1.1.– | 1.1.– | ||||
Me | Liitetieto 31.12.2025 | % 31.12.2024 | % | ||
Liikevaihto | 2.1 | ||||
Kulut ja poistot | 2.2, 2.3 | - | - | ||
Liikevoitto | 11,9 | 11,3 | |||
Rahoitustuotot | 2.5 | ||||
Rahoituskulut | 2.5 | - | - | ||
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 5.4 | - | |||
Voitto ennen veroja | 11,8 | 11,3 | |||
Verot | 2.6 | - | - | ||
Tilikauden voitto | 8,8 | 8,7 | |||
Tilikauden voiton jakautuminen: | |||||
Emoyhtiön osakkeenomistajille | |||||
Määräysvallattomille omistajille | |||||
Yhteensä | |||||
Emoyhtiön osakkeenomistajille tilikauden voitosta | |||||
laskettu osakekohtainen tulos, e | 2.7 | ||||
Laimentamaton osakekohtainen tulos, e | |||||
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen | |||||
tulos, e |
1.1.– | 1.1.– | |
Me | Liitetieto 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Tilikauden voitto | ||
Muut laajan tuloksen erät verovaikutus huomioituna: | 2.8 | |
Muuntoero | - | |
Ulkomaisten tytäryhtiöiden suojaus | - | |
Rahavirtojen suojaus | - | |
Erät jotka saatetaan tulevaisuudessa siirtää | ||
tulosvaikutteisiksi | - | |
Käyvän arvon muutokset | - | - |
Työsuhde-etuuksien uudelleenarvostus | - | |
Erät joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi | - | - |
Muut laajan tuloksen erät yhteensä verovaikutus | ||
huomioituna | - | |
Tilikauden laaja tulos | ||
Laajan tuloksen jakautuminen: | ||
Emoyhtiön osakkeenomistajille | ||
Määräysvallattomille omistajille | ||
Yhteensä |
Oma pääoma ja velat, | |||||||||
Varat, Me | Liitetieto | 31.12.2025 | 31.12.2024 | Me | Liitetieto | 31.12.2025 | 31.12.2024 | ||
Pitkäaikaiset varat | Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | ||||||||
Liikearvo | 4.2 | Osakepääoma | 5.2 | ||||||
Muut aineettomat hyödykkeet | 4.3 | Ylikurssirahasto | |||||||
Aineelliset hyödykkeet | 4.4 | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | |||||||
Työsuhde-etuudet | I | 5.6 | Arvonmuutos- ja suojausrahasto | - | - | ||||
Laskennalliset verosaamiset | II | 3.6 | Muuntoero | - | |||||
Osakkeet ja muut pitkäaikaiset varat | I/II | 5.4 | Työsuhde-etuuksien uudelleenarvostus | - | - | ||||
Pitkäaikaiset varat yhteensä | Kertyneet voittovarat | ||||||||
Emoyhtiön osakkeenomistajille | |||||||||
Lyhytaikaiset varat | kuuluva oma pääoma yhteensä | ||||||||
Vaihto-omaisuus | II | 3.1 | |||||||
Myyntisaamiset | II | 3.2, 5.3 | Määräysvallattomien omistajien osuudet | ||||||
Siirtosaamiset | II | 3.3, 5.3 | Oma pääoma yhteensä | ||||||
Tuloverosaamiset | II | ||||||||
Lyhytaikaiset talletukset ja muut lyhytaikaiset | |||||||||
varat | I | 5.4 | Pitkäaikainen vieras pääoma | ||||||
Rahavarat | I | 5.3 | Lainat ja muut rahoitusvelat | I | 5.3 | ||||
Lyhytaikaiset varat yhteensä | Eläkevelvoitteet | I | 5.6 | ||||||
Laskennalliset verovelat | II | 3.6 | |||||||
Varat yhteensä | Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä | ||||||||
Varaukset | II | 3.5 | |||||||
Lyhytaikainen vieras pääoma | |||||||||
Lainat ja muut rahoitusvelat | I | 5.3 | |||||||
Saadut ennakot | II | 3.2 | |||||||
Ostovelat | II | 5.3 | |||||||
Siirtovelat | II | 3.4, 5.3 | |||||||
Tuloverovelat | II | ||||||||
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä | |||||||||
Oma pääoma ja velat yhteensä |
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | ||||||||||
Määräysvallat- | ||||||||||
Sijoitetun vapaan | Arvonmuutos- | tomien | ||||||||
Osake- | Ylikurssi- | oman pääoman | ja | Työsuhde-etuuksien | Kertyneet | omistajien | ||||
Me | Liitetieto | pääoma | rahasto | rahasto | suojausrahasto | Muuntoero | uudelleenarvostus | voittovarat | osuudet | Yhteensä |
1.1.2025 | - | - | ||||||||
Tilikauden voitto | ||||||||||
Muut laajan tuloksen erät: | 2.8 | |||||||||
Muuntoerot | - | - | ||||||||
Ulkomaisten tytäryhtiöiden suojaus | ||||||||||
Rahavirtojen suojaus | ||||||||||
Käyvän arvon muutokset | - | - | ||||||||
Työsuhde-etuuksien uudelleenarvostus | ||||||||||
Tapahtumat osakkeenomistajien ja | ||||||||||
määräysvallattomien omistajien kanssa: | 5.2 | |||||||||
Voitonjako | - | - | ||||||||
Muutos määräysvallattomien omistajien osuuksissa | - | - | - | |||||||
Osakepalkitseminen | ||||||||||
31.12.2025 | - | - | - | |||||||
1.1.2024 | - | - | ||||||||
Tilikauden voitto | ||||||||||
Muut laajan tuloksen erät: | 2.8 | |||||||||
Muuntoerot | ||||||||||
Ulkomaisten tytäryhtiöiden suojaus | - | - | ||||||||
Rahavirtojen suojaus | - | - | ||||||||
Käyvän arvon muutokset | - | - | ||||||||
Työsuhde-etuuksien uudelleenarvostus | - | - | ||||||||
Tapahtumat osakkeenomistajien ja | ||||||||||
määräysvallattomien omistajien kanssa: | 5.2 | |||||||||
Voitonjako | - | - | ||||||||
