2138001CNF45JP5XZK382023-01-012023-12-31iso4217:EUR2138001CNF45JP5XZK382022-01-012022-12-31iso4217:EURxbrli:shares2138001CNF45JP5XZK382023-12-312138001CNF45JP5XZK382022-12-312138001CNF45JP5XZK382022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2138001CNF45JP5XZK382022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2138001CNF45JP5XZK382022-12-31kone:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember2138001CNF45JP5XZK382022-12-31kone:FairValueAndOtherReservesMember2138001CNF45JP5XZK382022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2138001CNF45JP5XZK382022-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember2138001CNF45JP5XZK382022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember2138001CNF45JP5XZK382022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2138001CNF45JP5XZK382022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2138001CNF45JP5XZK382023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2138001CNF45JP5XZK382023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2138001CNF45JP5XZK382023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2138001CNF45JP5XZK382023-01-012023-12-31kone:FairValueAndOtherReservesMember2138001CNF45JP5XZK382023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember2138001CNF45JP5XZK382023-01-012023-12-31kone:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember2138001CNF45JP5XZK382023-01-012023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember2138001CNF45JP5XZK382023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2138001CNF45JP5XZK382023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2138001CNF45JP5XZK382023-12-31kone:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember2138001CNF45JP5XZK382023-12-31kone:FairValueAndOtherReservesMember2138001CNF45JP5XZK382023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2138001CNF45JP5XZK382023-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember2138001CNF45JP5XZK382023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember2138001CNF45JP5XZK382023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2138001CNF45JP5XZK382023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2138001CNF45JP5XZK382021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember2138001CNF45JP5XZK382021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember2138001CNF45JP5XZK382021-12-31kone:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember2138001CNF45JP5XZK382021-12-31kone:FairValueAndOtherReservesMember2138001CNF45JP5XZK382021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2138001CNF45JP5XZK382021-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember2138001CNF45JP5XZK382021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember2138001CNF45JP5XZK382021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2138001CNF45JP5XZK382021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2138001CNF45JP5XZK382021-12-312138001CNF45JP5XZK382022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember2138001CNF45JP5XZK382022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember2138001CNF45JP5XZK382022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember2138001CNF45JP5XZK382022-01-012022-12-31kone:FairValueAndOtherReservesMember2138001CNF45JP5XZK382022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember2138001CNF45JP5XZK382022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember2138001CNF45JP5XZK382022-01-012022-12-31kone:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember
1 KONE Vuosikatsaus 2023
x
x
xxx
Vuosikatsaus 2023
2 KONE Vuosikatsaus 2023
Sisällysluettelo
KONE lyhyesti
3
KONEen strategia
5
Hallituksen toimintakertomus
7
Osakkeet ja osakkeenomistajat
40
Tunnusluvut ja taloudellinen kehitys
44
Tunnuslukujen laskentakaavat
46
Konsernitilinpäätös
47
Konsernituloslaskelma
47
Konsernitase
48
Laskelma konsernin oman pääoman
muutoksista
49
Konsernin rahavirtalaskelma
51
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
52
1. Laadintaperiaatteet
52
2. Taloudellinen kehitys
55
2.1 Liikevaihto
56
2.2 Kulut
57
2.3 Poistot
58
2.4 Valuuttakurssiherkkyys
59
2.5 Rahoitustuotot ja -kulut
61
2.6 Tuloverot
61
2.7 Osakekohtainen tulos
63
2.8 Muut laajan tuloksen erät
63
3. Nettokäyttöpääoma
65
3.1 Vaihto-omaisuus
66
3.2 Myyntisaatavat ja asiakassopimuksiin perustuvat
omaisuuserät ja velat
67
3.3 Siirtosaamiset
69
3.4 Siirtovelat
69
3.5 Varaukset
70
3.6 Laskennalliset verosaamiset ja -velat
71
4. Yritysostot ja investoinnit
72
4.1 Hankitut liiketoiminnot
73
4.2 Liikearvo
75
4.3 Aineettomat hyödykkeet
77
4.4 Aineelliset hyödykkeet
78
5. Pääomarakenne
80
5.1 Pääomanhallinta
81
5.2 Oma pääoma
82
5.3 Rahoitusriskit ja -instrumentit
85
5.4 Osakkeet ja muut pitkäaikaiset sijoitukset
90
5.5 Talletukset ja lainasaamiset
90
5.6 Vastuut
90
5.7 Työsuhde-etuudet
91
6. Muut
94
6.1 Johdon henkilöstöetuudet
95
6.2 Osakeperusteiset maksut
97
6.3 Lähipiiriliiketoimet
98
Emoyhtiön tilinpäätös
99
Tytäryhtiöt
114
Hallituksen voitonjakoehdotus ja
allekirjoitukset
117
Tilintarkastuskertomus
118
Tilintarkastajan ESEF-
varmennusraportti
122
Selvitys hallinto- ja
ohjausjärjestelmästä
124
Hallinnointiperiaatteet
124
Hallitus
130
Johtokunta
132
3 KONE Vuosikatsaus 2023
KONE lyhyesti
KONEen tavoitteena on tehdä kaupungeista parempia paikkoja elää.
Olemme alallamme yksi maailman johtavista yrityksistä. Toimitamme
hissejä, liukuportaita ja automaattiovia sekä tarjoamme ratkaisuja
laitteiden huoltoon ja modernisointiin rakennusten koko elinkaaren ajan.
Teemme ihmisten liikkumisesta korkeammissa ja älykkäämmissä
rakennuksissa turvallista, mukavaa ja luotettavaa.
Liikevaihto 10 952,3 Me
vuonna 2023
Liikutamme yli miljardia
hissien ja liukuportaiden käyttäjää
päivittäin
Yli 1 600 000
laitetta KONEen huoltokannassa
Yli 60 000
työntekijää
Lähes 600 000
asiakasta
Toimintaa yli 60
maassa
Valtuutettuja jakelijoita ja agentteja
lähes 100 maassa
Avainluvut
4 KONE Vuosikatsaus 2023
Avainluvut
Saadut tilaukset*, Me
Liikevaihto, Me
Oikaistu liikevoitto (Me) ja
oikaistu liikevoittomarginaali (%)
Rahavirta*, Me
Laimentamaton
osakekohtainen tulos, e
Osinko/B-sarjan osake, e
*) Saadut tilaukset eivät sisällä
huoltosopimuksia
*) Rahavirta liiketoiminnasta ennen
rahoituseriä ja veroja
8 853
9 131
8 578
2021 2022 2023
10 514
10 907
10 952
2021 2022 2023
1 310
1 077
1 248
12.5%
9.9%
11.4%
2021 2022 2023
1 829
755
1 485
2021 2022 2023
1,96
1,50
1,79
2021 2022 2023
2,10
1,75 1,75
2021 2022 2023*
Liikevaihto markkina-alueittain
41 %
(39 %)
23 %
(21 %)
36 %
(41 %)
EMEA Amerikka Aasian ja Tyynenmeren alue
1-12/2023 (1-12/2022)
Liikevaihto liiketoiminnoittain
45 %
(50 %)
38 %
(36%)
17 %
(15 %)
Uudisrakentamisen ratkaisut Huolto Modernisointi
1-12/2023 (1-12/2022)
112/2023
112/2022
Muutos
Vertailu-
kelpoinen
muutos
Saadut tilaukset
Me
8 577,7
9 131,3
-6,1 %
-1,4 %
Tilauskanta
Me
8 715,7
9 026,1
-3,4 %
0,1 %
Liikevaihto
Me
10 952,3
10 906,7
0,4 %
5,0 %
Liikevoitto (EBIT)
Me
1 200,1
1 031,2
16,4 %
Liikevoittomarginaali (EBIT-marginaali)
%
11,0
9,5
Oikaistu liikevoitto (adjusted EBIT)*
Me
1 248,4
1 076,6
16,0 %
Oikaistu liikevoittomarginaali (adjusted EBIT margin)*
%
11,4
9,9
Voitto ennen veroja
Me
1 206,1
1 028,4
17,3 %
Tilikauden voitto
Me
931,6
784,5
18,8 %
Laimentamaton osakekohtainen tulos
e
1,79
1,50
19,7 %
Rahavirta liiketoiminnasta (ennen rahoituseriä ja veroja)
Me
1 485,2
754,7
Korollinen nettovelka
Me
-1 013,4
-1 309,0
Omavaraisuusaste
%
40,9
40,3
Oman pääoman tuotto
%
33,0
25,9
Nettokäyttöpääoma (sisältäen rahoituserät ja verot)
Me
-861,2
-903,9
Nettovelkaantumisaste
%
-36,4
-45,7
* KONE esittää vaihtoehtoisena tunnuslukuna oikaistun liikevoiton (adjusted EBIT), jonka tavoitteena on parantaa raportointikausien vertailtavuutta. Tammi
joulukuussa 2023 oikaistuun liikevoittoon sisältymättömät kustannukset olivat yhteensä 48,3 miljoonaa euroa sisältäen 57,7 miljoonan euron edestä
uudelleenjärjestelytoimenpiteisiin liittyviä kuluja sekä 8,0 miljoonan euron positiivisen vaikutuksen liittyen Venäjän liiketoimintojen myyntiin. Vertailukaudella
vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä olivat kustannukset Venäjän ja Ukrainan tase-erien arvonalentumisista ja näiden maiden vastuisiin liittyvistä varauksista sekä
uudelleenjärjestelykulut.
Oikaistu liikevoitto
Oikaistu liikevoittomarginaali
*) Hallituksen ehdotus
Osinko
Ylimääräinen osinko
KONEen strategia
5 KONE Vuosikatsaus 2023
KONEen strategia
KONEen missio on tehdä kaupungeista
parempia paikkoja elää. Ymmärrämme
kaupungistumista ja autamme asiakkaitamme
tekemään rakennuksista ja kaupungeista
toimivampia. KONEen visio on luoda paras
käyttäjäkokemus. Uskomme, että se
saavutetaan tekemällä yhteistyötä asiakkaiden
ja kumppaneiden kanssa prosessin jokaisessa
vaiheessa.
KONEen strategiakausi vuosille 20212024 on nimeltään
"Kestävää menestystä asiakkaan kanssa" ja sen aikana
KONE keskittyy luomaan asiakkailleen entistä enemmän
arvoa uusilla älykkäillä ratkaisuilla ja nivoo kestävän
kehityksen yhä syvemmälle kaikkiin yhtiön toimintoihin.
Hissi- ja liukuporrasmarkkinaa muovaavat kolme
megatrendiä: kaupungistuminen, kestävä kehitys ja
teknologia. ”Kestävää menestystä asiakkaan kanssa” -
strategia vastaa digitalisoituvan maailman tarpeisiin, jossa
ihmisten tavat viettää vapaa-aikaa, työskennellä ja liikkua
jatkavat muutostaan. KONE keskittyy kehittämään yhdessä
asiakkaiden ja kumppaneiden kanssa älykkäitä ja kestäviä
ratkaisuja, jotka mukautuvat tulevaisuuden tarpeisiin. Näin
KONE pystyy parantamaan asiakkaiden tilojen toimivuutta ja
käyttäjäkokemusta.
Painopistealueet menestykseen
Luodakseen strategialleen selkeän suunnan, KONE on
määritellyt neljä aluetta, ”Missä menestymme”, joilla se näkee
parhaat mahdollisuudet kannattavaan kasvuun ja
erottautumiseen:
Ydintuotteet ja -palvelut: hyödyntävät
tietoliikenneyhteyksiä ja muunneltavuutta vastatakseen
asiakkaiden yksilöllisiin tarpeisiin. Lisäksi tuotteet ja
palvelut suunnitellaan kustannustehokkaiksi ja kestävän
kehityksen periaatteiden mukaisiksi.
Uudet asiakasarvoa luovat ratkaisut: integroidaan
ydintuotteiden ja -palveluiden kanssa lisäarvon
tuottamiseksi asiakkaille uusilla tavoilla.
Älykkäät ja kestävästi kehittyvät kaupungit: KONEen
roolin kasvattaminen älykkäiden ja vastuullisten
kaupunkiympäristöjen kehittämisessä.
Huolto- ja modernisointiliiketoiminta Kiinassa:
nouseminen selväksi johtajaksi tällä nopeasti kasvavalla
ja pirstaleisella markkinalla.
Lisäksi KONE on määritellyt koko yhtiön laajuiset muutos- ja
kehitysalueet, ”Miten menestymme”, joiden avulla yhtiö
varmistaa menestyksensä ja pystyy luomaan kestävää
menestystä asiakkaan kanssa:
Osallistuvat ja osaavat ihmiset: KONEen palveluksessa
on osaavimmat ja sitoutuneimmat ammattilaiset, jotka
menestyvät muuttuvassa maailmassa ja kehittyvät
jatkuvien oppimismahdollisuuksien kautta.
Markkinoinnin ja myynnin uudistus: saumattoman,
yhdenmukaisen asiakaskokemuksen luominen kaikissa
asiakaskanavissa.
Lean KONE: jatkuvan parantamisen ja hukan eliminointiin
liittyvien kyvykkyyksien kehittäminen hyödyntämällä
Lean-osaamista, -käytäntöjä ja -johtamista.
Digitaalinen + fyysinen liiketoiminta:
tulevaisuudenkestävä teknologiainfrastruktuuri, kyvykkyys
hyödyntää dataa ja analytiikkaa aiempaa vahvemmin ja
toimitusketjun kehittäminen entistä tehokkaammaksi ja
joustavamaksi.
KONEen strategiset ja taloudelliset tavoitteet
KONE mittaa menestystään viiden strategisen tavoitteen
avulla:
Erinomainen työpaikka
Uskollisimmat asiakkaat
Markkinoita nopeampi kasvu
Paras taloudellinen kehitys
Kestävän kehityksen edelläkävijä
Yhtiön pitkän aikavälin taloudelliset tavoitteet ovat:
Kasvu: markkinoita nopeampi kasvu
Kannattavuus: 16 prosentin liikevoittomarginaali
Rahavirta: parantunut käyttöpääoman kierto
KONEen strategia
6 KONE Vuosikatsaus 2023
Hallituksen toimintakertomus | KONEen liiketoimintamalli
7 KONE Vuosikatsaus 2023
Hallituksen toimintakertomus
KONEen liiketoimintamalli
KONE luo arvoa asiakkaille jokaisessa rakennuksen
elinkaaren vaiheessa. Uudisrakentamisen ratkaisuissa
tarjoamme asiakkaille innovatiivisia, älykkäitä ja
ympäristöystävällisiä hissejä, liukuportaita, automaattiovia ja
integroituja kulunvalvontaratkaisuja tarjotaksemme parhaan
käyttäjäkokemuksen rakennuksessa liikkuville ihmisille.
Huollossa varmistamme käytössä olevien laitteiden
toimivuuden ja turvallisuuden, ja modernisoinnissa tarjoamme
ratkaisuja ikääntyville laitteille komponenttipäivityksistä
täysmodernisointiratkaisuihin.
Uudisrakentamisen ratkaisujen tärkeimmät kasvun ajurit ovat
kaupungistuminen ja muutokset väestörakenteessa.
Uudisrakentamisen ratkaisujen toimitukset ovat puolestaan
huollon tärkein kasvun ajuri, koska suurin osa uusista laitteista
saadaan KONEen huoltokantaan. KONE huoltaa kuitenkin
myös muiden laitetoimittajien hissejä. Modernisoinnissa
tärkeimmät kasvun ajurit ovat ikääntyvä laitekanta ja kasvavat
vaatimukset ihmisten tehokkaan liikkumiseen, turvallisuuden
ja kestävän kehityksen näkökulmien suhteen. Vahva
huoltokanta on keskeinen modernisoinnin kasvun ajuri. KONE
näkee lisäksi merkittäviä mahdollisuuksia luoda lisää arvoa
asiakkaille kaikissa liiketoiminnoissaan uusien teknologioiden
ja tietoliikenneyhteyksien mahdollistamana.
Liiketoiminnan ominaispiirteitä
KONEen liiketoiminta sitoo vain vähän pääomaa.
Käyttöpääoma on negatiivinen kaikissa liiketoiminnoissa ja
komponenttitoimittajat toimivat oman
valmistuskapasiteettimme lisänä. Huoltoliiketoiminta on
luonteeltaan hyvin vakaata laitteiden korkeiden turvallisuus- ja
luotettavuusvaatimusten johdosta ja asiakassuhteet ovat
tyypillisesti vakaita ja pitkäkestoisia (vuotuinen pysyvyysaste
yli 90%). Uudisrakentamisen ratkaisut seuraavat
rakentamisen suhdanteita. Modernisointi on luonteeltaan
vakaampi, mutta toisaalta näihin projekteihin liittyvään
päätöksentekoon vaikuttaa myös yleinen markkinoiden
ilmapiiri.
Tärkeimmät arvonluonnin ajurit
KONE on tunnistanut seuraavien strategisten resurssien
olevan avainroolissa arvonluonnissa asiakkaille,
osakkeenomistajille ja yhteiskunnalle: osaavat ja sitoutuneet
ihmiset ja vahva johtajuus; innovatiiviset ja vastuulliset
tuotteet ja palvelut sekä globaalit prosessit ja järjestelmät;
parhaat kumppanit; tehokas tuotanto- ja toimitusketju; vahva
taloudellinen asema; ympäristön kannalta kestävät toiminnot
sekä vahva brändi ja hyvä maine. Näiden lisäksi KONEen
liiketoimintamallilla ja nykyisellä selvästi yli 1,6 miljoonan
yksikön huoltokannalla on keskeinen rooli arvonluonnissa. Eri
liiketoiminnot tukevat toistensa kasvua ja tuovat yhdessä
vakautta liiketoiminnalle.
Oman toiminnan hiilijalanjälki 126 800
tCO2e
Jäte 39 000 tonnia
Jätevesi 1 tonnia
Hiilijalanjälki tuotteista ja arvoketjusta
13,1 MtCO2
17 prosentin vähennys omien toimintojen absoluuttisissa
kasvihuonekaasupäästöissä (Scope 1 & 2) verrattuna vuoteen 2018
4,3 prosentin kasvu tuotteisiin liittyvissä
kasvihuonekaasupäästöissä (Scope 3) suhteessa saatuihin
tilauksiin verrattuna vuoteen 2018
Uusiutuvan sähkön osuus 84 %
91 % jätteestä kierrätettiin tai poltettiin
Konsernitoiminnot sekä tuotanto- ja T&K -yksiköt ovat ISO 9001
ja ISO 14001 -sertifioituja
Keskeisistä toimittajista 100 % oli ISO 14001 -sertifioituja vuoden
2023 lopussa
Hiilineutraalit tehdastoiminnot
Liikevoitto 1 200,1miljoonaa euroa
Osinkoehdotus 1,75 e per B-sarjan osake, osingonjaon
yhteismäärä (ml. osinkoehdotus per A-sarjan osake) 905,0
miljoonaa euroa
Oman pääoman tuotto 33,0 %
Ulkoisia tunnustuksia paremman yhteiskunnan ja
kaupungistumisen mahdollistajana, mm. Corporate Knights, CDP,
EcoVadis, FTSE4Good index ja Forbes 2023 World’s Best
Employers
Palkat, muut henkilöstösivukulut sekä eläkekulut 3,7 miljoonaa
euroa
Tapaturmataajuus (IIFR) 1,1
25,2 % naisia johtajatason positioissa
Materiaalit ja alihankinta 4,2 miljoonaa euroa
Verot 274,6 miljoonaa euroa, efektiivinen veroaste 22,8 %
Edelläkävijä energiatehokkuudessa, ISO
25745 A-energiatehokkuusluokitus
ensimmäisenä hissiyhtiönä
Jopa 70 % energiasäästöt
hissimodernisoinneista
Esteettömyys ja turvallisuus keskiössä
Hiilineutraalit hissit ja liukuportaat
Hiilineutraali huolto
Tuotokset
Osakkeenomistajat
~4 800 myönnettyä patenttia ja
patentti-hakemusta
Tutkimus- ja kehitysmenojen
osuus liikevaihdosta 1,7 %, 7
globaalia tuotekehitysyksikköä
~1 600 teknologia-alan
ammattilaista tutkimus- ja
kehitystyössä, noin puolet
ohjelmistokehityksessä
Globaalit KONE Way -prosessit ja
-järjestelmät
Turvalliset ja tehokkaat huolto- ja
asennusmenetelmät
Innovaatiot, prosessit ja
järjestelmät
Käytetyt materiaalit 1 595 350
tonnia
Lämmitys ja ajoneuvokaluston
polttoaineet 456 100 MWh
Sähkönkulutus ja kaukolämpö
86 600 MWh
Vedenkulutus 239 800 m3
Yksi johtavista brändeistä hissi- ja
liukuporrasalalla
Brändi ja maine
Luonnonvarat*
Resurssit
Liiketoimintamalli
Kestävää menestystä asiakkaan
kanssa
Oma pääoma 2,8 miljardia
euroa
Korollinen nettovelka -1
013,4 miljoonaa euroa
Nettokäyttöpääoma -861,2
miljoonaa euroa
Investointien osuus 2,9 %
liikevaihdosta
Innovointi yhdessä asiakkaiden
kanssa
Uusien teknologioiden ja
ratkaisujen kehittäminen
yhdessä kumppaneiden kanssa
Yhteistyö yliopistojen ja
oppilaitoksen kanssa
Dynaaminen verkosto
innovatiivisia yrityksiä eri
tekniikan aloilta
Jakelijat ja agentit tärkeässä
roolissa markkinoille pääsyssä
10 tuotantoyksikköä 7 maassa
~2 000 materiaali- ja
komponenttitoimittajaa ja ~8
000 asennustoimittajaa
Optimoitu logistiikkaverkosto
Toimittajien vastuullisuus-
arviointi
Kumppanuudet
Tuotanto- ja
toimitusketju
Taloudellinen pääoma
>60 000 työntekijää, jotka
edustavat 152 eri kansalaisuutta,
ja joista noin puolet työskentelee
kentällä
Globaali monimuotoisuus- ja
osallisuusstrategia
Henkilöstön vapaaehtoinen
vaihtuvuus 7,9 %
Laajat kouluttautumismahdolli-
suudet kaikilla organisaatiotasoilla
maailmanlaajuisesti
Laatu- ja johtamisjärjestelmät se
sertifikaatit (esim. ISO 14001, ISO
9001, ISO 45001)
Pakollinen lahjonnan- ja
korruption-vastaisuuteen liittyvä
verkkokoulutus. Vuoden 2023
loppuun mennessä 87 prosenttia
(yli 55 000 suoritusta) KONEen
työntekijöistä oli suorittanut
koulutuksen.
Ihmiset ja johtaminen
Vaikutukset
VastuullisImmat tuotteet ja
palvelut
Päästöt ja jätteet*
Yhteiskunta
Ympäristö*
~164 000 tilattua uutta hissiä ja liukuporrasta
vuonna 2023
Luotettu People Flow® -kumppani lähes 600
000 asiakkaalle
Huolto- ja modernisointipalvelut, selvästi yli
1,6 miljoonaa laitetta huoltokannassa
Liikutamme yli miljardia hissien ja
liukuportaiden käyttäjää päivittäin
*Vuoden 2022 lukuja. Julkaisemme vuoden
2023 luvut yritysvastuuraportissa vuoden
2024 toisella vuosineljänneksellä.
Hallituksen toimintakertomus
Terminologia: hieman <5 %, selvästi 510 %, huomattavasti >10 %
8 KONE Vuosikatsaus 2023
KONEen toimintaympäristö
Globaalilla uudisrakentamisen ratkaisujen markkinalla oli
selkeitä alueellisia eroja kysynnässä vuoden 2023 aikana.
Kehittyneemmillä markkinoilla sentimenttiin vaikuttivat
korkojen nousu sekä hidastuva talouskasvu, kun taas monilla
kehittyvillä markkinoilla kysyntä oli suotuisampaa. Kiinan
markkinalla keskeneräisten rakennushankkeiden loppuun
saattaminen oli keskiössä vuoden aikana.
Uudisrakentamiseen liittyvät keskeiset tunnusluvut paranivat
aktiviteettia tukevien toimenpiteiden ansiosta ensimmäisen
vuosineljänneksen aikana, mutta heikkenivät loppuvuoden
ajan. Kiinteistökehittäjien rahoituksen saatavuus pysyi
rajoitettuna ja kuluttajasentimentti oli heikko. Muualla Aasian
ja Tyynenmeren alueella aktiviteetti kasvoi selvästi Intian
vahvan kehityksen ja Kaakkois-Aasian elpymisen
vauhdittamana. EMEA-alueella aktiviteetti laski huomattavasti
Euroopassa asuinrakentamisen heikentymisen johdosta. Lähi-
idän ja Afrikan alueella aktiviteetti kasvoi hieman. Pohjois-
Amerikassa markkina laski huomattavasti.
Sekä huolto- että modernisointimarkkinat kehittyivät
positiivisesti kasvaen kaikilla alueilla.
Kiinassa kova kilpailu vaikutti hinnoitteluympäristöön.
Kiinan ulkopuolella hinnoitteluympäristö oli suotuisampi.
Uudisrakentamisen
ratkaisujen markkina
yksiköissä
112/2023
Huoltomarkkina
yksiköissä
112/2023
Modernisointimarkkina
rahamääräisesti
112/2023
Kokonaismarkkina
---
+
++
EMEA
---
+
++
Eurooppa
---
+
++
Lähi-itä ja Afrikka
+
+
+++
Pohjois-Amerikka
---
+
+
Aasian ja Tyynenmeren alue
---
++
+++
Kiina
---
++
+++
Muu Aasian ja Tyynenmeren alue
++
++
+++
Taulukko kuvaa toimintaympäristön kehitystä edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna.
--- Huomattavaa laskua (>10 %), -- Selvää laskua (510 %), - Hienoista laskua (<5 %), Vakaa,
+ Hienoista kasvua (<5 %), ++ Selvää kasvua (510 %), +++ Huomattavaa kasvua (>10 %)
Hallituksen toimintakertomus
Terminologia: hieman <5 %, selvästi 510 %, huomattavasti >10 %
9 KONE Vuosikatsaus 2023
Saadut tilaukset ja tilauskanta
Saadut tilaukset laskivat 6,1 % verrattuna tammijoulukuuhun
2022 ja olivat 8 577,7 miljoonaa euroa. Vertailukelpoisin
valuuttakurssein laskettuna saadut tilaukset laskivat 1,4 %.
Vertailukelpoisin valuuttakurssein laskettuna
uudisrakentamisen ratkaisujen tilaukset laskivat selvästi;
volyymiliiketoiminnan tilaukset laskivat selvästi ja
suurprojektien tilaukset laskivat selvästi. Lasku johtui suurelta
osin Kiinan heikoista tilauksista ensimmäisen vuosipuoliskon
aikana sekä korkojen nousun ja hidastuvan talouskasvun
vaikutuksista tilauksiin Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa.
Modernisoinnin tilaukset kasvoivat huomattavasti.
Volyymiliiketoiminnan tilaukset kasvoivat huomattavasti ja
suurprojektien tilaukset kasvoivat huomattavasti.
Saatujen tilausten marginaali kasvoi vuodentakaiseen
verrattuna Kiinan alhaisempien raaka-ainekustannusten sekä
muiden alueiden hinnoittelun suotuisamman kehityksen
ansiosta. Kiinassa uusien laitteiden vertailukelpoiset hinnat
laskivat hieman ja mixillä oli hienoinen negatiivinen vaikutus.
KONEen uusien laitteiden tilaukset hissien ja
liukuportaiden määrissä laskettuna olivat noin 164 000
laitetta (2022: noin 172 000 laitetta).
EMEA-alueella saadut tilaukset kasvoivat selvästi
vertailukelpoisin valuuttakurssein tammijoulukuuhun 2022
verrattuna. Uudisrakentamisen ratkaisujen tilaukset laskivat
hieman Euroopan heikomman aktiviteetin myötä. Lähi-idän
alueella uudisrakentamisen ratkaisujen tilaukset kasvoivat
huomattavasti. Modernisoinnin tilaukset kasvoivat
huomattavasti.
Amerikan alueella saadut tilaukset laskivat hieman
vertailukelpoisin valuuttakurssein tammijoulukuuhun 2022
verrattuna. Uudisrakentamisen ratkaisujen tilaukset laskivat
huomattavasti ja modernisoinnin tilaukset kasvoivat
huomattavasti.
Aasian ja Tyynenmeren alueella saadut tilaukset laskivat
selvästi vertailukelpoisin valuuttakurssein tammijoulukuuhun
2022 verrattuna. Kiinassa uudisrakentamisen ratkaisujen
tilaukset laskivat hieman tilatuissa yksiköissä mitattuna ja
laskivat huomattavasti rahamääräisesti. Muualla Aasian ja
Tyynenmeren alueella uudisrakentamisen ratkaisujen tilaukset
kasvoivat huomattavasti. Modernisoinnin tilaukset kasvoivat
huomattavasti Kiinassa ja kasvoivat selvästi muualla Aasian ja
Tyynenmeren alueella.
Tilauskanta laski 3,4 % joulukuun 2022 loppuun
verrattuna, mutta oli kuitenkin vahvalla 8 715,7 miljoonan
euron tasolla raportointikauden lopussa. Vertailukelpoisin
valuuttakurssein tilauskanta kasvoi 0,1 %.
Tilauskannan kate pysyi hyvällä tasolla. Asiakkaiden
tilausten peruutukset olivat alhaisella tasolla.
Me
2023
2022
Muutos
Vertailukelpoinen
muutos
Saadut tilaukset
8 577,7
9 131,3
-6,1 %
-1,4 %
Tilauskanta
8 715,7
9 026,1
-3,4 %
0,1 %
Saadut tilaukset koostuvat pääosin uudisrakentamisen ratkaisujen laitteiden ja modernisoinnin tilauksista. KONE ei sisällytä huoltosopimuksia saatuihin
tilauksiin, mutta niihin luetaan huoltoliiketoimintaan liittyviä tilauksia, kuten korjauksia
Uudisrakentamisen
ratkaisujen tilaukset
Modernisointitilaukset
Kokonaistilaukset
EMEA
-
+++
++
Amerikka
---
+++
-
Aasian ja Tyynenmeren alue
--
+++
--
Kiina
---
+++
---
Rahamääräisesti mitattuna vertailukelpoisin valuuttakurssein
--- Huomattavaa laskua (>10 %), -- Selvää laskua (510 %), - Hienoista laskua (<5 %), Vakaa,
+ Hienoista kasvua (<5 %), ++ Selvää kasvua (510 %), +++ Huomattavaa kasvua (>10 %)
Hallituksen toimintakertomus
Terminologia: hieman <5 %, selvästi 510 %, huomattavasti >10 %
10 KONE Vuosikatsaus 2023
Liikevaihto
KONEen liikevaihto kasvoi 0,4 % tammijoulukuuhun 2022
verrattuna ja oli 10 952,3 miljoonaa euroa. Vertailukelpoisin
valuuttakurssein liikevaihto kasvoi 5,0 % huolto- ja
modernisointiliiketoimintojen vahvan kasvun ansiosta. Vuonna
2023 toteutuneilla yrityskaupoilla ei ollut olennaista vaikutusta
KONEen tilikauden liikevaihtoon.
Uudisrakentamisen ratkaisujen liikevaihto laski 3,1 %
vertailukelpoisin valuuttakurssein. Vertailukelpoisin
valuuttakurssein huollon liikevaihto kasvoi 9,1 %
huoltokannan kasvun ja parantuneen hinnoittelun ansiosta.
Lisäksi positiivinen kehitys lisäarvoa tuottavissa palveluissa
jatkui. Modernisoinnin liikevaihto kasvoi 21,2 %
vertailukelpoisin valuuttakurssein.
KONEen hissien ja liukuportaiden huoltokanta kasvoi
edelleen ja oli selvästi yli 1,6 miljoonaa laitetta vuoden 2023
lopussa (selvästi yli 1,5 miljoonaa laitetta vuoden 2022
lopussa).
Huoltokannan kasvu oli seurausta ennen kaikkea hyvänä
jatkuneesta uusien toimitettujen laitteiden siirtymisestä
huoltokantaan. Yritysostot myötävaikuttivat huoltokannan
kasvuun. Raportointikauden aikana kilpailijoilta voitettujen tai
näille hävittyjen huoltosopimusten erotus oli hieman
negatiivinen.
Suurimmat maat liikevaihdolla mitattuna olivat Kiina (~26
%), Yhdysvallat (19 %), Saksa (7 %) ja Ranska (6 %).
EMEA-alueen liikevaihto kasvoi 6,0 % ja oli 4 490,2
miljoonaa euroa. Vertailukelpoisin valuuttakurssein liikevaihto
kasvoi 9,0 %. Uudisrakentamisen ratkaisujen liikevaihto oli
vakaa, huoltoliiketoiminnan liikevaihto kasvoi selvästi ja
modernisoinnin liikevaihto kasvoi huomattavasti.
Amerikan alueella liikevaihto kasvoi 10,3 % ja oli 2 470,2
miljoonaa euroa. Vertailukelpoisin valuuttakurssein liikevaihto
kasvoi 12,6 %. Uudisrakentamisen ratkaisujen liikevaihto
kasvoi huomattavasti, huoltoliiketoiminnan liikevaihto kasvoi
selvästi ja modernisoinnin liikevaihto kasvoi huomattavasti.
Aasian ja Tyynenmeren alueella liikevaihto laski 9,9 % ja
oli 3 991,9 miljoonaa euroa. Vertailukelpoisin valuuttakurssein
liikevaihto laski 3,2 %. Uudisrakentamisen ratkaisujen
liikevaihto laski selvästi johtuen Kiinan toimitusten laskusta.
Muualla Aasian ja Tyynenmeren alueella uudisrakentamisen
ratkaisujen liikevaihto kasvoi huomattavasti. Huollon
liikevaihto kasvoi selvästi ja modernisoinnin liikevaihto kasvoi
huomattavasti.
Huomattavaa laskua (>10 %), Selvää laskua (510 %), Hienoista laskua (<5 %), Vakaa,
+ Hienoista kasvua (<5 %), ++ Selvää kasvua (510 %), +++ Huomattavaa kasvua (>10 %)
Me
2023
2022
Muutos
Vertailukelpoinen
muutos
Uudisrakentamisen ratkaisut
4 921,5
5 399,3
-8,8 %
-3,1 %
Huolto
4 127,0
3 890,4
6,1 %
9,1 %
Modernisointi
1 903,8
1 616,9
17,7 %
21,2 %
Yhteensä
10 952,3
10 906,7
0,4 %
5,0 %
Me
2023
2022
Muutos
Vertailukelpoinen
muutos
EMEA
4 490,2
4 237,7
6,0 %
9,0 %
Amerikka
2 470,2
2 239,8
10,3 %
12,6 %
Aasian ja Tyynenmeren alue
3 991,9
4 429,2
-9,9 %
-3,2 %
Yhteensä
10 952,3
10 906,7
0,4 %
5,0 %
Uudisrakentamisen
ratkaisut
Huolto
Modernisointi
EMEA
vakaa
++
+++
Amerikka
+++
++
+++
Aasian ja Tyynenmeren alue
--
++
+++
Rahamääräisesti mitattuna vertailukelpoisin valuuttakurssein
Hallituksen toimintakertomus
11 KONE Vuosikatsaus 2023
Tulos
KONEen liikevoitto (EBIT) oli 1 200,1 miljoonaa euroa ja 11,0
% liikevaihdosta. Oikaistu liikevoitto (adjusted EBIT) oli
1 248,4 miljoonaa euroa ja 11,4 % liikevaihdosta.
Kannattavuus parani huolto- ja modernisointiliiketoimintojen
liikevaihdon vahvan kasvun, toimitusten paremman
hinnoittelun sekä alhaisempien materiaalikustannusten
ansiosta. Toimintamallin uudistamiseen liittyvät
kustannussäästöt vaikuttivat myös positiivisesti
kannattavuuteen. Inflaatio rasitti kannattavuutta.
Tammijoulukuussa 2023 vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät olivat yhteensä 48,3 miljoonaa euroa sisältäen
57,7 miljoonan euron edestä uudelleenjärjestelytoimenpiteisiin
liittyviä kuluja sekä 8,0 miljoonan euron positiivisen
vaikutuksen liittyen Venäjän liiketoimintojen myyntiin. KONE
sai päätökseen Venäjän toimintojensa myynnin lokakuussa
2023.
Vertailukelpoisilla valuuttakursseilla laskettuna
translaatiovaikutus vertailukauden liikevoittoon oli -37,5
miljoonaa euroa.
KONEen voitto ennen veroja oli 1 206,1 miljoonaa euroa.
Verot olivat 274,6 (244,0) miljoonaa euroa. Tämä vastaa 22,8
% efektiivistä veroastetta koko tilikaudelle. Katsauskauden
voitto oli 931,6 miljoonaa euroa.
Laimentamaton osakekohtainen tulos oli 1,79 euroa.
Rahavirta ja tase
KONEen tase oli vahva joulukuun 2023 lopussa.
Liiketoiminnan rahavirta (ennen rahoituseriä ja veroja)
tammijoulukuussa 2023 vahvistui 1 485,2 miljoonaan euroon
liikevoiton kasvun ja nettokäyttöpääoman muutosten
seurauksena.
Nettokäyttöpääoma (sisältäen rahoituserät ja verot) oli -
861,2 miljoonaa euroa joulukuun 2023 lopussa eli pitkälti
vakaa vuoden alkuun verrattuna. Valuuttakursseilla oli noin 37
miljoonan euron negatiivinen vaikutus nettokäyttöpääomaan.
Korollinen nettovelka oli -1 013,4 miljoonaa euroa
joulukuun 2023 lopussa. Rahavarat yhdessä lyhytaikaisten
talletusten ja lainasaamisten kanssa olivat 1 688,4
(31.12.2022: 1 970,4) miljoonaa euroa raportointikauden
lopussa. Korolliset velat olivat 687,8 (31.12.2022: 673,9)
miljoonaa euroa sisältäen eläkevastuisiin liittyvän 132,9
(31.12.2022: 140,0) miljoonan euron velvoitteen ja
vuokrasopimusvelan 349,1 (31.12.2022: 324,0) miljoonaa
euroa. Lisäksi KONEella oli työsuhde-etuuksista kirjattuja
varoja 9,2 (31.12.2022: 10,0) miljoonaa euroa.
Nettovelkaantumisaste oli -36,4 % ja omavaraisuusaste 40,9
% joulukuun 2023 lopussa.
Osakekohtainen oma pääoma oli 5,32 euroa.
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Liikevoitto, Me
1 200,1
1 031,2
Liikevoittomarginaali, %
11,0
9,5
Oikaistu liikevoitto, Me
1 248,4
1 076,6
Oikaistu liikevoittomarginaali, %
11,4
9,9
Voitto ennen veroja, Me
1 206,1
1 028,4
Tilikauden voitto, Me
931,6
784,5
Laimentamaton osakekohtainen tulos, e
1,79
1,50
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Rahavirta liiketoiminnasta (ennen rahoituseriä ja veroja), Me
1 485,2
754,7
Nettokäyttöpääoma (sisältäen rahoituserät ja verot), Me
-861,2
-903,9
Korollinen nettovelka, Me
-1 013,4
-1 309,0
Nettovelkaantumisaste, %
-36,4
-45,7
Omavaraisuusaste, %
40,9
40,3
Osakekohtainen oma pääoma, e
5,32
5,49
Hallituksen toimintakertomus
12 KONE Vuosikatsaus 2023
Investoinnit ja yritysostot
KONEen investoinnit yritysostot mukaan lukien olivat 512,7
miljoonaa euroa tammijoulukuussa 2023. Muut investoinnit
kuin yritysostot olivat pääasiassa investointeja tuotantoon
sekä tutkimus- ja kehitystoiminnan tiloihin,
järjestelmälisensseihin sekä tutkimus- ja kehitystoiminnan
työkaluihin ja laitteisiin. Investoinnit tuotantoon liittyivät
pääasiallisesti KONEen toimitusketjun resilienssin
vahvistamiseen. Investoinnit omaan käyttöön vuokrattuihin
aineellisiin hyödykkeisiin koostuivat pääasiallisesti
huoltoajoneuvoista ja toimistorakennuksista.
Yritysostot olivat 190,3 miljoonaa euroa tammi
joulukuussa 2023. Raportointikauden aikana KONE toteutti
useita, pääasiassa huoltoliiketoimintaan liittyviä hankintoja
Euroopassa. Lisäksi KONE osti jakelijan Lähi-idässä.
Tutkimus ja kehitys
KONEen tutkimus- ja kehitystoiminnan tavoitteena on
erottautua kilpailijoista asettamalla asiakkaiden ja käyttäjien
tarpeet keskiöön. Keskitymme tutkimus- ja
kehitystoiminnassamme älykkäisiin ja kestäviin ratkaisuihin,
jotka mukautuvat tulevaisuuden tarpeisiin. Yhdistämällä hissit
ja liukuportaat verkkoon mahdollistamme sujuvampaa
liikkumista ja entistä paremman käyttäjäkokemuksen.
Sisäänrakennetut digitaaliset tietoyhteydet uusimmissa
hisseissämme tekevät niistä digitaalisia alustoja lukuisille
palveluille sekä uusille liiketoimintamalleille. Autamme
asiakkaitamme saavuttamaan heidän
ekotehokkuustavoitteensa koko rakennuksen elinkaaren ajan
esimerkiksi kehittämällä jatkuvasti ratkaisujemme
energiatehokkuutta. Lisäksi jatkamme erilaisten strategisten
kumppanuuksien kehittämistä asiakaslähtöisten
ratkaisujemme parantamiseksi. KONE käy
maailmanlaajuisesti vuoropuhelua sääntelyviranomaisten
kanssa ja panostaa laaja-alaisesti standardointiin. Täten
varmistamme innovatiivisille ratkaisuille
säädöstenmukaisuuden sekä kustannuksiltaan
kilpailukykyisen pääsyn markkinoille.
Tutkimus- ja tuotekehitysmenot olivat 185,0 miljoonaa
euroa eli 1,7 % liikevaihdosta tammijoulukuussa 2023.
Tutkimus- ja tuotekehitysmenot sisältävät sekä uusien tuote-
ja palvelukonseptien kehittämisen että olemassa olevien
ratkaisujen ja palveluiden jatkokehityksen.
Vuoden 2023 ensimmäisellä vuosineljänneksellä KONE
esitteli KONE Escalator DX -sarjan ensimmäisiä ratkaisuja,
kuten KONE Design Lighting -valaisun. Sarja sisältää arvoa
lisääviä ominaisuuksia ja palveluita KONEen nykyisiin
liukuporrasmalleihin sekä liukuportaiden
modernisointiratkaisuihin.
Vuoden 2023 neljännellä vuosineljänneksellä uusi
viimeisintä tekniikkaa edustava tutkimus- ja kehityslaitos aloitti
toimintanta Chennaissa Intiassa. Kyseinen laitos sisältää
hissien testitornin ja -laboratorion. Tutkimus- ja
kehityslaitoksen tarjoamaa tekniikan huippuosaamista
hyödynnetään liukuportaiden tuotannossa, joka osaltaan
vahvistaa toimitusketjumme resilienssiä.
Vuoden 2023 aikana KONEeen digitaalisille palveluille
myönnettiin ISO 27001 kyberturvallisuussertifikaatti, joka
täydentää DX-luokan hisseille myönnettyä IEC 62443 -
sertifikaattia. ISO 27001 -sertifikaatti koskee KONE 24/7
Connected Services, KONE Online ja KONE Mobile -
ratkaisuja sekä KONEen API-ekosysteemiä ja IoT-alustaa.
KONE on ensimmäinen yritys globaalilla hissi- ja
liukuporrasalalla, jolle on myönnetty sekä IEC 62443 ja ISO
27001 -sertifikaatit. Kyseiset sertifikaatit ovat osoitus KONEen
jatkuvasta sitoutumisesta siihen, että kaikki innovaatiot
sisäänrakennetuilla tietoliikenneyhteyksillä varustelluissa
tuotteissamme ja palveluissamme täyttävät asiakkaiden ja
sääntelyn mukaiset kyberturvallisuusvaatimukset ja ovat
kestäviä myös jatkossa.
Me
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Käyttöomaisuus
161,2
101,7
Leasingsopimukset
161,1
107,5
Yritysostot
190,3
28,1
Yhteensä
512,7
237,4
Me
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Tutkimus- ja kehitysmenot
185,0
187,8
Osuus liikevaihdosta, %
1,7
1,7
Hallituksen toimintakertomus
13 KONE Vuosikatsaus 2023
Selvitys muista kuin taloudellisista
tiedoista
Yritysvastuu on KONEelle innovaatioiden lähde ja tuo meille
kilpailuetua. Haluamme olla luotettavin kumppani
asiakkaillemme koko rakennuksen elinkaaren ajan sekä
auttaa asiakkaita saavuttamaan vastuullisuustavoitteensa
mahdollistaen näin kestävämpää kaupungistumista. KONEella
vastuullisuus kattaa tarjoamamme, toimintamme ja
kulttuurimme, ja siihen kuuluu ympäristövastuu,
monimuotoisuus ja osallisuus, turvallisuus, laatu sekä eettiset
toimintaperiaatteet ja compliance. Sitoutumisemme kestävään
kehitykseen on osa KONEen strategiaa ja arvoja.
KONE on ylpeä liiketoimintansa vastuullisuudesta ja
kestävyydestä, ja odotamme samanlaista sitoutumista kaikilta
yhteistyökumppaneiltamme. Olemme sitoutuneita
noudattamaan toimintamaidemme lakeja ja muuta sääntelyä.
KONE on YK:n Global Compact -aloitteen jäsen ja on
sitoutunut noudattamaan sen kymmentä periaatetta, joiden
tavoitteena on edistää kestävää ja reilua liiketoimintaa.
Periaatteet on sisällytetty strategiaamme, politiikkoihimme ja
ohjeisiimme, kuten KONEen eettiseen ohjesääntöön,
ihmisoikeuspolitiikkaan, lahjonnan- ja korruptionvastaisuuden
politiikkaan, kilpailuoikeusohjesääntöön ja Erinomaisuus
ilmasto- ja ympäristöasioissa -ohjelmaamme sekä niihin
liittyviin prosesseihin. KONE tukee myös YK:n kestävän
kehityksen toimintaohjelmaa ja sen tavoitteita. Lisäksi KONE
on allekirjoittanut Pariisin Pledge for Action -
toimintalupauksen sekä asettanut vuonna 2020
ilmastotieteeseen perustuvat kasvihuonekaasupäästöjen
vähennystavoitteet toiminnalleen, tarjoamalleen sekä
arvoketjulleen vuoteen 2030 mennessä. Osoitamme näin
edelläkävijyyttä ilmastonmuutoksen torjunnassa ja sitoumusta
rajoittaa maapallon keskilämpötilan nousu alle 1,5
celsiusasteeseen Pariisin ilmastosopimuksen mukaisesti.
KONE noudattaa Task Force on Climate-related Financial
Disclosures (TCFD) -raportointiperiaatteita raportoidessaan
ilmastoon liittyvistä taloudellisista riskeistä ja
mahdollisuuksista. Tässä tekstissä oleva taulukko kertoo,
miltä sivuilta TCFD-suositusten mukainen sisältö löytyy.
KONEen edellinen olennaisuusarviointi tehtiin vuosina
2019-2020. Vuonna 2023 aloitimme arvioinnin päivittämisen
KONEen sisäisten sidosryhmien kanssa tulevien
raportointivaatimusten, kuten yritysten kestävyysraportoinnin
(CSRD), pohjalta. Työn tulokset tullaan julkaisemaan vuonna
2025.
KONEen strategia ja liiketoimintamalli kuvataan
vuosikatsauksen sivuilla 5-7 ja alla oleviin teemoihin liittyvät
riskit ja niiden hallinta riskitekstissä osiossa ”Selvitykseen
muista kuin taloudellisista tiedoista liittyvät riskit ja niiden
hallinta”.
Lisätietoa KONEen lähestymistavasta vastuullisuuteen on
saatavilla Yritysvastuuraportista, joka on laadittu GRI-
standardien mukaisesti. KONE julkaisi vuoden 2022
Yritysvastuuraporttinsa vuoden 2023 toisella
vuosineljänneksellä. KONEen Yritysvastuuraportti vuodelta
2023 julkistetaan vuoden 2024 toisella vuosineljänneksellä.
Yritysvastuun johtaminen ja hallituksen valvonta
Yritysvastuun johtaminen on sisällytetty toimintoihimme
kaikkialle KONEen organisaatioon. Liikkeenjohdon ja
työnjohdon tehtävä on varmistaa, että työntekijät tuntevat ja
noudattavat tehtäviään koskevia lakeja, määräyksiä ja sisäisiä
ohjeita, ja että KONEen tuotteet ja palvelut täyttävät joka
suhteessa kaikki niitä koskevat määräykset.
Ylätasolla yritysvastuusta ja sen johtamisesta vastaavat
KONEen toimitusjohtaja ja johtokunta. Johtokunta käsittelee
yritysvastuuaiheita, muun muassa ympäristöasioita,
sosiaalisia asioita sekä compliance-asioita, jokaisessa
kokouksessa huomioiden kestävän kehityksen vahva rooli
KONEen strategiassa ”Kestävää menestystä asiakkaan
kanssa”. KONEella on myös työryhmiä, joissa yritysvastuuta
ja ilmastoaiheisia asioita käsitellään säännöllisesti. Vuoden
2023 lopulla nämä työryhmät olivat Turvallisuus-, laatu-,
ympäristö- ja vastuullisuustyöryhmä sekä Teknologia- ja
tarjoamatyöryhmä, joiden molempien puheenjohtajana toimii
KONEen toimitusjohtaja. Turvallisuus-, laatu-, ympäristö- ja
vastuullisuustyöryhmän sekä Teknologia- ja
tarjoamatyöryhmän jäseninä on useita johtokunnan jäseniä.
KONEella on lisäksi vastuullisuusraportoinnin työryhmä, joka
ohjaa vastuullisuuteen liittyvien tiedonantokäytäntöjen
kehittämistä ja jonka puheenjohtajana toimivat sekä
toimitusketjuista vastaava johtaja että talousjohtaja.
Vastuullisraportoinnin työryhmän jäseniin kuuluvat
Vastuullisuus- ja ympäristöasioista vastaava johtaja ja
Compliance- ja ihmisoikeusasioista vastaava johtaja,
Corporate Controller sekä vanhempia asiantuntijoita
sijoittajasuhde-, tarkastus-, ympäristö-, viestintä- ja
taloushallintotoiminnoista. KONEen globaalit liiketoiminnot
jakavat KONEen alueorganisaatioiden kanssa yhteisen
suunnitelman, jonka avulla luodaan arvoa asiakkaille
vastuullisuuden kautta. Globaalit liiketoiminnot ja
alueorganisaatiot tarkastelevat säännöllisesti vastuullisuuteen
liittyviä edistysaskeleita toimintamme jatkuvaa parantamista
käsittelevissä kouksissaan.
Hallitus vastaa KONEen strategian toimeenpanon
valvomisesta, mikä sisältää vastuullisuuteen sekä
ilmastonmuutokseen liittyvät asiat. Lisäksi hallitus arvioi
riskejä ja riskienhallintaa, mukaan lukien ympäristöasiat,
sosiaaliset asiat sekä korruptioon ja lahjonnanvastaisuuteen
liittyvät asiat. Hallitus ja sen nimitys- ja palkitsemisvaliokunta
arvioivat ja hyväksyvät myös osakeperusteisen pitkän
aikavälin kannustinjärjestelmän vastuullisuusmittarin sekä
seuraavat siinä edistymistä.
Ulkoiset tunnustukset
KONE on saanut ulkoista tunnustusta pyrkimyksistään
harjoittaa liiketoimintaa vastuullisella tavalla.
KONEen yritysvastuuraportti 2023
Julkistetaan vuoden 2024 toisella
vuosineljänneksellä
Yritysvastuuraportti sisältää lisää
yritysvastuutietoa
Hallituksen toimintakertomus
14 KONE Vuosikatsaus 2023
KONE sijoittui Corporate Knightsin vuoden 2023 maailman
sadan vastuullisimman yrityksen listalle. Lisäksi KONE oli
jälleen mukana FTSE4Good-indeksissä ja ylsimme parhaiten
suoriutuvien yritysten joukkoon CDP:n A-listalle. CDP on
kansainvälinen organisaatio, joka ylläpitää globaalia
raportointijärjestelmää, jonka kautta yritykset, kaupungit,
valtiot ja alueet voivat mitata ja hallita ympäristövaikutuksiaan.
KONE on saanut joko ”A” tai ”A--luokituksen kymmenenä
vuonna peräkkäin, mikä kuvastaa pitkäkestoista
sitoutumistamme ympäristötyöhön ja kestävän kehityksen
mukaiseen yritystoimintaan.
KONE sai myös luokituksen A- CDP:n Supplier
Engagement -arvioinnissa, jossa annetaan tunnustusta
yritysten toiminnalle toimittajien sitouttamisessa
ilmastotyöhön. KONEelle myönnettiin lisäksi Gold-tason arvio
EcoVadiksen vastuullisuusarvioinnissa, joka kattaa ympäristö-
ja työvoima-asiat, ihmisoikeudet ja eettiset kysymykset sekä
kestävät hankintatoiminnot. KONE ylsi parhaan viiden
prosentin joukkoon kaikista EcoVadiksen vuonna 2023
arvioimista yhtiöistä.
Edellä mainittujen lisäksi talouslehti Forbes palkitsi
KONEen jälleen yhtenä maailman parhaista työnantajista
Forbes 2023 World’s Best Employers -listauksessa.
Hallituksen toimintakertomus
15 KONE Vuosikatsaus 2023
Ei-taloudelliset tunnusluvut
KPI-mittari
Tavoite
2023
2022
Ympäristöön
liittyvät asiat
Kasvihuonekaasupäästöt omasta toiminnasta (Scope 1
ja 2)
1)
Pitkän aikavälin tavoite (2030): 50 % vähennys
absoluuttisissa päästöissä, hiilineutraalit toiminnot
Hiilineutraalit tehdastoiminnot (vuoden 2024
loppuun mennessä)
2023 tavoite: 17 % vähennys absoluuttisessa
Scope 1- ja Scope 2 hiilijalanjäljessä vuoteen
2018 verrattuna ja 21 % vähennys Scope 1- ja
Scope 2 hiilijalanjäljessä vuoteen 2019
verrattuna (vertailukelpoinen raportoinnin laajuus)
Julkaistaan KONEen yritysvastuuraportissa vuoden
2024 toisella vuosineljänneksellä
Hiilineutraalit tehdastoiminnot saavutettiin 18 kuukautta
edellä aikataulua vuoden 2023 toisen
vuosineljänneksen lopussa
21 %
Tuotteisiin liittyvät kasvihuonekaasupäästöt (Scope 3)
1)
Pitkän aikavälin tavoite (2030): 40 % vähennys
Scope 3 -päästöissä suhteessa tilattuihin
tuotteisiin
Julkaistaan KONEen yritysvastuuraportissa vuoden
2024 toisella vuosineljänneksellä
KONEen tuotteiden ja arvoketjun Scope 3 -päästöt
suhteessa tilattuihin tuotteisiin laskivat 4,7 prosenttia
vuoteen 2021 verrattuna ja 4,3 prosenttia vuoteen
2018 verrattuna.
Vihreän sähkön osuus
toimitiloissamme, %
Pitkän aikavälin tavoite (2030): 100 %
2025 tavoite: 80 %
2022 tavoite: 75 %
Julkaistaan KONEen yritysvastuuraportissa vuoden
2024 toisella vuosineljänneksellä
84 %
ISO 14001 -sertifioitujen avaintoimittajien osuus, %
100 %
100 %
100 %
Kaatopaikkajätteen osuus tuotantoyksiköissämme, %
0 % vuoteen 2030 mennessä
Julkaistaan KONEen yritysvastuuraportissa vuoden
2024 toisella vuosineljänneksellä
0,2 %
Ympäristötuoteselosteen saaneiden tuotteiden mää
20 vuoteen 2023 mennessä
21
17
Henkilöstö ja
sosiaaliset
asiat
Työtapaturmataajuus (Industrial Injury Frequency Rate,
IIFR)
2)
Nolla tapaturmaa
IIFR 1,1
IIFR 1,4
Työntekijöiden sitoutuneisuus
Säilyttää vahva taso työntekijöiden sitoutumisessa
Henkilöstön sitoutumiseen liittyvää kyselyä ei toteutettu
vuonna 2023
Tulokset pysyivät korkean suoritustason globaalien
vertailuarvojen yläpuolella
Henkilöstön vapaaehtoinen vaihtuvuus, %
3)
Pitää henkilöstön vapaaehtoinen vaihtuvuus alle
markkinatason
7,9 %
7,9 %
Sukupuolijakauma johtajatason tehtävissä, %
35 % naisia johtajatason positioissa vuoteen 2030
mennessä
25,2 %
23,5 %
Keskimääräinen oppimiseen käytetty tuntien mää
työntekijää kohden
>40 tuntia vuodessa
33
35
Ihmisoikeudet,
korruption-
vastaisuus ja
lahjonta
Vuoden aikana ainakin yhden etiikkaan ja compliance-
aiheisiin liittyvän koulutuksen suorittaneiden
työntekijöiden osuus, %
92 %
85 %
53 %
Vuodelle 2022 suunnitellut koulutukset lykkääntyivät
Venäjän sanktioihin liittyvän työn ja COVID-19-
pandemian seurauksena
Toimittajien eettisen ohjesäännön (tai vastaavan)
allekirjoittaneiden keskeisimpien toimittajien osuus
KONEen ulkoisista ostoista, %
85 %
86 %
86 %
Jakelijoiden eettisen ohjesäännön allekirjoittaneiden
jakelijoiden osuus, %
100 %
92 %
42 %
Vuodesta 2022 lähtien seuraamme jakelijoiden
eettisen ohjesäännön vuoden 2018 tai 2021 version
allekirjoittaneiden jakelijoiden osuutta
1)
Ympäristötiedot on raportoitu ISO 14064 -standardin ja Greenhouse Gas Protocol Corporate Accounting and Reporting -standardin ja Corporate Value Chain (Scope 3) laskenta- ja raportointistandardin mukaisesti. Scope 2 -päästöt on laskettu
käyttämällä kaksoisraportoinnin periaatteita, jotka perustuvat GHG-protokollan Scope 2 -ohjeistukseen (hankintaperusteinen ja sijaintiperusteinen menetelmä).
2)
Tapaturmista aiheutuvat vähintään yhden päivän poissaolot miljoonaa työtuntia kohden
3)
12 kk:n aikana vapaaehtoisesti lähteneet työntekijät (joilla on vakituinen sopimus) jaettuna 12 kk:n työntekijöiden keskimääräisellä lukumäärällä
Hallituksen toimintakertomus
16 KONE Vuosikatsaus 2023
Ympäristö
KONEen strateginen tavoite on olla kestävän kehityksen
edelläkävijä, ja sen mukaisesti ympäristöohjelmamme tukee
meneillään olevaa kaupunkiympäristön vihreää ja digitaalista
muutosta älykkäiksi ekokaupungeiksi, vähähiilisiksi yhteisöiksi
ja nollaenergiarakennuksiksi.
Olemme määrittäneet KONEen ympäristöpolitiikassa
ympäristöön liittyvät vision ja tavoitteet sekä sitoutumisemme
ympäristövastuuseen kaikessa toiminnassamme. KONEen
ympäristöpolitiikka on saatavilla osoitteessa kone.com.
Saavutimme ensimmäisenä toimialallamme hiilineutraalit
tehdastoiminnot maailmanlaajuisesti vuonna 2023. Tämä
merkittävä virstanpylväs saavutettiin 18 kuukautta edellä
aikataulua, kun tuotantolaitoksistamme tuli hiilineutraaleja
toisen vuosineljänneksen lopussa. Saavutus on osoitus
sitoutumisestamme ilmastolupaukseemme ja alan
kilpailukykyisimmän toimitusketjun varmistamiseen
maailmanlaajuisesti. KONEella on kymmenen tuotantolaitosta
seitsemässä eri maassa eri puolilla maailmaa. Kaikki
tuotantolaitokset ovat aktiivisesti vähentäneet Scope 1 ja
Scope 2 -päästöjään. Toimenpiteillä päästöt ovat
pienentyneet 71 prosenttia vuoden 2018 vertailutasosta.
KONE on osana Scope 1 -päästötavoitteitaan jatkuvasti
investoinut energiatehokkuuteen ja siirtynyt vaiheittain
sähköajoneuvoihin kaikissa tuotantoyksiköissään.
Energiasäästöjen lisäämiseksi KONE on investoinut muun
muassa lämmitys-, ilmanvaihto- ja ilmastointijärjestelmiin.
Investointeja on lisäksi tehty tuotantolinjojen robotiikkaan ja
automaatioon energitatehokkuuden parantamiseksi.
Kymmenestä tuotantolaitoksesta kahdeksassa trukit on
vaihdettu sähkökäyttöisiin, ja suurin osa jäljellä olevista diesel-
trukeista käyttää biopolttoainetta. KONE on myös asentanut
aurinkopaneeleja yhdeksään tuotantoyksikköön, ja kaikki
yksiköt ovat ostaneet ainoastaan uusiutuvaa sähköä vuoden
2023 alusta lähtien. Tuotantoyksiköistä kaksi on siirtynyt
käyttämään vihreän kaukolämmön toimittajia. Jäljelle jäävät
hiilipäästöt kompensoidaan kolmannen osapuolen avulla.
