| RESULTATRÄKNING | |||
| KONCERNEN | |||
(Mkr) Not | 2023 | 2022 | |
Intäkter från avtal med kunder | 6 | ||
Kostnad för sålda varor | 8, 9, 10, 11 | - | - |
BRUTTORESULTAT | |||
Försäljningskostnader | 8, 9, 10, 11 | - | - |
Administrationskostnader | 8, 9, 10, 11 | - | - |
Övriga rörelseintäkter | 12 | ||
Övriga rörelsekostnader | 12 | - | - |
RÖRELSERESULTAT | |||
Finansiella intäkter | 14 | ||
Finansiella kostnader | 14 | - | - |
RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER | |||
Årets skattekostnad | 16 | - | - |
ÅRETS RESULTAT - KVARVARANDE VERKSAMHET | |||
Resultat från Verksamhet under avveckling, netto efter skatt | 5 | - | - |
ÅRETS RESULTAT | |||
| Årets resultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
RESULTAT PER AKTIE, KR | 17 | ||
Inklusive Verksamhet under avveckling före utspädning | |||
Inklusive Verksamhet under avveckling efter utspädning | |||
Exklusive Verksamhet under avveckling före utspädning |
| RAPPORT ÖVER ÖVRIGT TOTALRESULTAT | |||
| KONCERNEN | |||
(Mkr) Not | 2023 | 2022 | |
ÅRETS RESULTAT | |||
| ÖVRIGT TOTALRESULTAT | |||
| Poster som inte kan omklassificeras till resultaträkningen: | |||
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsförpliktelser | 29 | ||
Skatt på poster som inte kommer omklassificeras | 16 | - | |
| Poster som kan omklassificeras till resultaträkningen: | |||
Omräkningsdifferens vid omräkning av utländska verksamheter | - | ||
Förändring i verkligt värde på säkringar av nettoinvesteringar | - | ||
Förändring i verkligt värde på kassaflödessäkringar | - | ||
| Förändring i verkligt värde på kassaflödessäkringar | |||
överfört till årets resultat | - | ||
Skatt på poster som kan omklassificeras | 16 | - | - |
25 | - | ||
SUMMA ÖVRIGT TOTALRESULTAT | - | ||
ÅRETS TOTALRESULTAT | |||
| Årets totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande |
(Mkr) Not | 2023 | 2022 | |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella tillgångar | |||
Goodwill | 18 | ||
Övriga immateriella tillgångar | 10, 18 | ||
6 | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Byggnader och mark | 10, 19, 22 | ||
Maskiner och andra tekniska anläggningar | 10, 19, 22 | ||
Inventarier, verktyg och installationer | 10, 19, 22 | ||
| Pågående nyanläggningar och förskott | |||
| avseende materiella anläggningstillgångar | 19 | ||
6 | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Andelar i intressebolag | 20 | ||
Långfristig derivatfordran | 21 | ||
Långfristiga placeringar | 21, 35 | ||
Övriga finansiella långfristiga fordringar | 21 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 16 | ||
SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 23 | ||
Kundfordringar | 21 | ||
Aktuella skattefordringar | |||
Kortfristig derivatfordran | 21 | ||
Övriga fordringar | 21 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 6, 21, 24 | ||
Likvida medel | 21 | ||
SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
Tillgångar som innehas till försäljning | 5 | ||
SUMMA TILLGÅNGAR |
(Mkr) Not | 2023 | 2022 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Andra reserver | |||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | |||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
SUMMA EGET KAPITAL | 25, 26, 27 | ||
| Långfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut | 21 | ||
Långfristiga leasingskulder | 21, 22 | ||
Övriga långfristiga skulder | 21 | ||
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 29 | ||
Avsättning för uppskjutna skatteskulder | 16 | ||
Övriga långfristiga avsättningar | 30 | ||
SUMMA LÅNGFRISTIGA SKULDER | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut | 21 | ||
Kortfristiga leasingskulder | 21, 22 | ||
Checkräkningskredit | 21, 28 | ||
Kortfristig derivatskuld | 21 | ||
Förskott från kunder | 6, 21 | ||
Leverantörsskulder | 21 | ||
Aktuella skatteskulder | |||
Övriga skulder | 21 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6, 21, 31 | ||
Kortfristiga avsättningar | 30 | ||
SUMMA KORTFRISTIGA SKULDER | |||
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas till försäljning | 5 | ||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Återköpta | Övrigt tillskjutet | Andra reserver | Balanserade | Hänförligt till moder- | Hänförligt till innehav utan | Totalt | |||
(Mkr) Not | Aktiekapital | egna aktier | kapital | (se Not 25) | vinstmedel | bolagets aktieägare | bestämmande inflytande | eget kapital | |
EGET KAPITAL DEN 1 JANUARI 2022 | 25, 26 | ||||||||
Årets resultat | |||||||||
| Omvärdering av förmånsbestämda | |||||||||
| pensionsförpliktelser | |||||||||
Omräkningsdifferens, utländska verksamheter | |||||||||
Säkring av nettoinvestering | - | - | - | ||||||
Säkring av kassaflöde | |||||||||
ÅRETS TOTALRESULTAT | |||||||||
Aktieincitamentsprogram | 8 | ||||||||
Nyemission av C-aktier | 27 | ||||||||
Återköp av egna C-aktier | 27 | - | - | - | |||||
EGET KAPITAL DEN 31 DECEMBER 2022 | 25, 26 | - | |||||||
Årets resultat | |||||||||
| Omvärdering av förmånsbestämda | |||||||||
| pensionsförpliktelser | |||||||||
Omräkningsdifferens, utländska verksamheter | - | - | - | - | |||||
Säkring av nettoinvestering | |||||||||
Säkring av kassaflöde | - | - | - | ||||||
ÅRETS TOTALRESULTAT | - | ||||||||
Utdelning | - | - | - | ||||||
Aktieincitamentsprogram | 8 | ||||||||
Återköp av egna stamaktier | 27 | - | - | - | |||||
EGET KAPITAL DEN 31 DECEMBER 2023 | 25, 26 | - | |||||||
| FINANSIELL INFORMATION | ||||
| RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN | ||||
| KONCERNEN | ||||
Indirekt metod (Mkr) | Not | 2023 | 2022 | |
| Den löpande verksamheten | ||||