Muutos määräysvallattomien omistajien osuuksissa | - | - | - | |||||||
Osakepalkitseminen | ||||||||||
31.12.2024 | - | - | ||||||||
Konsernin rahavirtalaskelma | ||
Me | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Myynnistä saadut maksut asiakkailta | ||
Maksut liiketoiminnan kuluista toimittajille ja | ||
työntekijöille | - | - |
Rahavirta liiketoiminnasta ennen rahoituseriä ja | ||
veroja | ||
Saadut korot | ||
Maksetut korot | - | - |
Saadut osingot ja pääoman palautukset | ||
Muut rahoituserät | - | - |
Maksetut verot | - | - |
Rahavirta liiketoiminnasta | ||
Käyttöomaisuushankinnat | - | - |
Käyttöomaisuusmyynnit | ||
Yrityshankinnat vähennettynä hankituilla rahavaroilla | - | - |
Rahavirta investoinneista | - | - |
Rahavirta investointien jälkeen | ||
Voitonjako | - | - |
Talletusten ja lainasaamisten muutos, netto | - | |
Lyhytaikaisten velkojen muutos | - | - |
Pitkäaikaisten lainojen muutos | ||
Muutokset määräysvallattomien omistajien | ||
osuuksissa | - | - |
Rahavirta rahoitustoiminnasta | - | - |
Rahavarojen muutos | - | |
Rahavarat kauden alussa | ||
Valuuttakurssien vaikutus | - | |
Rahavarat kauden lopussa |
Liikevoiton täsmäytys rahavirtaan liiketoiminnasta | ||
ennen rahoituseriä ja veroja, | ||
Me | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Liikevoitto | ||
Käyttöpääoman muutos ennen rahoituseriä ja veroja | ||
Poistot ja arvonalentumiset | ||
Rahavirta liiketoiminnasta ennen rahoituseriä ja | ||
veroja |
Liikevaihto | ||||
liiketoiminnoittain, | 1.1.– | 1.1.– | ||
Me Uudisrakentamisen | 31.12.2025 | % | 31.12.2024 | % |
ratkaisut | 4 097,7 | 36 | 4 506,9 | 41 |
Huolto | 4 753,6 | 42 | 4 503,6 | 41 |
Modernisointi | 2 394,0 | 21 | 2 088,0 | 19 |
Yhteensä | 11 245,2 | 11 098,4 |
Liikevaihto markkina- | ||||
alueittain, | 1.1.– | 1.1.– | ||
Me | 31.12.2025 | % | 31.12.2024 | % |
Amerikka | 2 812,1 | 25 | 2 727,1 | 25 |
Eurooppa | 4 524,4 | 40 | 4 233,8 | 38 |
APMEA | 1 742,7 | 15 | 1 609,3 | 14 |
Kiinan alue | 2 166,0 | 19 | 2 528,2 | 23 |
Yhteensä | 11 245,2 | 11 098,4 |
Maa | 2025 | 2024 |
Yhdysvallat | 21 % | 21 % |
Kiina | 18 % | 21 % |
Saksa | 8 % | 7 % |
Ranska | 6 % | 6 % |
Iso-Britannia | 4 % | 4 % |
Italia | 4 % | 3 % |
Intia | 4 % | 3 % |
Australia | 3 % | 3 % |
Kanada | 3 % | 3 % |
Alankomaat | 2 % | 2 % |
Kulut, | |||
Me | Liitetieto | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Välittömät materiaalit, tarvikkeet ja alihankinta | 3 877,9 | 3 947,5 | |
Palkat, muut henkilöstösivukulut sekä eläkekulut | 5.6 | 4 090,7 | 3 907,0 |
Muut tuotannon kulut | 879,2 | 882,4 | |
Myynnin ja hallinnon kulut sekä muut kulut | 782,8 | 860,0 | |
Poistot | 2.3 | 319,9 | 292,2 |
Kulut ja poistot | 9 950,5 | 9 889,1 | |
Muut tuotot | 41,4 | 39,6 | |
Kulut ja poistot yhteensä | 9 909,1 | 9 849,5 |
Tutkimus- ja kehityskulut, | |||
Me ellei toisin mainita | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 | |
Kuluihin sisältyvät tutkimus- ja kehityskulut | 233,9 | 203,6 | |
Osuus liikevaihdosta | % | 2,1 | 1,8 |
Tilintarkastajien palkkiot, | ||
Me | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Tilintarkastus (Ernst & Young -ketjuun kuuluville yhtiöille) | 4,3 | 4,0 |
Sustainability assurance | 0,3 | 0,3 |
Tilintarkastajien lausunnot | - | 0,0 |
Veropalvelut | 0,1 | 0,4 |
Muut palvelut | 0,2 | 1,7 |
Yhteensä | 4,9 | 6,3 |
Poistot, | ||
Me | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Aineettomat hyödykkeet: | ||
Asiakkuuksiin liittyvät aineettomat hyödykkeet | 53,2 | 46,7 |
Muut | 10,7 | 11,5 |
Aineelliset hyödykkeet: | ||
Rakennukset | 83,4 | 81,6 |
Koneet ja kalusto | 172,6 | 152,4 |
Yhteensä | 319,9 | 292,2 |
Valuuttariski liittyen ulkomaan valuutassa oleviin tase-eriin ja johdannaisiin, Me | |||||||||||||
Euroa vastaan | USD:a vastaan | CNY:a vastaan | |||||||||||
JPY HKD | SEK | GBP | Muut | Yhteensä | CAD | Muut | Yhteensä | USD | SGD | Muut | Yhteensä | ||
31.12.2025 | 78 | 2 | -65 | -65 | -134 | -184 | -95 | -12 | -107 | -342 | -66 | -161 | -570 |
31.12.2024 | 93 | -331 | -66 | -80 | -103 | -487 | -88 | -4 | -93 | -303 | -62 | -128 | -493 |
1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 | ||||
Päävaluuttojen vaihtokurssit | Keskikurssi | Päätöskurssi | Keskikurssi | Päätöskurssi | |
Kiinan yuan | EUR/CNY | 8,0693 | 8,2262 | 7,7793 | 7,5833 |
Yhdysvaltain dollari | EUR/USD | 1,1243 | 1,1750 | 1,0826 | 1,0389 |
Englannin punta | EUR/GBP | 0,8546 | 0,8726 | 0,8469 | 0,8292 |
Intian rupia | EUR/INR | 98,0741 | 105,5965 | 90,6243 | 88,9335 |
Australian dollari | EUR/AUD | 1,7484 | 1,7581 | 1,6424 | 1,6772 |
Rahoitustuotot ja -kulut, | ||
Me | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Osinkotuotot ¹ | 3,2 | 0,0 |
Korkotuotot: | ||