Osallistuimme vuonna 2023 kaikkien aikojen
ensimmäiseen Suomen paviljonkiin COP28-tapahtumassa
(Conference of the Parties, COP28) Dubaissa. Yhdessä
julkisen ja yksityisen sektorin kumppaneiden kanssa
järjestimme ja osallistuimme useisiin tapahtumiin, joiden
KONEen ilmastonmuutokseen liittyvä raportointi TCFD:n suositusten mukaisesti
TCFD:n mukaiset tiedot
Sisältö KONEen raportissa
Hallinnointi
Hallituksen tehtävät ilmastonmuutokseen
liittyvien riskien ja mahdollisuuksien johtamisessa
Selvitys muista kuin taloudellisista tiedoista / Yritysvastuun
johtaminen ja hallituksen valvonta, s. 13
Johdon tehtävät ilmastonmuutokseen liittyvien
riskien ja mahdollisuuksien arvioimisessa ja
johtamisessa
Selvitys muista kuin taloudellisista tiedoista / Yritysvastuun
johtaminen ja hallituksen valvonta, s. 13
Strategia
Ilmastoon liittyvät riskit ja mahdollisuudet lyhyellä,
keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä
Selvitys muista kuin taloudellisista tiedoista / Ympäristöön
liittyvät asiat, s. 16
Selvitykseen muista kuin taloudellisista tiedoista liittyvät riskit
ja niiden hallinta, s. 34
Ilmastoon liittyvien riskien ja mahdollisuuksien
vaikutukset liiketoimintaan, strategiaan ja
taloudelliseen suunnitteluun
Strategia, s. 5
Selvitykseen muista kuin taloudellisista tiedoista liittyvät riskit
ja niiden hallinta, s. 34
Strategian joustavuus eri ilmastoskenaarioiden
suhteen
Selvitykseen muista kuin taloudellisista tiedoista liittyvät riskit
ja niiden hallinta, s. 34
Riskienhallinta
Prosessit ilmastoon liittyvien riskien
tunnistamiseen ja arviointiin
Selvitykseen muista kuin taloudellisista tiedoista liittyvät riskit
ja niiden hallinta, s. 34
Ilmastoriskien hallintamenetelmät
Selvitykseen muista kuin taloudellisista tiedoista liittyvät riskit
ja niiden hallinta, s. 34
Miten ilmastoriskien identifiointi, arviointi ja
hallinta on yhteydessä organisaation muuhun
riskienhallintaan
Selvitykseen muista kuin taloudellisista tiedoista liittyvät riskit
ja niiden hallinta, s. 34
Mittarit ja
tavoitteet
Ilmastoriskien ja -mahdollisuuksien arvioinnissa
käytetyt mittarit
Selvitys muista kuin taloudellisista tiedoista / Ei-taloudelliset
tunnusluvut, s. 15
Selvitys muista kuin taloudellisista tiedoista / Ympäristöön
liittyvät asiat, s. 16
Scope 1 -, Scope 2 - ja Scope 3 -päästöt ja niihin
liittyvät riskit
Selvitys muista kuin taloudellisista tiedoista / Ei-taloudelliset
tunnusluvut, s. 15
Selvitys muista kuin taloudellisista tiedoista / Ympäristöön
liittyvät asiat, s. 16
Ilmastoriskien ja -mahdollisuuksien hallintaan
liittyvät tavoitteet ja tulokset
Selvitys muista kuin taloudellisista tiedoista / Ei-taloudelliset
tunnusluvut, s. 15
Selvitys muista kuin taloudellisista tiedoista / Ympäristöön
liittyvät asiat, s. 16
Hallituksen toimintakertomus
17 KONE Vuosikatsaus 2023
kaikkien tavoitteena oli nopeuttaa vihreää ja vastuullista
muutosta kaupungeissa maailmanlaajuisesti. KONE esitteli
saavutustaan hiilineutraaleissa tehdastoiminnoissa
onnistuneena esimerkkinä siitä, mitä konkreettisilla
toimenpiteillä voidaan saavuttaa.
”Erinomaisuus ilmasto- ja ympäristöasioissa” -
ohjelmamme kattaa neljä osa-aluetta: kumppanuus asiakkaan
kanssa, tarjooma, liiketoiminta sekä ajattelutapa ja
käyttäytyminen. Ympäristöpolitiikkamme mukaisesti
kehitämme älykkäitä ja kestävän kehityksen mukaisia
teknologioita PeopleFlow® -ratkaisujamme varten ja pyrimme
olemaan ensisijainen kumppani vastuullisille
kaupunkiympäristöille. Ajamme muutosta kohti
ympäristöystävällisiä, kiertotaloutta tukevia ja hiilineutraaleja
toimintoja ja samalla osallistamme työntekijöitämme,
asiakkaitamme, toimittajiamme ja kumppaneitamme
toimimaan ilmaston ja ympäristön hyväksi. Ympäristöpolitiikan
lisäksi KONEen ja sen yhteistyökumppaneiden toiminnan
kannalta olennaisia ympäristöedellytyksiä asetetaan myös
KONEen eettisessä ohjesäännössä, toimittajien eettisessä
ohjesäännössä, jakelijoiden eettisessä ohjesäännössä,
KONEen globaaleissa toimitilaperiaatteissa sekä globaaleissa
ajoneuvo- ja matkustuspolitiikoissa.
KONE on antanut ilmastolupauksen, johon kuuluvat
ilmastotieteeseen perustuvat tavoitteet
kasvihuonekaasupäästöjen merkittävästä vähentämisestä.
Olemme sitoutuneet leikkaamaan omista toiminnoista
aiheutuvia päästöjä (Scope 1 ja 2 -päästöt) 50 prosenttia
vuoden 2018 tasosta vuoteen 2030 mennessä. Tavoite on
asetettu ilmastotieteeseen perustuvan tiukimman kriteeristön
mukaisesti ja se tähtää maapallon keskilämpötilan nousun
rajoittamiseen 1,5 celsiusasteeseen. Lisäksi aiomme
saavuttaa hiilineutraalit toiminnot vuoteen 2030 mennessä.
Tuotteiden osalta tavoittelemme samalla ajanjaksolla 40
prosentin vähennystä tuotteiden materiaaleihin ja elinkaaren
aikaiseen energian käyttöön liittyviin päästöihin (Scope 3 -
päästöt) suhteessa saatuihin tilauksiin. Olimme ensimmäinen
hissi- ja liukuporrasalan yritys, jonka tieteeseen perustuvat
tavoitteet on varmennettu uusimman ilmastotieteen
perusteella, ja tavoitteemme ovat toistaiseksi alan
kunnianhimoisimpien joukossa. Ilmastolupauksen myötä
KONE on alansa edelläkävijä työssään entistä
vastuullisempien kaupunkiympäristöjen eteen.
Teemme merkittävää yhteistyötä toimittajien kanssa
vähentääksemme päästöjä, lisätäksemme kestävien
materiaalien käyttöä ja rajoittaaksemme haitallisten aineiden
käyttöä toimitusketjussa. Arvioimme toimittajiemme
suoriutumista vastuullisuusarvioinnilla, joka on sisäinen
työkalu toimittajien ympäristövastuun ja sosiaalisen vastuun
kehityksen arviointiin. Arvioinnissa on peruskriteerit, jotka
toimittajien on täytettävä tehdäkseen yhteistyötä KONEen
kanssa, sekä muita, edistyneempiä kriteereitä.
Suurin osa ympäristöluvuistamme vuodelta 2023
julkaistaan yritysvastuuraportissa vuoden 2024 toisella
vuosineljänneksellä.
KONEen vastuullinen tarjooma
Vaatimukset älykkäämmistä ja kestävämmistä materiaaleista,
ratkaisuista ja rakennuksista kasvavat. Näemme nämä
muutokset asiakkaiden kysynnässä selvänä
kasvumahdollisuutena ja haluamme olla ensisijainen
kumppani asiakkaillemme. Osallistumme aktiivisesti erilaisiin
tutkimusprojekteihin ja -ryhmiin ymmärtääksemme entistä
paremmin muuttuvia tarpeita ja uusia teknologioita
vastuullisissa ja kestävissä kaupunkiympäristöissä sekä
ihmisten käyttäytymistä niissä.
Innovaatioillamme voi olla merkittävä rooli ilmastotoimien
edistämisessä. Tuemme kestävää ja vihreää rakentamista
energiatehokkaan ja innovatiivisen tarjooman, toimivien ja
kestävien materiaalien sekä läpinäkyvästi tuotteidemme
ympäristövaikutuksista kertovan dokumentaation avulla.
Tuotteiden elinkaaren aikainen energiankulutus on yksi
tärkeimmistä tekijöistä, joita vihreässä rakentamisessa
otetaan huomioon, ja siihen liittyvät myös KONEen tuotteiden
suurimmat ympäristövaikutukset. Tämä korostaa
energiatehokkaiden ratkaisuiden merkitystä.
Toimme markkinoille alan ensimmäisen hiilineutraalin
hissin vuonna 2022. Vuonna 2023 jatkoimme vastuullisen
tarjooman kehittämistä esittelemällä hiilineutraalit liukuportaat.
Asiakkaat voivat nyt valita hiilineutraalin vaihtoehdon sekä
erittäin energiatehokkaasta KONE DX -luokan hissistä että
KONEen liukuportaista (TM110/TM110T), joista
kompensoidaan päästöt luovutukseen asti (ml. materiaaleihin,
valmistukseen, logistiikkaan ja asennukseen liittyvät päästöt).
Hiilineutraaliuden saavuttamiseksi noudatamme
kolmivaiheista lähestymistapaa: mittaa, vähennä ja
kompensoi. Mittaamme ja kommunikoimme tuotteiden
hiilijalanjäljen ympäristötuoteselosteissa (Environmental
Product Declaration, EDP). Vähennämme aktiivisesti
hiilidioksidipäästöjämme KONEen ilmastolupauksen,
ympäristöohjeiden sekä yleisten päästövähennystavoitteiden
mukaisesti. Loput hiilidioksidipäästöt kompensoidaan
kolmannen osapuolen, South Polen, kautta.
Vuonna 2023 laajensimme hiilineutraaleita palveluitamme
uusille markkinoille (hiilineutraalit palvelut esiteltiin
ensimmäisen kerran 2021), jotta voimme tukea
asiakkaitamme saavuttamaan heidän kunnianhimoiset
ilmastotavoitteensa koko rakennuksen elinkaaren ajan.
Energiasäästöt on tehty asiakkaille näkvyiksi päivitetyillä
energiankulutusraporteilla modernisointiliiketoiminnassa.
Julkaisimme myös toimialan ensimmäisenä osittaisen
modernisoinnin ympäristötuoteselosteen, joka edistää
kiertotaloutta ja elinkaariymmärystä rakennusmarkkinoilla.
KONEella on 36 parasta mahdollista hisseille,
liukuportaille ja liukukäytäville suunnatun ISO 25745 -
standardin mukaista energiatehokkuusluokitusta hissi- ja
liukuporrasalustoilleen.
Lukuisat tuotteemme ovat saaneet ulkoista tunnustusta
vastuullisuudestaan. Vuoden 2023 aikana KONE sai
Singapore Green Building Product -luokituksen (SGBP)
KONE N MonoSpace DX, KONE S Monospace DX, KONE
3000 MiniSpace ja KONE TranSys -hisseille, sekä KONE
TravelMaster 110 -liukuportaille. KONEella on tällä hetkellä
yhteensä yhdeksän korkeimman mahdollisimman luokituksen
saanutta SGBP-sertifioitua ratkaisua. KONE oli ensimmäinen
hissi- ja liukuporrasalan yritys, joka saavutti vastaavat
huippuluokitukset vertikaalisen liikenteen kategoriassa. SGBP
-luokiteltuja ratkaisuja suositellaan käytettäväksi Green Mark -
serfifioiduissa rakennuksissa.
Vuoden 2023 aikana KONE Malesia sai vihreän tuotteen
sertifikaatit N MonoSpace®, N MiniSpace, MiniSpace,
TranSys ja 3000 S Monospace ® hissialustoille sekä
TravelMaster 110 -liukuporrasalustalle Malesian Green
recognition -hankkeelta (MyHIJAU). MyHIJAU -sertifikaatti on
Malesian hallituksen hyväksymä, ja se kokoaa yhteen
paikalliset ja kansainväliset ympäristöstandardit täyttävät
sertifioidut tuotteet ja palvelut yhden merkin alle.
Vuoden 2023 aikana KONE sai myös
Byggvarubedömningen (BVB) -ympäristöarviointiyhdistyksen
Hallituksen toimintakertomus
18 KONE Vuosikatsaus 2023
hyväksymät arviot yhdeksälle tuotteelle. BVB on voittoa
tavoittelematon organisaatio, joka arvioi rakentamisen
ratkaisuja ja edistää kestävien rakennusmateriaalien käyttöä.
KONEella oli vuoden aikana tärkeitä saavutuksia myös
tuotteidensa ympäristö- ja terveysvaikutusten läpinäkyvään
kommunikointiin liittyen. Julkaisimme ympäristötuoteselosteen
neljälle ratkaisullemme, sisältäen kaksi
ympäristötuoteselostetta modernisointiratkaisuille: KONE
MiniSpace DX HighRise with Steel Rope -hissille, KONE
TransitMaster 120 -liukuportaille sekä KONE NanoSpace
DX -modernisointiratkaisulle ja KONE MonoSpace® Upgrade
DX -hissin osittaiselle modernisointiratkaisulle. Vuoden 2023
lopulla KONEella oli yhteensä 21 kolmannen osapuolen
varmentamaa EN15804-standardin mukaista
ympäristotuoteselostetta. Ympäristötuoteselosteemme
kattavat myydyimmät hissialustamme niin matalammissa kuin
korkeammissa rakennuksissa. Lisäksi KONEella on
kahdeksan ulkoisesti varmennetta terveyttä koskevaa
tuoteselostetta. Näistä kolme julkaistiin vuoden 2023 aikana:
KONE TranSys DX -hissille, sekä KONE TravelMaster
110 ja TransitMaster 120 -liukuportaille.
Omat toiminnot
Laskelmat KONEen vuoden 2022 hiilijalanjäljestä valmistuivat
vuoden 2023 ensimmäisellä vuosineljänneksellä. Tiedot
KONEen kokonaishiilijalanjäljestä (Scope 1, 2 ja 3 -päästöt)
ovat ulkoisesti varmennettu. Vuonna 2022 KONEen
tavoitteena oli pienentää omista toiminnoista aiheutuvaa
hiilijalanjälkeä (Scope 1 ja 2 -päästöt) 16 prosentilla vuoteen
2018 verrattuna. Tämä tavoite ylittyi, kun Scope 1 ja 2 -
päästöt laskivat lähes 17 prosenttia suhteessa vuoden 2018
vertailutasoon. Toimintamme laajentuessa mittaamme myös
vertailukelpoista hiilijalanjälkeä, joka pieneni 21 prosenttia
vuonna 2022 vuoteen 2019 verrattuna. Merkittävimmät tekijät
Scope 1 ja 2 -kasvihuonepäästöjen vähenemisessä oli
siirtyminen uusiutuvan sähkön käyttämiseen toimitiloissamme
maailmanlaajuisesti. KONE on sitoutunut vähentämään
sähkönkäyttöä toiminnoissaan ja on asettanut tavoitteen lisätä
uusiutuvista lähteistä tulevan sähkön osuutta yli 80 prosenttiin
vuoden 2022 loppuun mennessä ja 100 prosenttiin vuoteen
2030 mennessä. Vuonna 2022 uusiutuvista lähteistä tulevan
sähkön osuus oli 84 prosenttia sähkönkulutuksesta (2021: 80
prosenttia). Kaikki tuotantolaitoksemme, pois lukien Intia,
käyttivät ainoastaan paikallisesti tuotettua tai ostettua
uusiutuvaa sähköä.
Useat KONEen tytäryhtiöt jatkoivat toimenpiteitä
ajoneuvokantansa sähköistämiseksi. Pienennämme jatkuvasti
polttoainekulutustamme sähköistämällä ajoneuvokantaamme
sekä vähentämällä ajettavien kilometrien määrää
huoltosuunnitelmien optimoinnilla, tietoliikenneyhteyksiä
hyödyntämällä sekä toteuttamalla vikaselvityksiä etänä.
Esimerkiksi huoltoliiketoiminnassa käytetään edelleen
sähköisiä tavarapyöriä ja sähköpotkulautoja, ja Hong
Kongissa vaihdetaan vanhoja moottoripyöriä sähköisiin
moottoripyöriin. Vuoden 2023 lopussa Norjassa 31 prosenttia
ja Hollannissa yli 13 prosenttia autokannastamme koostui
sähköajoneuvoista. Vuoden 2023 aikana edistyttiin hyvin kohti
tavoitettamme vähentää kasvihuonekaasupäästöjä omassa
toiminnassamme (Scope 1 ja 2).
Valtaosa liiketoimintamme päästöistä muodostuu omien
toimintojemme ulkopuolella arvoketjussa, erityisesti
tuotteidemme elinkaaren aikaisesta energiankulutuksesta
sekä materiaaleista. Vuonna 2022 tuotteiden materiaaleihin ja
elinkaaren aikaiseen energian käyttöön liittyvät
kasvihuonepäästöt vähenivät 4,7 prosenttia vuoteen 2021
verrattuna ja 4,3 prosenttia vuoteen 2018 verrattuna,
suhteessa saatuihin tilauksiin. Yksi merkittävimmistä laskuun
vaikuttavista tekijöistä oli tuotteiden edelleen parantunut
energiatehokkuus, esimerkiksi energiatehokkaammilla
sähköistysjärjestelmillä sekä regeneratiivisella koneistolla
varustettujen hissien osuuden kasvu tilatuissa tuotteissa.
Lisäksi vuonna 2022 suurempi osa asiakkaiden rakennuksista
sijaitsi maissa, jotka lisäsivät uusiutuvan energian osuutta
kansallisessa sähköntuotannossaan, tuottaen vähemmän
kasvihuonepäästöjä. Parannamme jatkuvasti tuotteisiin
liittyvien Scope 3 -päästöjen laskentaa työskentelemällä
yhdessä toimittajiemme ja kumppaneidemme kanssa
läpinäkyvämmän ja tehokkaamman tiedonkeruun
mahdollistamiseksi. Vuonna 2023 jatkoimme panostamista
toimittajiimme liittyvään vastuullisuuteen vahvistaen
organisaatiotamme, mutta myös yhteistyötämme keskeisten
toimittajiemme kanssa.
KONE on asettanut erillisen tavoitteen vähentää Scope 3 -
logistiikkapäästöjä vuosittain 4 prosenttia suhteessa
toimitettuihin yksiköihin. Vuonna 2022 Scope 3 -
logistiikkapäästöt nousivat 3,5 prosenttia suhteessa
toimitettuihin yksiköihin edeltävään vuoteen verrattuna.
KONEen pitkän aikavälin tavoite (2030) jätteenkäsittelylle on 0
prosenttia kaatopaikkajätettä tuotantoyksiköistämme. Vuonna
2022 olimme jo alhaisella tasolla osuuden ollessa 0,2
prosenttia (2021: 0,4 prosenttia).
KONEen pitkän tähtäimen (2030) ja vuosittainen
biodiversiteettitavoite on, että tuotantoalueemme eivät sijaitse
UNESCO World Heritage-, Nature 2000- tai muilla
luonnonsuojelualueilla tai biodiversiteetille tärkeissä paikoissa,
tai näiden läheisyydessä. Vuonna 2023 KONE saavutti
tavoitteen. Vuonna 2023 KONE osallistui YK:n Global
Compact Science -aloitteeseen perustuvaan Nature-
koulutusohjelmaan, joka auttaa yrityksiä vahvistamaan
biodiversiteettityötään käyttämällä tieteeseen perustuvia
parhaita käytäntöjä ja tehostamalla strategioita luontoon
liittyvien tavoitteiden saavuttamiseksi. Lisäksi valikoidut
KONEen työntekijät suorittivat
biodiversiteettijohtamisohjelman.
KONE käyttää ISO 14001 -ympäristöjärjestelmää
ympäristösuorituskykynsä parantamiseksi. Järjestelmä kattaa
konsernitoiminnot sisältäen kaikki tutkimus- ja
tuotekehityssekä tuotantoyksiköt, ja 32 merkittävää
tytäryhtiötä. Kaiken kaikkiaan kolmella KONEen
tuotantolaitoksella on ISO 50001 -energiahallintajärjestelmän
sertifiointi. Vuoden 2023 lopussa 100 prosenttia (2022: 100
prosenttia) avaintoimittajista oli ISO14001-sertifioituja, kun
tavoite on 100 prosenttia.
Puurakennusten kysyntä on kasvanut.
Tuotantolaitoksellamme Suomessa on yhä FSC® (Forest
Stewardship Council) Alkuperäketjun sertifikaatti, joka
todentaa luotettavasti, että tuotantolaitoksessa valmistettujen
hissien puukomponentit ovat peräisin ekologisista ja
sosiaalisesti vastuullisista lähteistä. KONEen Ison-Britannian
ja Pohjois-Irlannin tytäryhtiöillä on sama sertifikaatti, mikä
tarkoittaa, että asiakkaille voidaan tarjota tämä todennus koko
toimitusketjulle näihin maihin asennetuille hisseille.
Hallituksen toimintakertomus
19 KONE Vuosikatsaus 2023
Henkilöstö ja sosiaaliset asiat
Tavoitteenamme on muodostaa osaavin ja sitoutunein
ammattilaisten tiimi, joka menestyy muuttuvassa maailmassa.
Erinomainen työntekijäkokemus, monimuotoisuus ja
osallistava kulttuuri, jatkuva oppiminen, joustavuus ja
hyvinvointi ovat ydinelementit muutos- ja kehitysalueessa
nimeltä ”Osallistuvat ja osaavat ihmiset”. Se on yksi neljästä
KONEen laajuisesta kehitysalueesta, jotka tukevat
strategiamme onnistumista. Eettiset periaatteet ohjaavat
kaikkia KONEen toimintoja. Henkilöstöllä on oikeus
turvalliseen ja terveelliseen työympäristöön,
oikeudenmukaisiin ja tasapuolisiin työehtoihin,
henkilökohtaiseen hyvinvointiin, yhdistymisvapauteen,
kollektiiviseen neuvotteluoikeuteen sekä kaikenlaisesta
syrjinnästä, häirinnästä ja kiusaamisesta vapaaseen
työympäristöön.
Toimintamallin uudistus ja sen vaikutus
tapaamme työskennellä
Tammikuussa 2023 KONE ilmoitti suunnittelevansa
toimintamallinsa uudistamista vahvistaakseen kilpailukykyään
ja asiakaslähtöisyyttään muuttuvassa toimintaympäristössä.
Tavoitteena on viedä KONEen strategiaa eteenpäin
nopeammin ja tehokkaammin ja toimia asiakkaiden kanssa
tiiviimmin vahvistamalla maantieteellisiä alueorganisaatioita.
Alun perin toimenpiteiden arvioitiin johtavan noin 1 000
työpaikan vähenemiseen maailmanlaajuisesti. Uusi
organisaatiorakenne astui voimaan 1. heinäkuuta 2023.
Samalla astuivat voimaan muutokset KONEen johtokunnassa
ja uudet hallinnoinnin ja liiketoiminnan suorituskyvyn
johtamisen mallit otettiin käyttöön. Toimintamallia tullaan
edelleen kehittämään myös uudistusohjelman loppumisen
jälkeen. Toimenpiteet tavoiteltujen 100 miljoonan euron
kustannussäästöjen saavuttamiseksi saatiin päätökseen
vuoden 2023 lopussa.
Monimuotoisuus ja osallisuus
Edistämme aktiivisesti monimuotoisuutta ja arvomme tukevat
meitä osallistavan yrityskulttuurin rakentamisessa.
Tarkastelemme monimuotoisuutta useasta eri näkökulmasta,
kuten aiemman ammatillisen taustan, kyvykkyyksien ja
sukupuolen kannalta. Yksi monimuotoisuus- ja
osallisuustavoitteistamme (Diversity, Equity and Inclusion) on
nostaa johtajatason positioissa olevien naisten osuus 35
prosenttiin vuoteen 2030 mennessä. Raportointikauden
aikana naisten osuus johtajatason positioissa kasvoi 25.2
prosenttiin (2022: 23.5 prosenttia). 88 prosenttia (2022: 89
prosenttia), eli valtaosa työntekijöistämme globaalisti on
miehiä. Jatkamme panostustamme tasapainoisemman
sukupuolijakauman saavuttamiseksi kaikilla organisaatiomme
tasoilla. Raportointivuonna KONEen palveluksessa oli 152
(151) kansallisuuden edustajia. Vahvistaaksemme globaalia
lähestymistapaamme ja syventääksemme asiakas- ja
markkinaymmärrystämme olemme asettaneet tavoitteita
kulttuurisen monimuotoisuuden kasvattamiseksi globaaleissa
tiimeissämme.
Vuoden 2023 aikana jatkoimme ylimmän johdon
osallistamista monimuotoisuus- ja osallisuuskysymyksissä,
jotta johto voi näyttää tietä osallistavan kulttuurin luomisessa.
Olemme myös jatkaneet KONEen maayhtiöiden
monimuotoisuuden ja osallisuuden vahvistamista useiden
toimenpiteiden kautta läpinäkyvästä viestinnästä
datavetoiseen päätöksentekoon ja osallistavampiin
käytäntöihin ja kulttuuriin. Juhlistimme kansainvälistä
naistenpäivää sekä Pride-kuukautta ja jatkoimme yhteistyötä
Naistyöntekijöiden SPARK-ryhmän sekä LGBTIQ+ -ryhmän
(#fromKONEwithPride) kanssa tavoitteenamme
henkilökunnan osallistamisen kokemuksen parantaminen
avoimen vuorovaikutuksen ja positiivisten tekojen kautta.
Jatkoimme yhteistyötämme Workplace Pride -järjestön kanssa
oppiaksemme LGBTIQ+ -osallisuudesta työpaikalla ja
paransimme Workplace Pride Global Benchmark -
suoriutumista 7 prosentilla vuodesta 2022.
Monimuotoisuuden ja osallisuuden painoarvo näkyy myös
KONEen osakeperusteisen pitkän aikavälin
kannustinjärjestelmän vastuullisuusmittarissa, joka sisältää
monimuotoisuuteen liittyviä tavoitteita.
KONEen kulttuuri ja työntekijöiden
sitoutuneisuus
Vuoden 2023 aikana jatkoimme KONEen kulttuurin
kehittämistä varmistaaksemme, että se tukee strategisia
tavoitteitamme. Keskityimme erityisesti kulttuurin kehittämisen
juurruttamiseen olemassa oleviin prosesseihin ja
muutosaktiviteetteihin työntejöiden kokemukseen, ohjelmiin
ja johtamistaitojen kehittämiseen. Jatkoimme myös
tietoisuuden kasvattamista siitä, että jokainen työntekijämme
osallistuu omalla käytöksellään ja toiminnallaan strategiamme
onnistumiseen sekä hyödynsimme KONE Culture Playbook -
ohjekirjaa, joka on kutsu jokaiselle KONEen työntekijälle
osallistua ajattelu- ja työskentelytapojemme kehittämiseen.
KONEen tavoitteena on olla erinomainen työpaikka ja
henkilöstön hyvinvoinnista huolehtiminen on keskeinen tekijä
tämän tavoitteen saavuttamisessa. Henkilöstöstä välittäminen
heijastuu kulttuuriimme ja arvoihimme. Hyvinvointia ohjataan
globaalin hyvinvointistrategian avulla ja maatasolla
hyvinvointitavoitteita edistetään KONE kuntoon -ohjelmilla,
jotka tukevat fyysistä, henkistä, taloudellista ja sosiaalista
hyvinvointia.
KONE tukee joustavaa työskentelyä ja vuoden 2023
aikana kasvatimme joustavan työskentelyn mahdollisuuksia
esimerkiksi tarjoamalla henkilöstölle mahdollisuuden
hybridityöskentelyyn, joustaviin työaikoihin ja tiivistettyyn
työviikkoon. Uskomme joustavuuden luovan kestäviä
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Työntekijöiden keskimääräinen lukumäärä
63 164
63 186
Työntekijöiden lukumäärä kauden lopussa
63 536
63 277
EMEA
23 583
23 628
Amerikka
7 625
7 442
Aasian ja Tyynenmeren alue
32 328
32 208
Henkilöstön vapaaehtoinen vaihtuvuus oli 7,9 % (7,9 %). Raportointikauden henkilöstökulut olivat yhteensä 3 656 (3 533) miljoonaa euroa. KONEen
työntekijöistä maantieteellisesti 37% (31.12.2022: 37%) oli EMEA-alueella, 12% (12%) Amerikassa ja 51% (51%) Aasian ja Tyynenmeren alueella.
Hallituksen toimintakertomus
20 KONE Vuosikatsaus 2023
työskentelytapoja, jotka mahdollistavat työntekijöillemme työn
ja vapaa-ajan tasapainon sekä pitkäkestoisen uran KONEella.
KONE järjestää vuosittain European Employee Forum -
tapahtuman, jossa ylin johto ja työntekijöiden edustajat
keskustelevat eri aihepiireistä työturvallisuudesta
liiketoiminnan kehittämiseen. Henkilöstön jatkuva
osallistuminen yhtiön kehittämiseen varmistetaan kahdesta
neljään kertaa vuodessa kokoontuvan pienemmän työryhmän
tapaamisissa. Vuonna 2023 järjestetyn Employee Forum -
tapahtuman aiheita olivat säännöllisten liiketoimintapäivitysten
ja ”Kestävää menestystä asiakkaan kanssa” -strategiasta
keskustelun lisäksi toimintamallin uudistus sekä
huoltoliiketoiminnan kehittäminen sekä turvallisuus,
vastuullisuus ja laatu.
Koulutus ja osaamisen kehittäminen
Vuonna 2023 koulutuksessa ja osaamisen kehittämisessä
keskittyimme varmistamaan, että ammattilaisillamme kentällä,
myyntitehtävissä sekä johtovastuullisissa tehtävissä on
tarvittavat taidot ja kyvykkyydet tehtävissään suoriutumiseen.
Jatkuvan kyvykkyyksien kehittämisen avulla voimme vaikuttaa
henkilöstömme turvallisuuteen, hyvinvointiin sekä
pysyvyysasteeseen KONEella.
Suurimman osan koulutuksesta, etenkin
kenttätyöntekijöillemme, toteuttavat kenttäkouluttajat
työkohteissa. Tarjoamme myös laajan valikoiman digitaalisia,
pelillistettyjä ja virtuaalitodellisuuden mahdollistamia
oppimisratkaisuja sekä näitä kaikkia yhdistäviä, mukautettuja
oppimismahdollisuuksia henkilökohtaiseen koulutukseen.
Vuoden 2023 aikana KONEen työntekijät käyttivät
keskimäärin yli 30 tuntia muodolliseen koulutukseen.
Vuoden 2023 keskityimme myös johtamistaitojen
kehittämiseen erityisesti toimintamallin uudistamisen takia.
Johto- ja esimiestehtävissä toimiville työntekijöille tarjottiin
laaja valikoima oppimismahdollisuuksia esimerkiksi
muutosjohtamiseen, vaikeiden keskusteluiden käsittelyyn
sekä muuttuvina aikoina johtamiseen liittyen. Tämän lisäksi
johtajille tarjottiin erilaisia työkaluja ja tukea uusien tiimien
työskentelyn käynnistämiseen.
Oppimisen globaali sisäinen seurantaraportti julkaistiin
vuonna 2022 ja vuoden 2023 aikana sitä täydennettiin
kenttäkoulutukseen liittyvillä priorisoitujen oppimisratkaisujen
suoritusdatalla läpinäkyvyyden lisäämiseksi. Oppimiskulttuurin
vaaliminen jatkui raportointikauden aikana ja kannustimme
henkilöstöämme ottamaan vastuuta omasta kehityksestään
säännöllisten kehityskeskustelujen, ura- ja kehitystavoitteiden
ilmaisemisen sekä kykyprofiilien täydentämisen avulla.
Parhaiden osaajien löytäminen
Yksi keskeisimmistä osa-alueista KONEen
henkilöstöstrategiassa on parhaiden osaajien löytäminen
tarjoamalla paras työntekijäkokemus.
Rekrytointimäärät laskivat vuoden 2023 ensimmäisellä
vuosipuoliskolla toimintamallin uudistuksen takia, mutta
palasivat normaalille tasolle raportointikauden loppuun
mennessä. Uudenlaisten kykyjen etsiminen ja
monimuotoisuuden lisääminen rekrytointien kautta ovat
edelleen tärkeä painopiste KONEelle. Panostuksemme
rekrytoinnin monimuotoisuuden lisäämiseen näkyi hissi- ja
liukuporrasalan ulkopuolelta tulevana suurena hakijamääränä
avoimiin työpaikkoihin. Onnistuimme myös rekrytoimaan
KONEelle yhä enemmän työntekijöitä, joilla on uusia
kyvykkyyksiä liittyen esimerkiksi digitalisaatioon ja
ratkaisumyyntiin. Johdonmukaiset toimenpiteet uusien
osaajien etsimisessä sekä ennakoivassa osaajien
tunnistamisessa ovat auttaneet pitämään rekrytointiaikataulut
ja rekrytointien laadun hyvällä tasolla huolimatta yhä
haastavammasta rekrytointimarkkinasta.
Vuonna 2023 jatkoimme myös työnantajakuvamme
vahvistamista aktiivisella oppilaitosyhteistyöllä. Tarjosimme
uransa alussa oleville työntekijöille yli 2 000
oppisopimuspaikkaa sekä paikallisia harjoittelupaikkoja
korkeakouluopiskelijoille.
Turvallisuus
Turvallisuus on KONEen prioriteettilistan kärjessä. Pyrimme
olemaan alallamme edelläkävijä terveyden ja turvallisuuden
saralla sekä parantamaan jatkuvasti suorituskykyämme
terveys- ja turvallisuusasioissa. KONEeella on integroitu,
yhtiön laajuinen turvallisuudenhallintajärjestelmä (Safety
Management System, SMS), joka asettaa
vähimmäisvaatimukset ja ohjaa meitä henkilöstön, laitteiden
käyttäjien sekä kumppaneiden turvallisuuden takaamisessa.
Järjestelmä perustuu ISO 45001 työterveyden ja -
turvallisuuden johtamisjärjestelmän vaatimuksiin ja asettaa
monissa tapauksissa paikallista lainsäädäntöä korkeammat
standardit. Vuoden 2023 aikana olemme uudistaneet
turvallisuuden johtamismalliamme ja tehostaneet strategisia
pitkän aikavälin suunnitelmiamme turvallisuuden
kehittämiseksi. Tämä tukee siirtymistä kohti ennakoivampia
turvallisuuden johtamiskäytäntöjä sekä parempaa
integraatiotaa yhtiön muihin toimintoihin.
KONEen omistautuminen turvallisuuteen näkyy kaikkialla
suunnittelussa, teknisten ratkaisujen kehittämisessä,
tuotannossa, huollossa, koulutuksessa sekä asiakkaiden
tukipalveluissa. Sovellamme johdonmukaisesti
turvallisuudenhallintajärjestelmää kaikessa toiminnassa ja
suunnittelemme ratkaisut ja prosessit siten, että voimme
harjoittaa liiketoimintaa turvallisesti ja kestävästi. Esihenkilöt
tekevät säännöllisiä tarkastuksia mitatakseen KONEen
periaatteiden, prosessien ja määriteltyjen työtapojen
noudattamista. Mikäli poikkeamia havaitaan, ryhdytään
korjaaviin toimenpiteisiin. KONEella toteutetaan myös
prosessitarkastuksia, jotta tunnistetaan mahdolliset turvallista
työskentelyä estävät tekijät. Jos tarkastuksissa löydetään
puutteita, työ keskeytetään kunnes turvallinen työskentelytapa
on tunnistettu.
Työturvallisuuteen liittyvien riskien hallitseminen on
erityisen tärkeää, ja siksi meillä on KONEen laajuiset
standardit, joiden avulla varmistetaan, että riskit tunnistetaan
ja arvioidaan ja niitä hallitaan. KONEella on yhdeksän
keskeistä turvallisuusperiaatetta, jotka tukevat tärkeimpien
työturvallisuusriskien hallintaa ja vakavien vaaratilanteiden
ennaltaehkäisyä. Näiden periaatteiden mukaista käytöstä
odotetaan kaikilta KONEen työntekijöiltä, alihankkijoilta ja
yhteistyökumppaneilta.
KONEen turvallisuusohjelmien tarkoitus on parantaa
turvallisuutta. Yksi konsepteista on Lean-metodologiasta
lainattu Gemba-konsepti. KONEen johtajat tekevät
säännöllisiä Gemba-kävelyitä erilaisissa työympäristöissä
tarkkaillakseen ja ymmärtääkseen todellista työympäristöä,
löytääkseen mahdollisuuksia jatkuvaan parantamiseen ja
oppiakseen uusia tapoja tukea työntekijöitä työturvallisuuteen
liittyvissä asioissa. Toinen konsepti on turvallisuusjohtamisen
inhimillisten tekijöiden (Human Factors, HF) lähestymistapa.
Hyödynnämme tätä lähestymistapaa yhä enemmän
Hallituksen toimintakertomus
21 KONE Vuosikatsaus 2023
tapaturmien tutkimuksissa, laajentaaksemme keskittymistä
teknisten näkökohtien ja vaatimustenmukaisuuden lisäksi
myös siihen, miten inhimilliset tekijät edistävät turvallisuutta
sekä positiivisesti että negatiivisesti. Vuoden 2023 aikana
jatkoimme myös alihankkijoiden turvallisuuden kehittämisen
tarkastusohjelmaa (Subcontractor Safety Development Audit,
SSDA), keskittyen KONEen yksiköiden alihankintatoimintojen
turvallisuuden johtamisen tarkasteluun. Nykytilan
perusteellisemman arvioinnin jälkeen ohjelma etenee
päivitetyllä toimintasuunnitelmalla.
Seuraamme jatkuvasti suorituskykyämme turvallisuuden
saralla useilla eri mittareilla. Ennakoivina mittareina olemme
asettaneet tavoitteita muun muassa johdon
työpaikkavierailujen sekä asiakas- ja käyttäjäturvallisuutta
edistävien tapahtumien määrälle. Vuonna 2023 KONEen
työtapaturmataajuus (IIFR, Industrial Injury Frequency Rate)
oli 1,1 (1,4). Työtapaturmataajuuden osalta tavoitteemme on
saavuttaa 0,6 vuoteen 2030 mennessä, ja pitkän aikavälin
tavoitteemme on nolla tapaturmaa. Pyrkimyksemme on jatkaa
tapaturmien ja vahinkojen vähentämistä ja odotamme vuosia
jatkuneen suotuisan turvallisuuskehityksen jatkuvan
panostamalla vahvasti henkistä ja fyysistä turvallisuutta
tukevan kulttuurin rakentamiseen.
Tukeaksemme oppimista aikaisemmista tapaturmista ja
välttääksemme tapaturmia tulevaisuudessa, kaikilla KONEen
työntekijöillä on pääsy KONEen maailmanlaajuiseen
turvallisuusraportointityökaluun (KONE Safety Solution, KSS),
ja heitä kannustetaan raportoimaan aktiivisesti
turvallisuuspoikkeamista. KONE Safety Solution -työkalussa
raportoitujen läheltä piti -tilanteiden määrä kasvoi vuoden
2023 aikana 4 prosenttia (2022: 17 prosenttia). Koska
raportoitujen läheltä piti -tilanteiden määrä on pysynyt
tasaisesti hyvällä tasolla, jatkoimme raportointikauden aikana
läheltä piti - tilanteiden ja tapaturmaraporttien laadun,
tutkimisen ja analysoinnin edistämistä sekä tiedon
hyödyntämisen ja läpinäkyvyyden parantamista, ja käytännön
oppien jakamista. Suorituskykyä turvallisuusasioissa seurattiin
kuukausittain kaikilla alueilla, globaaleissa
turvallisuuskokouksissa sekä johtoryhmässä.
Turvallisuuteen liittyvät viestintäkampanjat sekä koulutus
tukevat terveys- ja turvallisuustietoisuutta KONEella.
Toukokuussa 2023 kaikki yksiköt osallistuivat
maailmanlaajuiseen KONEen turvallisuusviikkoon, jonka
teema oli ”Puhu ja toimi turvallisuuden puolesta” (Speak up
and act for safety). Teema korosti miten tärkeää on antaa
kaikille mahdollisuus ilmaista turvallisuusasioitaan ja
raportoida läheltä piti -tilanteista sekä noudattaa menetelmiä
ja turvallisia käytäntöjä. Viikon aikana järjestettiin useita
turvallisuuteen liittyviä aktiviteetteja sekä sisäisille että
ulkoisille sidosryhmille. Lisäksi järjestettiin vielä vuoden
vaihteessa maailmanlaajuinen turvallisuuskampanja, jonka
tavoitteena oli lisätä turvallisuuteen sitoutumista sekä
riskitietoisuutta. Kampanjan teema, ”Viime hetken
riskiarviointi” (Last-minute risk assessment, Stop and Go), oli
jatkoa turvallisuusviikolle ja kehotti kaikkia arvioimaan riskejä
sekä lopettamaan työskentelyn turvaamattomissa
olosuhteissa. Kaikki KONEella ovat velvollisia arvioimaan
käsillä olevien tehtävien turvallisuuden ja heillä on myös
velvollisuus ja valtuudet lopettaa työ, jos se on turvatonta,
pyytää tukea tai ryhtyä tarvittaviin toimiin työn jatkamiseksi
turvallisesti. Edistämme edelleen kulttuuria, jossa valtaa työn
lopettamiseen voidaan käyttää ilman pelkoa rangaistuksesta.
KONEen henkilöstöltä edellytetään yleisen
turvallisuuskoulutuksen suorittamista. Koulutus kattaa
KONEen turvallisuuden hallinnan sekä työterveys- ja
turvallisuuspolitiikan. Vuoden 2023 aikana järjestimme
kampanjan, jossa koulutus annettiin kertaustehtäväksi
jokaiselle KONEen työntekijälle. Saavutimme kahdeksan
viikon aikana tavoitteemme 80 prosentin suoritusasteesta.
Vuoden lopussa suoritusaste oli 90 prosenttia. KONEen
työntekijät saavat myös työnsä kannalta olennaista
lisäkoulutusta työterveys- ja turvallisuusasioissa. Vuoden
aikana järjestettiin myös säännöllisiä maailmanlaajuisia
toolbox talks -keskusteluita edistämään yhtenäisiä käytäntöjä
sekä tukemaan paikallisia turvallisuusyksiköitä. Toolbox-
materiaalit ovat koko KONEen henkilöstön saatavilla.
Hissien, liukuportaiden ja automaattiovien turvallisuuden
parantaminen koskee kaikkia osapuolia
teknologiatoimittajia, huoltopalvelujen toimittajia, kiinteistöjen
omistajia ja laitteiden käyttäjiä. Tästä syystä KONE tekee
tiivistä yhteistyötä asiakkaidensa kanssa auttaakseen heitä
käyttämään laitteitamme turvallisesti, tunnistamaan
mahdolliset turvallisuusriskit ja käsittelemeen tilanteita, jotka
voivat johtaa turvallisuusriskeihin. Kommunikoimme
aktiivisesti turvallisuudesta, järjestämme turvallisuuteen
liittyviä aktiviteetteja ja tarjoamme asiakkaillemme ja
laajemmallekin joukolle koulutusta ja opetusmateriaalia
auttaaksemme heitä käyttämään laitteita turvallisesti.
Hallituksen toimintakertomus
22 KONE Vuosikatsaus 2023
Ihmisoikeudet, korruption vastaisuus ja
lahjonta
KONEella on Global Compliance -tiimi, joka vastaa tehokkaan
compliance- ja etiikkaohjelman kehittämisestä,
toteuttamisesta ja ylläpidosta. KONEen Global Compliance -
komitea, johon kuuluu neljä johtoryhmän jäsentä, Corporate
Controller sekä globaaleista compliance-asioista vastaava
johtaja, valvoo ja neuvoo ohjelman toteuttamista sekä
kokontuu neljännesvuosittain keskustelemaan siitä. Lisäksi
Kiinassa, Amerikassa ja sekä Lähi-idän, Turkin ja Afrikan
alueella toimivat compliance-vastaavat auttavat KONEen
compliance-ohjelman toteuttamisessa alueellisesti tukemalla
paikallista johtoa sekä alueellisia compliance-komiteoita
tekemällä riskiarviointeja, tarjoamalla compliance-koulutusta
ja suorittamalla tutkimuksia työntekijöiden väärinkäytöksiä
sekä ihmisoikeus- ja korruptiorikkomuksia koskevista
syytöksisä.
Eettinen ohjesääntö on olennainen osa KONEen
yrityskulttuuria ja se on eettisten liiketoimintakäytäntöjemme
perusta. Ohjesääntö määrittelee KONEen henkilöstöltä ja
KONE-yhtiöiltä edellytettävän vastuullisen ja eettisen
käytöksen ja se on saatavilla 33 eri kielellä KONEen
verkkosivuilla osoitteessa kone.com. Eettinen ohjesääntö
kattaa eturistiriidat, korruption, kilpailu- ja kauppasääntöjen
noudattamisen, työhyvinvoinnin, terveyden ja turvallisuuden,
ympäristövaatimusten noudattamisen, ihmisoikeudet,
tietosuoja-asiat, petokset ja varkauden, kyberturvallisuuden,
immateriaalioikeudet ja luottamuksellisuuden, ulkoisen
viestinnän, sisäpiirikaupan sekä miten ohjesäännön
rikkomuksista tehdään ilmoitus. Ohjesääntö korostaa myös
sitä, että KONE ei suvaitse minkäänlaisia kostotoimia niitä
kohtaan, jotka hyvässä uskossa ilmoittavat eettisen
ohjesäännön rikkomuksesta.
Työntekijöille järjestetään säännölllisesti verkko-, video- ja
face-to-face-koulutusta liittyen eettisiin liiketoimintatapoihin.
Kaikkien KONEen työntekijöiden on suoritettava vähintään
yksi eettisiin liiketoimintatapoihin liittyvä koulutus vuosittain.
Vuonna 2023 lanseerasimme kaikille KONEen työntekijöille
pakollisen lahjonnan- ja korruptionvastaisuuteen liittyvän
verkkokoulutuksen. Vuoden 2023 loppuun mennessä 85
prosenttia (yli 53 000 suoritusta) KONEen työntekijöistä oli
suorittanut koulutuksen. GiantKONEen työntekijät tulevat
suorittamaan koulutuksen vuoden 2024 aikana saatuaan
pääsyn uuteen Learning Management -järjestelmään
Kiinassa.
Kaikilta KONEen työntekijöiltä edellytetään eettiseen
ohjesääntöön tutustumista ja sen noudattamista sekä
ohjesäännön vastaisesta toiminnasta raportointia sitä varten
järjestettyjen kanavien kautta. Sisäisiä raportointikanavia ovat
raportointi johdolle, HR-osastolle, lakiosastolle tai
Compliance-yksikölle. Sisäisten raportointikanavien lisäksi
KONEella on luottamuksellinen raportointikanava, KONE
Compliance Line, johon kaikilla työntekijöillä, toimittajilla,
jakelijoilla ja muilla tahoilla on pääsy kaikkina aikoina. KONE
Compliance Line -raportointikanavaa ylläpitää riippumaton
ulkoinen palveluntarjoaja, ja se on saatavilla (nimettömästi
paikallisten lakien salliessa) puhelimitse ja/tai verkossa yli 30
eri kielellä. Ilmoituksia voi tehdä eri aiheista, esimerkiksi
varkauksista, vilpillisestä raportoinnista, korruptiosta,
kilpailuoikeudesta, ihmisoikeuksista, häirinnästä ja syrjinnästä,
tietosuojasta, ympäristöasioista ja turvallisuudesta,
kauppasäännösten noudattamisesta sekä eturistiriidoista.
Kaikki ilmoitukset käsittelee puolueeton KONEen Compliance-
tiimi. Paikallisen lainsäädännön vaatiessa olemme ottaneet
käyttöön myös yksikkökohtaisia raportointikanavia.
Vuonna 2023 saimme 190 compliance -ilmoitusta (2022:
178), joista 29 prosenttia (2022: 32 prosenttia) tuli Compliance
Line -kanavan kautta. Kaikista ilmoituksista 27 prosenttia
(2022: 30 prosenttia) liittyi petokseen tai korruptioon, 42
prosenttia (2022: 34 prosenttia) henkilöstöhallintoon (ml.
häirintä, syrjintä ja kiusaaminen), 15 prosenttia (2022: 14
prosenttia) eturistiriitoihin, ja loput 16 prosenttia (2022: 22
prosenttia) useisiin muihin kategorioihin. Vuonna 2023 saatiin
päätökseen yhteensä 195 tapausta, joista 36 prosenttia oli
joko osittain tai täysin perusteltuja, ja näissä tapauksissa
kurinpitotoimet vaihtelivat ohjaavista istunnoista työsuhteen
päättämiseen. Yhteensä 35 työntekijää (2022: 26) irtisanottiin
tai irtisanoutui ilmoituksiin liittyneiden tutkimusten myötä.
KONEen yleistä eettistä ohjesääntöä täydentävät
toimittajien eettinen ohjesääntö ja jakelijoiden eettinen
ohjesääntö. Toimittajien eettinen ohjesääntö on saatavilla 30
kielellä. KONEen toimittajia koskevassa eettisessä
ohjesäännössä määritellään toimittajille asetetut vaatimukset.
Siinä käsitellään esimerkiksi lakien noudattamista, eettistä
käytöstä, nollatoleranssia lahjonnan ja korruption suhteen
sekä työelämään ja ihmisoikeuksiin, terveyteen ja
turvallisuuteen sekä ympäristöön liittyviä edellytyksiä. KONE
voi päättää sopimuksensa ohjesääntöä rikkovan toimittajan
kanssa.
KONE edellyttää toimittajiensa noudattavan toimittajien
eettistä ohjesääntöä kaikessa toiminnassaan KONEen, omien
työntekijöidensä ja alihankkijoidensa kanssa sekä kolmansien
osapuolten kanssa, mukaan lukien julkis- ja paikallishallinnon
edustajat. Kaikkien toimittajien edellytetään allekirjoittavan
ohjesääntö. Vuoden 2023 loppuun mennessä 86 prosenttia
(2022: 86 prosenttia) KONEen kokonaisostoista pääasiallisten
toimittajien sekä asennusalihankkijoiden kanssa oli sellaisten
toimijoiden kanssa, jotka ovat allekirjoittaneet toimittajien
eettisen ohjesäännön tai vastaavan. Tavoitteemme vuodelle
2023 oli 85 prosenttia. Vuoden 2024 tavoitteemme on 87
prosenttia.
KONEen jakelijoiden eettinen ohjesääntö käsittelee
samoja aiheita kuin toimittajien eettinen ohjesääntö ja on
saatavilla seitsemällä eri kielellä. Yhteistyökumppaneina
jakelijoidemme odotetaan noudattavan ohjesäännön
vaatimuksia kaikessa toiminnassaan KONEen, omien
työntekijöidensä, asiakkaidensa ja alihankkijoidensa kanssa
sekä kolmansien osapuolten kanssa, mukaan lukien julkis- ja
paikallishallinnon edustajat. Vaadimme kaikkia jakelijoitamme
allekirjoittamaan ohjesäännön. Vuodesta 2022 lähtien olemme
seuranneet niiden jakelijoiden osuutta, joka ovat
allekirjoittaneet ohjesäännön vuoden 2018 tai 2021 version.
Vuoden 2023 lopussa 92 prosenttia (2022: 42 prosenttia)
jakelijoistamme oli allekirjoittanut joko 2021 (89 prosenttia) tai
2018 (3 prosenttia) version jakelijoiden eettisestä
ohjesäännöstä.
Kaikki yllä mainitut ohjesäännöt ovat saatavilla KONEen
verkkosivuilla osoitteessa kone.com.
Korruptionvastaisuus ja lahjonta
Osana lahjonnanvastaista ohjelmaamme julkaisimme vuoden
2023 aikana uuden lahjonnan- ja korruptionvastaisuuteen
(Anti-Bribery and Corruption, ABC) liittyvän politiikan.
Lahjonnan- ja korruptionvastaisuuteen liittyvä politiikka
perustuu KONEen eettiseen ohjesääntöön, tarkoituksenaan
tarjota työntekijöille ohjeita lahjonnan- ja
korruptionvastaisuuteen liittyvien riskialttiiden tilanteiden
Hallituksen toimintakertomus
23 KONE Vuosikatsaus 2023
hoitamiseen. Kyseinen politiikka on saatavilla yli 30 eri kielellä
sekä sisäisesti että ulkoisesti osoitteessa kone.com.
Lahjonnan- ja korruptionvastaisuuteen liittyvässä politiikassa
todetaan KONEen nollatoleranssi lahjontaa ja korruptiota
kohtaan, esitellään kiellettyjä järjestelyjä (mm. suora ja
epäsuora lahjonta, fasilitointimaksut, liialliset lahjat ja
vieraanvaraisuus sekä sopimattomat lahjoitukset ja
sponsorointi), selostetaan kolmannen osapuolen riskejä,
kuvataan KONEen riskiperusteista lähestymistapaa lahjonnan
ja korruption ehkäisemiseen, annetaan esimerkkejä
käytännön riskitilanteista, joita työntekijöiden tulisi varoa ja
annetaan ohjeita epäillyistä rikkomuksista ilmoittamiseen.
Lahjonnan- ja korruptionvastaisuuteen liittyvän politiikan
julkaisuun liittyi pakollinen verkkokoulutus kaikille KONEen
työntekijöille. Koulutuksesta laadittiin kaksi eri versiota, jotka
sisälsivät erilaisia riskiskenaarioita henkilöstölle ja
operatiiviselle henkilöstölle. Erillinen kohdennettu lahjoihin ja
vieraanvaraisuuteen liittyvä koulutus jatkui vuoden 2023
aikana. Kaikki KONEen uudet työntekijät ovat velvollisia
suorittamaan myös vuonna 2022 päivitetyn
kilpailulainsäädäntöön liittyvän verkkokoulutuksen.
Ihmisoikeuksien kunnioittaminen
Olemme sitoutuneet kunnoittamaan ja tukemaan
ihmisoikeuksia, mukaan lukien kansainvälisessä
ihmisoikeusasiakirjassa määriteltyjä ihmisoikeuksia,
Yhdistyneiden kansakuntien yrityksiä ja ihmisoikeuksia
koskevia pariaatteita, Kansainvälisen työjärjestö ILO:n
julistuksessa määriteltyjä työelämän perusperiaatteita ja -
oikeuksia, sekä OECD:n monikansallisten yritysten
toimintaohjeita. Odotamme liikekumppaneiltamme
samantasoista sitoutumista koko arvoketjussa.
Sitoutumisemme sekä odotuksemme on kirjattu KONEen
ihmisoikeuspolitiikkaan ja muihin siihen liittyviin periaatteisiin,
mukaan lukien KONEen toimittajien ja jakelijoiden eettinen
ohjesääntö. Ihmisoikeuspolitiikkamme on saatavilla
osoitteessa kone.com ja se tarkistetaan vuosittain.
KONEen Global Compliance -komitea on vastuussa
ihmisoikeuksista KONEella. Ihmisoikeustyöryhmämme, joka
raportoi Global Compliance -komitealle, jatkoi työtään vuoden
2023 aikana ihmisoikeusohjelman eteenpäin viemiseksi
KONEella. Ihmisoikeusohjelmasta keskustellaan ja sitä
tarkastellaan säännöllisesti Global Compliance -komiteassa ja
vastuullisuusraportoinnin työryhmässä.
Vuonna 2023 ihmisoikeustyöryhmä keskittyi neljään
keskeiseen osa-alueeseen:
1) Toimenpiteiden tunnistaminen ja eteenpäin vieminen
sääntelyn mukaisten vaatimusten täyttämiseksi
2) KONEen maailmanlaajuisen ihmisoikeusvaikutusten
arvioinnin päivittäminen ja jatkotoimenpiteiden
käynnistäminen
3) Työntekijöiden ja muiden sidosryhmien
ihmisoikeustietoisuuden lisääminen, sekä
4) KONEen toimittajien ihmisoikeusarviointeja koskevan
ohjelman tarkistaminen.
Työryhmän painopistealueet käydään läpi vuosittain, jotta
voidaan varmistaa niiden tehokas yhteensovitus
ihmisoikeusohjelmamme tavoitteiden kanssa.
Ihmisoikeuksien sisällyttäminen KONEen
strategiaan, ohjesääntöihin ja prosesseihin
Ihmisoikeusvaikutuksia tunnistetaan, arvioidaan ja
priorisoidaan läpi KONEen liiketoiminnan, ja niitä pyritään
jatkuvasti estämään ja lieventämään sisällyttämällä
ihmisoikeudet strategiaan, ohjesääntöihin sekä prosesseihin.
Ihmisoikeuksien due diligence -prosessi koostuu vaikutusten
arvioinnista, kolmansien osapuolten suorittamista due
diligence -selvityksistä, toimittajien tarkastuksista sekä
sisäisistä arvioinneista ja selvityksistä. Ihmisoikeuksia
koskevaa due diligence -prosessia kehitetään jatkuvasti, jotta
mahdolliset oman toiminnan ja toimitusketjun riskit
tunnistetaan ja niitä hallinnoidaan.
Päivitimme globaalin ihmisoikeusvaikutusten arviointimme
vuonna 2023 ulkoisen konsultoinnin avulla vastaamaan
nykyistä toimintaamme ja liiketoimintaympäristöämme, sekä
tunnistaaksemme mahdollisia muutoksia keskeisissä
ihmisoikeuksissamme. Tehdyn arvioinnin perusteella
keskeiset ihmisoikeutemme ovat pysyneet samoina kuin
vuonna 2019: työntekijöiden terveys ja turvallisuus koko
arvoketjussa sekä yksilöiden työoikeuksien kunnioittaminen
(pakko- tai lapsityövoiman käytön, syrjinnän, häirinnän tai
kiusaamisen kieltäminen sekä yhdistymisvapauden,
työehtosopimusneuvotteluiden ja asianmukaisten työolojen
takaaminen). Arvioinnin perusteeella laadimme yhdessä
asiaankuuluvien sisäisten sidosryhmien kanssa
seurantasuunnitelman, jonka avulla pyrimme lieventämään
ihmisoikeusriskejä omassa toiminnassamme ja
arvoketjussamme. Vuonna 2023 seurantasuunnitelmassa
keskityttiin korkean riskin aihealueisiin. Keskisuuren riskin
aihealueita käsitellään vuonna 2024.
Jatkoimme verkossa ja paikan päällä suoritettavien
toimittajien ihmisoikeusarviointien toteuttamista, jotta
toimitusketjujen mahdolliset riskit tunnistetaan ja niitä
hallinnoidaan. Kehitimme myös uuden, vuodesta 2024
voimaan astuvan prosessin, jota johtaa erityinen KONEen
toimittajien vastuullisuuden tiimi. Tässä prosessissa
toimittajan paikan päällä tehtävän ihmisoikeusarvioinnin
suorittaa ulkopuolinen kolmas osapuoli.
Vuonna 2023 laajensimme compliance-seulontaratkaisun
alla seulottavien ja seurattavien kolmansien osapuolten
määrää. Seulontaratkaisu seuloo ja tarkkailee jatkuvasti
olennaisia toimittajiamme, asiakkaitamme ja muita kolmansia
osapuolia, kattaen kansainväliset haitalliset tiedotusvälineet,
sanktiot ja tarkkailulistat.
Viestimme säännöllisesti ihmisoikeustoiminnastamme ja
sen kehityksestä sekä KONEen sisällä että ulkoisesti
verkkosivuillamme osoitteessa kone.com.
Hallituksen toimintakertomus
24 KONE Vuosikatsaus 2023
EU-taksonomian mukainen raportointi
EU-taksonomia on luokitusjärjestelmä ympäristön kannalta
kestäville taloudellisille toiminnoille. Se on kehys sijoitusten
ohjaamiseksi kestävämpiin toimintoihin teknisten
arviointikriteerien, ympäristötavoitteiden, ei merkittävää
haittaa -kriteerien ja vähimmäistason sosiaalisten
suojatoimien ja kautta. KONE julkaisee tiedot muiden kuin
taloudellisten tietojen raportointia koskevan Non-Financial
Reporting Directive (NFRD) -direktiivin mukaisesti ympäristön
kannalta kestävistä taloudellisista toiminnoista, kuten on
määritelty EU-taksonomiassa.
Tässä vaiheessa Ilmastosäädöksen piiriin on luettu vain
ne taloudelliset toiminnat, joilla on suurin tarve ja potentiaali
vaikuttaa merkittävästi ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen
sopeutumiseen. KONEen tulkinta on, että suuri osa sen
liiketoiminnasta, toisin sanoen hissien ja liukuportaiden
valmistus, huolto ja modernisointi, ei ole luokitusjärjestelmän
piirissä, koska toimiala ei ole suuripäästöisimpien toimialojen
joukossa. Tästä huolimatta KONE on tunnistanut
liiketoiminnastaan luokitusjärjestelmäkelpoisia ja
luokitusjärjestelmän mukaisia toimintoja. Tuemme siirtymistä
kestävämpiin kaupunkiympäristöihin ja rakennuksiin
tarjoamalla energiatehokkaita ja innovatiivisia ratkaisuja sekä
käyttämällä terveellisiä ja kestäviä materiaaleja. Olemme
myös asettaneet kunnianhimoiset ilmastotieteeseen
perustuvat tavoitteet merkittävistä vähennyksistä
kasvihuonekaasupäästöissämme vuoteen 2030 mennessä.
Lue lisää KONEen ympäristötyöstä tästä raportista
löytyvästä osiosta ”Selvitys muista kuin taloudellisista
tiedoista”.
Arviointi luokitusjärjestelmäkelpoisesta
liikevaihdosta
Vuonna 2023 Euroopan Komissio julkaisi uudet
luokitusjärjestelmän toiminnat neljälle jäljelläolevalle
ympäristötavoitteelle. Ensimmäisenä vuonna yritykset
raportoivat uusien toimintojen osalta vain
luokitusjärjestelmäkelpoisuutta, luokitusjärjestelmän
mukaisuus tullaan raportoimaan vuodesta 2024 eteenpäin.
Olemme tunnistaneet useita uusiin ympäristötavoitteisiin
sopivia toimintoja KONEen liiketoiminnassa.
Hissien ja liukuportaiden elinkaari on tyypillisesti pitkä, ja
sitä voidaan pidentää entisestään huolto- ja
modernisointipalveluilla. Säännöllinen huolto tukee tuotteen
käytettävyyttä, ja modernisointi pidentää tuotteen elinkaarta
energiatehokkuutta, turvallisuutta ja hissin ulkoasua
päivittämällä. Taloudellisen toiminnan 5.1 ”Korjaus,
kunnostaminen ja uudelleenvalmistus” kuvaus sisältää
sellaisten tavaroiden korjauksen ja kunnostuksen, joita
asiakas on aiemmin käyttänyt niiden suunniteltuun
käyttötarkoitukseen. KONE arvioi hissien ja liukuportaiden
osittaisen modernisoinnin sopivan toiminnan kuvaukseen, ja
näin ollen tästä tuleva liikevaihto raportoidaan
luokitusjärjestelmäkelpoisena.
KONEella on velvollisuus myydä varaosia huoltoyhtiöille,
jotka huoltavat KONEen valmistamia tuotteita. Tämä sopii
toiminnan 5.2 “Varaosien myynti” kuvaukseen, ja liikevaihto
raportoidaan luokitusjärjestelmäkelpoisena.
Toiminnat 5.1 ja 5.2 liittyvät tuotteisiin ja varaosiin, joita
käytetään NACE-koodiin C28.22 ”Nosto- ja siirtolaitteiden
valmistus” luokiteltaviin tuotteisiin, ja ne soveltuvat näinollen
KONEen liiketoimintaan.