RÖRELSERESULTAT FRÅN KVARVARANDE VERKSAMHET | ||||
RESULTAT FRÅN VERKSAMHET UNDER AVVECKLING, NETTO EFTER SKATT | 5 | - | ||
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | ||||
avskrivningar | 10, 22 | |||
av- och nedskrivningar - Verksamhet under avveckling | ||||
nedskrivningar av omsättningstillgångar | ||||
justering för pensioner och övriga avsättningar | - | - | ||
andel i intressebolag | 5 | |||
övriga poster | - | - | ||
SUMMA | ||||
Erhållen ränta | ||||
Erlagd ränta | - | - | ||
Betald skatt | - | - | ||
| KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | ||||
FÖRE FÖRÄNDRINGAR AV RÖRELSEKAPITAL | ||||
| Förändring av rörelsekapital | ||||
Förändring av varulager (ökning -/minskning +) | ||||
Förändring av rörelsefordringar (ökning -/minskning +) | ||||
Förändring av rörelseskulder (ökning +/minskning -) | - | - | ||
Summa förändring av rörelsekapital | ||||
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | ||||
| Investeringsverksamheten | ||||
Förvärv av koncernföretag, effekt på likvida medel | 5 | - | - | |
Avyttring av intressebolag | 5 | |||
Investeringar i immateriella tillgångar | 18 | - | - | |
Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 19 | - | - | |
Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 12, 19 | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | ||
KASSAFLÖDE EFTER INVESTERINGSVERKSAMHETEN | ||||
| Finansieringsverksamheten | ||||
Återköp av egna aktier | 27 | - | ||
Amortering av lån | 21 | - | - | |
Amortering av leasingskuld | 21 | - | - | |
Upptagna lån | 21 | |||
Förändring av räntebärande placeringar | - | |||
Utbetald utdelning | - | |||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | |||
ÅRETS KASSAFLÖDE | - | |||
Varav Kassaflöde från Verksamhet under avveckling | 5 | - | ||
LIKVIDA MEDEL VID ÅRETS BÖRJAN | ||||
Likvida medel från Verksamhet under avveckling | 5 | - | - | |
Omräkningsdifferens på likvida medel | - | |||
LIKVIDA MEDEL VID ÅRETS SLUT |
Uppskattning/Bedömning | Not |
Rörelseförvärv | 5 |
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill, andra immateriella tillgångar och övriga | |
anläggningstillgångar | 18, 19 |
| Prövning av nedskrivningsbehov av | |
finansiella tillgångar | 21 |
Leasing | 22 |
Uppskjutna skatter | 16 |
| Värdet av koncernens utländska nettotillgångar efter | ||
| säkring per valuta: | ||
Valuta (Mkr) | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
CZK | 328 | 370 |
NOK | 120 | 53 |
GBP | 100 | 63 |
| EUR | 927 | 741 |
USD, HKD och CNY | 480 | 602 |
Övriga | 108 | 130 |
2 063 | 1 959 |
Valuta | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
SEK | 332 | 567 |
NOK | -40 | -10 |
CNH | 86 | 120 |
CZK | 11 | -358 |
GBP | -4 | -3 |
EUR | -33 | -48 |
Snittkurs valutaterminer | 31 dec 2023 |
EUR/SEK | 11,3809 |
EUR/CZK | 24,7515 |
EUR/CNH | 7,7702 |
GBP/SEK | 12,6624 |
NOK/SEK | 1,0001 |
SEK/CZK | 2,1346 |
| Derivatinstrument | ||
| 31 dec 2023 | 31 dec 2022 | |
| Nom. belopp | Nom. belopp | |
| Ränteswapavtal | (Mkr) | (Mkr) |
Löptid mindre än 1 år | - | 167 |
Löptid 1-3 år | - | 130 |
Löptid 3-5 år | 269 | 139 |
269 | 436 |
| Uppgifter om köpeskilling och förvärvade/avyttrade nettotillgångar: | ||
Köpeskilling | 2023 | 2022 |
Sammanlagd köpeskilling exklusive förvärvskostnader: | - | 81 |
varav under året ej betald köpeskilling | - | - |
Resultaträkning i sammandrag för Verksamhet under avveckling (Mkr) | 2023 | 2022 |
Intäkter från avtal med kunder | 85 | 173 |
Kostnader för sålda varor | -79 | -142 |
Bruttoresultat | 6 | 31 |
Försäljningskostnader | -16 | -25 |
Administrationskostnader | -6 | -8 |
Nedskrivning av tillgångar till verkligt värde | -1 | -52 |
Rörelseresultat | -17 | -54 |
Finansiella poster | 2 | 0 |
Resultat efter finansiella poster | -15 | -54 |
Skattekostnad | 3 | 1 |
ÅRETS RESULTAT | -12 | -53 |
Kassaflöde i sammandrag för Verksamhet under avveckling (Mkr) | 2023 | 2022 |
Rörelseresultat | -17 | -54 |
Betald och erhållen ränta, skatt samt justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | 9 | 54 |
Förändring av rörelsekapital | 17 | -1 |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | 9 | -1 |
| Slutligt bedömda verkliga värden | |
Materiella anläggningstillgångar | 1 |
Uppskjuten skattefordran | 0 |
Varulager | 22 |
Kundfordringar | 25 |
Övriga omsättningstillgångar | 30 |
Långfristiga skulder | -2 |
Kortfristiga skulder | -21 |
Netto identifierbara tillgångar och skulder | 55 |
| Koncerngoodwill | 26 |
| Köpeskilling | 81 |
Avgår netto likvida medel i förvärvade bolag | -28 |
Årets påverkan på koncernens likvida medel | 53 |
| EXTERNA INTÄKTER | ||
Koncernen | 2023 | 2022 |
Italien | 971 | 1 002 |
Storbritannien | 654 | 845 |
Tyskland | 653 | 798 |
Norge | 527 | 645 |
Sverige | 410 | 472 |
Finland | 402 | 430 |
Frankrike | 242 | 282 |
Australien & Nya Zeeland | 211 | 44 |
Nederländerna | 188 | 220 |
Danmark | 156 | 150 |
Tjeckien | 155 | 252 |
USA | 118 | 147 |
Argentina | 107 | 80 |
Spanien | 100 | 135 |
Schweiz | 86 | 59 |
Övriga | 1 159 | 1 307 |
6 139 | 6 868 | |
| MATERIELLA OCH IMMATERIELLA | ||
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | ||
Koncernen | 2023 | 2022 |
Sverige | 295 | 304 |
Kina inkl. Hongkong | 208 | 279 |
Italien | 197 | 241 |
Tjeckien | 183 | 192 |
Finland | 100 | 77 |
Norge | 91 | 100 |
Storbritannien | 77 | 93 |
Litauen | 60 | 66 |
Tyskland | 56 | 75 |
Lettland | 27 | 34 |
USA | 21 | 3 |
Övriga | 40 | 51 |
Goodwill | 1 786 | 1 790 |
3 141 | 3 305 |
| Försäljning per kundgrupp | 2023 | 2022 |
Dagligvaruhandeln | 3 226 | 3 703 |
Bygg & Heminredning | 769 | 969 |
Fashion | 589 | 734 |
Övriga kundgrupper | 1 555 | 1 462 |
6 139 | 6 868 |