Korkoeron käyvän arvon muutos ² | 19,0 | 26,2 |
Korkotuotot valuuttajohdannaisista | 1,9 | 0,0 |
Korkotuotot lainoista ja rahoitussaamisista | 15,1 | 15,2 |
Muut rahoitustuotot | 0,3 | 1,6 |
Valuuttakurssivoitot ³ | 2,0 | 5,2 |
Rahoitustuotot | 41,5 | 48,3 |
Korkokulut: | ||
Korkoeron käyvän arvon muutos | -0,3 | -2,2 |
Korkokulut leasingveloista | -27,5 | -23,4 |
Korkokulut valuuttajohdannaisista | -0,2 | -2,9 |
Korkokulut muista rahoitusveloista | -12,4 | -6,8 |
Muut rahoituskulut ⁴ | -5,8 | -5,2 |
Valuuttakurssitappiot ³ | -3,5 | -2,5 |
Rahoituskulut | -49,7 | -43,1 |
Yhteensä | -8,2 | 5,2 |
Tuloslaskelman verot, | ||
Me | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Tilikauden suoriteperusteiset verot | 364,5 | 332,0 |
Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen muutos | -22,1 | -47,1 |
Verot edellisiltä tilikausilta | -7,6 | 8,2 |
Yhteensä | 334,8 | 293,1 |
Tuloslaskelman verojen täsmäytys voittoon ennen veroja, | |||
Me ellei toisin mainita | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 | |
Voitto ennen veroja | 1 326,8 | 1 254,1 | |
Verot laskettuna emoyhtiön verokannalla (20 %) | 265,4 | 250,8 | |
Ulkomaisten tytäryhtiöiden verokantojen vaikutus | 27,7 | 17,0 | |
Pysyvät erot | 5,4 | -3,7 | |
Verot edellisiltä tilikausilta ja laskennallisten verosaamisten | |||
uudelleenarviointi | -1,0 | 11,7 | |
Jakamattomiin voittovaroihin liittyvä laskennallinen verovelka | 7,0 | 13,6 | |
Muut | 30,3 | 3,7 | |
Yhteensä | 334,8 | 293,1 | |
Efektiivinen veroaste ¹ | % | 25,2 | 23,4 |
Emoyhtiön veroaste | % | 20,0 | 20,0 |
Osakekohtainen tulos | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 | |
Emoyhtiön osakkeenomistajille jakautuva tilikauden voitto | MEUR | 980,1 | 951,3 |
Osakkeiden painotettu keskiarvo tilikaudella | 1 000 kpl | 517 810 | 517 501 |
Laimentamaton osakekohtainen tulos | e | 1,89 | 1,84 |
Osakepalkkiojärjestelmän laimennusvaikutus | 1 000 kpl | 1 277 | 514 |
Osakkeiden painotettu keskiarvo tilikaudella | |||
laimennusvaikutuksella korjattuna | 1 000 kpl | 519 087 | 518 014 |
Laimennettu osakekohtainen tulos | e | 1,89 | 1,84 |
Erittely muista laajan tuloksen eristä, | ||
Me | ||
1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 | |
Muuntoerot | -184,3 | 78,4 |
Ulkomaisten tytäryhtiöiden suojaus | 28,8 | -12,8 |
Käyvän arvon muutokset | -14,8 | -1,6 |
Työsuhde-etuuksien uudelleenarvostus | 15,7 | -10,7 |
Tulevien rahavirtojen suojaus: | ||
Tilikaudella syntyneet voitot/tappiot | 19,1 | 8,0 |
Tuloslaskelman uudelleenluokittelut | -9,6 | -11,7 |
Tulevien rahavirtojen suojaus, netto | 9,6 | -3,8 |
Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot | -2,2 | 2,1 |
Muut laajan tuloksen erät yhteensä verovaikutus huomioituna | -147,3 | 51,6 |
1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 | |||||
Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot, | Ennen Veroveloitus | Verojen | Ennen Veroveloitus | Verojen | ||
Me | veroja | (-) / hyvitys | jälkeen | veroja | (-) / hyvitys | jälkeen |
Muuntoero | -184,3 | - | -184,3 | 78,4 | - | 78,4 |
Ulkomaisten tytäryhtiöiden suojaus | 28,8 | - | 28,8 | -12,8 | - | -12,8 |
Tulevien kassavirtojen suojaus | 9,6 | -0,5 | 9,1 | -3,8 | 0,1 | -3,7 |
Erät jotka saatetaan tulevaisuudessa siirtää | ||||||
tulosvaikutteisiksi | -146,0 | -0,5 | -146,5 | 61,8 | 0,1 | 61,9 |
Käyvän arvon muutokset | -14,8 | - | -14,8 | -1,6 | - | -1,6 |
Työsuhde-etuuksien uudelleenarvostus | 15,7 | -1,7 | 14,0 | -10,7 | 2,0 | -8,7 |
Erät joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi | 0,9 | -1,7 | -0,8 | -12,3 | 2,0 | -10,3 |
Muut laajan tuloksen erät yhteensä | ||||||
verovaikutus huomioituna | -145,1 | -2,2 | -147,3 | 49,5 | 2,1 | 51,6 |
Nettokäyttöpääoma, | ||
Me | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Vaihto-omaisuus | 843,1 | 856,7 |
Saadut ennakot ja myynnin | ||
jaksotukset | -1 965,2 | -2 016,9 |
Myyntisaamiset | 2 350,7 | 2 494,8 |
Siirtosaamiset ja tuloverosaamiset | 778,7 | 812,5 |
Siirtovelat ja tuloverovelat | -1 985,3 | -2 131,0 |
Varaukset | -176,4 | -185,9 |
Ostovelat | -967,6 | -982,9 |
Muut pitkäaikaiset varat | 60,9 | 47,0 |
Laskennalliset verosaamiset ja - velat, netto | 263,4 | 278,4 |
Yhteensä | -797,6 | -827,2 |
Vaihto-omaisuus, | ||
Me | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Aineet, tarvikkeet ja valmiit tuotteet | 371,9 | 364,2 |
Keskeneräiset työt | 454,8 | 476,7 |
Maksetut ennakot | 16,4 | 15,9 |
Yhteensä | 843,1 | 856,7 |
Myyntisaatavat ja asiakassopimuksiin perustavat omaisuuserät ja | |||
velat, | |||
Me | Liitetieto | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Myyntisaamiset | 2 350,7 | 2 494,8 | |
Huoltosopimusjaksotukset | 3.3 | 51,3 | 45,5 |
