. Inom svenska dotterföretag finns via
Alecta en förmånsbaserad ITP-plan. Alecta kan för
rvarande ej lämna erforderliga uppgifter för att
koncernen skall kunna redovisa denna plan i
balansräkningen i enlighet med IAS 19. Pensionsut-
fästelser som inte övertagits av försäkringsbolag
eller på annat sätt säkerställts hos extern part redo-
visas som avsättningar i balansräkningen.
Immateriella tillgångar
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
Utgifter för utveckling, där resultatet används för att
planera eller skapa produktion av nya eller starkt
förbättrade processer eller produkter, aktiveras om
det bedöms att processen eller produkten är tek-
niskt och kommersiellt genomförbar. Utgifterna
redovisas som en tillng i balansräkningen från
den tidpunkt bedömningen görs att produkten i
framtiden förväntas bli tekniskt och kommersiellt
användbar, företaget har tillgängliga resurser att
fullfölja utvecklingen för att därefter använda eller
sälja den immateriella tillgången samt att produk-
ten kommer att generera troliga framtida ekono-
miska fördelar. Det redovisade värdet inkluderar
utgifter för material, direkta utgifter samt indirekta
utgifter som kan hänföras till tillgången på ett rimligt
och konsekvent sätt.
Aktiverade utvecklingsutgifter redovisas till
anskaffningsvärdet med avdrag för ackumulerade
avskrivningar och nedskrivningar. Avskrivningarna
redovisas i resultaträkningen över de aktiverade
utvecklingsutgifternas bedömda nyttjandeperiod.
Avskrivning påbörjas från den tidpunkt då till-
gången är tillgänglig för användning. Den
bedömda nyttjandeperioden varierar mellan 3 och
10 år. Nyttjandeperioden omprövas årligen.
Varumärken, patent och liknande rättigheter
Varumärken, patent och liknande rättigheter redo-
visas till anskaffningsvärde minskat med ackumule-
rade avskrivningar. Avskrivningarna görs linjärt över
den bedömda nyttjandeperioden, 5-10 år. Nyttjan-
deperioden omprövas årligen.
Goodwill
De faktorer som utgör ITABs redovisade goodwill är
främst synergieffekter i produktion, logistik, perso-
nal, know-how, samt effektiv organisation. Goodwill
redovisas som en immateriell tillgång med en obe-
stämbar nyttjandeperiod och testas årligen i slutet
av året eller så snart indikationer uppkommer som
tyder på att dess värde har minskat, se även avsnitt
om nedskrivningar i Not 3.
En kassagenererande enhet (IAS 36) består av
den minsta identifierbara grupp av tillgångar som
vid en fortlöpande användning ger upphov till inbe-
talningar som i allt väsentligt är oberoende av
andra tillgångar eller grupper av tillgångar. Efter-
som samtliga ITAB-bolagens verksamheter och
inbetalningar i mycket hög grad är beroende av
varandra sker inte någon fördelning av koncernens
goodwill.
Det återvinningsbara värdet har fastställts baserat
på enhetens nyttjandevärde, som utgörs av nuvär-
det av förväntade framtida kassafden. Identifika-
tionen av framtida kassaflöde grundar sig bland
annat på en bemning av verksamhetens förvän-
tade tillväxttakt i enlighet med av företagsled-
ningen fastställda prognoser för de kommande fyra
åren. Bolaget använder sig av ett vägt avkastnings-
krav (WACC) för att diskontera framtida kassaflöden
och beräkna den kassagenererade enhetens nytt-
jandevärde, se vidare Not 18.
Leasing
ITAB är endast leasetagare, inte leasegivare. Vid
inledningsdatumet av ett leasingavtal fastställer
bolaget leasingperioden som den icke-uppsäg-
ningsbara perioden, tillsammans med perioder som
omfattas av en förlängnings- eller uppsägningsop-
tion om det är rimligt säkert att de kommer nyttjas.
Leasingskulden värderas till nuvärdet av leasingav-
gifterna som inte är betalda vid inledningsdatumet.
Leasingavgifterna diskonteras med den implicita
räntan om den kan fastställas, annars används
ITABs marginella låneränta vid inledningsdatum.
ITABs leasingportfölj består främst av fastigheter,
maskiner och fordon. ITAB tillämpar de praktiska
undantagen i IFRS 16 avseende korttidsleasingav-
tal, vilket definieras som avtal där den initiala lea-
singperioden är maximalt tolv månader efter beak-
tande av förlängningsoptioner, och leasingavtal
r den underliggande tillngen är av lågt värde
vilket i koncernen till exempel utgörs av kontorsin-
ventarier. ITAB tilmpar inte IFRS 16 för immateriella
tillgångar. Icke-leasingkomponenter kostnadsförs
och redovisas inte som en del av nyttjanderätten
eller leasingskulden.
Materiella anläggningstillgångar
Värdering av materiella anläggningstillgångar sker
till anskaffningsvärde med avdrag för ackumule-
rade avskrivningar enligt plan och eventuella ned-
skrivningar
Avskrivningarna görs systematiskt över tillgångar-
nas förntade nyttjandeperioder och pårjas
efter det att anläggningstillgången har tagits i bruk.
Koncernen tillämpar komponentavskrivning, vilket
inner att varje del av en materiell anläggningstill-
ng med ett anskaffningsvärde som är bety-
dande i förhållande till tillgångens sammanlagda
anskaffningsvärde, skrivs av separat. Inga avskriv-
ningar sker för mark.
Avskrivningstider
Byggnader 10 – 40 år
Markanläggningar 10 – 20 år
Förbättringar på annans fastighet 10 – 20 år
Maskiner och inventarier 3 – 10 år
Avskrivningstider för nyttjanderättstillgångar
Byggnader, produktion 8 – 15 år
Byggnader, kontor och lager 3 – 10 år
Maskiner och inventarier 3 – 10 år
Tillgångars nyttjandeperioder och restvärden ses
löpande över och justeras löpande om nödvändigt.
Finansiella instrument
Finansiella instrument omfattar likvida medel, låne-
fordringar, kundfordringar, leverantörsskulder, kort-
och långfristiga låneskulder samt derivatinstrument.
Klassificering av finansiella tillgångar och skulder
Ett finansiellt instrument klassificeras vid det första
redovisningstillfället utifrån i vilket syfte instrumentet
förrvades. Koncernen delar upp sina finansiella
tillgångar och skulder i skuldinstrument, eget kapi-
talinstrument och derivat som säkringsinstrument i
säkringsredovisning.
Skuldinstrument
Klassificeringen av finansiella tillgångar som är skul-
dinstrument baseras på koncernens affärsmodell
för förvaltning av tillgången och karakren på till-
gångens avtalsenliga kassaflöden. Instrumenten
klassificeras till: upplupet anskaffningsvärde eller
verkligt värde via resultatet. Finansiella skulder klas-
sificeras till upplupet anskaffningsvärde eller verkligt
värde via resultatet.
Finansiella tillgångar värderade till upplupet
anskaffningsvärde, är icke derivata finansiella till-
ngar med fastställda eller fastställbara betal-
ningsströmmar och som inte är förel för handel
på en aktiv marknad. Denna typ av fordringar upp-
kommer vanligen när koncernen ergger kontan-
ter till en motpart eller förser en kund med varor
eller tjänster utan att ha för avsikt att omsätta den
fordran som då uppkommer. Lånefordringar, likvida
medel och kundfordringar redovisas till det belopp
som förntas inflyta, efter avdrag för förntade
kreditförluster. Samtliga låne- och kundfordringar
bems individuellt. En kundfordrans förväntade
ptid är kort varr värdet redovisas till nominellt
belopp.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via resultatet, omfattar finansiella tillgångar som
innehas för handel och finansiella tillgångar som
identifierats som värderad till verkligt värde via resul-
tatet. Finansiella instrument i denna kategori redo-
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 99
Finansiell information
Not 2 forts.
visas initialt till verkligt värde. Förändringar i verkligt
värde redovisas i resultatet. Derivat klassificeras till
verkligt värde via resultatet, om instrumentet ej iden-
tifierats som säkringsinstrument i säkringsredovis-
ning eller är ineffektiv.
Finansiella skulder redovisade till upplupet
anskaffningsvärde. I denna kategori inkluderas lån,
övriga finansiella skulder, leverantörsskulder, finan-
siella upplupna kostnader och förutbetalda intäk-
ter. Finansiella skulder redovisade till upplupet
anskaffningsvärde värderas initialt till verkligt värde
inklusive transaktionskostnader. Efter det första
redovisningstillfället värderas de till upplupet
anskaffningsvärde enligt effektivräntemetoden.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via
resultatet, omfattar sådana finansiella skulder som
initialt har hänförts till den aktuella kategorin samt
derivatskulder om instrumentet ej identifierats som
säkringsinstrument i säkringsredovisning eller är
ineffektiv. Förändringen i verkligt värde på finan-
siella instrument redovisas i resultaträkningen i den
period de uppkommer. Tilläggsköpeskillingar i sam-
band med rörelseförvärv klassificeras som finan-
siella skulder värderade till verkligt värde över resul-
tatet.
Eget kapitalinstrument
Koncernen klassificerar eget kapitalinstrument till
verkligt värde via resultatet.
Derivat som säkringsinstrument i säkringsredovisning
Säkring av nettoinvesteringar i utländska verksam-
heter och framtida kassaflöden redovisas enligt
principerna för säkringsredovisning. Då transaktio-
nen ingås bedöms förhållandet mellan säkringsin-
strumentet och den säkrade posten och analyseras
mot koncernens mål för riskhanteringen avseende
säkringen. Bedömning av om de säkringsinstru-
ment som används i säkringstransaktioner är effek-
tiva när det gäller att motverka förändringar i verk-
ligt värde eller kassaflöden som är hänförliga till de
säkrade posterna görs när säkringen ingås och fort-
löpande under säkringsperioden.
kring av nettoinvesteringar i utländska verk-
samheter. Investeringar i utndska dotterretag
(nettotillgångar inklusive goodwill) har i viss
utsträckning säkrats genom upptagande av lån i
utländsk valuta. Den kursvinst eller kursförlust avse-
ende upplåning som bedöms som effektiv säkring
redovisas som omräkningsdifferens vid omräkning
av utländska verksamheter i övrigt totalresultat. Den
ineffektiva delen redovisas omedelbart i resultaträk-
ningens finansnetto. Resultat som redovisats under
övrigt totalresultat omförs till resultaträkningen när
den utländska verksamheten avyttrats
Förutom lån i utländsk valuta använder sig kon-
cernen även av valutaterminer för att säkra nettotill-
ngar i utländsk valuta. Det verkliga värdet av
valutasäkringar redovisas som förändring av verk-
ligt värde på säkringar av nettoinvesteringar i övrigt
totalresultat. Eventuell ineffektivitet redovisas ome-
delbart i resultaträkningens finansnetto.
Säkring av framtida kassaflöden. De derivatinstru-
ment som används för att säkra framtida räntekost-
nader och prognostiserad kassafde i utndsk
valuta redovisas i balansräkningen till verkligt värde.
Värdeförändringen redovisas som förändring i verk-
ligt värde på kassaflödessäkringar i övrigt totalresul-
tat till dess att det säkrade flödet träffar resultaträk-
ningen, varvid säkringsinstrumentets ackumulerade
värdeförändringar överförs till årets resultat för att
där möta resultateffekterna av omräknade utländ-
ska kassaflöden.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernens finansiella tillgångar, förutom de som
klassificeras till verkligt värde via resultatet, omfattas
av nedskrivning för förväntade kreditförluster. Härut-
över omfattar nedskrivningen även leasingford-
ringar och avtalstillgångar som inte värderas till
verkligt värde via resultatet. Nedskrivning för kredit-
förluster enligt IFRS 9 är framåtblickande och en för-
lustreservering görs när det finns en exponering för
kreditrisk, vanligtvis vid första redovisningstillfället.
Förväntade kreditförluster återspeglar ett objektivt,
sannolikhetsvägt utfall som beaktar flertalet scena-
rier baserade på rimliga och verifierbara prognoser
för den förväntade återstående löptiden.
De finansiella tillgångarna redovisas i balansräk-
ningen till upplupet anskaffningsvärde, d.v.s. netto
av bruttovärde och förlustreserv. Förändringar av
förlustreserven redovisas i resultatet.
Varulager
Varulagret värderas enligt lägsta värdets princip
och först in-först ut (FIFO) metoden där detta är
möjligt, annars används snittpris. För tillverkade
varor och pående arbete inkluderar anskaff-
ningsvärdet en skälig andel av indirekta kostnader
baserat på en normal kapacitet. Avdrag sker för
internvinster som uppkommer vid leverans mellan i
koncernen ingående bolag.
Bedömning om avsättning för inkurans görs
löpande för lager som inte haft någon rörelse på
mer än 12 månader, alternativt om andra relevanta
skäl föreligger. Bedömningen av värdet görs på arti-
kelnivå.
Transaktioner med närstående
rstående bolag definieras som de i koncernen
ingående bolagen samt bolag där närstående
fysiska personer har bestämmande, gemensamt
bestämmande eller betydande inflytande. Som
närstående fysiska personer definieras styrelseleda-
möter, ledande befattningshavare samt nära famil-
jemedlemmar till sådana personer. Upplysningar
om transaktioner med närsende redovisas i Not
34. Nuvarande styrelse och koncernledning presen-
teras på sid. 84-85.
Aktierelaterade ersättningar
ITAB har långfristiga aktierelaterade incitamentspro-
gram som möjliggör för anställda att förrva aktier
i moderbolaget. Koncernen och moderbolaget
redovisar dessa enligt IFRS2 Aktierelaterade ersätt-
ningar. Det verkliga värdet på tilldelade aktierätter
redovisas som en personalkostnad med en motsva-
rande ökning av eget kapital. Det verkliga värdet
beräknas vid tilldelningstidpunkten och fördelas
över intjänandeperioden. Det verkliga värdet på de
tilldelade aktierätterna beräknas med hänsyn till
marknadsvillkor och villkor som inte är intjäningsvill-
kor och de förutsättningar som gällde vid tilldel-
ningstidpunkten. Den kostnad som redovisas mot-
svarar verkliga värdet av en uppskattning av det
antal aktier som förntas bli intjänade, med hän-
syn till tjänstevillkor och prestationsvillkor som inte är
marknadsvillkor. Denna kostnad justeras i efterföl-
jande perioder för att till slut återspegla det verkliga
antalet intjänade aktier. Justering sker dock inte när
förverkande endast beror på att marknadsvillkor
och/eller villkor som inte är intjäningsvillkor inte upp-
fylls.
Sociala avgifter hänförliga till aktierelaterade
instrument till anställda som ersättning för köpta
tjänster kostnadsförs fördelat på de perioder under
vilka tjänsterna utförs. Avsättningen för sociala
avgifter baseras på aktierätternas verkliga värde
vid rapporttillfället.
Upplysningar om aktierelaterade ersättningar redo-
visas i Not 8 Personal och ledande befattningsha-
vare samt Not 25.
Rörelsesegment
Identifiering av rörelsesegment har gjorts i fyra steg;
identifiering av högste verkställande beslutsfatta-
ren, identifiering av affärsverksamheter, faststäl-
lande om fristående finansiell information finns till-
gänglig för affärsverksamheterna samt
fastställande om denna information regelbundet
följs upp av den högste verkställande beslutsfatta-
ren. Därefter har definitionen enligt IFRS 8 använts
för att definiera koncernens rörelsesegment.
Som högste verkställande beslutsfattare identifie-
ras styrelsen, se sid. 84.
Resultatet på bolagsnivå, alternativt aggregerad
bolagsnivå, används inte som underlag för beslut
om fördelning av resurser. Underlag är istället olika
parametrar i kundprojekt utifrån främst strategiska
aspekter. Merparten av koncernens försäljning sker
till större globala kunder varför ITAB-koncernen har
lokal närvaro i många länder. Beslut tas på kon-
cernnivå på vilket sätt exempelvis prissättning sker
mot en viss kund. Prissättningen kan medföra en
ojämn resultatfördelning mellan olika koncernenhe-
ter, i syfte att koncernen ska erlla en order. De
olika enheternas nivå av intäkter och resultat är
således i hög grad beroende av koncernens övriga
bolag vilket är ett skäl till att resultatet inte används
som underlag för beslut om fördelning av resurser.
Ett annat skäl är underlag för beslut om fördelning
av produktionsresurser. Detta styrs inte av olika
enheters resultat utan av de förutsättningar som
finns i olika kundprojekt vad beträffar mest effektiv
produktion för koncernen som helhet. Detta kan
innera att vissa enheter blir tilldelade resurser för
produktion som ur den enskilda enhetens perspek-
tiv inte är gynnsamma men i ett koncernperspektiv
bems vara det bästa beslutet. Motsvarande reso-
nemang gäller även för fler parametrar t ex design,
konstruktion, marknadsföring, installation, utveck-
ling m.m.
Afrsmodellen innebär att en stor del av de
beslut som påverkar koncernens olika bolag tas på
central nivå. ITAB har inte någon fristående finan-
siell information avseende produkter eller produkt-
grupper då större delen av försäljningen sker som
konceptförsäljning med en kombination av flera
produkter och tjänster.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 100
Finansiell information
Not 2 forts.
Dessa förhållanden gör att resultatet inte används
som underlag för beslut om fördelning av resurser
till olika delar av företaget och att koncernen
endast består av ett rörelsesegment.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning
enligt årsredovisningslagen och Rådet för hållbar-
hets- och finansiell rapporterings rekommendation
RFR 2. Även av Rådet för hållbarhets- och finansiell
rapporterings utgivna uttalanden gällande för
noterade företag tillämpas.
Uppställningsform för resultat- och balansräkning
Moderbolaget använder de uppställningsformer
som anges i årsredovisningslagen, vilket bland
annat medför att en annan presentation av eget
kapital tillämpas och att avsättningar redovisas
under en egen rubrik i balansräkningen. För moder-
bolaget redovisas eget kapital uppdelat i fritt res-
pektive bundet eget kapital.
Leasing
I moderbolaget tillämpas inte IFRS 16, istället redovi-
sas leasingavgiften som kostnad linjärt över leasing-
perioden.
Koncernbidrag, aktieägartillskott och utdelning
Koncernbidrag redovisas enligt RFR 2s alternativre-
gel som inner att erhållna och lämnade kon-
cernbidrag redovisas som bokslutsdisposition i
resultaträkningen.
Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos
mottagaren och aktiveras i aktier och andelar hos
givaren, i den mån nedskrivning inte erfordras.
Erhållna utdelningar intäktsredovisas när rätten
att erhålla utdelning har fastställts.
Andelar i dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget
enligt anskaffningsmetoden. Investeringarna ned-
skrivningbehov testas årligen eller när det finns en
risk att bokfört värde på investeringen är högre än
återanskaffningsvärdet.
Utdelningar från dotterföretag redovisas som
finansiell intäkt. I de fall som utdelningen härrör från
vinstmedel som intjänats före förvärvet skall posten
nedskrivningstestas.
Finansiella instrument
Med anledning av sambandet mellan redovisning
och beskattning, tillämpas inte reglerna om finan-
siella instrument enligt IFRS 9 i moderretaget som
juridisk person, utan moderföretaget tillämpar i
enlighet med årsredovisningslagen anskaffnings-
värdemetoden. I moderföretaget värderas därmed
finansiella anläggningstillgångar till anskaffnings-
värde och finansiella omsättningstillgångar enligt
gsta värdets princip, med tilmpning av nedskriv-
ning för förntade kreditrluster enligt IFRS 9 avse-
ende tillgångar som är skuldinstrument. För övriga
finansiella tillgångar baseras nedskrivning på mark-
nadsvärden. Derivat redovisas enligt lägsta värdets
princip.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 101
Finansiell information
Not 3 Viktiga uppskattningar och
bedömningar
Upprättandet av finansiella rapporter kräver att
företagsledningen gör bedömningar samt använ-
der uppskattningar och antaganden som påverkar
redovisade belopp i koncernredovisningen. Dessa
uppskattningar, bedömningar och hänförliga anta-
ganden bygger på erfarenhet och andra faktorer
som anses vara rimliga under rådande omständig-
heter. Faktiskt utfall kan avvika från dessa uppskatt-
ningar. Uppskattningarna, bedömningarna och
antagandena omprövas regelbundet. Ändringar
av uppskattningar och bedömningar redovisas i
den period då ändringen görs och i framtida perio-
der om dessa perioder påverkas.
Nedan följer de uppskattningar och bedöm-
ningar som, enligt företagsledningens uppfattning,
är viktiga för redovisade belopp i de finansiella rap-
porterna och för vilka det finns betydande risk att
framtida händelser eller ny information kan med-
föra en förändring av dem.