| Försäljning per marknad | 2023 | 2022 |
Nordeuropa | 1 508 | 1 704 |
Sydeuropa | 1 408 | 1 530 |
Centraleuropa | 1 169 | 1 434 |
Storbritannien och Irland | 680 | 881 |
Östeuropa | 475 | 525 |
Övriga världen | 899 | 794 |
6 139 | 6 868 |
Avtalstillgångar | 2023 | 2022 | 2021 |
Upplupna intäkter | 7 | 9 | 12 |
| Avtalsskulder | |||
Förskott från kunder | 50 | 65 | 75 |
Upplupna kostnader | 29 | 32 | 30 |
Förutbetalda intäkter | 5 | 7 | 2 |
84 | 104 | 107 |
| Koncernens redovisade intäkter inkluderar: | ||
2023 | 2022 | |
| Intäkter som ingått i ingående | ||
balans i posten avtalsskulder | 55 | 64 |
| Intäkter som hänför sig till åtaganden | ||
helt eller delvis utförda under föregåen- de perioder | 2 | 1 |
Moderbolaget | 2023 | 2022 |
| Försäljning av tjänster | ||
| till dotterföretag | 184 | 174 |
Inköp av tjänster från dotterföretag | -83 | -55 |
Medelantalet anställda | 2023 | Andel | Andel | 2022 | Andel | Andel | |
| män | kvinnor | män | kvinnor | ||||
| Moderbolaget | Sverige | 18 | 61% | 39% | 20 | 55% | 45% |
Dotterföretag | Argentina | 81 | 94% | 6% | 80 | 94% | 6% |
Chile | 2 | 100% | - | 2 | 100% | - | |
Danmark | 26 | 62% | 38% | 26 | 58% | 42% | |
Estland | 9 | 67% | 33% | 10 | 80% | 20% | |
Finland | 142 | 82% | 18% | 133 | 83% | 17% | |
Frankrike | 35 | 71% | 29% | 42 | 76% | 24% | |
Förenade Arabemiraten | 8 | 75% | 25% | 7 | 86% | 14% | |
Indien | 1 | 100% | - | 1 | 100% | - | |
Italien | 359 | 76% | 24% | 359 | 77% | 23% | |
Kina och Hongkong | 384 | 50% | 50% | 439 | 74% | 26% | |
Lettland | 93 | 80% | 20% | 107 | 83% | 17% | |
Litauen | 137 | 83% | 17% | 144 | 85% | 15% | |
Malaysia | 11 | 82% | 18% | 11 | 82% | 18% | |
Nederländerna | 66 | 88% | 12% | 64 | 89% | 11% | |
Norge | 151 | 77% | 23% | 165 | 76% | 24% | |
Polen | 9 | 67% | 33% | 10 | 70% | 30% | |
Spanien | 11 | 64% | 36% | 10 | 60% | 40% | |
Storbritannien | 150 | 75% | 25% | 178 | 73% | 27% | |
Sverige | 216 | 69% | 31% | 218 | 74% | 26% | |
Tjeckien | 363 | 67% | 33% | 428 | 69% | 31% | |
Tyskland | 255 | 83% | 17% | 255 | 82% | 18% | |
USA | 6 | - | 100% | 6 | 17% | 83% | |
KVARVARANDE DOTTERFÖRETAG - TOTALT | 2 515 | 72% | 28% | 2 695 | 73% | 27% | |
| KONCERNEN TOTALT - KVARVARANDE | |||||||
| VERKSAMHET | 2 533 | 72% | 28% | 2 715 | 73% | 27% | |
Verksamhet under avveckling | Ryssland | 138 | 78% | 22% | 132 | 75% | 25% |
| KONCERNEN TOTALT | |||||||
| INKL. VERKSAMHET UNDER AVVECKLING | 2 671 | 73% | 27% | 2 847 | 73% | 27% | |
| Löner, andra ersättningar och sociala kostnader | 2023 | 2023 | 2022 | 2022 |
| Löner och | Sociala | Löner och | Sociala | |
| (Mkr) | ersättningar | kostnader | ersättningar | kostnader |
| Moderbolaget | 39,7 | 23,2 | 37,1 | 20,9 |
| (varav pensionskostnader) | 6,9 | 7,4 | ||
Dotterföretag | 1 096,5 | 287,1 | 1 046,4 | 263,7 |
(varav pensionskostnader) | 85,6 | 77,3 | ||
1 136,2 | 290,5 | 1 083,5 | 284,6 | |
Kostnader för långsiktiga incitamentsprogram | 2,5 | 1,1 | 3,2 | 1,1 |
Koncernen totalt | 1 138,7 | 291,6 | 1 086,7 | 285,7 |
| (varav pensionskostnader) | 88,6 | 84,7 |
| Löner och andra ersättningar fördelade | 2023 | 2023 | 2022 | 2022 |
| per land och mellan styrelseledamöter/VD | Styrelse | Övriga | Styrelse | Övriga |
| och övriga anställda | och VD | anställda | och VD | anställda |
Moderbolaget Sverige | 11,9 | 27,8 | 11,1 | 26,0 |
(varav tantiem) | 4,2 | 3,5 | ||
Dotterföretag i Sverige | 2,3 | 114,4 | 4,5 | 116,2 |
| Dotterföretag utomlands | ||||
Argentina | 0,1 | 13,6 | - | 15,3 |
Chile | - | 1,4 | - | 1,0 |
Danmark | 2,3 | 23,7 | 1,9 | 21,5 |
Estland | - | 2,9 | - | 2,0 |
Finland | 2,3 | 74,3 | 3,8 | 65,1 |
Frankrike | 3,0 | 20,7 | 2,5 | 20,7 |
Förenade Arabemiraten | 1,0 | 3,4 | 0,9 | 2,9 |
Indien | 0,2 | 0,0 | 0,2 | 0,0 |
Italien | 7,4 | 167,1 | 5,9 | 154,1 |
Kina och Hongkong | 4,9 | 63,7 | 4,5 | 67,4 |
Lettland | - | 24,8 | - | 24,5 |
Litauen | 1,8 | 46,8 | 1,1 | 38,9 |
Malaysia | 0,1 | 1,6 | 0,2 | 1,7 |
Nederländerna | 2,4 | 38,8 | 2,9 | 33,9 |
Norge | 9,8 | 110,1 | 7,5 | 114,8 |
Polen | 1,1 | 4,2 | 0,7 | 4,3 |
Spanien | 1,2 | 3,7 | 1,3 | 2,9 |
Storbritannien | 7,8 | 97,7 | 8,7 | 95,0 |
Tjeckien | 3,2 | 86,3 | 2,8 | 80,7 |
Tyskland | 2,9 | 139,6 | 2,5 | 127,3 |
USA | - | 3,9 | - | 4,3 |
KVARVARANDE DOTTERFÖRETAG - TOTALT | 53,8 | 1 042,7 | 51,9 | 994,5 |
(varav tantiem) | 8,5 | 5,6 | ||
KONCERNEN TOTALT - KVARVARANDE VERKSAMHET | 65,7 | 1 070,5 | 63,0 | 1 020,5 |
(varav tantiem) | 12,7 | 9,1 |
Styrelsearvode 1) / | Kortfristig | Långsiktiga incita- | Övriga ersättningar | Summa lön | Pensions- | Summa inkl | |
| 2023 | Fast lön | rörlig lön | mentsprogram | och förmåner | och arvoden | kostnader | pension |
| Styrelsen | |||||||
Anders Moberg | 0,6 | 0,6 | 0,6 | ||||
| Anna Benjamin | 0,1 | 0,1 | 0,1 | ||||
| Karin Eriksson | 0,2 | 0,2 | 0,2 | ||||
| Jan Frykhammar | 0,1 | 0,1 | 0,1 | ||||
Petter Fägersten | 0,3 | 0,3 | 0,3 | ||||
| Roberto Monti | 0,1 | 0,1 | 0,1 | ||||
| Madeleine Persson | 0,2 | 0,2 | 0,2 | ||||
Fredrik Rapp | 0,3 | 0,3 | 0,3 | ||||
Vegard Søraunet | 0,3 | 0,3 | 0,3 | ||||
SUMMA – STYRELSEN | 2,2 | 2,2 | 2,2 | ||||
| Koncernledningen | |||||||
Verkställande direktören | 5,5 | 4,2 | 0,8 | 0,2 | 10,7 | 1,6 | 12,3 |
| Övriga Ledande befattningshavare inom | |||||||
koncernledningen (9 personer) | 19,5 | 9,6 | 0,8 | 1,4 | 31,3 | 4,9 | 36,2 |
SUMMA – KONCERNLEDNINGEN | 25,0 | 13,8 | 1,6 | 1,6 | 42,0 | 6,5 | 48,5 |
| 2022 | |||||||
| Styrelsen | |||||||
Anders Moberg | 0,5 | 0,5 | 0,5 | ||||
Anna Benjamin | 0,3 | 0,3 | 0,3 | ||||
Jan Frykhammar | 0,3 | 0,3 | 0,3 | ||||
Petter Fägersten | 0,2 | 0,2 | 0,2 | ||||
| Eva Karlsson | 0,1 | 0,1 | 0,1 | ||||
Roberto Monti | 0,3 | 0,3 | 0,3 | ||||