Laskuttamattomat myyntisaamiset | 3.3 | 360,2 | 346,3 |
Muut asiakassopimuksiin perustuvat varat | 3.3 | 7,0 | 3,5 |
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 2 769,1 | 2 890,1 | |
Huoltosopimusjaksotukset | 3.4 | 372,5 | 418,1 |
Saadut ennakot ja myynnin jaksotukset | 1 965,2 | 2 016,9 | |
Asiakassopimuksiin perustuvat velat | 2 337,8 | 2 435,0 |
Myyntisaamisten ikäjakauma, | ||
Me | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Ei-erääntyneet ja alle yhden kuukauden erääntyneet saamiset | 1 648,8 | 1 772,1 |
1–3 kuukautta erääntyneet | 328,1 | 313,6 |
3–6 kuukautta erääntyneet | 187,9 | 194,3 |
Yli 6 kuukautta erääntyneet | 185,9 | 214,8 |
Yhteensä | 2 350,7 | 2 494,8 |
Siirtosaamiset, | |||
Me | Liitetieto | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Korkojaksotukset | 1,7 | 1,9 | |
Huoltosopimusjaksotukset | 3.2 | 51,3 | 45,5 |
Laskuttamattomat asiakassaamiset | 3.2 | 360,2 | 346,3 |
Johdannaisvarat | 5.3 | 18,3 | 44,4 |
Arvonlisäverosaamiset | 76,0 | 78,3 | |
Ennakkomaksut ja muut siirtosaamiset | 161,3 | 173,7 | |
Muut asiakassopimukset | 3.2 | 7,0 | 3,5 |
Yhteensä | 675,8 | 693,6 |
Siirtovelat, | |||
Me | Liitetieto | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Korkojaksotukset | 2,7 | 2,6 | |
Huoltosopimusjaksotukset | 3.2 | 372,5 | 418,1 |
Jälkikustannukset ¹ | 182,2 | 212,0 | |
Palkka- ja sosiaalikulujaksotukset | 637,3 | 625,8 | |
Johdannaisvelat | 5.3 | 18,8 | 44,5 |
Arvonlisäverovelat | 80,7 | 75,1 | |
Yritysostojen maksamaton kauppahinta | 21,1 | 26,7 | |
Muut siirtovelat | 531,2 | 581,8 | |
Yhteensä | 1 846,5 | 1 986,6 |
1.1.–31.12.2025 | ||||||
Toiminnan | ||||||
Varausten muutos, | Korvaus- | uudelleen- | Tappiolliset | Muut | ||
Me | Takuut | vaateet | järjestelyt | sopimukset | varaukset | Yhteensä |
Varaukset kauden alussa | 63,6 | 5,5 | 31,4 | 44,5 | 40,9 | 185,9 |
Valuuttakurssien vaikutus | -2,5 | 0,0 | -1,1 | -2,7 | -3,1 | -9,4 |
Lisäykset | 13,8 | 4,8 | 6,9 | 51,1 | 31,8 | 108,4 |
Käytetyt varaukset | -8,9 | -2,0 | -24,3 | -32,5 | -4,9 | -72,6 |
Varausten peruutukset | -3,7 | -1,4 | -5,0 | -10,0 | -17,3 | -37,4 |
Hankitut liiketoiminnot | 0,1 | 0,3 | - | 0,1 | 0,9 | 1,4 |
Varaukset kauden lopussa | 62,4 | 7,2 | 7,9 | 50,6 | 48,2 | 176,4 |
joista pitkäaikaisia | 34,9 | |||||
joista lyhytaikaisia | 141,5 | |||||
1.1.–31.12.2024 | ||||||
Toiminnan | ||||||
Varausten muutos, | Korvaus- | uudelleen- | Tappiolliset | Muut | ||
Me | Takuut | vaateet | järjestelyt | sopimukset | varaukset | Yhteensä |
Varaukset kauden alussa | 74,0 | 8,2 | 26,4 | 48,3 | 40,0 | 196,9 |
Valuuttakurssien vaikutus | 1,1 | 0,0 | 0,5 | 1,2 | 0,6 | 3,3 |
Lisäykset | 16,9 | 2,9 | 26,9 | 50,5 | 20,4 | 117,6 |
Käytetyt varaukset | -14,3 | -2,0 | -16,4 | -46,1 | -8,9 | -87,7 |
Varausten peruutukset | -14,0 | -3,7 | -6,2 | -9,3 | -12,2 | -45,5 |
Hankitut liiketoiminnot | 0,0 | 0,2 | 0,3 | 0,0 | 0,9 | 1,4 |
Varaukset kauden lopussa | 63,6 | 5,5 | 31,4 | 44,5 | 40,9 | 185,9 |
joista pitkäaikaisia | 42,0 | |||||
joista lyhytaikaisia | 143,9 | |||||
Laskennalliset verosaamiset, | ||
Me | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Käyttämättömät verotuksessa vahvistetut tappiot | 0,4 | 2,5 |
Varaukset ja siirtovelat | 297,5 | 311,6 |
Eläkevelvoitteet | 11,2 | 15,8 |
Vaihto-omaisuus | 35,8 | 32,5 |
Käyttöomaisuus | 23,5 | 14,0 |
Muut väliaikaiset erot | 107,3 | 103,3 |
Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen netotus | -110,0 | -114,0 |
Yhteensä | 365,7 | 365,7 |
Laskennallisten verosaamisten muutokset tilikauden aikana, | ||
Me | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Kauden alussa | 365,7 | 320,2 |
Valuuttakurssien vaikutus | -4,1 | 7,3 |
Kirjattu tuloslaskelmaan | 6,2 | 31,7 |
Kirjattu laajaan tulokseen | -2,2 | 2,1 |
Yrityshankinnat, -myynnit ja muut | - | 4,5 |
Tasearvo kauden lopussa | 365,7 | 365,7 |
Laskennalliset verovelat, | ||
Me | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Käyttöomaisuus | 30,7 | 12,5 |
Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet | 90,1 | 87,1 |
Muut väliaikaiset erot | 91,6 | 101,7 |
Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen netotus | -110,0 | -114,0 |
Yhteensä | 102,4 | 87,3 |
Laskennallisten verovelkojen muutokset tilikauden aikana, | ||
Me | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Kauden alussa | 87,3 | 86,3 |
Valuuttakurssien vaikutus | 19,0 | 4,8 |
Kirjattu tuloslaskelmaan | -15,9 | -15,4 |
Yrityshankinnat, -myynnit ja muut | 12,0 | 11,6 |
Tasearvo kauden lopussa | 102,4 | 87,3 |
Laskennalliset verosaamiset ja -velat netto | 263,3 | 278,4 |
Hankittujen liiketoimintojen omaisuuserät, | ||
Me | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