Rörelseförvärv
Värderingen av identifierbara tillgångar och skulder i
samband med förrv av dotterretag eller verk-
samheter innefattar att poster i det förrvade bola-
gets balansräkning samt poster som inte varit förel
för redovisning i det förvärvade bolagets balansräk-
ning såsom kundrelationer, som ska värderas till verk-
ligt värde. I normala fall föreligger inte några note-
rade priser för de tillgångar och skulder som skall
värderas, varvid olika värderingstekniker måste tilm-
pas. Dessa värderingstekniker bygger på ett flertal
olika antaganden. För ett produktionsintensivt bolag
som ITAB är anläggningstillgångar, varulager och
kundfordringar väsentliga poster i balansräkningen
som kan vara svåra att värdera och bedöma.
Värderingen av identifierbara tillgångar och skul-
der är också beroende av den redovisningsmäs-
siga miljö som det förvärvade bolaget/verksam-
heten verkat i. Bedömningar görs av hur stora
anpassningar som behöver ske till koncernens
redovisningsprinciper, den frekvens med vilken bok-
slut upprättas samt tillng till data som kan be-
vas för att värdera identifierbara tillngar och skul-
der. Samtliga balansposter är därmed föremål för
uppskattningar och bedömningar. Detta innebär
också att en preliminär värdering görs och därefter
justeras. Samtliga förvärvs kalkyler är föremål för slut-
justering senast ett år efter förvärvstidpunkten. Med
beaktande av beskrivningen ovan och de praktiska
möjligheterna att sammanställa och redogöra för
alla individuella justeringar på ett sätt som är till
nytta för den som läser årsredovisningen har ITAB,
förutsatt att det inte rör sig om materiella juste-
ringar, valt att inte särskilt för varje enskilt förvärv
ange anledningarna till varr den första redovis-
ningen av rörelse förvärvet är preliminär och heller
inte för vilka tillngar och skulder den första redo-
visningen är preliminär.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill,
andra immateriella tillgångar och övriga anlägg-
ningstillgångar
Viktiga källor för osäkerhet i uppskattningar
Goodwill skrivs inte av, utan i stället prövas nedskriv-
ningsbehovet årligen. Övriga immateriella till-
gångar och övriga anläggningstillgångar skrivs av
över den period företagsledningen uppskattar att
tillgången kommer att förbrukas. Dessutom sker
regelbundna prövningar av om det finns indikation
på nedskrivningsbehov. Prövningen av nedskriv-
ningsbehov baseras på en genomgång av återvin-
ningsvärdet. Värdet uppskattas utifrån företagsled-
ningens beräkningar av framtida kassaflöden som
grundas på interna affärsplaner och prognoser.
Uppskattningar och bedömningar
Företagsledningens bedömning krävs när det gäller
nedskrivningar, i synnerhet vid bedömning av:
– om en händelse har inträffat som kan påverka till-
gångarnas värden,
– om en tillngs redovisade värde kan styrkas av
det diskonterade nuvärdet av framtida kassa flöden
som uppskattas baserat på fortsatt användning av
tillgången i verksamheten,
– att adekvata antaganden används vid upp-
rättande av kassaflödesprognoser, och
– diskonteringen av dessa kassaflöden.
Förändringar av de antaganden som gjorts av före-
tagsledningen vid fastställande av eventuell nivå
för nedskrivning kan påverka finansiell ställning och
det operativa resultatet.
Prövning av nedskrivningsbehov
av finansiella tillgångar
Viktiga källor för osäkerhet i uppskattningar
Nedskrivning för kreditförluster av finansiella till-
ngar enligt IFRS 9 är fratblickande och en för-
lustreservering görs när det finns en exponering för
kreditrisk, vanligtvis vid första redovisningstillfället.
Förväntade kreditförluster återspeglar ett objektivt,
sannolikhetsvägt utfall som beaktar flertalet scena-
rier baserade på rimliga och verifierbara prognoser
för den förväntade återstående löptiden.
Uppskattningar och bedömningar
Kreditrisken inom ITAB finns så gott som uteslutande
i kundfordringar. Underlaget till förntade kreditr-
luster utgörs av en bemning av de obetalda ford-
ringarna. Reserven för förväntade kreditförluster
baseras på en beräkning enligt det interna regel-
verket i kombination med individuell bedömning.
Bedömningen görs baserat på de omständigheter
vilka kan medföra väsentlig påverkan i värderingen.
T.ex. betydande kunders betalningsförga och
finansiell ställning, som är kända på balansdagen.
Leasing
Viktiga källor för osäkerhet i uppskattningar
ITAB tillämpar IFRS16 Leasing. Leasingskulderna
hänförliga till långfristiga leasingavtal värderas till
nuvärdet av de återstående leasingbetalningarna,
diskonterande genom att använda den marginella
neräntan. ITAB redovisar initialt en nyttjanderätt
som anläggningstillgång till ett belopp motsva-
rande leasingskulden. Fastställandet av leasing-
perioden samt den marginella låneräntan är
bedömningar som påverkar värderingen av
leasingskulden samt nyttjanderätten.
Uppskattningar och bedömningar
Vid fastställande av leasingskulden samt nyttjande-
rätten är de mest väsentliga bedömningarna hän-
förliga till fastställandet av leasingperioderna. Majo-
riteten av ITABs leasingavtal innehåller optioner att
antingen förnga eller säga upp avtalet. När lea-
singperioden fastställs beaktar ITAB alla fakta och
omständigheter som ger ett ekonomiskt incitament
att utnyttja en förlängningsoption eller att inte
utnyttja en option för att säga upp ett avtal. Exem-
pel på faktorer som är övervägda är strategiska pla-
ner, omstruktureringsprogram, vikten av den under-
liggande tillgången för ITABs verksamhet och/eller
kostnader hänförliga till att inte förlänga eller säga
upp leasingavtal.
Uppskjutna skatter
Viktiga källor för osäkerhet i uppskattningar
Uppskjutna skattefordringar/skulder redovisas för
temporära skillnader mellan de redovisade belop-
pen på tillgångar och skulder och respektive skat-
temässiga värden samt outnyttjade balanserade
underskottsavdrag. Uppskjutna skattefordringar
bokförs baserat på företagsledningens uppskatt-
ningar av framtida skattepliktiga resultat i olika skat-
tejurisdiktioner.
De faktiska utfallen kan skilja sig från uppskatt-
ningarna på grund av förändringar i affärsklimat,
ägarförhållanden och skattelagstiftning.
Uppskattningar och bedömningar
Företagsledningen uppskattar bland annat fram-
tida beskattningsbara inkomster för att bestämma
värdet på uppskjutna skatter.
Uppskattning/Bedömning
Not
Rörelseförvärv
5, 36
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill,
andra immateriella tillgångar och övriga
anläggningstillgångar
18, 19
Prövning av nedskrivningsbehov av
finansiella tillgångar
Leasing
Uppskjutna skatter
Not 4 Finansiell riskhantering
ITABs riskhantering syftar till att identifiera, kontroll-
era, förebygga samt minimera koncernens riskbild.
Nedan beskrivs ITABs finansiella risker. För övriga
verksamhetsrelaterade risker se sid. 73-77.
De finansiella riskerna hanteras av den finanspo-
licy som fastställts av styrelsen. Finansverksamheten
i form av riskhantering, likviditetsförvaltning och
upplåning sköts centralt av moderbolaget. Genom
detta kan koncernen optimera de finansiella ris-
ker na samt tillvarata stordriftsfördelar och synergi-
effekter. Koncernens identifierade finansiella risker
är valuta-, ränte-, kredit-, likviditets- och refinansie-
ringsrisker.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 102
Finansiell information
Not 4 forts.
Valutarisk
ITAB Shop Concept är genom sin internationella
verksamhet exponerat för valutarisker. Dessa kan
delas in i transaktionsrisk, risk vid omräkning av
utländska dotterbolags resultaträkningar samt risk
vid omräkning av utländska dotterbolags balans-
räkningar.
Transaktionsrisk
De kommersiella betalningsflöden som sker i annan
valuta än respektive dotterbolags lokala valuta
medför en transaktionsrisk. För att minska valutaex-
poneringen eftersträvas att matcha inflöde och
utflöde i olika valutor genom att exempelvis faktu-
rera i samma valuta som inköp görs i. Enligt finans-
policyn fattar varje enskilt koncernföretag beslut om
huruvida säkring av transaktionsexponering ska
ske, vilket i så fall sker med ITAB Shop Concept AB
som motpart. Externa säkringar av valutaexpone-
ring utförs därefter av moderbolaget ITAB Shop
Concept AB med beaktande av koncernens valuta-
exponering inom de närmaste 12 månaderna.
Enligt ITABs finanspolicy säkras 50-75 procent av
valutarisken inom de närmaste 12 månaderna
genom terminskontrakt, dessutom finns möjlighet
att justera priser för valutaförändringar genom klau-
suler i en del kundkontrakt. Som följd av säkrings-
strategin bedöms påverkan på ITABs resultat av en
rimlig förändring i valutakurser som mindre, varvid
valuta riskanalys på transaktionsflödena inte
bems som väsentlig. Säkringsåtgärder med syfte
att minska transaktionsexponeringen klassificeras
som kassaflödessäkringar. Vid 2024 års utgång
fanns kassaflödessäkringar av framtida flöden i EUR,
GBP, CZK, NOK, USD samt CNH. Det verkliga värdet
på terminskontrakt använda för att säkra prognosti-
serade flöden uppgick netto till 3 Mkr (-1). Årets för-
ändringar i verkligt värde 4 Mkr (5) efter skatt har
redovisats i totalresultatet. Det realiserade resultatet
av terminskontrakt för 2024 uppgick till -6 Mkr (-13)
före skatt vilket redovisats som övrig kostnad/intäkt i
resultaträkningen.
Risk vid omräkning av de utländska dotterbolagens
resultaträkningar
Omräkning av de utländska dotterföretagens resul-
taträkningar som inte befinner sig i hyperinflations-
länder sker till respektive periods genomsnittskurs. I
länder som anses befinna sig i hyperinflation redo-
visas omräkning av resultaträkningen istället till
balansdagens kurs och resultatet i lokal valuta jus-
teras enligt lokala index. Antaget 2024 års fakture-
ring och nettoresultat skulle en förändring av den
svenska kronans kurs gentemot alla valutor med 5
procent påverka faktureringen med cirka 296 Mkr
(271) och nettoresultatet med cirka 22 Mkr (12).
Risk vid omräkning av de utländska dotterbolagens
balansräkningar
Omräkning av de utländska dotterföretagens
balansräkningar sker till balansdagens kurs. Omräk-
ningsriskerna hänför sig till valutakursförändringar
som påverkar värdet av de utländska nettotillgång-
arna vid omräkning till SEK. Värdet av utndska net-
totillgångar uppgick per balansdagen till 2 328 Mkr
(2 063). Investeringar i utländska nettotillgångar
finansieras delvis genom upptagande av lån i
utländsk valuta vilket reducerar omräkningsris-
kerna. För att minska netto tillgångarna i utländsk
valuta och därigenom minska valutariskerna finan-
sieras tillgångarna i de utländska dotterbolagen
lokalt, i lokal valuta, där så är kommersiellt gång-
bart. Viss finansiering sker dock via moderbolaget
ITAB Shop Concept AB. Förutom lån i utländsk
valuta använder sig koncernen även av valutater-
miner för att säkra nettotillngar i utländsk valuta.
Det verkliga värdet av valutasäkringar redovisas
mot totalresultatet och kan omklassificeras som
finansiellt resultat om terminer är ineffektiva. Resul-
tat från valutaterminer uppgick för 2024 till -6 Mkr
(22) efter skatt vilket redovisats mot totalresultatet i
koncernen. Valutakursförändringar har under 2024
påverkat koncernens totalresultat med totalt 134
Mkr (-123) efter skatt. Vid utgången av 2024 beräk-
nas valutaterminernas verkliga värde till -1 Mkr (7).
Värdet av koncernens utländska nettotillgångar efter
säkring per valuta:
Valuta (Mkr)
31 dec 2024
31 dec 2023
CZK
438
328
NOK
129
120
GBP
167
100
EUR
1)
988
927
USD, HKD och CNY
460
480
Övriga
146
108
2 328
2 063
1) Med EUR avses även valutor knutna till EUR.
Valutasäkringar
Vid utgången av året hade koncernen nedans-
ende nettobelopp säkrat via valutaterminer för säk-
ring av kassaflöden och nettotillgångar. Nedan
anges bruttovolymen per valuta i lokal valuta (milj.)
värderad till nominellt värde. Samtliga kontrakt har
en löptid kortare än 12 månader.
Valuta
31 dec 2024
31 dec 2023
SEK
-750
332
NOK
-10
-40
CNH
120
CZK
242
GBP
-3
-4
EUR
-33
Snittkurs valutaterminer
31 dec 2024
EUR/SEK
11,3910
EUR/CZK
25,2645
EUR/CNH
7,7014
GBP/CNH
9,0638
GBP/CZK
29,8872
NOK/SEK
0,9811
USD/SEK
11,0125
Ränterisk
Ränterisken består i att förändringar i räntenivån
påverkar koncernens resultat negativt genom
ökade lånekostnader. För att minska ränterisken
kan räntorna bindas via bundna lån eller genom
ränteswapavtal. Koncernens räntebärande skuld
exklusive leasingskulder uppgick per balansdagen
till 648 Mkr (690). Av dessa är 116 Mkr (421) finansie-
rade med rörlig ränta. De resterande 532 Mkr (269)
är bundna genom ränteswapavtal och har en
genomsnittlig räntebindning på 36 månader (29).
Den genomsnittliga räntan på utesende räntebä-
rande skulder inklusive ränteswapavtal var vid årets
slut 3,34 procent (4,02). En procentenhets föränd-
ring av räntan skulle påverka nettoresultatet med
cirka 1 Mkr (2) på årsbasis. Förändring i verkligt
värde på ränteswapavtal redovisas i totalresultatet
tills dess att det säkrade flödet överförs till årets
resultat. Förändring i totalresultatet uppgår till -7 Mkr
(-13) för 2024, varav -9 Mkr (-12) överförts till årets
resultat. Av de 9 Mkr som redovisats som finansiella
kostnader 2024 avser 1 Mkr säkringar som bedömts
som ineffektiva.
Derivatinstrument 31 dec 2024 31 dec 2023
Nom. belopp Nom. belopp
Ränteswapavtal (Mkr) (Mkr)
Löptid mindre än 1 år
102
-
Löptid 1-3 år
215
-
Löptid 3-5 år
143
269
Löptid mer än 5 år
-
532
269
Likviditets- och refinansieringsrisk
Med likviditetsrisk menas risken för att ett företag inte
har tillräckligt med likvida medel eller outnyttjade kre-
ditfaciliteter för att möta sina betalningsåtaganden.
Refinansieringsrisk innebär risken att ett företag inte
kan eller har svårt att anskaffa kapital eller refinan-
siera befintliga lån till acceptabla villkor. ITAB Shop
Concept strävar efter att ha en hög finansieringsbe-
redskap bland annat genom att centralt i moderbo-
laget överblicka och hantera koncernens samlade
kapitalanskaffning. Större delen av koncernens upp-
ning sker mellan bank och ITAB Shop Concept AB.
Dotterbolag lånar i sin tur av ITAB Shop Concept AB
till marknadsmässiga villkor. Viss lokal upplåning hos
bank i respektive bolags lokala valuta kan före-
komma. Refinansiering av befintliga lån ska ske i
god tid innan förfall eller täckas av garanterade out-
nyttjade kreditfaciliteter. Löptidsanalys av finansiella
skulder redovisas i Not 21.
Kreditrisk
Med kreditrisk menas risken för att en motpart i en
finansiell transaktion inte kan fullgöra sina åtag-
anden. Kreditrisken inom ITAB Shop Concept finns
så gott som uteslutande i kundfordringar. Koncer-
nen har historiskt låga kundförluster.
Bolagets kunder är främst stora och väletablerade
företag med god betalningsförmåga fördelade
över flera geografiska marknader. Risken för kund-
förluster hanteras genom fastlagda rutiner för kre-
ditkontroll, kravhantering och fakturering av dröjs-
målsränta. Kreditförsäkringar förekommer i
samband med förljning till kunder i vissa länder.
Det belopp som bäst representerar den maximala
exponeringen för kreditförluster, utan hänsyn tagen
till eventuella säkerheter och moms, är utestående
kundfordringar på balansdagen 1 008 Mkr (861).
Kreditrisk från tillgodohavanden hos banker och
finansinstitut hanteras av moderbolaget i enlighet
med koncernens policy. Koncernens totala finansiella
tillngar uppr till 2 734 Mkr (1 594). Se även Not 21.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 103
Finansiell information
Not 5 Företagsförvärv, avyttringar och verksamhet under avveckling
Förvärv och avyttringar har påverkat 2024 års netto-
investeringar med 32 Mkr, varav -12 Mkr avsåg för-
värv av minoritet i Imola Retail Solutions Srl. och -23
Mkr avsåg förrv av andelar i Singatrix GmbH samt
+15 Mkr avsåg avvyttring av ett koncernbolag i Kina
och +52 Mkr avsåg avyttring av verksamheten i
Ryssland. Förvärv och avyttringar har påverkat 2023
års nettoinvesteringar med 9 Mkr, varav 15 Mkr
avsåg avyttring av intressebolaget Ombori Apps
AB. I 2023 års nettoinvesteringar inr även betald
dellikvid från 2021 års förvärv med -6 Mkr.
Utgifter i samband med förvärven har redovisats
som kostnader i rörelseresultatet.
rvärv 2024
ITAB ingick den 25 september 2024 avtal om att
förrva Finanière HMY för en kontant köpeskilling
om 320 MEUR på kassa- och skuldfri basis. HMY är
en ledande europeisk leverantör av butiksinred-
ning, kassor och butiksdesign till detaljhandeln
i främst Europa, Sydamerika och Mellanöstern.
Under 2023 omsatte HMY drygt 541 MEUR. Syftet
med förvärvet är att stärka ITABs position och
komplettera koncernens nuvarande erbjudande.
Förvärvet finansierades genom en kombination av
ny skuld och eget kapital (för mer information se
sid. 69 avseende skuldfinansiering respektive i Not
27 avseende riktad nyemssion). Transaktionen var
villkorad av ingående av ett sluligt aktieöverlåtel-
seavtal, nödvändiga myndighetsgodkännanden
samt andra sedvanliga fullföjandevillkor. Efter att
det slutliga aktieöverlåtelseavtalet ingåtts den 5
december 2024 samt att övriga villkor för trans-
aktionen uppfyllts slutfördes förvärvet per den 31
januari 2025. Köpeskillingen erlades i samband
med transaktionens slutförande. HMY konsolderas
i ITAB koncernen från och med den 1 februari 2025.
Kostnader i samband med transaktionen redovisas
löpande och under 2024 har 32 Mkr redovisats som
enngsposter. Se även Not 36 Händelser efter
balansdagen.
I början av maj 2024 utnyttjade ITABs italienska
dotterbolag La Fortezza S.p.A. rätten att förrva
minoritetsposten om 19 procent av aktierna i sitt
dotterbolag Imola Retail Solutions Srl. i enlighet med
det ursprungliga förvärvsavtalet från oktober 2020.
Köpeskillingen för den utestående minoritetsposten
uppgick till cirka 1 MEUR. Vid förvärv tillämpas
enhetssynen som innebär att samtliga tillgångar
och skulder samt intäkter och kostnader medräk-
nas i sin helhet även för delägda dotterföretag vid
första förvärvstillllet, varför ingen ytterligare good-
will kopplas till förrvet. Skillnaden mellan värderat
innehav utan bestämmande inflytande före förvärv
och köpeskilling redovisas direkt i eget kapital hän-
förligt till moderbolagets aktieägare. Kassaflödet
från investeringsverksamheten under 2024 påverka-
des med -12 Mkr.
Kassafdet 2024 påverkades även med -23 Mkr
avseende en investering i en minoritetspost om
cirka 18 procent av aktierna i Signatrix GmbH, en
teknologi- och Retail AI startup. Signatrix och ITAB
har sedan 2022 tillsammans skapat friktionsfria
säkerhetslösningar som minskar stölder och svinn
för detaljhandeln.
Avyttringar 2024
I samband med de omstruktureringar som sker i
koncernen sålde ITAB genom dotterbolag 100 pro-
cent av andelarna i bolaget Nuco Sourcing (HK)
Co Ltd i Hongkong med dotterbolag i Shenzhen
Kina i december 2024. Vid avyttringstillfället hade
Nucokoncernen drygt 65 anställda. Köpeskillingen
uppgick till 25 Mkr. Resultateffekt inklusive ackumu-
lerad valutaomräkningsdifferens uppr till -16
MSEK och redovisades som en enngspost under
2024. Avyttringen påverkade kassaflödet under
fjärde kvartalet 2024 med 15 Mkr.