Fredrik Rapp | 0,3 | 0,3 | 0,3 | ||||
Vegard Søraunet | 0,3 | 0,3 | 0,3 | ||||
| Rutger de Vries | 0,1 | 0,1 | 0,1 | ||||
SUMMA – STYRELSEN | 2,4 | 2,4 | 2,4 | ||||
| Koncernledningen | |||||||
Verkställande direktören | 5,2 | 3,5 | 0,9 | 0,2 | 9,8 | 1,5 | 11,3 |
| Övriga Ledande befattningshavare inom | |||||||
koncernledningen (9 personer) | 20,7 | 6,9 | 1,3 | 0,3 | 29,2 | 3,0 | 32,2 |
SUMMA – KONCERNLEDNINGEN | 25,9 | 10,4 | 2,2 | 0,5 | 39,0 | 4,5 | 43,5 |
| AKTIESPARPROGRAM LTIP 2022 | |
| Antal deltagare som fortfarande är anställda | |
den 31 december 2023 | 28 personer |
Prestationsmål 1 - EBIT-marginal | Koncernens EBIT-marginal i genomsnitt under mätperioden |
Intjänandeperiod prestationmål 1 | Januari 2023 till december 2024 |
Prestationsmål 2 - Omsättningstillväxt | Årlig genomsnittlig nettotillväxt under mätperioden |
Intjänandeperiod prestationmål 2 | Januari 2022 till december 2024 |
Verkligt värde per aktierätt | 10,16 kr* |
| Antal aktierätter LTIP 2022 | Maximalt antal | |||
vid programstart | Antal deltagare | Kvarhållningsaktierätter | Prestationsaktierätter | Totalt antal |
LTIP 2022 | 31 | 1 114 102 | 2 228 204 | 3 342 306 |
Antal aktierätter tilldelade / förverkade under 2023 | Maximalt antal |
Antal aktierätter per den 1 januari 2023 | 3 342 306 |
Tilldelade under året | - |
Förverkade under året | -454 350 |
Antal aktierätter per den 31 december 2023 | 2 887 956 |
Redovisad kostnad för LTIP 2022, Mkr | 2023 | 2022 |
LTIP 2022 | 2 | 2 |
| Könsfördelning i styrelse/företagsledning vid årsskiftet | ||||
2023 | 2023 | 2022 | 2022 | |
Koncernen | Andel kvinnor | Andel män | Andel kvinnor | Andel män |
Styrelseledamöter | 15% | 85% | 12% | 88% |
Ledande befattningshavare | 25% | 75% | 23% | 77% |
| Moderbolaget | ||||
Styrelseledamöter | 33% | 67% | 14% | 86% |
Ledande befattningshavare | 33% | 67% | 30% | 70% |
| Personalkostnader fördelade per funktion | ||
Koncernen | 2023 | 2022 |
Kostnad för sålda varor | -686 | -759 |
Försäljningskostnader | -622 | -586 |
Administrationskostnader | -174 | -175 |
-1 482 | -1 520 | |
| Moderbolaget | ||
Kostnad för sålda varor | -13 | -10 |
Försäljningskostnader | -28 | -23 |
Administrationskostnader | -35 | -29 |
-76 | -62 | |
Koncernen | Moderbolaget | |||||
2023 | 2023 | 2022 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Arvoden | Arvoden | |||||
| Arvoden | till övriga | Arvoden | till övriga | Arvoden | Arvoden | |
| till EY | revisorer | till EY | revisorer | till EY | till EY | |
Revisionsuppdrag | 7 | 4 | 7 | 4 | 1 | 1 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Skatterådgivning | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 |
Övriga tjänster | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
8 | 7 | 8 | 7 | 2 | 2 | |
| Avskrivningar fördelade per funktion | ||
Koncernen | 2023 | 2022 |
Kostnad för sålda varor | -164 | -176 |
Försäljningskostnader | -74 | -73 |
Administrationskostnader | -16 | -22 |
-254 | -271 | |
Moderbolaget | 2023 | 2022 |
Administrationskostnader | -1 | -1 |
| Avskrivningar fördelade per tillgångsslag | ||
Koncernen | 2023 | 2022 |
Balanserade utvecklingsutgifter | -22 | -20 |
Patent och övriga immateriella rättigheter | -9 | -9 |
Byggnader | -137 | -156 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar | -46 | -42 |
Inventarier, verktyg och installationer | -40 | -44 |
-254 | -271 | |
Varav leasing | -136 | -138 |
Moderbolaget | 2023 | 2022 |
Inventarier | -1 | -1 |
Koncernen | 2023 | 2022 |
Kostnader för direkt material | -2 421 | -3 195 |
Fraktkostnad till kund | -264 | -307 |
Personalkostnader | -1 482 | -1 520 |
Av- och nedskrivningar | -254 | -271 |
Övriga kostnader | -1 261 | -1 208 |
-5 682 | -6 501 | |
Moderbolaget | 2023 | 2022 |
Personalkostnader | -76 | -62 |
Av- och nedskrivningar | -1 | -1 |
Övriga kostnader | -113 | -89 |
-190 | -152 |
| Övriga rörelseintäkter | ||
Koncernen | 2023 | 2022 |
Rörelsens kursdifferenser | 39 | 58 |
| Realisationsvinst vid avyttring | ||
av intresseföretag | 7 | - |
| Realisationsvinst vid avyttring | ||
av anläggningstillgångar | 2 | 12 |
| Övrigt | 4 | 9 |
52 | 79 | |
Moderbolaget | 2023 | 2022 |
Rörelsens kursdifferenser | 9 | 32 |
9 | 32 | |
| Övriga rörelsekostnader | ||
Koncernen | 2023 | 2022 |
Rörelsens kursdifferenser | -73 | -36 |
| Realisationsförlust vid avyttring | ||
av immateriella tillgångar | 0 | -1 |
| Realisationsförlust vid avyttring | ||
av materiella anläggningstillgångar | -1 | -2 |
Andel i intressebolag | -1 | -2 |
Övrigt | -2 | -2 |
-77 | -43 | |
Moderbolaget | 2023 | 2022 |
Rörelsens kursdifferenser | -26 | -13 |
-26 | -13 | |
Moderbolaget | 2023 | 2022 |
| Intäkter från andelar i koncernföretag | ||
Erhållen utdelning | 27 | 31 |
27 | 31 | |
| Kostnader från andelar i koncernföretag | ||
| Nedskrivning kortfristig fordran koncernbolag | - | -4 |
| Nedskrivning av aktier i dotterbolag | -32 | -87 |
-32 | -91 |
Moderbolaget | 2023 | 2022 |
Ränteintäkter, koncernföretag | 40 | 44 |
Ränteintäkter, övriga | 5 | 0 |
45 | 44 | |
Moderbolaget | 2023 | 2022 |
Räntekostnader, koncernföretag | -19 | -2 |
Övriga räntekostnader | -43 | -24 |
Räntekostnader från räntederivat | 12 | -2 |
Valutakursdifferenser | -30 | -40 |
Övriga finansiella kostnader | -6 | -14 |
-86 | -82 | |
Moderbolaget | 2023 | 2022 |
Erhållna koncernbidrag | 154 | 42 |
Lämnade koncernbidrag | -29 | -49 |
125 | -7 |
| Koncernen | ||
Resultat per aktie före utspädning | 2023 | 2022 |
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, Mkr | 269,6 | 170,5 |
Genomsnittligt antal utestående stamaktier | 218 015 094 | 218 100 192 |
RESULTAT PER AKTIE FÖRE UTSPÄDNING, KR PER AKTIE | 1,24 | 0,78 |