Asiakkuuksiin liittyvät aineettomat hyödykkeet | 72,0 | 67,8 |
Muut aineettomat hyödykkeet | 0,1 | 0,1 |
Aineelliset hyödykkeet | 1,5 | 3,4 |
Laskennalliset verosaamiset | 0,0 | 1,0 |
Vaihto-omaisuus | 1,6 | 5,0 |
Saamiset | 8,8 | 18,3 |
Rahavarat | 8,1 | 4,4 |
Varat yhteensä | 92,0 | 100,0 |
Eläkevelvoitteet | 0,3 | 0,7 |
Korolliset velat | 0,1 | 0,5 |
Varaukset | 1,1 | 1,4 |
Laskennalliset verovelat | 12,0 | 11,6 |
Muut velat | 13,5 | 15,1 |
Velat yhteensä | 27,0 | 29,3 |
Nettovarat | 64,7 | 70,2 |
Määräysvallattomien omistajien osuus | 0,2 | 0,5 |
Maksettu hankintahinta | 104,8 | 106,7 |
Ehdollinen ja myöhemmin maksettava vastike | 12,9 | 18,8 |
Hankintahinta hankintahetkellä | 117,7 | 125,6 |
Liikearvo | 52,9 | 55,4 |
Liikearvo markkina-alueittain, | Käytetyt diskontto- | Käytetyt diskontto- | ||||
Me | korot (ennen | korot (ennen | ||||
31.12.2025 | % | veroja), % | 31.12.2024 | % | veroja), % | |
Amerikka | 343,1 | 22 | 11,03 | 383,4 | 25 | 11,23 |
Eurooppa | 977,0 | 63 | 9,59 | 924,1 | 59 | 8,90 |
APMEA | 61,0 | 4 | 11,65 | 64,6 | 4 | 10,77 |
Kiinan alue | 171,8 | 11 | 9,14 | 186,2 | 12 | 8,60 |
Yhteensä | 1 552,9 | 1 558,4 |
Liikearvon muutos, | |||
Me | Liitetieto | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Tasearvo kauden alussa | 1 558,4 | 1 469,0 | |
Valuuttakurssien vaikutus | -60,8 | 34,0 | |
Lisäykset | 3,1 | - | |
Vähennykset | -0,7 | - | |
Hankitut liiketoiminnot | 4.1 | 52,9 | 55,4 |
Tasearvo kauden lopussa | 1 552,9 | 1 558,4 |
Muut aineettomat hyödykkeet, | Asiakkuuksiin liittyvät | 1.1.–31.12.2025 | ||
Me | Liitetieto | aineettomat hyödykkeet | Muut | Yhteensä |
Alkuperäinen hankintameno kauden alussa | 682,8 | 308,4 | 991,2 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset kauden alussa | -419,0 | -238,9 | -657,9 | |
Tasearvo kauden alussa | 263,8 | 69,5 | 333,3 | |
Tilikauden aikaiset muutokset | ||||
Valuuttakurssien vaikutus | -4,0 | -1,1 | -5,1 | |
Lisäykset | 0,3 | 11,3 | 11,7 | |
Vähennykset | -0,1 | -1,6 | -1,7 | |
Uudelleenluokittelut | - | -9,7 | -9,7 | |
Hankitut liiketoiminnot | 4.1 | 72,0 | 0,1 | 72,0 |
Poistot | -53,2 | -10,7 | -63,9 | |
Tasearvo kauden lopussa | 278,9 | 57,8 | 336,7 | |
Alkuperäinen hankintameno kauden lopussa | 751,1 | 301,4 | 1 052,4 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset kauden lopussa | -472,2 | -243,5 | -715,7 | |
Tasearvo kauden lopussa | 278,9 | 57,8 | 336,7 |
Muut aineettomat hyödykkeet, | Asiakkuuksiin liittyvät | 1.1.–31.12.2024 | ||
Me | Liitetieto | aineettomat hyödykkeet | Muut | Yhteensä |
Alkuperäinen hankintameno kauden alussa | 612,9 | 279,1 | 892,0 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset kauden alussa | -372,3 | -232,5 | -604,8 | |
Tasearvo kauden alussa | 240,6 | 46,6 | 287,2 | |
Tilikauden aikaiset muutokset | ||||
Valuuttakurssien vaikutus | 2,1 | 0,4 | 2,5 | |
Lisäykset | 3,0 | 36,8 | 39,8 | |
Vähennykset | -3,0 | -2,8 | -5,7 | |
Uudelleenluokittelut | - | -0,2 | -0,2 | |
Hankitut liiketoiminnot | 4.1 | 67,8 | 0,1 | 67,9 |
Poistot | -46,7 | -11,5 | -58,2 | |
Tasearvo kauden lopussa | 263,8 | 69,5 | 333,3 | |
Alkuperäinen hankintameno kauden lopussa | 682,8 | 308,4 | 991,2 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset kauden lopussa | -419,0 | -238,9 | -657,9 | |
Tasearvo kauden lopussa | 263,8 | 69,5 | 333,3 |
1.1.–31.12.2025 | ||||||||||
Vuokratut | Vuokratut | Kesken- | ||||||||
Aineelliset hyödykkeet, | Liite- | Maa- | Raken- | raken- | Koneet ja | koneet ja | eräiset | Maksetut | ||
Me Alkuperäinen hankintameno | tieto alueet | nukset | nukset | kalusto | kalusto | investoinnit | ennakot Yhteensä | |||
kauden alussa | 5,9 | 402,4 | 486,1 | 806,4 | 376,4 | 46,1 | 2,1 | 2 125,4 | ||
Kertyneet poistot kauden alussa | - | -192,3 | -290,8 | -587,7 | -156,1 | - | - | -1 226,9 | ||
Tasearvo kauden alussa | 5,9 | 210,1 | 195,3 | 218,7 | 220,4 | 46,1 | 2,1 | 898,5 | ||
Tilikauden aikaiset muutokset | ||||||||||
Valuuttakurssien vaikutus | 0,0 | -11,2 | -11,1 | -12,6 | -11,7 | -0,6 | -0,2 | -47,5 | ||
Lisäykset | - | 14,3 | 71,4 | 97,1 | 152,8 | 29,4 | 1,8 | 366,8 | ||
Vähennykset | -0,1 | -0,5 | -3,6 | -6,3 | -17,9 | -1,3 | - | -29,7 | ||
Uudelleenluokittelut | - | 24,7 | 0,0 | 39,4 | 0,0 | -52,9 | -1,5 | 9,6 | ||
Hankitut liiketoiminnot | 4.1 | 0,0 | 0,1 | 0,5 | 0,5 | 0,3 | - | - | 1,5 | |
Poistot | - | -19,1 | -64,4 | -77,3 | -95,9 | 0,0 | - | -256,7 | ||
Tasearvo kauden lopussa | 5,8 | 218,4 | 188,2 | 259,5 | 247,9 | 20,7 | 2,1 | 942,5 | ||
Alkuperäinen hankintameno | ||||||||||
kauden lopussa | 5,8 | 423,6 | 470,6 | 866,5 | 418,0 | 20,7 | 2,1 | 2 207,3 | ||
Kertyneet poistot kauden lopussa | - | -205,2 | -282,4 | -607,0 | -170,1 | - | - | -1 264,7 | ||