Verkligt
Nuco Sourcing vid avyttringstillfället värde, Mkr
Materiella anläggningstillgångar
4
Varulager
Kundfordringar
Övriga kortfristiga tillgångar
4
Likvida medel
Kortfristiga skulder
-6
Resultat av avyttringen
-16
Erhållen ersättning
25
Avgår likvida medel vid avyttringen
-10
Årets påverkan på koncernens likvida medel
15
Koncernens ryska dotterbolag ITAB Rus JSC har
redovisats som Verksamhet under avveckling i
enlighet med IFRS 5 sedan ITABs delårsrapport för
det tredje kvartalet 2022. Avvecklingen av den
ryska verksamheten slutfördes den 27 mars 2024
genom att ITAB via sitt italienska dotterbolag La For-
tezza S.p.A. avyttrade samtliga andelar i det ryska
dotterbolaget ITAB Rus JSC. Köpeskillingen uppgick
till 52 Mkr, varav 49 Mkr reglerades under april och 3
Mkr under augusti 2024. Eftersom det ryska bolaget
redovisas som Verksamhet under avveckling påver-
kas enbart koncernens resultaträkning på raden
Verksamhet under avveckling med anledning av
denna avyttring. Kassaflödet för 2024 har påverkats
positivt med 52 Mkr.
Verkligt
ITAB Rus JSC vid avyttringstillllet värde, Mkr
Materiella anläggningstillgångar
0
Varulager
Kortfristiga tillgångar
Likvida medel
Kortfristiga skulder
-17
Resultat av avyttringen
0
Erhållen ersättning
52
Under 2024 har även ett bolag i Sverige avyttrats
samt två vilande bolag i UK, ett vilande bolag i Bel-
gien, ett vilande bolag i Luxemburg och ett vilande
bolag i Kina avregistrerats.
rvärv och avyttringar 2023
ITAB-koncernen genomförde under 2023 inga nya
företagsförrv. Under det andra kvartalet 2023
avyttrades ITAB Shop Concept ABs innehav om 21
procent i intressebolaget OmboriGrid AB (priv).
Köpeskillingen för de avyttrade aktierna uppgick till
15 Mkr. Försäljningen har påverkat ITAB-koncernens
resultat med 6 Mkr och kassaflöde med 15 Mkr
under 2023.
Kassaflödet har även påverkats av delbetalningar
för förvärv från 2021 med -6 Mkr under året. Under
2023 avregistrerades även ett vilande bolag i
Nederländerna.
Verksamhet under avveckling 2023
ITAB beslutade i början av mars 2022 att avvecka
sin verksamhet i Ryssland på grund av den ryska
regimens invasion av Ukraina. Den ryska verksam-
heten bestod av en produktionsanggning och för-
säljningskontor i Ryssland med totalt cirka 140 med-
arbetare. Den totala försäljningen i Ryssland uppgick
till cirka 85 Mkr under 2023, vilket motsvarade cirka
1,5 procent av ITABs totala årsomsättning.
Mot bakgrund av att en avveckling av koncernens
verksamhet i det ryska dotterbolaget ITAB Rus JSC
gick och bedömdes vara högst sannolik och i
övrigt uppfyllde angivna kriterier i enlighet med IFRS
5 Anläggningstillgångar som innehas för försäljning
och avvecklade verksamheter under det tredje
kvartalet 2022, redovisades detta bolag som Verk-
samhet under avveckling från och med delårsrap-
porten för det tredje kvartalet 2022. Avvecklade
verksamheter består av väsentlig verksamhet som
avyttrats eller utgör avyttringsgrupp som innehas
för försäljning. Resultat efter skatt från avvecklad
verksamhet redovisas på egen rad i resultaträk-
ningen.
Alla tillgångar som ingick i gruppen presentera-
des på en separat rad bland tillngarna och
gruppens alla skulder presenterades på en separat
rad bland skulderna. Gruppen värderades till det
gsta av det redovisade värdet och det verkliga
värdet efter avdrag för försäljningskostnader.
r mer information, se tabeller på sid. 104.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 104
Finansiell information
Not 5 forts.
Resultaträkning i sammandrag för Verksamhet under avveckling (Mkr)
2023
Intäkter från avtal med kunder
Kostnader för sålda varor
-79
Bruttoresultat
6
Försäljningskostnader
-16
Administrationskostnader
-6
Nedskrivning av tillgångar till verkligt värde
-1
Rörelseresultat
-17
Finansiella poster
2
Resultat efter finansiella poster
-15
Skattekostnad
3
Årets resultat
-12
Kassaflöde i sammandrag för Verksamhet under avveckling (Mkr)
2023
Rörelseresultat
-17
Betald och erhållen ränta, skatt samt justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
9
Förändring av rörelsekapital
Kassaflöde från den löpande verksamheten
9
Balansräkning i sammandrag för Verksamhet under avveckling (Mkr)
2023
Tillgångar
Anläggningstillgångar
0
Omsättningstillgångar
Likvida medel
Summa tillgångar
69
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Uppskjuten skatt
0
Kortfristiga skulder
Summa eget kapital och skulder
69
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 105
Finansiell information
Not 6 Intäkter från avtal med kunder
Rörelsegrenar och geografiska områden
ITAB-koncernen består av ett fyrtiotal rörelsedrivande
bolag som säljer, utvecklar, producerar och distribu-
erar butiksinredning och butiksutrustning till kedjeba-
serade kunder. Största kunden står för cirka 11 pro-
cent av den externa försäljningen, och ingen av
koncernens övriga kunder står för mer än 4 procent
av den externa försäljningen. Merparten av ITABs
kunder är större butikskedjor som verkar internatio-
nellt och har butiker i ett flertal länder. I de flesta af-
rer medverkar flera av koncernens bolag.
Eftersom förljningen till stor del avser olika kun-
danpassade butiks koncept sker ofta införsäljningen
till en kund med resurser från flera koncern bolag för
att kunna möta kundens olika behov på mest opti-
mala sätt. Utveckling och produktion av de olika
delarna i ett butikskoncept görs av olika koncernbo-
lag beroende på var de bästa förutsättningarna
finns för detta. Affärsmodellen inner att en stor
del av de beslut som påverkar koncernens olika
bolag tas på central nivå.
Då ITAB säljer kundanpassade butikskoncept och
ofta sätter ett pris på en kombinerad produkt och
tjänst gör ITAB inte någon fördelning avseende pro-
duktgrupper. Dessa förhållanden gör att resultatet
inte används som underlag för beslut om fördelning
av resurser till olika delar av företaget och att ITAB
inte gör någon fördelning på rörelsesegment eller
rörelse grenar. Se mer om verksamheten på sid.
10-14.
Externa intäkter
1)
Koncernen
2024
2023
Italien
1 014
971
Storbritannien
688
654
Tyskland
684
653
Norge
583
527
Finland
510
402
Sverige
445
410
Nederländerna
260
188
Frankrike
221
242
Tjeckien
204
155
Danmark
200
156
Polen
162
Argentina
140
107
Spanien
131
100
Slovakien
107
USA
101
118
Övriga
1 135
1 319
6 585
6 139
1) Fördelningsgrund till landsbestämning för extern försäljning är i det
land där produkt levererats och/eller tjänst utföres.
Materiella och immateriella anläggningstillgångar
Koncernen
2024
2023
Sverige
351
295
Italien
199
197
Kina inkl. Hongkong
195
208
Tjeckien
168
183
Storbritannien
119
Norge
108
Finland
100
Nederländerna
Litauen
Tyskland
Lettland
Övriga
Goodwill
1 844
1 786
3 314
3 141
Intäkter från avtal med kunder fördelade per kundgrupp
och geografisk marknad
Intäktsredovisning sker när koncernen uppfyller ett
prestatiotagande genom att överra en utlovad
vara och kunden får kontroll över tillgången. Detta
sker vanligen vid leverans enligt gällande leverans-
villkor. Vid konceptförsäljning där tjänsteuppdrag
inkluderas redovisas intäkten för projekten över tid.
Projekten är huvudsakligen kortfristiga projekt.
Betalningsvillkor varierar då de är anpassade efter
olika förutsättningar på olika geografiska markna-
der.
Försäljning per kundgrupp
2)
2024
2023
Dagligvaruhandeln
3 683
3 226
Bygg & Heminredning
810
769
Fashion
644
589
Övriga kundgrupper
1 448
1 555
6 585
6 139
2) Kundgrupperna är indelade efter de branscher inom vilka kunderna
verkar. Övriga kundgrupper består till stor del av distributörer, konsu-
mentelektronik, apotek och hälsa/skönhet.
Försäljning per marknad
3)
2024
2023
Nordeuropa
1 747
1 508
Sydeuropa
1 480
1 408
Centraleuropa
1 311
1 169
Storbritannien och Irland
716
680
Östeuropa
667
475
Övriga världen
664
899
6 585
6 139
3) Nordeuropa består av de nordiska länderna. Sydeuropa består till
största del av Italien, Frankrike och Spanien.Centraleuropas största
marknader är Tyskland, Nederländerna och Tjeckien. Östeuropas
största marknader är de baltiska länderna, Polen, Rumänien och
Slovakien. Övriga världen omfattar samtliga länder utanför Europa, där
USA, Australien, Kanada, Kina och Argentina står för cirka 50 procent
av försäljningen.
Avtalstillgångar och avtalsskulder
ITABs avtalstillgångar består av levererade ännu ej
fakturerade varor och tjänster, vanligtvis vid kon-
ceptförsäljning över tid där ytterligare prestations-
åtaganden ska uppfyllas. Kontraktskulder består av
förskott från kunder, avsättning från kundlojalitets-
program samt fakturering utöver ännu ej uppfyllda
prestationer vid konceptförljning över tid. ITAB till-
mpar lättnadsregeln i enlighet med IFRS 15.121 då
ITABs prestationsåtagenden är en del av avtal som
har en förväntad löptid på högst ett år.
Avtalstillgångar
2024
2023
Upplupna intäkter
7
Avtalsskulder
Förskott från kunder
Upplupna kostnader
Förutbetalda intäkter
3
5
101
84
Koncernens redovisade intäkter inkluderar:
2024
2023
Intäkter som ingått i ingående
balans i posten avtalsskulder
Intäkter som hänför sig till åtaganden
helt eller delvis utförda under föregåen-
de perioder
0
2
Not 7 Inköp och försäljning mellan
moder- och dotterbolag
Av moderbolagets fakturerade försäljning utgjorde
100 procent fakturering mot dotterföretag.
Inköp från dotterretag avser till största del IT,
design, marknads- och administrationstjänster.
gra varuinköp från dotterretag har inte före-
kommit.
Resultat från andelar i dotterbolag samt finan-
siella intäkter och kostnader från koncernföretag
redovisas i Not 13 respektive 14.
Moderbolaget
2024
2023
Försäljning av tjänster
till dotterföretag
198
184
Inköp av tjänster från dotterföretag
-156
-83
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 106
Finansiell information
Not 8 Personal och ledande befattningshavare
Medelantalet anställda
2024
Andel
Andel
2023
Andel
Andel
män kvinnor män kvinnor
Moderbolaget
1)
Sverige
1
100%
-
18
61%
39%
Dotterföretag
Argentina
91%
9%
94%
6%
Chile
2
100%
-
2
100%
-
Danmark
76%
24%
62%
38%
Estland
9
78%
22%
9
67%
33%
Finland
148
83%
17%
142
82%
18%
Frankrike
68%
32%
71%
29%
Förenade Arabemiraten
7
86%
14%
8
75%
25%
Indien
1
100%
-
1
100%
-
Italien
357
76%
24%
359
76%
24%
Kina och Hongkong
334
48%
52%
384
50%
50%
Lettland
100
75%
25%
80%
20%
Litauen
150
84%
16%
137
83%
17%
Malaysia
7
71%
29%
82%
18%
Nederländerna
84%
16%
88%
12%
Norge
157
76%
24%
151
77%
23%
Polen
70%
30%
9
67%
33%
Spanien
64%
36%
64%
36%
Storbritannien
159
75%
25%
150
75%
25%
Sverige
242
69%
31%
216
69%
31%
Tjeckien
383
67%
33%
363
67%
33%
Tyskland
248
83%
17%
255
83%
17%
USA
5
-
100%
6
-
100%
Dotterföretag totalt
2 531
72%
28%
2 515
72%
28%
Koncernen totalt
2 532
72%
28%
2 533
72%
28%
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
2024
2023
Löner och Sociala Löner och Sociala
(Mkr) ersättningar kostnader ersättningar kostnader
Moderbolaget
1)
12,4
6,0
39,7
23,2
(varav pensionskostnader)
2)
1,7
6,9
Dotterföretag
1 208,9
332,1
1 096,5
287,1
(varav pensionskostnader)
91,6
85,6
1 221,3
338,1
1 136,2
310,3
Kostnader för långsiktiga incitamentsprogram
3,7
3,9
2,5
1,0
Koncernen totalt
1 225,0
342,0
1 138,7
311,3
(varav pensionskostnader)
3)
93,3
92,5
1) Flertalet av moderbolagets personal flyttade sin anställning till ett dotterbolag under fjärde kvartalet 2023. Uppgifterna avser den tid som de
anställda hade sin anställning i moderbolaget ITAB Shop Concept AB.
2) Av moderbolagets pensionskostnader avser 1,7 Mkr (1,6) gruppen Styrelse och VD.
Företagets utestående pensionsförpliktelser till dessa uppgår till 0 Mkr (0).
3) Av koncernens pensionskostnader avser 4,0 Mkr (4,9) gruppen Övriga befattningshavare i högsta koncernledningen.
Löner och andra ersättningar fördelade per land
2024
2023
Moderbolaget Sverige
12,4
39,7
Dotterföretag i Sverige
164,2
116,7
Dotterföretag utomlands
Argentina
22,2
13,7
Chile
1,3
1,4
Danmark
23,9
26,0
Estland
3,2
2,9
Finland
83,3
76,6
Frankrike
20,7
23,7
Förenade Arabemiraten
4,1
4,4
Indien
0,2
0,2
Italien
187,0
174,5
Kina och Hongkong
57,5
68,6
Lettland
27,3
24,8
Litauen
59,8
48,6
Malaysia
1,4
1,7
Nederländerna
50,8
41,2
Norge
130,3
119,9
Polen
4,9
5,3
Spanien
6,1
4,9
Storbritannien
103,0
105,5
Tjeckien
99,7
89,5
Tyskland
153,4
142,5
USA
4,7
3,9
Dotterföretag totalt
1 208,9
1 096,5
Koncernen totalt
1 221,3
1 136,2
I löner och andra ersättningar ingår:
2024
2023
Till Styrelse och VD i ITAB Shop Concept AB inklusive rörlig lön
12,4
11,9
(varav rörlig lön)
4,0
4,2
Till Övriga befattningshavare i högsta koncernledningen
25,1
29,1
(varav rörlig lön)
9,9
9,6
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 107
Finansiell information
Not 8 forts.
Ersättningar till ledande befattningshavare
Ersättningsutskottet 2024
Ersättningsutskottet har under 2024 bestått av
Anders Moberg (ordförande), Petter Fägersten och
Vegard Søraunet med verkställande direkren
adjungerad till utskottets möten.
Styrelsens arvode 2024
Enligt beslut på årsstämman 2024 uppgick arvodet
till stämmovalda styrelseledamöter till sammanlagt
2 500 kkr att fördelas med 575 kkr till styrelsens ord-
förande samt 275 kkr till var och en av övriga sju
stämmovalda ledamöter.
Till utvalda styrelseledamöter tillkommer även
arvode för deltagande i ersättningsutskottet samt
revisionsutskottet. Arvodena, som fördelas mellan
ledamöterna, är för ersättningsutskottet 115 kkr och
för revisionsutskottet 270 kkr. Utöver nämnda arvo-
den har ingen erttning från ITAB utgått till styrelse-
ledamöterna.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Dessa riktlinjer omfattar de personer som inr i
ITAB Shop Concept ABs bolagsledning, för närva-
rande verkställande direkr och övriga i koncern-
ledningen. I den mån styrelseledamot utför arbete
för ITAB vid sidan av styrelseuppdraget ska dessa
riktlinjer gälla även för eventuell ersättning (t.ex.
konsultarvode) för sådant arbete. Riktlinjerna ska till-
lämpas på ersättningar som avtalas, och föränd-
ringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter
det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2021.
Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas
av bolagsstämman.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
ITABs afrsstrategi är i korthet följande. ITAB ska
erbjuda kompletta butikskoncept för butikskedjor
inom detaljhandeln. Med kompetens, långsiktiga
afrsrelationer och innovativa produkter ska bola-
get skapa en marknadsledande position på
utvalda marknader. En framgångsrik implemente-
ring av bolagets affärsstrategi och tillvaratagandet
av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och
bella en ledning med god kompetens och kapa-
citet att nå uppställda mål. För detta krävs att bola-
get kan erbjuda konkurrenskraftig ersättning vilket
dessa riktlinjer möjliggör.
Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa rikt-
linjer ska syfta till att främja bolagets afrsstrategi
och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen ska vara marknadsssig och får
bestå av följande komponenter: fast kontantlön, rör-
lig kontantersättning, pensionsförmåner och andra
förmåner. Ersättningsnivån för enskild befattnings-
havare ska vara baserad på faktorer såsom befatt-
ning, kompetens, erfarenhet och prestation. Bolags-
stämman kan därutöver - och oberoende av dessa
riktlinjer - besluta om exempelvis aktie- och aktie-
kursrelaterade ersättningar.
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kon-
tantersättning ska kunna mätas under en period
om ett år. Den rörliga kontantersättningen för verk-
ställande direktören får uppgå till högst 75 procent
av den fasta årliga kontant lönen. Den rörliga kon-
tantersättningen för övriga i koncernledningen får
uppgå till högst 50 procent av den fasta årliga kon-
tantlönen. För verkställande direktören ska pen-
sionsförmåner, innefattande sjukförsäkring, vara
premie bestämda. Rörlig kontantersättning ska inte
vara pensionsgrundande. Pensionspremierna för
premiebestämd pension ska uppgå till högst 30
procent av den fasta årliga kontantlönen.
För övriga ledande befattningshavare ska
pensions förmåner, innefattande sjukförsäkring,
vara premiebestämda om inte befattnings havaren
omfattas av förmånsbestämd pension enligt tving-
ande lokal lagstiftning eller kollektivavtalsbestäm-
melser.
Rörlig kontantersättning ska vara pensions-
grundande i den mån som följer av tvingande lokal
lagstiftning eller kollektivavtalsbestämmelser som är
tillämpliga på befattningshavaren. Pensionspre-
mierna för premiebestämd pension ska uppgå till
gst 30 procent av den fasta årliga kontantnen.
Andra förmåner får innefatta bl.a. livförkring,
sjukvårdsförkring och bilförmån. Premier och
andra kostnader i anledning av sådana förmåner
får sammanlagt uppgå till högst 12 procent av den
fasta kontantlönen.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder
under andra regler än svenska får, såvitt avser pen-
sionsförmåner och andra förmåner, vederbörliga
anpassningar ske för att följa tvingande sådana reg-
ler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers över-
gripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
Upphörande av anställning
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsäg-
ningstiden vara högst tolv månader. Fast kontant-
lön under uppsägningstiden och avgångsvederlag
får sammantaget inte överstiga ett belopp motsva-
rande den fasta kontantlönen för två år för verkstäl-
lande direkren och ett år för övriga personer i
bolagsledningen. Vid uppsägning från befattnings-
havarens sida får uppsägningstiden vara högst sex
månader, utan rätt till avgångs vederlag.
Kriterier för utdelning av rörlig kontantersättning
m.m.
Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad
till förutbestämda och mätbara kriterier som kan
vara finansiella eller icke finansiella. De kan också
utgöras av individanpassade kvantitativa eller kvali-
tativa mål. Kriterierna ska vara utformade så att de
främjar bolagets affärsstrategi och långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, genom att
exempelvis ha en tydlig koppling till affärsstrategin
eller främja befattningshavarens långsiktiga utveck-
ling.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för
utbetalning av rörlig kontantersättning avslutats ska
bedömas/fastställas i vilken utsträckning kriterierna
uppfyllts. Ersättningsutskottet ansvarar för bedöm-
ningen såvitt avser rörlig kontantersättning till
bolagsledningen.
Såvitt avser finansiella mål ska bedömningen
baseras på den av bolaget senast offentliggjorda
finansiella informationen.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa
ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för
bolagets anställda beaktats genom att uppgifter
om anställdas totalersättning, ersättningens kom-
ponenter samt ersättningens ökning och öknings-
takt över tid har utgjort en del av erttningsutskot-
tets och styrelsens beslutsunderlag vid
utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de
begränsningar som följer av dessa.