| Resultat per aktie för Kvarvarande verksamhet före utspädning | ||
Periodens resultat för Kvarvarande verksamhet hänförligt till moderbolagets aktieägare, Mkr | 281,3 | 223,1 |
RESULTAT PER AKTIE FÖR KVARVARANDE VERKSAMHET FÖRE UTSPÄDNING, KR PER AKTIE | 1,29 | 1,02 |
| Resultat per aktie efter utspädning | ||
Periodens resultat som är hänförligt till moderbolagets aktieägare, Mkr | 269,6 | 170,5 |
Genomsnittligt antal utestående stamaktier | 218 015 094 | 218 100 192 |
| Effekt av långsiktigt incitamentsprogram | 1 260 208 | 1 457 367 |
Genomsnittligt antal utestående stamaktier efter utspädning | 219 275 302 | 219 557 559 |
RESULTAT PER AKTIE EFTER UTSPÄDNING, KR PER AKTIE | 1,23 | 0,78 |
| Faktiskt antal utestående stamaktier vid årets slut | ||
före utspädning, st | 217 558 444 | 218 100 192 |
efter utspädning, st | 218 818 652 | 219 557 559 |
| AKTIEKAPITALETS UTVECKLING | |||||||
| Förändring av | Totalt | Totalt antal | Totalt antal | Totalt antal | Kvotvärde | ||
| aktiekapitalet | aktiekapital | stamaktier | C-aktier | aktier | per aktie | ||
År | Transaktion | (kkr) | (kkr) | (st) | (st) | (st) | (kr) |
1987 | Bolagets bildande | 50 | 50 | 500 | 500 | 100 | |
1997 | Nyemission | 50 | 100 | 1 000 | 1 000 | 100 | |
1998 | Nyemission | 8 500 | 8 600 | 86 000 | 86 000 | 100 | |
2004 | Fondemission | 8 600 | 17 200 | 172 000 | 172 000 | 100 | |
2004 | Split 20:1 | - | 17 200 | 3 440 000 | 3 440 000 | 5 | |
2004 | Nyemission | 16 281 | 33 481 | 6 696 200 | 6 696 200 | 5 | |
2006 | Nyemission | 1 500 | 34 981 | 6 996 200 | 6 996 200 | 5 | |
2007 | Split 2:1 | - | 34 981 | 13 992 400 | 13 992 400 | 2,5 | |
2008 | Nyemission | 725 | 35 706 | 14 282 400 | 14 282 400 | 2,5 | |
2008 | Konvertering | 0 | 35 706 | 14 282 500 | 14 282 500 | 2,5 | |
2009 | Konvertering | 9 | 35 715 | 14 285 940 | 14 285 940 | 2,5 | |
2010 | Konvertering | 0 | 35 715 | 14 285 952 | 14 285 952 | 2,5 | |
2012 | Konvertering | 6 668 | 42 383 | 16 953 205 | 16 953 205 | 2,5 | |
2014 | Split 2:1 | - | 42 383 | 33 906 410 | 33 906 410 | 1,25 | |
2016 | Split 3:1 | - | 42 383 | 101 719 230 | 101 719 230 | 0,417 | |
2016 | Konvertering | 277 | 42 660 | 102 383 430 | 102 383 430 | 0,417 | |
2021 | Nyemission | 42 660 | 85 320 | 204 766 860 | 204 766 860 | 0,417 | |
2021 | Kvittningsemission | 5 556 | 90 876 | 218 100 192 | 218 100 192 | 0,417 | |
2022 | Nyemission C-aktier | 1 833 | 92 709 | 218 100 192 | 4 400 000 | 222 500 192 | 0,417 |
Varav återköpta aktier i eget förvar | 541 748 | 4 400 000 | 4 941 748 | ||||
| 2023 | Balanserade | Patent och övriga | ||
| Koncernen | utvecklingsutgifter | immateriella rättigheter | Goodwill | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||
Vid årets början | 214 | 85 | 1 790 | 2 089 |
Nyanskaffningar | 52 | 6 | - | 58 |
Avyttringar och utrangeringar | -9 | -12 | - | -21 |
Årets omräkningsdifferenser | - | -1 | -4 | -5 |
257 | 78 | 1 786 | 2 121 | |
| Ackumulerade avskrivningar enligt plan | ||||
Vid årets början | -138 | -54 | - | -192 |
Avyttringar och utrangeringar | 9 | 12 | - | 21 |
Årets avskrivning enligt plan | -22 | -9 | - | -31 |
Årets omräkningsdifferenser | - | 0 | - | 0 |
-151 | -51 | - | -202 | |
REDOVISAT VÄRDE VID ÅRETS SLUT | 106 | 27 | 1 786 | 1 919 |
| 2022 | Balanserade | Patent och övriga | ||
| Koncernen | utvecklingsutgifter | immateriella rättigheter | Goodwill | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||
Vid årets början | 198 | 95 | 1 644 | 1 937 |
Förvärv dotterföretag, se Not 5 | - | 0 | 26 | 26 |
Nyanskaffningar | 18 | 4 | - | 22 |
Avyttringar och utrangeringar | -2 | -21 | - | -23 |
Årets omräkningsdifferenser | - | 7 | 120 | 127 |
214 | 85 | 1 790 | 2 089 | |
| Ackumulerade avskrivningar enligt plan | ||||
Vid årets början | -119 | -62 | - | -181 |
Avyttringar och utrangeringar | 1 | 21 | - | 22 |
Årets avskrivning enligt plan | -20 | -9 | - | -29 |
Årets omräkningsdifferenser | - | -4 | - | -4 |
-138 | -54 | - | -192 | |
REDOVISAT VÄRDE VID ÅRETS SLUT | 76 | 31 | 1 790 | 1 897 |
| 2023 | Pågående | ||||
Koncernen | Byggnader | Maskiner | Inventarier | nyanläggningar | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden exkl. leasing | |||||
Vid årets början | 700 | 704 | 337 | 7 | 1 748 |
Nyanskaffningar | 10 | 35 | 18 | 23 | 86 |
Avyttringar och utrangeringar | -20 | -13 | -38 | 0 | -71 |
Omklassificeringar | 2 | 3 | 2 | -7 | 0 |
Årets omräkningsdifferenser | -24 | -18 | -5 | -1 | -48 |
668 | 711 | 314 | 22 | 1 715 | |
| Ackumulerade avskrivningar enligt plan exkl. leasing | |||||
Vid årets början | -272 | -465 | -267 | - | -1 004 |
Avyttringar och utrangeringar | 2 | 12 | 30 | - | 44 |
Årets avskrivning enligt plan - Kvarvarande verksamhet | -19 | -45 | -23 | - | -87 |
Årets omräkningsdifferenser | 7 | 13 | 4 | - | 24 |
-282 | -485 | -256 | - | -1 023 | |
TOTAL | 386 | 226 | 58 | 22 | 692 |
| Nyttjanderättstillgångar | 498 | 0 | 32 | - | 530 |
REDOVISAT VÄRDE VID ÅRETS SLUT | 884 | 226 | 90 | 22 | 1 222 |
| 2022 | Pågående | ||||
Koncernen | Byggnader | Maskiner | Inventarier | nyanläggningar | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden exkl. leasing | |||||
Vid årets början | 690 | 683 | 326 | 17 | 1 716 |
Förvärv dotterbolag | - | 1 | - | - | 1 |
Nyanskaffningar | 4 | 48 | 15 | 16 | 83 |
Avyttringar och utrangeringar | -2 | -67 | -30 | -2 | -101 |
Justering för Verksamhet under avveckling | -51 | -21 | -5 | -1 | -78 |
Omklassificeringar | 1 | 12 | 11 | -24 | 0 |
Årets omräkningsdifferenser | 58 | 48 | 20 | 1 | 127 |
700 | 704 | 337 | 7 | 1 748 | |
| Ackumulerade avskrivningar enligt plan exkl. leasing | |||||