EU Taksonomian kohdassa “Informaatio ja viestintä”
olevan taloudellisen toiminnan 4.1 “Datavetoisten IT/OT-
ratkaisujen tarjoaminen” kuvauksen katsotaan soveltuvan DX-
luokan hissien valmistukseen, niiden huoltoon sekä 24/7
Connected Serviceen, ja näiden toimintojen liikevaihto
raportoidaan luokitusjärjestelmäkelpoisena. KONEen DX-
hissit on varustettu digitaalisilla alustoilla ja
ohjelmointirajapinnoilla, joiden avulla hissit liitetään
uudenlaisiin käyttömukavuutta parantaviin ratkaisuihin ja
palveluihin. KONE 24/7 tarjoaa älykästä ennakoivaa huoltoa
pilviyhteyden kautta. Palvelu takaa asiakkaalle paremman
turvallisuustason ennakoimalla häiriöt ja auttaa suorittamaan
huollot ja korjaukset jo ennen vian ilmenemistä. Tämä
parantaa laitteen käytettävyyttä ja auttaa pienentämään
ympäristöjalanjälkeä.
Toiminta 4.1 sisältää liikevaihdon regeneratiivisella
koneistolla valmistettujen DX-hissien osalta. Muut
regeneratiivisella koneistolla varustetut hissimallit on
sisällytetty toimintaan 3.6.
Hissien ja liukuportaiden lisäksi KONEen tarjoomaan
kuuluvat automaattiovet, ja osa oviliiketoiminnasta on arvioitu
luokitusjärjestelmäkelpoiseksi toiminnaksi. Taloudellisen
toiminnan 3.5 ”Rakennusten energiatehokkuuslaitteiden
valmistus” -määritelmässä mainitaan NACE-koodi C25.12,
joka kattaa metalliovien ja -ikkunoiden, niiden kehyksien sekä
ikkunaluukkujen, porttien ja metallisten huoneen väliseinien
valmistamisen. KONEen liikevaihto liukuovien, kääntöovien,
pyöröovien, kääntöporttien, rullaovien, pikarullaovien, nosto-
ovien, tallien ovien ja porttien valmistamiseen liittyen sopii
tähän määritelmään ja on arvioitu
luokitusjärjestelmäkelpoiseksi.
Myös näihin ovi- ja/tai porttiratkaisuihin liittyvän
asennuksen, huollon ja korjauksen liikevaihto on
luoitusjärjestelmäkelpoista toiminnan 7.3
”Energiatehokkuuslaitteiden asennus, huolto ja korjaus” -
määritelmän perusteella. Toimintojen 3.5 ja 7.3 merkittävän
edistämisen kriteerit täyttävien ovien valmistukseen,
asennukseen, huoltoon ja korjaukseen liittyvä liikevaihto ei ole
olennaista, minkä johdosta luokitusjärjestelmän mukaisuutta
ei ole arvioitu.
Arviointi luokitusjärjestelmän mukaisesta
liikevaihdosta
KONEen tavoitteena on olla ilmastonmuutosta kestävien ja
vastuullisten rakennusten paras kumppani niiden koko
elinkaaren ajan. Vastuulliseen tarjoomaamme kuuluvat
johtavat energiatehokkaat ratkaisut ja vastuulliset materiaalit.
Yksi KONEen uraauurtavista ekotehokkaista ratkaisuista on
regeneratiivinen koneisto. Kun regeneratiivisella koneistolla
varustettu hissi laskeutuu raskaalla kuormalla tai nousee
kevyellä kuormalla, se voi ottaa talteen energiaa muuntamalla
varastoidun mekaanisen energian sähköiseksi energiaksi
moottorissa, joka toimii generaattorina. Generoitu energia
palautetaan takaisin rakennuksen sähköverkkoon, jossa muu
rakennuksen laitteisto, esim. LVI-laitteet, voi hyödyntää sitä.
Regeneratiivisella koneistolla varustettujen hissien
valmistamisen katsottiin soveltuvan parhaiten EU
Taksonomian taloudelliseen toimintaan 3.6 ”Muiden
vähähiilisten teknologioiden valmistus”. Alla olemme
arvioineet toiminnan EU Taksonomian liitteen I 2020/852
kriteerejä vasten.
Välttääkseen kaksoislaskennan, KONE on
uudelleenkategorisoinut regeneratiivisella koneistolla
varustetut DX-hissit taloudellisesta toiminnasta 3.6 toimintaan
4.1. Tämä on johtanut hieman matalampaan
luokitusjärjestelmän mukaiseen liikevaihtoon toiminnalle 3.6
verrattuna vuoden 2022 raportointiin.
Merkittävän edistämisen kriteerit
KONE on arvioinut 3.6:n merkittävän edistämisen kriteerit ja
todennut toimintojensa olevan vaatimustenmukaiset.
Hallituksen toimintakertomus
25 KONE Vuosikatsaus 2023
Vaikka regeneroidun energian määrä vaihtelee
rakennustyypin mukaan, säästö voi olla mahdollisesti 20-40
prosenttia keskikokoisissa kerrostaloissa. Tämä tuottaa
merkittävän elinkaaren aikaisen
kasvihuonepäästövähennyksen verrattuna markkinoilla
olevaan parhaaseen vaihtoehtoiseen ratkaisuun, kuten
moderniin hissimoottoriteknologiaan ilman kykyä syöttää
energia takaisin sähköverkkoon. Euroopan komissio on
vertaillut erilaisia parhaita vaihtoehtoisia hissiteknologioita
vuonna 2019 osana ecodesign -direktiivin valmistelua. KONE
on suorittanut hisseilleen kolmannen osapuolen varmentamia
elinkaariarvioita, jotka pitävät sisällään hiilikädenjälkidataa
hissituotekategorian sääntöjen ja Euroopan komission yleisten
suositusten mukaisesti. Elinkaaren aikaiset
kasvihuonepäästöjen säästöt on laskettu ISO -standardien
mukaisesti.
Ei merkittävää haittaa -kriteerit
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Osana vuosittaista riskiarviointiprosessiaan KONE on tehnyt
fyysisten ilmastoriskien arvioinnin. KONEen riskien ja
mahdollisuuksien arviointi kattaa ilmastonmuutokseen liittyvän
skenaarioanalyysin kansainvälisen ilmastonmuutospaneelin
(Panel for Climate Change) skenaarioiden mukaisesti.
Tavoitteena on varmistaa, että yhtiön strategia kestää
ilmastonmuutosta useissa erilaisissa mahdollisissa
tulevaisuuden tilanteissa. Analyysin ensimmäisessä
vaiheessa KONE keskittyi ilmastoon liittyvien riskien ja
mahdollisuuksien laadullisiin vaikutuksiin toiminnan keskeisillä
strategisilla suoritusalueilla, joita ovat suorat
materiaalihankinnat, tuotantotoiminta, logistiikka sekä tuote- ja
palvelusuunnittelu.
Lopputulos analyysista oli, että fyysiset ilmastoriskit eivät
ole merkittäviä. KONE on tehnyt toimenpiteitä varmistaakseen
toimintojensa jatkuvuuden globaalisti, ja aktiivisesti kehittää
liiketoiminnan jatkuvuuden hallintamenetelmiä vähentääkseen
toimitusketjun mahdollisten häiriöiden todennäköisyyttä.
Lue lisää KONEen lähestymisestä ilmastonmuutokseen
sopeutumiseen tästä raportista löytyvästä osiosta ”Selvitys
muista kuin taloudellisista tiedoista”.
Vesivarojen tarjoamien luonnonvarojen kestävä käyttö
ja suojelu
KONEen kaikille tuotantoyksiköille osana ISO 14001 -
sertifiointia tehty ympäristövaikutusten arviointi sisälsi
vesivarojen vaikutusten arvioinnin. Vettä käytetään KONEen
toiminnoissa kaikkialla maailmassa lähinnä
saniteettitarkoitukseen. Vesi on pääasiassa kunnallista vettä,
ja jätevesi johdetaan paikalliset määräykset täyttäviin
kunnallisiin jätevedenpuhdistamoihin.
Joissakin KONEen tuotantoyksiköissä vettä käytetään
vähäisissä määrin teollisissa prosesseissa, esimerkiksi
suljetun kierron maalaus- ja pinnoitusprosesseissa sekä
jäähdytystarkoituksiin. Tuotantoyksiköt seuraavat
vedenkulutusta ja jätevesipäästöjä, ottavat vaadittavat
näytteet ja raportoivat paikallisille viranomaisille paikallisten
määräysten mukaisesti. Kahdella tuotantoyksiköllä on omat
jätevedenpuhdistamot, joita valvotaan säännöllisesti ja joille
on saatu asianmukaiset luvat. KONEen arvion mukaan yhtiön
tuotantoyksiköt eivät sijaitse alueilla, joihin kohdistuu suurta
vesikuormitusta, ja toimintoja tarkastetaan säännöllisesti.
Ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja
vähentäminen
KONE on arvioinut liitteen C kriteerit (a)-(e) ympäristön
pilaantumisen ehkäisemiseen ja vähentämiseen liittyen, ja
todennut täyttävänsä vaatimukset. Kriteeri (f) edellyttää, että
”toiminta ei johda seuraavien tuotteiden valmistukseen,
markkinoille saattamiseen tai käyttöön: asetuksen (EY) N:o
1907/2006 57 artiklassa säädettyjen kriteerien mukaiset ja
kyseisen asetuksen 59 artiklan 1 kohdan mukaisesti
määritellyt aineet sellaisenaan, seoksissa tai esineissä, kun
niiden massaosuus on vähintään 0,1 prosenttia vähintään 18
kuukauden ajan, paitsi jos toiminnanharjoittajat arvioivat ja
dokumentoivat, että markkinoilla ei ole saatavilla muita
soveltuvia vaihtoehtoisia aineita tai tekniikoita ja että aineita
käytetään valvotuissa olosuhteissa”.
KONEella on ympäristöön liittyvät johdonmukaiset
toimintatavat ja ohjesäännöt jotka edellyttävät että aineet,
materiaalit, komponentit, osat, osalaitteistot, koneistot,
tuotteet, pakkausmerkinnät tai tuotteiden valmistuksessa tai
niiden komponenteissa käytetyt merkinnät täyttävät Euroopan
komission vaatimukset. KONE tekee jatkuvasti töitä
rajoittaakseen kiellettyjen aineiden määrää tuotteissaan ja
pyrkii käyttämään ainoastaan aineita jotka ovat kestäviä
ympäristön kannalta, ja teknisesti sekä taloudellisesti
kannattavia.
Tietyt KONEen tuotteissa käytetyt komponentit sisältävät
REACH Candidate -listalla olevia aineita. Lyijyn ollessa näistä
merkittävin, KONE on tehnyt arvioinnin analysoimalla onko
lyijyä sisältäville komponenteille markkinoilla muita soveltuvia
vaihtoehtoja, ja olisiko näihin vaihtoehtoihin siirtyminen
teknisesti ja taloudellisesti toteutettavissa. Arvioinnin
toteuttivat ja dokumentoivat KONEen tuotesuunnittelun
asiantuntijat ja tutkimus- ja tuotekehityksen
yritysvastuusasiantuntijat. Arvioinnin lopputuloksen
perusteella KONE ei ole tietoinen että markkinoilla olisi
soveltuvia vaihtoehtoisia tekniikoita, jotka olisivat teknisesti
ja/tai taloudellisesti toteutettavissa. Lyijyn käyttö on olennaista
myös turvallisuuden näkökulmasta, koska hissin
turvallisuuden kannalta tärkeiden komponenttien, kuten
sähköistyksen ja lyijyakun tehtävänä on varmistaa
matkustajien turvallisuus hissiä käytettäessä, kuten
mahdollisten sähkökatkojen aikana.
Siirtyminen kiertotalouteen
KONE tukee kiertotaloutta keskittymällä vähentämään
ratkaisuissaan ja toiminnassaan käytettäviä materiaaleja,
energiaa ja muita resursseja. Optimoimme materiaalien
käyttöä esimerkiksi robotiikan, automaation ja
tuotesuunnittelun avulla, kierrättämällä jätettä aina
mahdollisuuksien mukaan ja käyttämällä pakkausmateriaaleja
uudelleen. KONE pyrkii maksimoimaan positiiviset
ympäristövaikutukset ja minimoimaan negatiiviset vaikutukset
ratkaisujensa elinkaaren aikana. Tämä ulottuu raaka-aineiden
käytöstä aina niiden käytöstä poistamiseen, kuten
materiaalien kierrättämiseen. Jopa 90 % KONEen ratkaisujen
materiaaleista voidaan ottaa talteen. KONEen
modernisointiratkaisut edistävät rakennusten kunnostamista ja
käyttötarkoituksen muuttamista. KONEen tuotteet on
suunniteltu purettaviksi uudelleenkäyttöä ja kierrätystä varten.
Kierrätysmateriaalien osuus KONEen tuotteissa on tällä
hetkellä suhteellisen alhainen, ja pyrimme yhdessä
toimittajiemme kanssa lisäämään metallien
kierrätysmateriaalien osuutta tinkimättä laitteiden
turvallisuudesta ja tehokkuudesta.
Hallituksen toimintakertomus
26 KONE Vuosikatsaus 2023
Biologisen monimuotoisuuden suojelu ja
ennallistaminen
Ympäristövaikutusten arvioinnit on tehty kaikille KONEen
tuotantoyksiköille osana ISO 14001 -sertifiointia. Yksiköille
toteutetaan kaikki vaaditut ympäristönsuojelun lieventämis- ja
kompensaatiotoimenpiteet paikallisten viranomaisvaatimusten
perusteella, ja ne sisältyvät KONEen ISO 14001 -sertifiointi- ja
tarkastusprosesseihin.
KONE on suorittanut vuonna 2023 arvioinnin ja todennut,
että sen tuotantolaitokset eivät sijaitse UNESCO World
Heritage-, Nature 2000- tai muilla luonnonsuojelualueilla tai
biodiversiteetille tärkeissä paikoissa tai näiden läheisyydessä.
KONE on asettanut tämän myös pitkän tähtäimen (2030) ja
vuosittaiseksi tavoitteekseen.
Vähimmäistason sosiaaliset suojatoimet
KONE on arvioinut EU:n kestävän rahoituksen foorumin
määrittämät vähimmäistason suojatoimet liittyen
ihmisoikeuksiin, lahjontaan ja korruptioon sekä
verosääntelyyn ja reiluun kilpailuun ja todennut toimintojensa
olevan vaatimustenmukaiset.
KONEen eettinen ohjesääntö, ihmisoikeuspolitiikka,
lahjonnan- ja korruptionvastaisuuden politiikka sekä muut
asiaanliittyvät ohjeet asettavat periaatteet ja vaatimukset, joita
edellytetään KONEen työntekijoiltä, KONEen yhtiöiltä,
toimittajilta, jakelijoilta ja muilta kumppaneilta. KONE on
sitoutunut kunnioittamaan ja noudattamaan kansainvälisesti
tunnustettuja työ- ja ihmisoikeuksia koskevia normeja.
KONEella on ihmisoikeuksien huolellisuusvelvoite -prosessi,
joka koostuu vaikutuksen arvioinnista, kolmannen osapuolen
suorittamasta due diligence -arvioinnista, toimittajien
seurannasta sekä sisäisistä arvioinneista ja kyselyistä.
Lue lisää ihmisoikeuksista, lahjonnasta ja korruption
vastaisuudesta tästä raportista löytyvästä osiosta ”Selvitys
muista kuin taloudellisista tiedoista”.
Arviointinsa perusteella KONE täyttää taloudelliselle
toiminnalle 3.6 asetetut kriteerit. Tämän seurauksena
regeneratiivisella koneistolla varustettujen hissien valmistus
raportoidaan luokitusjärjestelmän mukaisena liikevaihtona.
Pääomamenot ja toimintamenot
KONEen ajoneuvokanta sisältää noin 18 000 ajoneuvoa.
Taloudellisen toiminnan 6.5 ”Moottoripyörillä, henkilöautoilla ja
kevyillä hyötyajoneuvoilla tapahtuva liikenne” kuvauksen
pohjalta olemme todenneet, että KONEen koko
ajoneuvokannan leasingkulut ovat luokitusjärjestelmäkelpoisia
kategorian C ”Muiden yhtiöiden luokitusjärjestelmäkelpoisten
ratkaisujen osto” mukaisesti. Luokitusjärjestelmän
mukaisuutta ei voitu arvioida, koska riittävää tietoa DNSH -
kriteerien täyttymisestä ei ollut saatavilla. Kategorioiden A tai
B mukaisia pääomamenoja ei tunnistettu.
Luokitusjärjestelmäkelpoiseen liikevaihtoon liittyviä tai
muita luokitusjärjestelmäkelpoisia toimintamenoja ei ole
tunnistettu.
Toimintamenojen osalta KONE on määritellyt
kokonaiskulut (nimittäjä), 198 miljoonaa euroa,
luokittelujärjestelmän ohjeistuksen mukaisesti. Toimintamenot
sisältävät KONEen tutkimus- ja tuotekehityskulut, kulut
toimitilojen ja rakennusten huoltoon ja korjaukseen liittyen
sekä lyhytaikaiset leasingkulut.
Hallituksen toimintakertomus
27 KONE Vuosikatsaus 2023
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin
liittyvistä tuotteista tai palveluista saatu osuus liikevaihdosta
Tilikausi N
2023
Merkittävän edistämisen kriteerit
Ei merkittävää haittaa -kriteerit
(DNSH)
Taloudelliset toiminnat
Koodi
Liikevaihto
Osuus liikevaihdosta, vuosi
N
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön
pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen
monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen
monimuotoisuus
Vähimmäistason
suojatoimet
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmäkelpoist
en (A.2) osuus
liikevaihdosta, vuosi N
-1
Luokka mahdollistava
toiminta
Luokka siirtymätoiminta
Me
%
K; E; E/S
K; E; E/S
K; E; E/S
K; E; E/S
K; E; E/S
K; E; E/S
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
%
M
T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän
mukaiset) toiminnat
Muiden vähähiilisten teknologioiden valmistus
3.6
1 110
10,1 %
K
E/S
E/S
E/S
E/S
E/S
K
K
K
K
K
K
K
14,1 %
M
Ympäristön kannalta kestävistä (luokitusjärjestelmän
mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.1)
1 110
10,1 %
100,0 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
K
K
K
K
K
K
K
14,1 %
Josta mahdollistavat toiminnat
1 110
10,1 %
100,0 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
K
K
K
K
K
K
K
14,1 %
M
Josta siirtymätoiminnat
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta
kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
Rakennusten energiatehokkuuslaitteiden valmistus
3.5
17
0,2 %
KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
0,2 %
Datavetoisten IT/OT-ratkaisujen tarjoaminen
4.1
2 713
24,8 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
KEL
E/KEL
Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus
5.1
940
8,6 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
KEL
E/KEL
Varaosien myynti
5.2
11
0,1 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
KEL
E/KEL
Energiatehokkuuslaitteiden asennus, huolto ja korjaus
7.3
61
0,6 %
KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
0,6 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisista mutta ei ympäristön
kannalta kestävistä (muista kuin luokitusjärjestelmän
mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.2)
3 743
34,2 %
2,1 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
97,9 %
0,0 %
0,8 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu
liikevaihto (A.1 + A.2)
4 853
44,3 %
24,5 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
75,5 %
0,0 %
14,9 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto
6 099
55,7 %
YHTEENSÄ
10 952
100,0 %
E/S = Ei sovelleta; KEL = Kelpoinen; E/KEL = Ei-kelpoinen
Kokonaisliikevaihto KONE-konsernin raportoimien lukujen mukaan. KONEen laadintaperiaatteet liikevaihdon ja investointien määritelmille löytyvät tilinpäätöksen osioista 2.1, 4.3 ja 4.4.
Hallituksen toimintakertomus
28 KONE Vuosikatsaus 2023
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin
liittyvien tuotteiden ja palvelujen osuus pääomamenoista
Tilikausi N
2023
Merkittävän edistämisen kriteerit
Ei merkittävää haittaa -kriteerit
(DNSH)
Taloudelliset toiminnat
Koodi
Pääomamenot
Osuus pääomamenoista,
vuosi N
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Kiertotalous
Ympäristön pilaantuminen
Biologinen
monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Kiertotalous
Ympäristön pilaantuminen
Biologinen
monimuotoisuus
Vähimmäistason
suojatoimet
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmäkelpoist
en (A.2) osuus
pääomamenoista, vuosi N
-1
Luokka mahdollistava
toiminta
Luokka siirtymätoiminta
Me
%
K; E; E/S
K; E; E/S
K; E; E/S
K; E; E/S
K; E; E/S
K; E; E/S
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
%
M
T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän
mukaiset) toiminnat
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän
mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.1)
Joista mahdollistavat toiminnat
Joista siirtymätoiminnat
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta
kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
Moottoripyörillä, henkilöautoilla ja kevyillä hyötyajoneuvoilla
tapahtuva liikenne
6.5
89
17,4 %
KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
26,5 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön
kannalta kestävien (muiden kuin luokitusjärjestelmän
mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.2)
89
17,4 %
100,0 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
26,5 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen
pääomamenot (A.1 + A.2)
89
17,4 %
100,0 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
26,5 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu
pääomameno
424
82,6 %
YHTEENSÄ
513
100,0 %
E/S = Ei sovelleta; KEL = Kelpoinen; E/KEL = Ei-kelpoinen
Pääomamenot ja kokonaisinvestoinnit KONE-konsernin raportoimien lukujen mukaan. KONEen laadintaperiaatteet liikevaihdon ja investointien määritelmille löytyvät tilinpäätöksen osioista 2.1, 4.3 ja 4.4.
Hallituksen toimintakertomus
29 KONE Vuosikatsaus 2023
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin
liittyviin tuotteisiin ja palveluihin liittyvä osuus
toimintamenoista
Tilikausi N
2023
Merkittävän edistämisen kriteerit
Ei merkittävää haittaa -kriteerit
(DNSH)
Taloudelliset toiminnat
Koodi
Toimintamenot
Osuus toimintamenoista,
vuosi N
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen
monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen
monimuotoisuus
Vähimmäistason
suojatoimet
Luokitusjärjestelmän
mukainen osuus
toimintamenoista, vuosi N
-
1
Luokka mahdollistava
toiminta
Luokka siirtymätoiminta
Me
%
K; E; E/S
K; E; E/S
K; E; E/S
K; E; E/S
K; E; E/S
K; E; E/S
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
K/E
%
E
T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän
mukaiset) toiminnat
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän
mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.1)
Joista mahdollistavat toiminnat
Joista siirtymätoiminnat
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta
kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön
kannalta kestävien (muiden kuin luokitusjärjestelmän
mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.2)
0
0,0 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen
toimintamenot (A.1+ A.2)
0
0,0 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu
toimintameno
198
100,0 %
YHTEENSÄ
198
100,0 %
E/S = Ei sovelleta; KEL = Kelpoinen; E/KEL = Ei-kelpoinen
Hallituksen toimintakertomus
30 KONE Vuosikatsaus 2023
Luokitusjärjestelmäkelpoisuus ja luokitusjärjestelmän
mukaisuus ympäristötavoitteita edistävistä toiminnoista
CCM = Ilmastonmuutoksen hillintä
CCA = ilmastonmuutokseen sopeutuminen
WTR = Vesivarat ja merten luonnonvarat
CE = Kiertotalous
PPC = Ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja
vähentäminen
BIO = Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit
Osuus liikevaihdosta/kokonaisliikevaihto
Osuus
pääomamenoista/kokonaispääomamenot
Osuus toimintamenoista/toimintamenot
yhteensä
Luokitusjärjestelmän
mukaista tavoitteen
mukaan
Luokitusjärjestelmäkel
poista tavoitteen
mukaan
Luokitusjärjestelmän
mukaista tavoitteen
mukaan
Luokitusjärjestelmäkel
poista tavoitteen
mukaan
Luokitusjärjestelmän
mukaista tavoitteen
mukaan
Luokitusjärjestelmäkel
poista tavoitteen
mukaan
CCM
10,1 %
10,8 %
CCM
0,0 %
17,4 %
CCM
0,0 %
0,0 %
CCA
0,0 %
0,0 %
CCA
0,0 %
0,0 %
CCA
0,0 %
0,0 %
WTR
0,0 %
0,0 %
WTR
0,0 %
0,0 %
WTR
0,0 %
0,0 %
CE
0,0 %
33,5 %
CE
0,0 %
0,0 %
CE
0,0 %
0,0 %
PPC
0,0 %
0,0 %
PPC
0,0 %
0,0 %
PPC
0,0 %
0,0 %
BIO
0,0 %
0,0 %
BIO
0,0 %
0,0 %
BIO
0,0 %
0,0 %
Hallituksen toimintakertomus
31 KONE Vuosikatsaus 2023
Muutokset johtokunnassa
KONEen uusi toimintamalli astui voimaan 1. heinäkuuta 2023
alkaen ja tämän myötä johtoryhmän kokoonpano muuttui.
Toimitusjohtaja Henrik Ehrnroothin johtama johtokunta koostui
seuraavista henkilöistä: Joe Bao, Kiinan alueesta (Greater
China) vastaava johtaja; Axel Berkling, strategiasta ja
transformaatiosta vastaava johtaja; Hugues Delval,
Commercial & Operations -yksiköstä vastaava johtaja;
Johannes Frände, lakiasiainjohtaja; Samer Halabi, Aasian ja
Tyynenmeren, Lähi-idän ja Afrikan alueesta vastaava johtaja;
Ilkka Hara, talousjohtaja; Mikko Korte, toimitusketjusta
vastaava johtaja; Karla Lindahl, Euroopan alueesta vastaava
johtaja; Tomio Pihkala, teknologiajohtaja; Ken Schmid,
Amerikan alueesta vastaava johtaja; ja Susanne Skippari,
Henkilöstö ja viestintä -yksiköstä vastaava johtaja.
Uuden toimintamallin myötä Tricia Weener,
markkinoinnista ja viestinnästä vastaava johtaja ja Maciej
Kranz, teknologiasta ja innovaatioista vastaava johtaja jättivät
tehtävänsä johtoryhmän jäseninä 1. heinäkuuta 2023.
25. lokakuuta KONE tiedotti, että Philippe Delorme on
nimitetty KONEen toimitusjohtajaksi 1. tammikuuta 2024
alkaen. Tämä seurasi 2. lokakuuta 2023 julkaistua tiedotetta
Henrik Ehrnroothin aikomuksesta jättää tehtävänsä
toimitusjohtajana. Henrik Ehrnrooth jatkaa yhtiön
neuvonantajana maaliskuun 2024 loppuun saakka
tukeakseen uutta toimitusjohtajaa tehtävien siirrossa ja
perehdytyksessä.
11. lokakuuta 2023 KONE tiedotti, että Axel Berkling on
nimitetty Commercial & Operations -yksiköstä vastaavaksi
johtajaksi. Axel seuraa tehtävässään Hugues Delvalia, joka
päätti jäädä pois KONEen palveluksesta 12. lokakuuta 2023
alkaen jatkaakseen uraansa muualla. Axel jatkoi myös
Strategia & transformaatio -yksikön johtajana hänen
seuraajansa nimittämiseen asti. 19. joulukuuta 2023 KONE
tiedotti, että Nicolas Alchal, KONEen Lähi-idän, Turkin ja
Afrikan maayhtiön johtaja, on nimitetty Strategia &
Transformaatio -yksikön johtajaksi 1. tammikuuta 2025
alkaen. Ennen kuin Nicolas aloittaa uudessa roolissaan, hän
tulee toimimaan KONEen Euroopan alueorganisaation
väliaikaisena johtajana 1. maaliskuuta 2024 alkaen kun
Euroopan alueen nykyinen johtaja, Karla Lindahl, aloittaa
vanhempainvapaansa. Karla palaa takaisin johtamaan
KONEen Euroopan aluetta alkuvuonna 2025. Samalla KONE
tiedotti, että Kaori Uehigashi on nimitetty Strategia &
Transformaatio -yksikön väliaikaiseksi johtajaksi 4.
tammikuuta 2024 alkaen, ja hän tulee toimimaan positiossa
vuoden 2024 loppuun asti. Kaori toimii tällä hetkellä Boston
Consulting Groupin (BCG) osakkaana ja BCG:n Suomen
toimitusjohtajana. Sekä Nicolas että Kaori tulevat
raportoimaan Philippe Delormelle, joka aloittaa KONEen
toimitusjohtajana 1. tammikuuta 2024.
1.tammikuuta 2024 KONEen johtokunta koostui
seuraavista jäsenistä: Philippe Delorme (toimitusjohtaja), Joe
Bao (Kiinan alueen johtaja), Axel Berkling (Commercial &
Operations -yksikön johtaja), Johannes Frände
(lakiasianjohtaja), Samer Halabi (Aasian ja Tyynenmeren,
Afrikan ja Lähi-idän alueen johtaja), Ilkka Hara (talousjohtaja),
Mikko Korte (toimitusketjusta vastaava johtaja), Karla Lindahl
(Euroopan johtaja), Tomio Pihkala (teknologiajohtaja), Ken
Schmid (Amerikan johtaja), Susanne Skippari (Henkilöstö &
viestintä -yksiköstä vastaava johtaja) ja Kaori Uehigashi
(Strategia & Transformaatio -yksikön väliaikainen johtaja).
Muita tapahtumia
Euroopan komissio teki vuonna 2007 päätöksen liittyen
johtavien hissi- ja liukuporrasyhtiöiden, mukaan lukien
KONEen paikallisten tytäryritysten, väitettyihin kilpailua
rajoittaviin toimiin paikallisilla markkinoilla Saksassa,
Luxemburgissa, Belgiassa ja Hollannissa ennen vuoden 2004
alkua. Vuonna 2007 myös Itävallan kartellioikeus teki
päätöksen liittyen suurimpien hissi- ja liukuporrasyhtiöiden,
mukaan lukien KONEen paikallisen tytäryrityksen, väitettyihin
kilpailua rajoittaviin toimiin Itävallan paikallisilla markkinoilla
ennen vuoden 2004 puoliväliä. KONEen aiemmin tiedottaman
mukaisesti eräät yritykset ja julkisyhteisöt ovat nostaneet
kyseisiin vuoden 2007 päätöksiin liittyviä
vahingonkorvauskanteita päätösten osalta kyseisissä maissa.
Kanteet on nostettu useita päätöksiin liittyviä yhtiöitä vastaan
tietyt KONEen yhtiöt mukaan lukien. Kaikki kanteita koskevat
oikeudenkäynnit ovat erillisiä ja ne ovat eri vaiheissa.
Vastaajien yhteisvastuullisesti korvattavaksi vaadittu summa
oli yhteensä 64 miljoonaa euroa joulukuun 2023 lopussa
(31.12.2022: 81 miljoonaa euroa). Korvattavaksi vaaditun
summan lasku johtui yksittäiseen oikeudenkäyntiin liittyneestä
sovinnosta viimeisen vuosineljänneksen aikana. KONE pitää
vahingonkorvauskanteita perusteettomina. Varausta ei ole
tehty.
Hallituksen toimintakertomus
32 KONE Vuosikatsaus 2023
Merkittävimmät riskit
KONE on alttiina riskeille, jotka voivat johtua yhtiön
operatiivisesta toiminnasta tai liiketoimintaympäristössä
tapahtuvista muutoksista. Alla kuvatuilla riskitekijöillä voi
mahdollisesti olla haitallinen vaikutus KONEen liiketoimintaan
tai taloudelliseen tilaan ja siten yhtiön arvoon. Myös muut
riskit, joista KONE ei ole tällä hetkellä tietoinen, tai joiden ei
tällä hetkellä katsota olevan merkittäviä, voivat kuitenkin
muodostua merkittäviksi tulevaisuudessa.
Strategiset riskit
KONEen tuotteiden ja palveluiden kysyntään ja
kilpailuympäristöön vaikuttavat yleiset suhdannevaihtelut ja
erityisesti rakennusteollisuuden aktiviteettitaso. Vaihteleva
inflaatio ja korkeat korot ovat heikentäneet talousnäkymiä
sekä rakennusmarkkinoita, etenkin Euroopassa ja
Yhdysvalloissa, muodostaen riskin KONEen toiminnalle ja
kannattavuudelle. KONE pyrkii lieventämään näitä riskejä
dynaamisemmilla hinnoittelustrategioilla ja sopimusmalleilla
sekä jatkuvilla toimenpiteillä tuottavuuden parantamiseksi ja
tuotekustannusten alentamiseksi.
Kiina vastaa noin neljäsosaa KONEen liikevaihdosta,
minkä johdosta Kiinan rakennussektorin jatkunut lasku on riski
KONEen taloudelliselle kehitykselle. Heikko
kuluttajaluottamus ja kiinalaisten kiinteistökehittäjien jatkuneet
likviditeettirajoitteet pidätteleivät rakennusmarkkinan elpymistä
vuoden 2023 aikana. KONEen asiakasportfolio on hyvin
hajautettu, mikä rajoittaa yksittäisiin asiakkaisiin liittyviä
riskejä.
Geopoliittiset riskit, liiketoimintaympäristön
arvaamattomuus ja globaalien toimitusketjujen häiriöt voivat
vaikuttaa KONEen ensisijaisiin markkinoihin ja altistaa
KONEen liiketoiminnan jatkuvuuteen ja kannattavuuteen
liittyville riskeille.
Markkinoiden kysyntätason lisäksi KONEen tarjooman
kilpailukyky on avaintekijä kasvulle ja kannattavuudelle.
Epäonnistuminen asiakkaiden vaatimusten, kilpailijoiden
tarjooman, ekosysteemien ja liiketoimintamallien tai sääntelyn
muutosten ennakoimisessa tai niihin vastaamisessa voisi
heikentää KONEen tarjooman kilpailukykyä. Lisäksi hissi- ja
liukuporrasalan kilpailukentän rakenteelliset muutokset,
esimerkiksi kilpailun kiristyminen tai asiakkaiden
konsolidoituminen Kiinassa, voisivat vaikuttaa
markkinadynamiikkaan ja KONEen markkinaosuuteen.
Operatiiviset riskit
Osallistuvat ja osaavat työntekijät, joilla on tarvittava pätevyys
ja taidot, ovat avainasemassa KONEen strategian
onnistuneessa toteuttamisessa. Hissi- ja liukuporrasalan
liiketoimintamallien ja työskentelytapojen muuttuessa KONE
tarvitsee uusia organisaatiovalmiuksia sekä yksittäisiltä
työntekijöiltä uudenlaista osaamista ja lahjakkuutta,
esimerkiksi digitalisaation saralla. Samalla kilpailu osaavasta
työvoimasta kasvaa. Tarvittavien resurssien varmistaminen
sekä osaamisen kehittäminen on erittäin tärkeää.
Epäonnistuminen näiden valmiuksien kehittämisessä ja
turvaamisessa tai niiden hankkimisessa rekrytointien avulla
voisi vaikuttaa negatiivisesti KONEen kasvuun ja
kannattavuuteen.
Valtaosa KONEen toimitusketjussa käytetyistä
komponenteista alihankitaan ulkoisilta toimittajilta, joista suuri
osa sijaitsee Kiinassa. KONE käyttää myös huomattavasti
alihankittuja asennusresursseja, on ulkoistanut joitakin
liiketoiminnan tukiprosesseja ja tekee yhteistyötä
kumppaneiden kanssa mm. digitaalisissa palveluissa ja
logistiikassa. Tämä altistaa KONEen toimitusketjuun ja
logistiikkaan liittyville rajoitteille, komponenttien ja alihankitun
työvoiman saatavuuteen ja kustannuksiin liittyville riskeille
sekä avaintoimittajiin ja -kumppaneihin liittyville riippuvuus- ja
jatkuvuusriskeille. Mahdolliset haasteet materiaalien,
komponenttien tai resurssien hankkimisessa tai mahdolliset
laatuongelmat niihin liittyen voisivat aiheuttaa liiketoiminnan
häiriöitä, muutoksia tilausten aikataulutuksessa ja
kustannusten nousua. Työvoiman saatavuuteen liittyvät
rajoitteet voivat myös vaikuttaa rakennustyömaiden
etenemiseen. KONE jatkoi vuoden 2023 aikana toimitusketjun
häiriöiden, globaalien materiaalimarkkinoiden ja logistiikkaan
liittyvien epävarmuuksien hallintaa globaalin
jakeluverkostonsa avulla.
Yhtenä toimialan johtavista yrityksistä KONEella on vahva
brändi ja maine. Brändi- ja mainehaitoilla voisi olla vaikutus
KONEen liiketoimintaan ja taloudelliseen kehitykseen.
Mahdollinen mainehaitta voisi syntyä esimerkiksi fyysisen
onnettomuuden, kyberturvallisuus- tai compliance-haasteen
tai merkittävän toimitus-, tuote- tai palvelulaatuongelman
johdosta.
Turvallisuuteen ja yllättäviin tapahtumiin liittyvät
riskit
KONEen liiketoiminnot ovat riippuvaisia tuotantolaitosten,
hankintakanavien, operatiivisten palvelujärjestelmien ja
logistiikkaprosessien toimintavarmuudesta, laadusta ja
luotettavuudesta. Tietotekniikka on merkittävässä roolissa
KONEen sekä sen toimittajien ja asiakkaiden toiminnassa, ja
KONEen liiketoiminta on riippuvainen tiedon laadusta,
oikeellisuudesta ja saatavuudesta. Tämä altistaa KONEen IT-
häiriöille ja kyberturvallisuusriskeille, sillä operatiiviset
tietojärjestelmät ja -tuotteet voivat olla alttiita toiminnan
keskeytymiselle, tiedon häviämiselle tai manipuloimiselle sekä
toimintahäiriöille, mikä puolestaan voi johtaa keskeytyksiin
prosessien ja tuotteiden saatavuudessa. Geopoliittiset
jännitteet voivat johtaa kyber-, hybridi- ja jopa perinteisiin
sodankäynnin hyökkäyksiin. Näistä voi aiheutua paikallisia ja
globaaleja digitaalisia häiriöitä, joilla voi olla vaikutus
KONEeseen, asiakkaisiin ja toimittajiin.
Arkaluontoisen työntekijä- tai asiakasdatan tietovuodot
voivat johtaa merkittäviin taloudellisiin seurauksiin ja
mainehaittoihin. Tällaiset tilanteet voisivat johtua muun
muassa kyberrikoksista, kyberhyökkäyksistä,
kiristysohjelmista, tietovarkauksista, petoksista,
väärinkäytöksistä tai KONEen työntekijöiden tai toimittajien
tahattomista virheistä.
Myös fyysiset vahingot, jotka aiheutuvat esimerkiksi
tulipaloista, äärimmäisistä sääilmiöistä, luonnonkatastrofeista
tai terrorismista voisivat aiheuttaa häiriöitä KONEen tai sen
toimittajien liiketoimintaan.
Rahoitusriskit
Merkittävä osa KONEen liikevaihdosta ja tuloksesta on
muissa valuutoissa kuin euroissa, mikä altistaa KONEen
valuuttakurssien muutoksista aiheutuville riskeille. KONE on
myös alttiina rahoituslaitoksiin liittyville vastapuoliriskeille,
koska KONEella on merkittäviä summia likvidejä varoja
talletettuna rahoituslaitosten kautta sijoituksissa ja
johdannaisissa. Lisäksi KONE on alttiina riskeille, jotka liittyvät
sen asiakkaiden maksukykyyn ja - kuriin, ja jotka voivat
vaikuttaa KONEen rahavirtaan tai johtaa luottotappioihin,
Hallituksen toimintakertomus
33 KONE Vuosikatsaus 2023
erityisesti Kiinassa. Vuonna 2023 luottotappiovaraukset
kasvoivat jonkin verran, mikä johtui lähinnä Kiinasta.
Merkittävillä muutoksilla eri maiden rahoitus- tai
verosääntelyssä tai niiden tulkinnoissa voi myös olla vaikutus
KONEen taloudelliseen kehitykseen, likviditeettiin tai
rahavirtaan. Tarkempia tietoja rahoitusriskeistä on julkaistu
tilinpäätöksen 2023 liitetiedoissa 2.4, 3.2 ja 5.3.
Riskit
Toimenpiteet riskien lieventämiseksi
Taloustilanteen heikentyminen globaalisti
KONE pyrkii jatkuvasti parantamaan kilpailukykyään kaikissa liiketoiminnoissa sekä kaikilla liiketoiminta-alueilla. KONEella on laaja maantieteellinen kattavuus,
globaali valmistuskapasiteetti ja toimitusverkosto sekä tasapainoinen liiketoimintaportfolio, josta suuri osa on huoltoliiketoimintaa.
Geopoliittiset jännitteet, jotka vaikuttavat KONEen
toimitusketjun kilpailukykyyn johtavat kustannusten
kasvuun tai aiheuttavat mahdollisia häiriöitä
KONE seuraa aktiivisesti sovellettavan ja relevantin sääntelyn, toimintaperiaatteiden ja kauppasääntöjen kehitystä, valmistautuu vaihtoehtoisiin skenaarioihin ja
arvioi KONEen toimitusketjun ja hankintakanavien kilpailukykyä ja elinvoimaisuutta. KONE pyrkii lieventämään tariffien vaikutuksia esimerkiksi hakemalla
mahdollisuuksien mukaan helpotuksia niihin. KONE suhtautuu korostetun varovaisesti liiketoimiin, joihin saattaa liittyä kansainvälisiä kaupparajoitteita tai muita
geopoliittisia toimia.
KONEen kilpailukykyyn vaikuttavat
muutokset kilpailija- tai asiakaskentässä, asiakkaiden
vaatimuksissa tai kilpailijoiden tarjoomissa
KONEen tavoitteena on olla toimialan johtaja investoimalla tutkimus- ja kehitystyöhön ja käyttämällä avoimen innovaation lähestymistapaa. KONE myös seuraa
tarkasti markkinan ja toimialan nousevia trendejä, ja monitoroi aktiivisesti mahdollisuuksia konsolidaatioon alalla.
Kasvavat materiaali-, polttoaine- ja/tai
logistiikkakustannukset heikentävät KONEen
kannattavuutta
KONE pyrkii kompensoimaan kustannusten nousua soveltamalla dynaamisia hinnoittelu- ja sopimusmalleja, joiden avulla KONE voi siirtää kohonneet
toimitusketjujen kustannukset tuotteiden hintoihin. Hinnoittelun ja tuottavuuden parantaminen sekä tuotekustannusten alentaminen ovat KONEen
prioriteettilistan kärjessä.
Epäonnistuminen organisaation tarvitsemien
valmiuksien ja kykyjen varmistamisessa sekä
kehittämisessä
KONE arvioi jatkuvasti valitun strategian toteutukseen vaadittavia taitoja ja kyvykkyyksiä ja kehittää ja/tai hankkii näitä kykyjä sisäisistä kykypooleista tai
ulkoisilta toimittajilta. KONEella on myös kattava määrä koulutusohjelmia kriittisten kyvykkyyksien säilyttämiseen ja kehittämiseen.
Komponenttien ja alihankitun työvoiman saatavuuteen
liittyvät riskit
KONEen hankintaprosesseissa tunnistetaan kriittiset toimittajat sekä hankintakategoriat ja tehdään hankintojen hajauttamista, monivuotisia sopimuksia, optioita
ja muita toimenpiteitä tarjonnan saatavuuden varmistamiseksi. KONE on myös kehittänyt monikansallisia alihankintapooleja varmistaakseen alihankkijoiden
kapasiteetin paikallisella tasolla. Alihankkijoiden kykyjä ja kyvykkyyksiä seurataan ja kehitetään jatkuvasti vastaavasti kuin KONEen omien työntekijöiden
kanssa. Puolijohdemarkkinaa seurataan ja riskiä toimitushäiriöistä hallitaan muiden keinojen ohella kaksoishankinnalla ja toimitusketjun kumppaneiden
aktiivisella osallistamisella.
Ongelmat tuotelaadussa, turvallisuudessa sekä
mainehaitat
Vähentääkseen tuoteriskejä KONEella on tiukat laadunvarmistusprosessit tuotesuunnittelulle, hankinnalle, tuotannolle, asennukselle ja huollolle. Lisäksi
KONEen tavoitteena on läpinäkyvä ja luotettava kommunikointi mainehaittojen ehkäisemiseksi ja haitallisten tapausten hallitsemiseksi. KONEella on myös tiukat
hallinnointiperiaatteet
Keskeytykset KONEen tai sen toimittajien toimintaan
Vähentääkseen toimitusketjun mahdollisten häiriöiden todennäköisyyttä ja niiden vaikutuksia KONE kehittää aktiivisesti liiketoiminnan jatkuvuuden
hallintamenetelmiä. KONE myös seuraa merkittävimpien alihankkijoidensa toimintaa, liiketoiminnan jatkuvuuden hallintamenetelmiä, vakavaraisuutta ja
kyberturvallisuutta. Tavoitteena on myös varmistaa kriittisten komponenttien ja palveluiden osalta vaihtoehtoisten hankintakanavien saatavuus. KONEella on
lisäksi globaali omaisuus- ja keskeytysvakuutusohjelma. KONEen globaali toimitusketju auttaa vähentämään keskeytysriskiä. KONEella on 10 tuotantolaitosta
seitsemässä maassa, lukuisia jakelukeskuksia sekä laaja toimittajaverkosto ympäri maailmaa. Tämä auttaa lieventämään mahdollisten keskeytysten vaikutusta
yksittäisissä kohteissa tai maissa.
IT-järjestelmien häiriöt ja kyberturvallisuusriskit
KONEen kyberturvallisuuden hallintajärjestelmä on sertifioitu ISO 27001 -standardin mukaisesti. KONEen turvallisuusohjeet määrittelevät kontrollikeinot
toimitilojen, tiedon sekä toiminnassa ja kehitystyön alla olevien tietojärjestelmien suojaukselle. Ohjeet oskevat sekä KONEen sisäisiä IT-järjestelmiä että
asiakasrajapinnan digitaalisia palveluita. KONE toimii ulkopuolisten turvallisuuspalveluntarjoajien kanssa sekä luotettavien teknologiapartnereiden kanssa
hallitakseen riskejä ja havaitakseen kyberturvallisuuspoikkeamat sekä reagoidakseen niihin ja toipuakseen niistä ajoissa. KONE tekee testejä, arviointeja ja
harjoituksia identifioidakseen riskejä ja varmistaakseen asianmukaisen valmiuden. Löydösten perusteella KONE jatkaa kyberturvallisuuteen liittyvien
kyvykkyyksien parantamista. KONEella on lisäksi globaali kyberturvallisuusvakuutusohjelma.
Rahoitusriskit
KONEen rahoitustoiminto vastaa keskitetysti KONEen rahoitusriskien hallinnasta. Tarkempia tietoja rahoitusriskien hallinnasta on esitetty tilinpäätöksen 2023
liitetiedoissa 2.4, 3.2 ja 5.3
Riskienhallinta
Hallituksen toimintakertomus
34 KONE Vuosikatsaus 2023
Selvitykseen muista kuin taloudellisista tiedoista
liittyvät riskit ja niiden hallinta
KONEen merkittävimpien riskien arviointi kattaa ei-
taloudelliset riskit. Kirjanpitolain vaatimusten mukaisesti
KONE on kartoittanut myös alla oleviin teemoihin liittyvät
keskeisimmät riskit riippumatta siitä, ovatko ne KONEelle
olennaisia. Lisäksi KONE noudattaa TCFD:n (Task Force on
Climate-Related Financial Disclosures) mukaisia suosituksia
ilmastoon liittyvien riskien raportoinnista.
Tyypillinen ei-taloudellisen riskin vaikutus riskin
toteutuessa olisi mainehaitta tai negatiivinen vaikutus
ympäröivään yhteiskuntaan, ympäristöön tai yksilöihin. Alla
mainittujen riskienhallintakeinojen lisäksi KONE pyrkii
maineriskejä ehkäistäkseen avoimeen ja luotettavaan
viestintään sekä mahdollisten haitallisten tapausten
proaktiiviseen johtamiseen ja niistä oppimiseen.
Ilmasto- ja ympäristöriskit
KONE tiedostaa, että ilmasto- ja ympäristöriskeillä voi olla
negatiivinen vaikutus KONEen liiketoimintaan lyhyellä ja
keskipitkällä aikavälillä. Vaikka vaikutusten ei arvioida
välttämättä olevan huomattavia lyhyellä aikavälillä,
ilmastoriskien odotetaan kuitenkin kasvavan, erityisesti
olennaisuuden mutta myös mahdollisen vaikutuksen osalta.
KONE kartoittaa, arvioi ja hallitsee ilmasto- ja ympäristöriskejä
osana yhtiönlaajuista riskienhallintaprosessia sekä ISO 14001
-ympäristöjärjestelmää. Tietyissä KONEen toiminnoissa ja
toiminta-alueilla, esimerkiksi toimitusketjun hallinnasta
vastaavassa funktiossa sekä tietyissä tuotantolaitoksissa,
tehdään yksityiskohtaisia ilmasto- ja ympäristöriskiarviointeja
relevanttien liiketoimintavaatimusten mukaisesti.
Ilmasto- ja ympäristöriskit jaotellaan siirtymäriskeiksi ja
fyysisiksi riskeiksi sekä riskeiksi liittyen KONEen
liiketoiminnan mahdollisiin ilmastolle negatiivisiin vaikutuksiin.
Merkittävimpiä ilmastoriskejä KONEelle ovat akuutit fyysiset
riskit, äärimmäiset sääilmiöt kuten tornadot, hurrikaanit,
voimakkaat raekuurot ja ukkosmyrskyt, jotka voivat aiheuttaa
häiriöitä toimitusketjussa tai keskeytyksiä KONEen tuotanto-,
asennus- tai huoltotoiminnassa. Näiden lisäksi krooniset
fyysiset riskit, kuten rankkasateet ja tulvat tai äärimmäiset
helleaallot ja kuivuus voivat häiritä näitä toimintoja tai
logistiikkareittejä. Myös KONEen tuotteet ovat alttiita fyysisille
riskeille ja mahdollisille vahingoille, jotka johtuvat muuttuvista
ympäristön olosuhteista tai sään ääri-ilmiöistä.
Fyysisten riskien vähentämiseksi KONEen on kyettävä
siirtämään hankintoja omasta tai toimittajien tuotantoyksiköstä
tai jakelukeskuksesta toiseen, toimitusketjun ja
logistiikkareittien jatkuvuuden varmistamiseksi häiriöiden
sattuessa. Kehitämme aktiivisesti liiketoiminnan
jatkuvuudenhallintaa komponenttien saatavuuden
varmistamiseksi sekä KONEen omien tai toimittajien
toimintojen keskeytysten varalta. Näitä riskienhallintakeinoja
kuvataan tarkemmin edellä esitellyssä riskienhallintaulukossa.
KONE käyttää esimerkiksi sijaintitietoon perustuvia
ohjelmistotyökaluja seuratakseen toimitusketjujaan sään
ääriolosuhteista aiheutuvien riskien, kuten tulipalojen, tulvien
ja hirmumyrskyjen varalta. Tuotekehityksessä KONE soveltaa
tiettyjä tuotemääräyksiä ja toimenpiteitä varmistaakseen, että
tuotteet kestävät ankaria ja muuttuvia olosuhteita. Tiukka
ympäristötestaus on osa KONEen tuotekehitystä, jotta
varmistetaan tuotteiden kestävän poikkeuksellisia ja muuttuvia
sääolosuhteita kuten lämpötilan vaihtelua ja kosteutta.
Yksi olennaisimmista ilmastoon liittyvistä muutosriskeistä
KONEelle ovat mahdolliset muutokset vähähiilisten
materiaalien, sähkön tai polttoaineiden tarjonnassa ja
kysynnässä, jotka voivat johtaa operatiivisten kustannusten
nousuun lyhyellä tai keskipitkällä aikavälillä. KONEen
ratkaisut on suunniteltu pitkäaikaiseen käyttöön ja huolto-
sekä modernisointiratkaisumme mahdollistavat alhaisen
energiankulutuksen ja kasvihuonekaasupäästöt. Riski siitä,
että KONE ei pystyisi tarjoamaan asiakkailleen kilpailukykyisiä
teknologisia parannuksia tai innovaatioita, jotka tukevat
siirtymistä vähähiiliseen ja energiatehokkaaseen talouteen,
voisi kuitenkin vaikuttaa haitallisesti asiakkaiden kysyntään
KONEen ratkaisuille ja sitä kautta KONEen liiketoimintaan.
Toisaalta siirtyminen kalliimpaan, vähähiiliseen teknologiaan
voi vaikuttaa negatiivisesti kannattavuuteen lyhyellä tai
keskipitkällä aikavälillä, mikäli huomattava osa asiakkaista
suosii edullisia ratkaisuja. Myös uusi ilmastoon liittyvä
sääntely voi vaikuttaa KONEen liiketoimintaan. Esimerkiksi
tarve siirtyä kohti kestävämpiä liikkumisratkaisuja on ilmeinen
KONEen nykyiselle huolto- ja työsuhdeajoneuvokannalle.
Suurin osa KONEen energiankulutuksesta omissa
toiminnoissamme tulee ajoneuvokannan
polttoainekulutuksesta.
Hallitakseen siirtymäriskejä KONE arvioi jatkuvasti
todennäköisiä skenaarioita markkinatarjonnalle ja -kysynnälle
sekä mahdollisen uuden sääntelyn vaikutuksia ylätason
liiketoimintasuunnitelmissaan. KONE on myös aktiivinen jäsen
olennaisissa toimialan foorumeissa ja tutkimusryhmissä ja
seuraa proaktiivisesti sääntelyn muuttumista. Vähentääkseen
teknologisen muutoksen aiheuttamaa riskiä, KONE perustaa
innovaatiotyönsä asiakkaiden ja tuotteiden käyttäjien
tarpeisiin. Kaiken kaikkiaan KONE näkee siirtymisen kohti
kestävämpiä ratkaisuja kilpailuetuna ja innovaatioiden
lähteenä. Osana ilmastolupaustaan, KONE on asettanut
kunnianhimoiset kasvihuonekaasupäästöjen
vähennystavoitteet tarjoamalleen ja toiminnoilleen sekä tähtää
hiilineutraaleihin toimintoihin vuoteen 2030 mennessä. Tämä
ilmastolupaus ohjaa KONEen työtä kohti
ilmastoystävällisempiä tuotteita, palveluita ja työtapoja. KONE
työskentelee myös aktiivisesti toimittajiensa ja
kumppaneidensa kanssa näiden tavoitteiden saavuttamiseksi.
Ilmastonmuutokseen liittyvä skenaarioanalyysi
KONE laajensi vuonna 2022 riskien ja mahdollisuuksien
arviointiaan kattamaan ilmastonmuutokseen liittyvän
skenaarioanalyysin TCFD:n suositusten mukaisesti
varmistaaksemme, että strategiamme kestää
ilmastonmuutosta useissa erilaisissa mahdollisissa
tulevaisuuden tilanteissa. Analyysin ensimmäisessä
vaiheessa keskityimme ilmastoon liittyvien riskien ja
mahdollisuuksien laadullisiin vaikutuksiin toimintamme
keskeisillä strategisilla suoritusalueilla, joita ovat suorat
materiaalihankinnat, tuotantotoiminta, logistiikka sekä tuote- ja
palvelusuunnittelu.
KONEen ilmastonmuutokseen liittyvässä
skenaarioanalyysissa käytetyt skenaariot ovat niin kutsutut
yhteiset sosioekonomiset kehityspolut (Shared
SocioEconomic Pathways, SSPs) SSP1, SSP2 ja SSP3.
SSP-skenaariot on luonut kansainvälinen ilmastotieteilijöiden,
taloustieteilijöiden ja energiajärjestelmien mallintajien tiimi.
SSP-skenaariot luonnehtivat mahdollisia tulevaisuuden
kehityspolkuja tekemällä oletuksia sosioekonomisten
tekijöiden muutoksista sekä ilmastonmuutoksen hillitsemisen
tavoitetasosta. Kansainvälinen ilmastonmuutospaneeli (Panel
for Climate Change) muuntaa eri skenaariot niiden oletuksia
vastaaviksi kasvihuonekaasupäästöiksi. Tuloksena saadut
ilmastonmuutosennusteet kuvaavat joukon mahdollisia
Hallituksen toimintakertomus
35 KONE Vuosikatsaus 2023
tulevaisuuden ilmasto- ja keskilämpöskenaarioita. Näitä ovat
pessimistinen korkeiden hiilidioksidipäästöjen skenaario
(ilmasto lämpenee 4 celsiusastetta), keskitien skenaario
(ilmasto lämpenee 2,7 celsiusastetta) sekä matalien
hiilidioksidipäästöjen skenaario (ilmasto lämpenee 1,5
celsiusastetta). Näistä viimeisimmässä vuoden 2015 Pariisin
sopimuksen tavoitteet saavutetaan.
KONE on tavoitteissaan sitoutunut 1,5 celsiusasteen
kehityspolkuun. Tämän skenaarion mukaiset
ilmastonmuutosta hillitsevät toimet ovat vahvoja ja Pariisin
sopimuksen tavoitteet saavutetaan. Säännökset ovat
kunnianhimoisia, maailmanlaajuisesti johdonmukaisia ja
tähtäävät vähähiiliseen talouteen. Kestävien ja
ilmastonkestävien ratkaisujen kysyntä, täydellinen siirtyminen
uusiutuvaan energiaan ja sähköistykseen sekä keskittyminen
energiatehokkuuteen luovat mahdollisuuksia KONEelle.
Toisaalta, jopa 1,5 celsiusasteen skenaariossa fyysiset
muutokset voivat aiheuttaa satunnaisia häiriöitä KONEen
tuotantolaitoksissa ja toimitusketjuissa.
2,7 celsiusasteen skenaariossa riittämättömät toimet
ilmastonmuutoksen pysäyttämiseksi johtavat pitkällä
aikavälillä suuriin maailmanlaajuisiin muutoksiin, aiheuttaen
häiriöitä tiettyjen raaka-aineiden saatavuudessa ja
lisääntynyttä hintojen epävakautta. Maailmanlaajuisiin
toimitusketjuihin ja logistiikkareitteihin voi kohdistua
merkittäviä häiriöitä, jotka vaikuttavat KONEen liiketoimintaan.
4 celsiusasteen skenaariossa päästöt jatkavat nousuaan,
siirtyminen vähähiiliseen talouteen on järjestäytymätöntä,
talouskasvua suositaan ilmastotoimien sijasta ja resurssien
ylikulutus jatkuu. Ilmastopolitiikka on epäyhtenäistä,
päästömarkkinaa ei ole integroitu ja hiilidioksipäästöt
lisääntyvät maiden välisten sääntelyn suurten erojen vuoksi.
Kestävien ja ilmastonkestävien ratkaisujen kysyntä kasvaa
kehittyneillä markkinoilla, kun taas kehittyvillä markkinoilla
asiakkaat eivät välttämättä ole valmiita maksamaan näistä
ratkaisuista. Äärimmäiset sääolosuhteet lisäävät häiriöitä
toimitusketjuissa ja logistiikkareiteillä, mikä voi johtaa
merkittävään logistiikkakustannusten nousuun.
Kolmen skenaarion välisten erojen odotetaan ilmenevän
vahvemmin vuotta 2050 lähestyttäessä, kun äärimmäiset
sääilmiöt ja krooniset muutokset lisääntyvät, erityisesti 4
celsiusasteen skenaariossa. 1,5 celsiusasteen skenaariossa
siirtymävaikutukset, kuten sääntely, vaikuttavat enemmän ja 4
celsiusasteen skenaariossa fyysiset vaikutukset, kuten
myrskyt, tulvat ja kuivuus ovat hallitsevampia.
Vuonna 2023 jatkoimme KONEen sisäisten sidosryhmien
välistä vuoropuhelua muun muassa toimitusketjun ja
logistiikan häiriönsietokyvystä, energiatehokkaista valinnoista
kaikessa liiketoiminnassamme, tutkimus- ja
kehitysinvestoinneista vähähiilisiin elinkaarituotteisiin sekä
palvelutarjoomasta asiakkaidemme tukemiseksi muuttuvissa
ilmasto-olosuhteissa. Integroimme nämä suoritteet edelleen
osaksi strategista suunnitteluamme vuonna 2024.
Sosiaaliset ja työntekijöihin liittyvät riskit
Turvallisuus on KONEelle tärkeä asia ja mahdolliset
onnettomuudet ovat suurimpien sosiaalisten ja työntekijöihin
liittyvien riskien joukossa. Epäterveelliset työolot tai työpaikan
turvallisuutta koskevat kompromissit, jotka altistavat KONEen
omat tai alihankkijoidemme työntekijät riskeille, voivat
vahingoittaa KONEen mainetta ja henkilöstösuhteita.
Vahinkojen todennäköisyyttä pienennetään muun muassa
kattavan koulutuksen sekä turvallisuustietoisuutta lisäävien
toimien, viestinnän, johdonmukaisten turvallisuuskäytäntöjen,
standardoitujen huolto- ja asennusmenetelmien sekä
säännöllisten prosessitarkastuksien avulla. KONE myös
tunnistaa ja arvioi riskejä kiusaamiseen, häirintään, epätasa-
arvoisiin toimintatapoihin, työolosuhteisiin sekä kaikenlaiseen
syrjintään liittyen. KONE käsittelee tällaisia riskejä
asianmukaisilla toimintaperiaatteilla ja prosesseilla sekä
kouluttamalla johtoa ja työntekijöitä. KONE myös tarjoaa
työntekijöilleen ja kolmansille osapuolille kanavia
epäasiallisesta väärinkäytöksistä raportoimiseen, ja tämän
tyyppiselle käyttäytymiselle on nollatoleranssi. Kaiken
kaikkiaan näemme turvallisen työpaikan, jossa on osallistava
ja välittävä kulttuuri, mahdollisuutena parantaa työntekijöiden
hyvinvointia, sitoutuneisuutta ja tuottavuutta, ja samalla lisätä
KONEen houkuttelevuutta työnantajana ja liikekumppanina.
Sekä turvallisuus että laatu ovat etusijalla tuotteiden
suunnittelussa, hankinnassa, tuotannossa, asennuksessa ja
huollossa, ja joka vaihe sisältää tiukat
laadunvarmistusprosessit. Tiedostamme myös, että
toimintamme, kuten julkisen infrastruktuurin suuret korjaukset,
voivat vaikuttaa monien ihmisten jokapäiväiseen elämään.
KONE noudattaa globaalisti käytössä olevia periaatteita
mahdollisten onnettomuuksien hallinnassa ja parannusten
toteuttamisessa.
Ihmisoikeuksiin liittyvät riskit
KONEen ihmisoikeusohjelmaa tarkastellaan säännöllisesti
Global Compliance -komiteassa. Työryhmä, joka kattaa usean
eri toiminnon edustajia, ajaa KONEen ihmisoikeusohjelmaa
eteenpäin, keskittyen vuonna 2023 erityisesti
sääntelyvaatimuksiin, päivittämään maailmanlaajuista
ihmisoikeusvaikutusten arviointiamme, lisäämään tietoisuutta
ihmisoikeuksista työntekijöiden ja muiden sidosryhmien
keskuudessa sekä tarkistamaan toimittajien
ihmisoikeusvaikutusten arviointiohjelmaa.