Konsultarvode till styrelseledamöter
Om styrelseledamot utför tjänster för ITAB utöver sty-
relsearbetet kan särskilt arvode för detta komma att
betalas ut (konsultarvode) förutsatt att sådana
tjänster bidrar till implementeringen av ITABs affärs-
strategi och tillvaratagande av ITABs långsiktiga
intressen, inklusive hållbarhet. Detta gäller även
sådana tjänster som erhålls ITAB genom av styrelse-
ledamot helägt bolag. Det årliga konsultarvodet får
för respektive styrelseledamot aldrig överstiga det
årliga styrelsearvodet. Konsultarvodet ska vara
marknadsmässigt och bestämmas i relation till nyt-
tan för ITAB.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och
genomföra riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskot-
tets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om
förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befatt-
ningshavare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya
riktlinjer åtminstone vart fjärde år, eller dessförinnan
om det uppkommer behov av väsentliga juste-
ringar, och lägga fram förslaget för beslut vid års-
stämman.
Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer anta-
gits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska
även följa och utvärdera program för rörliga ersätt-
ningar för bolagsledningen, tillämpningen av riktlin-
jer för ersättning till ledande befattningshavare
samt gällande ersättningsstrukturer och ersätt-
ningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskottets ledamö-
ter är oberoende i förhållande till bolaget och
bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och
beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte
verkställande direktören eller andra personer i
bolagsledningen, i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna
helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda
skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för att till-
godose bolagets långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets
ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i
ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens
beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om
avsteg från riktlinjerna.
Riktlinjer fastställda vid ITABs årsstämma den 11 maj
2021.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 108
Finansiell information
Not 8 forts.
Ersättningar och förmåner till ledande befattningshavare
Kostnader redovisas som ersättning för den period som respektive person innehaft sin roll.
Styrelsearvode
1)
/
Kortfristig Långsiktiga incita- Övriga ersättningar Summa lön Pensions- Summa inkl
2024 Fast lön rörlig lön mentsprogram
och förmåner
2)
och arvoden kostnader
pension
3)
Styrelsen
Anders Moberg
0,6
0,6
0,6
Karin Eriksson
4)
0,1
0,1
0,1
Petter Färgersten
0,3
0,3
0,3
Amelie de Geer
5)
0,2
0,2
0,2
Lars Kvarnsund
5)
0,3
0,3
0,3
Madeleine Persson
0,3
0,3
0,3
Fredrik Rapp
0,3
0,3
0,3
Peder Strand
5)
0,2
0,2
0,2
Vegard Søraunet
0,3
0,3
0,3
Summa – styrelsen
2,6
2,6
2,6
Koncernledningen
Verkställande direktören
5,8
4,0
1,2
0,2
11,2
1,7
12,9
Övriga Ledande befattningshavare inom
koncernledningen (9 personer)
15,2
9,9
1,2
1,2
27,5
4,0
31,5
Summa – koncernledningen
21,0
13,9
2,4
1,4
38,7
5,7
44,4
2023
Styrelsen
Anders Moberg
0,6
0,6
0,6
Anna Benjamin
4)
0,1
0,1
0,1
Karin Eriksson
5)
0,2
0,2
0,2
Jan Frykhammar
6)
0,1
0,1
0,1
Petter Fägersten
0,3
0,3
0,3
Roberto Monti
4)
0,1
0,1
0,1
Madeleine Persson
5)
0,2
0,2
0,2
Fredrik Rapp
0,3
0,3
0,3
Vegard Søraunet
0,3
0,3
0,3
Summa – styrelsen
2,2
2,2
2,2
Koncernledningen
Verkställande direktören
5,5
4,2
0,8
0,2
10,7
1,6
12,3
Övriga Ledande befattningshavare inom
koncernledningen (9 personer)
19,5
9,6
0,8
1,4
31,3
4,9
36,2
Summa – koncernledningen
25,0
13,8
1,6
1,6
42,0
6,5
48,5
1) Styrelsearvode inklusive ersättning för utskottsarbete till berörda styrelseledamöter.
2) Förmåner avser skattepliktigt förmånsvärde av bil, sjukvårdsförsäkringar, etc.
3) Lön och arvoden redovisas exklusive arbetsgivaravgifter. Pensionskostnader redovisas exklusive särskild löneskatt.
4) Styrelseledamoten avgick i samband med ITABs årsstämma 2024 respektive 2023.
5) Styrelseledamoten tillträdde i samband med ITABs årsstämma 2024 respektive 2023.
6) Styrelseledamoten ingick i styrelsen under perioden 1 januari-3 juli 2023.
Långsiktigt incitamentsprogram 2022
Årsstämman 2022 beslutade om ett långsiktigt
incitaments program (LTIP 2022) att löpa från juni
2022 till juni 2025. Deltagande i LTIP 2022 förutsätter
dels att deltagaren äger ett bestämt antal aktier i
ITAB under hela löptiden, dels att deltagaren är
anställd i ITAB under hela perioden. För varje aktie
som deltagaren har inom ramen för LTIP 2022, kom-
mer bolaget utan ersättning att tilldela deltagaren
gst en och högst tre nya stamaktier i ITAB Shop
Concept AB.
Verkställande direktören fick delta med högst
296 368 ITAB-aktier, vilket kan ge totalt högst 889 104
aktierätter vid programslut. Övriga medlemmar av
koncernledningen fick delta med högst 148 184 ITAB-
aktier per person, vilket kan ge totalt högst 444 552
aktierätter per person. Därutöver inbjöds vissa
nyckel personer i koncernen att investera i program-
met med högst 25 467 ITAB-aktier per person, vilket
kan ge totalt högst 76 401 aktierätter per person.
Antalet stamaktier som tilldelas i enlighet med LTIP
2022 beror på hur väl de uppställda prestations-
len uppfylls. Alla deltagare har samma prestations-
mål. Prestantionsmål 1 är att koncernens EBIT-mar-
ginal i genomsnitt under perioden 2023-2024 når
en viss nivå, och prestationsmål 2 är att genomsnitt-
lig nettotillväxt för koncernen under perioden 2022-
2024 når en viss nivå.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 109
Finansiell information
Not 8 forts.
Aktiesparprogram LTIP 2022
Antal deltagare som fortfarande är anställda
den 31 december 2024
27 personer
Prestationsmål 1 - EBIT-marginal
Koncernens EBIT-marginal i genomsnitt under mätperioden
Intjänandeperiod prestationmål 1
Januari 2023 till december 2024
Prestationsmål 2 - Omsättningstillväxt
Årlig genomsnittlig nettotillväxt under mätperioden
Intjänandeperiod prestationmål 2
Januari 2022 till december 2024
Verkligt värde per aktierätt
10,16 kr*
* Verkligt värde på aktierätterna är beräknat som aktiekursen vid programstart.
Antal aktietter LTIP 2022 Maximalt antal
vid programstart
Antal deltagare
Kvarhållningsaktierätter
Prestationsaktierätter
Totalt antal
LTIP 2022
1 114 102
2 228 204
3 342 306
Antal aktierätter tilldelade / förverkade under 2023
Maximalt antal
Antal aktierätter per den 1 januari 2023
3 342 306
Förverkade under året
-454 350
Antal aktierätter per den 31 december 2023
2 887 956
Antal aktierätter tilldelade / förverkade under 2024
Maximalt antal
Antal aktierätter per den 1 januari 2024
2 887 956
Förverkade under året
-76 401
Antal aktierätter per den 31 december 2024
2 811 555
Redovisad kostnad för LTIP 2022, Mkr
2024
2023
LTIP 2022
4
2
Kostnader för aktieprogrammet ingår i rörelseresul-
tatet och redovisas i balansräkningen som eget
kapital och upplupna kostnader (sociala avgifter).
Kostnaden baseras på verkligt värde för de aktierät-
ter som förväntas tilldelas. Verkligt värde fastställs
vid tidpunkten för deltagarnas investering till aktie-
kursen. Verkligt värde för kostnad för sociala avgif-
ter beräknas vid respektive bokslut.
Könsfördelning i styrelse/företagsledning vid årsskiftet
2024
2023
Koncernen
Andel kvinnor
Andel män
Andel kvinnor
Andel män
Styrelseledamöter
16%
84%
15%
85%
Ledande befattningshavare
21%
79%
25%
75%
Moderbolaget
Styrelseledamöter
25%
75%
33%
67%
Ledande befattningshavare
30%
70%
33%
67%
Personalkostnader fördelade per funktion
Koncernen
2024
2023
Kostnad för sålda varor
-790
-686
Försäljningskostnader
-687
-622
Administrationskostnader
-201
-174
-1 678
-1 482
Moderbolaget
Kostnad för sålda varor
-17
-13
Försäljningskostnader
-39
-28
Administrationskostnader
-40
-35
-96
-76
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 110
Finansiell information
Not 9 Ersättning till revisorer
Nedan visas arvoden för revisionsuppdrag och
andra uppdrag som är kostnadsförda under året.
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsre-
dovisningen och bokföringen samt styrelsens och
verkställande direktörens förvaltning. Revisionsverk-
samhet utöver revisionsuppdraget avser andra kva-
litetssäkringstjänster som görs i enlighet med gäl-
lande författningar. Skatterådgivning innehåller
både rådgivning och granskning av efterlevnad
inom skatteområdet. Övriga tjänster är andra upp-
drag. Revisionen har huvudsakligen utförts av Ernst
& Young AB (EY).
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Arvoden Arvoden
Arvoden till övriga Arvoden till övriga Arvoden Arvoden
till EY revisorer till EY revisorer till EY till EY
Revisionsuppdrag
7
4
7
4
1
1
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
1
0
0
0
0
0
1
2
1
2
1
1
Övriga tjänster
0
2
0
1
0
0
9
8
8
7
2
2
Not 10 Av- och nedskrivningar
Avskrivningar fördelade per funktion
Koncernen
2024
2023
Kostnad för sålda varor
-161
-164
Försäljningskostnader
-80
-74
Administrationskostnader
-13
-16
-254
-254
Avskrivningar fördelade per tillgångsslag
Koncernen
2024
2023
Balanserade utvecklingsutgifter
-21
-22
Patent och övriga immateriella rättigheter
-9
-9
Byggnader
-136
-137
Maskiner och andra tekniska anläggningar
-50
-46
Inventarier, verktyg och installationer
-38
-40
-254
-254
Varav leasing
-133
-136
Avskrivningar fördelade per funktion
Moderbolaget
2024
2023
Försäljningskostnader
-1
0
Administrationskostnader
0
-1
Avskrivningar fördelade per tillgångsslag
Moderbolaget
2024
2023
Inventarier
-1
-1
Not 11 Rörelsens kostnader
Kostnader för sålda varor, försäljningskostnader och
administrationskostnader fördelade på kostnads-
slag:
Koncernen
2024
2023
Kostnader för direkt material
-2 580
-2 421
Fraktkostnad till kund
-287
-264
Personalkostnader
-1 678
-1 482
Av- och nedskrivningar
-254
-254
Övriga kostnader
-1 305
-1 261
-6 104
-5 682
Statliga bidrag redovisas som en kostnadsreduktion
av de poster som bidragen avser när det föreligger
rimlig säkerhet att bidraget kommer att erhållas
och att koncernen kommer att uppfylla de villkor
som är förknippade med bidraget. Bidragen perio-
diseras systematiskt på samma sätt och över
samma perioder som de kostnader bidragen är
avsedda att kompensera för. Erhållna bidrag under
året uppr till cirka 1 Mkr (9), varav största delen
består av personalrelaterade bidrag under 2024.
Moderbolaget
2024
2023
Personalkostnader
-96
-76
Av- och nedskrivningar
-1
-1
Övriga kostnader
-130
-113
-227
-190
Not 12 övriga rörelseintäkter
och kostnader
Övriga rörelseintäkter
Koncernen
2024
2023
Rörelsens kursdifferenser
20
39
Realisationsvinst vid avyttring
av intresseföretag
-
7
Realisationsvinst vid avyttring
av anläggningstillgångar
1
2
Övrigt
1)
2
4
23
52
1) I posten övriga rörelseintäkter ingår hyresintäkter med 1 Mkr (1).
Övriga rörelsekostnader
Koncernen
2024
2023
Rörelsens kursdifferenser
-26
-73
Realisationsförlust vid avyttring
av bolag
-16
-
Realisationsförlust vid avyttring
av materiella anläggningstillgångar
-1
-1
Andel i intressebolag
-
-1
Övrigt
-2
-2
-45
-77
Övriga rörelseintäkter
Moderbolaget
2024
2023
Rörelsens kursdifferenser
7
9
7
9
Övriga rörelsekostnader
Moderbolaget
2024
2023
Rörelsens kursdifferenser
-8
-26
-8
-26
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 111
Finansiell information
Not 13 Resultat från andelar i koncernföretag
Moderbolaget
2024
2023
Intäkter från andelar i koncernföretag
Erhållen utdelning
98
27
Resultat från andelar i dotterbolag
1
-
99
27
Kostnader från andelar i koncernföretag
Nedskrivning kortfristig fordran koncernbolag
1)
-1
-
Nedskrivning av aktier i dotterbolag
2)
-15
-32
-16
-32
1) Nedskrivning av fordran i samband med avveckling av koncernbolag 2024 avser Radlok S.ã.r.l. med -1 Mkr.
2) Nedskrivningar av aktier i dotterbolag 2024 avser nedskrivningar i samband med aktieägartillskott med -15 Mkr. Nedskrivningar av aktier i
dotterbolag 2023 avser nedskrivningar i samband med aktieägartillskott med -27 Mkr samt ytterligare -5 Mkr efter nedskrivningsprövning.
För mer information, se Not 20.
Not 14 Finansiella intäkter & kostnader
Finansiella intäkter
Koncernen
2024
2023
Ränteintäkter
31
34
Valutakursdifferenser
18
-
49
34
Finansiella kostnader
Koncernen
2024
2023
Räntekostnader från räntederivat
9
-12
Räntekostnader leasing
-14
-14
Övriga räntekostnader
-44
-36
Valutakursdifferenser
-
-5
Övriga finansiella kostnader
-22
-14
-71
-81
Finansiella intäkter
Moderbolaget
2024
2023
Ränteintäkter, koncernföretag
30
40
Ränteintäkter, övriga
11
5
41
45
Finansiella kostnader
Moderbolaget
2024
2023
Räntekostnader, koncernföretag
-26
-19
Övriga räntekostnader
-30
-43
Räntekostnader från räntederivat
9
12
Valutakursdifferenser
-29
-30
Övriga finansiella kostnader
-11
-6
-87
-86
Not 15 Bokslutsdispositioner
Moderbolaget
2024
2023
Erhållna koncernbidrag
47
154
Lämnade koncernbidrag
-7
-29
40
125
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 112
Finansiell information
Not 16 Skatt
Koncernen
2024
2023
Aktuell skattekostnad
Årets skattekostnad
-128
-79
Justering av skatt hänförligt till tidigare år
0
2
-128
-77
Uppskjuten skattekostnad (-) / skatteintäkt (+)
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader
1
9
Uppskjuten skatt hänförlig till tidigare år
0
-3
Uppskjuten skatt hänförlig till underskottsavdrag
9
-22
10
-16
Totalt redovisad skattekostnad i resultaträkningen
-118
-93
Skillnad mellan svensk inkomstskattesats och effektiv skattesats
Koncernen
2024
2024
2023
2023
Redovisat resultat före skatt
438
385
Skatt enligt svensk inkomstskattesats
-90
-20,6%
-79
-20,6%
Skatteeffekt av
Justering av tidigare års skatt
0
0,0%
-1
-0,3%
Andra skattesatser för utländska koncernbolag
-27
-6,1%
-20
-5,2%
Avdragsgilla temporära skillnader
1
0,2%
1
0,2%
Underskottsavdrag
-9
-2,0%
-1
-0,4%
Förändrade skattesatser
0
0,0%
0
0,1%
Ej skattepliktiga intäkter och ej avdragsgilla kostnader
7
1,6%
7
2,0%
Redovisad skattekostnad
-118
-26,9%
-93
-24,2%
Skatteposter som redovisats i övrigt totalresultat
2024
2023
Skatt på kassaflödessäkringar
0
2
Skatt på säkring av nettoinvesteringar
2
-6
Uppskjuten skatt på pensions förpliktelser
0
0
2
-4
Förändringar i uppskjuten skatt
Koncernen
2024
2023
Vid årets början
39
60
Poster redovisat i övrigt totalresultat
0
0
Omräkningsdifferenser
0
-5
Redovisat i årets resultat
10
-16
Vid årets slut
49
39
De uppskjutna skattefordringar och skulder som redovisas i balansräkningen hänför sig till följande:
Fordringar Fordringar Skulder Skulder
Koncernen 2024 2023 2024 2023
Anläggningstillgångar
1)
139
127
169
156
Varulager
17
18
2
1
Kortfristiga fordringar
2
2
0
0
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser
2
1
0
0
Underskottsavdrag
2)
53
49
-
-
Obeskattade reserver
-
-
3
2
Övrigt
16
7
7
6
229
204
181
165
1) Ändringar i IAS 12 Inkomstskatter tydliggör att undantaget, som innebär att uppskjuten skatt inte redovisas på temporära skillnader som uppstår
vid första redovisning av en tillgång eller skuld, inte är tillämpligt på transaktioner som samtidigt ger upphov till både en tillgång och en skuld, så
som nyttjanderättstillgångar och leasingskulder. Ändringarna har inneburit att uppskjuten skatt hänförlig till nyttjanderättstillgångar och leasingskul-
der har redovisats brutto i noten medan de i balansräkningen fortfarande redovisas netto.
2) Av de i balansräkningen redovisade uppskjutna skattefordringarna avseende underskottsavdrag föreligger underskottsavdrag på 1 Mkr som har
tidsbegränsningar för nyttjandet. Av dessa förfaller 1 Mkr under 2025. Koncernen har underskottsavdrag, på motsvarande nominellt 428 Mkr (506),
som inte redovisas som uppskjuten skattefordran. Detta är delvis effekter av nuvärdesberäkning, delvis bedöms vissa underskottsavdrag inte kunna
utnyttjas inom rimlig tid. För några av dessa underskottsavdrag finns vissa begränsningar i utnyttjande per år.
Moderbolaget
2024
2023
Aktuell skatt för året
0
0
Uppskjuten skatt hänförlig till underskottsavdrag
5
-15
Totalt redovisad skattekostnad i resultaträkningen
5
-15
Uppskjutna skattefordringar hänför sig till följande:
Moderbolaget
Fordringar 2024
Fordringar 2023
Underskottsavdrag
20
17
Övrigt
1
1
21
18
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 113
Finansiell information
Not 17 Resultat per aktie
Koncernen
Resultat per aktie före utspädning
2024
2023
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, Mkr
311,4
269,6
Genomsnittligt antal utestående stamaktier
226 183 845
218 015 094
Resultat per aktie före utspädning, kr per aktie
1,38
1,24
Resultat per aktie för Kvarvarande verksamhet före utspädning
Periodens resultat för Kvarvarande verksamhet hänförligt till moderbolagets aktieägare, Mkr
310,0
281,3
Resultat per aktie för Kvarvarande verksamhet före utspädning, kr per aktie
1,37
1,29
Resultat per aktie efter utspädning
Periodens resultat som är hänförligt till moderbolagets aktieägare, Mkr
311,4
269,6
Genomsnittligt antal utestående stamaktier
226 183 845
218 015 094
Effekt av långsiktigt incitamentsprogram
1)
1 225 838
1 260 208
Genomsnittligt antal utestående stamaktier efter utspädning
227 409 683
219 275 302
Resultat per aktie efter utspädning, kr per aktie
1,37
1,23
Faktiskt antal utestående stamaktier vid årets slut
före utspädning, st
253 220 533
217 558 444
efter utspädning, st
254 446 371
218 818 652
1) Vid beräkning av antalet aktier efter utspädning justeras det genomsnittliga antalet aktier med hänsyn till effekter av utspädande potentiella
stamaktier, vilka under berörda rapporterade perioder utgörs av rätter att kunna erhålla aktier i ITAB inom ramen för det långsiktiga incitamentspro-
grammet LTIP 2022. Per den 31 december 2024 anses endast matchningsaktierätter som innehas av anställda som utspädande medan rätten att
erhålla aktier med prestationsvillkor inte är utspädande då uppsatta prestationsl ännu inte är uppfyllda. Justering av antalet utsdande aktier
görs för det hypotetiska antal aktier som hade kunnat köpas in med värdet på återstående tjänster inom ramen för incitamentsprogrammet. Se
vidare Not 8 Personal och ledande befattningshavare för beskrivning av beslutade långsiktiga incitamentsprogram.