Vid årets början | -242 | -472 | -244 | - | -958 |
Avyttringar och utrangeringar | 2 | 62 | 24 | - | 88 |
Omklassificeringar | 0 | 8 | -7 | - | 1 |
Av- och nedskrivningar - Verksamhet under avveckling | -43 | -10 | -1 | -1 | -55 |
Justering för Verksamhet under avveckling | 51 | 21 | 5 | 1 | 78 |
Årets avskrivning enligt plan - Kvarvarande verksamhet | -19 | -42 | -28 | - | -89 |
Årets omräkningsdifferenser | -21 | -32 | -16 | - | -69 |
-272 | -465 | -267 | 0 | -1 004 | |
TOTAL | 428 | 239 | 70 | 7 | 744 |
| Nyttjanderättstillgångar | 641 | 1 | 22 | - | 664 |
REDOVISAT VÄRDE VID ÅRETS SLUT | 1 069 | 240 | 92 | 7 | 1 408 |
| 2023 | 2022 | |
| Moderbolaget | Inventarier | Inventarier |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Vid årets början | 16 | 16 |
Nyanskaffningar | 3 | 0 |
Avyttringar och utrangeringar | -9 | - |
10 | 16 | |
| Ackumulerade avskrivningar enligt plan | ||
Vid årets början | -11 | -10 |
Årets avskrivning enligt plan | -1 | -1 |
Avyttringar och utrangeringar | 6 | - |
-6 | -11 | |
REDOVISAT VÄRDE VID ÅRETS SLUT | 4 | 5 |
| 2023 | 2022 | |||||||
ANDELAR INNEHAS I FÖLJANDE KONCERNBOLAG: | ORG. NR. | SÄTE | LAND | ANTAL AKTIER | INNEHAV | BOKFÖRT VÄRDE | BOKFÖRT VÄRDE | |
ITAB Lithuania AB | 233393310 | Kaunas | Litauen | 635 350 | 100% | 20 | 20 | |
ITAB Eesti OÜ | 10994786 | Tallin | Estland | 1 | 100% | 0 | 0 | |
ITAB Germany Gmbh | HRB 61998 | Köln | Tyskland | 2 | 100% | 17 | 17 | |
ITAB Harr Gmbh | HRB 29025 | Malschwitz | Tyskland | - | 100% | - | - | |
ITAB Lighting Germany GmbH | HRB 104507 | Menden | Tyskland | 5 | 100% | - | - | |
ITAB Holding B.V | 32082085 | Woundenberg | Nederländerna | 180 | 100% | 36 | 36 | |
ITAB Benelux B.V | 61775185 | Hertogenbosch | Nederländerna | 180 | 100% | - | - | |
ITAB Group Support AB | 556554-1520 | Jönköping | Sverige | 1 000 | 100% | 0 | 0 | |
ITAB Shop Products Finland OY | 1569393-8 | Lahti | Finland | 1 165 | 100% | 8 | 11 | |
ITAB Pharmacy Concept AB | 556603-8245 | Jönköping | Sverige | 40 000 | 100% | 5 | 5 | |
Sintek Industrial Property AB | 556031-3362 | Jönköping | Sverige | 9 070 | 100% | 1 | 1 | |
Radlok S.à r.l | B 150987 | Luxemburg | Luxemburg | 100 | 100% | - | - | |
ITAB Shop Concept AS | 960912624 | Oslo | Norge | 1 534 500 | 100% | 55 | 55 | |
ITAB Industier AS | 928907619 | Stadsbygd | Norge | 150 | 100% | - | - | |
| ITAB Norge AS | 935500419 | Oslo | Norge | 50 | 100% | - | - | |
Reklamepartner Graphics AS | 979895909 | Vinterbro | Norge | 100 | 100% | - | - | |
KB Design AS | 913275438 | Oslo | Norge | 34 | 100% | - | - | |
| Checkmark Norge AS | 983337449 | Kristiansand | Norge | 20 000 | 100% | - | - | |
ITAB Shop Concept Belgium N.V | 0413.792.003 | Antwerpen | Belgien | 279 295 | 100% | 7 | 7 | |
ITAB Shop Concept CZ a.s | 255 68 663 | Blansko | Tjeckien | 2 210 | 100% | 277 | 277 | |
ITAB Shop Concept A/S | 19353443 | Herning | Danmark | 11 000 | 100% | 0 | 0 | |
ITAB Shop Products A/S | 13769893 | Taastrup | Danmark | 500 | 100% | 22 | 22 | |
ITAB Kiinteistö Oy | 0719064-4 | Järvenpää | Finland | 77 000 | 100% | 12 | 12 | |
ITAB Shop Concept Polska Sp zoo | 338168 | Warszawa | Polen | 100 | 100% | 2 | 2 | |
ITAB Shop Products Ltd | 5822228 | Hemel Hempstead | England | 2 500 000 | 100% | 33 | 35 | |
ITAB Holdings UK Ltd | 4135080 | Hemel Hempstead | England | 4 638 743 | 100% | 119 | 119 | |
ITAB UK Ltd | 3411363 | Hemel Hempstead | England | 1 200 000 | 100% | - | - | |
Nordic Light Group AB | 556306-5373 | Skellefteå | Sverige | 1 000 | 100% | 523 | 523 | |
ITAB Shop Products AB | 556132-4046 | Jönköping | Sverige | 1 000 | 100% | - | - | |
ITAB Sweden AB | 556474-2244 | Nässjö | Sverige | 2 000 | 100% | - | - | |
Nordic Light AB | 556203-5161 | Skellefteå | Sverige | 130 000 | 100% | - | - | |
Nordic Light Group (HK) Co Ltd | 759628 | Hongkong | Hongkong | 20 000 | 100% | - | - | |
Nordic Light (Suzhou) Investment (HK) Co Ltd. | 875186 | Hongkong | Hongkong | 10 000 | 65% | - | - | |
ITAB Shop Concept China Co Ltd | 91320505MA1MEFBL86 | Suzhou | Kina | - | 65% | - | - | |
Nuco | Lighting Technology Ltd Co | 440306503426898 | Shenzhen | Kina | - | 100% | - | - |
Nordic Light America Inc. | 27-4627942 | Columbus | USA | 1 500 | 100% | - | - | |
Nordic Light South America SpA | 71.936 / 49.962 | Santiago | Chile | 100 | 100% | - | - | |
Nordic Light India Private Ltd | U74900KA2014FTC073090 | Bangalore | Indien | 10 000 | 100% | - | - | |
ITAB Finland Holding Oy | 2447365-4 | Jyväskylä | Finland | 40 594 | 100% | 43 | 43 | |
ITAB Finland Oy | 1882702-2 | Jyväskylä | Finland | 28 000 | 100% | - | - | |
| Oy Checkmark Ltd | 2278277-9 | Pieksämäki | Finland | 3 500 | 100% | - | - | |
Checkmark Sverige AB | 556745-5836 | Jönköping | Sverige | 1 000 | 100% | - | - | |
Checkmark Danmark ApS | 36401389 | Taastrup | Danmark | 50 | 100% | - | - | |
La Fortezza S.p.A. a Socio Unico | FI - 462981 | Scarperia | Italien | 20 900 000 | 100% | 786 | 786 | |
Imola Retail Solution S.r.L | BO-555133 | Imola | Italien | 81 000 | 81% | - | - | |
La Fortezza Alser S.a.S | 438699225 | Jouy e Moutier | Frankrike | 3 811 580 | 100% | - | - | |
La Fortezza Asia Sdn Bhd | 396959-A | Kuala Lumpur | Malaysia | 600 000 | 100% | - | - | |
ITAB Iberica S.L.Unipersonal | B85907236 | Barcelona | Spanien | 19 000 | 100% | - | - | |
ITAB Rus JSC | 1057747369723 | Stupino | Ryssland | 2 780 000 | 100% | - | - | |
La Fortezza Middle East DMCC | JLT5135 | Dubai | UAE | 1 | 100% | - | - | |
La Fortezza Sudamericana S.A. | 30-68703602-2 | Buenos Aires | Argentina | 5 645 921 | 100% | - | - | |
SIA ITAB Latvia | 40103175540 | Riga | Lettland | 2 845 | 100% | 80 | 80 | |