Tasearvo kauden lopussa | 5,8 | 218,4 | 188,2 | 259,5 | 247,9 | 20,7 | 2,1 | 942,5 | ||
1.1.–31.12.2024 | |||||||||
Vuokratut | Vuokratut | Kesken- | |||||||
Nettokäyttöpääoma, | Liite- | Maa- | Raken- | raken- | Koneet ja | koneet ja | eräiset | Maksetut | |
Me Alkuperäinen hankintameno | tieto | alueet | nukset | nukset | kalusto | kalusto | investoinnit | ennakot Yhteensä | |
kauden alussa | 5,9 | 350,9 | 435,6 | 750,8 | 280,4 | 50,5 | 3,6 | 1 877,8 | |
Kertyneet poistot kauden alussa | - | -173,1 | -243,3 | -547,3 | -134,3 | - | - | -1 098,1 | |
Tasearvo kauden alussa | 5,9 | 177,8 | 192,3 | 203,5 | 146,0 | 50,5 | 3,6 | 779,7 | |
Tilikauden aikaiset muutokset | |||||||||
Valuuttakurssien vaikutus | 0,0 | 3,3 | 4,1 | 4,1 | 4,0 | -0,6 | 0,0 | 14,9 | |
Lisäykset | - | 15,3 | 72,3 | 62,2 | 159,9 | 48,9 | 1,7 | 360,2 | |
Vähennykset | 0,0 | -0,4 | -9,8 | -2,9 | -6,5 | -5,8 | -0,4 | -25,9 | |
Uudelleenluokittelut | - | 30,7 | 0,5 | 18,7 | 0,0 | -46,9 | -2,8 | 0,2 | |
Hankitut liiketoiminnot | 4.1 | - | 0,2 | 0,7 | 2,4 | 0,1 | - | 0,0 | 3,4 |
Poistot | - | -16,7 | -64,9 | -69,3 | -83,1 | - | - | -234,0 | |
Tasearvo kauden lopussa | 5,9 | 210,1 | 195,3 | 218,7 | 220,4 | 46,1 | 2,1 | 898,5 | |
Alkuperäinen hankintameno | |||||||||
kauden lopussa | 5,9 | 402,4 | 486,1 | 806,4 | 376,4 | 46,1 | 2,1 | 2 125,4 | |
Kertyneet poistot kauden lopussa | 0,0 | -192,3 | -290,8 | -587,7 | -156,1 | - | - | -1 226,9 | |
Tasearvo kauden lopussa | 5,9 | 210,1 | 195,3 | 218,7 | 220,4 | 46,1 | 2,1 | 898,5 |
Pitkäaikaiset varat maittain, | ||
Me | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Yhdysvallat | 575,0 | 602,1 |
Saksa | 418,8 | 377,8 |
Kiina | 411,9 | 457,9 |
Espanja | 280,2 | 276,2 |
Ranska | 264,2 | 221,9 |
Italia | 239,9 | 215,5 |
Suomi | 213,7 | 219,2 |
Muut | 967,0 | 950,7 |
Yhteensä | 3 370,6 | 3 321,2 |
Pääomanhallinta, | |||||
Me | |||||
2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | |
Liiketoimintaan sitoutunut pääoma | |||||
Liikearvo ja osakkeet | 1 645,4 | 1 657,3 | 1 566,9 | 1 536,4 | 1 549,7 |
Aineelliset ja muut aineettomat hyödykkeet | 1 279,3 | 1 231,8 | 1 066,9 | 924,9 | 953,6 |
Nettokäyttöpääoma | -797,6 | -827,2 | -861,2 | -903,9 | -1 468,2 |
Liiketoimintaan sitoutunut pääoma yhteensä | 2 127,0 | 2 061,9 | 1 772,6 | 1 557,5 | 1 035,0 |
Sijoitetun pääoman tuotto | |||||
Oma pääoma | 2 826,8 | 2 893,1 | 2 786,0 | 2 866,5 | 3 199,2 |
Korollinen nettovelka | -699,8 | -831,2 | -1 013,4 | -1 309,0 | -2 164,1 |
Sijoitetun pääoman tuoton yhteensä | 2 127,0 | 2 061,9 | 1 772,6 | 1 557,5 | 1 035,1 |
Nettovelkaantumisaste | -24,8 % | -28,7 % | -36,4 % | -45,7 % | -67,6 % |
Omavaraisuusaste | 39,9 % | 39,8 % | 40,9 % | 40,3 % | 41,2 % |
Korollisen nettovelan muutos, | ||
MEUR | ||
1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 | |
Korollinen nettovelka kauden alussa | -831,2 | -1 013,4 |
Korollinen nettovelka kauden lopussa | -699,8 | -831,2 |
Korollisen nettovelan muutos | 131,4 | 182,2 |
Omat osakkeet | Osakkeiden lukumäärä | Hankintahinta, Me |
1.1.2025 | 11 867 752 | 217,5 |
Luovutus osakepohjaiseen kannustinjärjestelmään, tammikuu | -50 484 | -2,3 |
Luovutus osakepohjaiseen kannustinjärjestelmään, helmikuu | -253 248 | -11,8 |
Luovutus hallituksen vuosipalkkioihin, toukokuu | -7 605 | -0,4 |
Luovutus osakepohjaiseen kannustinjärjestelmään, elokuu | -19 177 | -0,9 |
31.12.2025 | 11 537 238 | 202,1 |
1.1.2024 | 12 159 159 | 230,2 |
Luovutus osakepohjaiseen kannustinjärjestelmään, tammikuu | -280 902 | -12,3 |
Luovutus hallituksen vuosipalkkioihin, huhtikuu | -9 027 | -0,4 |
Luovutus osakepohjaiseen kannustinjärjestelmään, kesäkuu | -1 478 | -0,1 |
31.12.2024 | 11 867 752 | 217,5 |
Omien osakkeiden erittely | Lukumäärä | Hankintameno, Me | Keskihinta, e |
31.12.2024 | 11 867 752 | 217,5 | 18,32 |
31.1.2025 | -50 484 | -2,3 | 45,19 |
13.2.2025 | -253 248 | -11,8 | 46,44 |
2.5.2025 | -7 605 | -0,4 | 49,13 |
28.8.2025 | -19 177 | -0,9 | 49,13 |
31.12.2025 | 11 537 238 | 202,1 | 17,52 |
Rahoitusvelvoitteiden ja | 31.12.2025 | 31.12.2024 | ||||||
koronmaksujen erääntyminen, | < 1 | 1-5 | > 5 | < 1 | 1-5 | > 5 | ||
Me Korolliset rahoitusvelat | vuotta | vuotta | vuotta | Yhteensä | vuotta | vuotta | vuotta Yhteensä | |
Lainat | -200,3 | -0,2 | -200,0 | -400,4 | - | -200,7 | -400,7 | -200,0 |
Leasingvelat | -141,1 | -269,3 | -45,2 | -455,5 | -132,8 | -265,1 | -432,6 | -34,7 |
Lyhytaikaiset lainat ja muut velat | 0,0 | - | - | 0,0 | -2,2 | - | -2,2 | - |
Käytetyt pankkilimiitit | -1,9 | - | - | -1,9 | -0,9 | - | -0,9 | - |
Yritysostojen optiovelat | - | -10,0 | -1,8 | -11,8 | - | -9,2 | -9,2 | - |
Korottomat rahoitusvelat | ||||||||