Återköp av egna aktier 2023-2024
ITAB tillkännagav den 28 september 2023 ett aktieåterköpsprogram om högst 50 Mkr. Återköpsprogrammet
pte från och med den 29 september 2023 och fram till och med den 22 mars 2024 då det maximala
beloppet för aktieåterköp om 50 Mkr uppddes. Programmet genomfördes i enlighet med EUs marknads-
missbruksförordning (MAR) och EU-kommisionens delgerade förordning 2016/1052 (den så kallade ”Safe
Harbour-förordningen”). Totalt återköptes 3 079 659 stamaktier inom ramen för programmet.
Syftet med återköpen var att optimera kapitalstrukturen och avsikten var att ITABs aktiekapital skulle ned-
ttas genom en indragning av återköpta aktier. I enlighet med årsstämmans beslut den 15 maj 2024 har
följaktligen aktiekapitalet minskats med 1 284 218 kr genom indragning av de 3 079 659 återköpta stamakti-
erna. I syfte att återställa aktiekapitalet beslutade årsstämman samtidigt om att genom en fondemission
utan utgivande av nya aktier öka bolagets aktiekapital med 1 284 218 kr genom en överring från bolagets
fria egna kapital. Efter genomförd indragning av stamaktier samt fondemission är således bolagets bundna
egna kapital och aktiekapital oförändrat.
Riktad nyemission 2024
I syfte att delfinansiera det planerade förvärvet av HMY beslutade ITABs styrelse den 26 september 2024 att
genomföra en riktad nyemission av totalt 38 200 000 stamaktier till en teckningskurs om 22,70 kr per aktie,
varigenom ITAB tillfördes cirka 867 Mkr före transaktionskostnader. Teckningskursen motsvarade en rabatt
om cirka 9,9 procent i förllande till ITAB-aktiens stängningskurs på Nasdaq Stockholm den 25 september
2024 och fastställdes genom ett accelererat bookbuilding-rfarande.
24 719 827 av de nyemitterade aktierna gavs ut med stöd av styrelsens bemyndigande från årsstämman
som hölls den 15 maj 2024 och de resterande 13 480 173 aktierna gavs ut efter efterföljande godkännande
vid den extra bolagsstämma som avhölls den 21 oktober 2024. Per den 31 december 2024 har totalt 831 Mkr
tillförts bolaget i emissionslikvid efter transaktionskostnader, varav 16 Mkr utgjorde aktiekapital.
Aktiekapitalets utveckling
Förändring av Totalt Totalt antal Totalt antal Totalt antal Kvotvärde
aktiekapitalet aktiekapital stamaktier C-aktier aktier per aktie
År
Transaktion
(kkr) (kkr) (st) (st) (st) (kr)
1987
Bolagets bildande
50
50
500
500
100
1997
Nyemission
50
100
1 000
1 000
100
1998
Nyemission
8 500
8 600
86 000
86 000
100
2004
Fondemission
8 600
17 200
172 000
172 000
100
2004
Split 20:1
-
17 200
3 440 000
3 440 000
5
2004
Nyemission
16 281
33 481
6 696 200
6 696 200
5
2006
Nyemission
1 500
34 981
6 996 200
6 996 200
5
2007
Split 2:1
-
34 981
13 992 400
13 992 400
2,5
2008
Nyemission
725
35 706
14 282 400
14 282 400
2,5
2008
Konvertering
0
35 706
14 282 500
14 282 500
2,5
2009
Konvertering
9
35 715
14 285 940
14 285 940
2,5
2010
Konvertering
0
35 715
14 285 952
14 285 952
2,5
2012
Konvertering
6 668
42 383
16 953 205
16 953 205
2,5
2014
Split 2:1
-
42 383
33 906 410
33 906 410
1,25
2016
Split 3:1
-
42 383
101 719 230
101 719 230
0,417
2016
Konvertering
277
42 660
102 383 430
102 383 430
0,417
2021
Nyemission
42 660
85 320
204 766 860
204 766 860
0,417
2021
Kvittningsemission
5 556
90 876
218 100 192
218 100 192
0,417
2022
Nyemission C-aktier
1 833
92 709
218 100 192
4 400 000
222 500 192
0,417
2024
Indragning av åter-
köpta stamaktier
-1 283
91 426
215 020 533
4 400 000
219 420 533
0,417
2024
Fondemission
1 283
92 709
215 020 533
4 400 000
219 420 533
0,423
2024
Nyemission stamaktier
16 140
108 849
253 220 533
4 400 000
257 620 533
0,423
Varav återköpta aktier i eget förvar
4 400 000
4 400 000
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 114
Finansiell information
Not 18 Immateriella tillgångar
2024 Balanserade Patent och övriga
Koncernen utvecklingsutgifter
immateriella rättigheter
Goodwill
Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
257
78
1 786
2 121
Nyanskaffningar
100
17
-
117
Årets omräkningsdifferenser
-
3
58
61
357
98
1 844
2 299
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början
-151
-51
-
-202
Årets avskrivning enligt plan
-21
-9
-
-30
Årets omräkningsdifferenser
-
-3
-
-3
-172
-63
-
-235
Redovisat värde vid årets slut
185
35
1 844
2 064
2023 Balanserade Patent och övriga
Koncernen utvecklingsutgifter
immateriella rättigheter
Goodwill
Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
214
85
1 790
2 089
Nyanskaffningar
52
6
-
58
Avyttringar och utrangeringar
-9
-12
-
-21
Årets omräkningsdifferenser
-
-1
-4
-5
257
78
1 786
2 121
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början
-138
-54
-
-192
Avyttringar och utrangeringar
9
12
-
21
Årets avskrivning enligt plan
-22
-9
-
-31
Årets omräkningsdifferenser
-
0
-
0
-151
-51
-
-202
Redovisat värde vid årets slut
106
27
1 786
1 919
Immateriella tillgångar
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten består
till största delen av internt genererade aktiverade
kostnader för utveckling av kassadiskar samt
utvecklingsarbeten som förberedelser inför byte av
affärssystem i koncernen. Övriga immateriella rät-
tigheter består till största del av värderade kundre-
lationer samt patent.
Avskrivningarna på immateriella tillgångar exklu-
sive goodwill redovisas i resultaträkningen över till-
gångarnas beräknade nyttjandeperiod. Avskriv-
ning påbörjas från det datum då de är tillgängliga
för användning. Nyttjandeperioden omprövas årli-
gen. Ingen nedskrivning eller återföring av nedskriv-
ning har skett under 2024.
Koncernens goodwill består i huvudsak av
synergi effekter i produktion, logistik, personal,
know-how samt effektiv organisation.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Koncernen gör nedskrivningsprövning på goodwill
årligen, eller oftare om indikation att nedskrivnings-
behov finns, i enlighet med de redovisningsprinci-
per som beskrivs i Not 2. Eftersom samtliga koncern-
bolags verksamheter och dess inbetalningar i
mycket hög grad är beroende av varandra sker inte
någon fördelning av koncernens goodwill.
Återvinningsvärdet för enheten har fastställts
baserat på det nyttjandevärde som utgörs av
nuvärdet av framtida kassafden. Beräkningen av
framtida kassaflöden grundar sig på en bedöm-
ning av förntad tillväxttakt med försiktig utgångs-
punkt i de av ledningen upprättade prognoser för
de kommande fyra åren. Prognoserna bygger på
tidigare års erfarenheter, men under beaktande av
framtida förväntad utveckling. Den genomsnittliga
tillväxten i verksamheten efter en period påverkat
av kriget i Ukraina samt stigande inflation och ränte-
nivåer bems enligt prognos att uppgå till 2 pro-
cent (2) per år 2025-2028. Kassa flöden bortom
denna fyraårsperiod har extra polerats med hjälp
av en bemd tillväxttakt på 2 procent (2) per år
vilket motsvarar en bedömd långsiktig inflation.
Antagandet om framtida tillväxt är det viktigaste
antagandet och baseras på externa bemningar
av marknadens tillväxt, historisk utveckling samt
företagsledningens bedömning av marknadsande-
lar. Marginalerna i verksamheten är en uppskatt-
ning som också inverkar på prövningen. EBITDA-
marginalen är ett viktigt antagande som företags-
ledningen baserar sin bedömning på.
Vid nedskrivningsprövning 2024 används 10,8 pro-
cent för 2025 samt 10,5 procent för 2026 och frat.
Snitträntor har antagits till samma nivåer som för
utfallet 2024. De prognostiserade kassafdena har
nuvärdesberäknats med en diskonteringsränta före
skatt om 11,3 procent (12,0), vilket motsvarar 9,0 pro-
cent (9,5) efter skatt.
Diskonteringsfaktorn, WACC har fastställts genom
Capital Asset Pricing Model (CAPM). Som en del i
diskonteringsfaktorn har riskfri ränta motsvarande
avkastning på tioårig statsobligation använts med
tillägg för aktiemarknadens genomsnittliga riskpre-
mie. Avkastningskravet påverkas även av skuldsätt-
ningsgrad vid optimal kapitalstruktur. Den riskfria
räntan har historiskt varit låg men har ökat under
senare år. Under 2024 har både den riskfria räntan
och riskpremien minskat något vilket gör att diskon-
teringsräntan totalt för 2024 minskat jämfört med
2023.
Återvinningsvärdet överstiger det redovisade vär-
det, varför något nedskrivningsbehov ej föreligger.
För att stödja nedskrivningsprövningen som gjorts
av goodwill inom koncernen har en övergripande
analys gjorts av känsligheten i de variabler som
använts i modellen. Om uthålliga tillväxttakten sätts
till 0 procent eller om EBITDA-marginalen sänks med
3,5 procentenheter påvisas fortfarande inget ned-
skrivningsbehov vid oförändrad WACC.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 115
Finansiell information
Not 19 Materiella anläggningstillgångar
2024 Pågående
Koncernen
Byggnader
Maskiner
Inventarier
nyanläggningar
Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden exkl. leasing
Vid årets början
668
711
314
22
1 715
Förvärv/avyttring dotterbolag
-
-31
-2
-
-33
Nyanskaffningar
4
21
22
26
73
Avyttringar och utrangeringar
0
-17
-6
-9
-32
Omklassificeringar
1
19
1
-21
0
Årets omräkningsdifferenser
22
22
11
1
56
695
725
340
19
1 779
Ackumulerade avskrivningar enligt plan exkl. leasing
Vid årets början
-282
-485
-256
-
-1 023
Avyttring dotterbolag
-
27
2
-
29
Avyttringar och utrangeringar
0
13
5
-
18
Årets avskrivning enligt plan
-19
-50
-22
-
-91
Årets omräkningsdifferenser
-7
-12
-9
-
-28
-308
-507
-280
-
-1 095
Total
387
218
60
19
684
Nyttjanderättstillgångar
1)
518
-
48
-
566
Redovisat värde vid årets slut
905
218
108
19
1 250
2023 Pågående
Koncernen
Byggnader
Maskiner
Inventarier
nyanläggningar
Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden exkl. leasing
Vid årets början
700
704
337
7
1 748
Nyanskaffningar
10
35
18
23
86
Avyttringar och utrangeringar
-20
-13
-38
0
-71
Omklassificeringar
2
3
2
-7
0
Årets omräkningsdifferenser
-24
-18
-5
-1
-48
668
711
314
22
1 715
Ackumulerade avskrivningar enligt plan exkl. leasing
Vid årets början
-272
-465
-267
-
-1 004
Avyttringar och utrangeringar
2
12
30
-
44
Årets avskrivning enligt plan - Kvarvarande verksamhet
-19
-45
-23
-
-87
Årets omräkningsdifferenser
7
13
4
-
24
-282
-485
-256
-
-1 023
Total
386
226
58
22
692
Nyttjanderättstillgångar
1)
498
0
32
-
530
Redovisat värde vid årets slut
884
226
90
22
1 222
1) För mer information om nyttjanderättstillngar se Not 22.
20242023
ModerbolagetInventarierInventarier
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
10
16
Nyanskaffningar
0
3
Avyttringar och utrangeringar
-
-9
10
10
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början
-6
-11
Årets avskrivning enligt plan
-1
-1
Avyttringar och utrangeringar
-
6
-7
-6
Redovisat värde vid årets slut
3
4
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 116
Finansiell information
Not 20 Andelar i koncernföretag, intressebolag och övriga aktier och andelar
Moderbolaget
2024
2023
Ingående redovisat värde
2 046
2 051
Avyttringar
1)
-6
Aktieägartillskott till dotterbolag
2)
70
27
Årets nedskrivningar och omvärderingar
3)
-15
-32
Utgående redovisat värde
2 095
2 046
1) Under 2024 har ITAB Shop Concept Belgium N.V. avregistrerats och egna kapitalet i kassan
motsvarande aktievärdet återbetalats.
2) Under 2024 har aktieägartillskott lämnats till ITAB Shop Products A/S med 6 Mkr och till ITAB
Group Support AB med 64 Mkr. Under 2023 har aktieägartillskott lämnats till ITAB Holding BV
med 16 Mkr och till ITAB Shop Products A/S med 11 Mkr.
3) Under 2024 har aktier i ITAB Shop Products AS och ITAB Group Support AB skrivits ned med 15
Mkr i samband med aktieägartillskott. Under 2023 har aktier i ITAB Shop Products Oy och ITAB
Shop Products UK skrivits ned med 5 Mkr i samband med avveckling av verksamhet. Utöver det
har nedskrivning skett av aktier i dotterbolagen ITAB Holding BV och ITAB Shop Products A/S
med 27 Mkr i samband med aktieägartillskott.
2024 2023
Andelar innehas i följande Koncernbolag:
Org. Nr.
Säte
Land
Antal aktier
Innehav
Bokfört värde Bokfört värde
ITAB Lithuania AB
233393310
Kaunas
Litauen
635 350
100%
20
20
ITAB Eesti OÜ
10994786
Tallin
Estland
1
100%
0
0
ITAB Germany Gmbh
HRB 61998
Köln
Tyskland
2
100%
17
17
ITAB Harr Gmbh
HRB 29025
Malschwitz
Tyskland
-
100%
-
-
ITAB Lighting Germany GmbH
HRB 104507
Menden
Tyskland
5
100%
-
-
ITAB Holding B.V
32082085
Woundenberg
Nederländerna
180
100%
36
36
ITAB Benelux B.V
61775185
Hertogenbosch
Nederländerna
180
100%
-
-
ITAB Group Support AB
556554-1520
Jönköping
Sverige
1 000
100%
56
1
ITAB Shop Products Finland OY
1569393-8
Lahti
Finland
1 165
100%
8
8
ITAB Pharmacy Concept AB
556603-8245
Jönköping
Sverige
40 000
100%
5
5
Sintek Industrial Property AB
556031-3362
Jönköping
Sverige
9 070
100%
1
1
ITAB Shop Concept AS
960912624
Oslo
Norge
1 534 500
100%
55
55
ITAB Industier AS
928907619
Stadsbygd
Norge
150
100%
-
-
ITAB Norge AS
4)
935500419
Oslo
Norge
50
100%
-
-
Reklamepartner Graphics AS
979895909
Vinterbro
Norge
100
100%
-
-
KB Design AS
913275438
Oslo
Norge
34
100%
-
-
ITAB Room Solutions AS
4)
933437671
Oslo
Norge
66
55%
-
-
ITAB Shop Concept Belgium N.V
0413.792.003
Antwerpen
Belgien
279 295
100%
-
6
ITAB Shop Concept CZ a.s
255 68 663
Blansko
Tjeckien
2 210
100%
277
277
ITAB Shop Concept A/S
19353443
Herning
Danmark
11 000
100%
0
0
ITAB Shop Products A/S
13769893
Taastrup
Danmark
500
100%
22
22
Checkmark Danmark ApS
4)
36401389
Taastrup
Danmark
50
100%
-
-
ITAB Kiinteistö Oy
0719064-4
Järvenpää
Finland
77 000
100%
12
12
ITAB Shop Concept Polska Sp zoo
338168
Warszawa
Polen
100
100%
2
2
ITAB Shop Products Ltd
5822228
Hemel Hempstead
England
2 500 000
100%
33
33
ITAB Holdings UK Ltd
4135080
Hemel Hempstead
England
4 638 743
100%
119
119
ITAB UK Ltd
3411363
Hemel Hempstead
England
1 200 000
100%
-
-
Nordic Light Group AB
556306-5373
Skellefteå
Sverige
1 000
100%
523
523
ITAB Shop Products AB
556132-4046
Jönköping
Sverige
1 000
100%
-
-
ITAB Sweden AB
556474-2244
Nässjö
Sverige
2 000
100%
-
-
Nordic Light AB
556203-5161
Skellefteå
Sverige
130 000
100%
-
-
Nordic Light Group (HK) Co Ltd
759628
Hongkong
Hongkong
20 000
100%
-
-
Nordic Light (Suzhou) Investment (HK) Co Ltd.
875186
Hongkong
Hongkong
10 000
65%
-
-
ITAB Shop Concept China Co Ltd
91320505MA1MEFBL86
Suzhou
Kina
-
65%
-
-
Nordic Light America Inc.
27-4627942
Columbus
USA
1 500
100%
-
-
Nordic Light South America SpA
71.936 / 49.962
Santiago
Chile
100
100%
-
-
Nordic Light India Private Ltd
U74900KA2014FTC073090
Bangalore
Indien
10 000
100%
-
-
ITAB Finland Holding Oy
2447365-4
Jyväskylä
Finland
40 594
100%
43
43
ITAB Finland Oy
1882702-2
Jyväskylä
Finland
28 000
100%
-
-
Oy Checkmark Ltd
4)
2278277-9
Pieksämäki
Finland
3 500
100%
-
-
La Fortezza S.p.A. a Socio Unico
FI - 462981
Scarperia
Italien
20 900 000
100%
786
786
Imola Retail Solution S.r.L
BO-555133
Imola
Italien
81 000
100%
-
-
La Fortezza Alser S.a.S
438699225
Jouy e Moutier
Frankrike
381 158
100%
-
-
La Fortezza Asia Sdn Bhd
396959-A
Kuala Lumpur
Malaysia
600 000
100%
-
-
ITAB Iberica S.L.Unipersonal
B85907236
Barcelona
Spanien
19 000
100%
-
-
La Fortezza Middle East DMCC
JLT5135
Dubai
UAE
1
100%
-
-
La Fortezza Sudamericana S.A.
30-68703602-2
Buenos Aires
Argentina
5 645 921
100%
-
-
SIA ITAB Latvia
40103175540
Riga
Lettland
2 845
100%
80
80
2 095
2 046
Förutom ovanstående bolag äger koncernen aktier i inaktiva bolag. Totalt bestod koncernen av 53 legala bolag i slutet av 2024.
4) Under 2024 har bolagen ITAB Rus JSC i Ryssland och Nuco Lighting Technology i Kina avyttrats samt 55 procent av aktierna i ITAB Room Solutions AS förvärvats. Det danska bolaget Checkmark Danmark
ApS har sålts internt från Oy Checkmark Ltd till ITAB Shop Products A/S och det norska bolaget Checkmark Norge AS har fusionerats in i ITAB Norge AS. Under 2024 har även 7 vilande bolag i Storbritannien,
Belgien, Kina, Sverige och Luxemburg avregistrerats/sålts för avregistrering. Under 2023 har det norska bolaget Checkmark Norge AS sålts internt från Oy Checkmark Ltd till ITAB Norge AS samt ett vilande
bolag i Nederländerna avregistrerats.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 117
Finansiell information
Not 20 forts.
Koncernen
Andelar innehas i följande intressebolag
Inom ITAB-koncernen finns inga väsentliga intressebolag vid utgången av 2024. Under det andra kvartalet 2023 avyttrades ITAB Shop Concept
ABs innehav om 21 procent av aktierna i intressebolaget OmboriGrid AB (556841-1333) med säte i Stockholm, Sverige. Köpeskillingen för de avytt-
rade aktierna uppgick till 15 Mkr. Försäljningen påverkade ITAB-koncernens resultat med 6 Mkr och kassafdet med 15 Mkr under 2023.
Intressebolag
2024
2023
Redovisat värde vid årets början
-
9
Avskrivning övervärde
-
0
Periodens resultatandel fram till avyttring
-
-1
Avyttring under perioden
-
-8
Redovisat värde vid årets slut
-
0
OmboriGrid ABs transaktioner med övriga ITAB-bolag
2023
Försäljning till bolag inom ITAB-koncernen fram till avyttring
7
ITABs andel av OmboriGrid ABs tillgångar, eget kapital, nettoomsättning och resultat före skatt.