2 046 | 2 051 |
Moderbolaget | 2023 | 2022 |
Ingående redovisat värde | 2 051 | 2 051 |
| Aktieägartillskott till dotterbolag | 27 | 87 |
| Årets nedskrivningar och omvärderingar | -32 | -87 |
UTGÅENDE REDOVISAT VÄRDE | 2 046 | 2 051 |
Koncernen | 2023 | 2022 |
Redovisat värde vid årets början | 9 | 11 |
Avskrivning övervärde | 0 | -1 |
Periodens resultatandel fram till avyttring | -1 | -1 |
Avyttring under perioden | -8 | - |
Redovisat värde vid årets slut | 0 | 9 |
OmboriGrid ABs transaktioner med övriga ITAB-bolag | 2023 | 2022 |
Försäljning till bolag inom ITAB-koncernen fram till avyttring | 7 | 9 |
Fordran till bolag inom ITAB-koncernen | 2 |
Jan-Maj 2023 | 2022 | |
Tillgångar | 12 | 12 |
Eget kapital | 6 | 7 |
Nettoomsättning | 2 | 4 |
Resultat före skatt | -1 | -3 |
2023 | 2022 | |||||
| Förändring i avsättning för förväntade kreditförluster | ||
Koncernen | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 21 | 12 |
Ökning av avsättning via resultaträkningen | 13 | 12 |
Utnyttjad reserv på grund av konstaterade kund förluster | -4 | -2 |
Återförda avsättningar | -2 | -2 |
Årets omräkningsdifferens | 0 | 1 |
UTGÅENDE BALANS | 28 | 21 |
2023 | 2022 | |||||
| Tidsanalys av finansiella skulder redovisade till odiskonterade kassaflöden | Skulder till | Övriga finan- | Skulder till | Övriga finan- | ||
| inklusive upplupen ränta | kreditinstitut | Leasingskuld | siella skulder | kreditinstitut | Leasingskuld | siella skulder |
| Koncernen | ||||||
| Förfallotidpunkt | ||||||
inom 1 år | 106 | 152 | 892 | 83 | 154 | 1 101 |
mellan 1 och 3 år | 615 | 205 | 15 | 1 069 | 258 | 2 |
mellan 3 och 5 år | 143 | 142 | ||||
efter 5 år | 82 | 130 | ||||
721 | 582 | 907 | 1 152 | 684 | 1 103 |
| Moderbolaget | ||||
| Förfallotidpunkt | ||||
inom 1 år | 32 | 415 | 33 | 229 |
mellan 1 och 3 år | 609 | 2 | 1 049 | 1 |
mellan 3 och 5 år | - | - | ||
efter 5 år | - | - | ||
641 | 417 | 1 082 | 230 |
| FÖRÄNDRING AV SKULDER HÄNFÖRLIGA TILL FINANSIERINGSVERKSAMHETEN I KONCERNENS KASSAFLÖDE | ||||||
2022 | Poster som ej påverkar kassaflödet | 2023 | ||||
Kassa flödet | Leasingskuld enl IFRS 16 | Omräkningsdifferens | Verkligt värde | |||
Derivatfordran | -25 | 7 | -18 | |||
Långfristiga placeringar | − | -49 | -49 | |||
Långfristiga skulder till kreditintstitut | 1 047 | -447 | -5 | 595 | ||
Kortfristiga skulder till kreditinstitut samt checkräkningskredit | 106 | -69 | 58 | 95 | ||
Leasingskuld | 681 | -131 | -4 | 0 | 546 | |
Derivatskuld | 27 | -27 | 0 | |||
NETTOSKULD FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHET | 1 836 | -696 | -4 | 53 | -20 | 1 169 |
Likvida medel | -578 | |||||
| RÄNTEBÄRANDE NETTOSKULD | 591 |
| UPPLYSNINGAR OM REDOVISAT VÄRDE PER KATEGORI OCH VERKLIGT VÄRDE PER KLASS | |||||
| Koncernen | Finansiella instrument värderade till | Finansiella instrument värderade till | Finansiella tillgångar och skulder värderade | Totalt redovisat | |
| 2023 | verkligt värde via övrigt totalresultat | verkligt värde via resultaträkningen | till upplupet anskaffningsvärde | värde | Verkligt värde |
| Finansiella tillgångar | |||||
Finansiella långfristiga fordringar | 18 | 18 | 18 | ||
Kundfordringar | 861 | 861 | 861 | ||
Derivatafordran (nivå 2) | 18 | 18 | 18 | ||
Långfristiga placeringar (nivå 1) | 49 | 49 | 49 | ||
Övriga fordringar | 63 | 63 | 63 | ||
Upplupna intäkter, finansiell fordran | 7 | 7 | 7 | ||
| Likvida medel | 578 | 578 | 578 | ||
SUMMA FINANSIELLA TILLGÅNGAR | 18 | 49 | 1 527 | 1 594 | 1 594 |
| Finansiella skulder | |||||
Skulder till kreditinstitut | 670 | 670 | 670 | ||
Leasingskulder | 546 | 546 | 546 | ||
Checkräkningskredit | 20 | 20 | 20 | ||
Förskott från kunder | 50 | 50 | 50 | ||
Leverantörsskulder | 692 | 692 | 692 | ||
Övriga skulder | 103 | 103 | 103 | ||
Upplupna kostnader, finansiell skuld | 2 | 39 | 41 | 41 | |
SUMMA FINANSIELLA SKULDER | 2 | 2 120 | 2 122 | 2 122 | |
| 2022 | |||||
| Finansiella tillgångar | |||||
Finansiella långfristiga fordringar | 19 | 19 | 19 | ||
Kundfordringar | 1 062 | 1 062 | 1 062 | ||
Derivatafordran (nivå 2) | 25 | 25 | 25 | ||
Övriga fordringar | 62 | 62 | 62 | ||
Upplupna intäkter, finansiell fordran | 9 | 9 | 9 | ||
| Likvida medel | 756 | 756 | 756 | ||
SUMMA FINANSIELLA TILLGÅNGAR | 25 | 1 908 | 1 933 | 1 933 | |
| Finansiella skulder | |||||
Skulder till kreditinstitut | 1 096 | 1 096 | 1 096 | ||
Leasingskulder | 681 | 681 | 681 | ||
Checkräkningskredit | 57 | 57 | 57 | ||
Derivatskuld (nivå 2) | 27 | 27 | 27 | ||
Förskott från kunder | 65 | 65 | 65 | ||
Leverantörsskulder | 785 | 785 | 785 | ||
Övriga skulder | 126 | 126 | 126 | ||
Upplupna kostnader, finansiell skuld | 1 | 40 | 41 | 41 | |
SUMMA FINANSIELLA SKULDER | 27 | 1 | 2 850 | 2 878 | 2 878 |
| UPPLYSNINGAR OM REDOVISAT VÄRDE PER KATEGORI OCH VERKLIGT VÄRDE PER KLASS | |||||
| Moderbolaget | Finansiella instrument värderade till | Finansiella instrument värderade till | Finansiella tillgångar och skulder värderade | Totalt redovisat | |
| 2023 | verkligt värde via övrigt totalresultat | verkligt värde via resultaträkningen | till upplupet anskaffningsvärder | värde | Verkligt värde |
| Finansiella tillgångar | |||||
Fordringar hos koncernföretag | 342 | 342 | 342 | ||
Övriga fordringar | 2 | 2 | 2 | ||
| Likvida medel | 292 | 292 | 292 | ||
SUMMA FINANSIELLA TILLGÅNGAR | 636 | 636 | 636 | ||
| Finansiella skulder | |||||
Skulder till kreditinstitut | 589 | 589 | 589 | ||
Checkräkningskredit | 21 | 21 | 21 | ||
Leverantörsskulder | 4 | 4 | 4 | ||
Skulder till koncernföretag | 383 | 383 | 383 | ||
Övriga skulder | 1 | 1 | 1 | ||
Upplupna kostnader, finansiell skuld | 2 | 6 | 8 | 8 | |