Ostovelat | -967,6 | - | - | -967,6 | -982,9 | - | -982,9 | - |
Johdannaissopimukset | ||||||||
Pääomasaamiset | 2 567,3 | 160,5 | - | 2 727,8 | 3 241,7 | 153,5 | 3 395,2 | - |
Pääomamaksut | -2 569,9 | -163,1 | - | -2 733,0 | -3 245,2 | -152,7 | -3 397,9 | - |
Koronmaksut | -23,8 | -48,0 | -11,0 | -82,7 | -24,3 | -50,3 | -91,3 | -16,7 |
Nettomaksut | -1 337,1 | -330,0 | -257,9 | -1 925,1 | -1 146,5 | -524,6 | -2 064,0 | -392,9 |
31.12.2025 | 31.12.2024 | |||
Johdannaissopimusten käyvät arvot, | ||||
Me Valuuttajohdannaiset | Johdannaisvarat | Johdannaisvelat Netto käypä arvo | Netto käypä arvo | |
Rahavirran suojauslaskennassa | 12,9 | -3,8 | -16,7 | -13,5 |
Nettoinvestoinnin suojauslaskennassa | 1,0 | 1,0 | - | -13,3 |
Muut valuuttasuojat | 4,5 | 2,3 | -2,1 | 26,7 |
Yhteensä | 18,3 | -0,5 | -18,8 | -0,1 |
Johdannaissopimusten nimellisarvot, | ||
Me | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Valuuttajohdannaiset | ||
Rahavirran suojauslaskennassa | 1 334,7 | 1 313,5 |
Nettoinvestoinnin suojauslaskennassa | 122,6 | 315,9 |
Muut valuuttasuojat | 1 270,5 | 1 765,8 |
Yhteensä | 2 727,8 | 3 395,2 |
31.12.2025 | ||||||
Käypään | ||||||
Käypään | Jaksotettuun arvoon muiden | |||||
arvoon tulos- | hankinta- laajan tuloksen | |||||
Rahoitusvarojen ja -velkojen arvot luokittain, | vaikutteisesti arvostettavat | menoon arvostettavat | erien kautta | Tasearvo | ||
Me Pitkäaikaiset varat | Liitetieto arvostettavat arvostettavat | arvostettavat | yhteensä | |||
Osakkeet ja muut pitkävaikutteiset sijoitukset ¹ | 5.4 | - | - | 86,7 | 86,7 | |
Pitkäaikaiset lainasaamiset | I | 5.4 | - | 5,4 | - | 5,4 |
Lyhytaikaiset varat | ||||||
Myyntisaamiset | - | 2 350,7 | - | 2 350,7 | ||
Johdannaisvarat | 4,5 | - | 13,9 | 18,3 | ||
Lyhytaikaiset talletukset ja lainasaamiset | I | 5.4 | 935,9 | 332,5 | - | 1 268,4 |
Rahavarat | I | - | 440,5 | - | 440,5 | |
Rahoitusvarat yhteensä | 940,4 | 3 129,1 | 100,5 | 4 170,0 | ||
Pitkäaikainen vieras pääoma ² | ||||||
Lainat | I | - | 200,2 | - | 200,2 | |
Lyhytaikainen vieras pääoma | ||||||
Lainat | I | - | 200,3 | - | 200,3 | |
Muut lyhytaikaiset rahoitusvelat ³ | I | - | 1,9 | - | 1,9 | |
Yritysostojen optiovelat | I | 11,8 | - | - | 11,8 | |
Ostovelat | - | 967,6 | - | 967,6 | ||
Johdannaisvelat | 2,1 | - | 16,7 | 18,8 | ||
Rahoitusvelat yhteensä | 13,9 | 1 369,9 | 16,7 | 1 400,5 | ||
31.12.2024 | ||||||
Talletukset ja lainasaamiset, | |||
Me | 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
Osakkeet ja muut pitkäaikaiset varat | |||
Osakkeet | 89,8 | 96,2 | |
Muut rahoitusvarat | 2,7 | 2,7 | |
Pitkäaikaiset lainasaamiset | I | 5,4 | 4,4 |
Sijoituskiinteistöt | II | - | 0,4 |
Muut pitkäaikaiset saamiset | II | 60,9 | 46,6 |
Yhteensä | 158,9 | 150,3 | |
Talletukset ja muut lyhytaikaiset vara | |||
Lyhytaikaiset talletukset | I | 1 258,4 | 1 221,9 |
Lyhtyaikaiset lainasaamiset | I | 10,0 | 1,1 |
Yhteensä | 1 268,4 | 1 223,0 |
Etuuspohjaiset | päättymisen jälkeiset | Muut työsuhteen | Järjestelyyn kuuluvien | ||||||
Muutokset eläkejärjestelyissä kategorioittain, | eläkejärjestelyvelat | etuusvelat | varojen käypä arvo | Etuuspohjainen nettovelka | |||||
Me | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
Arvo kauden alussa ¹ | 568,5 | 535,1 | 8,1 | 7,5 | 435,5 | 418,7 | 141,2 | 123,9 | |
Tilikauden työsuoritukseen perustuvat menot | 11,2 | 18,0 | 0,2 | 0,2 | - | - | 11,4 | 18,2 | |
Korkokulu | 24,1 | 23,5 | 0,3 | 0,3 | - | - | 24,4 | 23,8 | |
Korkotuotto | - | - | - | - | 19,9 | 18,8 | -19,9 | -18,8 | |
Muut | 7,4 | -3,9 | - | - | -3,8 | -3,2 | 11,2 | -0,7 | |
Tulosvaikutteisesti kirjattu kulu etuuspohjaisista | 42,6 | 37,7 | 0,5 | 0,5 | 16,1 | 15,6 | 27,1 | 22,6 | |
järjestelyistä | |||||||||
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto, pois lukien | - | - | - | - | -2,9 | -18,9 | 2,9 | 18,9 | |
nettokorkokuluun sisältyvä korkotuotto | |||||||||
Uudelleenarvostus | -14,0 | -11,7 | -0,5 | 0,3 | - | - | -14,5 | -11,5 | |
Muut laajan tuloksen eriin kuuluvien | |||||||||
voittojen/tappioiden uudelleenarvostukset | -14,0 | -11,7 | -0,5 | 0,3 | -2,9 | -18,9 | -11,5 | 7,4 | |
yhteensä | |||||||||
Työnantajan suorittamat maksut | - | - | - | - | 7,6 | 20,6 | -7,6 | -20,6 | |
Maksusuoritukset järjestelyyn osallistuvilta | 2,0 | 2,2 | 0,2 | 0,2 | 2,2 | 2,4 | - | - | |
Maksetut etuudet | -32,2 | -27,2 | -1,0 | -0,8 | -25,9 | -21,3 | -7,3 | -6,7 | |
Velvoitteiden täyttämiset | -3,8 | -0,1 | - | - | -3,8 | -0,1 | - | - | |
Liiketoimintojen yhdistämiset, myynnit ja muut | 0,3 | 0,7 | - | - | 1,2 | - | -0,9 | 0,7 | |
tekijät | |||||||||
Muuntoerot | -24,1 | 17,3 | -0,9 | 0,5 | -28,9 | 18,5 | 3,9 | -0,7 | |
Muut erät | -57,8 | -7,2 | -1,7 | -0,1 | -47,6 | 20,1 | -11,9 | -27,4 | |