Päivitetyssä ihmisoikeusvaikutusten arvioinnissamme
todettiin, että KONEen keskeiset ihmisoikeutemme ovat
edelleen työntekijöiden terveys ja turvallisuus koko
arvoketjussa sekä yksilöiden työoikeuksien kunnioittaminen
(pakko- tai lapsityövoiman käytön, syrjinnän, häirinnän tai
kiusaamisen kieltäminen sekä yhdistymisvapauden,
työehtosopimusneuvotteluiden ja asianmukaisten työolojen
takaaminen). Vuonna 2023 laadittiin seurantasuunnitelma
suurimpien riskien lieventämiseksi. Keskisuuren riskin
aihealueita käsitellään vuonna 2024.
Kaikkien toimittajien ja asennusalihankkijoiden odotetaan
allekirjoittavan KONEen toimittajien eettinen ohjesääntö
(KONE’s Supplier Code of Conduct), jossa määritellään
eettisten liiketoimintaperiaatteiden vaatimukset sisältäen
työelämään ja ihmisoikeuksiin liittyvät edellytyksemme.
Toteutamme toimittajien ihmisoikeusarviointeja sekä online-
kyselyiden muodossa että paikan päällä tunnistaakseemme ja
hallinnoidaksemme mahdollisia riskejä toimitusketjussa.
KONE esitteli vuonna 2022 ihmisoikeuspolitiikan, jossa
määritellään sitoumuksemme kunnioittaa ihmisoikeuksia, ja
kerrotaan miten tunnistamme, arvioimme, priorisoimme ja
lievennämme ihmisoikeusvaikutuksia kaikilla liiketoiminnan
osa-alueilla.
Korruption vastaisuus ja lahjontaan liittyvät riskit
KONE edellyttää korkeita eettisiä standardeja ja eettisten
ohjesääntöjen noudattamista omilta työntekijöiltään sekä
KONEen yhteistyökumppaneilta. Nämä ohjesäännöt kattavat
lukuisia aiheita, esimerkiksi kilpailulainsäädännön,
kauppapakotteiden noudattamisen, työelämä- ja
ihmisoikeudet sekä korruption ja lahjonnan kieltämisen.
Vuonna 2023 julkaisimme uuden lahjonnan- ja
Hallituksen toimintakertomus
36 KONE Vuosikatsaus 2023
korruptionvastaisuuteen (Anti-Bribery and Corruption, ABC)
liittyvän politiikan sekä siihen liittyvän verkkokurssin.
KONEen työntekijöiden tai eri sidosryhmien epäeettiset
toimintatavat voivat aiheuttaa KONEelle mainehaittoja, minkä
lisäksi niillä voi olla myös taloudellisia vaikutuksia. Riski
tällaisten toimintatapojen tai käytäntöjen toteutumisesta on
otettu huomioon KONEen säännöllisissä
tarkastusprosesseissa. KONEella on käytössä
seurantatyökalu, joka monitoroi kolmansiin osapuoliin
kohdistuvia sanktioita, tarkkailulistoja ja negatiivista
mediahuomiota, mukaan lukien korruptio- ja
ihmisoikeuskysymykset. Maailmanlaajuisen toimivalta- ja
hyväksymisohjesäännön alle kuuluvat prosessit auttavat
KONEtta pienentämään luvattomiin maksuihin, lahjoituksiin ja
sponsorointiin liittyviä riskejä. Tärkein keino tällaisten riskien
vähentämiseen sisäisesti on kuitenkin edelleen yrityskulttuurin
kehittäminen koulutusten avulla sekä tietoisuutta lisäämällä.
Etiikkaan ja compliance-asioihin liittyvät tunnusluvut ja toimet
ovat integroitu osaksi vastuullisuusstrategiaamme. Kaikkien
työntekijöiden odotetaan suorittavan vähintään yksi etiikkaan
ja compliance-asioihin liittyvä koulutus vuodessa. Lisäksi
toimittajien ja jakelijoiden eettisten ohjesääntöjen
allekirjoitusmääriä seurataan vuositasolla. KONEen
näkökulmasta eettiset liiketoimintatavat tarjoavat kilpailuedun,
suojaavat liikesuhteita sidosryhmien kanssa ja auttavat
rakentamaan vahvaa mainetta.
Yhtiökokouksen päätökset
KONE Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin Helsingissä 28.
helmikuuta 2023.
Yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen, käsitteli toimielinten
palkitsemisraportin ja myönsi tilivelvollisille vastuuvapauden
tilikaudelta 1.1.-31.12.2022.
Hallituksen jäsenten lukumääräksi vahvistettiin yhdeksän.
Hallituksen jäseninä jatkavat Matti Alahuhta, Susan
Duinhoven, Antti Herlin, Iiris Herlin, Jussi Herlin, Ravi Kant,
sekä Krishna Mikkilineni. Uusiksi hallituksen jäseniksi valittiin
Marika Fredriksson ja Marcela Manubens.
28.2.2023 pidetyn KONE Oyj:n varsinaisen
yhtiökokouksen jälkeen pitämässään kokouksessa KONE
Oyj:n hallitus valitsi keskuudestaan puheenjohtajaksi Antti
Herlinin ja varapuheenjohtajaksi Jussi Herlinin.
Susan Duinhoven valittiin tarkastusvaliokunnan
puheenjohtajaksi sekä Matti Alahuhta, Marika Fredriksson ja
Jussi Herlin jäseniksi. Susan Duinhoven, Matti Alahuhta ja
Marika Fredriksson ovat riippumattomia sekä yhtiöstä että
merkittävistä osakkeenomistajista.
Jussi Herlin valittiin nimitys- ja palkitsemisvaliokunnan
puheenjohtajaksi sekä Matti Alahuhta, Antti Herlin ja Ravi
Kant jäseniksi. Matti Alahuhta ja Ravi Kant ovat
riippumattomia sekä yhtiöstä että merkittävistä
osakkeenomistajista.
Yhtiökokous vahvisti hallituksen puheenjohtajan palkkioksi
220 000 euroa, varapuheenjohtajan palkkioksi 125 000 euroa
ja jäsenten palkkioksi 110 000 euroa. Palkkiosta 40 prosenttia
suoritetaan KONE Oyj:n B-sarjan osakkeina ja loput rahana.
Lisäksi yhtiökokous vahvisti, että hallituksen valiokuntien
jäsenille maksetaan erillinen vuosipalkkio:
tarkastusvaliokunta: puheenjohtaja 20 000 euroa ja jäsenet 10
000 euroa sekä nimitys- ja palkitsemisvaliokunta:
puheenjohtaja 20 000 euroa ja jäsenet 10 000 euroa.
Valiokuntien vuosipalkkiot maksetaan rahana. Palkkiota ei
kuitenkaan makseta sellaiselle hallituksen jäsenelle, jolla on
työsuhde yhtiöön.
Yhtiökokous myönsi hallitukselle valtuuden omien
osakkeiden hankkimiseen. Osakkeita voidaan hankkia
enintään 52 930 000 kappaletta siten, että A-sarjan osakkeita
voidaan hankkia enintään 7 620 000 ja B-sarjan osakkeita
enintään 45 310 000 kappaletta. Valtuutus on voimassa
seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka,
kuitenkin enintään 30. kesäkuuta 2024 asti.
Lisäksi yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään
osakeannista sekä optio-oikeuksien ja muiden osakeyhtiölain
10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien
erityisten oikeuksien antamisesta. Valtuutuksen nojalla
annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla enintään 7 620
000 A-sarjan osaketta ja 45 310 000 B-sarjan osaketta.
Hallitus päättää kaikista osakeannin ja osakkeisiin
oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista.
Valtuutus koskee sekä uusien osakkeiden antamista että
omien osakkeiden luovuttamista, ja osakeanti ja osakkeisiin
oikeuttavien erityisten oikeuksien antaminen voi tapahtua
osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poiketen
(suunnattu anti). Valtuutus on voimassa seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin
enintään 30. kesäkuuta 2024 asti.
Yhtiökokous päätti myös muuttaa yhtiön yhtiöjärjestystä
hallituksen ehdotuksen mukaisesti päivittämällä yhtiön
toimialaa (2 §) ja muuttamalla yhtiökokousta (10 §) koskevaa
kohtaa siten, että siinä mahdollistetaan yhtiökokouksen
järjestäminen kokonaan ilman kokouspaikkaa niin sanottuna
etäkokouksena.
Tilintarkastajaksi toimikaudelle 2023 valittiin
tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy.
Hallituksen toimintakertomus
37 KONE Vuosikatsaus 2023
Osakeperusteiset kannustinjärjestelmät
KONEella on käytössä kaksi erillistä osakeperusteista
kannustinjärjestelmää; suoriteperusteinen
osakepalkkiojärjestelmä ja rajoitettu osakepalkkiojärjestelmä.
Pitkän aikavälin suoriteperusteisessa
kannustinjärjestelmässä korostetaan kannattavaa kasvua ja
vastuullisuutta. Se koostuu vuosittain alkavista yksittäisistä
osakeohjelmista, joilla kullakin on kolmen vuoden liukuva
ansaintajakso. Osakepalkkiot vapautuvat ja toimitetaan
yhtenä eränä perustuen ansaintajakson aikaiseen
suoritukseen. Jos osallistujan työsuhde KONE-konserniin
päättyy ennen ansaintajakson päättymistä, osallistuja
menettää pääsääntöisesti osakepalkkion ilman korvausta.
Osakkeiden lukumäärä, jonka osakeperusteisiin etuuksiin
oikeutetut osallistujat ansaitsevat, on määritetty
bruttoperusteisesti. Luovutettavien osakkeiden lukumäärästä
on tarvittaessa vähennetty verot ja veron luonteisten
maksujen osuus ennen osakkeiden luovuttamista osallistujille.
Osakeperusteiset kannustinjärjestelmät, jotka on käynnistetty
aikaisempina vuosina, on maksettu sekä rahana että
osakkeina. Nykyisen tilikauden aikana käynnistetyt
osakeperusteiset kannustinjärjestelmät luokitellaan omana
pääomana maksettaviksi.
Hallitus päättää vuosittain kannustinjärjestelmän
kohderyhmän ja tavoitteet sekä mahdolliset palkkiot. Osana
ylimmän johdon pitkän aikavälin kannustinjärjestelmää on
asetettu pitkän aikavälin tavoite omistukselle. Omistustavoite
johtokunnan jäsenille on, että jäsenet omistaisivat KONEen
osakkeita vähintään viiden vuoden peruspalkkaa vastaavan
määrän. Muille ylimmän johdon edustajille omistustavoite on
vähintään kahden vuoden peruspalkkaa vastaava määrä.
Vuoden 2023 pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän
kohderyhmään kuuluu noin 570 ylimmän johdon jäsentä,
mukaan lukien toimitusjohtaja, johtoryhmä ja valitut KONE-
konsernin avainhenkilöt. Vuoden 2023 pitkän aikavälin
suoriteperusteiseen kannustinjärjestelmään sovellettavat
tuloskriteerit perustuvat liikevaihdon kasvuun ja oikaistuun
liikevoittomarginaaliin (yhteensä 80 %) sekä
vastuullisuusmittareihin (20 %). Vastuullisuusmittari on
yhdistelmä hiilijalanjäljen pienentämiseen, monimuotoisuuteen
(Diversity and Inclusion) sekä turvallisuuteen liittyviä
tavoitteita.
Rajoitettu osakepalkkiojärjestelmä toimii täydentävänä
pitkän aikavälin osakepalkkiojärjestelmänä, jota käytetään
ylimmän johdon ja muiden avaintyöntekijöiden (pois lukien
toimitusjohtaja) sitouttamiseen ja rekrytointiin. Rajoitetussa
osakepalkkiojärjestelmässä ei ole suoritusehtoa. Järjestelmän
sitouttamisaika on enintään kolme vuotta, jonka jälkeen
yksittäisen ohjelman osakepalkkiot maksetaan KONEen B-
sarjan osakkeina osallistujille edellyttäen, että heidän
työsuhteensa tai palvelussuhteensa KONE-konserniin on
voimassa.
Hallituksen toimintakertomus
38 KONE Vuosikatsaus 2023
Joulukuun 2023 lopussa konsernilla oli hallussaan 12 159 159
B-sarjan osaketta. Yhtiön hallussa olevat osakkeet edustavat
2,7 % kaikista listatuista B-sarjan osakkeista, mikä vastaa 1,0
% kaikista äänistä.
Nasdaq Helsinki Oy:n lisäksi KONEen B-sarjan osakkeella
käydään kauppaa myös useilla vaihtoehtoisilla
markkinapaikoilla.
Rekisteröityjen osakkeenomistajien lukumäärä oli
katsauskauden alussa 110 592 ja lopussa 110 750.
Yksityisten osakkeenomistajien lukumäärä katsauskauden
lopussa oli 105 553, mikä vastaa noin 12,4 % listatuista B-
sarjan osakkeista. Katsauskauden lopussa yhteensä 51,4 %
KONEen listatuista B-sarjan osakkeista oli
hallintarekisteröidyssä ja ulkomaisessa omistuksessa.
Osakkeet ja osakepääoma
Osakepääoma ja markkina-arvo*
31.12.2023
31.12.2022
B-sarjan osakkeiden lukumäärä
453 187 148
453 187 148
A-sarjan osakkeiden lukumää
76 208 712
76 208 712
Osakkeita yhteensä
529 395 860
529 395 860
Omat osakkeet
12 159 159
12 306 640
Osakepääoma, e
66 174 483
66 174 483
Markkina-arvo, Me*
23 358
24 975
* Markkina-arvo lasketaan sekä listaamattomien A-sarjan että listattujen B-sarjan osakkeiden perusteella lukuun ottamatta hankittuja omia osakkeita. A-sarjan
osakkeet on arvostettu B-sarjan osakkeen raportointikauden päätöskurssiin.
Omat osakkeet
112/2023
Omien osakkeiden lukumäärä kauden alussa
12 306 640
Muutos omien osakkeiden lukumäärässä kauden aikana
-147 481
Omien osakkeiden lukumäärä kauden lopussa
12 159 159
Kaupankäynti Nasdaq Helsinki Oy:ssä
112/2023
112/2022
Kaupankäynnin kohteena olevien osakkeiden määrä Nasdaq Helsinki Oy:ssä,
miljoonaa
kpl
145,3
236,7
Keskimääräinen päivittäinen osakevaihto
kpl
579 003
935 595
Hinnan volyymilla painotettu keskiarvo
e
45,79
46,56
Osakkeen korkein hinta kaudella
e
53,34
64,12
Osakkeen matalin hinta kaudella
e
37,20
36,72
Osakkeen päätöskurssi kauden lopussa
e
45,16
48,30
Hallituksen toimintakertomus
39 KONE Vuosikatsaus 2023
Markkinanäkymät 2024
KONEen markkinanäkymät ovat positiiviset yhdeksällä
kahdestatoista markkina-alueesta.
Aktiviteetin odotetaan laskevan hieman Pohjois-
Amerikassa ja Euroopassa. Kiinassa uudisrakentamisen
ratkaisujen markkinan odotetaan laskevan selvästi. Aasian ja
Tyynenmeren, Lähi-idän ja Afrikan alueella
uudisrakentamisen ratkaisujen markkinan odotetaan
kasvavan selvästi.
Modernisointimarkkinoiden odotetaan kasvavan kaikilla
alueilla. Kasvua tukevat ikääntyvä laitekanta sekä
vastuullisuuden ja rakennusten muunneltavuuden
korostuminen.
Huoltoaktiviteetin odotetaan kasvavan hieman
kehittyneemmillä markkinoilla ja kasvavan selvästi Aasian ja
Tyynenmeren alueella, Lähi-idässä ja Afrikassa sekä
Kiinassa.
Liiketoimintanäkymät 2024
KONE arvioi liikevaihdon pysyvän vakaana tai kasvavan
hieman vertailukelpoisin valuuttakurssein vuonna 2024.
Oikaistun liikevoittomarginaalin paranemisen odotetaan
jatkuvan vuonna 2024, joskin kannattavuutta tukevia tekijöitä
odotetaan olevan vähemmän kuin vuonna 2023.
Liikevaihdon kasvun keskeisiä ajureita ovat myönteiset
näkymät huolto- ja modernisointiliiketoiminnoissa sekä vankka
tilauskanta. Uudisrakentamisen ratkaisujen markkinan lasku
Kiinassa sekä jatkunut epävarmuus Euroopan ja Pohjois-
Amerikan markkinoilla rasittavat kasvunäkymiä.
Keskeisiä kannattavuuden ajureita ovat huolto- ja
modernisointiliiketoimintojen liikevaihdon kasvu, paremmin
hinnoiteltujen tilausten toimitukset sekä kustannussäästöt
toimintamallin uudistuksen myötä. Sitkeän kustannusinflaation
ja päätöksen kasvattaa hieman tutkimus- ja kehitys- sekä IT-
investointeja odotetaan vaikuttavan tulokseen negatiivisesti.
Hallituksen voitonjakoehdotus
Emoyhtiön jakokelpoiset varat olivat 31.12.2023
3 006 869 325,52 euroa, josta tilikauden voitto on
1 996 263 298,83 euroa.
Hallitus ehdottaa, että yhtiökokouksen käytettävissä
olevista voittovaroista jaetaan osinkoa 1,7475 euroa kutakin
ulkona olevaa 76 208 712 A-sarjan osaketta kohden ja 1,75
euroa kutakin ulkona olevaa 441 027 989 B-sarjan osaketta
kohden. Tällöin osingonjaon yhteismääräksi ehdotetaan
904 973 704,97 euroa. Jäljelle jäävät jakokelpoiset varat
2 101 895 620,55 euroa jätetään vapaaseen omaan
pääomaan.
Osinko ehdotetaan maksettavaksi 11.3.2024. Kaikki
osingonmaksun täsmäytyspäivänä ulkona olevat osakkeet,
lukuun ottamatta emoyhtiön hallussa olevia omia osakkeita,
ovat oikeutettuja osinkoon vuodelta 2023.
Yhtiökokous 2024
KONE Oyj:n yhtiökokous pidetään torstaina 29. helmikuuta
2024 klo 11.00 alkaen Messukeskuksen Siivessä osoitteessa
Rautatieläisenkatu 3, Helsinki.
Helsingissä, 25. tammikuuta, 2024
KONE Oyj:n hallitus
Pohjois-Amerikka
Eurooppa
Aasian ja Tyynenmeren
alue, Lähi-itä ja Afrikka
Kiina
Uudisrakentamisen ratkaisut
yksiköissä
-
-
++
--
Huolto
yksiköissä
+
+
++
++
Modernisointi
rahamääräisesti
+
++
+++
+++
--- Huomattavaa laskua (>10 %), -- Selvää laskua (510 %), - Hienoista laskua (<5 %), Vakaa,
+ Hienoista kasvua (<5 %), ++ Selvää kasvua (510 %), +++ Huomattavaa kasvua (>10 %)
Markkinanäkymät 2024
Hallituksen toimintakertomus | Osakkeet ja osakkeenomistajat
40 KONE Vuosikatsaus 2023
KONEen osake
KONEella on kaksi osakesarjaa: A ja B. Ainoastaan B-sarjan
osake on listattu Nasdaq Helsingissä. Kaupankäynti KONEen
B-sarjan osakkeilla alkoi 2.1.1967.
Äänioikeudet
A-sarjan osakkeilla on kullakin yksi ääni. Kymmenen B-sarjan
osaketta oikeuttaa yhteen ääneen, kuitenkin siten, että
kullakin osakkeenomistajalla on vähintään yksi ääni.
Osinkopolitiikka
KONEella ei ole määriteltyä osinkopolitiikkaa. Osingonjaossa
B-sarjan osakkeille on maksettava enemmän osinkoa kuin A-
sarjan osakkeille. Eri osakesarjoille maksettavan osingon
erotus on vähintään 1 prosentti ja enintään 2,5 prosenttia
laskettuna osakkeen kirjanpidollisesta vasta-arvosta, joka on
0,125 euroa.
Päätöskurssit (e)
31.12.2023
45,16
31.12.2022
48,30
Muutos
-6,5 %
Markkina-arvo
31.12.2023
23 358
miljoonaa
euroa
KONEen osakepääoma koostuu seuraavista
osakkeista:
Kappaletta
Nimellisarvo,
euroa
A-sarja
76 208 712
9 526 089
B-sarja
453 187 148
56 648394
Yhteensä
529 395 860
66 174 483
KONEen B-sarjan
osake
Kaupankäyntitunnus
Nasdaq Helsinki Oy:s
KNEBV
ISIN-koodi
FI0009013403
Kirjanpidollinen vasta-arvo
0,125 e
Osakenoteeraukset (e)
Korkein
53,34
Alhaisin
37,20
Volyymilla painotettu
keskihinta
45,79
Osinkoehdotus
1,75 e
B-sarjan osakkeelta
KONEen B-sarjan osakkeen osinko/osake, 20052023, EUR
Osinko Ylimääräinen osinko *) Hallituksen osinkoehdotus vuodelle 2023
0.00
0.50
1.00
1.50
2.00
2.50
Osakkeet ja osakkeenomistajat
Hallituksen toimintakertomus | Osakkeet ja osakkeenomistajat
41 KONE Vuosikatsaus 2023
KONEen B-sarjan osakkeen kurssikehitys 1.1.2013
31.12.2023, EUR
KONEen B-sarjan osake OMX Helsinki Cap -indeksi
0
10
20
30
40
50
60
70
80
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
A-sarjan osakkeet, %
92,6 % Yksityiset yritykset
7,4 % Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt
B-sarjan osakkeet, %
51,4 % Ulkomaiset ja hallintarekisteröidyt omistajat *)
14,5 % Yksityiset yritykset
13,3 % Rahoitus- ja vakuutuslaitokset
12,4 % Kotitaloudet
4,4 % Julkisyhteisöt
4,0 % Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt
*) Sisältää myös hallintarekisteröidyt osakkeet
Arvo-osuuksien määrä
Omistuksia
% omistajista
Osakemäärä
%
osakekannasta
1 - 10
23 957
21,6 %
130 449
0,0 %
11 - 100
49 865
45,0 %
2 224 834
0,4 %
101 - 1 000
29 688
26,8 %
10 070 219
1,9 %
1 001 - 10 000
6 476
5,8 %
17 327 909
3,3 %
10 001 - 100 000
671
0,6 %
16 538 154
3,1 %
100 001 -
93
0,1 %
483 062 031
91,3 %
Yhteensä
110 750
100,0 %
529 353 596
100,0 %
Yhteistilillä ja odotusluettelolla
42 264
0,0 %
Liikkeeseenlaskettu määrä
529 395 860
100,0 %
Osakkeenomistajat
Omistusmääräjakauma 31.12.2023 omistusmäärän mukaan
Hallituksen toimintakertomus | Osakkeet ja osakkeenomistajat
42 KONE Vuosikatsaus 2023
A-sarja, kpl
B-sarja, kpl
Yhteensä
Osuus
osakkeista, %
Osuus äänistä,
%
1
Herlin Antti
70 561 608
53 060 154
123 621 762
23,4 %
62,4 %
Holding Manutas Oy
1)
54 284 592
42 805 254
97 089 846
18,3 %
48,2 %
Security Trading Oy
2)
16 277 016
8 560 303
24 837 319
4,7 %
14,1 %
Herlin Antti
0
1 694 597
1 694 597
0,3 %
0,1 %
2
Polttina Oy
0
17 271 928
17 271 928
3,3 %
1,4 %
3
Wipunen Varainhallinta Oy
0
16 350 000
16 350 000
3,1 %
1,3 %
4
Koneen säätiö
5 647 104
9 859 632
15 506 736
2,9 %
5,5 %
5
Heikintorppa Oy
0
10 100 000
10 100 000
1,9 %
0,8 %
6
Keskinäinen eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen
0
7 032 192
7 032 192
1,3 %
0,6 %
7
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma
0
6 301 222
6 301 222
1,2 %
0,5 %
8
Riikantorppa Oy
0
5 500 000
5 500 000
1,0 %
0,5 %
9
Blåberg Olli
0
5 300 000
5 300 000
1,0 %
0,4 %
10
Keskinäinen eläkevakuutusyhtiö Elo
0
3 647 000
3 647 000
0,7 %
0,3 %
10 suurinta osakkeenomistajaa yhteensä
76 208 712
134 422 128
210 630 840
39,8 %
73,8 %
Ulkomaiset ja hallintarekisteröidyt omistajat
3)
0
232 769 759
232 769 759
44,0 %
19,2 %
Hankitut omat osakkeet
0
12 159 159
12 159 159
2,3 %
1,0 %
Muut osakkeenomistajat
0
73 836 102
73 836 102
13,9 %
6,1 %
Yhteensä
76 208 712
453 187 148
529 395 860
100,0 %
100,0 %
Kymmenen suuren osakkeenomistajan lista kattaa merkittävät osakkeenomistajat, joilla on suomalainen arvo-osuustili.
1)
Antti Herlin omistaa Holding Manutas Oy:n osakkeista 1,1 %, joka edustaa 12,8 % yhtiön äänistä. Yhdessä Security Trading Oy:n kanssa, jossa Antti Herlin käyttää
määräysvaltaa, hänen omistuksensa Holding Manutas Oy:n osakkeista on 51,0 %, joka edustaa 62,7 % yhtiön äänistä.
2)
Antti Herlin omistaa Security Trading Oy:n osakkeista 56,4 %, joka edustaa 57,5 % yhtiön äänistä. Yhdessä lastensa omistuksen kanssa Antti Herlin omistaa
Security Trading Oy:n osakkeista 99,9 %, joka edustaa 99,8 % yhtiön äänistä.
3)
Ulkomainen omistus sisältää myös hallintarekisteröidyt osakkeet.
Suuret osakkeenomistajat 31.12.2023
Lisätietoa KONEen hallituksen ja johtokunnan
osakkeenomistuksesta 31.12.2023 sekä
omistuksissa tapahtuneista muutoksista 1.1.-
31.12.2023 löytyy sivulta 129.
Hallituksen toimintakertomus | Osakkeet ja osakkeenomistajat
43 KONE Vuosikatsaus 2023
2023
2022
2021
2020
2019
Laimentamaton tulos/osake, e
1,79
1,50
1,96
1,81
1,80
Laimennusvaikutuksella oikaistu tulos/osake, e
1,79
1,49
1,96
1,81
1,80
Oma pääoma/osake, e
5,32
5,49
6,13
6,12
6,13
Osinko/osake, B-sarjan osake, e ¹
1,75
1,75
2,10
2,25
1,70
Osinko/osake, A-sarjan osake, e ¹
1,7475
1,7475
2,0950
2,2450
1,6975
Osinko/tulos, B-osake, %
97,8
117,0
107,3
124,0
94,2
Osinko/tulos, A-osake, %
97,6
116,8
107,0
123,7
94,1
Efektiivinen osinkotuotto, B-sarjan osake, %
3,88
3,6
3,3
3,4
2,9
Hinta/tulos, B-sarjan osake
25,23
32,29
32,20
36,63
32,31
B-osakkeen keskikurssi e
45,79
46,56
65,44
62,07
49,82
B-osakkeen kauden päätöskurssi, e
45,16
48,30
63,04
66,46
58,28
Osakekannan markkina-arvo kauden lopussa, Me ²
23 358
24 975
32 652
34 452
30 180
A-sarjan osakkeiden lukumäärä kauden lopussa, 1 000 kpl
76 209
76 209
76 209
76 209
76 209
A-sarjan osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo, 1 000 kpl
76 209
76 209
76 209
76 209
76 209
B-sarjan osakkeiden lukumäärä kauden lopussa, 1 000 kpl ²
453 187
453 187
441 754
442 181
441 634
B-sarjan osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo, 1 000 kpl ³
441 008
441 632
441 847
442 055
440 897
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo, 1 000 kpl ³
517 595
517 841
518 055
518 264
517 105
¹ Hallituksen ehdotus.
² Hankitut omat osakkeet vähennettynä. A-sarjan osakkeet on arvostettu B-sarjan osakkeen päätöskurssiin.
³ Osakeantikorjattuna, osakeoptioiden ja osakepalkkiojärjestelmän laimennusvaikutuksella oikaistuna ja hankitut omat osakkeet vähennettynä.
Osakekohtaisia tunnuslukuja, 1.1.−31.12.2023
Hallituksen toimintakertomus | Tunnusluvut ja taloudellinen kehitys
44 KONE Vuosikatsaus 2023
Tunnusluvut ja taloudellinen kehitys
Tuloslaskelma, 1.1.31.12
2023
2022
2021
2020
2019
Liikevaihto, Me
10 952
10 907
10 514
9 939
9 982
- liikevaihto Suomen ulkopuolella, Me
10 736
10 698
10 342
9 745
9 783
Liikevoitto, Me
1 200
1 031
1 295
1 213
1 192
- prosenttia liikevaihdosta, %
11,0
9,5
12,3
12,2
11,9
Oikaistu liikevoitto (adjusted EBIT), Me ¹
1 248
1 077
1 310
1 251
1 237
- prosenttia liikevaihdosta, % ¹
11,4
9,9
12,5
12,6
12,4
Voitto ennen veroja, Me
1 206
1 028
1 321
1 224
1 218
- prosenttia liikevaihdosta, %
11,0
9,4
12,6
12,3
12,2
Tilikauden voitto, Me
932
784
1 023
947
939
Tase, Me
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
31.12.2020
31.12.2019
Pitkäaikaiset varat
2 967
2 781
2 798
2 666
2 811
Lyhytaikaiset varat
5 764
6 309
6 922
6 126
5 802
Oma pääoma
2 786
2 867
3 199
3 197
3 193
Pitkäaikainen vieras pääoma
658
643
717
522
760
Varaukset
197
177
152
155
127
Lyhytaikainen vieras pääoma
5 090
5 404
5 652
4 918
4 533
Taseen loppusumma
8 731
9 090
9 720
8 792
8 613
Korollinen nettovelka
-1 013
-1 309
-2 164
-1 954
-1 553
Liiketoimintaan sitoutunut pääoma ²
1 773
1 557
1 035
1 243
1 640
Nettokäyttöpääoma ²
-861
-904
-1 468
-1 160
-856
¹ Ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä kuten merkittäviä uudelleenjärjestelykustannuksia sekä varsinaiseen liiketoimintaan kuulumattomia tuottoja ja kuluja,
kuten Venäjän toimintojen myynnistä aiheutuneita eriä.
² Sisältö esitetään sivulla 43.
Hallituksen toimintakertomus | Tunnusluvut ja taloudellinen kehitys
45 KONE Vuosikatsaus 2023
Vaihtoehtoinen tunnusluku
KONE esittää vaihtoehtoisena tunnuslukuna oikaistun
liikevoiton (adjusted EBIT), jonka tavoitteena on parantaa
raportointikausien vertailtavuutta. Vuonna 2023
vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät sisälsivät 58 miljoonan
euron edestä uudelleenjärjestelytoimenpiteisiin liittyviä kuluja
sekä 8 miljoonan euron tuoton, joka kirjattiin Venäjän
liiketoimintojen myynnin loppuunsaattamisen yhteydessä.
Vertailukaudella vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä olivat
kustannukset Venäjän ja Ukrainan tase-erien
arvonalentumisista ja näiden maiden vastuisiin liittyvistä
varauksista sekä uudelleenjärjestelykulut. Vuonna 2021 sekä
aikaisempina vuosina vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
liittyivät uudelleenjärjestelyihin.
Muita tietoja, 1.1.31.12.
2023
2022
2021
2020
2019
Saadut tilaukset, Me
8 578
9 131
8 853
8 185
8 400
Tilauskanta, Me
8 716
9 026
8 564
7 729
8 052
Rahavirta liiketoiminnasta ennen rahoituseriä ja veroja, Me
1 485
755
1 829
1 908
1 550
Investoinnit ilman yritysostoja, Me
322
209
217
201
200
- prosenttia liikevaihdosta, %
2,9
1,9
2,1
2,0
2,0
Tutkimus- ja kehitysmenot, Me
185
188
189
180
171
- prosenttia liikevaihdosta, %
1,7
1,7
1,8
1,8
1,7
Henkilöstö keskimäärin
63 164
63 186
61 698
60 376
58 369
Henkilöstö raportointikauden lopussa
63 536
63 277
62 720
61 380
59 825
Henkilöstökulut
3 656
3 533
3 222
3 043
3 048
Tunnuslukuja, %, 1.1.31.12
2023
2022
2021
2020
2019
Oman pääoman tuotto
33,0
25,9
32,0
29,7
30,1
Sijoitetun pääoman tuotto
27,8
22,4
26,8
25,0
25,1
Omavaraisuusaste
40,9
40,3
41,2
45,5
46,5
Nettovelkaantumisaste
-36,4
-45,7
-67,6
-61,1
-48,6
Vaihtoehtoinen tunnusluku, 1.1.31.12
2023
2022
2021
2020
2019
Liikevoitto (EBIT), Me
1 200
1 031
1 295
1 213
1 192
Liikevoittomarginaali (EBIT-marginaali), %
11,0
9,5
12,3
12,2
11,9
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, Me
48
45
15
38
45
Oikaistu liikevoitto (adjusted EBIT), Me
1 248
1 077
1 310
1 251
1 237
Oikaistu liikevoittomarginaali (adjusted EBIT -marginaali), %
11,4
9,9
12,5
12,6
12,4
Hallituksen toimintakertomus | Määritelmät ja tunnuslukujen laskentakaavat
46 KONE Vuosikatsaus 2023
Laimentamaton
tulos/osake
=
Tilikauden voitto (emoyhtiön osakkeenomistajille
laskettu osuus)
Tilikauden keskimääräinen osakkeiden
osakeantikorjattu painotettu lukumäärä - omat
osakkeet
Oma pääoma/osake
=
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma
Osakkeiden osakeantikorjattu lukumäärä - omat
osakkeet
Osinko/osake
=
Tilikaudelta jaettava osinko
Osakkeiden osakeantikorjattu ja optioiden
merkintäoikeuksilla oikaistu painotettu lukumäärä -
omat osakkeet
Osinko/tulos (%)
=
100 x
Osinko/osake
Tulos/osake
Efektiivinen osinkotuotto
(%)
=
100 x
Osinko/osake
B-osakkeen pörssikurssi tilikauden lopussa
Hinta/tulos
=
B-osakkeen pörssikurssi tilikauden lopussa
Tulos/osake
Keskikurssi
=
B-osakkeen euromääräinen kokonaisvaihto
Vaihdettujen B-osakkeiden keskimääräinen lukumäärä
tilikaudella
Osakekannan markkina-
arvo
=
Tilikauden lopun osakkeiden (A + B) määrä) ¹ x B-
osakkeen pörssikurssi tilikauden lopussa
¹ Ei sisällä omia osakkeita. A-sarjan osakkeet on arvostettu B-sarjan osakkeen päätöskurssiin.
Osakevaihto
=
Tilikauden aikana vaihdettujen B-osakkeiden
lukumäärä
Osakevaihto (%)
=
100 x
B-osakkeen vaihtomäärä
B-osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
Henkilöstö
keskimäärin
=
Tilikauden kalenterikuukausien lopussa
palveluksessa olleen henkilökunnan lukumäärän
keskiarvo
Oman pääoman tuotto
(%)
=
100 x
Tilikauden voitto
Oma pääoma yhteensä (keskimäärin tilikauden
aikana)
Sijoitetun pääoman
tuotto (%)
=
100 x
Tilikauden voitto + rahoituskulut
Oma pääoma yhteensä + korolliset velat
(keskimäärin tilikauden aikana)
Omavaraisuusaste
(%)
=
100 x
Oma pääoma yhteensä
Taseen loppusumma - saadut ennakot ja myynnin
jaksotukset
Nettovelkaantumisaste
(%)
=
100 x
Korollinen nettovelka
Oma pääoma yhteensä
Liiketoimintaan
sitoutunut pääoma
=
Nettokäyttöpääoma + liikearvo + aineettomat
hyödykkeet + aineelliset hyödykkeet + osuudet
osakkuusyhtiöissä + osakkeet ja muut pitkäaikaiset
sijoitukset
Määritelmät ja tunnuslukujen laskentakaavat
Konsernitilinpäätös | Konsernituloslaskelma
47 KONE Vuosikatsaus 2023
Konsernituloslaskelma
1.1.
1.1.
Me
Liitetieto
31.12.2023
%
31.12.2022
%
Liikevaihto
2.1
10 952,3
10 906,7
Kulut ja poistot
2.2, 2.3
-9 752,2
-9 875,5
Liikevoitto
1 200,1
11,0
1 031,2
9,5
Rahoitustuotot
2.5
50,0
51,2
Rahoituskulut
2.5
-43,9
-53,9
Voitto ennen veroja
1 206,1
11,0
1 028,4
9,4
Verot
2.6
-274,6
-244,0
Tilikauden voitto
931,6
8,5
784,5
7,2
Tilikauden voiton jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille
925,8
774,5
Määräysvallattomille omistajille
5,8
10,0
Yhteensä
931,6
784,5
Emoyhtiön osakkeenomistajille
tilikauden voitosta laskettu
osakekohtainen tulos, e
2.7
Laimentamaton osakekohtainen tulos, e
1,79
1,50
Laimennusvaikutuksella oikaistu
osakekohtainen tulos, e
1,79
1,49
Laaja konsernituloslaskelma
1.1.
1.1.
Me
Liitetieto
31.12.2023
31.12.2022
Tilikauden voitto
931,6
784,5
Muut laajan tuloksen erät verovaikutus
huomioituna:
2.8
Muuntoero
-96,2
5,1
Ulkomaisten tytäryhtiöiden suojaus
15,9
-21,2
Rahavirtojen suojaus
-18,1
2,5
Erät jotka saatetaan tulevaisuudessa
siirtää tulosvaikutteisiksi
-98,4
-13,6
Käyvän arvon muutokset
-23,8
-20,8
Työsuhde-etuuksien uudelleenarvostus
-17,2
42,4
Erät joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi
-41,0
21,6
Muut laajan tuloksen erät yhteensä
verovaikutus huomioituna
-139,5
8,0
Tilikauden laaja tulos
792,1
792,5
Laajan tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille
786,3
782,5
Määräysvallattomille omistajille
5,8
10,0
Yhteensä
792,1
792,5
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätös | Konsernitase
48 KONE Vuosikatsaus 2023
Varat, Me
Liitetieto
31.12.2023
31.12.2022
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo
4.2
1 469,0
1 414,7
Muut aineettomat hyödykkeet
4.3
287,2
208,2
Aineelliset hyödykkeet
4.4
779,7
716,8
Pitkäaikaiset lainasaamiset
I
5.3, 5.4
3,5
2,5
Osakkeet ja muut pitkäaikaiset sijoitukset
5.3, 5.5
97,9
121,7
Työsuhde-etuudet
I
5.3, 5.7
9,2
10,0
Laskennalliset verosaamiset
II
3.6
320,2
307,5
Pitkäaikaiset varat yhteensä
2 966,8
2 781,3
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
II
3.1
820,9
843,6
Myyntisaamiset
II
3.2, 5.3
2 495,1
2 668,1
Siirtosaamiset
II
3.3, 5.3
641,0
709,3
Tuloverosaamiset
II
118,7
117,6
Lyhytaikaiset talletukset ja lainasaamiset
I
5.3, 5.5
1 263,9
1 474,9
Rahavarat
I
5.3
424,5
495,5
Lyhytaikaiset varat yhteensä
5 764,0
6 309,1
Varat yhteensä
8 730,8
9 090,4
Oma pääoma ja velat, Me
Liitetieto
31.12.2023
31.12.2022
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma
5.2
66,2
66,2
Ylikurssirahasto
100,3
100,3
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
245,7
393,1
Arvonmuutos- ja suojausrahasto
-20,0
21,9
Muuntoero
69,7
150,1
Työsuhde-etuuksien uudelleenarvostus
-96,5
-79,3
Kertyneet voittovarat
2 386,6
2 184,2
Emoyhtiön osakkeenomistajille
kuuluva oma pääoma yhteensä
2 752,1
2 836,6
Määräysvallattomien omistajien osuudet
33,9
29,9
Oma pääoma yhteensä
2 786,0
2 866,5
Pitkäaikainen vieras pääoma
Lainat ja muut rahoitusvelat
I
5.3
438,7
417,9
Eläkevelvoitteet
I
5.3, 5.7
132,9
140,0
Laskennalliset verovelat
II
3.6
86,3
84,8
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä
657,9
642,7
Varaukset
II
3.5
196,9
177,4
Lyhytaikainen vieras pääoma
Lainat ja muut rahoitusvelat
I
5.3
116,1
116,0
Saadut ennakot
II
3.2
1 915,7
1 973,8
Ostovelat
II
5.3
927,0
1 132,8
Siirtovelat
II
3.4, 5.3
1 993,4
2 052,2
Tuloverovelat
II
137,7
129,0
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä
5 090,0
5 403,8
Oma pääoma ja velat yhteensä
8 730,8
9 090,4
I- kirjaimella merkityt taserivit sisältyvät korollisiin nettovelkoihin.
II- kirjaimilla merkityt taserivit sisältyvät nettokäyttöpääomaan.
Konsernitase
Konsernitilinpäätös | Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
49 KONE Vuosikatsaus 2023
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Määräysvallat-
Sijoitetun vapaan
tomien
Osake-
Ylikurssi-
oman pääoman
Arvonmuutos- ja
Työsuhde-etuuksien
Omat
Kertyneet
omistajien
Me
Liitetieto
pääoma
rahasto
rahasto
suojausrahasto
Muuntoero
uudelleenarvostus
osakkeet
voittovarat
osuudet
Yhteensä
1.1.2023
66,2
100,3
393,1
21,9
150,1
-79,3
-236,6
2 420,9
29,9
2 866,5
Tilikauden voitto
925,8
5,8
931,6
Muut laajan tuloksen erät:
2.8
Muuntoerot
-96,2
-96,2
Ulkomaisten tytäryhtiöiden suojaus
15,9
15,9
Rahavirtojen suojaus
-18,1
-18,1
Käyvän arvon muutokset
-23,8
-23,8
Työsuhde-etuuksien uudelleenarvostus
-17,2
-0,6
-17,8
Tapahtumat osakkeenomistajien ja
määräysvallattomien omistajien kanssa:
5.2
Voitonjako
-904,9
-904,9
Omien osakkeiden osto
-
Muutos määräysvallattomien
omistajien osuuksissa
-1,8
-1,8
Osakepalkitseminen *
-147,4
6,4
175,7
34,7
31.12.2023
66,2
100,3
245,7
-20,0
69,7
-96,5
-230,2
2 616,9
33,9
2 786,0
* 1.1.2023 osakepalkkiojärjestelmiin liittyvien kirjausten kumulatiivinen vaikutus on uudelleenluokiteltu ylikurssirahastosta kertyneisiin voittovaroihin esitystavan parantamiseksi.
Konsernitilinpäätös | Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
50 KONE Vuosikatsaus 2023
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Määräysvallat-
Sijoitetun vapaan
tomien
Osake-
Ylikurssi-
oman pääoman
Arvonmuutos- ja
Työsuhde-etuuksien
Omat
Kertyneet
omistajien
Me
Liitetieto
pääoma
rahasto
rahasto
suojausrahasto
Muuntoero
uudelleenarvostus
osakkeet
voittovarat
osuudet
Yhteensä
1.1.2022
66,2
100,3
374,0
40,2
166,1
-121,6
-198,6
2 747,6
25,0
3 199,2
Tilikauden voitto
774,5
10,0
784,5
Muut laajan tuloksen erät:
2.8
Muuntoerot
5,1
5,1
Ulkomaisten tytäryhtiöiden suojaus
-21,2
-21,2
Rahavirtojen suojaus
2,5
2,5
Käyvän arvon muutokset
-20,8
-20,8
Työsuhde-etuuksien uudelleenarvostus
42,4
42,4
Tapahtumat osakkeenomistajien ja
määräysvallattomien omistajien kanssa:
5.2
Voitonjako
-1 087,8
-1 087,8
Omien osakkeiden osto
-50,0
-50,0
Muutos määräysvallattomien
omistajien osuuksissa
-1,5
-5,0
-6,5
Osakepalkitseminen
19,1
12,0
-12,0
19,1
31.12.2022
66,2
100,3
393,1
21,9
150,1
-79,3
-236,6
2 420,9
29,9
2 866,5
Konsernitilinpäätös | Konsernin rahavirtalaskelma
51 KONE Vuosikatsaus 2023
Me
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Myynnistä saadut maksut asiakkailta
11 087,6
10 666,7
Maksut liiketoiminnan kuluista toimittajille ja työntekijöille
-9 602,4
-9 912,0
Rahavirta liiketoiminnasta ennen rahoituseriä ja veroja
1 485,2
754,7
Saadut korot
22,5
49,4
Maksetut korot
-19,1
-15,5
Saadut osingot ja pääoman palautukset
5,4
0,0
Muut rahoituserät
-62,4
18,3
Maksetut verot
-303,7
-275,4
Rahavirta liiketoiminnasta
1 127,9
531,5
Käyttöomaisuushankinnat
-148,2
-101,2
Käyttöomaisuusmyynnit
0,9
0,2
Yrityshankinnat vähennettynä hankituilla rahavaroilla
-169,2
-31,6
Tytäryhtiöosakkeiden luovutustulot
-3,0
-
Rahavirta investoinneista
-319,4
-132,6
Rahavirta investointien jälkeen
808,5
398,9
Omien osakkeiden osto
-
-50,0
Voitonjako
-904,9
-1 087,8
Talletusten ja lainasaamisten muutos, netto
210,5
913,1
Lyhytaikaisten velkojen muutos
-134,2
-121,4
Pitkäaikaisten lainojen muutos
-31,8
-36,7
Muutokset määräysvallattomien omistajien osuuksissa
-0,8
-7,7
Rahavirta rahoitustoiminnasta
-861,3
-390,5
Rahavarojen muutos
-52,8
8,4
Rahavarat kauden alussa
495,5
490,4
Valuuttakurssien vaikutus
-18,2
-3,3
Rahavarat kauden lopussa
424,5
495,5
Valuuttakurssimuutosten vaikutus on eliminoitu konsernin rahavirtalaskelmassa muuntamalla alkava tase
tilikauden päättymispäivän kurssien mukaan.
Liikevoiton täsmäytys rahavirtaan liiketoiminnasta ennen rahoituseriä ja veroja
Me
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Liikevoitto
1 200,1
1 031,2
Käyttöpääoman muutos ennen rahoituseriä ja veroja
15,7
-535,8
Poistot ja arvonalentumiset
269,4
259,3
Rahavirta liiketoiminnasta ennen rahoituseriä ja veroja
1 485,2
754,7
Korollisen nettovelan muutos
Me
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Korollinen nettovelka kauden alussa
-1 309,0
-2 164,1
Korollinen nettovelka kauden lopussa
-1 013,4
-1 309,0
Korollisen nettovelan muutos
295,7
855,1
Konsernin rahavirtalaskelma
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Laadintaperiaatteet
52 KONE Vuosikatsaus 2023
Laatimisperusta
KONE Oyj on suomalainen julkinen osakeyhtiö, jonka
kotipaikka on Helsinki, Suomi. KONE Oyj ja sen tytäryhtiöt
muodostavat KONE-konsernin (”KONE” tai ”konserni”). KONE
on yksi maailman johtavista hissien ja liukuportaiden sekä
näihin liittyvien palveluiden toimittajista ja tavoitteenamme on
tehdä kaupungeista parempia paikkoja elää. KONE toimittaa
hissejä, liukuportaita ja automaattiovia sekä tarjoaa ratkaisuja
laitteiden huoltoon ja modernisointiin rakennusten koko
elinkaaren ajalle. People Flow® -ratkaisujemme avulla
teemme ihmisten liikkumisesta korkeammissa ja
älykkäämmissä rakennuksissa turvallista, mukavaa ja
luotettavaa. Toimimme yli 60 maassa ympäri maailmaa ja
palvelemme lähes 600 000 asiakasta. Pääkonttorimme
sijaitsee Helsingissä. Meillä on seitsemän globaalia tutkimus-
ja tuotekehitysyksikköä ja 10 tuotantolaitosta, jotka sijaitsevat
seitsemässä eri maassa. Lisäksi meillä on maailmanlaajuinen
verkosto valtuutettuja jakelijoita.
KONE Oyj:n konsernitilinpäätös on laadittu Euroopan
unionissa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten
tilinpäätösstandardien mukaisesti (International Financial
Laadintaperiaatteet
1
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Tässä osiossa
Laatimisperusta
Konsolidointiperiaatteet
Segmentti-informaatio
Arvionvaraiset erät tilinpäätöksessä ja johdon
harkinta
Laadintaperiaatteet on esitetty liitetietojen yhteydessä
osioissa 26
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Laadintaperiaatteet
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Laadintaperiaatteet
53 KONE Vuosikatsaus 2023
Reporting Standards, IFRS) noudattaen 31. joulukuuta 2023
voimassaolevia standardeja ja tulkintoja.
KONE on soveltanut tilikauden aikana voimaantulleita
KONEtta koskevia standardimuutoksia ja tulkintoja mukaan
lukien IAS 12 Tuloverot -standardin muutokset. Vuonna
2023 voimaantulleilla IFRS-standardeilla ja niiden muutoksilla
ei ollut olennaista vaikutusta konsernitilinpäätökseen.
Konsernitilinpäätös on laadittu 12 kuukauden ajalta
tilikaudelta 1.1.31.12.2023 perustuen oletukseen konsernin
liiketoiminnan jatkumisesta. KONE Oyj:n hallitus on 25.
tammikuuta 2024 hyväksynyt konsernitilinpäätöksen
julkistettavaksi. Suomen osakeyhtiölain mukaan varsinaisella
yhtiökokouksella on oikeus hyväksyä tai hylätä tilinpäätös tai
muuttaa tilinpäätöstä sen julkaisemisen jälkeen.
Konsernitilinpäätös esitetään miljoonina euroina ja on
laadittu perustuen liiketapahtumien alkuperäisiin
hankintamenoihin, ellei laadintaperiaatteissa ole erikseen
toisin mainittu. Kaikkien rahoitusvarojen ja -velkojen
kirjaamisessa noudatetaan selvityspäiväkäytäntöä.
Tilinpäätöksessä esitetyt luvut on pyöristetty tarkoista
arvoista, joten yksittäisten esitettyjen lukujen yhteenlaskettu
summa voi poiketa esitetystä summaluvusta, joka on laskettu
käyttäen tarkkoja arvoja. Tunnusluvut on laskettu käyttäen
tarkkoja arvoja.
Ilmastoon liittyvien asioiden vaikutus
tilinpäätökseen
Ilmastoon liittyvillä asioilla on suora vaikutus vain muutamaan
osa-alueeseen KONEen konsernitilinpäätöksessä. KONElla
on kestävään kehitykseen liittyvä 850 (850) miljoonan euron
nostamaton valmiusluottolimiitti (Liitetieto 5.3 Rahoitusriskit ja
-instrumentit). Lisäksi, KONEen pitkän aikavälin
kannustinjärjestelmiin sisältyy tavoitteita, jotka liittyvät
kestävän kehityksen edistämiseen (Liitetieto 6.2
Osakeperusteiset maksut).
Konsolidointiperiaatteet
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiön lisäksi ne yhtiöt, joissa
emoyhtiöllä on tilikauden lopussa välittömästi tai välillisesti yli
puolet äänivallasta tai muutoin määräysvalta
enemmistöosakkaiden kanssa tehtyjen sopimusten kautta.
Omistuksen lisäksi otetaan huomioon myös mahdollinen muu
määräysvallan tosiasiallinen luonne (erityistä tarkoitusta
varten perustettu yksikkö).
Hankitut tytäryhtiöt on yhdistelty konsernitilinpäätökseen
siitä hetkestä lähtien, kun konserni on saanut määräysvallan
ja vastaavasti myydyt toiminnot ovat mukana määräysvallan
lakkaamiseen saakka. Hankinnan yhteydessä luovutettu
vastike, mukaan lukien ehdollinen kauppahinta sekä hankitun
yrityksen yksilöitävissä olevat varat ja velat on arvostettu
käypään arvoon hankintahetkellä. Hankintaan liittyvät menot
on kirjattu kuluksi.
Määräysvallattomien omistajien osuus yrityshankinnan
kohteesta arvostetaan joko käypään arvoon tai suhteelliseen
omistusosuuteen hankinnan kohteen yksilöitävissä olevasta
nettovarallisuudesta hankintahetkellä. Tilikauden voiton tai
tappion jakautuminen emoyhtiön osakkeenomistajille ja
määräysvallattomille omistajille esitetään tuloslaskelmassa.
Laajan tuloksen jakautuminen emoyhtiön osakkeenomistajille
ja määräysvallattomille omistajille esitetään laajan
tuloslaskelman yhteydessä. Määräysvallattomien omistajien
osuus omasta pääomasta esitetään konsernitaseessa omana
eränään osana taseen omaa pääomaa.
Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat sekä saatavat,
velat, realisoitumattomat voitot ja sisäinen voitonjako on
eliminoitu konsernitilinpäätöksessä. Konserniyhtiöiden
keskinäinen osakkeenomistus on eliminoitu
hankintamenetelmällä.
Esittämisvaluutasta poikkeavaa toimintavaluuttaa
käyttävien ulkomaisten yksiköiden tuloslaskelmat ja taseet on
muutettu esittämisvaluutan määräisiksi seuraavasti: varat ja
velat käyttäen kyseisen tilinpäätöspäivän kurssia ja tuotto- ja
kuluerät käyttäen raportointikauden keskikursseja.
Muunnoksesta syntyvät valuuttakurssierot on kirjattu muihin
laajan tuloksen eriin.
Hyperinflaatio
Jatkuvasti kasvaneen inflaation seurauksena,
tilintarkastusyhteisöt ja viranomaiset ovat IAS 29 kriteerien
perusteella luokitelleet Turkin hyperinflaatiotaloudeksi alkaen
raportointikaudesta joka päättyi 30.6.2022. KONE harjoittaa
sekä uudisrakentamisen ratkaisu- että huoltoliiketoimintaa
Turkissa paikallisen tytäryhtiönsä kautta. KONE on arvioinut
että hyperinflaatiolaskennan käyttöönoton vaikutus
konsernitilinpäätökseen olisi immateriaalinen. Näin ollen
konsolidoitu tuloslaskelma tai tase ei heijasta Turkin yhtiön
liiketoiminnan uudelleenarvostusta hyperinflaatiolaskennan
mukaisesti.
Segmenttiraportointi
KONEen kannattavuus esitetään yhtenä kokonaisuutena.
KONEen liikekonseptina on palvella asiakkaita tarjoamalla
heille tuotteiden koko elinkaaren kattavia ratkaisuja aina
uusien tuotteiden asennuksesta tuotteiden elinkaaren
aikaiseen huoltoon ja modernisointiin sekä lopulliseen
uusimiseen. Suurin osa toimitetuista tuotteista johtaa
pitkäaikaisiin KONE-huoltosopimuksiin. Merkittävät
operatiiviset päätökset tekee KONEen hallitus. Hallituksen
puheenjohtaja ja toimitusjohtaja valmistelevat ja esittelevät
päätökset. KONEen liiketoimintamallin, toiminnan luonteen ja
hallintorakenteen vuoksi raportoitavaksi toimintasegmentiksi
on määritelty koko konserni. Vuoden 2023 aikana KONE on
uudistanut toimintamallinsa vahvistaakseen kilpailukykyään ja
asiakaslähtöisyyttä. Uusi organisaatiorakenne astui voimaan
1.7.2023. Taloudellisen raportoinnin ja johtamismallin kehitys
uuden organisaation mukaiseksi jatkuu vuoteen 2024.
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Laadintaperiaatteet
54 KONE Vuosikatsaus 2023
Arvionvaraiset erät tilinpäätöksessä ja johdon
harkinta
Tilinpäätöksen laatiminen IFRS:n mukaan edellyttää johdon
arvioiden ja oletusten käyttämistä ja harkintaan perustuvien
ratkaisujen tekemistä, jotka vaikuttavat varojen ja velkojen
määriin, ehdollisten varojen ja velkojen raportointiin sekä
tuottojen ja kulujen määrään konsernin tuloslaskelmassa.
Vaikka arviot ja oletukset perustuvat johdon tämänhetkiseen
parhaaseen näkemykseen koskien liiketapahtumia, on
mahdollista, että toteutumat poikkeavat tilinpäätöksessä
käytetyistä arvoista.
KONEelle merkittävimmät johdon arviot liittyvät myynnin
tuloutukseen, erityisesti projektiliiketoiminnan
tuloutusperiaatteiden määrittämiseen, pitkäaikaisten
suurprojektien projektiennusteisiin,
arvonalentumistestauksessa käytettyihin olettamiin,
myyntisaamisten ja vaihto-omaisuuden arvostamiseen,
leasinglaskennassa sovellettavan vuokrakauden pituuden
määrittelyyn sekä varauksiin ja epävarmojen veropositioiden
määrittelyyn.
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Taloudellinen kehitys
55 KONE Vuosikatsaus 2023
llu
Tässä osiossa
Tämä osio pitää sisällään seuraavat liitetiedot, jotka
selventävät KONEen taloudellisen tuloksen kehitystä:
2.1 Liikevaihto
2.2 Kulut
2.3 Poistot
2.4 Valuuttakurssiherkkyys
2.5 Rahoitustuotot ja -kulut
2.6 Tuloverot
2.7 Osakekohtainen tulos
2.8 Muut laajan tuloksen erät
Taloudelliset tavoitteet
KONE on määritellyt pitkän aikavälin taloudelliset
tavoitteensa seuraavasti:
KONE ei ole määritellyt aikataulua näiden
tavoitteiden saavuttamiselle.
Ottaen huomioon KONEen pääoma- ja
taserakenteen, tavoite ei ole maksimoida
liikevoittomarginaalia lyhyellä aikavälillä, vaan
kasvattaa absoluuttista liikevoittoa parhaalla
mahdollisella tavalla pitkällä aikavälillä ja tätä kautta
ylläpitää vahvaa sijoitetun pääoman tuottoa.
Liikevoittomarginaalitavoite on merkityksellinen
kannattavan kasvun varmistamisessa sekä siinä, että
hinnoittelu, laatu ja tuottavuus paranevat jatkuvasti.
Kasvu:
Markkinoita nopeampi kasvu
Kannattavuus:
EBIT 16 %
Rahavirta:
Parantunut käyttöpääoman kierto
Taloudellinen kehitys
Liikevaihto
10 952 Me
Liikevoitto
1 200 Me
2
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Taloudellinen kehitys
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Taloudellinen kehitys
2.1 Liikevaihto
Laadintaperiaatteet
KONEen liiketoimintamallista, toiminnan luonteesta ja
hallintorakenteesta johtuen KONEella on yksi raportoitava
Tuloutusperiaattet
toimintasegmentti.
Myyntituotot KONEen asiakassopimuksista tuloutetaan siinä
sopimuksen kestoajalle. Nämä merkittävät ennusteet ovat
rahamäärässä, johon KONE odottaa olevansa oikeutettu
perustana tuloutettavalle myynnille ja sisältävät viimeisimmä t
Liikevaihto asiakkaittain
kyseisistä tuotteista tai palveluista.
arviot sopimuksien myynnistä, kustannuksista ja sopimuksiin
Tuloutus tapahtuu, kun tai sitä mukaan kun asiakas saa
sisältyvistä riskeistä joita on aikaisemmin samankaltaisista
KONEen asiakaskunta koostuu suuresta määrästä asiakkaita
määräysvallan luvattuun tavaraan tai palveluun
sopimuksista kertyneeseen kokemukseen pohjautuen
useilla markkina-alueilla ilman että myynnissä olisi
(suoritevelvoite).
oikaistu tyypillisillä ennustetarkennuksilla. Ennusteet
merkittävää asiakaskeskittymää. Suurin yksittäinen asiakas
Suoritevelvoitteella tarkoitetaan erotettavissa olevaa
saattavat merkittävästi muuttua johtuen sopimuksen
sijaitsi Kiinassa ja sen myynti edusti 0,6 %:a KONEen vuoden
tuotetta tai palvelua, josta asiakas voi hyötyä erikseen.
valmistusasteesta sekä sopimusten laajuuden,
2023 kokonaismyynnistä.
KONEen uudisrakentamisen ratkaisujen ja
kustannusarvioiden ja asiakkaiden suunnitelmien
modernisointisopimuksissa erillinen suoritevelvoite on
muutoksista tai muista tekijöistä.
Liikevaihto liiketoiminnoittain
1.1. 1.1.
Me
Uudisrakentamisen
31.12.2023
%
31.12.2022
%
ratkaisut
4 921,5
45
5 399,3
50
Huolto
4 127,0
38
3 890,4
36
Modernisointi
1 903,8
17
1 616,9
15
Yhteensä
10 952,3
10 906,7
tavallisesti yksittäisen laitteen eli hissin, liukuportaiden tai
Myynti huoltopalveluiden tuottamisesta ja korjaustöistä
muun People Flow ratkaisun toimitus ja asennus. KONEen
kirjataan joko kun palvelu on suoritettu tai tasaerissä
1. Kiina
2. Yhdysvallat
3. Saksa
4. Ranska
5. Iso-Britannia
6. Italia
laitteen huolto ja korjaustöiden suoritevelvoite on tavallisesti
suoritevelvoite täyttyy ajan kuluessa sillä asiakas
korjaustilaus.
vastaanottaa ja kuluttaa hyödyn samanaikaisesti sitä
7. Australia
8. Intia
Uudisrakentamisen ratkaisujen ja modernisoinnin
mukaan kun KONE suorittaa palvelua.
sopimuksissa KONE siirtää yksittäisen laitteen määräysvallan
9. Suomi
Suurin osa KONEen myynnistä tulee kiinteähintaisista
10. Kanada
asiakkaalle ajan kuluessa ja siten myös suoritevelvoite täyttyy
sopimuksista ja siten myös myyntituotto määräytyy näiden
ja tuloutus tapahtuu ajan kuluessa.
kiinteiden hintojen perusteella. KONE asiakassopimukset
Määräysvalta siirtyy, kun KONEen laite toimitetaan
eivät tavallisesti sisällä merkittävää rahoituskomponenttia.
Liikevaihto markkina-alueittain
1.1. 1.1.
Me
31.12.2023
%
31.12.2022
%
EMEA ¹
4 490,2
41
4 237,7
39
Amerikka
2 470,2
23
2 239,8
21
Aasian ja Tyynenmeren
alue
3 991,9
36
4 429,2
41
Yhteensä
10 952,3
10 906,7
asiakkaan työmaalle, koska silloin asiakkaalla on kyky
Uudisrakentamisen ratkaisujen ja modernisoinnin
määrätä KONEen rakentaman ratkaisun käytöstä ja saada
sopimuksissa maksuehdot tyypillisesti perustuvat joko
suurin osa sen jäljellä olevasta hyödystä. Tästä eteenpäin
projektien välitavoiteperusteisiin, työsuorituksiin tai
projektin luovutukseen asti tuloutus tapahtuu valmistusasteen
työsuoritusten valmistusasteeseen. Huoltosopimuksissa
mukaisesti. KONEen arvion mukaan tämä kuvastaa parhaiten
asiakas tavallisesti maksaa kiinteän maksuaikataulun
laitteen määräysvallan siirtymistä asiakkaalle.
mukaisesti.