Jan-Maj 2023
Tillgångar
12
Eget kapital
6
Nettoomsättning
2
Resultat före skatt
-1
2024 2023
Övriga aktier och andelar Org. Nr. Säte Land Antal aktier Innehav Bokfört värde Bokfört värde
Onoterade aktier och andelar
Signatrix GmbH
HRB 189186
B
Berlin
Tyskland
13 751
18,34%
23
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 118
Finansiell information
Not 21 Finansiella tillgångar och skulder
2024
2023
Tidsanalys av finansiella tillgångar
Förfallna
Ej förfallna
Totalt
Förfallna
Ej förfallna
Totalt
Koncernen
Ej nedskrivna kundfordringar
mindre än 30 dagar gamla
46
901
947
26
802
828
31-60 dagar gamla
33
33
23
23
över 60 dagar gamla
28
28
10
10
Nedskrivna kundfordringar
över 60 dagar gamla
26
26
28
28
Avgår reserverade
-26
-26
-28
-28
Totala kundfordringar
107
901
1 008
59
802
861
Övriga finansiella tillgångar (exkl. likvida medel)
-
213
213
-
155
155
Bokfört värde finansiella tillgångar exkl. likvida medel
107
1 114
1 221
59
957
1 016
Vid rväntad kreditförlust reserveras fordran som osäker. Bedömningen är individuell och görs från fall till fall.
Förändring i avsättning för förväntade kreditförluster
Koncernen
2024
2023
Ingående balans
28
21
Avyttring av verksamhet
-2
-
Ökning av avsättning via resultaträkningen
6
13
Utnyttjad reserv på grund av konstaterade kund förluster
-1
-4
Återförda avsättningar
-6
-2
Årets omräkningsdifferens
1
0
Utgående balans
26
28
2024
2023
Tidsanalys av finansiella skulder redovisade till odiskonterade Skulder till Övriga finan- Skulder till Övriga finan-
kassaflöden inklusive upplupen ränta
kreditinstitut
Leasingskuld
siella skulder
kreditinstitut
Leasingskuld
siella skulder
Koncernen
Förfallotidpunkt
inom 1 år
81
167
1 056
106
152
892
mellan 1 och 3 år
586
224
13
615
205
15
mellan 3 och 5 år
-
168
-
-
143
-
efter 5 år
-
79
-
-
82
-
667
638
1 069
721
582
907
Moderbolaget
Förfallotidpunkt
inom 1 år
26
565
32
415
mellan 1 och 3 år
586
-
609
2
mellan 3 och 5 år
-
-
-
-
efter 5 år
-
-
-
-
612
565
641
417
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 119
Finansiell information
Not 21 forts.
Förändring av skulder hänförliga till finansieringsverksamheten i koncernens kassaflöde
2023
Poster som ej påverkar kassaflödet
2024
Kortfristig del av Leasingskuld
Koncernen Kassa flödet långfristiga lån
enligt IFRS 16
Omräkningsdifferens
Verkligt värde
Derivatfordran
-18
10
-8
Långfristiga placeringar
-49
-3
-44
-96
Långfristiga skulder till kreditintstitut
595
-41
-6
17
565
Kortfristiga skulder till kreditinstitut samt checkräkningskredit
95
-6
6
-12
83
Leasingskuld
546
-128
168
-1
585
Nettoskuld från finansieringsverksamhet
1 169
-178
0
168
4
-34
1 129
Likvida medel
-1 513
Räntebärande nettoskuld
1)
-384
1) Vissa av bolagets banklån är belagda med restriktioner, så kallade kovenanter, som finns stipulerade i låneavtal. Restriktionerna innebär bland annat att ITAB åtagit sig att hålla bolagets räntebärande nettoskuld i förhållande till EBITDA inom
vissa angivna nivåer. Inga av bolagets kovenanter har brutits under året .
Upplysningar om redovisat värde per kategori och verkligt värde per klass
Värderingshierarkin
Koncernen redovisar finansiella instrument som vär-
deras till verkligt värde i rapport över finansiell ställ-
ning. Därmed krävs upplysningar om värdering till
verkligt värde per nivå i följande verkligt värdehie-
rarki:
Nivå 1: Noterade priser (ojusterade) på aktiva mark-
nader för identiska tillgångar eller skulder. Finan-
siella instrument värderade till verkligt värde utifrån
nivå 1 utgörs av likvida medel, långfristiga place-
ringar samt lång- respektive kortfristiga räntebä-
rande skulder.
Nivå 2: Andra observerbara indata för tillgångar
eller skulder än noterade priser inkluderade i nivå 1,
antingen direkt (d.v.s. som prisnoteringar) eller
indirekt (d.v.s. härledda från prisnoteringar).
Finansiella instrument värderade till verkligt värde
utifrån nivå 2 utgörs av derivat som tillämpas i säk-
ringsredovisning.
Nivå 3: Indata för tillngen eller skulden som inte
baseras på observerbara marknadsdata (d.v.s.
icke-observerbara indata).
Derivatinstrument
Derivatinstrument består av ränteswapar och
valutaterminer och är värderade till marknads rde
enligt nivå 2. Det vill säga för derivatinstrument
beräknas verkligt värde genom diskonterade fram-
tida kassaflöden enligt kontraktens villkor och förfal-
lodagar där samtliga variabler, såsom diskonte-
ringsräntor och valutakurser hämtas från
marknadsnoteringar för beräkningar.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 120
Finansiell information
Not 21 forts.
Upplysningar om redovisat värde per kategori och verkligt värde per klass
Koncernen Finansiella instrument värderade till Finansiella instrument värderade till Finansiella tillgångar och skulder värderade Totalt redovisat
2024 verkligt värde via övrigt totalresultat verkligt värde via resultaträkningen till upplupet anskaffningsvärde
värde
Verkligt värde
1)
Finansiella tillgångar
Finansiella långfristiga fordringar
16
16
16
Kundfordringar
1 008
1 008
1 008
Derivatafordran (nivå 2)
8
8
8
Långfristiga placeringar (nivå 1)
96
96
96
Övriga fordringar
76
76
76
Upplupna intäkter, finansiell fordran
17
17
17
Likvida medel
2)
1 513
1 513
1 513
Summa finansiella tillgångar
8
96
2 630
2 734
2 734
Finansiella skulder
Skulder till kreditinstitut
621
621
621
Leasingskulder
585
585
585
Checkräkningskredit
27
27
27
Förskott från kunder
72
72
72
Leverantörsskulder
817
817
817
Övriga skulder
116
116
116
Upplupna kostnader, finansiell skuld
4
34
38
38
Summa finansiella skulder
0
4
2 272
2 276
2 276
2023
Finansiella tillgångar
Finansiella långfristiga fordringar
18
18
18
Kundfordringar
861
861
861
Derivatafordran (nivå 2)
18
18
18
Långfristiga placeringar (nivå 1)
49
49
49
Övriga fordringar
63
63
63
Upplupna intäkter, finansiell fordran
7
7
7
Likvida medel
2)
578
578
578
Summa Finansiella Tillgångar
18
49
1 527
1 594
1 594
Finansiella skulder
Skulder till kreditinstitut
670
670
670
Leasingskulder
546
546
546
Checkräkningskredit
20
20
20
Förskott från kunder
50
50
50
Leverantörsskulder
692
692
692
Övriga skulder
103
103
103
Upplupna kostnader, finansiell skuld
2
39
41
41
Summa finansiella skulder
0
2
2 120
2 122
2 122
1) För kortfristiga fordringar och skulder med en livsngd på mindre än sex månader anses det redovisade värdet reflektera verkligt värde.
2) Likvida medel består i sin helhet av kassa och bankmedel.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 121
Finansiell information
Not 21 forts.
Upplysningar om redovisat värde per kategori och verkligt värde per klass
ModerbolagetFinansiella instrument värderade till Finansiella instrument värderade till Finansiella tillgångar och skulder värderade Totalt redovisat
2024verkligt värde via övrigt totalresultat verkligt värde via resultaträkningentill upplupet anskaffningsvärder
värde
Verkligt värde
1)
Finansiella tillgångar
Fordringar hos koncernföretag
135
135
135
Övriga fordringar
4
4
4
Upplupna intäkter, finansiell fordran
2
2
2
Likvida medel
2)
1 231
1 231
1 231
Summa finansiella tillgångar
1 372
1 372
1 372
Finansiella skulder
Skulder till kreditinstitut
565
565
565
Leverantörsskulder
3
3
3
Skulder till koncernföretag
553
553
553
Övriga skulder
0
0
0
Upplupna kostnader, finansiell skuld
3
6
9
9
Summa finansiella skulder
3
1 127
1 130
1 130
2023
Finansiella tillgångar
Fordringar hos koncernföretag
342
342
342
Övriga fordringar
2
2
2
Likvida medel
2)
292
292
292
Summa finansiella tillgångar
636
636
636
Finansiella skulder
Skulder till kreditinstitut
589
589
589
Checkräkningskredit
21
21
21
Leverantörsskulder
4
4
4
Skulder till koncernföretag
383
383
383
Övriga skulder
1
1
1
Upplupna kostnader, finansiell skuld
2
6
8
8
Summa finansiella skulder
2
1 004
1 006
1 006
1) För kortfristiga fordringar och skulder med en livsngd på mindre än sex månader anses det redovisade värdet reflektera verkligt värde.
2) Likvida medel består i sin helhet av kassa och bankmedel.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 122
Finansiell information
Not 22 Leasing
ITABs leasingavtal hänförs till fastigheter, maskiner och fordon. Majoriteten av ITABs leasingavtal inneller
optioner att antingen förlänga eller säga upp avtalet. När leasingperioden fastställs beaktar ITAB alla fakta
och omständigheter som ger ett ekonomiskt incitament att utnyttja en förlängningsoption eller att inte
utnyttja en option för att säga upp ett avtal. Exempel på faktorer som är övergda är strategiska planer,
omstruktureringsprogram, hållbarhet, vikten av den underliggande tillgången för ITABs verksamhet och/
eller kostnader hänförliga till att inte förnga eller säga upp leasingavtal.
Leasing – nyttjanderätt och skuld
Objekt avseende leasingavtal har intagits i koncernredovisningen enligt nedan:
31 december 2024
31 december 2023
Nyttjanderätt
Byggnader
Inventarier
Maskiner
Totalt
Byggnader
Inventarier
Maskiner
Totalt
Vid årets början
498
32
0
530
641
22
1
664
Nyanskaffningar
130
31
0
161
119
28
0
147
Utrangering under året
-9
0
0
-9
-142
0
0
-142
Omräkningsdifferens
16
1
0
17
-2
-1
0
-3
Årets avskrivningar
-117
-16
0
-133
-118
-17
-1
-136
Redovisat värde vid årets slut
518
48
0
566
498
32
0
530
Leasingskuld
536
49
0
585
514
32
0
546
2024
2023
Leasingskuld
Nominellt värde
Nuvärde
Nominellt värde
Nuvärde
Kortfristig del, förfallotid inom ett år
167
152
152
140
Långfristig del, förfallotid från ett till tre år
224
203
205
190
Långfristig del, förfallotid från tre till fem år
168
158
143
136
Långfristig del, över fem år
79
72
82
80
Värde vid årets slut
638
585
582
546
Koncernens väsentliga leasingkontrakt avser hyra av byggnader till största del placerade i Sverige, Storbri-
tannien, Italien, Finland samt Tjeckien. Inventarier består till största del av bilar och truckar.
Resultatet i koncernen har under räkenskapsåret 2024 belastats med kostnader hänförliga till leasing med
avskrivningar 133 Mkr (136) samt räntekostnader 14 Mkr (14). De totala leasingkostnaderna uppgick under
2024 till 171 Mkr (153), leasingkostnader relaterade till lågt värde och kort löptid uppgick till 29 Mkr (19). Inga
variabla avgifter eller restriktioner av väsentligt värde förekommer.
Under 2024 har leasing påverkat koncernens kassafde med -128 Mkr (-131).
Not 23 Varulager
Koncernen
2024
2023
Råvaror och förnödenheter
268
293
Varor under tillverkning
88
81
Färdiga varor och handelsvaror
435
413
Förskott för varor
8
6
799
793
Årets nedskrivningar av färdiga varor och handelsvaror som belastar årets
resultat uppgår för koncernen till 26 Mkr (36).
Not 24 Förutbetalda kostnader
och upplupna intäkter
Koncernen
2024
2023
Förutbetalda hyror och leasingavgifter
17
15
Förutbetalda försäkringspremier
5
4
Övriga förutbetalda kostnader
60
42
Upplupna intäkter från avtal med kunder
15
7
Övriga upplupna intäkter
2
0
99
68
Moderbolaget
2024
2023
Förutbetalda försäkringspremier
1
1
Övriga förutbetalda kostnader
40
13
Upplupna intäkter
2
-
43
14
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 123
Finansiell information
Not 25 Eget kapital
Koncernen
Aktiekapital
För information angående aktiekapital och aktie-
kapitalets utveckling, se moderbolagets uppgifter
nedan.
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eget kapital som är tillskjutet från ägarna. Här
inr del av överkurs fonder som förts över till reserv-
fond per den 31 december 2005. Avsättningar till
överkursfond från den 1 januari 2006 och framöver
redovisas också som övrigt tillskjutet kapital.
Kostnader för aktieincitamentsprogram redovisas
i enlighet med IFRS 2 Aktierelaterade ersättningar.
Det verkliga värdet på tilldelade aktierätter ingår i
rörelseresultatet och redovisas i balansräkningen
som övrigt tillskjutet kapital. Verkligt värde fastställs
vid tidpunkten för deltagarnas investering till aktie-
kursen och fördelas över intjänandeperioden.
För information om den under 2024 genomförda
riktade nyemissionen se Not 27.
Andra reserver
Andra reserver i eget kapital består av omräknings-
reserv samt säkringsreserv.
Omräkningsreserv
Omräkningsdifferenser avseende dotterverksamhe-
ter utomlands redovisas som en separat post i eget
kapital. Omräkningsreserven innefattar alla valuta-
kursdifferenser som uppstår vid omräkning av finan-
siella rapporter från utländska verksamheter som
har upprättat sina finansiella rapporter i en annan
valuta än koncernens funktionella valuta. Moderbo-
laget och koncernen presenterar sina finansiella
rapporter i svenska kronor. Vidare består omräk-
ningsreserven av valutakursdifferenser som uppstår
vid omräkning av skulder som upptagits som säk-
ringsinstrument av en nettoinvestering i en utländsk
verksamhet.
Vid försäljning och avveckling av utlandsverksam-
heter skall ackumulerade omräkningsdifferenser
redovisas som en del av resultatet av avyttringarna.
Under 2024 har koncernbolag i Ryssland, Kina och
Hongkong avyttrats. Under 2023 har enbart vilande
utndska bolag av mindre värde avyttrats och
avregistrerats.
Ackumulerad omräkningsreserv, redovisade över totalresultat från och med 2004, uppgår till följande belopp:
Omräkningsreserv hänförlig till moderbolagets aktieägare
2024
2023
Ingående balans
94
210
Omräkningsdiffetens avvecklade verksamheter överfört till årets resultat
40
0
Omräkningsdifferens vid omräkning av utländska verksamheter
91
-136
Förändring i verkligt värde på säkringar av nettoinvesteringar
-8
26
Skatt
2
-6
Utgående balans
219
94
Omräkningsreserv hänförlig till innehav utan bestämmande inflytande
2024
2023
Ingående balans
20
28
Årets omräkningsdifferens
9
-8
Utgående balans
29
20
Säkringsreserv
Säkringsreserven innefattar den ackumulerade nettoförändringen av verkligt värde på kassaflödes-
säkringsinstrument hänförbart till säkringstransaktioner som ännu inte har inträffat.
2024
2023
Ingående balans
9
14
Förändring i verkligt värde på kassaflödessäkringar
1
-9
Förändring i verkligt värde på kassaflödessäkringar överfört till årets resultat
-3
2
Skatt
0
2
Utgående balans
7
9
Summa andra reserver hänförligt till moderbolagets aktieägare
226
103
Summa andra reserver hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande
29
20
Balanserade vinstmedel
I balanserade vinstmedel inklusive årets resultat ingår intjänade vinstmedel i moderbolaget och dess
dotterbolag. Tidigare avsättningar till reservfond, exklusive överförda överkursfonder, ingår i denna eget
kapitalpost.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 124
Finansiell information
Not 25 forts.
Moderbolaget
Aktiekapitalet
I syfte att delfinansiera det planerade förvärvet av HMY beslutade
ITABs styrelse den 26 september 2024 att genomföra en riktad nyemis-
sion av totalt 38 200 000 stamaktier. 24 719 827 av de nyemitterade
aktierna gavs ut med stöd av styrelsens bemyndigande från årsstäm-
man som hölls den 15 maj 2024 och de resterande 13 480 173 aktierna
gavs ut efter efterljande godkännande vid den extra bolagsstämma
som avhölls den 21 oktober 2024. Per den 31 december 2024 har totalt
831 Mkr tillförts bolaget i emissionslikvid efter transaktionskostnader,
varav 16 Mkr utgjorde aktiekapital.
ITAB tillkännagav den 28 september 2023 ett aktieåterköpsprogram
om högst 50 Mkr. Återköpsprogrammet löpte från och med den 29
september 2023 och fram till och med den 22 mars 2024 då det maxi-
mala beloppet för aktieåterköp om 50 Mkr uppnåddes. Programmet
genomfördes i enlighet med EUs marknadsmissbruksförordning (MAR)
och EU-kommisionens delgerade förordning 2016/1052 (den så kall-
ade ”Safe Harbour-förordningen”). Totalt återköptes 3 079 659 stam-
aktier inom ramen för programmet. 541 748 stamaktier återköptes
under 2023 och resterande 2 537 911 aktier återköptes under 2024
fram till den 22 mars. Syftet med återköpen var att optimera kapital-
strukturen och följaktligen har ITABs aktiekapital minskats genom en
indragning av de återköpta aktierna.
r mer information se Not 27.
Styrelsen beslutade den 14 december 2022 om genomförandet av en
nyemission av C-aktier avsedda för ett långsiktigt incitamentsprogram
till ledande befattningshavare i koncernen med stöd av det emissions-
bemyndigande som beslutades om vid ordinarie årsstämma i ITAB
Shop Concept AB den 10 maj 2022. Vidare beslutade styrelsen att
omedelbart återköpa samtliga 4 400 000 C-aktier. För mer information
om det långsiktiga incitamentsprogrammet se Not 8.
Moderbolaget
31 december 2024
31 december 2023
Utestående aktier
Stamaktier
C-aktier
Summa
Stamaktier
C-aktier
Summa
Ingående antal aktier
218 100 192
4 400 000
222 500 192
218 100 192
4 400 000
222 500 192
Indragning av återköpta stamaktier
1)
-3 079 659
-
-3 079 659
-
-
-
Nyemission
38 200 000
-
38 200 000
-
-
-
Antal aktier vid årets slut
253 220 533
4 400 000
257 620 533
218 100 192
4 400 000
222 500 192
varav innehas av ITAB Shop Concept AB
-4 400 000
-4 400 000
-541 748
-4 400 000
-4 941 748
Summa utestående aktier vid årets slut
253 220 533
0
253 220 533
217 558 444
0
217 558 444
1) Syftet med återköp av egna stamaktier var att optimera kapitalstrukturen och avsikten var att ITABs aktiekapital skulle nedsättas genom en indragning av återköpta aktier.
Efter årsstämmans beslut den 15 maj 2024 fullföljdes indragningen av samtiga 3 079 659 återköpta stamaktier.
Stamaktien berättigar till en röst och C-aktien till 1/10 röst vid bolags-
stämma. Stamaktien berättigar till vinstutdelning, medan C-aktien inte
berättigar till någon utdelning. Aktiekapitalet är fördelat på 106 990 kkr
avseende stamaktier och 1 859 kkr avser C-aktier. Samtliga C-aktier är
i eget förvar av ITAB. Kvotvärde per aktie är 0,422517 kr. Vad gäller
aktiekapitalets utveckling hänvisas till Not 17.
Reservfond
Syftet med reservfonden har varit att spara en del av nettovinster, som
inte går åt för teckning av balanserad förlust. Här ingår även del av
överkursfonder som förts över till reservfond per den 31 december
2005.
Överkursfond
r aktier emitteras till överkurs, det vill säga för aktierna ska betalas
mer än aktiernas kvotvärde, ska ett belopp motsvarande det erllna
beloppet utöver kvotrde på aktierna föras till överkursfonden. Avgif-
ter för emissioner minskar värdet på överkursfonden. Överkursfonder
före den 31 december 2005 har överförts till reservfonden.
r information om den under 2024 genomförda ny emissionen, se
Not 27.
Balanserade vinstmedel
Balanserade vinstmedel utgörs av föregående års balanserade vinst-
medel inklusive föregående års resultat efter att en eventuell vinstut-
delning lämnats.
Kostnader för aktieincitamentsprogram redovisas i enlighet med
IFRS 2 Aktierelaterade ersättningar. Det verkliga värdet på tilldelade
aktierätter inr i rörelseresultatet och redovisas i balansräkningen
som balanserade vinstmedel. Verkligt värde fastställs vid tidpunkten
för deltagarnas investering till aktiekursen och fördelas över intjänan-
deperioden.
Balanserade vinstmedel utgör tillsammans med årets resultat samt
överkursfond summa fritt eget kapital, det vill säga det belopp som
finns tillgängligt för utdelning till aktieägarna.