Arvo kauden lopussa | 539,4 | 553,8 | 6,5 | 8,1 | 401,1 | 435,5 | 144,8 | 126,5 | |
Rahastoimattomien velvoitteiden nykyarvo | 137,0 | 97,9 | 6,5 | 8,1 | - | - | 143,5 | 106,1 | |
Rahastoitujen velvoitteiden nykyarvo | 402,4 | 455,9 | - | - | - | - | 402,4 | 455,9 | |
Varojen käypä arvo | - | - | - | - | 401,1 | 435,5 | -401,1 | -435,5 | |
Yhteensä | 539,4 | 553,8 | 6,5 | 8,1 | 401,1 | 435,5 | 144,8 | 126,5 | |
Eläkejärjestelyihin kuuluvien varojen jakautuminen, | ||
Me | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Järjestelyyn kuuluvien varojen käypä arvo | 373,1 | 402,6 |
markkinahinnalla | ||
Muut | 27,9 | 32,9 |
Yhteensä | 401,1 | 435,5 |
Tuloslaskelmaan kirjatut eläkekulut, | |||
Me | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 | |
Maksupohjaiset eläkejärjestelyt | 348,8 | 341,9 | |
Etuuspohjaiset eläkejärjestelyt | 26,6 | 22,1 | |
Muut työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | 0,5 | 0,5 | |
Yhteensä | 375,9 | . | 364,5 |
Etuuspohjaiset järjestelyt: Käytetyt | ||||
vakuutusmatemaattiset olettamukset, | 31.12.2025 | 31.12.2024 | ||
% | Eurooppa | Yhdysvallat | Eurooppa | Yhdysvallat |
Diskonttokorko | 4,2 % | 5,3 % | 4,1 % | 5,5 % |
Tuleva palkankorotusolettamus | 2,3 % | - | 1,6 % | - |
Eläkkeiden korotusolettamus | 1,3 % | - | 4,6 % | - |
Etuuspohjaisen velvoitteen herkkyys | |||
vakuutusmatemaattisten oletusten | Vaikutus etuuspohjaiseen velvoitteeseen | ||
muutoksille | %-yksikköä | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Diskonttokorko | +0,25 | -2,3 % | -1,9 % |
Diskonttokorko | -0,25 | 2,5 % | 3,0 % |
Eläkkeiden korotusolettamus | +0,25 | 1,0 % | 1,1 % |
Eläkkeiden korotusolettamus | -0,25 | -1,0 % | -1,0 % |
Hallitukselle maksetut palkat ja palkkiot, ¹ ² | ||
1 000 e | ||
1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 | |
Herlin Antti, hallituksen puheenjohtaja | 230,0 | 230,0 |
Herlin Jussi, hallituksen varapuheenjohtaja ³ | 229,4 | 241,3 |
Agrawala Banmali ⁴ | 110,0 | - |
Alahuhta Matti | 120,0 | 120,0 |
Duinhoven Susan | 130,0 | 130,0 |
Fredriksson Marika | 130,0 | 130,0 |
Herlin Iiris | 110,0 | 110,0 |
Ihamuotila Timo | 120,0 | 120,0 |
Mikkilineni Krishna | 110,0 | 110,0 |
Kant Ravi ⁵ | - | 110,0 |
Yhteensä | 1 289,4 | 1 301,3 |
1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 | |||
Toimitusjohtaja | Toimitusjohtaja | |||
Philippe Delorme | Johtokunta | Philippe Delorme | Johtokunta | |
Peruspalkka | 844,1 | 4 261,0 | 819,4 | 3 880,2 |
Etuudet | 87,8 | 695,2 | 131,7 | 999,0 |
Vuositulospalkkio | 1 017,0 | 1 983,6 | - | 2 502,1 |
Pitkän aikavälin suoriteperusteinen | ||||
kannustinjärjestelmä ³ | - | 9 574,0 | - | 3 854,7 |
Eläke-etuudet | 80,0 | 21,0 | 80,0 | 18,3 |
Palkkiot yhteensä | 2 028,9 | 16 534,8 | 1 031,2 | 11 254,3 |
Toimitusjohtaja – | Johtokunta – | ||||
Osakkeiden | ansaittavissa olevat | Toimitusjohtaja– | ansaittavissa olevat | Johtokunta – | |
Ohjelma ² | Ansaintajakso luovutusvuosi | osakkeet ³ | luovutetut osakkeet | osakkeet ³ | luovutetut osakkeet |
tammikuu 2022 | |||||
LTI 2022 | 2025 | - | - | 250 445 | 72 870 |
– joulukuu 2024 | |||||
tammikuu 2023 | |||||
LTI 2023 | 2026 | - | - | 296 081 | 11 200 |
– joulukuu 2025 | |||||
tammikuu 2024 | |||||
LTI 2024 | 2027 | 85 247 | - | 332 465 | 7 977 |
– joulukuu 2026 | |||||
tammikuu 2025 | |||||
LTI 2025 | 2028 | 74 368 | - | 328 874 | - |
– joulukuu 2027 |
Ohjelma | LTI 2022 | LTI 2023 | LTI 2024 | LTI 2025 | |
Tammikuu 2022 - | Tammikuu 2023 - | Tammikuu 2024 - | Tammikuu 2025 - | ||
Ansaintajakso | Joulukuu 2024 | Joulukuu 2025 | Joulukuu 2026 | Joulukuu 2027 | |
Osakkeiden luovutusvuosi | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | |
Ansaintakriteerit | Oikaistu liikevoittomarginaali % ja liikevaihdon kasvu: 80% | ||||
Vastuullisuus: 20% | |||||
Osakkeiden enimmäislukumäärä ¹ | 788 768 | 1 025 056 | 1 216 229 | 1 091 947 | |
Luovutettavissa olevien osakkeiden lukumäärä | |||||
31.12.2025 ¹ | - | 570 884 | 861 080 | 856 810 | |
Myöntämispäivän osakekurssi, e | 56,80 | 52,48 | 44,73 | 48,41 | |
Päättyneiden ohjelmien toteuma, % | - | 78,0% | - | - | |
Luovutetut osakkeet 31.12.2025 | 253 248 | 11 200 | 7 977 | - | |
Ohjelma | RSP 2022 | RSP 2023 | RSP 2024 | RSP 2025 |
Tammikuu 2022 - | Tammikuu 2023 - | Tammikuu 2024 - | Tammikuu 2025 - | |
Kausi | Joulukuu 2024 | Joulukuu 2025 | Joulukuu 2026 | Joulukuu 2027 |
Osakkeiden enimmäislukumäärä ¹ | 55 650 | 163 429 | 80 000 | 81 250 |
Luovutettavissa olevien osakkeiden määrä 31.12.2025 ¹ | - | 80 091 | 67 442 | 55 950 |
- | 40,37 | 45,79 | 50,45 | |
Myöntämispäivien osakekurssien painotettu keskiarvo, e | ||||
Luovutetut osakkeet 31.12.2025 | 33 426 | 18 286 | 2 266 | - |