Valmistusastetta mitataan syntyneiden kustannusten
Kun asiakassopimuksissa on useita suoritevelvoitteita,
osuudella suoritevelvoitteen arvioiduista
transaktiohinta kohdistetaan suoritevelvoitteille
kokonaiskustannuksista.
erillismyyntihintojen perusteella. Jos nämä eivät ole suoraan
¹ EMEA = Eurooppa, Lähi-itä, Afrikka
Valmistusasteen mukainen tuloutus vaatii tulevien
havainnoitavissa, ne arvioidaan odotettujen kustannusten ja
myyntien ja kustannusten tarkkaa ennustamista koko
katteen perusteella.
10 liikevaihdoltaan suurinta maata, %
~26
19
7
6
4
3 3 3
2 2
56 KONE Vuosikatsaus 2023
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Taloudellinen kehitys
2.2 Kulut
Suurin osa liiketoiminnan kustannuksista liittyy tuotannon
Kulut, Me
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Välittömät materiaalit, tarvikkeet ja alihankinta
4 168,4
4 458,2
Palkat, muut henkilöstösivukulut sekä eläkekulut (liite 5.7)
3 656,1
3 533,4
Muut tuotannon kulut
885,9
874,1
Myynnin ja hallinnon kulut sekä muut kulut
774,0
750,1
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
48,3
45,4
Poistot (Liite 2.3)
269,4
259,3
Kulut ja poistot
9 802,2
9 920,5
Muut tuotot ¹
50,0
45,0
Kulut ja poistot yhteensä
9 752,2
9 875,5
materiaaleihin, tarvikkeisiin sekä alihankintaan. Muut
tuotannon kulut sisältävät logistiikkakuluja, työkalujen ja
kulutustarviken kustannukset, liiketoimintaan liittyvien
ajoneuvojen kuluja, matkustuskuluja ja muita operatiiviseen
toimintaan liittyviä kuluja. Myynnin ja hallinnon kulut sekä
muut kulut -erä sisältää vuokria ja toimitiloihin liittyviä kuluja
sekä konsultoinnista, ulkopuolisista palveluista, IT:stä ja
matkustamisesta syntyneitä kuluja ja muita hallinnon kuluja.
Vuonna 2023 vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät olivat
yhteensä 48,3 miljoonaa euroa sisältäen 57,7 miljoonan euron
edestä uudelleenjärjestelytoimenpiteisiin liittyviä kuluja sekä
8,0 miljoonan euron tuoton, joka kirjattiin Venäjän
liiketoimintojen myynnin loppuunsaattamisen yhteydessä.
Vertailukaudella vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä olivat
kustannukset Venäjän ja Ukrainan tase-erien
¹ Muut tuotot sisältävät vuonna 2023 muun muassa suorituksia tilausten peruutuksista, viivästysmaksuja ja saatuja vakuutuskorvauksia.
arvonalentumisista ja näiden maiden vastuisiin liittyvistä
varauksista sekä uudelleenjärjestelykulut.
Kulut arvoltaan vähäisistä ja lyhytaikaisista vuokrasopimuksista olivat 12,8 (12,6) miljoonaa euroa vuonna 2023.
Muut tuotot pitävät sisällään vuokratuottoja, saadut
avustukset, viivästyskorkoja sisältäen peruutusmaksut,
aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden ja romun
Tutkimus- ja kehityskulut, Me
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
myyntituottoja sekä muita sekalaisia tuottoja.
Kuluihin sisältyvät tutkimus- ja kehityskulut
185,0
187,8
Osuus liikevaihdosta, %
1,7
1,7
Laadintaperiaatteet
Tutkimus- ja kehitysmenot
Tutkimus- ja tuotekehitysmenot kirjataan tyypillisesti
Tilintarkastajien palkkiot, Me
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Ernst & Young -ketjuun kuuluville yhtiöille
3,9
3,8
Tilintarkastajien lausunnot
-
-
Veropalvelut
0,6
0,1
Muut palvelut
0,7
0,2
Yhteensä
5,2
4,1
kuluksi toteutumishetkellä, koska niihin liittyvät
tulevaisuuden taloudelliset hyödyt ovat todennettavissa
vasta sen jälkeen, kun uusi tuote tai olemassa olevien
tuotteiden ja palveluiden kehityshankkeet on
onnistuneesti tuotu markkinoille. Vuonna 2023 kahteen
kehityshankkeeseen liittyvät kulut on aktivoitu.
57 KONE Vuosikatsaus 2023
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Taloudellinen kehitys
58 KONE Vuosikatsaus 2023
Laadintaperiaatteet
Poistot
Suunnitelman mukaiset tasapoistot lasketaan joko
todennäköisen arvioidun taloudellisen käyttöajan tai
vuokrasopimuksen ajan perusteella siten, että soveltuvin
osin poistoajaksi valitaan näistä lyhyempi.
Taloudelliset käyttöajat:
Asiakkuuksiin liittyvät aineettomat
10-15 vuotta
hyödykkeet
Muut aineettomat hyödykkeet
3-10 vuotta
Rakennukset
5-40 vuotta
Koneet ja laitteet
4-15 vuotta
Maa-alueista ei tehdä poistoja.
2.3 Poistot
Poistot, Me
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Aineettomat hyödykkeet
Asiakkuuksiin liittyvät aineettomat hyödykkeet
47,0
39,5
Muut
10,3
10,0
Rakennukset
80,7
78,8
Koneet ja kalusto
131,4
131,0
Yhteensä
269,4
259,3
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Taloudellinen kehitys
59 KONE Vuosikatsaus 2023
2.4 Valuuttakurssiherkkyys
Valuuttariskit
KONE toimii kansainvälisesti, ja sen liiketoimintaan liittyy siksi
valuuttakurssivaihteluista aiheutuvia riskejä, jotka
muodostuvat eri valuutoissa olevista tulojen ja menojen
rahavirroista (transaktioriski) sekä ulkomaisten tytäryhtiöiden
tuloslaskelma- ja tase-erien muuntamisesta euroiksi
(translaatioriski).
Transaktioriski
Merkittävä osa KONEen liiketapahtumista määritellään
tytäryhtiöiden paikallisissa toimintavaluutoissa ja ne eivät siten
aiheuta transaktioriskiä. Uudisrakentamisen ratkaisujen ja
modernisointien myynti ja asennus tapahtuu tyypillisesti
asiakkaan paikallisessa valuutassa. Näihin toimituksiin liittyvät
komponentti- ja materiaalikulut saattavat olla eri valuutoissa
kuin missä myynti tapahtuu, mikä altistaa KONEen
transaktioriskille. KONEen periaatteena on olennaisilta osin
suojata nämä tilauskantaan sekä muihin tulevaisuudessa
erittäin todennäköisesti toteutuviin myynti- ja ostosopimuksiin
liittyvät valuuttakurssiriskit valuuttatermiineillä. KONEen
liiketoimintayksiköt vastaavat omaan liiketoimintaansa liittyvän
transaktioriskin seuraamisesta ja suojaamisesta
valuuttakurssipolitiikkansa mukaisesti. KONEen
merkittävimmät liiketoimintaan liittyvät transaktioriskit ovat
Kiinan yuaneissa, Kanadan dollareissa, Englannin punnissa,
Australian dollareissa ja Ruotsin kruunuissa. Valtaosa
valuuttatermiinisopimuksista erääntyy vuoden sisällä.
Suojauslaskentaa sovelletaan liiketoimintayksiköissä, joilla
on merkittäviä valuuttamääräisiä tuloja tai menoja.
Suojauslaskennassa valuuttatermiinien suojaustulokset
kohdistetaan tuloslaskelmaan samanaikaisesti suojattavan
kohteen valuuttakurssimuutoksen tuloutuksen kanssa.
KONEen tytäryhtiöiden rahoitusvarat ja -velat ovat
tytäryhtiön paikallisessa valuutassa aina kun mahdollista. Jos
tytäryhtiöllä on rahoitusvara tai -velka jossain muussa kuin
paikallisessa valuutassa, nämä varat ja velat suojataan
valuuttatermiineillä aina kun mahdollista ja soveltaen KONEen
rahoituspolitiikkaa.
KONEen sisäiset lainat ja talletukset tehdään
lähtökohtaisesti tytäryhtiöiden paikallisissa valuutoissa, jolloin
näistä transaktioista mahdollisesti aiheutuva
valuuttakurssiriski suojataan emoyhtiön toimesta
valuutanvaihtosopimuksilla.
Translaatioriskit
Muutokset konsolidointikursseissa vaikuttavat KONEen
euromääräisiin tulos- ja rahavirtalaskelmiin sekä tase-erien
arvoihin. Noin 74 prosenttia KONEen liikevaihdosta
muodostuu muissa toiminnallisissa valuutoissa kuin euroissa,
joten translaatioriski on KONEelle oleellinen. Kymmenen
prosentin muutos vuoden keskimääräisissä
valuuttakursseissa euroa vastaan olisi aiheuttanut 7,4 (6,9)
prosentin muutoksen KONEen euromääräisessä myynnissä
vuonna 2023. Tällä muutoksella olisi ollut voimakkaampi
vaikutus KONEen liikevoittoon ja myös jonkin verran
vaikutusta suhteelliseen liikevoittoon.
Liikevaihto eri valuutoissa 112/2023
EUR
CNY
USD
Muu
Laadintaperiaatteet
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat ja
tase-erien arvostus
Tilinpäätökseen sisältyvät erät on alun perin kirjattu
toimintavaluutoissa, jotka on määritelty kullekin
konserniyhtiölle niiden ensisijaisen taloudellisen
toimintaympäristön mukaan.
Konsernitilinpäätöksen esittämisvaluutta on euro, joka
on myös konsernin emoyhtiön toimintavaluutta.
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat kirjataan
alun perin tapahtumapäivän kurssiin toimintavaluutassa.
Tilikauden päättyessä avoimina olevat ulkomaanrahan
määräiset saamiset ja velat arvostetaan käyttäen
tilinpäätöspäivän kursseja.
Varsinaiseen liiketoimintaan liittyvät kurssivoitot ja -
tappiot käsitellään liikevoittoon sisältyvinä oikaisuerinä.
Rahoituksen kurssivoitot ja -tappiot kirjataan
rahoitustuottoihin ja -kuluihin.
Konsernitilinpäätöksessä ulkomaisten
konserniyhtiöiden tuloslaskelmat, joiden toimintavaluutta
ei ole euro, muunnetaan euroiksi käyttäen tilikauden
keskikurssia. Kaikki tase-erät tilikauden tulosta lukuun
ottamatta muunnetaan euroiksi käyttämällä
tilinpäätöspäivän valuuttakursseja. Euroalueen
ulkopuolella sijaitseviin tytär- ja osakkuusyhtiöihin
tehtyjen nettomääräisten sijoitusten muuntoerot sekä
tilikauden tuloksen ja laajan tuloksen muuntamisesta
tilikauden keskikursseihin ja taseen muuntamisesta
tilipäätöspäivän valuuttakursseihin johtuvat kurssierot
kirjataan oman pääoman ”Muuntoero”- riville ja muutos
laajan tuloksen muuntoeroihin. Kurssierot ulkomaisten
tytäryhtiöiden varojen ja velkojen suojauksessa
käytetyistä rahoitusinstrumenteista on kirjattu muun
laajan tuloksen muuntoeroihin. Ulkomaanrahan
määräisiin tytäryhtiöihin liittyvät kumulatiiviset muuntoerot
kirjataan muun laajan tuloksen eristä tuloslaskelmaan
ulkomaanrahamääräisistä tytäryhtiöistä luovuttaessa.
10 % muutos vuosittaisissa keskimääräisissä
valuuttakursseissa
Vaikutus liikevaihtoon
Vaikutus liikevoittoon (EBIT)
Liikevaihtoa suurempi
vaikutus liikevoittoon ja
jonkin verran vaikutusta
suhteelliseen liikevoittoon
7,4 % muutos
euromääräiseen
liikevaihtoon
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Taloudellinen kehitys
60 KONE Vuosikatsaus 2023
KONEen tytäryhtiöiden taseiden muuntamisesta euroiksi
aiheutui vuoden 2023 aikana -96,2 (5,1) miljoonan euron
muuntoero. Translaatioriskiä ei kuitenkaan suojata
säännönmukaisesti, sillä KONEen liiketoiminta koostuu
jatkuvista toiminnoista eri valuutta-alueilla. Tapauskohtaisesti
tytäryhtiöiden nettovaroihin liittyvää translaatioriskiä voidaan
kuitenkin suojata. KONEen merkittävimmät
translaatioriskipositiot jotka liittyvät ulkomaisiin tytäryhtiöihin
ovat Kiinan yuaneissa, Kanadan dollareissa, Englannin
punnissa, Australian dollareissa ja Ruotsin kruunuissa.
Rahoitusvarojen ja -velkojen valuuttakurssiriskien
herkkyysanalyysi
Valuuttakurssiriskien herkkyysanalyysi on laskettu tärkeimpien
valuuttaparien osalta tytäryhtiöiden vieraan valuutan
määräisille rahoitusvaroille ja -veloille sekä valuuttatermiineille
tilinpäätöshetkellä. Analyysi ei sisällä tilauskantaa eikä
ennustettuja rahavirtoja. Positiot tärkeimmissä
valuuttapareissa on kuvattu oheisessa taulukossa.
Valuuttariskien herkkyysanalyysi arvioi 10 prosentin
valuuttakurssimuutoksen vaikutuksen tilikauden tulokseen ja
omaan pääomaan tilinpäätöshetkellä. Muutos omaan
pääomaan aiheutuu pääosin rahavirran suojauslaskennassa
olevista valuuttatermiineistä. Valuuttariskien herkkyysanalyysi
on laskettu ennen veroja. 10 prosentin
valuuttakurssimuutoksen (euron, Kiinan yuanin ja
Yhdysvaltain dollarin vahvistuminen) vaikutus
tilinpäätöshetkellä olisi ollut -31,7 (-9,6) miljoonaa euroa
tilikauden tulokseen ja 103,4 (50,9) miljoonaa euroa omaan
pääomaan.
Positiot
Positiot
Positiot
euroa vastaan
USD:a vastaan
CNY:a vastaan
Me
HKD
USD
GBP
SEK
CNY
JPY
Muut
Yhteensä
CNY
CAD
Muut
Yhteensä
SGD
Muut
Yhteensä
Positio 31.12.2023
-441
-72
-90
-79
73
95
-10
-523
88
-94
-10
-17
-55
-123
-178
Positio 31.12.2022
-221
-102
-68
-60
60
119
23
-249
108
-96
-29
-17
-44
-104
-148
Päävaluuttojen vaihtokurssit euroissa
31.12.2023
31.12.2022
Keskikurssi
Päätöskurssi
Keskikurssi
Päätöskurssi
Kiinan Yuan
CNY
7,6589
7,8509
7,0836
7,3582
Yhdysvaltain Dollari
USD
1,0816
1,1050
1,0563
1,0666
Englannin Punta
GBP
0,8702
0,8691
0,8537
0,8869
Intian Rupia
INR
89,3371
91,9045
82,8319
88,1710
Australian Dollari
AUD
1,6297
1,6263
1,5189
1,5693
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Taloudellinen kehitys
61 KONE Vuosikatsaus 2023
2.5 Rahoitustuotot ja -kulut
Rahoitustuotot ja-kulut, Me
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Osinkotuotot ¹
5,4
-
Korkotuotot
Korkoeron käyvän arvon muutos ²
19,4
2,9
Korkotuotot valuuttajohdannaisista
2,2
26,1
Korkotuotot lainoista ja rahoitussaamisista
17,9
17,4
Muut rahoitustuotot
0,2
0,2
Valuuttakurssivoitot ³
4,8
4,6
Rahoitustuotot
50,0
51,2
Korkokulut
Korkoeron käyvän arvon muutos ²
-
-6,0
Korkokulut muista rahoitusveloista ⁴
-25,3
-16,8
Muut rahoituskulut ⁵
-5,5
-6,5
Valuuttakurssitappiot ³
-13,1
-24,6
Rahoituskulut
-43,9
-53,9
Yhteensä
6,1
-2,7
¹
Koostuu pääosin TELC:lta saadusta osingosta
²
Korkoeron käyvän arvon muutos tulosvaikutteisesti kirjattavista sijoituksista sisältää 20,8 (-2,7) miljoonaa euroa liittyen korkorahastoihin.
³
Valuuttakurssivoitot ja -tappiot sisältävät kurssieroja lainoista ja muista saamisista 55,7 (-47,4) miljoonaa euroa ja valuuttajohdannaisten käyvän arvon
muutoksia
-64,0
(27,4) miljoonaa euroa.
Sisältää leasingvelkojen korkokuluja -15,8 (-10,2) miljoonaa euroa.
5
Sisältää luottolimiittien luotonvarausprovisioita -0,7 (-0,8) miljoonaa euroa sekä pankki- että muita kuluja -4,8 (-5,7) miljoonaa euroa.
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Taloudellinen kehitys
Laadintaperiaatteet
2.6 Tuloverot
Tuloslaskelman verot, Me
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Tilikauden suoriteperusteiset verot
314,3
272,2
Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen muutos
-45,4
-33,8
Verot edellisiltä tilikausilta
5,7
5,5
Tuloverot
Konsernin verokulu sisältää konserniyhtiöiden tilikauden
tulokseen perustuvat verot, aikaisempien tilikausien verojen
oikaisut sekä laskennallisten verojen muutoksen.
Laskennallinen verovelka tai -saaminen lasketaan kaikista
Yhteensä
274,6
244,0
varojen ja velkojen kirjanpidon ja verotuksen välisistä
väliaikaisista eroista vahvistetun verokannan mukaisesti.
Väliaikaisia eroja syntyy tavallisesti varauksista, poistoista,
sisäisestä varastokatteesta, etuuspohjaisista
eläkejärjestelyistä ja vahvistetuista tappioista.
Tuloslaskelman verojen täsmäytys voittoon ennen veroja, Me
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Voitto ennen veroja
1 206,1
1 028,4
Verot laskettuna emoyhtiön verokannalla (20 %)
241,2
205,7
Ulkomaisten tytäryhtiöiden verokantojen vaikutus
6,5
6,9
Pysyvät erot
3,9
6,5
Verot edellisiltä tilikausilta ja laskennallisten verosaamisten uudelleenarviointi
-3,5
6,4
Laskennallisten verojen uudelleenarvostaminen - yhteisöverokantojen muutokset
-
0,6
Jakamattomiin voittovaroihin liittyvä laskennallinen verovelka
23,6
18,3
Muut
2,9
-0,4
Yhteensä
274,6
244,0
Efektiivinen veroaste, % ¹
22,8
23,7
Emoyhtiön veroaste, %
20,0
20,0
Laskennallinen verosaaminen kirjataan vahvistetuista
tappioista ja muista väliaikaisista eroista siltä osin kuin on
todennäköistä, että tulevina vuosina syntyy niitä vastaavaa
verotettavaa tulosta.
Laskennallinen verovelka tytäryhtiöiden jakamattomista
voittovaroista kirjataan konsernitilinpäätökseen silloin, kun
verovelvoite on olemassa ja kun sen odotetaan toteutuvan
ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa.
Yhtiön johdon säännöllisesti tekemän arvioinnin
tarkoituksena on tunnistaa ne yhtiön veropositiot, joihin
liittyvä verolainsäädäntö on tulkinnanvarainen. Arvion
perusteella tunnistetuista epävarmoista veropositioista
kirjataan oikaisu, jos arvioidaan todennäköiseksi, että
veroviranomaiset tulevat haastamaan johdon tulkinnan.
Varauksen määrä perustuu arvioituun lopulliseen
verokustannukseen.
1)
Tilikauden 2022 liiketoiminnan tulokseen perustuva efektiivinen veroaste ilman aikaisempien vuosien veroja ja Venäjään liittyviä kertaluoteisia eriä oli 22,6%.
KONE on arvioinut Pilari 2 -sääntelyn vaikutuksia
konserniyhtiöidensä verotukseen. Tilinpäätöshetkellä
31.12.2023 KONE konserni on soveltanut Pilari 2 -sääntelyn
mukaista poikkeusta laskennallisten verosaamisten ja -
velkojen kirjaamisesta ja esittämisestä. KONE on arvioinut
konsernin toimintarakennetta Pilari 2 -säännösten puitteissa.
KONEen useimmilla toiminta-alueilla efektiivinen veroaste
ylittää selkeästi 15% rajan, joten konsernin arvion mukaan
Pilari 2 -sääntelystä ei aiheudu olennaisia täydennysverojen
(”top-up tax”) maksuja.
62 KONE Vuosikatsaus 2023
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Taloudellinen kehitys
Laadintaperiaatteet
2.7 Osakekohtainen tulos
Osakekohtainen tulos
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Emoyhtiön osakkeenomistajille jakautuva tilikauden voitto, Me
925,8
774,5
Osakkeiden painotettu keskiarvo tilikaudella (1 000 kpl)
517 217
517 841
Laimentamaton osakekohtainen tulos, e
1,79
1,50
Osakepalkkiojärjestelmän laimennusvaikutus (1 000 kpl)
378
323
Osakkeiden painotettu keskiarvo tilikaudella laimennusvaikutuksella korjattuna (1 000
kpl)
517 595
518 164
Laimennettu osakekohtainen tulos, e
1,79
1,49
Laimentamaton osakekohtainen tulos on laskettu
jakamalla emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva
tilikauden tulos tilikauden aikana ulkona olleiden
osakkeiden painotetulla keskimäärällä. Laimennetun
osakekohtaisen tuloksen laskemisessa on otettu
huomioon osakepalkkiojärjestelmän laimentava vaikutus.
KONEella on kaksi osakesarjaa, joista molemmat on
huomioitu osakekohtaisen tuloksen laskennassa.
63 KONE Vuosikatsaus 2023
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Taloudellinen kehitys
2.8 Muut laajan tuloksen erät
Erittely muista laajan tuloksen eristä (Me)
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Muuntoerot
-96,2
5,1
Ulkomaisten tytäryhtiöiden suojaus
15,9
-21,2
Käyvän arvon muutokset
-23,8
-20,8
Työsuhde-etuuksien uudelleenarvostus
-17,2
27,4
Tulevien rahavirtojen suojaus:
Tilikaudella syntyneet voitot/tappiot
-12,7
6,4
Tuloslaskelman uudelleenluokittelut
-7,4
-5,8
Tulevien rahavirtojen suojaus, netto
-20,1
0,6
Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot
2,0
16,9
Muut laajan tuloksen erät yhteensä verovaikutus huomioituna
-139,5
8,0
Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot (Me)
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Ennen Veroveloitus Verojen Ennen Veroveloitus Verojen
veroja (-) / hyvitys jälkeen veroja (-) / hyvitys jälkeen
Muuntoero
-96,2
-
-96,2
5,1
-
5,1
Ulkomaisten tytäryhtiöiden suojaus
15,9
-
15,9
-21,2
-
-21,2
Tulevien kassavirtojen suojaus
-20,1
2,0
-18,1
0,6
1,9
2,5
Erät jotka saatetaan tulevaisuudessa siirtää
tulosvaikutteisiksi
-100,5
2,0
-98,4
-15,5
1,9
-13,6
Käyvän arvon muutokset
-23,8
-
-23,8
-20,8
-
-20,8
Työsuhde-etuuksien uudelleenarvostus
-17,2
0,0
-17,2
27,4
15,0
42,4
Erät joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi
-41,0
0,0
-41,0
6,6
15,0
21,6
Muut laajan tuloksen erät yhteensä
verovaikutus huomioituna
-141,5
2,0
-139,5
-8,9
16,9
8,0
64 KONE Vuosikatsaus 2023
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Nettokäyttöpääoma
65 KONE Vuosikatsaus 2023
KONEen nettokäyttöpääoma
Liiketoimintamallimme mahdollistaa negatiivisen
nettokäyttöpääoman
Kaikilla KONEen liiketoiminta- ja markkina-alueilla on
käytössä ennakkomaksut
Nettokäyttöpääoma, Me
31.12.2023
31.12.2022
Vaihto-omaisuus
820,9
843,6
Saadut ennakot ja myynnin
jaksotukset
-1 915,7
-1 973,8
Myyntisaamiset
2 495,1
2 668,1
Siirtosaamiset ja tuloverosaamiset
759,7
826,9
Siirtovelat ja tuloverovelat
-2 131,1
-2 181,2
Varaukset
-196,9
-177,4
Ostovelat
-927,0
-1 132,8
Laskennalliset verosaamiset ja -
velat, netto
233,9
222,7
Yhteensä
-861,2
-903,9
Tässä osiossa
Tämä osio pitää sisällään seuraavat KONEen
nettokäyttöpääoman komponentteja kuvaavat liitetiedot:
3.1 Vaihto-omaisuus
3.2 Myyntisaatavat ja asiakassopimuksiin perustuvat
omaisuuserät ja velat
3.3 Siirtosaamiset
3.4 Siirtovelat
3.5 Varaukset
3.6 Laskennalliset verosaamiset ja -velat
Nettokäyttö-
pääoma
-861 Me
Rahavirta*
1 485 Me
3
Nettokäyttöpääoma
*) Rahavirta liiketoiminnasta (ennen rahoituseriä ja veroja)
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Nettokäyttöpääoma
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Nettokäyttöpääoma
66 KONE Vuosikatsaus 2023
3.1 Vaihto-omaisuus
Vaihto-omaisuus, Me
31.12.2023
31.12.2022
Aineet, tarvikkeet ja valmiit tuotteet
360,7
409,9
Keskeneräiset työt
441,5
411,1
Maksetut ennakot
18,7
22,6
Yhteensä
820,9
843,6
Laadintaperiaatteet
Vaihto-omaisuus
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai
nettorealisointiarvoon, siten että näistä valitaan alempi.
Aineiden ja tarvikkeiden arvostuksessa on käytetty
painotettua keskihintaa tai standardihintoja. Puolivalmisteet
on arvostettu muuttuviin valmistuskustannuksiin.
Keskeneräiset työt sisältävät tilinpäätöspäivään mennessä
kertyneet kustannukset sitoville asiakastilauksille, kun
määräysvalta ei vielä ole siirtynyt asiakkaalle. Kertyneet
kustannukset sisältävät välittömät työ- ja
materiaalikustannukset sekä suhteellisen osuuden
valmistuksen ja asennuksen välillisistä kustannuksista.
Sitovat asiakastilaukset ovat pääosin kiinteisiin
sopimushintoihin perustuvia uusien laitteiden tilauksia, tai
vanhojen laitteiden modernisointitilauksia.
Vaihto-omaisuuden arvossa huomioidaan epäkuranttiudesta
johtuva arvonalentuminen perustuen johdon arvioon
todennäköisestä nettorealisointiarvosta.
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Nettokäyttöpääoma
67 KONE Vuosikatsaus 2023
3.2 Myyntisaatavat ja asiakassopimuksiin
perustuvat omaisuuserät ja velat
Muutokset asiakassopimuksiin perustuvissa
omaisuuserissä ja veloissa
Tilauskanta, joka vastaa keskeneräisiä suoritevelvoitteita
uuslaite- ja modernisointiliiketoiminnassa oli 8 715,7 (9 026,1)
miljoonaa euroa 31.12.2023. Merkittävä osa tilauskannasta
arvioidaan tuloutettavan seuraavan 12 kuukauden sisällä
raportointikauden päättymisestä. Toimitusajat erityisesti
pitkäaikaisissa suurprojekteissa ovat kuitenkin jonkin verran
pidempiä riippuen projektien koosta ja monimutkaisuudesta.
Laskuttamattomien myyntisaamisten sekä saatujen
ennakoiden ja myynnin jaksotusten muutokset noudattavat
liiketoiminnan muutoksia, mutta niihin vaikuttaa myös
valmistusasteen mukaista tuloutusperiaatetta sovellettaessa
tavanomainen projektien edistymisestä johtuva vaihtelu.
Jaksotetut huoltosopimusvelat vastaavat keskeneräistä
osuutta laskutetusta transaktiohinnasta huoltoliiketoiminnan
sopimuksille. Tyypillisesti nämä tuloutetaan seuraavan 12
kuukauden sisällä raportointikauden päättymisestä.
Raportointikaudella ei kirjattu merkittävissä määrin myyntiä
johtuen transaktiohintojen tai arvioiden muutoksista liittyen
suoritevelvoitteisiin, jotka olivat osittain tai kokonaan täytetty
aikaisimpina vuosina. Asiakassopimuksiin perustuviin
omaisuuseriin ei kohdistunut merkittäviä arvonalentumisia
raportointikaudella.
Asiakasluottoriskien hallinta
Asiakasluottoriskit kohdistuvat asiakkailta avoinna oleviin
ennakkomaksusaamisiin tai toimitettuihin laitteisiin ja
suoritettuihin palveluihin liittyviin laskuttamattomiin saamisiin
tai myyntisaamisiin. Tätä luottoriskiä hallitaan määritellyllä
toimintamallilla tarjouksille, maksuehdoille, valtuutuksille ja
luotonhallinnalle sekä projektinhallinnalle. Myyntisaamisiin
liittyviä luottoriskejä vastaan suojaudutaan käyttämällä
asiakkaiden kanssa maksuehtoja, jotka perustuvat
ennakkomaksuihin, rembursseihin ja takauksiin. KONE
hallinnoi proaktiivisesti myyntisaamisiaan asiakasriskin
minimoimiseksi. KONEella on laaja asiakaskunta, joka
jakautuu usealle markkina-alueelle. Myyntisaamisiin ja
asiakassopimuksiin perustuvien omaisuuserien
maantieteellinen jakautuma heijastelee hyvin myynnin
jakautumista. KONEen johto on raportointikauden aikana
Myyntisaamiset
Myyntisaamiset kirjataan, kun oikeus suoritukseen on
ehdoton sen vastikemäärän suuruisena johon ei liity ehtoja.
Uusien laitteiden ja modernisointien sopimuksille saaminen
kirjataan tyypillisesti laskutettaessa, kun tuotteet toimitetaan.
Huoltosopimuksille saaminen kirjataan noudattaen
sopimusehtojen mukaista laskutusta.
KONE soveltaa odotettavissa olevien luottotappioiden
mallia arvioidessaan epävarmojen saatavien
arvonalentumista, sillä myyntisaamiset eivät sisällä
merkittävää rahoituskomponenttia. Odotettavissa olevien
luottotappioiden määrittämistä varten myyntisaamiset on
ryhmitelty yhteisten luottoriskiominaisuuksien ja ikäjakauman
perusteella ja ne määritetään historiallisiin
luottotappiomääriin perustuen ottaen huomioon ennakoivaa
informaatiota ja saamiskohtaisia arviointeja. Lopullinen
luottotappio kirjataan, kun selvitystilasta tai konkurssista on
saatu tieto taikka kun on muutoin ilmeistä, että asiakas ei
tule suoriutumaan maksuvelvoitteistaan. Muutokset
epävarmojen saatavien luottotappioissa ja lopullisissa
luottotappioissa esitetään tuloslaskelman kuluissa.
Laskuttamattomat myyntisaamiset
Laskuttamattomat myyntisaamiset liittyvät KONEen uuslaite-
ja modernisointisopimusten ajan kuluessa tuloutettavien
suoritevelvoitteiden myyntiin. Laskuttamaton liikevaihto
syntyy, kun tuloutettu myynti ylittää asiakaslaskutuksen
määrän ja kun vastikkeen maksaminen on ehdollinen muista
tekijöistä, kuin ajan kulumisesta johtuen.
Laskuttamattomat myyntisaamiset arvostetaan
nettorealisointiarvoon. Laskuttamattomat saamiset luokitellaan
asiakassopimuksiin perustuvaksi omaisuuseräksi ja esitetään
konsernitaseessa siirtosaamisissa.
Arvonalentuminen arvioidaan asiakassopimukseen
perustuvien omaisuuserien osalta perustuen koko eliniän
odotettavissa oleviin luottotappioihin ja tapauskohtaiseen
analyysiin.
Huoltosopimusjaksotukset
Kun myynnin tuloutus ylittää asiakaslaskutuksen määrän,
jaksotetaan huoltosopimussaaminen, joka arvostetaan
nettorealisointiarvoon. Jaksotetut huoltosopimussaamiset
luokitellaan asiakassopimuksiin perustuvaksi omaisuuseräksi
ja se esitetään konsernitaseessa siirtosaamisissa. Kun
asiakaslaskutus ylittää myynnin tuloutuksen määrän, tehdään
huoltosopimusjaksotus, joka luokitellaan asiakassopimuksiin
perustuvaksi velaksi ja se esitetään konsernitaseessa
siirtoveloissa.
Saadut ennakot ja myynnin jaksotukset
Saadut ennakot ja myynnin jaksotukset liittyvät KONEen
uuslaite- ja modernisointisopimusten puitteissa saatuihin
ennakkomaksuihin ennen suoritevelvoitteen täyttymistä tai kun
asiakaslaskutus ylittää tuloutetun myynnin määrän. Saadut
ennakot ja myynnin jaksotukset luokitellaan
asiakassopimuksiin perustuviksi veloiksi ja ne tuloutuvat
myyntinä KONEen täytettyä suoritevelvoitteensa.
Laadintaperiaatteet
Me
31.12.2023
31.12.2022
Myyntisaamiset
2 495,1
2 668,1
Huoltosopimusjaksotukset (Liite 3.3)
35,1
36,6
Laskuttamattomat myyntisaamiset (Liite 3.3)
337,7
365,1
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät
2 867,9
3 069,8
Huoltosopimusjaksotukset (Liite 3.4)
433,3
452,2
Saadut ennakot ja myynnin jaksotukset
1 915,7
1 973,8
Asiakassopimuksiin perustuvat velat
2 349,0
2 426,0
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Nettokäyttöpääoma
68 KONE Vuosikatsaus 2023
seurannut erityisen tiiviisti kiinalaisiin rakennuttajiin liittyvää
luottoriskiä.
Ennakkolaskusaamisten ja myyntisaamisten laatua
arvioidaan KONEen luotonhallintapolitiikan mukaan. Tämän
politiikan mukaisesti säännöt saamisten laadun arvioinnille on
määritetty erikseen uusien laitteiden liiketoiminnalle sekä
huolto- ja modernisointiliiketoiminnalle. Saamisten laatua
arvioidaan yleisesti ikääntymisen perusteella luottoriskin
kasvaessa sitä mukaa, kun saamiset vanhenevat sekä myös
yksittäisten asiakaskohtaisten analyysien perusteella, jotta
mahdollisesti yksittäisistä asiakaskohtaisista syistä johtuva
alempi luottokelpoisuus on tunnistettavissa. Myyntisaamisten
luottotappiovaraus kirjataan saamisten laadun arvioinnin ja
odotettavissa olevan luottotappiomallin perusteella.
Epävarmojen saatavien kattamiseksi kirjatun
luottotappiovarauksen määrä tilikauden lopussa oli 363,1
(310,8) miljoonaa euroa. Kasvu vertailukaudesta heijastelee
pääasiassa lisääntynyttä epävarmuutta Kiinan markkina-
alueella.
Myyntisaamisten ikäjakauma
Myyntisaamisten ikäjakauma arvonalentumiskirjausten jälkeen, Me *
31.12.2023
31.12.2022
Ei-erääntyneet ja alle yhden kuukauden erääntyneet saamiset
1 796,5
2 018,3
13 kuukautta erääntyneet
303,6
314,4
36 kuukautta erääntyneet
176,0
161,1
Yli 6 kuukautta erääntyneet
219,0
174,3
Myyntisaamisten tasearvo
2 495,1
2 668,1
Bruttomääräiset myyntisaamiset tilikauden lopussa 31.12.2023 oli 2 858,2 (2 978,9) miljoonaa euroa. Luottotappiovarauksien määrä tilikauden lopussa
31.12.2023 oli 363.1 (310.8) miljoonaa euroa, joista suurinosa kohdistuu ikäjakauman vanhimpaan kategoriaan.
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Nettokäyttöpääoma
69 KONE Vuosikatsaus 2023
3.3 Siirtosaamiset
Siirtosaamiset, Me
31.12.2023
31.12.2022
Korkojaksotukset
2,4
3,0
Huoltosopimusjaksotukset (Liite 3.2)
35,1
36,6
Laskuttamattomat asiakas-saamiset (Liite 3.2)
337,7
365,1
Johdannaisvarat (Liite 5.3)
11,5
27,2
Arvonlisäverosaamiset
72,5
84,9
Ennakkomaksut ja muut siirtosaamiset
181,8
192,5
Yhteensä
641,0
709,3
3.4 Siirtovelat
Siirtovelat, Me
31.12.2023
31.12.2022
Korkojaksotukset
1,7
1,0
Huoltosopimusjaksotukset (Liite 3.2)
433,3
452,2
Jälkikustannukset ¹
261,3
302,3
Palkka- ja sosiaalikulujaksotukset
583,8
570,0
Osakeperusteiset maksut
-
9,9
Johdannaisvelat (Liite 5.3)
28,5
32,6
Arvonlisäverovelat
100,5
86,1
Yritysostojen maksamaton kauppahinta
29,1
17,0
Muut siirtovelat
555,3
581,2
Yhteensä
1 993,4
2 052,2
¹ Sisältää odotetun toimittajalaskutuksen jo toimitettujen uudisrakentamisen ratkaisujen ja modernisaatiotilausten kustannuksiin liittyen.
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Nettokäyttöpääoma
70 KONE Vuosikatsaus 2023
3.5 Varaukset
Laadintaperiaatteet
Varaukset
Varaus merkitään taseeseen, kun konsernilla on
aikaisemman tapahtuman seurauksena olemassa
oleva oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite ja on
todennäköistä, että velvoitteen täyttäminen edellyttää
taloudellista suoritusta ja velvoitteen määrä on
arvioitavissa luotettavasti. Varauksen kirjaamiseen
liittyy tavallisesti johdon arvioita velvoitteen
todennäköisyydestä ja määrästä.
Takuuvaraukset sisältävät tuotteiden korjaamisesta
tai korvaamisesta aiheutuvat kustannukset, mikäli
takuuaikaa on tilinpäätöspäivänä jäljellä.
Takuuvarauksen määrä arvioidaan perustuen
aiempaan kokemukseen tuotteiden korjaamisesta ja
korvaamisesta.
Korvausvaadevaraus kirjataan, kun korvausvaade
on vastaanotettu ja on todennäköistä, että korvaus
tullaan suorittamaan ja suorituksen määrä on
arvioitavissa luotettavasti.
Toiminnan uudelleenjärjestelyvaraus kirjataan vasta
silloin, kun uudelleenjärjestelyä koskeva suunnitelma
on laadittu ja siitä on tiedotettu ja on olemassa näyttöä
siitä, että suunnitelma tullaan panemaan toimeen.
Tappiollisista sopimuksista tehdään varaus, kun on
todennäköistä, että kustannukset ylittävät arvioidun
myyntihinnan tai muun tuoton sopimuksesta.
Todennäköinen tappio kirjataan kuluksi välittömästi.
Muut varaukset sisältävät muun muassa varauksia
sopimus- ja muista vastuista, jotka johtuvat riita- ja
työsuhdeasioista tai muista sääntelyyn perustuvista
velvoitteista.
Toiminnan
Korvaus-
uudelleen-
Tappiolliset
Muut
1.1.31.12.2023, Me
Takuut
vaateet
järjestelyt
sopimukset
varaukset
Yhteensä
Varaukset kauden alussa
64,8
8,4
14,9
46,2
43,0
177,4
Valuuttakurssien vaikutus
-2,1
-0,4
-0,2
-1,9
-1,0
-5,6
Lisäykset
27,9
2,5
30,8
41,1
21,1
123,3
Käytetyt varaukset
-15,8
-1,5
-15,9
-28,0
-5,5
-66,6
Varausten peruutukset
-1,5
-1,2
-3,3
-9,3
-17,7
-33,0
Hankitut liiketoiminnot
0,6
0,4
-
0,2
0,2
1,4
Varaukset kauden lopussa
74,0
8,2
26,4
48,3
40,0
196,9
Pitkäaikaiset
Lyhytaikaiset
Yhteensä
Varausten jakautuminen 31.12.2023
46,5
150,4
196,9
Toiminnan
Korvaus-
uudelleen-
Tappiolliset
Muut
1.1.31.12.2022, Me
Takuut
vaateet
järjestelyt
sopimukset
varaukset
Yhteensä
Varaukset kauden alussa
58,8
7,4
16,0
31,4
38,6
152,3
Valuuttakurssien vaikutus
-0,6
0,0
0,2
-0,3
0,1
-0,7
Lisäykset
19,9
4,2
10,9
32,7
38,0
105,7
Käytetyt varaukset
-11,8
-1,3
-10,7
-13,9
-8,5
-46,1
Varausten peruutukset
-1,5
-2,0
-1,5
-3,7
-25,8
-34,4
Hankitut liiketoiminnot
-
-
-
-
0,6
0,6
Varaukset kauden lopussa
64,8
8,4
14,9
46,2
43,0
177,4
Pitkäaikaiset
Lyhytaikaiset
Yhteensä
Varausten jakautuminen 31.12.2022
44,8
132,6
177,4
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Nettokäyttöpääoma
71 KONE Vuosikatsaus 2023
KONE on arvioinut Pilari 2 -sääntelyn vaikutuksia
konserniyhtiöidensä verotukseen. Tilinpäätöshetkellä
31.12.2023 KONE konserni on soveltanut Pilari 2 -sääntelyn
mukaista poikkeusta laskennallisten verosaamisten ja -
velkojen kirjaamisesta ja esittämisestä. KONE on arvioinut
konsernin toimintarakennetta Pilari 2 -säännösten puitteissa.
KONEen useimmilla toiminta-alueilla efektiivinen veroaste
ylittää selkeästi 15% rajan, joten konsernin arvion mukaan
Pilari 2 -sääntelystä ei aiheudu olennaisia täydennysverojen
(”top-up tax”) maksuja.
Laadintaperiaatteet
Laskennalliset verot
Laskennallinen verovelka tai -saaminen lasketaan
kaikista varojen ja velkojen kirjanpidon ja verotuksen
välisistä väliaikaisista eroista vahvistetun verokannan
mukaisesti. Väliaikaisia eroja syntyy tavallisesti
myynnin tuloutuksesta, varauksista, poistoista,
sisäisestä varastokatteesta, etuuspohjaisista
eläkejärjestelyistä, vuokrasopimuksista ja
vahvistetuista tappioista. Laskennallinen verosaaminen
kirjataan vahvistetuista tappioista ja muista
väliaikaisista eroista siltä osin kuin on todennäköistä,
että saamista voidaan tulevina vuosina hyödyntää
verotettavaa tulosta vastaan.
Laskennallinen verovelka tytäryhtiöiden
jakamattomista voittovaroista kirjataan
konsernitilinpäätökseen silloin, kun verovelvoite on
olemassa ja kun sen odotetaan toteutuvan
ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat vähennetään
konsernitilinpäätöksessä toisistaan, mikäli on olemassa
laillisesti toimeenpantavissa oleva oikeus kuitata
tilikauden verotettavaan tuloon perustuvia verovelkoja
tilikauden verotettavaan tuloon perustuvia
verosaamisia vastaan ja laskennalliset verosaamiset ja
-velat liittyvät saman veronsaajan perimiin tuloveroihin.
3.6 Laskennalliset verosaamiset ja -velat
Laskennalliset verosaamiset, Me
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
Käyttämättömät verotuksessa vahvistetut tappiot
1,2
1,1
1,7
Varaukset ja siirtovelat
297,3
270,2
267,8
Eläkevelvoitteet
9,2
15,9
28,6
Vaihto-omaisuus
30,0
23,9
23,5
Käyttöomaisuus
13,3
13,2
16,0
Muut väliaikaiset erot
87,3
90,0
42,8
Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen netotus
-118,1
-106,7
-111,3
Yhteensä
320,2
307,5
269,1
Kauden alussa
307,5
269,1
Valuuttakurssien vaikutus
-16,7
-4,4
Kirjattu tuloslaskelmaan
21,2
25,9
Kirjattu laajaan tulokseen
2,0
16,9
Yrityshankinnat, -myynnit ja muut
6,1
0,1
Tasearvo kauden lopussa
320,2
307,5
Laskennalliset verovelat, Me
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2021
Käyttöomaisuus
22,7
21,5
29,3
Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet
88,1
85,3
72,2
Muut väliaikaiset erot
93,6
84,7
96,7
Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen netotus
-118,1
-106,7
-111,3
Yhteensä
86,3
84,8
86,9
Kauden alussa
84,8
86,9
Valuuttakurssien vaikutus
5,0
2,5
Kirjattu tuloslaskelmaan
-24,2
-7,9
Yrityshankinnat, -myynnit ja muut
20,8
3,3
Tasearvo kauden lopussa
86,3
84,8
Laskennalliset verosaamiset ja -velat netto
233,9
222,7
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Yritysostot ja investoinnit
72 KONE Vuosikatsaus 2023
Yritysostot ja investoinnit KONEella
KONEen liiketoimintamalli sitoo vähän pääomaa ja on
luonteeltaan työvoimaintensiivinen, erityisesti huollossa.
Uudisrakentamisen ratkaisuissa teemme paljon
yhteistyötä useiden komponenttitoimittajien kanssa.
Tämän tuloksena liiketoiminnassa tarvittavien aineellisten
ja aineettomien hyödykkeiden määrä on suhteellisen
matala.
Investoinnit omaan käyttöön vuokrattuihin aineellisiin
hyödykkeisiin koostuvat pääasiallisesti
huoltoajoneuvoista ja varasto- ja toimistorakennuksista.
Investoinnit liittyvät pääasiallisesti tutkimukseen ja
kehitykseen, IT:hen, tuotannon toimintoihin sekä
huoltoliiketoimintaan.
KONEen vuonna 2023 toteuttamat yritysostot koostuivat
pääasiassa huoltoliiketoimintaan liittyvistä hankinnoista
Euroopassa. Lisäksi, KONE osti jakelijan Lähi-idässä.
Yritysostot ja investoinnit
Yritysostot ja
investoinnit
513 Me
Yritysostot
yhteensä
25
4
Tässä osiossa
Tämä osio pitää sisällään seuraavat KONEen hankittuja
liiketoimintoja ja investointeja kuvaavat liitetiedot:
4.1 Hankitut ja myydyt liiketoiminnot
4.2 Liikearvo
4.3 Aineettomat hyödykkeet
4.4 Aineelliset hyödykkeet
KONEen investoinnit 2,9 %
liikevaihdosta vuonna 2023
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Yritysostot ja investoinnit
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Yritysostot ja investoinnit
73 KONE Vuosikatsaus 2023
4.1 Hankitut ja myydyt liiketoiminnot
Hankitut liiketoiminnot
KONE teki 25 (17) yritysostoa vuonna 2023, yhteenlasketun
hankintahinnan ollessa 190,3 (28,1) miljoonaa euroa. Ostetut
liiketoiminnot ovat erikoistuneet hissi-, liukuporras- ja
rakennusten automaattioviliiketoimintaan. Kaikki hankitut
liiketoiminnot ovat EMEA-alueella. Tilikauden aikana
loppuunsaatetut liiketoimintojen hankinnat eivät yksitellen
tarkasteltuina tai kokonaisuutena olleet olennaisia
konsernitilinpäätöksen 2023 kannalta. Vuonna 2023
hankittujen liiketoimintojen kautta kertyneellä liikevaihdolla ja
liiketuloksella ei ollut olennaista vaikutusta konsernin
tilikauden liikevaihtoon. Alustavien hankintamenolaskelmien
perusteella hankintahinnasta 109,0 miljoonaa euroa
kohdistettiin muihin aineettomiin hyödykkeisiin sisältyville
asiakkuuksiin liittyville huoltosopimuksille. Hankitut
asiakkuuksiin liittyvät aineettomat hyödykkeet poistetaan
pääsääntöisesti kymmenessä vuodessa. Liitetieto 4.3 sisältää
lisää tietoa muista aineettomista hyödykkeistä.
Hankittujen nettovarojen alustavien arvioiden mukaiset
käyvät arvot ja hankintahinnat on esitetty oheisessa
taulukossa. Hankintahinnat maksettiin käteisellä, lukuun
ottamatta tiettyjä myöhemmin maksettavaksi tulevia osuuksia.
Useimmissa yritysostoissa hankintahinta sisältää ehdollisen
vastikkeen, jonka suuruus tyypillisesti määräytyy
hankintakohteen hankintahetken jälkeisen taloudellisen
tuloksen perusteella. Ehdollisen vastikkeen käypä arvo on
määritetty hankintahetkellä, ja muutokset kirjataan
tulosvaikutteisesti. Tyypillisesti ehdolliset vastikkeet toteutuvat
kuitenkin alkuperäisen arvion mukaisina. KONE hankki 100
prosentin osuuden kaikista vuonna 2023 hankituista
liiketoiminnoista lukuun ottamatta yhtä hankintaa.
Myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät ja
lopetetut toiminnot
KONE sai päätökseen Venäjän liiketoimintojensa myynnin
venäläiselle S8 Capital -holdingyhtiölle 23.10.2023. KONE
luokitteli Venäjän liiketoiminnot myytävänä oleviksi
tilinpäätöshetkellä 31.12.2022. Varoja ja velkoja ei kuitenkaan
ole esitetty erillään konsernitaseen muista varoista ja veloista,
eikä liiketoiminnan tilikauden tulosta eritetty tuloslaskelmalla,
koska näiden vaikutukset olisivat olleet epäolennaisia.
Tilikauden 2022 aikana KONE kirjasi 12,5 miljoonan euron
tappion kun liiketoiminnan varat ja velat arvostettiin myynnistä
aiheutuvilla menoilla vähennettyyn käypään arvoon. Tämän
seurauksena KONE kirjasi 12,5 miljoonan euron tappion.
Myynnin loppuunsaattamisen yhteydessä kirjattiin tilikaudella
2023 8,5 miljoonan euron tuotto kun laajaan tulokseen kirjatut
muuntoerot uudelleenluokiteltiin tuloslaskelmaan ja myytyyn
liiketoimintaan liittyvät varaukset purettiin .
Laadintaperiaatteet
Hankitut liiketoiminnot
Hankitut liiketoiminnot on yhdistelty konsernitilinpäätökseen
siitä hetkestä lähtien, kun konserni on saanut
määräysvallan hankittuun liiketoimintaan, ja vastaavasti
myydyt toiminnot on sisällytetty määräysvallan
lakkaamiseen saakka. Luovutettu vastike, mukaan lukien
ehdollinen kauppahinta sekä hankitun yrityksen
yksilöitävissä olevat varat ja velat arvostetaan käypään
arvoon hankintahetkellä. Hankintaan liittyvät menot kirjataan
kuluksi sille kaudelle, jolloin ne ovat aiheutuneet.
Määräysvallattomien omistajien osuus yrityshankinnan
kohteesta arvostetaan joko käypään arvoon tai suhteellisen
omistusosuuden määräisenä hankinnan kohteen
yksilöitävissä olevasta nettovarallisuudesta
hankintahetkellä.
Myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät ja
lopetetut toiminnot
KONE luokittelee pitkäaikaiset omaisuuserät ja lopetetut
toiminnot myytävinä oleviksi silloin kun hyödyt
omaisuuseristä tai liiketoiminnoista arvioidaan kerrytettävän
lähinnä myynnin kuin jatkuvien toimintojen kautta.
Myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät ja lopetetut
toiminnot arvostetaan kirjanpitoarvoon tai myynnistä
aiheutuvilla menoilla vähennettyyn käypään arvoon sen
mukaan kumpi näistä on alempi.
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Yritysostot ja investoinnit
74 KONE Vuosikatsaus 2023
Hankittujen liiketoimintojen omaisuuserien käyvät arvot, Me
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Asiakkuuksiin liittyvät aineettomat hyödykkeet
109,0
26,2
Muut aineettomat hyödykkeet
0,1
0,0
Aineelliset hyödykkeet
7,7
0,4
Laskennalliset verosaamiset
6,1
0,1
Vaihto-omaisuus
7,9
1,5
Saamiset
20,2
2,6
Rahavarat
8,7
2,4
Varat yhteensä
159,7
33,1
Eläkevelvoitteet
0,7
0,2
Korolliset velat
4,9
2,5
Varaukset
1,4
0,6
Laskennalliset verovelat
20,8
3,3
Muut velat
23,6
2,2
Velat yhteensä
51,3
8,9
Nettovarat
108,4
24,2
Maksettu hankintahinta
168,5
19,1
Ehdollinen ja myöhemmin maksettava vastike
21,8
9,1
Hankintahinta hankintahetkellä
190,3
28,1
Liikearvo
82,0
4,0
Tuloslaskelmaan kirjatut hankintahetken jälkeiset muutokset hankintahinnassa olivat yhteensä 0,6 (0,7)
miljoonaa euroa.
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Yritysostot ja investoinnit
75 KONE Vuosikatsaus 2023
4.2 Liikearvo
Liikearvon kohdistaminen
Liikearvo kohdistetaan rahavirtaa tuottaville yksiköille (CGU).
KONEen liiketoimintamallia ja organisaatiorakennetta
mukaillen rahavirtaa tuottava yksikkö on tyypillisesti
maakohtainen yksikkö, jossa hankittu liiketoiminta sijaitsee.
Arvonalentumistestattu liikearvo on kohdistettu yhteensä 19
CGU:lle 31.12.2023. Operatiivisen liiketoimintamallin
muutoksen vuoksi CGU:iden määrä on laskenut verrattuna
viime vuoteen. 5 suurinta CGU:ta vastaa 78% koko
liikearvosta. Liikearvoltaan alle kymmenen miljoonan euron
CGU:ita oli yhteensä kuusi kappaletta. Liikearvon
maantieteellinen kohdentaminen (tasearvot) ja painotetut
keskiarvot käytetyistä diskonttokoroista ovat esitetty
viereisessä taulukossa.
Arvonalentumistestaus
Arvonalentumistestauksessa käytetyt tulevaisuuden rahavirta-
arvioihin pohjautuvat käyttöarvolaskelmat perustuvat
konsernin johdon hyväksymiin, CGU-kohtaisiin taloudellisiin
suunnitelmiin. Käytetyt rahavirta-arviot perustuvat seuraavien
kolmen vuoden taloudellisiin suunnitelmiin. Merkittävimmät
rahavirta-arvioihin vaikuttavat parametrit sisältävät
liiketoiminnan kasvuoletukset sekä oletukset myyntihintojen ja
kustannusten kehityksestä. Nämä CGU-kohtaisiin rahavirta-
arvioihin sisällytetyt oletukset perustuvat johdon arvioihin
kysynnän ja markkinoiden kehityksestä, joita verrataan
ulkoisiin informaatiolähteisiin. Laskelmissa käytetyt
tuottavuus- ja tehokkuusoletukset perustuvat sisäisiin
tavoitteisiin, joiden arvioinnissa on huomioitu aiempi
toteutunut kehitys. Myöhempien vuosien rahavirrat on arvioitu
arvonalentumistestauksen yhteydessä varovasti ilman kasvua
jollei alla ole mainittu muuta.
Diskonttauskoron määrittämisessä käytetyt riskittömän
koron, riskikertoimen (beta), sekä riskipreemion parametrit
perustuvat markkinoilta saataviin tietoihin. Rahavirta-arvioita
on validoitu vertaamalla niitä KONEen markkina-arvoon.
Vuosittaisen arvonalentumistestauksen perusteella
tuloslaskelmaan ei raportointikaudella kirjattu
arvonalentumistappioita.
Arvonalentumistestauksen yhteydessä suoritettiin
herkkyysanalyysi, jossa CGU-kohtaisia rahavirtoja laskettiin
1040 prosenttia ja diskonttauskorkoja nostettiin 14
prosenttiyksikköä. Herkkyysanalyysin perusteella
Laadintaperiaatteet
Liikearvo
Hankinnat käsitellään hankintamenetelmän mukaan.
Liikearvo lasketaan hankintamenon ja hankittujen
yksilöitävissä olevien varojen ja velkojen käyvän arvon
erotuksena hankintahetkellä. Liikearvo kuvastaa tyypillisesti
hankitun markkinaosuuden, liiketoimintaosaamisen sekä
odotettujen synergioiden arvoa. Liikearvoa ei poisteta vaan
sen kirjanpitoarvo testataan arvonalentumisen varalta.
Arvonalentumistestaus
Konserni arvioi liikearvon kirjanpitoarvon vuosittain tai
useammin, jos viitteitä mahdollisesta arvonalentumisesta on
olemassa. Liikearvo kohdistetaan konsernin rahavirtaa
tuottaville yksiköille (CGU), jotka on identifioitu sen mukaan,
missä maassa ja missä liiketoimintayksikössä liikearvoa
seurataan sisäisessä johdon raportoinnissa. CGU:n
kerrytettävissä oleva rahamäärä lasketaan
käyttöarvolaskelmien avulla. Kassavirtaperusteinen käyttöarvo
määritellään laskemalla ennustettujen kassavirtojen
diskontattu nykyarvo. Ennustetut kassavirrat perustuvat
johdon arvioihin. Laskelmien diskonttokorko perustuu
pääoman keskimääräiseen kustannukseen (WACC), jota
sovelletaan sillä valuutta-alueella, jolla CGU:n voidaan katsoa
sijaitsevan (maa tai liiketoiminta-alue). Pääoman
keskimääräinen painotettu kustannus heijastaa markkinoiden
käsitystä rahan aika-arvosta sekä KONEen liiketoimintaan
liittyvistä riskeistä.
Mahdollinen liikearvon arvonalentumistappio kirjataan
välittömästi tuloslaskelmaan. Aiemmin kirjattua liikearvon
arvonalentumistappiota ei palauteta.
Käytetyt diskontto-
Käytetyt diskontto-
korot (ennen veroja),
korot (ennen veroja),
Liikearvo, Me
31.12.2023
%
%
31.12.2022
%
%
EMEA
888,7
60
8,17
809,5
57
8,23
Amerikka
356,3
24
10,22
368,1
26
10,05
Aasian ja Tyynenmeren alue
224,0
15
9,81
237,1
17
10,17
Yhteensä
1 469,0
1 414,7
Liikearvon täsmäytyslaskelma
Liikearvo, Me
31.12.2023
31.12.2022
Tasearvo kauden alussa
1 414,7
1 405,2
Valuuttakurssien vaikutus
-27,6
8,2
Lisäykset
-
3,5
Vähennykset
-
-6,1
Hankitut liiketoiminnot (liite 4.1)
82,0
4,0
Tasearvo kauden lopussa
1 469,0
1 414,7
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Yritysostot ja investoinnit
76 KONE Vuosikatsaus 2023
todennäköisyys merkittävälle liikearvon
arvonalentumistappioille oli hyvin matala kaikkien CGU:iden
osalta. Ensimmäinen immateriaalinen liikearvon alaskirjaus
tapahtuisi yhdessä CGU:ssa, mikäli kyseisen CGU:n
rahavirta-arviot laskisivat 20% tai diskonttauskorko nousisi
kahdella prosenttiyksiköllä. Lisäksi tämän CGU:n osalta, 10%
rahavirta-arvioiden laskun ja samanaikaisen diskonttauskoron
yhden prosenttiyksikön nousun yhdistelmä johtaisi
immateriaaliseen arvonalentumiseen. Perusskenaarion
diskonttauskorko tälle CGU:lle on 7,82%. Oletukset Kiinan
toisen paikallisen tavaramerkin CGU:n osalta on pidetty viime
vuoden tapaan tarkistetulla tasolla toimintaympäristön
pysyessä pääosin ennallaan. Perusskenaariossa Kiinan
toisen paikallisen tavaramerkin terminaalikasvuksi on
määritelty 2% ja diskonttauskoroksi 9,72%. Käytettävissä
olevien rahamäärien ja kohdistettujen omaisuuserien välinen
liikkumatila perusskenaariossa on kasvanut tämän CGU:n
osalta, eikä ole kohtuullista skenaariota, joka johtaisi
arvonalentumisen kirjaamiseen. Immateriaalinen alaskirjaus
tunnistettaisiin konservatiivisimmassa sensitiviteettianalyysin
skenaariossa. Herkkyyden seurauksena ja
käyttöarvolaskelman tuloksen vahvistamiseksi valmisteltiin
lisäksi arvio liiketoimintojen käyvästä arvosta. Tämä arvio
tukee käyttöarvolaskelman lopputulosta. 31.12.2023 Kiinan
toisen paikallisen tavaramerkin liiketoimintaan liittyvän
liikearvon suuruus on 179,0 miljoonaa euroa.
Muiden rahavirtaa tuottavien yksiköiden osalta
yksikkökohtaiset rahavirta-arviot olivat keskimäärin 7,4 kertaa
omaisuuseriä suuremmat. Vastaava kerroin viidelle
suurimmalle CGU:lle oli 6,9; viidelle pienimmälle 13,5 ja
vastaavasti muille CGU:ille 8,2.
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Yritysostot ja investoinnit
77 KONE Vuosikatsaus 2023
4.3 Aineettomat hyödykkeet
KONE hankkii usein hissi-, liukuporras-, ja
ovihuoltoliiketoimintoja, joiden yhteydessä se osuus
maksetusta vastikkeesta, joka ylittää hankinnan kohteen
nettovarat, allokoidaan pääsääntöisesti hankituille
asiakkuuksiin liittyville aineettomille hyödykkeille. Valtaosa
aineettomista hyödykkeistä koostuu täten hankituista
asiakassopimuksista. Aineettomiin hyödykkeisiin sisältyy
myös kustannukset hankittujen patenttien, ja tavaramerkkien
osalta, tiettyjen ohjelmistojen kehitysmenoja, sekä
ohjelmistolisenssejä.
Laadintaperiaatteet
Aineettomat hyödykkeet
Erillisenä hankitut aineettomat hyödykkeet kirjataan
alunperin hankinnasta aihetuneiden kustannusten
määräisenä. Nämä hyödykkeet poistetaan tasapoistoin
taloudellisena pitoaikanaan, joka ei yleensä ylitä viittä
vuotta. Hankitut asiakkuuksiin liittyvät huoltosopimukset
kirjataan hankinta-ajankohdan käypään arvoon ja
poistetaan taloudellisena pitoaikanaan pääsääntöisesti
kymmenessä vuodessa.
Arvonalentumiset
Pitkäaikaisten aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden
omaisuuserien kirjanpitoarvoja arvioidaan mahdollisen
arvonalentumisen selvittämiseksi tilinpäätöshetkellä ja aina
kun on viitteitä siitä, että jonkin omaisuuserän arvo on
alentunut. Arvonalentumistesteissä arvioidaan kyseisestä
omaisuuserästä kerrytettävissä oleva rahamäärä.
Kerrytettävissä oleva rahamäärä on omaisuuserän käypä
arvo vähennettynä luovutuksesta johtuvilla menoilla tai sitä
korkeampi käyttöarvo. Arvonalentumistappio kirjataan
tuloslaskelmaan, mikäli omaisuuserän kirjanpitoarvo on
suurempi kuin siitä kerrytettävissä oleva rahamäärä.
Aiemmin tuloslaskelmaan kirjattu arvonalennus
perutaan, mikäli kerrytettävissä olevan tulon
määrittämisessä käytetyt arviot muuttuvat olennaisesti.