SUMMA FINANSIELLA SKULDER | 2 | 1 004 | 1 006 | 1 006 | |
| 2022 | |||||
| Finansiella tillgångar | |||||
Fordringar hos koncernföretag | 522 | 522 | 522 | ||
Övriga fordringar | 3 | 3 | 3 | ||
| Likvida medel | 402 | 402 | 402 | ||
SUMMA FINANSIELLA TILLGÅNGAR | 927 | 927 | 927 | ||
| Finansiella skulder | |||||
Skulder till kreditinstitut | 1 028 | 1 028 | 1 028 | ||
Checkräkningskredit | 36 | 36 | 36 | ||
Leverantörsskulder | 3 | 3 | 3 | ||
Skulder till koncernföretag | 183 | 183 | 183 | ||
Övriga skulder | 1 | 1 | 1 | ||
Upplupna kostnader, finansiell skuld | 1 | 6 | 7 | 7 | |
SUMMA FINANSIELLA SKULDER | 1 | 1 257 | 1 258 | 1 258 | |
| Ackumulerad omräkningsreserv, redovisade över totalresultat från och med 2004, uppgår till följande belopp: | ||
Omräkningsreserv hänförlig till moderbolagets aktieägare | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 210 | 47 |
Omräkningsdifferens vid omräkning av utländska verksamheter | -136 | 178 |
Förändring i verkligt värde på säkringar av nettoinvesteringar | 26 | -19 |
Skatt | -6 | 4 |
Utgående balans | 94 | 210 |
Omräkningsreserv hänförlig till innehav utan bestämmande inflytande | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 28 | 18 |
Årets omräkningsdifferens | -8 | 10 |
Utgående balans | 20 | 28 |
2023 | 2022 | |
Ingående balans | 14 | -4 |
Förändring i verkligt värde på kassaflödessäkringar | -9 | 39 |
Förändring i verkligt värde på kassaflödessäkringar överfört till årets resultat | 2 | -16 |
Skatt | 2 | -5 |
Utgående balans | 9 | 14 |
Summa andra reserver hänförligt till moderbolagets aktieägare | 103 | 224 |
Summa andra reserver hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | 20 | 28 |
Moderbolaget | 31 december 2023 | 31 december 2022 | ||||
Utestående aktier | Stamaktier | C-aktier | Summa | Stamaktier | C-aktier | Summa |
Ingående antal aktier | 218 100 192 | 4 400 000 | 222 500 192 | 218 100 192 | - | 218 100 192 |
Nyemission | - | - | - | - | 4 400 000 | 4 400 000 |
Antal aktier vid årets slut | 218 100 192 | 4 400 000 | 222 500 192 | 218 100 192 | 4 400 000 | 222 500 192 |
varav innehas av ITAB Shop Concept AB | -541 748 | -4 400 000 | -4 941 748 | - | -4 400 000 | -4 400 000 |
Summa utestående aktier vid årets slut | 217 558 444 | 0 | 217 558 444 | 218 100 192 | 0 | 218 100 192 |
Moderbolaget, Mkr | 2023 | 2022 |
| Till årsstämmans förfogande står fria vinstmedel: | ||
Överkursfond | 1 083 | 1 083 |
Balanserade vinstmedel | 466 | 642 |
Årets resultat | 41 | -63 |
TOTALT | 1 590 | 1 662 |
| C-aktier, | Aktiekapital, | Överkurs- | Summa, | |
| antal | Mkr | fond, Mkr | Mkr | |
Nyemission | 4 400 000 | 2 | - | 2 |
Koncernen | 2023 | 2022 |
Beviljad checkräkningskredit | 1 183 | 749 |
Utnyttjad checkräkningskredit | 26 | 57 |
Outnyttjad checkräkningskredit | 1 157 | 692 |
Moderbolaget | 2023 | 2022 |
Beviljad checkräkningskredit | 1 100 | 685 |
Utnyttjad checkräkningskredit | 21 | 36 |
Outnyttjad checkräkningskredit | 1 079 | 649 |
Förmånsbestämda pensionsplaner | 2023 | 2022 |
| Nettokostnad | ||
Ränta i årets ökning av nuvärdet av pensionsförpliktelsen | 1 | 0 |
Netto av intjänade pensioner och inbetalda premier under året | -5 | -5 |
Förväntad avkastning på förvaltningstillgångar | 0 | 0 |
REDOVISAD PENSIONSKOSTNAD, NETTO | -4 | -5 |
| Redovisad avsättning den 31 december | ||
Pensionsförpliktelsernas nuvärde | 46 | 71 |
Förvaltningstillgångars verkliga värde | -17 | -37 |
REDOVISAD AVSÄTTNING DEN 31 DECEMBER | 29 | 34 |
| Nettobeloppet fördelar sig på följande länder | ||
Norge | 1 | 2 |
Sverige | 3 | 3 |
Italien | 22 | 27 |
Frankrike | 2 | 1 |
Belgien | - | 1 |
Övriga | 1 | 0 |
REDOVISADE FÖRPLIKTELSER I BALANSRÄKNINGEN | 29 | 34 |
2023 | 2022 | |
| Förändring av redovisad avsättning | ||
Ingående nettoskuld | 34 | 41 |
Aktuariella vinster och förluster | 0 | -5 |
Valutajustering | -1 | 3 |
Pensionskostnad, netto | -4 | -5 |
REDOVISAD AVSÄTTNING DEN 31 DECEMBER | 29 | 34 |
| De viktigaste antagandena som används vid fastställandet | ||
| av åtaganden för pensioner (%) | ||
Diskonteringsfaktor | 3,5-4,5% | 1,5-3,5% |
Framtida lönehöjningar | 1,0-3,8% | 1,0-2,5% |
Framtida pensionshöjningar | 2,4-3,3% | 1,5-3,3% |
Förväntad avkastning | 3,70% | 1,50% |
Koncernen | 2023 | 2022 |
| Omstruktureringsreserv | 1 | 3 |
| Garantireserv | 8 | 6 |
| Övriga avsättningar | 13 | 18 |
22 | 27 |
| Övriga | ||||
| Garanti- | Omstrukture- | avsätt- | ||
| Koncernen 2023 | reserv | ringsreserv | ningar | Totalt |
Ingående balans per 1 jan 2023 | 6 | 3 | 18 | 27 |
Under året gjorda avsättningar | 3 | - | 1 | 4 |
Utnyttjade avsättningar | -1 | -2 | -6 | -9 |
Utgående balans per 31 dec 2023 | 8 | 1 | 13 | 22 |
Varav kortfristiga avsättningar | - | 1 | 7 | 8 |
Varav långfristiga avsättningar | 8 | - | 6 | 14 |
| Övriga | ||||
| Garanti- | Omstrukture- | avsätt- | ||
| Koncernen 2022 | reserv | ringsreserv | ningar | Totalt |
Ingående balans per 1 jan 2022 | 6 | 21 | 11 | 38 |
Under året gjorda avsättningar | 1 | 0 | 8 | 9 |
Utnyttjade avsättningar | -1 | -19 | -2 | -22 |
Omräkningsdifferenser | 0 | 1 | 1 | 2 |
Utgående balans per 31 dec 2022 | 6 | 3 | 18 | 27 |
Varav kortfristiga avsättningar | - | 3 | 11 | 14 |
Varav långfristiga avsättningar | 6 | - | 7 | 13 |
Moderbolaget | 2023 | 2022 |
Löne- och semesterlöneskulder | 12 | 11 |
Upplupna sociala avgifter inkl. pension och löneskatt | 11 | 9 |
Upplupna räntekostnader | 6 | 6 |
Övriga upplupna kostnader | 3 | 4 |
32 | 30 |
Moderbolaget | 2023 | 2022 |
Borgensförbindelser för dotterföretag | 97 | 120 |
Koncernen | 2023 | 2022 |
| Panter ställda för egna skulder | ||
Företagsinteckningar | 0 | 4 |
SUMMA STÄLLDA SÄKERHETER | 0 | 4 |