Not 26 Vinstdisposition
Moderbolaget, Mkr
2024
2023
Till årsstämmans förfogande står fria vinstmedel:
Överkursfond
1 898
1 083
Balanserade vinstmedel
304
466
Årets resultat
52
41
Totalt
2 254
1 590
Styrelsen och verkställande direktören föreslår
att dessa medel disponeras enligt följande:
Föreslagen utdelning till aktieägarna,
kr per stamaktier
0,00
0,75
Antal utestående stamaktier vid årets slut
253 220 533
217 558 444
Antal utestående stamaktier vid utdelningstillfället
215 020 533
Till aktieägarna utdelas totalt, Mkr
-
161
I ny räkning överföres, Mkr
2 254
1 429
Totalt, Mkr
2 254
1 590
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 125
Finansiell information
Not 27 Återköp av egna aktier och nyemission
Återköp av egna aktier 2023-2024
ITAB tillkännagav den 28 september 2023 ett aktieåterköpsprogram
om högst 50 Mkr. Återköpsprogrammet löpte från och med den 29
september 2023 och fram till och med den 22 mars 2024 då det maxi-
mala beloppet för aktieåterköp om 50 Mkr uppnåddes. Programmet
genomfördes i enlighet med EUs marknadsmissbruksförordning (MAR)
och EU-kommisionens delgerade förordning 2016/1052 (den så kall-
ade ”Safe Harbour-förordningen”). Totalt återköptes 3 079 659 sta-
maktier inom ramen för programmet, varav 541 748 stamaktier åter-
köptes under 2023 och resterande 2 537 911 aktier återköptes under
2024 fram till den 22 mars.
Syftet med återköpen var att optimera kapitalstrukturen och avsikten
var att ITABs aktiekapital skulle nedttas genom en indragning av
återköpta aktier. I enlighet med årsstämmans beslut den 15 maj 2024
har följaktligen aktiekapitalet minskats med 1 284 218 kr genom
indragning av de 3 079 659 återköpta stamaktierna. I syfte att åter-
ställa aktiekapitalet beslutade årsstämman samtidigt om att genom
en fondemission utan utgivande av nya aktier öka bolagets aktiekapi-
tal med 1 284 218 kr genom en överring från bolagets fria egna kapi-
tal. Efter genomförd indragning av stamaktier samt fondemission är
således bolagets bundna egna kapital och aktiekapital oförändrat.
Per den 31 december 2024 innehade ITAB i eget förvar samtliga
4 400 000 C-aktier i bolaget.
Riktad nyemission 2024
I syfte att delfinansiera det planerade förvärvet av HMY beslutade
ITABs styrelse den 26 september 2024 att genomföra en riktad nyemis-
sion av totalt 38 200 000 stamaktier till en teckningskurs om 22,70 kr per
aktie, varigenom ITAB tillfördes cirka 867 Mkr före transaktionskostna-
der. Teckningskursen motsvarade en rabatt om cirka 9,9 procent i för-
hållande till ITAB-aktiens stängningskurs på Nasdaq Stockholm den 25
september 2024 och fastställdes genom ett accelererat bookbuil-
ding-rfarande. Emissionen övertecknades och ett stort antal svenska
och internationella institutionella investerare, bland annat Handels-
banken Fonder, Nordea Fonder, Tredje AP-fonden, Fjärde AP-fonden
och Alcur, samt vissa befintliga aktieägare, deltog i den riktade
nyemissionen. Nyemissionen möjliggjorde även nya långfristiga kredit-
faciliteter för koncernen.
24 719 827 av de nyemitterade stamaktierna gavs ut med stöd av
styrelsens bemyndigande från årsstämman som hölls den 15 maj 2024
och de resterande 13 480 173 aktierna gavs ut efter efterljande god-
kännande vid den extra bolagsstämma som avlls den 21 oktober
2024. Per den 31 december 2024 har totalt 831 Mkr tillrts bolaget i
emissionslikvid efter transaktionskostnader, varav 16 Mkr utgjorde
aktiekapital.
r mer information om antalet aktier se Not 25.
Not 28 Checkräkningskredit
Koncernen
2024
2023
Beviljad checkräkningskredit
1 194
1 183
Utnyttjad checkräkningskredit
33
26
Outnyttjad checkräkningskredit
1 161
1 157
Moderbolaget
2024
2023
Beviljad checkräkningskredit
1 153
1 100
Utnyttjad checkräkningskredit
0
21
Outnyttjad checkräkningskredit
1 153
1 079
Bolagen i ITAB-koncernen är anslutna till koncernkontosystem. Vid årsskiftet hade ITAB Shop
Concept AB via koncernkonton en nettoskuld på 213 Mkr (52). Tillsammans med dotterbolagen
inom koncernen var moderbolagets totala fordran mot kreditinstitut via koncernkonton 231 Mkr
(291) och skuld till kreditinstitut 0 Mkr (21), d.v.s. moderbolaget har en skuld till dotterbolag på
netto 444 Mkr (323).
Not 29 Avsättningar för pensioner
ljande tabeller visar en översikt av de poster som ingår i nettokost-
naden för de ersättningar som redovisas i koncernresultaträkningen
för förmånsbestämda pensions planer. Vidare anges vissa uppgifter
om resultatet av kapitalförvaltningen och de belopp som redovisas i
koncernens balansräkning för dessa pensionsplaner.
Förmånsbestämda pensionsplaner
2024
2023
Nettokostnad
Ränta i årets ökning av nuvärdet av pensionsförpliktelsen
2
1
Netto av intjänade pensioner och inbetalda premier under året
-2
-5
Förväntad avkastning på förvaltningstillgångar
-1
0
Redovisad pensionskostnad, netto
-1
-4
Redovisad avsättning den 31 december
Pensionsförpliktelsernas nuvärde
48
46
Förvaltningstillgångars verkliga värde
-16
-17
Redovisad avsättning den 31 december
32
29
Nettobeloppet fördelar sig följande länder
Norge
1
1
Sverige
4
3
Italien
23
22
Frankrike
2
2
Övriga
2
1
Redovisade förpliktelser i balansräkningen
32
29
2024
2023
Förändring av redovisad avsättning
Ingående nettoskuld
29
34
Aktuariella vinster och förluster
2
0
Valutajustering
2
-1
Pensionskostnad, netto
-1
-4
Redovisad avsättning den 31 december
32
29
De viktigaste antagandena som används vid fastställandet
av åtaganden för pensioner (%)
Diskonteringsfaktor
3,5-4,5%
3,5-4,5%
Framtida lönehöjningar
1,0-3,8%
1,0-3,8%
Framtida pensionshöjningar
3,5-3,7%
2,4-3,3%
Förväntad avkastning
3,70%
3,70%
ALECTA
r tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens förmånsbestämda pen-
sionsåtaganden för ålders- och familjepension genom en försäkring i
Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för hållbarhets- och finansiell
rapportering, UFR 10 Redovisning av pensionsplanen ITP 2 som finan-
sieras genom försäkring i Alecta, är detta en förnsbestämd plan
som omfattar flera arbetsgivare. Förkenskapsåret 2024 har bolaget
inte haft tillgång till information för att kunna redovisa sin proportio-
nella andel av planens förpliktelser, förvaltningstillgångar och kostna-
der vilket medfört att planen inte varit möjlig att redovisa som en för-
månsbestämd plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas genom en
försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan. Pre-
mien för den förmånsbestämda ålders- och familjepensionen är indivi-
duellt beräknad och är bland annat beroende av lön, tidigare int-
nad pension och förväntad återstående tjänstgöringstid. Årets avgifter
för ITP 2-rsäkringar som är tecknade i Alecta uppr till 7 Mkr (6).
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet
Alectas tillngar i procent av försäkringsåtagandena beräknade
enligt Alectas försäkringstekniska metoder och antaganden, vilka inte
överensstämmer med IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån ska
normalt tiltas variera mellan 125 och 170 procent. Om Alectas kollek-
tiva konsolideringsnivå understiger 125 procent eller överstiger 170 pro-
cent ska åtgärder vidtas i syfte att skapa förutttningar för att konsoli-
deringsnivån återgår till normalintervallet. Vid låg konsolidering kan en
åtgärd vara att höja det avtalade priset för nyteckning och utökning
av befintliga förmåner. Vid hög konsolidering kan en åtgärd vara att
införa premiereduktioner. Vid utgången av 2024 uppgick Alectas över-
skott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 162 procent (157).
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 126
Finansiell information
Not 30 Övriga avsättningar
Koncernen
2024
2023
Omstruktureringsreserv ¹
)
0
1
Garantireserv
2)
8
8
Övriga avsättningar
3)
19
13
27
22
Övriga
Garanti- Omstrukture- avsätt-
Koncernen 2024
reserv
2)
ringsreserv
1)
ningar
3)
Totalt
Ingående balans per 1 jan 2024
8
1
13
22
Under året gjorda avsättningar
1
6
7
Utnyttjade avsättningar
-1
-1
0
-2
Utgående balans per 31 dec 2024
8
0
19
27
Varav kortfristiga avsättningar
-
0
12
12
Varav långfristiga avsättningar
8
-
7
15
Övriga
Garanti- Omstrukture- avsätt-
Koncernen 2023
reserv
2)
ringsreserv
1)
ningar
3)
Totalt
Ingående balans per 1 jan 2023
6
3
18
27
Under året gjorda avsättningar
3
-
1
4
Utnyttjade avsättningar
-1
-2
-6
-9
Utgående balans per 31 dec 2023
8
1
13
22
Varav kortfristiga avsättningar
-
1
7
8
Varav långfristiga avsättningar
8
-
6
14
1) Omstruktureringsreserv avser kostnader i samband med stängning av produktionsenheten i
Frankrike.
2) Garantiavsättningen avser ITABs bedömda kostnader för garantiåtaganden där ITABs produk-
ter säljs med över ett års garanti.
3) Övriga avsättningar avser till största del avsättning för agenter enligt italiensk lag och utgår
ifrån genomsnittlig kommission de senaste 5 åren. I beloppet ingår även reservation för personal-
kostnader i samband med omorganisation.
Not 31 Upplupna kostnader
och förutbetalda intäkter
Koncernen
2024
2023
Löne- och semesterlöneskulder
198
147
Upplupna sociala avgifter inkl. pension och löneskatt
77
75
Upplupna kostnader från avtal med kunder
26
29
Upplupna försäljningsprovisioner
11
14
Upplupna kostnader avseende tjänster
16
5
Upplupna räntekostnader
5
6
Övriga upplupna kostnader
74
72
Förutbetalda intäkter från avtal med kunder
3
5
Övriga förutbetalda intäkter
3
3
413
356
Moderbolaget
2024
2023
Löne- och semesterlöneskulder
14
12
Upplupna sociala avgifter inkl. pension och löneskatt
14
11
Upplupna räntekostnader
5
6
Upplupna kostnader avseende tjänster
2
0
Övriga upplupna kostnader
5
3
40
32
Not 32 Ställda säkerheter
Koncernen
2024
2023
Panter ställda för egna skulder
Företagsinteckningar
0
0
Summa ställda säkerheter
0
0
Samtliga säkerheter avser säkerhet för skulder till kreditinstitut.
Moderbolaget har inga ställda säkerheter.
Not 33 Eventualförpliktelser
Koncernen
2024
2025
Garantiåtaganden
12
10
Moderbolaget
2024
2023
Borgensförbindelser för dotterföretag
100
97
Not 34 Transaktioner med närstående
rstående bolag definieras som de i koncernen inende bolagen
samt bolag där närstående fysiska personer har bestämmande,
gemensamt bestämmande eller betydande inflytande. Med ITAB-kon-
cernens närstående fysiska personer avses ledande befattningsha-
vare och moderbolagets styrelse samt nära familjemedlemmar till
dessa. Som transaktioner med närstående av betydelse betraktas
transaktioner med ett värde över 1 Mkr med koncernens ovannämnda
närstående.
För upplysning avseende lön och ersättning till ledande befattnings-
havare, se Not 8.
Transaktioner mellan moderbolaget ITAB Shop Concept AB och dess
dotterretag specificeras i Not 7, 13 och 14. Transaktioner mellan
ITAB-bolag och intressebolag specificeras i Not 20.
Det har under 2024 i övrigt inte skett några transaktioner av bety-
delse med koncernens närstående.
Not 35 Inflationsjustering Argentina
Argentinas ekonomi anses befinna sig i hyperinflation sedan den 1 juli
2018. Efter devalvering av den argentinska valutan under hösten 2023
har de finansiella rapporterna för ITABs dotterbolag i Argentina från
och med 2023 justerats för att korrigera för effekterna av inflationen, i
enlighet med IAS 29 Finansiell rapportering i hyperinflationsländer.
Detta innebär att:
Resultaträkningens olika poster har justerats med Argentinas konsu-
mentprisindex, National CPI. Den historiska kostnaden för icke-
monetära tillngar och skulder har justerats för att spegla föränd-
ringar i valutans köpkraft.
Alla komponenter i dotterbolagets finansiella rapporter har omräk-
nats till balansdagens kurs. Omräkningsdifferenserna till SEK har
förts mot Övrigt totalresultat i enlighet med IAS 21.
Siffrorna för räkenskapsår påbörjade före den 1 januari 2023 har
inte ändrats.
Per den 31 december 2024 var argentinsk baskonsumentprisindex
7 693,7. Konsumentprisjusteringsindex per den 31 december 2023 var
3 534,2. För att säkra monteära tillgångar från inflation har långfristiga
placeringar gjorts till motsvarande 96 Mkr. Dessa redovisas till verkligt
värde via resultaträkningens finansnetto.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 127
Finansiell information
Not 36 Händelser efter balansdagen
ITAB ingick den 25 september avtal om att förvärva Financre HMY för
en kontant köpeskilling om 320 MEUR på kassa- och skuldfri basis.
Transaktionen var villkorad av ingåendet av ett slutligt aktieöverlåtelse-
avtal, nödvändiga myndighetsgodkännanden samt andra sedvan-
liga fullföljandevillkor. Efter att det slutliga aktieöverlåtelseavtalet
intts den 5 december 2024 samt att övriga villkor för transaktionen
uppfyllts slutfördes förvärvet per den 31 januari 2025. Köpeskillingen
erlades i samband med transaktionens slutförande. De tidigare
ingångna finansieringsåtagandena avseende skuldfinansiering från
Danske Bank, Nordea och Swedbank (se sid. 69) övergick med anled-
ning av detta till lån. HMY konsolideras i ITAB-koncernen från och med
den 1 februari 2025.
Effekt av förvärvet av andelarna i HMY 2025
Nedan presenteras preliminära verkliga värden på förvärvade till-
gångar och skulder, köpeskillingar och påverkan på koncernens lik-
vida medel enligt prelimira förvärvsanalyser. Goodwill som uppstår i
transaktionen består huvudsakligen av värdet från förntade syner-
gier och värdet av de anställda. Slutreglering av köpeskillingen beräk-
nas ske i slutet av det tredje kvartalet 2025. Utgifter i samband med
förvärvet redovisas löpande som kostnader.
Preliminära verkliga
HMY Group vid förvärvstillfället värden, Mkr
Anläggningstillgångar inkl. ännu ej allokerade
övervärden och goodwill 4 259
Varulager
671
Kundfordringar
1 277
Övriga omsättningstillgångar
557
Långfristiga skulder inkl. avsättningar och leasingskulder
-2 556
Kortfristiga skulder inkl. leasingskulder
-2 431
Netto identifierbara tillgångar och skulder
1 777
Innehav utan bestämmande inflytande
-28
Preliminär köpeskilling
1 749
Avgår netto likvida medel i de förvärvade företagen
-285
Påverkan på koncernens likvida medel vid
förvärvstillfället 1 464
Det har efter räkenskapsårets utgång i övrigt inte inträffat några för
koncernen väsentliga händelser.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 128
Finansiell information
Avstämning alternativa nyckeltal
I årsredovisningen intagna nyckeltal följer främst av upplysningskrav
enligt IFRS och årsredovisningslagen. Som komplement refereras det
till ett antal nyckeltal som inte definieras inom IFRS-regelverket eller
direkt i resultaträkning och rapport över finansiell ställning i syfte att
åskådliggöra företagets resultatutveckling, finansiella ställning och hur
bolaget förräntat sitt kapital.
Dessa finansiella mått beräknas inte alltid på samma sätt av alla
företag. Nedan presenteras beräkning av de primära alternativa
nyckel talen EBITDA, Cash Conversion, ränte bärande nettoskuld samt
avkastning på eget kapital, sysselsatt kapital och totalt kapital. Defini-
tioner av dessa och övriga nyckeltal återfinns på nästljande sida.
EBITDA (Rörelseresultat före avskrivningar)
EBITDA (Earnings before interest, tax, depreciation and amortization) betraktas som
ett relevant resultatmått för att bedöma resultatutvecklingen för bolaget över tid.
(Mkr)
2024
2023
Rörelseresultat
459
432
Avskrivningar
254
254
EBITDA
713
686
Återläggning av engångsposter
1)
48
EBITDA exkl. engångsposter
761
686
1) För mer information om engångsposter, se sid. 87.
Cash Conversion (Operativt kassaflöde i förhållande till EBITDA)
Ett relevant mått för att bedöma kapitaleffektivitet. Måttet ingår i ITABs finansiella måltal.
(Mkr)
2024
2023
Operativt kassaflöde (Kassaflöde från den löpande
verksamheten)
624
810
EBITDA
713
686
Cash conversion %
88
118
Avkastning på eget kapital
Måttet visar hur ITAB-koncernen förräntat aktieägarnas kapital.
(Mkr)
2024
2023
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
311
270
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
4 128
3 049
Genomsnittligt*
)
eget kapital hänförligt
till moderbolagets aktieägare
3 448
3 056
Avkastning på eget kapital %
9,0
8,8
Avkastning på sysselsatt kapital
Måttet används för att bedöma effektivitet och värdeskapande från verksamheten.
(Mkr)
2024
2023
Årets resultat efter finansiella poster plus finansiella
lånekostnader
508
461
Genomsnittlig*
)
balansomslutning med avdrag för icke
räntebärande skulder
4 798
4 781
Avkastning på sysselsatt kapital %
10,6
9,6
Avkastning på totalt kapital
Måttet används för att bedöma förmågan att generera resultat på koncernens
tillgångar, oaktat finansieringskostnader.
(Mkr)
2024
2023
Årets resultat efter finansiella poster
plus finansiella lånekostnader
508
461
Genomsnittligt*
)
totalt kapital
6 260
6 246
Avkastning på totalt kapital %
8,1
7,4
Räntebärande nettoskuld
Räntebärande nettoskuld är det mest relevanta måttet för att visa den totala låne-
finansieringen och ingår i de så kallade kovenanterna ITAB har i sina låneavtal
med bolagets banker.
(Mkr)
2024
2023
Räntebärande långfristiga skulder
998
1 001
Räntebärande kortfristiga skulder
235
235
Räntebärande tillgångar
-104
-67
Likvida medel
-1 513
-578
Räntebärande nettotillgång/-skuld
-384
591
Återläggning av räntebärande leasingskulder
-585
-546
Räntebärande nettotillgång/-skuld exkl. Leasing
-969
45
*) Genomsnitt beräknas som snitt av ingående balans och respektive rapporterad kvartalsdata
fram till utgående period, d.v.s. 2024 beräknas som (31 december 2023 + 31 mars 2024 + 30 juni
2024 + 30 september 2024 + 31 december 2024) delat med 5.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 129
Finansiell information
Definitioner
Nyckeltal & alternativa nyckeltal Definition Motivering
Avkastning på eget kapital Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare. Relevant mått för att visa hur ITAB-koncernen förräntar
aktieägarnas kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital Årets resultat efter finansiella poster plus finansiella lånekostnader i förhållande till genomsnittlig balansomslutning med avdrag för icke-
räntebärande skulder.
Måttet är relevant för att bedöma ITABs effektivitet
och värdeskapande från verksamheten.
Avkastning på totalt kapital Årets resultat efter finansiella poster plus finansiella lånekostnader i förhållande till genomsnittligt totalt kapital. Relevant mått för att bedöma ITABs förmåga att
generera resultat på koncernens tillgångar oaktat
finansieringskostnad.
Cash conversion Operativt kassaflöde (kassaflöde från den löpande verksamheten) i förhållande till rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA). Ett relevant mått för att bedöma kapitaleffektivitet.
Måttet ingår i ITABs finansiella måltal.
Direktavkastning Utbetald eller föreslagen utdelning i förhållande till börskursen på balansdagen. Avkastningsmått för aktieägare.
Diskonteringsränta, (WACC) Weighted Average Cost of Capital – vägt avkastningskrav för eget och lånat kapital på bolagets framtida resultat. Måttet mäter avkastningskravet på ITABs kapital och
används för att diskontera framtida kassaflöden.