Arvonalennuksen perumisen jälkeinen arvo ei saa
kuitenkaan ylittää arvoa, joka omaisuudella olisi ollut ilman
aikaisempien vuosien arvonalennusta kertyneillä poistoilla
vähennettynä .
1.1.31.12.2023
Asiakkuuksiin liittyvät
Aineettomat hyödykkeet, Me
aineettomat hyödykkeet
Muut
Yhteensä
Alkuperäinen hankintameno kauden alussa
501,6
256,2
757,8
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset kauden alussa
-325,4
-224,2
-549,6
Tasearvo kauden alussa
176,3
31,9
208,2
Tasearvo kauden alussa
176,3
31,9
208,2
Valuuttakurssien vaikutus
-1,2
-1,2
-2,4
Lisäykset
3,8
26,5
30,3
Vähennykset
-0,4
-0,4
-0,8
Uudelleenluokittelut
-
0,1
0,1
Hankitut liiketoiminnot (liite 4.1)
109,0
0,1
109,1
Poistot
-47,0
-10,3
-57,3
Tasearvo kauden lopussa
240,6
46,6
287,2
Alkuperäinen hankintameno kauden lopussa
612,9
279,1
892,0
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset kauden lopussa
-372,3
-232,5
-604,8
Tasearvo kauden lopussa
240,6
46,6
287,2
1.1.31.12.2022
Aineettomat hyödykkeet, Me
Huoltosopimukset
Muut
Yhteensä
Alkuperäinen hankintameno kauden alussa
471,6
260,1
731,7
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset kauden alussa
-285,9
-229,0
-514,9
Tasearvo kauden alussa
185,8
31,1
216,9
Tasearvo kauden alussa
185,8
31,1
216,9
Valuuttakurssien vaikutus
0,3
-0,5
-0,2
Lisäykset
3,7
10,9
14,6
Vähennykset
-0,2
0,0
-0,2
Uudelleenluokittelut
-
0,4
0,4
Hankitut liiketoiminnot (liite 4.1)
26,2
0,0
26,2
Poistot
-39,5
-10,0
-49,5
Tasearvo kauden lopussa
176,3
31,9
208,2
Alkuperäinen hankintameno kauden lopussa
501,6
256,2
757,8
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset kauden lopussa
-325,4
-224,2
-549,6
Tasearvo kauden lopussa
176,3
31,9
208,2
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Yritysostot ja investoinnit
78 KONE Vuosikatsaus 2023
4.4 Aineelliset hyödykkeet
Laadintaperiaatteet
Aineelliset hyödykkeet
Aineelliset hyödykkeet arvostetaan alkuperäiseen
hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla sekä
mahdollisilla arvonalentumisilla. Suunnitelman mukaiset
tasapoistot lasketaan joko todennäköisen arvioidun
taloudellisen pitoajan tai vuokrasopimuksen ajan perusteella
siten, että poistoajaksi valitaan näistä lyhyempi.
Taloudelliset käyttöajat ovat:
Rakennukset
Koneet ja laitteet
Maa-alueista ei tehdä poistoja.
5-40 vuotta
4-15 vuotta
Aineellisen käyttöomaisuuden korjaus- ja
kunnossapitomenot kirjataan tulosvaikutteisesti, kun ne ovat
toteutuneet. Aineellisten hyödykkeiden kirjanpitoarvoja
arvioidaan arvonaletumisen varalta (lisätietoja
arvonalentumiset laadintaperiaatteissa) jos viittei
mahdollisesta arvonalentumisesta ilmenee.
Vuokrasopimukset
Kun KONE on vuokrasopimuksessa vuokraajana, se
tunnistaa käyttöoikeusomaisuushyödykkeen, joka perustuu
sen oikeuteen käyttää hyödykettä ja leasingvelan, joka
perustuu sen velvoitteeseen maksaa vuokramaksuja.
Käyttöoikeusomaisuuserä kirjataan tulevien
vuokramaksujen nykyarvoon käyttäen diskonttokorkona
lisäluoton korkoa, jolloin käyttöoikeusomaisuuserän arvo
vastaa leasingvelan määrää sopimuksen tekohetkellä.
Käyttöoikeusomaisuus hyödykkeet poistetaan vuokra-ajan
kuluessa tai hyödykkeen taloudellisena pitoaikana, riippuen
siitä kumpi on lyhyempi. Optiot pidentää tai lopettaa
vuokrasopimus sisällytetään vuokra-aikaan vain silloin, kun
option käyttö on todennäköistä. Lyhytaikaisiin ja arvoltaan
vähäisiä omaisuuseriä koskeviin vuokrasopimuksiin liittyvä
kustannus jaksotetaan liiketoiminnan kuluihin vuokra-ajalle.
1.1.31.12.2023
Aineelliset hyödykkeet, Me
Alkuperäinen hankintameno kauden alussa
5,9
336,7
403,6
714,2
249,5
25,3
1,6
1 736,9
Kertyneet poistot kauden alussa
-
-164,6
-212,8
-515,9
-126,7
-
-
-1 020,0
Tasearvo kauden alussa
5,9
172,1
190,8
198,3
122,8
25,3
1,6
716,8
Tasearvo kauden alussa
5,9
172,1
190,8
198,3
122,8
25,3
1,6
716,8
Valuuttakurssien vaikutus
0,0
-5,7
-4,7
-5,9
-2,1
-0,6
-0,3
-19,2
Lisäykset
-
16,7
72,0
68,6
89,1
45,4
4,0
295,9
Vähennykset
0,0
-0,8
-4,0
-1,6
0,0
-2,7
-0,2
-9,2
Uudelleenluokittelut
-
10,3
0,0
8,6
0,0
-16,9
-2,0
0,0
Hankitut liiketoiminnot (liite 4.1)
-
0,0
4,0
2,3
0,9
-
0,4
7,7
Poistot
-
-15,0
-65,7
-66,7
-64,7
-
-
-212,1
Tasearvo kauden lopussa
5,9
177,8
192,3
203,5
146,0
50,5
3,6
779,7
Alkuperäinen hankintameno kauden lopussa
5,9
350,9
435,6
750,8
280,4
50,5
3,6
1 877,8
Kertyneet poistot kauden lopussa
-
-173,1
-243,3
-547,3
-134,3
-
-
-1 098,1
Tasearvo kauden lopussa
5,9
177,8
192,3
203,5
146,0
50,5
3,6
779,7
Maa-alueet
Rakennukset
Rakennukset,
vuokrattu omaan
käyttöön
Koneet ja
kalusto
Koneet ja
kalusto, vuokrattu
omaan käyttöön
Keskeneräiset
investoinnit
Maksetut
ennakot
Yhteensä
Tilikaudella 1.1.31.12.2023 investoinnit olivat 322,4 (209,2) miljoonaa euroa, koostuen investoinneista tuotantolaitoksiin,
asennustyökaluihin, tuotekehityksen laitteisiin, patentteihin ja lisensseihin sekä tiettyjen kehityshankkeiden aktivoiduista
menoista ja vuokrasopimuksiin liittyvien omaisuuserien lisäyksistä. Investoinnit omaan käyttöön vuokrattuihin aineellisiin
hyödykkeisiin koostuivat pääasiallisesti huoltoajoneuvoista ja toimistorakennuksista.
Leasing-maksut kassavirrassa olivat -124,5 (-124,3) miljoonaa euroa.
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Yritysostot ja investoinnit
79 KONE Vuosikatsaus 2023
1.1.31.12.2022
Aineelliset hyödykkeet, Me
Alkuperäinen hankintameno kauden alussa
6,7
333,3
365,5
664,4
232,2
11,5
3,5
1 617,1
Kertyneet poistot kauden alussa
-
-152,2
-154,1
-464,5
-109,6
-
-
-880,4
Tasearvo kauden alussa
6,7
181,1
211,4
199,9
122,6
11,5
3,5
736,7
Tasearvo kauden alussa
6,7
181,1
211,4
199,9
122,6
11,5
3,5
736,7
Valuuttakurssien vaikutus
0,0
-1,6
1,9
-0,5
0,8
-0,4
0,0
0,2
Lisäykset
-
7,0
44,5
58,9
62,9
23,3
1,6
198,4
Vähennykset
-0,8
-2,1
-3,4
-1,5
-0,8
-0,1
-
-8,7
Uudelleenluokittelut
-
2,7
0,0
9,3
0,0
-8,9
-3,6
-0,4
Hankitut liiketoiminnot (liite 4.1)
-
-
-
0,2
0,2
-
-
0,4
Poistot
0,0
-15,0
-63,8
-68,1
-62,9
-
-
-209,8
Tasearvo kauden lopussa
5,9
172,1
190,8
198,3
122,8
25,3
1,6
716,8
Alkuperäinen hankintameno kauden lopussa
5,9
336,7
403,6
714,2
249,5
25,3
1,6
1 736,9
Kertyneet poistot kauden lopussa
-
-164,6
-212,8
-515,9
-126,7
-
-
-1 020,0
Tasearvo kauden lopussa
5,9
172,1
190,8
198,3
122,8
25,3
1,6
716,8
Maa-alueet
Rakennukset
Rakennukset,
vuokrattu omaan
käyttöön
Koneet ja kalusto
Koneet ja kalusto,
vuokrattu omaan
käyttöön
Keskeneräiset
investoinnit
Maksetut ennakot
Yhteensä
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Pääomarakenne
80 KONE Vuosikatsaus 2023
KONEen pääomarakenne
KONEen rahavarat ovat vahvalla tasolla johtuen
rahavirtaa tuottavasta sekä ennakkomaksupainotteisesta
liiketoimintamallista.
KONEen pääomarakenteelle ei ole määritelty tiettyä
tavoitetta, vaan tavoite on varmistaa hyvä
luottokelpoisuus ja siten kattavat rahoitusmahdollisuudet
liiketoiminnan kasvutavoitteiden tukemiseksi.
Pääomarakenne
Osake-
kohtainen
oma pääoma
5,32 e
Korollinen
nettovelka
-1 013 Me
5
Tässä osiossa
Tämä osio pitää sisällään seuraavat KONEen
pääomarakennetta kuvaavat liitetiedot:
5.1 Pääomanhallinta
5.2 Oma pääoma
5.3 Rahoitusriskit ja -instrumentit
5.4 Osakkeet ja muut pitkäaikaiset sijoitukset
5.5 Talletukset ja lainasaamiset
5.6 Vastuut
5.7 Työsuhde-etuudet
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Pääomarakenne
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Pääomarakenne
5.1 Pääomahallinta
Pääomanhallinta, Me
2023
2022
2021
2020
2019
Liiketoimintaan sitoutunut pääoma
Liikearvo ja osakkeet
1 567
1 536
1 550
1 470
1 506
Muu käyttöomaisuus ¹
1 067
925
954
933
990
Nettokäyttöpääoma
-861
-904
-1 468
-1 160
-856
Liiketoimintaan sitoutunut pääoma yhteensä
1 773
1 557
1 035
1 243
1 640
Pääoma
Oma pääoma
2 786
2 867
3 199
3 197
3 193
Korollinen nettovelka
-1 013
-1 309
-2 164
-1 954
-1 553
Pääoma yhteensä
1 773
1 557
1 035
1 243
1 640
Nettovelkaantumisaste
-36,4 %
-45,7 %
-67,6 %
-61,1 %
-48,6 %
Omavaraisuusaste
40,9 %
40,3 %
41,2 %
45,5 %
46,5 %
KONEen pääomanhallinnan tavoitteena on tukea kannattavaa
kasvua varmistamalla jatkuvasti konsernin riittävä maksukyky
ja pääoma. Tavoitteena on ylläpitää pääomarakennetta, joka
edesauttaa omistaja-arvon luomisessa.
KONEen liiketoimintaan sitoutunut pääoma koostuu
pääasiassa nettokäyttöpääomasta, käyttöomaisuudesta ja
sijoituksista, jotka rahoitetaan oman pääoman ja nettovelan
avulla oheisen taulukon mukaisesti. KONEen
liiketoimintamallin ja -prosessien ansiosta liiketoimintaan
sitoutuneen pääoman määrä on suhteellisen alhainen. KONE
pyrkii säilyttämään negatiivisen nettokäyttöpääoman
taatakseen terveen rahavirran myös liiketoiminnan kasvaessa
sekä ylläpitääkseen vahvan liiketoimintaan sitoutuneen
pääoman tuoton.
KONEen ensisijainen rahoituksen lähde on sen
operatiivisesta toiminnasta tuleva rahavirta. KONEen
1) Aineelliset hyödykkeet, hankitut asiakkuuksiin liittyvät huoltosopimukset ja muut aineettomat hyödykkeet.
rahoitustoiminto hoitaa ulkoista rahoitusta, rahavaroja ja
sijoituksia keskitetysti KONEen rahoituspolitiikan mukaisesti.
Sijoitukset tehdään ainoastaan korkean luottokelpoisuuden
on ollut 94,2124,0 % B-sarjan osakkeelle (KONEen
Pitkäaikaiset varat maittain
omaaviin vastapuoliin ja pääasiassa lyhytaikaisiin
hallituksen ehdotus 2023). Vuoden 2023 lopussa KONEella oli
instrumentteihin jatkuvan maksuvalmiuden varmistamiseksi.
hallussaan 12 159 159 kappaletta omia B-sarjan osakkeitaan.
Me
31.12.2023
31.12.2022
Yhdysvallat
501,2
477,0
Kiina
434,7
466,4
Saksa
329,3
212,8
Espanja
258,9
244,1
Ranska
198,0
201,5
Suomi
194,6
167,2
Muut
1 050,1
1 012,4
Yhteensä
2 966,8
2 781,3
KONEen pääomarakenteelle ei ole määritelty tiettyä
KONE varmistaa pääomaresurssiensa tehokkaan
tavoitetta. Tavoitteena on varmistaa hyvä luottokelpoisuus ja
kohdennuksen ja käytön mittaamalla sisäisesti
siten kattavat rahoitusmahdollisuudet liiketoiminnan
liiketoimintansa taloudellista tulosta, josta on vähennetty
kasvutavoitteiden tukemiseksi. KONEen pääomarakenne
liiketoimintaan sitoutuneen pääoman kustannus. Sitoutuneen
nähdään merkittävänä vahvuustekijänä, jonka ansiosta KONE
pääoman kustannus perustuu liiketoimintaan sidottuun
voi hyödyntää mahdollisia arvoa luovia
pääomaan ja pääoman painotettuun keskihintaan (weighted
liiketoimintamahdollisuuksia, mikäli tällaisia ilmenee.
average cost of capital, WACC).
Tarvittaessa KONE voi myös hyödyntää
Pääoman painotettua keskihintaa käytetään myös
lainanottokapasiteettiaan.
vertailutasona arvioitaessa yritysostojen, merkittävien
Tällaisissa tilanteissa velan määrä ja
investointien ja sijoitusten arvonluontipotentiaalia. Käytetyt
nettovelkaantumisaste saattaisivat olla korkeammalla tasolla
arvonmääritysmenetelmät ovat takaisinmaksuaika,
jonkin aikaa. Vuoden 2023 lopussa KONEen rahoitus oli
diskontattuun rahavirtaan perustuva malli sekä kannattavuus-
taattu käytettävissä olevilla lainasopimuksilla, rahavaroilla ja
ja rahavirtakertoimet.
sijoituksilla.
KONEen osingonmaksulle tai omien osakkeiden
takaisinostoille ei ole määriteltyjä tavoitteita. Hallituksen
osingonjakoehdotus muodostetaan yleisten
liiketoimintanäkymien ja -mahdollisuuksien sekä kulloisenkin
pääomarakenteen ja siinä ennakoitavien muutosten
perusteella. Vuosina 20192023 osinkojen osuus tuloksesta
81 KONE Vuosikatsaus 2023
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Pääomarakenne
82 KONE Vuosikatsaus 2023
5.2 Oma pääoma
Osakkeet ja osakepääoma
Osakkeiden kokonaismäärä oli tilikauden 2023 lopussa
529 395 860. Osakepääoma oli 66,2 miljoonaa euroa ja
äänten kokonaismäärä 121 527 427. A-sarjan osakkeilla on
kullakin yksi ääni. Kymmenen B-sarjan osaketta oikeuttaa
yhteen ääneen, kuitenkin siten, että kullakin
osakkeenomistajalla on vähintään yksi ääni. Sekä yksittäisen
A- että B-sarjan osakkeen arvo kirjanpidossa on 0,125 euroa.
Tilikauden päättyessä yhtiön hallituksella oli
yhtiökokouksen helmikuussa 2023 myöntämä valtuutus
osakepääoman korottamiseen ja optio-oikeuksien liikkeelle
laskuun. Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään
30.6.2024 asti.
B-sarjan osakkeilla on yhtiöjärjestyksen mukaan oikeus
vähintään yksi ja enintään kaksi ja puoli prosenttia
korkeampaan osinkoon kuin A-sarjan osakkeilla laskettuna
määrälle, joka saadaan jakamalla kaupparekisteriin merkitty
osakepääoma kaupparekisteriin merkittyjen osakkeiden
lukumäärällä.
KONE Oyj:n osakepääomassa ei vuosina 2023 tai 2022
tapahtunut muutoksia.
Valtuutus omien osakkeiden ostamiseen
KONE Oyj:n varsinainen yhtiökokous myönsi 28. helmikuuta
2023 hallitukselle valtuutuksen omien osakkeiden
hankkimiseen. Yhtiökokous myönsi hallitukselle valtuuden
omien osakkeiden hankkimiseen. Osakkeita voidaan hankkia
enintään 52 930 000 kappaletta siten, että A-sarjan osakkeita
voidaan hankkia enintään 7 620 000 kappaletta ja B-sarjan
osakkeita enintään 45 310 000 kappaletta.
Hankittavien osakkeiden vähimmäis- ja enimmäisvastike
määräytyy sekä A- että B-sarjan osakkeen osalta
hankintapäivänä Nasdaq Helsinki Oy:ssä B-sarjan osakkeelle
määräytyvän kaupankäyntikurssin perusteella.
Kaikki tilikauden lopussa KONEen omistamat osakkeet
olivat B-sarjan osakkeita.
Laadintaperiaatteet
Oma pääoma ja voitonjako
Oma pääoma koostuu osakepääomasta,
ylikurssirahastosta, arvonmuutos- ja suojausrahastosta,
muuntoeroista, sijoitetun vapaan oman pääoman
rahastosta, työsuhde-etuuksien uudelleenarvostuksesta
sekä kertyneistä voittovaroista. Arvonmuutos- ja
suojausrahasto sisältää kassavirran suojausinstrumenttien
käyvän arvon muutokset. Muuntoeroihin kirjataan
hankintamenomenetelmän mukaiset ulkomaisten tytär- ja
osakkuusyhtiöiden nettoinvestointien muuntoerot. Myös
ulkomaisten tytäryhtiöiden nettovarojen
suojausinstrumentteina käytettyjen rahoitusinstrumenttien
valuuttakurssierot kirjataan muuntoeroihin. Työsuhde-
etuuksien uudelleenarvostuksesta johtuvat
vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot kirjataan työsuhde-
etuuksien uudelleenarvostukseen. KONE Oyj:n ostamien
omien osakkeiden hankintahinta on vähennetty kertyneistä
voittovaroista. Tilikauden voitto kirjataan kertyneisiin
voittovaroihin.
Kun KONE Oyj ostaa omia osakkeitaan, osakkeista
maksettu vastike sekä hankintaan liittyvät kustannukset
vähentävät omaa pääomaa. Kun nämä osakkeet myydään,
osakkeista saatu vastike, josta on vähennetty suorat
transaktiokustannukset, merkitään omaan pääomaan.
Voitonjako pitää sisällään yhtiökokouksen päättämät
osingot ja lahjoitukset. KONE Oyj:n hallituksen
yhtiökokoukselle ehdottamaa voitonjakoa ei ole vähennetty
jakokelpoisesta omasta pääomasta ennen yhtiökokouksen
hyväksyntää.
Lisätietoa osakepohjaisista
kannustinjärjestelmistä kohdassa 6.2.
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Pääomarakenne
Omat osakkeet
Osakkeiden lukumäärä
Hankintahinta, Me
1.1.2023
12 306 640
236,6
Luovutus osakepohjaiseen kannustinjärjestelmään, tammikuu
-121 084
-5,3
Luovutus osakepohjaiseen kannustinjärjestelmään, huhtikuu
-7 912
-0,3
Luovutus osakepohjaiseen kannustinjärjestelmään, kesäkuu
-18 485
-0,8
31.12.2023
12 159 159
230,2
1.1.2022
11 433 525
198,6
Luovutus osakepohjaiseen kannustinjärjestelmään, helmikuu
-218 091
-12,1
Palautus osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä, helmikuu
9 518
0,4
Luovutus hallituksen vuosipalkkioihin, huhtikuu
-7 664
-0,5
Palautus osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä, huhtikuu
1 269
0,0
Palautus osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä, heinäkuu
2 468
0,1
Hankinta, marraskuu
150 000
6,3
Hankinta, marraskuu
120 000
5,3
Hankinta, marraskuu
100 000
4,4
Hankinta, marraskuu
50 000
2,2
Hankinta, marraskuu
130 000
5,9
Hankinta, marraskuu
130 000
6,0
Hankinta, marraskuu
150 000
7,4
Hankinta, marraskuu
150 000
7,5
Hankinta, marraskuu
103 500
5,0
Palautus osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä, joulukuu
2 115
0,1
31.12.2022
12 306 640
236,6
83 KONE Vuosikatsaus 2023
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Pääomarakenne
Omien osakkeiden erittely 31.12.2023
KONE Oyj ja Konserni yhteensä
Lukumäärä
Hankintameno
Keskihinta
31.12.2022
12 306 640
236 636 393,03
19,23
27.1.2023
-121 084
-5 300 177,74
43,77
27.4.2023
-7 912
-330 947,48
41,83
19.6.2023
-18 485
-773 200,73
41,83
31.12.2023
12 159 159
230 232 067,08
18,93
84 KONE Vuosikatsaus 2023
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Pääomarakenne
85 KONE Vuosikatsaus 2023
5.3 Rahoitusriskit ja- instrumentit
KONEen liiketoimintaan liittyy rahoitusriskejä kuten valuutta-,
korko-, maksuvalmius- ja luottoriskejä. Näitä rahoitusriskejä
hallitaan osana KONEen kokonaisriskienhallintaa. KONEen
rahoitustoiminto vastaa keskitetysti KONEen rahoitusriskien
hallinnasta johtokunnan hyväksymän rahoituspolitiikan
mukaisesti. Liiketoimintayksiköt hallinnoivat paikallisesti omia
rahoitusriskejään noudattaen KONEen rahoituspolitiikkaa.
Rahoitukseen liittyvät luottoriskit
KONEella on merkittävä määrä rahavaroja ja sijoituksia.
Vastapuoliriskin hajauttamiseksi ja likviditeettiriskin
hallitsemiseksi KONE sijoittaa varansa erittäin likvideihin
korkorahastoihin sekä talletuksiin useaan eri pankkiin.
Rahoituksen luottoriskiä laskettaessa huomioidaan kaikki
olemassa olevat positiot kuten rahat pankkitileillä, sijoitukset
ja talletukset sekä muut kyseisen pankin kanssa tehdyt
rahoitustransaktiot, kuten johdannaissopimukset.
Yhteistyöpankkeja ja muita sijoituskohteita valittaessa
hyväksytään vain vastapuolet, joilla on korkea
luottokelpoisuus. Jokaisen limiitin koko heijastaa vastapuolen
luottokelpoisuutta. Vastapuolien luottokelpoisuutta seurataan
jatkuvasti ja tarvittavat toimenpiteet käsitellään
tapauskohtaisesti, mikäli luottokelpoisuudessa arvioidaan
tapahtuneen merkittävä muutos. Korkorahastojen käyvät arvot
perustuvat markkinoilta saataviin tietoihin (käypien arvojen
taso 2).
Rahoitus- ja maksuvalmiusriskit
KONEen rahavarat olivat 424,5 (495,5) miljoonaa euroa ja
sijoitukset 1 263,2 (1 470,1) miljoonaa euroa 31.12.2023.
KONEen rahoitustoiminto hallinnoi keskitetysti rahavaroja
ja sijoituksia. Paikallisista sääntelyistä johtuen osa varoista
sijaitsee paikallisissa sijoituksissa ja hajautetusti pankkitileillä
useassa KONE-maassa. Merkittävä osa varoista on kuitenkin
KONEen rahoitustoiminnon käytettävissä. Muutokset
paikallisissa sääntelyissä voivat myös tulevaisuudessa
vaikuttaa rahavarojen ja sijoitusten sijaintiin.
KONEella on tutkimus- ja tuotekehitystarkoitukseen 200
(200) miljoonan euron nostamaton lainajärjestely sekä
nostettu kiinteäkorkoinen 200 (200) miljoonaan euron laina
Euroopan investointipankilta (EIP). Laina erääntyy vuonna
2026. Lainan käypä arvo lasketaan diskonttaamalla
kassavirrat käyttäen tilinpäätöshetken velkakorkoja (käypien
Laadintaperiaatteet
Johdannaisinstrumentit ja suojauslaskenta
Rahoituksen johdannaisinstrumentit kirjataan taseeseen
sopimushetkellä ja myöhemmin käypään arvoon.
Valuuttatermiinien käypä arvo lasketaan diskonttaamalla
sopimusten ennakoidut rahavirrat kyseisten valuuttojen
arvostushetken mukaisilla markkinakorkokäyrillä ja laskemalla
sopimuspäivälle ja tasepäivälle diskontattujen arvojen
euromääräinen erotus. Valuuttaoptiot arvostetaan
raportointihetkellä Garman & Kohlhagen -
arvonmääritysmenetelmällä.
Johdannaissopimuksia solmittaessa ne luokitellaan,
valuuttapolitiikan mukaisesti, liiketoimesta johtuvan sitovan tai
erittäin todennäköisen osto- tai myyntisopimuksen
suojaukseksi. Näistä osa luetaan mukaan rahavirran
suojauslaskentaan, saamisten tai velkojen käyvän arvon
muutosten suojaukseksi tai ulkomaiseen tytäryhtiöön tehdyn
nettosijoituksen suojaukseksi.
Rahavirran suojauslaskentaa sovellettaessa KONE käyttää
valuuttatermiinejä ja -optioita suojatakseen valuuttamääräisiä
rahavirtoja, mikä takaa suojauskohteen ja suojausinstrumentin
välille taloudellisen suhteen ja täyden tehokkuuden, sillä
näiden käyvät arvot liikkuvat vastakkaisiin suuntiin samasta
riskistä johtuen. Suojausinstrumentin käypä arvo
termiinipisteineen sisältyy suojaussuhteeseen.
Suojauslaskennan alaisten valuuttajohdannaisten käypien
arvojen muutosten tehokas osuus kirjataan laajan
tuloslaskelman kautta suojausrahastoon omaan pääomaan.
Suojausrahastoon kirjattu käyvän arvon muutosten kertymä
siirretään tuloslaskelmaan kuluihin suojattujen ostojen ja
myyntien toteutuessa.
Rahavirran suojauslaskentaa sovellettaessa
suojausinstrumentin ja suojauskohteen välillä oleva
taloudellinen suhde dokumentoidaan suojaussuhteen
alkaessa, mukaan lukien dokumentointi siitä, odotetaanko
suojausinstrumentin netottavan suojauskohteen kassavirtojen
muutosta. Riskien hallinnan tavoite ja strategia eri
suojaustransaktioille dokumentoidaan myös jokaisen
suojaussuhteen alkaessa. Suojaussuhteen tehokkuus
todennetaan ennen suojauslaskennan aloittamista sekä
vähintään neljännesvuosittain sen jälkeen .
Tehottoman osuuden voitot ja tappiot kirjataan välittömästi
tuloslaskelmaan oikaisuna kuluihin. Valuuttamääräisten
transaktioiden suojauksessa voi syntyä tehottomuutta, mikäli
ennustettu transaktio ei toteudu alkuperäisen ennusteen
mukaisena. Mikäli rahavirran suojauslaskennan piiriin
kuuluva johdannainen erääntyy tai myydään tai
suojaussuhde ei enää täytä suojauslaskennan ehtoja, jo
aikaisemmin laajaan tuloslaskelmaan kirjattu
arvonmuutosten kertymä jää suojausrahastoon ja tuloutetaan
suojatun oston tai myynnin toteutuessa. Mikäli suojatun
oston tai myynnin toteutumista ei voida enää pitää
todennäköisenä, kirjataan arvonmuutosten kertymä
oikaisuna välittömästi tuloslaskelmaan kuluihin.
Johdannaiset, jotka on tehty suojaamistarkoituksessa
mutta joihin ei sovelleta suojauslaskentaa, kohdennetaan
tuloslaskelman tuottoihin tai kuluihin tai rahoitustuottoihin tai
-kuluihin luonteensa mukaisesti: operatiivisia eriä suojaavien
johdannaisten käyvän arvon muutokset kirjataan
liiketoiminnan kuluihin ja monetaarisia eriä suojaavien
johdannaisten käyvän arvon muutokset rahoitustuottoihin ja -
kuluihin.
Ulkomaanrahanmääräisten lainasaamisten, talletusten,
sijoitusten ja rahoitusvelkojen valuuttakurssimuutoksia
vastaan tehtyjen valuuttajohdannaisten käypien arvojen
muutos kirjataan tuloslaskelmaan rahoitustuottoihin ja -
kuluihin.
Ulkomaisiin tytäryhtiöihin tehtyjen valuuttamääräisten
nettosijoitusten konsolidoinnissa syntyvää muuntoeroa
vastaan tehtyjen valuuttasuojausten käyvän arvon muutosten
tehokas osuus kirjataan laajan tuloslaskelman kautta
muuntoeroihin omaan pääomaan ja tuloutetaan sieltä, mikäli
nettoinvestoinnista tai sen osasta luovuttaisiin. Suojattava
riski on määritelty spot-kurssin muutoksena (pois lukien
muutokset koroissa eli termiinipisteet). Termiinipisteistä
johtuva suojausinstrumentin käyvän arvon muutos
(suojauskustannus) kirjataan välittömästi konsernin
tuloslaskelmaan.
Johdannaisten käyvät arvot esitetään taseen
lyhytaikaisissa siirtosaamisissa ja -veloissa .
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Pääomarakenne
86 KONE Vuosikatsaus 2023
arvojen taso 2). KONEella on lisäksi 500 (500) miljoonan
euron ei-komittoitu yritystodistusohjelma ja 850 (850)
miljoonan euron voimassa oleva yritysvastuullisuusehtoinen
pankkiluottolimiittisopimus. Luottolimiitin
yritysvastuullisuusehdot liittyvät KONEen
hiilineutraaliustavoitteisiin ja sitoumuksiin sukupuolijakauman
tasapainottamiseksi.
Korkoriskit
KONEen yhteenlasketut rahat ja sijoitukset olivat
tilinpäätöshetkellä 1 687,7 (1 965,6) miljoonaa euroa. Samaan
aikaan KONEen korollinen velka oli 687,8 (673,9) miljoonaa
euroa, mikä käsittää korolliset rahoitusvelat, 550,4 (532,6)
miljoonaa euroa sisältäen leasingvelat, yritysostojen
optioveloista, 2,3 (1,3) miljoonaa euroa sekä työsuhde-
etuuksista, 132,9 (140,0) miljoonaa euroa. Lisäksi KONEella
oli työsuhde-etuuksista kirjattuja varoja 9,2 (10,0) miljoonaa
euroa.
KONEen sijoitukset on pääosin sijoitettu alle vuoden
pituisiin maturiteetteihin. Näin ollen korkotason muutoksilla ei
ole olennaista vaikutusta sijoitusten markkina-arvoihin. Sen
sijaan korkotason muutokset voivat vaikuttaa tuleviin
korkotuottoihin.
Korkoriskien herkkyysanalyysia laadittaessa on korollisen
nettorahoitusvelan oletettu pysyvän vuoden 2023 lopun
tasolla koko seuraavan tilikauden ajan. Herkkyysanalyysi
näyttää yhden prosenttiyksikön korkotason muutoksen
vaikutuksen alle vuoden pituiseen korkoperiodiin sidotulle
nettorahoitusvelalle, -1 572,1 (-1 854,5) miljoonaa euroa,
nettokorkotuotoissa. Vuodelle 2023 yhden prosenttiyksikön
muutos korkotasossa merkitsisi -15,7 (-18,5) miljoonan euron
muutosta nettokorkotuotoissa. Korkoriskien herkkyysanalyysi
on laskettu ennen veroja.
Korkotason muutoksella ei ole olennaista vaikutusta
työsuhde-etuuksien, rahoitusvelkojen tai yritysostojen
optiovelkojen nettokorkoihin.
Johdannaissopimukset
Kaikki johdannaissopimukset on tehty KONEen
rahoituspolitiikan mukaisesti suojautumistarkoituksessa.
Valtaosa valuuttajohdannaisista ja
valuutanvaihtosopimuksista erääntyy vuoden
kuluessa.Valuuttajohdannaisten ja valuutanvaihtosopimusten
käyvät arvot lasketaan johtamalla ne aktiivisilta markkinoilta
saaduista hintatiedoista ja käyttämällä yleisesti tunnettuja
arvostusmalleja (käypien arvojen taso 2). Rahoitussopimuksia
solmitaan vain vastapuolten kanssa, joilla on korkea
luottoluokitus. Näiden vastapuolten ja KONEen
luottokelpoisuus huomioidaan arvioitaessa avoimien
rahoitusvarojen ja -velkojen käypiä arvoja.
Johdannaisten käyvät arvot esitetään taseessa
bruttomääräisinä ja ne voidaan netottaa ehdollisissa
tilanteissa kuten sopimusrikkomus tai konkurssi.
Johdannaisiin perustuvat saamiset vastapuolilta olisivat
netotuksen jälkeen 1,3 (4,0) miljoonaa euroa ja velvoitteet
18,3 (9,4) miljoonaa euroa.
Lainat ja muut korolliset velat
Lainat ja muut korolliset velat käsittävät leasingvelat,
yritysostojen optiovelat ja muut velat. KONEen pitkäaikaiset
leasingvelat olivat 238,3 (217,9) miljoonaa euroa ja
lyhytaikaiset leasingvelat 110,9 (106,1) miljoonaa euroa
tilinpäätöshetkellä.
Laadintaperiaatteet
Lainat
Lainat on konsernitaseessa sisällytetty muihin
rahoitusvelkoihin. Lainat kirjataan hankintahetkellä käypään
arvoon transaktiokustannuksilla vähennettynä. Myöhemmin
lainat arvostetaan efektiivisen koron menetelmällä
jaksotettuun hankintamenoon. Leasingvelat arvostetaan
tulevien vuokramaksujen nykyarvoon, diskontattuna lisäluoton
korolla.
Leasingvelat
Leasingvelat arvostetaan tulevien vuokramaksujen
nykyarvoon, diskontattuna lisäluoton korolla.
Rahoitusvarat
KONE luokittelee rahoitusvarat kolmeen luokkaan:
jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat,
käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta
arvostettavat rahoitusvarat ja käypään arvoon
tulosvaikutteisesti arvostettavat rahoitusvarat.
Rahoitusvarojen luokittelu tehdään alkuperäisen
kirjaamisen yhteydessä ja perustuu varojen
rahavirtaominaisuuksiin ja hallintaan käytettäviin
liiketoimintamalleihin.
KONE arvioi jaksotettuun hankintamenoon arvostettaviin
varoihin liittyvät odotettavissa olevat luottotappiot ennakoivasti
ja sovellettava menettely riippuu siitä, onko luottoriski
lisääntynyt merkittävästi. Rahoitusvarojen luottoriskin
arvioidaan olevan matala, jonka perusteella
luottotappiovarausarviointi perustuu 12 kuukauden odotettaviin
luottotappioihin.
Lainasaamiset ja talletukset
Lainasaamiset ja talletukset kirjataan hankintahetkellä
käypään arvoon ja arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon
käyttäen efektiivisen koron menetelmää lukuunottamatta
korkorahastoja, jotka luokitellaan käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroihin. Hankintamenoa
laskettaessa huomioidaan vain olennaiset transaktiokulut.
Sijoitukset yritystodistuksiin, lyhytaikaisiin
pankkitalletuksiin, korkorahastoihin tai muihin vastaaviin
rahamarkkinainstrumentteihin sisällytetään lainasaamisiin ja
talletuksiin.
Rahavarat
Rahavarat sisältävät käteisvarat ja rahat pankkitileillä. Käytetyt
tililuotot on esitetty muissa lyhytaikaisissa veloissa.
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Pääomarakenne
87 KONE Vuosikatsaus 2023
Rahoitusvelkojen ja koronmaksujen erääntyminen
31.12.2023
31.12.2022
< 1
1-5
> 5
< 1
1-5
> 5
Me
Korolliset rahoitusvelat
vuotta
vuotta
vuotta
Yhteensä
vuotta
vuotta
vuotta
Yhteensä
Lainat
-
-200,0
-0,4
-200,4
-
-200,0
-
-200,0
Leasingvelat
-110,9
-206,1
-32,2
-349,1
-106,1
-186,3
-31,6
-324,0
Lyhytaikaiset lainat ja muut velat
-2,2
-
-
-2,2
-
-
-
-
Käytetyt pankkilimiitit
-0,8
-
-
-0,8
-8,6
-
-
-8,6
Yritysostojen optiovelat
-
-2,3
-
-2,3
-
-1,3
-
-1,3
Työsuhde-etuudet
-
-
-132,9
-132,9
-
-
-140,0
-140,0
Korottomat rahoitusvelat
Ostovelat
-927,0
-
-
-927,0
-1 132,8
-
-
-1 132,8
Johdannaissopimukset
Pääomasaamiset
3 118,0
164,3
-
3 282,3
2 856,0
118,4
0,4
2 974,8
Pääomamaksut
-3 135,0
-168,8
-
-3 303,8
-2 866,6
-117,6
-0,4
-2 984,6
Koronmaksut
-12,1
-17,5
-3,2
-32,8
-7,8
-11,9
-0,5
-20,2
Nettomaksut
-1 070,0
-430,4
-168,7
-1 669,1
-1 265,8
-398,7
-172,1
-1 836,6
31.12.2023
31.12.2022
Johdannaissopimusten käyvät arvot, Me
Johdannaisvarat
Johdannaisvelat
Netto käypä arvo
Netto käypä arvo
Valuuttajohdannaiset
Rahavirran suojauslaskennassa
5,2
-18,4
-13,2
6,2
Nettoinvestoinnin suojauslaskennassa
0,6
-0,5
0,0
-0,8
Muut valuuttasuojat
5,8
-9,6
-3,9
-11,0
Yhteensä
11,5
-28,5
-17,0
-5,4
Johdannaissopimusten nimellisarvot, Me
31.12.2023
31.12.2022
Valuuttajohdannaiset
Rahavirran suojauslaskennassa
1 114,3
1 009,7
Nettoinvestoinnin suojauslaskennassa
437,9
224,0
Muut valuuttasuojat
1 730,2
1 741,2
Yhteensä
3 282,3
2 974,8
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Pääomarakenne
88 KONE Vuosikatsaus 2023
Rahoitusvarojen ja -velkojen arvot luokittain
Käypään arvoon
Käypään
Jaksotettuun
muiden laajan
arvoon tulos-
hankinta-
tuloksen erien
Liite-
vaikutteisesti
menoon
kautta
Tasearvo
31.12.2023
tieto
arvostettavat
arvostettavat
arvostettavat
yhteensä
Pitkäaikaiset varat
Osakkeet ja muut pitkävaikutteiset sijoitukset
5.4
97,9
97,9
Pitkäaikaiset lainasaamiset
I
5.5
3,5
3,5
Lyhytaikaiset varat
Myyntisaamiset
2 495,1
2 495,1
Johdannaisvarat
5,7
5,8
11,5
Lyhytaikaiset talletukset ja lainasaamiset
I
5.5
972,0
291,9
1 263,9
Rahavarat
I
424,5
424,5
Rahoitusvarat yhteensä
977,7
3 215,0
103,7
4 296,4
Pitkäaikainen vieras pääoma ¹
Lainat
I
200,4
200,4
Lyhytaikainen vieras pääoma
Muut lyhytaikaiset rahoitusvelat ²
I
3,0
3,0
Yritysostojen optiovelat
I
2,3
2,3
Ostovelat
927,0
927,0
Johdannaisvelat
9,6
19,0
28,6
Rahoitusvelat yhteensä
11,9
1 130,5
19,0
1 161,3
¹
Poislukien pitkäaikaiset leasingvelat 238,3 miljoonaa euroa
²
Poislukien lyhytaikaiset leasingvelat 110,9 miljoonaa euroa
Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot eivät poikkea oleellisesti niiden tasearvoista.
I-kirjaimella merkityt taserivit sisältyvät korollisiin nettovelkoihin.
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Pääomarakenne
Käypään arvoon
Käypään Jaksotettuun muiden laajan
arvoon tulos- hankinta- tuloksen erien
Liitetie vaikutteisesti menoon kautta Tasearvo
31.12.2022
to arvostettavat arvostettavat arvostettavat yhteensä
Pitkäaikaiset varat
Osakkeet ja muut pitkäaikaiset sijoitukset
I
5.4
121,7
121,7
Pitkäaikaiset lainasaamiset
I
5.5
2,5
2,5
Lyhytaikaiset varat
Myyntisaamiset
2 668,1
2 668,1
Johdannaisvarat
6,4
20,8
27,2
Lyhytaikaiset talletukset ja lainasaamiset
I
5.5
820,8
654,1
1 474,9
Rahavarat
I
495,5
495,5
Rahoitusvarat yhteensä
827,2
3 820,2
142,5
4 790,0
Pitkäaikainen vieras pääoma ¹
Lainat
I
200,0
200,0
Lyhytaikainen vieras pääoma
Muut lyhytaikaiset rahoitusvelat ²
I
8,6
8,6
Yritysostojen optiovelat
I
1,3
1,3
Ostovelat
1 132,8
1 132,8
Johdannaisvelat
17,3
15,4
32,7
Rahoitusvelat yhteensä
18,7
1 341,4
15,4
1 375,4
¹
Poislukien pitkäaikaiset leasingvelat 217,9 miljoonaa euroa
²
Poislukien lyhytaikaiset leasingvelat 106,1 miljoonaa euroa
Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot eivät poikkea oleellisesti niiden tasearvoista.
I-kirjaimella merkityt taserivit sisältyvät korollisiin nettovelkoihin.
89 KONE Vuosikatsaus 2023
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Pääomarakenne
90 KONE Vuosikatsaus 2023
5.4 Osakkeet ja muut pitkäaikaiset sijoitukset
Tilikauden lopussa osakkeiden kirjanpito arvo oli 95,0 (118,8)
miljoonaa euroa ja muiden pitkäaikaisten sijoitusten 2,9 (2,9)
miljoonaa euroa.
Osakkeet sisältävät 19,9 %:n omistuksen Toshiba Elevator
and Building Systems Corporationissa (TELC). TELC on
sijoitus listaamattomiin osakkeisiin ilman noteerattua
markkinahintaa toimivilla markkinoilla. TELC:n käypä arvo
arvioidaan käyttäen tulevien osinkojen
diskonttausmenetelmää. Mallin merkittävimmät arviot
koskevat ennustettuja osinkoja ja diskonttokorkoa. Sijoituksen
käypä arvo on herkkä muutoksille näissä kahdessa
keskeisessä arviossa. Ei kuitenkaan ole sellaista jokseenkin
mahdollista muutosta jolla olisi merkittävä vaikutus konsernin
varoihin tai omaan pääomaan.
Sijoituksiin sisältyy myös muut pitkäaikaiset sijoitukset,
jotka ovat pienempiä omistuksia pörssinoteeraamattomissa
yhtiöissä.
5.5 Talletukset ja lainasaamiset
Lainasaamisten käyvät arvot eivät oleellisesti poikkea
tasearvoista. Lyhytaikaiset talletukset erääntyvät vuoden
sisällä ja koostuvat 972,0 (820,8) miljoonaa euroa
korkomarkkinainstrumenteista ja 291,2 (649,3) miljoonaa
euroa lyhytaikaisista pankkitalletuksista.
5.6 Vastuut
Pankit ja rahoituslaitokset ovat antaneet takauksia KONEen
tytäryhtiöiden normaalin liiketoiminnan vastuiden vakuudeksi
enintään 1 983,7 (1 802,9) miljoonan euron arvosta
31.12.2023.
Laadintaperiaatteet
Osakkeet ja muut pitkäaikaiset sijoitukset
Osakkeisiin sisältyvät pitkäaikaiset strategiset sijoitukset ovat
sijoituksia listaamattomiin osakkeisiin ilman noteerattua
markkinahintaa toimivilla markkinoilla. Muut pitkäaikaiset
sijoitukset sisältävät omistuksia pörssinoteeraamattomissa
yhtiöissä.
Osakkeet ja muut pitkäaikaiset sijoitukset luokitellaan
sijoituksiksi, jotka arvostetaan käypään arvoon muiden laajan
tuloksen erien kautta. Käypä arvo määritellään käyvän arvon
hierarkiatason 3 mukaan käyttäen joko tuotto- tai
markkinaperusteisia arvostusmalleja. Kun sijoituksiin kuuluva
erä kirjataan pois taseesta, aiemmin arvonmuutos- ja
suojausrahastoon kirjattu kertynyt voitto tai tappio siirretään
kertyneisiin voittovaroihin eikä tuloslaskelmaan.
Talletukset ja lainasaamiset, Me
31.12.2023
31.12.2022
Pitkäaikaiset lainasaamiset
3,5
2,5
Lyhytaikaiset lainasaamiset
0,6
4,8
Lyhytaikaiset talletukset
1 263,2
1 470,1
Yhteensä
1 267,4
1 477,4
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Pääomarakenne
91 KONE Vuosikatsaus 2023
5.7 Työsuhde-etuudet
KONEella on eri maissa useita erilaisia etuusjärjestelyjä, joista
osa on maksupohjaisia ja osa etuuspohjaisia. Suurin osa
järjestelyistä on maksupohjaisia.
KONEen merkittävimmät rahastoidut etuuspohjaiset
järjestelyt ovat Iso-Britanniassa ja Yhdysvalloissa. KONE
rahastoi varoja etuuspohjaisiin eläkejärjestelyihin
toteuttaakseen paikallisten säännösten vaatimukset.
Rahastoituja varoja hallinnoivat konsernin ulkopuoliset
rahastonhoitajat. Varat allokoidaan osakkeisiin ja
kiinteäkorkoisiin sijoitusinstrumentteihin, jotta tuottoaste
vastaisi tavoitetasoa valitulla riskirakenteella. Riippumattomat
aktuaarit arvostavat vastuut. Vakuutusmatemaattisissa
eläkevastuulaskelmissa käytettävät diskonttokorot
määräytyvät markkinakorkokannan mukaan.
Iso-Britanniassa eläkejärjestely perustuu Iso-Britannian
eläkevalvontaviranomaisen antamaan ohjeistukseen.
Etuuspohjainen eläkejärjestely on ollut suljettu uusilta jäseniltä
maaliskuusta 2002 lähtien ja sitä hallinnoidaan eläkesäätiön
kautta (KONE Pension Trustees Ltd).
Yhdysvalloissa osa työntekijöistä kuuluu rahastoidun
etuuspohjaisen eläkejärjestelyn piiriin, jota hallinnoi KONE
Inc:n eläkekomitea. Eläkejärjestelyn lisäksi KONE tarjoaa
työsuhteen jälkeisen sairaus- ja henkivakuutusjärjestelyn.
Kyseisiä, pääasiallisesti rahastoimattomia järjestelyjä
käsitellään IFRS:ssä etuuspohjaisina järjestelyinä. Lisäksi
Yhdysvalloissa KONE on osallisena usean työnantajan
yhteisessä työntekijöiden etuusjärjestelyssä. Tässä
maksupohjaisessa etuusjärjestelyssä KONE maksaa tehtyihin
työtunteihin perustuvia maksuja. KONEen vastuu on rajoitettu
näihin maksuihin.
KONEen merkittävimmät rahastoimattomat etuuspohjaiset
järjestelyt ovat Saksassa, Italiassa (TFR, Trattamento di Fine
Rapporto, työsuhteen päättymiseen liittyvät etuusjärjestelyt) ja
Ruotsissa. Saksan ja Italian TFR järjestelyt on suljettu uusilta
jäseniltä. Ruotsissa eläketurva on järjestetty sekä
maksupohjaiseen että rahastoimattomaan etuuspohjaiseen
eläkejärjestelyyn (ITP, Industrins och handelns
tilläggspension) perustuen.
KONEella on maksupohjaisia eläkejärjestelyitä ja muita
työsuhteen jälkeisiä etuusjärjestelyitä useimmissa maissa.
Maksupohjaisissa järjestelyissä maksetut etuudet kirjataan
kuluksi sille tilikaudelle, jonka aikana ne ovat syntyneet.
KONEen ei tarvitse kirjata velkaa, koska KONEen vastuu
rajoittuu maksuperusteisiin kuluihin.
Suomessa maksupohjainen eläkejärjestely perustuu
Työntekijän eläkelakiin (TyEL), jonka mukaan eläke-etuudet
perustuvat suoraan edunsaajan ansioihin. Järjestelyyn
kuuluvia varoja hallinoivat eläkevakuutusyhtiöt.
Etuuspohjaiset järjestelyt altistavat KONEen useille
riskeille. Etuuspohjaisten järjestelyjen velvoitteiden
arvostamisessa käytetyt diskonttokorot määritellään
yrityslainojen tuottoja käyttäen. Yrityslainojen tuottojen
aleneminen korottaa etuuspohjaisten järjestelyjen velvoitteen
nykyarvoa. Jos etuuspohjaisten järjestelyjen varojen tuotto on
heikompi kuin yrityslainojen tuotto, voi se johtaa järjestelyn
rahoitusvajeeseen. Nämä mahdolliset vajeet voivat velvoittaa
KONEen tekemään lisäsuorituksia etuusjärjestelyihin.
Jotkin KONEen etuuspohjaisista järjestelyistä ovat kytketty
yleiseen inflaatioon ja palkkatason kehitykseen. Korkeampi
inflaatio ja palkkataso johtaa korkeampaan etuuspohjaisen
järjestelyn nykyarvoon.
Osa etuuspohjaisista järjestelyistä velvoittaa KONEen
tarjoamaan elinaikaisia etuuksia edunsaajille.
Elinaikaodotteen nouseminen nostaa näiden järjestelyjen
velvoitteen nykyarvoa.
Laadintaperiaatteet
Työsuhde-etuudet
Konsernilla on lukuisia työsuhde-etuus järjestelyjä,
jotka noudattavat eri maiden paikallisia säännöstöjä ja
käytäntöjä. Nämä järjestelyt luokitellaan joko maksu-
tai etuuspohjaisiksi järjestelyiksi. Eläkejärjestelyt
rahoitetaan yleensä työntekijöiden ja asianomaisten
konserniyhtiöiden suorituksina eläkevakuutusyhtiöille
tai -rahastoille. Eläkekulut ja -vastuut perustuvat
paikallisten viranomaisten tai riippumattomien
vakuutusmatemaatikkojen laskelmiin. Konsernin
suoritukset maksupohjaisiin järjestelyihin kirjataan
suoraan kuluksi sille tilikaudelle, jota veloitus koskee.
Etuuspohjaisissa järjestelyissä eläkekustannukset
määritetään käyttäen ennakoituun
etuusoikeusyksikköön perustuvaa menetelmää
(projected unit credit method). Tämän menetelmän
mukaisesti eläkemenot kirjataan tuloslaskelmaan
kuluksi jaksottaen kustannukset työntekijöiden
palvelusajalle auktorisoitujen
vakuutusmatemaatikkojen säännönmukaisesti
tekemien laskelmien ja järjestelyistä johtuvien
velvoitteiden sekä järjestelyihin kuuluvien varojen
arvostusten perusteella. KONE esittää etuuspohjaisiin
järjestelyihin kuuluvat tilikauden työsuoritukseen
perustuvat menot henkilöstökuluissa ja nettokorot
rahoituskuluissa.
Eläkevastuuna esitetään tulevien eläkemaksujen
nykyarvo tilinpäätöspäivänä vähennettynä järjestelyyn
kuuluvien varojen tilinpäätöspäivän käyvällä arvolla.
Vakuutusmatemaattisten etuuspohjaisten
eläkevastuulaskelmien diskonttokorkokanta määräytyy
markkinakorkokannan mukaan.
Työkyvyttömyyseläkevastuu, jonka määrä riippuu
työntekijän palvelusajasta, arvostetaan sillä
perusteella, miten todennäköistä
työkyvyttömyyseläkekorvauksen suorittaminen on
sekä minkä pituiselta palvelusajalta korvausta
maksetaan.
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Pääomarakenne
Etuuspohjaiset
Muut työsuhteen päättymisen Järjestelyyn kuuluvien varojen
eläkejärjestelyvelat jälkeiset etuusvelat käypä arvo
Etuuspohjainen nettovelka
Me
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2023
31.12.2022
Arvo kauden alussa
519,2
714,5
8,9
7,1
398,2
550,2
130,0
171,4
Tilikauden työsuoritukseen perustuvat menot
17,3
20,5
0,2
0,2
-
-
17,4
20,7
Korkokulu
23,3
14,3
0,4
0,2
-
-
23,6
14,5
Korkotuoto
-
-
-
-
18,7
11,6
-18,7
-11,6
Muut
-3,8
-1,5
-
-
-3,0
-2,9
-0,8
1,5
Tulosvaikutteisesti kirjattu kulu etuuspohjaisista
36,8
33,4
0,5
0,4
15,7
8,7
21,6
25,1
järjestelyistä
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto, poislukien
-
-
-
-
5,0
-151,4
-5,0
151,4
nettokorkokuluun sisältyvä korkotuotto
Uudelleenarvostus
12,2
-184,0
-1,1
1,6
-
-
11,1
-182,4
Muut laajan tuloksen eriin kuuluvien
voittojen/tappioiden uudelleenarvostukset
12,2
-184,0
-1,1
1,6
5,0
-151,4
6,1
-31,1
yhteensä
Työnantajan suorittamat maksut
-
-
-
-
26,0
29,0
-26,0
-29,0
Maksusuoritukset järjestelyyn osallistuvilta
2,0
1,9
0,2
0,2
2,2
2,2
-
-
Maksetut etuudet
-35,0
-46,7
-0,8
-0,8
-28,9
-39,1
-6,9
-8,4
Velvoitteiden täyttämiset
-0,3
-
-
-
-
-
-0,3
-
Liiketoimintojen yhdistämiset, myynnit ja muut tekijät
0,7
0,2
-
-
-
-
0,7
0,2
Muuntoerot
-0,7
0,0
-0,3
0,4
0,4
-1,4
-1,3
1,8
Muut erät
-33,2
-44,6
-0,9
-0,1
-0,2
-9,3
-33,9
-35,4
Arvo kauden lopussa
535,1
519,2
7,5
8,9
418,7
398,2
123,9
130,0
Rahastoimattomien velvoitteiden nykyarvo
86,1
84,2
7,5
8,9
-
-
93,6
93,2
Rahastoitujen velvoitteiden nykyarvo
449,0
435,0
-
-
-
-
449,0
435,0
Varojen käypä arvo
-
-
-
-
418,7
398,2
-418,7
-398,2
Yhteensä
535,1
519,2
7,5
8,9
418,7
398,2
123,9
130,0
Ennakoidut maksut etuuspohjaisiin eläkejärjestelyihin vuonna 2024 ovat 25,9 miljoonaa euroa.
Etuuspohjaisiin eläkejärjestelyihin kuuluvien varojen toteutunut tuotto oli EUR 23,7 (-139,8) miljoonaa euroa.
92 KONE Vuosikatsaus 2023
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Pääomarakenne
93 KONE Vuosikatsaus 2023
Eläkejärjestelyihin kuuluvien varojen jakautuminen, Me
31.12.2023
31.12.2022
Järjestelyyn kuuluvien varojen käypä arvo
388,6
369,3
markkinahinnalla
Muut
30,1
28,9
Yhteensä
418,7
398,2
Tuloslaskelmaan kirjatut eläkekulut, Me
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Maksupohjaiset eläkejärjestelyt
323,5
313,0
Etuuspohjaiset eläkejärjestelyt
21,1
24,7
Muut työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet
0,5
0,4
Yhteensä
345,0
.
338,1
Etuuspohjaiset järjestelyt: Käytetyt
31.12.2023
31.12.2022
vakuutusmatemaattiset olettamukset
Eurooppa
Yhdysvallat
Eurooppa
Yhdysvallat
Diskonttokorko (%)
3,20
4,85
4,33
5,03
Tuleva palkankorotusolettamus (%)
2,4
4,0
2,6
4,0
Eläkkeiden korotusolettamus (%)
0,6
-
1,4
0,0
Etuuspohjaisen velvoitteen herkkyys
Vaikutus etuuspohjaiseen velvoitteeseen
vakuutusmatemaattisten oletusten muutoksille
31.12.2023
31.12.2022
Diskonttokorko, +0,25 %-yksikköä
-2,5 %
-2,5 %
Diskonttokorko, -0,25 %-yksikköä
2,7 %
2,7 %
Eläkkeiden korotusolettamus, +0,25 %-yksikköä
1,0 %
1,2 %
Eläkkeiden korotusolettamus, -0,25 %-yksikköä
-1,0 %
.
-1,2 %
Herkkyydet on laskettu muuttamalla yhtä muuttujaa kerrallaan muiden pysyessä vakiona.
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Muut
94 KONE Vuosikatsaus 2023
Tässä osiossa
Tämä osio pitää sisällään seuraavat palkitsemiseen ja
KONEen lähipiiriin liittyvät liitetiedot:
6.1 Johdon henkilöstöetuudet
6.2 Osakeperusteiset maksut
6.3 Lähipiiriliiketoimet
6
Muut
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Muut
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Muut
95 KONE Vuosikatsaus 2023
Varhaiseläkkeestä ei ole tehty erillistä sopimusta.
taloudelliseen tulokseen sidotut vuoden 2022 suorituskriteerit
eivät täyttyneet. Hallituksen päätoimisen varapuheenjohtajan
eläkeikä ja eläke määräytyvät eläkelakien mukaisesti.
Lakisääteinen eläkemeno oli 20 600 euroa vuonna 2023.
KONE Oyj:n hallituksen jäsenen Matti Alahuhdan
(toimitusjohtaja 31.3.2014 saakka) eläkevastuuvelan määrä
tulokseen ja strategisiin tavoitteisiin sekä henkilökohtaisten
tavoitteiden saavuttamiseen. Tulospalkkion suuruudesta
päättää nimitys- ja palkitsemisvaliokunta ja tulospalkkio voi
olla enintään 75 prosenttia vuosipalkasta. Johtokunnan
jäsenet ovat mukana ylimmän johdon pitkän aikavälin
osakeperusteisessa kannustinjärjestelmässä. Lisätietoa
johtokunnan pitkän aikavälin kannustinjärjestelmästä on
taulukossa ja kohdassa 6.2 Osakeperusteiset maksut.
Johtokunnan jäsenillä ei ole sopimusta varhennetusta
taseessa 31.12.2023 on 4,6 miljoonaa euroa. KONEen
eläkeiästä. Irtisanomiskorvaus on enintään 15 kuukauden
irtisanomisajan palkan.
hänelle maksama eläke vuonna 2023 oli 295 651 euroa.
palkkaa vastaava korvaus, joka sisältää kuuden kuukauden
Hallituksen varapuheenjohtaja Jussi Herlinillä on erillinen
työsopimus päätoimisen varapuheenjohtajan tehtävästä.
Hänen työsuhteeseen perustuva palkkansa muodostuu
peruspalkasta, etuuksista ja hallituksen päättämästä
konsernin tilikauden tulokseen perustuvasta
vuositulospalkkiosta. Vuositulospalkkion enimmäismäärä voi
Hallitukselle maksetut palkat ja palkkiot, 1 000 e ¹ ²
6.1 Johdon henkilöstöetuudet
Toimitusjohtaja Henrik Ehrnroothin palkka muodostuu
konsernin avaintavoitteisiin perustuvasta vuositulospalkkiosta,
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Herlin Antti, hallituksen puheenjohtaja
peruspalkasta, etuuksista ja hallituksen päättämästä
230,0
240,0
Herlin Jussi, hallituksen varapuheenjohtaja ³
jonka enimmäismäärä on 150 prosenttia vuosipalkasta. Henrik
126,5
125,6
Alahuhta Matti
Ehrnroothin peruspalkka ja etuudet vuonna 2023 oli 762 741
vuositulospalkkiota, joka ansaittiin vuonna 2022. Vuosipalkkio
130,0
130,0
Duinhoven Susan
euroa. Hänelle maksettiin myös 465 675 euroa
perustui konsernin taloudelliseen tulokseen ja strategisiin
130,0
120,0
Herlin Iiris
110,0
110,0
Kant Ravi
tavoitteisiin sekä henkilökohtaiseen suoritukseen. Lisäksi
120,0
130,0
Mikkilineni Krishna
Henrik Ehrnrooth on mukana konsernin ylimmän johdon
toimitusjohtajan pitkän aikavälin kannustinjärjestelmästä on
110,0
110,0
Xin-Zhe Li Jennifer ⁴
pitkän aikavälin kannustinjärjestelmässä (LTI). Lisätietoa
kohdassa 6.2 Osakeperusteiset maksut. Henrik Ehrnroothin
-
120,0
Fredriksson Marika ⁵
eläkeikä ja eläke määräytyvät eläkelakien mukaisesti.
120,0
-
Manubens Marcela ⁵
Ennenaikaisesta eläkkeestä ei ole ollut erillistä sopimusta.
110,0
-
Total
Lakisääteinen eläkemeno oli 200 109 euroa vuonna 2023.
Hänen johtajasopimuksensa sisältää irtisanomistilanteessa
oikeuden enintään 18 kuukauden palkkaa vastaavaan
korvaukseen, joka sisältää kuuden kuukauden irtisanomisajan
palkan. Henrik Ehrnrooth päätti jättää tehtävänsä KONEen
toimitusjohtajana 31.12.2023. Erillinen irtautumissopimus
korvaa sopimuksen mukaiset irtisanomistilanteen korvaukset.
Johtokunnan jäsenten (pl. toimitusjohtaja) palkka
muodostuu peruspalkasta, etuuksista sekä
vuositulospalkkiosta, joka perustuu konsernin taloudelliseen
olla enintään 100 prosenttia vuotuisesta peruspalkasta. Jussi
Herlinin peruspalkka vuonna 2023 oli 126 457 euroa.
Tulospalkkiota ei ole maksettu vuonna 2023, koska konsernin
1 186,5
1 085,6
¹ Osakeomistukset on esitetty taulukossa sivulla 129.
² Sisältävät myös yhtiökokouksen 28.2.2023 päättämät hallituksen vuosipalkkiot KONE Oyj:n osakkeina.
³ Työsuhteeseen perustuva palkitseminen. Jussi Herlinin peruspalkka vuonna 2023 oli 126 457 euroa. Tulospalkkiota ei ole maksettu vuonna 2023, koska
konsernin taloudelliseen tulokseen sidotut vuoden 2022 suorituskriteerit eivät täyttyneet.
Hallituksen jäsen 28.2.2023 asti
5)
Hallituksen jäsen 28.2.2023 alkaen
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Muut
96 KONE Vuosikatsaus 2023
Toimitusjohtajan ja johtokunnan palkitseminen
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
e, tuhatta
Toimitusjohtaja ¹
Johtokunta ¹
Toimitusjohtaja
Johtokunta
Peruspalkka ja etuudet
762,7
6 382,8
763,9
5 106,3
Vuositulospalkkio ²
465,7
1 987,8
835,4
2 248,8
Pitkän aikavälin
suoriteperusteinen
kannustinjärjestelmä ³
-
2 076,2
-
36,0
Yhteensä
1 228,4
10 446,7
1 599,3
7 391,2
Toimitusjohtajan ja johtokunnan pitkän aikavälin suoriteperusteinen kannustinjärjestelmä 31.12.2023
Suorite-
Osakkeiden
Toimitusjohtaja -
Johtokunta -
perusteinen
vapautuminen
ansaittavissa olevien
ansaittavissa olevien
kannustin-
ohjelman ehtojen
osakkeiden yläraja
osakkeiden yläraja
järjestelmä
Ansaintajakso
mukaan
Ansaintakriteerit
(lukumäärä) ⁴
(lukumäärä) ⁴
Oikaistu
Tammikuu 2021
liikevoittomarginaaali % ja
LTI 2021
- Joulukuu 2023
Tammikuu 2024
liikevaihdon kasvu
53 541
235 578
Vastuullisuus
Oikaistu
Tammikuu 2022
liikevoittomarginaaali % ja
LTI 2022 ⁷
- Joulukuu 2024
Tammikuu 2025
liikevaihdon kasvu
58 243
250 445
Vastuullisuus
Oikaistu
Tammikuu 2023
liikevoittomarginaaali % ja
LTI 2023 ⁸
- Joulukuu 2025
Tammikuu 2026
liikevaihdon kasvu
74 642
296 081
Vastuullisuus
1)
Osakeomistukset on esitetty taulukossa sivulla 129.
2)
Vuositulospalkkio, joka ansaittiin vuonna 2022 (2021) maksettiin vuonna 2023 (2022).
3)
Toimitusjohtaja Henrik Ehrnrooth ei ole saanut osakepalkkioita vuosina 2022 ja 2023 johtuen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän rakenteen muutoksesta, jossa
ansaintajakso muuttui kolmen vuoden liukuvaksi ansaintajaksoksi vuonna 2021. Henrik Ehrnroothin irtautumissopimuksen perusteella vuosien 2021, 2022 ja 2023
ohjelmien mukaiset palkkiot maksetaan hänelle tammikuussa 2024 erillisen hallituksen päätöksen perusteella. Hallitus on lisäksi myöntänyt Henrik Ehrnroothille
enintään 50 000 KONEen B-sarjan osakkeen lisäkannustimen, joka maksetaan vuoden 2024 loppuun mennessä erityisten tulosmittareiden saavuttamisen
perusteella. Vuosien 2022 ja 2023 osakeohjelmien mukaisten palkkioiden ennenaikainen maksu yhdessä lisäkannustimen kanssa korvaavat sopimukseen
perustuvan irtisanomisajan palkan ja erokorvauksen.
4)
Ansaittavissa oleva KONEen B-sarjan osakkeiden kokonaismäärä (brutto, ennen verojen vähentämistä).
5)
KONE Oyj on luovuttanut yhteensä 18 485 hallussaan olevaa omaa KONEen B-sarjan osaketta konsernin osakepalkkiojärjestelmien piirissä oleville kahdelle
johtokunnan jäsenelle.
6)
Lopullinen vuoden 2021 pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän mukainen osakepalkkio vahvistetaan 1/2024 perustuen vuosien 2021-2023 kokonaissuoritukseen.
7)
Lopullinen vuoden 2022 pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän mukainen osakepalkkio vahvistetaan 1/2025 perustuen vuosien 2022-2024 kokonaissuoritukseen.
8
)
Lopullinen vuoden 2023 pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän mukainen osakepalkkio vahvistetaan 1/2026 perustuen vuosien 2023-2025 kokonaissuoritukseen.
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Muut
97 KONE Vuosikatsaus 2023
6.2 Osakeperusteiset maksut
Osakeperusteiset pitkän aikavälin kannustinjärjestelmät
KONEella on käytössä kaksi erillistä osakeperusteista
kannustinjärjestelmää; suoriteperusteinen
osakepalkkiojärjestelmä ja rajoitettu osakepalkkiojärjestelmä.
Pitkän aikavälin suoriteperusteisessa
kannustinjärjestelmässä korostetaan kannattavaa kasvua ja
vastuullisuutta. Se koostuu vuosittain alkavista yksittäisistä
osakeohjelmista, joilla kullakin on kolmen vuoden liukuva
ansaintajakso. Osakepalkkiot vapautuvat ja ne toimitetaan
yhtenä eränä perustuen ansaintajakson aikaiseen
suoritukseen. Osakepalkkioita ei ole toimitettu vuosina 2022 ja
2023 uuden vuonna 2021 käynnistyneen suoritusperusteisen
pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän rakenteen mukaisesti,
poislukien vuonna 2023 kahdelle avainhenkilölle luovutetut
18 485 KONE B-sarjan osakkeet, osana vuosien 2021 ja 2022
pitkän aikavälin kannustinjärjestelmää. Jos osallistujan
työsuhde KONE-konserniin päättyy ennen ansaintajakson
päättymistä, osallistuja menettää pääsääntöisesti
osakepalkkion ilman korvausta.
Hallitus päättää vuosittain kannustinjärjestelmän
kohderyhmän ja tavoitteet sekä mahdolliset palkkiot. Osana
ylimmän johdon pitkän aikavälin kannustinjärjestelmää on
asetettu pitkän aikavälin tavoite omistukselle. Omistustavoite
johtokunnan jäsenille on, että jäsenet omistaisivat KONEen
osakkeita vähintään viiden vuoden peruspalkkaa vastaavan
määrän. Muille ylimmän johdon edustajille omistustavoite on
vähintään kahden vuoden peruspalkkaa vastaava määrä.
Vuoden 2023 pitkän aikavälin suoriteperusteisen
kannustinjärjestelmän kohderyhmään kuuluu noin 570
ylimmän johdon jäsentä, mukaan lukien toimitusjohtaja,
johtoryhmä ja valitut KONE-konsernin avainhenkilöt. Vuosien
2021, 2022 ja 2023 pitkän aikavälin suoriteperusteiseen
kannustinjärjestelmään sovellettavat tuloskriteerit perustuvat
liikevaihdon kasvuun, oikaistuun liikevoittomarginaaliin
(yhteensä 80%) ja vastuullisuusmittareihin (20%).
Vastuullisuusmittari on yhdistelmä hiilijalanjäljen
pienentämiseen, monimuotoisuuteen (Diversity and Inclusion)
sekä turvallisuuteen liittyviä tavoitteita.
Rajoitettu osakepalkkiojärjestelmä toimii täydentävänä
pitkän aikavälin osakepalkkiojärjestelmänä, jota käytetään
ylimmän johdon ja muiden avaintyöntekijöiden (pois lukien
toimitusjohtaja) sitouttamiseen ja rekrytointiin. Rajoitetussa
osakepalkkiojärjestelmässä ei ole suoritusehtoa. Järjestelmän
sitouttamisaika on enintään kolme vuotta, jonka jälkeen
yksittäisen ohjelman puitteissa mahdolliset luvatut
osakepalkkiot maksetaan KONEen B-sarjan osakkeina
osallistujille edellyttäen, että heidän työsuhteensa tai
palvelussuhteensa KONE-konserniin on voimassa.
Vuoden 2023 pitkän aikavälin suoriteperusteisen
kannustinjärjestelmän perusteella tullaan vuoden 2026
ensimmäisellä vuosineljänneksellä luovuttamaan enintään
1 025 056 B-sarjan osaketta (vähennettynä osakkeiden
määrällä, joka vastaa luovutettujen osakkeiden
vastaanottamisesta aiheutuvia veroja ja vastaavia maksuja)
perustuen ansaintajakson 20232025 kokonaissuoritukseen.
Osana rajoitettua osakepalkkiojärjestelmää vuoden 2023
aikana myönnettävien osakkeiden enimmäismäärä
toimitettavaksi vuodelle 2024 on 1 500 KONEen B-sarjan
osaketta (bruttona ennen verojen vähentämistä), 31 000
KONEen B-sarjan osaketta (brutto ennen verojen
vähentämistä) vuodelle 2025, 42 000 KONEen B-sarjan
osaketta (brutto ennen verojen vähentämistä) vuodelle 2026
ja 88 929 KONEen B-sarjan osaketta (brutto ennen verojen
vähentämistä) vuodelle 2027.
Osana aikaisempaa pitkän aikavälin kannustinjärjestelmää
luovutettiin KONEen avainhenkilöille tammikuussa 2023
yhteensä 121 084 KONEen B-sarjan osaketta tilikauden 2020
tavoitteiden toteutumisen perusteella.
Osakeperusteisten maksujen kuluvaikutus, Me
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Osakkeina maksettavat
34,3
18,8
Rahana maksettavat
-
3,8
Laadintaperiaatteet
Osakeperusteiset maksut
KONEella on käytössä osakeperusteinen pitkän aikavälin
kannustinjärjestelmä konsernin ylimmälle johdolle ja muille
avainhenkilöille. Osakepalkkiojärjestelmä sisältää B-sarjan
osakkeina maksettavan ja/tai rahana maksettavan etuuden,
jos ohjelman ehdot täyttyvät. Luovutettavien osakkeiden
lukumäärästä on tarvittaessa vähennetty verot ja veron
luonteiset maksujen osuus ennen osakkeiden luovuttamista
osallistujille. Osakeperusteiset kannustinjärjestelmät, jotka on
käynnistetty vuonna 2020 tai aikaisemmin, on maksettu sekä
rahana että osakkeina. Nykyisen tilikauden aikana
käynnistetyt osakeperusteiset kannustinjärjestelmät
luokitellaan omana pääomana maksettaviksi. Osakkeina
maksettavan etuuden käypä arvo on osakkeen arvo
myöntämishetkellä ja se kirjataan kuluksi tuloslaskelmaan
tasaerinä oikeuden syntymisajanjakson aikana.
Kuluksi kirjattava määrä perustuu konsernin arvioon niiden
osakkeiden määrästä, joihin odotetaan syntyvän oikeus. Ei-
markkinaperusteisten ehtojen vaikutuksia ei sisällytetä
etuuksien käypään arvoon, vaan ne otetaan huomioon
arviossa jaettavien osakkeiden määrästä. Konserni päivittää
oletuksen lopullisesta osakkeiden määrästä jokaisena
tilinpäätöspäivänä. Arvioiden muutokset kirjataan
tuloslaskelmaan. Rahana maksettava etuus on määritelty
siten, että se kattaa järjestelystä aiheutuvat verot ja
veronluonteistet maksut. Se kirjataan velaksi
myöntämishetkellä ja jokaisena tilinpäätöshetkenä arvioitujen
osakkeina maksettavien etuuksien perusteella ja jaksotetaan
kertyneen työajan mukaan. Arvioiden muutokset kirjataan
tuloslaskelmaan arvion muutoshetkellä.
Konsernitilinpäätös | Konsernitilinpäätöksen liitetiedot | Muut
98 KONE Vuosikatsaus 2023
6.3 Lähipiiriliiketoimet
KONEen lähipiiriin muodostavat sen tytäryhtiöiden lisäksi
hallitus, toimitusjohtaja ja johtokunta, mukaan lukien yhtiöt,
joissa heillä on määräysvalta tai huomattava vaikutusvalta.
Corporate Controlling toiminto arvioi ja seuraa yhtiön ja sen
lähipiirin välisiä liiketapahtumia varmistaakseen, että
mahdolliset eturistiriidat otetaan asianmukaisesti huomioon
KONEen päätöksentekoprosessissa.
Johdon palkitsemista lukuun ottamatta KONEella ei ole
ollut merkittäviä liiketapahtumia sen hallituksen,
toimitusjohtajan tai johtoryhmän kanssa, mukaan lukien yhtiöt,
joissa heillä on määräysvalta tai huomattava vaikutusvalta.
Lisätietoja johdon palkitsemisesta on esitetty liitetiedossa 6.1
ja tiedot hallituksen, toimitusjohtajan ja johtokunnan
osakeomistuksesta on esitetty sivulla 129. KONEen tytäryhtiöt
on esitetty sivuilla 114-116.
Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Emoyhtiön tuloslaskelma
99 KONE Vuosikatsaus 2023
Emoyhtiön tuloslaskelma
e
Liitetieto
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Liikevaihto
1
709 021 837,20
593 741 411,36
Liiketoiminnan muut tuotot
2
36 889 574,39
26 965 034,76
Materiaalit ja palvelut
-488 951,11
-1 093 910,93
Henkilöstökulut
3
-134 907 238,89
-143 337 927,51
Poistot ja arvonalentumiset
4
-14 846 087,30
-14 532 852,67
Liiketoiminnan muut kulut
-395 792 547,08
-367 618 687,27
Liikevoitto
199 876 587,21
94 123 067,74
Rahoitustuotot ja -kulut
6
1 843 565 052,71
1 614 683 110,85
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja
2 043 441 639,92
1 708 806 178,59
Tilinpäätössiirrot
7
264 380,90
2 569 592,64
Tuloverot
-35 573 529,68
-24 043 190,36
Laskennalliset verot
-11 869 192,31
19 620 138,38
Tilikauden voitto
1 996 263 298,83
1 706 952 719,25
Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Emoyhtiön tase
100 KONE Vuosikatsaus 2023
Vastaavaa, e
Liite-
tieto
31.12.2023
31.12.2022
Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet
8
33 370 511,66
17 741 097,62
Aineelliset hyödykkeet
9
40 972 570,21
39 297 950,85
Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksissä
10
3 749 867 304,70
2 049 869 305,70
Muut sijoitukset
11
2 001 818,47
2 002 366,43
3 751 869 123,17
2 051 871 672,13
Pysyvät vastaavat yhteensä
3 826 212 205,04
2 108 910 720,60
Vaihtuvat vastaavat
Pitkäaikaiset saamiset
12
Lainasaamiset
208 208 242,27
309 099 768,53
208 208 242,27
309 099 768,53
Lyhytaikaiset saamiset
13
Myyntisaamiset
36 217 979,44
82 812 950,27
Lainasaamiset
502 522 143,43
1 026 181 242,70
Laskennallinen verosaaminen
7 767 344,20
19 636 536,51
Muut saamiset
4 506 623,92
6 908 396,93
Siirtosaamiset
209 037 676,32
173 782 768,28
760 051 767,31
1 309 321 894,69
Rahoitusarvopaperit
970 155 522,23
1 113 727 135,66
Rahavarat
113 183 568,81
116 926 521,92
Vaihtuvat vastaavat yhteensä
2 051 599 100,62
2 849 075 320,80
Vastaavaa yhteensä
5 877 811 305,66
4 957 986 041,40
Vastattavaa, e
Liite-
tieto
31.12.2023
31.12.2022
Oma pääoma
Osakepääoma
66 174 482,53
66 174 482,53
Ylikurssirahasto
100 328 064,58
100 328 064,58
Muut rahastot
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
220 089 095,16
219 679 615,94
Edellisten tilikausien voitto
802 025 209,03
-
Tilikauden voitto
1 996 263 298,83
1 706 952 719,25
Oma pääoma yhteensä
14
3 184 880 150,13
2 093 134 882,30
Poistoero
8 168 062,66
8 432 443,56
Tilinpäätössiirtojen kerty
8 168 062,66
8 432 443,56
Pakolliset varaukset
2 374 945,72
3 071 522,75
Vieras pääoma
Pitkäaikainen vieras pääoma
15
Lainat
244 116 651,99
299 390 065,18
244 116 651,99
299 390 065,18
Lyhytaikainen vieras pääoma
16
Ostovelat
97 317 018,02
86 155 463,23
Lainat
2 197 980 076,36
2 244 490 091,12
Muut velat
3 671 303,56
7 653 093,31
Siirtovelat
139 303 097,22
215 658 479,95
2 438 271 495,16
2 553 957 127,61
Vieras pääoma yhteensä
2 682 388 147,15
2 853 347 192,79
Vastattavaa yhteensä
5 877 811 305,66
4 957 986 041,40
Emoyhtiön tase
Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Emoyhtiön rahoituslaskelma
101 KONE Vuosikatsaus 2023
e
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Myyntitulot
691 025 848,66
660 646 667,42
Liiketoiminnan muut tuotot
36 889 574,39
26 965 034,76
Ostot, palkat ja muut menot
-568 075 393,54
-461 773 746,53
Rahoitustulot ja -menot
1 822 386 551,96
1 657 079 116,06
Maksetut verot
-28 405 593,63
-4 944 806,24
Muut rahoituserät
11 186 054,53
12 208 165,03
Liiketoiminnan rahavirta
1 965 007 042,37
1 890 180 430,50
Käyttöomaisuushankinnat
-32 141 448,70
-16 490 271,01
Käyttöomaisuusmyynnit
-
270 000,00
Sijoitukset tytäryhtiöosakkeisiin
-1 200 000 000,00
-3 000,00
Tytäryhtiöosakkeiden myynnit ja vähennykset
-
655 696,91
Investointien rahavirta
-1 232 141 448,70
-15 567 574,10
Omien osakkeiden hankinta
-
-50 029 847,58
Lyhytaikaisten velkojen nettomuutos
-46 510 014,76
-886 305 024,17
Pitkäaikaisten velkojen nettomuutos
-55 273 413,19
-207 668 793,22
Voitonjako
-904 927 510,22
-1 087 777 863,24
Saadut konserniavustukset
1 500 000,00
31 500 000,00
Muut rahoitustoiminnan erät
268 602 391,39
260 142 090,78
Rahoituksen rahavirta
-736 608 546,78
-1 940 139 437,43
Rahavarojen muutos
-3 742 953,11
-65 526 581,03
Rahavarat 1.1.
116 926 521,92
182 453 102,95
Rahavarat 31.12.
113 183 568,81
116 926 521,92
Rahavarojen muutos
-3 742 953,11
-65 526 581,03
Tilikauden voiton täsmäytys liiketoiminnan rahavirtaan, e
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Tilikauden voitto
1 996 263 298,83
1 706 952 719,25
Poistot
14 846 087,30
14 532 852,67
Muut oikaisut
-4 368 680,74
3 201 068,28
Tulos ennen käyttöpääomaerien muutosta
2 006 740 705,39
1 724 686 640,20
Saamisten muutos
24 113 028,11
132 071 008,77
Velkojen muutos
-65 846 691,13
33 422 781,53
Liiketoiminnan rahavirta
1 965 007 042,37
1 890 180 430,50
Emoyhtiön rahoituslaskelma
Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
102 KONE Vuosikatsaus 2023
KONE Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomen
kirjanpitolainsäädännön periaatteiden mukaisesti. Tilinpäätös
on laadittu 12 kuukauden ajalta tilikaudelta 1.1. 31.12.2023.
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat ja
tase-erien arvostus
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat kirjataan alun perin
tapahtumapäivän kurssiin. Tilikauden päättyessä avoimina
olevat ulkomaanrahan määräiset saamiset ja velat
arvostetaan käyttäen tilinpäätöspäivän kursseja.
Ulkomaanrahan määräisten lainojen, talletusten ja muiden
tase-erien arvon muutokset kirjataan rahoitustuottoihin ja -
kuluihin.
Lainasaamiset ja sijoitukset
Lainasaamiset kirjataan alunperin nimellisarvoon ja
arvostetaan myöhemmin jaksotettuun hankintamenoon. Johto
arvio, että lainasaamisten käyvät arvot eivät
tilinpäätöshetkellä eroa olennaisesti niiden kirjanpitoarvoista.
Sijoitukset yritystodistuksiin, lyhytaikaisiin
pankkitalletuksiin, korkorahastoihin tai muihin vastaaviin
rahamarkkinainstrumentteihin kirjataan hankintahetkellä
käypään arvoon ja arvostetaan myöhemmin jaksotettuun
hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron menetelmää
paitsi korkorahastot, jotka luokitellaan käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroihin.
Johdannaisinstrumentit
Johdannaisinstrumentteja käytetään valuutta- ja korkoriskien
suojaamiseksi. Johdannaissopimukset kirjataan alun perin
johdannaissopimuksen solmimispäivän käypään arvoon ja
sen jälkeen käypään arvoon noudattaen kirjanpitolain 5:2a
§:ää. Valuuttatermiinien käypä arvo arvioidaan
diskonttaamalla sopimusten ennakoidut rahavirrat kyseisten
valuuttojen arvostushetken mukaisilla markkinakorkokäyrillä ja
laskemalla sopimuspäivälle ja tasepäivälle diskontattujen
arvojen euromääräinen erotus. Valuuttaoptiot arvostetaan
raportointihetkellä Garman & Kohlhagen -
arvonmääritysmenetelmällä. Johdannaisinstrumenttien käyvät
arvot on ilmoitettu liitteessä 18.
Ulkomaanrahanmääräisten lainasaamisten, talletusten,
sijoitusten ja rahoitusvelkojen valuuttakurssimuutoksia
vastaan tehtyjen valuuttajohdannaisten käypien arvojen
muutos kirjataan tuloslaskelmaan rahoitustuottoihin ja -
kuluihin.
Tuloutusperiaate
Saadut korvaukset aineettoman omaisuuden käyttöön liittyen
tuloutetaan suoriteperusteisesti tehtyjen sopimusten
perusteella. Palvelun myynti tuloutetaan, kun palvelu on
suoritettu tai työ on tehty.
Tutkimus- ja kehitysmenot
Tutkimus- ja tuotekehitysmenot kirjataan tyypillisesti kuluksi
toteutumishetkellä, koska niihin liittyvät tulevaisuuden
taloudelliset hyödyt ovat todennettavissa vasta sen jälkeen,
kun uusi tuote tai olemassa olevien tuotteiden ja palveluiden
kehityshankkeet on onnistuneesti tuotu markkinoille. Vuonna
2023 kahteen kehityshankkeeseen liittyvät kulut on aktivoitu.
Eläkkeet
Emoyhtiön lakisääteinen eläketurva on hoidettu
ulkopuolisessa eläkevakuutusyhtiössä. Suoritukset
eläketurvaan liittyen kirjataan kuluksi sille tilikaudelle, jota
veloitus koskee.
Vuokrasopimukset
Vuokrasopimuksiin liittyvät maksut jaksotetaan
tuloslaskelmaan kuluksi vuokra-ajalle. Vuokrasopimusten
jäljellä olevat vuokravastuut on esitetty liitteessä 17.
Verot
Verokulu sisältää tilikauden tulokseen perustuvat verot,
aikaisempien tilikausien verojen oikaisut sekä laskennallisten
verojen muutoksen. Laskennallinen verovelka tai -saaminen
lasketaan kaikista varojen ja velkojen kirjanpidon ja
verotuksen välisistä väliaikaisista eroista vahvistetun
verokannan mukaisesti.
Varovaisuuden periaatteen mukaisesti jaksotuseroista
johtuva laskennallinen verovelka otetaan huomioon
kokonaisuudessaan ja laskennallinen verosaaminen
todennäköisesti toteutuvan verohyödyn suuruisena.
Pysyvät vastaavat
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet esitetään alkuperäisten
hankintamenojen ja kertyneiden poistojen erotuksena.
Suunnitelman mukaiset tasapoistot lasketaan todennäköisen
arvioidun taloudellisen pitoajan perusteella seuraavasti:
Rakennukset 540 vuotta
Koneet ja kalusto 410 vuotta
Muut pitkävaikutteiset menot 410 vuotta
Maa-alueista ei tehdä poistoja.
Yhtiön pysyvien vastaavien sijoituksissa olevat
tytäryhtiöosakkeet sekä muut osakkeet ja osuudet on
arvostettu hankintamenoon tai sitä alempaan käypään arvoon.
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
Laadintaperiaatteet
Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
103 KONE Vuosikatsaus 2023
Pakolliset varaukset
Pakolliset varaukset ovat vastaisia menoja, joiden
suorittamiseen emoyhtiö on sitoutunut ja joista ei
todennäköisesti kerry niitä vastaavaa tuloa, tai vastaisia
menetyksiä, joiden toteutumista on pidettävä ilmeisenä. Kaikki
emoyhtiön pakolliset varaukset ovat takuuvarauksia.
Rahoitusriskien hallinta
KONE Oyj:n liiketoimintaan liittyy rahoitusriskejä kuten
valuutta-, korko-, maksuvalmius- ja luottoriskejä. Näitä riskejä
hallinnoidaan noudattaen KONEen rahoituspolitiikkaa.
Emoyhtiön rahoitusriskit eivät olennaisesti eroa konsernin
rahoitusriskeistä, katso konsernitilinpäätöksen luvut 2.4 ja 5.3.
Rahavarat
Rahavarat sisältävät käteisvarat ja rahat pankkitileillä.
Käytetyt tililuotot on esitetty muissa lyhytaikaisissa veloissa.
Osakeperusteiset maksut
KONEen osakeperusteiset kannustinjärjestelmät koostuvat
suoriteperusteisesta osakepalkkiojärjestelmästä ja rajoitetusta
osakepalkkiojärjestelmästä. Suoriteperusteiseen
osakepalkkiojärjestelmään kuuluu toimitusjohtaja, ylimmän
johdon ja johtoryhmän jäsenet sekä muita KONE-konsernin
avainhenkilöitä. Rajoitettu osakepalkkiojärjestelmä toimii
täydentävänä pitkän aikavälin osakepalkkiojärjestelmänä, jota
käytetään ylimmän johdon ja muiden avainhenkilöiden (pois
lukien toimitusjohtaja) sitouttamiseen ja rekrytointiin.
Osakepalkkiojärjestelyjen ehtojen mukaan palkkio maksetaan
KONE Oyj:n B-sarjan osakkeina, tai osittain B-sarjan
osakkeina ja rahana, jos ohjelman ehdot täyttyvät.
Osakkeiden lukumäärä, jonka osakeperusteisiin etuuksiin
oikeutetut osallistujat ansaitsevat, on määritetty
bruttoperusteisesti. Luovutettavavien osakkeiden
lukumäärästä on tarvittaessa vähennetty verot ja veron
luonteiset maksujen osuus ennen osakkeiden luovuttamista
osallistujille. Osakepalkkiojärjestelyjen puitteissa luovutetut
osakkeet on hankittu julkisessa kaupankäynnissä.
Osakkeiden hankinta kirjataan omien osakkeiden lisäykseksi,
pienentämään omaa pääomaa, ja luovutus omien osakkeiden
ja voittovarojen vähennykseksi.
Rahana maksettava etuus on määritelty siten, että se
kattaa järjestelystä aiheutuvat verot ja veronluonteiset maksut.
Kulut, jotka liittyvät rahana maksettaviin osakeperusteisiin
etuuksiin, kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi.
Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
104 KONE Vuosikatsaus 2023
Tuloslaskelman liitetiedot
1. Liikevaihto
2. Liiketoiminnan muut tuotot
1 000 e
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Saadut avustukset
5 393,3
6 271,8
Energian edelleenveloitus
1 298,3
1 281,8
Palveluveloitukset
808,6
840,8
Muut
29 389,4
18 570,6
Yhteensä
36 889,6
26 965,0
3. Henkilöstökulut
1 000 e
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Palkat ja palkkiot
111 299,2
118 711,9
Eläkekulut
20 338,6
21 169,8
Muut henkilösivukulut
3 269,4
3 456,2
Yhteensä
134 907,2
143 337,9
Myynti 709 021,8 (593 741,4) tuhatta on pääosin myyntiä konserniyhtiöille, koostuen pääosin korvauksista aineettomien oikeuksien
käytöstä.
Hallitukselle ja toimitusjohtajalle on tilikauden 2023 aikana maksettu palkkaa ja palkkioita yhteensä 2 414,9 (2 697,1) tuhatta euroa.
Emoyhtiön palveluksessa oli tilikauden aikana keskimäärin 1 239 (1 279) toimihenkilöä.
Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
105 KONE Vuosikatsaus 2023
4. Poistot
5. Tilintarkastajien palkkiot
6. Rahoitustuotot ja -kulut
7. Tilinpäätössiirrot
1 000 e
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Tilintarkastus
953,6
833,4
Veroneuvonta
49,4
-
Muut palvelut
390,8
58,7
Yhteensä
1 393,8
892,1
1 000 e
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Osinkotuotot konserniyhtiöiltä
1 852 180,9
1 672 908,6
Muut osinkotuotot
1,1
0,9
Korkotuotot konserniyhtiöil
46 414,3
11 759,6
Korkotuotot muilta
27 414,0
29 475,3
Korkokulut konserniyhtiöille
-99 661,5
-53 789,9
Korkokulut muille
-1 533,7
-5 518,8
Muut rahoitustuotot ja -kulut
18 749,9
-40 152,6
Yhteensä
1 843 565,1
1 614 683,1
1 000 e
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Aineettomat oikeudet
344,8
292,4
Muut pitkävaikutteiset menot
6 583,7
5 965,8
Rakennukset
1 374,6
1 357,7
Koneet ja kalusto
6 543,1
6 916,9
Yhteensä
14 846,1
14 532,9
1 000 e
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Poistoeron muutos
264,4
1 069,6
Saadut konserniavustukset
-
1 500,0
Yhteensä
264,4
2 569,6
Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
106 KONE Vuosikatsaus 2023
8. Aineettomat hyödykkeet
1.1.31.12.2023, 1 000e
Aineettomat oikeudet
Muut pitkävaikutteiset
menot
Maksetut ennakot
Yhteensä
Alkuperäinen hankintameno kauden alussa
5 468,1
120 118,9
1 747,1
127 334,1
Kertyneet poistot ja arvonalennukset kauden alussa
-4 691,1
-104 689,8
-212,1
-109 593,0
Tasearvo kauden alussa
777,0
15 429,2
1 534,9
17 741,1
Tasearvo kauden alussa
777,0
15 429,2
1 534,9
17 741,1
Lisäykset
549,7
8 123,9
13 884,2
22 557,9
Vähennykset
-
-
-
-
Uudelleenluokittelut
-
1 052,3
-1 052,3
-
Poistot
-344,8
-6 583,7
-
-6 928,5
Tasearvo kauden lopussa
981,9
18 021,7
14 366,9
33 370,5
Alkuperäinen hankintameno kauden lopussa
6 017,8
129 017,6
14 579,1
149 614,4
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset kauden lopussa
-5 035,9
-110 995,9
-212,1
-116 243,9
Tasearvo kauden lopussa
981,9
18 021,7
14 366,9
33 370,5
1.1.31.12.2022, 1 000e
Aineettomat oikeudet
Muut pitkävaikutteiset
menot
Maksetut ennakot
Yhteensä
Alkuperäinen hankintameno kauden alussa
5 216,9
126 282,0
-
131 498,9
Kertyneet poistot ja arvonalennukset kauden alussa
-4 398,7
-110 983,7
-
-115 382,4
Tasearvo kauden alussa
818,2
15 298,4
-
16 116,5
Tasearvo kauden alussa
818,2
15 298,4
-
16 116,5
Lisäykset
251,2
6 106,1
1 747,1
8 104,4
Vähennykset
-
-9,5
-212,1
-221,6
Uudelleenluokittelut
-
-
-
-
Poistot
-292,4
-5 965,8
-
-6 258,2
Tasearvo kauden lopussa
777,0
15 429,2
1 534,9
17 741,1
Alkuperäinen hankintameno kauden lopussa
5 468,1
120 118,9
1 747,1
127 334,1
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset kauden lopussa
-4 691,1
-104 689,8
-212,1
-109 593,0
Tasearvo kauden lopussa
777,0
15 429,2
1 534,9
17 741,1
Taseen liitetiedot
Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
107 KONE Vuosikatsaus 2023
9. Aineelliset hyödykkeet
1.1.31.12.2023, 1 000e
Maa-alueet
Rakennukset
Koneet ja kalusto
Keskeneräiset
hankinnat
Yhteensä
Alkuperäinen hankintameno kauden alussa
182,3
31 741,1
60 853,4
3 636,1
96 412,9
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset kauden alussa
-
-13 715,8
-42 741,7
-656,4
-57 113,9
Tasearvo kauden alussa
182,3
18 025,3
18 111,7
2 979,7
39 299,0
Tasearvo kauden alussa
182,3
18 025,3
18 111,7
2 979,7
39 299,0
Lisäykset
-
868,8
3 369,0
5 370,5
9 608,3
Vähennykset
-
-
-16,0
-16,9
-32,9
Uudelleenluokittelut
-
54,4
1 203,6
-1 258,0
-
Poistot
-
-1 374,6
-6 526,2
-
-7 900,8
Tasearvo kauden lopussa
182,3
17 574,0
16 142,0
7 075,3
40 973,6
Alkuperäinen hankintameno kauden lopussa
182,3
32 664,3
64 687,4
7 731,7
105 265,7
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset kauden lopussa
-
-15 090,3
-48 545,3
-656,4
-64 292,0
Tasearvo kauden lopussa
182,3
17 574,0
16 142,0
7 075,3
40 973,6
1.1.31.12.2022, 1 000e
Maa-alueet
Rakennukset
Koneet ja kalusto
Keskeneräiset
hankinnat
Yhteensä
Alkuperäinen hankintameno kauden alussa
182,3
31 472,5
57 689,5
237,9
89 582,2
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset kauden alussa
-
-12 358,1
-37 045,4
-
-49 403,5
Tasearvo kauden alussa
182,3
19 114,3
20 644,1
237,9
40 178,7
Tasearvo kauden alussa
182,3
19 114,3
20 644,1
237,9
40 178,7
Lisäykset
-
85,5
4 722,1
3 581,4
8 388,9
Vähennykset
-
-
-338,7
-656,4
-995,0
Uudelleenluokittelut
-
183,2
-
-183,2
-
Poistot
-
-1 357,7
-6 915,8
-
-8 273,5
Tasearvo kauden lopussa
182,3
18 025,3
18 111,7
2 979,7
39 299,0
Alkuperäinen hankintameno kauden lopussa
182,3
31 741,1
60 853,4
3 636,1
96 412,9
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset kauden lopussa
-
-13 715,8
-42 741,7
-656,4
-57 113,9
Tasearvo kauden lopussa
182,3
18 025,3
18 111,7
2 979,7
39 299,0
Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
108 KONE Vuosikatsaus 2023
10. Osuudet saman konsernin yrityksissä
11. Muut sijoitukset
12. Pitkäaikaiset saamiset
1 000 e
31.12.2023
31.12.2022
Tasearvo 1.1.
2 049 869,3
2 050 333,5
Lisäykset
1 700 000,0
2,0
Vähennykset
-2,0
-466,2
Tasearvo 31.12.
3 749 867,3
2 049 869,3
1 000 e
31.12.2023
31.12.2022
Tasearvo 1.1.
2 002,4
2 460,8
Lisäykset
-
1,0
Vähennykset
-0,5
-459,5
Tasearvo 31.12.
2 001,8
2 002,4
1 000 e
31.12.2023
31.12.2022
Lainasaamiset konserniyhtiöil
206 014,3
307 009,4
Lainasaamiset ulkopuolisilta
2 193,9
2 090,3
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä
208 208,2
309 099,8
Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
109 KONE Vuosikatsaus 2023
13. Lyhytaikaiset saamiset
Saamiset konserniyhtiöiltä, 1 000 e
31.12.2023
31.12.2022
Myyntisaamiset
31 197,4
81 366,4
Lainasaamiset
502 522,1
1 026 181,2
Siirtosaamiset
145 629,9
91 257,5
Yhteensä
679 349,4
1 198 805,1
Saamiset ulkopuolisilta, 1 000 e
31.12.2023
31.12.2022
Myyntisaamiset
5 020,6
1 446,6
Muut saamiset
4 506,6
6 908,4
Siirtosaamiset
63 407,8
82 525,3
Yhteensä
72 935,0
90 880,3
Laskennallinen verosaaminen
7 767,3
19 636,5
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä
760 051,8
1 309 321,9
Siirtosaamiset , 1 000 e
31.12.2023
31.12.2022
Johdannaisvarat
24 423,8
31 468,8
Verojaksotukset
15 903,8
23 038,8
Laskuttamattomat saamiset
129 468,5
79 630,6
Konserniavustus
-
1 500,0
Muut
39 241,6
38 144,6
Yhteensä
209 037,7
173 782,8
Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
110 KONE Vuosikatsaus 2023
14. Oma pääoma ja sen muutokset
1 000 e
Osake-pääoma
Ylikurssi-
rahasto
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman
rahasto
Omat osakkeet
Kertyneet
voittovarat
Tilikauden
voitto
Yhteensä
Tasearvo 1.1.2023
66 174,5
100 328,1
219 679,6
-210 983,3
1 917 936,0
2 093 134,9
Voitonjako
-904 927,5
-904 927,5
Omien osakkeiden hankinta
-
Osakepalkitseminen
409,5
409,5
Tilikauden voitto
1 996 263,3
1 996 263,3
Tasearvo 31.12.2023
66 174,5
100 328,1
220 089,1
-210 983,3
1 013 008,5
1 996 263,3
3 184 880,2
Vapaa oma pääoma sisältää sijoitetun vapaan oman pääoman rahaston, kertyneet voittovarat omilla osakkeilla vähennettynä sekä
tilikauden voiton. Tilikauden päättyessä vapaa oma pääoma oli 3 018 377 603,02 (1 926 632 335,19) euroa. Jakokelpoiset varat, joista
on vähennetty aktivoidut kehityskulut, ovat 3 006 869 325,51 euroa.
1 000 e
Osake-pääoma
Ylikurssi-
rahasto
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman
rahasto
Omat osakkeet
Kertyneet
voittovarat
Tilikauden
voitto
Yhteensä
Tasearvo 1.1.2022
66 174,5
100 328,1
244 987,6
-198 574,5
1 310 729,1
1 523 644,8
Voitonjako
-1 087 777,9
-1 087 777,9
Omien osakkeiden hankinta
-25 653,1
-24 376,8
-50 029,8
Osakepalkitseminen
345,1
11 968,0
-11 968,0
345,1
Tilikauden voitto
1 706 952,7
1 706 952,7
Tasearvo 31.12.2022
66 174,5
100 328,1
219 679,6
-210 983,3
210 983,3
1 706 952,7
2 093 134,9
Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
111 KONE Vuosikatsaus 2023
15. Pitkäaikainen vieras pääoma
Velat konserniyhtiöille, 1 000 e
31.12.2023
31.12.2022
Velat, jotka erääntyvät 15 vuoden kuluessa
44 116,7
99 390,1
Yhteensä
44 116,7
99 390,1
Velat ulkopuolisille, 1 000 e
31.12.2023
31.12.2022
Velat, jotka erääntyvät 15 vuoden kuluessa
200 000,0
200 000,0
Yhteensä
200 000,0
200 000,0
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä
244 116,7
299 390,1
Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
112 KONE Vuosikatsaus 2023
16. Lyhytaikainen vieras pääoma
Velat konserniyhtiöille, 1 000 e
31.12.2023
31.12.2022
Ostovelat
31 662,5
30 097,2
Lainat
2 197 980,1
2 244 490,1
Siirtovelat
50 604,7
123 306,5
Yhteensä
2 280 247,3
2 397 893,8
Velat ulkopuolisille, 1 000 e
31.12.2023
31.12.2022
Ostovelat
65 654,6
56 058,2
Muut velat
3 671,3
7 653,1
Siirtovelat
88 698,3
92 352,0
Yhteensä
158 024,2
156 063,3
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä
2 438 271,5
2 553 957,1
Siirtovelat, 1 000 e
31.12.2023
31.12.2022
Palkka- ja sosiaalikustannusjaksotukset
38 413,4
37 638,9
Johdannaisvelat
28 673,5
43 282,5
Muut
72 216,2
134 737,2
Yhteensä
139 303,1
215 658,5
Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
113 KONE Vuosikatsaus 2023
17. Vastuut
18. Johdannaissopimukset
1 000 e
31.12.2023
31.12.2022
Takaukset
Konserniyhtiöiden puolesta
3 474 182,0
2 884 500,6
Muiden puolesta
63,1
77,5
Leasingvastuut
Seuraavana vuonna
7 324,7
6 327,6
Yli vuoden kuluttua
13 631,2
12 366,8
Muut vastuut
966,0
1 222,9
Yhteensä
3 496 167,0
2 904 495,5
Johdannaissopimusten käyvät arvot, 1 000 e
31.12.2023
31.12.2022
Valuuttatermiinit ulkopuolisten kanssa
-14 333,8
-4 219,3
Valuuttatermiinit konserniyhtiöiden kanssa
10 084,0
-7 594,3
Yhteensä
-4 249,7
-11 813,6
Johdannaissopimusten nimellisarvot, 1 000 e
31.12.2023
31.12.2022
Valuuttatermiinit ulkopuolisten kanssa
2 976 926,6
2 623 189,9
Valuuttatermiinit konserniyhtiöiden kanssa
840 595,2
672 433,3
Yhteensä
3 817 521,8
3 295 623,2
Johdannaissopimukset tehdään suojaustarkoituksessa KONEen rahoituspolitiikan mukaisesti ja arvostetaan käypään arvoon.
Johdannaiset luokitellaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroihin ja velkoihin. Valtaosa valuuttajohdannaisista
erääntyy vuoden kuluessa. Valuuttajohdannaisten käyvät arvot lasketaan johtamalla ne aktiivisilta markkinoilta saaduista hintatiedoista
ja käyttämällä yleisesti tunnettuja arvostusmalleja.
Rahoitusriskien hallinnasta on kerrottu konsernitilinpäätöksen liitteissä 2.4 ja 5.3.
Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tytäryhtiöt
Tytäryhtiöt
1)
Tytäryhtiöt, 31.12.2023
Omistusosuus %
Maa/alue
Yhtiö
Konserni
Emoyhtiö
Alankomaat
Hissi B.V.
100
KONE B.V.
100
KONE Deursystemen B.V.
100
KONE Finance Holding B.V.
100
KONE Holland B.V.
100
100
KONE Nederland Holding B.V.
100
Andorra
KONE Ascensors i Escales, S.A.
100
Australia
KONE Elevators Employee Benefits Pty Limited
100
KONE Elevators Pty Limited
100
KONE Holdings (Australia) Limited
100
Bahrain
KONE Bahrain W.L.L.
0
KONE Elevators W.L.L.
49
Belgia
KONE Belgium S.A.
100
100
Bosnia ja
KONE d.o.o. Sarajevo
100
Hertsegovina
Bulgaria
KONE EOOD
100
100
Egypti
KONE LLC
100
Espanja
Ascensores Muguerza, S.A.U.
100
KONE Elevadores, S.A.
100
100
Técnicas Autocontrol, S.L.U.
100
Movilidad, Puertas y Servicios postventa S.L.
100
ABI ELEVADORES BIMENES S.L.
100
Ascensores Bidasoa S.L.
100
Inmape Ascensores, S.L.
100
Etelä-Afrikka
Addo Private Equity Fund 2 (Pty) Ltd
100
KONE Elevators South Africa (Pty) Ltd
100
United Elevators (Pty) Ltd
100
Filippiinit
Elevators Philippines Construction, Inc.
40
Omistusosuus %
Maa/alue
Yhtiö
Konserni
Emoyhtiö
Hong Kong,
KPI Elevators, Inc.
100
Kiinan
KONE Elevator (HK) Limited
100
erityishallinto-
alue
Shan On Engineering Company Limited
100
Indonesia
PT KONE Indo Elevator
100
1
PT. Mitra Indo Utama
0
Intia
KONE Elevator India Private Limited
100
100
Irlanti
Ennis Lifts Limited
100
KONE (Ireland) Limited
100
Islanti
KONE ehf
100
100
Iso-Britannia
Consult Lift Services Ltd
100
KONE Pension Trustees Ltd.
100
KONE Plc
100
100
KONE (NI) Limited
100
Israel
KONE LTD
100
100
Italia
Ascensori & Ascensori S.r.l.
64
Cerqueti Servizi S.r.l.
100
Cofam S.r.l.
100
CRON.UP S.r.l.
80
Elevant Servizi S.r.l.
70
Elevatori Bari S.r.l.
89
Elevators S.r.l.
60
Euroservice Merano S.r.l.
90
Ferrara Ascensori S.r.l.
60
Gianfranceschi Ascensori S.r.l.
97
GSB Ascensori S.r.l.
65
KONE Industrial S.p.A.
100
100
114 KONE Vuosikatsaus 2023
Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tytäryhtiöt
115 KONE Vuosikatsaus 2023
Omistusosuus %
Maa/alue
Yhtiö
Konserni
Emoyhtiö
KONE S.p.A.
100
27
L.A.M. Lombarda Ascensori Montacarichi S.r.l.
70
Mingot S.r.l.
100
Nettuno S.r.l.
75
Neulift S.p.A.
100
Neulift Service Molise S.r.l.
51
Neulift Service Triveneto S.r.l.
100
Rimma S.r.l.
60
Slimpa S.p.A.
100
Tecnocram S.r.l.
84
Tosca Ascensori S.r.l.
67
Unilift S.r.l.
79
VITALI Ascensori srl
100
Itävalta
KONE AG
100
100
Kanada
KONE Inc.
100
49
Kazakhstan
KONE Kazakhstan LLP
100
Kenia
KONE Kenya Limited
49
Kiina
Giant Kone Elevator Co., Ltd.
100
40
KONE Elevator (Shanghai) Co., Ltd.
100
KONE Elevators Co., Ltd.
100
Kunshan KONE Industrial Machinery Co., Ltd.
100
100
Kreikka
KONE S.A.
100
Kroatia
KONE d.o.o.
100
100
Kypros
KONE Elevators Cyprus Limited
100
100
Kuwait
Al Sabriyah Elevators & Escalators Company W.L.L
49
Latvia
SIA KONE Lifti Latvija
100
1
Liettua
UAB KONE
100
100
Luxemburg
KONE Luxembourg Sàrl
100
Makedonia
KONE Makedonija Dooel Skopje
100
Malesia
KONE Elevator (M) Sdn. Bhd.
30
30
Marokko
KONE Elevators and Escalators Sàrl AU
100
100
Meksiko
KONE Industrial, S.A. de C.V.
100
KONE Mexico, S.A. de C.V.
100
0
Omistusosuus %
Maa/alue
Yhtiö
Konserni
Emoyhtiö
Monaco
S.A.M. KONE
100
Montenegro
KONE d.o.o. Podgorica
100
Norja
KONE Aksjeselskap
100
100
KONE Rulletrapper AS
100
100
Oman
KONE Assarain LLC
70
Portugali
KONE Portugal - Elevadores, Lda.
100
1
AMVUP-Elevadores Unipessoal Lda
100
DIGILEVA,Ascensores Unipessoal LDA
100
Puola
KONE Sp.z o.o.
100
100
Qatar
KONE Elevators W.L.L.
49
49
Ranska
2STP S.A.S.
100
Ascenseurs Portes Automatiques Arnaud S.A.S.
100
Ascenseurs Soulier S.N.C.
100
ATS-ATPE S.A.S.
100
Automatismes du Mont Blanc S.A.S.
100
Delta Ascenseurs S.A.S.
100
KONE ATS S.A.S.
100
KONE Développement S.N.C.
100
KONE Holding France S.A.S.
100
100
KONE S.A.
100
Liftman S.A.S.
100
Prokodis S.A.S.
100
R.M.D. S.A.S.
100
Technique & Mecanique des Elevateurs S.A.S.
100
Romania
KONE Ascensorul S.A.
100
100
Ruotsi
KONE AB
100
Saksa
Alois Kasper GmbH
100
Aufzugstechnik Rhein Ruhr GmbH
100
KONE Automatiktüren GmbH
100
KONE Escalator Supply Service Center Europe
100
GmbH
KONE Garant Aufzug GmbH
100
KONE GmbH
100
100
KONE Montage GmbH
100
Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tytäryhtiöt
116 KONE Vuosikatsaus 2023
Omistusosuus %
Maa/alue
Yhtiö
Konserni
Emoyhtiö
KONE Servicezentrale GmbH
100
SK-Fördertechnik GmbH
100
Dresdner Aufzugsdienst GmbH
100
ATB Aufzugtechnik Berlin GmbH
100
ATH Beteiligungs-GmbH
100
ATH Aufzugstechnik Heilbronn GmbH & Co. KG
100
Matthias Schernikau GmbH
100
Saudi Arabia
KONE Areeco Limited
50
10
KONE Regional Headquarters LLC
100
Serbia
KONE d.o.o. Beograd-Novi Beograd
100
Singapore
KONE Pte Ltd
100
Slovakia
KONE Business Services, s.r.o.
100
100
KONE s.r.o.
100
100
Slovenia
KONE d.o.o.
100
100
Suomi
Finescal Oy
100
100
KONE Digital Services Oy
100
100
KONE Export Oy
100
KONE Hissit Oy
100
100
KONE Industrial Oy
100
100
Sveitsi
KONE (Schweiz) AG
100
100
Taiwan, Kiina
Kang-En Taiwan Elevator Technology Service Co.,
Ltd
100
KONE Elevators Taiwan Co., Ltd
100
Omistusosuus %
Maa/alue
Yhtiö
Konserni
Emoyhtiö
Tanska
KONE A/S
100
100
Thaimaa
KONE Public Company Limited
84
Thai Elevators and Escalators Company Limited
74
Thai Elevators Holding Company Limited
49
Tsekki
KONE, a.s.
100
100
KONE Industrial koncern s.r.o.
100
100
Tunisia
KONE Elevators & Escalators Assembly
100
KONE Elevators & Escalators Sarl
100
Turkki
KONE Asansör Sanayi ve Ticaret A.S.
100
Uganda
KONE Uganda Limited
100
Ukraina
KONE Lifts LLC
100
Unkari
KONE Felvonó Kft.
100
100
Uusi Seelanti
KONE Elevators (NZ) Limited
100
100
Vietnam
KONE Vietnam Limited Liability Company
100
Viro
AS KONE
100
100
Yhdistyneet
KONE (Middle East) LLC
49
49
Arabiemiraatit
Yhdysvallat
ENOK Electrical Company, LLC
100
KONE Holdings, Inc.
100
KONE Inc.
100
Marine Elevators LLC
100
1)
Sisältää emoyhtiö KONE Oyj:n määräysvallassa olevat tytäryhtiöt. Lisätietoja liitetieto 1 konsernitilinpäätöksen
laadintaperiaatteet.
Voitonjakoehdotus, toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen allekirjoitukset sekä tilinpääätösmerkintä
117 KONE Vuosikatsaus 2023
Voitonjakoehdotus
Emoyhtiön jakokelpoiset varat 31.12.2023 ovat 3 006 869
325,52 euroa, josta tilikauden voitto on 1 996 263 298,83
euroa.
Hallitus ehdottaa, että yhtiökokouksen käytettävissä
olevista voittovaroista jaetaan osinkoa 1,7475 euroa
kutakin ulkona olevaa 76 208 712 A-sarjan osaketta
kohden ja 1,75 euroa kutakin ulkona olevaa 441 027 989 B-
sarjan osaketta kohti. Tällöin osingonjaon yhteismääräksi
ehdotetaan 904 973 704,97 euroa. Jäljelle jäävät
jakokelpoiset varat 2 101 895 620,55 euroa jätetään
vapaaseen omaan pääomaan.
Osinko ehdotetaan maksettavaksi 11.3.2024.
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen allekirjoitukset
Helsingissä 25. tammikuuta 2024
Antti Herlin Marika Fredriksson
Jussi Herlin Iiris Herlin
Matti Alahuhta Ravi Kant
Susan Duinhoven Marcela Manubens
Philippe Delorme, Krishna Mikkilineni
Toimitusjohtaja
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Helsingissä 25. tammikuuta 2024
Ernst & Young Oy
Tilintarkastusyhteisö
Heikki Ilkka
KHT
Voitonjakoehdotus, toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen allekirjoitukset sekä
tilinpäätösmerkintä
Tilintarkastuskertomus
118 KONE Vuosikatsaus 2023
Tilintarkastuskertomus
KONE Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet KONE Oyj:n (y-tunnus 1927400-1) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.
31.12.2023. Tilinpäätös sisältää konsernin taseen, tuloslaskelman, laajan tuloslaskelman,
laskelman oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien
olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita koskeva informaatio, sekä emoyhtiön taseen,
tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta
sekä sen toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen
kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja
taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien
säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan
mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin
kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien
eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme
täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan
tietomme ja käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja
koskevien säännösten mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan
1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut
on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 2.2. sekä emoyhtiön liitetiedossa 5.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme
mukaan ovat olleet merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden
tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena
kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa,
emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Olemme täyttäneet kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
kuvatut velvollisuutemme tilinpäätöksen tilintarkastuksessa mukaan lukien näihin seikkoihin
liittyvät velvoitteemme. Tämän mukaisesti suoritimme suunnittelemamme
tilintarkastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat arviomme mukaisesti riskeihin, jotka voivat johtaa
tilinpäätöksen olennaiseen virheellisyyteen. Suorittamamme tilintarkastustoimenpiteet, jotka
kohdistuivat myös alla mainittuihin seikkoihin, ovat olleet perustana oheista tilinpäätöstä
koskevalle lausunnollemme.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa
kontrolleja. Tähän on sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon
tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen
virheellisyyden riski.
Tilintarkastuskertomus
119 KONE Vuosikatsaus 2023
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka
Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Uuslaite- ja modernisointimyyntien tuloutus ja niihin liittyvät varaukset.
Uuslaite- ja modernisointimyyntien tuloutusta ja niihin liittyviä varauksia koskevat
laadintaperiaatteet ja liitetiedot esitetään liitetiedoissa 1 ja 2.1.
Tilinpäätöksen laadintaperiaatteidensa mukaisesti KONE tulouttaa uuslaite- ja
modernisointimyyntien osuuden liikevaihdostaan valmistusasteen perusteella (tuloutus ajan
kuluessa). Valmistusaste määritetään vertaamalla raportointipäivämäärään mennessä
toteutuneita kustannuksia projektin arvioituihin kokonaiskustannuksiin. Vuonna 2023 noin 62%
konsernin 11,0 miljardin euron kokonaisliikevaihdosta on tuloutettu valmistusasteen perusteella.
Liikevaihdon tulouttaminen valmistusasteen mukaisesti sekä hankkeen lopputuloksen
arvioiminen edellyttää johdolta merkittävää harkintaa loppuun saattamiseen vaadittavien
kokonaiskustannusten osalta. Arviomme mukaan riski liittyy erityisesti vuoden 2023 lopussa
keskeneräisinä olleiden projektien valmistusasteeseen.
KONE kirjaa useita erilaisia varauksia liittyen valmistusasteen perusteella tuloutettaviin
projekteihin. Nämä varaukset edellyttävät johdolta merkittävää harkintaa.
Edellä mainitusta syystä johtuen valmistusasteen perusteella tuloutettava liikevaihto sekä siihen
liittyvät varaukset olivat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä seikkoja. Valmistusasteen
perusteella tuloutettava liikevaihto oli myös EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa
tarkoitettu merkittävä olennaisen virheellisyyden riski.
Tilintarkastustoimenpiteemme, joissa on huomioitu riski olennaisesta virheellisyydestä uuslaite-
ja modernisointimyyntien tuloutuksiin liittyen, sisälsivät muun muassa:
Arvioimme konsernin valmistusasteen perusteella tuloutettavaan liikevaihtoon sekä siihen
liittyviin varauksiin soveltamia laskentaperiaatteita;
Muodostimme käsityksen myynnin tuloutuksen sekä siihen liittyvien jaksotuksien
prosessista;
Perehdyimme projekteihin liittyvään dokumentaatioon ja testasimme pistokokein
osatuloutus- ja varauslaskelmia sekä vertasimme ennusteita toteumaa vastaan;
Suoritimme analyyttisia toimenpiteitä;
Arvioimme projektien taloudellisia tunnuslukuja, edistymistä sekä kokonaistilannetta
o läpikäymällä arvioitujen kokonaistuottojen, kokonaiskustannusten sekä varausten
muutoksia, ja
o keskustelemalla organisaation eri tasoilla olevien henkilöiden kanssa, mukaan
lukien projekti- sekä talousjohto.
Haastattelimme johtoa merkittävien tapahtumien tai lakiasioiden tunnistamiseksi;
Arvioimme valmistusasteen perusteella tuloutettavaan liikevaihtoon sekä siihen liittyviin
jaksotuksiin liittyviä liitetietoja.
Myyntisaamisten arvostus
Myyntisaamisia koskevat laadintaperiaatteet ja liitetiedot esitetään liitetiedoissa 1 sekä 3.2.
Myyntisaamisten arvostus oli tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka johtuen tase-erän
suuruudesta sekä siitä syystä, että myyntisaamisten arvostaminen edellyttää johdolta
merkittävää harkintaa, erityisesti Kiinan kiinteistömarkkinaan kohdistuvista epävarmuuksista
johtuen. Myyntisaamisten arvostaminen edellyttää, että johto arvioi saamisten suoritusten
todennäköisyyttä ja kirjaa arvioon perustuvan arvonalentumisvarauksen niille saamisille, joille ei
todennäköisesti tulla saamaan suoritusta.
Tilinpäätöspäivänä 31.12.2023 taseen osoittama myyntisaamisten kirjanpitoarvo oli 2 495,1
miljoonaa euroa.
Myyntisaamisten tasearvo tilinpäätöshetkellä muodostuu bruttosaamisista, joita netottaa johdon
arvioon perustuva arvonalentumisvaraus, jonka määrä tilinpäätöshetkellä oli 363,1 miljoonaa
euroa.
Suoritimme muun muassa seuraavia tilintarkastustoimenpiteitä;
Arvioimme myyntisaamisten arvostamisessa sovellettuja arvostusmenetelmiä sekä
analysoimme erääntyneiden ja erääntymättömien saamisten bruttomäärän ja
arvonalentumisvarauksen kehittymistä vuosineljänneksittäin.
Lähetimme saamisten vastapuolille vahvistuspyyntöjä ja vertasimme saamisia
testaushetken jälkeen kertyneisiin suorituksiin.
Analysoimme merkittävimpien saamisten osalta johdon laatimia arvioita huomioiden
asiakkaiden maksukäyttäytymisen sekä saamisten vastapuolen kanssa käydyt
viimeaikaiset neuvottelut.
Arvioimme myös konsernitilinpäätöksessä myyntisaamisten osalta esitettyjen liitetietojen
asianmukaisuutta.
Tilintarkastuskertomus
120 KONE Vuosikatsaus 2023
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös
antaa oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-
tilinpäätösstandardien mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan
Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja
täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta
sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen,
jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja
konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka
liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen
perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai
konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin
tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä
kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa
tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea
varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän
tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua
väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai
yhdessä voitaisiin kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät
tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista
harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen
olennaisen virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia
tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä
johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että
virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi
liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai
virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta
pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset
tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan
lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä
johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista
laatia tilinpäätös perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme
hankkimamme tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö
sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi antaa
merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos
johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää
tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin
tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole
riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat
tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin.
Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai
konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä
esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia
liiketoimia ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä
konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintoja koskevasta taloudellisesta informaatiosta
pystyäksemme antamaan lausunnon konsernitilinpäätöksestä. Vastaamme konsernin
tilintarkastuksen ohjauksesta, valvonnasta ja suorittamisesta. Vastaamme
tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta
laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien
mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme
tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet
riippumattomuutta koskevia relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden
kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan
riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä
tarkasteltavana olevan tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen
kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös
tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen harvinaisissa
tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska
siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voitaisiin kohtuudella odottaa olevan suuremmat
kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
Tilintarkastuskertomus
121 KONE Vuosikatsaus 2023
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 2.3.2021 alkaen
yhtäjaksoisesti 3 vuotta.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää
toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä
tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme. Olemme saaneet
toimintakertomuksen käyttöömme ennen tämän tilintarkastuskertomuksen antamispäivää, ja
odotamme saavamme vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen päivän jälkeen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen
yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa
tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suorittaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai
vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä. Toimintakertomuksen osalta
velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu sen laatimiseen
sovellettavien säännösten mukaisesti.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat
yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on laadittu toimintakertomuksen laatimiseen
sovellettavien säännösten mukaisesti.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää käyttöömme saamaamme
muuhun informaatioon kohdistamamme työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä
muussa informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta.
Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Helsingissä 25.1.2024
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Heikki Ilkka
KHT
Tilintarkastajan ESEF varmennusraportti
122 KONE Vuosikatsaus 2023
Riippumattoman tilintarkastajan raportti KONE Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
KONE Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon, joka koskee sitä,
onko KONE Oyj:n (y-tunnus 1927400-1) sähköiseen tilinpäätökseen KONE-2023-12-31-fi.zip
tilikaudella 1.1. 31.12.2023 sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty iXBRL-
merkinnöin EU-komission delegoidun asetuksen 2018/815 (ESEF RTS) 4. artiklan
vaatimusten mukaisesti.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen (ESEF-
tilinpäätös) laatimisesta siten, että ne täyttävät ESEF RTS:n vaatimukset. Tähän vastuuseen
kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa ESEF RTS artiklan 3 mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot ja
yhtiön tunnistetiedot iXBRL-merkein ESEF RTS artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen keskinäinen
yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne
katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia ESEF-tilinpäätöksen ESEF RTS:n vaatimusten
mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunvalvonta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten
mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden
vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Tilintarkastusyhteisömme soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka
mukaan tilintarkastusyhteisön on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa
laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien
sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista
koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat
Tilintarkastajan velvollisuudet
Toimeksiantosopimuksen mukaisesti annamme lausunnon siitä, onko ESEF-tilinpäätökseen
sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta osin ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten
mukaisesti. Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon
kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta
osin merkitty iXBRL-merkein ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön
tunnistetiedot olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein ESEF RTS:n 4. artiklan
vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään yhdenmukaisia
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuu tilintarkastajan
harkinnasta. Tähän sisältyy sen riskin arvioiminen, onko virheestä tai väärinkäytöksestä
johtuvaa olennaista poikkeamaa ESEF RTS:n vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
Tilintarkastajan ESEF varmennusraportti
123 KONE Vuosikatsaus 2023
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että KONE Oyj:n ESEF-tilinpäätökseen KONE-2023-12-31-fi.zip
sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat ja liitetiedot sekä yhtiön tunnistetiedot
tilikaudelta 1.1.-31.12.2023 on olennaisilta osin merkitty ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme KONE Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta tilikaudelta 1.1.