EBITDA Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar och immateriella tillgångar. Ett relevant resultatmått för att bedöma resultatut-
vecklingen för bolaget över tid.
Eget kapital per aktie Eget kapital vid årets utgång hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till antalet utestående stamaktier vid årets utgång. Mått för att beskriva storleken av det egna kapitalet
som tillhör aktieägarna i moderbolaget.
Kassaflöde från den löpande
verksamheten per aktie
Kassaflöde från den löpande verksamheten i förhållande till genomsnittligt antal utestående stamaktier. Måttet belyser ITABs förmåga att generera kassaflöde
och lämna utdelning till sina aktieägare.
Medelantal anställda Antalet arbetade timmar dividerat med normal årsarbetstid.
NB: I ITABs hållbarhetsrapport används istället antal anställda i koncernen per balansdagen. För definition, se ESG-redovisningsprinciper på sid. 54.
Måttet visar storleken på ITABs arbetskraft.
Resultat per aktie efter utspädning Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal utestående stamaktier efter utspädning.
Vid beräkningen av resultat per aktie efter utspädning justeras det genomsnittliga antalet aktier med hänsyn till effekter av utspädande potentiella
stamaktier, vilka under berörda rapporterade år utgörs av rätter att kunna erhålla aktier i ITAB inom ramen för det långsiktiga incitamentsprogrammet
LTIP 2022. Matchningsaktierätter som innehas av anställda per rapportdagen anses utspäddande. Rätten att erhålla aktier med presentationsvilkor
är därtill utspädande endast i den utsträckning uppsatta prestationsmål är uppfyllda per rapporteringsdagen. Justering av antalet utspädande
aktier görs för det hypotetiska antal aktier som hade kunnat köpas in med värdet på återstående tjänster inom ramen för incitamentsprogrammet.
Ett värderingsmått som belyser ITABs förmåga att
lämna utdelning till sina aktieägare.
Resultat per aktie före utspädning Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal utestående stamaktier före utspädning. Ett värderingsmått som belyser ITABs förmåga att
lämna utdelning till sina aktieägare.
Räntebärande nettoskuld Lång- och kortfristiga räntebärande skulder inklusive leasingskulder minus räntebärande tillgångar samt likvida medel. Relevant mått för att visa ITABs totala lånefinansiering.
Måttet ingår i de så kallade kovenanterna ITAB har i
sina låneavtal med bolagets banker.
Räntetäckningsgrad Resultat efter finansiella poster plus finansiella räntekostnader i förhållande till finansiella lånekostnader. Visar på ITABs förmåga att täcka sina finansiella
kostnader.
Rörelsemarginal / EBIT-marginal Rörelseresultat i förhållande till intäkter. Relevant för att bedöma ITABs effektivitet och värde-
skapande. Måttet ingår i ITABs finansiella måltal.
Soliditet Eget kapital i förhållande till totalt kapital. Måttet belyser finansiell risk.
Totalt kapital Summa eget kapital och skulder (balansomslutning). Måttet belyser storleken på bolagets totala tillgångar.
Valutarensad försäljning Omräkning av de utländska dotterbolagens resultaträkningar sker till respektive periods genomsnittskurs. För jämförelse av resultat utan valuta effekt
räknas bolagen om till föregående års genomsnittskurs för samma period. ITAB använder Europeiska Central bankens snittkurser för hela perioden.
Från och med räkenskapsåret 2023 exkluderas effekter för koncernens verksamheter i hyperinflationsländer vid beräkning av valutaeffekter.
Relevant för att visa försäljnings- och resultatutveck-
ling utan effekter från förändringar i valutakurser.
Valutarensad försäljningstillväxt ingår i ITABs finansiel-
la måltal.
Vinstmarginal Resultat efter finansiella poster i förhållande till intäkter. Relevant för att bedöma ITABs effektivitet och värde-
skapande.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 130
Finansiell information
Styrelsen och verkställande direktören intygar härmed att koncernredovisningen samt årsredovisningen har upprättats enligt
International Financial Reporting Standards (IFRS Redovisningsstandarder), såsom de antagits av EU, respektive Årsredovisningslagen
och ger en rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ställning och resultat och att förvaltningsberättelsen ger en
rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga
risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför. Årsredovisningen och koncernredo-
visningen har godkänts för utfärdande av styrelsen den 3 april 2025. Koncernens resultaträkning och rapport över finansiell ställning
samt moderbolagets resultaträkning och balansräkning blir föremål för fastställande på årsstämman den 7 maj 2025.
Jönköping den 3 april 2025
Anders Moberg
Styrelseordförande
Petter Fägersten
Styrelseledamot
Amelie de Geer
Styrelseledamot
Lars Kvarnsund
Styrelseledamot
Madeleine Persson
Styrelseledamot
Fredrik Rapp
Styrelseledamot
Andréas Elgaard
Verkställande Direktör
Vår revisionsbettelse har avgivits den 4 april 2025
Ernst & Young AB
Joakim Falck
Auktoriserad revisor
Peder Strand
Styrelseledamot
Vegard Søraunet
Styrelseledamot
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 131
Revisionsberättelse
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i ITAB Shop Concept AB (publ), org.nr 556292-1089
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för ITAB Shop Concept AB
(publ) för år 2024 med undantag för bolagsstyr-
ningsrapporten på sid. 78-82. Bolagets årsredovis-
ning och koncernredovisning ingår på sid. 67-130
detta dokument
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upp-
rättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger
en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
moderbolagets finansiella ställning per den 31
december 2024 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsent-
liga avseenden rättvisande bild av koncernens
finansiella ställning per den 31 december 2024 och
av dess finansiella resultat och kassaflöde för året
enligt IFRS Redovisningsstandarder, så som de anta-
gits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalan-
den omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sid.
78-82. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsre-
dovisningens och koncernredovisningens övriga
delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer
resultaträkningen och balansräkningen för moder-
bolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovis-
ningen och koncernredovisningen är förenliga med
innehållet i den kompletterande rapport som har
överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i
enlighet med Revisorsförordningens (537/2014) arti-
kel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Stan-
dards on Auditing (ISA) och god revisionssed
i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har
i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa
krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa
kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel
5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller,
i förekommande fall, dess moderretag eller dess
kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är till-
räckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de
områden som enligt vår professionella bedömning
var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredo-
visningen och koncernredovisningen för den aktu-
ella perioden. Dessa områden behandlades inom
ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande
till, årsredovisningen och koncernredovisningen som
helhet, men vi gör inga separata uttalanden om
dessa områden. Beskrivningen nedan av hur revi-
sionen genomfördes inom dessa områden ska läsas
i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i
avsnittet Revisorns ansvar i vår rapport om årsredo-
visningen också inom dessa områden. Därmed
genomfördes revisionsåtgärder som utformats för
att beakta vår bemning av risk för väsentliga fel i
årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfal-
let av vår granskning och de granskningtgärder
som genomförts för att behandla de områden som
framgår nedan utgör grunden för vår revisionsbe-
rättelse.
Värdering goodwill och andelar i koncernföretag
Beskrivning av området
Redovisat värde för goodwill uppr per den 31
december 2024 till 1 844 Mkr i koncernens balans-
räkning vilket motsvarar 26,0% av totala tillngar.
Andelar i koncernföretag, redovisas i moderbola-
gets balansräkning till 2 095 Mkr, vilket motsvarar
59,3% av totala tillngar. ITAB prövar årligen, och
vid indikation på värdenedgång, att redovisade
värde inte överstiger beräknat återvinningsvärde.
Återvinningsvärdet fastställs för varje kassagenere-
rande enhet genom en nuvärdesberäkning av
framtida kassaflöden. Framtida kassaflöden base-
ras på ledningens afrsplaner och prognoser och
innefattar ett antal antaganden bland annat om
resultatutveckling, tillväxt, investeringsbehov och
diskonteringsränta. För andelar i koncernföretag,
bestäms återvinningsvärdet som det högsta av
verkligt värde och nyttjandevärdet.
rändrade bemningar av de antaganden
som ledningen gjort för beräkning av återvinnings-
värdet och de antaganden som bolaget tillämpat
får därr stor betydelse för bemningen om ned-
skrivningsbehov föreligger. Vi har därr bemt
att redovisningen av goodwill och andelar i kon-
cernföretag är ett särskilt betydelsefullt område i
revisionen.
En beskrivning av nedskrivningstestet framgår av
Not 18 ”Immateriella tillngar” och i Not 3 ”Viktiga
uppskattningar och bedömningar”.
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision har vi utvärderat och testat bolagets
process för att upprätta nedskrivningstest, bland
annat genom att utvärdera tidigare års träffsäker-
het i prognoser och antaganden. Vi har med hjälp
av våra värderingsspecialister prövat vald diskon-
teringsränta och antaganden om långsiktig till-
växt. Vi har också granskat bolagets modell och
metod för att genomföra nedskrivningstest samt
utvärderat bolagets känslighetsanalys. Vi har gran-
skat lämnade tilläggsupplysning i årsredovisningen.
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument inneller även annan infor-
mation än årsredovisningen och koncernre-
dovisningen och återfinns på sid. 1-66. Den
andra informationen består även av ersätt-
ningsrapporten som vi inmtade före datu-
met för denna revisionsberättelse. Det är sty-
relsen och verkställande direktören som har
ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen
och koncernredovisningen omfattar inte
denna information och vi gör inget uttalande
med bestyrkande avseende denna andra
information.
I samband med vår revision av årsredovis-
ningen och koncernredovisningen är det vårt
ansvar att läsa den information som identifie-
ras ovan och överväga om informationen i
väsentlig utsträckning är oförenlig med årsre-
dovisningen och koncernredovisningen. Vid
denna genomgång beaktar vi även den kun-
skap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt
bedömer om informationen i övrigt verkar
innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts
avseende denna information, drar slutsatsen
att den andra informationen innehåller en
väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rappor-
tera detta. Vi har inget att rapportera i det
avseendet.
Styrelsens och verkställande
direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direkren
som har ansvaret för att årsredovisningen och
koncernredovisningen upprättas och att den
ger en rättvisande bild enligt årsredovisningsla-
gen och, vad gäller koncernredovisningen,
enligt IFRS Redovisningsstandarder så som de
antagits av EU. Styrelsen och verkställande
direkren ansvarar även för den interna kon-
troll som de bemer är nödvändig för att upp-
rätta en årsredovisning och koncernredovis-
ning som inte innehåller några väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 132
Revisionsberättelse
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncern-
redovisningen ansvarar styrelsen och verkställande
direkren för bemningen av bolagets förga
att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är till-
lämpligt, om förhållanden som kan påverka förmå-
gan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fort-
satt drift tilmpas dock inte om styrelsen och verk-
ställande direktören avser att likvidera bolaget, upp-
ra med verksamheten eller inte har något
realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påver-
kar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland
annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet
om att årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet inte innehåller några väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse som
inneller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en
g grad av säkerhet, men är ingen garanti för att
en revision som utförs enligt ISA och god revisions-
sed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsent-
lig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag
och anses vara väsentliga om de enskilt eller till-
sammans rimligen kan förväntas påverka de eko-
nomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi pro-
fessionellt omdöme och har en professionellt skep-
tisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bemer vi riskerna för väsentliga
felaktigheter i årsredovisningen och koncernre-
dovisningen, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag, utformar och utr gransk-
ningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker
och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga
och ändamålsenliga för att utgöra en grund för
våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en
väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är
gre än för en väsentlig felaktighet som beror
på misstag, eftersom oegentligheter kan inne-
fatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga
utelämnanden, felaktig information eller åsido-
ttande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets
interna kontroll som har betydelse för vår revision
för att utforma granskningsåtgärder som är
lämpliga med hänsyn till omständigheterna,
men inte för att uttala oss om effektiviteten i den
interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprin-
ciper som används och rimligheten i styrelsens
och verkställande direktörens uppskattningar i
redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen
och verkställande direktören använder antagan-
det om fortsatt drift vid upprättandet av årsredo-
visningen och koncernredovisningen. Vi drar
också en slutsats, med grund i de inhämtade revi-
sionsbevisen, om det finns någon väsentlig osä-
kerhetsfaktor som avser sådana händelser eller
förhållanden som kan leda till betydande tvivel
om bolagets förmåga att forttta verksamheten.
Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig
osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen
fästa uppmärksamheten på upplysningarna i års-
redovisningen om den väsentliga osäkerhetsfak-
torn eller, om sådana upplysningar är otillräck-
liga, modifiera uttalandet om årsredovisningen
och koncernredovisningen. Våra slutsatser base-
ras på de revisionsbevis som inhämtas fram till
datumet för revisionsberättelsen. Dock kan fram-
tida händelser eller förhållanden göra att ett
bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen,
strukturen och innehållet i årsredovisningen och
koncernredovisningen, däribland upplysning-
arna, och om årsredovisningen och koncernre-
dovisningen återger de underliggande transak-
tionerna och händelserna på ett sätt som ger en
rättvisande bild.
planerar och utför vi koncernrevisionen för att
inhämta tillräckliga och ändamålsenliga revi-
sionsbevis avseende den finansiella informatio-
nen för företag eller afrsenheter inom koncer-
nen som grund för att göra ett uttalande
avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för
styrning, övervakning och genomgång av det
revisionsarbete som utförts för koncernrevisionens
syfte. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revi-
sionens planerade omfattning och inriktning samt
tidpunkten för den. Vi måste också informera om
betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däri-
bland de eventuella betydande brister i den interna
kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande
om att vi har följt relevanta yrkesetiska krav avse-
ende oberoende, och ta upp alla relationer och
andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt
oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har
vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder
som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen
fastställer vi vilka av dessa områden som varit de
mest betydelsefulla för revisionen av årsredovis-
ningen och koncernredovisningen, inklusive de vikti-
gaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter,
och som därför utgör de för revisionen särskilt bety-
delsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i
revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra för-
fattningar förhindrar upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar
och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även
utfört en revision av styrelsens och verkställande
direkrens förvaltning av ITAB Shop Concept AB
(publ) för år 2024 samt av förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten
enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar
styrelsens ledamöter och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sve-
rige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förl-
lande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är till-
räckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Styrelsens och verkställande
direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dis-
positioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid
förslag till utdelning innefattar detta bland annat en
bemning av om utdelningen är försvarlig med
nsyn till de krav som bolagets och koncernens verk-
samhetsart, omfattning och risker ställer på storleken
av moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och
förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta
innefattar bland annat att fortlöpande bedöma
bolagets och koncernens ekonomiska situation,
och att tillse att bolagets organisation är utformad
så att bokföringen, medelsförvaltningen och bola-
gets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontroll-
eras på ett betryggande sätt. Verkställande direk-
ren ska sköta den löpande förvaltningen enligt
styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland
annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att
bolagets bokföring ska fullras i överensstäm-
melse med lag och för att medelsförvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen,
och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att
inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av
säkerhet kunna bedöma om någon styrelseleda-
mot eller verkställande direkren i något väsentligt
avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till
någon försummelse som kan föranleda ersätt-
ningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebo-
lagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsord-
ningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dis-
positioner av bolagets vinst eller förlust, och där-
med vårt uttalande om detta, är att med rimlig
grad av säkerhet bema om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men
ingen garanti för att en revision som utrs enligt
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upp-
täcka åtgärder eller försummelser som kan föran-
leda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett
förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i
Sverige använder vi professionellt omdöme och har
en professionellt skeptisk inställning under hela revi-
sionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar
sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka till-
kommande granskningsåtgärder som utförs baseras
på vår professionella bedömning med utgångspunkt
i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 133
Revisionsberättelse
granskningen på sådana åtgärder, områden och
förllanden som är väsentliga för verksamheten
och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild
betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och
prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna
åtgärder och andra förllanden som är relevanta
för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för
vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat
om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning
av ESEF-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen har vi även utfört en granskning av att
styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett for-
mat som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(ESEF-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden för ITAB
Shop Concept AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast
det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har ESEF-rapporten upprät-
tats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommenda-
tion RevR 18 Revisorns granskning av ESEF-rapporten.
Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs
närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende
i förhållande till ITAB Shop Concept AB (publ) enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och
verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att ESEF-rapporten har upprättats i enlig-
het med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direk-
tören bemer nödvändig för att upprätta ESEF-rap-
porten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om
ESEF-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett for-
mat som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden,
grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
granskningtgärder för att uppnå rimlig säkerhet
att ESEF-rapporten är upprättad i ett format som
uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men
är ingen garanti för att en granskning som utrs
enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om
en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i ESEF-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyr-
ning för revisionsföretag som utför revision och över-
siktlig granskning av finansiella rapporter samt
andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande
tjänster som kräver att företaget utformar, imple-
menterar och hanterar ett system för kvalitetsstyr-
ning inklusive riktlinjer och rutiner avseende efterlev-
nad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutöv-
ningen och tilmpliga krav i lagar och andra för-
fattningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder
inhämta bevis om att ESEF-rapporten har upprät-
tats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering av årsredovisningen och koncernre-
dovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna
för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid
denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av
den interna kontrollen som är relevanta för hur sty-
relsen och verkställande direktören tar fram under-
laget i syfte att utforma granskningsåtgärder som
är ändamålsenliga med hänsyn till omständighet-
erna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen
omfattar också en utvärdering av ändamålsenlig-
heten och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen
validering av att ESEF-rapporten upprättats i ett gil-
tigt XHTML-format och en avstämning av att
ESEF-rapporten överensstämmer med den gran-
skade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedöm-
ning av huruvida koncernens resultat-, balans- och
egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter
i ESEF-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet
med vad som följer av ESEF-förordningen.
Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyr-
ningsrapporten på sid. 78-82 och för att den är
upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommenda-
tion RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyr-
ningsrapporten. Detta inner att vår granskning
av bolagsstyrningsrapporten har en annan inrikt-
ning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna gransk-
ning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplys-
ningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punk-
terna 2-6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 §
andra stycket samma lag är förenliga med årsredo-
visningens och koncernredovisningens övriga delar
samt i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Ernst & Young AB Box 7850, 103 99 Stockholm,
utgs till ITAB Shop Concept AB (publ)s revisor av
bolagsstämman den 15 maj 2024. ITAB Shop Con-
cept AB (publ) har varit ett företag av allnt
intresse sedan den 28 maj 2004.
Jönköping den 4 april 2025
Ernst & Young AB
Joakim Falck
Auktoriserad revisor
Joakim Falck (född 1972)
Revisor i ITAB sedan 2018
Auktoriserad revisor
Medlem i FAR SRS, Ernst & Young AB
Bolagets revisor är det registrerade revisionsbolaget Ernst & Young AB med auktoriserade revisorn
Joakim Falck som huvudansvarig revisor. Vid sidan av uppdraget i ITAB Shop Concept AB har
Joakim Falck uppdrag i bl.a. Nolato AB, Absolent Group AB, Hexpol AB, Nefab AB och
Gyllensvaans Möbler AB.
Revisorer
Revisorerna utses av aktieägarna på års-
stämman. Revisorerna granskar bolagets års-
redovisning, koncernredovisning och räken-
skaper samt styrelsens och VDs förvaltning.
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 134
Årsstämma 2025
Årsstämman 2025 i ITAB Shop Concept AB (publ) äger rum
onsdagen den 7 maj 2025 kl. 15:00 CEST i ITABs lokaler på
Instrumentvägen 2 i Jönköping.
Kallelse till årsstämman offentliggörs i början av april 2025 via
pressrelease och på bolagets webbplats samt genom annonsering
i Post- och Inrikes Tidningar. Att kallelse skett kommer att annonseras
i Dagens Industri. Kallelsen kommer bland annat att innehålla
förslag till dagordning samt valberedningens och styrelsens förslag
till beslut vid stämman.
Mer information finns på itabgroup.com,
där du även kan ladda ner eller beställa rapporter.
Finansiell information för 2025
Dersrapport 3 mån − 1 jan-31 mar 2025 29 april 2025
Årsstämma 2025 7 maj 2025
Dersrapport 6 mån − 1 jan–30 jun 2025 11 juli 2025
Dersrapport 9 mån − 1 jan–30 sep 2025 30 oktober 2025
Bokslutskommuniké 2025–1 jan-31 dec 2025 10 februari 2026
Års- & hållbarhetsredovisning 2025 april 2026
ITAB Group kontaktperson – Investor Relations
Mats Karlqvist, Head of Investor Relations
mats.karlqvist@itab.com
ITAB
|
Års- & hållbarhetsredovisning 2024 134
ITAB Shop Concept AB (publ)
Box 9054
550 09 Jönköping
Instrumentvägen 2 (Beksadress)
Tel. 036-31 73 00
info@itab.com • ir@itab.com
www.itabgroup.com • www.itab.com