31.12.2023 on annettu 25.1.2024 päivätyllä tilintarkastuskertomuksellamme. Tällä raportilla
emme anna konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa tai muuta
varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 25.1.2024
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Heikki Ilkka
KHT
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
124 KONE Vuosikatsaus 2023
KONEen yleiset hallinnointiperiaatteet
KONEen eri johtoelinten tehtävät ja velvollisuudet
määräytyvät Suomen lain ja KONEen hallinnointiperiaatteiden
mukaisesti. KONE noudattaa toiminnassaan
Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n julkistamaa Suomen
listayhtiöiden hallinnointikoodia 2020 lukuun ottamatta
suosituksia 17 (Palkitsemisvaliokunnan jäsenten
riippumattomuus yhtiöstä) ja 18 (Nimitysvaliokunnan jäsenten
riippumattomuus yhtiöstä). Suosituksista poikkeamisen syynä
on yhtiön omistusrakenne. Yhtiön pääomistaja Antti Herlin
hallitsee 62 prosenttia yhtiön äänivallasta ja 23 prosenttia
yhtiön osakkeista. Omistamiseen liittyy yrittäjäriski, minkä
johdosta katsotaan perustelluksi, että pääomistaja toimii
hallituksen puheenjohtajana ja hallituksen nimitys- ja
palkitsemisvaliokunnan jäsenenä ja valvoo näin yhtiön
osakkeenomistajien etua. Koodi on kokonaisuudessaan
saatavilla internetosoitteessa www.cgfinland.fi.
KONEen ylintä päätösvaltaa käyttävät hallintoelimet ovat
emoyhtiö KONE Oyj:n yhtiökokous ja hallitus, hallituksen
puheenjohtaja sekä toimitusjohtaja. Yhtiökokouksessa
osakkeenomistajat vahvistavat vuosittain yhtiön
tilinpäätöksen, päättävät voitonjaosta sekä hallituksen
jäsenten ja tilintarkastajan valitsemisesta ja näiden
palkkioista.
KONE Oyj:n yhtiökokouksen kutsuu koolle yhtiön hallitus.
Yhtiöjärjestyksen mukaan varsinainen yhtiökokous on
pidettävä vuosittain hallituksen määräämänä päivänä kolmen
kuukauden kuluessa tilikauden päättymisestä.
Hallitus
Tehtävät ja vastuu
Hallituksen tehtävät ja vastuu määräytyvät ensisijaisesti
yhtiöjärjestyksen ja Suomen osakeyhtiölain mukaisesti.
Hallituksen tehtäviin kuuluvat:
toimintakertomusten, tilinpäätösten ja osavuosikatsausten
laadinta
kirjanpidon ja varainhoidon valvonnan asianmukaisen
järjestämisen varmistaminen
yhtiökokoukselle tehtävien ehdotusten valmistelu ja
yhtiökokousten koolle kutsuminen
strategisten suuntaviivojen ja riskienhallinnan
periaatteiden hyväksyminen ja vahvistaminen
vuotuisten budjettien ja toimintasuunnitelmien
vahvistaminen
hallituksen mahdollisen päätoimisen puheenjohtajan ja
varapuheenjohtajan sekä toimitusjohtajan nimittäminen ja
heidän palvelussuhteidensa ehdoista päättäminen
yhtiörakenteesta päättäminen
merkittävistä yrityskaupoista ja investoinneista
päättäminen
päättää muista lainsäädännön mukaan hallitukselle
kuuluvista asioista
Hallituksella on toimintaansa varten laadittu työjärjestys, joka
määrittelee hallituksen, sen puheenjohtajan ja valiokuntien
tehtävät. Hallitus kokoontuu säännöllisesti seitsemän kertaa
vuodessa ja lisäksi tarpeen mukaan. Hallitus arvioi
toimintaansa ja työskentelytapojaan kerran vuodessa.
Jäsenet
Yhtiökokous valitsee KONE Oyj:n hallitukseen
yhtiöjärjestyksen mukaisesti 510 varsinaista jäsentä sekä
enintään kolme varajäsentä vuodeksi kerrallaan. Hallitus
valitsee keskuudestaan puheenjohtajan ja
varapuheenjohtajan. Hallituksen nimitys- ja
palkitsemisvaliokunta valmistelee ehdotukset hallituksen
jäseniksi hallituksen puheenjohtajan ohjaamana.
Valmistelussa sekä nimitys- ja palkitsemisvaliokunnan
ehdotuksessa yhtiökokoukselle kiinnitetään huomiota jäsenten
monipuoliseen ja toisiaan täydentävään taustaan,
kokemukseen, osaamiseen, ikään, sukupuoleen ja
näkemyksiin sekä KONEen liiketoiminnasta että myös muilta
toimialoilta siten, että hallituksen monimuotoisuus tukee
KONEen liiketoimintaa ja sen tulevaisuutta parhaalla
mahdollisella tavalla. Hallitusten jäsenten riippumattomuutta
arvioidaan Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin
riippumattomuuskriteerien perusteella.
Valiokunnat
Hallituksessa toimii kaksi sen jäsenistä koostuvaa
valiokuntaa, tarkastusvaliokunta ja nimitys- ja
palkitsemisvaliokunta. Hallitus on vahvistanut valiokunnille
työjärjestykset. Valiokuntien sihteerinä toimii hallituksen
sihteeri.
Tarkastusvaliokunta seuraa konsernin taloudellista
tilannetta ja valvoo tilinpäätösten ja osavuosikatsausten
raportointia. Valiokunta seuraa ja arvioi sisäisen valvonnan ja
riskienhallinnan riittävyyttä ja asianmukaisuutta sekä lakien ja
määräysten noudattamista ja käsittelee sisäisen
tarkastustoiminnon suunnitelmat ja raportit. Tarkastusjohtaja
raportoi valiokunnalle tarkastusten tuloksista.
Tarkastusvaliokunta seuraa ja arvioi, miten yhtiön ja sen
lähipiirin kesken tehtävät sopimukset ja muut oikeustoimet
täyttävät vaatimukset tavanomaiseen liiketoimintaan
kuulumisesta ja markkinaehdoista. Tarkastusvaliokunta
seuraa ja valvoo tilinpäätös- ja talousraportoinnin prosessia.
Lisäksi se käsittelee yhtiön hallinto- ja ohjausjärjestelmästään
antamaan selvitykseen sisältyvän kuvauksen taloudelliseen
raportointiprosessiin liittyvien sisäisen valvonnan ja
riskienhallinnan järjestelmien pääpiirteistä.
Tarkastusvaliokunta arvioi konserniyhtiöiden
tilintarkastuksen ja sen järjestelyiden asianmukaisuutta ja
tilintarkastuspalveluja sekä käsittelee tilintarkastajien raportit.
Valiokunta myös tekee yhtiökokoukselle ehdotuksen yhtiölle
valittavista tilintarkastajista.
Nimitys- ja palkitsemisvaliokunta valmistelee
yhtiökokoukselle tehtäviä esityksiä hallituksen jäsenten
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
125 KONE Vuosikatsaus 2023
valinnasta ja heidän palkitsemisestaan, päättää konsernin
ylimmän johdon nimitys- ja palkkausasioista sekä valvoo
ylimmän johdon ml., toimitusjohtajan seuraajasuunnittelua.
Lisäksi nimitys- ja palkitsemisvaliokunta päättää
palkitsemisjärjestelmistä sekä valmistelee yhtiön toimielinten
palkitsemispolitiikan ja palkitsemisraportin.
Johto
Hallituksen puheenjohtaja, päätoiminen
varapuheenjohtaja ja toimitusjohtaja
KONE Oyj:n hallitus nimittää hallituksen puheenjohtajan,
mahdollisen päätoimisen varapuheenjohtajan ja
toimitusjohtajan. Hallitus päättää päätoimisen
varapuheenjohtajan ja toimitusjohtajan palvelussuhteiden
ehdoista, jotka ovat määritelty kirjallisissa
johtajasopimuksissa. Hallituksen puheenjohtaja ja
varapuheenjohtaja valmistelevat hallituksessa päätettävät
asiat toimitusjohtajan ja esikuntansa kanssa. Hallituksen
puheenjohtaja, varapuheenjohtaja ja toimitusjohtaja vastaavat
hallituksen asettamien tavoitteiden, suunnitelmien, linjausten
ja päämäärien toteutumisesta KONE-konsernissa. Lisäksi
toimitusjohtajan tehtävänä on vastata liiketoiminnan
operatiivisesta johtamisesta KONE Oyj:n hallituksen
hyväksymien strategisten suunnitelmien, budjettien,
toimintasuunnitelmien sekä ohjeiden ja määräysten
mukaisesti. Toimitusjohtaja esittelee hallitukselle liiketoimintaa
koskevia asioita ja vastaa hallituksen päätösten
toimeenpanosta.
Johtokunta
Johtokunta tukee toimitusjohtajaa yhtiön strategian
toteuttamisessa. Johtokunta seuraa liiketoiminnan kehitystä,
käynnistää toimia ja määrittelee toimintaperiaatteet ja
menettelytavat hallituksen ja toimitusjohtajan antamien
suuntaviivojen mukaisesti. Johtokunta kokoontuu
säännöllisesti kuukausittain sekä muutoin tarpeen mukaan.
Riskienhallinta, sisäinen valvonta, lähipiiritoimet
ja tilintarkastus
KONE Oyj:n hallitus on vahvistanut konsernissa noudatettavat
riskienhallinnan, sisäisen valvonnan ja sisäisen tarkastuksen
periaatteet.
Riskienhallinta
KONEen riskienhallinnan tavoitteena on tunnistaa KONEen
liiketoiminnan tavotteiden saavuttamiseen liittyvät riskit ja
epävarmuustekijät, arvioida riskien ja mahdollisuuksien
todennäköisyyttä ja suuruutta, sekä tunnistaa tarvittavat
toimenpiteet tunnistettujen riskien negatiivisten vaikutusten
pienentämiseksi.
KONEen globaali riskienhallintatoiminto kehittää, koordinoi
ja johtaa järjestelmällistä riskienhallintaa, joka on integroitu
KONEen ydinliiketoimintaprosesseihin ja päätöksentekoon.
KONEen liiketoimintayksiköt ovat vastuussa sellaisten riskien
tunnistamisesta, arvioinnista ja hallinnasta, jotka voivat uhata
niiden liiketoimintatavotteiden saavuttamista osana strategia-
ja budjetointiprosesseja.
Keskeiset riskit raportoidaan Riskienhallintatoiminnolle,
joka kokoaa riski-informaation johtoryhmälle. Alueista ja
globaaleista toiminnoista vastaavat johtoryhmän jäsenet
omistavat organisaationsa tavoitteiden kannalta keskeiset
riskit ja mahdollisuudet. Johtoryhmä tarkastaa ja hyväksyy
riskienhallintapolitiikan sekä hyväksyy KONEen
riskinsietokyvyn. KONEen hallitus hyväksyy KONEen
riskienhallinnan periaatteet ja vastaa KONEen
riskienhallintajärjestelmien tehokkuuden seurannasta ja
arvioinnista. Hallitus käy myös läpi keskeiset riskit ja
riskienhallinnan toimintasuunnitelmat sekä ryhtyy tarvittaessa
toimenpiteisiin hallitukselle raportoitujen keskeisten riskien
suhteen.
Sisäinen valvonta
KONEen sisäisen valvontaympäristön tavoitteena on
varmistaa, että konsernin toiminta on tehokasta ja
kannattavaa, riskejä ja mahdollisuuksia hallitaan
hyväksyttävälle tasolle ja että taloudellinen ja operatiivinen
raportointi on luotettavaa ja sovellettavien säädösten,
toimintaperiaatteiden ja käytäntöjen mukaista.
Hallituksen tarkastusvaliokunta seuraa sisäisen
valvontaympäristön prosessin toimivuutta ja tehokuutta. Johto
on vastuussa asianmukaisen sisäisen valvonnan
järjestämisestä ja ylläpitämisestä sekä sen tehokkuuden
seuraamisesta osana operatiivista johtamista. Johdon tukena
on erillinen sisäisen valvonnan toiminto, jonka vastuulla on
sisäisen valvonnan suunnittelun ohjaaminen ja
koordinoiminen, toteutus ja seuranta koko organisaatiossa.
KONEen sisäisen valvonnan viitekehys rakentuu ja
perustuu yhtiön arvoihin, KONEen eettiseen ohjesääntöön,
rehellisyyttä korostavaan yrityskulttuuriin sekä korkeatasoisiin
eettisiin periaatteisiin. Viitekehystä tukee omistautunut
johtaminen, koulutusohjelmat, myönteinen ja huolellinen
yrityskulttuuri ja työympäristö sekä omistautuneiden ja
osaavien työntekijöiden rekrytointi ja urakehitys. Gloaalit ja
paikalliset politiikat ja periaatteet ovat keskeinen osa sisäisen
valvonnan viitekehystä.
KONEen sisäisen valvonnan prosessien tavoitteena on
hallita olennaisia operatiivisia, taloudellisia ja compliance-
riskejä osana KONEen muita prosesseja ja työntekijärooleja.
Sisäistä valvontaa tukevat globaalit ja paikalliset
toimintaperiaatteet ja politiikat, joita ylläpidetään jatkuvasti
ottamalla huomioon liiketoiminnan ja tietojärjestelmien kehitys
sekä muutokset.
KONEen liiketoimintayksiköt vastaavat
valvontaviitekehyksen toteuttamisesta sekä globaalisti ja
paikallisesti sovittujen toimintaperiaatteiden noudattamisen
valvomisesta. Konsernin taloushallinto (Global Finance)
vastaa viitekehyksestä.
Taloudelliseen raportointiin liittyvä sisäinen
valvonta
Oikea taloudellinen raportointi merkitsee vaatimusten
noudattamisen ja KONEen sisäisen valvontaympäristön
kannalta sitä, että yhtiön tilinpäätökset antavat oikean ja
riittävän kuvan konsernin toiminnan tuloksesta ja
taloudellisesta asemasta ja että ne eivät sisällä tahallisia tai
Lisätietoa
KONEen merkittävimpiä tietoon tulleita riskejä ja
epävarmuustekijöitä on kuvattu toimintakertomuksessa.
Rahoitusriskien hallintaa on lisäksi käsitelty
tilinpäätöksen liitetiedoissa 2.4 ja 5.3.
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
126 KONE Vuosikatsaus 2023
tahattomia virheitä tai puutteita sen enempää raportoitujen
lukujen kuin raportoinnin laajuudenkaan suhteen.
Konserninlaajuista taloushallintoa ja liikkeenjohtoa
koordinoi konsernin taloushallinto, ja sen käytännön
toteutuksesta vastaa KONEen tytäryhtiöiden ja
liiketoimintayksiköiden controller-verkosto.
Ohjauksen ja valvonnan keskeinen väline on KONEen
johdon kuukausittainen suunnittelu- ja
talousraportointiprosessi, jolla varmistetaan toiminnan
tuloksellisuus ja tehokkuus. Prosessissa analysoidaan
perusteellisesti usealla organisaation eri tasolla liiketoiminnan
tulos ja poikkeamat suunnitelmiin, edellisvuoden tulokseen ja
uusimpiin ennusteisiin. Raportointiprosessi käsittää
taloudellisen tiedon ohella tärkeimmät liiketoimintayksiköiden
ja konsernitason liiketoiminnan mittarit. Näin taataan, että
mahdolliset poikkeamat taloudellisista tai liiketoiminta-
prosessimittareiden tavoitearvoista ja toimintaperiaatteista
tunnistetaan, kommunikoidaan ja niihin reagoidaan
tehokkaalla ja yhdenmukaisella tavalla oikea-aikaisesti.
KONEen tilinpäätös pohjautuu tähän prosessiin.
Taloudellisen valvonnan tehtävät on sisällytetty osaksi
KONEen liiketoimintaprosesseja sekä johdon jatkuvaa
liiketoiminnan valvontaa ja ohjausta. KONEen laatima
talouden ohjausmalli (Financial Control Model) on käytössä
uudisrakentamisen ratkaisujen liiketoiminnassa, huollossa
modernisoinnissa sekä rahoitus- ja verotoiminnoissa.
Ohjausmalli varmistaa taloudellisen valvonnan tehtävien
riittävän kattavuuden sekä oikea-aikaisen suorittamisen.
Tilinpäätösstandardien tulkinta, soveltaminen ja niiden
noudattamisen valvonta on keskitetty konsernin
taloushallintoon, joka yhtiön tarkastusvaliokunnan valvomana
ylläpitää KONEen laskentastandardeja (KONE Accounting
Standards). Raportointi- ja ennustesisällöt määritellään
KONEen raportointiperiaatteissa (KONE Accounting and
Reporting Instructions). Näitä standardeja ja periaatteita
ylläpitää ja päivittää keskitetysti konsernin taloushallinto, ja
niitä sovelletaan yhtenäisesti koko konsernissa.
KONEella on konserninlaajuinen
toiminnanohjausjärjestelmä (ERP), joka on rakennettu
KONEen laskentastandardien sekä raportointiperiaatteiden
mukaisesti. KONEella on käytössä valvottu
muutoksenhallintaprosessi, joka varmistaa, ettei
toiminnanohjausjärjestelmän raportointiperiaatteita voi
muuttaa ilman konsernin taloushallinnon hyväksyntää.
KONEen raportointiprosessissa tiedonsiirrot eri järjestelmien
välillä on pääosin automatisoitu. Tapahtumien käsittelyä
automatisoidaan ja keskitetään jatkuvasti tehtäviinsä
erikoistuneisiin sisäisiin palvelukeskuksiin.
Kirjanpito- ja raportointiprosessien tehokas sisäinen
valvonta, liiketoimintaprosesseista ja -järjestelmistä
tilinpäätöksiin, on tärkeää raportoinnin oikeellisuuden
kannalta. Raportoinnin oikeellisuuden ja ennusteiden
tarkkuuden kannalta keskeistä on tunnistaa olennainen
liiketoimintaa koskeva tieto ja varmistaa sen laatu.
Sisäinen tarkastus
Yhtiöllä on johdosta erillään oleva sisäisen tarkastuksen
toiminto. KONEen tarkastustoiminto vastaa sisäisen
valvontajärjestelmän ja liiketoimintariskien hallinnan
tarkastuksesta ja raportoi työnsä tulokset
tarkastusvaliokunnalle. Tarkastusjohtaja on hallituksen
varapuheenjohtajan alainen.
Tarkastusjohtajana toimii Kristian Snäll.
Lähipiiritoimet
KONE arvioi ja seuraa lähipiirinsä kanssa tehtäviä liiketoimia.
Yhtiö pitää luetteloa sen lähipiiriin kuuluvista osapuolista.
KONEen lähipiirin muodostavat sen tytäryhtiöiden lisäksi
hallitus, toimitusjohtaja ja johtokunta mukaan lukien yhtiöt
joissa heillä on määräysvalta tai huomattava vaikutusvalta.
KONEen hallitus on hyväksynyt ohjeet lähipiiriliiketoimien
tunnistamisesta, käsittelystä, hyväksynnästä, seurannasta ja
raportoinnista. Ohjeen mukaisesti yhtiön taloushallinto seuraa
ja valvoo lähipiiriliiketoimia osana yhtiön normaaleja
raportointi- ja valvontakäytäntöjä ja raportoi
lähipiiriliiketoimista tarkastusvaliokunnalle vuosittain.
Yhtiön hallitus päättää lähipiiritoimista, jotka eivät ole
yhtiön tavanomaista liiketoimintaa tai joita ei toteuteta
tavanomaisin kaupallisin ehdoin. Yhtiön ja sen lähipiirin
välisistä olennaisista ja merkittävistä liiketoimista raportoidaan
vuosittain yhtiön konsernitilinpäätöksen liitetiedoissa.
Tilintarkastus
Lakisääteisen tilintarkastuksen tavoitteena on antaa lausunto
siitä, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan
konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan
tuloksesta ja rahavirroista sekä siitä, että tilinpäätös antaa
oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja
taloudellisesta asemasta. Lisäksi tilintarkastus käsittää yhtiön
kirjanpidon ja hallinnon tarkastuksen. Tilintarkastaja arvioi,
ovatko hallituksen toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen
tiedot yhdenmukaisia, sekä onko hallituksen toimintakertomus
laadittu sen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Yhtiöjärjestyksen mukaan yhtiöllä on vähintään yksi ja
enintään kolme tilintarkastajaa. Tilintarkastajan tulee olla
KHT-tilintarkastaja tai tilintarkastusyhteisö. Tilintarkastaja
valitaan vuosittain varsinaisessa yhtiökokouksessa
toimikaudeksi, joka päättyy toimikauden alkamishetkestä
seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä.
Sisäpiiri
KONEella on voimassa Nasdaq Helsinki Oy:n sisäpiiriohje,
jota on täydennetty yhtiön hallituksen hyväksymällä sisäisellä
sisäpiiriohjeella. Markkinoiden väärinkäyttöasetuksen
mukaisesti KONE Oyj:n johtohenkilöihin kuuluvat hallituksen
jäsenet, hallituksen varajäsenet, toimitusjohtaja ja
johtokunnan jäsenet. Johtohenkilöt saavat käydä kauppaa
KONEen osakkeilla ja niihin oikeuttavilla arvopapereilla
kuuden viikon ajan osavuosikatsausten ja
tilinpäätöstiedotteiden julkistamisen jälkeen. KONE ei ylläpidä
listaa pysyvistä sisäpiiriläisistä. KONE pitää listaa
sisäpiiriläisistä liittyen osavuosikatsauksiin sekä
tilinpäätökseen. Yhtiö pitää tarvittaessa myös hankekohtaista
sisäpiiriluetteloa, johon merkityt henkilöt eivät saa käydä
kauppaa yhtiön arvopapereilla hankkeen voimassaoloaikana.
KONEen sisäpiirivastaavana toimii yhtiön hallituksen sihteeri.
Hallinnointi vuonna 2023
Yhtiökokous
Varsinainen yhtiökokous pidettiin 28. helmikuuta 2023
Helsingissä.
Hallitus ja valiokunnat
Yhtiökokous valitsi KONEn hallitukseen yhdeksän jäsentä:
Antti Herlin (hallituksen puheenjohtaja), Jussi Herlin
(päätoiminen varapuheenjohtaja), Matti Alahuhta, Susan
Duinhoven, Marika Fredriksson, Iiris Herlin, Ravi Kant,
Marcela Manubens ja Krishna Mikkilineni. Hallituksen
yhdeksästä jäsenestä viisi on miehiä ja neljä naisia.
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
127 KONE Vuosikatsaus 2023
Hallituksen jäsenistä Matti Alahuhta, Susan Duinhoven,
Marika Fredriksson, Iiris Herlin, Ravi Kant, Marcela Manubens
ja Krishna Mikkilineni ovat yhtiöstä riippumattomia. Antti
Herliniä, Iiris Herliniä ja Jussi Herliniä lukuun ottamatta muut
hallituksen jäsenet ovat riippumattomia yhtiön merkittävistä
osakkeenomistajista.
Vuonna 2023 hallitus kokoontui kahdeksan kertaa, jonka
lisäksi tehtiin yksi hallituksen päätös kokousta pitämättä (per
capsulam-päätös). Jäsenten keskimääräinen osallistumisaste
kokouksiin oli 99 %. Hallituksen ja valiokuntien sihteerinä
toimii lakiasiainjohtaja Johannes Frände.
Tarkastusvaliokunta
Hallituksen tarkastusvaliokunnan jäseninä toimivat Susan
Duinhoven puheenjohtajana sekä Matti Alahuhta, Marika
Fredriksson ja Jussi Herlin jäseninä. Tarkastusvaliokunnan
jäsenistä Susan Duinhoven, Matti Alahuhta ja Marika
Fredriksson ovat riippumattomia sekä yhtiöstä että
merkittävistä osakkeenomistajista.
Vuonna 2023 tarkastusvaliokunta kokoontui kolme kertaa.
Jäsenten keskimääräinen osallistusmisaste kokouksiin oli 100
%.
Nimitys- ja palkitsemisvaliokunta
Nimitys- ja palkitsemisvaliokunnan jäseninä toimivat Jussi
Herlin puheenjohtajana sekä Matti Alahuhta, Antti Herlin ja
Ravi Kant jäseninä. Nimitys- ja palkitsemisvaliokunnan
jäsenistä Matti Alahuhta ja Ravi Kant ovat riippumattomia
sekä yhtiöstä että merkittävistä osakkeenomistajista.
Vuonna 2023 nimitys- ja palkitsemisvaliokunta kokoontui
kuusi kertaa. Jäsenten keskimääräinen osallistumisaste
kokouksiin oli 100 %.
Hallituksen palkkiot ja muut edut
KONE Oyj:n varsinainen yhtiökokous vahvisti helmikuussa
2023 seuraavat hallituksen jäsenten vuosipalkkiot:
Hallituksen puheenjohtaja: 220 000 euroa
Varapuheenjohtaja: 125 000 euroa
Jäsen: 110 000 euroa
Palkkiosta 40 prosenttia suoritettiin KONE Oyj:n B-sarjan
osakkeina ja loput rahana.
Lisäksi yhtiökokous vahvisti, että hallituksen valiokuntien
jäsenille maksetaan erillinen vuosipalkkio:
Tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja: 20 000 euroa
Tarkastusvaliokunnan jäsenet: 10 000 euroa
Nimitys- ja palkitsemisvaliokunnan puheenjohtaja: 20 000
euroa
Nimitys- ja palkitsemisvaliokunnan jäsenet: 10 000 euroa
Valiokuntien vuosipalkkiot maksetaan rahana. Hallituksen
vuosipalkkiota ja valiokuntien vuosipalkkiota ei kuitenkaan
makseta sellaiselle hallituksen jäsenelle, jolla on työsuhde
yhtiöön. Matkakulut korvataan yhtiön matkustussäännön
mukaisesti.
Hallituksen varapuheenjohtajan palkat ja muut edut
Hallituksen varapuheenjohtaja Jussi Herlinillä on erillinen
työsopimus päätoimisen varapuheenjohtajan tehtävästä.
Hänen työsuhteeseen perustuva palkkansa muodostuu
peruspalkasta, etuuksista ja hallituksen päättämästä
konsernin tilikauden tulokseen perustuvasta
vuositulospalkkiosta. Vuositulospalkkion enimmäismäärä on
100 prosenttia vuotuisesta peruspalkasta. Jussi Herlinin
peruspalkka ja etuudet vuonna 2023 oli 126 457 euroa.
Tulospalkkiota ei maksettu vuonna 2023, koska konsernin
taloudelliseen tulokseen sidotut vuoden 2022 suorituskriteerit
eivät täyttyneet. Jussi Herlinin osakeomistus selviää
taulukosta sivulla 129. Hallituksen päätoimisen
varapuheenjohtajan eläkeikä ja eläke määräytyvät eläkelakien
mukaisesti. Ennenaikaisesta eläkkeestä ei ole tehty erillistä
sopimusta.
Toimitusjohtaja
KONE Oyj:n toimitusjohtajana toimi Henrik Ehrnrooth 31.
joulukuuta 2023 asti. KONE tiedotti 25. lokakuuta 2023, että
Philippe Delorme on nimitetty KONE Oyj:n toimitusjohtajaksi
1. tammikuuta 2024 alkaen. Henrik Ehrnrooth jatkaa KONEen
neuvonantajana maaliskuun 2024 loppuun saakka
tukeakseen uutta toimitusjohtajaa tehtävien siirrossa ja
perehdytyksessä.
Hallituksen ja valiokuntien kokousten lukumäärä ja jäsenten osallistuminen vuonna 2023:
Hallitus
Tarkastusvaliokunta
Nimitys- ja palkitsemis-
valiokunta
Antti Herlin
8/8
6/6
Jussi Herlin
8/8
3/3
6/6
Matti Alahuhta
8/8
3/3
6/6
Susan Duinhoven
7/8
3/3
Marika Fredriksson*
7/7
2/2
Iiris Herlin
8/8
Ravi Kant
8/8
1/1
3/3
Marcela Manubens*
7/7
Krishna Mikkilineni
8/8
Jennifer Xin-Zhe Li*
1/1
3/3
*Jennifer Xin-Zhe Li toimi hallituksen jäsenenä 28.2.2023 asti. Marika Fredriksson ja Marcela Manubens toimivat hallituksen jäseninä
28.2.2023 alkaen.
Lisätietoa
Tämä selvitys on saatavilla yhtiön internet-sivuilta
osoitteessa www.kone.com ja selvitys on annettu
toimintakertomuksesta erillisenä kertomuksena.
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
128 KONE Vuosikatsaus 2023
Toimitusjohtajan palkat ja muut edut
Toimitusjohtajan palkka muodostuu peruspalkasta, etuuksista
ja hallituksen päättämästä konsernin avaintavoitteisiin
perustuvasta vuotuisesta tulospalkkiosta, jonka
enimmäismäärä on 150 prosenttia vuosipalkasta.
Henrik Ehrnroothin peruspalkka ja etuudet olivat 762 741
euroa vuonna 2023. Hänelle maksettiin vuoden 2023 aikana
myös 465 675 euroa tulospalkkiota vuodelta 2022.
Vuosipalkkio perustui taloudelliseen tulokseen ja strategisiin
tavoitteisiin sekä henkilökohtaisiin suorituksiin.
Henrik Ehrnrooth on mukana konsernin ylimmän johdon
pitkän aikavälin osakeperusteisessa kannustinjärjestelmässä
(long-term share-based incentive plan, LTI). Lisätietoja Henrik
Ehrnroothin pitkän aikavälin osakeperusteisesta
kannustinjärjestelmästä on esitetty oheisessa taulukossa.
Vuosille 2021, 2022 ja 2023 sovellettavat tuloskriteerit
perustuvat liikevaihdon vuositason kasvuun, oikaistuun
liikevoittomarginaaliin (yhteensä 80 %) ja
vastuullisuusmittareihin (20 %). Vastuullisuusmittari on
yhdistelmä hiilijalanjäljen pienentämiseen,
monimuotoisuuteen, tasa-arvoon ja osallisuuteen sekä
turvallisuuteen liittyviä tavoitteita.
Henrik Ehrnroothin osakeomistus selviää seuraavan sivun
taulukosta.
Henrik Ehrnroothin eläkeikä ja eläke määräytyvät
eläkelakien mukaisesti. Ennenaikaisesta eläkkeestä ei ole
tehty erillistä sopimusta. Hänen johtajasopimuksensa sisältää
irtisanomistilanteessa oikeuden enintään 18 kuukauden
palkkaa vastaavaan korvaukseen, joka sisältää kuuden
kuukauden irtisanomisajan palkan. Henrik Ehrnrooth päätti
jättää tehtävänsä KONEen toimitusjohtajana 31. joulukuuta
2023. Erillinen irtautumissopimus korvaa sopimuksen
mukaiset irtisanomistilanteen korvaukset.
Johtokunta
Vuoden 2023 lopulla KONEen johtokunnan muodostivat
toimitusjohtajan lisäksi 10 johtokunnan jäsentä. KONE Oyj:n
toimitusjohtajana toimi Henrik Ehrnrooth 31. joulukuuta 2023
asti. Johtokunnan muut jäsenet olivat Joe Bao, Axel Berkling,
Toimitusjohtajan ja johtokunnan palkitseminen
e, tuhatta
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Toimitusjohtaja ¹
Johtokunta ¹
Toimitusjohtaja
Johtokunta
Peruspalkka ja etuudet
762,7
6 382,8
763,9
5 106,3
Vuositulospalkkio ²
465,7
1 987,8
835,4
2 248,8
Pitkän aikavälin
suoriteperusteinen
kannustinjärjestelmä ³
-
2 076,2
-
36,0
Yhteensä
1 228,4
10 446,7
1 599,3
7 391,2
Toimitusjohtajan ja johtokunnan pitkän aikavälin suoriteperusteinen kannustinjärjestelmä 31.12.2023
Suorite-
perusteinen
kannustin-
järjestelmä
Ansaintajakso
Osakkeiden
vapautuminen
ohjelman ehtojen
mukaan
Ansaintakriteerit
Toimitusjohtaja -
ansaittavissa olevien
osakkeiden yläraja
(lukumäärä) ⁴
Johtokunta -
ansaittavissa olevien
osakkeiden yläraja
(lukumäärä) ⁴
LTI 2021
Tammikuu 2021
- Joulukuu 2023
Tammikuu 2024
Oikaistu
liikevoittomarginaaali % ja
liikevaihdon kasvu
53 541
235 578
Vastuullisuus
LTI 2022 ⁷
Tammikuu 2022
- Joulukuu 2024
Tammikuu 2025
Oikaistu
liikevoittomarginaaali % ja
liikevaihdon kasvu
58 243
250 445
Vastuullisuus
LTI 2023 ⁸
Tammikuu 2023
- Joulukuu 2025
Tammikuu 2026
Oikaistu
liikevoittomarginaaali % ja
liikevaihdon kasvu
74 642
296 081
Vastuullisuus
1)
Osakeomistukset on esitetty taulukossa sivulla 129.
2)
Vuositulospalkkio, joka ansaittiin vuonna 2022 (2021) maksettiin vuonna 2023 (2022).
3)
Toimitusjohtaja Henrik Ehrnrooth ei ole saanut osakepalkkioita vuosina 2022 ja 2023 johtuen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän rakenteen muutoksesta, jossa
ansaintajakso muuttui kolmen vuoden liukuvaksi ansaintajaksoksi vuonna 2021. Henrik Ehrnroothin irtautumissopimuksen perusteella vuosien 2021, 2022 ja 2023
ohjelmien mukaiset palkkiot maksetaan hänelle tammikuussa 2024 erillisen hallituksen päätöksen perusteella. Hallitus on lisäksi myöntänyt Henrik Ehrnroothille enintään 50
000 KONEen B-sarjan osakkeen lisäkannustimen, joka maksetaan vuoden 2024 loppuun mennessä erityisten tulosmittareiden saavuttamisen perusteella. Vuosien 2022 ja
2023 osakeohjelmien mukaisten palkkioiden ennenaikainen maksu yhdessä lisäkannustimen kanssa korvaavat sopimukseen perustuvan irtisanomisajan palkan ja
erokorvauksen.
4)
Ansaittavissa oleva KONEen B-sarjan osakkeiden kokonaismäärä (brutto, ennen verojen vähentämistä).
5)
KONE Oyj on luovuttanut yhteensä 18 485 hallussaan olevaa omaa KONEen B-sarjan osaketta konsernin osakepalkkiojärjestelmien piirissä oleville kahdelle johtokunnan
jäsenelle.
6)
Lopullinen vuoden 2021 pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän mukainen osakepalkkio vahvistetaan 1/2024 perustuen vuosien 2021-2023 kokonaissuoritukseen.
7)
Lopullinen vuoden 2022 pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän mukainen osakepalkkio vahvistetaan 1/2025 perustuen vuosien 2022-2024 kokonaissuoritukseen.
8)
Lopullinen vuoden 2023 pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän mukainen osakepalkkio vahvistetaan 1/2026 perustuen vuosien 2023-2025 kokonaissuoritukseen.
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
129 KONE Vuosikatsaus 2023
Johannes Frände, Samer Halabi, Ilkka Hara, Mikko Korte,
Karla Lindahl, Tomio Pihkala, Ken Schmid ja Susanne
Skippari. Hugues Delval toimi johtokunnan jäsenenä
12.10.2023 asti. Maciej Kranz ja Tricia Weener toimivat
johtokunnan jäseninä 30.6.2023 asti.
Johtokunnan (pl. toimitusjohtaja) palkat ja palkkiot
Johtokunnan jäsenten palkka muodostuu peruspalkasta,
etuuksista sekä vuositulospalkkiosta, joka perustuu KONEen
taloudellisiin tavoitteisiin ja strategiseen suorituskykyyn sekä
henkilökohtaisten tavoitteiden saavuttamiseen. Tulospalkkion
suuruudesta päättää nimitys- ja palkitsemisvaliokunta,
kuitenkin niin, että tulospalkkio on enintään 75 prosenttia
vuosipalkasta.
Johtokunnan jäsenet ovat mukana ylimmän johdon pitkän
aikavälin osakeperusteisessa kannustinjärjestelmässä (long-
term share-based incentive plan, LTI). Lisätietoja johtoryhmän
pitkän aikavälin osakeperusteisesta kannustinjärjestelmästä
on esitetty edeltävän sivun taulukossa.
Johtokunnan jäsenillä ei ole sopimusta varhennetusta
eläkeiästä. Irtisanomiskorvaus on enintään 15 kuukauden
palkkaa vastaava korvaus, joka sisältää kuuden kuukauden
irtisanomisajan palkan.
Johtokunnan jäsenten osakeomistus selviää oheisesta
taulukosta.
Tilintarkastus
KONEen tilintarkastajina toimi tilintarkastusyhteisö Ernst &
Young Oy. Päävastuullisena tilintarkastajana toimi Heikki
Ilkka. Ernst & Young Oy:lle vuodelta 2023 suoritetut
tilintarkastuspalkkiot olivat 1,0 miljoonaa euroa ja
veropalveluista sekä muista palveluista suoritetut palkkiot
olivat 0,4 miljoonaa euroa.
Sisäpiiri
KONEen hallituksen jäsenten ja johdon jäsenten sekä heidän
määräysvallassaan olevien yhtiöiden osakeomistus oli 31.12.
2023 125 412 101 osaketta, mikä vastaa 23,7 % kaikista
osakkeista ja 62,6 % äänistä. Antti Herlinin omistus on
123 621 762 osaketta ja 75 867 624 ääntä. KONEen
hallituksen jäsenten ja johdon jäsenten omistukset KONEessa
31.12.2023 ja niissä tilikaudella tapahtuneet muutokset
selviävät viereisestä taulukosta.
Lähipiiriliiketoimet
Johdon palkitsemista lukuun ottamatta KONEella ei ole ollut
merkittäviä tapahtumia sen hallituksen, toimitusjohtajan tai
johtoryhmän kanssa mukaan lukien yhtiöt, joissa heillä on
määräysvaltaa tai huomattava vaikutusvalta.
Koneen hallituksen ja johdon osakeomistus 31.12.2023 sekä omistuksissa tapahtuneet muutokset tilikaudella 1.1.-
31.12.2023
A-sarjan osakkeet
Muutos
B-sarjan osakkeet
Muutos
Alahuhta Matti
756 754
+879
Bao Joe
0
0
Berkling Axel
68 974
0
Duinhoven Susan
3 641
+879
Ehrnrooth Henrik
385 014
0
Fredriksson Marika
879
+879
Frände Johannes
1 479
+176
Halabi Samer
32 111
0
Hara Ilkka
55 289
-40
Herlin Antti
70 561 608
-
53 060 154
+1 879 546
Herlin Iiris
137 801
+879
Herlin Jussi
105 467
-4 200
Kant Ravi
4 954
+879
Korte Mikko
60 756
-6 500
Lindahl Karla
9 939
0
Manubens Marcela
879
+879
Mikkilineni Krishna
1 837
+879
Pihkala Tomio
113 658
0
Schmid Ken
24 516
0
Skippari Susanne
26 391
0
Omistuksiin on sisällytetty myös hallituksen ja johdon jäsenten määräysvallassa olevien yhtiöiden omistamat osakkeet.
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
130 KONE Vuosikatsaus 2023
Antti Herlin
Hallituksen puheenjohtaja
s. 1956, kauppatieteiden tohtori h.c., taiteen tohtori h.c.,
tekniikan tohtori h.c.
Hallituksen jäsen vuodesta 1991.
Toiminut KONE Oyj:n hallituksen puheenjohtajana vuodesta
2003. Työskenteli aiemmin mm. KONEen hallituksen
päätoimisena puheenjohtajana 20062021, KONEen
toimitusjohtajana 19962006 ja hallituksen
varapuheenjohtajana 19962003.
Keskeisiä luottamustoimia ovat hallituksen puheenjohtajuudet
Security Trading Oy:ssä, Holding Manutas Oy:ssä sekä Tiina
ja Antti Herlinin säätiössä.
Jussi Herlin
Hallituksen varapuheenjohtaja
s. 1984, kauppatieteiden maisteri.
Hallituksen jäsen vuodesta 2012.
Työskennellyt KONE Oyj:n hallituksen päätoimisena
varapuheenjohtajana vuodesta 2021 ja hallituksen
varapuheenjohtajana vuodesta 2014. Työskenteli aiemmin
mm. KONEen strategiakehitystoiminnossa Senior Business
Analystinä ja Strategy Development Managerina 20162020,
konsulttina Accenturella 20122014 ja KONE Oyj:n
hallituksen varajäsenenä 20072012.
Keskeisiä luottamustoimia ovat hallituksen jäsenyydet
Security Trading Oy:ssä, Holding Manutas Oy:ssä,
Teknologiateollisuus ry:ssä, Suomen Pörssisäätiössä ja
KONE Oyj:n 100-vuotissäätiössä.
Matti Alahuhta
s. 1952, tekniikan tohtori, tekniikan tohtori h.c.
Hallituksen jäsen vuodesta 2003.
Työskenteli aiemmin mm. KONEen toimitusjohtajana 2005
2014, Nokia Oyj:n varatoimitusjohtajana 2004, Nokia Mobile
Phonesin toimitusjohtajana 19982003 ja Nokia
Telecommunications Oy:n toimitusjohtajana 19931998.
Keskeisiä luottamustoimia ovat hallituksen puheenjohtajuus
DevCo Partners Oy:ssä sekä hallituksen jäsenyys Volvo
Groupissa (julkisesti listattu yhtiö).
Susan Duinhoven
s. 1965, Ph.D. (fysikaalinen kemia), B.Sc. (fysikaalinen kemia)
Hallituksen jäsen vuodesta 2020.
Työskennellyt Sanoma Oyj:n (julkisesti listattu yhtiö)
toimitusjohtajana vuodesta 2015 alkaen 1. tammikuuta 2024
asti. Työskenteli aiemmin mm. Koninklijke Wegener N.V.:n
toimitusjohtajana 20132015, Thomas Cook Group Plc:n
Länsi-Euroopan toimintojen / Hollannin toimitusjohtajana
20102013, Valitut Palat Benelux & New Acquisitions
Euroopan toimitusjohtajana 20082010 ja De Gule Sider
A/S:n toimitusjohtajana 20052007. Aloitti uransa Unileverin
palveluksessa 1988.
Marika Fredriksson
s. 1963, kauppatieteiden maisteri
Hallituksen jäsen vuodesta 2023.
Työskennellyt aiemmin talousjohtajana ja konsernin
varatoimitusjohtajana Vestas Wind Systems A/S:ssa 2013
2022, talousjohtajana Gambro AB:ssa 20092012,
talousjohtajana Autoliv Inc.:ssä 20082009 ja toiminut useissa
tehtävissä, mukaan lukien talousjohtajana ja varapääjohtajana
talous- ja strategiatoiminnoissa Volvo Construction Equipment
Corporationissa 19962008.
Keskeisiä luottamustoimia ovat hallituksen jäsenyydet A.P.
Møller - Maersk A/S:ssa (julkisesti listattu yhtiö), AB
Industrivärdenissä (julkisesti listattu yhtiö), Sandvik AB:ssa
(julkisesti listattu yhtiö), Ecolean AB:ssa, hallituksen
puheenjohtajuus emagine Consultingissa sekä
neuvottelukunnan jäsenyys Axcelissa.
Iiris Herlin
s. 1989, valtiotieteiden maisteri, agrologi (AMK)
Hallituksen jäsen vuodesta 2015.
Toimi aiemmin hallituksen varajäsenenä 20132014.
Keskeisiä luottamustoimia ovat hallituksen jäsenyydet
Security Trading Oy:ssa sekä Tiina ja Antti Herlinin säätiössä.
Ravi Kant
s. 1944, tekniikan kandidaatti, maisteri, kunniatohtori
Hallituksen jäsen vuodesta 2014.
Työskenteli aiemmin useissa tehtävissä Tata Motorsissa
19992014 (mm. pääjohtajana 20052009 ja tämän jälkeen
hallituksen varapuheenjohtajana vuoteen 2014). Aikaisemmin
Ravi on työskennellyt johtajana Philips Intian
kulutuselektroniikkayksikössä, markkinointijohtajana LML
Ltd:ssä sekä markkinointijohtajana Titan Watches Ltd:ssä.
Keskeisiä luottamustoimia ovat hallituksen jäsenyys Hawkins
Cookers Ltd:ssä (julkisesti listattu yhtiö), hallituksen
puheenjohtajuus Karkinos Healthcaressa ja
puheenjohtajuudet sekä MedTherapy Intian että Akhandjyoti
silmäsairaalan Advisory Boardeissa.
Marcela Manubens
s. 1958, MBA, maisteritutkinto (liiketoimintajohtaminen),
auktorisoitu tilintarkastaja
Hallituksen jäsen vuodesta 2023.
Roxbury Global LLC:n perustaja (kestävää liiketoimintaa
koskevat liikkeenjohdon konsultointipalvelut). Toiminut
aiemmin Unilever PLC:n (Iso-Britannia) integroitu
yhteiskunnallinen kestävyys - funktion globaalina
varapääjohtajana 20162021, yhteiskunnalliset vaikutukset -
funktion globaalina varapääjohtajana 20132016, sekä
yhteiskuntavastuu johtajana ja useissa muissa eri tehtävissä
PVH Corp.:issa (Yhdysvallat) 19912012.
Keskeisiä luottamustoimia ovat jäsenyydet Sierra Global
Managementin Responsible Investment and Business
Advisory Boardissa, Geneven kauppakorkeakoulun Geneva
Center for Business and Human Rightsin neuvottelukunnassa,
Apulaisprofessori Glasgow Caledonian New York Collegessa
maisteri liiketoiminnasta sosiaalisten vaikutusten ja
kestävyyden alalla sekä faculty member Competent
Boardsissa.
Hallitus
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
131 KONE Vuosikatsaus 2023
Krishna Mikkilineni
s. 1959, Ph.D. (sähkö- ja tietotekniikka), tekniikan kandidaatti
(elektroniikka ja viestintätekniikka).
Hallituksen jäsen vuodesta 2022.
Työskenteli aiemmin useissa eri tehtävissä Honeywell
International Inc.:ssä Yhdysvalloissa ja Intiassa 19852019
(viimeisimmät positiot olivat teknologiajohtaja,
tietohallintojohtaja ja integroitujen toimitusketjujen ja
asiakaspalvelun johtaja Honeywell Corporationissa
globaalisti). Tätä aiemmin hän työskenteli Honeywell
Technology Solutionsin johtajana.
Keskeisiä luottamustoimia ovat neuvonantajuus (Senior
Advisor) useissa startup-yrityksissä, General Partner -positio
Venture Capital -rahastossa ja hallituksen jäsenyys Private
Equity -yrityksessä. Hän myös johtaa aktiivisesti yksityistä
hyväntekeväisyyssäätiötä, joka keskittyy koulutukseen ja
vanhustenhoitoon.
Jennifer Xin-Zhe Li toimi hallituksen jäsenenä 28. helmikuuta 2023
asti. Marika Fredriksson ja Marcela Manubens toimivat hallituksen
jäseninä 28. helmikuuta 2023 alkaen.
Lisätietoa
3.7.2016 alkaen kaikki KONEen hallituksen jäsenten
ja johdon kaupat julkaistaan pörssitiedotteina.
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
132 KONE Vuosikatsaus 2023
Johtokunta
Henrik Ehrnrooth
Toimitusjohtaja (31. joulukuuta 2023 asti)
s. 1969, kauppatieteiden maisteri
KONEen toimitusjohtaja vuodesta 2014. KONEen
johtokunnan jäsen ja KONEen palveluksessa vuodesta 2009.
Työskennellyt aiemmin KONEen talousjohtajana 20092014.
Ennen uraansa KONEella hän työskenteli mm. Goldman
Sachsilla 19982009 (viimeisimpänä johtajana yrityksen
investointipankkitoiminnassa) sekä useissa eri tehtävissä
investointipankki UBS:lla 19941998.
Keskeisiin luottamustehtäviin kuuluvat hallituksen
puheenjohtajuus UPM-Kymmene Oyj:ssä ja hallituksen
jäsenyys International Institute for Management Development
(IMD) -organisaatiossa, sekä jäsenyys European Round Table
for Industry (ERT) -organisaatiossa.
Joe Bao
Kiinan alue (Greater China)
s. 1982, kauppatieteiden kandidaatti
KONEen johtokunnan jäsen ja KONEen palveluksessa
vuodesta 2022.
Työskennellyt aiemmin Microsoft Kiinan toimitusjohtajana
20212022 sekä eri johtotehtävissä myynnin, markkinoinnin ja
strategian aloilla sekä Microsoft konsernin pääkonttorilla että
Kiinan alueella 20042021.
Keskeisiin luottamustehtäviin kuuluu hallituksen jäsenyys
amerikkalaisessa kauppakamarissa Kiinassa sekä
puheenjohtajuus FinnCham Shanghaissa.
Axel Berkling
Commercial & Operations
Strategia & transformaatio (väliaikainen)
s. 1967, kauppatieteiden maisteri
KONEen johtokunnan jäsen vuodesta 2016 ja KONEen
palveluksessa vuodesta 1998.
Työskennellyt aiemmin KONEella Keski- ja Pohjois-Euroopan
alueen johtajana 2021-2023, Aasian ja Tyynenmeren alueen
johtajana 20162021, Saksan maajohtajana 20122016, sekä
lukuisissa alueellisissa rooleissa 20072012 (mm.
palveluliiketoiminnan johtajana Saksassa). Ennen uraansa
KONEella hän työskenteli mm. Nass Magnet GmbH:ssa
toimitusjohtajana 19961998 ja Arthur Andersenilla 1992
1995.
Johannes Frände
Lakiasiainjohtaja
s. 1979, OTM, DI (tietotekniikka)
KONEen johtokunnan jäsen vuodesta 2021. KONEen
hallituksen sihteeri vuodesta 2022. KONEen palveluksessa
vuodesta 2012.
Työskennellyt aiemmin KONEen palveluliiketoiminnan sekä
teknologia- ja innovaatioyksikön lakiasiainjohtajana 2017
2021 ja vanhempana lakimiehenä 20122016. Ennen uraansa
KONEella hän työskenteli Roschier asianajotoimistolla 2005
2007 ja 20092012 ja Debevoise & Plimpton LLP
asianajotoimistolla 20082009.
Samer Halabi
Aasian ja Tyynenmeren alue, Afrikka ja Lähi-
itä
s. 1970, insinööri (konetekniikka)
KONEen johtokunnan jäsen vuodesta 2021 ja KONEen
palveluksessa vuodesta 2001.
Työskennellyt aiemmin KONEella Lähi-idän ja Afrikan
aluejohtajana 20102021, Qatarin maajohtajana 20072010,
jakeluliiketoiminnasta vastaavana johtajana 20042007 sekä
useissa muissa johtotehtävissä Lähi-idän ja Afrikan alueella
20012004.
Ilkka Hara
Talousjohtaja
s. 1975, kauppatieteiden maisteri
KONEen johtokunnan jäsen ja KONEen palveluksessa
vuodesta 2016.
Työskennellyt aiemmin KONEella Etelä-Euroopan ja
Välimeren alueen väliaikaisena johtajana joulukuusta 2022
kesäkuuhun 2023. Ennen uraansa KONEella hän työskenteli
Microsoftilla puhelinliiketoiminnan talousjohtajana 20142016,
Nokialla eri johtotehtävissä 20042014, ABN AMRO:ssa
20032004 ja Morgan Stanleylla 20012003.
Keskeisiin luottamustehtäviin kuuluu hallituksen jäsenyys
Hartili Oy:ssä.
Mikko Korte
Toimitusketju
s. 1968, diplomi-insinööri
KONEen johtokunnan jäsen vuodesta 2016 ja KONEen
palveluksessa vuodesta 1995.
Työskennellyt aiemmin KONEella Operations Development -
johtajana 2016-2023, Amerikan uuslaiteliiketoiminnan
johtajana 20132015, Suomen ja Baltian maajohtajana 2011
2013, Keski- ja Pohjois-Euroopan palveluliiketoiminnan
johtajana 20072011, Skandinavian palveluliiketoiminnan
johtajana 20042007 ja Suomen palveluiden
tuotantopäällikkönä 19992004.
Karla Lindahl
Eurooppa
s. 1981, oikeustieteen maisteri, Master of Arts (kilpailuoikeus)
KONEen johtokunnan jäsen huhtikuusta 2022 ja KONEen
palveluksessa vuodesta 2004.
Työskennellyt aiemmin KONEella Etelä-Euroopan ja
Välimeren alueen johtajana 20222023, Suomen ja Baltian
maajohtajana 20172022, strategiajohtajana 2016-2017,
strategiasta ja sijoittajasuhteista vastaavana johtajana 2014-
2016, sijoittajasuhdejohtajana 2010-2014, lakimiehenä 2005-
2010 ja avustavana lakimiehenä 2004-2005.
Keskeisiin luottamustehtäviin kuuluu hallituksen jäsenyys NKT
A/S -yhtiössä.
Tomio Pihkala
Teknologiajohtaja
s. 1975, konetekniikan diplomi-insinööri
KONEen johtokunnan jäsen vuodesta 2013 ja KONEen
palveluksessa vuodesta 2001.
Työskennellyt aiemmin KONEella uuslaiteliiketoiminnan
johtajana 2019-2023, teknologiajohtajana 20152019,
Operations Development -johtajana 20132015, Suomen
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
133 KONE Vuosikatsaus 2023
tuotekehitysyksikön johtajana 20112013, Kiinan
palveluliiketoiminnan johtajana 20092010 sekä Kiinan
tuotestrategiasta ja markkinoinnista vastaavana johtajana
20072008.
Keskeisiin luottamustehtäviin kuuluvat hallituksen jäsenyydet
Toshiba Elevator and Building Systems Corporationissa ja
Vexve Armatury Groupissa.
Ken Schmid
Amerikka
s. 1963, kandidaatti (historia), MBA
KONEen johtokunnan jäsen vuodesta 2020 ja KONEen
palveluksessa vuodesta 1986 (vuoteen 1994 asti Montgomery
Elevator Company).
Työskennellyt aiemmin KONEella Amerikan alueen
talousjohtajana 20052020, Global Information Services -
yksikön johtajana 20032005, Amerikan alueen
tietohallintojohtajana 19982003, laadun johtotehtävissä
19951998 sekä useissa uuslaiteliiketoiminnan
myyntitehtävissä.
Keskeisiin luottamustehtäviin kuuluvat hallituksen jäsenyydet
National Elevator Industry Inc:ssä (NEII) sekä Advisory Board
to Invest in Finland, USA:ssa.
Susanne Skippari
Henkilöstö & viestintä
s. 1974, KTM, ekonomi
KONEen johtokunnan jäsen vuodesta 2017 ja KONEen
palveluksessa vuodesta 2007.
Työskennellyt aiemmin KONEella henkilöstöjohtajana 2017-
2023, uuslaiteliiketoimintayksikön henkilöstöjohtajana 2015
2017, Talent Management -johtajana 20072008 ja 2011
2015 sekä Euroopan, Lähi-idän ja Afrikan alueen
henkilöstöjohtajana 20092011. Ennen uraansa KONEella
hän työskenteli Nokialla henkilöstöjohdon tehtävissä
Suomessa ja Argentiinassa 19992006.
Keskeisiin luottamustehtäviin kuuluu hallituksen jäsenyys
Uponor Corporationissa 2022-2023.
Maciej Kranz toimi teknologiajohtajana ja Tricia Weener
markkinointi- ja viestintäjohtajana 30. kesäkuuta 2023 asti.
25. lokakuuta KONE tiedotti, että Philippe Delorme on
nimitetty KONEen toimitusjohtajaksi 1. tammikuuta 2024
alkaen. Tämä seurasi 2. lokakuuta 2023 julkaistua tiedotetta
Henrik Ehrnroothin aikomuksesta jättää tehtävänsä
toimitusjohtajana. Henrik Ehrnrooth jatkaa yhtiön
neuvonantajana maaliskuun 2024 loppuun saakka
tukeakseen uutta toimitusjohtajaa tehtävien siirrossa ja
perehdytyksessä.
Axel Berkling nimitettiin Commercial & Operations -
yksiköstä vastaavaksi johtajaksi 12.2023 alkaen. Hän seurasi
tehtävässään Hugues Delvalia, joka toimi Commercial &
Operations -yksikön johtajana 12. lokakuuta 2023 asti. Axel
jatkoi myös Strategia & Transformaatio -yksikön johtajana
vuoden 2023 loppuun asti. Kaori Uehigashi nimitettiin
Strategia & Transformaatio -yksikön väliaikaiseksi johtajaksi 4.
tammikuuta 2024 alkaen, ja hän tulee toimimaan positiossa
vuoden 2024 loppuun asti. Nicolas Alchal, KONEen Lähi-idän,
Turkin ja Afrikan maayhtiön johtaja, nimitettiin Strategia &
Transformaatio -yksikön johtajaksi 1. tammikuuta 2025
alkaen. Ennen kuin Nicolas aloittaa uudessa roolissaan, hän
tulee toimimaan KONEen Euroopan alueorganisaation
väliaikaisena johtajana 1. maaliskuuta 2024 alkaen kun
Euroopan alueen nykyinen johtaja, Karla Lindahl, aloittaa
vanhempainvapaansa. Karla palaa takaisin johtamaan
KONEen Euroopan aluetta alkuvuonna 2025.
1.tammikuuta 2024 KONEen johtokunta koostui
seuraavista jäsenistä: Philippe Delorme (toimitusjohtaja), Joe
Bao (Kiinan alueen johtaja), Axel Berkling (Commercial &
Operations -yksikön johtaja), Johannes Frände
(lakiasianjohtaja), Samer Halabi (Aasian ja Tyynenmeren,
Afrikan ja Lähi-idän alueen johtaja), Ilkka Hara (talousjohtaja),
Mikko Korte (toimitusketjusta vastaava johtaja), Karla Lindahl
(Euroopan johtaja), Tomio Pihkala (teknologiajohtaja), Ken
Schmid (Amerikan johtaja), Susanne Skippari (Henkilöstö &
viestintä -yksiköstä vastaava johtaja) ja Kaori Uehigashi
(Strategia & Transformaatio -yksikön väliaikainen johtaja).
Lisätietoa
KONE Oyj:n julkisten sisäpiiriläisten omistukset ovat
nähtävillä sivulla 129.
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
134 KONE Vuosikatsaus 2023
Yhtiökokous
KONE Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidetään torstaina 29.
helmikuuta 2024 klo 11.00 alkaen Messukeskuksen Siivessä
osoitteessa Rautatieläisenkatu 3, Helsinki.
Tarkemmat tiedot ja aikataulut yhtiökokoukseen ja liittyen
esitetään yhtiön internetsivuilla osoitteessa kone.com ja
yhtiökokouskutsussa.
Yhtiökokouksissa KONEen kullakin A-sarjan osakkeella on
yksi ääni. Kymmenen B-sarjan osaketta oikeuttaa yhteen
ääneen, kuitenkin siten, että kullakin osakkeenomistajalla on
vähintään yksi ääni.
Osingonmaksu
Hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle, että
tilikaudelta 2023 maksetaan osinkoa 1,7475 euroa A-sarjan
osakkeelta ja 1,75 euroa B-sarjan osakkeelta. Ehdotettu
osinko maksetaan osakkeenomistajalle, joka on
osingonmaksun täsmäytyspäivänä 4. maaliskuuta 2024
merkittynä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön
osakasluetteloon. Ehdotettu osingonmaksupäivä on 11.
maaliskuuta 2024.
KONEen listatut arvopaperit
KONE Oyj:llä on kaksi osakelajia: listattu B-sarjan osake ja
listaamaton A-sarjan osake. KONEen B-sarjan osakkeet on
listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä ja rekisteröity Euroclear
Finland Oy:hyn.
Lisätietoa
Hallituksen voitonjakoehdotus s.117
Osakkeet ja osakkeenomistajat s. 40
Tietoa osakkeenomistajille
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
135 KONE Vuosikatsaus 2023
Sijoittajasuhteet
Sijoittajasuhdepolitiikka
KONEen tavoitteena on tarjota likvidi ja houkutteleva
sijoituskohde kotimaisille ja ulkomaisille sijoittajille.
Sijoittajasuhteiden päätehtävänä on varmistaa, että
markkinoilla on kaikkina aikoina käytössään oikeat ja riittävät
tiedot KONEen osakkeen arvon määrittämiseksi. Kaiken
kirjallisen materiaalin, kuten tilinpäätösten ja
osavuosikatsausten, yritysvastuuraportin, pörssi- ja
lehdistötiedotteiden ja internetsivujen sekä kaiken muun
sijoittajaviestinnän tavoitteena on tämän tehtävän täyttäminen.
KONE noudattaa kaikessa viestinnässään Euroopan
Unionin lainsäädännön, Suomen Arvopaperimarkkinalain ja
Nasdaq Helsinki Oy:n sääntöjen sekä muiden sovellettavien
säännösten pörssiyhtiöihin kohdistuvia vaatimuksia
täsmällisestä ja samanaikaisesta tiedon julkistamisesta.
Hiljainen jakso
KONEella on hiljainen jakso ennen tulosjulkistusta. KONEen
edustajat eivät kommentoi taloudellisia asioita
pääomamarkkinoille tai lehdistölle osavuosikatsauksen
julkistamista edeltävän kolmen viikon aikana ja tilinpäätöksen
julkistamista edeltävän neljän viikon aikana. Tämä koskee
tapaamisia, puhelinkeskusteluja ja muita viestinnän muotoja.
Yhteystiedot
Sanna Kaje
Sijoittajasuhdejohtaja
Puh. 0204 75 4705
Sähköposti: investors@kone.com
KONEen taloudellisten katsausten julkaisuajat 2024
Tilinpäätöstiedote ja tilinpäätös 2023
perjantaina 26. tammikuuta 2024
Osavuosikatsaus tammimaaliskuu 2024
keskiviikkona 24. huhtikuuta 2024
Puolivuosikatsaus tammikesäkuu 2024
perjantaina 19. heinäkuuta 2024
Osavuosikatsaus tammisyyskuu 2024
torstaina 24. lokakuuta 2024
Vuoden 2024 toisella neljänneksellä julkaistaan yritysvastuuraportti vuodelta 2023.
136 KONE Vuosikatsaus 2023
Tämä raportti sisältää tulevaisuuteen suuntautuneita
lausumia, jotka perustuvat tällä hetkellä KONEen johdon
tiedossa oleviin oletuksiin ja tekijöihin sekä sen tämänhetkisiin
päätöksiin ja suunnitelmiin. Vaikka johto uskoo, että
tulevaisuuteen suuntautuneet oletukset ovat perusteltuja,
mitään varmuutta ei ole siitä, että kyseiset oletukset
osoittautuvat oikeiksi. Tämän vuoksi tulokset voivat erota
merkittävästi tulevaisuuteen suuntautuneisiin lausumiin
sisältyneistä oletuksista johtuen mm. muutoksista taloudessa,
markkinoilla, kilpailuolosuhteissa sekä muutoksista laissa ja
säännöksissä ja valuuttakursseissa.
KONE Oyj
Konsernihallinto
Keilasatama 3
PL 7 02150 Espoo
Puh. 0204 751
www.kone.com
Lisätiedot:
Sanna Kaje
Sijoittajasuhdejohtaja
Puh. 0204 75 0031